نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 99540
 • تمام سکه (طرح جدید) 978000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 973000
 • نیم سکه 495000
 • ربع سکه 273000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3412
 • یورو 3908
 • پوند 5261
 • صد ین 2890
 • درهم امارات 934
 • لیر ترکیه 1408
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 27670
 • 0
  یورو 31490
 • 0
  پوند 42605
 • 0
  فرانک 29496
 • 0
  صد ین 23248
 • 0
  درهم امارات 7534
۹۳/۱۱/۲۹
۰۹:۲۵

ضیاء هاشمی: ترویج آزاداندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های وزارتخانه است

معاون فرهنگی وزیر علوم ارتقا ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی را از برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت علوم عنوان کرد و افزود: ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاد اندیشی است.
به گزارش خبرنگار «دانشگاهی»خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، ضیاء هاشمی در نشست فرهنگی با دانشگاهیان گیلان در تالار حکمت دانشگاه گیلان، این دانشگاه را جزء دانشگاه‌های ریشه دار کشور عنوان کرد و گفت: 40 درصد دانشجویان دانشگاه گیلان در دوره تحصیلات تکمیلی و هزار نفر در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند که این جمعیت می تواند تحول تاریخی در کشور ایجاد کند.
وی ارتقای کیفیت در دانشگاهها را از رسالت اصلی وزارت علوم بیان کرد و افزود: وزارت علوم در این راه اهتمام جدی دارد و در برابر فشارها و موانع مختلف بر رسالت خود پافشاری دارد.
معاون فرهنگی وزیر علوم استان گیلان را خاستگاه بزرگانی چون شهدا، آیت الله بهجت، میرزاکوچک خان جنگلی، پروفسور سمیعی و ... دانست و اظهار کرد: این افراد به عنوان سرمایه انسانی در کشور مطرح هستند و تنها به این استان تعلق ندارند.
هاشمی ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی را از برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت علوم عنوان کرد و افزود: ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاداندیشی است.
وی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقاء مشارکت همگانی و نهایتا تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه تعریف فرهنگ کار ساده‌ای نیست، گفت: بخشی از مشکلات فرهنگی در نتیجه سوء تعبیر و عدم فهم درست از فرهنگ است.
هاشمی با بیان اینکه 3000 تعریف علمی از فرهنگ وجود دارد اضافه کرد: فرهنگ از دوگانگی شخصیتی گریزان است.
وی با بیان اینکه فرهنگ، فصل مشترک زندگی انسانی است یادآور شد: فرهنگ اشتراک آفرین است و فرهنگ اسلامی، انتخاب ملت ایران است.
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سالها پیش موضوع شبیخون فرهنگی را مطرح کردند یادآور شد: شناخت و فهم درست و افزایش اطلاعات از راههای مقابله با شبیخون فرهنگی است.
هاشمی تاکید کرد: عرصه فرهنگ با فشار، تهدید و مامور اگر کنترل شود اشتباه است زیرا در این حالت دشمن براحتی ورود و موجب کاهش مشارکت اجتماعی می شود.
وی با بیان اینکه حرکت های دانشجویی پرهزینه نیست، خاطرنشان کرد: وزارت علوم با تمام توان از حرکت های دانشجویان در عرصه دانشگاه حمایت می کند.
معاون فرهنگی وزیر علوم تشکیل انجمن‌های علمی را یکی از راهکارهای مقابله با شبیخون فرهنگی دانست و گفت: انجمن‌های علمی بستری برای رشد و مشارکت دانشجویان در فعالیتهای علمی است.

۹۳/۱۱/۳۰
۰۹:۳۱

احمدی:دستگاه های ورزشی باید 3 تا 4 درصد بودجه خود را به پژوهش اختصاص دهند

تهران- ایرنا- معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم وتحقیقات وفنآوری گفت: دستگاه های ورزشی باید 3 تا 4 درصد بودجه خود را صرف امور پژوهشی کنند تا بتوانیم با دید نوآورانه درعرصه های بین المللی حضور یابیم .

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکتر 'وحید احمدی' روز پنج شنبه در هشتمین همایش بین المللی تربیت بدنی وعلوم ورزشی در محل همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: با نگرش سنتی نمی توان درعرصه بین المللی پا گذاشت ، باید تحول جدی در ورزش داشته باشیم همانطوری که دنیا با استفاده از پژوهش وفناوری این منظور را دنبال می کند.
وی افزود: اگر به ورزش با دید سنتی نگاه کنیم توفیق نخواهیم داشت .
معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از اهمیت این وزارتخانه درتوسعه تفکر نوین در حوزه علوم ورزشی خبرداد وگفت: انتظار داریم دست اندکاران حوزه ورزش به گسترش تفکر پژوهش محور وفن آوران درجامعه کمک کنند.
وی خاطر نشان کرد: دستگاه های ورزشی باید درصدی ازاعتبارات ورزشی خود را صرف پژوهش کنند تا دراین زمینه توصیه داشته باشیم درغیر این صورت نمی توانیم در رقابت های بین المللی حضور داشته باشیم .
وی اضافه کرد: توصیه فرهنگ و مدیریت با توسعه فناوری درحوزه ورزش ارتباط تنگاتنگ دارد که باید ازاین راه وارد شویم .
به گزارش خبرنگار ایرنا هشتمین همایش بین المللی ترتبت بدنی وعلوم ورزشی صبح امروز با حضور کارشناسان و صاحب نظران حوزه پژوهش و ورزش و با شعار ورزش علمی محور، توصیه پایدار در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد این همایش تا فردا ادامه دارد.
علمی(3)**9190**ن.پ**1599

۹۳/۱۱/۳۰
۱۰:۵۶

تأکيد معاون وزير علوم بر افزايش توجه به ورزش دختران دانشجو

تهران / واحد مرکزی خبر / ورزشی 1393/11/30
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان این وزارتخانه با اشاره به حضور بیشتر دانشجویان دختر در اکثر مقاطع دانشگاهی، بر توجه هر چه بیشتر به مقوله ورزش این دانشجویان تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، مجتبی صدیقی در هشتمین همایش بین‌المللی تربیت بدنی و علوم ورزشی که با شعار «ورزش علمی، محور توسعه پایدار» در دانشگاه شهید بهشتی تا فردا در حال برگزاری است افزود: فدراسیون و هیئت‌های ورزشی همه نیازمند کار بیشتر پژوهشی هستند تا ورزش از نگاه سنتی و تجربی خارج شود و به نگاه علمی سوق پیدا کند.
وی گفت: جذب دانشجوی خارجی از سیاست‌های وزارت علوم است و در این بین رشته‌های ورزشی هم می‌تواند عامل جذب این دانشجویان باشد.
صدیقی در ادامه با اشاره به اینکه گذراندن دو واحد تربیت بدنی در دانشگاه‌ها نتوانسته است پای ورزش را به دانشگاه‌ها بکشاند افزود: افزایش این واحدها باید در دستور کار قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سال‌های اخیر با رشد کمی حضور دانشجویان دختر در مقاطع کارشناسی و حتی تحصیلات تکمیلی در مقایسه با دانشجویان پسر مواجه بوده‌ایم که برای افزایش سلامت جامعه ضروری است فعالیت ورزشی دختران دانشجو هم تقویت شود.
تصویر دارد

۹۳/۱۱/۳۰
۱۲:۱۹

ورزش دختران دانشجو باید تقویت شود

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، مجتبی صدیقی درهشتمین همایش بین‌المللی تربیت بدنی و علوم ورزشی که  با شعار «ورزش علمی، محور توسعه پایدار» در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد افزود: فدراسیون و هیئت‌های ورزشی، همه نیازمند کار بیشتر پژوهشی هستند تا ورزش از نگاه سنتی و تجربی خارج شود و به نگاه علمی سوق پیدا کند.
وی گفت: جذب دانشجوی خارجی از سیاست‌های وزارت علوم است و در این بین رشته‌های ورزشی هم می‌تواند عامل جذب این دانشجویان باشد.
صدیقی در ادامه با اشاره به اینکه گذراندن دو واحد تربیت بدنی در دانشگاه‌ها نتوانسته است پای ورزش را به دانشگاه‌ها بکشاند افزود: افزایش این واحدها باید در دستور کار قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سال‌های اخیر با رشد کمی حضور دانشجویان دختر در مقاطع کارشناسی و حتی تحصیلات تکمیلی در مقایسه با دانشجویان پسر مواجه بوده‌ایم که برای افزایش سلامت جامعه ضروری است فعالیت ورزشی دختران دانشجو هم تقویت شود.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۲:۳۷

زاهدی مطرح کرد؛ تاخیر در معرفی رئیس دانشگاه تهران به صلاح نیست/وزیر علوم گزینه مورد نظر را سریع‌تر معرفی کند

محمدمهدی زاهدی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ضرورت انتخاب هرچه سریع‌تر رئیس دانشگاه تهران، گفت: به طور کلی عدم تثبیت مدیریتی در هیچ دستگاهی به صلاح نیست، به عبارت بهتر زمانی که بود یا نبود مدیریت دستگاهی مشخص نیست به طور قطع وظایف به خوبی دنبال و پیگیری نمی شود.
نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حتی دیده شده دربرخی شرایط زیر مجموعه های آن دستگاه و وزارتخانه ای که رئیس ندارد، به وظایف خود به درستی عمل نمی کنند که این موضوع به طور حتم به ضرر دستگاه مربوطه خواهد بود، بنابراین انتظار می رود که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آقای فرهادی درخصوص انتخاب رئیس دانشگاه تهران و هردانشگاه دیگر مشابه این دانشگاه تصمیم جدی و منطقی خود را اتخاذ کنند.
وی با تاکید براینکه وزیر علوم باید هرچه سریعتر گزینه مورد نظربرای ریاست دانشگاه تهران را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند، افزود: تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعات دیگری را در دستور کار داشته و زمان بررسی گزینه مورد نظر برای ریاست دانشگاه تهران فرا نرسیده  است.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص دستور کار جلسه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: هیچ دستور اجرایی در جلسه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی  در دستور کار قرار نداشت و بیشتر گزارشات مختلف کمیته های این شورا مورد بررسی قرار گرفت./

۹۳/۱۲/۰۱
۱۰:۱۱

شریعتی‌نیاسر در گفت‌وگو با فارس خبر داد ۱۳۰۰ رشته‌محل فاقد مجوز دانشگاه آزاد در دست بررسی/بیش از نیمی از رشته‌های بررسی شده خارج از ضابطه هستند

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه ۱۳۰۰ رشته‌محل فاقد مجوز دانشگاه آزاد در دست بررسی در وزارت علوم هستند، گفت: در بررسی رشته‌محل‌ها در دور اول از ۸۷۲ رشته‌محل تنها ۳۴۹ رشته مورد تائید بود.

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: بر اساس نظر نهادهای بالادستی قرار شد رشته‌محل‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم بررسی شده و در صورت عدم رعایت ضوابط تا اردیبهشت 94 به دانشگاه آزاد فرصت دهیم تا شرایط لازم را فراهم کند و در غیر این صورت آن رشته‌محل‌ها حذف شود.
وی افزود: بر این اساس در یک بازه چند ماهه 872 رشته فاقد مجوز در شورای گسترش آموزش عالی بررسی شد و از این تعداد تنها 349 مورد تایید شده و بقیه موارد به دلیل نقص تصویب نشد که دانشگاه آزاد تا اردیبهشت 94 فرصت دارد در این رشته‌ها ضوابط را کامل کند.
شریعتی‌نیاسر با بیان اینکه از 349 رشته مورد تائید 108 رشته در مقطع دکترا و 241 رشته در مقطع کارشناسی ارشد هستند، عنوان کرد: 1300 رشته‌محل نیز برای بررسی باقی مانده‌اند که در فرصت باقیمانده بررسی شده و نتیجه به دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. زمانیکه در 872 رشته‌محل تنها 349 رشته‌محل مورد تائید است احتمال زیادی دارد که در 1300 رشته‌محل باقیمانده نیز رشته‌محل‌های خارج از ضوابط وجود داشته باشد.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: اگر دانشگاه آزاد تا اردیبهشت 94 نتواند شرایط و ضوابط را در رشته‌محل‌های دارای نقص اجرایی کند آن رشته‌محل‌ها حذف می‌شود و با دانشجویان همکاری می‌کنیم تا در رشته‌محل‌های دیگری ادامه تحصیل دهند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۱:۲۹

رییس دانشگاه آزاد خبرداد بودجه جداگانه دانشگاه آزاد برای جذب هیات علمی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از ارائه برنامه بودجه دانشگاه خبر داد و افزود: در برنامه بودجه دانشگاه که 6 اسفند به هیات امنای مرکزی تقدیم می‌شود، برای جذب هیات علمی ردیف جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است.
به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر میرزاده در شصت‌ونهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر نسبت اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجو 1 به 50 است که این رقم باید به 1 به 32 تبدیل شود که برای این هدف باید 20 هزار استاد تمام وقت استخدام کنیم.
وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه نباید به حاشیه‌پردازی‌های سیاسی بپردازد، گفت: دانشگاه ماموریت‌هایی مهمی دارد که باید با همدلی یکدیگر به این ماموریت‌ها نائل شویم.
دکتر حمید میرزاده در مورد اینکه برخی از روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه را ترک کردند، گفت: قرار ما این بود که همدلی داشته باشیم. ما برای این گرد هم جمع می‌شویم که کار کنیم. افرادی که مسوولیت قبول کردند باید اهمیت مسوولیت خود را درک کنند، ما انتظار داریم آدم‌های شیرخدایی و رستم دستانی در این دانشگاه فعالیت کنند زیرا صحنه رقابت در زمینه علم و فناوری، جهانی است.
میرزاده با تاکید بر اینکه یک دانشگاه باید در دانش، فرهنگ و اقتصاد موفق باشد، افزود: من از دوستانی در نیمه جلسه، جلسه را ترک کردند سخت گلایه دارم و از نمایندگان روسای واحدها می‌خواهم توضیح قانع‌کننده‌ای برای این موضوع ارائه دهند زیرا برای دانشگاهی به این عظمت باید جدی باشیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شاهد کارشکنی‌های بیرونی هستیم، گفت: ما سختی‌ها را می‌بینیم، درشتی‌ها را می‌شنویم و جفاها را مشاهده می‌کنیم اما همه را تحمل می‌کنیم تا دانشگاه به هدفی که بنیانگذارش تعیین کرده، برسند.
میرزاده با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای استمرار حرکت علمی طبق برنامه عمل کند، تاکید کرد: این دانشگاه در هر سه محور علم و دانش، توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی موفق شده است ما امیدواریم با اجرای راهبردها به اهدافمان که توسعه علم و فناوری، توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی است، برسیم و برای رسیدن به این اهداف باید در زمینه جذب هیات علمی، تجهیز دانشگاه، تاسیس شرکت دانش‌بنیان و... فعالیت مطلوب‌تری داشته باشیم.
وی در ادامه در مورد درآمدهای دانشگاه اظهار کرد: برنامه ما برای سال آینده این است که نزدیک به 16 درصد از درآمد دانشگاه از محل غیرشهریه‌ای تامین شود. وابستگی به شهریه تا پایان سال 96 باید به 60 درصد برسد. وابستگی به شهریه در کل دنیا 25 درصد است، یعنی دانشگاه‌های سراسر دنیا 75 درصد از نیاز مالی خود را از محل غیرشهریه تامین می‌کنند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه سهم تولید علم دانشگاه باید افزایش پیدا کند، گفت: سهم تولید علم ایران در دنیا 1.8 است. نزدیک به 30 درصد بار پژوهشی علمی ایران و 40 درصد تامین آموزش عالی در ایران به عهده دانشگاه آزاد است.
میرزاده با انتقاد از وضعیت جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: 30 هزار هیات علمی تمام وقت در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند و از هر سه نفر یک نفر مقاله علمی تهیه می‌کند. طبق برنامه سهم علمی ایران در سال 1404 باید 4.5 درصد علم جهان باشد که 2.5 درصد آن به عهده دانشگاه آزاد است به همین دلیل ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و نباید حاشیه‌پردازی کنیم به همین دلیل من گله می‌کنم وقتی هدف ما توسعه علمی است، عده‌ای از دوستان جلسه را ترک کردند.
وی با اشاره به وضعیت جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: باید به جای استخدام اساتید حق‌التدریس به صورت پراکنده که خودشان از طریق رابطه به دانشگاه تحمیل کرده‌اند، اساتید تمام وقت با درجه PHD جذب کنیم. بنابراین از روسای واحدها خواهش می‌کنم جذب هیات علمی را جدی بگیرند.
میرزاده در ادامه با بیان اینکه بعضا خبرهای بدی مبنی بر بی‌احترامی به دانشجویان به گوش می‌رسد، گفت: محور اصلی دانشگاه آزاد، دانشجویان هستند. این دانشگاه با هزینه دانشجویان زندگی می‌کند و دانشجو باید تکریم شود. بعضا می‌شنویم برخورد بدی با دانشجویان می‌شود که این مساله باید رسیدگی شود. رسیدگی به درخواست‌های دانشجویان یکی دیگر از مواردی است که برای تکریم دانشجو باید به آن توجه کنیم. یکی از خواسته‌های دانشجویان جذب استاد خوب و تمام وقت است بنابراین نباید بودجه دانشگاه صرف اساتید حق التدریس شود. وزارت علوم این مساله را قبول ندارد و ما باید طبق مقررات قانونی کشور استانداردها را رعایت کنیم تا به دانشگاه آزاد رشته محل ارائه دهند.
وی از ثبت‌نام 20 هزار نفر در پورتال آموزشی این دانشگاه خبر داد و افزود: امیدواریم بتوانیم سالی 5000 نفر عضو هیات علمی جذب کنیم. همچنین برای ارتقای مربیان هم برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم. نزدیک 7000 نفر از مربیان ظرف سه سال آینده استادیار خواهند شد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه اوضاع تحصیلات تکمیلی در کشور مناسب نیست، اظهار کرد: ما با موافقت‌هایی که در وزارت علوم داشتیم، موفق شدیم به شدت رشته‌های محل‌های ارشد و دکتری را افزایش دهیم و به هدف هیات امنای دانشگاه برسیم. همچنین با تجمیع‌های صورت گرفته تعداد آنها از 472 واحد به 400 واحد رسیده است.
میرزاده با تاکید بر اینکه شأن دانشگاه باید حفظ شود افزود: آیا این خلاف شان دانشگاه نیست که دانشگاه را به این منظور کرایه دهیم که ستاد یکی از افرادی شود که مشخص نیست نماینده می‌شود یا خیر؟ ما در دانشگاه ماموریت بالای فرهنگی و اجتماعی داریم و این فعالیت‌ها دور از شأن دانشگاه است.
وی در ادامه با اشاره به بی‌احترامی‌هایی که به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفته است، اظهار کرد: چرا باید در برخی از واحدها به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی توهین شود؟ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در زمان جنگ این دانشگاه را تاسیس کرده‌اند و این نوعی دوراندیشی است. آدم‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند ببینند یک نفر هم مفسر قرآن باشد و هم در رژیم شاه شکنجه دیده باشد و هم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: خدمات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چطور نادیده گرفته می‌شود آن هم از سوی کسانی که یک نانوایی را نتوانسته‌اند اداره کنند؟ قانون دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شده و به امضای رهبر رسیده است و روسای واحدها باید آن را رعایت کنند و از سیاسی‌پردازی‌ها جلوگیری شود.
میرزاده در ادامه گفت: من به معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیشنهاد می‌کنم کارگروهی مرکب از اعضای دانشگاه آزاد فراهم کنند و آیین‌نامه‌ای در مورد آینده پژوهشی تدوین شود.
وی در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: گاهی گزارش‌هایی مبنی بر تجسس در امور هیات علمی و دانشجو به ما می‌رسد. اجازه دهیم آرامش در دانشگاه حکم‌فرما باشد. وقتی یک نفر می‌گوید مسلمان است و امام و رهبر را قبول دارد، همین برای ما کافی است، چرا اصرار داریم که حتما آن را اثبات کنیم؟ در حال حاضر نشاط علمی، سیاسی و امنیتی در دانشگاه ایجاد شده است لذا اجازه ندهیم که این نشاط از بین برود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: ما در دانشگاه آزاد اسلامی تنفر خود را به تندروها اعلام می‌کنیم که این افراد به اسم مسلمان بودن آبروی اسلام را می‌برند. همچنین برخی از کشورهای غربی با سیاست ریاکارانه و به بهانه آزادی بیان زمینه خشونت‌گرایی را با توهین به مقدسات آماده می‌کنند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۱:۵۱

معاون آموزشی وزیر علوم: بررسی 872 رشته فاقد مجوز در دانشگاه آزاد/ 349 رشته مورد تایید قرار گرفت

شریعتی نیاسر گفت: طی بررسی 872 رشته فاقد مجوز در دانشگاه آزاد، 349 رشته مورد تایید قرار گرفت.

شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران گفت: اولین جلسه شورای گسترش آموزش عالی بعد از 10 سال تشکیل شده است و مصوبات خوبی داشته است، چنانچه یکی از مصوبات آن ساماندهی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی بود که فاقد مجوز بوده است. 
وی افزود: دانشگاه آزاد رشته‌های فاقد مجوز زیادی دارد که در چند ماه گذشته حدود 872 رشته فاقد مجوز دانشگاه آزاد بررسی شد که از این تعداد 349 رشته مورد تایید قرار گرفت. 
شریعتی نیاسر تصریح کرد: البته از میان 349 رشته تایید شده 108 مورد مربوط به رشته‌های دکترا و 241 مورد مربوط به مقطع کارشناسی ارشد بوده است. 

۹۳/۱۲/۰۱
۱۳:۳۰

رییس سازمان سنجش و آموزش کشور؛ پذیرش دانشجو بدون گرفتن کنکور در حال افزایش است

تهران - ایرنا - معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به قانون شهریور ماه سال 92 در خصوص پذیرش دانشجو، گفت: در حال حاضر پذیرش دانشجو در دانشگاهها بدون گرفتن کنکور در حال افزایش است.

به گزارش گروه ایرنا، برنامه مناظره روز جمعه این هفته با عنوان ارزیابی نقش کنکور در عملکرد و پیشرفت نظام آموزشی کشور با حضور مسئولان و کارشناسان امور آموزشی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ابراهیم خدایی در این خصوص افزود: براساس وضعیت موجود در کنکور سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و اختصاصی مورد نظر است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از سال 92 و طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی برای گرفتن دانشجو بدون کنکور پذیرش خواهند شد.
وی با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو در رشته های مختلف دانشگاهی، این سئوال را طرح کرد که علت ورود دانش آموزان رشته های علوم اجتماعی به رشته پزشکی چیست؟
علی رجایی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر کنکور از اول دبستان تا پایان تحصیلات تکمیلی را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه چالش های آموزشی باید بطور مرتب مورد توجه قرار گیرد، افزود: مساله جدا شدن سنجش از پذیرش مهمتر است که اگر به این مهم توجه نشود، نمی توان به نتیجه مطلوب رسید.
استاد صنعتی دانشگاه اصفهان اظهار داشت: معتقدیم آزمون های استاندارد باید مورد توجه قرار گیرد، ضمن آنکه توانمندی ها و هنرهایی که افراد مختلف دارند باید در سنجش و پذیرش دانشجو مورد توجه قرار گیرد و در کنکور نقش ایفا کنند.
ادامه دارد...
اقتصام(3)1558

۹۳/۱۲/۰۱
۱۷:۱۰
۹۳/۱۱/۲۹
۰۹:۴۷

تهران، كانون ديپلماسي علمي كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد

قائم‌مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: 58 كشور و نهاد بين‌المللي در اجلاس وزيران علوم، فناوري و نوآوري جنبش عدم تعهد در تهران شركت مي‌كنند كه 31 كشور در سطح وزراي علوم، مابقي در سطح معاونان وزير و 9 نهاد مهم بين‌المللي نيز در اين اجلاس حضور دارند.
به گزارش خبرنگار ما، دكتر حسين سالارآملي در نشست خبري و در تشريح چگونگي برگزاري اين اجلاس در روزهاي سوم تا پنجم اسفندماه در سالن سران گفت: از زمان تشكيل جنبش عدم تعهد اجلاس تهران اولين حركت مستقلي است كه در آن شاهد بزرگترين رفت و آمد سياستگذاران علم و فناوري خواهيم بود.
وي افزود: در كشور ما ظرفيت‌هاي بي‌شماري از لحاظ علمي، دانشگاهي و توليد فن‌آوري وجود دارد. ما انتظار داريم در يكي از دستاورهاي اين اجلاس، سرريز علم و فن‌آوري و ظرفيت‌ خالي دانشگاه‌هاي ما اين كشورها را سيراب كند.
قائم‌مقام وزير علوم در امور بين‌الملل با تأكيد بر بين‌المللي كردن دانشگاه‌ها ادامه داد: ظرفيت‌هاي عظيمي در دانشگاه‌ها ايجاد شده كه برخي از آنها خالي است. از اينرو جذب دانشجو از اين كشورها، انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترك و جذب استادان ايراني در ديگر كشورها و جذب استادان دانشگاهي از اين كشورها، از جمله اهداف برگزاري اين اجلاس است.
وي تصريح كرد: هدف اصلي برگزاري اين اجلاس، تحكيم مرجعيت علمي و فناوري ايران با توجه به رشدي است كه در طول 20 سال اخير داشته‌ايم.
وي افزود: توسعه ديپلماسي علم و فن‌آوري نيز در اين اجلاس مدنظر است. منظور از اين نوع توسعه، توسعه قدرت نرم است كه مي‌تواند بسترساز شتاب توسعه علمي باشد. دكتر سالار آملي با بيان اينكه حدود 6 ماه است كه برروي بيانيه تهران در دبيرخانه جنبش عدم تعهد در نيويورك كار شده است، ادامه داد: در روز اول اجلاس، كارشناسان برروي اين بيانيه كار مي‌كنند. در روز دوم، وزراي علوم كشورهاي مختلف نگاهشان را در ارتباط با بيانيه علم و فن‌آوري تهران و بهره‌گيري از علوم براي توسعه پايدار مطرح مي‌كنند.
قائم‌مقام وزير علوم در امور بين‌الملل در پاسخ به سؤالي در خصوص تأثير اين اجلاس در مواجه با ترويج تفكرات تكفيري در منطقه، گفت: در صورت دانايي بيشتر افراد از علم و دانش، افراطيون قدرت رشد نخواهند داشت. ضمن آنكه اين اجلاس اين پيام مهم را به دنيا مخابره مي‌كند كه در چنين شرايطي نيز ايران به دنبال علم و فناوري است. وي افزود: در حاشيه اين اجلاس هم نمايشگاهي از دانش فناوري‌هاي صلح‌آميز از نانو، هوافضا و انرژي هسته‌اي برگزار مي‌شود تا پيام توسعه توسط علم و فناوري پخش شود.
دكتر سالار آملي درخصوص تحريم علمي عليه كشورمان هم گفت: هر كشوري در حوزه علمي ايران را تحريم كند، خود را تحريم كرده است.

۹۳/۱۱/۳۰
۰۰:۰۰

معاون آموزشی وزارت علوم: بیش از نیمی از رشته‌های بررسی شده دانشگاه آزاد خارج از ضابطه هستند(اخبار دانشگاه)

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه ۱۳۰۰ رشته‌محل فاقد مجوز دانشگاه آزاد در دست بررسی در وزارت علوم هستند، گفت: در بررسی رشته‌محل‌ها در دور اول از ۸۷۲ رشته‌محل تنها ۳۴۹ رشته مورد تائید بود.

مجتبی شریعتی نیاسر گفت: براساس نظر نهادهای بالادستی قرار شد رشته‌محل‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم بررسی شده و در صورت عدم رعایت ضوابط تا اردیبهشت 94 به دانشگاه آزاد فرصت دهیم تا شرایط لازم را فراهم کند و در غیراین صورت آن رشته‌محل‌ها حذف شود.
وی با بیان اینکه از 349 رشته مورد تائید 108 رشته در مقطع دکترا و 241 رشته در مقطع کارشناسی ارشد هستند، عنوان کرد: 1300 رشته‌محل نیز برای بررسی باقی مانده‌اند که در فرصت باقیمانده بررسی شده و نتیجه به دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. زمانیکه در 872 رشته‌محل تنها 349 رشته‌محل مورد تائید است احتمال زیادی دارد که در 1300 رشته‌محل باقیمانده نیز رشته‌محل‌های خارج از ضوابط وجود داشته باشد.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: اگر دانشگاه آزاد تا اردیبهشت 94 نتواند شرایط و ضوابط را در رشته‌محل‌های دارای نقص اجرایی کند آن رشته‌محل‌ها حذف می‌شود و با دانشجویان همکاری می‌کنیم تا در رشته‌محل‌های دیگری ادامه تحصیل دهند.
 این در حالی است  که حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شصت ونهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد از افزایش ۲۰ برابری پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: انعقاد تفاهم‌نامه علمی با دانشگاه‌ها و اخذ موافقت تاسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای عربی اسلامی از جمله اقدامات انجام شده در زمینه افزایش فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه آزاد بوده است.
     همچنین معاون پزشکی دانشگاه آزاد در روز دوم اجلاس دانشگاه از اخذ  مجوز جذب 1000 نفر هیئت علمی، توافقنامه با وزارت بهداشت، افتتاح 50 مرکز تحقیقاتی و توسعه بیمارستان‌ها  خبر داده است، افزایش بی‌رویه رشته محل‌های جدید در دانشگاه آزاد به حدی است که در برخی مراکز این دانشگاه، کلاس درس به اندازه کافی وجود نداشته و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انتخاب اساتید راهنمای رساله‌های خود، به ناچار به اساتید سایر گروه‌های آموزشی مراجعه می‌کنند.

۹۳/۱۲/۰۱
۲۲:۲۵

مهلت 6 ماهه دستگاه هاي اجرايي براي اعلام برنامه پژوهشي

معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم گفت: دستگاه هاي اجرايي ملزم هستند ظرف ۶ ماه برنامه 3ساله پژوهش و فناوري خود را اعلام کنند و در سايت سمات (سامانه ملي اطلاعات تحقيقاتي کشور) قرار دهند.
به گزارش مهر، احمدي در حاشيه يکصدوبيست وهشتمين جلسه کميسيون دائمي شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري (عتف) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اين جلسه آيين نامه اجرايي قانون الحاقي تخصيص يک درصد اعتبارات دستگاه هاي اجرايي به پژوهش اجرايي مي شود.اين آيين نامه مشخص مي کند که دستگاه ها چگونه اعتبارات پژوهشي را خرج کنند؛ به طور مثال مي توان گفت مسئوليت اجراي دستورالعمل در دستگاه ها در سطح ملي به عهده خود دستگاه و در سطح استان به عهده استاندار است.با توجه به وظايف وزارتخانه ها، موسسه هاي دولتي و شرکت هاي مادر تخصصي انجام هر يک از طرح هاي کلان ملي از طريق تجميع اعتبارات دستگاه اصلي و دستگاه هاي زيرمجموعه آن با رعايت قوانين مربوط امکان پذير است.به منظور تسهيل امور پژوهش و فناوري و استفاده از ظرفيت ملي در امر پژوهش در تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت، دستگاه اجرايي اعتبارات موضوع اين قانون را برون سپاري و از طريق عقد قرارداد با مراکز پژوهشي و فناوري هزينه مي کند.احمدي در ادامه افزود: بر اين اساس، دستگاه ها موظف هستند حداقل ۵۰ درصد اعتبارات را به صورت برون سپاري هزينه کنند.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۰۵

الزام دستگاه های اجرایی به اعلام برنامه پژوهشی 3 ساله

تفاهم - گروه فناوری: معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند تا ظرف ۶ ماه برنامه سه ساله پژوهش و فناوری خود را اعلام کنند و در سایت سمات (سامانه ملی اطلاعات تحقیقاتی کشور) قرار دهند. وحید احمدی در حاشیه یک صدوبیست‌وهشتمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با اعلام این خبر اظهار داشت: در این جلسه آئین‌نامه اجرایی قانون الحاقی تخصیص یک درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی به امر پژوهش اجرایی می شود. وی افزود: این آئین‌نامه مشخص می کند که این دستگاه ها چگونه اعتبارات پژوهشی را خرج کنند. به طور مثال می‌توان گفت مسئولیت اجرای دستورالعمل در دستگاه‌ها در سطح ملی به عهده خود دستگاه و در سطح استان به عهده استاندار است. احمدی عنوان کرد: به منظور تسهیل در امور پژوهش و فناوری و استفاده از ظرفیت ملی در امر پژوهش در تقویت ارتقاء دانشگاه و صنعت، دستگاه اجرایی اعتبارات موضوع این قانون را برون‌سپاری کرده و از طریق عقد قرارداد با مراکز پژوهشی و فناوری هزینه می کند.
 

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۱۱

خدایی در برنامه مناظره: آزمون‌های متعدد باید جایگزین آزمون سراسری شود

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به مسئله حذف کنکور گفت: هرگز نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل و بهترین روش موجود است.

به گزارش مشرق، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و معاون وزیر علوم در برنامه تلویزیونی مناظره که به مسئله حذف کنکور می‌پرداخت، طی سخنانی با اشاره به وضعیت موجود کشورمان در این زمینه گفت: آخرین قانونی که در زمینه سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری تصویب شده، مربوط به شهریور سال 1392 است که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می‌گیرد و این مسئله به سازمان سنجش تکلیف شده است. 
وی با اشاره به اینکه براساس این قانون طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی باید بدون کنکور پذیرش شوند، گفت: در حال حاضر در مرز 80 درصدی قرار داریم و در سال 93 تاثیر 25 درصد سوابق تحصیلی اعمال شد و ممکن است در سال‌های آینده این درصد افزایش یابد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره وضعیت 15 درصدی مابقی که قرار است از طریق آزمون پذیرش شوند نیز گفت: به هر حال برخی از رشته‌های ما وجود دارند که تعداد متقاضی آن بیش از ظرفیت‌هاست بنابراین در هر نقطه با هر آزمون و ملاکی بخواهیم برشی را انجام دهیم و افرادی را برای سهمیه محدود پذیرش کنیم، نام آن کنکور است.
خدایی ادامه داد: پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که اگر امروز هر کسی اراده کند، بدون آزمون می‌تواند در رشته مورد علاقه خود شرکت کند به عنوان مثال به راحتی بتواند رشته‌ای مثل پزشکی را انتخاب کند بنابراین برای تعیین 100 نفر اول و یا رتبه‌های اول باید با سازوکارهای تشخیص صورت گیرد که این انتخاب سخت است. 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مشکل مهمی در زمینه حذف کنکور وجود دارد، نگاه سیاسی و اجتماعی عجیبی است که در بین جامعه و خانواده به آن دیده می‌شود، ادمه داد: این مسئله حساسیت سیاسی و اجتماعی دارد لذا در مسائل سیاسی نیز گاهاً حذف کنکور مورد توجه قرار می‌گیرد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور افزود: بحث عدالت آموزشی امتیازی است که در آزمون سراسری وجود دارد و این که این آزمون باید از نظر امنیت، سرعت، دقت و جامعیت در شرایط مناسبی قرار داشته باشد تا یک سنجش و اندازه‌گیری مناسبی در آن صورت گیرد. 
خدایی با اشاره به اینکه سیاست ما در مسئله کنکور نگاه علمی است، گفت:‌ معتقدیم در برخی از سطوح می‌توانیم آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم و فرصت‌های مختلفی را به دانشجو و داوطلب بدهیم تا در یک روند کلی مورد ارزیابی قرار گیرد و ما در سازمان سنجش دنبال این مسئله هستیم.
وی با اشاره به نقش مجری‌گری سازمان سنجش و آموزش کشور در زمینه کنکور گفت: ما سیاستگذار نیستیم بلکه قانونی که به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم لذا بحث پذیرش بدون آزمون یا پذیرش با سوابق تحصیلی نیز به دلیل اینکه ابلاغ قانون بود، در این سازمان مورد توجه قرار گرفت.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تاکید کرد: در حالی که هنوز یکسال از آخرین قانون مجلس درباره کنکور نگذشته است، باز هم بحث‌هایی را در این زمینه مطرح می‌کنیم و خواستار روش‌های دیگری در این آزمون هستیم. 
خدایی در ادامه با بیان اینکه پس از گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته‌ایم آموزش عالی را از حالت جزیره‌ای خارج کنیم، گفت: نهادها و جایگاه‌های مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند و نگاه جزیره‌ای همچنان در آموزش عالی وجود دارد لذا اگر سیاست‌های جزیره‌ای در آموزش عالی همچنان وجود داشته باشد، نمی‌توان در این زمینه به نتیجه مناسبی دست یافت. 
وی با اشاره به اینکه هیچ وقت نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل است و بهترین روش موجود برای پذیرش دانشجو به حساب می‌آید، ادامه داد: اینگونه نیست که برای این روش به فکر اصلاح نباشیم اما با شرایط موجود و وضعیتی که در کشور وجود دارد و به شکل فعلی که وجود دارد، می‌تواند تا حدی نفرات برتر و نخبه را تعیین کند اما به دنبال این هستیم که آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره فعالیت شرکت تعاونی سازمان سنجش که همسو با برخی از موسسات غیردولتی در زمینه کنکور فعالیت می‌کنند، گفت: این شرکت در دهه 70 تاسیس شده و سازمان سنجش در آن دخیل نیست بلکه به صورت هیئت مدیره‌ای اداره می‌شود و از آموزش و پرورش مانند سایر موسسات آموزشی که به فعالیت‌های خود می‌پردازند، مجوز دریافت کرده است. 
خدایی در خصوص اینکه تعدد آزمون‌ها توسط سازمان سنجش از چه مقطعی و چه زمانی صورت خواهد گرفت، گفت: آزمون‌های مختلفی مانند تافل وجود دارد که در سال چندین بار برگزار می‌شوند و اعتبار یک یا دو ساله دارند لذا ما نیز بحث تعدد آزمون‌ها را پیگیری می‌کنیم و از آن را از مقطع دکتری شروع خواهیم کرد چراکه اصل گره کار در این مقطع است.
وی گفت: امسال نیمه آزمایشی در زمینه پذیرش پردیس‌ها انجام گرفت که نتایجی را داشت البته کنکور دکتری امسال در 15 اسفندماه انجام می‌شود لذا تعدد آزمون برای امسال قابل اجرا نیست اما در سال آینده بیش از 2 بار این آزمون را برگزار می‌کنیم و کارنامه هم خواهیم داد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: طرح یک فوریتی مجلس در راستای تعدد و تکرار آزمون‌ها مطرح خواهد شد.
خدایی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه و تاثیر معدل دانش‌آموزان غیردولتی در کنکور نیز گفت: امتحانی در سوابق تحصیلی ملاک است که به شکل نهایی و در سطح نهایی از طریق آموزش و پرورش انجام شده باشد.
منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
تمدید مهلت ثبت‌نام کنکور94 تا شنبه
انبوه پیامک‌های تبلیغی صدای مشترکان را درآورد
همه چیزدرباره آزمون دکتری 94
تشریح جزئیات آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال 94

۹۳/۱۲/۰۱
۲۲:۵۲

در برنامه مناظره صورت گرفت پاسخ «منفی» 59 درصدی به نقش کنکور در نظام آموزشی

برنامه مناظره با موضوع "کنکور" برگزار شد و طی آن 59 درصد مخاطبان برنامه به پرسش "نقش کنکور را در عملکرد و پیشرفت نظام آموزشی کشور چگونه ارزیابی می کنید؟" پاسخ "منفی" دادند.

ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، علی رجالی دبیر ریاضی و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، رضا صابری، نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و زهرا گویا استاد دانشگاه شهید بهشتی مهمانان برنامه این هفته مناظره بودند تا "نقش کنکور در نظام آموزشی" بحث و بررسی کنند.
در این برنامه که بیشتر به بررسی نقش آموزش و پرورش پرداخته شد، علاوه بر کنکور درباره آزمون دکتری، موسسات کنکور و پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها نیز نکاتی مطرح شد.
پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که افراد به محض درخواست وارد رشته دلخواه شوند
دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در بخشی از این برنامه در مورد نحوه پذیرش در کنکور گفت: طبق آخرین تصویب شهریور 92 ابلاغ شد که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی و طی پنج سال آینده 85 درصد ظرفیت های آموزشی بدون کنکور صورت گیرد.
وی افزود: در هر نقطه ای با هر ملاکی که آزمون و سنجش صورت می گیرد کنکور است، اما با اسامی متفاوت.
رییس سازمان سنجش با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشگاهها نیز گفت: پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که به محض درخواست افراد در رشته مورد دلخواه پذیرش شوند بلکه پذیرش براساس سوابق تحصیلی است.
اگر آموزش و پرورش بتواند به خوبی به وظیفه خود انجام دهد بخش زیادی از دغدغه خانواده ها رفع می شود
رضا صابری، نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تبریک موفقیت ایران در اخذ رتبه های بالای علمی در سطح منطقه، افزود: براساس قوانین موجود مهم ترین روش و پر سابقه ترین روش ورود در دانشگاه ها کنکور است .
وی با بیان اینکه سال 86 و در مجلس نهم قانون حذف کنکور مصوب شد و باید از سال اول برنامه پنجم تغییرات اعمال می شد، گفت: دو سال از برنامه پنجم گذشت و هنوز این قانون قابلیت اجرا ندارد. مجلس نهم قانون سنجش و آموزش را در برنامه پنجساله تعیین کرده است که براساس آن کنکور حذف شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر آموزش و پرورش بتواند به خوبی به وظیفه خود انجام دهد بخش زیادی از دغدغه خانواده ها رفع خواهد شد.
صندلی های خالی را حراج نمی کنند
زهرا گویا استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه آموزش عمومی حق و آموزش عالی امتیاز است افزود: در همه اینها صندلی های خالی را حراج نمی کنند و فقط در رقابت جدی به بهترین ها داده می شود.
استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: آموزش عمومی و عالی هر دو احتیاج به مراقبت دارند از طریق انواع سنجش ها. باید نگاه صفر یا صدی حذف شود اما متاسفانه برگزارکنندگان آزمون سیاست گذار نیستند و خود این مشکل است.
گویا گفت: تاثیر این موضوع بر دکتری از طریق آزمون های دسته جمعی خود را نشان خواهد بود.
وی به پذیرش بدون آزمون دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: پذیرش بدن آزمون یک موفقیت است یا نگرانی؟ در سال گذشته 15 درصد از افراد از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه شده اند.
نگرانی در ورود به دانشگاه به دوره دبستان کشیده شده
علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش نیز با تاکید بر اینکه روش جذب دانشجو با مشکل مواجه است،گفت: باید بررسی کرد این شیوه جذب دانشجو چقدر به ارتقای کیفیت کمک می کند. نگرانی در ورود به دانشگاه به دوره دبستان کشیده شده و دانش آموزان برای موفقیت در کنکور از کارکرد اصلی خود فاصله گرفته اند.
وی افزود: در سه ساعت جلسه کنکور، سرنوشت فردی که 12 سال تحصیل کرده است مشخص می شود، داوطلب از تعداد زیادی رشته مجبور به انتخاب رشته می شود و سرمایه گذاری ها در این بخش هدف گذاری مشخصی ندارد.
علی رجالی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در خصوص موضوع برنامه گفت: اعتقاد دارم که توانمندی ها و هنرهای افراد در سنجش باید نقش داشته باشد اما کنکور در این خصوص قابل بررسی نیست.
رجالی با اشاره به پرسش برنامه مناظره، گفت: دغدغه این پرسش یک پیشنه کهن دارد و تمام کاشناسان تعلیم و تربیت در پی این هستند که این نظام تعلیم و تربیت بر اساس اهداف باید کارکردهایی داشته باشد و شاهد این هستیم که این موضوع به دبستان هم کشیده و از اهداف خود دور شده است. (ایسنا)
&nbsp

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۱۶

آزمون‌های متعدد باید جایگزین آزمون سراسری شود

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به مسئله حذف کنکور گفت: هرگز نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل و بهترین روش موجود است.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و معاون وزیر علوم در برنامه تلویزیونی مناظره که به مسئله حذف کنکور می‌پرداخت، طی سخنانی با اشاره به وضعیت موجود کشورمان در این زمینه گفت: آخرین قانونی که در زمینه سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری تصویب شده، مربوط به شهریور سال 1392 است که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می‌گیرد و این مسئله به سازمان سنجش تکلیف شده است.
وی با اشاره به اینکه براساس این قانون طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی باید بدون کنکور پذیرش شوند، گفت: در حال حاضر در مرز 80 درصدی قرار داریم و در سال 93 تاثیر 25 درصد سوابق تحصیلی اعمال شد و ممکن است در سال‌های آینده این درصد افزایش یابد.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره وضعیت 15 درصدی مابقی که قرار است از طریق آزمون پذیرش شوند نیز گفت: به هر حال برخی از رشته‌های ما وجود دارند که تعداد متقاضی آن بیش از ظرفیت‌هاست بنابراین در هر نقطه با هر آزمون و ملاکی بخواهیم برشی را انجام دهیم و افرادی را برای سهمیه محدود پذیرش کنیم، نام آن کنکور است.
خدایی ادامه داد: پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که اگر امروز هر کسی اراده کند، بدون آزمون می‌تواند در رشته مورد علاقه خود شرکت کند به عنوان مثال به راحتی بتواند رشته‌ای مثل پزشکی را انتخاب کند بنابراین برای تعیین 100 نفر اول و یا رتبه‌های اول باید با سازوکارهای تشخیص صورت گیرد که این انتخاب سخت است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مشکل مهمی در زمینه حذف کنکور وجود دارد، نگاه سیاسی و اجتماعی عجیبی است که در بین جامعه و خانواده به آن دیده می‌شود، ادمه داد: این مسئله حساسیت سیاسی و اجتماعی دارد لذا در مسائل سیاسی نیز گاهاً حذف کنکور مورد توجه قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور افزود: بحث عدالت آموزشی امتیازی است که در آزمون سراسری وجود دارد و این که این آزمون باید از نظر امنیت، سرعت، دقت و جامعیت در شرایط مناسبی قرار داشته باشد تا یک سنجش و اندازه‌گیری مناسبی در آن صورت گیرد.
خدایی با اشاره به اینکه سیاست ما در مسئله کنکور نگاه علمی است، گفت:‌ معتقدیم در برخی از سطوح می‌توانیم آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم و فرصت‌های مختلفی را به دانشجو و داوطلب بدهیم تا در یک روند کلی مورد ارزیابی قرار گیرد و ما در سازمان سنجش دنبال این مسئله هستیم.
وی با اشاره به نقش مجری‌گری سازمان سنجش و آموزش کشور در زمینه کنکور گفت: ما سیاستگذار نیستیم بلکه قانونی که به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم لذا بحث پذیرش بدون آزمون یا پذیرش با سوابق تحصیلی نیز به دلیل اینکه ابلاغ قانون بود، در این سازمان مورد توجه قرار گرفت.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تاکید کرد: در حالی که هنوز یکسال از آخرین قانون مجلس درباره کنکور نگذشته است، باز هم بحث‌هایی را در این زمینه مطرح می‌کنیم و خواستار روش‌های دیگری در این آزمون هستیم.
خدایی در ادامه با بیان اینکه پس از گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته‌ایم آموزش عالی را از حالت جزیره‌ای خارج کنیم، گفت: نهادها و جایگاه‌های مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند و نگاه جزیره‌ای همچنان در آموزش عالی وجود دارد لذا اگر سیاست‌های جزیره‌ای در آموزش عالی همچنان وجود داشته باشد، نمی‌توان در این زمینه به نتیجه مناسبی دست یافت.
وی با اشاره به اینکه هیچ وقت نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل است و بهترین روش موجود برای پذیرش دانشجو به حساب می‌آید، ادامه داد: اینگونه نیست که برای این روش به فکر اصلاح نباشیم اما با شرایط موجود و وضعیتی که در کشور وجود دارد و به شکل فعلی که وجود دارد، می‌تواند تا حدی نفرات برتر و نخبه را تعیین کند اما به دنبال این هستیم که آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره فعالیت شرکت تعاونی سازمان سنجش که همسو با برخی از موسسات غیردولتی در زمینه کنکور فعالیت می‌کنند، گفت: این شرکت در دهه 70 تاسیس شده و سازمان سنجش در آن دخیل نیست بلکه به صورت هیئت مدیره‌ای اداره می‌شود و از آموزش و پرورش مانند سایر موسسات آموزشی که به فعالیت‌های خود می‌پردازند، مجوز دریافت کرده است.
خدایی در خصوص اینکه تعدد آزمون‌ها توسط سازمان سنجش از چه مقطعی و چه زمانی صورت خواهد گرفت، گفت: آزمون‌های مختلفی مانند تافل وجود دارد که در سال چندین بار برگزار می‌شوند و اعتبار یک یا دو ساله دارند لذا ما نیز بحث تعدد آزمون‌ها را پیگیری می‌کنیم و از آن را از مقطع دکتری شروع خواهیم کرد چراکه اصل گره کار در این مقطع است.
وی گفت: امسال نیمه آزمایشی در زمینه پذیرش پردیس‌ها انجام گرفت که نتایجی را داشت البته کنکور دکتری امسال در 15 اسفندماه انجام می‌شود لذا تعدد آزمون برای امسال قابل اجرا نیست اما در سال آینده بیش از 2 بار این آزمون را برگزار می‌کنیم و کارنامه هم خواهیم داد.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: طرح یک فوریتی مجلس در راستای تعدد و تکرار آزمون‌ها مطرح خواهد شد.
خدایی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه و تاثیر معدل دانش‌آموزان غیردولتی در کنکور نیز گفت: امتحانی در سوابق تحصیلی ملاک است که به شکل نهایی و در سطح نهایی از طریق آموزش و پرورش انجام شده باشد.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۵:۳۰

آزمون‌های متعدد باید جایگزین آزمون سراسری شود

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به مسئله حذف کنکور گفت: هرگز نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل و بهترین روش موجود است.

به گزارش شهدای ایران، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و معاون وزیر علوم در برنامه تلویزیونی مناظره که به مسئله حذف کنکور می‌پرداخت، طی سخنانی با اشاره به وضعیت موجود کشورمان در این زمینه گفت: آخرین قانونی که در زمینه سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری تصویب شده، مربوط به شهریور سال 1392 است که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می‌گیرد و این مسئله به سازمان سنجش تکلیف شده است. 
وی با اشاره به اینکه براساس این قانون طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی باید بدون کنکور پذیرش شوند، گفت: در حال حاضر در مرز 80 درصدی قرار داریم و در سال 93 تاثیر 25 درصد سوابق تحصیلی اعمال شد و ممکن است در سال‌های آینده این درصد افزایش یابد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره وضعیت 15 درصدی مابقی که قرار است از طریق آزمون پذیرش شوند نیز گفت: به هر حال برخی از رشته‌های ما وجود دارند که تعداد متقاضی آن بیش از ظرفیت‌هاست بنابراین در هر نقطه با هر آزمون و ملاکی بخواهیم برشی را انجام دهیم و افرادی را برای سهمیه محدود پذیرش کنیم، نام آن کنکور است.
خدایی ادامه داد: پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که اگر امروز هر کسی اراده کند، بدون آزمون می‌تواند در رشته مورد علاقه خود شرکت کند به عنوان مثال به راحتی بتواند رشته‌ای مثل پزشکی را انتخاب کند بنابراین برای تعیین 100 نفر اول و یا رتبه‌های اول باید با سازوکارهای تشخیص صورت گیرد که این انتخاب سخت است. 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مشکل مهمی در زمینه حذف کنکور وجود دارد، نگاه سیاسی و اجتماعی عجیبی است که در بین جامعه و خانواده به آن دیده می‌شود، ادمه داد: این مسئله حساسیت سیاسی و اجتماعی دارد لذا در مسائل سیاسی نیز گاهاً حذف کنکور مورد توجه قرار می‌گیرد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور افزود: بحث عدالت آموزشی امتیازی است که در آزمون سراسری وجود دارد و این که این آزمون باید از نظر امنیت، سرعت، دقت و جامعیت در شرایط مناسبی قرار داشته باشد تا یک سنجش و اندازه‌گیری مناسبی در آن صورت گیرد. 
خدایی با اشاره به اینکه سیاست ما در مسئله کنکور نگاه علمی است، گفت:‌ معتقدیم در برخی از سطوح می‌توانیم آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم و فرصت‌های مختلفی را به دانشجو و داوطلب بدهیم تا در یک روند کلی مورد ارزیابی قرار گیرد و ما در سازمان سنجش دنبال این مسئله هستیم.
وی با اشاره به نقش مجری‌گری سازمان سنجش و آموزش کشور در زمینه کنکور گفت: ما سیاستگذار نیستیم بلکه قانونی که به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم لذا بحث پذیرش بدون آزمون یا پذیرش با سوابق تحصیلی نیز به دلیل اینکه ابلاغ قانون بود، در این سازمان مورد توجه قرار گرفت.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تاکید کرد: در حالی که هنوز یکسال از آخرین قانون مجلس درباره کنکور نگذشته است، باز هم بحث‌هایی را در این زمینه مطرح می‌کنیم و خواستار روش‌های دیگری در این آزمون هستیم. 
خدایی در ادامه با بیان اینکه پس از گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته‌ایم آموزش عالی را از حالت جزیره‌ای خارج کنیم، گفت: نهادها و جایگاه‌های مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند و نگاه جزیره‌ای همچنان در آموزش عالی وجود دارد لذا اگر سیاست‌های جزیره‌ای در آموزش عالی همچنان وجود داشته باشد، نمی‌توان در این زمینه به نتیجه مناسبی دست یافت. 
وی با اشاره به اینکه هیچ وقت نگفته‌ایم کنکور ایده‌آل است و بهترین روش موجود برای پذیرش دانشجو به حساب می‌آید، ادامه داد: اینگونه نیست که برای این روش به فکر اصلاح نباشیم اما با شرایط موجود و وضعیتی که در کشور وجود دارد و به شکل فعلی که وجود دارد، می‌تواند تا حدی نفرات برتر و نخبه را تعیین کند اما به دنبال این هستیم که آزمون‌هایی را به شکل متعدد برگزار کنیم. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره فعالیت شرکت تعاونی سازمان سنجش که همسو با برخی از موسسات غیردولتی در زمینه کنکور فعالیت می‌کنند، گفت: این شرکت در دهه 70 تاسیس شده و سازمان سنجش در آن دخیل نیست بلکه به صورت هیئت مدیره‌ای اداره می‌شود و از آموزش و پرورش مانند سایر موسسات آموزشی که به فعالیت‌های خود می‌پردازند، مجوز دریافت کرده است. 
خدایی در خصوص اینکه تعدد آزمون‌ها توسط سازمان سنجش از چه مقطعی و چه زمانی صورت خواهد گرفت، گفت: آزمون‌های مختلفی مانند تافل وجود دارد که در سال چندین بار برگزار می‌شوند و اعتبار یک یا دو ساله دارند لذا ما نیز بحث تعدد آزمون‌ها را پیگیری می‌کنیم و از آن را از مقطع دکتری شروع خواهیم کرد چراکه اصل گره کار در این مقطع است.
وی گفت: امسال نیمه آزمایشی در زمینه پذیرش پردیس‌ها انجام گرفت که نتایجی را داشت البته کنکور دکتری امسال در 15 اسفندماه انجام می‌شود لذا تعدد آزمون برای امسال قابل اجرا نیست اما در سال آینده بیش از 2 بار این آزمون را برگزار می‌کنیم و کارنامه هم خواهیم داد. 
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: طرح یک فوریتی مجلس در راستای تعدد و تکرار آزمون‌ها مطرح خواهد شد.
خدایی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه و تاثیر معدل دانش‌آموزان غیردولتی در کنکور نیز گفت: امتحانی در سوابق تحصیلی ملاک است که به شکل نهایی و در سطح نهایی از طریق آموزش و پرورش انجام شده باشد. 
* تسنیم

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۴۰

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از الزام دستگاه های اجرایی به اعلام برنامه پژوهشی 3 ساله خبر داد

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند تا ظرف ۶ ماه آینده برنامه سه ساله پژوهش و فناوری خود را اعلام کنند و در سایت سمات (سامانه ملی اطلاعات تحقیقاتی کشور) قرار دهند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در حاشیه یکصدوبیست‌وهشتمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با اعلام این خبر اظهار داشت: در این جلسه آئین‌نامه اجرایی قانون الحاقی تخصیص یک درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی به امر پژوهش تصویب شد .
وی افزود: این آئین‌نامه مشخص می کند که این دستگاه ها چگونه اعتبارات پژوهشی را هزینه کنند. به طور مثال می‌توان گفت مسئولیت اجرای این دستورالعمل در دستگاه ها در سطح ملی به عهده خود دستگاه و در سطح استان به عهده استاندار است.
دکتراحمدی عنوان کرد: با توجه به وظایف وزارتخانه ها ، موسسات دولتی و شرکت های مادر تخصصی انجام هر یک از طرح های کلان ملی از طریق تجمیع اعتبارات دستگاه اصلی و دستگاه های زیرمجموعه آن با رعایت قوانین مربوط امکان پذیر است، و این موضوعی بود که در این جلسات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: به منظور تسهیل در امور پژوهش و فناوری و استفاده از ظرفیت ملی در امر پژوهش در تقویت ارتقای دانشگاه و صنعت، دستگاه اجرایی اعتبارات موضوع این قانون را برون‌سپاری کرده و از طریق عقد قرارداد با مراکز پژوهشی و فناوری هزینه می کند.
دکتراحمدی در پایان سخنان خود گفت : بر این اساس، دستگاه‌ها موظف هستند حداقل ۵۰ درصد اعتبارات را به صورت برون‌سپاری هزینه کنند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

دکتر هاشمی ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است

دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد : ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاداندیشی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر هاشمی در نشستی مشترک با اساتید،دانشجویان و کارکنان دانشگاه گیلان از توانمندی ها و وجود ظرفیت های بالا در استان گیلان خبر دادو گفت : جایگاه استان گیلان در سطح کشور، جایگاهی رفیع است که خاستگاه فرهیختگان و بزرگان بسیاری همچون میرزاکوچک خان جنگلی،آیت الله بهجت،پروفسور سمعیی و پروفسور رضا بوده است.
 وی همچنین دانشگاه گیلان را جزو دانشگاه‌های ریشه دار کشور عنوان کرد و گفت: 40 درصد دانشجویان دانشگاه گیلان در دوره تحصیلات تکمیلی و هزار نفرنیز در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند .
دکتر هاشمی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقای مشارکت همگانی و نهایتا تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه تعریف فرهنگ کار ساده‌ای نیست و تاکنون 3000تعریف علمی ازمفهوم فرهنگ شده است ، گفت: بخشی از مشکلات فرهنگی در نتیجه سو تعبیر و عدم فهم درست از فرهنگ است.
وی با بیان اینکه فرهنگ، فصل مشترک زندگی انسانی است یادآور شد: فرهنگ اشتراک آفرین است و فرهنگ اسلامی، انتخاب ملت ایران است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سال ها پیش موضوع شبیخون فرهنگی را مطرح کردند یادآور شد: شناخت و فهم درست و افزایش اطلاعات از راه های مقابله با شبیخون فرهنگی است.
دکترهاشمی تاکید کرد: عرصه فرهنگ با فشار، تهدید و مامور اگر کنترل شود اشتباه است زیرا در این حالت دشمن به راحتی ورود می کند و موجب کاهش مشارکت اجتماعی می شود.
وی با بیان اینکه حرکت های دانشجویی پرهزینه نیست، خاطرنشان کرد: وزارت علوم با تمام توان از حرکت های دانشجویان در عرصه دانشگاه حمایت می کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تشکیل انجمن‌های علمی را یکی از راهکارهای مقابله با شبیخون فرهنگی دانست و گفت: انجمن‌های علمی بستری برای رشد و مشارکت دانشجویان در فعالیت های علمی است.
دکتر سیدضیا هاشمی در ادامه ضمن تأکید بر حرکت دانشگاه ها به سوی دانشگاه های با کیفیت خاطر نشان کرد : هر کار بزرگ و ایجاد تحول نیاز به تلاش و فداکاری دارد و باید با اتحاد و کوشش مضاعف در جهت نیل به اهداف آموزش عالی در کشور گام های موثری برداشته شود.
دکتر هاشمی همچنین از انتظاراتی که از دانشگاه ها می رود به تولید علم نافع در دانشگاه ها اشاره کرد و دانشگاه مطلوب را دانشگاهی دانست که در آن آزاد اندیشی و نقد و نقادی محور کارها باشد.
همچنین در این نشست دکتر فاطمه کریمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان با اشاره به برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان گیلان ،ایده شکل گیری معاونت فرهنگی در دانشگاه ها را میانجی گری دانشگاه و جامعه دانس وی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقای مشارکت همگانی و نهایتا تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.
دکتر کریمی در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان گیلان ،ایده شکل گیری معاونت فرهنگی در دانشگاه ها را میانجی گری دانشگاه و جامعه دانست و تربیت نیروهای متخصص،گشودن مرزهای دانش و تولید علم را در کنار شناخت مسائل آینده و آینده پژوهی را به عنوان مهم ترین ماموریت های دانشگاه برشمرد.
گفتنی است در پایان این مراسم دکتر هاشمی به سوالات دانشجویان و حاضران پاسخ گفت.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

انتصاب دبیر کمیسیون تدوین و هماهنگی سیاست‌های علم و فناوری شورای عالی عتف

دکتر وحید احمدی طی حکمی دکتر فرهنگ فصیحی را به عنوان دبیر کمیسیون تدوین و هماهنگی سیاست‌های علم و فناوری شورای عالی عتف منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ‌در این حکم آمده است: «نظر به دانش و سوابق ارزنده جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان دبیر کمیسیون تدوین و هماهنگی سیاست‌های علم و فناوری شورای عالی علوم، تحقیقات و فنّاوری منصوب می‌شوید.
انتظار می‌رود در تلفیق و هماهنگی سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات کمیسیون‌های تخصصی و ارائه مشاوره به کمیسیون دائمی هم راستا با اهداف و سیاست‌های کلان علم و فنّاوری کشور و در چارچوب شرح وظایف قانونی شورای عالی عتف در پیشبرد برنامه‌ها و مأموریت‌های کمیسیون و سایر امور محوله نقشی شایسته ایفا نمایید. از درگاه خداوند سبحان دوام توفیقات جنابعالی را مسئلت می‌نمایم.»
گفتنی است، دکتر فرهنگ فصیحی لنگرودی دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر است.
از جمله برخی سوابق اجرایی وی می‌توان به معاونت پژوهشی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی، مشاور ارشد معاون برنامه ریزی و دبیر کمیسیون تشکل‌های صنعتی و معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشاور و سخنگوی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، مشاور معاون پژوهشی و دبیر شورای راهبری طرح تحول راهبردی علم و فنّاوری و دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران اشاره کرد.
دکتر فرهنگ فصیحی هم اکنون عهده دار ریاست پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری و عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی است.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم مصوبه ایجاد ۵ منطقه ویژه فن‌آوری در کشور صادر شد

دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از صدور مصوبه ایجاد ۵ منطقه فن‌آوری در ۵ استان کشور از سوی شورای عالی عتف خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر احمدی در بازدید از امکانات و توانمندی های پارک علم و فناوری سمنان اظهار داشت: مصوبه ایجاد 5 منطقه فن‌آوری در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و بوشهر در جلسه اخیر شورای عالی عتف صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه کلید توسعه این مناطق ویژه با مصوبه اخیر شورای عالی عتف زده شده است افزود: هم‌اکنون تعدادی از این استان‌ها بسیار قوی در حال فعالیت بوده و برخی نیز نیاز به حمایت و تقویت بیشتری دارند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه مسئولیت مستقیم ایجاد این مناطق ویژه در استان‌های مختلف کشور بر عهده شورای عالی عتف است ، تصریح کرد: ایجاد مناطق ویژه فن‌آوری در استان‌های مختلف کشور به استانداری و مجموعه استان‌‌ها برمی‌گردد که به چه اندازه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم را برای این مهم در استان خود فراهم کرده‌اند.
دکتراحمدی با اشاره به شرایط ایجاد مناطق ویژه فن‌آوری در استان‌های کشور از وجود شهرک صنعتی، پژوهشگاه و دانشگاه‌های مناسب به عنوان بخشی از این شرایط نام برد و افزود: استان سمنان همه این شرایط را در این زمینه دارد.
وی با اشاره به‌اینکه مجموعه مطالعات آمایش منطقه برای ایجاد مناطق ویژه فن‌آوری ضروری است عنوان کرد: باید مشخص شود که توسعه منطقه در چه ابعاد و چه شرایطی می تواند انجام پذیرد .
دکتراحمدی در پایان سخنان خود از آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و دبیرخانه شورای عالی عتف برای کمک به ایجاد شرایط لازم در استان سمنان برای ایجاد منطقه ویژه فن‌آوری خبر داد.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

تقدیر از روستا آزاد در روز مهندس کامران دانشجو، روستا آزاد و سلیمانی به دانشگاه شاهد می‌روند

بزرگداشت روز مهندس با حضور سلیمانی، کامران دانشجو و رضا روستا آزاد در سالن پیامبر اعظم دانشگاه شاهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های باشگاه خبرنگاران،‌ بزرگداشت روز مهندس با حضور محمد سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات، کامران دانشجو وزیر اسبق علوم و رضا روستا آزاد ریاست سابق دانشگاه صنعتی شریف در سالن پیامبر اعظم دانشگاه شاهد برگزار می‌شود.
براساس این خبر در این برنامه که شنبه دوم اسفندماه از ساعت 15 الی 17 برگزار می‌شود، در خصوص اتکا به توان داخلی در صنایع فضایی و ماهواره‌ای بحث خواهد شد و بابت حمایت از تولید و ساخت ماهواره شریف‌ست از روستا آزاد تقدیر به عمل خواهد آمد.

۹۳/۱۲/۰۱
۰۲:۳۱

بررسی دستور العمل جامع ارزیابی عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی

تهران-ایسکانیوز: دکتر رهنمای رودپشتی، معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاداسلامی گفت: در حوزه برنامه ریزی سه چالش اساسی چالش کنترل بودجه، چالش بودجه ریزی عملیاتی برنامه ششم دانشگاه و فرآیند شناسایی مشاغل مطرح بود.
معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاداسلامی در خصوص کمیسیون برنامه ریزی  گفت: در کمیسیون دیروز 42 نفر از اعضا حضور داشتند، که دستورالعمل جامع ارزیابی عملکرد دانشگاه که ارزیابی عملکرد مدیران، واحدها، اساتید، رشته ها و سایر موارد را در بردارد مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر رهنمای رودپشتی به شاخص های مورد توجه در بحث رتبه بندی اشاره کرد و افزود: علاوه بر شاخص های درونی و خارجی که در بحث رتبه بندی مورد توجه قرار خواهد گرفت، شاخص های هیات امنا و هیات رئیسه ملاک اصلی ما است. همچنین به منظور ایجاد توان رقابت پذیری دانشگاه با سایر دانشگاه ها باید شاخص های وزارت علوم و وزارت بهداشت نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه رویکرد بین الملل نیز دارد گفت: از دیگر رویکردهای دانشگاه‌ آزاداسلامی رویکرد بین المللی آن است که به منظور رسیدن به آن باید شاخص های بین المللی نیز مورد توجه قرار گیرد.
معاون برنامه ریزی دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: در کمیسیون برنامه ریزی دستورالعمل جامع ارزیابی مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحات آن انجام شد که پس از تایید هیات رئیسه در اختیار واحدها قرار خواهد گرفت.
 

۹۳/۱۲/۰۱
۱۴:۰۶

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ آخرین وضعیت لایحه برخورد با تقلب علمی/ پایش رساله‌های ارشد و دکتری

خبرگزاری پانا: رئیس کمیته آموزش عالی مجلس ضمن تشریح آخرین وضعیت لایحه برخورد با پایان نامه های تقلبی گفت: پایان نامه فروشی ابعاد متعددی دارد و باید برای مقابله با آن نیز ساماندهی جدی صورت گیرد لذا فراهم آوردن بانک اطلاعاتی اولین اقدام در جهت رصد و پایش رساله‌ های کارشناسی ارشد و دکتری است.

جواد هروی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با بیان اینکه برای مقابله با مدرک فروشی خلاء قانونی داریم، اظهار داشت: سالهاست که آموزش عالی با معضل پایان نامه فروشی روبروست که به دلیل خلاء قانونی که برای این مساله وجود دارد، هنوز نتوانسته ایم این مشکل را ساماندهی کنیم.
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس ضمن تأکید بر ضرورت نظارت وزارت علوم بر موضوع تقلب علمی به تدوین لایحه ای در این راستا توسط وزارت علوم اشاره کرد و گفت: قرار شد تا وزارت علوم لایحه ای را مبنی بر مقابله و برخورد با تقلب علمی تدوین کند تا اقدامات برای این معضل علمی به طور جدی تر پیگیری شود.
وی فروش پایان نامه را تهدیدی برای سلامت علمی کشور عنوان کرد و افزود: کارگروهی متشکل از حوزه معاونت ‌های پژوهشی، دانشجویی، حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تشکیل شده و در رابطه با آیین ‌نامه برخورد با تقلب علمی مشغول بررسی است. این لایحه پس از بررسی در هیأت دولت به مجلس ارسال می شود.
به گزارش پانا، پیش از این قانون برخورد با تقلب علمی در آئین نامه انظباطی وجود نداشت و برای اولین بار موضوع برخورد با تقلب علمی در پایان نامه ها و مقالات علمی در آئین نامه انظباطی اضافه می شود.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۸:۱۳

خلاء قانونی‌ راه را برای مدرک فروشی‌ هموار ساخته است

هروی گفت:متاسفانه از مدت‌هاست که مشکل مدرک فروشی به دستگاه‌های متولی آموزشی از جمله آموزش و پرورش و وزارت علوم تذکر داده شده است اما هنوز هیچ اقدام موثری دراین خصوص صورت نگرفته است.

جواد هروی، رئیس کمیته آموزش عالی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: متاسفانه مدت‌هاست که معضل مدرک فروشی به دستگاههای ذیربط اطلاع داده شده است اما این مشکل در پی کمبود نظارت‌ها همچنان ادامه دارد.
وی گفت: جالب اینکه شاهد تبلیغات علنی و رسمی مراکزی هستیم که در قبال دریافت پول مدرک دیپلم و کارشناسی می‌دهند.
وی تصریح کرد: عده‌ای سودجو و فرصت طلب از خلاء‌ قانونی استفاده می‌کنند و با استفاده از راههای غیر قانونی بخصوص در عرصه صدور مدارک جعلی پای خود را از گلیم‌شان فراتر نهاده و شأن و اعتبار مدارک علمی کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهند.
وی با بیان اینکه مدرک فروشی تهدیدی برای سلامت علمی کشور به شمار می‌آید، خاطر نشان کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بررسی تخصصی این موضوع سعی در رفع خلاء قانونی اینگونه مشکلات دارد.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۱:۲۹

مناظره با موضوع "کنکور سراسری"

معاون وزیر آموزش و پرورش: شیوه فعلی پذیرش کنکور، آموزش و پرورش را از کارکرد اصلی خود دور کرده/ عضو کمیسیون آموزش: چون آموزش مستمر است، سنجش پذیرش دانشگاه نیز باید مستمر باشد/ رئیس سازمان سنجش: کنکور موجب انتخاب افراد برتر می‌شود

به گزارش خبرنگار «نسیم»، مشروح سخنان مهمانان برنامه تلوزیونی مناظره با موضوع "نقش کنکور در نظام آموزشی" به شرح زیر است:
روایی نحوه سنجش کنکور دچار مشکل است
علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به چالش‌های فعلی نحوه پذیرش دانشجو از سوی سازمان سنجش گفت: شکل پذیرش فعلی دانشجو که به دوره دبستان هم کشیده شده است، سبب شده آموزش و پرورش از کارکرد اصلی خود فاصله بگیرد. تغییر شیوه پذیرش کنکور در سال 53 گویای این است که سازمان سنجش باید به سنجش آموزش داوطلبان بی‌اندیشد.
زرافشان ادامه داد: آموزش و پرورش باید زمینه آموزش همه دانش آموزان را فراهم کنند و در این زمینه باید به همه زمینه های اجتماعی، سیاسی، اقصادی، فرهنگی و هنری و زیستی نقش ایفا کند. یکی از عوامل تاثیر گذار در دست یابی به توسعه آموزش ارزشیابی است.
وی تاکید کرد: تبلیغاتی که از سوی مراکز آموزشی کنکور دیده می‌شود نشان می‌دهد که دانش آموزان در سطح دبستان نیز دچار چالش کنکور شده‌اند. چهار گزینه‌ای بودن سوالات سبب شده که دانش آموزان فقط به روش‌های کنکوری مطالب را بیا موزند. از سوی دیگر دانش آموزان فقط به حفظیات توجه می‌کنند. روایی نحوه سنجش کنکور هم دچار مشکل است زیار سرنوشت داوطلب در تنها سه ساعت مشخص می‌شود. و این سبب مشکلات عدیده‌ای برای دانش آموزام می‌شود. مطالعان هم نشان می‌دهد که انطباقی کمی میان رشته‌های دانشجویان و شغل آنها وجود دارد که نشان دهنده شیوه غلط پذیرش کنکور است.
عاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: یکی از عوامل تاثیر گذار در شکل گیری و تربیت، بحث ارزشیابی است زیرا ارزشیابی باید در خدمت یادگیری باشد و در جهت دستیابی به اهداف آموزشی باشد، نباید از این موضوع غافل شویم که ارزشیابی هدف است نه ابزار و این هدف است که نوع آموزش را تعیین می کند.
وی در پایان اظهار داشت: اگر اهداف سند تحول محقق شود مطمئناً شیوه ورود به دانشگاه تغییر خواهد کرد.
آموزش عمومی با کنکور از اهداف خود دور شده است
زهرا گویا استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه آموزش عمومی حق و آموزش عالی امتیاز است افزود: در همه اینها صندلی های خالی را حراج نمی کنند و فقط در رقابت جدی به بهترین ها داده می شود.
استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: آموزش عمومی و عالی هر دو احتیاج به مراقبت دارند از طریق انواع سنجش ها. باید نگاه صفر یا صدی حذف شود اما متاسفانه برگزارکنندگان آزمون سیاست گذار نیستند و خود این مشکل است.
گویا گفت: تاثیر این موضوع بر دکتری از طریق آزمون های دسته جمعی خواهد بود. پذیرش بدون آزمون یک موفقیت است یا نگرانی؟ در سال گذشته 15 درصد از افراد از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه شده اند.
زهرا گویا، استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: تمام مصائب را در کنکور جمع کردیم و انتظار داریم با حذف یا بودنش مشکل حل بشود. آموزش عمومی نباید در پس دغدغه‌هایی که ممکن است کنکور ایجاد کند از هدف خودش دور بشود. آمار بگیریم ببینیم که در مدارس ابتدای دانش آموزان با توجه به ارزش یابی تحصیلی کمتر از بسیار خوب گرفته اند. کتاب های کمک درسی با تایید اموزش و پرورش در بازار نشر پر شده است. خانواده هایی که برچسب تیز هوشی روی کودکانشان خورده است توقعات بیشتری دارند.
زهرا گویا استاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص کنکور و تاثیر آن بر نظام آموزشی کشور اظهار داشت: از نظر من آموزش عمومی نباید در پس دغدغه های کنکور از ماموریت های خود دور شود و با تناقض های زیادی در جامعه در جامعه در این خصوص روبه رو هستیم.
وی تاکید کرد: از نظر من کنکور هزینه بر است و این هیاهو برای هیچ است.
زهرا گویا استاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص کنکور در ادامه گفت: متاسفانه تبلیغات از جیب مردم هزینه می شود اما مخرب است.
وی تصریح کرد: وظیفه سازمان سنجش و آموزش ارائه کارنامه به دست افرادی است که قصد سیاست گذاری و انتخاب دارند.
در شرایط فعلی نمی‌توان کنکور را حذف کرد
رضا صابری، نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان برنامه گفت: امروز رتبه های علمی خوبی را در سطح منطقه به دست آورده ایم. براساس قوانین موجود مهم ترین روش ورود در دانشگاه ها کنکور است .براساس قوانین تدوین شده پرسابقه ترین روش ورود به دانشگاه است.
صابری افزود: در سال 86 قانون حذف کنکور مصوب شد که باید از سال اول برنامه پنجم تغییرات اعمال می شد.
نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس نهم دو سال از برنامه پنجم گذشت و هنوز قابلیت اجرا نداشت. و غربالگری خوبی صورت نپذیرفت. مجلس نهم قانون سنجش و آموزش را در برنامه 5ساله تعیین کرده است که براساس آن کنکور حذف شود.
وی افزود: آموزش و پرورش اگر بتواند به خوبی به وظیفه خود انجام دهد بخش زیادی از دغدغه ی خانوارها رفع خواهد شد.
صابری اظهارداشت: ما باید برای چگونگی ورود دانش آموزان به مرحله آموزش عالی برنامه ریزی داشته باشیم. در حال حاضر ما نمی‌توانیم کنکور را حذف کنیم چرا که آموزش و پرورش نمی‌تواند به ما اطمینان بدهد که آیا آموزش عمومی را بی همه با عدالت انجام داده است.
رضا صابری، نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص کنکور و تاثیر آن بر نظام آموزش کشور اظهار داشت: یک نگرانی از وضع موجود وجود دارد که باید بهترین راهبرد انتخاب شود و این به نوعی مطالبه مردم در اسناد بالادستی کشور ثبت شده و امروز به عنوان مطالبه ملی پیگیری می شود.
وی افزود: ما باید در این خصوص به وظایف اموزش و پرورش توجه کنیم و علاوه بر این باید مرزی بین آموزش و پرورش و آموزش عالی ایجاد کنیم زیرا اگر بخواهیم به روش عادلانه برای پاسخگویی به علایق و استعداد ها برسیم باز هم باید کنکور برگزار شود.
وی افزود: از نظر من باید آموزش و پرورش به نیاز مردم در یک آزمون یکسان پاسخگو باشد و بتواند یک آزمون سراسری و عادلانه برگزار کند.
صابری در ادامه گفت: در شرایط موجود بخشی از آینده بچه ها را آموزش و پرورش تعیین می کند. یکی از مهمترین وظایف آموزش و پرورش هدایت تحصیلی است که از بدو ورود دانش آموز شروع و تا پایان ادامه دارد.
وی در ادامه گفت: مطالبه مردم این است که آموزش و پرورش به آموزش عالی متصل شود به همین جهت در قانون اولین پارامتر ورود به دانشگاه سابقه تحصیلی است و آموزش و پرورش برای اجرای این مطالبه منع قانونی ندارد.
شیوه فعلی کنکور سبب بی عدالتی در جامعه شده است
علی رجالی، استاد دانشگاه نیز با اشاره به آسیب‌های مدرک‌گریی در جامعه تاکید کرد: مدرک‌گرایی سال‌هاست در کشور ما رواج یافته است. حتما باید لفظ دکتر یا استاد دانشگاه را پیشوند نام افراد گفته شود تا مورد توجه قرار گیرند. تا زمانی که مدرک‌گرایی در جامعه حل نشود هیچ مشکلی برطرف نمی‌شود.
علی رجالی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در خصوص موضوع برنامه گفت: اعتقاد دارم که توانمندی ها و هنرهای افراد در سنجش باید نقش داشته باشد اما کنکور در این خصوص قابل بررسی نیست.
وی افزود: سال اینده دانشگاه ها و مدارس براساس ضابطه جدیدی دانشجو می پذیرند. در تغییرات جدید موسسه سنجش آموزش کشور جایگزین شد.
استاد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: دغدغه این پرسش یک پیشنه کهن دارد و تمام کاشناسان تعلیم و تربیت در پی این هستند که این نظام تعلیم و تربیت بر اساس اهداف باید کارکردهایی داشته باشد و شاهد این هستیم که این موضوع به دبستان هم کشیده و از اهداف خود دور شده است.
وی اضافه کرد: وقتی سرنوشت افراد را در سه ساعت مشخص می‌کنیم این موجب اضطراب به داوطلب و خانواده وی می‌شود. همچنین یادگیری مفهومی در ین روش پذیرش بی معنی می‌شود. دانش آموزان و دانشجویان ما به قدری نگران امتحانات و کنکور دانشگاه هستند که لذت تعلیم و تربیت فراموش شده است. خانواده‌ها قرآن به دست و نگران پست درب‌های کنکور می‌نشینند انگار فرزندشان در بیمارستان بررسی شده است. دانش آموزان را وارد غلطکی کرده‌ایم که باید تا آخر همراه آن بروند وگرنه شکست خورده هستند. باید بپذیریم که دانشگاه تقلیدی از غرب است و نمی‌توانیم از خودمان روش‌های پذیرش جدید داشته باشیم. اشکالات زانی ایجاد شده که غیر دانشگاهیان وارد روند جذب شده‌اند. در مسائل اجتماعی مشکلات فراوان داریم. همه دکتر هستیم اما هیچ مشکلی را نمی‌توانیم حل کنیم. در رابطه با استاندارد سازی آزمون‌های سراسری مشکل داریم. وقتی به معلم و استاد دانشگاه بی توجهی می‌شود، وقتی استاد و دانشگاه حق نداشته باشد دانشجوی خود را بپذیرد نمی‌تواند مسئولتی هم در قبال آن دانشجو داشته باشد.
رجالی افزود: اگر یک پزشک یک معالجه ای را بخواهد تبلیغ کن ابتدا باید در سازمانی تایید شود اما کلاس‌های آماده سازی کنکور و آموزشگاه‌ها بدون هیچ استانداردی و هیچ نظارتی مشغول آموزش دانش آموزان می‌شوند و معلمان بدون هیچ تاییدی این کتاب‌ها را در مدارس معرفی می‌کنند. همچنینی به دلیل هزینه‌های بالای کلاس‌های افراد متمول توان استفاده دارند اما دیگران ندارند و این سبب ایجاد تبعیض و بی عدالتی در سطح کلان هم می‌شود.
وی افزود: خانوارها و دانش آموزان هدف را ورود به دانشگاه میدانند و تمام تمرکز خود را بر این گذاشته اند که به دانشگاه ورود پیدا کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: از نظر من بهترین کسی که می تواند دانش آموز را استعداد یابی کند، معلم است اما در سیستم آموزشی فعلی فقط نمره ملاک است زیرا اگر اهداف و استانداردهای آموزش و پرورش اصلاح شود این مشکلات به مراتب حل خواهد شد.
وی در پایان تصریح کرد: متاسفانه امروز همه به دنبال دریافت بالاترین مدرک دانشگاهی به هر شکلی هستند که از نظر من استعداد یابی فقط از طریق آزمون امکان پذیر نیست.

آزمون موجب انتخاب افراد برتر می‌شود
ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص وضعیت موجود ما در کنکور گفت:آخرین تصویب شهریور 92 ابلاغ شد که پذیرش دانشجو بر اساس سه ملاک سوابق تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی و طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت های آموزشی بدون کنکور پذیرش شود.
وی در ادامه افزود: در هر نقطه ای با هر آزمونی و هر ملاکی آزمون و سنجش که صورت می گیرد کنکور است اما با اسامی متفاوت. و پذیرش بدون کنکور به این معنا نیست که به محض درخواست افراد در رشته مورد دلخواه پذیرش شوند.
ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص کنکور و تاثیر آن بر نظام آموزشی کشور اظهار داشت: اولین مولفه مورد توجه عدالت آموزشی در کشور است و همه ی مردم باید فرصت داشته باشند تا شانس خود را امتحان کنند و طبق اصول اندازه گیری که در اینجا یک اصل پذیرفته شده است باید آزمون تکرار و مورد سنجش قرار گیرد.
وی افزود: متاسفانه ما نحبه های تصنعی ایجاد کرده ایم و توقع والدین دانش آموزان را بالا برده ایم .رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: متاسفانه سازمان سنجش و اموزش کشور مجری است تا سیاست گذار و قوانین و سیاست های تدوین شده فاقد نظر متخصصان این حوزه است.
وی در پایان تاکید کرد: باید با توجه به اسناد بالا دستی یک سیاست گذاری جدید در این جوزه صورت گیرد و توجه از گلوگاه ها به فرآیندها متمرکز شود.ابراهیم خدایی در پاسخ به سوال خبرنگار «نسیم»، در خصوص اجرای کنکور سراسری به صورت دوره‌ای و در چند مرحله در سال گفت: برنامه ریزی برای اجرای کنکور به صورت مرحله‌ای و به صورت دوره‌ای در طول سال در حال انجام است. این امر نیازمند مصوبه مجلس است و در این خصوصی طرحی در مجلس در حال بررسی است. با این حال اجرای پایلوت این طرح تقریبا در کنکور دکترای امسال انجام شد و قرار است از سال آینده کنکور دکترا چند مرتبه در سال اجرا شود و در هر مرحله صلاحیت داوطلبان به صورت جداگانه سنجش شود.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۷:۵۳

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل: بزرگترین فعالیت‌ کشورهای جنبش عدم تعهد با حضور ۳۱ وزیر علوم کشورهای خارجی

سالار آملی گفت: بزرگترین فعالیت کشورهای عدم تعهد هفته آینده در حالی در تهران برگزار می‌شود که ۳۱ وزیر علوم از کشورهای جنبش عدم تعهد در این اجلاس حضور دارند.

به گزارش عیارآنلاین، سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت اجلاس وزیران علوم و فناوری و نوآوری جنبش عدم تعهد درسالن‌ همایشهای وزارت علوم برگزار شد طی سخنرانی گفت: در هفته آینده یکی از بزرگترین فعالیت‌های کشورهای عدم تعهد صورت می‌گیرد که آغاز فعالیت علم و فناوری است.
وی افزود: درکشور ما ظرفیت بی شماری از لحاظ علم و فناوری وجود دارد و این دستاورد در چنین اجلاسی موجب همکاری بیشتر علم و فناوری میان کشورهای جنبش عدم تعهد می‌شود.
سالار آملی تصریح کرد: هدف اصلی این کنفرانس تحکیم مرجعیت علمی و فناوری ایران با توجه به رشد چشمگیر این کشور،‌ همکاری جنوب به جنوب و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری است.
وی تصریح کرد: این کنفرانس سه روزه در حالی برگزار می‌شود که در روز اول آن مقامات کارشناس جنبش عدم تعهد،‌ دور یکدیگر جمع شده و در روز دوم وزاری علوم و روز سوم وزرای علوم کشورهای جنبش عدم تعهد دور هم جمع می‌‌شوند و به مباحث علم و فناوری می‌پردازند.
سالار آملی در ادامه به بیانیه تهران اشاره کرد و گفت: همچنین در روز اول بیانیه تهران که در نیویورک به بحث و بررسی گذاشته شده است در صورت انجام یک نگاه تحلیلی از سوی مسئولان کشورهای جنبش عدم تعهد صورت می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: تا کنون در حدود ۵۸ نهاد بین‌المللی در ایران جهت حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کردند و این در حالی است که وزرای علوم ۳۱ کشور و ۹ نهاد بین‌المللی در این کنفرانس حضور دارند.
همچنین علاوه بر وزرا معاونین سایر کشورهای جنبش عدم تعهد نیز در این کنفرانس حضور داشته و با معاونین پژوهشی، آموزشی جهت برقراری پروژه‌های مشترک دیدار دارند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

۹۳/۱۱/۳۰
۱۵:۱۷

افزایش ٢٠برابری جذب دانشجویان خارجی

 رییس دانشگاه‌آزاد در شصت‌و‌نهمین‌اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه، گزارشی از الزامات، راهبردها و اقدامات دانشگاه از مهر٩٢ تا بهمن‌ماه سال‌جاری ارایه داد و گردهمایی مسوولان این دانشگاه را همایشی برای توسعه دانش، فرهنگ و اقتصاد در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی دانست.
به گزارش شرق، حمید میرزاده در این مراسم که با حضور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رییس هیات‌امنا و هیات‌موسس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی، برگزار شد، توسعه تحصیلات‌تکمیلی، اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تحقیقات را از مهم‌ترین اهداف دانشگاه‌آزاد‌اسلامی برشمرد.  
به گزارش شرق، میرزاده ازجمله افتخارات دانشگاه آزاد را کسب رتبه‌اول در سال٢٠١٣، براساس برون‌داد علمی از نمایه‌Scopus در بازه زمانی ٢٠١١-٢٠٠٧، بین دانشگاه‌های ایران (موسسه سایماگو)، به‌دست‌آوردن جایگاه نخست کشور با انتشار ٥١هزار مستند علمی و مقالات ISI و WOS در پایگاه معتبر Scopus دانست و گفت: بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان بیش از ٦٩هزارهیات علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و ٢٠میلیون‌متر‌مربع زیر‌بنای آموزش‌عالی دارد و ٣٧درصد دانشجویان ایران در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی تحصیل می‌کنند.  وی، الزامات پیش‌روی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی را توسعه کیفی مطلوب دانشگاه متناسب با توسعه کمی آن، تجاری‌سازی تحقیقات، توسعه متوازن و بومی‌سازی تحصیلات‌تکمیلی در سراسر کشور، کاهش وابستگی بودجه دانشگاه به شهریه و... دانست.
رییس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی راهبرد اول این دانشگاه را استفاده از خرد جمعی، مشورت و تمرکز‌زدایی دانست و گفت: در این راستا شوراهای راهبردی ١٤گانه فرهنگی و اجتماعی، اقتصاد دانش‌بنیان، پژوهش و فناوری، برنامه‌ریزی، علوم پزشکی، بانوان فرهیخته، پارلمانی، حقوقی، سنجش و پذیرش، فناوری اطلاعات، امور بین‌الملل، اطلاع‌رسانی و ارتباطات، معماری با بهره‌گیری از ظرفیت علمی و اجرایی و مدیریتی بیش از ٢١٠عضو فرهیخته و دانشمند و خبره کشور به‌عنوان کمیسیون‌های تخصصی ارکان دانشگاه راه‌اندازی شد. میرزاده با‌اشاره به‌اینکه راهبرد دوم این دانشگاه، تطبیق بودجه سنواتی با برنامه مصوب و اصلاح تشکیلات دانشگاه است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما در بودجه سال٩٤ دانشگاه از حیث درآمد و هزینه پنج‌هزارو٨٠٠میلیاردتومان و از حیث منابع و مصارف ٩هزارو٨٠٠میلیاردتومان در آموزش عالی کشور است.
افزایش سهم درآمدی غیرشهریه‌ای از حدود یک‌درصد به ١٠درصد
وی به افزایش سهم درآمدی غیرشهریه‌ای دانشگاه‌آزاد‌اسلامی از حدود یک‌درصد به ١٠‌درصد در سال تحصیلی٩٣-٩٢ اشاره کرد و گفت: تحقق ١٦‌درصدی درآمدهای غیرشهریه‌ای برای سال‌تحصیلی٩٥-٩٤ از طریق متنوع‌سازی منابع درآمدی دانشگاه و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان و تخصیص اعتبارات جذب کمک‌های مردمی ازجمله برنامه‌های آتی ماست.  
رییس دانشگاه‌آزاد، راهبرد سوم این دانشگاه را عدم‌تاسیس واحد و مرکز آموزشی جدید و ساماندهی پراکندگی مراکز آموزشی و پردیس‌های علوم‌و‌تحقیقات برای ارتقای کیفی دانشگاه برشمرد و گفت: در‌این‌راستا تجمیع ٤١واحد و پردیس علوم‌و‌تحقیقات در واحدهای دانشگاهی و تجمیع ٣١مرکز آموزشی با واحدهای دانشگاهی انجام شد که به‌این‌ترتیب شاهد کاهش واحدها از ٤٧٢ به ٤٠٠واحد و مرکز دانشگاهی بر‌اساس مصوبات هیات‌امنای مرکزی و یا هیات‌امنای استانی بودیم.
افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه به ١٦درصد در سال٩٤
رییس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی، راهبرد هشتم را توسعه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری دانست و گفت: در‌حال‌حاضر دانشگاه ٥٤مرکز رشد و ٤٢٠شرکت فناور یا دانش‌بنیان وابسته دارد، که تاسیس ١٧مرکز پژوهشی جدید و برنامه‌ریزی برای شهرک‌های فناوری آزاد، اخذ مجوز ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و پارک علم و فناوری از وزارت علوم در دستور کار قرار گرفته است. دکتر میرزاده ازجمله اقدامات راهبردی دانشگاه آزاد در حوزه بین‌الملل را افزایش ٢٠برابری پذیرش دانشجویان خارجی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی بین‌المللی دانست.
فعال‌سازی مجدد  واحد آکسفورد  دانشگاه‌آزاد‌
میرزاده ازجمله اقدامات راهبردی دانشگاه آزاد در حوزه بین‌الملل را افزایش ٢٠برابری پذیرش دانشجویان خارجی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی بین‌المللی دانست. رییس دانشگاه آزاد در اجلاس ٦٩، به فعال‌سازی مجدد واحد آکسفورد و ‌شروع‌به‌کار دو‌مرکز همکاری‌های بین‌المللی آکسفورد (OICC) و کالج زبان آکسفورد (OLC) اشاره کرد. وی افزود: اخذ موافقت تاسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای عربی‌اسلامی و تصویب، تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی گروه D٨ به میزبانی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی در واحد آیت‌الله‌آملی در دستور‌کار قرار گرفته است.
میرزاده همچنین به عملکرد حوزه‌های ستادی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی نظیر اداره کل انتصابات اشاره کرد و گفت: اصلاح و بازنگری دستورالعمل انتصابات دانشگاه و بررسی پرونده انتصاب حدود ٤٠٠نفر از روسای واحدها و مراکز دانشگاهی تاکنون صورت گرفته است. وی با تاکید براستعدادیابی و جانشین‌پروری نیروهای مستعد دانشگاه، گفت: کل تغییرات روسای ٤٠٠واحد و مرکز آموزشی حدود ٣٠درصد است.
عقد ٢٣٠قرارداد برون‌دانشگاهی
رییس دانشگاه‌آزاد‌اسلامی، با بیان اینکه ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و افزایش سهم دانشگاه در تولید محصولات و خدمات مبتنی‌بر دانش و فناوری داخلی از طریق تجاری‌سازی تحقیقات و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، از ضرویات است، گفت: به این منظور برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سامانه آزمایشگاه همکار آزاد (ساها) برای توسعه شبکه‌های درون و برون‌دانشگاهی صورت‌گرفته است. وی به انعقاد ٢٣قرارداد و تفاهم‌نامه با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها ازجمله وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، مرکز ملی مهندسی ژنتیک و فناوری زیستی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه و ذوب‌آهن اصفهان اشاره کرد و افزود: تاکنون ٢٣٠قرارداد برون‌دانشگاهی با صنایع، سازمان‌ها و شرکت‌ها توسط واحدهای دانشگاهی منعقد‌شده است. وی از رونمایی از سامانه فن‌بازار و Azad Expo بر‌ای معاملات فن‌آوری نیز خبر داد. همچنین رهنمای رودپشتی، دبیر شصت‌و‌نهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی، در آغاز این اجلاس گفت: این اجلاس در ادامه اجلاس شصت‌و‌هشتم سال گذشته و در فضای همدلی و همکاری و با نام «دانش، فرهنگ، اقتصاد» برگزار می‌شود، که مبتنی‌بر منویات رهبری و برنامه‌های راهبردی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی است.
دبیر شصت‌و‌نهمین‌اجلاس شورای مرکزی دانشگاه‌آزاد‌اسلامی با تاکید‌ بر برگزاری ٢٠جلسه هماهنگی اعضای شورای سیاست‌گذاری اظهار کرد: با‌توجه به ‌اینکه نتایج خروجی‌های اصلی این اجلاس از طریق برگزاری کمیسیون‌های تخصصی معاونت‌ها حاصل می‌شود، محتوا و مصوبات این کمیسیون‌ها اهمیت بسیار دارد. رهنما با تاکید‌ بر تدوین شیوه‌نامه‌ای مشخص برای فعالیت کمیسیون‌های اجلاس، تصریح کرد: این شیوه‌نامه‌ها برای یکسان‌سازی فعالیت‌ها و فرآیندها تهیه و به تمامی اعضا به‌صورت بسته‌ای منظم ارایه خواهد شد. دکتر رهنما با بیان اینکه حضور فعال میهمانان و روسای واحدها در کمیسیون‌ها اهمیت زیادی دارد، گفت: در برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته مقرر‌شده روسای واحدهای دانشگاهی با حضور فعال در کمیسیون‌ها، دستورالعمل‌ها و برنامه‌های پیشنهادی معاونت‌ها را بررسی کنند، تا نتیجه آن بخشی از مشکلات واحدها را رفع کند.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۰:۵۴

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور: روند نزولی تاسیس دانشکده فنی وحرفه‌ای در 10 سال اخیر

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه تاسیس دانشکده فنی وحرفه ای در کشور در 10 سال اخیر روند نزولی داشته است، اظهار کرد: اکنون رشته‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته داریم و با کمک وزارت علوم رشته‌های کارشناسی پیوسته فنی و حرفه‌ای را نیز راه‌اندازی می‌کنیم.
به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، سعید شفیعی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران همدانی
اذعان کرد: در همدان دو مرکز جدید در دست احداث داریم، در هر استانی به دنبال یک رشته هستیم که تبدیل به برند استان شود.
وی با اشاره به اینکه بازاری برای عرضه فن آوری نداریم، بیان کرد: مدرک گرایی باعث شده حتی کاردان‌های ما هم به سوی مدرک گرایی بروند.
شفیعی اظهار کرد: استان همدان در بسیاری از رشته‌ها پیشرو بوده و در مقایسه با بسیاری از استان‌ها توان بیشتری دارد هم از لحاظ تعداد دانشجو وهم از لحاظ امکانات کاستی‌هایی داریم.
شفیعی اذعان کرد: نیرو کار تربیت می‌کنیم تا وارد بازار صنعت شود، به دنبال طرح سرباز صنعت هستیم تا کار قسمتی از سربازی قرار گیرد، تا کنون مقاومت کرده‌ایم که غیر هنرستانی نگیریم چرا که مهارت دارند، ولی در دانشگاه‌های دیگر موازنه به هم خورده است.
وی بیان کرد: 160 هزار دانشجو اکنون داریم، ظرفیت سالیانه پذیرش ما 90 هزار نفر است و به این ترتیب 50 هزار متقاضی هنرستانی نمی‌توانند وارد دانشگاه‌های فنی و حرفه ای شوند.
وی با اشاره به اینکه خیرین و مسئولان می‌توانند آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای در این استان بسازند، بیان کرد: همدان باید بیش از دیگر مناطق رشد کند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور گفت: محور دانشگاه نسل سوم ارتباط صنعت و دانشگاه است، صنعت باید بر مبنای نیازها تربیت شود،آزمایشگاه‌های این نهاد برای رشته‌های خاصی تاسیس شده و قدیمی است، از دولت در خواست کرده‌ایم برای نوسازی و بهسازی کار گاه‌ها امکاناتی در اختیار قرار دهد.
شفیعی افزود: در صنایع مختلف صاحب دانش نیستیم بلکه وارد کنند فن آوری هستیم و تنها انتقال دانش را انجام می‌دهیم.
وی با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه ایران نیازمند نیروهای مهارتی هستند، گفت: باید در گردنه علم وفن آوری شاهد جایگاهی از خود در جهان باشیم.
رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای کشور ادامه داد: باید به بیانات رهبر توجه خاص کرده و به فن آوری برسیم، نباید جایگاه علمی خود را از دست دهیم.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در این نشست گفت: باید صنایع وارد میدان شوند، توانمندی‌های استان نیز باید مشخص شود.
شفیعی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است، اگر علم دانش بنیان شود دولت‌های دیگر قادر به تحریم ما نیستند.
وی ادامه داد: اقتصادی که دانش بنیان باشد و تولید ناخالص ملی در آن تاثیر بگذارد اقتصاد مقاومت است.
وی عنوان کرد: در کلان مشکلی برای جذب هنرستانی‌ها نداریم مگر رشته خاصی و شهر خاصی را انتخاب کنند که ظرفیت آن محدود است.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۳:۲۱

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور: تربیت نیروی ماهر اولویت این دانشگاه است

ملایر- ایرنا- ریس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور گفت: تربیت نیروی ماهر و کار آمد برای ورود به بازار کار اولویت دانشکده های فنی و حرفه ای است.

به گزارش ایرنا 'مسعود شفیعی'روز پنجشنبه در جلسه نشست روسای دانشکده های فنی حرفه ای منطقه 10 کشور در دانشکده خوارزمی ملایر اظهار کرد: تربیت نیروی کارآمد و کاردان برای ورود به بازار کار و کاهش نیروی بیکار از بسترهای تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب است.
وی یکی از مشکلات اساسی دانشکده های فنی و حرفه ای کشور را مشکل ساختاری این دانشکده دانست و افزود: از سال 1390 آموزشکده های فنی و حرفه ای از آموزش و پرورش به وزارت علوم و تحقیقات کشور واگذار شد که موجب به وجود آمدن مشکلات اساسی و ساختاری در دانشکده های فنی شده است.
وی اضافه کرد: بیش از 160 هزار دانشجو در یکصد و 60 آموزشکده و دانشکده فنی و حرفه ای در کشور مشغول تحصیل هستند.
شفیعی کمبود بودجه و سرانه دانشکده های فنی، فرسودگی آزمایشگاه ها و تجهیزات را از اساسی ترین مشکلات مراکز فنی و حرفه ای دانست که برای بروزرسانی آزمایشگاه ها به بیش ار 200 میلیون بودجه نیاز است.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور کمبود هایت علمی را یکی دیگر مشکلات مراکز فنی و حرفه ای عنوان کرد و افزود: در مراکز فنی و حرفه ای کشور حدود 60 هیات علمی فعال است که با توجه به وجود 167 مرکز فنی و حرفه ای در کشور تعداد هیات علمی این دانشکده ها بسیار پایین است.
وی افزود: برای تشکیل هر رشته به سه نفر هیات علمی نیاز است که این مراکز حدود 500 هیات علمی کمبود دارد.
شفیعی تاکید کرد: مراکز فنی و حرفه ای سهم عمده ای در تولید اشتغال و تامین نیروی انسانی بازار کار را دارد و باید اهتمام ویژه به این مراکز شود.
وی بیان کرد: در برنامه پنجم توسعه تامین 40 درصد از نیروهای دانشگاهی در مقطع کاردانی به تصویب رسیده که هم اکنون این رقم کمتر از 20 درصد است.
وی افزود: اهتمام مراکز فنی و حرفه ای تربیت نیروهای کارآمد است و اگر نیرویی کارآمد تربیت کرد که اقتصاد مقاومتی را محقق ساخته ایم.
15 هزار دانشجو در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی در مراکز فنی و حرفه ای کشور مشغول به تحصیل هستند.
7528/6993

۹۳/۱۱/۳۰
۲۰:۲۴

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور: 20 مرکز آموزش فنی و حرفه در سطح کشوراحداث می‌شود

خبرگزاری تسنیم: رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور با بیان اینکه ۲۰ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح کشور ساخته می شود،گفت: تربیت نیروی حرفه ای و کارآمد که بتواند وارد بازار کار شود و نیاز کشور را بر طرف کند از اهداف اقتصاد مقاوتی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ملایر، مسعود شفیعی بعد از ظهر امروز در نشست روسای دانشکده‌های فنی حرفه‌ای منطقه 10 کشور که در دانشکده خوارزمی ملایر برگزار شد اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای کشور مشکل ساختاری این دانشکده‌هاست.
رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور افزود: از سال 1390 آموزشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای از آموزش و پرورش به وزارت علوم و تحقیقات کشور واگذار شد که باعث به وجود آمدن مشکلات اساسی و ساختاری شده است.
وی عنوان کرد: در کشور 160 آموزشکده و دانشکده فنی‌وحرفه‌ای فعالیت می‌کنند و بیش از 160 هزار دانشجو در این مراکز مشغول تحصیل هستند.
شفیعی از ساخت 20 موسسه و آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای در سطح کشور خبر داد و بیان کرد: در مراکز فنی‌وحرفه‌ای کشور بیش از 90 رشته در مقطع کاردانی، 30 رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته و 6 رشته در مقطع کارشناسی پیوسته  آموزش داده می‌شود.
وی با اشاره به اساسی‌ترین مشکلات مراکز فنی‌وحرفه‌ای تصریح کرد: بودجه و سرانه ناکافی، وجود آزمایشگاه‌های قدیمی، تجهیزات فرسوده از اساسی‌ترین مشکلات مراکز فنی‌وحرفه‌ای است که برای به‌روزرسانی آزمایشگاه‌ها به بیش ار 200 میلیون تومان بودجه نیاز است.
رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور کمبود هئیت علمی را یکی دیگر از مشکلات مراکز فنی‌وحرفه‌ای مطرح و بیان کرد: در کل کشور در مراکز فنی‌وحرفه‌ای حدود 60 هئیت علمی فعال هستند که با توجه به وجود 167 مرکز فنی‌وحرفه‌ای در کشور تعداد هئیت علمی این دانشکده‌ها بسیار پایین است.
وی افزود: برای تشکیل هر رشته به سه نفر هئیت علمی نیاز است که این مراکز با کمبود حدود 500 عضو هئیت علمی روبه‌رو هستند.
شفیعی توجه به مراکز و دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای را خواستار شد و عنوان کرد: اگر به این دانشکده‌ها توجه شود می‌توانند سهم عمده‌ای در تولید شغل و تامین نیروی انسانی بازار کار را داشته باشند.
وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه عنوان کرد: در برنامه پنجم مصوب شده است که 40 درصد از نیروهای دانشگاهی باید کاردان باشند ولی این رقم اکنون کمتر از 20 درصد است.
رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشور با اشاره به سالگرد ابلاغیه سیاسیت‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری گفت: اقتصاد مقاومتی فرآیندی است که هم باید صرفه‌جویی و هم برنامه‌ریزی در آن دیده شود.
وی افزود: مراکز فنی‌وحرفه‌ای  مدرک‌گرا نبوده و بیشتر به تربیت نیروهایی کارآمد تاکید دارد و اگر بتوان نیرویی تربیت کرد که بتواند وارد بازار کار شود و به نیروی بیکار جامعه اضافه نشود عین اقتصاد مقاوتی است.

۹۳/۱۱/۳۰
۲۰:۲۹

نخستین اجلاسیه بزرگداشت 150 شهید دانشجوی همدان برگزار شد

خبرگزاری تسنیم: نخستین اجلاسیه بزرگداشت ۱۵۰ شهید دانشجوی همدان با حضور مشاور عالی مقام معظم رهبری، سرلشگر صفوی، حاج حسین یکتا، استاندار همدان و دانشجویان استان در مسجد دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، عصر امروز اجلاسیه بزرگ شهدای دانشجوی استان همدان با حضور سرلشگر رحیم صفوی، حاج حسین یکتا از جانبازان و راویان ارجمند دفاع مقدس، استاندار همدان، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع)، خانواده‌های شهدا و دانشجویان استان در مسجد دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد. 
در ابتدای این مراسم غلامی، ریاست دانشگاه بوعلی سینا اظهار داشت: برگزاری اجلاسیه بزرگ شهدای دانشجو از طریق وزارت علوم در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی در ابتدا به صورت استانی و در مرحله بعد اسفندماه به صورت ملی و با حضور رئیس جمهور در تهران برگزار می‌شود. 
در ادامه این مراسم سرلشگر صفوی به ارائه سخنرانی در 3 محور پرداخت و اظهار داشت: دفاع مقدس مردم ایران در طول 8 سال دفاع مقدس تضمین امنیت 80 ساله نظام جمهوری اسلامی ایران شد. 
صفوی افزود: خون شهدای دانشجو سبب پیروزی در عملیات‌های بزرگ دوران دفاع مقدس شد و هم اکنون نیز در مقابل تهدیدات دشمنان جامعه را بیمه کرده است. 
پخش کلیپی از شهدای دانشجوی استان همدان و سرکشی از خانواده‌های شهدای دانشجو، قرائت پیام معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توسط معاونت فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا، اجرای دکلمه توسط کودک 8 ساله، خاطره گویی حاج حسین یکتا جانباز دوران دفاع مقدس و از راویان این عرصه و مداحی در وصف شهدا و اهل بیت(ع) از دیگر برنامه‌های این اجلاسیه بود. 
شهید فرامرز فخری از شهدای دانشجوی استان همدان در تاریخ 20 شهریور ماه سال 65 در سن 19 سالگی در جزیره مجنون، شهید سید حسین (ایوب) حسینی متولد سال 1344 از اعضای فعال بسیج مسجد امیرالمومنین دانشجوی رشته پتروشیمی دانشگاه شیراز، شهید غلامرضا خدری دانشجوی رشته دبیری شیمی در مقطع کارشناسی در دانشگاه رازی کرمانشاه در سن 19 سالگی در عملیات کربلای 4 در منطقه ام­الرصاص (اروند کنار) به فیض شهادت نائل آمدند. 
شهید سید مجید اعتماد شیخ‌الاسلامی نیز در سال 1364 در جزایر مجنون به فیض شهادت نائل آمده و پیکر مطهر ایشان در سال 1376 به وطن بازگشت. 
شهیدان سید رضا و سید حسن دیباج به ترتیب دانشجوی رشته روانشناسی عمومی دانشگاه شیراز و رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقطع کارشناسی در سال های 1351 و 1353 توسط رژیم ستمشاهی و  شهید حسن نظری دانشجوی مقطع کاردانی در سال 1365 در جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نائل شدند. 
شهید امیرابوالفضل سپهری متولد سال 43 در شهر همدان و دانشجوی دکتری پزشکی عمومی در دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 27 بهمن ماه سال 62 در چنگوله به فیض شهادت نائل گشت. 
شهیدان؛ عباس و بهروز کیانیان، شهید حجت اله رضائیان قراگوزلو و غیره از شهدای دانشجو همدان هستند. 

۹۳/۱۱/۳۰
۲۰:۳۵

اولین کنگره 139 شهید دانشجوی استان کرمان-2؛ رئیس دانشگاه باهنر کرمان:فراموشی یاد شهدا حفظ نظام اسلامی را از خاطرها می برد/ دانشجویان امروز باید از همدرسان دیروز خود پند بگیرند

رئیس دانشگاه باهنر کرمان عنوان کرد: اگر یاد شهدا و جانفشانی آنها از خاطرها نرود بیم آن است که فرهنگ ایثار و شهادت و حفظ نظام اسلامی از خاطرها برود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از "دانشجو آزاد"؛ محمد جواد فدایی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان اولین سخنران مراسم کنگره ۱۳۹ شهید دانشجوی استان کرمان گفت: امشب شب مبارکی است زیرا می خواهیم برای اولین بار در استان یاد ۱۳۹ شهید را گرامی بداریم، از زندگی آنها درس گرفته و از روح بلند آنها استمداد بجوییم.
سپس فدایی ضمن خیرمقدم گویی به حضار و خانواده شهدا افزود: برای برگزاری این کنگره ستاد برگزاری کنگره متشکل از روسای دانشگاههای وزارت علوم، آزاد، پیامنور، علمی کاربردب، فنی حرفه ای و فرهنگیان و موسسات غیرانتفاعی آموزش عالی، علوم پزشکی و همچنین با حضور برادران بسیج و بسیج دانشجویی تشکیل شد.
وی ادامه داد: در این ستاد برنامه های مختلفی از جمله برگزاری کنگره شهدا در شهرستانها به تصویب رسید که تاکنون در همه شهرستانها این کنگره برگزار شده و کنگره استانی هم امشب در حال برگزاری است.
رئیس دانشگاه شهید باهنرکرمان با اشاره به دیگر مصوبات ستاد برگزاری کنگره عنوان کرد:تدوین و انتشار کتبی که بیانگر زندگی این شهداست نیز از دیگر مصوبات ستاد بود تا یاد شهدا و جانفشانی آنها از خاطرها نرود که اگر برود بیم آن است که فرهنگ ایثار و شهادت و حفظ نظام اسلامی از خاطرها برود هدف دوم از مرور زندگی شهدا، درس گرفتن از فکر و پایداری آنهاست.
فدایی تصریح کرد: از مهمترین ویژگی شهدای دانشجو این است که شرایط زمان را به خوبی درک کردند و مسئولیت خود را شناختند؛ آنها از کیان اسلام و انقلاب دفاع کردند.
وی در رابطه با اهمیت  طلب علم و دانش بیان داشت: عالم بودن در خیلی از احادیث همسنگ با خون شهدا و بالاتر از آن عنوان شده است؛ اما این شهدا درک کردند که این اهمیت به معنای این نیست که وقتی اسلام و نظام اسلامی در خطراست به جای مبارزه و جهاد به تحصیل علم بپردازیم.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در امنیت باید به تحصیل علم پرداخت و تا وقتی که امنیت فراهم نشود نمی توان به تربیت و عمران و آبادانی پرداخت و دولت و حکومت اسلامی برای تامین امنیت به ابزاری نیاز دارد آن هم نیروی انسانی است.
فدایی با برشمردن ویژگی های شهدای دانشجو اظهار داشت: جوان بودن، پرانرژی بودن از ویژگی های دانشجویان شهید است و استعداد و هوش آنها، اطلاع و علم و دانش روز آنها را به بهترین نیروهای کیفی تبدیل کرده بود.
وی در پایان عنوان کرد: این کنگره چندیدن پیام دارد؛ پیام کنگره به مسئولین اجرایی این است که از این فرصت استفاده کنیم و به مردم و بازماندگان شهدا خدمت کنیم و کمک کنیم که جامعه به تربیت و اعتلای  خود برسد؛ برای خانواده های شهدا، پیان کنگره، تجلیل از صبر و استقامت آنهاست و پیام به دانشجویان امروز این است که از هم درسان خود پند بگیرند و آنها را الگوی خود قرار دهند.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۰:۰۸

رئیس دانشگاه بوعلی سینا از برگزاری کنگره بزرگ شهدای دانشجو در تابستان ۹۴ خبر داد/ دیدار با خانواده شهدای دانشجو و جمع‌آوری وصیت‌نامه و خاطرات آنها از برنامه‌های این کنگره است کنگره بزرگ شهدای دانشجو، تابستان ۹۴ برگزار می‌شود

به گزارش «نسیم»، دکتر "منصور غلامی" در نخستین اجلاسیه گرامیداشت شهدای دانشجوی استان همدان برگزار شد، اظهار کرد: استان همدان 150 شهید دانشجو تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
وی افزود: برگزاری کنگره بزرگداشت شهدای دانشجو برنامه ای است که از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی ابتدا به صورت استانی و سپس سراسری در کشور برگزار می‌شود.150 شهید در استان همدان شناسایی شده‌اند که در زمان شهادت دانشجو بوده اند و خاطرات و وصیتنامه آنها جمع‌آوری و در مجموعه‌ای منتشر شد.
دکتر غلامی یکی از برنامه‌های ستاد برگزاری کنگره را دیدار با خانواده‌های این شهدا عنوان کرد و گفت: دیدار با خانواده شهدای دانشجو و جمع‌آوری وصیت‌نامه و خاطرات آنها تا برگزاری کنگره بزرگ تابستان 94 تداوم خواهد داشت تا بتوانیم این شهدا را بیشتر به دانشجویان معرفی کنیم.
رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه شهدا برای دفاع از آب و خاک میهن خود از تمامی خواسته‌های خود گذشتند، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های این اجلاسیه‌ها این است که بین دیدگاه‌ها و آرمان‌های شهدا و دانشجویان ارتباط برقرار می‌شود.
وی درپایان دانشجویان را مدیران آینده جامعه دانست و به آنها توصیه کرد: شناخت دیدگاه‌ها و ویژگی‌های شهدا جزو برنامه‌های آنان باشد تا توشه گرانقدری برای آینده خود همراه داشته باشند.
دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا به عنوان رئیس ستاد برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استانی معرفی شد.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۳:۱۷

کارآفريني ، سرلوحه کار دانشگاه ها

سمنان/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی
کار آفرینی باید در سرلوحه کار دانشگاه ها قرار گیرد .
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری امروز در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه فرزانگان سمنان با بیان این مطلب افزود :‌ وزارت علوم در حال برنامه ریزی برای 500 هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور است .
آقای فریدون گفت : هم اکنون بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور مشغول تحصیل هستند و باید برای ظرفیت های خالی چاره اندیشی اساسی کرد .
وی افزود : یک و شش صدم درصد تولید علم در دنیا مربوط به ایران است و دانشگاه ها علاوه بر اینکه در کسب علم و دانش موفق هستند باید در زمینه اقتصاد و کارآفرینی هم نقش آفرین شوند .
در این مراسم با قدردانی از آقای سعدالدین ، رئیس قبلی ، quotation mark فتح الله قدس quotation mark به عنوان سرپرست جدید دانشگاه فرزانگان سمنان معرفی شد .
در دانشگاه فرزانگان سمنان بیش از 200 دانشجو در رشته های کارشناسی کامپیوتر ، آی تی و زیست شناسی تحصیل می کنند .
0002

۹۳/۱۱/۳۰
۱۳:۲۶

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم خبرداد 50 درصد حذفیات کنکور 95-96 از رشته‌های علوم انسانی

نوه ابراهیم گفت: با توجه به عدم استقبال برخی داوطلبان و نداشتن بازار کار در رشته‌های دانشگاهی، 50 درصد از رشته‌های علوم انسانی از دفترچه کنکور 96-95 حذف شده‌اند.

عبدالرحیم نوه‌ابراهیم مدیر کل دفتر برنامه ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران گفت: بر اساس تصمیمی که شورای عالی در18 بهمن 93 گرفته است، مقدر شد که رشته‌هایی که 10 سال یا بیشتر از عمر تولید آنها می گذرد شناسایی شود و اگر مورد نیاز بازار کار هستند، دوباره بازتعریف و نو شوند. 
وی افزود: البته زمانی که برای این کار مشخص شده است، آخر شهریور ماه سال 94 است. 
نوه ابراهیم در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی منجر به اختلال در آموزش عالی نمی‌شود، اظهار داشت: هیچ‌گونه اختلالی در حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی رخ نمی‌دهد، چرا که رشته‌های مشابه با یکدیگر تجمیع می ‌شوند و خسارتی به آموزش عالی نمی‌زند، البته این درحالی است که حتی در برخی موارد شاهد عدم استقبال داوطلبان از برخی از رشته‌های دانشگاهی بوده‌ایم و این درحالی است که 50 درصد حذف رشته‌های دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی است و 50 درصد دیگر در میان سایر رشته ها تقسیم شده است.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۰:۰۵

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم: نشریات دانشجویی از تمام حقوق قانون مطبوعات برخوردارند

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ممیزی و کنترل قبل از چاپ در قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران و به طور مشخص در دانشگاه وجود ندارد. به هیچ عنوان هیچ دستگاه و هیچ مقام مسئولی حق ندارد که ممیزی قبل از چاپ را به بهانه حمایت مادی انجام دهد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حسین میرزایی در آیین اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی منطقه چهار کشور در دانشگاه اصفهان با بیان اینکه قرار بر این است که هر سال جشنواره منطقه ای برگزار شود، اظهار کرد: جشنواره نشریات دانشجویی در پنج منطقه در سراسر کشور و جشنواره ملی نیز در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود.
وی به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دانشگاه در کنار روحانیت معظم دو رکن اصلی انقلاب اسلامی بوده است. همچنین دانشجویان جزو پیشگامان حاضر در انقلاب و جنگ تحمیلی بوده اند. شعار اصلی انقلاب اسلامی و آنچه که در بهمن 57 به منصه ظهور رسید، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده و همچنان نیاز به حراست و تدبیر و تدبر دارد.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم اضافه کرد: دانشجویان در نشریات دانشجویی باید رسالت انعکاس واقعیات دانشگاه به بیرون از دانشگاه و اطلاع رسانی بهنگام و بهینه را برعهده بگیرند.
میرزایی افزود: در دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر فعالیت های نشریات دانشجویی آمده است که نشریات دانشجویی از تمام حقوق قانون مطبوعات جمهوری اسلامی برخوردار هستند از جمله اینکه هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله ای درصدد اعمال فشار بر نشریات برآید یا به سانسور یا کنترل موارد محتوای نشریات مبادرت ورزد.
وی خاطر نشان کرد: چیزی به عنوان ممیزی و کنترل قبل از چاپ در قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران و به طور مشخص در دانشگاه وجود ندارد و به هیچ عنوان هیچ دستگاه و هیچ مقام مسئولی قانونا حق ندارد که ممیزی قبل از چاپ را به بهانه حمایت مادی انجام دهد.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم ادامه داد: معاونت فرهنگی، دانشجویی و سایر نهادهای فرهنگی دانشگاه باید در چارچوب قوانین و حدود امکانات و اختیارات از نشریات دانشجویی حمایت کنند. این حمایت هیچگونه حقی را برای نظارت قبل از چاپ فراهم نمی کند. اگر جایی غیر از این موارد انجام می شود، تخلف است.
میرزایی تصریح کرد: اما اگر نشریه ای منتشر شد و تخلفی نیز صورت گرفت، کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی در دانشگاه موظف به بررسی و اعمال نظر است.
وی، دانشگاه را محل عقلانیت، منطق و اعتدال دانست و اظهار کرد: متاسفانه در یک مورد دیده شده که مطلبی که در روزنامه های کشور وجود دارد عینا در یک نشریه دانشجویی نقل شده و آن را به عنوان تخلف آن نشریه دانشجویی محسوب کرده اند. به نظر می رسد در سالیان گذشته دچار دگردیسی شده ایم که احتمالا پس از گذشت دو سال نتوانستیم این امر بدیهی را به جای خود برگردانیم.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم اضافه کرد: حقوق دانشجویی و نشریات دانشجویی محترم است و اگر تخلفی نیز صورت بگیرد با آن برخورد می شود.
میرزایی لازمه پویایی دانشگاه را آزاداندیشی دانست و خاطر نشان کرد: باید این نکته را نیز در نظر گرفت که من تا زمانی آزاد هستم که آزادی من، به آزادی دیگر لطمه ای نزند. بنابراین نباید هرزه نگاری انجام شود و این موضوع از ساحت دانشجو به دور است. آزادی با هرزه نگاری یکی نیست و در دانشگاه ها این چنین موردی بسیار نادر اتفاق می افتد.
وی تصریح کرد: دانشجویان باید گفت وگو کنند، به عقاید یکدیگر احترام بگذارند، باید عقاید دیگران را به رسمیت بشناسند. در کشور سلیقه های مختلفی وجود دارد و تفکر حذفی در هر نوع نگاه سیاسی محکوم است.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۱:۳۹

آهونمنش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران: اردیبهشت 94 آخرین مهلت قانونی دانشگاه آزاد/ مجلس و شورای انقلاب فرهنگی وارد عمل شدند

رئیس اتحادیه موسسات غیر انتفاعی گفت: با توجه به وضعیت دانشگاه آزاد هم‌اکنون مجلس و شورای انقلاب فرهنگی وارد عمل شدند.

علی آهون‌منش رئیس اتحادیه موسسات غیر انتفاعی و غیر دولتی در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران گفت: معمولا وزرا محدودیت خاصی دارند و در جلسات عمومی نمی‌توانند مطالب را اعلام کنند، بنابراین در جلسات خصوصی که با حضور وزیر علوم برگزار می شود به صورت مرتب برای ساماندهی موسسات غیر انتفاعی مسائل کامل بیان و مورد بررسی قرار می گیرد.
وی افزود: هم‌اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس در رابطه با دانشگاه آزاد در کنار وزارت علوم وارد عمل شدند و تا اردیبهشت 94 به این دانشگاه وقت دادند که مسائل مربوط به  دانشگاه آزاد و مشکلات را مورد بررسی قرار دهند و پاسخ را به مراکز مربوطه اعلام کنند. 

۹۳/۱۲/۰۱
۱۴:۰۰

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم: 50 درصد رشته‌های حذف شده کنکور آینده از گروه علوم انسانی است (اخبار دانشگاه)

عبد‌الرحیم نوه ابراهیم گفت: با توجه به عدم استقبال برخی داوطلبان و نداشتن بازار کار در رشته‌های دانشگاهی، 50 درصد از رشته‌های علوم انسانی از دفترچه کنکور 96-95 حذف شده‌اند.

وی در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران گفت: براساس تصمیمی که شورای عالی در18 بهمن 93 گرفته است، مقدر شد که رشته‌هایی که 10 سال یا بیشتر از عمر تولید آنها می‌گذرد شناسایی شود و اگر مورد نیاز بازار کار هستند، دوباره بازتعریف و نو شوند.
وی افزود: البته زمانی که برای این کار مشخص شده است، آخر شهریور ماه سال 94 است.
نوه ابراهیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی منجر به اختلال در آموزش عالی نمی‌شود، اظهار داشت: هیچ‌گونه اختلالی در حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی رخ نمی‌دهد، چرا که رشته‌های مشابه با یکدیگر تجمیع می‌‌شوند و خسارتی به آموزش عالی نمی‌زند،  البته این درحالی است که در برخی موارد شاهد عدم استقبال داوطلبان از برخی از رشته‌های دانشگاهی بوده‌ایم .

۹۳/۱۲/۰۱
۲۲:۲۳

50 درصد حذفیات کنکور 96-95 از رشته‌های انسانی است

خبرنامه دانشجویان ایران: نوه ابراهیم گفت: با توجه به عدم استقبال برخی داوطلبان و نداشتن بازار کار در رشته‌های دانشگاهی، 50 درصد از رشته‌های علوم انسانی از دفترچه کنکور 96-95 حذف شده‌اند.
عبدالرحیم نوه‌ابراهیم مدیر کل دفتر برنامه ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بر اساس تصمیمی که شورای عالی در18 بهمن 93 گرفته است، مقدر شد که رشته‌هایی که 10 سال یا بیشتر از عمر تولید آنها می گذرد شناسایی شود و اگر مورد نیاز بازار کار هستند، دوباره بازتعریف و نو شوند.
وی افزود: البته زمانی که برای این کار مشخص شده است، آخر شهریور ماه سال 94 است.
نوه ابراهیم در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی منجر به اختلال در آموزش عالی نمی‌شود، اظهار داشت: هیچ‌گونه اختلالی در حذف برخی از رشته‌های آموزش عالی رخ نمی‌دهد، چرا که رشته‌های مشابه با یکدیگر تجمیع می ‌شوند و خسارتی به آموزش عالی نمی‌زند، البته این درحالی است که حتی در برخی موارد شاهد عدم استقبال داوطلبان از برخی از رشته‌های دانشگاهی بوده‌ایم و این درحالی است که 50 درصد حذف رشته‌های دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی است و 50 درصد دیگر در میان سایر رشته ها تقسیم شده است.
 

۹۳/۱۲/۰۱
۱۷:۲۸

بازدید مدیر کل دفتر فناوری وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری مازندران

دکترخسرو پیری مدیر کل دفتر فناوری وزارت علوم ضمن بازدید از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران ، از نزدیک با توانمندی ها و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان مستقر در آن آشنا شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  در این بازدید دکتر پیری در نشستی با مسئولان شرکت های دانش بنیان مازندرانی از برنامه ریزی وزارت علوم برای احداث دفاتر مرکز خدمات صادرات فناوری در بعضی از کشورها از جمله تاجیکستان، ترکیه و افریقای جنوبی خبر داد.
مدیر کل دفتر فناوری وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان خواست برای ورود کالاها و خدمات فناورانه خود به کشورهای خارجی و صادرات محصولاتشان آمادگی لازم از قبیل بسته بندی مناسب و دریافت مجوزها ی بین المللی را در خود ایجاد کنند.
 دکتر پیری هم چنین از ایجاد فن بازار ویکند و نهایی شدن طرح آن در دفتر فناوری وزارت علوم جهت بازاریابی مناسب برای محصولات دانش بنیان خبر داد.
دکتر علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران نیزدر این نشست توضیحاتی را در خصوص پیگیری مطالبات این شرکت ها از جمله در بحث اجرای قانون معافیت مالیاتی و عوارض گمرکی شرکت های دانش بنیان در استان مازندران ارائه کرد.
گفتنی است در این نشست مدیران و مسئولان شرکت های مستقر ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تولید محصولات دانش بنیان خود و تجاری سازی آنها خواستار حمایت های بیشتر وزارت علوم از پارک علم و فناوری مازندران در موضوع تامین سرمایه اولیه و اختصاص فضا و زمین مناسب برای گسترش فعالیت های خود شدند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

تا دوم اسفندماه؛ مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی تمدید شد

خبرگزاری پانا: رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان بهمن ماه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خبر داد و گفت: متقاضیان تاساعت ۲۴ دوم اسفند فرصت دارند تا در سایت این فراخوان ثبت نام کنند.

به گزارش خبرگزاری پانا، محمدرضا رضوان طلب با اشاره به اینکه پیش از این آخرین فرصت ثبت نام پایان بهمن ماه اعلام شده بود گفت: بنا بر درخواست متقاضیان برای ثبت نام و برخی دانشگاهها برای اعلام ظرفیت های جدید ،مهلت ثبت نام تا 2 اسفندماه تمدید شد.
وی تاکید کرد : تا پنجم اسفندماه نیز مهلت ویرایش اطلاعات ثبت نام توسط متقاضیان در نظر گرفته شده است و کلیه ثبت نام کنندگان تا این تاریخ می توانند اولویت های انتخابی خودرا تغییر دهند.​​

۹۳/۱۱/۲۹
۱۹:۰۴

دانشگاه در هفته‌ای که گذشت

مکانیزم برخورد با دلالان مدرک فروشی کافی نیست، ثبت نام آزمون سراسری تمدید شد، مصداق بارز بی تقوایی و خود محوری دانشگاه ایرانیان است و تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هییت علمی بهمن 93 از جمله اتفاقات آموزش عالی در هفته‌ای که گذشت بود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، در هفته‌ای که گذشت دانشگاه شاهد اتفاقات متعددی بوده است.
بزرگترین فعالیت‌ کشورهای جنبش عدم تعهد با حضور 31 وزیر علوم کشورهای خارجی 
سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: بزرگترین فعالیت کشورهای عدم تعهد هفته آینده در حالی در تهران برگزار می‌شود که 31 وزیر علوم از کشورهای جنبش عدم تعهد در این اجلاس حضور دارند. 
 
تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان بهمن 93 
رضوان طلب رئیس مرکز جذب وزارت علوم گفت: مهلت ثبت‌نام در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی سال 93 تا 2 اسفند تمدید شد.
 
ماهواره شریف‌ست مشکلی ندارد/ زمان پرتاب از سوی سازمان فضایی اعلام می‌شود 
فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: ماهواره شریف ست هیچ مشکلی ندارد و زمان پرتاب آن از سوی سازمان فضایی باید اعلام شود.
 
مکانیزم برخورد با دلالان مدرک فروشی کافی نیست/بازوی نظارت تقویت شود 
جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه عده‌ای دلالان مدرک فروش از نبود نظارت‌ها سوء استفاده می‌کنند و در قبال مبلغی پول اقدام به دادن مدرک به کسانی می‌کنند که بدون سواد بود.
هیچ موسسه غیر انتفاعی تعطیل نمی‌شود/ ادغام موسسات راهکاری جهت افزایش فضا 
 ابری‌نیامدیر کل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم گفت: هیچ موسسه غیر انتفاعی تعطیل نمی‌شود بلکه در پی ادغام موسسات جهت افزایش فضای فیزیکی هستیم. 
 
دانشگاه امام صادق دانشگاه شریف در حوزه علوم انسانی است 
ستاری، معاون علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: قطعا با بودجه اندک نمی‌توان صنعت انجام داد و دولت باید بودجه‌ای برای حمایت از تجاری سازی در اختیار دانشگاه قرار دهد. 
 
ثبت نام آزمون سراسری تمدید شد 
توکلی  از تمدید ثبت نام آزمون سراسری تا دوم اسفند ماه خبر داد .
غربی‌ها انحصار آهنین در بخش‌های علمی ایجاد کرده‌اند 
سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: غرب زمانی‌که با تحریم‌های اقتصادی به جایی نرسید به دنبال ایجاد تحریم‌های علمی است اما اینکار هم مثل توطئه‌های دیگر غرب بی نتیجه باقی می‌ماند.
 
ایران تبعیض آموزشی را هرگز نمی‌پذیرد/آمریکا به دنبال انحصاری کردن علم است 
جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تبعیض آموزشی به هیچ وجه قابل قبول نیست و نمی‌توان فردی را به علت داشتن ملیت یا نژاد خاصی از حق بین‌المللی کسب علم محروم ساخت. 
 
اجلاس 69 دانشگاه آزاد اسلامی، مدیریت تعاملی مبتنی بر خرد جمعی 
علی محمد صفانیا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال برگزاری اجلاس 69 دانشگاه آزاد اسلامی را نمونه بارز مدیریت تعاملی مبتنی بر خرد جمعی دانست .
 
مصداق بارز بی تقوایی و خود محوری دانشگاه ایرانیان است 
شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه ایرانیان مجوزی نداشته و مصداق بارز بی تقوایی، خود محوری و تفسیر به رای از قانون است. 
 
بودجه آموزشی تقریباً مشابه سال قبل است 
جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مجلس در حال بررسی جزئیات بودجه 94 است و بندهای درآمدی در حال حاضر در حال بررسی است امیدواریم پیشنهادات موثر در بخش‌های درآمدی با موافقت نمایندگان همراه باشد. 
 
پذیرش چند برابری دانشجو در دانشگاه آزاد/ دانشگاه آزاد تا اردیبهشت 94 فرصت پاسخگویی دارد 
آهون منش رئیس اتحادیه موسسات غیر انتفاعی و غیر دولتی گفت: با توجه به اینکه مجلس در دانشگاه آزاد وارد شده است، این دانشگاه تا اردیبهشت 94 فرصت پاسخگویی دارد.
 
توزیع کارت آزمون دکتری از 12 اسفند/ برگزاری آزمون 15 اسفند ماه 
حسین توکلی سخنگوی سازمان سنجش گفت :‌کارت ورود به جلسه آزمون دکتری نیمه متمرکز از روز سه شنبه 12 اسفند ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می شود. 
   
دانشگاه آزاد با مداخله رئیس جمهور توسعه می یابد/برای حل نارسایی ها نباید یک مجموعه تعطیل شود 
میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت :  در آیین گشایش دستاوردهای آموزشی ،پژوهشی و ورزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با با دعوت از تمامی دست‌اندرکاران و منتقدان برای بازدید از امکانات دانشگاه آزاد گفت: ما از جناب رییس جمهور می‌خواهیم که شخصا در ارتباط با توسعه علوم پزشکی دانشگاه آزاد که برخی دوستان در این رابطه با تنگ نظری تصمیم می‌گیرند مداخله کنند تا این دانشگاه توسعه یابد.
 
موسسات غیر انتفاعی در 4سطح تقسیم بندی می‌شوند/ اعلام نتایج سطح بندی اسفند 93 
ابری نیا مدیر کل دفتر آموزش عالی وزارت علوم گفت: موسسات غیر انتفاعی بر اساس نظر مسئولان به 4 سطح جهت افزایش کیفیت تقسیم بندی می‌شوند.
 
اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان دورهای مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای 
علایی نوین معاون سنجش و خدمات آموزشی دانشگاه جامع گفت : پذیرش دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه‌ای حضوری و آموزش‌های خاص حین کار غیر حضوری نظام آموزش مهارتی بهمن ماه 93 در 31 استان، 190 شهر، 809 مرکز، 242 رشته و 3311 کد رشته محل با ظرفیت پذیرش 161000 نفر برگزار شد و ثبت نام پذیرفته شدگان از تاریخ 27 بهمن لغایت 30 بهمن 93 انجام خواهد شد. 
 
تعداد ثبت نام کنندگان آزمون سراسری از مرز 400 هزار نفر گذشت 
حسین توکلی سخنگوی سازمان سنجش گفت : بر اساس آمارهای بدست آمده تا الان تعداد 435 هزار و 700 نفر در آزمون سراسری ثبت نام کردند. 
 
هرچه سریعتر تکلیف ریاست دانشگاه‌ها روشن شود/ بلاتکلیفی دانشگاه‌ها به صلاح کشور نیست 
صابری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مسئله مهمی که هرچه سریعتر وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی باید به آن رسیدگی کنند، روشن شدن تکلیف ریاست دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران است.
 
موضع‌گیری وزارت علوم در صورت صحت عدم پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه ماساچوست آمریکا 
شریعتی نیاسرمعاون آموزشی وزارت علوم گفت: در صورت صحت داشتن خبر مبنی بر عدم پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه ماساچوست آمریکا وزارت علوم موضع‌گیری خود را اعلام می کند 
توقف افزایش شهریه‌ها در سال ۹۱ سبب توقف طرح‌های عمرانی شد. 
میر‌زاده رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشگاه آزاد از سال ۹۰ با ۲۰ چالش عمده روبرو شد، گفت: در سال‌های ۹۰ و ۹۱ تنها ۳ درصد افزایش شهریه داشتیم که این مسئله سبب شد.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۷:۳۰

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: نیاز علمی کشور با به‌کارگیری نخبگان تأمین می‌شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نیاز علمی کشور با به‌کارگیری نخبگان تأمین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمدعلی کی‌نژاد عصر امروز در حاشیه همایش منطقه‌ای هیئت‌های اجرایی جذب دانشگاه‌های جنوب کشور در دانشگاه باهنر کرمان اظهار داشت: دانشگاه باهنر کرمان پس از پیروزی انقلاب از نظر کمی و کیفی، میزان تحقیقات مورد نیاز کشور و تعداد اعضای هیئت علمی از رشد خوبی بهره‌مند شده است.
رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه و مؤسسات پژوهشی آموزشی کشور بیان کرد: دانشگاه باهنر کرمان نگینی در دل کویر است  که توسعه آن در زمینه‌های علمی و عمرانی بسیار عالی است.
وی با بیان اینکه شیب رشد دانشگاه‌های استان کرمان از جهات مختلف قابل توجه است، تصریح کرد: در همایش امروز مشکلاتی چون کمبود اعتبار و ساختار سنتی اداری دانشگاه مطرح شد که باید مورد بازنگری قرار بگیرد.
وی با تاکید بر تعامل هر چه بیشتر دانشگاه‌های استان افزود: این تعامل باید در زمینه بهره‌مندی از نیروهای متخصص و تحقیقات و ... صورت گیرد.
عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار جذب نیرو گفت: از زمان انقلاب تا پنج سال گذشته دانشگاه‌های کشور تنها، 32 هزار نیرو جذب کردند اما از سال 86 پس از اجرای مصوبه شورای فرهنگی انقلاب، 33 هزار نیرو جذب و تبدیل وضعیت شدند که به برکت این طرح نیروهای نخبه و جوانان مخلص در خدمت دانشگاه قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه به برکت بهره‌مندی از این نیروها کشور در آستانه جهش علمی قرار گرفته است، گفت: جایگاه دانشگاه‌ها به واسطه حضور چنین نیروهایی ارتقا یافته است.
کی‌نژاد با تاکید بر اینکه باید بستر کار و فعالیت برای نخبگان کشور فراهم شود، تصریح کرد: نیاز علمی کشور و دانشگاه در زمینه‌های صنعت و فناوری با به‌کارگیری چنین نیروهایی تامین می‌شود.
وی به سیاست‌های جذب اشاره کرد و بیان داشت: در هر دانشگاه هیئت اجرایی جذب رئیس دانشگاه، رئیس نهاد و چند تن از اساتید مورد اعتماد دانشگاه هستند که فرآیند جذب هیئت علمی بر اساس فراخوان دانشگاه انجام می‌گیرد.
عضو شورای انقلاب فرهنگی تعداد اعضای جذب در هر دانشگاه را هفت نفر برشمرد و افزود: صلاحیت علمی و عمومی از جمله اعتقاد و تدین از مهم‌ترین مؤلفه‌های اسلامی در جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها است.
رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه و مؤسسات پژوهشی آموزشی کشور خاطرنشان کرد: در مجموع هیئت‌های جذب در  کشور 11 منطقه است که بسته به تعداد دانشگاه‌ها در هر منطقه هیئت اجرایی جذب وجود دارد و هیئت جذب منطقه جنوب کشور نیز شامل استان‌های هرمزگان و کرمان است.
کی‌نژاد یادآور شد: انتخاب ساز و کار واحد در هیئت اجرایی جذب، وحدت رویه و انسجام آنها، نظارت مستمر و اجرای صحیح ضوابط و مقررات جذب که از سوی هیئت‌های عالی جذب و یا هیئت‌های مراکز وزارت علوم و وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود از برنامه‌هایی است که هیئت عالی جذب دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: کمبود اعتبارات، ساختار سنتی اداری و به‌روز نبودن آن، تجهیزات و نیروی متخصص از مشکلاتی بود که در همایش امروز با حضور دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پزشکی و غیرپزشکی و... مطرح شد.
دومین همایش منطقه‌ای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های جنوب کشور به میزبانی دانشگاه باهنر کرمان برگزار شد و  نخستین همایش منطقه‌ای سال  88 در هرمزگان برگزار شده بود.

۹۳/۱۱/۳۰
۲۱:۱۱

آموزش عالی در هفته‌ای که گذشت تعیین تکلیف دانشگاه تهران شاید وقتی دیگر/معرفی 11 نفر برای احراز ریاست دانشگاه‌ها

جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور سه شنبه تشکیل شد ولی بررسی صلاحیت رئیس دانشگاه تهران در دستور جلسه قرار نگرفت تا این دانشگاه همچنان بعد از 9 ماه در بلاتکلیفی بماند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی سه شنبه تشکیل شد ولی بررسی صلاحیت رئیس دانشگاه تهران در دستور جلسه قرار نگرفت تا این دانشگاه همچنان بعد از 9 ماه در بلاتکلیفی بماند.
در حالیکه جامعه دانشگاهی کشور در انتظار بررسی صلاحیت روسای چند دانشگاه کشور و به خصوص بررسی پرونده محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران بودند، مساله انتخاب روسای دانشگاه‌ها به طور کلی در دستور کار جلسه شورا قرار نگرفت.
* انتصابات آموزش عالی
وزیر علوم در حکمی فرامرز میرزایی را به سمت سرپرست دانشگاه سید جمال الدین اسد آبادی منصوب کرد.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مهدی حسین‌زاده را به عنوان رئیس اداره فعالیت‌های اجتماعی اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منصوب کرد.
همایش سراسری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد
اتحادیه دانشجویان جامعه اسلامی سراسر کشور با حضور 320 دانشجو اقدام به برگزاری همایش سراسری «بیداری دانشجویی و تمدن سازی نوین اسلامی» در مشهد کرد.
این همایش از 24 تا 30 بهمن‌ماه انجام شد و در مراسم افتتاحیه این همایش حجت الاسلام محمدیان، مسئول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه‌های سراسر کشور و معماریانی، رئیس موسسه کتاب پردازان سخنرانی کردند.
* همایش سه‌هزار نفری مسئولان سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد
همایش سه هزار نفری مسئولان سازمان بسیج دانشجویی، صبح امروز با حضور مسئولان بسیج دانشجویی کشور در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) آغاز شد.
 در این همایش دو روزه دانشجویان بسیجی علاوه بر مباحث تشکیلاتی با مسائل روز نیز آشنا شدند.
آیت الله علم‌االهدی امام جمعه مشهد، آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران، سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، حجت الاسلام پناهیان، حجت الاسلام محمدی مسئول نهاد و نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و استاد رحیم پور ازغدی و نمایندگانی از گروه‌های مقاومت اسلامی چون حزب‌الله لبنان، حماس، الحوثی یمن، بحرین و تعدادی از سفرای خارجی حاضر در ایران در جمع دانشجویان بسیجی به ایراد سخن پرداختند.
* معرفی 11 نفر برای احراز ریاست دانشگاه‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد دانشگاه‌هایی که هنوز وضعیت ریاست آنها مشخص نیست، گفت: از میان تعداد دانشگاه‌هایی که باید برای آنها رئیس تعیین می‌شد هنوز 33 یا 34 دانشگاه با مدیریت سرپرست‌ها در حال اداره شدن هستند.
وی با بیان این که در حال حاضر شرایط 11 نفر پیشنهادی برای احراز ریاست 11 دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بررسی است، در پاسخ به این پرسش که آیا اداره دانشگاه‌ها با سرپرست و طولانی شدن دوره آن خللی به روند کاری این دانشگاه‌ها نمی‌زند، گفت: بالاخره افرادی که تعیین شده‌اند سرپرست دانشگاه هستند و با توجه به این که مسئولیت بر عهده آنهاست دارند کار خود را انجام می‌دهند.
* مهلت ثبت‌نام آزمون سراسری تا 2 اسفند تمدید شد
حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تمدید مهلت ثبت‌نام شرکت در آزمون سراسری سال 94 گفت: براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 94 از 19 بهمن‌ماه آغاز شد و قرار بود امشب به پایان برسد که به دلیل فراهم کردن تسهیلات لازم برای داوطلبانی که موفق به ثبت‌نام نشدند این مهلت تا دوم اسفندماه تمدید شد.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود 700 هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کردند، گفت: داوطلبانی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دفترچه راهنما در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت‌نام اقدام کنند.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: به داوطلبان توصیه می‌شود قبل از تکمیل تقاضانامه اینترنتی، فرم پیش‌نویس را تکمیل کرده و پس از اطمینان از صحت اطلاعات خود، از شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی پرینت تهیه و نزد خود نگه دارند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۰:۳۷

خبر کوتاه

smok51، solo37

۹۳/۱۲/۰۲
۰۸:۳۲

سرنوشت قانونی یا غیر قانونی بودن 1241 بورسیه در هاله ای از ابهام /تابناک

هنوز هیچ کس درک درستی از جمله ما ادراک البورسیه پیدا نکرده است که واقعاً موضوع بورسیه ها از چه قرار بود؟ استیضاح یک وزیر ، دعواها و جنجال های فراوان سیاسی، ادعاهای قابل اثبات و غیرقابل اثبات علیه افراد، آبروی بعضی افراد و.... همه پیامدهای موضوع بورسیه های غیرقانونی ادعایی دولت یازدهم بود.
به گزارش«تابناک»؛ در فاصله کوتاهی پس از استیضاح فرجی دانا در مجلس و جایگزینی آقای نجفی ؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور اطلاعیه‌ای نتیجه بررسی وضعیت بورسیه‌های بدون آزمون را اعلام کرد که با واکنش های متعددی روبرو شد.
مخالفان دولت با به مضحکه گرفتن این اعلامیه، آمار متخلفان را نشان از دروغ بودن تخلف سه هزار نفری بورسیه ها قلمداد نمودند.از سوی دیگر معتقدان به تخلف در بورسیه ها با استناد به همین اعلامیه تخلف دولت قبل در اعطای بورسیه ها را اثبات و خواهان اشد مجازات برای متخلفان بودند.
بر طبق اعلامیه وزارت علوم پذیرفته شدگان بدون آزمون بورسیه طی سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در مجموع ۳۷۷۲ نفر بوده اند که به چهار گروه تقسیم شده بودند. در این چهار گروه در نهایت 840 نفر از آنها با فرمول های داخلی ارفاقی لغو بورس شدند و در پایان این اطلاعیه تبصره مهمی ذکر شده بود که تکلیف اصلی بورسیه ها را مشخص می کرد.
در این تبصره آمده بود که« ۱۲۴۱ نفر نیز تاکنون نتوانسته اند اعلام نیاز از دانشگاه ها اخذ کنند که در صورت عدم توفیق تا ۱۵ بهمن ماه ۹۳، وضعیت ادامه تحصیل آنان تبدیل به هزینه شخصی خواهد شد.»
در ماه‌های گذشته، فرهادی وزیر جدید علوم ترجیح داده که درباره پرونده بورسیه‌ها اظهارنظری نکند و هر بار در پاسخ به ‌رسانه‌ها گفته است، بررسی ‌این موضوع در زمان مدیریت آقای نجفی تمام شده و من اطلاع دقیقی درباره آن ندارم. اگرچه معاون وزیر علوم در پاسخ به شایعات تعامل بين نماينده‌هاي مخالف مجلس و فرهادی وزیر جدید علوم، اعلام کرد که وزارت علوم از بررسي پرونده بورسيه‌هاي غيرقانوني كوتاه نيامده است.
اما در حالی به پایان سال 1393 نزدیک می شویم که بر اساس تبصره اعلامیه وزارت علوم قرار بود؛ تا 15 بهمن امسال تکلیف بورسیه 1241 نفر مشخص و به اطلاع عموم مردم برسد. اگرچه چندی قبل اعلام شد که سازمان امور دانشجویان اطلاعیه‌ای را منتشر کرده است که طی آن دانشگاه‌ها ظرفیت‌های جدید را برای دوره‌های دکتری اعلام می‌کنند و پس از آن افرادی که برای بورسیه هستند جایابی می‌شوند.اما هنوز مشخص نیست که این فرایند در چه مرحله ای است.
حال سئوال اینجاست که موضوع مهم تخلف و فساد در موضوع بورسیه ها که بر روی آن سرمایه گذاری شد و حتی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه تهران بیان داشت:« آقای دکتر فرجی دانا رای آوردیم و ایشان شروع به کار کرد که بورسیه و ما ادراک البورسیه» چرا در میان زمین و اسمان باقی مانده است و در مورد آن تصمیم گیری نهایی نمی شود و به اطلاع مردم نمی رسد.
اگر واقعاً در مورد این 1241 نفر نیز تخلفی وجود دارد چرا مسئولین دولتی و قضایی مماشات می کنند و اگر تخلفی وجود ندارد؛ چرا به صراحت بیان نمی شود تا این افراد به راحتی به ادامه تحصیل بپردازند. در واقع روزشمار تخلف وزارت علوم از 15 بهمن امسال آغاز شده است تا اینکه سرانجام تکلیف این افراد در مورد بورسیه قانونی و غیر قانونی مشخص شود که اگر غیر قانونی هستند به هزینه شخصی خود ادامه تحصیل دهند و بیش از این بیت المال تضییع نشود!
 

۹۳/۱۱/۳۰
۱۵:۵۶
۹۳/۱۱/۳۰
۰۹:۱۸

تشکیل کارگروه چهارگانه رصد فرهنگی در دانشگاه گیلان

معاون فرهنگی دانشگاه گیلان احصاء وضعیت موجود را لازمه رصد فرهنگی بیان کرد و گفت: دانشگاه گیلان با تشکیل کارگروههای چهارگانه به رصد فرهنگی می پردازد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، دکتر فاطمه کریمی در نشست فرهنگی با دانشگاهیان گیلان در تالار حکمت دانشگاه گیلان، با اشاره به سیاست ها و فعالیت های فرهنگی معاونت فرهنگی اظهار کرد: ایده محوریت معاونت فرهنگی، میانجی گری در دانشگاه و جامعه است.
وی تصریح کرد: برای این میانجی گری باید ابتدا ماموریت ها را بشناسیم تا قابلیت میانجی گری داشته باشیم.
معاون فرهنگی دانشگاه گیلان تربیت نیروهای متخصص و گشودن مرزهای دانش و تولید علم را از ماموریت های دانشگاه عنوان کرد و گفت: وزارت علوم در ماموریت اول بدنبال حل مسائل فعلی و در ماموریت دوم بدنبال شناخت مسائل آینده است.
دکتر کریمی با تاکید بر ایجاد پیوند عمیق میان دانشگاه و جامعه خاطرنشان کرد: شناخت مسائل حوزه فکری بسیار پیچیده است بنابراین برای ورود به این عرصه نیازمند رصد فرهنگی هستیم.
وی احصاء وضعیت موجود را لازمه رصد فرهنگی بیان کرد و گفت: دانشگاه گیلان با تشکیل کارگروههای چهارگانه به رصد فرهنگی می پردازد.
در پایان این نشست دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه بخش مهمی از فعالیت های دانشگاه را دانشجویان انجام می دهند به وجود 4 تشکل اسلامی ، 16 کانون و 54 انجمن علمی در دانشگاه گیلان اشاره کرد و وجود دانشجویان و ظرفیت های آنان را فرصت مغتنمی خواند که از آن باید در جهت پیشبرد هرچه مناسب تر اهداف دانشگاه بهره برد.

۹۳/۱۲/۰۱
۰۹:۴۷

تعرض مجدد به حریم دانشگاه شهید چمران

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تعرض مجدد به حریم دانشگاه شهید چمران گفت: باید با این موضوع برخورد حاکمیتی شود.
دکتر عباس امام در گفت​وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌خوزستان اظهارکرد: تجاوز به حریم دانشگاه شهید چمران اهواز در روز چهارشنبه گذشته که مسبوق به سابقه نیز هست مستلزم برخورد حاکمیتی است نه برخورد فردی.
وی خاطرنشان کرد: محیطی که دانشگاه شهید چمران و منازل اساتید در آن قرار دارد واحد مسکونی شخصی نیست، بلکه مجموعه​ای سازمانی است و ما زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستیم.
امام ادامه داد: با توجه به این که 60 سال از فعالیت این دانشگاه می​گذرد و در نظام جمهوری اسلامی ایران حریم دانشگاه حریمی مقدس وخاص است تجاوز به محیط آموزشی وجهه اخلاقی درستی ندارد.
این تاریخ‌نگار و خوزستان‌شناس عنوان کرد: معلوم نیست کسانی که مدعی مالکیت بخشی از اراضی دانشگاه هستند در 60 سال اخیر کجا بوده​اند؟
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: این امر با توجه به حرمت محیط​های آموزشی و دانشگاه شهید چمران اهواز که یکی از قدیمی‌ترین، گسترده​ترین و اثرگذارترین سازمان آموزشی استان خوزستان است نیازمند برخورد حاکمیتی است. ما فرض محال را بر این می‌گیریم که ادعای فرد مدعی درست باشد اما با توجه به اینکه دانشگاه زیرمجموعه​ای از کل نظام آموزش عالی کشور است باید حتی اگر حق به دست فرد مدعی باشد از طریق مجاب کردن وزارتخانه به حقوقش برسد و به صورت قسطی یا معاوضه زمین و یا گنجاندن آن در بودجه موضوع بررسی شود.
این نویسنده با یادآوری این نکته که دانشگاه شهید چمران اهواز سازمانی آموزشی است و تجاوز به آن، و این شیوه برخورد با آن و بازتاب‌های رسانه‌ای در سطح ملی و جهانی موجب وهن نظام است یادآوری کرد: یک قاضی باید عنصر مصلحت را در صدور احکام در نظر بگیرد زیرا عنصر مصلحت در صدور احکام مهم است.
امام اضافه کرد: قوه قضاییه می​تواند در صورت اثبات ادعای این اشخاص به قوه مجریه اعلام کند که وزارت علوم، حق و حقوق این مدعی یا مدعیان را در بودجه​اش بگنجاند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآوری کرد: زمین​‌های دانشگاه قبل از احداث دانشگاه زمین زراعی و مربوط به وزارت کشاورزی بوده‌اند.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۸:۱۶

هنوز سندي براي تحول علوم انساني تدوين نشده است

يکي از بندهاي مهم حکم رهبر انقلاب براي اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، بند ششم آن است که به موضوع تحول در نظام آموزشي و به  تبع آن، تحول در علوم انساني اشاره کرده اند. ايشان با انتقاد از به سرانجام مطلوب نرسيدن اين تحول يادآور شده اند: «به تعويق افتادن اين امور خسارت بزرگي متوجه انقلاب اسلامي خواهد کرد، لذا بايد اين امور جدي تر گرفته شده و با يک بازنگري و برنامه ريزي جديد طي مدت زمان معقول و ممکن به سرانجام خود برسد.» براي تبيين اين موضوع، پايگاه دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب با حجت الاسلام  و المسلمين علي اکبر رشاد، رئيس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت و گو کرده است که بخش هايي از آٌن، در پي مي آيد.
رهبر انقلاب در بند ششم از حکم خود به مناسبت آغاز به کار دوره جديد شوراي عالي انقلاب فرهنگي، به موضوع «تحول و نوسازي در نظام آموزشي و علمي کشور اعم از آموزش عالي و آموزش و پرورش» اشاره مي کنند. به نظر جنابعالي، اولاً اين تحول به چه معناست؟ ثانياً چگونه اين تحول بايد شکل بگيرد؟
به نظر مي رسد در بيانات رهبر انقلاب، «تحول» به معناي «انقلاب» يا همان زيرورو شدن است نه به معناي اصلاح و ترميم سطحي، مقطعي و صوري. مي دانيم که در سطوح نظام آموزش و پرورش کشور، اشکالات بسياري وجود دارد. اما مشکل اصلي که کمتر به آن توجه مي شود، اين است که نظام آموزش و پرورش کشور اصولاً از نظر ماهوي نظام ناصواب و نادرستي است که خوشبختانه در بيانات حضرت آقا به اين امر مهم و موضوع خطير و تأثيرگذار بسيار توجه شده است.
براي حوزه آموزش و پرورش مي توان دو نظام را متصور شد. دو نظامي که به صورت کلان از نظر مباني، بناها، نهادها، اهداف، روش ها و نتايج کاملاً با هم متفاوت هستند: بنده نظام آموزشيِ فعلي کشور را نظام علمي «فراگرفت مآل» تعبير مي کنم. جوهره اين نظام براساس فرآيند حصولي، مجموعه اي از مطالبي است که دانش آموز، دانشجو و حتي طلبه بايد آن ها را فرابگيرد. اين نظام عمدتاً حافظه محور است. دريافت ها از استاد، معلم و مدرس به حافظه سپرده مي شود، اما پايدار و درج شده نيست. اين علم حصولي است؛ يعني بر اساس اصطلاحات فلسفي، علم عالم و معلوم متحد نشده است. متأسفانه اين نظام از پيش از انقلاب تا امروز، همچنان بر آموزش و پرورش کشور حاکم بوده است و تا زماني که اين تلقي از آموزش و پرورش وجود دارد و چنين نظامي بر سامانه تعليمي و تربيتي کشور حاکم است، نمي توان منتظر اتفاق عمده اي در آن بود.نظام مقابل اين نظام را بنده به نظام «پرورش مآل» تعبير مي کنم. در اين نظام، فطرت و استعدادهاي فطري آدمي، محل و بستر تربيت است. در واقع در اين نظام، ارتباط بين معلم و محصل، استاد و دانشجو، براساس فرادهي و فراگيري نيست؛ در اين نظام استعداد اصالت دارد. مبنا بر اشباع حافظه نيست، بلکه قرار است استعداد به فعليت برسد و بارور شود. در نتيجه، ممکن است در نظام فراگرفت مآل پُرحافظه ترين افراد، نظريه پرداز و مولد علم بار نيايند، اما در نظام پرورش مآل، بي حافظه ترين افراد به صورت نابغه عرصه علم ظهور کنند.
رهبر انقلاب طي ده دوازده سال اخير، بارها درباره «تحول در علوم  انساني» صحبت کرده اند، اما شايد بتوان گفت در حکم جديد شورا، اين جمله که «به تعويق افتادن اين امور خسارت بزرگي متوجه انقلاب اسلامي خواهد کرد»، نشان از اهميت مضاعف آن در شرايط فعلي دارد. از نظر شما دليل خسارت بزرگ به تعويق افتادن تحول در علوم  انساني چيست؟
به طور طبيعي، فرهنگ هر جامعه اي برآيند نظريه هاي علمي علوم  انساني حاکم بر آن جامعه است. به  عبارت  ديگر، مناسبات جاري بين آحاد و گروه هاي اجتماعيِ يک جامعه، در چارچوب نظريات علوم  انساني اتفاق مي افتد که اين نظريات بخش عمده اي از فرهنگ آن جامعه را تشکيل مي دهند. انقلاب اسلامي نيز براي ايجاد تحول در اين مناسبات اتفاق افتاد. بنابراين هويت، حيات و دوام انقلاب اسلامي و همچنين پايداري نظام اسلامي در گرو توليد علوم  انسانيِ اسلامي است. براي اينکه انقلابي در فرهنگ صورت بگيرد، بايد فرهنگ را مهندسي کرد و در پي آن، به مهندسي فرهنگيِ شئون ديگر پرداخت. براي اين کار، به نظريه هاي اسلامي علوم  انساني نيازمند هستيم. نمي گويم به نظريه هاي بومي علوم  انساني نيازمنديم، زيرا نظريه، بومي و غيربومي ندارد. نظريه معرفتي است، هرچند متأثر از جامعه باشد. حقيقت اين است که بدون توليد علوم  انسانيِ اسلامي، نمي توان نظام را اسلامي کرد، زيرا در تأسيس نهاد ها، تنظيم مناسبات و تدوين و تنظيم قوانين و مقررات، بايد از علوم  انساني استفاده کرد. فقه و اخلاق اسلامي، چتري بر سر علوم  انساني اسلامي هستند. بنابراين برآيند فقه و اخلاق اسلامي کشور بايد علوم  انساني اسلامي باشد.
در سال هاي اخير، ايران با پيشرفت هاي چشمگير خود در حوزه علوم فني و تجربي مثل نانو، هسته اي، پزشکي، هوافضا و امثال آن، توانسته است جايگاه علمي خود را در سطح جهان ارتقا بخشد. با اين  حال، همان طور که جنابعالي فرموديد، هنوز در حوزه علوم اجتماعي و انساني نتوانسته ايم به افق هاي مطلوب خود دست يابيم. چه موانع و مشکلاتي باعث شده است مراکز و نهادهايي که مي فرماييد نتوانند به افق هاي خود دست پيدا کنند؟
من پاسخ سؤال شما را در قالب اين پرسش عنوان مي کنم که مگر در حوزه علوم انساني چه کرده ايم که حال توقع تحول را در آن داشته باشيم؟ هنوز سندي براي تحول علوم انساني نوشته نشده است. اصلاً تعاريف مشخصي در حوزه علوم انساني وجود ندارد. اگر هم تعاريفي وجود داشته باشد، رسمي و پذيرفته شده نيست. حتي دست اندرکاران تحول علوم  انساني، تلقي دقيق و درستي از مقوله تحول ندارند؛ بنابراين اگر با اين برخورد سست و سطحي، اتفاقي در توليد و تحول علوم  انساني (که مقوله اي بسيار عميق و متعالي است) بيفتد، بايد تعجب کنيم و بپرسيم چرا اتفاقي افتاده است؟ در واقع از اينکه اتفاقي نمي افتد، نبايد تعجب کنيم، بلکه بايد تعجب کنيم چرا در اين باره تصميمي گرفته نشده است؟ چرا تدبيري انديشيده نشده است؟ چرا در اين زمينه سرمايه گذاري نمي شود؟بايد از شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزارت علوم، حوزه هاي علميه و ديگر نهادهاي علمي و فرهنگي بپرسيم که در اين عرصه چه سرمايه گذاري کرده اند که امروز منتظر بهره و ثمره آن هستند؟ به هر حال، وقتي جز مطالبات رهبر معظم انقلاب، هيچ اقدام اساسيِ ديگري صورت نگرفته است، نبايد منتظر اتفاق خاصي نيز بود.رهبريِ هوشمند انقلاب اسلامي مسائل را به خوبي و به موقع و گاهي نيز پيش از موقع تشخيص مي دهند. رهنمودها را ارائه و دغدغه ها را بازگو مي کنند، اما رهنمودهاي ايشان آن چنان که بايد در مقام عمل به اجرا در نمي آيد. گاهي نيز به تعبير ايشان، مجاوبتي از اين سو و آن سو صورت مي گيرد؛ يعني افراد درباره خواسته رهبري سخنراني و مصاحبه مي کنند، سمينار مي گذارند، اما وارد عرصه اجرايي نمي شود.
در ديدار سال گذشته اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي با رهبر انقلاب، ايشان فرمودند: «به نظر بنده اساسي ترين کار هم اين است که مبناي علمي و فلسفىِ تحول علوم انساني بايد تدوين بشود.» به نظر شما، چرا چنين چيزي بايد نقطه آغازين حرکت در اين حوزه باشد؟
مبدأ تحول در هر علمي، از جمله علوم  انساني، دو چيز است: مباني و منطق يا زيرساخت  و روش. حضرت آقا دقيقاً بر مبدأ عزيمت تحول اشاره کرده اند. همان طور که مي دانيد، منطق و روش، جزئي از مباني و زيرساخت هستند. حتي اگر بگوييم نقطه عزيمت مباني است، يکي از مباني، تحول در روش شناسي است که بايد از آن شروع کرد. بنابراين ايشان به درستي مطلب را بيان کرده اند. هرگونه تفاوتي در نظام هاي علميِ دنيا، از جمله نظام و گفتمان علميِ اسلامي در قلمرو علوم  انساني و گفتمان علميِ سکولار، الحادي و غربي در قلمرو علوم انساني، نهايتاً به مبادي و مباني ارجاع مي شود. بنابراين اگر قرار باشد تحولي در هر عرصه علمي، خاصه در علوم  انساني ايجاد کنيم، بايد از تحول در مباني و منطق آغاز کنيم. تا وقتي مباني اسلاميِ اساسي را در حوزه علوم انساني و هر علم ديگري تأسيس نکرده باشيم، نوبت به توليد گزاره و دانش نمي رسد. بنابراين فرمايش ايشان کاملاً علمي و مبتني  بر روش معرفت شناسي است.
به موضوع عدم سرمايه گذاري و توجه به حوزه علوم انساني و اجتماعي به عنوان يک آسيب اشاره کرديد. بفرماييد موانع و آسيب هاي موجود ديگري که در اين حوزه، ما را از نقطه مطلوب دور مي کنند، چه چيزهايي هستند؟
مطالب فراواني را در پاسخ به پرسش شما مي توان مطرح کرد، اما اجمالاً به دو سه نکته اشاره مي کنم. همان طور که قبلاً اشاره شد، اولين مطلب اين است که درک درستي از تحول علوم  انساني در ميان نخبگان و دستگاه هاي مسئول وجود ندارد. مشکل، وجود برداشت هاي مختلف نيست. اگر هر برداشتي مبتني  بر مبنا، منطق، دليل و پشتوانه نظري درستي باشد، قابل  قبول است، اما مشکل اين است که اين نظرات و برداشت هاي مختلف، حاکي از جهل است. وجود چند نظريه در مورد مسئله اي بعضاً مفيد است، زيرا طرح نظريه هاي مختلف بخشي از توليد علم تلقي مي شود. بسيار خوب است که نظريه هايي براي فرآيند معرفتيِ تحول علوم  انساني به وجود بيايند، اما مشکل اين است که چون ماهيت و حقيقت تحول به درستي درک نشده است، تعابير، تعاريف و نوعاً نام گذاري ها در اين زمينه اشتباه بوده اند. نکته دوم اين است که به فرض وجود تلقي صحيح از اين موضوع نيز هنوز تحول و توليد علوم  انساني، مسئله و دغدغه ما نشده است. هنوز اين تعبير حضرت آقا که فرموده اند تعلل و تأخير در اين موضوع خسارت بار خواهد بود، درک نشده است. چه بسا افرادي مفهوم تحول علوم  انساني را فهميده باشند، اما هيچ حرکتي از خودشان نشان نمي دهند، زيرا يا در اين باره احساس خطر نمي کنند يا رسالت و مسئوليت اين موضوع را بر عهده خود نمي دانند. بنابراين تا زماني که امري مسئله جامعه، گروه يا شخصي نشده باشد، حرکتي اتفاق نمي افتد. نکته ديگر، احساس بي نيازي کاذب نسبت به ايجاد تحول در علوم انساني است. متأسفانه عده کثيري علوم انسانيِ وارداتي و فرآورده آن سوي مرزها را پذيرفته اند و فکر مي کنند کشور به توليد علم، ديگر نياز ندارد. اين نکته فراتر از دو نکته قبلي است، زيرا در اينجا اصلاً نياز به توليد و تحول احساس نمي شود. اين در حالي است که علوم  انساني رايج براي فرهنگ، فکر، روابط و مناسبات کشور ما زيان آور است و با توجه به فرمايش حضرت آقا، مانع و سد عظيمي در برابر تحقق آرمان هاي واقعي حکومت اسلامي و پيدايش جامعه اسلامي محسوب مي شود.
مهم ترين نکات
نظام آموزشي فعلي کشور، نظام علمي «فراگرفت مآل» است که در آن، اشباع حافظه، نقش محوري دارد.
در مقابل، نظام «پرورش مآل» مطرح است که در آن، فطرت و استعدادهاي فطري آدمي، محل و بستر تربيت است.
بدون توليد علوم انساني اسلامي نمي توان نظام را اسلامي کرد زيرا براي تأسيس نهادها، تنظيم مناسبات و تدوين و تنظيم قوانين و مقررات بايد از علوم انساني استفاده کرد.
بايد از شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزارت علوم، حوزه هاي علميه و ديگر نهادهاي علمي و فرهنگي بپرسيم که در عرصه تحول علوم انساني چه سرمايه گذاري کرده اند که امروز منتظر بهره و ثمره آن هستند؟

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۰۴

رديف بودجه مستقل براي حمايت از طرح هاي خيران در آموزش عالي

اديبي- با رايزني معاون اداري مالي وزارت علوم و قائم مقام ستاد خيران اين وزارت خانه با سازمان مديريت برنامه و بودجه، رديف بودجه مستقلي به طرح هاي عمراني خيران در حوزه آموزش عالي اختصاص يافت.
رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم با بيان اين خبر در گفت وگو با خراسان افزود: تا به حال وزارت علوم پروژه هايي را که از سوي خيران حمايت مي شد، از محل رديف ۵۰ درصد کمک آموزشي حمايت مي کرد، اما هم اکنون به صورت مستقل براي اين منظور، رديف بودجه اي مشخص شده است.سليماني فارساني گفت: برنامه ريزي شده است براي سال آينده ۳۲ ميليارد تومان به اين محل تزريق شود؛ بنابراين هرچه آورده خيري براي انجام امور خير در دانشگاه ها بيشتر باشد، دولت هم مبلغ بيشتري در آن رديف قرار مي دهد و کمک بيشتري مي کند.وي تصريح کرد: همچنين در لايحه بودجه تصويب شده است در صورتي که خيري علاقه مند باشد، پروژه نيمه تمامي را در دانشگاهي به پايان برساند، در صورتي که مشکل نقدينگي داشته باشد دانشگاه مي تواند آن فرد خير را به يکي از بانک هاي عامل استان براي دريافت وام معرفي کند. در اين صورت، فرد خير با پرداخت مبلغ اقساط وامي که دريافت کرده است، پروژه را به پايان مي رساند و دانشگاه هم سود وام را از محل اعتبارات پروژه پرداخت مي کند. پروژه هم به نام خود خير نام گذاري مي شود.
سليماني ادامه داد: از ابتداي تاريخ آموزش عالي کشور تا سال ۹۲، ۱۰ بنياد و تشکل مربوط به جذب مشارکت هاي مردمي و خيران در ۱۰ دانشگاه وجود داشت، اما در طول يک سال اخير، ۱۴ بنياد خيران در دانشگاه ها راه اندازي شده است و ۱۵ دانشگاه هم در مرحله صدور مجوز براي راه اندازي اين بنيادها هستند.هم اکنون ۱۴۹ طرح عمراني به مساحت ۴۷۱ هزار و ۲۵۴ مترمربع با مشارکت خيران احداث شده و يا در حال احداث است. البته اين طرح ها به طور عمده در زمينه هاي مختلف مانند ساخت دانشکده، مسجد و يا خوابگاه بوده است و در ميان اين طرح ها ۴ طرح کمک آموزشي و ۹ طرح پژوهشي هم وجود دارد.
اين طرح هاي پژوهشي در دانشگاه ها و پارک هاي علم و فناوري با همکاري خيران به مساحت ۱۳ هزار و ۶۴ مترمربع در حال احداث است.رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم تصريح کرد: بيش از ۵۰۰ ميليارد تومان آورده خيران در اجراي طرح هاي عمراني دانشگاه هاست که تا به حال يا به پايان رسيده و يا در حال اتمام است.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۰۵

به‌رغم شدت گرفتن انتقادات، پذيرش دانشجو در رشته‌هاي بدون مجوز ادامه دارد «مجوز قانوني»، فانتزي دانشگاه آزاد!

به رغم شدت گرفتن انتقادات، دامن گستري بي‌قاعده دانشگاه آزاد در حوزه‌هايي نظير پذيرش دانشجو در رشته‌هاي فاقد مجوز، ورود بدون مجوز و زيرساخت به حوزه آموزشي پزشكي و پذيرش دانشجوي تحصيلات تكميلي در اين دانشگاه ادامه دارد. اين در حالي است كه روز گذشته مديران ارشد اين دانشگاه بي‌تفاوت به اين سلسله واكنش‌ها، از راه‌اندازي چهار بيمارستان آموزشي تا سال آينده و ورود به تبادل دانش هسته‌اي با مراكز بين‌المللي خبر دادند.

به رغم شدت گرفتن انتقادات، دامن گستري بي‌قاعده دانشگاه آزاد در حوزه‌هايي نظير پذيرش دانشجو در رشته‌هاي فاقد مجوز، ورود بدون مجوز و زيرساخت به حوزه آموزشي پزشكي و پذيرش دانشجوي تحصيلات تكميلي در اين دانشگاه ادامه دارد. اين در حالي است كه روز گذشته مديران ارشد اين دانشگاه  بي‌تفاوت به اين سلسله واكنش‌ها، از راه‌اندازي چهار بيمارستان آموزشي تا سال آينده و ورود به تبادل دانش هسته‌اي با مراكز بين‌المللي خبر دادند.
بالا بودن تقاضا براي ورود به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي در دهه‌هاي گذشته باعث شد بسياري خود را شايسته ورود به مسئله توسعه آموزش عالي بدانند، تا حدي كه حتي مرز سياست گذاري‌هاي كلان كشور در حوزه تربيت نيروي انساني متخصص را نيز جابه جا كردند. در اين ميان بودند مراكزي كه سردمداري آنها در عدول از حدود باعث شد بخش‌هاي كوچك‌تر نيز به عنوان فعاليت بخش خصوصي راه را پيش روي بي‌قانوني‌ها، باز ببينند.
دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور، برخي از مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و دانشگاه جامع علمي كاربردي تا حدودي، از جمله مراكز دانشگاهي هستند كه در سهم‌خواهي از توسعه آموزش عالي، در برهه‌هايي بيراهه‌هاي اجرايي را نيز تجربه كرده‌اند و البته كه در اين بين هر كه بامش بيش برفش بيشتر!
اگرچه در ماه‌هاي اخير هرگونه انتقاد به توسعه بي‌برنامه و زيرساخت دانشگاه آزاد از سوي مديران ارشد اين دانشگاه به غرض‌ورزي و سنگ‌اندازي در مسير پيشرفت و ارتقاي كيفيت آن، تعبير شده، با اين وجود تا زماني كه دانشگاه آزاد سهم قابل توجهي از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را به ويژه در تخصص‌هاي حساس به خود اختصاص مي‌دهد، نمي‌توان مؤلفه كيفيت را در فرآيند آموزش و پژوهش آن ناديده انگاشت و كم رنگ در نظرگرفت.
همچنين كارنامه عملكردي اين دانشگاه كه به استناد گزارش مجلس مملو از رگه‌هاي سياسي است، نشان مي‌دهد در برخي موارد ورود به عرصه رقابت با ساير دانشگاه‌هاي كشور در دسترسي به دستاوردهاي علمي و فناوري روز دنيا نيز در دستور كار اين دانشگاه است و اين به علت توازي كه با ماهيت توسعه‌اي دانشگاه و مراكز علمي دارد در مطالعات و بررسي‌ها گم مي‌شود.
نمونه اخير اين مسئله اعلام خبر پيشنهاد تبادل علمي هسته‌اي خارجي‌ها به دانشگاه آزاد از سوي رئيس هيئت امناي اين دانشگاه روز گذشته و در اجلاس شصت و نهم آن است.
در و دروازه انتقادها از دانشگاه آزاد
احتمال همكاري علمي هسته‌اي دانشگاه آزاد با خارجي‌ها در حالي بيان مي‌شود كه اين دانشگاه در گسترش برخي رشته‌ها از جمله رشته‌هاي علوم پزشكي، مورد انتقاد شديد است.
به عبارت ديگر دانشگاه آزاد هفته گذشته را در حالي پشت سر گذاشت كه وزارت علوم از عدم تأييد بيش از ۵۰۰ رشته دانشگاه آزاد از ميان ۸۷۲ رشته فاقد مجوز اين دانشگاه در شوراي گسترش آموزش عالي خبر داد و معاون آموزشي اين وزارتخانه پذيرش دانشجو در اين رشته‌هاي بدون مجوز را مورد انتقاد قرار داد.
از سوي ديگر معاون آموزشي وزارت بهداشت نيز در واكنش به اظهارات اخير رئيس دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر اينكه وزارت بهداشت به دنبال تعطيلي رشته‌هاي علوم پزشكي در دانشگاه آزاد است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي به جاي ارتقاي كيفيت آموزشي، فرار به جلو مي‌كند و مسئولان اين دانشگاه با انجام مصاحبه‌هاي مختلف و ايجاد فشار روي افراد ذي‌نفوذ در كشور و با دادن اطلاعات غلط مبني بر اينكه وزارت بهداشت درصدد است كه جلوي توسعه علوم پزشكي دانشگاه آزاد را بگيرد، سعي در توجيه شرايط موجود خود دارند.
آموزش پزشكي در دانشگاه آزاد مقابل سلامت مردم!
معاون آموزشي وزارت بهداشت با تأكيد بر اينكه وزارت بهداشت با توجه به مسئوليت ذاتي خود، به هيچ وجه نمي‌تواند با سلامت مردم معامله كند، تصريح كرد: با تمام توان از سلامت مردم كه يكي از محورهاي مهم آن موضوع آموزش پزشكي است، صيانت خواهيم كرد.
وي در عين حال با بيان اينكه از ايجاد واحدهاي پزشكي و پذيرش دانشجو چه در بخش خصوصي و چه دانشگاه آزاد استقبال مي‌كنيم، تصريح كرد: متأسفانه دانشگاه آزاد ابتدا واحدهايي را ايجاد و سپس نسبت به اخذ مجوز اقدام مي‌كند و با همان مجوزهاي اصولي اوليه دانشجو پذيرش مي‌كند و شرايطي ايجاد مي‌كند كه وزارت بهداشت را در يك موقعيت از پيش تعيين شده قرار دهد.
ضيايي به ذكر مواردي از اين‌گونه اقدامات اشاره كرد و گفت: دانشگاه آزاد براساس موافقت اصولي، در قشم واحد بين‌المللي تأسيس  كرده بود اما براساس بازديدهاي صورت گرفته در سال گذشته، به دليل وجود مشكلات در اين واحد، فقط داير بودن رشته‌هاي علوم پايه در اين واحد تأييد شد و راه‌اندازي رشته‌هاي باليني مورد تأييد قرار نگرفت اما متأسفانه اين دانشگاه بدون اينكه حوزه بيمارستاني و باليني در آنجا داشته باشد، از دانشگاه علوم پزشكي بندرعباس خواست تا دانشجويان در بيمارستان‌هاي اين دانشگاه تحصيل كنند ولي با توجه به اينكه تعداد دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي بندرعباس زياد بود، امكان دادن پذيرش به ديگر دانشجويان را نداشت و اين دانشجويان به مراكزي كه فاقد اعتبار‌بخشي آموزشي بودند اعزام شدند و طبيعي است كه اين اقدام كيفيت آموزشي را به شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد و دانشگاه بايد به سرعت اين مسئله را حل‌و‌فصل كنند.
معاون آموزشي وزارت بهداشت افزود: دانشگاه آزاد همچنين در چند مكان ديگر دانشكده پزشكي بدون مجوز تأسيس  كرده‌ است و اگر طبق توافقي كه با دانشگاه آزاد اسلامي داشتيم، اين دانشگاه تا پايان ارديبهشت ماه نتواند نسبت به اخذ مجوزهاي لازم اقدام كند، اين واحدهاي دانشگاهي نيز بايد تعطيل شوند و دانشجويان آنها در مركز ديگري ادامه تحصيل دهند.
ضيايي گفت: از مدت‌ها قبل از دانشگاه آزاد اسلامي خواستيم كه ظرف مدت مشخصي، نسبت به ارتقاي واحدهاي آموزشي و اخذ مجوزهاي لازم اقدام كند. تأسيس  مراكز دانشگاهي به‌خصوص در علوم پزشكي هزينه‌هاي زيادي دارد، اما دانشگاه آزاد حداقل استانداردهاي آموزشي را رعايت نمي‌كند و ما با اين رويه مخالف هستيم.
بنابراين گزارش مي‌توان  به اين موارد تشكيل واحدهاي تخصصي در حوزه علوم پزشكي در شهر تهران، (سه واحد دانشگاهي مستقل به نام واحد پزشكي، واحد دندانپزشكي و واحد داروسازي) را نيز افزود كه طي آن دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم دارويي طي دو سال اخير رشته MBA را با هدف تبديل دانشجويان داراي دكتراي حرفه‌اي داروسازي به مديريت بازرگاني در مقطع كارشناسي ارشد راه‌اندازي كرده است ليكن گروه آموزشي مزبور اين واحد دانشگاهي كماكان پس از چندين ترم پذيرش دانشجو در اين رشته فاقد حتي يك عضو هيئت علمي تمام وقت و حتي نيمه‌وقت است، در حالي كه طبق قانون وزارت علوم مي‌بايست حداقل 2 استاد تمام و يك دانشيار و يك استاديار به صورت عضو هيئت علمي تمام وقت براي راه‌اندازي يك رشته وجود داشته باشد تا مجوز لازم صادر شود.
 البته هيچ يك از اين انتقادات مانع اين نشد كه ميرزاده ديروز از راه‌اندازي چهار بيمارستان آموزشي تا سال آينده خبر ندهد.  دانشگاه آزاد در حالي اين سياست‌گذاري را دنبال مي‌كند كه مواردي از اين توسعه بدون مجوز در تحقيق و تفحص مجلس از اين دانشگاه گزارش شده بود و با وجودي كه به نظر مي‌رسد ميرزاده نيز در رياست خود بر سلوك عبدالله جاسبي حركت مي‌كند و بارها با قدرداني از وي غيرمستقيم بر اين مسئله اذعان كرده اما نمايندگان مجلس در نيمه نخست امسال ترجيح دادند ادامه سريالي تخلفات اين دانشگاه را به ويژه در حوزه آموزشي ناديده گرفته و طي نامه‌اي از آن تقدير و تشكر كنند.

۹۳/۱۱/۲۹
۲۱:۴۰

اعلام آمار اعتیاد در دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: 67 درصد دانش‌آموزان مصرف‌کننده موادمخدر نخستین تجربه خود را از مدارس آغاز کردند و در دانشگاههای زیر نظر وزارت علوم 2.6 درصد و در دانشگاه‌های وزارت وزارت بهداشت 1.6 درصد دانشجویان، درگیر مصرف موادمخدر هستند.

 
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا جزینی در نشست خبری که در فرمانداری گرگان برگزار شد،با بیان اینکه ما هنوز در رابطه با موضوع پیشگیری فعالیت مطلوبی نداشته‌ایم، افزود: در راستای پیشگیری از مواد مخدر، سند جامع پیشگیری اولیه اعتیاد که به عنوان یکی از اسناد ما است بطور کامل به اجرا در نیامده است.
وی ادامه داد: در این سند مقرر شده که 40 درصد جمعیت کشور تحت نظارت گروه پیشگیرانه قرار بگیرد و مقرر شده 80 درصد اعتبار لازم به سازمان‎ها اختصاص یابد که این موضوع کاملا اجرایی نشده است.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه 468 تن موادمخدر طی این 10 ماهه اول سال در کشور کشف شده است گفت: طی این 10 ماه و در این رابطه بیش از 300 هزار نفر دستگیر شدند که 66 هزار نفر آنها مصرف کننده بودند.
وی اظهار کرد: طی آمارهای بدست آمده یک میلیون و 325 هزار نفر تا سال 1393 مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور هستند که در بهترین شرایط 20 درصد از این معتادان می‎توانند، بهبود بیابند.
وی تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر دارای یک سیاست ابلاغی در سال 1385 از طرف مقام معظم رهبری است که با اصلاح آن در سال 1389و موضوع روانگردان‎ها نیز به سیاست‎های آن اضافه شد.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در اصلاحیه سیاست‎های ستاد مبارزه با مواد مخدر به آن توجه شد فهرست داروهای روانگردان بود که سه هفته پیش مورد تایید قوه قضائیه قرار گرفت.
جزینی با بیان اینکه یکی از معضلاتی که امروز در کشور وجود دارد وجود داروهای اعتیادآور است، افزود: تبلیغات نادرست مانند کاهش وزن و افزایش قوای جنسی، تولید راحت و سود بالا از جمله عوامل گرایش مردم به مصرف این داروهای اعتیاد آور و خطرناک است.
وی با بیان اینکه در ستاد مبارزه با مواد مخدر سیاست استراتژی متوازن را دنبال می‌کنیم، ابراز کرد: این سیاست شامل پیشگیری، درمان ، حفاظت و توانمندسازی معتادین و همچنین کاهش آسیب است.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: 67 درصد دانش‌آموزان مصرف‌کننده موادمخدر نخستین تجربه خود را از مدارس آغاز کردند و در دانشگاههای زیر نظر وزارت علوم 2.6 درصد و در دانشگاه‌های وزارت بهداشت 1.6 درصد دانشجویان، درگیر مصرف موادمخدر هستند.
وی اظهار کرد: اگر بحران‎های جهانی را مورد مطالعه قرار دهیم فقر و مشکلات زیست‌ محیطی از اولویت‎های نخست بحران‎های جهانی است و بعد از آن از نظر بهداشت جهانی اعتیاد و مصرف موادمخدر و روان‌گردان قرار دارد.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه 243 میلیون نفر در جهان مصرف‌کننده بوده و حداقل یک‌بار مواد مخدر را تجربه کردند، افزود: در بین آسیب‎های اجتماعی موضوع اعتیاد بسیار مهم است به طوری که 92 درصد مردم نخستین آسیب جامعه را موادمخدر می‎دانند.
وی با بیان اینکه 2100 سمن و گروه مردم‌نهاد در کشور در راستای مبارزه و پیشگیری از موادمخدر فعالیت دارند، افزود: 1800 گروه مردم ‌نهاد در راستای درمان و ترک اعتیاد همکاری می‎کنند.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با بیان اینکه 72 درصد نسبت به سال قبل گروه‎های مردم‌ نهاد در بخش مبارزه با موادمخدر و پیشگیری افزایش پیدا کرده‎ است، گفت: 1530 مرکز غیرمجاز در راستای ترک اعتیاد و درمان شناسایی شده که با آنها برخوردهای قانونی صورت گرفته است.
جزینی در پایان با بیان اینکه 231 کارگاه شیشه در کشور منهدم شده است، افزود: طی کشف 1700 کیلوگرم شیشه کشف شده 800 قبضه اسلحه از حمل‌کنندگان موادمخدر به دست آمد و در طی درگیری‎ها 14 شهید را در راه مبارزه با موادمخدر تقدیم نمودیم.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۶:۵۹

پروژه هاي پژوهشي 1.5 سال چشم انتظارخيران

عرفاني، حق پرست- بحث حضور خيران در امور پژوهشي و به نوعي مردمي کردن بحث پژوهش موضوع نسبتا تازه اي است که اولين گام براي تحقق آن در اواسط تيرماه سال 92 با امضاي تفاهم نامه اي بين معاونت پژوهشي وزارت علوم و کميته خيران اين وزارت خانه برداشته شد و بدين وسيله زمينه ورود خيران و واقفان به حوزه حمايت از پروژه هاي پژوهشي فراهم شد.بر اساس اين تفاهم نامه ، چنان چه خيران تا 50 درصد هزينه هاي اجراي طرح هاي تحقيقاتي دانشگاه ها و مراکز پژوهشي رابپردازند،وزارت علوم نيز بايد به همان ميزان از اين طرح ها حمايت به عمل آورد. علاوه براين، معاونت پژوهشي وزارت علوم متعهد شد تا 50 درصد از تجهيزات آزمايشگاهي را مشروط بر آن که خيران 50 درصد اوليه را تقبل کرده باشند، براي شبکه آزمايشگاه هاي ايران(شاعا) تامين کند و کميته خيران وزارت علوم نيز متعهد شد تا در راستاي تشويق و ترغيب خيران و واقفان و اعلام نياز هاي حوزه پژوهش براي حمايت در راستاي سرمايه گذاري در اين حوزه اقدام کند.اهميت حضور خيران و واقفان در عرصه اجراي پروژه هاي پژوهشي به حدي است که رهبر انقلاب در يکي از بندهاي سياست هاي ابلاغي در حوزه علم و فناوري بر "افزايش نقش و مشارکت بخش هاي غير دولتي در حوزه علم و فناوري و ارتقاي سهم وقف و امور خيريه در اين حوزه" تاکيد فرمودند.
1.5 سال از امضاي تفاهم نامه گذشت اما...
اکنون با گذشت بيش از 1.5 سال از امضاي تفاهم نامه ورود خيران و واقفان به حوزه حمايت از پروژه هاي پژوهشي، متاسفانه به نظر مي رسد کار چنداني در اين عرصه انجام نشده و اولويت همچنان با پروژه هاي عمراني است به گونه‌اي که به گفته سليماني فارساني رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم، بيشترين کمکي که دانشگاه‌ها از خيران دريافت مي کنند، در حوزه هاي عمراني دانشگاه‌هاست بدين صورت که در شرايط فعلي، بيشتر خيران در حوزه هاي آموزشي، کمک آموزشي و رفاهي فعاليت مي کنند و بيشتر درخواست ها هم در اين حوزه بوده است بنابراين هنوز خيران به طور گسترده در حوزه پژوهشي کشور ورود پيدا نکرده اند. وي تصريح کرد: اگرچه در سال 92 هم تفاهم نامه اي بين وزارت علوم و کميته خيران اين وزارت خانه به امضا رسيد اما خروجي آن، سياست گذاري براي آينده است. اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که در زمان امضاي تفاهم نامه اجراي طرح هاي پژوهشي با مشارکت 50 درصدي خيران در سال 92، دبير کميته خيران وزارت علوم اعلام کرده بود که بر اساس تفاهم نامه امضاشده، از اين پس خيراني که تاکنون بيشتر در زمينه ساختمان سازي به آموزش عالي کمک مي کردند،در امور پژوهشي نيز فعال خواهندشد.به گفته وي، بيش از 28.8 ميليارد دلار از دارايي هاي دانشگاه هاروارد وقف است. رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم در توضيح اقدامات انجام شده براي فراهم آوردن زمينه حضور خيران در حوزه پژوهش به خراسان مي گويد: در حال حاضر يکي از مهم ترين اقدامات وزارت علوم در اين حوزه، کاناليزه کردن اين مشارکت هاست.در راستاي دستيابي به اين هدف، با خيران مناطق مختلف شهرهايي که داراي دانشگاه و پارک علم و فناوري است ارتباط گسترده اي برقرار شده است. اين اقدام با محوريت و عامليت خود خيران، افراد معتمد و سرشناس محلي و منطقه اي که به انجام کارهاي خير شهرت دارند، انجام مي گيرد تا در دانشگاه ها، پارک هاي علم و فناوري، سازمان هاي مردم نهاد و سازمان هاي غير دولتي تحت عنوان بنيادهاي خيران يا بنيادهاي حاميان دانشگاه و پارک علم و فناوري شکل بگيرد. در اين برنامه، وزارت علوم به دنبال ايجاد تشکيلات دولتي نيست، بلکه سياست کلي وزارت علوم اين است که با محوريت و عامليت خود خيران، بنيادهايي براي حمايت از دانشگاه و يا پارک علم و فناوري شکل بگيرد که مردمي باشد.رحمت ا... سليماني فارساني معتقد است يکي از اقدامات بزرگ انجام شده طي چند ماه گذشته رسميت بخشيدن به کميته خيران وزارت علوم است. در اين راستا، با پيشنهاد معاونت مالي وزارت علوم در شوراي معاونين وزارت علوم و سپس تصويب آن توسط سرپرست وقت وزارت علوم، کميته خيران به ستاد خيران وزارت علوم ارتقا پيدا کرد.
اهداف ستاد خيران
هماهنگي و هم افزايي در حوزه وزارت علوم و استفاده از ظرفيت هاي موجود وزارت علوم از اهداف اصلي شکل گيري ستاد خيران به شمار مي رود. اين ستاد تلاش مي کند با سياست گذاري صحيح و کلان، زمينه مشارکت هاي مردمي در عرصه آموزش عالي کشور و همچنين در حوزه علم و فناوري را افزايش دهد. خيران آموزش عالي کشور علاوه بر فعاليت در طرح هاي عمراني و ايجاد فضاي فيزيکي دانشگاه ها، به حوزه هاي مختلف ديگري هم ورود کرده و در تعدادي از دانشگاه ها به حمايت از دانشجويان پرداخته اند. رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم تأکيد مي کند اگر چه فعاليت هاي خيران آموزش عالي کشور در حوزه هاي مختلف تعريف شده است، اما از آن جا که طي سال هاي اخير، آموزش عالي کشور به لحاظ کمي بسيار رشد کرده، اولويت اول اين خيران، احداث فضاهاي عمراني مانند ساخت دانشکده و خوابگاه بوده اما در حال حاضر، سياست وزارت علوم کيفي سازي دانشگاه هاست. بنابراين، هنگامي که خيران از ساخت فضاهاي عمراني دانشگاه ها فارغ شوند، طبيعي است که به سمت حوزه هاي نرم افزاري بروند. اگر چه هنوز هم فعاليت هاي خيران به صورت گسترده در همه دانشگاه ها باب نشده و ايجاد صندوق هاي قرض الحسنه دانشجويي و يا بنياد حمايت از نخبگان به صورت موردي در بعضي از دانشگاه ها بوده است.
مکانيسم هاي تشويقي
معافيت مالياتي يکي از مکانيسم هاي تشويقي براي ورود خيران به دانشگاه ها و پارک هاي علم و فناوري است. در اين راستا و بر اساس ماده ۱۷۲ قانون ماليات هاي مستقيم، افرادي که در حوزه علم و فناوري دانشگاه ها اقدامي انجام دهند از پرداخت ماليات به همان ميزان در همان سال از يکي از حساب هاي بانکي که خود تعيين کنند، معاف خواهند شد. حمايت هاي ۵۰ درصدي، مکانيسم تشويقي ديگري است که اگر خيري بتواند يک پروژه را به ۵۰ درصد پيشرفت فيزيکي برساند، وزارت علوم پرداخت ۵۰ درصد باقي مانده را تقبل مي کند و اين پروژه به نام خود فرد خير نام گذاري مي شود.به گفته رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم، در پارک هاي علم و فناوري هم ۲ ستاد خيران تا به حال ايجاد شده و ۲ ستاد ديگر هم در حال شکل گيري است.
خلاءهاي موجود
با توجه به اظهارات رئيس دبيرخانه ستاد خيران وزارت علوم مبني بر اين که هنوز خيران به طور گسترده در حوزه پژوهشي کشور ورود پيدا نکرده اند، به نظر مي رسد بايد برنامه ريزي ويژه اي براي اطلاع رساني به خيران درباره اهميت اجراي پروژه هاي پژوهشي در حل مشکلات کشور و ماهيت اين پروژه‌ها انجام شود چرا که صدها پروژه تحقيقاتي و طرح کلان فناوري در حال حاضر در کشور وجود دارد که با وجود توانمندي محققان کشور، به دليل کمبود بودجه در آستانه توقف قرارگرفته و يا حتي متوقف شده اند، پروژه هايي که اجراي هر کدامشان مي تواند بسياري از مشکلات کشور در حوزه هاي مختلف صنعتي، دارويي و... را رفع کند.
در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته دنيا، بخش اعظم پروژه‌هاي تحقيقاتي با سرمايه گذاري بخش خصوصي انجام مي شودو حقيقتا انتظار براي تحقق چنين پروژه هايي با بودجه هاي دولتي ، منطقي نيست.در واقع دولت بايد با ايجاد تسهيلات و فرهنگ سازي، به ترغيب خيران براي سرمايه گذاري در حوزه پژوهش و فناوري بپردازدچراکه هرکجا خيران در کشور واردعمل شدند، مشکلات حل شد. بايد وزارت علوم خيراني را که علاقه مند هستند سرمايه هاي خود را در راستاي حمايت از پروژه هاي شرکت هاي دانش بنيان صرف کنند ، با اين عرصه آشنا کند تا از پژوهشگران و فناوران حمايت کنند. در واقع اگر بخواهيم در اين عرصه رشد سريعي داشته باشيم، فراتر از توان دولت نيازمند سرمايه گذاران بخش خصوصي هستيم.
مهم ترين نکات
رهبر انقلاب در يکي از بندهاي سياست هاي ابلاغي در حوزه علم و فناوري بر "افزايش نقش و مشارکت بخش هاي غير دولتي در حوزه علم و فناوري و ارتقاي سهم وقف و امور خيريه در اين حوزه" تاکيد فرمودند.
اواسط تيرماه سال 92 تفاهم نامه اجراي طرح هاي پژوهشي با مشارکت 50 درصدي خيران، بين معاونت پژوهشي وزارت علوم و کميته خيران اين وزارت خانه منعقد شد.
هنوز خيران به طور گسترده در حوزه پژوهشي کشور ورود پيدا نکرده اند و اولويت همچنان با پروژه هاي عمراني است.

۹۳/۱۲/۰۲
۰۰:۰۵

مذاکره هیات پارک های علم و فناوری ایران با مراکز علمی مالزی

هیاتی از پارک های علمی و فناوری استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد در مالزی با مقامات علمی و فناوری این کشور برای بررسی راه های توسعه همکاری های دوجانبه مذاکره کردند.

 'مجید زنگویی' مشاور انجمن صنفی شرکت های خدمات مشاور و تجاری سازی فناوری و مالکیت فکری ایران و مسئول این هیات روز جمعه به خبرنگار ایرنا، گفت که این هیات در مالزی با مقامات دانشگاه 'یوترا'، تکنوپارک و مرکز بین المللی علم، نوآوری و فناوری برای همکاری های جنوب - جنوب وابسته به یونسکو وارد مذاکره شد.
وی گفت که هیات ایرانی که چند تن از تجار بخش خصوصی در عرصه فناوری نیز آن را همراهی می کنند تلاش کرد بتواند ارتباط ایران با حوزه های بخش فناوری و شرکت های دانش بنیان مالزی را تسهیل کند.
به گفته وی، دانشگاه پوترا مالزی در این مذاکرات فهرست یک هزار و 500 فناوری و اختراعات قابل عرضه را ارایه کرد و هیات ایرانی نیز اختراعات ایرانیان را ارائه داد.
براساس این مذاکرات مقرر شد مقامات فناوری این دانشگاه مالزی نیز از ایران دیدار کنند تا سطح مناسبات گسترش یابد.
زنگویی به مذاکره با بخش تکنوپارک مالزی اشاره کرد و گفت که در مذاکره با مقامات این بخش نیز مقرر شد زمینه حضور شرکت های ایرانی در تکنوپارک های این کشور فراهم شود و ایران نیز تسهیلاتی برای شرکت های مالزیایی فراهم کند.
وی همچنین با تشریح مذاکرات هیات ایرانی با مقامات مرکز بین المللی علم، نوآوری و فناوری برای همکاری های جنوب - جنوب در کوالالامپور، گفت در این مذاکرات مقرر شد راه های تاسیس این دفتر در ایران بررسی تا دفتر مرکز در ایران راه اندازی شود.
آموزش و موضوعات دیگر در خصوص فناوری از دیگر محورهای مذاکرات هیات ایرانی از پارک های فناوری با مقامات مرکز بین المللی علم، نوآوری و فناوری برای همکاری های جنوب - جنوب در کوالالامپور بود.
مشاور انجمن صنفی شرکت های خدمات مشاور و تجاری سازی فناوری و مالکیت فکری ایران در ادامه گفت که این انجمن از یکسال گذشته با برنامه ریزی برای مذاکره با مقامات فناوری ترکیه تلاش کرد بخش خصوصی را درگیر صادرات فناوری کند و اکنون ارتباطاتی با ارمنستان، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان برقرار شده است.
وی خواستار فعالیت جدی تر بخش خصوصی در امر فناوری شد و گفت دولت باید نقش خود را در این بخش کمتر کرده و نقش حمایتی و تسهیل کننده امور را ایفا کند.
وی معتقد است در حال حاضر بروکراسی حاکم در ایران، کارآفرین و مخترع در این بخش را خسته می کند، در حالی که باید کارها شفاف سازی شده و روند کوتاه تر شود.
زنگویی با تاکید بر این که ایران باید با بخش فناوری جهان ارتباط داشته باشد، نقش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را تسهیل کننده این ارتباط دانست.
وی گفت که شرکت ها و موسسات دانش بنیان ایران بسیار فعال هستند و باید در نمایشگاه های بین المللی در شان ایران شرکت کنند و فضاسازی درستی در محل نمایشگاه انجام شود.
وی در پایان بر توسعه مراودات جهانی با استفاده از ظرفیت صادراتی بخش فناوری شرکت های خصوصی، کم کردن نقش دولت و توجه به انجمن های غیردولتی در این عرصه و استفاده از فرصت ها برای معرفی بخش خصوصی مانند اجلاس وزرای علوم و فناوری کشورهای جنبش غیرمتعهدها که از روز یکشنبه در تهران آغاز می شود، تاکید کرد.
هم اکنون براساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 9 هزار شرکت دانش بنیان در ایران فعال هستند و سه هزار شرکت دانش بنیان در پارک های علم و فناوری فعالیت می کنند.

۹۳/۱۲/۰۱
۱۳:۵۲

حاشیه نگاری اولین کنگره شهداء دانشجو در کرمان

اولین کنگره بزرگداشت شهدای دانشجوی استان کرمان با حضور جمعی از مسئولان، خانواده معزز شهدا و دانشجویان در محل حسینیه ثارالله کرمان برگزار شد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از " پایگاه اطلاع رسانی بوتیا" ؛ اولین کنگره‌ بزرگداشت ۱۳۹ شهید دانشجوی استان کرمان با حضور رئیس مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی و دانشجویان کرمانی برگزار شد.
این مراسم که با نماهنگهایی در وصف شهدا شروع شد اشک را در چشمان مادران و خانواده شهداء حلقه زده بود .
 
این مراسم  با تلاوت قرآن و پخش سرود ملی توسط گروه موزیک شروع شد و سید جواد هاشمی به عنوان مجری به روی سن آمد و با سرود “چه زیبا بود فریاد من و تو/میان کوچه ها در زیر رگبار/ صدای چشم بی اندازه ی مان بود/تمام حرفهای روی دیوار … را خواند تا مدیون شهدای انقلاب هم نماند؛
پس از آن دکتر محمدجواد فدایی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت :برای نخستین بار است که یاد و خاطره ۱۳۹ شهید دانشجوی کرمان گرامی داشته می‌شود.
وی گفت : ایده برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان کرمان به نیمه نخست سال جاری برمی‌گردد که وزارت علوم دستورالعملی را برای برگزاری این کنگره در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها ابلاغ کرد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه داد: تدوین و انتشار کتاب‌های زندگی‌نامه شهدای دانشجو از دیگر برنامه‌های ستاد کنگره شهدا است.
فدایی تصریح کرد : مهمترین ویژگی شهدای دانشجو این بود که زمان را درک کردند و در زمان خود مسئولیت‌شان را به‌خوبی شناختند و به آن عمل کردند.
وی عنوان کرد: تا زمانی که امنیت در کشور فراهم نشود، نمی‌توانیم به تعلیم و تربیت بپردازیم و شهدای دانشجو به‌خوبی دریافتند ابتدا باید به تامین امنیت پرداخت.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود :  پیام کنگره شهدای دانشجوی استان کرمان به دانشجویان این است که از شهدای دانشجو پند بگیرند و آنها را الگوی خود قرار دهند.
پس از سخنرانی دکتر فدایی، مجری به روی سن آمد تا برنامه را ادامه دهد که ناگهان فردی از بین جمعیت خود را به سید جواد هاشمی رساند و اصرار داشت که با او عکس یادگاری بگیرد؛ با وجود تلاش برخی از برگزار کنندگان مراسم این فرد از سن پایین نیامد و در حالیکه همه حضار از کار این فرد شگفت زده شده بودند؛ با رد و بدل شدن چند دیالوگ بین او و سید جواد هاشمی معلوم شد که این بخشی از نمایشی از پیش تعیین شده بود که خاطرات یک شهید و سپس پسر شهید را به تصویر کشاند.
بعد از آن سردار مطهری جانشین فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان اظهار داشت : جنگ زمانی به ملت ایران تحمیل شد که این ملت تازه انقلاب کرده بود و ارتش هنوز سازمان نیافته بود و سپاه را نداشتیم.
وی گفت :   دشمن توانست بخش‌هایی از کشور را اشغال کند، اما نیروهای ایرانی با ایمان به خدا و پایداری توانستند در برابر دشمنان مقاومت کنند و تمام مناطق اشغالی را بازپس گیرند.
مطهری ادامه داد : رهبری امام خمینی (ره) و در صحنه بودن مردم ما موجب شد تا از دوران دفاع مقدس سربلند بیرون آییم و امروز هم باید گوش به‌فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.
جانشین فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان عنوان کرد : دانشجویان به‌عنوان افسران جنگ نرم وظیفه دفاع از ارزش‌ها و ادامه راه شهدا را برعهده دارند.
سپس حضار با گوش جان سخنان جانباز روشندل دفاع مقدس، حجت الاسلام و المسلمین اکبر مرتضوی کیاسری رئیس مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی را استماع کردند.
در انتهای مراسم با حضور مسئولین استان از تمبر سه بعدی یادبود کنگره‌ی ۱۳۹ شهید دانشجوی استان کرمان و مجموعه کتاب های همکلاسی رونمایی شد و به طور نمادین از پدر شهید عظیمی تجلیل شد.

۹۳/۱۱/۳۰
۱۱:۳۴