نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113580
 • تمام سکه (طرح جدید) 1197000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1188000
 • نیم سکه 688000
 • ربع سکه 379000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3752
 • یورو 4075
 • پوند 4710
 • صد ین 3410
 • درهم امارات 1038
 • لیر ترکیه 1040
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32418
 • 466 Arrow up
  یورو 34603
 • 1 Arrow up
  پوند 39426
 • 154 Arrow up
  فرانک 32066
 • 71 Arrow up
  صد ین 28237
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8826

وزیر علوم در جمع خبرنگاران خبر داد افزایش 15 درصدی سهم بودجه دانشگاه‌های کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سهم بودجه دانشگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته است علاوه برآنکه اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای تامین تجهیزات علمی، ورای بودجه‌های رسمی آن‌ها‌ پیش‌بینی شده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمد فرهادی عصر امروز در آیین افتتاحیه یادمان هنری شهدا گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد و در جمع خبرنگاران، یادمان هنری شهدا گمنام این دانشگاه را با تمام مقبره‌های شهدا در سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت دانست و اظهار کرد: همانطور که شهدا خالصانه از جانشان برای حفظ کشور گذشتند، معماری این بنا نیز خلوص، یکپارچگی و سادگی و عروج را که صفات بارز شهیدان است، را به نمایش می‌گذارد. 
وی ادامه داد: افتتاح یادمان شهدا گمنام در دانشگاه فردوسی، فضای عطرآگین و معنوی را برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه فراهم می‌کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره درخواست رییس دانشگاه فردوسی مشهد مبنی بر اولویت قرار دادن مرکز همایش‌های این دانشگاه در وزارت علوم، خاطرنشان کرد: راجع به این موضوع در وزارت تاکیدات لازم را خواهیم کرد.
 
فرهادی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه‌های تراز اول ما محسوب می‌شود، تاکید کرد: این دانشگاه با بیش از 8 هزار عضو هیات علمی و 1500 دانشجو غیرایرانی، دارای رتبه اول دیپلماسی علمی در کشور است و تاکنون رشد و توسعه علمی خوبی داشته و امیدواریم جزو دانشگاه‌های تراز اول سطح بین‌المللی نیز قرار بگیرد.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۰:۱۹

وزیر علوم سرپرست سه دانشگاه کشور را منصوب کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در احکامی سرپرست سه دانشگاه کشور را منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی وزیر علوم با صدور احکام  جداگانه‌ای مهناز ملانظری را به سمت سرپرست دانشگاه الزهرا (س)، منوچهر بابایی پور را به سمت سرپرست دانشگاه ملایر و علی نصیری طوسی را به سمت سرپرست دانشگاه اردکان منصوب کرد.
در قسمتی از متن این احکام آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید. بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید.
گفتنی است مهناز ملانظری عضو هیات علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه الزهرا (س) است و در گذشته مسئولیت معاونت اداری و مالی، عضو هیات اجرایی جذب، معاون اداری دانشکده ادبیات، زبان‌ها و تاریخ، معاونت آموزشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی و سرپرستی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی این دانشگاه را برعهده داشته است.
همچنین منوچهر بابایی‌پور عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه بوعلی سینا و علی نصیری طوسی عضو هیات علمی و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اردکان هستند.
وزیر علوم در نامه‌های جداگانه ای از خدمات انسیه خزعلی رئیس سابق دانشگاه الزهرا (س)، بهمن حیاتی رئیس سابق دانشگاه ملایر و حسین غفوری چرخابی رئیس سابق دانشگاه اردکان قدردانی کرد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۵۰

وزیر علوم رئیس دانشگاه الزهرا(س) را برکنار کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی رئیس دانشگاه الزهرا(س) را برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور احکام جداگانه‌ای سرپرستان دانشگاههای الزهرا(س)، ملایر و اردکان را منصوب کرد.
دکتر محمد فرهادی با صدور احکام جداگانه‌ای مهناز ملانظری را به سمت سرپرست دانشگاه الزهرا (س)، منوچهر بابایی پور را به سمت سرپرست دانشگاه ملایر و علی نصیری طوسی را به سمت سرپرست دانشگاه اردکان منصوب کرد.
گفتنی است دکتر مهناز ملانظری عضو هیات علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه الزهرا (س) است و در گذشته مسئولیت معاونت اداری و مالی، عضو هیات اجرایی جذب، معاون اداری دانشکده ادبیات، زبان ها و تاریخ، معاونت آموزشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی و سرپرستی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی این دانشگاه را برعهده داشته است.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۵۷

هدیه ویژه وزیرعلوم به دانشجویان روشندل کردستانی اعطا شد

به دنبال قول مساعد دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر پی گیری مسائل و مشکلات دانشجویان روشندل دانشگاه کردستان، ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان، تامین هزینه‌های مربوط به خوابگاه، تغذیه و تجهیزات آموزشی این دانشجویان را متقبل و این هدایا به آن‎‎ها اعطا شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان از هدیه ویژه وزیر علوم این هدایا که قول آن در سفر اخیر دکتر فرهادی به استان کردستان داده شده بود، از سوی صندوق رفاه دانشجویان تامین و در مراسمی به این دانشجویان اعطا شد.
به گفته اخلاقیان، با تخصیص کمک‌های صندوق رفاه دانشجویان، تجهیز و محوطه سازی خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه آغاز شده و سلف سرویس این دانشگاه نیز از حالت سنتی به صنعتی در حال تغییر و ارتقا است.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۲۹

فرهادی: شتاب رشد علمی ایران در سال 2016 اول شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شتاب رشد علمی ایران در سال ۲۰۱۶ اول شد و پس از آن روسیه و چین قرار گرفتند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از دو میلیون متر مربع فضای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و آزمایشگاهی در دانشگاه‌های کشور در دوره دولت تدبیر و امید ساخته شده است.
فرهادی اظهار کرد: شتاب رشد علمی ایران در سال ۲۰۱۶ اول شد و پس از آن روسیه و چین قرار گرفتند.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه فردوسی مشهد با قدمت ۶۷ ساله به عنوان سومین دانشگاه دیرینه کشور محسوب می‌شود، گفت: این دانشگاه با بیش از ۸۰۰ عضو هیئت علمی، ۲۳ هزار دانشجو ایرانی و ۱۵۰۰ دانشجوی غیر ایرانی از ۲۰ کشور جهان، به عنوان قطب علمی شرق کشور محسوب می‌شود.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح دانشکده علوم ورزشی در دانشگاه فردوسی، تاکید کرد: دانشکده علوم ورزشی با هزینه ۱۲ و نیم میلیارد تومان، به مساحت دو هزار متر مربع و در سه طبقه به مدت یک سال ساخته شده است.این دانشکده دارای ۱۷ کلاس درسی، سالن سمینار و چهار آزمایشگاه تخصصی است.
دکترفرهادی ادامه داد: یادمان هنری شهدای گمنام دانشگاه فردوسی نیز با مساحت ۲۵۰ متر مربع در دو طبقه با الهام از معماری سنتی اسلامی ایرانی بنا شده و در این بنای زیبا با استفاده از رنگ خالص سفید و فیروزه‌ای سعی شده است که اصالت گذشته معماری اسلامی ایرانی و خراسانی حفظ شود.
وی افزود: سادگی، خلوص، عروج از خاک و افلاک و توجه به دوصفت زنده و شاد بودن شهدا که در قرآن اشاره شده است، به صورت کاملاً هنرمندانه و الهام بخش در این بنا ارائه شده و به زودی در طبقه زیرین این بنا، فضای ۳۰۰ متر مربعی به گنجینه ایثار اضافه می شود.
 

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۳۰

معاون اداری وزارت علوم خبر داد: تبدیل وضعیت 3 هزار نیروی قراردادی دانشگاه‌های کشور

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: فرآیند تبدیل وضعیت 3هزار نیروی انسانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور که دارای کارنامه آزمون استخدامی ادواری هستند تا پایان سال جاری به طور کامل اجرایی می‌شود.
به گزارش کاروکارگر، محمد حسین امید در همایش سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاهها، پژوهشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور با اعلام این خبر گفت: با توجه به تهیه سند نیروی انسانی وزارت علوم، سهمیه استخدامی مراکز آموزش عالی کشور در حال نهایی شدن با سازمان امور اداری و استخدامی است و انشاءالله اردیبهشت ماه سال 1396 آزمون استخدامی برای جذب نیروی جدید برگزار می شود. وی افزود: نیروهای قرار دادی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی که در این آزمون شرکت کنند با توجه به سنوات خدمت دارای امتیاز خواهند بود و با توجه به نمره آزمون، بررسی سوابق و مصاحبه تخصصی بهترین نیروهای انسانی برای دانشگاهها جذب خواهند شد.معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: سند توسعه منابع انسانی دانشگاههای کشور با کارکارشناسی سه ساله به اتمام رسید و به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ارائه شد و براساس این سند، به نسبت هر 20 نفر دانشجو در دانشگاهها یک استاد و به ازای هر استاد یک کارمند خواهیم داشت.وی با اشاره به اینکه از سال 1392 در همه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور، آیین نامه استخدامی کارکنان اجرا شده است گفت: پس از 3 سال تجربه اجرا و بررسی نقاط ضعف و قوت، اصلاحاتی در این آیین نامه اعمال شده است که در نیمه اول سال 1396 در هیئت امنای تک تک دانشگاهها به صورت جداگانه مطرح و تصویب خواهد شد.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۲:۲۲

وزیر علوم سرپرست 3 دانشگاه را منصوب کرد

صفحه خبر: محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور احکام جداگانه‌ای مهناز ملانظری را به سمت سرپرست دانشگاه الزهرا(س)، منوچهر بابایی‌پور را به سمت سرپرست دانشگاه ملایر و علی نصیری‌طوسی را به سمت سرپرست دانشگاه اردکان منصوب کرد.
در قسمتی از متن این احکام آمده است:
امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید.
بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید.
مهناز ملانظری عضو هیئت علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه الزهرا (س) است و در گذشته مسئولیت معاونت اداری و مالی، عضو هیئت اجرایی جذب، معاون اداری دانشکده ادبیات، زبان‌ها و تاریخ، معاونت آموزشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی و سرپرستی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی این دانشگاه را برعهده داشته است.
همچنین منوچهر بابایی‌پور عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه بوعلی‌سینا و علی نصیری طوسی عضو هیئت علمی و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اردکان هستند.
وزیر علوم در نامه‌های جداگانه‌ای از خدمات انسیه خزعلی رئیس سابق دانشگاه الزهرا (س)، بهمن حیاتی رئیس سابق دانشگاه ملایر و حسین غفوری چرخابی رئیس سابق دانشگاه اردکان قدردانی کرد.

۹۵/۱۲/۱۹
۰۲:۰۰

انتصابات

 انتصابات   وزير علوم سرپرست سه دانشگاه کشور را منصوب کرد
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور احکام جداگانه‌اي سرپرستان دانشگاههاي الزهرا(س)، ملاير و اردکان را منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر محمد فرهادي با صدور احکام جداگانه‌اي دکتر مهناز ملانظري را به سمت سرپرست دانشگاه الزهرا(س)، دکتر منوچهر بابايي‌پور را به سمت سرپرست دانشگاه ملاير و دکتر علي نصيري طوسي را به سمت سرپرست دانشگاه اردکان منصوب کرد.
گفتني است دکتر مهناز ملانظري عضو هيئت علمي و دانشيار گروه حسابداري دانشگاه الزهرا(س) است و در گذشته مسئوليت معاونت اداري و مالي، عضو هيئت اجرايي جذب، معاون اداري دانشکده ادبيات، زبانها و تاريخ، معاونت آموزشي دانشکده علوم اجتماعي و اقتصادي و سرپرستي دانشکده علوم اجتماعي و اقتصادي اين دانشگاه را برعهده داشته است.همچنين دکتر منوچهر بابايي‎پور عضو هيئت علمي گروه فيزيک دانشگاه بوعلي سينا و دکتر علي نصيري طوسي عضو هيئت علمي و استاديار گروه مهندسي مکانيک دانشگاه اردکان هستند.وزير علوم در نامه‌هاي جداگانه‎اي از خدمات دکتر انسيه خزعلي رئيس سابق دانشگاه الزهرا(س)، دکتر بهمن حياتي رئيس سابق دانشگاه ملاير و دکتر حسين غفوري چرخابي رئيس سابق دانشگاه اردکان قدرداني کرد.

۹۵/۱۲/۱۹
۰۳:۴۱

وزير علوم خبر داد: افزايش 15 درصدي اعتبارات دانشگاه‌هاي کشور

وزير علوم، تحقيقات و فناوري از افزايش 15 درصدي اعتبارات دانشگاه‌هاي کشور خبر داد.به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، محمد فرهادي در حاشيه افتتاح پروژه‌هاي دانشگاه فردوسي در جمع خبرنگاران در خصوص بودجه دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر دانشگاه‌ها بودجه خود را با سازمان بودجه هماهنگ مي‌کنند که البته ميزان بودجه آنها نسبت به سال گذشته 15 درصد افزايش يافته، علاوه‌بر اين، اعتبارات خوبي براي تجهيزات علمي براي بودجه‌هاي رسمي دانشگاه‌ها به صورت ارزي و ريالي پيش‌بيني شده است.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۰:۰۲

وزیر علوم سرپرست 3 دانشگاه را منصوب کرد

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش نقد و بررسی عملکرد یک‌ساله معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور احکام جداگانه‌ای مهناز ملانظری را به سمت سرپرست دانشگاه الزهرا (س)، منوچهر بابایی‌پور را به سمت سرپرست دانشگاه ملایر و علی نصیری‌طوسی را به سمت سرپرست دانشگاه اردکان منصوب کرد.
در قسمتی از متن این احکام آمده است:
امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید.
بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید.
مهناز ملانظری عضو هیئت علمی و دانشیار گروه حسابداری دانشگاه الزهرا (س) است و در گذشته مسئولیت معاونت اداری و مالی، عضو هیئت اجرایی جذب، معاون اداری دانشکده ادبیات، زبان‌ها و تاریخ، معاونت آموزشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی و سرپرستی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی این دانشگاه را برعهده داشته است.
همچنین منوچهر بابایی‌پور عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه بوعلی‌سینا و علی نصیری طوسی عضو هیئت علمی و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اردکان هستند.
وزیر علوم در نامه‌های جداگانه‌ای از خدمات انسیه خزعلی رئیس سابق دانشگاه الزهرا (س)، بهمن حیاتی رئیس سابق دانشگاه ملایر و حسین غفوری چرخابی رئیس سابق دانشگاه اردکان قدردانی کرد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۱۴

افزایش بودجه دانشگاه‌های کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سهم بودجه دانشگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته است علاوه برآنکه اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای تامین تجهیزات علمی، ورای بودجه‌های رسمی آن‌ها پیش‌بینی شده است.

دکتر محمد فرهادی عصر دیروز در آیین افتتاحیه یادمان هنری شهدا گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد و در جمع خبرنگاران، یادمان هنری شهدا گمنام این دانشگاه را با تمام مقبره‌های شهدا در سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت دانست و اظهار کرد: همانطور که شهدا خالصانه از جانشان برای حفظ کشور گذشتند، معماری این بنا نیز خلوص، یکپارچگی و سادگی و عروج را که صفات بارز شهیدان است، به نمایش می‌گذارد.
وی ادامه داد: افتتاح یادمان شهدا گمنام در دانشگاه فردوسی، فضای عطرآگین و معنوی را برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه فراهم می‌کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به درخواست رییس دانشگاه فردوسی مشهد مبنی بر اولویت قرار دادن مرکز همایش‌های این دانشگاه در وزارت علوم، خاطرنشان کرد: راجع به این موضوع در وزارت تاکیدات لازم را خواهیم کرد.
فرهادی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه‌های تراز اول ما محسوب می‌شود، تاکید کرد: این دانشگاه با بیش از هشت هزار عضو هیات علمی و 1500 دانشجو غیرایرانی از 20 کشور، دارای رتبه اول دیپلماسی علمی در کشور است و تاکنون رشد و توسعه علمی خوبی داشته و امیدواریم جزو دانشگاه‌های تراز اول سطح بین‌المللی نیز قرار بگیرد.
ساخت بیش از دو میلیون متر مربع فضای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و آزمایشگاهی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از دو میلیون متر مربع فضای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و آزمایشگاهی در دانشگاه‌های کشور طی دولت تدبیر و امید ساخته شده است.
دکتر محمد فرهادی اظهار کرد: شتاب رشد علمی ایران در سال 2016 اول شد و پس از آن روسیه و چین قرار گرفتند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح دانشکده علوم ورزشی در دانشگاه فردوسی، تاکید کرد: دانشکده علوم ورزشی با هزینه 12/5 میلیارد تومان، به مساحت دو هزار متر مربع و در سه طبقه به مدت یک سال ساخته شده است.این دانشکده دارای 17 کلاس درسی، سالن سمینار و چهار آزمایشگاه تخصصی است.
فرهادی ادامه داد: یادمان هنری شهدا گمنام دانشگاه فردوسی با مساحت 250 متر مربع در دو طبقه با الهام از معماری سنتی اسلامی ایرانی بنا گردیده است. در این بنای زیبا با استفاده از رنگ خالص سفید و فیروزه‌ای سعی شده است که اصالت گذشته معماری اسلامی ایرانی و خراسانی حفظ شود.
وی اضافه کرد: سادگی، خلوص، عروج از خاک و افلاک و توجه به دوصفت زنده و شاد بودن شهدا که در قرآن اشاره شده است، به صورت کاملا هنرمندانه و الهام بخش در این بنا ارائه می‌شود و به زودی نیز در طبقه زیرین این بنا فضای 300 متر مربعی به گنجینه ایثار اضافه می‌گردد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۳:۴۵

افزایش 15 درصدی سهم بودجه دانشگاه‌ها/دانشگاه فردوسی مشهد رتبه اول دیپلماسی علمی

جامعه آموزش - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سهم بودجه دانشگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته وعلاوه برآن، اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای تامین تجهیزات علمی، به غیر از بودجه‌های رسمی پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم؛ محمد فرهادی در آیین افتتاحیه یادمان هنری شهدای گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد در جمع خبرنگاران، یادمان هنری شهدا گمنام این دانشگاه را با تمام مقبره‌های شهدا در سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت دانست و اظهار داشت: همانطور که شهدا خالصانه از جان شان برای حفظ کشور گذشتند، معماری این بنا نیز خلوص، یکپارچگی و سادگی و عروج را که صفات بارز شهیدان است، به نمایش می‌گذارد.
وی ادامه داد: افتتاح یادمان شهدای گمنام در دانشگاه فردوسی، فضای عطرآگین و معنوی را برای دانشجویان و استادان این دانشگاه فراهم می‌کند.
فرهادی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه‌های تراز اول ما محسوب می‌شود، تاکید کرد: این دانشگاه با بیش از 8 هزار عضو هیئت علمی و 1500 دانشجوی غیرایرانی، دارای رتبه اول دیپلماسی علمی در کشور است و تاکنون رشد و توسعه علمی خوبی داشته و امیدواریم جزو دانشگاه‌های تراز اول سطح بین‌المللی نیز قرار بگیرد.
47235

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۰۶

افزایش 15 درصدی سهم بودجه دانشگاه‌های کشور

اقتصادتهران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سهم بودجه دانشگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته است علاوه برآنکه اعتبارات ریالی و ارزی خوبی برای تامین تجهیزات علمی، ورای بودجه‌های رسمی آن‌ها پیش‌بینی شده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی عصر دیروز در آیین افتتاحیه یادمان هنری شهدا گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد و در جمع خبرنگاران، یادمان هنری شهدا گمنام این دانشگاه را با تمام مقبره‌های شهدا در سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت دانست و اظهار کرد: همانطور که شهدا خالصانه از جانشان برای حفظ کشور گذشتند، معماری این بنا نیز خلوص، یکپارچگی و سادگی و عروج را که صفات بارز شهیدان است، به نمایش می‌گذارد.
وی ادامه داد: افتتاح یادمان شهدا گمنام در دانشگاه فردوسی، فضای عطرآگین و معنوی را برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه فراهم می‌کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به درخواست رییس دانشگاه فردوسی مشهد مبنی بر اولویت قرار دادن مرکز همایش‌های این دانشگاه در وزارت علوم، خاطرنشان کرد: راجع به این موضوع در وزارت تاکیدات لازم را خواهیم کرد.
فرهادی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه‌های تراز اول ما محسوب می‌شود، تاکید کرد: این دانشگاه با بیش از هشت هزار عضو هیات علمی و 1500 دانشجو غیرایرانی از 20 کشور، دارای رتبه اول دیپلماسی علمی در کشور است و تاکنون رشد و توسعه علمی خوبی داشته و امیدواریم جزو دانشگاه‌های تراز اول سطح بین‌المللی نیز قرار بگیرد.
ساخت بیش از دو میلیون متر مربع فضای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و آزمایشگاهی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از دو میلیون متر مربع فضای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و آزمایشگاهی در دانشگاه‌های کشور طی دولت تدبیر و امید ساخته شده است.
دکتر محمد فرهادی اظهار کرد: شتاب رشد علمی ایران در سال 2016 اول شد و پس از آن روسیه و چین قرار گرفتند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح دانشکده علوم ورزشی در دانشگاه فردوسی، تاکید کرد: دانشکده علوم ورزشی با هزینه 12/5 میلیارد تومان، به مساحت دو هزار متر مربع و در سه طبقه به مدت یک سال ساخته شده است.این دانشکده دارای 17 کلاس درسی، سالن سمینار و چهار آزمایشگاه تخصصی است.
فرهادی ادامه داد: یادمان هنری شهدا گمنام دانشگاه فردوسی با مساحت 250 متر مربع در دو طبقه با الهام از معماری سنتی اسلامی ایرانی بنا گردیده است. در این بنای زیبا با استفاده از رنگ خالص سفید و فیروزه‌ای سعی شده است که اصالت گذشته معماری اسلامی ایرانی و خراسانی حفظ شود.
وی اضافه کرد: سادگی، خلوص، عروج از خاک و افلاک و توجه به دوصفت زنده و شاد بودن شهدا که در قرآن اشاره شده است، به صورت کاملا هنرمندانه و الهام بخش در این بنا ارائه می‌شود و به زودی نیز در طبقه زیرین این بنا فضای 300 متر مربعی به گنجینه ایثار اضافه می‌گردد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۹:۱۷

ضرورت فراهم آوردن زمینه مناسب برای شعر و فرهنگ در دانشگاه

گروه فرهنگی: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: در دانشگاه‌ها باید برای شعر زمینه لازم فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری امروز 18 اسفند در مراسم افتتاحیه جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی در دانشگاه بیرجند اظهار کرد: حرکت فرهنگی جشنواره از یک نقطه شروع شده و به سمت یک نهضت پیش می‌رود و در مسیر تبدیل به یک فرصت است. وی با اشاره به اینکه اساسا در حوزه ادبیات که شعر بخش فاخری از آن است دو دیدگاه وجود دارد، بیان کرد: دیدگاه اول بیان می‌کند که ادبیات بخشی از دانش و به عنوان یک رشته دانشگاهی در کنار سایر رشته ها کاربرد دارد و دومین دیدگاه، بیانگر زیست جهان بودن ادبیات است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار کرد این دیدگاه بیان می کند که انسان با ادبیات زیست خود را تنظیم می کند.
هاشمی ادامه داد: ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته علمی به آن نگریسته شود.ادبیات در سبک زندگی، رویه ها، اولویت ها و گرایشات تاثیر گذار است.
وی با بیان اینکه شعر در قله ادبیات کلام موزون و آهنگینی است و وزن باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود، افزود: کلام در شعر امکان تبادل و تعامل پیدا می کند بنابراین برای این تبادل باید بستر مناسب فراهم شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در دانشگاه است که امکان تولید ادب و شعر فرهنگی وجود دارد، افزود: فضای فرهنگی سالم و با نشاط در دانشگاه ها مورد نیاز اهل شعر و ادب و فرهنگ است.
هاشمی با بیان اینکه شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس و پیوند ذاتی و ارگانیک دارد، گفت: ما اعتقاد داریم در دانشگاه بدون شعر و فضای معنوی زمینه‌ای برای فرهنگ فراهم نمی‌شود و تبدیل به محیطی خشک می‌شود.
هاشمی یادآور شد: حوزه شعر و ادب و فرهنگ زمینه را برای حضور افراد با استعداد فراهم می‌آورد و این جز وظایف ذاتی دانشگاه است.
در پایان این جلسه شاعران برگزیده به شعرخوانی پرداختند و از زحمات استاد قریشی تقدیر شد. هم‌چنین از آثار برگزیده تقدیر به عمل آمد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۵۴

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: لزوم توسعه فرهنگ رضوی در جامعه/در حوزه فرهنگ همه مسئولیم

بیرجند-معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه نیاز به توسعه فرهنگ رضوی در جامعه داریم، گفت: فرهنگ رضوی به سامان دهی و معنابخشی زندگی کمک می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید ضیاء هاشمی صبح چهارشنبه در آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی شعر و مشاعره رضوی که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار داشت: ادبیات یک جهان متفاوت بود که باآن زندگی می کنیم و زیست خود را به آن می سپاریم.
وی با بیان اینکه شعر و شعرخوانی ما را تحت تأثیر قرار داده و بر سبک زندگی اولویت ها، رویه ها و گرایش های شخص تأثیرگذار است، بیان کرد: بنابراین ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته آکادمیک و علمی باشد بلکه بخشی از زندگی است.
شعر عامل تبادل فرهنگ است
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از این جهت همواره به ادبیات نیاز داریم و شعر نیز در حلقه این ادبیات قرار دارد.
هاشمی با تأکید بر اینکه وزن و قافیه شعر سبب شده که ماندگاری این بخش از ادبیات پررنگ تر شود و پیام آن در حافظه ها باقی بماند، عنوان داشت:  این خصوصیت از شعر سبب شده که شعر امکان تبادل و تعامل پیدا کند و البته برای تبادل و تعامل فرهنگ بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: برای تحقق این امر باید بستر اجتماعی فراهم شود و در دانشگاه وظیفه داریم که محیط فرهنگی سالم، آرام و مناسب مورد نیاز اهالی ادب و فرهنگ را فراهم کنیم.
 معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان داشت: بنابراین شعر به عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات به عنوان بخشی از فرهنگ فراتر از یک رشته دانشگاهی میدانیم و آن را عامل تبادل فرهنگ می دانیم و به عبارت دیگر شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس ذاتی دارد.
هاشمی، فرهنگ و حوزه فرهنگی را جزء ماموریت های ذاتی دانشگاه و ضرورت های جامعه دانست و گفت: بنابریان نباید فرهنگ را به عنوان حوزه جنبی و فوق برنامه در دانشگاه تلقی کرد.
وی با تأکید بر اینکه باید شاخص های مناسبی برای فرهنگ داشته باشیم، بیان داشت: اگر قرار باشد در جلسات فرهنگی مداوم مطالب تکراری بیان و مطالب به درستی منتقل نشود نمی توان انتظار داشت که قشر جوان از آن استقبال کند.
روش های خود در حوزه فرهنگی را تغییر دهیم
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: اگر امروز به عنوان مسئول فرهنگی توفیقات کمی داریم و دغدغه های فرهنگی جامعه زیاد است نباید دچار خودباختگی شویم بلکه باید در روش های خود را مورد بازنگری قرار دهیم.
هاشمی با بیان اینکه باید به عنوان مسئولان فرهنگی تعریف درستی از فرهنگ داشته باشیم، افزود: باید بدانیم فرهنگ حوزه جامع بوده که ابعاد مختلفی را شامل می شود.
وی اضافه کرد: فرهنگ شامل نگرش ها، بینش ها و هنجارهای جامعه بوده که جامعه را سامان می دهد و بدون فرهنگ نمی توان زندگی کرد چراکه هر جامعه ای دارای فرهنگ است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه فرهنگ جامعه مشترکات جامعه است، بیان داشت: نباید فرهنگ را منحصر به یک حوزه خاص کنیم و اکثریت را از فرهنگ خارج کنیم، این اشکال مفهومی، مدیریتی، عملی و علمی است
دیدگاه متهم و مدعی در عرصه فرهنگی معنا ندارد
هاشمی با بیان اینکه ما مسئولان فرهنگی باید بدانیم که مسئول در معرض سوال است، عنوان داشت: به هرمیزانی که امکانات و اختیارات بیشتری داشته باشیم این مسئولیت بیشتر می شود اما اینگونه نیست که برخی تنها مسئول و برخی دیگر فقط مدعی باشند.
وی با تإکید بر اینکه در حوزه فرهنگی همه مسئول هستیم، افزود: این دیدگاه متهم و مدعی در عرصه فرهنگی معنا ندارد و اگر در حوزه فرهنگی مشکل داریم همه دغدغه مندان فرهنگ، افراد دارای تریبون، ساختار، توان، امکانات و صاحب موقعیت به یک میزان باید در این زمینه پاسخگو باشند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه نیاز به توسعه فرهنگ رضوی در جامعه داریم، بیان کرد: فرهنگ رضوی به سامان دهی و معنابخشی زندگی کمک می کند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۲۳

برگزاری اجلاس ملی شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور

اجلاس ملی شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشوردر تاریخ ۱۷ اسفند ۹۵ با حضور دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی واجتماعی وزیرعلوم وحجت الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها درسالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در این نشست گزارشی از وضعیت شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها ارائه خواهد شد وهمچنین معاونان دستگاه های عضو این شورا در خصوص وضعیت فرهنگی دستگاه مربوطه خود گزارشی ارائه می دهند.
 

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۳۱

شریعتی نیاسر: از نظر تعداد دانشجویان، استان خوزستان در جایگاه چهارم کشور قرار دارد

معاون آموزشی وزیر علوم در نشست معاونان آموزشی منطقه ۱۰دانشگاه های کشور در دانشگاه شهید چمران گفت: از نظر تعداد دانشجویان، استان خوزستان در جایگاه چهارم کشور قراردارد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر شریعتی نیاسر با اعلام این خبر اظهار داشت: در منطقه ۱۰ کشورچهار هزار و ۱۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی در دانشگاه ها مشغول به کار هستند که این تعداد پنج درصد کل جمعیت هیئت‌علمی کشور است.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد اعضای هیئت‌علمی، ۲۶ درصد زن و ۷۴ درصد مرد هستند، افزود: همچنین از کل چهار هزار و ۱۰۰ نفر ۵۰ درصد مربی و ۳۸ درصد استادیار هستند.
دکتر شریعتی نیاسردر ادامه گفت: ۲۴ درصد از اعضای هیئت‌علمی‌استان خوزستان در دانشگاه های دولتی، ۵۴ درصد در دانشگاه های غیر دولتی و آزاد اسلامی و ۱۵ درصد نیز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به فعالیت آموزشی و پژوهشی هستند.
وی افزود: جمیعت دانشجویی کل منطقه ۱۰ کشور ۲۴۵ هزار نفر بوده که این تعداد پنج و نیم درصد کل دانشجویان کشور است که ۴۳ درصد زن و ۵۷ درصد مرد را شامل می شود.
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ۱۰ درصد دانشجویان استان خوزستان در دانشگاه‌های دولتی، ۵۰ درصد در واحدهای دانشگاه آزاداسلامی، ۲۰ درصد در دانشگاه‌های پیام نور و بقیه در سایر واحدها مشغول به تحصیل هستند.
دکترشریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۲۳ درصد دانشجویان منطقه ده آموزش عالی در مقطع کاردانی، ۶۳ درصد در مقطع کارشناسی، یک درصد در مقطع دکتری تخصصی و ۱۲ درصد در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند، گفت: ۴۵ درصد این دانشجویان در گروه علوم انسانی، ۳۵ درصد در گروه فنی و مهندسی و باقی دانشجویان در گروه های علوم پایه، کشاورزی وهنر تحصیل می کنند.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان با اشاره به طرح آمایش آموزشی عالی کشور، اظهار کرد: در بخشی از این طرح به ساماندهی دانشگاه‌ها اشاره‌شده که وزارت علوم این مسئله را در دستور کار خود قرار داده است.
 

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۴۷

شریعتی نیاسر: استان خوزستان از نظر تعداد دانشجویان در جایگاه چهارم کشور قرار دارد

معاون آموزشی وزیر علوم در نشست معاونان آموزشی منطقه ۱۰دانشگاه های کشور در دانشگاه شهید چمران گفت: از نظر تعداد دانشجویان، استان خوزستان در جایگاه چهارم کشور قراردارد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر شریعتی نیاسر با اعلام این خبر اظهار داشت: در منطقه ۱۰ کشورچهار هزار و ۱۰۰ نفر عضو هیئت‌علمی در دانشگاه ها مشغول به کار هستند که این تعداد پنج درصد کل جمعیت هیئت‌علمی کشور است.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد اعضای هیئت‌علمی، ۲۶ درصد زن و ۷۴ درصد مرد هستند، افزود: همچنین از کل چهار هزار و ۱۰۰ نفر ۵۰ درصد مربی و ۳۸ درصد استادیار هستند.
دکتر شریعتی نیاسردر ادامه گفت: ۲۴ درصد از اعضای هیئت‌علمی‌استان خوزستان در دانشگاه های دولتی، ۵۴ درصد در دانشگاه های غیر دولتی و آزاد اسلامی و ۱۵ درصد نیز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به فعالیت آموزشی و پژوهشی هستند.
وی افزود: جمیعت دانشجویی کل منطقه ۱۰ کشور ۲۴۵ هزار نفر بوده که این تعداد پنج و نیم درصد کل دانشجویان کشور است که ۴۳ درصد زن و ۵۷ درصد مرد را شامل می شود.
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ۱۰ درصد دانشجویان استان خوزستان در دانشگاه‌های دولتی، ۵۰ درصد در واحدهای دانشگاه آزاداسلامی، ۲۰ درصد در دانشگاه‌های پیام نور و بقیه در سایر واحدها مشغول به تحصیل هستند.
دکترشریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۲۳ درصد دانشجویان منطقه ده آموزش عالی در مقطع کاردانی، ۶۳ درصد در مقطع کارشناسی، یک درصد در مقطع دکتری تخصصی و ۱۲ درصد در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند، گفت: ۴۵ درصد این دانشجویان در گروه علوم انسانی، ۳۵ درصد در گروه فنی و مهندسی و باقی دانشجویان در گروه های علوم پایه، کشاورزی وهنر تحصیل می کنند.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان با اشاره به طرح آمایش آموزشی عالی کشور، اظهار کرد: در بخشی از این طرح به ساماندهی دانشگاه‌ها اشاره‌شده که وزارت علوم این مسئله را در دستور کار خود قرار داده است.
 

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۵۱

معاون وزیر علوم: جامعه نیازمند توسعه فرهنگی و فرهنگ رضوی است

بیرجند - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشد فرهنگی جز با هم افزایی اتفاق نمی افتد، رشد فرهنگی ضرورت قطعی حیات و نیاز ماست و همچنین به توسعه فرهنگی، شعر، اتکای به فرهنگ غنی و اصیل و فرهنگ رضوی نیاز داریم.

سید ضیا الدین هاشمی روز چهارشنبه در جشنواره شعر و مشاعره رضوی در دانشگاه بیرجند افزود: فرهنگ رضوی بخشی از هویت، تاریخ و آموزه های عظیم دینی این کشور است، این فرهنگ به سامان بخشی زندگی کمک می کند.
وی بیان کرد: حق نداریم فرهنگ را وظیفه یک حوزه خاص بدانیم چراکه این اشکال مدیریتی و علمی دارد، اینگونه ادعا کردن غیرفرهنگی است، جامعه ما اسلامی است و همه مردم نشان دادند نسبت به دین و انقلاب باور دارند.
وی عنوان کرد: حضور در مناسب های مختلف نشان از دینداری مردم است، حضور در حوزه های حساس مانند انقلاب، دفاع مقدس و ... هزینه بر بود اما مردم شرکت کردند این بدان معناست که مردم پای ارزش های خویش هستند.
** اعتلای هویت دینی و ملی
به گزارش ایرنا هاشمی اظهار کرد: ما مسئولان فرهنگی باید بدانیم مسئول یعنی کسی که در معرض سوال است، بار مسئولیت هرچه بیشتر باشد پاسخگویی به مردم نیز باید بیشتر باشد، کسانی که قدرت اثرگذاری بیشتری دارند مسئولیت بیشتری دارند.
وی به جشنواره شعر و مشاعره رضوی اشاره کرد و گفت: اعتلای هویت دینی و ملی ما یکی از اهداف برگزاری اینگونه همایش ها و جشنواره هاست.
وی یادآور شد: در حوزه ادبیات که شعر هم بخش فاخری از آن است دو نگاه کلی را می توان مطرح کرد، از یک سو ادبیات یک رشته دانشگاهی است از طرفی ادبیات یک زیست جهان است، با شعر زندگی می کنیم، با ادبیات زیست خویش را تنظیم می کنیم.
وی تاکید کرد: ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته دانشگاهی و علمی بخشی از زندگی ما باشد، همچنین در سبک زندگی، رویه ها، اولویت ها، ارزش ها، هیجانات و گرایش ها ما تاثیرگذار است.
** شعر و شاعری با فرهیختگی انس و پیوند دارد
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شعر در قله ادبیات قرار دارد، کلام و موزون آهنگینی است که جایگاهی بی بدیل در ادبیات پیدا می کند و ما از آن بهره می گیریم.
هاشمی، فضای فرهنگی سالم، پرتکاپو و با نشاط را یکی از نیازهای اهل فرهنگ و هنر دانست و گفت: پویش درونی سبب رشد ادب، فرهنگ و شعر می شود به همین دلیل شعر به عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات به عنوان بخشی از یک فرهنگ فراتر از یک رشته دانشگاهی شناخته می وشود.
وی با بیان اینکه شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس و پیوند دارد، بیان کرد: هر دو با نیازهای انسانی که منحصر به نیازهای مادی و اولیه نیست در ارتباط است و یکی از نیازهای ضروری محسوب می شود.
وی عنوان کرد: اگر این جلسه ها و کنگره ها تشکیل می شود بخاطر این است که دانشگاه بدون شعر و ادبیات زمینه مساعد معنوی برای شکوفایی فعالیتش مساعد نمی شود و به محیطی خشک تحمل ناپذیر تبدیل می شود.
** دانشگاه هویت دانشجو و استاد
هاشمی دانشگاه را هویت یک دانشجو و استاد دانست و یادآور شد: دانشگاه مکانی ویژه است و یکی از عواملی که سبب می شود دانشگاه این جایگاه را پیدا کند برگزاری اینگونه جلسات است.
وی افزود: در دهه 40 و 50، امام خمینی(ره) پیام معنویت، دین و سعادت را منتقل کرد، جامعه ای که از امکانات امروز برخورد دار بود نتوانست مقاومت کند اما متن جامعه از آن پیام استقبال کرد، قشر جوان پیشگام بودند جوانانی که در دانشگاه ها تحصیل می کردند.
وی ادامه داد: جوانان پیشگام حرکت های انقلابی بودند اگر امروز به عنوان مسئول فرهنگی دغدغه زیاد داریم نباید دچار خودباختگی، ضعف و تزلزل شویم و باید تحمل کرده و خود را بازنگری کنیم.
معاون وزیر علوم افزود: به عنوان مسئولان فرهنگی باید بدانیم فرهنگ را چگونه تعریف کنیم، فرهنگ ابعاد گوناگونی دارد بخش مشترکات زندگی ماست که بدون آن نمی توان زندگی کرد، مفتخریم فرهنگ ایرانی اسلامی را در طول چهارده قرن توانستیم عرضه کنیم که هویت ما را تشکیل می دهد.
هاشمی گفت: نباید بگونه ای ارزش ها را تعریف کرد که گویی در محیط دیگری دنبال آن بگردیم و مصداقی در جامعه ما پیدا نکند چراکه فرهنگ یک جامعه مشترکات و بخش مهم جامعه است، بدون فرهنگ جامعه سامان نمی یابد.
** یکی از مهمترین فعالیت های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب های اجتماعی است
وی بیان کرد: در طول زمان آسیب هایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی اتفاق می افتد که باید این آسیب ها مرتب رصد شود و راه درست را پیدا کنیم اکنون یکی از مهمترین فعالیت های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب های اجتماعی است.
وی ادامه داد: در این زمینه دانشگاه ها فعالیت هایی را آغاز کرده اند تا انواع آسیب ها را شناسایی و راه برون رفت از آن را بیابند، دغدغه ای که در تمام دنیا وجود دارد.
وی اظهار کرد: در این مسیر باید قدر خدمتگزاران جامعه را بدانیم همانطور که از هویت دینی و اسلامی خود بهره می گیریم، امروز بزرگان، رهبران، علما و دانشمندان بر تارک علم فرهنگی نظام نشسته اند، نباید از سرمایه های علمی و فرهنگی غفلت شود.
وی با اشاره به اینکه علما در طول تاریخ محور هویت دینی و ملی جامعه بوده اند، یادآور شد: همه دنیا می دانند اقتدار و حفظ رهبران یک کشور برای حفظ آن کشور مهم است، در صدر جامعه ما عالمان بزرگ و فرزانه وجود دارند که باید قدردان آنها باشیم.
** نقد مخرب ضربه به اعتماد و انسجام اجتماعی
هاشمی با تاکید بر اینکه مدیران نیاز به حمایت و نقد دارند، اظهار کرد: نقد ها نباید تبدیل به سیاه نمایی شود، نقدهای مخربی که منجر به تعارضات و شکاف های اجتماعی می شود ضربه های سنگینی به اعتماد اجتماعی وارد می کند و انسجام اجتماعی را در معرض خطر قرار می دهد.
معاون وزیر علوم در ادامه افزود: هنر در شکل های مختلف متجلی می شود که یکی از صورت های آن شعر ناب و فاخر است، شعر ناب و فاخر، زیبایی آزادگی، سادگی و پیچیدگی را به حد اعلا می رساند و سبب تعالی روح و اندیشه بشر می شود.
هاشمی ادامه داد: برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) چنین هدفی را دنبال می کند، جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی، در راستای برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) جایگاهی است که هنرمندان تلاش می کنند مراتب اخلاص و بندگی خویش را نسبت به هشتمین ستاره تابناک آسمان امامت و ولایت به منصه ظهور برسانند.
وی گفت: سال گذشته که برگزاری جشنواره شعر و مشاعره رضوی بر عهده دانشگاه بیرجند گذاشته شده بود، با تلاش و اهتمام همکاران آن دانشگاه، به ویژه در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، وزارت بر آن شد تا مسئولیت کمیته فرهنگی و ادبی جشنواره و برگزاری بخش شعر و مشاعره را بار دیگر به این دانشگاه واگذار کند.
*7557* 6054 * خبرنگار- رقیه محمدی * انتشار دهنده - مریم پنجابی*

۹۵/۱۲/۱۸
۱۷:۴۳

معاون وزارت علوم در بیرجند: مسئولان برای برطرف شدن ضعف‌های حوزه فرهنگ تلاش کنند

معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیات وفناوری با بیان اینکه همه مسئولان باید تلاش کنند تا ضعف‌های حوزه فرهنگ را مدبرانه برطرف کنند گفت: جامعه فعلی آغشته به انواع آسیب است که موظفیم آسیب‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی را رصد و راهکار جدی برای آن ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سیدضیاء هاشمی ظهر امروز در دومین جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی اظهار داشت: ما باید شعر را به عنوان بخشی از ادبیات شناخته و ادبیات را به عنوان بخشی از فرهنگ و فراتر از یک رشته دانشگاهی در نظر بگیریم.
وی افزود: فضای فرهنگی سالم و بدون تلاطم یکی از ضروریات است و برکسی پوشیده نیست که دانشگاه یک مکان ویژه بوده و دارای ویژگی‌های خاص خود است.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شعر در قله ادبیات قرار داشته و دارای جایگاه بی‌بدیلی است و باید در جامعه بستر اجتماعی شعر هم فراهم شود چراکه ما به ادبیات هم نیازمندیم.
هاشمی افزود: جشنواره شعر رضوی، نمادی از طلوع فرهنگ رضوی بوده که باید تابش آن تمام طول سال جامعه را در برگیرد.
وی با بیان اینکه باید بدانیم که فرهنگ چیست و تعریف درستی از این مقوله داشته باشیم اظهار داشت: بیداری و هوشیاری مسئولان فرهنگی باید وجود داشته باشد و مسئولان فرنگی نباید دچار ضعف، خود باختگی و تزلزل باشند.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همه جوامع دارای فرهنگ بوده و ایران اسلامی نیز مفتخر به داشتن فرهنگ ایرانی اسلامی است.
هاشمی افزود: همه ما نیازمند فرهنگ رضوی هستیم چون فرهنگ رضوی بخشی از هویت تاریخی ایران است و دانشگاه هم بدون ادبیات و بدون شعر و شاعری موفق نمی‌شود و در این راستا تبدیل به یک فضایی خشک و بی روح می‌شود که تحمل آن غیر ممکن است.
وی بیان کرد: جامعه فعلی آغشته به انواع آسیب‌ها است و ما موظف هستیم که آسیب‌های مختلف حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی را رصد کرده و با راهکار جدی آنها را برطرف کنیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همه مسئولان باید تلاش کنند اگر ضعفی در حوزه فرهنگ وجود داشته باشد مدبرانه در راستای برطرف کردن آن ضعف بکوشند.
هاشمی افزود: مسئولان فرهنگی باید بدانند در مقابل مردم مسئول بوده و باید پاسخگو باشند و حضور پر شور مردم در مناسبت‌های مختلف و حساس مانند جریان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و انتخابات ناشی از فرهنگ والای مردم است.
***

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۰۵

معاون آموزشی وزیرعلوم: دانشجویان نباید مشکل سنوات داشته باشند/ سنوات قانون خود را دارد

معاون آموزشی وزارت علوم در واکنش به اعتراض دانشجویان به قانون سنوات و لغو آن گفت: سنوات قانون خود را دارد، دانشگاه ها نیز براساس آن عمل خواهند کرد دانشجویان نباید مشکل سنوات داشته باشند.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لغو قانون سنوات گفت: سنوات قانون خود را دارد و در آیین نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: سنوات چیز خاصی هم ندارد و براساس همان نیز در دانشگاه ها عمل خواهد شد، دانشجویان  نباید مشکل سنوات داشته باشند.
به گزارش مهر، در چند روز اخیر دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش هزینه سنوات و پولی شدن آموزش و تحصیل تجمعی اعتراضی برگزار کردند و خواستار لغو قانون سنوات شدند.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۰:۵۳

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: حوزه فرهنگی جزء مأموریت‌های دانشگاه و ضروریتهای اجتماعی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه جشنواره شعر و مشاعره رضوی که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، گفت: ما به فرهنگ رضوی که بخشی از آموزه های دینی ما و هویت ملی ماست نیاز داریم، ما به این عرصه فرهنگی برای سامان دادن به زندگیمان نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با اظهار خرسندی از اینکه جشنواره شعر و مشاعره رضوی در حال تبدیل شدن به یک سنت و برنامه پایدار فرهنگی است بیان داشت: ادبیات علاوه بر یک رشته دانشگاهی و علمی بخشی از زینت جهان است و ادبیات ظرفیتی دارد که فراتر از یک رشته علمی در زندگی و ارزش ها و گرایش های ما وارد می شود.
وی گفت: شعر در قله ادبیات قرار دارد و ما از آنان بهره می بریم وزن و قافیه باعث می شود که پیام شعر در ذهن ما نقش بندد.
هاشمی محیط آرام و بستر اجتماعی مناسب را برای تولید شعر ارزشمند ضروری دانست و افزود: شعر بخشی از ادبیات و ادبیات را بخشی از فرهنگ می دانیم و این هر دو برای جامعه ضروری است و برگزاری این جشنواره ها معطوف به تأمین این نیاز می باشد.
وی شعر را عامل تلطیف فضا و زمینه ساز رشد و شکوفایی در دانشگاه عنوان کرد و افزود: فرهنگ و حوزه فرهنگی را جزء مأموریتهای دانشگاه و ضروریتهای اجتماعی می دانیم.
هاشمی با بیان اینکه ما مفتخریم که فرهنگ اسلامی ایرانی هویت ما را تشکیل می دهد گفت: نباید به گونه ای ارزشها را تعریف کنیم که مصداقی در جامعه ما پیدا نکند زیرا فرهنگ یک جامعه مشترکات بخش عمده آن جامعه است.
وی افزود: مردم ما نسبت به آموزه های دینی باورمندند و پای ارزشهایشان هستند و به آن اعتقاد دارند و پای این اعتقادات هزینه هم پرداخته اند.
معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به فرموده امام علی (ع) که «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» گفت: ما به عنوان مسئولان فرهنگی مسئولیم و هرچه توان و اختیارات و اثرگذاریمان بیشتر باشد مسئولیتمان بیشتر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وی با بیان اینکه هدف از جشنواره رضوی اعتلای فرهنگ دینی ماست تأکید کرد: همه دغدغه مندان فرهنگ مسئولند و رشد فرهنگی ضرورت و نیازماست وآموزه های فرهنگی ما به ما کمک می کند که فرهنگمان را اعتلا دهیم، آسیب ها را بشناسیم و قدر بزرگان، رهبران و عالمان جامعه را که سرمایه های اجتماعی هستند بدانیم.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۳۹

در حوزه مناطق ویژه علم و فناوری ایران قرار داد مشترک همکاری علمی و فناوری ایران و کشور اتریش به امضای دوطرف رسید

قرار داد مشترک همکاری علمی و فناوری توسط دکتر احمدی دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری و پروفسور کنول رییس موسسه فناوری کشور اتریش به امضای دوطرف رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری،دکتر وحید احمدی دبیر کل شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری با مدیر کل موسسه فناوری اتریش و فناوری و مدیران ارشد آن موسسه پیرامون تعاملات فناوری و صنعتی دیدار و گفتگو نموده و در این دیدار قرارداد همکاری های مشترک بین موسسه فناوری اتریش و شورای عالی عتف به امضای دو مقام علمی ایران و اتریش رسید.
در ابتدای این دیدار آقای پروفسور کنول ضمن خیرمقدم به هیات ایرانی حاضر در جلسه در گزارشی ساختار و توانمندی های موسسه فناوری اتریش را به هیات ایرانی ارائه کردند.ایشان ضمن اشاره به توانمندی بالای موسسه فناوری اتریش در حوزه سرمایه گذاری در زمینه های فناوری و صنعتی افزودند: موسسه فناوری اتریش مهمترین نهاد هماهنگ کننده بین دانشگاهها و موسسات پژوهشی و فناوری در کشور اتریش محسوب می شود. ایشان اشاره کردند این موسسه سالانه حدود 140 میلیارد یورو گردش مالی دارد و 1300 پرسنل در این موسسه فعالیت دارند و حدود 50 درصد هزینه های موسسه توسط وزارت فناوری و 50 درصد باقیمانده توسط ایالت های فدرال تامین می شود. پروفسور ادامه دادند مهمترین رسالت موسسه فناوری اتریش آینده پژوهی، تدوین استراتژی، مدیریت کلان، نظارت و ارزیابی نظام علمی، فناوری و نوآوری کشور اتریش است. در این راستا از مهمترین کارهای عملیاتی این موسسه را سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری در حوزه نوآوری و تحقیق در علوم پایه دانست. مدیرکل موسسه فناوری اتریش از اولویت های موضوعی موسسه تحت مدیریتش را حوزه های انرژی، کامپیوتر، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت و حمایت از آزمایش های پرکاربرد در حوزه صنعت برشمرد. ایشان در پایان ارایه گزارش ابراز علاقه کرد در آینده نزدیک موسسه تحت مدیریتش در حوزه های فناوری، نوآوری و علمی با دانشگاهها و موسسات فناوری و صنعتی ایران همکاری و تعامل قوی و رو به پیشرفت داشته باشد و ایران را یکی از کشورهای هدف اتریش در حوزه سرمایه گذاری در حوزه فناوری و کمک به تربیت منابع انسانی مهارتی مورد نیاز صنعت اعلام کرد.
در ادامه دکتر وحید احمدی دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری به سابقه تاریخی همکاری های علمی و فناوری دو کشور اشاره کرد و گفت این سابقه همکاری دوستانه ای و توام با احترام متقابل در دو قرن اخیر بین ایران و اتریش وجود داشته است و اتریش را یکی از 4 کشور هدف در حوزه همکاری های مشترک علمی و فناوری در قاره اروپا معرفی کرد. در این دیدار دبیرکل شورای عتف به معرفی جایگاه شورای علوم، تحقیقات و فناوری پرداختند و افزودند شورای عالی عتف بالاترین مرجع سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و پایش علم و فناوری در ایران محسوب می شود که ریاست آن به عهده ریاست محترم جمهوری است و بیش از 10 وزیر و معاون رئیس جمهور در آن شورا عضویت دارند که این شورا وظیفه همگرایی و هماهنگ کردن بین وزارتخانه های فعال در حوزه علمی و فناوری را نیز به عهده دارد. همچنین مدیریت ایجاد و استقرار مناطق ویژه علم و فناوری در ایران به عهده شورای عالی عتف است. ایشان در ادامه به آمار بسیار بالای مراکز دانشگاهی، تعداد دانشجو و اعضای هیات علمی، مراکز پژوهشی و فناوری و شرکت های دانش بنیان اشاره کرد که نشان از توان بالای علمی و فناوری ایران در جهان و به ویژه در منطقه غرب آسیا و جهان اسلام دارد. دکتر احمدی به نقش مهم ایران در شبکه پارک های علمی و فناوری کشورهای اسلامی اشاره کرده و افزودند ایران می تواند یک تعامل قوی بین کشورهای اسلامی با حوزه اروپا ایجاد کند. معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز از علاقه ایران به همکاری متقابل علمی و فناوری با برخی کشورهای اروپایی به ویژه اتریش سخن گفت و افزود بیشترین سابقه و علاقه همکاری های علمی و فناوری ایران در اروپا با کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش است.
وی در ادامه به ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری در ایران اشاره کرد و گفت: در ایران در 5 استان کشور 5 منطقه ویژه علم و فناوری تحت نظر شورای عالی عتف راه اندازی شده است که در سال های اخیر طرح های فناوری نو و پیشرفته ای انجام و یا در حال انجام است.
همچنین در این دیدار دکتر فصیحی گزارشی از معرفی مناطق ویژه علم و فناوری ایران و طرح های فناوری این مناطق ارایه کردند. در ادامه دکتر ماتیاس وبر رییس مرکز نوآوری موسسه فناوری اتریش گزارشی از مجموعه تحت مدیریت خود ارایه داد و آمادگی خود رابرای همکاری نزدیک علمی، نوآوری و فناوری با ایران اعلام کرد.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۷:۴۴

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: رشد فرهنگی، ضرورت قطعی حیات و نیاز ماست

سیدضیاء هاشمی که برای شرکت در جشنواره شعر و مشاعره رضوی به بیرجند سفر کرده بود، ضمن سخنرانی در دانشگاه این شهر با بیان اینکه فرهنگ رضوی بخشی از هویت، تاریخ و آموزه‌های عظیم دینی این کشور است و به سامان‌بخشی زندگی کمک می‌کند، گفت: «جامعه ما اسلامی است و همه مردم نشان دادند نسبت به دین و انقلاب باور دارند وحضور در مناسبت‌های مختلف نشان از دینداری مردم است. حضور در حوزه‌های حساس مانند انقلاب و دفاع مقدس هزینه‌بر بود اما مردم شرکت کردند و این به آن معناست که مردم پای ارزش‌های خویش هستند. ما مسئولان فرهنگی باید بدانیم مسئول یعنی کسی که در معرض سوال است، بار مسئولیت هرچه بیشتر باشد پاسخگویی به مردم نیز باید بیشتر باشد؛ کسانی که قدرت اثرگذاری بیشتری دارند مسئولیت بیشتری دارند.» او همچنین به جشنواره شعر و مشاعره رضوی اشاره کرد و گفت: «اعتلای هویت دینی و ملی ما یکی از اهداف برگزاری این‌گونه همایش‌ها و جشنواره‌هاست. در حوزه ادبیات که شعر هم بخش فاخری از آن است دو نگاه کلی را می‌توان مطرح کرد، از یک‌سو ادبیات یک رشته دانشگاهی است و از طرفی ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته دانشگاهی و علمی، بخشی از زندگی ما بوده و در سبک زندگی، رویه‌ها، اولویت‌ها، ارزش‌ها، هیجانات و گرایش‌های ما تاثیرگذار باشد.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم فضای فرهنگی سالم، پرتکاپو و بانشاط را یکی از نیازهای اهل فرهنگ و هنر دانست و گفت: «پویش درونی سبب رشد ادب، فرهنگ و شعر می‌شود به همین دلیل شعر به‌عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات به‌عنوان بخشی از یک فرهنگ فراتر از یک رشته دانشگاهی شناخته می‌شود.» هاشمی با بیان اینکه شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس و پیوند دارد، بیان کرد: «مقوله شعر و شاعری با نیازهای انسانی که منحصر به نیازهای مادی و اولیه نیست، در ارتباط است و یکی از نیازهای ضروری محسوب می‌شود. اگر این جلسه‌ها و کنگره‌ها تشکیل می‌شود به خاطر این است که در دانشگاه بدون شعر و ادبیات زمینه مساعد معنوی برای شکوفایی فعالیت فراهم نمی‌شود و به محیطی خشک و تحمل‌ناپذیر تبدیل می‌شود.» هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود دانشگاه را هویت یک دانشجو و استاد دانست و یادآور شد: «دانشگاه مکانی ویژه است و یکی از عواملی که سبب می‌شود دانشگاه این جایگاه را پیدا کند برگزاری این‌گونه جلسات است. در دهه 40 و 50 امام‌خمینی(ره) پیام معنویت، دین و سعادت را منتقل و متن جامعه از آن پیام استقبال کرد و در این پیروی قشر جوان پیشگام بودند به‌خصوص جوانانی که در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کردند.» معاون وزیر علوم ادامه داد: «به‌عنوان مسئولان فرهنگی باید بدانیم فرهنگ را چگونه تعریف کنیم؛ فرهنگ ابعاد گوناگونی دارد و بخشی از مشترکات زندگی ماست که بدون آن نمی‌توان زندگی کرد. مفتخریم فرهنگ ایرانی‌اسلامی را در طول 14 قرن توانستیم عرضه کنیم که هویت ما را تشکیل می‌دهد. نباید به‌گونه‌ای ارزش‌ها را تعریف کرد که مصداقی در جامعه ما پیدا نکند؛ چراکه فرهنگ یک جامعه مشترکات و بخش مهم جامعه است و بدون فرهنگ جامعه سامان نمی‌یابد.»
او افزود: «در طول زمان آسیب‌هایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی اتفاق می‌افتد که باید این آسیب‌ها مرتب رصد شود و راه درست را پیدا کنیم و اکنون یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب‌های اجتماعی است.» معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: «در این زمینه دانشگاه‌ها فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌اند تا انواع آسیب‌ها را شناسایی و راه برون‌رفت از آن را بیابند و این دغدغه‌ای است که در تمام دنیا وجود دارد. در این مسیر باید قدر خدمتگزاران جامعه را بدانیم، همان‌طور که از هویت دینی و اسلامی خود بهره می‌گیریم، امروز بزرگان، رهبران، علما و دانشمندان بر تارک علم فرهنگی نظام نشسته‌اند و نباید از سرمایه‌های علمی و فرهنگی غفلت شود.»
هاشمی با اشاره به اینکه علما در طول تاریخ محور هویت دینی و ملی جامعه بوده‌اند، یادآور شد: «همه دنیا می‌دانند اقتدار و حفظ رهبران یک کشور برای حفظ آن کشور مهم است و در صدر جامعه ما عالمان بزرگ و فرزانه وجود دارند که باید قدردان آنها باشیم.» او همچنین با تاکید بر اینکه مدیران نیاز به حمایت و نقد دارند، گفت: «نقدها نباید تبدیل به سیاه‌نمایی شود، نقدهای مخربی که منجر به تعارضات و شکاف‌های اجتماعی می‌شود ضربه‌های سنگینی به اعتماد اجتماعی وارد می‌کند و انسجام اجتماعی را در معرض خطر قرار می‌دهد. هنر در شکل‌های مختلف متجلی می‌شود که یکی از صورت‌های آن شعر ناب و فاخر است. شعر ناب و فاخر زیبایی آزادگی، سادگی و پیچیدگی را به حد اعلا می‌رساند و سبب تعالی روح و اندیشه بشر می‌شود.»

۹۵/۱۲/۲۱
۰۸:۲۸

معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری کشور: مسئولین فرهنگی نباید دچار ضعف و تزلزل شوند/ فرهنگ رضوی بخشی از هویت ما است

معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری کشور ضمن اشاره به اهمیت مباحث فرهنگی در جامعه، گفت: مسئولین فرهنگی نباید دچار ضعف ،تزلزل و ازخودباختگی شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از خاورستان، سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری کشور ظهر امروز در جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی که در دانشگاه بیرجند برگزار شد،اظهار کرد:دنیای ادبیات با دیگر دنیاها متفاوت است و در واقع شعر،یک زیست جهان به حساب می آید.
وی با اشاره به این که ما به ادبیات نیازمند هستیم،تصریح کرد:شعر،در قله ادبیات قرار داشته و دارای جایگاه بی بدیل است.
معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که بایستی بستر اجتماعی شعر هم در جامعه فراهم گردد، خاطرنشان کرد: فضای فرهنگی سالم و بدون تلاطم در این زمینه از ضروریات است.
هاشمی ادامه داد: ما باید شعر را به عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات را نیز به عنوان بخشی از فرهنگ و فراتر از یک رشته دانشگاهی در نظر بگیریم.
وی با اشاره به این که به تعبیر روانشناسان،نیازهای ثانویه درجامعه ازجمله نیازهای بسیار مهم محسوب می شود،خاطرنشان کرد:دانشگاه بدون ادبیات و همچنین بدون شعر و شاعری موفق نمی شود و تبدیل به یک فضای خشک و بی روح می گردد که تحمل آن غیر ممکن است.
معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری اضافه کرد:بر کسی پوشیده نیست که دانشگاه،یک مکان ویژه بوده و دارای یکسری ویژگی های خاص است.
هاشمی ضمن اشاره به برنامه جشنواره شعر رضوی،یادآور شد:جشنواره شعر رضوی،نمادی از طلوع فرهنگ رضوی بوده و باید تابش آن در تمام طول سال جامعه را دربر گیرد.
وی در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به مباحث فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین مباحث جامعه،ابراز کرد:باید بدانیم که فرهنگ چیست و تعریف درستی از این مقوله داشته باشیم.
معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با بیان این که فرهنگ،یک حوزه جامعه است که دارای ابعاد مختلف است،عنوان کرد:همه جوامع دارای فرهنگ هستند و ایران اسلامی نیز مفتخر به داشتن فرهنگ ایرانی اسلامی است.
هاشمی با تاکید بر این که نباید شاخص های فرهنگی را به گونه ای تعریف کنیم که مصداق آن در جامعه وجود نداشته باشد،افزود:فرهنگ به تعبیر مقام معظم رهبری،همانند اکسیژن مهم و حیاتی است.
وی ضمن اشاره به نقش امام راحل(ره) در جریان پیروزی انقلاب اسلامی تبیین کرد:وقتی که ایشان پیام آزادی را سردادند جامعه و در راس آن،جوانان با جان و دل از این پیام استقبال کردند و دلیل این موضوع آن بود که این پیام به درستی برای جامعه بیان شده بود.
معاون فرهنگی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری بر بیداری و هوشیاری مسئولین فرهنگی کشور تاکید کرد و گفت:مسئولین فرهنگی نباید دچار ضعف،تزلزل و خودباختگی شوند.
هاشمی با اشاره به این که مسئولان فرهنگی بایستی بدانند که در مقابل مردم مسئول بوده و باید پاسخگو باشند،مطرح کرد:حضور پرشور مردم در مناسبت های مختلف و حساس مثل جریان انقلاب اسلامی،دفاع مقدس و انتخابات ناشی از فرهنگ والای مردم است.
وی با بیان این که هر چه مسئولیت مسئولین بیشتر باشد،بیشتر در معرض پاسخگویی به افراد جامعه قرار دارند،متذکر شد:همه مسئولان باید تلاش کنند که اگر ضعفی در حوزه فرهنگ وجود داشته باشد،مدبرانه در راستای برطرف کردن آن ضعف بکوشند.
هاشمی فرهنگ رضوی را بخشی از هویت تاریخی ایران دانست و اظهار داشت:همه ما نیازمند این فرهنگ هستیم.
وی با بیان این که جامعه فعلی آغشته به انواع آسیب ها است،گفت:موظفیم که آسیب های مختلف حوزه های فرهنگی و اجتماعی را مرتب رصد کرده و با راهکاری جدی آن را مرتفع نماییم.
انتهای پیام/ 101/ ب/ 5

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۳۳

معاون وزیر علوم: جامعه نیازمند توسعه فرهنگی و فرهنگ رضوی است

سید ضیا الدین هاشمی روز چهارشنبه در جشنواره شعر و مشاعره رضوی در دانشگاه بیرجند افزود: فرهنگ رضوی بخشی از هویت، تاریخ و آموزه های عظیم دینی این کشور است، این فرهنگ به سامان بخشی زندگی کمک می کند.
وی بیان کرد: حق نداریم فرهنگ را وظیفه یک حوزه خاص بدانیم چراکه این اشکال مدیریتی و علمی دارد، اینگونه ادعا کردن غیرفرهنگی است، جامعه ما اسلامی است و همه مردم نشان دادند نسبت به دین و انقلاب باور دارند.
وی عنوان کرد: حضور در مناسب های مختلف نشان از دینداری مردم است، حضور در حوزه های حساس مانند انقلاب، دفاع مقدس و ... هزینه بر بود اما مردم شرکت کردند این بدان معناست که مردم پای ارزش های خویش هستند.
** اعتلای هویت دینی و ملی
به گزارش ایرنا هاشمی اظهار کرد: ما مسئولان فرهنگی باید بدانیم مسئول یعنی کسی که در معرض سوال است، بار مسئولیت هرچه بیشتر باشد پاسخگویی به مردم نیز باید بیشتر باشد، کسانی که قدرت اثرگذاری بیشتری دارند مسئولیت بیشتری دارند.
وی به جشنواره شعر و مشاعره رضوی اشاره کرد و گفت: اعتلای هویت دینی و ملی ما یکی از اهداف برگزاری اینگونه همایش ها و جشنواره هاست.
وی یادآور شد: در حوزه ادبیات که شعر هم بخش فاخری از آن است دو نگاه کلی را می توان مطرح کرد، از یک سو ادبیات یک رشته دانشگاهی است از طرفی ادبیات یک زیست جهان است، با شعر زندگی می کنیم، با ادبیات زیست خویش را تنظیم می کنیم.
وی تاکید کرد: ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته دانشگاهی و علمی بخشی از زندگی ما باشد، همچنین در سبک زندگی، رویه ها، اولویت ها، ارزش ها، هیجانات و گرایش ها ما تاثیرگذار است.
** شعر و شاعری با فرهیختگی انس و پیوند دارد
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شعر در قله ادبیات قرار دارد، کلام و موزون آهنگینی است که جایگاهی بی بدیل در ادبیات پیدا می کند و ما از آن بهره می گیریم.
هاشمی، فضای فرهنگی سالم، پرتکاپو و با نشاط را یکی از نیازهای اهل فرهنگ و هنر دانست و گفت: پویش درونی سبب رشد ادب، فرهنگ و شعر می شود به همین دلیل شعر به عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات به عنوان بخشی از یک فرهنگ فراتر از یک رشته دانشگاهی شناخته می وشود.
وی با بیان اینکه شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس و پیوند دارد، بیان کرد: هر دو با نیازهای انسانی که منحصر به نیازهای مادی و اولیه نیست در ارتباط است و یکی از نیازهای ضروری محسوب می شود.
وی عنوان کرد: اگر این جلسه ها و کنگره ها تشکیل می شود بخاطر این است که دانشگاه بدون شعر و ادبیات زمینه مساعد معنوی برای شکوفایی فعالیتش مساعد نمی شود و به محیطی خشک تحمل ناپذیر تبدیل می شود.
** دانشگاه هویت دانشجو و استاد
هاشمی دانشگاه را هویت یک دانشجو و استاد دانست و یادآور شد: دانشگاه مکانی ویژه است و یکی از عواملی که سبب می شود دانشگاه این جایگاه را پیدا کند برگزاری اینگونه جلسات است.
وی افزود: در دهه 40 و 50، امام خمینی(ره) پیام معنویت، دین و سعادت را منتقل کرد، جامعه ای که از امکانات امروز برخورد دار بود نتوانست مقاومت کند اما متن جامعه از آن پیام استقبال کرد، قشر جوان پیشگام بودند جوانانی که در دانشگاه ها تحصیل می کردند.
وی ادامه داد: جوانان پیشگام حرکت های انقلابی بودند اگر امروز به عنوان مسئول فرهنگی دغدغه زیاد داریم نباید دچار خودباختگی، ضعف و تزلزل شویم و باید تحمل کرده و خود را بازنگری کنیم.
معاون وزیر علوم افزود: به عنوان مسئولان فرهنگی باید بدانیم فرهنگ را چگونه تعریف کنیم، فرهنگ ابعاد گوناگونی دارد بخش مشترکات زندگی ماست که بدون آن نمی توان زندگی کرد، مفتخریم فرهنگ ایرانی اسلامی را در طول چهارده قرن توانستیم عرضه کنیم که هویت ما را تشکیل می دهد.
هاشمی گفت: نباید بگونه ای ارزش ها را تعریف کرد که گویی در محیط دیگری دنبال آن بگردیم و مصداقی در جامعه ما پیدا نکند چراکه فرهنگ یک جامعه مشترکات و بخش مهم جامعه است، بدون فرهنگ جامعه سامان نمی یابد.
** یکی از مهمترین فعالیت های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب های اجتماعی است
وی بیان کرد: در طول زمان آسیب هایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی اتفاق می افتد که باید این آسیب ها مرتب رصد شود و راه درست را پیدا کنیم اکنون یکی از مهمترین فعالیت های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب های اجتماعی است.
وی ادامه داد: در این زمینه دانشگاه ها فعالیت هایی را آغاز کرده اند تا انواع آسیب ها را شناسایی و راه برون رفت از آن را بیابند، دغدغه ای که در تمام دنیا وجود دارد.
وی اظهار کرد: در این مسیر باید قدر خدمتگزاران جامعه را بدانیم همانطور که از هویت دینی و اسلامی خود بهره می گیریم، امروز بزرگان، رهبران، علما و دانشمندان بر تارک علم فرهنگی نظام نشسته اند، نباید از سرمایه های علمی و فرهنگی غفلت شود.
وی با اشاره به اینکه علما در طول تاریخ محور هویت دینی و ملی جامعه بوده اند، یادآور شد: همه دنیا می دانند اقتدار و حفظ رهبران یک کشور برای حفظ آن کشور مهم است، در صدر جامعه ما عالمان بزرگ و فرزانه وجود دارند که باید قدردان آنها باشیم.
** نقد مخرب ضربه به اعتماد و انسجام اجتماعی
هاشمی با تاکید بر اینکه مدیران نیاز به حمایت و نقد دارند، اظهار کرد: نقد ها نباید تبدیل به سیاه نمایی شود، نقدهای مخربی که منجر به تعارضات و شکاف های اجتماعی می شود ضربه های سنگینی به اعتماد اجتماعی وارد می کند و انسجام اجتماعی را در معرض خطر قرار می دهد.
معاون وزیر علوم در ادامه افزود: هنر در شکل های مختلف متجلی می شود که یکی از صورت های آن شعر ناب و فاخر است، شعر ناب و فاخر، زیبایی آزادگی، سادگی و پیچیدگی را به حد اعلا می رساند و سبب تعالی روح و اندیشه بشر می شود.
هاشمی ادامه داد: برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) چنین هدفی را دنبال می کند، جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی، در راستای برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) جایگاهی است که هنرمندان تلاش می کنند مراتب اخلاص و بندگی خویش را نسبت به هشتمین ستاره تابناک آسمان امامت و ولایت به منصه ظهور برسانند.
وی گفت: سال گذشته که برگزاری جشنواره شعر و مشاعره رضوی بر عهده دانشگاه بیرجند گذاشته شده بود، با تلاش و اهتمام همکاران آن دانشگاه، به ویژه در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، وزارت بر آن شد تا مسئولیت کمیته فرهنگی و ادبی جشنواره و برگزاری بخش شعر و مشاعره را بار دیگر به این دانشگاه واگذار کند.
*7557* 6054 * خبرنگار- رقیه محمدی * انتشار دهنده - مریم پنجابی*

۹۵/۱۲/۱۸
۱۸:۱۸

رئیس سازمان امور دانشجویان خبر داد؛ تحصیل 70 درصد دانشجویان خارجی به شکل غیربورس در کشور

رئیس سازمان امور دانشجویان افزایش تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های داخل را از مهم‌ترین برنامه‌های سال آینده این سازمان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 23000 دانشجوی خارجی در داخل مشغول تحصیل هستند و سیاست وزارت علوم این است که آمار دانشجویان خارجی در سال آینده افزایش چشم گیری داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر مجتبی صدیقی در هفتمین نشست هم‌اندیشی معاونان، مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با اشاره به حضور 23 هزار دانشجوی غیرایرانی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 50 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های داخل مشغول به تحصیل هستند که اگر دانشجویان جامعه‌المصطفی را در نظر نگیریم، حدود 23000 دانشجوی خارجی داریم که بیشترین دانشجوی خارجی در ایران از سه کشور افغانستان، عراق و لبنان هستند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه 70 درصد دانشجویان خارجی به شکل غیربورس تحصیل می‌کنند، گفت: این روند در دانشگاه‌های بزرگ متفاوت است یعنی 50 درصد دانشجویان به شکل بورسیه و 50 درصد نیز به صورت غیر بورس مشغول تحصیل هستند اما به طور کلی برنامه وزارت علوم ین است که میزان تحصیل دانشجویان غیربورس را افزایش می‌دهیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان از طرح‌های حمایتی وزارت علوم برای حضور هر چه بیشتر دانشجویان خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 25٫75 درصد دانشجویان خارجی در برنامه‌های اندیشه و فرهنگی دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند و تلاش ما بر این است که میزان حضور این دانشجویان در برنامه‌های مختلف را افزایش دهیم.
دکتر صدیقی تاکید کرد: از بین دانشگاه‌های کشور، دانشگاه شهید بهشتی بهترین رتبه را در جذب دانشجویان غیر ایرانی به خود اختصاص داده و من فکر می‌کنم برای سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در این عرصه به تحول بزرگی در این عرصه نیازمندیم.
وی همچنین از سیاست‌های مهم وزارت علوم برای جذب هر چه بیشتر دانشجویان خارجی خبر داد و گفت: حمایت نرم‌افزاری از دانشگاه‌ها، اختصاص سهم بورسیه به دانشجویان و آمادگی سازمان امور دانشجویان برای عقد تفاهم‌نامه در خصوص تعهد دانشگاه و وزارت علوم در راستای جذب دانشجویان خارجی از مهم‌ترین این سیاست‌ها به شمار می‌رود.
به گفته رئیس سازمان امور دانشجویان اعطای دوره‌های کوتاه‌مدت به منظور فرصت تحقیقاتی برای دانشجویان دکتری از سیاست‌های دیگر وزارت علوم در راستای جذب دانشجویان خارجی به کار می‌گیرند و در همین زمینه تفاهم‌نامه‌هایی نیز با کشورهای خارجی به خصوص اتحادیه اروپا منعقد خواهیم کرد که حمایت بیشتر از دانشگاه‌ها در خصوص این سیاست انجام می‌گیرد.
دکتر صدیقی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت علوم بانک اطلاعاتی داوطلبان مستعد برای استفاده به موقع از سهمیه‌ها را در نظر گرفته و در همین راستا رایزنی‌های علمی با 5 کشور مختلف انجام داده‌ایم و امیدواریم تعداد این کشورها در سال آینده به 8 کشور افزایش یابد.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۰۳

صدور رای نهایی برای برخی از متخلفان ۵۸ مقاله ردشده در “نیچر”

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه برای برخی از افراد خاطی در تدوین ۵۸ مقاله ردشده از سوی “نیچر” رای نهایی صادر شده است، گفت: تنزیل مرتبه و تعلیق از فعالیت از جمله مجازات‌هایی است که برای این افراد در نظر گرفته شد.
به گزارش کلیک، دکتر وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت تخلف ۳۹۸ نفر از پژوهشگران دانشگاه‌های وابسته به وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد در تولید ۵۸ مقاله، افزود: تقریبا پرونده این افراد بررسی شده است، ضمن آنکه هیات‌هایی که در معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها تشکیل شده بود، بررسی‌های اولیه خود را برای افراد خاطی انجام داده‌اند.
وی با بیان اینکه این هیات‌ها نظرات خود را در این باره ارائه کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در این گزارش‌ها میزان تخلف و مشارکت هر فرد در تهیه مقالات علمی مشخص شده است.
احمدی تاکید کرد: بررسی‌های نهایی در سیستم قضایی کشور نشان داد که برخی از این افراد به دلیل آنکه در جریان امر نبودند و یا اطلاعی نداشتند، تبرئه شدند و تخلف برخی دیگر نیز محرز شد.
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پیشنهاداتی برای برخورد با افراد خاطی ارائه شده است، خاطرنشان کرد: تنزیل مرتبه و تعلیق از فعالیت از جمله مجازات‌هایی است که برای این افراد در نظر گرفته شد.
روند بررسی پرونده خاطیان
احمدی به بیان نحوه بررسی پرونده خاطیان در تهیه ۵۸ مقاله علمی پرداخت و اظهار کرد: سیستم بررسی این پرونده‌ها به این صورت بوده است که در معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها، هیاتی برای بررسی و ارزیابی تشکیل و در این هیات،‌ اقدام به بررسی پرونده‌های مربوط شد.
وی اضافه کرد: گزارش این هیات‌ها به هیات‌های انتظامی ارسال شد و در هیات‌های انتظامی همانند دستگاه قضایی، دادستان نظر خود را ارائه می‌دهد و با رای قاضی میزان برخورد با افراد تعیین خواهد شد.
احمدی با بیان اینکه در برخورد با متخلفان سیستم باید هم قاطع باشد و هم قانون را رعایت کند، یادآور شد: برخورد قاطع بدون مبنای قانونی ما را به هدف نخواهد رساند و بر این اساس همه پرونده‌های این حوزه به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.
معاون پژوهشی وزیر علوم از صدور آرای اولیه برای افراد خاطی در این پرونده خبر داد و افزود: ولی برای برخی افراد درگیر در این پرونده رای نهایی نیز صادر شده است.
تلاش برای پیشگیری از تخلفات علمی
وی با اشاره به اقدامات وزارت علوم برای پیشگیری از تخلفات و تقلبات علمی، گفت: به منظور ایجاد همگرایی بیشتر میان حوزه معاونت‌‎های پژوهشی دانشگاه‌ها و هیات‌های انتظامی جلساتی با دبیرخانه‌ها و کمیته‌های انتظامی اساتید دانشگاه‌ها داشتیم.
احمدی، همگرایی بیشتر میان معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها با هیات‌های انتظامی را موجب افزایش راندمان سیستم دانست.
معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان این‌که بررسی تقلبات اخیر علمی صورت گرفته است، اظهار کرد: در کنار آن سیاست‌های مستمری برای پیشگیری و برخورد با سایر حوزه‌ها داریم.
اعمال اصلاحات در لایحه مبارزه با تخلف
وی با اشاره به آخرین وضعیت لایحه مبارزه با تقلب، گفت: در حال حاضر این لایحه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح شده و اصلاحاتی در متن آن اعمال شده است.
احمدی اضافه کرد: به نظر من این لایحه مسیر خوبی را طی می‌کند و باید منتظر باشیم تا این لایحه در صحن علنی مجلس مطرح شود.
به گزارش ایسنا، در آبان ماه امسال ناشر مجلات نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر جعل علمی و دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. گزینش این مقالات در ادامه موارد کشف شده مشابه در سال ۲۰۱۵ بوده است.
طبق گفته‌های احمدی، بر اساس بررسی‌های انجام شده در وزارت علوم، مجموع نویسندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تهیه ۵۸ مقاله خارج شده از “نیچر” ۳۹۸ نفر بودند که از این تعداد ۲۲ نفر از وزارت علوم، ۳۰ نفر از وزارت بهداشت و ۶ نفر از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نویسنده مسؤول (Author correspondent) بودند.
تعداد نویسندگان همکار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۱۶ نفر، وزارت بهداشت ۱۶۴ نفر و از دانشگاه آزاد عدد ۶ نفر و تعداد کل نویسندگان این مقالات در وزارت علوم ۱۳۸ نفر، در وزارت بهداشت ۱۹۴ نفر و در دانشگاه‌آزاد ۶۶ نفر را نشان می‌دهد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۴۶

معاون آموزشی وزیر علوم: دانشجویان نباید مشکل سنوات داشته باشند

در چند روز اخیر دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش هزینه سنوات و پولی شدن آموزش و تحصیل تجمعی اعتراضی برگزار کردند و خواستار لغو قانون سنوات شدند.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون آموزشی وزارت علوم در واکنش به اعتراض دانشجویان به قانون سنوات و لغو آن گفت: سنوات قانون خود را دارد، دانشگاه ها نیز براساس آن عمل خواهند کرد دانشجویان نباید مشکل سنوات داشته باشند.
مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لغو قانون سنوات گفت: سنوات قانون خود را دارد و در آیین نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: سنوات چیز خاصی هم ندارد و براساس همان نیز در دانشگاه ها عمل خواهد شد، دانشجویان نباید مشکل سنوات داشته باشند.
به گزارش مهر، در چند روز اخیر دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به افزایش هزینه سنوات و پولی شدن آموزش و تحصیل تجمعی اعتراضی برگزار کردند و خواستار لغو قانون سنوات شدند.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۱:۴۹

معرفی 10 دانشگاه کشور که بیشترین دانشجوی غیر ایرانی را دارند

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: بیشترین دانشجویان غیر ایرانی شاغل در دانشگاه‌های تهران، پیام نور، فردوسی مشهد، بین المللی امام خمینی (ره)، قم، کاشان، تربیت مدرس، شهید بهشتی، امیرکبیر و رازی کرمانشاه هستند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، حسین سالار آملی رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم در هفتمین نشست هم‌اندیشی معاونان، مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: درحالی که در سال 2013 میلادی فقط دانشگاه صنعتی شریف از ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار داشت، براساس رتبه بندی پایگاه بین المللی تامسون رویترز، اکنون 13 دانشگاه ایرانی از جمله علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی، خواجه نصیرالدین طوسی، یزد، زنجان و شهید بهشتی در جمع دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند.
وی به اشاره به رشد تعاملات علمی بین المللی بین دانشگاه‌های کشور با مراکز دانشگاهی دنیا افزود: دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تبریز، علم و صنعت، تربیت مدرس و اصفهان بیشترین پروژه‌های مشترک بین المللی را دارند.
سالار آملی گفت: در میان موسسات پژوهشی از نظر داشتن پروژه مشترک بین المللی، پژوهشگاه دانش های بنیادی، پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی رتبه های برتر را دارند.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم اظهار داشت: از نظر همکاری با محققان ایرانی خارج از کشور نیز دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز تحصیلات علوم پابه زنجان در در میان دانشگاه‌های کشورمان بالاترین جایگاه‌ها را دارند.
وی با اشاره به اینکه 853 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه‌های خارجی امضا شده است، خاطر نشان کرد: 376 تفاهم نامه اجرایی شده است و دانشگاه‌های هنر اسلامی تبریز، رازی کرمانشاه، علوم پایه زنجان و حکیم سبزواری صددرصد تفاهم نامه‌های خودرا با دانشگاه‌های دیگر دنیا به مرحله اجرایی در آورده‌اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، گفت: بیشترین دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در کشور در دانشگاه‌های تهران، پیام نور، فردوسی مشهد، بین المللی امام خمینی (ره)، قم ، کاشان، تربیت مدرس، شهید بهشتی، امیرکبیر و رازی کرمانشاه تحصیل می‌کنند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۴۹

ظرفیت‌های قانونی هیات‌های امنای دانشگاه ها اعلام شد

مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت‌هاى ممیزه مرکزی ظرفیت‌های قانونی هیئت‌های امنا را اعلام کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر عبدالرضا باقری در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: دانشگاه‌ها بر اساس ماده ۱۰ قانون اهداف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس بند «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم، ضوابط استخدامی، مالی و معاملاتی و اداری، بر اساس مصوبات هیئت‌های امنا اداره می‌شوند.
او افزود: دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و همه دستگاه‌هایی که از شورای گسترش آموزش عالی مجوز دارند، تابع ضوابطی هستند که هیئت‌های امنا وضع می‌کند.
باقری این قانون را یکی از مترقی‌ترین قوانینی دانست که در کشور وجود دارد و تنها دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از قوانین عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنی هستند و این به دلیل اهمیت و حساسیت جایگاه دانشگاه‌ها و ضرورت روان بودن امور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم گفت: در چهار سال گذشته به همت مدیران حوزه آموزش عالی، همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و همکاران حوزه‌های ستادی، آئین‌نامه‌های مالی – معاملاتی، استخدام اعضای هیئت علمی، استخدام اعضای غیرهیئت علمی و ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی بازنگری شده است.
او ادامه داد: در راستای اجرای یکسان سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه‌های مختلف و همچنین به علت تعدد هیئت‌های امنا در مراکز آموزش عالی و موسسات و دستگاه‌های اجرایی، در سال گذشته سیاست‌های کلی مدنظر حوزه‌های اداری، مالی، پشتیبانی، منابع انسانی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهشی و بین‌المللی وزارتخانه و همچنین نظرات کارشناسان و مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، جمع‌آوری و در قالب کتابچه «سیاست‌ها و موضوعات راهبردی در هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» منتشر شده است.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه در هیئت امنا سعی بر آن است که سیاست‌های منبعث از سیاست‌های کلان آموزش عالی در حوزه‌های مختلف را دنبال کنیم، گفت: در کتابچه منتشر شده بر روی پنج برنامه کلان تأکید شد که می‌توان به ارائه برنامه راهبردی و عملیاتی همه دانشگاه‌ها و پرهیز از کار روزمره، ارائه برنامه جامع نیروی انسانی، ارائه برنامه کالبدی یا طرح جامع عمرانی در دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد سازوکار نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشرکننده: محمدجواد آخوندی
204/200

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۴۱

مشاور وزیر علوم ظرفیت‌های قانونی هیئت‌های امنا را اعلام کرد

مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت‌هاى ممیزه مرکزی ظرفیت‌های قانونی هیئت‌های امنا را اعلام کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالرضا باقری در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: دانشگاه‌ها بر اساس ماده ۱۰ قانون اهداف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس بند «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم، ضوابط استخدامی، مالی و معاملاتی و اداری، بر اساس مصوبات هیئت‌های امنا اداره می‌شوند.
 
وی افزود: دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و همه دستگاه‌هایی که از شورای گسترش آموزش عالی مجوز دارند، تابع ضوابطی هستند که هیئت‌های امنا وضع می‌کند.
 
دکتر باقری این قانون را یکی از مترقی‌ترین قوانینی دانست که در کشور وجود دارد و تنها دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از قوانین عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنی هستند و این به دلیل اهمیت و حساسیت جایگاه دانشگاه‌ها و ضرورت روان بودن امور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
 
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم تصریح کرد: در چهار سال گذشته به همت مدیران حوزه آموزش عالی، همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و همکاران حوزه‌های ستادی، آئین‌نامه‌های مالی – معاملاتی، استخدام اعضای هیئت علمی، استخدام اعضای غیرهیئت علمی و ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی بازنگری شده است.
 
 باقری عنوان کرد: در راستای اجرای یکسان سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه‌های مختلف و همچنین به علت تعدد هیئت‌های امنا در مراکز آموزش عالی و موسسات و دستگاه‌های اجرایی، در سال گذشته سیاست‌های کلی مدنظر حوزه‌های اداری، مالی، پشتیبانی، منابع انسانی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهشی و بین‌المللی وزارتخانه و همچنین نظرات کارشناسان و مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، جمع‌آوری و در قالب کتابچه «سیاست‌ها و موضوعات راهبردی در هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» منتشر شده است.
 
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه در هیئت امنا سعی بر آن است که سیاست‌های منبعث از سیاست‌های کلان آموزش عالی در حوزه‌های مختلف را دنبال کنیم افزود: در کتابچه منتشر شده بر روی پنج برنامه کلان تأکید شد که می‌توان به ارائه برنامه راهبردی و عملیاتی همه دانشگاه‌ها و پرهیز از کار روزمره، ارائه برنامه جامع نیروی انسانی، ارائه برنامه کالبدی یا طرح جامع عمرانی در دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد سازوکار نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد.
 

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۴۵

در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز هیأت‌هاى امنا و هیأت‌هاى ممیزه مرکزی ظرفیت‌های قانونی هیأت‌های امنا را اعلام کرد

مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز هیأت‌هاى امنا و هیأت‌هاى ممیزه مرکزی ظرفیت‌های قانونی هیأت‌های امنا را اعلام و تأکید کرد دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و همه دستگاه‌هایی که از شورای گسترش آموزش عالی مجوز دارند، تابع ضوابطی هستند که هیأت‌های امنا وضع می‌کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا باقری در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در محل این وزارتخانه برگزار شد، گفت: «دانشگاه‌ها بر اساس ماده ۱۰ قانون اهداف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس بند «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم، ضوابط استخدامی، مالی و معاملاتی و اداری، بر اساس مصوبات هیأت‌های امنا اداره می‌شوند.»
او افزود: «دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و همه دستگاه‌هایی که از شورای گسترش آموزش عالی مجوز دارند، تابع ضوابطی هستند که هیأت‌های امنا وضع می‌کند.»
باقری این قانون را یکی از مترقی‌ترین قوانینی دانست که در کشور وجود دارد و تنها دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از قوانین عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنی هستند و این به دلیل اهمیت و حساسیت جایگاه دانشگاه‌ها و ضرورت روان بودن امور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
رئیس مرکز هیأت‌های امنا و هیأت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم ادامه داد: «در چهار سال گذشته به همت مدیران حوزه آموزش عالی، همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و همکاران حوزه‌های ستادی، آئین‌نامه‌های مالی– معاملاتی، استخدام اعضای هیأت علمی، استخدام اعضای غیرهیأت علمی و ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی بازنگری شده است.»
باقری گفت: «در راستای اجرای یکسان سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه‌های مختلف و همچنین به علت تعدد هیأت‌های امنا در مراکز آموزش عالی و موسسات و دستگاه‌های اجرایی، در سال گذشته سیاست‌های کلی مدنظر حوزه‌های اداری، مالی، پشتیبانی، منابع انسانی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهشی و بین‌المللی وزارتخانه و همچنین نظرات کارشناسان و مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، جمع‌آوری و در قالب کتابچه «سیاست‌ها و موضوعات راهبردی در هیأت‌های امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» منتشر شده است.»
رئیس مرکز هیأت‌های امنا و هیأت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم افزود: «در هیأت امنا سعی بر آن است که سیاست‌های منبعث از سیاست‌های کلان آموزش عالی در حوزه‌های مختلف را دنبال کنیم. در کتابچه منتشر شده بر روی پنج برنامه کلان تأکید شد که می‌توان به ارائه برنامه راهبردی و عملیاتی همه دانشگاه‌ها و پرهیز از کار روزمره، ارائه برنامه جامع نیروی انسانی، ارائه برنامه کالبدی یا طرح جامع عمرانی در دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد سازوکار نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد.»

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۲۹

رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت‌هاى ممیزه مرکزی وزارت علوم: ضوابط استخدامی، مالی و معاملاتی و اداری، بر اساس مصوبات هیئت‌های امنا اداره می‌شوند

مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت‌هاى ممیزه مرکزی ظرفیت‌های قانونی هیئت‌های امنا را اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر عبدالرضا باقری در نشست سراسری مدیران امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: دانشگاه‌ها بر اساس ماده 10 قانون اهداف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس بند «ب» ماده 20 قانون برنامه پنجم، ضوابط استخدامی، مالی و معاملاتی و اداری، بر اساس مصوبات هیئت‌های امنا اداره می‌شوند.
او افزود: دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و همه دستگاه‌هایی که از شورای گسترش آموزش عالی مجوز دارند، تابع ضوابطی هستند که هیئت‌های امنا وضع می‌کند.
باقری این قانون را یکی از مترقی‌ترین قوانینی دانست که در کشور وجود دارد و تنها دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از قوانین عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنی هستند و این به دلیل اهمیت و حساسیت جایگاه دانشگاه‌ها و ضرورت روان بودن امور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم گفت: در چهار سال گذشته به همت مدیران حوزه آموزش عالی، همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و همکاران حوزه‌های ستادی، آئین‌نامه‌های مالی – معاملاتی، استخدام اعضای هیئت علمی، استخدام اعضای غیرهیئت علمی و ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی بازنگری شده است.
او ادامه داد: در راستای اجرای یکسان سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه‌های مختلف و همچنین به علت تعدد هیئت‌های امنا در مراکز آموزش عالی و موسسات و دستگاه‌های اجرایی، در سال گذشته سیاست‌های کلی مدنظر حوزه‌های اداری، مالی، پشتیبانی، منابع انسانی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهشی و بین‌المللی وزارتخانه و همچنین نظرات کارشناسان و مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، جمع‌آوری و در قالب کتابچه «سیاست‌ها و موضوعات راهبردی در هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» منتشر شده است.
رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه در هیئت امنا سعی بر آن است که سیاست‌های منبعث از سیاست‌های کلان آموزش عالی در حوزه‌های مختلف را دنبال کنیم، گفت: در کتابچه منتشر شده بر روی پنج برنامه کلان تأکید شد که می‌توان به ارائه برنامه راهبردی و عملیاتی همه دانشگاه‌ها و پرهیز از کار روزمره، ارائه برنامه جامع نیروی انسانی، ارائه برنامه کالبدی یا طرح جامع عمرانی در دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد سازوکار نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد.
منبع: ایسکانیوز

۹۵/۱۲/۱۸
۲۰:۱۱

یخشنامه صندوق رفاه دانشجویان درباره واگذاری صدور تسویه حساب دانش‌آموختگان به دانشگاه‌ها

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ابلاغ بخشنامه‌ای، صدور تسویه حساب برای دانش‌آموختگان را به دانشگاه‌ها واگذار کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای رفاه حال دانش‌آموختگان و توسعه خدمات رسانی همراه با کرامت انسانی به آن‌ها و همچنین اصلاح و بهینه‌سازی فرآیندهای بازپرداخت و صدور تسویه حساب، از تاریخ 20 اسفند امسال صدور تسویه حساب برای دانش‌آموختگان به دانشگاه‌ها واگذار شده است و به صورت آنلاین صادر می‌شود.
بنابراین معاونان دانشجویی همه دانشگاه‌ها باید با ابلاغ این بخشنامه نظارت کامل و مستمر را از طریق روسای ادارات رفاه و خوابگاه دانشجویی برای رعایت مفاد بخشنامه و نظارت به روند صدور تسویه حساب داشته باشند.
براساس بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان که با امضای ذوالفقار یزدان‌مهر ابلاغ شده است، فرآیند صدور تسویه حساب به ترتیب به شرح زیر است:
«پرداخت بدهی تا مقطع موردنظر برای درخواست تسویه حساب، درخواست صدور تسویه حساب از سوی دانش‌آموختگان از طریق پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان به نشانی www.bp.swf.ir، بررسی پرونده از سوی کارشناس دانشگاه و صدور تسویه حساب برای دانش‌آموخته پس از تکمیل مستندات و ثبت اطلاعات در سامانه فاز دو.»
براساس این بخشنامه اگر صدور تسویه حساب به هر دلیلی ممکن نباشد، باید کارشناس دانشگاه دلیل اشکال را به دانش‌آموختگان اعلام کند و اگر مشکل مربوط به صندوق رفاه دانشجویان باشد، باید درخواست رفع مشکل از طریق منوی درخواست به صندوق رفاه ارسال شود.
همچنین اولویت صدور تسویه حساب با مقاطع پایین‌تر است و برای مثال ابتدا باید برای کاردانی سپس برای دانش‌آموختگان کارشناسی ناپیوسته و ... صادر شود.
از آنجا که همه فعالیت‌های انجام شده در زمینه صدور دفترچه اقساط و تسویه حساب از سوی کارشناسان صندوق رفاه دانشجویان بررسی و ارزیابی می‌شود، بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکلی در صدور تسویه حساب برای دانش‌آموختگان قبل از بازپرداخت کل بدهی، پرداخت مبلغ خسارت ایجاد شده بر عهده دانشگاه و کارشناس است.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۱۲

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم: دانشگاه‌ها باید پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند

همدان - مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم گفت: دانشگاه‌ها باید پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو پیری ظهر چهارشنبه در دومین همایش شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان مهمترین مولفه اقتصادی را توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و اظهار کرد: ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در استان همدان شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی نظام ایجاد اقتصاد جدید، جوان، پایدار و در مجموع قدم برداشتن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: پایه و اساس اقتصادرفاهی بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان است.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با بیان اینکه اقتصاد کشور و استان همدان برای تامین رفاه مردم باید از کانال شرکت‌های دانش‌بنیان رد شود، عنوان کرد: باید شرکت‌های دانش‌بنیان محور اصلی توسعه استان همدان باشند.
وی با اشاره به اینکه هنوز در سیستم مدیریتی ایران فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان بودن اساس توسعه کشور محسوب نمی شود، ادامه داد: فرهنگسازی فناوری راهی برای توجه به شرکت‌های دانش بنیان است.
پیری با بیان اینکه همدان، استانی با تاریخچه و دارای فرهنگ و ارزش است که باید در حوزه‌های دانش‌بنیان بیشتر معرفی شود، گفت: شرکت‌های دانش بنیان محصولی باکیفیت‌تر تولید می‌کنند اما هنوز اعتماد به این شرکت‌ها ایجاد نشده چراکه در وهله نخست باید مدیران به این اعتقاد برسند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه مهمترین تفاوت شرکت‌های دانش‌بنیان با سایر شرکت‌ها و شهرک صنعتی در نوع نوآوری است، افزود: نوآوری یک فرایند است که تحقق آن بدون پشتوانه تحقیقاتی امکانپذیر نیست.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند، افزود: آیین‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان برای دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
پیری یکی از سیاست‌های وزارت علوم و تحقیقات را برندسازی دانست و عنوان کرد: از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در استان همدان تنها تعدادی پتانسیل توانمند شدن را دارند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۰۱

شرکت‌های دانش‌بنیان؛ پایه و اساس تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، شرکت‌های دانش بنیان را تنها راه رسیدن به اشتغال و رفاه اجتماعی و فرهنگی دانست.
به گزارش ایسنا، منطقه همدان، خسرو پیری چهارشنبه 18 اسفند در همایش شرکت‌های دانش‌بمنیان که در محل سالن آموزش و پژوهش استانداری همدان برگزار شد، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و فکر و ایده افراد خلاق، پایه و اساس تحقق اقتصاد مقاومتی و مهمترین مؤلفه‌های اقتصاد امروز ما هستند و فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار مهم است تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با حمایت از این شرکت‌ها، روند فعالیت‌های آنها را تداوم بخشند.
وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله مهمترین مؤلفه‌های اقتصاد امروز ما هستند و در این راستا نیز جنبش‌های خوبی در فناوری استان همدان شکل گرفته است.
پیری با بیان اینکه سیاست‌های کلی نظام، رقم زدن اقتصادی نو و جوان با عنوان اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: پایه و اساس اقتصاد مقاومتی بر اساس شرکت‌های دانش‌بنیان و فکر و ایده افراد خلاق قرار دارد که اشتغال و رفاه اجتماعی را در پی خواهد داشت.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، موفقیت اقتصاد کشور و استان را در گرو عبور از کانال شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد و گفت: محوریت اصلی توسعه استان باید مانند برنامه‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر اساس شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.
وی با اشاره به اینکه هنوز بخش‌هایی از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صورت نگرفته است، بیان کرد: هنوز در سیستم مدیریتی ما، شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان اساس فعالیت‌های اقتصادی کشور جا نیفتاده است.
وی تنها راه رسیدن به اشتغال و رفاه اجتماعی و فرهنگی را بهره‌مندی از شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد و گفت: بحث فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار مهم است و این موضوع که با اندک حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان، آنان با خروجی و سودهای فراوان مواجه می‌شوند، باید بیشتر بیان شود تا با حمایت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از این شرکت‌ها، روند فعالیت‌های آنها تداوم داشته باشد.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، مشتری محصولات و تولیدات صنایع بزرگ را نیازمند تولیدات جدید عنوان کرد و افزود: شرکت‌ها و صنایع تولیدی بزرگ می‌توانند با سپردن واحدهای R&D و پژوهش‌ها و فناوری‌های خود به شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولات و تولیدات جدید را تولید کرده و به مشتریان خود ارائه کنند.
پیری موضوع برندسازی در میان شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز بیان کرد و گفت: شرکت‌هایی که در محل پارک علم و فناوری قرار دارند، می‌توانند با حمایت‌های این مراکز به برندسازی و معرفی خود بپردازند و در استان در این زمینه از چندین شرکت حمایت شود و دیگر شرکت‌ها نیز در کنار بقیه به فعالیت بپردازند.
وی همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان را به حمایت از صاحبان ایده دعوت کرد و یادآور شد: شرکت‌های شتاب‌دهنده می‌توانند با برگزاری استارتاپ‌ها زمینه معرفی ایده‌های افراد خلاق را فراهم آورند تا توسط شرکت‌ها مورد حمایت تولید و اجرای ایده‌ها به مرحله تجاری‌سازی و فروش برسد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۱۱

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری وزارت علوم در همدان: شرکت‌های دانش‌بنیان با نوآوری زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم می‌کنند

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با نوآوری زمینه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را فراهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، خسرو پیری ظهر امروز در دومین همایش شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان با اشاره به اینکه مهمترین ضرورت در تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است، اظهار داشت: مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را اقتصاد جوان، پویا و پایدار تشکیل می‌دهد که جزء سیاست‌های کلی نظام قرار گرفته است.
وی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اقتصادی مبتنی بر ارتقای رفاه فرهنگی و اجتماعی در جامعه افزود: اقتصاد بارور و پایدار می‌شود و زمینه رفاه را برای مردم ایجاد می‌کند که از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده باشد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم فعالیت 50 شرکت دانش‌بنیان در استان همدان را نویدبخش حرکت توسعه محور دانست و گفت: به منظور توجه همه اقشار به شرکت‌های دانش بنیان این است که فرهنگسازی فناوری در جامعه نهادینه شود.
وی بیان کرد: سیستم مدیریتی کشور در همه سطح باید به این مهم توجه داشته باشند که اساس توسعه کشور و رونق اقتصادی وابسته بکارگیری فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان با یکدیگر است.
پیری تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند دانش را به ثروت کنند و با گسترش فعالیت، حمایت و توانمندسازی این نوع شرکت‌ها شاهد ایجاد ارزش افزوده بسیار و تولید ثروت خواهیم بود.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان توان تولید محصول با کیفیت را دارند، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان برخلاف سایر شرکت‌ها و شهرک صنعتی در زمینه نوآوری در تولید ورود پیدا کردند و مدیران باید به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با اشاره به ضرورت تجاری‌سازی علم و دانش اظهار داشت: برندسازی از سیاست‌های وزارتخانه علوم و تحقیقات است در این راستا دانشگاه‌ها باید براساس آیین‌نامه ابلاغی شرکت‌های دانش‌بنیان از نوآوری جدید دست پیدا کنند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۱۲

دانشگاه‌ها پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند/ اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نشده است

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با بیان اینکه هنوز اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نشده است، گفت: دانشگاه‌ها باید پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، خسرو پیری ظهر امروز در دومین همایش شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان با اشاره به اینکه امروزه مهمترین مولفه اقتصادی، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، اظهار کرد: وجود 50 شرکت دانش‌بنیان نویدبخش حرکتی رو به جلو بوده که در استان همدان شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی نظام ایجاد اقتصاد جدید، جوان، پایدار و در مجموع اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: پایه و اساس اقتصادی که باید باعث رفاه فرهنگی، اجتماعی و ... می‌شود بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان است.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با بیان اینکه اقتصاد کشور و استان همدان موفق نمی‌شود که مردم را به رفاه برساند، مگر اینکه از کانال شرکت‌های دانش‌بنیان رد شود، بیان کرد: باید محوریت اصلی توسعه استان همدان بر شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.
وی با اشاره به اینکه هنوز در سیستم مدیریتی ایران جا نیفتاده که فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان بودن اساس توسعه کشور است، ادامه داد: نخستین راه برای اینکه همه به شرکت‌های دانش بنیان توجه داشته باشند، فرهنگسازی فناوری است.
پیری با بیان اینکه با کوچک‌ترین کار در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان ترنول مالی ایجاد شده است، تاکید کرد: همدان، استانی با تاریخچه و دارای فرهنگ و ارزش است که باید در حوزه‌های دانش‌بنیان بودن بیشتر معرفی شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که برای مردم جا نیفتاده توانمند بودن شرکت‌های دانش‌بنیان است، تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان محصولی باکیفیت‌تر تولید می‌کنند اما هنوز این اعتماد به این شرکت‌ها ایجاد نشده چراکه در وهله نخست باید مدیران به این اعتقاد برسند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه مهمترین تفاوت شرکت‌های دانش‌بنیان با سایر شرکت‌ها و شهرک صنعتی در نوع نوآوری است، افزود: نوآوری یک فرایند است که تحقق آن بدون پشتوانه تحقیقاتی امکانپذیر نیست.
وی  با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید پشتوانه نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان باشند، افزود: آیین‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان برای دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
پیری یکی از سیاست‌ها را در وزارتخانه علوم و تحقیقات برندسازی دانست و تصریح کرد: 50 شرکت دانش‌بنیان در استان همدان فعالیت دارند اما همه این شرکت‌ها نمی‌توانند برجسته شوند و فقط تعدادی از آنها پتانسیل توانمند شدن را دارند.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۱:۵۲

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری وزارت علوم در همدان: مدیران باید به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند.

خسرو پیری با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان توان تولید محصول با کیفیت را دارند، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان برخلاف سایر شرکت‌ها و شهرک صنعتی در زمینه نوآوری در تولید ورود پیدا کردند و مدیران باید به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند.

به گزارش خبرگزاری برنا از همدان،  مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم در دومین همایش شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان با اشاره به اینکه مهمترین ضرورت در تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است، اظهار داشت: مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را اقتصاد جوان، پویا و پایدار تشکیل می‌دهد که جزء سیاست‌های کلی نظام قرار گرفته است.
وی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اقتصادی مبتنی بر ارتقای رفاه فرهنگی و اجتماعی در جامعه افزود: اقتصاد بارور و پایدار می‌شود و زمینه رفاه را برای مردم ایجاد می‌کند که از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده باشد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم فعالیت 50 شرکت دانش‌بنیان در استان همدان را نویدبخش حرکت توسعه محور دانست و گفت: به منظور توجه همه اقشار به شرکت‌های دانش بنیان این است که فرهنگسازی فناوری در جامعه نهادینه شود.
وی بیان کرد: سیستم مدیریتی کشور در همه سطح باید به این مهم توجه داشته باشند که اساس توسعه کشور و رونق اقتصادی وابسته بکارگیری فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان با یکدیگر است.
پیری تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند دانش را به ثروت کنند و با گسترش فعالیت، حمایت و توانمندسازی این نوع شرکت‌ها شاهد ایجاد ارزش افزوده بسیار و تولید ثروت خواهیم بود.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان توان تولید محصول با کیفیت را دارند، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان برخلاف سایر شرکت‌ها و شهرک صنعتی در زمینه نوآوری در تولید ورود پیدا کردند و مدیران باید به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم با اشاره به ضرورت تجاری‌سازی علم و دانش اظهار داشت: برندسازی از سیاست‌های وزارتخانه علوم و تحقیقات است در این راستا دانشگاه‌ها باید براساس آیین‌نامه ابلاغی شرکت‌های دانش‌بنیان از نوآوری جدید دست پیدا کنند.
 

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۴۱

حمایت وزارت علوم از طرح‌های دانشجویی در حوزه پیشگیری از اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: بر اساس تفاهم نامه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وشورای اجتماعی وزارت کشور از طرح های دانشجویی در حوزه پیشگیری از اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی حمایت می‌شود.
به گزارش ایسنا، فضل الله ایرجی کجوری با بیان این مطلب افزود: طرح های پیشنهادی بایستی دارای ساختار استاندارد (مقدمه، ضرورت، اهداف، محتوا، نظام اجرایی، برآورد زمانی، مالی و...)، قالب مشخص و محتوای موثر با تاکید بر کار گروهی باشد.
وی اظهار داشت: همچنین این طرح ها باید دارای جذابیت، نوآوری و اثربخشی باشد و هر دانشگاه می تواند حداکثر تعداد 10 طرح دانشجویی را ارسال نماید و حداکثر سقف حمایت مالی از هر طرح 25 میلیون ریال و مهلت ارسال طرح ها 20 فروردین ماه سال آینده و نیز بازه زمانی در نظر گرفته شده جهت اجرای طرح ها، پایان مهرماه 1396 است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، ایرجی کجوری بیان کرد: طرح هایی که با رویکرد غیر مستقیم و با استفاده از نمادهای هنری و متناسب با ذائقه دانشجویان به مقوله آسیب های اجتماعی بپردازد، به صورت ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و کلیه طرح ها باید دانشجویی باشد و با تایید مدیریت فرهنگی دانشگاه ارسال شود.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظارت بر اجرای طرح ها از سوی استانداری ها و توسط نماینده سازمان امور اجتماعی وزارت کشور می باشد.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۰۴

در گفت و گو با میزان اعلام شد ایجاد دانشگاه مرکز ملی هماهنگ کننده برای تعاملات بین المللی دانشگاه ها

خبرگزاری میزان- معاون مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم گفت:ما به کشورهای خارجی نشان داده ایم که برای همکاری های علمی دوجانبه آماده هستیم و در حال حاضر این تعاملات دو طرفه است.

عطاالله کوهیان معاون مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم در گفت و با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت:یکی از سیاست های کلان نظام و وزارت علوم،تحقیقات و فناوری  تعاملات بین المللی در  دانشگاه ها است که باید مسائل احتیاطی در این تعامل ها مدنظر قرار بگیرد.
وی افزود:یکی از فعالیت هایی که در این چند سال اخیر صورت گرفت این بود که در داخل ایران برای جلوگیری از برخی ملاحظه کاری ها ،برای کشورهای مختلف یکی از دانشگاه ها را به عنوان دانشگاه مرکز ملی هماهنگ کننده انتخاب کرده ایم که با این شرایط اگر کشور ما قصد دارد با کشور های دیگر  تعامل بر قرار کند در ابتدا با این دانشگاه همانگی های لازم را انجام دهد.
معاون مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم در ادامه گفت: به کشورهای خارجی نشان داده ایم  که برای همکاری های علمی دوجانبه آماده هستیم و در حال حاضر  این تعاملات دو طرفه است.
کوهیان در ادامه با تاکید بر اینکه ما بیشتر در نظر داریم  با کشورهای همسایه تعامل داشته باشیم گفت: برای انجام تعاملات بیشتر به دانشجویان این کشور ها بورس می دهیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: همچنین در نظر داریم در سال جدید زیرساخت های لازم برای ارائه سرویس ها و تسهیلات بهتر فراهم شود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۲۰
۰۹:۲۵

یعقوبی خبر داد راه‌اندازی مراکز مشاوره در دانشگاه فرهنگیان و پیام‌نور/ افزایش برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها

رئیس مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: مراکز مشاوره در دانشگاه فرهنگیان و پیام‌نور راه‌اندازی شده و در بیشتر واحدها خدمات به دانشجویان ارائه می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
حمید یعقوبی، رئیس مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در مورد افزایش مراکز مشاوره دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر تقریبا در تمام دانشگاه‌های دولتی مراکز مشاوره فعال هستند، به همین دلیل به دنبال افزایش کمی این مراکز نیستیم؛ بلکه به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به دانشجویان هستیم.
 
وی افزود: برنامه ریزی‌هایی صورت گرفته که برنامه‌های پیشگیرانه از آسیب های اجتماعی را در دانشگاه‌ها تقویت کنیم.
 
یعقوبی با اشاره به راه اندازی مراکز مشاوره در سایر دانشگاه‌ها گفت: مراکز مشاوره در دانشگاه فرهنگیان و پیام‌نور راه‌اندازی شده و در بیشتر واحدها خدمات به دانشجویان ارائه می‌شود.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۱۹

مراکز مشاوره دانشجویی برتر معرفی شدند

مراکز مشاوره دانشگاه‌های برتر سال 95 در سه سطح ممتاز، فعال و نمونه معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند. به گزارش ایسنا، براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته توسط دفتر مشاوره و سلامت روان وزارت علوم ، مرکز مشاوره دانشگاه تهران رتبه ممتاز را در بین دانشگاه‌های کشور کسب کرد. همچنین در این ارزیابی 10 دانشگاه به عنوان مراکز مشاوره نمونه و 17 دانشگاه نیز به عنوان مراکز مشاوره فعال معرفی شدند.
مراکز مشاوره دانشگاه‌های فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، شیراز، کردستان، شهید بهشتی، صنعتی شاهرود، کاشان، اصفهان و امیرکبیر به عنوان مراکز مشاوره نمونه در کشور انتخاب شدند .

۹۵/۱۲/۱۹
۰۴:۱۶

مراکز مشاوره دانشجویی برتر معرفی شدند

اقتصاد ایران: مراکز مشاوره دانشگاه‌های برتر سال 95 در سه سطح "ممتاز"، "فعال" و "نمونه" معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته توسط دفتر مشاوره و سلامت روان وزارت علوم ، «مرکز مشاوره دانشگاه تهران» رتبه "ممتاز" را در بین دانشگاه‌های کشور کسب کرد. همچنین در این ارزیابی 10 دانشگاه به عنوان مراکز مشاوره "نمونه" و 17 دانشگاه نیز به عنوان مراکز مشاوره "فعال" معرفی شدند.
مراکز مشاوره دانشگاه‌های «فردوسی مشهد»، «صنعتی اصفهان»، «صنعتی شریف»، «شیراز»، «کردستان»، «شهید بهشتی»، «صنعتی شاهرود»،«کاشان»،«اصفهان» و «امیرکبیر» به عنوان مراکز مشاوره "نمونه" در کشور انتخاب شدند.
همچنین مراکز مشاوره دانشگاه‌های «علامه طباطبایی»، «شهرکرد»، «تبریز»، «رازی کرمانشاه»، «خواجه نصیرالدین طوسی»، «شهید باهنر کرمان»، «یزد»، «صنعتی کرمانشاه»، «شاهد»، «علوم کشاورزی» و «منابع طبیعی ساری»، «هنر اسلامی تبریز»، «هنر تهران»، «علوم انتظامی»، «امام صادق(ع)»، «علوم دریایی چابهار»، «بجنورد» و «تفرش» نیز عنوان مراکز مشاوره "فعال" سال 95 دانشگاه‌های کشور را از آن خود کردند.
براساس این ارزیابی‌های دفتر مشاوره و سلامت روان وزارت علوم ، از بین واحدهای دانشگاه‌های فرهنگیان و پیام نور نیز «پردیس امام جعفر صادق(ع)»، «دانشگاه فرهنگیان» و «پیام نور مرکز قم» به عنوان واحدهای "فعال " انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۱۸
۱۰:۳۵

ثبت‌نام بيش از 46 هزار داوطلب در مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون سراسري

 ثبت‌نام بيش از 46 هزار داوطلب در مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون سراسري   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بيش از 46 هزار داوطلب در مهلت مجدد آزمون سراسري سال 96 خبر داد و گفت: آزمون سراسري در روزهاي پانزدهم و شانزدهم 96 برگزار خواهد شد.دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب، اظهار کرد: در مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون سراسري سال 96 که از روز سه‌شنبه نوزدهم بهمن ماه سال 95 تا اول اسفند ماه 95 شروع شده بود تعداد 881 هزار و 644 داوطلب براي شرکت در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.
وي در ادامه‌ تصريح کرد: براي داوطلباني که در مهلت مقرر موفق به دريافت کد سوابق تحصيلي نشده و يا به هر دليل ديگري در آزمون سراسري 96 ثبت‌نام نکرده بودند مهلت مجددي از يکشنبه پانزدهم اسفند ماه سال 95 از طريق سايت سازمان سنجش و آموزش کشور آغاز شده بود که در روز چهارشنبه هجدهم اسفند ماه سال 95 پايان پذيرفت.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: براساس آمار اوليه گزارش شده تعداد 46 هزار و 430 داوطلب در مهلت مجدد تمديد شده در آزمون سراسري 96 ثبت‌نام کرده‌اند.
توکلي اضافه کرد: با توجه به آمار ثبت‌نام‏کنندگان در تاريخ مقرر که 881 هزار و 644 نفر بودند و همچنين اولين آمار اوليه مرحله مجدد ثبت‌نام که 46 هزار و 430 نفر گزارش شده بود در مجموع 928 هزار و 74 نفر در آزمون سراسري 96 ثبت‌نام کرده‎اند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرد: ضمنا کليه داوطلبان در مهلت مجدد مي‌توانستند با مراجعه به سايت سازمان آموزش کشور نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت‌نامي خود و همچنين ويرايش اطلاعات اقدام نمايند که در روز چهارشنبه 18 اسفند ماه 95 پايان پذيرفت.
به گفته وي بديهي است آمار نهايي کل داوطلبان ثبت‌نام‎کننده سال 96 متعاقبا اعلام خواهد شد.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان خاطر نشان کرد: آزمون سراسري سال 96 در روزهاي پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تير ماه سال آينده در حوزه‌هاي مختلف امتحاني برگزار خواهد شد.
تعداد داوطلبان شرکت‌ کننده در آزمون سراسري سال 95 ، 806 هزار و 437 داوطلب بود که با توجه به تعداد 928 هزار و 74 داوطلبان در سال جاري تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون سال 96 افزايش يافته است.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۲:۰۶

با فرمان رییس جمهور: یادمان هنری شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

با فرمان رییس جمهور و با حضور وزیر علوم، یادمان شهدای گمنام و دانشکده علوم ورزشی امروز در دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، آیین افتتاح یادمان شهدا گمنام دانشگاه فردوسی مشهد امروز عصر در مسجد حضرت زهرا (س) و در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از مسئولین دانشگاه و همچنین مسئولین استان برگزار شد.
طراحی یادمان شهدا گمنام دانشگاه فردوسی مشهد توسط متخصصین و اساتید دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده و از ويژگی‌های فنی و هنری منحصر به فردی برخوردار است و به دلیل وجود پیکر پاک شهیدان دفاع مقدس در آن محل تقدس و معنویت خاصی را به فضای دانشگاه بخشیده است. این بنا تلفیقی از مفاهیم کهن و معماری سنتی با معماری نوین ایرانی اسلامی است.
دانشكده علوم ورزشي دانشگاه فردوسي مشهد در زميني به مساحت دو هزار متر مربع در سه طبقه و در مدت يك سال ساخته و مورد بهره برداري قرار گرفته است. سه سال كار مطالعاتي و طراحي، اين دانشكده را در جايگاه يكي از بهترين و مجهزترين دانشكده هاي علوم ورزشي كشور قرار داده است. ساختمان دانشكده علوم ورزشي دانشگاه فردوسي مشهد شامل 17 كلاس آموزشي و سميناري، يك سالن اجتماعات، يك سالن ورزشي چند منظوره استاندارد و همچنين 4 آزمايشگاه تخصصي شامل آزمايشگاه آسيب شناسي و حركات اصلاحي، آزمايشگاه فيزيولوژي ورزشي، آزمايشگاه رفتار حركتي و آزمايشگاه آناليز حركت است.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۹:۴۸

افتتاح یادمان شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد

گروه معارف: یادمان شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد با فرمان رئیس‌جمهور و توسط دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، آیین افتتاح یادمان شهدای گمنام دانشگاه و بهره‌برداری از دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد عصر روز گذشته، 18 اسفندماه با حضور فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، حجت‌الاسلام و المسلمین ترابی، مسئول شورای استانی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد  و جمعی از مسئولان استان برگزار شد.
در این مراسم فرهادی،‌ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برای افتتاح این دو پروژه از رئیس جمهور کسب اجازه کرد و رئیس جمهور نیز اظهار کرد: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، با توکل بر خدای متعال، با یاد و نام شهیدان و توجهات خاصه ولی عصر ارواحنا فداه، طرح یادمان شهیدان گمنام و دانشکده‌ی علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد را افتتاح بفرمایید»
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، در ادامه با بیان اینکه توسعه‌ی فضاهای آموزشی جمهوری اسلامی و کسب رتبه‌ی اول در شتاب رشد علمی موجب مباهات و افتخار همه ملت ایران است، افزود:  طرح یادمان هنری شهدای گمنام بسیار زیبنده‌ی شهیدانی است که استقلال و عزت کشور از فداکاری آنان به ارمغان آمده است.
روحانی با ابراز خوشحالی از زحمات دکتر فرهادی برای توسعه علم، دانش و فضاهای آموزشی و پژوهشی در سراسر کشور عنوان کرد: رتبه اول در رشد و شتاب علمی در جهان موجب مباهات و افتخارات ملت ایران است.
رئیس جمهور افزود: ملت ایران همواره علم دوست و فرهنگ دوست بوده است و باید این مسیر را با حرکت هرچه سریع‌تر ادامه دهد تا به قله‌های علم و دانش دست پیدا کند.
فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن معرفی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاهی با قدمت 67 ساله، سومین دانشگاه دیرینه کشور و بزرگترین مرکز علمی شرق کشور با بیش از 23 هزار دانشجوی ایرانی و 1500 دانشجوی خارجی از 20 کشور جهان، گفت: شتاب رشد علمی ایران در بین 25 کشور مطرح در سال 2016 رتبه اول را کسب کرده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در دانشگاه فردوسی مشهد، دو بنای شهیدان گمنام و دانشکده علوم ورزشی افتتاح می‌شود که دانشکده‌ی علوم ورزشی در زمینی به مساحت 6000 متر مربع در سه طبقه با 17 کلاس درسی و سالن سمینار، سالن اجتماعات، سالن ورزشی چند منظوره استاندارد در طول یک سال و با اعتبار 125 میلیارد ریال ساخته شده است و یادمان شهیدان گمنام در مجاورت مسجد حضرت زهرا(س) با مساحت 250 مترمربع در دو طبقه با الهام از معماری اسلامی با استفاده از رنگ خالص سفید که رگه‌های کاشی در آن دیده می‌شود بنا شده که سادگی، خلوص و عروج از خاک تا افلاک در آن دیده می‌شود.
سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به ایراد سخنرانی پرداخته و با بیان اینکه ما نیازمند شهدا هستیم چون شهدا برای ما سرمایه آفرین هستند، اظهار کرد: مهم‌ترین سرمایه‌ای که نیاز داریم سرمایه اجتماعی است که ما را در برابر خطرات مصون می‌دارد.
وی همچنین با اشاره به اینکه اعتماد اجتماعی به عنوان یک رکن سرمایه اجتماعی در معرض مخاطره است و نیاز به کار بیشتری دارد،‌تصریح کرد: تلاش در زمینه‌ی ارتقا سرمایه‌ی اجتماعی از ضرورت‌ها است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه فرهنگ اصیل ما، فرهنگ دینی، نمادهای انقلابی و شهدای ما از نمادهای انسجام هستند،‌ اذعان کرد: امروز نیاز داریم یاد شهدا را پاس بداریم و آنان که در راه دین و اسلام و ایران جانشان را فدا کردند ما را در این مسیر حفظ و حراست می‌کنند و اگر یاد آن‌ها را زنده نگه می‌داریم به معنای نیازمند بودن آن‌ها به ما نیست بلکه این ما هستیم که نیازمند آن‌ها هستیم.
هاشمی ضمن اشاره به نقش آفرینی دانشگاه فردوسی مشهد در دوران دفاع مقدس بیان کرد: ما خود را موظف به تداوم راه شهدا می‌دانیم و با رشد و اعتلای ملی کشور در مسیر اقتدار ملت بزرگ ایران قدم بر می‌داریم البته در این مسیر دانشگاهیان پیش قدم هستند و در مسیر جهاد علمی و فرهنگی، یاد و نام شهدا را راهنمای خود می‌دانیم.
همچنین کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در دانشگاه فردوسی مشهد بر اساس برنامه‌های فرهنگی و سند راهبردی در راستای ایجاد دانشگاه سالم و با نشاط برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است؛ دانشگاهیان و اعضاء هیئت علمی دانشگاه باید از نظر جسمی سالم، از نظر روحی و روانی متعادل، از نظر فعالیت‌های داوطلبانه فعال و از نظر معنوی شیفته‌ی اخلاق باشند و دو پروژه‌ای که امروز افتتاح می‌شود، در راستای همین اهداف است چراکه دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد زمینه‌ساز تربیت دانشگاهیان سالم‌تر و فعال‌تر است و یادمان شهدای گمنام در قلب دانشگاه، تمام دانشگاهیان را به سمت توجه به معنویت و سیر الی‌الله جذب می‌کند.
در پایان مراسم نیز از طراحان و مجریان یادمان شهیدان گمنام با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
یادآور می‌شود، این یادمان برگرفته از سه مفهوم اصلی سادگی، سبکی و عروج و تلفیقی از مفاهیم معماری سنتی و معماری نوین ایرانی است که توسط متخصصین و اساتید دانشکده معماری و شهرسازی طراحی شده و به دلیل وجود پیکر پاک شهیدان در کنار مسجد حضرت زهرا(س) معنویت خاصی را به دانشگاه بخشیده است.

۹۵/۱۲/۱۹
۰۸:۲۲

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شیراز: مسئولين دانشگاهی به چه توجیهی اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی‌دهند؟

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شیراز در نامه‌ای خطاب به سرپرست دانشگاه شیراز اعلام کردند: جای سوال اساسی از مسئولين دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی‌دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می‌دانند اطلاع ندارند که به بهانه‌های واهی در پشت پرده این اردوها چه می‌گذرد؟

 
اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شیراز در نامه‌ای خطاب به سرپرست دانشگاه شیراز اعلام کردند: جای سوال اساسی از مسئولين دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی‌دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می‌دانند اطلاع ندارند که به بهانه‌های واهی در پشت پرده این اردوها چه می‌گذرد؟ 
 
متن نامه به شرح زیر است: 
«اینکه بنده گاهی اوقات راجع به این اردوهای مختلط و کارهای خلاف و این‌چیزها مدام تذکّر میدهم، این را حمل بر خشکه‌مقدّسی نکنند؛ اینها ایراد به وجود می‌آورد، اینها اشکال به وجود می‌آورد و محیط دانشگاه را از آن شکلی که باید و لازم است خارج میکند. اینکه ما در مقابل این‌چیزها بی‌تفاوت باشیم، درست نقطه‌ی مقابل آن‌چیزی است که ما امروز از دانشگاه توقّع داریم و در دانشگاه‌هایمان به آن نیاز داریم.» (امام خامنه ای در دیدار با اساتید دانشگاه)
 
سرپرست محترم دانشگاه شیراز 
جناب آقای گشتاسبی 
سلام علیکم
همانگونه که مستحضرید انقلاب اسلامی آمد تا در برابر فرهنگ منحط و شرک آلود غربی و آمریکایی بایستد و جوامع مسلمان را به سوی عمل به اسلام ناب هدایت کند و به پیش ببرد. برای تحقق این هدف، مجاهدت های بی نظیری صورت گرفت و خون پاک بسیاری از جوانان و مردان و زنان مومن بر زمین ریخت و شیرینی های بی بدیلی از حرکت در این مسیر در دفاع مقدس و پس از آن در مراکز علمی و دانشگاهی و ... به دست آمد که همگی مرهون عمل به اسلام ناب و دوری از فرهنگ منحط غربی است. اما برخی در این ایام به دنبال زنده کردن مصادیق فرهنگ منحط غربی هستند تا دانسته یا نادانسته مانع از عمل به اسلام ناب شوند و در نتیجه از پیشرفت های علمی بکاهند و کام ملت را تلخ نمایند.
آری! علی رغم تأکیدات مکرر دلسوزان نظام مبنی بر عدم برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی متأسفانه شاهد آن هستیم که به بهانه های مختلف این اردوها کماکان در حال برگزاری است. نمونه آخر آن، برگزاری اردوی مختلط دانشجویی به بهانه اردوی علمی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز است. این اردو که به بهانه بازدید از کارخانه آلومینیوم سازی هرمزگان صورت گرفته بود به گردش و تفریح در منطقه قشم! می انجامد. این در حالی است که به ظاهر، اساتید مربوطه نیز در این اردو جهت مدیریت فضای علمی حضور داشته اند.
 
حال جای سوال اساسی از مسئولين دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می دانند اطلاع ندارند که به بهانه های واهی در پشت پرده این اردوها چه می گذرد؟ چرا اساتید بانی این اردوها از چنان حاشیه امنی برخوردار هستند که با ضمانت آنان این چنین هنجار شکنی هایی رخ می دهد؟ نهادهای نظارتی که متولی صدور مجوز این اردوها هستند آیا این قدر ساده لوح هستند که ندانند چنین اردوهایی، مقوله علم و بازدیدهای علمی را بهانه کرده اند؟ تشکل های ارزشی دانشگاه شیراز ضمن اتمام حجت به همه مسئولین دانشگاه شیراز و همچنین مسئولین وزارت علوم اعلام می کنند که این دور زدن آشکار قانون توسط خاطیان، نباید با اهمال آنان مواجه شود و مدیران خاطی باید پاسخگوی خطای خود باشند و در صورتی که این اقدامات ساختارشکن ادامه پیدا کند، بر مبانی «بند م» وصیت نامه حضرت امام (ره) که فرمود : «و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است، به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند . » اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد. 
 
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز
مجمع یادواره شهدای دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دختران مسلمان دانشجویان دانشگاه شیراز
رونوشت
دفتر مقام معظم رهبری
نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز 
مسئول محترم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای کشور
مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان فارس
فرمانده محترم سپاه فجر فارس
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
رییس محترم سازمان بسیج دانشجویی کشور
استاندار محترم فارس
مدیرکل محترم اطلاعات استان فارس
مدیر کل محترم دادگستری استان فارس
فرمانده محترم انتظامی استان فارس
اعضاء محترم  شورای فرهنگی دانشگاه شیراز

۹۵/۱۲/۱۹
۱۳:۲۶

گلایه رئیس دانشگاه شهید چمران از قرار گرفتن در سطح 2 کشور

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز نسبت بسیار پایین پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌ها را نشانه کم‌توجهی به مردم دانست و گفت: نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.

دکتر غلامحسین خواجه در حاشیه نشست معاونین آموزشی منطقه 10 کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: نسبت پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بسیار پایین است و به نظر من این کم‌توجهی به مردم خوزستان است که صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوزستان از معاونت آموزشی وزارت علوم خواستار کمک به موضوع جذب و پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان شد تا با توسعه رشته‌های مورد نیاز استان و منطقه، این ظرفیت‌ها فعال و به این نارسایی‌ها توجه شود.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: پذیرش دانشجوی دولتی در دانشگاه اصفهان بسیار بالا، اما در دانشگاه شهید چمران اهواز بسیار پایین است که نشان می‌دهد خوزستان حتی در این زمینه هم مورد بی‌مهری قرار گرفته است.
خواجه با اشاره به اهمیت راه‌اندازی رشته باستان‌شناسی در شوش، گفت: رشته باستان‌شناسی جزو رشته‌هایی است که در سال 53 در طرح جامع دانشگاه پیش‌بینی شد، اما این رشته گنجی نهفته در شوش است که همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.
وی قرار گرفتن دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشگاه‌های سطح 2 کشور را باری بسیار سنگین دانست و گفت: این موضوع هم در سطح فضای عمومی مردم خوزستان و هم در سطح رسانه‌ها، باری بسیار سنگین برای ما ایجاد کرده است و نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: نمی‌توانیم برای مردم توجیه کنیم که دانشگاه شهید چمران اهواز در سطحی به‌جز سطح یک قرار داشته باشد؛ با توجه به این مسائل و مشکلات، از وزارت‌خانه می‌خواهیم که حمایت و کمک بیشتری به این دانشگاه داشته باشد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۵:۱۹

معاون آموزشی دانشگاه لرستان: بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز شدند

‌معاون آموزشی دانشگاه لرستان از به‌روز رسانی بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز شدند.

‌دکتر احسان رشیدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ، اظهار کرد: بسیاری از سرفصل‌های آموزشی در دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم در حال بازنگری هستند.این در حالیست که طی دو سال اخیر بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز و در سایت وزارت‌خانه ثبت شدند.
رشیدیان اضافه کرد:  با این حال برخی از سرفصل‌های آموزشی هنوز بازنگری نشده و نیاز به بازنگری دارند و قطعاً پیشنهادهایی از سوی برخی گروه‌های آموزشی به وزارت علوم ارسال شده است.
معاون آموزشی دانشگاه لرستان تصریح کرد: در حال حاضر از سرفصل‌هایی که در سایت وزارت‌خانه ثبت شده استفاده می‌کنیم و یا سرفصل‌های آموزشی 10 دانشگاه برتر کشور را ملاک قرار می‌دهیم.
وی در ادامه با اشاره به توسعه کیفی دانشگاه لرستان گفت: به دنبال ایجاد رشته‌های میان‌رشته‌ای و کارآفرین براساس طرح آمایش سرزمین هستیم.
رشیدیان اضافه کرد: دانشگاه لرستان دارای 9300 دانشجوی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری تخصصی و حرفه‌ای دامپزشکی است، همچنین 14 استادتمام، 63 دانشیار، 163 استادیار و 300 مربی را دارا است.

۹۵/۱۲/۲۰
۰۸:۵۶

تاکید بر داشتن تخصص برای آموزش زبان فارسی

رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: بدون داشتن تخصص در دانشِ آموزشکاوی زبان، آموزش زبان فارسی به عنوان زبان اول، دوم یا خارجی علمی و کارآمد نخواهد بود.

امیررضا وکیلی‌فرد، نویسنده کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که هر ساله تعدادی دانشجوی غیرایرانی برای ادامه‌ تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه‌های کشور می‌شوند، اظهار کرد: پیش‌نیاز تحصیلات دانشجویان غیرایرانی در ایران، یادگیری فارسی دوره‌ عمومی است؛ چراکه به دلیل ناآشنا بودن با زبان فارسی نیمه‌تخصصی و تخصصی در دانشگاه دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند.
او افزود: برای رفع این دغدغه دانشجویان غیرایرانی، در نیمه‌ دوم دهه‌ ۷۰ به فکر راه‌اندازی دوره‌های زبان فارسی نیمه‌تخصصی و نگارش کتاب‌های برای این دوره‌ها افتاده که در نتیجه آن نسخه‌های اولیه‌ کتاب‌های فارسی ویژه برای علوم پزشکی و علوم مهندسی در سال ۱۳۸۱ چاپ شد.
وکیلی فرد درباره نگارش کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» گفت: پس از سال‌ها تدریس، در سال‌جاری کتاب «ضربان زندگی» به همت انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان قزوین و کتاب «نبض زندگی» به کوشش انتشارات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) منتشر شد. 
سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) ادامه داد: این دو کتاب برای گسترش واژگان و درک متون نیمه‌تخصصی زبان فارسی در حوزه علوم پزشکی تألیف شده است که در آن کوشش بر این بود تا علاوه بر ایجاد آمادگی، راهبردهایی برای خواندن و تمرین‌های گوناگون برای تمام مهارت‌های زبانی طراحی شود که می‌توان آن را در ایران بی‌نظیر و در دنیا کم‌نظیر دانست.
این نویسنده با اشاره به ویژگی‌های کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» تصریح کرد: در بخش نگاه کلی در ابتدای کتاب‌ها، سعی شد پیشنهادهای آموزشی برای مرحله‌ پیش از خواندن، مرحله‌ حین خواندن و مرحله‌ پس از خواندن برای مدرسان زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان همچون کتابچه‌ راهنمای مدرسان به طور مفصل ارائه شود. 
او ادامه داد: تلاش ما بر این است تا آموزش زبان فارسی به عنوان زبان اول، دوم یا خارجی، با نگاهی به دانشِ آموزشکاوی زبان، علمی‌تر و کارآمدتر انجام شود چرا که بدون داشتن تخصص چنین امری اتفاق نخواهد افتاد. 
رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در پایان درباره کتاب‌های جدید در دست نگارش خود گفت: در همین مجموعه، کتاب‌های ویژه‌ علوم انسانی، علوم اجتماعی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و علوم رایانه را برای پر کردن خلأ موجود به کمک همکاران در مجموعه‌ای با عنوان «فارسی‌ زبان علم» در دست تألیف دارم که در ماه‌های آینده‌ به چاپ خواهد رسید.
امیررضا وکیلی فرد که دانش‌آموخته مقطع دکتری آموزشکاوی زبان‌های دوم از دانشگاه مونترال است در سابقه کاری خود تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه طباطبایی، راه‌اندازی نشریه‌ علمی پژوهشی «پژوهشنامه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان» و تأسیس رشته‌ آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) را دارد. 
او در حال حاضر رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و همچنین عضو شوراهای متعددی در بنیاد سعدی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۲:۰۰

مسئول صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه لرستان اعلام کرد: افزایش 150 درصدی پرداخت تسهیلات دانشجویی در این دانشگاه

مسئول صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه لرستان از افزایش چشم‌گیر و قابل توجه تسهیلات دانشجویی در این دانشگاه خبر داد.
امیر پارسا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، گفت: خوشبختانه امسال و در راستای رفاه دانشجویان پرداخت‌های تسهیلات دانشجویی دانشگاه لرستان در سال‌جاری 150 درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در نیمسال اول وام‌های پرداختی دانشگاه لرستان در بخش‌های تحصیلی، ضروری، ازدواج، تغذیه، کمک هزینه مسکن، شهریه، وام عتبات عالیات و وامهای ویژه به دانشجویان مقاطع دکتری بوده است.
پارسا یادآور شد: در این نیمسال 32 میلیارد ریال تسهیلات به 4300 دانشجوی متقاضی پرداخت شده است.
این مسئول اضافه کرد: این تعداد متقاضی و مبالغ پرداختی تسهیلات دانشجویی دانشگاه لرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 1.5 برابری داشته که در نوع خود چشم‌گیراست.
مسئول صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه لرستان بیان کرد: تلاش ما این است که درنیمسال دوم با توجه به تخصیص خوب اعتبارات از طرف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری بتوانیم جذب خوبی داشته باشیم و انواع وام‌ها را به دانشجویان در راستای رفع موانع تحصیل آنها پرداخت کنیم.
پارسا افزود: تمام تلاش ما این است که در نیمسال‌های تحصیلی اعتبارات بیشتری برای رفع مشکل دانشجویان جذب کنیم.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۸:۵۳

رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان: درآمد 8 میلیارد تومانی دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان در سال 95

رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان گفت: در سال 95 مبلغ 8 میلیارد تومان درآمد اختصاصی دانشگاه بوده که در بخش های عمرانی می تواند هزینه شود و نزدیک به 13 درصد بودجه ما درآمد اختصاصی است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کویر، دکتر "محمدعلی دهقان" صبح امروز 21 اسفندماه در جشن بیست و پنج سالگی دانشگاه ولی عصر(عج) با حضور استاندار کرمان، اظهار کرد: سال 70 دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با دو رشته ریاضی و پیراپزشکی شروع بکار کرد و در این بیست و پنج سال هیچ وقت دانشگاه از حرکت بازنایستاد و همیشه مسئولین آن پرتلاش بوده اند از دکتر بهرام پور که 9 سال مسئولیت دانشگاه را بر عهده داشتند، دکتر ایراهیمی نژاد 5 سال و دکتر رنجبرکریمی هم نزدیک به پنج سال مسئولیت دانشگاه را بر عهده داشتند.
وی افزود: روز اول قرار بود دانشکده ای از شهید باهنر باشیم اما با پیگیری های مرحوم آیت الله هاشمیان امام جمعه فقید رفسنجان از روز اول کلنگ دانشگاه بر زمین خورد و خدا را شاکریم که الان با دانشگاههای همزاد خود جلوتریم.
وی تصریح کرد: از 150 دانشگاه دولتی که در کشور است به عنوان یکی از 22 دانشگاه مدیر کشور انتخاب شدیم و به عنوان یکی از 10 دانشگاه برتر کشور در مدیریت سبز انتخاب شدیم.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان خاطرنشان کرد: مرکز رشد دانشگاه 35 شرکت دارد که چند شرکت آن دانش بنیان شده اند و بیش از 30 قرارداد با بخش های صنعتی داریم و با مس در حال عقد چند قرارداد هستیم.
دهقان ابراز داشت: در بحث انرژی خورشیدی و پیل سوختی نیز امیدواریم این حرکتها ادامه پیدا کند و در سال 95 مبلغ 8 میلیارد تومان درآمد اختصاصی دانشگاه بوده که در بخش های عمرانی می تواند هزینه شود و نزدیک به 13 درصد بودجه ما درآمد اختصاصی است.
وی بیان کرد: بیش از 30 شرکت در دو نمایشگاهی که در هفته گذشته برگزار کردیم شرکت کردند و قراردادهای خوبی منعقد شد و بحث کارآفرینی را بسیار جدی دیده ایم.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان با قدردانی از خیّرانی که با دانشگاه همکاری می کنند، یادآور شد: خیّران همیشه کمک دانشگاه بوده اند.
وی دلیل شرکت نکردن وزیر علوم در این مراسم را سفر به مشهد اعلام کرد.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۲۴

رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان: ۱۳ درصد بودجه دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان درآمد اختصاصی است

رفسنجان - رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان گفت: نزدیک به ۱۳ درصد بودجه دانشگاه درآمد اختصاصی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی دهقان صبح شنبه در جشن بیست و پنج سالگی دانشگاه ولی عصر(عج) اظهار داشت: دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان سال ۷۰  با دو رشته ریاضی و پیراپزشکی شروع به کار کرد و در این ۲۵ سال هیچ وقت دانشگاه از حرکت بازنایستاده است.
وی بیان داشت: روز اول قرار بود دانشکده ای از دانشگاه شهید باهنر باشیم اما با پیگیری های مرحوم آیت الله هاشمیان امام جمعه فقید رفسنجان از روز اول کلنگ دانشگاه بر زمین خورد و خدا را شاکریم که الان از دانشگاههای همزاد خود جلوتریم.
دهقان تصریح کرد: از ۱۵۰ دانشگاه دولتی که در کشور وجود دارد به عنوان یکی از ۲۲ دانشگاه مدیر کشور و به عنوان یکی از ۱۰ دانشگاه برتر کشور در مدیریت سبز انتخاب شدیم.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان تصریح کرد: مرکز رشد دانشگاه ۳۵ شرکت را تحت پوشش دارد که چند شرکت آن دانش بنیان شده اند و بیش از ۳۰ قرارداد با بخش های صنعتی داریم و با شرکت مس در حال عقد چند قرارداد هستیم.
دهقان اظهار کرد: در سال ۹۵ مبلغ هشت میلیارد تومان درآمد اختصاصی دانشگاه بوده که می تواند در بخش های عمرانی هزینه شود و نزدیک به ۱۳ درصد بودجه ما درآمد اختصاصی است.
وی اظهار داشت: در دو نمایشگاهی که در هفته گذشته برگزار کردیم بیش از ۳۰ شرکت شرکت کردند و قراردادهای خوبی منعقد شد و بحث کارآفرینی را بسیار جدی دیده ایم.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان با قدردانی از خیّرانی که با دانشگاه همکاری می کنند، یادآور شد: وزیر علوم به دلیل سفر به مشهد نتوانست در این مراسم شرکت کنند.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۱۴

دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش خبرداد: برگزاری سالانه دوره تربیت مدرس ورزشی در دانشگاه ها

دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش و جوانان گفت: برنامه‌ریزی شده تا دوره‌های مقدماتی و پیشرفته تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش با همکاری دانشگاه‌ها در هر سال برگزار شود.
به گزارش ایسنا مازندران، دوره پیشرفته تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش به میزبانی استان مازندران برگزار شد.
این دوره آموزشی از هجدهم اسفندماه امسال به مدت سه روز و با حضور 60 نفردر مازندران برگزار شد.
در حاشیه این دوره آموزشی، محمدرضا برومند دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: امروز ورزش برای تمامی انسان‌ها یک نیاز محسوب می‌شود که در زمینه‌های مدال‌آوری، قهرمانی و همگانی باید توجه‌ای ویژه به آن صورت گیرد.
وی تصریح کرد: دوره پیشرفته تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش با بینشی آگاهانه و ارتقای سطح علمی و تخصصی به میزبانی مازندران در شهرستان آمل برگزار شد.
دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش و جوانان گفت: 60 نفر از برگزیدگان دوره‌های مقدماتی تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش در این دوره آموزشی سه روزه حضور داشتند.
برومند با بیان اینکه نباید با دید قدیمی و سنتی به ورزش نگاه شود، اظهار کرد: در پایان این دوره آموزشی به شرکت‌کنندگان گواهی مدرسی کارآفرینی در ورزش از سوی وزارت ورزش و جوانان اعطا شده و کارت مربیگری اشتغال از طریق اداره‌کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص یافت.
وی تصریح کرد: دوره تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش برای تربیت مدرسان اشتغال در حوزه ورزش برنامه‌ریزی شده است و این دوره قرار شده تا در سراسر کشور به تربیت نیروهای کارآفرین در حوزه ورزش بپردازد.
دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه تاکنون سه دوره مقدماتی با حضور متقاضیان در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار و مازندران میزبان دوره تخصصی شد، اظهار کرد: این دوره از سوی کارگروه اشتغال و کارآفرینی وزارت ورزش و اداره‌کل تربیت بدنی وزارت علوم و تحقیقات از مردادماه امسال کار خود را آغاز کرد.
برومند یادآور شد: برنامه‌ریزی شده تا دوره‌های مقدماتی و پیشرفته تربیت مدرس اشتغال و کارآفرینی در ورزش با همکاری دانشگاه‌ها در هر سال برگزار شود و با برنامه‌ریزی مدون مسئولان برای برگزاری دوره‌های مقدماتی، پیشرفته و بازآموزی برای سال‌های آینده بتوان شاهد استقبال پر شور علاقمندان به ورزش بود.
وی با اشاره به اینکه هدف اصلی برگزاری این دوره، تربیت مدرسانی برای آموزش دانشجویان رشته علوم ورزشی است تا پس از فارغ‌التحصيلی بتوانند وارد صنعت ورزش شوند، اظهار کرد: ورزش امروزه صنعتی با درآمد فراوان است و درس کارآفرینی در ورزش امسال در سر فصل کارشناسی علوم ورزشی به عنوان درس تخصصی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصویب شد.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۲۶

مراسم نکوداشت «حسن ابراهیم‌زاده» در دانشگاه تهران برگزار شد

مراسم نکوداشت حسن ابراهیم‌زاده چهره ماندگار زیست‌شناسی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم نکوداشت پروفسور حسن ابراهیم‌زاده، چهره ماندگار و استاد برجسته زیست‌شناسی و پدر علم فیزیولوژی گیاهی ایران در دانشگاه تهران محسن شریفی، مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امورپژوهشی وزارت علوم اظهارداشت: استاد ابراهیم‌زاده، کانون دلگرمی کلیه دوستداران علم زیست‌شناسی است.
وی افزود: محور اصلی اقدامات استاد ابراهیم‌زاده، معلم بودن و استادبودن است. به عنوان یک پژوهشگر می‌گویم که ابراهیم‌زاده همواره سعی دارند که دانشجویان را خلاق و پژوهشگر تربیت کنند.
رئیس انجمن زیست شناسی ایران تأکید کرد: در حوزه‌های اجرایی، ایشان همواره صمیمیت را در کنار سایر مؤلفه‌های مدیریتی مدنظر قرار می‌دهند. جهش علمی امروز کشور ما مدیون دانشمندانی مانند ابراهیم‌زاده است که سختی‌های راه را به جان خریده‌اند تا جایگاه علمی کشور را ارتقا بخشند.
در ادامه مراسم رحیمیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز در سخنانی گفت: ابراهیم‌زاده، عمر خود را برای مسائل علمی سپری کرده‌اند و دانشجویان موفق زیادی را تربیت کرده‌اند.
وی افزود: موفقیت استاد ابراهیم‌زاده بیش از مقالات و کتاب‌هایشان، مرهون شخصیت نمونه ایشان و وارستگی وی است و همین وارستگی باعث شد ایشان چهره ماندگار شوند.
رحیمیان تأکید کرد: علم آن است که عالم را به معلوم رساند. عالمی که صاحب علم را می‌بیند، صاحب علم حقیقی است و به نظرم پرفسور ابراهیم‌زاده صاحب واقعی علم را دیده‌اند. من به دانشگاه تهران تبریک می‌گویم که چنین عنصری در این دانشکده پرورش یافته و قطعاً دانشجویان ایشان از توسعه‌دهندگان علم در کشور خواهند شد.
پزشک، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران نیز در سخنانی گفت: من استاد ابراهیم‌زاده را در سه بُعد مرد علم، اخلاق و عمل می‌بینم.
وی افزود: اخلاق والا و نیکوی ایشان باعث می‌شود که خاطرات خوبی از استاد ابراهیم‌زاده در ذهن مرور کرد. ایشان انسانی وارسته و اخلاق‌مدار هستند.
پزشک گفت: در بُعد علمی هم ایشان بیش از 220 مقاله علمی و 9 کتاب تألیفی دارند به مرحله عضو پیوسته فرهنگستان علوم رسیدن، کار آسانی نیست که پرفسور ابراهیم‌زاده به آن رسیده‌اند.
وی تأکید کرد: ابراهیم‌زاده نه فقط اخلاق‌مدار و عالم هستند بلکه یک نیروی اجرایی کارآمد هم هستند. من به وجود چنین دانشمند برجسته‌ای افتخار می‌کنم.
زینلی رئیس دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران هم با بیان اینکه نیروهای انسانی متخصص مهم‌ترین داشته‌های هر کشوری است، گفت: زیست‌شناسی بیشترین موفقیت خود را مدیون بزرگانی از جمله پرفسور ابراهیم‌زاده است.  آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی که توسط ابراهیم‌زاده بنیان‌گذاری شد، هم‌اکنون جزو بهترین آزمایشگاه‌هاست.
زینلی ادامه داد: : امیدوارم رویه بزرگداشت استادان علمی ادامه یابد تا استادانی مانند استاد ابراهیم‌زاده الگوی دانشجویان جوان باشند.
گفتنی است در این مراسم نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران و داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم نیز در خصوص خدمات علمی استاد ابراهیم‌زاده سخنرانی کردند.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۱:۵۵

آیین نامه تفویض اختیار ابلاغ شد؛ ۳۰ دانشگاه دولتی برنامه‌های درسی را بازنگری می کنند

براساس آیین نامه تفویض اختیار بازنگری و تدوین برنامه‌های درسی به دانشگاه‌های کشور، ۳۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی سطح یک و دو از اختیار بازنگری درسی و تدوین برنامه جدید برخوردار شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، با ابلاغ آیین نامه تفویض اختیار بازنگری و تدوین برنامه‌های درسی به دانشگاه‌های سطح یک و دو، دانشگاه های اعلام شده از اختیار بازنگری و تدوین برنامه‌های درسی برخوردار شدند.
دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جامع سطح یک و دو که براساس این آیین نامه می توانند برنامه‌های درسی را بازنگری و تدوین کنند شامل دانشگاه های، اصفهان، تبریز، تربیت مدرس، تهران،  شهید بهشتی، شیراز، فردوسی مشهد، ارومیه، الزهرا (س)، بوعلی‌سینا، بیرجند، خوارزمی، رازی، زنجان، سیستان و بلوچستان، شهید چمران اهواز، شهید باهنرکرمان، کاشان، گیلان و یزد هستند.
همچنین دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تخصصی سطح یک و دو که اختیار بازنگری و تدوین برنامه‌های درسی را دارند شامل، دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف،  علامه طباطبائی، علم و صنعت ایران، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، صنعتی بابل، صنعتی سهند تبریز و هنر هستند.
 با ابلاغ این آیین‌نامه به دانشگاه‌های سطح یک و دو اختیار داده شد تا نسبت به بازنگری درسی و تدوین برنامه جدید اقدام کنند. به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، این آیین‌نامه منشأ یکی از تحولات مثبت در وزارت علوم خواهد بود و موجب تمرکز زدایی از دستگاه‌های ستادی می‌شود.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۲:۰۰

استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها

استاندار کرمان بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها تاکید کرد .

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، علیرضا رزم حسینی در آئین گرامیداشت بیست و پنجمین سال تاسیس دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان افزود: کارآفرینی، تولیدی شدن دانشگاه، ایجاد ارتباط دانشگاه ها با صنعت و انتخاب دانشگاه ها به عنوان معین اقتصادی مناطق نسل سوم فعالیت های دانشگاهی است که باید مورد توجه همه دانشجویان و دانشگاهیان قرار گیرد.
وی در ادامه از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان مجتهدی ممتاز، مجاهدی هوشمند و خستگی ناپذیر و امین امام و رهبری یاد کرد و گفت: دانشگاه ولی عصر که با همت ایشان و آیت الله هاشمیان راه اندازی شده است می تواند در حوزه توسعه اقتصادی مناطق با پشتیبانی شرکت مس وارد شده و اقدامات اثرگذاری را انجام دهد.
استاندار کرمان با اشاره به این مطلب که امروز نقش دانشگاه در توسعه کشور و دنیا نقش پیشرفته و زیربنایی است، عنوان کرد: دانشگاه ها در تربیت نیروی متخصص برای گسترش مرزهای علم و تکنولوژی در دنیا نقش اساسی بر عهده دارند.
رزم حسینی با تاکید براینکه براساس آمار وزارت علوم پنج برابر کشورهای پیشرفته دانشگاه در کشور وجود دارد و ایران با دو هزار و 640 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه ها را دارد، یادآور شد: کشورهایی مانند چین دو هزار و 481 دانشگاه، هندوستان یک هزار و 620دانشگاه ، آلمان 412 دانشگاه، انگلیس 291 دانشگاه و کانادا 329 دانشگاه دارند.
وی ادامه داد: هزینه های آموزش دانشجویان در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در هر سال25 هزار میلیارد تومان است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه 80 درصد وزرای کشورها اروپایی لیسانس هستند، بیان کرد: امروز همه بخشداران ما در استان دکترا گرفته اند که کار بزرگی در این زمینه انجام شده است.
رزم حسینی با بیان این مطلب که در توسعه پایدار، توانمندسازی مردم و توسعه روستایی نقشی برای دانشگاه ها نداریم، گفت: دانشگاه های کشور در توسعه انسانی نیز رتبه 106 جهانی را به خود اختصاص داده اند ودر سند چشم انداز پیش بینی شده بود که رتبه اول منطقه را در این زمینه به دست آوریم.
وی گفت: کشورهای فاقد منابع بر مبنای منابع انسانی خود به پیشرفته ترین موارد دست یافته اند و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان کرمان از خیران در توسعه دانشگاهی نیز تقدیر کرد و ادامه داد: دانشگاه سازان و مدرسه سازان نقش بزرگی را در جامعه دارند و اقدامات آنها بسیار ارزشمند است.
رزم حسینی به نگاه جدید به دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: چگونه می شود در یک منطقه دانشگاه کشاورزی داشته باشیم اما مدیریت آب و خاک را به درستی انجام ندهیم؟
وی با اشاره به اینکه اقدامات استان کرمان در تحقق اقتصاد مقاومتی به خوبی قابل مشاهده است، گفت: مدل توسعه استان کرمان مدل مرکز پیرامونی است.
استاندار کرمان از شهرستان های رفسنجان، انار و شهربابک به عنوان منطقه ششم اقتصادی استان کرمان یاد کرد و گفت: شرکت ملی مس معین اقتصادی این منطقه است و این شرکت در حالی سال ها در این منطقه فعال بوده که زیرساخت ها وجود دارد اما مردم اقتصاد ندارند و نقش روستاها در اقتصاد دیده نشده است.
رزم حسینی به ایجاد صندوق های خرد روستایی برای توانمندسازی مردم اشاره و بیان کرد: دانش اقتصادی مردم جامعه را باید ارتقا داد و بر مبنای دانش به ارتقای اقتصادی مناطق کمک شود.
وی با اشاره به اینکه پیشران توسعه نداریم، گفت: امروز 18 موسسه در استان کرمان می خواهند مدیریت
توسعه را دنبال کنند.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی را ایفا کنند.
رزم حسینی با بیان اینکه مدل توسعه قلعه گنج را سه سال قبل اجرا کرده و امروز از آن صحبت می کنیم، گفت: مدل توسعه قلعه گنج مورد تائید مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و ایشان در این باره توصیه های زیادی داشتند و فرمودند این مدل را می توان در سر تا سر کشور اجرایی کرد
وی با اشاره به این مطلب که در استان کرمان یک هزار و 800 میلیارد تومان یارانه توزیع می شود، گفت: قرار نیست یک کشور را با قراردادی مانند ترکمنچای از بین ببرند و ضایع کردن مال بدتر از کشور فروشی است.
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه پول های یارانه را در قلعه گنج جمع کرده و در اقتصاد مناطق از آن استفاده می کنیم، گفت: باید از ظرفیت دانشگاه برای توسعه تولید در روستاها استفاده کرد.
رزم حسینی با طرح این سوال که چرا باید پنج میلیون فارغ التحصیل بیکار در کشور باشند و چرا باید آسیب های اجتماعی داشته باشیم، گفت: کار را باید به مردم واگذار کرد و دولت تنها نقش حمایت کننده و نظارت را داشته باشد و مسیرها را باز کند.
انتهای پیام/ی

۹۵/۱۲/۲۱
۱۲:۳۰

نشست رئیس دانشگاه گلستان با اصحاب رسانه در پایان سال

گرگان- مهنازمحمدزمانی- خبرنگار کاروکارگر: دکتر فرهاد یغمائی رئیس دانشگاه گلستان درابتدا ی این نشست گفت: حضور در جمع خبرنگاران و اهل قلم افتخاری بزرگ برای من است بخصوص شما که در حیطه دانشگاه قلم می زنید و برای ارتقاء همه جانبه استان و کشور تلاش می کنید شایسته بهترین احترامات و بالاترین تقدیرها هستید.. دکتر یغمائی در ادامه به تاریخچه دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه گلستان یک دانشگاه تازه تأسیس نیست، بلکه قدمتی در حدود 30 سال را باید برای این دانشگاه متصور شد زیرا دانشکده علوم که به عنوان ساختار اصلی این دانشگاه شناخته می شود در سال 1368 آغاز به کار کرده است. رئیس دانشگاه گلستان به سالنامه آماری استان گلستان اشاره و افزودند: طبق آمار منتشره این سالنامه، علیرغم کاهش جمعیت دانشجویی استان نسبت به اوایل دهه جاری، شاهد افزایش جمعیت دانشجویی دانشگاه گلستان هستیم که این موضوع نشان دهنده اقبال عمومی رشته های این دانشگاه و داشتن متقاضی برای رشته ها و گرایشهای این دانشگاه است. ایشان در ادامه سخنان خود به نقش مدیریت سخت افزارها و فضای فیزیکی موجود استان تأکید و یادآورشد: با توجه به افزایش دانشجویان دانشگاه گلستان و کمبود فضای فیزیکی و کلاسهای این دانشگاه می طلبد تصمیمی منطقی و عقلانی در سطح استان و وزارت علوم گرفته شود.وی در ادامه نیز در خصوص هزینه های صورت گرفته و باقیمانده برای تکمیل پردیس جدید دانشگاه افزود: تاکنون برای انجام فعالیتهای عمرانی پردیس جدید دانشگاه مبلغی بالغ بر 180 میلیارد ریال هزینه شده است و در حدود 200 میلیارد ریال دیگر برای تکمیل تقریبی آن پردیس مورد نیاز است. دکتر یغمائی به حمایتها و تلاشهای صورت گرفته جهت حضور مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اشاره کرد و از بازدیدهای چند مرحله ای کارشناسان این سازمان از پردیس دانشگاه خبر داد. درخصوص رتبه علمی دانشگاه گفت: تعیین شاخصهای لازم برای رتبه بندی دانشگاه ها در اختیار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد که دانشگاه گلستان در رتبه 44 دانشگاه های کشور قرار دارد و از جمله موفقیتهای علمی دیگر می توان به عنوان سرآمد علمی در دو سال پیاپی توسط یکی از اساتید دانشگاه اشاره کرد..

۹۵/۱۲/۱۸
۲۲:۲۲

مجمع قرآنی دانشگاه کردستان تشکیل می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، روشن خوشنوازی شامگاه سه شنبه در اختتامیه سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دوره درون دانشگاهی در تالار مولوی دانشگاه کردستان افزود: درصددیم خادمان و خدمت گذاران خوبی در زمینه قرآنی باشیم و در راستای رونق بخشی به فعالیت های دینی پیگیر تشکیل مجمع قرآنی در دانشگاه کردستان هستیم.
وی با اشاره به نقش دانشگاه در توسعه قرآن و شناخت آن، اظهار کرد: وظیفه دانشگاه ها برای امور قرآنی متفاوت است و باید عمیقا به شناخت و معرفی این کتاب آسمانی توجه شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان با بیان اینکه حضور قرآن در زندگی برکت می آورد، گفت: قرآن را نه به عنوان یک فوق برنامه بلکه باید به عنوان امری اصلی در جایگاه اول قرار دهیم.
وی افزود: قرآن کتاب خاتم و آخرین فرستاده ای است که از سوی خداوند برای بشر فرستاده شده و هر آنچه برای هدایت و شناخت بشر از رموز و اسرار هستی لازم است در آن نهفته شده است.
خوشنوازی با بیان اینکه عقلانیت و قرآن لازم و ملزوم یکدیگر هستند، گفت: یکی از مشکلات جامعه بشریت عدم توجه مناسب و کافی به این 2 موهبتی است که خداوند در خلقت انسان قرار داده، است.
وی در ادامه با اشاره به این دوره از مسابقات قرآن و عترت دانشگاه اظهار کرد: در این دوره از مسابقات ١٨٧ نفر در 35 رشته و ٦ بخش مختلف حضور داشتند و امکانات لازم برای حضور درخشان برگزیدگان در مراحل منطقه ای و کشوری در اختیار آنان قرار می گیرد.
جشنواره قرآن و عترت هر ساله در سه مرحله دانشگاهی، منطقه‌ای و سراسری بین دانشجویان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سراسر کشور برگزار می شود.
این جشنواره شامل بخش های آوایی، معارفی، هنری، ادبی، پژوهشی و فناوری است که در مجموع 6 بخش و 35 رشته است.
این جشنواره بزرگترین جشنواره دینی و مذهبی دانشجویان کشور است که هدف از برگزاری آن ترویج و پشتیبانی از فعالیت های دینی و قرآنی در دانشگاه های سراسر کشور است.
بخش آوایی این دوره از مسابقات در رشته های تلاوت تحقیق، تلاوت ترتیل، حفظ پنج جزء، حفظ 10جزء، حفظ 20 جزء، حفظ کل، دعا و مناجات خوانی، اذان و تواشیح برگزار شد.
همچنین بخش کتبی این مسابقات شامل مفاهیم نهج‌البلاغه، مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن، آشنایی با احادیث اهل بیت(ع)، آشنایی با سیره معصومین(ع)، احکام و پرسمان معارفی است.
در بخش پژوهشی نیز شرکت کنندگان در رشته های مقاله نویسی، بررسی و نقد کتاب و تلخیص کتاب با یکدیگر به رقابت پرداختند.
بخش ادبی مسابقات در رشته های شعر، داستان و فیلنامه نویسی و نمایشنامه نویسی برگزار شد.
برگزیدگان هر رشته علاوه بر راهیابی به مرحله منطقه ای یا کشوری از جوایزی که برای این دوره از مسابقات در نظر گرفته شده است بهره مند می شوند.
7348/6108
**خبرنگار: افسانه گلباغی/** انتشار دهنده: امید بهمنی
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

۹۵/۱۲/۱۸
۱۰:۱۷

دانشگاه کردستان به سوی استانداردهای دانشگاه سبز گام برمی دارد

رئیس دانشگاه کردستان گفت: استانداردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه کردستان برای رسیدن به دانشگاه سبز در دست اجرا است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از کرددانش ،فردین اخلاقیان روز سه شنبه در حاشیه مراسم کاشت نهال در محوطه دانشگاه کردستان و در جمع خبرنگاران با اشاره به ابلاغیه وزارت علوم در خصوص دانشگاه سبز افزود: با افزایش سرانه فضای سبز، استفاده از انرژی های پاک و اجرای برنامه هایی در این راستا، درصددیم به سوی یک دانشگاه سبز مطابق با استانداردهای ملی و جهانی حرکت کنیم.
وی بر استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در جهت کمک به حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت: آب و خاک به عنوان عناصر بقای زمین باید با همراهی و مشارکت مردم و دولت پاسداری شود.
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اهمیت حفظ منابع طبیعی در راستای کمک به توسعه پایدار، گسترش پژوهش در حوزه منابع طبیعی و استفاده از ظرفیت مراکز دانشگاهی را در این خصوص مهم ارزیابی کرد.
وی با تاکید براینکه درختکاری یک فرهنگ پسندیده است که باید در میان مردم نهادینه شود افزود: حراست از فضای سبز باید همگانی شود و همه خصوصا نسل جوان باید در مقابل محیط زیست خود را مسئول بدانند.
اخلاقیان گفت: در سه سال گذشته چهار هزار و 700 نهال در محوطه دانشگاه کردستان کاشته شده، و در برنامه های توسعه فضای سبز دانشگاه بنا داریم این مهم را به حد مطلوبی برسانیم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۱۸
۱۰:۳۵

رئیس دانشگاه تهران خبر داد؛ تعدیل مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه تهران

نشست خبری کنگره بین‌المللی «توسعه و تعالی علم در پرتو عقلانیت وحیانی« با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران 16 اسفند برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آغاز چشم‌انداز 5 ساله دانشگاه تهران در سال آینده گفت: در واقع نگاه جدیدی به دانشگاه تهران شده است که تحقق این اهداف بر اساس اجرای برنامه‌های متعدد صورت می‌گیرد. جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران در ذات خود دانشگاه نهفته است و باید راهکارهای عملی در این‌جا اجرایی و عملی شود، خوشبختانه تعاملات بین‌المللی دانشگاه تهران دوسویه است.
او با تاکید بر اینکه این دانشگاه اولین دانشگاهی است که چشم‌انداز خود را در قالب برنامه‌های 5 ساله معین کرده است، گفت: دانشگاه تهران تا کنون دو برنامه پنج‌ساله داشته و سعی می‌کند مطابق آن برنامه‌ها به جلو حرکت کند و سال آینده برنامه سوم را خواهد داشت. این برنامه جهت‌گیری‌ها، تعیین اعتبارات و اجرای برنامه‌های توسعه دانشگاه را مشخص می‌کند و ارتباطی بین سیاست‌های مالی، اجرایی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری است.
نیلی احمدآبادی با تاکید بر اینکه تعاملات بین‌المللی یک تعامل دوسویه است، گفت: با تعدادی از کشورهای دنیا دوره‌های مشترکی تا به امروز داشته‌ایم و یافته‌های خود را در عرصه‌های بین‌المللی باید ارائه کنیم.
او اعلام کرد، در حال حاضر در دانشگاه تهران 1000 دانشجوی خارجی در حال تحصیل و مجاز به دریافت مدرک هستند و بیش از 1700 دانشجو برای فراگیری دوره‌های زبان فارسی دانشگاه تهران را انتخاب کرده‌اند، و این مسئله نشان می‌دهد که دانشگاه تهران توان تعاملات علمی بالا و منحصر به فردی دارد.
نیلی افزود: رشد تولیدات علمی در سال 94 نسبت به سال گذشته 5 / ‏ 17 درصد بوده که در این حوزه دانشگاه تهران 17 پله رشد کرده است. البته بیشترین تولیدات علمی دانشگاه‌ها در حوزه علوم تجربی است و در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی در جامعه فعالیت محدودی داریم بنابراین یکی از موضوعات مورد توجه ما تأکید بر حوزه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی است.
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نوآوری در دنیا ذیل نظریات جدید محقق می‌شود؛ اعلام کرد، از 32 نظریه‌ در کشور 11 نظریه مختص استادان دانشگاه تهران است.
رئیس دانشگاه تهران درباره بررسی چالش‌های کشور از طریق پایان‌نامه‌ها گفت: ظرفیت پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی ظرفیت عظیمی است که در مسائل کشور مورد توجه قرار گرفته نشده در صورتی که همه پایان‌نامه‌ها می‌توانند به سمت حل مشکلات کشور سوق داده شوند. تصمیمات مشترک با دستگاه‌ها از دیگر برنامه‌های دانشگاه تهران است؛ به طوری که این دانشگاه با کشورهای سوئد، آلمان و بلژیک در حال رایزنی برای همکاری‌های علمی آموزشی است. در حال حاضر پروژه‌های مشترکی بین دانشگاه تهران وجود دارد که باید پایان‌نامه‌ها به سمتی بروند که هم دانشجو به سمت کارآفرینی برود و هم پایان‌نامه‌ها در راستای رفع نیازهای کشور باشد.
او ادامه داد: در پارک علم و فناوری دانشگاه مراکز رشد وجود دارند که این مراکز رشد نیز می‌توانند برای رفع چالش‌های اصلی کشور راه‌حل‌هایی را ارائه دهند. پارک علم و فناوری دانشگاه تهران فعالیت‌های گسترده‌ای را با محوریت دانشگاه‌ها آغاز کرده است.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به طرح ملی ساماندهی دانشگاه درباره اجرای طرح ملی شهر دانش در پایتخت گفت: براساس مصوبه دولت، قرار شد اطراف پردیس مرکزی دانشگاه تهران از بلوار کشاورز، خیابان کارگر و خیابان وصال خریداری شود تا دانشکده‌های پردیس مرکزی توسعه یابد. این طرح با عنوان شهر دانش، کارآفرین و دانشگاه سبز مطرح است و در این طرح 500 هزار متر مربع به پارک علم و فناوری دانشگاه اختصاص می‌یابد.
تهران شهر دانش بنیان خواهد شد
نیلی احمد آبادی افزود: اگر طرح شهر دانش دانشگاه تهران محقق شود، فعالیت‌های تجاری اطراف این مجموعه نیز به شهر دانش سوق داده می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم شهر تهران با این طرح به شهر دانش‌بنیان تبدیل شود و دانشمندان و کارآفرینان، محور اصلی توسعه تهران باشند.
او ادامه داد: اجرای این طرح توجیه اقتصادی دارد و در حال حاضر بیش از 60 درصد اراضی تملک شده است. هزینه تملک 1,000 میلیارد تومان است که امیدواریم در مصوبه مجلس اختصاص یابد و هزینه ساخت و ساز که 8000 هزار متر مربع است، از سوی خیرین تأمین شود.
رئیس دانشگاه تهران گفت: این طرح را در پردیس کیش نیز دنبال می‌کنیم تا مرز بین کسب و کار فناورانه و دانشگاه برداشته شود. آنچه دانشگاه تهران با جدیت به دنبال آن است، ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای است.
نیلی احمدآبادی با انتقاد از شیوه کنونی جذب دانشجوی دکتری گفت: ما با مصوبه پذیرش آزمونی دانشجوی دکتری موافق نیستیم زیرا فکر می‌کنیم پذیرش دانشجوی دکتری براساس رزومه سبب می‌شود دانشجویان قوی‌تری پذیرش شود و این مسئله به عدالت اجتماعی نیز نزدیک‌تر است. البته آئین‌نامه پذیرش در پردیس‌ها در وزارت علوم در حال تبیین است که در این زمینه احتمال دارد پذیرش به صورت رزومه‌ای صورت گیرد.
او افزود: اقتصاد باید از حالت رانتی خارج و به اقتصاد درون‌زا تبدیل شود تا کارآفرینی دانشگاه‌ها فعال شود زیرا این مسئله پایه اقتصادی مقاومتی است که مقام معظم رهبری آن را مطرح کرده‌اند.
رئیس دانشگاه تهران درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌های دانشگاه گفت: تعداد زیادی از ساختمان‌های دانشگاه عمر حدود 80 سال دارند که از دو سال پیش با اعتباری که از سوی وزارت علوم تأمین شد، پروژه مقاوم‌سازی ساختمان‌های دانشگاه را آغاز کردیم و تقاضای ما این است که اعتبارات برای مقاوم‌سازی دانشکده‌های دیگر نیز در اختیار ما قرار بگیرند که قول‌هایی داده شده و امیدواریم محقق شود.
نیلی احمد آبادی ادامه داد: هزینه مقاوم‌سازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی 5 میلیارد تومان بود که برای مقاوم‌سازی دانشکده‌های دیگر 10 برابر این اعتبار مورد نیاز است. اقدامات مقدماتی و فنی مقاوم‌سازی دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه تهران درباره تعدیل در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی تغییر ظرفیت ندارد ولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بیش از توان پذیرش کرده است. بنابراین در پذیرش دانشجو در این مقاطع تعدیل بر اساس اعضای هیأت علمی صورت می‌گیرد.
او در ادامه مباحث خود به کنگره بین‌المللی «توسعه و تعالی علم در پرتو عقلانیت وحیانی (با تکیه بر اندیشه‌های علامه جوادی آملی)» اشاره کرد و افزود: وقتی همکاران ما در پردیس فارابی پیشنهاد برگزاری این کنگره را مطرح کردند، ما استقبال کردیم چراکه بر اساس نظریه کارشناسان و اندیشمندان علوم انسانی، نظریه علوم بر پایه عقلانیت وحیانی، نظریه بدیعی است و می‌تواند وجه ممیزه جمهوری اسلامی باشد که تولید علم را با دین همراه می‌داند.
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این موضوع می‌تواند محور مقالات بین‌الملل و ترجمان بخشی از دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه علوم انسانی باشد؛ شخصیت آیت‌الله جوادی آملی برای مردم ایران شناخته شده خواند و گفت: با توسعه نظریه و شخصیت ایشان، جهان نیز می‌تواند با این نظریه و اندیشه آشنا شود و فکر می‌کنم برگزاری این کنگره در راستای اهداف دانشگاه تهران است و می‌تواند جایگاهی که علوم انسانی باید داشته باشد را در سطح جهان فراهم کند.
نیلی احمدآبادی در پایان هدف عمده این کنگره را دعوت از همه اندیشمندان و توسعه تعاملات بین‌المللی در حوزه علوم انسانی به شکل عام دانست.
منبع: ایسکانیوز

۹۵/۱۲/۱۸
۲۰:۱۱

گلایه رئیس دانشگاه شهید چمران از قرار گرفتن در سطح 2 کشور

اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز نسبت بسیار پایین پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌ها را نشانه کم‌توجهی به مردم دانست و گفت: نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.

دکتر غلامحسین خواجه در حاشیه نشست معاونین آموزشی منطقه 10 کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: نسبت پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بسیار پایین است و به نظر من این کم‌توجهی به مردم خوزستان است که صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوزستان از معاونت آموزشی وزارت علوم خواستار کمک به موضوع جذب و پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان شد تا با توسعه رشته‌های مورد نیاز استان و منطقه، این ظرفیت‌ها فعال و به این نارسایی‌ها توجه شود.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: پذیرش دانشجوی دولتی در دانشگاه اصفهان بسیار بالا، اما در دانشگاه شهید چمران اهواز بسیار پایین است که نشان می‌دهد خوزستان حتی در این زمینه هم مورد بی‌مهری قرار گرفته است.
خواجه با اشاره به اهمیت راه‌اندازی رشته باستان‌شناسی در شوش، گفت: رشته باستان‌شناسی جزو رشته‌هایی است که در سال 53 در طرح جامع دانشگاه پیش‌بینی شد، اما این رشته گنجی نهفته در شوش است که همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.
وی قرار گرفتن دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشگاه‌های سطح 2 کشور را باری بسیار سنگین دانست و گفت: این موضوع هم در سطح فضای عمومی مردم خوزستان و هم در سطح رسانه‌ها، باری بسیار سنگین برای ما ایجاد کرده است و نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: نمی‌توانیم برای مردم توجیه کنیم که دانشگاه شهید چمران اهواز در سطحی به‌جز سطح یک قرار داشته باشد؛ با توجه به این مسائل و مشکلات، از وزارت‌خانه می‌خواهیم که حمایت و کمک بیشتری به این دانشگاه داشته باشد.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۱۹
۱۷:۱۵

بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز شدند

اقتصاد ایران: ‌معاون آموزشی دانشگاه لرستان از به‌روز رسانی بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز شدند.

‌دکتر احسان رشیدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ، اظهار کرد: بسیاری از سرفصل‌های آموزشی در دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم در حال بازنگری هستند.این در حالیست که طی دو سال اخیر بسیاری از سرفصل‌های آموزشی به روز و در سایت وزارت‌خانه ثبت شدند.
رشیدیان اضافه کرد: با این حال برخی از سرفصل‌های آموزشی هنوز بازنگری نشده و نیاز به بازنگری دارند و قطعاً پیشنهادهایی از سوی برخی گروه‌های آموزشی به وزارت علوم ارسال شده است.
معاون آموزشی دانشگاه لرستان تصریح کرد: در حال حاضر از سرفصل‌هایی که در سایت وزارت‌خانه ثبت شده استفاده می‌کنیم و یا سرفصل‌های آموزشی 10 دانشگاه برتر کشور را ملاک قرار می‌دهیم.
وی در ادامه با اشاره به توسعه کیفی دانشگاه لرستان گفت: به دنبال ایجاد رشته‌های میان‌رشته‌ای و کارآفرین براساس طرح آمایش سرزمین هستیم.
رشیدیان اضافه کرد: دانشگاه لرستان دارای 9300 دانشجوی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری تخصصی و حرفه‌ای دامپزشکی است، همچنین 14 استادتمام، 63 دانشیار، 163 استادیار و 300 مربی را دارا است.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۲۰
۰۹:۴۶

تاکید بر داشتن تخصص برای آموزش زبان فارسی

اقتصاد ایران: رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: بدون داشتن تخصص در دانشِ آموزشکاوی زبان، آموزش زبان فارسی به عنوان زبان اول، دوم یا خارجی علمی و کارآمد نخواهد بود.

امیررضا وکیلی‌فرد، نویسنده کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که هر ساله تعدادی دانشجوی غیرایرانی برای ادامه‌ تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه‌های کشور می‌شوند، اظهار کرد: پیش‌نیاز تحصیلات دانشجویان غیرایرانی در ایران، یادگیری فارسی دوره‌ عمومی است؛ چراکه به دلیل ناآشنا بودن با زبان فارسی نیمه‌تخصصی و تخصصی در دانشگاه دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند.
او افزود: برای رفع این دغدغه دانشجویان غیرایرانی، در نیمه‌ دوم دهه‌ 70 به فکر راه‌اندازی دوره‌های زبان فارسی نیمه‌تخصصی و نگارش کتاب‌های برای این دوره‌ها افتاده که در نتیجه آن نسخه‌های اولیه‌ کتاب‌های فارسی ویژه برای علوم پزشکی و علوم مهندسی در سال 1381 چاپ شد.
وکیلی فرد درباره نگارش کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» گفت: پس از سال‌ها تدریس، در سال‌جاری کتاب «ضربان زندگی» به همت انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان قزوین و کتاب «نبض زندگی» به کوشش انتشارات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) منتشر شد.
سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) ادامه داد: این دو کتاب برای گسترش واژگان و درک متون نیمه‌تخصصی زبان فارسی در حوزه علوم پزشکی تألیف شده است که در آن کوشش بر این بود تا علاوه بر ایجاد آمادگی، راهبردهایی برای خواندن و تمرین‌های گوناگون برای تمام مهارت‌های زبانی طراحی شود که می‌توان آن را در ایران بی‌نظیر و در دنیا کم‌نظیر دانست.
این نویسنده با اشاره به ویژگی‌های کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» تصریح کرد: در بخش نگاه کلی در ابتدای کتاب‌ها، سعی شد پیشنهادهای آموزشی برای مرحله‌ پیش از خواندن، مرحله‌ حین خواندن و مرحله‌ پس از خواندن برای مدرسان زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان همچون کتابچه‌ راهنمای مدرسان به طور مفصل ارائه شود.
او ادامه داد: تلاش ما بر این است تا آموزش زبان فارسی به عنوان زبان اول، دوم یا خارجی، با نگاهی به دانشِ آموزشکاوی زبان، علمی‌تر و کارآمدتر انجام شود چرا که بدون داشتن تخصص چنین امری اتفاق نخواهد افتاد.
رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در پایان درباره کتاب‌های جدید در دست نگارش خود گفت: در همین مجموعه، کتاب‌های ویژه‌ علوم انسانی، علوم اجتماعی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و علوم رایانه را برای پر کردن خلأ موجود به کمک همکاران در مجموعه‌ای با عنوان «فارسی‌ زبان علم» در دست تألیف دارم که در ماه‌های آینده‌ به چاپ خواهد رسید.
امیررضا وکیلی فرد که دانش‌آموخته مقطع دکتری آموزشکاوی زبان‌های دوم از دانشگاه مونترال است در سابقه کاری خود تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه طباطبایی، راه‌اندازی نشریه‌ علمی پژوهشی «پژوهشنامه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان» و تأسیس رشته‌ آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) را دارد.
او در حال حاضر رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و همچنین عضو شوراهای متعددی در بنیاد سعدی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۲۰
۱۲:۵۲

74 درصد دانشجویان نماز می خوانند

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: طبق آمارهای موجود 74 درصد دانشجویان نماز می خوانند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام مجید قریشی در اجلاس ملی شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در وزارت علوم گفت: طبق آمارهای اعلام شده 80 درصد تاثیرات فرهنگی دانشجویان در کلاس های درس صورت می گیرد.
وی افزود: در دانشگاه های صنعتی شریف و تهران باتوجه به استقبال زیاد دانشجویان دو مرحله نماز جماعت در مساجد این دانشگاه ها اقامه می شود.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: با تمام تبلیغاتی که علیه دینداری درحال انجام است اما طبق آمارهای موجود 74 درصد دانشجویان نماز می خوانند.
قریشی عنوان کرد: طبق بررسی های انجام شده 88 درصد دانشجویان اعلام کرده اند که اگر جنگ در کشور رخ دهد حاضرند در آن شرکت کنند.
وی با بیان اینکه اگر در زمینه فرهنگی احساس ضعف کنیم دچار صدمه می شویم، گفت: نقطه قوت کشور وجود دانشجویان و جوانان پرشور است.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون در دانشگاه ها به اشتباه فکر کردیم که مسائل فرهنگی تنها باید با حضور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و معاونان فرهنگی دنبال شود و ظرفیت دیگر معاونت های دانشگاه ها دیده نشده است.
قریشی با بیان اینکه اکنون برنامه های فرهنگی به عنوان فوق برنامه قلمداد می شود، گفت: این نگرش فعالیت های فرهنگی را با مشکل مواجه می کند.
وی تاکید کرد: هدایتگری ما در حوزه فرهنگی دانشگاه ها بسیار کم است و بیشتر مدیریت در این زمینه صورت می گیرد.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: نباید در دانشگاه ها این حس ایجاد شود که افراد مقابل هم هستند.
قریشی گفت: ما آمده ایم تا انقلاب را حفظ کنیم و برای دانشجویان که ودیعه های الهی هستند برنامه ریزی کنیم.
وی اظهار داشت: یکی از جاذبه های فرهنگی مسئله هنر است و دلیل آنکه در حوزه فرهنگی دچار مشکل می شویم این است که به مسئله هنر توجه نکرده ایم.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۴۳

گرشاسبی راد: دانشگاه شیراز در ردیف یک درصد دانشگاه برتر جهان

به گفته گشتاسبی، تکمیل مجموعه‌های رفاهی دانشجویان و اساتید، افتتاح نمایندگی دانشگاه در تهران، تکمیل دانشکده فناوری‌های نوین، احداث پژوهشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست برخی از دیگر اقدامات در حوزه عمرانی این دانشگاه بوده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: سرپرست دانشگاه شیراز گفت: این دانشگاه در شمار یک درصد دانشگاه برتر جهان قرار داشته و به‌عنوان دومین دانشگاه جامع از نظر کیفیت علمی و استنادات در کشور برگزیده‌ شده است.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، ابراهیم گشتاسبی راد ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: راه‌اندازی سه رشته در مقطع کارشناسی، شش رشته در مقطع ارشد و شش رشته در مقطع دکتری تخصصی باقابلیت‌های کاربردی و موردنیاز صنعت طی سال‌های 93 تا 95 صورت پذیرفته است.
وی افزو: انعقاد قرارداد برای حضور نخبگان ایرانی غیر مقیم برای نخستین بار در دانشگاه شیراز انجام شد و 27 نفر در دوره پسادکتری و دو نفر برای فرصت مطالعاتی و سه نفر برای ایراد سخنرانی و برگزاری کارگاه در سال 95 فعال شدند.
گشتاسبی راد ادامه داد: در این مدت صدور مدرک دانش‌آموختگان الکترونیک شد و رشد 13 درصدی در اصلاح هرم اعضای هیئت‌علمی نسبت به دوره 92-89 میسر شد به‌گونه‌ای که در حال حاضر 54 درصد اعضای هیئت‌علمی استاد و دانشیار هستند.
اخذ گواهینامه ایزو 9001 در راستای استانداردسازی دوره‌های آموزشی دیگر موردی بود که گشتاسبی در حوزه عملکرد دانشگاه به آن پرداخت و گفت: در حال حاضر ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود اینترنتی شده که پیش از این دانشجویان مجبور به حضور با خانواده بوده و دچار زحمت بسیار می‌شدند.
اردوگاه تفریحی مرحوم دکتر مصطفوی رئیس دانشگاه اسبق شیراز سد درود زن واحدهای ویلایی
انتقال واحدهای پراکنده به پردیس ارم ذیل طرح پردیس ارم، بازسازی گلستان رز باغ ارم بعد از 50 سال و ترمیم و ارتقای خدمات موزه نارنجستان که منجر به انتخاب آن به‌عنوان موزه برتر توسط کمیته ملی موزه‌های ایران شد از دیگر مواردی بود که این مسئول به آن اشاره کرد.
وی در ادامه بیان کرد: از 60 هزار مترمربع فضای آموزشی، دانشجویی و اداری در راستای خدمات بهینه‌تر بهره‌برداری شد و احداث و تکمیل فضای آموزشی موردنیاز سایر اماکن آموزش عالی استان با زیربنای 76 هزار مترمربع صورت پذیرفت.
به گفته گشتاسبی، تکمیل مجموعه‌های رفاهی دانشجویان و اساتید، افتتاح نمایندگی دانشگاه در تهران، تکمیل دانشکده فناوری‌های نوین، احداث پژوهشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست برخی از دیگر اقدامات در حوزه عمرانی این دانشگاه بوده است.
وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی نرم‌افزار بومی برای ارسال پیام و عکس و فایل گفت: موافقت‌های تأسیس شعبه در امارات به مراحل پایانی رسید اما به دلیل مسائل ناشی از سفارت عربستان متوقف شد و اکنون ارتباط خوبی با دانشگاه‌های افغانستان و عراق داریم.
وی با اشاره به قرار گرفتن دانشگاه شیراز به همراه چند دانشگاه دیگر کشور در زمره یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان ابراز داشت: کارگروه توسعه اشتغال و اقتصاد مقاومتی در دانشگاه راه‌اندازی و تهیه، تدوین و تکمیل برنامه دانشگاه بر اساس چشم‌انداز و راهبردهای کلان و عملیاتی افق 1404 صورت پذیرفت.
انتخاب دانشگاه شیراز به‌عنوان دانشگاه پیشرو در برنامه مدیریت سبز دیگر موردی بود که وی به آن اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به زیاد بودن تعداد کارمندان به دنبال آمایش فضای اداری دانشگاه هستیم.
ایجاد فرصت علمی برای اعضای هیئت‌علمی پس از وقفه چندساله و اعزام 11 استاد به خارج از کشور، اتصال دانشگاه شیراز به پایگاه‌های اطلاع‌رسانی پس از گذشت چهار سال وقفه، عقد قرارداد 10 میلیارد تومان با وزارت نفت و انستیتو تحقیقاتی متانول به‌عنوان بزرگ‌ترین قرارداد تاریخ دانشگاه دیگر مواردی بود که وی در سخنان خود به آن پرداخت.
گشتاسبی افزود: 20 درصد اعضای هیئت‌علمی ما با سازمان و مراکز و دستگاه‌ها قرارداد تحقیقات دارند و هشت محقق دانشگاه شیراز در شمار دانشمندان پر استناد معرفی‌شده‌اند.
وی با بیان این‌که انتخاب کارمند نمونه و استاد نمونه از حالت سلیقه‌ای خارج برای آن شیوه‌نامه تعریف‌شده، یادآور شد: برگزاری جشنواره‌های مختلف از قبیل حرکت، ترنج، طهورا، مسابقه طبیعی‌دانان نوجوان ازجمله مواردی بوده که در این مدت انجام‌شده است.
انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ایتالیایی برای سرمایه‌گذاری تأسیس آزمایشگاه پیشرفته مشترک و انعقاد قرارداد انتشار چهار مجله دانشگاه شیراز توسط شرکت‌های معتبر انتشار مقالات علمی از مسائل دیگری بود که گشتاسبی در این نشست تشریح کرد.
انتخاب دانشگاه شیراز به‌عنوان دومین دانشگاه جامع از نظر کیفیت علمی و استنادات
وی در ادامه با اشاره به انتخاب دانشگاه شیراز به‌عنوان دومین دانشگاه جامع از نظر کیفیت علمی و استنادات اضافه کرد: اخذ مجوز راه‌اندازی برگزاری دوره‌های زبان فارسی ویژه غیر ایرانیان از وزارت علوم تحقیقات و فناوری، عضویت در اتحادیه اروپایی بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها (طرح اراسموس پلاس) و معرفی مدیر بین‌الملل دانشگاه در روز جهانی زن در لندن از موارد قابل اشاره در ردیف رخدادهای مثبت دانشگاه است.
رئیس دانشگاه شیراز در پاسخ به سؤال در مورد مقالات جعلی و تضییع حق دانشجویان در تدوین مقالات و درج نام اساتید به‌عنوان مؤلف کتاب، گفت: با این مسائل در صورت رؤیت به‌شدت برخورد می‌شود و اساتید دانشگاه شیراز را موظف کرده‌ایم در راستای پیشگیری از مقالات کپی‌برداری آنها را ازنظر همپوشانی بررسی کنند ضمن این‌که نرم‌افزاری تدوین‌شده که قابلیت بررسی تطبیقی مقالات با بانک مقالات انگلیسی را دارد ضمن این‌که به‌ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی حساسیت ویژه‌ای در مورد روش‌های اخلاقی و علمی فعالیت‌های پژوهشی وجود دارد تا از تحقیقات میدانی غیرواقعی و پرسشنامه‌های جعلی و موارد مشابه جلوگیری شود

۹۵/۱۲/۱۹
۰۱:۳۶

مسئولین دانشگاه شیراز اراده‌ای برای ممانعت از اردوهای مختلط ندارند

علی رغم تأکیدات مکرر دلسوزان نظام مبنی بر عدم برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی متأسفانه شاهد آن هستیم که به بهانه های مختلف این اردوها کماکان در حال برگزاری است. نمونه آخر آن، برگزاری اردوی مختلط دانشجویی به بهانه اردوی علمی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز است. این اردو که به بهانه بازدید از کارخانه آلومینیوم سازی هرمزگان صورت گرفته بود به گردش و تفریح در منطقه قشم! می انجامد.

خبرنامه دانشجویان ایران: تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شیراز در نامه‌ای خطاب به سرپرست دانشگاه شیراز اعلام کردند: جای سوال اساسی از مسئولین دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی‌دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می‌دانند اطلاع ندارند که به بهانه‌های واهی در پشت پرده این اردوها چه می‌گذرد؟
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«اینکه بنده گاهی اوقات راجع به این اردوهای مختلط و کارهای خلاف و این‌چیزها مدام تذکّر میدهم، این را حمل بر خشکه‌مقدّسی نکنند؛ اینها ایراد به وجود می‌آورد، اینها اشکال به وجود می‌آورد و محیط دانشگاه را از آن شکلی که باید و لازم است خارج میکند. اینکه ما در مقابل این‌چیزها بی‌تفاوت باشیم، درست نقطه‌ی مقابل آن‌چیزی است که ما امروز از دانشگاه توقّع داریم و در دانشگاه‌هایمان به آن نیاز داریم.» (امام خامنه ای در دیدار با اساتید دانشگاه)
سرپرست محترم دانشگاه شیراز
جناب آقای گرشاسبی راد
سلام علیکم
همانگونه که مستحضرید انقلاب اسلامی آمد تا در برابر فرهنگ منحط و شرک آلود غربی و آمریکایی بایستد و جوامع مسلمان را به سوی عمل به اسلام ناب هدایت کند و به پیش ببرد. برای تحقق این هدف، مجاهدت های بی نظیری صورت گرفت و خون پاک بسیاری از جوانان و مردان و زنان مومن بر زمین ریخت و شیرینی های بی بدیلی از حرکت در این مسیر در دفاع مقدس و پس از آن در مراکز علمی و دانشگاهی و ... به دست آمد که همگی مرهون عمل به اسلام ناب و دوری از فرهنگ منحط غربی است. اما برخی در این ایام به دنبال زنده کردن مصادیق فرهنگ منحط غربی هستند تا دانسته یا نادانسته مانع از عمل به اسلام ناب شوند و در نتیجه از پیشرفت های علمی بکاهند و کام ملت را تلخ نمایند.
آری! علی رغم تأکیدات مکرر دلسوزان نظام مبنی بر عدم برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی متأسفانه شاهد آن هستیم که به بهانه های مختلف این اردوها کماکان در حال برگزاری است. نمونه آخر آن، برگزاری اردوی مختلط دانشجویی به بهانه اردوی علمی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز است. این اردو که به بهانه بازدید از کارخانه آلومینیوم سازی هرمزگان صورت گرفته بود به گردش و تفریح در منطقه قشم! می انجامد. این در حالی است که به ظاهر، اساتید مربوطه نیز در این اردو جهت مدیریت فضای علمی حضور داشته اند.
حال جای سوال اساسی از مسئولین دانشگاهی است که به چه دلیل و توجیهی هیچ اراده جدی برای عدم برگزاری اردوهای مختلط از خود نشان نمی دهند؟ آیا اینان که خود را مکلف به رعایت قانون می دانند اطلاع ندارند که به بهانه های واهی در پشت پرده این اردوها چه می گذرد؟ چرا اساتید بانی این اردوها از چنان حاشیه امنی برخوردار هستند که با ضمانت آنان این چنین هنجار شکنی هایی رخ می دهد؟ نهادهای نظارتی که متولی صدور مجوز این اردوها هستند آیا این قدر ساده لوح هستند که ندانند چنین اردوهایی، مقوله علم و بازدیدهای علمی را بهانه کرده اند؟ تشکل های ارزشی دانشگاه شیراز ضمن اتمام حجت به همه مسئولین دانشگاه شیراز و همچنین مسئولین وزارت علوم اعلام می کنند که این دور زدن آشکار قانون توسط خاطیان، نباید با اهمال آنان مواجه شود و مدیران خاطی باید پاسخگوی خطای خود باشند و در صورتی که این اقدامات ساختارشکن ادامه پیدا کند، بر مبانی «بند م» وصیت نامه حضرت امام (ره) که فرمود : «و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است، به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند . » اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز
مجمع یادواره شهدای دانشجویان دانشگاه شیراز
مجمع دختران مسلمان دانشجویان دانشگاه شیراز
رونوشت:
دفتر مقام معظم رهبری
نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز
مسئول محترم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای کشور
مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان فارس
فرمانده محترم سپاه فجر فارس
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
رییس محترم سازمان بسیج دانشجویی کشور
استاندار محترم فارس
مدیرکل محترم اطلاعات استان فارس
مدیر کل محترم دادگستری استان فارس
فرمانده محترم انتظامی استان فارس
اعضاء محترم شورای فرهنگی دانشگاه شیراز

۹۵/۱۲/۱۹
۱۸:۱۴

گلایه رئیس دانشگاه شهید چمران از قرار گرفتن در سطح 2 کشور

خواجه با اشاره به اهمیت راه‌اندازی رشته باستان‌شناسی در شوش، گفت: رشته باستان‌شناسی جزو رشته‌هایی است که در سال 53 در طرح جامع دانشگاه پیش‌بینی شد، اما این رشته گنجی نهفته در شوش است که همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز نسبت بسیار پایین پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌ها را نشانه کم‌توجهی به مردم دانست و گفت: نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین خواجه در حاشیه نشست معاونین آموزشی منطقه 10 کشور اظهار کرد: نسبت پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بسیار پایین است و به نظر من این کم‌توجهی به مردم خوزستان است که صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوزستان از معاونت آموزشی وزارت علوم خواستار کمک به موضوع جذب و پذیرش دانشجوی دولتی در خوزستان شد تا با توسعه رشته‌های مورد نیاز استان و منطقه، این ظرفیت‌ها فعال و به این نارسایی‌ها توجه شود.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: پذیرش دانشجوی دولتی در دانشگاه اصفهان بسیار بالا، اما در دانشگاه شهید چمران اهواز بسیار پایین است که نشان می‌دهد خوزستان حتی در این زمینه هم مورد بی‌مهری قرار گرفته است.
خواجه با اشاره به اهمیت راه‌اندازی رشته باستان‌شناسی در شوش، گفت: رشته باستان‌شناسی جزو رشته‌هایی است که در سال 53 در طرح جامع دانشگاه پیش‌بینی شد، اما این رشته گنجی نهفته در شوش است که همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.
وی قرار گرفتن دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشگاه‌های سطح 2 کشور را باری بسیار سنگین دانست و گفت: این موضوع هم در سطح فضای عمومی مردم خوزستان و هم در سطح رسانه‌ها، باری بسیار سنگین برای ما ایجاد کرده است و نمی‌توانیم هضم کنیم که در سطح 2 دانشگاه‌های کشور قرار داریم.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: نمی‌توانیم برای مردم توجیه کنیم که دانشگاه شهید چمران اهواز در سطحی به‌جز سطح یک قرار داشته باشد؛ با توجه به این مسائل و مشکلات، از وزارت‌خانه می‌خواهیم که حمایت و کمک بیشتری به این دانشگاه داشته باشد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۸:۱۴

تمدید مهلت ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد فراگیر پیام نور

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور در اطلاعیه‌ای زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر نوبت هفدهم این دانشگاه را تمدید کرد.

به گزارش ایسنا ، بر اساس اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه پیام نور، زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد فراگیر نوبت هفدهم تا جمعه 20 اسفند 95 تمدید گردید و پذیرفته شدگان لازم است تصویر (اسکن) مدارک خود از جمله "صفحه اول و سوم شناسنامه"، "پشت و روی کارت ملی"،" مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" ، " مدرک مشخص کننده نظام وظیفه (ویژه آقایان)" ، " تاییدیه سهمیه (ویژه استفاده کنندگان از سهمیه ها)" را با حجم حداکثر 250 کیلوبایت تهیه و بارگذاری (آپلود) نمایند.
دانشجویان پس از ورود به سامانه گلستان با مطالعه صفحه اول آن می‌توانند از شناسه کاربری و گذر واژه خود مطلع شده و سپس وارد سامانه گلستان شوند. همچنین اطلاعیه‌های ‌بعدی‌ از طریق ‌پورتال دانشگاه پیام‌نور ‌به آدرس http://www.pnu.ac.ir به دانشجویان اعلام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، پیش از این معاونت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور اعلام کرده بود: ثبت نام پذیرفته شدگان از پنجشنبه 12 اسفند تا دوشنبه 16 اسفند از طریق سامانه گلستان به نشانی اینترنتی http://reg.pnu.ac.ir به صورت غیرحضوری برای نیمسال دوم 96-95 انجام شد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۳۳

رئیس دانشگاه پیام نور کشور خبر داد: تاسیس دانشگاه هاب بین المللی در هرمزگان

بندرعباس - رئیس دانشگاه پیام نور کشور از تاسیس دانشگاه هاب بین المللی در استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی ظهر پنجشنبه در نشست با روسای دانشگاه پیام نور استان هرمزگان گفت: در بُعد آموزشی در یکساله ونیم گذشته، برای تعداد ۲۷۰ رشته الکترونیکی مجوز گرفته شده است .
رئیس دانشگاه پیام نور کشور اظهار داشت: برای کلیه رشته های حضوری و غیر حضوری از وزارت علوم، مجوز الکترونیکی شدن گرفته شده است.
رستمی ابوسعیدی افزود: مجوز تعداد ۳۴۰ رشته کارشناسی ارشد را گرفته ایم و با این وجود سهم  کارشناسی ارشد در استان هرمزگان بسیار ناچیز است که انشالله با تمهیداتی ویژه و افزایش تعداد اعضای هیئت علمی این تعداد رشته کارشناسی ارشد در استان هرمزگان نیز بیشتر گردد.
به گفته وی، در بُعد آموزشی کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است و تبدیل وضعیت اساتید با مشکلاتی همراه بوده است که ۹۰درصد مشکل مامور به تحصیل ها حل شده است.
وی تصریح داشت: در سالجاری ۲۸۵ میلیارد تومان بودجه بند «و» افزایش پیدا کرده است و بودجه عمرانی ۳۱۰ میلیارد تومان شده است که افزایش بسیار خوبی داشته است.
رئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت: برای اولین بار حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه تسهیلات مصوب کرده ایم و در زمینه های که در آینده می تواند درآمدزایی کند رقم بسیار قابل توجه ای است و نیازمند برنامه ریزی دقیق است.
دکتر رستمی ابوسعیدی افزود: دانشگاه پیام نور استان هرمزگان به عنوان هاب بین المللی در آموزشهای بین المللی در کشور شناخته شده است و هرمزگان با گرفتن مجوز این موضوع، افزایش تعداد هیئت علمی را خواهد داشت.
وی در تشریح به تصویب رسیدن هاب بین المللی دانشگاه پیام نور، بیان داشت: این قانون به دانشگاه پیام نور اجازه می دهد تا دانشگاه پیام نور با همکاری دانشگاه های بین المللی جذب دانشجو داشته باشد و دانشجویان بتوانند مدرک بین المللی از دانشگاه دریافت کنند.
وی افزود: با توجه به این مجوز می توانیم با کمک واحد بندرعباس دانشگاههای بین المللی در مناطق مختلفی چون کیش و قشم دایر کنیم.
عالی ترین مقام دانشگاه پیام نور کشور تصریح داشت: در برنامه توسعه ششم، تعداد ۶۰ دانشجو از خارج کشور برای تحصیل وارد ایران می شوند و نیاز به آموزش فارسی دارند که به این منظور در ماههای گذشته مرکز آموزش زبان فارسی را افتتاح کردیم.
وی تبیین داشت: این دانشگاه بیش از ۸۴۰ طرح نیمه تمام داشت که با صرفه جویی همکاران و وام های گرفته شده بیش از ۲۱۰ طرح در هفته دولت و دهه فجر به بهر ه برداری رسید.
وی اظهارداشت: دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی در کشور است و کارهای بزرگ پژوهشی نیز در کشور انجام شده است و این امر باعث شده است که بودجه های خوبی به این استان تخصیص یابد که امید است بودجه مناسبی نیز به دانشگاه اختصاص یابد.
رئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت: تلاش همه مجموعه این است که بتوانیم پیام نور را در جایگاه والای علمی و پژوهشی خودش ثابت کنیم.
به گفته وی، دانشگاه پیام نور یک دانشگاه از راه دور می باشد و براساس ساعت حضور ، موظفی اعمال می شود.
دکتر رستمی اظهارداشت: این دانشگاه متنوع ترین دانشگاه در سطح کشور می باشد و تاکنون تولید ۴ هزار محتوی الکترونیکی و نوشتن ۲۰۰۰ عنوان کتاب را کارنامه خود دارد و ۹ هزار عنوان درسی تالیف نشده داریم که از افراد واجدشرایط در تالیف ، ترجمه کتاب و تولید محتوی الکترونیکی دعوت به همکاری در این زمینه ها می کنیم.
وی تاکیدکرد: آموزش جای پژوهش و مقاله را نمی گیرد و کارهای پژوهشی از اولویت بالایی برخوردار است.
به گفته وی ، دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی در کشور می باشد و بیش از ۵۰۰ واحد در سرتاسرایران اسلامی و ۶۴ دفتر نمایندگی در خارج از کشور دارد .

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۲۴

دکتر " رستمی ابوسعیدی " رییس دانشگاه پیام نور کشور خبر داد: تاسیس دانشگاه های بین المللی در هرمزگان

دکتر " رستمی ابوسعیدی " رییس دانشگاه پیام نور کشور روز گذشته در سفر به استان هرمزگان گفت : در بُعد آموزشی در یکساله ونیم گذشته، برای تعداد 270 رشته الکترونیکی مجوز گرفته شده است .

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان،دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی رییس دانشگاه پیام نور کشور در نشست با اعضای هیأت علمی دانشگاه، روسا و مدیران ستادی با بیان مطلب فوق اظهار داشت: برای کلیه رشته های حضوری و غیر حضوری از وزارت علوم، مجوز الکترونیکی شدن گرفته شده است.
رئیس دانشگاه پیام نور کشور وعده پاداش معادل 20 روز حقوق را به کارکنان دانشگاه پیام نور داد.
دکتر " رستمی ابوسعیدی " افزود : مجوز تعداد 340 رشته کارشناسی ارشد را گرفته ایم و با این وجود سهم  کارشناسی ارشد در استان هرمزگان بسیار ناچیز می باشد که انشالله با تمهیداتی ویژه و افزایش تعداد اعضای هیات علمی این تعداد رشته کارشناسی ارشد در استان هرمزگان نیز بیشتر گردد .
به گفته وی، در بُعد آموزشی کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است و تبدیل وضعیت اساتید با مشکلاتی همراه بوده است که 90درصد مشکل مامور به تحصیل ها حل شده است .
وی تصریح داشت : در سالجاری 285 میلیارد تومان بودجه بند "و" افزایش پیدا کرده است و بودجه عمرانی 310 میلیارد تومان شده است که افزایش بسیار خوبی داشته است .
رییس دانشگاه پیام نور کشور گفت : برای اولین بار حدود 400 میلیارد تومان بودجه تسهیلات مصوب کرده ایم و در زمینه های که در آینده می تواند درآمدزایی کند رقم بسیار قابل توجه ای می باشد و نیازمند برنامه ریزی دقیق می باشد .
دکتر " رستمی ابوسعیدی " افزود : دانشگاه پیام نور استان هرمزگان به عنوان هاب بین المللی در آموزشهای بین المللی در کشور شناخته شده است و هرمزگان با گرفتن مجوز این موضوع ، افزایش تعداد هیات علمی را خواهد داشت .
وی در تشریح به تصویب رسیدن هاب بین المللی دانشگاه پیام نور، بیان داشت: این قانون به دانشگاه پیام نور اجازه می دهد تا دانشگاه پیام نور با همکاری دانشگاه های بین المللی جذب دانشجو داشته باشد و دانشجویان بتوانند مدرک بین المللی از دانشگاه دریافت کنند.
وی افزود : با توجه به این مجوز می توانیم با کمک واحد بندرعباس دانشگاههای بین المللی در مناطق مختلفی چون کیش و قشم دایر کنیم.
عالی ترین مقام دانشگاه پیام نور کشور تصریح داشت : در برنامه توسعه ششم ، تعداد 60 دانشجو از خارج کشور برای تحصیل وارد ایران می شوند و نیاز به آموزش فارسی دارند که به این منظور در ماههای گذشته مرکز آموزش زبان فارسی را افتتاح کردیم .
وی تبیین داشت: این دانشگاه بیش از 840 طرح نیمه تمام داشت که با صرفه جویی همکاران و وام های گرفته شده بیش از 210 طرح در هفته دولت و دهه فجر به بهر ه برداری رسید.
وی اظهار داشت : دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی در کشور می باشد و کارهای بزرگ پژوهشی نیز در کشور انجام شده است و این امر باعث شده است که بودجه های خوبی به این استان تخصیص یابد که امید است بودجه مناسبی نیز به دانشگاه اختصاص یابد .
رییس دانشگاه پیام نور کشور گفت : تلاش همه مجموعه این است که بتوانیم پیام نور را در جایگاه والای علمی و پژوهشی خودش ثابت کنیم .
به گفته وی، دانشگاه پیام نور یک دانشگاه از راه دور می باشد و براساس ساعت حضور ، موظفی اعمال می شود .
دکتر رستمی اظهار داشت : این دانشگاه متنوع ترین دانشگاه در سطح کشور می باشد و تاکنون تولید 4 هزار محتوی الکترونیکی و نوشتن 2000 عنوان کتاب را کارنامه خود دارد و 9 هزار عنوان درسی تالیف نشده داریم که از افراد واجدشرایط در تالیف ، ترجمه کتاب و تولید محتوی الکترونیکی دعوت به همکاری در این زمینه ها می نماییم .
وی تاکید کرد : آموزش جای پژوهش و مقاله را نمی گیرد و کارهای پژوهشی از اولویت بالایی برخوردار می باشد .
به گفته وی ، دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی در کشور می باشد و بیش از 500 واحد در سرتاسرایران اسلامی و 64 دفتر نمایندگی در خارج از کشور دارد .

۹۵/۱۲/۱۹
۱۷:۴۹

دریافت مجوز الکترونیکی شدن کلیه رشته‌های حضوری و نیمه حضوری پیام نور

دکتر رستمی ابوسعیدی در جمع مدیران دانشگاه پیام نور هرمزگان با اشاره به دستاوردهای دانشگاه پیام نور در یکسال گذشته گفت: برای کلیه رشته های حضوری و نیمه حضوری از وزارت علوم، مجوز الکترونیکی شدن گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی  در نشست با مدیران دانشگاه پیام نور استان هرمزگان گفت: در بُعد آموزشی در یکساله ونیم گذشته، موفق شدیم برای تعداد ۲۷۰ رشته الکترونیکی مجوز اخذ نماییم و اکنون برای کلیه رشته های حضوری و نیمه حضوری  از وزارت علوم، مجوز الکترونیکی شدن گرفته شده است.
رستمی ابوسعیدی افزود: مجوز تعداد ۳۴۰ رشته کارشناسی ارشد را گرفته ایم و با این وجود سهم  کارشناسی ارشد در استان هرمزگان بسیار ناچیز است که ان‌شاالله با تمهیداتی ویژه و افزایش تعداد اعضای هیئت علمی این تعداد رشته کارشناسی ارشد در استان هرمزگان نیز بیشتر می گردد.
۹۰درصد مشکل اساتید مامور به تحصیل حل شده است
وی در ادامه گفت: در بُعد آموزشی کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده است و تبدیل وضعیت اساتید با مشکلاتی همراه بوده است که ۹۰درصد مشکل مامور به تحصیل ها حل شده است و با توجه به برگزاری جلسات منظم هیات جذب مشکل عمده اعضای هیات علمی پیمانی مشروط نیز مرتفع شده است.
وی تصریح کرد: در سالجاری بودجه بند «و» به  ۲۸۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و بودجه عمرانی ۳۱۰ میلیارد تومان شده است که افزایش بسیار خوبی در این زمینه داشته‌ایم.
۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مصوب در بودجه سال جاری دانشگاه پیام نور
رئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت: برای اولین بار در بودجه سال جاری حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مصوب شده است  و این موضوع در آینده می تواند در جهت درآمدزایی و تجهیز آزمایشگاه‌ها هزینه شود ، البته این مهم  نیازمند برنامه ریزی دقیق می باشد.
دکتر رستمی ابوسعیدی افزود: دانشگاه پیام نور  به عنوان هاب بین المللی  در کشور شناخته شده است و این موضوع در برنامه ششم مصوب شده و دانشگاه پیام نور استان هرمزگان نیز با توجه به موقعیی که دارد می تواند در زمینه تعاملات بین المللی فعال گردد.
تصویب هاب بین المللی دانشگاه پیام نور
وی در تشریح به تصویب رسیدن هاب بین المللی دانشگاه پیام نور، بیان داشت: این قانون به دانشگاه پیام نور اجازه می دهد تا با همکاری دانشگاه های بین المللی جذب دانشجو داشته باشد و دانشجویان بتوانند مدرک بین المللی از دانشگاه دریافت کنند.
وی افزود: با توجه به این مجوز می توانیم با کمک واحد بندرعباس مراکز  بین المللی  کیش و قشم را تقویت نماییم.
عالی ترین مقام دانشگاه پیام نور  تصریح داشت: در برنامه ششم توسعه ، مطابق برنامه ریزی های انجام شده تعداد زیادی  دانشجو از خارج کشور برای تحصیل وارد ایران می شوند و با توجه به  نیازی که به آموزش زبان  فارسی دارند ،  در ماههای گذشته مرکز آموزش زبان فارسی را افتتاح کردیم.
وی افزود : این دانشگاه بیش از ۸۴۰ طرح نیمه تمام داشت که با صرفه جویی همکاران و تسهیلات اخذ شده   بیش از ۲۱۰ طرح در هفته دولت و دهه فجر به بهره برداری رسید.
رئیس دانشگاه پیام نور  گفت: تلاش همه مجموعه این است که بتوانیم پیام نور را در جایگاه والای علمی و پژوهشی خودش تثبیت نماییم .
تولید ۴ هزار محتوای الکترونیکی و تالیف  ۲۰۰۰ عنوان کتاب
دکتر رستمی اظهارداشت: این دانشگاه متنوع ترین دانشگاه در سطح کشور می باشد و تاکنون تولید ۴ هزار محتوای الکترونیکی و تالیف  ۲۰۰۰ عنوان کتاب را کارنامه خود دارد و ۹ هزار عنوان درسی تالیف نشده داریم که از افراد واجدشرایط در تالیف ، ترجمه کتاب و تولید محتوی الکترونیکی دعوت به همکاری در این زمینه ها می کنیم.
وی تاکیدکرد: آموزش جای پژوهش و مقاله را نمی گیرد و کارهای پژوهشی از اولویت بالایی برخوردار است و در این دانشگاه بزرگ دولتی تمام توان  خود را برای حمایت از ایده های نو و طرح های کارآفرینی وشرکت های دانش بنیان به کار خواهیم گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، در بازدید از استان هرمزگان  دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی را  هیات رئیسه دانشگاه پیام نور همراهی می‌کردند.

۹۵/۱۲/۲۰
۰۹:۳۵

گزارش خبرگزاری دانشجو از کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه‌های علمی کاربردی: امید: دانشگاه، زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه خود می‌داند

اولین کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه جامع- علمی کاربردی کشور با حضور خانواده شهدای دانشجو در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

 
اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد،اولین کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه جامع علمی- کاربردی کشور امروز با حضور خانواده شهدای دانشجو در سالن همایشهای آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.
 
محمد حسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، معاون اداری مالی وزارت علوم  در جمع خانواده شهدا ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری چنین کنگره هایی برای شهدای دانشجو، گفت: افراد بسیاری وجود دارند که برای شهدا و به منظور برگزاری چنین مراسماتی زحمات بسیاری انجام می‌دهند، که لازم است از آنان تشکر کنم.
 
وی در ادامه سخنان خود خطاب به خانواده شهدای دانشجو دانشگاه علمی کاربردی، گفت: چنانچه امروز آبرویی داریم و توفیقاتی بدست آورده‌ایم به خاطر خون جوانان شما عزیزان می‌باشد، به دلیل وجود خون این شهدا است که نظام پا برجامانده است.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: در حال حاضر دانشگاه زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه خود می‌داند و در این راه نیز تلاش می‌کند.
 
وی با اشاره به این‌که کشور امروز نسبت به گذشته سلاح و نیروی بیشتری در خدمت دارد، افزود: در دوران دفاع مقدس که شمال و غرب دنیا در مقابل ایران ایستاده بودند، ما هیچ نداشتیم، با وجود این در برابر تمامی آنان ایستادگی کرده و دلیل این مقاومت ایمان، شهادت و ایثارگری جوانان و رهبری امام راحل بود.
 
امید شرایط عمومی کشور در دوران دفاع مقدس را متفاوت با شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: در آن زمان همه جا صحبت از دفاع، شهادت و ایثار بود به این دلیل جوانان ساده‌تر در جنگ شرکت می‌کردند؛ اما امروز جوانان مملکت به دور از مرزها از حرمین اهل‌البیت(ع) دفاع می‌کند که این عمل آنان بسیار ویژه است.
 
وی بیان داشت: کشور شهدای دیگری نیز دارد که در مرزها به خاطر حفظ شرافت و آزادی مردم از جان خود گذشتند و همچنین شهدای آتشنشان را داریم که در راه امنیت جامعه جان‌فشانی کردند.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در پایان سخنان خود با بیان این نکته که دانشگاه‌های علمی کاربردی بعد از دفاع مقدس 82 شهید دارد که اکثر آنان از شهدای مدافع حرم(ع) می‌باشند، یادآورشد: این دانشگاه بعد از دفاع مقدس در بین سایر دانشگاه‌هایی کشور بیشترین شهید را تقدیم جمهوری اسلامی کرده است.
 
دفاع از حرمین اهل‌بیت(ع) مفهوم والایی دارد که در آینده بیشتر روشن خواهد شد
 
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد باقر فرزانه، امام جمعه موقت مشهد، گفت: چنانچه تاریخ شیعه را مطالعه کنید، خواهید دید که رنگ ثابت آن خون است.
 
وی با تاکید براین نکته که خون پیروزی، آزادی و حیات را تضمین می‌کند، تصریح کرد: تاریخ نشان داده است که بدون خون این امور میسر نخواهد شد.
 
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد به جنگ صفوین و تسلط سپاه معاویه بر مسیر آب اشاره کرد و افزود: حضرت علی(ع) در این هنگام خطاب به یاران خود فرمودند اکنون دو راه در پیش روی شما است، یکی این‌که زنده بمانید با ذلت و دیگر این‌که برای کسب پیروزی مبارزه کنید و آنگاه با آب پیروزی و آزادی شاداب شوید.
 
امام جمعه موقت مشهد با بیان این موضوع که ملت ایران از سال 42 تا کنون به منظور کسب پیروزی، حیات و آزادی خون داده‌ و خواهد داد، بیان داشت:  غیر از این راه دیگری برای پیروزی، آزادی و حیات وجود ندارد و این راه، را قرآن و ائمه (ع) به ما نشان داده‌اند.
 
حجت الاسلام فرزانه تاکید کرد: دشمن در سطح جهانی و در شکل‌های گوناگون حکومت مبنی بر مبانی تشیعه را قابل تحمل برای خود نمی‌بیند، چون وجود چنین حکومتی را مساوی با نابودی‌اش می‌داند؛ بنابراین دست از جنگ و خصومت با کشور ما برنخواهد داشت.
 
وی با اشاره به این که دشمن فهمیده است که مکتب تشیع قادر است که پاسخ او را بدهد، در ادامه با استناد به این سخن سید جمال اسد آبادی که «جنگ نهایی ما با دنیای غرب است و ما پیروزیم، چون که دو اصل داریم، یکی شهادت و دیگری جهاد است»، گفت: کسی که معتقد به این دو امر باشد ترس و خستگی برایش مفهومی ندارد و شیعه به شهادت و جهادت ایمان دارد و در نتیجه ترس و خستگی نمی‌شناسد.
 
 رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، در خصوص این‌که چرا دشمن امروز قصد نابودی عتبات عالیات را دارد؟ خاطرنشان کرد: آنان می‌دانند که حرمین اهل بیت(ع) نقش فوق‌العاده‌ای در روحیه‌ انقلابی شیعه دارد؛ بنابراین درصدد هستند که این مراکز مقدس را نابود کنند.
 
امام جمعه موقت مشهد، به تاثیر اربعین حسینی بر زندگی مردم و حساسیت دشمن در این زمینه  اشاره کرد و بیان داشت: مراکز تحقیقاتی دشمن در زمینه اربعین تحقیق و بررسی می‌کنند و از نتیجه این تحقیقات است که معنا و مفهوم تاثیر زیارت حرمین اهل‌بیت(ع) را بر زندگی مسلیمن درک می کنند و می‌دانندکه این حرمین ‌اهل‌بیت(ع) است که زندگی مردم را حفظ کرده، به این دلیل اصرار دارند که آنها را از بین ببرند.
 
حجت الاسلام فرزانه در ضمن سخنان خود با بیان این موضوع که بشر از عواطف حیوانی و عواطف انسانی برخودار است، تصریح کرد: حرم اهل‌بیت(ع) تبلور روشنی از عواطف انسانی است، چنانچه فرد بخواهد، به خود واقعی برسد، ابتدا باید این عواطف را کسب کند و رسیدن به این امر در زیارت اهل‌بیت(ع) مسیر است.
 
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، تاکید کرد: انسان در زیارت اهل‌بیت(ع) است که عواطف انسانی را حس و الهام و انرژی کسب می‌کند، چنین روحیه‌ای را نمی‌توان از کتاب خواندن بدست آورد. دشمن این موضوع را درک کرده و قصد دارد که مسلمانان را از عتبات عالیات جدا کند که موفق نخواهد شد، چون که مسلمین نمی‌توانند، تخریب حرمین اهل‌بیت(ع) را تحمل کنند.
 
امام جمعه موقت مشهد، در ادامه عواطف انسانی را برشمرد و گفت: شناخت خدا، ایمان، بندگی و عشق به او، راستی، صداقت، کسب علم و دانش، فداکاری، ایثار، داشتن روحیه انقلابی، جهادی، دفاع از وطن، مقاومت، خدمت به انسان‌ها و آزادی از نفس از جمله عواطف انسانی می‌باشند.
 
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، در پایان سخنان خود شرایط شهدای مدافع حرم اهل‌بیت(ع) را متفاوت با شرایط دفاع مقدس دانست و خاطرنشان کرد: شرایط امروز با دوران دفاع مقدس متفاوت است و دفاع از حرمین اهل‌بیت(ع) مفهوم والایی دارد که در آینده بیشتر روشن خواهد شد.
 

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۵۰

امید: دانشگاه، زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه خود می‌داند

امید شرایط عمومی کشور در دوران دفاع مقدس را متفاوت با شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: در آن زمان همه جا صحبت از دفاع، شهادت و ایثار بود به این دلیل جوانان ساده‌تر در جنگ شرکت می‌کردند؛ اما امروز جوانان مملکت به دور از مرزها از حرمین اهل‌البیت(ع) دفاع می‌کند که این عمل آنان بسیار ویژه است.

خبرنامه دانشجویان ایران: اولین کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه جامع- علمی کاربردی کشور با حضور خانواده شهدای دانشجو در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، اولین کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه جامع علمی- کاربردی کشور امروز با حضور خانواده شهدای دانشجو در سالن همایشهای آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.
محمد حسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، معاون اداری مالی وزارت علوم در جمع خانواده شهدا ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری چنین کنگره هایی برای شهدای دانشجو، گفت: افراد بسیاری وجود دارند که برای شهدا و به منظور برگزاری چنین مراسماتی زحمات بسیاری انجام می‌دهند، که لازم است از آنان تشکر کنم.
وی در ادامه سخنان خود خطاب به خانواده شهدای دانشجو دانشگاه علمی کاربردی، گفت: چنانچه امروز آبرویی داریم و توفیقاتی بدست آورده‌ایم به خاطر خون جوانان شما عزیزان می‌باشد، به دلیل وجود خون این شهدا است که نظام پا برجامانده است.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: در حال حاضر دانشگاه زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه خود می‌داند و در این راه نیز تلاش می‌کند.
وی با اشاره به این‌که کشور امروز نسبت به گذشته سلاح و نیروی بیشتری در خدمت دارد، افزود: در دوران دفاع مقدس که شمال و غرب دنیا در مقابل ایران ایستاده بودند، ما هیچ نداشتیم، با وجود این در برابر تمامی آنان ایستادگی کرده و دلیل این مقاومت ایمان، شهادت و ایثارگری جوانان و رهبری امام راحل بود.
امید شرایط عمومی کشور در دوران دفاع مقدس را متفاوت با شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: در آن زمان همه جا صحبت از دفاع، شهادت و ایثار بود به این دلیل جوانان ساده‌تر در جنگ شرکت می‌کردند؛ اما امروز جوانان مملکت به دور از مرزها از حرمین اهل‌البیت(ع) دفاع می‌کند که این عمل آنان بسیار ویژه است.
وی بیان داشت: کشور شهدای دیگری نیز دارد که در مرزها به خاطر حفظ شرافت و آزادی مردم از جان خود گذشتند و همچنین شهدای آتشنشان را داریم که در راه امنیت جامعه جان‌فشانی کردند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در پایان سخنان خود با بیان این نکته که دانشگاه‌های علمی کاربردی بعد از دفاع مقدس 82 شهید دارد که اکثر آنان از شهدای مدافع حرم(ع) می‌باشند، یادآورشد: این دانشگاه بعد از دفاع مقدس در بین سایر دانشگاه‌هایی کشور بیشترین شهید را تقدیم جمهوری اسلامی کرده است.
دفاع از حرمین اهل‌بیت(ع) مفهوم والایی دارد که در آینده بیشتر روشن خواهد شد
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد باقر فرزانه، امام جمعه موقت مشهد، گفت: چنانچه تاریخ شیعه را مطالعه کنید، خواهید دید که رنگ ثابت آن خون است.
وی با تاکید براین نکته که خون پیروزی، آزادی و حیات را تضمین می‌کند، تصریح کرد: تاریخ نشان داده است که بدون خون این امور میسر نخواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد به جنگ صفوین و تسلط سپاه معاویه بر مسیر آب اشاره کرد و افزود: حضرت علی(ع) در این هنگام خطاب به یاران خود فرمودند اکنون دو راه در پیش روی شما است، یکی این‌که زنده بمانید با ذلت و دیگر این‌که برای کسب پیروزی مبارزه کنید و آنگاه با آب پیروزی و آزادی شاداب شوید.
امام جمعه موقت مشهد با بیان این موضوع که ملت ایران از سال 42 تا کنون به منظور کسب پیروزی، حیات و آزادی خون داده‌ و خواهد داد، بیان داشت: غیر از این راه دیگری برای پیروزی، آزادی و حیات وجود ندارد و این راه، را قرآن و ائمه (ع) به ما نشان داده‌اند.
حجت الاسلام فرزانه تاکید کرد: دشمن در سطح جهانی و در شکل‌های گوناگون حکومت مبنی بر مبانی تشیعه را قابل تحمل برای خود نمی‌بیند، چون وجود چنین حکومتی را مساوی با نابودی‌اش می‌داند؛ بنابراین دست از جنگ و خصومت با کشور ما برنخواهد داشت.
وی با اشاره به این که دشمن فهمیده است که مکتب تشیع قادر است که پاسخ او را بدهد، در ادامه با استناد به این سخن سید جمال اسد آبادی که «جنگ نهایی ما با دنیای غرب است و ما پیروزیم، چون که دو اصل داریم، یکی شهادت و دیگری جهاد است»، گفت: کسی که معتقد به این دو امر باشد ترس و خستگی برایش مفهومی ندارد و شیعه به شهادت و جهادت ایمان دارد و در نتیجه ترس و خستگی نمی‌شناسد.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، در خصوص این‌که چرا دشمن امروز قصد نابودی عتبات عالیات را دارد؟ خاطرنشان کرد: آنان می‌دانند که حرمین اهل بیت(ع) نقش فوق‌العاده‌ای در روحیه‌ انقلابی شیعه دارد؛ بنابراین درصدد هستند که این مراکز مقدس را نابود کنند.
امام جمعه موقت مشهد، به تاثیر اربعین حسینی بر زندگی مردم و حساسیت دشمن در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: مراکز تحقیقاتی دشمن در زمینه اربعین تحقیق و بررسی می‌کنند و از نتیجه این تحقیقات است که معنا و مفهوم تاثیر زیارت حرمین اهل‌بیت(ع) را بر زندگی مسلیمن درک می کنند و می‌دانندکه این حرمین ‌اهل‌بیت(ع) است که زندگی مردم را حفظ کرده، به این دلیل اصرار دارند که آنها را از بین ببرند.
حجت الاسلام فرزانه در ضمن سخنان خود با بیان این موضوع که بشر از عواطف حیوانی و عواطف انسانی برخودار است، تصریح کرد: حرم اهل‌بیت(ع) تبلور روشنی از عواطف انسانی است، چنانچه فرد بخواهد، به خود واقعی برسد، ابتدا باید این عواطف را کسب کند و رسیدن به این امر در زیارت اهل‌بیت(ع) مسیر است.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، تاکید کرد: انسان در زیارت اهل‌بیت(ع) است که عواطف انسانی را حس و الهام و انرژی کسب می‌کند، چنین روحیه‌ای را نمی‌توان از کتاب خواندن بدست آورد. دشمن این موضوع را درک کرده و قصد دارد که مسلمانان را از عتبات عالیات جدا کند که موفق نخواهد شد، چون که مسلمین نمی‌توانند، تخریب حرمین اهل‌بیت(ع) را تحمل کنند.
امام جمعه موقت مشهد، در ادامه عواطف انسانی را برشمرد و گفت: شناخت خدا، ایمان، بندگی و عشق به او، راستی، صداقت، کسب علم و دانش، فداکاری، ایثار، داشتن روحیه انقلابی، جهادی، دفاع از وطن، مقاومت، خدمت به انسان‌ها و آزادی از نفس از جمله عواطف انسانی می‌باشند.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، در پایان سخنان خود شرایط شهدای مدافع حرم اهل‌بیت(ع) را متفاوت با شرایط دفاع مقدس دانست و خاطرنشان کرد: شرایط امروز با دوران دفاع مقدس متفاوت است و دفاع از حرمین اهل‌بیت(ع) مفهوم والایی دارد که در آینده بیشتر روشن خواهد شد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۷:۱۲

رئیس پردیس علمی تحقیقاتی زیراب: آزمایشگاه تبدیلی انرژی‌های تجدید‌پذیر در زیراب راه‌اندازی می‌شود

رئیس پردیس علمی تحقیقاتی زیراب از راه‌اندازی آزمایشگاه تبدیلی زیست توده به انرژی‌های تجدید‌پذیر در این پردیس علمی تحقیقاتی خبر داد ,

حسین کرمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سوادکوه با اشاره به اینکه در سال 1395 چارت پردیس علمی تحقیقاتی زیراب به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین نیز برای این پردیس به رسمیت شناخته شد، گفت: از 6 گروه آموزشی، سه گروه در تهران و ذیل پردیس زیراب باقی می‌ماند و سه گروه دیگر با توسعه رشته‌های متعدد در زیراب فعالیت می‌کنند.
رئیس پردیس علمی تحقیقاتی زیراب به مأموریت‌های تعریف‌شده برای این پردیس اشاره کرد و افزود: تولید سوخت‌های زیستی از پسماند‌های شهری و کشاورزی و یا از زیست توده به عنوان منابع غنی تولید انرژی از مأموریت‌های این پردیس علمی است.
وی با اشاره به اینکه بزرگ‌تر‌ین و مجهز‌تر‌ین آزمایشگاه‌های صنایع «لیگ‌نو سلولز» و مجله علمی مرتبط با حمایت مالی از بخش خصوصی راه‌اندازی شد که به زودی در زمره مجلات SIS قرار می‌گیرد و در آینده نزدیک،آزمایشگاه تبدیلی زیست توده به سوخت‌های زیستی و انرژی‌های تجدید‌پذیر و در ادامه آن پایلوت و راکتور‌های مرتبط در پردیس علمی تحقیقاتی زیراب راه‌اندازی می‌شود که در نوع خود برای کشور بی‌نظیر است.
رئیس پردیس علمی تحقیقاتی زیراب با اشاره به سر‌سبزی مازندران و آسیب‌پذیر‌بودن آن و توانمندی‌های نهفته در استان از فعالیت آزمایشگاه تبدیلی زیست توده به سوخت‌های زیستی و انرژی‌های تجدید‌پذیر خبر داد که باعث تبدیل زباله‌های شهری و پسماند‌های کشاورزی به انرژی‌های پاک و محصولات با‌ارزش می‌شود.
کرمانیان به فعالیت‌های بخش سلو‌لز و مشتقات آن و ساخت کاغذ‌های آنتی باکتریال، پانسمان‌های ویژه و نادر مورد استفاده در زخم‌بندی‌ها، بهبود کیفیت کاغذ و سایر فراورده‌های مرکب سلو‌لزی اشاره و اظهار کرد: پردیس علمی تحقیقاتی زیراب می‌تواند با پشتوانه علمی خود و دانشگاه شهید بهشتی کشور به عنوان دانشگاه مادر که از 10 دانشگاه برتر کشور است، در حوزه‌های زلزله، منابع آب، مهندسی محیط زیست و بخش‌های دیگر و با همکاری مدیران استانی به توسعه مازندران کمک کنند.
انتهای پیام/86015/ج20

۹۵/۱۲/۱۸
۰۹:۳۸

امضای قرار داد واگذاری زمین پارک علم وفناوری به دو شرکت فناور

قرارداد واگذاری زمین در پارک علم و فناوری شیخ بهایی بین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دو شرکت فناوری امضا شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مدیر پارک علم و فناوری شیخ بهایی گفت: قطعه زمینی به مساحت هزارو 97 مترمربع با کاربری تولیدی، آزمایشگاهی، تحقیق و توسعه و زیربنای هزار و 300 مترمربع در سه طبقه به شرکتی فناور واگذار شد.
حمید مهدی افزود: این شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی، شامل طراحی و تولید سیستم کامل درمانی وکیوم‌تراپی زخم و اکسسوری‌های مربوطه است.
وی گفت: همچنین قطعه زمینی به مساحت هزارو 667 مترمربع و زیر بنای قابل احداث دوهزارو 500 مترمربع در چهار طبقه با کاربری اداری، تولیدی، تحقیق و توسعه به شرکتی فناور که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در زمینه طراحی و تولید قطعات توربین و کمپرسورهای گازی فعالیت می‌کند واگذار شد.
مدیر پارک علم وفناوری شیخ بهایی افزود: این شرکت تاکنون در قراردادهای متعددی با شرکت‌های نفت و گاز قطعاتی طراحی کرده که از نظر کیفیت و قیمت قابل رقابت با شرکت‌های مشابه خارجی است.
پارک علم و فناوری استان اصفهان شیخ بهایی با مساحت حدود 40 هکتار به عنوان نخستین پارک جامع فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سال 1386موفق به دریافت موافقت قطعی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۶:۳۳

یک تا سه درصد اعتبارات ورزش کشور باید به امر پژوهش اختصاص پیدا کند

کیش – ایرنا - رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه حدود 9 میلیارد تومانی به این مجموعه در سال آینده خبر داد و افزود: یک تا سه درصد اعتبارات ورزش باید به امر پژوهش اختصاص پیدا کند.

رضا قره خانلو روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری همایش ملی ورزش و بیماری ها در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در خصوص فعالیت های پژوهشی و ابعاد آن در حوزه ورزش کشور گفت: خوشبختانه تعداد استادان و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این بخش افزایش داشته است.
وی در عین حال افزود: هرچند تا رسیدن به سطح استاندارد جهانی و کمال مطلوب فاصله داریم اما واقعیت این است که بهاء لازم به حوزه پژوهشی در این زمینه داده نمی شود.
قره خانلو با بیان اینکه منابع مالی کمی به حوزه پژوهش اختصاص داده می شود اظهارداشت: تلاش می کنیم خلاء موجود را در پژوهشگاه با بهره مندی از ظرفیت دانشجویان جبران کنیم.
وی در مورد افزایش بودجه فعالیت های پژوهشی برای سال آینده این پژوهشگاه نیز یادآورشد: بودجه پژوهشگاه در سالجای نسبت به مدت مشابه 30 درصد رشد داشته است و جای قدردانی دارد.
قره خانلو با بیان اینکه این اعتبار کم است افزود: اگر بودجه کل ورزش کشور را در نظر بگیریم کمتر از نیم درصد آن به مسائل پژوهشی اختصاص داده می شود و اگر بخواهیم شاخص داشته باشیم دستکم باید یک تا سه درصد اعتباراتی که در حوزه ورزش خرج می شود به امر پژوهش اختصاص پیدا کند.
وی انجام فعالیت های پژوهشی را سبب پیشرفت ،رفع اشکالات و کاهش هزینه عنوان کرد و به ایرنا گفت: برای سال آینده بیش از هشت میلیارد تومان به فعالیت های پژوهشی اختصاص داده شده است که این رقم با داشتن 21 عضو هیات علمی و زمینه فراوان برای کارهای بزرگ کم است .
وی گفت : ترجیح می دهیم ظرفیت دانشگاه ها را به میدان آوریم و با استفاده از دانشجویان مقاطع دکتری و ارشد با پرداختن به موضوعات مختلف کمبودها را برطرف کنیم .
دومین همایش ملی ورزش و بیماری ها به همت پژوهشگاه علوم ورزشی و با همکاری پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران امروز پنجشنبه با حضور منصور خلیلی عراقی و علی سلک غفاری روسای پردیس های بین المللی کیش دانشگاه های تهران و صنعتی شریف ،معاونان دانشگاه ،حجت الاسلام حسن علیدادی امام جمعه کیش ،دبیران اجرایی و علمی، استادان علوم ورزشی، پژوهشگران، پزشکان و دانشجویان در سالن همایش های پردیس دانشگاه تهران برگزار شد.
ورزش و سرطان، ورزش و بیماری های متابولیک، ورزش و پوکی استخوان، ورزش و انسداد عروقی، ورزش و التهاب، ورزش و بیماری های تحلیل عصبی، ورزش و بیماری های خود ایمنی، اختلالات رفتاری و روانشناختی از محورهای برگزاری این همایش است.
این نشست امروز و فردا (جمعه) با برگزاری نشست های تخصصی ادامه دارد.
1630*1641/ خبرنگار : مریم زبان دان - انتشار دهنده :علی شریفی

۹۵/۱۲/۱۹
۱۹:۳۸

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اعلام کرد؛ حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی 

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار دارد.

دکتر حسینعلی قبادی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در برنامه راهبردی، هفت راهبرد کلان داریم که ازجمله آنها توسعه «پژوهش» و استقرار و توسعه «مدیریت دانایی‌محور» است، گفت: در راهبرد اول، سیاست‌های ارتقای کیفیت پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی علوم انسانی، توسعه پژوهش‌های نیازمحور و تقاضامحور با توجه به اولویت‌ها، مسائل و مشکلات اساسی جامعه (با تاکید بر مشارکت در اجرای طرح‌های کلان ملی) در دستور کار قرار دارد.
قبادی افزود: همچنین ایجاد و توسعه شبکه علوم انسانی کشور در سطح ملی و مشارکت در شبکه علوم انسانی در سطح جهانی، توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژوهشی با نهادهای علمی، تحقیقاتی و حوزوی،‌ توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژو.هشی با انجمن‌های علمی مردم‌نهاد و نهادهای علوم انسانی در سطح ملّی، منطقه، آسیا و جهان (با تاکید بر جهان اسلام) و ایفای نقش موثر در تدوین برنامه‌های توسعه کشور از دیگر سیاست‌های برنامه راهبردی است.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به دیگر سیاست های برنامه راهبردی اظهار کرد: توسعه فضای نقد و گفت‌وگو و تقویت ظرفیت‌های پژوهشگاه برای ارتقاء به تراز سازمان یادگیرنده از دیگر سیاست‌هایی است که سرلوحه فعالیت‌ها و اقدامات مدیریت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی قرار گرفته است.
وی به رویکرد عملی پژوهشگاه در ترویج دستاوردهای پژوهشی و ارتقای 251 پله‌ای وب‌سایت پژوهشگاه  علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی را نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه  علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پی این است که نتایج و دستاوردهای پژوهشی را از طریق ترویجی‌سازی و ساختن قالب‌ها و ظرفیت‌های مناسب از قبیل توسعه کارگاه‌های مساله‌مند و کاربردی‌محور و تداوم نشست‌های علمی با دستگاه‌های اجرایی در اختیار جامعه قرار دهد به این معنا که به طور مستقیم نتایج طرح‌های علوم انسانی را در اختیار ذی‌نفعان و کاربران جامعه قرار دهد که در این میان جامعه به مثابه کاربر دستاوردهای علوم انسانی محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: در این میان افزون بر کاربردی‌سازی نتایج تحقیقات، در ترویجی‌سازی نتایج پژوهش‌ها، توفیقات خوبی داشتیم و شاهد رشد 4 برابری برپایی تعداد کارگاه‌ها بودیم.
وی ادامه داد: در طی این مدت، در کنار رشد 470 درصدی ترویجی‌سازی نتایج پژوهشها، ازجمله برگزاری کارگاه‌های سال 95 نسبت به دوره‌های سال 92، که نشان‌دهنده استقبال گسترده صورت گرفته از کارگاه‌های برگزار شده است؛ افزایش کیفیت علمی دوره‌ها نیز بطور جدی مدنظر قرار گرفته و اجرایی شده و بدین منظور «ایین‌نامه مرکز اموزش‌های ازاد تخصصی علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» نیز تدوین و ابلاغ شده است.
قبادی تصریح کرد: همچنین افزایش مخاطبان کارگاه­های اموزش ازاد و همچنین پرتال جامع علوم انسانی (شامل فایل دیجیتال بیش از 600 فصلنامه علمی-پژوهشی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و هنر) و وب‌سایت پژوهشگاه و ارتقای 251 پله ای وب ‌سایت در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی؛ در اخرین رتبه‌بندی وب‌سایت‌های موسسات و مراکز پژوهشی (وبومتریک) ژانویه 2016، پژوهشگاه برای سومین سال پیاپی رتبه نخست برترین وب‌سایت مراکز و موسسات پژوهشی ایران را به خود اختصاص داد.
وی افزود: در آخرین رتبه‌ بندی انجام شده توسط گروه پژوهشی سنجه‌های مجازی CSIC ، وب سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که سال گذشته در رده 465 دنیا قرار داشت، با 251 پله ترقی به جایگاه 214 صعود نموده که در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی در رتبه نخست و در میان مراکز و موسسات پژوهشی کشورهای خاورمیانه نیز در رتبه سوم ایستاده است.
حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی 
قبادی در ادامه با اشاره به کارآمدی علوم انسانی و شاخص‌های آن با بیان اینکه یکی از شاخص‌های اصلی کارآمدی «افزایش کاربران» و یا «میزان مراجعه جامعه به نتایج دستاوردهای پژوهش‌های علوم انسانی» است و یکی از مهم‌ترین مصادیق علم نافع همین میزان کارامدی و اثربخشی است، گفت: اثربخشی زمانی روشن می‌شود که جامعه، مردم، فرهیختگان از محصول دانش استقبال کنند و پژوهشگاه نیز با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال 1392، در تهیه برنامه توسعه راهبردی پنج‌ساله خود، اصول کلی سیاستگذاری را بر پایه تحقق اقتصاد مقاومتی و جهت‌گیری فعالیت‌ها و اقدامات در جهت پیشبرد این سیاست کلان ملی وضع کرده است.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توضیح داد: علاوه‌بر حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی (با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی)، اقدام به برگزاری نشست­های تخصصی در حوزه­‌های مختلف اقتصاد مقاومتی از جمله بررسی نقش دولت، جامعه، و دانشگاه در پیشبرد این هدف صورت داده‌ایم و مطالعه آسیب‌شناسانه مرتبط با این حوزه‌ها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
قبادی افزود:علاوه بر این، همایش «اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل» به وسیله گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و همایش «نظریه اقتصاد مقاومتی: پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد» نیز با همکاری سایر مراکز و موسسات دانشگاهی، پژوهشی و اموزشی برگزار شده است که امیدواریم با توجه به سطح کیفی فعالیت‌ها و تولید مقالات برجسته در عین حال کاربردی عرضه شده در انها، مورد توجه، استفاده و بهره‌برداری مسئولان امر قرار بگیرد.
برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96 
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین به برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96 اشاره کرد و گفت: درصدد هستیم تا پنجمین جشنواره امام علی(ع) پژوهان را با هدف ترویج مباحث دینی و اسلامی در جهان، نزدیکتر ساختن اندیشمندان عالم اسلام با سایر ادیان و مکاتب دینی و فرهنگی برگزار کنیم.
وی ادامه داد: درواقع رسالت، نقش و هدف پژوهشگاه به عنوان یک مرکز اکادمیک این است که حلقه واسط میان اندیشه‌ها و آراء امام علی(ع)پژوهان داخل و خارج شود و با شناسایی ظرفیت‌های داخلی و مراکز خارجی به ترویج اندیشه‌ها و افکار ایشاناقدام کند.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۱۱

رئیس پارک علم و فناوری گیلان در گفتگو با مهر: ایجاد شهرک دانش بنیان درگیلان/اقتصادکشور از دانش بومی بی بهره است

رشت- رئیس پارک علم و فناوری گیلان از شکل گیری شهرکی به وسعت۳۰ هکتار در استان خبرداد که برپایه فناوری و با اتکا به فعالیت شرکت های دانش بنیان درصدد رفع نیازهای حوزه های مختلف استان و کشوراست.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مائده اسفندمز: پارک علم و فناوری گیلان که از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز کرده، با استقرار ۲۶۰ شرکت دانش بنیان و موسسه فناور توانسته طی سال های اخیر در عرصه ملی و بین المللی دستاوردهای قابل توجهی را به حوزه های مختلف صنعت، گردشگری و فناوری اطلاعات عرضه کند.
این پارک که دبیرخانه شبکه پارک های کشورهای اسلامی نیز در آن مستقر است به تازگی از اراضی ۳۰ هکتاری در نزدیکی شهر رشت برخوردار شده که به گفته رئیس آن با داشتن اراضی فوق، عرصه ای وسیع تر برای ارائه هر چه بیشتر خلاقیت های فناورانه ای که منجر به تولید محصول و در نهایت ثروت می شود در دستور کار پارک گیلان قرار می گیرد.
 گفتگوی زیر با دکتر مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان به بهانه ایجاد شهرکی تحقیقاتی در گیلان است که میزبان صاحبان ایده و فناوری خواهد شد.
*اراضی ۳۰ هکتاری فشتام با چه منظوری در اختیار پارک علم و فناروی گیلان قرار گرفته است؟
متاسفانه طی سال های اخیر  پارک علم و فناوری گیلان زیرساخت های لازم برای در اختیار قرار دادن اراضی خود به شرکت ها را نداشت یکی از وظایف پارک های علم و فناوری در دنیا این است که اراضی در اختیار خود را با توجه به دستورالعمل و در چارچوب قانون به شرکت ها و واحدهای فناور واگذار کنند. متاسفانه طی سال های اخیر که پارک علم و فناوری گیلان توانست یکی از پارک های تراز اول کشور شود زیرساخت های لازم برای این منظور را نداشت. با ارائه طرح جامع پارک علم و فناوری گیلان به وزارت علوم و تایید آن به دنبال ایجاد این زیرساخت ها برای استقرار شرکت های دانش بنیان بودیم که خوشبختانه با مساعدت استاندار و سایر مسئولان به آن دست یافتیم و اراضی فوق بدین منظور به پارک گیلان اختصاص پیدا کرد.
*طرحی که برای این اراضی دارید دقیقا از چه ساختاری برخوردار است؟
در این طرح، قابلیت واگذاری اراضی به شرکت های صنعتی و نیمه صنعتی دانش بنیان که به مرحله تولید رسیده اند پیش بینی شده است. اراضی فوق با تامین زیرساخت هایی مانند برق، آب، گاز به صورت اجاره های بلندمدت در اختیار این شرکت ها قرار می گیرد. شکل و شمایل فضاهای کارگاهی که باید در این اراضی ایجاد شود نیز در حال حاضر در حال طراحی است.
*آیا از لحاظ توانمندی، شکل گرفتن یک شهرک تحقیقاتی در استان گیلان امکان پذیر است؟
در واقع توانمندی شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری گیلان بسیار بیشتر از آن چیزی است که هم اکنون مشهود است. انعقاد قراردادهای میلیاردی که بر اساس ایده های فناورانه این شرکت بوده سبب شده این شرکت ها به مرحله تولید محصول برسند و همین امر نشان دهنده چنین توانمندی بالایی در شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک گیلان است. لذا ایجاد شهرکی تحقیقاتی که بر پایه دانش بنیان باشد از مهمترین اهداف چندین ساله پارک گیلان بوده که خوشبختانه با داشتن اراضی فشتام تا حدودی عملیاتی می شود.
*با ایجاد چنین شهرکی، تمرکز و اولویت فعالیت شرکت ها در چه حوزه هایی خواهد بود؟
مدنظر است که علاوه بر رفع نیازهای حوزه هایی مانند صنایع استان، در عرصه ملی و حتی بین المللی نیز دستاوردهای این شرکت ها به منصه ظهور رسیده و فعالیت شرکت ها تنها در سطح داخلی متمرکز نباشد بلکه با رایزنی های مکرری که صورت گرفته هم اکنون نیز برخی دستاوردهای فعالان پارک علم و فناوری گیلان در کشورهای همسایه مورد استفاده قرار می گیرد. لذا محدودیتی در این عرصه وجود ندارد.
*با توجه به واگذاری زمین های فوق به شرکت ها، مشتاقان دریافت این زمین ها باید از چه شاخصه ای برخوردار باشند؟ زیرا هم اکنون شرکت شهرک های صنعتی نیز در شهرک های صنعتی گیلان آماده واگذاری عرصه به سرمایه گذاران مختلف است.
مطمئنا تفاوتی که در واگذاری این زمین ها بین پارک علم و فناوری گیلان با شرکت شهرک صنعتی وجود دارد این است که شرکت خواستار این اراضی باید الزاما دانش بنیان بوده تا در کنار سایر شرکت ها از هم افزایی برخوردار شوند. یعنی بر پایه فناوری و ایده ای خلاقانه، به مرحله تولید محصول رسیده باشد تا در بازار، به فعالیت اقتصادی بپردازد. به عنوان مثال در این شهرک، شرکت دانش بنیانی که به صورت بیوتکنولوزژش در حوزه کشاورزی فعالیت دارد، به اراضی دست خواهد یافت نه شرکتی که همچون گذشته تنها بر کشاورزی سنتی فعالیت دارد.
*آیا امکان سرمایه گذاری و فعالیت شرکت های دانش بنیان خارجی نیز در اراضی فشتام وجود دارد؟
بله. یکی از ایده هایی که موجب شد تا چنین اراضی ای را در اختیار بگیریم توسعه فعالیت و همکاری با شرکت های دانش بنیان خارجی است. شرکت هایی که با هم افزایی با شرکت های دانش بنیان داخلی در رفع نیازهای صنایع یا هر حوزه دیگری فعالیتی دانش بنیان داشته باشند.
*رسیدن به ارتباط بین صنعتگران و خلاقان ایده پردازی که به مرحله تولید محصول رسیده اند در شهرک قابل تصور گیلان چگونه خواهد بود؟
حلقه مفقوده ای بین صنعتگران با فناوران وجود دارد و همین خلاء باعث می شود که از دانش داخلی در اقتصاد کشور محروم باشیمباید بپذیریم که حلقه مفقوده ای بین صنعتگران و سرمایه گذاران با فناوران وجود دارد و همین خلاء باعث می شود که عملا از دانش و فناوری داخلی در اقتصاد کشور محروم باشیم. با شکل گیری شهرک فوق، نشست ها و تبادل نظرهایی بین فعالان حوزه های صنعت و سرمایه گذاران با فناوران و صاحبان ایده و فناوری برگزار می شود تا از یک سو نیازسنجی از صاحبان صنایع صورت گرفته و در مقابل پیشنهادات فناورانه از سوی شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک اتفاق بیفتد. بدین ترتیب عملا فعالیت ها جهت گیری و هدایت شده خواهد بود و بر اساس آن، مشکلات صنایع نیز پاسخ داده می شود.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۱۶

حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حسینعلی قبادی با بیان اینکه در برنامه راهبردی، هفت راهبرد کلان داریم که ازجمله آنها توسعه «پژوهش» و استقرار و توسعه «مدیریت دانایی‌محور» است، گفت: در راهبرد اول، سیاست‌های ارتقای کیفیت پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی علوم انسانی، توسعه پژوهش‌های نیازمحور و تقاضامحور با توجه به اولویت‌ها، مسائل و مشکلات اساسی جامعه (با تاکید بر مشارکت در اجرای طرح‌های کلان ملی) در دستور کار قرار دارد.
قبادی افزود: همچنین ایجاد و توسعه شبکه علوم انسانی کشور در سطح ملی و مشارکت در شبکه علوم انسانی در سطح جهانی، توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژوهشی با نهادهای علمی، تحقیقاتی و حوزوی،‌ توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژو.هشی با انجمن‌های علمی مردم‌نهاد و نهادهای علوم انسانی در سطح ملّی، منطقه، آسیا و جهان (با تاکید بر جهان اسلام) و ایفای نقش موثر در تدوین برنامه‌های توسعه کشور از دیگر سیاست‌های برنامه راهبردی است.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به دیگر سیاست های برنامه راهبردی اظهار کرد: توسعه فضای نقد و گفت‌وگو و تقویت ظرفیت‌های پژوهشگاه برای ارتقاء به تراز سازمان یادگیرنده از دیگر سیاست‌هایی است که سرلوحه فعالیت‌ها و اقدامات مدیریت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی قرار گرفته است.
وی به رویکرد عملی پژوهشگاه در ترویج دستاوردهای پژوهشی و ارتقای 251 پله‌ای وب‌سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی را نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پی این است که نتایج و دستاوردهای پژوهشی را از طریق ترویجی‌سازی و ساختن قالب‌ها و ظرفیت‌های مناسب از قبیل توسعه کارگاه‌های مساله‌مند و کاربردی‌محور و تداوم نشست‌های علمی با دستگاه‌های اجرایی در اختیار جامعه قرار دهد به این معنا که به طور مستقیم نتایج طرح‌های علوم انسانی را در اختیار ذی‌نفعان و کاربران جامعه قرار دهد که در این میان جامعه به مثابه کاربر دستاوردهای علوم انسانی محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: در این میان افزون بر کاربردی‌سازی نتایج تحقیقات، در ترویجی‌سازی نتایج پژوهش‌ها، توفیقات خوبی داشتیم و شاهد رشد 4 برابری برپایی تعداد کارگاه‌ها بودیم.
وی ادامه داد: در طی این مدت، در کنار رشد 470 درصدی ترویجی‌سازی نتایج پژوهشها، ازجمله برگزاری کارگاه‌های سال 95 نسبت به دوره‌های سال 92، که نشان‌دهنده استقبال گسترده صورت گرفته از کارگاه‌های برگزار شده است؛ افزایش کیفیت علمی دوره‌ها نیز بطور جدی مدنظر قرار گرفته و اجرایی شده و بدین منظور «ایین‌نامه مرکز اموزش‌های ازاد تخصصی علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» نیز تدوین و ابلاغ شده است.
قبادی تصریح کرد: همچنین افزایش مخاطبان کارگاه­های اموزش ازاد و همچنین پرتال جامع علوم انسانی (شامل فایل دیجیتال بیش از 600 فصلنامه علمی-پژوهشی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و هنر) و وب‌سایت پژوهشگاه و ارتقای 251 پله ای وب ‌سایت در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی؛ در اخرین رتبه‌بندی وب‌سایت‌های موسسات و مراکز پژوهشی (وبومتریک) ژانویه 2016، پژوهشگاه برای سومین سال پیاپی رتبه نخست برترین وب‌سایت مراکز و موسسات پژوهشی ایران را به خود اختصاص داد.
وی افزود: در آخرین رتبه‌ بندی انجام شده توسط گروه پژوهشی سنجه‌های مجازی CSIC ، وب سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که سال گذشته در رده 465 دنیا قرار داشت، با 251 پله ترقی به جایگاه 214 صعود نموده که در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی در رتبه نخست و در میان مراکز و موسسات پژوهشی کشورهای خاورمیانه نیز در رتبه سوم ایستاده است.
حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی
قبادی در ادامه با اشاره به کارآمدی علوم انسانی و شاخص‌های آن با بیان اینکه یکی از شاخص‌های اصلی کارآمدی «افزایش کاربران» و یا «میزان مراجعه جامعه به نتایج دستاوردهای پژوهش‌های علوم انسانی» است و یکی از مهم‌ترین مصادیق علم نافع همین میزان کارامدی و اثربخشی است، گفت: اثربخشی زمانی روشن می‌شود که جامعه، مردم، فرهیختگان از محصول دانش استقبال کنند و پژوهشگاه نیز با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال 1392، در تهیه برنامه توسعه راهبردی پنج‌ساله خود، اصول کلی سیاستگذاری را بر پایه تحقق اقتصاد مقاومتی و جهت‌گیری فعالیت‌ها و اقدامات در جهت پیشبرد این سیاست کلان ملی وضع کرده است.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توضیح داد: علاوه‌بر حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی (با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی)، اقدام به برگزاری نشست­های تخصصی در حوزه­‌های مختلف اقتصاد مقاومتی از جمله بررسی نقش دولت، جامعه، و دانشگاه در پیشبرد این هدف صورت داده‌ایم و مطالعه آسیب‌شناسانه مرتبط با این حوزه‌ها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
قبادی افزود:علاوه بر این، همایش «اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل» به وسیله گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و همایش «نظریه اقتصاد مقاومتی: پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد» نیز با همکاری سایر مراکز و موسسات دانشگاهی، پژوهشی و اموزشی برگزار شده است که امیدواریم با توجه به سطح کیفی فعالیت‌ها و تولید مقالات برجسته در عین حال کاربردی عرضه شده در انها، مورد توجه، استفاده و بهره‌برداری مسئولان امر قرار بگیرد.
برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین به برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96 اشاره کرد و گفت: درصدد هستیم تا پنجمین جشنواره امام علی(ع) پژوهان را با هدف ترویج مباحث دینی و اسلامی در جهان، نزدیکتر ساختن اندیشمندان عالم اسلام با سایر ادیان و مکاتب دینی و فرهنگی برگزار کنیم.
وی ادامه داد: درواقع رسالت، نقش و هدف پژوهشگاه به عنوان یک مرکز اکادمیک این است که حلقه واسط میان اندیشه‌ها و آراء امام علی(ع)پژوهان داخل و خارج شود و با شناسایی ظرفیت‌های داخلی و مراکز خارجی به ترویج اندیشه‌ها و افکار ایشاناقدام کند.
منبع: ایسنا
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۳۴

اعزام نخستین کاروان راهیان نور دانشجویی نایین به مناطق جنگی جنوب

نخستین کاروان راهیان نور دانشجویی نایین شامل 25 نفر از دانشجویان دانشگاه های نایین با یک اتوبوس به مناطق جنگی جنوب اعزام شدند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،مسئول بسیج دانشجویی نایین در حاشیه اعزام این دانشجویان اظهار داشت: دانشجویان اعزامی به مدت چهارروز از مناطق جنگی جنوب از جمله فکه ، چذابه ، شلمچه و اروند رود بازدید می کنند.
روح الله نوری افزود: در برنامه فرهنگی راهیان نور دانشجویی ، به دنبال آشنا ساختن جوانان با ارزش های دوران دفاع مقدس و حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام هستیم.
مسئول بسیج دانشجویی نایین بیان کرد: بر اساس مصوبه وزارت علوم باید 10 درصد دانشجویان دانشگاه ها به اردوهای راهیان نور اعزام شوند و در این کار متولی اصلی دانشگاه ها هستند و بسیج دانشجویی تنها نقش پشتیبانی کننده را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه رزمندگان در دوران دفاع مقدس با ایمان، صداقت و نماز شب به اهداف والای خود رسیدند، افزود: امکانات و امنیت امروز را مدیون خون شهدا هستیم و در همین راستا باید قدردان شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان باشیم.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۴۴

معاون نخست وزیر اسلواکی خبر داد: همکاری فناورانه اسلواکی با پارک فناوری پردیس

معاون نخست وزیر اسلواکی اعلام کرد: بنا داریم تا از طریق آکادمی علوم اسلواکی، پارک‌ها و دانشگاه‌هایمان با پارک فناوری....

پردیس در حوزه های مختلف فناورانه همکاری داشته باشیم.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از مهر، پیتر کازیمیر، گفت: در پارک فناوری پردیس فرصت‌های همکاری خوبی برای شرکت‌های اسلواک وجود دارد و ما تمایل داریم که از طریق آکادمی علوم اسلواکی، پارک‌ها و دانشگاه‌هایمان پروژه‌هایی را با این پارک پیش ببریم.
معاون نخست وزیر اسلواکی با بیان اینکه امیدواریم که هیأت دوم ما برای پیش برد مذاکرات به سرعت به ایران بیاید، اظهار داشت: من این مجموعه را برای استارت‌آپ‌ها، نوآوری و تحقیقات محیط خیلی خوبی می‌بینیم. پارک فناوری پردیس برای شرکت‌های تحقیق و توسعه یک محیط مناسب ایجاد کرده است.
وی گفت: از دعوت مجموعه پارک فناوری پردیس برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس )2017 تشکر می‌کنم و امیدوارم که شرکت‌های ما در این نمایشگاه مشارکت بالایی داشته باشند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۳:۰۲

حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی

اقتصاد ایران: رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت:حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار دارد.

دکتر حسینعلی قبادی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در برنامه راهبردی، هفت راهبرد کلان داریم که ازجمله آنها توسعه «پژوهش» و استقرار و توسعه «مدیریت دانایی‌محور» است، گفت: در راهبرد اول، سیاست‌های ارتقای کیفیت پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی علوم انسانی، توسعه پژوهش‌های نیازمحور و تقاضامحور با توجه به اولویت‌ها، مسائل و مشکلات اساسی جامعه (با تاکید بر مشارکت در اجرای طرح‌های کلان ملی) در دستور کار قرار دارد.
قبادی افزود: همچنین ایجاد و توسعه شبکه علوم انسانی کشور در سطح ملی و مشارکت در شبکه علوم انسانی در سطح جهانی، توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژوهشی با نهادهای علمی، تحقیقاتی و حوزوی،‌ توسعه مناسبات و همکاری‌های علمی، دانشی و پژو.هشی با انجمن‌های علمی مردم‌نهاد و نهادهای علوم انسانی در سطح ملّی، منطقه، آسیا و جهان (با تاکید بر جهان اسلام) و ایفای نقش موثر در تدوین برنامه‌های توسعه کشور از دیگر سیاست‌های برنامه راهبردی است.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به دیگر سیاست های برنامه راهبردی اظهار کرد: توسعه فضای نقد و گفت‌وگو و تقویت ظرفیت‌های پژوهشگاه برای ارتقاء به تراز سازمان یادگیرنده از دیگر سیاست‌هایی است که سرلوحه فعالیت‌ها و اقدامات مدیریت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی قرار گرفته است.
وی به رویکرد عملی پژوهشگاه در ترویج دستاوردهای پژوهشی و ارتقای 251 پله‌ای وب‌سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی را نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پی این است که نتایج و دستاوردهای پژوهشی را از طریق ترویجی‌سازی و ساختن قالب‌ها و ظرفیت‌های مناسب از قبیل توسعه کارگاه‌های مساله‌مند و کاربردی‌محور و تداوم نشست‌های علمی با دستگاه‌های اجرایی در اختیار جامعه قرار دهد به این معنا که به طور مستقیم نتایج طرح‌های علوم انسانی را در اختیار ذی‌نفعان و کاربران جامعه قرار دهد که در این میان جامعه به مثابه کاربر دستاوردهای علوم انسانی محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: در این میان افزون بر کاربردی‌سازی نتایج تحقیقات، در ترویجی‌سازی نتایج پژوهش‌ها، توفیقات خوبی داشتیم و شاهد رشد 4 برابری برپایی تعداد کارگاه‌ها بودیم.
وی ادامه داد: در طی این مدت، در کنار رشد 470 درصدی ترویجی‌سازی نتایج پژوهشها، ازجمله برگزاری کارگاه‌های سال 95 نسبت به دوره‌های سال 92، که نشان‌دهنده استقبال گسترده صورت گرفته از کارگاه‌های برگزار شده است؛ افزایش کیفیت علمی دوره‌ها نیز بطور جدی مدنظر قرار گرفته و اجرایی شده و بدین منظور «ایین‌نامه مرکز اموزش‌های ازاد تخصصی علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» نیز تدوین و ابلاغ شده است.
قبادی تصریح کرد: همچنین افزایش مخاطبان کارگاه­های اموزش ازاد و همچنین پرتال جامع علوم انسانی (شامل فایل دیجیتال بیش از 600 فصلنامه علمی-پژوهشی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و هنر) و وب‌سایت پژوهشگاه و ارتقای 251 پله ای وب ‌سایت در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی؛ در اخرین رتبه‌بندی وب‌سایت‌های موسسات و مراکز پژوهشی (وبومتریک) ژانویه 2016، پژوهشگاه برای سومین سال پیاپی رتبه نخست برترین وب‌سایت مراکز و موسسات پژوهشی ایران را به خود اختصاص داد.
وی افزود: در آخرین رتبه‌ بندی انجام شده توسط گروه پژوهشی سنجه‌های مجازی CSIC ، وب سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که سال گذشته در رده 465 دنیا قرار داشت، با 251 پله ترقی به جایگاه 214 صعود نموده که در بین وب‌سایت‌های مراکز پژوهشی ایرانی در رتبه نخست و در میان مراکز و موسسات پژوهشی کشورهای خاورمیانه نیز در رتبه سوم ایستاده است.
حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی
قبادی در ادامه با اشاره به کارآمدی علوم انسانی و شاخص‌های آن با بیان اینکه یکی از شاخص‌های اصلی کارآمدی «افزایش کاربران» و یا «میزان مراجعه جامعه به نتایج دستاوردهای پژوهش‌های علوم انسانی» است و یکی از مهم‌ترین مصادیق علم نافع همین میزان کارامدی و اثربخشی است، گفت: اثربخشی زمانی روشن می‌شود که جامعه، مردم، فرهیختگان از محصول دانش استقبال کنند و پژوهشگاه نیز با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال 1392، در تهیه برنامه توسعه راهبردی پنج‌ساله خود، اصول کلی سیاستگذاری را بر پایه تحقق اقتصاد مقاومتی و جهت‌گیری فعالیت‌ها و اقدامات در جهت پیشبرد این سیاست کلان ملی وضع کرده است.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توضیح داد: علاوه‌بر حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه اقتصاد مقاومتی (با هدف تبیین و گفتمان‌سازی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی)، اقدام به برگزاری نشست­های تخصصی در حوزه­‌های مختلف اقتصاد مقاومتی از جمله بررسی نقش دولت، جامعه، و دانشگاه در پیشبرد این هدف صورت داده‌ایم و مطالعه آسیب‌شناسانه مرتبط با این حوزه‌ها نیز در دستور کار قرار گرفته است.
قبادی افزود:علاوه بر این، همایش «اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل» به وسیله گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و همایش «نظریه اقتصاد مقاومتی: پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد» نیز با همکاری سایر مراکز و موسسات دانشگاهی، پژوهشی و اموزشی برگزار شده است که امیدواریم با توجه به سطح کیفی فعالیت‌ها و تولید مقالات برجسته در عین حال کاربردی عرضه شده در انها، مورد توجه، استفاده و بهره‌برداری مسئولان امر قرار بگیرد.
برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین به برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری پنجمین جشنواره امام علی (ع) پژوهان در سال 96 اشاره کرد و گفت: درصدد هستیم تا پنجمین جشنواره امام علی(ع) پژوهان را با هدف ترویج مباحث دینی و اسلامی در جهان، نزدیکتر ساختن اندیشمندان عالم اسلام با سایر ادیان و مکاتب دینی و فرهنگی برگزار کنیم.
وی ادامه داد: درواقع رسالت، نقش و هدف پژوهشگاه به عنوان یک مرکز اکادمیک این است که حلقه واسط میان اندیشه‌ها و آراء امام علی(ع)پژوهان داخل و خارج شود و با شناسایی ظرفیت‌های داخلی و مراکز خارجی به ترویج اندیشه‌ها و افکار ایشاناقدام کند.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۳۲

رقابت دختران دانشجوی کاراته کای ایران در دامغان

مسابقات کاراته دانشجویان دختر دانشگاههای سراسر کشور در دامغان آغاز شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، دراین دوره از مسابقات 280 دانشجو دختر کاراته کار در قالب 42 تیم در دو بخش کومیته و کاتا  به رقابت می پردازند.
این مسابقات بر اساس قوانین جدید کاراته به مدت دو روز در سالن ورزشی دانشگاه دامغان برگزار می شود.
نفرات برتر این دوره از مسابقات به اردوی تیم ملی دانشجویی دعوت می شوند.
محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در آیین افتتاح این مسابقات  از افزایش سرانه فضای ورزش دانشجویی از یک متر به یک متر ونیم تا پایان برنامه ششم خبرداد .
وی افزود: 60 فضای ورزشی در دانشگاه های کشور در حال ساخت است که برای تکمیل این فضاها 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۵:۳۸

آغاز مسابقات دختران دانشجوی کاراته کای ایران در استان

مسابقات کاراته دانشجویان دختر دانشگاه های سراسر کشور به مدت دو روز در دامغان آغاز شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، دراین دوره از مسابقات 280 دانشجو دختر کاراته کار در قالب 42 تیم در دو بخش کومیته و کاتا  به رقابت می پردازند.
این مسابقات بر اساس قوانین جدید کاراته به مدت دو روز در سالن ورزشی دانشگاه دامغان برگزار می شود.
محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در آیین افتتاح این مسابقات  از افزایش سرانه فضای ورزش دانشجویی از یک متر به یک متر ونیم تا پایان برنامه ششم خبرداد.
وی افزود: 60 فضای ورزشی در دانشگاه های کشور در حال ساخت است که برای تکمیل این فضاها 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
گفتنی است ، نفرات برتر این دوره از مسابقات به اردوی تیم ملی دانشجویی دعوت می شوند.

۹۵/۱۲/۱۹
۲۲:۰۲

دانشگاه‌ها متعهد به آموزش جدی "مدیریت رفتارهای پسا بحران" می‌شوند؟

«ارائه آموزش‌های متناسب با نیازهای جامعه» یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی عالی است. زیرا این مراکز موظفند دانشجویانی را تربیت کنند که نحوه‌ جامعه‌پذیری را آموخته باشند و بدانند در مواقع بحران چه رفتارهایی را باید انجام دهند. حواشی ایجاد شده در حادثه" پلاسکو" موجب شد این سوال به اذهان متبادر شود که مراکز آموزش عالی به عنوان متولی آموزش تا چه اندازه مسئله "مدیریت بحران و رفتارهای پسا بحران" را در برنامه‌های آموزشی خود جای داده و آموزش‌های ارائه شده در سیستم آموزش عالی تا چه اندازه نیازهای جامعه را پاسخ می‌دهد.

به گزارش ایسنا، موضوع مدیریت بحران و اهمیت آن در جامعه بعد از وقوع حادثه "پلاسکو" و حواشی که ایجاد شد بصورت جدی مورد توجه محافل مختلف و تاثیرگذار جامعه بخصوص دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی قرار گرفت مراکزی که می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در آموزش" مدیریت رفتارهای پسا بحران" ایفا کنند. موضوعی که در اکثر ‌دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر دنیا نیز مورد غفلت واقع نشده و این مراکز اقدامات گسترده‌ای را برای برنامه‌ریزی و مدیریت بحران در محدوده‌های خود آغاز کرده و دارای سازمان‌ها و برنامه‌های آموزشی مشخصی در این زمینه هستند.
 این در حالی است که ایران کشوری بحران خیز است مسئله " آموزش مدیریت رفتارهای پسا بحران" بصورت کاملا پراکنده و جزیره‌ای در دانشگاه‌ها و مراکز آکادمی جامعه مورد توجه قرار گرفته است و این مراکز چارت و واحدی درسی اجباری با این عنوان در برنامه‌های درسی خود ندارند تا فارغ التحصیلان در مواقع بحران شیوه‌های مواجهه، مدیریت و به حداقل رساندن هزینه‌ها را آموزش ببینند. بنابراین و با توجه به قرار گرفتن کشور درکانون انواع بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی انتظار می‌رود دانشگاه‌ها بصورت کاملا علمی و جدی به این موضوع بپردازند. در همین رابطه کارشناسان و مسئولان آموزش عالی طی گفت و گوهایی با ایسنا دیدگاه‌ها و اظهارنظرهای خود را در خصوص این موضوع در میان گذاشتند.
ضرورت توجه به نیازهای جامعه در برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها
در همین راستا مقصود فراستخواه عضو موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در خصوص ضرورت اضافه شدن واحد" مدیریت رفتارهای  پسا بحران" به دروس دانشگاهی اظهارکرد: رشته‌های دانشگاهی باید از نیازهای واقعی جامعه نشات گرفته باشند و این نیازها باید توسط خود دانشگاهیان از طریق ارتباط بیشتر با جامعه و درگیر بودن با نیازهای آن به وجود بیاید.
وی همچنین با اشاره به اینکه اضافه شدن درس مدیریت پسا بحران به واحدهای دانشگاهی در همه دروس موضوع قابل  بررسی است، گفت: این مساله نیازمند برنامه درسی است که برنامه ریزی آن جزو اختیارات دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های دانشگاهی می باشد. اگر چه دپارتمان‌های دانشگاهی نیز می‌توانند از طریق تعامل با جامعه این درس را به عنوان نیازهای جدید و میان رشته‌ای تعریف کنند و از این طریق پاسخگویی اجتماعی موثرتری داشته باشند.
فراستخواه ادامه داد: جامعه ایران جامعه‌ای است که مخاطرات و ریسک فاکتورهای زیادی همچون سیل، زلزله و بحران های طبیعی دیگر آن را تهدید می کند در این راستا از آن جایی که باید توسعه مبتنی بر دانش باشد بنابراین باید دانش لازم برای مواجهه با این مخاطرات اجتماعی در کشور وجود داشته باشد.
عضو موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد:  اگر دانشگاه‌ها  استقلال داشته باشند و دپارتمان های دانشگاهی نیز استقلال علمی خاص خود را حفظ کنند می‌توانند این آزادی عمل را داشته باشند که با نهادهای اجتماعی تعامل کنند و برنامه ریزی های جدید در غالب های جدید درسی داشته باشند چراکه این نهاد ها بهتر می‌توانند نیاز های اجتماعی را پی جویی کنند.
به گفته وی، به نظر می‌رسد موضوع اضافه شدن درس مدیریت پسا بحران باید به دپارتمان‌های تخصصی دانشگاهی واگذار شود و این موضوع در این دپارتمان‌ها مورد بحث قرار گیرد تا پاسخگویی اجتماعی دانشگاه به این نیاز اجتماعی افزایش یابد.
میزان آمادگی نهادهای دانشگاهی برای مواجه با بحران‌ها
دکتر سید کاظم اکرمی رییس اسبق دانشگاه خوارزمی نیز در گفت و گو با ایسنا در خصوص اضافه شدن درس  مدیریت پسا بحران در قالب دو واحد به دروس دانشگاهی اظهار کرد: این مساله بسیار مناسب است اما نیازمند این است که برای این کار برنامه درسی و کتابی فراهم شود و بدون برنامه ریزی نمی‌توان این کار را انجام داد.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران کشوری بلاخیز است و کشور در بخش های جنوبی با بحران سیل رو به رو بوده و در برخی مناطق با بحران آب وهوا مواجه است و همچنین مناطق زلزله‌خیز زیادی دارد، گفت: این مسائل بحران‌هایی است که دانشگاه‌ها باید نقش مناسبی در زمان وقوع آن بازی کنند و این نیازمند آمادگی کامل نهادهای دانشگاهی است.
رییس اسبق دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه در هدف‌های دانشگاه علاوه بر پژوهش، آموزش و کارآفرینی، امروزه توسعه اقتصادی و اجتماعی نیز مطرح است افزود: برای توسعه اقتصادی و اجتماعی یکی از مسائل همین بحران‌ها هستند که باید دیده شده و مورد بررسی قرار گیرند و در مورد آن اطلاعات منظم و سیستماتیک تهیه شود.
رییس اسبق دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه رشته مدیریت پسا بحران برای ورود به دروس دانشگاهی باید مورد بررسی قرار گیرد و متناسب هر رشته به دروس اضافه شود گفت: شاید بتوان این رشته را به صورت در هم تنیده در برخی دروس وارد کرد.
مسئولیت دانشگاه‌ها فراتر از چند واحد درسی مدیریت بحران‌ است
همچنین دکتر حسین سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا نقش دانشگاه‌ها برای مواجه شدن با بحران را موثر ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه‌ها برای جاری‌کردن فرهنگ «چگونه برخوردکردن در مواقع بروز بحران و همچنین بعد از بحران» مسؤولیت جدی در جامعه دارند و این فرهنگ را فقط از طریق اضافه‌کردن واحد درسی در چارت دانشگاهی نمی‌توان در رفتار دانشجویان و سایر افراد جامعه جاری و ساری کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران را فقط با تصویب کردن یک یا چند واحد درسی خلاصه کنیم، نتیجه‌ای که به دنبال آن هستیم، به دست نخواهد آمد چرا که در حال حاضر دانش‌آموزان و دانشجویان در دوران مدرسه تا دانشگاه زمان‌های بسیار زیادی را برای آموزش «زبان انگلیسی» صرف می‌کنند، اما در نهایت این زبان برای جامعه علمی ما بیگانه است، بنابراین لزوماً گنجاندن یک واحد درسی به عنوان «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» در دانشگاه‌ها نمی‌تواند در نهادینه‌کردن و فرهنگ‌سازی آن رفتار کمک کند.
رییس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین تاکید کرد: ما در جامعه دانشگاهی نیازمند این هستیم که «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» را در نوع تربیت دانشجویان در دانشگاه‌ها نهادینه‌سازی کنیم، چراکه دانشگاه یک محیط تربیتی است، جایی نیست که فقط دانشجو در آن محل تعدادی جزوه و کتاب حفظ کند، بلکه محلی است که دانشجویان نحوه جامعه‌پذیری را می‌آموزند؛ اینکه چگونه باید قواعد انسانی و دینی زندگی اجتماعی را یاد بگیرند.
وی ادامه داد: «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» در همه اقدامات دانشگاه اعم از فرهنگی، آموزشی و پژوهشی باید جاری و ساری باشد تا دانشجویان یاد بگیرند هر فردی از اعضای یک جامعه چه مسؤولیتی در هنگام بروز یک بحران دارد. در حادثه اخیر «پلاسکو» باید به این مساله بیندیشیم که دلایل بروز این حادثه و اتفاقات آن را می‌توان در فرهنگ عمومی جامعه جست‌وجو کرد.
به گفته دکتر سلیمی، مسؤولیتی که دانشگاه‌ها می‌توانند در بروز چنین بحران‌هایی ایفا کنند، این است که استادان، دانشجویان و کانون‌های فرهنگی باید به بررسی و موشکافی این نوع مسائل و حوادث در دانشگاه‌ها بپردازند. آنها می‌توانند سلسله نشست‌هایی را با موضوعات «رفتارهای اجتماعی در زمان بروز بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی» برگزار کنند. نقشی که این نوع فعالیت‌های دانشجویی در شکل‌گیری فرهنگ می‌تواند ایفا کند، گنجاندن لزوماً یک واحد درسی به تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد.
دکتر سلیمی گفت: علاوه بر سلسله‌نشست‌های فوق به نظر می‌آید وجود رشته‌هایی با عنوان «مدیریت بحران اجتماعی» یا «مدیریت سوانح طبیعی و غیرطبیعی» در دانشگاه‌ها بسیار کم است. این در حالی است که جامعه ما هم از لحاظ طبیعی با بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله و هم از لحاظ غیرطبیعی با بحران‌های اجتماعی بسیاری نظیر حاشیه‌نشینی مواجه است؛ بنابراین راه‌اندازی رشته‌هایی با این عناوین در این دانشگاه‌ها بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
ضرورت قرار گرفتن طرح دوفوریتی آموزش‌های مدیریت پسابحران در دستور کار وزارت علوم
دکتر اکبر نصرالهی مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه توجه دانشگاهیان به موضوع مدیریت رفتارهای پسابحران از زمان وقوع حادثه "پلاسکو" بارزتر شد، اظهار کرد: در این حادثه برخی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای پوشاندن ضعف مدیریتی خود، تجمع مردم و عدم همکاری آن‌ها را تا حد زیادی بزرگنمایی کرده‌اند، در حالی‌که حتی اگر حرف‌شان درست باشد و تجمع همه مردم در محل حادثه از روی کنجکاوی و فرهنگ نادرست بوده باشد، در این صورت نیز باید از دانشگاهیان، مسؤولان و اهالی رسانه پرسید که چه کرده‌اند که مردم در این مواقع به جای کمک کردن و راه باز کردن برای گرفتن عکس سلفی جمع می‌شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: از حدود 40 بحران در دنیا،‌ بیش از 30 بحران در ایران از جمله سیل، ریزگردها، بارش برف، توفان، آلودگی هوا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، تجربه شده است که باعث آسیب به جان و مال مردم شده، بنابراین ضروری است تا دانشگاهیان و متولیان امور آموزشی هم، به نحوی دغدغه آموزش و مداخله برای مدیریت و پیشگیری بحران را داشته باشند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال نگاه و رویکرد بخشی، مقطعی و رویدادی و توصیفی از بحران را  از مشکلات مدیران بحران در کشور دانست و گفت: این نوع نگاه و رویکرد موجب شده است مسؤولان، مردم، رسانه‌ها و دانشگاهیان فقط زمانی عمق بحران‌ها را حس کنند که اتفاق می‌افتند، در حالی‌که مدیریت بحران، طیفی از  اقدامات و تدابیری است که قبل،‌ حین و بعد از حادثه  را دربر می‌گیرد، بنابراین اگر مسؤولان نسبت به بحران حساس باشند و در این زمینه آموزش‌های لازم را ارائه دهند، تا مقدار زیادی از وقوع بسیاری از بحران‌ها پیشگیری می‌شود و یا پیامدهای منفی آن به حداقل می‌رسد.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاهیان، مرجع و رهبران افکار هستند و در تحقیقات سال‌های اخیر که در بین مردم انجام شده است، نشان داده شده که دانشگاهیان بیشترین نقش را در رهبری افکار در حال حاضر دارند. به همین جهت ضروری است که حداقل دانشگاهیان و دانشجویان آگاهی داشته باشند که در زمان وقوع بحران‌ها و پس از بحران چگونه باید رفتار کنند و چه اقداماتی انجام دهند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بر ضرورت ایجاد واحد درسی مدیریت بحران و پسا بحران در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: هر دانشجویی باید متناسب با رشته خود آموزش‌های لازم در این حوزه را ببیند و بداند در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید نشان دهد. به طور مثال کسی که در رشته ارتباطات تحصیل می‌کند، حتما بداند که رسانه‌ها در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید از خود نشان دهند و واحد مربوط به مدیریت بحران را دانشجویان این رشته طی کنند و یا فردی که در حوزه پزشکی یا مهندسی تحصیل می‌کند، باید آموزش‌های مرتبط با وظیفه خود را در این زمینه ببیند.
نصرالهی ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه در سال‌های گذشته تغییرات زیادی در رشته‌های مختلف ایجاد شده است، اما عناوین و واحدهای درسی تغییری نکرده‌اند و بسیاری از عناوین قدیمی و یا کارآمد نیستند. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است برخی عناوین حذف شوند و یا اگر ضروری هستند، 2 واحد درسی در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا در خصوص مدیریت بحران و پسابحران به درس‌های دانشگاهی اضافه شود.
الزام تعریف بخش "مدیریت بحران" در چارت واحدهای دانشگاهی کشور
 دکتر حسین ایمانی‌جرجانی رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران  نیز در گفت‌وگو با ایسنا، نقش دانشگاه‌ها در آموزش رفتارهای پسابحران و ارتقای فرهنگ ایمنی را مؤثر ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه‌ها باید تابع تحولات جامعه باشند، یعنی اگر فرهنگ ایمنی در جامعه ما ضعیف است و مردم نمی‌دانند در مواقع بحران چه رفتارهایی باید داشته باشند، دانشگاه‌ها در این زمینه مقصر شناخته می‌شوند. بنابراین اگر ما می‌خواهیم این دو مقوله ارتقاء یابد، باید این موضوع در تمامی بخش‌های جامعه از جمله دانشگاه‌ها مورد توجه اساسی قرار بگیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: جزیره‌ای عمل کردن در مدیریت بحران کارگشا نیست، ما نمی‌توانیم جزیره‌ای از دانشگاه‌ها در دل جامعه درست کنیم و انتظار داشته باشیم نسبت به مسائل ایمنی بی‌تفاوت نباشند. در واقع  باید همه سازمان‌ها و مراکز مسؤول در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشند تا "فرهنگ ایمنی"  را ارتقاء دهیم و افراد جامعه رفتارهای مدیریت پسابحران را آموزش ببینند.
این استاد جامعه‌شناسی شهری دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در صورتی که تمامی سازمان‌ها و مراکز مسؤول در ارتقای "فرهنگ ایمنی" و "آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران" همکاری لازم را با یکدیگر نداشته باشند، آموزش‌های یک نهاد خاص نظیر دانشگاه در این زمینه بی‌تاثیر است. یعنی نمی‌شود به دانشجویان رفتارهای مدیریت پسابحران را آموزش داد، اما شهرداری در کنار دانشگاه اجازه گودبرداری برای ساخت یک برج را بدهد. بنابراین بهتر است سازمان‌های مسؤول در زمینه مدیریت بحران، ابتدا شرایط خود را در این زمینه بهبود ببخشند و در کنار سایر نهادها نظیر دانشگاه برای ارتقای فرهنگ ایمنی تلاش کنند.
رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی باید در چارت اداری خود قسمتی را به عنوان "مدیریت بحران"  تعریف کنند و در این مرکز شرایط ایمنی ساختمان‌ها نظیر توجه به پله‌های اضطراری، ضرورت وجود کپسول آتش‌نشانی، شیر آتش‌نشانی و غیره را بررسی شود و نظارت‌های خود را به طور مرتب از مجموعه گزارش دهند و آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران نیز جزء وظایف این چارت جدید باشد. در واقع مدیریت بحران در دانشگاه‌ها باید بتواند به طور مرتب مانورهای ایمنی و آتش‌نشانی برگزار کند و دانشجویان را در برابر هر نوع خطرات و حوادث احتمالی آماده کنند.
دکتر ایمانی افزود: دانشگاه‌های کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهایی که حوادث طبیعی در آن کمتر است، به طور مرتب و منظم مانورهایی را برای آماده‌سازی دانشجویان برگزار می‌کنند و تقریباً همه دانشگاهیان یاد می‌گیرند که در برابر بحران و بروز هر نوع آسیب احتمالی چه رفتارهایی را باید داشته باشند. همچنین بخش مدیریت بحران در چارت اداری دانشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد و این قسمت با سایر سازمان‌ها و بخش‌های مربوط همکاری‌های بسیار نزدیکی دارند.
به گفته این استاد دانشگاه، وجود "مدیریت بحران" در چارت دانشگاه‌ها در صورتی می‌تواند موفق باشد که سازمان‌های مسؤول و خارج از دانشگاه ارتباط خوبی با آنها داشته باشند. چراکه ایمنی یک کار شراکتی است. همه دستگاه‌های مسؤول باید با کمک یکدیگر این موضوع را جدی بگیرند.
"پلاسکو" زنگ خطری برای برنامه‌ریزی آموزش کاهش ریسک
همچنین محمدحسین ایمانی خوشخو رییس دانشگاه علم و فرهنگ در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو، با بیان اینکه پس از رفع مشکلات ناشی از حوادث اجتماعی بخش‌های مختلف باید تدابیری اساسی بیندیشند، اظهار کرد: متاسفانه امروز هزینه ریسک در بیش از 90 درصد خانواده‌های ایرانی جزء هزینه‌های زندگی محسوب نمی‌شود، این در حالیست که برای تمام مسائل هزینه پیش‌بینی شده اما برای ریسک و خطر در ابعاد مختلف هزینه‌ای در نظر گرفته نشده است.
رئیس دانشگاه علم و وی در ادامه  افزود: در سطوح مختلف از دوره مهدکودک تا دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گیرد تا از این طریق بحث ریسک در زندگی اجتماعی یکی از ضروریات تلقی شود. در واقع همانگونه که خانوارها به فکر آموزش و بهداشت هستند هزینه‌های ریسک را نیز باید در نظر بگیرند.
وی تصریح کرد: ارائه آموزش کلاسیک و رسمی در مدارس و دانشگاه‌ها یکی از مسائل مهم در پیشگیری از بروز حاشیه ها و خطرات متداول است اما در این میان مساله فرهنگ‌سازی از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.
ایمانی تاکید کرد: دستگاه‌های مسئول برای آموزش و فرهنگ سازی برای جوانان و نوجوانان باید در این زمینه برنامه‌ریزی کنند و اقدامات موثری را انجام دهند چراکه با توجه به بالا بودن گستره ریسک در کشور در صورت عدم توجه متولیان امر، شاهد بروز اتفاقات ناگواری خواهیم بود. البته تامین زیرساخت‌ها به سرعت قابل عملیاتی‌سازی نیست اما ایجاد آمادگی در بخش‌های مختلف برای مقابله با خطرات قابل دستیابی است.
ایمانی با تاکید بر اینکه حادثه پلاسکو زنگ خطری برای برنامه‌ریزی جهت کاهش ریسک است، گفت: پیشنهاد می‌کنم شوراهای فرهنگ عمومی در سراسر کشور در رابطه با این مساله تحقیق و به دستگاه‌های مسئول پیشنهاداتی را در راستای بهبود اوضاع و کاهش ریسک ارائه کنند. زیرا در صورت عدم ایجاد آمادگی در بخش‌های مختلف شاهد فجایع بزرگتر جانی و مالی خواهیم بود.
جای خالی آموزش رفتارهای پسابحران در سرفصل‌های آموزشی
دکتر حاج میراسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این  مطلب با تاکید بر اینکه جای آموزش دفترهای مدیریت پسابحران در دانشگاه‌های کشور خالی است، اظهار کرد: متاسفانه مباحث و موضوعات آموزشی بسیار مهم و ضروری وجود دارد که هنوز در کریکلوم‌های(سرفصل‌های) آموزشی جایگاهی برای آنها تعریف نشده است و دانشگاه‌ها باید در تدوین سرفصل‌های آموزشی دانشگاه‌ها اولویت‌ها و نیازهای جامعه نیز مورد توجه اساتید قرار بگیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین مباحثی که باید در کریکلوم‌های آموزشی دانشگاه‌ها به آن توجه کرد، آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران است تا در نتیجه آن دانشجویان در هنگام فارغ‌التحصیلی یاد بگیرند در مواقع و شرایط بحرانی نظیر زلزله و یا اتفاقاتی مثل حادثه ساختمان پلاسکو چه رفتارهایی را باید انجام بدهند.
دکتر حاج میراسماعیلی تاکید کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌توانند در گروه (پزشکی اجتماعی) آیتم‌هایی را بگنجانند که در آن آیتم‌ها دانشجویان رفتارهای مدیریت پسابحران را آموزش ببینند. توجه به این موضوع در آموزش‌های آکادمیک ایده بسیار ضروری، مهم و واقعاً حیاتی است. امیدوارم مسوولان تصمیم‌گیرنده توجه اساسی به این موضوع داشته باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان خاطرنشان کرد: آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران لزوماً به این معنی نیست که به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه‌ها تعریف شود می‌توان این مباحث را در بطن واحدهای دیگر به دانشجویان آموزش داد. آن چیزی که مهم است توجه به این مسائل اساسی جامعه است که نهادهای آموزشی باید در این زمینه به طور جدی وارد شوند.
آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران از مقطع دانشگاه دیر است
در همین راستا دکتر علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتوگو با ایسنا با اعلام این  مطلب، توجه به آموزش‌های عمومی و اختصاصی در خصوص "رفتارهای مدیریت پسابحران" را ضروری دانست و افزود: آموزش این رفتارها اگرچه برای همه مردم جامعه ضروری و لازم است، اما مدیران و گروه‌هایی که در این حوزه مسئولیت دارند، باید به طور اساسی در این زمینه آموزشهای لازم را ببینند. در واقع ما در کشور باید دو نوع آموزش تخصصی( مختص مسئولان و مدیران برای چگونگی کنترل بحران) و عمومی( مخصوص افراد جامعه برای یادگیری نحوه‌ی برخورد هنگام بروز بحران) را جدی بگیریم که متاسفانه به این نوع آموزش‌ها بخصوص آموزش‌های عمومی اهمیت داده نمی‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ارائه آموزش "رفتارهای مدیریتی پسابحران" در دانشگاه‌ها خیلی دیر است، تصریح کرد: آموزش "رفتارهای مدیریت پسابحران"  عنوان یکی از اصول و مهارتهای زندگی ضروری و مهم است که باید از همان دوران دبستان بطور مداوم یعنی از سوم دبستان تا دوران دبیرستان در قالب دروس مهارتهای زندگی به دانشآموزان آموزش داده شود و آنها در قالب این آموزشها یاد بگیرند که در برابر حادثه یا بحران  چه رفتارهایی را باید از خود بروز بدهند. بنابراین ارائه سرفصلی با این عنوان در دانشگاهها بسیار دیر است.
"پلاسکو" تلنگری به متولیان برنامه‌ریزی آموزش عالی می‌زند؟
در ادامه این گفت  گوها دکتر سیدحسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران به ایسنا افزود: ما به موضوعات متعددی نیاز داریم که لازم است به عنوان مواد و سرفصل‌های آموزشی در راس کار آموزش دانشگاه‌ها قرار بگیرد اما هنوز این سرفصل‌ها در دانشگاه‌ها ارائه نمی‌شوند. اگرچه در سال‌های اخیر ایجاد برخی دوره‌های آموزشی (علاوه بر سقف تعریف شده دروس) اعلام شده ولی واقعیت این است که برخی آیتم‌ها و عناوینی که پیشنهاد شده اهمیت چندانی نسبت به موضوعات دیگر ندارند و باید مباحث آموزشی براساس اولویت‌بندی در دانشگاه‌ها مطرح شوند.
وی در ادامه حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو را تلنگری مهم برای مسئولان در جهت اهمیت دادن به موضوعات آموزشی متناسب با نیاز جامعه دانست و افزود: موضوع اخیر تلنگری است برای نهادهای آموزشی کشور که  این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کنند. اگرچه اتفاق اخیر تنها در بحث آموزشی قابل بررسی نیست. باید علاوه بر مباحث آموزشی، موضوعات تحقیقی نظیر (پژوهش درخصوص بحران‌های شهری)  نیز مورد توجه نهادهای آموزشی(دانشگاه‌ها) قرار بگیرد.
معاون آموزشی دانشگاه تهران اضافه کرد: در حوزه پژوهشی دانشکده‌های مختلف مثل روانشناسی، علوم اجتماعی، فنی‌مهندسی و غیره می‌توانند بحث" بحران‌های شهری"را از ابعاد مختلف بررسی کند و درسی را با این عنوان که رشته بین‌رشته‌ای محسوب می‌شود و به حوزه خاصی نیز ارتباط پیدا نمی‌کند در دروس واحد آموزشی بگنجانند.
دکتر حسینی با تاکید بر اینکه نگاه سنتی به برنامه‌ریزی آموزش عالی در دانشگاه‌ها حاکم است، گفت: متاسفانه در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های آموزشی و حتی بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها نیز از رویه‌های سنتی خارج نشده و تقصیر اصلی متوجه حوزه برنامه‌ریزی وزارت علوم به عنوان متولی اصلی برنامه‌ریزی درسی در دانشگاه‌ها است. البته بخشی از این نگاه نیز از عدم واگذاری اختیارات به دانشگاه‌ها ریشه گرفته است. اگرچه دانشگاه‌ها هم در این زمینه کمتر ورود پیدا کرده‌اند و مجموعه این عوامل موجب شده ما نتوانیم برنامه‌ریزی آموزشی متناسب با نیاز جامعه داشته باشیم.
معاون آموزشی دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌ها می‌توانند درخصوص آموزش‌ " رفتارهای مدیریت پسابحران" نقش اساسی داشته باشند و حادثه ساختمان "پلاسکو" می‌تواند تلنگری باشد برای مسئولان و شورای عالی برنامه‌ریزی  که توجه بیشتری به این مباحث داشته باشند و به برخی از دانشگاه‌ها این ماموریت داده شود که آنها درخصوص چنین موضوعاتی آموزش های تخصصی ارائه بدهند.
 آموزش" رفتارهای مدیریت پسا بحران" در برنامه‌ دانشگاه‌های پزشکی قرار می‌گیرد
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز در گفت و گو با ایسنا در این رابطه اظهار کرد: آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌ها موضوع بسیار با اهمیتی است و وزارت بهداشت در این زمینه در خردادماه سال 1389 برنامه آموزشی دکترای تخصصی رشته سلامت در بلایا و فوریت‌ها در شورای عالی برنامه‌ریزی را به تصویب رساند و این رشته در حال حاضر در 8 دانشگاه علوم پزشکی کشور فعال است.
وی در ادامه گفت: در زمینه آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور  3 برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش‌های پدافند غیرعامل، حوادث ترافیکی و تغذیه در حال تصویب و اجرا است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: سرفصل‌های آموزشی هر 4 سال یکبار و به درخواست بورد تخصصی وزارت بهداشت بازنگری می‌شوند. برنامه این دوره نیز در حال بازنگری است. اما مساله این است که رشته‌های بین‌رشته‌ای نیازمند ارائه واحدهای متنوعی هستند که طبق آئین‌نامه محدودیت‌هایی از نظر طول دوره تحصیلی وجود دارد و بسیاری از موضوعات لازم است که به صورت دوره‌های کوتاه‌مدت و... آموزشی ارائه شوند.
دکتر لاریجانی اضافه کرد: درخصوص رفتارهای مدیریت پسابحران، دانش آموخته‌های متعددی در کشور وجود دارد اما استفاده از دانش آموخته‌ها و بازخورد آنها به صورت اصلاحاتی در قوانین، ساختارهای مدیریتی، آموزشی و عملکردهای سازمانی موضوعی دشوار و  مستلزم هماهنگی‌های ملی و تصمیم‌گیری‌های مدیریت کلان است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین خاطر نشان کرد: در آموزش‌های تخصصی در مراحل بازیابی، بخش‌هایی از رفتارهای مدیریتی پسابحران آموزش داده می‌شود و با توجه به تجارب اخیر در کشور در حوادثی نظیر سیل جنوب شرقی کشور، حادثه ساختمان پلاسکو و ریزش بهمن جاده چالوس و ... در نظر داریم بخش‌های آموزش تخصصی در ارتباط با این موضوع در کوریکولوم این رشته‌ها گنجانده شود که البته در این زمینه اقداماتی را در دست داریم و به زودی به طور وسیع پیگیری می‌شود.
راه‌یابی رشته و واحد درسی مدیریت بحران به دانشگاه‌ها
همچنین دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت و گو با ایسنا در خصوص ضرورت تعریف واحد درسی آموزش " مدیریت رفتارهای پسا بحران در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: بعد از وقوع حادثه پلاسکو معاونت آموزشی وزارت علوم واحدهای آموزشی خود را مرور کرد و مشخص شد که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از رشته‌های مرتبط با مدیریت سوانح، مدیریت بحران یا آموزش رفتارهای پسا بحران و برخی مسایل از این قبیل در دانشگاه‌ها وجود دارد یعنی در این زمینه رشته دایر شده است.
وی همچنین یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌های وزات علوم اجباری است و دانشگاه‌ها در این رشته دانشجو جذب می‌کنند.
وی در خصوص علت اجباری نشدن درس آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: دروس مختلفی نظیر آموزش مهارت‌های زندگی، کارآفرینی، استاندارد سازی، مدیریت بحران و غیره در جامعه وجود دارد که تداعی کننده اجبار است و همه این دروس در نوع خود مهم هستند و تفکیک این موضوعات به منظور اولویت قرار دادن یکی بر دیگر امر راحتی نیست.
دکتر شریعتی افزود: اجبار کردن آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه‌ها موجب می‌شود سقف سنوات دانشجویان فراتر شود و این امر طبعا خارج از استاندارد، نُرم ملی و بین‌المللی خواهد شد چرا که دانشجویان باید بتوانند در یک بازه زمانی مشخص فارغ التحصیل شوند.    
امکان جایگزینی «مدیریت پسابحران» به جای رشته‌های غیرکاربردی
در نهایت دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص لزوم اضافه‌شدن واحد درسی تحت عنوان «مدیریت بحران و پسا بحران» اظهار کرد: رشته‌های مربوط به مدیریت بحران،‌ حوادث و سوانح در حد کاربردی و در سطح تحصیلات تکمیلی وجود دارند؛ اما اضافه شدن آن به عنوان واحدی اجباری در همه رشته‌ها و دانشگاه‌ها موضوع قابل تاملی است که می‌تواند بررسی شود.
وی تصریح کرد: در صورت احساس نیاز به وجود رشته‌ای تحت عنوان «مدیریت بحران و پسا بحران» باید برنامه‌ریزی‌های آموزشی آن صورت گیرد تا بتوان آن را جایگزین رشته‌های قدیمی که کارکرد خود را از دست داده‌اند، کرد.
به گزارش ایسنا، با توجه به اهمیت موضوع " آموزش مدیریت رفتارهای پسا بحران" و اتفاق نظر کارشناسان و مسئولان آموزش عالی در خصوص ضرورت این آموزش‌ها، باید منتظر ماند و دید آیا این موضوع تلنگری برای نهادهای آموزشی کشور خواهد شد که آن را به عنوان یک دغدغه و نیاز اصلی جامعه از ابعاد مختلف بررسی کنند و دانشجویان در هر رشته و مقطعی متناسب با رشته تحصیلی مباحثی را نیز در حوزه " مدیریت بحران"در قالب پیش‌نیاز اجباری یا واحدهای اصلی آموزش ببینند، اگرچه جای خالی اصلاح رفتارهای پسابحران صرفا در زمینه مسائل آموزشی نیست، لذا باید علاوه بر مباحث آموزشی، موضوعات پژوهشی درخصوص رفتارهای بحران‌های پسابحران شهری از منظر کارشناسان حوزه های مختلف جامعه شناسی و روانشناسی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۳:۰۲

در رشته های مختلف؛ کشورهای چین و برونئی بورس تحصیلی ارائه می دهند

دولت های چین و برونئی تعدادی بورس در مقطع تحصیلات تکمیلی و رشته تحصیلی مهندسی هسته ای ارایه می دهند و علاقمندان می توانند برای ثبت نام به آدرس های اینترنتی ارایه شده مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دولت برونئی با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرده است.
بر همین اساس و بنا به سیاست‌ های اعطایی بورس علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی (http://www.mofat.gov.bn/pages/bdscholarship.aspx) نسبت به دریافت فرم‌ها، نحوه پذیرش و کسب اطلاعات بیشتر و استعلام اعتبار نام دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  (grad.saorg.ir)اقدام کنند.
علاقمندان پس از ثبت نام در سامانه فوق الذکر، ضروریست فرم شماره ۱ اطلاعات متقاضیان بورس دول (پیوست فرم ۱) را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس «دول خارجی» اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس پست الکترونیکی (bdiri@saorg.ir) تا پایان وقت اداری ۲۱ اسفند ۹۵ برابر با ۱۳ مارچ ۲۰۱۷ ارسال کنند.
همچنین بنیاد بورس دولت چین نیز با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته تحصیلی  مهندسی هسته ای برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرده است.
بر همین اساس و بنا به سیاست های اعطایی «بورس دول» علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی (www.CSC.edu.cn/haihua ) نسبت به کسب اطلاعات ثبت نام و مشاهده لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (grad.saorg.ir) اقدام کنند.
پس از ثبت نام در سامانه فوق الذکر، ضروریست متقاضیان فرم شماره ۱ اطلاعات متقاضیان بورس دول (پیوست فرم ۱) را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس پست الکترونیکی (bdiri@saorg.ir ) تا پایان وقت اداری ۱۰ فروردین ۹۶ برابر با ۳۰ مارچ ۲۰۱۷ ارسال کنند.
پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد. این ثبت نام به منزله ثبت نام اولیه است و ارزیابی و تایید نهایی پذیرش متعاقباً اعلام خواهد شد.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۱۴

استاندار کرمان: انتخاب دانشگاه به عنوان معین اقتصادی، نسل سوم فعالیت های دانشگاهی است

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: کارآفرینی، تولیدی شدن دانشگاه، ایجاد ارتباط دانشگاه ها با صنعت و انتخاب دانشگاه ها به عنوان معین اقتصادی مناطق، نسل سوم فعالیت های دانشگاهی است که باید مورد توجه دانشجویان و دانشگاهیان قرار گیرد.

به گزارش ایرنا علیرضا رزم حسینی روز شنبه در آئین گرامیداشت بیست و پنجمین سال تاسیس دانشگاه وی عصر (عج) رفسنجان بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها تاکید و اظهار کرد: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی ایفا کنند.
وی بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها تاکید کرد و افزود: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی ایفا کنند.
استاندار کرمان همچنین از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان مجتهدی ممتاز، مجاهدی هوشمند و خستگی ناپذیر و امین امام و رهبری یاد کرد و گفت: دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان که با همت ایشان و آیت الله هاشمیان راه اندازی شده می تواند در حوزه توسعه اقتصادی مناطق با پشتیبانی شرکت مس وارد شده و اقدامات اثرگذاری را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه امروز نقش دانشگاه در توسعه کشور و دنیا نقش پیشرفته و زیربنایی است عنوان کرد: دانشگاه ها در تربیت نیروی متخصص برای گسترش مرزهای علم و تکنولوژی در دنیا نقش اساسی بر عهده دارند.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه بر اساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پنج برابر کشورهای پیشرفته، دانشگاه در کشور ما وجود دارد و ایران با 2 هزار و 640 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه ها را دارد یادآور شد: کشورهایی مانند چین 2 هزار و 481 دانشگاه، هندوستان یک هزار و 620 دانشگاه، آلمان 412 دانشگاه، انگلیس 291 دانشگاه و کانادا 329 دانشگاه دارد.
وی ادامه داد: هزینه های آموزش دانشجویان در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در هر سال 25 هزار میلیارد تومان است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه 80 درصد وزرای کشورها اروپایی لیسانس هستند بیان کرد: امروز همه بخشداران ما در استان کرمان مدرک دکترا دارند که البته کار بزرگی در این زمینه انجام شده است.
رزم حسینی با بیان اینکه در توسعه پایدار، توانمندسازی مردم و توسعه روستایی نقشی برای دانشگاه ها نداریم گفت: دانشگاه های کشور در توسعه انسانی نیز رتبه 106 جهانی را به خود اختصاص داده اند و در سند چشم انداز پیش بینی شده بود که رتبه نخست منطقه را در این زمینه به دست آوریم.
وی گفت: کشورهای فاقد منابع بر مبنای منابع انسانی خود به پیشرفته ترین موارد دست یافته اند و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان کرمان از خیران در توسعه دانشگاهی نیز تقدیر کرد و ادامه داد: دانشگاه و مدرسه سازان نقش بزرگی را در جامعه دارند و اقدامات آنها بسیار ارزشمند است.
رزم حسینی به نگاه جدید به دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: چگونه می شود در یک منطقه دانشگاه کشاورزی داشته باشیم اما مدیریت آب و خاک را به درستی انجام ندهیم؟
وی با اشاره به اینکه اقدامات استان کرمان در تحقق اقتصاد مقاومتی به خوبی قابل مشاهده است گفت: مدل توسعه استان کرمان مدل مرکز پیرامونی است.
استاندار کرمان از شهرستان های رفسنجان، انار و شهربابک به عنوان منطقه ششم اقتصادی استان کرمان یاد کرد و گفت: شرکت ملی مس معین اقتصادی این منطقه است و این شرکت در حالی سال ها در این منطقه فعال بوده که زیرساخت ها وجود دارد اما مردم اقتصاد ندارند و نقش روستاها در اقتصاد دیده نشده است.
رزم حسینی به ایجاد صندوق های خرد روستایی برای توانمندسازی مردم اشاره و بیان کرد: دانش اقتصادی مردم جامعه را باید ارتقا داد و بر مبنای دانش به ارتقای اقتصادی مناطق کمک شود.
وی با اشاره به اینکه پیشران توسعه نداریم گفت: امروز 18 موسسه در استان کرمان می خواهند مدیریت توسعه را دنبال کنند.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی را ایفا کنند.
وی با بیان اینکه مدل توسعه قلعه گنج را سه سال قبل اجرا کرده و امروز از آن صحبت می کنیم گفت: مدل توسعه قلعه گنج مورد تائید مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و ایشان در این باره توصیه های زیادی داشتند و گفتند این مدل را می توان در سرتاسر کشور اجرایی کرد.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمان یک هزار و 800 میلیارد تومان یارانه توزیع می شود گفت: قرار نیست یک کشور را با قراردادی مانند ترکمنچای از بین ببرند و ضایع کردن مال بدتر از کشور فروشی است.
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه پول های یارانه را در قلعه گنج جمع کرده و در اقتصاد مناطق از آن استفاده می کنیم گفت: باید از ظرفیت دانشگاه برای توسعه تولید در روستاها استفاده کرد.
رزم حسینی با طرح این سئوال که چرا باید پنج میلیون دانش آموخته بیکار در کشور وجود داشته باشند و چرا باید آسیب های اجتماعی داشته باشیم گفت: کار را باید به مردم واگذار کرد و دولت تنها نقش حمایت کننده و نظارت را داشته باشد و مسیرها را باز کند.
** اعلام آمادگی دانشگاه ولی عصر (عج) برای توسعه منطقه خنامان
فرماندار شهرستان رفسنجان نیز از مناطق خنامان و راویز به عنوان مناطق محروم در این شهرستان یاد کرد و گفت: دانشگاه ولی عصر (عج) برای توسعه منطقه خنامان اعلام آمادگی کرده است.
حمید ملانوری افزود: امروز در اسرع وقت تفاهم نامه توسعه اقتصادی در خنامان توسط دانشگاه ولی عصر (عج) تهیه و به امضای طرفین رسید و سپس به وزرات وزیر کشور نیز خواهد رسید.
** کسب درآمد هشت میلیارد تومانی از سوی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان
رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) شهرستان رفسنجان نیز با اشاره به اینکه این دانشگاه در ابتدا با 2 رشته ریاضی و گیاه پزشکی آغاز به کار کرده است بیان کرد: همیشه مسئولانی پرتلاش و زحمتکش در این دانشگاه خدمت کرده اند و این دانشگاه به صورت متناوب به فعالیت خود ادامه داده است.
محمدعلی دهقان ادامه داد: در ابتدا قرار بود به عنوان یک دانشکده فعالیت کنیم که با حمایت های آیت الله هاشمیان، کلنگ این مجموعه به عنوان دانشگاه بر زمین زده شد.
وی از دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان به عنوان دانشگاهی پیشتاز یاد کرد و گفت: این دانشگاه به عنوان یکی از 22 دانشگاه معین کشور، و یکی از دهمین دانشگاه های برتر سبز کشور است.
رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) شهرستان رفسنجان یادآور شد: یک مرکز رشد با 35 شرکت در این دانشگاه راه اندازی شده است که برخی از این شرکت ها نیز دانش بنیان هستند.
دهقان با اشاره به اینکه در سال جاری هشت میلیارد تومان درآمد از سوی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان کسب شده است که می تواند در حوزه عمرانی هزینه شود گفت: امیدواریم بتوانیم این دانشگاه را به سرعت به سمت نسل سوم پیش ببریم.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
7440/7437/3029

۹۵/۱۲/۲۱
۱۱:۲۲

انتخاب دانشگاه به عنوان معین اقتصادی، نسل سوم فعالیت های دانشگاهی است

به گزارش ایرنا علیرضا رزم حسینی روز شنبه در آئین گرامیداشت بیست و پنجمین سال تاسیس دانشگاه وی عصر (عج) رفسنجان بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها تاکید و اظهار کرد: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی ایفا کنند.
وی بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه تولید در روستاها تاکید کرد و افزود: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی ایفا کنند.
استاندار کرمان همچنین از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان مجتهدی ممتاز، مجاهدی هوشمند و خستگی ناپذیر و امین امام و رهبری یاد کرد و گفت: دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان که با همت ایشان و آیت الله هاشمیان راه اندازی شده می تواند در حوزه توسعه اقتصادی مناطق با پشتیبانی شرکت مس وارد شده و اقدامات اثرگذاری را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه امروز نقش دانشگاه در توسعه کشور و دنیا نقش پیشرفته و زیربنایی است عنوان کرد: دانشگاه ها در تربیت نیروی متخصص برای گسترش مرزهای علم و تکنولوژی در دنیا نقش اساسی بر عهده دارند.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه بر اساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پنج برابر کشورهای پیشرفته، دانشگاه در کشور ما وجود دارد و ایران با 2 هزار و 640 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه ها را دارد یادآور شد: کشورهایی مانند چین 2 هزار و 481 دانشگاه، هندوستان یک هزار و 620 دانشگاه، آلمان 412 دانشگاه، انگلیس 291 دانشگاه و کانادا 329 دانشگاه دارد.
وی ادامه داد: هزینه های آموزش دانشجویان در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در هر سال 25 هزار میلیارد تومان است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه 80 درصد وزرای کشورها اروپایی لیسانس هستند بیان کرد: امروز همه بخشداران ما در استان کرمان مدرک دکترا دارند که البته کار بزرگی در این زمینه انجام شده است.
رزم حسینی با بیان اینکه در توسعه پایدار، توانمندسازی مردم و توسعه روستایی نقشی برای دانشگاه ها نداریم گفت: دانشگاه های کشور در توسعه انسانی نیز رتبه 106 جهانی را به خود اختصاص داده اند و در سند چشم انداز پیش بینی شده بود که رتبه نخست منطقه را در این زمینه به دست آوریم.
وی گفت: کشورهای فاقد منابع بر مبنای منابع انسانی خود به پیشرفته ترین موارد دست یافته اند و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان کرمان از خیران در توسعه دانشگاهی نیز تقدیر کرد و ادامه داد: دانشگاه و مدرسه سازان نقش بزرگی را در جامعه دارند و اقدامات آنها بسیار ارزشمند است.
رزم حسینی به نگاه جدید به دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: چگونه می شود در یک منطقه دانشگاه کشاورزی داشته باشیم اما مدیریت آب و خاک را به درستی انجام ندهیم؟
وی با اشاره به اینکه اقدامات استان کرمان در تحقق اقتصاد مقاومتی به خوبی قابل مشاهده است گفت: مدل توسعه استان کرمان مدل مرکز پیرامونی است.
استاندار کرمان از شهرستان های رفسنجان، انار و شهربابک به عنوان منطقه ششم اقتصادی استان کرمان یاد کرد و گفت: شرکت ملی مس معین اقتصادی این منطقه است و این شرکت در حالی سال ها در این منطقه فعال بوده که زیرساخت ها وجود دارد اما مردم اقتصاد ندارند و نقش روستاها در اقتصاد دیده نشده است.
رزم حسینی به ایجاد صندوق های خرد روستایی برای توانمندسازی مردم اشاره و بیان کرد: دانش اقتصادی مردم جامعه را باید ارتقا داد و بر مبنای دانش به ارتقای اقتصادی مناطق کمک شود.
وی با اشاره به اینکه پیشران توسعه نداریم گفت: امروز 18 موسسه در استان کرمان می خواهند مدیریت توسعه را دنبال کنند.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه در کنار آموزش به دانشجویان می توانند در توسعه و توانمندسازی مردم نقش مهمی را ایفا کنند.
وی با بیان اینکه مدل توسعه قلعه گنج را سه سال قبل اجرا کرده و امروز از آن صحبت می کنیم گفت: مدل توسعه قلعه گنج مورد تائید مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و ایشان در این باره توصیه های زیادی داشتند و گفتند این مدل را می توان در سرتاسر کشور اجرایی کرد.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمان یک هزار و 800 میلیارد تومان یارانه توزیع می شود گفت: قرار نیست یک کشور را با قراردادی مانند ترکمنچای از بین ببرند و ضایع کردن مال بدتر از کشور فروشی است.
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه پول های یارانه را در قلعه گنج جمع کرده و در اقتصاد مناطق از آن استفاده می کنیم گفت: باید از ظرفیت دانشگاه برای توسعه تولید در روستاها استفاده کرد.
رزم حسینی با طرح این سئوال که چرا باید پنج میلیون دانش آموخته بیکار در کشور وجود داشته باشند و چرا باید آسیب های اجتماعی داشته باشیم گفت: کار را باید به مردم واگذار کرد و دولت تنها نقش حمایت کننده و نظارت را داشته باشد و مسیرها را باز کند.
** اعلام آمادگی دانشگاه ولی عصر (عج) برای توسعه منطقه خنامان
فرماندار شهرستان رفسنجان نیز از مناطق خنامان و راویز به عنوان مناطق محروم در این شهرستان یاد کرد و گفت: دانشگاه ولی عصر (عج) برای توسعه منطقه خنامان اعلام آمادگی کرده است.
حمید ملانوری افزود: امروز در اسرع وقت تفاهم نامه توسعه اقتصادی در خنامان توسط دانشگاه ولی عصر (عج) تهیه و به امضای طرفین رسید و سپس به وزرات وزیر کشور نیز خواهد رسید.
** کسب درآمد هشت میلیارد تومانی از سوی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان
رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) شهرستان رفسنجان نیز با اشاره به اینکه این دانشگاه در ابتدا با 2 رشته ریاضی و گیاه پزشکی آغاز به کار کرده است بیان کرد: همیشه مسئولانی پرتلاش و زحمتکش در این دانشگاه خدمت کرده اند و این دانشگاه به صورت متناوب به فعالیت خود ادامه داده است.
محمدعلی دهقان ادامه داد: در ابتدا قرار بود به عنوان یک دانشکده فعالیت کنیم که با حمایت های آیت الله هاشمیان، کلنگ این مجموعه به عنوان دانشگاه بر زمین زده شد.
وی از دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان به عنوان دانشگاهی پیشتاز یاد کرد و گفت: این دانشگاه به عنوان یکی از 22 دانشگاه معین کشور، و یکی از دهمین دانشگاه های برتر سبز کشور است.
رئیس دانشگاه ولی عصر (عج) شهرستان رفسنجان یادآور شد: یک مرکز رشد با 35 شرکت در این دانشگاه راه اندازی شده است که برخی از این شرکت ها نیز دانش بنیان هستند.
دهقان با اشاره به اینکه در سال جاری هشت میلیارد تومان درآمد از سوی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان کسب شده است که می تواند در حوزه عمرانی هزینه شود گفت: امیدواریم بتوانیم این دانشگاه را به سرعت به سمت نسل سوم پیش ببریم.
خبرنگار: سمیه حسن شاهی ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
7440/7437/3029

۹۵/۱۲/۲۱
۱۱:۳۴

فراخوان نشریه مهندسی سازه و ساخت

بنانیوز- انجمن مهندسی سازه ایران به منظور گسترش، پیشبرد و ارتقای سطح علمی در حوزه مهندسی سازه و ساخت و ارائه دستاوردهای علمی-پژوهشی پژوهشگران کشور اقدام به انتشار نشریه مهندسی سازه و ساخت با مجوز کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۲۰ به شماره نامه ۳/۱۸/۵۲۷۹۷۲ نموده است.
 از کلیه پژوهشگران و مولفان دعوت میگردد مقالات خود را در زمینه مهندسی سازه و ساخت از طریق لینک ارسال مقاله در وبسایت نشریه ارسال نمایند.
علاقه مندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه و شرایط ارسال دست نوشته های ارزشمند خود در این دوره فراخوان به پایگاه اطلاع رسانی مجله مراجعه و یا با دبیرخانه آن ارتباط برقرار نمایند.
[اطلاعات کامل ژورنال]

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۲۴