نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114920
 • تمام سکه (طرح جدید) 1179000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1135000
 • نیم سکه 597000
 • ربع سکه 317000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3840
 • یورو 4245
 • پوند 4830
 • صد ین 3380
 • درهم امارات 1085
 • لیر ترکیه 1060
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32362
 • 193 Arrow up
  یورو 34631
 • 322 Arrow up
  پوند 40053
 • 144 Arrow up
  فرانک 32290
 • 20 Arrow up
  صد ین 28241
 • 0
  درهم امارات 8812

وزیر علوم: گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال های اخیر گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت در کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه داشته است.

به گزارش  گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برای من مایه خشنودی است که در کنار شما فرهیختگان عرصه ادب و برگزیدگان زبان شیرین فارسی حضور یافته و از این میراث گران بهای بشری صحبت کنم.
 
وی افزود : زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشوری است. سرزمین وسیع ایران از گذشته های دور علیرغم مظاهر متنوع قومی، مذهبی و دینی و مجموعه ای فاخر از زبان ها و گویش ها ولهجه های مختلف، دارای هویت مستقل و  انسجام فرهنگی بوده است.
 
دکتر فرهادی  گفت: در عصر بحران هویت، پرداختن به مقوله زبان به عنوان عامل همبستگی و وحدت ایرانیان و پی گیری زمینه های ترویج آن در سراسر جهان، از اهم وظایفی است که برعهده نهادهای متولی با هدف پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی گذاشته شده است.
 
وی تصریح کرد: بی‌تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی، نهایت تلاش خود را مبذول داریم.
 
وزیر علوم در ادامه گفت : خوشوقتیم  که رسالت ترویج زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم قرن گذشته بر عهده وزارت علوم بوده است. در دوران جنگ تحمیلی، مراکز ایران‌شناسی و در کل ، گسترش زبان فارسی با موانعی روبرو شد. به این ترتیب است که کمبود استادان باتجربه و آشنا به شیوه‌های زبان دوم، فقدان مواد کمک آموزشی، به روز نبودن منابع درسی، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه‌ای یافته و ایجاد برنامه ایران‌شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در ده ها دانشگاه دنیا و همچنین راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری آموزش زبان فارسی را می‌توان پیشرفتی مهم در این زمینه تلقی کرد.
 
دکترفرهادی گفت: نقش مؤثر ایران، دوستداران فرهنگ تمدن ایران، نخبگان خارجی و مهاجران ایرانی که در مغرب زمین سکونت دارند، در گسترش زبان فارسی نباید مورد غفلت قرار گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: در خصوص تهیه مطالب آموزشی نیز کوشش‌های ارزنده‌ای در دهه گذشته صورت گرفته است، ولی با وجود تمام تلاش‌هایی که در باب ایران‌شناسی و آموزش زبان و ادبیات غنی فارسی به خارجیان انجام شده است، هنوز بر این باوریم که راه زیادی پیش‌رو داریم.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: امروزه زبان فارسی در همه جهان ریشه دوانده است از شبه قاره هند تا حوزه آسیای مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی آثار آن مشهود است؛ اما در هر منطقه مشکلات هر یک از گروه‌های مزبور، خاص خود آنهاست که برای رفع هر یک باید متناسب با موقعیت هر منطقه و ملزومات آن اقدام کرد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت : همچنین در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان‌ها باید جدیت بیشتری به خرج داد و دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان‌شناختی را پایه‌ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیرفارسی‌زبانان پاسخگوی اقبال علاقه‌مندان خارجی به یادگیری این زبان شیرین بود.
 
وی افزود: جای خوشبختی است که در این فرصت ایجاد شده جهت برگزاری گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، چالش‌های این حوزه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و از رهگذر رایزنی دست‌اندرکاران آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی‌زبانان و نیز تشریک مساعی مسئولان ذی ربط، برخی از مسائل رفع می‌شود.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه بسیاری از استادان آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی  صاحب تجارب علمی بوده و این گردهمایی فرصتی است تا از تلاش‌های آنها تقدیر شود.
 
 گفتنی است گردهمایی مدیران گروههای زبان فارسی،ایرانشناسی در دانشگاهها و مراکز علمی خارج از کشور طی روزهای ۲۸ و ۲۹ دی ماه با حضور ۸۲ نفر از رؤسای این گروههای آموزشی از ۴۲ کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
 

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۲۴

گردهمایی مدیران زبان فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور برگزار شد فارسی شکر است

اولین گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور صبح دیروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان به میزبانی دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار شد. همچنین سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیامی به این گردهمایی بر نقش استادان زبان فارسی در گسترش جهانی این زبان و ایجاد صلح و دوستی در سراسر جهان تاکید و آنها را سفیران صلح جهانی معرفی کرد.
سیاست جدی دولت در گسترش زبان و فرهنگ فارسی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخشی از سخنرانی خود در این مراسم با اشاره به این موضوع که گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت در کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد داشته است، گفت: «برای من مایه خشنودی است که در کنار شما فرهیختگان عرصه ادب و برگزیدگان زبان شیرین فارسی حضور یافته و از این میراث گرانبهای بشری صحبت کنم. بی‌تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی، نهایت تلاش خود را مبذول داریم. خوشبختیم که رسالت ترویج زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم‌قرن گذشته برعهده وزارت علوم بوده است. در دوران جنگ تحمیلی، مراکز ایران‌شناسی و در کل گسترش زبان فارسی با موانعی روبه‌رو شد. به این ترتیب که کمبود استادان باتجربه و آشنا به شیوه‌های زبان دوم، فقدان مواد کمک آموزشی، به‌روز نبودن منابع درسی، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود.» فرهادی افزود: «خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است.»
پیام زبان قدرتمندان فرهنگ‌مدار
صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پیام ارسالی خود به این کنگره نوشت: «در آغاز علاقه‌مندم سپاس خود را تقدیم همه عزیزانی کنم که این مجلس روحانی و آکنده از فضیلت را آراسته‌اند. توصیف این مجلس به محفلی روحانی سخن گزافی نیست. آنچه در گذر ایام موجب ماندگاری زبان فارسی شده، نه قدرت سیاسی، نه توان جنگ‌آوری و تصرف سرزمینی و نه اجبار و سلطه بوده بلکه جوهره معنوی این زبان باعث شده در گستره وسیع از شمال چین تا اروپا میان ملل گوناگون و گویش‌بران مختلف و بین اقلیت‌های فرهنگی متفاوت، حامل عمیق‌ترین ، معنوی‌ترین و زیباترین پیام‌ها و ارزشمندترین دستاوردهای فرهنگی باشد. اگر«ابن‌بطوطه» در گزارش خود خواندن شعر شیخ اجل سعدی در دریای چین می‌گوید، اگر گوته در توصیفی شگفت‌انگیز حافظ را می‌ستاید، اگر نیکسون و کربن هستی خویش را صرف زبان فارسی می‌کنند، اگر «احمد آتش» و «تحسین یازیچی» در دوران معاصر زندگی خویش را صرف زبان فارسی می‌کنند به‌واسطه ارزش‌های معنوی و فرهنگی نهفته در این زبان است. از این رو پرداختن به زبان فارسی صرفا آموزش یک زبان نیست بلکه ارج‌گذاری به پیامی است که در طول قرن‌ها هر کجا رفته بذر دوستی، محبت و همزیستی مسالمت‌آمیز کاشته و به هر قلمرویی وارد شده نه زبان فاتحان قدرت‌مدار بلکه زبان قدرتمندان فرهنگ‌مدار یعنی اهل فرهنگ، ادب و هنر بوده و اساس هستی معنوی شده است.»
دوستی با زبان فارسی
غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی نیز طی سخنرانی خود در این گردهمایی خطاب به استادان فارسی‌زبان ایرانی و خارجی حاضر در جلسه گفت: «این کار را دست‌کم نگیرید، مردم دشمن آن چیزی هستند که نمی‌دانند. اگر شما زبان بیاموزید، خیلی‌ها می‌فهمند و می‌دانند و در آن صورت دیگر دشمنی نمی‌کنند. مردم دوست آن چیزهایی هستند که آن را می‌دانند. شما با کار خود دشمنی را به دوستی مبدل می‌کنید.» رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به فعالیت‌های مهم فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و بنیاد سعدی افزود: «چون من در این دو موسسه فعالیت می‌کنم، علاقه‌مندم که مهم‌ترین فعالیت‌های این دو موسسه را توضیح دهم. امروز ارتباطات بین‌المللی گسترش یافته و فضای مجازی مرزها را برداشته است. بنابراین در چنین شرایطی همه این ارتباطات در بستر زبان صورت می‌گیرد و حفظ قوت زبان بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.» حدادعادل افزود: «یکی از ماموریت‌های فرهنگستان، برنامه‌ریزی برای حفظ قوت زبان در چنین شرایطی است. در این فرهنگستان 13 گروه علمی و پژوهشی مشغول به کار هستند. یکی از این گروه‌ها گروه واژه‌گزینی است. گروه واژه‌گزینی سعی می‌کند معادل فارسی زبان بیگانه را پیدا کند و طی 20 سال گذشته توانسته است 50 هزار معادل فارسی برای اصطلاحات بیگانه تصویب کند.»

۹۵/۱۰/۲۹
۱۰:۰۱

برگزاری گردهمایی مدیران گروه‌های زبان فارسی دانشگاه‌های خارج از کشور در دانشگاه علامه طباطبایی

گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، عباسعلی وفایی دبیر علمی این گردهمایی گفت: در این گردهمایی 85 استاد زبان فارسی از 43 کشور جهان حضور دارند که به مدت 2 روز در دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان میزبان تبادل نظر می کنند.
وی افزود: به مدت یک سال است که سه کارگروه آمفا (آزمون مهارتی فارسی)، سرفصل و منابع دروس در وزارت علوم تشکیل شده است که در این گردهمایی دو روزه نتایج این کارگروه‌ها بررسی خواهد شد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: سخنرانی‌های علمی، بررسی ادبیات معاصر و ضرورت پرداخت به آن و برگزاری 6 نشست تخصصی از جمله برنامه‌های این گردهمایی است.
وفایی افزود: بررسی وضع توسعه کرسی‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های دنیا، جمع بندی بحث آزمون تعیین سطح زبان فارسی در کشورهای خارجی و بازنگری سرفصل‌ها و منابع درسی مورد استفاده در کرسی های زبان فارسی از اهداف این گردهمایی است.
تاکنون 51 کرسی آموزش زبان فارسی را جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان ایجاد کرده است و 222 استاد زبان و ادبیات فارسی از سال 1362 تاکنون برای برپایی این کرسی‌ها به سایر کشورها اعزام شده اند.
همچنین 3 هزار و 636 دانشجوی خارجی در رشته زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که 620 نفر از آن‌ها در مقطع دکتری هستند.
هم اکنون محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی، سفیر افغانستان در ایران و مدیران کرسی‌های زبان فارسی خارج از کشور در مراسم افتتاحیه حضور دارند.
منبع: صداوسیما

۹۵/۱۰/۲۹
۱۰:۰۰

کارآفرینی و نوآوری از خلأهای جدی نظام آموزش کشور است

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلأهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.

به گزارش ایسکانیوز، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلأهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات فناوری در آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: امروزه عناصر تشکیل دهنده توسعه، دچار تغییرات اساسی شده و عواملی همچون سرمایه‌های فکری، مغزافزارها و نرم افزارها در فرآیند توسعه، جایگاه اساسی پیدا کرده‌اند.
وی افزود: اکنون شاهدیم کشورهای بزرگ، پایه و اساس اقتصادشان را بر شرکت‌های نو مبتنی بر نوآوری، خلاقیت، ابتکار و مفاهیم جدید این حوزه قرار داده اند.
دکتراحمدی، وجود و فعالیت شرکت‌هایی مانند گوگل، مایکروسافت و اسمارت فون‌ها در فضای فناورانه را محصول نگرش توسعه به عناصر جدید نوآوری و فناوری تلقی کرد.
وی همچنین طرح مباحث اقتصاد دانش بنیان در کشور را برگرفته از نوع نگرش جهانی برشمرد و گفت: برای موفقیت نظام علمی کشور باید برنامه ها و ابزارهای خود را دگرگون کنیم و به مفاهیم جدیدی مثل دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین، فن بازار، سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، کارگزاران علمی (بروکرهای علمی) که امروز مطرح می شود، توجه بیشتری داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری اینکه در اکوسیستم علمی جدید، انتظارات از دانشگاه، دانشجو و اعضای هیات علمی به طور کلی متحول شده است، افزود: اگر در گذشته، استاد دانشگاه فردی بود که خوب درس می داد، امروز استاد خوب کسی است که شرکت دانش بنیان داشته باشد.
منبع:ایسنا
204/200

۹۵/۱۰/۲۹
۱۲:۲۴

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری: کارآفرینی و نوآوری از خلأهای جدی نظام آموزشی کشور است

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلأهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات فناوری در آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: امروزه عناصر تشکیل دهنده توسعه، دچار تغییرات اساسی شده و عواملی همچون سرمایه های فکری، مغزافزارها و نرم افزارها در فرآیند توسعه، جایگاه اساسی پیدا کرده اند.
 
وی افزود: اکنون شاهدیم کشورهای بزرگ، پایه و اساس اقتصادشان را بر شرکت های نو مبتنی بر نوآوری، خلاقیت، ابتکار و مفاهیم جدید این حوزه قرار داده اند.
 
دکتراحمدی، وجود و فعالیت شرکت هایی مانند گوگل، مایکروسافت و اسمارت فون ها در فضای فناورانه را محصول نگرش توسعه به عناصر جدید نوآوری و فناوری تلقی کرد.
 
وی همچنین طرح مباحث اقتصاد دانش بنیان در کشور را برگرفته از نوع نگرش جهانی برشمرد و گفت: برای موفقیت نظام علمی کشور باید برنامه ها و ابزارهای خود را دگرگون کنیم و به مفاهیم جدیدی مثل دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین، فن بازار، سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، کارگزاران علمی (بروکرهای علمی) که امروز مطرح می شود، توجه بیشتری داشته باشیم.
 
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری اینکه در اکوسیستم علمی جدید، انتظارات از دانشگاه، دانشجو و اعضای هیات علمی به طور کلی متحول شده است، افزود: اگر در گذشته، استاد دانشگاه فردی بود که خوب درس می داد، امروز استاد خوب کسی است که شرکت دانش بنیان داشته باشد.
 
دکتر احمدی افزود: تجاری سازی در دانشگاه و تولید ثروت از علم عناصر جدید اکوسیستم جدید علمی و فناوری است و ما برای تحقق این اهداف، در مسیر تغییر نظام فکری و فرهنگی جامعه و دانشگاه گام هایی برداشته ایم و در یک سیر تحولی قرار گرفته ایم به گونه ای که یک زمان، ساعت تدریس به عنوان ملاک اصلی کار استاد دانشگاه مطرح بود و به تدریج، میزان تولید مقاله، میزان ارجاعات و استنادات به تولیدات علمی و اکنون تعداد اختراع و تولید محصولات فناورانه و تجاری سازی آنها جایگزین ملاک های اولیه شده است.
 
وی تأکید کرد: در فضای فعلی، چنانچه دانشگاه های خود را بر مبنای نوآوری، متحول نکنیم برگ برنده ای نخواهیم داشت از همین رو وزارت علوم، تمام تلاش خود را بر ماموریت گرایی، تحول آفرینی و کارآفرینی دانشگاه ها و پرورش نیروی توانمند و خلاق توسط آنها قرار داده است.
 
وی با بیان اینکه با تفکر سنتی نمی توان دانشگاه کارآفرین و نسل سوم یا چهارم ایجاد کرد، بیان داشت: مقصود ما از داشتن نظام آموزشی مهارتی، یک نظام سنتی نیست بلکه مهارتی از نظر ما قابل قبول است که منجر به ایجاد شرکت های زایشی، استارتاپ ها و شغل مولد شود.
 
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت خوبی به لحاظ نیروی انسانی خلاق و علاقمند به فعالیت های نوآورانه برخوردار است و این توانمندی ها باید به خوبی مدیریت شود.
 
وی از تعاملات صورت گرفته میان صنعت و دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه های همکاری میان وزارت علوم و وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، نیرو، نفت، دفاع و جهاد کشاورزی ابراز رضایت کرد و گسترش این همکاری ها را از رویکردهای جدی وزارت علوم برشمرد
 

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۲۸

حضور ایران در پروژه‌های فناوری فوق پیشرفته جهان در پسابرجام

خبرگزاری آریا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حضور و مشارکت ایران در پروژه های بین المللی با فناوری های بسیار پیشرفته از جمله `ایتر`، `سرن`، `فر` و شتاب دهنده های الکترونی را از ثمرات و دستاوردهای برجام طی یکسال اخیر برشمرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، ، دکتر 'وحید احمدی' در سالروز اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) Joint Comprehensive Plan of Action ضمن تشریح تاثیرات این توافق بین المللی بر حوزه های علمی و فناوری کشور، گفت: تا قبل از برجام، هرگاه می خواستیم با کشورهای مختلف مذاکره کنیم، معمولا می گفتند که نمی توانند در حوزه فناوری های پیشرفته (High Tech) یا پروژه های بزرگ با ایران همکاری کنند که خوشبختانه، برجام این سد را شکست.
وی تصریح کرد: اکنون این روند برعکس شده است و طرف های خارجی مرتب به ایران می آیند و یا از ما برای همکاری و مشارکت دعوت می کنند.
احمدی ادامه داد: از جمله همکاری های علمی و فناوری بین المللی که در یکسال اخیر شکل گرفته، توافق برای پیوستن رسمی ایران به پروژه ایتر است.
راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی ( International Thermonuclear Experimental Reactor) مشهور به ایتر (ITER) بزرگترین طرح یک رآکتور همجوشی هسته‌ای است که تاکنون طراحی و بر پایهٔ محصورسازی مغناطیسی بنیاد نهاده شده‌ است و کشورهای چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و آمریکا در این پروژه فعالیت دارند.
معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: پروژه سرن که قبلا هم با حضور دانشمندان ایرانی در حال انجام بود، الان فعال تر شده است و در پروژه 'فر' FAIR نیز که مربوط به شتاب دهنده های ذرات بنیادی است، همکاری می کنیم که تمام این ها پروژه های با فناوری های بسیار پیشرفته هستند.
سرن (CERN) نیز بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است که در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر میرین و در مرز مشترک فرانسه و سوئیس قرار دارد.
سرن در 29 سپتامبر سال 1954 میلادی توسط سازمان اروپائی تحقیقات هسته ای شکل گرفت و تاکنون نقش بسیار موثری در رشد و توسعه علم فیزیک داشته است.
احمدی همچنین به توافق ایران و ایتالیا برای انجام پروژه بزرگی در زمینه شتاب دهنده های الکترونی اشاره کرد و گفت: طرف ایتالیایی ما 'الکترای' یک شرکت بزرگ فعال در حوزه آنالیز و شتاب دهنده ها است و قرارداد این پروژه همکاری اکنون آماده شده است که دو طرف در حال تامین اعتبار آن هستیم.
وی از توافقات فناورانه گسترده با کشور اتریش نیز خبر داد و بیان داشت: در همین راستا قرارداد همکاری ما با یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد که در پایتخت اتریش مستقر است) تقریبا نهایی شده است و دو طرف توافق کردیم که هرکدام چه مبلغی اختصاص دهیم.
احمدی با توضیح این که موضوع همکاری با یونیدو، توسعه مناطق ویژه علم و فناوری است، ادامه داد: پنج منطقه ویژه علم و فناوری در کشور وجود دارد که به مشاور بین المللی نیاز داشتند و یونیدو این مهم را پذیرفته است و علاوه بر این، چندین مرکز پژوهشی بزرگ مثل AIT اتریش را به ما معرفی کرده است که کارشناسان آنها از مناطق ویژه علم و فناوری کشور بازدید داشته و کار میدانی را شروع کرده اند.
وی یادآور شد: بنابراین توافقات علمی و فناوری ما در عرصه های بین المللی از مرحله تفاهم روی کاغذ خارج شده و تبدیل به کارهای میدانی شده است.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همچنین در ادامه تعریف پروژه های مشترکی بین پارک های علمی و فناوری و شرکت های فناوری ایرانی، قرار گذاشتیم در اردیبهشت سال آینده، شرکت های ایرانی و ایتالیایی یک نشست مشترک برای مذاکرات رو در رو داشته باشند تا ضمن شناسایی توانمندی های یکدیگر، همکاری مشترک خود را آغاز کنند.
معاون وزیرعلوم با بیان این که محدودیت های سابق در رابطه با چاپ و انتشار تولیدات علمی محققان ایرانی در نمایه های معتبر بین المللی در دوره پسا برجام برطرف شده است، گفت: تنها محدودیت ما در این زمینه، تنگناهای مالی داخل کشور است.
شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدات هسته ای ایران در برجام، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۲۵

آخرین خبر از هشتمین جشنواره بین المللی فارابی

جلسه کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی، جلسه کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور اعضا، حقوقی و نمایندگان سازمان های برگزارکننده از جشنواره هشتم برگزار شد.
دکتر سیدضیاء هاشمی، دبیر جشنواره، دکتر حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه، نمایندگان کمیسیون ملی یونسکو، دفتر منطقه ای آیسسکو، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد ملی ایران شناسی، اداره کل حراست مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سیدعبدالامیر نبوی، دبیر علمی و دکتر رضا ماحوزی، دبیر اجرایی در این جلسه حضور داشتند و با بررسی فهرست برگزیدگان بخش بین الملل، گزارشی برای ارائه به شورای سیاستگذاری جشنواره هشتم تهیه کردند.
کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی به بررسی آثار ارزیابی شده این بخش در دوره هشتم و ارزیابی ایران شناسان و اسلام شناسان معرفی شده از مراجع علمی مرتبط پرداخت و نتایج داوری ها در این بخش را ارزیابی کرد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۵:۳۲

بررسی گزارش طرح مطالعاتی اجرای برنامه‌های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان

در نشستی که با حضور دکتر تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم، دکتر هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر واعظ مهدوی معاون علمی و فرهنگی سازمان و برنامه و بودجه، دکتر کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، و جمعی از مشاوران و ناظران طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم برگزارشد این طرح مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم در آغاز این نشست علمی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به اندازه زمانی که دانشجویان در این محیط هستند در  اعتلای دینداری دانشجویان مسئولیت دارند و باید با ارائه الگوهای حسنه در این مسیر نقش ایفا کنند.
در ادامه این نشست، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی آموزشی با رویکرد روان شناختی ، تربیتی و اجتماعی برای اعتلای دینداری دانشجویان، با هدف گسترش مبانی تبلیغ و ترویج دین به منظور دست یابی به مدل آموزشی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی انجام شد که از طرح های مصوب پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران انجام شد.
وی تاکید کرد:  اعتلای دینداری دانشجویان به عنوان نسل جوان و تاثیرگذار جامعه   از اهداف همه نهادهای فرهنگی  کشور است و می تواند نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی به عنوان مسئله مورد تاکید مسئولان کشور ایفا کند بنابراین شناخت وضعیت موجود دینداری دانشجویان و ارائه راهکارهای اعتلای آن اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: همزمان با اجرای این طرح پژوهشی از نتایج آن استفاده عملی شد و برنامه هایی مانند اردوهای رضوی و توسعه کانون های فرهنگی دانشجویی اجرا شد که در تقویت دینداری دانشجویان موثر بوده اند.
وی با تاکید بر اجرایی شدن پژوهش های علمی و پیوند پژوهش با برنامه ریزی گفت: امیدوارم با حمایت های شورای اسلامی شدن دانشگاههاو مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه پژوهش هایی مانند اعتلای دینداری دانشجویان ادامه یابد زیرا متناسب با تحولات اجتماعی ما نیازمند مطالعات جدید و به روز هستیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این نشست،  دکتر محمد خدایاری فرد رئیس دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و مجری طرح اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان به بیان فرآیند و نتایج این طرح پرداخت و مدیران و محققان حاضر در نشست دیدگاههای خودرا در خصوص آن بیان کردند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۶:۰۵

شاخص های اصلی علم و فناوری در 11 محور تدوین شد

تهران– ایرنا– دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از تدوین 11 شاخص اصلی حوزه علم و فناوری از سوی این شورا خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر وحید احمدی عصر چهارشنبه پس از برگزاری یکصد و پنجاهمین نشست کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری با محوریت ارائه گزارش شاخص های علم و فناوری و همچنین ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده نگاری ملی که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: براساس قانون، تعیین شاخص های علم و فناوری بر عهده شورای عالی عتف گذاشته شده است.
وی 11 محور را به ترتیب آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و فناوری و نوآوری، زیرساخت ها، دستاوردهای اقتصادی، محیط و چارچوب نهادی، شبکه سازی و تعاملات و فرهنگ و اررش های اسلامی عنوان کرد.
ادامه دارد
علمی 1836
خبرنگار: یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پور

۹۵/۱۰/۲۹
۱۷:۵۲

دبیر کل شورای عتف اعلام کرد تائید 11 شاخص علم‌وفناوری/نهایی‌شدن برنامه آینده‌نگاری در جلسه آینده

معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم از تائید نهایی 11 محور شاخص علم و فناوری خبر داد و گفت: زیرمحورهای این شاخص‌ها به دلیل ارائه پیشنهادات جدید از سوی اعضای کمیسیون دائمی «عتف»، نهایی نشده است.

به گزارش ایسنا، دکتر وحید احمدی در حاشیه یکصد و پنجاهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، تصویب و ابلاغ اساسنامه دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری را از موضوعات این جلسه نام برد و افزود: «شورای عتف» بالاترین شورا با ریاست رییس جمهور و با حضور وزرا است و طبق قانون وزارت علوم، وظایف مختلفی بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه بر اساس مواد قانونی شرح تفصیلی وظایف شورای «عتف» باید به تصویب هیات دولت برسد، اظهار کرد: متاسفانه در 10 تا 12 سال‌ گذشته این امر محقق نشده بود که ما از سال 93 در این زمینه اقدام کردیم و پس از تشریفات قانونی و پیگیری‌های زیاد توانستیم شرح وظایف این شورا را به تصویب هیات دولت برسانیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اضافه کرد: علاوه بر آن قانون صراحت دارد که دبیرخانه شورای «عتف» در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید تشکیل شود و به همین استناد ساختار این دبیرخانه را با ساختار هیات امنا در شورای عالی گسترش به تصویب رساندیم.
به گفته وی، هیات امنای دبیرخانه شورای «عتف»، اعضای شورای «عتف» است تا بتواند چالاک تصمیم سازی کند.
آخرین وضعیت تصویب شاخص‌های علم و فناوری
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شاخص‌های علم و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف» ذکر کرد و دراین باره یادآور شد: یکی از اقدامات مهمی که در این دوره انجام شد، موضوع ایجاد مرکزی برای تدوین شاخص‌ها و آمار علمی و فناوری کشور بوده و این وظیفه به شورای «عتف» واگذار شده است.
وی ادامه داد: برای این امر در آیین‌نامه‌ای که به تصویب کمیسیون دائمی شورای «عتف» رسیده بود، سازوکار همکاری دستگاه‌ها و کارگروه‌های مربوط و وظایف دستگاه‌ها را مشخص کردیم و علاوه بر آن در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده بود که شاخص‌های علم و فناوری باید تهیه شود و به تصویب کمیسیون دائمی برسد.
احمدی ادامه داد: در این جلسه، شاخص‌های علم و فناوری در 11 محور آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و فناوری، زیر ساخت‌ها، دستاوردهای اقتصاد، محیط و چارچوب نهادی، شبکه‌سازی و تعاملات و فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تنظیم شده است.
وی با تاکید بر اینکه این شاخص‌ها ناظر بر شاخص‌های بین‌المللی و نیازهای داخلی است، اظهار کرد: محورهای شاخص علم و فناوری به تائید رسیده است؛ ولی زیرمحورها نیز به دلیل ارائه برخی پیشنهادات از سوی اعضای کمیسیون ارائه شده بود که قرار شد این پیشنهادات به متن اضافه شود.
احمدی، تصویب نهایی این شاخص‌ها را در شورای عالی «عتف» دانست.     
ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری ملی
احمدی با اشاره به ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف»، یادآور شد: یکی از محورهای اساسی علم و فناوری، تدوین برنامه آینده‌نگاری است که در سال گذشته بر اساس مصوبات دولت تدوین برنامه آینده‌نگاری در علم و فناوری و نظارت و هماهنگی آن به دبیرخانه شورای عالی «عتف» و اجرای آن به معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری واگذار شد.
وی با بیان اینکه در این جلسه گزارشی از پیشرفت این امر ارائه شد، گفت: به علت کمبود وقت مقرر شد تا کل گزارش در اختیار اعضای کمیسیون گذاشته شود و در جلسه آتی برنامه آینده‌نگاری را نهایی کنیم.
برگزاری جشنواره هنری علم و فناوری
وی، ارائه گزارش جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه ذکر کرد و افزود: ما برای فضاسازی و فرهنگ‌سازی حوزه علوم و فناوری در سال قبل جشنواره علوم و فناوری از نگاه عکاسان و هنرمندان داشتیم که خوشبختانه با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و امسال دومین جشنواره را برگزار کردیم.
احمدی با بیان اینکه در دومین جشنواره علاوه بر عکاسی و کارتون، انیمیشین و فیلم کوتاه را به آن اضافه کردیم، خاطرنشان کرد: در این دوره تعداد آثار ارسالی در حوزه عکاسان و کارتونیست‌ها 1500 اثر بوده است.
وی با بیان اینکه 317 اثر از 44 کشور به این جشنواره ارسال شده بود، یادآور شد: چین، روسیه، اوکراین، ترکیه،‌ صربستان، رومانی و برزیل از جمله کشورهایی هستند که در این جشنواره شرکت کرده بودند؛ ضمن آنکه از ایران نیز تعداد قابل توجهی آثار ارسال شد و از میان آثار ارسالی، 5 اثر انتخاب شد.
احمدی، تعداد آثار ارسالی در بخش انیمیشن و فیلم کوتاه را 600 اثر ذکر کرد و ادامه داد: از این تعداد 447 فیلم خارجی از 60 کشور همچون آمریکا، فرانسه، انگلستان، آرژانتین، برزیل و کانادا و 152 فیلم داخلی ارسال شده بود.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۹:۳۵

معاون وزیر علوم: شبکه آزمایشگاهی شاعا ملزم به ارائه خدمات به تمام دانشجویان کشور است

تهران– ایرنا– معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان این که در حال حاضر بیش از 120 آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها تحت شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) فعالیت دارد، تاکید کرد: شبکه شاعا ملزم به ارائه سرویس به دانشجویان تمام دانشگاه های کشور است.

دکتر وحید احمدی در حاشیه صدو پنجاهمین نشست کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، با اشاره به این که بحث توسعه زیرساخت ها یکی از برنامه های اساسی وزارت علوم است، افزود: یکی از اقدامات مناسب انجام شده در این مدت، ایجاد شبکه همکاری و هماهنگی شبکه آزمایشگاهی علمی کشور تحت عنوان شاعا است.
وی با بیان این که در حال حاضر اغلب دانشگاه های کشورمان زیرمجموعه شبکه آزمایشگاهی شاعا هستند، گفت: ما در این مدت تعداد بیش از 120 آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ها را ملزم کردیم که تجهیزات اساسی شان را در قالب این شبکه متمرکز کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر علوم گفت: با راه اندازی شبکه آزمایشگاه های علمی ایران، مراکز علمی مناطق کمتر توسعه یافته کشور نیز می توانند از تجهیزات آزمایشگاهی سایر مراکز علمی بهره مند شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه های بزرگ کشورمان همچون دانشگاه تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت و همچنین پژوهشگاه مواد و انرژی از جمله مراکز فعال در شاعا هستند و در ازای هزینه های متعارف به دانشجویان سرویس آزمایشگاهی ارائه می کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر علوم با اشاره به این که تعدادی از دانشگاه های کشور نسبت به سایر مراکز حضور فعال تری در شبکه آزمایشگاه های علمی ایران(شاعا) دارند، گفت : به طور حتم این مراکز علمی از حمایت های این شبکه مانند اختصاص اعتبار لازم برای تعمیر تجهیزات معیوب آزمایشگاهی برخوردار خواهند شد.
احمدی اضافه کرد: هم اکنون تمام دانشجویان دولتی، دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در سراسر کشور می توانند از شبکه علمی آزمایشگاهی شاعا بهره مند شوند و خدمات آزمایشگاهی دریافت کنند.
وی با تاکید براین که یکی از وظایف اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارتقای سطح دانشگاه های کشور به یک جایگاه قابل قبول است، در عین حال گفت: البته در شرایط فعلی و امکانات موجود مجبوریم نیازهای دانشجویان را به صورت مرحله به مرحله رفع کنیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر علوم در ادامه اظهار امیدواری کرد که در آینده در صورتی که بودجه قابل توجهی در اختیار وزارت علوم گذاشته شود، شبکه آزمایشگاهی شاعا به منظور ارائه خدمات با حداقل قیمت به دانشجویان تقویت شود.
علمی ** 1836 **1440
خبرنگار: یوسف درویشی** انتشاردهنده: معصومه گلشن

۹۵/۱۰/۳۰
۰۹:۳۸

تائید 11 شاخص علم و فناوری/ نهایی‌شدن برنامه آینده‌نگاری در جلسه آینده

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از تائید نهایی 11 محور شاخص علم و فناوری خبر داد و گفت: زیرمحورهای این شاخص‌ها به دلیل ارائه پیشنهادات جدید از سوی اعضای کمیسیون دائمی «عتف» نهایی نشده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در حاشیه یکصد و پنجاهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، تصویب و ابلاغ اساسنامه دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری را از موضوعات این جلسه دانست و اظهار داشت: «شورای عتف» بالاترین شورا با ریاست رییس جمهور و با حضور وزرا است و طبق قانون وزارت علوم، وظایف مختلفی بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه بر اساس مواد قانونی شرح تفصیلی وظایف شورای «عتف» باید به تصویب هیات دولت برسد، تصریح کرد: متاسفانه در 10 تا 12 سال‌ گذشته این امر محقق نشده بود که ما از سال 93 در این زمینه اقدام کردیم و پس از تشریفات قانونی و پیگیری‌های زیاد توانستیم شرح وظایف این شورا را به تصویب هیات دولت برسانیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اضافه کرد: علاوه بر آن قانون صراحت دارد که دبیرخانه شورای «عتف» در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید تشکیل شود و به همین استناد ساختار این دبیرخانه را با ساختار هیات امنا در شورای عالی گسترش به تصویب رساندیم.
به گفته وی، هیات امنای دبیرخانه شورای «عتف»، اعضای شورای «عتف» است تا بتواند چالاک تصمیم سازی کند.
آخرین وضعیت تصویب شاخص‌های علم و فناوری
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شاخص‌های علم و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف» ذکر کرد و دراین باره بیان کرد: یکی از اقدامات مهمی که در این دوره انجام شد، موضوع ایجاد مرکزی برای تدوین شاخص‌ها و آمار علمی و فناوری کشور بوده و این وظیفه به شورای «عتف» واگذار شده است.
وی ادامه داد: برای این امر در آیین‌نامه‌ای که به تصویب کمیسیون دائمی شورای «عتف» رسیده بود، سازوکار همکاری دستگاه‌ها و کارگروه‌های مربوط و وظایف دستگاه‌ها را مشخص کردیم و علاوه بر آن در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده بود که شاخص‌های علم و فناوری باید تهیه شود و به تصویب کمیسیون دائمی برسد.
احمدی گفت: در این جلسه، شاخص‌های علم و فناوری در 11 محور آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و فناوری، زیر ساخت‌ها، دستاوردهای اقتصاد، محیط و چارچوب نهادی، شبکه‌سازی و تعاملات و فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تنظیم شده است.
وی با تاکید بر اینکه این شاخص‌ها ناظر بر شاخص‌های بین‌المللی و نیازهای داخلی است، اظهار داشت: محورهای شاخص علم و فناوری به تائید رسیده است؛ ولی زیرمحورها نیز به دلیل ارائه برخی پیشنهادات از سوی اعضای کمیسیون ارائه شده بود که قرار شد این پیشنهادات به متن اضافه شود که تصویب نهایی این شاخص‌ها را در شورای عالی «عتف» انجام می شود.      
ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری ملی
احمدی با اشاره به ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف»، یادآور شد: یکی از محورهای اساسی علم و فناوری، تدوین برنامه آینده‌نگاری است که در سال گذشته بر اساس مصوبات دولت تدوین برنامه آینده‌نگاری در علم و فناوری و نظارت و هماهنگی آن به دبیرخانه شورای عالی «عتف» و اجرای آن به معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری واگذار شد.
وی با بیان اینکه در این جلسه گزارشی از پیشرفت این امر ارائه شد، گفت: به علت کمبود وقت مقرر شد تا کل گزارش در اختیار اعضای کمیسیون گذاشته شود و در جلسه آتی برنامه آینده‌نگاری را نهایی کنیم.
برگزاری جشنواره هنری علم و فناوری
وی ارائه گزارش جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه ذکر کرد و افزود: ما برای فضاسازی و فرهنگ‌سازی حوزه علوم و فناوری در سال قبل جشنواره علوم و فناوری از نگاه عکاسان و هنرمندان داشتیم که خوشبختانه با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و امسال دومین جشنواره را برگزار کردیم.
احمدی با بیان اینکه در دومین جشنواره علاوه بر عکاسی و کارتون، انیمیشین و فیلم کوتاه را به آن اضافه کردیم، افزود: در این دوره تعداد آثار ارسالی در حوزه عکاسان و کارتونیست‌ها 1500 اثر بوده است.
وی با بیان اینکه 317 اثر از 44 کشور به این جشنواره ارسال شده بود، تصریح کرد: چین، روسیه، اوکراین، ترکیه،‌ صربستان، رومانی و برزیل از جمله کشورهایی هستند که در این جشنواره شرکت کرده بودند؛ ضمن آنکه از ایران نیز تعداد قابل توجهی آثار ارسال شد و از میان آثار ارسالی، 5 اثر انتخاب شد.
احمدی، تعداد آثار ارسالی در بخش انیمیشن و فیلم کوتاه را 600 اثر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 447 فیلم خارجی از 60 کشور همچون آمریکا، فرانسه، انگلستان، آرژانتین، برزیل و کانادا و 152 فیلم داخلی ارسال شده بود.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۰:۰۷

تایید 11 شاخص علم‌ و فناوری/نهایی‌شدن برنامه آینده‌ نگاری در جلسه آینده

معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم از تائید نهایی 11 محور شاخص علم و فناوری خبر داد و گفت: زیرمحورهای این شاخص‌ها به دلیل ارائه پیشنهادات جدید از سوی اعضای کمیسیون دائمی «عتف»، نهایی نشده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر وحید احمدی در حاشیه یکصد و پنجاهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، تصویب و ابلاغ اساسنامه دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری را از موضوعات این جلسه نام برد و افزود: «شورای عتف» بالاترین شورا با ریاست رییس جمهور و با حضور وزرا است و طبق قانون وزارت علوم، وظایف مختلفی بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه بر اساس مواد قانونی شرح تفصیلی وظایف شورای «عتف» باید به تصویب هیات دولت برسد، اظهار کرد: متاسفانه در 10 تا 12 سال‌ گذشته این امر محقق نشده بود که ما از سال 93 در این زمینه اقدام کردیم و پس از تشریفات قانونی و پیگیری‌های زیاد توانستیم شرح وظایف این شورا را به تصویب هیات دولت برسانیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اضافه کرد: علاوه بر آن قانون صراحت دارد که دبیرخانه شورای «عتف» در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید تشکیل شود و به همین استناد ساختار این دبیرخانه را با ساختار هیات امنا در شورای عالی گسترش به تصویب رساندیم.
به گفته وی، هیات امنای دبیرخانه شورای «عتف»، اعضای شورای «عتف» است تا بتواند چالاک تصمیم سازی کند.
آخرین وضعیت تصویب شاخص‌های علم و فناوری
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شاخص‌های علم و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف» ذکر کرد و دراین باره یادآور شد: یکی از اقدامات مهمی که در این دوره انجام شد، موضوع ایجاد مرکزی برای تدوین شاخص‌ها و آمار علمی و فناوری کشور بوده و این وظیفه به شورای «عتف» واگذار شده است.
وی ادامه داد: برای این امر در آیین‌نامه‌ای که به تصویب کمیسیون دائمی شورای «عتف» رسیده بود، سازوکار همکاری دستگاه‌ها و کارگروه‌های مربوط و وظایف دستگاه‌ها را مشخص کردیم و علاوه بر آن در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده بود که شاخص‌های علم و فناوری باید تهیه شود و به تصویب کمیسیون دائمی برسد.
احمدی ادامه داد: در این جلسه، شاخص‌های علم و فناوری در 11 محور آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و فناوری، زیر ساخت‌ها، دستاوردهای اقتصاد، محیط و چارچوب نهادی، شبکه‌سازی و تعاملات و فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تنظیم شده است.
وی با تاکید بر اینکه این شاخص‌ها ناظر بر شاخص‌های بین‌المللی و نیازهای داخلی است، اظهار کرد: محورهای شاخص علم و فناوری به تائید رسیده است؛ ولی زیرمحورها نیز به دلیل ارائه برخی پیشنهادات از سوی اعضای کمیسیون ارائه شده بود که قرار شد این پیشنهادات به متن اضافه شود.
احمدی، تصویب نهایی این شاخص‌ها را در شورای عالی «عتف» دانست.
ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری ملی
احمدی با اشاره به ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری در جلسه کمیسیون دائمی شورای «عتف»، یادآور شد: یکی از محورهای اساسی علم و فناوری، تدوین برنامه آینده‌نگاری است که در سال گذشته بر اساس مصوبات دولت تدوین برنامه آینده‌نگاری در علم و فناوری و نظارت و هماهنگی آن به دبیرخانه شورای عالی «عتف» و اجرای آن به معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری واگذار شد.
وی با بیان اینکه در این جلسه گزارشی از پیشرفت این امر ارائه شد، گفت: به علت کمبود وقت مقرر شد تا کل گزارش در اختیار اعضای کمیسیون گذاشته شود و در جلسه آتی برنامه آینده‌نگاری را نهایی کنیم.
برگزاری جشنواره هنری علم و فناوری
وی، ارائه گزارش جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه ذکر کرد و افزود: ما برای فضاسازی و فرهنگ‌سازی حوزه علوم و فناوری در سال قبل جشنواره علوم و فناوری از نگاه عکاسان و هنرمندان داشتیم که خوشبختانه با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و امسال دومین جشنواره را برگزار کردیم.
احمدی با بیان اینکه در دومین جشنواره علاوه بر عکاسی و کارتون، انیمیشین و فیلم کوتاه را به آن اضافه کردیم، خاطرنشان کرد: در این دوره تعداد آثار ارسالی در حوزه عکاسان و کارتونیست‌ها 1500 اثر بوده است.
وی با بیان اینکه 317 اثر از 44 کشور به این جشنواره ارسال شده بود، یادآور شد: چین، روسیه، اوکراین، ترکیه،‌ صربستان، رومانی و برزیل از جمله کشورهایی هستند که در این جشنواره شرکت کرده بودند؛ ضمن آنکه از ایران نیز تعداد قابل توجهی آثار ارسال شد و از میان آثار ارسالی، 5 اثر انتخاب شد.
احمدی، تعداد آثار ارسالی در بخش انیمیشن و فیلم کوتاه را 600 اثر ذکر کرد و ادامه داد: از این تعداد 447 فیلم خارجی از 60 کشور همچون آمریکا، فرانسه، انگلستان، آرژانتین، برزیل و کانادا و 152 فیلم داخلی ارسال شده بود.
201
منبع: ایسنا

۹۵/۱۰/۳۰
۱۰:۲۳

معاون پژوهشی وزارت علوم خبر داد: تصویب شاخص های علم و فناوری در جلسه آینده شورای عالی عتف

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه آینده شورای عالی عتف که به زودی برگزار می شود شاخص های علم و فناوری کشور به تصویب نهایی می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی در حاشیه صد و پنجاهمین کمیسیون دائمی شورای عتف در وزارت علوم در جمع خبرنگاران گفت: برای ارائه شاخص های علم و فناوری یک مرکز ایجاد شد که این مرکز بتواند علاوه بر شاخص ها، آمارهای علم و فناوری کشور را نیز ارائه کند.
وی افزود: ارائه شاخص های علم و فناوری بر عهده شورای عالی عتف است بنابراین در این زمینه آیین نامه ای تنظیم شد که این آیین نامه نیز به تصویب کمیسیون دائمی شورای عالی عتف رسیده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این آیین نامه ساز و کار همکاری دستگاه ها و کارگروه های مربوطه و وظایف دستگاه ها تعیین شده است.
احمدی گفت: در حال حاضر ۱۱ محور کلی شاخص های علم و فناوری تدوین شده که شامل آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و نوآوری، زیرساخت ها، دستاوردهای اقتصادی، محیط و چارچوب نهادی، شبکه سازی و تعاملات و فرهنگ و ارزش های دینی است.
معاون پژوهشی وزارت علوم عنوان کرد: این ۱۱ محور دارای شاخص های متعددی است که این شاخص ها در جلسه آینده شورای عالی عتف تصویب نهایی خواهد شد.
احمدی اضافه کرد: در جلسه صد و پنجاهم کمیسیون های دائمی شورای عتف گزارش پیشرفت برنامه آینده نگاری علمی نیز مطرح شد که قرار است در جلسه آینده اعضا نظرات خود را در این زمینه ارائه کنند.
وی تاکید کرد: در سال گذشته طبق مصوبه کمیسیون آموزش و تحقیقات دولت موضوع برنامه آینده نگاری علمی به دبیرخانه شورای عتف واگذار شود و اجرای آن نیز به معاونت علمی و فناوری داده شده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: همچنین در این جلسه گزارش تصویب ساختار دبیرخانه شورای عتف نیز ارائه شد.
احمدی با بیان اینکه شورای عتف جزو بالاترین شوراهای کشور به شمار می رود، گفت: طبق قانون وزارت علوم وظایف مختلفی به این شورا داده شده است که باید شرح تفصیلی شورا به تصویب هیات دولت برسد اما متاسفانه در سال های گذشته این امر انجام نشده بود و در سال ۹۳ این کار را شروع کردیم و پس از بحث های تخصصی موضوع به تصویب هیات دولت رسید.
وی اضافه کرد: در یکی از بندهای قانون و شرح تفصیلی شورای عتف آمده است که ساختار دبیرخانه نیز باید مشخص شود که با تصویب شورای گسترش ساختار دبیرخانه این شورا به صورت هیات امنایی اداره خواهد شد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۰:۵۷

آخرین خبر از هشتمین جشنواره بین المللی فارابی

جلسه کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، جلسه کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور اعضا، حقوقی و نمایندگان سازمان های برگزارکننده از جشنواره هشتم برگزار شد.
دکتر سیدضیاء هاشمی، دبیر جشنواره، دکتر حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه، نمایندگان کمیسیون ملی یونسکو، دفتر منطقه ای آیسسکو، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد ملی ایران شناسی، اداره کل حراست مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سیدعبدالامیر نبوی، دبیر علمی و دکتر رضا ماحوزی، دبیر اجرایی در این جلسه حضور داشتند و با بررسی فهرست برگزیدگان بخش بین الملل، گزارشی برای ارائه به شورای سیاستگذاری جشنواره هشتم تهیه کردند.
کمیته بین الملل هشتمین جشنواره بین المللی فارابی به بررسی آثار ارزیابی شده این بخش در دوره هشتم و ارزیابی ایران شناسان و اسلام شناسان معرفی شده از مراجع علمی مرتبط پرداخت و نتایج داوری ها در این بخش را ارزیابی کرد.
201
منبع: مهر

۹۵/۱۰/۳۰
۱۱:۲۳

معاون وزیر علوم:حمایت از آموزش عالی در مناطق محروم سیاست وزارتخانه است

بوشهر- ایرنا- معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: این وزارتخانه از فعالیت هایی که منجر به توسعه علمی و آموزش عالی می شود بویژه در مناطق محروم حمایت می کند.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر روز پنجشنبه در آیین افتتاح دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: برهمین اساس دانشگاه خلیج فارس هم به دلیل موقیت و نام آن مورد حمایت جدی این وزارتخانه است.
وی اضافه کرد: اجرای پروژه های عمرانی در دانشگاهها و بهره برداری از این پروژه های ناتمام یکی از نقاط قوت دولت یازدهم است.
شریعتی نیاسر اظهار کرد: رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته ها عقب تر است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رونق هرچه بیشتر این رشته و توسعه دانشکده هنر و معماری در بوشهر تلاش می کند.
استاندار بوشهر در این آیین گفت: دانشکده هنر و معماری با همکاری و همراهی همه دستگاههای ذی ربط عملیاتی و مرحله نخست آن با همت همه مسئولان مورد بهره برداری قرار گرفت.
مصطفی سالاری افزود: با توجه به ظرفیت این دانشکده انتظار می رود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه توسعه رشته و ورود دانشجویان بیشتر به این دانشکده همت و تلاش بیشتری داشته باشد.
وی اضافه کرد: حضور هرچه بیشتر دانشجویان در این دانشکده باعث احیای بافت قدیم بوشهر و پشتوانه محکمی در بخش میراث فرهنگی است.
سالاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان بوشهر با همت وزارت راه و شهرسازی در همه بخش ها و شهرستانهای خود به صورت میانگین یک پروژه در بخش راه دارد و این امر باعث شده که این استان به کارگاهی در بخش راه تبدیل شود.
6047/6043** خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

۹۵/۱۰/۳۰
۱۴:۴۴

معاون وزیر علوم:حمایت از آموزش عالی در مناطق محروم سیاست وزارتخانه است

خبرگزاری آریا - معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: این وزارتخانه از فعالیت هایی که منجر به توسعه علمی و آموزش عالی می شود بویژه در مناطق محروم حمایت می کند.
به گزارش خبرگزاری آریا ، مجتبی شریعتی نیاسر روز پنجشنبه در آیین افتتاح دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: برهمین اساس دانشگاه خلیج فارس هم به دلیل موقیت و نام آن مورد حمایت جدی این وزارتخانه است.
وی اضافه کرد: اجرای پروژه های عمرانی در دانشگاهها و بهره برداری از این پروژه های ناتمام یکی از نقاط قوت دولت یازدهم است.
شریعتی نیاسر اظهار کرد: رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته ها عقب تر است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رونق هرچه بیشتر این رشته و توسعه دانشکده هنر و معماری در بوشهر تلاش می کند.
استاندار بوشهر در این آیین گفت: دانشکده هنر و معماری با همکاری و همراهی همه دستگاههای ذی ربط عملیاتی و مرحله نخست آن با همت همه مسئولان مورد بهره برداری قرار گرفت.
مصطفی سالاری افزود: با توجه به ظرفیت این دانشکده انتظار می رود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه توسعه رشته و ورود دانشجویان بیشتر به این دانشکده همت و تلاش بیشتری داشته باشد.
وی اضافه کرد: حضور هرچه بیشتر دانشجویان در این دانشکده باعث احیای بافت قدیم بوشهر و پشتوانه محکمی در بخش میراث فرهنگی است.
سالاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان بوشهر با همت وزارت راه و شهرسازی در همه بخش ها و شهرستانهای خود به صورت میانگین یک پروژه در بخش راه دارد و این امر باعث شده که این استان به کارگاهی در بخش راه تبدیل شود.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۵:۳۷

معاون آموزشی وزیر علوم در بوشهر: رشته "هنر و معماری" در آموزش عالی ‌به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مجتبی شریعتی‌نیاسر ظهر امروز در آئین افتتاح دانشکده هنر و معماری خلیج فارس بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دانشکده هنر و معماری بوشهر سال 1383 طراحی شد اظهار داشت: این طرح سال 1386 عملیات اجرایی آن آغاز شد که اکنون پس از حدود 10 سال تکمیل و افتتاح می‌شود.
وی با بیان اینکه این دانشگاه خلیج فارس باید مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد افزود: حمایت از مراکز آموزش عالی ،دانشگاه‌های مناطق کمتر توسعه یافته و محروم از سیاست‌های وزارت علوم است که بر این اساس دانشگاه خلیج فارس مورد حمایت جدی این وزارتخانه است.
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر افزایش رشته‌های دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: با توجه به ظرفیت بالای  دانشگاه خلیج فارس بوشهر در پذیرش دانشجو رشته‌های هنر و معماری در دانشکده هنر و معماری این دانشگاه افزایش می‌یابد.
معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تصریح کرد: تکمیل پروژه‌های عمرانی در دانشگاه‌ها و بهره‌برداری از این پروژه‌های ناتمام یکی از نقاط قوت دولت به شمار می‌رود.
شریعتی‌نیاسر با بیان اینکه رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است  تاکید کرد:  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رونق هرچه بیشتر این رشته و توسعه دانشکده هنر و معماری بوشهر تلاش می‌کند.
وی با تاکید بر حمایت از رشته‌های مورد نیاز دانشکده‌ها بر اساس ظرفیت‌های مناطق افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعالیت‌هایی که منجر به توسعه علمی می‌شود حمایت لازم را انجام می‌دهد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۶:۱۷

رئیس سازمان امور دانشجویان: ارائه ۱۴میلیاردتومان یارانه تغذیه به دانشگاه های غیرانتفاعی

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان یارانه تغذیه به موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی صبح امروز در مراسم پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه ها و موسسه های غیردولتی غیرانتفاعی ایران گفت: در یکی، دو سال گذشته  با تحرکاتی که صندوق رفاه دانشجویان در بحث درآمدزایی داشته و با بازگشت وام های قبلی علیرغم مشکلات اعتباری که داشتیم نه تنها کاهش در ارائه تسهیلات نداشتیم بلکه پوشش بیشتری نیز داده ایم.
وی به بحث یارانه ها اشاره کرد و ادامه داد: ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان یارانه تغذیه به این موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است و امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: عمده ترین گرفتاری ما در بحث وام شهریه است که این وام از بودجه جداست. در سال ۹۳ از صد میلیارد تومان وام شهریه یک ریال هم اختصاص ندادند و در سال ۹۴ نیز از صد میلیارد تومان وام شهریه تنها ۴۰ میلیارد تومان اختصاص دادند که ۳۷ میلیارد آن برای وزارت علوم و ۳ میلیارد آن برای وزارت بهداشت بود. ما سال گذشته ۵.۵ میلیارد وام شهریه به موسسات ارائه دادیم، امسال نیز ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به این موسسات اختصاص دادیم که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
صدیقی در ادامه به بحث تربیت بدنی دانشگاه های غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: ما درصدد هستیم پوشش بهتر و سهم بیشتری را برای این موسسات در نظر بگیریم و همچنین به ایجاد دفاتر مشاوره دانشجویی در این موسسات تاکید زیادی داریم.
وی ادامه داد: موسسات غیرانتفاعی در طرح سیمای زندگی دانشجویی نیز مشارکت کردند و نتایج این طرح در اختیار دانشگاه قرار می گیرد.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۰:۴۸

ارائه ۱۴میلیاردتومان یارانه تغذیه به دانشگاه های غیرانتفاعی

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان یارانه تغذیه به موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر مجتبی صدیقی صبح امروز در مراسم پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه ها و موسسه های غیردولتی غیرانتفاعی ایران گفت: در یکی، دو سال گذشته با تحرکاتی که صندوق رفاه دانشجویان در بحث درآمدزایی داشته و با بازگشت وام های قبلی علیرغم مشکلات اعتباری که داشتیم نه تنها کاهش در ارائه تسهیلات نداشتیم بلکه پوشش بیشتری نیز داده ایم.
وی به بحث یارانه ها اشاره کرد و ادامه داد: ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان یارانه تغذیه به این موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است و امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: عمده ترین گرفتاری ما در بحث وام شهریه است که این وام از بودجه جداست. در سال ۹۳ از صد میلیارد تومان وام شهریه یک ریال هم اختصاص ندادند و در سال ۹۴ نیز از صد میلیارد تومان وام شهریه تنها ۴۰ میلیارد تومان اختصاص دادند که ۳۷ میلیارد آن برای وزارت علوم و ۳ میلیارد آن برای وزارت بهداشت بود. ما سال گذشته ۵.۵ میلیارد وام شهریه به موسسات ارائه دادیم، امسال نیز ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به این موسسات اختصاص دادیم که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
صدیقی در ادامه به بحث تربیت بدنی دانشگاه های غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: ما درصدد هستیم پوشش بهتر و سهم بیشتری را برای این موسسات در نظر بگیریم و همچنین به ایجاد دفاتر مشاوره دانشجویی در این موسسات تاکید زیادی داریم.
وی ادامه داد: موسسات غیرانتفاعی در طرح سیمای زندگی دانشجویی نیز مشارکت کردند و نتایج این طرح در اختیار دانشگاه قرار می گیرد.
200/202
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۰۱
۱۱:۲۲

تصویب شاخص های علم و فناوری در جلسه آینده شورای عالی «عتف»

پارسا- معاون پژوهشی وزارت علوم گفت:در جلسه آینده شورای عالی «عتف» که به زودی برگزار می شود ،شاخص های علم و فناوری کشور به تصویب نهایی می رسد.وحید احمدی گفت: برای ارائه شاخص های علم و فناوری مرکزی ایجاد شد که این مرکز بتواند علاوه بر شاخص ها، آمار علم و فناوری کشور را نیز ارائه کند.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۱:۰۶

حضور ایران در پروژه‌های فناوری فوق پیشرفته جهان در پسابرجام

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حضور و مشارکت ایران در پروژه های بین المللی با فناوری های بسیار پیشرفته از جمله 'ایتر'، 'سرن'، 'فر' و شتاب دهنده های الکترونی را از ثمرات و دستاوردهای برجام طی یکسال اخیر برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، دکتر 'وحید احمدی' در سالروز اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) Joint Comprehensive Plan of Action ضمن تشریح تاثیرات این توافق بین المللی بر حوزه های علمی و فناوری کشور، گفت: تا قبل از برجام، هرگاه می خواستیم با کشورهای مختلف مذاکره کنیم، معمولا می گفتند که نمی توانند در حوزه فناوری های پیشرفته (High Tech) یا پروژه های بزرگ با ایران همکاری کنند که خوشبختانه، برجام این سد را شکست.
وی تصریح کرد: اکنون این روند برعکس شده است و طرف های خارجی مرتب به ایران می آیند و یا از ما برای همکاری و مشارکت دعوت می کنند.
احمدی ادامه داد: از جمله همکاری های علمی و فناوری بین المللی که در یکسال اخیر شکل گرفته، توافق برای پیوستن رسمی ایران به پروژه ایتر است.
راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی ( International Thermonuclear Experimental Reactor) مشهور به ایتر (ITER) بزرگترین طرح یک رآکتور همجوشی هسته‌ای است که تاکنون طراحی و بر پایهٔ محصورسازی مغناطیسی بنیاد نهاده شده‌ است و کشورهای چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و آمریکا در این پروژه فعالیت دارند.
معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: پروژه سرن که قبلا هم با حضور دانشمندان ایرانی در حال انجام بود، الان فعال تر شده است و در پروژه 'فر' FAIR نیز که مربوط به شتاب دهنده های ذرات بنیادی است، همکاری می کنیم که تمام این ها پروژه های با فناوری های بسیار پیشرفته هستند.
سرن (CERN) نیز بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است که در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر میرین و در مرز مشترک فرانسه و سوئیس قرار دارد.
سرن در 29 سپتامبر سال 1954 میلادی توسط سازمان اروپائی تحقیقات هسته ای شکل گرفت و تاکنون نقش بسیار موثری در رشد و توسعه علم فیزیک داشته است.
احمدی همچنین به توافق ایران و ایتالیا برای انجام پروژه بزرگی در زمینه شتاب دهنده های الکترونی اشاره کرد و گفت: طرف ایتالیایی ما 'الکترای' یک شرکت بزرگ فعال در حوزه آنالیز و شتاب دهنده ها است و قرارداد این پروژه همکاری اکنون آماده شده است که دو طرف در حال تامین اعتبار آن هستیم.
وی از توافقات فناورانه گسترده با کشور اتریش نیز خبر داد و بیان داشت: در همین راستا قرارداد همکاری ما با یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد که در پایتخت اتریش مستقر است) تقریبا نهایی شده است و دو طرف توافق کردیم که هرکدام چه مبلغی اختصاص دهیم.
احمدی با توضیح این که موضوع همکاری با یونیدو، توسعه مناطق ویژه علم و فناوری است، ادامه داد: پنج منطقه ویژه علم و فناوری در کشور وجود دارد که به مشاور بین المللی نیاز داشتند و یونیدو این مهم را پذیرفته است و علاوه بر این، چندین مرکز پژوهشی بزرگ مثل AIT اتریش را به ما معرفی کرده است که کارشناسان آنها از مناطق ویژه علم و فناوری کشور بازدید داشته و کار میدانی را شروع کرده اند.
وی یادآور شد: بنابراین توافقات علمی و فناوری ما در عرصه های بین المللی از مرحله تفاهم روی کاغذ خارج شده و تبدیل به کارهای میدانی شده است.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همچنین در ادامه تعریف پروژه های مشترکی بین پارک های علمی و فناوری و شرکت های فناوری ایرانی، قرار گذاشتیم در اردیبهشت سال آینده، شرکت های ایرانی و ایتالیایی یک نشست مشترک برای مذاکرات رو در رو داشته باشند تا ضمن شناسایی توانمندی های یکدیگر، همکاری مشترک خود را آغاز کنند.
معاون وزیرعلوم با بیان این که محدودیت های سابق در رابطه با چاپ و انتشار تولیدات علمی محققان ایرانی در نمایه های معتبر بین المللی در دوره پسا برجام برطرف شده است، گفت: تنها محدودیت ما در این زمینه، تنگناهای مالی داخل کشور است.
شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدات هسته ای ایران در برجام، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد. 
کد خبر: 288042

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۲۲

شاخص‌های اصلی علم و فناوری ایران در ۱۱ محور تدوین شد

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین ۱۱ شاخص اصلی حوزه علم و فناوری از سوی این شورا خبر داد.
به گزارش ایرنا، دکتر وحید احمدی عصر چهارشنبه پس از برگزاری یکصد و پنجاهمین نشست کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با محوریت ارائه گزارش شاخص‌های علم و فناوری و همچنین ارائه گزارش پیشرفت برنامه آینده‌نگاری ملی، افزود: بر اساس قانون، تعیین شاخص‌های علم و فناوری بر عهده شورای عالی عتف گذاشته شده است.
وی 11 محور را به ترتیب آموزش عمومی، آموزش عالی، منابع انسانی، انتشارات علمی، منابع مالی، فناوری و نوآوری، ترویج علم و فناوری و نوآوری، زیرساخت‌ها، دستاوردهای اقتصادی، محیط و چارچوب نهادی، شبکه‌سازی و تعاملات و فرهنگ و اررش‌های اسلامی عنوان کرد.
دبیرکل شورای عالی عتف با تاکید بر این که محورهای یاد شده ناظر بر شاخص‌های بین‌المللی و نیازهای داخلی است، ادامه داد: البته هر یک از این محورها دارای چندین شاخص زیرمجموعه است.
احمدی در ادامه ارائه گزارش پیشرفت آینده‌نگاری ملی را از دیگر موضوعات مطرح در یکصد و پنجاهمین نشست کمیسیون دائمی عتف عنوان کرد و گفت: این سیاست یکی از محورهای اساسی مربوط به بحث‌های علم و فناروی است.
وی با بیان اینکه در حوزه آینده‌نگاری ملی مسائل مختلفی از جمله برنامه توسعه، نقشه راه و سیاست‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: در نشست روز چهارشنبه گزارشی از پیشرفت کار ارائه شد که به دلیل کمبود وقت قرار شد کل گزارش در اختیار اعضا کمیسیون قرار گیرد تا در جلسه آتی نهایی شود.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری همچنین تصویب و ابلاغ اساسنامه دبیرخانه این شورا را از دیگر مباحث مطرح شده در اين نشست ذکر کرد و گفت: شورای عالی عتف هم اکنون به ریاست رئیس‌جمهوری و عضویت تعدادی از وزرا، عالی‌ترین شورای دولت محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طبق قانون شرح تفصیلی وظایف شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری بایستی به تصویب دولت برسد، گفت: متاسفانه در طول سال‌های گذشته این موضوع انجام نشده بود که از سال 93 با طی کردن تشریفات قانونی بالاخره پس از بحث‌های تخصصی، آئین‌نامه آن به تصویب دولت رسید.
احمدی با اشاره به یکی از این بندهای شرح تفصیلی گفت: دبیرخانه باید در وزارت علوم تشکیل شود لذا با همین استناد ساختار دبیرخانه با ساختار هیات امنایی در شورای عالی گسترش به تصویب رسید که خوشبختانه امروز گزارش آن ارائه شد.
دبیرکل شورای عالی عتف ادامه داد: هیات امنای دبیرخانه در واقع خود شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری است که امیدواریم بتواند با ساختار جدید به صورت چابک و چالاک تصمیم‌گیری کند.
احمدی همچنین ارائه گزارش جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناری را یکی دیگر از مباحث مطرح شده در یکصدو پنجاهمین نشست کمیسیون دائمی شورای عالی عتف ذکر کرد و گفت: این جشنواره به منظور ایجاد فضای فرهنگی مناسب‌تر در حوزه علم و فناری برگزار شد.
وی با بیان این که جشنواره امسال به دنبال استقبال مناسب سال گذشته از نخستین جشنواره هنری علم و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: امسال علاوه بر عکاسان و کارتونیست‌ها بخش انیمیشن و فیلم کوتاه نیز به این جشنواره اضافه شد که در حقیقت رویکرد اصلی جشنواره، استفاده از همه ابزار هنری موجود بود.
دبیرکل شورای عالی عتف با بیان اینکه، 44 کشور در این جشنواره هنری شرکت داشتند، به حضور 317 هنرمند از کشورهایی همچون چین، روسیه، ترکیه، اوکراین، صربستان، رومانی، برزیل در این جشنواره اشاره کرد و گفت: این جشنواره در واقع جرقه ورود هنر به لایه‌های مختلف علم و فناوری است که بایستی آن را به فال نیک گرفت.

۹۵/۱۰/۲۹
۲۰:۲۳

توضیح معاون وزیر علوم درباره اتفاقات اخیر سازمان امور دانشجویان: دانشجویان در دفتر من کتک نخورده‌اند

جامعه آموزش - وقایع اتفاقیه نوشت: نزدیک به 20 روز پیش بود که نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود به سازمان امور دانشجویان رفتند تا درباره ابلاغیه آموزشی جدید که به آن انتقاد داشتند، صحبت کنند؛ ابلاغیه‌ای که امکان دخالت شوراها را در مسائل آموزشی نقض می‌کرد و عملا بخش زیادی از اختیارات آنها را از بین می‌برد.

علاوه‌براین اضافه‌شدن شرط «رعایت شئون دانشجویی و اخلاقی» برای عضویت در شورای صنفی از دیگر بندهای این ابلاغیه بود که این تصور را ایجاد می‌کرد که دانشجویان شاهد ردصلاحیت‌های سلیقه‌ای باشند زیرا هیچ تعریف مشخصی از این «شئون» ارائه نشده بود. با وجود این مشکلات، دانشجویان به سازمان دانشجویان رفتند تا با رئیس سازمان مذاکره کرده و بتوانند مطالباتشان را پیگیری کنند اما با برخورد فیزیکی مأموران سازمان، این مذاکره به تنش تبدیل شد و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز برای مذاکره حاضر نشد و سازمان را ترک کرد. بعد از درگیری با مأموران، دانشجویان جلوی دفتر دکتر صدیقی نشستند تا او را ببینند و هیچ تحصنی هم در کار نبود اما مسئولان سازمان مدعی شدند که صدیقی نیست و در دفترش حضور ندارد.
درواقع به نظر می‌رسید، جلسه‌ای که قرار بود مسالمت‌آمیز و بدون هیچ‌گونه درگیری‌ای حل شود، متشنج شد و در نهایت، دانشجویان نامه‌ای تنظیم کردند و از سازمان خارج شدند. بعد از گذشت یک‌هفته با پیگیری‌های خبرنگار «وقایع‌اتفاقیه» برای پاسخ به نامه دانشجویان، روابط عمومی این سازمان اعلام کرد که پاسخ ما همان جوابیه‌ای است که در روزنامه شرق منتشر کردیم و جواب دیگری نداریم و رئیس سازمان هم تا آن زمان، هیچ جوابی نداشت؛ تا اینکه پس از گذشت یک‌ماه نسبت به اتفاقات اخیر واکنش نشان داد. این درحالی است که شوراهای صنفی در جوابیه‌ای که در کانال تلگرامی‌شان منتشر کردند با توضیح برخی موارد اذعان داشتند که چنین برخوردی از جانب مسئولان سازمان، به حاشیه‌راندن مطالبات است.
برداشت اشتباه از ابلاغیه یا محدودکردن شوراها؟
مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه آیین‌نامه شوراهای صنفی اردیبهشت سال 95 به‌وسیله وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد، گفت: «با توجه به برداشت‌هایی که در برخی از دانشگاه‌ها درباره نحوه فعالیت شوراهای صنفی صورت گرفته بود و پیگیری‌هایی که برخی از رؤسای دانشگاه‌ها داشتند، اخیرا ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال شد که در آن مورد جدیدی اعلام نشده بود. با این‌حال، برخی‌ اعضای شورای صنفی تصور کردند که ما در ابلاغیه جدید، وظایف آنها را محدود کرده‌ایم؛ درحالی‌که در این ابلاغیه چند موضوع ذکرشده در آیین‌نامه و شیوه‌نامه، مجددا تکرار و درباره آنها توضیح داده شده است.»
معاون وزیر علوم یادآوری کرد: «مورد اول در ابلاغیه اخیر به دانشگاه‌ها این بود که محدوده وظایف شوراهای صنفی، خدمات آموزشی است و شوراها اجازه ورود به مسائل آموزشی را ندارند؛ بنابراین مسائل آموزشی را توضیح دادیم که برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه‌ها، امور مربوط به هیأت‌علمی و ارزیابی آنها و برنامه‌ریزی درسی و کلاسی از جمله این موارد است که اصولا در شئون آکادمیک دانشگاه‌ها قرار دارند و در هیچ‌کجا دانشجویان در برنامه‌ریزی‌های آموزشی دانشگاه‌ها دخالت نمی‌کنند. اینها مواردی هستند که دقیقا در آیین‌نامه نیز وجود دارند.»
او تأکید کرد: «موردی که اخیرا در ابلاغیه اعلام شده، این است که بر‌اساس آیین‌نامه ابلاغی، شوراها می‌توانند بر نحوه ارائه خدمات آموزشی مربوط به دانشجویان نظارت کنند که این مورد در آیین‌نامه‌ قبلی وجود نداشت و در این دوره اضافه شد. یعنی به دانشگاه‌ها اعلام شده است که امور آموزشی در حیطه دخالت دانشجویان نیست اما خدمات آموزشی نظیر نحوه سرویس‌دهی در حوزه‌های ادارات آموزش، تحصیلات تکمیلی، نحوه تعامل کارکنان آموزشی با دانشجویان، فضاهای فیزیکی و خدماتی که آموزش باید در آنجا صورت بگیرد، در صورتی که دارای مشکل و ایراد باشند، می‌توانند مورد پیگیری شوراهای صنفی باشند.»
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: «علت تأکید مجدد موارد آیین‌نامه شوراهای صنفی در قالب ابلاغیه اخیر این بود که اخباری به‌دست ما رسیده بود که در برخی دانشگاه‌ها نمره ارزیابی استادان در تابلو اعلام شده و برخی از شوراهای صنفی در حیطه ارزیابی استادان ورود کرده بودند؛ اگرچه ارزیابی استادان از سوی دانشجویان به‌صورت نظرسنجی انجام می‌شود اما همه این موارد با رعایت شئون و حرمت علمی صورت گرفته و به شکل ضابطه‌مند دنبال می‌شوند یا مثلا حتی در دانشگاهی برخی دانشجویان گفته بودند ما در انتخاب استادان باید نظر بدهیم که پذیرفتنی نیست. آنچه مهم است اینکه این نوع درخواست‌ها شئون آموزشی، آکادمیک و استقلال دانشگاه‌ها را زیر سؤال می‌برند. دانشجویان فقط در خدمات آموزشی می‌توانند اظهارنظر کنند؛ بنابراین هیچ مورد جدیدی در ابلاغیه جدید به دانشگاه‌ها اضافه یا کم نشده است.»
هیچ گزینشی برای ورود به شوراهای صنفی انجام نمی‌شود
صدیقی ادامه داد: «نکته دوم در ابلاغیه اخیر مربوط به شوراهای صنفی دانشگاه‌ها این است که ماده «9» شیوه‌نامه مجددا تأکید شد با این مضمون که دانشجویانی که می‌خواهند متقاضی عضویت در شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها شوند، موظف هستند سه مورد یعنی اعتقاد به قانون اساسی و ولایت فقیه، رعایت شئون دانشجویی، اخلاقی و رعایت مفاد آیین‌نامه و شیوه‌نامه شورای صنفی را تأیید و امضا کنند. این موارد به هیچ عنوان به معنی گزینش دانشجویان نیست اما اگر دانشجویی طبق آیین‌نامه، حکم انضباطی داشته باشد، نمی‌تواند عضو شورا شود و اینکه برخی از شوراها اعلام کرده بودند، ما شرط جدیدی را اعلام کردیم، اشتباه است، این شروط از ابتدا بوده است، ما فقط در ابلاغیه جدید بر آنها تأکید کرده‌ایم.»
معاون وزیر علوم تأکید کرد: «براساس آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان، در صورتی که دانشجویی عضو شورای صنفی باشد و حکم انضباطی بگیرد، عضویت او لغو خواهد شد.»
صدیقی افزود: «مورد سوم که در ابلاغیه جدید شوراهای صنفی دانشجویان بر آن تأکید شده، این است که براساس آیین‌نامه، امکان تعدد شوراهای صنفی درون دانشگاه‌ها وجود دارد؛ یعنی قبلا ما فقط شورای صنفی در دانشگاه داشتیم اما به نظر می‌رسید یک شورا نمی‌توانست بر تمام مسائل دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و ... بپردازد و به همه امور برسد اما در این آیین‌نامه، امکان تشکیل شورا در واحدها (دانشکده‌ها- خوابگاه‌ها) فراهم شد؛ البته شورای واحد فقط در همان واحد امکان پیگیری امور را دارد. دبیران شوراهای واحدها در دانشگاه شورای مؤسسه را تشکیل می‌دهند و این شورا می‌تواند با مسئولان دانشگاه تعامل برقرار و مطالبات خود را دنبال کند؛ یعنی بحث‌های کلی در سطح دانشگاه ازسوی شورای مؤسسه دنبال می‌شود و شورای واحد در سطح مسئولان واحدها، مسائل را پیگیری خواهد کرد.»
بررسی حدنصاب 25 درصدی در انتخابات شوراها
معاون وزیر علوم به اعتراضات اخیر برخی شوراهای صنفی مبنی‌بر مشکلات اجرایی آیین‌نامه اشاره کرد و گفت: «بر اساس آیین‌نامه در هر واحد حداقل 25 درصد دانشجویان آن واحد در انتخابات شرکت کنند و هر عضو باید بیش از 50 درصد رأی شرکت‌کنندگان را احراز کند. دلیل آن، این است که شورای صنفی اگر کمتر از 25 درصد رأی دانشجویان را دارا باشد، پشتوانه جدی رأی آنها را نخواهد داشت؛ البته در صورتی که این حدنصاب تأمین نشود، در مرحله بعد یعنی دور دوم با هر حد نصابی می‌توانند انتخاب شوند. برخی دانشجویان معتقد بودند که مشارکت 25 درصدی در واحدهای بزرگ سخت است. با وجود اینکه آنچه در آیین‌نامه ذکر شده، منطق دارد ولی در اجرا باید شرایط را دید. طبیعی است هر آیین‌نامه‌ای در سال اول اجرا با مشکلاتی مواجه شود.»
صدیقی گفت: «درباره حدنصاب مشارکت 25 درصدی دانشجویان در انتخابات شوراهای صنفی، گزارشاتی از دانشگاه‌ها دریافت کرده‌ایم، پس از تشکیل شورای مرکزی نظارت، این گزارشات در شورا مطرح خواهد شد و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، موضوع دنبال می‌شود؛ بنابراین نکته جدی و نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.»
تکذیب برخورد فیزیکی با دانشجویان
معاون وزیر علوم به اعتراض برخی اعضای شوراهای صنفی اخیر اشاره کرد و گفت: «اخیرا چند نفر از اعضای شورای صنفی به همراه عده‌ای از دانشجویان که عضو شورای صنفی نبودند، به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردند و به جای اینکه خواسته‌های خود را به‌صورت طبیعی پیگیری کنند، فضای دیگری را رقم زدند. درواقع، چند روز قبل، چند نفر از این دانشجویان به سازمان مراجعه کرده و گفته بودند که دوشنبه می‌خواهند در دانشگاه تربیت مدرس جلسه‌ای داشته باشند، اطلاع بدهید دانشگاه همکاری کند و دوم اینکه سه‌شنبه همه به سازمان می‌آییم و رئیس سازمان هم حضور داشته باشند؛ البته جلسه این دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، سه‌شنبه هم بدون اینکه ساعت خاصی را اعلام کرده باشند و به‌صورت اصولی هماهنگ کنند، حدود پیش‌ازظهر به سازمان مراجعه کردند. من صبح در سازمان حضور داشتم که بعد برای شرکت در جلسه به وزارت علوم رفتم و به‌دنبال آن برای شرکت در گردهمایی معاونان منطقه، عازم بوشهر شدم و نتوانستم در سازمان حضور داشته باشم. دانشجویان به سازمان آمدند و مسائلی نظیر کتک‌خوردن خود را عنوان کردند که کاملا نادرست و کذب بوده، این ساختمان اداری است و تمامی طبقات آن مجهز به دوربین مداربسته و فیلم‌ها از بدو ورود تا خروج دانشجویان موجود بوده و تعامل و برخورد روشن است. حتی آنها با نگهبانی که می‌خواست هماهنگ کند رفتار مناسبی نداشتند و حاضر نشده بودند مسائل و خواسته‌های خودشان را با معاون سازمان و سایر مسئولان که در سازمان حضور داشتند، در میان بگذارند و حتی دعوت به حضور در سالن جلسات را نپذیرفته و در محل ورودی دفتر اینجانب با وجود صندلی برای مراجعان، روی زمین نشستند.»
4747

۹۵/۱۰/۳۰
۰۹:۴۴

توضیح معاون وزیر علوم درباره اتفاقات اخیر سازمان امور دانشجویان

وقایع اتفاقیه نوشت: نزدیک به 20 روز پیش بود که نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود به سازمان امور دانشجویان رفتند تا درباره ابلاغیه آموزشی جدید که به آن انتقاد داشتند، صحبت کنند؛ ابلاغیه‌ای که امکان دخالت شوراها را در مسائل آموزشی نقض می‌کرد و عملا بخش زیادی از اختیارات آنها را از بین می‌برد.
علاوه‌براین اضافه‌شدن شرط «رعایت شئون دانشجویی و اخلاقی» برای عضویت در شورای صنفی از دیگر بندهای این ابلاغیه بود که این تصور را ایجاد می‌کرد که دانشجویان شاهد ردصلاحیت‌های سلیقه‌ای باشند زیرا هیچ تعریف مشخصی از این «شئون» ارائه نشده بود. با وجود این مشکلات، دانشجویان به سازمان دانشجویان رفتند تا با رئیس سازمان مذاکره کرده و بتوانند مطالباتشان را پیگیری کنند اما با برخورد فیزیکی مأموران سازمان، این مذاکره به تنش تبدیل شد و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز برای مذاکره حاضر نشد و سازمان را ترک کرد. بعد از درگیری با مأموران، دانشجویان جلوی دفتر دکتر صدیقی نشستند تا او را ببینند و هیچ تحصنی هم در کار نبود اما مسئولان سازمان مدعی شدند که صدیقی نیست و در دفترش حضور ندارد.
درواقع به نظر می‌رسید، جلسه‌ای که قرار بود مسالمت‌آمیز و بدون هیچ‌گونه درگیری‌ای حل شود، متشنج شد و در نهایت، دانشجویان نامه‌ای تنظیم کردند و از سازمان خارج شدند. بعد از گذشت یک‌هفته با پیگیری‌های خبرنگار «وقایع‌اتفاقیه» برای پاسخ به نامه دانشجویان، روابط عمومی این سازمان اعلام کرد که پاسخ ما همان جوابیه‌ای است که در روزنامه شرق منتشر کردیم و جواب دیگری نداریم و رئیس سازمان هم تا آن زمان، هیچ جوابی نداشت؛ تا اینکه پس از گذشت یک‌ماه نسبت به اتفاقات اخیر واکنش نشان داد. این درحالی است که شوراهای صنفی در جوابیه‌ای که در کانال تلگرامی‌شان منتشر کردند با توضیح برخی موارد اذعان داشتند که چنین برخوردی از جانب مسئولان سازمان، به حاشیه‌راندن مطالبات است.
برداشت اشتباه از ابلاغیه یا محدودکردن شوراها؟
مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه آیین‌نامه شوراهای صنفی اردیبهشت سال 95 به‌وسیله وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد، گفت: «با توجه به برداشت‌هایی که در برخی از دانشگاه‌ها درباره نحوه فعالیت شوراهای صنفی صورت گرفته بود و پیگیری‌هایی که برخی از رؤسای دانشگاه‌ها داشتند، اخیرا ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال شد که در آن مورد جدیدی اعلام نشده بود. با این‌حال، برخی‌ اعضای شورای صنفی تصور کردند که ما در ابلاغیه جدید، وظایف آنها را محدود کرده‌ایم؛ درحالی‌که در این ابلاغیه چند موضوع ذکرشده در آیین‌نامه و شیوه‌نامه، مجددا تکرار و درباره آنها توضیح داده شده است.»
معاون وزیر علوم یادآوری کرد: «مورد اول در ابلاغیه اخیر به دانشگاه‌ها این بود که محدوده وظایف شوراهای صنفی، خدمات آموزشی است و شوراها اجازه ورود به مسائل آموزشی را ندارند؛ بنابراین مسائل آموزشی را توضیح دادیم که برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه‌ها، امور مربوط به هیأت‌علمی و ارزیابی آنها و برنامه‌ریزی درسی و کلاسی از جمله این موارد است که اصولا در شئون آکادمیک دانشگاه‌ها قرار دارند و در هیچ‌کجا دانشجویان در برنامه‌ریزی‌های آموزشی دانشگاه‌ها دخالت نمی‌کنند. اینها مواردی هستند که دقیقا در آیین‌نامه نیز وجود دارند.»
او تأکید کرد: «موردی که اخیرا در ابلاغیه اعلام شده، این است که بر‌اساس آیین‌نامه ابلاغی، شوراها می‌توانند بر نحوه ارائه خدمات آموزشی مربوط به دانشجویان نظارت کنند که این مورد در آیین‌نامه‌ قبلی وجود نداشت و در این دوره اضافه شد. یعنی به دانشگاه‌ها اعلام شده است که امور آموزشی در حیطه دخالت دانشجویان نیست اما خدمات آموزشی نظیر نحوه سرویس‌دهی در حوزه‌های ادارات آموزش، تحصیلات تکمیلی، نحوه تعامل کارکنان آموزشی با دانشجویان، فضاهای فیزیکی و خدماتی که آموزش باید در آنجا صورت بگیرد، در صورتی که دارای مشکل و ایراد باشند، می‌توانند مورد پیگیری شوراهای صنفی باشند.»
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: «علت تأکید مجدد موارد آیین‌نامه شوراهای صنفی در قالب ابلاغیه اخیر این بود که اخباری به‌دست ما رسیده بود که در برخی دانشگاه‌ها نمره ارزیابی استادان در تابلو اعلام شده و برخی از شوراهای صنفی در حیطه ارزیابی استادان ورود کرده بودند؛ اگرچه ارزیابی استادان از سوی دانشجویان به‌صورت نظرسنجی انجام می‌شود اما همه این موارد با رعایت شئون و حرمت علمی صورت گرفته و به شکل ضابطه‌مند دنبال می‌شوند یا مثلا حتی در دانشگاهی برخی دانشجویان گفته بودند ما در انتخاب استادان باید نظر بدهیم که پذیرفتنی نیست. آنچه مهم است اینکه این نوع درخواست‌ها شئون آموزشی، آکادمیک و استقلال دانشگاه‌ها را زیر سؤال می‌برند. دانشجویان فقط در خدمات آموزشی می‌توانند اظهارنظر کنند؛ بنابراین هیچ مورد جدیدی در ابلاغیه جدید به دانشگاه‌ها اضافه یا کم نشده است.»
هیچ گزینشی برای ورود به شوراهای صنفی انجام نمی‌شود
صدیقی ادامه داد: «نکته دوم در ابلاغیه اخیر مربوط به شوراهای صنفی دانشگاه‌ها این است که ماده «9» شیوه‌نامه مجددا تأکید شد با این مضمون که دانشجویانی که می‌خواهند متقاضی عضویت در شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها شوند، موظف هستند سه مورد یعنی اعتقاد به قانون اساسی و ولایت فقیه، رعایت شئون دانشجویی، اخلاقی و رعایت مفاد آیین‌نامه و شیوه‌نامه شورای صنفی را تأیید و امضا کنند. این موارد به هیچ عنوان به معنی گزینش دانشجویان نیست اما اگر دانشجویی طبق آیین‌نامه، حکم انضباطی داشته باشد، نمی‌تواند عضو شورا شود و اینکه برخی از شوراها اعلام کرده بودند، ما شرط جدیدی را اعلام کردیم، اشتباه است، این شروط از ابتدا بوده است، ما فقط در ابلاغیه جدید بر آنها تأکید کرده‌ایم.»
معاون وزیر علوم تأکید کرد: «براساس آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان، در صورتی که دانشجویی عضو شورای صنفی باشد و حکم انضباطی بگیرد، عضویت او لغو خواهد شد.»
صدیقی افزود: «مورد سوم که در ابلاغیه جدید شوراهای صنفی دانشجویان بر آن تأکید شده، این است که براساس آیین‌نامه، امکان تعدد شوراهای صنفی درون دانشگاه‌ها وجود دارد؛ یعنی قبلا ما فقط شورای صنفی در دانشگاه داشتیم اما به نظر می‌رسید یک شورا نمی‌توانست بر تمام مسائل دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و ... بپردازد و به همه امور برسد اما در این آیین‌نامه، امکان تشکیل شورا در واحدها (دانشکده‌ها- خوابگاه‌ها) فراهم شد؛ البته شورای واحد فقط در همان واحد امکان پیگیری امور را دارد. دبیران شوراهای واحدها در دانشگاه شورای مؤسسه را تشکیل می‌دهند و این شورا می‌تواند با مسئولان دانشگاه تعامل برقرار و مطالبات خود را دنبال کند؛ یعنی بحث‌های کلی در سطح دانشگاه ازسوی شورای مؤسسه دنبال می‌شود و شورای واحد در سطح مسئولان واحدها، مسائل را پیگیری خواهد کرد.»
بررسی حدنصاب 25 درصدی در انتخابات شوراها
معاون وزیر علوم به اعتراضات اخیر برخی شوراهای صنفی مبنی‌بر مشکلات اجرایی آیین‌نامه اشاره کرد و گفت: «بر اساس آیین‌نامه در هر واحد حداقل 25 درصد دانشجویان آن واحد در انتخابات شرکت کنند و هر عضو باید بیش از 50 درصد رأی شرکت‌کنندگان را احراز کند. دلیل آن، این است که شورای صنفی اگر کمتر از 25 درصد رأی دانشجویان را دارا باشد، پشتوانه جدی رأی آنها را نخواهد داشت؛ البته در صورتی که این حدنصاب تأمین نشود، در مرحله بعد یعنی دور دوم با هر حد نصابی می‌توانند انتخاب شوند. برخی دانشجویان معتقد بودند که مشارکت 25 درصدی در واحدهای بزرگ سخت است. با وجود اینکه آنچه در آیین‌نامه ذکر شده، منطق دارد ولی در اجرا باید شرایط را دید. طبیعی است هر آیین‌نامه‌ای در سال اول اجرا با مشکلاتی مواجه شود.»
صدیقی گفت: «درباره حدنصاب مشارکت 25 درصدی دانشجویان در انتخابات شوراهای صنفی، گزارشاتی از دانشگاه‌ها دریافت کرده‌ایم، پس از تشکیل شورای مرکزی نظارت، این گزارشات در شورا مطرح خواهد شد و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، موضوع دنبال می‌شود؛ بنابراین نکته جدی و نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.»
تکذیب برخورد فیزیکی با دانشجویان
معاون وزیر علوم به اعتراض برخی اعضای شوراهای صنفی اخیر اشاره کرد و گفت: «اخیرا چند نفر از اعضای شورای صنفی به همراه عده‌ای از دانشجویان که عضو شورای صنفی نبودند، به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردند و به جای اینکه خواسته‌های خود را به‌صورت طبیعی پیگیری کنند، فضای دیگری را رقم زدند. درواقع، چند روز قبل، چند نفر از این دانشجویان به سازمان مراجعه کرده و گفته بودند که دوشنبه می‌خواهند در دانشگاه تربیت مدرس جلسه‌ای داشته باشند، اطلاع بدهید دانشگاه همکاری کند و دوم اینکه سه‌شنبه همه به سازمان می‌آییم و رئیس سازمان هم حضور داشته باشند؛ البته جلسه این دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، سه‌شنبه هم بدون اینکه ساعت خاصی را اعلام کرده باشند و به‌صورت اصولی هماهنگ کنند، حدود پیش‌ازظهر به سازمان مراجعه کردند. من صبح در سازمان حضور داشتم که بعد برای شرکت در جلسه به وزارت علوم رفتم و به‌دنبال آن برای شرکت در گردهمایی معاونان منطقه، عازم بوشهر شدم و نتوانستم در سازمان حضور داشته باشم. دانشجویان به سازمان آمدند و مسائلی نظیر کتک‌خوردن خود را عنوان کردند که کاملا نادرست و کذب بوده، این ساختمان اداری است و تمامی طبقات آن مجهز به دوربین مداربسته و فیلم‌ها از بدو ورود تا خروج دانشجویان موجود بوده و تعامل و برخورد روشن است. حتی آنها با نگهبانی که می‌خواست هماهنگ کند رفتار مناسبی نداشتند و حاضر نشده بودند مسائل و خواسته‌های خودشان را با معاون سازمان و سایر مسئولان که در سازمان حضور داشتند، در میان بگذارند و حتی دعوت به حضور در سالن جلسات را نپذیرفته و در محل ورودی دفتر اینجانب با وجود صندلی برای مراجعان، روی زمین نشستند.»

۹۵/۱۰/۳۰
۱۰:۱۵

معاون وزیر علوم:حمایت از آموزش عالی در مناطق محروم سیاست وزارتخانه است

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: این وزارتخانه از فعالیت هایی که منجر به توسعه علمی و آموزش عالی می شود بویژه در مناطق محروم حمایت می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر روز پنجشنبه در آیین افتتاح دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: برهمین اساس دانشگاه خلیج فارس هم به دلیل موقیت و نام آن مورد حمایت جدی این وزارتخانه است. 
وی اضافه کرد: اجرای پروژه های عمرانی در دانشگاهها و بهره برداری از این پروژه های ناتمام یکی از نقاط قوت دولت یازدهم است. 
شریعتی نیاسر اظهار کرد: رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته ها عقب تر است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رونق هرچه بیشتر این رشته و توسعه دانشکده هنر و معماری در بوشهر تلاش می کند. 
استاندار بوشهر در این آیین گفت: دانشکده هنر و معماری با همکاری و همراهی همه دستگاههای ذی ربط عملیاتی و مرحله نخست آن با همت همه مسئولان مورد بهره برداری قرار گرفت. 
مصطفی سالاری افزود: با توجه به ظرفیت این دانشکده انتظار می رود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه توسعه رشته و ورود دانشجویان بیشتر به این دانشکده همت و تلاش بیشتری داشته باشد. 
وی اضافه کرد: حضور هرچه بیشتر دانشجویان در این دانشکده باعث احیای بافت قدیم بوشهر و پشتوانه محکمی در بخش میراث فرهنگی است. 
سالاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان بوشهر با همت وزارت راه و شهرسازی در همه بخش ها و شهرستانهای خود به صورت میانگین یک پروژه در بخش راه دارد و این امر باعث شده که این استان به کارگاهی در بخش راه تبدیل شود. 
کد خبر: 288099

۹۵/۱۰/۳۰
۱۵:۰۸

رشته "هنر و معماری" در آموزش عالی ‌به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است.

مجتبی شریعتی‌نیاسر ظهر امروز در آئین افتتاح دانشکده هنر و معماری خلیج فارس بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دانشکده هنر و معماری بوشهر سال 1383 طراحی شد اظهار داشت: این طرح سال 1386 عملیات اجرایی آن آغاز شد که اکنون پس از حدود 10 سال تکمیل و افتتاح می‌شود.
وی با بیان اینکه این دانشگاه خلیج فارس باید مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد افزود: حمایت از مراکز آموزش عالی ،دانشگاه‌های مناطق کمتر توسعه یافته و محروم از سیاست‌های وزارت علوم است که بر این اساس دانشگاه خلیج فارس مورد حمایت جدی این وزارتخانه است.
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر افزایش رشته‌های دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه خلیج فارس بوشهر در پذیرش دانشجو رشته‌های هنر و معماری در دانشکده هنر و معماری این دانشگاه افزایش می‌یابد.
معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تصریح کرد: تکمیل پروژه‌های عمرانی در دانشگاه‌ها و بهره‌برداری از این پروژه‌های ناتمام یکی از نقاط قوت دولت به شمار می‌رود.
شریعتی‌نیاسر با بیان اینکه رشته هنر و معماری در آموزش عالی در بخش دانشجو و استاد به نسبت دیگر رشته‌ها عقب‌تر است تاکید کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رونق هرچه بیشتر این رشته و توسعه دانشکده هنر و معماری بوشهر تلاش می‌کند.
وی با تاکید بر حمایت از رشته‌های مورد نیاز دانشکده‌ها بر اساس ظرفیت‌های مناطق افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعالیت‌هایی که منجر به توسعه علمی می‌شود حمایت لازم را انجام می‌دهد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۷:۵۱

رئیس سازمان امور دانشجویان: ارائه 14میلیاردتومان یارانه تغذیه به دانشگاه های غیرانتفاعی

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: 14 میلیارد و 660 میلیون تومان یارانه تغذیه به موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، دکتر مجتبی صدیقی صبح امروز در مراسم پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه ها و موسسه های غیردولتی غیرانتفاعی ایران گفت: در یکی، دو سال گذشته با تحرکاتی که صندوق رفاه دانشجویان در بحث درآمدزایی داشته و با بازگشت وام های قبلی علیرغم مشکلات اعتباری که داشتیم نه تنها کاهش در ارائه تسهیلات نداشتیم بلکه پوشش بیشتری نیز داده ایم.
وی به بحث یارانه ها اشاره کرد و ادامه داد: 14 میلیارد و 660 میلیون تومان یارانه تغذیه به این موسسات غیرانتفاعی ارائه شده است و امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: عمده ترین گرفتاری ما در بحث وام شهریه است که این وام از بودجه جداست. در سال 93 از صد میلیارد تومان وام شهریه یک ریال هم اختصاص ندادند و در سال 94 نیز از صد میلیارد تومان وام شهریه تنها 40 میلیارد تومان اختصاص دادند که 37 میلیارد آن برای وزارت علوم و 3 میلیارد آن برای وزارت بهداشت بود. ما سال گذشته 5.5 میلیارد وام شهریه به موسسات ارائه دادیم، امسال نیز 4 میلیارد و 700 میلیون تومان به این موسسات اختصاص دادیم که امیدواریم تا پایان سال افزایش یابد.
صدیقی در ادامه به بحث تربیت بدنی دانشگاه های غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: ما درصدد هستیم پوشش بهتر و سهم بیشتری را برای این موسسات در نظر بگیریم و همچنین به ایجاد دفاتر مشاوره دانشجویی در این موسسات تاکید زیادی داریم.
وی ادامه داد: موسسات غیرانتفاعی در طرح سیمای زندگی دانشجویی نیز مشارکت کردند و نتایج این طرح در اختیار دانشگاه قرار می گیرد.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۲:۳۲

معاون وزیر علوم: پروژه 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی در کشور واگذار شده است

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: پروژه 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی در کشور واگذار شده است و 300 میلیارد تومان اعتبار بخش پژوهش به تصویب رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین ، احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه پژوهش و فناوری دانشگاه علمی کاربردی که صبح امروز در پژوهشکده هنر و معماری برگزار شد؛ گفت: در حال حاضر فضا را طوری ایجاد کردیم تا ابزارهای تشویقی و قانون آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌های سراسر کشور ایجاد شود.
وی بیان کرد: بر طبق آیین‌نامه ابلاغیه وزارت علوم این دانشگاه‌ها استادان می‌توانند شرکت‌های دانش بنیان حوزه تخصص کاری خود را تأسیس و در راه‌اندازی این شرکت‌ها به دانشجویان نخبه کمک کنند و در این راستا دستورالعمل تشکیل مراکز نوآوری و توسعه صندوق حمایت از فناوری که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی است به مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شده است تا علم نخبگان دانشگاهی به ثروت و کارآفرینی منجر شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: با همکاری مجلس و دولت توسعه صندوق حمایت از فناوری بیشتر می‌شود و با ترویج یک فرهنگ و نگرش نو در دانشگاه‌ها سعی در تجاری سازی محصولات شرکت‌های دان ش بنیان می کنیم.
وی عنوان کرد:‌ موضوع تجاری‌سازی با در اختیار نداشتن ظرفیت و بازار فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ فایده‌ای ندارد.
احمدی متذکر شد: با هماهنگی‌های صورت گرفته بر طبق قانون سرمایه‌گذاران بخش پژوهش از معافیت مالیاتی برخوردار هستند و این قانون تصویب و به کلی به مراکز آموزش ابلاغ شده است.
وی با بیان اینکه اصلاح آیین‌نامه‌ای در دانشگاه‌ها در حال انجام است،‌ گفت:‌ ارتباطات بین‌المللی خوبی هم اکنون در کشور ایجاد شده است و یک فضای آرام برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار شده است.
احمدی ادامه داد: به غیر از مقوله فناوری دانشگاه‌های کشور به بحث بازاریابی بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند و هم اکنون فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه‌های سراسر کشور فراهم شده است.
وی ادامه داد: در بحث تجاری‌سازی مشکلاتی به خاطر نداشتن ظرفیت کافی داخل دانشگاه‌ها داریم که برای رفع این نقص برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته تا محصولات شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی در بازارهای هدف داخلی معرفی و به فروش برسد.
احمدی تأکید کرد: 300 میلیارد تومان بودجه برای پروژه‌های در حال انجام اختصاص پیدا کرده و وزارت علوم با وزارت نفت یک تفاهم نامه همکاری امضا کرده است به طوری که انجام پروژه‌های 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی واگذار شده است.
وی گفت: وزارت نیرو با کارخانه‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه با هدف استفاده از ظرفیت صنعت و معدن و برای کارآفرینی تفاهم‌نامه خوبی امضا کرده و بر طبق اسناد بالادستی و پایین دستی نرم‌افزارهای حوزه نفت به وسیله دانشگاهیان در حال طراحی است.
منبع: باشگاه‌خبرنگاران

۹۵/۱۰/۲۹
۱۰:۰۰

تصویب شاخص های علم و فناوری در جلسه آینده شورای عالی عتف

اقتصاد ایران: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه آینده شورای عالی عتف که به زودی برگزار می شود شاخص های علم و فناوری کشور به تصویب نهایی می رسد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۱:۴۸

با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی تقدیر شد

از 57 پژوهشگر، ایده، طرح پژوهشی، فناور، مؤسسه، واحد استانی، مرکز آموزش علمی کاربردی، مرکز رشد، کارآفرین، دفتر کارآفرینی برگزیده باحضور دکتروحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تقدیرشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم از 10 پژوهشگر برتر استانی، یک ایده برتر،3 پژوهشگر برتر دانشگاه، 5 پژوهشگر برتر مؤسسات، 2 طرح پژوهشی برتر،4 فناور برتر (دستاورد تجاری سازی شده برتر)، 7 واحد استانی برتر، 3 کارشناس برتر واحد استانی، 4 مرکز آموزش علمی کاربردی برتر، 3 مرکز رشد برتر4 کارافرین برتر سال 95، 3 دفترکارآفرینی برتر سال 95، 3 کارآفرین برتر سال 94، 3 دفترکارآفرینی برتر سال 94 و دو طرح الماس با اهدای تندیس، تقدیر ویژه انجام شد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

گزارش طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم بررسی شد

در نشستی که با حضور دکتر تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم،دکتر هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر واعظ مهدوی معاون علمی و فرهنگی سازمان و برنامه و بودجه ، دکتر کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، و جمعی از مشاوران و ناظران طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم برگزارشد این طرح مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم در آغاز این نشست علمی گفت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به اندازه زمانی که دانشجویان در این محیط هستند در اعتلای دینداری دانشجویان مسئولیت دارند و باید با ارائه الگوهای حسنه در این مسیر نقش ایفا کنند.
در ادامه این نشست، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی آموزشی با رویکرد روان شناختی ، تربیتی و اجتماعی برای اعتلای دینداری دانشجویان، با هدف گسترش مبانی تبلیغ و ترویج دین به منظور دست یابی به مدل آموزشی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی انجام شد که از طرح های مصوب پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران انجام شد.
وی تاکید کرد: اعتلای دینداری دانشجویان به عنوان نسل جوان و تاثیرگذار جامعه از اهداف همه نهادهای فرهنگی کشور است و می تواند نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی به عنوان مسئله مورد تاکید مسئولان کشور ایفا کند بنابراین شناخت وضعیت موجود دینداری دانشجویان و ارائه راهکارهای اعتلای آن اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: همزمان با اجرای این طرح پژوهشی از نتایج آن استفاده عملی شد و برنامه هایی مانند اردوهای رضوی و توسعه کانون های فرهنگی دانشجویی اجرا شد که در تقویت دینداری دانشجویان موثر بوده اند.
وی با تاکید بر اجرایی شدن پژوهش های علمی و پیوند پژوهش با برنامه ریزی گفت: امیدوارم با حمایت های شورای اسلامی شدن دانشگاههاو مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه پژوهش هایی مانند اعتلای دینداری دانشجویان ادامه یابد زیرا متناسب با تحولات اجتماعی ما نیازمند مطالعات جدید و به روز هستیم.
گفتنی است در ادامه این نشست، دکتر محمد خدایاری فرد رئیس دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و مجری طرح اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان به بیان فرآیند و نتایج این طرح پرداخت و مدیران و محققان حاضر در نشست دیدگاههای خودرا در خصوص آن بیان کردند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۶:۰۰

با حضور قائم‌مقام وزیر علوم بررسی شد طرح مطالعاتی اجرای برنامه‌های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان

طرح مطالعاتی اجرای برنامه‌های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در نشستی در وزارت علوم با حضور محمدسعید تسلیمی قائم‌مقام، سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، محمدرضا واعظ‌مهدوی معاون علمی و فرهنگی سازمان و برنامه و بودجه، محمدعلی کی‌نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از مشاوران و ناظران مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. قائم‌مقام وزیر علوم در آغاز این نشست علمی گفت: «دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به‌اندازه زمانی که دانشجویان در این محیط هستند در اعتلای دینداری دانشجویان مسئولیت دارند و باید با ارائه الگوهای حسنه در این مسیر نقش ایفا کنند.» در ادامه این نشست سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: «طرح مطالعاتی اجرای برنامه‌های فرهنگی آموزشی با رویکرد روان‌شناختی، تربیتی و اجتماعی برای اعتلای دینداری دانشجویان، با هدف گسترش مبانی تبلیغ و ترویج دین به‌منظور دستیابی به مدل آموزشی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی انجام شد که از طرح‌های مصوب پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است که در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران انجام شد.»
او تاکید کرد: «اعتلای دینداری دانشجویان به‌عنوان نسل جوان و تاثیرگذار جامعه از اهداف همه نهادهای فرهنگی کشور است و می‌تواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان مساله مورد تاکید مسئولان کشور ایفا کند، بنابراین شناخت وضعیت موجود دینداری دانشجویان و ارائه راهکارهای اعتلای آن اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود.»

۹۵/۱۱/۰۲
۰۴:۱۲

یک مقام مسئول در وزارت علوم : تدوین آیین نامه استخدامی ویژه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی

رئیس مرکز هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم از تدوین آیین نامه استخدامی ویژه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرضا باقری صبح امروز در مراسم پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه ها و موسسه های غیردولتی غیرانتفاعی ایران گفت: وظیفه هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم تهیه احکام اعضای هیات موسس و هیات امنا و نمایندگان وزیر علوم در هیات امنا است.
وی ادامه داد: بر اساس مقررات موجود افرادی که به مرکز ما معرفی می شوند برای جذب این افراد باید استعلام انجام گیرد و گاهی این استعلام طولانی می شود، با توافقی که با مرکز جذب وزارت علوم انجام شده قرار شده در جذب دانشیاران و استادیاران تسریع صورت گرفته و این کار ظرف کمتر از یک ماه انجام شود.
باقری در ادامه با اشاره به انتخاب نمایندگان وزیر علوم در هیات امنای موسسات غیرانتفاعی گفت: این افراد احکام شان چهار ساله است و باید از افرادی انتخاب شوند که با تجربه هستند و بر همین اساس یک مقدار روند معرفی این افراد طولانی می شود.
رئیس مرکز هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم ادامه داد: در گذشته دستورالعملی برای نحوه فعالیت این نمایندگان وجود نداشت که سال گذشته یک دستورالعمل جامع در این خصوص تهیه شد و ما پایان سال قرار است که آن را بازنگری کنیم اگر اعضای هیات موسس دانشگاه های غیرانتفاعی پیشنهادی دارند می توانند برای اصلاح اساسنامه به ما ارائه دهند.
باقری در ادامه به سوال یکی از اعضای مراکز غیرانتفاعی که در خصوص توسعه دانشگاه پیام نور عنوان کرده بود، اشاره کرد و گفت:  من خود در هیات امنای دانشگاه پیام نور هستم، پیام نور در سال ۸۴ دارای ۴۰۰ عضو هیات علمی بود که الان به ۴ هزار عضو هیات علمی رسیده، اصلاح سیاست های آن به زمان نیاز دارد و این در هیات امنای دانشگاه پیام نور پیگیری می شود تا دانشگاه پیام نور به ماموریت اصلی خود یعنی دانشگاه مجازی بازگردد.
وی در ادامه به سوال دیگری که توسط یکی دیگر از اعضای دانشگاه غیرانتفاعی مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: درباره آیین نامه استخدامی سوال شده بود که چرا آیین نامه استخدامی که برای دانشگاه های دولتی اعمال می شود برای دانشگاه های غیرانتفاعی نیز اعمال می شود باید گفت ما الزامی نداریم که آیین نامه استخدامی دولتی ها را برای غیرانتفاعی ها اجرایی کنیم. پیشنهادهایی در این خصوص از طرف برخی موسسات برای تغییر آیین نامه استخدامی غیرانتفاعی ها ارائه شده بود و ما در این رابطه نظر اتحادیه را پرسیده ایم آنچه مورد تایید باشد مبنا قرار می گیرد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۱:۱۷

رئیس صندوق رفاه دانشجویان : ۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: ۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند؛ برای ساماندهی این دانشجویان به ۳۰۰ خوابگاه نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر در برنامه پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی ایران گفت: یکی از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجویان، بحث وام شهریه است که این وام در ردیف تملک قرار گرفته و متأسفانه هر سال ما برای تخصیص این وام با مشکل مواجه هستیم.
وی ادامه داد: سال ۹۳ این تخصیص صفر بود، سال گذشته نیز با پیگیری‌های وزیر علوم، تنها ۴۰ درصد این وام اختصاص یافت که ۳۷ میلیارد آن به وزارت علوم رسید؛ این در حالی است که ما سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان وام شهریه ارائه دادیم که اکثر آن از درآمدهای اختصاصی بود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: سال گذشته در نیمسال اول چهار میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان و نیمسال دوم پنج میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان وام شهریه به مؤسسات غیرانتفاعی ارائه دادیم که امسال در نیمسال اول چهار میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان وام شهریه به دانشگاه‌های غیرانتفاعی ارائه دادیم و امیدواریم که در نیمسال دوم آن را افزایش دهیم.
وی در ادامه به بحث یارانه تغذیه اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی یارانه تغذیه اختصاص دادیم که امسال به ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان رسیده است و امیدواریم در ترم آینده آن را افزایش دهیم.
یزدان‌مهر در ادامه به ساماندهی خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ساماندهی خوابگاه‌های غیردولتی انجام شده است و در همه استان‌ها با همکاری دانشگاه‌ها بر آنها نظارت می‌شود. نماینده صندوق رفاه حضور دارد و همچنین با همکاری سازمان مدیریت از سال آینده تسهیلات ارزان قیمت به دانشگاه‌ها و بخش خصوصی که بخواهند خوابگاه ایجاد کنند، ارائه می‌شود؛ بدین‌صورت که ۲۵ میلیارد تومان دولت و ۴۰ میلیارد تومان صندوق رفاه به عنوان سود بانکی در اختیار دانشگاه و بخش خصوصی قرار می‌دهد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه به کمبود فضای خوابگاهی اشاره و تصریح کرد: ۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای آن به ۳۰۰ خوابگاه نیاز داریم تا دانشجویان خوابگاهی را ساماندهی کنیم و این در بودجه سال ۹۶ دیده شده است.
وی درباره تضامین وام‌های دانشجویی نیز گفت: از سال ۵۳ تاکنون ۴۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی انباشته شده است و اگر به بحث تضامین به صورت جدی ورود پیدا نکنیم، این مطالبات بیشتر می‌شود و ما هم درصدد هستیم تا هم این وام پرداخت شود و هم برای دریافت وام دچار مشکل نشویم.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۰:۳۲

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: شناسایی یک هزار و ۶۰۰ نفر از ایرانیان نخبه خارج از کشور

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از شناسایی یک هزار و ۶۰۰ نفر از ایرانیان نخبه خارج از کشور برای همکاری تحقیقاتی خبر داد.

حسین سالار آملی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ارتباط و همکاری با ایرانیان نخبه خارج از کشور گفت: در حال حاضر چیزی حدود ۶ هزار و ۱۰۰ نفر ایرانیان نخبه خارج کشور که دارای توانایی ویژه ای هستند، شناسایی شده و با آنها همکاری و ارتباط داریم.
وی ادامه داد: گاهی نیز بسته به نیاز دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور از آنها دعوت می شود برای گذراندن دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی وارد کشور شوند.
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل افزود: تاکنون حدود  ۱۴۰ پروژه تحقیقاتی بین استادان ایرانی و اروپایی امضا شده است که حدود ۳۰ درصد آن با ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده که به این روش دانش روز وارد کشور می شود.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۰:۵۰

۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: ۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند؛ برای ساماندهی این دانشجویان به ۳۰۰ خوابگاه نیاز داریم.

به گزارش ایسکانیوز، مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر در برنامه پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی ایران گفت: یکی از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجویان، بحث وام شهریه است که این وام در ردیف تملک قرار گرفته و متأسفانه هر سال ما برای تخصیص این وام با مشکل مواجه هستیم.
وی ادامه داد: سال ۹۳ این تخصیص صفر بود، سال گذشته نیز با پیگیری‌های وزیر علوم، تنها ۴۰ درصد این وام اختصاص یافت که ۳۷ میلیارد آن به وزارت علوم رسید؛ این در حالی است که ما سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان وام شهریه ارائه دادیم که اکثر آن از درآمدهای اختصاصی بود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: سال گذشته در نیمسال اول چهار میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان و نیمسال دوم پنج میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان وام شهریه به مؤسسات غیرانتفاعی ارائه دادیم که امسال در نیمسال اول چهار میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان وام شهریه به دانشگاه‌های غیرانتفاعی ارائه دادیم و امیدواریم که در نیمسال دوم آن را افزایش دهیم.
وی در ادامه به بحث یارانه تغذیه اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی یارانه تغذیه اختصاص دادیم که امسال به ۱۴ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان رسیده است و امیدواریم در ترم آینده آن را افزایش دهیم.
یزدان‌مهر در ادامه به ساماندهی خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ساماندهی خوابگاه‌های غیردولتی انجام شده است و در همه استان‌ها با همکاری دانشگاه‌ها بر آنها نظارت می‌شود. نماینده صندوق رفاه حضور دارد و همچنین با همکاری سازمان مدیریت از سال آینده تسهیلات ارزان قیمت به دانشگاه‌ها و بخش خصوصی که بخواهند خوابگاه ایجاد کنند، ارائه می‌شود؛ بدین‌صورت که ۲۵ میلیارد تومان دولت و ۴۰ میلیارد تومان صندوق رفاه به عنوان سود بانکی در اختیار دانشگاه و بخش خصوصی قرار می‌دهد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه به کمبود فضای خوابگاهی اشاره و تصریح کرد: ۷۵ هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای آن به ۳۰۰ خوابگاه نیاز داریم تا دانشجویان خوابگاهی را ساماندهی کنیم و این در بودجه سال ۹۶ دیده شده است.
وی درباره تضامین وام‌های دانشجویی نیز گفت: از سال ۵۳ تاکنون ۴۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی انباشته شده است و اگر به بحث تضامین به صورت جدی ورود پیدا نکنیم، این مطالبات بیشتر می‌شود و ما هم درصدد هستیم تا هم این وام پرداخت شود و هم برای دریافت وام دچار مشکل نشویم.
200/202
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۰۱
۱۱:۰۲

کسری بودجه یارانه غذای دانشجویی صحت ندارد

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هنوز بودجه ای اختصاص نیافته است که بخواهد کسری بودجه داشته باشد.

ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: کسری بودجه ای وجود ندارد؛ دولت امسال در برنامه ششم توسعه این مشکل را حل کرد و تسهیلات ویژه ای برای صندوق رفاه در نظر گرفت. 
وی گفت: بودجه غذای دانشجویی در قالب برنامه ششم توسعه متعادل می شود.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۹:۵۲

75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان:  75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند   رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند؛ براي ساماندهي اين دانشجويان به 300 خوابگاه نياز داريم.به گزارش خبرنگار مهر، مهندس ذوالفقار يزدان‌مهر در برنامه پانزدهمين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌هاي آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي ايران گفت: يکي از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجويان، بحث وام شهريه است که اين وام در رديف تملک قرار گرفته و متأسفانه هر سال ما براي تخصيص اين وام با مشکل مواجه هستيم.وي ادامه داد: سال 93 اين تخصيص صفر بود، سال گذشته نيز با پيگيري‌هاي وزير علوم، تنها 40 درصد اين وام اختصاص يافت که 37 ميليارد آن به وزارت علوم رسيد؛ اين در حالي است که ما سال گذشته حدود 200 ميليارد تومان وام شهريه ارائه داديم که اکثر آن از درآمدهاي اختصاصي بود.
رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم افزود: سال گذشته در نيمسال اول چهار ميليارد و 480 ميليون تومان و نيمسال دوم پنج ميليارد و 990 ميليون تومان وام شهريه به مؤسسات غيرانتفاعي ارائه داديم که امسال در نيمسال اول چهار ميليارد و 720 ميليون تومان وام شهريه به دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي ارائه داديم و اميدواريم که در نيمسال دوم آن را افزايش دهيم.
وي در ادامه به بحث يارانه تغذيه اشاره کرد و گفت: سال گذشته 11 ميليارد تومان به دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي يارانه تغذيه اختصاص داديم که امسال به 14 ميليارد و 660 ميليون تومان رسيده است و اميدواريم در ترم آينده آن را افزايش دهيم.
يزدان‌مهر در ادامه به ساماندهي خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ساماندهي خوابگاه‌هاي غيردولتي انجام شده است و در همه استان‌ها با همکاري دانشگاه‌ها بر آنها نظارت مي‌شود. نماينده صندوق رفاه حضور دارد و همچنين با همکاري سازمان مديريت از سال آينده تسهيلات ارزان قيمت به دانشگاه‌ها و بخش خصوصي که بخواهند خوابگاه ايجاد کنند، ارائه مي‌شود؛ بدين‌صورت که 25 ميليارد تومان دولت و 40 ميليارد تومان صندوق رفاه به عنوان سود بانکي در اختيار دانشگاه و بخش خصوصي قرار مي‌دهد.
رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم در ادامه به کمبود فضاي خوابگاهي اشاره و تصريح کرد: 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و براي آن به 300 خوابگاه نياز داريم تا دانشجويان خوابگاهي را ساماندهي کنيم و اين در بودجه سال 96 ديده شده است.
وي درباره تضامين وام‌هاي دانشجويي نيز گفت: از سال 53 تاکنون 440 ميليارد تومان مطالبات سنواتي انباشته شده است و اگر به بحث تضامين به صورت جدي ورود پيدا نکنيم، اين مطالبات بيشتر مي‌شود و ما هم درصدد هستيم تا هم اين وام پرداخت شود و هم براي دريافت وام دچار مشکل نشويم.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۲:۰۱

رئیس صندوق رفاه دانشجویان: 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند

به گفته رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای ساماندهی این دانشجویان به 300 خوابگاه نیاز است. ذوالفقار یزدان‌مهر در برنامه پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی ایران با اعلام این خبر گفت: «یکی از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجویان، بحث وام شهریه است که این وام در ردیف تملک قرار گرفته و متاسفانه هر سال ما برای تخصیص این وام با مشکل مواجه هستیم.» یزدان‌مهر ادامه داد: «سال 93 این تخصیص صفر بود، پارسال نیز با پیگیری‌های وزیر علوم، تنها 40 درصد این وام اختصاص یافت که 37 میلیارد آن به وزارت علوم رسید؛ این در حالی است که ما سال گذشته حدود 200 میلیارد تومان وام شهریه ارائه دادیم که اکثر آن از درآمدهای اختصاصی بود. پارسال در نیمسال اول چهارمیلیارد و 480 میلیون تومان و نیمسال دوم پنج‌میلیارد و 990 میلیون تومان وام شهریه به موسسات غیرانتفاعی ارائه دادیم که امسال در نیمسال اول چهارمیلیارد و 720 میلیون تومان وام شهریه به دانشگاه‌های غیرانتفاعی ارائه دادیم و امیدواریم که در نیمسال دوم آن را افزایش دهیم.» او در ادامه به بحث یارانه تغذیه اشاره کرد و گفت: «سال گذشته 11 میلیارد تومان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی یارانه تغذیه اختصاص دادیم که امسال به 14 میلیارد و 660 میلیون تومان رسیده است و امیدواریم در ترم آینده آن را افزایش دهیم.» یزدان‌مهر در ادامه به ساماندهی خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: «ساماندهی خوابگاه‌های غیردولتی انجام شده است و در همه استان‌ها با همکاری دانشگاه‌ها بر آنها نظارت می‌شود و نماینده صندوق رفاه حضور دارد. همچنین با همکاری سازمان مدیریت از سال آینده تسهیلات ارزان‌قیمت به دانشگاه‌ها و بخش خصوصی که بخواهند خوابگاه ایجاد کنند، ارائه می‌شود؛ به این ‌صورت که 25 میلیارد تومان دولت و 40 میلیارد تومان صندوق رفاه به‌عنوان سود بانکی در اختیار دانشگاه و بخش خصوصی قرار می‌دهد.» رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه به کمبود فضای خوابگاهی اشاره و تاکید کرد: «75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای رفع آن به 300 خوابگاه نیاز داریم تا دانشجویان خوابگاهی را ساماندهی کنیم.»

۹۵/۱۱/۰۲
۰۴:۱۲

یک مقام مسئول در وزارت علوم : تدوین آیین نامه استخدامی ویژه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی

رئیس مرکز هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم از تدوین آیین نامه استخدامی ویژه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی خبر داد.

به گزارش « قدس آنلاین »، دکتر عبدالرضا باقری صبح امروز در مراسم پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه ها و موسسه های غیردولتی غیرانتفاعی ایران گفت: وظیفه هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم تهیه احکام اعضای هیات موسس و هیات امنا و نمایندگان وزیر علوم در هیات امنا است.
وی ادامه داد: بر اساس مقررات موجود افرادی که به مرکز ما معرفی می شوند برای جذب این افراد باید استعلام انجام گیرد و گاهی این استعلام طولانی می شود، با توافقی که با مرکز جذب وزارت علوم انجام شده قرار شده در جذب دانشیاران و استادیاران تسریع صورت گرفته و این کار ظرف کمتر از یک ماه انجام شود.
باقری در ادامه با اشاره به انتخاب نمایندگان وزیر علوم در هیات امنای موسسات غیرانتفاعی گفت: این افراد احکام شان چهار ساله است و باید از افرادی انتخاب شوند که با تجربه هستند و بر همین اساس یک مقدار روند معرفی این افراد طولانی می شود.
رئیس مرکز هیات امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم ادامه داد: در گذشته دستورالعملی برای نحوه فعالیت این نمایندگان وجود نداشت که سال گذشته یک دستورالعمل جامع در این خصوص تهیه شد و ما پایان سال قرار است که آن را بازنگری کنیم اگر اعضای هیات موسس دانشگاه های غیرانتفاعی پیشنهادی دارند می توانند برای اصلاح اساسنامه به ما ارائه دهند.
باقری در ادامه به سوال یکی از اعضای مراکز غیرانتفاعی که در خصوص توسعه دانشگاه پیام نور عنوان کرده بود، اشاره کرد و گفت: من خود در هیات امنای دانشگاه پیام نور هستم، پیام نور در سال 84 دارای 400 عضو هیات علمی بود که الان به 4 هزار عضو هیات علمی رسیده، اصلاح سیاست های آن به زمان نیاز دارد و این در هیات امنای دانشگاه پیام نور پیگیری می شود تا دانشگاه پیام نور به ماموریت اصلی خود یعنی دانشگاه مجازی بازگردد.
وی در ادامه به سوال دیگری که توسط یکی دیگر از اعضای دانشگاه غیرانتفاعی مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: درباره آیین نامه استخدامی سوال شده بود که چرا آیین نامه استخدامی که برای دانشگاه های دولتی اعمال می شود برای دانشگاه های غیرانتفاعی نیز اعمال می شود باید گفت ما الزامی نداریم که آیین نامه استخدامی دولتی ها را برای غیرانتفاعی ها اجرایی کنیم. پیشنهادهایی در این خصوص از طرف برخی موسسات برای تغییر آیین نامه استخدامی غیرانتفاعی ها ارائه شده بود و ما در این رابطه نظر اتحادیه را پرسیده ایم آنچه مورد تایید باشد مبنا قرار می گیرد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۳:۵۲

رئیس صندوق رفاه دانشجویان : 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند؛ برای ساماندهی این دانشجویان به 300 خوابگاه نیاز داریم.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر در برنامه پانزدهمین مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی ایران گفت: یکی از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجویان، بحث وام شهریه است که این وام در ردیف تملک قرار گرفته و متأسفانه هر سال ما برای تخصیص این وام با مشکل مواجه هستیم.
وی ادامه داد: سال 93 این تخصیص صفر بود، سال گذشته نیز با پیگیری‌های وزیر علوم، تنها 40 درصد این وام اختصاص یافت که 37 میلیارد آن به وزارت علوم رسید؛ این در حالی است که ما سال گذشته حدود 200 میلیارد تومان وام شهریه ارائه دادیم که اکثر آن از درآمدهای اختصاصی بود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: سال گذشته در نیمسال اول چهار میلیارد و 480 میلیون تومان و نیمسال دوم پنج میلیارد و 990 میلیون تومان وام شهریه به مؤسسات غیرانتفاعی ارائه دادیم که امسال در نیمسال اول چهار میلیارد و 720 میلیون تومان وام شهریه به دانشگاه‌های غیرانتفاعی ارائه دادیم و امیدواریم که در نیمسال دوم آن را افزایش دهیم.
وی در ادامه به بحث یارانه تغذیه اشاره کرد و گفت: سال گذشته 11 میلیارد تومان به دانشگاه‌های غیرانتفاعی یارانه تغذیه اختصاص دادیم که امسال به 14 میلیارد و 660 میلیون تومان رسیده است و امیدواریم در ترم آینده آن را افزایش دهیم.
یزدان‌مهر در ادامه به ساماندهی خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ساماندهی خوابگاه‌های غیردولتی انجام شده است و در همه استان‌ها با همکاری دانشگاه‌ها بر آنها نظارت می‌شود. نماینده صندوق رفاه حضور دارد و همچنین با همکاری سازمان مدیریت از سال آینده تسهیلات ارزان قیمت به دانشگاه‌ها و بخش خصوصی که بخواهند خوابگاه ایجاد کنند، ارائه می‌شود؛ بدین‌صورت که 25 میلیارد تومان دولت و 40 میلیارد تومان صندوق رفاه به عنوان سود بانکی در اختیار دانشگاه و بخش خصوصی قرار می‌دهد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه به کمبود فضای خوابگاهی اشاره و تصریح کرد: 75 هزار دانشجو با کمبود خوابگاه مواجه هستند و برای آن به 300 خوابگاه نیاز داریم تا دانشجویان خوابگاهی را ساماندهی کنیم و این در بودجه سال 96 دیده شده است.
وی درباره تضامین وام‌های دانشجویی نیز گفت: از سال 53 تاکنون 440 میلیارد تومان مطالبات سنواتی انباشته شده است و اگر به بحث تضامین به صورت جدی ورود پیدا نکنیم، این مطالبات بیشتر می‌شود و ما هم درصدد هستیم تا هم این وام پرداخت شود و هم برای دریافت وام دچار مشکل نشویم.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۳:۳۶

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: شناسایی یک هزار و 600 نفر از ایرانیان نخبه خارج از کشور

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از شناسایی یک هزار و 600 نفر از ایرانیان نخبه خارج از کشور برای همکاری تحقیقاتی خبر داد.

به گزارش صباایران به نقل از مهر، حسین سالار آملی درباره ارتباط و همکاری با ایرانیان نخبه خارج از کشور گفت: در حال حاضر چیزی حدود 6 هزار و 100 نفر ایرانیان نخبه خارج کشور که دارای توانایی ویژه ای هستند، شناسایی شده و با آنها همکاری و ارتباط داریم.
وی ادامه داد: گاهی نیز بسته به نیاز دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور از آنها دعوت می شود برای گذراندن دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی وارد کشور شوند.
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل افزود: تاکنون حدود 140 پروژه تحقیقاتی بین استادان ایرانی و اروپایی امضا شده است که حدود 30 درصد آن با ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده که به این روش دانش روز وارد کشور می شود

۹۵/۱۱/۰۱
۱۴:۰۰

وضعیت تعطیلی دانشگاه ها در پی اعلام عزای عمومی در کشور

خبرگزاری میزان- مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: فردا شنبه دوم بهمن ماه تمام دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

بروجردی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با اشاره به اعلام عزای عموم از سوی دولت در روز شنبه اظهار داشت: فردا شنبه دوم بهمن ماه همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: عزای عمومی به معنای تعطیلی نیست و کلیه دنشجویان باید در این روز در دانشگاه حضور داشته باشند.
انتهام پیام/

۹۵/۱۱/۰۱
۱۶:۵۴

وضعیت تعطیلی دانشگاه‌ها در پی اعلام عزای عمومی

جامعه شهری - میزان نوشت: مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: فردا شنبه دوم بهمن ماه تمام دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

مهدخت بروجردی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری با اشاره به اعلام عزای عموم از سوی دولت در روز شنبه اظهار داشت: فردا شنبه دوم بهمن ماه همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: عزای عمومی به معنای تعطیلی نیست و کلیه دنشجویان باید در این روز در دانشگاه حضور داشته باشند.
4242

۹۵/۱۱/۰۱
۱۸:۰۵

وضعیت تعطیلی دانشگاه‎ها در پی اعلام عزای عمومی

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: فردا شنبه دوم بهمن ماه تمام دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

خبرگزاری میزان: با اشاره به اعلام عزای عموم از سوی دولت در روز شنبه اظهار داشت: فردا شنبه دوم بهمن ماه همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: عزای عمومی به معنای تعطیلی نیست و کلیه دنشجویان باید در این روز در دانشگاه حضور داشته باشند.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۸:۳۲

وضعیت تعطیلی دانشگاه‌ها در پی اعلام عزای عمومی برای فاجعه پلاسکو

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: فردا شنبه دوم بهمن ماه تمام دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

جی پلاس، مهدخت بروجردی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری با اشاره به اعلام عزای عموم از سوی دولت در روز شنبه اظهار داشت: فردا شنبه دوم بهمن ماه همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: عزای عمومی به معنای تعطیلی نیست و کلیه دنشجویان باید در این روز در دانشگاه حضور داشته باشند.
منبع: میزان

۹۵/۱۱/۰۱
۱۸:۴۵

وضعیت تعطیلی دانشگاه ها در پی اعلام عزای عمومی

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم گفت: فردا شنبه دوم بهمن ماه تمام دانشگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش تابناک : بروجردی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری با اشاره به اعلام عزای عموم از سوی دولت در روز شنبه اظهار داشت: فردا شنبه دوم بهمن ماه همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: عزای عمومی به معنای تعطیلی نیست و کلیه دنشجویان باید در این روز در دانشگاه حضور داشته باشند.
منبع : ساعت 24

۹۵/۱۱/۰۱
۲۲:۳۸

رشد پیشرفت های علمی در دولت یازدهم غیرقابل انکار است

خبرگزاری آریا - گزارش های صدا وسیما مبنی بر کاهش رشد علمی کشور با مفروضات غلط شکل گرفته و این نکته در حالی است که منابع معتبر جهانی بر رشد علمی ایران تاکید دارند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این جوابیه که خطاب به مجید آخوندی معاون سیاسی سازمان صدا و سیما نوشته شده ،آمده است: در شرایطی که چشم دنیا به پیشرفت های علمی ایران دوخته شده، جای این پرسش باقی می ماند که چرا سازمان صدا و سیما براین گزارش های برساخته شده توسط منقدان دولت همچنان پای می فشارد.
بنابر این جوابیه ؛ برنامه خبری 20 و 30 در تاریخ 28 / 10 / 95 در گزارشی به چرایی و چگونگی کاهش رشد علمی ایران پرداخته و در این گزارش، کاهش رشد علمی کشور مفروض تلقی شده و تهیه کنندگان این گزارش به زعم خود به دنبال ریشه یابی این کاهش فرضی بوده اند، درحالی که این مفروض، واقعیات منتشرشده از سوی معتبرترین منابع علم سنجی دنیا نیست.
درادامه این جوابیه خطاب به مجید آخوندی آمده است: توجه جناب عالی را به فرمایش مقام معظم رهبری جلب می کنم که در تاریخ 20 /8 / 94 در جمع روسای دانشگاه ها فرمودند: «متاسفانه برخی که خود دانشگاهی هستند در دانشگاه به دانشجویان می گویند که این پیشرفت های علمی دروغ است. اگر نادرست است چرا مرکز تحقیقات رژیم صهیونیستی از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی می کند.»
این جوابیه می افزاید : امروز دیگر با وجود تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی و در دسترس بودن داده‌های پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا پیشرفت های علمی ایران قابل انکار نیست . از سازمان صدا و سیما که به فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) « دانشگاه عمومی » است، انتظار می رود که اگر به انعکاس پیشرفت های علمی و فناوری کشورمان که موجب ارتقای انگیزه جوانان می شود، نمی پردازد ، حداقل اجازه ندهد که بذر ناامیدی و یاس بین جامعه دانشگاهی و نخبگان پاشیده شود.
آیا این خبر که در دوسال اخیر، کشور ما از نظر سرعت رشد تولید علم برتر، رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص داده است نمی تواند منشا پویایی و سرزندگی علمی باشد؟
در ادامه این جوابیه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به رشد علمی در دو سال گذشته پرداخت است :
رتبه علمی ایران در سال 2012 در پایگاه‌های ISI و Scopus به ترتیب 21 و 18 بوده است که در هر دو پایگاه ، هم‌اکنون ایران دارای رتبه 16 است ( 5 رتبه ارتقا در پایگاه ISI و 2 رتبه ارتقا در پایگاه Scopus ) درصد سهم ایران در تولید علم دنیا در پایگاه ISI در سال 2012 ، رقم 1.34 درصد بوده است و این سهم در پایان سال 2016 به 1.79 درصد رسیده است ( با 45 درصد افزایش سهم ) درصد سهم ایران در تولید علم دنیا در پایگاه‌های Scopus در سال 2012 ، رقم 1.48 درصد بوده در پایان 2016 این سهم به 1.81 درصد رسیده است ( با 33 درصد افزایش سهم) رتبه علمی ایران در منطقه و جهان اسلام در پایگاه Scopus رتبه اول و در پایگاه ISI رتبه دوم بوده است و هم‌اکنون کشور ما در هر دو پایگاه در منطقه و جهان اسلام رتبه اول را داراست. ( یک رتبه ارتقاء در پایگاه ISI و تثبیت رتبه اول در پایگاه Scopus) تعداد مقالات منتشرشده در پایگاه ISI در سال 2012 رقم 30370 مقاله بوده است و در پایان سال 2016 به 36842 مقاله رسیده است. ( افزایش 13 درصدی تعداد مقالات ) تعداد دانشگاه‌های برتر ایرانی در سال 2012 در رتبه‌بندی تایمز یک دانشگاه و در رتبه‌بندی لایدن هیچ دانشگاهی وجود نداشته است. در حال حاضر 14 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند.

۹۵/۱۰/۲۹
۲۰:۱۸

سامانه ارتباط دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم راه اندازی شد

سامانه مدیریت ارتباطات مستمر دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی ارومیه، سامانه مدیریت ارتباطات مستمر دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم برای مکاتبه دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها با این وزارتخانه راه اندازی شده است.
درحال حاضر دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان پایلوت برای استفاده از این سامانه انتخاب شده است.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۰:۴۷

سامانه ارتباط دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم راه اندازی شد

سامانه مدیریت ارتباطات مستمر دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم راه اندازی شد.

به گزارش ایسکانیوز، سامانه مدیریت ارتباطات مستمر دانشگاهیان با حوزه وزارتی وزارت علوم برای مکاتبه دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها با این وزارتخانه راه اندازی شده است.
درحال حاضر دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان پایلوت برای استفاده از این سامانه انتخاب شده است.
200/202
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۰۱
۱۱:۲۲

رشد پیشرفت های علمی در دولت یازدهم غیرقابل انکار است

گزارش های صدا وسیما مبنی کاهش رشد علمی کشور با مفروضات غلط شکل گرفته و این نکته در حالی است که منابع معتبر جهانی بر رشد علمی ایران تاکید دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این جوابیه که خطاب به مجید آخوندی معاون سیاسی سازمان صدا و سیما نوشته شده ،آمده است: در شرایطی که چشم دنیا به پیشرفت های علمی ایران دوخته شده، جای این پرسش باقی می ماند که چرا سازمان صدا و سیما براین گزارش های برساخته شده توسط منقدان دولت همچنان پای می فشارد.
بنابر این جوابیه ؛ برنامه خبری 20 و 30 در تاریخ 28 / 10 / 95 در گزارشی به چرایی و چگونگی کاهش رشد علمی ایران پرداخته و در این گزارش، کاهش رشد علمی کشور مفروض تلقی شده و تهیه کنندگان این گزارش به زعم خود به دنبال ریشه یابی این کاهش فرضی بوده اند، درحالی که این مفروض، واقعیات منتشرشده از سوی معتبرترین منابع علم سنجی دنیا نیست.
درادامه این جوابیه خطاب به مجید آخوندی آمده است: توجه جناب عالی را به فرمایش مقام معظم رهبری جلب می کنم که در تاریخ 20 /8 / 94 در جمع روسای دانشگاه ها فرمودند: «متاسفانه برخی که خود دانشگاهی هستند در دانشگاه به دانشجویان می گویند که این پیشرفت های علمی دروغ است. اگر نادرست است چرا مرکز تحقیقات رژیم صهیونیستی از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی می کند.»
این جوابیه می افزاید : امروز دیگر با وجود تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی و در دسترس بودن داده‌های پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا پیشرفت های علمی ایران قابل انکار نیست . از سازمان صدا و سیما که به فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) « دانشگاه عمومی » است، انتظار می رود که اگر به انعکاس پیشرفت های علمی و فناوری کشورمان که موجب ارتقای انگیزه جوانان می شود، نمی پردازد ، حداقل اجازه ندهد که بذر ناامیدی و یاس بین جامعه دانشگاهی و نخبگان پاشیده شود.
آیا این خبر که در دوسال اخیر، کشور ما از نظر سرعت رشد تولید علم برتر، رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص داده است نمی تواند منشا پویایی و سرزندگی علمی باشد؟
در ادامه این جوابیه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به رشد علمی در دو سال گذشته پرداخت است :
رتبه علمی ایران در سال 2012 در پایگاه‌های ISI و Scopus به ترتیب 21 و 18 بوده است که در هر دو پایگاه ، هم‌اکنون ایران دارای رتبه 16 است ( 5 رتبه ارتقا در پایگاه ISI و 2 رتبه ارتقا در پایگاه Scopus ) درصد سهم ایران در تولید علم دنیا در پایگاه ISI در سال 2012 ، رقم 1.34 درصد بوده است و این سهم در پایان سال 2016 به 1.79 درصد رسیده است ( با 45 درصد افزایش سهم ) درصد سهم ایران در تولید علم دنیا در پایگاه‌های Scopus در سال 2012 ، رقم 1.48 درصد بوده در پایان 2016 این سهم به 1.81 درصد رسیده است ( با 33 درصد افزایش سهم) رتبه علمی ایران در منطقه و جهان اسلام در پایگاه Scopus رتبه اول و در پایگاه ISI رتبه دوم بوده است و هم‌اکنون کشور ما در هر دو پایگاه در منطقه و جهان اسلام رتبه اول را داراست. ( یک رتبه ارتقاء در پایگاه ISI و تثبیت رتبه اول در پایگاه Scopus) تعداد مقالات منتشرشده در پایگاه ISI در سال 2012 رقم 30370 مقاله بوده است و در پایان سال 2016 به 36842 مقاله رسیده است. ( افزایش 13 درصدی تعداد مقالات ) تعداد دانشگاه‌های برتر ایرانی در سال 2012 در رتبه‌بندی تایمز یک دانشگاه و در رتبه‌بندی لایدن هیچ دانشگاهی وجود نداشته است. در حال حاضر 14 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۹:۰۱

نشست مدیران کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک آموزش عالی کشور برگزار شد

نشست یک روزه مدیران کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک آموزش عالی کشور با حضور مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، دومین جلسه شورای مدیران کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک آموزش عالی کشور در سال جاری، ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۵ با حضور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک و مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ و اداره کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران، در جوار مرقد منور حضرت امام خمینی (ره) و شهدای والامقام انقلاب اسلامی در محل مرکز فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران (خانه شهید) گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، دکتر سیدجلال زرگر، مدیرکل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران و دبیر شورای مدیران کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک، ضمن خیر مقدم به مدعوین و تسلیت رحلت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گزارشی از اقدامات و پیگیری‌های انجام‌شده توسط دبیرخانه منطقه در خصوص مصوبات جلسه قبلی شورا ارایه نمود.
در ادامه جلسه، موضوعاتی از قبیل دستورالعمل اجرایی جشنواره آموزشی پژوهشی جایزه ملی ایثار و هم اندیشی در جهت نحوه اجرای مطلوب این جشنواره، بررسی مشکلات آیین‌نامه آموزشی به‌ویژه نحوه اعمال نمره آزمون زبان دانشجویان دکتری و همفکری برای اریه راهکارهای مناسب در جهت رفع این مشکل، بررسی آیین‌نامه پایدار تسهیلات آموزشی دانشجویان شاهد و ایثارگر و نظرات مدیران کل محترم در خصوص تسهیلات آموزشی و پژوهشی در جهت حمایت هدفمند از دانشجویان ساعی و ممتاز شاهد و ایثارگر و مسایل جاری به عنوان دستور جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در ادامه جلسه، دکتر حمیدعلی صمیمی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، ضمن قدردانی از مسئولین ستادهای امور شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های منطقه یک، خدمت به دانشجویان شاهد و ایثارگر را توفیق الهی توصیف کرد.
در پایان مدعوین با حضور در حرم مطهر امام خمینی (ره)، ضمن ادای احترام و تجدید میثاق با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی، نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه نمودند. پایان بخش این نشست یک روزه، حضور در گلزار شهدای بهشت زهرا (س)، ادای احترام به مقام والای شهیدان و قرائت فاتحه برای روح ملکوتی این عزیزان بود.
لازم به ذکر است مدیران کل امور شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های تربیت مدرس، شاهد، صنعتی امیرکبیر، پیام نور، علم و صنعت ایران، الزهرا(س)، شهید بهشتی، تربیت دبیر شهید رجایی، خوارزمی، صنعتی شریف، جامع علمی کاربردی، فرهنگیان، هنر، فنی و حرفه‌ای، علامه طباطبایی و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی عضو این شورا هستند.
201

۹۵/۱۰/۳۰
۰۹:۳۸

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور هفته آینده اعلام می‌شود

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 95 دوشنبه چهارم بهمن‌ماه اعلام می‌شود.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های مختلف تحصیلی متمرکز و نیمه‌متمرکز دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پردیس‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی و دوره آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی) در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون  سراسری 95 در روز دوشنبه چهارم بهمن‌ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تصریح کرد: کلیه پذیرفته‌شدگان مذکور ضرورت دارد مطابق برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه‌ای که به همراه فهرست اسامی آنها بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد برای انجام مراحل ثبت‌نام به محل قبولی مراجعه کنند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۵:۰۳

اطلاعیه جدید سازمان سنجش

خبرگزاری آریا - ضمن آرزوی موفقیت‌ برای داوطلبان‌ گرامی‌ پیرو اطلاعیه مورخ 95/9/24، بدین‌وسیله‌ به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی رشته‌های مختلف تحصیلی متمرکز و نیمه‌متمرکز دانشگاهها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی) در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1395 می‌رساند که اسامی پذیرفته‌شدگان رشته‌های مربوط در روز دوشنبه مورخ 95/11/4
ضمن آرزوی موفقیت‌ برای داوطلبان‌ گرامی‌ پیرو اطلاعیه مورخ 95/9/24 ، بدین‌وسیله‌ به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی رشته‌های مختلف تحصیلی متمرکز و نیمه‌متمرکز دانشگاهها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی) در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1395 می‌رساند که اسامی پذیرفته‌شدگان رشته‌های مربوط در روز دوشنبه مورخ 95/11/4 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.Sanjesh.org اعلام خواهد شد. کلیه پذیرفته‌شدگان می‌بایست مطابق برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه اعلام نتایج که همزمان با اعلام اسامی منتشر خواهد شد برای انجام مراحل ثبت‌نام به محل‌ قبولی خود مراجعه نمایند.
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

۹۵/۱۰/۲۹
۱۶:۲۹

توکلی به آنا خبر داد 4 بهمن؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آزمون سراسری دانشگاه‌ها

مشاور سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 95 در روز دوشنبه 4 بهمن خبر داد.

حسین توکلی، مشاور سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های مختلف تحصیلی متمرکز و نیمه‌متمرکز دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پردیس‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی و دوره آموزش پزشکی (پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی) در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 95 در روز دوشنبه 4 بهمن‌ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.»
مشاور سازمان سنجش آموزش کشور افزود: «همه پذیرفته‌شدگان باید براساس برنامه زمانی‌ای که به همراه فهرست اسامی آنها بر روی سایت سازمان قرار می‌گیرد، برای ثبت‌نام به موسسه محل قبولی مراجعه کنند.»

۹۵/۱۰/۲۹
۱۶:۳۳

مشاور سازمان سنجش خبر داد آغاز ثبت‌نام جاماندگان کنکور ارشد از سوم اسفند

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: «759 هزار و 695 داوطلب در آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال 96 ثبت‌نام کرده‌اند که جاماندگان می‌توانند از اول تا سوم اسفند در آزمون ثبت‌نام کنند.» حسین توکلی افزود: «برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال 96، 759 هزار و 695 داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد، 380 هزار و 128 نفر زن و 379 هزار و 567 نفر مرد و به عبارت دیگر 04/50 درصد زن و 96/49 درصد مرد هستند.» او اضافه کرد: «از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در این آزمون، 457 هزار و 94 نفر در گروه علوم انسانی، 40 هزار و 302 نفر در گروه علوم پایه، 174 هزار و 742 نفر در گروه فنی مهندسی، 24 هزار و 525 در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 61 هزار و 149 نفر در گروه هنر و هزار و 883 نفر در گروه دامپزشکی هستند.» توکلی تاکید کرد: «از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در این آزمون، 61 هزار و 445 داوطلب علاوه‌بر کد رشته امتحانی اول، نسبت به انتخاب کد رشته امتحانی دوم هم اقدام کرده‌اند.» توکلی افزود: «اطلاعات ثبت‌نامی تمامی داوطلبان ثبت‌نام‌کننده از یکشنبه، اول اسفند تا سه‌شنبه، سوم اسفند 95 روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.» همچنین طی اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبانی که در آزمون دکتری تخصصی سال 1395 دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کرده و دعوت به مصاحبه شده‌اند، می‌توانند در رشته گرایشی که مصاحبه شده‌اند حداکثر 20 محل دانشگاهی را انتخاب کنند. براساس این اطلاعیه هیچ‌یک از پذیرفته‌شدگان مراحل قبلی آزمون دکتری تخصصی 1395 دانشگاه آزاد اسلامی که در واحدهای دانشگاهی محل پذیرش قبلی خود ثبت‌نام کرده‌اند، مجاز به شرکت در این مرحله از تکمیل‌ظرفیت نیستند. داوطلبانی که در جلسه آزمون کارشناسی‌ارشد سال 1395 دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کرده‌اند، می‌توانند متناسب با مجموعه امتحانی خود حداکثر تا 20 رشته‌محل را انتخاب کنند. هیچ‌یک از پذیرفته‌شدگان مراحل قبلی آزمون کارشناسی‌ارشد سال 1395 دانشگاه آزاد اسلامی که در واحدهای دانشگاهی محل پذیرش قبلی خود ثبت‌نام کرده‌اند مجاز به شرکت در این مرحله از تکمیل‌ ظرفیت نیستند. متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام به سامانه این مرکز به نشانی www. azmoon. org مراجعه کنند.

۹۵/۱۰/۲۹
۲۲:۰۳

اعلام زمانبندی آزمون‌های سازمان سنجش در سال ۹۶

اعلام زمانبندی آزمون‌های سازمان سنجش در سال ۹۶
زمانبندی و تعرفه دریافتی برای ثبت‌نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون‌های سازمان سنجش در سال ۱۳۹۶ ابلاغ شد.
به گزارش تسنیم، ثبت‌نام برای آزمون سراسری سال 96 از تاریخ 19 بهمن 95 آغاز می‌شود و این آزمون‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه 15 و 16 تیر سال 96 برگزار می‌شود. هزینه شرکت در آزمون سراسری 20 هزار
تومان است.
داوطلبان علاقه‌مند به گزینش در دانشگاه پیام نور، تربیت معلم (فرهنگیان) و مراکز غیرانتفاعی باید هزینه دیگری معادل 5 هزار و 100 تومان پرداخت کنند.
ثبت‌نام برای آزمون کارشناسی ارشد سال 96 از اول دی ماه 95 آغاز شد و برای افرادی که موفق به ثبت‌نام نشده‌اند در اسفند مجدد فرصتی فراهم خواهد شد. این آزمون در روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 اردیبهشت سال 96 آغاز می‌شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید هزینه‌ای معادل 33 هزار تومان پرداخت کنند.
ثبت‌نام آزمون کارشناسی ناپیوسته از تاریخ 7 خرداد سال 96 آغاز می‌شود و این آزمون در روز جمعه 13 مرداد 96 برگزار خواهد شد. هزینه آزمون نیز 25 هزار تومان است.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۰:۰۳

اعلام نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري در هفته آينده

 دكتر توکلي خبر داد؛  اعلام نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري در هفته آينده  نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري دوشنبه هفته آينده اعلام خواهد شد.مشاور عالي سازمان سنجش گفت: فهرست نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري 95 دوشنبه 4 بهمن اعلام مي‎شود.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس برنامه زماني پيش‏بيني شده، فهرست اسامي پذيرفته‏شدگان نهايي رشته‎هاي مختلف تحصيلي متمرکز و نيمه متمرکز دانشگاهها و موسسات آموزشي، پرديسهاي دانشگاه فرهنگيان و رشته‏هاي تحصيلي کارداني گروه آموزش پزشکي (پذيرش صرفا با سوابق تحصيلي) در مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري 95، در روز دوشنبه 4 بهمن اعلام مي‌شود.وي افزود: تمامي پذيرفته‎شدگان ضرورت دارد مطلبق برنامه زماني مندرج که به همراه فهرست اسامي آنان بر روي سايت سازمان قرار مي‎گيرد براي انجام مراحل ثبت‎نام به محل قبولي مراجعه کنند.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۲:۰۶

آغاز ثبت‌نام جاماندگان کنکور كارشناسي ارشد از 3 اسفند

  مشاور سازمان سنجش خبر داد؛  آغاز ثبت‌نام جاماندگان کنکور كارشناسي ارشد از 3 اسفند  مشاور عالي سازمان سنجش گفت: تعداد 759 هزار و 695 داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 ثبت‌نام کرده‏اند که جاماندگان مي‌توانند از اول تا سوم اسفند در آزمون ثبت‌نام کنند.
دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي شرکت در آزمون ورودي دوره‏هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 تعداد 759 هزار و 695 داوطلب ثبت‌نام کرده‏اند که از اين تعداد، 380 هزار و 128 نفر زن و 379 هزار و 567 نفر مرد و به عبارت ديگر 50.04 نفر زن و 49.96 درصد مرد هستند.
وي افزود: از تعداد ثبت‌نام‏کنندگان در اين آزمون، 457 هزار و 94 نفر در گروه علوم انساني، 40 هزار و 302 نفر در گروه علوم پايه، 174 هزار و 742 نفر در گروه فني مهندسي، 24 هزار و 525 در گروه کشاورزي و منابع طبيعي، 61 هزار و 149 نفر در گروه هنر و يک هزار و 883 نفر در گروه دامپزشکي هستند.
توکلي خاطرنشان کرد: از تعداد ثبت‌نام‌كنندگان در اين آزمون، 61 هزار و 445 داوطلب علاوه بر کد رشته امتحاني اول، نسبت به انتخاب کد رشته امتحاني دوم هم اقدام کرده‎اند.
وي افزود: اطلاعات ثبت‏نامي تمامي داوطلبان ثبت‌نام‏کننده از روز يکشنبه اول اسفند تا روز سه‏شنبه سوم اسفند ماه 95 بر روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و تمامي متقاضيان مي‏توانند در مهلت اعلام شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و اطلاعيه‏هاي 4، 8 و 9 دي ماه 95 مربوط به اصلاحات دفترچه راهنما نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت‏نامي خود اقدام و درصورت مايل نسبت به ويرايش اطلاعات اقدام کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش اظهار داشت: به منظور مساعدت به داوطلباني که در مهلت مقرر ( 1 تا 11 دي ماه 95) در آزمون کارشناسي ارشد ثبت‌نام نکرده‏اند ترتيبي اتخاذ شده که اين دسته از متقاضيان در روزهاي اول تا سوم اسفندماه بتوانند در اين آزمون ثبت‌نام کنند.
وي گفت: آزمون ورودي دوره‏هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 در روزهاي پنجشنبه و جمعه 7 و 8 ارديبهشت ماه 96 در حوزه‌هاي امتحاني مربوط و براي داوطلبان 6 گروه آموزشي برگزارمي‏شود.
توکلي يادآور شد: کارت شرکت در آزمون در روز دوشنبه 4 ارديبهشت 96 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‏گيرد و داوطلبان در روزهاي 4 تا 6 ارديبهشت مي‏توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش نسبت به پرينت کارت شرکت در آزمون و دريافت برگه راهنما اقدام کنند.
وي تاکيد کرد: براي داوطلباني که در دو کدرشته امتحاني شرکت کرده‏اند دو کارت ورود به آزمون ارائه مي‏شود.مشاور عالي سازمان سنجش تاکيد کرد: نتيجه اوليه آزمون به صورت کارنامه تنظيم مي‏شود و کارنامه تمامي داوطلبان شرکت‏کننده در جلسه آزمون در دهه دوم خرداد ماه 96 از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.
وي اضافه کرد: تمامي داوطلبان که مجاز به انتنخاب رشته باشند مي‏توانند براي پذيرش در کدرشته‏هاي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي به جز دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به انتخاب رشته در زمان اعلام شده از طريق سايت سازمان سنجش اقدام کنند.
توکلي اظهار داشت: همچنين تمامي داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته باشند مي‏توانند براي پذيرش در کدرشته‏هاي دانشگاه آزاد نسبت به انتخاب رشته در زمان اعلام شده از طريق سايت مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد به صورت مستقل اقدام کنند.
وي گفت: امکان انتخاب رشته براي داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دو سايت سازمان سنجش و مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد فراهم است.
مشاور عالي سازمان سنجش گفت: سنجش و پذيرش در دوره‏هاي ورودي کارشناسي ارشد در تمامي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي مطابق قانون سنجش و پذيرش در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي مطابق مصوبه 18 اسفند 94 مجلس شوراي اسلامي و مصوبات شوراي سنجش و پذيرش تحصيلات تکميلي صورت مي‏گيرد.
وي افزود: بيست و دومين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور همزمان با برگزاري آزمون کارشناسي رشد سال 96 برگزار مي‏شود. داوطلبان علاقمند و واجد شرايط مي‏توانند در اولين مرحله آن براساس شرايط و ضوابط دفترچه راهنما شرکت کنند.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۲:۰۶

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان خبر داد درخواست ایجاد ۴ گرایش مقطع دکتری در دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: درخواست ایجاد چندین گرایش و مقطع جدید را به وزارت علوم داده‌ایم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از کرددانش، محسن پیشوایی، رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: در حال حاضر در این دانشکده حدود ۱۰۰۰ نفر دانشجو در  چهار گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی،  زبان و ادبیات عرب و گروه زبان و ادبیات کردی است.
 
وی افزود: دانشکده ادبیات و زیان های خارجی دانشگاه کردستان در گروه زبان و ادبیات فارسی سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در گروه زبان و ادبیات انگلیسی و زبان‌شناسی دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در گروه زبان و ادبیات عرب دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در گروه زبان و ادبیات کردی فقط مقطع کارشناسی دارد.
 
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان با اشاره به پذیرش هر ساله ۳۸ دانشجو در این رشته گفت: طبق دستورالعمل وزارت علوم باید یک تا دو سری فارغ التحصیل از یک رشته زبان و ادبیات کردی فارغ التحصیل شوند، بعد می توانیم درخواست مقطع ارشد را بدهیم؛ بنابراین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال اینده و یا سال ۹۷ در مقطه ارشد رشته زبان و ادبیات کردی می توانیم دانشجو پذیرش کنیم.
 
دانشکده ادبیات برای سال آینده قصد ایجاد رشته جدیدی را ندارد؛ اما به گفته پیشوایی درخواست چندین گرایش و مقطع جدید را داده ایم؛ از جمله در گروه زبان و ادبیات فارسی درخواست ایجاد و راه اندزی سه گرایش ادبیات غنایی، ادبیات عرفانی و ادبیات محض در مقطع دکتری و همچنین درخواست مجوز ایجاد رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری را داده ایم که منتظر نتیجه نهایی از وزارت علوم هستیم که اگر مجوز آنها صادر شود برای مهرماه سال آینده در این گرایش دانشجو پذیرش می کنیم.
 
وی دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان همچنین از پذیرش دانشجو در مهرماه سال آینده در مقطع دکتری رشته ادبیات عربی خبر داد و گفت: با اخذ این مجوز از سال آینده و در گروه زبان و ادبیات عرب هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را داریم.
 
پیشوایی ادامه داد: دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان سه آزمایشگاه مجهز دارد که به عنوان مجهزترین مراکز آموزش زبان فارسی در غرب کشور است، که برای دانشجویان غیر فارسی زبان ایجاد شده است و همین زمینه جذب دانشجویان خارج از کشور را در این دانشگاه فراهم آورده است.
 
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان افزود: با توجه به‌ غنای زبان و ادبیات کردی از لحاظ مفاهیم، مضامین، آثار و چهره‌های برجسته‌، و همچنین تلاش در جهت صیانت از این میراث ملی،  از سال ۹۴ اقدام به رشته کارشناسی زبان و ادبیات کُردی کرده ایم و امرروز خوشبختانه با استقبال دانشجویان مواجه است و در هر دوره کل ظریفیت این رشته که حدود ۴۰ نفر است جذب می شود، البته هدف گذاری کرده‌ایم که در مهر ماه سال ۹۷ که اولین دانشجویان این رشته فارغ التحصیل می شوند مقطع ارشد و در سال ۱۴۰۰ مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات کُردی را در دانشگاه کردستان راه اندازی کنیم.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث جهانی شدن و یکسان سازی سنت ها چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و چه سیاسی و اقتصادی باعث می شود خرده فرهنگ ها یا به حاشیه رانده شود و یا حذف شوند یکی از سیاست های وزارت علوم احیا و بازسازی فرهنگ های بومی و محلی ایران زمین است تا با این سیاست باعث احیا فرهنگ ها، زبان ها، گویش ها، و ادبیات بومی و محلی اقوام مختلف ایران باشیم و از نفود فرهنگ بیگانه غرب جلوگیری کنیم و در راستای همین سیاست است که رشته زبان و ادبیات کُردی در کردستان و زبان های ترکی و ... در سایر استان ها بصورت یک رشته دانشگاهی درامده است.
 
پیشوایی هدف از ایجاد رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان را تحلیل و بررسی زبان و ادبیات کُردی، استفاده از توانایی های زبان و ادبیات کُردی، نگارش زبان و ادبیات کُردی با رویکرد آکادمیک، روزآمد و کارآمد کردن زبان کُردی، شناسایی جنبه های مختلف ادبیات کُردی و تقویت آنها، ایجاد بستر و زمینه های لازم برای پرورش نخبگان ادبی و انجام تحقیقات علمی در این حوزه و... عنوان کرد و گفت: هر چند ممکن است در راستای زنده کردن آداب و رسوم و فرهنگ و ادبیات بومی با فقر منابع روبرو باشیم اما امیدواریم با راه اندازی این رشته گامی موثر در راستای احیای فرهنگ و ادبیات بومی که ممکن است تا امروز کمتر به آن پرداخته شده باشد و یا اصلا به ان پرداخته نشده باشد گام برداریم.
 
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان یادآور شد:  با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفته، بناست از مهرماه آینده دو واحد درس عمومی زبان و ادبیات کُردی به صورت اختیاری برای تمامی رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه کردستان تدریس شود.
 
وی به فعالیت شش انجمن علمی در این دانشکده اشاره کرد و گفت: انجمن علمی «نمایش» دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان دارای دو مقام کشوری است و در حال برنامه ریزی برای برگزاری همایش روایات و نقد ادبی است.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۳۴

با حضور روسای دانشگاه‌های سمنان برگزار شد؛ جلسه قرارگاه راهیان‌نور دانشجویی شهید علم‌الهدی استان سمنان

جلسه قرارگاه راهیان‌نور دانشجویی شهید علم‌الهدی استان سمنان با حضور مسئول قرارگاه راهیان‌نور استان، مسئول بسیج دانشجویی استان، روسای دانشگاه‌های استان در سالن جلسات دانشگاه سمنان برگزار شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جلسه قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی استان با حضور مسئول قرارگاه راهیان نور استان سمنان، مسئول بسیج دانشجویی استان، روسای دانشگاه های استان و مسئولان دفاتر بسیج دانشجویی شهرستانها و به میزبانی هنربخش رئوف، رئیس دانشگاه سمنان و مسئول قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی استان، در سالن جلسات دانشگاه سمنان برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه مرتضی دهرویه، مسئول بسیج دانشجویی استان ضمن عرض خیر مقدم به حضار، در سخنانی اظهار داشت: طبق تفاهم نامه وزارت علوم و سازمان بسیج دانشجویی کشور، قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی در همه استان ها و با حضور روسای دانشگاه ها تشکیل شود که مسئولیت قرارگاه به عهده رئیس دانشگاه مادر هر استان است و این مسئولیت در استان به عهده هنر بخش رئوف، رئیس دانشگاه سمنان می باشد و دبیری این قرارگاه به عهده بسیج دانشجویی استان است.
 
وی هدف از برگزاری این جلسه را بیان دیدگاههای همه روئسای دانشگاه ها عنوان کرد و بیان داشت: انشاالله با کمک و همراهی همه دانشگاه های استان بتوانیم با تمام ظرفیت از دانشجویان در این اردوها پذیرایی کنیم و فضایی سرشار از معنویت، همراه با برنامه های فرهنگی متنوع، برای آنان فراهم کنیم.
 
در ادامه اسحاق هراسانیان، مسئول قرارگاه راهیان نور استان، از این اردوها به عنوان بزرگترین عملیات فرهنگی یاد کرد و اظهار داشت: مبدا و حرکت اولیه این اردوها در سالهای اولیه به عهده دانشجویان بوده و هدف از برگزاری این اردوها، آشنایی همه اقشار بسیج و خصوصاً دانشجویان با فرهنگ ایثار و شهادت و شناخت رشادتهای رزمندگان در دوران دفاع مقدس است.
 
وی ضمن برشماری تاثیر این اردوها بر قشر جوان جامعه عنوان کرد: دانشجویان بعد از حضور در این اردوها، مشاهدات و خاطرات خود را برای دیگر دانشجویان و آحاد مردم جامعه تبیین کنند تا تاثیر این سفر معنوی به جامعه نیز انتقال یابد.
 
هنربخش رئوف، رئیس دانشگاه سمنان و مسئول قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی استان نیز در ادامه با بیان اهمیت این اردوها برای دانشجویان تصریح کرد: پیش بینی های لازم در این خصوص در شورای فرهنگی دانشگاه شده است و با توجه به مشکلات مالی دانشگاه ها، می توان با تدبیر، کم و کاستی ها را برطرف نمود تا دانشجویان فارغ از هرگونه گرایش در این سفر معنوی شرکت نمایند.
 
در ادامه جلسه روئسای دانشگاه ها به بیان نظرات و دیدگاه ها و بحث و تبادل نظر در این خصوص پرداختند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۲

ساخت ربات نقشه‌بردار در دانشگاه خواجه نصیر/پذیرش 4 دانشجوی پسادکتری

رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر آن موفق به طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت‌های توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و صنعت، معدن و تجارت شدیم.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حمید عبادی روز چهارشنبه، 29 دی ماه در دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی با بیان اینکه بیش از 80 درصد داده‌ها و اطلاعات مورد استفاده دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی مکان‌محور است، افزود: اهمیت تولید، مدیریت و به کارگیری مفید و مؤثر این اطلاعات در حل مسائل کشور در بخش‌هایی از برنامه‌های توسعه ایران تحت عنوان پایگاه‌های داده مکان‌محور و توسعه زیرساخت داده مکانی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری این کنفرانس در محورهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک، اظهار کرد: موضوع این کنفرانس شامل تمامی دستاوردهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک در تخصص‌های ژئودزی، فتوگرامتری و سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات مکانی است.
عبادی با تاکید بر اینکه در اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی، طرح‌های آمایش سرزمین، اثرات محیط‌زیست در اجرای طرح‌های عمرانی، طرح‌های کاداستر و تحول نظام ملکی و ثبتی کشور اطلاعات مکانی نقش اساسی و ضروری دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس دانشگاه خواجه‌نصیر با بیش از چهار دهه نقش‌آفرینی در حوزه‌های آموزشی و تحقیقاتی رشته‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور گام‌های اساسی در این زمینه برداشته است.
وی انجام فاز مطالعاتی زیرساخت داده مکانی و تدوین استاندارد داده مکانی را از جمله دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن موفق به ایجاد بانک اطلاعات طیفی کشور، بهینه‌سازی خط تولید اطلاعات مکانی سازمان جغرافیایی و اجرای سیستم فتوگرامتری پهپاد مبنا جهت تولید نقشه‌های بزرگ‌مقیاس شدیم.
رئیس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: ایجاد آزمایشگاه سنجش از دور برای فعالیت دفاعی و ملی، سامانه اطلاعات مکانی فراگستر مرزهای کشور و سیستم آنی هشداردهنده تغییر شکل مبتنی بر ایستگاه‌های دائمی جی‌پی‌اس از دیگر دستاوردهای این دانشگاه به شمار می‌رود.
عبادی همچنین طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست را از دیگر دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد.
وی وجود دستگاه‌هایی چون طیف‌سنجی، لیزر اسکنر زمینی و جدیدترین سیستم‌های فتوگرامتری و سنجش از دور را از جمله قابلیت‌های این دانشکده ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن اقدام به ایجاد سیستم‌های تصویربرداری با کمک پهپاد فانتوم 4 و احداث ایستگاه دائمی جی‌پی‌اس در دانشکده نقشه‌برداری این دانشگاه کرده‌ایم.
رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از واگذاری بازنگری سرفصل دروس رشته مهندسی نقشه‌برداری در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم به این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: در این بازنگری از نظرات اساتید دانشگاه‌ها و جامعه نقشه‌برداری و نظام مهندسی بهره گرفته‌ایم و با ابلاغ وزارت علوم سرفصل‌های جدید برای تمام دانشجویان ورودی سال 95 و در تمام دانشگاه‌های کشور اجرایی شده است.
به گفته وی، سرفصل‌های بازنگری شده در مقاطع ارشد و دکتری نیز تا پایان بهمن‌ماه انجام و از طریق وزارت علوم ابلاغ خواهد شد.
عبادی با اشاره به برنامه‌های آتی توسعه‌ای این دانشگاه در حوزه فناوری‌های مکانی، تاکید کرد: از سال آینده در دوره مشترک بین‌المللی کارشناسی ارشد ژئوانفورماتیک با دانشگاه هلند از طریق آزمون سراسری دانشجو پذیرش خواهیم کرد، ضمن آنکه از سال گذشته اقدام به پذیرش دانشجویان پسادکتری کرده‌ایم که تاکنون چهار دانشجو در این دوره‌ها مشغول به تحصیل هستند.
منبع:ایسنا
204/200

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۴۵

روسای 5 دانشگاه انتخاب شدند

خبرگزاری آریا-دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمود نصیری برای دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند.
به گزارش خبرگزاری آریا،دکتر مخبر دزفولی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: در جلسه اخیری که در کمیته تعیین روسای دانشگاه ها با حضور وزرای علوم و بهداشت و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها داشتیم روسای برخی از دانشگاه های کشور انتخاب شدند که امیدواریم با شروع کار این روسا، دانشگاه های مربوطه با تلاش بیشتری وظایفشان را انجام دهند.
وی گفت: مدتی بود برخی از روسای دانشگاهها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها؛ محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص چگونگی انتخاب رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد افزود: در مورد دانشگاه آزاد هم هیأت موسس باید تعیین و هم هیأت امنا باید ترمیم شود، زیرا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم ریاست هیأت موسس و هم ریاست هیأت امنای این دانشگاه را برعهده داشته است.
وی افزود: با رحلت آیت‌الله هاشمی از اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد کاسته شده است و طبق اساسنامه این دانشگاه اعضای جدید هیأت موسس با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می‌رسد.
مخبر دزفولی در ادامه گفت: ترکیب اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد باید کامل شود که هر دوی این کارها در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم و مسیر شورا را طی کند، اعلام می‌کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با بازنگری برنامه‌های علوم انسانی گفت: جلسات شورای تحول علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه بازنگری شده و به وزارت علوم اعلام شده است که وزارت علوم در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی است.
وی افزود: هماهنگی‌های خوبی میان شورای تحول علوم انسانی، وزارت علوم و بخش‌های مختلف ذیربط به وجود آمده است تا برنامه‌ها تصویب و سریع‌تر اجرایی شود.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۵:۳۲

معاون فرهنگی دانشگاه خبر داد: تعریف موسیقی فاخر قابل ‌اجرا در دانشگاه شهید چمران

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: به‌زودی کارگروهی برای تعریف مصادیق موسیقی فاخر قابل‌اجرا در دانشگاه تشکیل می‌شود و در صورت تأیید این کارگروه و وجود تقاضا ممکن است کانون موسیقی در دانشگاه فعال شود.
 
دکتر عبدالرحیم هوشمند در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، در خصوص تأسیس کانون موسیقی در دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه هم‌اکنون 16 کانون فرهنگی، هنری، اجتماعی و مذهبی در دانشگاه وجود دارند، اظهار کرد:‌ کانون موسیقی دانشگاه شهید چمران اهواز از تشکیل در سال 77 تشکیل شد اما این کانون در سال 88 به دلیل مخالفت هایی که با برنامه های آن می شد به‌مرور غیرفعال شد.
 
وی خاطرنشان کرد: اخیراً آیین‌نامه‌ای از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تشکیل یک کارگروه متشکل از نماینده شورای فرهنگی دانشگاه‌ها، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و نماینده رییس دانشگاه ابلاغ شده است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: این کارگروه وظیفه دارد تقاضاهای دانشجویان برای اجرای موسیقی را بررسی کند و موسیقی‌های فاخر در خصوص موضوعات ملی و مذهبی مانند موسیقی اصیل ایرانی که هم برای جامعه نشاط ایجاد می‌کند و هم قابلیت اجرا در محیط دانشگاه را دارند، تعریف و تعیین کنند.
 
هوشمند با بیان اینکه این کارگروه در کمتر از یک ماه آینده در دانشگاه شهید چمران اهواز فعال می‌شود، گفت: پس‌ از آن این کارگروه باید بررسی‌های لازم را انجام دهد و نیازسنجی کند؛ در صورت ضرورت، ممکن است کانون موسیقی در دانشگاه دوباره احیا شود، البته هم‌اکنون تقاضاهایی برای تأسیس این کانون وجود دارد.
 
وی تصریح کرد:‌ در دانشگاه‌ها تنها اجرای کنسرت ممنوع است و موسیقی اگر موسیقی بخشی از برنامه های دیگر باشد قابلیت اجرا در دانشگاه رادارد اما برنامه خاص برای موسیقی ممنوع است. ما نیز تابع آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های موجود و موافق اجرای نوعی از موسیقی هستیم که زمینه رشد فکری و فرهنگی را در دانشگاه ایجاد کند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۶:۰۰

دانشکده هنر و معماری بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد

بوشهر- ایرنا- مرحله نخست ساختمان نوبنیاد دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر روز پنجشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر در این آیین گفت: دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر با الهام گیری از معماری بافت تاریخی این شهر در محله کوتی و کنار ساختمان عمارت نوذری که مربوط به دوره قاجار ساخته شده است.
فرزاد رستمی افزود: تاکنون دانشکده هنر و معماری بوشهر در عمارت نوذری که مالیکت آن متعلق به اداره کل میراث فرهنگی است و در اختیار دانشگاه خلیج فارس قرار دارد، مستقر بود.
وی اظهار کرد: عملیات اجرایی ساختمان دانشکده هنرو معماری دانشگاه خلیج فارس در سال 85 با حمایت استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر آغاز شد.
رستمی بیان کرد: این ساختمان با زیربنای هشت هزار و 220 مترمربع و فضای آموزشی شامل 16 آتلیه هنری، 11کلاس آموزشی، دو سالن قضاوت پایان نامه، سایت رایانه، سالن اجتماعات با ظرفیت 180 نفر، حوزه اداری، فضای خدماتی، استراحتگاه استادان، بوفه و نمازخانه در 3 طبقه با اسکلت فلزی و پیچ و مهر در 2 مرحله احداث می شود.
وی ادامه داد: مرحله نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس با زیربنای پنج هزار و 200 مترمربع شامل فضای اداری و خدماتی، چهار کلاس آموزشی، پنج کارگاه آموزش (آتلیه)، سالن چند منظوره و داوری، سایت رایانه و فضای خدماتی بوفه، سالن سرو غذا و نمازخانه است.
رستمی یادآور شد: برای اجرای مرحله نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس 115میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و برای تکمیل مرحله 2 این دانشکده با زیربنای سه هزار و 600 مترمربع با 65درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است به 115 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
وی اظهار کرد: تعداد پلاکهای تجمیع شده در پروژه دانشکده هنر و معماری بوشهر 21 پلاک است که با نوع خاص معماری بافت قدیم و سنتی تطابق دارد.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: ساخت این دانشکده در بافت تاریخی بوشهر نماد زندگی مسالمت آمیز فرهنگی و به عنوان کانون اجتماعی شهری است که باید تقویت شود.
عبدالمجید مصلح افزود: در زمان حاضر دانشکده هنر و معماری بوشهر 220 دانشجوی هنر و معماری دارد و برای توسعه رشته های مرتبط در این دانشکده تلاش می شود.
وی اضافه کرد: افزایش هیات علمی و توسعه رشته های دانشکده هنر و معماری براساس افق کلی ترسیم شده برای این دانشکده از برنامه ها و خواسته های این دانشگاه است.
مصلح، بر ضرورت توسعه چرخه علم تا فناوری و کسب و کار به عنوان کانون نوآوری در کنار دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی بوشهر تاکید کرد.
وی گفت: ایجاد دانشکده کسب و کار در بافت تاریخی بوشهر به عنوان پایلوتی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
مصلح اظهار کرد: در زمان حاضر 6 هزار و 300 دانشجو در 28 رشته کارشناسی، 43رشته کارشناسی ارشد و 12 رشته دکترا در دانشگاه خلیج فارس مشغول به تحصیل هستند.
وی هدف از اجرای دانشکده هنر و معماری را ارتقای موقعیت و کیفیت آموزش استان در رشته های هنر و معماری در انطباق با سیاست گذاری های آموزشی نقشه جامع علمی کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تاسیس رشته هایی با گرایشهای کاربردی در مقطع تحصیلات تکمیلی، جذب بیشتر استادان با تجربه عنوان کرد.
مصلح افزود: بهبود سرانه هیات علمی به دانشجو، جذب دانشجویان با استعداد در حوزه های هنر و معماری و کیفیت دهی به آموزش با هدف تعهد به جامعه حرفه های هنر ومعماری، ارتقای سطح قبولی در آزمونهای تحصیلات تکمیلی و افزایش نفوذ اعتباری در دانشگاههای مطرح کشور، برگزاری همایش ها، آموزشهای عمومی برای آشنایی غیرمتخصصان و عامه مردم با هنر و معماری، ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری معماران استان از جمله دیگر هدفهای تاسیس و راه اندازی دانشکده هنر و معماری در استان بوشهر است.
6047/6043** خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

۹۵/۱۰/۳۰
۱۳:۲۳

بیش از 6 هزار دانشجو در دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر مشغول تحصیل هستند

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: هم‌اکنون 6 هزار و 300 دانشجو در 83 رشته در مقاطع مختلف در دانشگاه خلیج فارس بوشهر مشغول تحصیل هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، عبدالمجید مصلح ظهر امروز در نشست با مسئولان استان بوشهر اظهار داشت: 6 هزار و 300 دانشجو در 83 رشته دانشگاهی شامل 28 رشته در مقطع کارشناسی، 43 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 12 رشته در مقطع دکترا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر مشغول به تحصیل هستند.
وی اضافه کرد: برای ساخت دانشکده هنر و معماری 110 میلیارد ریال هزینه شده که با داشتن امکانات مناسب، نقش موثری در حوزه آموزش برای دانشجویان این دانشکده داشته است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر بیان کرد: یکی از اهداف این دانشگاه،پیگیری ایجاد رشته‌های کاربردی متناسب با نیازهای استان بوشهر است که با تمرکز بر رشته‌های تحصیلی در تحصیلات تکمیلی و متناسب با نقشه علمی جامع کشور دنبال اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم هستیم.
وی ادامه داد: یکی از دانشکده‌هایی که می‌تواند در حوزه اشتغال و کارآفرینی نقش بسزایی داشته باشد دانشکده کسب و کار است که درصدد پیشنهاد کردن آن به وزارت علوم برای کسب مجوزهای مورد نیاز هستیم.
مصلح با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی شهر بوشهر بیان کرد: دنبال افزایش اعتبار دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مجامع علمی و دانشگاهی کشور هستیم.
وی ادامه داد: با افزایش رشته‌های دانشگاهی در حوزه هنر و معماری، اعضای هیات علمی جدیدی نیز به کادر آموزشی دانشگاه خلیج فارس بوشهر اضافه می‌شود که در ارتقای سطح دانشگاه مفید است.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۴:۴۱

استاندار بوشهر: وزارت علوم رشته‌های تحصیلی دانشکده هنر و معماری بوشهر افزایش دهد

استاندار بوشهر گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته‌های پذیرش دانشجو در دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مصطفی سالاری ظهر امروز در آیین افتتاح دانشکده هنر و معماری خلیج فارس بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است اظهار داشت: راه‌اندازی دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی بوشهر تحول مهمی در این بافت ایجاد می‌کند.
وی با قدردانی از توجه وزیر راه و شهرسازی در توجه به بافت‌های تاریخی و احیا آنها تصریح کرد: تکمیل دانشکده هنر و معماری در اولویت طرح‌های وزیر راه  و شهرسازی قرار گرفت که مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم کمک قابل توجهی به این طرح کردند.
استاندار بوشهر با اشاره به افتتاح فاز نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: تلاش می‌شود فازهای بعدی این دانشکده با مشارکت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و علوم، تحقیقات و فناوری تکمیل شود.
سالاری با تاکید بر افزایش رشته‌های این دانشکده تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته‌های پذیرش دانشجو  در دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزایش دهد.
وی با تاکید بر نقش این دانشکده در احیا بافت تاریخی بوشهر گفت: حضور دانشجویان در بافت تاریخی بوشهر زمینه رونق بیش از پیش این بافت و احیاء آن فراهم می‌کند.
استاندار بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر در زمینه توسعه راه‌های مواصلاتی طرح‌های مهمی اجرا کرده است افزود: اکنون در تمامی محورهای اصلی استان بوشهر طرح بزرگراهی افتتاح  و یا در حال اجرا دارد که بخشی از آنها امسال تکمیل می‌شود.
سالاری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در همه بخش‌ها و شهرستانهای استان بوشهر به صورت میانگین یک پروژه راهسازی دارد گفت: این امر سبب شده که استان  بوشهربه کارگاهی بزرگ در بخش راهسازی تبدیل شود.
وی با اشاره به اجرای پروژه بزرگراه دیلم به گناوه خاطرنشان کرد: این پروژه گام‌های آخر برای تکمیل طی می‌کند و این در حالی است که پروژه بزرگراه اهرم به برازجان، دیر به بوشهر، برازجان به گناوه و خروجی دوم بوشهر روند اجرایی مطلوبی دارد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۵:۰۷

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر: رشته‌های تحصیلی دانشکده هنر و معماری بوشهر افزایش می‌یابد

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: اکنون رشته‌های معماری و شهرسازی با ۲۲۰ دانشجو در دانشکده هنر و معماری بوشهر تدریس می‌شود که در آینده رشته‌های این دانشکده در عرصه هنر و گرافیک افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر،عبدالمجید مصلح ظهر امروز در مراسم افتتاح دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر نماد زندگی اجتماعی و فرهنگی است اظهار داشت: ساخت این دانشکده در بافت تاریخی بوشهر نماد زندگی مسالمت آمیز فرهنگی و به عنوان کانون اجتماعی شهری است.
وی با بیان اینکه دانشکده هنر و معماری بوشهر 220 دانشجو دارد افزود: این دانشجویان در رشته‌های معماری  و شهرسازی تحصیل می‌کنند که برای توسعه رشته‌های مرتبط در این دانشکده  از جمله هنر و گرافیک تلاش می‌شود.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر ازافزایش هیئت علمی و توسعه رشته‌های دانشکده هنر و معماری بوشهر خبرداد و خاطرنشان کرد: براساس افق چشم‌انداز توسعه و ترسیم برنامه‌ها، طرح‌های مهمی در راستای تحقق مطالبات استان بوشهر اجرا می‌شود.
مصلح بر ضرورت توسعه چرخه علم تا فناوری و کسب و کار به عنوان کانون نوآوری در کنار دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی بوشهر تاکید کرد و گفت: ایجاد دانشکده کسب و کار در بافت تاریخی بوشهر به عنوان پایلوتی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه خلیج فارس بوشهر دارای 6 هزار و 300 دانشجو است تصریح کرد: این دانشجویان در  28 رشته کارشناسی، 43رشته کارشناسی ارشد و 12 رشته دکترا  تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر هدف از تاسیس دانشکده هنر و معماری را تشریح کرد و افزود: ارتقای موقعیت و کیفیت آموزش استان در رشته‌های هنر و معماری در انطباق با سیاست‌گذاری‌های آموزشی نقشه جامع علمی کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تاسیس رشته‌هایی با گرایش‌های کاربردی در مقطع تحصیلات تکمیلی، جذب بیشتر استادان با تجربه از اهداف مهم ایجاد دانشکده هنر و معماری است.
مصلح بهبود سرانه هیئت علمی  نسبت به دانشجو، جذب دانشجویان با استعداد در حوزه‌های هنر و معماری و کیفیت دهی به آموزش با هدف تعهد به جامعه حرفه‌های هنر ومعماری را از دیگر اهداف تاسیس  دانشکده هنر و معماری بوشهر دانست.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۵:۲۸

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر: بیش از ۶۰۰۰ دانشجو در دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر مشغول تحصیل هستند

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: هم‌اکنون ۶۳۰۰ دانشجو در ۸۳ رشته در مقاطع مختلف در دانشگاه خلیج فارس بوشهر مشغول تحصیل هستند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از فارس، عبدالمجید مصلح ظهر امروز در نشست با مسئولان استان بوشهر گفت: ۶۳۰۰ دانشجو در ۸۳ رشته دانشگاهی شامل ۲۸ رشته در مقطع کارشناسی، ۴۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۲ رشته در مقطع دکترا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر مشغول به تحصیل هستند.
 
وی افزود: برای ساخت دانشکده هنر و معماری ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه شده که با داشتن امکانات مناسب، نقش موثری در حوزه آموزش برای دانشجویان این دانشکده داشته است.
 
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر تصریح کرد: یکی از اهداف این دانشگاه، پیگیری ایجاد رشته‌های کاربردی متناسب با نیازهای استان بوشهر است که با تمرکز بر رشته‌های تحصیلی در تحصیلات تکمیلی و متناسب با نقشه علمی جامع کشور دنبال اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم هستیم.
 
وی ادامه داد: یکی از دانشکده‌هایی که می‌تواند در حوزه اشتغال و کارآفرینی نقش بسزایی داشته باشد، دانشکده کسب و کار است که درصدد پیشنهاد کردن آن به وزارت علوم برای کسب مجوزهای مورد نیاز هستیم.
 
مصلح با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی شهر بوشهر بیان داشت: دنبال افزایش اعتبار دانشگاه خلیج فارس بوشهر در مجامع علمی و دانشگاهی کشور هستیم.
 
وی ادامه داد: با افزایش رشته‌های دانشگاهی در حوزه هنر و معماری، اعضای هیات علمی جدیدی نیز به کادر آموزشی دانشگاه خلیج فارس بوشهر اضافه می‌شود که در ارتقای سطح دانشگاه مفید است.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۶:۳۰

دانشگاه علوم و معارف قرآن می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد

گروه دانشگاه: یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن اظهار کرد: این دانشگاه می‌تواند مهم و سرنوشت‌ساز باشد، چرا که قرآن افضل کل شی هست. کم‌کاری‌هایی می‌شود و در این دانشگاه اعضای هیئت علمی تقریبا نقشی ندارند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، دانشکده علوم و معارف قرآن یکی از چند دانشگاه قرآنی کشور است که با قدمتی بیش از بیست سال اهتمام به امر آموزش معارف قرآن کریم به دانشجویان دارد. به دنبال گزارش‌هایی که پیش از این در خبرگزاری ایکنا منتشر شده است، برخی اساتید و اعضای هیئت علمی این دانشگاه در ارتباطی که با ایکنا برقرار کردند، نکاتی را در ارتباط با این دانشگاه و مسائل آن، عنوان کردند. در ادامه دیدگاه‌های یکی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه را می‌خوانید. لازم به یادآوری است که بنا به درخواست این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن، گفت وگوی وی بدون نام منتشر می شود.
این عضو هیئت علمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا گفت: ارتقای دانشکده به دانشگاه علوم و معارف قرآن چندسالی است معلق مانده و من خبری شنیده‌ام که البته نمیدانم موثق است یا نه و آن این‌که شورای انقلاب فرهنگی اساس‌نامه ارتقای این دانشکده را تصویب کرده که یک سری از مشکلات اعضا ناشی از این امر است.
وی در مورد اهمیت توجه به این دانشگاه گفت: در این حد می‌توانم بگویم که این‌جا  دانشگاهی است که می‌تواند بسیار مهم و سرنوشت‌ساز برای کشور باشد. به هرحال قدمت این دانشگاه به حدود بیست و چندسال پیش برمی‌گردد و متاسفانه در همین دانشگاهی که می‌تواند مکانی برای تربیت نیروهای کارآمد برای جامعه باشد، مشکلات و مسائل عدیده‌ای وجود دارد و در این‌زمینه کم‌کاری‌هایی نیز می‌شود و همکاری با این دانشگاه بسیار ضعیف است، حال باید بررسی شود کم‌کاری‌ها از سوی خود دانشگاه است و یا از سمت وزارت علوم که من این را نمی‌دانم.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن افزود: باید به این دانشگاه بیش از این‌ها رسیدگی شود. الان در حد دانشگاه‌های معمولی است که در رشته‌های دیگر هم دانشجو می‌پذیرند. اما این‌جا محل آموزش معارف قرآن است، قرآن هم افضل کل شی هست و اگر این‌طور است و به این امر باور داریم باید این دانشگاه به جایی برسد که نیروی داخلی تربیت کند، و حتی افرادی که بتوانند خارج از مرزها به تبلیغ اسلام و معارف قرآن بپردازند؛ یعنی کشورها و کسانی که منتظر یک مبلغ و یا یک کارشناس قرآنی هستند که آن‌ها را راهنمایی کنند. این دانشگاه باید خیلی فراتر از این‌ها باشد و همه باید با یک دید و جایگاه خیلی بالا به آن نگاه کنند. این مسائل و مشکلاتی که مطرح است، ارزش و جایگاه این دانشگاه را پایین می‌آورد.
وی در خصوص نقش اعضای هیئت علمی در مدیریت این دانشگاه نیز گفت: اینکه اعضای هیئت علمی در مدیریت این دانشگاه نقش کمی دارند، تا اندازه‌ای بله؛ همین‌گونه است و نقش اعضای هیئت علمی در مدیریت این دانشگاه ضعیف است.

۹۵/۱۱/۰۱
۰۸:۵۳

با هدف همکاری آموزشی پژوهشی؛ تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو با دانشگاه شهید مدنی آذربایجان امضاء شد

پژوهشگاه نیرو و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به منظور ارتقای روحیه خودباوری متخصصان صنعت برق و انرژی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایسنا، در راستای ماموریت پژوهشگاه نیرو برای گسترش تحقیقات منسجم و هدفمند در صنعت برق و انرژی کشور و به منظور ارتقاء روحیه نشاط و خودباوری متخصصین این حوزه، این تفاهم‌نامه با هدف همکاری آموزشی پژوهشی بین پژوهشگاه نیرو به نمایندگی دکتر محمدصادق قاضی‌زاده رئیس پژوهشگاه و دانشگاه تبریز به نمایندگی دکتر حسن ولی‌زاده رئیس دانشگاه، منعقد و مبادله شد.
این تفاهم‌نامه، به‌ منظور استفاده از ظرفیتها و توانمندی‌های دانشگاه و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیات علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنعت برق کشور منعقد می‌شود.
روش اجرایی تفاهم نامه به این صورت است که کارگروه راهبری متشکل از نمایندگان معرفی شده از سوی طرفین تشکیل و فرآیند اجرایی تفاهم‌نامه را طراحی و تدوین کرده و بر اجرای آن نظارت می‌کنند.  این کارگروه جلسات دوره‌های خود را برگزار  و گزارش جلسات را به روسای دانشگاه و پژوهشگاه ارائه می‌کند.کلیه توافقات حاصله کارگروه مشترک، صورت جلسه شده و جهت اجراء به طرفین با امضای عالی‌ترین مقام اجرایی ابلاغ می‌شود. همچنین در هر موضوع همکاری، قرارداد جداگانه‌ای منعقد و در آن شرایط لازم مشخص خواهد شد.
با توجه به انتخاب دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بعنوان کانون انرژی در منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی استان آذربایجان شرقی، دانشگاه و پژوهشگاه در کمیته راهبری و تدوین اساسنامه و برنامه راهبردی کانون انرژی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی همکاری خواهند کرد.
همچنین با عنایت به راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات کاربردی سیستم‌های قدرت توسط دانشگاه و با توجه به تعاملات بین‌المللی دانشگاه با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و ... پژوهشگاه و دانشگاه در اجرای پروژه‌های منطقه‌ای، ملی و بین المللی همکاری می‌کنند.
مبادله تفاهم نامه همکاری فی مابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت نیرو در خصوص راه‌اندازی مراکز رشد تخصصی بوده لذا دانشگاه و پژوهشگاه از راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی در حوزه انرژی و محیط زیست در حد توان حمایت و همکاری خواهند کرد.
با توجه به اختصاص 200 هکتار از اراضی دانشگاه جهت نصب و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی و بادی، دانشگاه و پژوهشگاه در خصوص مطالعات اقتصادی و فنی و جذب سرمایه گذار همکاری می‌کنند.
پژوهشگاه از راه‌اندازی آزمایشگاههای مرجع در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در کانون انرژی دانشگاه در حد توان حمایت خواهد کرد.
با امضای این تفاهم‌نامه، پژوهشگاه متعهد می‌شود در راستای انسجام‌بخشی و حمایت از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهش محققان پسادکتری حول محور پروژه‌های سیاست‌پژوهی و آینده‌نگاری مورد تاکید پژوهشگاه، تحقق اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسی‌های تخصصی و دعوت به همکاری اعضای هیات علمی وابسته اهتمام ورزد. حمایتهای پژوهشگاه به صورت ایجاد بستر مناسب برای بهره‌مندی دانشگاه از حمایتهای صنعت برق و یا حمایت مستقیم توسط پژوهشگاه خواهد بود.
با امضای این تفاهم‌نامه، دانشگاه متعهد می‌شود برای تسریع اجرای موضوعات مندرج در این تفاهم‌نامه شامل برنامه‌ریزی موضوع پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و نیز پژوهش محققان پسادکترای علاقمند به استفاده از تسهیلات طرح شده در این تفاهم‌نامه در راستای موضوعات تحقیقاتی و طرحهای پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه، اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسی‌های تخصصی و همکاری اعضای هیات علمی وابسته تلاش و همکاری کند.
همچنین در راستای اجرای ماده 2 تفاهم نامه، طرفین خدمات خود را حسب مورد پس از بررسیهای کارشناسی در چارچوب قراردادهای جداگانه در هر مجموعه ارائه خواهند کرد.
مدت این تفاهم‌نامه از زمان امضاء و مبادله، پنج سال تعیین شده و در صورت توافق طرفین، تفاهم‌نامه قابل تمدید خواهد بود.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، هریک از طرفین قبل از انقضای مدت تفاهم‌نامه و با اطلاع قبلی و کتبی از سه ماه قبل، می‌تواند به تفاهم‌نامه خاتمه دهد و طرفین مکلف هستند تا پایان تمامی قراردادهای منعقد شده براساس این تفاهم‌نامه، وظایف خود را به اتمام برسانند.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۳:۱۰

رئیس دانشگاه زنجان عنوان کرد نمره 20 دانشگاه زنجان در زمینه اجرای پروژه‌های دانشگاهی

رئیس دانشگاه زنجان گفت: طی بازدیدی که مسئولان از دانشگاه زنجان داشتند، این دانشگاه در اجرای پروژه‌های دانشگاهی نمره 20 را از مسؤولان دریافت کرده است.

خلیل جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: دانشگاه زنجان از دانشگاه‌های پیشرو در اجرای پروژه‌های ملی است و این ارزیابی با توجه به زمان آخرین تخصیص اعتبار در تیرماه سال گذشته بوده است.
وی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته برخی از مسئولان از دانشگاه زنجان بازدید کردند که در اجرای پروژه‌های دانشگاهی نمره 20 را از مسئولان دریافت کرده است. دانشگاه زنجان در زمره نادرترین دانشگاه‌های کشور بوده که 50 درصد از پروژه‌ها را با توجه به اعتبار داده شده در تیر سال 94 انجام داده است.
جمشیدی خاطرنشان کرد: پارک‌های علم و فناوری در دیگر مناطق کشور به صورت معمول در مجاورت دانشگاه‌ها احداث می‌شود که از آن جمله می‌توان به تجربه موفق احداث این پارک در استان اصفهان اشاره کرد. همچنین از دو سال گذشته دانشگاه زنجان در ارتباط با احداث پارک علم و فناوری اعلام آمادگی کرده است و حتی در این بین 30 هکتار نیز زمین و ساختمان موقت پیشنهاد شده است.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۴:۱۳

پذیرش دانشجوی دکتری پلاسمای پزشکی برای اولین بار از مهر 96

معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی از راه اندازی رشته های جدید و پذیرش دانشجوی دکتری پلاسمای پزشکی برای اولین بار در این دانشگاه خبر داد.

جعفر کیوانی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی در گفت و گو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تصویب رشته های جدید و پرتقاضا گفت: برای تصویب رشته های جدید همچون علوم شناختی، نفت و مخازن برنامه ریزی شده و برای دریافت مجوز، درخواست خود را به وزارت علوم ارسال کرده ایم.
وی افزود: علاوه بر رشته های فوق برای راه اندازی رشته های بیوتکنولوژی در دانشکده علوم زیستی، دکترای رشته علوم شناختی روانشناختی و رشته علوم شناختی مدلسازی در دانشکده روانشناسی برنامه ریزی شده است.
به گفته وی، رشته هایی مثل علوم شناختی مدلسازی میان رشته ای هستند که درخواست برای ارائه آنها در دانشگاهها ارسال شده است.
کیوانی با اشاره به درخواست مجوز رشته آموزش فلسفه برای کودکان اظهار داشت:  مجوز ارائه و تدریس این رشته در دانشگاه برای اولین بار درخواست داده شده است.
وی افزود: رشته پلاسمای پزشکی یکی از رشته های مهمی است که از سال تحصیلی آینده (مهرماه96) برای اولین بار دانشجو در مقطع دکتری پذیرش می کند.
معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی با اشاره به استقبال از رشته های بین رشته ای و جدید عنوان کرد: پس از بررسی نیاز جامعه توسط دانشکده فرآیند ارسال درخواست و تصویب رشته آغاز می شود و در این مسیر رفع نیاز جامعه ضرورت دارد.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۵:۱۷

افزوده شدن سه رشته جدید به رشته های مقطع کارشناسی ارشد در جهرم

سه رشته‌ جدید در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه جهرم اضافه شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس رئیس دانشگاه جهرم گفت: اضافه شدن رشته‌های جدید کارشناسی ارشد مدیریت راهبردی در ورزش، مهندسی آب و  مهندسی صنایع غذایی برای دانشگاه جهرم به تصویب نهایی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری رسید.
مسعود نادریان افزود: دانشگاه جهرم همانند همه واحدهای دانشگاهی سیاست حرکت به سمت تحصیلات تکمیلی را آغاز کرده است و با تصویب این رشته‌های جدید، تعداد کل رشته‌های ارشد به پنج  رشته افزایش  یافته است.
وی ارائه رشته‌های متناسب با نیاز دانشجویان و دانش پژوهان را از اولویت‌های برنامه آموزشی دانشگاه جهرم برای ایجاد رشته‌های جدید بیان کرد و افزود: دانشگاه جهرم با توجه به پتانسیل بالای علمی و پژوهشی، و نیز برخورداری از امکانات تخصصی لازم، توانایی جذب دانشجو در رشته‌های دیگری را نیز در مقاطع مختلف تحصیلی و به ویژه کارشناسی ارشد دارد.
در حال حاضر دو رشته زبان و ادبیات فارسی و ریاضیات در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه جهرم دانشجو می پذیرد.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۹:۰۸

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ دانشگاه کردستان مرجع همکاری با اقلیم کردستان عراق شد

رئیس دانشگاه کردستان گفت: این دانشگاه از سوی وزارت علوم به عنوان مرجع علمی و آموزشی کشور با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق تعیین شده است.

فردین اخلاقیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: باتوجه به موقعیت جغرافیایی و توانایی علمی و آموزشی دانشگاه کردستان وزارت علوم این دانشگاه را به عنوان پل ارتباطی علمی و آموزشی کشور با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق انتخاب کرده است.
وی افزود: انجام فعالیت های علمی و آموزشی مانند همایش های مشترک، دوره های آموزشی مشترک، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی مشترک، پذیرش دانشجو و تبادل استاد با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق از طریق دانشگاه کردستان پیگیری خواهد شد.
رئیس دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد: از یک سال گذشته روابط علمی و آموزشی دانشگاه کردستان با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق توسعه یافته و درحال برنامه ریزی برای برگزاری دوره مشترک با این دانشگاه هستیم.
اخلاقیان گفت: برنامه داریم دوره آموزشی کامپیوتر در مقطع کارشناسی را با یکی از دانشگاه های مستقر در اقلیم کردستان عراق راه اندازی کنیم.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۹:۵۹

انتصابات

 انتصابات   رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي منصوب شد
شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تبديل حکم محمدحسين اميد، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمي کاربردي به رياست اين دانشگاه موافقت کرد.
به گزارش شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در جلسه ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور با تبديل حکم محمدحسين اميد، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمي کاربردي به رياست موافقت شد.
دکتر محمدحسين اميد که همزمان معاون مالي و اداري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را هم بر عهده دارد، بعد از دکتر محمد اخباري، رئيس پيشين دانشگاه جامع علمي کاربردي، از سوي وزير علوم در تاريخ 5 تير 95 به عنوان سرپرست موقت اين دانشگاه منصوب شد و اکنون براساس قانون بعد از گذشت شش ماه از حکم سرپرستي ايشان، شوراي عالي انقلاب فرهنگي، محمدحسين اميد را در اين دانشگاه ابقا و حکم سرپرستي او را به رياست تغيير داد.
انتصاب رئيس دانشگاه مذاهب اسلامي
رئيس دانشگاه مذاهب اسلامي طي حکمي از سوي رئيس هيأت امناي دانشگاه مذاهب اسلامي و با موافقت اعضاي هيأت امنا منصوب شد.
به گزارش دانشگاه مذاهب اسلامي، در جلسه روز سه‎شنبه 28 دي ماه 1395 رياست جديد دانشگاه مذاهب اسلامي براساس تصويب هيأت امناي دانشگاه به اتقاق آراء، منصوب و معرفي شد.
طي حکمي از سوي حضرت آيت‌ا... محسن اراکي رئيس هيأت امناي دانشگاه مذاهب اسلامي و با موافقت اعضاي هيأت امنا و به اتفاق آراء، «حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر محمدحسين مختاري» به سمت رياست دانشگاه منصوب شد.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۲:۰۶
۹۵/۱۰/۳۰
۰۹:۲۴

وزارت علوم رشته‌های تحصیلی دانشکده هنر و معماری بوشهر افزایش دهد

استاندار بوشهر گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته‌های پذیرش دانشجو در دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزایش دهد.

مصطفی سالاری ظهر امروز در آیین افتتاح دانشکده هنر و معماری خلیج فارس بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است اظهار داشت: راه‌اندازی دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی بوشهر تحول مهمی در این بافت ایجاد می‌کند.
وی با قدردانی از توجه وزیر راه و شهرسازی در توجه به بافت‌های تاریخی و احیا آنها تصریح کرد: تکمیل دانشکده هنر و معماری در اولویت طرح‌های وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت که مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم کمک قابل توجهی به این طرح کردند.
استاندار بوشهر با اشاره به افتتاح فاز نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: تلاش می‌شود فازهای بعدی این دانشکده با مشارکت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و علوم، تحقیقات و فناوری تکمیل شود.
سالاری با تاکید بر افزایش رشته‌های این دانشکده تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته‌های پذیرش دانشجو در دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزایش دهد.
وی با تاکید بر نقش این دانشکده در احیا بافت تاریخی بوشهر گفت: حضور دانشجویان در بافت تاریخی بوشهر زمینه رونق بیش از پیش این بافت و احیاء آن فراهم می‌کند.
استاندار بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر در زمینه توسعه راه‌های مواصلاتی طرح‌های مهمی اجرا کرده است افزود: اکنون در تمامی محورهای اصلی استان بوشهر طرح بزرگراهی افتتاح و یا در حال اجرا دارد که بخشی از آنها امسال تکمیل می‌شود.
سالاری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در همه بخش‌ها و شهرستانهای استان بوشهر به صورت میانگین یک پروژه راهسازی دارد گفت: این امر سبب شده که استان بوشهربه کارگاهی بزرگ در بخش راهسازی تبدیل شود.
وی با اشاره به اجرای پروژه بزرگراه دیلم به گناوه خاطرنشان کرد: این پروژه گام‌های آخر برای تکمیل طی می‌کند و این در حالی است که پروژه بزرگراه اهرم به برازجان، دیر به بوشهر، برازجان به گناوه و خروجی دوم بوشهر روند اجرایی مطلوبی دارد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۸:۰۲

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان: 4 گرایش مقطع دکتری در دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان ایجاد خواهد شد

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: درخواست ایجاد چندین گرایش و مقطع جدید را به وزارت علوم داده ایم از جمله سه گرایش ادبیات غنایی, ادبیات عرفانی و ادبیات محض در مقطع دکتری و همچنین رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری را داده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از کرددانش ،دکتر محسن پیشوایی رییس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش اظهار داشت: در حال حاضر در این دانشکده حدود 1000 نفر دانشجو در چهار گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی, زبان و ادبیات انگلیسی , زبان و ادبیات عرب و گروه زبان و ادبیات کردی است.
وی افزود: دانشکده ادبیات و زیان های خارجی دانشگاه کردستان در گروه زبان و ادبیات فارسی سه مقطع کارشناسی, کارشناسی ارشد و دکتری, در گروه زبان و ادبیات انگلیسی و زبان‌شناسی دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد, در گروه زبان و ادبیات عرب دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در گروه زبان و ادبیات کردی فقط مقطع کارشناسی دارد.
وی با اشاره به پذیرش هر ساله 38 دانشجو در این رشته گفت طبق دستورالعمل وزارت علوم باید یک الی دو سری فارغ التخصیل از یک رشته زبان و ادبیات کردی فارغ التحصیل شوند بعد می توانیم درخواست مقطع ارشد را بدهیم بنابراین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال اینده و یا سال 97 در مقطه ارشد رشته زبان وادبیات کردی میتوانیم دانشجو پذیرش کنیم.
دانشکده ادبیات برای سال آینده قصد ایجاد رشته جدیدی را ندارد اما به گفته پیشوایی درخواست چندین گرایش و مقطع جدید را داده ایم از جمله در گروه زبان و ادبیات فارسی درخواست ایجاد و راه اندزی سه گرایش ادبیات غنایی, ادبیات عرفانی و ادبیات محض در مقطع دکتری و همچنین درخواست مجوز ایجاد رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری را داده ایم که منتظر نتیجه نهایی از وزارت علوم هستیم که اگر مجوز آنها راه اندازی شود برای مهرماه سال آینده در این گرایش دانشجو پذیرش می کنیم.
رییس دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان همچنین از پذیرش دانشجو در مهرماه سال آینده در مقطع دکتری رشته ادبیات عربی خبر داد و گفت: با اخذ این مجوز از سال آینده و در گروه زبان و ادبیات عرب هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را داریم.
دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان سه آزمایشگاه مجهز دارد که به گفته پیشوایی این آزمایشگاه ها به عنوان مجهزترین مرکز آموزش زبان فارسی در غرب کشور است که برای دانشجویان غیر فارسی زبان ایجاد شده است و همین زمینه جذب دانشجویان خارج از کشور را در این دانشگاه فراهم اورده است.
وی افزود: با توجه به‌ غنای زبان و ادبیات کردی از لحاظ مفاهیم، مضامین، آثار و چهره‌های برجسته‌، و همچنین تلاش در جهت صیانت از این میراث ملی، از سال 94 اقدام به رشته کارشناسی زبان و ادبیات کُردی کرده ایم و امرروز خوشبختانه با استقبال دانشجویان مواجه است و در هر دوره کل ظریفیت این رشته که حدود 40 نفر است جذب میشود, البته هدف گذاری کرده‌ایم که در مهر ماه سال 97 که اولین دانشجویان این رشته فارغ التحصیل میشوند مقطع ارشد و در سال 1400 مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات کُردی را در دانشگاه کردستان راه اندازی کنیم.
پیشوایی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث جهانی شدن و یکسان سازی سنت ها چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و چه سیاسی و اقتصادی باعث میشود خرده فرهنگ ها یا به حاشیه رانده شود و یا حذف شوند یکی از سیاست های وزارت علوم احیا و بازسازی فرهنگ های بومی و محلی ایران زمین است تا با این سیاست باعث احیا فرهنگ ها, زبان ها, گویش ها, و ادبیات بومی و محلی اقوام مختلف ایران باشیم و از نفود فرهنگ بیگانه غرب جلوگیری کنیم و در راستای همین سیاست است که رشته زبان و ادبیات کُردی در کردستان و زبان های ترکی و ... در سایر استان ها بصورت یک رشته دانشگاهی درامده است.
رییس دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان هدف از ایجاد رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان را تحلیل و بررسی زبان و ادبیات کُردی، استفاده از توانایی های زبان و ادبیات کُردی، نگارش زبان و ادبیات کُردی با رویکرد آکادمیک، روزآمد و کارآمد کردن زبان کُردی، شناسایی جنبه های مختلف ادبیات کُردی و تقویت آنها، ایجاد بستر و زمینه های لازم برای پرورش نخبگان ادبی و انجام تحقیقات علمی در این حوزه و... عنوان کرد و گفت: هر چند ممکن است در راستای زنده کردن آداب و رسوم و فرهنگ و ادبیات بومی با فقر منابع روبرو باشیم اما امیدواریم با راه اندازی این رشته گامی موثر در راستای احیای فرهنگ و ادبیات بومی که ممکن است تا امروز کمتر به آن پرداخته شده باشد و یا اصلا به ان پرداخته نشده باشد گام برداریم.
وی یادآور شد: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفته، بناست از مهرماه آینده 2 واحد درس عمومی زبان و ادبیات کُردی به صورت اختیاری برای تمامی رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه کردستان تدریس شود.
پیشوایی به فعالیت 6 انجمن علمی در این دانشکده اشاره کرد و گفت: انجمن علمی "نمایش" دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان دارای دو مقام کشوری است و در حال برنامه ریزی برای برگزاری همایش روایات و نقد ادبی است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۰۲
۱۰:۴۸

ساخت ربات نقشه‌بردار در دانشگاه خواجه نصیر/پذیرش 4 دانشجوی پسادکتری

اقتصاد ایران: رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر آن موفق به طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت‌های توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و صنعت، معدن و تجارت شدیم.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید عبادی روز چهارشنبه، 29 دی ماه در دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی با بیان اینکه بیش از 80 درصد داده‌ها و اطلاعات مورد استفاده دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی مکان‌محور است، افزود: اهمیت تولید، مدیریت و به کارگیری مفید و مؤثر این اطلاعات در حل مسائل کشور در بخش‌هایی از برنامه‌های توسعه ایران تحت عنوان پایگاه‌های داده مکان‌محور و توسعه زیرساخت داده مکانی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری این کنفرانس در محورهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک، اظهار کرد: موضوع این کنفرانس شامل تمامی دستاوردهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک در تخصص‌های ژئودزی، فتوگرامتری و سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات مکانی است.
عبادی با تاکید بر اینکه در اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی، طرح‌های آمایش سرزمین، اثرات محیط‌زیست در اجرای طرح‌های عمرانی، طرح‌های کاداستر و تحول نظام ملکی و ثبتی کشور اطلاعات مکانی نقش اساسی و ضروری دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس دانشگاه خواجه‌نصیر با بیش از چهار دهه نقش‌آفرینی در حوزه‌های آموزشی و تحقیقاتی رشته‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور گام‌های اساسی در این زمینه برداشته است.
وی انجام فاز مطالعاتی زیرساخت داده مکانی و تدوین استاندارد داده مکانی را از جمله دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن موفق به ایجاد بانک اطلاعات طیفی کشور، بهینه‌سازی خط تولید اطلاعات مکانی سازمان جغرافیایی و اجرای سیستم فتوگرامتری پهپاد مبنا جهت تولید نقشه‌های بزرگ‌مقیاس شدیم.
رئیس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: ایجاد آزمایشگاه سنجش از دور برای فعالیت دفاعی و ملی، سامانه اطلاعات مکانی فراگستر مرزهای کشور و سیستم آنی هشداردهنده تغییر شکل مبتنی بر ایستگاه‌های دائمی جی‌پی‌اس از دیگر دستاوردهای این دانشگاه به شمار می‌رود.
عبادی همچنین طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست را از دیگر دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد.
وی وجود دستگاه‌هایی چون طیف‌سنجی، لیزر اسکنر زمینی و جدیدترین سیستم‌های فتوگرامتری و سنجش از دور را از جمله قابلیت‌های این دانشکده ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن اقدام به ایجاد سیستم‌های تصویربرداری با کمک پهپاد فانتوم 4 و احداث ایستگاه دائمی جی‌پی‌اس در دانشکده نقشه‌برداری این دانشگاه کرده‌ایم.
رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از واگذاری بازنگری سرفصل دروس رشته مهندسی نقشه‌برداری در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم به این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: در این بازنگری از نظرات اساتید دانشگاه‌ها و جامعه نقشه‌برداری و نظام مهندسی بهره گرفته‌ایم و با ابلاغ وزارت علوم سرفصل‌های جدید برای تمام دانشجویان ورودی سال 95 و در تمام دانشگاه‌های کشور اجرایی شده است.
به گفته وی، سرفصل‌های بازنگری شده در مقاطع ارشد و دکتری نیز تا پایان بهمن‌ماه انجام و از طریق وزارت علوم ابلاغ خواهد شد.
عبادی با اشاره به برنامه‌های آتی توسعه‌ای این دانشگاه در حوزه فناوری‌های مکانی، تاکید کرد: از سال آینده در دوره مشترک بین‌المللی کارشناسی ارشد ژئوانفورماتیک با دانشگاه هلند از طریق آزمون سراسری دانشجو پذیرش خواهیم کرد، ضمن آنکه از سال گذشته اقدام به پذیرش دانشجویان پسادکتری کرده‌ایم که تاکنون چهار دانشجو در این دوره‌ها مشغول به تحصیل هستند.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۲۹
۱۲:۳۴

ساخت ربات نقشه‌بردار

رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر آن موفق به طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت‌های توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و صنعت، معدن و تجارت شدیم.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ دکتر حمید عبادی روز چهارشنبه، 29 دی ماه در دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی با بیان اینکه بیش از 80 درصد داده‌ها و اطلاعات مورد استفاده دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی مکان‌محور است، افزود: اهمیت تولید، مدیریت و به کارگیری مفید و مؤثر این اطلاعات در حل مسائل کشور در بخش‌هایی از برنامه‌های توسعه ایران تحت عنوان پایگاه‌های داده مکان‌محور و توسعه زیرساخت داده مکانی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری این کنفرانس در محورهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک، اظهار کرد: موضوع این کنفرانس شامل تمامی دستاوردهای مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک در تخصص‌های ژئودزی، فتوگرامتری و سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات مکانی است.
عبادی با تاکید بر اینکه در اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی، طرح‌های آمایش سرزمین، اثرات محیط‌زیست در اجرای طرح‌های عمرانی، طرح‌های کاداستر و تحول نظام ملکی و ثبتی کشور اطلاعات مکانی نقش اساسی و ضروری دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس دانشگاه خواجه‌نصیر با بیش از چهار دهه نقش‌آفرینی در حوزه‌های آموزشی و تحقیقاتی رشته‌های نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی کشور گام‌های اساسی در این زمینه برداشته است.
وی انجام فاز مطالعاتی زیرساخت داده مکانی و تدوین استاندارد داده مکانی را از جمله دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن موفق به ایجاد بانک اطلاعات طیفی کشور، بهینه‌سازی خط تولید اطلاعات مکانی سازمان جغرافیایی و اجرای سیستم فتوگرامتری پهپاد مبنا جهت تولید نقشه‌های بزرگ‌مقیاس شدیم.
رئیس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از طراحی و پیاده‌سازی یک ربات نقشه‌بردار در این دانشگاه خبر داد و گفت: ایجاد آزمایشگاه سنجش از دور برای فعالیت دفاعی و ملی، سامانه اطلاعات مکانی فراگستر مرزهای کشور و سیستم آنی هشداردهنده تغییر شکل مبتنی بر ایستگاه‌های دائمی جی‌پی‌اس از دیگر دستاوردهای این دانشگاه به شمار می‌رود.
عبادی همچنین طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های اطلاعات مکانی برای شرکت توانیر، شرکت ملی صنایع مس ایران، شهرداری‌ها و وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست را از دیگر دستاوردهای این دانشگاه در حوزه اطلاعات مکانی نام برد.
وی وجود دستگاه‌هایی چون طیف‌سنجی، لیزر اسکنر زمینی و جدیدترین سیستم‌های فتوگرامتری و سنجش از دور را از جمله قابلیت‌های این دانشکده ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن اقدام به ایجاد سیستم‌های تصویربرداری با کمک پهپاد فانتوم 4 و احداث ایستگاه دائمی جی‌پی‌اس در دانشکده نقشه‌برداری این دانشگاه کرده‌ایم.
رییس دانشکده نقشه‌برداری دانشگاه خواجه نصیر از واگذاری بازنگری سرفصل دروس رشته مهندسی نقشه‌برداری در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم به این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: در این بازنگری از نظرات اساتید دانشگاه‌ها و جامعه نقشه‌برداری و نظام مهندسی بهره گرفته‌ایم و با ابلاغ وزارت علوم سرفصل‌های جدید برای تمام دانشجویان ورودی سال 95 و در تمام دانشگاه‌های کشور اجرایی شده است.
به گفته وی، سرفصل‌های بازنگری شده در مقاطع ارشد و دکتری نیز تا پایان بهمن‌ماه انجام و از طریق وزارت علوم ابلاغ خواهد شد.
عبادی با اشاره به برنامه‌های آتی توسعه‌ای این دانشگاه در حوزه فناوری‌های مکانی، تاکید کرد: از سال آینده در دوره مشترک بین‌المللی کارشناسی ارشد ژئوانفورماتیک با دانشگاه هلند از طریق آزمون سراسری دانشجو پذیرش خواهیم کرد، ضمن آنکه از سال گذشته اقدام به پذیرش دانشجویان پسادکتری کرده‌ایم که تاکنون چهار دانشجو در این دوره‌ها مشغول به تحصیل هستند.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۲۹
۱۱:۵۵

تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه نیرو با دانشگاه شهید مدنی آذربایجان امضاء شد

اقتصاد ایران: پژوهشگاه نیرو و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به منظور ارتقای روحیه خودباوری متخصصان صنعت برق و انرژی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایسنا، در راستای ماموریت پژوهشگاه نیرو برای گسترش تحقیقات منسجم و هدفمند در صنعت برق و انرژی کشور و به منظور ارتقاء روحیه نشاط و خودباوری متخصصین این حوزه، این تفاهم‌نامه با هدف همکاری آموزشی پژوهشی بین پژوهشگاه نیرو به نمایندگی دکتر محمدصادق قاضی‌زاده رئیس پژوهشگاه و دانشگاه تبریز به نمایندگی دکتر حسن ولی‌زاده رئیس دانشگاه، منعقد و مبادله شد.
این تفاهم‌نامه، به‌ منظور استفاده از ظرفیتها و توانمندی‌های دانشگاه و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیات علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنعت برق کشور منعقد می‌شود.
روش اجرایی تفاهم نامه به این صورت است که کارگروه راهبری متشکل از نمایندگان معرفی شده از سوی طرفین تشکیل و فرآیند اجرایی تفاهم‌نامه را طراحی و تدوین کرده و بر اجرای آن نظارت می‌کنند. این کارگروه جلسات دوره‌های خود را برگزار و گزارش جلسات را به روسای دانشگاه و پژوهشگاه ارائه می‌کند.کلیه توافقات حاصله کارگروه مشترک، صورت جلسه شده و جهت اجراء به طرفین با امضای عالی‌ترین مقام اجرایی ابلاغ می‌شود. همچنین در هر موضوع همکاری، قرارداد جداگانه‌ای منعقد و در آن شرایط لازم مشخص خواهد شد.
با توجه به انتخاب دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بعنوان کانون انرژی در منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی استان آذربایجان شرقی، دانشگاه و پژوهشگاه در کمیته راهبری و تدوین اساسنامه و برنامه راهبردی کانون انرژی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی همکاری خواهند کرد.
همچنین با عنایت به راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات کاربردی سیستم‌های قدرت توسط دانشگاه و با توجه به تعاملات بین‌المللی دانشگاه با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و ... پژوهشگاه و دانشگاه در اجرای پروژه‌های منطقه‌ای، ملی و بین المللی همکاری می‌کنند.
مبادله تفاهم نامه همکاری فی مابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت نیرو در خصوص راه‌اندازی مراکز رشد تخصصی بوده لذا دانشگاه و پژوهشگاه از راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی در حوزه انرژی و محیط زیست در حد توان حمایت و همکاری خواهند کرد.
با توجه به اختصاص 200 هکتار از اراضی دانشگاه جهت نصب و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی و بادی، دانشگاه و پژوهشگاه در خصوص مطالعات اقتصادی و فنی و جذب سرمایه گذار همکاری می‌کنند.
پژوهشگاه از راه‌اندازی آزمایشگاههای مرجع در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در کانون انرژی دانشگاه در حد توان حمایت خواهد کرد.
با امضای این تفاهم‌نامه، پژوهشگاه متعهد می‌شود در راستای انسجام‌بخشی و حمایت از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهش محققان پسادکتری حول محور پروژه‌های سیاست‌پژوهی و آینده‌نگاری مورد تاکید پژوهشگاه، تحقق اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسی‌های تخصصی و دعوت به همکاری اعضای هیات علمی وابسته اهتمام ورزد. حمایتهای پژوهشگاه به صورت ایجاد بستر مناسب برای بهره‌مندی دانشگاه از حمایتهای صنعت برق و یا حمایت مستقیم توسط پژوهشگاه خواهد بود.
با امضای این تفاهم‌نامه، دانشگاه متعهد می‌شود برای تسریع اجرای موضوعات مندرج در این تفاهم‌نامه شامل برنامه‌ریزی موضوع پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و نیز پژوهش محققان پسادکترای علاقمند به استفاده از تسهیلات طرح شده در این تفاهم‌نامه در راستای موضوعات تحقیقاتی و طرحهای پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه، اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسی‌های تخصصی و همکاری اعضای هیات علمی وابسته تلاش و همکاری کند.
همچنین در راستای اجرای ماده 2 تفاهم نامه، طرفین خدمات خود را حسب مورد پس از بررسیهای کارشناسی در چارچوب قراردادهای جداگانه در هر مجموعه ارائه خواهند کرد.
مدت این تفاهم‌نامه از زمان امضاء و مبادله، پنج سال تعیین شده و در صورت توافق طرفین، تفاهم‌نامه قابل تمدید خواهد بود.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، هریک از طرفین قبل از انقضای مدت تفاهم‌نامه و با اطلاع قبلی و کتبی از سه ماه قبل، می‌تواند به تفاهم‌نامه خاتمه دهد و طرفین مکلف هستند تا پایان تمامی قراردادهای منعقد شده براساس این تفاهم‌نامه، وظایف خود را به اتمام برسانند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۰۱
۱۳:۳۸

 دانشکده هنر و معماری بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد

اکوفارس: مرحله نخست ساختمان نوبنیاد دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر روز پنجشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

به گزارش اکوفارس به نقل از ایرنا، مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر در این آیین گفت: دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس بوشهر با الهام گیری از معماری بافت تاریخی این شهر در محله کوتی و کنار ساختمان عمارت نوذری که مربوط به دوره قاجار ساخته شده است. 
فرزاد رستمی افزود: تاکنون دانشکده هنر و معماری بوشهر در عمارت نوذری که مالیکت آن متعلق به اداره کل میراث فرهنگی است و در اختیار دانشگاه خلیج فارس قرار دارد، مستقر بود. 
وی اظهار کرد: عملیات اجرایی ساختمان دانشکده هنرو معماری دانشگاه خلیج فارس در سال 85 با حمایت استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر آغاز شد. 
رستمی بیان کرد: این ساختمان با زیربنای هشت هزار و 220 مترمربع و فضای آموزشی شامل 16 آتلیه هنری، 11کلاس آموزشی، دو سالن قضاوت پایان نامه، سایت رایانه، سالن اجتماعات با ظرفیت 180 نفر، حوزه اداری، فضای خدماتی، استراحتگاه استادان، بوفه و نمازخانه در 3 طبقه با اسکلت فلزی و پیچ و مهر در 2 مرحله احداث می شود. 
وی ادامه داد: مرحله نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس با زیربنای پنج هزار و 200 مترمربع شامل فضای اداری و خدماتی، چهار کلاس آموزشی، پنج کارگاه آموزش (آتلیه)، سالن چند منظوره و داوری، سایت رایانه و فضای خدماتی بوفه، سالن سرو غذا و نمازخانه است. 
رستمی یادآور شد: برای اجرای مرحله نخست دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس 115میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است و برای تکمیل مرحله 2 این دانشکده با زیربنای سه هزار و 600 مترمربع با 65درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است به 115 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد. 
وی اظهار کرد: تعداد پلاکهای تجمیع شده در پروژه دانشکده هنر و معماری بوشهر 21 پلاک است که با نوع خاص معماری بافت قدیم و سنتی تطابق دارد. 
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: ساخت این دانشکده در بافت تاریخی بوشهر نماد زندگی مسالمت آمیز فرهنگی و به عنوان کانون اجتماعی شهری است که باید تقویت شود. 
عبدالمجید مصلح افزود: در زمان حاضر دانشکده هنر و معماری بوشهر 220 دانشجوی هنر و معماری دارد و برای توسعه رشته های مرتبط در این دانشکده تلاش می شود. 
وی اضافه کرد: افزایش هیات علمی و توسعه رشته های دانشکده هنر و معماری براساس افق کلی ترسیم شده برای این دانشکده از برنامه ها و خواسته های این دانشگاه است. 
مصلح، بر ضرورت توسعه چرخه علم تا فناوری و کسب و کار به عنوان کانون نوآوری در کنار دانشکده هنر و معماری در بافت تاریخی بوشهر تاکید کرد. 
وی گفت: ایجاد دانشکده کسب و کار در بافت تاریخی بوشهر به عنوان پایلوتی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد. 
مصلح اظهار کرد: در زمان حاضر 6 هزار و 300 دانشجو در 28 رشته کارشناسی، 43رشته کارشناسی ارشد و 12 رشته دکترا در دانشگاه خلیج فارس مشغول به تحصیل هستند. 
وی هدف از اجرای دانشکده هنر و معماری را ارتقای موقعیت و کیفیت آموزش استان در رشته های هنر و معماری در انطباق با سیاست گذاری های آموزشی نقشه جامع علمی کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تاسیس رشته هایی با گرایشهای کاربردی در مقطع تحصیلات تکمیلی، جذب بیشتر استادان با تجربه عنوان کرد. 
مصلح افزود: بهبود سرانه هیات علمی به دانشجو، جذب دانشجویان با استعداد در حوزه های هنر و معماری و کیفیت دهی به آموزش با هدف تعهد به جامعه حرفه های هنر ومعماری، ارتقای سطح قبولی در آزمونهای تحصیلات تکمیلی و افزایش نفوذ اعتباری در دانشگاههای مطرح کشور، برگزاری همایش ها، آموزشهای عمومی برای آشنایی غیرمتخصصان و عامه مردم با هنر و معماری، ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری معماران استان از جمل
      

۹۵/۱۱/۰۱
۲۱:۱۶

درخواست ایجاد 4 گرایش مقطع دکتری در دانشگاه کردستان

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: درخواست ایجاد چندین گرایش و مقطع جدید را به وزارت علوم داده‌ایم.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: درخواست ایجاد چندین گرایش و مقطع جدید را به وزارت علوم داده‌ایم.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از کرددانش، محسن پیشوایی، رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان گفت: در حال حاضر در این دانشکده حدود 1000 نفر دانشجو در چهار گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات عرب و گروه زبان و ادبیات کردی است.
وی افزود: دانشکده ادبیات و زیان های خارجی دانشگاه کردستان در گروه زبان و ادبیات فارسی سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در گروه زبان و ادبیات انگلیسی و زبان‌شناسی دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در گروه زبان و ادبیات عرب دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در گروه زبان و ادبیات کردی فقط مقطع کارشناسی دارد.
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان با اشاره به پذیرش هر ساله 38 دانشجو در این رشته گفت: طبق دستورالعمل وزارت علوم باید یک تا دو سری فارغ التحصیل از یک رشته زبان و ادبیات کردی فارغ التحصیل شوند، بعد می توانیم درخواست مقطع ارشد را بدهیم؛ بنابراین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال اینده و یا سال 97 در مقطه ارشد رشته زبان و ادبیات کردی می توانیم دانشجو پذیرش کنیم.
دانشکده ادبیات برای سال آینده قصد ایجاد رشته جدیدی را ندارد؛ اما به گفته پیشوایی درخواست چندین گرایش و مقطع جدید را داده ایم؛ از جمله در گروه زبان و ادبیات فارسی درخواست ایجاد و راه اندزی سه گرایش ادبیات غنایی، ادبیات عرفانی و ادبیات محض در مقطع دکتری و همچنین درخواست مجوز ایجاد رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری را داده ایم که منتظر نتیجه نهایی از وزارت علوم هستیم که اگر مجوز آنها صادر شود برای مهرماه سال آینده در این گرایش دانشجو پذیرش می کنیم.
وی دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان همچنین از پذیرش دانشجو در مهرماه سال آینده در مقطع دکتری رشته ادبیات عربی خبر داد و گفت: با اخذ این مجوز از سال آینده و در گروه زبان و ادبیات عرب هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را داریم.
پیشوایی ادامه داد: دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان سه آزمایشگاه مجهز دارد که به عنوان مجهزترین مراکز آموزش زبان فارسی در غرب کشور است، که برای دانشجویان غیر فارسی زبان ایجاد شده است و همین زمینه جذب دانشجویان خارج از کشور را در این دانشگاه فراهم آورده است.
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان افزود: با توجه به‌ غنای زبان و ادبیات کردی از لحاظ مفاهیم، مضامین، آثار و چهره‌های برجسته‌، و همچنین تلاش در جهت صیانت از این میراث ملی، از سال 94 اقدام به رشته کارشناسی زبان و ادبیات کُردی کرده ایم و امرروز خوشبختانه با استقبال دانشجویان مواجه است و در هر دوره کل ظریفیت این رشته که حدود 40 نفر است جذب می شود، البته هدف گذاری کرده‌ایم که در مهر ماه سال 97 که اولین دانشجویان این رشته فارغ التحصیل می شوند مقطع ارشد و در سال 1400 مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات کُردی را در دانشگاه کردستان راه اندازی کنیم.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث جهانی شدن و یکسان سازی سنت ها چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و چه سیاسی و اقتصادی باعث می شود خرده فرهنگ ها یا به حاشیه رانده شود و یا حذف شوند یکی از سیاست های وزارت علوم احیا و بازسازی فرهنگ های بومی و محلی ایران زمین است تا با این سیاست باعث احیا فرهنگ ها، زبان ها، گویش ها، و ادبیات بومی و محلی اقوام مختلف ایران باشیم و از نفود فرهنگ بیگانه غرب جلوگیری کنیم و در راستای همین سیاست است که رشته زبان و ادبیات کُردی در کردستان و زبان های ترکی و ... در سایر استان ها بصورت یک رشته دانشگاهی درامده است.
پیشوایی هدف از ایجاد رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان را تحلیل و بررسی زبان و ادبیات کُردی، استفاده از توانایی های زبان و ادبیات کُردی، نگارش زبان و ادبیات کُردی با رویکرد آکادمیک، روزآمد و کارآمد کردن زبان کُردی، شناسایی جنبه های مختلف ادبیات کُردی و تقویت آنها، ایجاد بستر و زمینه های لازم برای پرورش نخبگان ادبی و انجام تحقیقات علمی در این حوزه و... عنوان کرد و گفت: هر چند ممکن است در راستای زنده کردن آداب و رسوم و فرهنگ و ادبیات بومی با فقر منابع روبرو باشیم اما امیدواریم با راه اندازی این رشته گامی موثر در راستای احیای فرهنگ و ادبیات بومی که ممکن است تا امروز کمتر به آن پرداخته شده باشد و یا اصلا به ان پرداخته نشده باشد گام برداریم.
رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه کردستان یادآور شد: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفته، بناست از مهرماه آینده دو واحد درس عمومی زبان و ادبیات کُردی به صورت اختیاری برای تمامی رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه کردستان تدریس شود.
وی به فعالیت شش انجمن علمی در این دانشکده اشاره کرد و گفت: انجمن علمی «نمایش» دانشکده ادبیات دانشگاه کردستان دارای دو مقام کشوری است و در حال برنامه ریزی برای برگزاری همایش روایات و نقد ادبی است.

۹۵/۱۰/۲۹
۲۳:۲۶

پذیرش دانشجوی دکتری پلاسمای پزشکی برای اولین بار از مهر 96

برای تصویب رشته های جدید همچون علوم شناختی، نفت و مخازن برنامه ریزی شده و برای دریافت مجوز، درخواست خود را به وزارت علوم ارسال کرده ایم.
شفا آنلاین:معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی از راه اندازی رشته های جدید و پذیرش دانشجوی دکتری پلاسمای پزشکی برای اولین بار در این دانشگاه خبر داد.

شفا آنلاین ،جعفر کیوانی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی درباره تصویب رشته های جدید و پرتقاضا گفت: برای تصویب رشته های جدید همچون علوم شناختی، نفت و مخازن برنامه ریزی شده و برای دریافت مجوز، درخواست خود را به وزارت علوم ارسال کرده ایم.
وی افزود: علاوه بر رشته های فوق برای راه اندازی رشته های بیوتکنولوژی در دانشکده علوم زیستی، دکترای رشته علوم شناختی روانشناختی و رشته علوم شناختی مدلسازی در دانشکده روانشناسی برنامه ریزی شده است.
به گفته وی، رشته هایی مثل علوم شناختی مدلسازی میان رشته ای هستند که درخواست برای ارائه آنها در دانشگاهها ارسال شده است.
کیوانی با اشاره به درخواست مجوز رشته آموزش فلسفه برای کودکان اظهار داشت: مجوز ارائه و تدریس این رشته در دانشگاه برای اولین بار درخواست داده شده است.
وی افزود: رشته پلاسمای پزشکی یکی از رشته های مهمی است که از سال تحصیلی آینده (مهرماه96) برای اولین بار دانشجو در مقطع دکتری پذیرش می کند.
معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی با اشاره به استقبال از رشته های بین رشته ای و جدید عنوان کرد: پس از بررسی نیاز جامعه توسط دانشکده فرآیند ارسال درخواست و تصویب رشته آغاز می شود و در این مسیر رفع نیاز جامعه ضرورت دارد.

۹۵/۱۱/۰۱
۱۹:۳۷

کارگاه آشنایی با کار ویژه های دانشگاه پژوهی دردانشگاه بیرجند برگزارشد

کارگاه تخصصی آشنایی با کار ویژه های دانشگاه پژوهی (IR)، با شرکت معاونان، مدیران و مسئولان دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی بیرجند توسط مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات دانشگاه بیرجند برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین کارگاه چشم اندازها، اهداف، مأموریت ها و تجربیات دانشگاه های خارجی و بررسی الگوی کاری IR دردانشگاه های ایران توسط دکترسیدهادی مرجائی استادیار مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ارائه شد.
درکارگاه مذکور که شرکت کنندگان با مشارکت فعال در مباحث مطرح شده، ضمن استخراج ابعاد سیستم دانشگاه به تدوین چشم اندازها، مأموریت‌ها، تخصص‌های پیشنهادی و جایگاه سازمانی برای دفاتر دانشگاه پژوهی پرداختند و مسائل و چالش های پیش رو در راه اندازی دفاتر دانشگاه پژوهی را بررسی کردند.
انتقال این اطلاعات به اعضای شوراهای سیاست گذار و تصمیم‌گیر دانشگاه و ارکان مدیریتی و کارشناسی می تواند سهم زیادی در تقویت نظام برنامه ریزی، سیاست گذاری، تصمیم سازی و ارتقای سطح مدیریت دانشگاه ها بویژه در ارتباط با مدیریت صنایع و افزایش عملکرد کیفی دانشگاه ها در دوران تحول کار ویژه های دانشگاهی و مواجهه با مشکلات مالی داشته باشد.
همچنین دفاتر دانشگاه پژوهی به عنوان کانون تصمیم سازی دانشگاهی، یکی از نهادهای مهم دانشگاه است که گزارش ها و اطلاعات لازم ازعملکرد و چشم اندازهای دانشگاه را برای سیاست گذاری، تصمیم سازی مدیریتی، آینده نگری و پاسخگویی عمومی ازسوی شوراهای اصلی دانشگاه و نظام آموزش عالی، جمع آوری، تجزیه و تحلیل و نشر می کنند که دربسیاری از کشورها از سالیان دور ایجاد و استقرار آن درک شده است.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

برگزاری آیین کلنگ‌زنی ساخت خوابگاه دخترانه 15 خرداد دانشگاه شهرکرد با حضور سرپرست بنیاد پانزده خرداد

آیین کلنگ‌زنی ساخت خوابگاه دخترنه 15 خرداد دانشگاه شهرکرد با حضور آیت الله حسن صانعی سرپرست بنیاد پانزده خرداد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، آیین کلنگ‌زنی ساخت خوابگاه دخترنه 15 خرداد دانشگاه شهرکرد با حضور آیت الله حسن صانعی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سرپرست بنیاد 15 خرداد، حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری نماینده رییس جمهور و مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلام ، حجت الاسلام محمد علی نکونام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد، قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال و بختیاری ، شایان شامحمدی رییس دانشگاه شهرکرد ، اعضای هیئت رییسه دانشگاه شهرکرد، جمعی از ائمه جمعه و روسای ادارات استان، استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
گفتنی است این خوابگاه دخترانه به همت و نیت خیرخواهانه بنیاد 15 خرداد با هزینه‌ای بالغ بر 7 میلیارد تومان به مساحت 4500 متر در سه طبقه و با ظرفیت 250 نفر ساخته خواهد شد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

حضور ائمه جمعه بهبهان در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان

جلسه هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان با حضور حجج اسلام ناصری و طواف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه که با حضور کلیه اعضای هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان برگزار شد، ابتدا دکتر سیدنژاد گزارشی از عملیات ساخت و ساز و گسترش دانشگاه از ابتدا تا کنون ارائه کرد و سپس به مشکلاتی که در جذب اعضای هیئت علمی و تشکیل هیئت جذب در دانشگاه بود اشاره کرد و ساختار اداری و نحوه جذب اعضای غیر هیئت علمی را در نمودار اداری دانشگاه توضیح داد که با این اقدام بیش از 95 درصد مشکلات این حوزه حل شده است.
وی در ادامه به سازماندهی تشکل های دانشجویی، تشکیل هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی و صدور مجوز برای دو تشکل اسلامی و بسیج دانشجویی، کارمندان و استادان که از قبل فعال بوده‌اند اشاره کرد و خواستار تاسیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شد.
دکتر سیدنژاد در ادامه به امضای تفاهم نامه با سازمان آب و برق با سقف 200میلیارد تومان اشاره کرد و لزوم رابطه تشکیلاتی بین دانشگاه و ادارات شهرستان و استان را گوشزد کرد.
در ادامه دکتر اصغری پری معاون اداری مالی ، دکتر ضیایی نژاد معاون دانشجویی ، دکتر بصیری دبیر هیئت اجرایی ،دکتر میری مدیر فرهنگی اجتماعی و دکتر فرجی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان گزارشی از عملکرد این معاونت ها ارائه کردند.
در پایان این نشست حجت الاسلام ناصری در بیاناتی به نکوهش مدرک گرایی و تحصیل فقط برای اخذ مدرک اشاره و گفت: عبادت فقط نماز و روزه نیست بلکه تلاش برای کسب علم و کمک به خلق خدا نیز عبادت است.
وی در پایان ،به اعضای هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان ،عمل به قانون و ضوابط قانونی در امور دانشگاه را توصیه کرد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

بازدید مسئولان و کارشناسان امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه از توانمندی‌ها و ظرفیت های دانشگاه زابل

جمعی از مسئولان و کارشناسان امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور از بخش‌های مختلف پژوهشکده کشاورزی و مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) دانشگاه زابل بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مسئولان اداره امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور، ضمن بازدید از پروژه های عمرانی و تحقیقاتی پژوهشکده کشاورزی و مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) دانشگاه زابل از قسمت های مختلف این مجتمع شامل ساختمان مرکز همایش های علمی، ملی و بین المللی، ساختمان آزمایشگاه های پژوهشکده کشاورزی، مجموعه گیاهان دارویی، گلخانه های زینتی و آپارتمانی، گلخانه های نوین(تونلی)، نخلستان، پژوهشکده دام های خاص، مجموعه های پرورش گاو سیستانی، باغ زیتون، مرکز تولید نهال زیتون، اراضی توسعه یافته زیتون، نهالستان و سالن جوجه‌کشی انواع مرغ بازدید و در جریان آخرین اقدامات، پژوهش ها و دستاوردهای علمی دانشگاه زابل که در راستای اقتصاد مقاومتی در حال انجام است، قرار گرفتند.
همچنین بازدید کنندگان ضمن اشاره به فعالیت‌های قابل توجه و چشمگیر دانشگاه زابل در حوزه‌های مختلف پژوهشی، اقتصاد مقاومتی و الگو سازی روش‌های نوین کشت محصولات کشاورزی و سایر صنایع سودآور و زود بازده نظیر محصولات گلخانه‌ای، گیاهان دارویی و محصولات پروتئینی و نظایر آن مثل ایجاد مراکز تولید نهال زیتون برای مردم منطقه، اظهار داشتند: دانشگاه زابل گام‌های مهمی را در راستای افزایش امید به زندگی در مردم و معرفی فرصت های جدید شغلی به آنان در کنار توسعه علمی برداشته است که شایسته تقدیر است.
گفتنی است در این بازدید دکتر بهلولی رئیس دانشگاه زابل، دکتر خواجه معاون اداری، مالی و پشتیبانی، دکتر حیدری مدیر برنامه، بودجه و تحول اداری، مهندس یحیایی معاون هزینه‌ای امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور، مهندس بختیاری معاون عمرانی امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور از قسمت های مختلف پروژه های تحقیقاتی و عمرانی دانشگاه واقع در پژوهشکده کشاورزی و مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) دانشگاه زابل بازدید کردند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

تصویب رشته های جدید مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه جهرم

دکتر مسعود نادریان جهرمی رئیس دانشگاه جهرم از افزایش رشته کارشناسی ارشد دانشگاه جهرم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نادریان جهرمی با اعلام این خبر گفت: رشته‌های جدید کارشناسی ارشد مدیریت راهبردی در ورزش، مهندسی آب و مهندسی صنایع غذایی برای دانشگاه جهرم به تصویب نهایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و اکنون دانشگاه جهرم مجوز پنج رشته کارشناسی ارشد را دارد.
دکترنادریان در خصوص تصویب رشته های کارشناسی ارشد بر اساس چشم انداز دانشگاه جهرم افزود: دانشگاه جهرم نیزهمانند همه واحدهای دانشگاهی سیاست حرکت به سمت تحصیلات تکمیلی را آغاز کرده و با تصویب این رشته های جدید، تعداد کل رشته‌های ارشد به پنج رشته افزایش یافته است.
وی رشته‌های متناسب با نیاز دانشجویان و دانش پژوهان را از اولویت‌های برنامه آموزشی دانشگاه جهرم برای ایجاد رشته‌های جدید عنوان کرد و افزود: دانشگاه جهرم با توجه به پتانسیل بالای علمی و پژوهشی و نیز برخورداری از امکانات تخصصی لازم، توانایی جذب دانشجو در رشته‌های دیگری را نیز در مقاطع مختلف تحصیلی و بویژه مقطع کارشناسی ارشد دارد؛ که امیدوارم با یاری خداوند متعال در آینده‌ای نزدیک، شاهد پیشرفت بیشتر دانشگاه جهرم باشیم.
دکتر نادریان در خاتمه همه موفقیت‌های کسب شده دانشگاه جهرم را جز با یاری خداوند متعال و تلاش و همدلی کلیه همکاران و مدیران و استادان دانشگاه این واحد دانشگاهی میسر ندانست و از همکاری یکایک آنان تقدیر کرد.
وی در خاتمه خاطر نشان کرد: هم اکنون رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه جهرم، شامل زبان و ادبیات فارسی، ریاضیات، مدیریت راهبردی در ورزش، مهندسی آب و مهندسی صنایع غذایی است.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی: در سال 2015، 471 مقاله ISI توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه رازی به چاپ رسیده است

دکتر محمد جوشقانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی اظهار داشت: در سال 2015، 471مقاله ISI توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه رازی به چاپ رسیده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جوشقانی همچنین از اجرای16 طرح پژوهشی در سال 95 خبر داد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی به سه نشریه علمی- پژوهشی دانشگاه اشاره کرد و گفت: در سال 1393 نشریه علمی _پژوهشی روایت پژوهی، در سال 1394 نشریه علمی پژوهشی جغرافیا و پایداری محیط زیست و در سال 1395 نشریه علمی روان‌شناسی پیری منتشر شد.
وی به فعالیت‌های انجام شده پژوهشی فناوری اشاره کرد و افزود: تاسیس آزمایشگاه مرکزی، راه اندازی1 سوله کارگاهی مرکزی، راه اندازی 3آزمایشگاه عمومی در دانشکده‌ها، تعمیر و راه‌اندازی بیش از 150 دستگاه تجهیزات تحقیقاتی و همچنین برگزاری 3 کارگاه آموزش، به‌روزرسانی بانک اطلاعات 130 آزمایشگاه شاعا، عضویت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، عضویت در شبکه آزمایشگاه های نانو ستاد فناوری نانو از جمله اقدامات انجام شده معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه رازی است.
دکتر جوشقانی تاکید کرد: برای تکمیل منابع کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه رازی در سال 94-95 حدود 9000 جلد کتاب خرید شده و میانگین امانت 600 کتاب از کتابخانه های دانشگاه رازی ثبت شده است.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه کاشان

دکترعباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان از انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین این دانشگاه با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزراعت هدف از انعقاد این تفاهم نامه را تداوم همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی میان طرف ها در کلیه زمینه های علمی مورد علاقه و توافق با درنظر گرفتن تمامی امکانات علمی، آزمایشگاهی، فنی و اعتباری آنها ذکر کرد.
وی افزود: براساس این تفاهم نامه همکاری های نظام مند مشترک پژوهشی، آموزشی و اجرایی درحوزه های علوم محیطی، معماری، حفاظت و مرمت ابنیه و بافت های تاریخی- فرهنگی، زبان شناسی، باستان شناسی، پژوهش هنر وهنرهای اسلامی، صنایع دستی ، حقوق و سایر موضوعات و مطالعات میان رشته های مرتبط بین طرف ها انجام می پذیرد.
دکترزراعت بهره مندی طرف‌ها از امکانات آموزشی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه ای و ارتباطات بین المللی یکدیگر، همکاری در زمینه برگزاری همایش ها و کنگره های مشترک علمی در حوزه های تخصصی موردتفاهم و همکاری در راستای ایجاد رشته های آموزشی- پژوهشی میان رشته ای در حوزه های مورد تفاهم را ازجمله موارد همکاری این تفاهم نامه بیان کرد و گفت: با این تفاهم نامه از توان علمی و پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در انجام امور آموزشی و پژوهشی دانشگاه کاشان درحوزه های مورد تفاهم طراحی و اجرای پروژه های میدانی مشترک استفاده می شود.
این تفاهم نامه که در 6 ماده و یک تبصره تنظیم شده به امضای مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان رسید و به مدت 5 سال اعتبار دارد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی: تمرکز دولت یازدهم بر گسترش کیفی دانشگاه‌ها بود

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی گفت: تمرکز دولت یازدهم بر گسترش کیفی دانشگاه‌ها بود.
جلیل مسعودی فرد در گفت‌و گو با ایسنا منطقه خراسان‌شمالی اظهار کرد: در  دولت دکتر روحانی، گسترش کمی مراکز آموزش عالی متوقف شده و بیشتر تمرکز بر کیفی‌سازی آموزش است.
وی اظهار کرد: با توجه به گسترش کمی مراکز آموزش عالی در دهه‌ی 80 و 90 و کاهش جمعیت جوان مشخص بود که این مراکز با بحران نبود دانشجو مواجه می‌شوند.
مسعودی فرد با اشاره به گسترش کمی و کاهش کیفی مراکز آموزش عالی، در سال های گذشته، خاطرنشان کرد: وزارت علوم مهم‌ترین هدف خود را کنترل کمی دانشگاه‌‎ها و بالا بردن کیفیت آن‌ها قرارداده است.
رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی تصریح‌کرد: این مشکل شامل حال دانشگاه پیام نور نیز شده و حجم بالای کتاب‌ها، سنگین بودن محتوای مطالب درسی، معدل دانشجویی پایین‌تر و تعداد محدود کلاس‌ها نیز سبب شده تا از دانشگاه پیام نور مانند سابق استقبالی نشود.
مسعودی فرد اظهار کرد: به عبارت دیگر دانشجویان جوان متقاضی کلاس‌های بیشتری هستند که با سیستم پیام نور که به صورت نیمه مترکز است، مطابقت ندارد.
وی ادامه‌داد: متمرکز بودن آزمون‌ها نیز منجر به سخت‌تر شدن محتوای آزمون شده و امید است به دلایلی از جمله کیفیت آموزش و نیمه حضوری بودن دانشگاه، بتوانیم دانشجویان بیشتری جذب کنیم تا از این طریق از تعطیلی واحدهای کوچکتر جلوگیری شود.  

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۲۷

معاون دانشگاه پيام‌نور: تعديل نيرو در دستور كار نيست نيروها تبديل وضعيت مي‌شوند

معاون اداری و مالی دانشگاه پیام نور با تاكيد براينكه تعديل نيروهاي اين دانشگاه در دستور كار نيست، گفت: اقدامات لازم برای تبدیل وضعیت کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه در دست اقدام است.
به گزارش ايسنا منطقه فارس، دکتر حسنی چهارشنبه 28 ديماه در نشست معاونین و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه پیام نور کشور با نمایندگان اعضای هیئت علمی و کارکنان واحدهاي دانشگاه پيام نور فارس، ضمن تاكيد بر لزوم رعايت صرفه‌جويي در امور، گفت: بحث تعدیل نیرو در اين دانشگاه مطرح نيست حتی اگر واحدی تعطیل یا تجمیع شود باز هم کارمندان آن واحد بیکار نمی‌شوند.
وی یادآور شد: بعد از 8 سال ارتقاء شغل و حق مدیریت کارکنان و اعضای هیئت علمی در دانشگاه پیام نور اجرایی شده است.
حجت‌الاسلام جمشيدي‌راد مسئول نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه پيام نور نيز با اشاره به نقش ايمان در شخصيت انسان گفت: ايمان بايد خود را در حرف و عمل نشان دهد. انسان بايد در عمل ديگران را به ايمان دعوت كند.
معاون پژوهشي دانشگاه پيام نور فارس نیز دراین مراسم ضمن تسليت ارتحال آيت الله رفسنجاني و پاسداشت ياد و خاطره آن يار انقلاب، گفت: شرایط گذشته دانشگاه، شرايط نگران كننده‌اي بود اما اكنون با عنايت به اتفاقاتي خوب، به آينده اميدواريم.
دکتر كريمي تاكيد كرد: من اعتقاد دارم بايد متفاوت باشيم و خاص حركت كنيم و وجه تمايزي نسبت به رقبا داشته باشيم.
اين مقام مسئول افزود: با پيگيري‌هاي خوب مديريت مالي بسیاری از دغدغه‌هاي مالي سال گذشته برطرف شده و نه تنها شرایط نگران کننده‌ای نداریم بلکه بسیار امیدوار و آینده روشنی را برای دانشگاه متصور هستیم.
معاون پژوهشی دانشگاه پيام‌نور از ایجاد تعاملات مناسب با دولت و مجلس و وزارت علوم خبرداد و یادآورشد: سامانه های کتاب همراه، موبایل بوک و تلویزیون تعاملی، از جدیدترین فعالیت‌های حوزه پژوهشی دانشگاه پیام نور کشور است که به‌زودی دراختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۵۸

معاون آموزشی دانشگاه خبر داد اخذ مجوز قطعی ایجاد 37 رشته ارشد پیام‌نور

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت: این دانشگاه موفق به اخذ مجوز قطعی 37 رشته محل جدید در مقطع کارشناسی ارشد و تعدادی در مقطع کارشناسی از سوی دفتر شورای گسترش آموزش عالی شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر ابوالفضل فراهانی با اعلام این مطلب و با عنوان اینکه اکثر مجوزهای اخذ شده در سطح استان‌های مختلف و در بخش‌های روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت و الهیات است، افزود: علاوه بر آن، تعداد قابل توجهی تقاضا از سوی دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم و هنر نیز در نوبت بررسی دفتر شورای گسترش است که دانشگاه بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم را برای ایجاد و راه‌اندازی این رشته‌ها فراهم کرده و از حضور حداقل دو عضو هیات علمی استادیار در هر رشته برخوردار است.
وی ابراز امیدواری کرد: دفتر شورای گسترش آموزش عالی با سرعت بخشیدن به روند بررسی تقاضاهای دانشگاه، امکان بهره‌مندی جامعه از خدمات آموزشی این دانشگاه را بیش از گذشته فراهم آورد.
معرفی 230 عضو هیات علمی دانشگاه برای مشارکت در تصمیم‌سازی‌های کمیته‌های گسترش آموزش عالی
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور همچنین از معرفی 230 عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور برای مشارکت در تصمیم‌سازی‌های کمیته‌های گسترش آموزش عالی و کمیته برنامه‌ریزی درسی به معاونت آموزشی وزارت علوم خبر داد و گفت: حضور اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در این کمیته‌ها می‌تواند در معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های این دانشگاه نقش مؤثر ایفا کند.
دکتر فراهانی با اشاره به پیگیری‌های ریاست دانشگاه و اعلام نظر مساعد دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در کمیته‌های تصمیم‌گیری در مراسم افتتاح تلویزیون تعاملی دانشگاه پیام نور، تصریح کرد: چنانچه دفتر شورای گسترش وزارت علوم از این اعضای هیات علمی معرفی شده که دارای تخصص دانشگاهی بوده و به وجوه تمایز دانشگاه پیام نور با سایر دانشگاه‌های سنتی و ماموریت‌های ویژه این دانشگاه نیز اشراف دارند، بهره‌مند شود، ضمن تسریع در پاسخگویی و اخذ تصمیمات، در جهت تحقق عدالت آموزشی گام‌های ارزشمندی برداشته خواهد شد و کارآمدتر و نقش‌آفرین‌تر از گذشته خواهد بود.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۷:۵۷

طرح قرآنی نسیم ویژه دانشجویان در کشور اجرا می شود

گناوه-ایرنا- مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور کشور گفت: طرح آموزشی قرآنی 'نسیم' ویژه دانشجویان در برنامه کاری این دانشگاه قرار گرفته است.

سیدابوالحسن ترابی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در بندرگناوه افزود: محور برنامه های سال جاری بخش فرهنگی دانشگاه پیام نور، آموزش قرآن کریم است که تلاش شد زمینه های ارتباطی و فنی لازم آن را با ارتباط و امضای تفاهم نامه ها با سازمانها، نهادها و موسسه های مختلف قرآنی معاونت قرآنی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، جهاد دانشگاهی و سایر دستگاههایی که در این زمینه فعالیت دارند، فراهم کنیم.
وی اظهارکرد: بحث امر به معروف و نهی از منکر نیز به عنوان یک واجب که فراموش شده است را ا توجه به تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی دنبال و ستاد احیای این فریضه را در تهران فعال کردیم.
مدیرفرهنگی دانشگاه پیام نور کشور گفت: در سطح مراکز و واحد ها هم شوراهای امر به معروف و نهی از منکر آغاز بکار کرده است و تحت عنوان 'طلایه داران معروف فعالیت دارند و امسال اولین کارگاه آموزشی به صورت ویدیو کنفرانس در کل کشور انجام شد.
وی اظهارکرد: دراین طرح آموزشی تنها به حجاب پرداخته نشد و به دیگر معروفات نیز توجه شده که پرهیز از اسراف و بهینه کردن مصرف براساس شعارسال مدنظر بوده است.
ترابی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی دیگری نیز در سطح کانون های فرهنگی دانشگاه اجرا می شود، گفت: استان بوشهر در سال جاری توانست در جشنواره سراسری رویش دانشگاههای کشور که در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، رتبه برتر را بدست آورد.
وی افزود: در بیستمین دوره جشنواره قرآنی و عترت کشور درسال جاری 9 دانشجوی دانشگاه پیام نور رتبه کسب کردند که نفر اول قرائت از دانشگاه پیام نور استان تهران بود.
مدیرفرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور کشور اظهارکرد: دو جشنواره برای استان بوشهر تدارک شده که جلوه های عاشورا در دفاع مقدس درصورت تامین اعتبار در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: در بحث کانون های فرهنگی امسال نیز دانشگاه پیام نور در جمع دانشگاههای کشور خوش درخشید و پنج رتبه از پنج استان را بدست آورد که یکی از آنها بوشهر بود.
مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور کشور اظهارکرد: این دانشگاه در زمینه تعدد نشریات دانشجویی موفق عمل کرد و هم اینک حدود 780 نشریه فعال دارد و در مراسم تیتر 10 که در بهمن ماه برگزار خواهد شد شرکت خواهیم کرد.
وی یادآورشد: برگزیدگان سال گذشته در 20 حوزه نشریات دانشجویان کشور از این دانشگاه بوده است.
ترابی گفت: امسال هم در صدد جشنواره نشریات کشوری را که مجری آن دانشگاه پیام نور است، در استان هرمزگان به خاطر موقعیت آب وهوایی مناسب برگزار کنیم و در آن برترین ها به مسابقات ملی که وزارت علوم برگزار خواهد کرد، راه می یابند.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.
6164/6043** خبرنگار: نعمت الله بهروزی** انتشار دهنده: خدانظر خواجه

۹۵/۱۰/۳۰
۱۳:۴۱

موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی کشور؛ راه‌اندازی رشته جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام‌نور گناوه

گناوه - با موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالی کشور رشته کارشناسی ارشد جغرافیای برنامه ریزی روستایی در پیام نور واحد گناوه راه اندازی می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور گناوه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در نشست شورای گسترش آموزش عالی کشور در تاریخ ۲۰ آذر موافقت قطعی با راه اندازی رشته کارشناسی ارشد جغرافیا در این واحد اعلام شد.
مرتضی سیاوشی گفت: در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نامه تاییدیه آن برای ما آمد و در سال ۹۶ و با آغاز سال تحصیلی آینده فعال خواهد شد ولی هنوز در زمینه تعداد پذیرش ابلاغی به ما نشده است.
سیاوشی در ادامه بیان داشت: برای گرفتن رشته های کارشناسی ارشد و راه اندازی آنها در دانشگاه پیام نور واحد گناوه روسای پیشین نیز در سال های گذشته اقداماتی داشتند ولی مدتی است که به طور کل روند وزارت علوم برای راه‌اندازی این رشته‌ها در مراکز آموزش عالی عوض شده بود.
وی با اشاره به آغاز پذیرش مسئولیت خود در دانشگاه پیام نور واحد گناوه اضافه کرد: ما نیز از زمان آغاز مسئولیت در این دانشگاه پیگیر راه اندازی رشته کارشناسی ارشد شدیم ولی شرایط وزارتخانه سخت بود و می بایست برای راه اندازی هر رشته ای در مقطع ارشد سه استادیار در همان رشته داشته باشند.
سیاوشی تصریح کرد: متاسفانه در این دانشگاه نیز ما تنها یک نفر دکترا در گروه جغرافیا داشتیم و به همین دلیل با رایزنی هایی که کردیم و یک استادیار از مرکز بوشهر و یک استادیار دیگر را نیز از دانشگاه دولتی در قالب پاره وقت از آنها دعوت به همکاری کردیم و سه مدرک دکتری را در سایت وزارت علوم بارگذاری کردیم.
وی خاطرنشان ساخت: وزارت علوم نیز پس از این اقدام ما پیگیری هایی در این زمینه کرد و از امکانات ما بازدید به عمل آوردند و پس از یکسال و اندی پیگیری های اداری توانستیم مجوز دائر کردن رشته جغرافیای برنامه ریزی روستایی را در این واحد دانشگاهی اخذ کنیم.
رئیس دانشگاه پیام نور مرکز گناوه در پایان گفت: امیدواریم با کمک مسئولان و حمایت بیشتر آنها بتوانیم رشته های بیشتری را در مقطع ارشد در این واحد دانشگاهی راه اندازی کنیم.  

۹۵/۱۰/۳۰
۱۹:۵۲

سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان: موقعیت استراتژیک هرمزگان در مقیاس ملی اهمیت دانشگاه پیام نور را دو چندان کرد

دکترعبدالکریم قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان گفت: موقعیت ویژه و استراتژیک استان هرمزگان در مقیاس ملی اهمیت دانشگاه های پیام نور استان را دوچندان کرده است .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقائدی دراین خصوص گفت: دانشگاه پیام نور استان هرمزگان با وجود 14 مرکز و واحد دانشگاهی و 15 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های استان می باشد.
وی افزود: دانشگاه پیام نور در سال 67 با هدف تحصیل برای همه، همه جا وهمه وقت آغاز به کار کرد و هم اکنون این دانشگاه با شعار کتاب همراه، کلاس همراه و استاد همراه با جنبش نرم افزاری بخش اعظمی از بار تحصیل در استان و کشور ر ا به دوش می کشد.
سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان گفت: مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور به جز مرکز بندرعباس همگی توسط خیران دانشگاه ساز ساخته شده است و تعدادی از این واحدها و مراکز تماما و بطور کامل توسط خیرین تامین اعتبار و احداث شده است.
دکترقائدی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در مقیاس ملی، منطقه ای و بین المللی مطرح می باشد و به ایفای نقش پرداخته است، تصریح کرد: موقعیت ویژه و استراتژیک استان هرمزگان در مقیاس ملی اهمیت دانشگاه های پیام نور استان را دوچندان کرده است و از طرح های بزرگ توسعه ملی، طرح توسعه مکران و سواحل مکران می باشد که دانشگاه های پیام نور میناب، سیریک و جاسک دراین خصوص می توانند نقش مهم و دوچندانی را در تربیت و آموزش نیروهای متخصص و مورد نیاز داشته باشند.
وی افزود: دانشگاه های پیام نور کیش، قشم و ابوموسی نیز در طرح های توسعه کشور بویژه طرح های توسعه سواحل شمالی خلیج فارس و جنوب کشور اهمیت به سزایی ایفا خواهند کرد. دراین طرح های توسعه ای قابل ذکر است که کشور، جمعیت پذیری و اشتغال زایی در کلیه مناطق از شرق تا غرب استان اهمیت به سزایی یافته است.
سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان گفت: دانشگاه پیام نور استان هرمزگان با بیش از280 رشته محل درمقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی توانسته است خیل عظیمی از مشتاقان تحصیل را در استان حمایت و پشتیبانی کرده و هم اکنون نیز این به صورت یک دانشگاه الکترونیکی و کارآفرین در پی اهداف عالی آموزش در کشور می باشد.
دکتر قائدی خاطرنشان کرد: اهداف دانشگاه پیام نور با همکاری و حمایت های دکتر رستمی ابوسعیدی ریاست عالیه دانشگاه و معاونان ایشان محقق خواهد شد و از همه کسانی که در توسعه و پیشرفت دانشگاه پیام نورعلی الخصوص همکاران استان که در این راستا دخیل هستند تشکر می کنم و امیدوارم همکاری و مساعدت ها بتواند ما را در رسیدن به اهداف عالیه دانشجویان یاری کند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تاکید کرد: تحقق تجاری سازی محصولات فناورانه و کاربردی دانشگاه علمی کاربردی

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علمی کاربردی گفت: برنامه داریم بستری فراهم کنیم تا محصولات فناورانه و کاربردی دانشجویان و اساتید این دانشگاه تجاری سازی شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، امید بزرگ حداد در آیین تجلیل از برگزیدگان عرصه های پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: دهه سوم فعالیت این دانشگاه بر محوریت دانشگاه های نسل سوم قرار داده شده است.
وی افزود: در این راستا توجه به کارآفرینی بر مبنای اقتصاد مقاوتی و دانش بنیان نیز در این دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی برای سال آینده تاکید کرد: برگزاری المپیادها، کارگاه ها، نمایشگاه های تخصصی از برنامه های این دانشگاه بشمار می رود.
بزرگ حداد خاطرنشان کرد: همچنین برنامه داریم برای دستاوردهای فناورانه دانشجویان و اساتید این دانشگاه بازاریابی مناسب برای تجاری سازی این محصولات انجام دهیم.
وی با اشاره به برگزاری استارت آپ ها و ایده تاپ ها در مراکز این دانشگاه گفت: با برگزاری این رویدادها زمینه تجاری سازی محصولات پژوهشگران و فناوران دانشگاه فراهم می شود.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: برنامه داریم ارتباط دانشگاه را با مراکز و سازمان های مختلف توسعه دهیم تا براین اساس سیاست تجاری سازی محصولات به صورت کامل عملیاتی شود.
بزرگ حداد تقویت دوره های پودمانی را از دیگر برنامه های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: دوره های پودمانی می تواند مشکلات بخش های صنعتی و دولتی را برطرف کند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین برنامه داریم با همکاری معاونت پژوهشی وزارت علوم مجوز راه اندازی مجلات جدید را در این دانشگاه اخذ کنیم.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در این راستا موضوع انتشارات کتب، مجلات و مقلات در دانشگاه هدف مندتر خواهند شد.
بزرگ حداد افزود: برنامه داریم با ایجاد شبکه سازی میان فعالیت های مراکز و ارزیابی و رتبه بندی آنها از طریق سامانه MIS، فعالیت پژوهشی مراکز و واحدهای استانی را شناسایی و از فعالیت های برتر تجلیل کنیم.
وی از تقویت مراکز رشد خوشه های فناور دانشگاه خبرداد و تاکید کرد: به دنبال تقویت مراکز رشد و ایجاد مراکز جدید هستیم.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی درصدد استاندارد سازی مشاغل با هدف تدوین برنامه های جدید درسی است، گفت:  دراین راستا شاخصه های بین المللی را شناسایی و آنها را با مزیت های استانی انطباق می دهیم.
بزرگ حداد اظهار داشت: در این راستا رشته های دانشگاه متناسب با نیاز صنعت و جامعه ایجاد می شوند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۲:۲۱

واحدهای فناور در مراکز علمی کاربردی راه اندازی می شود

خبرگزاری میزان- سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی از رایزنی و هماهنگی با وزارت علوم به منظور راه اندازی واحدهای فناور در مراکز قوی و توانمند این دانشگاه خبر داد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،محمدحسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در آیین تجلیل از برگزیدگان عرصه های پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، پرداختن به فناوری و رفتن به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را بنای اصلی برنامه های این دانشگاه در دوره جدید مدیریت علمی کاربردی خواند.
وی به تکالیف تعیین شده در برنامه ششم توسعه کشور برای نظام آموزش مهارتی اشاره کرد و گفت: نظام آموزش مهارتی که برعهده دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای و برخی از واحدهای دانشگاه آزاد و موسسات غیرانتفاعی است، براساس برنامه ششم توسعه موظف شده تا جمعیت دانشجویان مهارتی کشور از 20 درصد کل جمعیت دانشجویی کشور در ابتدای برنامه ششم را به 30 درصد افزایش دهد.
امید با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی مهارتی کشور هم اکنون زیر 20 درصد است، خاطرنشان کرد: با این اوصاف، در سال 1396 که اولین سال اجرای برنامه توسعه ششم خواهد بود باید جمعیت دانشجویان مهارتی را به عدد 20 درصد برسانیم که این امر تکلیف سنگینی برای ما ایجاد می کند.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با ابراز تاسف از اینکه در زمان حاضر، اتفاق نظر درخصوص "دانشجوی مهارتی" در کشور وجود ندارد خواستار تعریف یکسان و استاندارد از این مفهوم در نظام آموزش مهارتی شد.
وی افزود: تمرکز دانشگاه علمی کاربردی بر گسترش واحدها و دوره های آموزشی طی دهه های اخیر، تا حدود زیادی این دانشگاه را از توجه به پژوهش و فناوری بازداشته است اما از این پس، ظرفیت و توان دانشگاه علمی کاربردی بیشتر در خدمت پژوهش و فناوری قرار خواهد گرفت.
امید درباره برنامه های توسعه ای دانشگاه علمی کاربردی نیز بیان داشت: طبق برنامه، توسعه کمی به لحاظ ایجاد مراکز جدید نخواهیم داشت ولی دوره ها و رشته های جدید و مورد نیاز کشور را به طور جدی در دستور کار داریم.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: امسال برای اولین بار در تاریخ دانشگاه علمی کاربردی، با موافقت وزارت علوم در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش دانشجو داشتیم و درحالیکه قبلا پذیرش دانشجوی علمی کاربردی فقط یک نوبت در سال صورت می گرفت امسال طبق رایزنی که با شورای گسترش آموزش عالی داشتیم قرار شد برای رشته ها و دوره های خاص مورد نیاز کشور، در بهمن ماه هم پذیرش دانشجو داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد دانشگاه علمی کاربردی در مسیر تغییر و تلاش برای تبدیل به یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از حمایت های وزارت علوم برخوردار باشد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۲۹
۱۲:۳۰

تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای تجاری سازی محصولات فناورانه

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، فراهم آوردن بستر تجاری سازی محصولات فناورانه و کاربردی دانشجویان و اعضای هیات علمی را از برنامه های جدی این دانشگاه عنوان کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر امید بزرگ حداد اظهار داشت: محوریت برنامه های سومین دهه فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی در جهت تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم خواهد بود.
وی افزود: در همین راستا توجه به کارآفرینی بر مبنای اقتصاد مقاوتی و دانش بنیان در این دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است.
وی ارتقای کمی و کیفی المپیادهای علمی، کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های تخصصی را از رویکردهای جدی دانشگاه علمی کاربردی در سال آینده برشمرد.
بزرگ حداد خاطرنشان کرد: همچنین با برگزاری استارتاپ ها و ایده تاپ ها در مراکز علمی کاربردی، زمینه تجاری سازی محصولات پژوهشگران و فناوران دانشگاه فراهم خواهد شد.
وی اظهار داشت: در نظر داریم ارتباط دانشگاه را با مراکز و سازمان های مختلف توسعه دهیم تا براین اساس سیاست تجاری سازی محصولات به صورت کامل عملیاتی شود.
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی تقویت دوره های پودمانی را از دیگر برنامه های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: دوره های پودمانی می تواند مشکلات بخش های صنعتی و دولتی را برطرف کند.
وی ادامه داد: همچنین برنامه داریم با همکاری معاونت پژوهشی وزارت علوم مجوز راه اندازی مجلات جدید را در این دانشگاه اخذ کنیم و بر همین اساس، موضوع انتشارات کتاب، مجلات و مقالات در دانشگاه هدفمندتر خواهد شد.
به گفته بزرگ حداد، با ایجاد شبکه سازی میان فعالیت های مراکز و ارزیابی و رتبه بندی آنها از طریق سامانه MIS، فعالیت پژوهشی مراکز و واحدهای استانی علمی کاربردی، شناسایی خواهد شد.
وی تدوین برنامه های درسی جدید براساس استانداردسازی مشاغل را از دیگر رویکردهای دانشگاه علمی کاربردی معرفی کرد و گفت: در این زمینه، شاخصه های بین المللی را شناسایِی و آنها را با مزیت ها و ضرورتهای استانی، تطبیق خواهیم داد تا رشته های دانشگاهی متناسب با نیاز واقعی صنعت و جامعه ایجاد شود.
علمی**1055**1440
دریافت کننده : زینب کارگر **معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۰/۲۹
۱۵:۵۴

اخبار کوتاه استان گلستان دانشگاه علمی کاربردی گلستان عناوین برتر پژوهش و فناوری را کسب کرد

دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گلستان عناوین برتر عرصه های پژوهش و فناوری را در کشور کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی گلستان، مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، محمدحسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی،آقای خوش‌قلب مشاور معاون و رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم، معاونین و مدیران ستادی و استانی دانشگاه برگزار شد.
در این مراسم از 10 پژوهشگر برتر استانی، یک ایده برتر، سه پژوهشگر برتر دانشگاه، پنج پژوهشگر برتر مؤسسات، دو طرح پژوهشی برتر، 4 فناور برتر (دستاورد تجاری‌سازی شده برتر)، 7 واحد استانی برتر، 3 کارشناس برتر واحد استانی، 4 مرکز آموزش علمی کاربردی برتر، 3 مرکز رشد برتر، 4 کارآفرین برتر سال 95، 3 دفتر کارآفرینی برتر سال 95، سه کارافرین برتر سال94، 3 دفتر کارآفرینی برتر سال94 و 2 طرح الماس با اهدای تندیس، تقدیر ویژه به عمل آمد.
در بخش پژوهشگران برتر استانی، امیر احمد دهقانی، سرپرست دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان گلستان به عنوان یکی از 10 پژوهشگر برتر استانی انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
همچنین، واحد استانی گلستان جزء  واحدهای استانی برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی در عرصه پژوهش و فناوری معرفی شد.
در بخش مراکز آموزش علمی‌کاربردی، مرکز آموزش علمی‌کاربردی شرکت پیگیر استان گلستان عنوان دفتر کارآفرینی برتر سال 94 را کسب کردند.
همچنین در بخش طرح الماس، از خانم شروین هادیان از مدرسان دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان گلستان به علت ارائه طرح فناورانه و کسب امتیاز لازم در سامانه سافا تقدیر به عمل آمد.
مدیرعامل گاز گلستان:مشترکان گاز از وسایل گازسوز پرمصرف و غیراستاندارد خودداری کنند
مدیرعامل گاز گلستان گفت:مشترکان توجه داشته باشند حد الامکان سعی کنند برای تامین گرمایش منزل از وسایل گاز سوز پر مصرف و غیراستاندارد استفاده نکنند.
به نقل از روابط عمومی شرکت گاز گلستان، جمال لیوانی افزود:استفاده از تک شعله جهت گرم کردن منزل بسیار خطر آفرین است و نمی توان از آن به عنوان جایگزین وسایل گرمایشی استفاده کرد لذا در طول سال شاهد حوادث ناگواری هستیم که به واسطه آن صدمات بسیار سنگین و جبران ناپذیری به هم استانیهای عزیز وارد می شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر گاز طبیعی به عنوان یکی از نیازهای اساسی مردم بالاترین حجم را در سبد انرژی دارد و شرکت گاز همه تلاش خود را به ویژه در فصل سرما برای تامین انرژی پایدار و مستمر به کار می‌گیرد، بنابراین از همه مصرف کنندگان استان تقاضا داریم که در مصرف این نعمت خدادادی نهایت صرفه‌جوئی را به عمل آورده و شکرگزار این نعمت الهی باشیم.
وی گفت: از مهم‌ترین موارد دیگری که مشترکان باید به آن توجه داشته باشند تنظیم دمای اتاق در حد استاندارد بین 18 تا 21 سانتیگراد می باشد که دمای رفاه بوده رعایت آن نقش زیادی در کاهش مصرف گاز دارد.
مدیرعامل گاز گلستان اظهار داشت:مشترکان با یک درجه کاهش دمای منزل می توانند 6 درصد در مصرف گاز صرفه جویی نمایند که این امر ضمن اینکه موجب کاهش هزینه گاز بهای آنها می‌شود تاثیر بسزایی نیز در استمرار جریان گاز برای دیگر هموطنان به ویژه شمال کشور دارد.
فرماندار ویژه گنبدکاووس:توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه رویکرد مهم دولت است
معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس، توسعه روابط و مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه بالاخص ترکمنستان را از رویکردهای مهم دولت و مدیران این استان دانست و برآن تاکید کرد.
عبدالقدیر کریمی در دیدار با تعدادی از تجار و صاحبان واحدهای تولیدی کشور ترکمنستان، اظهار داشت: توسعه روابط تجاری با کشورهای آسیای مرکزی بالاخص ترکمنستان که اشتراکات فرهنگی زیادی با ایران دارد، همواره مورد توجه و تاکید مسئولان نظام و دولت بوده است.
وی گفت: استان گلستان و نیز شهرستان گنبدکاووس ظرفیت های زیادی در حوزه های صنعت، کشاورزی، گردشگری و ورزشی دارد که می تواند زمینه ساز توسعه روابط و مناسبات تجاری و فرهنگی دو کشور قرار گیرد.
کریمی، وجود 145 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، گمرک اینچه برون و انجام 50 درصد صادرات غیرنفتی استان گلستان از گنبدکاووس را از مزایا و ظرفیت های مهم این شهرستان در توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و اظهار کرد: گنبدکاووس قطب تولید گوشت مرغ، لبنیات، گندم و زیتون در استان است.
وی از آمادگی فرمانداری ویژه گنبدکاووس برای توسعه مناسبات تجاری بین بازرگانان این شهرستان با بازرگانان کشور ترکمنستان و رفع مسائل و مشکلات احتمالی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که روابط تجاری دو کشور افزایش یابد.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۷:۴۰

دکتر محمد حسین امید به ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی انتخاب شد

جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه‌ شنبه 1395/10/28 به ریاست دکتر محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان این جلسه با اعلام تشکیل جلسه کمیته انتخاب روسای دانشگاه‌ها گفت: در روزهای اخیر و با توجه به این موضوع که وزاری علوم و بهداشت تعدادی از گزینه‌ها را برای ریاست چند دانشگاه پیشنهاد داده بودند، جلسه این کمیته با حضور وزاری علوم، بهداشت، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه‌ها در دفتر اینجانب تشکیل شد.
وی افزود: در این جلسه آقای دکتر محمد حسین امید به ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، آقای دکتر محمود نصیری به ریاست دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، آقای دکتر داوود دومیری گنجی به ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، آقای دکتر محسن اژدری به ریاست دانشگاه فسا و آقای دکتر حسین حسین داودی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان منصوب شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اعلام عدم تعیین رئیس دانشگاه فرهنگیان، در مورد ریاست هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی هم گفت: بعد از درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم هیئت موسس و هم هیئت امنای این دانشگاه باید ترمیم شود، زیرا آن مرحوم هم رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و هم رئیس هیئت امنای این دانشگاه بوددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: بعد از درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم هیئت موسس و هم هیئت امنای این دانشگاه باید ترمیم شود، زیرا آن مرحوم هم رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و هم رئیس هیئت امنای این دانشگاه بود.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: طبق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی این کار باید با رای و تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت پذیرد.
وی افزود: در این زمینه مقدمات کار در حال انجام است و هر زمانی که به نتیجه برسیم اعلام می کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد تحول و ارتقاء علوم انسانی نیز گفت: جلسات شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه و سرفصل درسی در این بیش از 130 جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بازنگری و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده و این وزارت در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی برای اجرای این مصوبات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه هماهنگی‌ خوبی میان شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی و وزارت علوم ایجاد شده است.
وی درباره سند 2030 با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه افزود: اسناد راهبردی و بالادستی حوزه‌‎های علمی، فناوری و آموزشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و کشور از این منظر کمبودی ندارد.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: نقشه جامع علمی کشور، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سند دانشگاه اسلامی و … به منظور ترسیم و تبیین مسیر حرکت کشور در این زمینه‌ها تدوین، تصویب و در حال اجرا هستند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر لزوم انطباق همه مقررات با این اسناد گفت: سند موسوم به سند 2030 هم حتما با این اسناد مطابقت داشته باشد و تنها مرجع تشخیص و تطبیق هم در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
وی در پایان و در مورد جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز گفت: در جلسه امروز موضوع پیش نویس “سند فناوری‌های نرم و هویت ساز” در دستور کار قرارداشت و گزارشی در این زمینه ارائه شد که شامل برنامه‌ها و چشم انداز حرکت کشور در حوزه‌هایی مانند بازی‌های رایانه‌ای، اسباب بازی، پویا نمایی و … بود که ادامه بررسی این موضوع به جلسه آینده ستاد موکول شد.
منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

۹۵/۱۰/۲۹
۱۷:۴۵

با حضور رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور ، نهمین المپیاد ورزشی دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای در یزدآغاز به کار کرد

با حضوردکتر مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور ، نهمین المپیاد ورزشی دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای در دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان یزد آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در آیین آغاز به کار نهمین المپیاد ورزشی دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای، دکتر شفیعی در سخنانی با اشاره به لزوم توجه به آموزش‌های کارآمد اظهار داشت : 70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه باید به جای مدرک گرایی در جامعه به آموزش‌های مهارتی توجه بیشتری شود ، گفت : خوشبختانه70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند و برای جامعه مؤثر هستند.
وی همچنین با تاکید بر لزوم توجه به یادگیری در هر سن و سالی و هر زمینه‌ای عنوان کرد: همواره باید به تهذیب نفس و آموزش پرداخت و این آموزش‌ها در هر زمینه‌ای که باشد بی‌تأثیر نخواهد بود.
دکتر شفیعی با اشاره به برگزاری نهمین المپیاد ورزشی دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای افزود: وقتی صحبت از ورزش می‌شود حضور جوانان و دانشجویان به ذهن متبادر می‌شود اما اینکه ورزش پرسنل نیز در نظر گرفته شده، جای خرسندی است و خوشحالیم که به آموزش و آرامش کارکنان دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز با ورزش توجه می‌شود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور، برگزاری این المپیادها را به فال نیک گرفت و آن را موجب تبادل اطلاعات دانست و گفت: این المپیادها فضای همدلی و دوستی را به وجود می‌آورد و این فضاها تا سال‌ها اثرات مثبتی بر جای خواهد گذاشت ضمن اینکه بر روند آموزش نیز تأثیرگذار خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ویژگی‌های معماری استان یزد پرداخت و گفت: بافت تاریخی استان یزد سرشار از تکنولوژی است اما انسان‌ها به تکنولوژی‌هایی که در گذشته وجود داشته توجه چندانی ندارند در حالی که باید از این تکنولوژی‌ها نیز درس بگیریم و آنها را به کار ببندیم.
دکترشفیعی در ادامه با اشاره به لزوم توجه به وضعیت مدرسان حق‌التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم مقرر شده وضعیت مدرسان حق‌التدریس که تعداد آنها تقریبا 700 نفر است، مورد رسیدگی قرار گیرد و از حق‌التدریسی به قراردادی تغییر وضعیت دهند.
وی با اشاره به جذب نیرو در دانشگاه فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: همه ما جزئی از خانواده دانشگاه فنی و حرفه‌ای هستیم اما نباید انتظار داشت که همه کارها یک شبه و یک‌ساله انجام شود ولی به طور قطع جذب نیرو برای حل بخشی از مشکلات با توجه به اعتبارات انجام خواهد شد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: بخشی از عضویت‌ها در هیئت علمی بر اساس تطبیق‌ها انجام شده اما در حال حاضر که آموزشکده‌ها به دانشگاه تبدیل شدند و نیاز به هیئت علمی و ساختار و پرسنل است باید با اندکی صبر و به مرور زمان برای انجام زیرساخت‌ها اقدام کرد.
وی با اشاره به کمبود اعتبارات در دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: بودجه دانشگاه در سال 92 تقریبا 192 میلیارد تومان بود و از سویی از ابتدای دولت تدبیرو امید با 47 میلیارد بدهی مستقیم و بدهی حق‌التدریس‌ها مواجه بودیم که پرداخت شد.
دکترشفیعی با اشاره به رشد 200 درصدی بودجه در سال جاری در مقایسه با سال 92 گفت: خوشبختانه بودجه دانشگاه به 450 میلیارد تومان رسیده و امروز که بدهی‌های دانشگاه را به صفر رساندیم، می‌توان منتظر رویدادهای خوب بود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در پایان گفت: سال گذشته نتوانستیم تمامی بودجه را جذب کنیم و تنها 80 درصد از بودجه جذب شد اما امسال به طور قطع 100 درصد بودجه جذب خواهد شد و به رفاه کارکنان در سطح کشور خواهیم پرداخت.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۴:۵۹

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان مطرح کرد تبدیل میناب به قطب فناوری شرق هرمزگان/ اقتصاد دانش‌بنیان جایگزین مناسبی برای نفت است

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: مشکلات هر منطقه توسط نخبگان همان منطقه باید حل شود و هدف ما در میناب راه‌اندازی مرکز رشد واحد فناوری و تبدیل آن به قطب فناوری شرق استان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از میناب، علی فتی عصر امروز در جلسه شورای اداری که در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان میناب برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد ما بر پایه نفت استوار است و درصد عمده آن را نفت تشکیل می‌دهد و سهم بیشتر آن خرج کشور می‌شود.
وی افزود: ما در پایان دوران حکومت نفت هستیم و روی آن نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و برای جبران این امر یکی از مهم‌ترین پازل‌ها اقتصاد دانش‌بنیان است.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان گفت: سهم ما از اقتصاد دانش‌بنیان 4 درصد است و مقالات علمی هیچ‌وقت نتوانسته است مشکل کشور راحل کند.
وی اضافه کرد: بهتر است که روی بحث فناوری، تمرکز داشته باشیم و ما باید از ظرفیت همه افراد در این زمینه استفاده کنیم.
فتی خاطرنشان کرد: استان ما، استان ویژه‌ای است و کار ویژه‌ای برای آن انجام نداده‌ایم، ما ظرفیت‌های بالایی داریم و دولت زیرساخت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده است و باید از این ظرفیت‌های ایجادشده استفاده کنیم.
وی از مزایای استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان را معافیت مالیاتی، معافیت گمرگی و استفاده از تسهیلات عنوان کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان بیان داشت: تاکنون 25 مورد شرکت دانش‌بنیان در استان به‌وجود آمده است و یکی از وظایف پارک علم و فناوری توسعه منطقه‌ای و حمایت از دانش آموزان و دانشجویان است و باید از دانش آموزان شروع کنیم.
فتی افزود: برای ثبت اختراعات تا سقف 500 هزار تومان کمک بلاعوض داده می‌شود و این اختراعات برای اولین بار در استان ثبت می‌شود.
وی گفت: یکی دیگر از مهمترین رسالت پارک علم و فناوری استان هرمزگان تشویق جامعه و جوانان به‌سوی کارهای مفید جمعی است و ثبت متوسط اختراعات استان در گروه سنی 16 سال است.
رئیس پارک علم وفناوری هرمزگان در پایان تصریح کرد: مشکلات هر منطقه توسط نخبگان همان منطقه باید حل شود و هدف ما در میناب راه‌اندازی مرکز رشد واحد فناوری و تبدیل آن به قطب فناوری شرق استان است.
انتهای پیام/3264/ن30

۹۵/۱۰/۲۹
۱۷:۵۱

رئیس پارک علم و فناوری یزد خبر داد بومی‌سازی ساخت لودر در یزد

رئیس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به اقداماتی که در راستای توسعه صنایع دانش‌بنیان در یزد صورت گرفته، از بومی‌سازی ساخت لودر در یزد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، داریوش پورسراجیان عصر امروز در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه صنعت و معدن یزد و بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از این نمایشگاه، اظهار داشت: استان یزد پیشرفت‌های زیادی در حوزه صنایع دانش‌بنیان داشته است.
وی خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم  که تعداد زیادی شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری یزد فعالیت می‌کنند و هر روز دستاوردهای بسیار خوبی از آنها می‌بینیم.
پورسراجیان یکی از اقدامات خوب در حوزه صنعت استان یزد که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده را تلاش در راستای بومی‌سازی ماشین‌های راه‌سازی دانست و گفت: خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفت، یکی از مدل‌های لودر در استان یزد بومی‌سازی شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان یزد با بیان اینکه نمونه این لودر در حال حاضر در دومین نمایشگاه صنعت و معدن یزد قرار گرفته، خاطرنشان کرد: بومی‌سازی این نوع لودر هزینه‌ها برای خرید آن را کاهش محسوسی داده است.
وی عنوان کرد: بومی‌سازی این نوع لودر در تمام بخش‌های آن از جمله نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است و تنها موتور آن از کشور آلمان که تولید کننده اصلی این نوع لودر است خریداری می‌شود.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۸:۰۷

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان: 49 شرکت دانش‌بنیان در همدان تشکیل شد

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان بر توسعه شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: ۴۹ شرکت دانش‌بنیان در همدان تشکیل شد که امسال هدفگذاری همدان ۵۰ شرکت بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، مجید کزازی بعدازظهر امروز در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان اظهار داشت: مجموعه برنامه‌های ملی کمیته علمی و فناوری اقتصاد مقاومتی 6 پروژه بوده که توسط معاون اول رئیس جمهور به معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم ابلاغ شده است.
وی با اشاره به اینکه پیاده‌سازی نظام حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یکی از پروژه‌های مهم این کمیته محسوب می‌شود، گفت: 9 پروژه در این حوزه در استان همدان تعریف شده است.
کزازی با بیان اینکه پارک علم و فناوری، سازمان صنعت و معدن، شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه درگیر هستند، عنوان کرد: پارک علم و فناوری از دو مسیر شرکت‌های دانش بنیان را مورد حمایت قرار می‌دهد.
وی بیان کرد: پارک علم و فناوری استان همدان 700 میلیون تومان درآمد اختصاصی داشته است که 600 میلیون تومان به صورت تسهیلات به شرکت‌ها پرداخت شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان همدان اظهار داشت: همچنین سه میلیارد و 500 میلیون تومان از صندوق نوآوری کشور برای همدان سهمیه در نظر گرفته شده که 70 درصد این تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: پاسخ به نیازهای فناورانه دانش بنیان دستگاه‌ها توسط شرکت‌های دانش بنیان یکی دیگر از پروژه‌های کمیته علمی و فناوری بوده که تاکنون تنها شرکت شهرک‌های صنعتی همدان 17 نیاز خود را به کمیته اعلام کرده است.
کزازی درباره تشکیل شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: براساس جی دی پی کشور باید سه هزار شرکت دانش بنیان در کشور تا پایان امسال ایجاد شود که سهم همدان از این تعداد 50 شرکت بوده و تاکنون 49 شرکت دانش بنیان تشکیل شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان همدان عنوان کرد: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در رابطه با فرآیند شکل‌گیری شرکت‌های دانش بنیان انجام شده و از 26 سمینار هدفگذاری شده برای برگزاری در دانشگاه‌های مختلف تاکنون 22 سمینار تشکیل شده است.
وی با اشاره به تشکیل صندوق پژوهش و فناوری در استان همدان بیان کرد: پول و سرمایه نمی‌تواند تکنولوژی وارد کند و حتما باید از دانش فنی استفاده کرد، برای سرمایه در گردش واحدهای فناور به اعتبار و بودجه نیاز دارد که از طریق این صندوق می‌توان تامین کرد.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۸:۳۲

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان خبر داد پرداخت 600 میلیون تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در همدان

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با تأکید بر پیاده‌سازی نظام حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: در راستای پیاده‌سازی نظام حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، 8 پروژه در استان تعریف شده که با همکاری پارک علم و فناوری، سازمان صنعت معدن، شرکت شهرک‌ها و سازمان جهادکشاورزی اجرا شده است.
به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، مجید کزازی پنجشنبه 30 دی در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان، اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان همدان 700 میلیون تومان درآمد اختصاصی داشته که 600 میلیون تومان به صورت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: همچنین 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از صندوق نوآوری کشور برای همدان سهمیه درنظر گرفته شده که 70 درصد این تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه امسال هدفگذاری شده در استان همدان ۵۰ شرکت دانش‌بنیان ایجاد شود، افزود: تا کنون ۴۹ شرکت دانش‌بنیان در همدان تشکیل شده است.
کزازی پاسخ به نیازهای فناورانه دانش‌بنیان دستگاه‌ها توسط شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی دیگر از پروژه‌های کمیته علمی و فناوری دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون شرکت شهرک‌های صنعتی همدان 17 نیاز خود را به کمیته اعلام کرده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان همدان عنوان کرد: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در رابطه با فرآیند شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده و از 26 سمینار هدفگذاری شده برای برگزاری در دانشگاه‌های مختلف تا کنون 22 سمینار تشکیل شده است.

۹۵/۱۰/۳۰
۱۹:۵۶

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی خبر داد به آب‌اندازی کشتی تحقیقاتی ایران در بهمن/انجام ماموریت دریایی در تنگه هرمز

پس از 5 سال وقفه و تلاش، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از به آب‌اندازی کشتی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی در بهمن ماه سال جاری خبر داد.  

دکتر ناصر حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه کشتی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی  آماده به آب‌اندازی است، افزود: این کشتی تحقیقاتی قرار است طی مراسمی با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر سورنا ستاری معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور به آب انداخته شود.
وی در خصوص زمان دقیق به آب‌اندازی این کشتی، اظهار کرد: برای برگزاری این مراسم دو زمان تعیین شد که یکی در 10 روز اول بهمن ماه و دیگری در دهه فجر تعیین شده است.
حاجی‌زاده در عین حال با تاکید بر اینکه از سوی وزارت علوم زمان به آب اندازی کشتی در 10 روز اول بهمن ماه تعیین شده است، اضافه کرد: تعیین زمان دقیق به آب‌اندازی نیاز به هماهنگی میان این دو نهاد دارد؛ ولی به طور قطع در یکی از تاریخ‌های تعیین شده مراسم به آب‌اندازی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی برگزار خواهد شد.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با اشاره به ماموریت‌های این اقیانوس‌پیما، خاطرنشان کرد: از آنجایی که این کشتی به تازگی به آب انداخته می‌شود، از این رو ماموریت‌ آن کوتاه مدت و در تنگه هرمز خواهد بود.
به گزارش ایسنا، طرح اولین کشتی تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ساخت داخل برای شناخت بیشتر خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی در سال ۸۸ از سوی پژوهشگاه اقیانوس‎شناسی به معاونت وقت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد.
در نهایت عملیات ساخت آن در موافقت‎نامه‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال ۹۰ در سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
این اقیانوس‌پیما با نام کاوشگر خلیج فارس دارای ۵۰ متر طول، ۱۰ متر عرض و ۱۲ متر ارتفاع و چهار آزمایشگاه است که می‌تواند با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز با ظرفیت ۲۷ نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
سرعت گشت‌زنی این شناور ۱۲ گره دریایی و سرعت نهایی آن ۱۵ گره دریایی است. بر روی این شناور ۲ موتور و ۲ ژنراتور ۴۰۰ کیلووات و یک ژنراتور اضطراری ۸۵ کیلووات نصب شده است. شناور تحقیقاتی ایران امکان ورود به اقیانوس را دارد و از نظر توانایی مقابله با امواج سهمگین دریا نسبت به شناورهای فعلی منطقه برتری دارد.
با به آب انداختن این شناور، امکان انجام تحقیقات در خلیج فارس و دریای عمان تا عمق ۳ هزار متری فراهم می‌شود.
روند ساخت این اقیانوس‌پیما به دلیل عدم اختصاص به‌موقع بودجه لازم، بارها با وقفه مواجه شد؛ اما با پیگیری مستمر پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و صنایع دریایی سرانجام پس از حدود 5 سال نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ساخت ایران آماده بهره‌برداری است تا با ورود به آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و اقیانوس هند، فصلی تازه‌ای در تحقیقات اقیانوس‌شناسی و دریایی ایران رقم بزند.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۲:۴۲

برگزاری پنجمین رویداد ایده شو هرمزگان توسط پارک علم و فناوری؛ ایده های برتر هوای پاک توسط پارک فناوری انتخاب شدند

ایده های برتر هوای پارک در رویداد پنجم ایده شو پارک علم و فناوری هرمزگان انتخاب شدند.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، این رویداد برای پنجمین بار از سوی مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان و با همکاری اداره کل حفاظت از محیط زیست برگزار شد.
علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در این مراسم با بیان اینکه پارک علم و فناوری هرمزگان با روش های مختلف سعی در توسعه فناوری و حمایت از فناوری ها دارد، خاطرنشان کرد، محیط زیست هرمزگان نیز دغدغه هوای هرمزگان را دارد از این رو از رویدادهایی که کمک به توسعه فناوری استان و حل مشکلات استان می کند حمایت کرده است که برگزاری رویداد ایده شو با موضوع هوای پاک برداشتن گام برای این مهم است.
وی ابراز امیدواری کرد، این رویداد بتواند بخشی از مشکلات حوزه محیط زیست را مرتفع کند.
مجید وفادار مدیرکل محیط زیست هرمزگان نیز با بیان اینکه  این مجموعه تلاش کرده تا محیط زیست سالمی برای هرمزگانی ها فراهم آورد گفت: روز هوای پاک بهانه ای است تا داشتن هوایی سالم و همکاری همه در تحقق آن یادآوری شود.
وی حرکت پارک علم و فناوری در برگزاری رویدادهای فناوری را قابل تقدیر دانست و گفت: ایده شو هوای پاک فرصتی فراهم آورد تا کسانی که دغدغه زیست محیطی دارند   در هوای پاک هرمزگان مشارکت داشته باشند.
دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با بیان اینکه ایده های رسیده به ایده شو هوای پاک قابلیت اجرایی دارند، افزود: پارک هرمزگان از ایده های طرح شده در این رویداد حمایت خواهد کرد.
وی ادامه داد، انتخاب سه ایده برتر به منزله مناسب نبودن ایده های دیگر نیست، و ما در پارک هرمزگان از دیگر ایده هایی که در این رویداد طرح و به عنوان ایده برتر برگزیده نشد، نیز حمایت خواهد کرد.
نصیری همچنین به برگزاری دو رویداد دیگر در بهمن و اسفند اشاره کرد و بیان داشت: رویداد ایده بازار بهمن ماه و استارتاپ ویکند گردشگری نیز اسفند ماه در بندرعباس  برگزار می شود.
حسین رئیسی مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان نیز در تشریح جزئیات این رویداد افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان 35 ایده برای این رویداد ارسال شد که پس از بررسی11 ایده نهایی برای طرح در رویداد انتخاب شدند.
وی بیان داشت: ایده ام البنین حاجبی پور  با عنوان "برای آسمان" و ایده عیسی غواصی با عنوان گرین هاووس( green house )  به طور مشترک اول، ایده حسین منصوری با عنوان دستگاه فیلتراسیون خود تمیز شونده دوم انتخاب شدند.
مدیر مرکزنوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان ابراز امیدواری کرد، برگزاری این رویدادها بتوانند زمینه مناسب جهت فعالیت بیشتر نوآوران در اکوسیستم کارآفرینی ،نوآوری و فناوری استان فراهم نماید.
 

۹۵/۱۱/۰۲
۰۹:۲۰

افتتاح پارک علمی و فناوری درمسجدسلیمان

افتتاح پارک علمی و فناوری درمسجدسلیمان
مسجدسلیمان - خبرنگار «ایران»/ کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری از مراکز تابعه پارک علم و فناوری خوزستان در مراسمی در مسجد سلیمان افتتاح شد.دراین مراسم «رحمان محبی» طی حکمی از سوی «بابک مختاری» رئیس پارک علم و فناوری خوزستان به‌عنوان مدیر کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری مسجدسلیمان منصوب شد. رئیس پارک‌های علمی وفناوری خوزستان دراین مراسم اعلام کرد: در کنار فعالیت‌های علمی و فناوری بزودی مسابقات علمی درقالب شناسایی ایده‌های علمی را در سراسراستان رواج خواهیم داد.

۹۵/۱۰/۳۰
۰۰:۰۰

زمان به آب‌اندازی کشتی تحقیقاتی ایران

پس از 5 سال وقفه و تلاش، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از به آب‌اندازی کشتی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی در بهمن ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش ایسنا، دکتر ناصر حاجی‌زاده با تاکید بر اینکه کشتی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی آماده به آب‌اندازی است، افزود: این کشتی تحقیقاتی قرار است طی مراسمی با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر سورنا ستاری معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور به آب انداخته شود.
وی در خصوص زمان دقیق به آب‌اندازی این کشتی، اظهار کرد: برای برگزاری این مراسم دو زمان تعیین شد که یکی در 10 روز اول بهمن ماه و دیگری در دهه فجر تعیین شده است.
حاجی‌زاده در عین حال با تاکید بر اینکه از سوی وزارت علوم زمان به آب اندازی کشتی در 10 روز اول بهمن ماه تعیین شده است، اضافه کرد: تعیین زمان دقیق به آب‌اندازی نیاز به هماهنگی میان این دو نهاد دارد؛ ولی به طور قطع در یکی از تاریخ‌های تعیین شده مراسم به آب‌اندازی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی برگزار خواهد شد.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با اشاره به ماموریت‌های این اقیانوس‌پیما، خاطرنشان کرد: از آنجایی که این کشتی به تازگی به آب انداخته می‌شود، از این رو ماموریت‌ آن کوتاه مدت و در تنگه هرمز خواهد بود.
به گزارش ایسنا، طرح اولین کشتی تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ساخت داخل برای شناخت بیشتر خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی در سال 88 از سوی پژوهشگاه اقیانوس‎شناسی به معاونت وقت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد.
در نهایت عملیات ساخت آن در موافقت‎نامه‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 90 در سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
این اقیانوس‌پیما با نام کاوشگر خلیج فارس دارای 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع و چهار آزمایشگاه است که می‌تواند با آب و سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
سرعت گشت‌زنی این شناور 12 گره دریایی و سرعت نهایی آن 15 گره دریایی است. بر روی این شناور 2 موتور و 2 ژنراتور 400 کیلووات و یک ژنراتور اضطراری 85 کیلووات نصب شده است. شناور تحقیقاتی ایران امکان ورود به اقیانوس را دارد و از نظر توانایی مقابله با امواج سهمگین دریا نسبت به شناورهای فعلی منطقه برتری دارد.
با به آب انداختن این شناور، امکان انجام تحقیقات در خلیج فارس و دریای عمان تا عمق 3 هزار متری فراهم می‌شود.
روند ساخت این اقیانوس‌پیما به دلیل عدم اختصاص به‌موقع بودجه لازم، بارها با وقفه مواجه شد؛ اما با پیگیری مستمر پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و صنایع دریایی سرانجام پس از حدود 5 سال نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ساخت ایران آماده بهره‌برداری است تا با ورود به آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و اقیانوس هند، فصلی تازه‌ای در تحقیقات اقیانوس‌شناسی و دریایی ایران رقم بزند.

۹۵/۱۱/۰۲
۰۷:۵۱

دومین جایزه بین‌المللی پژوهشگاه علوم ورزشی برگزار می شود

اقتصاد ایران: پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، دومین جایزه بین‌المللی پژوهشگاه علوم ورزشی را در اسفند ماه برگزار می کند.

دومین جایزه بین‌المللی پژوهشگاه علوم ورزشی با عنوان «ایده‌های برتر در بازی‌های حرکتی کودکان با تأکید بر احترام به محیط ‌زیست» برگزار می شود.
این جایزه بین‌المللی باهدف افزایش سطح آگاهی جامعه در خصوص اهمیت بازی‌های حرکتی در رشد کودک و آشنایی با ایده‌های نو در زمینه بازی‌های کودکان، اهمیت توجه به محیط ‌زیست، تقویت و پرورش خلاقیت و نوآوری والدین، مربیان و دست‌اندرکاران حوزه کودک در خصوص طراحی بازی‌های حرکتی برپا می شود.
همچنین از دیگر اهداف این دومین جایزه بین المللی شناسایی و حمایت افراد مستعد و توانمند در طراحی بازی‌های حرکتی کودکان برگزار خواهد شد. این برنامه در تاریخ 5 اسفندماه برگزار می‌شود و آخرین‌مهلت ارسال ایده‌ها 20 بهمن 95 و زمان اعلام نتایج 25 بهمن خواهد بود.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۲:۳۴

دوره آموزشی بازاریابی و تحقیقاتی بازار درپارک علم و فناوری استان قزوین برگزارشد

دوره آموزشی بازاریابی و تحقیقات بازار با تدریس دکتر فریدونی درپارک علم و فناوری استان قزوین برگزارشد که طی آن، واحدهای فناور و کارآفرینان قزوینی با برای ورود موفق به بازار هدف و ایفای نقش مطلوب در حوزه‌های مورد نظر خود آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترفریدونی سرپرست مرکز رشد جامع استان قزوین، با بیان اینکه برنامه‌ریزی کارآفرینان و مدیران واحدهای فناور برای موفقیت در بازار و عرصه‌های تولیدی امری ضروری است، گفت: آشنایی کارآفرینان با دانش روز بازاریابی و کارآفرینی می‌تواند امکان موفقیت فعالان این حوزه را افزایش دهد و مانع از شکست‌های اقتصادی در بنگاه‌های تولیدی و خدماتی شود.
وی با اشاره به اهمیت جذب و حفظ مشتری در مراحل بازاریابی افزود: توجه به نیازهای مشتری در واحدهای بزرگ و کوچک در هر دو حوزه‌ صنعت و خدمات ضرورت دارد، زیرا امروزه موضوع رقابت در بازار امری جدی است.
گفتنی است درپایان دوره آموزشی بازاریابی و تحقیقات بازار، واحدهای فناور توسعه سیستم‌های آرمانی و دهکده علمی کارنو فعالیت و اقدامات صورت گرفته در حوزه کاری خود را برای سایر افراد حاضر در دوره تشریح کردند و به بیان اولویت‌هایی که موجب ارتقای توان مدیریتی و کارآفرینی آن‌ها و رقابت بهتر در مقایسه با محصولات مشابه شده است پرداختند.

۹۵/۱۰/۲۹
۱۳:۵۸