نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 102890
 • تمام سکه (طرح جدید) 1010000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1010000
 • نیم سکه 525000
 • ربع سکه 280000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3450
 • یورو 3890
 • پوند 5000
 • صد ین 3150
 • درهم امارات 943
 • لیر ترکیه 1175
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 7 Arrow up
  دلار 30379
 • 13 Arrow up
  یورو 34097
 • 200 Arrow up
  پوند 44073
 • 80 Arrow up
  فرانک 30677
 • 26 Arrow up
  صد ین 27581
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8271

بیمه‌ای که شما را ۱۰ ساله بازنشسته می‌کند

خبرنامه دانشجویان ایران: بیمه عمر سامان شرایطی را برای مشتریانش فراهم کرده که می توانند ۱۰ ساله بازنشسته شده و از حقوق و مزایای آن بهره مند شوند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ویژگی های این بیمه را به همراه نمونه ای از جدول اندوخته سرمایه گذاران در بیمه عمر سامان را در ادامه می توانید ببینید:
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: 09193013836 کارشناس مربوطه بیمه سامان با کد 70670 جهت هرگونه مشاوره حضوری و یا تلفنی تماس بگیرید و یا با ادمین کانال تلگرامی زیر ارتباط برقرار کنید.
@bimehSaman_kh

۹۵/۰۳/۰۱
۱۱:۱۹

قائم مقام بیمه مرکزی راهبردهای خروج از رکود را تشریح کرد

آیین-طی یکی، دو سال اخیر برای بیان چرایی رکود اقتصادی دلایل گوناگونی از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران مختلف مطرح می‌شود. تنگنای اعتباری، انجماد دارایی‌های بانک‌ها، بالا بودن نرخ سود بانکی، تحریم و کاهش قیمت نفت، رکود بخش مسکن، کاهش تقاضا و... ازجمله عوامل یا دلایلی است که در این زمینه به‌طور مداوم و به‌صورت انبوه در رسانه‌ها تکرار می‌شود.
 
 
متن یادداشت اختصاصی سایت تحلیلی- خبری آیین به قلم پرویز خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی، با عنوان «راهبردهای خروج از رکود» و به نقل از دنیای اقتصاد به شرح ذیل است:
 
طی یکی، دو سال اخیر برای بیان چرایی رکود اقتصادی دلایل گوناگونی از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران مختلف مطرح می‌شود. تنگنای اعتباری، انجماد دارایی‌های بانک‌ها، بالا بودن نرخ سود بانکی، تحریم و کاهش قیمت نفت، رکود بخش مسکن، کاهش تقاضا و... ازجمله عوامل یا دلایلی است که در این زمینه به‌طور مداوم و به‌صورت انبوه در رسانه‌ها تکرار می‌شود. همه متغیرهای فوق به‌جز تحریم و قیمت نفت، متغیرهای درون‌زا هستند و تاثیر و تاثر آنها مستقل از عملکرد بقیه موارد نیست. بنابراین برای تبیین چرایی رکود فعلی باید بر متغیر یا متغیرهای مستقل و برون‌زا تمرکز کرد.
 
متغیر برون‌زایی که اقتصاد کشور را طی چند سال اخیر تحت تاثیر خود قرار داده، تحریم‌هاست که مشکل کاهش شدید قیمت نفت نیز که با این سرعت و تداوم، کمتر سابقه داشته، طی یک‌سال اخیر به آن اضافه شده است. در سال‌های اخیر تحریم‌ها، باعث انقباض تجارت خارجی کشور شده و از سوی دیگر باعث کاهش صادرات نفت و همچنین محدود شدن دسترسی به منابع ارزی حاصل از همان مقداری هم که امکان صادرات داشته، شده است.
 
این مساله و اخیرا کاهش قیمت نفت، بودجه دولت را با چالش کسری مواجه ساخته است. دولت نیز به‌ناچار تقاضای خود را کاهش داده و بدهی‌های خود را هم نمی‌تواند بپردازد و بنابراین اقتصاد کشور در بخش‌های اصلی تا حدی منقبض و راکد شده است. با کاهش تقاضای دولت، بنگاه‌ها تحت تاثیر مستقیم و غیرمستقیم آن نمی‌توانند محصولات خود را چون گذشته بفروشند چون تقاضا برای خدمات و محصولات آنها کاهش ‌یافته است و در پی آن توان بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک‌ها را هم ندارند. طبعا در این شرایط متصور است تقاضا برای سرمایه‌گذاری و حتی اخذ تسهیلات جدید هم کاهش یابد. بنابراین رکود فعلی در مساله کسری بودجه دولت و به تبع آن کاهش تقاضای دولت ریشه دارد. این پدیده در کنار نگاه‌ها و انتظارات اشتباه نسبت به نظام بانکی در گذشته و البته بی‌انضباطی‌ها و ریسک‌پذیری‌های متهورانه بانک‌ها، آنها را به عدم تعادل مالی عجیبی دچار کرده بنابراین با استقراض از جامعه به دنبال گذران امور هستند. بخشی از سپرده‌گیری فعلی بانک‌ها با نرخ‌های سود بالا در همین راستا قابل تحلیل است و در واقع با هدف تجهیز منابع برای پوشش عدم تعادلی مالی خودشان صورت می‌پذیرد نه به‌منظور واسطه‌گری وجوه. بنابراین بالا ماندن نرخ سود سپرده به‌رغم کاهش نرخ تورم، چندان عجیب نیست.
 
دولت‌ها در ایران معمولا برای مواجهه با کسری بودجه به چند اقدام مشخص متوسل می‌شوند:
1) استقراض از بانک مرکزی به طرق مختلف،
2) افزایش مالیات‌ها،
3) افزایش نرخ ارز،
4) استقراض از خارج یا داخل و
5) کاهش مخارج عمرانی.
دولت یازدهم با هدف انضباط مالی پس از روی کار آمدن، استفاده از روش اول را تا حد زیادی متوقف کرد که ثمره آن کاهش مداوم نرخ تورم طی دو سال اخیر است. استفاده از روش‌های دوم و سوم نیز به‌گونه‌ای موثر به دلایل مختلف امکان عملی‌شدن ندارد. استقراض از خارج نیز تا قبل از برجام میسر نبود. برای استقراض از داخل هم منبع عمده‌ای وجود ندارد؛ چرا که بانک‌ها آن‌را به قیمت مناسب جمع‌آوری کرده‌اند. اگر دولت بخواهد از بانک‌ها استقراض کند هم نمی‌شود، چون دولت بالای صدها هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است. بنابراین تحریک تقاضا با مخارج دولت، در شرایط موجود منتفی است و باید فضای ذهنی سیاست‌گذاران و جامعه از عادت به تحریک تقاضا و رشد اقتصاد با مخارج دولت، خالی شود و به راهکارهای جایگزین بیندیشد که این رویکرد با اقتصاد مقاومتی نیز انطباق بیشتری دارد. راهکار جایگزین هم چیزی نیست جز بسترسازی عملی برای توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی و تولید کالا و خدمات در کلاس جهانی و حداقل منطقه‌ای است. خوشبختانه با اجرایی شدن برجام، مانع تحریم نیز تدریجا در حال برداشته شدن است و به این‌ترتیب زمینه عملیاتی شدن این راهکار فراهم شده است.
 
برای فعال شدن بخش خصوصی و تشویق او به سرمایه‌گذاری و تولید، در بدو امر سه راه متصور است: افزایش قیمت‌ کالاها و خدمات، توسعه بازارها و کاهش هزینه‌های تولید. با توجه به تورم دورقمی موجود، راه اول نه عملیاتی است و نه منطقی چون با توجه به خاصیت بی‌ثبات‌سازی که دارد نتیجه عکس می‌دهد. راه دوم هم با توسعه صادرات محقق می‌شود که در کوتاه‌مدت دست‌یافتنی نیست. روش سوم هم منابع دولتی و بانکی می‌خواهد که در اختیار نیست. اما در این میان متغیری مهم فعال است که غالبا مغفول می‌ماند؛ در حالی‌که در صورت قرار گرفتن در کانون سیاست‌گذاری‌ها، می‌تواند راه‌حل‌های فوق‌الذکر را بی‌اثر سازد یا اینکه به‌راحتی فعال کند. این متغیر، متغیر سطح اطمینان نسبت به آینده و امکان پیش‌بینی و مدیریت ریسک فعالیت اقتصادی توسط بخش خصوصی (اعم از داخلی و خارجی) است. شرط لازم رشد و توسعه اقتصادی، پایین آوردن ریسک فعالیت اقتصادی و حداقل قابل مدیریت و پیش‌بینی کردن آن برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران است.
 
بدون تحقق این موضوع، تکیه سیاست‌گذار بر رشد قیمت‌ها، کاهش هزینه‌ها و توسعه بازار، دستاورد ملموسی نخواهد داشت. ایجاد ثبات‌ در محیط فعالیت اقتصادی و رفع نااطمینانی‌ها نسبت به آینده در نزد فعالان اقتصادی داخلی و خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران از مهم‌ترین اقدامات فوری برای عبور از رکود فعلی است و غفلت از آن هر اقدام رونق‌زایی را بی‌اثر خواهد ساخت. برای اقتصاد مقاومتی هم، بیش از هر چیز ثبات لازم است. اگر قرار است اقتصاد درون‌زایی داشته باشیم باید بخش خصوصی واقعی فعال شود که بدون ثبات و اطمینان نسبی به آینده، به چنین کاری دست نخواهد زد. متاسفانه در غالب اظهارنظرها و تحلیل‌ها، برای رونق تولید و تحریک رشد اقتصادی تمرکز بحث‌ها بر کاهش هزینه‌های تولید(کاهش نرخ سود، ‌کاهش مالیات، یارانه‌های تولیدی و...) دسترسی آسان به منابع بانکی و توسعه صادرات است؛ درحالی‌که مقدم بر همه آنها و مهم‌تر از هر امری در این زمینه، ثبات و کاهش ریسک فعالیت تولیدی تا حدود قابل مدیریت و قابل پیش‌بینی آن است. برای خروج از رکود فعلی، خیلی کارها باید در دولت و خارج از آن انجام شود اما کاری که بر عهده دولت است و از عهده دولت هم بر می‌آید و دولت بیش و پیش از هر کاری باید فکری به حال آن بکند، ایجاد ثبات‌ و قابل پیش‌بینی کردن ریسک فعالیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.
 
این اقدام، عمق و گستره و سرعت اثرگذاری برجام را نیز بالا خواهدبرد. در این ارتباط، دولت باید فکری به حال اقدامات بی‌ثبات‌کننده مخالفان که ابزارهای خوبی هم برای این امر در اختیار دارند بکند. مکمل اقدام فوری دولت برای کاهش ریسک فعالیت اقتصادی، اصلاحات اساسی در فضای کسب‌وکار است. در کنار این کار باید فکری هم برای ورود درآمدهای نفتی به اقتصاد بشود. ورود مستقیم نفت به اقتصاد کشور، چون سمی برای توسعه فعالیت بخش خصوصی است. تا زمانی‌که اقتصاد 450 میلیارد دلاری ایران، صحنه تاخت‌وتاز دلارهای حاصل از فروش نفت و گاز باشد، تقویت بخش خصوصی صرفا در حد شعار باقی خواهد ماند همان‌طور که تاکنون نیز چنین بوده است.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

منابع دیگر:
 • بنکر
 • صما
۹۵/۰۳/۰۱
۱۰:۳۲

آغاز فعالیت رییس کل جدید بیمه مرکزی

مراسم رسمی تودیع و معارفه هفته آینده پس از بازگشت وزیر امور اقتصادی و دارایی از اندونزی انجام خواهد شد.

 عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، امروز در محل دفتر کار خود حاضر شد.
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از افکارنیوز، رئیس کل جدید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز به همراه شرفشاهی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و شاپور محمدی معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل دفتر کار خود حاضر شد و فعالیت کاری خود را آغاز کرد.
در این نشست که سرپرست و اعضای هیات مدیره بانک ملّی ایران و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی ایران نیز حضور داشتند، برای همتی در انجام وظایف محوّله آرزوی توفیق شد.
مراسم رسمی تودیع و معارفه هفته آینده پس از بازگشت وزیر امور اقتصادی و دارایی از اندونزی انجام خواهد شد.

۹۵/۰۳/۰۱
۰۰:۴۲

برگزاری نهمین دوره نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

بانک و بیمه - ایران نیوز24: مهمترین کار ویژه نهمین دوره نمایشگاه بورس، بانک و بیمه معرفی روش های اصلی سرمایه گذاری در بازار های مالی کشور است. در واقع با برگزاری این نمایشگاه ابزار های سرمایه گذاری بازار سرمایه به جامعه معرفی می شود.

مدیرکل روابط عمومی بیمه مرکزی ضمن بیان مطلبفوق در خصوص برگزاری نهمین دوره نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه گفت: سرمایه گذاری در بازار سرمایه روش های مختلفی دارد که مهمترین آنها بورس، بانک و بیمه است. انتخاب گزینه های اصلی سرمایه گذاری در کشورهای مختلف متفاوت است. در برخی کشورها مثل کشور ما جامعه با سرمایه گذاری بانکی بیشتر آشنا شده و به آن سمت حرکت می کند اما باید با فرهنگ سازی و آموزش ظرفیت بخش های مختلف بازار سرمایه به مردم معرفی شود.
مصطفی زندی، افزود: هر سه بخش اصلی بازار سرمایه از ظرفیت های مهم اقتصادی محسوب می شود و سرمایه گذاران می توانند به راحتی در این بخش ها سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری در بورس دستاوردهای خوبی را برای سرمایه گذاران  رقم خواهد زد و  می تواند به عنوان یک روش سرمایه گذاری سودآور و مطمئن قلمداد شود. همچنین در برخی از کشورها بهترین سرمایه گذاری در بخش بیمه است و سرمایه گذاران، سرمایه های خود را به سمت این صنعت هدایت می کنند.وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه های تخصصی بازار سرمایه،  ظرفیت های مهم سرمایه گذاری را به جامعه معرفی می کند گفت: می توان عنوان کرد هدف اصلی برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه معرفی دستاوردها و ارائه خدمات سه صنعت اصلی اقتصاد کشور به جامعه است.
وی بیان داشت: برای آنکه دستاوردهای خوبی برای جامعه و متولیان نمایشگاه حاصل شود، باید از برخی کارهایی که به صورت سنتی در گذشته انجام می گرفته پرهیز کنیم.مدیرکل روابط عمومی بیمه مرکزی ابراز امیدواری کرد با توجه به تلاش مسئولین و بررسی همه ابعاد برگزاری نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه نیاز مخاطبین به بهترین وجه پاسخ داده شود و عنوان کرد: در دوران ابتدایی برگزاری این نمایشگاه فضای محدودی به بیمه مرکزی اختصاص یافت و شرکت های بیمه حضور پررنگی نداشتند اما در سال های بعد که این فضا وسعت گرفت علاوه بر بیمه مرکزی، سایر شرکت های بیمه نیز حضور داشتند.مصطفی زندی ادامه داد: در نمایشگاه نهم با هماهنگی های صورت گرفته، حضور بیمه ها پررنگ تر از گذشته خواهد بود و فضای مناسبی در اختیار شرکت های بیمه قرار خواهد گرفت.
وی افزود: تا کنون حدود 1000 متر از فضای نمایشگاهی به صنعت بیمه اختصاص یافته است و با توجه به اینکه شرکت های بیمه اهمیت حضور در نمایشگاه های تخصصی را لمس کرده اند، مشارکت نیمی از شرکت های فعال در صنعت بیمه کشور پیش بینی می شود. مصطفی زندی با تاکید بر بعد بین المللی این نمایشگاه گفت: شرکت های بیمه خارجی که تمایل دارند با ایران همکاری داشته باشند یا اینکه قبلا در ایران فعالیت داشتند به سازمان بورس معرفی شده اند و مکاتباتی با آنها انجام شده است و احتمالا شاهد حضور بیمه های خارجی در نمایشگاه نهم خواهیم بود.
مدیرکل روابط عمومی بیمه مرکزی با اشاره به اهم برنامه های پیش بینی شده بخش صنعت بیمه در نمایشگاه نهم خاطرنشان کرد: در شورای سیاست گذاری تصمیم گرفته شد برای هر حوزه یک همایش به شکل تخصصی برگزار شود و شیوه نامه آن در دست تدوین است که البته با تایید مسئولین بیمه مرکزی اجرایی خواهد شد.
مصطفی زندی با تاکید بر برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی چشم انداز صنعت بیمه در سال 95 را تشریح کرد و بیان داشت: با توجه به شرایط فعلی و بر اساس آمار و ارقام موجود ،جامعه بیمه را به عنوان یک ضرورت تشخیص داده است و در آینده ما شاهد توسعه صنعت بیمه خواهیم بود.وی افزود: ما در حال حاضر با جایگاه واقعی صنعت بیمه فاصله زیادی داریم اما ضریب نفوذ بیمه طی دو سال اخیر افزایش پیدا کرده و این سیر صعودی خواهد بود. در بحث توسعه صنعت بیمه، بیمه مرکزی سیاست های توسعه محور را در نظر دارد و با شرایط فعلی و سیاست هایی که در بیمه مرکزی دنبال می شود چشم انداز مثبتی برای این صنعت پیش بینی می شود.وی در پایان با ذکر این نکته که سه صنعت بیمه، بورس و بانک در هم تنیده شده اند، تصریح کرد: گسترش همکاری های این سه صنعت ضروری است. تعاملی که امسال برای برگزاری این نمایشگاه حاصل شده کم سابقه و نوید بخش همکاری های بیشتر فی ما بین سه صنعت بورس، بانک و بیمه خواهد بود و قطعا تاثیرات مثبت آن در بازار سرمایه قابل مشاهده است.

۹۵/۰۳/۰۱
۱۲:۰۷

برگزاری پنجمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت

پنجمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت در هتل المپیک تهران برگزار شد.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، در پنجمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت که هم‌زمان با چهارمین هفته روابط‌عمومی با حضور استادان و صاحب‌نظران این حوزه برپا شد، مدال زرین روابط عمومی سال 95 اهدا شد.
دراین کنفرانس یک روزه که با حضور یونس مظلومی مدیرعامل شرکت بیمه رازی و جمعی از مدیران و کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه روابط عمومی و صنعت در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی،‌ اجتماعی و فرهنگی برگزارشد، از فعالان و حامیان این حوزه تقدیر و مدال زرین توسط مظلومی به هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان مدیرعامل برتر در حوزه ارتباطات اعطا شد.
مدال زرین روابط عمومی ایران هر سال به مدیر منتخب صنعتی که به کارآمدی و اثربخشی روابط‌عمومی باور داشته و بهترین عملکرد در حوزه حمایت از فعالیت‌های ارتباطی را داشته باشد و همچنین زمینه تحرک مناسب و فعالیت حرفه‌ای واحد روابط‌عمومی تحت مدیریتش را فراهم کرده است، تقدیم می‌شود.
ولی‌الله سیف مدیرعامل بانک کارآفرین در سال 91، مهدی کرباسیان در سال 92، مدیرعامل شرکت بیمه رازی در سال 93 و علی دیواندری رییس سابق بانک ملت و بانک پارسیان در سال 94 از دریافت‌کنندگان این مدال بودند.
همچنین در ادامه این کنفرانس کارگاه‌های آموزشی و پنل تخصصی با حضور استادان عرصه روابط‌عمومی و تبلیغات برای علاقه‌مندان و دانشجویان حاضر در این نشست تشکیل شد.

منابع دیگر:
 • کاوشگران روابط عمومی
۹۵/۰۳/۰۱
۱۰:۳۳

پرداخت خسارت حادثه ریلی توسط بیمه‌دانا

شرکت بیمه دانا 19 میلیارد ریال خسارت به شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا پرداخت کرد.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، چک خسارت این شرکت ریلی به مبلغ 19 میلیارد و 317 میلیون و 183 هزار و 894 ریال از طرف بیمه دانا به مدیرعامل شرکت نورالرضا پرداخت شد.
بر اساس اعلام بیمه دانا، در سوم مردادماه پارسال یک رام قطار شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا که از شهر مشهد به مقصد اصفهان حرکت می‌کرد به دلیل سرعت غیرمجاز در ایستگاه ده‌شور نزدیک طبس از خط خارج شد و 9 دستگاه واگن آن دچار خسارت شد که بلافاصله بعد از اعزام تیم کارشناسی بیمه‌دانا به محل حادثه، کار بررسی و برآورد خسارت آغاز شد.

منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
۹۵/۰۳/۰۱
۱۱:۰۷

مدیرعامل شرکت بیمه «ما»: ضریب نفوذ بیمه در ایران پایین است

مدیرعامل شرکت سهامی بیمه (ما) گفت: ضریب نفوذ بیمه در ایران 1.9 درصد است و این درحالی است که در سال 1404 این ضریب باید به 7.5 درصد افزایش یابد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، مجید صفدری اظهار کرد: آهنگ رشد صنعت بیمه، زیبنده کشور ما نیست و باید توجه داشته باشیم که صنعت بیمه دارای انعطاف خوبی است، باید این فرهنگ در میان مردم جا بیافتد که بیمه‌نامه یک کالای لوکس نیست بلکه ضروری است.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه بیمه باید بانک‌داری را به دست بگیرد، گفت: در همه جای دنیا این شرکت‌های بیمه هستند که بانک تاسیس می‌کنند اما در ایران بیمه‌ها از دل بانک‌ها بیرون می‌آید، در حال حاضر ما نیازمند علم روز دنیا در بیمه هستیم چرا که ایران در این صنعت در مقایسه با سایر کشورهای جهان فاصله بسیار زیادی دارد.
 
صفدری با اشاره به اینکه در سطح دنیا رقابت بین شرکت‌های بیمه بر سر خدمت‌رسانی است، عنوان کرد: در ایران مارکتینگ در حد شعار است معنی واقعی مارکتینگ تنها بازاریابی نیست بلکه موارد مختلفی از جمله بازار گردانی، بازار سنجی، بازارشناسی و بازاریابی اطلاق می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت سهامی بیمه «ما» با اشاره به اینکه صنعت بیمه تاکنون ضعیف عمل کرده است، افزود: اگر در دوران تحریم یک زلزله می‌آمد هیچ‌کس نمی‌توانست پاسخگو باشد و اگر دو کلان‌شهر ما با زلزله بزرگ خسارات ببیند نمی‌توانیم پاسخگوی خسارات وارده به مردم باشیم. ما باید در این راستا ریسک‌های بزرگ را از کشور خارج کنیم.
  
صفدری به اجرای طرح «ب مثل بیمه» در هفت مدرسه دخترانه و پسرانه سطح کشور به منظور گسترش فرهنگ بیمه اشاره و اظهار کرد: در راستای این فرهنگ 7 هزار دانش آموز با فرهنگ بیمه آشنا شدند ما حاضریم این طرح را در شهرهایی که آموزش و پرورش اعلام آمادگی می‌کنند اجرا کنیم چرا که فرهنگ بیمه در جمهوری اسلامی نهادینه نشده است.
 
خبرنگار: 15057

۹۵/۰۳/۰۱
۱۱:۱۴

دیدار بیمه‌گران ایرانی با مدیران مونیخ‌ری

با حضور مدیران بیمه اتکایی و بیمه مهندسی بیمه معلم، اولین کارگاه مشترک با شرکت مونیخ ری برگزار شد؛ در این جلسه که نمایندگان UIB و NASCO نیز حضور داشتند، یک‌صد نفر از کارشناسان ارشد صنعت بیمه با هدف آشنایی با نیازهای اصلی بیمه‌گران اموال و شبکه‌سازی، انتقال دانش فنی و معرفی ابزارهای جدید برای بیمه‌گری دور هم جمع شدند.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، فرشته رجوانی، مدیر بیمه‌های اتکایی شرکت بیمه معلم با بیان اینکه مونیخ ری، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اتکائی دنیا و در مسائل اتکائی از صاحب‌نظران مطرح است، گفت: این شرکت قبل از انقلاب اسلامی ایران هم با کشور همکاری بسیار نزدیکی داشته و به خصوص در ریسک‌های بزرگ مهندسی تجربه بسیار خوبی دارد.
مدیر بیمه اتکایی بیمه معلم ادامه داد: در جلسه اخیر که با حضور مدیران این شرکت و به دعوت سندیکای بیمه‌گران برگزار شد، آمارهای مربوط به بازار ایران و بالقوه بودن خطر زلزله در کشورمان ارایه شد.
همچنین موضوع ارزیابی ریسک و آنالیز ریسک‌های مهندسی و ریسک‌های اموال بزرگ که اصطلاحا ً Nat Cat نامیده می‌شود، مطرح شد.

۹۵/۰۳/۰۱
۱۲:۱۱

فراز و نشیب بورس درطی هفته جاری

کارشناسان بورس معتقدند: بازار بورس طی هفته گذشته با نوسانات زیاید مواجه بود بنابراین تا زمانی که بخش سودآوری شرکت ها حل نشود انتظار رشد در بازار سرمایه معقول نیست.

محمدرضا گیوکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با  اشاره به وضعیت بورس درطی هفته جاری افزود: بانکی ها اغلب با معاملات منفی همراه بودند. همچنین شرکتهای بیمه ا ی نیز در برخی از روزها با جو مثبت  و در برخی روزها با جو منفی به کار خود خاتمه دادند. 
وی ادامه داد: بیمه ملت طی اطلاعیه ای اعلام کرد که این شرکت ذخایر خود را با روش های مختلف از جمله روش مثلثی را محاسبه ودر صورت های مالی منتهی به 93.12.29 منظور کرده است این ذخایر کفایت لازم برای تعهدات آتی شرکت را می نماید و این شرکت از بابت کسری ذخیره، تغییری در پیش بینی درآمد سال های 94و 95 نخواهد داشت.
این کارشناس بورس در ادامه اظهار کرد: شیمیایی ها در اغلب روزها با معاملات منفی همراه بودند. شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 94.12.29 مبلغ  351 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش  همراه بوده است. 
گیوکی در ادامه عنوان کرد: شرکت گروه دارويي سبحان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 94.12.29 مبلغ 1,147 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش همراه بوده است که از جمله خبرهای مهم گروهها است.
 
سودآوری در گرو رشد بازار سرمایه 
در ادامه عباس اسپید از دیگر کارشناسان بورس در این زمینه گفت: تا زمانی که بخش سودآوری شرکت ها حل نشود انتظار رشد در بازار سرمایه معقول نیست.
وی ادامه داد: درحال حاضر اتفاقاتی که رخ می دهد سودآوری شرکت هاست که این امر ناشی از حرکت پول در صنایع مختلف است.
این کارشناس بورس در ادامه اظهار کرد: درطی هفته جاری، باتوجه به اینکه حجم معاملات پایین یود مثبت ارزیابی نمی شود که علل آن را می توان تغییر در وضعیت اقتصاد شرکت ها دانست. 
وی در ادامه عنوان کرد: خوشبختانه بعداز پسابرجام، شاخص به 78 هزار رسید که امیدواریم این روند شاخص روند مثبتی را طی کند.
این کارشناس بورس در ادامه تصریح کرد: بورس تهران که همچنان در حال افت و نوسان است به دلیل تغییر برخی از متغیرهای خود و یا اجرایی نشدن برخی از موضوعات تاثیر گذار بر بازار ، در حال حاضر با شکل گیری مشکل جدی تری دست و پنجه نرم می کند.
بورس درحال افت و نوسان است 
در ادامه محمد دارستانی از دگیر کارشناسان بورس دراین زمینه گفت: بازار بورس همچنان درحال افت و نوسان است این درحالیست که در روزهای پایانی، وضعیت بازار بهتر و شاخص مثبت ارزیابی شده است.
وی ادامه داد: شرکت های پالایشگاه فولاد مبارکه و فولاد اصفهان به خاطر افزایش قیمت نفت روند رشد را تجربه کردند.
این کارشناس بورس اظهار کرد: شاخص کل 120 واحد بود که کماکان نوساناتی را دراین بخش خواهیم داشت.
دارستانی در ادامه با اشاره به اینکه در دوروز پایانی، وضعیت بورس بهتر مشاهده می شد گفت: امروز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه، شرایط بازار بهتر مشاهده شده بخصوص در بخش حقوقی این وضعیت بهتر بوده است.
به گفته وی  با هیجاناتی که دربازار حاکم است نقدینگی وجود ندارد و فعالان بورس به این حالت، روی خوش نشان می دهند.

منابع دیگر:
 • خبرآنلاین
 • آفتاب
 • نما
 • خرداد
 • قدس آنلاین
 • بنکر
۹۵/۰۲/۳۱
۱۳:۴۵

جزئیات اعطای فرهنگ‌کارت به ایرانی‌ها/ واریز یارانه 47 هزارتومانی فرهنگی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اجرای طرح فرهنگ‌کارت، یارانه فرهنگی به ایرانیان می‌دهد.

جواد موحد مدیر توسعه و ترویج مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص طرح اعطای فرهنگ‌کارت و واریز یارانه فرهنگی به ایرانیان گفت: فرهنگ‌کارت و یارانه فرهنگی به ایرانیانی که تمایل به استفاده از خدمات آموزشی، فرهنگی و اقتصادی مجازی را در محیط مجازی و رسانه‌های دیجیتال دارند، با ثبت‌نام و درخواست از طریق سایت farhangkart.ir امکان‌پذیر است و محدودیتی برای افراد متقاضی نیست. افراد پس از تکمیل ثبت‌نام فرهنگ‌کارت دریافت می‌کنند و یارانه فرهنگی آن‌ها به این کارت واریز می‌شود.
وی در ادامه افزود: برای این حرکت فرهنگی، زیرساختی در نظر گرفته شده است که برای خدمات‌رسانی فرهنگی و توسعه اقتصاد فرهنگی در حوزه محتوایی دیجیتال ایجاد شده است. با شروع اعطای فرهنگ‌کارت، چند سرویس فرهنگی و آموزشی در این سامانه وجود دارد و تعداد این سرویس‌ها به مرور افزایش خواهد یافت. این طرح برای ارائه‌کننده محتوایی که در شرایط عادی نیازمند جذب مخاطب استف حجم انبوه و قابل توجهی از مخاطب را فراهم می‌کند.
موحد در خصوص مزایای این کارت‌ اظهار داشت: دارندگان فرهنگ‌کارت به غیر از 47 هزار تومان یارانه آموزشی و فرهنگی برای استفاده از خدمات، 47 هزار تومان دیگر اعتبار رایگان در حوزه سلامت دریافت می‌کنند. همچنین مشمول پوشش بیمه 10 میلیون تومانی حوادث از طرف شرکت بیمه ما خواهند شد. 
وی با اشاره به بخش اقتصادی در حوزه آموزشی فرهنگ‌کارت بیان کرد: یک سرویس دیگر به نام سامانه آموزشی مجازی بورس وجود دارد که دارندگان فرهنگ‌کارت که مایل به آموزش اقتصادی در زمینه بورس هستند، پس از پایان دوره آموزشی کد بورس دریافت می‌کنند و می‌توانند در سازمان بورس فعالیت اقتصادی داشته باشند.
مدیر توسعه و ترویج مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بودجه این حرکت فرهنگی عنوان کرد: بخش عمده بودجه با حمایت مرکز رسانه‌های دیجیتال تامین و سرمایه‌گذاری‌های لازم در این خصوص انجام شده است. 
وی با اشاره به رونمایی از این طرح فرهنگی در نمایشگاه کتاب اظهار داشت: تخفیفات خوبی برای مخاطبان در نظر گرفته شده که 50 تا 70 درصد از طرف تولیدکنندگان محتواست. 
موحد با اشاره به اطلاع‌رسانی و تبلیغات این طرح فرهنگی گفت: در حال حاضر تبلیغات به‌شکل فراگیر نیست و در قالب بسته‌های نمایشگاهی و رسانه‌ای تهیه شده است. برنامه مستمر و پیش‌بینی شده ما این است که در نمایشگاه‌های رسانه‌های دیجیتال سراسر کشور ثبت‌نام انجام شود و افراد از 30 تا 40 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به سرویس‌های آینده این طرح گفت: سینماهای برخی شهرها نیز برای تماشای فیلم برای دارندگان فرهنگ‌کارت، تخفیف 50 درصدی ارائه خواهند داد.

۹۵/۰۳/۰۱
۱۱:۰۲

پیروزی آزادکاران آمریکا مقابل ایران در میدان تایمز نیویورک

مصاف دوستانه آزادکاران ایران و آمریکا در میدان تایمز نیویورک با برتری ۵ بر یک آمریکا به پایان رسید.

به گزارش پانا، دیدار دوستانه تیم های کشتی آزاد بیمه رازی و منتخب آمریکا، به منظور جلب توجه کمیته المپیک و حذف نشدن کشتی از المپیک و همچنین گسترش کشتی بین جوانان بامداد امروز (جمعه) در شهر نیویورک آمریکا برگزار شد.
در این رقابت دوستانه که در میدان تایمز نیویورک برگزار شد، خیرالله قهرمانی، در برابر رقیب خود دیتون فیکس، پیمان بیابانی مقابل مایکل میکی، احمد بذری مقابل مارک هال، میثم مصطفی جوکار در کشتی با دان کاکس و پیمان یاراحمدی مقابل جردن باروز آمریکایی شکست خوردند.
تنها پیروز این میدان مجتبی گلیچ بود که توانست حریف آمریکایی خود زاهید والنسیا را شکست دهد.
علیرضا رضایی سخنگوی فدراسیون کشتی درباره این مسابقات گفت: حضور در مسابقات "روز کشتی" در جهت برنامه های جهانی حفظ همیشگی کشتی در المپیک بود. تیم ایران دو کشتی گیر بزرگسال و چهار کشتی گیر از تیم جوانان خود را در این مسابقات نمادینبه میدان فرستاد. البته حضور در فضای سر باز و میان آسمان خراش های "میدان تایمز " برای اولین بار جو سنگینی را برای کشتی گیران شرکت کننده ایرانی در این مسابقات ایجاد کرده بود که تاکنون تجربه نکردنده بودند.
وی ادامه داد: کشتی ایران همواره در برنامه های جهانی برای حفظ کشتی حضور فعالی داشته است و دلیل حضور در مسابقه روز کشتی نیز همین موضوع بود.
سخنگوی فدراسیون کشتی تصریح کرد :این نتیجه چیزی از ارزش های شش جوان حاضر در ترکیب تیم اعزامی کم نمی کند و این جوانان قطعا تجربه ارزشمندی را کسب کردند. 

منابع دیگر:
 • ورزش 3
 • جوان آنلاین
 • بی‌باک
۹۵/۰۲/۳۱
۱۲:۵۰

بررسی های گروه مالی پاسارگاد برای سرمایه گذاری خارجی

خبرگزاری شبستان:پس از لغو تحریم ها و فراهم شدن امکان تبادلات اقتصادی و بانکی کشورمان با سایر بانک ها؛ گروه مالی پاسارگاد نیز درحال ارزیابی فروش بخشی از سهام انرژی است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: ایران که دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه است، در پی یک دهه انزوای اقتصادی و سیاسی، در حال حاضر قادر به افزایش صادرات نفت خود و اتصال دوباره بانک های خود به سیستم مالی جهانی است. شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی پس از لغو تحریم های ایران در ماه ژانویه، در حال سبقت گرفتن از یکدیگر برای به دست آوردن بازار این کشور 78 میلیون نفری هستند. ضمن اینکه ایران به لحاظ جایگاه ژئوپلیتیکی دسترسی مطلوبی به بازار 400 میلیون نفری همسایه های خود دارد. همزمان با تلاش شرکت های خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در ایران؛ شرکت های ایرانی نیز به دنبال سرمایه گذاری در خارج از ایران هستند از آن جمله شرکت ها؛ گروه مالی پاسارگاد است.
 
بانک پاسارگاد در جهت گسترش فعالیت های بانک و همچنین افزایش ارائه خدمات گوناگون به مشتریان خود، با سرمایه گذاری، در جهت پدید آمدن شرکت های موثری بر آمده است. این شرکت ها عبارتند از شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان، شرکت بیمه پاسارگاد، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ)، شرکت  پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد، شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد، شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد، شرکت لیزینگ پاسارگاد، شرکت لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات پاسارگاد، شرکت مدبران ساخت آریان، شرکت توسعه انبوه سازی پاسارگاد، شرکت سامان ساخت آریان، شرکت تأمین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، شرکت خدمات ارزی و صرافی پاسارگاد، شرکت مبنای خاورمیانه، شرکت مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان، شرکت بیمه اتکایی ایرانیان، شرکت مدیریت ساختمانی آریان پاسارگاد، شرکت مدیریت ساختمان نظام مهندسی آرین، موسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد، شرکت تامین مسکن گروه مالی پاسارگاد و دانشگاه خاتم.
 
بنابراین گزارش، پس از لغو تحریم ها و فراهم شدن امکان تبادلات اقتصادی و بانکی کشورمان با سایر بانک ها؛ گروه مالی پاسارگاد نیز درحال ارزیابی فروش بخشی از سهام انرژی است. ایرنا به نقل از بلومبرگ از زبان  مجید قاسمی، رئیس هیات مدیره شرکت توسعه انرژی پاسارگاد و مدیرعامل بانک پاسارگاد که برای شرکت در کنفرانس سرمایه گذاری در ایران به زوریخ سوئیس سفر کرده بود؛ نوشته است: "ما احتمالا امسال بخشی از سهام برخی از کمپانی های خود، از جمله شرکت توسعه انرژی پاسارگاد، را برای عموم به فروش می گذاریم. این فروش سهام ممکن است در سال جاری ایران که در ماه مارس به پایان می رسد و یا در نهایت، سال آینده ایران انجام شود. ارزش این سهام که هزاران میلیارد ریال است، احتمالا از طریق فرابورس به فروش گذاشته می شود. شرکت توسعه انرژی پاسارگارد که در زمینه تولید برق و نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت می کند، با طرحهایی به ارزش تقریبی 12 میلیارد دلاری ، از جمله ساخت خط لوله گاز 2.2 میلیارد دلاری برای صادرات گاز به عراق، کار می کند. این گروه همچنین ممکن است بخشی از سهام شرکت های تحت اداره شرکت توسعه صنایع معدنی خاورمیانه را نیز به فروش بگذارد که البته، عرضه سهام این مجموعه ها نیازمند گرفتن مجوز برای فهرست شرکت هایش در بورس تهران است."
 
بلومبرگ در ادامه به نقل از نیکجو، رئیس گروه مشاوره مدیریت فروش بانک سرمایه گذاری امین، بزرگ ترین موسسه در نوع خود در ایران  نوشته است: "سرمایه گذاران خوش بین تر شده اند و در بازار (ایران) سرمایه گذاری کلانی کرده اند. هزینه بسیار بالای دیون، افزایش سرمایه از طریق فروش سهام را برای شرکت ها جذاب کرده است. با توجه به اینکه سهام به فروش گذاشته، زیر قیمت واقعی قیمت گذاری شده بود، اکثر آنها در بازار ایران موفقیت آمیز بود. سرمایه گذاران جدید خارجی که می خواهند در بازار عمومی ایران سرمایه گذاری کنند نیز بازار فروش سهام را جذاب خواهند یافت. این بازار منتظر پس از تجربه سال ها شرایط بد، اکنون در انتظار انبوهی از نامزدهای بالقوه فروش سهام است."
 
یادآور می شود: در زیر به معرفی اجمالی از گروه مالی پاسارگاد پرداخته ایم:
بانک پاسارگاد
بانک پاسارگاد در تاریخ ۱۳۸۴/۰۶/۲۲ با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فعالیت خود را آغاز نمود. درحال حاضر سرمایه بانک بیش از ۵۰،۰۰۰ میلیارد ریال بوده و عنوان دومین بانک بزرگ خصوصی ایران را یدک می‌کشد. هم اکنون تعداد سهامداران بانک بیش از۵/۱ میلیون نفر بوده و در بیش از ۳۰۰ شعبه در سراسر کشور به ارائه خدمات مالی و بانکی می‌پردازد. بهره‌مندی از شبکه گسترده‌ای از زیرمجموعه‌های فعال در حوزه مالی، انرژی و صنعت از پتانسیل‌های بالقوه این بانک بوده که در ادامه به تعدادی از این زیرمجموعه ها اشاره شده است.
www.bpi.ir      
شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان (سهامی عام)
نخستین سنگ بنای ایجاد گروه مالی پاسارگاد با هدف بسترسازی و راهبری فرآیند تشکیل یکی از بزرگترین گروه‌های مالی و اقتصادی کشور از طریق جذب سرمایه‌های مردمی و بخش خصوصی و بکارگیری آن‌ها در فعالیت‌های متنوع و پربازده اقتصادی با آرمان گام نهادن در مسیر اعتلای ایران اسلامی در تیرماه ۱۳۸۴ شکل گرفت و اکنون جایگاه یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های هلدینگ متعلق به بخش خصوصی در ایران را به خود اختصاص داده است
www.parsaryan.com   
شرکت بیمه پاسارگاد
به منظور عرضه خدمات بیمه‌‍‌ای در استانداردهای جهانی، کسب سود متوازن و همسو با مصالح و منافع ملی و فعالیت در زمینه بیمه‌های زندگی و غیرزندگی (به طور مستقیم و قبولی اتکائی) توسط گروه مـالی پاسـارگاد تأسیس شد.
www.pasargadinsurance.ir      
هلدینگ فناپ
به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های ICT خصوصی ایران با تکیه برتوانایی‌های سرمایه‌های انسانی و دانش‌بنیانی خود، در شش حوزه فناوری‌اطلاعات و ارتباطات شامل پرداخت و تجارت الکترونیکی، ارتباطات و سرویس‌های ارزش‌افزوده، خدمات مالی(بورس، بانک و بیمه)، سلامت هوشمند و خدمات عمومی، راهکارهای جامع یکپارچه فناوری اطلاعات و پروژه‌های بزرگ فناوری اطلاعات در قالب EPC فعالیت می‌کند.
این هلدینگ متشکل از ۱۵شرکت زیرمجموعه, ۵ واحد کسب و کار است و بالغ بر ۲۰۵۰ همکار دارد.
www.fanap.ir  
شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد
به‌عنوان یکی از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد با هدف ارائه خدمات مربوط به استفاده از انواع سیستم‌ها در زمینه‌های کامپیوتری، الکترونیکی، مخابراتی و فناوری اطلاعات، نصب و راه اندازی انواع دستگاه‌های کارتخوان، صدور انواع کارت‌های بانکی و خدمات مرتبط با درگاه‌های اینترنتی به عاملیت از سوی بانک پاسارگاد در بهمن ماه ۱۳۸۴ آغاز به‌کار نموده است.
www.pep.co.ir
شرکت خدمات مالی بانک پاسارگاد
در سال ۱۳۸۵ با هدف ارائه خدمات کارشناسی و مشاوره مدیریتی به مشتریان در اداره کل ثبت شرکت های تهران به‌ثبت رسید.
شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد
شرکت سرمایه‌گذاری بانک پاسارگاد در سال ۱۳۸۴ به‌صورت شرکت سهامی عام و با هدف سرمایه‎گذاری و یا مشارکت در تأسیس بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، موسسه‌های مالی و اعتباری، شرکت‌های کارگزاری اعم از کارگزاری در بورس اوراق بهادار و یا بورس‌های کالا، شرکت‌های خدمات مالی و سرمایه‌گذاری در خرید، فروش، اداره، در اختیار‌گرفتن، تأسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل، واگذاری و اجاره انواع کارخانه‌ها و واحدها و شرکت‌های فعال در بخش‌های خدماتی، بازرگانی و تولیدی اعم از صنعتی و معدنی، کشاورزی، ساختمانی و هرگونه اموری که به ‌نحوی با فعالیت‌های فوق مرتبط باشد در داخل وخارج از کشور و سایر امور و فعالیت‌های مشابه تاسیس شده و در حال حاضر با نام ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و از واحدهای تجاری فرعی بانک پاسارگاد می باشد.
www.apinvest.ir          
شرکت لیزینگ پاسارگاد
در سال ۱۳۸۳ تحت نام شرکت سرمایه‌گذاری و لیزینگ توسعه بازار سرمایه ملل تاسیس شد. عمده سهام شرکت در ابتدای سال ۱۳۸۵ توسط بانک پاسارگاد خریداری گردید و با تغییر نام شرکت به لیزینگ پاسارگاد (سهامی خاص) فعالیت خود را با هدف تأمین، مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی اعم از واحدهای مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، درمانی، ورزشی و سایر کاربردها و واگذاری آنها به صورت مستقیم و یا از طریق عقد اجاره به شرط تملیک و یا فروش اقساطی به متقاضیان، سرمایه‌گذاری و لیزینگ و مشارکت در شرکت‌ها و خرید و فروش کارخانجات ماشین آلات و اجاره به شرط تملیک قطعات یدکی مورد نیاز فعالیتهای تولیدی، صنعتی و معدنی و کشاورزی، ساختمانی، اداری، خدماتی، خرید و فروش سهام، استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانک‌ها و موسسات اعتباری، ارائه مشورت در زمینه سرمایه‌گذاری و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز، اخذ و اعطای نمایندگی از اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و سایر فعالیت‌های مرتبط با موضوع شرکت آغاز نمود.
شرکت لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات بانک پاسارگاد
این شرکت در زمینه خرید کالاهای سرمایه‌ای برای متخصصان فعال در بخش‌های تولیدی،صنعتی، معدنی، کشاورزی، ساختمانی،اداری، راهسازی، صنایع بالادستی و پایین‌دستی و همچنین خدماتی و حرفه‌ای در قالب لیزینگ(اجاره اعتباری) و یا فروش اقساطی و یا تأمین منابع مالی جهت سرمایه در گردش قطعات و لوازم یدکی در قالب قراردادهای خرید و اجاره مجدد و همچنین مدیریت نقدینگی طبق شرایط و مقرارت مندرج در دستورالعمل‌های اجرایی شرکت لیزینگ در حال فعالیت می باشد.
www.pbelco.ir 
شرکت مدبران ساخت آریان
در سال ۱۳۸۵ با موضوع فعالیت احداث ساختمان ، شهرک و مجتمع‌های مسکونی، اداری ، تجاری و تفریحی و تاسیس کارخانه برای انجام عملیات مذکور تاسیس شد.
شرکت توسعه انبوه سازی پاسارگاد
در سال ۱۳۸۶ با هدف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی و ارائه خدمات مشاوره‌ای و امکان‌سنجی و بررسی و نظارت فنی پروژه‌های ساختمانی آغاز به‌کار نمود.
www.pasargadpdc.com           
شرکت سامان ساخت آریان
در سال ۱۳۸۵ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال و با هدف احداث ساختمان ، شهرک و مجتمع‌های مسکونی، اداری ، تجاری و تفریحی آغاز به کار نمود.
شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد
در سال ۱۳۸۵با هدف خرید و فروش، اداره، در اختیارگرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه و تکمیل انواع کارخانه‌ها و واحدها و شرکت‌های فعال در بخش‌های تولیدی اعم از صنعتی و معدنی، کشاورزی و ساختمانی، انجام معاملات بازرگانی و انجام سایر کارها و امور عملیاتی تاسیس شد.
شرکت گسترش انرژی پاسارگاد
در سال ۱۳۸۷ با هدف سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و صنایع وابسته از طریق ایجاد یک سبد دارایی متوازن با هدف کسب سودآوری مناسب آغاز به کار کرده است. فعالیت اصلی شرکت به صورت عام در حوزه‌ی انرژی و به صورت خاص در حوزه صنایع هیدروکربوری است .شرکت با هدف سرمایه‌گذاری و مشارکت در داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های اکتشاف ، توسعه و استحصال منابع نفت و گاز و احداث پالایشگاه ‌های نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی و تولید فرآورده‌های مربوط و همچنین احداث نیروگاه‌ها و تولید برق ، ایجاد تاسیسات مربوط به انتقال و توزیع برق ، نفت و گاز و فرآورده‌های مربوطه فعالیت میکند.
www.pedc.ir   
شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه
میدکو در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردید این شرکت با هـدف سـرمایه‌گذاری در بخش معـادن و صنایع معدنی از طـریق هلدینگ و شـرکت‌های زیـرمجموعه با تخصص‌های سرمایه‌گذاری برای تولید صنایع فولاد و مس و توسعه معادن و اکتشاف و تجهیز معادن و طراحی و احداث طرح‌ها و بهره برداری از تولید محصولات فولادی ، مسی و مرتبط و همچنین طراحی، اجرا، نظارت و پیمان‌کاری طرح‌ها فعالیت می‌نماید. بعضی از شرکت‌های زیر مجموعه میدکو شامل شرکت فولاد سیرجان ایرانیان ، شرکت فولاد زرند ایرانیان، شرکت مهندسی معیار صنعت خاورمیانه، شرکت بازرگانی آفتاب درخشان خاورمیانه، شرکت بابک مس ایرانیان، شرکت فروسیلیس غرب پارس، شرکت فرآوران ذغال سنگ پابدانا می‌باشند.
www.midhco.com       
شرکت ساختمان شهر سازی هشتم
در سال ۱۳۸۵با هدف سرمایه‌گذاری و یا مشارکت در احداث پروژه‌های ساختمانی و واگذاری آنها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به متقاضیان و سرمایه‌گذاری در خرید، فروش، اداره، در اختیار‌گرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل، واگذاری واحدهای مسکونی، اداری، رفاهی، تجاری، کارخانه‌ها و واحدها و شرکت‌های فعال در بخش‌های تولیدی اعم از صنعتی و معدنی، کشاورزی در داخل و خارج از کشور تاسیس شد.
www.hashtom.ir         
شرکت خدمات ارزی و صرافی پاسارگاد
در تاریخ ۱۳۸۸ با هدف خرید و فروش نقدی ارزهای معتبر و نقل و انتقالالات ارز در داخل و خارج از کشور از طریق صدور حواله، خدمات مشاوره‌ای حضوری و غیر حضوری و خرید و فروش مسکوک طلای بهار آزادی و توسعه معاملات با طیف متنوعی از شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و افزایش و گسترش شعب در داخل و خارج از کشور تاسیس شد.
www.pasargadexchange.com  
شرکت مبنای خاورمیانه
در سال۱۳۸۵ با هدف سرمایه‌گذاری و یا مشارکت در ایجاد ، اجرا ، توسعه ، تکمیل ، بازسازی و راه‌اندازی انواع طرح‌های صنعتی مربوط به صنایع معدنی و فلزی و نیز سرمایه‌گذاری درسایر بخش‌های مختلف اقتصادی ، صنعتی و فعالیت‌های بازرگانی در داخل و خارج از کشور و همچنین سرمایه‌گذاری و مشارکت در ایجاد ، اجرا و توسعه طرحهای صنعتی ، کشاورزی ، ساختمانی، بازرگانی و تولیدی تأسیس شد.
www.memabana.com 
شرکت مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان (آیکو)
در سال ۱۳۸۹با شعار تبلوردانش مالی در ارزش آفرینی در راستای ارائه خدمات بهینه و موثر مالی، جهت‌دهی صحیح به امور مالی افراد حقیقی و حقوقی، ارائه مشاوره به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و کمک به توسعه و تعمیق بازارهای مالی با هدف استفاده از آخرین پیشرفت‌های دانش مالی تاسیس گردیده است. اهم فعالیت‌های این شرکت شامل انجام فعالیت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری ، سبدگردانی و پردازش اطلاعات مالی توصیه به خرید، فروش، نگهداری اوراق بهادار، اظهارنظر راجع به ارزش اوراق بهادار،مشاوره در زمینه مدیریت ریسک، مشاوره در زمینه‌های طراحی و تشکیل نهادهای مالی می‌باشد.
www.aaicco.com         
شرکت بیمه اتکایی ایرانیان
به عنوان اولین شرکت بیمه اتکایی سهامی عام با مالکیت خصوصی در سال ۱۳۸۸ با هدف قبول بیمه‌های اتکایی و اتکایی مجدد ، در کلیه رشته‌های بیمه از بازارهای داخلی و خارجی بر اساس پروانه فعالیت صادره از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در محدوده ظرفیت و مقررات مربوطه و تاسیس، مشارکت و یا اداره صندوق‌های بیمه اتکایی داخلی و خارجی و تحصیل پوشش اتکایی در ارتباط با تعهدات بیمه‌ای پذیرفته شده و سرمایه‌گذاری از محل سرمایه ،اندوخته‌ها ، ذخایر فنی و سایر منابع مالی شرکت در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب شورای عالی بیمه و عرضه خدمات مشاوره‌ای ، جانبی و تکمیلی در زمینه بیمه‌های اتکایی تاسیس شد.
www.iranianre.com     
شرکت مدیریت ساختمانی آریان پاسارگاد
در سال ۱۳۸۷ با هدف سرمایه‌گذاری و مدیریت در پروژه‌های آماده‌سازی و ساختمانی بطور مستقل و یا با مشارکت انبوه‌سازان اعم از آماده‌سازی اراضی و یا ساخت واحدهای مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، درمانی، ورزشی و قبول عاملیت به منظور بررسی، نظارت فنی و بازرسی فنی و مدیریت ساخت در بخش ساختمان و مسکن و ارائه خدمات مشاوره‌ای و کارشناسی امکان سنجی پروژه‌های ساختمانی می‌باشد. سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی و ارائه خدمات مشاوره‌ای و امکان‌سنجی و بررسی و نظارت فنی پروژه‌های ساختمانی تاسیس شد.
شرکت مدیریت ساختمانی نظام مهندسی آرین
با مشارکت شرکت‌های گروه مالی بانک پاسارگاد و شرکت سرمایه‌گذاری نظام مهندسی ایران در سال ۱۳۸۶ با هدف سرمایه‌گذاری در توسعه بخش ساختمان و مسکن و انجام مطالعات اقتصادی، فنی، مالی، مدیریتی و نظارت، خرید املاک برای اجرای پروژه‌های ساختمانی و خدمات مشاوره‌ای تاسیس شد.
موسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد
در سال ۱۳۸۹ به عنوان یک مرکز آموزشی- پژوهشی در حوزه توسعه مدیران و کارکنان بانک پاسارگاد در اولویت یکم و سپس توسعه مدیران و کارکنان مورد نیاز بازار پول و سرمایه و سایر بخش‌های کسب و کار کشور و با هدف برنامه‌ریزی در اجرای دوره‌های تخصصی موردنیاز و مشارکت در ساخت شرکت‌ها ، موسسات و مراکز آموزشی تاسیس گردید.
شرکت تامین مسکن گروه مالی پاسارگاد
درسال ۱۳۸۷ با هدف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی و ارائه خدمات مشاوره‌ای و امکان‌سنجی و بررسی و نظارت فنی پروژه‌های ساختمانی و مشارکت در، اداره، در اختیار گرفتن، تاسیس، ایجاد، توسعه، تکمیل و اجاره و واگذاری انواع واحدهای مسکونی، تجاری، اداری تاسیس شد.
موسسه آموزش عالی خاتم
در سال ۱۳۷۵ با اخذ مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس و با پذیرش دانشجو در ۴ مقطع کارشناسی ارشد شروع به فعالیت نمود. لیکن بنا به دلیل پاره ای از مشکلات از سال ۱۳۸۵ لغایت ۱۳۸۹ پذیرش دانشجو نداشت و از سال ۱۳۹۰ با تمهیدات بعمل آمده و حمایت بانک پاسارگاد و با رویکردی جدید مجددا اقدام به پذیرش دانشجو نمود بنحوی که در طی ۲ سال گذشته با اخذ مجوز های جدید زمینه لازم را برای تاسیس ۳ دانشکده فنی و مهندسی ، مدیریت، علوم مالیو علوم انسانی فراهم و در شرف ارتقاء سطح از موسسه به دانشگاه می باشد.

۹۵/۰۳/۰۱
۰۷:۴۷

بیش از ۳۱ هزار روستایی در آستارا تحت پوشش بیمه سلامت هستند

پیمان آذریان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خدمات اثر گذار و ویژه بیمه سلامت به مردم مرزنشین  شهرستان آستارا اظهار کرد: سازمان بیمه سلامت ایران در امر عملیاتی کردن طرح های بزرگ و ملی بیمه ای نقش مهمی دارد.
وی با بیان اینکه بیمه سلامت یک نهاد حمایتی- دولتی است که در برقراری سلامت جامعه تاثیر گذار بوده و خدمتگزاری به مردم را از اهداف مهم خود می داند، افزود: بیمه سلامت همواره سعی در خدمات رسانی مطلوب مطابق با استانداردهای جهانی به بیمه شدگان خود دارد.
آذریان درباره بیمه شدگان سلامت در شهرستان مرزی آستارا  اظهار کرد: از تعداد ۵۶ هزار و ۷۳ نفر بیمه شده توسط اداره بیمه سلامت آستارا، ۷ هزارو ۲۷۹ نفر اعضای کارکنان دولت، ۱۵ هزار و ۱۳۶ نفر عضو  بیمه سلامت ویژه افرادی که ساکن شهر آستارا بوده و فاقد هر نوع خدمات بیمه ای هستند،۳۱ هزار و ۷۷۴ نفر از آنها را روستاییان و ۹ نفر عضو طرح بیمه ایرانیان و یک هزار و ۸۷۵ نفر نیز دارای دفترچه سایر اقشار هستند.
رئیس اداره بیمه سلامت شهرستان آستارا توسعه و تعمیق فرهنگ بیمه سلامت را از اهداف مهم اداره کل بیمه سلامت استان گیلان دانست و تصریح کرد: ارتقای ارائه خدمات مطلوب و جلب رضایت بیمه شدگان  سلامت با تکیه بر استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت از جمله مواردی است که با هدف پیشبرد سلامت آحاد جامعه انجام می شود.
آذریان با بیان اینکه ۶۶ درصد جمعیت شهرستان آستارا از بیمه خدمات سلامت برخوردار هستند، گفت:  توسعه بیمه سلامت از دستاوردهای مهم و ارزشمند انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ موسسه تشخیصی- درمانی شامل پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه ها، رادیولوژی و فیزیوتراپی، طرف قرارداد با اداره بیمه سلامت شهرستان آستارا هستند.
رئیس اداره بیمه سلامت آستارا افزود: در حال حاضر در شهرستان آستارا ۶۹ نفر بیمار خاص شامل بیماران تالاسمی، هموفیلی، دیالیز، پیوند کلیه و ام. اس تحت پوشش بیمه سلامت بوده و بیشترین تعداد بیماران خاص که از خدمات بیمه سلامت بهره مند هستند، مربوط به بیماران دیالیزی است.
آذریان از رسیدگی به ۳۹۴ پرونده خسارت اسناد پزشکی بیمه ای و پرداخت بیش از دو میلیارد ریال بابت هزینه خسارت توسط اداره بیمه سلامت شهرستان آستارا در سال ۹۴ خبر داد و گفت: رسیدگی  به پرونده های خسارت اسناد پزشکی که قبلاً در مرکز استان انجام می گرفت، از سال ۹۲ با تفویض اختیار به اداره بیمه سلامت آستارا واگذار شده و در این رابطه تمامی اقدامات بیمه ای در شهرستان انجام می شود.
رئیس اداره بیمه سلامت آستارا تاکیدکرد: افراد ساکن در شهرستان آستارا که تحت پوشش هیچ نوع طرح  بیمه ای نیستند، می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و اداره بیمه سلامت آستارا  به صورت رایگان  در طرح  بیمه سلامت  ثبت نام کرده و از خدمات این طرح  بیمه ای بهره مند شوند.

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۵/۰۳/۰۱
۰۷:۵۴

زمزمه‎های کاهش نرخ سود بانکی عاملی برای رشد بورس

از مسائلی که می توانند باعث تغییر در وضعیت بنیادی بازار سرمایه شود، می توان به احتمال کاهش نرخ سود بانکی تا 15 درصد اشاره کرد.

میزان: بورس تهران کماکان در حال نوسان و افول بوده اما نوسانات اخیر شاخص کل بین دو کانال 75 هزار واحدی و 76 هزار واحدی است، در این بین ارزش معاملات بازار سرمایه در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.
شاخص کل بورس تهران در اولین روز معاملاتی حدود 155 واحد افزایش یافته و کانال 76 هزار واحدی را باز پس گرفت. نماد خودرو و غدیر بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص را بر جای گذاشتند.
این در حالی است که آیفکس نیز با افزایش به 797 واحد رسید. در این روز خودرویی‌ها مثبت معامله شدند. همچنین فلزات اساسی و پالایشی‌ها نیز در حاشیه‌ی مثبت داد و ستد شدند. شیمیایی‌ها از جمله صنایعی بودند که با درصدهای منفی همراه شدند. بانکی‌ها نیز متعادل و رو به منفی بودند.
به علاوه در گروه خودرو و ساخت قطعات معاملات منفی را تجربه نمود. در این گروه شرکت بهمن دیزل در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 29/12/94 مبلغ  874 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش همراه بوده است.
بر این اساس، بانکی‌ها اغلب با معاملات منفی همراه بودند. بیمه ای ها در برخی از روزها با جو مثبت  و در برخی روزها با جو منفی به کار خود خاتمه دادند. بیمه ملت طی اطلاعیه‌ای اعلام نمود که این شرکت ذخایر خود را با روش‌های مختلف از جمله روش مثلثی محاسبه و در صورت‌های مالی منتهی به 29/12/93 منظور نموده است این ذخایر کفایت لازم برای تعهدات آتی شرکت را می‌نماید و این شرکت از بابت کسری ذخیره، تغییری در پیش بینی درآمد سال‌های 94 و 95 نخواهد داشت.
همچنین در گروه شیمیایی‌ها در اغلب روزها با معاملات منفی همراه بودند. شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 29/12/94 مبلغ  351 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش همراه بوده است.
گفتنی است در نهایت شاخص کل با 120 واحد افزایش با رقم 76.413 واحدی به کار خود در آخرین هفته‌ی اردیبهشت ماه پایان داد.

منابع دیگر:
 • قدس آنلاین
 • بانک مردم
۹۵/۰۲/۳۱
۱۳:۱۷

کارفرمایانی که در پرداخت حق بیمه دیر کنند مشمول معافیت مالیاتی نمی شوند

جامعه > مشکلات مردم - اگر کارفرما ار معافیت حق بیمه برخوردار باشد در صورت دیرکرد معافیت حذف می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است : " کارگاه ام دی اف دارم.دونفرازشاگردان خود را بیمه کرده وبرای هرنفر70هزارتومان حق بیمه واریزمیکنم.درسال جاری حق بیمه سه ماه راباچهارپنج روزدیرترواریزکردم.به همین جهت به پرداخت یک میلیون و دویست هزارتومان جریمه محکوم شدم.ایاهمچین چیزی امکان دارد؟مگرجریمه دیرکردپرداخت 2درصدنمیباشد؟لطفاراهنمایی کنید؟ممنونم."
در این مورد روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی پاسخ داد:" احتمالاً کارگاه شما مشمول معافیت حق بیمه(20 درصد) سهم کارفرماست و کلاً 10 درصد پرداخت می شود در صورت عدم پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر معافیت مذکور حذف شده و 30 درصد وصول می شود. در پرداخت به موقع حق بیمه دقت فرمایید.برای اطلاعات بیشتر به کتاب راهنمای مقررات کار و تامین اجتماعی بخش مربوط به معافیتهای حق بیمه سهم کارفرمایی مراجعه فرمایید."
45232

۹۵/۰۳/۰۱
۱۰:۵۳

آزاد کاران ایران و آمریکا به مصاف هم رفتند

تیم کشتی آزاد بیمه ایران بامداد امروز جمعه به نمایندگی از کشورمان به مصاف تیم منتخب آمریکا رفت.

به گزارش مشرق، دیدار دوستانه تیم های كشتی آزاد بیمه رازی و منتخب آمریكا، به منظور جلب توجه کمیته المپیک و حذف نشدن این رشته از المپیک و همچنین گسترش كشتی بین جوانان، بامداد امروز (جمعه) در شهر نیویورك آمریكا برگزار شد.
در این رقابتهای دوستانه كه در میدان تایمز نیویورك برگزار شد، خیرالله قهرمانی برابر رقیب خود دیتون فیکس، پیمان بیابانی مقابل مایکل میكی، احمد بذری در برابر مارک هال، میثم مصطفی جوکار در کشتی با دان کاکس و پیمان یاراحمدی مقابل جردن باروز آمریکایی شکست خوردند.
تنها پیروز این میدان مجتبی گلیچ بود که توانست حریف آمریکایی خود، زاهید والنسیا را شکست دهد.

منابع دیگر:
 • همشهری آنلاین
۹۵/۰۲/۳۱
۱۰:۵۵

جناب استاد خسرو معتضد سپاس/حاجی اشرفی

آیین- لازم است انتقاد سالم با روی باز در صنعت بیمه استقبال شود و جعبه انتقادات را فرصت های طلایی برای ارتباط متقابل و رضایت مندی بیمه گذاران تبدیل شوند.
 
 
متن یادداشت اختصاصی سایت تحلیلی- خبری آیین به قلم حاجی اشرفی کارشناس بیمه، با عنوان «جناب استاد خسرو معتضد سپاس» به شرح ذیل است:
 
در طی دو هفته گذشته صنعت بیمه رتبه اول خبری رسانه ها و توجه افکار عمومی بود. در همین زمان به نقل از جناب خسرو معتضد تاریخ نویس معاصر ایران در خصوص صنعت بیمه منتشر گردید که جالب توجه است. از ایشان نقل شده «بیمه ها با ترساندن مردم میلیاردها تومان کاسبی می کنند»
 
واکنش برخی از همکاران به این جملات تند بود. اما نگارنده بر این باور است که اتفاقا استاد معتضد به یک فعالیت اصلی و فرهنگی صنعت بیمه اشاره نموده اند که از وظایف بر عهده صنعت بیمه در دنیاست.گرچه ایشان به افزایش نرخ حق بیمه ها هم اعتراض نموده اند که البته بعنوان بیمه گذار حق ایشان است این موضوع مورد نقد قرار گیرد .
 
اما این موضوع را از منظر دیگری نگاه کردم و تصمیم گرفتم که از جناب استاد خسرو معتضد تشکر نمایم. متاسفانه یک فرهنگ خاصی در چند ساله اخیر در سطح مدیریتی جامعه ما رواج یافته که تداوم آن به نفع هیچکس نیست.
فرهنگ تعریف و تعارف، فرهنگ تمجید به شدت در سازمان ها رواج یافته و به تدریج هم در حال نهادینه شدن است و متاسفانه روحیه و رفتارافراد جامعه هم به اینگونه تشویق ها عادت کرده اند و در زمانیکه به افراد در خصوص ایرادات کار انتقاد درست و منطقی میشود بر نمی تابند و یا برخورد متقابل توجیه وار یا عصبی می نمایند و بعضا تبدیل به یک کینه جویی می گردد .
 
اصل انتقاد از خود و تحمل شنیدن انتقادات مشتریان را در مدیریت های نوین پذیرفته اند. صنعت و سازمانی که بر اساس اصل مشتری گرایی اصل انتقاد از خود را می پذیرد. قطعا شرایط اصلاح و رشد را فراهم می آورد. شاید تمام جملات و انتقاد مطرح شده جناب معتضد یک سو تفاهم باشد و شاید هم کاملا درست. اما مهمترین موضوعی که باید مورد توجه و پذیرش و سعی بر اثبات گردد این ست که صنعت بیمه کشور ما و دست اندرکاران آن از چنان بلوغ و اخلاق حرفه ای برخوردارند که با کمال میل انتقادات را می پذیرند و در جهت حل مشکلات و جلب رضایت بیمه گذاران بر می آیند. باید از منتقدان تشکر نمود که شرایط اصلاح و بهسازی را فراهم می کنند. تجربه نشان داده که هر مدیر و هر سازمانی که خود را کامل و عاری از نقد دیگران بداند در آستانه ورود به مشکلات قرار خواهد گرفت.
 
پیشنهاد می کنم از انتقاد سالم با روی باز در صنعت بیمه استقبال شود و جعبه انتقادات را فرصت های طلایی برای ارتباط متقابل و رضایت مندی بیمه گذاران تبدیل شوند. سرنوشت «نوکیا» و صدها شرکت انحلال یافته که روزی بهترین های صنعت خود بوده اند باید درس گرفت و بی نیازی از انتقادات سازنده رویه سازمانی نگردد. البته اگر لحن نقد و طرح مشکلات انتقاد کنندگان همانند شیوه نقد استاد معتقد مهربانانه و مشفقانه باشد، می تواند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد. جا دارد از سوی روابط عمومی بیمه مرکزی از استاد معتضد از حیث انتقاد وارده به همراه توضیحات فنی تشکر شود تا همه بیمه گذاران دارای انتقاد مشابه نیز پاسخ مناسب دریافت دارند.
 
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

۹۵/۰۳/۰۱
۰۹:۳۱

چگونگی تحقق سود 379ریالی بیمه کوثر

 بانكداري ايراني  -  بیمه کوثر در اولین پیش بینی سالیانه خود برای  سال 95 اعلام کرد که 379 ریال سود خواهد ساخت این در حالی است که این بیمه گر در سال 94 معادل 371 ریال سود را پیش بینی کرده بود و در یک  صورت مالی واقعی  و دور از  هر گونه شبهه ایی با 1.5درصد افزایش  سود سال 95 را اعلام کرد .
به گزارش بانکداری ایرانی ، بیمه کوثر با  31 شعبه وبیش از700 نمایندگی در سراسر کشور در تمامی استانها  حضور داشته و در حوزه بیمه گری در همه مناطق کشور فعال بوده و   سود اوری بهتری را تجربه خواهد کرد
بیمه کوثر در سال 95  تنها از درآمد سرمایه گذاری حدود 40درصد  عایدی  خواهد داشت همچنین بیمه کوثر در سال 95 معادل 530.802.000.000 ریال سود خالص خواهد داشت که با توجه به شرایط اقتصادی رو به رشد این سود آوری بهتر از گذشته خواهد بود.
علاوه بر این بیمه کوثر در سال 95 از محل حق بیمه معادل  6 درصد رشد داشته و از رقم 7.580.097.000ریال به رقم 8.008.259.000ریال  خواهد رسید و از محل حق بیمه سهم نگهداری 12درصد درآمد خواهد داشت و از رقم 6.044.731.000ریال  به رقم 6.763.018.000ریال می رسد
شرکت بیمه کوثر، به استناد قانون تاسيس موسسات بيمه غيردولتي و قانون تاسيس بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران در تمام امور بيمه‌هاي بازرگاني اعم از اموال، اشخاص، مسئولیت و مهندسی آغاز به‌کار نموده است. سرمايه شرکت درحال‌حاضر1400 میلیارد ریال است .
گفتنی است؛ شرکت بیمه‌کوثر سعی دارد در سال‌جاری به مانند گذشته به‌عنوان عضوی از این صنعت با برگزاری همایش‌ها و چاپ کتاب‌هایی در حوزه صنعت بیمه در جهت پژوهش و توسعه مطالعات و تحقیقات گام‌های اثربخش و کارامدی را در صنعت بیمه کشور بردارد.
به گزارش بانكداري ايراني  ، در آخرین تحول شرکت بیمه‌کوثر در راستای سیاست‌های کلی نظام و منویات مقام معظم رهبری در حوزه تولید علم، در همایش شفافیت مالی در صنعت بیمه، نقش‌افرینی کرد و مورد تقدیر قرار گرفت.

۹۵/۰۳/۰۱
۱۱:۳۷

واریز سهم پلیس به صورت هفتگی از محل بیمه شخص ثالث

در قانون بودجه ۹۵، تکالیفی برای صنعت بیمه و شرکت های بیمه در نظر گرفته شده که مشخصا در تبصره ۱۰ و ۱۱ به آنها اشاره شده است.

در قانون بودجه ۹۵، تکالیفی برای صنعت بیمه و شرکت های بیمه در نظر گرفته شده که مشخصا در تبصره ۱۰ و ۱۱ به آنها اشاره شده است.
به گزارش ریسک نیوز،به منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر و مواردی که پرداخت خسارات برعهده بیت المال یا دولت می باشد، وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت بدنی حداکثر تا پنجاه درصد (50%) از مازاد منابع درآمد سالانه با احتساب هزینه صندوق تأمین خسارت های بدنی موضوع بندهای (ه) و (و) ماده (11) قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث و احکام جایگزین آن و قوانین بعدی را از محل اعتبارات ردیف 46– 530000 این قانون دریافت و هزینه کند. 
 
 
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین، در قانون بودجه 95، تکالیفی برای صنعت بیمه و شرکت های بیمه در نظر گرفته شده که مشخصا در تبصره 10 و 11 به آنها اشاره شده است:
 
تبصره 10
الف- شرکت های بیمه ای مکلفند مبلغ دوهزار و پانصد میلیارد (2.500.000.000.000) ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را طی جدولی که براساس فروش بیمه (پرتفوی) هر یک از شرکتها تعیین و به تصویب شورای عالی بیمه می رسد به صورت هفتگی به درآمد عمومی ردیف 160111 جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی در اختیار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد تا در امور منجر به کاهش تصادفات موضوع ردیف 20-530000 جدول شماره (9) این قانون هزینه شود. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف به نظارت بر اجرای این بند است. وجوه واریزی شرکت های بیمه موضوع این بند به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می شود.
ب- مدت اجرای آزمایشی قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث
مصوب 16 / 4 / 1387 و اصلاحات بعدی آن تا زمان لازم الاجراءشدن قانون جدید تمدید می شود.
 
تبصره 11
الف- به منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر و مواردی که پرداخت خسارات برعهده بیت المال یا دولت می باشد، وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت بدنی حداکثر تا پنجاه درصد (50%) از مازاد منابع درآمد سالانه با احتساب هزینه صندوق تأمین خسارت های بدنی موضوع بندهای (ه) و (و) ماده (11) قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث و احکام جایگزین آن و قوانین بعدی را از محل اعتبارات ردیف
46– 530000 جدول شماره (9) این قانون دریافت و هزینه کند. مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری مبلغ یادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.

۹۵/۰۳/۰۱
۰۸:۱۹

توسط مدیرعامل بیمه رازی مراسم اهدای مدال زرین روابط عمومی برتر

پنجمین کنفرانس روابط‌عمومی و صنعت در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک برگزار شد.

به گزارش " رویکرد " به نقل از روابط عمومی بیمه رازی،در پنجمین کنفرانس روابط‌ عمومی و صنعت که همزمان با چهارمین هفته روابط‌عمومی با حضور استاتید و صاحبنظران این حوزه برپا شد، مدال زرین روابط عمومی سال ۹۵ اهدا گردید.
دراین کنفرانس یک روزه که با حضور دکتر یونس مظلومی، مدیرعامل شرکت بیمه رازی و جمعی از مدیران و کارشناسان و صاحب نظران حوزه روابط عمومی و صنعت دربخش های مختلف اقتصادی، صنعتی،‌اجتماعی و فرهنگی برگزارشد، از فعالان و حامیان این حوزه تقدیر و مدال زرین توسط دکتر یونس مظلومی به مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان مدیرعامل برتر در حوزه ارتباطات اعطاء شد.
گفتنی است مدال زرین روابط عمومی ایران هر سال به مدیر منتخب صنعتی که به کارآمدی و اثربخشی روابط‌عمومی باور داشته و بهترین عملکرد در حوزه حمايت از فعاليت هاي ارتباطي را داشته باشد و همچنین زمینه تحرک مناسب و فعالیت حرفه‌ای واحد روابط‌عمومی تحت مدیریتش را فراهم کرده است تقدیم می‌شود.
لازم به ذکر است دکتر ولی‌الله سیف مدیرعامل بانک کارآفرین در سال ۹۱ ، دکترمهدی کرباسیان در سال ۹۲، دکتر یونس مظلومی مدیر عامل شرکت بیمه رازی در سال ۹۳ و دکتر علی دیواندری رئیس سابق بانک ملت و بانک پارسیان در سال ۹۴ از دریافت کنندگان این مدال بودند.
همچنین در ادامه این کنفرانس کارگاه های آموزشی و پنل تخصصی با حضور اساتید بنام عرصه روابط عمومی و تبلیغات برای علاقه مندان و دانشجویان حاضر در این نشست تشکیل شد.

۹۵/۰۳/۰۱
۰۹:۱۸

آیین افتتاحیه نمایندگی کد ۵۵۶۴ بیمه دی برگزار شد

به گزارش " رویکرد "  آیین افتتاحیه نمایندگی کد ۵۵۶۴ بیمه دی با حضور مدیرعامل، مدیر امور شعب و نمایندگان، مدیر روابط عمومی و مدیر شعبه جنوب تهران و شهر ری برگزار شد.

۹۵/۰۳/۰۱
۰۹:۲۸

ریسک نیوز بررسی کرد: ذخیره مثلثی را بیشتر بشناسیم/ کاهش معنادار سود بیمه گران متکی به ثالث با ذخیره گیری مثلثی

شرکتهای که عمده پرتفوی بیمه ای آنها ار محل فروش رشته شخص ثالث تامین میشود ، از فشار هزینه محاسبه روش مثلثی بیشتر متاثر می شوند و نیز اگر شرکتهای رشد فروش رشته شخص ثالث آنها در چند سال گذشته از شدت بیشتری برخوردار بوده فشار بیشتری را باید برای احتساب این این ذخیره متحمل شوند ، زیرا محاسبات این ذخیره ارتباط مستقیم به پرتفوی بیمه ای رشته شخص ثالث دارد .
به گزارش ریسک نیوز،با توجه به اینکه دو شرکت بیمه طی روزهای اخیر با بکارگیری روش ذخیره گیری مثلثی به تعدیل درامدهای پیش بینی شده خود پرداختند تحلیل و واشکافی این روش ذخیره گیری ضروری به نظر می رسد.
در این راستا مجید بنویدی ، عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه در گفتگو با ریسک نیوز به بررسی و واکاوی این روش ذخیره گیری پرداخت در عین حال که معتقد است ، شرکت های بیمه ای که پرتفوی هایشان متکی به ثالث است با اعمال این روش بیشتر دچار کاهش سود می شوند.
وی در عین حال اذعان داشت، متاسفانه زمان اعلام این روش ذخیره گیری از سوی بیمه مرکزی ( اوایل اردیبهشت سال جاری) به ترتیبی است که شرکت های بیمه فرصتی برای پیش بینی آن قبل از پایان سال مالی نداشته اند و همین موضوع موجب خلل در برگزاری مجامع این شرکتها که تعدادی از آنها شرکتهای بیمه بورسی هستند شده است . 
در ادامه این گفتگو از پی آید:
1- در خصوص نحوه این ذخیره گیری توضیح بفرمایید ؟ ایا در دنیا نیز این روش مرسوم است و اصولا چرا شرکتها این روش را پیاده سازی می کنند؟
  یکی از نگرانی ها مدیران و مسئولین مالی شرکت بیمه در مورد  بیمه نامه های است که  وضعیت خسارت های آنها در یک سال مالی تعیین تکلیف نمی شود و جریان پرداخت خسارت  آنها معمولا" تا چند سال بعد از صدور بیمه نامه به طول می انجامد . به طور مثال در کشور ما شاهد تسویه خسارت بیمه های شخص ثالث در طول 36 ماه و یا بیشتر هستیم .
این وضعیت خاص در بعضی بیمه نامه ها موجب میشود که  مدیران شرکتهای  بیمه و مسئولین مالی و اکچوئرها  به طریقی در مورد کفایت ذخایر در نظر گرفته شده در حسابهای شرکت در پایان سال مالی اطمینان حاصل نمایند  .
آنها می بایست مطمئن شوند که کلیه ذخائر محاسبه شده برای یک رشته بیمه ای پاسخگوی خسارت های که در در دوره اعتبار بیمه نامه رخ داده ، هست و یا خیر، خسارت های که رخ داده ولی هنوز به شرکت بیمه اعلام نشده است  به این نوع خسارت ها ، خسارت های واقع شده و گزارش نشده گفته میشود IBNR (Incurred But Not Reported ).
یک روش برای برای برآورد این ذخیره مراجعه به آمارخسارت های واقع شده بر اساس روش مثلث تاخیر است ( Run of Triangle)  . به طور مثال هنگامی که آمار خسارت  رشته ثالث در یک سال مالی مورد بررسی قرار داده میشود مشخص میگردد بخش عمده خسارت های پرداخت شده در آن سال مربوط به سال قبل و ماقبل و یا حتی چند سال قبل است که شامل پروندهای است که جریان رسیدگی آنها به طول انجامیده و فقط بخش کمی از خسارت جاری مربوط به بیمه نامه های همان سال است .
تهیه آمار خسارتهای پرداختی  به تفکیک هر سال در جدولی مانند نمونه زیر مبنای برای  برای محاسبات دقیق تر خسارت معوق در پایان سال مالی را بر اساس این روش  مهیا می سازد.
ارقام میلیارد ریال
سال
1391
1392
1393
جمع
1391
200
300
200
700
1392
0
300
500
800
1393
0
0
350
350
 
 
همانطور که در شکل فوق مشخص شده خسارت ها بر اساس سال صدور ( ستون عمودی) و سالی که خسارت پرداخت شده است ( ستون افقی ) دسته بندی شده اند . در این شکل مشخص میشود که خسارت واقعی سال 1391 بعد از سه سال معادل 700  میلیلرد ریال و برای سال 1392 بعد از دو سال معادل 800 و برای سال 1393 که همان سال صدور است معادل 350 میلیارد ریال است. این آمار مثلث شکل    (Triangle Model) این مفهوم را به ذهن متبادر می سازد که اگر رفتار خسارتی بیمه نامه های سال 1393 از سال های قبل پیروی نماید ، می توان با استفاده از آمار سال ها قبل ذخیره کافی را در حسابها منظور نمود .       
2- ظاهرا بیمه مرکزی از اردیبهشت امسال این روش را ابلاغ کرده ایا درسال های قبل هم بوده است؟  
خیر.  این روش اردیبهشت امسال  توسط بیمه مرکزی به شرکتهای بیمه ابلاغ شد  و بر اساس آنچه که به شرکتهای بیمه ابلاغ گردیده محاسبه ذخائر بر اساس این روش و مقایسه نتیجه آن با مانده ذخائر محاسبه شده  در مورد رشته شخص شامل حق بیمه عاید نشده ، خسارت معوق ، ریسک منقضی نشده ، حق بیمه برگشتی ، فنی تکمیلی و حوادث طبیعی ، کمبود و یا اضافی ذخیره خسارت معوق این رشته را مشخص می نماید که می بایست در حسابهای سال 1394 لحاظ گردد .و یا حسابهای سال 1393 نعدیل و مجددا" ارائه شود  .
3 – شرکتهایی که این روش را در ذخیره گیری اعمال می کنند چه تغییری در صورتهای مالی و پیش بینی سود و زیان و درآمدهای آتی آن ها خواهد داشت؟
در صورتی که مشخص شود میزان ذخایر محاسبه شده رشته ثالث برای جبران تعهدات آتی  در مقایسه با محاسبات بر اساس  روش مثلثی کافی نیست ، می بایست کمبود ذخائر در حسابها لحاظ گردد که این امر شدیدا" سود شرکتهای بیمه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و متاسفانه زمان اعلام این روش ذخیره گیری از سوی بیمه مرکزی ( اوایل اردیبهشت سال جاری) به ترتیبی است که شرکت های بیمه فرصتی برای پیش بینی آن قبل از پایان سال مالی نداشته اند و همین موضوع موجب خلل در برگزاری مجامع این شرکتها که تعدادی از آنها شرکتهای بیمه بورسی هستند شده است .  
4-ایا این روش با استانداردهای حسابرسی مطابقت دارد؟
مطابق استاندارد 28 یکی از مبانی اصلی شناسایی خسارت های واقعه شده و گزارش نشده ، آمار و اطلاعات گذشته است که با این روش محاسباتی مطابقت دارد .
5- فارغ ازینکه بخواهیم نام شرکتی را بیاوریم چرا اعمال این روش در برخی شرکتها سبب کاهش شدید سود و در برخی دیگر هیچ تغییری در پیش بینی سود ان شرکت ندارد؟
به علت آنکه این روش محاسباتی برای محاسبه خسارت معوق رشته شخص ثالث از سوی بیمه مرکزی اعلام شده است پس شرکتهای که عمده پرتفوی بیمه ای آنها ار محل فروش  رشته شخص ثالث تامین میشود ، از فشار هزینه  محاسبه به این روش بیشتر متاثر می شوند و نیز اگر شرکتهای رشد  فروش رشته شخص ثالث آنها در چند سال گذشته از شدت بیشتری برخوردار بوده فشار بیشتری را باید برای احتساب این این ذخیره متحمل شوند ، زیرا محاسبات این ذخیره ارتباط مستقیم به پرتفوی بیمه ای رشته شخص ثالث دارد .     
6- به طور کلی اعمال این روش را مناسب می دانید ؟
با توجه به ساختار بازار بیمه و به ویژه رشته شخص ثالث به نظر بنده روش مناسبی برای شناسایی ذخیره خسارت معوق منصفانه برای بازار بیمه است ، ولی باید درنظر داشت که اعمال یکباره آن در سال اول با توجه به فشار منفی زیاد آن به سود شرکتهای بیمه و حتی سوق بعضی شرکتهای بیمه به شناسایی زیان در سال اول احتساب این ذخیره ، به صلاح نمی باشد و با توجه به بازار فعلی صنعت بیمه که مرتبا با وضع عوارض و تعرفه های دستوری متحمل هرینه می شود محاسبه یکباره این ذخیره در سال اول از توان بعضی شرکتهای بیمه خارج است و در صورتی که بیمه مرکزی اعمال آن را در بازه زمانی سه یا چهار ساله برای شرکتها الزامی نماید ، منطقی تر بوده و به ارزش سهام شرکتهای بیمه در بازار بورس آسیب کمتری وارد می شود  .
 

۹۵/۰۳/۰۱
۰۹:۲۶

7 پیشنهاد برای نظارت بر بازار بیمه های درمان

تعامل بیشتر تصمیم‌سازان در عرصه تعرفه‌های تشخیصی درمانی با بیمه‌های پایه و تکمیلی و اخذ نظرات ایشان قبل از هرگونه تغییر و تحول جدی یک ضرورت است.

دکتر سید داود حسینی - بیمه های درمان تکمیلی طی سنوات گذشته رشد بسیار سریعی داشته است تا جائیکه قریب به یک چهارم پورتفوی صنعت بیمه را به خود اختصاص داده، این در حالی است که در زمان تعریف ساختار تشکیلات نظارتی بیمه مرکزی و شروع به کار آن شاید پیش بینی و سازوکار این رشد و توسعه کلان در حوزه بیمه های درمان دیده نشده است.
در بحث اقتصاد سلامت، ارائه خدمات تشخیصی درمانی به مثابه بازاری است که با سایر بازارهای موجود بسیارمتفاوت است واین موضوع نظارت بسیار جدی را در بیمه های درمان الزامی می سازد. بعضی تفاوت های بازاردرمان  با سایر بازارها  به قرار زیر است:
1-    عدم تقارن اطلاعاتی  (asymmetry of information) در بازاردرمان که یک طرف معامله پزشک معالج است که سرشار از اطلاعات علمی و پزشکی است و طرف دیگر بیمار است که ممکن است کوچکترین اطلاعاتی راجع به نوع بیماری و درمان خود نداشته باشد.
2-    وجود externality در بازار سلامت . در این بازار اگر بیماران درمان مناسب نشوند ممکن است شرایط ابتلای سایر بیماران و گسترش بعضی بیماری ها فراهم گردد. 
3-    اعتماد به کارگزار یا فروشنده وجود دارد. بیمار به دلیل اضطراب و نگرانی ابتلا به بیماری و از طرفی فقدان اطلاعات مجبور است به پزشک معالج اعتماد کند و گاهی این اعتماد بصورت صد در صد و وثوق کامل است و بیمار تمام مراحل و جریان تصمیم گیری در مورد بیماری خود را در اختیار پزشک معالج قرار می دهد.
4-    در بازار سلامت شرایط اورژانس و نیاز ناگهانی داریم که در کمتر بازاری این شرایط اضطراری خرید و فروش وجود دارد و شاید خاص بازار سلامت باشد.
5-    حساسیت در بازار درمان بسیار بالاست و با جان انسان ها که ارزشمندترین دارایی هر انسانی است، سروکار داریم و هزینه اشتباه و اقدامات غیر ضروری و زیان آفرین بسیار سنگین است.
6-    هزینه های تشخیصی درمانی همچون چاه ویل است و اگر نظارت کافی بر آن وجود نداشته باشد بخش عمده ای از بودجه و دارایی مردم و شرکت های بیمه را می بلعد . وجود تبلیغات شدید شرکت های دارویی و مکمل خوراکی و بسته بندی های پر زرق و برق فراورده هایی که در بسیاری از موارد کوچکترین تأثیری برسلامت افراد ندارند، یکی از این موارد است.
مراحل مختلف بیمه های تکمیلی درمان شامل:
1-     انعقاد قرارداد بیمه های درمان با بیمه گذار که سازوکارهای اجرا و نظارت بیمه مرکزی برآن توسط آیین نامه 74 و سایر آیین نامه های مرتبط شورای عالی بیمه تعریف شده است.
2-    پرداخت خسارت به شکل خسارت متفرقه درمان و طراحی و تعیین تعرفه جهت مراکز تشخیصی درمانی طرف قرارداد بیمه گران.
3-     موضوع نظارت بر پرداخت خسارت درمان به شکل نظارت تعرفه ای و نظارت بر پروسه تشخیص و درمان توسط بیمه گران اعم از پایه و تکمیلی که به نظر می رسد در کشورما تاکنون مغفول مانده است.
با توجه به توسعه روزافزون و افزایش تنوع درخواست های خدمات تشخیصی درمانی بیمه گذاران،سازوکار طراحی شده در آیین نامه 74 پاسخگوی تمام نیازها نبوده و بعضأ محدودیت های تعهدی مذکور در آن به عنوان ترمزی جهت شرکت های بیمه گر عمل می کند.
ضمنأ بدلیل عدم هماهنگی و هم افزایی شرکت های بیمه گر عملأ ابتکار عمل جهت برگزاری مناقصه بیمه های درمان در اختیار بیمه گذاران بزرگ قرار گرفته است.
در بازارموجود این بیمه گذاران عمده هستند که شرایط قراردادها و تعهدات مورد نیاز خود را تعریف می کنند و در برگزاری مناقصات بیمه ای بدون توجه به آیین نامه های بیمه مرکزی از قبیل آیین نامه 74 جهت بیمه گران شرایط تعیین می کنند و هر شرکت بیمه ای که بر اساس آیین نامه کوچکترین تغییری در شرایط مناقصه را خواستار باشد از گردونه رقابت خارج خواهند کرد.
درشرایط موجود،شرکت های بیمه گر از دوطرف تحت فشار و محدودیت قرار گرفته اند. خواسته ها و تقاضاهای  بی حد و حصر بیمه گذاران و بیمه شدگان از یک طرف و محدودیت های آیین نامه ای از سوی دیگر موجبات سردرگمی شرکت های بیمه ای فعال در حوزه درمان را فراهم آورده است.
درمورد مرحله دوم فعالیت بیمه گری درمان نیز در سال 93 شاهد افزایش جدی تعرفه ها بودیم که این موضوع عملکرد شرکت های بیمه پایه و تجاری درمان را به شدت تحت تأثیر قرارداده است،  بدلیل افزایش قابل توجه تعرفه ها، تمایل کلی و رغبت به سمت اخذ پوشش بیمه ای درمان تکمیلی کمتر شده و از طرفی انتخاب معکوس (adverse selection) و تقاضای القایی (induceddemand) که از منضمات لاینفک افزایش هزینه های تشخیصی درمانی است به سرعت افزایش یافته است که همه این مسائل موجبات افزایش ریسک در حوزه بیمه های درمان را فراهم آورده است.
دربیمه های پایه نیزافزایش روز افزون مطالبات بیمارستانها ومراکز تشخیصی درمانی از بیمه ها قابل مشاهده است و شاید صرفأ با تثبیت نسبی تعرفه ها طی سال جاری وسنوات آتی به وضعیت مناسب تری برسیم.
در این رابطه نیز شاهد تأثیرگزاری ناچیزشرکت های بیمه گراعم از پایه و تکمیلی بودیم و به نظر لازم است در حوزه تعرفه گزاری شاهد نظارت وحضور پررنگ تر وتأثیرگزاری بیشترسازمان ها و شرکت های بیمه ای  و سندیکای بیمه گران باشیم.
اما بخش سوم ومهمترین بخش جهت کنترل هزینه ها ی تشخیصی درمانی، surveillance و نظارت جامع در این حوزه است. در بسیاری از کشورهای دنیا صنعت بیمه تا جایی پیش رفته است که حتی صدور گواهینامه راهنمایی و رانندگی در اختیار آنان بوده و توسط شرکت های بیمه ای و پس از بررسی دقیق صحت و سلامت و توانایی لازم به متقاضیان ارائه می گردد یا طراحی راهنماهای بالینی جهت پزشکان متخصص توسط سازمان های بیمه ای صورت می پذیرد.
بر اساس گزارش ۲۰۱۲ دانشکده پزشکی سلطنتی انگلیس، سالانه شش هزار بیمار به دلیل عدم نظارت مطلوب، در این کشورجان خود را از دست می دهند. تخمین زده می شود که تا 80% مداخلات پزشکی از مزایای نامطمئن برخوردار می باشند و در طول تاریخ بیشتر به صورت عادات عملکرد مانده اند تا علم.
يافته ها نشان مي دهد كه پايش عملكرد پرسنل درماني مي تواند نقش بسزايي در ارتقاء فرهنگ و دروني كردن ارزش رعايت ايمني بيمار داشته باشد. با توجه به مجموع شرایط مورد اشاره لازم  است در بازار درمان نظارت جدی و دقیق و شدید وجود داشته باشد تا ازاعمال شرایط مطلوب اطمینان حاصل گردد. اطمینان ازارائة خدمات کیفی ضروری وایمن، به عنوان یکی ازکارکردهای اصلی نظام سلامت، ازاهمیت و اولویت خاصی برخورداراست و طبعاً سیاستگذاری، برنامه ریزی، اجرا و کنترل مناسب دراین زمینه، دقت نظروتأمل ویژه ای رامی طلبد و اجرای صحیح آن موجبات کاهش روز افزون هزینه های تشخیصی درمانی غیر ضروری و هزینه های القایی را فراهم خواهد ساخت.
شاید نظارت بعنوان تکلیف وزارت بهداشت تعریف شده باشد اما بخشی از دغدغه اجرایی شدن آن متوجه شرکت های بیمه ای اعم از پایه و مکمل است و همت و همدلی و هماهنگی کلیه بیمه گران موجود در کشور را می طلبد.
برای اعمال نظارت بهینه در بازار بیمه های درمان موارد ذیل پیشنهاد می شود:
1-    بررسی و ارزیابی نیازهای منطقی شرکت های بیمه گزار متقاضی پوشش بیمه ای درمان و تعریف شرایط  و تعهدات  در خواستی ایشان که مورد اتفاق نظر شرکت های بیمه ای (سندیکای بیمه گران) است برای انعکاس به بیمه مرکزی و به روز رسانی آیین نامه 74 در راستای ایجاد وحدت رویه و انضباط بازار.
2-    تعامل بیشتر تصمیم سازان  در عرصه تعرفه های تشخیصی درمانی با بیمه های پایه و تکمیلی  و اخذ نظرات ایشان قبل از هر گونه تغییر و تحول جدی در تعرفه های تشخیصی درمانی .
3-    برای جلوگیری از انجام پروسیجرهای غیر ضروری وغیر موثر و گسترش فرهنگ پزشکی مبتنی بر شواهد علمی (evidence based medicine) لازم است سازمانهای بیمه گر پایه و شرکت های بیمه های درمان تکمیلی با هماهنگی سندیکای بیمه گران ، ضمن سرمایه گزاری،فرهنگ سازی و آموزش در رابطه با پزشکی مبتنی بر شواهد، پیگیر اجرای راهنماهای بالینی متناسب با هر رشته تخصصی و فوق تخصصی توسط وزارت معظم بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی باشند.
مطمئنأ با وجود راهنماهای بالینی بومی شده ، امکان نظارت بر عملکرد کادر تشخیصی درمانی در کلیه سطوح تسهیل شده و ایشان نیز جهت ارائه خدمات به بیماران دقت نظر بیشتری خواهند داشت و هزینه های غیر ضروری بسیار زیادی که بخش عمده  آن از جیب مردم یا شرکت های بیمه پرداخت می گردد، تعدیل خواهد گردید.
4-    روشهای پیشگیری از بیماری از قبیل خود مراقبتی و تغییر سبک زندگی از مواردی است که لازم است علاوه بر ارگان های متولی سلامت، شرکت های بیمه گر نیز در این راستا سرمایه گذاری و فرهنگ سازی کنند. افزایش اطلاعات توده مردم در این خصوص، بخشی از وظیفه نظارتی سازمان های متولی را پوشش داده و جبران می کند که مطمئنأ کاهش هزینه های غیر ضروری را به همراه خواهد داشت.
5-    حضور پررنگ تر سیاستگذاران و مدیران حوزه اشخاص و درمان شرکت های بیمه گرفعال در حیطه درمان در کمیته درمان سندیکای بیمه گران ایران و استفاده از خرد جمعی مدیران فعال در بخش درمان در تصمیم گیریهای این کمیته در راستای تعریف و تبیین سازوکارهای نظارتی و شروع نظارت های مشترک بیمارستانی با استفاده از پتانسیل شرکت های بیمه گر.
6-    تبلیغ و توسعه استفاده از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)در نرم افزارهای شرکت های بیمه ای بعنوان یکی از راهکارهای نظارت الکترونیک بر هزینه های تشخیصی درمانی.
7-    بستر سازی لازم در کشورجهت توسعه (TPA( third-party administratorدر راستای کنترل هزینه های غیر ضروری که در حال حاضر بهره ای از آن در بیمه های درمان کشوروجود ندارد.
امیدواریم که با همکاری،هماهنگی و پیگیری شرکت های بیمه گر و با راهنمایی و هدایت و حمایت بیمه مرکزی شاهد تحقق نظارت مطلوب بر بازار بیمه های درمان در سطح کشورباشیم.
*متخصص پزشکی اجتماعی و معاون فنی اشخاص بیمه دانا

منابع دیگر:
 • راز پول
 • پایشگر
۹۵/۰۲/۳۱
۱۸:۳۶

بیمه دانا از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی مورد تقدیر قرار گرفت

نقدینه- وزارت امور اقتصادی و دارایی با اهداء لوح از عملکرد و دستاوردهای بیمه دانا در حوزه روابط‌ عمومی به مناسبت ٢٧ اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات تقدیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،در همایش سراسری دستگاه‌های تابعه و استانی وزارت اقتصاد و دارایی، محمد شرفشاهی معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی به مناسبت ٢٧ اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات با اهدای لوح از رویکرد و برنامه‌های بیمه دانا در عرصه روابط عمومی تقدیر کرد.
در تقدیرنامه خطاب به بهروز میرزایی، مدیر روابط عمومی بیمه دانا چنین آمده است:
«۲۷ اردیبهشت ماه روز ارتباطات روز ارتباطات و روابط عمومی، فرصتی است گرانسنگ تا همگام بودن با هم را برای توسعه ارتباطات و غنای معنوی این حرفه، با تقویت مدیریت دانایی محور و تحول طلب و رعایت اخلاق حرفه ای در عملکرد به یکدیگر یادآوری کنیم.
امید است در چارچوب فرامین مقام معظم رهبری به‌ویژه در حوزه راهبردی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با تدوین و اجرای برنامه‌های اثربخش بتوانیم بیش از پیش تلاش نموده و جایگاه و نقش والای نهاد روابط‌ عمومی را در کشور عزیزمان ایران اسلامی تثبیت نماییم.
بدین‌وسیله ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و مساعی جنابعالی، امیدوارم در ذیل توجهات باری‌تعالی در انجام بهینه وظایف خود در این حوزه همواره موفق و پیروز باشید.»

منابع دیگر:
 • تاوان‌گذار
۹۵/۰۳/۰۱
۰۱:۳۱

مدیرعامل بیمه آسیا: وظیفه روابط‌عمومی ارائه اطلاعات صحیح به مخاطبان است

مدیرعامل بیمه آسیا گفت: روابط‌عمومی به عنوان صف اول در ارائه اطلاعات صحیح به مخاطبان و جامعه نقش بسزایی دارد.

به گزارش سرویس بانک و بیمه پیام امروز و به نقل از روابط عمومی بیمه آسیا:  دکتر کاردگر در دیدار با کارکنان روابط‌ عمومی این شرکت گفت:  روابط‌عمومی هر سازمانی را صف اول ارائه اطلاعات صحیح به مخاطبان و ارائه چهره‌ای صحیح و درست به جامعه معرفی کرد و گفت: فعالیت روابط‌عمومی‌ها در حوزه‌های مختلف چندبعدی است که می‌بایست با تدبیر، تمامی حوزه‌های مورد نظر را مدیریت کند.
 مدیرعامل بیمه آسیا افزود: روابط‌عمومی به صورت مویرگی با تمام بدنه سازمان در حوزه‌های صف و ستاد ارتباط دارد. اطلاعات و دست‌آوردها را به فضای عمومی سازمان و بالطبع جامعه منعکس و در مقابل اطلاعات غلطی که ممکن است از شرکت در جامعه پخش شده باشد را با بهره‌مندی مدبرانه از رسانه‌های جمعی کشور، شفاف‌سازی و تصحیح می‌کند.
 نایب رئیس هیات مدیره بیمه آسیا در ادامه بر نقش روابط‌عمومی‌ در تبدیل تهدیدها به فرصت برای بیمه‌آسیا تاکید کرد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر بیمه‌آسیا با سعه صدر خود بسیاری از مشکلات را از پیش‌رو برداشته و توانسته است وجهه بسیار خوبی از خود به نمایش بگذارد و در این مسیر کسب رتبه اول در گروه بیمه‌ای یکصد شرکت برتر کشور در دو سال متوالی نقش مهمی داشته است.
 
انتهای خبر

منابع دیگر:
 • راز پول
 • رویکرد
 • کاوشگران روابط عمومی
۹۵/۰۲/۳۱
۱۷:۱۱

رسوایی درآمدهای نجومی گریبان گیر بخش‌های دولتی

وبخت روز گذشته حقوق‌های چند ده میلیونی مسؤلین بیمه مرکزی را «متعارف» دانست. آیا واقعاً این فیش‌های حقوقی متعارف هستند؟ اوضاع در دیگر سازمان‌های دولت تدبیر چگونه است؟

سایت تحلیلی خبری مسیرآنلاین: «وزیر امور اقتصادی بعد از رسیدگی به موضوع، گزارشی را منتشر کرد و تغییری هم صورت گرفت. فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد. اگر فیش حقوقی ماه‌های گذشته افراد را ببینید، در حد حقوق‌های متعارف است». خیلی از ماجرای بیمه‌ی مرکزی نگذشته است. ماجرای یک رسوایی که با انتشار تصاویر فیش حقوق ده‌ها میلیون تومانی مدیران این سازمان آغاز شد و کلی تلفات داشت. چرخچی معاون منابع انسانی بیمه اخراج شد. محمد ابراهیم امین رییس کل بیمه‌ی مرکزی هم استعفا داد. سخنگوی دولت اما این همه را در حد «حقوق متعارف» دانست. اما آیا حقوق‌های چند ده میلیون تومانی مسؤلین بیمه‌ی مرکزی واقعاً متعارف بود؟ رسوایی حقوق‌های آنچنانی چه کسان دیگری را گرفتار خواهد کرد؟
چه شد؟
انتشار تصاویر فیش حقوقی مدیران بیمه‌ی مرکزی، بمب خبری هفته‌ی گذشته بود. تصاویری که خیلی زود دست به دست شد، پیچید و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت. مدیران بیمه‌ البته در بادی امر به دنبال ماست‌مالی کردن قضیه بودند؛ آن هم با توضیحاتی از این دست که پرداخت‌های ماه اسفند استثنائاً و به دلیل معوقات این اندازه نجومی شدند. اما در ادامه‌ و در برابر فشار افکار عمومی، ناگزیر از پذیرش اشتباهشان شدند. طیب‌نیا وزیر اقتصاد همان روزهای اول دستور رسیدگی داد. هرچند با بالاگرفتن کار رییس کل بیمه‌ی مرکزی چاره ای جز استعفا نداشت. امین استعفا کرد تا شاید اندکی از فشار روانی روی دولت روحانی کاسته شود. وی در متنی که به عنوان استعفانامه‌ منتشر کرد، خطاب به طیب‌نیا نوشته بود: « شرمنده‌ام که در حوزه مسؤولیت اینجانب پیشامدی سامان‌دهی و به اجرا گذاشته شد که مایه هجمه گسترده رسانه‌ای به بیمه مرکزی، جنابعالی و در نهایت دولت محبوب تدبیر و امید را فراهم ساخت، از این بابت از مردم شریف ایران، اهالی صنعت بیمه و بویژه شخص جنابعالی پوزش می‌طلبم.»
خیلی زود پای دیوان محاسبات هم به ماجرا گشوده شد. در گزارش این نهاد آمده بود: « متاسفانه برخلاف رویه موجود در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ مابه‌التفاوت اضافه کار برای ۶ ماه از سال ۱۳۹۴ اعضای هیات عامل و رئیس کل بیمه مرکزی به همراه حقوق و مزایای اسفند آنان در یک لیست حقوقی پرداخت شده که با تذکر دیوان محاسبات مبلغ ۲،۱۰۶،۷۱۰،۰۰۰ از وجوه غیرقانونی به حساب‌های مربوطه عودت داده شده که تخلف یاد شده نیز در دست رسیدگی دیوان محاسبات می‌باشد.»
حقوق مدیران بیمه واقعاً «متعارف» بود؟!
حداکثر حقوق کارمندان یک سازمان، نباید از هفت برابر حداقل حقوق کارمندانشان، بیشتر باشد. این مُر قانون مدیریت خدمات کشوری است. قانونی که اگر به درستی اجرا می‌شد، حتماً از پرداخت‌های عجیب و غریب به مدیران سازمان‌های دولتی خبری نبود. بدتر از همه اما شکاف معناداری است که در میان خالص دریافتی‌های مدیران با کارمندان و بدنه‌ی ارگان‌های دولتی به وجود آمده است. در حالی که برخی مسؤلین عالی‌مقام، حقوق‌های آنچنانی دریافت می‌کنند؛ دیگر کارمندان و یا بدنه‌ی سازمان هنوز در تأمین مخارج یومیه درماندند.
گذشته از اعداد و ارقام نجومی فیش‌ها، آنچه بیشتر از همه خاطرات مردم را پریشان کرد، وام‌های ریز و درشتی بود که آقایان مدیر گرفته بودند. به عناوین مختلف؛ از وام‌های ضروری گرفته تا وام خرید خودرو. آن هم نه یک تومان ده تومان؛ چند صد میلیون تومان! و این همه در حالی است که بسیاری از جوانان دم بخت تنها به همین خاطر و به علت جور نشدن وام ازدواجشان، از کار و زندگی باز ماندند. مصوب اخیر مجلس در خصوص افزایش میزان وام ازدواج حسابی داد بانک‌ها را درآورد. در حالی که ملت خیلی‌هاشان لنگ همان ده میلیون تومان وام ازدواجند، آقایان مدیر به راحتی می‌توانند چند صد میلیون تومان وام بگیرند. اعداد و ارقام نجومی فیش حقوقی مسؤلین دولتی، به سفره‌های خالی مردم می‌خندید؛ وقتی که سخنگوی دولت پرداختی‌های بیمه مرکزی را در رنج متعارف خواند.
رسوایی حقوق‌های نجومی چه‌کسان دیگری را گرفتار خواهد کرد؟
این واقعیت تلخ اگرچه برای اولین بار در ساز و کار بیمه‌ی مرکزی افشا شد؛ حتماً اما منحصر به آنجا نیست. چنان‌چه در اعلامیه‌ی دیوان محاسبات کشور آمده بود: «اعضای هیات مدیره برخی از بانک‌های دولتی نیز مشابه بیمه مرکزی دریافت‌های غیرقانونی در پایان سال قبل داشته‌اند که علاوه بر طرح پرونده آنان در دادسرای دیوان محاسبات، تذکر جدی به مدیران عامل بانک‌های مذکور داده شده که سریعاً نسبت به واریز دریافت‌های غیرقانونی بر حساب‌های خزانه اقدام نمایند.»
رسوایی اما به همین جا ختم نشد. روز گذشته نامه‌ی دبیر کل خانه‌ی پرستار به طیب نیا وزیر اقتصاد برگ دیگری از داستان را رو کرد. محمد شریفی مقدم در این نامه از پرداخت‌های چند صد میلیونی به برخی اطبا در بخش دولتی، خبر داد و نوشت: «به‌نظر می‌رسد لابی قدرت و ثروت باعث شده تا علیرغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتواند این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.»
معلوم نیست داستان همین جا تمام شود. به نظر نمی‌رسد رنگ آسمان دیگر ادارات دولتی تفاوت چندانی با بانک‌ها و یا دیگر ادارات دولتی داشته باشد. باید منتظر ماند و دید در ادامه فیش حقوقی چند صد میلیون تومانی کدام مسؤل تدبیر و امید افشا خواهد شد؟
به نقل از خبرگزاری دانشجو

۹۵/۰۳/۰۱
۰۹:۰۸

اوضاع آشفته افراطیون در انتخابات ریاست‌مجلس و خبرگان

نابسامانی‌های موجود در میان طیف افراطیون مدعی اصلاحات موجب شده تا پدرخوانده‌های این جریان در ماجرای ریاست مجلس پا به عرصه بگذارند و مدیریت فراکسیون موسوم به امید از خارج مجلس را علنی کنند. به گزارش مشرق،  روزنامه کیهان ستون اخبار ویژه امروز (شنبه ۱ خرداد) خود را به این خبرها اختصاص داد: اوضاع آشفته […]

نابسامانی‌های موجود در میان طیف افراطیون مدعی اصلاحات موجب شده تا پدرخوانده‌های این جریان در ماجرای ریاست مجلس پا به عرصه بگذارند و مدیریت فراکسیون موسوم به امید از خارج مجلس را علنی کنند.
به گزارش مشرق،  روزنامه کیهان ستون اخبار ویژه امروز (شنبه ۱ خرداد) خود را به این خبرها اختصاص داد: اوضاع آشفته افراطیون در انتخابات ریاست‌مجلس و خبرگان
نابسامانی‌های موجود در میان طیف افراطیون مدعی اصلاحات موجب شده تا پدرخوانده‌های این جریان در ماجرای ریاست مجلس پا به عرصه بگذارند و مدیریت فراکسیون موسوم به امید از خارج مجلس را علنی کنند.
اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان مدعی پیروزی شدند اما اکنون از یک سو برای ریاست مجلس خبرگان که به احتمال قوی یکی از اعضای انقلابی و حزب‌اللهی این مجلس خواهد رسید، عزا گرفته‌اند  و تصریح می‌کنند که قادر به معرفی نامزدی که رأی آورد نیستند؛ و از سوی دیگر لاف گزاف احراز اکثریت ۱۶۸ نفری در مجلس شورای اسلامی نیز دروغ از آب درآمده و به زحمت توانسته‌اند حدود ۱۰۰ تا ۱۰۵ نفر را دور هم جمع کنند که تازه برخی از آنها هم به لاریجانی گرایش دارند.
در این شرایط گروه موسوم به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان روز جمعه منتخب را جمع کرد و تریبون را به کسانی چون حسین مرعشی، محسن رهامی، موسوی‌لاری، موسوی تبریزی و حسین کمالی سپرد تا این اقلیت آشفته را سرو سامان دهند. در این نشست همچنین توفیقی، تابش، تولایی نیز حضور داشتند. عارف در نشست مذکور تصریح کرده است: «کسانی را در لیست امید گذاشتیم که باعث قهر اصلاح‌طلبان شدند. عده‌ای معتقدند لیست امید تا درب مجلس است ولی همه اعضای این لیست باید به تعهدشان وفادار باشند». مرعشی سخنگوی کارگزاران نیز اظهار امیدواری کرد که عارف رئیس مجلس شود و این در حالی است که وی پیش از این مدعی حمایت از لاریجانی بوده است. جالب  اینکه غلامحسین کرباسچی دبیرکل کارگزاران در مصاحبه با روزنامه شرق از ریاست لاریجانی در برابر عارف دفاع کرده بود.
کرباسچی به شرق می‌گوید: در فراکسیون امید همه اصلاح‌طلب نیستند و جمع کثیری از آنها معتدلین هستند. ما نباید معتدلین را در سیری که در تشکیل مجلس و اداره آن طی می‌کنیم، از دست بدهیم. فراکسیون امید آقای لاریجانی را جزء کاندیداهای مورد قبول و مورد حمایت خود قرار داد؛ بنابراین در تشکیل مجلس از توانایی فردی مثل لاریجانی نباید غافل شویم و دائم این بحث را مطرح کنیم که مردم تغییر می‌خواهند.
موضع دو پهلوی کارگزاران سیاست همیشگی این حزب است چنان که در سال ۷۶ نیز این حزب با اشاره هاشمی به حامیان خاتمی پیوستند اما هاشمی بعدها مدعی شد به ناطق رأی داده است و هم اینک نیز طیف مذکور سعی می‌کنند ناطق را به بازی بگیرند.
یادآور می‌شود مدعیان اصلاح‌طلبی دل‌خوشی هم از عارف ندارند و بارها او را اصلاح‌طلب قلابی و بدلی خوانده‌اند اما اکنون نگرانند که با شکست وزن‌کشی در انتخابات ریاست مجلس، دروغ همیشگی این اقلیت مدعی اکثریت برای چندمین بار فاش شود.
کدام پیوند عاطفی میان کارگزاران و حزب صهیونیستی کارگزاران برقرار شده؟!
دبیرکل حزب‌ کارگزاران در اظهارنظری مغالطه‌آمیز، به توجیه ملاقات عضو مرکزیت این حزب با یکی از سران شبکه صهیونیستی- انگلیسی بهائیت پرداخت و مدعی شد مسئولان زندان که فائزه هاشمی را کنار زندانی بهایی انداخته باید پاسخگوی موضوع ملاقات با وی در منزلش باشند!
غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با «آریا» و درباره ملاقات فائزه هاشمی گفت: در این مورد هیچ موضع حزبی نگرفته‌ایم.  این موضوع دو جنبه دارد. یک جنبه سیاسی و تبلیغاتی دارد که قطعا سیاسی و تبلیغاتی کردن این صحبت یا دیدار کار مناسبی نبوده است این سوابق و تاریخچه‌ای که از سوابق بهائیت برای ما است، معقول نیست که این‌گونه دیدارها تبلیغاتی و رسانه‌ای شود.
برخی از رسانه‌های اصولگرا که با آقای هاشمی مشکل دارند، این موضوع را در بوق و کرنا می‌کنند. نهایت این است که ثابت کنند دختر رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام با آن همه سوابق، طرفدار بهائیت است؟ خب این موضوع تبلیغ بهائیت است یا تخریب خانم هاشمی؟
وی می‌افزاید: در جلسه‌ای که با خود خانم فائزه هاشمی داشته‌ایم، به ایشان گفتیم که رسانه‌ای شدن این دیدار، درست نیست اما این موضوع را باید مسئولین نظام پاسخگو باشند که از نظر عاطفی یک فردی را چه درست و چه غلط با یک پرونده‌ای می‌فرستند در زندانی در یک اتاقی که یک مجموعه از کمونیست‌ها، توده‌ای‌ها و فدایی در آن قرار دارند. خب یکی از این افراد هم بهایی است. بعد از شش ماه زندگی کردن با هم در این اتاق به یک سلام و علیکی رسیده‌اند، حالا از زندان خارج می‌شوند، آیا حق ندارند با هم ارتباط داشته باشند؟ زمینه این معاشرت را مسئولانی که شرایط را در زندان به وجود آورده‌اند، ایجاد کرده‌اند!
کرباسچی مدعی شد؛ این قبیل مسائل جنبه‌های عاطفی دارد و خیلی نباید با مسائل سیاسی ادغام شود.
مغالطه‌ کرباسچی در حالی است که این نخستین‌بار نیست که برخی اعضای این حزب فاسد و مفسد یا گروهک‌های ضدانقلاب – از نهضت آزادی با برخی مارکسیست‌های سابق و باند مهدی هاشمی معدوم و… – پیوند می‌خورند که ریشه در هم مشربی و هم افقی دارد. ادعای مرعشی سخنگوی حزب درباره لیبرال بودن حزب و اعتراض و استعفای محمد هاشمی از مرکزیت کارگزاران- با این هشدار که حزب از خط امام دور شد و سرنوشت مشارکت در انتظار آن است- ثابت می‌کند که روند سقوط در این حزب شدت گرفته است.
از سوی دیگر بنا بر ادعای کرباسچی لابد باید برای مجرمان توده‌ای یک زندان، مجرمان سازمان منافقین یک زندان، مجرمان نهضت آزادی و جبهه ملی یک زندان سوم و احیانا برای هر یک از مجرمان و خائنان به امنیت در حزب مشارکت و سازمان مجاهدین (انقلاب) و کارگزاران و… زندان‌های اختصاصی دیگر درست شود.
از سوی دیگر باید گفت، چگونه است که امثال فائزه هاشمی جذب هر چه تفاله ضدانقلاب هست می‌شوند اما با انقلاب و نظام اسلامی نمی‌توانند کنار بیایند که نمونه آن در فتنه‌انگیزی سال ۸۸ مشاهده شد؟ چگونه است که اعضای سازمان تروریستی منافقین، تبدیل به «دوستان خوب» فائزه هاشمی می‌شوند اما نشریات و چهره‌های لیبرال کارگزارانی علیه مسلمانی چون آیت‌الله مصباح‌یزدی و آیت‌الله جنتی و … عقده‌گشایی و نفرت‌پراکنی می‌کنند؟
با این همه دلایل روشن است که چرا آقای کرباسچی حاضر نیست حتی در لفظ مانند آقای هاشمی رفسنجانی از بهائیان اعلام انزجار و برائت کند؟! و کدام پیوند عاطفی میان شبکه صهیونیستی – انگلیسی بهائیت و حزب کارگزاران برقرار شده که مردم مسلمان ایران بی‌خبرند؟
برجام نقض می‌شود اما کمیته نظارت بر اجرای آن تعطیل است!
با وجود نقض مکرر برجام از سوی آمریکا، وظیفه نظارت بر اجرای برجام فراموش شده است.
روزنامه جوان در این زمینه نوشت: برجام سرانجام در دی ماه ۹۴ با ۱۸ بند قیود شورای عالی امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و نامه ۹ بندی مقام معظم رهبری متضمن نکات کلیدی و مهم برای اجرای دقیق به دولت ابلاغ گردید.
دو نکته اصلی در مجوز اجرای برجام عبارت است از ۱- دولت موظف است در صورت اعمال هرگونه تحریم جدید (به هر بهانه‌ای و به هر شکلی) از سوی طرف‌های مقابل  از جمله (شیطان بزرگ آمریکا) رسما به توافقنامه برجام خاتمه داده و فعالیت‌های هسته‌ای را با همان قوت و قدرت و بلکه در مقیاسی گسترده‌تر از سر بگیرد. ۲- طبق بند ۲ نامه رهبری معظم انقلاب اسلامی، هیئتی (کمیته یا شورایی) آگاه و خبره هسته‌ای تشکیل شود تا به طور دائم عملکرد «ایران» و «۵+۱» را رصد و طبق قانون نسبت به انجام اقدامات موثر (نظیر خروج از برجام در صورت نقض عهد طرف مقابل یا عدم انجام تعهدات آن) تصمیم‌گیری کند. اینک حدود پنج ماه از مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و نامه موافقت مشروط مقام معظم رهبری می‌گذرد لیکن شاهد نقاط ضعف بارز و آشکاری هستیم که در صورت بی‌توجهی نسبت به رفع آنها، مطمئنا شاهد آثار زیانبار و گسترده آن و تاثیر مستقیم آن بر امنیت ملی کشور خواهیم بود.
۱- اعضای هیئت یا شورای نظارت بر برجام همان کسانی هستند که در تصویب برجام نقش اصلی را داشته‌اند و این افراد هیچ‌گاه نمی‌خواهند به نقص کار خود اعتراف کنند.
۲- بنا به خواست رئیس‌جمهور «شورای نظارت برجام» از شورای عالی امنیت ملی خارج و مستقیما زیر نظر دولت موظف به انجام وظایف محوله است که این اقدام شائبه تناقض و تعارض با اصل ۱۷۶ قانون اساسی (مبنی بر الزامی بودن تایید مصوبات شورای عالی امنیت ملی توسط مقام معظم رهبری) را تقویت می‌کند.
۳- شورای مزبور طی پنج ماه گذشته عملا تشکیل نشده و با فرض تشکیل، به اذعان نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به هیچ‌وجه خروجی قابل قبولی نداشته است.
۴- این شورا موظف است گزارش رصد خود را،‌به صورت روزانه به مجلس شورای اسلامی ارائه کند در صورتی که به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صرفا یک بار گزارشی غیرقابل استناد و رونوشتی ابهام برانگیز از برخی مفاد برجام تهیه و ارائه نموده است.
آقای عراقچی با دادن وعده خوب شدن اوضاع کشور در مهر یا آبان سال جاری مردم را به یاد وعده‌های سرخرمن انداخته است. این در حالی است که تجربه پنج ماه گذشته و شواهد و قرائن بی‌شمار تاریخی بر بدعهدی و پیمان‌شکنی شیطان بزرگ دلالت داشته و بدبینی نسبت به اجرای برجام توسط آمریکا از حوزه منتقدان و شخص رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت امام‌خامنه‌ای گذشته و مسئولان دولتی به ویژه دست‌اندرکاران اصلی برجام (عراقچی، سیف و…) را شامل شده و همگی بر این مطلب اذعان و اعتراف دارند که انجام تعهدات فراتر از برجام توسط ایران، حاصلی به جز «تقریبا هیچ» برای ما در پی نداشته است.
امروز بسیاری از صاحب‌نظران و از جمله برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بر این باورند که طرف آمریکایی در موارد متعدد مرتکب نقض برجام شده و در موارد فراوان دیگر با رندی و فریبکاری از انجام تعهدات خود سر باز زده و دیگر کشورها را نیز با دسیسه‌های مختلف به عدم اجرای برجام تشویق، ترغیب و تهدید نموده است.
جوان با این مقدمات خواستار تغییر اعضای شورای نظارت بر اجرای برجام و بازگرداندن مسئولیت آن به شورای عالی امنیت در کنار تشکیل مرتب و مستمر جلسات نظارت و نیز ارائه گزارش دقیق اجرای برجام به مردم و مجلس شورای اسلامی شد.
مدیر بیمه استعفا و عذرخواهی کرد /نوبخت چه چیزی را توجیه می‌کند؟!
اینکه چرا دولت بعد از دو سه هفته که از رسوایی فیش‌های حقوقی گذشته رسما موضع‌گیری کرده خود بحث مفصلی را می‌طلبد اما با اظهارنظر آقای نوبخت چند سوال برای مخاطبان به وجود می‌آید.
بسیج با طرح این پرسش نوشت: سخنگوی دولت در جدیدترین اظهارنظر، مبلغ حقوق‌های هنگفت و نجومی که مدیران بیمه مرکزی دریافت کرده‌اند را مطالبات معوق دانست که در ماه خاص پرداخت شد!
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حقوق چند ده میلیونی برخی مدیران دولتی گفت: «وزیر امور اقتصادی بعد از رسیدگی به این موضوع، گزارشی را منتشر کرد و تغییری هم صورت گرفت؛ فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد و اگر فیش حقوقی ماه‌های گذشته افراد را ببینید، درحد حقوق‌های متعارف است.»
اولین سوالی که وجود دارد اینکه اگر پرداخت چند ده میلیون تومان به مدیران بیمه مرکزی عادی و طبیعی بود چرا رئیس کل بیمه مرکزی استعفا داد؟ اگر واقعا تخلفی صورت نگرفته چرا باید محمد ابراهیم‌امین با آن وضعیت از بزرگترین نهاد نظارتی بیمه برود؟
چرا همین آقای امین قبل از استعفای خود خانم «چرخچی» معاون منابع انسانی بیمه مرکزی را اخراج کرد؟ مگر آقای نوبخت نمی‌گوید که حقوق‌های مدیران بیمه متعارف بوده؛ پس چرا باید بعد از انتشار فیش‌ها معاون رئیس کل بیمه مرکزی اخراج شود؟ جالب اینکه امین رئیس کل سابق بیمه مرکزی در متن استعفانامه خود از مردم ایران پوزش می‌خواهد؛ گویا آقای نوبخت متن استعفانامه مدیران خود را نخوانده‌اند.
مسئولان دولت یازدهم به جای حمایت از تخلف باید با آن مقابله کنند و پیگیر سایر حقوق‌های ارگان‌های دیگر دولتی باشند. در بسیاری از فیش‌های حقوقی ارقام خاص با عناوین خاص و غیرعادی پرداخت می‌شود و نوبخت بهتر از هر کسی می‌داند که این پرداخت‌ها، غیرقانونی و تخلف است.
بررسی ارقام عجیب و غریب فیش‌های حقوقی بیمه مرکزی همچنین نشان می‌دهد که آنها انواع تسهیلات و وام‌های کلان قرض‌الحسنه و ضروری را دریافت کرده‌اند و تا توانسته‌اند از جایگاه مدیریت خود منفعت شخصی برده‌اند.
مبالغ وام خودرو، وام مدیران، وام تعمیرات، وام ضروری و … در فیش‌های همه ماه‌های مدیران قابل رویت است و آقای نوبخت هم می‌داند که معانی آنها چیست. آیا سخنگوی دولت وام ضروری ۴۰۰ میلیون تومانی و آن هم قرض‌الحسنه با بازپرداخت بلندمدت را متعارف می‌داند؟ آیا آقای نوبخت می‌دانند با یک فقره وام همین مدیران می‌توان به ۱۳۰ نفر وام ازدواج داد؟ آیا نوبخت می‌داند  فقط جمع کسورات فیش حقوقی به اندازه حقوق ۱۰ کارگر است؟ آیا اینها هم متعارف است؟ اگر متعارف است چرا باید یک مدیر با حقوق متعارف تحت فشار برای کناره‌گیری باشد؟
گیتس: اشتباه می‌کنیم ایران به خاطر برجام تغییر نمی‌کند
وزیر دفاع سابق دولت اوباما  احتمال تغییر ایران به خاطر برجام را توهم خواند.
به گزارش سی‌بی‌اس‌نیوز، رابرت گیتس می‌گوید: من همواره این باور را داشته‌ام که دیدگاه اوباما مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند ایران را تغییر دهد، دیدگاهی نادرست بوده است.
گیتس گفت: به گمان من برخی از چیزهایی که کاخ‌ سفید درباره این باور که برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند در طول زمان رژیم ایران را وادار به تغییر رویه کند و بتوانیم بگوییم به کشوری عادی تبدیل شود، به نظر من این عقیده، دیدگاهی نادرست بود.
تبدیل ایران از کشوری انقلابی به کشور منفعل و معمولی در مشت آمریکا آرزویی استکباری است که ظرف ۳۸ سال گذشته ناکام مانده است.
Let’s block ads! (Why?)
منبع: مشرق

۹۵/۰۳/۰۱
۰۴:۱۸

سخنگوی فدراسیون: ایران حضور فعالی در برنامه های حفظ کشتی المپیک دارد

تهران - ایرنا - سخنگوی فدراسیون کشتی گفت: کشتی ایران همواره در برنامه های جهانی برای حفظ کشتی دربازی های المپیک حضور فعالی داشته و دلیل حضور تیم منتخب کشورمان در آمریکا نیز به همین منظور است.

به گزارش ایرنا، علیرضا رضایی افزود: حضور در مسابقات «روز کشتی» برای برنامه های جهانی حفظ همیشگی کشتی در المپیک بود و تیم ایران با دو کشتی گیر بزرگسال و چهار کشتی گیر از تیم جوانان خود با هدف گرامیداشت مسابقات روزکشتی سال ٢٠١٣، که بمنظور حفظ کشتی در المپیک میان تیم های ملی ایران و امریکا در محل ایستگاه تاریخی قطار نیویورک برگزار می شود، در این مسابقات بصورت نمادین شرکت کرد.
وی اظهار داشت: البته حضور در فضای سر باز و آسمان خراش های غیر متعارف میدان تایمز نیویورک برای اولین بار فضای سنگینی را برای کشتی گیران شرکت کننده ایرانی در این مسابقات ایجاد کرده بود که تاکنون تجربه نکردنده بودند.
وی ادامه داد: کشتی ایران همواره در برنامه های جهانی برای حفظ کشتی حضور فعالی داشته است و دلیل حضور در مسابقه روز کشتی نیز همین موضوع بود.
سخنگوی فدراسیون کشتی تصریح کرد :این نتیجه چیزی از ارزش های شش جوان حاضر در ترکیب تیم اعزامی کم نمی کند و این جوانان قطعا تجربه ارزشمندی را کسب کردند.
دیدار تیم های کشتی آزاد بیمه رازی و منتخب آمریکا به منظور جلب توجه کمیته المپیک و حذف نشدن کشتی از المپیک و همچنین گسترش کشتی بین جوانان جهان بامداد امروز (جمعه) در شهر نیویورک آمریکا برگزار شد.
در این رقابت دوستانه که در میدان تایمز نیویورک برگزار شد، خیرالله قهرمانی برابر رقیب خود دیتون فیکس، پیمان بیابانی مقابل مایکل میکی، احمد بذری برابر مارک هال، میثم مصطفی جوکار در کشتی با دان کاکس و پیمان یاراحمدی مقابل جردن باروز آمریکایی شکست خوردند.
تنها پیروز این میدان مجتبی گلیچ بود که توانست حریف آمریکایی خود زاهید والنسیا را شکست دهد.
ورزشی**1067**1379

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
۹۵/۰۲/۳۱
۱۳:۱۰

بانک مشترک ایران و سنگاپور تاسیس می شود

کوالالامپور - ایرنا – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران روز جمعه در پایان سفر به سنگاپور، از تاسیس و راه اندازی بانک مشترک ایران و سنگاپور خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'محسن جلالی پور' رئیس اتاق بازرگانی ایران در تشریح سفر سه روزه هیات ایرانی به ریاست 'علی ربیعی' وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سنگاپور، گفت که بحث انتقالات بانکی از مهمترین محورهای مذاکرات با مقامات بلندپایه این کشور جنوب شرق آسیا بود.
وی به مذاکرات خود با دبیر کل کنگره ملی تجارت (اتحادیه اصناف) سنگاپور اشاره کرد و گفت که در این مذاکرات ایجاد بانک مشترک بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گفته وی، این بانک با توجه به شرایط دوران پساتحریم با سرمایه مشترک و نرم افزارها، سخت افزارها و شبکه بانکی که سنگاپور در جهان دارد، ایجاد می شود.
جلالی پور گفت که مذاکرات جدی در مورد شرکت های هولدینگ مشترک برای تولید و صادرات محصولات ایرانی در منطقه ای که سنگاپور بازارهای خوبی دارد نیز انجام شد.
وی گفت که تجارو فعالان بازرگانی سنگاپور و مجموعه فدراسیون تجارت و صنعت این کشور استقبال خوبی از هیات ایرانی انجام دادند و رئیس این فدراسیون برای سفر به کشورمان ابراز علاقه کرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ابراز امیدواری کرد ادامه مذاکرات با سفر هیاتی از فدراسیون صنعت و تجارت سنگاپور به تهران که بزودی انجام می شود، صورت گیرد و توافقات عملی انجام شود.
آساق**1611

۹۵/۰۲/۳۱
۱۶:۳۱

مهر تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی بر عملکرد بانک ملی

عملکرد بانک ملی ایران درخصوص کنترل و کاهش مطالبات معوق در سال 1394 مورد تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، در نامه مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نقل از علی طیب‌نیا آمده:«تلاش و اقدام بانک ملی ایران در جهت کاهش نسبت مطالبات غیرجاری و وصول مطالبات آن بانک مورد تایید است. امید است با تداوم پیگیری‌ها و اقدامات موثر، نسبت مطالبات غیرجاری به حد استاندارد قابل قبول کاهش یابد».
عملکرد بانک ملی ایران در سال 1394 در زمینه وصول مطالبات معوق بسیار موفق بود به طوری که نسبت مطالبات معوق به تسهیلات (NPL) این بانک به هفت درصد کاهش یافت.
سیاست‌گذاری و تعیین اهداف برای کاهش مطالبات غیرجاری و پیگیری دائمی و پایش روزانه مطالبات، تسهیل شرایط بازپرداخت برای مدیونین با امهال و تقسیط مطالبات غیرجاری، اجرای طرح‌های انگیزشی بخشودگی مانده جرایم تاخیر مازاد بر نرخ معامله، مذاکرات حضوری با بدهکاران و تسهیل شرایط بازپرداخت آنها و برگزاری جلسات مستمر با حضور مدیران و کارکنان جهت وصول حداکثری مطالبات معوق از جمله اقدامات موثر بانک ملی ایران در این حوزه طی سال 94 بوده است.

۹۵/۰۲/۳۰
۱۲:۰۷

تأکید سرپرست بانک ملی بر ضرورت حرکت به سمت آموزش‌های کاربردی

سرپرست بانک ملی ایران بر نقش مهم آموزش در نیل به اهداف بانک تأکید کرد.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدرضا حسین‌زاده در بیست و چهارمین همایش بررسی مسائل آموزشی بانک که به مدت دو روز در مشهد برگزار شد، ارائه خدمات و محصولات متمایز و منحصر به فرد را باعث پیشرفت بانک دانست و گفت: در بازار رقابتی امروز، باید به قیمت تمام شده پول و کنترل هزینه ها توجه ویژه داشت.
وی آموزش کاربردی را اساس پویایی و پیشرفت بانک عنوان کرد و ابراز داشت: آموزش کارکنان و مسائل آموزشی باید در شعب نمود پیدا کند. آموزش‌های کاربردی به عنوان یک ضرورت باید در دستور کار باشد و هزینه‌های صرف شده در آن نوعی سرمایه‌گذاری در بانک محسوب می‌شود.
حسین‌زاده گفت: حرکت به سوی آموزش‌های کاربردی و نوین و تربیت نیروهای کارآزموده و متخصص برای جایگزینی مشاغل حساس و مدیریتی باید مورد توجه مسئولان آموزشی قرار گیرد.
سید ولی اله فاطمی اردکانی معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران نیز در این همایش، آموزش را ابزاری برای توسعه منابع انسانی دانست و در ادامه به تبیین استراتژی‌های آموزشی بانک پرداخت.
ارائه گزارش عملکرد آموزشی بانک در سال 1394 توسط مهرداد کامکار صالحی رئیس اداره کل آموزش بانک ملی ایران از دیگر بخش‌های این همایش بود.
در پایان این همایش، ادارات امور شعب استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم از نظر عملکرد آموزشی بانک در سال ۹۴ را کسب کردند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

۹۵/۰۲/۳۰
۱۴:۱۴

توسط کارکنان بانک سینا انجام شد اهدای آمبولانس به اهالی راز و قلعه گنج

همکاران بانک سینا دو دستگاه آمبولانس با هزینه 328 میلیون تومان به مردم شهرهای راز استان خراسان شمالی و قلعه گنج کرمان اهدا کردند.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، همزمان با اعیاد شعبانیه، همکاران این بانک در راستای کمک به تجهیز مراکز درمانی شهرستانهای راز و قلعه گنج نسبت به اهدای دو دستگاه آمبولانس اقدام کردند.
پیشتر نیز کارکنان بانک سینا با اهدای کمک‌های خود، زمینه ساخت مدرسه 6 کلاسه با زیربنای 3 هزار متر مربع زمین شامل 470 متر فضای آموزشی، اداری و آزمایشگاه را در منطقه قلعه گنج کرمان، فراهم کرده بودند.

۹۵/۰۲/۳۱
۱۴:۰۵

چقازردی: شعب خارجی بانک سپه وارد مرحله عملیاتی می شود

مدیرعامل بانک سپه گفت: امکانات، نیروی انسانی و سرمایه شعب خارج از کشور در حال تکمیل شدن است و بزودی عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمدکاظم چقازردی افزود: بانک سپه اعتبار و جایگاه ویژه ای در عرصه‌بانکداری بین‌المللی دارد؛ به همین خاطر ما برای استفاده از ظرفیت های این بانک در جهت کمک به بهبود شرایط اقتصادی کشور، درکوتاه ترین زمان اقدامات لازم را برای آغاز به کار شعب خارجی خود انجام داده ایم. 
وی با اشاره به اهمیت بانک سپه نزد مردم و مسئولان نظام گفت: بانک سپه نخستین بانک ایرانی و بخشی از تاریخ بانکداری کشور است و بحمدالله پس از 8 سال سرافرازانه شرایط سخت تحریم را پشت سرگذاشتیم.
رئیس هیات مدیره بانک سپه با ابراز خرسندی از دیدار با مدیران و کارکنان تلاشگر و متعهد منطقه کرمان اظهار امیدواری کرد: بسیاری از مسائل و معضلات مردم استان با سفر پربرکت رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به این استان برطرف شود.
مدیرعامل بانک سپه با تاکید بر ظرفیتهای بالای منطقه کرمان خاطرنشان کرد: باید ساختمان محل استقرار مدیریت شعب منطقه متناسب با شان و جایگاه والای بانک سپه در استان باشد و با توجه به امکانات و محدودیتهایی که وجود دارد باید در این زمینه اقدام اساسی انجام شود. 
رئیس هیات مدیره بانک سپه با بیان اینکه نیروهای فعلی بخشی از تاریخ 92 ساله بانک هستند، خاطر نشان کرد: در این مقطع تاریخ ساز باید برای بهبود وضعیت بانک سپه تلاش مضاعف کنیم تا آیندگان از ما به نیکی یاد کنند. چقازردی روسای شعب را جزو مهمترین لایه های مدیریتی بانک دانست و گفت: رئیس شعبه یکی از رده های مهم مدیریتی است به همین خاطر آنها باید درک و تحلیل صحیحی از موقعیت و برنامه های بانک داشته باشند تا بتوانند با استفاده از نیروی انسانی مجرب و با انگیزه برنامه های ابلاغی را عملیاتی کنند.
وی به ورود بانک سپه به جمع بانک های با بیش از 500 هزار میلیارد ریال منابع در پایان سال 94 اشاره کرد و گفت: این موفقیت با تلاش مضاعف و همت همکاران حاصل شد. مدیرعامل بانک با بیان اینکه ترکیب سپرده های بانک، از نظر هزینه و ماندگاری مهم است، خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم در سالجاری سهم منابع ارزان قیمت را در کل سپرده ها افزایش دهیم. 
رئیس هیات مدیره بانک سپه ضمن تاکید بر ضرورت تسریع و تسهیل در اتمام پروژه های حوزه فناوری اطلاعات، یاد آور شد: بانک سپه با توجه به نقش حوزه فناوری اطلاعات در تغییر و تحول و سرعت انجام عملیات بانکی، برای استفاده از ظرفیت های این حوزه - در سال گذشته و سال جاری- محصولات و خدمات بانکی مطلوبی را به بازار پولی کشور عرضه کرده است. 
چقازردی با بیان اینکه به فکر همکاران پشت گیشه هستم، گفت: ماندگاری کارمندان در جلوی باجه بعضا به بالای ده سال رسیده است و برای حفظ و ارتقاء روحیه آنان برنامه هایی در دست اجراست. 
میرعامل بانک سپه و هیات همراه با حضور در نشست شورای مدیران شرکت گل گهر ، با تقدیر از اقدامات و فعالیت های خوب انجام شده و تشکر از پرسنل تلاشگر شرکت گل گهر اظهار داشت: آنچه حائز اهمیت است، پشتیبانی از محورهای تولید و ارزش آفرینی واحد های تولیدی داخلی است که دچار مشکل نشوند، براین اساس هماهنگی بانک و شرکت امید و گروه اهمیت زیادی دارد.
وی گفت: عشق و علاقه به سازمان موجب خلاقیت، ابتکار، تدبیر وتعقل است و احساس مسولیت به وجود می آورد و انتظاری که همه از یک مجموعه موفق دارند نیز همین احساس مسولیت هاست و خوشبختانه مهندس تقی زاده نیز تاکنون به خوبی عمل کرده و در حوزه کاری خود مجرب و حرفه ای است.
در این بازدید که تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی- صنعتی گل گهر و جمعی از معاونان و مدیران میهمانان را همراهی می کردند از بخش های مختلف این پروژه بازدید شد. دکتر علی عسکری؛ مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری امید نیز دراین نشست گفت: یکی از دغدغه های کشور طی سال های اخیر پرهیز از خام فروشی و ارتقاء حلقه های تولید در کشور بوده است و در اصلاح قانون مالیات ها 20 درصد معافیت مالیاتی خام فروشی داشته ایم که این امر برای افزایش تولیدات داخلی ضروری است.
وی افزود: لازمه ارتقا سطح تولید کاهش هزینه های تولید وبرنامه ریزی برای آن است و خوشبختانه شرکت گل گهر نیز این مهم را مدنظر قرار داده و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است.
وی ادامه داد: سودآوری در شرکت منوط به کاهش هزینه هاست و یکی از اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد، حرکت به سمت حمل ونقل ریلی است. با این کار هزینه ها پایین می آید و بانک سپه در این زمینه درست و باهدف وارد شده است.
دکتر عسکری مدیر عامل گروه سرمایه گذاری امید در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: امروز باید ارزیابی دقیقی از سرمایه گذاری های خود کنیم و زیر بار سرمایه گذاری هایی که فاقد توجیه اقتصادی است، نرویم.
وی افزود: حتی الامکان برای سرمایه گذاری هایی که شروع کرده اید باید به دنبال منابع باشید و منابع داخلی کشور محدود است باید به دنبال منابع خارجی رفت و به جد این موضوع را پیگیری کرد و در مواردی که لازم باشد باید مشارکت خارجی را نیز بدست آورد و خوشبختانه برجام یک مقدار این مسیر را هموارتر کرده است. 
وی گفت: نقش گل گهر در کشور بسیار حائز اهمیت است و سهامداران از ما انتظار سود دارند و اگر نتوانیم میزان سود را برای سهامداران ارزشمند کنیم پشتوانه مردمی خود را ازدست خواهیم داد.
عسکری یادآور شد: لازمه حفظ این منبع اجتماعی افزایش سودآوری در تراز کاری شرکت است و اهمیت گل گهر هم برای شرکت امید و هم بانک بسیار واضح است و باید به گل گهرو سرمایه گذاری در آن به عنوان طرح ملی نگریست. 
تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر هم در این نشست به عملکرد شرکت در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: 8.2 میلیارد تن از ذخایر استخراج آهن در جهان سهم ایران است که 40 درصد این ذخایر در محدوده گل گهر قرار دارد.
وی افزود: عمده مشکل ما در بخش حمل و نقل است که هزینه های بالایی را به خود اختصاص داده است و سعی کرده ایم با هدف گذاری ده میلیارد تن از بار انتقالی به بندر را با خطوط ریلی انجام دهیم که هزینه هاکم تر شود. 
وی افزود: به منظور صرفه جویی نیز اقداماتی انجام داده ایم که بازخور آن در کاهش قیمت تمام شده 8 درصد ناشی از صرفه جویی بوده و 28 درصد ناشی از عوارض دولتی بوده است.
وی گفت : هدف ما در سال 95 آن است که قیمت تمام شده ما معادل سال 93 شود و امیدوار هستیم با سیاست ها و اقدامات خوبی که برنامه ریزی شده است بتوانیم گل گهر را به جایگاه واقعی خود برسانیم و در این راه از تلاشها و حمایت های بانک سپه و گروه سرمایه گذاری امید و سایر سهامداران کمال تشکر را دارم.

۹۵/۰۲/۳۱
۱۶:۳۳

اختصاص 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بانک کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی از اختصاص 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به منظور افزایش تولید و اشتغالزایی به این بانک در بودجه سال‌جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مرتضی شهیدزاده ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران قدیم و جدید بانک کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به سیاستگذاری‌های بانک کشاورزی در سال‌جاری، محور فعالیت‌های بانک را صرفه‌جویی در آب، افزایش تولید، امنیت غذایی و افزایش درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی از طریق صادرات ذکر کرد.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه مقرر شده است 85 درصد منابع بخش کشاورزی را بانک کشاورزی از طریق صندوق توسعه ملی،منابع بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی تامین کند.
شهیدزاده اقتصاد دانش بنیان را یکی از دغدغه‌های دولت تدبیر و امید و بانک کشاورزی عنوان کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، اقتصاد دانش بنیان برمنطق اقتصاد ود انش و خود اتکائی استوار است تا مردم کمترین نوسانات اقتصادی را متحمل نشوند.
وی درادامه افزود: بانک کشاورزی ماموریت نظام مندی صادرات تولیدات کشاورزی را اخیرا برعهده گرفته که به زودی به صورت پایلوت در استان های بزرگ به اجرا در خواهد آمد.
شهیدزاده در ادامه به مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت واظهار داشت درسال جاری سقفی برای مکانیزاسیون مشخص نکرده‌ایم و تمام کشاورزان واجد شرایط می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
وی گفت: بانک کشاورزی از جمله بانک‌هایی بوده که بیشترین منابع صندوق توسعه ملی را به منظور  افزایش تولید و اشتغالزایی جذب کرده و مورد تقدیر مجلس شورای اسلامی نیز قرار گرفته است، به طوریکه در بودجه سال‌جاری 500 میلیون دلار از این محل برای بانک کشاورزی تخصیص یافت.
در این مراسم داود برنج‌فروش‌آذر تودیع و جواد محمودی به عنوان مدیر جدید شعب بانک کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی معرفی شد.

۹۵/۰۲/۳۰
۱۲:۵۹

مانع سیاسی برای تسویه دلاری و یورویی میان بانک‌های ایرانی و خارجی وجود ندارد

معاون وزیر اقتصاد در دیدار با رئیس سازمان نظارت اندونزی خواستار برقراری روابط کارگزاری با بانک‌های این کشور شد و گفت: مانع سیاسی برای تسویه دلاری و یورویی میان بانک‌های ایرانی و خارجی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین قضاوی معاون امور بانک‌ و بیمه به همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان عضو هیئت مدیره بانک توسعه اسلامی که برای شرکت در جلسات مجمع عمومی این بانک به جاکارتا پایتخت اندونزی سفر کرده، با حداد رئیس سازمان نظارت اندونزی، دیدار کرد.
در این دیدار که روز پنج شنبه گذشته برگزار شد، قضاوی آخرین تحولات فعالیت‌های بانک‌های ایران در دوران پسابرجام را با طرف اندونزیایی در میان گذاشت.
معاون وزیر اقتصاد پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه مبارزه پولشویی و نحوه گزارش‌دهی مشکوک در نظام بانکی ایران و چگونگی فعالیت‌ مرکز مبارزه با پولشویی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی را توضیح داد و از تصویب و اجرایی شدن قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم سخن گفت.
قضاوی در این نشست که معاونان سازمان نظارت جز نهادهای مالی اندونزی نیز حضور داشتند، به تشریح چگونگی رفع تحریم‌ها پرداخته و گفت: در حال حاضر هیچ گونه مانع سیاسی جهت تسویه یورویی برای بانک‌های ایرانی و ایجاد روابط کارگزاری با بانکداری خارجی وجود ندارد. همچنین تسویه دلاری به صورت انتقال دفتری هم فاقد وجود هرگونه مانع سیاسی است.
وی به تجارت متقابل فیمابین ایران و اندونزی در سالهای گذشته اشاره کرد که در مقطعی از زمان حتی به سطح دو میلیارد دلار هم رسیده بود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: متأسفانه در حال حاضر حجم این مبادلات تجاری به حداقل خود رسیده است، در حالی که می‌توان در میان‌مدت حجم مبادلات تجاری را به حد 5 میلیارد دلار رساند، اما لازمه این کار وجود روابط کارگزاری فیمابین بانکهای ایرانی، اندونزی است.
وی افزود: وجود این گونه روابط، تجارت را تسهیل می‌کند. از یک سو اندونزی به واردات نفت و فرآورده‌های نفتی نیاز دارد. از سوی دیگر ایران نیز در حوزه‌های مختلف از جمله واردات کائوچو و سایر مواد اولیه مورد نیاز صنایع گوناگون واردات و تولیدات اندونزی علاقه‌مند است.
در این دیدار حداد رئیس سازمان نظارت بر نهادهای مالی اندونزی نیز ضمن استقبال از تحولات صورت گرفته اعلام کرد: اگر رونق فعالیت‌های تجاری فیمابین در کشور فراهم شود، روابط بانکی هم موضوعیت پیدا می‌کند.
وی گفت: تا آنجا که مقررات نظارتی آن سازمان برمی‌گردد مانعی برای همکاری بانکهای دو کشور وجود ندارد.
او پیشنهاد کرد: می‌توان این موضوع را در قالب یک بیانیه مطبوعاتی نیز به نحو مناسب اطلاع‌رسانی کرد، علاوه بر این پیشنهاد کرد چنانچه کارگروهی مرکب از نمایندگان بانک‌ها منتخب با یکدیگر مذاکره کنند و اطلاعات لازم را فیمابین یکدیگر مبادله کنند، به لحاظ مدیریت ریسک می‌توانند به درجه‌ای از اقناع برسند که فعالیت‌های دوجانبه داشته باشند.
به گزارش فارس، سازمان نظارت بر نهادهای مالی در اندونزی در سال 2011 تأسیس شده است و عهده‌دار نظارت بر بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های عضو سازمان بورس این کشور مسلمان است.

۹۵/۰۲/۳۱
۱۵:۲۰

استقلال بانک مرکزی لازمه پیشبرد اهداف اقتصادی

برای پیشبرد اهداف اقتصادی و ساماندهی نظام مالی کشور، بانک مرکزی باید در جهت ایجاد مدیریت مستحکم و مستقل گام بردارد.

ساسان شاه‌ویسی کارشناسی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اقدامات ارزی بانک مرکزی دریک سال اخیر تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی سال گذشته خبر از تک نرخی شدن قیمت ارز داد که این امر متاسفانه محقق نشد و طی این مدت شاهد یک فاصله قیمتی در بازار ارزی بودیم.
وی در ادامه بیان کرد: برخی از مسئولین ارشد فاصله قیمتی ایجاد شده در بازار ارز را ناشی از به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا می‌دانستند و معتقد بودند که فروکش خواهد کرد اما با گذشت زمان مشاهده شد که تقریبا یک انجمادی در میانه راه اتفاق افتاده که این موضوع را تحت شعاع خود قرار داده است.
این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید کرد: به نظر می‌رسد که بخشی از دیدگاه‌های اتاق فکرهای دولتمردان اقتصادی کشور نسبت به تعیین تکلیف نرخ ارز این است که باید نرخ ارز به صورت انبساطی ارزیابی شود و در جایگاه واقعی خود قرار گیرد در همین راستا بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های کلان و اجرایی شدن این مساله را پذیرفته است.
شاه‌ویسی در خصوص ساماندهی نظام پولی و ریالی کشور توسط بانک مرکزی در یک سال اخیر اظهار داشت: با توجه به اینکه غیر متشکل‌های پولی باید از یک سامانه پرقدرت تبعیت کنند ،بانک مرکزی نیز با تدوین برنامه‌هایی چهارچوب‌های مشخصی را برای نظارت بر بازار  غیرمتشکل پولی تعریف کرده اما تا کنون گزارش دقیقی در این خصوص ارائه نکرده است.
وی در ادامه گفت: متاسفانه مسئول مشخصی برای پذیرفتن نابسامانی‌های ایجاد شده در بازار غیر متشکل پولی و بانکی وجود ندارد و بانک مرکزی نیز به عنوان مقام ناظر در این زمینه پاسخگو نیست.
شاه‌ویسی افزود: برای حل مشکلات ساختاری نظام بانکی باید برنامه‌ریزی‌های جدیدی صورت گیرد زیرا نظام پولی و قانون بانکی ما برای دهه 50 است اگر چه در طول سالیان گذشته مکمل‌هایی به این قانون اضافه شده و اصلاح ساختاری با عنوان بانک مرکزی صورت گرفته است.
شاه ویسی گفت: ساز و کار انتخاب رئیس کل و هیات عامل بانک مرکزی و جایگاه نقشی که رئیس کل این نهاد در سیاست‌های پولی دارد و همچنین رابطه این بانک با دیگر بخش‌های اقتصادی که از پیچیدگی‌هایی برخوردار هستند باعث شده که بعد از گذشت 35 سال نتوانیم بانک مرکزی مستحکم و مستقلی را داشته باشیم و این نهاد به حوزه‌های قدرتی دیگر اعم از وزارت اقتصاد وابستگی پیدا کرده است.
شاه ویسی تصریح کرد: یکی از مهمترین ارکان دوام و قوام ساختارهای اقتصادی برای پایداری، سیاست پاسخگویی به مشکلات و مسائل است که در این حوزه متاسفانه این امر به جای بانک مرکزی به وزارت امور اقتصادی و دارایی محول شده و در همین راستا وزیر اقتصاد دولت یازدهم تا کنون به دلیل عملکرد ضعیف بانک مرکزی دوبار از مجلس شورای اسلامی کارت زرد دریافت کرده است.
شاه ویسی در پایان گفت: برای جلوگیری از موارد گفته شده و پیشبرد اهداف بلند اقتصادی ، بانک مرکزی باید در جهت ایجاد مدیریت مستحکم و مستقل گام بردارد.

۹۵/۰۲/۳۱
۰۶:۲۰