نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115730
 • تمام سکه (طرح جدید) 1190000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1160000
 • نیم سکه 603000
 • ربع سکه 319000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3840
 • یورو 4315
 • پوند 4845
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1098
 • لیر ترکیه 1078
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32369
 • 84 Arrow up
  یورو 34425
 • 150 Arrow up
  پوند 39090
 • 64 Arrow up
  فرانک 32078
 • 55 Arrow up
  صد ین 28407
 • 0
  درهم امارات 8813

از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شدند

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را منصوب کردند.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون دانشگاهی را منصوب کردند.
بنابراین گزارش دکتر محمد حسین علیزاده نایب رئیس اول، دکتر مرجان صفاری نایب رئیس بانوان، دکتر محمدحسین دادگان، دکتر سیدعبد الحمید احمدی، دکتر رضا معصومی راد، دکتر مهرزاد حمیدی، دکتر جلال نژادجواد، دکتر مهرداد عنبریان، دکتر محمد پورکیانی، دکتر مجتبی یزدانی، دکتر رضا قراخانلو و مهندس ذوالفقاریزدانی مهر به عنوان اعضای هیات رئیسه و حسین هاشمی به عنوان خزانه دار منصوب شدند.
در احکام دکتر فرهادی آمده است:
به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مجمع عمومی فدراسیون، به موجب این حکم به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهرمندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاهها، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم ، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۲۷

اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شدند

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون دانشگاهی را منصوب کرد.
بنابراین گزارش محمدحسین علیزاده نایب رئیس اول، مرجان صفاری نایب رئیس بانوان، رضا معصومی راد، دکتر مهرزاد حمیدی، جلال نژادجواد، مهرداد عنبریان، محمد پورکیانی، مجتبی یزدانی، رضا قراخانلو، ذوالفقار یزدانی مهر، دادکان و احمدی به عنوان اعضای هیات رئیسه و حسین هاشمی به عنوان خزانه دار منصوب شدند.
در احکام فرهادی آمده است:
به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مجمع عمومی فدراسیون، به موجب این حکم به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید. امید است با اتکال به خداوند متعال و بهرمندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاهها، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۲۸

انتصاب اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی

وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی را منصوب کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی ، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری طی احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون دانشگاهی را منصوب کردند.
بنابراین گزارش دکتر محمد حسین علیزاده نایب رئیس اول، دکتر مرجان صفاری نایب رئیس بانوان، دکتر محمدحسین دادگان ، دکتر سید عبد الحمید احمدی ، دکتر رضا معصومی راد ، دکتر مهرزاد حمیدی ، دکتر جلال نژادجواد ، دکتر مهرداد عنبریان، دکتر محمد پورکیانی، دکتر مجتبی یزدانی، دکتر رضا قراخانلو و مهندس ذوالفقار یزدانی مهر به عنوان اعضای هیات رئیسه و حسین هاشمی به عنوان خزانه دار منصوب شدند.
در احکام دکتر فرهادی آمده است :
به استناد بند سه ماده هفت اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مجمع عمومی فدراسیون ، به موجب این حکم به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهرمندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاهها ، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم ، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۴۴

اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شدند

وزیرعلوم ،تحقیقات و فناوری در احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را منصوب کردند.

به گزارش گروه ورزشی آنا از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری طی احکامی جداگانه اعضای هیات رئیسه فدراسیون دانشگاهی را منصوب کردند .
بنابراین گزارش محمد حسین علیزاده نایب رئیس اول ، مرجان صفاری نایب رئیس بانوان ، محمدحسین دادگان ، سید عبد الحمید احمدی ، رضا معصومی راد ،مهرزاد حمیدی ، جلال نژاد جواد ، مهرداد عنبریان ، محمد پورکیانی ، مجتبی یزدانی ، رضا قراخانلو و مهندس ذوالفقاریزدانی مهر به عنوان اعضای هیات رئیسه و حسین هاشمی به عنوان خزانه دار منصوب شدند.
در احکام فرهادی آمده است :«به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مجمع عمومی فدراسیون ، به موجب این حکم به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.امید است با اتکال به خداوند متعال و بهرمندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاهها ، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم ، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.»

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۴۹

راه اندازی دوره های دکتری آموزش زبان فارسی پیشرفتی مهم در گسترش فرهنگ فارسی

وزیرعلوم راه اندازی دوره های دکتری و کارشناسی ارشد آموزش زبان فارسی را پیشرفتی مهم در گسترش زبان وفرهنگ فارسی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدفرهادی وزیر علوم در گردهمایی مدیران گروههای زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی دانشگاهها و مراکز علمی خارج از کشور که هم اکنون در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است، گفت: بی‌شک باید درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان فارسی و تلاش در جهت گسترش آن در صحنه های بین المللی نهایت تلاش خود را داشته باشیم.
وی افزود: رسالت ترویج زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاهها و مراکز علمی خارج از کشور در نیم قرن گذشته برعهده وزارت علوم بوده و در دوران جنگ تحمیلی مراکز گسترش زبان فارسی با مشکلات و موانعی روبه رو شد.
به گفته وی، به روز نبودن منابع درسی، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می رود.
وزیر علوم اظهار داشت: در سالهای اخیر خوشبختانه موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاستهای جدی دوات قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسیهای زبان آموزی و ایرانشناسی در خارج از کشورنیز رشد قابل ملاحظه ای یافته و همچنین راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری آموزش زبان فارسی را می توان پیشرفتی مهم در این زمینه تلقی کرد.
درحال تکمیل /

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۰۹

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: گسترش زبان و فرهنگ فارسی از سیاست های جدی دولت است

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور نیز رشد قابل ملاحظه ای یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی روز سه شنبه در گردهمایی مدیران گروههای زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور افزود: زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشوری است. سرزمین وسیع ایران از گذشته های دور علیرغم مظاهر متنوع بومی، مذهبی و دینی و مجموعه ای فاخر از زبان ها و گویش ها ولهجه های مختلف، دارای هویت مستقل و منسجم بوده است.
وی گفت: در عصر بحران هویت، پرداختن به مقوله زبان به عنوان عامل همبستگی و وحدت ایرانیان و پیگیری زمینه های ترویج آن در سراسر جهان، از اهم وظایفی است که برعهده نهادهای متولی با هدف پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی قرار گرفته است.
فرهادی افزود: بی تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش برای گسترش آن در صحنه های بین المللی نهایت تلاش خود را مبذول داریم.
وزیر علوم با بیان اینکه موضوع گسترش زبان فارسی از سیاست های جدی دولت بوده است، ادامه داد: خوشبختانه روند تجهیز و نظارت بر کرسی های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه ای یافته است.
فرهادی تصریح کرد: ایجاد برنامه ایران شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دهها دانشگاه دنیا و همچنین راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا آموزش زبان فارسی را می توان پیشترفتی مهم در این زمینه تلقی کرد.
وزیر علوم ادامه داد: امروزه زبان فارسی در همه جای جهان ریشه دوانده و از شبه قاره هند تا حوزه آسیای مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی آثار آن مشهود است.
وی گفت: در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان ها باید جدیت بیشتری به خرج داد، و دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان شناختی را پایه ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیر فارسی زبانان پاسخگوی اقبال علاقه مندان به یاد گیری این زبان شیرین بود.
وی افزود: خوشبختانه بسیاری استادان آموزش زبان فارسی و ایران شناسی صاحب تجارب عملی بوده و این گردهمایی فرصتی است تا از تلاش های پیگیر خادمان راستین این حوزه تقدیر به عمل آید.
همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
فراهنگ ** 1085 ** 9187 ** خبرنگار: حمیدر ضا بازگشا ** انتشاردهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۱۳

وزیر علوم تاکید کرد ضرورت فراهم آوردن مواد آموزش زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان

وزیر علوم تاکید کرد: باید دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان شناختی پایه ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیر فارسی زبانان پاسخگوی اقبال علاقمندان خارجی به این زبان شیرین بود.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر محمد فرهادی در همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور که امروز (دوشنبه) ‌در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشور است. سرزمین وسیع ایران از گذشته‌های دور علی‌رغم وجود مظاهر متنوع قومی، مذهبی و دینی و مجموعه‌ای فاخر از زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف دارای هویت مستقل و انسجام فرهنگی بوده است. در عصر بحران هویت پرداختن به مقوله زبان به عنوان عامل همبستگی، وحدت ایرانیان و ترویج آن در سراسر جهان از اعم وظایفی است که بر عهده نهادهای متولی پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی گذاشته شده است.
وی در ادامه‌ تصریح کرد: بی تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی نهایت تلاش خود را انجام بدهیم.
وزیر علوم خاطر نشان کرد: خوشبخت هستم که رسالت ترویج زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم قرن گذشته بر عهده وزارت علوم بوده است. چنانچه در دوران جنگ تحمیلی مرکز ایران شناسی و در کل گسترش زبان فارسی با موانعی روبرو شد. کمبود استادان با تجربه و آشنا به شیوه‌های جدید آموزش زبان دوم، فقدان مواد کمک آموزشی؛ به روز نبودن منابع درسی ، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود.
دکتر فرهادی افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته است و روند تجهیز و نظارت بر توصیه‌های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور نیز رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است.
وی همچنین خاطر نشان کرد: ایجاد برنامه ایرانشناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در ده‌ها دانشگاه دنیا و همچنین راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای آموزش زبان فارسی را می‌توان پیشرفت مهم در این زمینه  تلقی کرد.
به گفته وزیر علوم به علاوه نقش موثر ایران دوستداران فرهنگ و تمدن ایران ، نخبگان خارجی که از شهد شیرین ادبیات فارسی نوشیده اند و مهاجران ایرانی که در مغرب زمین سکنی گزیده اند نیز در گسترش زبان فارسی نباید مورد غفلت قرار بگیرند.
وزیر علوم در ادامه افزود: در خصوص تهیه مطالب آموزشی نیز کوشش‌های ارزنده‌ای در دهه گذشته صورت گرفته است  ولی با تمام تلاشهای که در باب ایرانشناسی و آموزش زبان و ادبیات غنی فارسی به خارجیان انجام شده است هنوز بر این باور هستیم که راه زیادی را پیش‌رو داریم.
دکتر فرهادی یادآور شد: امروزه زبان فارسی در همه جهان ریشه دوانده است. از شبه قاره هند تا آسیای مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی آثار آن مشهود است ،  ولی در هر منطقه مشکلات هر یک از گروههای مذکور خاص خود آنها است که برای رفع هر یک باید متناسب با هر منطقه و ملزومات آن اقدام کرد.
وی افزود: در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان‌ها باید جدیت بیشتری به خرج داد. دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان شناختی را پایه ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیر فارسی زبانان پاسخگوی اقبال علاقمندان خارجی به این زبان شیرین بود.
وزیر علوم در پایان  ‌اضافه کرد: جای خوشبختی است که در این فرصت ایجاد شده جهت گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور چالش‌های این حوزه بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد و از رهگذر رایزنی دست اندرکاران آموزش زبان و ادب فارسی به غیر فارسی زبانان و نیز تشیک مساعی مسئولان ذیربط برخی از مسائل رفع شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۳۵

زبان آیینه فرهنگ هر کشوری است/ لزوم پرداختن به مقوله زبان فارسی در عصر بحران هویت به عنوان عامل همبستگی ایرانیان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشوری است. سرزمین وسیع ایران از گذشته‌های دور علی‌رغم وجود مظاهر متنوع قومی، مذهبی و دینی و مجموعه‌ای فاخر از زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف دارای هویت مستقل و انسجام فرهنگی بوده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشوری است. سرزمین وسیع ایران از گذشته‌های دور علی‌رغم وجود مظاهر متنوع قومی، مذهبی و دینی و مجموعه‌ای فاخر از زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف دارای هویت مستقل و انسجام فرهنگی بوده است. 
وی افزود: در عصر بحران هویت پرداختن به مقوله زبان به عنوان عامل همبستگی و وحدت ایرانیان و پیگیری زمینه‌های ترویج آن در سراسر جهان از اهم وظایفی است که برعهده نهادهای متولی پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی گذاشته شده است. 
فرهادی تصریح کرد: بی‌تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی، باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی نهایت تلاش خود را مبذول داریم. 
وزیر علوم تاکید کرد: خوشبختیم که در رسالت ترویج زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم قرن گذشته برعهده وزارت علوم بود. در دوران جنگ تحمیلی مرکز ایران‌شناسی و در کل گسترش زبان فارسی با موانعی روبرو شد. کمبود استادان با تجربه و آشنا به شیوه‌های جدید آموزش زبان دوم، فقدان مواد کمک‌آموزشی، به روز نبودن منابع درسی و کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود. 
وزیر علوم ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر حضور گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج کشور نیز رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است. 
فرهادی ادامه داد: ایجاد برنامه های ایران‌شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر از فارسی‌زبانان در ده‌ها دانشگاه دنیا و همچنین راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری آموزش زبان فارسی را می‌توان پیشرفتی مهم در این زمینه تلقی کرد. 
وی گفت: در مورد تهیه مطالب آموزشی نیز کوشش‌های ارزنده‌ای در دهه گذشته صورت گرفته است ولی با وجود تمام تلاش‌هایی که در باب ایران‌شناسی و آموزش زبان و ادبیات غنی فارسی به خارجیان انجام شده است هنوز بر این باوریم که راه زیادی پیش رو داریم.
وزیر علوم اظهار داشت: امروزه زبان فارسی در همه جهان ریشه دوانده است از شبه‌قاره هند تا حوزه آسیایی مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی، آثار آن مشهود است اما در هر منطقه، مشکلات هر یک از گروه های مزبور، خاص خود آنهاست که برای رفع هریک، باید متناسب با موقعیت هر منطقه و ملزومات آن اقدام کرد. 
وی افزود: همچنین در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان‌ها باید جدیت بیشتری به خرج داد، دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان‌شناختی را پایه‌ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیرفارسی‌زبانان پاسخگوی اقبال علاقمندان خارجی به یادگیری این زبان شیرین بود. 
فرهادی ادامه داد: جای خوشوقتی است که در این فرصت ایجاد شده جهت برگزاری گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، چالش‌های این حوزه بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد و از رهگذر رایزنی دست‌اندرکاران آموزش زبان و ادب فارسی به غیر فارسی‌زبانان و نیز تشریک مساعی مسئولان ذی‌ربط،‌برخی از مسائل رفع می‌شود. 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۴۴

وزیر علوم تأکید کرد: سیاست جدی دولت در گسترش زبان و فرهنگ فارسی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت در کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی صبح امروز در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور که در دانشگاه علامه در حال برگزاری است، گفت: برای من مایه خشنودی است که در کنار شما فرهیختگان عرصه ادب و برگزیدگان زبان شیرین فارسی حضور یافته و از این میراث گرانبهای بشری صحبت کنم.
وی تصریح کرد: بی‌تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی، نهایت تلاش خود را مبذول داریم. خوشبختیم که رسالت ترویج زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم قرن گذشته بر عهده وزارت علوم بوده است. در دوران جنگ تحمیلی، مراکز ایران‌شناسی و در کل گسترش زبان فارسی با موانعی روبرو شد. به این ترتیب است که کمبود استادان باتجربه و آشنا به شیوه‌های زبان دوم، فقدان مواد کمک آموزشی، به روز نبودن منابع درسی، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی‌های زبان‌آموزی و ایران‌شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است و ایجاد برنامه ایران‌شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در دهها دانشگاه دنیا و همچنین راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری آموزش زبان فارسی را می‌توان پیشرفتی مهم در این زمینه تلقی کرد.
فرهادی گفت: به علاوه نقش مؤثر ایران، دوستداران فرهنگ تمدن ایران، نخبگان خارجی و مهاجران ایرانی در مغرب زمین سکونت دارند، در گسترش زبان فارسی نباید مورد غفلت قرار گیرند.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص تهیه مطالب آموزشی نیز کوشش‌های ارزنده‌ای در دهه گذشته صورت گرفته است، ولی با وجود تمام تلاش‌هایی که در باب ایران‌شناسی و آموزش زبان و ادبیات غنی فارسی به خارجیان انجام شده است، هنوز بر این باوریم که راه زیادی پیش‌رو داریم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: امروزه زبان فارسی در همه جهان ریشه دوانده است از شبه قاره هند تا حوزه آسیای مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی آثار آن مشهود است؛ اما در هر منطقه مشکلات هر یک از گروه‌های مزبور، خواست خود آنهاست که برای رفع هر یک باید متناسب با موقعیت هر منطقه و ملزومات آن اقدام کرد.
فرهادی بیان کرد: همچنین در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان‌ها باید جدیت بیشتری به خرج داد. دستور زبان، علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان‌شناختی را پایه‌ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیرفارسی‌زبانان پاسخگوی اقبال علاقه‌مندان خارجی به یادگیری این زبان شیرین بود.
وی افزود: جای خوشبختی است که در این فرصت ایجاد شده جهت برگزاری گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، چالش‌های این حوزه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و از رهگذر رایزنی دست‌اندرکاران آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی‌زبانان و نیز تشریک مساعی مسئولان ذیربط، برخی از مسائل رفع می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه بسیاری از استادان آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی شاهد تجارب علمی بوده و این گردهمایی فرصتی است تا از تلاش‌های آنها تقدیر شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۵۰
منابع دیگر:
 • کیهان
 • فرهیختگان
۹۵/۱۰/۲۸
۰۹:۴۳

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: گسترش زبان و فرهنگ فارسی از سیاست‌های جدی دولت است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست های جدی دولت قرار گرفته و روند تجهیز و نظارت بر کرسی های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور نیز رشد قابل ملاحظه ای یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمد فرهادی در گردهمایی مدیران گروههای زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور افزود: زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشوری است. سرزمین وسیع ایران از گذشته های دور علیرغم مظاهر متنوع بومی، مذهبی و دینی و مجموعه ای فاخر از زبان ها و گویش ها ولهجه های مختلف، دارای هویت مستقل و منسجم بوده است.
وی گفت: در عصر بحران هویت، پرداختن به مقوله زبان به عنوان عامل همبستگی و وحدت ایرانیان و پیگیری زمینه های ترویج آن در سراسر جهان، از اهم وظایفی است که برعهده نهادهای متولی با هدف پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی قرار گرفته است.
فرهادی افزود: بی تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش برای گسترش آن در صحنه های بین المللی نهایت تلاش خود را مبذول داریم.
وزیر علوم با بیان اینکه موضوع گسترش زبان فارسی از سیاست های جدی دولت بوده است، ادامه داد: خوشبختانه روند تجهیز و نظارت بر کرسی های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه ای یافته است.
فرهادی تصریح کرد: ایجاد برنامه ایران شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در دهها دانشگاه دنیا و همچنین راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا آموزش زبان فارسی را می توان پیشترفتی مهم در این زمینه تلقی کرد. 
وزیر علوم ادامه داد: امروزه زبان فارسی در همه جای جهان ریشه دوانده و از شبه قاره هند تا حوزه آسیای مرکزی و قفقاز و در جهان عرب، ژاپن و حتی در کشورهای اروپایی آثار آن مشهود است.
وی گفت: در زمینه تدوین فرهنگ لغت آموزشی برای گویندگان دیگر زبان ها باید جدیت بیشتری به خرج داد، و دستور زبان علمی جامعی مبتنی بر نظریات نوین زبان شناختی را پایه ریزی کرد و با فراهم آوردن مواد آموزشی مخصوص غیر فارسی زبانان پاسخگوی اقبال علاقه مندان به یاد گیری این زبان شیرین بود.
وی افزود: خوشبختانه بسیاری استادان آموزش زبان فارسی و ایران شناسی صاحب تجارب عملی بوده و این گردهمایی فرصتی است تا از تلاش های پیگیر خادمان راستین این حوزه تقدیر به عمل آید.
همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. 
کد خبر: 287939

۹۵/۱۰/۲۸
۱۱:۰۰

معاون وزارت علوم: حضور دو دانشگاه کشور در اجرای حسابداری تعهدی باعث افتخار است

دانشگاه‌های علامه طباطبائی و الزهرا (س) در کنار ۵ نهاد و دستگاه اجرایی کشور به عنوان دستگاه‌های برگزیده در اجرای حسابداری تعهدی و پاسخگویی مالی انتخاب شدند.

دکتر محمد حسین امید معاون اداری،مالی و مدیریت منابع وزارت علوم حضور دو دانشگاه وابسته به وزارت علوم در میان هفت دستگاه برتر از نظر اجرای حسابداری تعهدی و پاسخگویی مالی را باعث افتخار دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ دکتر امید با اشاره به تاریخچه اجرای حسابداری تعهدی گفت: اجرای حسابداری تعهدی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوردی در سال ۱۳۹۴ در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت و تمامی موسسات تحت پوشش این وزارت موظف به تغییر سیستم مالی به حسابداری تعهد شدند.
معاون اداری، مالی ومدیریت منابع وزارت علوم گام بعدی را استقرار سامانه های الکترونیک برای اصلاح فرآیندها، افزایش سرعت عملیات مالی، بالا بردن دقت، شفاف سازی و فراهم آوردن شرایط لازم برای گزارش گیری و مدیریت منابع توسط مدیران اعلام کرد.
لازم به ذکر است در نخستین دوره اعطای" نشان تندیس ملی پاسخگویی مالی دستگاه های اجرایی کشور" که ۲۲ دیماه در محل مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، دانشگاه علامه طباطبائی از بین ۲ هزار موسسه و نهاد عمومی ارزیابی شده در زمینه تحقق حسابداری تعهدی به عنوان دستگاه برگزیده معرفی شد. این ارزیابی از کلیه دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی که صورت های مالی سال ۱۳۹۴ آنها بر اساس نظام حسابداری بخش عمومی بر مبنای تعهدی انجام شده بود، صورت گرفت.
دانشگاه علامه طباطبائی؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی؛ وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی؛ دانشگاه الزهرا؛ دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان؛ دانشگاه علوم پزشکی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور ۷ موسسه و نهاد کشور بودند که در این ارزیابی به عنوان برگزیده معرفی شدند و عملکرد آنان مورد تقدیر قرار گرفت.
201

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۳۶

کلیات سیاست ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی" مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

به گزارش ایسکانیوز، براساس بند نخست " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی"، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه ۱( تهران، البرز)؛ منطقه ۲( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه ۳( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه ۷( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰( خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاههای پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییردر حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاههای اجرائی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می رساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، "ستاد آمایش آموزش عالی" در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.
205/200

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۵۵

سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی" مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، براساس بند نخست " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی"، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه ۱( تهران، البرز)؛ منطقه ۲( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه ۳( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه ۷( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰( خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاههای پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییردر حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاههای اجرائی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می رساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیازهای شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، "ستاد آمایش آموزش عالی" در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۵۷

کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

معاون آموزشی وزیر علوم کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی مصوب جلسه 776 شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.
براساس بند نخست کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به 10 منطقه کلان تقسیم می‌شود که شامل منطقه 1( تهران، البرز)؛ منطقه 2( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه 3( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه 4( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه 5( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه 6( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه 7( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه 8( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه 9( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه 10( خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه‌های پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست‌های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می‌تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه‌های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش‌های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرائی، نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می‌رساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ستاد آمایش آموزش عالی در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست‌های ابلاغی فوق، پس از بررسی‌های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع می‌رسد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۰۷

سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ « کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی» به دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، مجتبی شریعتی نیاسر «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی» مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.
براساس بند نخست «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی»، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه ۱(تهران، البرز)؛ منطقه ۲(گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه ۳(اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴(همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵(کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶(یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه ۷(بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸(هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹(خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰(خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه‌های پیام نور، علمی- کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخگوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاههای اجرائی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می رساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیازهای شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر علوم، «ستاد آمایش آموزش عالی» در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است: مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۰۰

کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

معاون آموزشی وزیر علوم، کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.
 
براساس بند نخست کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می‌شود که شامل منطقه ۱( تهران، البرز)؛ منطقه ۲( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه ۳( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه ۷( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰( خوزستان) است.
 
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه‌های پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست‌های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی‌ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
 
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می‌تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه‌های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
 
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخگوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش‌های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
 
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرائی، نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می‌رساند.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه‌های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه داشته باشد.
 
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ستاد آمایش آموزش عالی در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست‌های ابلاغی فوق، پس از بررسی‌های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع می‌رسد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۳۸

کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی» مصوب جلسه 776 شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.
بر اساس بند نخست «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی»، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به 10 منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه یک (تهران، البرز)، منطقه 2 ( گیلان، مازندران، گلستان)، منطقه 3 (اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)، منطقه 4 (همدان، مرکزی، قزوین، قم)، منطقه 5 (کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)، منطقه 6 (یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)، منطقه 7 (بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)، منطقه 8 (هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)، منطقه 9 (خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه 10 (خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاههای پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
بر اساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی، پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا در آورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
طبق بند پنجم این ضوابط، وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
همچنین بر اساس بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم موظف است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرایی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برساند.
همچنین مقرر شده است که وزارت علوم به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کارآفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، «ستاد آمایش آموزش عالی» در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرآیند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۱۵

وزارت علوم حذف پایان‌نامه از مقطع ارشد را بررسی می کند

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: حذف پایان‌نامه از مقطع ارشد قابل تأمل است و باید بررسی شود.
مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش که در سالن همایش‌های دانشگاه خوارزمی برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی بخواهد با ما رایزنی کند درست نیست چون شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد بالادستی است و تصمیمات آن برای کلیه دستگاه‌ها از جمله وزارت علوم جاری و نافذ است.وی گفت: برنامه‌های آموزشی مقاطع مختلف طبق آیین‌نامه‌های خود انجام می‌شود و دانشگاه‌ها نباید خارج از آن عمل کنند.شریعتی نیاسر درباره گسترش سرقت و تقلب علمی در مقطع کارشناسی ارشد و حذف پایان نامه این مقطع افزود: تخلفاتی علمی در جامعه نباید عامل خروج از برنامه‌ریزی‌های طبیعی آموزشی باشد بلکه ما باید بخش‌های نظارتی خود را تقویت کنیم.
وی گفت: باید جلوی تخلفات علمی در سطح جامعه گرفته شود اما بحث حذف پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد قابل تأمل است.
 

۹۵/۱۰/۲۸
۰۰:۰۰

رفع مشكلات ديرينه آموزش عالي؛ اولين گام توسعه دانشگاه‌ها

روزنامه آفرینش نوشت:
با توجه به ضررهايي كه كشور ما از جهت مهاجرت دانش‌آموختگان به خارج از كشور در طول سال‌ها متحمل شده و سرمايه‌اي را كه مي‌توانست به بهترين نحو به سود خود از آن استفاده كند، به دلايل مختلف ازجمله نبود وضعيت اشتغال مناسب، عدم حمايت كافي از دانش‌آموختگان و دلايل ديگري كه طرح آن موجب به درازا كشيدن مطلب خواهد شد، در اختيار ساير كشورها قرار داده است، يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي تصميم‌گيرندگان آموزش عالي در سال‌هاي اخير، انديشيدن تدابيري براي جلوگيري از مهاجرت دانش‌آموختگان و استفاده از توان آنها در جهت پيشرفت كشور بوده است.
اما قضيه به همين جا ختم نشده و نظام آموزش عالي ما، در طول ساليان اخير، هدفي فراتر از اين را براي خود در نظر گرفته و آن، عبارت است از اينكه نه‌فقط با ترميم نقصها و مشكلات نظام آموزشي، مانع مهاجرت دانشجويان و دانش‌آموختگان به خارج شويم، بلكه پا را فراتر گذاشته و خود، به يكي از كشورهاي نخبه‌پذير دنيا تبديل شويم، به طوري كه دانشجويان ساير كشورها بتوانند به دانشگاههاي ايراني مراجعه كرده و مشغول به تحصيل شوند، و به اين ترتيب، دانشگاههاي ما در آينده نزديك به دانشگاههايي بين‌المللي تبديل شوند.
بديهي است كه رسيدن به اين افق و چشم‌انداز، به نوعي همه‌جانبه‌نگري نياز دارد كه در آن، نخست براي حل مشكلات دانشگاهي چاره‌اي انديشيده شده باشد. چرا كه با وضعيت نامناسب بسياري از خوابگاههاي دانشگاهي، مشكلات مربوط به سرفصلهاي درسي در رشته‌هاي مختلف، نسبت استاد به دانشجو، امكانات كم پژوهشي و... تحقق بين‌المللي‌سازي دانشگاهها، چندان منطقي و واقع‌بينانه به نظر نمي‌رسد.
در روزهاي اخير هم، از قول معاون آموزشي وزارت علوم عنوان شده بود كه در حال حاضر، برخي از دانشگاههاي ما در زمره 500 دانشگاه برتر دنيا جاي دارند كه با برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته، تلاش مي‌شود در پنج سال آينده، دانشگاههاي ايراني در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان جاي بگيرند. در نظر گرفتن چنين دورنماي نزديكي براي آموزش عالي و تلاش درراستاي جهاني‌سازي دانشگاههاي داخلي كه به طور قطع، موجب شكوفايي بيشتر فضاي آموزش عالي خواهد شد، اتفاق مباركي است كه اخيرا به گونه برجسته‌اي مورد توجه قرار گرفته و در اين راستا، با بسياري از دانشگاه‌هاي خارجي، تفاهم‌نامه‌هايي امضا شده است. اما آنچه مهم است داشتن برنامه مشخص، زمان‌مند و هدف‌مند در اين رابطه است كه در مرتبه نخست، با برطرف كردن ضعفها و مشكلات مختلف و متعددي كه در دانشگاههاي كشور وجود دارد، زمينه براي توسعه بيشتر و ورود جدي به جريان بين‌المللي‌سازي و قرار گرفتن ايران در فهرست كشورهاي داراي دانشگاه‌هاي بين‌المللي فراهم شود.
در غير اين صورت و با اختصاص بودجه‌هاي كم آموزشي و پژوهشي و به قوت خود باقي ماندن مشكلات ديرينه نظام آموزش عالي، به نظر مي‌رسد ما در انتظار محصول و نتيجه‌اي هستيم كه مقدمات لازم براي دست‌يابي به آن طي نشده است.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۷:۰۹

کلیات سیاست ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی" مصوب جلسه 776 شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم براساس بند نخست " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی"، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به 10 منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه 1( تهران، البرز)؛ منطقه 2( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه 3( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه 4( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه 5( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه 6( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه 7( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه 8( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه 9( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه 10( خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاههای پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییردر حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاههای اجرائی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می رساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، "ستاد آمایش آموزش عالی" در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۱۹

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ،رؤسا و معاونان پژوهشی 70 دانشگاه مطرح کشور و جمعی از استادان در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این کنفرانس دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی این وزارت از دانشگاه خوارزمی که میزبانی این برنامه را تقبل کردند تشکر کرده و اظهار داشت: در ایران 155 دانشگاه ملی و 530 شعبه دانشگاه از راه دور (پیام نور) وجود دارد و همچنین دو دانشگاه ویژه در علوم مهارتی که تعدادشان در سطح کشور 960 مورد است. علاوه بر این، کشور پهناور ایران دارای دو مجموعه دانشگاهی دیگر تحت عنوان مراکز غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی است که این دو در مجموع مشتمل بر 820 واحد آموزش عالی در سطح کشور هستند.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به تعداد دانشجویان در گروه‌های مختلف علمی گفت: 46.8 درصد دانشجویان در گروه علوم انسانی، 5.86درصد در گروه علوم پایه،5.69 درصد در گروه علوم پزشکی30.19 درصد در گروه علوم مهندسی، 4.35 درصد در گروه کشاورزی و دامپزشکی و 7.83 درصد در گروه هنر تحصیل می‌کنند.
وی در ادامه به سهم ایران در تولید مقالات علمی اشاره کرد و افزود: تعدادمقالات علمی ایران از سال 2007 تا 2016 نشان می دهد که سهم ایران در تولید مقالات افزایش یافته به طوری که در سال 2015 تعداد مقالات منتشره در مجلات ISI، به بیش از 35 هزار مورد رسیده است و میان صد دانشگاه برتر آسیا ایران بعد از ژاپن،کره و تایوان مقام چهارم را داراست.
وی همچنین خاطرنشان کرد: از گسترش بخش فارسی در دانشگاه‌های خارجی استقبال می‌کنیم و امیدواریم مراکز آموزش عالی کشور در عرصه بین‌المللی توفیقات بیشتری را کسب کنند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۶:۲۲

رئیس صندوق رفاه خبر داد: ۷۳۰ میلیارد تومان کسری بودجه یارانه تغذیه دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت:اعتبار سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان، ۱۲۰۰میلیارد تومان است اما دولت ۴۷۰ میلیارد تومان پرداخت کرده، برای تامین این کسری، با مشکل مواجه هستیم .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه یاسوج، ذوالفقار یزدانمهر در جمع خبرنگاران افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان اعطا شده که نسبت به سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
وی بیان کرد: وام دانشجویی در سال ۹۳، ۲۶۰میلیارد تومان و در سال گذشته، ۳۷۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به افزایش وام های دانشجویی از ۲۵ تا ۲۰۰ درصد خاطرنشان کرد: وام ضروری از یک میلیون به سه میلیون تومان، وام ودیعه مسکن متاهلی از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در تهران به ۱۵میلیون تومان، در کلان شهرها از ۶ به ۱۲ میلیون تومان و در سایر شهرها از پنج میلیون و چهارصد هزار تومان به ۹ میلیون تومان افزایش یافته است.
یزدانمهر تصریح کرد: با توجه به اینکه ۸۵ درصد دانشجویان شهریه پرداز هستند، نتوانستیم در زمینه وام شهریه جوابگوی نیاز دانشجویان باشیم زیرا در سال ۹۳ تخصیص وام شهریه صفر بود و در سال ۹۴ هم ۴۰ درصد اختصاص یافت که امسال هم تاکنون اعتباری دراین زمینه تخصیص نیافته است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد: مهمترین مشکل در آموزش عالی این است که رشد کیفی متناسب با رشد کمی صورت نگرفته است.
یزدانمهر همچنین به ساخت  ۳۰۰ خوابگاه دانشجویی جدید از سال آینده در کشور اشاره و تاکید کرد: هم اکنون ۷۵ هزار دانشجو در شرایط استاندارد خوابگاهی اسکان ندارند و در بسیاری از خوابگاه های دانشجویی از جمله خوابگاه های دانشجویی دانشگاه یاسوج در اتاق چهار نفره، هفت نفر اسکان داده شده اند.
وی بیان کرد: در سالهای اخیر به خاطر جبران کمبود فضای خوابگاه دانشجویی متناسب با نیاز هر دانشگاه، کمک رهن پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ هم تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی و دانشگاه پرداخت می کنیم تا خوابگاه های جدید دانشجویی طی سه سال به بهره برداری برسند و ساخت خوابگاه دانشجویی برای دانشگاه کهگیلویه و بویراحمد در اولویت است.
یزدانمهر تصریح کرد: هم اکنون ۲۵۰هزار دانشجو در ۱۱۱۶ خوابگاه دولتی و ۳۲۰خوابگاه غیر دولتی در کشور سکونت دارند.
 وی اضافه کرد:  اعتبار مورد نیاز سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان، ۱۲۰۰میلیارد تومان است اما اعتباری که دولت پرداخت کرده ۴۷۰ میلیارد تومان است و در زمینه تامین این کسری، با مشکل مواجه هستیم.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۲۲

رئیس صندوق رفاه خبر داد ۷۳۰ میلیارد تومان کسری بودجه یارانه غذای دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: اعتبار سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان ۱۲۰۰میلیارد تومان است، اما دولت ۴۷۰ میلیارد تومان پرداخت کرده و برای تامین این کسری، با مشکل مواجه هستیم .

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ذوالفقار یزدانمهر گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان اعطا شده که نسبت به سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
 
وی بیان کرد: وام دانشجویی در سال ۹۳، ۲۶۰میلیارد تومان و در سال گذشته، ۳۷۰ میلیارد تومان بوده است.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به افزایش وام های دانشجویی از ۲۵ تا ۲۰۰ درصد خاطرنشان کرد: وام ضروری از یک میلیون به سه میلیون تومان، وام ودیعه مسکن متاهلی از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در تهران به ۱۵میلیون تومان، در کلان شهرها از ۶ به ۱۲ میلیون تومان و در سایر شهرها از پنج میلیون و چهارصد هزار تومان به ۹ میلیون تومان افزایش یافته است.
 
یزدانمهر تصریح کرد: با توجه به اینکه ۸۵ درصد دانشجویان شهریه پرداز هستند، نتوانستیم در زمینه وام شهریه جوابگوی نیاز دانشجویان باشیم زیرا در سال ۹۳ تخصیص وام شهریه صفر بود و در سال ۹۴ هم ۴۰ درصد اختصاص یافت که امسال هم تاکنون اعتباری دراین زمینه تخصیص نیافته است.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد: مهمترین مشکل در آموزش عالی این است که رشد کیفی متناسب با رشد کمی صورت نگرفته است.
 
یزدانمهر همچنین به ساخت  ۳۰۰ خوابگاه دانشجویی جدید از سال آینده در کشور اشاره و تاکید کرد: هم اکنون ۷۵ هزار دانشجو در شرایط استاندارد خوابگاهی اسکان ندارند و در بسیاری از خوابگاه های دانشجویی از جمله خوابگاه های دانشجویی دانشگاه یاسوج در اتاق چهار نفره، هفت نفر اسکان داده شده اند.
 
وی بیان کرد: در سالهای اخیر به خاطر جبران کمبود فضای خوابگاه دانشجویی متناسب با نیاز هر دانشگاه، کمک رهن پرداخت کردیم.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ هم تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی و دانشگاه پرداخت می کنیم تا خوابگاه های جدید دانشجویی طی سه سال به بهره برداری برسند و ساخت خوابگاه دانشجویی برای دانشگاه کهگیلویه و بویراحمد در اولویت است.
 
یزدانمهر تصریح کرد: هم اکنون ۲۵۰هزار دانشجو در ۱۱۱۶ خوابگاه دولتی و ۳۲۰خوابگاه غیر دولتی در کشور سکونت دارند.
 
 وی اضافه کرد:  اعتبار مورد نیاز سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان، ۱۲۰۰میلیارد تومان است اما اعتباری که دولت پرداخت کرده ۴۷۰ میلیارد تومان است و در زمینه تامین این کسری، با مشکل مواجه هستیم.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۰۴

۷۳۰ میلیارد تومان کسری بودجه یارانه تغذیه دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: اعتبار سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان، ۱۲۰۰میلیارد تومان است، اما دولت ۴۷۰ میلیارد تومان پرداخت کرده، برای تامین این کسری با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش ایلنا، ذوالفقار یزدانمهر در جمع خبرنگاران افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان اعطا شده که نسبت به سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
وی بیان کرد: وام دانشجویی در سال ۹۳، ۲۶۰میلیارد تومان و در سال گذشته، ۳۷۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به افزایش وام های دانشجویی از ۲۵ تا ۲۰۰ درصد خاطرنشان کرد: وام ضروری از یک میلیون به سه میلیون تومان، وام ودیعه مسکن متاهلی از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در تهران به ۱۵میلیون تومان، در کلان شهرها از ۶ به ۱۲ میلیون تومان و در سایر شهرها از پنج میلیون و چهارصد هزار تومان به ۹ میلیون تومان افزایش یافته است.
یزدانمهر تصریح کرد: با توجه به اینکه ۸۵ درصد دانشجویان شهریه پرداز هستند، نتوانستیم در زمینه وام شهریه جوابگوی نیاز دانشجویان باشیم زیرا در سال ۹۳ تخصیص وام شهریه صفر بود و در سال ۹۴ هم ۴۰ درصد اختصاص یافت که امسال هم تاکنون اعتباری دراین زمینه تخصیص نیافته است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد: مهمترین مشکل در آموزش عالی این است که رشد کیفی متناسب با رشد کمی صورت نگرفته است.
یزدانمهر همچنین به ساخت  ۳۰۰ خوابگاه دانشجویی جدید از سال آینده در کشور اشاره و تاکید کرد: هم اکنون ۷۵ هزار دانشجو در شرایط استاندارد خوابگاهی اسکان ندارند و در بسیاری از خوابگاه های دانشجویی از جمله خوابگاه های دانشجویی دانشگاه یاسوج در اتاق چهار نفره، هفت نفر اسکان داده شده اند.
وی بیان کرد: در سالهای اخیر به خاطر جبران کمبود فضای خوابگاه دانشجویی متناسب با نیاز هر دانشگاه، کمک رهن پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ هم تسهیلات ارزان قیمت به بخش خصوصی و دانشگاه پرداخت می کنیم تا خوابگاه های جدید دانشجویی طی سه سال به بهره برداری برسند و ساخت خوابگاه دانشجویی برای دانشگاه کهگیلویه و بویراحمد در اولویت است.
یزدانمهر تصریح کرد: هم اکنون ۲۵۰هزار دانشجو در ۱۱۱۶ خوابگاه دولتی و ۳۲۰خوابگاه غیر دولتی در کشور سکونت دارند.
 وی اضافه کرد:  اعتبار مورد نیاز سالانه برای یارانه تغذیه دانشجویان، ۱۲۰۰میلیارد تومان است اما اعتباری که دولت پرداخت کرده ۴۷۰ میلیارد تومان است و در زمینه تامین این کسری، با مشکل مواجه هستیم

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۳۱

قائم مقام وزیر علوم: توجه به دیپلماسی علمی از محوری ترین فعالیت های وزارت علوم است

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: بدون شک امروز یکی از محوری ترین فعالیت های وزارت علوم، توجه به دیپلماسی علمی است که در راس آن توسعه زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، حسین سالار آملی روز سه شنبه در گردهمایی مدیران گروه های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور افزود: گر چه تلاش ما و دیگر دست اندرکاران این است تا مهمترین یادگار و هویت خود و بشریت را پایدار نگهداریم، اما همتی دو چندان و تلاش هزار باره می خواهد تا آنچه استحقاق این زبان است را برآورده سازیم.
وی ادامه داد: اکنون دو گروه همکار با هدایت وزارت علوم و دیگری به همت ایران دوستان و ایرانیان مقیم خارج از کشور، وظیفه خطیر توسعه زبان ادبیات فارسی ایران شناسی را در دانشگاه های دنیا بر عهده دارند.
قائم مقام وزیر علوم افزود: با همت مسولان و دلسوزان دیروز و امروز، این امر در وزارت علوم به جریان افتاده و امروز گسترش زیادی یافته و بیش از 51 کرسی در 31 کشور را پوشش داده و 3 هزار و 366 دانشجو از جمله 620 دانشجو دوره دکترا را در دفتر آموزشی و تربیتی خود رشد می دهد.
وی گفت: ‌دوره ای نیز به همت ایران دوستان و نخبگان دانشگاه های ایران برپاست؛ بزرگانی که قدر گوهری این زبان را به خاطر زیبایی ذاتی آن و حفظ میراث مشترک بشری درک کرده و خود در حمایت، هدایت و راهبرد آن نقش دارند.
به گفته سالار آملی، تعداد این کرسی ها نزدیک به 200 مورد است که هزاران دانشجو در آن تحصیل می کنند.
وی تصریح کرد: البته نباید فراموش کرد که در داخل کشور و در دانشگاه ها و مراکز آموزشی جمهوری اسلامی، حدود 532 دانشجوی غیر ایرانی در رشته های زبان فارسی و ایران شناسی در مقاطع مختلف حضور دارند که از این تعداد 90 نفر در مقطع کارشناسی، 270 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 162 نفر در مقطع دکترا در حال تحصیل هستند.
رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم ادامه داد: در نشست امروز از مسئولان گروه های زبان و ادبیات فارسی، ایران شناسان گروه دوم، همان های که به همت خود این پرچم را در دنیا برافزاشته نگهداشته اند، دعوت کردیم برای همفکری و انسجام بیشتر و ارائه گزارش کشوری و بحث و بررسی دور هم جمع شویم.
وی یاداور شد: خوشبختانه استقبال و پاسخ مثبت 168 نفر از این عزیزان برای ما افتخار آفرید و به خاطر محدویت ظرفیت ها، فقط 81 نفر از آنها را در جمع خود داریم و البته حدود 120 نفر از استادان اعزامی قبلی کرسی زبان فارسی که از ایران اعزام شده بوده اند، به این جمع دعوت شدند.
سالار آملی گفت: در این نشست به جز گزارش های کشوری، محورهای مهمی به بحث و نظر خواهی گذاشته می شود، از جمله اینکه پس از گذشت یکسال از تلاش اساتید دانشگاه ها آزمون استاندارد زبان فارسی آماده ارائه و نیز کسب نظر متخصصان می شود.
وی افزود: انتظار می رود در سال 1396 اولین آزمون مهارتی زبان فارسی تحت عنوان امتحانات «آمفا» برگزار شود و این مقطع، عطفی در روند استاندارد سازی سطح زبان و ادبیات فارسی در گستره گیتی است.
سالار آملی گفت: بازنگری و تبیین سرفصل های درسی و منابع آموزشی کرسی های خارج از کشور نیز از جمله مباحث دیگری است که در این نشست بدان پرداخته خواهد شد.
همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
فراهنگ ** 9187 ** 1071 ** خبرنگار: حمید بازگشا ** انتشاردهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۴۷

قائم‌مقام وزیر علوم خبر داد برگزاری اولین آزمون مهارتی زبان فارسی تا سال آینده

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از برگزاری اولین آزمون مهارتی زبان فارسی توسط این وزارتخانه خبر داد و گفت: این آزمون تحت عنوان امتحانات "آمفا " به منظور استانداردسازی سطح زبان و ادبیات فارسی در سال 96 برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سالار آملی قائم‌مقام وزیر علوم در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد گزارشی از وضعیت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در مراکز آموزشی جهان ارائه داد و اظهار کرد: بدون شک امروزه یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های وزارت علوم توجه به دیپلماسی علمی است که راس آن توسعه زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان قرار دارد. اگرچه تلاش ما، صدها عضو هیات علمی برجسته، ده‌ها هزار دانشجو در داخل و خارج از کشور برای آن است تا مهمترین یادگار و هویت خود و میراث بشری را پایدار نگهداریم اما باید در این زمینه همت، تلاش و تفاهم خود را افزایش دهیم.
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر دو گروه همکار یکی با هدایت وزارت علوم و دیگری به همت ایران‌دوستان و ایرانیان مقیم خارج از کشور وظیفه خطیر توسعه زبان ادبیات فارسی و ایران‌شناسی را در دانشگاه‌های دنیا برعهده دارند.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل یادآور شد: اولین گروه که با همت مسئولان و دلسوزان دیروز و امروز وزارت علوم به جریان افتاده است و امروزه گسترش فوق‌العاده‌ای یافته بیش از 51 کرسی در 31 کشور دنیا را پوشش داده و 3636دانشجو از جمله 620 دانشجوی دوره دکتری را در بستر آموزشی و تربیتی خود رشد می‌دهد. دومین گروه به همت ایران‌دوستان، فارسی‌زبان‌ها و نخبگان دانشگاه‌های دنیا برپا است. همان بزرگانی که قدر گوهری این زبان را به خاطر زیبایی ذاتی آن و حس میراث مشترک بشری درک کرده و خود در هدایت، حمایت و راهبرد آن نقش دارند. تعداد این کرسی‌ها نزدیک به 200 مورد می‌رسد که هزاران دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.
دکتر سالار آملی در ادامه تاکید کرد: البته نباید فراموش کرد که در داخل کشور و در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ایران حدود 522 دانشجوی غیرایرانی در رشته‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در مقاطع مختلف حضور دارند که از این تعداد 90 نفر در مقطع کارشناسی، 270 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 162 نفر در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند.
وی تاکید کرد: در نشست امروز از مسئولان گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسان گروه دوم دعوت کرده‌ایم که برای همفکری و انسجام بیشتر ارائه گزارش کشوری و بحث و بررسی در چند محور اساسی دور هم جمع شویم که خوشبختانه 168 نفر از آنها به دعوت ما پاسخ مثبت دادند اما به دلیل محدودیت ظرفیت‌ها تنها 81 نفر از آنان را که در خارج از کشور هستند را در جمع خود می‌بینیم. اگرچه حدود 120 نفر از استادان اعزامی قبلی کرسی‌های زبان فارسی که از ایران اعزام شده بودند نیز به منظور ارائه تجربیات خود در این جمع حاضر هستند.
دکتر سالارآملی یادآور شد: در این نشست به غیر از گزارش‌های کشوری محورهای مهمی به بحث نظرخواهی گذاشته می‌شود از جمله اینکه بعد از حدود یکسال تلاش اساتید دانشگاه‌ها آزمون استاندارد زبان فارسی آماده ارائه و کسب نظر متخصصان می‌شود.
وی از برگزاری اولین آزمون مهارتی زبان فارسی در سال آینده خبر داد و گفت: این آزمون تحت امتحانات "آمفا" برگزار می‌شود که امیدواریم نقطه عطفی در روند استانداردسازی سطح زبان و ادبیات فارسی در گستره گیتی باشد.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: بازنگری و تدوین سرفصل‌های درسی و منابع آموزشی کرسی‌های خارج از کشور نیز از جمله مباحث دیگری است که در این نشست به آن پرداخته خواهد شد و  امیدواریم گام‌های مثبتی در عرصه گسترش زبان و ادبیات فارسی در داخل و خارج از کشور برداشته شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۱:۰۸

۷۳۰ ميليارد تومان كسري بودجه يارانه تغذيه دانشجويي

ايلنا|
رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: اعتبار سالانه براي يارانه تغذيه دانشجويان، ۱۲۰۰ميليارد تومان است، اما دولت ۴۷۰ميليارد تومان پرداخت كرده، براي تامين اين كسري با مشكل مواجه هستيم.
ذوالفقار يزدانمهر افزود: از ابتداي امسال تاكنون ۶۷۰ميليارد تومان تسهيلات به دانشجويان اعطا شده كه نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش چشمگيري داشته است. وام دانشجويي در سال ۹۳، ۲۶۰ميليارد تومان و در سال گذشته، ۳۷۰ ميليارد تومان بوده است.
رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم با اشاره به افزايش وام‌هاي دانشجويي از ۲۵ تا ۲۰۰درصد خاطرنشان كرد: وام ضروري از يك ميليون به سه ميليون تومان، وام وديعه مسكن متاهلي از پنج ميليون و ۷۰۰ هزار تومان در تهران به ۱۵ميليون تومان، در كلان‌شهرها از ۶ به ۱۲ ميليون تومان و در ساير شهرها از پنج ميليون و چهارصد هزار تومان به ۹ ميليون تومان افزايش يافته است.
يزدانمهر ادامه داد: با توجه به اينكه ۸۵درصد دانشجويان شهريه‌پرداز هستند، نتوانستيم در زمينه وام شهريه جوابگوي نياز دانشجويان باشيم زيرا در سال ۹۳ تخصيص وام شهريه صفر بود و در سال ۹۴ هم ۴۰درصد اختصاص يافت كه امسال هم تاكنون اعتباري دراين زمينه تخصيص نيافته است.
رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم عنوان كرد: مهم‌ترين مشكل در آموزش عالي اين است كه رشد كيفي متناسب با رشد كمي صورت نگرفته
 است.
يزدانمهر همچنين به ساخت ۳۰۰ خوابگاه دانشجويي جديد از سال آينده در كشور اشاره و تاكيد كرد: هم‌اكنون ۷۵هزار دانشجو در شرايط استاندارد خوابگاهي اسكان ندارند و در بسياري از خوابگاه‌هاي دانشجويي از جمله خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه ياسوج در اتاق چهار نفره، هفت نفر اسكان داده شده‌اند. در سال‌هاي اخير به خاطر جبران كمبود فضاي خوابگاه دانشجويي متناسب با نياز هر دانشگاه، كمك رهن پرداخت كرديم.
رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم خاطرنشان كرد: در سال ۹۶ هم تسهيلات ارزان قيمت به بخش خصوصي و دانشگاه پرداخت مي‌كنيم تا خوابگاه‌هاي جديد دانشجويي طي سه سال به بهره‌برداري برسند و ساخت خوابگاه دانشجويي براي دانشگاه كهگيلويه و بويراحمد در اولويت است.
يزدانمهر تصريح كرد: هم‌اكنون ۲۵۰هزار دانشجو در ۱۱۱۶خوابگاه دولتي و ۳۲۰خوابگاه غيردولتي در كشور سكونت دارند.
 او همچنين گفت: اعتبار مورد نياز سالانه براي يارانه تغذيه دانشجويان، ۱۲۰۰ميليارد تومان است اما اعتباري كه دولت پرداخت كرده ۴۷۰ميليارد تومان است و در زمينه تامين اين كسري، با مشكل مواجه هستيم

۹۵/۱۰/۲۸
۰۰:۰۸

شرکت 54 هزار داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد فراگير پيام نور

 برگزاري آزمون در 15 بهمن؛  شرکت 54 هزار داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد فراگير پيام نور   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد 54 هزار و 866 داوطلب در آزمون کارشناسي ارشد فراگير بهمن ماه 95 دانشگاه پيام نور ثبت‌نام کرده‎اند که در 15 بهمن با هم رقابت مي‎کنند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد فراگير بهمن ماه 95 دانشگاه پيام نور، تعداد 54 هزار و 866 داوطلب ثبت‌نام کرده‎اند که از اين تعداد 26 هزار و 262 نفر زن و 28 هزار و 604 نفر مرد هستند.وي افزود: به عبارت ديگر 47.87 درصد زن و 52.13 درصد داوطلبان مرد هستند. اين آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد مهرماه 95 فراگير پيام نور که تعداد 64 هزار و 543 نفر بوده است، تعداد 9 هزار و 677 نفر يا به عبارت ديگر 15 درصد کاهش نشان مي‏دهد.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: از تعداد 54 هزار و 866 داوطلب، تعداد 48 هزار و 162 نفر در گروه علوم انساني، تعداد 1 هزار و 519 نفر در گروه علوم پايه، تعداد 3 هزار و 683 نفر در گروه فني و مهندسي، تعداد 283 نفر در گروه کشاورزي و منابع طبيعي و تعداد 1 هزار و 219 نفر در گروه هنر ثبت‌نام کرده‏اند.
زمان توزيع كارت
وي خاطرنشان کرد: کارت شرکت در آزمون و برگه راهنماي آن از روز چهارشنبه 13 بهمن ماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‏گيرد و داوطلبان مي‏توانند از روز چهارشنبه 13 بهمن تا ساعت 24 روز پنحشبنه 14 بهمن با مراجعه به سايت سازمان سنجش نسبت به پرينت برگه راهنما اقدام کنند.
زمان برگزاري
توکلي افزود: براساس برنامه پيش‎بيني‎شده آزمون فراگير کارشناسي ارشد فراگير بهمن ماه 95 (نوبت هفدهم) دانشگاه پيام نور صبح روز جمعه 15 بهمن با تعداد 54 هزار داوطلب براي پذيرش در يک هزار و 400 رشته محل و در بيش از 190 رشته - گرايش و در 5 گروه آموزشي، در 82 شهر مختلف برگزار مي‌شود.
وي يادآور شد: براي حضور در جلسه آزمون اصل کارت ملي و يا اصل شناسنامه و پرينت کارت ورود به جلسه الزامي است.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فرآيند برگزاري آزمون از ساعت 8:30 آغاز مي‌شود و دربهاي آزمون نيم ساعت قبل از فرآيند بسته مي‌شود و نياز است داوطلبان پيش از اين زمان در جلسه آزمون حاضر باشند.
توکلي اظهار داشت: تمامي سوالات آزمون تستي چهارگزينه‏اي خواهد بود و براي پاسخهاي غلط نمره منفي منظور نخواهد شد.
اگر براي هر سئوال بيش از يک پاسخ داده شود همه پاسخهاي آن سوال غلط محسوب مي‌شود و امتيازي به داوطلب تعلق نمي‏گيرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۱:۵۱

جزئیات آماری ثبت‌نام دکتری ۹۶ | مقایسه تعداد ثبت‌نام‌کنندگان با سال‌های قبل

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
۲۶۰ هزار و ۸۳ داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال ۹۶ ثبت‌نام کردند، در حالی که این تعداد در سال ۹۵ بیش از ۱۵۸ هزار نفر بوده است.
به گزارش فارس، تعداد 260 هزار و 83 داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 96 ثبت‌نام کردند که از این تعداد 110 هزار و 163 نفر زن و 149 هزار و 920 نفر مرد هستند یعنی 42.36 درصد داوطلبان زن و 57.64 درصد مرد هستند.
آشنايي با سازمان سنجش آموزش كشور از تعداد 260 هزار و 83 داوطلب تعداد 149 هزار و 221 داوطلب در گروه علوم انسانی، تعداد 24 هزار و 994 داوطلب در گروه علوم پایه، تعداد 48 هزار و 759 داوطلب در گروه فنی و مهندسی، تعداد 14 هزار و 928 داوطلب در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، تعداد 13 هزار و 872 داوطلب در گروه هنر، تعداد 2 هزار و 231 داوطلب در گروه دامپزشکی و تعداد 6 هزار و 78 داوطلب در گروه زبان ثبت‌نام کردند.
آمار ثبت‌نام دکتری سال 94 به این صورت بوده است که 201 هزار و 335 نفر ثبت‌نام کرده بودند که از این تعداد 90 هزار و 899 نفر در گروه علوم انسانی، 40 هزار و 185 نفر در گروه فنی و مهندسی، 28 هزار و 770 نفر در گروه علوم پایه، 17 هزار و 273 نفر در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 13 هزار و 491 نفر در گروه زبان، 8 هزار و 710 نفر در گروه زبان، 2 هزار و 7 نفر در گروه دامپزشکی بودند.
همچنین تعداد 158 هزار و 94 نفر در سال 95 ثبت‌نام کردند که 80 هزار و 515 نفر در گروه علوم انسانی، 31 هزار و 801 نفر در گروه فنی و مهندسی، 20 هزار و 612 نفر در گروه علوم پایه، 11 هزار و 854 نفر در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 7 هزار و 497 نفر در گروه هنر، 4 هزار و 398 نفر در گروه زبان و 1 هزار و 417 نفر در گروه دامپزشکی بودند.
البته در سال‌های گذشته ثبت‌نام داوطلبان دانشگاه آزاد به صورت مستقل انجام می‌شد.
آزمون دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال 96 در 7 گروه آموزشی و برای 244 کدرشته امتحانی در روز جمعه 6 اسفند ماه امسال در یک نوبت برگزار می‌شود، کارت شرکت در آزمون دکتری و برگ راهنما در روز سه‌شنبه سوم اسفند ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبان تا پنجم اسفند ماه برای دریافت پرینت کارت مهلت دارند.
پس از برگزاری آزمون کارنامه داوطلبان در هفته آخر فروردین ماه سال 96 در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در نیمه اول اردیبهشت ماه می‌توانند انتخاب رشته کنند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۸:۵۱

دریافت طرح‌های مشترک دانشگاه‌های ایران و اتریش از بهار 96 آغاز می‌شود

مدیر دفتر همکاری‌های علمی-بین المللی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه پس از برجام رئیس جمهور اتریش با سفر به ایران چند یادداشت تفاهم در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه علم و فناوری به امضا رساند گفت: براساس تقسیم کار وزارت علوم، دانشگاه‌ها مسئولیت هماهنگی علمی با کشورهای راهبردی را بر عهده گرفتند که دانشگاه خوارزمی به عنوان هماهنگ کننده همکاری با دانشگاه‌های کشور اتریش انتخاب شد.
غلامرضا کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، گفت: روز یکشنبه 26 دی ماه، دانشگاه خوارزمی میزبان همایش همکاری‌های علمی دانشگاه‌های ایران و اتریش بود که در آن 21 نفر از مقامات آموزش عالی و روئسای دانشگاه‌های کشور ایران و چند تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های اتریش حضور داشتند.
کریمی ادامه داد: در این همایش پس از امضا سند همکاری علمی-پژوهشی دانشگاه‌های ایران و اتریش زمینه برای همکاری در این حوزه فراهم شد.
وی با بیان اینکه اتریش یکی از کشورهای راهبردی طرف همکاری با ایران در حوزه علم و فناوری است گفت: پس از برجام رئیس جمهور اتریش با سفر به ایران چند یادداشت تفاهم در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه علم و فناوری به امضا رساند.
کریمی با اشاره به چندین سفر از طرف هیئت‌های اتریش به ایران خاطرنشان کرد: در آخرین سفر 400 هزار یورو برای اجرای پروژه‌های پژوهشی مشترک میان دو کشور در نظر گرفته شد که 50 درصد آن از طرف ایران و 50 درصد نیز از جانب اتریش تامین خواهد شد.
مدیر دفتر همکاری‌های علمی-بین‌المللی دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: براساس این توافق اعضای هیئت علمی می‌توانند طرح‌های پژوهشی خود را به دبیرخانه مستقر در دانشگاه خوارزمی که براساس تقسیم کار وزارت علوم به عنوان هماهنگ کننده همکاری با دانشگاه‌های اتریش انتخاب شده است ارسال کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به همایش روز یکشنبه که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد اشاره و اعلام کرد: در ابتدای این همایش دکتر سبحان‌اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی در خصوص وضعیت دانشگاه و چهارچوب پروژه‌هایی که در آن امکان همکاری وجود دارد سخنرانی کرد.
کریمی افزود: پس از آن دکتر شریعتی از معاونین وزارت علوم در خصوص آموزش عالی ایران اطلاعاتی را در اختیار مدعوین قرار گذاشت و در نهایت نماینده هیئت اتریشی در مورد وضعیت بودجه و فرآیندهای همکاری مشترک صحبت کرد.
مدیر دفتر همکاری‌های علمی-بین‌المللی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در حاشیه این همایش فرصتی فراهم شد تا اعضای هیئت علمی داتششگاه خوارزمی و سایر دانشگاه‌های کشور دیدار چهره به چهره داشته باشند.
کریمی در ادامه به اثرات همکاری‌های بین‌المللی بر آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از شاخص‌های مهم ارتقا رتبه دانشگاه‌ها بین‌المللی شدن است بنابراین تعریف پروژه‌های مشترک و انتشارات مشترک با دانشگاه‌های خارج از کشور تاثیر مهمی بر ارتقا رتبه دانشگاه خواهد داشت.
وی در پاسخ به اینکه چه تمهیداتی برای عملی شدن سند همکاری دانشگاه‌های ایران و اتریش اندیشیده شده است اعلام کرد: در حال حاضر دبیرخانه این کار در دانشگاه خوارزمی ایجاد شده است و پس از فراخوانی که طی روزهای آتی اعلام خواهد شد روند دریافت پروژه‌های مشترک از بهار سال آینده آغاز خواهد شد.
کریمی با بیان اینکه 400 هزار یورو برای پیشبرد این سند همکاری در نظر گرفته شده است اضافه کرد: این اعتبار برای شروع کار در اختصاص داده شده است و در ادامه و در چارچوب افق 2020 اتحادیه اروپا نیز این طرح می‌تواند اجرا شود.
وی در پایان بیان کرد: امکان حضور همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی اتریش در اجرای پروژه‌های مشترک با ایران در این طرح پیش بینی شده است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۵

افزایش رفاه و رضایت‎‌مندی دانشجویان دانشگاه یاسوج

رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به خدمات انجام شده برای دانشجویان این دانشگاه، گفت: این اقدامات منجر به افزایش ظرفیت خوابگاه‌ها، رفاه و رضایت‌مندی بیشتر دانشجویان شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، رئیس دانشگاه یاسوج پیش از ظهر امروز از خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه دیدن کرد.
محمدرضا رحیمی در این بازدید وضعیت خوابگاه‌ها را از نزدیک مشاهده و با دانشجویان در مورد موارد و مشکلات صحبت کرد.
رئیس دانشگاه یاسوج در حاشیه این بازدید به خبرنگاران، گفت: اقدامات خوبی جهت رفاه حال دانشجویان ارائه شده است.
وی با بیان اینکه علی‌رغم همه اقدامات انجام شده اما هنوز مشکلاتی وجود دارد، افزود: عمده مشکلات دانشجویان در زمینه خوابگاه و سلف سرویس است.
این مسوول، تعمیرات اساسی، تغییر کاربری، بازسازی و جابجایی را از جمله اقدامات انجام شده برای دانشجویان عنوان کرد و بیان داشت: این اقدامات منجر به افزایش ظرفیت خوابگاه‌ها و رفاه بیشتر دانشجویان شده است.
رحیمی، ادامه داد: در نتیجه این اقدامات سهولت دسترسی و تردد میان بخش‌های اداری، آموزشی و دانشجویی برای دانشجویان ممکن شد که این امر نیز رضایت دانشجویان را در پی داشته است.
رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه اقدامات انجام شده تاکنون مثبت بوده است، خاطرنشان کرد: اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله است که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم همه مشکلات از جمله مشکلات خوابگاهی را مرتفع کنیم.
وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت خوابگاه‌ها متناسب با فضاهای موجود نیست، گفت: این امر تا حدودی مشکلاتی را ایجاد کرده است که در تلاش هستیم این موارد را رفع کنیم.
این مسوول ضمن اشاره به حضور رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در یاسوج و بازدید از خوابگاه‌ها، گفت: امیدواریم با حمایت مسوولان کشوری بتوانیم همه موانع و مشکلات را رفع و رضایت دانشجویان را جلب کنیم.
رحیمی با اشاره به هزینه بالای خدمات انجام شده، یادآور شد: پراکندگی ساختمان‌ها در دانشگاه منجر به ایجاد هزینه‌های بالایی برای دانشگاه شده است.
رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد و راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی را از دیگر نیازهای این دانشگاه عنوان کرد و بیان داشت: اگر این کار انجام گیرد سرویس‌دهی به دانشجویان به صورت مطلوب‌تری انجام خواهد شد.
رحیمی رفع مشکلات و ارائه خدمات بهتر به دانشجویان را نیازمند حمایت دانست و گفت: امیدواریم با توجه به وضعیت خاص دانشگاه یاسوج، این مرکز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۴۶

از سوی دانشگاه باقرالعلوم: عناوین دروس آزمون دکترای 96 دانشگاه باقرالعلوم اعلان شد

معرفی عناوین دروس عمومی و تخصصی آزمون دکترای دانشگاه باقر العلوم(ع) در رشته های علوم اجتماعی، فلسفه، فلسفه علم، علوم سیاسی و مدرسی معارف اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزای رسا ، دانشگاه باقر العلوم(ع) عناوین دروس امتحانی آزمون دکترای 96 را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش عناوین دروس در هر رشته از دو بخش تخصصی و عمومی تشکیل شده است که بخش عمومی در تمام رشته ها یکسان و شامل زبان خارجی و استعداد تحصیلی است و در تمام رشته از ضریب یک برخوردار است؛ در بخش تخصصی که از ضریب 4 برخوردار است به تفکیک هر رشته عناوین دروس در ذیل خواهد آمد.
در رشته علوم اجتماعی با کد رشته 2125 در دو گرایش سیاست گذاری فرهنگی و دانش اجتماعی مسلمین، عناوین دروس تخصصی در سطح کارشناسی عبارت از جامعه شناسی توسعه، جامعه شناسی ادبیات، بررسی مسائل اجتماعی ایران، جامعه شناسی روستایی، جامعه شناسی سیاسی و در سطح کارشناسی ارشد عبارت از نظریه های جامعه شناسی و آمار و روش تحقیق پیشرفته کمی و کیفی است.
در رشته فلسفه با کد رشته 2136 در دو گرایش فلسفه اسلامی و فلسفه حقوق، عناوین دروس تخصصی در سطح کارشناسی عبارت از فلسفه عمومی، منطق، فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و در سطح کارشناسی ارشد عبارت از فلسفه غرب، فلسف تحلیلی، فلسفه معاصر و فلسفه اسلامی است.
در رشته فلسفه علم با کد رشته 2138 در گرایش فلسفه فیزیک، عناوین دروس تخصصی در سطح کارشناسی عبارت از فلسفه عمومی، منطق، فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و در سطح کارشناسی ارشد عبارت از فلسفه علم و فلسفه تاریخ است.
در رشته علوم سیاسی با کد رشته 2160 در دو گرایش علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی، عناوین دروس تخصصی در سطح کارشناسی عبارت از سیاست شناسی( مبانی علم سیاست، جامعه شناسی سیاسی، اندیشه ها سیاسی، سیاست های تطبیقی)، اصول روابط بین الملل و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و در سطح کارشناسی ارشد عبارت از اندیشه های سیاسی غرب اسلام و ایران، جامعه شناسی سیاسی(غرب و ایران) نظریه های روابط بین الملل(نظریه های کلاسیک، جدید و اقتصاد سیاسی بین الملل) و روش شناسی سیاسی، بین الملل و منطقه ای است.
در رشته مدرسی معارف اسلامی با کد رشته 2180 در دو گرایش اخلاق اسلامی و تاریخ تمدن اسلامی در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد عبارت از ادبیات عرب، کلام، تفسیر قرآن، فلسفه، اخلاق اسلامی، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی ایران و علوم قرآنی است.
گفتنی است انتشار اطلاعیه دریافت کارت و برگزاری آزمون در نشریه پیک سنجش و سایت اینترنتی سازمان از تاریخ 25 بهمن 95 تا 2 بهمن 95 و دریافت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای آزمون از طریق سایت سازمان سنجش از 3 تا 5 اسفند 95 و زمان برگزاری آزمون در روز جمعه 6 اسفند 95 خواهد بود.
لازم به ذکر است اعلام نتایج اولیه آزمون دکترای به صورت کارنامه و انتخاب رشته از سوی داوطلبان در هفته آخر فروردین 96 و انتخاب رشته اینترنتی در نیمه اول اردیبهشت 96 خواهد بود و اطلاعیه معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت ‌کد رشته دارای شرایط ‌خاص و اعلان زمان انجام مصاحبه در خرداد ماه 96 خواهد بود.
همچنین مصاحبه علمی دانشگاه باقرالعلوم (ع)در دهه دوم تیر ماه 96 و اعلام نتایج نهایی آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در مقطع دکترای سال 1396 در دهه اول شهریور ماه 1396 خواهد بود./843/302/ب3

۹۵/۱۰/۲۷
۱۲:۴۰

دانشگاه علم و صنعت،میزبان معاونان دانشجویی دانشگاه‌های برتر کشور

گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاههای برتر کشور، با حضور دکتر ریاضی (معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، پنجشنبه 30 دیماه 1395 به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این گردهمایی، معاونان دانشجویی 13 دانشگاه بزرگ و برتر کشور، گرد هم می آیند تا در خصوص کلیات مسایل دانشجویی تصمیم گیری کنند.
بنابر توضیحات دکتر اکبری (معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران)، تصمیمات نهایی این گردهمایی، مبنای سیاستگذاری‌های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص موارد مطروحه است. لذا نتایج بحثها و تصمیمات این جلسه، به صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویی ارسال می شود تا مورد بهره برداری صندوق و گردهمایی سراسری معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها -که دوبار در سال برگزار می شود- قرار گیرد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۰۱

هزینه خدمات دهی در دانشگاه یاسوج از دانشگاه های دیگر بیشتر است

یاسوج- ایرنا- رئیس دانشگاه یاسوج گفت که هزینه تمام شده سرویس دهی به هر دانشجو در دانشگاه یاسوج در مقایسه با دیگر دانشگاه های بزرگ کشور بیشتر است.

به گزارش ایرنا و به نقل روابط عمومی دانشگاه یاسوج، محمودرضا رحیمی روز دوشنبه در بازدید از خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه افزود: مشکلات اصلی صنفی دانشجویان خوابگاه و سلف سرویس است که با برنامه ریزی در تابستان گذشته ظرفیت خوابگاه‌ها افزایش یافت.
وی بدون ارائه آماری، ادامه داد با تعمیرات اساسی، تغییر کاربری، بازسازی و جا به جایی برخی واحدهای دانشگاه، علاوه بر سهولت دسترسی و تردد بین واحدهای آموزشی، اداری و دانشجویی، ظرفیت خوابگاه‌ها افزایش یافت.
رئیس دانشگاه یاسوج بیان داشت: یکی از مشکلات دانشگاه یاسوج این است که با ایجاد واحدهای دانشگاهی، ظرفیت خوابگاهی مناسب برای آنها در نظر گرفته نشد و به همین دلیل برخی مشکلات همچنان باقی است.
رحیمی گفت: پراکندگی ساختمان‌ها در دانشگاه منجر به افزایش هزینه‌های دانشگاه شده است که این مورد در بقیه دانشگاه‌ها دیده نمی‌شود.
وی اقدامات انجام شده در چند سال گذشته در دانشگاه یاسوج را مثبت ارزیابی کرد اما گفت تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.
رحیمی گفت: تجمیع سلف سرویس در دانشگاه به نحو مطلوبی انجام شد اما ایجاد یک آشپزخانه صنعتی نیاز ضروری دانشگاه است که این کار سرویس دهی مطلوب به دانشجویان را تکمیل کند.
وی از مسئولان استانی خواست با توجه به وضعیت خاص این دانشگاه کمک ویژه‌ای به آن صورت گیرد تا رضایت دانشجویان را درپی داشته باشد.
دانشگاه یاسوج در سال 78 راه اندازی شد و هم اکنون نیز 6 هزار دانشجوی پسر و دختر در رشته‌های مختلف دارد.
پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی «سایماگو»در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه‌های ایران در سال 2016 را اعلام کرد که در این میان دانشگاه یاسوج در رتبه 16دانشگاه‌های کشور قرار گرفت.
بر پایه این گزارش دانشگاه تهران با کسب رتبه 9، علوم پزشکی تهران رتبه 12 و صنعتی شریف رتبه 15 دانشگاه‌های غرب آسیا به ترتیب رتبه اول تا سوم دانشگاه‌های ایران را دراین دسته بندی کسب کرده‌اند.
براین اساس، دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاه‌های ایران قرار گرفت که این رتبه در بین همه دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص‌های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
خبرنگار: مسعود علیزاده** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
1662/6110

۹۵/۱۰/۲۷
۱۷:۳۰

مکان محور بودن بیش از 80 درصد دادهای مکانی و اطلاعاتی دردانشگاه خواجه نصیر

دبیر اجرایی دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی دانشگاه خواجه نصیر گفت: بیش از 80 درصد از داده‌های مکانی و اطلاعات مورد نیاز دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مکان محور است

محمد کریمی دبیر اجرایی دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی دانشگاه خواجه نصیر در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: بیش از 80 درصد از داده‌های مکانی و اطلاعات مورد نیاز دستگاهها و نهادهای اجرایی مکان محور است.
وی ادامه داد: از این رو به کارگیری تولید، مدیریت و به کارگیری مفید و مؤثر این اطلاعات در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه تحت عنوان توسعه پایگاه‌های داده مکان‌محور و توسعه زیر ساخت داده مکانی مورد تاکید قرار گرفته است.
دبیر اجرایی دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری دانشگاه خواجه نصیر بیان کرد:خوشبختانه دانشگاه خواجه نصیر در سال 91 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قطب علمی مهندسی فناوری اطلاعات مکانی انتخاب شد.
کریمی تصریح کرد: از این میان مقالات ارسال شده، 152 مقاله پذیرش شد که 50 مقاله به صورت شفاهی و 102 مقاله به صورت پوستر ارائه شده است.
وی گفت: در این کنفرانس در خصوص موضوعاتی چون تصمیم گیری و برنامه‌ریزی مکانی، فناوری‌ها و کاربردهای نوین GIS، هوش محاسباتی و مدل‌سازی مشارکتی و داوطلبانه، ژئودزی ماهواره‌ای و کاربردهای آن در پایش‌های محیطی، ژئودینامیک و رفتارسنجی سازه‌ها و هیدروگرافی و ارتفاع‌سنجی ماهواره‌ای بحث و تبادل نظر شد.
دبیر اجرایی دبیر اجرایی دومین کنفرانس ملی مهندسی فناوری دانشگاه خواجه نصیر یادآور شد: سنجش از راه دور ابر طیفی و چند طیفی و کاربردهای آن در علوم زمین، روش‌های نوین استخراج و اطلاعات از داده‌های راداری و پردازش و استخراج اطلاعات از داده‌های لیزر اسکنر از دیگر موضوعات مطرح در این کنفرانس است.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۸:۰۱

مساعدت دانشگاه تربیت مدرس در پرداخت هزینه‌های دروس جبرانی

رییس دانشگاه تربیت مدرس از مساعدت دانشگاه در خصوص نحوه پرداخت هزینه های دروس جبرانی دانشجویان خبر داد.

به گزارش ایسنا،  دکتر محمدتقی احمدی در آغاز این نشست ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: این بزرگمرد در سالگرد قتل میزرا تقی خان امیرکبیر که  قهرمان مورد علاقه ایشان بود و در شب وفات حضرت معصومه (س) دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت که از خداوند متعال علو درجات را برای ایشان خواستاریم.
وی افزود: ایشان فردی مبارز،‌ مصلح،‌ نوآور و مرد متفکر در فرازها و تنگناهای تاریخی کشور بود و یار بسیار موثر امام راحل و رهبری در دشواری های انقلاب بود. دانشگاه تربیت مدرس نیز مدیون کمک ها و زحمات آیت الله هاشمی رفسنجانی است و به گفته مسئولان و بنیان گزاران دانشگاه، نام دانشگاه تربیت مدرس را ایشان پیشنهاد دادند و افق بلند مدت و بلند پروازانه ای را برای انقلاب ترسیم نمودند.
رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد: ایشان همواره با هوشمندی در مراحل مختلف انقلاب،‌ پیشنهادها و افکار خوبی را بر اساس تحلیل و نوآوری و تفکر خلاق ارائه می کرد و نسل جدید بزرگان و مدیران در جمهوری اسلامی باید این نوع تفکر و نوآوری را سرلوحه اقدامات خویش قرار دهند.
وی در ادامه به بیان اخبار کوتاهی از دانشگاه طی دو هفته گذشته پرداخت. راه اندازی سامانه بازدید مجازی دانشگاه، انتخاب کتاب دکتر نیلساز هیأت علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه در ششمین جشنواره کتاب دین، انتخاب رییس کمیته اخلاق پزشکی دانشگاه، کسب مقام دوم مسابقات شبیه سازی دیوان بین المللی کیفری دانشجویان گروه حقوق بین الملل و انجام طرح غربالگری دانشگاهیان از جمله موارد مطرح شده از سوی رییس دانشگاه بود.
دکتر احمدی همچنین در خصوص اعتراضات دانشجویی درباره هزینه های مربوط به  درس های مردودی و جبرانی به ویژه برای دانشجویانی که تغییر رشته می دهند مطالبی عنوان کرد.
وی گفت: طبق آیین نامه وزارت علوم که در سال 94 ابلاغ شد دانشجویان باید تعرفه های مربوط به دروس مردودی و جبرانی را بپردازند و ما در هیات امنای دانشگاه این تعرفه را به نصف کاهش دادیم و برخی دانشجویان به دلیل اینکه اطلاع رسانی مناسبی از قبل برای آنان صورت نگرفته بود نسبت به این موضوع اعتراض کردند که با نشستی که با حضور معاون آموزشی برگزار شد در خصوص انعطاف پذیری در زمینه زمان بندی پرداخت این هزینه ها، قول مساعدت داده شد.
وی همچنین از مدیران گروهها خواست تا دروس جبرانی را در صورت ضرورت به دانشجویان ارائه دهند تا دانشجویان متحمل هزینه های دروس جبرانی نشوند.
رییس دانشگاه تربیت مدرس همچنین به بحث ارزیابی دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی اشاره و تصریح کرد: بحث ارزیابی دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی با دقت بالاتری صورت گرفته و سبب شده است تا بسیاری از دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی، دانشکده های موفق را الگوی خود قرار داده و از تجربیات موفق آنها استفاده کنند.
دکتر احمدی در ادامه به طرح راهبردی دانشگاه اشاره کرد و گفت:‌ مدیر پروه طرح تحول راهبردی پیشنهاد کرده است بعضی از روال های کلیدی و مهم پیش بینی شده در طرح راهبردی به صورت ماموریت فراگیر در کل دانشگاه در اختیار دانشکده های خاصی گذاشته شود و دانشکده هایی که تمایل دارند رهبری، تدوین و راه اندازی روال های مهم طرح تحول راهبردی را بپذیرند و در این زمینه مشارکت نمایند. در این راستا اولین نشست  در خصوص روال های معاونت دانشجویی، در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی نور برگزار شد و امیدواریم دانشکده های موفق در این زمینه بتوانند نقش الگوسازی در دانشگاه را ایفا نمایند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، در ادامه اعضای شورا در خصوص مسائل مختلفی همچون طرح غربالگری اعضای هیات علمی،‌ برخی از شاخص های نادرست در فرم های مصاحبه دوره دکتری،‌ باید ها و نباید های تحصیل رایگان و مولفه های آن،‌ کمیته اخلاق پزشکی در دانشگاه و ... مطالبی را عنوان کردند.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۸:۰۵

رئیس دانشگاه زنجان: دانشگاه زنجان در اجرای پروژه‌ها نمره 20 را از مسئولان گرفت

 
رئیس دانشگاه زنجان گفت: طی بازدیدی که مسئولان از دانشگاه زنجان داشتند، این دانشگاه در اجرای پروژه‌های دانشگاهی نمره 20 را از مسئولان دریافت کرده است.
 
خلیل جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: دانشگاه زنجان از دانشگاه‌های پیشرو در اجرای پروژه‌های ملی است و این ارزیابی با توجه به زمان آخرین تخصیص اعتبار در تیرماه سال گذشته بوده است.
 
این مسئول ادامه داد: گزارشی که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در رابطه با تعداد اجرای پروژه‌ها در دانشگاه زنجان مطرح شد، به نظر من در این گزارش نسبت به زحمات همکاران من در دانشگاه زنجان اجحاف شده است و دانشگاه کمترین میزان تعامل را با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به لحاظ ساختاری دارد و در بحث هماهنگی اجرای پروژه‌های دانشگاهی، دانشگاه زنجان با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در ارتباط است.
 
وی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته برخی از مسئولان از دانشگاه زنجان بازدید کردند که در اجرای پروژه‌های دانشگاهی نمره 20 را از مسئولان دریافت کرده است. دانشگاه زنجان در زمره نادرترین دانشگاه‌های کشور بوده که 50 درصد از پروژه‌ها را با توجه به اعتبار داده شده در تیر سال 94 انجام داده است.
 
جمشیدی خاطرنشان کرد: پارک‌های علم و فناوری در دیگر مناطق کشور به صورت معمول در مجاورت دانشگاه‌ها احداث می‌شود که از آن جمله می‌توان به تجربه موفق احداث این پارک در استان اصفهان اشاره کرد. همچنین از دو سال گذشته دانشگاه زنجان در ارتباط با احداث پارک علم و فناوری اعلام آمادگی کرده است و حتی در این بین 30 هکتار نیز زمین و ساختمان موقت پیشنهاد شده است.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۸:۵۷

رییس دانشکده شریعتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار شبستان: جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در فروردین برگزار می شود

خبرگزاری شبستان:رییس دانشکده شریعتی از برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره در فروردین‌ماه سال آینده در دانشکده شریعتی برگزار می‌شود.

فاطمه مهاجرانی، رییس دانشکده دکتر شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبستان از برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در فروردین ماه سال آینده خبر داد و گفت: این جشنواره هرساله با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و وزارت ارشاد برگزار می شود. چند سالی است که در دولت تدبیر و امید معاونت فرهنگی اجتماعی وزیر ارشاد هم در برگزاری این جشنواره بسیار فعال شدند.
 
وی در ادامه افزود: اختتامیه این جشنواره در فروردین سال آینده با همکاری بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع)، وزارت آموزش عالی و وزارت ارشاد در دانشکده شریعتی برگزار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه امسال مقرر شده است که در قالب هفت کمیته در دانشگاه‌ها برای این جشنواره فعالیت کنند، بیان کرد: یکی از این هفت کمیته، کمیته بانوان است که دانشکده شریعتی در دانشگاه فنی و حرفه ای مسئولیت این جشنواره را بر عهده گرفته است.
 
مهاجرانی با بیان اینکه بنا است آثار دانشجویان در موضوعات مختلف با همکاری بقیه دانشگاه‌ها که پردیس خواهران دارند ارسال شود، تصریح کرد: دانشگاه الزهرا، پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه فنی و حرفه‌ای با دانشکده شریعتی که شش هزار دانشجوی دختر دارد این فعالیت را در حوزه‌های پژوهشی، ادبی، فرهنگی و هنری انجام می‌دهند. 
 
رییس دانشکده دکتر شریعتی در ادامه افزود: در حوزه‌های هنری هم موضوعات متفاوتی مانند نقاشی، پوستر، خطاطی، صنایع دستی و حجم‌سازی دنبال می‌شود.
 
وی با بیان اینکه مخاطبان این جشنواره را دانشجویان تشکیل می‌دهند، اذعان کرد: چون هدف از برگزاری این جشنواره درگیرکردن دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر با موضوعات معرفتی امام رضا (ع) است که کمیته بانوان با همین رویکرد فعال شده است.
 
وی ادامه داد: با توجه به موضوعات و مشکلات جدی که ما در مباحث سبک زندگی، عفاف و حجاب، مسایل فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی داریم واقعیت این است که اثرگذارترین و عمیق ترین راه، راه فرهنگی است به همین دلیل استفاده از مبانی معرفتی که در دیدگاه های امام رضا (ع) وجود دارد می تواند به رفع این مشکلات کمک کند لذا دانشجویان، درگیر تولید این آثار شدند.
 
مهاجرانی در ادامه افزود: بخش پژوهشی جشنواره بین المللی امام رضا (ع) را به خواهران دانشگاه امام صادق (ع)، بخش ادبی به دانشگاه الزهرا و بخش هنری جشنواره هم به دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشکده شریعتی واگذار شده است.
 
رییس دانشکده شریعتی با بیان اینکه آثار این جشنواره در حال ارسال است، گفت: تولید آثار هنری زمان بر است، انتظار بر این است که در اسفندماه بیشترین حجم ارسال آثار را داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه در هر حوزه سه نفر به عنوان برتر انتخاب خواهند شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه نخستین سالی است که وزارت علوم با این شیوه فعالیت می‌کند ممکن است که دانشجویان آشنایی زیادی با این شیوه نداشته باشند.
 
 

۹۵/۱۰/۲۸
۰۹:۴۴

اخبار کوتاه استان سمنان دستگاه جدید تصفیه پساب‌های صنعتی توسط محققان دانشگاه سمنان اختراع شد

محققان دانشگاه سمنان «سنتز فتوکاتالیست نوترکیب زئولیتی کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو» را اختراع و آن را به ثبت رساندند، این محصول سازگار با محیط‌زیست است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، به‌نقل از روابط‌عمومی دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر اظهار داشت: این محصول توسط محسن مهدی‌پور قاضی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان، میلاد حلاجی قمی دانشجوی دکترا این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات به شماره 90727 به ثبت رسیده است.
مهدی پور قاضی در توضیح این اختراع گفت: در این اختراع، ابتدا زئولیت کلینوپتیلولایت با روش مایکرویو سنتز شده و نقره به آن افزوده می‌شود، نقره به دلیل خواص منحصربه‌فردش ازجمله، سازگاری با محیط‌زیست، مضر نبودن برای انسان و خاصیت میکروب‌کشی بالا، کاربردهای بسیار وسیعی در عرصه صنعت دارد.
مهدی پور قاضی در ادامه خاطرنشان کرد: از مزایای این روش سنتز می‏توان به کوتاه بودن زمان واکنش و صرفه‌جویی در انرژی و وقت اشاره و از آن برای تصفیه پساب‏های صنعتی و تبدیل آنها به مواد کم‌خطرتر مانند دی‌اکسید کربن و آب با فرایند فوتوکاتالیستی استفاده نمود.
نخستین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی فناوری نانو کشور در دانشگاه سمنان راه‌اندازی می‌شود
به‌منظور آموزش عملی فناوری نانو به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، اولین آزمایشگاه‌ آموزشی دانشجویی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو در دانشگاه سمنان راه‌اندازی می‌شود.
تفاهم‌نامه راه‌اندازی این آزمایشگاه بین سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان در ستاد نانو به امضا رسید.
دستگاه انفجار الکتریکی سیم برای تولید نانو کلوئید فلزی، هموژنایزر التراسونیک، الکتروریس نازل‌دار آزمایشگاهی، رسوب بخار شیمیایی به روش حرارتی، آسیاب سیاره‌ای، اسپاترینگ رومیزی، لایه‌نشانی دورانی، لایه‌نشانی غوطه‌وری، میکروسکوپ پروبی روبشی و میز ضدارتعاش با محافظ RF، کروماتوگرافی گازی و (GC FID) هیدروژن ژنراتور و طیف سنج فرابنفش-مرئی (Photonix Ar 2015) تجهیزاتی هستند که قرار است برای راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در اختیار دانشگاه سمنان قرار گیرد.
در آئین انعقاد تفاهم نامه راه‌اندازی این آزمایشگاه، عباس هنر بخش رئوف، رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به اهمیت عملی کردن فعالیت‌های آموزشی در حوزه نانو گفت: با توجه به پتانسیل بالای دانشگاه سمنان در این حوزه، علاقه‌مندیم تا با کمک دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، این کار هرچه سریع‌تر محقق شود تا علاوه بر ترغیب دیگر دانشگاه‌های کشور شاهد استمرار و توسعه‌ این فعالیت‌ها در دانشگاه سمنان باشیم.
سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو نیز در این مراسم بر خروج آموزش‌ها در دانشگاه‌ها از حالت نظری تأکید کرد و گفت: لازمه داشتن اقتصادی شکوفا در حوزه نانوتکنولوژی پژوهش، توسعه فناوری، تولید محصول و بازاریابی، توسعه منابع انسانی و نیروی متخصص است که برای رسیدن به این موارد ستاد نانو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری دانشگاه‌ها به دنبال ایجاد آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در دانشگاه‌ها است.
وی افزود: قرار است در فاز اول 5 آزمایشگاه ایجاد و در سال‌های آینده آنها را گسترش دهیم که دراین‌بین، دانشگاه سمنان به‌عنوان اولین دانشگاه از این موضوع استقبال کرده و امیدواریم به‌عنوان الگویی برای سایر دانشگاه‌ها قرار گیرد.
سید مهدی رضایت، مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو نیز در ادامه این مراسم پیشتازی دانشگاه سمنان در راه‌اندازی اولین آزمایشگاه را قابل‌تقدیر دانست و اظهار امیدواری کرد: با شروع کار این آزمایشگاه، شاهد پیشرفت بیشتر دانشجویان در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاهی باشیم.
پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان تفاهم نامه همکاری امضا کردند
به‌منظور حمایت از فناوران و تبدیل ایده‌های دانشجویان و اساتید به محصول و حمایت از آنان، تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان به امضا رسید.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این تفاهم نامه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد دانش‌بنیان و باهدف جذب ایده، تبدیل ایده به محصول، حمایت از فناوران، ثبت اختراع، تجاری‌سازی و توسعه بازار منعقدشده است.
سیف‌الله سعدالدین افزود: هدایت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارای ایده به پارک و مراکز رشد وابسته به پارک به‌منظور ارزیابی ایده‌ها و کمک در تجاری‌سازی آنها، اولویت در پذیرش طرح‌های فناورانه اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور، همکاری دوجانبه در برگزاری دوره‌های کارآفرینی، تجاری‌سازی، بازاریابی و مالکیت فکری و همکاری دوجانبه در تأسیس و راه‌اندازی مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان از مواردی است که برای همکاری طرفین در این تفاهم نامه ذکرشده است.
وی افزود: همچنین استفاده واحدهای فناور و فناوران وابسته به دانشگاه از امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه‌ای پارک و دانشگاه طبق تعرفه‌های موجود و مشارکت دانشگاه و پارک جهت استقرار واحدهای فناور پذیرش‌شده توسط پارک در شهرستان‌هایی که دانشگاه دارای امکانات لازم است از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان است.
این توافق‌نامه 5 سال قابل‌اجراست و در پایان مدت بر اساس توافق طرفین قابل تمدید است.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۱۲

برگزاري دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با 4 کشور

 برگزاري دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با 4 کشور   معاون بين‎الملل دانشگاه خواجه نصير گفت: اين دانشگاه با 4 کشور روسيه، هلند، آلمان و کره جنوبي دوره مشترک دکتري و کارشناسي ارشد برگزار مي‎کند.فرهاد يزدان‎دوست در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از مهرماه سال 96 قرار است دوره‎هاي مشترک دانشگاه خواجه نصير با 4 کشور روسيه، هلند، آلمان و کره جنوبي آغاز شود.
وي افزود: دانشجوياني که در اين دوره‎ها شرکت مي‎کنند دو مدرک تحصيلي دريافت خواهند کرد.معاون بين‎الملل دانشگاه خواجه نصير تاکيد کرد: پذيرش در اين دوره‎ها از طريق آزمونهاي سراسري انجام مي‌شود.
يزدان‏دوست اظهار داشت: دانشجوياني که در اين دوره‎ها پذيرفته مي‎شوند بخشي از تحصيل خود را در دانشگاه خواجه نصير و بخش ديگري از تحصيل خود را در يک دانشگاه خارجي مي‎گذرانند.
وي عنوان کرد: درحال حاضر اين دانشگاه با دانشگاههاي کشور روسيه دوره‎هاي مشترک کوتاه مدت 2 ماهه برگزار مي‎‏کند که اين دوره‏ها به عنوان فرصت مطالعاتي انجام مي‌شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۱:۵۱

دانشگاه علم و صنعت،میزبان معاونان دانشجویی دانشگاه‌های برتر کشور

اقتصاد ایران: گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاههای برتر کشور، با حضور دکتر ریاضی (معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، پنجشنبه 30 دیماه 1395 به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این گردهمایی، معاونان دانشجویی 13 دانشگاه بزرگ و برتر کشور، گرد هم می آیند تا در خصوص کلیات مسایل دانشجویی تصمیم گیری کنند.
بنابر توضیحات دکتر اکبری (معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران)، تصمیمات نهایی این گردهمایی، مبنای سیاستگذاری‌های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص موارد مطروحه است. لذا نتایج بحثها و تصمیمات این جلسه، به صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویی ارسال می شود تا مورد بهره برداری صندوق و گردهمایی سراسری معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها -که دوبار در سال برگزار می شود- قرار گیرد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۳۸

تجلیل از کتاب شاخص عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران به عنوان برترین کتاب ایران درحوزه پژوهش‌های کتاب‌آرایی دینی

از کتاب شاخص عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران به عنوان برترین کتاب ایران در حوزه پژوهش‌های کتاب‌آرایی دینی تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کتاب «جلدسازی ایرانیان، از سلجوقیان تا قاجار» تالیف دکترمصطفی رستمی عضو هیئت علمی گروه آموزشی صنایع دستی و پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران درمراسم اختتامیه همایش و جشنواره ملی کتاب آرایی دینی در فرهنگ و تمدن اسلامی، به عنوان برترین کتاب ایران در حوزه پژوهش‌های کتاب‌آرایی دینی برگزیده شد.
دکتررستمی دراین خصوص گفت: دراین مراسم که در شهر قم برگزارشد، کتاب «جلدسازی ایرانیان، از سلجوقیان تا قاجار» به عنوان برترین کتاب ایران در حوزه پژوهش‌های کتاب‌آرایی دینی انتخاب و با حضور شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی کشور در مرکز همایش‌های غدیر سازمان تبلیغات اسلامی با دریافت جایزه ویژه و لوح سپاس، مورد تقدیر و تجلیل قرارگرفت.
وی افزود: دومین همایش و جشنواره ملی کتاب‌آرایی دینی در فرهنگ و تمدن اسلامی، با هدف ارزیابی زبان گسترده و کارآمد گرافیک در حوزه کتاب‌آرایی دینی، تقویت بنیان‌های نظری و پژوهشی هنر کتاب‌آرایی در فرهنگ و تمدن اسلامی، الگوسازی و ارایه راهکار برای ارتقای هنر کتاب‌آرایی دینی، تشویق و حمایت از جامعه هنری فعال در حوزه کتاب‌آرایی دینی، ایجاد زمینه رقابت سازنده مناسب برای ارتقای سطح کیفی کتاب‌آرایی دینی، کشف استعداهای هنری نوپا و خلاق هنرمندان این حوزه و تلاش برای ساماندهی و ارتقای فعالیت آنان، در دی ماه سال جاری در قم در قالب دو بخش آثار پژوهشی و آثار تجسمی برگزار شد.
همچنین هیئت داوران بخش پژوهش جشنواره، پس از بررسی آثار پژوهشی متعدد در بخش کتاب و پایان‌نامه؛ در جمع‌بندی نهایی، به سبب تلاش‌ها و نگاه ویژه به حوزه کتاب‌آرائی دینی، کتاب "جلدسازی ایرانیان: از سلجوقیان تا قاجار" اثر دکترمصطفی رستمی را به عنوان اثر برگزیده این بخش معرفی کردند.
گفتنی است کتاب مذکور در سال 1392 به طور مشترک توسط فرهنگستان هنر و دانشگاه مازندران به صورت تمام رنگی و چاپ نفیس در قطع رحلی انتشار یافته است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی فناوری نانو کشور دردانشگاه سمنان راه اندازی می شود

به منظور آموزش عملی فناوری نانو به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، اولین آزمایشگاه‌ آموزشی دانشجویی ازسوی ستاد توسعه فناوری نانو در دانشگاه سمنان راه اندازی می شود .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تفاهم‌نامه راه‌اندازی این آزمایشگاه بین دکترسعید سرکار دبیرستاد توسعه فناوری نانو و دکتر عباس هنربخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان در ستاد نانو به امضا رسید.
همچنین دستگاه انفجار الکتریکی سیم برای تولید نانوکلوئید فلزی، هموژنایزر التراسونیک، الکتروریس نازل‌دار آزمایشگاهی، رسوب بخار شیمیایی به روش حرارتی، آسیاب سیاره‌ای، اسپاترینگ رومیزی، لایه‌نشانی دورانی، لایه‌نشانی غوطه‌وری، میکروسکوپ پروبی روبشی + میز ضدارتعاش با محافظ RF ، کروماتوگرافی گازی (GC FID) + هیدروژن ژنراتور و طیف سنج فرابنفش-مرئی (Photonix Ar 2015)تجهیزاتی هستند که قرار است برای راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در اختیار دانشگاه سمنان قرار گیرد.
درآئین انعقاد تفاهم نامه راه اندازی این آزمایشگاه، رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به اهمیت عملی کردن فعالیت‌های آموزشی در حوزه نانو گفت: باتوجه به پتانسیل بالای دانشگاه سمنان دراین حوزه، علاقه مندیم تا با کمک دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، این کار هرچه سریع‌تر محقق شود تا علاوه بر ترغیب دیگر دانشگاه‌های کشور شاهد استمرار و توسعه این فعالیت‌ها دردانشگاه سمنان باشیم.
همچنین دکترسعید سرکار نیز دراین مراسم بر خروج آموزش‌ها در دانشگاه ها از حالت نظری تاکید کرد و گفت: لازمه داشتن اقتصادی شکوفا در حوزه نانوتکنولوژی پژوهش، توسعه فناوری، تولید محصول و بازاریابی، توسعه منابع انسانی و نیروی متخصص است که برای رسیدن به این موارد ستاد نانو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری دانشگاه‌ها به دنبال ایجاد آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در دانشگاه‌ها است.
وی افزود: قرار است در فاز اول 5 آزمایشگاه ایجاد و در سال‌های آینده آنها را گسترش دهیم که دراین بین، دانشگاه سمنان به عنوان اولین دانشگاه از این موضوع استقبال کرده و امیدواریم به‌عنوان الگویی برای سایر دانشگاه‌ها قرارگیرد.
دکترسیدمهدی رضایت مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو نیز درادامه این مراسم پیشتازی دانشگاه سمنان در راه‌اندازی اولین آزمایشگاه را قابل تقدیر دانست و اظهارامیدواری کرد: با شروع کار این آزمایشگاه، شاهد پیشرفت بیشتر دانشجویان در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاهی باشیم.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

سرپرست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهیدباهنرکرمان منصوب شد

مراسم تقدیر رئیس پیشین دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهیدباهنرکرمان و دکترسعیدی سرپرست جدید این دانشکده، با حضور دکتر اسلامی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه، دکترابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه، استادان، مدیران، کارکنان و دانشجویان دانشکده فنی مهندسی، دراین دانشگاه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکتراسلامی گفت: برای تحقق توسعه یافتگی کشور حرکت همسو و هماهنگ آموزش و صنعت مورد نیاز است و انتظار ما این است که اعضای هیئت علمی جوان و پرانرژی در این راستا نقش چشم گیری ایفا کنند.
سپس دکترسعیدی سرپرست جدید دانشکده فنی و مهندسی که دراولین جلسه کاری خود (در سمت جدید) حضور داشت، با خوش آمد گویی به مهمانان، گفت: باید از تلاش های فراوان دکترشیرازی رئیس قدیم دانشکده فنی و مهندسی، تشکرکنیم.
دکترابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه شهیدباهنرکرمان با معرفی دکترسعیدی به عنوان سرپرست جدید دانشکده فنی و مهندسی وی را فردی صاحب اندیشه دانشگاهی و با توانمندی های علمی بالا دانست و برای وی آرزوی موفقیت کرد، سپس به نمایندگی از دکترطاهر رئیس دانشگاه، لوح سپاس و تقدیر را به دکتر شیرازی و حکم سرپرستی دکتر سعیدی را اهدا کرد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

ملاقات سفیر کرواسی در ایران با رئیس دانشگاه یزد

در نشستی که با حضور سفیر کرواسی در ایران، رئیس انجمن دوستی ایران و کرواسی، رئیس و تنی‌چند از مسئولان دانشگاه یزد و نمایندگان سایر دانشگاه‌های استان انجام شد، زمینه‌های همکاری دانشگاه یزد با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور کرواسی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد صالح اولیا رئیس دانشگاه یزد دراین نشست با معرفی توانمندی‌های این دانشگاه در زمینه‌های مختلف بر ضرورت تقویت روابط علمی و بین‌المللی تأکید کرد.
وی همچنین توضیحاتی در زمینه علوم ورزشی، توریسم و مهندسی نساجی ارائه کرد.
درادامه استریبور کیکرتس سفیر کرواسی در ایران با توضیحاتی پیرامون آن کشور و سوابق همکاری بین دو کشور ایران و کرواسی گفت: زمینه‌های همکاری بکری ازجمله فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی وجود دارد و تاکنون تفاهم‌نامه‌های محدودی بین دانشگاه "زاگرب کرواسی" و دانشگاه‌های تهران و اصفهان منعقد شده است.
وی افزود: دانشگاه یزد می‌تواند به عنوان نماینده ایران با دانشگاه‌های مختلف کرواسی از جمله "زاگرب"، "اسپلیت"، "ریگا" و "زادار" تعامل داشته باشد.
دراین نشست همچنین سیداحمد میرزایی رئیس انجمن دوستی ایران و کرواسی و عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون استان یزد گفت: کشور کرواسی در زمینه‌های بازیافت پسماندها، توریسم، خدمات فنی و مهندسی دارای قابلیت‌های خوبی است.
وی پیشنهاد کرد: نمایشگاهی مخصوص استان یزد در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی و گردشگری در پایتخت کشور کرواسی برپا شود.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

گردهمایی کمیته دانشگاهیان استان کرمان ستاد دهه فجر به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

گردهمایی کمیته دانشگاهیان استان کرمان ستاد دهه فجر به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور دکتر طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنر، حجت الاسلام والمسلمین حمزه سرپرست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه، دکتربصیری معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر نظری معاون دانشجویی دانشگاه، حجت الاسلام صدفی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان و اعضای ستاد فرهنگی دانشگاه‌های استان کرمان، نماینده دانشجویان، نماینده تشکل‌ها، نماینده استادان، نماینده کانون‌های فرهنگی و علمی در سالن کنفرانس سازمان مرکزی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست حجت الاسلام صدفی گفت: برگزاری ویژه برنامه گرامی‌داشت 12 بهمن، نشست های بصیرتی، اجرای مسابقات، برگزاری جشن های شادی، نورافشانی و راهپیمایی 22 بهمن ازجمله برنامه های دهه فجر در استان کرمان است و برنامه های گرامی‌داشت دهه فجر انقلاب اسلامی در استان کرمان نیز به صورت گسترده برگزار می‌شود.
وی با اشاره به تشکیل ستاد دهه فجر با همکاری دانشگاهیان تصریح کرد: دهه فجر، فرصت بازنگری و ارزیابی برکات، دستاوردها و پیشرفت های نظام جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف است.
صدفی بیان کرد: برنامه های گرامی‌داشت دهه فجر در قالب برنامه های علمی، هنری، فرهنگی، نمایشگاهی، رسانه ای و ورزشی ارائه خواهد شد.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان گفت: توجه به محتوای برنامه های دهه فجر، تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، ایجاد وحدت و روح همدلی در بین اقشار مختلف دانشجویی، نوآوری و ایجاد جذابیت در برنامه ها از رویکردهای ستاد دهه فجر استان کرمان است.
وی ایجاد فضای شادابی و نشاط در جامعه را از دیگر رویکردهای ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در استان کرمان و دانشگاه‌ها برشمرد و از همه دانشگاهیان خواست تا در بحث محتوایی به شورای تبلیغات اسلامی در کرمان کمک کنند.
گفتنی است دراین جلسه برنامه‌های پیشنهادی اعضای ستاد فرهنگی دانشگاه‌های استان درمورد برنامه‌های بزرگداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی بررسی و به تصویب رسید.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

اختراع محصولی جدید برای تصفیه پساب های صنعتی توسط محققان دانشگاه سمنان

محققان دانشگاه سمنان «سنتز فتوکاتالیست نوترکیب زئولیتی کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو» را اختراع و آن را به ثبت رساندند که سازگار با محیط زیست است .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این محصول توسط دکترمحسن مهدی پور قاضی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان، میلاد حلاجی قمی دانشجوی دکترا این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات به شماره 90727 به ثبت رسیده است.
دکتر مهدی پور قاضی در توضیح این اختراع گفت: دراین اختراع، ابتدا زئولیت کلینوپتیلولایت با روش مایکرویو سنتز شده و نقره به آن افزوده می شود، نقره به دلیل خواص منحصر به فردش از جمله، سازگاری با محیط زیست، مضر نبودن برای انسان و خاصیت میکروب کشی بالا، کاربردهای بسیار وسیعی در عرصه صنعت دارد.
وی افزود: از مزایای این روش سنتز می‏توان به کوتاه بودن زمان واکنش و صرفه جویی در انرژی و وقت اشاره و از آن برای تصفیه پساب‏های صنعتی و تبدیل آنها به مواد کم خطرتر مانند دی اکسید کربن و آب با فرایند فوتوکاتالیستی استفاده کرد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

دانش آموختگی نخستین دانشجوی دوره دکتری در رشته مهندسی برق- قدرت دانشگاه کاشان

صابر فلاحتی علی آبادی، به عنوان اولین دانشجوی دوره دکتری در رشته مهندسی برق – قدرت از پایان نامه خود تحت عنوان " تنظیم فرکانس شبکه­ های هوشمند با استفاده از خودروهای الکتریکی" دفاع نموده و با کسب درجه عالی موفق به اخذ درجه دکتری شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به اهمیت کنترل و تنظیم فرکانس در شبکه های هوشمند، پایان نامه نامبرده یک موضوع کاملاً کاربردی و در راستای توسعه پایدار است و نتایح آن می تواند مورد استفاده در سیستم های قدرت قرار گیرد.
علاوه براین، نتایج حاصل از این رساله، در قالب 3 مقاله ISI به زبان انگلیسی در مجلات IEEE و Elsevier به چاپ رسیده است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۱۹

بازدید اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد از شرکت فولاد آلیاژی ایران

اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد از شرکت فولاد آلیاژی ایران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به مذاکرات انجام شده بین رئیس و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی مبنی بر همکاری نزدیک‌تر دانشگاه یزد با این واحد صنعتی، تیمی متشکل از 14 تن از استادان دانشگاه یزد با هماهنگی دفتر ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه، از آن مجتمع که بزرگترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه است، بازدید کردند.
بر پایه این گزارش، در حاشیه این بازدید جلسه‌ای با حضور مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی و مدیران مرتبط و اعضای هیئت علمی دانشگاه برگزار شد و مهندس محمد ابراهیم قدیریان مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی با اشاره به اقدامات آن واحد صنعتی برای تسهیل فرایند تبادل تجربیات دانشگاهی و صنعتی به یکدیگر، آمادگی حمایت مادی و معنوی از انجام طرح‌های پژوهشی منطبق بر چالش‌های موجود و پایان نامه‌های دانشجویی که در راستای اولویت‌های پژوهشی این واحد صنعتی باشند را اعلام کرد.
وی همچنین از آمادگی این شرکت برای پذیرش فرصت‌های مطالعاتی استادان و دانشجویان دکترا در صنعت خبر داد.
سپس دکتر محمدعلی توانایی مدیر امور فناوری دانشگاه یزد به معرفی اجمالی این دانشگاه و ظرفیت‌های پژوهشکده‌های فعال در زمینه‌های تخصصی مختلف پرداخت.
وی راهکارهایی را برای به ثمر نشستن سریع‌تر این ارتباط، پیشنهاد کرد.
دکتر توانایی همچنین آمادگی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد برای میزبانی جلسه بعد و عقد تفاهم نامه فیمابین برای آغاز این همکاری را اعلام کرد.
در ادامه این جلسه دکتر منصور رفیعیان معاون پژوهشی پردیس فنی و مهندسی و رئیس مرکز تحقیقات مهندسی دانشگاه یزد نیز با اشاره به لزوم ایجاد یک ساختار پژوهشی در شرکت فولاد آلیاژی تاکید کرد.
وی ظرفیت های موجود در پردیس فنی و مهندسی را از حیث سخت افزاری و مغزافزاری معرفی کرد و بر عزم جدی استادان این پردیس و همچنین سایر پردیس‌های دانشگاه برای دستیابی به نتایج مثبت این تعامل تأکید کرد.
در پایان این جلسه مدیران بخش تحقیق و توسعه این واحد صنعتی به تعدادی از طرح‌های موفقیت‌آمیز دانشگاه یزد که با هدایت و زحمات استادان گروه مهندسی متالورژی دانشگاه یزد، همچون دکتر مسعود مشرفی‌فر و دکتر مسعود مصلایی‌پور به ثمر نشسته است، اشاره کردند. گفتنی است پخش فیلم آشنایی با شرکت فولاد آلیاژی و حضور در بخش‌های مختلف آن، از دیگر برنامه‌های این بازدید بود.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۲۰

فارغ التحصیلی اولین دانشجوی خارجی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه ملایر

اولین دانشجوی خارجی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه ملایر در رشته مدیریت بازرگانی با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خویش فارغ التحصیل شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بختیار سیف الدین اف تبعه کشور تاجیکستان با دفاع از پایان نامه خود تحت عنوان «طراحی استراتژی ظرفیت سازی در گمرک با بهره گیری از اسناد wco و تجربیات کشورهای موفق» با راهنمایی دکتریاراحمدی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شد.
گفتنی است دراین جلسه دکترعزیزملایری رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر رضایی مدیر تحصیلات تکمیلی، دکتر مرادی و دکتر پیری به عنوان استادان داور و دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی حضور داشتند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۲۰

برگزاری مراسم تشییع دو استاد فرزانه دانشگاه خوارزمی

مراسم تشییع دو استاد فرهیخته، زنده یادان دکتر علی شریعتمداری استاد نمونه کشوری، نخستین وزیر فرهنگ و آموزش عالی جمهوری اسلامی و عضو فقید شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر عباس ماهیار استاد نامدار زبان و ادبیات فارسی و خاقانی شناس بزرگ معاصر در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای مراسم دکتر محمدعلی سبحان‌اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: خدمات مرحوم شریعتمداری در عرصه تعلیم و تربیت برای همه روشن است و همه مدیون خدمات وی هستند.
وی افزود: مرحوم شریعتمداری در مسئولیت استادی دانشگاه، خدمات بزرگی برای دانشگاهیان و فرهنگیان داشت و به طور کلی می‌توان گفت مرحوم شریعتمداری و مرحوم ماهیار سرمایه‌ها ی جامعه علمی و فرهنگی کشورمان بودند.
سپس دکتر محمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم، با بیان اینکه انسان‌ها دارای دو پدر خونی و معنوی هستند، اظهار کرد: امروز با تشییع دو استاد فرهیخته، حق پدر را به جا می‌آوریم. دکتر شریعتمداری مقدم‌المعلمین و مقدم الوزرا بود که از زمان تشکیل ستاد عالی انقلاب فرهنگی،‌ در این ستاد حضور داشت.
در ادامه دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش، اظهار کرد: شخصیت بزرگی مثل ایشان، خدمات ارزنده ای به کشور عرضه کرد و دکتر شریعتمداری در تدوین برنامه‌های درسی کمک زیادی کرد و دانشجویان از تألیفات‌شان استفاده زیادی می‌کنند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نیازمند برقراری ارتباط نزدیک‌تر با دانشگاه‌ها در زمینه تعلیم و تربیت هستیم، اظهار امیدواری کرد: دانشگاه‌ها در پایان‌نامه‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، همکاری بیشتری داشته باشند.
در ادامه دکتر محمود عابدی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی با اشاره به خدمات دو استاد گرانقدر این دانشگاه گفت: دانشگاه خوارزمی، دارالمعلمین عالی، مدرسه ملک‌الشعرای بهار و دانشسرای عالی است که بسیاری از بزرگان در اینجا درس خوانده و درس داده‌اند و این دو استاد نیز جزو استادان ماندگار این دانشگاه به شمار می‌روند.
سپس دکتر فرزام در باره شخصیت علمی و فرهنگی دکتر شریعتمداری سخن گفت و در پایان پس از اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام رشاد، پیکر این دو استاد فرزانه در فضایی آکنده از غم و اندوه، تشییع و در آرامگاه ابدی خود در بهشت زهرا آرام گرفت.
گفتنی است این مراسم با حضور دکتر تسلیمی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامعلی حدادعادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، سردار رحیم صفوی، دکتر مصطفی معین وزیر اسبق علوم، دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، حجت‌الاسلام و المسلمین دعایی، دکتر داوری اردکانی، حجت‌الاسلام و المسلمین رشاد، دکتر غلامعلی افروز، دکتر صادق واعظ زاده، دکتر غفوری‌فر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر احمد احمدی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت)، هیئت رئیسه، استادان و دانشجویان دانشگاه خوارزمی و انبوهی از استادان و دانشجویان کشورمان برگزار شد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۲۰

چاپ مقالات علمی توسط استادان شیمی دانشگاه رازی در مجلات معتبرISI

رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی از چاپ188 مقاله علمی توسط استادان این دانشکده در مجلات معتبر ISI در سال 1395خبر داد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فهیمه جلالی رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت : در سال 1395، تاکنون بیش از 188 مقاله علمی توسط استادان این دانشکده در مجلات معتبر ISI به چاپ رسیده است که سهم بسیار بزرگی در مجموع تولیدات علمی دانشگاه رازی دارد.
دکتر جلالی در خصوص برنامه های دانشکده شیمی در زمینه فعالیت های پژوهشی تصریح کرد: در رشته شیمی، مانند سایر رشته های علوم پایه، تحقیقات بنیادی انجام می شود و دراکثر موارد این تحقیقات و نتایج حاصل از آنها، چندین سال طول می کشد تا به عرصه جامعه و صنایع کشیده شوند. بنابراین فعالیت های پژوهشی بنیادی ذاتا جلوتر از صنعت و تکنولوژی هستند.
وی افزود: استادان دانشکده شیمی، در زمینه های جدید رشته خود تحقیقات با ارزشی انجام می دهند و نتایج آنها را در مجلات معتبر بین المللی چاپ می کنند.
رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی خاطرنشان کرد: انجام تحقیقاتی که مرزهای دانش را گسترش دهد نیازمند امکانات وسیعی است وکارنامه دانشکده شیمی، طی سالیان متمادی از ابتدای تشکیل گروه شیمی در دانشگاه رازی، نشان دهنده وجود این پتانسیل در مجموعه شیمی است به طوری که با اطمینان از نتایج ارزنده تحقیقات در این دانشکده، دولت می تواند سرمایه گذاری وسیعی جهت فراهم کردن امکانات مورد نیاز انجام دهد.
دکتر جلالی تاکید کرد : عده ای از استادان دانشکده در حل معضلات صنایع مختلف (به خصوص صنعت نفت) فعالیت چشمگیری دارند.
وی در خصوص برنامه های آتی دانشکده در بخش آموزش و پژوهش بیان داشت: رویکرد این دانشکده در بخش آموزش، توجه ویژه به کیفیت آموزش (بویژه در دوره کارشناسی) است تا بستر علمی و تئوری قوی ایجاد شود و فارغ التحصیلان توانایی لازم را جهت ورود به مشاغل مرتبط بدست آورند. ضمن اینکه در دوره های تحصیلات تکمیلی کارایی بسیار بالاتری خواهند داشت.
دکتر جلالی گفت: در بخش پژوهش به دنبال تامین نیازمندی های گروه های مختلف پژوهشی هستیم تا دانشکده شیمی بتواند کیفیت و کمیت تحقیقات خود را گسترش دهد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۵:۲۱

دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات ارتقا ی سلامت اداری، در دانشگاه دامغان برگزار شد

در راستای ارتقای سلامت اداری و در ادامه برگزاری دوره های آموزشی ویژه اعضای غیرهیئت علمی، دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات ارتقای سلامت اداری، به مدت 8 ساعت با حضور کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی غیرهیئت علمی، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دوره آموزشی با هدف آشنایی کارکنان غیرهیئت علمی دانشگاه دامغان با قوانین و مقررات ناظر بر ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد و در نهایت افزایش بهره ‎وری دانشگاه باعنایت به اهتمام معاونت اداری و مالی دانشگاه و به همت واحد آموزش منابع انسانی برگزار شد.
در این دوره آموزشی سرفصل هایی چون: مفاهیم سلامت و فساد اداری و مؤلفه های آن، پیشینه قوانین انضباطی کارمندان دولت، مواد 13، 44 ، 63، 64 ، 70 و 93 قانون محاسبات عمومی، مواد 32 و 69 قانون نحوه استفاده از اتومبیل های دولتی، قانون نحوه اعمال نظارت بر کاهش هزینه های غیر ضرور، قانون ممنوعیت اخذ پورسانت در معاملات خارجی، قانون مجازات تبانی در معاملات دولتی، قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، مواد 598 تا 606 قانون مجازات اسلامی، قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس وکلاهبرداری، قانون رسیدگی به تخلفات اداری با ذکر مثال هایی عینی از دانشگاه و سایر سازمان ها، توسط مهدی اصلانی سربازرس بازرسی کل استان سمنان و دکتر قربانیان معاون اداری و مالی دانشگاه دامغان، ارائه شد.
گفتنی است دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات ارتقای سلامت اداری از دوره های آموزشی مصوبی است که دولت به منظور بهبود مؤلفه های سلامت اداری، اجرای آن را در چارچوب نظام آموزش کارمندان دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۵:۲۱

بازدید کارشناسان طرح های عمرانی وزارت علوم از پروژه های عمرانی دانشگاه جهرم

کارشناسان طرح های عمرانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کارشناسان فنی از دبیر خانه منطقه 7 دانشگاه شیراز از پروژه های عمرانی دانشگاه جهرم بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه رئیس دانشگاه دکترنادریان و مدیر طرح های عمرانی مهندس قاسمیان نژاد گزارشی از عملکرد پروژه های عمرانی ارائه کردند.
همچنین کارشناسان طرح‌های عمرانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کارشناسان فنی، از دبیرخانه منطقه 7 دانشگاه شیراز از پروژه‌ های ساختمان علوم پایه، ساختمان دانشکده کشاورزی، ساختمان سلف سرویس مرکزی، ساختمان سالن ورزشی، ساختمان مسجد و مرکز فرهنگی و محوطه سازی پردیس بازدید کردند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۵:۲۱

دکتر سبحان اللهی : دانشگاه خوارزمی همیشه در همکاری های علمی فناوری پیشتاز بوده است

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ،رؤسا و معاونان پژوهشی 70 دانشگاه مطرح کشور و جمعی از استادان در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این کنفرانس دکتر سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان عنوان کرد: دانشگاه خوارزمی همیشه در همکاری های علمی فناوری پیشتاز بوده و این دانشگاه با ظرفیت بالای علمی و تحقیقاتی صاحب گسترش همکاری های مختلف با دانشگاه های دنیا شده است.
وی بیان کرد: دانشگاه خوارزمی در بخش های پلاسمای پزشکی، علوم انسانی، نانو، حقوق، بیوتکنولوژی با دانشگاه‌های اروپا کارهای مشترک گوناگونی انجام داده است و این دانشگاه همواره در تحصیلات تکمیلی پیشتاز بوده وفارغ التحصیلان آن در جایگاه ویژه‌ای مشغول به فعالیت هستند .
دکتر سبحان اللهی خاطرنشان کرد: مایل هستیم با دانشگاه‌های اروپایی، کارهای مشترکی انجام دهیم و دانشگاه خوارزمی این قابلیت را دارد که به دانشگاه بین المللی تبدیل شود و در این راه هرنوع همکاری برای ما خوشایند است و این دانشگاه توانایی این را دارد که با مراکز دانشگاهی اتریش همکاری های مشترک علمی داشته باشد.
وی افزود: علم و دانش هیچ مرز جغرافیایی ندارد و دانشگاه خوارزمی از تجربه خود استفاده می‌کند که به یک مرکز علمی بین المللی تبدیل شود وامیدواریم با تأسیس مرکز مطالعاتی اروپایی نه تنها سطح تحقیقات علمی بالارود بلکه از همه اعضای اتحادیه اروپا برای تأسیس این مرکز مشترک استفاده کنیم.
در ادامه دکتر لطفیان سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه ، از افزایش بودجه اختصاص یافته به بخش تحقیقات علمی و پژوهشی صحبت کرد و در ادامه افزود: همکاری های بین المللی به یکی از اولویت‌های کار ما تبدیل شده است.
سپس دکتر استفان ذوتی مدیر کل آژانس همکاری علمی،آموزشی اتریش اظهار داشت: در گذشته نیز به ایران سفر کرده بودم و از دانشگاه خوارزمی بابت فراهم کردن زمینه این همکاری متشکرم .
وی افزود: دیروز اولین جلسه کنفرانس در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با معاون وزیرعلوم برگزار شد و اشتراکات علمی زیادی بین ایران و اتریش وجود دارد. این سابقه به قرن 18 برمی‌گردد و ما باید تلاش کنیم یک مرکز قوی ایجاد کنیم.
دکتر ذوتی تصریح کرد: تفاهم نامه ای در وزارت علوم بین ایران و اتریش به امضا رسید و شانس بزرگی داریم که زمینه همکاری های جدیدی را به وجود آوریم و آن را توسعه دهیم. ایده اصلی مأموریت ما این است که همکاری های قبلی را قوت بخشیم و می خواهیم فعالیت‌های علمی ایران و اتریش با شتاب بیشتری ادامه یابد. ما از دانشگاه خوارزمی دیدن کردیم و مشتاق همکاری های بیشتر در ماه ها و سال‌های آینده هستیم.
در ادامه باربارا گروبر معاون وزیر علوم فناوری و اقتصاد اتریش عنوان کرد: قرار است کارگاه‌هایی برای همکاری مشترک جهت گسترش استعدادها برگزار شود و تا به حال 13 یادداشت تفاهم بین ایران و اتریش امضا شده که زمینه بسیار خوبی در جهت توسعه مراکز علمی است.
وی گفت: اتریش کشوری است که دربخش زیر ساخت‌ها تحقیقات زیادی انجام داده است و اگر شما به دستاوردهای این کشور نگاه کنید متوجه خواهید شد که بسیار نوآورانه بوده است.
سپس دکترگرهارد ولز رئیس آموزش عالی واحد اراسموس گفت: ایران برای ما یکی از شرکای علمی به شمار می‌آید و امیدوارم همکاری های علمی دو کشورادامه پیدا کند.
همچنین در این نشست، دو یادداشت تفاهم میان دانشگاه خوارزمی با دانشگاه مونتان و تربیت معلم اتریش امضا شد.
در پایان این نشست کارگروه‌هایی درحوزه‌های علوم انسانی، مدیریت کسب و کار، نفت و مهندسی، علوم طبیعی و فرهنگ و هنر برگزار شد.
گفتنی است با موافقت وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ریاست کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی با کشور اتریش به مدت دو سال به دانشگاه خوارزمی واگذار شد. در همین راستا هیئت بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش،معاون وزیر کشوراتریش و رؤسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران سفر کردند.
این دانشگاه با ظرفیت بالای علمی و تحقیقاتی صاحب گسترش همکاری های مختلف با دانشگاه های دنیا شده است.
وی بیان کرد: دانشگاه خوارزمی در بخش های پلاسمای پزشکی، علوم انسانی، نانو، حقوق، بیوتکنولوژی با دانشگاه‌های اروپا کارهای مشترک گوناگونی انجام داده است و این دانشگاه همواره در تحصیلات تکمیلی پیشتاز بوده وفارغ التحصیلان آن در جایگاه ویژه‌ای مشغول به فعالیت هستند .
دکتر سبحان اللهی خاطرنشان کرد: مایل هستیم با دانشگاه‌های اروپایی، کارهای مشترکی انجام دهیم و دانشگاه خوارزمی این قابلیت را دارد که به دانشگاه بین المللی تبدیل شود و در این راه هرنوع همکاری برای ما خوشایند است و این دانشگاه توانایی این را دارد که با مراکز دانشگاهی اتریش همکاری های مشترک علمی داشته باشد.
وی افزود: علم و دانش هیچ مرز جغرافیایی ندارد و دانشگاه خوارزمی از تجربه خود استفاده می‌کند که به یک مرکز علمی بین المللی تبدیل شود وامیدواریم با تأسیس مرکز مطالعاتی اروپایی نه تنها سطح تحقیقات علمی بالارود بلکه از همه اعضای اتحادیه اروپا برای تأسیس این مرکز مشترک استفاده کنیم.
در ادامه دکتر لطفیان سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه ، از افزایش بودجه اختصاص یافته به بخش تحقیقات علمی و پژوهشی صحبت کرد و در ادامه افزود: همکاری های بین المللی به یکی از اولویت‌های کار ما تبدیل شده است.
سپس دکتر استفان ذوتی مدیر کل آژانس همکاری علمی،آموزشی اتریش اظهار داشت: در گذشته نیز به ایران سفر کرده بودم و از دانشگاه خوارزمی بابت فراهم کردن زمینه این همکاری متشکرم .
وی افزود: دیروز اولین جلسه کنفرانس در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با معاون وزیرعلوم برگزار شد و اشتراکات علمی زیادی بین ایران و اتریش وجود دارد. این سابقه به قرن 18 برمی‌گردد و ما باید تلاش کنیم یک مرکز قوی ایجاد کنیم.
دکتر ذوتی تصریح کرد: تفاهم نامه ای در وزارت علوم بین ایران و اتریش به امضا رسید و شانس بزرگی داریم که زمینه همکاری های جدیدی را به وجود آوریم و آن را توسعه دهیم. ایده اصلی مأموریت ما این است که همکاری های قبلی را قوت بخشیم و می خواهیم فعالیت‌های علمی ایران و اتریش با شتاب بیشتری ادامه یابد. ما از دانشگاه خوارزمی دیدن کردیم و مشتاق همکاری های بیشتر در ماه ها و سال‌های آینده هستیم.
در ادامه باربارا گروبر معاون وزیر علوم فناوری و اقتصاد اتریش عنوان کرد: قرار است کارگاه‌هایی برای همکاری مشترک جهت گسترش استعدادها برگزار شود و تا به حال 13 یادداشت تفاهم بین ایران و اتریش امضا شده که زمینه بسیار خوبی در جهت توسعه مراکز علمی است.
وی گفت: اتریش کشوری است که دربخش زیر ساخت‌ها تحقیقات زیادی انجام داده است و اگر شما به دستاوردهای این کشور نگاه کنید متوجه خواهید شد که بسیار نوآورانه بوده است.
سپس دکترگرهارد ولز رئیس آموزش عالی واحد اراسموس گفت: ایران برای ما یکی از شرکای علمی به شمار می‌آید و امیدوارم همکاری های علمی دو کشورادامه پیدا کند.
همچنین در این نشست، دو یادداشت تفاهم میان دانشگاه خوارزمی با دانشگاه مونتان و تربیت معلم اتریش امضا شد.
در پایان این نشست کارگروه‌هایی درحوزه‌های علوم انسانی، مدیریت کسب و کار، نفت و مهندسی، علوم طبیعی و فرهنگ و هنر برگزار شد.
گفتنی است با موافقت وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ریاست کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی با کشور اتریش به مدت دو سال به دانشگاه خوارزمی واگذار شد. در همین راستا هیئت بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش،معاون وزیر کشوراتریش و رؤسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران سفر کردند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۶:۲۲

اخذ مجوز قطعی 37 رشته محل جدید در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

خبرگزاری میزان- معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور موفق به اخذ مجوز قطعی 37 رشته محل جدید در مقطع کارشناسی ارشد و تعدادی در مقطع کارشناسی از دفتر شورای گسترش آموزش عالی شده است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان ،ابوالفضل فراهانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه اکثر مجوزهای اخذ شده در سطح استانهای مختلف و در بخش های روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت و الهیات است، اظهار داشت: تعداد قابل توجهی تقاضا از سوی دانشگاه در رشته های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم و هنر نیز در نوبت بررسی دفتر شورای گسترش است که دانشگاه بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم را برای ایجاد و راه اندازی این رشته ها فراهم کرده و از حضور حداقل 2 عضو علمی استادیار در هر رشته برخوردار است.
وی ابراز امیدواری کرد، دفتر شورای گسترش آموزش عالی با سرعت بخشیدن به روند بررسی تقاضاهای دانشگاه، امکان بهره مندی جامعه از خدمات آموزشی این دانشگاه را بیش از گذشته فراهم آورد.
معرفی 230 عضو علمی دانشگاه پیام نور برای مشارکت در تصمیم سازی های کمیته های گسترش آموزش عالی و کمیته برنامه ریزی درسی
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور همچنین از معرفی 230 عضو علمی دانشگاه پیام نور برای مشارکت در تصمیم سازی های کمیته های گسترش آموزش عالی و کمیته برنامه ریزی درسی به معاونت آموزشی وزارت علوم خبر داد و گفت: حضور اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در این کمیته ها می تواند در معرفی توانمندی ها و قابلیت های این دانشگاه نقش موثر ایفا کند.
فراهانی با اشاره به پیگیری های ریاست دانشگاه و اعلام نظر مساعد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر مشارکت اعضای علمی دانشگاه پیام نور در کمیته های تصمیم گیری در مراسم افتتاح تلویزیون تعاملی دانشگاه پیام نور افزود: چنانچه دفتر شورای گسترش وزارت علوم از این اعضای هیات علمی معرفی شده که دارای تخصص دانشگاهی بوده و به وجوه تمایز دانشگاه پیام نور با سایر دانشگاه های سنتی و ماموریت های ویژه این دانشگاه نیز اشراف دارند، بهره مند شود، ضمن تسریع در پاسخگویی و اخذ تصمیمات، در جهت تحقق عدالت آموزشی گام های ارزشمندی برداشته خواهد شد و کارآمد تر و نقش آفرین تر از گذشته خواهد بود.

انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۰۵

دریافت مجوز 200 رشته الکترونیکی از وزارت علوم

تابناک: معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت: در سال گذشته مجوز آموزش 200 رشته به صورت الکترونیکی از وزارت علوم دریافت شد.

به گزارش تابناک به نقل از مهر، فیصل حسنی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری که در مزکز پیام نور استان اصفهان برگزار شد با اشاره به تحصیل 580 هزار دانشجو در 500 مرکز پیام نور کشور اظهار داشت: این دانشگاه رتبه اول آموزش و مقام دهم پژوهشی را بین دانشگاه‌های کشور به خود اختصاص داده است.
30 درصد قبولی کارشناسی ارشد کشور مربوط به پیام نور بود
وی با بیان اینکه در سال جاری 30 درصد از قبولی‌های کارشناسی ارشد مربوط به دانشگاه پیام نور بوده است، افزود: همچینن باید توجه داشته باشیم که در دانشگاه‌های پیام نور کشور چهار هزار نفر در هیات‌های علمی فعالیت دارند که بیش از 800 نفر از آنها نیز استاد تمام هستند.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور در ادامه با بیان اینکه اولویت ما در بخش عمرانی اتمام پروژه‌های عمرانی باقی‌مانده از دولت قبل بوده است، ابراز داشت: بر این اساس از 400 پروژه نیمه تمام 110 پروژه در سال گذشته به بهره برداری رسید ضمن اینکه در دهه فجر امسال نیز 100 پروژه عمرانی در مراکز دانشگاهی پیام نور کشور به بهره برداری می‌رسد.
حسنی با اشاره به اینکه تجهیز ورزشگاه‌ها، مراکز فرهنگی و آزمایشگاه‌ها در اولویت برنامه‌های عمرانی دانشگاه پیام نور است، اضافه کرد: هدف ما محوطه سازی در مراکز دانشگاهی برای ایجاد فضای شادی و نشاط برای دانشجویان و ارتقای برنامه‌های فرهنگی است.
ریزش دانشجو نداشتیم
وی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور بر خلاف بسیاری از دانشگاه‌های کشور در سال گذشته ریزش دانشجو نداشته است، تصریح کرد: این در حالی است که در سال گذشته تعداد دانشجویان پیام نور 43 هزار نفر افزایش یافته است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور در ادامه با بیان اینکه استان اصفهان با 50 هزار دانشجو دارای دومین استان برتر کشور در این زمینه است، ابراز داشت: بر این اساس در سال جاری 8 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای شهرستان‌ها و 7 میلیارد تومان اعتبار نیز برای دانشگاه مرکز استان پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مساحت مراکز آموزشی پیام نور کشور 13 هزار متر مربع است، افزود: این زیرساخت‌ها در سال آینده به 48 هزار متر مربع افزایش خواهد یافت.
حسنی در ادامه با بیان اینکه تا سه سال آینده در بحث شهریه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایشی نخواهیم داشت، اضافه کرد: این در حالی است که در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل تورم و مشکلات اقتصادی تا 15 درصد افزایش شهریه را خواهیم داشت.
وی در ادامه به افتتاح سیستم رسانه تعاملی در دانشگاه پیام نور با حضور وزیر علوم در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه افرادی همچون زنان خانوار و معلولان می‌توانند با دریافت آموزش‌های از راه دور و برای هر واحد 17 ساعت آموزش دریافت کنند.
دریافت مجوز 200 رشته الکترونیکی از وزارت علوم
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اضافه کرد: همچنین در سال گذشته مجوز آموزش 200 رشته به صورت الکترونیکی از وزارت علوم دریافت شد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد صندلی‌های خالی مراکز دانشگاه پیام نور نیز ابراز داشت: در این راستا باید توجه داشته باشیم که ما صندلی خالی در دانشگاه‌ها نداریم و مرکزی را نیز جز دو الی سه مورد آن هم به صورت موقتی نداریم.
حسنی اضافه کرد: سیاست ما تغییر رویکرد در برخی از مراکز است که با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و دیگر خدمات آموزشی برای دانشگاه درآمدزایی داشته باشیم.
وی در ادامه به توجه دانشگاه پیام نور به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: بر این اساس در سال گذشته بیش از 70 میلیارد تومان در دانشگاه کاهش هزینه ها را خواهیم داشت.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور در خصوص راه‌اندازی مراکز دانشگاه پیام نور در خارج از کشور بیان داشت: تاکنون 70 مرکز دانشگاهی با بیش از چهار هزار دانشجو در خارج از کشور فعالیت دارد که دانشگاه‌ افغانستان یک هزار و 200 دانشجو و دانشگاه دبی نیز 500 نفر دانشجو دارد.

۹۵/۱۰/۲۷
۲۲:۰۳

مرکز رشد دانشگاه پیام‌نور سمنان راه‌اندازی می‌شود

اقتصاد ایران: به منظور حمایت از فناوران و تبدیل ایده‌های دانشجویان و اساتید به محصول و حمایت از آنان، تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم‌وفناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان به امضا رسید.

به گزارش ایسنا دکتر سیف‌الله سعدالدین، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این تفاهم‌نامه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد دانش‌بنیان و با هدف جذب ایده، تبدیل ایده به محصول، حمایت از فناوران، ثبت اختراع، تجاری‌سازی و توسعه بازار منعقد شده است.
سعدالدین افزود: هدایت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارای ایده به پارک و مراکز رشد وابسته به پارک به منظور ارزیابی ایده‌ها و کمک در تجاری‌سازی آنها، اولویت در پذیرش طرح‌های فناورانه اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور، همکاری دوجانبه در برگزاری دوره‌های کارآفرینی‌، تجاری‌سازی، بازاریابی و مالکیت فکری‌ و همکاری دوجانبه در تأسیس و راه‌اندازی مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان از مواردی است که برای همکاری طرفین در این تفاهم‌نامه ذکر شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین استفاده واحدهای فناور و فناوران وابسته به دانشگاه از امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه‌ای پارک و دانشگاه طبق تعرفه‌های موجود و مشارکت دانشگاه و پارک جهت استقرار واحدهای فناور پذیرش شده توسط پارک در شهرستان‌هایی که دانشگاه دارای امکانات لازم است، از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک پارک علم‌وفناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان است.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان یادآور شد: این توافق‌نامه 5 سال قابل اجراست و در پایان مدت بر اساس توافق طرفین قابل تمدید است.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۳۴

برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی تجلیل می‌شوند

سرپرست معاونت پژوهش فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه­‌های پژوهش و فناوری دانشگاه در روز سه‌شنبه 28 دی ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امید بزرگ حداد اظهار کرد: این مراسم با حضور دکتر امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان و مدیران ستادی و استانی دانشگاه، در محل پژوهشکده هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.
وی افزود: این مراسم با توجه به حضور موفق دانشگاه جامع علمی کاربردی در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری، در راستای تشویق پژوهشگرانی که سال گذشته در این عرصه، دستاوردهای قابل ملاحظه­‌ای داشته­‌اند و همچنین با هدف ایجاد رقابت در فعالیت­های پژوهش و فناوری مراکز علمی کاربردی برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است، دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز تحت نظارت دانشگاه در فضایی حدود هزار مترمربع در هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری، دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشجویان، مدرسان و همکاران خود را به معرض نمایش گذاشتند در این نمایشگاه موفق به کسب عنوان غرفه برتر شد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۲۰

بیش از 70درصد دانشجویان فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند

صفحه خبر: رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: بیش از 70درصد فارغ التحصیلان مراکز دانشگاهی فنی و حرفه‌ای به جهت برخورداری از تخصص لازم جذب بازار کار می‌شوند.
مسعود شفیعی در جریان بازدید از مراکز فنی وحرفه‌ای میبد در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاههای فنی وحرفه‌ای بخشی از نیاز نیروی انسانی حوزه‌های مختلف از جمله صنعت را تامین می‌کنند.
وی گفت: به عنوان متولی یک دانشگاه کارآفرین معتقدیم باید با نیاز سنجی لازم در جایی اقدام به راه اندازی و برقراری مرکز دانشگاهی و رشته مرتبط کرد که نیازهای جامعه و بازار را برآورده سازد.
وی با اشاره به گستره فعالیت 170 مرکز فنی و حرفه‌ای در سراسر ایران اسلامی اظهار داشت: امروز دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور به عنوان یک ابردانشگاه این افتخار را دارد که با تربیت نیرو به وزارتخانه‌ها و سایر ارگانها جایگاه خیلی خوبی را در جامعه پیدا کرده است.
به گفته شفیعی دانشجویان ما باید پنجه‌های کارآمد و مهارت آفرین داشته باشند تا بتوانند در حوزه اقتصاد مقاومتی و تکیه بر دانش بومی موفق ظاهر شوند.
وی با اشاره به تربیت فارغ التحصیلان دانشگاههای دیگر برای ورود به بازار کارهم گفت: در همین راستا قراردادی با دانشگاه صنعتی سهند تبریز و فولاد مبارکه در قالب کارورزی و کارآموزی داریم تا نیروهای آنها را برای ورود به بازارکار تربیت کنیم.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ایی کشور افزود:با اساتید و نیروهای خوب،مهارت آفرین و نوآوری که داریم هر روزی که می‌گذرد جایگاه دانشگاه فنی وحرفه‌ای درایران بالاترمی رود و امیدواریم روزی برسد که دانشگاه ما بتواند نیازهای جامعه را برآورده کند.
وی همچنین با اشاره به حمایتهای مسئولان در راه اندازی مراکز دانشگاهی فنی و حرفه‌ای در مناطق مختلف استان یزد ضمن اظهار خوشبینی از آینده درخشان فارغ التحصیلان این دانشگاهها در تامین نیروی انسانی کار امد استان خواستار توجه جدی‌تر به این مهم شد.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۲:۰۱

در 6 رشته کاردانی و کارشناسی: مرکز علمی-کاربردی بیمه ایران دانشجو می‌پذیرد

اخبار پولی مالی- مرکز علمی-کاربردی بیمه ایران وابسته به شرکت سهامی بیمه ایران برای بهمن ماه 95 در 6 رشته دانشجو می‌پذیرد.

به گزارش اخبار پولی مالی، مرکز علمی-کاربردی بیمه ایران در شش رشته شامل حقوق بیمه (مقطع کارشناسی)، مدیریت بازاریابی بیمه (مقطع کارشناسی)، حسابداری شرکت‌های بیمه (مقطع کاردانی)، حسابداری دولتی (مقطع کاردانی)، حسابداری مالی (مقطع کاردانی) و مدیریت کسب و کار (مقطع کاردانی) دانشجو می‌پذیرد.
ظرفیت پذیرش دانشجو در هریک از این رشته‌ها 75 نفر بدون محدودیت جنسیتی اعلام شده است.
علاقمندان به تحصیل در رشته‌های یاد شده می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز علمی-کاربردی بیمه ایران در نشانی  www.ii-uast.ac.ir  حداکثر تا روز 30 دیماه 95 نسبت به ثبت نام اولیه و تکمیل فرم پیش ثبت‌نام اقدام کنند.  اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن‌های 88409347 و 88439737 قابل دریافت است.
گفتنی است مرکز علمی-کاربردی بیمه ایران به عنوان تنها مرکز تخصصی آموزش بیمه در کشور، از سال 1389 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند و دارای مجوز پذیرش دانشجو در دو مقطع کاردانی و کارشناسی است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۷:۲۰

برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی تجلیل می‌شوند

دکترامید بزرگ حداد سرپرست معاونت پژوهش فناروی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه های پژوهش و فناوری دانشگاه در تاریخ 28 دی ماه سال جاری برگزارمی شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربزرگ حداد دراین خصوص گفت: این مراسم با حضور دکتر امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتراحمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان و مدیران ستادی و استانی دانشگاه، در محل پژوهشکده هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزارمی‌شود.
وی افزود: این مراسم باتوجه به حضور موفق دانشگاه جامع علمی کاربردی درهفدهمین نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری، در راستای تشویق پژوهشگرانی که سال گذشته دراین عرصه، دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته اند و همچنین با هدف ایجاد رقابت در فعالیت های پژوهش و فناوری مراکز علمی کاربردی برگزارخواهد شد.
گفتنی است دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز تحت نظارت دانشگاه در فضایی حدود هزار مترمربع در هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری، دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشجویان، مدرسان و همکاران خود را به معرض نمایش گذاشتند دراین نمایشگاه موفق به کسب عنوان غرفه برتر شد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

رئیس پارک علم و فناوری استان هفت محصول پارک علم و فناوری استان مجوز دانش‌بنیان دریافت کرد

هفت محصول واحد فناور توسعه سیستم های آرمانی، مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین مجوز دانش‌بنیان دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز قزوین ، رئیس پارک علم و فناوری استان گفت : واحد فناور توسعه سیستم‌های آرمانی که در پارک علم و فناوری استان قزوین مستقر است موفق شد برای هفت محصول خود، مجوز دانش‌بنیان نوپا کسب کند.
یوسف گرجی افزود : سیستم‌های مدیریت فرآیندهای تجاری، سامانه ارزشیابی آنلاین، سامانه ارتباط با مشتریان، راهکارهای تجاری مبتنی بر تلفن اینترنتی، شبکه پیشنهادات رسانک، شبکه آموزش لغات زبان انگلیسی مبتنی بر فیلم و سامانه کنترل تردد، هفت محصولی است که مجوز دانش‌بنیان را کسب کرده است.
به گفته گرجی محصولات شرکت دانش‌بنیان توسعه سیستم‌های آرمانی در حوزه IT است که محصولات مورد نظر را مطابق با سلیقه و نیاز افراد سفارش‌دهنده طراحی و ارائه می کند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۴:۴۰

صدور مجوز دانش بنیان برای هفت محصول

هفت محصول واحد فناور توسعه سیستم های آرمانی، مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین مجوز دانش‌بنیان دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ؛رئیس پارک علم و فناوری استان گفت : واحد فناور توسعه سیستم‌های آرمانی که در پارک علم و فناوری استان  مستقر است موفق شدند مجوز دانش‌بنیان نوپا کسب کنند.
یوسف گرجی افزود : سیستم‌های مدیریت فرآیندهای تجاری، سامانه ارزشیابی آنلاین، سامانه ارتباط با مشتریان، راهکارهای تجاری مبتنی بر تلفن اینترنتی، شبکه پیشنهادات رسانک، شبکه آموزش لغات زبان انگلیسی مبتنی بر فیلم و سامانه کنترل تردد، هفت محصولی است که مجوز دانش‌بنیان را کسب کرده است.
به گفته گرجی محصولات شرکت دانش‌بنیان توسعه سیستم‌های آرمانی در حوزه IT است که محصولات مورد نظر را مطابق با سلیقه و نیاز افراد سفارش‌دهنده طراحی و ارائه می کند.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۸:۰۷

برگزاری اولین «هفته فناوری اطلاعات»

خبرگزاری مهر: اولین هفته دنیای فناوری اطلاعات با نام «IT Weekend» روز پنج شنبه هفته جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. این جشنواره ۳۰دی ماه با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز شتاب‌دهی و نوآوری پارک فناوری پردیس و مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار می‌شود. دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد مجموعه رویداد‌هایی با عنوان هفته فناوری اطلاعات (IT Weekend) و با تمرکز بر مسائل روز دنیای فناوری اطلاعات را به‌صورت سالانه و در بازه‌های سه‌ماهه (چهار مرتبه در سال) برگزار کند. این رویداد سال آینده نیز در بازه‌های سه‌ماهه (چهار مرتبه در سال) به‌صورت تخصصی و در حوزه‌های خاص فناوری اطلاعات برگزار خواهد شد. « هفته فناوری اطلاعات» برگرفته شده از کنفرانس‌های (TED)و در حوزه تخصصی فناوری اطلاعات و با احترام به ارزش‌های فرهنگی ایرانی و در چارچوب قوانین کشور برگزار می‌شود. در این رویداد افراد سرشناس در حوزه فناوری اطلاعات تجربیات خود را در سخنرانی‌ها به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند. در این قالب، نوآوران و پیشوایان اندیشه و عمل در حوزه‌ فناوری اطلاعات گردهم فراخوانده شده تا ایده‌ها و ماجراهای خود را به اشتراک بگذارند.
×

۹۵/۱۰/۲۸
۰۰:۰۴

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم‌وفناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با بیان اینکه تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم ‌وفناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد دانش‌بنیان می باشد گفت: حمایت از فناوران از مهمترین هدف های این تفاهم نامه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از قومس ، دکتر سیف‌الله سعدالدین، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با بیان اینکه تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم‌وفناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور بمدت 5 سال قابل اجراست ابراز کرد: اولویت در پذیرش طرح‌های فناورانه اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور، هدایت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارای ایده به پارک و مراکز رشد وابسته به پارک به منظور ارزیابی ایده‌ها و کمک در تجاری‌سازی آنها، همکاری دوجانبه در برگزاری دوره‌های کارآفرینی‌، بازاریابی و مالکیت فکری‌ و همکاری دوجانبه در تأسیس و راه‌اندازی مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان از مهمترین مواردی است که در این تفاهم‌نامه عنوان شده است.
وی با اشاره به اینکه هدف از انعقاد این تفاهم نامه جذب ایده، تبدیل ایده به محصول، حمایت از فناوران، ثبت اختراع، تجاری‌سازی و توسعه بازارمی باشد اظهار کرد: تفاهم نامه ذکور در پایان مدت بر اساس توافق طرفین قابل تمدید می باشد.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ضمن ابراز این مهم که این تفاهم‌نامه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد دانش‌بنیان منعقد شده است ، گفت: مشارکت دانشگاه و پارک جهت استقرار واحدهای فناور پذیرش شده توسط پارک در شهرستان‌هایی که دانشگاه دارای امکانات لازم است همچنین استفاده واحدهای فناور و فناوران وابسته به دانشگاه از امکانات آزمایشگاهی از دیگر زمینه‌های همکاری بین این دو نهاد است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۲۷
۲۱:۰۰

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از حرکت این مجموعه به سمت پروژه های دریامحور خبر داد

دکتر علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از حرکت این مجموعه به سمت پروژه های دریامحور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فتی در نشست مشترک فناوران با مدیراداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق استان هرمزگان با قدردانی از همکاری مدیر بندر شهید باهنر در توسعه زیرساخت ها و فراهم کردن زمینه برای ورود شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: توجه به ظرفیت شرکت های دانش بنیان باعث می شود تا زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شود.
وی افزود: بخش زیادی از فعالیت شرکت های دانش بنیان به حوزه دریا و بندر مرتبط است از این رو همکاری طرفین می تواند هم بخشی از نیازهای بنادر و دریانوردی از طریق این شرکت ها تامین و هم زمینه برای توسعه شرکت های دانش بنیان فراهم شود.
در این نشست محمد محسنی مدیراداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر وشرق استان هرمزگان از آمادگی این مجموعه برای تامین زیرساخت های توسعه شرکت های دانش بنیان در حوزه دریایی و بندری خبر داد.
وی افزود: مجموعه بندر شهید باهنر در راستای توسعه شرکت های دانش تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا هم به توسعه شرکت های دانش بنیان کمک کند و هم از ظرفیت این شرکت ها برای توسعه و تجهیز بنادر استفاده کند.
محسنی با بیان اینکه ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه جدی قرار نگرفته است، تصریح کرد: ورود این شرکت ها به حوزه های مختلف بندری از جمله صادرات محصولات می‌تواند موثر واقع شود و در همه بخش‌ها زمینه را برای فعالیت این شرکت ها فراهم می‌کنیم.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق استان همچنین به اختصاص محل استقرار شرکت های دانش بنیان دریایی برای انجام فعالیت ها در بنادر استان هرمزگان گفت: سازمان بنادر به اهمیت این شرکت ها واقف است و ما آمادگی داریم در اختصاص فضای استقرار شرکت‌های دانش بنیان همکاری لازم را با پارک علم و فناوری هرمزگان داشته باشیم.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور حمایت از فناوران و تبدیل ایده های دانشجویان و استادان به محصول و حمایت از آنان ، تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان به امضا رسید .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیف ا... سعدالدین رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این تفاهم نامه در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد دانش بنیان و با هدف جذب ایده، تبدیل ایده به محصول، حمایت از فناوران، ثبت اختراع، تجاری سازی و توسعه بازار منعقد شده است.
وی افزود: هدایت دانشجویان و فارغ التحصیلان دارای ایده به پارک و مراکز رشد وابسته به پارک به منظور ارزیابی ایده ها و کمک در تجاری سازی آنها، اولویت در پذیرش طرح های فناورانه استادان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور، همکاری دو جانبه در برگزاری دوره های کارآفرینی، تجاری سازی، بازاریابی و مالکیت فکری، و همکاری دو جانبه در تأسیس و راه اندازی مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان از مواردی است که برای همکاری طرفین دراین تفاهم نامه ذکر شده است.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: همچنین استفاده واحدهای فناور و فناوران وابسته به دانشگاه از امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه ای پارک و دانشگاه طبق تعرفه های موجود و مشارکت دانشگاه و پارک جهت استقرار واحدهای فناور پذیرش شده توسط پارک در شهرستان هایی که دانشگاه دارای امکانات لازم است ازدیگر زمینه های همکاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و دانشگاه پیام نور استان است.
گفتنی است این توافق نامه 5 سال قابل اجراست و در پایان مدت براساس توافق طرفین قابل تمدید است.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۱:۱۷

هفت محصول واحد فناور پارک علم و فناوری قزوین مجوز دانش‌بنیان را کسب کرد

هفت محصول شرکت توسعه سیستم های آرمانی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین مجوز دانش‌بنیان را دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، واحد فناور توسعه سیستم‌های آرمانی که در پارک علم و فناوری استان قزوین مستقر است موفق شد برای هفت محصول خود، مجوز دانش‌بنیان نوپا را کسب کند.
سیستم‌های مدیریت فرآیندهای تجاری، سامانه ارزشیابی آنلاین، سامانه ارتباط با مشتریان، راهکارهای تجاری مبتنی بر تلفن اینترنتی، شبکه پیشنهادات رسانک، شبکه آموزش لغات زبان انگلیسی مبتنی بر فیلم و سامانه کنترل تردد، هفت محصول شرکت توسعه سیستم‌های آرمانی بوده که مجوز دانش‌بنیان را کسب کرده است.
محصولات شرکت دانش‌بنیان توسعه سیستم‌های آرمانی در حوزه IT بوده و این شرکت توانایی دارد محصولات مورد نظر را مطابق با سلیقه و نیاز افراد سفارش‌دهنده طراحی و ارائه نماید.
شرکت دانش‌بنیان توسعه سیستم‌های آرمانی در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متعددی شرکت کرده و بارها از سوی مسئولان استانی و کشوری مورد تقدیر قرار گرفته که بیانگر توانمندی نیروهای نخبه این شرکت می‌باشد.

۹۵/۱۰/۲۷
۱۳:۱۹

اعلام فراخوان جشنواره معرفی خبرنگاران برتر دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 2 کشور

گروه فرهنگی: دبیر دومین جشنواره معرفی و تجلیل از خبرنگاران برتر دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری منطقه 2 کشور از اعلام فراخوان این جشنواره در استان‌های شمالی گیلان، گلستان و مازندران تا 30 بهمن‌ماه در دانشگاه مازندران خبر داد.

 حسین یحیی زاده، دبیر دومین جشنواره معرفی و تجلیل از خبرنگاران برتر دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری  منطقه 2 کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران با اشاره به برگزاری اولین جشنواره معرفی و تجلیل خبرنگاران برتر منطقه دو کشور در اردیبهشت 95 به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گفت: دومین جشنواره معرفی و تجلیل از خبرنگاران برتر دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری  منطقه 2 کشور در دهه آخر فروردین 96  در دانشگاه مازندران برگزار خواهد شد.
وی افزود: ایجاد انگیزه در خبرنگاران و اصحاب رسانه برای فعالیت و تعامل گسترده در دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، بررسی کارشناسانه آثار رسانه‌ای به منظور تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف از طریق آموزش و تعامل مستمر، ارزیابی کمی و کیفی فعالیت‌های خبرنگاران رسانه درباره پوشش اخبار دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و فراهم سازی زمینه رقابت‌ حرفه‌ای در رسانه‌ها از اهداف برگزاری این جشنواره است.
دبیر دومین جشنواره معرفی و تجلیل از خبرنگاران برتر دانشگاه‌ها  تصریح کرد: خبرنگارهای خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی و تحلیلی دارای مجوز فعالیت، مطبوعات و صدا و سیما می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.
وی افزود: برطبق مصوبه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری منطقه دو کشور جهت مشارکت حداکثری اصحاب رسانه،  خبرنگاران هیچگونه وجهی جهت شرکت در جشنواره پرداخت نمی‌کنند.
یحیی زاده با بیان اینکه فراخوان این جشنواره از بیستم دی ماه 95 اعلام شده است، عنوان کرد: ارسال آثار از سوی علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره تا تاریخ 30 بهمن ماه است.
وی افزود: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را که از ابتدای سال جاری تا پایان مهلت ارسال اثر که 30 بهمن ماه است برای شرکت در این جشنواره ارسال کنند.
یحیی زاده  گفت: این جشنواره به مدت سه روز برگزار می‌شود و برپایی نمایشگاه دستاورد‌ها، موفقیت‌ها و فعالیت‌های روابط عمومی‌های منطقه،  نشست تخصصی مشترک مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک فناوری منطقه با اصحاب  رسانه‌های گروهی و کارگاه آموزشی ویژه مدیران، کارشناسان دانشگاه‌ها و پارک‌های فناوری و خبرنگاران منطقه  از دیگر برنامه‌های جنبی این برنامه است.
دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه  2 کشور با اشاره به اینکه هر شرکت کننده مجاز است در هر بخش دو اثر ارسال کند، خاطرنشان کرد: کلیه خبرنگاران استان‌های گیلان، گلستان، مازندران، که درباره دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری فعالیت داشته‌اند، می‌توانند آثار خود را در پنج بخش خبر، گزارش، تیتر، مصاحبه و عکس از طریق لوح فشرده  به دبیر خانه واقع در دانشگاه مازندران، دبیرخانه شورای همانگی روابط عمومی ها منطقه دو کشور ارسال و یا جهت اطلاعات بیشتر با شماره تماس 01135333530 تماس حاصل  کنند.
حمیدرضاگل‌محمدی تواندشتی

۹۵/۱۰/۲۸
۱۰:۴۷

در دانشگاه مجازی المصطفی رشته معارف اسلامی و مطالعات زنان راه اندازی شد

مدیر دوره مطالعات زنان دانشگاه مجازی المصطفی از راه‌اندازی رشته « معارف اسلامی و مطالعات زنان » مجازی خبر داد.
سیدمحمد حسین چاوشیان به «حوزه»، اظهارداشت: این رشته جدید با پیگیری های متعدد بعد از تصویب وزارت علوم و ستاد مرکزی المصطفی، برای نخستین بار در ایران به صورت مجازی
راه اندازی شد و امید است از بهمن ماه سال جاری در مقطع کارشناسی از بین خواهران و برادران غیر ایرانی و ایرانیان مقیم خارج از کشور دانشجو پذیرش کند. وی هدف از راه اندازی رشته معارف اسلامی و مطالعات زنان را ترویج معارف اسلامی و معرفی الگوی زن مسلمان برای مخاطبین فارسی زبان در سراسر دنیا توصیف کرد و افزود: فارغ التحصیلان رشته معارف اسلامی و مطالعات زنان می توانند با اتمام دوران تحصیل خود به عنوان مربیان و پژوهشگران آکادمیک و متخصص در زمینه مطالعات زنان در تمام دنیا به تریبت نیروهای متخصص و کارآمد در زمینه مطالعات زنان و خانواده بپردازند و پاسخگوی مسائل و دغدغه های پیش روی خانواده و زنان در آینده باشند.
چاوشیان در بخش دیگری از سخنان خود به عناوین درسی این رشته جدید اشاره کرد و گفت: رشته معارف اسلامی و مطالعات زنان به زبان فارسی و درمقطع کارشناسی با 133 واحد درسی در نظر گرفته شده است که شامل دروس حوزوی، عمومی و پایه در کنار دروس تخصصی رشته مطالعات زنان می باشد.
لازم به ذکر است، علاقمندان می‌توانند جهت ثبت‌نام به آدرس www.mou.ir مراجعه و یا با شماره‌های 32114180-25-98+ و 3211481-25-98+ (تلگرام00989107550173)تماس حاصل نمایند.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۰:۰۱
۹۵/۱۰/۲۸
۰۶:۱۶