نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 92456
 • تمام سکه (طرح جدید) 910000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 910000
 • نیم سکه 456000
 • ربع سکه 246000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3605
 • یورو 3844
 • پوند 5445
 • صد ین 2940
 • درهم امارات 984
 • لیر ترکیه 1280
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 7 Arrow up
  دلار 29978
 • 32 Arrow up
  یورو 31876
 • 150 Arrow up
  پوند 45374
 • 20 Arrow up
  فرانک 29447
 • 12 Arrow up
  صد ین 24420
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8163
منابع دیگر:
 • کیهان
 • آسیا
 • هفت صبح
۹۴/۰۹/۰۳
۰۷:۰۳

مجلس شرایط پرداخت بیمه شخص ثالث را تعیین کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نحوه تخفیف یا افزایش در حق بیمه به صورت پلکانی و متناظر به تفکیک در مورد خسارات مالی و بدنی را تعیین کردند.
 
به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مواد دیگری از این لایحه را مصوب کردند.
براساس ماده 18 این لایحه که به تصویب نمایندگان رسید موارد زیر از شمول بیمه موضوع این قانون خارج است:
الف - خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه و محمولات آن
ب - خسارت مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
پ - جریمه یا جزای نقدی
ت - اثبات قطع زیان دیده در ایراد صدمه به خود مانند خودکشی، اسقاط جنین و نظایر آن و نیز اثبات خدعه و تبانی نزد مراجع قضایی
نمایندگان مجلس همچنین تصویب کردند که ضوابط تعیین سقف حق بیمه موضوع این قانون و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن به موجب آیین نامه ای است که توسط بیمه مرکزی تهیه می شود و پس از تایید شورای عالی بیمه به تصویب هیات وزیران می رسد.
با تصویب نمایندگان مجلس در آیین نامه مذکور باید عوامل زیر مدنظر قرار گیرد:
الف - ویژگی های وسیله نقلیه از قبیل نوع کاربری، سال ساخت، وضعیت ایمنی آن
ب - سوابق رانندگی و بیمه ای دارنده شامل نمرات منفی و تخلفات ثبت شده توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موضوع قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، خسارت های پرداختی توسط بیمه گر یا صندوق بابت حوادث منتسب به وی
پ - رایج بودن استفاده از وسیله نقلیه برای اقشار متوسط و ضعیف شامل موتور سیکلت و خودروهای سواری ارزان قیمت در آیین نامه موضوع این ماده باید ملاحظات اجتماعی در تعیین حق بیمه وسایل نقلیه پرکاربرد اقشار متوسط و ضعیف جامعه مدنظر قرار گیرد.
مجلسی ها همچنین در تبصره 1 این ماده ، بیمه مرکزی را موظف کردند با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ترتیبی اتخاذ کند که حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه، امکان صدور بیمه نامه شخص ثالث براساس ویژگی های راننده فراهم شود. تا آن زمان سوابق رانندگی و بیمه ای شخصی که پلاک وسیله نقلیه به نام او است و خسارت های پرداختی بابت حوادث منتسب به وی ملاک عمل است.
مجلسی ها در تبصره 2 نیز تصویب کردند: در آیین نامه موضوع این ماده نحوه تخفیف یا افزایش در حق بیمه به صورت پلکانی و متناظر به تفکیک در مورد خسارات مالی و بدنی تعیین می شود.
نمایندگان با تصویب تبصره 3 مقرر کردند: نرخ نامه بیمه موضوع این قانون در ابتدای هر سال با رعایت آیین نامه مصوب هیات وزیران به وسیله بیمه مرکزی محاسبه و پس از تایید شورای عالی بیمه، ابلاغ می شود.
با تصویب مجلسی ها، در جلسات شورای عالی بیمه برای تعیین نرخ نامه موضوع این تبصره دبیر کل سندیکاهای بیمه گران و دو نفر صاحب نظر به انتخاب سندیکا بیمه گران و دو نفر صاحب نظر به انتخاب سندیکای بیمه گران ایران با حق رای شرکت می کنند.
همچنین رییس کل بیمه مرکزی در جلسات مذکور حق رای دارد.
نمایندگان مجلس در تبصره 4 تصویب کردند: شرکت های بیمه می توانند تا 2.5 درصد کمتر از نرخ های مصوب شورای عالی بیمه را ملاک عمل خود قرار دهند. اعمال تخفیف بیش از 2.5 درصد توسط شرکت های بیمه منوط به کسب مجوز از بیمه مرکزی است. بیمه مرکزی در اعطای این مجوز باید توانگری مالی شرکت و شرایط عمومی بازار و حفظ رقابت پذیری شرکت های بیمه را مدنظر قرار دهد. همچنین شرکت های بیمه می توانند در صورت ارایه خدمات ویژه به مشتریان با تایید بیمه مرکزی تا 2.5 درصد بیش از قیمت های تعیین شده توسط بیمه مرکزی از بیمه گذار دریافت کنند.
همچنین مجلسی ها با تصویب تبصره 5، شرکت های بیمه را موظفند در چارچوب ضوابط مربوط نسبت به اعطای تخفیف به رانندگانی که دوره های آموزشی رانندگی ایمن و کم خطر را سپری نموده و موفق به اخذ گواهینامه مربوط شده اند، اقدام نمایند. آیین نامه مربوط به این تبصره به پیشنهاد بیمه مرکزی و نیروی انتظامی به تصویب هیات وزیران می رسد.
براساس این مصوبه، هرگونه قصور یا تقصیر بیمه گر یا نماینده وی در صدور بیمه نامه موضوع این قانون رافع مسوولیت بیمه گر نیست.
مجلسی ها در ماده 21 این لایحه نیز تصویب کردند: پوشش های بیمه موضوع این قانون محدود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران است مگر آن که در بیمه نامه به نحو دیگری توافق شده باشد.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۱:۰۲
منابع دیگر:
 • اقتصاد پویا
 • تفاهم
 • جهان اقتصاد
 • روزان
 • تجارت
 • تعادل
 • باشگاه خبرنگاران
 • نقدینه
 • عصراقتصاد
 • خبر اقتصادی
۹۴/۰۹/۰۳
۰۷:۲۴

رييس پژوهشكده بيمه خبر داد تدوين آيين‌نامه ريسكي در شركت‌هاي بيمه بدون ريسك عملياتي

رييس پژوهشكده بيمه خبر داد
گروه بانك و بيمه|
همايش بيست‌ودوم بيمه و توسعه بر بررسي چالش‌ها و الزامات توانگري مالي و مديريتي در شركت‌هاي بيمه استوار است و توانگري مالي و توانمندي مديريتي در بوته نقد و بررسي كارشناسان و مديران قرار خواهد گرفت.
به گزارش «تعادل»، امير صفري رييس پژوهشكده بيمه، طي يك نشست خبري كه به‌مناسبت برگزاري بيست‌ودومين همايش بيمه و توسعه برگزار شد، ضمن تاكيد بر اثربخشي بيست و يك همايش پيشين به تشريح دو محور اساسي همايش پيش رو پرداخت و گفت: همايش بيست‌و‌دوم بر بررسي چالش‌ها و الزامات توانگري مالي و مديريتي در شركت‌هاي بيمه استوار است و توانگري مالي و توانمندي مديريتي در بوته نقد و بررسي كارشناسان و مديران قرار خواهد گرفت.
وي در عين حال به علل گزينش محور توانگري مالي در همايش بيست و دوم اشاره كرد و اذعان داشت: از زماني كه تعرفه‌ها حذف و آزاد‌سازي نرخ‌ها در صنعت بيمه عملياتي شد نظارت مالي به‌عنوان جانشين نظارت تعرفه‌يي مدنظر قرار گرفت كه بدون شك سنجش توانگري مالي شركت‌ها جايگاه ويژه‌يي در نظام نظارتي مالي ايفا مي‌كند. وي از آيين‌نامه69 مصوبه سال90 شوراي عالي بيمه به‌عنوان نقطه عطفي در پياده‌سازي نظارت مالي ياد كرد و متذكر شد: از آن سال تاكنون چند دوره توانگري مالي شركت‌ها سنجيده شد و بدون شك اكنون وقت بازنگري و بررسي چالش‌ها و الزامات آن فرا رسيده است. صفري بر ارزيابي مفاد مندرج در آيين‌نامه مذكور و بررسي نقاط ضعف آن طي همايش بيمه و توسعه تاكيد كرد و يادآور شد: درنظر داريم در اين همايش در قالب مقالات و ميزگرد‌هاي مختلف به ارزيابي اين آيين‌نامه پرداخته و پيشنهاداتي براي بهبود آن ارائه شود تا نهايتا از طريق شوراي عالي بيمه مصوبات لازم در بازنگري اين آيين‌نامه ابلاغ شود. وي به توانمندي مديريتي به‌عنوان محور اصلي ديگر همايش اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: موضوع همايش تركيبي از توانمندي‌هاي مالي و مديريتي اعلام شده تا ضمن بررسي اين دو محور راهكارهايي ارائه شود.
صفري درخصوص اقدامات پزوهشكده در حوزه بازنگري توانگري مالي اظهار داشت: ضرايب ريسك محاسبه شده و به بيمه مركزي ارسال شده اما هنوز نتيجه نهايي اعلام نشده است.
رييس پژوهشكده بيمه درخصوص نحوه ورود همايش بيستم و دوم به محور توانمندي مديريتي به‌عنوان يك محور اساسي گفت: يكي از آيين‌نامه‌هاي مرتبط با اين محور، آيين‌نامه90 (آيين‌نامه احراز صلاحيت حرفه‌يي مديران بيمه‌يي) است كه به بحث توانمندي مديريتي ارتباط مستقيم دارد كه علاقه‌منديم از طريق همايش پيش رو هر پيشنهاد موثر و مفيدي را دريافت كنيم و به تحليل و بررسي بپردازيم.
وي در پاسخ به اين سوال كه پژوهشكده بيمه به‌طور مشخص در اين زمينه چه مطالعاتي انجام داده، پاسخ داد: يكسري مطالعات در دست انجام است و يكسري گزارش‌هاي اوليه به بيمه مركزي ارسال شده كه البته گزارش‌هاي نهايي نيز در مرحله پاياني جهت ارسال به بيمه مركزي قرار دارد و با اتمام پژوهش و نهايي شدن آن، اخبار مربوطه در سايت پژوهشكده منتشر مي‌شود.
صفري گفت: پزوهشكده بيمه درخصوص رتبه‌بندي كاركنان كليدي و مديران عملياتي شركت‌هاي بيمه گزارش‌هاي تهيه كرده و پيشنهاد رتبه‌بندي افراد كليدي و مديران عملياتي به بيمه مركزي ارائه شده؛ اما اينكه شوراي عالي بيمه بخواهد بر اين اساس سياست‌گذاري كند هنوز به نتيجه نهايي نرسيده است. رييس پژوهشكده بيمه در ادامه ضمن ارزيابي و اعلام نظر كارشناسي درخصوص آيين‌نامه فعلي توانگري مالي، تصريح كرد: آيين‌نامه69 توانسته از ظرفيت‌هاي موجود استفاده كند اما در عين حال نقاط ضعفي نيز دارد كه بايد بدان پرداخته شود.
 وي با بيان اينكه آيين‌نامه69 مبتني بر ريسك شركت‌هاي بيمه تدوين شده كه مهم‌ترين نقطه قوت آن محسوب مي‌شود در عين حال بر اين نكته نيز تاكيد كرد كه ريسك عملياتي كه با توانمندي‌هاي مديريتي شركت‌ها در ارتباط است در اين آيين‌نامه پوشش داده نشده است كه البته بايد گفت داده و اطلاعات كافي براي اندازه‌گيري ريسك عملياتي شركت‌هاي بيمه موجود نيست به‌همين دليل سيستم مبتني بر ريسك بدون درنظر گرفتن ريسك عملياتي اعمال شد.
وي خبر داد: در طرح پژوهشي اخير ريسك عملياتي و مديريتي نيز لحاظ شده و خطاهايي مديريتي نيز پوشش داده شده كه تا پايان آذر به بيمه مركزي ارسال مي‌شود.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا داده‌هاي موجود جهت پوشش ريسك عملياتي كافي است، خاطرنشان كرد: ديتاهاي موجود روش موردنظر را پوشش مي‌دهد و براساس داده‌هاي دراختيار، ريسك عملياتي اندازه‌گيري مي‌شود.
صفري با بيان اينكه در آيين‌نامه‌هاي توانگري استاندارد در جهان موسسات عمر و غيرعمر و اتكايي و غيراتكايي منفك مي‌شود، تصريح كرد: اگر شوراي عالي بيمه به اين نتيجه برسد كه براي بيمه‌گران اتكايي آيين‌نامه توانگري مجزا تدوين كند، اين كار عملياتي خواهد شد.
رييس پژوهشكده بيمه با بيان اينكه قصد داريم در اين گردهمايي بزرگ بر نحوه سياست‌گذاري‌هاي صنعت اثر‌گذار باشيم، از وجود افراد آكادميك و خبره در كنار يكديگر در تركيب شوراي سياست‌گذاري همايش خبر داد و اذعان داشت: امسال علاوه بر بيمه مركزي و پژوهشكده بيمه، سنديكاي بيمه‌گران نيز در برگزاري اين همايش نقش‌آفريني مي‌كند. صفري بااشاره به شركت 2500نفر در همايش مذكور از دريافت 135مقاله تخصصي خبر داد و گفت: كمتر از 20مقاله جهت ارائه در همايش انتخاب شده كه البته بايد گفت بيش از 80درصد مقالات ارسالي در حوزه توانگري مالي نگاشته شده است. وي در ادامه از اهدا جايزه به سه مقاله برتر، معرفي سه چهره برتر صنعت بيمه، ميزگرد بررسي آيين‌نامه توانگري مالي و يك نشست تخصصي تحت عنوان فرصت‌هاي همكاري‌هاي بين‌المللي نيز خبر داد. رييس پژوهشكده بيمه ضمن اشاره به پذيرش قطعي 10كشور جهت حضور در سمينار مذكور عنوان كرد: حضور كشورهايي چون انگليس، بلژيك، امارات، مصر، بحرين و ژاپن در همايش امسال قطعي است. صفري ادر ادامه از حضور پروفسور ونهوله به‌عنوان يك شخصيت اجرايي و علمي كشور بلژيك در سمينار خبر داد و خاطرنشان كرد: وي استاد دانشگاه لوون بلژيك و استاد افتخاري دانشگاه فرانكفورت آلمان است كه نه سال تجربه مديريت هيات اجرايي توانگري مالي اروپا را در كارنامه خود دارد و از سخنرانان كليدي همايش محسوب مي‌شود.

۹۴/۰۹/۰۳
۰۰:۱۵
منابع دیگر:
 • آسیا
 • اقتصاد پویا
 • ابرار اقتصادی
 • ابرار
۹۴/۰۹/۰۳
۰۷:۲۵

رییس پژوهشکده بیمه در نشست خبری بیست و دومین همایش بیمه و توسعه تشریح كرد: اقدامات پژوهشکده بیمه در حوزه بازنگری توانگری مالی

تفاهم – گروه گزارش: رییس پژوهشکده بیمه گفت: همایش بیست و دوم بیمه و توسعه بر بررسی چالش ها و الزامات توانگری مالی و مدیریتی در شرکت های بیمه استوار است و توانگری مالی و توانمندی مدیریتی در بوته نقد و بررسی کارشناسان و مدیران قرار خواهد گرفت. امیر صفری ، طی یک نشست خبری که به مناسبت برگزاری بیست و دومین همایش بیمه و توسعه برگزار شد ضمن تاکید بر اثربخشی بیست و یک همایش پیشین به تشریح دو محور اساسی همایش پیش رو پرداخت و اذعان داشت: از زمانی که تعرفه ها حذف و ازاد سازی نرخ ها در صنعت بیمه عملیاتی شد نظارت مالی به عنوان جانشین نظارت تعرفه‌ای مد نظر قرار گرفت که بدون شک سنجش توانگری مالی شرکت ها جایگاه ویژه ای در نظام نظارتی مالی ایفا می کند.وی از آیین نامه 69 مصوبه سال 90 شورای عالی بیمه به عنوان نقطه عطفی در پیاده سازی نظارت مالی یاد کرد و متذکر شد: از ان سال تا کنون چند دوره توانگری مالی شرکت ها سنجیده شد و بدون شک اکنون وقت بازنگری و بررسی چالش ها و الزامات آن فرا رسیده است.صفری بر ارزیابی مفاد مندرج در آیین نامه مذکور و بررسی نقاط ضعف آن طی همایش بیمه و توسعه تاکید کرد و یادآور شد:در نظر داریم در این همایش در قالب مقالات و میزگرد های مختلف به ارزیابی این آیین نامه پرداخته و پیشنهاداتی برای بهبود آن ارایه شود تا نهایتا از طریق شورای عالی بیمه مصوبات لازم در بازنگری این آیین نامه ابلاغ شود.وی به توانمندی مدیریتی به عنوان محور اصلی دیگر همایش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:موضوع همایش ترکیبی از توانمندی‌های مالی و مدیریتی اعلام شده تا ضمن بررسی این دو محور راهکارهایی ارایه شود.صفری در خصوص اقدامات پژوهشکده در حوزه بازنگری توانگری مالی اظهار داشت:ضرایب ریسک محاسبه شده و به بیمه مرکزی ارسال شده اما هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.رییس پژوهشکده بیمه در خصوص نحوه ورود همایش بیستم و دوم به محور توانمندی مدیریتی به عنوان یک محور اساسی  گفت : یکی از ایین نامه های مرتبط با این محور ، آیین نامه 90 (آیین امه احراز صلاحیت حرفه ای مدیران بیمه ای ) است که به بحث توانمندی مدیریتی ارتباط مستقیم دارد که علاقمندیم از طریق همایش پیش رو هر پیشنهاد موثر و مفیدی را دریافت کنیم و به تحلیل و بررسی بپردازیم. رییس پژوهشکده بیمه در ادامه ضمن ارزیابی  و اعلام نظر کارشناسی در خصوص آیین نامه فعلی توانگری مالی ، تصریح کرد: آیین نامه 69 توانسته از ظرفیت های موجود استفاده کند اما در عین حال نقاظ ضعفی نیز دارد که باید بدان پرداخته شود.  وی با بیان اینکه آیین نامه 69 مبتنی بر ریسک شرکت های بیمه تدوین شده که مهترین نقطه قوت ان محسوب می شود در عین حال بر این نکته نیز تاکید کرد که ریسک عملیاتی که با توانمندی‌های مدیریتی شرکت ها در ارتباط است درین آیین نامه پوشش داده نشده است که البته باید گفت داده و اطلاعات کافی برای اندازه‌گیری ریسک عملیاتی شرکت های بیمه موجود نیست به همین دلیل سیستم مبتنی بر ریسک بدون در نظرگرفتن ریسک عملیاتی اعمال شد. وی خبر داد: در طرح پژوهشی اخیر ریسک عملیاتی و مدیریتی نیز لحاظ شده و خطاهایی مدیریتی نیز پوشش داده شده که تا پایان اذر به بیمه مرکزی ارسال می شود.وی در پاسخ به این سوال که آیا داده های موجود جهت پوشش ریسک عملیاتی کافی است ،خاطرنشان ساخت: دیتاهای موجود روش مورد نظر را پوشش می دهد و بر اساس داده های در اختیار ، ریسک عملیاتی اندازه‌گیری می شود. صفری با بیان اینکه در آیین نامه های توانگری استاندارد در جهان موسسات عمرو غیر عمر و اتکایی و غیر اتکایی منفک می شود ، تصریح کرد: اگر شورای عالی بیمه به این نتیجه برسد که برای بیمه گران اتکایی آیین نامه توانگری مجزا تدوین کند ، این کار عملیاتی خواهد شد. رییس پژوهشکده بیمه با بیان اینکه قصد داریم در این گردهمایی بزرگ بر نحوه سیاست گذاریهای صنعت اثر‌گذار باشیم ، از وجود افراد آکادمیک و خبره در کنار یکدیگر در ترکیب شورای سیاست گذاری همایش خبر داد و اذعان داشت:امسال علاوه بر بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه ، سندیکای بیمه گران نیز در برگزاری این همایش نقش آفرینی می کند. صفری با اشاره به شرکت 2500 نفر در همایش مذکور از دریافت 135 مقاله تخصصی خبر داد و گفت : کمتر از 20 مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده که البته باید گفت بیش از 80 درصد مقالات ارسالی در حوزه توانگری مالی نگاشته شده است. وی در ادامه از اهدا جایزه به سه مقاله برتر ، معرفی سه چهره برتر صنعت بیمه ، میزگرد بررسی آیین نامه توانگری مالی و یک نشست تخصصی تحت عنوان فرصت‌های همکاری های بین المللی نیز خبر داد. رییس پژوهشکده بیمه ضمن اشاره به پذیرش قطعی ده کشور جهت حضور در سمینار مذکور عنوان کرد: حضور کشورهایی چون انگلیس ، بلژیک ، امارات ،مصر ، بحرین و ژاپن در همایش امسال قطعی است . صفری در ادامه از حضور پروفسور ونهوله به عنوان یک شخصیت اجرایی و علمی کشور بلژیک در سمینار خبر داد و خاطد نشان ساخت : وی استاد دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان است که نه سال تجربه مدیریت هیات اجرایی توانگری مالی اروپا را در کارنامه خود دارد و از سخنرانان کلیدی همایش محسوب می شود.
 
 

۹۴/۰۹/۰۳
۰۱:۲۵
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
۹۴/۰۹/۰۳
۰۷:۱۵

مدیر‌عامل بیمه سلامت ایران خبر داد بدهی 5500 میلیاردی بیمه سلامت تا پایان سال/ یکسان‌سازی دفترچه‌ها در آینده نزدیک

مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: مجموع بدهی‌های این سازمان تا پایان سال جاری به بیش از 5500 میلیارد تومان خواهد رسید.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمد‌جواد کبیر در نشست خبری با اصحاب رسانه که در اداره‌کل بیمه سلامت خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در سال جاری سازمان بیمه سلامت 2500 میلیارد تومان بدهی به موسسات طرف قرارداد دارد که بر اساس برآورد‌های صورت گرفته بدهی‌های این سازمان صرفا برای سال 94 تا پایان سال جاری به بیش از 3500 میلیارد تومان می‌رسد که با احتساب مبالغ سال گذشته مجموع بدهی‌های بیمه سلامت تا پایان سال به 5500 میلیارد تومان خواهد رسید.
وی در خصوص راهکار‌های پیش ‌رو این سازمان جهت پرداخت بدهی‌ها به موسسات طرف قرارداد، ادامه داد: مقرر شده است که اعتباری بالغ بر 1800 میلیارد تومان از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تخصیص داده شود که این وزارتخانه نیز طی تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بیمه سلامت دارد نسبت به پرداخت این اعتبارات اقدام کند.
مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: همچنین باید اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان نیز از محل هدفمندی به سازمان بیمه سلامت تخصیص داده شود تا این سازمان بتواند تعهدات پیش‌ رو خود را پرداخت کند که در مجموع با تحقق 100 درصدی منابع نامبرده حدود 3500 میلیارد تومان از بدهی‌ها پرداخت خواهد شد و حدود 2000 میلیارد تومان از بدهی‌های سال 94 باقی خواهد ماند.
کبیر خاطرنشان کرد: خوشبختانه رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تاکید ویژه‌ای در خصوص پرداخت کسری‌ها در بیمه سلامت دارند و تلاش همه بر این است تا از طرق مختلف منابعی برای تامین کسری بیمه سلامت جذب شود تا در جریان اجرای طرح تحول نظام سلامت که به‌عنوان مهم‌ترین رویداد اجتماعی دولت تلقی می‌شود، خللی وارد نشود.
عدم تحقق بیش از 1000 میلیارد تومان از منابع بیمه سلامت در سال گذشته
وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 1472 میلیارد تومان از منابع محقق نشد و با احتساب 670 میلیارد تومان کسری و زیان انباشته سال‌های 91 و 92، حدود 2200 میلیارد تومان کسری در سال 93 داشتیم، گفت: در سال جاری از 2800 میلیارد تومان دریافتی که داشته‌ایم، 2200 میلیارد تومان از آن را جهت کسری‌های سال گذشته پرداخت کرده‌ایم.
مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت به مجموع موسسات طرف قرارداد و مردم اطمینان می‌دهد که پیگیری‌های موثری برای پرداخت هزینه‌ها انجام شده است و تمام تلاش این سازمان این است که نسبت به تعهداتی که به موسسات داشته عمل کند و بی‌توجهی نداشته باشد.
با لفظ تجمیع بیمه‌ها در رسانه به‌ شدت مخالف هستم
کبیر در خصوص تجمیع بیمه‌ها با تاکید بر اینکه با لفظ تجمیع بیمه‌ها در رسانه‌ها به‌ شدت مخالف هستم، اظهار کرد: با این لفظ در رسانه‌ها مخالف هستم زیرا این کار، کارشناسی است و وقتی در رسانه‌ها مطرح شده موجب می‌شود که این مفهوم از بین برود و نگرانی به وجود آید زیرا بیان این موضوع در کلام فقط یک جمع است اما در عمل 10 الی 15 پیش‌ نیاز دارد که در این پیش‌نیاز‌ها گام اول، تجمیع منابع است و در گام دوم باید به یکسان‌سازی تعهدات، پوشش خدمات دفترچه‌ها، عقد قرارداد، نظام پرداخت، رسیدگی به اسناد توجه شود.
وی با تاکید بر اینکه در تجمیع منابع حق نداریم تا کوچک‌ترین کم‌توجهی به حقوق کارگران داشته باشیم، ادامه داد: در گام بعدی باید تضمین لازم برای حقوق کارگران به وجود بیاید و در مرحله دوم انباشت منابع صورت گیرد و الزامات پیاده‌سازی شود و پس از اینکه مدتی با رعایت این موارد کار را انجام دادیم و در این شرایط به این نتیجه رسیدیم که ساختار باید تجمیع شود بعد به این سمت حرکت کنیم.
مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: به‌ عنوان یک کارشناس در زمینه تجمیع بیمه‌ها معتقد هستم که می‌توانیم در گام نخست به سمت یکسان‌سازی فرآیند‌ها، ضوابط و چهار‌چوب‌ها رفته و در نهایت به سمت یکپارچه کردن و تجمیع برویم و طرح آن در رسانه‌ها باید هنگامی باشد که کارشناسی شده و پخته باشد همچنین برای تجمیع باید بستر‌های لازم فراهم شود.
هر‌گونه حرکت شتاب‌زده را به صلاح کشور نمی‌دانم
کبیر در پاسخ به اینکه با رعایت این پیش‌نیاز‌ها نتیجه‌گیری می‌شود که در آینده نزدیک شاهد تجمیع بیمه‌ها نخواهیم بود، تصریح کرد: هر‌گونه حرکت شتاب‌زده را به صلاح کشور نمی‌دانم، اما با این اظهار مخالف هستم زیرا هرچند که در حال حاضر تجمیع منابع نداریم، اما گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است.
یکسان‌سازی دفترچه‌های بیمه در آینده نزدیک
وی افزود: در آینده نزدیک دفترچه‌های بیمه سلامت با بیمه تامین اجتماعی یکسان‌سازی خواهد شد و همچنین طرح یکپارچه‌سازی پوشش و نظام ارائه خدمات بیمه‌ها را نیز خواهیم داشت که این طرح از ابتدای اردیبهشت ابلاغ شده است و در هفته جاری اصلاح نهایی آن به اتمام می‌رسد.
مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت عنوان کرد: در مجموع معتقد هستم که باید به سمت پرداخت یکسان برویم و مناسبات کارگران حفظ شود و تضمین و تعهد دهیم که این مناسبات حفظ شود.
کبیر در خصوص میزان رضایتمندی مردم از بیمه سلامت، با بیان اینکه نباید به هر موضوعی یک بعدی بنگریم و در هر طرحی، چالش‌ها و مشکلاتی وجود دارد، گفت: با توجه به 580 بیمارستان دولتی که گزارش ارسال می‌کنند، آمار نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از این طرح رضایت دارند زیرا با اجرای آن پرداخت از جیب مردم کاهش یافته است.
افزایش 10 درصدی در پرداخت هزینه‌ها
وی با بیان اینکه در سازمان بیمه سلامت ایران پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداخت هزینه‌ها برای بیمه شده‌های بیمه سلامت از 69 الی 70 درصد به 80 الی 81 درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: حدود سه درصد از هزینه‌ها در بخش روستایی و 6 درصد در بخش شهری را مردم می‌دهند و ما‌بقی آن از محل طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.
مدیر‌عامل سازمان بیمه سلامت اضافه کرد: به‌ طور کلی میزان هزینه‌ها در سال گذشته نسبت به سال 92 تقریبا 88 درصد رشد داشته است.
کبیر عنوان کرد: سازمان بیمه سلامت یکی از مهم‌ترین سازمان‌های بیمه‌گر است که در بحث بیمه پایه، عهده‌دار پوشش جمعیتی حدود 41 میلیون نفر است که بر اساس بند الف ماده 38 قانون پنجم توسعه موظف هستیم تا افرادی که فاقد هر‌گونه پوشش بیمه هستند را تحت پوشش قرار دهیم که در این راستا طی ی1.5 سال گذشته 11 میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۹:۵۹

با پیگیری فاطمه آلیا؛ تأمین اجتماعی شرایط پوشش بیمه‌ای زنان خانه‌دار را اعلام کرد

بر اساس پیگیری فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سازمان تأمین اجتماعی شرایط پوشش بیمه‌ای زنان خانه‌دار را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به موجب پیگیری‌های صورت گرفته از سوی فاطمه آلیا برای پوشش بیمه‌ای زنان خانه‌دار، سازمان تأمین اجتماعی در نامه‌ای شرایط این پوشش بیمه‌ای را تشریح کرد که خلاصه آن به شرح زیر است:
سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با استفاده از مقررات عام قانون تأمین اجتماعی صاحبان حرف و مشاغل آزاد را به صورت اختیاری در برابر تمام یا قسمتی از مزایای قانون تأمین اجتماعی بیمه نمایند.
کلیه زنان خانه‌داری که تمایل به پرداخت حق بیمه بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد را دارند و فاقد رابطه استخدامی و مزدبگیری با موسسات و کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی می‌باشند، می‌توانند در صورت احراز شرایط مقرر و با مراجعه به نزدیکترین شعبه محل سکونت و یا اشتغال خویش و با اعلام شغل خود به صورت خوداظهاری مبادرت به ارائه تقاضا، انعقاد قرارداد بیمه و پرداخت حق بیمه نمایند و به تبع آن حسب مورد مطابق ضوابط از تعهدات قانونی مربوطه شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و خدمات درمانی سازمان برخوردار شوند.
حداکثر شرط سنی جهت پذیرش برای زنان 45 سال تمام بوده و چنانچه سن متقاضی از سن مذکور بیشتر باشد می‌بایست معادل دو برابر آن سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی داشته باشند.
متقاضیانی که دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی می‌باشند از احراز شرط سنی معاف خواهند بود.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۰۳

رئیس پژوهکشده بیمه خبر داد حضور 10 کشور خارجی در همایش بین‌المللی بیمه و توسعه

رئیس پژوهکشده بیمه از حضور 10 کشور خارجی در بیست‌ودومین همایش ملی و هشتمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، امیر صفری، رئیس پژوهکشده بیمه در نشست مطبوعاتی همایش بیمه و توسعه گفت: کشورهای انگلیس، بلژیک، آلمان، مصر، سوئیس، ژاپن و بحرین حضور قطعی‌شان را برای مکالمات چندجانبه برای تفاهمنامه با شرکت‌های بیمه‌ای در ایران ابراز کردند.
وی همچنین از حضور یک شخصیت علمی و اجرایی خارجی در این نشست خبر داد و گفت: پروفسور ون هولد، استاد برجسته دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان از کشور بلژیک که سابقه 9 سال مدیریت پروژه توانگری مالی اتحادیه اروپا را نیز دارد به عنوان سخنران کلیدی در بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بیمه و توسعه حضور خواهد یافت.
صفری همچنین با اعلام عنوان کلی این همایش گفت: تاکنون 21 همایش برپا کردیم و در بیست‌ودومین همایش بیمه و توسعه نیز که با عنوان کلی توانگری مالی توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه، چالش‌ها و الزامات آن برپا می‌شود، پژوهشکده بیمه قصد دارد دو موضوع محوری توانگری مالی و همچنین توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه را برای بررسی و ارائه پیشنهادات برپا کند.
رئیس پژوهکشده بیمه در ادامه گفت: عنوان همایش امسال توانمندی مدیریتی، توانگری مالی شرکت‌های بیمه است و انتخاب این محور به موضوعاتی در سال‌های 1388 و 1389 مربوط شده که شورای عالی بیمه مصوبه‌ای مبنی بر حذف تعرفه‌ها و آزادسازی نرخ بیمه به تصویب رسانده است.
وی بیان کرد: به دنبال آزادسازی نرخ بیمه و حذف تعرفه‌ها، کنترل در شرکت‌های بیمه و نظارت بر آن جایگزین شده و به همین علت در سال 1390 مصوبه‌ای از طریق آیین‌نامه 69 شورای عالی بیمه به تصویب رسیده تا نظارت و کنترل بر مقدار توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی نظارت و کنترل شود.
رئیس پژوهشکده بیمه یادآور شد: آیین‌نامه 69 در سال 1390 به تصویب رسیده و از آن دوره تاکنون مقدار توانگری مالی شرکت‌ها چند دوره کنترل و اعلام شده و به عبارتی حدود 4 سال است که مقدار توانگری شرکت‌ها را کنترل می‌کنیم و نتایج را برای بیمه‌گذاران و عموم مردم اجرا کرده‌ایم.
صفری در ادامه درباره بخش دیگری از این همایش گفت: محور دوم این همایش توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه‌ای که رئیس کل بیمه مرکزی ایران نیز همسو با موضوع توانگری مالی، توانمندی مدیریتی موضوعی حائز اهمیت می‌داند.
رئیس پژوهکشده بیمه در ادامه افزود: همایش بزرگی که در پیش رو داریم ماهیت علمی- ترویجی برای یافتن راهکارهای علمی در صنعت بیمه است تا بتواند از طریق این همایش که محفلی برای دانشگاهیان و متخصصان صنعت بیمه است تاثیرگذاری در سیاست این صنعت داشته باشد.
صفری با اعلام اینکه با اظهار نظر شخصی خود درباره آیین‌نامه شماره 69 که قرار است در این همایش بررسی شود، گفت: یکی از نقاط مثبت این آیین‌نامه لحاظ کردن ظرفیت ریسک شرکت‌های بیمه در محاسبات مقدار توانگری مالی شرکت‌هاست و نقطه ضعف آن نیز عدم اطلاعات ریسک عملیاتی شرکت‌های بیمه و ناتوانی در محاسبه میزان ریسک عملیاتی مدیریت شرکت‌های بیمه است.
این گفته صفری در حالی است که از سابقه محاسبه ریسک عملیاتی شرکت‌های بیمه در اروپا 40 سال می‌گذرد و اتحادیه اروپا در محاسبه توانگری مالی ریسک عملیاتی مدیریت شرکت‌ها را به صورت جدی گزارش می‌کند.
صفری همچنین با ابراز امیدواری از ماحصل برپایی این همایش گفت: امید است تا پایان آذرماه گزارشی درخصوص نحوه محاسبه ریسک عملیاتی از سوی پژوهشکده بیمه به شورای عالی بیمه مرکزی ارسال کرد و اینکه روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری این ریسک وجود دارد روش در نظر گرفتن این ریسک از سوی پژوهشکده بیمه بهره‌گیری از اطلاعات مورد نظر شرکت‌های بیمه برای پوشش است که براساس این اطلاعات موجود محاسبه ریسک عملیاتی مدیریتی اندازه‌گیری خواهد شد.
وی در بخش دیگری از این نشست با ابراز خرسندی از استقبال متخصصان و دانشگاهیان برای ارائه مقالات گفت: 135 مقاله به دست پژوهشکده بیمه رسیده است که این تعداد مقاله نشان‌دهنده استقبال خوبی است که از برپایی بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بین‌المللی بیمه و توسعه گردیده است چراکه موضوع توانگری مالی موضوعی تکنیکی است و 80 درصد مقالات به این موضوع اختصاص یافته و 20 درصد باقی در رابطه با محور دوم همایش که توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه است، اختصاص یافته و از این تعداد مقاله هیات داوری حدود 20 مقاله را به عنوان برترین مقالات در همایش ارائه خواهد کرد و امسال برای اولین بار به سه مقاله برتر جوایزی اهدا خواهد شد.
رئیس پژوهشکده بیمه تصریح کرد: برنامه نظرسنجی یکی دیگر از برنامه‌های همایش است به گونه‌ای که بیمه مرکزی سه عنوان کارکرد و سازگارهای بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث طبیعی را پیشنهاد کرده تا با نظرسنجی از حاضرین همایش عنوان همایش سال 1395 را برای استفاده از ظرفیت‌های بیشتر و برنامه‌ریزی انتخاب و اعلام کنیم.
بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بین‌المللی بیمه و توسعه با حضور 2500 نفر از متخصصان و کارشناسان صنعت بیمه در چهاردهم آذرماه توسط پژوهشکده بیمه برگزار خواهد شد.

منابع دیگر:
 • خبر اقتصادی
 • گفتمان نیوز
 • ایران نو
 • ایران نیوز24
۹۴/۰۹/۰۲
۱۶:۱۵

مجلس؛ ارائه هرگونه خدمات به وسايل نقليه به شرط داشتن بيمه

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی/ 1111 1394/09/02
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه هر گونه خدمات به وسایل نقلیه را به داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث منوط کردند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه بیمه اجباری شخص ثالث با تصویب ماده (46) آن تصمیم گرفتند ارائه هر گونه خدمات به وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه و رفع توقیف از آنها در راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل از قبیل تعویض پلاک وسیله نقلیه و تنظیم اسناد رسمی معاملات وسایل مذکور ممنوع باشد.
اجرا نشدن این تکالیف حسب مورد، تخلف اداری یا انتظامی محسوب می شود.
در تبصره این ماده نیز آمده است: انتقال وسایل نقلیه اسقاطی به مراجع و نهادهای ذی‌ربط و نیز انتقال وسایل نقلیه مشمول خسارت بیمه بدنه به بیمه‌گر مربوط، از حکم این ماده مستثناست.
نمایندگان همچنین در ماده (48) این لایحه مصوب کردند: نیروی انتظامی مکلف است ظرف مدت یک سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، همه واحدهای ثابت و سیار راهنمایی و رانندگی پلیس راه را به ابزار لازم برای استعلام برخط وضعیت بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه تجهیز و سامانه مورد نیاز را طراحی یا تکمیل کند.
مجلس ماده (47) این لایحه را که درباره ممنوعیت عقد قرارداد حمل و نقل و تحویل بار یا مسافر ازجانب دستگاه‌های اجرایی و موسسات دولتی و غیردولتی و مراکز آموزشی و شخصیت‌های حقوقی با دارندگان وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر بود، برای کارشناسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد.
صداوتصویردارد
---
صدا و تصویر دارد
---

۹۴/۰۹/۰۲
۰۹:۰۳

تکاليف مجلس به مراجع قانوني رسيدگي به دعواي مرتبط با حوادث رانندگي

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / سیاسی/ 1111 1394/09/02
مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه اجباری شدن بیمه شخص ثالث مصوب کرد: همه مراجع قانونی رسیدگی به دعاوی مرتبط با حوادث رانندگی ازقبیل دادسراها و دادگاه‌های رسیدگی‌کننده به دعاوی ناشی از حوادث مربوط به بیمه شخص ثالث، مکلفند صندوق یا شرکت بیمه مربوط را در مواردی که صندوق یا شرکت بیمه طرف دعوا نباشند از طرح دعوا علیه مسبب حادثه مطلع کنند و زمان تشکیل جلسات دادگاه را به آنها اطلاع دهند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما همچنین دادگاه مکلف است پس از صدور رای، نسخه ای از رای صادر شده را به آنها ابلاغ کند.
در این موارد بیمه گر یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی می توانند با رعایت مقررات قانون آیین دادرسی مدنی به خسار‌ت‌های بدنی و مالی در دعوی وارد شده، یا پس از صدور رای قطعی مطابق مقررات آیین دادرسی مدنی اعتراض ثالث کنند.
در ماده دیگری قوه قضاییه مکلف شد تا پانزدهم اسفند هر سال میزان ریالی دیه موضوع ماده 549 قانون مجازات اسلامی را تعیین و برای اجرا از ابتدای سال بعد اعلام کند.
در ماده دیگری ادارات راهنمایی و رانندگی و پلیس راه حسب مورد مکلف شدند علاوه بر ثبت جزئیات حادثه سامانه جامع حوادث رانندگی، نسخه ای از آن را به زیان‌داده و مسبب حادثه تسلیم کنند و رسید بگیرند.
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز مکلف شد ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ترتیبی اتخاذ کند که امکان دسترسی به بانک های اطلاعاتی آن نیرو در ارتباط با موضوعات مورد نیاز از قبیل مشخصات وسایل نقلیه و دارندگان آنها و گواهینامه های صادر شده و همچنین سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان از طریق سامانه های الکترونیکی به صورت برخط برای مراجع قضایی، صندوق تامین خسارت های بدنی و بیمه مرکزی ، فراهم شود.
صدا و تصویر دارد
---

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۵۵

آمادگي شرکت هاي بيمه براي پوشش بيمه اي زائران حسيني

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی 1111 1394/09/02
دفاتر شرکت های بیمه ایران ، بیمه ما و بیمه آسیا آماده ارائه خدمات بیمه ای به زائران عتبات عالیات در ایام اربعین هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، زائران عتبات عالیات پیش از عزیمت به عتبات عالیات با مراجعه به همه شعب و دفاتر این شرکت ها در سراسر کشور و مبادی مرزی می توانند از پوشش بیمه حوادث بهره مند شوند.
عضو هیات مدیره و معاون فنی شرکت سهامی بیمه ایران گفت: این بیمه نامه بمنظور دسترسی سریع وارزان ،ایجاد آرامش وتامین امنیت خاطر وبهره مندی زائران عتبات عالیات از پوشش های بیمه ای مناسب در سه بسته طراحی شده است .
محمد حیدری درباره دلایل دیگر عرضه این بیمه نامه تصریح کرد : با توجه به وضعیت ناگوارپیش آمده برای حادثه دیدگان منا تصمیم به طراحی این بسته بیمه ای با پوشش های کامل تر گرفتیم.
وی افزود:پوشش های این بیمه نامه در هر سه بسته شامل فوت به هر علت 100.000.000 ریال هزینه های بیمارستانی 150.000.000 ریال، هزینه های سرپایی 15.000.000 ریال برای فوت دراثر حادثه در طرح یکم 400.000.000 ریال در طرح دوم 900.000.000 ریال و در طرح سوم 1.400.000.000 ریال است.
در این بسته های بیمه ای در صورت فوت بر اثر هرگونه حادثه ای، سرمایه فوت به هر علت نیز به پوشش سقف تعهدات حوادث اضافه خواهد شد و ضمناً هزینه های حمل اجساد متوفیان از محل سرمایه فوت به هرعلت پرداخت می شود.
معاون فنی بیمه ایران با توجه به شرائط حاکم در کشور عراق اعلام کرد:خطرات ناشی از اقدامات تروریستی ودرگیری های داخلی این کشور نیز تحت پوشش این بیمه نامه است.
عضو هیئت مدیره بیمه ایران ، در مورد مدت پوشش این بیمه نامه برای هر یک از بیمه شدگان ا ظهار داشت : آغاز پوشش بیمه نامه عتبات عالیات به محض خروج از کشور است و به محض ورود به کشور خاتمه خواهد یافت.
مدیر بیمه های عمر و حوادث بیمه آسیا نیز با اشاره به پوشش بیمه ای برای زائران عتبات عالیات، گفت : زائرانی که قصد زیارت عتبات عالیات را برای ایام اربعین حسینی دارند از نمایندگی بیمه آسیا در استان ها و پایانه های مرزی ، بیمه نامه حوادث طرح عتبات عالیات را دریافت کنند.
خانم رضوی افزود: در بیمه نامه حوادث طرح عتبات عالیات ، بیمه شدگان در طول شبانه روز تحت پوشش خطرات فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی ناشی از حوادث عمومی ، بمب گذاری وعملیات تروریستی قرار دارند.
مدیرعامل بیمه quotation mark ما quotation mark نیز گفت : این شرکت آمادگی دارد زائران اربعین حسینی را بیمه کند.
مجید صفدری افزود : ، این شرکت، بیمه نامه حوادثی برای رفاه حال زائران تهیه کرده است که به راحتی می توان از خدمات آن بهره مند شد.
وی با بیان اینکه عرضه این بیمه نامه از 19 آبان ماه آغاز شده است ، گفت : زائران می توانند با پرداخت 10 هزار تومان خود را بیمه کنند .

۹۴/۰۹/۰۲
۱۵:۴۹

تأخير هفت ماهه پرداخت بيمه سلامت به بيمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاري موج، محمدجواد کبير افزود: 570 بيمارستان با بيمه سلامت در سطح کشور قرارداد دارند و بدهي کنوني اين سازمان به بيمارستان‌ها افزون بر 25 هزار ميليارد ريال است.
وي گفت: پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و ساير مؤسسات طرف قرارداد بيمه سلامت نيز با تأخير چهار تا پنج ماهه مواجه است.
مدير عامل سازمان بيمه سلامت مؤسسات طرف قرارداد اين سازمان بيمه گر را در سطح کشور 44 هزار مورد نظير بيمارستان‌ها، پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه‌ها، آزمايشگاه‌ها و ساير بخش‌هاي پزشکي و پيراپزشکي‌ها اعلام کرد.
وي همچنين با رد اين نظر که وضعيت پرداختي‌هاي بيمه سلامت در دولت يازدهم نسبت به دولت پيشين نامناسب تر است، افزود: در دولت قبل تأخير در پرداخت‌ها در يک بازه زماني حتي به 12 ماه هم رسيد.
کبير ادامه داد: بدهي معوقه بيمه سلامت در ابتداي پارسال حدود 9 هزار ميليارد ريال و زيان انباشته حدود هفت هزار ميليارد ريال بود که با تلاش دولت يازدهم هشت هزار ميليارد ريال به نظام بيمه تزريق شد.
وي گفت: مساله تأخير در پرداخت‌ها به علت وضعيت اقتصادي کشور و کاهش قيمت نفت است اما با اين حال دولت يازدهم تمام تلاش خود را براي رفع اين مشکل به کار گرفته تا در اجراي طرح تحول نظام سلامت به عنوان مهم‌ترين رويداد اجتماعي کشور اختلالي پيش نيابد.
مدير عامل سازمان بيمه سلامت افزود: تا پايان امسال جمع بدهي‌هاي اين سازمان صرفاً براي سال افزون بر 35 هزار ميليارد ريال است که با احتساب بدهي‌هاي گذشته افزون بر 50 هزار ميليارد ريال پيش بيني شده است.
وي ادامه داد: بيمه سلامت 41 ميليون نفر را در سطح کشور زير پوشش دارد؛ زيرا با اجراي طرح پوشش فراگير بيمه اي از پارسال تاکنون 11 ميليون نفر در سطح کشور که هيچ بيمه اي نداشته‌اند زير پوشش قرار گرفته‌اند.
کبير گفت: با اجراي کتاب ارزش گذاري نسبي خدمات پزشکي پرداخت هزينه بيمه شدگان از 70 درصد پيش از اجراي طرح تحول نظام سلامت به 81 درصد پس از اجراي اين طرح افزايش يافت.
مدير کل بيمه سلامت خراسان رضوي نيز گفت: 62 درصد از جمعيت استان رضوي زير پوشش بيمه سلامت قرار دارند.
عليرضا رمزي افزود: هم اکنون سه ميليون و 735 هزار نفر در خراسان رضوي زير پوشش خدمات بيمه سلامت هستند که يک ميليون و 137 هزار نفر از اين تعداد مربوط به بيمه همگاني است که تاکنون زير پوشش هيچ بيمه اي نبوده‌اند.
وي ساير صندوق‌هاي بيمه اي بيمه سلامت خراسان رضوي را شامل کارکنان، بيمه ايرانيان، بيمه روستايي و ساير قشرها بيان کرد.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۳۵

برگزاری نشست خبری رئیس پژوهشکده بیمه با خبرنگاران

آیین- نشست خبری میان رئیس پژوهشکده بیمه با خبرنگاران صبح امروز به مناسبت برگزاری بیست و دومین همایش بیمه و توسعه در محل پژوهشکده بیمه برگزار شد.
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین امیر صفری طی این نشست خبری به تشریح دو محور اساسی همایش امسال پرداخت و گفت: بدون ترید یکی از مهمترین رویدادهای صنعت بیمه در طول سال برگزاری همایش های سالانه است و خوشبختانه 21 همایشی که تاکنون برگزار شده بسیار موثر بوده است و همایش امسال نیز به بررسی چالش ها و الزامات توانگری مالی و مدیریتی در شرکت های بیمه خواهد پرداخت و دو مسئله توانگری مالی و توانمندی مدیریتی در بوته نقد و بررسی کارشناسان و مدیران قرار خواهد گرفت.
رئیس پژوهشکده بیمه در ادامه خاطر نشان ساخت طی سال های 88 و 89 که تعرفه ها حذف شد و آزاد سازی نرخ ها در صنعت بیمه صورت پذیرفت، نظارت مالی جانشین نظارت تعرفه ای قرار گرفت به همین دلیل سنجش توانگری مالی شرکت ها اهمیت ویژه ای در نظام نظارتی مالی دارد.
صفری آیین نامه 69 مصوبه سال 90 شورای عالی بیمه را نقطه عطفی در پیاده سازی نظارت مالی خواند و افزود: از آن زمان تا کنون توانگری مالی شرکت ها چندین مرتبه مورد سنجش قرار گرفته است و اکنون زمان بازنگری و بررسی چالش ها و الزامات آن فرا رسیده است. وی بررسی مفاد مندرج در آیین نامه توانگری مالی از طریق مقالات ارسال شده و برگزاری میزگردهای مختلف را از دیگر اقدامات بیست و دومین همایش خواند و افزود: پیشنهاداتی که از این طریق برای بهبود این آیین نامه ارائه شود وارد شورایعالی بیمه جهت تصمیم گیری و اتخاذ تغییرات لازم در آیین نامه مذکور خواهد شد.
رئیس پژوهشکده بیمه در ادامه این نشست به توانمندی مدیریتی به عنوان محور اصلی دیگر همایش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:موضوع همایش ترکیبی از توانمندی های مالی و مدیریتی اعلام شده تا ضمن بررسی این دو محور راهکارهایی ارایه شود.
وی در خصوص اقدامات پژوهشکده در حوزه بازنگری توانگری مالی اظهار داشت:ضرایب ریسک محاسبه شده و به بیمه مرکزی ارسال شده اما هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.
صفری با بیان اینکه قصد داریم در این گردهمایی بزرگ بر نحوه سیاست گذاریهای صنعت اثر گذار باشیم ، از وجود افراد آکادمیک و خبره در کنار یکدیگر در ترکیب شورای سیاست گذاری همایش خبر داد و اذعان داشت: امسال علاوه بر بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه ،سندیکای بیمه گران نیز در برگزاری این همایش نقش آفرینی می کند.
رییس پژوهشکده بیمه با اشاره به شرکت 2500 نفر در همایش مذکور از دریافت 135 مقاله تخصصی خبر داد و گفت : کمتر از 20 مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده که البته باید گفت بیش از 80 درصد مقالات ارسالی در حوزه توانگری مالی نگاشته شده است.
وی در ادامه از اهدا جایزه به سه مقاله برتر ، معرفی سه چهره برتر صنعت بیمه ، میزگرد بررسی آیین نامه توانگری مالی و یک نشست تخصصی تحت عنوان فرصت های همکاری های بین المللی نیز خبر داد.
رییس پژوهشکده بیمه ضمن اشاره به پذیرش قطعی ده کشور جهت حضور در سمینار مذکور عنوان کرد: حضور کشورهایی چون انگلیس ، بلژیک ، امارات ،مصر ، بحرین و ژاپن در همایش امسال قطعی است .
صفری در ادامه از حضور پروفسور "کارل ون هال " به عنوان یک شخصیت اجرایی و علمی کشور بلژیک در سمینار خبر داد و خاطر نشان ساخت: وی استاد دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان است که نه سال تجربه مدیریت هیات اجرایی توانگری مالی اروپا را در کارنامه خود دارد و از سخنرانان کلیدی همایش محسوب می شود.
رییس پژوهشکده بیمه در پاسخ به سوال خبرنگار ریسک نیوز در خصوص نحوه ورود همایش بیستم و دوم به محور توانمندی مدیریتی به عنوان یک محور اساسی  گفت : یکی از ایین نامه های مرتبط با این محور ، آیین نامه 90 (آیین امه احراز صلاحیت حرفه ای مدیران بیمه ای ) است که به بحث توانمندی مدیریتی ارتباط مستقیم دارد که علاقمندیم از طریق همایش پیش رو هر پیشنهاد موثر و مفیدی را دریافت کنیم و به تحلیل و بررسی بپردازیم.
وی در پاسخ به این سوال که پژوهشکده بیمه به طور مشخص درین زمینه چه مطالعاتی انجام داده ، پاسخ داد:یکسری مطالعات در دست انجام است و  یکسری گزارشات اولیه به بیمه مرکزی ارسال شده که البته گزارشات نهایی نیز در مرحله پایانی جهت ارسال به بیمه مرکزی قرار دارد و با اتمام پژوهش و نهایی شدن ان ، اخبار مربوطه در سایت پژوهشکده منتشر می شود.
صفری در ادامه عنوان کرد : پزوهشکده بیمه در خصوص رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی شرکت های بیمه گزارشاتی تهیه کرده و پیشنهاد رتبه بندی افراد کلیدی و مدیران عملیاتی به بیمه مرکزی  ارایه شده ؛ اما اینکه شورای عالی بیمه بخواهد بر این اساس سیاست گذاری کند هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.
رییس پژوهشکده بیمه در ادامه ضمن ارزیابی  و اعلام نظر کارشناسی در خصوص آیین نامه فعلی توانگری مالی ، تصریح کرد: آیین نامه 69 توانسته از ظرفیت های موجود استفاده کند اما در عین حال نقاظ ضعفی نیز دارد که باید بدان پرداخته شود.
 وی با بیان اینکه آیین نامه 69 مبتنی بر ریسک شرکت های بیمه تدوین شده که مهترین نقطه قوت ان محسوب می شود در عین حال بر این نکته نیز تاکید کرد که ریسک عملیاتی که با توانمندی های مدیریتی شرکت ها در ارتباط است درین آیین نامه پوشش داده نشده است که البته باید گفت داده و اطلاعات کافی برای اندازه گیری ریسک عملیاتی شرکت های بیمه موجود نیست به همین دلیل سیستم مبتنی بر ریسک بدون در نظرگرفتن ریسک عملیاتی اعمال شد.
وی خبر داد: در طرح پزوهشی اخیر ریسک عملیاتی و مدیریتی نیز لحاظ شده و خطاهایی مدیریتی نیز پوشش داده شده که تا پایان اذر به بیمه مرکزی ارسال می شود.
وی در پاسخ به این سوال که ایا داده های موجود جهت پوشش ریسک عملیاتی کافی است ،خاطرنشان ساخت: دیتاهای موجود روش مورد نظر را پوشش می دهدو بر اساس داده های در اختیار ، ریسک عملیاتی اندازه گیری می شود.
صفری با بیان اینکه درایین نامه های توانگری استاندارد در جهان موسسات عمرو غیر عمر و اتکایی و غیر اتکایی منفک می شود ، تصریح کرد: اگر شورای عالی بیمه به این نتیجه برسد که برای بیمه گران اتکایی آیین نامه توانگری مجزا تدوین کند ، این کار عملیاتی خواهد شد.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۶:۵۰

پیشنهاد تدوین آئین نامه توانگری مالی برای شرکت های اتکایی و عمر/صنعت بیمه در یک قدمی مهمترین رویداد سالانه

ایران و جهان - هرچند که توانگری مالی و توانمندی مدیریتی موضوع بیست و دومین همایش بیمه و توسعه است اما پژوهشکده بیمه بر مبنای همین محورها در روزهای اخیر اقدامات پژوهشی و آسیب شناسی نیز داشته است که قرار است بخشی از این گزارشات را در این همایش رونمایی کند .
به گزارش ایران و جهان ،محور همایش بیست و دوم بیمه و توسعه را آئین نامه های (توانگری مالی ) 69 و (احراز صلاحیت افراد کلیدی در شرکت های بیمه ) 90 تشکیل می دهد و مقام مسئول پژوهشکده اذعان دارد که در خصوص هر دو این آئین نامه ها پژوهش هایی انجام شده که بخشی از آن در این همایش اطلاع رسانی خواهد شد.
امیر صفری رئیس پژوهشکده بیمه با اشاره به اینکه تدوین آئین نامه توانگری اقدام مثبتی در جهت اصلاح در صنعت بیمه است اذعان دارد که بر اساس سفارش بیمه مرکزی بررسی این آئین نامه را در کنار برخی صاحب نظران و متخصصان بیمه در پژوهشکده در دست بررسی دارد که قرار است بخشی از ماحصل آن در قالب دو مقاله در این همایش ارائه شودو متعاقبا پیشنهادات برای بهبود پس از تکمیل به بیمه مرکزی ارسال خواهد شد تا در صورت تائید برای بررسی بیشتر به شورای عالی بیمه ارسال شود .
وی به این مهم اذعان دارد که پس از آزاد سازی نرخ ها در صنعت بیمه از سال 1388 و 1389 صنعت بیمه به سمت نظارت مالی حرکت کرده است که ماحصل آن تدوین آئین نامه 69 یا همان توانگری مالی شرکت های بیمه است .
صفری در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه برخی کارشناسان معتقدند آئین نامه توانگری ارزیابی دقیقی از شرکت های بیمه که در رشته های مختلف مشغول به فعالیت هستند و یا اساسا ماهیت فعالیشان با سایرین فرق دارد و یا برخی که در مناطق آزاد فعالیت دارند ارائه نمی کند ضمن تائید این نکته اذعان داشت که بحث تفکیک شرکت هایی که در زمینه عمر و غیر عمر فعالیت دارند و یا در زمینه اتکایی و غیراتکایی فعالیت دارند ضرورت دارد .این آئین نامه همه شرکت های بیمه را به صورت یکسان می بیند و ریسک ها را اعلام کرده است اما در این بررسی پیشنهاد شده که آئین نامه متفاوتی برای بیمه گران اتکایی نگارش شود که این موضوع نیز در دست بررسی است .
رئیس پژوهشکده بیمه به این نکته اذعان داردکه آئین نامه فعلی در حد مقدورات و ظرفیت ها یهترین گزینه است که مسلما نقاط قوت و ضعف را درکنار هم دارد . به گفته وی این موضوع که این آئین نامه مبتنی بر ریسک شرکت ها تنظیم شده از نقاط قوت است اما این موضوع که ضرایب ریسک براس شرکتها دو سال ثابت می ماند نیاز به بازنگری دارد .البته آئین نامه فعلی ریسک عملیاتی را که با توانمندی مدیریتی در ارتباط است در نظر نمی گیرد و این یکی دیگر از ضعف ها است .نکته حائذ اهمیت اینکه اطلاعات و دیتا بیسی را برای شرکت های بیمه در اختیار نداریم که البته باید گفت داده و اطلاعات کافی برای اندازه گیری ریسک عملیاتی شرکت های بیمه موجود نیست به همین دلیل سیستم مبتنی بر ریسک بدون در نظرگرفتن ریسک عملیاتی اعمال شد. وی اذعان دارد که در طرح پژوهشی اخیر ریسک عملیاتی و مدیریتی نیز لحاظ شده و خطاهایی مدیریتی نیز پوشش داده شده که تا پایان اذر به بیمه مرکزی ارسال می شود.
وی در خصوص بحث توانمندی مدیریتی که محور دیگر همایش است نیز اظهار کرد که گزارشی نیز به سفارش یک سازمان در خصوص رتبه بندی افراد کلیدی در پژوهشکده بیمه تدوین شده است که نتایج آن برای بیمه مرکزی ارسال شد که پس از تائید اطلاع رسانی خواهدشد .
صفری در تشریح سخنان این بخش خود به این مهم نیز اشاره دارد که پژوهشکده بیمه در خصوص رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی شرکت های بیمه گزارشات را تهیه کرده و پیشنهاد رتبه بندی افراد کلیدی و مدیران عملیاتی به بیمه مرکزی ارایه شده ؛ اما اینکه شورای عالی بیمه بخواهد بر این اساس سیاست گذاری کند هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.
رییس پژوهشکده بیمه در تشریح اقدامات پژوهشکده گفت که پذیرش 10 کشور جهت حضور در سمینار مذکور قطعی شده و احتمالا میزبان شرکت کنندگانی از کشورهایی چون انگلیس،آلمان ، بلژیک ، امارات ،مصر ، بحرین و ژاپن در همایش خواهیم بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید دارد که در همایش بیست و دوم قصد داریم بر نحوه سیاست گذاریهای صنعت بیمه اثر گذار باشیم و از وجود افراد آکادمیک و خبره در کنار یکدیگر در ترکیب شورای سیاست گذاری همایش استفاده کردیم به گفته وی امسال علاوه بر بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه ،سندیکای بیمه گران نیز در برگزاری این همایش در کنار سایرین نقش آفرینی می کند.
صفری با اشاره به شرکت ۲۵۰۰ نفر در همایش مذکور از دریافت ۱۳۵ مقاله تخصصی خبر داد و گفت : کمتر از ۲۰ مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده که البته باید گفت که بیش از ۸۰ درصد مقالات ارسالی در حوزه توانگری مالی نگارش شده است.
وی در ادامه از اهدا جایزه به سه مقاله برتر ، معرفی سه چهره برتر صنعت بیمه ، میزگرد بررسی آیین نامه توانگری مالی و یک نشست تخصصی تحت عنوان فرصت های همکاری های بین المللی نیز خبر داد.
صفری در ادامه از حضور پروفسور “ونهوله ” به عنوان یک شخصیت اجرایی و علمی کشور بلژیک در سمینار خبر داد و خاطر نشان ساخت: وی استاد دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان است که 9 سال تجربه مدیریت هیات اجرایی توانگری مالی اروپا را در کارنامه خود دارد و از سخنرانان کلیدی همایش خواهد بود.
وی در ادامه به این نکته نیز اشاره داردکه 3 محور برای همایش بیست و سوم نیز از سوی بیمه مرکزی پیشنهادشده که با نظر سنجی از شرکت کنندگان در خصوص آن تصمیم گیری خواهدشد .

۹۴/۰۹/۰۲
۱۹:۴۱

رئیس سندیکای بیمه گران رانندگان خاطی، حق بیمه بیشتری می دهند

ایستانیوز:رئیس سندیکای بیمه گران گفت: طبق آیین نامه بیمه شخص ثالث ، رانندگان خاطی از این به بعد حق بیمه بیشتری پرداخت می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، علی اکبر اولیا در گفتگو با صدا و سیما افزود: طبق آیین نامه جدید، ریسک خودرو که بخش کوچکی از حوادث جاده ای است به راننده هم منتقل می شود و ویژگی های راننده در پرداخت حق بیمه لحاظ خواهد شد.
وی ادامه داد : از این به بعد، رانندگانی که خطر بیشتری ایجاد می کنند ، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند.
اولیا افزود : با وجود اینکه بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است اما با این وجود تعداد زیادی از خودروها هنوز فاقد این بیمه نامه است و نیروی انتظامی از این به بعد به کمک بیمه مرکزی از عبور و مرور خودروهای فاقد بیمه نامه جلوگیری می کند و جرایم برای آنها در نظر گرفته می شود.
راننده های پرخطر، راننده هایی هستند که تخلفات حادثه ساز بیشتری دارند و نیروی انتظامی برای آنها نمره منفی درنظر می گیرد.
رئیس سندیکای بیمه گران درخصوص افزایش سهم صندوق خسارتهای بدنی گفت: سهم این صندوق از 5 درصد به 8 درصد افزایش یافته است و این صندوق سهم بیشتری از خسارتهای جانی را پرداخت خواهد کرد.
وی افزود : این صندوق به کمک بیمه ها آمده است و به عنوان مکمل در جایی که بیمه ها توان پوشش بیمه ای را ندارند ، کمک خواهد کرد.
 
راه اندازی سامانه یکپارچه سازی اطلاعات
رئیس سندیکای بیمه گران درباره راه اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات گفت: 6 ماه به دولت فرصت داده شده است با کمک نیروی انتظامی، بیمه مرکزی، پزشک قانونی، وزارت بهداشت و درمان، سامانه ای راه اندازی کند تا تمام اطلاعات مربوط به حوادث رانندگی در آن ثبت شود.
وی ادامه داد : برای مدیریت حوادث جاده ای و کنترل آنها و همچنین شناسایی افراد پرخطر راه اندازی این سامانه ضروری است.
اولیا خاطرنشان کرد: این سامانه تا سال آینده راه اندازی خواهد شد.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۳۳

جزئیات بیمه شخص ثالث تصویب شد

ایستانیوز:نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز، مواد دیگری از لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث را بررسی و تصویب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث ماده‌ای را تصویب کردند که به موجب آن خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه و محمولات آن از شمول بیمه خارج است. براساس ماده ۱۸ لایحه دائمی‌شدن قانون بیمه شخص ثالث خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشع‌های اتمی و رادیواکتیو، جریمه یا جزای نقدی و اثبات قصد زیان‌دیده در ایراد صدمه به خود مانند خودکشی، اسقاط جنین و نظایر آن و نیز اثبات هرگونه خدعه و تبانی نزد مراجع قضایی از شمول بیمه موضوع این قانون خارج است. همچنین براساس ماده ۱۹، ضوابط تعیین سقف حق بیمه موضوع این قانون و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط به موجب آیین‌نامه‌ای است که از سوی بیمه مرکزی تهیه می‌شود و پس از تایید شورای‌عالی بیمه به تصویب هیات وزیران می‌رسد. در این آیین‌نامه باید ویژگی‌های وسیله نقلیه از قبیل نوع کاربری، سال ساخت و وضعیت ایمنی آن مدنظر قرار گیرد. همچنین سوابق رانندگی و بیمه‌ای دارنده شامل نمره‌های منفی و تخلفات ثبت‌شده از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و رایج بودن استفاده از وسیله نقلیه برای اقشار متوسط و ضعیف شامل موتورسیکلت و خودروهای ارزان‌قیمت و ملاحظات اجتماعی در تعیین حق بیمه وسایل نقلیه پرکاربرد اقشار متوسط و ضعیف جامعه نیز باید مدنظر قرار گیرد. ماده ۲۰ این قانون نیز تاکید می‌کند که هرگونه قصور یا تقصیر بیمه‌گر یا نماینده وی در صدور بیمه‌نامه موضوع این قانون رافع مسئولیت بیمه‌گر نیست. در ماده ۲۱ نیز قید شده است که پوشش‌های بیمه موضوع این قانون محدود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران است مگر آنکه در بیمه‌نامه به نحو دیگری توافق شده باشد.
 
حمایت از حادثه‌دیدگان ناشی از فرار ضارب
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه رسیدگی به این لایحه، تشکیل صندوق تامین خسارت‌های بدنی حمایت از حادثه‌دیدگان ناشی از فرار ضارب را به تصویب رساندند. با تصویب مجلس شورای اسلامی به منظور حمایت از زیان‌دیدگان حوادث ناشی از وسایل نقلیه، خسارت‌های بدنی وارد بر اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضای بیمه‌نامه، بطلان قرارداد بیمه، شناخته‌نشدن وسیله نقلیه مصوب حادثه، کسری پوشش بیمه‌نامه ناشی از افزایش مبلغ ریالی بیمه یا تعلیق یا لغو پروانه فعالیت شرکت بیمه یا صدور حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر موضوع ماده ۲۳ این قانون قابل پرداخت نباشد و یا به‌طور کلی خسارت‌های بدنی که خارج از تعهدات قانونی بیمه‌گر براساس مقررات این قانون است به استثنای موارد مطرح در ماده ۱۸ از سوی صندوق مستقلی به نام صندوق تامین خسارت‌های بدنی جبران می‌شود.
 
شرایط منع پرداخت خسارت
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط منع پرداخت خسارت از سوی صندوق تامین خسارت‌های بدنی را در قالب لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث تصویب کردند. براساس این مصوبه در صورتی که زیان‌دیده جزء در موارد بیمه اختیاری تمام یا بخشی از خسارت بدنی وارد شده را از مراجع دیگری مانند سازمان بیمه‌های اجتماعی یا سازمان بیمه کارمندان دولت یا صندوق‌های ویژه جبران خسارت دریافت کند، نسبت به همان میزان حق مراجعه به صندوق را ندارد. سازمان‌ها و صندوق‌های ویژه نام‌برده حق مراجعه به صندوق و استرداد خسارت پرداخت‌شده به اشخاص ثالث را ندارند و مکلفند اطلاعات مربوط را در اختیار صندوق قرار دهند. در هر حال در صورتی که زیان‌دیده علاوه بر دریافت خسارت از سازمان‌ها و صندوق‌های ویژه نام‌برده از صندوق نیز خسارتی دریافت کند صندوق حق استرداد دارد.
 
تعیین شرایط پرداخت شخص ثالث
همچنین با تصویب مجلس شورای اسلامی در صورت تعلیق یا لغو برنامه فعالیت شرکت بیمه در رشته بیمه شخص ثالث و ناتوانی آن از پرداخت خسارت به زیان‌دیدگان به تشخیص بیمه مرکزی یا شورای‌عالی بیمه یا صدور حکم توقف یا ورشکستگی آن به وسیله دادگاه صالح، صندوق، خسارات بدنی که به موجب صدور بیمه نامه‌های موضوع این قانون به عهده بیمه‌گر است را پرداخته و پس از آن به قائم‌مقامی زیان‌دیدگان به بیمه‌گر مراجعه می‌کند. ضمن اینکه در ادامه رسیدگی به این لایحه، نمایندگان منابع مالی صندوق بیمه تامین خسارت‌های بدنی را مشخص کردند.
 
شرایط پرداخت دیه در حوادث ریلی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به لایحه بیمه اجرایی مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث شرایط پرداخت دیه فرد فوت‌شده بدون نیاز به رای مراجع قضایی را تعیین کرده است. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و حوادث منجر به فوت در صورت مطالبه اولیاء دم یا قائم‌مقام متوفی یا درخواست مسبب حادثه بدون نیاز به رای مراجع قضایی، پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی، کمیسیون جلوگیری از سوانح راه‌آهن موضوع تبصره ۲ ماده ۲ قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل‌ونقل ریلی (درباره حوادث مربوط به قطارهای شهری و بین‌شهری) یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقام‌های انتظامی و پزشکی قانونی بیمه‌گر وسیله نقلیه مسبب حادثه و یا صندوق حسب مورد می‌تواند خسارت بدنی را به ورثه قانونی متوفی با رعایت ماده ۳۲ این قانون بپردازد. در صورت مطالبه نشدن نیز، بیمه‌گر می‌تواند بدون نیاز به رای مرجع قضایی خسارت بدنی را براساس ماده ۳۳ این قانون به صندوق تامین خسارت‌های بدنی، تودیع کند.
 
تکلیف مجلس برای پرداخت خسارات
نمایندگان همچنین در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی و تصویب لایحه دائمی شدن بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه در مقابل شخص ثالث و در بخش چهارم این قانون درباره ضوابط پرداخت خسارت به حادثه‌دیده ماده ۳۲ را به این نحو به تصویب رساندند که بیمه و صندوق تامین خسارت بدنی موظف است حداکثر ۱۵ روز پس از دریافت مدارک مورد نیاز از دو طرف، خسارت را پرداخت کنند. همچنین براساس ماده ۳۳ نیز نمایندگان مصوب کردند در حوادث منتج به خسارت بدنی، زیان‌دیده، اولیاءدم یا وارث قانونی موظفند پس از قطعی‌شدن مبلغ خسارت برای تکمیل مدارک به منظور دریافت خسارت به بیمه‌گر مراجعه کنند و بیمه‌گر مکلف است حداکثر در ۲۰ روز مبلغ خسارت را به زیان‌دیده یا نمایندگان قانونی او پرداخت کنند. اما در صورت مراجعه نکردن زیان‌دیده در این مهلت خسارت را نزد صندوق تودیع و قبض واریزی را به مرجع قضایی تحویل کند. در این صورت تعهد مسبب و بیمه‌گر ایفا شده و صندوق مکلف است بلافاصله پس از درخواست زیان‌دیده این مبلغ را کامل به وی پرداخت کند.
 
مصوبات پرداخت هزینه‌های معالجه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با تصویب ماده ۳۶ لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی مصوب کردند هزینه‌های معالجه اشخاص ثالث زیان‌دیده و راننده مسبب حادثه در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد حسب مورد بر عهده بیمه‌گر مربوط یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی است. بر اساس ماده ۳۸ این لایحه بیمه‌گر، صندوق تامین خسارت‌های بدنی یا مسبب حادثه به میزان درصد دیه‌ای که به زیان‌دیده پرداخت شده یا براساس ماده ۳۳ این قانون و تبصره آن به صندوق تودیع شده است، بری‌الذمه هستند. بر اساس ماده ۳۹ این لایحه هرگاه پس از اینکه بیمه‌گر یا صندوق به موجب این قانون خساراتی را پرداخت کند و به موجب حکم قطعی برای پرداخت تمام یا بخشی از خسارت مسئول شناخته نشوند، بیمه‌گر یا صندوق می‌تواند به همان میزان به محکوم‌علیه حکم قطعی، رجوع کنند. در این لایحه شرکت‌های بیمه‌گر مکلفند خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی موضوع این قانون را در مواردی که وسایل نقلیه مسبب و زیان‌دیده در زمان حادثه دارای بیمه‌نامه معتبر بوده و بین طرفین حادثه اختلافی وجود نداشته باشد، حداکثر تا سقف تعهدات مالی مندرج در ماده ۸ این قانون بدون اخذ گزارش مقام‌های انتظامی پرداخت کنند. همچنین براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در حوادث رانندگی منجر به خسارت مالی، پرداخت خسارت به‌صورت نقدی و با توافق زیان‌دیده و شرکت بیمه‌گر مربوط انجام می‌شود و در صورت توافق نکردن طرفین درباره میزان خسارت قابل پرداخت، شرکت بیمه موظف است در صورت تقاضای زیان‌دیده، وسیله نقلیه خسارت‌دیده را در تعمیرگاه مجاز یا تعمیرگاهی که مورد قبول زیان‌دیده باشد تعمیر کرده و هزینه‌های تعمیر را تا سقف تعهدات مالی مندرج در این بیمه‌نامه پرداخت کند. ضمن اینکه در این لایحه دولت مکلف به ایجاد سامانه جامع حوادث رانندگی شده است
 
حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون بیمه‌نامه ممنوع
با تصویب مجلس شورای اسلامی حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه ممنوع و پلیس موظف است بر این موضوع نظارت و در صورت انجام تخلف، جریمه مندرج در قانون را اعمال کند. به این ترتیب دارندگان وسایل نقلیه مکلفند سند حاکی از انعقاد بیمه را به هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست ماموران راهنمایی و رانندگی ارائه کنند و ماموران راهنمایی و رانندگی نیز موظف‌اند از طرق مقتضی مانند دوربین‌های نظارتی ترافیکی وسایل فاقد بیمه‌نامه را شناسایی کرده و اعمال جریمه کنند. همچنین ماموران پلیس راه و راهنمایی رانندگی موظفند در صورت فقدان بیمه‌نامه وسایل نقلیه را تا هنگام ارائه بیمه‌نامه متوقف کنند و آیین‌نامه مربوط به توقیف خودروهای فاقد بیمه‌نامه نیز حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب و نهایی شدن این قانون باید از سوی وزارت کشور با همکاری نهادهای ذی‌ربط به تصویب هیات وزیران برسد.

منابع دیگر:
 • اکو فارس
 • بانکداری ایران
۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۳۴

پیشنهاد رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی بیمه

رییس پژوهشکده بیمه با تاکید بر اثربخشی بیست و یک همایش پیشین بیمه توسعه به تشریح دو محور اساسی همایش پیش رو پرداخت و گفت: همایش بیست و دوم بر بررسی چالش ها و الزامات توانگری مالی و مدیریتی در شرکت های بیمه استوار است و توانگری مالی و توانمندی مدیریتی در بوته نقد و بررسی کارشناسان و مدیران قرار خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه و به نقل از ریسک نیوز، مهدی صفری در عین حال به علل گزینش محور توانگری مالی در همایش بیست و دوم اشاره کرد و اذعان داشت: از زمانی که تعرفه ها حذف و ازاد سازی نرخ ها در صنعت بیمه عملیاتی شد نظارت مالی به عنوان جانشین نظارت تعرفه ای مد نظر قرار گرفت که بدون شک سنجش توانگری مالی شرکت ها جایگاه ویژه ای در نظام نظارتی مالی ایفا می کند.
وی از آیین نامه ۶۹ مصوبه سال ۹۰ شورای عالی بیمه به عنوان نقطه عطفی در پیاده سازی نظارت مالی یاد کرد و متذکر شد: از ان سال تا کنون چند دوره توانگری مالی شرکت ها سنجیده شد و بدون شک اکنون وقت بازنگری و بررسی چالش ها و الزامات آن فرا رسیده است.
صفری طی این نشست بر ارزیابی مفاد مندرج در آیین نامه مذکور و بررسی نقاط ضعف آن طی همایش بیمه و توسعه تاکید کرد و یادآور شد:در نظر داریم در این همایش در قالب مقالات و میزگرد های مختلف به ارزیابی این آیین نامه پرداخته و پیشنهاداتی برای بهبود آن ارایه شود تا نهایتا از طریق شورای عالی بیمه مصوبات لازم در بازنگری این آیین نامه ابلاغ شود.
وی به توانمندی مدیریتی به عنوان محور اصلی دیگر همایش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:موضوع همایش ترکیبی از توانمندی های مالی و مدیریتی اعلام شده تا ضمن بررسی این دو محور راهکارهایی ارایه شود.
صفری در خصوص اقدامات پزوهشکده در حوزه بازنگری توانگری مالی اظهار داشت:ضرایب ریسک محاسبه شده و به بیمه مرکزی ارسال شده اما هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.
رییس پژوهشکده بیمه در پاسخ به سوال خبرنگار ریسک نیوز در خصوص نحوه ورود همایش بیستم و دوم به محور توانمندی مدیریتی به عنوان یک محور اساسی گفت : یکی از ایین نامه های مرتبط با این محور ، آیین نامه ۹۰ (آیین امه احراز صلاحیت حرفه ای مدیران بیمه ای ) است که به بحث توانمندی مدیریتی ارتباط مستقیم دارد که علاقمندیم از طریق همایش پیش رو هر پیشنهاد موثر و مفیدی را دریافت کنیم و به تحلیل و بررسی بپردازیم.
وی در پاسخ به این سوال که پژوهشکده بیمه به طور مشخص درین زمینه چه مطالعاتی انجام داده ، پاسخ داد:یکسری مطالعات در دست انجام است و یکسری گزارشات اولیه به بیمه مرکزی ارسال شده که البته گزارشات نهایی نیز در مرحله پایانی جهت ارسال به بیمه مرکزی قرار دارد و با اتمام پژوهش و نهایی شدن ان ، اخبار مربوطه در سایت پژوهشکده منتشر می شود.
صفری در ادامه عنوان کرد : پزوهشکده بیمه در خصوص رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی شرکت های بیمه گزارشاتی تهیه کرده و پیشنهاد رتبه بندی افراد کلیدی و مدیران عملیاتی به بیمه مرکزی ارایه شده ؛ اما اینکه شورای عالی بیمه بخواهد بر این اساس سیاست گذاری کند هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.
رییس پژوهشکده بیمه در ادامه ضمن ارزیابی و اعلام نظر کارشناسی در خصوص آیین نامه فعلی توانگری مالی ، تصریح کرد: آیین نامه ۶۹ توانسته از ظرفیت های موجود استفاده کند اما در عین حال نقاظ ضعفی نیز دارد که باید بدان پرداخته شود.
وی با بیان اینکه آیین نامه ۶۹ مبتنی بر ریسک شرکت های بیمه تدوین شده که مهترین نقطه قوت ان محسوب می شود در عین حال بر این نکته نیز تاکید کرد که ریسک عملیاتی که با توانمندی های مدیریتی شرکت ها در ارتباط است درین آیین نامه پوشش داده نشده است که البته باید گفت داده و اطلاعات کافی برای اندازه گیری ریسک عملیاتی شرکت های بیمه موجود نیست به همین دلیل سیستم مبتنی بر ریسک بدون در نظرگرفتن ریسک عملیاتی اعمال شد.
وی خبر داد: در طرح پزوهشی اخیر ریسک عملیاتی و مدیریتی نیز لحاظ شده و خطاهایی مدیریتی نیز پوشش داده شده که تا پایان اذر به بیمه مرکزی ارسال می شود.
صفری در پاسخ به این سوال که ایا داده های موجود جهت پوشش ریسک عملیاتی کافی است ،خاطرنشان ساخت: دیتاهای موجود روش مورد نظر را پوشش می دهدو بر اساس داده های در اختیار ، ریسک عملیاتی اندازه گیری می شود.
صفری با بیان اینکه درایین نامه های توانگری استاندارد در جهان موسسات عمرو غیر عمر و اتکایی و غیر اتکایی منفک می شود ، تصریح کرد: اگر شورای عالی بیمه به این نتیجه برسد که برای بیمه گران اتکایی آیین نامه توانگری مجزا تدوین کند ، این کار عملیاتی خواهد شد.
رییس پژوهشکده بیمه با بیان اینکه قصد داریم در این گردهمایی بزرگ بر نحوه سیاست گذاریهای صنعت اثر گذار باشیم ، از وجود افراد آکادمیک و خبره در کنار یکدیگر در ترکیب شورای سیاست گذاری همایش خبر داد و اذعان داشت:امسال علاوه بر بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه ،سندیکای بیمه گران نیز در برگزاری این همایش نقش آفرینی می کند.
صفری با اشاره به شرکت ۲۵۰۰ نفر در همایش مذکور از دریافت ۱۳۵ مقاله تخصصی خبر داد و گفت : کمتر از ۲۰ مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده که البته باید گفت بیش از ۸۰ درصد مقالات ارسالی در حوزه توانگری مالی نگاشته شده است.
وی در ادامه از اهدا جایزه به سه مقاله برتر ، معرفی سه چهره برتر صنعت بیمه ، میزگرد بررسی آیین نامه توانگری مالی و یک نشست تخصصی تحت عنوان فرصت های همکاری های بین المللی نیز خبر داد.
رییس پژوهشکده بیمه ضمن اشاره به پذیرش قطعی ده کشور جهت حضور در سمینار مذکور عنوان کرد: حضور کشورهایی چون انگلیس ، بلژیک ، امارات ،مصر ، بحرین و ژاپن در همایش امسال قطعی است .
صفری در ادامه از حضور پروفسور “ونهوله ” به عنوان یک شخصیت اجرایی و علمی کشور بلژیک در سمینار خبر داد و خاطر نشان ساخت: وی استاد دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان است که نه سال تجربه مدیریت هیات اجرایی توانگری مالی اروپا را در کارنامه خود دارد و از سخنرانان کلیدی همایش محسوب می شود.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۴:۴۵

رئیس پژوهشکده بیمه اعلام کرد؛ حضور10کشورخارجی در بیست‌ودومین همایش ملی وهشتمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه/ ۱۳۵ مقاله به دست پژوهشکده بیمه رسیده / مقدار توانگری شرکت‌ها 4 ساله کنترل می‌کنیم

خبرایران: دکتر امیر صفری رئیس پژوهشکده بیمه گفت:به دنبال آزادسازی نرخ بیمه و حذف تعرفه‌ها، کنترل در شرکت‌های بیمه و نظارت بر آن جایگزین شده است.

به گزارش خبرنگار خبرایران، نشست خبری بیست و دومین همایش ملی و هشتمین همایش بین المللی بیمه و توسعه، صبح امروز دوشنبه ۲ آذر ماه ۹۴، با حضور «دکتر امیر صفری» رئیس پژوهشکده بیمه و اصحاب رسانه در سالن جلسات ساختمان مرکزی پژوهشکده بیمه برگزارو دران نشست خبری «دکتر امیر صفری» رئیس پژوهشکده بیمه اظهارداشت: ۱۰ کشور خارجی در بیست‌ودومین همایش ملی و هشتمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه حضوردارند.
رئیس پژوهشکده بیمه تصریح کرد: کشورهای انگلیس، بلژیک، آلمان، مصر، سوئیس، ژاپن و بحرین حضور قطعی‌شان را برای مکالمات چندجانبه برای تفاهمنامه با شرکت‌های بیمه‌ای در ایران ابراز کردند.
وی از حضور یک شخصیت علمی و اجرایی خارجی در این نشست خبر داد و خاطرنشان کرد: پروفسور ون هولد، استاد برجسته دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان از کشور بلژیک که سابقه ۹ سال مدیریت پروژه توانگری مالی اتحادیه اروپا را نیز دارد به عنوان سخنران کلیدی در بیست ‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بیمه و توسعه حضور خواهد یافت.
دکتر صفری با اعلام عنوان کلی این همایش عنوان داشت: تاکنون ۲۱ همایش برپا کردیم و در بیست ‌ودومین همایش بیمه و توسعه نیز که با عنوان کلی توانگری مالی توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه، چالش‌ها و الزامات آن برپا می‌شود، پژوهشکده بیمه قصد دارد دو موضوع محوری توانگری مالی و همچنین توانمندی مدیریتی در شرکت‌های بیمه را برای بررسی و ارائه پیشنهادات برپا کند.
 وی افزود: عنوان همایش امسال توانمندی مدیریتی، توانگری مالی شرکت‌های بیمه است و انتخاب این محور به موضوعاتی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ مربوط شده که شورای عالی بیمه مصوبه‌ای مبنی بر حذف تعرفه‌ها و آزادسازی نرخ بیمه به تصویب رسانده است.
 رئیس پژوهشکده بیمه دکتر صفری ابرازداشت: به دنبال آزادسازی نرخ بیمه و حذف تعرفه‌ها، کنترل در شرکت‌های بیمه و نظارت بر آن جایگزین شده و به همین علت در سال ۱۳۹۰ مصوبه‌ای از طریق آیین‌نامه ۶۹ شورای عالی بیمه به تصویب رسیده تا نظارت و کنترل بر مقدار توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی نظارت و کنترل شود.
 وی ادامه داد: آیین‌نامه ۶۹ در سال ۱۳۹۰ به تصویب رسیده و از آن دوره تاکنون مقدار توانگری مالی شرکت‌ها چند دوره کنترل و اعلام شده و به عبارتی حدود ۴ سال است که مقدار توانگری شرکت‌ها را کنترل می‌کنیم و نتایج را برای بیمه‌گذاران و عموم مردم اجرا کرده‌ایم.
دکتر صفری تاکید کرد: محور دوم این همایش توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه‌ای که رئیس کل بیمه مرکزی ایران نیز همسو با موضوع توانگری مالی، توانمندی مدیریتی موضوعی حائز اهمیت می‌داند و همایش بزرگی که در پیش رو داریم ماهیت علمی- ترویجی برای یافتن راهکارهای علمی در صنعت بیمه است تا بتواند از طریق این همایش که محفلی برای دانشگاهیان و متخصصان صنعت بیمه است تاثیرگذاری در سیاست این صنعت داشته باشد.
وی اضافه کرد: اظهار نظر شخصی خود درباره آیین‌نامه شماره ۶۹ که قرار است در این همایش بررسی شود و یکی از نقاط مثبت این آیین‌نامه لحاظ کردن ظرفیت ریسک شرکت‌های بیمه در محاسبات مقدار توانگری مالی شرکت‌هاست و نقطه ضعف آن نیز عدم اطلاعات ریسک عملیاتی شرکت‌های بیمه و ناتوانی در محاسبه میزان ریسک عملیاتی مدیریت شرکت‌های بیمه است.
 دکترصفری با ابراز امیدواری از ماحصل برپایی این همایش، گفت: امید است تا پایان آذرماه گزارشی درخصوص نحوه محاسبه ریسک عملیاتی از سوی پژوهشکده بیمه به شورای عالی بیمه مرکزی ارسال کرد و اینکه روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری این ریسک وجود دارد روش در نظر گرفتن این ریسک از سوی پژوهشکده بیمه بهره‌گیری از اطلاعات مورد نظر شرکت‌های بیمه برای پوشش است که براساس این اطلاعات موجود محاسبه ریسک عملیاتی مدیریتی اندازه‌گیری خواهد شد.
 وی با ابراز خرسندی از استقبال متخصصان و دانشگاهیان برای ارائه مقالات، گفت: ۱۳۵ مقاله به دست پژوهشکده بیمه رسیده که این تعداد مقاله نشان‌دهنده استقبال خوبی است که از برپایی بیست‌ودومین همایش ملی و هشتیمن همایش بین‌المللی بیمه و توسعه گردیده است چراکه موضوع توانگری مالی موضوعی تکنیکی است و ۸۰ درصد مقالات به این موضوع اختصاص یافته و ۲۰ درصد باقی در رابطه با محور دوم همایش که توانمندی مدیریت شرکت‌های بیمه است.
رئیس پژوهشکده بیمه خاطرنشان کرد: از این تعداد مقاله هیات داوری حدود ۲۰ مقاله را به عنوان برترین مقالات در همایش ارائه خواهد کرد و امسال برای اولین بار به سه مقاله برتر جوایزی اهدا خواهد شد و برنامه نظرسنجی یکی دیگر از برنامه‌های همایش است به گونه‌ای که بیمه مرکزی سه عنوان کارکرد و سازگارهای بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث طبیعی را پیشنهاد کرده تا با نظرسنجی از حاضرین همایش عنوان همایش سال ۱۳۹۵ را برای استفاده از ظرفیت‌های بیشتر و برنامه‌ریزی انتخاب و اعلام کنیم.
بنابراین گزارش، متخصصان و کارشناسان صنعت بیمه در14 آذرماه توسط پژوهشکده بیمه برگزار خواهد شد.
 

۹۴/۰۹/۰۳
۰۱:۴۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ارائه امتیاز ویژه به رانندگان منضبط در قانون بیمه شخص ثالث جدید

در قانون جدید برای رانندگان منضبط امتیازاتی در نظر گرفته شده است تا رانندگان به رعایت قانون تشویق شوند.  عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم ماکو در مجلس درباره آخرین وضعیت بررسی لایحه دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث گفت: در قانون جدید تلاش شده است تا خلاها، نقص ها، ضعف ها و کاستی های قانون فعلی برطرف شود.
محمد علیپور در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی صدای صنعت گفت: تاکنون 52 ماده از مواد قانون بیمه شخص ثالث در مجلس به تصویب رسیده است. احتمالا تا فردا باقی مواد این قانون نیز به تصویب خواهد رسید.
وی ادامه داد: در صورت عدم تصویب همه مواد باقیمانده در جلسه فردا، تعدادی از مواد برای جلسه آتی صحن علنی باقی خواهند ماند.
عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه قانون جدید شخص ثالث نسبت به قانون فعلی از امتیازاتی برخوردار است،‌ اظهار داشت: در قانون جدید برای رانندگان منضبط امتیازاتی در نظر گرفته شده است تا رانندگان به رعایت قانون تشویق شوند.
نماینده مردم ماکو تصریح کرد: طبیعتا باید میان راننده قانون مدار و راننده متخلف تفاوت قائل شد. قانون جدید در حال عبور از خودرومحوری به راننده محوری است که این امر مستلزم اصلاح زیرساخت ها است و به یکباره اتفاق نمی افتد.
علیپور در پایان گفت: در قانون جدید ضمن حفظ نکات مثبت قانون فعلی، تلاش شده است تا خلاها، نقص ها، ضعف ها و کاستی های قانون فعلی برطرف شود.
 

۹۴/۰۹/۰۲
۱۵:۵۱

رئيس اداره کل خدمات فناوري اطلاعات و توسعه بانکداري نوين خبر داد: فعال شدن منوي نيکوکاري در عابر بانک سپه

خبرگزاري آريا-رئيس اداره کل خدمات فناوري اطلاعات و توسعه بانکداري نوين گفت: منوي نيکوکاري برروي دستگاههاي عابربانک سپه فعال شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،حسين صلواتي گفت: در راستاي استفاده از ظرفيت کامل دستگاههاي خودپرداز و تعامل با ساير سازمانها از بيستم آبان ماه سالجاري منوي واريز به مؤسسه خيريه نيک آفرينان غدير، ستاد اربعين حسيني (در زيرمنوي عتبات عاليات) و آسايشگاه کهريزک استان البرز (در زير منوي مؤسسه خيريه کهريزک) به منوي نيکوکاري دستگاههاي خودپرداز بانک سپه اضافه شد.
وي افزود: پيش از اين نيز منوي مربوط به مؤسسه خيريه محک، آسايشگاه خيريه کهريزک، بنياد خيريه سپهر، ستاد بازسازي عتبات عاليات و پروژه صحن حضرت زهرا (س) فعال شده بود.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۲۲

مديرعامل بانک شهر؛ توزيع کارت‌هاي شهروندي در کشور توسعه مي يابد

خبرگزاري آريا-مديرعامل بانک شهر از توسعه شبکه توزيع کارت‌هاي شهروندي در سراسر کشور خبر داد .
به گزارش خبرگزاري آريا،حسين محمدپورزرندي  با اشاره به اهميت توسعه کارت‌هاي شهروندي اظهارکرد: اين کارت به منظور تسهيل در امور پرداخت شهروندان به ويژه در حوزه پول خرد تعريف شده است و فضاي پذيرندگي آن در بخش‌هاي مختلف در سراسر کشور در حال گسترش است.
وي با اشاره به کاربرد اين کارت در فضاهاي مختلف تصريح کرد: تکنولوژي کارت شهروندي و کارت بليت در ناوگان اتوبوسراني و تاکسيراني عمومي داخل شهر و ساير حوزه هاي پرداخت خرد انجام خواهد شد، به گونه اي که هزينه حمل و نقل به وسيله کارت شهروندي و توسط شهروندان پرداخت و هزينه پرداخت شده مطابق مدلي که شهرداري شهر مربوطه به بانک ارائه مي دهد، به حساب پذيرندگان واريز شود.
پورزرندي با اشاره به ماموريت تعريف شده در حوزه فضاي افلاين و همچنين راه اندازي سامانه جامع کيف پول الکترونيک و ارائه خدمات در زمينه تسهيل پرداخت‌ها به ويژه پول خرد، اظهار کرد: در راستاي تحقق اين هدف، کارت‌هاي شهروندي بانک شهر به عنوان کيف پول الکترونيک ، درفضاي شهرداري‌ها و با توجه به نياز آنان، در گام اول در حوزه حمل و نقل عمومي، اتوبوس‌ها، تاکسي، پارکينگ عمومي و پارکومترها راه اندازي شد تا به اين ترتيب به نيازهاي اوليه شهروندان پاسخ داده شود.
مديرعامل بانک شهر با اشاره به مزاياي کيف پول الکترونيک بانک شهر افزود: کيف پول الکترونيک يا کارت شهروندي به صورت هدفمند و با 16 جيب، به منظور پرداخت در حوزه‌هاي مختلف گردشگري ، تفريحي و فضاهاي ديگري که به ويژه شهرداري‌ها با آن در تعامل هستند تعريف شده است.
وي خاطر نشان کرد: حذف معايب کاربرد پول نقد در حوزه پرداخت، نظير آلودگي ،استهلاک پول ،مشکلات نظارتي، به دست آوردن ابزار مناسب جهت تهيه گزارشات مختلف آماري با ثبت آمار پرداخت به وسيله تکنولوژي کارت شهروندي و همچنين صرفه جويي در هزينه هاي شهرداري با سرمايه گذاري بلندمدت از طريق کاهش هزينه هاي نيروي انساني و اتوماسيون کردن فرآيندهاي پرداخت در حوزه حمل و نقل عمومي شهري(اتوبوسراني و تاکسيراني) از ديگر کاربردهاي کارت شهروندي است .
پورزرندي در پايان تصريح کرد: کارت‌هاي شهروندي تاکنون علاوه بر تهران، در همدان و در تبريز در 20 باجه قابل صدور است که کارشناس مربوطه براي راهنمايي نيز وجود دارد و به زودي صدور اين کارت و همچنين شارژ آن، در باجه ‌ها و پيشخوان‌هاي شهرنت ، 24 ساعته خواهد شد  

۹۴/۰۹/۰۲
۱۵:۳۹

سجادی : بانکداری در ایران نه اسلامی و نه غیراسلامی است

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس، تامین نقدینگی و اصلاح نظام بانکداری را به عنوان زیرساخت‌های لازم و ضروری برای اجرای اقتصاد مقاومتی دانست.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)‌ احمد سجادی در نطق میان دستور در صحن علنی امروز( دوشنبه) گفت: در حال حاضر بانکداری در ایران اسلامی، نه اسلامی و نه غیر اسلامی است بلکه بانکداری غیر عادلانه انحصاری و سودجویانه است که شباهتی به بانکداری اسلامی و قرض الحسنه ندارد.
وی ضمن تبریک هفته بسیج با بیان اینکه وظیفه همه مسئولان فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی و ورود جهادی به این میدان است گفت: این میدان میدان رزم اقتصادی و نه بزم اقتصادی است. نباید فراموش کنیم که دشمنان دل در گروی نفوذی ها دارند و در همین مبنا به دنبال نفوذ فرهنگ اشرافی و عافیت طلبی هستند.
وی با تاکید بر لزوم داشتن تفکر بسیجی و مدیریت جهادی و ساده زیستی همانند دهه اول انقلاب، اولین مولفه برای اجرای اقتصاد مقاومتی را تامین نقدینگی لازم به عنوان زیرساخت ضروری و لازم آن برشمرد و گفت:‌ آیا برای خارج شدن اقتصاد از رکود و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی تنها به دلار خارجی ها لازم است و اینکه می توان این کار از طریق ریال داخلی انجام داد. آن هم در شرایطی که غربی ها و شرقی ها بارها پروژه ها را نیمه تمام گذاشتند و به بهانه های مختلف جریمه دادند و رفتند.
نماینده مردم فریمان با بیان اینکه نقدینگی موجود کشور بیش از600 هزار میلیارد تومان است گفت: مگر مردم چند ده هزار میلیارد تومان در بانک ها سپرده گذاری نکردند پس آیا نمی‌شود با ریال ایرانی بزرگراه ، سد و پالایشگاه ساخت و در صنایع نفتی و گاز سرمایه گذاری کرد.
وی توجه به اوراق مشارکت را به عنوان یکی از راه های مهم جذب نقدینگی دانست و گفت: برای به دست آوردن این نقدینگی باید با افزایش سود پرداختی به اوراق مشارکت مردم را برای خرید اوراق و سرمایه گذاری در پروژه های مورد نیاز ترغیب و تشویق کرد، تا اینکه اکنون پرداخت سود به سپرده های مردم به بانک ها و اوراق مشارکت 20 درصد اعلام شده است که با این میزان مردم تمایلی برای خرید اوراق ندارند.
به گفته سجادی، در صورت افزایش سود اوراق مشارکت به میزان سه درصد بیشتر از پرداخت سود به سپرده ها مردم تمایل زیادی برای خرید اوراق نشان خواهند داد و به دنبال آن نقدینگی مورد نیاز ظرف یک هفته بیش از ده هزار میلیارد تومان تامین می‌شود.
وی ایجاد اعتبار ریال داخلی برای شرکت های داخلی، جذب و جمع آوری نقدینگی ، کاهش تورم ناشی از نقدینگی بالا، جلوگیری از هجمه‌های مخرب پول به بخش های دیگر اقتصاد، جلوگیری از چاپ پول پرقدرت و بدون پشتوانه، ترسیم نقشه راه و مسیر درست سرمایه گذاری برای مردم ایجاد اشتغال پایدار برای نیروهای داخلی و اعتماد مردم نسبت به قدرت تاثیرگذاری و کارآفرینی پول ملی را به عنوان فواید اعتماد و اتکا به پول ملی مطرح کرد.
سجادی ادامه داد: در این شرایط باید به پول ملی و ریال ایرانی اعتماد کنیم چرا که قطعا اعتماد به دلارهای دشمن ساده لوحانه و اشتباه است.
این نماینده مجلس، اصلاح نظام بانکی را به عنوان زیرساخت دوم برای اجرای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت :‌ در جهان امروز باید بانکداری اسلامی یا غیر اسلامی باشد. بانکداری اسلامی برگرفته از آیات قرآن و احادیث بر بانکداری قرض الحسنه و مشارکتی تاکید دارد و ربا ، محاربه با خدا است. در این شرایط در بانکداری ایران اسلامی سود دریافتی از محل برداشت تسهیلات ده تا 30 درصد است حال اینکه در بانکداری غیراسلامی و یا سرمایه داری سود دریافتی بانک ها از محل پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران یک تا 3 درصد و درسرمایه گذاری استراتژی صفر درصد است.
وی با بیان اینکه مسیر دریافت تسهیلات در بانکداری ایران اسلامی طولانی، پر پیچ و خم و با اخذ وثیقه و ضمانت های پر دردسر و کشنده در کنار بدقولی و بدعهدی بانک ها است گفت: این در حالی است که دربانکداری غیر اسلامی مسیر دریافت تسهیلات راحت تر و کوتاه تر است. در مقابل در نظام بانکداری ایران اسلامی نه تنها سرمایه گذار حمایت نمی‌شود و در سود وزیان مشارکت ندارد بلکه با او رقابت شده و از همان ابتدا بانک سودش را مشخص می‌کند. حال اینکه پرداخت تسهیلات با سود بالا به بخش خصوصی مخالف با اصل رقابت پذیری است چرا که میزان درصد سود قیمت پایه هر کالا را تعیین می‌کند.
سجادی در نتیجه گیری با بیان اینکه بانکداری در ایران اسلامی، نه اسلامی و نه غیر اسلامی است گفت:‌بانکداری در ایران غیرعادلانه،‌کاملا انحصاری و سودجویانه است و شباهتی به بانکداری اسلامی و قرض الحسنه ندارد به همین باید هر چه سریعتر نظام بانکداری اسلامی جراحی شود.
وی در پایان تاکید کرد که مجلس باید هر چه سریعتر باید با تصمیم انقلابی و بسیجی قوانین بانکداری اسلامی را تصویب کند تا مردم از اقتصاد منفعل و ورشکستگی تولید و رکود نجات پیدا می‌کند.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۲:۵۸

مدیرعامل بانک مسکن: کشور در شرایط مالی عجیبی قرار دارد / استفاده از نظام مالی ساختار یافته و مدیریت دارایی در پروژه‌ها

ایلنا: مدیرعامل بانک مسکن با تاکید براینکه کشور در تنگنای عجیب مالی قراردارد گفت: در حال حاضر نرخ‌های سود بانکی برای مشارکت در پروژه‌ها بسیار زیاد است اما با نظام جدید تامین مالی به نرخ متعارف دو الی سه درصد می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بت‌شکن در پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن درایران با بیان اینکه بانک مسکن به عنوان بانک راهبر برای تامین مالی بازار مسکن به دنبال راهکارهای جدید تامین مالی است اظهار کرد: کشور در تنگنای مالی عجیبی قرار دارد و با این شرایط نمی‌توان به منابع بودجه‌ای اتکا کرد.
وی افزود: در این شرایط نیازمند دانش جدید مالی بدون اتکا به منابع بودجه‌ای هستیم.
مدیرعامل بانک مسکن با تاکید براینکه باید از دارایی‌ های موجود کشور برای پروژه‌ها تامین مالی کنیم ادامه داد: یکی از مهمترین روش‌هایی که امروزه از آن استفاده می‌کنند تامین مالی ساختار یافته با روش‌ مدیریت‌ دارایی‌ها است.
بت‌شکن ادامه داد: در دنیا هر مگاپروژه از طریق 4 روش تامین مالی می‌شود که این روش‌ها اعم هستند از سرمایه تودیعی سهامداران، وام و خطوط اعتباری بانکی، اوراق بدهی و منابع نهادهای بین‌المللی.
وی با اشاره به سهم هر یک از این روش‌های مالی برای تامین هزینه ساخت پروژه‌ها در دنیا اظهار کرد: در سال 2012 بیشترین سهم با 80 میلیارد دلار متعلق به وام و خطوط اعتباری بانکی بوده و ده میلیارد دلار پروژه هم از طریق اوراق قرضه ساخته شده است.
مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه قوانین خوبی برای مشارکت بانک‌ها در ساخت پروژه‌ها تعریف شده است گفت: نظام بانکی به دنبال مسیرهای مختلف برای عرضه خدمات مالی از طریق بازار پول هستند که البته خدمات غیر مالی هم با محوریت بازار سرمایه و بیمه باید ارائه شود.
وی با تاکید براینکه نمی‌توان یک محصول را برای همه نیازها تولید و ارائه داد گفت: بحث اصلی در نظام بانکی مشتری‌مداری است و از این رو تسهیلات متنوع و متفاوتی از جمله صندوق پس‌انداز ساخت مسکن، صندوق پس‌انداز مسکن یکم ، سپرده ممتاز و اوراق حق‌تقدم و ... را برای مشتریان با نیازهای متفاوت عرضه می‌کنیم.
وی به مزایای روش‌های جدید تامین مالی از جمله تامین مالی ساختار یافته اشاره کرد وگفت: تعریف دارایی‌های خاص و منحصر به فرد را که می‌توان برای تامین مالی هر پروژه در نظر گرفت از مزایای روش‌های جدید است همچنین انعطاف‌پذیری و انتقال ریسک از دیگر مزایای تامین مالی ساختار یافته است.
وی ادامه داد: همچنین تبدیل به اوراق کردن دارایی‌ها، تامین مالی دریافتی‌ها ، تامین مالی پروژه‌ها، تامین مالی لیزینگ، تامین مالی خرید سهام و ... از جمله اقداماتی است که می‌توان با استفاده از روش جدید مالی ساختار یافته و مدیریت دارایی‌ها انجام داد.
بت‌شکن با بیان اینکه نظام بانکی کشور عمدتا وثیقه محور است گفت: در این نظام تامین مالی جدید وثیقه خود پروژه وطرح است.
بت‌شکن نرخ سود بانکی برای مشارکت را بسیار بالا دانست و گفت: در حال حاضر نرخ سود مشارکتی بانک‌ها 24 درصد است که بسیار عدد قابل توجهی است این درحالی است که در دنیا با نظام‌های جدید مالی پروژه‌ها را با نرخ‌های متعارف دو تا سه درصد از منابع خارجی انجام می‌دهند.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۲:۳۸

وزیر اقتصاد مطرح کرد شیوه کاهش نرخ سود بانکی هنوز نهایی نشده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در باره کاهش نرخ سود بانکی گفت:‌ مسلما نرخ سود باید متناسب با کاهش نرخ تورم کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی طیب‌نیا پس از دیدار با وزیر اقتصاد کشاورزی و تجارت هلند در جمع خبرنگاران افزود: این بحثی است که در شورای پول و اعتبار مطرح است.
وی گفت: البته شیوه ها و روش های تحقق آن بحثی است که الان راجع به آن گفتگو می کنیم.
طیب درباره ایجاد کمیته انضباطی بانک های دولتی و خصوصی هم افزود: این کمیته قبلاً تشکیل شده و به صورت مرتب تشکیل جلسه می دهد.
وی گفت: این کمیته با تصویب شورای امنیت ملی و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شد تا مرتب وضعیت موسسات مالی و پولی را رصد کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اولویت ما در روابط خارجی با دیگر کشورها فقط تجارت نیست گفت: ‌آن چیزی که عمدتا دنبال آن هستیم اجرای طرح های مختلف و به خصوص سرمایه گذاری است که البته تسهیل تجارت هم به دنبال آن به وجود خواهد آمد.
طیب نیا با بیان اینکه در این دیدار درباره توسعه مناسبات دو کشور بحث و بررسی شد، گفت: دو کشور علاقه مندند در زمینه نفت و گاز ، پتروشیمی و کشاورزی همکاری بیشتری با هم داشته باشند .
وی افزود: توافق شد یک کارگروه مشترک تشکیل شود تا در آینده نزدیک سه توافق نامه پایه ای شامل ، موافقت نامه های مالیات و همکاری های اقتصادی و تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی را به زودی امضا کنیم.
وی گفت: دو کشور تصمیمی جدی دارند همکاری های خود را در همه زمینه های اقتصادی به ویژه در زمینه سرمایه گذاری گسترش دهند.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۵:۲۸

ارائه خدمات بانکي در مسير زائران کربلا از سوي بانک شهر

به گزارش خبرگزاري موج، محمدرضا جاويد، مدير پروژه پيشخوان‌هاي شهرنت و اتوبانک‌هاي اين بانک، با اشاره به ارائه خدمات ريالي از طريق اين دستگاه‌ها در مسير زائران کربلا اظهار کرد: بانک شهر در راستاي تسهيل در ارائه خدمات ريالي به زائران کربلا که در آستانه فرا رسيدن اربعين، پياده اين مسير را طي مي‌کنند، دو دستگاه خودپرداز سيار در دو نقطه "چذابه" و "شلمچه"، پيش‌بيني کرده است.
جاويد در ادامه افزود: همچنين يک پيشخوان شهرنت نيز با قابليت ارائه خدمات متنوع و مدرن بانکي به صورت 24 ساعته و در تمام ايام هفته، در مرز مهران در نظر گرفته شده است.
مدير پروژه پيشخوان‌هاي شهرنت و اتوبانک‌هاي اين بانک با اشاره به خدمات اين پيشخوان‌ تصريح کرد: در اين پيشخوان، خدمات اينترنت بانک، صدور کارت هديه، دستگاه خود دريافت و خودپرداز، امکان ارتباط با سايت بانک، استفاده از خدمات اينترنتي مبتني بر کارت و همچنين امکان ارتباط با مرکز تماس فراهم است.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۲:۴۲

نخستین تفاهم‌نامه محیط زیستی با بانک صادرات امضا شد

به گزارش خبرگزاری مهر؛ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، ابتکار در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از ورود سیستم بانکی کشور به مسائل محیط زیستی، گفت: حساسیت و علاقه نظام بانکی ایران نسبت به موضوع محیط زیست قابل تقدیر است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری، افزود: اعلام آمادگی بانک صادرات برای همکاری و مشارکت در حفظ و ارتقاء محیط زیست پس از این ابلاغ سیاست ها توسط مقام معظم رهبری منجر به امضاء نخستین تفاهم نامه با محوریت سیاست های ابلاغی شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یکی از مهم ترین سیاست ها و جهت گیری های اتخاذ شده توسط مقام معظم رهبری را تاکید بر مباحث اقتصاد سبز و ضرورت سرمایه گذاری برای فناوری های سبز و نوین دانست و اظهار کرد: از این رو گام بانک صادرات برای امضاء این تفاهم نامه در راستای سیاست ابلاغی توسط ایشان است.
وی بانکداری سبز را یکی از جهت گیری های مهم جهانی برای پیوند اقتصاد و محیط زیست برشمرد و گفت: حرکت بانک های ایران در مسیر بانکداری سبز از اهمیت بسیاری برای محیط زیست و اقتصاد کشور برخوردار است.
ابتکار افزود: برای مثال در بحث بانکداری سبز، اولویت بخشی به طرح های مرتبط با حفظ و ارتقاء محیط زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید توجیه اقتصادی در برگیری منافع ملی در بلند مدت را برای چنین طرح هایی در نظر گرفت.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: به طور مثال اولویت بخشی به سرمایه گذاری برای احیای زیست بوم های حساس، تالاب ها، جنگل ها، اکوتوریسم می تواند در برنامه ریزی های بانکی مورد توجه قرار گیرد.
کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هدف گذاری اقتصادی، محیط زیستی جهان
ابتکار اشاره ای هم به نشست هفته آینده پاریس به منظور تصمیم گیری در خصوص مسئولیت کشورهای جهان برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین تا سال ۲۰۳۰ و ارائه برنامه ملی ایران در این موضوع داشت و افزود: جهان به موضوع کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان یک هدف گذاری اقتصادی، محیط زیستی نگاه می کند.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: در همین راستا، اتحادیه اروپا اعلام کرده از هم اکنون تا سال ۲۰۲۰ (۵ سال نخست برنامه جهانی مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای)، حدود ۳۶ میلیارد دلار به منظور گسترش فناوری های محیط زیست و انرژی های نو در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری خواهد کرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ایران به دلیل برخورداری از امنیت و جمعیت بالای جوانان تحصیلکرده، بسیار مورد توجه کشورهای توسعه یافته برای سرمایه گذاری در زمینه فناوری های زیست محیطی و انرژی ها نو است، اضافه کرد: به طور نمونه، در مبحث انرژی های نو به دلیل برخورداری ایران از نور خورشید به مدت طولانی در سال، انرژی خورشیدی موضوع بسیار خوبی برای مشارکت است.
صندوق ملی محیط زیست، شتاب دهنده رشد فناوری های سبز در کشور
وی اشاره ای به صندوق ملی محیط زیست به عنوان یکی از ساز و کارهای قید شده در تفاهم نامه برای همکاری مشترک داشت و گفت: یکی از هدف گذاری صندوق ملی محیط زیست، شتاب دهی به حمایت از فناوری های سبز و نوآوری های این حوزه از طریق تجاری سازی آن ها است.
ابتکار ضمن یادآوری برگزاری نخستین دوره اردوی استارت آپ سبز تهران در هفته گذشته توسط دفتر پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: این اقدام در راستای حمایت از ایده های خلاق، کارآفرینی در حوزه محیط زیست و ایجاد مشاغل نو بر اساس فناوری های نوین بود که بانک ها نیز می توانند در گسترش و ادامه آن به منظور کمک به رفع چالش های کنونی محیط زیست کشور با استفاده از زیست فناوری ها مشارکت داشته باشند.
ایران مروج الگوی مساجد زیست محیطی در کشورهای اسلامی
معاون رئیس جمهور با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دولت هشتم برای ثبت نام ایران به عنوان پیشگام و مروج مساجد سبز، گفت: متاسفانه با غفلت صورت گرفته، قطر به عنوان پیشگام این موضوع در جهان شناخته شد و البته این دلیلی برای غفلت مجدد از این موضوع نبود و از این رو مجددا بحث تطبیق ساختمان و معماری مساجد با شاخص های محیط زیستی در دستور کار قرار گرفت.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر در قالب طرحی به دنبال ترویج الگوی مساجد محیط زیستی در کشورهای اسلامی و پیوند معماری سنتی ایران با پیوند معنوی انسان و مساجد هستیم که نیاز به جریان سازی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و پذیرش مسئولیت اجتماعی، اخلاقی و معنوی دارد.
وی تاکید کرد: اگر جاذبه های عرصه طبیعت به خوبی به مردم معرفی شود، بی شک راه های بسیاری برای حفظ و ارتقاء آن با مشارکت همه اقشار وجود دارد.
ابتکار اشاره ای هم به دو رویداد بین المللی حوزه محیط زیست ایران در اسفندماه سالجاری و اردیبهشت ماه سال آینده داشت و گفت: بانک صادرات می تواند در نمایشگاه بین المللی محیط زیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز نیز مشارکت داشته باشد.
سپهر پویش بانک صادرات، طرحی برای تشویق مشتریان به اختصاص درصدی از سود سپرده خود به محیط زیست
گفتنی است، اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک صادرات نیز در این جلسه با اشاره به قدمت ۶۳ این بانک، گفت: بانک صادرات بزرگترین بانک بورسی و سرمایه پایدار در کشور است.
وی با بیان برشمردن تعداد شعب فعال در داخل و خارج ایران، اظهار کرد: هم اکنون ۴۳ میلیون ایرانی یا به عبارتی ۶۰ درصد افراد واجد شرایط افتتاح حساب در کشور، مشتری این بانک هستند که خود بیانگر اهمیت نقش بانک صادرات برای مشارکت در پروژه های مختلف است.
گانی ادامه داد: با توجه به مشارکت بانک صادرات در پروژه های مختلف کشاورزی، صنعتی، نفت و انرژی و ساختمانی، بانک حساسیت بالایی برای همکاری با پروژه های تایید شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست دارد.
مدیرعامل بانک صادرات از اعلام آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود برای ورود به عرصه اقتصاد سبز، توسعه پایدار و سرمایه گذاری بر پروژه های زیست فناوری ها و انرژی های نوین گفت و اظهار کرد: یکی از مهم ترین برنامه های بانک معرفی محیط زیست به عنوان یکی از مهم ترین مولفه ها و اولویت های بانک صادرات به مشتریان و ذی نفعان این مجموعه است.
وی اشاره ای هم به برنامه ریزی برای اجرای طرح سپهر پویش توسط بانک صادرات داشت و گفت: این طرح برای تشویق مشتریان به اختصاص درصدی از سود سپرده خود برای حفظ و ارتقاء محیط زیست اختصاص دارد و کسانی که به این طرح بپیوندند، کارت دوستدار محیط زیست با آرم بانک دریافت می کنند.
گانی افزود: این طرح می تواند با توجه به چالش های هر منطقه از ایران، به یک موضوع خاص اختصاص پیدا کند.
تاکید بر پیوند محیط زیست و اقتصاد
سیدمحمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی مبنی بر وظیفه همگانی در حفظ محیط زیست، گفت: هرچه آحاد مختلف جامعه در این زمینه فعال تر شود، در تحقق این اصل موفق تر بوده ایم.
مجابی با اشاره به پیوند و تاثیر دو سویه محیط زیست و اقتصاد بر هم، اظهار کرد: نگاه و توجه بانک ها به حوزه محیط زیست به دلیل نقش و جایگاهی که در حوزه اقتصاد دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از اولویت های کنونی در سطح جهان، استفاده از ابزار اقتصاد برای حل مشکلات محیط زیستی و حرکت اقتصاد به سمت اقتصاد سبز و تولید ناخالص داخلی به سمت تولید ناخالص داخلی سبز است.
وی اشاره ای هم به تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده به منظور استفاده از این ابزار برای حفظ محیط زیست داشت و اظهار کرد: این اقدام در کنار شیوه های تشویقی می تواند نقشی مهم در حفظ محیط زیست داشته باشد.
مجابی با اشاره به انواع فعالیت های اقتصادی، گفت: برخی از فعالیت های اقتصادی از جمله فعالیت در حوزه بازیافت، فعالیت هایی هستند که منجر به کاهش آلایندگی و تخریب در حوزه محیط زیست می شوند و از این رو حمایت بانک ها از توسعه چنین فعالیت هایی بسیار مهم است.
وی ضمن مرور روند شکل گیری صندوق ملی محیط زیست به عنوان یکی از ساز و کارهای مهم پیوند میان اقتصاد و محیط زیست، افزود: صندوق یکی از راهکارهای قانونی برای گسترش همکاری های اقتصادی بانک با محیط زیست است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای به رتبه نخست بانک صادرات به لحاظ تعداد شعب، همچنین جایگاه این بانک در بین پنج بانک برتر کشور داشت و گفت: بانک صادرات با فصل الخطاب قرار دادن بیانات مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفندماه سال ۹۳ مبنی بر لزوم پیوست زیست محیطی کلیه پروژه های عمرانی و توسعه ای کلان کشور، می تواند جایگاهی مهم در حفظ و ارتقاء محیط زیست کشور داشته باشد.
مجابی تاکید کرد: جایگاه بانک صادرات و نگاه ارزشمند این بانک به حوزه محیط زیست، به عنوان یک پشتوانه برای محیط زیست کشور است.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۸:۳۸