نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113760
 • تمام سکه (طرح جدید) 1207000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 660000
 • ربع سکه 379000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3759
 • یورو 4175
 • پوند 4855
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1035
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32446
 • 127 Arrow up
  یورو 35463
 • 22 Arrow up
  پوند 42003
 • 273 Arrow up
  فرانک 32503
 • 118 Arrow up
  صد ین 28662
 • 0
  درهم امارات 8833

فرهادی مطرح کرد ۱۴۰۰ ميليارد تومان؛ حجم قراردادهاي نمايشگاه تجهيزات ساخت ايران/ اعطای اولین گواهی انطباق محصولات داخل به یخچال‌های منهای ۷۰ درجه سانتیگراد

وزیر علوم گفت: در نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل امسال بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان قرارداد میان شرکت‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشگاه‌ها منعقد شده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: در دو دهه گذشته مسئله پارک ‌های علم و فناوری و مراکز رشد مطرح شد و در حال حاضر ایجاد بیش از 42 پارک مصوب شده که از این تعداد 39 پارک فعال شده است. در حال حاضر بالغ بر 1000 شرکت دانش‌ بنیان در این پارک ‌ها مشغول فعالیت هستند. این پارک ‌ها به صورت هیئت ‌امنایی اداره می ‌شوند و با برنامه ‌ریزی ‌هایی که صورت گرفته، به زودی خواهید شنید که شرکت ‌های مستقر در پارک ‌های علم و فناوری سند اعیانی شرکت خود را دریافت خواهند کرد.
 
وی افزود: جهت‌ گیری پایان ‌نامه‌ ها به سمت رفع نیازهای کشور از سیاست ‌های وزارت علوم است؛ بر این اساس 171 مرکز رشد در دانشگاه ‌ها و پژوهشگاه‌ ها ایجاد شده است و محصولاتی که در این مراکز تولید می ‌شود، در راستای رفع نیازهای داخل خواهد بود.
 
وی به برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه امسال بالغ بر 1400 میلیارد تومان قرارداد میان شرکت‌ ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشگاه‌ ها منعقد شده است این میزان در سال گذشته 77 میلیارد تومان بوده است. با برگزاری این نمایشگاه از سوی وزارت علوم به دانشگاه ‌ها ابلاغ شد که تمام تجهیزات خود را از شرکت‌ های داخل تامین کنند.
 
فرهادی به مشکل استاندارد محصولات داخل اشاره کرد و در این باره افزود: بر این اساس در شورای عالی استاندارد مصوب شد که گواهی انطباق برای محصولات تولید داخل صادر شود که اولین گواهی انطباق به تولید یخچال‌های منهای 70 درجه سانتیگراد اعطا شد.
 
وی در پایان اعطای این گواهینامه را زمینه ‌ای برای صادرات این محصول دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن اقدام به ایجاد صندوق ‌های پژوهش و فناوری کردیم که تاکنون 34 صندوق فعال شده است. 49 درصد این صندوق ‌ها با اعتبارات دولتی و مابقی از سوی سرمایه‌ گذاری ‌های بخش خصوصی تامین می ‌شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۳۵

ایجاد بیش از ۴۲ پارک علم و فناوری/ حضور بیش از ۱۰۰۰ شرکت در پارک‌های علم و فناوری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تعداد پارک‌های علم و فناوری و تاثیرات آن‌ها در تولید ثروت خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ۳۰ شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری در کشور ما کمتر از دو دهه است که شکل گرفته به گونه‌ای که در کنار دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ایجاد شد که از این تعداد ۳۹ پارک به صورت فعال شروع به کار کرده‌اند.
وی در ادامه گفت: بالغ بر یک هزار شرکت دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری فعالیت می‌کنند و این پارک‌ها از طریق وزارت علوم مجوز گرفته و فعالیتشان را ادامه می‌دهد و بر اساس ضوابط و قوانینی که هیأت امنا برای آن‌ها تعریف می‌کند ادامه کار می‌دهند.
وزیر علوم بیان کرد: بالغ بر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان قرارداد بین شرکت‌های آزمایشگاهی و بخش‌های پژوهشی دانشگاه برگزار شده که این مبلغ در سال گذشته ۷۷ میلیارد تومان بود، همچنین از جمله برنامه‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد ارائه تسهیلات، بررسی مسائل بیمه و صندوق شکوفایی و نوآوری است.
وی تأکید کرد: تعداد صندوق‌های ذخیره به ۳۴ عدد رسیده و سرمایه ۳ میلیارد تومانی در آن در نظر گرفته شده تا تسهیلات بلاعوض در اختیارشان قرار گیرد.
فرهادی یادآور شد: دستاوردهای فناورانه در پارک‌های علم و فناوری از ارزش بالایی برخوردار هستند و دانشگاه تهران به عنوان نماد علمی کشور در تبدیل دانش به ثروت نقش دارند و ما باید تلاش کنیم که این تولید خوب را با تلاش به مرحله ورود محصولات به بازار ملی و داخلی با برنامه‌ریزی مناسب برسانیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۲۵

وزیر علوم: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ۱۴۰۰ میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی خریداری کردند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل که اوایل اردیبهشت برگزارشد دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور ۱۴۰۰میلیارد تومان قرارداد خرید با شرکت‌های دانش بنیان منعقد کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: «دولت تاکنون تلاش کرده با وضع مقررات، اعطای تسهیلات و کاهش بورکراسی اداری به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.»
وزیر علوم ادامه داد: «شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری پدیده‌های جدید در نظام علم و فناری کشور هستند. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از نخستین نوع این مراکز بودند و در حال حاضر ۳۹ پارک علم و فناوری فعال هستند.»
فرهادی افزود: «۱۷۷ مرکز رشد در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ایجاد شده است. این شرکت‌ها برای تولید محصولات مورد نیاز مردم و تبدیل دانش به محصول تجاری فعالیت می‌کنند و علاوه بر تامین نیاز داخل، باید برای صادرات نیز تلاش کنند.»
او به صدور اولین گواهی انطباق برای شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی سازمان ملی استاندارد اشاره کرد و گفت: «در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که اخیراً برگزارشد اولین گواهی انطباق با استانداردهای بین‌المللی به صورت نمادین به محصول (یخچال ۷۰- درجه سانتیگراد) با کاربرد نگهداری خون اعطا شد و اعطای این گواهینامه می‌تواند زمینه را برای صادرات محصول دانش بنیان بیشتر از گذشته فراهم کند.»
وزیر علوم افزود: «در حال حاضر ۳۴ صندوق پژوهش و فناوری برای حمایت مالی از شرکت‌های دانش بنیان تاسیس شده‌اند. سرمایه لازم برای تاسیس این صندوق‌ها ۳۰۰ میلیارد تومان بود که اخیراً تصمیم گیری شد با ۱۵۰ میلیارد تومان نیز امکان تاسیس فراهم باشد.»
در ادامه این مراسم از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که رتبه یک این پارک را کسب کرده بودند تجلیل شد و تفاهم‌نامه ایجاد اولین آزمایشگاه کسب و کار با حضور وزیر علوم مابین دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران منعقد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۴۰

وزیر علوم:دانشگاه ها 1400 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل می خرند

تهران- ایرنا- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد قراردادهایی به ارزش هزار و 400 میلیاردتومان میان دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور و شرکت های ایرانی تولید کننده محصولات و تجهیزات آزمایشگاهی خبر داد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمد فرهادی روز دوشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: این قراردادها، در جریان برگزاری پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (4 تا 7 اردیبهشت ماه) منعقد شد درحالی که این رقم، سال گذشته حدود 150 میلیارد تومان بود که تقریبا نیمی از آن هم محقق نشد.
وی از تاکید وزارت علوم بر خرید محصولات ساخت داخل توسط دانشگاه ها خبر داد و گفت: بخشنامه ای به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ کرده ایم که براساس آن، دانشگاه ها باید تجهیزات مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان داخلی خریداری کنند.
**سند اعیانی شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علم و فناوری اصفهان صادر می شود
فرهادی به فعالیت 39 پارک علم و فناوری و 171 مرکز رشد علم و فناوری در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها کشور اشاره کرد و بیان داشت: در راستای تشویق شرکت های دانش بنیان ترتیبی داده شده تا شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علم و فناوری اصفهان، به زودی سند اعیانی خود را دریافت کنند.
وی در پاسخ به تقاضای برخی صاحبان شرکت های دانش بنیان مبنی بر دریافت تسهیلات بیشتر مالیاتی و بیمه ای نیز گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی، طبق قانون و ضوابط خاصی برای اعطای تسهیلات اقدام می کند و دولت هم نمی تواند در کار تامین اجتماعی، دخالت مستقیم داشته باشد ولی با این حال، دولت تاکنون با وضع مقررات، اعطای تسهیلات و کاهش بورکراسی اداری کمک زیادی به شرکت ‌های دانش‌ بنیان کرده است.
**اولین گواهی انطباق دانش بنیان کشور صادر شد
وزیر علوم همچنین از صدور اولین گواهی انطباق برای شرکت ‌های دانش ‌بنیان توسط سازمان ملی استاندارد خبر داد و توضیح داد: خوشبختانه با مصوبه شورای عالی استاندارد، قرار شد دانش بنیان ها درصورت داشتن شرایط لازم، گواهی انطباق دریافت کنند که اولین گواهی انطباق با استانداردهای بین المللی به صورت نمادین برای محصول یخچال منهای 70 درجه سانتیگراد صادر شد.
وی افزود: این محصول برای سازمان های مختلف از جمله انتقال خون و نگهداری فرآورده های خونی، کاربرد دارد که خوشبختانه علاوه بر بازار داخلی، موفق به صادرات نیز شده است.
فرهادی افزود: تاکنون ۳۴ صندوق پژوهش و فناوری برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان در کشور تاسیس شده است و با اینکه قبلا سرمایه لازم برای تاسیس این صندوق ها ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام شده بود، اخیرا تصمیم بر این شد که با نصف این مبلغ هم امکان تاسیس اینگونه صندوق ها فراهم شود.
وی یادآور شد: طبق قانون تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری، حداکثر سهم دولتی در این صندوق ها 49 درصد است و بقیه سهام دراختیار بخش خصوصی خواهد بود.
فرهادی، تاکید بر آموزش های مهارتی، برگزاری دوره های کارورزی و کارآموزی حین و پس از تحصیل دانشجویان را از رویکردهای جدی وزارت علوم برشمرد و گفت: تعامل با وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت به منظور اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی و صنعتی و راه اندازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) از جمله اقداماتی است که در راستای سوق دادن دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به سمت کارآفرینی و رفع نیازهای کشور صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه شرکت های ما تا مرحله تولید، عملکرد خوبی دارند، افزود: متاسفانه این شرکت ها در مرحله بازاریابی و کسب بازارهای ملی و بین المللی، دچار ضعف می شوند که این نقص باید با برنامه ریزی و آموزش لازم برطرف شود.
نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران و شماری از فناوران و پژوهشگران شرکت های مستقر در این پارک برگزار شد.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۱۲

رتبه اول دنیا را در شتاب علمی دارا هستیم/ چرا برخی‌ نمی‌خواهند پیشرفت‌ها را ببینند

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: رتبه اول شتاب علمی را در دنیا داریم اما بازهم برخی‌ها ادعا می‌کنند به جای پیشرفت، پسرفت داشته‌ایم.

محمد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره ادعای معاون فرهنگی وزیر علوم دولت دهم که گفته است دانشگاه‌ها در دولت یازدهم نه تنها پیشرفتی نداشته‌اند بلکه شاهد پسرفت در حوزه‌های مختلف دانشگاهی بودیم،گفت: مانده‌ام بر چه استدلالی این حرف‌ها را می‌زنند،این رفتارها جز ناامیدی چیزی برای مردم ندارد، ما رتبه اول  شتاب علمی را در جهان داریم آن هم در بین ۲۵ کشور پیشرفته که تمامی امکانات و ابزارهای موجود را برای توفیق در عرصه‌های علمی دارند چرا عده‌ای نمی‌خواهند پیشرفت‌ها را ببینند.
او ادامه داد: در زمینه نو‌آوری رتبه ۳۸ را بین ۱۳۰ کشور داریم،‌تعداد دانشمندان برجسته  ما در سطح دنیا از ۱۷۰ نفر به ۲۰۸ نفر رسیده است.
فرهادی خاطرنشان کرد: در منطقه خودمان رتبه اول را در پیشرفت های علمی و پژوهشی داریم اما نمی‌دانم چرا بازهم برخی ادعا می کنند که دوره آن‌ها بهتر بود، این گونه رفتارها چه سودی برایشان دارد؟
وزیر علوم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که برخی‌ها مدعی هستند در دولت های نهم و دهم پیشرفت صنعت فضایی ما رشد داشته اما در دولت یازدهم متوقف شده است آیا این ادعا درست است یا خیر؟ عنوان کرد: همین چندی پیش ما یک ماهواره به فضا پرتاب کردیم. چه طور می شود که رشد ما متوقف شده باشد؟
چیت‌چیان گفت: معتقدیم باید زیرساخت‌های لازم برای هر علمی وجود داشته باشد تا بتوانیم مادام‌العمر از آن بهره ببریم. در مورد بحث ماهواره و صنعت هوا و فضا باید گفت که تفکیک حوزه صورت گرفته است بین مرکز مطالعات هوا و فضا و تحقیقات فضایی که هرکدام در راستای اهداف خاص خود فعالیت می‌کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۳۵

با حضور شرکتهای خارجی در تهران انجام می‌شود؛ امضای قرارداد ۱۰جانبه برای طراحی پلت فرم جدید محصولات ایران خودرو

قرارداد بین المللی ۱۰ جانبه برای طراحی و تولید پلت فرم محصولات جدید ایران خودرو امروز امضا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم امضای این قرارداد که ساعاتی قبل با حضور وزیر صنعت ، وزیر علوم و مدیران خودروسازی کشور و همچنین مدیران عامل شرکتهای خودروساز خارجی اعم از بنتلر، هیوندای پاورتک و ماهله آغاز شده است، شعار فناوری روز، تولید ایرانی در کلاس جهانی محقق شد.
رضایی، رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در این مراسم با تاکید بر انتخاب شرکتهای بزرگ دنیا برای تشکیل کنسرسیوم تولیدات جدید گفت: ما سال قبل موفق شدیم تعداد قابل ملاحظه ای خودرو در کشور تولید کنیم که تحول بزرگی در صنعت خودرو رخ داد.
وی افزود: صنعت خودروی کشور رتبه سوم در تولید ناخالص داخلی را کسب کرد و با هوشمندی مدیران صنعت خودروسازی و حمایت وزارت صنعت معدن و تجارت توانست تولید ۸۰۰ هزار خودرو در سال را به بیش از  ۱ میلیون تولید برساند.
رضایی تاکید کرد: صنعت خودرو ۸۰ هزار میلیارد تومان معادل ۲۵ میلیون دلار تراکنش مالی در سال قبل داشت که بخش عمده این تراکنش ها را قطعه سازان انجام داده و توانستند تمام نیازهای خودروسازی داخل را تامین کنند.
وی افزود: در اکثر کشورهای منطقه اصلا صنعت قطعه سازی وجود ندارد و ما می توانیم با رویداد امروز در تصاحب بازارهای جهانی از رقبا سبقت بگیریم.
سپهری، معاون طراحی و توسعه محصول ایران خودرو درتوضیح پلتفرم مشترک برای محصولات جدید ایران خودرو گفت: ما به بازارهای اروپایی نیز توجه ویژه داریم و با این پلتفرم می توانیم در خودروهای برقی و هیبریدی هم از این تغییرات استفاده کنیم.
طراحی و تولید اکسل جدید به عهده شرکت بنتلر قرار گرفت
الکسیس بانل، مدیرعامل بنتلر در این مراسم با معرفی فعالیتها و قدمت شرکت گفت: ما در سه حوزه شاسی و سیستم و اسمبل کردن تخصص داریم.
وی گفت: خودروهای ایمن با سیستم های مناسب و اجزای سبک و مقاوم از مشخصات اصلی محصولات ماست.
مدیرعامل بنتلر گفت: ما در سیستم های خنک کننده های خودرو در دنیا اعتبار ویژه ای داریم. هدف ما توسعه محصولات آلومینیومی، پلاستیکی و فایبر پلاستیک است.
وی ادامه داد: ما سیستم های بسیار پیشرفته ای برای باطری و الکترونیک خودرو طراحی کردیم که در نمایشگاه قبل رونمایی شد.
این خودروساز آلمانی تصریح کرد: برای ما افتخار بزرگی است که در حضور شما هستیم و ما معتقدیم بازار ایران پتانسیل های بسیار زیادی دارد و ما امیدواریم مشارکت بسیار طولانی و مفیدی با شما داشته باشیم.
در این مراسم مدیران  شرکت آلمانی ماهله (طراحی موتور)، شرکت آلمانی بنتلر (تولید محور خودرو)، شرکت ایتالیایی پنین فارینا (طراحی بدنه)، شرکت بلژیکی پانچ (طراحی گیربکس) و شرکت کره ای هیوندای پاورتک (طراحی گیربکس) حضور دارند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۰۲

مدیر عامل ایران خودرو : محصولات جدید ایران خودرو در راه است

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال گذشته تولید شد که اگر تولید نمی‌شد باید ارز یادی از کشور خارج می‌شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هاشم یکه زارع افزود: نمی‌توان صنعت خودرو را بدون همکاری بین المللی جلو برد و توانستیم نخستین محصول جدید ۲۰۰۸ را تولید کنیم و تا آخر سال پژو ۳۰۱ و سال آینده محصول دیگری تولید می‌شود.
وی گفت: تکیه بر ساخت داخل و رسیدن به ۷۰ درصد ساخت داخل و ۳۰ درصد صادرات در دستور کار ماست.
یکه زارع افزود: به زودی با سه شرکت دیگر قراردادی در قالب مشارکت امضا خواهیم کرد.
وی گفت: پلتفرم بسیار موضوع مهمی است که ما از ابتدای حضور در ایران خودرو به دنبال آن بودیم و در قرارداد با پژو این اختیار را داریم از پلتفرم پژو برای تولید محصولات دیگر استفاده کنیم.
یکه زارع افزود: موتور، گیربکس و اکسل را در پلتفرم دیده ایم و در کنار مشارکت شرکت بوش و شرکت‌های بزرگ حضور دارند و شرکت‌های قطعه ساز هم در خدمت پلتفرم هستند.
وی گفت:: افزایش محصول پلتفرم طی دو نیم سال آینده تحقق می‌یابد و وارد بازار خواهد شد که محصولات متنوعی از جمله هیبریدی و کراس اور هستند.
یکه زارع افزود: از دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیر کبیر برای مشارکت در تولید خودروهای هیبریدی و برقی دعوت کردیم.
وی گفت: ما بعد از امضای قرارداد بر روی خدمات پس از فروش تمرکز خواهیم کرد چرا که وظیفه داریم خودرویی که به مشتری تحویل می‌دهیم از نظر قیمت و کیفیت و خدمت پس از فروش به آن افتخار کنند.
یکه زارع افزود: سهم قابل توجهی از تولیدات این پلتفرم به صادرات اختصاص داده خواهد شد.
بنبار این گزارش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم گفت: ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید بیش از پیش افزایش یابد و برای استادان فرصت مطالعاتی در فضای صنعتی پیش بینی شده است.
محمد فرهادی افزود: دانشگاه شریف و امیرکبیر جزو دانشگاههای معتبر بین المللی هستند که در کنسرسیوم حضور دارند و ما طرح‌های زیادی با موضوع صنعت و دانشگاه داریم.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۲۴

دومینوی مسمومیت دانشجویان؛ از شیراز تا یزد

 
شرق: معاون دانشجویی دانشگاه یزد گفت: تعدادی از دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه مسموم شده‌اند که علت حادثه در دست بررسی است. بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، تعداد این دانشجویان بیشتر از 400 نفر اعلام شد. پیش از این نیز ۱۲۹ نفر از دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز سه‌شنبه‌شب (دوازدهم اردیبهشت) پس از صرف شام در سلف‌سرویس دچار مسمومیت شدند که ۵۸ نفر از این دانشجویان به بیمارستان منتقل و ۷۱ نفر نیز در محل درمان شدند.
در همین رابطه وزیر علوم از آلودگی مواد غذایی دانشجویان دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد نیز باید بررسی شود که اکنون در دست اقدام است. محمد فرهادی در حاشیه بازدید از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران درخصوص مسمومیت دانشجویان در دانشگاه یزد اظهار كرد: غذای دانشجویان برعهده پیمانکاران است. وزیر علوم با بیان اینکه چند ماه گذشته سلف دانشگاه یزد برای هزارو 500 تا دو هزار نفر را به‌شخصه افتتاح کرده‌ام، گفت: مسئله مسمومیت دانشجویان باید بررسی شود که این بررسی در دست اقدام است. وی درخصوص مسمومیت دانشجویان دانشگاه شیراز که در هفته گذشته رخ داده، اظهار كرد: این مسمومیت یک نوع ویروس نبوده و آلودگی مواد غذایی بوده است. بر اساس اعلام روابط‌عمومی دانشگاه یزد، علی مروتی، معاون دانشجویی دانشگاه یزد، گفت: در پی مسمومیت تعدادی از دانشجویان ساکن در پردیس خوابگاهی 2دانشگاه یزد، کار امدادرسانی به بیماران بلافاصله آغاز شد. وی افزود: از بامداد روز دوشنبه با مراجعه تعدادی از دانشجویان که دچار مسمومیت بودند، کار امدادرسانی به این دانشجویان از سوی کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس یزد به صورت سرپایی در محل نمازخانه پردیس خوابگاهی ۲ آغاز شد و تعدادی از این افراد با توجه به وضعیت مسمومیت آنها، به بیمارستان‌های یزد و تفت اعزام شدند. معاون دانشجویی دانشگاه یزد تأکید کرد: حال عمومی دانشجویان بیمار رو به بهبود است و علت حادثه در دست بررسی است.
مروتی همچنین از حضور به‌موقع و تلاش مسئولانه کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس یزد قدردانی کرد.
 

۹۶/۰۲/۱۹
۰۲:۰۳

مسمومیت 400 دانشجو در یزد

سرپرست اورژانس کشور گفت: در جریان مسمومیت غذایی دانشجویان دانشگاه یزد 400 نفر مسموم شدند. پیر حسین کولیوند در گفتگو با میزان، اظهار داشت: ساعت 5:05 بامداد دیروز مسمومیت چند دانشجو در خوابگاه دانشجویان پسر دانشگاه یزد در خیابان منتظر فرج به اورژانس این شهر اعلام شد. وی ادامه داد: با حضور تیم‌های اولیه درمانی مشخص شد 400 نفر از دانشجویان پسر این خوابگاه به علت خوردن غذا دچار مسمومیت شده اند. به همین دلیل درخواست نیروی کمکی شده و در مجموع 14 دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. سرپرست اورژانس با بیان اینکه 251 دانشجو در دقایق ابتدایی به بیمارستان‌های شهید صدوقی، شاه ولی، گودرز، شهدای کارگر، مرتاض، افشار، فرخی و سیدالشهدا (ع) اعزام شدند، تاکید کرد: 179 نفر از دانشجویان نیاز به بستری داشتند که ساعتی بعد 72 نفر از آن‌ها پس از درمان‌های اولیه مرخص شدند.
***
توضیح وزیر علوم
همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مسمومیت دانشجویان در دانشگاه‌های شیراز و یزد، گفت: مسمومیت این دانشجویان بر اثر مصرف غذا بوده که موضوع در دست بررسی است. دکتر محمد فرهادی افزود: در حال حاضر ما با حضور پنج میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها مواجه هستیم که مواد غذایی آنها از طریق پیمانکاری تامین می‌شود. وی با اشاره به مسمومیت غذایی در دانشگاه‌های شیراز و یزد، افزود: سلف دانشگاه یزد برای 1500 تا 2000 نفر می‌تواند خدمات ارائه کند که خود من طی مراسمی سلف این دانشگاه را افتتاح کردم. وی با تاکید بر اینکه مسمومیت غذایی در دانشگاه یزد در حال پیگیری است، گفت: در دانشگاه شیراز نیز دانشجویان بر اثر مسمومیت غذایی بیمار شدند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز درخصوص سند آموزش 2030 تاکید کرد: این موضوع باید از طریق وزارت آموزش و پرورش پیگیری شود.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۴:۰۳

مسمومیت 289 دانشجو

همزمان با انتشار این اظهارنظر که مسمومیت دانشجویان در دانشگاه‌های شیراز و یزد بر اثر مصرف غذا بوده است، رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان یزد گفت که علت مسمومیت در حال بررسی و اوضاع تحت کنترل است. همزمان رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز با تاکید بر اینکه تعداد دانشجویان مسموم شده این مرکز علمی 289 نفر بوده‌اند، عنوان کرد: پیمانکار تهیه و طبخ غذا خلع ید شده است. بحث مسمومیت غذایی دانشجویان تازه نیست، اما دیروز گستردگی این اتفاق در دانشگاه‌های یزد و شیراز به حدی بوده که عده بسیاری از دانشجویان روانه بیمارستان شدند. روز گذشته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مسمومیت دانشجویان در دانشگاه‌های شیراز و یزد گفت که مسمومیت این دانشجویان بر اثر مصرف غذا بوده که موضوع در دست بررسی است. محمد فرهادی افزود: در حال حاضر ما با حضور پنج‌میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها مواجه هستیم که مواد غذایی آنها از طریق پیمانکاری تامین می‌شود. او ادامه داد: سلف دانشگاه یزد برای 1500 تا 2000 نفر می‌تواند خدمات ارائه کند که خود من طی مراسمی سلف این دانشگاه را افتتاح کردم. او بیان کرد: در دانشگاه شیراز نیز دانشجویان بر اثر مسمومیت غذایی بیمار شدند.
مسمومیت 300 دانشجو در یزد
همزمان رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان یزد با اشاره به اقدام سریع این مرکز در مورد کنترل مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد گفت: علت مسمومیت در حال بررسی و اوضاع تحت کنترل است. احمد دهقان افزود: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣00 نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امدادرسانی پرداختند. او ادامه داد: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌های استان به محل، مصدومان به بیمارستان‌های یزد و بیمارستان شهید بهشتی تفت منتقل شدند. رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شهید صدوقی یزد بیان کرد: از زمان وقوع حادثه تیم‌های بهداشتی و غذا و دارو برای بررسی علت مسمومیت در حال ارزیابی و بررسی محل هستند. او عنوان کرد که تیم‌های پزشکی به صورت آماده‌باش در محل مستقر هستند و شرایط تحت کنترل است.
برخورد با پیمانکار
«بامداد چهارشنبه 13 اردیبهشت تعدادی از دانشجویان دانشکده باهنر شیراز با علائم مسمومیت مواجه شدند و چون تعداد این افراد تا ساعت دو بامداد به حدود 25نفر رسید، مسئولان این دانشکده در محل حاضر شده و موضوع را با حساسیت ویژه‌ای دنبال کردند.» این اظهارنظرات روز گذشته توسط رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز انجام شد. به گفته دکتر علویان‌مهر بعد از تماس با اورژانس، اکیپ‌هایی به محل دانشکده اعزام شد و بر اساس تشخیص‌های پزشکی تعدادی از دانشجویان در محل تحت درمان قرار گرفتند و تعدادی نیز راهی بیمارستان‌های مختلف شدند. او با بیان اینکه صبح چهارشنبه موج دوم مراجعه دانشجویان مسموم شده آغاز شد، گفت: ما تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت هم همچنان شاهد بروز علائمی بودیم، گرچه تعداد مراجعان به یک نفر کاهش پیدا کرد. او با تصریح اینکه آمار کل دانشجویان مسموم شده 289 نفر بوده است، علت بروز اختلاف در آمارهای منتشر شده را بیان تعداد دفعات مراجعه به‌جای تعداد مسمومان ذکر و اضافه کرد: بعضی از افراد دو یا چند بار برای درمان مراجعه کرده‌اند و همین آمار را متفاوت کرده بود. علویان‌مهر یکی از اقدامات مهم را خلع ید از پیمانکار غذا در این دانشکده عنوان و اضافه کرد: هنوز نتیجه نهایی آزمایش‌ها برای مشخص کردن دقیق علت بروز مسمومیت به ما اعلام نشده است؛ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مسمومیت غذایی بود، زیرا علاوه بر دانشجویان ساکن در خوابگاه، تعدادی از دانشجویان غیرخوابگاهی و برخی دانشجویان واحد دانشگاهی مستقر در شهرک والفجر نیز که از غذای سلف تغذیه می‌شدند با علائم مسمومیت مواجه شده بودند. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه از روز جمعه تامین غذای دانشجویان از محل سلف سرویس دانشگاه شیراز انجام شده است، گفت: طی قراردادی طبخ و توزیع غذای این دانشکده به پیمانکار دانشگاه شیراز واگذار خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۴:۴۳
۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۵۴
منابع دیگر:
 • ایران
 • تعادل
۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۱۶
۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۴۸

وزیر علوم: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی 1400 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی خریداری کردند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل که اوایل اردیسبهشت ماه جاری برگزارشد دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور 1400میلیارد تومان قرارداد خرید با شرکت های دانش بنیان منعقد کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: دولت تاکنون تلاش کرده با وضع مقررات، اعطای تسهیلات و کاهش بورکراسی اداری به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک های علم و فناوری پدیده‌های جدید در نظام علم و فناری کشور هستند گفت: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از نخستین نوع این مراکز بودند و در حال حاضر 39 پارک علم و فناوری فعال هستند.
دکتر فرهادی با بیان اینکه 177 مرکز رشد در دانشگاه‌ها و پژوهشگاهها ایجاد شده است، گفت: این شرکت‌ها برای تولید محصولات مورد نیاز مردم و تبدیل دانش به محصول تجاری فعالیت می کنند و علاوه بر تامین نیازداخل، باید برای صادرات نیز تلاش کنند.
وی با اشاره به صدور اولین گواهی انطباق برای شرکت‌های دانش‌بنیان توسط سازمان ملی استاندارد گفت: در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که اخیراً برگزارشد اولین گواهی انطباق با استانداردهای بین المللی به صورت نمادین به محصول (یخچال 70- درجه سانتیگراد) با کاربرد نگهداری خون اعطا شد و اعطای این گواهینامه می‌تواند زمینه را برای صادرات محصول دانش بنیان بیشتر از گذشته فراهم کند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر 34 صندوق پژوهش و فناوری برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان تاسیس شده اند گفت: سرمایه لازم برای تاسیس این صندوق ها 300 میلیارد تومان بود که اخیراً تصمیم گیری شد با 150 میلیارد تومان نیز امکان تاسیس فراهم باشد.
در ادامه این مراسم از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که رتبه یک این پارک را کسب کرده بودند تجلیل شد و تفاهم نامه ایجاد اولین آزمایشگاه کسب و کار با حضور وزیر علوم مابین دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران منعقد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۱۹

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: دانشگاه‌هایی که ماموریت فراملی دارند، در مرزهای دانش گام بردارند

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌هایی که ماموریت فراملی دارند باید در مرزهای دانش گام بردارند و دانشگاه‌هایی که ماموریت محلی و محدودیت دارند، دلیل ندارد که به همه حوزه‌ها ورود پیدا کنند. باید مراکز کوچک دانشگاهی را با دایره فعالیت محدود اعتلا ببخشیم.
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مجتبی شریعتی‌نیاسر صبح امروز در مراسم گرامی‌داشت مقام معلم و تجلیل از استادان نمونه که در دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور حدود 180 هزار نفر بود. این تعداد سال 84 به 2 میلیون و 200 هزار نفر و سال 92 به 4 میلیون و 800 هزار نفر رسید. این در حالی است که سال 84، تعداد مراکز آموزش عالی 915 مورد بود که در سال 92 به 2800 مورد رسید.
 
وی با اشاره به اینکه شاخص نسبت دانشجو به استاد در سال‌های 84 و 92 به ترتیب 25 و 35 نفر بود، ادامه داد: وقتی جوانان یک کشور وارد عرصه‌های آموزشی می‌شوند، دولت باید حداقل تا چهار سال مسئولیت آن‌ها را به عهده بگیرد. با وجود چنین رشد بی‌رویه‌ای، تنها اقدام دولت فعلی، مهار وضعیت بود. از این رو طرح آمایش آموزش عالی تدوین شد تا زیربنای سیاست‌گذاری‌های اصولی باشد.
 
وی در ادامه با بیان اینکه پارسال 60 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا پرداخت شد، گفت: این رقم امسال به 110 میلیارد تومان می‌رسد.
 
شریعتی‌نیاسر همچنین با بیان اینکه طرح مذکور در هیچ کدام از دولت‌ها به طور جدی پیگیری نشده بود، افزود: دولت تدبیر و امید یک سال بر روی طرح آمایش آموزش عالی کار کرد و معتقد است که این طرح باید نسخه کاری ادامه راه باشد؛ چرا که چند مولفه مهم از جمله منطقه‌ای کردن آموزش عالی و مدیریت منطقه‌ای و تمرکززدایی را در بر می‌گیرد.
 
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه طی دولت‌های نهم و دهم به طور میانگین هفته‌ای سه مجوز در حوزه آموزش عالی صادر شده است، تصریح کرد: متاسفانه همه مراکز دانشگاهی ما علی‌الخصوص در گذشته انفرادی عمل می‌کردند، در حالی که در حوزه آموزش عالی باید ملی فکر کنیم و با رویکرد کلان و محلی عمل کنیم و باید رویکردهای کارشناسی در نظام تصمیم‌گیری حاکم باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام‌نور تا قبل از سال 92 به سمت راه‌اندازی رشته‌های حضوری، تجربی و عملی سوق پیدا کرد و این خلاف ماموریت دانشگاه بود. دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی‌کاربردی نیز مغفول مانده‌اند که جهت بهبود وضعیت، دولت طی چهار سال گذشته به دانشگاه‌های پیام‌نور اجازه نداده که رشته‌هایی که به واحد عملی نیاز دارند، راه‌اندازی کنند.
 
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه باید در راستای ماموریت خود حرکت کند و طی چهار سال گذشته، بیش از 200 رشته محل مجوز آموزش‌های مجازی گرفته است، تصریح کرد: فلسفه وجودی دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است که از دانش‌آموختگان هنرستان‌ها، تکنسین تربیت کنند. یکی از دلایل پیشرفت کره‌جنوبی، توجه ویژه به دوره‌های تکنسین‌پروری است ولی متاسفانه ما در این رابطه مشکل داریم، در حالی که همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های فنی شاغل هستند.
 
وی همچنین به فعالیت دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: این دانشگاه از ماموریت اصلی خود منحرف شده است؛ چراکه مقرر بود این دانشگاه در قالب «اپن یونیورسیتی» فعالیت داشته باشد، اما آنچه ما شاهد آن هستیم فعالیت مراکز آموزشی تحت نظر این دانشگاه همچون سایر مراکز آموزشی است.
 
این مسئول ادامه داد: در کیفیت‌بخشی نیز گام‌های خوبی برداشته شده که از جمله آن‌ها می‌توان تبیین دهه سرآمدی آموزش را برشمرد؛ در واقع آموزش بسترساز همه فعالیت‌های جامعه است و پژوهشگر خوب کسی است که از آموزش‌های خوب برخوردار بوده باشد. البته بخشی از کیفیت‌بخشی به سیاست‌گذاری‌های نهاد بالادستی و بخشی به حوزه دانشگاه برمی‌گردد ولی شیوه آموزش ما با شیوه آموزش 50 سال پیش فرقی نکرده است.
 
شریعتی‌نیاسر یادآور شد: باید تحول و پویایی ایجاد کنیم و کلاس از حالت استاتیک به دینامیک تبدیل شود. افراد جویای تحول، رویکرد بلندمدت دارند و ریسک‌پذیرند و مدیری می‌تواند تحول ایجاد کند که در جهت اعتلای زیردستان خود گام بردارند.
 
معاون وزیر علوم تاکید کرد: برای ساماندهی مراکزی که با استانداردها فاصله دارند، با فشارهای زیادی از جهت افرادی که تعریف درستی از دانشگاه‌ها ندارند، مواجه‌ایم و باید با مشارکت و خرد جمعی مشکلات را برطرف کنیم. در هر صورت، طی چهار سال گذشته 95 درصد از رشته‌های غیرضروری دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی جمع‌آوری شد.
 
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه نظارت جدی بر عملکرد دانشگاه‌ها صورت گیرد، ادامه داد: پارسال 1500 مورد فرصت تحقیقاتی داشتیم و خوشبختانه تعداد فرصت‌های تحقیقاتی داخل کشور از افزایشی 40 درصدی برخوردار شد. علاوه بر این، 830 مورد از رشته‌های تحصیلی بررسی و 600 رشته بازنگری شد. هر کدام از دانشگاه‌ها نیز در صورتی که برای تامین شغل دانشجویان متعهد شوند، می‌توانند مجوز ‌راه‌اندازی رشته‌های جدید را اخذ کنند.
 
رئیس دانشگاه زنجان نیز در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های دانشگاه زنجان این است که اگرچه ورودی‌ها رتبه‌های خیلی بالایی ندارند ولی خروجی‌ها فوق‌العاده است.
 
خلیل جمشیدی افزود: خوشبختانه اساتید دانشگاه زنجان، دانشجوهای موفقی تربیت می‌کنند و تحویل جامعه می‌دهند. همچنین دانشگاه زنجان در برخی شاخص‌ها در تراز دانشگاه‌های تراز اول به‌شمار می‌رود، از وضعیت نسبتا مطلوبی برخورداریم. البته کاستی‌هایی هم هست ولی باید در رفع آن‌ها اهتمام بورزیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۵۴

معاون آموزشی وزارت علوم خبرداد: افزایش تسهیلات پرداختی به دانشجویان دکترا به ۱۱۰ میلیارد تومان

زنجان-معاون آموزشی وزارت علوم گفت: سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا پرداخت شد که این میزان امسال به ۱۱۰ میلیارد تومان می‌رسد.

به گزاشر خبرنگار مهر، مجتبی شریعتی نیاسر ظهر دوشنبه در مراسم گرامی‌داشت مقام معلم و تجلیل از استادان نمونه دانشگاه زنجان، افزود: برای ساماندهی مراکز دانشگاهی که با استانداردها فاصله دارند، با فشارهای زیادی از جهت افرادی که تعریف درستی از دانشگاه‌ها ندارند، مواجه‌ایم و باید با مشارکت و خرد جمعی مشکلات را برطرف کنیم.
وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته ۹۵ درصد از رشته‌های غیر ضروری دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی جمع‌آوری شد ، ادامه داد: دانشگاه‌هایی که ماموریت فراملی دارند باید در مرزهای دانش گام بردارند و دانشگاه‌هایی که ماموریت محلی و محدودیت دارند، دلیل ندارد که به همه حوزه‌ها ورود پیدا کنند. باید مراکز کوچک دانشگاهی را با دایره فعالیت محدود اعتلا ببخشیم.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت با بیان ایکه در اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور حدود ۱۸۰ هزار نفر بود، افزود:  جمعیت دانشجویی کشور در  سال ۸۴ به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و سال ۹۲ به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید و تعداد مراکز آموزش عالی در سال ۸۴ حدود ۹۱۵ مورد بود که در سال ۹۲ به ۲۸۰۰ مورد رسید.
شریعتی نیاسر افزود: شاخص نسبت دانشجو به استاد در سال‌های ۸۴ و ۹۲ به ترتیب ۲۵ و ۳۵ نفر بود و وقتی جوانان یک کشور وارد عرصه‌های آموزشی می‌شوند، دولت باید حداقل تا چهار سال مسئولیت آنها را به عهده بگیرد.
وی ادامه داد: با وجود چنین رشد بی‌رویه‌ای، تنها اقدام دولت فعلی، مهار وضعیت بود. از این رو طرح آمایش آموزش عالی تدوین شد تا زیربنای سیاست‌گذاری‌های اصولی باشد و ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا پرداخت شد. این رقم امسال به ۱۱۰ میلیارد تومان می‌رسد .
 
شریعتی نیاسر افزود: دولت تدبیر و امید یک سال بر روی طرح  آمایش آموزش عالی کار کرد و معتقد است که این طرح باید نسخه کاری ادامه راه باش و چند مولفه مهم از جمله منطقه‌ای کردن آموزش عالی و مدیریت منطقه‌ای و تمرکز زدایی را در بر می‌گیرد.
 
معاون وزیر علوم یادآور شد:  طی دولت های نهم و دهم به طور میانگین هفته‌ای سه مجوز در حوزه آموزش عالی صادر شده است و  متاسفانه همه مراکز دانشگاهی ما علی‌الخصوص در گذشته انفرادی عمل می‌کردند در حالی که در حوزه آموزش عالی باید ملی فکر کنیم و با رویکرد کلان و محلی عمل کنیم و باید رویکردهای کارشناسی در نظام تصمیم‌گیری حاکم باشد.
شریعتی نیاسر افزود: پارسال ۱۵۰۰ مورد فرصت تحقیقاتی داشتیم و خوشبختانه تعداد فرصت‌های تحقیقاتی داخل کشور از افزایشی ۴۰ درصدی برخوردار شد. علاوه بر این، ۸۳۰ مورد از رشته‌های تحصیلی بررسی و ۶۰۰ رشته بازنگری شد. هر کدام از دانشگاه‌ها نیز در صورتی که برای تامین شغل دانشجویان متعهد شوند، می توانند مجوز ‌راه‌اندازی رشته‌های جدید را اخذ کنند.
وی ادامه داد: دانشگاه پیام‌نور تا قبل از سال ۹۲ به سمت راه‌اندازی رشته‌های حضوری، تجربی و عملی سوق پیدا کرد و این خلاف ماموریت دانشگاه بود. دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی نیز مغفول مانده‌اند که جهت بهبود وضعیت، دولت طی چهار سال گذشته به دانشگاه‌های پیام‌نور اجازه نداده که رشته‌هایی که به واحد عملی نیاز دارند راه‌اندازی کنند.
شریعتی نیاسر یادآور شد: باید تحول و پویایی ایجاد کنیم و کلاس از حالت استاتیک به دینامیک تبدیل شود. افراد جویایی تحول رویکرد بلندمدت دارند و ریسک پذیرند و مدیری می‌تواند تحول ایجاد کند که در جهت اعتلای زیردستان خود گام بردارند .
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا پرداخت شد که این میزان امسال به ۱۱۰ میلیارد تومان می‌رسد .
شریعتی نیاسر با تاکید بر اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای باید در راستای ماموریت خود حرکت کند، گفت: طی چهار سال گذشته، بیش از ۲۰۰ رشته محل مجوز آموزش‌های مجازی گرفته است و  فلسفه وجودی دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است که از دانش آموختگان هنرستان‌ها، تکنسین تربیت کنند.
وی گفت: یکی از دلایل پیشرفت کره جنوبی، توجه ویژه به دوره‌های تکنسین پروری است ولی متاسفانه ما در این رابطه مشکل داریم در حالی که همه فارغ التحصیلان دانشگاه‌های فنی شاغل هستند.
معاون وزیر علوم گفت: دانشگاه آزاد از ماموریت اصلی خودش منحرف شده است؛ چراکه مقرر بود این دانشگاه در قالب اپن یونیورسیتی فعالیت داشته باشد، اما آنچه ما شاهد آن هستیم فعالیت مراکز آموزشی تحت نظر این دانشگاه همچون سایر مراکز آموزشی است.
شریعتی ادامه داد: در کیفیت بخشی نیز گام‌های خوبی برداشته شده که از جمله آنها می‌توان تبیین دهه سرآمدی آموزش را برشمرد؛ در واقع آموزش بسترساز همه فعالیت‌های جامعه است و پژوهشگر خوب کسی است که از آموزش‌های خوب برخوردار بوده باشد.
وی ادامه داد: بخشی از کیفیت بخشی به سیاست‌گذاری‌های نهاد بالادستی و بخشی به حوزه دانشگاه برمی‌گردد ولی شیوه آموزش ما با شیوه آموزش ۵۰ سال پیش فرقی نکرده است .
 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۱۹

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است

زنجان-معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی شریعتی نیاسری بعد از ظهر  دوشنبه در جمع خبرنگاران در محل دانشگاه زنجان افزود: ارتقای کیفی چند حرکت جدی شده که در همین راستا مجوزهای صادره براساس تقاضامحوری بوده است و آموزش‌های مهارتی در دوره‌های متداول مورد حمایت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: ۷۱ رشته بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شده است و درس ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان یک درس اختیاری با تاکید تاثیرگذاری در معدل به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
شریعتی نیاسری  افزود: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در  ۹۱۷ مرکز آموزش عالی مشغول به تحصیل بودند. سالانه ۷۸۰ هزار فارغ‌التحصیل وجود دارد که ۱۰۰ هزار نفر آن دکترا، ۲۳۰ هزار نفر کارشناسی ارشد و مابقی کارشناسی و کاردانی هستند.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:  رتبه شتاب علمی کشور در سال ۱۳۹۲ در جهان ۲۵ بوده است و ایران در سال ۱۳۹۵ رتبه نخست جهان در این بخش کسب شده است.
شریعتی نیاسری افزود: چهار سال گذشته در آموزش عالی حرکت‌های بسیار خوبی انجام شده که در راستای ارتقا، اقتدار مراکز دانشگاهی، ارتقای کیفی و کنترل کمی وضعیت آموزش عالی بوده است و تا سال ۱۳۹۲ رشد خارج از کنترلی در آموزش عالی مشاهده شد که افزایش نامتوازنی بوده است.
وی ادامه داد: شرایط توسعه هر دانشگاهی و جذب و بسته به سطح‌بندی این دانشگاه‌ها دارد و وزارت علوم در بحث دانش‌بنیان ورود خوبی داشته که در این راستا با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط خوبی گرفته شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعداد مراکز کارآفرینی کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ رشدی معادل ۱۱۰ درصد رشد داشته است و اشتغال ایجاد شده در پارک‌های علم و فناوری ۵۰ درصد رشد داشته و ۳۲ هزار شغل در پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده است.
شریعتی نیاسری افزود: صادرات دانش‌بینان سال ۱۳۹۲ رقمی معادا ۱۴ میلیون دلار بوده است و این میزان صادرات در سال ۱۳۹۵ به رقم ۱۴۰ میلیون دلار رسیده است.
وی گفت: رتبه شتاب علمی کشور در سال ۱۳۹۲ در جهان ۲۵ بوده است .  در سال ۱۳۹۵ ایران رتبه نخست جهان  در این بخش کسب شده است و درصد مقالات داغ در بین یک درصد مراکز دنیا، ۰.۸ بوده است ولی در سال ۱۳۹۵ این رقم ۲.۲ شده است.
شریعتی نیاسری با اشاره به اینکه باید به دانشجوها کارآفرینی آموزش داده شود، افزود: بخش خصوصی می‌تواند تاثیرگذاری خوبی در توسعه آموزش عالی داشته باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در چهار سال گذشته تدوین طرح آمایش آموزش عالی برای مهار وضعیت نابسامان گذشته انجام و ماموریت‌گرایی دانشگاه‌های نیز یکی دیگر از اقدامات در این راستا بوده است.
شریعتی با بیان اینکه ۲۵۰ مجوز آموزش‌های مجازی به دانشگاه پیام نور برای انجام ماموریت خود اعطا شده است،  ادامه داد: آموزش و پرورش برای نیروی انسانی نیاز به حمایت دارد و دانشگاه فرهنگیان می‌تواند این مهم را محقق کند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۵۲

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا که به اشتغال ختم می‌شود.
 
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدار مراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهار کرد: متاسفانه تا سال 92 شاهد رشد 120 درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل شده بود. اما طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از 916 در سال 84 به 2800 مورد در سال 92 کاهش یافت.
 
این مسئول با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: به تصویب رساندن طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال 94 یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به 10 منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارز دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.
 
وی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند. یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلاء وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
 
شریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع 250 مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم. به عنوان مثال آموزش و پرورش به حمایت جدی نیاز دارد و دانشگاه فرهنگیان به خوبی می‌تواند این خلاء را پر کند. البته هماهنگی و همکاری دستگاه آموزش عالی در این رابطه بسیار موثر است.
 
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: خوشبختانه طی چند سال گذشته سیاست‌های خود را در ارتباط با دانشگاه‌های وابسته به نهادها، با نیاز موجود منطبق کردیم. در حال حاضر ظرفیت کامل دانشگاه فرهنگیان در اختیار آموزش و پرورش است. دانشگاه‌های دیگر از جمله علوم نظامی و اسلامی نیز بر اساس سیاست سال‌های اخیر و به صورت قطعی، روی تامین نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه‌های خود متمرکز شده‌اند.
 
وی با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد؛ در واقع یکی از شاخص‌های کیفی دانشگاه‌ها، نسبت دانشجو به استاد است که طی سال‌های اخیر 16 درصد افزایش یافته است.
 
شریعتی‌نیاسر با اشاره به افزایش 12 درصدی تعداد اعضای هیئت‌علمی در طول چهار سال گذشته، یادآور شد: ظرفیت همه دانشگاه‌ها در قالب بخشنامه ابلاغ شده و آموزش‌های مهارتی در دوره‌های متداول مورد حمایت است. طی چند سال گذشته 900 رشته محل در گوشه و کنار کشور ایجاد و 600 رشته مقطع نیز از نظر محتوایی بازنگری شده است. این در حالی است که حدود 250 رشته مقطع جدید تدوین و ابلاغ و 71 رشته بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شده است.
 
معاون وزیر علوم، یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.
 
وی تاکید کرد: دانشجویان باید کارآفرین باشند. البته اشتغال‌زایی تا حدودی وظیفه دولت نیز محسوب می‌شود اما هنر جوانان در این است که در جامعه زمینه‌ساز ایجاد شغل شوند؛ چرا که بیشتر دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی توانایی تامین شغل ندارند و دستگاه آموزش عالی می‌تواند سالانه حداکثر برای 30 درصد اشتغالزایی کند.
 
شریعتی‌نیاسر ادامه داد: دانشگاه‌ها باید جهت‌گیری داشته باشند و رشته‌هایی ایجاد کنند که بازار کار داشته باشد. دانشگاه‌های غیردولتی و بخش خصوصی نیز مشروط بر اینکه مورد حمایت همه دستگاه‌ها باشند، در توسعه آموزش عالی نقش به‌سزایی خواهند داشت؛ در واقع وزارت علوم با حفظ استانداردها و خطوط قرمز حامی بخش غیردولتی است و سایر دستگاه‌ها نیز باید حامی حقوقی این مراکز باشند.
 
این مسئول با تاکید بر اینکه حذف واژه غیرانتفاعی اقدام موثری برای اعتلای موسسات غیردولتی به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: نظارت ما به قوت خود باقی است و کمیسیون ماده 9 مسئول نظارت بر عملکرد کیفی مراکز غیردولتی است.
 
وی یادآور شد: سال 92 تعداد دانشجویان 4 میلیون و 800 هزار نفر بود و در حال حاضر 4 میلیون و 340 هزار نفر دانشجو داریم. این در حالی است که سالانه 82 درصد از فارغ‌التحصیلان وارد بازار کار می‌شوند و مابقی شغل مرتبط ندارند؛ در واقع علت کاهش تعداد دانشجویان این است که تعداد جوانان به طور طبیعی کاهش یافته و دانشگاه‌ها نیز بر اساس شاخص‌های استانداردی و ماموریتی دانشجو می‌پذیرند.
 
شریعتی‌نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.
 
معاون وزیر علوم همچنین در خصوص مدرسه غیرانتفاعی کسب و کار صوفی زنجان گفت: صوفی از موسساتی است که سطحی متوسط و رو به پایین دارد و تنها در صورتی که مشکلاتش در حوزه هیئت علمی، سرانه آموزشی و استاندارد را حل کند، می‌تواند توسعه یابد؛ در واقع سطح‌بندی مراکز دانشگاهی از دو سال پیش آغاز شده و مدرسه صوفی از سطح سه برخوردار است. شرایط توسعه موسسات نیز به سطحی که کسب می‌کنند بستگی دارد.
 
وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.
 
شریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری 50 درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها 32 هزار شغل داریم.
 
معاون وزیر علوم تصریح کرد: صادرات دانش‌بنیان در سال 92 بالغ بر 14 میلیون دلار بود و این رقم در سال 95 به 140 میلیون دلار ارتقا یافته است. همچنین رتبه شتاب علمی کشور در طول چهار سال گذشته از 25 به اول در سراسر دنیا ارتقا یافته است. رتبه ایران در پایگاه ISI نیز در طول چهار سال گذشته از 21 به 17 ارتقا یافته است.
 
وی با بیان اینکه تعداد مقالات داغ ایران بین یک درصد از مراکز آموزشی دنیا از 8 دهم درصد در سال 92 به 2.2 درصد در سال 95 ارتقا یافته است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های تحقیقاتی که با دستگاه‌ها قرارداد بسته‌اند از 17 مورد در سال 92 به 235 مورد در سال 95 افزایش یافته است. این در حالی است که دولت فعلی انعقاد تفاهم نامه را مگر در شرایط خاص متوقف کرده است. خوشبختانه سال 94 تعداد تفاهم‌نامه‌هایی که به قرارداد منتج شد 24 مورد بود و سال 95 نیز 32 درصد از تفاهم‌نامه‌ها به صورت قرارداد منعقد شدند.
 
شریعتی‌نیاسر افزود: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، چهار طرح به وزارت علوم واگذار شده است که دو طرح به معاونت آموزشی و دو طرح به معاونت پژوهشی مربوط می‌شود. یکی از طرح‌های معاونت آموزشی این است که پنج مرکز دانشگاهی به تراز بین‌المللی ارتقا یابد. البته اکثر دانشگاه‌های سطح یک این توانایی را دارند که به سطح 200 دانشگاه برتر برسند ولی تفکیک رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی یکی از مواردی است که امتیازات دانشگاه‌ها را تقسیم می‌کند. در حالی که در اکثر دانشگاه‌های برتر دنیا رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی در یک مرکز ارائه می‌شود.
 
معاون وزیر علوم تاکید کرد: متاسفانه تعاملات بین‌المللی و ارتباطات خارجی را دست‌کم گرفته‌ایم، در حالی که باید توانمندی خود را به دنیا بشناسانیم و از نظر علمی قدرت‌نمایی کنیم. اگر در عرصه علم خود را به دنیا ثابت کنیم هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به ما کوچک‌ترین تعرضی داشته باشد.
 
وی یادآور شد: تعدادی از مراکز آموزش عالی از استانداردها فاصله دارند و یکی از بندهای طرح آمایش، ساماندهی موسسات است. این مهم از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد. مثلا در دانشگاه آزاد 42 واحد علوم تحقیقات داشتیم ولی در حال حاضر فقط مرکز علوم تحقیقات تهران را به رسمیت می‌شناسیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۹:۳۳

معاون وزیر علوم در زنجان: صدور 250 مجوز آموزش مجازی در کشور/مجوز تأسیس مرکز دانشگاهی جدید صادر نمی‌شود

معاون وزیر علوم به تجمیع دانشگاههای پزشکی و غیرپزشکی برای ارتقای تراز بین‌المللی مراکز آموزش عالی تأکید کرد و گفت: مجوز تأسیس مرکز دانشگاهی جدید صادر نمی‌شود اما 250 مجوز برای آموزش مجازی ارائه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، مجتبی شریعتی نیاسر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در راستای ارتقای وضعیت آموزش عالی، ارتقای سطح کیفی و کنترل کمی و اقتدار مراکز دانشگاهی انجام شده است.
وی با اشاره به رشد بی‌رویه مراکز دانشگاهی در دولت قبل بیان کرد: در دو دولت گذشته جمعیت دانشجویی 120 درصد افزایش یافته و تعداد مراکز دانشگاهی از 917 واحد به بیش از 2 هزار و 800 واحد رسیده است که این موضوع نشان از رشدی نامتوازن و غیرمنتظره دارد.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر توجه به مأموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی تأکید کرد و افزود: طرح آمایش آموزش عالی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است و منطقه‌ای کردن آموزش عالی، مأموریت‌گرایی دانشگاهها و تدوین طرح مدیریت منطقه‌ای برای تفویض اختیار به دانشگاهها و هم‌افزایی مراکز آموزش عالی در یک منطقه از مهمترین رویکردهای آن است.
وی توجه به ایجاد دانشگاههای مهارتی را مهم خواند و گفت: دانشگاههای علمی – کاربردی و فنی و حرفه‌ای با ارتقای سطح مهارت افراد خلا و کمبود تکنسین در کشور را جبران می‌کنند و به این ترتیب جمعیت دانشجویی توانمند وارد بازار کار می‌شوند.
صدور 250 مجوز آموزش مجازی
شریعتی با اشاره مأموریت دانشگاه پیام نور در حوزه آموزش‌های غیرحضوری ابراز کرد: نزدیک به 250 مجوز آموزش مجازی و الکترونیک در سراسر کشور صادر شده است.
وی در مورد دانشگاههای مأموریت‌گرا بیان کرد: برخی از مراکز آموزش عالی مانند دانشگاه فرهنگیان که تابع دستگاههای دیگر هستند، با توجه به نیاز دستگاه مربوطه دانشجو می‌پذیرند تا نیازهای آنها در حوزه نیروی انسانی را برطرف کنند.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: با سیاست‌های اتخاذ شده برخی از دانشگاههای وابسته به دستگاهها مانند دانشگاه علوم نظامی یا علوم اسلامی، باید ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را تضمین کنند و ظرفیت پذیرش دانشجو در آنها تقاضامحور و با توجه به نیاز دستگاه تابعه است.
وی سیاست آموزش عالی را بر توسعه رشته‌ - محل‌های تقاضامحور عنوان کرد و افزود: مراکزی که شغل فارغ‌التحصیلان را تضمین کنند مورد حمایت قرار می‌گیرند.
شریعتی با اشاره به هدف‌گذاری وزارت علوم در راستای کنترل کمی تعداد دانشجویان و مراکز آموزش عالی و ارتقای سطح کیفی ابراز کرد: مجوزی برای ایجاد موسسات آموزش عالی جدید صادر نمی‌شود و توسعه رشته‌ - محل‌های مورد درخواست، کنترل شده است.
وی در مورد ارتقای شاخص‌های کیفی بیان کرد: نسبت دانشجو به استاد 16 درصد ارتقا یافته و تعداد اعضای هیئت علمی 12 درصد رشد پیدا کرده است و این در حالی است که به دانشگاهها اعلام شده تا در پذیرش دانشجو از ظرفیت خود فراتر نروند.
بازنگری در رشته‌های دانشگاهی
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد 900 رشته - محل مهارتی تصریح کرد: نزدیک به 600 رشته - مقطع مورد بازنگری قرار گرفتند و برای 250 رشته – مقطع نیز برنامه تدوین شده است.
وی با اشاره به اینکه از ایجاد مواد بین‌رشته‌ای استقبال می‌شود، ابراز کرد: 71 رشته بین رشته‌ای در دانشگاهها ایجاد شده و با توجه به اهمیت مباحث دوران دفاع مقدس، درس ارزش‌های دفاع مقدس با تأکید بر تأثیرگذاری در معدل به عنوان یک درس اختیاری به دانشگاهها محول شده است.
شریعتی دروس مدیریت خانواده، محیط زیست، کارآفرینی، مهارت‌افزایی و استانداردسازی را از جمله دروس ابلاغی به دانشگاهها به عنوان مباحث اختیاری برشمرد و گفت: این دروس به منظور افزایش توان دانشجویان برای فعالیت در عرصه‌های اجتماعی و ایجاد اشتغال ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه حداکثر سهم مراکز آموزش عالی در اشتغالزایی 30 درصد است، تصریح کرد: این وظیفه برای ایجاد اشتغال غیرمسقیم بوده و به جهت‌گیری‌های این مراکز در راستای توسعه کمی و کیفی مربوط می‌شود.
حذف غیرانتفاعی از مراکز آموزشی غیردولتی
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به حذف واژه غیرانتفاعی از مراکز آموزشی غیردولتی تأکید کرد و گفت: باید سایر دستگاهها به ویژه در حوزه حقوقی به مراکز آموزش عالی خصوصی کمک کنند.
وی شمار دانشجویان در سال 92 را 4 میلیون و 800 هزار نفر عنوان کرد و افزود: این رقم با روند کاهشی در حال حاضر به 4 میلیون و 340 هزار نفر رسیده است.
شریعتی با اشاره به اینکه سالانه 780 هزار نفر دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند، بیان کرد: این تعداد شامل 450 هزار نفر در دوره کارشناسی، 90 هزار تا 100 هزار نفر در دوره دکتری، 230 هزار نفر در مقطع ارشد و بقیه در دوره کاردانی هستند.
وی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 82 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وارد بازار کار می‌شوند و 18 درصد آنها کار مرتبط با رشته تحصیلی خود ندارند.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کاهش جمعیت کشوری، کنترل استانداردهای آموزشی و ظرفیت مازاد دانشگاهها و نیز مأموریت‌گرایی با توجه به وظایف محول شده به دانشگاهها را از دلایل افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی عنوان کرد.
وی با اشاره به سطح‌بندی دانشگاهها بیان کرد: دانشگاه صوفی رازی زنجان جزو دانشگاههای سطح سه قرار گرفته و استاندارد سرانه آموزشی تعداد اعضای هیئت علمی مشکلاتی دارد که برای تبدیل شدن به سطوح بالاتر باید این مشکلات را برطرف کند.
افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان
شریعتی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و ارتباط با صندوق نوآوری و شکوفایی ابراز کرد: از سال 92 تا 95 تعداد مراکز کارآفرینی و نوآوری 110 درصد رشد یافته است.
وی تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری را 32 هزار مورد برشمرد و گفت: تعداد این شغل‌ها 50 درصد رشد یافته است و صادرات محصولات دانش‌بنیان از 14 میلیون دلار در سال 92 به 140 میلیون دلار در سال 95 رسیده است.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه ایران در سال 92 از لحاظ رشد شتاب علمی در رتبه 25 دنیا بود، خاطرنشان کرد: در سال 95 کشور رتبه نخست را در این حوزه کسب کرد.
وی جایگاه ایران در پایگاه ISI را در رتبه 17 عنوان کرد و افزود: درصد مقالات داغ ایران در بین دانشگاههای دنیا 2.2 درصد گزارش شده و تعداد پروژه‌های تحقیقاتی با دستگاههای مربوطه از 17 مورد در سال 92 به 235 مورد در سال 95 رسیده است.
شریعتی با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم‌نامه با کشورهای خارجی در حال حاضر متوقف شده است، بیان کرد: اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ها در دستور کار قرار گرفته و در سال 94 و 95 به ترتیب 24 درصد و 32 درصد تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد کاری تبدیل شده است.
ارتقای دانشگاهها به تراز بین‌المللی
وی با اشاره به اینکه چهار طرح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم مربوط می‌شود، ابراز کرد: یکی از مهمترین این برنامه‌ها ارتقای سطح دست کم پنج دانشگاه و پژوهشگاه به تراز بین‌المللی است و در این راستا دانشگاههای سطح یک کشور توان رقابت با 200 دانشگاه برتر دنیا را دارند.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جدا کردن دانشگاههای پزشکی و غیر پزشکی از یکدیگر را نادرست خواند و گفت: حضور دانشگاههای غیرپزشکی در عرصه رقابت به تنهایی کفایت نمی‌کند و این دو مرکز باید با هم تجمیع شوند تا امتیازات بیشتری در ترازهای بین‌المللی کسب کنند.
وی به تعاملات بین‌المللی تأکید کرد و گفت: درصد قابل توجهی از دانشمندان از کشورهای جهان سوم هستند و ما باید توانمندی‌های علمی خود را در دنیا عرضه کنیم و با قدرت‌نمایی علمی کسی اجازه تعرض به کشور را به خود نمی‌دهد.
شریعتی تعداد دانشجویان خارجی کشور را یک درصد برشمرد و گفت: در برنامه ششم توسعه پیش‌‍بینی شده که این رقم به 4 درصد برسد.
***

۹۶/۰۲/۱۸
۲۰:۱۵

معاون وزیر علوم: رشد 110 درصدی مراکز کارآفرینی و نوآوری در دولت یازدهم

زنجان - ایرنا - معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در راستای بومی کردن علم و کمک به اجرای اقتصاد مقاومتی مراکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه ها در این وزارتخانه در دولت یازدهم 110 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اشتغال ایجاد شده در حوزه دانش بنیان در این مدت 50 درصد رشد داشته و امروز 32 هزار جوان در پارک های علم و فناوری کشور مشغول بکار هستند.
شریعتی نیاسر با اشاره به صادرات 14 میلیون دلاری کالاهای دانش بنیان در سال 92، خاطرنشان کرد: این میزان صادرات در سال 95 با 10 برابر رشد 140 میلیون دلار شده است.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: دولت توانسته شتاب علمی کشور را از رتبه 25 در سال 92 به رتبه نخست دنیا در سال 95 برساند.
وی با اشاره به اینکه رسانه ها محور اصلی انعکاس فعالیت های دولت و حاکمیت به عموم جامعه هستند، گفت: با شناخت درست رسانه می توان از ظرفیت آن به نفع مردم بهره برد.
شریعتی نیاسر با اشاره به گام های مثبت دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی ، تصریح کرد: این دولت توانست اقتدار مراکز علمی، ارتقای کیفی آنها و کنترل کمی وضعیت آموزش عالی در کشور را بازگرداند.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: در دولت قبل تعداد مراکز علمی شاهد رشد نامتوازن، بی رویه و خارج از کنترلی بوده، به گونه ای که در هشت سال 120 درصد جمعیت دانشجویی کشور افزایش داشته و تعداد مراکز نیز از 916 به بیش از 2 هزار و 800 مرکز رسیده است.
وی توجه به مهار وضعیت تشریح شده را یکی از ماموریت های اصلی وزارت علوم عنوان کرد و گفت: منطقه ای کردن آموزش عالی، مدیریت منطقه ای و ماموریت گرایی دانشگاه ها از جمله کارهای مهم این وزارتخانه به شمار می آید.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه توجه به آموزش های مهارتی یکی از مهمترین بخش هایی است که وزارت علوم برای آن برنامه ریزی کرده است، افزود: رفع خلا تکنسین های ماهر در بازار و ورود مستقیم به عرصه کار بعد از فارغ التحصیلی 2 ویژگی مهم دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی است.
معاون وزیر علوم یادآور شد: این دولت توانست دانشگاه پیام نور را روی ریل خود برگرداند و در این راستا تا کنون بیش از 250 مجوز آموزش های مجازی و الکترونیکی برای این دانشگاه صادر شده است.
وی محدودسازی پذیرش دانشجو در دانشگاه های وابسته به نهادها اشاره کرد و گفت: ظرفیت این دانشگاه ها بر اساس تامین نیازهای شغلی آن دستگاه است و بیش از ظرفیت حق پذیرش ندارد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون بیش از چهار میلیون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند که از این میزان، حدود یک درصد آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.
3216/8068
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخش

۹۶/۰۲/۱۸
۲۰:۳۴

معاون وزير علوم: رشد 110 درصدي مراکز کارآفريني و نوآوري در دولت يازدهم

خبرگزاري آريا - معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: در راستاي بومي کردن علم و کمک به اجراي اقتصاد مقاومتي مراکز کارآفريني و نوآوري دانشگاه ها در اين وزارتخانه در دولت يازدهم 110 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرگزاري آريا ، مجتبي شريعتي نياسر عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اشتغال ايجاد شده در حوزه دانش بنيان در اين مدت 50 درصد رشد داشته و امروز 32 هزار جوان در پارک هاي علم و فناوري کشور مشغول بکار هستند.
شريعتي نياسر با اشاره به صادرات 14 ميليون دلاري کالاهاي دانش بنيان در سال 92، خاطرنشان کرد: اين ميزان صادرات در سال 95 با 10 برابر رشد 140 ميليون دلار شده است.
معاون وزير علوم اظهار کرد: دولت توانسته شتاب علمي کشور را از رتبه 25 در سال 92 به رتبه نخست دنيا در سال 95 برساند.
وي با اشاره به اينکه رسانه ها محور اصلي انعکاس فعاليت هاي دولت و حاکميت به عموم جامعه هستند، گفت: با شناخت درست رسانه مي توان از ظرفيت آن به نفع مردم بهره برد.
شريعتي نياسر با اشاره به گام هاي مثبت دولت يازدهم در حوزه آموزش عالي ، تصريح کرد: اين دولت توانست اقتدار مراکز علمي، ارتقاي کيفي آنها و کنترل کمي وضعيت آموزش عالي در کشور را بازگرداند.
معاون وزير علوم اظهار کرد: در دولت قبل تعداد مراکز علمي شاهد رشد نامتوازن، بي رويه و خارج از کنترلي بوده، به گونه اي که در هشت سال 120 درصد جمعيت دانشجويي کشور افزايش داشته و تعداد مراکز نيز از 916 به بيش از 2 هزار و 800 مرکز رسيده است.
وي توجه به مهار وضعيت تشريح شده را يکي از ماموريت هاي اصلي وزارت علوم عنوان کرد و گفت: منطقه اي کردن آموزش عالي، مديريت منطقه اي و ماموريت گرايي دانشگاه ها از جمله کارهاي مهم اين وزارتخانه به شمار مي آيد.
شريعتي نياسر با بيان اينکه توجه به آموزش هاي مهارتي يکي از مهمترين بخش هايي است که وزارت علوم براي آن برنامه ريزي کرده است، افزود: رفع خلا تکنسين هاي ماهر در بازار و ورود مستقيم به عرصه کار بعد از فارغ التحصيلي 2 ويژگي مهم دانشگاه هاي فني و حرفه اي و علمي و کاربردي است.
معاون وزير علوم يادآور شد: اين دولت توانست دانشگاه پيام نور را روي ريل خود برگرداند و در اين راستا تا کنون بيش از 250 مجوز آموزش هاي مجازي و الکترونيکي براي اين دانشگاه صادر شده است.
وي محدودسازي پذيرش دانشجو در دانشگاه هاي وابسته به نهادها اشاره کرد و گفت: ظرفيت اين دانشگاه ها بر اساس تامين نيازهاي شغلي آن دستگاه است و بيش از ظرفيت حق پذيرش ندارد.
، هم اکنون بيش از چهار ميليون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه هاي ايران مشغول تحصيل هستند که از اين ميزان، حدود يک درصد آنان را دانشجويان خارجي تشکيل مي دهند.

۹۶/۰۲/۱۸
۲۲:۵۳

معاون وزیر علوم خبر داد؛ وزارت علوم رشته محل های درخواستی دانشگاه آزاد را تایید کرد

معاون آموزشی وزارت علوم از بررسی و تایید یک سری از رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری خبر داد و گفت: این رشته محل ها براساس بررسی های جدید تایید و به دانشگاه آزاد ابلاغ شده است.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بررسی رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری گفت: دانشگاه آزاد در سال جاری درخواست بررسی یک سری از رشته محل های این دانشگاه را به وزارت علوم ارایه داده بود که این رشته محل ها براساس بررسی های جدید تایید شده و به دانشگاه آزاد اعلام شده است.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بنابراین دانشگاه آزاد نیز طبق آنچه وزارت علوم اعلام کرده باید عمل کند.
به گزارش مهر، معاون آموزشی وزارت علوم پیش از این اعلام کرده بود، تمام رشته محل های دکتری تخصصی سال ۱۳۹۶ که در سامانه ثبت شده و براساس آن پذیرش دانشجو انجام خواهد شد، دارای مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
همچنین مجوز تمامی رشته محل هایی که در سال ۱۳۹۵ برای مقطع دکتری مجوز پذیرش داشتند، برای سال ۱۳۹۶ نیز تمدید شده است و ظرفیت پذیرش نیز براساس پتانسیل های موجود در واحدهای مجری دوره های دکتری تخصصی و مجوزهای شورای گسترش وزارت علوم تعیین شده است.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۰۸

شریعتی نیاسر خبر داد: کنترل ظرفیت‌های پذیرش دانشجو متناسب با نیاز بازار کار

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: طبق ارتباطی که با وزارتخانه‌هایی مثل وزارت کشاورزی و کار داریم  متناسب با نیاز آنها رشته‌های دانشگاهی و تعداد پذیرش دانشجو را تعیین می‌کنیم که این کمک بسیاری به انطباق سیاست‌های توسعه‌ آموزش عالی با نیازهای بازار می‌کند.
شریعتی نیاسر در گفت‌و گو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان اظهار کرد: همواره از رشته‌های بین رشته‌ای استقبال می‌کنیم و در طی 3سال  گذشته 71 حوزه بین رشته‌ای را در مقاطع مختلف تعریف کرده‌ایم.
وی با اشاره به تعداد بالای دانشجویان کشور اظهار کرد: جمعیت دانشجویی در سال‌های اخیر سیر کاهشی داشته است به طوریکه از سال 1392تا کنون تقریبا 500 هزار نفر کاهش جمعیت دانشجویی داشته‌ایم. با کنترل ظرفیت‌های دانشجویی که متناسب با نیاز بازار کار تعریف می‌شود، افزایش پذیرش دانشجو رشد کمی نخواهد داشت. 
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: ارتباطی که با وزارتخانه‌هایی مثل وزارت کشاورزی و کار داریم، زمینه‌ای را فراهم کرده است که متناسب با نیاز آنها رشته را تعیین کنیم که این کمک بسیاری به انطباق سیاست‌های توسعه‌ آموزش عالی با نیازهای بازار می‌کند.
وی با اشاره به تجمیع برخی از رشته و گرایش‌ها در برخی از دانشگاه‌ها تصریح کرد: طبق بررسی انجام شده در چندسال گذشته بر روی رشته و گرایش‌های مختلف که در دولت‌های قبل مجوز گرفته بودند، بسیاری از آنها که غیر ضروری بوده را جمع کرده‌ایم. با تجمیع آنها به یک رشته تبدیل شده‌اند. 
شریعتی نیاسر افزود: در دانشگاه‌های دولتی64 درصد،در موسسات غیر انتفاعی حدود 7 درصد ،در دانشگاه  پیام نور 27 درصد و در دانشگاه وابسته به دستگاه اجرایی نزدیک به 97 درصد از رشته گرایش‌ها تجمیع شده‌اند.
وی در خصوص درخواست دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی در رابطه با عدم قرار گرفتن این فعالیت‌ها در رزومه کاریشان، گفت: باور و توصیه‌ام این است که مستقل از اینکه فعالیت‌های علمی دانشجویی جزء رزومه افراد قرار می‌گیرد یا خیر، دانشجویان باید سعی کنند در این فعالیت‌ها حضور فعال داشته باشند. به هر حال فعالیت یک جوان در ارزیابی عملکرد این فرد منظور می‌شود و این گونه نیست که اصلا به حساب نیاید. همیشه کسانی که سابقه فعالیت اجتماعی دارند، این سابقه برایشان ارزش به حساب می‌آید و نباید این نکته را دست کم بگیرند.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به شور انتخاباتی در دانشگاه‌ها افزود: جامعه دانشگاهی و دانشجویان حضور بسیار فعال و موثر در انتخابات داشته باشند و سعی کنند به کسانی رای دهند که از تجربه خوبی برخوردار باشند و به اعتلای آموزش عالی بیندیشند و در پرتو ایده پردازی‌ها و ایده آل نگری‌ها وارد انتخابات نشوند، کاندیداهایی که برنامه‌های خود را ارایه دهند می‌توانند در آینده مسئولیت داشته باشند. امیدواریم که دانشجویان حضور پرشوری در انتخابات داشته باشند و اثر مثبت آن برای جامعه باشد.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۲۹

سیاست آموزش عالی کشور ارتقا آموزشهای مهارتی و توسعه رشته محل های بومی

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات وفناوری گفت: مهمترین اولویت این وزارتخانه ارتقا کیفی و کنترل کمی وضعیت آموزشی در موسسات آموزش عالی کشور است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان ، معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات وفناوری در دانشگاه زنجان گفت: مهمترین اولویت این وزارتخانه ارتقا کیفی و کنترل کمی وضعیت آموزشی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور است.
مجتبی شریعتی نیاسر افزود: ارتقا آموزشهای مهارتی و توسعه رشته محلها بر اساس تقاضاهای بومی سیاست آموزش عالی کشور است.
 معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت : کنترل و استانداردسازی ظرفیت دانشگاهها یکی از کارهای بوده که در سالهای اخیر در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است.
 مجتبی شریعتی نیاسر به فعالیت بیش از 2 هزار و800 موسسه و مرکز آموزش عالی در کشور هم اشاره ای کرد وگفت : هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد موسسات آموزش عالی صادر نمی شود.
معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد 110 درصدی شرکتهای دانش بنیان و 50 درصدی پارکهای علم وفناوری در کشور ، گفت: 32 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در پارکهای علم وفناوری مستقر شده اند که در سال 95 بیش از 140 میلیون دلار صادرات این شرکتها بوده است.
وی افزود: پارسال کشورمان به لحاظ شیب علمی رتبه اول دنیا را کسب کرد.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۵۲

رشد 110 درصدی شرکتهای دانش بنیان در کشور

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات وفناوری از رشد 110 درصدی شرکتهای دانش بنیان خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ؛ معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات وفناوری در دانشگاه زنجان گفت: مهمترین اولویت این وزارتخانه ارتقا کیفی و کنترل کمی وضعیت آموزشی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور است.
 
مجتبی شریعتی نیاسر افزود: ارتقا آموزشهای مهارتی و توسعه رشته محلها بر اساس تقاضاهای بومی سیاست آموزش عالی کشور است.
 
 معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت : کنترل و استانداردسازی ظرفیت دانشگاهها یکی از کارهای بوده که در سالهای اخیر در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است.
 
 مجتبی شریعتی نیاسر به فعالیت بیش از 2 هزار و800 موسسه و مرکز آموزش عالی در کشور هم اشاره ا و اضافه کرد : هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد موسسات آموزش عالی صادر نمی شود.
 
معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد 110 درصدی شرکتهای دانش بنیان و 50 درصدی پارکهای علم وفناوری در کشور ، گفت: 32 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در پارکهای علم وفناوری مستقر شده اند که در سال 95 بیش از 140 میلیون دلار صادرات این شرکتها بوده است.
 
وی افزود: پارسال کشورمان به لحاظ شیب علمی رتبه اول دنیا را کسب کرد.
 
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۲۰

در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی زنجان شریعتی‌نیاسر: دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت درآمدهای غیر‌شهریه‌ای برود

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی از دلایل مشکلات فعلی بعضی از واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی را رشد بی‌رویه موسسات آموزشی بدون انجام کار کارشناسی در دولت قبل دانست و تاکید کرد که در این دولت سعی بر مهار این وضعیت نابسامان شده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با ابراز رضایت از کیفیت خدمات و مکان‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی این مجموعه، از خدمات ریاست واحد، همه استادان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی زنجان قدردانی کرد. در این جلسه دکتر یدالله رجائی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، گزارشی از روند راه‌اندازی دانشگاه ارائه کرد.
او با تبریک هفته معلم و انتصاب دکتر علی‌محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، درباره وضعیت فعلی دانشگاه گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در سال 1364 تاسیس و از لحاظ فضا و رشته در ابتدا بسیار محدود بود، ولی اکنون با همکاری مسئولان استانی و کشوری در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله 26 رشته در مقطع دکتری، 82 رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد و رشته‌های گوناگون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دارد که به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی در سطح استان زنجان نیز مطرح است. نسبت استاد به دانشجو در این واحد 1 به 27 است و برنامه اصلی دانشگاه ارتقای هرم هیئت علمی است.»
معاون آموزشی وزیر علوم به راه‌اندازی شایسته دانشگاه آزاد اسلامی از سوی امام خمینی(ره)، از بزرگ مرد انقلاب آیت‌الله هاشمی یاد کرد و گفت: «ما مدیران وزارت علوم دغدغه‌های شما دانشگاهیان به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی را که البته دغدغه‌های خودمان نیز هست، با خود حمل می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم قدم‌های بلندی نیز در مسیر رفع مشکلات برداریم. ما خود را از دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی را از خود می‌دانیم.»
شریعتی‌نیاسر به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: «ما باید همه کمک کنیم استانداردها در آموزش رعایت شود، الان باید نسبت استاد به دانشجو 1 به 20 باشد که متاسفانه میانگین این نسبت هم‌کنون در کل کشور1 به 27 است، که به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما باید خودمان را به استانداردهای مطلوب برسانیم، فضاهای آموزش و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی در برخی از واحدها، از دانشگاه‌های دولتی به مراتب بهتر است ولی از بابت افزایش هیات علمی نیز باید بیشتر تلاش شود. هر چند کاملا قابل درک است که این دانشگاه خودگردان است و باری بر دوش دولت ندارد.»
او بر بهره‌وری بالای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و افزود: «هر چه وابستگی دانشگاه به شهریه کمتر باشد، اصلاح امور راحت‌تر انجام می‌شود، دانشگاه آزاد اسلامی از آنجایی که ردیف دولتی ندارد، باید برای تامین بودجه‌های جاری خود از درآمد‌های غیر‌شهریه‌ای نیز استفاده کند که اکنون تعدادی از واحد‌ها از جمله واحد زنجان با توجه به گزارش ریاست واحد، به این سمت می‌روند. یکی از دلایل مشکلات فعلی بعضی از واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی رشد بی‌رویه موسسات آموزشی بدون انجام کار کارشناسی در دولت قبل است که در این دولت سعی بر مهار این وضعیت نابسامان شده است.»
در ادامه این دیدار، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی زنجان از پتانسیل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بسیار خوبی برای کسب درآمد‌های غیر‌شهریه‌ای و افزایش تحصیلات تکمیلی برخوردار است.»
همچنین در ادامه این نشست، جلسه پرسش و پاسخ با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۴۸

دانشگاه آزاد باید به سمت درآمدهای غیر شهریه‌ای برود

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: هر چه وابستگی دانشگاه به شهریه کمتر باشد، اصلاح امور راحت‌تر انجام می‌شود، دانشگاه آزاد از آنجایی که ردیف دولتی ندارد باید برای تامین بودجه‌های جاری خود از درآمدهای غیر شهریه‌ای نیز استفاده کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری به همراه هیئت همراه از دانشگاه آزاد اسلامی زنجان بازدید کرد.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری در این بازدید ضمن ابراز رضایت از کیفیت خدمات آموزشی و مکان‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی این مجموعه، از خدمات ریاست واحد، تمام اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی زنجان قدردانی کرد.
در این جلسه یداله رجائی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، گزارش مختصری از روند تاسیس دانشگاه تاکنون ایراد کرد.
وی ضمن تبریک هفته معلم و انتصاب علی‌محمد نوریان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در رابطه با وضعیت فعلی دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در سال 1364 تأسیس و از لحاظ فضا و رشته در ابتدا بسیار محدود بود ولی هم اکنون با همکاری مسؤولان استانی و کشوری در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله 26 رشته در مقطع دکتری، 82 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و رشته‌های گوناگون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دارد که به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی در سطح استان زنجان نیز مطرح است.
وی با گزارش تعداد دانشجویان و اساتید هیئت علمی تمام وقت، به نسبت استاد به دانشجو در این واحد که 1 به 27 است، اشاره کرد و برنامه اصلی دانشگاه را ارتقای هرم هیئت علمی برشمرد.
معاون وزیر علوم با اشاره به بنیانگزاری شایسته دانشگاه آزاد اسلامی توسط امام خمینی (ره) یادی از بزرگ مرد انقلاب آیت الله هاشمی کرده و گفت: ما مدیران وزارت علوم دغدغه‌های شما دانشگاهیان بخصوص دانشگاه آزاد اسلامی را که البته دغدغه‌های خودمان نیز هست، با خود حمل می کنیم و امیدواریم بتوانیم قدم‌های بلندی نیز در مسیر رفع مشکلات برداریم. ما خود را از دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی را از خود می‌دانیم.
وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: ما باید همه کمک کنیم استانداردها در آموزش رعایت شود، الان باید نسبت دانشجو به استاد1 به 20 باشد که متاسفانه میانگین این نسبت هم کنون در کل کشور1 به 27 است، که به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما باید خودمان را به استانداردهای مطلوب برسانیم، فضاهای آموزش ورفاهی دانشگاه آزاد اسلامی در برخی از واحدها، از دانشگاههای دولتی به مراتب بهتر است ولی از بابت افزایش هیئت علمی نیز باید بیشتر تلاش شود. هر چند کاملا قابل درک است که این دانشگاه خودگردان بوده و باری بر دوش دولت ندارد.
درادامه وی با تاکید بر بهره‌وری بالای دانشگاه‌های آزاد اسلامی گفت: هر چه وابستگی دانشگاه به شهریه کمتر باشد، اصلاح امور راحت‌تر انجام می‌شود، دانشگاه آزاد اسلامی از آنجایی که ردیف دولتی ندارد باید برای تامین بودجه‌های جاری خود از درآمدهای غیر شهریه‌ای نیز استفاده کند که هم اکنون تعدادی از واحدها از جمله واحد زنجان با عنایت به گزارش ریاست واحد، به این سمت می‌روند. یکی از دلایل مشکلات فعلی بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی رشد بی رویه موسسات آموزشی بدون انجام کار کارشناسی در دولت قبل است که در این دولت سعی بر مهار این وضعیت نابسمان شده است.
در ادامه این دیدار، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، حضور معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه را مغتنم شمرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی زنجان از پتانسیل‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری بسیار خوبی برای درآمدهای غیر شهریه ای و افزایش تحصیلات تکمیلی برخوردار است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۵۲

معاون وزیر علوم: رشد 110 درصدی مراکز کارآفرینی و نوآوری در دولت یازدهم

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اشتغال ایجاد شده در حوزه دانش بنیان در این مدت 50 درصد رشد داشته و امروز 32 هزار جوان در پارک های علم و فناوری کشور مشغول بکار هستند.
شریعتی نیاسر با اشاره به صادرات 14 میلیون دلاری کالاهای دانش بنیان در سال 92، خاطرنشان کرد: این میزان صادرات در سال 95 با 10 برابر رشد 140 میلیون دلار شده است.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: دولت توانسته شتاب علمی کشور را از رتبه 25 در سال 92 به رتبه نخست دنیا در سال 95 برساند.
وی با اشاره به اینکه رسانه ها محور اصلی انعکاس فعالیت های دولت و حاکمیت به عموم جامعه هستند، گفت: با شناخت درست رسانه می توان از ظرفیت آن به نفع مردم بهره برد.
شریعتی نیاسر با اشاره به گام های مثبت دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی ، تصریح کرد: این دولت توانست اقتدار مراکز علمی، ارتقای کیفی آنها و کنترل کمی وضعیت آموزش عالی در کشور را بازگرداند.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: در دولت قبل تعداد مراکز علمی شاهد رشد نامتوازن، بی رویه و خارج از کنترلی بوده، به گونه ای که در هشت سال 120 درصد جمعیت دانشجویی کشور افزایش داشته و تعداد مراکز نیز از 916 به بیش از 2 هزار و 800 مرکز رسیده است.
وی توجه به مهار وضعیت تشریح شده را یکی از ماموریت های اصلی وزارت علوم عنوان کرد و گفت: منطقه ای کردن آموزش عالی، مدیریت منطقه ای و ماموریت گرایی دانشگاه ها از جمله کارهای مهم این وزارتخانه به شمار می آید.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه توجه به آموزش های مهارتی یکی از مهمترین بخش هایی است که وزارت علوم برای آن برنامه ریزی کرده است، افزود: رفع خلا تکنسین های ماهر در بازار و ورود مستقیم به عرصه کار بعد از فارغ التحصیلی 2 ویژگی مهم دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی است.
معاون وزیر علوم یادآور شد: این دولت توانست دانشگاه پیام نور را روی ریل خود برگرداند و در این راستا تا کنون بیش از 250 مجوز آموزش های مجازی و الکترونیکی برای این دانشگاه صادر شده است.
وی محدودسازی پذیرش دانشجو در دانشگاه های وابسته به نهادها اشاره کرد و گفت: ظرفیت این دانشگاه ها بر اساس تامین نیازهای شغلی آن دستگاه است و بیش از ظرفیت حق پذیرش ندارد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون بیش از چهار میلیون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند که از این میزان، قریب یک درصد آن را دانشجویان خارجی تشکیل می دهد.
3216/8068
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخش

۹۶/۰۲/۱۸
۲۱:۰۵

دانشگاه‌هایی که ماموریت فراملی دارند، در مرزهای دانش گام بردارند

اقتصاد ایران: معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌هایی که ماموریت فراملی دارند باید در مرزهای دانش گام بردارند و دانشگاه‌هایی که ماموریت محلی و محدودیت دارند، دلیل ندارد که به همه حوزه‌ها ورود پیدا کنند. باید مراکز کوچک دانشگاهی را با دایره فعالیت محدود اعتلا ببخشیم.

به گزارش ایسنا،مجتبی شریعتی‌نیاسر صبح در مراسم گرامی‌داشت مقام معلم و تجلیل از استادان نمونه که در دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور حدود 180 هزار نفر بود. این تعداد سال 84 به 2 میلیون و 200 هزار نفر و سال 92 به 4 میلیون و 800 هزار نفر رسید. این در حالی است که سال 84، تعداد مراکز آموزش عالی 915 مورد بود که در سال 92 به 2800 مورد رسید.
وی با اشاره به اینکه شاخص نسبت دانشجو به استاد در سال‌های 84 و 92 به ترتیب 25 و 35 نفر بود، ادامه داد: وقتی جوانان یک کشور وارد عرصه‌های آموزشی می‌شوند، دولت باید حداقل تا چهار سال مسئولیت آن‌ها را به عهده بگیرد. با وجود چنین رشد بی‌رویه‌ای، تنها اقدام دولت فعلی، مهار وضعیت بود. از این رو طرح آمایش آموزش عالی تدوین شد تا زیربنای سیاست‌گذاری‌های اصولی باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه پارسال 60 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا پرداخت شد، گفت: این رقم امسال به 110 میلیارد تومان می‌رسد.
شریعتی‌نیاسر همچنین با بیان اینکه طرح مذکور در هیچ کدام از دولت‌ها به طور جدی پیگیری نشده بود، افزود: دولت تدبیر و امید یک سال بر روی طرح آمایش آموزش عالی کار کرد و معتقد است که این طرح باید نسخه کاری ادامه راه باشد؛ چرا که چند مولفه مهم از جمله منطقه‌ای کردن آموزش عالی و مدیریت منطقه‌ای و تمرکززدایی را در بر می‌گیرد.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه طی دولت‌های نهم و دهم به طور میانگین هفته‌ای سه مجوز در حوزه آموزش عالی صادر شده است، تصریح کرد: متاسفانه همه مراکز دانشگاهی ما علی‌الخصوص در گذشته انفرادی عمل می‌کردند، در حالی که در حوزه آموزش عالی باید ملی فکر کنیم و با رویکرد کلان و محلی عمل کنیم و باید رویکردهای کارشناسی در نظام تصمیم‌گیری حاکم باشد.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام‌نور تا قبل از سال 92 به سمت راه‌اندازی رشته‌های حضوری، تجربی و عملی سوق پیدا کرد و این خلاف ماموریت دانشگاه بود. دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی‌کاربردی نیز مغفول مانده‌اند که جهت بهبود وضعیت، دولت طی چهار سال گذشته به دانشگاه‌های پیام‌نور اجازه نداده که رشته‌هایی که به واحد عملی نیاز دارند، راه‌اندازی کنند.
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه باید در راستای ماموریت خود حرکت کند و طی چهار سال گذشته، بیش از 200 رشته محل مجوز آموزش‌های مجازی گرفته است، تصریح کرد: فلسفه وجودی دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است که از دانش‌آموختگان هنرستان‌ها، تکنسین تربیت کنند. یکی از دلایل پیشرفت کره‌جنوبی، توجه ویژه به دوره‌های تکنسین‌پروری است ولی متاسفانه ما در این رابطه مشکل داریم، در حالی که همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های فنی شاغل هستند.
این مسئول ادامه داد: در کیفیت‌بخشی نیز گام‌های خوبی برداشته شده که از جمله آن‌ها می‌توان تبیین دهه سرآمدی آموزش را برشمرد؛ در واقع آموزش بسترساز همه فعالیت‌های جامعه است و پژوهشگر خوب کسی است که از آموزش‌های خوب برخوردار بوده باشد. البته بخشی از کیفیت‌بخشی به سیاست‌گذاری‌های نهاد بالادستی و بخشی به حوزه دانشگاه برمی‌گردد ولی شیوه آموزش ما با شیوه آموزش 50 سال پیش فرقی نکرده است.
شریعتی‌نیاسر یادآور شد: باید تحول و پویایی ایجاد کنیم و کلاس از حالت استاتیک به دینامیک تبدیل شود. افراد جویای تحول، رویکرد بلندمدت دارند و ریسک‌پذیرند و مدیری می‌تواند تحول ایجاد کند که در جهت اعتلای زیردستان خود گام بردارند.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: برای ساماندهی مراکزی که با استانداردها فاصله دارند، با فشارهای زیادی از جهت افرادی که تعریف درستی از دانشگاه‌ها ندارند، مواجه‌ایم و باید با مشارکت و خرد جمعی مشکلات را برطرف کنیم. در هر صورت، طی چهار سال گذشته 95 درصد از رشته‌های غیرضروری دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی جمع‌آوری شد.
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه نظارت جدی بر عملکرد دانشگاه‌ها صورت گیرد، ادامه داد: پارسال 1500 مورد فرصت تحقیقاتی داشتیم و خوشبختانه تعداد فرصت‌های تحقیقاتی داخل کشور از افزایشی 40 درصدی برخوردار شد. علاوه بر این، 830 مورد از رشته‌های تحصیلی بررسی و 600 رشته بازنگری شد. هر کدام از دانشگاه‌ها نیز در صورتی که برای تامین شغل دانشجویان متعهد شوند، می‌توانند مجوز ‌راه‌اندازی رشته‌های جدید را اخذ کنند.
رئیس دانشگاه زنجان نیز در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های دانشگاه زنجان این است که اگرچه ورودی‌ها رتبه‌های خیلی بالایی ندارند ولی خروجی‌ها فوق‌العاده است.
خلیل جمشیدی افزود: خوشبختانه اساتید دانشگاه زنجان، دانشجوهای موفقی تربیت می‌کنند و تحویل جامعه می‌دهند. همچنین دانشگاه زنجان در برخی شاخص‌ها در تراز دانشگاه‌های تراز اول به‌شمار می‌رود، از وضعیت نسبتا مطلوبی برخورداریم. البته کاستی‌هایی هم هست ولی باید در رفع آن‌ها اهتمام بورزیم.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۴۴

افتتاح دفتر همکاری های علمی و فناوری ایران و اتحادیه اروپا در آلمان

دفتر همکاری های علمی و فناوری ایران و اتحادیه اروپه در آلمان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت؛مسئول روابط عمومی دانشگاه گیلان با اعلام این خبر گفت: هیأتی از رؤسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های ایران از جمله رئیس دانشگاه گیلان به دعوت وزارت علوم و تحقیقات آلمان و مؤسسه تبادلات آکادمیک در روزهای دوم تا پنجم ماه می به آلمان سفر کردند.
 
سعید رهسپار با بیان اینکه در این سفر تفاهم نامه هایی میان هیأت ایرانی و هیأت آلمانی منعقد شد افزود: بر اساس این تفاهم نامه ها موسسه تبادلات آکادمیک (DAAD) و وزارت علوم ایران از طرح های مشترک دانشگاهیان ایرانی با پژوهشگران آلمانی حمایت مالی خواهند کرد.
 
وی تصریح کرد: در این مراسم دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رایزن علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در اروپا، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رؤسای دانشگاههای گیلان، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، شیراز، الزهرا (س)، هنر و مسئولان وزارت تحقیقات و آموزش کشور آلمان به همراه تعدادی از رؤسای دانشگاه های آن کشور حضور داشتند.
 
 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۳۱

انتخاب دانشگاه علم و صنعت ایران برای همکاری با دانشگاه آخن آلمان

در دیدار با مسئولان دانشگاه آخن مقرر شد دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیر کبیر محوریت همکاری ایران با این دانشگاه را برعهده بگیرند.

 به گزارش ایلنا، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با دبیرکل موسسه تبادلات آکادمیک آلمان موسوم به "DAAD " دیدار و از دانشگاههای بن و آخن آلمان بازدید کرد.
سالار آملی، در دیداری رسمی با خانم دوروته رولان، دبیر کل موسسه تبادلات آکادمیک آلمان موسوم به DAAD ملاقات و گفتگو کرد. در این دیدار، اهمیت عملیاتی شدن قرارداد بورس مشترک بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و موسسه تبادلات آکادمیک آلمان DAAD مورد تاکید قرار گرفت و افزایش تعداد بورسیه از طرف DAAD آلمان در آینده و قرارداد بیمه دانشجویان ایرانی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
همچنین در دیدار از دانشگاه بن نیز سالار آملی با اشاره به زمینه های پژوهشی مرتبط با تاریخ تمدن؛ فرهنگ؛ باستان شناسی؛ شیعه شناسی و اسِلام شناسی در دانشگاه بن، بر حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشورمان در زمینه برقراری هرگونه همکاری بین دانشگاهی با دانشگاه بن در زمینه های یاد شده و همچنین اعزام استادان برای تدریس در رشته های فوق الذکر و تبادل فرصت مطالعاتی در این حوزه ها تاکید کرد.
در دیدار با مسئولان دانشگاه آخن مقرر شد دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیر کبیر محوریت همکاری ایران با این دانشگاه را برعهده بگیرند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۴۴

بخش معارفی سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور برگزار شد

خبرگزاری شبستان: مدیرکل اداره فعالیت ‌های دینی و قرآنی وزارت علوم با اشاره به برگزاری بخش معارفی سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور گفت: آزمون مرحله معارفی این جشنواره روز گذشته با حضور ۱۸۰۰ نفر برگزار شد.

رشید جعفرپور، مدیرکل اداره فعالیت ‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به برگزاری بخش معارفی سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور گفت: آزمون مرحله معارفی این جشنواره روز گذشته در دانشگاه تهران برگزار شد.
وی با بیان اینکه این مرحله با حضور برگزیدگان مرحله دانشگاهی جشنواره برگزار شد، خاطرنشان کرد: در این مرحله 1800 برگزیده به صورت سراسری و همزمان در 31 دانشگاه کشور در آزمون بخش معارفی شرکت کردند.
جعفرپور با بیان اینکه این مرحله در 8 رشته برگزار شد، اظهار کرد: بر این اساس شرکت کنندگان در رشته های احکام، آشنایی با صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، احادیث، تفسیر، پرسمان دینی و سیره معصومین در این آزمون به رقابت پرداختند.
مدیرکل اداره فعالیت های دینی و قرآنی وزارت علوم با بیان اینکه نتایج این مرحله تا پایان خرداد ماه اعلام خواهد شد، تصریح کرد: برگزیدگان این مرحله با توجه به نمره خود به بخش نهایی جشنواره معرفی می شوند.
وی با بیان اینکه از هر رشته 15 نفر نیز به عنوان برگزیده معرفی می شوند، تاکید کرد: بخش نهایی این جشنواره نیمه اول شهریور ماه در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۳۷

ایجاد اشتغال میان دو وزارتخانه/ اشتغال صحیح بر مبنای نوآوری باید فراهم شود

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم از ایجاد اشتغال میان وزارت علوم و وزارت کار ظرف یکماه آینده خبر داد.

خسرو پیری مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناور وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: باتوجه به شعار سال و ایجاد اشتغال میان جوانان و با برنامه ریزی‌های صورت گرفته درصدد این هستیم ماموریت جدیدی برای پارک‌های علم و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز نوآوری که در دانشگاه‌ها در حال گسترش هستند، ایجاد کنیم.
 
وی ادامه داد: از طریق ایجاد این مراکز می‌توانیم اشتغال صحیح را برمبنای نوآوری فراهم کنیم.
 
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم بیان کرد: در حال حاضر با برنامه ریزی‌های انجام شده با وزارت کار امیدواریم بتوانیم بحث اشتغال را از طریق مراکز نوآوری با حمایت این دو وزارتخانه ایجاد و به این کار سرعت دهیم. 
 
پیری تصریح کرد: در اصل ما باید روی اشتغال‌های پایه‌ای سرمایه گذاری شود کنیم که اخیرا در این زمینه به تمامی پارک‌ها این ماموریت داده شده و این یکی از کارهای اصلی وزارت علوم در این راستا است.
 
وی یادآورشد: بنا داریم ظرف یکماه آینده جلسه‌ای برای ارائه این کار با وزارت کار و وزارت علوم در زمینه اشتغال داشته باشیم.
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۰۲

واکنش ستاد رئیسی به پاسخ‌های برخی وزارتخانه‌ها

ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی و امور خارجه و علوم، تحقیقات و فناوری در واکنش به اظهارات این نامزد انتخابات در مناظره دوم، جوابیه‌ای به شرح زیر به روزنامه ارسال کرده‌است.
در این متن ارسالی آمده است: اطلاعیه وزارت اقتصاد در واکنش به سخنان جناب آقای رئیسی در مناظره دوم ناظر به برداشته نشدن تحریم‌های بانکی، در واقع تأیید همان سخنان است و وزارت اقتصاد بیشتر اظهارات ایشان را تأیید کرد تا تکذیب. در این اطلاعیه آمده است: «آنچه وزیر اقتصاد در موضع‌گیری‌های متعدد بر آن تأکید کرده‌اند برقراری روابط کارگزاری و بانکی با بانک‌های سایر کشورها از جمله مجموعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده لکن در این مواضع بیان شده که روابط بانکی ایران با برخی بانک‌های بزرگ هنوز دچار مشکلاتی است که در حال رایزنی برای حل آنها هستیم.»
وزیراقتصاد تنها کسی از دولت یازدهم نبوده است که به باقی ماندن تحریم‌ها اذعان کرده است در اینجا چند مورد دیگر نیز برای اطلاع‌مردم عزیز ایران بیان می‌شود:
آقای دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری: 17 دی 1395، کنفرانس خبری: در بحث بانک بخشی از امور [تحریم‌ها] حل شده و بخشی از امور باقی مانده است. آقای زنگنه وزیر نفت: 2 اردیبهشت 1396: مشکلات بانکی پس از برجام همچنان باقی است.
در پایان لازم به تأکید است، حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی پیشنهاد ساده‌ای برای راستی‌آزمایی ادعای دولت روحانی مطرح کردند. بانک مرکزی می‌تواند به سادگی فرآیند دریافت پول نفت و استفاده از آن را در مقابل چشم رسانه‌ها توضیح دهد تا شبهات مطرح پاسخ داده شوند. مردم ایران باید بدانند که آیا پول نفت فروخته شده وارد زندگی آنها می‌شود یا خیر؟
در ادامه این‌جوابیه در پاسخ به بیانیه وزارت امور خارجه هم آمده است: در حوزه نفتی و اصلی‌ترین بخشی که ادعا می‌شود رفع تحریم‌ها گشایشی حاصل خواهد کرد نیز باید گفت که همچنان مبالغ ناشی از فروش نفت مانند دوره قبل از برجام در چند بانک آسیایی انباشته می‌شود و تنها در مورد فروش نفت به اروپا، پول در بانک کوچک ایرانی «ایران و اروپا» مستقر درآلمان واریز می‌شود که در هیچ موردی این مبالغ قابل پرداخت به حساب مشتریان خارجی نیست و درآمد مزبور در حال حاضر همچنان از مسیر صرافی‌ها و دلالان برای پرداخت به اکثر مقاصد خارجی منتقل می‌شود یا دولت برای استفاده از آن مجبور به واردات از همان کشورها شده که افزایش واردات از کشورهای هند، چین وترکیه در این راستا است.
علاوه بر این حتی پول صادرات پتروشیمی همچنان به صورت صددرصد از مسیر صرافی‌ها وصول می‌شود و در برخی پرداخت‌ها به مقصد کشورهای اروپایی، مبالغ با اخذ مجوز و پس از تأخیر طولانی حواله شده که این موارد نیز کمتر از 5 درصد است. ای کاش چهار سال پیش دولت یازدهم برآورد صحیحی از برجام و نیز توان خود در اجرای برجام در اختیار داشت؛ ای کاش واقعیت به مردم ایران گفته می‌شد، مثلاً اعلام نمی‌شد که با توافق هسته‌ای، همه تحریم‌ها علیه ملت ایران برداشته می‌شود؛ به مردم اعلام نمی‌شد که رفع همه مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها حتی آب خوردن، ازدواج جوانان، محیط زیست و... در گرو رسیدن به توافق هسته‌ای با غرب است و به مردم ایران گفته نمی‌شد که قرار نیست برنامه هسته‌ای ایران تعطیل بشود. شاید اگر صادقانه با مردم سخن گفته می‌شد، امروز عزادار از دست دادن این همه فرصت و هزینه کردن این میزان از داشته‌های نظام اسلامی نبودیم.
در ادامه و در پاسخ به اطلاعیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم آمده است: مطابق ماده 3 تصویب‌نامه هیأت وزیران در شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی عتف، شورا باید حداقل چهار مرتبه در سال تشکیل جلسه دهد. با این حال متأسفانه در چهار سال گذشته حتی یک جلسه با حضور رئیس‌جمهوری تشکیل نگردیده که حاکی از عدم اهتمام جناب آقای روحانی به جایگاه و مأموریت خطیر این شوراست.
 

۹۶/۰۲/۱۹
۰۲:۰۰

“سجاد”سامانه‌ علمی دولت الکترونیک شد

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، سامانه جامع امور دانشجویان را یکی از موارد تحقق توسعه دولت الکترونیک دانست که دیتابیس آن آماده شده و داده‌های دانشگاهی به تدریج وارد آن می‌شود.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، رضا باقری اصل با اشاره به تحقق توسعه دولت الکترونیک بر بستر شبکه ملی اطلاعات در سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از رونمایی از فازهای 3 و 4 سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) در روزهای اخیر خبر داد.
باقری اصل ضمن تشریح علل شکل‌گیری این سامانه اظهار کرد: برای الکترونیکی کردن استعلامات در وزارت علوم، یکی از مهم‌ترین موارد، استعلام مدارک تحصیلی از دانشگاه‌هاست که تعداد آنها بسیار زیاد است. با بررسی سرویس‌های وزارت علوم، سرویس‌های دولت را به 10 دسته تقسیم کردیم که یکی از آن‌ها، سرویس ثبت داده‌های کلان بود و متوجه شدیم وزارت علوم پایگاه داده دانشجویی، ‌ فارغ‌التحصیلان و مدارک را ندارد.
وی ادامه داد: بنابراین وزارت علوم را ملزم کردیم که سرویس را تعریف و سیستمی را ایجاد کند که دانشگاه‌ها داده‌های خود را به آن منتقل کند؛ در سازمان اداری استخدامی خدمات خود را اضافه و سپس آن را الکترونیکی کند و این سیستم اخیرا بهره‌برداری شد. از روزی که این سرویس را تعریف کردیم تا زمان بهره‌بردای، 18 ماه طول کشید. دیتابیس آن آماده شده و داده‌ها به تدریج وارد آن می‌شود. درواقع سامانه آن درست شده و حالا سرویس‌دهی می‌کند.
به گزارش ایسنا، پروژه سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد) پیرو بندهای 1 و 2 بند ج ماده 46 قانون پنجم توسعه در راستای الکترونیکی کردن خدمات سازمان امور دانشجویان در بستر شبکه ملی اطلاعات و ارسال و دریافت الکترونیکی کلیه استعلامات میان سازمان‌ و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، ماده 4 و 6 آیین‌نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی مصوب شورای عالی اداری مورخ 10 شهریور 93 و عمل به تکالیف مشخص‌شده برای دستگاه‌های اجرایی و پیاده‌سازی برنامه‌ها و اقدامات اجرایی توسعه الکترونیکی مصوب در ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات مورخ 20 اسفند 92 در دستور کار سازمان امور دانشجویان قرار گرفت.

۹۶/۰۲/۱۸
۲۲:۴۲

اعلام زمان ثبت نامه دوره های کاردانی فنی و حرفه ای

زمان ثبت‌نام دوره‌های کاردانی فنی و حرفه‌ای اعلام شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، ثبت‌نام دوره‌های کاردانی فنی و حرفه‌ای از روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۶ آغاز می‌شود.
 
ثبت نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی‌حرفه‌ای و موسسات غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی از روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۶ از طریق شبکه سایت سازمان سنجش و آموزش کشور شروع و در روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه پایان می‌پذیرد. 
دفترچه راهنما روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه بر روی سایت سنجش و آموزش کشور قرار می‌گیرد و اطلاعیه تکمیلی همزمان با شروع ثبت‌نام در روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه بر روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت.  
کلیه داوطلبان متقاضی ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه کامل دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز نسبت به ثبت نام برای شرکت در آزمون مذکور اقدام کنند و با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود لذا داوطلبان ضرورت دارد به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار ریال به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام کنند. 
داو‌طلبانی که علاقمند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر‌انتفاعی و غیر‌دولتی هستند لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ ۵۱ هزار ریال دیگر نیز برای دوره‌های مذکور پرداخت کنند. 
پذیرش در برخی از کد‌رشته‌های امتحا‌نی آزمون مذکور منحصراً بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و اطلاعات کامل این دسته از کد‌رشته‌ها در دفترچه راهنما ثبت نام درج شده است. 
آزمون آن دسته از رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها به صورت با آزمون است در روز جمعه ۱۳ مرداد ماه ۹۶ برگزار می‌شود. 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۱:۴۱

بیش از 145 هزار داوطلب برای مقطع دکتری انتخاب رشته کردند

تهران - ایرنا- مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: از مجموع 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری نیمه متمرکز دانشگاهها در مرحله نهایی 145 هزار و 778 داوطلب انتخاب رشته کردند.

حسین توکلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:فهرست اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم مصاحبه (بررسی سوابق علمی و پژوهشی) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاههای مجری در هفته اول خرداد از سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.
وی اظهار کرد:ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دوره های روزانه و سایر دوره های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی پیش از این 14 هزار و 414 نفر اعلام شده بود که با توجه به اصلاحیه های منتشر شده، ظرفیت جدید به 14 هزار و 599 نفر افزایش یافته است.
توکلی تصریح کرد: این ظرفیت بدون احتساب ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی است.
به گفته وی، تعداد 260 هزار و 520 داوطلب برای شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 ثبت نام کردند که از این تعداد 110 هزار و 379 نفر زن و 150 هزار و 141 نفر مرد هستند.
توکلی افزود: داوطلبان آزمون دوره دکتری سال 96 نسبت به آمار داوطلبان آزمون دکتری سال 95، تعداد 102 هزار و 267 نفر نسبت به آمار داوطلبان آزمون سال 94 تعداد 58 هزار و 860 نفر و نسبت به آمار داولطبان آزمون سال 93 تعداد 20 هزار و 129 نفر بیشتر است.
فراهنگ**9022**1027**خبرنگار: رقیه نوری**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۵۲

آمار نهایی انتخاب‌رشته‌کنندگان آزمون دکتری اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به انتخاب رشته بیش از 145 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته در آزمون دکتری 96 گفت: نتیجه نهایی این آزمون در نیمه اول شهریورماه اعلام خواهد شد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: از تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته تعداد 145 هزار و 787 داوطلب یا به عبارت دیگر 73.15 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به انتخاب کدرشته‌محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود از محل کدرشته‌محل‌های مذکور به ترتیب اولویت علاقه اقدام کردند.
وی در ادامه تصریح کرد: اسامی معرفی‌شدگان دارای حد نصاب آزمون دکتری 96 به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسی سوابق علمی و سایر موارد) همراه برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه‌های مجری هفته اول خردادماه 96 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان با تاکید بر اینکه نتیجه نهایی آزمون دکتری 96 در دهه اول شهریورماه اعلام می‌شود، گفت: تعداد 14 هزار و 599 نفر در آزمون دکتری 96 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته خواهند شد.
به گزارش ایسنا، آزمون دکتری 96 دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی ششم اسفندماه 95 برگزار شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۳۶

جزئیات ثبت‌نام دوره‌های کاردانی دانشگاه‌های غیردولتی اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی از روز یکشنبه 24 اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود، ‌گفت: علاقه‌مندان تا 31 اردیبهشت‌ماه فرصت دارند تا در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 96 از روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه سال‌جاری از طریق شبکه اینترنتی سنجش آموزش کشور آغاز و در روز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه 96 پایان می‌پذیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: دفترچه راهنمای ثبت‌نام در آزمون فوق شنبه 23 اردیبهشت‌ماه 96 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و اطلاعیه تکمیلی همزمان با شروع ثبت‌نام در روز یکشنبه 24 اردیبهشت‌ماه بر روی این سایت قرار می‌گیرد.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی و غیرانتفاعی و غیردولتی ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده پس از مطالعه دقیق دفترچه ثبت‌نام مدارک و اطلاعات موردنظر برای شرکت در آزمون فوق اقدام کنند.
به گفته توکلی، با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون فوق به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد، داوطلبان ضرورت دارد به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پرداخت مبلغ 200 هزار ریال اقدام کنند.
وی گفت: داوطلبانی که علاقه‌مند برای شرکت در کد رشته‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 51 هزار ریال نیز برای دوره‌های مذکور اعلام علاقه‌مندی اعلام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: پذیرش در برخی از کدرشته‌های امتحانی آزمون مذکور منحصراً براساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و اطلاعات لازم در این کدرشته‌ها در دفترچه‌های راهنما اعلام خواهد شد. همچنین آزمون آن دسته از رشته‌هایی که پذیرش آنها به صورت با آزمون است در روز جمعه 12 خرداد 96 در حوزه امتحانی مربوط برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۵۴

برگزاری گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های کشور

مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

محمد فرزام در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های کشور با حضور ۱۲۰ نفر از مدیران تربیت بدنی سراسر کشور در ۲۵ اردیبهشت ۹۶ در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.
وی افزود: همایش امسال با محوریت توسعه ورزش دانشجویی و با حضور معاون دانشجویی وزیر علوم، معاون دانشجویان داخل وزارت علوم، مدیرکل صندوق رفاه وزارت علوم و برخی از خیرین در عرصه تربیت بدنی برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۴۳

با حضور معاون علمی رییس‌جمهور، مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علامه طباطبائی با هدف حمایت از پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی تشکیل شده است.
ساختمان این مرکز با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تاسیس شد. با راه‌اندازی و فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان در این مرکز، مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی در حوزه علوم انسانی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
ادامه دارد

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۵۰

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران: تبدیل علم به تولید و ثروت مساله اصلی کشور است

تهران- ایرنا-رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران، تبدیل علم به تولید و ثروت را مساله اصلی کشور دانست و گفت: با وجود فعالیت های خوب صورت گرفته در زمینه تشکیل و حمایت از شرکتهای دانش بنیان، هنوز در زمینه تبدیل دانستنی ها به محصولات قابل بهره وری، کمبود داریم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر محمدعلی برخورداری روز دوشنبه در افتتاحیه ششمین جشنواره حرکت (ویژه انجمن های علمی دانشجویی) این دانشگاه، گفت: امتیاز اصلی جشنواره حرکت، مبنای دانشجویی آن است و هر چند استادان، دانشجویان را راهنمایی می کنند و مسئولان مربوط ، حسب وظیفه خود در برگزاری آن نقش دارند ولی کار نهایی، نتیجه تلاشهای علمی دانشجویان است که در نمایشگاه و جشنواره، تبلور می یابد.
وی دستاوردهای دانشجویان در انجمن های علمی را مایه افتخار و مباهات دانست و افزود: دانشگاه علم و صنعت ایران به واسطه مقام آوری دانشجویانش در 6 بخش جشنواره ملی حرکت سال گذشته، به عنوان دانشگاه برتر شناخته شد و این موفقیت در سایه تلاش دانشجویان به دست آمده است و انتظار داریم امسال نیز موفقیت های بیشتری به دست آورند.
برخورداری با اشاره به نامگذاری امسال مبنی بر 'اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال' گفت: اولین گام در تولید، همین ایده پردازی است و دانشجویان علاقمند به صنعتی شدن ایده هایشان می توانند از معاونت پژوهشی دانشگاه یا موسسات حمایتگر ایده های صنعتی، کمک های لازم را دریافت کنند.
برگزاری جشنواره حرکت دانشگاه علم و صنعت تا فردا، 19 اردیبهشت ماه با هدف ارائه و معرفی دستاوردهای انجمن های علمی دانشگاه ادامه دارد و در بخش نمایشگاهی جشنواره، از نخستین چارت فرادرسی و فوق برنامه دانشکده های دانشگاه علم و صنعت؛ به عنوان دستاوردهای کلان پانزدهمین دوره انجمنهای علمی رونمایی خواهد شد.
جشنواره ملی حرکت، ویژه انجمنهای علمی دانشجویی نیز با تاکید بر هم افزایی، تکثیر ایده های خلاق و ایجاد انگیزه و نشاط در انجمنهای علمی دانشجویی، همه ساله توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی کشور برگزار می شود.
این جشنواره برای انتخاب برترین انجمن‌های علمی در حوزه ‌های گوناگون، ابتدا در مرحله دانشگاهی برگزار می شود که برترین های این مرحله، جواز حضور در جشنواره ملی حرکت را دریافت خواهند کرد.
علمی**1055**1440
دریافت کننده : زینب کارگر ** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۰۴

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد /رونمایی ازموزه دانشگاه

تهران-ایرنا-مرکز رشد ونوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی عصر امروز درآئینی با حضورمعاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح و از موزه این دانشگاه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دراین آئین که عصر دوشنبه با هدف گرامیداشت مقام استاد و با حضور دکتر حسین سلیمی سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی همراه بود، مرکز رشد و نوآوری این دانشگاه با هدف حمایت از پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی افتتاح شد.
ساختمان این مرکز با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تاسیس که با راه‌اندازی و فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان در این مرکز، مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی در حوزه علوم انسانی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
همچنین موزه دانشگاه علامه طباطبائی نیز در فضایی به مساحت 100 متر مربع در ساختمان مجتمع فرهنگی و آموزشی امام علی (ع) پردیس مرکزی دانشگاه با هدف جمع آوری و مستندسازی و نمایش اسناد تاریخی، تصاویر قدیمی، وسایل کمک آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی و اداری مورد استفاده دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه، حوزه علوم انسانی حوزه بسیار پولسازی است گفت: ما می توانیم اقتدار نرم مان را در دنیا از طریق این حوزه پیگیری کنیم.
وی با بیان اینکه، در حال حاضر 50 درصد دانشجویان کشورمان در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند، تاکیدکرد: ما بایستی مدل های موفقی را در حوزه تجاری سازی علوم انسانی پیاده سازی کنیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد:این یک چرخه شامل پژوهش پایه و پژوهشی است که با پول دولتی تا خلق محصول از طریق شرکت های حوزه IT اتفاق می افتد.
ادامه دارد....
1836**1440
** خبرنگار:‌یوسف درویشی ** انتشار: گلشن

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۳۲

برگزاري گردهمايي مديران تربيت بدني دانشگاه‌هاي کشور

خبرگزاري آريا-مدير تربيت بدني دانشگاه صنعتي اميرکبير گفت: گردهمايي مديران تربيت بدني دانشگاه‌هاي سراسر کشور در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا،محمد فرزام  افزود: چهل و نهمين گردهمايي مديران تربيت بدني دانشگاه‌هاي کشور با حضور 120 نفر از مديران تربيت بدني سراسر کشور در 25 ارديبهشت 96 در دانشگاه صنعتي امير کبير برگزار مي‌شود.
وي افزود: همايش امسال با محوريت توسعه ورزش دانشجويي و با حضور معاون دانشجويي وزير علوم، معاون دانشجويان داخل وزارت علوم، مديرکل صندوق رفاه وزارت علوم و برخي از خيرين در عرصه تربيت بدني برگزار مي‌شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۸:۲۵

معاون پژوهشی دانشگاه لرستان اعلام کرد: راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه

معاون پژوهشی دانشگاه لرستان گفت: پیشنهاد راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی را به وزارت علوم داده‌ایم.
دکتر محمد فیضیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: بحث راه‌اندازی دانشکده کشاورزی و مرکز تحقیقاتی بلوط را با دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مطرح کردیم که نیاز است این مهم مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی را به وزارت علوم پیشنهاد دادیم اما هنوز مجوز نهایی آن را دریافت نکردیم و نیاز است مراحل این مهم طی و کارشناسی شود.
معاون پژوهشی دانشگاه لرستان اضافه کرد: این مهم در وزارت علوم در دست بررسی است.
وی گفت: در دانشگاه لرستان زیرساخت لازم را داریم و هدف‌مان از راه‌اندازی این مرکز رشد تخصصی این است که مسأله بلوط به صورت ویژه دیده شود.
فیضیان تصریح کرد: برای راه‌اندازی این مرکز آزمایشگاه مجهز و نیروی انسانی لازم را داریم.
وی یادآور شد: دانشگاه لرستان به لحاظ توسعه و ایجاد آزمایشگاه‌های مرکزی جزو 10 دانشگاه برتر کشور معرفی شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه 70 نفر هیأت علمی مرتبط با این کار را داریم، خاطرنشان کرد: گروه شیمی نیز برای انجام کارهای داروسازی و در بحث نانو فعالیت دارند و این در حالیست که خیلی از دانشگاه‌ها شرایط دانشگاه لرستان را ندارند.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۰:۴۲

برگزاری آزمون کتبی مسابقات منطقه ای قرآن دانشجویان در سمنان

دانشجویان برتر مرحله اول سی و دومین دوره مسابقات دانشجویان دانشگاه های استان همزمان با سراسر کشور در مرحله منطقه ای مسابقات قرآنی کتبی دانشجویان باهم به رقابت پرداختند .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،  داوطلبانی که آزمون دادند  72 نفر بودند و از میان 170 شرکت کننده مرحله دانشگاهی انتخاب شدند و در دانشگاه سمنان رقابت کردند .به گفته حسن آبادی مسوول فرهنگی دانشگاه سمنان ، در این دوره از مسابقات دانشجویان در هشت رشته ترجمه و تفسیر ، احکام ، سیره معصومین ،مفاهیم ، نهج البلاغه ، حفظ موضوعی، پرسمان معارفی ، احادیث اهل بیت و مفاهیم صحیفه سجادیه رقابت کردند.
نتایج آزمون پایان خرداد ماه امسال در پایگاه اینترنتی وزارت علوم اعلام خواهد شد .
حسن آبادی افزود: سه نفر برتر هر رشته به مرحله کشوری که تابستان امسال در یکی از دانشگاه های مادر کشور برگزار می شود راه می یابند .

۹۶/۰۲/۱۹
۰۰:۵۱

نخستین همایش ملی' روایت در انواع ادبی' در دانشگاه کردستان برگزار می شود

سنندج- ایرنا- نخستین همایش ملی 'روایت در انواع ادبی' روز چهارشنبه 20 اردیبهشت در دانشگاه کردستان برگزار می شود.

به گزارش ایرنا این همایش یک روزه توسط گروه زبان و ادبیات انگلیسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار می شود.
مراسم افتتاحیه این همایش ساعت 9 صبح در تالار مولوی دانشگاه کردستان با سخنرانی فردین اخلاقیان ریاست دانشگاه کردستان و ولی غلامی دبیر علمی این همایش آغاز می شود.
انجمن علمی نقد ادبی ایران، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و انجمن علمی دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کردستان در برگزاری این همایش با گروه زبان و ادبیات انگلیسی این دانشگاه همکاری داشته اند.
این همایش در چهار نشست، یک پنل کلیدی و یک پنل ویژه برگزار خواهد شد و با سخنرانی دکتر بهروز چمن آرا به کار خود پایان خواهد داد.
لازم به ذکر است پیش از مراسم اختتامیه کتاب نظریه ژانر اثر سیدمهدی زرقانی و محمودرضا قربان صباغ، طی نشستی با حضور دکتر زکریا بزدوده و دکتر ابوالفضل حری مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی، هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه است.
7355
**خبرنگار: وریا کرمی/انتشار دهنده: مسعود احمدی
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۲۲

مرز میان دانشگاه و جامعه از طریق ایجاد شرکت‌های دانش بنیان

رئیس دانشگاه تهران گفت: با احداث شهر دانش مرزهای میان دانشگاه و جامعه را با ایجاد پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان برداریم.

محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: شهر دانش در واقع تبدیل طرح ساماندهی دانشگاه متناسب با دانشگاه کارآفرین و ماموریت‌های جدید دانشگاه است.
 
وی ادامه داد: در این شهر دانش ما مرز میان دانشگاه و جامعه را میخواهیم با ایجاد پارک علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان برداریم.
 
رییس دانشگاه تهران بیان کرد: در واقع امکانات پژوهشی و آموزشی دانشگاه به شکل عملی در پارک علم و فناوری در قالب کسب و کارهای جدید محقق می‌شود و از آنجایی که این شرکت‌ها به بازار وصل هستند ما می‌توانیم با ایجاد این شرکت‌ها را به خودش متصل کند.
 
نیلی تصریح کرد: شهر دانش در فضای ۸۰۰ هزار متر مربع و در یک فضای ۲۱ هکتاری ایجاد خواهد شد و حدود ۵۰۰ هزار متر مربع به پارک علم و فناوری اختصاص می‌یابد و مابقی به ساخت ساختمان‌های جدید برای انستیو‌های تحقیقاتی دانشگاه در پردیس مرکزی اختصاص خواهد یافت.
 
وی گفت: هدف از انجام این کار ثابت نگه داشتن تعداد دانشجویان در واحد‌های دانشگاهی است.
 
رییس دانشگاه تهران یادآورشد: امیدواریم با تامین منابع مالی و مابقی فضای مورد نیاز تملک این ساختمان‌ها ایجاد شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۳۰

پارک‌های علم و فناوری مرز میان دانشگاه و جامعه را از بین می‌برد

رئیس دانشگاه تهران گفت: با احداث شهر دانش مرزهای میان دانشگاه و جامعه را با ایجاد پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان برداریم.

محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: شهر دانش در واقع تبدیل طرح ساماندهی دانشگاه متناسب با دانشگاه کارآفرین و ماموریت‌های جدید دانشگاه است.
 
وی ادامه داد: در این شهر دانش ما مرز میان دانشگاه و جامعه را میخواهیم با ایجاد پارک علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان برداریم.
 
رییس دانشگاه تهران بیان کرد: در واقع امکانات پژوهشی و آموزشی دانشگاه به شکل عملی در پارک علم و فناوری در قالب کسب و کارهای جدید محقق می‌شود و از آنجایی که این شرکت‌ها به بازار وصل هستند ما می‌توانیم با ایجاد این شرکت‌ها را به خودش متصل کند.
 
نیلی تصریح کرد: شهر دانش در فضای ۸۰۰ هزار متر مربع و در یک فضای ۲۱ هکتاری ایجاد خواهد شد و حدود ۵۰۰ هزار متر مربع به پارک علم و فناوری اختصاص می‌یابد و مابقی به ساخت ساختمان‌های جدید برای انستیو‌های تحقیقاتی دانشگاه در پردیس مرکزی اختصاص خواهد یافت.
 
وی گفت: هدف از انجام این کار ثابت نگه داشتن تعداد دانشجویان در واحد‌های دانشگاهی است.
 
رییس دانشگاه تهران یادآورشد: امیدواریم با تامین منابع مالی و مابقی فضای مورد نیاز تملک این ساختمان‌ها ایجاد شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۳۴

دوره‌های کوتاه‌مدت راهی برای جذب دانشجویان بین‌المللی/ بیش از 8هزار دوره در سال برای متقاضیان داخلی برگزار می‌شود

آموزش‌های کوتاه‌مدت در جهان و ایران بسیار مورد توجه است، این آموزش‌ها به عنوان تکمیل‌کننده آموزش‌های آکادمیک، همچنین ایجاد بستر مناسب برای اشتغالزایی و اشتغال بهتر برپا می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با توجه به اینکه رشد سریع تکنولوژی، تغییرات و تاثیرات عمیقی در مسائل اجتماعی و اقتصادی به دنبال داشته است، اتخاذ روش‌هایی که هماهنگ‌کننده برنامه‌های آموزشی با توسعه تکنولوژی و تحول و متضمن تامین نیروی انسانی ماهر و متخصص مورد نیاز آن باشد، اجتناب‌ناپذیر است. تجربه و مطالعه نشان داده است که یکی از مناسب‌ترین روش‌های آموزشی جوابگوی این امر برگزاری «دوره‌های آموزشی تخصصی کوتاه‌مدت» است.
آموزش‌های کوتاه‌مدت درموسسات آزاد وزارت علوم برگزار می‌شود
در این میان وزارت علوم با دفتر آموزشهای عالی آزاد این موضوع را دنبال می‌کند. آموزش‌های آزاد، آموزشی غیر‌رسمی و بالاتر از سطح متوسطه است که در قالب آموزش‌های تخصصی و کاربردی کوتاه‌مدت و میان مدت اجرا می‌شود.
رسالت آموزش‌های آزاد برنامه‌ریزی درسی و اجرای دوره‌هایی است که مورد نیاز بخش‌های گوناگون جامعه نظیر سازمان‌ها، نهادها و صنایع اعم از دولتی و خصوصی و همچنین آموزش‌های مورد نیاز همه شهروندان و آحاد جامعه است.
این آموزش‌ها دیگر سد کنکور را ندارند و متقاضیان می‌توانند برحسب علاقه خود آموزش‌های مورد نیاز را انتخاب کنند. آموزشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم بیشتر رشته‌هایی مثل مدیریت بیمه، کسب و کار، مدیریت ایمنی و صنعتی،‌ مدیریت اجرایی، مهارت‌های رایانه‌ای، تافل، روانشناسی، معماری، طراحی، دکوراکسیون، ادبیات نمایشی، تربیت مدرسی زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی، آهنگ سازی طراحی وب، برنامه ریزی، بازاریابی و فروش، کسب و کار دیجیتال، عکاسی با استقبال بیشتری مواجه شده است.
این موسسات مجوز تاسیس و برگزاری دوره‌های آموزشی را از وزارت علوم دریافت می‌کنند و در پایان دوره وزارت علوم به دواطلبان گواهی پایان دوره می‌دهد. وزارت علوم بر این موسسات نظارت می‌کنند.
همچنین در کنار این موسسات وزارت علوم به دانشگاه‌ها نیز مجوز می‌دهد که دوره آموزشی کوتاه‌مدت برگزار کنند، درآمد حاصل از برگزاری این دوره‌ها نیز درآمد دانشگاه محسوب می‌شود. مثلا در دانشگاه‌های تهران، شهید بشتی و امیرکبیر دوره‌های کوتاه مدت در حوزه‌های تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، ارزش گذاری سهام شرکت‌ها، حسابداری، کاربرد اکسل، MBA، تکنیک‌ها و روش‌های ارتقا بهره‌وری، اصول برنامه‌ریزی، مدیریت ارتباط با مشتری، رفتار سازمانی پیشرفته، فناوری اطلاعات، نظام مهندسی، مشاوره و خدمات روانشانسی، دوره زبان‌ةای انگلیسی، آموزش‌های تخصصی هنر برگزار می‌شود.
آمارها نشان می‌دهد که حدود 4500 دوره در موسسات آموزش عالی آزاد، 500 دوره در دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی و 2000 دوره در دانشگاه‌های دولتی در سال 95 برگزار شده است.
حضور فعالانه دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت
دانشگاه آزاد اسلامی نیز از طریق معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی و دفتر توانمندسازی و آموزش‌های کاربردی برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت را دنبال می‌کند.
مدیریت زمان، کسب و کار در بنگاه‌های کوچک و متوسط ، مدیریت خلاق، اصول و مبانی مدیریت، حفظ ایمنی و بهداشت در کارگاه‌ها و محیط کار، ارتقای کیفیت تدریس بر مبنای به کارگیری طراحی آموزشی، ارتقای کیفیت تدریس بر مبنای به کارگیری طراحی آموزشی، جایگاه و نقش جامعه دانشگاهی در شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، ایده‌های کارآفرین و دانش بنیان و حمایت از آن‌ها، مدیریت نوآوری، اخلاق حرفه ای علمی، فرهنگی و اسلامی، نقش اساتید در ارتقای سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان، الگوهای ساختاری و رفتاری اساتید در دانشگاه، توسعه معنویت‌گرایی و تربیت دینی در دانشگاه، چالش‌های فرهنگی فرار روی خانواده درجهان معاصر، آسیب شناسی شبکه‌های اجتماعی مجازی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه اعضای هیات علمی، مدیران، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه قرار گرفته است.
در دانشگاه آزاد اسلامی 1254 برنامه درسی به صورت ارائه شده است که از این محل 8میلیارد و 700میلیون تومان دانشگاه درآمد کسب کرده است.
در این میان برگزاری دوره‌های مجازی نیز با اقبال خوبی مواجه شده است و بسیاری از این آموزش‌های کوتاه مدت در حوزه وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی نیز برگزار می‌شود.
و اما دانشگاه‌ جهان به دنبال چه رشته‌هایی برای دوره‌های کوتاه‌مدت هستند؟
دوره‌های کوتاه مدت در بسیاری از دانشگاه‌های جهان نیز مورد توجه است. مثلا در آلمان بیشتر در رشته‌های آرایشگری، آزمون‌های پذیرش و آماده‌سازی، اقتصاد و مدیریت، انرژی، بازاریابی و ارتباطات، زبان، علوم انسانی و اجتماعی، علوم طبیعی، قانون و مقررات، مدیریت، مطالعات بازرگانی، مطالعات مواد غذایی و آشامیدنی، مهندسی و تکنولوژی، هنر، هوانوردی، خدمات ساختمانی، علوم زیستی و حیات، مد، ورزش و گردشگری و هتل‌داری برگزار می‌شود.
در دانشگاه یو سی ال و هاروارد آمریکا دوره‌های کوتاه مدت بیشتر در رشته‌های هنر و موسیقی، حسابداری و مدیریت، انگلیسی و زبان‌شناسی، رشد کودکان، برابری و تنوع، سلامت و بهداشت، علوم انسانی، رشد و توسعه بین المللی، رشد حرفه ای، مدل‌سازی پژوهش و اطلاعات، علوم و ریاضیات، آموزش‌های رشد و تکنولوژی و جوانان و خانواده، حسابداری میانه، اصول مالی (دوره آنلاین)، مدیریت مالی، اقتصاد و کسب و کار بین الملل، تحلیل و ارزیابی کسب و کار، امور مالی شرکت‌ها، نظریه سرمایه‌گذاری و برنامه‌های کاربردی، سهام خصوصی، هنر ارتباطات، تبدیل شدن به عامل تغییر، مدیریت خود و دیگران، استراتژی افزایش اثربخشی، مذاکره و حل تعارض سازمانی، مدیریت تعارض در محل کار، تفکر خلاق و موفقیت سازمانی، استراتژی رقابتی، استراتژی‌های تجارت الکترونیک، مدیریت فناوری و نوآوری، بازارهای نوظهور در اقتصاد جهانی و اصول و شیوه‌های جذب سرمایه برگزار می‌شود.
جذب بیش از 210 هزار دانشجوی بین‌المللی در چین با برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت
با نگاهی گذرا می‌توان دریافت که در ایران همگام با سایر کشور موضوع کسب و کار و ارتقای سطح زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اینکه چقدر این دوره‌ها در کشور ما موفق و نتیجه‌بخش بوده است نیاز به پایش آماری دقیق دارد. چین نمونه موفق برگزاری این دوره‌هاست که می‌تواند الگوی خوبی در این زمینه باشد. طبق آخرین آمار این کشور نزدیک به 400 هزار دانشجوی بین‌المللی دارد که از 200 کشور جهان هستند، 56 درصد از این دانشجویان در دوره‌های کوتاه‌مدت و بدون مدرک دانشگاه‌های چین تحصیل می‌کنند، بخش اعظم این دانشجویان برای یادگیری زبان چینی یا آشنایی با فرهنگ این کشور در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند. دوره‌هایی که توانسته است داوطلبانی از 200 کشور جهان را جذب کند. این دوره‌هابخشی از برنامه بزرگ چین برای جذب دانشجویان بین‌المللی است. بنابراین برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت می‌تواند در جذب دانشجویان خارجی تاثیرگذار باشد و درآمد خوبی را برای کشور به ارمغان می‌آورد.
گزارش از: پروین طالبیان

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۳۶

ميز خبر

 دانشجويان دوباره مسموم شدند؛ اين بار در دانشگاه يزد
معاون دانشجويي دانشگاه يزد گفت: تعدادي از دانشجويان خوابگاهي اين دانشگاه مسموم شده اند که علت حادثه در دست بررسي است.
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه يزد، علي مروتي معاون دانشجويي دانشگاه يزد گفت: در پي مسموميت تعدادي از دانشجويان ساکن در پرديس خوابگاهي 2 دانشگاه يزد کار امدادرساني به بيماران بلافاصله آغاز شد.
وي افزود: با مراجعه تعدادي از دانشجويان که دچار مسموميت بودند کار امدادرساني به اين دانشجويان از سوي کادر درماني دانشگاه علوم پزشکي و اورژانس يزد به صورت سرپايي در محل نمازخانه پرديس خوابگاهي 2 آغاز شد و تعدادي از اين افراد با توجه به وضعيت مسموميت آنها به بيمارستان‌هاي يزد و تفت اعزام شدند.
معاون دانشجويي دانشگاه يزد تاکيد کرد: حال عمومي دانشجويان بيمار رو به بهبود است و علت حادثه در دست بررسي است.
مروتي اظهار داشت: همچنين از حضور به موقع و تلاش مسئولانه کادر درماني دانشگاه علوم پزشکي و اورژانس يزد قدرداني کرد. پيش از اين نيز 129 نفر از دانشجويان دانشکده فني و حرفه‎اي شهيد باهنر شيراز دوازدهم ارديبهشت پس از صرف شام در سلف سرويس دچار مسموميت شدند که 58 نفر از اين دانشجويان به بيمارستان منتقل و 71 نفر نيز در محل درمان شدند.
موافقت بنياد بورس چين با اعطاي بورس تحصيلات تکميلي
بنياد بورس دولت چين با اعطاي تعدادي بورس در مقاطع تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد و دکتري) براي سال تحصيلي 2018-2017 موافقت کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اقدامات به عمل آمده و پيرو مذاکرات صورت گرفته، بنياد بورس دولت چين با اعطاي تعدادي بورس در مقاطع تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد و دکتري) براي سال تحصيلي 2018-2017 موافقت کرد.
بر همين اساس و بنا به سياست‌هاي اعطايي بورس دول علاقمندان مي‏توانند با مراجعه به آدرس اينترنتي به نشاني، (www.csc.edu.cn/laihua) نسبت به کسب اطلاعات مراحل و نحوه ثبت‌نام و مشاهده ليست دانشگاه‎هاي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري (grad.saorg.ir) اقدام کنند.
متقاضيان پس از ثبت‌نام در سامانه فوق، ضروري است ست فرم شماره 1 که مربوط به اطلاعات متقاضيان بورس دول است را تکميل کرده و سپس به دبيرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجويان به آدرس پست الکترونيکي، diri@saorg.ir ارسال کنند. متقاضيان براي ارسال مدارک خواسته شده تا 3 تيرماه 96 برابر با 24 ژون 2017 فرصت دارند.
پس از پايان مهلت مقرر به هيچ گونه درخواستي ترتيب اثر داده نخواهد شد.
اين ثبت‌نام به منزله ثبت‌نام اوليه است و ارزيابي و تاييد نهايي پذيرش متعاقباً اعلام خواهد شد.
معاون وزارت علوم:
سطح‌بندي دانشگاه‌هاي دولتي، شهريورماه نهايي مي‌شود
معاون آموزشي وزارت علوم اعلام کرد: سطح‎بندي دانشگاههاي سراسري شهريورماه سال جاري نهايي مي شود و دانشگاههايي که در مرحله اول حضور نداشتند در اين سطح‎بندي منظور خواهند شد.
مجتبي شريعتي نياسر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سطح‎بندي دانشگاه‌هاي سراسري گفت: سطح‏بندي دانشگاهها و موسسات غيرانتفاعي سال گذشته انجام شد، ولي سطح بندي دانشگاههاي دولتي هنوز به اتمام نرسيده و پيش‎بيني من اين است که شهريورماه نهايي شود.
وي ادامه داد: فاز يک سطح‎بندي دانشگاههاي دولتي انجام شده و در انتظار بازخورد دانشگاهها هستيم.
معاون آموزشي وزارت علوم افزود: آن دسته از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي که اطلاعات درخواست شده را در فاز يک سطح‎بندي دانشگاههاي دولتي تکميل نکرده‌ بودند، در سطح‎بندي نهايي منظور خواهند شد.
رئيس مرکز سنجش خبرداد؛
آمار نهايي داوطلبان آزمون دستياري پزشکي
رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به آمار ثبت‌نام‌کنندگان و آمار شرکت‌کنندگان در چهل و چهارمين آزمون دستياري پزشکي گفت: 15 درصد داوطلبان در اين آزمون غايب بودند.
دکتر محمدحسين پورکاظمي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در چهل و چهارمين دوره آزمون دستياري پزشکي باليني تعداد 14 هزار و 407 نفر ثبت‎نام کرده بودند که از اين تعداد 12 هزار و 267 نفر معادل 85 درصد داوطلبان در جلسه آزمون حاضر و 15 درصد داوطلبان غايب بودند.
وي يادآور شد: آزمون دستياري 14 ارديبهشت ماه برگزار شده است و کليد اوليه اين دوره از آزمون روز 16 ارديبهشت منتشر شد. داوطلبان تا دوشنبه 18 ارديبهشت ماه فرصت دارند در صورتي که نکته، سوال و اعتراضي نسبت به سئوالات دارند، صرفا به صورت الکترونيکي سوال خود را مطرح کنند تا ما آن را در اختيار اساتيد قرار دهيم و پس از تهيه کليد نهايي تصحيح را منتشر مي‎کنيم.
پورکاظمي خاطرنشان کرد: کليد نهايي به همراه پاسخنامه و همچنين نتايج اوليه که به صورت کارنامه تنظيم شده در موعد مقرر در اختيار داوطلبان قرار مي‌گيرد. داوطلباني که نمره 150 از 600 کسب کرده باشند اجازه انتخاب رشته خواهند داشت.
رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي درباره ظرفيت پذيرش دستيار در دانشگاههاي علوم پزشکي گفت: سال گذشته ظرفيت پذيرش حدود 3 هزار و 300 نفر بود که با توجه به سياست تثبيت، ظرفيت پذيرش امسال کمتر از اين مقدار نخواهد بود.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۱:۵۶

مقایسه دولت فعلی با برخی ادوار، مقایسه نور با تاریکی است

خرداد:عضو هیات علمی دانشگاه تهران مقایسه دولت فعلی با برخی ادوار را مقایسه نور با تاریکی دانست و گفت: ایجاد پارک علم و فناوری و توسعه مراکز رشد از دستاوردهای دولت فعلی در استان اردبیل است .
به گزارش خبرنگار ایسنا، گودرز صادقی در همایش «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ راه رفته، راه پیشرو» در ستاد دانشگاهیان حسن روحانی در اردبیل با بیان اینکه جوانان نیازمند آزادی، دموکراسی، حق بیان و رعایت حقوق بشر هستند، گفت: در جامعه اسلامی ایران ضمن پرداختن به اولویت‌های اولیه، نباید هدف اصلی فراموش شود .
وی با بیان اینکه مقایسه دولت فعلی با برخی ادوار، مقایسه نور با تاریکی است، افزود: ایجاد پارک علم و فناوری و توسعه مراکز رشد از دستاوردهای دولت فعلی در استان اردبیل است .
صادقی با بیان اینکه در حال حاضر باید طوری تصمیم بگیریم که اجازه ندهیم وضعیت بدتر شود، اظهارامیدواری کرد: دولت تدبیر و امید در صورت برگزیده شدن مجدد گامی فراتر بگذارد .
استاد تمام دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر این آزادی علمی و استقلال دانشگاه‌ها حفظ شود، قطعا رشد می‌کنیم، تصریح کرد: به عنوان دانشگاهیان بر ما وظیفه است تا این پیام را به جامعه برسانیم و حداقل بستگان خود را آگاه سازیم .
وی با تاکید بر اینکه انتخابات در عرصه‌های مختلف تاثیرگذار است، گفت: اجازه ندهیم با بی‌توجهی و بی‌تفاوتی، سرنوشتی که نباید اتفاق بیفتد، رخ دهد .
صادقی با تاکید بر اینکه نباید در جامعه ناامنی ذهنی ایجاد شود، افزود: تمام افرادی که در جریان‌های سیاسی مختلف هستند، اگر به حقوق مردم واقف باشند، از همه آنها استفاده می‌شود .
عضو هیات علمی دانشگاه تهران حمایت از حسن روحانی را حمایت از عقلانیت و تدبیر عنوان کرد و گفت: مشکل ما اصلاح‌طلب و اصولگرا یا چپ و راست نیست؛ بلکه مشکل ما از بروز و شیوع یک جریان آنرمال است که همه را به دروغگویی و دزدی متهم می‌کند .

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۲۴

علت مسمومیت دانشجویان احتمالا غذا بوده

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز با تاکید براینکه تعداد دانشجویان مسموم شده این مرکز علمی 289 نفر بوده‌اند، گفت: به‌دنبال این رخداد مهم، پیمانکار تهیه و طبخ غذا خلع ید شده است.

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز با تاکید براینکه تعداد دانشجویان مسموم شده این مرکز علمی 289 نفر بوده‌اند، گفت: به‌دنبال این رخداد مهم، پیمانکار تهیه و طبخ غذا خلع ید شده است. 
دکتر علویان‌مهر دوشنبه 18 اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: بامداد چهارشنبه 13 اردیبهشت تعدادی از دانشجویان دانشکده باهنر شیراز با علائم مسمومیت مواجه شدند و چون تعداد این افراد تا ساعت 2 بامداد به حدود 25 نفر رسید، مسئولان این دانشکده در محل حاضر شده و موضوع را با حساسیت ویژه‌ای دنبال کردند.
او اضافه کرد: بعد از تماس با اورژانس، اکیپ‌هایی به محل دانشکده اعزام شد و براساس تشخیص‌های پزشکی تعدادی از دانشجویان در محل تحت درمان قرار گرفتند و تعدادی نیز راهی بیمارستان‌های مختلف شدند.
علویان‌مهر با بیان اینکه صبح چهارشنبه موج دوم مراجعه دانشجویان مسموم شده آغاز شد، گفت: ما تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت هم همچنان شاهد بروز علائمی بودیم، اگرچه تعداد مراجعان به یک نفر کاهش پیدا کرد.
او با تصریح اینکه آمار کل دانشجویان مسموم شده 289 نفر بوده است، علت بروز اختلاف در آمارهای منتشر شده را بیان تعداد دفعات مراجعه به‌جای تعداد مسمومان ذکر و اضافه کرد: بعضی از افراد دو یا چند بار برای درمان مراجعه کرده‌اند و همین آمار را متفاوت کرده بود.
علویان‌مهر گفت: در کل 120 دانشجو در محل نمازخانه دانشکده و تحت نظر پزشکان متخصص اورژانس و عمومی و کادر تکنسین‌های اورژانس تحت مداوا قرار گرفتند و 169 نفر نیز به بیمارستان‌های علی‌اصغر(ع)، بعثت، نمازی و مسلمین اعزام شدند.
او با بیان اینکه تعداد زیادی از دانشجویان پس از دریافت خدمات درمانی، سریعا از بیمارستان ترخیص شدند، گفت: تعدادی از دانشجویان و البته چند نفر از کادر دانشگاه نیز برای 24 تا 48 ساعت در بیمارستان بستری بودند و تنها یکی از پرسنل دانشگاه، تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت و به دلیل مشکلاتی غیر از مسمومیت، همچنان بستری بود.
علویان‌مهر با تصریح اینکه اکنون هیچ دانشجویی در بیمارستان بستری نیست، گفت: تعداد 160 دانشجو به بیمارستان علی‌اصغر، 6 دانشجو به بیمارستان بعثت، 2 دانشجو به بیمارستان نمازی و 1 دانشجو به بیمارستان مسلمین اعزام شده بودند.
او با اشاره به اینکه از ابتدای بروز این حادثه، کمیته بحران در دانشکده تشکیل شد، گفت: همزمان با اقدامات درمانی برای دانشجویان، با حضور تیم‌های بهداشتی از دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز، انجام اقدامات بهداشتی و ایمنی در محدوده سلف سرویس و خوابگاه، دنبال و در نوبت‌های مختلف کار سم‌پاشی، ضد عفونی و تجهیز خوابگاه به مواد ضدعفونی کننده، در دستور کار قرار گرفت.
علویان‌مهر یکی از اقدامات مهم را خلد ید از پیمانکار غذا در این دانشکده عنوان و اضافه کرد: هنوز نتیجه نهایی آزمایش‌ها برای مشخص کردن دقیق علت بروز مسمومیت به ما اعلام نشده است؛ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مسمومیت غذایی بود زیرا علاوه بر دانشجویان ساکن در خوابگاه، تعدادی از دانشجویان غیرخوابگاهی و برخی دانشجویان واحد دانشگاهی مستقر در شهرک والفجر نیز که از غذای سلف تغذیه می‌شدند با علائم مسمومیت مواجه شده بودند.
وی با بیان اینکه از روز جمعه تامین غذای دانشجویان از محل سلف سرویس دانشگاه شیراز انجام شده است، گفت: طی قراردادی طبخ و توزیع غذای این دانشکده به پیمانکار دانشگاه شیراز واگذار خواهد شد.
علویان‌مهر با تصریح اینکه شخص وزیر علوم، از ابتدا پیگیر مساله بوده است، گفت: بحث مسمومیت غذایی در خوابگاه‌ها و محیط‌های دانشجویی، غیر طبیعی نیست اگرچه نباید این اتفاق را توجیه کرد اما در سال‌های قبل دانشگاه شیراز و همین امروز هم دانشگاه یزد با این مشکل روبرو شده‌اند.
وی هر گونه عمدی در این موضوع را مردود دانست و تصریح کرد: از سال گذشته اقدامات بهسازی و تعمیراتی را در سلف سرویس آغاز کرده و بالغ بر 200 میلیون تومان برای بهسازی ساختمان و خرید تجهیزات جدید هزینه کرده‌ایم.
علویان‌مهر با یادآوری اینکه فردا رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به شیراز سفر خواهد کرد، گفت: امیدواریم بتوانیم بودجه کافی برای تعمیرات اساسی سلف سرویس و تامین تجهیزات جدید را مصوب و دریافت کنیم.
رئیس دانشکده فنی شهید باهنر شیراز گفت: هم‌اینک بالغ بر 5 هزار دانشجو در این دانشکده، 1200 دانشجو در دانشکده شهید رجایی و 1200 دانشجو در مرکز دختران فنی و حرفه‌ای، در 37 رشته مشغول به تحصیل هستند.
خبر مسمومیت تعداد زیادی از دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز، یکی از مهمترین رویدادهای فارس و کشور در هفته گذشته بود که ابعاد بین‌المللی هم پیدا کرد؛ برخی رسانه‌ها تعداد دانشجویان مسموم را بیش از 320 نفر نیز اعلام کرده بودند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۴۱

خوابگاه و سلف سرویس دانشکده باهنر شیراز ضدعفونی شد

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای باهنر شیراز گفت: برای کنترل بیماری، کمیته بحران تشکیل شد و با دعوت از تیم های بهداشتی و ایمنی، سلف سرویس و خوابگاه ضدعفونی شد.

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای باهنر شیراز پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مسمومیت غذایی دانشجویان اظهار داشت: سه شنبه شب آمار اولیه دانشجویان 25 نفر بود. در ساعات اولیه اورژانس در محل حاضر شد و تا صبح چهارشنبه تعداد دانشجویان بیمار به 289 نفر افزایش یافت.
محمد مهدی علویان مهر ادامه داد: از 289 دانشجو 120 نفر در دانشکده به صورت سرپایی درمان و 160 نفر به بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) منتقل شدند و این دانشجویان 24 تا 48 ساعت در بیمارستان تحت درمان بودند.
وی با اشاره به بستری شدن شش نفر از دانشجویان در بیمارستان بعثت، دو نفر در بیمارستان نمازی و یک نفر در بیمارستان مسلمین افزود: تا به امروز همه دانشجویان از بیمارستان مرخص شدند.
علویان مهر درباره اقدامات انجام شده گفت: برای کنترل بیماری، کمیته بحران تشکیل شد و با دعوت از تیم های بهداشتی و ایمنی، سلف سرویس و خوابگاه ضدعفونی شد.
رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای باهنر شیراز خاطر نشان کرد: چون احتمال می دادیم مسمومیت غذایی به خاطر سهل انگاری نیروهای سلف دانشکده باشد، ظروف جدید را جایگزین و با همکاری دانشگاه شیراز پیمانکار سلف سرویس را تغییر دادیم، البته لازم به ذکر است که سال گذشته حدود 200 میلیون تومان برای تجهیزات جدید سلف هزینه شده بود.
علویان مهر با بیان اینکه از دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخواست بررسی علت یا عوامل مسمومیت دانشجویان را داشتیم، گفت: به دلیل اهمیت مسئله از وزارت علوم شخص وزیر پیگیر ماجرا بودند. اگر کمک و یاری ارگانهای مختلف از بیمارستان ها و دانشگاه ها نبود مسلما با مشکلات بیشتری مواجه می شدیم. خوشبختانه با اقدامات کنترلی انجام شده روند توسعه بیماری در خوابگاه با شیب تندی به صفر رسید.
وی با اشاره به همکاری ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس، افزود: بسیج دانشجویی از همان روز اول با اطلاع به اورژانس و با هماهنگی با بیمارستان مسلمین و درمانگاه بقیه الله کمک بسیار خوبی داشت.
رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای باهنر شیراز با بیان اینکه امکان مسمومیت غذایی دانشجویان در هر شهر و دانشگاهی وجود دارد، تصریح کرد: آنچه که در توان ما است، کنترل علت و عوامل مسمومیت است که در این زمینه نهایت تلاش خود را به کار گرفته ایم و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاق تلخی نباشیم.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۱:۰۵

نخستین همایش ملی' روایت در انواع ادبی' در دانشگاه کردستان برگزار می شود

به گزارش ایرنا این همایش یک روزه توسط گروه زبان و ادبیات انگلیسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار می شود.
مراسم افتتاحیه این همایش ساعت 9 صبح در تالار مولوی دانشگاه کردستان با سخنرانی فردین اخلاقیان ریاست دانشگاه کردستان و ولی غلامی دبیر علمی این همایش آغاز می شود.
انجمن علمی نقد ادبی ایران، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و انجمن علمی دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کردستان در برگزاری این همایش با گروه زبان و ادبیات انگلیسی این دانشگاه همکاری داشته اند.
این همایش در چهار نشست، یک پنل کلیدی و یک پنل ویژه برگزار خواهد شد و با سخنرانی دکتر بهروز چمن آرا به کار خود پایان خواهد داد.
لازم به ذکر است پیش از مراسم اختتامیه کتاب نظریه ژانر اثر سیدمهدی زرقانی و محمودرضا قربان صباغ، طی نشستی با حضور دکتر زکریا بزدوده و دکتر ابوالفضل حری مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی، هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه است.
7355
**خبرنگار: وریا کرمی/انتشار دهنده: مسعود احمدی
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۲۷

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد

اقتصاد ایران: مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علامه طباطبائی با هدف حمایت از پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی تشکیل شده است.
ساختمان این مرکز با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تاسیس شد. با راه‌اندازی و فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان در این مرکز، مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی در حوزه علوم انسانی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
در حال حاضر 8 شرکت دانش‌بنیان در این مرکز مستقر شده‌اند.
ادامه دارد

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۴۲

علت مسمومیت دانشجویان احتمالا غذا بوده

وکیل ملت: رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز با تاکید براینکه تعداد دانشجویان مسموم شده این مرکز علمی 289 نفر بوده‌اند، گفت: به‌دنبال این رخداد مهم، پیمانکار تهیه و طبخ غذا خلع ید شده است.

دکتر علویان‌مهر دوشنبه 18 اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: بامداد چهارشنبه 13 اردیبهشت تعدادی از دانشجویان دانشکده باهنر شیراز با علائم مسمومیت مواجه شدند و چون تعداد این افراد تا ساعت 2 بامداد به حدود 25 نفر رسید، مسئولان این دانشکده در محل حاضر شده و موضوع را با حساسیت ویژه‌ای دنبال کردند.
او اضافه کرد: بعد از تماس با اورژانس، اکیپ‌هایی به محل دانشکده اعزام شد و براساس تشخیص‌های پزشکی تعدادی از دانشجویان در محل تحت درمان قرار گرفتند و تعدادی نیز راهی بیمارستان‌های مختلف شدند.
علویان‌مهر با بیان اینکه صبح چهارشنبه موج دوم مراجعه دانشجویان مسموم شده آغاز شد، گفت: ما تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت هم همچنان شاهد بروز علائمی بودیم، اگرچه تعداد مراجعان به یک نفر کاهش پیدا کرد.
او با تصریح اینکه آمار کل دانشجویان مسموم شده 289 نفر بوده است، علت بروز اختلاف در آمارهای منتشر شده را بیان تعداد دفعات مراجعه به‌جای تعداد مسمومان ذکر و اضافه کرد: بعضی از افراد دو یا چند بار برای درمان مراجعه کرده‌اند و همین آمار را متفاوت کرده بود.
علویان‌مهر گفت: در کل 120 دانشجو در محل نمازخانه دانشکده و تحت نظر پزشکان متخصص اورژانس و عمومی و کادر تکنسین‌های اورژانس تحت مداوا قرار گرفتند و 169 نفر نیز به بیمارستان‌های علی‌اصغر(ع)، بعثت، نمازی و مسلمین اعزام شدند.
او با بیان اینکه تعداد زیادی از دانشجویان پس از دریافت خدمات درمانی، سریعا از بیمارستان ترخیص شدند، گفت: تعدادی از دانشجویان و البته چند نفر از کادر دانشگاه نیز برای 24 تا 48 ساعت در بیمارستان بستری بودند و تنها یکی از پرسنل دانشگاه، تا روز یکشنبه 17 اردیبهشت و به دلیل مشکلاتی غیر از مسمومیت، همچنان بستری بود.
علویان‌مهر با تصریح اینکه اکنون هیچ دانشجویی در بیمارستان بستری نیست، گفت: تعداد 160 دانشجو به بیمارستان علی‌اصغر، 6 دانشجو به بیمارستان بعثت، 2 دانشجو به بیمارستان نمازی و 1 دانشجو به بیمارستان مسلمین اعزام شده بودند.
او با اشاره به اینکه از ابتدای بروز این حادثه، کمیته بحران در دانشکده تشکیل شد، گفت: همزمان با اقدامات درمانی برای دانشجویان، با حضور تیم‌های بهداشتی از دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز، انجام اقدامات بهداشتی و ایمنی در محدوده سلف سرویس و خوابگاه، دنبال و در نوبت‌های مختلف کار سم‌پاشی، ضد عفونی و تجهیز خوابگاه به مواد ضدعفونی کننده، در دستور کار قرار گرفت.
علویان‌مهر یکی از اقدامات مهم را خلد ید از پیمانکار غذا در این دانشکده عنوان و اضافه کرد: هنوز نتیجه نهایی آزمایش‌ها برای مشخص کردن دقیق علت بروز مسمومیت به ما اعلام نشده است؛ شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مسمومیت غذایی بود زیرا علاوه بر دانشجویان ساکن در خوابگاه، تعدادی از دانشجویان غیرخوابگاهی و برخی دانشجویان واحد دانشگاهی مستقر در شهرک والفجر نیز که از غذای سلف تغذیه می‌شدند با علائم مسمومیت مواجه شده بودند.
وی با بیان اینکه از روز جمعه تامین غذای دانشجویان از محل سلف سرویس دانشگاه شیراز انجام شده است، گفت: طی قراردادی طبخ و توزیع غذای این دانشکده به پیمانکار دانشگاه شیراز واگذار خواهد شد.
علویان‌مهر با تصریح اینکه شخص وزیر علوم، از ابتدا پیگیر مساله بوده است، گفت: بحث مسمومیت غذایی در خوابگاه‌ها و محیط‌های دانشجویی، غیر طبیعی نیست اگرچه نباید این اتفاق را توجیه کرد اما در سال‌های قبل دانشگاه شیراز و همین امروز هم دانشگاه یزد با این مشکل روبرو شده‌اند.
وی هر گونه عمدی در این موضوع را مردود دانست و تصریح کرد: از سال گذشته اقدامات بهسازی و تعمیراتی را در سلف سرویس آغاز کرده و بالغ بر 200 میلیون تومان برای بهسازی ساختمان و خرید تجهیزات جدید هزینه کرده‌ایم.
علویان‌مهر با یادآوری اینکه فردا رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به شیراز سفر خواهد کرد، گفت: امیدواریم بتوانیم بودجه کافی برای تعمیرات اساسی سلف سرویس و تامین تجهیزات جدید را مصوب و دریافت کنیم.
رئیس دانشکده فنی شهید باهنر شیراز گفت: هم‌اینک بالغ بر 5 هزار دانشجو در این دانشکده، 1200 دانشجو در دانشکده شهید رجایی و 1200 دانشجو در مرکز دختران فنی و حرفه‌ای، در 37 رشته مشغول به تحصیل هستند.
خبر مسمومیت تعداد زیادی از دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز، یکی از مهمترین رویدادهای فارس و کشور در هفته گذشته بود که ابعاد بین‌المللی هم پیدا کرد؛ برخی رسانه‌ها تعداد دانشجویان مسموم را بیش از 320 نفر نیز اعلام کرده بودند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۸:۱۹

نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های منطقه 6 دردانشگاه کاشان برگزارشد

نشست معاونان پژوهشی وفناوری دانشگاه های منطقه 6 به میزبانی دانشگاه کاشان درپژوهشکده اسانس های طبیعی قمصر برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید منعم زاده معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر در خصوص ایجاد آزمایشگاه ملی بیان کرد و گفت: سیاست وزارت علوم، راه اندازی مجموعه آزمایشگاه های ملی در 10 منطقه کشوری است که دانشگاه های استان های اصفهان، یزد و چهار محال بختیاری جزو دانشگاه های منطقه 6 قرار دارند.
وی افزود: موسسه جایکای ژاپن وامی به مبلغ 500 میلیون دلار در اختیار وزارت علوم قرارخواهد داد و از این بودجه جهت ایجاد آزمایشگاه های مرجع دهگانه و ارتقای تجهیزات آزمایشگاهی استفاده خواهد شد که قراراست مبلغ 40 میلیون دلار آن به آزمایشگاه ملی دانشگاه های منطقه 6 اختصاص یابد.
دکترمنعم زاده با اشاره به کسب رتبه برتر آزمایشگاه مرکزی دانشگاه کاشان دربین آزمایشگاه های دانشگاه ها وموسسات پژوهشی و آموزشی کل کشور گفت: تقاضای احداث آزمایشگاه ملی منطقه 6 را در دانشگاه کاشان مطرح کرده ایم و در جلسات آتی موضوع پیگیری و تصمیمات مربوطه اتخاذ خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۱۸

دریافت جایزه سالانه زنان درمهندسی انجمن جهانی IEEE بخش ایران توسط استاد دانشگاه یزد

درحاشیه بیست‌وپنجمین کنفرانس مهندسی برق ایران، دکتر زینل پور برنده جایزه سالانه زنان در مهندسی انجمن جهانی IEEE بخش ایران شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر زلفا زینل‌پور در مراسمی درحاشیه بیست‌وپنجمین کنفرانس مهندسی برق ایران که دردانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزارشد، موفق به دریافت جایزه سالانه زنان در مهندسی انجمن جهانی IEEE بخش ایران شد.
همچنین جایزه زنان در مهندسی (WIE) جایزه ای برای ایجاد انگیزه و تقدیر از زنان تلاش گر و خلاق و کارآفرین درعرصه های مختلف فعالیت IEEE در کشور است که هر سال به یکی از زنان مهندس که مشارکت و سهم عمده ای دراین راستا ( از طریق پژوهش، آموزش و فعالیت های اجرایی و صنعتی) داشته اند تعلق می گیرد.
اهداف کلی آن ارتقای فعالیت ها در راستای اهداف کمیته WIE, تشویق، ترغیب و تقدیر از زنان تلاش گر و تاثیرگذار و ارتقای جایگاه IEEE و WIE در ایران است.
انجمن جهانی آی ای ای ای IEEE بزرگ ترین انجمن حرفه ای در حوزه برق و کامپیوتر درسطح جهان است که بیش از 400 هزار عضو در 160 کشور جهان دارد. این موسسه حدود سی درصد از کل تولیدات علمی جهان در زمینه برق و کامپیوتر را منتشر می کند و شمار مجلات آن به عدد 100 می رسد. یکی از کارهای مهم این موسسه در دنیا استانداردسازی است. شاخه ایران IEEE با قدمت بیش از 40 سال مشغول فعالیت است.
گفتنی است یکی از فعالیت های سالانه این انجمن، شناسایی و تقدیر از فعالان این حوزه در سطح کشور است که در مراسمی در حاشیه کنفرانس مهندسی برق ایران از این فرهیختگان تقدیر شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۲۰

آیین بزرگداشت مقام معلم و استاد در دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار شد

به مناسبت روز معلم و مصادف با سالروز شهادت آیت الله مرتضی مطهری، آیین بزرگداشت مقام معلم و استاد، باحضور دکترعبدالهی شریف رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه، حجت الاسلام صادقی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دراین دانشگاه، هیئت رئیسه و استادان دانشگاه صنعتی ارومیه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکترعبدالهی شریف طی سخنانی دراین آیین، با تبریک اعیاد شعبانیه و گرامی داشت روز معلم و یاد و خاطره شهید آیت الله مطهری، از تلاش‌های بی‌دریغ استادان دانشگاه برای تربیت نسل جوان قدردانی کرد و گفت: شغل معلمی یکی از شغل های مقدس در تمامی جوامع بشری است و درعین اینکه مقدس است یکی از سخت ترین شغل هاست فلذا از یک منظر شما استادان و معلمان دلسوز از اینکه این شغل را انتخاب کرده اید باید به خود ببالید و از منظر دیگر مسئولیت سنگینی بر دوش شماست. چرا که گاهی باید در نقش پدر یا مادر مهربان برای دانشجو ظاهر شوید، گاهی به عنوان یک دوست و یا گاهی به عنوان قاضی یا داور عمل میکنید که جملگی این نقش آفرینی ها تاثیر زیادی در زندگی و آینده دانشجویان دارد پس شما سرمایه‌های ما هستید و به گردن همه دانش‌آموزان و دانش‌جویان حق بزرگی دارید.
وی با اشاره به همکاری های موثر و مفید استادان و کارکنان در بخش های مختلف دانشگاه، افزود: این حالت پایداری که مجموعه دانشگاه صنعتی در مقایسه با دو سه سال پیش دارد مرهون تلاش همکاران هیئت علمی، مدیران میانی، اعضای هیئت رئیسه و کارکنان دانشگاه هست که دست به دست هم دادند و دانشگاه را در مسیر حرکت رو به جلو یاری کردند و در نهایت آرامش در مجموعه حاکم شد و امیدواریم با همت و مشارکت فعال همه همکاران این مسیر کماکان ادامه یافته و آنچه که شایسته و در شان دانشگاه صنعتی ارومیه است را جامه عمل پوشانده و به جایگاه های بالاتری سوق دهیم.
دکترعبدالهی شریف درادامه، رتبه دانشگاه را بین دانشگاه های صنعتی کشور، سیزدهم عنوان کرد و گفت: رتبه 13 در بین دانشگاه های صنعتی کشور شاید رتبه بدی نباشد ولی نباید به آن قناعت کنیم و باید با تمام تلاش مان سعی کنیم که جزو 10 دانشگاه برتر صنعتی کشور باشیم و این دور از انتظار نیست. خوشبختانه نیروهای مجموعه جوان و با انگیزه بالا هستند و رسیدن به این اهداف، اهداف بلند پروازانه ای نخواهد بود و قطعاً قابل دسترسی می باشد که انشادالله با همت شما به این اهداف خواهیم رسید.
وی به مباحث پیش روی مجموعه مدیریت دانشگاه اشاره کرد و افزود: درخصوص تدوین برنامه راهبردی دانشگاه، تثبیت زمین طرح جامع و سایت جهتلو، طرح احداث مجتمع ورزشی دانشگاه، اجرای نظارت و ارزیابی درونی، ایجاد هیئت ممیزه مستقل، افتتاح یک طبقه از ساختمان هفده طبقه، بهره برداری از مرکز رشد دانشگاه، تخصیص گرنت و تبدیل وضعیت همکاران به همفکری و تشریک مساعی با اعضای هیئت علمی پرداخت.
رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه ضمن دعوت از اعضای هیئت علمی جهت جلب مشارکت حداکثری درانتخابات 96 گفت: برای اینکه بتوانیم انتخابات پرشوری داشته و با خرد جمعی مناسب ترین گزینه را برای اداره کشور انتخاب کنیم جامعه از ما انتظار دارد تا به عنوان قشر فرهیخته دانشگاهی در رابطه با ترغیب مجموعه های تحت مدیریت خود، در رابطه با ترغیب دانشجویان و در کل در مورد ترغیب مجموعه هایی که از ما حرف شنوی دارند برای شرکت جدی تر در انتخابات فعال باشیم. چرا که تاثیرگذاری اجتماعی از وظایف اساسی و مسئولیت های ما بوده و توسعه کشور و رفاه مجموعه دانشگاه وابسته به این انتخابات خواهد بود.
دکترعبدالهی شریف در پایان، توسعه شرکت های دانش بنیان، جذب اعتبار پژوهشی گرنت صنعتی از سوی اعضای هیئت علمی، مدیریت سبز را مورد اهمیت قرار داد و ابرازامیدواری کرد: با توجه به اینکه نگرش وزارت علوم به دانشگاه های نسل آینده دانشگاه هایی با شرکت های دانش بنیان توسعه یافته است، اعضای هیئت علمی نسبت به این موارد اهتمام جدی داشته باشند.
حجت الاسلام صادقی نیز دراین برنامه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، با گرامیداشت نام و یاد استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری گفت: فلسفه نامگذاری این روز به نام معلم و تقدیر از زحمات استادان پرتلاش و خدوم به خاطر روشنگری و آگاه سازی شهید مطهری (ره) بوده است. آن شهید بزرگوار در آن دوره حساس نقشی فعال و پررنگ در بالابردن شناخت جوانان و دانشجویان از معارف ناب اسلامی داشتند که معلمان و استادان دانشگاه باید با الگوبرداری از سیره شهید مطهری، با تمام توان در ادامه راه این شهید عالی‌قدر بکوشند تا به فضل خدای متعال در تعلیم و تربیت نسل آینده ساز میهن اسلامی روزبه روز توفیق بیشتری کسب کنند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه با اشاره به میلاد امام زمان (عج) و تبریک نیمه شعبان گفت: ظهور امام زمان (عج) برای برقراری عدالت است عدالتی که همه شعارش را میدهند اما در حکومت امام زمان عدالت هدف نیست بلکه عدالت زمینه و بستری است برای تربیت انسان، یعنی محیطی همراه با عدالت تا در آن انسانهای با کمال پرورش یابند.
حجت الاسلام صادقی درادامه گفت: در وصف امامان معصوم (ع) گفته شده است: «انتم ساسه العباد» شما سیاست مداران بندگان خدا هستید. سیاست اهل بیت بهترین روش معقول کشورداری و دین داری است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن تقدیر و تشکر از اعضای هیئت رئیسه درخصوص اداره دانشگاه و آرامشی که هست گفت: آرامش مجموعه با دور شدن حاشیه ها و افرادی که حاشیه دار هستند ایجاد می‌شود، لذا اگر این آرامش تداوم داشته باشد باعث رشد دانشگاه خواهد بود والا عقب گرد علمی خواهد بود.
حجت الاسلام صادقی درپایان ضمن نکوهیدن دید سیاسی و سیاست زدگی به علم و دانش، افزود: مقام معظم رهبری می فرمایند: «دانشگاه باید سیاسی باشد ولی نباید باشگاه احزاب باشد» فلذا دید سیاسی و سیاست زدگی به علم و دانش آفت است و باید از آن برحذر بود.
گفتنی است درپایان این برنامه، از اعضای هیئت علمی دانشگاه به مناسب روز بزرگداشت مقام معلم و مقام استاد با اهدا لوح و هدیه توسط هیئت رئیسه تجلیل شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۲۰

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام از رشد دو پله ای دانشگاه ایلام ازسوی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) خبرداد

دکترحسین مهدی‌زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام گفت: دانشگاه ایلام‌، درششمین رتبه‌بندی اعلام شده ازسوی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) درسال 95، با 2 پله ترقی نسبت به سال گذشته جایگاه 36 (سی و ششم) را در بین دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده که در این میان امتیاز دانشگاه درحوزه پژوهش و وجهه بین‌الملل از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمهدی زاده دراین خصوص گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام 159 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی در کشور را توسط 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات- امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد رتبه‌بندی قرارداده است که دراین میان به شاخص کیفیت پژوهش، به عنوان یکی ازمهم ترین ماموریت‌های دانشگاه‌ها توجه شده است.
وی با تاکید براینکه، در رتبه‌بندی سال جاری به مقالات پراستناد و داغ نسبت به دیگر مقالات و همچنین مجلاتی که در دسته‌های با کیفیت‌تر مانند دسته Q1 و یا Q2 قرارگرفته‌اند، وزن‌های بیشتری اختصاص داده شده است، خاطرنشان ساخت: امسال تولیدات علمی دانشگاه‌ها با نوع Article ، Not ، Review و Letter با ضریب بیشتری نسبت به دیگر انواع لحاظ شده‌اند. همچنین تعداد کتاب‌های تهیه شده اعضای هیئت علمی، تعداد قراردادهای دانشگاه‌ها و تعداد مقالات مشترک بین المللی از دیگر شاخص‌هایی هستند که درسال جاری در جمع شاخص‌های رتبه بندی ISC قرار گرفته‌اند.
دکترمهدی زاده گفت: با توجه به حضور دانشگاه‌های قدرتمند در کشور که دارای قدمت زیادبوده و از بودجه و اعتبارات بالا برخوردار بوده و دارای پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی متعدد می باشند و همچنین از نظر تعداد دانشجو و اعضای هیئت علمی وضعیت به مراتب بالاتری از دانشگاه ایلام دارند، این جایگاه را درخور توجه دانست و اظهار امیدواری کرد که با همت اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه ایلام، به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی به توان ضمن تثبیت موقعیت کنونی، رتبه دانشگاه در سال‌های آتی باز هم ارتقا یابد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۲۰

مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه پیام‌ نور همدان خبر داد شرکت دانشگاه پیام‌ نور همدان در مسابقات قهرمانی مناطق ورزشی ده‌گانه

مدیر تربیت بدنی دانشگاه‌ پیام نور استان همدان از شرکت اين دانشگاه در مسابقات قهرمانی مناطق ورزشی ده‌گانه خبر داد.

نرگس شکوهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: مسابقات قهرمانی مناطق ورزشی ده‌گانه در راستای کسب سهمیه چهاردهمین المپیاد در سال97 برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور استان در صورت کسب مقام اول یا دوم هر رشته در منطقه می‌تواند سهمیه المپیاد وزارت علوم در سال 97 را کسب کند، افزود: استان همدان تنها در بخش پسران در این مسابقات شرکت خواهد کرد.
مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه پیام‌ نور استان همدان خاطر نشان کرد: دانشگاه پیام‌ نور استان همدان در پنج رشته، بسکتبال پسران، تنیس روی میز پسران، بدمینتون پسران، و جودو پسران در این مسابقات شرکت خواهد کرد.
وی از شرکت دانشگاه پیام‌ نور استان همدان در مسابقات قهرمانی مناطق ورزشی ده‌گانه خبر داد و گفت: 21 استان در این مسابقات شرکت خواهند کرد که هر کدام در صورت کسب مقام، جواز حضور در المپیاد وزارت علوم در سال 97 را به دست خواهند آورد.
انتهای پیام/89048/ 20

۹۶/۰۲/۱۹
۰۷:۴۲

در نشست خبری رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی مطرح شد پذیرش مدرسان علمی کاربردی فقط از طریق فراخوان انجام می‌شود/ تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای حمایت دولت از دانشجویان بی‌بضاعت

نشست خبری دکتر محمد‌حسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درباره برنامه‌های این دانشگاه در سال 96 صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ‌محمد‌حسین امید در این نشست گفت: «پس از نام‌گذاری سال 96 از سوی مقام معظم رهبری به نام "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" ما در این دانشگاه وظیفه سنگینی را برای خود قائل شده‌ایم و باید انجام دهیم. مشکل اساسی کشور در حال حاضر مشکل بیکاری است و به همین دلیل بود که رهبری امسال را با این عنوان نام‌گذاری کردند. بدون تولید مسلما اشتغال شکل نمی‌گیرد و بدون نیروی شاغل هم تولید نمی‌تواند پایدار باشد. ما در بحث اشتغال فکر می‌کنیم تربیت نیروهای کارآفرین از رسالت‌های این دانشگاه است.»
رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی ادامه داد: «یکی از تکالیف آموزش عالی در برنامه ششم توسعه این است که دانشجویان مهارتی از 20 درصد در ابتدای برنامه به 30 درصد در انتهای آن برسند. اگر فکر کنیم که جمعیت دانشجویی کشور در پایان برنامه به 4 میلیون برسد و به این هدف کمی هم برسیم؛ بنابراین نیاز داریم تا در پایان برنامه 1میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم. نکته مهم این است که ما اکنون هم که در شروع برنامه هستیم آن عدد پیش‌بینی شده در ابتدای برنامه را نداریم در حالی که امروز باید 850 هزار دانشجوی مهارتی می‌داشتیم اما کمتر از عدد مصوب برنامه است. دانشجوی مهارتی دانشجویی است که دوره‌های فنی و حرفه‌ای را تمام کرده باشد و 70 درصد آموزش او عملی بوده باشد.»
جمعیت دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی در حال حاضر کمتر از 500 هزار دانشجو است
او افزود: ‌«عمدتا دو سوم دانشجویان مهارتی در دانشگاه علمی‌کاربردی تحصیل می‌کنند و حدود 20 درصد هم در فنی‌و‌حرفه‌ای و سایر زیرنظام‌های آموزشی هستند. در این دانشگاه اگر قرار بود 70 درصد نقش را ایفا کنیم، اکنون باید 650 هزار دانشجوی مهارتی می‌داشتیم، در حالی که الان جمعیت دانشجویی ما زیر 500 هزار نفر است.»
رسیدن به این هدف کمی که اتفاقا در راستای فرمایش مقام معظم رهبری هم است چگونه محقق می‌شود؟ این سوالی بود که امید درباره آن گفت:‌ «در سال 95 چیزی بالغ بر 1میلیون و 800 هزار فرصت تحصیلی در آموزش عالی وجود داشت که از این تعداد حدود 840 هزار مربوط به ظرفیتی بود که دانشگاه علمی‌کاربردی اعلام کرده بود. اما از طرف دیگر تعداد متقاضیان زیر 700 هزار دانشجو بودند، یعنی به ازای هر متقاضی 3 صندلی وجود داشت. در این دانشگاه نیز از 850 هزار دانشجویی که اعلام نیاز کرده بودیم فقط حدود 150 هزار دانشجو ثبت‌نام کردند.»
امید به اینکه چرا وضعیت این دانشگاه نسبت به بقیه در این موضوع بدتر بوده است نیز اشاره کرد و گفت:‌ «دانشگاه جامع علمی‌کاربردی دارای نظامی مهارتی است و در تمام دنیا آموزش کارشناسی پیوسته در این نوع دانشگاه‌ها وجود ندارد؛ همچنین هزینه‌ها در نظام مهارتی سنگین است و با اینکه همه دانشجوها شهریه‌پرداز هستند اولویت بالای آنها نیز آموزش مهارتی نیست. بیشترین ورودی دانشگاه علمی‌کاربردی از زیر‌نظام مهارتی آموزش و پرورش است و فارغ‌التحصیلان اکثرا از هنرستان‌های فنی‌و‌حرفه‌ای به سوی این دانشگاه می‌آیند. اما جدای از این چالش‌ها فکر می‌کنیم که نامگذاری امسال باعث شکوفایی این دانشگاه می‌شود و شرط آن این است که دانشگاه علمی‌کاربردی بتواند دانشجوی مهارتی آماده محیط کار تربیت کند.»
تحقق کامل ماموریت‌گرایی مراکز علمی کاربردی تا مهر امسال
به گفته امید در دو ماه اخیر دو تفاهم‌نامه این دانشگاه با منطقه پارس جنوبی و شرکت ماشین‌سازی اراک امضا شده است تا نیاز نیروی کار آنها از سوی این دانشگاه تامین شود و مقرر است همین روند مذاکره ادامه یابد و در همین هفته نیز این دانشگاه با استانداری کرمانشاه تفاهم‌نامه‌ای را امضا می‌کند.
او در ادامه گفت:‌ «تعداد کسانی که دوره‌های مهارتی را در این دانشگاه تمام کرده‌اند و اکنون شاغل هستند نسبت به سایر زیر نظام‌ها بیشتر است و این یک مزیت به حساب می‌آید. اگر ما بتوانیم شرایط لازم را برای تربیت مهارتی دانشجویان فراهم کنیم و رشته‌های جدید را توسعه دهیم و همچنین با شناسایی مشاغل، به اعتقاد من این تناقض قابل حل است.»
رئیس دانشگاه علمی کاربردی به وضعیت مراکز این دانشگاه نیز اشاره کرد و افزود:‌ «در حال حاضر از هزار مرکز علمی کاربردی در سراسر کشور، 900 مرکز فعال هستند. متاسفانه در گذشته این مراکز در محیط کار شکل نگرفتند و رشته‌ها ماموریت‌محور نبودند؛ اما ماموریت‌گرایی مراکز از سال 95 شروع شد و در مهر امسال این سیاست را تقریبا به طور کامل اجرایی می‌کنیم تا نقشی اساسی در موضوع اشتغال ایفا کنیم.»
"در دنیا بیش از 15 هزار شغل شناخته شده است ولی در کشور ما متاسفانه آمار دقیقی نیست، گفته می‌شود که تعداد آنها به سه هزار شغل می‌رسد. بنابراین شکاف عمیقی حدود 12 هزار شغل در این میان وجود دارد و ما باید این مشاغل را به 5 هزار شغل برسانیم"
برگزاری دوره‌های آموزش مهارتی دانشگاه علمی‌کاربردی در دستگاه‌های مختلف
امید گفت:‌ «در دنیا بیش از 15 هزار شغل شناخته شده است ولی در کشور ما متاسفانه آمار دقیقی نیست، گفته می‌شود که تعداد آنها به سه هزار شغل می‌رسد. بنابراین شکاف عمیقی حدود 12 هزار شغل در این میان وجود دارد و ما باید این مشاغل را به 5 هزار شغل برسانیم و بر‌اساس توانایی که در این دانشگاه وجود دارد به دولت هم پیشنهاد داده‌ایم. ما برای این مشاغل پودمان‌ها سرفصل‌ها و رشته تعریف می‌کنیم و دانشجویان را آماده محیط کار می‌کنیم، لازمه این کار شناسایی مناطق کشور بود که با شروع منطقه‌بندی در دانشگاه علمی کاربردی 9 منطقه شناسایی شدند که به آنها اختیاراتی داده شده است و در حال شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌های مناطق خود هستند و به این ترتیب این هدف را با رویکرد ماموریت‌گرایی و تعریف مشاغل جدید محقق می‌کنیم.»
او به مشکلات دوره‌های قبل این دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت:‌ «در مقاطعی توجه دانشگاه به تک درس‌ها و تک پودمان‌ها کم شده بود و مانند سایر زیر نظام‌ها مدرک‌گرایی در این دانشگاه هم رواج داشت. از 478 تک پودمان و تک درس موجود 159 مورد در نیمه دوم سال 95 به تصویب رسیده است و در آینده‌ای نزدیک نیز 59 تک درس دیگر هم در شورا به تصویب می‌رسد. بر اساس مشاغل جدید این پودمان‌ها تعریف می‌شوند و در مرحله بعد از این تک پودمان‌ها مقطع هم بیرون می‌آید و می‌توانیم به دانشجویان مدرک بدهیم. ما امیدواریم بتوانیم نیازهای دستگاه‌ها را برای آموزش‌های بین سطوح هم جبران کنیم تا آموزش مهارتی برای دستگاه‌های مختلف اجرا شود.»
دانش‌نامه مهارتی و کتاب مشاغل تهیه می‌شود
صلاحیت حرفه‌ای یکی دیگر از برنامه‌های این دانشگاه است که امید درباره آن گفت: «در دنیای امروز اشتغال صرفا بر‌اساس مدرک نیست، فرد باید گواهی‌هایی داشته باشد، به این معنی که برای فلان شغل صلاحیت مورد نظر را دارد. این صلاحیت هنوز در کشور ما نیست. صلاحیت حرفه‌ای دارای دو بخش آموزش عالی و مهارت‌های قبل از آموزش عالی است که در آیین‌نامه قبلی دولت بخشی از این نظام به وزارت کار و بخشی هم که به آموزشی عالی محول شده بود بلاتکلیف مانده بود، که ما به وزارت علوم و ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهاد دادیم که با توجه به اینکه امسال سال اشتغال است نظام صلاحیت حرفه‌ای هم مستقر شود هر چند که این کار به سادگی نیست و نیاز به پیش ‌فرض‌های زیادی دارد.»
به گفته رئیس دانشگاه علمی کاربردی 18 مهر امسال سالگرد بیست و پنجمین سال راه‌اندازی این دانشگاه است که برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه از مهم‌ترین برنامه‌های این روز است. امید از نهایی‌شدن توافق‌نامه اولیه دانشنامه مهارتی و کتاب مشاغل در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت:‌ «امیدواریم مهارت‌آموزی در این کشور به یک ارزش تبدیل شود. متاسفانه خیلی از مراکز ما که قوی هم هستند ظرفیت‌های خالی دارند و مراکزی که دوره‌های نظری برگزار می‌کنند ظرفیت‌شان پر شده است. در سال‌های قبل 70 هزار مجوز برای تدریس در این دانشگاه صادر شده است، در حالی که افراد صلاحیت تدریس در آن رشته‌ها را نداشتند. کار مهمی که امسال انجام شده اعلام فراخوان برای پذیرش مدرس بود که در این فراخوان 42 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند، در استان‌هایی که تعداد ثبت‌نام کنندگان بیشتر از نیاز باشد، آزمون برگزار می‌شود و واحدهای استانی به صورت مصاحبه حضوری نیز افراد را ارزیابی می‌کنند و در نهایت از 42 هزار نفر 9 هزار نفر را پذیرش می‌کنیم و به آنها کارت شناسایی داده می‌شود تا بتوانند از امتیازات دانشگاه و نیز تسهیلات و ... استفاده کنند.»
توجه بیشتر دانشگاه جامع‌ علمی‌کاربردی به حوزه فرهنگ و هنر
او همچنین از اتمام سطح‌بندی مراکز علمی کاربردی خبر داد و گفت:‌ «این سطح‌بندی با اینکه تمام شده اما هنوز اعلام نشده است، چون در سطح‌بندی قبلی مراکزی که دارای سطح مطلوب بودند، زیاد نبودند و دوباره این کار را انجام داده‌ایم و چون تصمیمات مهم و همه کارهای دانشگاه از قبیل اعطای رشته و ... بر‌اساس این طرح انجام می‌شود بعد از بررسی‌های دقیق‌تر اعلام می‌شود.»
او افزود: «در بودجه امسال تسهیلات ارزی و ریالی برای دانشگاه علمی‌کاربردی در نظر گرفته شده و بر‌اساس نتایج سطح‌بندی بین مراکز تقسیم می‌شود اما نکته مهم آن این است که این تسهیلات فقط به بخش فناوری داده می‌شود و در بخش آموزش دانشگاه چیزی توزیع نمی‌شود. همچنین تفاهم‌مامه‌ای در حال امضا با وزارت علوم داریم که سهولت بیشتری برای ایجاد مراکز رشد این دانشگاه در نظر بگیرند.»
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در پایان گفت:‌ «صنعت، کشاورزی، خدمات اجتماعی و مدیریت و فرهنگ و هنر 4 حوزه دانشگاه علمی کاربردی هستند. کمترین دانشجوی ما در حوزه فرهنگ و هنر است که در کل تاریخ این دانشگاه رشته‌های این حوزه 21 درصد کل رشته‌های دانشگاه را تشکیل دادند، اما با تلاش‌هایی که در این زمینه انجام دادیم در نیمه دوم سال 95 از 159 تک پودمان و تک درس که تعریف شد 95 مورد مربوط به حوزه فرهنگ و هنر بود و نیز علی‌رغم سخت‌گیری‌ها برای اعطای مجوز و راه‌اندازی مراکز در حوزه فرهنگ و هنر آسان می‌گیریم. همچنین برنامه‌ای را قبلا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دنبال کردیم که به نتیجه نرسید و مطمئنا امسال هم آن را با جدیت دنبال می‌کنیم تا دولت بخشی از دانشجویان این دانشگاه را مورد حمایت قرار داده و به آن‌ها کمک هزینه تحصیل بدهد. قصد ما این است تا این هدف در بودجه سال 97 گنجانده شود و در صورت تحقق فقط به بعضی از مراکز در مناطقی خاص داده می‌شود.»

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۲۸

رئیس دانشگاه خبر داد: پرداخت حق التدریس مدرسان علمی کاربردی اصلاح می شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پرداخت حق التدریس مدرسان این دانشگاه اصلاح می شود و به مدرسان بر اساس سابقه کاری تسهیلاتی ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین امید صبح امروز در نشست خبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار مجوز تدریس در این دانشگاه صادر شده است که بسیاری از این مجوزها صلاحیت حرفه ای لازم را ندارد.
وی افزود: در سال ۹۵ برای اولین بار جذب مدرس در این دانشگاه به صورت فراخوان انجام شد و حدود ۴۲ هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: در استان هایی که متقاضیان فراخوان جذب به عنوان مدرس به سه برابر نیاز ثبت نام کرده باشند آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای افراد بررسی خواهد شد.
امید اظهار داشت: پیش بینی می شود در این فراخوان ۹ هزار نفر پذیرفته شوند که بیشترین آمار مربوط به استان تهران است.
وی عنوان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می شوند کارت شناسایی داده می شود که بر اساس این کارت این افراد می توانند از تسهیلات استفاده کنند.
امید خاطرنشان کرد: به طور مثال مدرسانی در این دانشگاه فعالیت می کنند که دارای ۲۵ سال سابقه تدریس هستند اما میزان دستمزد این افراد با مدرسان جدید یکسان است بنابراین برنامه داریم پرداخت حق التدیس مدرسان دانشگاه را اصلاح کنیم.
وی گفت:تا پایان سال جاری نیز دانشگاه فراخوان جدیدی برای جذب مدرس اعلام خواهد کرد.
هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، بلکه زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.
امید اضافه کرد: فعالیت این دو دانشگاه با یکدیگر متفاوت است اما برای اینکه برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است.
وی گفت: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.
بیش از ۸۰ رشته محل دانشگاه اصلاح می شود
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از ۸۰ درصد رشته/محل های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته ۲۰ درصد رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
امید عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی
وی با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.
امید تاکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه اطلاعات مربوط به سال های ۹۶-۹۵  مراکز مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: مراکزی که حد نصاب امتیاز را کسب نکرده باشند حذف، مراکزی که در مرتبه ضعیف قرار گرفته باشند به آنها فرصت داده خواهد شد تا ارتقا یابند و به مراکز قوی نیز تسهیلات ارائه می دهیم.
برنامه دانشگاه علمی کاربردی برای استان های محروم
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که بیشتر برنامه داریم این موضوع برای دانشجویان مناطق محروم باشد.
امید گفت:برای قانون بودجه سال ۹۷ به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.
وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می شود.
برخی مراکز دانشگاه ماموریت گرا نیستند
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در گذشته برخی از مراکز این دانشگاه براساس محیط واقعی اشتغال شکل نگرفته اند و ماموریت گرا نبوده اند.
امید عنوان کرد: از سال ۹۵ موضوع ماموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت بنابراین در رشته های غیر مرتبط به مراکز دانشجو داده نمی شود.
وی اظهار داشت: در سال ۹۶ نیز سیاست ماموریت گرایی مراکز دانشگاه به طور کامل اجرایی خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در آیین نامه مصوب دولت بخشی از صلاحیت حرفه ای به وزارت کار و بخشی نیز به وزارت علوم اعطا شده است که به پیشنهاد دانشگاه فعالیت های مربوط به وزارت علوم از سوی این دانشگاه انجام می شود.
برنامه ریزی برای ظرفیت خالی دانشگاه علمی کاربردی
امید با بیان اینکه بخشی از صندلی های مراکز این دانشگاه خالی است، گفت: در سال گذشته این دانشگاه ۸۰۰ هزار ظرفیت داشت که تنها ۱۵۰ هزار نفر متقاضی پذیرش در این دانشگاه بودند.
وی اضافه کرد: با قرار گرفتن دانشگاه در ماموریت اصلی خود و راه اندازی دوره های پودمانی مورد نیاز صنعت و جامعه می توانیم جذب دانشجویان در دانشگاه را افزایش دهیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۴۶

غربالگری مدرسان فعلی تا پایان سال تحصیلی 97/ ارایه تسهیلات ویژه به مدرسان پس از فرخوان

رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت: فراخوان برای جذب مدرسان سالی یک بار انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی صبح امروز در نشست خبری که در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علمی و کاربردی اظهار داشت: امسال بوسیله رهبری معظم سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده است و ما در این دانشگاه وظیفه سنگینی داریم تا مشکل اساسی کشور یعنی بیکاری را حل کنیم.
 
وی بیان کرد: بدون تولید اشتغال شکل نمی‌گیرد و بدون تربیت نیروی ماهر تولید پایدار و رقابتی شکل نمی‌گیرد.
 
وی ادامه داد: بخشی از وظایف ما تربیت نیروهایی است که شغل پایدار را ایجاد و یکی از برنامه دانشگاه بر طبق برنامه ششم این بوده که میزان دانشجویان مهارتی از ۲۰ به ۳۰ درصد افزایش یابد که براساس ان در پایان سال ۱۴۰۰ باید یک میلیون ۲۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور تحصیل کنند که سهم دانشگاه علمی کاربردی بیش از ۸۵۰ هزار نفر است.
امید تاکید کرد: جمعیت دانشجویی کشور کاهش یافته، ولی بر طبق برنامه تعداد دانشجویان مهارتی باید افزایش پیدا کند که در حال حاضر تعداد دانشجویان ما در حدود ۵۰۰ هزار نفر است.
وی عنوان کرد: جداول بر اساس سال‌های ۹۴ و ۹۵ بوده و نیازمند اصلاحاتی داشت که با شروع سال این کار در حال انجام است.
وی با بیان اینکه دوره‌های مهارتی ۷۰ درصد اموزش اش مهارتی است، افزود: دو سوم دانشجویلن مهارتی در این دانشگاه و ۲۰ درصد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مجموعه زیر نظام‌های اموزشی مشغول به تحصیل هستند.
امید ادامه داد: در سال جدید یک میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت شغلی در آموزش عالی وجود داشت که از این تعداد ۸۴۰ هزار نفر ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی بود، اما تعداد متقاضیان واقعی آموزش عالی زیر ۷۰۰ هزار نفر بود و این به این معنی است که به ازای هر نفر سه شانس وجود داشت.
 
 وی تصریح کرد: بیشترین ورودی این دانشگاه از مراکز فنی و حرفه‌ای و کاردانش بود که در نظام جدید دیگر دانش آموزان پس از اخذ دیپلم مجبورند که دوره‌های پیش دانشگاهی را نیز بگذرانند.
امید تاکید کرد: در راستای تربیت دانشجوی مهارتی دانشگاه علمی کاربردی با دو منطقه پارس جنوبی و یک شرکت ماشین سازی تفاهم نامه‌ای به امضا رسیده است و همچنین تفاهم نامه‌هایی با بقیه مراکز صنعتی دارد و در این این هفته یک تفاهم نامه‌ای نیز با استانداری کرمانشاه به امضا می‌رسد.
وی ادامه داد: این دانشگاه فارغ التحصیلانش نسبت به سایر زیرنظام‌ها سرکار می‌روند و حتی نسبت به دانش آموختگان نظری می‌توانند کارآفرین‌تر باشند.
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی رشته‌های مورد نیاز کشور را توسعه می‌دهد، افزود: این دانشگاه در حدود ۱۰۰۰ مرکز دارد که از این تعداد ۹۰۰ مرکز فعال است و برخی از مراکز در سال گذشته به دلیل ماموریت گرا نبودن رشته‌هایشان و جذب دانشجو در خارج از فعالیت شان مجوز‌های آن‌ها گرفته شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: در استان هایی که متقاضیان فراخوان جذب به عنوان مدرس به سه برابر نیاز ثبت نام کرده باشند آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای افراد بررسی خواهد شد.
وی تاکید کرد: از مهر ماه ۹۵ کار ماموریت گرا کردن مراکز شروع آغاز شده و به آن‌هایی که خارج از حوزه کاریشان دانشجو گرفته‌اند ضریب جذب دانشجو صفر شده است.
امید ادامه داد: مراکز در راستای ماموریت و تخصص‌شان می‌توانند دانشجو جذب کنند و این کار در شهریور ماه امسال نیز انجام می‌شود.
 
وی عنوان کرد: در دنیا ۱۵ هزار شغل شناخته شده، ولی در کشورمان حداکثر سه هزار شغل وجود دارد که با کمک کارشناسان در حال رسیدن به ۵ هزار شغل است و با توجه به این که فاصله کشورمان با دنیا در تعداد شغل در حدود ۱۲ هزار شغل می‌باشد باید به کمک دستگاه‌های مختلف مشاغل مورد نیاز در سراسر کشور شناسایی می‌شوند.
امید ادامه داد: با مصوبه شورا، دانشگاه علمی کاربردی به ۹ منطقه تقسیم و تفویض اختیار به آن‌ها داده شده است و ظرفیت‌های جدید هر منطقه شناسایی و بر اساس مشاغل دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند. 
 
وی افزود: با شناسایی ظرفیت مناطق مختلف برای مشاغل جدید دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند و این موضوع سبب رفع مسئله اشتغال می‌شود و در همین راستا دانشگاه جامع علمی‌کاربردی بحث تک‌درس‌ها و پودمان‌ها را در شورای اقتصاد مقاومتی مطرح کرده است و در آن توجه ویژه‌ای به تک‌درس‌ها شده است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی در برهه‌ای از زمان به مدرک‌گرایی روی آورده بود، گفت: در حال حاضر ۴۷۸ تک‌درس و تک‌پودمان در این دانشگاه وجود دارد که از ان تعداد ۱۵۹ مرکز در نیمه دوم سال ۹۵ به تصویب شورا رسیده و ۵۹ عدد در گروه‌های مختلف تأیید شده است و همچنین قرار است ۲۱۸ مرکز تک‌درس و تک‌پودمان جدید تعریف کنیم.
امید عنوان کرد: دستورالعمل شناسایی مشاغل جدید در هر منطقه به مراکز ابلاغ شده است و بر اساس آن‌ها تک‌درس و پودمان‌ها نیز شناسایی و اجرایی می‌شود که خیلی از این مراکز به صورت بین رشته‌ای است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه آموزش‌های تکمیلی و بین‌سطوح در این دانشگاه ایجاد می‌شود، تصریح کرد: در دنیای پیشرفته امروزی اشتغال صرفاً بر اساس مدرک نبوده و فرد باید برای انجام شغل و یا کارآفرینی گواهی‌های شغلی مرتبط را داشته باشد و این همان بحث صلاحیت حرفه‌ای است که متأسفانه تا به امروز در کشورمان وجود ندارد.
وی ادامه داد: بحث صلاحیت‌های حرفه‌ای به مجموعه آموزش عالی و مهارت‌های قبل از آموزش عالی محسوب می‌شود که آیین‌نامه‌اش قسمتی مربوط به وزارت رفاه و بخشی به وزارت علوم مربوط می‌شود. 
وی عنوان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.
هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، بلکه زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.
امید اضافه کرد: فعالیت این دو دانشگاه با یکدیگر متفاوت است اما برای اینکه برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است.
وی گفت: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.
بیش از ۸۰ رشته محل دانشگاه اصلاح می شود
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از ۸۰ درصد رشته/محل های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته ۲۰ درصد رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
امید عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی
وی با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.
امید تاکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه اطلاعات مربوط به سال های ۹۶-۹۵  مراکز مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: مراکزی که حد نصاب امتیاز را کسب نکرده باشند حذف، مراکزی که در مرتبه ضعیف قرار گرفته باشند به آنها فرصت داده خواهد شد تا ارتقا یابند و به مراکز قوی نیز تسهیلات ارائه می دهیم.
برنامه دانشگاه علمی کاربردی برای استان های محروم
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که بیشتر برنامه داریم این موضوع برای دانشجویان مناطق محروم باشد.
امید گفت:برای قانون بودجه سال ۹۷ به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.
وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می شود.
برخی مراکز دانشگاه ماموریت گرا نیستند
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در گذشته برخی از مراکز این دانشگاه براساس محیط واقعی اشتغال شکل نگرفته اند و ماموریت گرا نبوده اند.
امید عنوان کرد: از سال ۹۵ موضوع ماموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت بنابراین در رشته های غیر مرتبط به مراکز دانشجو داده نمی شود.
وی اظهار داشت: در سال ۹۶ نیز سیاست ماموریت گرایی مراکز دانشگاه به طور کامل اجرایی خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در آیین نامه مصوب دولت بخشی از صلاحیت حرفه ای به وزارت کار و بخشی نیز به وزارت علوم اعطا شده است که به پیشنهاد دانشگاه فعالیت های مربوط به وزارت علوم از سوی این دانشگاه انجام می شود.
برنامه ریزی برای ظرفیت خالی دانشگاه علمی کاربردی
امید با بیان اینکه بخشی از صندلی های مراکز این دانشگاه خالی است، گفت: در سال گذشته این دانشگاه ۸۰۰ هزار ظرفیت داشت که تنها ۱۵۰ هزار نفر متقاضی پذیرش در این دانشگاه بودند.
وی اضافه کرد: با قرار گرفتن دانشگاه در ماموریت اصلی خود و راه اندازی دوره های پودمانی مورد نیاز صنعت و جامعه می توانیم جذب دانشجویان در دانشگاه را افزایش دهیم.
 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۲:۵۰

پرداخت حق التدریس مدرسان علمی کاربردی اصلاح می شود/ بیش از ۸۰ رشته محل دانشگاه اصلاح می‌شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پرداخت حق التدریس مدرسان این دانشگاه اصلاح می شود و به مدرسان بر اساس سابقه کاری تسهیلاتی ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی صبح امروز در نشست خبری که در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علمی و کاربردی اظهار داشت: امسال بوسیله رهبری معظم سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده است و ما در این دانشگاه وظیفه سنگینی داریم تا مشکل اساسی کشور یعنی بیکاری را حل کنیم.
 
وی بیان کرد: بدون تولید اشتغال شکل نمی‌گیرد و بدون تربیت نیروی ماهر تولید پایدار و رقابتی شکل نمی‌گیرد.
 
وی ادامه داد: بخشی از وظایف ما تربیت نیروهایی است که شغل پایدار را ایجاد و یکی از برنامه دانشگاه بر طبق برنامه ششم این بوده که میزان دانشجویان مهارتی از ۲۰ به ۳۰ درصد افزایش یابد که براساس ان در پایان سال ۱۴۰۰ باید یک میلیون ۲۰۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور تحصیل کنند که سهم دانشگاه علمی کاربردی بیش از ۸۵۰ هزار نفر است.
امید تاکید کرد: جمعیت دانشجویی کشور کاهش یافته، ولی بر طبق برنامه تعداد دانشجویان مهارتی باید افزایش پیدا کند که در حال حاضر تعداد دانشجویان ما در حدود ۵۰۰ هزار نفر است.
وی عنوان کرد: جداول بر اساس سال‌های ۹۴ و ۹۵ بوده و نیازمند اصلاحاتی داشت که با شروع سال این کار در حال انجام است.
وی با بیان اینکه دوره‌های مهارتی ۷۰ درصد اموزش اش مهارتی است، افزود: دو سوم دانشجویلن مهارتی در این دانشگاه و ۲۰ درصد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مجموعه زیر نظام‌های اموزشی مشغول به تحصیل هستند.
امید ادامه داد: در سال جدید یک میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت شغلی در آموزش عالی وجود داشت که از این تعداد ۸۴۰ هزار نفر ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی بود، اما تعداد متقاضیان واقعی آموزش عالی زیر ۷۰۰ هزار نفر بود و این به این معنی است که به ازای هر نفر سه شانس وجود داشت.
 
 وی تصریح کرد: بیشترین ورودی این دانشگاه از مراکز فنی و حرفه‌ای و کاردانش بود که در نظام جدید دیگر دانش آموزان پس از اخذ دیپلم مجبورند که دوره‌های پیش دانشگاهی را نیز بگذرانند.
امید تاکید کرد: در راستای تربیت دانشجوی مهارتی دانشگاه علمی کاربردی با دو منطقه پارس جنوبی و یک شرکت ماشین سازی تفاهم نامه‌ای به امضا رسیده است و همچنین تفاهم نامه‌هایی با بقیه مراکز صنعتی دارد و در این این هفته یک تفاهم نامه‌ای نیز با استانداری کرمانشاه به امضا می‌رسد.
وی ادامه داد: این دانشگاه فارغ التحصیلانش نسبت به سایر زیرنظام‌ها سرکار می‌روند و حتی نسبت به دانش آموختگان نظری می‌توانند کارآفرین‌تر باشند.
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی رشته‌های مورد نیاز کشور را توسعه می‌دهد، افزود: این دانشگاه در حدود ۱۰۰۰ مرکز دارد که از این تعداد ۹۰۰ مرکز فعال است و برخی از مراکز در سال گذشته به دلیل ماموریت گرا نبودن رشته‌هایشان و جذب دانشجو در خارج از فعالیت شان مجوز‌های آن‌ها گرفته شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: در استان هایی که متقاضیان فراخوان جذب مدرس  بوده  سه برابر نیاز ثبت نام کرده اند آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای  و سوابق تحصیلی افراد بررسی می شود.
امید ادامه داد: مراکز در راستای ماموریت و تخصص‌شان می‌توانند دانشجو جذب کنند و این کار در شهریور ماه امسال نیز انجام می‌شود.
 
وی عنوان کرد: در دنیا ۱۵ هزار شغل شناخته شده، ولی در کشورمان حداکثر سه هزار شغل وجود دارد که با کمک کارشناسان در حال رسیدن به ۵ هزار شغل است و با توجه به این که فاصله کشورمان با دنیا در تعداد شغل در حدود ۱۲ هزار شغل می‌باشد باید به کمک دستگاه‌های مختلف مشاغل مورد نیاز در سراسر کشور شناسایی می‌شوند.
امید ادامه داد: با مصوبه شورا، دانشگاه علمی کاربردی به ۹ منطقه تقسیم و تفویض اختیار به آن‌ها داده شده است و ظرفیت‌های جدید هر منطقه شناسایی و بر اساس مشاغل دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند. 
 
وی افزود: با شناسایی ظرفیت مناطق مختلف برای مشاغل جدید دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند و این موضوع سبب رفع مسئله اشتغال می‌شود و در همین راستا دانشگاه جامع علمی‌کاربردی بحث تک‌درس‌ها و پودمان‌ها را در شورای اقتصاد مقاومتی مطرح کرده است و در آن توجه ویژه‌ای به تک‌درس‌ها شده است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی در برهه‌ای از زمان به مدرک‌گرایی روی آورده بود، گفت: در حال حاضر ۴۷۸ تک‌درس و تک‌پودمان در این دانشگاه وجود دارد که از ان تعداد ۱۵۹ مرکز در نیمه دوم سال ۹۵ به تصویب شورا رسیده و ۵۹ عدد در گروه‌های مختلف تأیید شده است و همچنین قرار است ۲۱۸ مرکز تک‌درس و تک‌پودمان جدید تعریف کنیم.
امید عنوان کرد: دستورالعمل شناسایی مشاغل جدید در هر منطقه به مراکز ابلاغ شده است و بر اساس آن‌ها تک‌درس و پودمان‌ها نیز شناسایی و اجرایی می‌شود که خیلی از این مراکز به صورت بین رشته‌ای است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه آموزش‌های تکمیلی و بین‌سطوح در این دانشگاه ایجاد می‌شود، تصریح کرد: در دنیای پیشرفته امروزی اشتغال صرفاً بر اساس مدرک نبوده و فرد باید برای انجام شغل و یا کارآفرینی گواهی‌های شغلی مرتبط را داشته باشد و این همان بحث صلاحیت حرفه‌ای است که متأسفانه تا به امروز در کشورمان وجود ندارد.
وی ادامه داد: بحث صلاحیت‌های حرفه‌ای به مجموعه آموزش عالی و مهارت‌های قبل از آموزش عالی محسوب می‌شود که آیین‌نامه‌اش قسمتی مربوط به وزارت رفاه و بخشی به وزارت علوم مربوط می‌شود. 
وی عنوان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.
هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، بلکه زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.
امید اضافه کرد: فعالیت این دو دانشگاه با یکدیگر متفاوت بوده ولی برای اینکه برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است.
وی گفت: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.
بیش از ۸۰ رشته محل دانشگاه اصلاح می شود
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از ۸۰ درصد رشته/محل های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته ۲۰ درصد رشته/محل های خارج از ماموریت کاری شان  حذف شد.
امید عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی
وی با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.
امید تاکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه اطلاعات مربوط به سال های ۹۶-۹۵  مراکز مورد بررسی قرار می گیرد.
برنامه دانشگاه علمی کاربردی برای استان های محروم
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که این مسئله برای دانشجویان مناطق محروم است.
امید گفت:برای قانون بودجه سال ۹۷ به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.
وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می شود.
برخی مراکز دانشگاه ماموریت گرا نیستند
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در گذشته برخی از مراکز این دانشگاه براساس محیط واقعی اشتغال شکل نگرفته اند و ماموریت گرا نبوده اند.
وی اظهار داشت: در سال ۹۶ نیز سیاست ماموریت گرایی مراکز دانشگاه به طور کامل اجرایی خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در آیین نامه مصوب دولت بخشی از صلاحیت حرفه ای به وزارت کار و بخشی نیز به وزارت علوم اعطا شده است که به پیشنهاد دانشگاه فعالیت های مربوط به وزارت علوم از سوی این دانشگاه انجام می شود.
وی اضافه کرد: با قرار گرفتن دانشگاه در ماموریت اصلی خود و راه اندازی دوره های پودمانی مورد نیاز صنعت و جامعه می توانیم جذب دانشجویان در دانشگاه را افزایش دهیم.
 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۲:۵۰

هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است/ حذف ۲۰ درصد از رشته‌محل‌های غیرمرتبط در سال گذشته

رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی گفت: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، البته زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در نشست خبری با بیان اینکه در سال 95 برای اولین بار جذب مدرس در این دانشگاه به صورت فراخوان انجام شد و حدود 42 هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند، گفت: در حال حاضر بیش از 70 هزار مجوز تدریس در این دانشگاه صادر شده است که بسیاری از این مجوزها صلاحیت حرفه ای لازم را ندارد.
وی افزود: در استان‌هایی که متقاضیان فراخوان جذب به عنوان مدرس به سه برابر نیاز ثبت نام کرده باشند آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه‌ای افراد بررسی خواهد شد و پیش بینی می‌شود در این فراخوان 9 هزار نفر پذیرفته شوند که بیشترین آمار مربوط به استان تهران است.
وی عنوان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی 97-96 ارزیابی می‌شوند و صلاحیت‌های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می‌شوند کارت شناسایی داده می‌شود که بر اساس این کارت این افراد می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند.
وی افزود: به طور مثال مدرسانی در این دانشگاه فعالیت می کنند که دارای 25 سال سابقه تدریس هستند اما میزان دستمزد این افراد با مدرسان جدید یکسان است بنابراین برنامه داریم پرداخت حق التدیس مدرسان دانشگاه را اصلاح کنیم و تا پایان سال جاری نیز دانشگاه فراخوان جدیدی برای جذب مدرس اعلام خواهد کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است، بلکه زمانی موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.
امید اضافه کرد: فعالیت این دو دانشگاه با یکدیگر متفاوت است اما برای اینکه برخی از برنامه‌های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است.
وی گفت: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از 80 درصد رشته‌محل‌های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته 20 درصد رشته‌محل‌های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد، در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته‌محل‌های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
وی همچنین با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد. مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.
امید تاکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه اطلاعات مربوط به سال‌های 96-95  مراکز مورد بررسی قرار می‌گیرد. مراکزی که حد نصاب امتیاز را کسب نکرده باشند حذف، مراکزی که در مرتبه ضعیف قرار گرفته باشند به آنها فرصت داده خواهد شد تا ارتقا یابند و به مراکز قوی نیز تسهیلات ارائه می‌دهیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که بیشتر برنامه داریم این موضوع برای دانشجویان مناطق محروم باشد.
امید گفت: برای قانون بودجه سال 97 به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود 30 درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.
وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته‌های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می‌شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در گذشته برخی از مراکز این دانشگاه براساس محیط واقعی اشتغال شکل نگرفته‌اند و ماموریت گرا نبوده‌اند.
امید عنوان کرد: از سال 95 موضوع ماموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت بنابراین در رشته های غیر مرتبط به مراکز دانشجو داده نمی شود.
وی اظهار داشت: در سال 96 نیز سیاست ماموریت گرایی مراکز دانشگاه به طور کامل اجرایی خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در آیین نامه مصوب دولت بخشی از صلاحیت حرفه ای به وزارت کار و بخشی نیز به وزارت علوم اعطا شده است که به پیشنهاد دانشگاه فعالیت‌های مربوط به وزارت علوم از سوی این دانشگاه انجام می‌شود.
امید با بیان اینکه بخشی از صندلی‌های مراکز این دانشگاه خالی است، گفت: در سال گذشته این دانشگاه 800 هزار ظرفیت داشت که تنها 150 هزار نفر متقاضی پذیرش در این دانشگاه بودند.
وی اضافه کرد: با قرار گرفتن دانشگاه در ماموریت اصلی خود و راه اندازی دوره‌های پودمانی مورد نیاز صنعت و جامعه می‌توانیم جذب دانشجویان در دانشگاه را افزایش دهیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۵۰

رئیس دانشگاه علمی کاربردی: بسیاری از مدرسان دانشگاه علمی کاربردی صلاحیت حرفه ای لازم را ندارند

دانش پور- رئیس دانشگاه علمی کاربردی با بیان این که در این دانشگاه بیش از 70 هزار مجوز تدریس صادر شده است و بسیاری از این مدرسان صلاحیت حرفه ای لازم را برای تدریس در آن رشته خاص نداشتند، گفت: مدرسان فعلی دانشگاه علمی کاربردی تا پایان سال تحصیلی 97-96 ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آن ها بازنگری خواهد شد و کسانی که به آن ها کارت شناسایی جدید داده می شود، مسیر جذب را طی می کنند.
محمدحسین امید، روز گذشته در نشستی خبری با بیان این مطلب گفت: در سال 95 برای جذب مدرس در این دانشگاه فراخوان دادیم و حدود 42 هزار نفر ثبت نام کردند که بر اساس برنامه ریزی ها به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می شوند کارت شناسایی داده می شود و تا پایان امسال نیز دانشگاه فراخوان جدیدی برای جذب مدرس خواهد داشت.
وی درباره ارزیابی صلاحیت عملی، علمی و عمومی مدرسان کنونی این دانشگاه اظهار کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی 97-96 ارزیابی می شوند و صلاحیت های آن ها بازنگری می شود.رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین با رد ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی اظهار کرد: از آن جا که برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشت ، موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر طرح آمایش آموزش عالی است و در این زمینه ستادی در وزارت علوم تصمیم گیری خواهد کرد. امید با اعلام اصلاح بیش از 80 درصد از رشته – محل های دانشگاه علمی کاربردی، از ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی خبر داد و گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد.
به گفته وی مراکزی که حد نصاب امتیاز را کسب نکرده باشند حذف می شوند ، به مراکزی که در مرتبه ضعیف قرار دارند فرصت داده می شود و به مراکز قوی تسهیلات ارائه می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد: برای قانون بودجه سال 97 به دولت پیشنهاد کردیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود 30 درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود و هدف گذاری ما اعمال این پیشنهاد برای مناطق محروم است. امید همچنین با بیان این که تا پایان برنامه ششم توسعه باید تعداد دانشجویان مهارتی کشور به 1200 نفر افزایش یابد، گفت: متاسفانه هنوز در عرصه تربیت دانشجویان مهارتی کارنامه قابل قبولی نداریم.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۰:۰۲

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد؛ هیچ گاه ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است

دکتر محمد حسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: هیچگاه موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است بلکه موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.

دکتر محمد حسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: هیچگاه موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است بلکه موضوع تجمیع مدیریتی این دو دانشگاه مطرح شده بود.
به گزارش تحریرنو ؛ محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی صبح امروز در نشست خبری که در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علمی و کاربردی اظهار داشت:موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی با توجه به فعالیت های متفاوتی که دارند مطرح نیست هرچند که برخی از برنامه های این دو دانشگاه با یکدیگر همپوشانی داشتند و در زمانی موضوع ادغام مدیریت این دو دانشگاه مطرح شد اما اکنون تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر طرح آمایش آموزش عالی است.
وی افزود: در طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی و بهبود کیفیت مطرح شده اما اسم هیچ دانشگاهی عنوان نشده بنابراین طبق این طرح اختیارات برای اصلاح به وزارتخانه های علوم و بهداشت واگذار شده و ستادی در وزارت علوم در این زمینه تصمیم گیری می کند.
دکتر امید با اشاره به شعار امسال و مشکل بیکاری در کشور هم گفت: امسال بوسیله رهبری معظم سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده است و ما در این دانشگاه وظیفه سنگینی داریم تا مشکل اساسی کشور یعنی بیکاری را حل کنیم.
وی بیان کرد: بدون تولید اشتغال شکل نمی‌گیرد و بدون تربیت نیروی ماهر تولید پایدار و رقابتی شکل نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: بخشی از وظایف ما تربیت نیروهایی است که شغل پایدار را ایجاد و یکی از برنامه دانشگاه بر طبق برنامه ششم این بوده که میزان دانشجویان مهارتی از 20 به 30 درصد افزایش یابد که براساس ان در پایان سال 1400 باید یک میلیون 200 هزار دانشجوی مهارتی در کشور تحصیل کنند که سهم دانشگاه علمی کاربردی بیش از 850 هزار نفر است.
امید تاکید کرد: در حال حاضر جمعیت دانشجویی کشور کاهش یافته ولی بر طبق برنامه تعداد دانشجویان مهارتی باید افزایش پیدا کند که در حال حاضر تعداد دانشجویان ما در حدود 500 هزار نفر است.
وی افزود: دو سوم دانشجویان مهارتی در این دانشگاه و 20 درصد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مجموعه زیر نظام‌های آموزشی مشغول به تحصیل هستند و در سال جدید یک میلیون و 800 هزار فرصت شغلی در آموزش عالی وجود خواهد داشت که از این تعداد 840 هزار نفر ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی بود، اما تعداد متقاضیان واقعی آموزش عالی زیر 700 هزار نفر بود و این به این معنی است که به ازای هر نفر سه شانس وجود داشت.
وی تصریح کرد: بیشترین ورودی این دانشگاه از مراکز فنی و حرفه‌ای و کاردانش بود که در نظام جدید دیگر دانش آموزان پس از اخذ دیپلم مجبورند که دوره‌های پیش دانشگاهی را نیز بگذرانند.
امید تاکید کرد: در راستای تربیت دانشجوی مهارتی دانشگاه علمی کاربردی با دو منطقه پارس جنوبی و شرکت ماشین سازی اراک تفاهم نامه‌ای به امضا رسیده است و برنامه ای هم برای انعقاد تفاهم نامه‌هایی با بقیه مراکز صنعتی در دست داریم و در این این هفته یک تفاهم نامه‌ با استانداری کرمانشاه به امضا خواهد رسید.
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی رشته‌های مورد نیاز کشور را توسعه می‌دهد، افزود: این دانشگاه در حدود 1000 مرکز دارد که از این تعداد 900 مرکز فعال است و برخی از مراکز در سال گذشته به دلیل ماموریت گرا نبودن رشته‌هایشان و جذب دانشجو در خارج از فعالیت شان مجوز‌های آن‌ها گرفته شده است و اجازه فعالیت ندارند.
وی عنوان کرد: در دنیا 15 هزار شغل شناخته شده، ولی در کشورمان حداکثر سه هزار شغل وجود دارد که با کمک کارشناسان در حال رسیدن به 5 هزار شغل است و با توجه به این که فاصله کشورمان با دنیا در تعداد شغل در حدود 12 هزار شغل می‌باشد باید به کمک دستگاه‌های مختلف مشاغل مورد نیاز در سراسر کشور شناسایی می‌شوند.
دکتر امید پیرامون ظرفیت های این دانشگاه و تقسیم بندی ها ی منطقه ای هم گفت:با مصوبه شورا، دانشگاه علمی کاربردی به 9 منطقه تقسیم و تفویض اختیار به آن‌ها داده شده است و ظرفیت‌های جدید هر منطقه شناسایی و بر اساس مشاغل دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند.
وی افزود: با شناسایی ظرفیت مناطق مختلف برای مشاغل جدید دانشجویان مهارتی تربیت می‌شوند و این موضوع سبب رفع مسئله اشتغال می‌شود و در همین راستا دانشگاه جامع علمی‌کاربردی بحث تک‌درس‌ها و پودمان‌ها را در شورای اقتصاد مقاومتی مطرح کرده است و در آن توجه ویژه‌ای به تک‌درس‌ها شده است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی در برهه‌ای از زمان به مدرک‌گرایی روی آورده بود، گفت: در حال حاضر 478 تک‌درس و تک‌پودمان در این دانشگاه وجود دارد که از ان تعداد 159 مرکز در نیمه دوم سال 95 به تصویب شورا رسیده و در گروه‌های مختلف تأیید شده است و همچنین قرار است 218 مرکز تک‌درس و تک‌پودمان جدید تعریف کنیم.
امید عنوان کرد: دستورالعمل شناسایی مشاغل جدید در هر منطقه به مراکز ابلاغ شده است و بر اساس آن‌ها تک‌درس و پودمان‌ها نیز شناسایی و اجرایی می‌شود که خیلی از این مراکز به صورت بین رشته‌ای است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه آموزش‌های تکمیلی و بین‌سطوح در این دانشگاه ایجاد می‌شود، تصریح کرد: در دنیای پیشرفته امروزی اشتغال صرفاً بر اساس مدرک نبوده و فرد باید برای انجام شغل و یا کارآفرینی گواهی‌های شغلی مرتبط را داشته باشد و این همان بحث صلاحیت حرفه‌ای است که متأسفانه تا به امروز در کشورمان وجود ندارد.
وی ادامه داد: بحث صلاحیت‌های حرفه‌ای به مجموعه آموزش عالی و مهارت‌های قبل از آموزش عالی محسوب می‌شود که آیین‌نامه‌اش قسمتی مربوط به وزارت رفاه و بخشی به وزارت علوم مربوط می‌شود و مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی 97-96 ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد.
بیش از 80 رشته محل دانشگاه اصلاح می شود
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: برنامه داریم بیش از 80 درصد رشته/محل های این دانشگاه را اصلاح کنیم که بر این اساس در مهرماه سال گذشته 20 درصد رشته/محل های خارج از ماموریت کاری شان حذف شد و در بهمن ماه سال گذشته نیز بیش از نیمی از رشته/محل های غیرمرتبط این دانشگاه حذف شد.
ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی
وی با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریور ماه اعلام می شود؛ هرچند که مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجددا ارزیابی انجام دهیم.
برنامه دانشگاه علمی کاربردی برای استان های محروم
دکتر امید در پاسخ به پرسش خبرنگار تحریرنو پیرامون بخشش و یا تخفیف هزینه تحصیلی استان ها ی محروم نیز گفت: ما به دولت پیشنهاد کرده ایم که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه را پرداخت کند که این مسئله منحصرا برای دانشجویان مناطق محروم خواهد بود که این امر میتواند به رشد علمی و فرهنگی این مناطق کمک بنماید.
امید گفت:برای قانون بودجه سال 97 به دولت پیشنهاد دادیم تا بخشی از هزینه های تحصیلی حدود 30 درصد دانشجویان این دانشگاه از سوی دولت تامین شود که امیدواریم در قانون بودجه این موضوع تصویب شود.
وی عنوان کرد: این تصمیم گیری بر اساس نیازهای مراکز دولتی و منطقه ای انجام خواهد شد که برای برخی رشته های خاص و مناطق خاص از جمله مناطق محروم اعمال می شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۲۸

در نشست خبری رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی مطرح شد؛ کمترین دانشجو در حوزه فرهنگ و هنر/ توجه جدی رسانه ملی به فرهنگ سازی در مورد «مهارت»

به گزارش خبرنگار هنرنیوز ، صبح امروز نشست خبری دکتر محمد‌حسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اصحاب رسانه در این دانشگاه برگزار گردید.
وی با اشاره به نام گذاری سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال با بیان اینکه مشکل اساسی کشور در حال حاضر مشکل بیکاری است گفت: بی شک ، بدون تولید مسلما اشتغال شکل نمی‌گیرد و بدون نیروی شاغل ، تولید پایدار شکل نمی گیرد. لذا ما در بحث اشتغال ؛ تربیت نیروهای کارآفرین را از رسالت‌های این دانشگاه می دانیم و این درحالی است که فکر می‌کنیم نامگذاری امسال باعث شکوفایی این دانشگاه می‌شود و شرط آن این است که دانشگاه علمی‌کاربردی بتواند دانشجوی مهارتی آماده محیط کار تربیت کند.
به گفته امید در دو ماه اخیر دو تفاهم‌نامه این دانشگاه با منطقه پارس جنوبی و شرکت ماشین‌سازی اراک امضا شده است تا نیاز نیروی کار آنها از سوی این دانشگاه تامین شود و مقرر است همین روند مذاکره ادامه یابد.
رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی ادامه داد: در سال 95 بالغ بر یک میلیون و 800 هزار فرصت تحصیلی در آموزش عالی وجود داشت که از این تعداد حدود 840 هزار مربوط به ظرفیتی بود که دانشگاه علمی‌کاربردی اعلام کرده بود. اما از طرف دیگر تعداد متقاضیان زیر 700 هزار دانشجو بودند، یعنی به ازای هر متقاضی 3 صندلی وجود داشت. در این دانشگاه نیز از 850 هزار دانشجویی که اعلام نیاز کرده بودیم فقط حدود 150 هزار دانشجو ثبت‌نام کردند.
دکتر امید در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که پرسید چه تعداد از دانشجویان رشته فرهنگ و هنر جذب بازار کار شدند یادآور شد: صنعت، کشاورزی، خدمات اجتماعی و مدیریت و فرهنگ و هنر 4 حوزه دانشگاه علمی کاربردی هستند که تقریبا کمترین دانشجوی ما در حوزه فرهنگ و هنر است ( بعد از کشاورزی) که در کل تاریخ این دانشگاه رشته‌های این حوزه 21 درصد کل رشته‌های دانشگاه را تشکیل دادند، اما با تلاش‌هایی که در این زمینه انجام دادیم در نیمه دوم سال 95 از 159 تک پودمان و تک درس که تعریف شد 95 مورد مربوط به حوزه فرهنگ و هنر بود و نیز علی‌رغم سخت‌گیری‌ها برای اعطای مجوز و راه‌اندازی مراکز در حوزه فرهنگ و هنر آسان می‌گیریم. همچنین برنامه‌ای را قبلا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دنبال کردیم که به نتیجه نرسید و مطمئنا امسال هم آن را با جدیت دنبال می‌کنیم تا دولت بخشی از دانشجویان این دانشگاه را مورد حمایت قرار داده و به آن‌ها کمک هزینه تحصیل بدهد.
رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی در بخش دیگری از این نشست تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم نیازهای دستگاه‌ها را برای آموزش‌های بین سطوح هم جبران کنیم تا آموزش مهارتی برای دستگاه‌های مختلف اجرا شود.»
وی با بیان اینکه 18 مهر امسال سالگرد بیست و پنجمین سال راه‌اندازی این دانشگاه است که برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه از مهم‌ترین برنامه‌های این روز خواهد بود اضافه کرد: در بودجه امسال تسهیلات ارزی و ریالی برای دانشگاه علمی‌کاربردی در نظر گرفته شده و بر‌اساس نتایج سطح‌بندی بین مراکز تقسیم می‌شود اما نکته مهم آن این است که این تسهیلات فقط به بخش فناوری داده می‌شود و در بخش آموزش دانشگاه چیزی توزیع نمی‌شود. همچنین تفاهم‌مامه‌ای در حال امضا با وزارت علوم داریم که سهولت بیشتری برای ایجاد مراکز رشد این دانشگاه در نظر بگیرند.
دکترامید همچنین با توجه به امر « مهارت» تاکید کرد: باید در امر مهارت و درجهت فرهنگ سازی این موضوع به همدیگر کمک کنیم و ارزشی را که قرآن در مورد مهارت قایل شده را به جامعه یادآور کنیم به گونه ای که در کشور شغل و مهارت به جای مدرک گرایی ارزش پیدا کند و دراین زمینه ، رسانه ها بویژه صدا و سیما می تواند کمک شایانی در این خصوص انجام دهد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۰۶

با همکاری سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی؛ رویداد استارت‌آپی مد و تکنولوژی برگزار می‌شود

رویداد استارت‌آپی مد و تکنولوژی از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاد دانشگاهی در تاریخ 25 تا 27 اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در آستانه افتتاح اولین پارک علم و فناوری‌های نرم و هویت ساز کشور در دانشگاه علم و فرهنگ وهمزمان با اولین کنفرانس ملی نوآوری در منسوجات و پوشاک کار رویداد استارت‌آپی مد و تکنولوژی از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاد دانشگاهی در تاریخ 25 الی 27 اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه علم و فرهنگ با همکاری سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی (ستفا) برگزار می‌شود.
در این رویداد، دانشجویان رشته‌های طراحی پارچه و لباس، صاحبان ایده و متخصصان حوزه مد و لباس، برنامه‌نویسان، طراحان گرافیک و علاقمندان به راهاندازی کسب و کار در حوزه مد گرد هم خواهند آمد تا با ارائه ایده‌های خلاقانه و بکر خود، تیم سازی و کسب و کارشان را شروع کنند و به رقابت با یکدیگر بپردازند.
از اهداف برگزاری این رویداد می‌توان به آشنایی با اصول راهاندازی یک کسب و کار موفق و خلاقانه در صنعت مد و لباس، ترویج فرهنگ نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی میان دانشجویان رشته‌های مرتبط با مد، طراحی پارچه و لباس و تکنولوژی‌های مرتبط با آن، تقویت توان ارائه ایده‌های خوب و شکستن سد محافظه‌کاری در خلاقیت و ایجاد فرصت شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوپای قابل اجرا در میان دانشجویان اشاره کرد. محورهای رویداد عبارتند از:
همچنین "بازآفرینی طرح‌های اصیل البسه ایرانی – اسلامی"، "برندسازی، بازاریابی و تقویت فروش طراحی‌های برگرفته از نقوش ایرانی- اسلامی"، "نوآوری در طراحی و تولید ملزومات البسه و پوشاک" و " نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه صنعت پوشاک" از جمله محورهای این رویداد هستند.
بر اساس این گزارش؛ رویدادهای استارت‌آپی یک رویداد آموزشی_تجربی هستند که در ۳ روز متوالی برگزار می‌شوند. در این رویداد شــرکت کنندگان پر انگیزهای شامل برنامه نویسان، علاقمندان به راه‌اندازی استارت آپ، بازاریاب‌های حرفهای و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا در طی ۵۴ ساعت ایدههایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایدهای را اجرا و عملی سازد.
به گزارش معاونت توانمندسازی و تحقیقات اشتغال و کارآفرینی سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی (ستفا) ، این سازمان در طی برنامه پنج ساله ششم خود برگزاری 600 رویداد نوین کارآفرینی را در دستور کار خود دارد. سیاست‌های ستفا در برگزاری این مجموعه رویدادها با تاکید بر مزیت‌های نسبی استان‌ها، چالش‌ها و تهدیدهای اصلی کشور، توجه به اولویت‌های اصلی و مورد تاکید در برنامه‌های کلان کشور و توجه به تحولات روز فناوری در دنیا است.
علاقمندان می‌توانند با ورود به سایت https://evand.com/events/usc-modotech و وب‌سایت رویداد:http://icfc2017.usc.ac.ir/  برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۵۲

اولویت پارک علم وفناوری یزد

آفتاب یزد- مریم مظفری: رییس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به اهمیت توسعه تعاملات بین المللی برای پارک‌ها‌ی کشور از اقدامات پارک علم و فناوری یزد در این حوزه در سال 95 گفت و اضافه کرد: برگزاری تورهای فناوری از جمله این اقدامات بود که در اواخر سال 95 به افتتاح دفتر مبادلات فناوری ایران و گرجستان در پارک یزد انجامید و قرار است افتتاح همین دفتر در گرجستان به عنوان اولین برنامه سالجاری پیگیری شود.وی ادامه داد: مدل همکاری با گرجستان در خصوص افتتاح دفتر تبادلات فناوری بین المللی قرار است با کشورهایی از جمله ایتالیا، مجارستان و هند، با همکاری دانشگاه یزد و سایر مراکز تحقیقاتی و فناوری استان دنبال گردد.پورسراجیان انتخاب کشورهای هدف را براساس همکاری‌ها‌ی گذشته، پتانسیل‌ها‌ی استان، همکاری سایر نهاد‌ها‌ی استان و ماموریت‌ها‌ی ملی که وزارت عتف برعهده پارک علم و فناوری یزد قرار داده است، دانست و افزود: بر این اساس مذاکراتی با پارک علم و فناوری اسکورکوی روسیه صورت گرفته است و ایجاد دفاتر همکاری با این پارک نیز در دستور کار سال جاری خواهد بود.رئیس پارک علم و فناوری یزد، ادامه همکاری با شورای ایرانیان دبی در قالب جشنواره‌ها‌ی تجاری سازی سالیانه را از دیگر برنامه‌ها‌ی توسعه تعاملات بین المللی این پارک در سال96 عنوان کرد.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۴:۰۳

اعطای جایزه 45 میلیون تومانی یک شرکت ICT به بازماندگان حادثه معدن یورت گلستان

مدیرعامل یکی از شرکت های برتر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، جایزه 45 میلیون تومانی خود را به خانواده حادثه دیدگان معدون زمستان یورت استان گلستان اعطا کرد.

به گزارش تماس نیوز، مدنی مدیرعامل شرکت دانش بنیان راهکار سرزمین هوشمند که دیروز (دوشنبه) به عنوان رتبه یک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران انتخاب شده بود، طی اقدامی جایزه 45 میلیون تومانی خود را به خانواده حادثه دیدگان معدن زمستان یورت استان گلستان اختصاص داد.
این شرکت از شرکتهای موفق در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با ایجاد اشتغال در 18 استان کشور با موفقیت فعالیت می کند.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۴:۰۱

فردا در غرفه پژوهشکده برگزار می شود  جشن امضای سه اثر از عباس کاظمی و ناصر تقویان          

جشن امضای سه اثر از عباس کاظمی و ناصر تقویان روز 20 اردیبهشت ماه در غرفه پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود.

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراسم امضای کتاب های «روایتی از کلاس های درس دانشگاهی» و «مطالعات فرهنگی و اجتماعی کلاس درس دانشگاهی در ایران» اثر دکتر عباس کاظمی ساعت 11 صبح با حضور این پژوهشگر و مراسم امضای ترجمه کتاب «فلسفه هم چون سیاست فرهنگی» نوشته ریچارد رورتی ساعت 14 با حضور دکتر ناصرالدین علی تقویان، یکی از مترجمان، برگزار خواهد شد.
غرفه پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در سالن عمومی A2  راهروی چهار غرفه 45 قرار دارد و علاقه مندان می توانند آثار تالیفیو ترجمه این مجموعه علمی را با تخفیف 20 تا 400 درصد خریداری کنند.
 
 گفتنی است علاقه مندان و کتاب دوستان تا پایان روزهای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اثار این انتشارات را می توانند به صورت انلاین با 30 درصدر تخفیف از اینجا تهیه نمایند.
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۴۱

حضور شرکت سولار صنعت بخار عضو پارک علم و فناوری البرز در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران به عنوان مهم ترین نمایشگاه صنعتی و تجاری ایران دراین حوزه می باشد که هر سال با استقبال چشمگیری از شرکت های توانمند داخلی و خارجی در زمینه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برپا می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با آغاز به کار بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، شرکت سولار صنعت بخار در سالن 27 غرفه 702 به معرفی شرکت و تولیدات خود می پردازد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۲۰

دومین جشن دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می شود

همزمان با بیست و هفتمین سال تاسیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران دومین جشن دانش آموختگان این پژوهشگاه روز بیست و هفتم اردیبهشت ماه سال جاری در مرکز همایش های حکمت این پژوهشگاه برگزارمی شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر محمد رضا امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با اعطای لوح سپاس از تلاش های ارزنده 116 دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد و دکترای این پژوهشگاه تجلیل خواهد کرد.
دکتر زینب موسوی موحدی عضو هیئت علمی و دبیر این مراسم، هدف از برپایی آن را برقراری ارتباط مستمر با دانش آموختگان به منظور پیشبرد اهداف و نیازهای پژوهشگاه، تشویق آنان به تحصیل در مقاطع بالاتر و تلاش بیشتر در عرصه علم و فناوری و خدمت به ایران اسلامی برشمرد و گفت: در این جشن 116 دانش آموخته مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به همراه خانواده ها، اعضای هیئت علمی و دانشجویان شاغل به تحصیل در پژوهشگاه در محل سالن خلیج فارس مرکز همایش های حکمت پژوهشگاه حضور خواهند یافت.
وی همچنین سخنرانی مسئولان پژوهشگاه، اعطای لوح سپاس به دانش آموختگان، بیان خاطرات دوران تحصیل توسط چند نفر از دانش آموختگان، بازدید از آزمایشگاه ها وفضا های جانبی و اجرای برنامه های با نشاط را از جمله برنامه های این جشن برشمرد و از عموم دانش آموختگان پژوهشگاه برای حضور در این جشن خانوادگی دعوت کرد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۲۱

گراميداشت «روز سعدي» در آلماتي

خبرگزاري آريا-آيين گراميداشت «روز سعدي»، به همت  وابستگي فرهنگي كشورمان در محل كتابخانه ملي شهر آلماتي قزاقستان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،آيين گراميداشت «روز سعدي»، با حضور سركنسول جمهوري اسلامي ايران، رييس كتابخانه ملي و معاونين آن، معاون رييس اتحاديه نويسندگان و سردبيران چند نشريه و هفته‌نامه و نيز، استادان و دانشجويان فارسي‌آموز دانشگاه‌هاي آلماتي، به همت  وابستگي فرهنگي كشورمان در محل كتابخانه ملي شهر آلماتي قزاقستان برگزار شد.
در اين مراسم سيد جواد جلالي كياسري وابسته فرهنگي كشورمان، شخصيت و انديشه بلند و انساني «شيخ اجل» را ستود و گفت: رواني و سادگي سخن سعدي، هم دلنشين و هم زيباست و اين، راز ماندگاري كلام « افصح المتكلمين» است.
وي در سخنان خود، اظهار كرد: زبان جهاني سعدي، فهم اشعار او را براي همه مردم جهان آسان كرده است. گويا مخاطب سعدي، نه تنها فارسي زبانان، بلكه همه مردم جهان بوده‌اند.
اسلام چمني، ايران‌شناس قزاق و از قزاقان شمال ايران درباره سعدي و ترجمه «بوستان» و «گلستان» به زبان قزاقي، گفت: در ميان قزاقان، بزرگاني ايران دوست چون «مظفر عالم باي» هستند كه شيفته شعر و شخصيت «شيخ شيراز» هستند و جا دارد كه در كنار فعاليت‌هاي خوب و ارزشمند وابستگي فرهنگي ايران، از چنين شخصيت‌هاي كميابي در قزاقستان تجليل به عمل آيد.
پس از آن، معاون اتحاديه نويسندگان قزاقستان درباره رويكرد سعدي در اشعارش سخن گفت و او را نماد شعر ديني و سخنگوي اخلاقي جامعه معرفي كرد.
خانم يوسف آوا، از دانشجويان دانشگاه الفارابي ضمن قرائت غزلي از سعدي شيرازي، از خاطره سفرش به آمريكا و قرائت اشعار معروف سعدي پرداخت.
صفرعبدالله، ايرانشناس تاجيك، امير چناري، استاد اعزامي از وزارت علوم، دانشجويان فارسي آموز دانشگاه آبلاي خان، استادان و ايرانشناسان از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۱۶

مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران: ۱۳ هزار آزمایشگاه در کشور داریم/ واگذاری آزمایشگاه دانشگاه‌ها

بوشهر - مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران گفت: ۱۳۱ آزمایشگاه مرکزی و بیش از ۱۳ هزار آزمایشگاه در سطح کشور داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق اولیایی ظهر دوشنبه در آئین افتتاح اولین نمایشگاه توانمندی‌های آزمایشگاه‌های عضو شبکه شاعا استان بوشهر اظهار داشت: دانشگاه خلیج فارس و استاندارد در خصوص شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران تلاش و همکاری ویژه‌ای داشته‌اند.
وی با اشاره به اینکه استان بوشهر را استان اولین‌ها می‌دانیم، اضافه کرد: خیلی از الگوها را از این استان گرفتیم، hse موضوع مهمی است که در طول این ۳-۴ سال در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفت و باعث کاهش حوادث در کشور شد.
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران با اشاره به سیاست وزارت علوم درخصوص آزمایشگاه‌ها، افزود: در این ۴ سال موضوع شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران در ایران جا افتاده و دانشگاه‌ها ارزش این آزمایشگاه‌ها را می‌دانند.
وی خاطرنشان کرد: امروز این شبکه و سامانه به وجود آمده و همه دانشجویان و اساتید می‌توانند از ظرفیت شبکه آزمایشگاه‌ها در سراسر کشور استفاده کنند.
اولیایی با بیان اینکه در ۱۰ منطقه کشور آزمایشگاه ملی را راه‌اندازی خواهیم کرد، افزود: همه دانشگاه‌های کشور باید آزمایشگاه مرکزی داشته باشند. این آزمایشگاه بر این اساس است که تجهیزات پیشرفته در یک ساختمان قرار داده می‌شود و بقیه تجهیزات در سامانه ها ساماندهی می‌شود.
وی با بیان اینکه اولویت اصلی ما آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بعد از آن آزمایشگاه های آموزشی در حوزه hse است، گفت: در حال حاضر آزمایشگاه‌های ملی که معیارهای وزارت علوم را داشته باشند نداریم.
اولیایی خاطرنشان کرد: ضرورت ایجاد آزمایشگاه‌های ملی به عنوان پایه‌های فعالیت‌های دانش بنیان این است که نوابغ در بستری به وجود می‌آیند که زیرساخت ها فراهم باشد.
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران اضافه کرد: ۱۳۱ آزمایشگاه مرکزی و بیش از ۱۳ هزار آزمایشگاه در سطح کشور داریم.
وی ادامه داد: آزمایشگاه‌های ملی نیمه خصوصی هستند و درصد مالکیت آن توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشخصی می‌شود.
اولیایی بیان کرد: علاقمندیم آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و به دنبال این هستیم که شرایط برای این مهم فراهم شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۰۸

پاسداشت مقام معلم در کره جنوبی

پکن - ایرنا - مراسم پاسداشت روز معلم و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری، روز سه شنبه در شهر سئول پایتخت کره جنوبی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که جمعی از اساتید و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی در آن حضور داشتند، شرکت کنندگان بعد از پایان مراسم ویژه این روز، در نشستی به بررسی مسائل مورد علاقه در حوزه علمی و دانشگاهی پرداختند.
«جلیل پیران» معاون رایزن علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در کره جنوبی، چین و ژاپن در سخنانی به تشریح مقام شامخ معلم پرداخت و مقام معلم را مقامی والا و ارزشمند دانست.
وی گفت که معلم نقشی مهم و اساسی در شکل گیری شخصیت افراد داشته و از جایگاهی بی نظیر در جامعه برخوردار است.
پیران یادآور شد: از شغل معلمی به عنوان کلید تمامی امور در یک جامعه نام برده می شود و در آموزه های دینی ما نیز جایگاه ویژه ای برای آن تعریف شده است.
وی آموزش و پرورش بدون معلم را بی معنی دانست و یادآور شد: کشورهای با ثبات به لحاظ امنیتی و اقتصادی کشورهایی هستند که به جایگاه معلم بیش از سایر مشاغل اهمیت می دهند.
معاون رایزن علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در کره جنوبی، چین و ژاپن جایگاه و سطح کیفی آموزش و پرورش کره را در دنیا بسیار مناسب دانست و گفت: وظیفه ماست که این دانش را به داخل کشور انتقال دهیم.
او از آمادگی رایزنی علمی برای ایجاد همکاری بین سیستم آموزشی ایران و کره جنوبی خبر داد و گفت: چنانچه چنین آمادگی در بین دانشگاههای کره هم وجود داشته باشد به راحتی می توان با امضای تفاهم نامه های آموزشی و دانشگاهی همکاریها را بیش از پیش گسترش داد.
همچنین در بخش دیگری از این نشست، شرکت کنندگان دیدگاههای خود را به منظور بهبود روابط علمی - دانشگاهی بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی مطرح و پیشنهادها خود را بیان داشتند.
تبادل دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته های خاص، لزوم برقراری ارتباط میان آزمایشگاههای علمی دانشگاههای دو کشور و برگزاری برنامه های معرفی مشاهیر ایرانی به دانشجویان کره ای از جمله محورهای اصلی مورد بحث در نشست اساتید و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی با نماینده وزارت علوم بود.
آساق**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی

۹۶/۰۲/۱۸
۱۹:۱۴

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد ضرورت اجرای «مدیریت سبز» در دانشگاه‌های کشور

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به‌ضرورت اجرای «مدیریت سبز» در دانشگاه‌های کشور تاکید کرد. به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در نشست با اساتید دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: قصد دولت یازدهم از ابتدا حرکت دانش‌بنیان بوده است تا مبتنی بر پژوهش و دانش روز مسیر توسعه کشور را به‌سمت توسعه پایدار و رشد سبز ببرد. وی با بیان این‌که دولت یازدهم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست و امور بین‌الملل در شرایط دشواری کار خود را شروع کرد، اظهار کرد: دولت یازدهم خوش‌بختانه توانست در ابعاد و عرصه‌های مختلف گام‌های مهمی بردارد. ابتکار سند فرابخشی برنامه ششم توسعه کشور را از مهم‌ترین تحولات این دولت عنوان کرد و گفت: برای نخستین‌بار یک سند فرابخشی محیط زیست داریم و این سند تکلیف دستگاه‌های مختلف را از نظر شاخص‌های زیست‌محیطی مشخص می‌کند.
معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش راهبردی و کلیدی داشته باشند، اظهار کرد: با این کار دانشگاه‌ها می‌توانند در سطح ملی و منطقه در فرآیندهای توسعه‌ای نقش داشته باشند. همه دستگاه‌ها ازجمله وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، عضو کمیته ملی توسعه پایدار هستند و اهداف 17گانه را دنبال می‌کنند. ابتکار با بیان این‌که یکی از رویکردهای مهم، نگاه علمی به مسائل محیط زیست است، تصریح کرد: خوش‌بختانه در سه‌ونیم سال گذشته فعالیت‌های خوبی در این زمینه در دانشگاه‌ها انجام شده است.
وی با بیان این‌که کارگاه‌های مختلف پژوهشی در عرصه محیط زیست برگزار شده است، گفت: تفاهم‌نامه خوبی نیز با وزارت علوم امضاء شده که یک فرآیند آن مدیریت سبز در دانشگاه است. در فضای دانشگاه‌ها باید مدیریت سبز اجرا شود. دستورالعمل ویژه‌ای برای دانشگاه‌ها وجود دارد تا مدیریت انرژی، آب، پسماند و تفکیک از مبدأ انجام شود. معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که اجرای دولت الکترونیک دستاورد بزرگ دولت یازدهم است که دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه دانشگاه‌ها باید در اجرایی کردن آن پیش‌گام شوند، اظهارکرد: امسال نخستین جشنواره دانشگاه سبز با همکاری وزارت علوم برگزار شد و امید می‌رود دانشگاه‌های استان اردبیل نیز در این زمینه فعال شوند و دستاوردهای خوبی داشته باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تشکیل تشکل‌های دانشجویی، اساتید و حمایت از نوآوری‌ها در دانشگاه‌ها باید مدنظر قرار گیرد. حوزه محیط زیست از لحاظ توجه به فناوری‌های نوین حوزه بسیار مهمی است؛ چراکه دانشگاه‌های ما می‌توانند از این بابت مبدأ تحول باشند و راهکارهای آن‌ها برای کشور راهگشا باشد. وی با بیان این‌که برای حمایت از فناوری‌های سبز در قالب استارتاپ‌های سبز آمادگی داریم، گفت: اقتصاد سبز نیز در دانشگاه‌ها باید مدنظر قرار گیرد؛ چراکه امروز اقتصاد دنیا به‌سمت اقتصاد دوار می‌رود. ابتکار با اشاره به پدیده گرد و غبار اظهار کرد: اعتباراتی برای مبارزه با پدیده گرد و غبار از صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است. محیط زیست مساله‌ای فرابخشی و ملی و مشارکت مردم در این عرصه بسیار کلیدی است. معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که زیرساخت‌ها در دولت یازدهم تقویت شده است، گفت: 14 لایحه در مجلس داریم که تعدادی تصویب شده است و تعدادی نیز در آستانه تصویب قرار دارد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر مشارکت در تعیین سرنوشت انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، تصریح کرد: مدیریت شهری و روستایی بسیار مهم است و در این راستا باید افراد توانمند و آماده فداکاری را انتخاب کنیم. در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز که مظهر کامل مردم‌سالاری دینی است امیدواریم بتوانیم در استان و کشور انتخاباتی سالم، آزاد و پرشوری داشته باشیم و مردم از حق خود برای تعیین سرنوشت اداره کشوراستفاده کنند و وارد صحنه شوند. منطقه اردبیل، مجید خدابخش، استاندار اردبیل، از آمادگی برای همکاری همه‌جانبه دولت درباره صنایع‌تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی با دانشگاه خبر داد و گفت: در هشت شهرستان استان زعفران کاشته می‌شود؛ ولی متاسفانه خام‌فروشی می‌شود و برند نداریم. گودرز صادقی -رئیس دانشگاه محقق اردبیلی- در پایان اظهارکرد: به زودی طرح دانشگاه سبز برای به حداقل رساندن آسیب به محیط زیست، مهندسی نوین تغذیه و برخورد با زباله در دانشگاه محقق اردبیلی اجرا خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۲۶

پاسداشت مقام معلم در کره جنوبی

مراسم پاسداشت روز معلم و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری، روز دوشنبه در شهر سئول پایتخت کره جنوبی برگزار شد.

ناطقان: در این مراسم که جمعی از اساتید و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی در آن حضور داشتند، شرکت کنندگان بعد از پایان مراسم ویژه این روز، در نشستی به بررسی مسائل مورد علاقه در حوزه علمی و دانشگاهی پرداختند.
«جلیل پیران» معاون رایزن علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در کره جنوبی، چین و ژاپن در سخنانی به تشریح مقام شامخ معلم پرداخت و مقام معلم را مقامی والا و ارزشمند دانست.
وی گفت که معلم نقشی مهم و اساسی در شکل گیری شخصیت افراد داشته و از جایگاهی بی نظیر در جامعه برخوردار است.
پیران یادآور شد: از شغل معلمی به عنوان کلید تمامی امور در یک جامعه نام برده می شود و در آموزه های دینی ما نیز جایگاه ویژه ای برای آن تعریف شده است.
وی آموزش و پرورش بدون معلم را بی معنی دانست و یادآور شد: کشورهای با ثبات به لحاظ امنیتی و اقتصادی کشورهایی هستند که به جایگاه معلم بیش از سایر مشاغل اهمیت می دهند.
معاون رایزن علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان در کره جنوبی، چین و ژاپن جایگاه و سطح کیفی آموزش و پرورش کره را در دنیا بسیار مناسب دانست و گفت: وظیفه ماست که این دانش را به داخل کشور انتقال دهیم.
او از آمادگی رایزنی علمی برای ایجاد همکاری بین سیستم آموزشی ایران و کره جنوبی خبر داد و گفت: چنانچه چنین آمادگی در بین دانشگاههای کره هم وجود داشته باشد به راحتی می توان با امضای تفاهم نامه های آموزشی و دانشگاهی همکاریها را بیش از پیش گسترش داد.
همچنین در بخش دیگری از این نشست، شرکت کنندگان دیدگاههای خود را به منظور بهبود روابط علمی - دانشگاهی بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی مطرح و پیشنهادها خود را بیان داشتند.
تبادل دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته های خاص، لزوم برقراری ارتباط میان آزمایشگاههای علمی دانشگاههای دو کشور و برگزاری برنامه های معرفی مشاهیر ایرانی به دانشجویان کره ای از جمله محورهای اصلی مورد بحث در نشست اساتید و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی با نماینده وزارت علوم بود.

۹۶/۰۲/۱۸
۲۰:۳۹