نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115470
 • تمام سکه (طرح جدید) 1225000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1190000
 • نیم سکه 655000
 • ربع سکه 372000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3769
 • یورو 4245
 • پوند 4895
 • صد ین 3460
 • درهم امارات 1038
 • لیر ترکیه 1095
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32444
 • 410 Arrow up
  یورو 36061
 • 65 Arrow up
  پوند 41957
 • 424 Arrow up
  فرانک 33021
 • 252 Arrow up
  صد ین 28848
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8833

تمدید مهلت پذیره نویسی افزایش سرمایه بیمه سامان

پول‌نیوز - پیرو آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه شرکت، منتشر شده در روزنامه های کثیر الانتشار دنیای اقتصاد به شماره 3998 ، عصر اقتصاد به شمـاره 3625 و جـهان صنعت به شـماره 3584 مورخ 12/14/ 1395 و مهـلت تعیـین شده تا تاریخ 1396/02/12 نظر به درخواست سهامداران محترم و به منظور تامین حقوق کامل ایشان و به موجب موافقت نامه شماره 968/312247-002 مورخ 1396/02/09 سازمان بورس و اوراق بهادار به اطلاع کلیه سهامداران ارجمند میرساند مهلت استفاده از حق تقدم به مدت 30 روز تا پایان وقت اداری روز پنجشنبه مورخ 1396/03/11 تمدید میگردد .

منابع دیگر:
 • نیوزبانک
 • عصر اعتبار
۹۶/۰۲/۲۶
۱۴:۲۴

اخبار بنگاه‌ها تمدید قرارداد همکاری بانک سامان و شرکت ملی نفت

همزمان با بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی ایران، قرارداد همکاری شرکت ملی نفت ایران و بانک سامان برای یک سال دیگر تمدید شد. به ...

گروه بنگاه‌ها:همزمان با بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی ایران، قرارداد همکاری شرکت ملی نفت ایران و بانک سامان برای یک سال دیگر تمدید شد.
به گزارش سامان‌رسانه، محمد فرخی‌پور مدیر بانکداری شرکتی با اعلام این خبر گفت: به‌دنبال رضایت مدیران و کارکنان شرکت ملی نفت ایران از خدمات بانکی و بیمه‌ای گروه مالی سامان، قرارداد همکاری تا پایان سال 1396 به امضا طرفین رسید. مدیر بانکداری شرکتی بانک سامان اظهار کرد: براساس این تفاهم‌نامه، کارکنان شرکت ملی نفت ایران از مزایای کارت اعتباری بانک سامان و خدمات بیمه‌تکمیلی درمان بیمه سامان بهره‌مند می‌شوند و سایر خدمات بانکی نیز به‌تدریج در اختیار آن شرکت قرار می‌گیرد. فرخی‌پور درباره خدمات مدیریت بانکداری شرکتی نیز تصریح کرد: بانک سامان با هدف ارزش‌آفرینی بیشتر برای شرکت‌ها اقدام به تشکیل این مدیریت کرده است و با تامین و مدیریت منابع مالی، ارائه خدمات سفارشی‌شده و حمایت از کسب‌وکار شرکتی با تمرکز بر شناخت مشتریان شرکتی‌، در تلاش است در جایگاه یک مشاور و پشتیبان تجاری معتمد و کارآمد برای بنگاه‌های اقتصادی نقش‌آفرینی کند‌.

منابع دیگر:
 • دنیای اقتصاد
 • آدینه نو
 • ایران و جهان
۹۶/۰۲/۲۷
۰۱:۱۴

اعطای 230 میلیارد ریال تسهیلات به 326 طرح صنعتی البرز در سال 95

کرج- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی البرز گفت که درسال گذشته دراین استان 326 واحد کوچک صنعتی 230 میلیارد ریال تسهیلات ازبانک های عامل دریافت کردند.

جهانگیر شاهمرادی روز سه شنبه درخصوص وضعیت صنایع کوچک البرز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: این تسهیلات در قالب رونق تولید بوده است.
وی افزود:‌ 663 واحد وطرح درسامانه بهین یاب ثبت نام کردند که 276 واحد و 50 طرح موفق به دریافت تسهیلات دراستان البرز شدند.
وی اضافه کرد: دراین مدت 11 واحد صنعتی مستعد دانش بنیان دراین استان شناسایی و 6 واحد صنعتی دانش بنیان نیز دایر شده است.
وی گفت: همچنین درسال گذشته چهار طرح خوشه کسب و کار دراین استان مثبت ارزیابی شده که در مرحله توسعه قرار گرفته است. از مجموع این طرح ها 2 مطالعات امکان سنجی توسعه انجام شده و یک خوشه، پلاستیک در سال دوم توسعه قرار دارد و نتیجه 2 پروژه مطالعات امکان سنجی برای توسعه مثبت ارزیابی شده است که خوشه نساجی وارد مرحله توسعه قرار می گیرد.
وی درخصوص وضعیت فن بازار در استان البرز نیز گفت که 8 مورد از نیازهای فناورانه صنعت و رفع آن ها از طریق ارتباط با دانشگاه شناسایی و 3 مورد تاکنون رفع شده است.
شاهمرادی تجاری سازی محصولات و خدمات فناورانه، ایجاد ارتباط بین عرضه کنندگان و متقاضیان تکنولوژی، تسهیل در جستجوی فناوری های جدید، حضور در نمایشگاه ها و جشنواره های مرتبط با فناوری برای اقدامات ترویجی، شناسایی طرح های سرمایه گذاری و معرفی طرح ها به سرمایه گذاران را از دیگر اهداف فن بازار دراستان البرز ذکر کرد.
وی افزود: درسال گذشته 151واحد صنعتی در نمایشگاه داخلی و 49 واحد صنعتی در نمایشگاه خارجی حضور داشته و همچنین نمایشگاه دائمی شماره یک در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار اشتهارد و نمایشگاه شماره 2 در دفتر شرکت شهرک ها نمونه محصولات را به صورت رایگان در این نمایشگاه ها به معرض نمایش گذاشتند.
شاهمرادی درخصوص بسته های حمایتی بیمه صنایع کوچک نیز خاطرنشان کرد که با توجه به تفاهم نامه سازمان و شرکت سهامی بیمه ایران در تسهیل و رونق فعالیت های اقتصادی، افزایش ضریب امنیت، کاهش ریسک های کسب و کار بسته حمایتی بیمه ایران برای صنایع کوچک تدوین و قابل استفاده شده است.
وی گفت: شرکت شهرک های صنعتی استان البرز درجذب سرمایه گذاری خارجی تا کنون 3 طرح مطالعات امکان سنجی و آماده شده و 2 طرح نیز در دست اقدام دارد.
وی بیان کرد: ثبت دو کنسرسیوم صادراتی پلاستیک و تعاونی تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی البرز با هدف کمک به توسعه صادرات واحدهای کوچک و متوسط این استان انجام شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز همچنین درخصوص شرکت های مدیریت صادرات افزود: اکنون در استان البرز 3 شرکت چکاد مبتکران حاما، فلات میانه آسیا و عرشیا گستر قصر شیرین با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان شرکت های مدیریت صادرات مشغول به فعالیت هستند و دو شرکت آرینا تجارت البرز و آراد گستر اهورا برای اخذ رتبه به سازمان توسعه تجارت معرفی شده است.
وی افزود: درسال گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک دراین استان 10 واحد صنعتی را به صندوق ضمانت سرمایه گذاری معرفی کرده است .
2098/1535خبرنگار: مریم صوفی **انتشار دهنده:داریوش غفاری

منابع دیگر:
 • جماران
 • آفتاب
 • عصر بازار
 • صنعت بیمه
۹۶/۰۲/۲۷
۰۸:۵۷

رواج بیمه‌های مسئولیت نباید باعث نادیده‌گرفته شدن اصول ایمنی بشود

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید کارفرمای معدن زمستان یورت نمی‌توانست به صرف اینکه تعدادی از کارگران این واحد معدنی را بیمه مسئولیت کرده از ایمن سازی محیط کار و به کارگیری تدابیر بهداشت حرفه‌ای غافل شود.

«اکبر شوکت» فعال صنفی کارگری در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: از زمان ظهور بیمه‌های مسئولیت در دهه 70  شاهد هستیم که تعداد زیادی از کارفرمایان کارگران خود را تحت پوشش این بیمه قرار می‌دهند تا در صورت وقوع یک حادثه شرکت بیمه گر خسارت‌های وارده به کارگران را پرداخت کند.
وی  با بیان اینکه ایمن سازی محیط کار و رعایت ضوابط بهداشت حرفه‌ای در محیط کارگاه با رواج بیمه‌های مسئولیت به دست فراموشی سپرده شده است، افزود: بیمه‌های مسئولیت به این شرط کارایی دارند که کارفرمایان در کنار پرداخت هزینه بیمه مسئولیت، به تعهدات خود برای تامین امنیت جانی کارگران جامه عمل بپوشانند.  
این درحالی است که چند روز پس از حادثه معدن یورت که 44 کارگر در آن جان خود را از دست دادند، اعلام شد که شرکت بیمه آسیا  قرار است که به خانواده 40 کارگر دیه کامل 210 میلیون تومانی پرداخت کند این در حالی است که مشخص نیست تکلیف پرداخت دیه به خانواده 4 کارگر دیگر چه می‌شود.
در عین حال رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان قم با اشاره به مشکلات بیمه‌ای کارگران یورت، تصریح کرد: تعدادی از کارگران معدن یورت ادعا کرده‌اند که کارفرما شغل آنان را در لیست ارسالی به سازمان تامین اجتماعی کتابدار و آرایشگر قید کرده است.
شوکت با بیان اینکه معاف شدن کارگاه‌های بالای 50 نفر کارگر از انجام بازرسی‌سازمان تامین اجتماعی سبب ساز این مشکل شده است، تصریح کرد: نمایندگان مجلس در هنگام تصویب قوانین به این مسئله توجه ندارند که کارفرمایان در صورت معاف شدن از نظارت‌ها دست به تخلف می‌زنند، این مسئله از این حیث دارای اهمیت است که کارفرمایان به سبب مالکیت کارگاه به فکر حداکثر سازی سود خود هستند.
دبیر  خانه کارگر قم  در ادامه با انتقاد از اینکه بازرسان ادارات کار نیز عموما تخصص و شناخت کافی از کارگاه‌هایی که باید مورد بازرسی قرار بگیرند، ندارند، گفت: البته تا اتمام تحقیقات کمیته حقیقت یاب حادثه معدن زمستان یورت،  نمی‌توان در مورد کم و کیف عملکرد بازرسان اداره کار اظهار نظر قطعی کرد اما یک نکته را نبایست از یاد برد و آن اینکه بازرسان کار عموما شناخت تخصصی از کارگاه‌هایی که به آنان سر می زنند ندارند.
وی افزود: به عنوان مثال یک بازرس کار که از واحدهای معدنی بازرسی می‌کند باید شرایط معدن و ضوابط ایمنی در این محیط را به خوبی بشناسد در غیر این صورت فلسفه انجام بازرسی‌ زیر سوال می‌رود.
دبیر  خانه کارگر قم  در پایان با تاکید بر اینکه پس از انتشار گزارش معدن یورت باید بر اساس سهم هر مقصر با آنها برخورد قانونی کرد، گفت: فارغ از اینکه معدن یورت متعلق به چه نهادی است باید با مقصرین آن برخورد شود البته این مستلزم آنست که قصور آنها ثابت شود اما در هر حال باید متوجه باشیم که بر اثر فوت 44 کارگر این معدن  افکار عمومی جریحه دار شده است.

منابع دیگر:
 • آفتاب
۹۶/۰۲/۲۷
۱۱:۰۶

گزارش جام‌جم از عملکرد بازار سرمایه سایه روشن بورس در چند پلان

بورس،‌ آینه تمام نمای اقتصاد هر کشور است و رکود و رونق هر اقتصاد در بورس آن کشور بازتاب دارد.

پس از استقرار دولت یازدهم، از اواخر سال 1392 و اوایل سال 1393، سیاست‌های دولت اجرایی شد و آثار آن طی حدود سه سال و اندی بر بورس نمایان شده است. در این گزارش، به بررسی شاخص‌های مهم بازار سرمایه در چهار سال اخیر پرداخته‌ایم.
پتروشیمی
در شرایطی که ایران، یکی از بزرگ‌ترین دارندگان منابع گاز است و در میادین مشترک نسبت به کشورهای مقابل، برداشت بمراتب کمتری انجام می‌دهد و امکان صادرات گاز کشور نیز وجود ندارد، در این دولت، قیمت گاز پتروشیمی‌ها چند برابر شد. قیمت گاز پتروشیمی‌ها در بهمن 1392 از دو سنت به 15 سنت افزایش یافت و پس از ایراد شورای نگهبان به 13 سنت کاهش یافت؛ در حالی که قیمت گاز سایر صنایع بدون تغییر باقی ماند. این افزایش در شرایطی رخ داد که چند ماه پس از این مصوبه، قیمت نفت و محصولات پتروشیمی شروع به کاهش کرد و این گاز ایران، برخی از پتروشیمی‌های کشور را حتی به زیان کشاند. پس از این رخداد، وزارت نفت از مصوبه قبلی عقب نشینی و فرمولی برای تعیین قیمت گاز ارائه کرد که به آن نیز انتقاداتی در خصوص نحوه قیمت‌گذاری و قیمت‌های به کار رفته وارد شد.
این تغییرات سریع و بدون مطالعه سبب رویگردانی سهامداران و سرمایه‌گذاران از سهام‌های گروه پتروشیمی شد.
پالایشگاه‌ها
در شرایطی که شرکت‌های پالایشی براساس قانون اصل 44 و عمدتا طی اوایل دهه 90 در بورس پذیرش و خصوصی‌سازی شدند، وزارت نفت انتقادات شدیدی به واگذاری پالایشگاه‌ها وارد ساخت.
این انتقادات به حدی بود که خواستار بازگشت این شرکت‌ها به وزارت نفت شد و حتی در مصوبه‌ای در سال 1395، بخشی از سهام به دولت بازگردانده شد، اما این اختلاف طی سال‌های 1392 تا 1395 سبب زیان شدید سهام گروه پالایشی شد.
براساس اطلاعیه‌های شرکت‌های پالایشی، قیمت‌های اعلامی وزارت نفت فاصله چشمگیری با قیمت‌های جهانی دارد و سبب زیان این شرکت‌ها شده است.
از سوی دیگر، وزارت نفت، با عنوان الزام کیفی‌سازی، پالایشگاه‌ها را که زیانده شده بودند، تحت فشار بیشتری قرار داد؛ البته پس از انتقادات گسترده، در این موضوع نیز وزارت نفت عقب نشینی کرد و فرصت پنج‌ساله برای کیفی سازی به پالایشگاه‌های کشور داد. این موضوع به توقف چند ماهه سهام‌ها و در برخی شرکت‌های این گروه و زیان بیش از 50 درصد سهامداران منجر شد.
بانک
گروه بانکی، تحت تأثیر اجرای سیستم IFRS و سختگیری‌ بانک مرکزی به‌طور قابل توجهی از سوددهی آن کاسته شده و حتی بانک‌های بزرگ اصل 44 زیانده شدند.
این زیاندهی و ابهام، سبب توقف بیش از شش ماهه و حتی نزدیک به یکساله بسیاری از بانک‌های بورسی شد و بازگشایی آ‌نها نیز با کاهش قابل توجه در قیمت‌ها روبه رو بود.
تغییر رئیس سازمان
دولت یازدهم شاهد بیشترین تغییر در سطوح کلان سازمان بورس بود. سه رئیس سازمان در دولت یازدهم فعالیت کردند.
پس از خروج دکتر صالح‌آبادی در پی بیش از هشت سال ریاست، محمد فطانت‌فرد از صنعت خودروسازی دوره مدیریتی کمتر از دو ساله خود را سپری کرد و پس از مشکلات رخ داده در خصوص برخی نمادها از جمله کنتورسازی و مساله سهام‌های بانکی و خودرویی، استعفا داد و شاپور محمدی از ساختمان صور اصرافیل وزارت اقتصاد به ساختمان ملاصدرای بورس نقل مکان کرد.
تغییرات این دوره در مقایسه با دوره‌های مشابه قابل توجه بود و سبب افزایش ریسک سیستماتیک در بازار شد.
بازار بدهی
دولت تلاش گسترده‌ای در توسعه بازار بدهی داشت؛ این توسعه سبب انتشار بیش از 200 هزار میلیارد ریال تأمین مالی از طریق بازار سرمایه شد و با افزایش تأمین مالی دولت، عملا بخش خصوصی از بازار بدهی کنار گذاشته شد.
این موضوع تا جایی پیش رفت که روند کاهشی نرخ بهره در بازار پول به دلیل عرضه‌ شدید اوراق در بازار بدهی متوقف شد و نرخ بهره روند صعودی به خود گرفت. بازار بدهی که انتظار می‌رفت به کاهش نرخ بهره کمک کند، به پاشنه آشیل نظام بانکی کشور تبدیل و سبب افزایش نرخ بهره تا بیش از 28 درصد شد.
کنتورسازی
صندوق‌های فروشگاهی، ابزاری برای اعلام سودهای نجومی در نماد آکنتور شد.
این شرکت پس از انتشار گزارش رشد چند ده برابری سود خود و در شرایطی که حتی قادر به پرداخت تعهدات و بدهی‌های خود به سازمان‌های مالیاتی و تأمین اجتماعی نبوده و سود نقدی سنواتی خود را نپرداخته بود، با تأیید حسابرس طی چند روز بازگشایی شد.
این بازگشایی در آخرین روزهای سال 1394 و در شرایطی رخ داد که بسیاری از شرکت‌ها و نمادها با ابهامات کمتر ماه‌ها متوقف بودند، پس از چند ماه و عدم فروش صندوق‌ها و عدم تحقق سود وعده داده شده، مجمع شرکت به دلیل عدم تأیید صورت‌های مالی برگزار نشد و نماد آکنتور توقف یافت تا سهامداران زیاندیده،‌ شاهد از بین رفتن سرمایه و سرمایه‌گذاری خود شوند و پیگیری‌ها در این خصوص تاکنون نتوانسته به جبران زیان سهامداران کمکی کند.
منع رقابت
در شرایطی که رقابت،‌ شرط دستیابی به توسعه اقتصادی و شفافیت است و تقویت رقابت پذیری اقتصاد در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته ، اما دولت در بازار سرمایه شتابان و در خلاف جهت رقابت حرکت کرد.
در شرایطی که هیچ گونه مجوزی برای درخواست‌های کارگزاری بورس ارائه نشده ، مجوز نهادهای مالی نیز به کندی اعطا شده است.
در این شرایط، رقابت در بازار کارگزاری‌ها با محدودیت‌ کانون کارگزاران در خصوص اعطای تخفیفات به ضرر سرمایه‌گذاران حقیقی و خرد منجر شد. این در شرایطی است که مطالبه سهامداران خرد، کاهش کارمزد کارگزاران و بورس به دلیل الکترونیکی‌شدن فرآیندها بوده است.
سهام عدالت
در شرایطی که دولت وعده تعیین‌تکلیف و قابل معامله شدن سهام عدالت را داد و با وجود بیان وعده‌های گسترده و ارائه برنامه‌های متعدد، سهام عدالت چیزی نصیب بیش از 49 میلیون سهامدار خود نکرد.
در شرایطی که انتظار می‌رفت سهام عدالت قابل معامله شود، اما حتی سودی به سهامداران پرداخت نشد.
علاوه بر این، در راستای واگذاری‌های سهام، صندوق بازنشستگی نیز سهام بیمه ملت را میان بازنشستگان توزیع کرد که در چند ماه از واگذاری، بازنشستگان را با زیان 10 درصد مواجه کرد.
محمد صادق‌پور
جام‌جم

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
۹۶/۰۲/۲۷
۰۵:۳۷

سازمان اداری و استخدامی کشور اطلاعیه داد

سازمان اداری و استخدامی کشور در رابطه با چهارمین امتحان مشترک فراگیر اطلاعیه صادر کرد.

به گزارش جی پلاس، از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور در رابطه با چهارمین امتحان مشترک فراگیر اطلاعیه‌ای صادر شد.
در این اطلاعیه آمده است:
در اجرای ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (8) دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه های اجرایی در تاریخ 19 مهرماه سال 93 مبنی بر برگزاری آزمون مشترک فراگیر دوبار در سال (ماه های اردیبهشت و آبان) به آگاهی می‌رساند:
در چهارمین امتحان مشترک فراگیر، وزارت آموزش و پرورش (8000 نفر)، بانک صنعت و معدن (187 نفر)، سازمان دامپزشکی کشور (266 نفر)، سازمان پزشکی قانونی کشور (61 نفر)، سازمان حسابرسی (342 نفر)، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران (50 نفر)، 11 دستگاه اجرایی استان البرز (137 نفر)، سازمان بنادر و دریانوردی (200 نفر)، بانک مسکن (540 نفر)، بانک سپه (541 نفر)، سازمان ثبت اسناد و املاک (115 نفر)، وزارت امور خارجه (42 نفر) و سازمان اداری و استخدامی کشور (50 نفر) استخدام می‌نمایند.
داوطلبان استخدام می‌توانند برای آگاهی از چگونگی شرایط ثبت‌نام، شغل و محل مورد تقاضا، ظرفیت‌های استخدامی به تفکیک واحدهای استانی و جنسیت مورد تقاضا، سن و شرایط عمومی و اختصاصی هریک از دستگاه های استخدام‌کننده و سایر اطلاعات موردنیاز و همچنین ثبت‌نام در چهارمین امتحان مشترک فراگیر به اطلاعیه‌ای که در این خصوص در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org در نیمه خردادماه 966 درج خواهد شد مراجعه نمایند.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۲:۲۷

پرداخت خسارت آتش سوزی 5.5 میلیارد ریالی از سوی بیمه آسیا

استان‌ها زنجان - مدیریت بیمه آسیا استان زنجان خسارت آتش سوزی 5.5 میلیارد ریالی شرکت کاویان البرز پارس را در حضور فرماندار خرمدره پرداخت کرد.

استان‌ها زنجان - مدیریت بیمه آسیا استان زنجان خسارت آتش سوزی 5.5 میلیارد ریالی شرکت کاویان البرز پارس را در حضور فرماندار خرمدره پرداخت کرد.
به گزارش خبرآنلاین؛ در پی آتش سوزی روی داده در این شرکت که تحت پوشش بیمه آسیا استان بود، مدیریت استان تمامی خسارت های آن را پرداخت کرد.
گفتنی است، حجت محمدی، فرماندار خرمدره از سرعت عمل بیمه آسیا استان زنجان در پرداخت خسارت تشکر کرد.
اشاعه فرهنگ بیمه آتش سوزی منازل و شرکت های تولیدی و صنعتی جزوء ضروریات هر صاحب ملک و صاحب کاخانه ای است که باید به آن توجه شود.
48

منابع دیگر:
 • جماران
۹۶/۰۲/۲۶
۱۸:۵۷

دیر عمل کردن به تعهدات، مشکل فراگیر بسیاری از بیمه‌های تکمیلی

اقتصادتهران: بیمه‌ها خدمات متنوعی به مشتریانشان ارایه می دهند که بیمه‌های مازاد درمانی یکی از این خدمات است.علاوه بر بیمه شخص ثالث خودرو که خود نوعی بیمه درمانی محسوب می شود بیمه‌های تکمیلی درمان هم در فهرست خدمات بیمه‌ای قرار دارد و ده ها شرکت بازرگانی بیمه‌ای این قبیل خدمات را به مخاطبان و مشتریان خود ارائه می‌دهند.
نگاهی به خدمات بیمه‌های خصوصی در زمینه درمان نشان می دهد که کیفیت خدمات ارائه شده توسط بیمه ها در مقایسه با حق بیمه هایی که دریافت می‌کنند در برخی موارد چندان همخوانی ندارد.
با وجود اینکه بیمه ها در دریافت حق بیمه‌ها و تعرفه های خود هیچ گونه اغماضی ندارند، در زمینه ارائه خدمات و پرداخت خسارت گاه آنقدر تبصره و اما واگر دارند که برخی مشتریان و متقاضیان دریافت خسارت در لابلای این قوانین دست و پاگیر از دریافت خسارت عاجز می مانند.
در یک نمونه ساده می توان به قانونی در زمینه پرداخت هزینه های بیمارستانی توسط بیمه ها در هنگام بروز تصادف اشاره کرد.چنانچه پس از بروز تصادف جرحی مصدوم توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شود کلیه هزینه ها توسط بیمارستان و پس از آن شرکت بیمه طرف قرارداد راننده پرداخت می شود اما کافی است برای تسریع در روند درمان مصدوم توسط وسیله نقلیه شخصی به بیمارستان منتقل شود.اینجاست که راننده خودرو با کوهی از مشکلات و دردسرها برای دریافت هزینه های درمان مصدوم حادثه مواجه می شود و گاه این هزینه ها پرداخت هم نمی شود.
هرچند دوستان روابط عمومی بیمه مرکزی که گویا درگیر روزهای پیش از انتخابات بودند همکاری چندانی در این زمینه با دیوان اقتصاد نداشتند اما مدیران بیمه مرکزی ایران اعلام می کنند که این موضوع کاملا قانونی است و بیمه ها نقش در تصویب این قانون ندارند.اینجاست که ضرورت بازنگری در برخی قوانین بیمه ای به ویژه در قسمت هایی که با سلامت مردم سر و کار دارد بیش از پیش احساس می شود.
یک روی سکه؛ عدم انجام وظایف توسط بیمه‌ها
یکی دیگر از بخش‌های بیمه‌ها که ارتباط مستمری با حوزه درمان دارد بیمه‌های تکمیلی است.
بیمه‌های تکمیلی این روزها توسط همه بیمه‌های خصوصی صادر می شود و انگیزه اصلی صدور آن پشتیبانی مردم در هزینه های مازاد درمانی است که در این بخش هم به نظر می رسد بیمه ها نتوانستند آنچنان که باید و شاید ایفای نقش کنند.گروهی از کارشناسان معتقدند بیمه های خصوصی برای پرداخت هزینه های مازاد موانع زیادی بر سر راه مردم می گذارند و در مقابل برخی دیگر از کارشناسان و مدیران شرکت های بیمه ای می گوینذ که بیمه ها به همه وظایف قانونی شان در قبال هزینه های مازاد درمان عمل کرده اند.
در این میان مدیران بیمه ای و مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هرکدام حرفهای شنیدنی دارند.از یک سو مدیران شرکت‌های بیمه قراردادهای بیمه تکمیلی را زیان آور می دانند و از سوی دیگر مسولان بخش درمان کشور معتقدند افزایش هزینه خسارت بیمه‌ها به خودشان مربوط است و دولت نمی تواند کاری برایشان انجام دهد.
چندی پیش هم دکتر ایرج حریرچی ، قائم مقام وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفته بود:وظیفه بیمه های تکمیلی اینست که وقتی قرارداد بسته‌اند پول بیمارستان های خصوصی را پرداخت کنند. البته ضریب خسارت بیمه ها 120 تا 160 درصد است و خودشان باید در این باره پاسخ بدهند که صنعت بیمه نمی تواند دخل و خرج خود را تنظیم کند، و چطور به کار خود ادامه می دهند.
بر اساس آمار تا سال 94 تنها 15 درصد از مردم کشور بیمه تکمیلی داشتند که این روند با توجه به آشنایی بیشتر مردم با جایگاه بیمه درسال 95 افزایش یافت و اکنون نیز در حال افزایش است و ضرورت دارد شرکتهای بیمه ای با برنامه ریزی دقیق و رویکرد مشتری محور در این زمینه و بخش های مرتبط با آن اقدامات فوری انجام دهند.
بر اساس قانون افراد می‌توانند با پرداخت حق بیمه‌ای به جز حق بیمه پایه، تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند. در همین تبصره نیز قانونگذار اذعان داشته که منظور از بیمه تکمیلی خدماتی است که در تعهد بیمه سلامت نیست. بنابراین دولت‌ها مکلفند با برنامه‌ریزی اصولی و اجرایی کردن الزامات قانونی حوزه سلامت، پرداخت از جیب مردم را به رقم تعیین شده در قانون برسانند و این موضوع باید مطابق قوانین حوزه سلامت با اعتبارات دولتی و پوشش‌های پایه بیمه‌ای محقق شود. به عبارت دیگر بیمه‌های تکمیلی موظفند تا خدماتی را که در تعهد بیمه پایه سلامت قرار ندارد ، تحت پوشش قرار دهند، اما متاسفانه آنچه که طی سال‌ها در کشور اتفاق افتاده کمی متفاوت‌تر از اصل قضیه است. یعنی بیمه‌های تکمیلی به عنوان بیمه مضاعف عمل نکرده‌اند بلکه به عنوان بیمه مکمل رفتار کرده و مابه‌التفاوت سهم پرداختی بیمه‌گر پایه را پرداخت کرده‌اند.
مسلم آن است که این موضوع جدای از پرداخت از جیب مردم نیست؛ یعنی آنچه که بیمه تکمیلی مکلف بوده در ازای دریافت حق بیمه به آن عمل کند را کنار گذاشته و در حقیقت مابه‌التفاوت سهم پرداختی بیمه‌گر پایه را و آنهم در خدماتی که جز تعهدات بیمه گر پایه است ، پرداخت نموده است. به این ترتیب می‌توان گفت که در اینجا به نوعی پرداخت از جیب مردم به نحو دیگری صورت گرفته است.
داریوش طاهرخانی،عضو شورای عالی نظام پزشکی، در این زمینه می گوید: پس از تصویب قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور در سال 72،‌ همواره دو مرجع برای پرداخت هزینه‌های سلامت تعریف شده ‌است؛ بیمه‌های پایه و دیگری مردم. در سنوات گذشته و قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، سهم بیمه‌های پایه 90 درصد و سهم مردم 10 درصد تعیین شده بود. اما در تمام این سال‌ها بیمه‌های تکمیلی در توافق و تفاهم مسالمت‌آمیز با متولیان امر به جای پرداختن به وظیفه اصلی خود یعنی پوشش خدماتی که در تعهد بیمه پایه نیست، ما‌به‌التفاوت سهم بیمه پایه را متعهد شدند. به این ترتیب مردم مجبور شدند با پرداخت حق بیمه‌ای علاوه بر حق بیمه پایه، با عقد قرارداد با بیمه‌های تکمیلی ، سهم پرداختی خود را در هزینه‌های سلامت پیشاپیش پرداخت کنند و به این ترتیب تنها نحوه و زمان پرداخت سهم خود در هزینه‌های سلامت را تغییر دهند. در چنین سیستمی مشخص است که سهم پرداختی مردم کاهش نیافته و تنها زمان و نحوه پرداخت آن تغییر کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا بیمه‌های تکمیلی به جای پرداختن به رسالت قانونی خود این چنین عمل می‌کنند و چرا هیچ مرجعی بیمه‌های تکمیلی را ملزم به اجرای وظایف قانونی خود نکرده است؟ گفت: ‌این سوالی است که شاید پاسخ به آن ناگفته‌های زیادی را روشن کند. در حال حاضر مسلم آن است که طرح تحول سلامت دستاوردهای زیادی را برای مردم به دنبال داشته، اما تداوم این طرح و به فرجام رساندنش مستلزم آن است که دستگاه‌های همکار یعنی بیمه‌ها چه بیمه‌های پایه و چه بیمه‌های تکمیلی به درستی به وظایف خود عمل کنند. در غیر این صورت این اقدام بزرگ حوزه سلامت ممکن است پایان خوبی نداشته باشد.
عمل نکردن به وعده ها یا دیر عمل کردن به تعهدات، مشکل فراگیر بسیاری از بیمه‌های تکمیلی نگرانی ها از عملکرد بیمه‌های تکمیلی تا جایی پیش رفت که سال گذشته وزیر بهداشت و درمان از عملکرد شرکت های بیمه انتقاد و آنها را به سود جویی متهم کرد.
دکتر قاضی زاده هاشمی گفته بود:بیمه‌های تکمیلی بسیار بد عمل می‌کنند و متأسفانه این بیمه‌های تجاری فقط به سودشان توجه دارند و بیمه مرکزی هم فقط تماشاگر این اوضاع شده است. علیرغم مصوبه هیأت وزیران، بیمه‌ها وظایفی که بر عهده‌شان گذاشته را به خوبی انجام نمی‌دهند.
عمل نکردن به وعده ها یا دیر عمل کردن به تعهدات، مشکل فراگیر بسیاری از بیمه‌های تکمیلی است. به تعبیر دیگر، گاهی بین آنچه روز اول به عنوان قرارداد بین بیمار و بیمه امضا می شود و آنچه که در حین بیماری اتفاق می افتد، اختلاف جدی وجود دارد.
یکی از بیماران که از خدمات بیمه های تکمیلی استفاده می کند خصوصی بابک سرگرم انجام کارهای اداری اش است در زمینه مشکلات بیمه های تکمیلی به خبرنگار دیوان اقتصاد گفت:چندی قبل برای انجام یم آزمایش تخصصی به یک آزمایشگاه مراجعه کردم. بعد از این که حدود یک ساعت منتظر ارسال معرفی نامه بودم، در نهایت به من گفتند که تعهدات بیمه تکمیلی شما مربوط به سال گذشته است و باید برای شما معرفی نامه جدید بفرستند. وقتی این موضوع را با بیمه تکمیلی در میان گذاشتم، مسئولان بیمه گفتند مابقی تعرفه ها را خودتان پرداخت کنید و ما بعدا به شما این مبلغ را پرداخت می کنیم، اما بعد از این که از جیب خودم، مابه التفاوت تعرفه سال جدید را پرداخت کردم، بیمه تکمیلی زیر قولش زد و از پرداخت مبلغ مابه التفاوت به من طفره رفت.
یکی دیگر از مشکلات عمده بیمارانی که از بیمه های تکمیلی استفاده می کنند، دیر عمل کردن بیمه های تکمیلی نسبت به تعهداتی است که برای اجرای آن، حق بیمه گرفته اند. خبرنگار دیوان اقتصاد که خود برای دریافت حق بیمه تکمیلی به یکی از شرکت های بیمه ای مراجعه کرده اذعان دارد که پولی که از جیب خرج بستری شدن در بیمارستان شود، معمولا 3 ماه طول می کشد تا آن پول به دست بیمار برسد. وی می گوید که حتی گاهی اوقات، تا 2 سال هم این فرآیند اداری طول می‌کشد تا جایی که دیگر بیمار از پیگیری خسته می شود و گاهی کلا قید پولش را می‌زند.
بنابراین در شرایط فعلی، شاید بتوان گفت که بیمه‌های تکمیلی بیشتر از این که خدمت واقعی به مردم ارائه دهند، خدمت نمایی می کنند و فقط نمایشی از خدمت به مردم را ارائه می دهند.
روی دیگر سکه؛ بیمه‌ها به وظایفشان عمل کرده‌اند
البته نمی توان از آن روی سکه هم چشم پوشی کرد.به ادعای بسیاری از فعالان بیمه ای بیمه های تکمیلی در حال حاضر وظایف خود را به خوبی انجام می دهند و آنچه اکنون منجر به بروز برخی مشکلات شده زیاد ده بودن فعالیت بیمه های تکمیلی است.
بیمه‌های تکمیلی صادره از سوی شرکت‌های بیمه در سالیان گذشته، به عنوان مکمل بیمه های پایه عمل کرده اند و عملا توانستند تا حدودی بارسنگین خدمات پزشکی را بر دوش بکشند. البته این به معنای عدم نقص این رشته بیمه‌ای نبوده و نیست، ولی به هر تقدیر این بیمه اختیاری مورد علاقه و استفاده بیمه گذاران بوده و اشخاص زیادی از خدمات بیمه های تکمیلی استفاده کرده اند. پس به نظر می رسد بر خلاف نظر وزیر بهداشت عملکرد بیمه های تکمیلی «بسیار بد» نباشد.
شرکت های تجاری بیمه، شرکت هایی هستند که با پول سهامداران ایجاد شده اند و برای ادامه فعالیتشان به عنوان یک بنگاه اقتصادی باید به تولید سود برای ادامه حیات خود توجه داشته باشند و از این منظر است که سهامداران اقدام به آوردن سرمایه و ایجاد و توسعه شرکت های بیمه می کنند.
در سایر رشته های بیمه ای، عمدتا حق بیمه از بیمه گذارا در هنگام صدور بیمه نامه اخذ می گردد و شرکت های بیمه با سرمایه گذاری حق بیمه‌های دریافتی، می‌توانند در هنگام خسارت بیمه گذار، به تعهدات خود عمل کنند. ولی در بیمه درمان وضعیت به این شکل نیست. حق بیمه‌های درمان معمولا با کسر از حقوق به صورت ماهانه به شرکت های بیمه منتقل می شود و شرکت های بیمه از محل این حق بیمه ها، کمتر می توانند سرمایه گذاری سودآوری را انجام دهند.
منبع: دیوان اقتصاد

۹۶/۰۲/۲۶
۱۷:۲۸

برج میلاد تحت پوشش بیمه ملت قرار گرفت

برج میلاد ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی جهان و نماد تهران نوین که از لحاظ پیچیدگی سازه در ایران بی نظیر است برای چهارمین سال متوالی تحت پوشش بیمه ملت قرار گرفت.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،توانگری بالا، پرداخت خسارت های بزرگ در کمترین زمان، استفاده از ارزیابان خسارت ماهر، پوشش اتکائی مناسب و سیستم نگهداشت مشتریان ویژه موجب شده است که شرکت بیمه ملت برای چهارمین سال متوالی به عنوان تخصصی ترین بیمه گر در سازه های عظیم و بلند، منتخب برج میلاد گردد.
بر اساس قرارداد منعقده میان دو شرکت بیمه ملت و برج میلاد تهران، ریسک تمامی خسارات مالی وارده به سازه اصلی برج ، ساختمان ها، تاسیسات، تجهیزات و اثاثیه، سالن مرکز همایش های بین المللی، پارکینگ های طبقاتی و ... تحت پوشش شرکت بیمه ملت خواهد بود.
همچنین جبران خساراتهای جانی و مالی وارده به کارکنان و اشخاص ثالث، مراجعان و بازدیدکنندگان از مجموعه برج در قالب بیمه جامع مسئولیت برعهده این شرکت خواهد بود.

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
 • پولی مالی
 • ایستانیوز
۹۶/۰۲/۲۷
۱۰:۲۶

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «دنیای‌خودرو»: بیمه فرسودگی خودرو تصویب شد

هرچند لایحه هوای پاک با تغییرات و حواشی بسیاری مصوب و قانونی شد اما به‌گفته معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست این قانون تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوای تهران خواهد داشت.

به گزارش اخبار خودرو ، لایحه هوای پاک پس از سه سال تلاش و بررسی دولت و مجلس شورای اسلامی سرانجام در اردیبهشت‌ماه سال جاری تصویب شد. در این لایحه مواردی از قبیل کاهش معافیت خودروهای شخصی و دولتی از انجام معاینه‌فنی، اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای جایگزین کردن خودروهای فرسوده، معافیت از پرداخت مالیات برای واردکننده‌های خودروهای برقی، تعیین حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا، تبدیل پسماند به انرژی یا کود، پیشنهاد واریز 20درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هوای پاک به صندوق توسعه محیط‌زیست و مواردی از این دست مطرح شد.
هرچند لایحه هوای پاک با تغییرات و حواشی بسیاری مصوب و قانونی شد اما به‌گفته معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست این قانون تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوای تهران خواهد داشت. چراکه بیمه فرسودگی خودروها می‌تواند تاثیر بسزایی در نوسازی خودروهای فرسوده داشته باشد.
تصویب کاهش سن معاینه‌فنی
لایحه هوای پاک از مجلس نهم شورای اسلامی در نوبت بررسی بود اما در مجلس دهم مجال بررسی یافت. ریاست‌مجلس شورای اسلامی در تمامی جلسات بررسی جزئیات لایحه هوای پاک حضور داشت تا بهترین نتیجه اتخاذ شود اما لایحه دولت تغییرات جنجال‌برانگیزی به خود دید و درنهایت با حداقل کاهش سن معافیت از معاینه‌فنی تصویب شد.
سیدمحمد مجابی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» توضیح داد: «آنچه توسط دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، کاهش زمان معاینه‌فنی از 5 سال به یک سال برای خودروهای عمومی و 2 سال برای سایر خودروها بود ولی بر اساس نظر مجلس شورای اسلامی، سن معافیت از معاینه‌فنی برای خودروهای عمومی به یک سال و سایر خودروها به 4 سال کاهش پیدا کرد.»
مجابی در ادامه افزود: «موضوع حائزاهمیت این است که خودروهای عمومی به‌دلیل پیمایش زیاد، آلایندگی بیشتری هم دارند. برای مثال در کلان‌شهر تهران از حدود بیش از 15میلیون سفر در روز، نزدیک 23 درصد توسط تاکسی‌ها و درصد قابل‌توجهی توسط اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها انجام می‌شود. بنابراین اگر خودروهای عمومی به لحاظ پیمایش زیاد معاینه‌فنی سریع‌تری داشته باشند، بر کاهش آلودگی هوا نقش بسزایی می‌گذارند.»
تصویب بیمه فرسودگی خودروها
طبق لایحه هوای پاک، بیمه مرکزی مکلف است آیین‌نامه بیمه سرمایه‌گذاری را تهیه و امکانات تعویض خودروهای فرسوده را فراهم کند.
سیدمحمد مجابی در این‌باره گفت: «در اصل بیمه‌ای که در لایحه هوای پاک مطرح شده، برای تعیین تکلیف خودروهای فرسوده است. در حال حاضر دولت برای نوسازی خودروهای فرسوده حمایت‌هایی انجام می‌دهد یا واردکنندگان خودرو برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده مبلغی را در نظر می‌گیرند اما آنچه در این مصوبه مجلس عنوان شده، نوعی بیمه سرمایه‌گذاری است. در بیمه سرمایه‌گذاری، فرد از زمانی که خودرویی را خریداری می‌کند، بیمه سرمایه‌گذاری هم انجام می‌دهد. البته بیمه مرکزی باید آیین‌نامه و دستور‌العمل آن را تهیه کند.»
مجابی با تاکید بر اینکه بیمه فرسودگی اجباری خواهد بود، عنوان کرد: «بیمه‌گذار به‌صورت سالانه و اجباری مبلغی را به‌عنوان بیمه فرسودگی پرداخت می‌کند که به‌عنوان پس انداز در بیمه خواهد ماند. زمانی که خودرو طبق تعاریف قانونی به سن فرسودگی رسید، پلاک خودرو به بیمه تحویل داده می‌شود و مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده در بیمه برای تهیه خودروی جدید به بیمه گذار تعلق می‌گیرد.»
بیمه سرمایه‌گذاری جزو بیمه اموال محسوب می‌شود و حداکثر میزان بیمه می‌تواند به اندازه ارزش مال باشد اما شرایط بیمه و چگونگی آن توسط بیمه مرکزی مشخص خواهد شد.
مجابی درخصوص مراحل اجرایی شدن بیمه سرمایه‌گذاری گفت: «بعد از این که قانون مراحل تصویب را طی کرد، ابلاغ شد. هرکدام از قسمت‌هایی که باید آیین‌نامه تهیه شود، با توجه به مهلت‌هایی که در قانون ذکر‌شده است، آیین‌نامه تهیه می‌شود، به تصویب هیات وزیران می‌رسد و سپس اجرایی خواهد شد.» به‌گفته مجابی آنچه در اصل اهمیت دارد، حمایت قانون‌گذار از مالکان خودرواست که بتوانند خودروهای خود را بیمه سرمایه‌گذاری و از آن استفاده کنند. این مسیر در تجاربی که برای از رده خارج کردن خودروها وجود داشت، به شیوه‌های مختلف وجود دارد که قطعا در آیین‌نامه‌ای که بیمه مرکزی تهیه خواهد کرد، عملیاتی خواهد شد.

منابع دیگر:
 • پدال نیوز
 • پرشین خودرو
۹۶/۰۲/۲۷
۰۳:۳۵

برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه نمایندگان در شرکت بیمه رازی

شرکت بیمه رازی در خصوص آموزش نیروهای متخصص و مجرب در رشته‌های گوناگون بیمه‌ای، در برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، از سه سال گذشته کلاس‌های متفاوتی به صورت ماهانه در کلیه شعبه های بیمه رازی در سراسر ایران برگزار می کند.

به گزارش ریسک نیوز،کلاس‌های آموزشی بازدید و صدور بیمه های اتومبیل، فروش و صدور بیمه های عمر و زندگی، صدور بیمه های مسئولیت و مهندسی ویژه نمایندگان و کارکنان شعب در ادریبهشت ماه سال جاری برگزار شد.
گفتنی است کلاس های فوق در شعبه های تخصصی تهران، خراسان، قزوین، اردبیل، بیرجند، چالوس، یزد، بجنورد، ساری و … توسط استاتید مجرب صورت پذیرفت.

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۶/۰۲/۲۷
۱۰:۱۸

یک شفاف سازی مهم از سرمایه گذاری بیمه

عصر بازار- شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه میزان سود شناسایی شده از پروژه خیام و دو پروژه دیگر خود را شرح داد.

به گزارش پایگاه خبری « عصر بازار »، وبیمه سود حاصل از فروش بخشی از پروژه گلستان و 10درصد از فروش شرکت توسعه عمران و و بخشی از پروژه تجاری خلیج فارس را جمعا 436 ریال به ازای هر سهم اعلام کرد.
در ادامه وبیمه به عدم ورود نقدینگی از فروش این پروژه اشاره کرد و دلیل آن را تسویه حصه مشارکت در پروژه گلستان خیام بیمه مرکزی دانست و عنوان کرد که نقدینگی شرکت پاسخگوی تقسیم سود حاصله نبوده و همان سود 10 درصد اعلامی هیات مدیره پابرجاست.
همچنین شرکت در حال مذاکره جهت واگذاری بخشی از سهام شرکت توسعه عمران بیمه با سهام بیمه مرکزی در شرکت خدمات مهندسی مشاور ایران است که در صورت قطعیت اعلام خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۷
۰۹:۳۹

بیمه البرز رتبه اول انفورماتیک را کسب کرد

شرکت بیمه البرز امسال نیز رتبه اول حوزه انفورماتیک صنعت بیمه را به خود اختصاص داد.
به گزارش پایگاه خبری آدینه نو به نقل از روابط عمومی بیمه البرز، با ارزیابی های صورت گرفته از سوی بیمه مرکزی، شرکت بیمه البرز در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، حایز کسب رتبه اول شد. این گزارش حاکی است، این ارزیابی ها از سوی اداره کل فناوری ارتباطات و اطلاعات بیمه مرکزی ، مطابق با اصول و معیارهای تخصصی و علمی و بر اساس شش شاخص اصلی «سنهاب»، «نرم افزارهای پشتیبانی و ستادی»، «زیر ساخت ارتباطات و مرکز داده»، «امنیت»، «خدمات الکترونیک و پرتال» و «مدیریت منابع و فاوا » صورت گرفته است. بنا بر این گزارش،‌ سال 1395 نیز بیمه البرز توانست رتبه اول انفورماتیک را در بین تمامی شرکت های بیمه کسب کند.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۲:۲۲

بیمه‌های قلابی مشغول کارند

هزینه‌های سرسام‌آور خدمات پزشکی و ضعف بیمه‌ها در پوشش آن، تله مهیایی است برای مردمی که درد دارند اما چاره ندارند.

شرکت‌های بعضا صوری با گرفتن شماره‌های تصادفی و با دادن وعده‌های وسوسه‌کننده برای یک سال بیمه تکمیلی کلاهبرداری می‌کنند. در این بین جای نهاد‌های ناظر به‌نظر خالی است.
این روزها افرادی که خود را کارمند سازمان رفاه زیرمجموعه حوزه نظام پزشکی استان معرفی می‌کنند، با شهروندان تهرانی تماس می‌گیرند و به آنها پیشنهاد می‌دهند که با پرداخت 215هزار تومان برای یک سال بیمه درمانی شوند و ادعا می‌شود که بیمه شامل همه خدمات درمانی ازجمله جراحی و دندانپزشکی و آزمایشگاه و سونوگرافی و... است. فرد بیمه‌شده می‌تواند 4نفر دیگر را نیز تحت‌پوشش خود قرار دهد بدون اینکه ریالی بیشتر بپردازد در نتیجه آنها نیز از همان خدمات بیمه‌شده اصلی به یک اندازه می‌توانند استفاده کنند. بر این اساس برای بیمه‌شده دفترچه بیمه و کارت هوشمند صادر خواهد شد تا هر وقت به هر پزشک و یا مرکز درمانی مراجعه کرد، بتواند از آن استفاده کند. این ویزیتورهای تلفنی مدعی هستند که نام شهروندان را از بین آخرین لیست سرشماری انتخاب کرده و سهمیه‌ای است که دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت برای 30درصد از افراد جامعه درنظر گرفته است. یکی از این افراد در پاسخ به این سؤال که افراد چگونه انتخاب شده‌اند، گفت: کد مربوط به شما را کامپیوتر براساس مشخصاتتان انتخاب کرده است.
همچنین ادعاشده که سقف بیمه مذکور 25 تا 30میلیون تومان است و 80درصد هزینه‌های ویزیت و دارو نیز با این بیمه رایگان است. متصدی این بیمه در پاسخ به اینکه کدام مراکز درمانی تحت پوشش این بیمه هستند، گفت: همه مراکز درمانی تحت پوشش هستند و آنها با مراجعه شما لیست هزینه‌هایتان را برای ما فکس می‌کنند. برای ثبت‌نام مأموران شرکت بیمه به شما مراجعه می‌کنند و مدارک را برایتان می‌آورند و شما می‌توانید در محل هزینه بیمه را کارت به‌کارت کنید. این مأموران امضا و مهر سازمان را دارند.
این نوع از کلاهبرداری نخستین‌بار نیست که رخ می‌دهد و بارها مراجع مختلف در مورد کلاهبرداری‌های اینچنینی هشدار داده‌اند. روابط عمومی وزارت بهداشت این بار نیز چنین روشی را کلاهبرداری عنوان کرد ولی شماره‌ای برای اعتراض و گزارش شکایت مردمی اعلام نکرد. چندی پیش تماس‌های دروغین در مورد بیمه ارزان‌قیمت دندانپزشکی باعث کلاهبرداری از مردم شده بود به‌طوری که مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان بیمه سلامت ایران، نسبت به سودجویی بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای هشدار داد و گفت: پوشش خدمات دندانپزشکی با پرداخت 79هزار تومان، دروغ است.
سیدمحمدرضا هاشمی‌نیا گفت: بسیاری از این شرکت‌های بیمه‌ای با اشاره به مواردی از قبیل ارائه بیمه تکمیلی به بیمه‌شدگان، ارائه بیمه مکمل دندانپزشکی، ارائه دفترچه بیمه و یا کارت بیمه سلامت، داشتن قرارداد و پرداخت هزینه‌های درمان آزمایشگاه، ویزیت پزشکان و داروخانه‌ها و هزینه‌های دارویی با احتساب حق بیمه به بیمه‌شدگان اقدام به اخاذی از مردم کرده و باعث سوءاستفاده از نام سازمان، وزارت رفاه و خدشه‌دار شدن آن در منظر افکار عمومی می‌شوند. همچنین در سال‌های اخیر این افراد یا شرکت‌ها از طریق تماس تلفنی با شهروندان، اعلام می‌کنند که از سازمان بیمه سلامت یا از بیمه سلامت هستند و می‌توانند در قبال پرداخت مبالغی شهروندان را بیمه کنند. به گفته هاشمی‌نیا، سازمان بیمه سلامت ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر درمان پایه کشور، هرگز برای بیمه کردن افراد، از تماس تلفنی استفاده نکرده و هرگونه فراخوان عمومی را از طریق اطلاعیه در رسانه‌های جمعی به اطلاع مردم می‌رساند.
سازمان بیمه سلامت نیز با گسترش این نوع از کلاهبرداری‌ها اعلام کرد که مردم بدانند وظیفه سازمان بیمه سلامت صدور بیمه تکمیلی نیست و ثبت‌نام برای بیمه سلامت به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و هزینه و حق بیمه بیمه‌شدگان هم از سوی دولت پرداخت می‌شود، بنابراین بیمه سلامت رایگان است.
تا شکایت نکنید، رسیدگی نمی‌کنند!
با نگاهی به سابقه گزارش‌های اینچنینی مشخص است که تا زمانی که کسی مورد کلاهبرداری‌های اینچنینی قرار نگیرد و به دستگاه قضایی شکایت نبرد، هیچ مرجعی از وزارت بهداشت و رفاه پیگیر چنین تخلفاتی نیست. فقط بیمه مرکزی از مردم خواسته است قبل از پرداخت این مبالغ به اینگونه افراد کمی پرس‌وجو و استعلام کنند تا متوجه شوند که آیا چنین خدماتی از سوی بیمه‌مرکزی تأیید شده است یا خیر. بیمه مرکزی بدون اعلام نحوه اطلاع‌رسانی، از بیمه‌شدگان خواسته است که اطلاعات این افراد را به آنها اطلاع دهند تا برخورد قانونی با آنها صورت بگیرد.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۶:۵۷

بیمه‌های دانا و ملت دارای بالاترین رشد در صنعت بیمه

شرکت‌های بیمه دی، دانا، ملت و حافظ، سامان، ایران معین و آسماری از جمله شرکت‌هایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در ...

گروه بنگاه‌ها:شرکت‌های بیمه دی، دانا، ملت و حافظ، سامان، ایران معین و آسماری از جمله شرکت‌هایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در تولید حق بیمه داشتند. آمارها نشان می‌دهد شرکت‌های بیمه دانا و ملت هر کدام به ترتیب از رشد منفی 2 درصد و منفی 16 درصد به رقم مثبت 58/ 65 و 58/ 63 درصد رشد رسیدند.به گزارش خبر بیمه، از مجموع حق بیمه‌های تولیدی 2/ 277 هزار میلیارد ریالی، 7/ 34 درصد متعلق به بیمه ایران (تنها شرکت بیمه دولتی ایران)، 28/ 10 درصد به بیمه آسیا، 86/ 8 درصد به بیمه دانا، 74/ 7 درصد به بیمه پارسیان و 28/ 6 درصد به بیمه البرز تعلق دارد. در واقع این 5 شرکت‌ بیمه یعنی ایران، آسیا، دانا، البرز و پارسیان (هر یک دارای سهم بیشتر از 6 درصد) در مجموع 68/ 6 درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

۹۶/۰۲/۲۷
۰۱:۱۴

رسیدگی بیمه ایران به شکایت یک شهروند

به دنبال انتشار مشکل یکی از شهروندان در شماره 13 اردیبهشت کیهان که بخشی از دیه قانونی خود را نتوانسته بود دریافت کند ، مسئولین بیمه ایران به این موضوع رسیدگی کرده و مشکل این شهروند را حل کردند.
این شهروند در تماس با گروه اقتصادی کیهان اعلام کرده بود که در مراجعه به یکی از شعب بیمه ایران با این مشکل مواجه شده بود که شعبه مذکور بدون توجه به حکم دادگاه مبلغی از دیه مقرر شده وی را کسر و کمتر از میزان قانونی به او پرداخت کرده بود.
با انتشار اعتراض این شهروند در صفحه اقتصادی روزنامه، مسئولین بیمه ایران موضوع را بلافاصله پیگیری و با مطالعه مجدد پرونده مشکل را حل و مابقی دیه قانونی نامبرده را به حساب وی واریز کردند.این شهروند در تماس مجدد با کیهان از مسئولین بیمه ایران که بلافاصله پس از شنیدن گلایه و شکایت آسیب دیدگان به اعتراض ارباب‌رجوع رسیدگی کرده و با ادبیاتی مناسب پاسخ آنان را می‌دهند تشکر کرد.
***
برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

۹۶/۰۲/۲۷
۰۳:۰۹

بازنگری در حوزه های ارتباطات، بازنمایی عملکردها وآینده پژوهی

تصویر روز: نقش صنعت بیمه در توسعه جوامع بشری نقشی غیرقابل انکار است وآهنگ رشد و تو سعه هر صنعتی که تاروپود آن را با فرهنگ بسته اند آهنگی قوام یافته ،منسجم و پررونق خواهد بود ، به همین علت است که از دیرباز و شاید همزمان با اولین سپیده دم بیمه ای ،یکی از محورها و چالش های اساسی دراین صنعت هزارتو و هزاررای ،بر مبنای اصطلاحی به نام «گسترش فرهنگ بیمه» نضج گرفته است.موضوعی که هماره به عنوان یکی از شاکله ها و عناصر اساسی سخنرانی ها و برنامه ها ی مدیرانی قرار است که دل در توسعه بیمه دارند ، فرهنگ بیمه را می شناسند و دو ست دارند که آن را بشناسانند.
در این عرصه ی مظلوم ،بخواهیم و نخواهیم ، بخواهند یا نخواهند باید ازروابط عمومی ها به عنوان نقطه تلاقی فرهنگ و صنعت یاد شود ،چراکه صنعتی که به تعمیم می اندیشد، با روشنگری ، افق های روشنی را ترسیم می کند باید بداند که برای رسیدن به این اهداف نیازمند کسانی است که دل می سوزانند، افکار عمومی را می شناسند و در این مسیرجامعه را نیز بسان تشنگانی می انگارد که عطش آگاهی دارند.
ما معتقدیم که این روابط عمومی ها هستند که افکار را می‌سازندو به مدیران و صاحب منصبان می آموزانند که در چه شرایطی چه بگویند و از چه چیزی نگویند، اما باید صادقانه اعتراف کنیم که این حوزه در صنعت بیمه نه تنها خوب عمل نکرده بلکه با فاصله بسیار از بخش های فنی صنعت عقب مانده و متاسفانه آهنگ حرکتی همسان و در بعضی مواقع منسجمی با آنهارا نداشته است، این موضوع زمانی دردناک تر می شود که به این حقیقت تلخ برسیم که بیمه پس از گذشت بیش از یک سده هنوز جایگاه جدی خود را در عرصه اقتصاد بدست نیاورده است. صاحب نظران ارتباطی معتقدند ضعف در گسترش فرهنگ بیمه و نهادینه سازی آن در جامعه منجر به این جایگاه نامطلوب شده است.
نگاهی گذرا با تاریخچه روابط عمومی در صنعت بیمه کشورمارادر یک هزارتوی فاقد باورهای فرهنگی نزدیک می کند به گونه ای که ناخود آگاه می قبولاندکه مدیران این صنعت علیرغم تاکید در ترسیم برنامه ها، عملا با مفهومی بنام فرهنگ -شاید به عمد- غریبه بوده اندو همین موضوع باعث شده است که مردم ما بیمه را کالایی غیر ضروری می دانند که با نیازهای آنها همسان نیست اماسوالی که می توان در اینجا طرح کرد این است که آیا افکارعمومی در حالی که اطلاعات ساده ای از بیمه به آنها نمی رسد حق ندارند با بیمه بیگانه باشند؟
متاسفانه هنوز هم که هنوز است افکار عمومی ،بیمه را صرفا با بیمه های شخص ثالث ودر حالتی خوش بینانه بیمه های درمان می شناسنددر حالی این صنعت بیمه می تواند خدمات گسترده و شایسته ای را در مجموعه فعالیت های اجتماعی،اقتصادی،بازرگانی و… زندگی مردم از زمان تولدتا مرگ ارائه کند
اگر امروزه می بینیم که مفهوم بیمه در سطح خانواده ها و حتی صنایع و بنگاههای بزرگ جانیفتاده است و بعضا از آن به عنوان یک خدمت لوکس و تشریفاتی نام برده می شود بخاطر آن است که فرهنگ بیمه و بهره گیری از خدمات آن بخوبی معرفی نشده است و درهمین نقطه است که باید روابط عمومی ها به عنوان پل ارتباطی دستگاهها و افکار عمومی وارد شده و نقش کلیدی ، تاثیر گذار و تعیین کننده خود را با هماهنگی بخش های فنی و تخصصی ایفا نمایندنقشی که با باور بنده علاوه بر بیمه مرکزی به عنوان تعمیم دهنده بیمه، برعهده شرکت های بیمه به عنوان پیشقراولان ارتباط مستقیم با مردم عزیز نیز هست تا این مفهوم را درقالب های نوین،متنوع،جذاب و تاثیر گذار معرفی کرده و حتی با تفکر و اندیشه مبتنی بر دانش روز جهان محصولات جدید بیمه ای را تعریف و تبیین کنند.
در این خصوص نباید از فعالیت های مبتنی بر کار گروهی و خرد جمعی گذشت چراکه شرکت های بیمه ای در عین رقابت، رفیق اند و وظیفه دارند برای ارائه مطلوب و جذاب محصولات خود با تعریف پروژه های مشترک تبلیغاتی و اطلاع رسانی در قالب شورا و یا کارگروههای تخصصی با مشارکت سندیکای بیمه گران ایران و نهادهای مرتبط اقدام نمو ده و با تبیین «نگرش» ، «عقیده» و «معرفت» ،پیام های بیمه ای را با استفاده از راهنماها ویا از طریق کانالها و قالب های مختلف به مردم ارائه کرده تا علاوه برتعریف الگوی واحدرفتاری با استفاده از روشهای تحقیقاتی برای مردم ،رضایت نهایی آنان راازدریافت خدمات بیمه ای حاصل نمایند ،رضایتی که در نهایت اطمینان و آرامش جامعه را به ارمغان خواهدآورد.
شکی نیست که روابط عمومی های خلاقیت محور و اخلاق مدار در خط مقدم فرهنگ و توسعه، قراردارند آنان با تمامی مشکلات ساختاری و مدیریتی کنار می آیند تاعلاوه بر ارتقاء جایگاه سازمان در افکار عمومی ، ماموریت های خطیر دیگر خود را نیز به انجام برسانند.
نگارنده براین اعتقاد است که روابط عمومی ها برای دستیابی بهینه به اهداف از پیش تعیین شده باید به سه نکته اساسی عنایت ویژه داشته باشند.نکته نخست «بازتعریف ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی» است. دوم «تدوین رویکردمشخص و موثر رسانه ای ، مدیریت پیام ها و انعکاس و بازنمایی صحیح برنامه ها» است و بالاخره آخرین نکته همانا اهمیت خاص « آینده پژوهی برای ترسیم دورنمای صنعت بیمه در چارچوب فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی» است .نکاتی که با توجه به ظرفیت های حوزه بیمه و قابلیت هاو پتانسیل بالای نیروهای روابط عمومی دستیابی به آنها غیر ممکن نیست.
قطعا توسعه فرهنگ بدون اجرای یک نهضت نوشتاری مختص بیمه ای امکاتپذیر نخواهد بود .تردیدی نیست که توجه به مقوله پژوهش و تحقیق و اعمال روشهای علمی برای توانمندسازی نیروهای انسانی،بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر فرهنگ در صنعت بیمه کشور و نیز ارائه آموزش های لازم به کنشگران عرصه فرهنگ بیمه با رویکرد تقویت توانمندی بهره گیری از فنون مناسب ارتباطات برای پیشبرد اهداف از جمله عواملی خواهدبود که تاثیر زیادی را بر افزایش سطح توانمندی فرهنگی صنعت بیمه و متعاقب آن توانگری شرکت های بیمه گر خواهدگذاشت.
جواد گودرزی

۹۶/۰۲/۲۷
۰۰:۳۲

طی 9 سال فعالیت در شرکت خوشنام بیمه معلم احساس رضایت می کنم

پای صحبت حاکم ساقی بیرق نماینده برتر بیمه معلم
به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی بیمه معلم ،فروش بیمه نامه یکی از فعالیتهای اقتصادی تخصصی محسوب می شود که نه تنها نیازمند سواد خاص خود
می باشد بلکه همچنین نیازمند بهره مندی از هوش هیجانی بالا، قدرت شناسایی سریع و عملگرایی قابل توجهی است. به این موارد اگر شرایط قدرت خرید و سطح فرهنگ استفاده از بیمه را در جامعه هدف موردتوجه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که فروش بیمه نامه در کشور به هیچ وجه کار آسانی نیست. ازاین رو مشخص است که قرار گرفتن در فهرست بهترین های فروش یک شرکت بیمه و حتی حضور در صدر فهرست تا چه میزان می تواند سخت باشد . حاکم ساقی بیرق، نماینده بیمه معلم در اردبیل کسی است که در حال حاضر در فهرست برترین فروشنده های بیمه معلم قرار دارد. وی با تحصیلات پایه کارشناسی اقتصاد صنعتی در شهر خلخال از توابع استان اردبیل است که کار خود را از سال 88 کلید زده و در حال حاضر یکی از بهترین فروشنده های بیمه نامه شرکت بیمه معلم محسوب می گردد . اما وی چگونه به این موفقیت دست یافته و چه پیشنهادی برای همکاران خود جهت رسیدن به موفقیت دارد.
نماینده برتر بیمه معلم در سال گذشته 60 درصد سبد فروشش رابیمه نامه عمر تشکیل می داده است که قصد دارد در سال جاری به رکورد فروش بیمه نامه دست پیدا کند.
حاکم ساقی بیرق راز موفقیت خود را فروش بیمه نامه به صورت چهره به چهره و پیگیر بودن مداوم و کشف مشتریان تازه به ویژه در سازمان ها می داند.
این بیمه گر نمونه همچنین تک شغله بودن را در کار خود بسیار موثر می داند و می گوید:تک شغله بودن موجب می شود تمام تلاش و فکر خود را بر فروش بیمه نامه و مشتری تمرکز کنی و این خود موجب موفقیت در فروش و افزایش بیمه نامه خواهد شد.
از حاکم ساقی بیرق نماینده کد 738 بیمه معلم درباره دلایل انتخاب بیمه معلم برای فعالیت می پرسیم. ساقی پاسخ داد: بعد از مدتی تحقیق و جستجو و مطالعه خوشنامی بیمه معلم و پرداخت به موقع خسارت به زیان دیدگان موجب شد که این شرکت را برای فعالیت بیمه ای خود انتخاب کنم و امروز بعد از 9 سال فعالیت از تصمیمی که گرفتم کاملا احساس رضایت می کنم این بیمه گر نمونه نگاه مثبتی به بازار دارد به نحوی که تاکید می کند با فرهنگ سازی و جلب اطمینان مردم می توان فروش بیمه نامه بخصوص در بخش عمر و سرمایه گذاری را افزایش داد.

۹۶/۰۲/۲۷
۱۱:۰۸

بازگشت سفري به بانک گردشگري اقتصاد نوين مديرعامل جديد انتخاب مي کند

خبرگزاري آريا- شنيده ها حاکي از آن است، علي اصغر سفري که آبان ماه سال گذشته مديرعامل بانک اقتصاد نوين شده بود، دوباره به بانک گردشگري بازگشته است.
به گزارش خبرگزاري آريا،سفري که پس از احمد معتمدي سکان هدايت نخستين بانک خصوصي کشور را به دست گرفته بود،  در کمتر يک فصل به بانک گردشگري بازگشته و دوباره بر مسند مديريت عاملي اين بانک نشسته است.
بر اين اساس، بانک اقتصاد نوين نيز بنابر موازين قانوني يک ماه فرصت دارد تا فرد مورد نظر خود را براي اخذ تاييديه صلاحيت به بانک مرکزي معرفي کند و تا زمان انتخاب مديرعامل جديد، اين بانک از سوي سرپرست اداره خواهد شد.
اين گزارش حاکي است، سفري سابقه مديريت عاملي بانک گردشگري را در کارنامه کاري خويش دارد.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۳:۴۰

‎عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي: ‎حمايت هاي بانک شهر در توسعه شهرها الگوي همه ‎بنگاه هاي اقتصادي قرار گيرد

خبرگزاري آريا-عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز بانک شهر به منبع حمايتي شهرداري ها در توسعه شهرها بدل شده و اقدامات حمايتي آن مي تواند به الگويي براي ساير بنگاه هاي اقتصادي تبديل شود.     
به گزارش خبرگزاري آريا، عبد الرضا مصري با تقدير از عملکرد بانک شهر در پروژه هاي بزرگ فرهنگي همچون برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تهران گفت: متاسفانه فعاليت هاي فرهنگي شهرها در سايه مشکلات اقتصادي قرار مي گيرند و از قدرت لازمه برخوردار نيستند، اما از زمان ورود بانک شهر به عنوان يک بنگاه اقتصادي به عرصه فرهنگ شاهد ايجاد تحولات زيربنايي در اجراي پروژه هاي فرهنگي هستيم.
‎وي  با تاکيد بر اينکه بانک شهر فرصت آشتي مردم با عرصه فرهنگ را فراهم کرده و رشد آمارهاي بازديد از نمايشگاه اخير کتاب ، خود موکد تاثير عميق اين بانک در پيشبرد اهداف فرهنگي شهرهاست، تصريح کرد: جامعه امروز نيازمند اجراي پروژه هاي زيربنايي در عرصه هاي مختلف از جمله فرهنگي و شهري است، چرا که زندگي شهري با موضوع مهم فرهنگ گره خورده است.
‎مصري خاطر نشان كرد: از همين روست که شاهد هستيم بانک شهر با حمايت هاي عرصه فرهنگ توانسته بسياري از اين تنگناها را مرتفع سازد.
‎نماينده مردم کرمانشاه در مجلس دهم، مشارکت بانک شهر در اجراي پروژه ها در حوزه حمل و نقل شهري به ويژه مترو را از ديگر دستاوردهاي مهم اين بانک در شهرها دانست و افزود: امروز بانک شهر به منبع حمايتي شهرداري ها در توسعه شهرها بدل شده و اقدامات حمايتي آن مي تواند به الگويي براي ساير بنگاه هاي اقتصادي تبديل شود تا در آينده شاهد رفع بسياري از مشکلات شهرها باشيم

۹۶/۰۲/۲۶
۱۳:۴۰

تمرکز ايران کيش و بانک کارآفرين بر PDA

خبرگزاري آريا-با حضور نمايندگان بانک کارآفرين، شرکت ورانگر و شرکت کارت اعتباري ايران کيش از محصول PDA رونمايي شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،صادق فرامرزي مديرعامل اين شرکت ضمن ابراز خرسندي از حضور در اين مراسم گفت: «محصولي که امروز با همکاري بانک کارآفرين، شرکت ورانگر و شرکت ايران کيش رونمايي مي‌شود، محصول کاملي است که همه مراحل تست را پشت سر گذاشته و از همين رو مي‌توان آن را به‌سرعت در بازار عرضه کرد.»
او با بيان اينکه محصول pda اي که امکان پرداخت داشته باشد با کارت‌خوان جي پي آر اس و يا حتي کارت‌‎خوان موبايلي قابل قياس نيست گفت: «عرضه پي دي اي با نرم‌افزاري کامل که امکان پرداخت را نيز فراهم کرده است، فوايد زيادي براي شرکت‌هاي پخش دارد و باعث جلوگيري از اتلاف پول‌هايي خواهد شد که قبلاً نقدي گرفته مي‌شد و برنمي‌گشت و يا با تأخير برنمي‌گشت.»
فرامرزي ادامه داد: «در اکوسيستم پات، ايران کيش بر روي اين ابزار، تسهيم و تقسيم و تخفيف نيز به وجود مياورد تا همچون پروژه آسان خريد بحث pda را نيز با اين امکانات همراه کنيم.»
نازيلا آستاني نژاد، مدير فناوري اطلاعات بانک کارآفرين نيز در اين مراسم گفت: «از همکاري صميمانه‌اي که بين بانک کارآفرين و دو شرکت معتبر ورانگر و ايران کيش صورت گرفته است خيلي خوشحالم. واقعيت آن است که از ديد هر بانکي آنچه وراي توليد براي يک بانک اهميت دارد پشتيباني آن سرويس است.»
او افزود: «اما اکنون دو شرکت که سابقه پشتيباني قبلي از بانک کارآفرين را دارند در کنار ما هستند و از همين رو خيال بانک کارآفرين از بابت رضايتمندي مشتريان راحت است و اين موضوع نويد اين را مي‌دهد تا ما در همکاري جديد در محصول pda بتوانيم سرويس‌هاي جديدي را به کشور ارائه بدهيم و در رقابت بين‌المللي عقب نمانيم.»
فرهاد وکيليان معاون توسعه بازار ايران کيش نيز بابيان اينکه بايد از همکاري بانک‌هاي کارآفرين، ايران کيش و ورانگر با عنوان يک کنسرسيوم يادکرد گفت: «ارائه محصول pda براي اولين بار به‌منظور توسعه خدمات و محصولات نوين تدوين شده است و با مخاطبان مشخص با عامليت بانک کارآفرين عملياتي خواهد شد.»
او به نقش پررنگ شرکت ورانگر نيز اشاره کرد و گفت:«به جهت آنکه اين شرکت از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي تأمين نرم‌افزار و سخت‌افزارهاي مرتبط با شرکت‌هاي پخش است، ما با قرارداد مشترک با اين شرکت و همکاري هميشگي که با بانک کارآفرين داريم موفق شديم، محصول pda را در جهت خدمات بيشتر به ملت عزيزمان پيشکش کنيم.»
 پيمان طبري معاون فناوري اطلاعات شرکت کارت اعتباري ايران کيش نيز بابيان اينکه براي رسيدن به اين محصول، کار فني و پيچيده‌اي صورت گرفته است گفت: «اتفاق بزرگي در صنعت پخش روي داد. اينکه يک سيستم پرداخت راه‌اندازي شود که کاملاً مستقل از اپليکيشن پخش بوده و درعين‌حال هردو بتوانند با يکديگر ارتباط داشته و عمليات پرداخت را انجام دهند دستاوردي بود که به دو تيم فني کاملاً خبره نياز داشت و خوشبختانه ايران کيش تجربه پرداخت خود را با کمک ورانگر تلفيق کرد و راه براي سيستم‌هاي پرداخت و پخش در آينده باز شد.»
آرمان فضلي مديرعامل شرکت ورانگر نيز دراين‌ارتباط گفت: «ما فعاليت‌هايمان را مدت‌هاست در کنار بانک کارآفرين دنبال مي‌کنيم، اما چندين بار با مديران وقت پروژه‌هايي را مطرح کرديم که در آن به مشکلاتي برمي‌خورديم. مشکلاتي که حل آن در اختيار شرکت‌هاي نرم‌افزاري نبود بلکه حل آن، نياز به يک‌پايه محکم در psp داشت و خوشحاليم که باگذشت چندين سال بالاخره امروز با حضور يک بانک معتبر و يک شرکت پرداخت معتبر به نام ايران کيش موفق شديم تا اين سيستم را به صنعت پرداخت ارائه دهيم

۹۶/۰۲/۲۶
۱۳:۴۰

سامانه پرداخت همراه پاسارگاد، از خدمات بانکداري‌الکترونيک بانک‌پاسارگاد

خبرگزاري آريا-سامانه پرداخت همراه پاسارگاد (پرداخت موبايل)، يکي از خدمات بانکداري‌الکترونيک بانک‌پاسارگاد است که مورد استقبال گسترده از سوي مشتريان قرار گرفته‌است.
به گزارش خبرگزاري آريا، اين سامانه‌ خدمات گوناگوني به مشتريان ارايه مي‌کند و به تازگي دو خدمت نمايش شعبه‌هاي بانک بر روي نقشه و امکان ورود با اثر انگشت نيز در آن فراهم شده‌است.
پيش از اين نيز مشتريان گرامي از طريق اين سامانه امکاناتي از قبيل اعلام موجودي کارت (کارت‌هاي بانک‌پاسارگاد(، انتقال وجه کارت به کارت، انتقال وجه کارت به سپرده (سپرده‌هاي بانک پاسارگاد)، پرداخت قبض گروهي (با امکان اسکن بارکد قبض)، پرداخت قبض همراه اول از طريق شماره موبايل، خريد شارژ ايرانسل، همراه اول، رايتل و تاليا، امکان جستجو و مشاهده گزارش وضعيت تمام تراکنش‌هاي انجام شده بر روي گوشي، تغيير رمز اينترنتي (رمز دوم) کارت (کارت هاي بانک پاسارگاد)، امکان دريافت رمز دو عاملي بانکداري مجازي (اينترنت بانک)، دريافت ده گردش آخر کارت (کارت هاي بانک پاسارگاد) و مسدود کردن کارت (کارت‌هاي بانک پاسارگاد) را دريافت مي‌کردند.
هم‌وطنان مي‌توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر، به يکي از شعبه‌هاي بانک‌پاسارگاد در سراسر کشور مراجعه و يا با مرکز مشاوره و اطلاع‌رساني اين بانک به شماره 82890 تماس حاصل کنند

۹۶/۰۲/۲۶
۱۳:۴۰

بانک قوامين کارمزد چکاوک از مشتريان اخذ نمي‌کند

خبرگزاري آريا- برخلاف بخشنامه هاي بانک مرکزي بانک قوامين کارمزد چکاوک را از حساب مشتريان اخذ نمي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا، اواسط سال گذشته بود که بانک مرکزي در بخشنامه اي کارمزد هاي جديد را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.
 بر اساس يکي از بندهاي اين بخشنامه بانک ها و موسسات مالي و اعتباري موظفند براي چک هاي واگذار شده به حساب که از طريق سامانه چکاوک بانک مرکزي وصول مي‌شود کارمزد از مشتريان اخذ کنند.
 کارمزد فوق براي هر برگ چک 1000تومان تعيين گرديده است و بانک ها و موسسات موظفند اين کارمزد را از حساب مشتريان برداشت کنند.
 اين بخشنامه در اواسط سال گذشته براي کليه بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري ارسال شد و از آن تاريخ بايد همه بانک ها و موسسات کارمزدهاي فوق را اعمال کنند.
 اما بانک بانک قوامين بر خلاف بخشنامه هاي صادره بانک مرکزي، براي واگذاري چک هاي مشتريان به جهت وصول هيچ گونه هزينه اي اخذ نمي‌کند.
 خبرنگار طلانيوز به يکي از شعبات اين بانک مراجعه و چکي را به جهت وصول در اين بانک کارگزاري کرد. پس از وصول چک فوق مشاهده شد که هيچ کارمزدي از بابت اين واگذاري از حساب خبرنگار ما کسر نشده است.
 پيگيري خبرنگار ما از کارمند بانک درباره دليل عدم اخذ کارمزد واگذاري چک حکايت از اين داشت که کارمند بانک قوامين اعلام کرد اين هيچگونه هزينه اي از بابت واگذاري چک هاي مشتريان اخذ نمي‌شود و اين خدمت رايگان انجام است.
 بنابر اين بانک قوامين برخلاف همه بانک ها و موسسات مالي و اعتباري براي واگذاري چک هاي مشتريان کارمزدي برداشت نمي‌کند و اين بر خلاف بخشنامه بانک مرکزي است

۹۶/۰۲/۲۶
۱۳:۴۰

امکان افتتاح حساب قرض الحسنه در بانک سينا

خبرگزاري آريا-در راستاي ايجاد زمينه هاي افزايش مشارکت عمومي و گسترش سنت الهي قرض الحسنه، شعب بانک سينا آماده افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز براي هموطنان گرامي هستند.
به گزارش خبرگزاري آريا، اين بانک در راستاي ايجاد امکان مشارکت هموطنان عزيز در فعاليت هاي خيرخواهانه و برخورداري از اجر اخروي، امکان افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز را فراهم ساخته است.
هموطنان با افتتاح اين حساب و اختصاص مبلغي به عنوان سپرده قرض الحسنه پس انداز، ضمن برخوردار شدن از اجر معنوي و پاداش اخروي، امکان اختصاص اين مبلغ از سوي بانک را در اموري چون ازدواج، تهيه جهيزيه، درمان بيماري، امور عام المنفعه و رفع نيازهاي ضروري فراهم مي سازند.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۴:۲۴

تقدیر بنیاد شهید انقلاب اسلامی از بانک صادرات

​بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با ارسال لوح سپاسی از اقدامات بانک صادرات ایران در ارائه خدمات و تسهیلات به خانواده‌های شهدا و ایثارگران قدردانی کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، ناصر عارف مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان همدان با ارسال لوح سپاسی خطاب به محمود خدامرادی، مدیرشعب این بانک در استان همدان، از همکاری‌های بی‌شائبه آن مدیریت در ارائه تسهیلات و خدمات به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تشکر کرد.
بانک صادرات در راستای حمایت از جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا در سال ١٣٩٥، ۸هزار و ٦٠٠ فقره تسهیلات خرید و ساخت مسکن پرداخت کرده است.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۲:۰۱

معرفی برنده خوش‌شانس قرعه‌کشی بانک آینده

با انجام قرعه‌کشی دومین دوره «باشگاه پذیرندگان پایانه‌­های فروش بانک آینده»، برنده جایزه بزرگ این دوره مشخص شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، یک­ دستگاه خودروی سواری تیوولی، جایزه ویژه دومین دوره از جشنواره بود که با انجام قرعه­‌کشی، خودروی مذکور به اکبر مرادی پذیرنده و مشتری شعبه خیابان ولیعصر اصفهان، تعلق گرفت.
هم­چنین، در مدت زمان برگزاری جشنواره، هر دو هفته با انجام قرعه­‌کشی، ده­‌ها ربع سکه بهار آزادی، به پذیرندگان پایانه­‌های فروش بانک آینده، اهدا شد.
دومین دوره جشنواره باشگاه پذیرندگان پایانه­‌های فروش بانک آینده از 16 بهمن ماه سال 1395 آغاز و تا 16 اردیبهشت‌ماه سال 1396، ادامه داشت. در این جشنواره، خرید، شارژ، دریافت مانده حساب، پرداخت قبض و همچنین تعداد و مبالغ تراکنش­‌ها دارای امتیازاتی بودند.
سومین دوره جشنواره باشگاه پذیرندگان پایانه‌­های فروش متصل به حساب­‌های بانک آینده از 22 اردیبهشت‌ماه آغاز و تا 22 مرداد ماه سال ­جاری ادامه خواهد داشت.
مبنای امتیازدهی مانند دوره‌­های قبل، بر اساس تعداد و مبلغ تراکنش است؛ در این دوره علاوه بر جایزه بزرگ که یک دستگاه خودروی سواری پژو 2008 است، پذیرندگان فرصت دارند تا از ده­‌ها جایزه 5 میلیون ریالی که در قرعه‌کشی‌های هفتگی اهدا می­‌شود، بهره‌مند شوند.
همچنین در دوره سوم، امتیاز پذیرندگانی که با دریافت آخرین نسخه اپلیکیشن «همراه کارت» در جشنواره «تپش در هر تراکنش» شرکت کنند، دو برابر محاسبه خواهد شد.
بانک آینده اعلام کرد: پذیرندگان و مشتریان عزیز، می­‌توانند برای کسب اطلاعات بیش­تر و یا عضویت در باشگاه پذیرندگان به وب سایت بانک آینده یا وب سایت باشگاه مشتریان بانک آینده به نشانی اینترنتیba.efarda.ir مراجعه کنند.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۴:۵۰

بازدید مدیرعامل بانک توسعه صادرات از 2 واحد صادراتی در کاشان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از دو واحد موفق صادراتی در کاشان یعنی کارخانه ایران گلاب و مجتمع نساجی فرش آسایش بازدید کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات با حضور در محل دو مجموعه ایران گلاب و مجتمع نساجی آسایش از خط تولید این واحدها بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت‌های آنها قرار گرفت.
مجموعه تولیدی ایران گلاب در سال 1360 تولید صنعتی خود را در منطقه کاشان شروع کرد و پس از نیم قرن تلاش و تجربه به یکی از برندهای مطرح دنیا در این حوزه تبدیل شد.
مجید راهب موسس مجموعه تولیدی ایران گلاب، کارآفرین خلاقی است که طی 36 سال فعالیت مداوم همواره مسیر رو به جلو را طی کرده است.
راهب گفت: بیش از 70 درصد حجم تولید ما به صادرات اختصاص دارد. مشتریان ما از خاورمیانه، چین و استرالیا هر ساله سفارش محصول دارند و خوشبختانه در این واحد تولیدی هیچ وقت با مشکل فروش و بازاریابی دست به گریبان نبوده است. راهب فعالیت تولیدی خود را با 20 نفر آغاز کرد و امروز 350 نیروی کار ثابت مشغول به فعالیت است و در مجموع در پیک تولید این مجموعه 5000 شغل ایجاد می کند.
وی خاطر نشان کرد: ما ظرفیت تولید چند برابری را داریم و در حال حاضر ایران گلاب باید 450 کانتینر کالا را به مشتری تحویل دهد.
به گفته وی بانک توسعه صادرات کمک‌های خوبی در این رابطه به واحدهای تولیدی می‌کند.
مدیرعامل و موسس ایران گلاب افزود: از صفر تا صد خط تولید از کاشت گل تا برداشت و گلاب‌گیری و بسته‌بندی در مجموعه انجام می‌شود. محصولاتی چون آبلیمو، نوشیدنی و عرقیات مختلف نیز دراین مجموعه تولید می‌شود.
شرکت مجتمع نساجی فرش آسایش از دیگر واحدهای تولیدی موفقی است که در کاشان فعالیت دارد و پنج سال متوالی بعنوان صادرکننده نمونه کشور انتخاب شده است. این مجموعه با اشتغالزایی مطلوب و روند رو به رشد در تولید و صادرات در شهرک صنعتی سلیمان صباحی آران و بیدگل قرار دارد و از واحدهایی است که از تسهیلات ارزی بانک توسعه صادرات استفاده کرده است.
رحمانی عضو هیات مدیره این مجموعه به ظرفیت اشتغالزایی و تولید این مجموعه اشاره کرده و گفت: فعالیت در حوزه فرش نیازمند دید باز در عرصه بازاریابی و نیازسنجی بازار است و در حال حاضر ما به کشورهای خاورمیانه و چین صادرات داریم.
وی به اهمیت وجود واحد R&D اشاره کرد و گفت: هیچ مجموعه تولیدی نمی‌تواند منکر نیاز به واحد تحقیق و پژوهش باشد. اگر نتوانیم با علم روز جلو برویم از دنیا عقب خواهیم ماند. ذائقه مشتریان در حوزه فرش سال به سال تغییر می‌کند و واحد ما تلاش دارد همگام با سلیقه جهانی تولید با کیفیت و مناسب داشته باشد.
رحمانی گفت: خوشبختانه مجتمع آسایش توانسته نیروی کار بومی را جذب کرده و نه تنها به اشتغالزایی در این منطقه کمک کند حتی در شهرهای اطراف نیز نیروی کار را جذب کرده‌ایم.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۶:۲۹

برگزاری جشنواره طلایی بانک تجارت در" ستاره باران"

قرعه‌کشی جشنواره طلایی پایانه‌های فروشگاهی با همکاری بانک تجارت و شرکت ایران کیش مجتمع تجاری "ستاره باران تبریز"  برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا،  بانک تجارت اعلام کرد: طی مراسمی که در مجتمع تجاری ستاره باران در شهر تبریز برگزار شد، به پذیرندگان دارای حساب در بانک تجارت براساس میزان امتیاز کسب شده و به قید قرعه تعداد 12 کارت هدیه پنج میلیون ریالی به  همراه لوح سپاس اهدا شد.
از دیگر بخش‌های این مراسم که با استقبال گسترده مشتریان این مجتمع  برگزار شد، اهدا 40 کارت هدیه یک میلیون ریالی به مشتریانی بود که از طریق دستگاه‌های POS ایران کیش در مجتمع تجاری ستاره باران خرید خود را به  انجام رسانده‌اند.
جشنواره طلایی بانک تجارت تا پایان شهریور ماه سال 96 ادامه داشته و به طور دوره‌ای در مجتمع‌های تجاری پاساژ رضا، قائم تجریش و میلاد نور در  تهران و مراکز خرید سیتی سنتر در اصفهان، ستاره باران تبریز، آفتاب شیراز و پروما مشهد برگزار می‌شود.
دارندگان تجارت کارت و پذیرندگان دستگاه‌های POS شرکت ایران کیش که مشتری بانک تجارت هستند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این جشنواره به سایت اینترنتی شرکت ایران کیش به نشانی www.irankish.com مراجعه کنند.

۹۶/۰۲/۲۶
۱۶:۳۴

امنیت و سهولت در ارائه خدمات بانکی؛ شاخص بانکداری موفق

همایش معرفی خدمات جدید بانک ملی در حوزه‌های اینترنت بانک و بانکداری در بستر
شبکه‌های اجتماعی با رویکرد بررسی مزیت‌های رقابتی سامانه‌های مختلف بانک در محیط کسب و کار و بانکداری نوین در مرکز آموزشی و فرهنگی بابلسر برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مسعود خاتونی معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک در این رویداد، با اشاره به اهمیت تغییرات، فرصت‌ها و تهدیدات بانک‌ها در حوزه فناوری اطلاعات گفت: پیشرفت فناوری اطلاعات به حدی است که هر لحظه چشم پوشی از آن خسارت جبران ناپذیری را وارد می‌کند و بانک‌ها باید به عنوان موسسات مالی تاثیرگذار در اقتصاد به طور طبیعی به هر تغییری در اقتصاد و تکنولوژی واکنش سریع نشان دهند. 
معاون فناوری اطلاعات با بیان اینکه بانکداری الکترونیک به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که سرعت، کیفیت و دقت خدمات خود را افزایش داده و موجب ایجاد موقعیت رقابتی برای ارائه خدمات شوند افزود : توسعه مستمر بانکداری الکترونیک باعث بهبود کارایی بانکداری شده و به تبع آن باعث کاهش هزینه‌های مرتبط با معاملات در سطح ملی و بین‌المللی و در نهایت باعث بهبود وضعیت اقتصادی جامعه و رضایتمندی مشتریان بانک‌ها خواهد شد.
 خاتونی با تشریح تاریخچه تحول بانکداری و تاثیر انتخاب صحیح استراتژی‌های موثر در بانکداری نوین افزود: بانک‌ها به واسطه سرمایه اقتصادی، مبادلات پولی و مالی انجام می‌دهند اما آنها در جهت افزایش ارزش افزوده، به دنبال گسترش فناوری اطلاعات و ترسیم افق‌های روشن تر برای خود هستند. 
خاتونی بر امنیت در خدمات بانکداری الکترونیکی بخصوص در بسترهای پیش‌رو و جدید از جمله شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: یکی از شاخص‌های مهم بانکداری موفق، امنیت و سهولت در ارائه خدمات بانکی است که در حال حاضر مورد توجه مدیران و مسئولان در بانک ملی ایران قرار گرفته است. 

۹۶/۰۲/۲۶
۱۹:۳۸

بانک رفاه به بازنشستگان وام می‌دهد

شعب بانک رفاه در سراسر کشور آمادگی دارند تا نسبت به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به بازنشستگان، مستمری و مقرری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک رفاه کارگران اعلام کرد: بازنشستگان، مستمری و مقرری بگیران سازمان تامین اجتماعی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می‌کنند، می توانند تا سقف 20 میلیون ریال و با مدت بازپرداخت 36 ماه از تسهیلات قرض‌الحسنه بهره مند شوند.

۹۶/۰۲/۲۶
۲۲:۳۸

بخشودگی 174 میلیارد ریال سود و وجه التزام تسهیلات کمتر از 25 میلیون تومان در بانک کشاورزی

در اجرای مرحله دوم تبصره 35 قانون بودجه و دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با گذشت یک هفته از شروع اجرای این طرح، قریب به 174 میلیارد  ریال سود و وجه التزام تسهیلات کمتر از 25 میلیون تومان مشتریان این بانک بخشوده و 8200 فقره پرونده بدهکاران بانک کشاورزی تسویه و مختومه شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا و بنا بر اعلام بانک کشاورزی، برابر با دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشتریانی که اصل بدهی آنها کمتر از 25 میلیون تومان است چنانچه تا پایان اردیبهشت نسبت به تسویه نقدی اصل بدهی خود اقدام کنند، سود و وجه التزام بدهی آنان بخشوده می‌شود.
 به دنبال ابلاغ این دستورالعمل، از تاریخ 18 اردیبهشت شعب بانک کشاورزی سراسر کشور در اقدامی هماهنگ تا ساعت 22 پاسخگوی مشتریان بدهکار هستند.
تاکنون استان آذربایجان شرقی با تسویه نزدیک به 600 فقره پرونده در مقام نخست و پس از آن، استان‌های خوزستان، فارس، اصفهان، خراسان‌رضوی  و کرمانشاه با تسویه حدود 500 پرونده در مقام‌های بعدی قرار دارند.

۹۶/۰۲/۲۶
۲۳:۰۰

تاملی بر معضلات پیش روی نظام بانکداری کشور/دولت دوازدهم،اصلاح نظام بانکی را در اولویت قرار دهد

چالش های متعددی پیش روی نظام بانکداری کشور وجود دارد که می طلبد رفع و حل و فصل آن به عنوان یکی از اولویت های ویژه دولت دوازدهم مد نظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،یقینا یکی از معضلات اساسی جامعه ایرانی به چالش ها و نارسایی های اقتصادی معطوف می شود.
اهمیت بخش اقتصاد در رشد،پیشرفت و شکوفایی کشور به میزانی برجسته و حائز اهمیت می باشد،که هر گونه نارسایی و چالش در این عرصه می تواند به تحمیل هزینه ها و آسیب هایی سنگین و مخربی به کشور منتهی شود.
در ذیل این گزارش،تلاش می شود،در گفت و گو با کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی،چالش ها و نارسایی های نظام بانکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
مجید رهگذر،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در خصوص چالش های نظام بانکی کشور عنوان کرد:قریب به یک دهه از وعده اصلاح نظام بانکی می گذرد،اما همچنان شاهد نارسایی هایی جدی در این عرصه هستیم.
وی افزود:تا زمانی که استقلال بانکی مرکزی با تقویت هر چه بیشتری همراه نشود و در قوانین اجرایی و نظارتی بانک ها،بازنگری اساسی و عمیقی اِعمال نشود،نمی توان به مشکلات موجود در این بخش فائق شد.
دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی از عمده ترین چالش های موجود به معوقات بانکی معطوف می شود که متاسفانه عوارض آن بصورت ملموسی به بخش های اقتصادی کشور سایه افکنده است.
رهگذر گفت:به واقع،در صورت حل شدن مشکل معوقات بانکی،توان بانک ها نیز برای افزایش تسهیلات ارتقاء خواهد یافت که حصول این امر به تنهایی،می تواند بار مشکلات نقدینگیِ حاکم بر مراکز تولیدی، صنعتی،خدماتی و...را سبک سازد.
وی افزود: آنچنان که در برخی رسانه ها منعکس شده،حجم معوقات بانکی قریب به 113 هزار میلیارد ریال(با در نظر گرفتن مطالبات استمهال شده)برآورد می شود که رقم و عدد بسیار قابل توجهی به نظر می رسد.
   معضل انباشت املاک و مستغلات بانک ها
این دانش آموخته رشته اقتصاد در تشریح دیگر مشکلات و نارسایی های بانک ها گفت:متاسفانه بخشی از املاک بانک ها بلوکه شده و در کنار آن رکود حاکم بر صنعت ساختمانی، باعث شده تا عملا مشتری کافی و دست به نقد برای خرید چنین املاکی وجود نداشته باشد.
وی افزود:آنچنان که در گزارش های منتشر شده آمده،بعید به نظر می رسد بانک ها تا نیمه نخست سالجاری،قادر به فروش املاک و مستغلات مازاد خود باشند،مگر اینکه اتفاق خاصی در بازار مسکن کشور رخ دهد تا در سایه آن،بانک ها نیز قادر شوند املاک مازاد خود را به فروش برسانند.
رقابت با اتکای به افزیش سود بانکی یا زیر پاگذاشتن مصوبه شورای پول و اعتبار ؟
پرویز روزبهانی،کارشناس اقتصاد،در گفت و گو خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به لزوم توجه و تمکین به قوانین و مصوبات شورای پول و اعتبار از سوی تمامی بانک ها،مراکز و موسسات پولی فعال در کشور،گفت:علیرغم مصوبه شورای مذکور(پول و اعتبار)و تعیین نرخ سود بانکی،متاسفانه برخی از مراکز و موسسات پولی برای ربودن گوی رقابت،به افزایش سود سپرده گذاری مبادرت می ورزند و به واقع این موضوع به یکی از چالش های بانک مرکزی مبدل شده است.
وی افزود:می طلبد با نظارت هر چه بیشتر و اتخاذ تدابیر موثر به این نارسایی خاتمه داده شود در غیر اینصورت همچنان شاهد استمرار کم توجهی ها به مصوبه شورای پول و اعتبار از سوی برخی مراکز و موسسات خواهیم بود.
  لزوم رعایت استانداردهای بین المللی احساس می شود
روزبهانی در تشریح دیگر چالش های پیش روی نظام بانکداری کشور عنوان کرد:عدم برخورداری و رعایت استانداردهای بین المللی از دیگر معضلاتی است که باید نسبت به آن چاره اندیشی شود،در غیر اینصورت در فضای رقابتی موجود در عرصه بانکداری بین المللی،نمی توانیم نقش آفرینی موثری را ایفاءکنیم.
وی افزود:به واقع،عدم رعایت استانداردها،بازگشت به دوران پیش از تحریم از سوی بانک ها را سخت و دشوار ساخته و تا زمانی که استاندارد های تعریف شده لحاظ نشود،نمی توان به توفیق شایسته ای در این عرصه نائل شد.
کارشناس اقتصادی گفت:افزایش سرمایه بانک ها برای تسهیل روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان از دیگر ضروریاتی است که باید به آن توجه شود تا بتوان نسبت به پرداخت تسهیلات موفق تر از گذشته اقدام نمود.
روزبهانی عنوان کرد:برخی گزارشات غیر رسمی حاکی از احتمال ضریب تقاضای دریافت تسهیلات در سالجاری می باشد که پاسخگویی مناسب به چنین درخواست هایی بدون افزایش سرمایه لازم  بسیار سخت، دشوار و شاید ناممکن به نظر برسد.
وی در خاتمه یادآور شد:هر آنچه موانع و مشکلات نظام بانکی به نحو شایسته تری مرتفع شود،قطعا زمینه و بستر حصول و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز به نحو مطلوب تری فراهم خواهد شد که ثمره و بازخورد آن در ابعاد متعدد اقتصادی کشور قابل لمس خواهد بود.
 

۹۶/۰۲/۲۶
۰۸:۲۱

پورابراهیمی مطرح کرد: طرح بانکداری بدون ربا بانک‌ها را رتبه بندی می‌کند/ تشریح زمان تقدیم طرح به هیئت رییسه

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:پایان نیمه نخست تابستان طرح بانکداری بدون ربا برای تقدیم به هیئت رییسه و بررسی در صحن علنی آماده می شود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی طرح بانکداری بدون ربا در مجلس شورای اسلامی، گفت:کلیات طرح بانکداری بدون ربا در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و کمیسیون وارد جزییات این طرح شده است، که حدود 20 جلسه تخصصی برای بررسی آن تشکیل شده و 40 درصد بررسی ها انجام شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود:ظرف دو ماه آینده بررسی ها در کمیسیون اقتصادی اتمام می یابد و طرح بانکداری بدون ربا نهایی می شود و پایان نیمه نخست تابستان طرح بانکداری بدون ربا برای تقدیم به هیئت رییسه و بررسی در صحن علنی آماده می شود.
تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین بانکی و استفاده از فناوری‌های جهانی در حوزه بانکی
پورابراهیمی با تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین بانکی و استفاده از فناوری‌های جهانی و تجربه به روز شده مسلمانان در این حوزه ، ادامه داد: بخش‌هایی از این قانون مرتبط با مباحث فقهی و تدوین احکام بر اساس مبانی شرعی است که برای اصلاح و اسلامی کردن مسائل بانکی و انطباق آن با موازین اسلامی اصلاحات لازم انجام شده است.
وی با بیان اینکه نحوه جذب منابع در طرح بانکداری بدون ربا متفاوت می شود، یادآور شد:انواع سپرده ها، انواع تسهیلات و نحوه تسهیلات در طرح بانکداری بدون تغییرات عمده ای می یابد و رویکرد عقود اسلامی در این تغییرات کاملا دیده شده است.
نظارت شورای فقهی بر عملکرد بانک ها
این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه ریسک هایی که در سپرده گذاری و تامین مالی وجود دارد، براساس قواعد علمی در این حوزه مدنظر قرار گرفته است، افزود: طرح جدید اصلاح سود و کسب سود روی سود و جریمه دیرکرد نیز در این قانون اصلاح شده و تدابیری اتخاذ شده است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در طرح بانکداری بدون ربا شورای فقهی دیده شده است، که بر عملکرد بانک ها نظارت می کند، تصریح کرد:حوزه فعالیت بانک ها در طرح بانکداری بدون ربا تعریف شده است و بانک ها دسته بندی های خاصی پیدا می کنند./

۹۶/۰۲/۲۶
۱۰:۳۶

نامزدهای ریاست‌جمهوری درباره بهبود نظام بانکی چه می‎گویند؟

به نظر می‌رسد که آقایان روحانی و جهانگیری معتقدند که با افزایش سرمایه بانک‌ها باید آن‌ها را تقویت نمود. از طرف دیگر آقایان رئیسی و قالیباف راهکار اصلاح نظام بانکی را در خروج آن‌ها از بنگاه‌داری و افزایش نظارت بانک مرکزی می‌دانند.

نظام بانکی شریان اصلی هدایت نقدینگی در کشور است و اگر به‌درستی کار نکند، نظام اقتصادی دچار اختلال می‌شود. در حال حاضر، ارائه تسهیلات گران (با نرخ سود بالا) به تولیدکنندگان و تضعیف تولید داخل، شفافیت پایین نظام بانکی و سرعت پایین روند تکمیل زیرساخت‌های اطلاعاتی در این زمینه، تخصیص بخش قابل‌توجهی از منابع قرض‌الحسنه مردم به وام‌های قرض‌الحسنه کارکنان و مدیران بانک‌ها و طولانی‌تر کردن صف‌های وام ازدواج جوانان، شرکت‌داری (بنگاه‌داری) بانک‌ها و تخصیص وام‌های کلان به آن شرکت‌ها، عدم تبعیت بانک‌ها از سیاست‌های کلان نظام در زمینه ارائه تسهیلات، نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک‌ها و عدم تحرک کافی برای کاهش معوقات بانکی به‌ویژه معوقات کلان، عمده مشکلات نظام بانکی کشور هستند.
در ادامه به نظرات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در این رابطه پرداخته می‌شود:
نظرات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون بهبود وضعیت نظام بانکی روحانی: سرمایه بانک ها را باید تقویت کرد در بودجه‌های عمرانی هم تصمیم ما این است که بودجه عمرانی را با همکاری و تقویت بانک‌ها  بتوانیم افزایش دهیم. امروز برای اینکه بانک‌های ما تقویت شوند، سرمایه بانکهای دولتی را تقریبا دو برابر کردیم. (۲۲ اردیبهشت۹۶)
در سال ۹۵ حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانکها استفاده کردند
در سال ۹۵ حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانکها استفاده کردند که این تسهیلات باعث شد بنگاههای کوچک و متوسط که برخی از آنها تعطیل شده یا از تمام ظرفیتشان در خط تولید استفاده نمی‌کردند امروز فعال شوند و همچنین ما از طریق بانکها امروز سرمایه خارجی را جذب می‌کنیم.
اگر بخواهیم وضع زندگی و معیشت مردم درست شود، باید بانکها را تقویت کنیم
اگر بخواهیم وضع زندگی و معیشت مردم درست شود، باید بانکها را تقویت کنیم که ما امروز با یکی از بانک‌های خارجی برای ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ایران به توافق رسیدیم.(۲۲ اردیبهشت۹۶)
۴۳ درصد تسهیلات ما نسبت به سال گذشته رشد داشته است
در سال ۹۵ صد هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات به وجود آوردیم، بانک ها نیز باید تقویت شوند تا بتوانیم اشتغال را تقویت کنیم.  سال ۹۵ تسهیلات بانک‌ها به بخش اقتصادی به خصوص برای سرمایه در گردش نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است. ۴۳ درصد تسهیلات ما نسبت به سال گذشته رشد داشته و از این میزان ۶۲ درصد برای سرمایه در گردش هزینه شده است. (۲۱ اردیبهشت۹۶)
جهانگیری: نظام بانکی باید سرمایه‌اش افزایش پیدا کند نظام بانکی باید سرمایه‌اش افزایش پیدا کند و در این راستا تصمیم‌گیری شده است و طرح تحول نظام بانکی تهیه شده که جزء مهمترین طرحهایی است نظام بانکی موفق شد در راه‌اندازی تولید سهم بسیار مهمی را به عهده بگیرد.  (۲۲ اردیبهشت)
رئیسی: نظارت بانک مرکزی در بانک‌ها باید تقویت شود شرایط در نظام پولی و بانکی و وضعیت بد بدهی های دولت که امروز به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و وضعیتی که امروز در خلق پول و نقدینگی وجود دارد که این میزان به مبلغی بالغ بر یک هزار و ۱۳ هزار میلیارد تومان که ۷۰۰ هزار میلیارد آن در این مدت به وجود آمده است شرایط بدی را ایجاد کرده است. نظارت بانک مرکزی در بانک‌ها باید تقویت شود، اکنون اگر نظارت بود امروز شاهد این همه نقدینگی نبودیم. (۱۸ اردیبهشت۹۶)
موسسه های مالی باید با مدیریت جد بانک مرکزی ساماندهی شود
بانک مرکزی باید نسبت به موسساتی که پول های مردم را می گیرند و بعد از مدتی برای آن ها دچار مشکل می کنند نظارت داشته باشد. صرف هشدار دادن کارساز نیست و اگر موسسه ای مجوز ندارد در همان روزهای اول باید سریعا جلوی فعالیت آن گرفته شود تا مردم دچار مشکل نشوند و اگر هم مجوز دارند نباید بانک مرکزی اجازه دهد که این موسسات مردم و اقتصاد کشور را دچار بحران کنند. ساماندهی این موسسه ها فعالیت جدی و مدیریت بانک مرکزی را می طلبد. بانک های عامل باید خودشان را زیر نظر بانک مرکزی قرار دهند. (۱۸ اردیبهشت۹۶)
اولین اقدامی که بانک مرکزی باید انجام دهد مسئله معوقات بانکی است
اولین اقدامی که بانک مرکزی باید انجام دهد مسئله معوقات بانکی است. امروز شاهدیم که ۲۵ هزار میلیارد تومان در یک حساب و ۴۰ هزار میلیارد تومان در بانک خصوصی دیگری بانک مرکزی در اختیار آن ها گذاشته است که این موجب مشکلات جدی در کشور خواهد شد و این شرایط وضعیتی را پیش می آورد که دیگر قابل تحمل نخواهد بود. (۱۸ اردیبهشت۹۶)
بدهی دولت به سیستم بانکی باید سریعا تعیین تکلیف شود
همچنین بدهی دولت به سیستم بانکی باید سریعا تعیین تکلیف شود و در مورد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی دولت مکلف است که تا پایان برنامه ششم بدهی خود را با این سازمان تسویه کند.  (۱۸ اردیبهشت۹۶)
باید اموال و املاک بانک ها وارد چرخه مالی و پولی کشور شوند
کار مهمی که باید در نظام بانکی صورت گیرد اموال و املاکی است که کاملا در یک جا بلوکه شده لذا این ها باید از این وضعیت خارج و وارد چرخه مالی و پولی کشور شوند. (۱۸ اردیبهشت۹۶)
قالیباف: امروز نظارت واقعی بر سیستم بانکی دیده نمی شود ما معتقدیم که  دولت در اداره و نظارت بر بانکها نا کارآمد است
ما معتقدیم که  دولت در اداره و نظارت بر بانکها نا کارآمد است. امروز امنیت سرمایه را نداریم و بانکها با مشکل روبرو هستند. هیچ اصلاح و شفافیتی در امورات بانکی صورت نگرفته و جریان نقدینگی به سه برابر افزایش یافته است. بیکاری افزایش پیدا کرده است. چرا که وامها را به افراد خاص دادند (۲۲ اردیبهشت۹۶)
ریشه خیلی از مفاسد اقتصادی در هیأت مدیره هاست
در حوزه نظام بانکی مهمترین مشکلی که وجود دارد، مدیریت های بانک ها است. ریشه خیلی از مفاسد اقتصادی در هیأت مدیره هاست، افراد صاحب نفوذی پیدا می شوند که وصل به بالاترین مراجع کشوری هستند. (۲۳ اردیبهشت۹۶)
امروز نظارت واقعی بر سیستم بانکی دیده نمی شود
صندلی های هیأت مدیره ها و مدیرعامل بانک ها خرید و فروش می شود. افرادی وام بدون بهره می‌گیرند. در حالیکه سود وام قرض الحسنه نیز ۴ درصد است اما چند صد میلیارد تومان وام بدون بهره می گیرند. بعد همان پول را در همان بانک سپرده ثابت می‌کنند و سود می‌گیرند. ما از اول دولت مردم این دست ها را قطع می کنیم. (۲۳ اردیبهشت۹۶)
نقدینگی بانک ها به تولید هدایت نمی شود
امروز ۱۲۸۰ هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در جامعه است. یعنی ۸۰۰ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور از سال ۹۲ تا به امروز اضافه شد. این پول عمدتا در اختیار بانک‎هاست، امروز نظارت واقعی بر سیستم بانکی دیده نمی شود. متقاضیان برای گرفتن وام ازدواج ماه ها و سال ها پیگیری می کنند اما بانک ها اینقدر ضمانت می خواهند که متقاضیان منصرف می شوند. عده ای با رابطه درون بانک ها می آیند، با یک چک یا سفته چند ده یا چند صد میلیارد تومان وام به اسم تولید می گیرند اما این پول در مسیر دیگر هدایت می کنند. چون سیستم بانکی رهگیری وام را تا مقصد انجام نمی دهد. در واقع وام ها هدفمند نیستند و می بینیم چند صد هزار میلیارد تومان به افرادی داده می شود که بیشترین سهم را از منابع عمومی کشور می گیرند. یعنی چند هزار نفر درصدهای بالایی از ظرفیت وام دهی بانکها را به خود اختصاص می دهند. به این ترتیب امنیت سپرده های ثابت تأمین نمی شود. پس باید نظارت بر سیستم بانکی را اصلاح کرد. (۲۳ اردیبهشت۹۶)
بانک ها را از بنگاه داری خارج می کنیم
حتما وام باید به سمت تولید برود، بانک ها را از بنگاه داری خارج می کنیم. اکثر بانک ها به دلایل مختلف دارایی های زیادی پیدا کردند و اعتباراتشان در آنجا بلوکه شده است. (۲۳ اردیبهشت۹۶)
میرسلیم: بانکداری اکنون بانکداری ربا خواری است بانکداری اکنون بانکداری ربا خواری است و قرارمان بانکداری بدون ربا بود و یک کلاه شرعی درست کرده و از آن رباخوری می‌کنند . مراجع تقلید توصیه می‌کنند اما گوش داده نمی شود. (۲۲ اردیبهشت۹۶)
وامهای هنگفت را به راحتی در اختیار برخی افراد قرار می‌دهید
زمانی که می‌خواهید به مردم وامهای خرد بدهید کلی برای مردم مشکل ایجاد می‌کنید ولی وامهای هنگفت را به راحتی در اختیار برخی افراد قرار می‌دهید که در آن زد و بند است. اینکه به یک وام گیرنده روستایی گفته شود ضامنی از شهر برای خود بیاور درست نیست. گفته می شود تورم به زیر ۱۰ درصد رسیده است ولی نمی‌شود که بهره بانکی‌تان ۱۸ درصد باشد اینها تناقض است. (۲۲ اردیبهشت۹۶)
من با رباخواری در نظام بانکداری جنگ خواهم کرد
من با رباخواری در نظام بانکداری که موجب بیچارگی در خانواده‌ها است جنگ خواهم کرد.(۲۲ اردیبهشت۹۶)
مسئولی که بانک دارد چگونه می‌خواهد با رباخواری مبارزه کند؟
باید کمک کنیم موانع اداری و بانکی برای ایجاد اشتغال برداشته شود و سرمایه‌گذاری‌هایی که راکد مانده را احیاء کرد. دولت باید قدرشناس دلسوزی مراجعی همچون آیت‌الله جوادی آملی باشد. ایشان بارها تذکر دادند که چرا موضوع ربای بانکها پیگیری نمی‌شود. نظام بانکداری ما خراب است و برخی بانک‌ها با کلاه شرعی درست کردن دنبال رباخواری می‌روند. مسئولی که بانک دارد چگونه می‌خواهد با رباخواری مبارزه کند؟ (۱۸ اردیبهشت ۹۶ )
هاشمی‌طبا: نظام بانک باید شفاف باشد به عقیده من اگر قرار است بانک در کشور به تولید و تجارت ما و صادرات کمک کند باید خیلی شفاف باشد لذا ضروری است که در قانون بانکداری تجدید نظر اساسی صورت گیرد. (۲۲ اردیبهشت)
معتقدم بانک‌های ما بانک نیستند
معتقدم بانکهای ما بانک نیستند چرا که ما یکسری عقود اسلامی را که در صدر اسلام مربوط به ارتباطات افراد بوده را بر بانکی که یک پدپده جدید اروپایی است سوار کردیم و بانکها را به صورت موسسات سرمایه گذاری و بنگاه درآوردیم. (۲۱ اردیبهشت۹۶)
بهره های بانکی باعث رکود تولید و سرمایه گذاری در کشور می‌شود
بهره های بانکی باعث رکود تولید و سرمایه گذاری در کشور می‌شود. بر این اساس خیلی ها هم اکنون علاقه دارند فعالیت اقتصادی نکنند و پولشان را در بانکها قرار دهند و همچنین بنده معتقدم قانون بانکداری ما باید به کل تغییر کند. (۲۱ اردیبهشت۹۶)
بانکهایمان را مانند بانکهای اروپا کنیم
در خصوص بحث بیکاران فارغ‌التحصیل نیز می‌توانیم مشکل را با کار آفرینی وسرمایه‌گذاری حل کنیم و برای آنها تسهیلات قائل شویم و فضای کسب و کارمان را اصلاح و بانکهایمان را مانند بانکهای اروپا کنیم. ( ۲۰ اردیبهشت۹۶)
جمع‌بندی در مجموع، به نظر می‌رسد که آقایان روحانی و جهانگیری معتقدند که با افزایش سرمایه بانک‌ها باید آن‌ها را تقویت نمود. از طرف دیگر آقایان رئیسی و قالیباف راهکار اصلاح نظام بانکی را در خروج آن‌ها از بنگاه‌داری و افزایش نظارت بانک مرکزی می‌دانند. آقای میرسلیم ربوی بودن بانک‌ها را مشکل اصلی نظام بانکی دانسته و آقای هاشمی‌طبا معتقد است که مشکل نظام بانکی با شفاف نمودن آن از طریق اصلاح قانون بانک‌داری حل می‌شود.
 
مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

۹۶/۰۲/۲۶
۱۲:۴۲

اقتصاد درگیر جنگ جناحی

صفحه اقتصاد: گروه اقتصادی- دقیقه‌ها برای انتخاب رییس دولت دوازدهم به شمارش افتاده است و 29 اردیبهشت‌ماه با رای مردم ایران، رییس دولت آینده مشخص خواهد شد.
بی‌تردید فرمان دولت دوازدهم دست هر کسی بیفتد، کار بسیار سختی پیش رو خواهد داشت‌ اما نه سختی شرایط دولت یازدهم. حسن روحانی در سال 1392 دولتی را تحویل گرفت که بنا به آمارهای رسمی، تمام‌ شاخص‌های اقتصادی روی خط قرمز حرکت می‌کردند.
با این حال هر چه به روزهای انتخابات نزدیک می‌شویم، نقدها درباره عملکرد دولت‌ها داغ‌تر می‌شود. کارشناسان معتقدند نمی‌شود روحانی را بدون اتفاقات گذشته تحلیل کرد.
تحلیلگران اقتصادی عنوان می‌کنند برای دفاع یا نقد عملکرد دولت باید چارچوبی وجود داشته باشد و آنچه در اقتصاد رخ می‌دهد، نتیجه یک دوره تاریخی است.
بر همین اساس اقتصاد ایران در طول 12 سال گذشته با چه شرایطی روبه‌رو بود؟ این موضوع در مناظره‌ انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با حضور محسن صفایی‌فراهانی قائم‌مقام وزارت اقتصاد دولت اصلاحات، حجت میرزایی‌ معاون اقتصادی وزیر کار دولت یازدهم، حجت‌الله عبدالملکی‌ استاد اقتصاد دانشگاه امام‌صادق و یاسر جبراییلی‌ معاونت آموزش و پژوهش خبرگزاری فارس مورد بررسی قرار گرفت.
آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح این مناظره است.
* صفایی‌فراهانی: من خواهش می‌کنم دوستان، با حوصله بروند قراردادهای پارس‌جنوبی را بررسی کنند. صورت‌وضعیت‌ها در وزارت نفت در دوره گذشته موجود است. بیش از 90 درصد پول واحدها را گرفتند‌ اما بهترین واحد نزدیک به 61، 62 درصد پیشرفت کرده و بدترین واحد، نزدیک به 38 درصد.
ولی پول‌ها بیش از 90 درصد پرداخت شده است. پس چرا همان زمان تمام نشده است؟ پول که بود. شما می‌گویید مجموعه پول‌هایی که در دولت قبل بابت اینها داده بود، 46 میلیارد دلار بود. هر کدام از واحدهای پارس‌جنوبی حداکثر در گذشته با دو میلیارد دلار تمام شده و الان که با هم صحبت می‌کنیم، به پنج میلیارد دلار رسیده است. ما فرض می‌کنیم فرمایش شما درست باشد.
چرا وقتی امکان پول دادن وجود داشت و همه پول‌ها را هم گرفته بودند، در زمان خود فازهای پارس‌جنوبی را تمام نکردند که به قول دوستان، عکس یادگاری‌اش را هم خودشان بگیرند؟ برای اینکه نتوانستند دومرتبه منابع اضافه‌ای بگیرند که بعدا از دولت روحانی گرفتند. واحدهایی که در دوره آقای احمدی‌نژاد تمام شده بود که خب ایشان افتتاح می‌کرد. ایشان که پروژه‌های نیمه‌کاره خود را هم افتتاح کرده بود، چه برسد به پروژه‌های تمام‌شده خود را.
در رابطه با ضریب جینی هم می‌خواهم به گزارش‌های اقتصادی مراجعه کنید. در دولت قبل سر هرم زده شد. در سال‌های 87 و 88 نزدیک به 25 میلیارد دلار از ایران فرار سرمایه شده است. گزارش‌ها موجود است. خب شما سر هرم را می‌زنید و فاصله دو مقطع هرم به هم نزدیک می‌شود. ضعفا که بالا نیامدند، آنهایی که پولدار بودند، رفتند. بعد ما این را به عنوان دستاورد دولت قبل اشاره می‌کنیم؟ این‌که دستاورد نیست. دستاورد این بوده که در منحنی‌های اقتصادی نشان می‌دادید عملا درآمد عمومی مردم بالا رفته است. گزارش‌های بانک مرکزی بیانگر این است که از سال 87 درآمد عمومی مردم پایین آمده؛ برای همه اقشار جامعه، چه قشر متوسط و چه دهک‌های پایین.
* میرزایی: برای دفاع یا نقد عملکرد دولت باید چارچوبی داشته باشیم. در مقاله‌ای نشان داده شده آنچه در ونزوئلا اتفاق افتاده، نتیجه عملکرد آقای چاوز نیست‌ بلکه نتیجه عملکرد سیاست‌های لیبرالی و تعدیل قبل از چاوز است. ببینید چقدر سعی جدی دارند که عملکرد چاوز را هم تطهیر کنند! چطور در ونزوئلا عمل‌کرد و آنچه در این کشور می‌بینیم، نتیجه یک دوره تاریک 15 سال قبل است، اما آنچه امروز در اقتصاد اتفاق می‌افتد، مربوط به همین دوره چهار ساله است؟! این چه منطقی است که ما پیوستگی تاریخی را فراموش می‌کنیم؟ تعداد بسیار زیاد و بی‌شمار پروژه‌های عمرانی که در سال‌های دوره اصلاحات انجام شده و احمدی‌نژاد بهره‌برداری کرده، دیده نمی‌شود.
پروژه‌های عمرانی در ایران بین 15 تا 20 سال دوره ساخت‌شان طول می‌کشد. هیچ دولتی پروژه‌هایی را که آغاز می‌کند، نمی‌تواند تمام کند. کاملا طبیعی است که دولت اصلاحات هم از پروژه‌های دوره سازندگی بهره‌برداری کرده است. احمدی‌نژاد هم از پروژه‌های دوره اصلاحات بهره‌برداری کرده است. در دولت یازدهم هم پروژه‌های ناتمام دوره قبل به اتمام رسیده است.
پس یک مبنای مهم در تحلیل عملکرد، پیوستگی تاریخی است. آنچه امروز اتفاق افتاده، محصول و نتیجه یک پیوستار از سال 84 به بعد است. یکی پیوستگی جهانی است که اقتصاد ما به‌شدت از شرایط بازارهای جهانی به خصوص بازار نفت و گاز تاثیر می‌پذیرد. یکی هم پیوستگی‌های سیستمی است که اقتصاد را فقط با چارچوب اقتصادی نمی‌شود تحلیل کرد. یکی هم پیوستگی خرد و کلان است‌ به این معنا که آنچه در سطح خرد یا بنگاه‌ها اتفاق می‌افتد، فقط مربوط به سطح خرد نیست، بخش عمده‌ای متاثر از آن چیزی است که در سطح کلان اتفاق می‌افتد. برای مثال، می‌گویند چرا بنگاه‌ها با رکود مواجه می‌شوند؟
بنگاه‌ها با چهار شوک مهم در دوره احمدی‌نژاد مواجه شدند؛ شوک اول، حامل‌های انرژی بود که قیمت‌ها بین چهار تا هشت برابر افزایش یافت و بخش زیادی از بنگاه‌ها با مشکل نقدینگی مواجه شدند. در آن دوره‌ قبض‌های برق از دو و سه ماه، به 45 روز کاهش یافت. شوک دیگر، ارز بود. تقریبا قیمت ارز چهار برابر شد و بنگاه‌هایی که از مواد اولیه و قطعات و ماشین‌آلات خارجی استفاده می‌کردند، با مشکلات زیادی برای تامین نقدینگی مواجه شدند. از زمان جهش ارزی سال 91 به این سمت، بخش بزرگی از بنگاه‌ها نتوانستند نوسازی صنعتی انجام دهند.
شوک دیگر، تحریم‌ها بود. شوک چهارم نیز استخدام‌ها بود. در دو سال آخر دولت احمدی‌نژاد برای اینکه کارنامه اشتغال را پررنگ کنند، به صورت فله‌ای در بخش بزرگی از بنگاه‌ها استخدام کردند. برای مثال‌ در زغال‌سنگ کرمان چهار هزار نفر و در بانک توسعه تعاون هزار نفر را استخدام کردند. بر این اساس، بنگاه‌ها با تراکم نیروی انسانی مواجه شدند.
شوک پنجم نرخ سود بانکی بود. بعضی از بنگاه‌های ما سالی هزار میلیارد تومان سود و جرایم وام‌های بانکی خود را پرداخت می‌کنند. اینکه می‌گویند آقای جهانگیری در رابطه با 700 میلیارد دلار درآمد ارزی احمدی‌نژاد اشتباه می‌کند، من هم باید بگویم بله، ایشان اشتباه کرده است. درآمد ارزی دولت آقای احمدی‌نژاد 700 میلیارد دلار نبوده، خیلی بیشتر از این‌ها بوده است. 826 میلیارد دلار کل درآمد ارزی احمدی‌نژاد بوده است.
وقتی نقد می‌کردیم، شما کجا بودید؟
* صفایی‌فراهانی: برای اینکه ایشان بدانند، سال 89 به مجرد اینکه احمدی‌نژاد پرداخت یارانه‌های نقدی را اعلام کرد، از معاون سازمان اطلاعات سپاه خواهش کردم به زندان بیاید و برای ایشان یک ساعت و نیم استدلال کردم که این اقدام چقدر به ضرر اقتصاد ایران خواهد بود.
ایشان بعد از یک‌ساعت و نیم به من گفت این حرف‌هایی که می‌زنی، حاضر هستی بنویسی. گفتم بله. گفتند پس بنویس، می‌برم ارائه می‌دهم. من تمام استدلال‌های خود را منظم نوشتم و به ایشان دادم. ایشان بعد از دو هفته به من گفت که به ما می‌گویند به همین خیال باشید که احمدی‌نژاد اشتباه کرده است. احمدی‌نژاد دقیق‌ترین کار را انجام داده است. پس ما همان موقع هم انتقادمان را مطرح می‌کردیم، ولو اینکه در زندان بودیم.
* میرزایی: من خوشحال می‌شوم آقای عبدالملکی گزارشی از نقدهایی که به احمدی‌نژاد داشتند را بدهند. اما خاطرتان هست که سال 84 که هیچ روزنامه‌ای، هیچ حزبی و نه هیچ انجمن علمی جرات نقد احمدی‌نژاد را نداشت، 50 اقتصاددان با شجاعت نامه نوشتند و آنچه را که در پایان دوره احمدی‌نژاد رخ داد، هشدار دادند. سال 85 و 86 دوباره نامه نوشتند. در واقع چهار نامه نوشتند. اما یک‌سال بعد از نامه اول، از آن 50 اقتصاددان، 25 نفر یا اخراج و یا بازنشست شدند که یکی از آنها من بودم.
آقای عبدالملکی همان کسی هستند که وقتی من را از دانشکده علم اجتماعی علامه اخراج کردند، کلاس‌های اقتصاد شهری من را برعهده گرفتند. آنچه که در صنف بناها اتفاق نمی‌افتد که یک بنایی، کار گچ‌کار دیگری را دست بگیرد، متاسفانه در صنف اعضای هیات علمی دانشگاه اتفاق افتاد.
آواربرداری شد؟
* عبدالملکی: پس در این زمینه ما مشترک هستیم. شما نقد داشتید، ما هم نقد داشتیم. الان بهتر است درباره آنچه که همه ما درباره آن نقد داشتیم، صحبت نکنیم. ما بیاییم درباره آنچه که شما مدافع آن هستید و ما به آن نقد داریم، صحبت کنیم. ما بیاییم درباره چهار سال روحانی صحبت کنیم. ببینیم دولت یازدهم چه کرده است و به اصل داستان برسیم.
دولت یازدهم ادعا می‌کند که آواربرداری کرده است. وضعیت اقتصاد کشور چه به لحاظ معیشت مردم و چه به لحاظ ساختارهای کلان اقتصادی در سال 96 به مراتب از سال 92 بدتر است. در ابتدا درباره معیشت صحبت می‌کنم. معیشت مردم سه شاخص اصلی دارد: بیکاری - قدرت خرید - شکاف طبقاتی.
وضعیت بیکاری در سال 92 چه به لحاظ درصد و چه به لحاظ اداره بیکاران از الان بهتر بوده است.
در واقع در این چهار سال وضعیت بیکاری به مراتب بدتر شده است. حدود یک میلیون نفر سر کار هستند و حقوق نمی‌گیرند.
پس بیکاری افزایش یافته است. قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است. می‌گویند نرخ تورم تک‌رقمی شده است. اما نرخ تورم خانوار 22 درصد بوده است. حقوق کارمندان دولتی چقدر افزایش پیدا کرده است؟ سالی 10 تا 12 درصد. چرا؟ چون نرخ تورم را کنترل کردیم. در حالی که هزینه همان خانوار کارمندان دولت به شدت افزایش یافته است.
بر این اساس، نرخ بیکاری افزایش یافته، قدرت خرید مردم کم شده و شکاف طبقاتی افزایش یافته است. به عبارتی، از 36/0 ضریب جیبی به 40/0 رسیدیم. این در حالی است که دولت‌ها چهار سال تلاش می‌کنند سیاست‌های عدالتی را اجرا کنند تا یک درصد ضریب جینی را کاهش دهند.
* صفایی فراهانی: قبول دارید که تا پاییز 94 رشداقتصادی منفی بوده است. براساس گزارش‌های بانک مرکزی رشد اقتصادی در زمستان 94 از به 3/2 رسیده است. بهار 95 رشد اقتصادی به 4/7 درصد، تابستان 9/11‌، پاییز 95 به 7/15 و رشد میانگین رشد 9‌ماهه به 6/11 رسیده است.
* عبدالملکی: فقط بفرمایید چقدر این رشد مربوط به نفت خام است؟
* صفایی فراهانی: شما بگویید دلیل نزول دولت احمدی‌نژاد دو سال آخر است که نتوانست نفت بفروشد. حال آنکه این دولت با بشکه‌ای 30 دلار دارد کشور را اداره می‌کند. شما آنجا می‌گویید دولت احمدی‌نژاد به دلیل تحریم مشکل پیدا کرد، در مورد این دولت می‌گویید که درآمد خوب داشته. فرض کنید که اصلا درآمدهای نفتی این دولت خوب بوده، آیا نفت با تلاش این دولت به ثمر نرسید؟ اینکه تولید نفت از یک میلیون بشکه به 5/2 میلیون بشکه رسید، که با تلاش این دولت به ثمر رسیده است. بالاخره دستاوردی برای مردم ایران است. این که نگرانی ندارد.
شما می‌گویید این رشد ناشی از نفت است، من رشد بخش صنعت را هم اضافه می‌کنم. زمستان 94 به میزان منفی 8/3 درصد، بهار 95 به 7/1 درصد، تابستان 95 به میزان 4/4 درصد، پاییز 95 هم 3/11 رسیده است. این آمارها را از نماگرهای بانک مرکزی ببینید. این گزارش‌ها هم در مرکز آمار است و هم بانک مرکزی ارائه کرده است. به معنی واقعی اینکه در بحران اقتصادی زندگی می‌کنیم و ناشی از این 4 سال است. مربوط به این دولت نیست.
متوسط رشد اقتصادی ایران و پیشرفت اقتصادی از ابتدای انقلاب تا 93 به میزان 1/2 درصد بوده است. این‌گونه نیست که تصویری ارائه کنیم و بگوییم در گلستان بودیم ولی یک نفر آمده و همه چیز را نابود کرده است. شرایط بسیار بدی که دولت احمدی نژاد برای اقتصاد ایران ایجاد کرد، دولتی آمده این ماشین خراب را دوباره کار انداخته است. دارایی وزرای روحانی هم ابتدای کار به قوه قضاییه اعلام شده است، پس دولت آقای روحانی باعث ثروت وزرا نشده است. اگر سرمایه‌داری بودن ایراد است که ما غصه نخوریم.
* جبرییلی: ایرادی که دولت روحانی دارد، دولت نقاش بودن است. در آمار اشتغال دست برد و آن را افزایش داد. سال 94 را اعلام نکرد چون به مذاق دولتی‌ها خوش نیامد. این را آقای پیمانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در جایی گفت. آمار میعانات گازی را به صادرات غیر نفتی اضافه کردند و گفتند صادرات ما مثبت شده است.
این هم از آن نقاشی‌هاست. ما هم مستند داریم که همان آمار بانک مرکزی است. آقای صفایی گفتند که برای کسی درباره هدفمندی صحبت کردم و گفت این کار غلط است. شما اشتباه کردید، آقای صفایی. دولت آقای خاتمی که شما در آن مسوولیت داشتید اعلام کرد که یکی از آرزوهای ما هدفمندی بود. هدفمندی یارانه‌ها یعنی یارانه‌ای که دولت از ابتدای انقلاب برای کالاها پرداخت می‌کرد، از روی کالاها برداشته شود تا کسی که توان دارد، بخرد و کسی که ندارد به صورت نقدی این پول را دریافت کند. نه دولت آقای احمدی‌نژاد این کار را کرد و نه دولت آقای روحانی. دولت آقای روحانی بسیار پوپولیستی‌تر در این زمینه عمل کرد. مردم پیامک می‌زنند که شش ماه است یارانه ما قطع شده، به ما پیام داده‌اند که 26 ام این ماه یعنی سه روز قبل از انتخابات یارانه شما وصل می‌شود. حتما این کار پوپولیستی است. حتما باید یارانه کسانی که هزار میلیارد دارایی دارند، قطع شود.
روایت سه نفر به یک نفر
* میرزایی: آقای دکتر عبدالملکی استاد محترم دانشگاه امام صادق که دانشگاه شما نماد اخلاق است، از شماخواهش می‌کنم وسط صحبت دوستان نروید. من معتقدم نه تنها آقای احمدی نژاد تمام قد پشت کاندیداها ایستاده است امروز اصولگرایان سه کاندیدا ندارند، بلکه اصولگرایان یک قاب کامل و تمام‌عیار از موجودیت خود را به نمایش گذاشته‌اند. آقای میرسلیم نماینده تمام‌عیار مدیریت فرهنگی بخش اصولگرایی است. آقای رییسی نماینده تمام عیار مدیریت بخش اجتماعی و آقای قالیباف نماینده تمام عیار مدیریت اقتصادی اصولگرایان است. بنابراین آقای روحانی با یک کاندیدا روبه‌رو نیست، بلکه مقابل اصولگرایانی است که تجربه آن روبه‌روی ماست، همان رویکردی که منجر به صدور حکم شلاق برای کارگر می‌شود.
* عبدالملکی: شاکی که دولت بود.
* میرزایی: حکم را قاضی می‌دهد. کارفرما بخش خصوصی بود، نه دولت. ما بی‌سابقه‌ترین سقوط آزاد در شاخص فساد را در دولت ا‌حمدی‌نژاد داشتیم. از رتبه 86 به 168 در دوره ایشان سقوط کردیم و تنها 20 کشور بیشتر از ما فاسدتر بودند. در شاخص محیط عمومی با 66 رتبه سقوط آزاد کسب و کار از 88 به 152 رسیدیم. در دولت آقای روحانی در شاخص نوآوری جهانی از رتبه 113 به 78 رسیده‌ایم. در شاخص سهولت کسب و کار از رتبه 152 به رتبه 120 رسیده‌ایم. در شاخص ریسک اعتباری از رتبه 82 به 54 رسیده‌ایم.
در شاخص ادراک فساد از رتبه 144 به 131 و در شاخص رقابت‌پذیری جهانی و حقوق مالکیت جهانی از رتبه 111 به 101 رسیده‌ایم و در سایر شاخص‌های نهادی به شدت عملکرد دولت روحانی قابل دفاع است. ما شاخص فلاکت را می‌شناسیم و می‌دانیم که این شاخص بعد از جدل‌های بسیار زیاد راست‌گراها و چپ‌گراها و ارزیابی کلی به دست آمده است. ما بی‌سابقه‌ترین شاخص فلاکت را با 45 تجربه کردیم و این شاخص الان به 18 کاهش یافته است. در دوره آقای احمدی‌نژاد بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ جدال‌های مجلس که دراختیار دوستان آقای عبدالملکی بوده، نشان می‌دهد که به ازای هر درصد رشد، پنج برابر گذشته منابع ارزی مصرف شده است. یعنی همان رشد اندکی که ایجاد شده، بسیار گران تمام شده است. در گزارش دوم تاکید شده، نزدیک هفت درصد جمعیت به دلیل هزینه‌های بالای درمان به زیر خط فقر رسیده‌اند. در ابتدای دوره احمدی‌نژاد، دوره انتظار برای خانه‌دار شدن در دهک اول 59 سال بود که در پایان دولت ایشان به 120 سال رسید.
شاخص دسترسی مسکن به یک‌ششم تنزل پیدا کرد و نرخ تورم مسکن پنج برابر شد. مسکن‌دار شدن و برخوردار شدن از دارایی‌ها به یک آرزو تبدیل شد. نمی‌شود که برای شاخص اشتغال در ابتدای دوره روحانی به گزارش‌های مرکز آمار اما درپایان سال چهارم دولت به گزارش‌های موهومی استناد کنیم. براساس همان گزارش مرکز آمار تعداد بیکاران 3/2 میلیون نفر است و نه 7 میلیونی که ایشان اعلام می‌کنند. یادتان باشد که بیکاری و اشتغال یک پیوستار تاریخی و جمعیتی است. همه می‌دانید که علت این جمعیت بیکاران در بازار کار چیست. باز می‌دانید در دوره‌ای که 826 میلیارد دلار در کشورمصرف شده، براساس گزارش مرکز آمار همان دولت، خالص ایجاد اشتغال در سال‌های 84 تا 93 سالی 14 هزار شغل بوده است.
سوال دانشجویان: بعد از افزایش یارانه چه کسی می‌خواهد افزایش یارانه مالیات و تورم و... را ضمانت کند‌؟
* صفایی فراهانی: اشاره کردند به هدفمند کردن یارانه‌ها. به برنامه چهارم مراجعه کنید که آخر مجلس ششم تصویب شد و مجلس هفتم برگرداند و دوباره تصویب شد. من بعد از مجلس ششم به وزارت اقتصاد رفتم و با نمایندگان مجلس هفتم جلسات طولانی داشتیم دوستان اصلا اعتقادی به اجرای قانون نداشتند و برای همین به قانون بودجه سال 1385 مراجعه کنید که در آن آمده نرخ کلیه تولیداتی که وازرت نفت و نیرو می‌داد را تثبیت کردند.
بعد از سه سال توکلی گفت این از اشتباهات بزرگ ما بود. همان موقع دولت روحانی اصرار داشت اگر بخواهیم هدفمندی اتفاق بیفتد قیمت را طوری بالا ببریم که به آسیب‌پذیرها کمک کنیم. قرار نبود کمیته امداد 75 میلیونی راه بیندازیم نه اینکه پول مملکت را به ثمن بخس بدهیم. از 89 تا آخر سال 1393 معادل 280 هزار میلیارد تومان یارانه در ایران پرداخت شده اما در همان مدت کل طرح‌های عمرانی اجرایی شده در ایران 110 هزار میلیارد بوده؛ اشتغال مهم‌تر بود یا این پول. همواره تورم ایران دو رقمی بود پس در معنا وقتی قدر مطلق پولی را ثابت نگه داری، قدرت خرید کاهش می‌یابد. حالا سوییس را ببینید. شاید بگویید وضع سوییسی‌ها خوب است.
در سوییس گفتند به هر نفر 2200 یورو می‌دهیم. جواب مردم سوییس نه بود و بعد هم نظر‌سنجی کردند و فرم فرستادند 85 درصد اعلام کردند «نه» گفتیم چون احساس کردیم دولت برای سرمایه‌گذاری امن‌تر از ماست. این منابع بی‌نسلی است و حق نداریم بخوریم و بقیه نگاه کنند. برگردید سال 91 آخر سر دولت از محل منابعی که قرار بود از فروش محصولات جایگزین کند، نتوانست و رفت سراغ صندوق ذخیره ارزی و برداشت کرد.
قرار نبود این اتفاق‌ها بیفتد. آنچه قرار بود هدفمندی باشد چیز دیگری بود‌. اشاره کردند اگر دولت روحانی درست عمل می‌کرد ما رای می‌دادیم. من هم بارها گفتم دولت روحانی بزرگ‌ترین اشتباهش این بود که جلوی رانت‌ها را گرفت. من دولت اصلاحات کار کردم و عضو حزبی بودم که طرفدار اصلاحات است. اگر امروز می‌گویم رای می‌دهیم این نیست که نمی‌دانم روحانی اصولگراست.
می‌دانم. مملکت را دست کسی بدهیم که کمتر صدمه بزند. روحانی جلوی رانت‌ها را گرفت. در آخر دولت احمدی‌نژاد مصوبه گذراندند که راه آهن مشهد‌- گرگان را به چینی‌ها بدهند و با کمک آستان قدس این کار انجام شود. 85 درصد پول را اینها بگذارند و 15 درصد دولت. حالا محاسبه کنید 15 درصد چهار هزار میلیارد تومان چقدر است، 600 میلیارد تومان‌. آنچه تا امروز پس گرفتند 12 هزار میلیارد تومان به قیمت آن روز است.
یعنی سه برابر قیمت پروژه از دارایی‌های دولت را واگذار کردند به این کنسرسیوم و دولت روحانی به زور و وکیل بخشی را پس گرفته و بخشی در دادگاه است. در دولت اصلاحات هر 9 روز یک بحران، دولت روحانی هر روز یک بحران. بحران سیاسی نبود.
اقتصادی هم بود. کسانی که آن رانت‌های نفتی را برده بودند. هزینه مبادلات ایران ازسال 93 به بعد 50 درصد کاهش یافته است. این هزینه‌ها در جیب چه کسی ‌رفته ؟ آنها که می‌بردند دل‌شان می‌سوخته، نمی‌گویم فساد تمام شده است. من قبل انقلاب 10 سال در این مملکت کار کردم. بعد از انقلاب هم تا سال 84 در دولت بودم. من قبل و بعد از انقلاب را دیدم. آنچه در 10 سال گذشته دیدم در هیچ مقطعی ندیده بودم. بهره فساد را چه کسی می‌برد؟ به جیب چه کسی رفته.
قیمت پروژه را چرا توضیح دادم. پروژه‌ای که به کانادا دادند 620 میلیون دلار در مپنا به قیمت 350 میلیون دلار اجرا شد. 270 میلیون دلار زیر آن قیمت انجام دادیم و تربیت نیرو کردیم. آنها که دو میلیارد را کردند پنج میلیارد دلار منافعش به جیب چه کسی رفته. برادر چه کسی در لندن این آهن‌آلات پروژه‌ها را تامین می‌کرد و می‌فرستاد‌؟
ge1001

۹۶/۰۲/۲۷
۰۲:۰۳