نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 97070
 • تمام سکه (طرح جدید) 953000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 950000
 • نیم سکه 478000
 • ربع سکه 269000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3135
 • یورو 4263
 • پوند 5350
 • صد ین 3100
 • درهم امارات 850
 • لیر ترکیه 1498
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 36 Arrow up
  دلار 26076
 • 9621 Arrow up
  یورو 35270
 • 84 Arrow up
  پوند 44555
 • 22 Arrow up
  فرانک 29028
 • 9504 Arrow up
  صد ین 25728
 • 10 Arrow up
  درهم امارات 7100

هزار میلیارد ریال اوراق در فرابورس معامله شد

در حالی که شاخص فرابورس با رشد 13.5 واحدی همراه بود و در ایستگاه 796.3 واحد متوقف شد، 1.2 هزار میلیارد اوراق به ثبت رسید.

در حالی که شاخص فرابورس با رشد 13.5 واحدی همراه بود و در ایستگاه 796.3 واحد متوقف شد، 1.2 هزار میلیارد اوراق به ثبت رسید.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، طی معاملات امروز سهامداران در 20 هزار و 448 دفعه، 61.8 میلیون اوراق را به ارزش 1.2 هزار میلیارد ریال جابجا کردند. شاخص فرابورس هم با 1.7 درصد رشد 13.5واحد رشد کرد و به 796.3 واحد رسید. در این میان گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با داد و ستد 5.7 میلیون اوراق به ارزش 42.7 میلیارد ریال از بیشترین حجم معاملات برخوردار شد و سرانجام هر سهم با رشد 4.7 درصدی به نرخ 7386 ریال رسید.
همچنین بازار امتیاز تسهیلات مسکن حاکی از رشد 0.1 تا 2.5 درصدی بود به طوری که هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 90، رقم 918 هزار و 810 ریال را به ثبت رساند.
در بازار ETF صندوق سرمایه گذاری اطلس با مبادله 57 هزار و 14 واحد بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
از طرفی اوراق اجاره نفت و گاز پرشیا در بازار اوراق با درآمد ثابت، با معامله 301 هزار و 610 ورقه در راس بیشترین حجم معاملات قرار گرفت.
طبق پیام ناظر بازار، نماد های معاملاتی شرکت های پتروشیمی جم، شرکت نیرو سرمایه ،سرمایه گذاری اقتصاد نوین و مهندسی ساختمان و تأسیسات راه آهن ، برای برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده صاحبان سهام در روز دوشنبه 30 تیر، متوقف شدند. همچنین ثبت معاملات توافقی نماد معاملاتی شرکت صنعتی دریایی ایران ، برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام دوشنبه 30 تیر ماه ، متوقف شد.
از طرف دیگر، نماد معاملاتی بانک حکمت ایرانیان و بیمه سامان، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد، معامله شد.

۹۳/۰۴/۲۶
۱۰:۵۶

واکنش مثبت بورس به تحولات سیاسی و اقتصادی

تین نیوز |  در حالی که شاخص فرابورس با رشد 13.5 واحدی همراه بود و در ایستگاه 796.3 واحد متوقف شد، 1.2 هزار میلیارد اوراق به ثبت رسید.
به گزارش تین نیوز ازروابط عمومی فرابورس ایران، طی معاملات دیروز سهامداران در 20 هزار و 448 دفعه، 61.8 میلیون اوراق را به ارزش 1.2 هزار میلیارد ریال جابجا کردند. شاخص فرابورس هم با 1.7 درصد رشد 13.5واحد رشد کرد و به 796.3 واحد رسید. در این میان گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با داد و ستد 5.7 میلیون اوراق به ارزش 42.7 میلیارد ریال از بیشترین حجم معاملات برخوردار شد و سرانجام هر سهم با رشد 4.7 درصدی به نرخ 7386 ریال رسید.همچنین بازار امتیاز تسهیلات مسکن حاکی از رشد 0.1 تا 2.5 درصدی بود به طوری که هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 90، رقم 918 هزار و 810 ریال را به ثبت رساند.در بازار ETF صندوق سرمایه گذاری اطلس با مبادله 57 هزار و 14 واحد بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.از طرفی اوراق اجاره نفت و گاز پرشیا در بازار اوراق با درآمد ثابت، با معامله 301 هزار و 610 ورقه در راس بیشترین حجم معاملات قرار گرفت.طبق پیام ناظر بازار، نماد های معاملاتی شرکت های پتروشیمی جم، شرکت نیرو سرمایه،سرمایه گذاری اقتصاد نوین و مهندسی ساختمان و تأسیسات راه آهن، برای برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده صاحبان سهام در روز دوشنبه 30 تیر، متوقف شدند. همچنین ثبت معاملات توافقی نماد معاملاتی شرکت صنعتی دریایی ایران، برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام دوشنبه 30 تیر ماه، متوقف شد. از طرف دیگر، نماد معاملاتی بانک حکمت ایرانیان و بیمه سامان، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد، معامله شد.
عرضه انواع محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان در بورس کالای ایران
روز چهار شنبه 25 تیرماه، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه انواع محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان است.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، در این روز و در تالار محصولات صنعتی و معدنی، شرکت ذوب آهن اصفهان در صورت تقاضا، با 30 هزار تن شمش 125*125 به قیمت پایه 15 هزار و 410 ریال در تالار معاملات حضور می یابد. این شرکت همچنین، شش هزار تن تیرآهن 27، 4025 تن میلگرد A3-16، چهار هزار تن میلگرد A3-20 و سه هزار و 542 تن میلگرد A3-12-25 را عرضه می کند.در گروه آلومینیوم، در صورت تقاضا، 2400 تن شمش هزارپوندی 99.7 شرکت آلومینیوم ایران به قیمت پایه 66 هزار ریال روی تابلوی عرضه می برد.شایان ذکر است، در صورت تقاضا، 100 هزار تن انواع فرآورده نفتی و پتروشیمی عرضه می شود. مهمترین محصولاتی که در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می شود شامل ارتوزایلین، اسید استیک، اسید ترفتالیک، اسید سولفوریک، الکیل بنزن خطی، اوره صنعتی، ایزوبوتانول، آرگون، بنزن، جوش شیرین، دی اتانول آمین، دی اتیلن گلایکول، کربنات سدیم، کریستال ملامین، گوگرد گرانوله، لوب کات، قیر، منو اتیلن گلایکول، منومر وینیل استات و وکیوم باتوم است.این گزارش حاکی است، در این روز و در تالار صادراتی، شرکت نفت جی در صورت تقاضا، 40 هزار تن قیر 85100 را به قیمت پایه 522 دلار در هر تن عرضه می کند. علاوه بر این، حدود هفت هزار تن قیر 6070 شرکت های قیر و عایق جنت آباد، آذربام عایق کار، توسعه کروس انرژی، نگین فخر آذربایجان، توسعه نفت هرمزان، قیران پخش ستاره ایرانیان و مهندسی قیر و آسفالت غرب روی تابلوی عرضه می رود. شایان ذکر است، شرکت پالایش نفت شازند اراک پنج هزار تن گوگرد گرانوله را راهی تالار معاملات می کند.گفتنی است، در این روز و در تالار محصولات کشاورزی، 100 تن کنجاله سویا پلیت آرژانتین و 100 تن کنجاله کلزا پرک خراسان رضوی عرضه می شود. علاوه بر این، یکهزار تن گندم دورم کرمان و 100 تن خرمای کبکاب بوشهر روی تابلوی عرضه می رود. شایان ذکر است، دو هزار تن برنج وارداتی نیز عرضه را در این روز تجربه می کند.براساس این گزارش، در این روز و در مجموع، بیش از 204 هزار تن انواع کالا در تالارهای داخلی و صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.
معامله 1900 میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران
در خبر دیگری از بورس کالای ایران آمده است تالار محصولات صنعتی و معدنی، شرکت ذوب آهن اصفهان، 15 هزار تن شمش 125*125 را به قیمت 15 هزار و 410 ریال معامله کرد. این شرکت همچنین، شش هزار تن تیرآهن 27، 575 تن میلگرد A3-16، یکهزار تن میلگرد A3-20 و 506 تن میلگرد A3-12-25 را به فروش رساند.در گروه آلومینیوم، دو هزار تن شمش هزارپوندی 99.7 شرکت آلومینیوم ایران به قیمت 72 هزار و 600 ریال مورد دادوستد قرار گرفت.شایان ذکر است، در این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، حدود 17 هزار تن وکیوم باتوم، 10 هزار تن لوب کات، حدود 12 هزار تن انواع مواد شیمیایی و 4258 تن انواع قیر مورد معامله قرار گرفت.این گزارش حاکی است، در این روز و در تالار صادراتی، 43 هزار تن قیر 85100 شرکت نفت جی معامله شد. علاوه بر این، 3895 تن قیر 6070 شرکت های آذربام عایق کار، توسعه کروس انرژی، توسعه نفت هرمزان، قیران پخش ستاره ایرانیان و مهندسی قیر و آسفالت غرب به فروش رسید.گفتنی است، در این روز و در تالار محصولات کشاورزی، 100 تن کنجاله سویا پلیت آرژانتین به قیمت 17 هزار و 500 تن معامله شد.
 
افزایش شرکت‌ها با بازدهی مثبت در بورس تهران
ازیک ماه گذشته تاکنون به دلیل انتشار اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی، اوضاع بورس تهران اندکی بهبود پیدا کرد و زیان سهامداران کاهش یافته است.بورس اوراق بهادار تهران در یکماه گذشته به خصوص در یک هفته اخیر نسبت به انتشار اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی و حمایت های عملی از بازار سرمایه واکنش مثبت نشان داد و از ادامه روند رکودی خود منصرف شد.به این ترتیب بازار سرمایه که از دی ماه گرفتار رکود شدیدی شده و با زیان سهامداران خود زمینه خروج هر چه سریعتر آنها را فراهم کرده بود، به دلیل تغییرات سیاسی و اقتصادی و اتخاذ برخی تصمیمات در حوزه بازار سرمایه روند خود را تغییر داد و نسبت به جبران زیان سهامداران خود اقدام کرد.بر این اساس انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای در کنار اقدامات عملی دولت در خصوص آزاد‌سازی‌ قیمت‌ها به خصوص محصولات پتروشیمی و کاهش 24 درصدی نرخ قیمت گاز واحدهای پتروشیمی و عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا موجب شد تا بورس تهران گام های جدی خود را برای کاهش رکود و ایجاد تعادل بردارد.

۹۳/۰۴/۲۶
۱۰:۲۷

بیمه زنان خانه دار با هدف ایجاد امنیت برای زنان مطرح شد

دانش پور- اگر چه از ابتدای مطرح شدن بیمه زنان خانه دار، این طرح به کش و قوس های فراوانی افتاده، هنوز به نتیجه نرسیده است. این که این طرح اکنون در چه مرحله ای است و تحقق آن چه آینده ای را برای زنان رقم می زند؟ شهلا میرگلوی بیات، عضو فراکسیون زنان و عضو  کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با خراسان به این سوالات پاسخ داده است.
* خانم بیات از بیمه زنان خانوار چه خبر، اکنون در چه مراحلی است؟
بیمه زنان خانه دار از سال ها پیش مطرح شده و همچنان در حال بررسی است. اولویت این طرح بیمه زنان، زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست است. این اولویت به این لحاظ است که زنان شاغل از طریق مجموعه ای که در آن فعال هستند حقوق و مزایا می گیرند یا برخی از زنان نیز تحت پوشش بیمه همسرشان هستند اما اولویت این طرح زنانی هستند که به دلیل مشکل اشتغال در کشور شغلی ندارند و حتی خانواده ای را سرپرستی می کنند بنابراین بیمه زنان خانه دار با هدف ایجاد امنیت برای زنان مطرح شد.
* آیا تحقق بیمه زنان خانه دار بر استحکام کانون خانواده هم تاثیرگذار خواهد بود؟
قطعا تاثیرگذار است. شاید اگر بسیاری از خانم ها بدانند که می توانند مشمول بیمه زنان خانه دار شوند ترجیح بدهند سر کار نروند چرا که یکی از دلایل اشتغال زنان مسائل مالی و اقتصادی است. زنان اگر بدانند که منبع درآمد دارند نیاز به کار کردن بیرون خانه نخواهند داشت. این بیمه یک بسته حمایتی و تشویقی است. متاسفانه اکنون دیده می شود که در برخی موارد جای زنان و مردان عوض شده است و این خطرناک است. این جابه جایی نقش ها باعث تغییر جایگاه ها و به وجود آمدن مشکلات و معضلات اجتماعی می شود و تحکیم خانواده ثبات خود را از دست می دهد؛ بنابراین ما باید تمام این مسائل را در نظر بگیریم.
* مسئله مهم این روزها افزایش جمعیت است، فکر می کنید موضوع تامین آتیه زنان خانه دار بر تعداد فرزندان آن ها تاثیرگذار باشد؟
بله- ببینید در جامعه ما زنان تحصیل کرده ای هستند که کارهای علمی و پژوهشی انجام می دهند و بسیاری از زنان هم به دلیل مشکلات اقتصادی وارد اجتماع شده اند، زنانی که یا به شغل خود علاقه مند نیستند یا حتی شغل های کاذب دارند. این امر باعث شده تا زنان نتوانند برای خود و زندگی شان وقت کافی بگذارند. در حالی که اگر یک زن وقت بیشتری داشته باشد که برای خانواده اش صرف کند می تواند به مسئله فرزندآوری بیشتر فکر کند حتی می تواند برای خودش بیشتر وقت بگذارد.
* اجرای این طرح و تامین بودجه آن در چه مرحله ای است؟
اگر چه همه اذعان دارند که این طرح بسیار مناسب است متاسفانه نتوانستیم امسال آن را اجرا کنیم و در قانون بیاوریم. صبحت هایی مطرح شده که بیمه زنان خانه دار به صورت لایحه، با تامین منبع مالی مشخص و به صورت یک قانون دایم در مجلس طرح شود.

۹۳/۰۴/۲۹
۰۲:۰۱

تأمین اعتبار چالش اجرای بیمه زنان خانه دار

نگرانی از آینده شامل همه قشرهای جامعه می شود و زنان خانه دار نیز با توجه به مسائل و مشکلاتی که در خانواده ها وجود دارد گرفتار همین احساس نگرانی هستند. شاید همین دغدغه ضرورت تامین بیمه زنان خانه دار را بیشتر کرده است. بر همین اساس ضرورت بیمه زنان خانه دار چند سالی است مهم قلمداد شده است. وقتی برای بیمه تامین آتیه زنان قدم بر می داریم یعنی با پرداخت بازنشستگی و مستمری به او برای آینده اش اقدام می کنیم. به نحوی که زنان خانه دار این اطمینان را پیدا می کنند که در زمان حیات از مستمری بازنشستگی استفاده کنند و بعد از فوت اعضای خانواده و حتی ورثه از مستمری آن ها استفاده کنند و از تنگنای مالی نجات یابند. به عنوان یک حقوقدان معتقدم هر فرد ایرانی باید آتیه اش تأمین باشد. بر اساس قانون اساسی هر فردی حق دارد خانواده، مسکن، رفاه و ... داشته باشد. یکی از ابزارهای تحقق این موضوع بیمه است. همین دلایل ضرورت بیمه شدن زنان خانه دار را نشان می دهد. بیمه زنان خانه دار، یک بیمه انسانی و رفاهی است اما تحقق این بیمه مانند ارائه بسیاری از خدمات اجتماعی با چالش هایی روبروست. تامین اعتبار برای تحقق بیمه زنان خانه دار چالشی است که اجرایی شدن این طرح را با مشکل مواجه کرده است، در این خصوص شاید تشکیل صندوق هایی برای تامین بودجه لازم راه را هموارتر کند. مدیران باید درباره بودجه اجرای این طرح تصمیم گیری کنند و چنان چه تامین اعتبار میسر نباشد راهکارهای طبقه بندی را پیش بگیرند و ابتدا زنان سرپرست خانوار، بی سرپرست و بد سرپرست را در اولویت قرار دهند.از سوی دیگرتحقق بیمه زنان خانه دار می تواند حتی بر روی افزایش نرخ باروری که یکی از دغدغه های این روزهاست تاثیرگذار باشد. نگاه کلان جامعه ما بر روی ابعاد کمی و کیفی افزایش جمعیت به صورت توامان است. همه می دانیم که اگر بسته های حمایتی و تسهیلات برای خانواده ها تامین نشود نرخ باروری افزایش نخواهد یافت. واقعیت جامعه هم حاکی است که زنان ما هر چه دارند برای خانواده و فرزندان خود هزینه می کنند. مطمئنا اگر یک زن خانه دار با ابزاری مانند بیمه از آینده خود مطمئن شود نگرانی اش تا حد زیادی برطرف می شود. نکته دیگری که نباید از کنار آن به سادگی گذشت این است که نمی توان درباره اجرای بیمه زنان خانه دار عجولانه تصمیم گیری کرد؛ چرا که ممکن است با استفاده از یک واژه، اصل قانون زیر سوال برده شود مانند استفاده از کلمه مجاز در موضوع افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه که اکنون اجرای این خدمت به زنان با مشکل روبه رو شده است چرا که کلمه مجاز الزام آور نیست، از این رو لازم است تا بیمه زنان خانه دار با دقت و وسواس بررسی شود، مسئله تامین اعتبار آن سنجیده شود، گروه های مختلف زنان اولویت بندی شوند و همچنین سهم دولت و البته بودجه تامین اجتماعی نیز برای اجرای آن کاملا مشخص شود. به عبارتی باید واقعیت های این بیمه را در نظر گرفت و امروز را که فرصت مناسب تحقق این موضوع است در کنار چالش های آن دید. علاوه بر این باید در برنامه ششم تمهیداتی بیندیشیم که ضمن افزایش کارآفرینی برای زنان و ایجاد اشتغال در حوزه خانگی و اجتماعی به گونه ای عمل کنیم که زنان از نظر اقتصادی توانایی پیدا کنند تا خود در حوزه خویش فرما از این بیمه ها استفاده کنند.

۹۳/۰۴/۲۹
۰۲:۰۱

معاون ارشاد کرمانشاه: بیمه حداقل کاری است که وزارت ارشاد باید برای هنرمندان انجام دهد

معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان کرمانشاه عنوان کرد: بیمه حداقل کاری است که وزارت ارشاد باید برای قدردانی از قشر ارزشمند هنرمندان انجام دهد.آرشام خرسندپور درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به ازدیاد موارد درخواستی بیمه هنرمندان اظهار کرد: متاسفانه پیگیریهای بسیاری را در این زمینه انجام داده ایم، اما به دلیل کمبود اعتبارات، وزارتخانه قادر به برقراری بیمه هنرمندان نیست.وی هنرمندان راقشر تاثیرگذار جامعه عنوان کرد و افزود: برقراری بیمه حداقل کاری است که وزارت
ارشاد می تواند برای قدردانی از این قشر ارزشمند انجام دهد.این مقام مسئول تصریح کرد: در سالی که به نام سال اقتصاد و فرهگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده حداقل کاری که وزارت ارشاد می تواند برای تحقق عزم ملی هنرمندان به منظور ارتقاء فرهنگ ایجاد کند، برقراری بیمه آنهاست.وی اظهار کرد: بسیاری از متولیان بیمه در وزاتخانه از وضعیت هنرمندان و درخواست های بسیار آنها برای گرفتن بیمه اطلاع دارند و باید برقراری بیمه به عنوان حداقل کار برای هنرمندان صورت گیرد.خرسندپور خاطر نشان کرد: مکاتبات و صحبت های بسیاری را در زمینه برقراری بیمه هنرمندان با صندوق بیمه هنرمندان و نویسندگان انجام داده ایم، اما تا زمانی که مرجع قانونی و متولی کار قادر به پرداخت هزینه های این کار نباشد صحبت های ما بی فایده است.وی در خصوص قطع بیمه برخی هنرمندان نیز اظهار کرد: این مشکل از طرف وزارت ارشاد نبوده بلکه تامین اجتماعی قوانینی دارد که هر کس حق بیمه خود را در یک بازه زمانی مشخص پرداخت نکند بیمه او قطع شده و باید مجددا مراحل بیمه را انجام دهد که با توجه به اینکه هنرمند جدیدی را بیمه نمی کنند، دوباره بیمه شدن این اشخاص ممکن نیست.معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از برقراری بیمه تکمیلی هنرمندان و نویسندگان از تاریخ 10 تیر ماه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: برخورداری از این بیمه تنها برای اعضای صندوق بیمه هنرمندان و نویسندگان میسر می باشد.
 

۹۳/۰۴/۲۷
۰۰:۰۱

مدیر عامل بیمه دانا : اصلاح قانون بیمه شخص ثالث ضروری است/ خودرو به تنهایی توان آسیب رساندن ندارد

خبرگزاری آنا: مدیر عامل بیمه دانا معتقد است، بازنگری در قانون بیمه نامه شخص ثالث، باعث کاهش خسارات و هزینه‌های بیمه می‌شود.

بیژن صادق، مدیر عامل بیمه دانا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آنا در خصوص بررسی تاثیر اصلاح  قانون بیمه نامه شخص ثالث که در مجلس در حال بررسی است، گفت: در مورد بیمه شخص ثالث واقعیت امر این است که باید این  بیمه نامه از خودرو به راننده منتقل شود؛ زیرا راننده انواع حوادث  را با خورو مرتکب می‌شود و بعد خودرو را مورد معامله قرار می‌دهد ودر نهایت تخلفات راننده همچنان پابر جا باقی می‌ماند.
وی تصریح کرد: بازنگری در قانون بیمه نامه شخص ثالث نقش مهمی در کاهش خسارت دارد، زیرا خودرو به تنهایی توان آسیب رساندن ندارد.
مدیر عامل بیمه دانا افزود : این کار هم اکنون توسط کارشناسان بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران در حال بررسی است تا سوابق راننده در سامانه مربوطه ثبت شود .
وی در خصوص اینکه چرا در بحث بیمه های تکمیلی درمان، شرکت های بیمه فقط به صورت گروهی می‌توانند اقدام به بیمه کردن بیمه گذاران کنند، عنوان کرد: به علت آنکه هزینه های درمان بالاست ودر کنار این موضوع، بین شرکت های بیمه و بیمه های درمان هیچ تناسبی وجود ندارد .
مدیر عامل بیمه دانا ادامه داد:در رابطه با بحث بیمه تکمیلی درمان باید بگویم بیمه مرکزی مصوب کرده که اگر میزان خسارت‌های بیمه درمان بالای 85 درصد باشد، شرکت های بیمه باید هزینه های بیمه تکمیلی درمان را به صورت سرجمع یعنی در قالب بیمه های گروهی تکمیلی درمان محاسبه کنند، به همین علت امکان بیمه انفرادی برای بیمه تکمیلی درمان وجود ندارد. 

۹۳/۰۴/۲۶
۱۵:۱۱

فروش ویژه بیمه دانا به مناسبت عید سعید فطر

شرکت بیمه دانا به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر و به‌منظور ارائه خدمات بیمه‌ای به هموطنان، بیمه‌های عمر و پس‌انداز، حوادث انفرادی و مسافرت خارجی را با شرایط ویژه ارائه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،شرکت بیمه دانا به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر و به‌منظور ارائه خدمات بیمه‌ای به هموطنان، بیمه‌های عمر و پس‌انداز، حوادث انفرادی و مسافرت خارجی را با شرایط ویژه ارائه می‌کند.
 طبق پیشنهاد «مدیریت بیمه‌های عمر و پس‌انداز بیمه دانا» و موافقت سید مجتبی عطری، عضو هیات‌مدیره این شرکت از تاریخ ششم لغایت 16 مرداد ماه سال‌جاری بیمه‌های عمر جامع ارمغان زندگی با 10 درصد تخفیف در پوشش‌های بیمه‌ای، بیمه‌های حوادث انفرادی تمام اوقات تا 10 درصد حق بیمه (به استثنای حوادث انفرادی دفترچه‌ای و حوادث خانواده) و مسافران خارج از کشور با پنج درصد حق بیمه (بیمه‌نامه رایس شوتز و sos) به هموطنان ارائه می‌شود.

۹۳/۰۴/۲۶
۱۴:۲۲

مجلس به نرخ گذاری دستوری شخص ثالث پایان دهد

عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه گفت: عدم تناسب میان دیه و تعرفه بیمه ها برای این صنعت مشکلاتی را به وجود آورده و نرخ گذاری دستوری باید از بین برود و مجلس در بررسی اصلاحیه اخیر بیمه شخص ثالث باید به آن توجه کنند.

خبر اقتصادی:علی صلاحی نژاد در گفت وگو با خبرنگار سایت تحلیلی-خبری آیین گفت: بیمه شخص ثالث یک بیمه زیان ده است که هر سال با توجه به افزایش نرخ دیه زیان بیشتری را متحمل می شود به این دلیل که افزایش نرخ تعرفه  متناسب با نرخ دیه نیست.
عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه ادامه داد: نمی توان به طور دائم نرخ دیه را افزایش داد اما افزایش تعرفه بیمه شخص ثالث کنترل شده و با ضوابط سخت گیرانه صورت گیرد.
معاون اداری مالی بیمه ملت عنوان کرد: عدم تناسب میان دیه و تعرفه بیمه ها برای این صنعت مشکلاتی را به وجود آورده و نرخ گذاری دستوری باید از بین برود و مجلس در بررسی اصلاحیه اخیر بیمه شخص ثالث باید به آن توجه کنند.
صلاحی نژاد تصریح کرد: بیش از 80 درصد پرتفوی صنعت بیمه مربوط به اتومبیل در بیمه بدنه و شخص ثالث است و سایر بیمه ها در کشور از رشد مطلوب برخوردار نیست به طور مثال در حالی که بیمه زندگی در اروپا حدود 50 درصد پرتفوی صنعت بیمه کشور را به خود اختصاص می دهد پرتفوی این بیمه در ایران حدود 9 درصد است.
معاون اداری مالی بیمه ملت خاطرنشان کرد: کنترل قیمت ها در بیمه اتومبیل موجب می شود تا در آینده ای نزدیک صنعت بیمه کشور با زیان های غیر قابل جبران مواجه شود.
وی ادامه داد: بیمه مرکزی نیز در چندین نوبت اظهار نظر خود را در خصوص لایحه جدید اصلاح قانون بیمه شخص ثالث ارایه داده اند و سندیکای بیمه و مجلس در خصوص اصلاح قانون بیمه شخص ثالث هم نظر هستند و کمیته ای به این منظور تشکیل شده و ازشرکت های بیمه مختلف نیز نماینده ای در این کمیته حضور دارند.

۹۳/۰۴/۲۷
۱۸:۵۱

استقبال سرد بیمه‌گذاران از الحاقیه‌های بیمه شخص ثالث

با وجود همه اطلاع رسانی هایی که هر سال با مشخص شدن نرخ دیه و ضرورت دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث از سوی مردم، انجام می گیرد اما باز هم کم نیستند رانندگانی که به واسطه تصادف و نداشتن بیمه نامه متناسب با نرخ دیه کامل، در زندان به سر می برند.

خبر اقتصادی:به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین و به نقل از خراسان،  گفت وگو با تعدادی از مراکز بیمه گر نشان می دهد این بی توجهی شامل تعداد زیادی از مردم می شود که تبعات آن در صورت وقوع حادثه گریبانگیرشان می شود. امسال نیز با افزایش نرخ دیه، نرخ بیمه شخص ثالث ۲۴درصد افزایش یافت هرچند قرار بود این تعرفه در کارگروهی در وزارت دادگستری بازنگری شود اما گزارش خبرنگاران خراسان حاکی است بسیاری از افراد برای دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث به نمایندگی ها مراجعه و از آن استقبال نکرده اند.
وضعیت در تهران
مسئول یکی از نمایندگی های بیمه پاسارگاد در پاسخ به این سوال که چه تعداد از بیمه گذاران برای تهیه الحاقیه مراجعه کرده اند، می گوید: 50 درصد از بیمه گذارانی که باید برای دریافت الحاقیه مراجعه کنند، اقدامی در این خصوص انجام نداده اند. وی معتقد است بی اطلاعی برخی از افراد نسبت به ضرورت دریافت الحاقیه و افزایش رقم بیمه، باعث شده است این موضوع را جدی نگیرند و پیگیری نکنند. وی ادامه می‌دهد: وقتی برای این افراد توضیح می دهیم که با توجه به افزایش رقم بیمه باید نسبت به پرداخت مابه التفاوت و دریافت الحاقیه اقدام کنند، می گویند روی بیمه ما رقم 150 میلیون تومان قید شده است و دیه ماه های عادی هم 150 میلیون تومان است. این در حالی است که مبلغ 150 میلیون تومان که در بیمه نامه های قبلی ذکر شده است، بیمه ماه های حرام است و مبلغ دیه ماه های معمولی سال در بیمه نامه های قبلی 114 میلیون تومان است که در بیمه نامه قید نمی شود. وقتی هم برای آن ها موضوع را توضیح می دهیم می گویند: بخشی از ماه حرام گذشته و ارزش ندارد به خاطر مدت باقی مانده پول اضافی بدهیم. وی همچنین اظهار می کند: البته اطلاع رسانی بیمه‌ها نیز اشتباه است و باید میزان دیه ماه های حرام و یا ماه های معمولی به طور مشخص روی بیمه نامه ها قید شود. مثلا وقتی روی بیمه نامه می نویسیم 200 میلیون تومان دیه ، این نکته را هم قید کنیم که دیه در ماه های عادی 150 میلیون تومان است تا مردم از موضوع مطلع باشند چرا که تقریبا اغلب بیمه گذاران، این موضوع را نمی دانند.
وی ادامه می دهد: بعضی از مردم هم به خاطر مازاد پولی که باید پرداخت کنند از خیر الحاقیه گرفتن می گذرند. بارها پیش آمده، یک مشتری هر هفته زنگ می زند و رقمی را که باید بابت الحاقیه بپردازد سوال می کند و منتظر است با گذشت زمان رقم آن پایین تر بیاید تا بعدا برای دریافت الحاقیه اقدام کند.
احمدی مسئول یکی از نمایندگی‌های بیمه ایران نیز با بیان این که حدود 50 درصد بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه اقدام نکرده اند، می گوید: تعدادی از این افراد یا بی توجه و سهل انگار هستند و یا به خاطر هزینه آن مراجعه نمی کنند.
خسروی نماینده بیمه پارسیان هم با بیان این که از حدود 400 بیمه گذار که به دریافت الحاقیه نیاز داشتند، تقریبا 300 نفر برای افزایش رقم دیه مراجعه نکرده اند، می‌گوید: بعضی ها می گویند اشکال ندارد ماه های حرام مراقب هستیم و مشکلی پیش نمی آید، اگر چه برخی رانندگان هم با فرا رسیدن ماه های حرام مراجعه می کنند؛ مثلا برای ماه رجب که یکی از ماه های حرام است در اردیبهشت تعدادی از این افراد مراجعه کردند اما اکنون که در ماه رمضان هستیم این مراجعه ها کم شده است.
اظهارات بیمه‌گرها در مشهد
یکی از کارکنان دفتر نمایندگی بیمه ایران در یکی از نقاط متوسط شهر مشهد، اما می گوید: بیش از ۶۰درصد بیمه گذاران ما برای پرداخت الحاقیه بیمه مراجعه کرده اند و حدود ۳۵ تا ۴۰درصد آن ها نیز نیامده اند.
وی تصریح می کند: ۲ تا ۳هفته بعد از اعلام نرخ بیمه الحاقی دفاتر شلوغ می شود و بعد از مدتی دیگر کسی برای الحاقیه بیمه مراجعه نمی کند و برخی افراد اصلا برای دریافت الحاقیه بیمه اقدام نمی کنند. استقبال بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه بیمه را از یکی دیگر از دفاتر نمایندگی بیمه ایران در یکی از نقاط مرفه شهر پیگیری می کنیم، یکی از کارکنان این دفتر می گوید: استقبالی از الحاقیه نشده است و تنها حدود ۳۰ یا ۴۰درصد بیمه گذاران مراجعه کرده اند.وی علت این مسئله را مبلغ بالای الحاقیه می داند. در یکی دیگر از مناطق مرکزی شهر نیز وضعیت این طور بیان می شود: تا حدود یک ماه بعد از اعلام نرخ الحاقیه بیمه، تا روزی ۱۵ الحاقیه صادر می کردیم و حدودا ۷۰ تا ۸۰درصد بیمه گذاران برای این کار اقدام کرده اند. دیگران نیز آن را ضروری نمی دانند و فکر نمی کنند که لازم باشد، آن ها می گویند: رانندگی مان خوب است و دقت می کنیم، به الحاقیه بیمه نیازی نیست!
دفتر دیگری در یکی از نقاط نیمه برخوردار شهر نیز به اذعان یکی از کارکنانش، همان یک ماه اول شلوغ بوده است و تا ۱۲۰ الحاقیه در ماه صادر شده است و به مرور در ماه های بعد این میزان کاهش یافته است. وی مبلغ زیاد بیمه را یکی از عواملی می داند که مردم را از مراجعه برای دریافت الحاقیه باز می دارد و می گوید: برخی از بیمه گذاران می گویند به الحاقیه نیاز نیست در ماه های حرام خودرویمان را بیرون نمی آوریم!
البته یکی از دفاتر در نقطه مرفه نشین شهر هم از استقبال بالای بیمه گذاران تا حدود ۹۵درصد سخن می گوید. دفتر دیگری نیز به مراجعه ۷۰ تا ۸۰درصد مراجعان در دو ماه اول اشاره دارد و درباره علت مراجعه نکردن برخی بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه می گوید: کسانی که از تخفیف برخوردارند تمایلی به این امر نشان نمی دهند. برخی هم زمان تمدید بیمه خودرویشان نزدیک است؛ برای مثال یک ماه مانده است به تمدید بیمه و دیگر به دریافت الحاقیه تمایلی ندارند، بعضی ها هم می گویند به الحاقیه نیازی نیست، خودرویمان را بیرون نمی آوریم. یکی از کارکنان نمایندگی بیمه در یکی از مناطق کم برخوردار به استقبال در حد ۶۰درصد بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث اشاره می کند و می گوید: مواردی وجود دارد که مالک خودرو می خواهد آن را بفروشد و برای دریافت الحاقیه اقدام نمی کند ولی بیشتر کسانی که این کار را نمی کنند منتظرند تا زمان تمدید بیمه خودرویشان برسد. آن ها می گویند یک بار حق بیمه داده ایم و همان کافی است و برخی نیز اعتقادی به دریافت الحاقیه ندارند و می گویند: در رانندگی احتیاط می کنیم.
اظهارات رئیس ستاد دیه
بنا بر آمارهایی که مدیرعامل ستاد دیه کشور اعلام می کند، به نظر می رسد هنوز هم تبعات مربوط به حوادث رانندگی در بین مردم جدی گرفته نمی شود. سید اسدا... جولایی به خراسان می گوید: در حال حاضر 7849 نفر به دلیل جرایم غیر عمد و غیر کلاهبرداری در زندان های کشور هستند که از این تعداد 1458 نفر به خاطر تصادفات رانندگی در زندان هستند. از این تعداد نیز، 727 نفر پرونده منجر به جرح و 731 نفر پرونده منجر به فوت دارند. وی خاطرنشان می کند: بیشترین علت پرونده های مربوط به تصادفات رانندگی به دلیل نداشتن بیمه نامه و یا الحاقیه بوده است. وی تاکید می کند: بر اساس فقه دینی و مطابق با ماده 299 قانون مجازات اسلامی، مبلغ دیه در ماه های حرام یک سوم افزایش می یابد، از این رو نه تنها همه رانندگان باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند بلکه باید با رعایت قانون توجه ویژه ای به تهیه ملزوماتی چون الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث داشته باشند. جولایی می افزاید: تلاش کرده ایم، با برگزاری 178 جشن گلریزان در ایام ماه مبارک رمضان در کشور که در 31 نقطه کشور برگزار می شود، تعداد زندانیان غیرعمد در زندان ها را کاهش بدهیم. مدیرعامل ستاددیه خاطرنشان می کند: اجرای کامل ماده 28 قانون بیمه اجباری شخص ثالث دایر بر نظارت کافی بر عملکرد شرکت های بیمه گر، اجرای ماده 19 قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب سال 1387 مبنی بر جلوگیری از تردد خودروهای بیمه نامه توسط مراجع انتظامی از جمله مواردی است که می تواند این قبیل رانندگان را از افتادن در ورطه مشکلات نجات دهد.

۹۳/۰۴/۲۷
۱۸:۵۹

آیا بیمه درمان ارزش سرمایه گذاری دارد؟

تصمیم گیری و قضاوت درباه داشتن پوشش های بیمه ای برای فردی که جوان و سالم هستند یا حتی افراد پیر که سلامتی آنان رو به زوال است، امری آسانی نیست.

صنعت بیمه - بیمه درمان میتواند مکار و حلیه گر باشد. اکثر مردم جهان داشتن پوشش های بیمه ای را امری حیاتی می دانند و در زندگی روزمره خود نسبت به باقی مسائل، آن را در اولویت اصلی قرار می دهند. اما برخی دیگر بیمه را تنها تحمل می کنند و آن را هزینه ای اضافی می دانند؛ این دسته از افراد نه بیمه را دوست دارند و نه از آن متنفرند. اما متاسفانه برخی دیگر بر این باورند که بیمه هدر دادن پول است و می توان سرمایه ها را در موارد دیگر به کار بست. بنابراین مانند تمامی انواع بیمه، ارزش بیمه درمان نیز قابل بحث و ارزش گذاری است.
در آمریکا داشتن پوشش های درمانی اجباری است اما این بدان نیست که تمامی شهروندان این کشور به سمت آن هجوم میبرند. هنوز هم سهم قابل توجهی از آمریکاییها تحت هیچ شرایطی خواهان داشتن بیمه نیستند چرا که آنان به باور خودشان نمی خواهند با پرداخت هزینه های گزاف از شرکت های بیمه "شیطانی" حمایت کنند. البته دلایل متعدد دیگری نیز در این مسیر وجود دارد. برای این دسته از افراد، سرمایه گذاری در باقی موارد بر بیمه می چربد.
اما در قاره آسیا شدت و ضعف زیادی وجود دارد. هم‌ اکنون مردم چین ۴۰ درصد هزینه‌ های درمان را برعهده دارند و دولت این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۱۵ سهم پرداختی مردم را به ۳۰ درصد برساند. اما در ژاپن، سهم مردم از هزینه‌ های درمان فقط ۱۸.۷ درصد است. سیستم بیمه درمان ژاپن دسترسی جامع به درمان را فراهم کرده و با وجود هزینه‌های بالای درمان، باعث شده که بیماران چندان نگران هزینه سلامت‌شان نباشند. اگرچه ۸۰ درصد بیمارستان‌های ژاپن خصوصی ‌اند اما بیمارستان‌ های دولتی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.
در کشورهای عربی منطقه نظیر کویت و امارات نیز سهم مردم نهایتا ۳۰ درصد است. البته از قطر با عنوان دارنده ضعیف ‌ترین خدمات درمانی در جهان یاد می ‌شود ولی اوضاع در تمامی کشورهای عربی مثل قطر نیست. در کویت به علت جمعیت کم و درآمد بالا مردم تنها ۲۲ درصد از هزینه‌ های بهداشت و درمان ‌شان را میپردازند و در امارات هم تنها ۳۰ درصد از هزینه ‌های درمانی توسط مردم پرداخت می ‌شود.
در ترکیه مردم برای درمان خود ۲۸ درصد هزینه می ‌کنند. نظام بیمه ترکیه با کمک بیمه‌ های ملی و بیمه ‌های خصوصی برای تامین رفاه مردم تلاش می‌ کند و جالب اینجاست که دولت رقمی بیش از ۸۰ درصد هزینه‌ های دارویی مردم را متقبل می ‌شود.
چندی پیش نیز هند اعلام کرد که در نظر دارد بزرگترین طرح درمانی دنیا را اجرایی کند. به گفته "هارش واردهان" وزیر بهداشت هندوستان، این برنامه بزرگترین برنامه در جهان است که بر اساس اطلاعات کامل از بخش های بهداشتی، ‌خلاقیت و آخرین تکنولوژیها طرح ریزی شده است. او ادامه داد که روند اجرایی این طرح بزرگ جهانی به شدت توسط نخست وزیر کنترل می شود و ایده اولیه آن از طرح درمانی "باراک اوباما" موسوم به "اوباماکر" که تمامی شهروندان آمریکایی را تحت پوشش قرار می دهد،‌ گرفته شده است.
شبکه ای ایمن برای زندگی
تصمیم گیری و قضاوت درباه داشتن پوشش های بیمه ای برای فردی که جوان و سالم هستند یا حتی افراد پیر که سلامتی آنان رو به زوال است، امری آسانی نیست. به زبان ساده می توان گفت که بیمه مانند کمربند ایمنی است که فرد آکروبات در زمان نمایش آن را به کمر خود می بندد.
البته تحلیلگران، بیمه را تنها از منظر هزینه مورد ازیابی قرار نمی دهند، چراکه بیمه می تواند برای بسیاری از افراد تنها هزینه غیرضروری به شمار آید. هزینه این قبیل از پوشش به عوامل متعددی بستگی دارد که مردم عادی کمتر به آن توجه می کنند و آن را در کنترل دارند مانند سن. هزینه ای این پوشش ها حتی می تواند به مسائلی مانند مدت زمان و رقابت شرکت ها نیز بسط یابد.
اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که بیمه های درمان تمامی موارد را تحت پوشش قرار نمیدهد و در برخی بیمه نامه باید موارد اضافی و تمامی مراقبت های پزشکی لحاظ شود تا بیمه گذار بتواند از آن بهترین بهره را ببرد. همچنین در موارد بحرانی درمانی، پوشش های بیمه ای به معنای تامین ابزارهای مالی است که در هنگام معالجه لازم می شود. در برخی از موارد می توان با قاطعیت گفت که برای افراد، داشتن بیمه انتخاب بین مرگ و زندگی است.
 

۹۳/۰۴/۲۶
۰۹:۵۷

مدیرعامل بیمه پاسارگاد تشریح کرد: مهم ترین تعارض در برخی مواد قانون بیمه شخص ثالث

مهم‌ترین این تعارضات در تبصره ۱ ماده ۴ و ماده ۵ قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث مشاهده می‌شود. ماده ۵ این قانون اشعار می‌دارد: «بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت وارد شده به اشخاص ثالث تا حد مذکور در بیمه‌نامه خواهد بود.»

صنعت بیمه -   معصوم ضمیری مدیرعامل بیمه پاسارگاد درخصوص مواردی که در قانون فعلی «بیمه‌ اجباری مسوولیت‌ مدنی دارندگان وسایل نقلیه‌ موتوری‌ زمینی در مقابل شخص ثالث» نیاز به اصلاح و بازنگری دارند در گفت‌وگو با سایت تحلیلی-خبری آیین اظهاراتی را بیان کرد.
 
 
به گزارش اکو ویژن به گزارش سایت یاد شده، این کارشناس ارشد صنعت بیمه معتقد است در قانون فعلی بیمه شخص ثالث تعارضاتی وجود دارد که حل آنها لزوم اصلاح در این قانون را هر چه بیشتر ضروری می‌سازد.
 
به گفته مدیرعامل بیمه پاسارگاد، مهم‌ترین این تعارضات در تبصره 1 ماده 4 و ماده 5 قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث مشاهده می‌شود؛ زیرا در تبصره 1ماده 4 آمده است: «در صورتی که در یک حادثه، مسوول آن به پرداخت بیش از یک دیه به هر یک از زیان‌دیدگان محکوم شود، بیمه‌گر موظف به پرداخت تمامی دیه‌های متعلقه خواهد بود.» در حالی که ماده 5 این قانون اشعار می‌دارد: «بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت وارد شده به اشخاص ثالث تا حد مذکور در بیمه‌نامه خواهد بود.»
 
عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در ادامه، وضع مالیات و عوارض روی این بیمه را از عوامل بازدارنده بیان می‌کند و می‌گوید: به‌نظر می‌رسد باید در مواردی که قانونگذار هنگامی‌که فرد یا افرادی را به‌واسطه فعالیت پرمخاطره، که سبب آسیب آحاد جامعه را فراهم می‌کند، ملزم به خرید پوشش بیمه‌ای می‌کند (مانند بیمه شخص ثالث اجباری) از عوامل تشویقی استفاده کند؛ در حالی که وضع مالیات و عوارض از عوامل بازدارنده محسوب می‌شود.
ضمیری درادامه به ضرورت کاهش موارد مستثنی از شمول بیمه اشاره می‌کند و می‌افزاید: در قانون قدیم به لحاظ جلوگیری از تبانی و ... برخی اشخاص مانند منسوبین بیمه‌گذار و مالک وسیله نقلیه از شمول بیمه مستثنی شده بودند و شخص ثالث محسوب نمی‌شدند، اما در قانون فعلی به لحاظ تعمیم پوشش‌های بیمه به همه افراد درگیر در حوادث رانندگی و ایجاد امنیت عمومی در این خصوص، تمامی افراد درگیر حادثه را شخص ثالث تلقی نموده، به جز راننده مسسب حادثه را وی ادامه می‌دهد: هر چند که بهره‌مندی فرزندان، همسر و کارکنان بیمه‌گذار (افرادی که در قانون قبلی ثالث تلقی نمی‌شدند) در جبران خسارت به‌عنوان شخص ثالث می‌تواند عامل مهمی در توسعه فرهنگ بیمه محسوب شود، اما در بسیاری از موارد با اصل مسوولیت و تقصیر مغایر است.
به‌طور مثال در حادثه رانندگی که فرزند مسبب حادثه فوت می‌کند و پدر (راننده) مسوول حادثه شناخته می‌شود، مطابق قانون فعلی، مدعی دریافت سهم خود از دیه متعلقه می‌شود و دیه‌ای را که به‌واسطه تقصیر خودش ایجاد شده است، طلب می‌کند!!
مدیرعامل بیمه پاسارگاد درادامه به افزایش نرخ دیه اشاره می‌کند و می‌افزاید: هر چند که قانونگذار در قانون جدید به‌واسطه پوشش کلیه خطرات و تمامی افراد درگیر در حوادث رانندگی سعی کرده است به نوعی خیال افراد جامعه را آسوده کند، لیکن افزایش نرخ دیه در سال‌های اخیر سبب شده است مسببین حادثه نتوانند تمامی خسارت (دیه) را از محل بیمه‌نامه شخص ثالث تامین کنند.
 
ضمیری در ادامه برای حل این مورد راهکاری پیشنهاد می‌دهد و می‌گوید: باتوجه به افزایش سالانه نرخ دیه که مبنای صدور بیمه‌نامه‌ها قرار می‌گیرد، باید این افزایش نرخ در حق بیمه‌ها پیش‌بینی شود و بیمه‌گذار مجاز باشد با پرداخت مبلغی اضافه بر حق بیمه معمول، «افزایش مبلغ دیه در زمان پرداخت» را تحت‌پوشش قرار دهد. همانگونه که این پوشش در حال حاضر در بیمه‌نامه‌های مسوولیت کارفرما و نظایر آن پیش‌بینی شده است.
 
مدیرعامل بیمه پاسارگاد افزایش حق بیمه‌ها را متناسب با قدرت مردم نمی‌داند و می‌گوید: بررسی و مقایسه افزایش «حداقل حقوق ماهانه» با نرخ دیه از سال 1383 تا سال 1393 نشان می‌دهد، در حالی که نرخ دیه از رشد 582 درصدی برخوردار بوده است، حداقل حقوق ماهانه در ایران رشد 429 درصدی را تجربه کرده است.
ضمیری رشد نرخ دیه در سال‌های اخیر را فزاینده بیان می‌کند و آن را مهم‌ترین عامل در افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث می‌داند و در ادامه می‌گوید: در سال 1393، میانگین حق بیمه شخص ثالث به بیش از 8 میلیون ریال رسیده است و این مبلغ بیش از یک‌ماه حداقل حقوق یک فرد شاغل است. همچنین با افزایش سایر هزینه‌ها که به‌طور معمول از اولویت بیشتری نیز برخوردارند، مالکان وسایل نقلیه برای خرید بیمه شخص ثالث با مشکل بیشتری روبه‌رو می‌شوند.
عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در ادامه به تبعات افزایش حق بیمه شخص ثالث اشاره کرد و گفت: افزایش نرخ دیه و به تبع آن افزایش حق بیمه شخص ثالث تبعات مختلفی از جمله افزایش اتومبیل‌های بیمه نشده و ایجاد زمینه برای دریافت خسارات غیر‌واقعی در پی دارد.
 
عدم تناسب حق بیمه با قدرت خرید مردم سبب شده که بسیاری از وسائط نقلیه، خصوصا موتورسیکلت‌ها و اتومبیل‌های قشر کم‌درآمد جامعه، بدون بیمه‌نامه بمانند و این معضل زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که یک فرد کم درآمد با حادثه‌ای جانی یا مالی مواجه شده و بخواهد آن را از درآمد و پس‌انداز نداشته خود جبران کند.

۹۳/۰۴/۲۶
۱۳:۰۱

مدیرعامل بیمه سرمد در نخستین نشست خبری سرمایه بیمه سرمد افزایش میابد

هم‌اکنون سرمایه بیمه سرمد ۴۰ میلیارد تومان است که مقرر شده از محل آورده سهامداران و مطالبات آنها سرمایه شرکت به ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

صنعت بیمه -   مدیرعامل بیمه سرمد در نخستین نشست خود با اصحاب رسانه از افزایش سرمایه این شرکت خبر داد و گفت: براساس مصوبه هیات وزیران سرمایه شرکت‌های بیمه باید به 250 میلیارد تومان افزایش یابد، هم‌اکنون سرمایه بیمه سرمد 40 میلیارد تومان است که مقرر شده از محل آورده سهامداران و مطالبات آنها سرمایه شرکت به 250 میلیارد تومان افزایش یابد.
 
 
به گزارش اکو ویژن- هادی همچنین از صدور مجوز بیمه درمان تکمیلی انفرادی توسط بیمه مرکزی خبر داد و گفت: بر همین اساس ارائه این خدمت از برنامه‌های آتی این شرکت است.
وی افزود: شرکت‌های بیمه پس از صدور مجوز بیمه مرکزی امکان ارائه این خدمت را دارند، اما از آنجا که این خدمت دارای ریسک بالایی است، شرکت‌های بیمه اقبال کمتری نسبت به آن دارند.مدیرعامل بیمه سرمد اظهار کرد: رویکرد مهم این بیمه، نوآوری، خلاقیت و استفاده از هم‌افزایی با سهامداران بزرگ و ارزشمند خود همچون بانک‌های صادرات و شهر برای تامین حداکثری منافع ذی‌نفعان است.
وی با بیان اینکه استراتژی ما در این شرکت سودآوری به جای پرتفومحوری است، اظهار کرد: بنا داریم که با برنامه‌ریزی و اقدامات موثر ترکیب پرتفوی متوازنی از حق بیمه ایجاد کنیم که هم پاسخگوی نیاز مشتریان باشد و هم انتظار ذی‌نفعان با دریافت سود منطقی و معقول را برآورده کند.
هادی ادامه داد: پوشش بیمه‌های موجود در بازار بیمه کشور تشکیل شده از بیمه‌های اموال، اشخاص و مسوولیت که از لحاظ اصول بنگاهداری، برخی از محصولات در این بازار برای بیمه‌گران از قابلیت مدیریت ریسک بهتر برخوردارند.
هادی گفت: البته بازاریابی و دسترسی به آن بخش از بازار که متقاضی این پوشش‌ها هستند، از دشواری‌های خاص خود برخوردار است لیکن حاشیه امن مطمئن‌تری برای یک شرکت بیمه از لحاظ سودآوری فراهم می‌کنند و شرکت‌ها می‌توانند با اعمال مدیریت ریسک صحیح و رعایت اصول حرفه‌ای بیمه‌گری، اطمینان خود را از وجود این امنیت تقویت کنند.
وی افزود: دسته دیگر محصولات در این بازار محصولاتی است که از لحاظ بازاریابی و دسترسی به متقاضیان این پوشش‌ها، به نسبت ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود؛ ولی شدت و تواتر ریسک‌های تحت پوشش تابع عوامل بیرونی و غیرقابل کنترل است و تا حدود زیادی اختیار مدیریت ریسک این دسته از ریسک از اختیار شرکت بیمه خارج است و به این ترتیب از حاشیه سود کم و حتی زیان برخوردار هستند.
وی خاطرنشان کرد: در ترکیب پرتفوی حق بیمه سال گذشته نیز این استراتژی مشهود است به‌گونه‌ای که سه رشته بیمه آتش‌سوزی، مهندسی و باربری بیشترین سهم را در حق بیمه 108 میلیارد ریالی دارند و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم با برنامه‌ریزی و تلاش امکان تحقق ترکیب پرتفوی متوازن از انواع رشته‌های بیمه را فراهم کنیم.
مدیرعامل این شرکت بیمه‌ای با اشاره به قراردادهای منعقده با شرکت متبوعش گفت: به موجب قراردادهای بیمه اتکایی منعقد شده با بیمه‌گران داخلی و قراردادهای کنسرسیوم، مدیریت ریسک، در موضوعات و موارد بیمه در پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی و مهندسی به‌خصوص در بیمه نیروگاه‌های منتظر قائم، منتظری و زواره‌ای رعایت شده است. همچنین تلاش کرده‌ایم به‌رغم حق بیمه قابل‌توجهی که دارد، میزان ریسک نگهداری شده نزد شرکت با رعایت احتیاط‌های لازم و متناسب با سرمایه و توان فنی و مالی شرکت باشد تا در صورت بروز خسارت شرکت تا حد امکان با شرایط غیرعادی مواجه نشود.
 

۹۳/۰۴/۲۶
۱۳:۰۱

رابطه بانکداری الکترونیکی و توسعه اقتصادی

اخبار بانک، فناپ، خدمات انفورماتیک

۹۳/۰۴/۲۹
۰۶:۴۱

به رغم ابلاغ بانک مرکزی بانک‌ها به بافت فرسوده وام نمی‌دهند

بانک مرکزی، اخبار بانک، اخبار مدیریت بحران

۹۳/۰۴/۲۹
۰۶:۲۵

آخرین قیمت سهام بانکهای خصوصی

اخبار بانک، بانک تجارت

۹۳/۰۴/۲۹
۰۶:۴۱

بانک‌ها فقط بانکداری کنند

بانک مرکزی، اخبار بانک

۹۳/۰۴/۲۹
۰۶:۲۵

اخبار بانک ها در هفته ای که گذشت/ تمدید مهلت صرافی های مجاز تا پایان شهریور/ سرنوشت وام ازدواج در بانک ها/ هشدار درخصوص شیوه جدید "کلاهبرداری"

اکوفارس: ارسال نامه ای در خصوص تشریح موفقیت های دولت یازدهم و بانک مرکزی به بانک ها و موسسات اعتباری یکی از مهمترین اخبار بانکی در هفته گذشته می باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛ ارسال نامه ای از سوی رئیس بانک مرکزی به بانک ها و موسسات اعتباری، افزایش وام خودرو و بسیاری از اخبار مهم دیگر در حوزه بانک به شرح زیر است . 
بانک مرکزی: تاکنون در خصوص "وام خودرو" تصمیمی اتخاذ نشده/ بانک‌ها: افزایش 3 تا 8 میلیونی داریم  
با وجود اینکه انتظار می‌رود با افزایش قیمت خودرو، تسهیلات خودرویی نیز افزایش یابد اما تاکنون اقدامی از سوی بانک مرکزی در این خصوص صورت نگرفته است. 
 
تعلیق 66 میلیارد دلار "فاینانس چینی" صحت ندارد  
بانک مرکزی مذاکراتی را با طرف چینی در دست اقدام دارد که در صورت تفاهم قطعی، به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.
 
 تهران فر: هیچگونه افزایشی در "وام خودرو" نخواهیم داشت/ برخورد با بانک های متخلف
معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه ارقام اعطایی وام خودرو به مانند گذشته است و افزایشی نخواهد داشت، گفت: به هیچ عنوان اجازه بر هم زدن نظمی که در این زمینه در سیستم بانکی حاکم است را به هیچ یک از بانک ها نخواهیم داد. 
 
"اقتصاد مقاومتی"، اساسی ترین ماموریت "بانک سپه" در سال 93  
مدیرعامل بانک سپه گفت: مأموریت اول و اساسی بانک سپه در سال 1393 تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی همگام و همسو با دولت و سیاستهای نظام است.
"بانک مرکزی" به انعقاد پیمان‌های دوجانبه توجه ویژه‌ای دارد  
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص به کارگیری ارزهای محلی در تجارت با کشورهای طرف عمده تجاری ایران توجه ویژه داشته و ضمن مکاتبه با مراجع ذیصلاح، کارگروهی نیز در این زمینه تشکیل داده است. 
  
هشدار درخصوص شیوه جدید "کلاهبرداری"  
بانک ملی ایران درخصوص شیوه جدید کلاهبرداری افراد سودجو هشدار داد. 
 
شرایط واردات دارو به کشور تسهیل می‌یابد/ تمدید مهلت دو ماهه صرافی‌های مجاز  
یکهزار و یکصد و هشتاد و دومین جلسه شورای پول و اعتبار روز سه شنبه مورخ 1393/4/24 برگزار شد.
ارسال نامه ای در خصوص تشریح موفقیت های دولت یازدهم و بانک مرکزی  
رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه ای برای مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضمن تشریح موفقیتهای دولت یازدهم و بانک مرکزی در زمینه مهار تورم، بر ضرورت صیانت از توفیق ایجاد شده در این زمینه و پایبندی به مسیر کاهشی تورم، در سال جاری مقوله خروج از رکود تاکید کرد. 
 
امکان پرداخت هزینه قربانی حجاج بیت الله الحرام  
در راستای تسهیل در امور حجاج بیت الله الحرام، شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور آماده دریافت وجوه مربوط به هزینه قربانی متقاضیان تشرف به حج تمتع سال 1393 هستند. 
 
افزایش ساعت کار شعب منتخب برای دریافت "وجوه مودیان مالیاتی"  
بانک ملی ایران به منظور تسهیل و رفاه حال مشتریان و مودیان مالیاتی، ساعت کار شعب منتخب این بانک را برای دریافت وجوه اظهارنامه های مالیاتی مودیان، افزایش داد. 
 
تشکیل کارگروه تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام  
اولین جلسه کارگروه "تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه تمام" که با مشارکت "بانک ملی ایران" طی سال‌های گذشته آغاز و بلاتکلیف مانده است با حضور اعضا هیأت مدیره و مدیران ذیربط بانک تشکیل شد. 
 
راه اندازی نرم افزار تلفن همراه مسیریاب شعب در "بانک سپه"  
پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه: مشاور مدیرعامل و رئیس اداره کل روابط عمومی و بازاریابی بانک سپه از راه اندازی نرم افزار جستجوگر و مسیریابی شعب این بانک بر روی تلفن های همراه هوشمند خبر داد. 
 
پرداخت متفاوت تسهیلات در بخش "کشاورزی"/ "یارانه تسهیلات" بستگی به قوانین بودجه دارد  
طالبی گفت: یارانه تسهیلات بستگی به قوانین بودجه دارد و قوانینی که در نظر می‌گیرند و مجلس پیش‌بینی می‌کند و یارانه در نظر می‌گیرد از طرف دولت پرداخت می‌شود. 
 
      

۹۳/۰۴/۲۶
۱۹:۰۵

دولت ؛ بدهکار دانه درشت به 3 بانک بزرگ کشور

ایران و جهان_ مبلغ 18هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک صادرات از دولت تا پایان 1389 هنوز به نتیجه نرسیده است.این در حالی است که دولت به بانک های سپه و ملی نیز بدهی قابل توجهی دارد .
به گزارش ایران و جهان، نظام بانکی در حالی از مطالبات معوق و سررسیدشده گلایه دارد که دولت نیز با بدهی های خود به این سیستم بر مشکلات نظام پولی افزوده است . مدیر عامل بانک سپه بدر این خصوص به ایران و جهان اذعان دارد که دولت 3400 میلیارد تومان بدهی به بانک سپه دارد که بر اساس دو مصوبه در سال های در سال 1390 و 1391 در خصوص بازپرداخت بدهی ها 1700 میلیارد تومان از این بدهی از طریق فروش اموال و دارایی دولت در سازمان خصوصی سازی به بانک سپه پرداخت شود که فقط بالغ بر 37 میلیارد تومان تاکنون بازپرداخت شده است .
وی با بیان اینکه بخشی دیگر از مطالبات بانک قرار بود از طریق واگذاری سهام هلدینگ خلیج فارس با مبلغ یک هزار میلیارد تومان و بخشی از آن هم از محل منابع بالادستی نفت باشد اما هنوز این امر انجام نشده است،گفت:با سازمان خصوصی سازی مذاکراتی شده است که نیروگاه جهرم که در مرحله واگذاری قراردارد به عنوان رد دیون به بانک واگذار شود.
اما دولت به یکی دیگر از بانک های بزرگ کشور نیز بدهی قابل توجهی دارد. مطالبات بانک صادرات از دولت تا پایان سال 1389 مبلغ 48هزار و 131میلیارد ریال بوده که مبلغ 29هزار و 713میلیارد ریال آن براساس مصوبات هیات وزیران از محل حساب ذخیره ارزی، وجوه اداره شده و سهام شرکت های واگذار شده توسط سازمان خصوصی سازی، تهاتر شده است. اما تسویه 18هزار و 417میلیارد ریال مابقی که می بایست از محل واگذاری سهام شرکت های دولتی توسط سازمان خصوصی سازی صورت گیرد، تاکنون به نتیجه نرسیده است.
اما آمارهای رسمی نشان می دهد که در سال مالی 1389 مبلغ 2هزار و 63 میلیارد ریال بابت اعتبارات اسنادی مدت دار دولتی از محل حساب ذخیره ارزی به بخش مطالبات از دولت در حسابهای بانک تسویه شده که این موضوع تاکنون مورد قبول بانک مرکزی قرار نگرفته است و پیگیری بانک در جهت وصول کامل مطالبات از دولت تا تاریخ این گزارش به نتیجه نرسیده است.
لازم به اشاره است جمع درآمدهای بانک صادرات در سال مالی مورد گزارش مبلغ 46هزار و 247میلیارد و 3 میلیون ریال بوده که با کسر هزینه های اداری، عمومی، هزینه کاهش ارزش معاملات، هزینه مالی، هزینه کارمزد، سایر هزینه ها و مالیات از آن، سود خالص به میزان 6هزار و 927میلیارد و 52میلیون ریال محاسبه می شود. بانک صادرات در این سال مبلغ 120ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده است.
همچنین بانک ملت از دیگر بانک هایی است که دولت بدهی بیش از 4 هزار میلیارد تومانی به این بانک دارد . رقم دقیق بدهی دولت به این بانک 4 هزارو 41 میلیارد و 400 میلیون و 300 هزار تومان است.

۹۳/۰۴/۲۷
۱۲:۵۴

جزئیاتی جدید از پرداخت وام بافت فرسوده

Banker - معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات جدید پرداخت وام بافت فرسوده و وام ودیعه مسکن در دولت یازدهم، گفت: رقم وام ودیعه مسکن از ۵ تا ۱۲ میلیون تومان درنظرگرفته شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، محمدسعید ایزدی با اشاره به شروع رایزنی با بانک مسکن برای پرداخت وام بافت فرسوده، به مهر اظهار داشت: براساس توافقی که با بانک مسکن داشتیم، این تسهیلات مطابق با دستورالعمل گذشته و با نرخ سود 15 درصد پرداخت می‌شود و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، مابه التفاوت این سود را به بانک مسکن پرداخت کرده‌ است.
وی افزود: ما در حال پیگیری سهیمه 200 هزار واحدی سال 93 هستیم، زیرا مابقی بانک‌ها به دلیل مشکلات مالی اعلام کرده‌اند که قدرت پرداخت وام را ندارند؛ بنابراین فقط به دنبال این هستیم تا سهیمه‌هایی که به ما قول داده بودند را بپردازند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موافقتنامه‌ای را با بانک توسعه تعاون برای وام ودیعه مسکن به امضا رساندیم، اظهار داشت: بعد از سه سال که پرداخت وام ودیعه مسکن بطور کامل متوقف شده بود، دوباره پرداخت این وام انجام می شود و از هفته آینده ابلاغ خواهد شد.
وی تصریح کرد: تسهیلات وام ودیعه مسکن در کلان شهرها از 10 تا 12 میلیون، شهرهای بزرگ از 8 تا 10 میلیون و شهرهای کوچک از 5 تا 8 میلیون تومان با نرخ سود 4 درصد در نظرگرفته شده است، البته برای نرخ سود هنوز با بانک توسعه تعاون به توافق نرسیده ایم اما تمام سعی ما این است که مطابق مصوبه عمل کنیم.
وی با اشاره به سه نوع موافقتنامه برای پرداخت تسهیلات بافت فرسوده، گفت: تسهیلات شش بانک عامل، تسهیلات بانک مسکن و تسهیلات ودیعه مسکن از سوی بانک توسعه تعاون، سه نوع راهکاری است که دولت برای نوسازی و بهسازی وام‎های بافت فرسوده در نظر گرفته است.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه این اقدامات از این ماه و اوایل ماه آینده شروع می شود، بیان کرد: رئیس کل بانک مرکزی و معاونان او با پرداخت این وام‌ها موافق هستند و در تمامی جلسات موافقت خود را با پرداخت وام بافت فرسوده اعلام کرده‌اند.
ایزدی در خصوص اینکه آیا این وام ها پاسخگوی تمامی متقاضیان است، گفت: نه اینطور نیست که تمامی تقاضاها را پوشش دهد اما شاید بتوانیم 50 درصد از تقاضا را امسال تامین کنیم و پرونده‌ها را پاسخگو باشیم.
وی با اشاره به اینکه از اسفند ماه سال گذشته روند پرداخت تسهیلات بافت فرسوده کند شد، گفت: ما در فروردین ماه موفق شدیم که از بانک تجارت سهمیه پرداخت 20 هزار وام بافت فرسوده برای سهمیه 200 هزار واحد سال 92 را دریافت کنیم که متاسفانه این سهمیه هم تاکنون به درستی پرداخت نشده است.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه بانک مرکزی در سال 92 سهمیه پرداخت 200 هزار تسهیلات بافت فرسوده را به شش بانک عامل پرداخت کرده بود، اظهار داشت: این سهمیه به 35 هزار وام بافت فرسوده رسید اما در سال 93 علیرغم ابلاغ بانک مرکزی هیچ یک از بانک های عامل تسهیلات را پرداخت نکردند.
وی با اشاره به تاثیر مثبت تشویق مردم به نوسازی از سوی دولت، اظهار داشت: مردم تمایل زیادی به نوسازی بافت های فرسوده پیدا کرده‌اند اما به دلیل مشکلات مالی بانک‌ها میزان تسهلات دهی کم است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه وام نوسازی بافت فرسوده با همان رقم تعیین شده 30 میلیون تومان پرداخت می شود، افزود: تمامی موارد مربوط به بازپرداخت مطابق با مصوبه انجام می‌شود و بانک‌ها اجازه کاهش مدت زمان و افزایش سود را ندارند.

۹۳/۰۴/۲۸
۱۱:۳۷

بازار

نیوزهاب سیاسی، ge1001

۹۳/۰۴/۲۹
۰۶:۱۹

آب و هوا

بیمه سامان

۹۳/۰۴/۲۹
۰۸:۱۵