نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113880
 • تمام سکه (طرح جدید) 1209000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1176000
 • نیم سکه 661000
 • ربع سکه 375000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3759
 • یورو 4183
 • پوند 4852
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1036
 • لیر ترکیه 1083
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32450
 • 0
  یورو 35461
 • 0
  پوند 41815
 • 0
  فرانک 32410
 • 0
  صد ین 28630
 • 0
  درهم امارات 8833

بانک سامان گزینه اول صنعت نفت ایران

خدمات و محصولات ارایه شده از سوی بانک سامان در بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با استقبال بی‌نظیر فعالان این صنعت حیاتی و استراتژیک کشورمان روبرو شد.

در این نمایشگاه شرکت‌های عضو گروه مالی سامان شامل بانک سامان، شرکت ارتباطات ماهواره‌ای سامان، شرکت بیمه سامان و شرکت کارگزاری بانک سامان حضور پررنگی داشتند و در مدت برگزاری نمایشگاه، میزبان مدیران، کارگزاران و کارشناسان شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی بودند.
حسن دهقانی زاده مدیر بین‌الملل بانک سامان در گفت‌وگو با «سامان رسانه» درباره دستاوردهای این نمایشگاه اظهارداشت: نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی فرصت بسیار ارزشمندی برای ارتباط نزدیک‌تر میان فعالان صنایع زیربنایی و مدیران بانک سامان بود.
مدیر بین‌الملل بانک سامان تصریح کرد: در دیدارها و جلسات متعددی که در این نمایشگاه برگزار شد، خدمات و توانمندی‌های بانک سامان به شرکت‌های متقاضی معرفی شد. ضمن اینکه تفاهم‌های بسیار خوبی برای آغاز یا گسترش همکاری‌ها با شرکت‌های داخلی و خارجی صورت گرفت.
دهقانی زاده گفت: یکی از نقاط اصلی و متمایز بانک سامان در مذاکره با شرکت‌های خارجی، انطباق کامل عملیات بانکی بانک سامان با استانداردهای بانکداری بین‌المللی در حوزه تطبیق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی مبارزه با پولشویی است.
مدیر بین‌الملل بانک سامان اظهارداشت: خدمات دریافت و پرداخت منابع ارزی در سراسر جهان و اعطای تسهیلات مالی به فعالان حوزه نفت، گاز و پتروشیمی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در 4 روز برگزاری این نمایشگاه بوده است.
وی افزود: بانک سامان همواره در ارائه خدمات ارزی و بین‌المللی نوین و ایجاد ارتباط با کارگزاران پیشرو بوده است و ایجاد روابط کارگزاری فعال با بانک‌های معتبر بین‌المللی، توجه فعالان تجاری و بازرگانی داخلی و خارجی را به‌سوی بانک سامان جلب کرده است.
دهقانی زاده اظهارداشت: بانک سامان با نگاهی ویژه به صنعت مهم و حیاتی نفت و پتروشیمی، تمام ظرفیت‌های ارتباطی و اجرایی خود را برای ارائه انواع خدمات ارزی و ریالی همچون صدور انواع ضمانت‌نامه‌های ارزی، مشاوره تخصصی ارزی، گشایش اعتبارات اسنادی وارداتی، پذیرش اعتبارات اسنادی صادراتی و خرید ارزهای حاصل از صادرات فرآورده‌ها و محصولات نفتی و غیرنفتی، ازطریق شبکه گسترده کارگزاران بانکی در سراسر جهان را در اختیار صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و غیرنفتی قرار می‌دهد.
گفتنی است، بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران 16 تا 19 اردیبهشت 1396 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار ‌شد.

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
 • بانکداری الکترونیک
۹۶/۰۲/۲۴
۰۸:۳۸

شفاف‌سازی سهام شناور‌آزاد فرابورسی‌ها‌

سهام شناور آزاد شرکت‌های پذیرفته‌شده در فرابورس اعلام شد‌. به گزارش سنا، اداره نظارت بر ناشران فرابورسی سازمان بورس در راستای ابلاغیه ضوابط نحوه محاسبه سهام شناور آزاد ناشران پذیرفته‌شده در بورس‌ها و بازار خارج بورس مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های فرابورسی را اعلام کرد‌. بنا بر این گزارش، هشت شرکت دارای سهام شناور بالای 50 درصد، 27شرکت دارای سهام شناوری میان 50 تا 20 درصد و 53شرکت نیز دارای سهام شناور کمتر از 20درصد هستند. این در حالی است که 27شرکت مزبور با سهام شناور تک‌رقمی فعالیت دارند. دو شرکت نیز دارای سهام شناور زیر یک درصد هستند. بررسی جزییات آمار مزبور نشان‌دهنده این است که سیمان لار سبزوار با شناور آزاد 21/93‌ درصد، لقب بیشترین درصد سهام شناور آزاد فرابورسی را به خود اختصاص داد. صنایع فولاد آلیاژی یزد با ضریب شناور آزاد 53/83 درصد، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان با ضریب شناوری 46/79 درصد و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان نیز با سهام شناور 57/75 درصد در فهرست بیشترین درصد سهام شناوری قرار گرفتند. در ادامه صنعتی معدنی شمال‌شرق شاهرود، اعتباری ملل، مواد ویژه لیا، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی از جمله شرکت‌هایی بودند که سهام شناور بالای 50 درصد داشتند. قند شیروان، توکا رنگ فولاد سپاهان، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، مواد بهداشتی ساینا، آتیه‌داده‌پرداز، خدمات فنی و مهندسی روان فن‌آور، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال و شهداب ناب خراسان به همراه سه نماد بانکی بانک حکمت ایرانیان، بانک دی و اعتباری کوثر مرکزی از جمله نمادهایی بودند که درصد سهام شناور بالای 30درصد داشتند. سرمایه‌گذاری مسکن تهران، بازرگانی و تولیدی مرجان کار، بیمه سامان، زرین معدن آسیا، گروه صنایع کاغذ پارس به همراه 11نماد دیگر از جمله نمادهایی بودند که درصد سهام شناور بالای 20درصد را در سال گذشته به خود اختصاص دادند.
سهام شناور آزاد زیر 20 درصد
براساس این گزارش 26شرکت از فهرست مزبور را شرکت‌هایی تشکیل می‌دهند که سهام شناوری در محدوده 10 تا 20درصد دارند. در این میان سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌غرب، صنعتی بهپاک، صنایع غذایی مینو شرق، باغمیشه، پگاه گلپایگان، فرآوری زغال‌سنگ پرورده طبس، ذوب‌آهن اصفهان، دامداری تلیسه نمونه، آ اس پ، سرمایه‌گذاری اعتلا البرز، داروسازی سبحان انکولوژی و شیر‌پاستوریزه پگاه گلستان با ضریب شناوری آزاد بالای 15درصد، وضعیت به مراتب مساعدتری در مقایسه با دیگر شرکت‌ها دارند. در این میان شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج 56/2 درصد، نفت پاسارگاد با درصد شناوری 33/2 درصد، افرانت با ضریب شناوری 15/2 درصد و پتروشیمی مارون با درصد ضریب شناوری 25/0 درصد، چهار شرکت موجود در قعر جدول هستند. این درحالی است که ضعیف‌ترین رتبه به بانک ایران‌زمین با سهام صفر درصدی تعلق گرفته است. به نظر می‌رسد توقف نماد «وزمین» از اردیبهشت سال‌94، مهم‌ترین عامل در افت سهام شناور آزاد این شرکت باشد.
شیوه محاسبه
سهام شناور آزاد اعلام‌شده با احتساب ضریب شناوری (عبارت است از حاصل تقسیم تعداد روزهایی از دوره مالی ناشر که طی آن معاملات سهم در بازار عادی بیش از 000/10 تعداد سهام ناشر است بر نصف روزهای معاملاتی آن دوره و حداکثر معادل یک خواهد بود) ارائه شده است. شروع دوره مالی برای تمام شرکت‌ها به جز عرضه‌شده طی دوره که متناسب با روز عرضه تا آخر دوره محاسبه شده از تاریخ اول فروردین 95 تا پایان اسفند 95 در نظر گرفته شده است. در این بین شرکت‌هایی که بخشی از سهام آنها در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است، در صورتی که مجموع درصد سهام شرکت‌های مذکور بالای 5 درصد شده باشد به‌عنوان سهام مدیریتی محاسبه شده است. همچنین نحوه محاسبه سهامداران مدیریتی و غیرمدیریتی در سهام شناور به این صورت بوده که اگر هر سهامداری یکی از این شرایط را داشته باشد، سهامدار مدیریتی است: نخست اینکه اشخاص حقیقی که به واسطه سهامداری، اقوام نسبی از طبقه اول و دوم یا اشخاص حقوقی تحت کنترل، مجموعا مساوی یا بیشتر از پنج درصد سهام ناشر را داشته باشد. همچنین اشخاص حقوقی که به واسطه سهامداری، اشخاص حقوقی تحت کنترل یا اشخاص حقوقی با کنترل‌کننده مشترک مجموعا مساوی یا بیشتر از پنج ‌درصد سهام ناشر را داشته باشند.
آینده شرکت‌ها با اجرای مرحله IFRS
از سویی دیگر مدیرعامل فرابورس با تشریح آینده شرکت‌های بورسی کشور با اجرای مرحله دوم استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی(IFRS) گفت: صورت‌های مالی کنونی شرکت‌ها نیز شفاف است ولی زبان مشترک با دنیا ندارد. به گزارش مهر، امیر‌ هامونی، مدیرعامل فرابورس در خصوص مرحله دوم اجرای اصلاح صورت‌های مالی بانک‌ها گفت: موضوع شفافیت در صورت‌های مالی بانک‌ها یک رکن است و اگر این شفافیت نباشد، نمی‌توان کار را به خوبی پیش برد. البته این صورت‌های مالی، نافی این نیست که گزارش‌های مالی که براساس استانداردهای ملی ایران نوشته شده، شفاف نیست و اشکال ندارد. وی افزود: در مورد صورت‌های مالی ملی نیز موضوع شفافیت و امنیت اطلاعات بسیار مهم است. ضمن اینکه در بورس‌های سایر کشورهای دنیا مشاهده نمی‌شود که شرکت‌ها لیست مشتریان خود را ارائه دهند و این موضوع کاملا محرمانه است ولی در صورت‌های مالی شرکت‌های ایرانی، میزان فروش مشخص بوده و آنها در صورت‌های مالی اعلام می‌شوند. به گفته‌ هامونی، هم‌اکنون برای شرکت‌های بزرگ به کارگیری استانداردهای IFRS و گزارشگری صورت‌های مالی براساس آن یک الزام است ولی برای شرکت‌های کوچک، بسته به وجود آمدن شرایط و اینکه می‌خواهند بین‌المللی شوند و سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند، داوطلبانه می‌توانند گزارش‌های مالی خود را براساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی تدوین کنند. وی اظهار داشت: اگر بخواهیم به بین‌المللی شدن فکر کنیم، IFRS یکی از الزاماتی است که باید به کار گرفته شده و صورت‌های مالی را به انگلیسی ترجمه کند و استانداردهایی را برای آن دیتاها لحاظ کند؛ آن زمان دیگر نحوه گزارش‌دهی فرق می‌کند ولی استانداردهای گزارشگری مالی، یک زبان بین‌المللی مشترک است که باید رعایت شود و اگر کسی بخواهد به فکر بین‌المللی شدن باشد، باید روی آن تمرکز کند.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
 • بنکر
۹۶/۰۲/۲۴
۰۰:۰۳

صنعت بیمه چاره‌ای جز بهره گیری از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات برای اقتصادی کردن بیمه شخص ثالث ندارد

همکاری و همراهی مدیران فناوری و اطلاعات و خودرو صنعت بیمه کشور موجب تحقق اهداف استقرار سامانه هدایت و نظارت الکترونیکی بیمه خواهدشد.

به گزارش ایلنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، حبیب میرزایی معاون نظارت بیمه مرکزی در گردهمایی مشترک مدیران IT و خوروی شرکت های بیمه  گفت: در قانون بیمه شخص ثالث الزامات متعددی برای ارائه خدمات الکترونیکی پیش بینی شده است.
وی افزود: در قانون بیمه شخص ثالث برای هریک از دستگاهها، شامل صنعت بیمه ، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و قوه قضائیه تکالیفی برای تهیه و تبادل اطلاعات مربوطه ذکر شده است. در این میان در صورت طراحی و اجرای درست سامانه صدور و پرداخت بیمه شخص ثالث به صورت آنلاین در صنعت بیمه قدم اول برای مدیریت ریسک حوادث رانندگی را  برداشته است و بستر لازم برای مبادله اطلاعات با سایر دستگاهها فراهم خواهد شد.
میرزایی اضافه کرد: در صورتیکه هریک از دستگاههای مذکور به وظایف قانونی خود عمل نمایند، صنعت بیمه می تواند بیمه شخص ثالث که در پنج سال اخیر سالانه میلیاردها تومان زیان داشته است را سود آور نماید و به تدریج امکان کاهش حق بیمه اتومبیل را فراهم کند.
وی با اشاره به تعیین وزارت راه و شهرسازی به عنوان  مسئول سامانه جامع حوادث رانندگی از سوی دولت إظهار امیدورای  کرد: با أجرای تکالیف سازمانها، داده  های به روز  به سامانه مذکور  تغذیه و با تحلیل اطلاعات امکان مدیریت ریسک حوادث رانندگی  در کشورفراهم شود.
معاون نظارت بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رویکردهای نوین مدیریت ریسک بیمه های خودرواعلام کرد: اخیرا در برخی شرکت های بیمه خارجی حق بیمه مربوطه با استفاده از تکنولوژی مبتنی بر کارکرد خودرو، محیط مورد استفاده و شخصیت راننده، محاسبه می گردد و این  تکنولوژی امکان اعمال تخفیف بیش از ۵۰ درصد حق بیمه را برای بیمه های اتومبیل فراهم کرده است.
وی در پایان گفت: متاسفانه فاصله ما با کشورهای پیشرفته دنیا در این زمینه زیاد است و باید با تلاش و کوشش مضاعف به فکر راهکارهای نوین مبتنی بر تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات باشیم.
 

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • پولی مالی
 • شما نیوز
 • بانکداری ایرانی
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۲/۲۳
۱۲:۱۸

تلفات معدن زمستان یورت از سقف بیمه مسئولیت کارفرما بیشتر شد

در حالی که قرار است شرکت بیمه آسیا به منظور جبران خسارت کارگران، به ۴۰ نفر از آنها دیه پرداخت کند اما تعداد کارگرانی فوت شده حادثه یورت۴۴ نفر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته خبری منتشر شدن مبنی براینکه تعداد کشته‌شدگان حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت از مجموع ارزش ریالی غرامتی که قرار است از سوی بیمه به بازماندگان این حادثه پرداخت شود، بیشتر است.
در حالی که عصر روز گذشته (شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه) با بیرون آمدن جسد آخرین معدنچی مدفون، تعداد کشته شدگان حادثه معدن زمستان یورت به ۴۴ نفر رسید، اما پیش از این از زبان «عبدالناصر همتی» رئیس بیمه مرکزی ایران اعلام شده بود که طبق قراردادی که میان کارفرمای معدن زغال‌سنگ زمستان یورت با شرکت بیمه آسیا منعقد شده است، در صورت وقوع حادثه سقف خسارت تعیین شده پرداخت دیه ۲۱۰ میلیون تومانی به ۴۰ نفر از کارگران معدن یورت است.
به بیان ساده‌تر اگر دروند پرداخت غرامت دیه به خانواده‌های کارگران کشته شدن معدن زمستان یورت اتفاقی نیفتد بازهم تعداد کشته شدگان این حادثه حداقل چهار نفر بیشتر از سقف تعهدی است که در بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرمای یورت تعیین شده است.
البته در این باره بازهم به نقل از رئیس بیمه مرکزی ایران آمده است که اگر چه تاکنون به شرکت بیمه آسیا در مقام بیمه‌گذار دستور پرداخت غرامت دیه ۴۰ کارگر کشته شده معدن زمستان یورت صادر شده است اما در نهایت برای باقی معدنچیان کشته شده در این حادثه نیز جای نگرانی نیست و مشکلی برای پرداخت دیه آنها به وجود نخواهد آمد.  
با این حال خبرنگار  ایلنا تلاش کرد تا در تماس با مسئولان بیمه آسیا آخرین وضعیت مربوط به پرداخت دیه معدنچیان کشته شده حادثه انفجار زمستان یورت را جویا شود، اما مسئولان در پاسخ بدون اشاره به هرگونه جزئیات این پرونده تنها به ذکر این نکته اکتفا کردند که پرونده خسارت معدنچیان کشته شده زمستان یورت در دست اقدام است و پس از نهایی شدن  گزارش مربوطه از طریق افکار عمومی و رسانه‌ها منتشر خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۱:۱۴

برترین شرکت‌های بیمه در حوزه فناوری اطلاعات اعلام شدند

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بعد از ارزیابی‌های صورت گرفته در همایش مشترک مدیران فناوری اطلاعات و خودروی صنعت بیمه، سه شرکت بیمه‌ای برتر را در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی کرد.
به گزارش فراسو به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، شرکت های بیمه البرز، پارسیان و ایران به ترتیب رتبه های اول تا سوم حوزه انفورماتیک صنعت بیمه را به خود اختصاص دادند.
این ارزیابی ها توسط اداره کل فناوری ارتباطات و اطلاعات بیمه مرکزی، مطابق با اصول و معیارهای تخصصی و علمی و بر اساس شش شاخص اصلی «سنهاب»، «نرم افزارهای پشتیبانی و ستادی»، «زیر ساخت ارتباطات و مرکز داده»، «امنیت»، «خدمات الکترونیک و پرتال» و «مدیریت منابع و فاوا » صورت گرفته است.
گفتنی است گردهمایی مشترک مدیران IT و خودروی صنعت بیمه کشور با تاکید بر جمع آوری آنلاین اطلاعات شخص ثالث روزهای 23 و 22 اردیبهشت در رامسر برگزار شد.

منابع دیگر:
 • بانکداری 24
 • بنکر
 • ایستانیوز
 • شبکه خبری ایبنا
 • دیوان اقتصاد
 • صنعت بیمه
 • بانک مردم
 • پولی مالی
 • بانک و رسانه
 • بینا
 • آریا
 • بانک امروز
 • فراز نیوز
 • خبر ایران
 • بانکداری الکترونیک
۹۶/۰۲/۲۳
۱۱:۲۲

رئیس هیئت کشتی استان قم: 2 نماینده قم در مسابقات انتخابی تیم ملی صاحب مدال شدند

رئیس هیئت کشتی استان قم گفت:هفته نخست لیگ کشتی باشگاه‌های کشور با پیروزی تیم شهدای مدافع حرم قم برابر حریف خود به پایان رسید.

محسن وزیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، اظهار داشت: دیدارهای هفته اول لیگ کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور در دور رفت در حالی برگزار شد که تیم شهدای مدافع حرم قم در خوزستان به دیدار تیم‌ پاس اندیمشک رفت و با پیروزی 6 بر 2 این دیدار را پشت سر گذاشت.
رئیس هیئت هیئت کشتی استان قم با اشاره بر اینکه هدایت تیم بر عهده روح‌الله میکاییلی بوده، افزود: مهدی علیزاده پور نیا به‌عنوان مربی و حسین عالمی سرپرستی وی را در حالی یاری می‌کنند که تیم کشتی فرنگی قم در گروه الف مسابقات با تیم بیمه رازی تهران ، تک‌تاز نوشهر و پاس در یک گروه قرار دارد.
وی در مورد کسب دو نشان برنز فرنگی کاران قمی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی گفت: نفرات برتر رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان مشخص شدند و تیم کشتی فرنگی استان قم که با دو نماینده در این رقابت‌ها حضور داشت با کسب دو مدال برنز به کار خود پایان داد.
وزیری گفت: رقابت‌های انتخابی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان گرامیداشت شهید مدافع حرم سعید خواجه صالحانی در محل خانه کشتی شماره 2 مجموعه ورزشی آزادی تهران و امیر عبدی کشتی‌گیر نوجوان 46 کیلوگرمی قم به‌عنوان سوم رسید.
رئیس هیئت کشتی استان قم تصریح کرد: ابوالفضل طالبی دیگر نماینده استان قم در این پیکارها بود که در وزن 63 کیلوگرم به دیدار سایر رقبای خود در این پیکارها رفت و در پایان برسکوی سوم ایستاد و مدال برنز این پیکارها را به گردن آویخت.
***

۹۶/۰۲/۲۳
۱۶:۳۶

رئیس کل بیمه مرکزی در گفتگو با مهر؛ آخرین وضعیت صندوق بیمه حوادث طبیعی/عملکرد بیمه‌ها شفاف می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین وضعیت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی، از حرکت شرکتهای بیمه برای اصلاح صورتهای مالی خود بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی خبر داد.

عبدالناصر همتی در گفتگو با خبرنگار مهر از رشد ۱۱۱ درصدی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در چهار سال گذشته خبر داد و گفت: مقدار حق‌ بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه مستقیم در سال ۱۳۹۵، به حدود ۲۲۷.۲ هزارمیلیارد ریال رسیده که در مقایسه با سال گذشته، نزدیک ۲۲.۵ درصد رشد نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه میزان حق بیمه تولیدی در این مدت، ۱۴۶.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱۱ درصد افزایش داشته است.
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود که این ضریب در سال ۱۳۹۵ به حدود ۲.۲ درصد برسد و این شاخص طی دوره فعالیت دولت کنونی ۰.۵ واحد بهبود یافته؛ در این میان، رشد حق‌بیمه سرانه نیز حدود ۱۰۵ درصد بوده است؛ به این معنا که در سال ۱۳۹۵ حق‌بیمه سرانه بیمه‌های بازرگانی بر اساس برآورد آمار جمعیت توسط مرکز آمار ایران، معادل ۳.۵ میلیون ریال بوده است که حدود ۱۹.۹ درصد در مقایسه ‌با سال قبل افزایش داشته؛ اما اگر بخواهیم این شاخص را در دوره چهارساله فعالیت دولت برآورد کنیم، حدود ۱۰۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: میزان انحصار در بازار بیمه برمبنای فرمول هرفیندال-هیرشمن در سال ۱۳۹۵، به عدد ۱۷۳۳ رسید که نسبت به سال ۹۱ معادل ۵۹۱ واحد کمتر شده و ۲۵.۴ درصد این شاخص بهبود یافته است؛ این درحالی است که سهم بخش غیردولتی در این میان، ۸ درصد  رشد داشته است؛ اما به هرحال هدف بیمه مرکزی، ارتقای سهم بخش غیردولتی از کل حق‌بیمه‌های تولیدی بازار بیمه کشور است و بر همین اساس در سال ۱۳۹۵، شرکت بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی به همراه ۲۹ شرکت بیمه غیردولتی (به غیر از ۲ شرکت بیمه اتکائی) در بازار بیمه کشور فعالیت کردند.
همتی گفت: در پایان سال ۱۳۹۱ سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور ۵۴.۶ درصد بوده که در سال ۱۳۹۵ به ۶۲.۶ درصد رسیده که بیانگر رشد نقش بخش غیر دولتی در صنعت بیمه کشور است.
وی از برنامه‌های بیمه مرکزی برای افزایش سهم حق بیمه زندگی خبر داد و افزود: نسبت سهم حق ‌بیمه زندگی از کل پرتفوی صنعت ‌بیمه در بازار بیمه کشور در سال ۱۳۹۱ به ۷.۸ درصد رسیده بود که این نسبت طی سال چهارم فعالیت دولت یازدهم، به ۱۳.۴ درصد رسیده و۵.۶  واحد درصد افزایش یافت.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به افزایش میزان نظارت بیمه مرکزی بر نحوه پرداخت خسارت بیمه گذاران در راستای حمایت از حقوق آنها گفت: خسارت پرداختی صنعت بیمه که به نوعی نشان‌دهنده میزان ارائه خدمات شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران است، تا پایان سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۸۰.۲ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال ۱۳۹۱، حدود ۲.۳ برابر شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی، افزایش توان ثروت‌آفرینی کشور، تامین مالی پایدار دولت، تقویت انضباط و سلامت و شفافیت مالی-‌اداری، مشارکت فعال و مؤثر در سیاست‌گذاری، ایجاد و یکپارچه سازی سامانه‌های اطلاعات مدیریت و عملیاتی، توسعه هدفمند سرمایه‌های سازمانی و انسانی، توسعه و تنوع‌بخشی به پورتفوی بازار بیمه کشور و تخصصی‌کردن شرکت‌های بیمه را از سیاست‌های و برنامه‌های راهبردی اتخاذ شده باتوجه‌ به اهداف اقتصادی دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی دانست.
وی از افزایش تعداد شرکت‌های بیمه در دولت یازدهم خبر داد و گفت: طی این دوره، پروانه فعالیت ۵ شرکت بیمه( سرمد و تعاون، تجارت نو، حکمت صبا و زندگی خاورمیانه صادر شده است. همچنین در راستای  گسترش هدایت‌ شده فعالان بازار بیمه، در دوره ۴ ساله ۹۲ الی ۹۵، همراه با افزایش تعداد شعب شرکت‌های بیمه و رسیدن آن به ۱۰۷۹ شعبه در سراسر کشور(۲۱۸ شعبه طی دوره ۴ ساله اضافه شده است)، حدود ۴۴۰۰۰ نماینده بیمه فعال (که ۱۰۶۰۴ نماینده طی دوره چهارساله اضافه شده اند)که از این تعداد نزدیک ۱۰۶۰۰ مورد، نمایندگان تخصصی فروش بیمه عمر هستند از اقدامات بیمه مرکزی در راستای گسترش شبکه فروش است.
 رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه افزود: ۲۳۵ کارگزار بیمه اعم از حقیقی و حقوقی، ۳۹ ارزیاب خسارت  طی دولت یازدهم نیز مجوز فعالیت گرفتند و به شبکه فروش صنعت بیمه اضافه شدند.
وی همچنین از بررسی و اعطای مجوز به طرح‌ها و پوشش‌های بیمه‌ای از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ برای۱۹۷ طرح و پوشش بیمه‌ای که حدود ۱۷۵مورد مربوط به بیمه‌های عمر و درمان بوده است، خبر داد و گفت: تقویت ابزارها و رویکردهای نظارتی بیمه مرکزی و کنترل جدی توانگری مالی و ذخیره‌ گیری‌ها، تدوین ضوابط جدید مربوط به نحوه انجام بیمه‌های اتکایی، تصویب آیین‌نامه ۹۰ توسط شورای عالی بیمه، ارائه پوشش‌های بیمه ای برای صنایع مهم داخلی از جمله اقداماتی بوده که طی سالهای گذشته صورت گرفته است.
همتی خاطرنشان کرد: در راستای جلب حضور اشخاص خارجی در بازار بیمه کشور و ارتقا همکاری با شرکت های بیمه ای خارجی در طی دوره چهارساله دولت فعلی، پروانه‌های فعالیت ۳ دفتر ارتباطی  از سوی بیمه مرکزی صادر گردید.
رئیس کل بیمه مرکزی  یکی از اقدامات مهم بیمه مرکزی در دولت یازدهم را توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) و تلاش برای بهره‌برداری کامل از آن همچون انجام غالب فعالیت‌های توسعه‌ای، نظارتی و اتکائی بیمه مرکزی بر بستر سنهاب)، در راستای مکانیزه نمودن امور داخلی و در سطح صنعت بیمه دانست و گفت: این سامانه از قابلیتهای خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه‌های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.
همتی توسعه سامانه سنهاب را یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه در دولت تدبیر و امید دانست و ابراز امیدواری کرد تا با تکمیل بخش های باقیمانده، تقویت، تکمیل سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
وی در خصوص روش کار این سامانه گفت: روش این بود که الزامات آیین نامه ها بررسی، احصا و به شاخص نظارتی عمومی و تخصصی در بستر سنهاب تبدیل شود، به نحوی که اطلاعات استخراج شده از سرورهای شرکتهای بیمه ضمن انطباق با شاخصهای نظارتی غربال می‌شود و مغایرات آنها استخراج و به صورت خودکار به شرکت بیمه منعکس می‌شود؛ خوشبختانه موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کردیم و در حال حاضر نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه از طریق این سامانه انجام می شود و مردم می توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات با بیمه مرکزی ارتباط داشته باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تحقق برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری در بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پروژه هایی را در سه حوزه زیرساختی مرکز داده، شبکه اختصاصی صنعت بیمه و سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه آغاز نمود. از آنجا که بسیاری از اقدام های آغاز شده، هم اکنون به بهره برداری رسیده است، لذا بسیاری از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری در این سازمان محقق شده است.
همتی، پیگیری تصویب لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی را از  دستاوردهای دولت یازدهم دانست وگفت: حادثه خیز بودن ایران، همواره مشکلات زیادی را بوجود آورده که اقدامات جدی را می طلبد؛ چرا که این حوادث بار مالی زیادی برای کشور به دنبال دارد و بیمه مرکزی در راستای نقش حمایتی خود، لایحه ای تحت عنوان صندوق بیمه حوادث طبیعی را به مجلس پیشنهاد کرد که انقلابی در بیمه حوادث طبیعی ایجاد می کند.
وی افزود: تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های بلایای طبیعی و تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های وارده به سرمایه های ملی از طریق تدوین، پیگیری و به نتیجه رساندن ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی با تصویب قانون مربوط در مجلس شورای اسلامی یکی از برنامه های مهم بیمه مرکزی در راستای حمایت و کاهش دغدغه های مردم است.
عضو شورای عالی بیمه خاطرنشان در خصوص آخرین وضعیت این لایحه گفت: این لایحه در مجلس تصویب و اما به دلیل ایرادات وارده توسط شورای نگهبان هم اکنون در حال بررسی مشترک توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای رفع ۵ ایراد وارده به لایحه بیمه همگانی حوادث طبیعی است که موارد به بیمه مرکزی منعکس و پاسخهای لازم جهت رفع ایرادات مذکور تهیه شده و مجدد به مجلس ارسال شد.
به گفته همتی، در این مصوبه بیمه‎گر «بیمه پایه»، صندوق است و کلیه شرکت‎های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‎توانند اقدام به فروش بیمه‎نامه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان نمایند.
رئیس کل بیمه مرکزی، با اشاره به افزایش تعامل بیمه مرکزی با دو نهاد نیروی انتظامی و وزارت بهداشت در خصوص واریزی شرکت‌های بیمه در راستای تحقق احکام قوانین بودجه سنواتی و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در دوره چهار ساله ۹۲ الی ۹۵ گفت: در این دوره مبلغ ۲۱۹۷ میلیارد ریال کل واریزی صنعت بیمه به حساب نیروی انتظامی بوده است. همچنین در این دوره مبلغ ۶۰۷۹ میلیارد ریال نیز به وزارت بهداشت پرداخت شده است.
همتی با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق سیاست های راهبردی ابلاغی در صنعت بیمه، مهمترین برنامه‌های سال ۱۳۹۶ بیمه مرکزی را رونق تولید و اشتغال اعلام کرد و گفت: امیدوارم در سال جدید بتوانیم با اجرای تدریجی استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بیمه در تحقق ارتقای شفافیت مالی موسسات بیمه گام های اساسی برداشته شود.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین در خصوص اقدامات انجام گرفته در صنعت بیمه که با استانداردهای گزارشگری بین المللی همسویی دارد، گفت: تدوین، اجرا و نظارت سیستم توانگری شرکتهای بیمه، تکمیل و اصلاح تدریجی آن، الزام کفایت ذخایر بیمه ای مرتبط با قانون بیمه شخص ثالث که اعمال تدریجی آن از حسابهای سال ۹۴ شرکتهای بیمه شروع شده است را ازجمله این اقدامات است و باتوجه به الزام قانونی شرکتهای بیمه به تهیه صورتهای مالی خود طبق نمونه مصوب شورای عالی بیمه، مقدمات لازم جهت تهیه صورتهای مالی منطبق با استانداردهای بین المللی انجام گرفته است و تاکید بر تفکیک حسابهای بیمه های زندگی و غیر زندگی و افشاء آن در صورت های مالی شرکتهای بیمه که در حال تکمیل است از دیگر اقدامات صنعت بیمه در این زمینه است.
وی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی و همسویی بین سازمان حسابرسی، سازمان بورس، سازمان مالیاتی و بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه بتوانیم هرچه سریعتر مقررات ۴IFRS- را اجرایی و صورتهای مالی شرکتهای بیمه و بیمه اتکایی را برمبنای آن ارائه دهیم.
همتی از اقدام جدی بیمه مرکزی در راستای فرهنگسازی بیمه در میان دانش آموزان طی دولت یازدهم خبر داد و با اشاره به اهمیت شناخت اصول اولیه فراگیری مفاهیم بیمه ای و آشنایی با قابلیت ها و ظرفیت های صنعت بیمه از پایه دبستان گفت: اگر آموزش بیمه را از مقاطع ابتدایی آغاز کنیم در آینده شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه و در نهایت رفاه اجتماعی پایدار خواهیم بود؛ البته در چند دهه اخیر نظام آموزشی کشور کمتر به مفاهیم بیمه و صنعت بیمه پرداخته است اما خوشبختانه در سال جاری، مطالب بیمه ای در مقاطع مختلف و رشته های گوناگون تحصیلی در مدارس و هنرستان های سراسر کشور، تدریس خواهد شد.
وی با ابراز خرسندی از گنجاندن مطالب بیمه ای در کتب درسی گفت: بی تردید درج مطالب بیمه ای در کتب درسی نه تنها نسل نوجوان و جوان، بلکه معلمان و خانواده‌ها را نیز با مفاهیم بیمه ای آشنا می کند و قطعا با تداوم این امر، فرهنگ بیمه در جامعه به شکل معنا داری افزایش می یابد.
همتی، نقش آموزش را در توسعه پایدار صنعت بیمه، حیاتی دانست و گفت: آموزش بیمه در سنین پایین تر موجب رشد و شکوفایی صنعت بیمه است، لذا باید ابعاد گوناگون اقتصادی و اجتماعی این صنعت به درستی تبیین شود تا افق های توسعه ای قابل دسترس باشد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۱:۵۱

نجات پلنگ از تله سیمی+عکس

یک قلاده پلنگ نر که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان مازندرانی گرفتار شده بود، با تلاش یگان حفاظت محیط زیست از مرگ حتمی نجات یافت.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایرنا، رئیس پارک ملی «پابند» گفت: یک قلاده پلنگ نر پنج ساله که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان در حوالی پارک ملی پابند گرفتار شده بود، با حضور به موقع کارشناسان محیط زیست از مرگ حتمی نجات داده شد.
علی کلانه افزود: کارشناسان محیط زیست پس از بیهوشی پلنگ با اسحله با زنده گیری ،این حیوان کمیاب را به حیات وحش سمسکنده در شهرستان ساری منتقل کردند.
به گفته وی پلنگ زخمی هم اکنون تحت مراقبت دامپزشکان قرار دارد.
این دومین پلنگ نری است که در کمتر از سه ماه گذشته در تله گرازگیر کشاورزان مازنی در منطقه شرق این استان گرفتار می شود.
15 اسفند ماه سال گذشته نیز یک قلاده پلنگ در تله گراز گیر کشاورزان شرق مازندران گرفتار شده بود که با وجود تلاش دامپزشکان برای نجات آن موثر واقع نشد و پس از چند روز رها شدن از تله ، تلف شد.
کشاورزان مازنی برای جلوگیری از هجوم گرازهای وحشی گرسنه به اراضی کشاورزی همه ساله در آستانه برداشت محصول ، تله های سیمی را در مبادی ورودی این حیوانات نصب می کنند که گاهی این موانع باعث گرفتار شدن سایر حیوانات منطقه هم می شود.
در سال های گذشته 3 قلاده از پلنگ جنگل های مازندران که گونه تحت حمایت نیز محسوب می شود توسط برخی افراد سودجو و دامداران منطقه کشته شدند که با اجرای طرح پرداخت غرامت حمله پلنگ به دامداران در دولت یازدهم ، شکار این گونه کمیاب توسط دامداران و کشاورزان کاهش چشمگیری یافت.
با انعقاد قرارداد دو جانبه بین سازمان محیط زیست و «بیمه ما» در یک سال اخیر حدود 40 دامدار خسارت دیده از پلنگ، غرامت دریافت کردند و 150 دامدار دیگر نیز در نوبت دریافت غرامت قرار دارند که مجموع این غرامت ها به حدود پنج میلیارد و 700 میلیون ریال می رسد.

منابع دیگر:
 • حقوق نیوز
 • جام نیوز
۹۶/۰۲/۲۳
۱۷:۱۹

وقتی مدیران دولتی برای گرفتن رأی، قانون گریزی می کنند + عکس

امروز مدیران دولتی برای گرفتن رأی، با تصب بنر بر جلوی درب ادارات خود قانون گریزی می کنند دیگر چه امیدی به فردا باید داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گولان سقز ، کار به جایی رسیده که دولتمردان از قانون تبعیت نمی کنند و خلاف آن عمل می نمایند. مصداق این کلام بنر دکتر روحانی جلوی درب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز و بیمه ایران در میدان آزادی سقز می باشد.
کاش به اندازه همان بنر، روحانی به مردم شهر سقز توجه می کرد. فکر نمیکرد روزی به رأی همین شهروندان نیاز خواهد داشت؛ حتی برای افتتاح سدچراغ ویس سقز بصورت ویدئو کنفرانس هم حضور نداشتید!
امروز برای گرفتن رأی، مدیران دولتی قانون گریزی می کنند دیگر چه امیدی به فردا باید داشت.
قانون انتخابات به صراحت اعلام میدارد ؛
ماده 69_ الصاق اعلامیه، عکس، پوستر، هر گونه آگهی تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان ها، تابلوی مدارس و سایر مؤسسات آموزشی دولتی و وابسته به دولت ممنوع بوده و مأمورین انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی متخلفین را جلب و به منظور تعقیب قانونی به مقامات قضایی تحویل می نمایند. شهرداری ها و بخشداری ها نیز باید نسبت به امحاء چنین اوراق اقدام نمایند.
تبصره 2_ ادارات و سازمان ها و ارگان های دولتی و نهادها و اعضای آن ها با ذکر سمت خود حق ندارند له یا علیه هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی اعلامیه، اطلاعیه، پلاکارد بدهند.
***
انتهای پیام/

۹۶/۰۲/۲۴
۱۰:۱۹

بررسی تغییرات بیمه نوین بعد از افزایش سرمایه 700میلیاردی

بانکداری ایرانی - شرکت بیمه نوین از جمله شرکتهای بیمه گری جوانی است که از مرز خطر میزان سرمایه شرکت از نظر بیمه مرکزی و همچنین سطح توانگری مالی عبور کرده و از ابتدای سال 1396 سرمایه خود را از 800 میلیارد ریال به 1500 میلیارد ریال رساند.

بانکداری ایرانی - شرکت بیمه نوین از جمله شرکتهای بیمه گری جوانی است که از مرز خطر میزان سرمایه شرکت از نظر بیمه مرکزی و همچنین سطح توانگری مالی عبور کرده و از ابتدای سال 1396 سرمایه خود را از 800 میلیارد ریال به 1500 میلیارد ریال رساند.
به گزارش بانکداری ایرانی ، شرکت بیمه نوین تاکنون از جمله شرکت‌هایی است که همکاری های بیمه ای زیادی در حوزه ارائه خدمات بیمه‌ای مختلف با شرکت‌های صنایع نفتی و پتروشیمی داشته و با داشتن نگاه توسعه ای و بهره مندی از ظرفیت های خدماتی خود، هم زمان با افزایش سرمایه شرکت برنامه مشارکت در پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی را در چشم انداز خود دارد. به گفته معاون پشتیبانی و امور اقتصادی، در این شرکت باهدف ایجاد و توسعه سازمان یادگیرنده و ساختارسازی برای نظارت و ارزشیابی آموزش، کمیته یادگیری شرکت بیمه نوین تشکیل شده است.
شرکت بیمه نوین که در سال 1394 برای هر سهم 618 ریال زیان در نظر گرفته بود در آذر ماه سال 95 توانست به سود 62 ریالی برسد که برای این شرکت بسیار جالب توجه بود. نکته مهم اینجاست که زیان 618 ریالی برای سرمایه 8هزار میلیاردی بوده و با وجود افزایش 1500میلیارد ریالی ، در سود آوری رشد قابل توجهای داشت. سود خالص شرکت در این دوره از زیان 494 میلیارد ریال به سود 93 میلیارد ریال رسید. حق بیمه صادره در این دوره با رشد 18 درصدی مواجه شده بود و به رقم 2هزار و 599 میلیارد ریال رسید.
گفتنی است که شرکت بیمه نوین به عنوان هجدهمین شرکت بیمه در کشور جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1384 در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیده و پس از اخذ مجوز فعالیت از بیمه مرکزی ایران در اسفند ماه همان سال فعالیت خود را آغاز نموده است.
مؤسسان شرکت شامل سه گروه:
-بانکی و مالی (بانک اقتصاد نوین و شرکت‌های وابسته)
-صنعتی (شرکت توسعه صنایع بهشهر و شرکت‌های وابسته)
-ساختمانی (شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران و شرکت‌های وابسته، شرکت پیمانکاری بین‌المللی استراتوس و شرکت‌های وابسته) هستند.
سرمایه شرکت
سرمایه شرکت مبلغ 800 میلیارد ریال است. بیش از 80% سهام متعلق به سهامداران حقوقی و حدود 20% سهام متعلق به سهامداران حقیقی است.
موضوع شرکت عبارتست از:
الف) انجام عملیات بیمه‌ای در تمامی رشته‌های بیمه‌ای اعم از اشخاص، اموال، مسئولیت.
ب) سرمایه‌گذاری از محل سرمایه، اندوخته‌ها و ذخائر.
ج) انجام بیمه‌های اتکائی واگذاری (تحصیل پوشش اتکائی) حسب نیاز.
تمامی عملیات شرکت اعم از بخش بیمه‌گری و سرمایه‌گذاری در چارچوب قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری، قانون تأسیس مؤسسات بیمه غیردولتی، قانون تجارت، مصوبات شورای عالی بیمه و اساسنامه شرکت خواهد بود.
بخشی از سیاست‌های اجرایی شرکت در ارائه خدمات
- بازدید اولیه دقیق و تخصصی به منظور تفکیک ریسک و ارائه نرخ مناسب
- بازدیدهای ایمنی متناوب در طول دوره پوشش به منظور جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های بیمه‌گذاران
- پوشش ارزش واقعی مورد بیمه
- ارائه پوشش مناسب برای خطرات مورد درخواست بیمه‌گذار با کمترین نرخ و مناسب ترین شرایط
- ارائه بیمه‌نامه با شرایط و مقررات تخصصی و حرفه‌ای به منظور حفظ منافع بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان
- مشاوره رایگان به بیمه‌گذاران
- راهنمایی خسارت دید‌گان در هنگام بروز خسارت
- انجام کارشناسی، برآورد و پرداخت خسارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن
- استفاده از مجرب‌ترین کارشناسان در بخش صدور و پرداخت خسارت
- استفاده از کادر مجرب و خوشنام صنعت بیمه به منظور ارائه خدمات به مشتریان گرامی

۹۶/۰۲/۲۴
۰۱:۲۰

دیدار با یکی از بهترین های شعب بیمه معلم

پول‌نیوز - "مصطفی آخوندزاده" مدیر شعبه بیمه معلم در کرمان است. وی از سال 84 به عنوان کارشناس خسارت، فعالیت خود را در حوزه بیمه آغاز کرد. و هم اکنون به عنوان مدیر شعبه کرمان فعالیت می کند البته شعبه ای که در سطح کشور به عنوان یکی از برترین های بیمه معلم شناخته می شود.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز ، مدیر شعبه کرمان بیمه معلم، دلیل اصلی موفقیت را مرهون طراحی و اجرای برنامه بلند مدتی می داند که در بیمه معلم کلید خورده و تاکنون به صورت خستگی ناپذیر اجرا می شود.
این مدیر منتخب در ادامه بر تعامل با محیط پیرامون به ویژه سازمانها و ارگانهای دولتی و مدیریت ریسک جهت تحقق اهداف بازاریابی تاکید می کند.
آخوند زاده همچنین تاکید بسیاری بر تمرکز بر روی بیمه های عمر دارد و در این باره می گوید: می توانم بگویم در زمینه بیمه عمر تقریبا جز شعبات اول هستیم.
مدیر شعبه ممتاز بیمه معلم فعالیت در بازارهای خرد و بهره گیری از نمایندگان حرفه ای در این بازارها را مهمترین ابزار موفقیت خود معرفی می کند و بر بهبود منابع انسانی و تقویت شبکه فروش پای می فشرد.
مصطفی آخوندزاده مدیر شعبه کرمان بیمه معلم که استفاده از تکنیک های بازاریابی در کنار خدمات پیش بینی شده در پوشش های بیمه ای بیمه معلم را برای تحقق اهداف شعبه بسیار مهم تلقی می کند و در توصیه به همکاران خود می گوید: برای مشاهده رونق و پیشرفت شعبه هر چه بیشتر به فکر ارایه خدمات مطلوب باشید .

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۲/۲۳
۱۵:۰۷

بازدید مدیریت عامل بیمه دی از شعبه اسلامشهر

مدیر عامل و معاون شبکه فروش و توسعه بازار بیمه دی از شعبه اسلامشهر بازدید کردند.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه دی، مدیر عامل و معاون شبکه فروش و توسعه بازار بیمه دی از شعبه اسلام شهر بازدید کردند.
پس از بازدید از بخشهای مختلف شعبه در نشستی که با حضور میهمانان تشکیل شد، مدیریت شعبه اسلامشهر گزارشی کلی از عملکرد شعبه اسلامشهر از زمان تاسیس تا کنون ارائه کرد.
وی همچنین اضافه شدن نمایندگان فعال شعبه اسلامشهر و انعقاد قرار داد های بزرگ منطقه ای را از اقدامات سال گذشته شعبه برشمرد و جذب پرتفوی سود ده و دست یابی به مانده عملیات تعیین شده را برنامه شعبه اسلامشهردر سال 1396 دانست.
در ادامه جلسه مهندس بختیاری ضمن ابراز خرسندی از دیدار ریاست، پرسنل و نمایندگان شعبه اسلامشهر از اهداف عالی شرکت برای دست یابی به تعالی سازمانی و برنامه ریزی کل شرکت برای فروش بیمه نامه هایی که ریسک آنها کارشناسی شده و دارای مانده عملیات مثبت باشند، نام برد.
همچنین از رشد 10 برابری پرتفوی شعبه اسلامشهر در مدت مدیریت جدید تقدیر و تشکر به عمل آمد.
در پایان جلسه نمایندگان جهت پیشبرد اهداف سازمانی نقطه نظرات خود را عنوان کردند.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۶:۱۳

اهدای لوح تقدیر به معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا

اهدای لوح تقدیر از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا اهدا گردید.

اهدای لوح تقدیر از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا
به پاس تلاش، همدلی و اهتمام قابل تقدیری که از سوی معاونت مالی و پشتیبانی شرکت بیمه سینا در اجرای قانون اسناد ملی ایران نسبت به ساماندهی اسناد و همچنین
انتقال اسناد و مدارک ارزشمند به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت پذیرفت، لوح تقدیر اهدا گردید.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۶:۰۷

حضور سرپرستی استان اصفهان بیمه دی در مراسم گرامی داشت روزجهانی ماما

به مناسبت روز جهانی ماما ، سرپرستی استان اصفهان در همایش سالانه این جمعیت حضور یافت.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه دی ؛سرپرستی استان اصفهان به دعوت جمعیت مامائی ، در همایش سالانه این جمعیت حضور یافت .
این مراسم با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، هیئت مدیره جمعیت مامائی ، ماماهای شاغل در استان و بسیاری از اساتید دانشکده های علوم پزشکی و دانشجویان رشته مامائی برگزار شد.
در این مراسم پس از به نمایش درآمدن تیزرهای تبلیغاتی بیمه دی، این شرکت به عنوان تنها حامی جمعیت مامائی ، برای ارائه خدمات بیمه ای معرفی شد. 
در این مراسم به قید قرعه ، پنج کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و همچنین 50 کارت هدیه به مبلغ 500 هزار ریال برای خرید بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری ، از طرف نمایندگی های کد 5359 و کد 4366 و همچنین با حمایت اداره روابط عمومی شرکت بیمه دی ، بسته های تبلیغاتی شرکت به مدعوین تقدیم شد.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۵:۳۹

تخفیفات بیمه ملت در "طرح رحمت"

جشنواره فروش "طرح رحمت" در بیمه ملت آغاز شد

به گزارش ریسک نیوز، شرکت بیمه ملت در جشنواره "طرح رحمت" خود که به مناسبت فرارسیدن اعیاد سعید نیمه شعبان و فطر برگزار می شود؛ از تاریخ 22 اردیبهشت ماه لغایت 5 تیرماه، تخفیف های ویژه ای را برای هموطنان عزیز در نظر گرفته است.
به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، خریداران بیمه نامه های زندگی، بدنه اتومبیل، عمر و حوادث، مسئولیت و آتش سوزی می توانند از تخفیفات 10 تا 50 درصدی در رشته های مذکور بهره مند شوند.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نمایندگی های فروش بیمه ملت در سراسر کشور مراجعه یا با مرکز ارتباط با مشتریان بیمه ملت با شماره تلفن 85333-021 تماس حاصل نمایند.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۶/۰۲/۲۳
۱۵:۰۵

بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز پرداخت کرد.

به گزارش شمانیوز ، معاون بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا در نشستی چک 150 میلیارد ریالی به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز را تحویل مسئولان این شرکت داد.
بنا بر اعلام معاونت بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا، شرکت کروز تحت پوشش بیمه‌آسیا قرار دارد وبا توجه به اهمیت و فوریت این موضوع و خط مشی بیمه‌آسیا در پرداخت خسارت‌های بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پرونده خسارت شرکت کروز به صورت ویژه در دست رسیدگی است و پس از دریافت اسناد و مدارک بیمه‌گذار و گزارش‌های کارشناسی شرکت‌ ارزیاب خسارت، مابقی خسارت در چارچوب بیمه‌نامه صادر شده، پرداخت خواهد شد.
این گزارش می افزاید،کارخانه شرکت کروز در مورخ1396/1/24دچار آتش سوزی شد که خساراتی به ساختمان ها،موجودی و ماشین آلات وارد شد و به دلیل اهمیت موضوع و وسعت خسارت ،روز بعد از حادثه توسط مدیر عامل،معاون فنی بیمه های اموال و مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه آسیا مورد بازدید قرار گرفت.
منبع:روابط عمومی بیمه آسیا

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
 • بانک امروز
 • تجارت آنلاین
 • اقتصاد تهران
 • بانکداری الکترونیک
 • بانک و رسانه
 • ملت بازار
 • ایران اکونومیست
۹۶/۰۲/۲۳
۱۴:۵۲

وصول مطالبات معوق و شفاف سازی حساب های مالی مهمترین هدف سال جاری است

معاون اداری و مالی بیمه دانا، عملکرد شورای راهبردی این شرکت برای اقدامات انجام شده در سال گذشته را که منجر به شفاف سازی حساب های مالی شده، مورد تقدیر قرار داد.

به گزارش ملت بازار، علیرضا عاطفی در همایش مدیران ستادی و اجرایی این شرکت گفت: با توجه به آمار ارائه شده در صنعت بیمه، فعالیت در حوزه بیمه های اموال سودده و مطلوب است، لذا با توجه به ساختار پرتفوی و افزایش رشد شرکت، در سال جاری باید ضمن شناسایی نقاط تهدید و تبدیل آنها به فرصت، محور تلاش خود را در زمینه جذب بیمه های اموال بیمه گزاران و تجمیع امور بیمه ای آنها بکار گیریم.
وی گفت: در سال گذشته شورای راهبردی تشکیل شد که برگزاری جلسات منظم و مستمر آن، با حضور یک عضو هیأت مدیره و معاونین شرکت و همچنین تعدادی از مدیران ستادی موجب افزایش هماهنگی و تسریع در عملیات جاری شرکت شد.
معاون اداری و مالی بیمه دانا ضمن تشکر از کلیه همکاران برای رسیدن به پرتفوی هدف گذاری شده اظهار داشت: با توجه به محور همایش مبنی بر انضباط فنی و مالی، پالایش بیمه نامه ها و ادامه پیگیری وصول مطالبات در سال جاری باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا بتوانیم ترکیب مناسبی از پرتفوی بدست آوریم که این کار نیز بدون شک نیازمند تلاش و همت کلیه همکاران است.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

منابع دیگر:
 • تاوان‌گذار
 • شما نیوز
۹۶/۰۲/۲۴
۱۱:۲۵

البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت محل امنی برای یقه‌سفیدان است

سرویس سیاسی - رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استان البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت محل امنی برای یقه سفیدان است.

سرویس سیاسی - رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استان البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت محل امنی برای یقه سفیدان است.
به گزارش فانوس به نقل از تسنیم ناصر سراج در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بازرسی استان البرز که پیش ازظهر امروز با حضور استاندار البرز، نمایندگان مردم در مجلس، شهردار کرج و اعضای شورای قضایی و شورای معاونان استان در دادگستری البرز برگزار شد اظهار داشت: آقای دهقان با حضور خود در استان‌های مختلف منشا خدمات بسیاری در استان‌هایی که حضور داشتند بوده‌اند.
وی با بیان اینکه علت جابه‌جایی وی با توجه به شعار رهبری در سال 96 تولید و اشتغال بود که شاخه‌ای از اقتصاد مقاومتی است، بیان کرد: اداره‌کل بانک و بیمه ما در کشور باید بیش از 20 هزار شعبه بانک را مورد بررسی قرار دهد.
قاضی سراج با اشاره به اینکه اگر بخواهیم تولید و اشتغال در کشور را بیشتر کنیم باید نقدینگی بخش خصوصی و تولید را افزایش دهیم، عنوان کرد: این کار راهی جز تقویت بانک‌ها ندارد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: یکی از دلایل انتخاب آقای فراهانی برای اداره بازرسی کل البرز اشراف کامل وی به مسائل و مشکلات کرج است.
وی با بیان اینکه ما برای مچ‌گیری نیامده‌ایم و برای دستگیری آمده‌ایم، افزود: اما مچی را که نتوانیم اصلاح کنیم، قطع می‌کنیم.
وی با بیان اینکه استان استراتژیک البرز دو خاصیت فرصت و تهدید را توامان دارد، گفت: این استان به لحاظ نزدیکی به پایتخت مکان امنی برای یقه سفید‌ها و فرار از امنیت و ناجا و دستگاه قضایی تهران است.

منابع دیگر:
 • جماران
۹۶/۰۲/۲۳
۱۵:۰۲

تلفات معدن زمستان یورت از سقف بیمه مسئولیت کارفرما بیشتر شد

در حالی که قرار است شرکت بیمه آسیا به منظور جبران خسارت کارگران، به 40 نفر از آنها دیه پرداخت کند اما تعداد کارگرانی فوت شده حادثه یورت44 نفر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته خبری منتشر شدن مبنی براینکه تعداد کشته‌شدگان حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت از مجموع ارزش ریالی غرامتی که قرار است از سوی بیمه به بازماندگان این حادثه پرداخت شود، بیشتر است.
در حالی که عصر روز گذشته (شنبه 23 اردیبهشت‌ماه) با بیرون آمدن جسد آخرین معدنچی مدفون، تعداد کشته شدگان حادثه معدن زمستان یورت به 44 نفر رسید، اما پیش از این از زبان «عبدالناصر همتی» رئیس بیمه مرکزی ایران اعلام شده بود که طبق قراردادی که میان کارفرمای معدن زغال‌سنگ زمستان یورت با شرکت بیمه آسیا منعقد شده است، در صورت وقوع حادثه سقف خسارت تعیین شده پرداخت دیه 210 میلیون تومانی به 40 نفر از کارگران معدن یورت است.
به بیان ساده‌تر اگر دروند پرداخت غرامت دیه به خانواده‌های کارگران کشته شدن معدن زمستان یورت اتفاقی نیفتد بازهم تعداد کشته شدگان این حادثه حداقل چهار نفر بیشتر از سقف تعهدی است که در بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرمای یورت تعیین شده است.
البته در این باره بازهم به نقل از رئیس بیمه مرکزی ایران آمده است که اگر چه تاکنون به شرکت بیمه آسیا در مقام بیمه‌گذار دستور پرداخت غرامت دیه 40 کارگر کشته شده معدن زمستان یورت صادر شده است اما در نهایت برای باقی معدنچیان کشته شده در این حادثه نیز جای نگرانی نیست و مشکلی برای پرداخت دیه آنها به وجود نخواهد آمد.
با این حال خبرنگار ایلنا تلاش کرد تا در تماس با مسئولان بیمه آسیا آخرین وضعیت مربوط به پرداخت دیه معدنچیان کشته شده حادثه انفجار زمستان یورت را جویا شود، اما مسئولان در پاسخ بدون اشاره به هرگونه جزئیات این پرونده تنها به ذکر این نکته اکتفا کردند که پرونده خسارت معدنچیان کشته شده زمستان یورت در دست اقدام است و پس از نهایی شدن گزارش مربوطه از طریق افکار عمومی و رسانه‌ها منتشر خواهد شد.

منابع دیگر:
 • امتداد نیوز
۹۶/۰۲/۲۴
۱۱:۳۱

افتتاح و راه اندازی شعب بیمه "ما" در شهرهای رفسنجان و سیرجان

ایرانا :در راستای اهداف مشتری مدارانه و در جهت خدمت رسانی مناسب و سریع و در دسترس مشتریان بودن، شعب جدید بیمه "ما" در شهرهای رفسنجان و سیرجان افتتاح شد.

به گزارش ایرانا ، آیین راه اندازی و افتتاح شعب سیرجان و رفسنجان با حضور مهندس صفدری مدیرعامل بیمه "ما" ، امیرحسین قربانی معاون فنی، امیر شفیعی مدیر امور شعب و غلامرضا مددی مدیر امور نمایندگان و کارگزاران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم جناب آقای هرندی رییس شعبه کرمان بیمه "ما" ضمن خوش آمد گویی به مدعوین ، خلاصه ای از آمار فروش شعبه های کرمان، سیرجان و رفسنجان ارائه نمود.
هرندی در ادامه اظهارداشت: امیدواریم بتوانیم اقدامات و فعالیت های خوبی در این شعبه انجام داده و یکی از شعبه های موفق در جذب و حفظ مشتری باشیم. تمام تلاشمان بر این خواهد بود که با خدمت رسانی سریع و دقیق و شفاف تمام مشتریانمان را حفظ و رضایتمندی آنها را بر اساس اصل مشتری مداری تامین کنیم.
بر اساس این گزارش ، در ادامه مراسم جناب آقای قربانی ، به تحلیل آمار ارائه شده و برنامه های آینده پرداخت.
وی همچنین نقطه نظرات خود در خصوص چگونگی یافتن بازارهای سالم جهت فروش بیمه نامه را تشریح و از شبکه فروش و پرسنل شعبه درخواست کرد تا تمام تلاش خود در جهت رسیدن به این هدف را به کار گیرند
این گزارش می افزاید: در ادامه جناب آقای مهندس صفدری با تاکید بر اهمیت و جایگاه مشتری مداری در این شرکت گفت: تمامی اقدامات و فعالیت های شعب و نمایندگان شبکه فروش می بایست بر محور مشتری مداری و رعایت حقوق آنان و افزایش رضایت بیمه گذاران و تکریم ارباب رجوع صورت بگیرد. وی افزود: نظر به اینکه مشتری ولی نعمت ماست، بانک و بیمه باید به نحوی با تعامل با یکدیگر کار کنند تا پاسخگوی تمام نیازهای مشتریان باشند.
مدیرعامل بیمه "ما" توجه به اصول بازاریابی را مد نظر قرار داده و چگونگی مذاکره کردن به روش نوین و رعایت حقوق مشتریان را تعریف نمودند. آنچه بیشتر مورد بحث قرار کرفت مدیریت ارتباط مشتریان و ارزش آفرینی برای مشتریان پلاتینی و طلایی و انجام بازاریابی رابطه مند بود.
در پایان طی مراسمی از نمایندگان برتر سال 95 که در فروش کلیه بیمه نامه ها و شاخص های بیمه گری و مالی برتر بودند، تقدیر به عمل آمد.افراد منتخب خانم ها مرضیه زارعی، انیسه رضایی، نجمه خالو و اعظم حسینی بودند.

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
 • بانکداری ایرانی
 • نقدینه
 • اقتصاد تهران
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
 • پول‌پرس
 • پولی مالی
 • بانک و صنعت
 • تحریر نو
 • بانک و رسانه
 • خبر ایران
 • نیوزبانک
 • ایران اکونومیست
۹۶/۰۲/۲۳
۲۱:۱۶

نجات پلنگ از تله سیمی در پارک‌ملی ‘پاوبند’

رئیس پارک ملی پابند جمعه شب به خبرنگار #فراسخن گفت که یک قلاده پلنگ نر پنج ساله که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان در حوالی پارک ملی پابند گرفتار شده بود، با حضور بموقع کارشناسان محیط زیست از مرگ حتمی نجات داده شد.علی کلانه افزود : کارشناسان محیط زیست پس از بیهوشی پلنگ با اسحله […]

رئیس پارک ملی پابند جمعه شب به خبرنگار #فراسخن گفت که یک قلاده پلنگ نر پنج ساله که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان در حوالی پارک ملی پابند گرفتار شده بود، با حضور بموقع کارشناسان محیط زیست از مرگ حتمی نجات داده شد.
علی کلانه افزود : کارشناسان محیط زیست پس از بیهوشی پلنگ با اسحله با زنده گیری ،این حیوان کمیاب را به حیات وحش سمسکنده در شهرستان ساری منتقل کردند.
به گفته وی پلنگ زخمی هم اکنون تحت مراقبت دامپزشکان قرار دارد.
این دومین پلنگ نری است که در کمتر از سه ماه گذشته در تله گرازگیر کشاورزان مازنی در منطقه شرق این استان گرفتار می شود.
15 اسفند ماه سال گذشته نیز یک قلاده پلنگ در تله گراز گیر کشاورزان شرق مازندران گرفتار شده بود که با وجود تلاش دامپزشکان برای نجات آن موثر واقع نشد و پس از چند روز رها شدن از تله ، تلف شد.
کشاورزان مازنی برای جلوگیری از هجوم گرازهای وحشی گرسنه به اراضی کشاورزی همه ساله در آستانه برداشت محصول ، تله های سیمی را در مبادی ورودی این حیوانات نصب می کنند که گاهی این موانع باعث گرفتار شدن سایر حیوانات منطقه هم می شود.
در سال های گذشته چند قلاده از پلنگ جنگل های مازندران که گونه تحت حمایت نیز محسوب می شود توسط برخی افراد سودجو و دامداران منطقه کشته شدند که با اجرای طرح پرداخت غرامت حمله پلنگ به دامداران در دولت یازدهم ، شکار این گونه کمیاب توسط دامداران و کشاورزان کاهش چشمگیری یافت.
با انعقاد قرارداد دو جانبه بین سازمان محیط زیست و ‘ بیمه ما ‘ در یک سال اخیر حدود 40 دامدار خسارت دیده از پلنگ ، غرامت دریافت کردند و 150 دامدار دیگر نیز در نوبت دریافت غرامت قرار دارند که مجموع این غرامت ها به حدود پنج میلیارد و 700 میلیون ریال می رسد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654

۹۶/۰۲/۲۴
۰۳:۵۹

مدير امور عمليات ارزي بانک شهر: استفاده روزانه حدود 140 نفر از دستگاه هاي صراف الکترونيک

خبرگزاري آريا- مدير امور عمليات ارزي با اشاره به اينکه دستگاه هاي صراف الکترونيک فقط براي متقاضيان خارجي قابل استفاده است، گفت: روزانه حدود 70 نفر از هر دستگاه صراف الکترونيک در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران استفاده کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا، سيد محمد حسن رسول زاده اظهار داشت: امسال خدمات بانکي در نمايشگاه بين المللي کتاب به خوبي انجام شد و شهروندان از نمايشگاه کتاب نيز استقبال خوبي داشتند.
وي با اشاره به خدمات ارزي ارائه شده در نمايشگاه بين المللي کتاب، عنوان کرد: به دليل مراجعه مکرر توريست ها و ناشران خارجي دو دستگاه صراف الکترونيک در بخش بين الملل نمايشگاه مستقر شده است.
مدير امور عمليات ارزي با اشاره به اينکه دلار، يورو و درهم با نرخ روزانه صرافي بانک شهر که از بانک مرکزي دريافت مي شود مشخص مي شوند، افزود: کارت هاي ريالي از طريق اين دستگاه ها صادر مي شود که مشتريان مي توانند از اين کارت ها بن کارت تهيه کرده يا پول دريافت کنند و براي خريد کتاب استفاده کنند.
رسول زاده با اشاره به اينکه قيمت نرخ ارز در طول روز ثابت است، گفت: اين دستگاه ها فقط براي متقاضيان خارجي قابل استفاده است و هموطنان ايراني نمي توانند از اين دستگاه استفاده کنند.
وي با اشاره به نوع استفاده از اين دستگاه ها، تصريح کرد: متقاضيان مي توانند از طريق پاسپورت يا شماره گردشگري از دستگاه هاي صراف الکترونيک استفاده کنند و دستگاه اطلاعات اشخاص را اسکن مي کند.
مدير امور عمليات ارزي تاکيد کرد: در قوانين اين دستگاه ها ارز بانک مرکزي و پول شويي رعايت شده است و به نحوي است که بيشتر از 5 هزار دلار تغيير نمي دهد و بيشتر از 15 ميليون تومان هم ريال نمي دهد. البته ريال را به صورت نقد پرداخت نمي کند ولي کارت صادر شده نيز تا 15 ميليون تومان است.
رسول زاده با اشاره به اينکه در طول روز حدود 70 نفر از هر دستگاه صراف الکترونيک در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران استفاده کرده اند، افزود: از طريق کنسولگري ها و سفارت خانه ها مراجعات زيادي داشتيم که از دستگاه استقبال خوبي کردند.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۸:۰۸

رونمایی بانک پارسیان از پرداخت الکترونیکی مبتنی بر NFC

خدمت جدید بانک پارسیان با عنوان NFC با حضور دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی، کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد بانک پارسیان به صورت رسمی رونمایی شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، پرداخت الکترونیکی مبتنی بر NFC از امروز قابل استفاده برای مشتریان بانک پارسیان است. 
از آنجا که پرداخت پول از طریق تلفن همراه ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای انتقال است، خدمت الکترونیک NFC قابلیت پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند را اجرایی می‌کند. برای این منظور بانک پارسیان برای راحتی کاربران خود این خدمت را به آنها ارائه کرده است.
دراین راستا، کاربر اطلاعات مرتبط با کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره کرده و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود. 
همچنین برای سهولت کار بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند اما در برخی موارد ممکن است، فروشندگان در خواست تایید هویت کنند.
مشتریان می‌توانند بدون نیاز به شماره‌حساب و کار با نرم‌افزارهای گوناگون و پیچیده‌ بانکی پرداخت خود را انجام دهند. همچنین در این خدمت نوین همراه داشتن کارت‌های اعتباری الزامی نداشته و یادآوری رمز عبور نیز دراین راستا کاربردی ندارد.
در استفاده از این خدمت نوین الکترونیکی بانکی نگرانی‌ها از همراه نداشتن کارت بانکی و مراقبت از آن برای مشتریان به پایان می‌رسد و تنها همراه داشتن گوشی تلفن همراه کافی است تا هر زمان از شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل از خدمات بانکی مورد نیاز استفاده کنند.
همچنین مشتری برای امنیت بیشتر می‌تواند شماره پین ویژه خود را برای تایید نهایی در نظر بگیرد.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۲:۴۱

حمایت بانک آینده از واحدهای خرد و متوسط

بانک آینده در راستای اولویت‌های خود، مبنی بر حمایت از بخش‌های واقعی اقتصاد، افزایش تولید داخلی و توجه به مقوله اشتغال، برنامه‏‌های هدف‌مندی در جهت تأمین مالی واحدهای تولیدی و به‏‌ویژه واحدهای کوچک و متوسط(SME)را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک آینده اعلام‌کرد: این بانک با اجرای برنامه‌های خود در ارتباط با تأمین منابع مالی و پاسخ‌گویی به نیاز فعالان اقتصادی، تاکنون توانسته است علاوه بر تعامل پویا با وزارت صنعت، معدن و تجارت در این عرصه، خود نیز رأساً با بازاریابی مستقیم، مشتریان واجد شرایط را شناسایی و پاسخ‌گوی بخشی از نیاز آن‌ها باشد.
دستاورد حاصل از این رویکرد، تصویب پرداخت بیش از یک‎هزار و پانصد و پنج میلیارد ریال تسهیلات بوده که تا پایان سال 1395 جمعاً ‎هزار و یک ‎صد و شش میلیارد ریال آن از سوی بانک آینده به بنگاه‌های خرد و متوسط مورد هدف پرداخت شده است.
بنا بر اعلام بانک آینده، در نخستین گردهمایی مدیران ارشد و رؤسای شعب این بانک در سال‌جاری نیز تلاش هرچه بیشتر در جهت تقویت بنیان‌های اقتصادی کشور و حمایت از تولید و اشتغال، به‌عنوان اولویت‌ بانک آینده در برنامه‎های سال 1396، مورد تأکید قرار گرفت.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۳:۲۱

استقبال فعالان صنعت نفت از خدمات و محصولات بانک سامان

خدمات و محصولات ارایه شده از سوی بانک سامان در بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با استقبال فعالان این صنعت حیاتی و استراتژیک کشورمان روبرو شد.

به گزارش  سرویس بازار ایسنا، در این نمایشگاه شرکت‌های عضو گروه مالی سامان شامل بانک سامان، شرکت ارتباطات ماهواره‌ای سامان، شرکت بیمه سامان و شرکت کارگزاری بانک سامان حضور پررنگی داشتند و در مدت برگزاری نمایشگاه، میزبان مدیران، کارگزاران و کارشناسان شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی بودند.
حسن دهقانی‌زاده مدیر بین‌الملل بانک سامان درباره دستاوردهای این نمایشگاه گفت: نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی فرصت بسیار ارزشمندی برای ارتباط نزدیک‌تر میان فعالان صنایع زیربنایی و مدیران بانک سامان بود.
مدیر بین‌الملل بانک سامان تصریح‌کرد: در دیدارها و جلسات متعددی که در این نمایشگاه برگزار شد، خدمات و توانمندی‌های بانک سامان به شرکت‌های  متقاضی معرفی شد. ضمن اینکه تفاهم‌های بسیار خوبی برای آغاز یا گسترش همکاری‌ها با شرکت‌های داخلی و خارجی صورت گرفت.
دهقانی‌زاده گفت: یکی از نقاط اصلی و متمایز بانک سامان در مذاکره با شرکت‌های خارجی، انطباق کامل عملیات بانکی بانک سامان با استانداردهای بانکداری بین‌المللی در حوزه تطبیق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی مبارزه با پولشویی است.
مدیر بین‌الملل بانک سامان گفت: خدمات دریافت و پرداخت منابع ارزی در سراسر جهان و اعطای تسهیلات مالی به فعالان حوزه نفت، گاز و پتروشیمی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در 4 روز برگزاری این نمایشگاه بوده است.
وی افزود: بانک سامان همواره در ارائه خدمات ارزی و بین‌المللی نوین و ایجاد ارتباط با کارگزاران پیش‌رو بوده و ایجاد روابط کارگزاری فعال با بانک‌های معتبر بین‌المللی، توجه فعالان تجاری و بازرگانی داخلی و خارجی را به‌سوی بانک سامان جلب کرده است.
دهقانی‌زاده افزود: بانک سامان با نگاهی ویژه به صنعت مهم و حیاتی نفت و پتروشیمی، تمام ظرفیت‌های ارتباطی و اجرایی خود را برای ارائه انواع خدمات ارزی و ریالی همچون صدور انواع ضمانت‌نامه‌های ارزی، مشاوره تخصصی ارزی، گشایش اعتبارات اسنادی وارداتی، پذیرش اعتبارات اسنادی صادراتی و خرید ارزهای حاصل از صادرات فرآورده‌ها و محصولات نفتی و غیرنفتی، ازطریق شبکه گسترده کارگزاران بانکی در سراسر جهان را در اختیار صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و غیرنفتی قرار می‌دهد.
بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران 16 تا 19 اردیبهشت 1396 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار ‌شد.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۵:۴۳

با حمایت بانک صادرات ایران ١١ هزار طرح اقتصادی کوچک و متوسط در مدار تولید قرار گرفت

بانک صادرات ایران اعلام‌کرد: این بانک به منظور افزایش تولید و اشتغال در سال ٩٥ حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط را در دستور کار داشت که عملکرد این بانک بیانگر در مدار تولید قرار گرفتن بیش از ١١ هزار بنگاه در سراسر کشور است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات، همراستا با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و  برنامه‌های اقتصادی دولت  در سال ١٣٩٥ این بانک کارنامه درخشانی از خود بر جا گذاشته است، به گونه‌ای که افزون بر٤٠ هزار و ٣٠٠ میلیارد ریال سرمایه در گردش را به ١١ هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط در اقصی نقاط کشور پرداخت کرده است.
این بانک در سال گذشته ٢٣٢ هزار میلیارد ریال تسهیلات را به  ٢١٢ هزار طرح اقتصادی در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی پرداخت کرده که با بهره‌برداری تدریجی از این طرح‌ها، کشور شاهد افزایش تولید و خلق فرصت‌های جدید شغلی می‌شود.
 پوشش طرح‌های کوچک و متوسط انجام شده در اقصی نقاط کشور است تا زمینه توسعه پایدار و متوازن در سطح ملی فراهم شود.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۷:۱۱

آخرین وضعیت طرح تحقیق و تفحص از «بانک شهر» در کمیسیون اقتصادی مجلس

نماینده اصولگرای ارومیه در مجلس شورای اسلامی از آخرین وضعیت پیگیری طرح تفحص از بانک شهر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به پیگیری تحقیق و تفحص از بانک شهر، درباره آخرین وضعیت این طرح تفحص در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح تحقیق و تفحص از چندماه پیش با امضای چند نفر از نمایندگان کلید خورد و هم‌اکنون نیز در کمیسیون اقتصادی مجلس در نوبت بررسی قرار دارد.
او گفت: طرح تحقیق و تفحص از بانک شهر به دلیل نحوه تشکیل و خرید ساختمان، جذب نیرو و دادن وام توسط این بانک انجام خواهد شد.
نماینده اصولگرای ارومیه در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این سوال که آیا امکان دارد باتوجه به این‌که طرح تفحص قبلی از شهرداری تهران در مجلس دهم به تصویب صحن علنی نرسید، این طرح تفحص نیز به‌شکلی در میانه راه متوقف شود، گفت: این طرح با تفحص قبلی که همکارانم پیگیری می‌کردند متفاوت است و این طرح تفحص به هیچ عنوان جناحی و سیاسی نیست.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمیسیون تخصصی مربوطه مشخص شده و طرح تحقیق و تفحص از بانک شهر در کمیسیون اقتصادی مجلس در نوبت بررسی است.
به گزارش ایلنا، در متن این طرح تحقیق و تفحص آمده: خواهشمند است در اجرای ماده (۲۱۴) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع فرمایید.
در توضیح این تحقیق و تفحص درباره دلایل انجام آن آمده است: نحوه گرفتن زمین و ساختمان از شهرداری تهران و شهرداری های دیگر، بررسی اقدامات شرکت جهان در بانک، بررسی اقدامات مرتبط با خط ۶ مترو، نحوه پرداخت و خرید پروژه مگامال، نحوه صدور پروانه ساختمانی برای ساختمان های بانک، بررسی پرداخت  وام به شهرداران و مدیران شهرداری، اهلیّت مدیران بانکی، بررسی نسبت مدیران بانک و مسئولین شهرداری و نسبت های احتمالی فامیلی میان کارکنان بانک و مقامات شهرداری و تحقیق و تفحص از نحوه تشکیل،خرید ساختمان ها و جذب نیرو و دادن وام توسط بانک شهر.
نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه، علیرضا محجوب، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم سه نماینده متقاض این طرح تحقیق و تفحص در مجلس شورای اسلامی هستند.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۰:۵۲

ایجاد بیش از یک هزارو 200 شغل نتیجه راه اندازی 11طرح دارویی با تسهیلات بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن با تامین مالی 11طرح دارویی زمینه اشتغال یک هزار و 200 نفر را در مناطق مختلف کشورمان فراهم ساخته است.

به گزارش ایلنا از بانک صنعت و معدن ؛ این بانک 102میلیون یورو تسهیلات ارزی و 132 میلیارد تومان تسهیلات ریالی را به 11 طرح دارویی در استان های لرستان ، خراسان رضوی ، سمنان ، البرز ، قزوین ، تهران ، کرمانشاه ، گیلان و آذربایجان غربی پرداخته است.
یازده طرح دارویی بانک صنعت و معدن را داروسازی بایر افلاک، دارو سازی طاها ،سامان داروی هشتم ، داروسازی ثنامد ، فاتک شیمی پارس، دارو سازی مداوا ، البرز دارو ، داروسازی طب و پلیمر ، داروسازی ایمان سرم ، داروسازی بهوازن و داروسازی فراورده های زیستی روناک تشکیل می دهند.
گفتنی است : بانک صنعت و معدن در سال های اخیر طرح های زیادی را در زمینه فولاد، سیمان، پتروشیمی، کاشی سازی و داروسازی به مرحله بهره برداری رسانده است.
 

۹۶/۰۲/۲۳
۱۴:۰۰

بانک کشاورزی در رشد بخش کشاورزی نقش مهمی داشته است

وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی با اشاره به الزامات اقتصاد مقاومتی و سیاست ها و برنامه های دولت در این عرصه گفت: بانک کشاورزی در این زمینه نقش مهمی دارد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی بانک کشاورزی، علی ربیعی  روز شنبه 23 اردیبهشت ماه  در همایش سراسری مدیران این بانک طی سخنانی با بیان اینکه در روح اقتصاد مقاومتی پدیده رشد و توسعه نهفته است خاطر نشان کرد:در اقتصاد مقاومتی محور اصلی مورد بحث عدالت است و الگویی از رشد و توسعه را نشان می دهد که اقتصاد کشور بزرگ شود، همه مردم  بتوانند مشارکت کنند و همه به ویژه فقرا  از مواهب آن  بهره‌مند شوند.
وی با تأکید بر ضرورت مشارکت مردم در فرآیند رشد و توسعه خاطر نشان کرد : باید از طریق بزرگ شدن اقتصاد کشور فقرا هم از آن سهمی داشته باشند. زیرا اگر نتوانیم عموم مردم را در مواهب رشد و توسعه  مشارکت بدهیم  شکست خواهیم خورد.
ربیعی خاطر نشان کرد: در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی باید ضمن حرکت متوازن فرصت های برابری ایجاد کنیم تا فقرا سهم بیشتری داشته باشند.
وی  با بیان اینکه در برنامه ریزی برای رشد وتوسعه کشور  نخستین مولفه ای که باید به آن توجه کرد دسترسی همه گرو ه های اجتماعی به مواهب توسعه است یاد آور شد: نظام بانکی نیز در توزیع منابع  و خدمات مالی و بانکی  باید  زمینه دسترسی گروه ها به ویژه حاشیه نشین ها را به طور مناسبی فراهم کند.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه، اقدامات دولت را برای رشد کشور به ویژه در سال 95 مثبت ارزیابی کرد و رشد بخش کشاورزی  را به لحاظ تأثیری که بر زندگی مردم دارد  ملموس دانست. وی افزود: بانک کشاورزی در این رشد نقش  داشت و برای اینکه  رشد را در زندگی مردم بیشتر ملموس کنیم ، باید در بخش کشاورزی با نظریه ، تولید و برنامه رو به جلو حرکت کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلف  و تأثیر آن بر کنترل بازارهای غیر متشکل پولی  اشاره کرد و افزود: بدون تردید بانک ها موتور رشد دولت هستند و نقش  آنها در رشد و توسعه  به دلیل سرمایه گذاری هایی که در تولید  انجام می دهند بی بدیل است.
 ربیعی به سیاست های دولت برای کنترل تورم نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در اجرای برنامه های پولی سیاست  های درستی را دنبال کردیم و باید راه های تزریق منابع(پول) به جامعه را دنبال  و نوعی تثبیت در بازار اقتصاد ایجاد کنیم.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در تشریح مشکلات و موانع  اشتغال کشور  از جمله افزایش میزان فارغ التحصیلان دانشگاه ها و متقاضیان شغل تصریح کرد باید برای اشتغال برنامه داشته باشیم و در اجرای این برنامه ها بانک کشاورزی می تواند نقش آفرینی کند.
وی به هماهنگی های به عمل آمده  و تفاهم نامه های همکاری با وزارت جهاد کشاورزی  در زمینه هایی از جمله گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی،کشت گلخانه ها ، صنایع روستایی و .... اشاره کرد و افزود:  موضوع گردشگری مبتنی بر روستا  یکی از فرصت های شغلی است که  بانک کشاورزی می تواند به توسعه مشاغل روستایی این چنینی کمک کند .
ربیعی  با اشاره به ضرورت تقویت بخش کشاورزی وافزایش بهره وری این بخش گفت: ما بهره وری در بخش کشاورزی را پیگیری می کنیم و یکی از برنامه های دولت  ایجاد درآمد، جریان بازگشت به روستاها و اقتصادی کردن کشاورزی است.
وی  با بیان اینکه باید بتوانیم  از طریق برنامه ای مدون و منظم  در بخش های تسهیلاتی ویارانه ای و کمک های فنی و اعتباری در بخش صنعت و خدمات کشاورزی اشتغالزایی کنیم ابراز امیدواری کرد در بخش اشتغال با بانک کشاورزی برنامه ها را به بهترین شکل پیش ببریم.
 ربیعی خاطر نشان کرد در بخش تثبیت  شغل در بخش کشاورزی با کمک کارکنان بانک کشاورزی موفق عمل کردیم و امسال در نظر داریم 130 هزار شغل در این بخش ایجاد کنیم.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در بخش پایانی سخنانش با بیان این مطلب که ما نسبت به آینده کشور مسئولیم و باید پیشرفت کنیم خاطر نشان کرد : باید فاصله خود را با قدرت های منطقه کم و با شتاب بیشتری حرکت  کنیم و در این مسیر  به عقلانیت،سخت کوشی، مدارا  و کار باهم نیاز داریم .
وی  با اشاره به این که شغل و کار برای جامعه کرامت می آورد و باید جامعه را به سمت بهره وری برای آینده سوق داد متذکر شد: در مبارزه با فقر باید با عقلانیت و سختکوشی وارد عمل شویم  و از طریق برنامه ریزی و افزایش کیفیت اقتصاد کشور سهم فقرا را از مواهب آن افزایش دهیم.
 ربیعی  در پایان با اهدای لوح از تلاش های دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیئت مدیره ومدیرعامل بانک کشاورزی به دلیل حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط،تمرکز بر مقوله اشتغال آفرینی، بستر سازی برای تولید هدفمند به ویژه در بخش کشاورزی و همسویی با سیاست های کلی نظام و دولت تدبیر وامید تشکر وقدردانی کرد.
 
 

۹۶/۰۲/۲۳
۱۴:۲۲

در برنامه گفتگوی ویژه خبری مطرح شد افشاگری قالیباف درباره نقش برادران "روحانی" و "جهانگیری" در تعیین روسای بانک‌ها

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نقش برادران رئیس‌دولت و معاون اول او در برخی سوءاستفاده‌های بانکی را فاش کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری امشب(23 اردیبهشت) در برنامه گفت وگو ویژه خبری با بیان اینکه موضوع جدی که امروز در کشور ما مطرح است و مردم از آن آسیب می‌بینند، بحران اقتصادی است گفت: وقتی از بحران اقتصادی صحبت می‌کنیم در حقیقت سه مشکل اساسی به نام بیکاری، رکود و گرانی وجود دارد.
وی افزود: این سه مشکل متصل به هم هستند و روی یکدیگری اثر دارند به اضافه اینکه باید با برنامه مدون و روشنی کار را پیش برد. می‌بینیم بعضی نامزدها مثل مناظره دیروز می‌گویند هر نامزد چه برنامه ای دارد. این سوال غلطی است چون کشور سند چشم انداز تا 1404 دارد که میثاق ملی ما است.
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: بر اساس این سند همه نخبگان کشور از دانشگاه ها، مدیران اجرایی و دولت های مختلف گرد هم آمدند و سیاست های کلی را بررسی و تصویب کردند و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. دولت و مجلس تلاش کردند و برنامه ششم را نوشته اند. اگر کسی بخواهد قانون را رعایت کند و قصدش اطلاعات و آدرس غلط دادن به مردم نباشد چه برنامه‌ای می خواهد تنظیم کند؟ باید بگوید شیوه اجرای او برای تحقق این برنامه چه هست. بگذریم که دولت فعلی مصوبه مجلس را در مدت زمانی قانونی 15 روز ابلاغ نکرد و رئیس مجلس ابلاغ کرد.
قالیباف با بیان اینکه امشب از برنامه مدون به نام برنامه ششم صحبت می‌کنیم، گفت: آمارها نشان می‌دهد حدود 3.5 میلیون نفر بیکار در کشور بر اساس یک ساعت کار در هفته وجود دارد و در دوره دولت یازدهم، آمار 10.5 بیکاری به 12.5 افزایش پیدا کرد. متولدان سال 64 یک میلیون و 280 هزار نفر هستند و اگر دهه 64 تا 74 را متوسط بگیریم حدود یک میلیون و 200 هزار نفر هستند. به این معنی است که هر سال به صورت متوسط یک میلیون و 200 هزار نفر اضافه می شوند.
وی افزود: وقتی می‌گوییم می‌خواهیم 5 میلیون شغل اجرا کنیم هم بر اساس برنامه است و هم یک ضرورت است. سابقه بنده نشان داده است برنامه مدون ششم را بر اساس ایجاد 5 میلیون شعل را تحقق خواهیم داد. ما برای اینکار نیازمند سرمایه، نیروی کار و تکنولوژی هستیم. معتقدم هر سه این موارد را امروز در کشور داریم.
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: ما در کشوری هستیم که یک درصد جغرافیا و یک درصد جمعیت دنیا داریم و این جمعیت ما نیز جوان و تحصیل کرده و با مهارت است اما در مقابل 5 درصد منابع را داریم . پس بحران کجا است که بیکاری داریم؟ به نظرم کلید اصلی و بحران در اجرا و تحقق و عملیاتی کردن این موارد است. کار به عمل بر آید به سخندانی نیست.
قالیباف با بیان اینکه رویکرد خیلی مهم است که با چه مدیریتی این کار را انجام می‌دهیم، گفت: متاسفانه مدیریتی که امروز بر کشور حاکم است به رویکرد 60 سال قبل بر می گردد. با این مدیریت پیشرفت حاصل نمی شود. وقتی بحث می‌کنیم می‌گویند هر شغل 350 میلیون هزینه می‌خواهد اما رویکرد نسل چهارمی به ما سرعت می‌دهد، سرمایه‌ها را ارزان می‌کند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.
وی افزود:‌به عنوان نمونه بعضی شرکت های دانش بنیان هستند که توزیع کالا را انجام می‌دهند. ببنید این ها انبار دارند، قبلا صدها هزار متر انبار احداث می‌کردند کالاها را دپو می‌کردند اما اینها واسطه‌ها را حذف می‌کنند و عرضه و تقاضا را مدیریت می‌کنند. در حوزه حمل و نقل امروز مردم در تهران و سایر شهرها ببینید چطور راحت تاکسی درخواست می کنند، این با حداقل سرمایه صورت گرفته است و بنا براین تحول مدیریتی مهم است.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: در سیستم های دانش بنیان نانو تکنولوژیِ و بیوتکنولوژی مهم است به خوبی عمل کنیم که اینجا بحران مدیریت وجود دارد. برنامه ریزی این است که یک میلیون 250 هزار شغل را در مناطق روستایی هم در صنایع کوچک و هم توسعه کشاورزی بنا به مزیت های آن منطقه ایجاد کنیم. این کار را مطالعه کردیم تا به تعبیری جلوی مهاجرت را هم گرفته باشیم.
قالیباف تأکید کرد: در حوزه گردشگری داخلی و خارجی برنامه داریم و به راحتی بیش از یک میلیون شغل در این بخش می‌توانیم ایجاد کنیم. ما چند ده هزار کارخانه تعطیل شده داریم. با هدایت نقدینگی و سرمایه به سمت این کارخانه ها و سیاست های مالیاتی می‌توانیم این کارخانه ها را دوباره به کار برگردانیم. اخیرا درباره خودرو تصمیم گرفته شد و وامی دادند و 100 هزار خودرو وارد شد. اگر قرار است نقدینگی به صنایع خودرو رود در آنجا عدالت و انصاف رعایت شود. اگر وامی داده شد چقدر خوب بود این اولویت را به تاکسی ها می دادیم نه ماشین‌های شخصی.
وی افزود:‌ امروز به تاکسی ها چه سرویسی می‌دهیم. نه قیمت بنزین و گاز می‌دهیم و نه در بیمه مشکل حل شده است. در حوزه حمل و نقل کامیون ها نیز دچار مشکلات جدی هستند این در حالی است که می توان یارانه هایی به آنها داد. در حوزه ساختمان رکود ما منفی 16 است این درحالی است که بازار مسکن پیشران اشتغال است. در حوزه ساختمان در 78 بخش اقتصادی تولید شعل می‌شود تا به ساخت ساختمان می‌رسیم. وقتی به ساختمان می رسیم 56 بخش اقتصادی بعد از آن است، امروز به مسکن و ساخت نیاز داریم.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: جالب است همه موارد اولیه این بخش 100 درصد تولید داخلی است یکی از علت‌هایی که این بخش تولید صورت نمی‌گیرد همان 4 درصدی هایی هستند چون در این بخش واردات صورت نمی‌گیرد. باید در فضای کسب و کار تسهیل صورت گیرد. امروز برای دریافت مجوز یک نفر بعضا باید بیش از یک سال و نیم رفت و آمد کند. می‌توانیم این اشتعال را به وجود بیاوریم به عنوان نمونه کشورهایی بودن مثل مالزی، هند و کره جنوبی که ظرفیت های ما را نداشتند و وضعیت بدتری هم از ما داشتند اما این کار را شروع کردند در کشور ما هم این کار قابل انجام است.
قالیباف با بیان اینکه امروز هم بیکاری و هم گرانی داریم و بعضی‌ها معتقدند گرانی نداریم و می‌گویند تورم تک رقمی شده است، گفت: تعریف تورم در علم اقتصاد این است که بیش از 350 کالا قیمت تمام شده کالا را با سال قبل مقایسه می‌کنند و می‌گویند تورم تک رقمی شده است اما آیا مردم هم تورم را 7 یا 8 درصد می‌بینند؟ حتما اینطور نیست.
وی افزود:‌ در سال 93 شکر کیلویی 1500 بوده و امروز 3500 تومان است. این چند درصد تورم می‌شود؟ به عنوان نمونه قبض گاز و آب یک ساختمان مشخص در سال 92 برابر با 39400 تومان بوده است، همین ساختمان با همان مصرف شده 71 هزار تومان. یعنی 85 درصد افزایش! تعریف علم اقتصادی تورم به جای خود درست است اما امروز مردم ما گرانی را می بینند و رکود هم هست. بارها گفته اند از رکود عبور کردیم اما معقتدیم عبور نکردیم.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: اگر بدون نفت محاسبه کنیم حدود 1.5 درصد رشد داریم و در مسکن منفی 16 هستیم. ما باید رونق را بیاوریم. رونقی که به دنبال خودش گرانی نیاورد اگر گرانی آورد دچار اشکال می شود. برای این کار باید خلق پایه‌های درآمدی جدیدی برای دولت انجام دهیم. به عنوان نمونه برای واردات لوکس باید تعرفه‌های سنگین بیاوریم یا نیاوریم و یا اگر ناگزیر به آوردن هستن تعرفه سنگین ببندیم.
قالیباف با بیان اینکه ما 40 درصد فرار مالیاتی داریم که باید گرفته شود اما به تولید کننده شغل و صنایع کوچک و متوسط حداقل 50 درصد معافیت دهیم، گفت: در حوزه یارانه‌ها وقتی می‌خواهیم افزایش دهیم می‌گویند تورم ایجاد می‌کند. من می‌گویم چطور می‌شود بودجه جاری دولت سه برابر می‌شود. در آغاز دولت بودجه 104 هزار میلیارد بوده و امسال 330 هزار میلیارد شده است. این در حالی است که بودجه عمرانی تغییری پیدا نکرده است.
وی افزود: بودجه جاری سه برابر می‌شود و باعث گرانی نمی‌شود اما وقتی می‌خواهیم یارانه مردم را بدهیم می‌گوییم گرانی می‌شود. معتقدیم می‌توانیم هم رونق داشته باشیم و هم گرانی نداشته باشیم. دولت‌ها باید بلد باشند دو کار را با هم انجام دهند. ما گرانی، بیکاری و رکود داریم و هر سه باید با هم رفع شود. رکود ایجاد می‌کنند و می‌گویند می‌خواهیم تورم را حل کنیم اما بازار کسب و کار همه مردم دچار مشکل است‌.
قالیباف با اشاره به اینکه یکی از اشکالات جدی که بر این دولت وارد است این است که بیشترین افزایش نقدینگی را داشته است، گفت: امروز 1280 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور است. این دولت از ابتدای شروع کارش تاکنون 800 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کرده است که به ازای هر خانوار 40 میلیون تومان می‌شود.
وی افزود: اگر این کار درست مدیریت می‌شد باید تحول جدی اتفاق می‌افتاد. اگر می‌خواهند رونق ایجاد کنند و جریان نقدینگی درست هدایت نشود حتما تورم ممکن است اتفاق بیفتد. این پول عمدتاً در اختیار بانکها است. بانکهای ما نقش جدی در حوزه سرمایه دارند که پولهای مردم و همه نقدینگی کشور در آنجا یا در اختیار بانک مرکزی است اما امروز مدیریتی بر اینها نمی شود و ناعدالتی است.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه حتی برای وام 10 و 20 میلیون تومانی آنقدر سند و ضمانت می‌خواهند که شما منصرف می‌شوید، گفت: 4 درصدی‌ها کسانی هستند که با رابطه به بانکها می‌آیند. گاهی اوقات بدون سند و با یک چک و سفته، چند ده و چندصد میلیارد وام از بانک ها به اسم تولید می‌گیرند اما در مسیر دیگری هدایت می‌کنند.
قالیباف تصریح کرد: باید سیستم نظارتی دقیق داشته باشیم. پول از مسیر بانک آید و در جایی برود که تخصیص داده شده است. امروز این کنترل وجود ندارد و رهگیری تا مقصد صورت نمی‌گیرد و وام ها هدفمند نیستند. لذا می‌بینیم دچار مشکلات جدی می‌شویم و تولید شکل نمی‌گیرد. شاهد هستیم چند صد هزار میلیارد تومان به افرادی داده می‌شود که بیشترین سهم را می‌برند. شاید چند هزار نفر بیش از 80 درصدظرفیت وام بانک ها را می‌گیرند و 20 درصد وام به 96 درصد مردم می‌رسد. ضعف در جایی است که حتی امنیت سپرده‌های ثابت هم برقرار نمی‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما هدایت و نظارت بر این بخش و اصلاح سیستم نظام بانکی است، گفت: وقتی رویکردها بر مبنای بی‌توجهی به قشر عمومی جامعه است شاهد این شرایط هستیم. می‌گویند سه میلیون مسکن اضافی در کشور وجود دارد، سوال کنید چقدر افرادی هستند که خانه ندارند. این سه میلیون در اختیار چه کسانی است؟
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اینها همان 4 درصدی ها هستند که اموال خود را از طریق قاچاق واردات غیر ضروری و دلالی پیدا کرده‌اند. اینها کسانی هستند که یک خانه خودشان دارند، یک ویلا در کیش و شمال می‌گیرند و خانه کنار دستی می‌گیرند و در مقابل یک خانواده 5 نفره مستاجر است. توزیع مسکن عادلانه نیست از این رو در برنامه این است که به سرعت مابقی مسکن مهر را به اتمام برسانیم که بعد از این همه مشقت از رنج و زحمت نجات پیدا کنند.
قالیباف با بیان اینکه کار اصولی در دولت مردم این است که بافت های فرسوده در حاشیه شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و متوسط را احیا کنیم همه زیر ساخت ها در بافت فرسوده آماده است و نیاز به سرمایه گذاری سنگین نیست، گفت: اگر شهرکی در خارج از شهر ساخته شود، هر متری 2.5 میلیون تومان هزینه زیر ساخت هاست اما برای احیای بافت فرسوده می‌توانیم قیمت تمام شده را ارزان تمام کنیم. این مسکن را می‌توان در اختیار خانواده مستضعف و محرومان قرار داد.
وی اظهار داشت: از دیگر سو بودجه جاری دولت باید کاهش پیدا کند. الان باید این بودجه به بخش عمرانی هدایت شود. در کارهای عمرانی هم مجددا اشتغال ایجاد می‌شود و با این کار می‌توانیم از رکود بخش مسکن خارج شویم و 500 هزار شغل با فعال کردن بخش مسکن ایجاد شود.
قالیباف با بیان اینکه مهم ترین مشکل نظام بانکی این مدیریت‌های بانک ها است، گفت: اخیرا بین هیات مدیره و هیات عامل در بخش نامه بانک مرکزی تغییراتی ایجاد شده است اما امروز ریشه بسیاری از مفاسد افتصادی اینجا است که افراد صاحب نفوذی که وصل به بالاترین مراجع کشوری هستند پیدا می‌شوند. از برادر رئیس جمهور، برادر معاون اول رئیس جمهور در این حد تعیین تکلیف می‌کنند که چه کسی مدیرعامل و چه کسی هیات مدیره بانک شود.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه وقتی از جایی که صلاحیت کار ندارند در این بخش می آورند به عنوان نمونه بانک ملت، یعنی 30 تای اعضای هیات مدیره ها خرید و فروش می شود. در نتیجه وام بدون بهره می دهند و این رقم وام ها چند صد میلیارد تومان است. در دولت مردم این دستها را قطع می‌کنیم و توزیع منابع را عادلانه انجام می‌دهیم. وقتی اولویت تولید است وام باید به این بخش برود. بانکها را از حالت بنگاه داری خارج می‌کنیم به بانک باید به عنوان سرمایه نگاه کرد. امروز اکثر بانکها دارایی ثابت زیادی پیدا کرده‌اند و سرمایه آنها بلوکه شده است.
وی افزود: امنیت سپرده گذاران مهم است. روزی هست نبینید کاسپین، میزان و ... تجمع نکنند؟ آنها مصوبه بانک مرکزی داشته‌اند اما الان اصل سپرده و پول آنها از بین رفته است. در این شرایط فردا ممکن است این تفاق برای بانکها هم اتفاق بیفتد. باید در سیستم بانکی تحول صورت گیرد و امنیت سپرده گذاری داشته باشیم.
قالیباف با بیان اینکه ما برنامه‌ای برای ضمانت وام‌ها داریم، گفت:‌ کسانی که شغل ندارند 250 هزار کارانه یا 150 هزار تومان یارانه را می‌گیرند اگر وام تا سقف 15 میلیون داشتند ما خودمان ضمانت اینها را می‌کنیم و از محل پرداخت یارانه‌ها، قسط وام ها را بدهیم. مخصوصا اینجا جریان هدایت کار باید وجود داشته باشد به این معنی که اگر وام بیشتری خواستند بدهیم اما برای اشتغال. تنها یارانه را برای هزینه جاری ندهیم بلکه یارانه تولید را به توانمندی در صنایع کوچک و خانگی بدهیم این اصلاح نظام مالی می شود.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه یکی از نابسامانی های اقتصاد ما ریشه در فساد دارد، گفت: یک بخش فساد باید اصلاح ساختاری و هوشمند سازی شود اما مهم تر از آن اراده مسئولان است. اگر مسئولان خودشان روحیه فسادستیزی نداشه باشند فساد ریشه کن نمی‌شود این مهم تر از برخورد قوه قضائیه است. متاسفانه امروز این روحیه فساد ستیزی در این دولت نیست. امروز بخشی از روحیه مسئولین در مجموعه دولت شده است یک روحیه اشرافی و تاجرمسلکی. یعنی خودشان تاجر هستند. نه یک و دو شرکت بعضا 20 و 30 شرکت فعالیت افتصادی می کنند
وی افزود: یکی از حرف های ما در نظام اسلامی این است که تولید ثروت و ثروت اندوزی چیز بدی نیست اما مدیر و مسئول در رده بالای دولت و رده های پائین تر وقتی مسئولیت دارند چه معنی دارند تاجی مسلک باشند؟ می‌آیند وعده می دهند و نمی‌توانند وعده‌شان را عمل کنند و بعد حرف کذب می‌زنند.
قالیباف با اشاره به اینکه محمد باقر قالیباف تا این لحظه در جمهوری اسلامی هیچ فعالیت اقتصادی حتی مباح هم انجام نداده است، گفت: در آینده نیز نه خودم انجام می‌دهم نه اجازه می‌دهم مدیران انجام دهند. دولتی که وزیرش کالای خلاف قانون وارد کند و از یک روستایی مستضعف کارت بازرگانی موقت گیرد، توقع دارید فساد ریشه کن شود؟ من حرف پاداش ها را زدم و سند ارایه دادم و البته می‌دانم این حرف هزینه‌های سنگینی دارد و از فردا صبح تخریب و تهمت را شروع می‌کنند.
وی افزود: قانون به ما گفته است که در حامل های انرژی، نان و ... قیمت‌ها را متعادل می‌کنیم و از محل این افزایش قیمت ها، نقدینگی ها را جمع کنیم تا در سازمانی به نام سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها بریزیم. بعد این یارانه هارا هدفمند توزیع کنیم. در توزیع باید 50 درصد به مردم 30 درصد تولید و 20 درصد برای دولت توزیع شود.
قالیباف با اشاره به اینکه روزی 45 هزار و 500 تومان به مردم می‌دادیم و قیمت بنزین 100 تومان و 400 تومان بود اما امروز قیمت بنزین 1000 و 1200 تومان است، گفت: ما به‌التفاوت این پول در بخش هایی مثل برق، گازوئیل، آب و بنزین کجا می‌رود؟ 85 هزار میلیارد تومان از این محل آورده است و همه این پول باید به صندوق برود.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: کسی که در خانه جکوزی و استخر را روشن می‌کند و 4 ماشین دارد چه یارانه‌ای نیاز دارد؟ اما در مقابل جمعیت کمی هم نداریم که تنها با یارانه زندگی می‌کنند. در حقیقت می‌خواهیم یارانه این افراد را به 150 هزار تومان برسانیم و حق آنها هم هست.
وی افزود: قادر هستیم درآمد ارزی کشور را به دو برابر افزایش دهیم. امروز یکی از مشکلات کشور خام فروشی است. امروز ببینید صنایع فولاد دست چه کسی است؟ بانکها را چه کسانی اداره می‌کنند و پتروشیمی ها چه کسانی هستند. اینها گاز ارزان را با فاصله زمانی پرداخت دو سه ساله در مجتمع‌ها تبدیل به مواد اولیه می‌کنند، به جای اینکه به صنایع پائین دستی بدهند که ارزش افزوده دو سه برابر دارد، خام فروشی می‌کنند. این صنایع پائین دستی پتروشیمی الان از چین و سایر کشورها وارد می‌شود. الان تکنولوژی اش را داریم اما چرا خیانت می‌کنیم و مواد اولیه را به کشورهای دیگر می‌دهیم.
قالیباف تصریح کرد: اختلاف طبقاتی به جایی رسیده است که یک نفر از افراد برخوردار در همین دولت 12.5 برابر یک فرد مستضعف در حوزه شخصی مصرف می‌کند. اگر امروز مردم در حوزه اقتصاد گله مند هستند برای این موارد است. کارنامه من نشان داده است که بنده همیشه به تعهد خودم پایبند بودم و همیشه به قولی که دادم، عمل کردم.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: کارنامه من ضمانت تعهدات من است همچنانکه مردم در شهر تهران یا هر مسئولیتی این را دیده‌اند. با این نیروهای جوان، توان علمی و منابع سرشار کشور ما هم داریم، هم می‌شود و هم می‌توانیم. مطمئن باشید با کمک شما و به یاری خداوند در چهار سال آینده دولت مردم با حضور مردم در همه عرصه‌ها می‌تواند این تحول را ایجاد کند تا این زحمت‌های اقتصادی را با یک روال قابل قبول برطرف کرده و آرامش اقتصادی به بازار برگردد.
***

۹۶/۰۲/۲۴
۰۰:۱۶

فلاحت پیشه خبر داد: تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول بانک‌ها کلید خورد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر اقتصاد باید درباره عمکلرد سیستم بانکی پاسخگو باشد،گفت:تقاضای طرح تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول و وصول نشده بانک‌ها در حال پیگیری است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص عملکرد نظام بانکی گفت: تجربه بیانگر این است بانک ها از موانع توسعه مطلوب اقتصاد کشور بوده اند.
نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:یکی از دلایل ضعف سیستم بانکی کشور، دولتی بودن بانک ها است البته فساد در بانک ها نیز مشکلات مهمی برای اقتصاد ایجاد می کند که باید به این موضوع پایان داد.
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود:بنگاه داری و دلال بازی بانک ها از عوامل فساد در سیستم بانکی کشور است.
فلاحت پیشه تصریح کرد:رویکرد بانک ها در دنیا توسعه اقتصاد کشور است، بنابراین باید سیستم بانکی کشور نیز به این موضوع توجه کند.
وی افزود:با وجود اینکه بخشش جریمه دیرکرد وسود وام های بانکی کمتر از 100میلیون تومان به قانون تبدیل شده است و نمایندگان روی اجرای کامل این قانون تاکید دارند اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.
فلاحت پیشه با بیان اینکه وزیر اقتصاد باید درباره عملکرد سیستم بانکی پاسخگو باشد، تصریح کرد:موضوع تقاضای طرح تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول و وصول نشده بانک‌ها در مجلس مطرح شده و در حال پیگیری است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست مجلس شورای اسلامی یادآور شد:در هرصورت باید اشکالات سیستم بانکی کشور رفع شود تا زمینه برای ارتقای بخش تولید فراهم شود./

۹۶/۰۲/۲۳
۱۳:۲۰

یک مقام بانکی اعلام کرد؛ آغاز بخشودگی سود تسهیلات کمتر از ۲۵ میلیون تومان

یک مقام بانکی گفت: در اجرای تبصره ۳۵ قانون بودجه سال۱۳۹۵، جزئیات بخشودگی سود و وجه التزام مشتریان که بدهی آنها کمتر از ۲۵۰میلیون ریال است، اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود جلالیان گفت: مشتریانی که برابر با دستور العمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تسویه نقدی اصل بدهی خود اقدام کنند، سود و وجه التزام بدهی آنان بخشوده خواهد شد.
وی افزود: ملاک اصلی محاسبه اصل بدهی، آخرین قرار داد منعقد شده بین بانک و مشتری بوده و فقط یک پرونده تسهیلاتی مشمول استفاده از این قانون خواهد شد.
جلالیان گفت:خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه، بدهکارانی که از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کرده‌اند و همچنین آن دسته از آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه که بدهی آنان استمهال شده است در اولویت  هستند و سایر بدهکاران بخش کشاورزی مشمول این قانون در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
مدیر امور شعب بانک کشاورزی گفت:بدهکارانی که مشمول این قانون می‌شوند، تا آخر اردیبهشت فرصت دارند تا با مراجعه به شعب این بانک در سراسر کشور، نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند.
جلالیان ادامه داد:  بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته شعب این بانک  هر روز تا ساعت ۲۲  آماده خدمت رسانی به مشتریان خواهند بود و علاوه بر آن میز امداد با هدف مشاوره، راهنمایی و  پاسخگویی به شعب و مشتریان در مرکز ارتباط سبز این بانک (شماره تلفن ۸۱۳۰۱-۰۲۱) ایجاد شده است.

۹۶/۰۲/۲۳
۱۱:۲۲

در راستای ایجاد تحول دیجیتالی؛ جامع‌ترین ربات پیام رسان بانکی توسط بانک ایران زمین راه اندازی شد

بانک ایران زمین، جامع‌ترین ربات پیام رسان شبکه بانکی را راه‌اندازی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک ایران زمین در راستای ایجاد تحول دیجیتالی و بهره‌گیری از فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی مطلوب و سریع، دومین ربات پیام رسان خود و جامع‌ترین ربات پیام رسان شبکه بانکی را راه‌اندازی کرد.
این ربات پیام رسان با ۵۲ خدمت از امروز کار خود را آغاز کرد. مشتریان این بانک می‌توانند با مراجعه به آدرس http://t.me/izbankbot به خدمات مختلفی مانند اطلاعات شعبه من، شناسه شبا من، باشگاه مشتریان، تقویم دیجیتال، سامانه پیوند، خدمات بانکداری دیجیتال، تبدیل شماره کارت به شناسه شبا، دانلود اپلیکیشن همیار بانک، آخرین اخبار بانک ایران زمین، شبکه‌های اجتماعی بانک ایران زمین، گالری تصاویر، استعلام ضمانت نامه‌های بانک ایران زمین، کمپین محیط زیستی «همین یک زمین»، ماهنامه ارتباط ایران زمین، دعوت به همکاری، درباره بانک، ثبت نظر، راهنما ... دسترسی داشته باشند. 

۹۶/۰۲/۲۳
۱۴:۱۴

سیاست خارجی و آرمان‌شهر اقتصادی

محسن شریعتی‌نیا
استاد دانشگاه شهید بهشتی
کنش‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری کانون مشخصی یافته است: انسان اقتصادی و برآوردن خواسته‌هایش. به‌رغم تفاوت‌ها و تعارضاتی که در برنامه‌های آنان وجود دارد و در مناظره‌ها به خوبی نشان داده شد، کاندیداها در یک نقطه اشتراک دارند: تعریف عمدتا اقتصادی از انسان ایرانی. حرکت انسان اقتصادی از حاشیه به متن انتخابات ریاست‌جمهوری در یک دهه اخیر تا حدی طبیعی است. تراژدی‌های اقتصادی دوره تحریم و فشار خردکننده‌ای که از این ناحیه به انسان ایرانی و زندگی او وارد شده، اقتصاد را به دغدغه کانونی طیف وسیعی از مردمان این سرزمین بدل کرده است. از همین روست که نامزدها می‌کوشند با طرح مسائل اقتصادی، خود را در کانون نگاه و رای انسان ایرانی قرار دهند. اما هزار وعده اقتصادی که این روزها فضا را پر‌کرده، اگر با رویکردهای سنجیده و پیچیده‌ای در سایر نهادها و به‌ویژه سیاست خارجی همراه نشود، یکی وفا نکند. اگر برآوردن آرزوهای اقتصادی انسان ایرانی به سادگی امکان‌پذیر بود، پیشینیان برآورده کرده بودند.
سیاست خارجی گرچه بر خلاف انتخابات 92 در حاشیه مناظر‌ه‌ها است، اما این دلیلی بر کم اهمیت بودن این حوزه در شکل‌دهی به آینده اقتصادی-استراتژیک انسان ایرانی نیست. تجربه سال‌های اخیر به روشنی نشان داده که اولا سیاست خارجی و الگوی حاکم بر آن تا چه میزان در زندگی انسان ایرانی تاثیرگذار است و مهم‌تر آنکه کنشگری موفقیت‌آمیز در سیاست خارجی تا چه میزان پیچیده است و به تیمی به شدت توانمند نیاز دارد. رئیس‌جمهوری آینده در شرایطی قدرت را در دست می‌گیرد که روابط با سرمایه‌گذاران خارجی، تعاملات بانکی، توریسم، نفت و بسیاری از نقاط اتصال ایران به اقتصاد سیاسی جهانی به تدریج در حال عادی شدن است. به بیان دیگر غیرامنیتی شدن نسبی ایران تا حدی پیش رفته است. اما این روند برگشت‌پذیر است. رئیس‌جمهوری آینده با تلاش‌های بسیاری از سوی بازیگران مختلف در سطوح متفاوت برای امنیتی‌سازی مجدد ایران و غیرعادی کردن هرگونه تعامل اقتصادی استراتژیک با آن مواجه خواهد بود و باید برای آن چاره‌ای بیندیشد. این تلاش‌ها در لایه جهانی در لابی‌های ضد‌ایرانی فعال در آمریکا، بخشی از اعضای تیم ترامپ و بخش اعظم کنگره آمریکا تبلور یافته است.
روشن است که اینان به تلاش‌های خود برای امنیتی‌سازی مجدد ایران تداوم خواهند بخشید. در لایه منطقه‌ای طیفی از بازیگران به رهبری و راهبری عربستان سعودی کوشش‌های خود برای امنیتی‌سازی مجدد ایران و تضعیف بنیان‌های اقتصادی کشور را شدت بخشیده‌اند. سخنان جدیدی که این روزها از تصمیم‌گیران سعودی شنیده می‌شود و اتفاقات ناگواری که در مرزهای شرقی ایران رخ داده را می‌توان نمادهای این تلاش‌ها دانست. تلاش‌هایی که در این دو لایه در حال انجام است می‌تواند هماهنگی بیشتری برای وارد آوردن فشار استراتژیک بر ایران بیابد، فشاری که بیش از هر جایی زندگی اقتصادی انسان ایرانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تولید صادرات‌گرا و توسعه صادرات که در مناظرات به‌عنوان عامل اصلی در بهبود وضعیت اقتصادی انسان ایرانی مورد توجه قرار گرفته و تبلیغ می‌شود، برای تحقق نیاز به یک پیش‌شرط استراتژیک دارد و آن تکمیل فرآیند غیرامنیتی شدن ایران است. در اغلب بازارهای هدف صادراتی ایران، نوعی سرمایه‌داری دولتی حاکم است و از جمهوری آذربایجان تا کویت و ترکیه اگر روابط با دولت‌ها عادی نباشد، کالای ایرانی به این بازارها راهی نخواهد یافت. میز رئیس‌جمهوری آینده انباشته از پرونده‌های پیچیده سیاست خارجی است، پرونده‌هایی که نوع مدیریت آنها بر توان اقتصادی ایران و زندگی انسان ایرانی تاثیرات تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت. از این میان، همان‌گونه که اشاره شد، مهم‌ترین پرونده، تلاش طیفی از بازیگران قدرتمند برای امنیتی‌سازی مجدد ایران است. رئیس‌جمهوری آینده باید برای این پرونده پیچیده، راهبردی در آستین داشته باشد. کسانی که دستی در سیاست خارجی دارند می‌دانند که تدوین چنین راهبردی تا چه میزان دشوار است و پیشبرد موفقیت‌آمیز آن دشوارتر. بدون توفیق نسبی در این مسیر، رویاهای اقتصادی انسان ایرانی مجالی برای تعبیر نخواهد یافت. کوتاه سخن آنکه تحقق نسبی وعده‌های اقتصادی علاوه بر یک تیم اقتصادی قوی و منسجم به یک تیم سیاست خارجی زبده و برخوردار از تفکر استراتژیک نیازمند است. نقش وزارت خارجه و وزیر خارجه آینده در برآوردن این وعده‌ها اگر از وزرای اقتصادی بیشتر نباشد کمتر نیست.
نیوزهاب سیاسی، ge1001

۹۶/۰۲/۲۴
۰۶:۳۳