نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 96842
 • تمام سکه (طرح جدید) 948000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 946000
 • نیم سکه 474000
 • ربع سکه 263000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3115
 • یورو 4158
 • پوند 5185
 • صد ین 3045
 • درهم امارات 848
 • لیر ترکیه 1465
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 22 Arrow up
  دلار 26543
 • 82 Arrow up
  یورو 35451
 • 2 Arrow up
  پوند 44376
 • 114 Arrow up
  فرانک 29266
 • 62 Arrow up
  صد ین 25867
 • 7 Arrow up
  درهم امارات 7227

بانک مرکزی یا بیمه مرکزی؛ کدام مسئولند؟ تبدیل شرکتهای بیمه به شعب بانکها

اکثر بیمه های وابسته به بانک ها به نوعی تبدیل به شعب بانکها شده اند.

در حال حاضر با محدودیتی که بانک مرکزی به ویژه برای تعیین نرخ سود و انعطاف پذیری اعطای تسهیلات برای بانکها ایجاد کرده است و با توجه به جو نارضایتی عمومی که از عملکرد سوداگرانه بانکها در حال شکل گیری است، اکثر بیمه های وابسته به بانکها به نوعی تبدیل به شعب بانکها شده و در قالب "بیمه هایی همچون بیمه عمر، بیمه بازنشستگی و بیمه آتیه و ... و با بهانه هایی نظیر پوشش کمک هزینه های پزشکی و پرداخت خسارت و ... اقدام به جلب سرمایه به صورت "خرد و تدریجی" و یا "یکجا و کلان" کرده و به آن سود تضمینی روزشمار تا 20% اعطا کرده و بدون ضامن و سند، تسهیلات و وام پرداخت می کنند! به گزارش مسیرآنلاین به عنوان مثال تسهیلات اعطایی دو بیمه "پارسیان" و "پاسارگاد" که نمایندگی های آنها در حال بازاریابی تلفنی در اینخصوص هستند، مشاهده کنید: به علت عدم نظارت دستگاههای متولی بی ضابطه گی پولی و مالی آنچنان افسار گسیخته در حال گسترش است که بیم آن می رود که در اینده ای نزدیک در صورت عدم توجه نهادهای مسئول مشکلات مالی فراوانی برای مردمی که با اتکا به تاییدیه های همین نهادها اقدام به سرمایه گذاری در این بیمه ها می کنند بوجود آید.
Read more at: http://masironline.com/news/3166

۹۳/۰۵/۲۷
۰۹:۴۳

پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصد هزینه داروی بیماران پیوندی بستری از نیمه اول شهریور

حسینی- هزینه داروی بیماران پیوندی بستری در نیمه اول شهریور تحت حمایت ۹۰ درصدی بیمه قرار می گیرد.
رئیس سازمان بیمه سلامت با بیان این مطلب به خراسان گفت: پیش از این تنها هزینه داروی بیماران کلیوی بستری از حمایت ۹۰ درصدی بیمه بهره مند بود.
انوشیروان محسنی بندپی ادامه داد: امیدواریم در نیمه اول شهریور هزینه داروی بیماران بستری پیوند ریه، مغز استخوان و کبد نیز در فهرست حمایت ۹۰ درصدی بیمه قرار بگیرد.

۹۳/۰۵/۲۸
۰۰:۰۷

انتشار کتاب «مجموعه قوانین و مقررات صنعت بیمه»

گروه بازار پول: چاپ دوم کتاب «مجموعه کامل قوانین و مقررات صنعت بیمه» حاوی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مقررات مصوب هیات وزیران در ارتباط با صنعت بیمه، آیین‌نامه‌های مصوب شورای‌ عالی بیمه و همچنین بخشنامه‌های بیمه‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. این کتاب کامل‌ترین مجموعه قوانین و مقررات صنعت بیمه تا پایان سال 1392 است و در آن موضوع‌های مرتبط در 10 بخش شامل: قوانین و مقررات مبنایی، آیین‌نامه‌های فراگیر، بیمه‌های اتکایی، مقررات مالی، بیمه‌های اشخاص، بیمه‌های اموال، بیمه‌های مسوولیت، بیمه‌های خسارت پولی، واسطه‌های بازار بیمه و موسسات بیمه مناطق آزاد دسته‌بندی شده است. در انتهای کتاب هم فهرست کامل همه مصوبات شورای ‌عالی بیمه و نمایه واژه‌ها اضافه شده است تا به‌عنوان کتاب مرجع صنعت بیمه در ایران مورد استفاده قرار گیرد. این کتاب را غلامعلی ثبات، دبیر سابق شورای‌عالی بیمه تهیه و تنظیم کرده و پژوهشکده بیمه وابسته به بیمه‌ مرکزی جمهوری اسلامی ایران آن را منتشر کرده است.

۹۳/۰۵/۲۸
۰۰:۰۸

توسط گمرک؛ ضوابط جدید قرارداد بیمه کالاهای تزانزیتی ابلاغ شد

گمرک ایران اعلام کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری ضوابط جدید قرارداد بیمه کالاهای ترانزیتی اجرایی می شود.به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام گمرک ضوابط جدید قرارداد بیمه تعهد پرداخت حقوق ورودی عبور کالای خارجی از اول مهرماه سال جاری اجرایی می شود.مسعود کمالوند معاون توسعه مدیریت و منابع و علی مددی جهرمی معاون حقوقی و نظارت گمرک در بخشنامه ای به شرکت های
بیمه و حمل و نقل بین المللی اعلام کرد که از اول مهرماه سال جاری صرفا بیمه نامه ای معتبر و قابل پذیرش خواهد بود که براساس مفاد قرارداد جدید بیمه تعهد پرداخت حقوق ورودی عبور کالاهای خارجی صادر شود.

۹۳/۰۵/۲۸
۰۰:۰۵

بیمه یک میلیون و 600 هزار فرهنگی، زمان بیشتری نیاز دارد

 فانی وزیر آموزش و پرورش :  بیمه یک میلیون و 600 هزار فرهنگی، زمان بیشتری نیاز دارد  وزیر آموزش و پرورش گفت:بررسی و حل موضوع بیمه طلایی فرهنگیان که قریب به یک میلیون و 600 هزار نفر را پوشش می دهد، نیاز به زمان برای نهادینه شدن شرکت جدید بیمه گذار دارد.علی اصغر فانی در گفت و گو با پانا، درباره بیمه طلایی فرهنگیان گفت:اقداماتی که درباره بیمه طلایی فرهنگیان انجام شده، اقدامات بسیار مفیدی بوده است.وی افزود:زمانی که شرکت بیمه گذار تغییر می کند برای نهادینه شدن شرکت جدید به طور طبیعی مدتی زمان لازم است، زیرا حجم نیروی انسانی ما با خانواده هایشان که بیمه هستند، قریب به یک میلیون و 600 هزار نفر است.وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:تعداد افراد نیازمند به بیمه طلایی بالا است و با وجود تغییر شرکت بررسی و حل موضوع بیمه طلایی فرهنگیان زمان بر خواهد بود.به نظر بنده کم کم روی قلتک موثر بودن کار افتاده ایم و امیدواریم فرهنگیان با کمال آرامش بتوانند از خدمات بیمه طلایی بهره مند شوند.

۹۳/۰۵/۲۷
۲۲:۴۱

مدیرعامل: بیمه البرز دارای برند ویژه در پرداخت هزینه ها و مشتری مداری است

یزد - ایرنا - مدیرعامل بیمه البرز کشور گفت: این شرکت دارای برند ویژه ای در پرداخت به موقع و سریع هزینه های بیمه و مشتری مداری در کشور است.

سید ˈرسول تاجدارˈ روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: بیمه البرز با 55 سال سابقه به عنوان یکی از سه شرکت بیمه برتر کشور و 9 سال برتری در مشتری مداری در میان بانک ها و بیمه ها و 2سال برتری در میان تمام دستگاههای اداری سهم قابل توجهی در کشور دارد.
وی افزود: این شرکت مبتکر طرحهای مختلف بیمه ای از جمله دو طرح انحصاری امید آفرین برای پوشش هزینه های درمان سرطان و طرح هزینه های درمان ناباروری است.
مدیرعامل شرکت بیمه البرز ادامه داد: بیمه البرز سایر زمینه ها نیز یکسری برتری های کم نظیری همچون شفافیت صورتهای مالی، استفاده از آخرین تکنولوژی های بورسی و غیربورسی با نگاه کاملا تخصصی دارد.
تاجدار تصریح کرد: این شرکت همیشه در ارائه طرحهای نوین پیشگام بوده از جمله طرح بیمه های عمر که با استقبال بالایی همراه شده در عین حال در خصوص پرداخت به موقع و سریع هزینه ها به بیمه گذاران دارای برند ویژه است به همین دلیل برخی بیمه گذاران بعد از تغییر بیمه خود بار دیگر به سمت ما بازگشته اند.
وی یادآور شد: این بیمه در بخش های مختلف همچون بیمه باربری، آتش سوزی و مهندسی در حوزه بیمه های صنعتی از تخصص بالایی برخوردار است که بیانگر تخصص خوب همکاران ما در این شرکت است.
به گفته این مسوول، از حوزه های مهمی که بیمه البرز در آن به صورت جدی فعال بوده بخش درمان است بطوری که بسیاری از شرکت ها و نهادهای بزرگ کشور از پوشش درمانی این شرکت استفاده می کنند.
وی درباره وضعیت استان یزد در بیمه البرز گفت: این بیمه حدود 2.5 درصد از سهم کل بیمه کشور را در اختیار دارد و یزد از استانهای سلامت و به جهت نسبت خسارت بسیار معقول است.
تاجدار افزود: ما درباره تخلفات بیمه ای دارای کمترین مشکلات در این استان هستیم هرچند سال قبل رشد خوبی نسبت به میانگین صنعت نبود ولی در سال 93 و خصوصا آمار چهار ماهه رشد شعبه یزد از رشد کل البرز بخصوص در بیمه های زندگی بیشتر است.
مدیرعامل بیمه البرز درآمدهای بیمه ای گفت: در پایان سال 92 کل حق بیمه تولیدی کشور 16 هزار و 800 میلیارد تومان بوده که از این میزان 45 درصد در رشته ثالث، 6درصد در حوزه بدنه و 21درصد در بخش درمان بوده است.
وی با بیان اینکه میانگین رشد صنعت در سال گذشته 26 درصد بوده و ضریب نفوذ بیمه هم 1.9 درصد بوده است، پیش بینی کرد: صنعت بیمه در سال 1393به طور میانگین حدود 25درصد نسبت به سال قبل رشد داشته باشد.
تاجدار اظهار امیدواری کرد سهم بیمه های زندگی در سال جاری رشد قابل ملاحظه ای دا شته باشد هرچند که با سهم بیمه های زندگی در اسیا و دنیا فاصله بسیار زیادی داریم.
این مسوول یادآور شد: در بخش بیمه های زندگی اصولا تهران بهترین وضعیت را دارد و لی سهم این رشته در سبد کشور به 10 درصد نمی رسد در صورتی که 56 درصد حق بیمه جهانی و 71 درصد حق بیمه آسیا مربوط به این بیمه هاست.
وی با اشاره به چالش های موجود در صنعت بیمه کشور گفت: عمده ترین این چالش ها مربوط به رشته ثالث و سهم قابل توجه آن در ترکیب سبد بیمه ای شرکت ها و عوامل و متغیرهای زیان ده بودن این رشته است.
مدیرعامل بیمه البرز درباره این عوامل اظهار داشت: عواملی که امروزه موجب بالارفتن هزینه های خسارت و زیان ده بودن شرکت های بیمه شده عبارتند از عدم نقش مفید و موثر شرکت ها در تعیین حق بیمه به طوری که آنالیز ریسک در این رشته را فاقد خاصیت کرده است.
مدیرعامل بیمه البرز افزود : افزایش مداوم و سالانه دیه ها در کنار عدم تناسب در افزایش حق بیمه ها، وجود قوانین بالادستی و بودجه های سنواتی که در آن انواع عوارض تحمیل شده و نیز تحمیل عوارض آتش سوزی از سوی شهرداری ها که فاقد هر گونه مبنای منطقی ،مالی و محاسباتی بوده از دیگر عوامل زیان ده بودن بیمه هاست.
وی درباره نمونه زیان ده بودن بیمه ها در ایران گفت: در هیچ جای دنیا سراغ نداریم عوارض پرداختی یک شرکت دو برابر سود توزیعی میان سهامداران باشد در حالی که در کشور ما وجود دارد.
تاجدار در پایان تاکید کرد: اگر هدف قوا حمایت از حقوق مردم و بیمه گذاران بوده که قطعا اینگونه است می بایست در دیدگاه خود نسبت به صنعت بیمه تجدید نظر کنند. ک/3
1968/616

۹۳/۰۵/۲۷
۰۹:۳۴

25 و 26 شهریورماه؛ سمینار ریسک‌های مسئولیت و قراردادهای اتکایی برگزار می‌شود

سمینار تخصصی با عنوان «آشنایی با ریسک های نفت و انرژی و انواع ریسک های مسئولیت و قراردادهای اتکایی آنها» در 25 و 26 شهریورماه 1393 برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سمینار از سوی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در 25 و 26 شهریورماه 1393 برگزار خواهد شد و «ک.گوپینات» مدیر بیمه های نفت و انرژی بروکر اتکائی پایونیر و «ساتیش مطور» مدیریت ریسک بروکر اتکائی پایونیر تدریس خواهند کرد.
«ک .گوپینات» دارای بیش از 20 سال تجربه در زمینه بیمه نفت، انرژی دریایی و هواپیما در سازمان ONGC است و به عنوان مدیر ریسک از سال 1994 تا آگوست 2006 خدمت کرده و در سال 2006 به بروکر بیمه اتکائی پایونیر پیوسته و مدیر بیمه های نفت و انرژی در این شرکت است.
«ساتیش مطور» دارای بیش از 20 سال تجربه در بیمه و سایر خدمات مالی در شرکت بیمه ICICI LOMBAD از 2004 تا 2006، شرکت بیمه Resorce Wizard L.L.C. New Jersey از 1999 تا 2004، شرکت Tata Finance Limited از 1994 تا 1999، شرکت First Leasing Company هند واقع در مدرس از 1990 تا 1992 بوده و از سال هم اکنون مدیریت ریسک بروکر اتکایی پایونیر است.
در این سمینار مباحثی همچون آشنایی با بازارهای اتکایی، مدیریت ریسک های حوزه نفت و گاز، حفاری و فعالیت های مرتبط در دریا و خشکی و پوشش های اتکایی مربوط به آنها، پوشش های بیمه های مسئولیت در حوزه تولید با تکیه بر تولید کنندگان اتومبیل، فراورده‌های دارویی و قطعات حساس، جبران غرامت حرفه‌ای برای مهندسین (جبران غرامت حرفه ای سالانه و جبران غرامت حرفه ای خاص پروژه ها)، بیمه مسئولیت مدیران و کارشناسان، برای شرکت‌های داخلی و بین‌المللی ارائه خواهد شد و در پایان به شرکت کنندگان گواهی‌نامه معتبر از سوی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه اعطا می‌شود. این سمینار به زبان انگلیسی ارائه می شود.
بر اساس مقررات، هیچ شرکتی نمی تواند بیش از 20 درصد سرمایه و اندوخته خود، ریسک نگه دارد و باید برای مازاد آن اتکایی بگیرد و اخیرا بیمه مرکزی متناسب با سرمایه و اندوخته آزاد شرکتهای بیمه، ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکتهای بیمه را اعلام کرده است و شرکت های بیمه باید برای مازاد بر ظرفیت مجاز خود، بیمه اتکایی بگیرند. انتقال ریسک از طریق بیمه های اتکایی برای شرکت های بیمه ضروری است و سرمایه و دارایی شرکت های بیمه هر چقدر هم که زیاد باشد در مقابل تعهداتی که شرکتها می پذیرند، ناچیز و اندک است.
در حادثه اخیر سقوط هواپیمای «ایران 140» در تهران و کشته و زخمی شدن تعدادی از هموطنان، کارشناسان خسارتی در حدود 15 تا 25 میلیارد تومان را پیش بینی کردند و شرکت بیمه گر با توجه به اتکایی قابل قبولی که انجام داده بود، آمادگی خود را در جهت انجام تعهدات اعلام کرد و این حادثه اهمیت توجه به بحث «انتقال ریسک و لزوم اخذ اتکایی» را دوچندان کرد.
تا پیش از تحریم ها علیه ایران، ریسک های داخلی به خارج منتقل می شد، ولی پس از اعمال تحریم ها، این انتقال با دشواری‌هایی مواجه شد و پس از آن با تدبیر مسولین، بیمه مرکزی و شرکت های بیمه، از سیستم های داخلی اتکایی در حد توان استفاده شد. کارشناسان صنعت بیمه معتقدند علی رغم فعالیت های انجام شده در داخل کشور برای جلوگیری از برخی ضررهای هنگفت، انتقال ریسک‌های بزرگ و سنگین به خارج از کشور امری مناسب و عقلانی است.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۱:۴۶

تغییر قانون بیمه کارگران ساختمانی به کام بساز و بفروشان است

«این مصوبه اگر چه به نام حمایت از کارگران تصویب شده اما در اصل به کام بساز بفروشان است. / این مصوبه به هیچ عنوان پوشش مالی یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی که منابعی در حدود ۳ هزار میلیارد تومان نیاز دارد، را نخواهد داد.»

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قم با انتقاد از مصوبه اخیر مجلس در رابطه با تغییر بیمه کارگران ساختمانی، گفت: این مصوبه اگر چه به نام حمایت از کارگران تصویب شده اما در اصل به کام بساز بفروشان است.
«قاسم باباخانلو» در این باره به ایلنا گفت: این مصوبه کاملا به ضرر کارگران ساختمانی است، به دلیل اینکه منابع ذکر شده در این مصوبه به هیچ عنوان یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی که منابعی در حدود ۳ هزار میلیارد تومان نیاز دارد، پوشش مالی نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه هم اکنون تنها ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده‌ و در حدود یک میلیون نفر پشت خط بیمه مانده‌اند، گفت: این مصوبه با محدود کردن منابع دریافتی از پروانه‌های ساختمانی به نفع بساز و بفروش‌ها است و باعث محدود شدن منابع تأمین اجتماعی برای بیمه کردن کارگران شده است.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قم تأکید کرد: اگر این قانون باعث آن شود تا دیگر هیچ کارگر ساختمانی جدیدی بیمه نشود، که همین امر مغایر اصل ۲۹ قانون اساسی است، ما کارگران همه چیز را از چشم نمایندگان مجلس نهم می‌بینیم که قانونی را تصویب کردند که به ظاهر به نام و به نفع کارگران است اما در اصل به کام بساز بفروشان است.
گفتنی است در قانون قبلی، به ازای هر متر مربع پروانه ساختمانی یک تا ۴ درصد حداقل حقوق قانون کار به عنوان سهم ۲۰ درصدی کارفرمایان از حق بیمه کارگران ساختمانی به تأمین اجتماعی پرداخت می‌شد، که هم اکنون با تغییر قانون قبلی مقرر شده ۱۲ درصد از مجموع عوارض و در آمد پروانه ساختمانی به تأمین اجتماعی پرداخت شود.
همچنین گفته شده هر گونه کسر بودجه از محل مالیات بر ارزش افزوده با تأیید وزارت کشور به تأمین اجتماعی پرداخت شود.
کارگران ساختمانی معتقدند ۱۲ درصد از مجموع عوارض و درآمد پروانه ساختمانی کاملا ابهام دار بوده و طبق نظر کار‌شناسان شاید برای حتی ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی هم کفاف نکند. محل مالیات بر ارزش افزوده هم به دلیل اینکه منوط به تأیید وزارت کشور است، و با توجه به اظهارات نمایندگان وزارت کشور در جلسات مختلف تأمین نخواهد شد و در عمل هیچ کارگر ساختمانی جدیدی به دلیل تأمین نشدن منابع مالی بیمه نخواهد شد.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۷:۰۴

در گفت‌وگوی رئیس اداره بیمه و درمان وزارت آموزش و پرورش با فارس وضعیت بیمه طلایی فرهنگیان تشریح شد

رئیس اداره بیمه و درمان وزارت آموزش و پرورش، وضعیت بیمه طلایی فرهنگیان را تشریح کرد.

مهران عبدالکریمی، رئیس اداره بیمه و درمان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس اظهار داشت: آموزش و پرورش در راستای ارائه خدمات بیمه‌ای مناسب به فرهنگیان و تأمین حداکثری هزینه‌های درمانی آنان و افراد تحت‌ تکفلشان، قرارداد بیمه تکمیلی درمان را برای نخستین‌بار در آموزش و پرورش در سال 1389 با شرکت سهامی بیمه ایران تحت عنوان بیمه طلایی منعقد کرد و توانست طی 4 سال بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر از فرهنگیان و خانواده آنان را تحت پوشش قرار دهد؛ البته این پوشش بیمه‌ای علی‌رغم مشکلات موجود که عمده آن به دلیل عدم همکاری مناسب تعدادی از مراجع و مراکز درمانی در انعقاد قرارداد با شرکت‌های بیمه بود، توانست طی چهار سال متوالی رضایت نسبی فرهنگیان را فراهم کند.
وی ادامه داد: در راستای ترغیب و تشویق فرهنگیان برای عضویت در بیمه‌ درمان و افزایش رضایتمندی آنان، از ابتدای شروع قرارداد (حسب دستور وزیر وقت) مقرر شد از محل اعتبارات رفاهی وزارت آموزش و پرورش، بخشی از حق بیمه درمان تکمیلی فرهنگیان به حساب فرهنگیان واریز شود که این امر تا تیرماه سال 91 ادامه داشت و با ادامه قرارداد و با وجود مشکلات و تنگناهای مالی حاکم بر کشور و خارج از اختیارات دستگاه‌های اجرایی، تا پایان اردیبهشت 1392، تمام حق بیمه متعلقه به شرکت بیمه ایران پرداخت و این وزارت با تسویه قرارداد سال 1392 بدون هیچگونه چالشی با شرکت بیمه ایران، قرارداد سال بعد را نیز تمدید کرد.
عبدالکریمی اضافه کرد: از اردیبهشت ماه سال 1392 (چهارمین سال اجرای قرارداد) نیز مقرر شد از مبلغ حق بیمه، ماهیانه پنجاه‌ درصد آن توسط بیمه‌شدگان و پنجاه درصد دیگر توسط آموزش و پرورش از منابع موجود پرداخت شود و این موضوع به تمام ادارات‌کل آموزش و پرورش ابلاغ شد و این مهم در اردیبهشت ماه 92 انجام شد ولی بعد از آن به دلیل مشکلات موجود و کمبود اعتبارات میسر نشد.
وی افزود: برای سال 1393 نیز علی‌رغم تمام تلاش‌ها و رایزنی‌هایی که جهت استمرار و تمدید قرارداد‌ها با شرکت بیمه ایران صورت گرفت، در نهایت به دلیل عدم پرداخت بخشی از حق بیمه در سال گذشته این شرکت تمایلی برای ادامه قرارداد و ایجاد پوشش بیمه درمان تکمیلی برای بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر از فرهنگیان کشور و افراد تحت‌تکفل فرهنگیان (به عنوان یکی از بزرگترین قراردادهای بیمه‌ای) نداشته و به صورت مکتوب خواهان پایان قراردادهای فی مابین بوده است.
رئیس اداره بیمه و درمان وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: تصمیم و اصرار به عدم ارایه خدمات به بیمه‌شدگان به عنوان ولی‌نعمتان این صنعت که باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای این قشر تأثیرگذار در فرهنگ و آینده کشورمان شده است، بدون در نظر گرفتن این اصل بوده که "اختلافات فی مابین بیمه‌گذار  و شرکت بیمه گر به عنوان دو بخش دولتی، نباید خللی در ارایه تعهدات و خدمات به بیمه شدگان) ایجاد کند".
وی ادامه داد: در ایجاد این روند (پرداخت نشدن خسارات به بیمه شدگان به دلیل عدم تسویه حساب حق بیمه) به این موضوع هم دقت نشده که علت اصلی ایجاد اختلافات مالی فی‌مابین، بروز تنگناهای اعتباری در کشور بوده که تحمل آن بر همه آحاد جامعه واجب و رفع آن خارج از اختیارات آموزش و پرورش بوده است. 
عبدالکریمی اضافه کرد: با این حال وزارت آموزش و پرورش همواره خود را متعهد به بررسی و رفع تمامی اختلافات مالی فی مابین دانسته و در این راستا مکاتباتی را نیز با مسؤلان انجام داده و پیگیری‌هایی نیز جهت پرداخت مبالغ معوقه و تسویه مطالبات شرکت بیمه ایران به شکل واگذاری بخشی از اموال غیرمنقول، واگذاری سهام و یا پیش‌بینی اعتبار در بودجه سنواتی به عمل آورده است.
وی افزود: با این حال، این وزارت به جهت جلوگیری از تضییع حقوق فرهنگیان همواره خود را متعهد به پرداخت تمامی هزینه‌های فرهنگیان می‌داند و در نظر است به هر طریق ممکن و در اسرع وقت نسبت به پرداخت خسارات و هزینه‌های پزشکی مربوط به قرارداد سال گذشته به فرهنگیان ذینفع اقدام کند.

۹۳/۰۵/۲۸
۰۰:۵۲

برگزاری کارگاه آموزشی بیمه اتکایی با همکاری شرکت چدید ری

آیین-در راستای ارتقای دانش بیمه‌ای، پژوهشکده بیمه با همکاری شرکت “چدید ری” ،‌ کارگاه آموزشی بیمه اتکایی را در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه برگزار می‌کند.
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیمه سرفصل های این کارگاه آموزشی شامل اصول بیمه اتکایی ، مطالعه موردی وسایل نقلیه موتوری و مازاد ریسک و خسارت اموال ، بیمه دریایی، بیمه انرژی های داخل خشکی، بیمه مهندسی و بیمه انرژی های دریایی می باشد.
چدید ری، یکی از بزرگ‌ترین کارگزاران بیمه اتکائی در منطقه منا است که به صورت جامع، کارگزاری قراداد های بیمه اتکائی، بیمه اتکائی اختیاری و واگذاری بیمه اتکائی را بر عهده دارد.
ضمنا این شرکت جایزه «کارگزار بیمه اتکایی سال» را کسب نموده است.

۹۳/۰۵/۲۷
۰۹:۲۶

نرخ سود قطعی بیمه‌های عمر بیمه نوین ۲۵.۸۸ درصد

ایستانیوز: با توجه به تعیین سود مشارکت در منافع سال ۹۲، نرخ سود قطعی بیمه های تشکیل سرمایه بیمه نوین در سال ۱۳۹۲ معادل ۲۵.۸۸ درصد اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، با اعمال نرخ سود جدید، اندوخته بیمه‌نامه هر یک از بیمه‌گذاران در سررسید سال بیمه‌ای آن‌ها در سال 92 به میزان 10.88 درصد نسبت به حداقل سود تضمین شده (15 درصد)، افزایش می‌یابد. این افزایش نرخ به لحاظ سود تحصیل ‌شده از محل سرمایه‌گذاری اندوخته ریاضی بیمه‌نامه بیمه‌گذاران عمر حاصل شده است.
این در حالیست که شرکت بیمه نوین برای سال‌های 89 ، 90 و 91 به ترتیب سودهای 19.5، 24.60 و 25.23 درصد را به بیمه‌گذاران خود پرداخت نموده است.
شایان ذکر است شرکت بیمه نوین ثبات در پرداخت سود مشارکت به بیمه‌گذاران عمر را از سیاست‌های بلند مدت خود تلقی می‌نماید. 

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۵۳

معرفی و سوالات متداول در بیمه شخص ثالث

بینا:در این مقاله قصد داریم به زبان ساده بیمه شخص ثالث را توضیح دهیم . ابتدا توضیحاتی در مورد تعاریف و اصطلاحات این بیمه نامه ارائه میدهم
به گزارش  باشگاه خبرنگاران؛
چرا باید بیمه شخص ثالث داشته باشیم ؟
در صورتی که شما در حین رانندگی توسط اتومبیل و یا موتور سیکلت بر اثر حادثه  خسارتی وارد کنید و در آن حادثه مقصر شناخته شوید ، طبق قانون مسئول جبران این خسارت به زیاندیدگان میباشید.
این خسارت ممکن است خسارت مالی و یا خسارت  بدنی باشد
بیمه شخص ثالث در حقیقت یک بیمه مسئولیت میباشد (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی )  اما در گروه بیمه های اتومبیل قرار دارد .
داشتن این بیمه نامه طبق قانون اجباری است و هر شخص که رانندگی انجام میدهد مکلف به داشتن این بیمه نامه است
بر اساس قانون  مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست ( متصرف خودرو) میبایست اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث نماید . ( در این صورت این شخص بیمه گذار نامیده میشود)
* پرسش : اگر خودرو متعلق به دوست من باشد و بیمه داشته باشد و من راننده آن باشم و تصادف کنم آیا  بیمه خسارت زیاندیده را پرداخت میکند ؟
  پاسخ : بلی -  بیمه شخص ثالث وابسته به خودرو است و در صورتی که شما گواهینامه معتبر داشته باشید ، بیمه جبران خسارت خواهد نمود. حتی اگر خودرو متعلق به شما نباشد
شخص ثالث در این بیمه به چه کسانی گفته میشود  ؟
به هرکس و یا کسانی که به دلیل وسیله نقلیه (شخص مقصر) دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده مقصر حادثه شخص ثالث گفته میشوند
پرسش : بر این اساس آیا تمام سرنشینان خودرو هم اشخاص ثالث میباشند ؟
پاسخ : بلی -  به غیر از خود راننده تمامی سرنشینان خودرو اشخاص ثالث به حساب می آید ، به طور مثال اگر راننده ای بر اثر حادثه با درخت و یا دیوار تصادف کرد و سرنشینان دچار خسارت بدنی شوند ، از بیمه شخص ثالث خودرو تمامی زیان این سرنشینان اعم از هزینه های درمانی و دیه جبران خواهد شد
طبق قوانین جدید بیمه راننده خودرو هم اجباری و درصورت فوت ، نقص عضو راننده مقصر حادثه ، دیه به خانواده وی نیز تعلق میگیرد
پرسش :  اگر در یک حادثه به بیشتر از یک نفر زیان جانی برسد چگونه است ؟ آیا بیمه دیه افراد دیگر را هم پوشش میدهد ؟
پاسخ : بلی ، در این صورت شرکت بیمه گر مکلف به پرداخت تمامی دیات میباشد
پرسش:  آیا دیه زن و مرد ، مسلمان و غیر مسلمان برابر است  ؟
پاسخ : بلی  (قوانین جدید بیمه شخص ثالث)
چه مواردی در بیمه شخص ثالث مورد پوشش نیست و خسارت پرداخت نمیشود ؟
خساراتی که به وسیله نقلیه مسبب حادثه  و یا محصولاتی که در آن قرار دارد وارد شود  ( خودرو مقصر حادثه )
خسارت ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم
خسارت ناشی از محکومیتهای جزایی و یا پرداخت جریمه ها
مفهوم  خسارت بدنی دربیمه شخص ثالث چیست ؟
هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه موضوع این قانون خواهدبود.
پرسش : بیمه سرنشین چیست ؟
پاسخ : طبق قانون بیمه شخص ثالث افرادی مثل بیمه گذار / مالک اتومبیل / راننده وسیله تقلیه مقصر حادثه اگر سرنشین وسیله نقلیه مذکور باشند شخص ثالث به حساب نمی آیند 

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۰۶

بررسی طرح دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث در دستور این هفته مجلس قرار گرفت

بررسی طرح دائمی شدن قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث، در دستور هفتگی مجلس شورای اسلامی قرار گفت

خبر اقتصادی:به گزارش سایت تحلیلی- خبری آیین، بررسی طرح دائمی شدن قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب 16/4/1387 طبق اصل 85 قانون اساسی، در اجرای ماده 146 آئین‌نامه داخلی بنا به تقاضای بیش از ده نفر از طراحان و دراجرای ماده 104 آئین‌نامه داخلی با اولویت در دستور قرار گرفت.
قانون بیمه شخص ثالث در سال 1387 به مدت پنج سال به صورت آزمایشی تصویب شد و با تمدید یکساله آن، مدت اجرای آن امسال به پایان می رسد.
کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور کارشناسان صنعت بیمه، بیمه مرکزی، سندیکای بیمه گران، انجمن حرفه ای صنعت بیمه، مدیران عامل شرکت های بیمه، نیروی انتظامی، ستاد دیه و ... از خردادماه سال جاری به بررسی طرح دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث پرداخته و تاکنون جلسات متعدد کارشناسی در این خصوص برگزار شده است.
توجه به نقش و مسئولیت راننده در تصادفات رانندگی و لزوم محاسبه ریسک در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث، حذف عوارض از این بیمه نامه، گسترش نفوذ بیمه شخص ثالث و توجه به فضای رقابتی، خصوصی سازی واقعی و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی در اصلاح قانون بیمه شخص ثالث از موارد کلیدی در بررسی طرح مذکور در کمیسیون اقتصادی بوده است.

۹۳/۰۵/۲۷
۲۲:۲۶

شناسایی سود سرمایه گذاری بیمه کارآفرین

سرمایه گذاری کوتاه مدت این شرکت در سهام شرکت ها ۷.۷۵درصد مجموع سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است.

صنعت بیمه -   مجموع سرمایه گذاری های شرکت بیمه کارآفرین در اوراق مشارکت، بورس و سپرده گذاری در بانک ها، بازدهی 24 درصدی را برای این شرکت در سال 92 به همراه داشت.
 
به گزارش اکوویژن شرکت بیمه کارآفرین که با سرمایه یک هزار و 200میلیارد ریال در بازار پایه فرابورس فعالیت می کند، توانست تا پایان خرداد ماه، مبلغ 87ریال سود برای هر سهم شناسایی کند.
این شرکت در سال 92 مبلغ 3هزار و 202 میلیارد و 372 میلیون ریال در اوراق مشارکت بانکی، سرمایه گذاری در شرکت های پذیرفته شده بورس، سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری بانک کارآفرین و سپرده گذاری در بانک ها، سرمایه گذاری کرد و توانست مبلغ 757 میلیارد و 790 میلیون ریال، معادل 24درصد سود کسب کند.
این شرکت بیشترین سود معادل 431میلیارد و 965 میلیون ریال را از خرید اوراق مشارکت به دست آورده و از سرمایه گذاری در سهام مبلغ 271 میلیارد و 503 میلیون ریال درآمد به دست آورده است.
سرمایه گذاری کوتاه مدت این شرکت در سهام شرکت ها 7.75درصد مجموع سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است. همچنین سرمایه گذاری کوتاه مدت شرکت مذکور در اوراق مشارکت 0.05درصد این سرمایه گذاری را شامل می شود. این درحالی است که براساس طبقه بندی این شرکت، درآمد سهام در سال مالی 92 مبلغ 271میلیارد و 503میلیون ریال و سود بانکی و اوراق مشارکت بیمه کارآفرین مبلغ 431میلیارد و 945میلیون ریال بوده است.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۵۰

بیمه به زور از خانواده کودکان شین‌آباد رضایت گرفت

وکیل دانش آموزان شین آبادی می گوید: «متاسفم از اینکه بگویم بیمه نزد برخی خانواده ها رفته و به زور از آنها رضایت گرفته است. از آنها تعهد گرفته اند که هیچ اعتراضی نکنند خوشبختانه بعضی از خانواده ها هنوز نرفته اند و چنین تعهدی نداده اند.»

به گزارش سلام نو به نقل از پیام نو، حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد پیرانشهر اتفاق افتاد تا وزارت آموزش و پرورش مدرسه را نوسازی کند و سنگ های مرمر و گرانیت زیبایی در نمای مدرسه انقلاب اسلامی روستایی دور افتاده به کار ببرد و نوش دارویی بعد از مرگ سهراب به کودکان آن روستا بدهد. با اینهمه هنوز سرنوشت کودکان شین آبادی و آینده نامعلوم این دختران آنقدر مبهم و پر از سختی است که خانواده های آنها به ناچار به ساختمان کوثر ریاست جمهوری رفتند تا با حضور نمایندگان وزرای تعاون و آموزش و پروروش و مسئولین ریاست جمهوری در حضور وکیل شان از دشواری های زندگی در چنین شرایطی سخن بگویند؛ جلسه ای که به گفته حسین احمدی نیاز وکیل خانواده های این کودکان امیدوارانه بود تا دیه کامل آنها به همراه مستمری مادام العمر پرداخت شود و همچنین فکری برای روند درمان آنها و نیز آینده آنها شود. به گزارش پیام نو در این جلسه ضمن بررسی وضعیت سخت معیشت خانواده ها و مشکلات رفت و آمد آنها از پیرانشهر به تهران در خصوص هزینه هایی که می بایست پرداخت شود و نشده است صحبت شد که بر اساس گفته های حسین احمدی نیاز وکیل این خانواده ها، آموزش و پرورش مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای معیشت آنها در نظر گرفته بود که با احتساب تعداد خانواده ها این مبلغ چیزی حدود ۳ میلیون در سال می شد که واقعا هیچ دردی از خانواده ها دوا نمی کرد و اساسا مبلغ ۳ میلیون برای یک سال بی احترامی به آنها نیز بود.
پروسه درمان دختران تا ۸ سال دیگر طول می کشد
 حسین احمدی نیاز وکیل پرونده خانواده های کودکان شین آباد در خصوص وضعیت کلی این خانواده ها و کودکانشان به پیام نو می گوید: «وقتی مدرسه انقلاب اسلامی شین آباد آتش گرفت، کلیه ۳۶ دختر آن کلاس در حریق سوختند. شهروندان شین آباد فرزندانشان را به مدرسه فرستاده بودند تا آنجا تحصیل کنند و آموزش ببینند نه اینکه در آتش بسوزند و آینده شان نابود شود.آنچه در این مدرسه اتفاق افتاد قصوری از وزارت آموزش و پرورش به علت فقدان امکانات در آن مدرسه بود. لذا این وزارت خانه در قبال این دختران که هنوز کودک هستند و به طور کامل تا الی الابد سوخته شده اند و آرزوهای بزرگی دارند، مسئولیت دارد. درست است که این کودکان چند سال تحت درمان هستند اما چهره زیبای آنها از بین رفته است و صورت معصومانه و کودکانه آنها سوخته است. آرزو و حس مادر شدن آنها تا پایان عمر از دست رفته است. تمام زندگی این دختران در مسیر درمانگاه و بیمارستان تا خانه در حال طی شدن است؛ درمانی که هنوز ادامه دارد و خواهد داشت. این پروسه به صورت معمولی تا حدود ۷ یا ۸ سال ادامه خواهد داشت و در این مدت هزینه های رفت و آمد آنها، هزینه های خورد و خوراکشان، هزینه های زندگی و صدماتی که بر آنها تحمیل شده، روی دوش خانواده های آنهاست.»
سنگ اندازی های بیمه ایران در دولت احمدی نژاد
وکیل خانواده های کودکان مدرسه شین اباد در خصوص فرآیند پیگیری پرونده به پیام نو می گوید: «در وهله اول رئیس دولت به عنوان یک رئیس جمهور حقوقدان و رئیس تمام وزارت خانه های تحت امر و به استناد به سوگندی که طبق اصل ۱۲۱ و ۱۱۳ قانون اساسی برای حفظ حقوق مردم خورده اند انتظار داریم به پرونده این کودکان ورود کند؛ مشکلات آنها را حل کند؛ برای ادامه تحصیل با توجه به مشکلاتی که دارند، معلمان مخصوص بگیرند؛ هزینه هایی برای زندگی سخت و پر از سختی آنها در نظر گرفته شود.»
وی افزود: «تمام کودکانی که وارد مدرسه می شوند، از پوشش بیمه برخوردار هستند. متاسفانه بیمه ایران یک طرفه درصد مبلغ خسارت این کودکان را به دلیل مونث بودن آنها نصف محاسبه کرده است که در پیگیری این پرونده نسبت به این قضیه اعتراض داریم که چرا باید چنین رفتاری با این کودکان بشود. بنابراین ما به دنبال این هستیم که دیه باید به قیمت روز لحاظ بشود.  از صندوق تامین خسارات نیز باید مازاد این دیه پرداخت شود در حالیکه بیمه اعلام کرده مازاد شامل این مورد نمی شود. بنابراین بر روی رقمی که پزشکی قانونی اعلام کرده اعتراض داریم چراکه دیه را به طور کامل لحاظ نکرده اند.»
حسین احمدی نیاز در خصوص مباحث انجام شده مربوط به بیمه گفت: «نماینده بیمه مرکزی و بیمه ایران به این جلسه نیامده بود اما نماینده بیمه وزارت آموزش و پرورش حضور داشت و قول دادند مشکلاتی که تا کنون بیمه ایجاد کرده رفع بشود و دیه به صورت کامل پرداخت شود.»
احمدی نیاز در مورد ابعاد شکایت این پرونده به خبرنگار پیام نو می گوید« شکایت ما در این پرونده چند مبحث دارد که شامل  دولت، بیمه و آموزش و پرورش می شود. بیمه از این جهت طرف دعواست که بایستی دیه را به صورت کامل بپردازد لذا دیه و ارش این کودکان صد در صد اقامه دعوا بایستی به قیمت روز محاسبه شود.
هنوز پرونده در قوه قضاییه تشکیل نشده است
وی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات دادگاه وکلای هر سه نهاد حضور دارند پاسخ می دهد «متاسفانه باید این را بگویم که هنوز پرونده آتش سوزی و سوختن کودکان شین آباد در قوه قضاییه تشکیل نشده است. تقاضای ما از دادستان پیرانشهر این است که هنوز مقصر این فاجعه را در ماجرای آتش سوزی پیدا نکرده اند و اعلام جرم نکرده اند. اگر آموزش و پرورش هست که بالاخره باید مشخص بشود. دیوار یا بخاری که نمی تواند مسئول باشد؛ معلم هم نمی تواند مقصر باشد که همه تقصیر را به گردن معلم بیاندازیم.»
وی ادامه می دهد: «آموزش و پرورش به عنوان مسبب این قضیه و منشا ورود ضرر و زیان به این کودکان در دادسرا پرونده تشکیل می شد که متاسفانه تا کنون این اتفاق نیفتاده است.»
حسین احمدی نیاز در خصوص پیگیری ها با توجه به عدم تشکیل پرونده و مشکلات آن به پیام نو می گوید:«حق و حقوق این کودکان را دنبال می کنیم. خواسته هایی داریم که در چند مبحث تقسیم می شوند؛ همانطور که گفتم درخواست هایمان از دولت و بیمه و آموزش و پرورش است که توضیح دادم. مضاف بر اینکه از قوه قضاییه این سوال را داریم که اولا پرونده آتش سوزی مدرسه انقلاب اسلامی شین آباد  در دادگستری پیانشهر به کجا رسید؟ آیا مسببین این قضیه محکومیت پیدا کرده اند یا خیر؟ دوم اینکه چون این دانش آموزان بیمه بوده اند، بیمه باید نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند. ما دانش آموزان را پزشکی قانونی فرستادیم و آنجا درصدی را برای دیه و درصدی برای ارش تعیین شد که ما نسبت به این درصد اعتراض کردیم و گفتیم این درصد دقیق نیست و تقاضا داریم مجددا بررسی شود. دوباره قسمتی از آن اصلاح شد ولی هنوز نظر ما در این قضیه تامین نشده است که ضرورت دارد هیات کارشناسی در پزشکی قانونی مجددا نسبت به برآورد خسارت این کودکان تشکیل شود و رسیدگی مجدد بکند. سوم اینکه بیمه بر اساس قیمت روز دیه و ارش را محاسبه کند. یعنی امروز اگر ۲۶ مرداد سال ۹۳ است، دیه بر اساس قیمت امروز مشخص شود و مهمتر اینکه بیمه به طور کامل پرداخت شود نه آنکه به سبب اناث بودن بیمه آنها نصف شود.»
مبالغ نامعلومی که به کودکان نرسیده است
احمدی نیاز ضمن گلایه از عدم حمایت نهادهای مسئول می گوید: «متاسفانه هیچ نهادی نبوده است. مصوبه ای در دولت قبلی تصویب شد که یک و نیم میلیارد تومان برای درمان این کودکان به بیمارستان حضرت فاطمه زهرا پرداخت شد. یک میلیارد تومان هم به سازمان رفاه و تامین اجتماعی برای رفاه حال این کودکان پرداخت شد. اما تا به امروز نمی دانیم هزینه کرد این یک میلیارد تومان چگونه بوده است. هنوز ریالی به هیچکدام از این خانواده ها از این مبلغ اختصاص یافته پرداخت نشده است.»
سوء استفاده بیمه ایران از عدم آگاهی خانواده برای گرفتن رضایت
احمدی نیاز در مورد مشکلات پیش آمده در پرونده  به پیام نو می گوید: «متاسفم از اینکه بگویم بیمه نزد برخی خانواده ها رفته و به زور از آنها رضایت گرفته است. از آنها تعهد گرفته اند که هیچ اعتراضی نکنند خوشبختانه بعضی از خانواده ها هنوز نرفته اند و چنین تعهدی نداده اند. در اَرش باید صد درصد اَرش پرداخته شود اما بیمه آمده و از ناآگاهی حقوقی این خانواده ها سو استفاده کرده و خواسته نصف اَرش را به این خانواده ها پرداخت کند که می بایستی صددرصد پرداخت می شد. متاسفانه بیمه ایران چنین اقدامی کرده است. بیمه ایران زیر نظر بیمه مرکزی است و بیمه مرکزی هم زیر نطر دولت است. از آقای رئیس جمهور به عنوان یک حقوقدان و حافظ و مجری حقوق مردم درخواست داریم به رئیس بیمه مرکزی یا مدیر عامل بیمه ایران دستور ویژه بدهد تا چنین اقدامی را تکرار نکنند و این مشکل را هم حل کنند.»
هفته ای ۱۴ ساعت مسافت تهران – پیرانشهر در اتوبوس
وکیل خانواده های کودکان سوخته روستای شین آباد درباره نوع دشواری های رفت و آمد آنها می گوید: «این خانواده ها در همان روستای پیرانشهر زندگی می کنند اما تمام زندگی آنها در مسیر روستا تا تهران می گذرد و زندگی آنها به طرز نگران کننده ای دشوار شده است. هر هفته ۱۴ ساعت مسافت با اتوبوس در این مسیر را طی می کنند که در یکی از مصوبات گفته شده رقم ۱ میلیارد تومان برای هزینه های تردد این کودکان در نظر گرفته شده است اما متاسفانه این کار هم صورت نگرفته شده است. مطابق اصل ۱۲۷ قانون اساسی رئیس جمهور می تواند در موارد خاص بر حسب ضرورت با تصویب هیات وزیران، نماینده یا نمایندگان ویژه تعیین کنند. در این موارد خاص، تصمیمات نماینده رئیس جمهور در حکم رئیس جمهور یا هیات وزیران خواهد بود. بنابراین ضرورت داشت با توه به اینکه این حادثه در دولت قبلی اتفاق افتاد و نماینده ویژه ای هم تعیین نشد، آقای دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور دولت فعلی به این مورد خاص رسیدگی بیشتری کنند و نماینده ویژه ای معین کنند.»
وی ادامه می دهد «الان در تهران این ماجرا را رسیدگی می کنیم که  قرار است به پیرانشهر برویم. در تهران با خانواده ها نشست داریم و به حرف آنها گوش می کنیم و مشکلات آنها را به مسئولین منتقل می کنیم و پرونده را نیز پیگیری می کنیم. روز پیش (۲۵مرداد ۹۲) فشار روی این خانواده ها به حدی بود که مجبور شدند که به ساختمان ریاست جمهوری رفتند تا اعتراضشان را آنجا بگویند. آنها خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی شان هستند. خواستار رسیدگی به مستمری کودکانشان هستند. این دختران ۲ سال است که زیر تیغ جراحی هستند، این تیغ هایی که بر بدن طریف آنها می خورد، دردآور است و این درد و رنج بی پایان را با پول نمی توان خرید و سنجید. این دردی است که وزارت آموزش و پرورش بر آنها تحمیل کرده است. حال چگونه می شود برای درد آنها مبلغ تعیین کرد. چگونه می توان دختری که حس زنانگی اش نابود شده؛ حس مادر شدنش از بین رفته ودرد مداوم زندگی می کنند چگونه می توان درمانی متصور شد و آن را با پول سنجید؟»
دادستانی پیرانشهر همچنان ورود نمی کند!
وکیل این خانواده ها در پایان می گوید: «ما درخواست های مکتوب را به دولت داده ایم و تقاضا کرده ایم نماینده ای برای این مسئله ویژه معین شود. درغیر این صورت مجبوریم اقامه دعوا کنیم اما چون متاسفانه چون هنوز نتجه مشخصی از رسیدگی پرونده در قوه قضاییه وجود نداشته است، از قوه قضاییه خواستاریم به دلیل جنبه عمومی جرم، دادستان پیرانشهر به این قضیه ورود کند و اقامه دعوا می بایستی می کرد لذا این خلا در حقوق و پرونده این دختران وجود دارد و اگر آنها ورود نکنند و اعلام جرم نکنند ما مجبوریم اقامه دعوا کنیم و شکایت را به صورت شخصی پیش ببریم.»

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۲۶

برخورد ضرب‌الاجلی با بدهکاران

اخبار بانک مرکزی، اخبار بانک

۹۳/۰۵/۲۸
۰۶:۱۸
۹۳/۰۵/۲۸
۰۶:۲۵

بانکداری شرکتی به کمک کسب و کار می‌آید خدمات نوین بانکداری در راه است

اخبار بانک مرکزی، اخبار بانک، خدمات انفورماتیک

۹۳/۰۵/۲۸
۰۶:۲۱

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین در گفتگو با آریا: شیوه تامین مالی بنگاه ها مشکل اساسی سیتم بانکی است

خبر گزاری آریا - مدیرعامل بانک اقتصادنوین با بیان این که افزایش توان مالی بانک ها متناسب با تورم نیست گفت: شیوه تامین مالی بنگاه های تولیدی یکی از مشکلات اساسی سیستم بانکی است.
حسن معتمدی در گفتگو با آریا در رابطه با فضای انتقادی شکل گرفته مبنی بر عدم حمایت بانک ها از تولید اظهار داشت:فعالیت بنگاه های تولیدی بدون حمایت بانک ها غیر ممکن است و امکان ندارد واحد تولیدی را پیدا کنید که محور تامین مالی اش بانک نباشند.
وی افزود:در حال حاضر عمده بانک ها به بانک مرکزی بدهکارهستند و آن دسته هم که بدهی ندارند تا ریال آخر ظرفیت خود را به پرداخت تسهیلات اختصاص داده اند.
معتمدی با اشاره به منابع  محدود بانک ها  تصریح کرد: در واقع عدم بهره مندی یک واحد تولیدی از تسهیلات بانکی بدین معنی است که این تسهیلات در اختیار سایر واحد ها قرار گرفته است و متاسفانه با وجود نیاز بالای واحدهای تولیدی ، افزایش توان مالی بانک ها متناسب با تورم نیست .
مدیرعامل بانک اقتصاد نوین با تاکید بر این که سیاست های پولی اقتضا نمی کند بانک ها بیش از این در تامین مالی واحدهای تولیدی ورو پیدا کنند گفت: چراکه درغیر این صورت علاوه بر این که به بانک مرکزی بدهکار خواهند شد ، پایه پولی افزایش یافته و تورم بالا می رود.
معتمدی در ادامه شیوه تامین مالی بنگاه های تولیدی را یکی از مشکلات اساسی سیستم بانکی دانست و افزود: در حالی که در دنیا بانک های تجاری تامین مالی و سرمایه در گردش واحدهای مورد نیاز را به صورت کوتاه مدت بر عهده دارند ، اما در ایران این مسئله به شکل بلند مدت اتفاق می افتد که همین موضوع باعث رسوب سرمایه به طولانی است.
وی تصریح کرد:همچنین ترکیب نادرست تامین مالی در کشور باعث شده استفاده از ظرفیت سایر بازارها مانند بازار سرمایه مغفول مانده و فشار بیشتری به سیستم بانکی وارد شود.
 مدیر عامل بانک اقتصاد نوین همچنین میزان معوقات این بانک را در حد نرمال اعلام کرد و گفت:در بانک اقتصاد نوین چیزی به اسم بنگاهداری نداریم چراکه بانک به
طور مستقیم در هیچ پروژه ای سرمایه گذاری نکرده است.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۲:۱۰

معاون اعتبارات بانک مسکن در گفت‌وگو با آنا: تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن در حال مطالعه است

خبرگزاری آنا: معاون اعتبارات بانک مسکن گفت: موضوع پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن طرحی بین بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی است و بانک مسکن به هیچ عنوان در آن دخیل نیست.

رحیم انارکی  در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا افزود: این طرح هنوز در حال مطالعه است و بانک عامل آن نیز مشخص نیست.
وی با بیان این که میزان فروش اوراق تسهیلات خرید مسکن نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته است، اظهار کرد: میزان انتشار اوراق نسبت به گذشته کاهش قابل توجهی داشته و این موضوع باعث ایجاد محدودیت در فروش اوراق شده است.
او با اشاره به این که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در پایان سال گذشته و کاهش مانده حساب متقاضیان در بانک مسکن در پایان سال 92 به افزایش تقاضای اوراق خرید مسکن و کاهش انتشار آن دامن زد، افزود: البته برخی معتقدند بخشی از این اتفاق مربوط به سفته بازی و دلالی است که با برنامه‌های تهیه شده از سوی فرابورس، روند دلالی و سفته بازی تقریبا به صفر رسیده است.
انارکی با بیان این که بر اساس این تمهیدات از اول تیرماه فروش مجدد اوراق خرید مسکن تا دو ماه توسط خریداران این اوراق ممنوع شده است، گفت: بررسی‌های انجام شده بیانگر آن است که سفته بازی معمولا در مقاطع 15 روزه به وقوع می‌پیوندد که با این اقدام اخیر ،صد در صد اوراق خرید مسکن صرف خرید و احداث مسکن می‌شود.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۱۵

مدیرعامل بانک تجارت در گفت وگو با پانا : بانکها در شرکت داری غیر قانونی عمل نمی کنند/نرخ سود متناسب با تورم نیست

خبرگزاری پانا : مدیرعامل بانک تجارت گفت : نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم نیست و بانکها نیز در بنگاه داری یا شرکت داری خود مطابق با درصدی از سرمایه که بانک مرکزی به آنها اجازه داده فعالیت اقتصادی تولیدی یا بازرگانی دارند و باید گفت طرح انتقاداتی که به سیستم بانکی مطرح می شود موجب کاهش سطح اعتماد عمومی خواهد شد.

محمد ابراهیم مقدم نودهی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا در پاسخ به این پرسش که نرخ سود بسته خروج از رکود چه رقمی است ، گفت : نمی توان نرخ سود بانکی را به دلیل خروج از رکود کاهش داد؛ اما تطبیق اقتصاد با نرخ سود بسیار ضروری است .
وی افزود: تا زمانی که ندانیم چه نرخی مبنای تعیین نرخ سود است نمی توان در مورد نرخ سود بانکی تصمیم گیری کرد و به طور قطع در تولید نیز پیش بینی مناسب از نرخ تورم و سود بانکی مبنای افزایش ظرفیت تولید یا سرمایه گذاری بیشتر است .
مقدم در پاسخ به انتقاداتی که در مورد بنگاه داری بانکها مطرح می شود ، اظهار کرد: مطابق تصمیم بانک مرکزی درصدی از سرمایه بانکها می تواند در برخی از فعالیت ها هزینه شود و طرح این انتقادات به اعتمادی که در سطح عمومی به بانکها وجود دارد آسیب می زند.
وی با اشاره به اینکه بانکها در شرکت داری کار غیر قانونی نمی کنند، اضافه کرد: بانک ها نیز شرکت ها و زیرمجموعه هایی دارند که فعالیت اقتصادی انجام می دهند که فعالیت تولیدی یا بازرگانی دارند و در نهایت بخشی از اقتصاد کشور را فعال می کنند .
مدیرعامل بانک تجارت تصریح کرد: نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم نیست و بانکها نیز در بنگاه داری یا شرکت داری خود مطابق با درصدی از سرمایه که بانک مرکزی به آنها اجازه داده فعالیت اقتصادی تولیدی یا بازرگانی دارند و باید گفت طرح انتقاداتی که به سیستم بانکی مطرح می شود موجب کاهش سطح اعتماد عمومی می شود .
مقدم درباره الزام به فروش اموال مازاد در بانکها نیز عنوان کرد: درحال حاضر بازار کشش خرید این اموال را ندارد و بسیاری از بانکها اموال مازاد خود را عرضه کرده اند اما کشش لازم در بخش خرید وجود ندارد .
مدیرعامل بانک تجارت تصریح کرد: املاک بسیاری از بانکها آگهی عمومی شده اما خریداری برای آن وجود ندارد و اموال آگهی شده نیز اموال موجود در سطح شهر است و سهل البیع است .
وی ادامه داد: البته فروش کارخانجات با دشواری بیشتری درحال انجام است اما در اموال سهل البیع نیز خریدار چندانی وجود ندارد.

۹۳/۰۵/۲۷
۱۰:۰۱

دو اقدام عملی بانک ملت در اقتصاد مقاومتی

بانکیا: مدیرعامل بانک ملت گفت: این بانک در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و برداشتن گام عملی در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دو اقدام عملی را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا) به نقل از بنکر (Banker)،  محمدرضا ساروخانی با اعلام این خبر افزود: اقدام نخست که همزمان با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه ۱۳۹۲ عملیاتی شده ،  رونمایی از اولین شرکت تامین مالی کارآفرینی کشور تحت عنوان گروه توسعه کارآفرینی ملت است که نقطه عطفی در توسعه نظام تأمین مالی کارافرینی کشور است.
 وی اظهار داشت:، این نهاد مالی که از ان تحت عنوان بانک ونچر در کشور یاد می شود و نوعی نهاد مالی ساختار یافته است از انواع شرکت سرمایه گذاری ونچر کپیتال است که علاوه بر دارا بودن ویژگی های کلیدی اینگونه شرکت ها، همزمان از پشتیبانی و حمایت بانک ملت و نهاد های مالی زیر مجموعه ان از یک طرف و مجموعه دانشگاه صنعتی شریف از سوی دیگر برخوردار است و با اتکا به همین ویژگی ها می تواند در صورت صدور مجوزهای لازم از سوی نهاد های ذیربط از جمله بانک مرکزی نقشی اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کند.
مدیرعامل بانک ملت خاطرنشان کرد: در کنار این اقدام اساسی ، بانک ملت با هدف کمک به خط مشی گذاری و یا اصلاح خط مشی های موجود با همکاری نمایندگان مجلس، مرکز پژوهش های مجلس، مدیران و مشاوران نهادهای دولتی و استادان کشور و مدیران ارشد مجموعه بانک ملت،  با تشکیل کارگروه اقتصاد مقاومتی به طریقی دیگر التزام عملی خود را در این مسیر سترگ به منصه ظهور گذاشته و امیدوار است بتواند نقشی اساسی در این حرکت جهادی ایفا کند.

۹۳/۰۵/۲۷
۰۹:۲۰

به مدت 2 ماه: اوراق مسکن خریداری شده غیر قابل فروش است

پولی مالی- از اوایل تیرماه 93 برای جلوگیری از سفته بازی و دلالی هر شخصی که اوراق مسکن را خریداری می کند تا دو ماه حق فروش آن را ندارد.

به گزارش پولی مالی ،رحیمی انارکی -مدیر اعتبارات بانک مسکن در مورد دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی چند ماه اخیر گفت: تا پیش از افزایش سقف تسهیلات مسکن در دی ماه سال 92 قیمت اوراق حدود 40 هزار تومان به ازای هر امتیاز 500 هزار تومانی بود که پس از افزایش سقف تسهیلات از 20 به 35 میلیون تومان و تسهیلات جعاله از 5 به 10 میلیون تومان و قیمت اوراق هم افزایش یافت.
مدیر اعتبارات بانک مسکن با اشاره به افزایش سقف تسهیلات مسکن برای زوجین تا سقف 50 میلیون تومان، به مهر گفت: مجموعه این عوامل باعث شد که میزان مصرف اوراق در مقطعی (6 ماه از اجرای مصوبه گذشته است) به حدود سه برابر افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر به میزان سپرده گذاری که در حساب انجام می شود، انتشار اوراق از محل سپرده گذاری امکان پذیر است، میزان انتشار اوراق به تبع کاهش مانده حساب به ضریب اتفاقاتی که در پایان سال گذشته در نرخ سود سپرده ها در بانک‌ها افتاد با کاهش همراه شد که دلیل آن کاهش منابع برای پرداخت اوراق تسهیلات بود که این امر منتج به این شد که میزان انتشار اوراق بانک به نسبت مدت قبل از انتشار اوراق کاهش پیدا کند.
رحیمی انارکی با بیان اینکه با این اتفاقات هم اکنون با دو موضوع مواجه هستیم، افزود: یکی افزایش میزان استفاده از اوراق و دیگری کاهش انتشار به دلیل کاهش میانگین مانده های سپرده های ممتاز بانک است که نتیجه آن همین اتفاقی است که افتاده یعنی قیمت اوراق افزایش پیدا کرده است.
دلایل محدودیت شدید اوراق مسکن
این مقام مسئول در بانک مسکن در پاسخ به این سئوال که آیا یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن دلالی و سفته بازی است؟ گفت: یکی از دلایل دلالی و سفته بازی بود که با تمهیدات اندیشیده شده در فرابورس تقریبا به صفر رسیده، بدین معنی که محدودیت‌هایی در خرید اوراق ایجاد شده که براساس آن، بیش از 90 واحد قابل خرید نیست که ارزش آن، معادل 45 میلیون تومان است که شامل همان 35 میلیون تومان تسهیلات خرید و 10 میلیون تومان تسهیلات جعاله است.
رحیمی انارکی گفت: از سوی دیگر، برای جلوگیری از سفته بازی اقدام دیگری هم انجام شد و از اوایل تیرماه به مرحله اجرا رسید و آن این بود که هر کسی اوراق را خریداری می کند تا دو ماه حق فروش آن را ندارد.
وی اضافه کرد: بر‌اساس بررسی های انجام شده مشخص شد که سفته بازی‌ها معمولا در مقاطع حداکثر 15 روزه اتفاق می افتد، بنابراین در این فرصت دو ماه سفته بازی حذف می شود، بر این اساس صد در صد اوراقی که هم اکنون در فرابورس معامله می شود به مصرف واقعی رسیده و برای خرید، تکمیل و احداث به کار می رود.
طرح جدید جایگزین اوراق مسکن
مدیر اعتبارات بانک مسکن در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه طرح جدید جایگزین اوراق مسکن و پیشنهادی که توسط آخوندی وزیر راه و شهرسازی برای تامین 50 تا 60 درصد قیمت مسکن از طریق وام مطرح شده است، چیست؟ گفت: این طرح به صورت مشترک بین بانک مرکزی و وزارت راه وشهرسازی در حال انجام است و بانک مسکن در آن دخیل نیست، این در حالی است که ممکن است بانک مسکن تنها مجری این طرح تلقی نشود.
وی با اعلام اینکه هم اکنون کارگروهی با حضور مسئولان بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی موضوع افزایش 50 تا 60 درصدی تامین قیمت خرید مسکن از طریق وام خرید مسکن هستند، گفت: هنوز مشخص نشده است که بانک عامل اجرای این طرح کدام بانک باشد.
رحیمی انارکی در مورد برنامه های بانک مسکن برای افزایش وام خرید مسکن گفت: این بانک برنامه ای در حوزه سپرده های ممتاز و افزایش سقف اوراق تسهیلات مسکن ندارد.
وی به مشتریان پیشنهاد کرد که خودشان مستقیما در بانک به جای خرید از بازار سپرده گذاری کنند و از محل حساب پس انداز فعلی بانک به علاوه سپرده گذاری در سپرده ممتاز امتیاز اوراق را کسب کنند که از لحاظ زمانی باید یک ماه منتظر بمانند تا بتوانند حداکثر سقف را استفاده نمایند، یعنی حساب 31 میلیون تومانی باز کرده که ماهانه یک میلیون تومان امتیاز به آن تعلق می گیرد و پس از یک سال 12 میلیون تومان به آن افزوده می شود که علاوه بر آن 20 میلیون تومان هم امتیاز حساب صندوق می تواند مورد استفاده آنها قرار گیرد.
رحیمی انارکی در پاسخ به این سئوال که به نظر می رسد این طرح برای اقشار ضعیف و آسیب پذیر طراحی نشده باشد، زیرا با توجه به روند تورمی کشور منطقی به نظر نمی رسد، گفت: بخش مسکن در یک سال گذشته افزایش قیمتی نداشته و حتی در برخی مناطق و در شهر تهران هم با کاهش قیمت مواجه بوده است، بنابراین می توانیم بگوییم که بخش مسکن هم اکنون هیچ تورمی ندارد و در رکود به سر می برد.
 

۹۳/۰۵/۲۷
۱۱:۵۸

غفلت بزرگ در روابط اقتصادی

نیوزهاب سیاسی، ge1001

۹۳/۰۵/۲۸
۰۶:۱۴

بازار

نیوزهاب سیاسی، ge1001

۹۳/۰۵/۲۸
۰۶:۱۴

آب و هوا

بیمه سامان

۹۳/۰۵/۲۸
۰۷:۳۹