نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 92690
 • تمام سکه (طرح جدید) 909500
 • تمام سکه (طرح قدیم) 907000
 • نیم سکه 458000
 • ربع سکه 248000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3601
 • یورو 3850
 • پوند 5480
 • صد ین 2940
 • درهم امارات 984
 • لیر ترکیه 1280
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 29977
 • 88 Arrow up
  یورو 31964
 • 105 Arrow up
  پوند 45269
 • 47 Arrow up
  فرانک 29494
 • 68 Arrow up
  صد ین 24488
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8162

با حکم دکتر احمدی رییس کارگروه اول شبکه آزمایشگاه‌های علمی استان تهران منصوب شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با حکم معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان رییس کارگروه اول شبکه شاعا در استان تهران انتخاب شد.
به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، در حکم دکتر وحید احمدی خطاب به دکتر محمد رحیمیان آمده است: «بر اساس نظام‌نامه ابلاغی شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا)، جنابعالی به عنوان رییس کارگروه اول شبکه شاعا در استان تهران منصوب می‌شوید. امید است با هماهنگی و همکاری سایر موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری آن استان، در راستای سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه و تقویت شبکه‌های ارتباطات ملی و فراملی میان دانشگاه‌ها، مراکز علمی، دانشمندان، پژوهشگران و بنگاه‌های توسعه فناوری و نو‌آوری داخلی و خارجی اهتمام ورزید».
در حکم معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ماموریت‌های جدید رییس شبکه شاعا در استان تهران شامل «بسترسازی لازم جهت ایجاد آزمایشگاه مرکزی، برگزاری جلسات مداوم با اعضای شبکه در آن استان، تهیه شیوه‌نامه و نحوه ارائه خدمات به محققان، ارتقای زیرساخت‌های آزمایشگاهی از جمله مواد مصرفی، تجهیزات، نیروی انسانی توانمند، دانش فنی، نرم‌افزار و مدیریت، ایجاد امکان دسترسی آسان تمام متخصصان کشور به خدمات آزمایشگاهی، ایجاد بانک جامع اطلاعات تجهیزات با همکاری اعضای شبکه در استان و استفاده از امکانات یکدیگر، برقراری نظام HSE در آزمایشگاه‌های عضو شاعا، بسترسازی لازم برای اخذ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ در تمام آزمایشگاه‌های مرکزی تحت پوشش شاعا، برنامه‌ریزی جهت استفاده بهینه از امکانات موجود در استان، برنامه‌ریزی جهت خرید تجهیزات گران‌قیمت و دارای فناوری بالا از طریق سرمایه‌گذاری مشترک در استان، ایجاد سایت شبکه شاعا در استان جهت درج گزارش فعالیت‌های انجام گرفته اعضاء در آن، هماهنگی و همکاری با سایر دانشگاه‌های موجود در استان از جمله علوم پزشکی، آزاد اسلامی و دستگاه‌های اجرایی دارای آزمایشگاه‌های تحقیقاتی» است.
بر اساس این گزارش، شاعا، شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران است که از سال 1389 مسؤولیت شناسایی، شبکه‌سازی و به اشتراک‌گذاری تجهیزات، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آزمایشگا‌ه‌های تحقیقاتی کشور را زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر عهده دارد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۱:۵۸

دبیر شورای امور رفاهی دانشگاه‌های منطقه ۸ کشور منصوب شد

طی حکمی از سوی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، فرزاد فیروزی‌ جهانتیغ به عنوان دبیر شورای امور رفاهی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی منطقه ۸ کشور منصوب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از زاهدان، طی حکمی از سوی محمدحسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، فرزاد فیروزی‌ جهانتیغ به مدت دو سال به عنوان دبیر شورای امور رفاهی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی منطقه 8 کشور منصوب شد.
 
فرزاد فیروزی‌جهانتیغ عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان است که اکنون در این سمت مشغول منصوب است.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۷:۵۹

ضیاء هاشمی در مشهد خبر داد اعلام آمادگی ۱۵ هزار دانشجوی پیاده برای اردو در مشهد/گمان نبرید که دانشگاه عرصه تاخت و تاز دشمن است

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم گفت: گمان نبرید که دانشگاه عرصه تاخت و تاز دشمن است خیر، دشمن هیچ جایی در دانشگاه های ما نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، از مشهد سیدضیاء هاشمی امشب در بخش دانشگاهی سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام که در هتل خورشید مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه در جریان عزیمت زائران از جای جای جهان برای زیارت امام حسین علیه السلام هستیم بیان داشت: شاهد این مسئله هستیم که بیش از بیست میلیون مسلمان و غیرمسلمان در چند روز آینده در یک حماسه و همایش عظیم جهانی در اربعین حسینی در عراق حضور خواهند یافت.
 
وی تاکید کرد: شیعیان ما حماسه وار در مقابل خطرات قد علم کرده و سال به سال با همتی بالاتر در این همایش حسینی حضور می یابند.
 
وی با بیان اینکه افتخار ما محبی اهل بیت علیهم السلام است تصریح کرد: هیچ ملتی چنین افتخاری را ندارد و آن روزی که در جمع همکاران طرح نهضت رضوی بیان شد تصور نمی کردیم با استقبال عظیم دانشجویان مواجه شویم.
 
وی ادامه داد: براساس نامه ارسالی به دانشگاه ها برای حضور در همایش پیاده روی 28 صفر به مشهد تاکنون 15 هزار دانشجو اعلام آمادگی کرده اند. سال گذشته در این پیاده روی 1200 نفر دانشجو حضور یافتند که خوشبختانه این آمار در سال جاری افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با طرح این پرسش که چگونه است که برخی با ظواهری زیبا این خیل عظیم را به باد تهمت می گیرند خاطرنشان کرد: کسانی که دانشگاه های ما را درک نمی کنند چگونه به خود اجازه می دهند که از تریبون های مقدس با دغدغه هایی خاص دانشگاه ها را به بازی بگیرند؟
 
ضیاءهاشمی ادامه داد: چنانچه گوشه ای چند جوان اقدامی خطا مرتکب شدند و در کنار هزاران برنامه دانشگاهی برنامه ای نامناسب برگزار شد طبیعی است که باید تذکر داده شود و ما نیز این تذکرات را به جان خریداریم اما با چه نیتی عده ای از ابزارهای بیت المال به عنوان ابزاری برای تخریب دانشگاه بهره می برند؟
 
وی خاطرنشان کرد: آیا نباید به این دانشجویان افتخار کرد و آیا بارها رهبری معظم انقلاب نگفته اند که با وجود این دانشجویان است که این دین و آئین پیش می رود. با چه استدلالی برخی برمی آشوبند و دانشگاه را عرصه تاخت و تاز خود قرار می دهند کدام جمع به اندازه جمع دانشجو و دانشگاهی مورد توجه علما و بزرگان بوده است؟
 
ضیاء هاشمی در ادامه گفت: در طول سال چندین جلسه دانشجویی با حضور رهبری برگزار می شود چرا برخی این جلسات را نمی بینند و چرا برخی این جمعیت عظیمی که هر ساله به اردوی راهیان نور می رود و یا برنامه هایی در گرامیداشت شهدا برگزار می کنند را مشاهده نمی کنند؟
 
وی تصریح کرد: در یکی از دانشگاه های خراسان رضوی مطلبی را عنوان کردند و حاضر نشدند عذرخواهی کنند چنانچه عذرخواهی نکنند چگونه در آخرت پاسخ خواهند داد؟ آیا تخریب کانون دانشگاه و بی احترامی کردن به قشر دانشجو ارزش است؟ این افراد باید از رفتارشان خجالت بکشند.
 
معاون فرنگی اجتماعی وزارت علوم ضمن بیان این نکته که هر روز سیمای ملی را به این بحث ها اختصاص می دهند بیان کرد: اعلام کرده ایم که ایده آل ما این است که هر دانشجو در دوران تحصیل خود بتواند حداقل یک بار به زیارت امام رضا علیه السلام بیاید چنانچه همت دارید در این مسیر کمک کنید همچنین یکی از برنامه های ما این است که هر دانشجو در دوران تحصیل خود بتواند یک بار به اردوی راهیان نور سفر کند در حال حاضر سالانه حدود صد هزار دانشجو در این اردو شرکت می کنند که ایده آل ما رساندن این میزان به یک میلیون نفر است.
 
ضیاء هاشمی بیان کرد: چرا عده ای این همه زیبایی را نمی بینند و چرا چشمان آنان به کوتاه بینی و کوتاه نظری عات کرده است.
 
وی گفت: ما نیازمند کمک و راهنمایی هستیم قشر جوان ما هدف اصلی تهاجم فرهنگی است به طور حتم ضعف هایی در کار ما قرار دارد اما عده ای حق سوء استفاده از آنان را ندارند.
 
وی یادآور شد: اردوهای دانشجویی قانون و ضابطه دارند نباید چهره دانشگاه را مخدوش کنیم می بایست اردوهای مناسب و برنامه ریزی شده به قدری گسترش یابد تا هر جوان بتواند در آن حضور یابد.
 
وی تصریح کرد: فرهنگ ایرانی اسلامی ما چارچوبی دارد حال گاهی ممکن است برخی درگیر هیجانات جوانی شده و اقداماتی خلاف انجام دهند اما نباید به این دلیل، دیگر دستاوردهای دانشگاه را نادیده بگیریم.
 
ضیاء هاشمی در ادامه بیان کرد: این اختتامیه برای ما اثبات کننده این ادعا بود که دانشگاه کانون علم و دین و فرهنگ است و کسانی که آثار خود را در عرصه های مختلف عرضه می کنند نخبه می باشند.
 
وی افزود: این دانشگاه مهد دین است البته دانشجویان جوان هستند و هیجانات جوانی دارند ما حق نداریم مانع آنان شویم اما باید به گونه ای زمینه را فراهم کنیم تا همه این هیجانات برای پیشبرد اهداف علمی و دینی مورد استفاده قرار گیرند.
 
وی تاکید کرد: بی خود گمان نبرید که دانشگاه عرصه تاخت و تاز دشمن است خیر، دشمن هیچ جایی در دانشگاه ها نخواهد یافت و دانشجویان و دانشگاهیان خود مراقب دانشگاه هستند.
 
وی در پایان گفت: چنانچه اطمینان کنیم نسل جوان ما نسلی افتخار آفرین خواهد بود و امید است برخی از ما به خود آئیم.

۹۴/۰۹/۰۳
۲۲:۱۷

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : عده‌ای رسانه را ابزار خود کرده‌اند که دانشگاهیان را تحقیر کنند/حق نداریم مانع هیجانات جوانان دانشگاهی شویم

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: عده‌ای هم‌اکنون رسانه را ابزار خود کرده‌اند که دانشگاهیان را تحقیر کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سید ضیاء هاشمی شامگاه سه‌شنبه در مراسم اختتامیه بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که در هتل خورشید تابان برگزار شد، اظهار کرد: در آستانه اربعین حسینی قرار داریم که صدها هزار نفر عازم این راهپیمایی عظیم شدند و نزدیک به دو میلیون نفر هم در آستانه مشرف‌شدن هستند.
 
معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شاهد بوده‌ایم که همه ساله از اقشار مختلف حتی غیر از مسلمانان نیز در این حماسه جهانی حضور پیدا می‌کنند لذا در موقعیت کنونی دنیا، خطر تروریست متوجه همگان است، اقدامات تروریستی سال‌هاست به سمت شیعیان مظلوم هدف قرار گرفته است اما شیعیان شجاعانه سال به سال این حماسه بزرگ حسینی را برگزار می‌کنند.
 
وی بیان کرد: بر اساس نامه ارسالی به دانشگاه‌ها و نزدیک شدن به ایام 28 صفر امسال سقف اعزام نفرات دانشگاهی به مشهد مقدس را 2 هزار و 500 نفر قرار دادیم که نزدیک به 15 هزار نفر اعلام آمادگی کردند و این جای شگفتی و تقدیر دارد که مجموعه دانشگاهی این چنین مشتاق زیارت بارگاه رضوی هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: این قشر ارزشمند باوجود اینکه دانشجویان ارزشمندی هستند همواره از سوی عده‌ای به باد تهمت‌های ناروا قرار می‌گیرند و هر سال از دانشگاه‌ها تصویری در رسانه‌ها و رسانه ملی نشان داده می‌شود که از تریبون‌های مبارک بر اساس دغدغه‌های بزرگان با دانشجویان برخورد می‌شود.
 
هاشمی تصریح کرد: عده‌ای هم‌اکنون رسانه را ابزار خود کرده‌اند که دانشگاهیان را تحقیر کنند، دنبال چه می‌گردید؟ با منافع حزبی و جناحی مختلف اینگونه دانشگاه‌ها را بی مهابا مورد تاخت حملات خود قرار می‌دهند، با این رویکرد رهبر معظم انقلاب افت حرکت علمی را مطرح کردند اما کدام جمع به اندازه دانشجویان مورد توجه بزرگان ما هستند.
 
وی با اشاره به اینکه حق نداریم مانع هیجانات جوانان دانشگاهی شویم، تاکید کرد: این جشنواره‌های ارزشمند در قالب جشنواره امام رضا(ع) این ادعا را ثابت کرد که دانشگاه کانون علم و فرهنگ است، رسانه و مدیران باید وظیفه خود را به درستی انجام بدهند چرا که این نسل جوان همانند نسل جوانان دفاع مقدس افتخارآفرین هستند.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۳:۴۹

معاون وزیر علوم: دانشگاه عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، عده ای استثنا را اصل قرار می دهند

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های کشور عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، عده ای که به ظاهر دغدغه فرهنگی دارند، موارد استثنا در دانشگاه ها را اصل قرار می دهند و بی محابا این کانون دین و علم را از پشت تریبون ها تخریب می کنند.

به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی سه شنبه شب در مراسم پایانی برنامه های بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) در مشهد افزود: عده ای با ظواهر زیبا و دغدغه های به ظاهر ارزشمند این خیل عظیم و جوان دانشجوی پیرو حضرت امام حسین (ع) و حضرت امام رضا (ع) را به باد تهمت های ناروا می گیرند.
وی اظهار کرد: چه معنایی دارد عده ای هر بار تصویری مخدوش از این دانشگاه ها ارائه می دهند و هر بار گوشه ای از این دانشگاه ها در معرض تهدید و تخریب قرار می گیرد؟
وی گفت: افرادی که دانشگاه ها و دغدغه های بزرگان ما را درک نمی کنند، چگونه به خود حق می دهند از پشت تریبون های مبارکی که با بیت المال مسلمین اداره می شود، براساس دغدغه های خاص و با سوء استفاده از دغدغه های حکیمانه بزرگان اینگونه با آبروی دانشگاه ها بازی کنند ؟
معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: اگر چند جوانی رفتاری کردند که خطا بوده، اگر در دانشگاهی برنامه ای برگزار شده و چند جوانی در آن اقداماتی انجام دادند که در حد تذکر بوده، اگر در کنار هزاران موسسه دانشگاهی چند برنامه نامناسب که به طور قطع اولیای دانشگاه و اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان از آن مبرا هستند اجرا شده، طبیعی است که باید تذکر داده شود.
هاشمی افزود: ما به عنوان مدیران دانشگاه ها این تذکرات را به جان می خریم و ضعف های خود را می پذیریم و در جهت رفع آن برمی آییم اما با چه نیت و چه حقی، عده ای بیت المال مسلمین و رسانه ملی را ابزار دست خود برای تحقیر و تخریب دانشگاه می کنند ؟
وی بیان کرد: 16 جشنواره ملی مرتبط با جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در دانشگاه های کشور در طول کمتر از یک سال برگزار و در هر جشنواره 200 تا 400 اثر توسط جوانان دانشجو ارائه شد که 300 اثر برگزیده داشته است، آیا نباید به اینها افتخار کرد، آیا بزرگان ما به این جمعیت افتخار نمی کنند ؟
وی گفت: آیا بارها بزرگواران، صاحب نظران و مدیران و رهبر معظم انقلاب تاکید نکردند که با وجود این دانشگاه و این دانشگاهیان است که عزت ملی، اقتدار کشور و راه دین و آیین پاک پیش می رود، چرا عده ای این حرفها را نمی شنوند، چرا در کنار این همه تایید، تحسین، اگر تذکری به دانشگاه و دانشجویان داده می شود، اینقدر تذکر را پررنگ می کنند، دنبال چه می گردند ؟
معاون وزیر علوم اظهار کرد: با چه توجیهی عده ای با منافع خاص گروهی، جناحی و حزبی و در آستانه رویدادهای خاص این گونه برمی آشوبند و دانشگاه ها را این گونه بی محابا به محلی برای تاخت و تاز خود تبدیل می کنند ؟
وی افزود: این عده چرا به جای پرداختن به دغدغه های رهبر معظم انقلاب درباره افت حرکت علمی کشور و اینکه منشا آن چه بوده است، به مسائل دیگر دانشگاه ها می پردازند، کدام جمع به اندازه دانشگاه ها و جوانان دانشجو مورد توجه بزرگان ماست ؟
هاشمی گفت: این عده چرا جلسات متعددی که رهبر معظم انقلاب به دانشجویان اختصاص می دهند، جمعیت دانشجویی در اردوهای راهیان نور و سفر به کربلا، حضور در کنگره بزرگداشت شهدا، برنامه های ارزشمند نهضت رضوی، طریق رضوی، حضور شهدای دانشجو در دفاع از قلم را نمی بینند و برجسته نمی کنند ؟
وی افزود: چه انگیزه ای پیدا شده که این عده در یکی از همین دانشگاه های استان خراسان رضوی به دروغ مطلبی را مطرح و بازنمایی می کنند و وقتی جواب داده می شود، حاضر نیستند شرمنده دروغشان شوند و عذرخواهی کنند، اگر حلالیت نطلبند چگونه در محضر خداوند پاسخ می دهند ؟
وی ادامه داد: این عده اسم مطلب دروغ خود را 'دغدغه های ارزشی' می گذارند، کدام ارزش؟ آیا دروغ گفتن، تخریب کانون دانشگاه، بی اعتمادی به قشر دانشجو ارزش است؟
معاون وزیر علوم تاکید کرد: این عده باید به این جشنواره بیایند و از حضور این جمعیت دانشجوی عاشق فرهنگ رضوی عرق بر جبین بریزند و از رفتارشان خجالت بکشند.
هاشمی گفت: 15 هزار دانشجو برای شرکت در راهپیمایی بزرگ به سوی حرم حضرت امام رضا (ع) اعلام آمادگی کرده اند و وزارتخانه امکان پذیرایی از این جمعیت را ندارد، آن عده به جای تخریب دانشگاه ها ما را در خدمت رسانی به دانشجویان و فراهم کردن امکان رفتن همه دانشجویان به زیارت حضرت امام رضا (ع) در طول دوران تحصیل کمک کنند.
وی افزود: از روزی که طرح نهضت رضوی مطرح شد، گمان نمی کردیم به این سرعت با استقبال گسترده دانشگاهیان مواجه شود به طوری که براساس نامه ارسالی به دانشگاه ها برای ثبت نام اولیه همایش پیاده روی به مشهد مقدس تاکنون حدود 15 هزار دانشجو اعلام آمادگی کرده اند.
وی اظهار کرد: این در حالی است که پارسال هزار و 200 نفر از دانشجویان در نهضت پیاده روی رضوی شرکت کردند و به رغم اینکه امسال سقف ثبت نام را دو هزار نفر قرار دادیم تاکنون 15 هزار دانشجو ثبت نام کردند که نشان می دهد این دانشجویان متدین، تجلی عینی دیانت و افتخار هستند.
هاشمی گفت: هم اکنون حدود 100 هزار دانشجو در طول سال در اردوهای راهیان نور شرکت می کنند، ایده آل ما این است که در سال یک میلیون نفر به این اردوها اعزام شوند و تحقق این مهم نیاز به بودجه، رسانه و امکانات دارد و این عده که دغدغه دانشگاه دارند به جای تخریب دانشگاه و دانشجویان به تحقق این مسائل کمک کنند.
معاون وزیر علوم افزود: تعجب می کنم آنان کجا هستند که این همه زیبایی را نمی بینند و چشمانشان به زشت بینی، کوته نظری و تاریک بینی عادت کرده است.
وی با بیان اینکه عده ای می خواهند تلاشگران عرصه فرهنگی را در دانشگاه ها دلسرد کنند، اظهار کرد: یکی از مدیران جانباز که مسئولیت فرهنگی یک دانشگاه را برعهده دارند، اندک خطایی از دانشجویی می بیند و واکنش نشان می دهد و بعد رسانه ملی از آن مساله می سازد.
وی گفت: بارها و بارها گفته ایم که مدیریت فرهنگی در عرصه دانشگاه ها دشوار است زیرا قشر جوان هدف اصلی تهاجم فرهنگی هستند لذا نیازمند راهنمایی و کمک از سوی کسانی که دغدغه فرهنگی دارند هستیم و تذکرات پدرانه را به جان می خریم اما عده ای حق سوء استفاده ندارند، اگر هنری دارند بیایند و ما را کمک دهند.
هاشمی افزود: اگر عده ای دانشجو خارج از عرف دانشگاه رفتار می کنند که ما هم قبول داریم و دغدغه ماست، راه حل دارد اما نباید به واسطه آن چهره دانشگاه را مخدوش کرد و پنجه به چهره دانشگاهیان کشید.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: باید اردوهای مناسب برنامه ریزی شده آنقدر گسترش یابد که هر دانشجوی علاقه مند بتواند در این اردوها شرکت کند.
وی ادامه داد: بار سنگین مدیریت فرهنگی قشر دانشجو بر دوش ما سنگینی می کند و عده ای به جای اینکه کمک و این مسائل را درک کنند، بهره دیگری از آن می برند، ما نمی توانیم همه چیز را در رسانه ملی باز کنیم اما عده ای اصرار به انجام این کار دارند.
هاشمی تصریح کرد: بخش دانشگاهی سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ثابت کرد که دانشگاه کانون علم، دین و فرهنگ است و دانشجویانی که آثار خلاقانه خود را در عرصه علمی، هنری و فرهنگی عرضه کردند، مفاخر ما هستند.
وی گفت: دانشجویان جوان هستند و هیجانات جوانی دارند، ما نمی توانیم از آنان بخواهیم که جوان نباشند اما وظیفه داریم زمینه سازی لازم برای بروز مناسب این هیجانات را انجام دهیم.
معاون وزیر علوم افزود: دانشگاه ها عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، دشمن جایی در دانشگاه ها پیدا نخواهد کرد، این دانشجویان خودشان مراقب دانشگاه، فرهنگ و حامیان دین هستند.
رئیس اداره پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم گفت: بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) برای نخستین بار با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در 16 دانشگاه کشور در قالب 16 جشنواره ملی برگزار شد.
رشید جعفرپور افزود: از بین چهار هزار اثر فرهنگی و هنری ارائه شده در جشنواره مزبور 300 اثر برگزیده شد.
وی با بیان اینکه برای بخش دانشگاهیان چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) نیز برنامه ریزی گسترده ای انجام گرفته است اظهار کرد: برنامه ریزی امسال در قالب هفت کمیته هنری، فرهنگی، ادبی، فضای مجازی، بانوان، بین الملل و طب رضوی انجام شده که سه کمیته بین الملل، بانوان و طب رضوی سه نوآوری چهاردهمین دوره از این جشنواره هستند.
در پایان این همایش از برگزیدگان بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) قدردانی شد.
7489 / 6053

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۳۰

برخی دانشگاه را عرصه تاخت و تاز حزبی قرار داده‌اند

به گزارش خبرنگار مهر، سیدضیاء هاشمی شامگاه چهارشنبه درمراسم اختتامیه بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که در هتل خورشید تابان برگزار شد، با تاکید بر اینکه تریبون های دانشگاه ها نباید ابزار حزب و جناحی خاص باشند،‌ اظهار کرد: چشمان عده ای به زشت بینی و کوته بینی عادت کرده است و حتی رسانه ملی را نیز اختصاص به نگرش های خود کرده اند و به جای اینکه مشکلات را درک کرده و کمک کنند به دنبال بهره برداری هستند.
وی با بیان اینکه عده ای با منافع خاص حزبی و سیاسی خود دانشگاه ها را عرصه تاخت و تاز خود قرار داده اند،خاطرنشان کرد: اگر در دانشگاه برنامه ای نامناسب برگزار شود تذکر دادن امری طبیعی است چنانچه ما باید ضعف های خودمان را بپذیریم و آنها را رفع کنیم اما چرا عده ای در کنار این همه تحسین و تایید محیط دانشگاه فقط تذکر را پررنگ می کنند؟
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره اینکه متاسفانه عده ای جمعیت عظیم پیرو امام حسین(ع) را به باد تهمت های ناروا گذاشته اند، افزود: این افراد همچنین از تریبون های دانشگاه دغدغه های شخصی خود را مطرح می کنند و بر نقاط ضعف تمرکز نموده اند.
وی خاطرنشان کرد: اردوهای دانشجویی ضابطه دارد و ما باید به دنبال راه حل باشیم و با برنامه ریزی اردوهای مناسب بستر اردوهای سالم را برای دانشجویان فراهم نماییم در حالی که عده ای جو دانشگاه را مخدوش کرده و پنجه بر چهره دانشگاه می کشند.
هاشمی تاکید کرد: اردوی راهیان نور، جلسات بزرگداشت شهدا توسط دانشجویان، شهدای دفاع از حرم و نهضت رضوی از اقدامات و فعالیت هایی است که دیده نمی شوند در عین حال کسانی در دانشگاه تلاش بر تخریب دارند و این عملشان را در جهت دغدغه های ارزشی مطرح می کنند.
وی تصریح کرد: در آستانه اربعین حسینی هستیم و جریان عزیمت زوار حسینی از شرق و غرب جهان به سمت عراق شروع شده است چنانچه تاکنون صدها هزار نفر اعزام شده و در حدود ۲ میلیون نفر نیز در انتظار عزیمت می باشند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد:‌ تاکنون ۱۵ هزار دانشجو برای همایش زیارت پیاده در استان خراسان ثبت نام کرده اند و این دانشجویان تجلی عینی دیانت و افتخارند.
در بخش دیگری از مراسم رئیس اداره فعالیت های دینی و قرآنی وزارت علوم ادامه داد: در سیاست گذاری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۶ جشنواره در بخش دانشگاهیان جشنواره بین المللی اممام رضا(ع) پیش بینی شده بود که در این جشنواره ها چهار هزار دانشجو شرکت کردند و از این تعداد ۳۰۰ نفر به عنوان برگزیده در اختتامیه این جشنواره ها معرفی شدند.
رشید جعفر پور افزود: طبق روال همیشه پس از پایان یک دوره از جشنواره بین المللی امام رضا(ع) استارت دوره بعدی این جشنواره زده می شود که هم اکنون در حال برنامه ریزی برای جشنواره چهاردهم هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی در ااین جشنواره در قالب ۷ کمیته پیش بینی شده است، ادامه داد: نوآوری های دوره سیزدهم این جشنواره بین المللی در کمیته های بین الملل و بانوان بود که در جشنواره های قبلی وجود نداشت.
 

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۰۲

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم عده ای در کنار این همه تایید و تحسین دانشگاه فقط تذکر را پررنگ می کنند

قدس آنلاین _ الهه رضایی_ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: جشنواره های دانشجویی ثابت کردند دانشگاه های ما کانون علم، دین و فرهنگ هستند.

 به گزارش قدس آنلاین، سیدضیاء هاشمی شامگاه چهارشنبه درمراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ص)که در هتل خورشید تابان برگزار گردید اظهار کرد: تا کنون 15 هزار دانشجو برای همایش زیارت پیاده در استان خراسان ثبت نام کرده اند و این دانشجویان تجلی عینی دیانت و افتخارند
وی با بیان اینکه متاسفانه عده ای جمعیت عظیم پیرو امام حسین را به باد تهمت های ناروا گذاشته اند افزود: این افراد همچنین از تریبون های دانشگاه دغدغه های شخصی خود را مطرح می کنند و بر نقاط ضعف تمرکز نموده اند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اگر در دانشگاه برنامه ای نامناسب برگزار شود تذکر دادن امری طبیعی است چنانچه ما باید ضعف های خودمان را بپذیریم و آنها را رفع نماییم اما چرا عده ای در کنار این همه تحسین و تایید محیط دانشگاه فقط تذکر را پررنگ می کنند؟
هاشمی تصریح کرد: چشمان عده ای به زشت بینی و کوته بینی عادت کرده است و حتی رسانه ملی را نیز اختصاص به نگرش های خود داده اند و به جای اینکه مشکلات را درک کنند و کمک نمایند به دنبال بهره برداری هستند.
وی خاطرنشان کرد: اردوهای دانشجویی ضابطه دارد و ما باید به دنبال راه حل باشیم و با برنامه ریزی اردوهای مناسب بستر اردوهای سالم را برای دانشجویان فراهم نماییم در حالی که عده ای جو دانشگاه را مخدوش کرده و پنجه بر چهره دانشگاه می کشند.
هاشمی تاکید کرد: اردوی راهیان نور، جلسات بزرگداشت شهدا توسط دانشجویان،شهدای دفاع از حرم و نهضت رضوی از اقدامات و فعالیت هایی است که دیده نمی شوند در عین حال کسانی دردانشگاه نیز تلاش بر تخریب دارند و این عملشان را در جهت دغدغه های ارزشی مطرح می کنند.
وی تصریح کرد: در آستانه اربعین حسینی هستیم و جریان عزیمت زوار حسینی از شرق و غرب جهان به سمت عراق شروع شده است چنانچه تا کنون صد ها هزار نفر اعزام شده و در حدود 2 میلیون نفر نیز در انتظار عزیمت می باشند.
در بخش دیگری از مراسم رئیس اداره فعالیت های دینی و قرآنی وزارت علوم ادامه داد: در سیاست گذاری های وزارت علوم 16 جشنواره پیش بینی شده بود که در این جشنواره نیز 4- هزار دانشجو شرکت نمودند و از این تعداد 300 نفر به عنوان برگزیده در اختتامیه این جشنواره شرکت کردند.
رشید جعفر پور افزود: طبق روال همیشه پس از پایان یک جشنواره استارت جشنواره بعدی زده می شود و ما هم اکنون در حال برنامه ریزی برای جشنواره چهاردهم هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی در قالب 7 کمیته پیش بینی شده است ادامه داد: نوآوری های امسال در کمیته بین الملل و بانوان است که در جشنواره های قبلی وجود نداشت.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۰۹

دانشگاه عرصه تاخت وتاز نیست

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های کشور عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، عده ای که به ظاهر دغدغه فرهنگی دارند، موارد استثنا در دانشگاه ها را اصل قرار می دهند و بی محابا این کانون دین و علم را از پشت تریبون ها تخریب می کنند.

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های کشور عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، عده ای که به ظاهر دغدغه فرهنگی دارند، موارد استثنا در دانشگاه ها را اصل قرار می دهند و بی محابا این کانون دین و علم را از پشت تریبون ها تخریب می کنند.
به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی سه شنبه شب در مراسم پایانی برنامه های بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) در مشهد افزود: عده ای با ظواهر زیبا و دغدغه های به ظاهر ارزشمند این خیل عظیم و جوان دانشجوی پیرو حضرت امام حسین (ع) و حضرت امام رضا (ع) را به باد تهمت های ناروا می گیرند.
وی اظهار کرد: چه معنایی دارد عده ای هر بار تصویری مخدوش از این دانشگاه ها ارائه می دهند و هر بار گوشه ای از این دانشگاه ها در معرض تهدید و تخریب قرار می گیرد؟
وی گفت: افرادی که دانشگاه ها و دغدغه های بزرگان ما را درک نمی کنند، چگونه به خود حق می دهند از پشت تریبون های مبارکی که با بیت المال مسلمین اداره می شود، براساس دغدغه های خاص و با سوء استفاده از دغدغه های حکیمانه بزرگان اینگونه با آبروی دانشگاه ها بازی کنند ؟
معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: اگر چند جوانی رفتاری کردند که خطا بوده، اگر در دانشگاهی برنامه ای برگزار شده و چند جوانی در آن اقداماتی انجام دادند که در حد تذکر بوده، اگر در کنار هزاران موسسه دانشگاهی چند برنامه نامناسب که به طور قطع اولیای دانشگاه و اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان از آن مبرا هستند اجرا شده، طبیعی است که باید تذکر داده شود.
هاشمی افزود: ما به عنوان مدیران دانشگاه ها این تذکرات را به جان می خریم و ضعف های خود را می پذیریم و در جهت رفع آن برمی آییم اما با چه نیت و چه حقی، عده ای بیت المال مسلمین و رسانه ملی را ابزار دست خود برای تحقیر و تخریب دانشگاه می کنند ؟
وی بیان کرد: 16 جشنواره ملی مرتبط با جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در دانشگاه های کشور در طول کمتر از یک سال برگزار و در هر جشنواره 200 تا 400 اثر توسط جوانان دانشجو ارائه شد که 300 اثر برگزیده داشته است، آیا نباید به اینها افتخار کرد، آیا بزرگان ما به این جمعیت افتخار نمی کنند ؟
وی گفت: آیا بارها بزرگواران، صاحب نظران و مدیران و رهبر معظم انقلاب تاکید نکردند که با وجود این دانشگاه و این دانشگاهیان است که عزت ملی، اقتدار کشور و راه دین و آیین پاک پیش می رود، چرا عده ای این حرفها را نمی شنوند، چرا در کنار این همه تایید، تحسین، اگر تذکری به دانشگاه و دانشجویان داده می شود، اینقدر تذکر را پررنگ می کنند، دنبال چه می گردند ؟
معاون وزیر علوم اظهار کرد: با چه توجیهی عده ای با منافع خاص گروهی، جناحی و حزبی و در آستانه رویدادهای خاص این گونه برمی آشوبند و دانشگاه ها را این گونه بی محابا به محلی برای تاخت و تاز خود تبدیل می کنند ؟
وی افزود: این عده چرا به جای پرداختن به دغدغه های رهبر معظم انقلاب درباره افت حرکت علمی کشور و اینکه منشا آن چه بوده است، به مسائل دیگر دانشگاه ها می پردازند، کدام جمع به اندازه دانشگاه ها و جوانان دانشجو مورد توجه بزرگان ماست ؟
هاشمی گفت: این عده چرا جلسات متعددی که رهبر معظم انقلاب به دانشجویان اختصاص می دهند، جمعیت دانشجویی در اردوهای راهیان نور و سفر به کربلا، حضور در کنگره بزرگداشت شهدا، برنامه های ارزشمند نهضت رضوی، طریق رضوی، حضور شهدای دانشجو در دفاع از قلم را نمی بینند و برجسته نمی کنند ؟
وی افزود: چه انگیزه ای پیدا شده که این عده در یکی از همین دانشگاه های استان خراسان رضوی به دروغ مطلبی را مطرح و بازنمایی می کنند و وقتی جواب داده می شود، حاضر نیستند شرمنده دروغشان شوند و عذرخواهی کنند، اگر حلالیت نطلبند چگونه در محضر خداوند پاسخ می دهند ؟
وی ادامه داد: این عده اسم مطلب دروغ خود را 'دغدغه های ارزشی' می گذارند، کدام ارزش؟ آیا دروغ گفتن، تخریب کانون دانشگاه، بی اعتمادی به قشر دانشجو ارزش است؟
معاون وزیر علوم تاکید کرد: این عده باید به این جشنواره بیایند و از حضور این جمعیت دانشجوی عاشق فرهنگ رضوی عرق بر جبین بریزند و از رفتارشان خجالت بکشند.
هاشمی گفت: 15 هزار دانشجو برای شرکت در راهپیمایی بزرگ به سوی حرم حضرت امام رضا (ع) اعلام آمادگی کرده اند و وزارتخانه امکان پذیرایی از این جمعیت را ندارد، آن عده به جای تخریب دانشگاه ها ما را در خدمت رسانی به دانشجویان و فراهم کردن امکان رفتن همه دانشجویان به زیارت حضرت امام رضا (ع) در طول دوران تحصیل کمک کنند.
وی افزود: از روزی که طرح نهضت رضوی مطرح شد، گمان نمی کردیم به این سرعت با استقبال گسترده دانشگاهیان مواجه شود به طوری که براساس نامه ارسالی به دانشگاه ها برای ثبت نام اولیه همایش پیاده روی به مشهد مقدس تاکنون حدود 15 هزار دانشجو اعلام آمادگی کرده اند.
وی اظهار کرد: این در حالی است که پارسال هزار و 200 نفر از دانشجویان در نهضت پیاده روی رضوی شرکت کردند و به رغم اینکه امسال سقف ثبت نام را دو هزار نفر قرار دادیم تاکنون 15 هزار دانشجو ثبت نام کردند که نشان می دهد این دانشجویان متدین، تجلی عینی دیانت و افتخار هستند.
هاشمی گفت: هم اکنون حدود 100 هزار دانشجو در طول سال در اردوهای راهیان نور شرکت می کنند، ایده آل ما این است که در سال یک میلیون نفر به این اردوها اعزام شوند و تحقق این مهم نیاز به بودجه، رسانه و امکانات دارد و این عده که دغدغه دانشگاه دارند به جای تخریب دانشگاه و دانشجویان به تحقق این مسائل کمک کنند.
معاون وزیر علوم افزود: تعجب می کنم آنان کجا هستند که این همه زیبایی را نمی بینند و چشمانشان به زشت بینی، کوته نظری و تاریک بینی عادت کرده است.
وی با بیان اینکه عده ای می خواهند تلاشگران عرصه فرهنگی را در دانشگاه ها دلسرد کنند، اظهار کرد: یکی از مدیران جانباز که مسئولیت فرهنگی یک دانشگاه را برعهده دارند، اندک خطایی از دانشجویی می بیند و واکنش نشان می دهد و بعد رسانه ملی از آن مساله می سازد.
وی گفت: بارها و بارها گفته ایم که مدیریت فرهنگی در عرصه دانشگاه ها دشوار است زیرا قشر جوان هدف اصلی تهاجم فرهنگی هستند لذا نیازمند راهنمایی و کمک از سوی کسانی که دغدغه فرهنگی دارند هستیم و تذکرات پدرانه را به جان می خریم اما عده ای حق سوء استفاده ندارند، اگر هنری دارند بیایند و ما را کمک دهند.
هاشمی افزود: اگر عده ای دانشجو خارج از عرف دانشگاه رفتار می کنند که ما هم قبول داریم و دغدغه ماست، راه حل دارد اما نباید به واسطه آن چهره دانشگاه را مخدوش کرد و پنجه به چهره دانشگاهیان کشید.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: باید اردوهای مناسب برنامه ریزی شده آنقدر گسترش یابد که هر دانشجوی علاقه مند بتواند در این اردوها شرکت کند.
وی ادامه داد: بار سنگین مدیریت فرهنگی قشر دانشجو بر دوش ما سنگینی می کند و عده ای به جای اینکه کمک و این مسائل را درک کنند، بهره دیگری از آن می برند، ما نمی توانیم همه چیز را در رسانه ملی باز کنیم اما عده ای اصرار به انجام این کار دارند.
هاشمی تصریح کرد: بخش دانشگاهی سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ثابت کرد که دانشگاه کانون علم، دین و فرهنگ است و دانشجویانی که آثار خلاقانه خود را در عرصه علمی، هنری و فرهنگی عرضه کردند، مفاخر ما هستند.
وی گفت: دانشجویان جوان هستند و هیجانات جوانی دارند، ما نمی توانیم از آنان بخواهیم که جوان نباشند اما وظیفه داریم زمینه سازی لازم برای بروز مناسب این هیجانات را انجام دهیم.
معاون وزیر علوم افزود: دانشگاه ها عرصه تاخت و تاز دشمن نیست، دشمن جایی در دانشگاه ها پیدا نخواهد کرد، این دانشجویان خودشان مراقب دانشگاه، فرهنگ و حامیان دین هستند.
رئیس اداره پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم گفت: بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) برای نخستین بار با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در 16 دانشگاه کشور در قالب 16 جشنواره ملی برگزار شد.
رشید جعفرپور افزود: از بین چهار هزار اثر فرهنگی و هنری ارائه شده در جشنواره مزبور 300 اثر برگزیده شد.
وی با بیان اینکه برای بخش دانشگاهیان چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) نیز برنامه ریزی گسترده ای انجام گرفته است اظهار کرد: برنامه ریزی امسال در قالب هفت کمیته هنری، فرهنگی، ادبی، فضای مجازی، بانوان، بین الملل و طب رضوی انجام شده که سه کمیته بین الملل، بانوان و طب رضوی سه نوآوری چهاردهمین دوره از این جشنواره هستند.
در پایان این همایش از برگزیدگان بخش دانشگاهیان سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) قدردانی شد.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۳۵

یزدان مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو: پایان زمان ثبت نام وام‌های دانشجویی/ تمدید مهلت ثبت نام برای برخی دانشگاه‌ها

رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم از پایان یافتن مهلت ثبت نام وام دانشجویی خبر داد.

ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص مهلت ثبت نام وام‌های دانشجویی گفت: مهلت ثبت نام دانشگاهها برای انواع وام های دانشجویی به پایان رسیده است. و طبق برنامه باید لیست متقاضیان را به صندوق رفاه ارسال کنند.
 
وی افزود:البته چند دانشگاه تقاضای تمدید مهلت ثبت نام کرده‌اند که صندوق رفاه تا پایان آذر به این دانشگاه‌ها مهلت ثبت نام و ارسال اسامی را داده است.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویی خاطرنشان کرد: برخی دانشگاه‌ها برای ارسال اسامی دچار مشکل شده‌اند به همین دلیل سامانه ثبت نام هنوز برای ارسال اسامی باز است.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۷:۰۵

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خبر داد: برنامه های جدید صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تدوین سند راهبردی کاربردی، افزایش وام دوره دکترا،خودکفایی در اداره صندوق،همکاری مالی با دانشگاه ها، استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی برای اعطای تسهیلات و اعطای وام ناباروری را از جمله برنامه های این صندوق اعلام کرد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مهندس یزدان‌مهردر نشست معاونان منطقه دو دانشگاه های کشور در دانشگاه تبریز  اظهار داشت: در ابتدای مسئولیت خود در صندوق، سعی کردیم با آسیب‌شناسی موارد مرتبط با خدمات رفاهی و دانشجویی و تدوین سند راهبردی کاربردی صندوق، نقشه راه همراه با افق‌نگری، مدیریت مبتنی بر برنامه داشته باشیم.
وی افزود: تا نیل به سند راهبردی، برنامه‌های کوتاه مدتی تدوین کردیم که از جمله آنها می‌توان به تقویت اعتبارات عمومی صندوق اشاره کرد.
مهندس یزدان مهر گفت : با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش بینی شود، همچنین با تلاش‌های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سال جاری نیز با حمایت وزیر علوم و مساعدت ریاست محترم جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اعلام اینکه اعتبارات یارانه تغذیه دانشجویان پاسخگوی نیاز دانشگاه ها در این بخش نیست اظهار کرد: از یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت صرفاً 440 میلیارد تومان آن را تأمین می‌کند و به همین دلیل دانشگاه ها دچار مشکلات جدی مالی هستند. بنابراین  به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تادولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
  مهندس یزدان‌مهر ادامه داد: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.
وی افزود: دانشگاه ها در زمینه خوابگاه های فرسوده هم با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند  و یکی دیگر از برنامه‌های ما در این خصوص ایجاد ردیف مستقل تعمیر و تجهیز در قانون بودجه سال 95 است و رایزنی لازم با سازمان مدیریت در این زمینه انجام شده است.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه  تاکنون 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ما به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره‌مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
 مهندس یزدان مهر، ایجاد کنسرسیوم در راستای نیل به خودکفایی را یکی دیگر از برنامه‌های صندوق دانست و خاطر نشان کرد: طی همکاری اقتصادی مشترک صندوق رفاه و دانشگاههای مادر این مهم تحقق می‌یابد.وی هدف از این اقدام را بهره‌گیری از سرمایه‌های ثابت دانشگاه ها و تبدیل آنها از شرایط بالقوه به بالفعل دانست.
وی  تجربه تجمیع بیمه رفاه دانش را در سالجاری، ورود به بحث خرید سهام شرکت‌‍های بیمه‌ای موفق بیان و اظهار امیدواری کرد تا صندوق بتواند با استفاده از ظرفیت موجود در آموزش عالی کشور خدمات مطلوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه افزود: علیرغم محدودیت‌های اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره‌برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه‌های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه ها قرار دهیم.
 وی از جمله تسهیلات مذکور  به پرداخت وام تحصیلی بنیاد علوی، وام‌های ازدواج، اشتغال و ودیعه مسکن صندوق کارآفرینی امید وکمک هزینه تحصیلی کمیته امداد امام خمینی را مورد اشاره کرده و افزود: بزودی پرداخت این تسهیلات در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به ایجاد تسهیلاتی برای دانشجویان متأهل در درمان ناباروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: صندوق به این گروه از دانشجویان تا سقف 15 میلیون ریال وام اعطا می‌کند.
گفتنی است بیست و چهارمین نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاه های کشور با حضور مهندس یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دکتر ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان و دکتر سجادی سرپرست معاونت درآمد و سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در دانشگاه تبریز برگزار شد.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۳۷

انتصاب دکتر محمدرضا حسين زاده به عنوان مسئول دفتر تحقيق آذربايجان شرقي

به گزارش تابناک تبریز، در حکمی که به امضای محمد رضا رضوان طلب، رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده، آمده است: نظر به مراتب تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده جنابعالی، به موجب این حکم، مسئولیت شما به مدت سه سال دیگر به عنوان مسئول دفتر تحقیق آذربایجان شرقی تمدید می گردد.
خاطر نشان می شود؛ هم اکنون دکتر محمدرضا حسین زاده مسئولیت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه را برعهده داشته و تاکنون 53 مقاله چاپ شده در مجلات  ISI، علمی و پژوهشی  و 80 مقاله ارائه شده در همایش های ملی و بین المللی را ارائه نموده  است.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۵۸

برنامه های جدید صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تدوین سند راهبردی کاربردی، افزایش وام دوره دکترا، خودکفایی در اداره صندوق، همکاری مالی با دانشگاه ها، استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی برای اعطای تسهیلات و اعطای وام ناباروری را از جمله برنامه های این صندوق اعلام کرد.

به گزارش بولتن نیوز، از روابط عمومی وزارت علوم، ذوالفقار یزدان مهر اظهار داشت: در ابتدای مسئولیت خود در صندوق، سعی کردیم با آسیب شناسی موارد مرتبط با خدمات رفاهی و دانشجویی و تدوین سند راهبردی کاربردی صندوق، نقشه راه همراه با افق نگری، مدیریت مبتنی بر برنامه داشته باشیم.
وی افزود: تا نیل به سند راهبردی، برنامه های کوتاه مدتی تدوین کردیم که از جمله آنها می توان به تقویت اعتبارات عمومی صندوق اشاره کرد.
یزدان مهر گفت: با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست؛ در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه، تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش بینی شود، همچنین با تلاش های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سالجاری نیز با حمایت وزیر علوم و مساعدت ریاست جمهوری توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اعلام اینکه اعتبارات یارانه تغذیه دانشجویان پاسخگوی نیاز دانشگاه ها در این بخش نیست اظهار کرد: از یکهزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت 440 میلیارد تومان آن را تأمین می کند و به همین دلیل دانشگاه ها دچار مشکلات جدی مالی هستند. بنابراین به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تا دولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
یزدان مهر ادامه داد: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.
وی افزود: دانشگاه ها در زمینه خوابگاه های فرسوده هم با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند و یکی دیگر از برنامه های ما در این خصوص ایجاد ردیف مستقل تعمیر و تجهیز در قانون بودجه سال 95 است و رایزنی لازم با سازمان مدیریت در این زمینه انجام شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه تاکنون 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ما به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
یزدان مهر، ایجاد کنسرسیوم در راستای نیل به خودکفایی را یکی دیگر از برنامه های صندوق دانست و خاطرنشان کرد: در همکاری اقتصادی مشترک صندوق رفاه و دانشگاههای مادر این مهم تحقق می یابد.
وی هدف از این اقدام را بهره گیری از سرمایه های ثابت دانشگاه ها و تبدیل آنها از شرایط بالقوه به بالفعل دانست.
وی تجربه تجمیع بیمه رفاه دانش را در سالجاری، ورود به بحث خرید سهام شرکت های بیمه ای موفق بیان و اظهار امیدواری کرد تا صندوق بتواند با استفاده از ظرفیت موجود در آموزش عالی کشور خدمات مطلوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه افزود: علیرغم محدودیت های اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه ها قرار دهیم.
وی از جمله تسهیلات مذکور به پرداخت وام تحصیلی بنیاد علوی، وام های ازدواج، اشتغال و ودیعه مسکن صندوق کارآفرینی امید وکمک هزینه تحصیلی کمیته امداد امام خمینی (ره) را مورد اشاره قرار داد و گفت: به زودی پرداخت این تسهیلات در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به ایجاد تسهیلاتی برای دانشجویان متأهل در درمان ناباروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: صندوق به این گروه از دانشجویان تا سقف 15 میلیون ریال وام اعطا می کند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۸:۳۲

وام دوره دکتری افزایش می یابد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه تاکنون 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ما به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره‌مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.

پول‌نیوز- رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تدوین سند راهبردی کاربردی، افزایش وام دوره دکترا، خودکفایی در اداره صندوق، همکاری مالی با دانشگاه ها، استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی برای اعطای تسهیلات و اعطای وام ناباروری را از جمله برنامه های این صندوق اعلام کرد.
مهندس یزدان مهر در نشست معاونان منطقه دو دانشگاه های کشور در دانشگاه تبریز اظهار داشت: در ابتدای مسئولیت خود در صندوق، سعی کردیم با آسیب‌شناسی موارد مرتبط با خدمات رفاهی و دانشجویی و تدوین سند راهبردی کاربردی صندوق، نقشه راه همراه با افق‌نگری، مدیریت مبتنی بر برنامه داشته باشیم.
وی افزود: تا نیل به سند راهبردی، برنامه‌های کوتاه مدتی تدوین کردیم که از جمله آنها می‌توان به تقویت اعتبارات عمومی صندوق اشاره کرد.
مهندس یزدان مهر گفت: با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش بینی شود، همچنین با تلاش‌های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سال‌جاری نیز با حمایت وزیر علوم و مساعدت ریاست محترم جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اعلام اینکه اعتبارات یارانه تغذیه دانشجویان پاسخگوی نیاز دانشگاه ها در این بخش نیست اظهار کرد: از 1200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت صرفاً 440 میلیارد تومان آن را تأمین می‌کند و به همین دلیل دانشگاه ها دچار مشکلات جدی مالی هستند. بنابراین به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تادولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
مهندس یزدان مهر ادامه داد: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.
وی افزود: دانشگاه ها در زمینه خوابگاه های فرسوده هم با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند و یکی دیگر از برنامه‌های ما در این خصوص ایجاد ردیف مستقل تعمیر و تجهیز در قانون بودجه سال 95 می‌باشد و رایزنی لازم با سازمان مدیریت در این زمینه انجام شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه تاکنون 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ما به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره‌مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
مهندس یزدان مهر، ایجاد کنسرسیوم در راستای نیل به خودکفایی را یکی دیگر از برنامه‌های صندوق دانست و خاطر نشان کرد: طی همکاری اقتصادی مشترک صندوق رفاه و دانشگاه‌های مادر این مهم تحقق می یابد.وی هدف از این اقدام را بهره گیری از سرمایه های ثابت دانشگاه ها و تبدیل آنها از شرایط بالقوه به بالفعل دانست.
وی تجربه تجمیع بیمه رفاه دانش را در سال‌جاری، ورود به بحث خرید سهام شرکت‌های بیمه‌ای موفق بیان و اظهار امیدواری کرد تا صندوق بتواند با استفاده از ظرفیت موجود در آموزش عالی کشور خدمات مطلوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه افزود: علیرغم محدودیت‌های اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره‌برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه‌های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه ها قرار دهیم.
وی از جمله تسهیلات مذکور به پرداخت وام تحصیلی بنیاد علوی، وام‌های ازدواج، اشتغال و ودیعه مسکن صندوق کارآفرینی امید وکمک هزینه تحصیلی کمیته امداد امام خمینی را مورد اشاره کرده و افزود: بزودی پرداخت این تسهیلات در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به ایجاد تسهیلاتی برای دانشجویان متأهل در درمان ناباروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: صندوق به این گروه از دانشجویان تا سقف 15 میلیون ریال وام اعطا می‌کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بیست و چهارمین نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاه های کشور با حضور مهندس یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دکتر ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان و دکتر سجادی سرپرست معاونت درآمد و سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در دانشگاه تبریز برگزار شد.
منبع: ایسنا

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۳۱

برنامه های جدید صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تدوین سند راهبردی کاربردی، افزایش وام دوره دکترا،خودکفایی در اداره صندوق،همکاری مالی با دانشگاه ها، استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی برای اعطای تسهیلات  و اعطای وام ناباروری را از جمله برنامه های این صندوق اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس یزدان¬ مهردر نشست معاونان منطقه دو دانشگاه هاي کشور در دانشگاه تبریز  اظهار داشت: در ابتدای مسئولیت خود در صندوق، سعی کردیم با آسیب¬شناسی موارد مرتبط با خدمات رفاهی و دانشجویی و تدوین سند راهبردی کاربردی صندوق، نقشه راه همراه با افق¬نگری، مدیریت مبتنی بر برنامه داشته باشیم.
وی افزود: تا نیل به سند راهبردی، برنامه¬های کوتاه مدتی تدوین کردیم که از جمله آنها می¬توان به تقویت اعتبارات عمومی صندوق اشاره کرد.
مهندس یزدان مهر گفت : با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش بینی شود، همچنین با تلاش¬های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سالجاری نیز با حمایت وزیر علوم و مساعدت ریاست محترم جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اعلام اینکه اعتبارات یارانه تغذیه دانشجویان پاسخگوی نیاز دانشگاه ها در این بخش نیست اظهار کرد: از یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت صرفاً 440 میلیارد تومان آن را تأمین می-کند و به همین دلیل دانشگاه ها دچار مشکلات جدی مالی هستند. بنابراین  به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تادولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
  مهندس یزدان¬مهر ادامه داد: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه-ریزی کشور، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.
وی افزود: دانشگاه ها در زمینه خوابگاه های فرسوده هم با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند  و یکی دیگر از برنامه¬هاي ما در اين خصوص ایجاد ردیف مستقل تعمیر و تجهیز در قانون بودجه سال 95 می¬باشد و رایزنی لازم با سازمان مدیریت در این زمینه انجام شده است.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری اشاره کرد و افزود: در این زمینه  تاکنون 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و ما به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره¬مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
 مهندس یزدان مهر، ایجاد کنسرسیوم در راستای نیل به خودکفایی را یکی دیگر از برنامه¬های صندوق دانست و خاطر نشان کرد: طی همکاری اقتصادی مشترک صندوق رفاه و دانشگاههای مادر این مهم تحقق می¬یابد.وی هدف از این اقدام را بهره¬گیری از سرمایه-های ثابت دانشگاه ها و تبدیل آنها از شرایط بالقوه به بالفعل دانست.
وی  تجربه تجمیع بیمه رفاه دانش را در سالجاری، ورود به بحث خرید سهام شرکت¬های بیمه¬ای موفق بیان و اظهار امیدواری کرد تا صندوق بتواند با استفاده از ظرفیت موجود در آموزش عالی کشور خدمات مطلوبی در این زمینه به دانشجویان ارائه کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه افزود: علیرغم محدودیت¬های اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره¬برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه-های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه ها قرار دهیم.
 وی از جمله تسهیلات مذکور  به پرداخت وام تحصیلی بنیاد علوی، وام¬های ازدواج، اشتغال و ودیعه مسکن صندوق کارآفرینی امید وکمک هزینه تحصیلی کمیته امداد امام خمینی را مورد اشاره کرده و افزود: بزودی پرداخت این تسهیلات در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به ایجاد تسهیلاتی برای دانشجویان متأهل در درمان ناباروری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: صندوق به این گروه از دانشجویان تا سقف 15 میلیون ریال وام اعطا می¬کند.
گفتنی است بیست و چهارمین نشست معاونان دانشجویی منطقه 2 دانشگاه های کشور با حضور مهندس یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دکتر ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان و دکتر سجادی سرپرست معاونت درآمد و سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان در دانشگاه تبریز برگزار شد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم خبر داد ایجاد شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس به پیشنهاد ایران

در اجلاس سیاست‌گذاران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری که در شهر سئول، کره‌جنوبی برگزار شد به پیشنهاد مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان، شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس ایجاد می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر خسرو پیری، هدف از ایجاد این شبکه را تقویت همکاری‌های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری، دانست و گفت: « در پی تجربه موفقیت‌آمیز کره جنوبی در ایجاد شبکه بین‌المللی در حوزه علم و فناوری و بهره جستن از تجربیات جهانی و منطقه‌ای، ضرورت ایجاد آن در بین کشورهای همسایه و نزدیک ایران احساس شد و در گام اول پیشنهاد آن، کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان پذیرفتند در این شبکه عضو شده و به صورت جدی فعالیت کنند.»
او خاطر نشان کرد: «نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه می‌توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد زیرا فعالیت‌های جزیره‌ای پیشرفت چندانی را به همراه ندارند.»

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۵۶

دیدار مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و مشاور وزیر علوم و تکنولوژی لیبریا

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس آموزشی سیاست‌گذاران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پروفسور ساکو سیرون داکالی مشاور وزیر علوم و تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی سیاست‌گذاران عالی‌ رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول با دکتر خسرو پیری، مدیر کل دفتر امور فناوری و دکتر حسن خوش‌قلب، رئیس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند.
او در این دیدار ضمن اشاره و تشکر از سوابق خوب همکاری‌های ایران با کشور لیبریا در زمینه‌های علمی افزود: «در سال‌های قبل تعداد زیادی از دانشجویان لیبریایی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت کرده‌اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد زیادی دانشجوی لیبریایی بوده است.»
پروفسور ساکو سیرون داکالی با اظهار علاقه به کشور و مردم ایران بیان کرد: «به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم و مسئولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود دارد که این همکاری‌های دوجانبه افزایش پیدا کند و کشورش بتواند از تجربیات علم و فناوری ایران بهره ببرد.»
در ادامه این دیدار هیئت ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم و فناوری با کشور لیبریا اعلام کردند: «ایران می‌تواند همچون گذشته به همکاری در زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه‌هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام کند.»

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۰۷

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم: شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس ایجاد می‌شود

در اجلاس سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری که در شهر سئول کره جنوبی برگزار شد، به پیشنهاد مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان، شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس ایجاد می‌شود.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم هدف از ایجاد این شبکه را تقویت همکاری‌های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد که در پی تجربه موفقیت آمیز کره جنوبی در ایجاد شبکه بین‌المللی در حوزه علم و فناوری و بهره جستن از تجربیات جهانی و منطقه‌ای، ضرورت ایجاد آن در بین کشورهای همسایه و نزدیک ایران احساس شد و در گام اول پیشنهاد آن، کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان پذیرفتند در این شبکه عضو شده و به صورت جدی فعالیت کنند.
وی افزود: نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه می‌توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد و فعالیت‌های جزیره‌ای پیشرفت چندانی را به همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۱۰

شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس راه اندازی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو پیری گفت: در اجلاس سیاستگذاران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری در کره جنوبی ایران پیشنهاد راه اندازی شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را ارائه کرد که این پیشنهاد با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان روبرو شد.
وی هدف از ایجاد این شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را تقویت همکاری های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان پذیرفته اند در این شبکه عضو شده و به صورت جدی فعالیت کنند.
پیری بیان کرد: نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه می توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد چراکه فعالیت های جزیره ای پیشرفت چندانی را به  همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۱۶

ابراز تمایل مشاور وزیر علوم و تکنولوژی لیبریا برای افزایش همکاری‌های دوجانبه با ایران

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، پروفسور ساکو سیرون داکالی، مشاور وزیر علوم و تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول با دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر امور فناوری و دکتر حسن خوش قلب، رییس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفت‌وگو کردند.
وی در این دیدار ضمن اشاره و تشکر از سوابق خوب همکاری‌های ایران با کشور لیبریا در زمینه‌های علمی افزود: در سالیان قبل تعداد زیادی از دانشجویان لیبریایی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت کرده‌اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد زیادی دانشجوی لیبریایی بوده است.
پروفسور ساکو سیرون داکالی با اظهار علاقه به کشور و مردم ایران خاطرنشان کرد: به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم و مسؤولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود دارد که این همکاری‌های دوجانبه افزایش یابد و کشورش بتواند از تجربیات علم و فناوری ایران بهره ببرد.
در ادامه این دیدار هیات ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم و فناوری با کشور لیبریا اعلام کردند: ایران می‌تواند همچون گذشته به همکاری در زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه‌هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام کند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۲۰

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی لیبریا خواستار شد گسترش همکاری‌های علمی لیبریا با ایران

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، پروفسور ساکو سیرون داکالی، مشاور وزیر علوم و تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول با دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر امور فناوری و دکتر حسن خوش قلب، رییس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفت‌وگو کردند.
وی در این دیدار ضمن اشاره و تشکر از سوابق خوب همکاری‌های ایران با کشور لیبریا در زمینه‌های علمی افزود: در سالیان قبل تعداد زیادی از دانشجویان لیبریایی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت کرده‌اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد زیادی دانشجوی لیبریایی بوده است.
پروفسور ساکو سیرون داکالی با اظهار علاقه به کشور و مردم ایران خاطرنشان کرد: به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم و مسؤولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود دارد که این همکاری‌های دوجانبه افزایش یابد و کشورش بتواند از تجربیات علم و فناوری ایران بهره ببرد.
در ادامه این دیدار هیات ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم و فناوری با کشور لیبریا اعلام کردند: ایران می‌تواند همچون گذشته به همکاری در زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه‌هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام کند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۲۰

گسترش تبادلات علمی فناوری الجزایر و لیبریا با ایران

تهران- ایرنا - گسترش تبادلات علمی و فناوری در دیدارهای مسوولان پژوهشی وزارت علوم ایران با مدیران علمی کشورهای الجزایر و لیبریا مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیرکل امور فناوری این وزارتخانه که برای شرکت در اجلاس سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری به کره جنوبی سفر کرده اند، در حاشیه این اجلاس، دیدارهایی با مسوولان آموزش عالی کشورهای الجزایر و لیبریا داشتند.
'لیلا هرفوشه' مشاور وزیر علوم و تکنولوژی الجزایر و مدیر انستیتو ملی علم و فناوری اطلاعات این کشور در ملاقات با 'حسن خوش قلب' رییس حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم ایران بر تبادل تجربیات علمی و فناوری دو کشور و استفاده از ظرفیت های مشترک به ویژه در بخش گاز و علوم باغبانی تاکید کرد.
هرفوشه ضمن اشاره به سوابق همکاری خوب ایران و الجزایر، به ظرفیت های کشورش به ویژه در حوزه های گاز طبیعی، باغبانی و صنعت گردشگری اشاره کرد و افزود: الجزایر از نظر مساحت دومین کشور قاره آفریقا محسوب می شود و علاوه بر موقعیت خوب جغرافیایی دارای منابع خوب گاز طبیعی است.
وی یادآور شد: الجزایر ضمن دارا بودن هوای مدیترانه ای، دارای زمین های مرغوب کشاورزی مستعد برای باغبانی مخصوصا مرکبات است اما متاسفانه از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده و مشکلات اقتصادی زیادی مخصوصا در حوزه اشتغال در این کشور وجود دارد.
در این دیدار، خوش قلب نیز تجارب و توانمندی های علمی و فنی ایران در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی را برشمرد و گفت: ایران به لحاظ رتبه تولیدات علمی در رشته مهندسی شیمی رتبه سوم دنیا و در حوزه علوم مهندسی پلیمر رتبه هفتم دنیا را داراست و علاوه براین تجربیات فناوری بالایی در حوزه های نفت و گاز در اختیار دارد که می تواند این تجربیات علمی و فناورانه را به کشور الجزایر انتقال دهد.
خوش قلب خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقات مرکبات از قدیمی ترین موسسات تحقیقاتی کشاورزی در ایران به شمار می آید که فعالیت های تحقیقاتی بسیار خوبی به انجام رسانده است و تجربیات این مرکز می تواند در قالب همکاری های مشترک علمی و فناوری دراختیار الجزایر قرار گیرد.
***زمینه تربیت دانشجویان لیبریایی در ایران فراهم است
در ادامه دیدارهای کاری هیات ایرانی اعزامی به اجلاس سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول، ملاقاتی با 'ساکو سیرون داکالی' مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا ترتیب یافت.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره جزییات این دیدار به خبرنگار علمی ایرنا گفت: هیات لیبریایی در این ملاقات ضمن تشکر از سوابق همکاری های دوستانه ایران با کشورشان در زمینه های علمی، اعلام کردند که طی سال های گذشته تعداد زیادی از دانشجویان لیبریایی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت کرده اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد زیادی دانشجوی لیبریایی بوده است.
خسرو پیری افزود: مشاور وزیر علوم لیبریا در این دیدار خواستار افزایش همکاری های دوجانبه و بهره مندی از تجربیات علمی و فناوری ایران شد.
وی تصریح کرد: هیات ایرانی حاضر در این دیدار نیز به نمایندگی از وزارت علوم کشورمان، آمادگی ایران برای همکاری در زمینه تبادلات علمی، تربیت دانشجو و انتقال فناوری در حوزه های مورد علاقه طرفین را اعلام کردند.
علمی**1055**2017

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۳۹

توافق ایران و عراق برای ایجاد پارک های مشترک علم و فناوری

تهران- ایرنا- مدیرکل تحقیقات و فناوری وزارت آموزش عالی عراق و مدیران حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در زمینه تاسیس پارک های مشترک علم و فناوری در استان های همجوار و تبادل فناوری و محصولات دانش بنیان به توافق رسیدند.

مدیرکل امور سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به منظور شرکت در برنامه آموزشی سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول به کره جنوبی سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس، دیداری دو ساعته با 'غسان حمیدعبدالمجید' مدیرکل تحقیقات و و فناوری وزارت آموزش عالی عراق داشت.
'خسرو پیری' درباره جزییات مباحث مطرح شده در این دیدار به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در این ملاقات، زمینه های مشترک تاریخی، علمی، فرهنگی و اجتماعی و مذهبی ایران و عراق مورد تاکید قرار گرفت و طرفین ابراز کردند که دو کشور می توانند در زمینه های مختلف علم و فناوری با یکدیگر همکاری کنند.
وی افزود: مدیرکل تحقیقات و فناوری آموزش عالی عراق در این دیدار با اعلام این که همکاری های موجود در زمینه تبادل دانشجو و استاد میان دو کشور کافی نیست، افزایش این مراودات و همچنین تعاملات بیشتر در حوزه تحقیقات نفت و انرژی، کشاورزی و به ویژه محصولات نیشکر و خرما را خواستار شد.
پیری ضمن اشاره به انعقاد تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه علوم دریایی خرمشهر و دانشگاه بصره در موضوع بهره وری از دریا و آب های مشترک افزود: در دانشگاه های بیشتری در غرب و جنوب غربی ایران و استان های شرقی عراق می توان علاوه بر تحقیقات مشترک در زمینه های فناوری، با راه اندازی پارک های علم و فناوری مشترک همکاری های فناورانه را ارتقا داد.
رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این دیدار به ظرفیت خوب کشور عراق در خرید محصولات دانش بنیان و به ویژه در اقلیم کردستان اشاره کرد و افزود: نظر به این که عراق یکی از کشورهای هدف در صادرات محصولات پارک ها و مراکز رشد ایران است، می توان با تعاملات بیشتر در سطح دو وزارت علوم و آموزش عالی دو کشور صادرات و واردات محصولات دانش بنیان تولید شده در پارک های علم و فناوری را توسعه کمی و کیفی داد.
'حسن خوش قلب' تصریح کرد: خوشبختانه این ظرفیت در ایران وجود دارد که علاوه بر صادرات محصولات دانش بنیان در زمینه های مهارت افزایی و نوآوری که توانمندی ایران در آنها بالاست، به فناوران جوان و تازه کار عراقی انتقال تجربه انجام گیرد.
در پایان این نشست، دو طرف در موضوع ایجاد پارک ها و مراکز رشد و فناوری مشترک، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و انتقال تجربیات در زمینه های فناوری و نوآوری به توافق رسیدند.
برنامه آموزشی برای سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری با حضور مسوولان علم و فناوری 29 کشور از جمله ایران، از دوم آذرماه ( 23 نوامبر) در شهر سئول پایتخت کره جنوبی در حال برگزاری است.
علمی**1055**2017

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۱۷

دیدار مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و مشاور وزیر علوم و تکنولوژی لیبریا

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس آموزشی سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، پروفسور ساکو سیرون  داکالی مشاور وزیر علوم و  تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی  سیاستگذاران عالیرتبه  نوآوری در علم و فناوری در شهر  سئول با دکتر خسرو  پیری مدیرکل دفتر امور فناوری و  دکتر  حسن خوش قلب رییس حوزه  ریاست معاونت  پژوهش و فناوری وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند.
 وی در این دیدار ضمن  اشاره و تشکر از سوابق خوب   همکاری های ایران با کشور  لیبریا در زمینه های  علمی افزود: در سالیان قبل تعداد  زیادی از دانشجویان لیبریایی برای  تحصیل در مقاطع  تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت  کرده اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد  زیادی دانشجوی لیبریایی بوده  است.
پروفسور ساکو سیرون  داکالی  با  اظهار علاقه به کشور و مردم ایران افزود : به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم  و مسئولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود  دارد که این همکاری های دوجانبه  افزایش یابد و کشورش  بتواند از تجربیات علم و فناوری  ایران بهره ببرد. 
در ادامه این دیدار هیئت  ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم  و فناوری با کشور لیبریا اعلام  داشتند : ایران می  تواند همچون گذشته به همکاری در  زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام کند .

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۲۱

راه‌اندازی شبکه فناوری منطقه‌ای به پیشنهاد ایران

شبکه فناوری منطقه‌ای به پیشنهاد مدیرکل سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش ایرنا، «خسرو پیری» در اجلاس سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری که به میزبانی کره جنوبی درجریان است، پیشنهاد ایجاد شبکه فناوری منطقه‌ای حوزه خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس را مطرح کرد که این پیشنهاد مورد استقبال مدیران آموزش عالی کشورهایی همچون پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان قرار گرفت.
این شبکه با هدف همکاری‌های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری تشکیل خواهد شد.  مدیرکل امور فناوری وزارت علوم درباره شکل‌گیری این ایده گفت: در اجلاس آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری و در پی ارائه مدل پیشرفت کره جنوبی توسط سیاستگذاران علم و فناوری آن کشور مبتنی بر ایجاد شبکه بین‌المللی در حوزه علم و فناوری و بهره جستن از تجربیات جهانی و منطقه‌ای، ضرورت ایجاد شبکه منطقه‌ای فناوری در کشورهای همسایه و نزدیک ایران احساس شد.  پیری افزود: از همین رو پیشنهاد ایجاد شبکه منطقه‌ای فناوری را مطرح کردیم که خوشبختانه با استقبال کشورهای همسایه ایران از جمله پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان همراه شد و مسئولان آموزش عالی این کشورها ضمن قول همکاری جدی، اذعان داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه می‌توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد و فعالیت‌های جزیره‌ای پیشرفت چندانی را به همراه نخواهد داشت.
 

۹۴/۰۹/۰۴
۰۲:۰۰

به پیشنهاد مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان، شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج‌فارس ایجاد می‌شود شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج‌فارس ایجاد می‌شود

به گزارش «نسیم»، دکتر خسرو پیری، هدف از ایجاد این شبکه را تقویت همکاری‌های مشترک کشورهای  منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد که در پی تجربه موفقیت‌آمیز کره جنوبی  در ایجاد شبکه بین‌المللی در حوزه علم  و فناوری و بهره  جستن از تجربیات جهانی و منطقه‌ای،  ضرورت  ایجاد آن  در بین  کشورهای همسایه و نزدیک ایران  احساس شد و در گام اول پیشنهاد آن، کشورهای  پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان  پذیرفتند در این شبکه عضو شده و به‌صورت جدی فعالیت کنند.
وی افزود: نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چندجانبه می‌توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد و فعالیت‌های جزیره‌ای پیشرفت چندانی را به همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۲۶

شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس با پیشنهاد ایران راه اندازی میشود

ICTPRESS - مدیرکل امور فناوری وزارت علوم گفت: به پیشنهاد ایران در اجلاس سیاستگداران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری کره جنوبی شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس راه اندازی میشود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، خسرو پیری گفت: در اجلاس سیاستگذاران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری در کره جنوبی ایران پیشنهاد راه اندازی شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را ارائه کرد که این پیشنهاد با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان رو به رو شد.
وی هدف از ایجاد این شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را تقویت همکاری های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان پذیرفتند در این شبکه عضو شده و به صورت جدی فعالیت کنند.
پیری بیان کرد: نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه میتوان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد چون که فعالیت های جزیره ای پیشرفت چندانی را به  همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۷:۰۷

شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس راه اندازی می شود

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم گفت: به پیشنهاد ایران در اجلاس سیاستگداران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری کره جنوبی شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس راه اندازی می شود.

مهر نوشت:
خسرو پیری گفت: در اجلاس سیاستگذاران عالی رتبه نوآوری در علم و فناوری در کره جنوبی ایران پیشنهاد راه اندازی شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را ارائه کرد که این پیشنهاد با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان روبرو شد.
وی هدف از ایجاد این شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را تقویت همکاری های مشترک کشورهای منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان پذیرفته اند در این شبکه عضو شده و به صورت جدی فعالیت کنند.
پیری بیان کرد: نمایندگان این کشورها اعتقاد داشتند در سایه یک همکاری مشترک چند جانبه می توان وضعیت فناوری کشورهای منطقه را تقویت کرد چراکه فعالیت های جزیره ای پیشرفت چندانی را به  همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۳:۰۷

گسترش همکاری‌های علمی لیبریا با ایران

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیات ایرانی شرکت کننده در اجلاس آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفت‌وگو کردند.

پروفسور ساکو سیرون داکالی، مشاور وزیر علوم و تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی سیاستگذاران عالی‌رتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول با دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر امور فناوری و دکتر حسن خوش قلب، رییس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفت‌وگو کردند.
وی در این دیدار ضمن اشاره و تشکر از سوابق خوب همکاری‌های ایران با کشور لیبریا در زمینه‌های علمی افزود: در سالیان قبل تعداد زیادی از دانشجویان لیبریایی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت کرده‌اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد زیادی دانشجوی لیبریایی بوده است.
پروفسور ساکو سیرون داکالی با اظهار علاقه به کشور و مردم ایران خاطرنشان کرد: به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم و مسؤولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود دارد که این همکاری‌های دوجانبه افزایش یابد و کشورش بتواند از تجربیات علم و فناوری ایران بهره ببرد.
در ادامه این دیدار هیات ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم و فناوری با کشور لیبریا اعلام کردند: ایران می‌تواند همچون گذشته به همکاری در زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه‌هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام کند.
ایسنا/

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۲۲

دیدار مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و مشاور وزیر علوم و تکنولوژی لیبریا

مشاور وزیر علوم و تکنولوژی کشور لیبریا و هیئت  ایرانی شرکت کننده در اجلاس  آموزشی سیاستگذاران  عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری  در شهر سئول کره جنوبی دیدار و گفتگو کردند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور ساکو سیرون  داکالی مشاور وزیر علوم و  تکنولوژی در حاشیه برنامه آموزشی  سیاستگذاران عالیرتبه  نوآوری در علم و فناوری در شهر  سئول با دکتر خسرو  پیری مدیرکل دفتر امور فناوری و  دکتر  حسن خوش قلب رییس حوزه  ریاست معاونت  پژوهش و فناوری وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند.
 وی در این دیدار ضمن  اشاره و تشکر از سوابق خوب   همکاری های ایران با کشور  لیبریا در زمینه های  علمی افزود: در سالیان قبل تعداد  زیادی از دانشجویان لیبریایی برای  تحصیل در مقاطع  تحصیلات تکمیلی به ایران عزیمت  کرده اند و به ویژه دانشگاه تهران پذیرای تعداد  زیادی دانشجوی لیبریایی بوده  است.
پروفسور ساکو سیرون  داکالی  با  اظهار علاقه به کشور و مردم ایران افزود : به دلیل سوابق خوب ایران نزد مردم  و مسئولان کشور لیبریا علاقه زیادی وجود  دارد که این همکاری های دوجانبه  افزایش یابد و کشورش  بتواند از تجربیات علم و فناوری  ایران بهره ببرد. 
در ادامه این ديدار هیئت  ایرانی نیز ضمن علاقه به تبادل علم  و فناوری با کشور لیبریا اعلام  داشتند : ایران می  تواند همچون گذشته به همکاری در  زمینه تربیت دانشجو و انتقال فناوری به لیبریا در زمینه هایی که ایران صاحب فن و تجربه است، اقدام كند .

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم خبر داد با پیشنهادایران، شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس ایجاد می شو

در اجلاس  سیاستگذاران عالی رتبه نوآوری در  علم و فناوری  که در شهر سئول کره  جنوبی  برگزارشد به پیشنهاد دکتر  خسرو پیری مدیرکل دفتر امور  فناوری وزارت علوم و با استقبال مدیران آموزش عالی کشورهای پاکستان، عراق، ترکیه،  بنگلادش و عمان، شبکه فناوری منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس ایجاد می شود.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خسرو پیری، هدف از ایجاد این شبکه را تقویت همکاری  های مشترک کشورهای  منطقه در حوزه تبادل فناوری، اعلام کرد که در پی تجربه موفقیت آمیز کره جنوبی  در ایجاد شبکه بین المللی در حوزه علم  و فناوری و بهره  جستن از تجربیات جهانی و منطقه ای،  ضرورت  ایجاد آن  در بین  کشورهای همسایه و نزدیک ایران  احساس شد و در گام اول پیشنهاد آن، کشورهای  پاکستان، عراق، ترکیه، بنگلادش و عمان  پذیرفتند در این شبکه عضو شده و به  صورت جدی فعالیت کنند. 
  وی افزود : نمایندگان این کشورها اعتقاد  داشتند در سایه  یک همکاری  مشترک چند جانبه می توان وضعیت  فناوری کشورهای منطقه را تقویت  کرد  و فعالیت های جزیره ای پیشرفت چندانی را به  همراه نخواهد داشت.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

نماینده بجنورد در مجلس خبر داد تاسیس پژوهشکده در دانشگاه‌های دولتی خراسان شمالی/ همه هیأت علمی‌های دارای مدرک دکتری جذب می‌شوند

نماینده بجنورد در مجلس گفت: جلسه اخیر فراکسیون دانشگاهیان مجلس با وزیر علوم و معاونان وی، مصوبات مهم و پرباری برای دانشگاه‌های محروم خراسان شمالی داشت.

ثروتی، نماینده مردم بجنورد در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در بجنورد، گفت: دکتر سعدان زکایی، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم نسبت به جذب تمام اعضای هیئت علمی دانشگاه های خراسان شمالی دارای مدرک دکترا که در صف جذب هستند، قول قطعی داد.
 
وی افزود: همچنین با احداث پژوهشکده ای مجهز برای تک تک دانشگاههای دولتی استان موافقت رسمی به عمل آمد.
 
ثروتی با اشاره به اینکه تایید کتبی از سوی صندوق رفاه جهت حل تمام نیازهای رفاهی دانشجویان اخذ شد، گفت: به طور مثال بنا شد در ترم جاری وام تحصیلی به تمام متقاضیان دانشگاههای دولتی و غیر دولتی ارائه شود.
 
نماینده مردم بجنورد در مجلس ادامه داد: دکتر شجاعی، معاون آموزشی وزارت خانه نیز با راه اندازی تمام رشته های متناسب با نیازهای بومی استان موافقت کرد.
 
وی در پایان گفت: یکی دیگر از مصوبات نیز پرداخت فوری بودجه عمرانی دانشگاه کوثر بجنورد جهت تکمیل پروژه های در حال ساخت و استقلال کامل پیدا کردن بود.
 
 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۷:۴۵

پاسخی به ادعاهای سرپرستان سابق وزارت علوم؛ چرا مخالف شفاف سازی بورسیه در دولت‌های قبل هستید؟

چرا وزارت علوم دولت یازدهم در مقابل درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص رسیدگی به بورس‌های اعطایی از سال ۶۸ به بعد به شدت مخالفت کرد؟ دلیل این مخالفت‌ها چیست؟ نگرانی آقایان از چیست؟ چرا شما برای اثبات حقانیت عملکرد خودتان که از مدیران وقت وزارت علوم بودید داوطلب شفاف سازی بورسیه‌های آن دولت‌ها نشدید؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جمعی از دانش آموختگان بورسیه در پاسخ به اظهار نظرهای سرپرست سابق وزارت علوم در خصوص جنجال بورسیه ها توضیحاتی را ارائه کردند که متن آن به شرح زیر است:
 
جنجال‌های سیاسی همیشه با ظاهر زیبا، فریبنده، قانونی و البته حق طلبانه به راه می‌افتند. عده‌ای با هدف تامین منافع نامشروع برنامه ریزی می‌کنند تا از خلاءهای قانونی و روش‌های ناجوانمردانه برای هدف قراردادن رقیب سوء استفاده کنند. طوری که حق را به جای باطل و باطل را به جای حق نشان می‌دهند و نام آن را دلسوزی، افشاگری و مبارزه با فساد اعلام کرده و در این میان عده‌ای مظلوم قربانی می‌شوند. اما نقطه جالب اینجاست که بعد از مد‌ها هیاهو و تیلبغات، وقتی از ایشان سند و مدرک برای اثبات ادعایشان خواسته می‌شود تو می‌مانی و یک دل خالی چراکه وقتی انسان دلخوش به کسی جز خدا و چیزی جز حق کند یک روز او می‌رود و تو می‌مانی و یک دل خالی!
 
مدیریت وزارت علوم دولت یازدهم که از عجایب تاریخ و تجربیات تلخ مدیریتی است تاکنون دو سرپرست و دو وزیر را به خود دیده یعنی در طول دو سال چهار نفر مدیریت این وزارتخانه را تاکنون بر عهده داشتند که این وضعیت بی‌سابقه‌ای در کشور است. افرادی که برای این سمت‌ها انتخاب و معرفی شده‌اند سوابقی دارند که بررسی و گرایشات سیاسی آن‌ها و از طرف دیگر همسویی رویکرد ایشان در مدیریت علمی کشور با گرایشات سیاسی گروه‌های وابسته قابل توجه است.
روز ۲ آذر ۹۴ دو نفر از مدیران سابق وزارت علوم که در واقع هر دو به مدت چند ماه سرپرست این وزارت بودند طی مصاحبه‌هایی مطالبی را در مورد یک موضوع خاص مطرح و بر ادعاهای قبلی تاکید کردند. تکرار این مسائل بعد از اعلام صدور مجوز مقام معظم رهبری جهت رسیدگی شکایات دانشجویان بورسیه در قوه قضائیه علی رغم ایجاد انسداد قضایی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین اخباری که از ستاد وزارت علوم در خصوص مدیریت تبلیغات انتخابات مجلس در اسفند ماه آتی شنیده می‌شود شائبه سیاسی بودن آن را تداعی می‌کند.
 
ابتدا مصاحبه‌ای از جعفر توفیقی اولین سرپرست وزارت علوم در دولت یازدهم منتشر شد. در این مصاحبه وی ادعاهایی مطرح کرد که نکته جدیدی در آن نبود. آنچه حافظه تاریخی جامعه به یاد می‌آورد این است که رئیس جمهور وعهده داده بود گزارش عملکرد دولت خود را در طول صد روز اول اعلام خواهدکرد.
سوال اینجاست که موضوع بورسیه‌های دولت قبل، چه ربطی به عملکرد دولت یازدهم در طول صد روز اول کاری دارد؟ و اساسا تیم جدید چرا به جای ارائه گزارش اقدامات خود، بررسی عملکرد دولت قبل را از اقدامات خود اعلام می‌کند؟ نتیجه شش ماه بررسی متناوب منجر به شناسایی بدون ارائه سند ۳۶ نفر متخلف به نمایندگان مجلس شد، حال اگر وزارت علوم بدون اینکه تمام انرژی خود را صرف این موضوع کند، با ارائه برنامه‌ای عملیاتی تلاش برای رشد علمی کشور می‌کرد آیا شاخص‌ها اینقدر تنزل رشد را نشان می‌داد؟
سپس محمدعلی نجفی سرپرست سابق وزارت علوم و مشاور اقتصادی رییس جمهور در نشستی که توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در دانشکده فنی این دانشگاه در‌ همان تاریخ برگزار شد، درباره بورسیه‌های غیرقانونی دولت سابق با تاکید بر اینکه درباره بورسیه‌ها یک گزارش توصیفی ارائه می‌کنم نه یک گزارش تحلیلی، اظهار داشت: از زمانی که سرپرست وزارت علوم بودم و همچنین در زمان آقای فرجی‌دانا و همین الان که آقای فرهادی وزیر علوم است، تلاش بر این بوده که به مسئله بورسیه‌ها به عنوان موضوعی سیاسی نگاه نشود و آن را منصفانه بررسی کنیم.
وی گفت: «البته ذکر این نکته هم ضروری است که سازمان بازرسی نیز قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید از این موضوع اطلاع داشت اما هیچ وقت از سازمان نامه‌ای دریافت نکردیم.» اگر چنین است ذکر نام سازمان بازرسی کل کشور در بیانیه ۲/۸/۹۳ وزارت علوم که مبنای بررسی‌های وزارت قرارگرفته یکی از تخلفات شما و قابل پیگیرد قانونی است کمااینکه این سازمان رسما ادعای وزارت علوم را تکذیب کرد. بنابراین از یک طرف اعلام می‌کنید هدف ما سیاسی نبود از طرف دیگر بدون سند و مدرک خلاف واقع می‌گویید.
بنابراین در پاسخ به مسئولین وزارت علوم در سخنرانی‌ها و اطلاعیه‌های مکررا که ادعا نموده‌اند که حسب مکاتبات و خواست سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات، ایشان ناچار از برخورد نسبت به دانشجویان بورسیه هستند باید گفت:
۱- سازمان بازرسی کل کشور هر گونه مکاتبه‌ای با وزارت علوم در این خصوص را در تاریخ۲۲/۰۱/۹۴ تکذیب نمود.
۱-۱- کمیسیون اصل نود طی بررسی‌های دقیق و نسبتاً طولانی طی نامه‌ای در مورخ ۳۰/۰۱/۹۴ نتیجه را جهت اجرا به وزیر محترم علوم ابلاغ می‌نماید و تاکید می‌نماید که تصمیمات شورای مرکزی بورس بر اساس قوانین از جمله قانون اعزام و آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون، مورد تایید است، لذا تعیین شرایط و ضوابط متقاضیان بر عهده آنهاست و نمی‌توان از آن‌ها ایراد گرفت.
۱-۲- صورتجلسه‌ مورخ ۱۱/۰۳/۹۴ کمیسیون اصل نود مجلس و دادستان دیوان محاسبات که با حضور دادستان دیوان محاسبات (آقای فیاض شجاعی)، رییس کمیسیون اصل نود (آقای پورمختار)، نماینده مجلس (آقای حمیدرسایی)، معاون وقت وزیرعلوم (آقای دکترمحمودملاباشی)، معاون وزیرعلوم (آقای دکتر نصیری قیداری)، عضو کمیسیون آموزش مجلس (آقای دکترزارعی) و معاون حقوقی و امورمجلس دیوان محاسبات کشور (آقای تیموری) تشکیل گردیده بود؛ تاکید می‌نمایند که مسئله بررسی صلاحیت و شایستگی دانشجویان برای دریافت بورس هیات علمی در صلاحیت این دیوان نیست و منحصراً در صلاحیت شورای مرکزی بورس قرار دارد (که پرونده تمامی دانشجویان بورسیه به تایید شورای مرکزی بورس وزارت علوم وقت رسیده است) به علاوه تاکید می‌نمایند که تاکنون مراجع قضایی دیوان محاسبات هیچ گونه اعلام نظری نسبت به مسئله دانشجویان بورسیه نداشته‌اند تا مسئولین وزارت علوم به استناد آن اقدامی انجام داده باشند.
۱-۳- صورتجلسه مشترک ۲۶/۰۵/۹۴ کمیسیون اصل نود و کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس و دیوان محاسبات کشور تاکید می‌نمایند که مسئله بررسی صلاحیت و شایستگی دانشجویان برای دریافت بورس هیات علمی در صلاحیت این دیوان نیست و منحصراً در صلاحیت شورای مرکزی بورس قرار دارد.
۲- وزرا فعلی و سابق و سرپرستان سابق وزارت علوم در دولت یازدهم ادعا می‌نمایند که از اصلیترین تخلفات شکل گرفته در مسئله بورسیه‌ها آن است که در دولت قبل بصورت غیر قانونی برگزاری آزمون برای اعطای بورسیه‌های هیات علمی لغو گردیده است. حال آنکه:
۲-۱- مطابق ماده هفتم قانون اعزام دانشجو به خارج مصوب ۲۵/۰۱/۱۳۶۴مجلس شورای اسلامی، از نظر قانون گذار «صلاحیت علمی افراد بر اساس سوابق دانشگاهی متقاضی و آزمون علمی تعیین می‌شود» برگزاری آزمون و موفقیت داوطلبین در آن، شرط اعطای بورس تحصیلی بوده با این حال اینکه تفسیر قانون مذکور و تعیین مصداق آزمون بر عهده مسئولین اجرایی بوده است لذا تغییر تفسیر مجری از مصداق آزمون و جایگزین نمودن فرآیند آزمون شفاهی و مصاحبه علمی به جای آزمون کتبی نقض قانون و تخلف نبوده است.
۲-۲- برخلاف ادعای انتساب این تغییر به مسئولان دولت قبل باید توجه داشت که تغییر آزمون کتبی به آزمون شفاهی و مصاحبه علمی در دولت هشتم (دولت اصلاحات) انجام شده است از این حیث در دولت‌های نهم و دهم هیچ گونه تغییر رویه‌ای در فرآیند برگزاری آزمون و احراز صلاحیت‌های داوطلبین اتفاق نیفتاده است.
۳- به کرات ادعا شده است تعداد زیاد موارد تبدیل بورس خارج به داخل یکی از مصادیق سوء استفاده دانشجویان بورسیه است؛ حال آنکه
۳-۱- بحث تبدیل بورس‌های تحصیلی خارج به داخل راهکاری بود که از طرف مسئولان وقت وزارت علوم پس از اعمال تحریم‌های گسترده علیه کشور و فقدان منابع ارزی لازم برای اعزام دانشجویان بورسیه به خارج از کشور در پیش گرفته شد و تقریبا دانشجویان مجبور به قبول این راهکار بودند چرا که در غیر این صورت بورس تحصیلی ایشان لغو می‌گردید و الا کیست که نداند تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان آن هم با هزینه دولت و با دریافت مقرری لازم برای تامین معاش فرد و خانواده او در مدت زمان اشتغال او به تحصیل، فرصت مغتنمی است که از دست دادن آن به بهای تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور و پرداختی ناچیز کمک هزینه‌های تحصیلی وزارت علوم به بورسیه‌های داخل را هیچ عقل سلیمی تجویز نمی‌نماید.
۳-۲- در مورد تبدیل بورس خارج به داخل دانشجویان دکتری و معرفی به دانشگاه‌های داخل کشور، به اطلاع می‌رساند که باتوجه به قوانین جدید، دانشگاه‌های کشور علاوه بر جذب دانشجو از طریق آزمون سراسری، از روشهای دیگر نیز نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنند (اطلاعیه‌های پذیرش دانشجویان دکترای موسسات آموزش عالی).
۳-۳- همانطور که در بند ۳ بخشنامه ۲۱۴۷۳/۱/۴۲ مورخ ۰۳/۰۴/۸۳ آقای دکتر ظریفیان و آقای دکتر خالقی موضوع تبدیل به داخل پذیرفته شدگان اعزام به خارج از سال ۸۳ و از سال‌ها قبل از آن برقرار بوده است.
۳-۴- در این خصوص از وزرای محترم وقت آقای دکترزاهدی طی نامهٔ شماره ۲۱۶۲۴/۴ مورخ ۶/۳/۱۳۸۵ و آقای دکتر دانشجو طی نامه‌های شماره ۲۸۵۱۴/۴ مورخ ۰۹/۰۸/۸۸ و شماره ۶۸۷۱۹/۱۱ مورخ ۱۲/۰۵/۱۳۸۹ استعلام شده و مجوزهای لازم کسب گردیده است.
۴- بعد از سخنان مقام معظم رهبری، وزیر علوم تنها در یک مصاحبه خبری داخل وزرات در مورخ ۰۳/۰۶/۹۴ تصمیمات خود را در هشت بخش ابلاغ نمود، و تا به امروز این تصمیمات به صورت کتبی اعلام نشده است. و روسای کمیسیون اصل نود و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این تصمیات شفاهی را خلاف قانون می‌دانند.
۵- به رغم مصوبه شماره ۴ شورای مرکزی بورس مورخ ۲۴/۱۰/۸۷ که مسئولیت بررسی معدل مقطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد دانشجویان مظلوم بورسیه را بعهده شورا گذاشته و براین اساس و بدلایل مختلف دیگر، تحصیل و بورس آن‌ها را مورد تایید شورا مرکزی بورس سابق قرارداده است، متاسفانه به دلایل بی‌اساس، سازمان امور دانشجویان آن‌ها را موظف به ثبت نام با پرداخت هزینه تحصیلی کرده است.
از طرفی کدام سعی شما بر این بوده که حرمت دانشجویان بورسیه حفظ شود؟ شما از دانشجویان بورسیه سوال کنید و به طور نا‌شناس با یکی از دانشجویان به سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم برای پیگیری وضعیتش بروید و ببینید چطور حرمت این افراد شکسته شده و به آن‌ها انواع اتهامات و توهین‌ها شده است. منتشر کنندگان اسامی هدفی جز جوسازی سیاسی نداشتند و این بر همگان معلوم است اما اگر وزارت علوم از افشای نقش خود در این اقدام ترسی ندارد چرا تابحال از آن‌ها شکایت نکرد؟ آیا دلیلی جز این دارد که این شکایت منجر به محکومیت مدیران متخلف وزارت خواهدشد؟
شما مدعی عقلانی و منطقی بودن تصمیم خود شدید درحالیکه اغلب آمار‌های اعلام شده وزارت علوم از ابتدا تا کنون به قدری تناقض داشته که اعتبار کار‌شناسی آن از بین رفته بنابراین بررسی‌ها نیاز به کار کار‌شناسی بی‌طرفانه داشت. کدام رفتار شما چنین روند و نتیجه‌ای را نشان می‌دهد؟ به نظر شما رسانه‌ای کردن مسائل هدفی جز ایجاد موج و جوسازی دارد؟ از طرفی چرا در مورد جوسازی‌های رسانه‌ای که مورد نقد رهبری قرارگرفت حرفی نمی‌زنید؟
چرا از نظر رئیس مجلس می‌گویید ولی حرفی از جلسات کمیسیون تخصصی آموزش و تحقیقات و اصل ۹۰ مطرح نمی‌کنید؟ همین شیوه رفتار شما مصداق سیاسی کاری نیست؟
سوال دیگر اینجاست که اگر وزارت علوم دولت یازدهم حتی قصد اعلام وضع موجود و ادعای کشف حقیقت و مبارزه با فساد را داشت چرا از طریق مصاحبه و رسانه‌ای کردن موضوع مورد ادعا پیش از طی مراحل قانونی، آن را توسط رئیس سازمان امور دانشجویان رسانه‌ای کرد و این مصاحبه فرآیند سیاسی کاری و حاشیه سازی را کلید زد و خوراک تبلیغاتی مخالفین و معاندین داخلی و خارجی را فراهم کرد؟ آیا می‌توان حجم حملاتی که در طول این مدت علیه اعتبار نظام شد را نادیده گرفت؟ این حملات با کدام مورد مشابه قابل مقایسه است و اصولا این فرآیند و هدف از آنچه می‌توانست باشد؟ آیا مدیرانی که اقدام به مصاحبه‌های محرک و جنجالی کردند با ادعای مدیران دولت یازدهم مبنی بر تجربه و پختگی و سوابق قبلی قادر به تشخیص راه درست رفع مشکلات نبودند؟
در کشور ما مراجع قانونی، نظارتی و قضایی کاملا مشخص و فعالند. اگر کسی نظام را پذیرفته و در این نظام مسوولیتی را به امانت گرفته چرا ادعای خود را از طریق این مراجع طرح و پیگیری نمی‌کند؟ آیا دلیلی جز این دارد که دو فرض فوق در باطن منتفی است؟
سوال دیگر این است که وقتی شما با راه اندازی هدفمند جنجال رسانه‌ای، ۳۷۷۳ دانشجوی مومن و نخبه انقلابی کشور را مورد حمله قرار می‌دهید و با ایجاد فشارهای روانی از وضعیت عادی زندگی خارج می‌کنید چطور انتظار دارید تمام جامعه از شما حمایت کند؟ آیا تصور می‌کنید جامعه ادعاهای شما را باور می‌کند؟ اقدام شما برای حفظ حقوق دانشجویان بورسیه چه بود؟ جز اینکه با راه اندازی یک فرآیند غیرقانونی در قالب تشکیل کمیته تعیین مصادیق بورس که به گفته رئیس دیوان عدالت اداری اساس تشکیل آن غیر قانونی بود، تخلف کردید و این تخلف طی نامه مورخ ۱/۶/۹۴ کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به دفتر رهبری و سران قوا گزارش شد؟ کدام موانع سر راه شما بودند؟ منظور شما کدام راه است و اساس شما چه قصدی داشتید که مانع ایجاد شد؟
اگر فرض بگیریم که همه ساله در هر آزمون و گزینشی درصدی خطا وجود دارد آیا این خطا در سال‌های قبل و دولت‌های اصلاحات و سازندگی وجود نداشت؟ چرا وزارت علوم دولت یازدهم در مقابل درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص رسیدگی به بورس‌های اعطایی از سال ۶۸ به بعد به شدت مخالفت کرد؟ دلیل این مخالفت‌ها چیست؟ نگرانی آقایان از چیست؟ چرا شما برای اثبات حقانیت عملکرد خودتان که از مدیران وقت وزارت علوم بودید داوطلب شفاف سازی بورسیه‌های آن دولت‌ها نشدید؟
بنابراین اساس این اقدامات طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سیاسی بوده و در این رابطه متاسفانه به عده زیادی از دانشجویان بورسیه و خانواده‌هایشان ظلم شد و امیدواریم نظام مقدس اسلامی با فوریت این ظلم را هم به لحاظ کیفری و حقوقی با هدف اعاده حیثیت و احقاق حقوق مکتسبه مورد رسیدگی قرار داده و ظالمین را به مجازات قانونی برساند.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۳۱

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌و‌گوی تفصیلی با فارس عنوان کرد تدوین برش استانی نقشه جامع علمی کشور در خراسان رضوی/لزوم توجه به سهم بالای استان در پیاده‌سازی نقشه جامع علمی کشور

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بر لزوم توجه به سهم بالای خراسان رضوی به واسطه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در پیاده‌سازی نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به گفته کارشناسان، اقتصاد دانش‌بنیان به معنای اقتصادی است که مبتنی بر دانش و دانایی بوده و پایه آن دانش و علم است به طوری که روش این اقتصاد، تبدیل علم و دانش به کالا و خدمات در نظر گرفته می‌شود.
آنها معتقدند، مبنای این اقتصاد دانش است، بنابراین طبعاً وابستگی این اقتصاد به دانشگاه‌ها که مهد و جایگاه تولید علم و دانش همراه با انتقال و توسعه دانش هستند کاملاً واقعی است، به عبارت ساده‌تر جایگاه و خاستگاه اصلی اقتصاد دانش ‌بنیان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی هستند، چراکه در این مراکز است که علم و دانش تولید و توسعه پیدا می‌کند و اینجاست که می‌شود بهترین روش کار تبدیل علم به ثروت و تبدیل علم به یک اقتصاد مولد دانش‌ بنیان را انجام داد.
با توجه به اینکه در مشهد، دانشگاه فردوسی به عنوان بزرگترین دانشگاه این شهر دانشجویان بسیاری را در این عرصه تربیت می‌کند، بنابراین گفت‌وگویی را با محمد کافی رئیس این دانشگاه حول محور برنامه‌های دانشگاه فردوسی در ارتباط با اقتصاد دانش‌بنیان و موضوعات گسترده پیرامون آن انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
فارس: مختصری از فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد ارائه بفرمایید.
با توجه به پیش‌­بینی استقرار جامعه دانایی در افق چشم­‌انداز 20 ساله کشور به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان (گام نخست فرآیند استقرار جامعه دانایی) دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه جامع کشور با هدف تربیت منابع انسانی کارآفرین، تولید دانش از طریق تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی، تبدیل دانش به دارایی فکری (اختراع، دانش فنی، فناوری، محصولات دانش بنیان) و تجاری‌سازی دارایی‌های فکری در چارچوب برنامه میان مدت دانشگاه و مبتنی بر اسناد بالا دستی به ویژه نقشه جامع علمی کشور برنامه­‌ریزی کرده است.
مراکز رشد واحدهای فناوری یکی از ساختارهای مأموریت‌گرا برای تبدیل دانش به فناوری و سپس تجاری‌سازی آن با استفاده از توانمندی‌های نخبگان کارآفرین است، رویکرد دانشگاه به مراکز رشد یک رویکرد برنامه‌ای است و این مراکز به عنوان یکی از نهادهای مأموریت‌گرا برای تکمیل نظام توسعه مبتنی بر دانش و فناوری در چارچوب نظام تعریف شده در کنار سایر نهادهای موجود در دانشگاه ایجاد شده‌اند.
در حال حاضر دانشگاه دارای دو مرکز رشد واحدهای فناور است که در مرکز رشد جامع، 78 شرکت فناور و در مرکز رشد علوم انسانی، 20 شرکت فناور در حال فعالیت است و تاکنون 10 شرکت موفق به اخذ عنوان دانش‌بنیان شده‌اند.
تنها 27 واحد فناور در سال  گذشته با استقرار در مرکز رشد از خدمات اداری و فعالیت کاری در دانشگاه برخوردار شده‌اند، بیشترین شرکت‌های فناور از دانش آموختگان دانشکده‌های مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، علوم تربیتی و روانشناسی و دامپزشکی است که تعداد 65 عضو هیئت علمی و 382 دانشجو و دانش آموخته در این شرکت‌ها فعالیت دارند.
انعقاد دو تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش و شهرداری مشهد و حضور در جشنواره فن بازار تهران و 19 نمایشگاه داخلی و برگزاری 27 دوره آموزشی از فعالیت‌های مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه فردوسی مشهد است.
* ایجاد شبکه همکار توسط دانشگاه فردوسی
فارس: دانشگاه فردوسی مشهد تا چه میزان توانسته ارتباط بین صنعت و دانشگاه را برقرار کرده و پژوهش‌های جهت دهی شده در راستای نیازهای استان و کشور را ایجاد کند؟
بخشی از پاسخ به این سئوال در بخش قبلی ارائه شد علاوه بر تعریف مدل مرکز رشد، در سال‌های اخیر با اتخاذ سیاست توسعه ارتباط دانشگاه با سایر ذی‌نفعان نظام توسعه فناوری شامل دستگاه‌های اجرایی، سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری، نهادهای غیردولتی نظیر شهرداری و بخش صنعت به ویژه صنایع با تکنولوژی بالا نظیر صنایع هوا فضا و صنایع دفاعی، تعداد و حجم قراردادهای انجام تحقیقات توسعه‌ای و کاربردی تقاضا محور به طور قابل ملاحظه‌ای رشد داشته است.
از طرف دیگر با تنوع‌بخشی به شیوه‌های ارتباط با جامعه و تعریف مدل‌های همکاری بخشی و میان رشته‌ای با اجرای طرح‌های تحقیقات مشترک و انعقاد تفاهم‌نامه‌های دو و چند جانبه برای انجام طرح‌های مبتنی بر نیاز و تقاضای طرفین تفاهم‌نامه اولویت‌گذاری شده است.
نکته قابل ذکر دیگر اینکه دانشگاه برای پذیرفتن مسئولیت‌های بیشتر در مقیاس ملی اقدام به راه‌اندازی شبکه همکار دانشگاه کرده است که بر اساس آیین‌نامه تدوین شده شرکت‌های صنعتی واجد شرایط آیین‌نامه به عنوان همکار دانشگاه، نه تنها در فرایند اجرای طرح‌های کلان مشارکت دارند بلکه در بازاریابی طرح‌های کاربردی مبتنی بر تقاضا همکاری راهبردی با دانشگاه دارند.
* تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی در دانشگاه فردوسی
فارس: برنامه دانشگاه فردوسی مشهد در جهت ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی چیست و این بحث در سند راهبردی دانشگاه چگونه دیده شده است؟
موضوع اقتصاد مقاومتی در دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1391 و پس از ابلاغ طرح تشکیل کمیته‌های تبیین و ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری مطرح شد در این راستا کمیته اقتصاد مقاومتی با حضور جمعی از مدیران، متخصصین و اساتید صاحب ‌نظر دانشگاه تشکیل و ضمن بحث و تبادل نظر در ارتباط با ابعاد و زوایای مختلف اقتصاد مقاومتی، نقش دانشگاه‌ها به عنوان پرچمداران اصلی در عرصه نظریه‌پردازی و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفت.
در این کمیته، راهکارهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ابعاد و مولفه ‌های شناسایی شده (که اقتصاد دانش‌ بنیان یکی از آنها است)، تدوین و برای اطمینان از اجرایی شدن، به لایه‌های مختلف سند راهبردی دانشگاه (اهداف کلان، شاخص ‌ها و برنامه‌ های عملیاتی این سند) وارد شد، به عنوان مثال «حمایت از فعال‌سازی مراکز رشد و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به نقش مهم آنها در تولید و تجاری‌سازی علم، توسعه کارآفرینی و نوآوری، ارتباط با صنعت و در نهایت تحقق اقتصاد دانش بنیان»، یکی از راهکارهای شناسایی شده است.
در سند راهبردی دانشگاه، یکی از اهداف کلان (ارتقای توانمندی‌ در کارآفرینی، افزایش تولید فناوری، توسعه قابلیت‌های بهره‌برداری و انتقال فناوری‌های نوین و تولید و ارائه محصولات، خدمات تخصصی دانش‌بنیان) به صورت تخصصی و وی‍ژه به این موضوع اختصاص داده شده و سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی جامع و مفیدی در این زمینه پیش‌بینی شده است.
همچنین «توجه ویژه به مسائل بین رشته‌ای کشور و تدوین برنامه‌های آموزشی متناسب نیازها و واقعیت‌های جامعه» و « اصلاح و تغییر در شیوه‌ها و سرفصل‌های آموزشی با رویکرد پاسخگویی به نیازهای جامعه و تربیت منابع انسانی خلاق، کارآفرین و نوآور به جامعه»، نیز از دیگر راهکارهای شناسایی شده است که این امر نیز ذیل یکی از اهداف کلان دانشگاه (افزایش جذب دانشجویان نخبه و مستعد، دست‌ یابی به جایگاه ممتاز آموزشی به ‌ویژه در تحصیلات تکمیلی، توسعه محیط یادگیری خلاق و جذاب، ارتقای اثربخشی آموزش، تأسیس حوزه‌های میان ‌رشته‌ای و تربیت دانش‌آموختگان توانمند و متعهد همسو با نیازهای جامعه) در نظر گرفته شده و در حال اجرا است.
* تدوین برش استانی نقشه جامع علمی کشور در خراسان رضوی
فارس: به نظر شما در  خراسان رضوی تا چه حد به اقدامات ملی نقشه جامع در حوزه اقتصاد دانش بنیان توجه شده است؟
همچنان که می‌دانید در نقشه جامع علمی کشور در چهار سطح اهداف کلان ملی و بخشی، اولویت‌های علم و فناوری کشور، راهبردهای کلان و سپس اقدامات ملی برای توسعه علم و فناوری تعیین شده است، با تدبیر و پیگیری‌های مجدانه استاندار و سایر مسئولان ارشد استان برش استانی نقشه جامع علمی کشور در خراسان در حال تدوین است که بر این اساس تقسیم کار استانی و نظام اجرا، نظارت و ارزیابی نقشه در مقیاس استانی تدوین می‌شود.
با توجه به جامعیت دانشگاه فردوسی مشهد در برنامه میان مدت دانشگاه نه تنها در ارتباط با راهبردهای مورد اشاره در سئوال بلکه در زمینه سایر راهبردها و به تناسب مأموریت‌های دانشگاه در برخی اقدامات ملی ذیل این راهبردها، برنامه‌های عملیاتی تعریف شده است.
مختصرا در مورد سه راهبرد که اشاره به نوآوری و توسعه علم و فناوری در چارچوب شکل‌گیری نظام نوآوری دارد، همچنان که بیان شد در دانشگاه با همین رویکرد، همه فرایندهای اصلی، نهادهای ذی‌نفع و ارتباط میان این ذینفعان مورد توجه قرار گرفته است، این موضوع در مقیاس استانی نیز با ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری رضوی و با رویکرد ایجاد نظام نوآوری بخش- منطقه ای در حال پیگیری جدی است.
* تدوین سند راهبردی دانشگاه مبتنی بر اسناد فرادستی بخشی و فرابخشی
فارس: نسبت سند راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد با نقشه جامع علمی کشور به عنوان سیاست­های کلان حوزه علم و فناوری کشور چیست؟ آیا در تدوین این سند از نظرات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور استفاده شده است؟
یکی از مهم‌ترین منابعی که در تدوین سند راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد در نظر گرفته شده، اسناد فرادستی بوده است به این ترتیب تمام اسناد راهبردی کلان کشور و اسناد راهبردی حوزه آموزش عالی مورد بررسی و مؤلفه‌های کلیدی آنها در تعیین جهت‌گیری‌های دانشگاه و تدوین سند راهبردی آن موثر بوده است.
بنابراین سند راهبردی دانشگاه مبتنی بر اسناد فرادستی بخشی و فرابخشی تدوین شده به عنوان مثال «دستیابی به جایگاه ممتاز علم و فناوری جهان اسلام و احراز جایگاه برجسته علمی»، یکی از اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور در این سند برشمرده شده است.
دانشگاه فردوسی مشهد در تدوین سند راهبردی خود سهم و نقش خود را در تحقق این هدف پیش‌بینی کرده و نمود آن در چشم‌انداز دانشگاه (فتح قله 512) وجود دارد، همچنین «کمیت‌های مطلوب اهم شاخص‌های کلان علم و فناوری کشور»، که در آن مهم‌ترین شاخص‌ها و مقادیر مطلوب آن در افق 1404 تدوین شده‌اند، منبع اصلی تدوین شاخص‌ها و تعیین مقادیر مطلوب شاخص‌های حوزه آموش و پژوهش دانشگاه در سند راهبردی بوده‌اند در واقع سند راهبردی دانشگاه با نگاه به رویکردهای کلان ملی در حوزه‌های مختلف در با در نظر گرفتن سهم و نقش خود در تحقق سیاست‌های کلان ملی تدوین شده است.
* خراسان رضوی در تمام اولویت‌های حوزه فناوری نقش آفرینی کرده است
فارس: چه مباحثی در حوزه علم و فناوری خراسان رضوی می‌تواند در اولویت تبدیل به ثروت قرار گیرد؟ و نقش استان خراسان رضوی را نسبت به اولویت‌های علم و فناوری ذکر شده در نقشه جامع علمی کشور (فصل 3 نقشه) به چه شکل می‌بینید؟
همچنان که می‌دانید اولویت‌های علم و فناوری در نقشه جامع علمی در سه سطح دسته بندی شده و در هر سطح، اولویت ها در پنج حوزه مختلف تعیین شده‌اند.
خراسان رضوی با توجه به مزیت‌های نسبی، توانمندی‌های منابع انسانی و ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری فوق العاده‌ای که دارد در تمام اولویت‌های حوزه فناوری نقش آفرین بوده است.
همچنین در اولویت‌های حوزه علوم پایه و کاربردی دارای مزیت‌های نسبی و رقابتی بوده و به عنوان یکی از استان‌های موثر سهم قابل ملاحظه‌ای در پیگیری اولویت‌ها داریم.
در حوزه علوم انسانی و معارف اسلامی با توجه به ظرفیت‌های بی‌بدیل آستان قدس رضوی، حوزه علمیه مشهد و دانشکده‌ها و رشته‌های مرتبط با معارف اسلامی، علوم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و علوم تربیتی نقش استان در پیگیری اولویت‌های تعیین شده، چشمگیر می‌شود.
در حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاه‌های مادر و از جمله دانشگاه‌های با رتبه بالا در سطح ملی و منطقه‌ای است به علاوه وجود سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری فعال و دستگاه‌های اجرایی موفق در زمینه سلامت، سطح انتظارات برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران را از خراسان رضوی برای نقش آفرینی در توسعه را  بالا برده است.
در حوزه هنر نیز مزیت‌های قابل توجهی در استان وجود دارد که در بخشی زیادی از اولویت‌های تعیین شده، خراسان رضوی را به عنوان یک استان تأثیرگذار معرفی می‌کند.
به طور کلی با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود سهم خراسان در پیاده‌سازی نقشه جامع علمی کشور بسیار بالا است.
...................................
گفت‌وگو از مهدیه قمری
..................................

۹۴/۰۹/۰۳
۱۱:۴۳

پیگیری رئیس دانشگاه تهران برای حضور رئیس جمهور در برنامه ۱۶ آذر

رئیس دانشگاه تهران گفت: این دانشگاه درحال پیگیری حضور رئیس جمهور برای برنامه ۱۶ آذر در این دانشگاه است اما هنوز برنامه قطعی از سوی ریاست جمهوی اعلام نشده است.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، محمود نیلی احمدآبادی گفت: دانشگاه تهران آماده حضور رئیس جمهور برای برنامه ۱۶ آذر به این دانشگاه است و درحال پیگیری موضوع هستیم.
او گفت: هنوز برنامه قطعی رئیس جمهور برای برنامه ۱۶ آذر به طور کامل نهایی و قطعی نشده است.
رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران درخواست حضور رئیس جمهور برای مراسم ۱۶ آذر را به وزارت علوم ارسال کرده بود و این موضوع از سوی این وزارتخانه نیز درحال پیگیری است.
20102

۹۴/۰۹/۰۳
۱۱:۵۴

هزینه خوابگاهی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان همچنان مورد انتقاد قراردارد

اصفهان- ایرنا- مهر پارسال بود که تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در اعتراض به هزینه های بالای خوابگاه های خودگردان این دانشگاه دست به تجمع زدند و امسال نیز دوباره همان مسئله تکرار شد.

به گزارش ایرنا، جمعی از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه هنر اصفهان طی روزهای اخیر نسبت با بالا بودن هزینه خوابگاه هایی که توسط دانشگاه برای اقامت آنان اجاره شده اعتراض کردند .
بر اساس آنچه که روابط عمومی دانشگاه هنر اصفهان اعلام کرده است این دانشجویان مراتب نگرانی خود را از این موضوع ابراز کرده و با وجود حضور نماینده صنفی دانشجویان خواهان ملاقات با رییس دانشگاه بودند.
دکتر مصطفی کیانی، رییس دانشگاه و معاون دانشجویی این دانشگاه نیز در جمع دانشجویان حضور یافته و به سوال ها و درخواست های آنان پاسخ دادند.
بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه هنر اصفهان، در گفتگوی مسئولان این دانشگاه با دانشجویان مقرر شد با توجه به تخصیص نیافتن یارانه خوابگاهی در بودجه سال 1394 دانشگاه که هزینه گزاف اقامت در خوابگاه ها را بر دانشجویان تحمیل کرده است، موضوع در اسرع وقت از طریق معاونت دانشجویی پیگیری و مکاتبه های مربوطه از طریق پایگاه اینترنتی دانشگاه به دانشجویان اطلاع رسانی شود.
معاون دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اطلاع رسانی لازم از پارسال در دفترچه های آزمون سراسری درباره عدم ارائه امکانات خوابگاهی دولتی به دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان صورت گرفته است .
دکتر مجتبی عطارزاده افزود: با این وجود هنوز از سوی دانشجویان این دانشگاه و خانواده های آنها برای ارائه خدمات و امکانات خوابگاهی انتظارهای زیادی وجود دارد.
وی با اشاره به حدود 800 دانشجوی خوابگاهی این دانشگاه که 207 نفر آنها ورودی جدید هستند اظهار کرد: دانشگاه هنر اصفهان به دلیل نداشتن خوابگاه دولتی، ناچار به اجاره خوابگاه از پیمانکاران شده که این خوابگاه ها خصوصی و مورد تایید دانشگاه است.
وی با بیان اینکه تعرفه های این خوابگاه ها با نظارت شورای مربوطه که در دانشگاه اصفهان فعال است، تعیین شده افزود: امسال فقط 50 میلیون تومان از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به این دانشگاه برای موضوع خوابگاه دانشجویان تخصیص یافت که این رقم پاسخگوی هزینه های ما نیست.
عطارزاده توضیح داد: دانشگاه هنر اصفهان امسال حدود 80 میلیون تومان برای اعطای تخفیف هزینه های خوابگاهی به دانشجویان واجد شرایط تخصیص داد.
معاون دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان هزینه برآورد شده برای خوابگاه ها و تغذیه دانشجویان این دانشگاه در سال تحصیلی 95 - 94 را حدود دو میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: اکنون باکمبود بودجه مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: با توجه به این مشکل ها و هزینه های اضافی از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقاضا کردیم تا اعتبارات بیشتری برای خوابگاه های دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان در نظر بگیرند تا ما بتوانیم سهم بیشتری از هزینه ها را تقبل کنیم و سهم کمتری از دانشجویان اخذ شود .
به گزارش ایرنا، مهر پارسال نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان با تجمع خواهان رسیدگی به مشکلات خوابگاه های خصوصی و مسائل مرتبط با پیمانکاران آنها شدند.
روابط عمومی دانشگاه هنر اصفهان در این رابطه اعلام کرد که خوابگاه های خودگردان بصورت پیمانکاری و توسط بخش خصوصی اداره می شود.
مسئول روابط عمومی دانشگاه هنر اصفهان نیز در این زمینه به ایرنا گفت: این دانشگاه فاقد هرگونه خدمات خوابگاه دولتی است با این وجود بخشی از هزینه های خوابگاه های خودگردان را تقبل و تخفیف هایی را نیز اعمال می کند.
محمد جباری با بیان اینکه دانشگاه ها به سمت ارائه صرف خدمات آموزشی حرکت می کنند افزود: لازم است فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم در این زمینه از سوی رسانه ها و همچنین دانشگاه ها صورت گیرد.
به گزارش ایرنا هزینه های خوابگاه های خودگردان دانشگاه هنر اصفهان در سال گذشته برای هر ترم تحصیلی از 150 تا 500 هزار تومان بود که امسال افزایش یافته است.
طبق فهرستی که در پایگاه اینترنتی معاونت دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان درج شده خوابگاه های مورد تایید این دانشگاه در سال جاری شامل سه خوابگاه پسران و چهار خوابگاه دختران است که تعرفه های آنها برای هر ترم تحصیلی از 750 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان می باشد.
دانشگاه هنر اصفهان حدود سه هزار نفر دانشجو دارد.
گ/3011 / 1339

۹۴/۰۹/۰۳
۱۲:۴۹

کسب رتبه های برترمسابقات قرآنی کشورتوسط دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، با درخشش در سی امین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور، موفق به کسب دو عنوان برتر این مسابقات شدند.

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان وبر اساس اعلام پایگاه خبری دانشگاه صنعتی اصفهان درسی امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، علی محمد صالحی و ساناز حسن زاده از دانشگاه صنعتی اصفهان، به ترتیب موفق به کسب رتبه نخست بخش سیره معصومین (ع) و رتبه سوم پژوهشی تلخیص کتاب شدند.
گفتنی است: سی امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، با حضور بیش از یک هزار دانشجو از دانشگاه هاي وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه هاي آزاد اسلامي، دانشگاه هاي پيام نور و... در چهار مرحله دانشگاهی، منطقه ای، کشوری و ملی از آذر ماه سال گذشته آغاز و مرحله نهایی آن از 19 آبان ماه به مدت دو روز در شهر قم برگزار شد. 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۳:۱۸

انتخاب استاد دانشگاه فردوسي به عنوان شيميدان برجسته

مشهد/خبرگزاری صدا و سیما/علمی و فرهنگی
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان شیمیدان برجسته کشور انتخاب شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمدرضا حسین دخت، استاد گروه آموزشی شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد از سوی انجمن شیمی ایران به عنوان شیمیدان برجسته کشور انتخاب شد.
بر اساس این گزارش، دکتر محمد رضا حسین دخت مولف 126 مقاله ISI و ارائه دهنده بیش از 100 مقاله در کنفرانس های داخلی و خارجی است.
حسین دخت نویسنده چند کتاب در حوزه شیمی است که کتاب apostrophe مبانی بیوفیزیک apostrophe وی به عنوان نشر برتر دانشگاه فردوسی مشهد، کتاب apostrophe مبانی بیوشیمی فیزیک apostrophe به عنوان کتاب برگزیده دانشگاه تهران و کتاب apostrophe شیمی و کارائی ایران apostrophe وی به عنوان کتاب برگزیده در حوزه شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتخاب شده است.
دو دوره مدیریت گروه شیمی دانشکده علوم، عضویت در شورای عالی انجمن شیمی، عضویت در هیأت موسس و مدیر مرکز پژوهش و فناوری بیومولکول ها، عضویت در هیأت موسس انجمن مهندسی صوتیات ایران، عضویت در هیأت موسس انجمن بیوشیمی فیزیک ایران و مسئول پژوهشی بسیج استادان دانشگاه فردوسی مشهد از سوابق اجرایی وی است.
دکتر حسین دخت، تاکنون مجری بیش از پنج طرح برون دانشگاهی بوده و 9 دانشجوی این رشته با راهنمایی وی موفق به اخذ مدرک دکترا شده اند.
او در حالی مقطع دکترای خود را در دانشگاه شیراز گذراند که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از بورس تحصیلی خارج از کشور پذیرفته شده بود.
از این شیمیدان برجسته کشور در هجدهمین سمینار تخصصی شیمی فیزیک ایران که اسفند ماه امسال در کیش برگزار می شود قدردانی خواهد شد.
0002

۹۴/۰۹/۰۳
۱۳:۴۵

در نشست «بازگشت به دانشگاه» در دانشگاه تهران مطرح شد: ادعای مگاپروژه دولت دهم برای دستکاری ترکیب دانشگاه‌ها/ محروم کردن برخی افراد از ادامه تحصیل را از استثنا به قاعده بدل کردند

نشست «بازگشت به دانشگاه» روز گذشته 2 آبان 94 در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار و در آن به مشکلاتی که در دولت نهم و دهم برای دانشجویان به وجود آمد، پرداخته شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای این نشست، کمال رضوی و امیر رمضانی، دو تن از فعالان دانشجویی درباره دانشجویان ستاره‌دار و برخورد تبعیض‌آمیز با دانشجویان در دانشگاه‌ها صحبت کردند.
کمال رضوی در این نشست به محروم شدن تعدادی از دانشجویان از ادامه تحصیل و مهاجرت تعداد بسیاری از نخبگان به کشورهای دیگر اشاره و گزارشی از ستاره دار کردن دانشجویان ارائه کرد و گفت: «پدیده محرومیت از تحصیل سیستماتیک که به ستاره‌دار کردن دانشجویان معروف شد، یکی از نقاط سیاه دولت احمدی‌نژاد بود، در اثر این پدیده طی سال‌های 1385 تا 1392 صدها دانشجو از حق تحصیل در مقاطع تکمیلی محروم شدند، گرچه این پدیده در سال‌های قبل نیز اتفاق افتاده بود اما در دوران دولت دهم ابعادی سازمان یافته، وسیع و بی‌سابقه پیدا کرد و موجب شد محروم کردن برخی افراد از ادامه تحصیل از وضعیت استثنا به قاعده بدل شود.»
او افزود: « پدیده ستاره دار کردن دانشجویان، جنگیدن با آرمان‌های انقلاب بود و دامنه دانشجویان ستاره‌دار در دوره دولت نهم و دهم روز به روز گسترده‌تر شد، به نحوی که در دولت دهم افراد به بهانه‌های مختلف و واهی از ادامه تحصیل محروم شدند.»
این فعال دانشجویی، ضمن اشاره به چالش‌هایی که دولت یازدهم در زمینه وزرای علوم با آن مواجه بود گفت: «دکتر توفیقی در زمان سرپرستی‌اش طی اطلاعیه‌ای رسمی از تمامی دانشجویان و اساتیدی که حقوق آن‌ها در دولت قبل تضییع شده بود خواست تا برای احقاق حق خود به وزارتخانه مراجعه کنند، طبق آماری که بعدها از جانب وزارت علوم اعلام شد، در پی این فراخوان 394 دانشجوی محروم از تحصیل با مراجعه به وزارتخانه و ثبت‌ شکایت خواستار ادامه تحصیل بودند، به این آمار البته باید شمار زیاد دانشجویانی که از کشور مهاجرت کردند را نیز افزود.»
او ادامه داد: «مطابق آمار رسمی اعلام شده بازگشت به تحصیل حدود 126 دانشجویان محروم از تحصیل در دوران سرپرستی توفیقی و وزارت فرجی دانا صادر شد.»
رضوی بیان کرد: «پروژه ستاره‌دار کردن دانشجویان در میان مدت هدف دومی را دنبال می‌کرد، که آن بالا بردن هزینه فعالیت دانشجویی و تزریق احتیاط و خود سانسوری به فضای دانشگاه بود، این پروژه همچنین با پروژه‌های موازی خانه نشین کردن اساتید، بورسیه غیر قانونی و فساد علمی پیوند خورد تا یک مگا پروژه را شکل دهد که دستکاری ترکیب دانشگاه از اهداف این مگا پروژه بود.»
در ادامه این بخش امیر رمضانی به تخلفات علمی یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی اشاره و اعلام کرد که این تخلفات از طریق مراحل قانونی در حال پیگیری است.
در ادامه جلسه پنلی با حضور دکتر کامبیز نوروزی، محمد علی کامفیروزی و آرمان ذاکری برگزار شد که در آن به این مسئله که چگونه ساختارهای حقوقی مولد تبعیض‌های بیشمار در دانشگاه شدند و همچنین به موانع موجود بر سر راه دانشجویان برای برآورده شدن حقوق و رفع این تبعیض‌ها پرداخته شد.
ذاکری اعلام کرد که اگرچه دولت تلاش‌های بیشماری را برای رفع این تبعیض‌ها و نابرابری‌ها کرده است، اما هنوز نیز مشکلات عدیده‌ای وجود دارد.
او پولی شدن دانشگاه‌ها را یکی از مشکلات خواند و گفت: «در سال‌های اخیر شاهد این بودیم که دوره‌های شبانه بیشتر از دوره‌های دیگر گسترش داشته است، در نتیجه دانشگاه‌ها بر خلاف روند عمومی جامعه به سمت محروم کردن اقشار ضعیف جامعه از تحصیل سوق یافته است.»
ذاکری سهیمه‌بندی جنسیتی و محدود کردن حضور دختران در دانشگاه را یکی دیگر از معضلات موجود خواند و گفت: «با توجه به اینکه کل جمعیت زنان تحصیل کرده تنها 20% و سهم زنان از جمعیت شاغل کشور تنها 13.2% است، اقداماتی نظیر سهمیه‌بندی جنسیتی اجازه رقابت برابر از دختران را می‌گیرد و حاشیه‌نشینانی نظیر دختران مسجد سلیمان، چابهار و... بیشتر از سایرین متضرر می‌شوند.»
او تأکید کرد که علوم انسانی سال‌هاست که درباره عوارض ناشی از چنین تبعیض‌هایی هشدار داده و راهکار ارائه کرده است، در نتیجه از وزارت علوم خواستاریم سیاست‌های خود را در روند جذب دانشجو تغییر بدهد و در راستای برابری مالی، برابری جنسیتی، برابری قومیتی و... گام بردارد.
در ادامه کامبیز نوروزی اعلام کرد: «تفکیک‌های جنسیتی، منطقه‌ای، اقتصادی و...، مسئله دانشجویان ستاره‌دار، تخلفات علمی و... خلاف حقوق اساسی افراد است، آشکار شدن تخلف به معنای آن است که عمیق‌ترین آسیب به ساختار اخلاقی وارد شده و قبح این مسئله از بین رفته است.»
سپس کامفیروزی ضمن تشریح حقوق دانشجویان در دانشگاه‌ها تأکید گفت: «در حقوق عمومی اصل بر آزادی و عدم محدودیت است اما حتی تعدادی از حقوقی که در فضای عمومی جامعه به رسمیت شناخته می‌شود در دانشگاه‌ها رعایت نمی‌شود.»

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۱۳

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان: سرفصل دروس هنر می بایست بازنگری شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان گفت: می بایست سرفصل دروس هنر در دانشگاه های هنر ما مورد بازنگری قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو، از مشهد جوکار امشب در بخش دانشگاهی اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام که در هتل خورشید مشهد برگزار شد بیان داشت: یکی از مباحثی که در دانشگاه های اسلامی به صورت چالش مطرح است این است که آیا ما اساسا هنر اسلامی داریم یا اینکه هنر ما هنر دوران اسلامی است.
 
وی ادامه داد: دانشگاه و وزارت علوم نیز باید به این امر بپردازند و بدانند که ما مفهومی به نام هنر داریم و تعریفی در این رابطه داریم که بسیار جامع است و معتقد است که هنر علم عشق هنر مرد عاشق و اثر هنری جلوه ای از عشق است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصهفان یادآرو شد: چنانچه عشق به امامت و خاصه امام هشتم علیه السلام نبود این جشنواره شکل نمی گرفت و اثری خلق نمی شد بنابراین عشق است که همه این تحولات را به وجود می آورد.
 
جوکار ریشه هنر اسلامی را اخلاق اسلامی دانست و با طرح این پرسش که چگونه هنری هنر اسلامی است خاطرنشان کرد: در ایران هنر به دو بخش قبل از اسلام و پس از اسلام تقسیم می شود البته علاوه بر این تقسیم بندی نوع دیگری از هنر اسلامی به نام هنر در جغرافیای اسلام وجود دارد که در این جغرافیا هنرمندان به هنر با رویکرد اسلامی معتقدند به طوری که پدیدآورندگان آن صرفا مسلمان نیستند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان ضمن اشاره به اینکه هنگامی که رویکردهای ما مبنای اسلامی داشته باشند هنرمان اسلامی خواهد شد گفت: چنانچه می خواهیم چنین جشنواره هایی را اعتلا دهیم باید سرفصل دروس هنر در دانشگاه های هنر مورد بازنگری قرار گیرند همچنین باید به این مسئله بپردازیم که دانشجو را به گونه ای تربیت کنیم که به سمت و سوی خلق هنر اسلامی هدایت شوند.
 
وی در پایان تصریح کرد: هنر رضوی یک هنر بالنده است که منهای مطالعه بر روی سیره و معارف اهل بیت علیهم السلام پرداختن به آن امکان پذیر نخواهد بود.
 
در پایان مراسم از برگزیدگان این دوره جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد.

۹۴/۰۹/۰۳
۲۲:۱۵

زنگ خطر فرسودگی ساختمان دانشگاهها/روزهای سخت نماد آموزش عالی کشور

به گزارش خبرگزاری مهر - زهرا ساختمانیان: نفس های خسته ساختمان های فرسوده دانشگاه های کشور به شماره افتاده است. ساختمان هایی با عمر ۵۰ تا ۶۰ سال که اگر فکری برای تعمیر آنها نشود مانند بیماری خواهند بود که به دلیل عدم مراقبت های پزشکی و امکانات لازم جانش به خطر می افتد و شاید دیگر توان نفس کشیدن برایش باقی نماند.
بحرانی به وسعت تاسیسات زیر بنایی دانشگاه های بزرگ
علی حسین زاده دلیر، معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار مهر معتقد است اگر تاسیسات دانشگاه های بزرگ کشور نوسازی و بهسازی نشوند این مراکز دچار بحران خواهند شد.
وی گفت: دانشگاه تبریز از نظر قدمت دومین دانشگاه کشور بشمار می رود و براین اساس ساختمان های این دانشگاه عمر ۵۰ ساله دارند و بسیاری از بناهای ساختمان ها و زیرساخت های این دانشگاه قدیمی و نیازمند تعمیر و بهسازی هستند.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه تبریز افزود: در سال گذشته مبلغ ۷ میلیارد تومان بودجه تعمیرات به دانشگاه تبریز اختصاص داده شد که امیداوریم این بودجه در سال های آینده نیز تخصیص داده شود.
وی عنوان کرد: درحال حاضر دانشگاه تبریز اقدام به تعمیر، مقاوم سازی و بهسازی ساختمان سلف سرویس و سالن های عمومی خود کرده است و در صورت اختصاص بودجه تعمیرات در سال جاری ساختمان های دیگر این دانشگاه نیز تعمیر و بهسازی خواهند شد.
فرسودگی ۹۳۱ ساختمان دانشگاهی
طبق آمارهای وزارت علوم حدود ۹۳۱ ساختمان با زیر بنایی بالغ بر ۳ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۱۸۱ متر مربع نیازمند مقاوم سازی هستند که تاکنون از این تعداد ۸ ساختمان مقاوم سازی، ۴ ساختمان در دست اقدام و یک ساختمان ترمیم شده است.
این درحالی است که از تعداد ۹۳۱ ساختمان نیازمند مقاوم سازی در دانشگاه های کشور حدود ۵۰ ساختمان به عنوان ساختمان های میراث فرهنگی هستند و موضوع بازسازی، مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها بیش از دیگر مکان ها باید مورد توجه قرار گیرد.
 
عمر ۴۰ درصد ساختمان های دانشگاه شهیدبهشتی بیش از ۵۰ سال است
محمد علی طهرانچی، رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: میانگین عمر ساختمان های این دانشگاه حدود ۵۰ سال است و اگر بخواهیم ساختمان های قدیمی و فرسوده را بازسازی و تعمیر کنیم نیازمند هزینه های زیادی است که بودجه فعلی دانشگاه کفاف آن را نمی دهد.
وی افزود: حدود ۴۰ درصد ساختمان های این دانشگاه عمر ۴۰ تا ۵۰ ساله دارند که با شرایط فعلی بازسازی و تعمیر آنها سخت است.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی تصریح کرد: وضعیت ساختمان های خوابگاهی دانشگاه به مراتب بهتر از ساختمان های آموزشی و پژوهشی است چراکه میانگین عمر ساختمان های خوابگاهی دانشگاه حدود ۲۰ سال است.
طهرانچی تاکید کرد: این دانشگاه دارای ۲ ساختمان میراث فرهنگی است که یکی از این ساختمان ها در استان تهران و دیگری در کاشان است که بازسازی و تعمیر ساختمان میراث فرهنگی دانشگاه در شهر کاشان درحال انجام است اما بازسای ساختمان دیگر هنوز انجام نشده است.
حال نماد آموزش عالی کشور تعریفی ندارد
حال نماد آموزش عالی کشور نیز چندان تعریفی ندارد و به گفته مسئولان این دانشگاه علاوه بر مشکلات فرسودگی ساختمان ها، این دانشگاه با فرسودگی تاسیسات زیر بنایی مانند لوله کشی های آب، خطوط انتقال برق و سیستم های سرمایشی و گرمایشی دست و پنجه نرم می کند.
مشکلاتی که روسای پیشین این دانشگاه نیز از آن خبر داده اند و همچنان به امید برطرف شدن روزهای سختی را سپری می کنند.
اکنون ۷۰ درصد ساختمان های دانشگاه تهران فرسوده اند و این ساختمان ها در انتظار تعمیر و بهسازی بسر می برند اما تامین بودجه برای این میزان فضای فیزیکی بسیار سخت است.
حسین گلدان ساز، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با بودجه های فعلی دانشگاه نمی توان ساختمان های فرسوده را تعمیر و تجهیز کرد و برای این موضوع باید حمایت های مالی از منابع دولتی و خصوصی تامین شود.
وی افزود: میانگین عمر ساختمان های این دانشگاه ۶۰ تا ۷۰ سال است که علاوه بر فرسودگی بنای ساختمان با فرسودگی تاسیسات آب، برق، سرمایش و گرمایش نیز مواجه هستند.
معاون اداری و مالی دانشگاه تهران تاکید کرد: تعمیر و بازسازی تاسیسات زیر بنایی این دانشگاه نیازمند بودجه های جدی است.
گلدان ساز گفت: ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران جزء دانشکده های قدیمی این دانشگاه است که امسال با حمایت وزارت علوم پروژه تعمیر و بازسازی این ساختمان آغاز شده و پیش بینی می شود این روند یک سال به طول انجامد.
وی بیان کرد: این درحالی است که فعالیت های آموزشی و علمی این دانشکده تعطیل نخواهد شد و پروژه تعمیر و بازسازی این ساختمان همزمان با فعالیت آموزشی دانشکده دنبال می شود.
معاون اداری و مالی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در این پروژه علاوه بر تعمیر، بازسازی و مقاوم سازی بنای ساختمان دانشکده حقوق تاسیسات این ساختمان مانند برق، گاز و آب نیز تعمیر و بازسازی خواهند شد.
عمر اکثر ساختمان‌های پردیس مرکزی دانشگاه تهران به سال‌های ۱۳۱۳ می رسد ساختمان هایی که حالا به عنوان میراث ماندگار برای کشور بشمار می روند. میراثی که اگر فکری به حال آن نشود شاید همین روزها شاهد از دست دادن آنها باشیم.
فرسودگی خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر
شاید دانشگاه صنعتی امیرکبیر جزء نادر دانشگاه های بزرگ کشور باشد که مشکل چندانی در بافت آموزشی و پژوهشی خود نداشته و تنها دغدغه این دانشگاه فرسودگی بخشی از ساختمان خوابگاهی است.
دانشگاه امیرکبیر طی سال های گذشته اقدام به بلند مرتبه سازی کرده است و ساختمان قدیمی بسیاری از دانشکده های آن تخریب و طی دوره های زمانی مختلف در آن زمین ها ساختمان های جدید طراحی و ساخته شده است که همین امر وضعیت این دانشگاه را نسبت به دیگر دانشگاه های بزرگ کشور در شرایط بهتری قرار داده است.
به گفته حسین عسگریان، معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیش از ۵۵ درصد ساختمان های این دانشگاه عمری بیش از ۳۰ سال دارند که اغلب این ساختمان ها مربوط به فضای های خوابگاهی است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته سازمان مدیریت اعتباری برای تعمیر و تجهیز ساختمان های فرسوده به دانشگاه اختصاص داد، بیان کرد: متاسفانه سال های زیادی است که اعتباری برای تعمیر و تجهیز بناهای خوابگاهی به دانشگاه اختصاص داده نشده بود که این امر موجب فرسودگی این ساختمان شده است.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای تعمیر و بازسازی خوابگاه های دانشگاه از اعتبارات تعمیرات دانشگاه و درآمدهای اختصاصی استفاده کرده ایم اما دولت باید در این زمینه وام مناسب با قیمت ارزان در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.
عسگریان تاکید کرد: برنامه داریم با کمک شهرداری، ستاد فرمان امام و سازمان مدیریت زمین بزرگی را خریداری کرده تا در آن مجمتع خوابگاهی دخترانه و پسرانه تاسیس کنیم.
ساختمان های دانشگاه علم و صنعت در برابر زلزله مقاوم نیستند
عمر ساختمان های دانشگاه علم و صنعت به ۶۰ سال پیش باز می گردد و اغلب ساختمان های این دانشگاه در برابر زلزله مقاوم نیستند. محمدعلی برخورداری ، رئیس این دانشگاه معتقد است: باتوجه به اینکه مقررات مربوط به زلزله حدود ۱۰ سال است که در ساخت و سازهای کشور اعمال می شود بنابراین می توان گفت تنها ساختمان های این دانشگاه که طی سال های گذشته ساخته شده اند در برابر زلزله مقاوم هستند و مابقی فضاهای دانشگاه متناسب با این روند طراحی و ساخته نشده است.
وی گفت: ساختمان های جدید این دانشگاه با محوریت اجرای آیین نامه های مربوط به زلزله ساخته شده است و وضعیت خوبی دارد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: با بودجه های فعلی دانشگاه نمی توان موضوع مقاوم سازی ساختمان ها را دنبال کرد و باید دولت بودجه ای برای این موضوع اختصاص یابد.
خوابگاه های دانشگاه شریف در انتظار تعمیر
پردیس اصلی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۴۴ تاسیس و راه اندازی شده است که اکنون این دانشگاه با عمری پنجاه ساله مانند دیگر دانشگاه های کشور با مشکل فرسودگی بناها مواجه است. فرسودگی که اگر در طول سال های گذشته بودجه ای سالیانه برای آن در نظر گرفته شده بود امروز به عنوان مشکل از آن یاد نمی شد.
محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فضای فیزیکی و تاسیسات زیر بنایی این دانشگاه فرسوده است و باید طی سال های گذشته بودجه ای به این امر اختصاص داده می شد تا تعمیرات طی سالیان گذشته صورت می گرفت.
وی افزود: باید موضوع تعمیر و بازسازی ساختمان های دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد تا این فضاها به فرسودگی دچار نشوند.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: باتوجه به استفاده بیش از حد از ظرفیت خوابگاه های دانشجویی این بناها فرسوده شده اند که در تابستان امسال موفق به تعمیر و بازسازی ۷ خوابگاه شدیم و اگر بودجه تعمیرات دانشگاه رشد یابد ساختمان خوابگاه های دیگر دانشگاه نیز تعمیر می شوند.
بازسازی ساختمان های میراثی اولویت وزرات علوم
ساختمان های موجود در دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و شهیدبهشتی تبدیل به نمادهای آموزشی کشور شده اند و می توان آنها را ساختمان های میراثی نامید که وزارت علوم برنامه ای برای تعمیر و بازسازی آنها دارد تا بتواند از این ساختمان ها محافظت کند.
محمد حسین امید معاون اداری و مالی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طی یک سال گذشته اطلاعات کامل ساختمان های دانشگاهی را استخراج کرده ایم و در برنامه ششم توسعه مبنای ساخت و ساز دانشگاه ها این اطلاعات خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان های قدیمی دانشگاه ها به دو دسته تقسیم شدند که در این روند اگر ساختمانی فاقد ارزش اقتصادی و یا میراثی باشد هزینه ای برای تعمیر و نگهداری آن اختصاص نخواهد یافت.
معاون اداری و مالی وزارت علوم بیان کرد: طبق برنامه وزارت علوم ساختمان های قدیمی فاقد ارزش اقتصادی حذف و ساختمان جدیدی به ازای آن ساخته خواهد شد.
امید با بیان اینکه بخشی از ساختمان های قدیمی دانشگاه ها به عنوان ساختمان های میراثی بشمار می روند، اضافه کرد: موضوع مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها اولویت وزارت علوم است.
وی بیان داشت: درحال حاضر بسیاری از ساختمان های دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و شهید بهشتی در رتبه ساختمان های میراثی هستند و موضوع مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها از برنامه های وزرات علوم است.
معاون اداری و مالی وزارت علوم گفت: گزارش کاملی از وضعیت ساختمان های قدیمی دانشگاه های کشور تهیه کرده ایم و این گزارش به سازمان مدیریت ارائه شده است.
گره مشکل فرسودگی ساختمان های دانشگاه ها تنها به دست وزارت علوم باز نمی شود و طی سال های گذشته این گره کور تر شده است. گره ای که اگر عزمی برای گشودن آن در دولت شکل نگیرد می تواند خسارات زیادی به آموزش عالی بزند و دانشگاهها را به جای درگیر کردن در امور علمی و آموزشی درگیر مسائل ساخت و ساز کند.
از بودجه فعلی دانشگاه ها که حتی نمی تواند نیازهای جاری آنها را برطرف کند نمی توان انتظار داشت مشکلاتی چون بازسازی ساختمان ها و تجهیزات فرسوده رفع شود. بنابراین تنها راه حل این مشکل اختصاص ردیف بودجه خاص با عنوان تعمیر و مقاوم سازی است. از سوی دیگر بدیهی است هر چه بر عمر فرسودگی و قدمت ساختمانهای دانشگاهی افزوده شود، جبران کردن خسارتها نیز سخت تر می شود از این رو یافتن راه حل سریع برای نجات کالبد فیزیکی آموزش عالی ضروری است.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۶:۰۶

نگاهی به رد‌ه‌بندی متفاوت دستگاه‌های دانشگاهی در جشنواره ملی قرآن دانشجویان

مسئولان برگزاری سی‌امین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور امسال رده‌بندی متفاوتی از دانشگاه‌های حاضر در این مسابقات ارائه داده‌اند.
با وجود گذشت چندین روز از پایان سی‌امین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که به میزبانی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در قم برگزار شد، رتبه‌بندی دستگاه‌های دانشگاهی مختلف حاضر در این مسابقات اعلام شده است.
وجه تمایز این رتبه‌بندی با رتبه‌بندی سال‌های گذشته
در این است که در آن بیشتر بر درصد موفقیت دانشگاه‌ها تمرکز شده است، به این صورت که تعداد شرکت‌کننده‌های
هر دانشگاه در جشنواره و تعداد رتبه‌های همان دانشگاه حساب شده و پس از آن درصد موفقیت یک دانشگاه
به دست آمده است.
به عنوان مثال در این رتبه‌بندی دانشگاه پیام‌نور در بخش شفاهی دارای هشت رتبه برتر است اما در جایگاه سوم رده‌بندی قرار گرفته و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با کسب شش رتبه برتر جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.
دلیل این رده‌بندی نیز این بوده است که دانشگاه علوم و معارف قرآن در این بخش 15 شرکت کننده داشته است اما دانشگاه پیام نور 45 شرکت‌کننده داشته است، بنابر این درصد موفقیت دانشگاه علوم و معارف قرآن چیزی حدود 40 درصد و درصد موفقیت دانشگاه پیام نور 17 درصد بوده است.
در بخش شفاهی که به عنوان اصلی‌ترین بخش جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور مطرح است وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی
هر کدام 45 سهمیه، دانشگاه فرهنگیان 30 سهمیه و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز هر کدام 15 سهمیه
در بخش شفاهی داشته‌اند.
اگر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس تعداد نماینده‌ای که در بخش‌های مختلف داشته‌اند محاسبه شود، وزارت علوم، با 19 رتبه توسط 45 نماینده‌ای که داشته است 33 درصد موفقیت داشته است و همچون سال گذشته در صدر ایستاده است، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز با 6 رتبه از 15 سهمیه‌ای که داشته است و کسب درصد موفقیت 33 درصد به لحاظ نسبت سهمیه و رتبه به دست آمده رتبه دوم را کسب کرده است، دانشگاه پیام نور نیز در این رتبه‌بندی که توسط مسئولان برگزاری جشنواره صورت گرفته است، با کسب هشت رتبه برتر و 17 درصد موفقیت از 45 سهمیه‌ای که داشته است رتبه سوم را در بین دستگاه‌های دانشگاهی کسب کرده است.
دانشگاه آزاد اسلامی با پنج رتبه برتر از 45 سهمیه که داشته است موفق به کسب درصد موفقیت 11 درصد شده است، دانشگاه جامع علمی کاربردی با چهار رتبه برتر از 45 سهمیه و درصد موفقیت 10 درصد، وزارت بهداشت
و دانشگاه فرهنگیان نیز هر کدام با کسب دو رتبه برتر از مجموع سهمیه‌های خود در رده‌های بعدی قرار دارند. دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز در این بخش موفق به کسب هیچ رتبه‌ای نشده است.
در بخش کتبی و بر اساس تعداد سهمیه هر دانشگاه و نسبت آن با تعداد رتبه‌های کسب شده، به ترتیب وزارت علوم، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، وزارت بهداشت و دانشگاه فرهنگیان رتبه‌های برتر را کسب کرده‌اند. در این بخش نکته قابل توجه این است که دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی،
آزاد اسلامی و فنی‌وحرفه‌ای هیچ رتبه‌ای را کسب نکرده‌اند تا رتبه‌های برتر بین چهار دانشگاه دیگر تقسیم شود.
بر همین اساس هر یک از دستگاه‌های هشت گانه دانشگاهی در بخش کتبی 15 نماینده داشته‌اند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوی و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، هر یک در این بخش موفق به کسب پنج رتبه برتر شده‌اند تا درصد موفقیت آنها بر اساس آنچه که مسئولان برگزاری جشنواره اعلام کرده‌اند 3/33 درصد باشد. وزارت بهداشت با کسب سه رتبه توسط 15 نماینده خود 20 درصد موفقیت داشته است و دانشگاه فرهنگیان نیز موفق به کسب دو رتبه برتر شده است تا با 13 درصد موفقیت به کار خود در این بخش پایان دهد. سایر دانشگاه‌ها در این بخش موفق به کسب رتبه نشده‌اند.
در بخش پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن
با اینکه 15 سهمیه داشته است، سه نفر شرکت کرده‌ که موفق به کسب یک رتبه برتر شده‌اند تا به این ترتیب
این دانشگاه خود را در صدر رده‌بندی دستگاه‌های دانشگاهی در بخش پژوهشی قرار دهد. درصد موفقیت این دانشگاه 3/33 درصد بوده است، دانشگاه فرهنگیان نیز با کسب سه رتبه برتر از 12 شرکت کننده‌ای که در این بخش داشته است، رتبه دوم را کسب کرده و وزارت علوم
نیز 10 شرکت کننده در این بخش داشته است که تنها موفق به کسب دو رتبه برتر شده‌اند. همچنین وزارت بهداشت نیز در این بخش هشت شرکت کننده داشته است که یک رتبه برتر را برای دانشگاه به ارمغان آورده‌اند. سایر دستگاه‌های دانشگاهی نیز رتبه‌ای در این بخش به دست نیاورده‌اند.
در بخش‌های فناوری، هنری و ادبی اما دانشگاه جامع علمی- کاربردی که 67 شرکت کننده داشته است
14 رتبه برتر را کسب کرده، دانشگاه آزاد نیز از
60 شرکت کننده که به مسابقات اعزام کرده است
12 رتبه برتر را به دست آورده است.
دانشگاه پیام نور نیز 24 شرکت‌کننده در این مسابقات داشته است که پنج نفر از آنها موفق به کسب رتبه شده‌اند، وزارت علوم نیز 65 شرکت کننده را راهی
این مسابقات کرده است که هفت نفر از آنها موفق به کسب رتبه شده‌اند.
دانشگاه‌های فرهنگیان، فنی و حرفه‌ای، علوم و معارف قرآن کریم در رتبه‌های بعدی قرار داشته و وزارت بهداشت نیز بدون کسب هیچ رتبه‌ای در
این بخش به کار خود خاتمه داده است.
نکته قابل توجه در این رده‌بندی حضور دانشگاه‌ علوم و معارف قرآن کریم در بین دانشگاه‌های برتر است، این دانشگاه سال گذشته کمترین تعداد رتبه‌ها را
در بخش‌های مختلف و در بین هشت دستگاه دانشگاهی کسب کرده و در رده‌بندی نهائی نیز در رده آخر
قرار گرفته بود.
همچنین نگاهی گذرا به این رده‌بندی نشان می‌دهد که کدام دانشگاه‌های در کدام بخش‌ها قوی‌تر بوده و نیاز به کار بیشتر در کدام بخش‌ها را دارند. به عنوان مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی در بخش هنری، ادبی و فناوری عملکردی فوق العاده‌ای داشته است اما در بخش کتبی نیاز به کارهای بسیار بیشتری را دارد.

۹۴/۰۹/۰۳
۲۳:۳۱

ميزگرد دانشگاه تهران درباره روز جهاني فلسفه فلسفه در بحران

 
 
سياستنامه| حال فلسفه در ايران دست‌كم در دانشگاه‌ها خوب نيست. اين را لازم نيست كسي بگويد، شواهد و مدارك اظهرمن‌الشمس است، ماجراي انتحال‌هاي گسترده چند استاد درجه يك دانشگاه در سال گذشته تنها يكي از شواهد است. اينكه در ايران آثار فلسفي توليدي، نوشته و منتشر نمي‌شوند و كل ماجرا به ترجمه خلاصه شده است، اينكه فارغ‌التحصيلان فلسفه با معضل بيكاري مواجهند، اينكه ميان مباحث فلسفي انتزاعي در دانشگاه‌ها با آنچه در جامعه رخ مي‌دهد هيچ ربط و نسبتي برقرار نمي‌شود، اينكه در ژورنال‌هاي بين‌المللي فلسفي يا در داير\‌المعارف‌هاي معتبر فلسفي حتي وقتي به مباحث فلسفه اسلامي برمي‌خوريم، نشاني از ايرانيان نيست، به خوبي نشان‌دهنده وضع اسفبار فلسفه در ايران هستند. امسال در سال روز جهاني فلسفه انجمن علمي دانشجويي دانشجويان فلسفه دانشگاه تهران با همكاري جهاد دانشگاهي كوشيدند به اين پرسش‌ها پاسخ دهند. به همين مناسبت موضوع روز جهاني را به بررسي وضعيت فلسفه در دانشگاه‌ها اختصاص دادند و از استادان فلسفه در دانشگاه‌هاي مختلفي چون تهران، شريف، پژوهشكده فلسفه تحليلي، انجمن حكمت و فلسفه ايران، تربيت مدرس، پژوهشگاه علوم انساني و... دعوت كردند تا به اين پرسش اساسي دانشجويان پاسخ دهند كه چرا وضع فلسفه در دانشگاه‌هاي ما اينچنين ناگوار است؟ در روز نخست اين همايش شركت‌كنندگان در اين ميزگرد عبارت بودند از: حميد طالب‌زاده، رييس گروه فلسفه دانشگاه تهران، محمد سعيدي مهر عضو گروه فلسفه دانشگاه تربيت مدرس، امير صائمي عضو هيات علمي پژوهشكده فلسفه تحليلي و ابراهيم آزادگان عضو هيات علمي گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتي شريف. البته در اين نشست چهره‌هاي ديگري چون احسان شريعتي، محسن زماني، حسين مصباحيان و... نيز حضور داشتند:
كميت‌گرايي مديران
محمد سعيدي‌مهر از دانشگاه تربيت مدرس نخستين سخنران اين ميزگرد بود كه در اشاره به موضوع ناكارآمدي پژوهش‌هاي فلسفي گفت: متاسفانه تفاوت و تمايز محسوسي بين رشته ما و ساير رشته‌هاي فني وجود دارد كه اين تفاوت بسيار دردآور است حتي از لحاظ تجهيزات هم تجهيزات رشته‌هاي ما پايين‌تر و كم‌كيفيت‌تر است. وقتي از مسوولان دلايل اين تفاوت و تمايزها را مي‌پرسيم آنها استدلال‌هايي ارايه مي‌دهند كه اكثرا قابل قبول نيست. مثلا يكي از استدلال‌هاي آنها اين است كه معتقدند رشته‌هاي فني، ثروت آورند ولي در علوم انساني اين طور نيست. آنها از ما مي‌پرسند آورده شما براي دانشگاه‌ها چيست و چه درآمدي براي دانشگاه‌ها داريد. با اين وضعيت وقتي در سطح كلان اين تبعيض و تمايزها وجود دارد توقعي نيست كه در بخش‌هاي جزيي تمايزات بيشتر شود. مشكل ديگري كه خيلي برجسته است اصرار مديران كلان در جهت كميت‌گرايي و دور شدن از كيفيت است، يعني وقتي شما آيين‌نامه‌ها را نگاه مي‌كنيد مي‌بينيد كه همه توضيحات كمي و پر از عدد و رقم است. مثلا اينكه فلان استاد بايد فلان تعداد كتاب و مقاله داشته باشد و خب اين كميت‌گرايي افراطي حواشي ناشايستي مثل كتاب‌سازي، مستندسازي و... را به وجود مي‌آورد. به نظر من اختلاف نگاه اصلي ما درباره ماهيت فلسفه است. به عقيده من اگر فلسفه بخواهد وضعيت سنتي خودش را حفظ كند ديگر نبايد وارد حوزه دانشگاه، دپارتمان و ديسيپلين شود ولي اگر وارد اين بازي‌ها شديم بايد به اينها تن بدهيم. يكي از مشكلاتي كه در حال حاضر وجود دارد اين است كه تعريف موجود از فلسفه با تعاريفي كه ما در قديم داشته‌ايم فرق دارد، علاوه بر اين ما در گذشته فقط يك تعريف از فلسفه داشتيم اما امروزه تعاريف متفاوتي از فلسفه وجود دارد.
اول بايد بدانيم از دانشگاه چه مي‌خواهيم
سيد حميد طالب‌زاده، مدير گروه فلسفه دانشگاه تهران سخنران بعدي اين ميزگرد بود كه بر لزوم ايضاح مفاهيم اساسي تاكيد داشت و گفت: ما وقتي مي‌توانيم به مساله پژوهش فلسفي در دانشگاه‌ها بپردازيم كه يك نظريه درباره دانشگاه داشته باشيم، بنابراين خوب است كه از خودمان بپرسيم دانشگاه براي ما چه معنايي دارد. يك زماني دانشگاه بر اساس حقيقت عمل مي‌كرد و بنا بود حقيقت پايه و اساس آن باشد ولي الان شرايط فرق كرده است بنابراين ما اول بايد تكليف‌مان با دانشگاه روشن شود. وي افزود: اگر قرار باشد به دانشگاه به چشم ماركتينگ نگاه كنيم پس فلسفه به چه درد ما مي‌خورد و در اين صورت بايد فلسفه را كنار بگذاريم. اين در حالي است كه اگر فلسفه نباشد صلاح كار از دست مي‌رود و سياست، اقتصاد و منفعت مختل مي‌شود. بنابراين اگر مي‌بينيد كه دانشگاهي در ماركتينگ موفق است حتما يك پشتوانه فلسفي دارد. اين پژوهشگر و استاد فلسفه در بخش ديگري از اين ميزگرد به تلقي‌اي كه از فلسفه بايد داشته باشيم اشاره و تاكيد كرد: تلقي بنده از فلسفه همان تلقي افلاطون، ابن سينا و شيخ اشراق است. من اينها را الگو قرار مي‌دهم و مثل آنها فكر مي‌كنم. آنها معتقد بودند فلسفه علم زندگي است. افلاطون مي‌گفت تمام مساله فلسفه انسان و زندگي است. به عقيده افلاطون زندگي دنيوي مقدمه زندگي معنوي است. يا مثلا نيچه مي‌گويد همه مساله فلسفه زندگي است. بنابراين اساس فلسفه، رسيدن به زندگي به عنوان يك جريان متحرك و دايمي است. به همين دليل خود فلسفه هم بايد جريان و حيات داشته باشد. نكته مهم اينكه فلسفه وقتي حيات دارد كه ريشه در سنت داشته باشد.
مشكل اصلي كم‌خواني است
ابراهيم آزادگان از گروه فلسفه دانشگاه شريف سومين سخنران اين ميزگرد بود كه به تعدادي از مشكلاتي كه رشته فلسفه در دانشگاه‌ها دارند اشاره كرد و افزود: به نظر من اصلي‌ترين مشكل دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها كم مطالعه كردن است يعني درست است كه ما وضعيت دانشگاهي و ساختاري خوبي نداريم ولي واقعيت اين است كه خودمان هم كم كار هستيم. اين در حالي است كه سنت مطالعه در بين علماي ما رايج بوده است. علاوه بر اين مشكل كم خواندن، ارتباط ما با آكادمي‌هاي جهاني خيلي كم است و به نوعي ارتباط ما با دنيا قطع است. اين مشكل در رشته‌هاي فني كمتر ديده مي‌شود و مثلا ما مي‌بينيم كه دانشگاه شريف يا دانشكده فني دانشگاه تهران هر ساله تعدادي همايش مشترك با آكادمي‌هاي مختلف دنيا برگزار مي‌كند. مزيت اين ارتباط اين است كه پروژه مشترك ما را وارد سوالاتي مي‌كند كه در دنيا روي آنها مطالعه مي‌شود. بنابراين ما از تازه‌ترين اخبار كشورهاي ديگر مطلع مي‌شويم. سومين مشكل جدي رشته فلسفه در دانشگاه‌هاي ايران اين است كه كلاس‌هاي درس فلسفه ما بر اساس متون و مقالات امروزي نيستند و اين موضوع باعث مي‌شود كه دانشجويان مقاطع مختلف ما علي‌الخصوص دانشجويان مقطع دكتري سوال نداشته باشند يا اگر هم داشته باشند سوالات‌شان قديمي است.
مشكلات ساختاري است
امير صائمي از پژوهشكده فلسفه تحليلي ديگر سخنران اين همايش بود كه انتقادهاي جدي به وضع فلسفه در دانشگاه‌هاي ايران داشت و گفت: به نظر من اصلي‌ترين مشكل ما اين است كه ما نمي‌توانيم خودمان و داشته‌هاي‌مان را به خوبي ارايه و نمايش دهيم. ما فلسفه غرب بلد نيستيم، زبان فلسفه معاصر هم بلد نيستيم لاجرم نمي‌توانيم سنت فلسفي‌مان را هم ارايه دهيم. براي موفقيت در فلسفه بايد زبان فلسفه علم امروزي را درك و حرف متخصصان فلسفه اسلامي را كه داريم، منتشر كنيم. به عقيده من برخلاف نظر دكتر آزادگان و دكتر طالب‌زاده مشكل ما فقط با خواندن حل نمي‌شود، ما مشكلات ساختاري بسيار زيادي هم داريم كه در بدشدن اوضاع‌مان موثر است. عضو هيات علمي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادين با اشاره به انتقاد از اينكه در جريان موضوعات دنيا نيستيم، ادامه داد: وقتي در ژورنال‌ها و همايش‌هاي بزرگ نگاه مي‌كنيم اكثر كساني كه درباره فلسفه اسلامي صحبت مي‌كنند مسلمان نيستند و من سوالم اين است كه ما چرا متخصص فلسفه اسلامي نداريم؟ چرا وضعيت ما در سطح بين‌المللي آن قدر بد است؟ چرا ما نبايد درباره پژوهش‌ها و تحقيقاتي كه درباره كانت شده است بدانيم و توجه كنيم؟ به طور خلاصه چرا ما متوجه مسائل جهاني و نگران پژوهش نيستيم. برخلاف نظري كه جناب سعيدي مهر در خصوص كمي‌گرايي داشتند من معتقدم كه ما در رشته‌هاي فلسفه حتي دچار كمي‌گرايي هم نشده‌ايم و در چاپ مقاله در ‌آي اس‌آي و مراجع ديگر بسيار ضعيف عمل كرده‌ايم.
 
 

۹۴/۰۹/۰۴
۰۲:۰۶

امضاي تفاهم همکاري دانشگاه تبريز با دو دانشگاه کشور ايتاليا

 امضاي تفاهم همکاري دانشگاه تبريز با دو دانشگاه کشور ايتاليا   به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه تبريز، دانشگاه تبريز و دانشگاههاي باسيليکاتا و آلدو مورو کشور ايتاليا در راستاي گسترش همکاري‌هاي بين‌المللي تفاهم‌نامه همکاري آموزشي و پژوهشي مشترک امضا کردند.
رييس دانشگاه تبريز با اعلام اين خبر گفت: اين تفاهم نامه ها در راستاي همکاري هاي آموزشي، تحقيقاتي و فناوري در 14 ماده به امضاي طرفين رسيد.
دکتر محمدرضا پورمحمدي، تبادل اعضاي هيات علمي، محققان و متخصصان براي تحقيق، تدريس و تبادل نظر علمي، ارايه تسهيلات براي شرکت استادان و محققان طرفين در گردهمايي ها، همايش‌ها و هم انديشي هاي علمي بين المللي، گذراندن دوره هاي فرصت مطالعاتي، برگزاري نمايشگاههاي مشترک علمي، تحقيقاتي و فناوري و پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک را از جمله مفاد اين تفاهمنامه همکاري مشترک عنوان کرد و افزود: دو طرف نسبت به مبادله اطلاعات، کتابها، نشريات علمي، مدارک علمي و تحقيقاتي، پايان نامه هاي دانشجويي، ميکروفيلم و نرم‌افزارهاي رايانه اي در زمينه هاي آموزشي، پژوهشي و فناوري اقدام خواهند کرد. به گفته وي، طرفين نسبت به تبادل دانشجو در رشته ها و مقاطع مورد توافق براي ادامه تحصيل و نيز شرکت دانشجويان در مسابقات ورزشي مقدمات لازم را فراهم مي کنند. رييس دانشگاه تبريز، حمايت از ايجاد کرسي زبان و ادبيات دو کشور در دانشگاه هاي يکديگر را از ديگر مفاد اين تفاهم همکاري بيان کرد و يادآور شد: در همين راستا دانشگاه تبريز براي آموزش دانشجويان دانشگاه هاي کشور ايتاليا از جمله دانشگاه باسيليکاتا و آلدو مورو باري در دوره‌هاي کوتاه مدت آموزش زبان فارسي اقدام خواهد نمود.
اين تفاهمنامه به امضاي دکتر محمدرضا پورمحمدي، رييس دانشگاه تبريز و دکتر ميشل گرکو، رييس دانشگاه باسيليکاتا و دکتر پاتروني گريفي، نماينده رييس دانشگاه آلدو مورو باري رسيد.
دانشگاه تبريز هم اکنون با بيش از 50 دانشگاه معتبر خارجي از جمله دانشگاه هاي ايتاليا، ترکيه، فرانسه، مالزي، آذربايجان و ... قرارداد همکاري دارد.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۲:۱۶

شیمیدان برجسته کشور معرفی شد

دکتر محمدرضا حسین دخت، استاد گروه آموزشی شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد از سوی انجمن شیمی ایران به عنوان شیمیدان برجسته کشور انتخاب شد.

به گزارش جهان به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمد رضا حسین دخت مولف ۱۲۶ مقاله ISI با H-index ۱۹ و ارائه دهنده بیش از ۱۰۰ مقاله در کنفرانس های داخلی و خارجی است.
بر اساس این گزارش وی نویسنده چهار کتاب در حوزه شیمی است که کتاب \'مبانی بیوفیزیک\' وی به عنوان نشر برتر دانشگاه فردوسی مشهد، کتاب \'مبانی بیوشیمی فیزیک\' به عنوان کتاب برگزیده دانشگاه تهران و کتاب \'شیمی و کارائی ایران\' به عنوان کتاب برگزیده در حوزه شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتخاب شده است.
دو دوره مدیریت گروه شیمی دانشکده علوم، عضویت در شورای عالی انجمن شیمی، عضویت در هیأت موسس و مدیر مرکز پژوهش و فناوری بیومولکول ها، عضویت در هیأت موسس انجمن مهندسی صوتیات ایران، عضویت در هیأت موسس انجمن بیوشیمی فیزیک ایران و مسئول پژوهشی بسیج استادان دانشگاه فردوسی مشهد از سوابق اجرایی وی است.
دکتر حسین دخت، تاکنون مجری بیش از پنج طرح برون دانشگاهی بوده و ۹ دانشجوی این رشته با راهنمایی وی موفق به اخذ مدرک دکترا شده اند.
وی در حالی مقطع دکترای خود را در دانشگاه شیراز گذراند که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از بورس تحصیلی خارج از کشور پذیرفته شده بود.
از این شیمیدان برجسته کشور در هجدهمین سمینار تخصصی شیمی فیزیک ایران که اسفند ماه امسال در کیش برگزار می شود قدردانی خواهد شد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۵۵

زنگ خطر فرسودگی بنای دانشگاهها

زنگ خطر فرسودگی ساختمان ها و تاسیسات زیر بنایی دانشگاه های بزرگ و با سابقه کشور چندسالی است که به صدا درآمده و بر اساس آمارهای موجود حدود یک هزار ساختمان آموزش عالی نیازمند مقاوم سازی است.
به گزارش مهر،  نفس های خسته ساختمان های فرسوده دانشگاه های کشور به شماره افتاده است. ساختمان هایی با عمر ۵۰ تا ۶۰ سال که اگر فکری برای تعمیر آنها نشود مانند بیماری خواهند بود که به دلیل عدم مراقبت های پزشکی و امکانات لازم جانش به خطر می افتد و شاید دیگر توان نفس کشیدن برایش باقی نماند.
بحرانی به وسعت تاسیسات زیر بنایی دانشگاه های بزرگ
علی حسین زاده دلیر، معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه تبریز در گفتگو با مهر معتقد است اگر تاسیسات دانشگاه های بزرگ کشور نوسازی و بهسازی نشوند این مراکز دچار بحران خواهند شد.
وی گفت: دانشگاه تبریز از نظر قدمت دومین دانشگاه کشور بشمار می رود و براین اساس ساختمان های این دانشگاه عمر ۵۰ ساله دارند و بسیاری از بناهای ساختمان ها و زیرساخت های این دانشگاه قدیمی و نیازمند تعمیر و بهسازی هستند.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه تبریز افزود: در سال گذشته مبلغ ۷ میلیارد تومان بودجه تعمیرات به دانشگاه تبریز اختصاص داده شد که امیداوریم این بودجه در سال های آینده نیز تخصیص داده شود.
وی عنوان کرد: درحال حاضر دانشگاه تبریز اقدام به تعمیر، مقاوم سازی و بهسازی ساختمان سلف سرویس و سالن های عمومی خود کرده است و در صورت اختصاص بودجه تعمیرات در سال جاری ساختمان های دیگر این دانشگاه نیز تعمیر و بهسازی خواهند شد.
فرسودگی ۹۳۱ ساختمان دانشگاهی
طبق آمارهای وزارت علوم حدود ۹۳۱ ساختمان با زیر بنایی بالغ بر ۳ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۱۸۱ متر مربع نیازمند مقاوم سازی هستند که تاکنون از این تعداد ۸ ساختمان مقاوم سازی، ۴ ساختمان در دست اقدام و یک ساختمان ترمیم شده است.
این درحالی است که از تعداد ۹۳۱ ساختمان نیازمند مقاوم سازی در دانشگاه های کشور حدود ۵۰ ساختمان به عنوان ساختمان های میراث فرهنگی هستند و موضوع بازسازی، مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها بیش از دیگر مکان ها باید مورد توجه قرار گیرد.
 
عمر ۴۰ درصد ساختمان های دانشگاه شهیدبهشتی بیش از ۵۰ سال است
محمد علی طهرانچی، رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: میانگین عمر ساختمان های این دانشگاه حدود ۵۰ سال است و اگر بخواهیم ساختمان های قدیمی و فرسوده را بازسازی و تعمیر کنیم نیازمند هزینه های زیادی است که بودجه فعلی دانشگاه کفاف آن را نمی دهد.
وی افزود: حدود ۴۰ درصد ساختمان های این دانشگاه عمر ۴۰ تا ۵۰ ساله دارند که با شرایط فعلی بازسازی و تعمیر آنها سخت است.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی تصریح کرد: وضعیت ساختمان های خوابگاهی دانشگاه به مراتب بهتر از ساختمان های آموزشی و پژوهشی است چراکه میانگین عمر ساختمان های خوابگاهی دانشگاه حدود ۲۰ سال است.
طهرانچی تاکید کرد: این دانشگاه دارای ۲ ساختمان میراث فرهنگی است که یکی از این ساختمان ها در استان تهران و دیگری در کاشان است که بازسازی و تعمیر ساختمان میراث فرهنگی دانشگاه در شهر کاشان درحال انجام است اما بازسای ساختمان دیگر هنوز انجام نشده است.
حال نماد آموزش عالی کشور تعریفی ندارد
حال نماد آموزش عالی کشور نیز چندان تعریفی ندارد و به گفته مسئولان این دانشگاه علاوه بر مشکلات فرسودگی ساختمان ها، این دانشگاه با فرسودگی تاسیسات زیر بنایی مانند لوله کشی های آب، خطوط انتقال برق و سیستم های سرمایشی و گرمایشی دست و پنجه نرم می کند.
مشکلاتی که روسای پیشین این دانشگاه نیز از آن خبر داده اند و همچنان به امید برطرف شدن روزهای سختی را سپری می کنند.
اکنون ۷۰ درصد ساختمان های دانشگاه تهران فرسوده اند و این ساختمان ها در انتظار تعمیر و بهسازی بسر می برند اما تامین بودجه برای این میزان فضای فیزیکی بسیار سخت است.
حسین گلدان ساز، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با بودجه های فعلی دانشگاه نمی توان ساختمان های فرسوده را تعمیر و تجهیز کرد و برای این موضوع باید حمایت های مالی از منابع دولتی و خصوصی تامین شود.
وی افزود: میانگین عمر ساختمان های این دانشگاه ۶۰ تا ۷۰ سال است که علاوه بر فرسودگی بنای ساختمان با فرسودگی تاسیسات آب، برق، سرمایش و گرمایش نیز مواجه هستند.
معاون اداری و مالی دانشگاه تهران تاکید کرد: تعمیر و بازسازی تاسیسات زیر بنایی این دانشگاه نیازمند بودجه های جدی است.
گلدان ساز گفت: ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران جزء دانشکده های قدیمی این دانشگاه است که امسال با حمایت وزارت علوم پروژه تعمیر و بازسازی این ساختمان آغاز شده و پیش بینی می شود این روند یک سال به طول انجامد.
وی بیان کرد: این درحالی است که فعالیت های آموزشی و علمی این دانشکده تعطیل نخواهد شد و پروژه تعمیر و بازسازی این ساختمان همزمان با فعالیت آموزشی دانشکده دنبال می شود.
معاون اداری و مالی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در این پروژه علاوه بر تعمیر، بازسازی و مقاوم سازی بنای ساختمان دانشکده حقوق تاسیسات این ساختمان مانند برق، گاز و آب نیز تعمیر و بازسازی خواهند شد.
عمر اکثر ساختمان‌های پردیس مرکزی دانشگاه تهران به سال‌های ۱۳۱۳ می رسد ساختمان هایی که حالا به عنوان میراث ماندگار برای کشور بشمار می روند. میراثی که اگر فکری به حال آن نشود شاید همین روزها شاهد از دست دادن آنها باشیم.
فرسودگی خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر
شاید دانشگاه صنعتی امیرکبیر جزء نادر دانشگاه های بزرگ کشور باشد که مشکل چندانی در بافت آموزشی و پژوهشی خود نداشته و تنها دغدغه این دانشگاه فرسودگی بخشی از ساختمان خوابگاهی است.
دانشگاه امیرکبیر طی سال های گذشته اقدام به بلند مرتبه سازی کرده است و ساختمان قدیمی بسیاری از دانشکده های آن تخریب و طی دوره های زمانی مختلف در آن زمین ها ساختمان های جدید طراحی و ساخته شده است که همین امر وضعیت این دانشگاه را نسبت به دیگر دانشگاه های بزرگ کشور در شرایط بهتری قرار داده است.
به گفته حسین عسگریان، معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیش از ۵۵ درصد ساختمان های این دانشگاه عمری بیش از ۳۰ سال دارند که اغلب این ساختمان ها مربوط به فضای های خوابگاهی است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته سازمان مدیریت اعتباری برای تعمیر و تجهیز ساختمان های فرسوده به دانشگاه اختصاص داد، بیان کرد: متاسفانه سال های زیادی است که اعتباری برای تعمیر و تجهیز بناهای خوابگاهی به دانشگاه اختصاص داده نشده بود که این امر موجب فرسودگی این ساختمان شده است.
معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای تعمیر و بازسازی خوابگاه های دانشگاه از اعتبارات تعمیرات دانشگاه و درآمدهای اختصاصی استفاده کرده ایم اما دولت باید در این زمینه وام مناسب با قیمت ارزان در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.
عسگریان تاکید کرد: برنامه داریم با کمک شهرداری، ستاد فرمان امام و سازمان مدیریت زمین بزرگی را خریداری کرده تا در آن مجمتع خوابگاهی دخترانه و پسرانه تاسیس کنیم.
ساختمان های دانشگاه علم و صنعت در برابر زلزله مقاوم نیستند
عمر ساختمان های دانشگاه علم و صنعت به ۶۰ سال پیش باز می گردد و اغلب ساختمان های این دانشگاه در برابر زلزله مقاوم نیستند. محمدعلی برخورداری ، رئیس این دانشگاه معتقد است: باتوجه به اینکه مقررات مربوط به زلزله حدود ۱۰ سال است که در ساخت و سازهای کشور اعمال می شود بنابراین می توان گفت تنها ساختمان های این دانشگاه که طی سال های گذشته ساخته شده اند در برابر زلزله مقاوم هستند و مابقی فضاهای دانشگاه متناسب با این روند طراحی و ساخته نشده است.
وی گفت: ساختمان های جدید این دانشگاه با محوریت اجرای آیین نامه های مربوط به زلزله ساخته شده است و وضعیت خوبی دارد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: با بودجه های فعلی دانشگاه نمی توان موضوع مقاوم سازی ساختمان ها را دنبال کرد و باید دولت بودجه ای برای این موضوع اختصاص یابد.
خوابگاه های دانشگاه شریف در انتظار تعمیر
پردیس اصلی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۴۴ تاسیس و راه اندازی شده است که اکنون این دانشگاه با عمری پنجاه ساله مانند دیگر دانشگاه های کشور با مشکل فرسودگی بناها مواجه است. فرسودگی که اگر در طول سال های گذشته بودجه ای سالیانه برای آن در نظر گرفته شده بود امروز به عنوان مشکل از آن یاد نمی شد.
محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فضای فیزیکی و تاسیسات زیر بنایی این دانشگاه فرسوده است و باید طی سال های گذشته بودجه ای به این امر اختصاص داده می شد تا تعمیرات طی سالیان گذشته صورت می گرفت.
وی افزود: باید موضوع تعمیر و بازسازی ساختمان های دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد تا این فضاها به فرسودگی دچار نشوند.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: باتوجه به استفاده بیش از حد از ظرفیت خوابگاه های دانشجویی این بناها فرسوده شده اند که در تابستان امسال موفق به تعمیر و بازسازی ۷ خوابگاه شدیم و اگر بودجه تعمیرات دانشگاه رشد یابد ساختمان خوابگاه های دیگر دانشگاه نیز تعمیر می شوند.
بازسازی ساختمان های میراثی اولویت وزرات علوم
ساختمان های موجود در دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و شهیدبهشتی تبدیل به نمادهای آموزشی کشور شده اند و می توان آنها را ساختمان های میراثی نامید که وزارت علوم برنامه ای برای تعمیر و بازسازی آنها دارد تا بتواند از این ساختمان ها محافظت کند.
محمد حسین امید معاون اداری و مالی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طی یک سال گذشته اطلاعات کامل ساختمان های دانشگاهی را استخراج کرده ایم و در برنامه ششم توسعه مبنای ساخت و ساز دانشگاه ها این اطلاعات خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان های قدیمی دانشگاه ها به دو دسته تقسیم شدند که در این روند اگر ساختمانی فاقد ارزش اقتصادی و یا میراثی باشد هزینه ای برای تعمیر و نگهداری آن اختصاص نخواهد یافت.
معاون اداری و مالی وزارت علوم بیان کرد: طبق برنامه وزارت علوم ساختمان های قدیمی فاقد ارزش اقتصادی حذف و ساختمان جدیدی به ازای آن ساخته خواهد شد.
امید با بیان اینکه بخشی از ساختمان های قدیمی دانشگاه ها به عنوان ساختمان های میراثی بشمار می روند، اضافه کرد: موضوع مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها اولویت وزارت علوم است.
وی بیان داشت: درحال حاضر بسیاری از ساختمان های دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و شهید بهشتی در رتبه ساختمان های میراثی هستند و موضوع مقاوم سازی و بهسازی این ساختمان ها از برنامه های وزرات علوم است.
معاون اداری و مالی وزارت علوم گفت: گزارش کاملی از وضعیت ساختمان های قدیمی دانشگاه های کشور تهیه کرده ایم و این گزارش به سازمان مدیریت ارائه شده است.
گره مشکل فرسودگی ساختمان های دانشگاه ها تنها به دست وزارت علوم باز نمی شود و طی سال های گذشته این گره کور تر شده است. گره ای که اگر عزمی برای گشودن آن در دولت شکل نگیرد می تواند خسارات زیادی به آموزش عالی بزند و دانشگاهها را به جای درگیر کردن در امور علمی و آموزشی درگیر مسائل ساخت و ساز کند.
از بودجه فعلی دانشگاه ها که حتی نمی تواند نیازهای جاری آنها را برطرف کند نمی توان انتظار داشت مشکلاتی چون بازسازی ساختمان ها و تجهیزات فرسوده رفع شود. بنابراین تنها راه حل این مشکل اختصاص ردیف بودجه خاص با عنوان تعمیر و مقاوم سازی است. از سوی دیگر بدیهی است هر چه بر عمر فرسودگی و قدمت ساختمانهای دانشگاهی افزوده شود، جبران کردن خسارتها نیز سخت تر می شود از این رو یافتن راه حل سریع برای نجات کالبد فیزیکی آموزش عالی ضروری است.
 

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۱۶

جلسه شورای دانشگاه زابل در راستای تبیین و اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری برگزار شد

جلسه شورای دانشگاه زابل در راستای تبیین و اجرایی كردن فرمایشات مقام معظم رهبری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر موسی بهلولی سرپرست دانشگاه زابل در اين جلسه که به منظور تبیین و اجرایی كردن فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با روسای دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: علم باید نافع باشد و  نیازهای حال و آینده منطقه را در نظر گرفته و بر اساس آن تصمیم گیری شود. همچنین پایان نامه های دانشجویی در راستای رفع مشکلات منطقه طراحی و اجرا شود.
وي افزود: دانشگاه زابل لازم است نقش بر جسته ای در تولید علم، سرعت پیشرفت علم و گسترش مرزهای علوم داشته باشد.
دكتر بهلولي تصريح كرد: دانشگاه باید پژوهش محور باشد و معاونت پژوهشی دانشگاه در جهت توسعه پژوهشکده های جدید بویژه در حوزه علوم انسانی اقدام كند.
وي در خصوص نقشه جامع علمی کشور افزود: در معاونت آموزشی دانشگاه بررسی شود با توجه به نیازهای منطقه چه رشته هایی اولویت بیشتری دارند، چه تعداد دانشجو در هر رشته لازم است و همچنین گروه های آموزشی در جهت تاسیس رشته های بین رشته‌ای و فرا رشته‌ای تلاش جدی كنند.
سرپرست دانشگاه زابل گفت: تلاش شود معاونت آموزشی و روسای دانشکده ها در جهت افزایش کیفیت آموزشی اهتمام ویژه ای داشته باشند و آموزش که از رسالت‌های مهم دانشگاه می باشد مورد غفلت قرار نگیرد.
وي خاطرنشان كرد : در برنامه ریزی‌های دانشگاه، اشتغال دانش آموختگان مدنظر قرار گیرد، ارتباط با صنعت تقویت و زمینه حضور صنعتگران و سرمایه گزاران در جلسات دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم شود.
دكتر بهلولي افزود: اقتصاد مقاومتی بر مبنای اقتصاد دانش بنیان در برنامه‌ریزی‌ها بویژه در معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مورد توجه جدی قرار گیرد و از طریق برگزاری کنفرانس ها این مساله تبیین و زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود.
وي عنوان کرد: امیدوارم از این پس شرایطی ایجاد شود تا در فضایی توام با همدلی گروه های آموزشی و پژوهشی استانداردهای لازم را به دست آورند و به لحاظ کمی و کیفی موفق تر عمل كنند.
دكتر بهلولي به دیپلماسی علمی اشاره کرد و افزود: ارتباطات علمی و جهانی نقش مهمی در توسعه و تعالی خواهد داشت و در واقع باید برنامه ریزی ها به سمتی سوق داده شود تا پژوهش ها و ارتباطات علمی در دانشگاه گسترش یابد، چرا که اگر علم باشد قدرت هم به دست خواهد آمد.
همچنين در خصوص فعالیت های فرهنگی با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید شد که در جهت سازندگی اخلاقی و معنوی دانشجویان تلاش و برنامه‌ریزی صورت گیرد و مسئولان دانشگاه در جهت زمینه سازی افزایش نشاط سالم و سازنده برای دانشجویان تلاش كنند.
 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۲:۲۵

تمدید گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در دانشگاه مهندسي فناوري هاي نوين قوچان

با انجام ممیزی مراقبتی، گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001  و ISO10015  در دانشگاه مهندسي فناوري هاي نوين قوچان تمدید شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، با توجه به استقرار و نگهداري نظام مديريت كيفيت در دانشگاه مهندسي فناوري هاي نوين قوچان و فرا رسيدن مرحله ارزیابی نوبت دوم این استانداردها، ممیزی توسط دکتر يوسفي سرممیز شرکت DQS  طی دو روز انجام شد.
اقدام و تلاش های صورت گرفته در ارائه مستندات لازم و الزامات پیاده سازی  بصورت مطلوب ارائه و فعالیت و پیگیری های انجام شده موجب شد پیاده سازی و نگهداری سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001  و سیستم مدیریت آموزشی ISO 10015 در دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان تأیید و منجر به تمدید گواهينامه این استاندارد ها شود.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۲:۲۵

حمایت کمیته اجرایی فدراسیون ورزش های دانشگاهی جهان از ورزش دانشگاهی ایران

به دنبال برگزاری انتخابات فدراسیون ورزش های دانشگاهی جهان (FISU) و انتخاب اعضای جدید، دکتر علیزاده سرپرست فدراسیون ورزش هاي دانشگاهي ايران با ارسال نامه تبریکي به اعضای کمیته اجرایی ، آمادگی اين فدراسیون را برای کمک در اجرای برنامه های فدراسیون جهانی ورزش های دانشگاهی جهان (FISU)  اعلام کرد.
به گزارش  روابط عمومی وزارت علوم ، اعضای کمیته اجرایی فدراسیون ورزش های دانشگاهی جهان نيز در پاسخ به نامه تبريك دكتر عليزاده ، با ارسال پیامي ضمن تشکراز اعلام آمادگي فدراسیون ورزش هاي دانشگاهي ايران برای کمک به اجرای برنامه های اين فدراسیون ، با حمايت از برنامه هاي ورزش دانشجويي در ايران اعلام کردند : قطعا نیازمند همکاری با فدراسیون ورزش دانشگاهی ایران در جهت پیشبرد اهداف و فلسفه فیزو به منظور تقویت ، توسعه و ترویج ورزش دانشگاهی جهان خواهیم بود.
همچنین اين كميته با توجه به پتانسیل بالای ورزش هاي دانشگاهي در ایران ، خواستار میزبانی رویدادهای جهانی و آسیایی در كشورمان شد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۲:۲۵

برگزاری نشست مسئولان دانشگاه تفرش با خیرین

نشست مسئولان دانشگاه تفرش باجمعی ازخیرین حامی دانشگاه تفرش درتهران برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دراین نشست که نماینده مردم شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان ، فرماندار و اعضاي انجمن تفرشی های مقیم تهران حضورداشتند، دکترمحمد قاسم سحاب رئیس دانشگاه تفرش ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فعالیت های صورت گرفته در سال جاری افق های دور تاسیس دانشکده علوم هوانوردی دراین دانشگاه را بیان كرد.
رئیس دانشگاه تفرش دراین نشست ضمن تقدیر و تشکر ازخیرین حامی دانشگاه تفرش گفت: دربرنامه استراتژیک توسعه دانشگاه تفرش بر ایجاد رشته هایی که این دانشگاه را نسبت به دیگر دانشگاه های کشور متمایز نماید تاکید شده است.
دکترسحاب با بیان این که رونق صنعت گردشگری یکی ازمحورهای  توسعه شهرستان تفرش است، گفت: به منظور بهره بردن از پتانسیل ها، جاذبه ها و شرایط طبیعی دراین شهرستان و ایجاد بسترهای توسعه این صنعت در تفرش افق دور احداث دانشکده علوم هوانوردی با انجام پرواز آزمایشی پاراگرایدر و پاراموتور بر فرازدانشگاه تفرش بررسی و ارزیابی شده است.
دکترعباس صلاحی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان نیز دراین نشست گفت: یکی از مولفه های توسعه و ارتقاي شهرستان تفرش استفاده ازپتانسیل گردشگری به منظور تبدیل كردن این شهرستان به قطب فرهنگی و گردشگری درسطح کشور است.
وي افزود: عدم توسعه یافتگی شهرستان تفرش موجبات محروم شدن دانشگاه تفرش را از توسعه و پیشرفت فراهم كرده است که دراین راستا ایجاد رشته های دانشگاهی متناسب با بافت منطقه نظیر رشته های محیط زیست، گیاهان دارویی و زمین شناسی دراولویت قرار گرفته است.
دکترصلاحی پیگیری مقدمات تبدیل شهرستان تفرش به شهر سلامت، انجام مطالعات ایجاد رصدخانه و رشته های مرتبط با نجوم را از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان عنوان كرد.
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در فضای پسافرجام آنچه مهم وبه عنوان نیاز کشور مطرح است، استفاده از اقتصاد مقاومتی که پایه و اساس آن اقتصاد دانش بنیان است می باشد.
دکترصلاحی درادامه گفت: می توان با اشتغالزایی و استفاده بهینه از شرکت های دانش بنیان با توجه به فضای موجود شهرستان و پتانسیل های دانشگاه تفرش درپایه ریزی این دانش درشهرستان تفرش موفق شده و توسعه این شهرستان را محقق سازیم.
علی میرزایی سرپرست فرمانداری شهرستان تفرش نیز دراین نشست گفت: یکی از اساسی ترین موضوعات که در بررسی اکوسیستم این شهرستان مورد تاکید قرار می گیرد این است که این شهرستان در حسرت توسعه قرار گرفته و در مقایسه با دیگر شهرستانهای استان سهم آن از توسعه تعریف نشده است.
وي با بیان اینکه بیش از100 کیلومتر از410 کیلومتر راه های ارتباطی این شهرستان خاکی است، افزود: مصداق این ادعا  راه های ارتباطی روستای سرآبادان این شهرستان است که با تقدیم نمودن 30 شهید به انقلاب هنوز خاکی است.
میرزایی ایجاد زیرساخت های توسعه، رونق صنعت توریسم و تبدیل نمودن این شهرستان به قطب دانشگاهی را ازمهمترین مولفه های توسعه این شهرستان عنوان كرد.
گفتني است دراین نشست حاج محمدرضا کارگری، حاج هاشم سلیمی آشتیانی، مهندس کاظم قلم چی و جمعی ازخیرین و تعدادی از اعضاي انجمن تفرشی های مقیم تهران نقطه نظرات خود را پیرامون توسعه دانشگاه تفرش بیان كردند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۲:۲۵

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی اولویت دانشگاه ها توجه ویژه به فضای مجازی برای کاهش آسیب ها باشد

دكترمحمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اولویت دانشگاه ها باید علاوه بر پرداختن به امورغیرمجازی، توجه ویژه به فضای مجازی باشد تا آسیب های ناشی از این فضای جدید به شدت کاهش یابد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكترطهرانچی درمراسم امضای تفاهم نامه همکاری توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بین دانشگاه شهیدبهشتی و شرکت ارتباطات سیار ایران درمحل این دانشگاه، گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم فضای مجازی توسعه خواهد یافت و مردم از آن بهره مند خواهند شد.
وی افزود: شایسته آن است که دانشگاه ها با ورود به این فضای جدید و تولید محتواهای مناسب، آسیب های ناشی از این فضا را کاهش داده و تنها مصرف کننده نباشند.
دكترطهرانچی با تاکید بر عمل به سیاست های کلی نظام در سند علم و فناوری کشور و برنامه ششم توسعه گفت: فناوری اطلاعات سرآمد فناوری های تحولی قرن 21 است و براین اساس دانشگاه ها باید با پرداختن به امور مرتبط با این فناوری، نیازهای جدی این بخش را تامین کنند.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی گفت: پژوهشکده فضای مجازی با هدف شناخت دقیق این حوزه و ارائه راهکارهای لازم دراین دانشگاه راه اندازی و برنامه کلان فضای مجازی نیز تدوین شده است.
وی درادامه افزود: دانشکده های علوم انسانی این دانشگاه نیز مسائل مربوط به علوم اجتماعی را درفضای مجازی به جدیت دنبال می کنند.
دكترطهرانچی گفت: مرکز نوآوری دانشگاه شهیدبهشتی با حمایت معاونت علمی رئیس جمهوری کلیدخورده و سال آینده افتتاح خواهد شد.
وی با تاکید برحرکت همه جانبه دانشگاه درفضای مجازی خاطرنشان کرد: براین اساس راه اندازی مجموعه دانش بنیان دراین دانشگاه در دستور کار قرارگرفته است.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی گفت: دراین مجموعه که متشکل از مرکز نوآوری، مرکز شتاب دهی استارتاپ و تولیدکننده محتواست از ایده های دانشگاهی مرتبط با این بخش، حمایت خواهد شد.
وی ادامه داد: در فاز نخست، یک مجموعه دانش بنیان به عنوان نسل دوم مراکز رشد با بهره گیری از الگوهای موفق دانشگاهی در دنیا راه اندازی شده است که این مرکز حلقه اتصال مرکز نوآوری، استارتاپ ها و پارک علم و فناوری دانشگاه خواهد بود.
دكترطهرانچی گفت: دراین تفاهم نامه راهکارهای قانونی اجرای این طرح دیده شده است و قراراست تا 2 ماه آینده اقدامات اجرایی آن انجام شود.
وی ازحمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا مرتبط با فناوری های ارتباطی دراین تفاهم نامه خبرداد و افزود: پروژه های مدنظر دانشگاه درمرکز رشد از ایده تا محصول مورد حمایت واقع می شوند.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی با اشاره به پروژه های دردست اقدام این دانشگاه در زمینه فضای مجازی گفت: دربخش سلامت الکترونیک تفاهم نامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی نیز به امضا رساندیم که براساس آن، موضوع سلامت الکترونیکی در بعد فنی، علوم انسانی و پزشکی به عهده این دانشگاه گذاشته شد و هم اکنون نیز کار طراحی این پروژه و تقسیم کار ملی برای آن در حال انجام است.
وی افزود: همچنین در زمینه تاثیر استفاده از ابزارهای ارتباطی و فناوری بر سلامت روان، گروه های پژوهشی دردانشگاه تشکیل شده است تا کودکان، نوجوانان و خانواده ها که درمعرض ابزارهای ارتباطی قرار دارند آسیب شناسی شوند.
دكترطهرانچی گفت: این موضوع درنهایت منتج به تدوین پیوست فرهنگی درچارچوب گسترش اخلاق و معرفت اجتماعی درجامعه می شود که البته هنوزیک کار پژوهشی است.
گفتني است مراسم امضای تفاهم نامه همکاری توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بین دانشگاه شهیدبهشتی و شرکت ارتباطات سیار ایران همراه اول درمحل اين دانشگاه برگزارشد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری ۴۹ کرسی نظریه پردازی در این دانشگاه خبر داد

دكتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تاکنون ۴۹ کرسی نظریه‌پردازی و بیش از ۲۰ کرسی مناظره در این دانشگاه برگزار شده است.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر سلیمی در نخستین نشست آسیب شناسی کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه اصفهان گفت: دانشگاه‌ نباید تنها محل توزیع و یا مصرف علم باشد، بلکه نظریه‌پردازی و تولید علم نیز باید در دانشگاه صورت گیرد.
 وی افزود: نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در علوم انسانی دارای اهمیت بیشتری است و باید برای نقد مدرنیته ابتدا مبانی و مبادی نظریات مدرن را بشناسیم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: تبعیت بی‌ چون و چرا از نظریات مدرن، جامعه دانشگاهی کشور را به ماشین ترجمه و تقلید از این نظریات تبدیل کرده است.
دكتر سلیمی بیان داشت: همه باید این سوال را از خود بپرسیم که چرا آمار ترجمه در جامعه دانشگاهی علوم انسانی ما بیشتر از آمار تالیفات است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی  افزود: در دانشگاه علامه طباطبایی طی ۲ سال گذشته بیش از ۱۰۰ طرح برای برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی ارائه شده است.
وي تصريح کرد: از مجموع ۱۰۰ طرح ارائه شده برای کرسی های نظریه پردازی، تعداد ۷۵ طرح ارائه شده قابلیت‌ ارائه در کرسی های نظریه پردازی را داشت و تاکنون ۴۹ کرسی نظریه‌پردازی و بیش از ۲۰ کرسی مناظره در این دانشگاه برگزار شده است و این در حالی است که در بخش برگزاری کرسی نقد هنوز اقدامی صورت نگرفته و در این عرصه عقب هستیم.
دكتر سلیمی بیان کرد: رسالت اصلی دانشگاه‌های ما باید شناخت و نقد اصولی و صحیح نظریات ارائه شده در زمینه علوم انسانی است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اگر علوم انسانی در کشور پیشرفت کند به طور حتم در سایر زمینه‌ها نیز پیشرفت خواهیم کرد، گفت: برای تحقق این هدف باید برنامه‌ریزی داشته باشیم و دانشگاه نباید محل ترجمه و تقلید باشد.
وی افزود: نظریه‌پردازی و تولید علم در رشته‌های علوم اجتماعی باید بیشتر مورد توجه باشد و وجود هزاران فارغ‌التحصیل بیکار در این رشته‌ها بیانگر این موضوع است و آموزش نظریات شکل گرفته در جامعه دیگر و با مبانی و مبادی متفاوت نمی تواند حلال مشکلات باشد.
 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

مذاکرات هیئت دانشگاهی آلمان دردانشگاه تهران برای تبادل استاد و دانشجو

هیئت عالی رتبه آلمانی، متشکل از روسا و اساتید دانشگاه های فنی و علمی کاربردی آلمان، ازجمله هایدلبرگ، اشتوتگارت، اسلینگن، مایدن اشتوتگارت، روتلینگن، روتنبرگ، مانهایم، افونبورگ و فرایبورگ جی ام بی اچ، ضمن بازدید ازبخش های مختلف دانشگاه تهران، با دكترمحمود نیلی احمدی آبادی رئيس دانشگاه تهران دیدارو گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار که باحضور مسئولان معاونت بین الملل دانشگاه و برخی مسئولان و روسای دانشکده ها و مراکز دانشگاه تهران برگزارشد، دو طرف درخصوص تبادل استاد ودانشجو، فرصت های مطالعاتی ویژه اساتید و دانشجویان، صدور مدرک مشترک در رشته های مورد توافق، تقویت کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی و زبان و ادبیات آلمانی بحث و تبادل نظرکردند.
همچنین هیئت عالی رتبه آلمانی، برای آشنایی با توانمندی های دانشگاه، ازبخش های مختلف ازجمله پارک علم وفناوری، پردیس دانشکده های فنی، دانشکده علوم و فنون نوین، دانشکده جغرافیا و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی نیز بازدید کرده و درجریان فعالیت های علمی، پژوهشی و فناورانه این مراکز قرارگرفتند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

توسط محققان دانشگاه تهران ربات طوطی‌نما برای درمان اوتیسم ساخته شد

محققان دانشگاه تهران برای نخستین بار در کشور ربات طوطی‌نما را برای معالجه اوتیسم ساختند.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، هادی مرادی مجری پروژه «طراحی و ساخت ربات طوطی‌نما برای تعامل با کودکان اوتیستیک جهت توانبخشی» بیان کرد: این ربات که به شکل طوطی ساخته شده است قابلیت تشخیص رنگ، اشکال مشخص، صدا و اشخاص را دارد و قابل کنترل از راه دور است.
وی عنوان کرد: تشخیص اوتیسم (درخودماندگی) در کودکان اغلب از طریق مصاحبه با والدین و ارزیابی کودک توسط متخصص انجام می‌شود بنابراین با توجه به تفاوت رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادی با ربات طوطی نما، می‌توان به تشخیص آنها پرداخت.
مرادی با بیان اینکه این ربات برای تشخیص بیماری اوتیسم تست شده است و مقاله‌های مربوط به آن نیز منتشر شده است، گفت: هم اکنون این ربات در حال تست ربات برای کمک به آموزش نوبت گیری در کودکان مبتلا به اوتیسم هستیم.
به گفته وی، در این تحقیق، توانبخش ربات را بعنوان نفر دوم در تعامل در نظر گرفته و کودک باید رعایت نوبت ربات را درست انجام دهد و انتظار می‌رود که نتایج استفاده از ربات طوطی نما در این نوع توانبخشی تا دو ماه آینده به دست آیند.  یادگیری اشیا برای کودکان مبتلا به اوتیسم و تشخیص احساس از مواردی است که در آینده قصد فعالیت بر روی آن را داریم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: طراحی این ربات در سطح جهان منحصر به فرد است البته نمونه‌هایی در اشکال متفاوت دیده می‌شود اما ربات طوطی‌نما برای تشخیص و درمان اوتیسم با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی برای نخستین بار  طراحی و ساخته است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر برای درمان کودکان مبتلا به اوتیسم از ربات‌های مختلفی همچون «نائو»، استفاده می‌شود که چند ده میلیون تومان قیمت دارند اما ربات طوطی نما قیمتی معادل ۶ میلیون تومان دارد که در صورت وجود سرمایه‌گذار تجاری‌سازی آن آغار می‌شود.
وی در خاتمه افزود: این ربات را می‌توان برای مصارف دیگر همچون برای آموزش در عین تفریح (edutainment) آموزش زبان و سرگرمی (Entertainment) نیز به کار برد.
 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

راه‌اندازی رشته «مدیریت شناختی» در دانشگاه تهران

رشته «مدیریت شناختی» با همکاری ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری های شناختی و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران راه اندازی می شود. 
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، این زمینه همکاری در دیدار دکتر حسن قلی پور رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، معاون پژوهشی، مدیران گروه های مدیریت تولید و تکنولوژی، مدیریت صنعتی و MBA این دانشکده در دیدار با دکتر کمال خرازی دبیر ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری های شناختی مطرح شد.
رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان پتانسیل علمی این دانشکده آمادگی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برای همکاری با ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری های شناختی، جهت تقویت بحث علوم شناختی در حوزه مدیریت را اعلام کرد.
دکتر شاه حسینی معاون پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه این نشست، ضرورت توجه به علوم شناختی و تاثیر حوزه رفتاری و روانشناختی در حوزه های مختلف همچون حوزه های صنعتی، اقتصادی و بازاریابی را یادآوری کرد.
وی گفت: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران می تواند پژوهش‌ها را از نظر مفهومی به سمت حوزه علوم شناختی سوق داده و پژوهش‌های مشترک انجام دهد و یا آزمایشگاهی بر مبنای کسب و کار ایجاد کند.
در ادامه دکتر محمدتقی جغتایی مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با یادآوری این نکته که علوم شناختی ، بین رشته ای است ، گفت: در اولین مرحله از همکاری‌ها، می توان با معرفی متخصصان علوم شناختی و منابع علمی مربوطه از طریق ستاد، اساتید این دانشکده را با مباحث علوم شناختی آشنا کرده و زمینه مهاجرت هيئت علمی به این حوزه را فراهم کرد.
وی افزود: ستاد علوم شناختی ، می تواند از پایان نامه هایی که در حوزه علوم شناختی تهیه می شوند و امور مربوط به ترجمه و انتشار کتاب ، حمایت کند ، ضمن آنکه می تواند کتب چاپ شده در این زمینه را مثلا به تعداد زیاد خریداری کرده و در سطح دانشگاه‌ها و مراکز علمی منتشر کند.
دكتر جغتایی همچنین با تاکید بر استفاده از شبکه مغز در حوزه مدیریت، از طریق علوم شناختی ، افزود: اجرای طرح های پژوهشی مشترک و ایجاد آزمایشگاهی نمونه برای این هدف ، راهکارهای ترویج این علوم در حوزه مدیریت هستند که می توانند به صورت یک بسته پیشنهادی از سوی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مطرح شوند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

بازدید جمعی از نمایندگان سازمان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل از دانشگاه صنعتی اصفهان

نمایندگان سازمان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) با هدف اجرای طرح "پایش وضعیت علم، فناوری و نوآوری کشور" از بخش‌های مختلف دانشگاه صنعتی اصفهان بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این هیئت سه نفره به منظور انجام طرحی با عنوان "پایش وضعیت علم، فناوری و نوآوری کشور"، به دعوت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همراهی کارشناسان این معاونت از دانشگاه صنعتی اصفهان بازدید و در نشست مشترکی شرکت کردند.
در این نشست نمایندگان سازمان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد)، ضمن آشنایی با فعالیت‌های دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه علم، فناوری و نوآوری، سؤالات خود در خصوص جنبه‌های تخصصی فعالیت‌ها شامل نفت و گاز، تجاری‌سازی، فناوری و نوآوری را مطرح کردند.
اعضای هیئت علمی و مسئولان پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این دیدار ضمن تشریح فعالیت‌های این دانشگاه در زمینه‌های فناوری و تجاری‌سازی علم، به ارایه نمونه‌های متعدد همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با صنایع فعال در استان مانند پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و دامپروری، صنعت هوانوردی، صنایع زیردریا، فناوری اطلاعات و امنیت اطلاعات پرداختند.
در پایان این دیدار نمایندگان سازمان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد)، از بخش‌های مختلف پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله پژوهشکده علوم و فناوری زیردریا، آزمایشگاه مرکزی، مرکز نوآوری و فناوری، مرکز رشد، آزمایشگاه نانوتکنولوژی، آزمایشگاه بیوتکنولوژی بازدید کردند.
گفتنی است، سازمان کنفرانس و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) از ارکان مجمع عمومی سازمان ملل متحد است و در زمینه پایش وضعیت رشد کشورها در حوزه علم، فناوری و نوآوری فعالیت می‌کند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران، ایران را از منظر سینما در اسپانیا معرفی کرد

همایش بین المللی «ایران از منظر سینما» به همت دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران در اسپانیا برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش دردانشگاه اتونومای مادرید و با همکاری دانشکده فلسفه و ادبیات دانشگاه تهران، درچارچوب تفاهم نامه اتحادیه چهاردانشگاه اسپانیایی با دانشگاه تهران برگزارشد.
همچنين ارائه مقالات مرتبط دراین همایش و برگزاری نشست های مختلف با مقامات دانشگاه اتونوما درخصوص موضوعات فی مابین و همکاری های مشترک، از فعالیت های صورت گرفته در سفر اعضای هیئت دانشگاه تهران به اسپانیا بود که طی آن ها، مسائلی هم چون برگزاری سمینارها و کارگاه های مشترک آموزشی، تبادل استاد و دانشجو و همکاری مشترک درنشر کتاب و مقالات مورد بررسی و تبادل نظر قرارگرفت.
گفتني است هیئت دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی، هم چنین با مقامات دانشگاه کُمپلوتِنسه اسپانیا دیدار و ضمن فراهم آوردن مقدمات عقد تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه و دانشگاه تهران، به معرفی توانمندی های دانشگاه تهران پرداخت و مقررشد همکاری های مشترک، درقالبی مدون در آینده پیگیری شود.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

دانشگاه های برتر كشور اتاق فکر پژوهشی تشکیل می‌دهند

معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت گفت: معاونان پژوهشی ۱۳دانشگاه برتر کشور اقدام به تشکیل اتاق فکر در حوزه سیاستگذاری های کلان فناوری کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، تورج محمدی گفت: معاونان پژوهشی ۱۳ دانشگاه کشور جلسات منظمی درخصوص بررسی سیاستگذاری های کلان علم و فناوری کشور تشکیل داده اند که این جلسات به عنوان اتاق فکر سیاست های کلان فناوری برای کمک به برنامه ریزی های معاونت پژوهشی وزارت علوم است.
وی خاطرنشان کرد: در سومین جلسه شورای هماهنگی معاونین پژوهش و فناوری ۱۳ دانشگاه برتر موضوع تدوین مرامنامه این شورا مطرح شد و قرار است اعضا نظرات نهایی خود را طی دو هفته آینده برای تصویب نهایی این مرامنامه اعلام کنند.
معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: در سومین جلسه این شورا موضوع همکاری دانشگاه های برتر کشور در عرصه های پژوهش و فناوری مطرح و تاکید شد که نباید رقابت های سالم دانشگاهها با یکدیگر مانع هم افزایی میان آنها شود.
دكترمحمدی بیان داشت: طی چند سال گذشته همکاری های دانشگاه های برتر کشور با یکدیگر کم رنگ شده و این درحالی است که همکاری میان دانشگاه ها یکی از شاخص های رتبه بندی بشمار می رود.
وی خاطرنشان کرد: ۱۳ دانشگاه برتر کشور قرار است طبق توافق با ایرانداک پایان نامه های دانشجویان در سایت دانشگاه ها قرار داده شود چراکه مراجعه و دریافت اطلاعات از سایت دانشگاه ها یکی دیگر از شاخص های رتبه بندی در جهان است.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۲۶

اولین جلسه کمیته علمی نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت دردانشگاه شهید چمران اهوازبرگزار شد

اولین جلسه کمیته علمی نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت با حضور رؤسای دانشگاه های استان خوزستان و مراکز پژوهشی دستگاه های اجرایی و تعدادی از صاحب نظران و همچنین مهندس خبیر معاون سیاسی ، اجتماعی استاندارخوزستان در دانشگاه شهید چمران اهوازبرگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای جلسه  دكترسید بهزاد علوی ، رئیس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه ای و دبیر نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت گزارشی از اقدامات انجام شده در چند ماه گذشته را ارائه داد و گفت:این کنگره علاوه بر اهداف ملی ، رویکردی استانی دارد و در راستای برنامه توسعه ای که استاندار خوزستان ابلاغ کرده با اهدافی از جمله ارتقاي بهره وری صنایع و استفاده از حداکثر پتانسیل علمی دانشگاه های استان برگزار خواهد شد.
دبیر نوزدهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت در ادامه با تشكر از حمایت هاي دکتر مقتدایی  استاندار خوزستان و همکاری برخی از سازمان ها و دانشگاه ها از برگزاري اين كنگره گفت : تا کنون ۳۰ نفر از مدیران ارشد کشور و تعدادی از وزرا از سوی استانداری دعوت شده اند و پیش بینی مي شود ۷۵۰ نفر از صاحبنظران و مدیران صنایع و دانشگاهیان در این کنگره با هدف سیاست گذاری در افزایش همکاری دانشگاه و صنعت در دوران پسا تحریم و نقش این همکاری در افزایش کارآیی نیروی انسانی و بهر ه وری در صنعت در اين كنگره شرکت کنند .
در ادامه اين نشست فرج اله خبیر ، معاون سیاسی اجتماعی استان و رئیس کنگره نیز ضمن تأکید بر اهمیت این کنگره که برای نخستین بار در خوزستان برگزار خواهد شد، گفت : ما در بهره وری در كشور موفقیت چندانی نداشته ایم در حالی که بهره وری عامل رشد اقتصادی در کشور است و جز با همکاری دانشگاه ها ، مجامع علمی و صنایع شکل نمی گیرد .
وی افزود : فعالیت های علمی بسیاری در دانشگاه ها انجام می شود ، اما ممکن است اساتید و پژوهشگران دانشگاه ها با واقعیت های خارج از دانشگاه آشنا نباشند و این ناشی از کمبود ارتباط میان این بخش ها است .
در این کمیته علمی ۱۸ نفر از رؤسای دانشگاه های استان از جمله رؤسای دانشگاه هاي آزاد اسلامي ، نفت ، صنعتی دزفول ، پیام نور خوزستان ، علوم و فنون دریایی خرمشهر و ۱۰ نفر از صاحب نظران و اساتید از جمله دکتر قبادیان ، مشاور معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم حضور دارند .
گفتنی است نوزدهمین کنگره همکاری های دولت ، دانشگاه و صنعت در ۳۰ دی ماه در اهواز برگزار می شود و همزمان ۵۰ غرفه از توانمندی های علمی و فناوری دانشگاه ها و صنایع دولتی و غیر دولتی درآن محل برپا می شود.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

دکترواثقی امیری بسیج یک کلمه نیست بلکه یک فرهنگ است

به مناسبت گرامی داشت هفته بسیج، نشست اعضای شورای بسیج  اساتید ، کارمندان و دانشجویان با دکترجواد واثقی امیری رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترواثقی امیری با تبريك فرا رسيدن هفته‌ بسیج گفت: بسیج را نباید به عنوان یک ابزار ببینیم، اگر چنین باشد آن کارکرد و تاثیر مثبت خود را ندارد و نمی تواند فرهنگی بسیجی را جاری کند.
وي با بیان این که در متن زندگی ما فرهنگی شکل گرفته است که ما در دل آن فرهنگ زندگی می کنیم، افزود: بسیج یک کلمه نیست بلکه یک فرهنگ است و معانی زیادی را در خود دارد.
رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت های تاثیرگذار بسیج دانشجویی، اساتید و کارمندان گفت: نیاز جامعه درهمه شرایط و به خصوص شرایط فعلی وحدت کلمه است و باید دراین راستا تلاش کنیم.
دکترواثقی امیری درپایان آمادگی کامل مدیریت مجموعه را جهت دریافت هر گونه پیشنهاد و نقطه نظرات کارکنان در راستای بهبود و ارتقاي دانشگاه اعلام كرد.
درادامه حجت الاسلام والمسلمین حسینی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دراين دانشگاه ضمن عرض تبریک هفته بسیج گفت: ما باید به این باور و اعتقاد قلبی برسیم که در فضای دینی خودمان همه با هم برادریم.
وي به آیه 10 سوره حجرات اشاره کردوگفت : ما باید در راستای ارتقای فضایل اخلاقی مان بکوشیم و اتحاد، صمیمیت و همدلی مان را حفظ کنیم.
مسئول نهادنمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه همچنین با اشاره آیه 29 سوره هود که تاکید بر آن دارد که نباید طردکننده کسانی باشیم که ایمان آورده اند گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با رؤسای دانشگاه در آبان 94 فرمودند: باید به جوان‌های انقلابی و مؤمن، خوش روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید به گونه ای که فضا دست آنها باشد.
گفتنی است این نشست با حضور در یادمان دو شهید گمنام دانشگاه و قرائت فاتحه به پایان رسید.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

دانش آموختگان دانشگاه صنعتی اصفهان مدارک تحصیلی خود را غیرحضوری دریافت می کنند

با راه اندازی سامانه ثبت درخواست و ارسال پستي مدارك تحصيلي، دانش آموختگان دانشگاه صنعتی اصفهان درهرنقطه ازکشور بدون مراجعه حضوری، مدارک تحصیلی خود را دریافت می كنند.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، براساس تمهیدات پیش بینی شده دراین سامانه که بيش از سه ماه از راه اندازي آزمايشي آن مي گذرد، دانش آموختگان دانشگاه صنعتی اصفهان می توانند از هرنقطه کشور و بدون نياز به مراجعه حضوری به این دانشگاه، نسبت به ارائه درخواست خود به اداره كل آموزش دانشگاه صنعتی اصفهان اقدام و این مدارک را در كمترين زمان ممكن از طريق پست ويژه دو قبضه درمحل سكونت خود دريافت كنند.
همچنين افزایش سرعت پاسخگویی به درخواست ها، حذف سفرهای درون شهري و بين شهري و هزینه ها و مخاطرات آن، امکان پرداخت الکترونیکی هزینه ها، شفاف بودن مراحل دریافت مدارک تحصیلی و اطلاع متقاضی در هرزمان از وضعيت و گردش كار درخواست خود از جمله مزایای این طرح مهم می باشد.
گفتني است دانش آموختگان دانشگاه صنعتی اصفهان به منظور استفاده از این تسهیل می توانند به وب سایت اداره کل آموزش این دانشگاه به آدرس اينترنتي http://amoozesh.iut.ac.ir مراجعه كنند.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

موسسه آموزش عالی قابوسیه مجوز فعالیت دارد

انحلال موسسه آموزش عالی قابوسیه دو سال گذشته توسط برخی رسانه ها منتشر شد. این خبر را مرکز آموزش های عالی آزاد و عالی خاص دانشگاه علمی کاربردی اعلام کرده بود.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، در زمان وزارت کامران دانشجو بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بررسی و ارائه مجوز به موسسات آموزش عالی از سوی دفتر آموزشهای غیردولتی این وزارتخانه به دانشگاه جامع علمی کاربردی با نام " مرکز آموزش عالی آزاد و آموزش های خاص" تفویض اختیار شد.
این مرکز اقدام به بررسی موسسات آموزش عالی آزاد می کرد، در صورت تایید صلاحیت ها برای فعالیت های جدید مجوز صادر و با موسسات متخلف نیز برخورد می کرد.
در زمان فعالیت این مرکز اعلام شد که موسسه آموزش عالی قابوسیه که در گرگان فعالیت می کند، مجوز لازم برای فعالیت ندارد و به زودی منحل می شود که این خبر با واکنش های موسسه روبرو شد.
براساس این گزارش؛ دوسال پیش نیز علی معصومیان رئیس مرکز آموزش عالی آزاد و آموزش های خاص به باشگاه خبرنگاران جوان خبر از انحلال زودهنگام این موسسه داده بود.
این در حالیست که بنابر مستندات موجود، فعالیت موسسه آموزش عالی قابوسیه طبق مجوزی که از مرکز آموزش های عالی آزاد و آموزش های خاص دارد، قانونی است و موسسه مذکور امکان برگزاری دوره های آموزشی را دارد.
طبق این مجوز،  با برگزاری دوره های آموزشی که در وب سایت موسسه اسامی آن دیده می شود، موافقت شده است.
دوره های قوانین کسب و کار شرکتها، مکالمه زبان انگلیسی فشرده، آموزش مکالمه زبان انگلیسی مقدماتی، آموزش مکالمه زبان انگلیسی متوسط، مدیریت مالی پیشرفته، مدیریت ورزش، آشنایی با بورس اوراق بهادار، حسابداری صنعتی و مدیریت مالی، مدیریت عالی کسب و کار، مدیریت کیفیت، مدیریت مالی پیشرفته از جمله دوره هایی است که در این موسسه هم اکنون برگزار می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۸:۰۰

تفاهم نامه همكاري ميان بنياد نخبگان و پارك علم و فناوري استان امضا شد

تفاهم نامه همكاري ميان بنياد نخبگان و پارك علم و فناوري استان همزمان با نشست كميته علم و فناوري با حضور دستگاه‌هاي علمي و پژوهشي استان در راستای اجرای سیاست‌های کلان نظام و برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت استفاده از ظرفیت نخبگان، مستعدین برتر و افراد صاحب ايده و نیز توسعه اقتصاد دانش‌محور و ارتقای فرهنگ نوآوری، منعقد شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه چهارمحال و بختياري - دكتر مجتبي بنياديان اظهار كرد: اين تفاهم‌نامه با هدف ارتقا، سازمان‌دهی، توسعه همکاری و بهره‌مندی از توانایی‌ها، تخصص‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طرفین، در حمایت از نخبگان و مخترعین صورت گرفت.
وي افزود: این تفاهم نامه در شش ماده ایجاد اشتغال پایدار استعدادهاي برتر و نخبگان استان، همکاری در برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی در زمینه‌های فعالیت مشترک پارک و بنیاد در جهت توانمندسازی و کارآفرینی برای نخبگان، فناوران و نوآوران، استفاده طرفین تفاهم‌نامه از امکانات و پتانسیل‌های علمی، آزمایشگاهی و سازمانی موجود بر اساس قوانین و مقررات داخلی و توافق طرفین، همکاری جهت اجرای پروژه‌های پژوهشی-کاربردی با اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان استان،  همکاری در جهت تشکیل کریدور علم و فناوری استان و همکاری در زمينه استفاده از ظرفيت‌های موجود در زمينه آموزش، تحقيقات و فناوری به منظور شناسايی، هدايت، حمايت مادی و معنوی از نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعان و صاحبان ايده در سطح استان تنظیم و به امضای طرفین رسید.
 
 
 
 
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار: 70

۹۴/۰۹/۰۳
۱۱:۳۰

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری چهار محال و بختیاری

تفاهم نامه همکاری میان بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری استان چهار محال و بختیاری همزمان با نشست کمیته علم و فناوری با حضور دستگاه‌های علمی و پژوهشی استان در راستای اجرای سیاست‌های کلان نظام و برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت استفاده از ظرفیت نخبگان، مستعدین برتر و افراد صاحب ایده و نیز توسعه اقتصاد دانش‌محور و ارتقای فرهنگ نوآوری، منعقد شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه چهارمحال و بختیاری، دکتر مجتبی بنیادیان اظهار کرد: این تفاهم‌نامه با هدف ارتقاء، سازمان‌دهی، توسعه همکاری و بهره‌مندی از توانایی‌ها، تخصص‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طرفین در حمایت از نخبگان و مخترعین صورت گرفت.
وی افزود: این تفاهم نامه در شش ماده ایجاد اشتغال پایدار استعدادهای برتر و نخبگان استان، همکاری در برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی در زمینه‌های فعالیت مشترک پارک و بنیاد در جهت توانمندسازی و کارآفرینی برای نخبگان، فناوران و نوآوران، استفاده طرفین تفاهم‌نامه از امکانات و پتانسیل‌های علمی، آزمایشگاهی و سازمانی موجود بر اساس قوانین و مقررات داخلی و توافق طرفین، همکاری جهت اجرای پروژه‌های پژوهشی- کاربردی با اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان استان، همکاری در جهت تشکیل کریدور علم و فناوری استان و همکاری در زمینه استفاده از ظرفیت‌های موجود در زمینه آموزش، تحقیقات و فناوری به منظور شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی از نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعان و صاحبان ایده در سطح استان تنظیم و به امضای طرفین رسید.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۴:۰۷

کمپ ایده در پارک علم و فنآوری قزوین راه اندازی می شود

به گزارش خبرنگار مهر، یوسف گرجی سه‌شنبه‌شب در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان که در محل پارک علم و فن‌آوری برگزار شد با ارائه گزارشی از وضعیت پارک اظهار داشت: پارک علم و فن‌آوری استان قزوین از سال ۹۰ در فضایی به مساحت ۳۰ هکتار زیر نظر وزارت علوم فعالیت خود را آغاز کرد و به دلیل نزدیکی به دو مرکز مهم دانشگاهی از شرایط ویژه‌ای برخوردار است.
سرپرست پارک علم و فناوری امام خمینی قزوین تصریح کرد: این پارک در سال ۸۷ ابتدا به‌عنوان پارک دانشگاهی زیر نظر دانشگاه امام فعالیت خود را آغاز کرد  و در سال ۸۹ توسط وزیر وقت علوم افتتاح شد.
وی افزود: مهم‌ترین هدف از راه‌اندازی پارک کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌ های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های بین‌المللی و داخلی، افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت‌های فن‌آور داخلی در سطح بین‌المللی و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فن‌آوری و حمایت از موسسه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور باهدف توسعه فن‌آوری و کارآفرینی است.
رونمایی از هشت محصول جدید مرکز رشد
گرجی بیان کرد: در سال گذشته از هشت محصول و فن‌آوری جدید واحدهای مستقر در مرکز رشد رونمایی شد که سامانه مدیریت جلسات محصول شرکت ایده پردازش هوشمند، تونیک گیاهی چوب و چرم محصول شرکت کیمیا پژوهش ماهان، فازمتر فشار متوسط محصول شرکت عمید پویا پرداز، اسکنر هوشمند امنیتی محصول شرکت رایانه گستر جزیره، مجازی ساز سرورها محصول شرکت رایانه گستر، سانتریفوژ جداکننده مایع، مایع و جامد، مایع محصول شرکت آذر پژوهنده فرآیند، آب‌نماهای موزیکال و پویا محصول شرکت آب آرا و نرم‌افزار اندرویدی و تورهای مجازی محصول گروه نرم‌افزاری مساف از آن جمله است.
وی افزود: واحد دانش‌بنیان سامانه‌های کنترل دقیق مستقر در پارک موفق به دریافت نشان دوستاره سومین جایزه ملی مدیریت فن‌آوری، نوآوری شد همچنین شرکت دانش‌بنیان تام لوکوموتیو آریا به‌عنوان واحد برگزیده کشوری در پنجمین جشنواره و نمایشگاه علم تا عمل را کسب کرد.
سرپرست پارک علم وفناوری تعداد واحد های دانش بنیان استان را ۲۳ شرکت اعلام، که از این میان تعداد ۱۵ شرکت از واحد های فناور مستقر یا خارج شده پارک و مابقی در شهرک های صنعتی و مراکز رشد استان پراکنده اند.
عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) از ثبت ۴۶ طرح فناورانه در سامانه فن بازار نمایشگاه پژوهش و فناوری سال۹۴ و رونمایی از سه محصول جدید در نمایشگاه امسال هم خبر داد.
گرجی بیان کرد: در حال حاضر در پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین ۵۲ واحد فنآور و شرکت های دانش بنیان مستقر شده اند که از این تعداد ۲۳ شرکت گواهی معاونت علم و فنآوری ریاست جمهوری را دریافت کرده اند که ۱۷ شرکت نوپا، پنج واحد تولیدی و یک واحد صنعتی است.
وی افزود: ۱۱ موسسه در پیش رشد فعال هستند که باید تلاش کنیم آنها هم به واحد فنآور تبدیل شوند.
سرپرست پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین یادآورشد: در این پارک حوزه های مختلفی داریم که یک واحد در معاونت فنآوری و امور موسسات و بازاریابی خدمات لازم را برای ارتقاء شرکت ها در تبدیل دانش به محصولات و هدایت محصول در تجاری سازی را بر عهده دارند.
وی گفت: امور موسسات و بازاریابی با تشکیل شورای پذیرش و هدایت کار خود را آغاز کرده است که در این زمینه، جذب، پذیرش و نظارت بر شرکت های دانش بنیان را بر عهده دارد تا با تجاری سازی محصول نسبت به بازاریابی کالاها کمک کند.
حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه پژوهش
گرجی بیان کرد: پارک علم و فناوری در نمایشگاه هفته پژوهش قزوین که از تاریخ ۱۵ الی ۱۷ آذر ماه در محل دانشگاه علوم پژشکی قزوین و نمایشگاه ملی پزوهش و فناوری کشور که از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ آذر ماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود شرکت می کند.
عضوهیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین تصریح کرد: ۴۶ محصول نانو در حوزه انرژی های نو و شوینده ها ارائه می شود که سه محصول برتر برای اولین بار شامل تونیک گیاهی روزانا، تونیک چرم و دوربین اشعه ایکس و عایق حرارتی در نمایشگاه ارائه می شود.
گرجی بیان کرد: جشنواره ایده های برتر در سطح استان و کشور برگزار خواهد شد که استان قزوین با ۳۴ شرکت دانش بنیان و فنآور در آن شرکت خواهد کرد.
راه اندازی کمپ ایده در قزوین
وی از راه اندازی کمپ ایده در استان هم خبرداد و اظهارداشت: تعداد ۳۴ ایده در جشنواره ایده های برتر کشور از استان قزوین ثبت شده که از برگزیدگان آنها در اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری قزوین و نمایشگاه ملی پژوهش و فناوری کشور تقدیر می شود.
گرجی بیان کرد: در دو ماه گذشته ۱۷ ایده مطرح شد که سه ایده برتر انتخاب شد و مورد تجلیل قرار گرفت که امیدواریم این ایده ها به محصول تبدیل شود.
گرجی در خصوص برگزاری دوره های آموزشی گفت: در سالهای ۹۲ و ۹۳ حدود ۳۳ دوره آموزشی و ۱۱ همایش و کنفرانس در سطح استان برگزار شد و برای هم افزایی واحدهای فنآور و تعامل موثر بین آنها و بهره مندی از توان یکدیگر همایش برندها نیز برگزار می شود.
دبیر جشنواره ایده های برتر استان گفت: در پارک بخش پیش رشد فعال شده که صاحبان ایده و فکر و کسانی که دانش لازم را دارند تحت نظارت شورای مرکز رشد کار می کنند و هدایت لازم برای آنها صورت می گیرد و آموزش لازم داده می شود تا ایده ها پرورش داده شود تا بتوانیم به سمت بازاریابی حرکت کنیم.
راه اندازی مرکز رشد انرژی های نو
گرجی در ادامه گفت: در حال حاضر هفت مرکز رشد داریم که یک مرکز در پارک علم و فنآوری فعال شده و در بخش نانو و انرژی های نو فعالیت می کند که با امضاء موافقت نامه با سانا و استانداری تا پایان سال مرکز رشد انرژی های نو در استان راه اندازی می شود.
وی بیان کرد: از آنجا که قزوین پایلوت انرژی های بادی و خورشیدی شناحته شده امیدواریم این مرکز بتواند به توسعه انرژی های نو در استان کمک کند که بزودی نیروگاه خورشدی به ظرفیت ۵۰ مگاوات نیز در استان کلید خواهد خورد که کار بزرگی در این راستا عملیاتی می شود.
سرپرست پارک علم و فنآوری تصریح کرد: تعداد واحدهای فنآوری و مراکز رشد تا پایان سال آینده باید تا ۱۰۰ درصد رشد کند تا بتوانیم در مسیر تولید علم به ثروت گام برداریم.
وی اضافه کرد: یک مرکز رشد در پارک علم وفنآوری راه اندازی شده، یک مرکز در دانشگاه آزاد اسلامی، یک مرکز در دانشگاه بین المللی امام خمینی، یک مرکز در دانشگاه آبیک، دانشگاه بوئین زهرا، دانشگاه آزاد تاکستان و جهاد کشاورزی دایر شده و باید سایر مراکز رشد دیگر دانشگاهها ساماندهی شود تافعالیت ها متمرکز شود.
تدوین سند توسعه پارک آماده می شود
گرجی در ادامه از تنظیم سند توسعه پارک خبرداد و اظهارداشت: دو سند در پارک تنظیم شده که سند توسعه پارک علم وفنآوری در چشم انداز ۱۰ ساله بزودی آماده می شود تا برای آینده سند راهبردی داشته باشیم و فعالیت ها مدون باشد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۲۳ شرکت دانش بنیان داریم که با درنظر گرفتن ظرفیت های صنعتی، کشاورزی و علمی این تعداد باید پنج برابر شود زیرا اگر از ۱۳۰ شرکت آرندی هر کدام یک شرکت دانش بنیان داشته باشند باید حداقل ۱۰۰ تا ۱۳۰ شرکت دانش بنیان در استان شکل بگیرد و فعال شود که امیدواریم در سند چشم انداز به آن دست یابیم.
گرجی بیان کرد: سند دوم سند توسعه نانو است که امیدواریم در برخی محصولات شاخص مانند شیشه و مواد شوینده بتوانیم سند توسعه راهبردی تهیه کنیم.
وی در خصوص حمایت های مالی از شرکت های دانش بنیان گفت:برای مراکز رشدتا ۵۰ میلیون تومان و دانش بنیان بدون محدودیت و بر اساس نیاز آنها تسهیلات بانکی داده می شود تا بتوانند طرح های خود را عملیاتی کنند.
گرجی تصریح کرد: اولویت ما در پارک اجرای سند توسعه است که در ۱۰ حوزه هدف گذاری شده و ۱۰ محصول را تجاری سازی خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: حمایت از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک، بازاریابی، تجاری سازی و فروش محصولات تولیدی توسط شرکت های دانش بنیان در اولویت برنامه ها قرار دارد و امیدواریم با ارتقاء ایده ها بتوانیم ارتباط صاحبان صنایع کوچک با پارک را تقویت کرده و با استفاده از دانش نوین و نانو کیفیت تولیدات را افزایش دهیم.
طرح توسعه پارک اجرایی می شود
وی با اشاره به کمبود فضای آموزشی پارک گفت: برای استقرار شرکت های دانش بنیان در اینده با کمبود فضا مواجهیم که در این راستا طرح توسعه پارک در هفت هزار متر زمین در حال اجراست.
گرجی بیان کرد: این طرح در پنج طبقه در حال اجراست که برای تکمیل آن ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و با تصویب طرح جامع پارک امیدواریم این طرح در سال آینده تکمیل شود.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۸:۵۹

معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس: ورود به شبکه فن بازار موجب تحول علمی درکشور می شود

اصفهان – ایرنا – معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس گفت: ورود به شبکه فن بازار تحول علمی و اقتصادی را برای کشور در پی دارد.

به گزارش ایرنا, حسین صابری عصر سه شنبه در پنجمین نشست سراسری فن بازارهای منطقه ای درهتل کوثر اصفهان تصریح کرد:. تولید علم، تولید ایده از علم، تولد شرکت نوپا ، تبدیل شرکت نوپا به شرکت حاضردر بازارو تبدیل شرکت در حال رشد به یک شرکت پیشرفته از مراحل روند تبدیل علم به ثروت است.
سامانه جامع فن بازار ملی ایران به عنوان اولین و بزرگترین پایگاه اطلاعات فناوری کشور، مقارن با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال 1387 توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور افتتاح شد. اطلاعات این سامانه در پنج حوزه عرضه فناوری، تقاضای فناوری، خدمات فناوری، تجهیزات فناوری جمع آوری و در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.
به گفته معاون توسعه پارک فناوری پردیس ، دایر نمودن فن بازارهای منطقه ای و تخصصی که هم اکنون در دستور کار قرار دارد مبتنی بر بانکهای اطلاعاتی است و به عنوان برنامه ای جامع، نقشی بی بدیل در توزیع بهتراطلاعات در گستره های مشخص جغرافیایی ایفا می کند که این نقش با فعالیت مراکز شتابدهی افرایش و گسترش می یابد .
صابری خاطرنشان کرد: مرکز شتابدهی نوآوری با مشارکت سرمایه گذاران ریسک پذیر، فعالیت خود را از مرداد ماه سال قبل آغاز کرده و در حال حاضر مجوز فعالیت شش مرکز شتابدهی یا شتابدهنده نوآورانه صادرشده و به همین تعداد تفاضا برای صدور مجوز وجود
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس تصریح کرد: رشد هر کدام از شتاب دهنده های نوآورانه باعث رشد سرمایه گذاران ریسک پذیر می شود و این از اهمیت بالایی در زمینه تولید و سرمایه گذاری است.
او ادامه داد: در یک فرآیند نه ماهه ، صاحبان ایده به تیم و در نهایت به شرکت نوپا یا استارت آپ تبدیل می شوند و سهام آن به سرمایه گذار عرضه می گردد و طبق برنامه معاونت علمی ریاست جمهوری، اشخاصی که به فضای نوآوری و شتاب دهی وارد می شوند در فرآیند ایده به ثروت قرار گرفته و از شرکت های دانش بنیان محسوب می شوند.
به گفته صابری شرکت های بزرگ صنعتی، پارک های فناوری، دانشگاه ها و استان ها می توانند در درون خود، شتاب دهنده داشته باشند.
* پارک فناوری پردیس به عنوان مهم ترین و بزرگترین پارک فناوری کشور با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال 1384 در زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری و با همکاری تعدادی از دانشگاه ها و مراکز علمی - پژوهشی کشور با هدف تجاری سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکت های دانش بنیان تاسیس شد.
این پارک به عنوان یکی از سازمان های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاکنون بیش از یکصد و پنجاه واحد فناور دانش بنیان از بین بیش از 1500 متقاضی در حوزه های فناوری های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پارک فناوری پردیس پذیرفته شده و این واحدهای فناور توانسته اند مراکز تحقیق یا دفاتر طراحی و مهندسی خود را در پارک فناوری پردیس ایجاد و مستقر نمایند.
ت / 6020 / 1339

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۰۳

سرپرست پارک علم و فناوری امام خمینی(ره)استان قزوین 46 محصول دانش بنیان از پارک علم و فناوری قزوین در نمایشگاه ملی پژوهش و فناوری شرکت می کنند

قزوین-ایرنا- سرپرست پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) استان قزوین از شرکت 46 محصول از تولیدات شرکت های دانش بنیان پارک در شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا دکتر یوسف گرجی سه شنبه شب در جمع خبرنگاران افزود: در این نمایشگاه که طی روزهای 23 تا 26 آذر ماه سال جاری در تهران برگزار می شود، محصولات واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان پارک در زمینه های مختلف مانند نانو، انرژی های نو و شوینده ها ارایه می شوند.
وی اضافه کرد: سه مورد از این محصولات شامل تونیک گیاهی چوب و چرم روزانا، دوربین اشعه ایکس و ایروژل (عایق حرارتی) برای اولین بار در نمایشگاه ارایه و در بخش فن بازار این نمایشگاه رونمایی خواهد شد.
گرجی ادامه داد: تلاش می کنیم با جذب سرمایه گذار و امضای قرارداد این سه محصول را به تولید انبوه برسانیم.
وی گفت: همچنین در یازدهمین جشنواره ملی ایده های برتر نیز که در سال جاری به مسوولیت پارک علم و فناوری استان یزد برگزار می شود، 34 ایده از استان قزوین شرکت کرده اند.
گرجی در ادامه با اشاره به تاریخ تاسیس پارک علم و فناوری استان و فعالیت های انجام شده در این مدت گفت: پارک علم و فناوری استان در ابتدا به عنوان پارک دانشگاهی در سال 87 زیر نظر دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) آغاز بکار کرد و سپس بر اساس سیاست های وزارت علوم مبنی بر مرجعیت پارک های علم و فناوری در حوزه فناوری و هماهنگ کننده مراکز رشد، هر استان بصورت پارک استانی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.
وی با اشاره به فعالیت 51 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک گفت: از این تعداد 23 شرکت دارای گواهینامه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که 17 مورد از آنها شرکت نوپا، پنج شرکت تولیدی و یک شرکت صنعتی هستند.
گرجی با اشاره به برگزاری کمپ ایده در پارک علم و فناوری استان که در مهرماه سال جاری برگزار شد افزود: با برگزاری این برنامه 17ایده شرکت کردند که در نهایت سه ایده برتر انتخاب و برگزیده شدند.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: باتوجه به اینکه حمایت از شرکت های دانش بنیان از اصلی ترین رسالت های پارک است برای تحقق این امر در مرحله اول لازم است شرکت های دانش بنیان شناسایی شده و فرایند پذیرش درباره آنها صورت گیرد، از اینرو واحد پذیرش پارک استان با ارایه اطلاعات و مشورت های لازم در مصاحبه حضوری اولیه، تدوین و ارایه برنامه کاری در دوره رشد مقدماتی برای هر واحد و بررسی کارشناسی ایده های ارایه شده و جلسه کارشناسی برای هر واحد درباره پذیرش آن اقدام می کند.
وی اضافه کرد: در سال گذشته از مجموع 95 متقاضی درخواست استقرار، پنج شرکت مورد تایید شورای پارک و 25 شرکت مورد تایید شورای مرکز رشد قرار گرفتند.
گرجی ادامه داد: به منظور آموزش برای کسب تخصص نیز دوره های آموزشی خاصی در طول سال برگزار می شود که طی سال های 92 و 93، 33 دوره آموزشی و یازده همایش و کنفرانس در پارک علم و فناوری استان برگزار شد.
وی امضای تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی و سازمان های مختلف را نیز از دیگر فعالیت های انجام شده در پارک عنوان کرد و افزود: پارک علم و فناوری استان به منظور توسعه و تقویت ارتباطات، بهره مندی از قابلیت ها و ظرفیت های سایر ارگان ها، ایجاد هم افزایی در توانایی های طرفین تفاهم نامه و همچنین تسهیل ارتباطات و تعاملات و برطرف کردن موانع کسب و کار واحدهای فناور مستقر، اداره خدمات فنی و تخصصی با 17 ارگان دولتی و غیردولتی تفاهم نامه امضا کرده است.
این مسوول درباره فضای موجود در پارک علم و فناوری استان یادآور شد: زمین پارک متعلق به دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) است و طی نشست ها و مکاتبات مختلف در تلاش برای تملک آن هستیم و در همین راستا هم اکنون نیز ساختمان چند مستاجره پارک که اخیرا متوقف شده بود طی دو ماه آینده با انعقاد قرارداد جدید و ردیف بودجه مستقل آغاز و در مدت 10 ماه تکمیل می شود.
گرجی افزود: همچنین باتوجه به درخواست شرکت های دانش بنیان به استقرار در پارک و کمبود فضای کارگاهی، دو سوله چندمنظوره نیز برای تامین فضای مناسب جهت فعالیت شرکت ها و فضای آزمایشگاهی آنها در حال ساخت است که یکی از آنها تا یک ماه آینده تکمیل می شود و شرکت های با فعالیت پرصدا به آن منتقل می شوند.
گرجی از راه اندازی مرکز رشد تخصصی انرژی های نو تا پایان سال جاری در استان خبر داد و افزود: استان قزوین پایلوت انرژی های نو می تواند مطرح باشد و با توجه به عقد تفاهم نامه همکاری جهت راه اندازی یک مرکز رشد تخصصی انرژی های نو، این موضوع در اولویت کاری تمام واحدهای ستاد پارک علم و فناوری استان قرار دارد.
وی در ادامه از تدوین دو سند در پارک علم و فناوری استان خبر داد و گفت: سند توسعه پارک علم و فناوری استان در چشم انداز 10ساله یکی از این سندها است که چند نشست درباره آن برگزار شده است و امیدواریم با تصویب آن پارک بتواند با داشتن سند راهبردی و با استفاده از ستادی که در این سند پیش بینی شده است به پارک پیشرو و الگو در کشور تبدیل شود.
گرجی تعداد واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان استان را ناکافی دانست و ادامه داد: با توجه به موقعیت استان قزوین به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی و صنعتی، امیدواریم با تقویت و افزایش این واحدها نقش موثری در زمینه بهبود اقتصاد کشور ایفا کنیم.
وی سند توسعه فناوری نانو را نیز یکی دیگر از سندهای دردست تهیه پارک علم و فناوری استان عنوان کرد و افزود: این سند از اسفند ماه سال گذشته به پارک واگذار شد و با برگزاری همایش نانو که توسط سانا و قزوین برگزار شد، ماموریت آن به پارک داده شده و تا چند ماه آینده این سند برای تصویب ارایه می شود.
وی گفت: امروزه نانو در تمام زمینه های مختلف کاربردهای فراوانی دارد، اما متاسفانه در استان قزوین بجز چند شرکت محدود از آن استفاده نمی کنند و امیدواریم بتوانیم با تدوین این سند از این دانش استفاده و در جهت تسریع برنامه های توسعه ای کوتاه مدت و بلند مدت بکار گیریم.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین با تاکید بر تقویت ارتباط بین دانشگاه و صنعت افزود: ارتباط دانشگاه با صنایع صاحب تجربه و مهارت و احصای نیازهای آنان و قرار دادن امکانات آنها در اختیار دانشگاه موجب افزایش کیفیت محصولات و در نتیجه قطع وابستگی به خارج، شکوفایی اقتصاد، بازاریابی محصولات و همچنین افزایش دانش دانشگاه ها می شود.
7388/ 6128

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۲۲

سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوين اعلام کرد: راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی توسط پارک علم و فناوری قزوین

سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوين از راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی توسط پارک علم و فناوری قزوین خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، یوسف گرجی مهلبانی سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوين عصر روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: قزوین به عنوان پایلوت انرژی‌های نو در کشور مطرح شده است، راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی توسط پارک علم و فناوری در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: به همین منظور با یک شرکت آلمانی که مدیر آن یک ایرانی است قرارداد 100 میلیون یورویی بسته شده و شورای سرمایه گذاری استان 100 هکتار زمین مکان‌یابی کرده و در اختیار شرکت قرار خواهد داد و پیش‌‍بینی می‌شود تا دو ماه آینده گلنگ احداث ان بر زمین زده شود.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوين خاطرنشان کرد: سند چشم انداز 10 ساله پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) در دست تدوین است و علاوه بر آن  نیز تدوین سند توسعه نانو در استان به پارک واگذار شده و پیش بینی‌ می‌شود تا دو ماه آینده به تصویب برسد.
وی ادامه داد: نانو حرف نخست را می‌زند ولی تنها دو شرکت از این دانش بهره می‌برند که امیدواریم با تصویب این سند، صنایع از این دانش استفاده مطلوبی داشته باشند.
گرجی تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان محل اتصال دانش و بازار هستند و یکی از اهداف پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) معرفی افراد دارای ایده و دانش به صاحبان تجربه و صنایع است تا شاهد بهبود کیفیت محصولات تولیدی باشیم.
راه‌اندازی مرکز رشد انرژی‌ها نو تا پایان سال
وی یادآور شد: در استان قزوین 7 مرکز رشد فعالیت دارند و در نظر داریم تا  پایان سال مرکز رشد انرژی‌های نو راه‌اندازی شود.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوين پژوهش توضیح داد: نمایشگاهی از پانزدهم تا هفدهم آذرماه در استان برگزار می‌شود همچنین شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) از بیست و سوم تا بیست و ششم آذرماه در نمایشگاه ملی هفته پژوهش که در تهران برگزار می‌شود نیز حضور خواهند داشت.
وی اضافه کرد: 46 محصول در این نمایشگاه‌ها ارائه خواهد شد که سه محصول برای نخستین بار تجاری سازی شدند که شامل محصول تونیک گیاهی رزنا، دوربین اشعه ایکس و محصول ایروژل که نوعی عایق حرارتی است خواهد بود.
گرجی یادآور شد: همزمان با برگزاری نمایشگاه‌ها جشنواره ایده‌های برتر در سطح استان و کشور برگزار می‌شود که از قزوین 34 ایده برتر حضور خواهند داشت.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار: 59001

۹۴/۰۹/۰۴
۰۹:۳۶

آخرین مهلت ارسال اطلاعات دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای رتبه‌بندی نهایی

رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی از اتمام مهلت اعتراض این موسسات و ارسال اطلاعات جدید برای بررسی و ارزیابی توسط وزارت علوم جهت رتبه بندی نهایی، تا یک ماه آینده خبر داد.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایسنا،علی آهون‌منش با اشاره به رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی گفت: نتیجه فرآیند سطح بندی دانشگاه‌ها و موسسات غیر انتفاعی در اواخر تیرماه سال جاری اعلام شد اما این سطح‌بندی به صورت آزمایشی بود و قرار شد نسخه نهایی سطح‌بندی پس از شش ماه و بعد از انجام بررسی‌های لازم اعلام ‌شود.
او با تاکید بر این که نتایج سطح‌بندی آزمایشی برای خود ارزیابی موسسات اعلام شد، گفت: به موسسات شش ماه فرصت داده شد تا اگر انتقادی به سطح بندی دارند اعلام یا اگر متوجه ضعف خود شده‌اند، آن را برطرف کنند. سرانجام پیشنهادات، اعتراضات و اطلاعات جدیدی که مایل به ارائه آن هستند را پس از شش ماه به وزارت علوم ارسال کنند تا اطلاعات جدید توسط وزارت علوم مورد ارزیابی قرار گرفته و نسخه نهایی سطح‌بندی بعد از شش ماه اعلام ‌شود.
رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی در ادامه با بیان اینکه تعداد اعتراضات به نتیجه سطح بندی و ارسال اطلاعات جدید زیاد بوده است،گفت: پس از اعلام نتیجه اولیه بسیاری از موسسات،حتی موسساتی که در رتبه‌های بالا قرار گرفته اند،برای اینکه خود را برتر نشان دهند،به نتیجه اعتراض کردند و اعلام کرده‌اند که جایگاه آن ها باید تغییر کند.
آهون‌منش گفت:همانطور که اعلام شد،فرصت دانشگاه‌ها و موسسات 6 ماه اعلام شده بود که این مهلت حداکثر تا یک ماه آینده به پایان می‌رسد،سپس اطلاعات مجددا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه نهایی اعلام می شود.
20102

۹۴/۰۹/۰۳
۱۵:۰۴

گسترش رشته‌ها و شعب دانشگاه‌هاي ايران در افغانستان

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / علمی 1111 1394/09/03
وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت: هم اکنون چهار شعبه از دانشگاه های ایران در افغانستان فعال هستند و برنامه هایی داریم که در آینده رشته های بیشتری از دانشگاه های ایران را در افغانستان فعال کنیم.
فریده مومند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: هدف از سفر هیئت وزارت تحصیلات عالی افغانستان به ایران، تبادل افکار و تحکیم روابط علمی و آکادمیک بین دو کشور است.
وی گفت: با وزارت علوم ایران توافق کردیم که کمیته های مشترکی ایجاد شود تا برای توسعه روابط علمی و پژوهشی بین دو کشور گام های مثبتی برداریم.
صدا و تصویر دارد.

۹۴/۰۹/۰۳
۱۹:۰۳

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد : روند پیشرفت و شتاب علمی کشور بررسی می شود

تهران- ایرنا- قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت : روند پیشرفت علمی کشور به ویژه شتاب علمی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، منصور کبگانیان پس از پایان جلسه هفتادم این شورا درجمع خبرنگاران افزود: درجلسه امروز دو موضوع مهم و بسیار سازنده مطرح شد که یکی 'بررسی روند پیشرفت علمی کشور به خصوص شتاب علمی' بود که در شورای عالی انقلاب فرهنگی این بحث در دستور کارگذاشته شد .
وی توضیح داد: انتظار می رود در جمهوری اسلامی ایران شتاب بالای تولید علم به طور مرتب ادامه داشته باشد و اگر سوالاتی و چالش هایی در رابطه با شتاب تولید علم باشد مورد رصد قرار گیرد.
به گفته کبکانیان، در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رییس جمهوری کشور دستور داد که این موضوع در جایگاه های تخصصی تری بررسی شود.
وی ادامه داد: امروز در جلسه ستاد راهبری این موضوع را با حضور نمایندگانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،کارشناسان ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور کاملا بررسی کردیم .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: تغییراتی در روند شتاب تولید علمی کشور بوده است که ما فعلا به آسیب شناسی آن نمی پردازیم اما گزارشی آماده شده است که پس از جمع بندی آمارهای مختلف در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد .
به گفته وی، به هر حال وظیفه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور رصد فرآیند شتاب تولید علمی کشور است. باید توجه داشت که حجم تولیدات علمی کشور با سرعت تولیدات علمی، متفاوت است با شتاب علمی آن و اگر شتاب (فعلی)تولید علم ( در چند سال اخیر مقدار این شتاب کند شده است) و کندی آن تداوم پیدا کند قطعا در سرعت و حجم تولیدات در هر سال اثر خواهد داشت .
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در همین رابطه تذکراتی داده شده است و باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود و گزارش نهایی را جمع بندی و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل اینکه موضوع مهم و ملی است، در جریان قرار داد.
وی گفت: در خصوص کندی شتاب تولید علمی کشور، موارد متعددی وجود دارد که نباید به آسیب شناسی آن ورود کرد، اما بودجه پژوهشی، حمایت از دانشجویان دکتری و محققان و اعضای هیات علمی و سایر حمایت ها باید صورت گیرد که باعث نشود که دانشجویان دکتری به سایر کشورها عزیمت کنند و جذب کشورهای صنعتی دیگر شوند.
وی ادامه داد: اگر به آسیب شناسی ها در این موضوع بپرداریم، می توانیم مشکلات پیش رو را خیلی سریع توسط مسئولین مربوطه رفع کنیم که البته در جلسه امروز مباحث بسیار خوبی مطرح شد تا فکری برای اصلاح این مشکلات شود.
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوع دومی که امروز در دستور کار قرار گرفت، بحث آئین نامه ارتقا اعضای هیات علمی دانشگاه ها بود.
وی گفت: تغییراتی در فرآیند قبلی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است رخ داده است که خوشبختانه بحث مفصل و دقیق حقوقی و فرآیندی و اجرایی انجام شد و به صورت اجماع، اعضا به راه حل هایی رسیدند که قرار شد دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت به صورت هماهنگ با شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار را پیش ببرند.
کبکانیان افزود: مطمئن هستم در چند هفته آینده هم صدایی در ارتباط با اجرای آیین نامه ارتقا در سطح کشور خواهیم داشت .
همچنین محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز پس از پایان جلسه در جمع خبرنگاران در باره موضوع بورسیه دانشجویان کشور گفت: موضوع بورسیه ها را معاون اول قوه قضاییه اجازه داده اند که اگر اشکالی و یا نکته ای وجود داشته باشد در قوه قضاییه بررسی شود.
وی همچنین در باره قضیه اردو های مختلط دانشجویان اظهار کرد: این موضوع در حال بحث و بررسی است و آیین نامه و مصوباتی که از قبل بوده است نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.
علمی **1354**2017

۹۴/۰۹/۰۳
۲۰:۰۳

تشريح نحوه اعطاي بورسيه هاي غيرقانوني توسط دکتر نجفي

سرپرست سابق وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: ديوان محاسبات اواخر دولت دهم از وزير وقت علوم درباره بورسيه هاي غيرقانوني توضيح خواسته بود که وي از پاسخ امتناع کرده بود.
به گزارش ايرنا، محمد علي نجفي در همايش بورسيه هاي علمي در دولت مهرورزي افزود: ديوان محاسبات در آذر 93 طي نامه‌اي محرمانه به وزير علوم دولت تدبير و اميد اعلام مي کند که پرداخت هر گونه وجهي به بورسيه‌هاي مورد نظر تخلف محسوب مي شود و افرادي هم که در دولت قبل اين کار را انجام داده بودند از قانون تخلف کرده بودند.
نجفي ادامه داد: تمام تلاش ما اين بود که پرونده بورسيه هاي غيرمجاز بر اساس معيارهاي علمي و قانوني و به صورت غيرسياسي بررسي شود ولي عده اي عامدانه اين پرونده را سياسي خواندند.
وي اضافه کرد: وقتي من سرپرست وزارتخانه شدم با بررسي بيشتر متوجه عمق ماجرا شده و بيانيه‌اي را در سايت وزارتخانه در اين باره منتشر کردم که آقاي لاريجاني رئيس مجلس در صحن علني از اقدام ما تقدير کرد .
مشاور رئيس جمهوري با اشاره به اينکه به خاطر حفظ آبروي افراد، هيچ ليستي از بورسيه هاي غيرمجاز منتشر نکرديم، افزود: در موارد متعددي از اين بورسيه ها برخلاف مصوبه سال 64 مجلس که اعطاي بورس را صرفا از طريق آزمون مجاز دانسته رفتار شده و بدون برگزاري آزمون بورسيه داده شده بود.
عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي افزود: اين موارد از سال 85 و در زمان وزارت آقاي زاهدي شروع شد و طي آن بندي به دستورالعمل بورسيه ها اضافه شد که طي آن افرادي که داراي رتبه هاي اول مقاطع کارشناسي و ارشد و المپيادهاي علمي هستند نيز از طريق فراخوان بورس شوند که اين مساله هر چند از نظر منطق علمي تا حدي قابل توجيه بود ولي باز هم خلاف مصوبه مجلس بود.
نجفي با بيان اينکه چند سال بعد هم توسط وزارت علوم دولت نهم، بندي اضافه شد مبني بر اينکه دانشجوياني که داراي صلاحيت باشند و معدل کارشناسي شان از 14 و کارشناسي ارشدشان از 16 پايين تر نباشد مي توانند بورس شوند، افزود: در حالي که در همان زمان ميانگين معدل دانشجويان ليسانس 16 و نيم و کارشناس ارشد 17 بود يعني معدل اين افراد از ميانگين معدل دانشجويان کمتر بود.
نجفي ادامه داد: در سال 90 رئيس سازمان دانشجويان وزارت علوم طي نامه اي به وزير وقت، از عدم انطباق اين بورسيه ها با مصوبه سال 64 مجلس گله کرده و پيشنهاد داده بود بساط آن جمع شود اما وزير پاسخ داده بود روش هاي به کار رفته در اين بورسيه ها خيلي به جاست و جا دارد اعزام بورسيه ها به کشورهايي نظير ونزوئلا و اکوادور هم مد نظر قرار گيرد.
نجفي افزود: با وجود همين اعمال سليقه ها و اين بندهاي متعارض با مصوبه مجلس، در بررسي پرونده ها متوجه شديم حتي اين موارد را هم رعايت نشده و عده ديگري را بورس کرده بودند. به طور مثال فردي بود که پس از گذراندن 8 سال با معدل 11 مدرک معادل کارشناسي گرفته بود را در دانشگاه آزاد پذيرفته و پس از 2 سال با گرفتن مدرک کارشناسي ارشد وي را بورس کرده بودند. در حاليکه طبق قانون معدل کارشناسي زير 12 حق ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر را ندارد.
نجفي تصريح کرد: مواردي بود که فردي 50 ساله را بورس کرده بودند در حاليکه اين فرد پس از پايان بورس عملا به مرز بازنشستگي نزديک مي شد و تحصيل وي سودي براي کشور نداشت. يا موارد متعددي بودند که شغل دولتي داشتند و بورس هم شده بودند در حاليکه طبق قانون افراد نمي توانند هم از دولت حقوق بگيرند و هم دولت پولي بابت حقوق بورسيه به آنها پرداخت کند.
وي ادامه داد: مورد ديگر فردي بود که بورس آمريکا را گرفته بود ولي تابعيت اين کشور را هم اخذ کرده بود.در حاليکه فردي که با پول دولت بورس مي شود بايد به ايران برگردد و به جامعه خودش خدمت کند. حال آنکه کسي که تابعيت کشور ديگري را دارد يعني مي خواهد در آنجا اقامت کند واين خلاف نص صريح آيين نامه بورسيه است.
وي با اشاره به اينکه البته نبايد اين گمان ايجاد شود که تمامي افرادي که طي سالهاي 85 تا 92 بورس شدند استحقاق آنرا نداشتند چرا که بسياري از اين افراد نخبه بوده و حتي اگر آزمون هم مي‌دادند بورسيه به آنها تعلق مي گرفت ادامه‌داد: در موارد ديگري افرادي وجود داشتند که حتي معدلشان 14 و 16 هم نبود فرمولي را ابداع کرده بودند که 3 برابر معدل کارشناسي را با 2 برابر معدل کارشناسي ارشد جمع مي کردند و اگر رقم به دست آمده بالاي 72 مي شد وي را بورس مي کردند در حاليکه اين قانون را ابلاغ نکرده بودند و فقط عده اي خاص مي دانستند و مابقي که از آن بي اطلاع بودند از آن بي بهره مي ماندند.
وي ادامه داد: طي سالهاي 88 تا 92 ، 3772 نفر بورس شدند که از اين تعداد 1868 نفر بورسشان تبديل به بورس داخل کشور شد در حاليکه تبديل بورس امري استثنا است و نمي بايست به صورت قاعده در مي آمد.
نجفي افزود: 729 نفر هم به خارج اعزام شدند مابقي هم مربيان دانشگاه ها بودند . با بررسي پرونده اين افراد متوجه شديم که 36 نفر اصلا فرمهاي ابتدايي درخواست بورس خود را با اطلاعات نادرست و غيرواقعي پر کرده بودند که همان ابتدا آنها را اخراج کرديم.
وي ادامه داد: تمام تلاش ما اين بود که اولا حق کسي ضايع نشود ثانيا تا حد امکان به افراد ارفاق شود و براي همين از سه امتياز ورود بدون کنکور به مقطع دکتري، برقراري مقرري ماهانه و شهريه دانشگاه توسط دولت و اعطاي عضويت در هيات هاي علمي دانشگاه ها بعد از فراغت از تحصيل موارد 2 و 3 را در مورد بسياري از افراد غيرمجاز حذف کرديم و پولي بابت ادامه تحصيل به آنها نداده و تضميني هم براي جذب در هيات هاي علمي به آنها نداديم ولي حق ادامه تحصيل را از آنها نگرفتيم.
نجفي تصريح کرد: اين افراد موظف شده اند خود شهريه شان را پرداخته و براي عضويت در هيات علمي جايابي کنند.
وي با بيان اينکه خوشبختانه رهبري هم به قوه قضائيه اجازه ورود به پرونده بورسيه ها را داده اند ادامه داد: درخواست ما از وزارت علوم اين است که به خاطر اتلاف بيت‌المال، اعمال تبعيض در حق ديگر دانشجويان و بازي با آبروي آموزش عالي کشور، از مسئولين وقت وزارت علوم در زمان اعطاي اين بورسيه ها به دادگاه شکايت کند تا مطابق قانون با آنها برخورد شود.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۰:۰۰

محمدعلی نجفی از برنامه‌های بحث‌برانگیز آموزشی دولت مهرورزی انتقاد کرد؛ بورسیه‌های ستاره‌دار

شیدا ملکی- بار دیگر دانشگاه، بار دیگر فضای زنده و پویا و شور و شوق در دانشگاه‌های کشور، بار دیگر دانشگاه تهران و بیان خواسته‌های دانشجویان در فضایی که متعلق به خودشان است.این بار دانشگاه تهران و حضور محمدعلی نجفی که قرار بود وزیر علوم شود و بارقه‌های امید زیادی به دانشجویان پس از دوره سنگین و پرفشار هشت سال دولت نهم و دهم داده بود. نجفی وزیر نشد اما فرجی‌دانا مردی آکادمیک و آگاه به مسایل دانشجویان برای مدتی وزیر شد و به همین مساله بورسیه‌ها پرداخت. اما آن هم برای مدتی پیگیری شد و سپس فرهادی به عنوان سومین پیشنهاد دولت یازدهم به وزارت علوم رسید. پس از حضور یک سال و نیمه فرهادی بر مسند وزارت علوم روز دوشنبه همایش «بازگشت به دانشگاه» به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سخنرانی محمدعلی نجفی و جمعی از فعالان صنفی و میزگردی با حضور آرمان ذاکری، کامبیز نوروزی و عباس کام فیروزی در دانشگاه تهران برگزار شد. موضوع سخنرانی محمدعلی نجفی«بورسیه‌های علمی در دولت مهرورزی»بود که پرده از جریان بورسیه‌های تحصیلی در دولت نهم و دهم برداشت.
در ابتدای این برنامه محمدعلی نجفی عنوان کرد: ما در دولت یازدهم همه تلاش خود را کرده‌ایم که موضوع بورسیه‌ها سیاسی مطرح نشود و این موضوع را از لحاظ علمی، آموزشی و به شکلی منصفانه بررسی کنیم. دیوان عالی محاسبات که نهادی است وابسته به مجلس شورای اسلامی قبل از ورود دولت تدبیر و امید به بررسی موضوع پرداخته بود و در انتهای دولت دهم ایراداتی بحق در مورد ضوابط بورسیه‌ها در دولت نهم و دهم به وزارت علوم وارد کرده و چون وزارت علوم اقدامی انجام نداده بود نهایتا آذرماه سال 92 در نامه‌ای محرمانه وزیر وقت را از تخلفات باخبر کرده بود و اعلام کرد وزارت علوم در صورت پرداخت‌های بورسیه‌ها خود باید پاسخگو باشد.
نجفی تاکید کرد: کسانی که دولت را محکوم به برخورد سیاسی با موضوع بورسیه‌ها کرده‌اند در اشتباه هستند. این اشتباه ممکن است به عمد باشد برای هجوم به کاندیداتورها یا واقعا از سابقه این موضوع مطلع نباشند. این سوال را می‌توان از وزیر کشور که در دولت قبلی رییس دیوان عالی محاسبات بود، پرسید که آیا در دولت دهم هم این موضوع مورد بررسی قرار گرفته بود یا خیر؟ البته براساس گزارش‌هایی که به دست ما رسید، متوجه شدیم سازمان بازرسی هم قبل از دولت این موضوع را بررسی کرده بود اما ما هیچ نامه‌ای از سازمان بازرسی دریافت نکردیم.
آبروی افراد خاطی در پرونده‌های بورسیه را نخواهیم برد
وی در ادامه سخنرانی‌اش بیان کرد: وقتی پرونده بورسیه‌ها وارد وزارت علوم شد، پرونده‌ای باز و بلاتکلیف بود. نجفی یادآور می‌شود بعد از بررسی‌هایی که وزارت علوم درباره پرونده بورسیه‌ها انجام داد، بیانیه‌ای هشت صفحه‌ای از شرح دقیق اتفاق را منتشر کردیم. با انتشار بیانیه، علی لاریجانی، رییس مجلس در جلسه علنی از وزارت علوم برای این بیانیه و تصمیم منطقی تشکر کردند.
وی بر حفظ حرمت و آبروی افرادی که در این پرونده نقش داشتند تاکید کرد و گفت: ما همه تلاش خود را کرده‌ایم که این جریان تا جایی که ممکن است رسانه‌ای نشود. بنابراین هیچ اسمی از هیچ‌کدام از افراد این پرونده از طرف وزارت علوم منتشر نشده است. حتی در طول چند ماه گذشته به ندرت از طرف مسوولان وزارت علوم درباره این موضوعی حرفی زده شده است. این در حالی است که از طرف منتقدان وزارت علوم به شدت تبلیغات رسانه‌ای علیه دولت و وزارت علوم انجام شد و هنوز هم این تبلیغات ادامه دارد.
طرح ضوابط برای دریافت بورسیه
نجفی با بیان اینکه ضوابط و مقرراتی که توسط مسوولان وقت وزارت علوم درباره بورسیه‌های تحصیلی طرح شد نه تنها بر خلاف قوانین است بلکه از نظر علمی هم فاقد ارزش‌های علمی و آموزشی هستند، عنوان کرد: کسانی که این ضوابط را وضع کرده و هزینه‌هایی را بر حیثیت علمی و آموزش عالی کشور وارد کرده‌اند باید پاسخگو باشند. بسیار خوشحال هستیم که مقام معظم رهبری برای رسیدگی دستگاه‌های قضایی به این موضوع اعلام موافقت کردند. ما تصمیم گرفتیم بورسیه‌ها را براساس همین ضوابط مورد بررسی قرار دهیم اما حتی همین ضوابط هم در تعداد زیادی از پرونده‌ها مورد توجه قرار نگرفته بود.
بررسی ضوابط اعلام شده
نجفی همچنین عنوان کرد: بزرگ‌ترین اشکال قانونی که در ضوابط مطرح شده، این است که در قانون اعزام دانشجو مصوبه سال 1364و آیین‌نامه آن که در سال 1368 به تصویب رسیده به صراحت بیان شده اعزام دانشجو از طریق بورسیه باید در آزمون علمی انجام شود و اعزام دانشجو بدون آزمون علمی برخلاف قانون است.
نجفی ادامه داد: سال 85 در زمان وزارت دکتر زاهدی که اکنون رییس کمیسیون آموزش مجلس هستند یک بند به دستورالعمل بورسیه اضافه شده است مبنی بر اینکه رتبه‌های اول کارشناسی ارشد، المپیادی‌ها و برخی از افرادی که از نظر علمی برجسته هستند از طریق فراخوان بتوانند گزینش شوند این مساله اگرچه از نظر منطق علمی قابل دفاع است اما با قانون مغایرت دارد.در سال 87 بند دیگری به این بند اضافه شد مبنی بر اینکه افراد با سوابق برجسته فرهنگی و اجتماعی نیز می‌توانند از بورسیه استفاده کنند و دقیقا اینجاست منطق علمی نیز مورد تهاجم قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در این بند عنوان شد افراد دارای سوابق فرهنگی و اجتماعی با داشتن معدل 14 در کارشناسی و معدل 16 در کارشناسی ارشد می‌توانند از بورس تحصیلی استفاده کنند در حالی که در همان سال‌ها متوسط معدل افرادی که در آزمون دوره دکترا دانشگاه‌ها قبول می‌شدند 5/15 و متوسط معدل کسانی که از کارشناسی ارشد به دکتری قبول شده بودند 5/17 بود.
نجفی درباره روش معمول و قانونی اعزام دانشجوی بورسیه اعلام کرد: اگر دانشجویی در آزمون قبول شود و حدنصاب نمره زبان کشوری که قرار است به آن کشور اعزام شود را به دست آورد و از دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم است تاییدیه داشته باشد اما در موارد استثنا نتواند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شود یا وزارت علوم احساس کند در رشته مورد نظر در داخل کشور ظرفیت جدید ایجاد شده است و دانشجو می‌تواند از ظرفیت داخل استفاده کند، می‌توانستند آن دانشجو را با عنوان تبدیل بورس خارج به داخل به دانشگاه داخل معرفی و هزینه‌های دانشجو را پرداخت کنند.
وی تاکید کرد: این مساله به عنوان استثنا مطرح می‌شد؛ اما اشکالی که از سال 87 به وجود آمد این بود که این استثنا تبدیل به قاعده شد، و افرادی را انتخاب می‌کردند، بدون اینکه آزمون زبان و پذیرش گرفتن از یک دانشگاه خارجی رعایت شود، بورسیه این افراد از خارج به داخل تبدیل می‌شد و به این ترتیب این افراد به فاصله یک ماه یا چند روز بعد از صدور حکم بورسیه خارج از کشور، بورس این افراد را به داخل تغییر می‌دادند.
وی اعلام کرد: جالب توجه اینجاست که 60 درصد از افرادی که بورس آنها از خارج به داخل تبدیل شد در رشته‌های گروه علوم انسانی بودند در حالی که اعزام دانشجویان گروه علوم انسانی به خارج از کشور همواره زیر پنج درصد بود، حتی در اکثر رشته‌های علوم انسانی اصلا اعزام به خارج وجود نداشت، در حالی که اکنون دانشجویانی هستند که در رشته‌های فقه اسلامی یا ادبیات فارسی در آن دوره بورسیه اخذ کردند و مشغول به تحصیل هستند یا فارغ‌التحصیل شده‌اند.
نجفی عنوان کرد: بعد از سه سال و نیم در سال 90، مسوولان وزارت علوم پی بردند روش گزینش برای بورسیه تحصیلی اشکال قانونی دارد، در نتیجه طی دی‌ماه 1390 رییس سازمان امور دانشجویان نامه‌ای به وزیر می‌نویسد که اخیرا از طریق کمیسیون آموزش عالی مجلس، دیوان محاسبات و اعضای شورای بورس بیان می‌شود که طبق قانون مصوب 1364 باید دانشجویان بورسیه از طریق آزمون انتخاب و به خارج از کشور اعزام شوند و شیوه انتخاب بورسیه‌ها در حال حاضر منطبق با قانون نیست و اصطلاح بورس تبدیل به داخل حقیقتی ندارد. در این نامه پیشنهاد شد که این مساله برچیده شود.
وی در بخشی دیگر از سخنرانی‌اش ادامه داد: در این نامه پیشنهاد شد از بین کسانی که در آزمون نیمه متمرکز دکترا شرکت می‌کنند و قبول می‌شوند تعدادی را به عنوان دانشجویان بورسیه انتخاب کنیم، این پیشنهاد مورد تایید وزیر وقت قرار نگرفت. در سال 91 پاسخ این پیشنهاد را این‌گونه دادند که این روش بسیار بجا و عادلانه است. همچنین در مورد اعزام به خارج از کشور، اعزام به کشورهای آمریکای جنوبی (ونزوئلا، اکوادور، مکزیک و نیکاراگوئه) مد نظر قرار گیرد.
همچنین تعدادی از افراد شرط معدل یعنی معدل 14 و 16 را هم نداشتند. حتی بعدها برای فرار از شرط معدل فرمول دیگری درست شد که سه برابر معدل کارشناسی به اضافه دو برابر معدل کارشناسی ارشد باید بزرگ‌تر یا مساوی 72 باشد که حتی بعضی از افراد براساس این فرمول نیز واجد شرایط نبودند. از سوی دیگر حتی فردی مدرک معادل داشت و دانشجویی که مدرک معادل داشته باشد اجازه ورود به دوره کارشناسی ارشد را نخواهد داشت، اما این فرد با مدرک معادل در گروه افرادی بود که بورسیه تحصیلی اخذ کردند. به گفته نجفی تعدادی از این افراد دارای شرایط معدل نبودند. تعدادی از آنها شرایط سنی (زیر 32 سال) نداشتند، حتی در مورد فردی بالای 50 سال از بورسیه تحصیلی استفاده کرده بودند. تعدادی نیز همزمان شغل دولتی داشتند که این کاملا مغایر با شرایط بورسیه است و براساس قانون افراد نمی‌توانند همزمان از بورسیه و کمک‌هزینه دولتی استفاده کنند و مشغول به کار دولتی هم باشند.
آمار بورسیه‌های دولت‌های نهم و دهم
نجفی در آماری از تعداد دانشجویان بورسیه در طی سال‌های 88 تا 92 می‌گوید: زمان وزارت آقایان زاهدی و دانشجو، سه هزار و 772 نفر در وزارت علوم بورسیه شدند. نیمی از این افراد یعنی تقریبا یک‌هزار و 868 نفر تبدیل خارج به داخل شدند، 722 نفر به خارج اعزام شدند، 1011 نفر نیز مربیان دانشگاه‌ها بودند. مشکلی که درباره مربیان دانشگاه وجود داشت نیز عدم رعایت ضابطه بود زیرا طبق قانون اگر کسی مربی دانشگاه باشد و قصد استفاده از بورسیه تحصیلی را داشته باشد، باید استخدام رسمی باشد یا اگر استخدام پیمانی است هیات امنای دانشگاه باید ادامه تحصیل و اعطای بورس به این افراد را تایید کند اما هیچ‌یک از این افرادی که مربی بودند از طرف هیات امنای دانشگاه‌ها تایید نشدند.
نحوه بررسی وضعیت افراد دریافت‌کننده بورسیه‌ها
وی درباره نحوه بررسی وضعیت بورسیه‌ها اعلام کرد: کمیته پنج نفره‌ای تشکیل داده‌ایم که دو نفر از این پنج نفر از نمایندگان مجلس انتخاب شدند. این کمیسیون وضعیت این سه هزار و 772 نفر را با شرایط و ضوابطی که در زمان انتخاب این افراد وجود داشت، تطبیق می‌دهد. سعی کردیم بیشترین ارفاق صورت گیرد، برای مثال درباره شرایط سنی کسانی که خدمت سربازی را انجام داده بودند به جای 32 سال، 34 سال در نظر گرفته شد.
نجفی ادامه داد: تصمیم گرفتیم بورسیه افرادی که در فرم درخواست بورس اطلاعات نادرست وارد کرده باشند و براساس آن اطلاعات نادرست، به آنها بورسیه تعلق گرفته است، قطع شود. تعداد این افراد 36 نفر بود که حتی در بعضی رسانه‌ها گفتند چرا برای 36 نفر وزارت علوم هیاهو کرده است اما در مجموع تعداد افرادی که واجد شرایط سن، معدل و وضعیت اشتغال نبودند، بسیار زیاد بود.
نجفی تاکید کرد: با توجه به اینکه افرادی که موفق به اخذ بورسیه وزارت علوم می‌شوند از سه مزیت یعنی وارد شدن بدون آزمون به دانشگاه، تحصیل رایگان و دریافت حقوق و عضویت هیات علمی پس از اتمام تحصیل برخوردار می‌شوند، قرار شد مزیت دوم و سوم برای افرادی که واجد شرایط نبودند، لغو شود. در مورد افرادی که به خارج اعزام شدند، اگر بتوانند نمره قبولی را در دانشگاه خود کسب کنند، به دلایل سیاسی و حفظ آبروی وزارت علوم و هزینه‌هایی که پرداخت شده است، بورسیه آنها قطع نخواهد شد. در واقع قطع بورس در خارج از کشور به ندرت اتفاق افتاده است مگر افرادی که به دلایل خاص مجبور به قطع بورسیه آنها شدیم. برای مثال فردی که بورسیه یکی از دانشگاه‌های آمریکا شده بود و از دولت آمریکا هم اقامت گرفته بود، معنای این کار این بود که وی قصد بازگشت به کشور را ندارد چون فردی که بورسیه تحصیلی دارد، ویزای دانشجویی هم اخذ کرده است و نیازی به اقامت دائم کشور محل تحصیل ندارد. ما برای جلوگیری از هدررفت هزینه‌های وزارت علوم مجبور به لغو بورسیه چنین افرادی می‌شویم.
ستاره‌دار کردن دانشجو، خیانت است
در بخشی دیگر از این نشست امین رمضانی، دبیر شورای صنفی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران درباره محرومیت از تحصیل بعضی از دانشجویان صحبت کرد و از پدیده ستاره‌دار کردن دانشجویان با عنوان خیانت نام برد. وی از دانشجویان ستاره‌داری همچون ضیا نبوی و مجید دری و... نام برد و محرومیت از تحصیل را ستمی بزرگ به دانشجو دانست که نه تنها ارزش‌ها و آمار‌های دانشجو را مورد تجاوز قرار می‌دهد بلکه راه خروج از کشور را به نخبه‌های کشور نشان می‌دهد.وی تاکید کرد این رفتار با دانشجو یعنی فراهم کردن شرایطی مساعد برای از دست دادن سرمایه‌های بزرگ کشور و از بین بردن انگیزه‌های دانشجویان.
وی می‌گوید: آنها که دانشجویان را از حق خود محروم کرده‌اند سخن امام علی را نشنیده‌اند که می‌فرمایند: پسرم میان آسمان و زمین به اندازه یک آه مظلوم فاصله است.
نقص در پرونده
رمضانی بیان کرد: برخی از دانشجویان به صرف شرکت در یک تشکل دانشجویی و گاه به دلیل یک یادداشت در نشریات دانشجویی بعد از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد فقط به صرف یک جمله «نقص در پرونده، به طبقه دوم سازمان سنجش مراجعه کنید» مورد پرسش‌های متعدد در سازمان سنجش قرار می‌گرفتند. این پرسش‌ها و آمارگیری‌ها گاهی به تعهد دانشجو مبنی بر عدم ادامه فعالیت‌هایش به پایان می‌رسید و گاه او را برای همیشه از حق ادامه تحصیل محروم می‌کرد.
مطابق آمار اعلام شده کوشش‌های توفیقی و فرجی‌دانا منجر به این شد که 126 نفر از محرومین از تحصیل بتوانند به دانشگاه بازگردند. اما متاسفانه این حرف وزارت علوم که کسانی که با جمله «نقص در پرونده» مواجه شده بودند، می‌توانند در آزمون سال بعد شرکت کنند اصلا منطقی نبود. این افراد زمان بسیاری از دست داده بودند و حالا تنها امتیازی که به آنها داده می‌شد حق شرکت دوباره در آزمون بود. با وجود همه مشکلاتی که درباره دانشجویان ستاره‌دار وجود دارد گام‌های کوچکی که از طرف دولت یازدهم برداشته شده امیدوارکننده است. جای خوشحالی است که اکنون دیگر کامران دانشجویی نیست که پدیده دانشجوی ستاره‌دار را به طور کلی منکر شود. کسانی هستند که دانشجوی ستاره‌دار بودن را پذیرفته‌اند و دیگر این دانشجویان را از اساس و پایه انکار نمی‌کنند.
ستاره‌دار کردن دانشجو جنگیدن با آرمان‌های انقلاب است
رمضانی تاکید کرد: مردم ایران انقلاب نکرده‌اند که برای چند اعتراض ساده از حق تحصیل که در قانون اساسی به آن تاکید کرده است، محروم شوند. نباید فراموش کنیم که پدیده ستاره‌دار کردن دانشجو جنگیدن با آرمان‌های انقلاب بوده است.
این فعال دانشجویی در ادامه سخنرانی‌اش به مقاومت فرجی‌دانا برای فاش کردن پرونده‌های دانشجویان ستاره‌دار به مجلس اشاره کرد و گفت: متاسفانه تلاش‌های فرجی‌دانا بی‌نتیجه ماند و وزارت علوم برای احترام به مجلس بعضی از پرونده‌ها را در اختیار مجلس قرار داد و در نهایت فرجی‌دانا از وزارت علوم کنار گذاشته شد و در نتیجه آن 28 نفر از دانشجویان ستاره‌دار دوباره به وضعیت قبل برگشتند و از تحصیل محروم شدند. بعد از آغاز سال تحصیلی جمله آشنای «نقص در پرونده» دوباره تکرار شد و داد این بیداد را کسی پاسخ نداد.
تندروها به هدف خود نمی‌رسند
رمضانی تاکید می‌کند: اکنون سوال اینجاست که پروژه ستاره‌دار کردن دانشجویان با چه هدفی کلید زده شده و آیا به نتایج مورد نظر خود رسیده است؟
وی در پاسخ به همین پرسش عنوان می‌کند: ستاره‌دار کردن دانشجویان از طرف جریان راست افراطی، هدفی غیر از منزوی کردن فعالان دانشجویی و وارد کردن ضربه‌های روانی و اجتماعی، ایجاد رعب و وحشت در فضای علمی دانشگاه و تغییر طبقات علمی دانشگاه ندارد.
وی در پایان سخنرانی‌اش تاکید می‌کند تشکل‌ها و اصناف دانشجویی از حقوق خود دست نخواهند کشید. گاهی ممکن است سکوت کنند اما این سکوت به معنای مرگ فعالیت‌های دانشجویی نیست بلکه این فعالیت‌ها بعد از ایجاد کوچک‌ترین روزنه‌های آزادی فعالیت‌های خود را شروع می‌کنند.
جای دانشجو زندان نیست
تعداد زیادی از دانشجویان و فعالان صنفی که در این همایش حضور داشتند، پلاکاردهایی با شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، «دانشگاه پادگان نیست» و «ما منتظر بازگشت اساتید اخراجی هستیم» در دست داشتند. دانشجویان خواستار این بودند که ساده‌ترین حقوق آنها مبنی بر حق تحصیل در دانشگاه از آنها گرفته نشود. آنها ثمره ستاره‌دار کردن دانشجویان را فقط محکم‌تر شدن در ابراز بیان خواسته‌های صنفی خود می‌دانند.
در بخش دیگری از این همایش بخشی از تخلف‌های اساتید دانشکده ادبیات مطرح شد. این تخلف مشمول انواع تخلف بود مثل استفاده غیرقانونی از ظرفیت‌های مالی، کپی‌برداری بدون ذکر منابع و پاورقی و حتی نشر یک مقاله در چند نشریه مختلف که خوشبختانه در کمیته‌ای در حال بررسی است. شرایط فعلی دانشگاه به شکلی است که هنوز هم دانشجویانی که به این موضوع عکس‌العمل نشان می‌دهند به کمیته انضباطی احضار می‌شوند.
تو اهل دانش و فضلی، همین گناهت
کافی است
در میزگردی که در همین همایش برگزار شد بحث حقوق دانشجویی از دیدگاه کامبیز نوروزی و آرمان ذاکری و عباس کام‌فیروزی مورد بررسی قرار گرفت. البته درخواست حضور دکتر قانعی‌راد هم از طرف انجمن اسلامی دانشگاه تهران به ریاست دانشگاه داده شده بود که دانشگاه با حضور وی در این همایش موافقت نکرد.
آرمان ذاکری در ابتدای میزگرد ساختار نابرابری‌های آموزشی را در سیستم آموزش عالی مطرح کرد. وی به خط فقر کشور اشاره کرد و با بیان اینکه بیش از 33 درصد در کشور زیر خط فقر مطلق قرار دارند، سیاست‌های پولی کردن دانشگاه را به شدت محکوم کرد و گفت: مشکلاتی از لحاظ نابرابری در دولت فعلی هم وجود دارد که هنوز هم حل نشده است.
ذاکری تاکید کرد: دانشگاه به سمت محروم کردن اقشار محروم از تحصیل حرکت کرده است. این محرومیت با ایجاد ظرفیت‌های پذیرش جنسی و بومی‌گزینی چند برابر می‌شود.به گفته ذاکری سیاست‌های دوره‌های شبانه و پردیس‌های پولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی امتیاز استفاده اقشار کم‌درآمد و دور از مرکز را از خدمات تحصیلی رایگان کم می‌کند.
ذاکری تاکید کرد: وقتی امکان رقابت برابر در آزمون‌های سراسری سلب می‌شود، انگیزه و امید برای افراد کم می‌شود. شرایطی که حاشیه به متن نمی‌آید، منجر به افزایش خشونت می‌شود. ما با پژوهش‌های علوم انسانی به این نتیجه رسیده‌ایم و سال‌هاست این هشدار را داده‌ایم که دانشگاه و آموزش عالی در خطر است.
وی در پایان گفت: باید دست از لجاجت با علوم انسانی برداشت و در راستای کمک و پیشرفت قدم برداشت.
ناهنجاری تبدیل به قاعده شده است
کامبیز نوروزی، حقوقدان در ادامه همین میزگرد به ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و علمی دانشگاه اشاره کرد و گفت: همه این ابعاد باید در جایگاه خود در دانشگاه مستقر باشند تا به نتایج مطلوب برسیم.
نوروزی ادامه داد: از نظر قانونی هیچ نکته مبهمی درباره آموزش عالی وجود ندارد و تمام ابعاد آن به روشنی در قانون اساسی و حقوق اساسی ذکر شده است. تفکیک جنسیتی و ستاره‌دار کردن دانشجو به صراحت خلاف حقوق اساسی است. آنچه درخصوص محرومیت از تحصیل رخ می‌دهد خلاف قانون اساسی است.
وی تاکید کرد: احقاق این حقوق در شرایطی فراهم می‌شود که بستر نامناسب وجود داشته باشد. وقتی بستری مناسب نباشد، اراده سیاسی هم نمی‌تواند کاری انجام دهد. وقتی کنترل از دست اراده سیاسی هم خارج شد قواعد کارکرد اصلی خود را از دست خواهند داد و نقص قواعد کارکرد پیدا خواهند کرد.
نوروزی می‌گوید: متاسفانه سرقت ادبی و پایان‌نامه فوشی به حد اشباع رسیده و این الگوی ناهنجار تبدیل به رفتاری عادی شده است.
اصل حقوق عمومی آزادی است
عباس کام فیروزی درباره حوزه اختیارات وزارت علوم و دولت در ادامه این میزگرد می‌گوید: فساد ناشی از عدم نظارت است. قدرت متمرکز نه می‌خواهد و نه می‌تواند امکان نظارت را فراهم کند. فساد علمی وقتی حل می‌شود که ساز و کارهای درستی از نظر حقوق عمومی و حقوق مدنی داشته باشیم.
کام فیروزی عنوان کرد: باید حقوق حقه دانشجو را تضمین کنیم. اما این در شرایطی است که مسائلی که در فضای عمومی حقوق افراد است در دانشگاه از دانشجویان گرفته می‌شود. اصل حقوق بر آزادی و عدم محرومیت است.
وی تاکید کرد: طبق اصل«9» قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند آزادی‌های عموی را نقض کند. این اصول به شفافی مطرح شده است. آزادی بیان، داشتن وکیل در محاکمات و... از حقوق بحق دانشجویان است.
امنیت دانشجویی مهم‌ترین اصل
مهم‌ترین اصل برای آرامش در تحصیل امنیت دانشجو است، گاه امنیت او در ساده‌ترین شکل ممکن سلب می‌شود و حتی اجازه کوچک‌ترین فعالیت‌های صنفی و دانشجویی به او داده نمی‌شود. نباید آزادی را از دانشجو گرفت. باید کاری کرد ریشه آزادی عمیقا در خاک دانشگاه وارد شود و جوانه‌های بیشتری برای رسیدن به نور دانش رشد کند؛ باشد که در دولت تدبیر و امید، ستاره‌ها و نخبه‌های کشور پرفروغ شوند نه خانه‌نشین.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۰:۱۱

درخواست نجفی برای پیگیری موضوع بورسیه‌ها از طریق دستگاه قضایی

جماران نوشت: محمد علی نجفی، سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با انتقاد از ضوابط و نحوه اعطای بورسیه تحصیلی در دولت دهم، با بیان اینکه این موضوع باعث لطمات زیادی به حیثیت آموزش عالی کشور و همچنین برخی دانشجویانی که از این تسهیلات استفاده کردند شده است، از مسوولان وزارت علوم خواست که این موضوع را از طریق دستگاه قضایی پیگیری کنند تا مسوولان وقت وزارت علوم پاسخگوی اشتباهات خود باشند.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۰:۱۷

دیوان محاسبات به دولت دهم درمورد بورسیه‌ها هشدار داده بود

سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دیوان محاسبات اواخر دولت دهم از وزیر وقت علوم درباره بورسیه‌های غیرقانونی توضیح خواسته بود که وی از پاسخ امتناع کرده بود.
به گزارش ایرنا، محمد علی نجفی در همایش بورسیه‌های علمی در دولت مهرورزی افزود: دیوان محاسبات در آذر 93 طی نامه‌ای محرمانه به وزیر علوم دولت تدبیر و امید اعلام می‌کند که پرداخت هر گونه وجهی به بورسیه‌های مورد نظر تخلف محسوب می‌شود و افرادی هم که در دولت قبل این کار را انجام داده بودند از قانون تخلف کرده بودند.
عضو شورای عالی میراث فرهنگی افزود: این موارد از سال 85 و در زمان وزارت آقای زاهدی شروع شد و در آن بندی به دستورالعمل بورسیه‌ها اضافه شد که طی آن افرادی که دارای رتبه‌های اول مقاطع کارشناسی و ارشد و المپیادهای علمی هستند نیز از طریق فراخوان بورس شوند که این مسأله هر چند از نظر منطق علمی تا حدی قابل توجیه بود ولی باز هم خلاف مصوبه مجلس بود. نجفی با بیان اینکه چند سال بعد هم توسط وزارت علوم دولت نهم بندی اضافه شد مبنی بر اینکه دانشجویانی که دارای صلاحیت باشند و معدل کارشناسی شان از 14 و کارشناسی ارشدشان از 16 پایین تر نباشد می‌توانند بورس شوند، افزود: در حالی که در همان زمان میانگین معدل دانشجویان لیسانس 5/16 و کارشناسی ارشد 17 بود یعنی معدل این افراد از میانگین معدل دانشجویان کمتر بود.
نجفی افزود: طبق قانون بورسیه‌های مصوب مجلس، دانشجویان متقاضی بورس باید اولاً سوابق علمی خوبی داشته و در آزمون بورسیه قبول شوند. در ثانی حد نصاب زبان در کشور مقصد را به دست بیاورند. ثالثاً در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم پذیرش بگیرند و در موارد استثنا اگر رشته مورد نظر در کشور وجود داشته باشد بورس آنها تبدیل به بورسیه داخلی می‌شود. وی تصریح کرد: در سال 87 این قانون دور زده شد. یعنی افراد بدون آنکه آزمون بورسیه داده باشند، امتحان زبان داده باشند و از یک دانشگاه معتبر خارجی پذیرش گرفته باشند یک مرتبه بورسشان تبدیل به بورس داخلی شده بود و در دانشگاه‌های داخلی بورس شده بودند.
وی ادامه داد: تخلف دیگر این بود که 60 درصد افرادی که بورس شده بودند از رشته‌های علوم انسانی بودند حال اینکه تا قبل از آن، این رقم زیر 5 درصد بود یعنی در رشته‌هایی مثل ادبیات فارسی و فقه اسلامی بورسیه گرفته بودیم.
 

۹۴/۰۹/۰۴
۰۲:۰۰

در ديدار وزير علوم هلند و وزير جهاد کشاورزي ؛

 در ديدار وزير علوم هلند و وزير جهاد کشاورزي ؛  وزير جهاد کشاورزي در ديدار وزير علوم هلند در تهران از امضاي سند توسعه همکاري کشاورزي ايران و هنلد خبرداد.به گزارش فارس، محمود حجتي در ديدار با هنک‌کامپ وزير علوم اقتصادي هلند که با هدف توسعه همکاري‌ دو کشور در بخش کشاورزي در محل وزارت جهاد کشاورزي برگزار شد، اظهار اميدواري کرد، با فضايي که بعد از توافق برجام پيش آمده توسعه روابط هرچه بيشتر را بين دو کشور شاهد باشيم.وي افزود: کشور هلند با توجه به اينکه از لحاظ صنعتي کشوري توسعه يافته است، ولي ما اين کشور را در زمينه مسائل مربوط به آب، خاک و کشاورزي بيشتر مي‌شناسيم.وزير جهاد کشاورزي با تأکيد بر اينکه هلند کشوري است که در زمينه کشت متراکم و گلخانه‌اي و توليد و صادرات گل و گياه کشوري مطرح است، اظهار داشت: با توجه به ظرفيت‌ها و قابليت‌هايي که در کشورمان وجود دارد و همچنين محدوديت‌هايي که از نظر منابع آبي داريم، در صدديم کشت‌هاي متراکم و گلخانه‌اي را در ايران افزايش دهيم.حجتي بيان داشت: بنابراين توسعه همکاري بين دو کشور ايران و هلند بستر مناسبي را براي همکاري‌ها بين دو کشو ربه وجود مي آورد که اين همکاري‌هاي مي‌تواند در ارتباط با انتقال تکنولوژي و همکاري‌هاي علمي و فني و همچنين مبادله ژرم پلاسم باشد.وي افزود: همچنين توليد به صورت مشترک و بازاريابي به صورت مشترک با توجه به بازارهاي خاورميانه و بازارهاي اطراف ايران مي‌تواند زمينه توسعه همکاري‌ کشاورزي بين دو کشور بسيار مؤثر باشد.حجتي بيان داشت: براي توسعه همکاري‌هاي کشاورزي بين دو کشور مي‌توان کشور هلند سرمايه‌گذاري مجزا انجام دهد و يا با طرف ايراني همکاري‌ مشترک در توليد، فناوري و عرضه به بازارهاي هدف داشته باشد.وزير جهاد کشاورزي اظهار داشت: در گذشته همکاري‌ آموزشي در ارتباط با تجهيز آب و خاک با کشور هلند داشته‌ايم و اميدوار هستيم با برنامه‌هاي خوب در توسعه منابع آب و خاک تجربيات اين کشور را کسب کنيم.وي تصريح کرد: با اختصاص منابع از صندوق توسعه ملي اعتبارات خوبي براي سرمايه‌گذاري‌هاي کشاورزي در کشور فراهم است و اميدواريم اين همکاري‌ها با توجه به سند همکاري که امروز بين دو کشور امضاء مي‌شود، با تعيين دو نماينده ويژه از سوي دو کشور براي بررسي همکاري‌ مشترک ايجاد شده، يکي يکي احصاء شود.حجتي با اشاره به وضعيت اقليمي کشور اظهار داشت: ايران ظرفيت‌ بسيار خوبي در زمينه کشت محصولات ارگانيک دارد.وي افزود: زمينه همکاري ديگري که مي‌توان بين دو کشور داشت، ايجاد کميته مشترکي براي بازاريابي و فرآوري محصولات باقي و محصولاتي که توليد عمده‌اي در کشور دارد و محصولاتي مانند خرما که توليد قابل توجهي در کشور دارد، انجام شود.وزير جهاد کشاورزي با اشاره به توليد و تکثير بذر قارچ خوراکي در کشور گفت: بخش خصوصي اين کار را شروع کرده و براي انجام و ادامه اين مسير شرايط سرمايه‌گذاري وجود دارد.وي همچنين به ظرفيت بالقوه کشور در زمينه توليد و تکثير گياهان دارويي اشاره کرد و گفت: با توجه به تنوع اقليمي امکان افزايش توليد در اين بخش وجود دارد که دو کشور ايران و هلند مي‌توانند با استفاده از ظرفيت‌هاي بالقوه همکاري‌ بيشتري در اين زمينه داشته باشند.وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد: بهره‌گيري از مراتع طبيعي براي کشت گياهان دارويي يکي از اهداف ما در توسعه و افزايش توليد اين محصولات است و اين سياست را آرام آرام دنبال مي‌کنيم.حجتي بيان داشت: به دليل محدوديت منابع آبي راهي جز صرفه‌جويي در مصرف آب وجود ندارد، بنابراين با توجه به تجربيات کشور هلند مي‌توان همکاري‌ مشترکي در زمينه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي داشت.وزير جهاد کشاورزي همچنين به دانشگاه کشاورزي واخنينگن هلند اشاره کرد و گفت: تعدادي از مسئولان فعال در بخش کشاورزي و همچنين وزارتخانه فارغ‌التحصيل اين دانشگاه هستند.در پايان اين مراسم سند همکاري مشترکي در زمينه توسعه همکاري‌ کشاورزي بين وزير کشاورزي ايران و وزير امور اقتصادي هلند به امضاء رسيد. بر اساس اين گزارش وزير امور اقتصادي هلند به همراه جمعي از مسئولين وزارتخانه‌هاي مختلف و مسئولان حوزه کشاورزي اين کشور و همچنين تعدادي از فعالان بخش خصوصي در راستاي توسعه همکاري‌ دو کشور در بخش‌هاي مختلف انرژي و کشاورزي در ايران حضور دارند و اين هيأت فردا ايران را به مقصد هلند ترک مي‌کند.

۹۴/۰۹/۰۴
۰۲:۱۵

جوابیه محمدعلی نجفی به یک خبر درباره بورسیه های وزارت علوم

دفتر محمدعلی نجفی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور، انتشار خبری از قول وی درباره ورود دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به موضوع بورسیه های وزارت علوم را تکذیب کرد.

دفتر محمدعلی نجفی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور، انتشار خبری از قول وی درباره ورود دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به موضوع بورسیه های وزارت علوم را تکذیب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جوابیه دفتر نجفی آمده است: خبری در مورد ورود دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به موضوع بورسیه های وزارت علوم از قول جناب آقای دکتر نجفی نقل شده است که ناشی از اشتباه برداشت خبرنگار محترم می باشد.
ایشان در سخنان خود که متن کامل آن موجود است، گفته اند: «بر اساس اطلاعات بنده دیوان عدالت اداری تاکنون به این موضوع وارد نشده و سازمان بازرسی کل کشور هم بررسی هایی انجام داده ولی نظر رسمی آن سازمان به وزارت علوم ابلاغ نشده است، اما دیوان محاسبات عمومی از زمان ریاست آقای رحمانی فضلی و قبل از تشکیل دولت یازدهم به این مساله پرداخته بود و اشکالات و ایرادات متعددی در خصوص ضوابط تعیین شده و نحوه اعمال ضوابط در انتخاب بورسیه ها گرفته و آنها را نهایتا در آذرماه 1392 به وزارت علوم ابلاغ و درخواست رسیدگی به تخلفات و رفع اشکالات نموده بود.»
 

۹۴/۰۹/۰۳
۱۳:۰۲

مراسم معارفه مدير روابط عمومي بنياد شهيد برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه محمد اسفندیاری و علیرضا کریمیان در نشست مشترک ماهانه معاونان و مدیران کل روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

به گزارش  کاوشگران روابط عمومی به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی، نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه، پس از بحث و بررسی پیرامون طرح شاهد و شورای هماهنگی حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران طی سخنانی با تأکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی دقیق، کارآمد و منظم در حوزه ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا تصریح کرد: در مسیر این اطلاع‌رسانی، تعامل و هماهنگی با رسانه‌های گروهی در کشورمان اهمیت بسیار زیادی دارد .
وی در ادامه با تقدیر از زحمات دو ساله محمد اسفندیاری در مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران و انتصاب وی به‌عنوان مشاور امور اطلاع‌رسانی بنیاد، علیرضا کریمیان را به‌عنوان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب کرد .
شهیدی پس از این انتصاب ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته در دو سال گذشته گفت: مسیر حرکت روابط عمومی باید در جهت برنامه‌ریزی صحیح و دقیق برای اعتلای خدمات‌رسانی به ایثارگران و توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین اجرای کارهای نو، خلاقانه و همه‌جانبه در حوزه ارتباطات و اطلاع‌رسانی جامعه هدف و مهندسی افکار عمومی صورت گیرد .
«علیرضا کریمیان» عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور است و از سال 1380 در دولت‌های مختلف به مدت 12 سال سابقه فعالیت در حوزه روابط عمومی را دارد که از جمله سوابق کاری وی در این حوزه می‌توان به مدیریت روابط عمومی استانداری تهران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد. وی علاوه بر تجربیات عملی، رساله دکتری خود را تحت عنوان رسانه‌های جمعی و ثبات سیاسی در جمهوری اسلامی نگارش کرده است .

۹۴/۰۹/۰۳
۱۶:۰۶