نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115190
 • تمام سکه (طرح جدید) 1200000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1171000
 • نیم سکه 693000
 • ربع سکه 371000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3734
 • یورو 4110
 • پوند 4790
 • صد ین 3460
 • درهم امارات 1064
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32420
 • 85 Arrow up
  یورو 34851
 • 416 Arrow up
  پوند 40191
 • 60 Arrow up
  فرانک 32481
 • 183 Arrow up
  صد ین 28772
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8827

ارائه خدمات بیمه سامان در ایام نوروز

در آستانه سال نو ضمن تبريک نوروز به مردم ايران زمين و آرزوی سلامتی و سالی سرشار از شادکامی برای هم میهنان عزیز، به منظور فراهم آوردن آرامش خاطر برای بیمه گذاران گرامی ساعات کاری شعبه های فعال خود را در تعطیلات نوروز اعلام کرد.

روابط عمومی شرکت بيمه سامان در آستانه سال نو ضمن تبريک نوروز به مردم ايران زمين و آرزوی سلامتی و سالی سرشار از شادکامی برای هم میهنان عزیز، به منظور فراهم آوردن آرامش خاطر برای بیمه گذاران گرامی ساعات کاری شعبه های فعال خود را در تعطیلات نوروز اعلام کرد.
بر اساس اين گزارش، شعب بیمه سامان در سراسر کشور از روز يکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ الی ۱۳۹۶/۰۱/۰۳ از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ آماده ارائه خدمات بیمه ای اعم از صدور انواع بیمه نامه و پرداخت خسارت به هموطنان عزیز می باشند.
همچنین به منظور رفاه حال هموطنان گرامی کلیه خدمات کارشناسی سیار خودرو ، در تاریخ ۲۹ و ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵ و در ایام نوروز ۱۳۹۶ همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ بعد از ظهرتوسط ارزیابان سیار خسارت ارائه خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دسترسی به نشانی و تلفن شعبه های بیمه سامان در سراسر کشور به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت به نشانی www.si24.ir مراجعه و یا با تلفن گویای ۸۹۴۳(۰۲۱) تماس حاصل نمایید.

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
۹۵/۱۲/۲۸
۱۰:۵۰

اینفوگرافیک | اشتیاق شرکت‌های بیمه ژاپنی برای حضور در ایران

چند رسانه‌ای عکس - در اینفوگرافیک زیر اطلاعاتی از سه شرکت‌ بیمه ژاپنی که برای حضور در بازار ایران در حال مذاکره با بیمه مرکزی هستند را می‌بینید.

۹۵/۱۲/۲۸
۰۶:۲۰

چالش شبکه توزیع شرکت های بیمه

اقتصادتهران: یکی از بزرک ترین چالش های صنعت بیمه ساختار ناکارامد شبکه توزیع است.
هرچند که روش های جدید فروش بیمه نظیر فروش اینترنتی و تلفنی در دنیا رشد قابل توجهی کرده است ولی در ایران روش سنتی نمایندگی، قریب به اتفاق فروش خرد بیمه را به خود اختصاص می دهد.
شرکت های بیمه جدید برای فروش باید نمایندگی بگیرند و شرکت های قدیمی تر نیز برای حفظ سهم بازار به نمایندگی های خود می افزایند. در این رقابت خانمانسوز شرکت های بیمه تحت فشار نمایندگی ها خود، قیمت ها را کاهش می دهند تا فروش حداقلی برای تامین معیشت نماینده حاصل شود. در صورتیکه این روند سود صنعت را از بین می برد و به زیان همه ذینفعان این صنعت شامل سرمایه گذاران، کارکنان شرکت های بیمه و شبکه توزیع است. بیمه گذاران که بیمه نامه ارزان می خرند نیز زیان سنگینی می بینند، زیرا بیمه نامه شرکت های ناتوان ارزش خرید ندارد. در واقع بیمه گذاران، بیمه نامه را گران خریده اند نه ارزان.
از طرف دیگر با توقف فعالیت یک شرکت بیمه بزرگ ترین خسارت را شبکه توزیع متحمل می شود، نظیر آنچه بر نمایندگان بیمه توسعه گذشت و سرپرست دو هزار خانواده بیکار شدند.
عبور از این چالش بزرگ راه ساده ای دارد که در ادامه ارائه می شود.
در درجه اول تعداد نمایندگان شرکت های بیمه باید بگونه ای تعین شود که با توانگری مالی شرکت ها منطبق باشد.
و صورتیکه سرمایه شرکت ثابت است و رشد نمی کند، باید پورتفو نگهداری شرکت هم ثابت بماند اگر نمایندگان فعالیت و صدور بیشتری دارند باید فروش مستقیم شرکت کاهش یابد و سهم اتکاری آن افرایش یابد. بیمه مرکزی هم باید اتکایی ثالث و درمان را قبول کند تا ریسک کل شر کت ها متعادل شود و شبکه فروش با ثبات و انگیزه بالا به کار خود ادامه دهند.
باید دقت شود که نارضایتی شبکه فروش موجب رفتار نادرست فروشندگان و کآهش تقاضای بیمه در جامعه می شود و همه صنعت زیان می کند.
پیشنهاد می شود بیمه مرکزی نظرسنجی مستمری از رضایت مندی شبکه فروش به عمل آورده و تدابیر لازم را برای حفظ انگیزه های این شبکه اتخاذ کند.
مسعود حجاریان، صاحبنظر ارشد بیمه

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۱۲/۲۸
۰۲:۱۹

مقایسه میزان تاثیرگذاری اقتصاددانان ایران 30 اقتصاددان برتر ایرانی بر اساس نفوذ رسانه‌ای/ علی طیب‌نیا و احمد توکلی در صدر/ 18اقتصاددان از مسئولان فعلی یا سابق در لیست 30نفره

با بررسی‌های خبرنگار اقتصاد آنلاین، لیست 30 نفره ای از پرنفوذترین اقتصاددانان ایرانی با استفاده از گوگل تهیه شد.

اقتصاد آنلاین - فرناز حبیبیان؛ در این لیست که بر اساس تعداد صفحات مربوط به فرد در گوگل بدست آمده، 18 اقتصاددان از 30 نفر یعنی 60 درصد آنها دارای مسئولیت دولتی بوده یا هستند و مابقی دارای مسئولیت دولتی مهمی نبوده اند. همچنین از این تعداد تنها یک نفر (همایون کاتوزیان) در خارج از ایران زندگی می کند و 29 نفر دیگر در ایران ساکن هستند.
در این رتبه بندی، علی طیب نیا با 515000 صفحه در جستجوگر گوگل اولین اقتصاددان ایرانی است. احمد توکلی با 458000، محمد نهاوندیان با 335000، عبدالناصر همتی با 291000 و محسن رنانی با 285000 به ترتیب دوم تا پنجم هستند. جالب است که در لیست 5 نفر نخست، تنها محسن رنانی دارای هیچ مسئولیت دولتی نبوده و نیست. این نشان از اهمیت داشتن این نام برای مردم نه به دلیل مسئولیت وی بلکه به دلیل صحبت ها و اظهارات او دارد.
در این لیست که جدول آن را در زیر مشاهده می کنید، اسم هر اقتصاددان داخل کروشه های مخصوص گوگل سرچ شده و تعداد نتایج گوگل برای آن اسم به عنوان معیار نفوذ رسانه ای در نظر گرفته شده است. به طور مثال دکتر علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی بصورت "علی طیب نیا" سرچ شده و تعداد نتایج قابل مشاهده گوگل برای این عبارت یادداشت شده است. سپس بر اساس تعداد نتایج این رتبه بندی انجام شده و هر اقتصاددانی که تعداد نتایج بیشتری داشته رتبه بهتری هم خواهد داشت. برای افرادی هم که ممکن است اسامی مشابه برای اسم آنها وجود داشته باشد، یک لغت اقتصاد به انتهای اسم آنها اضافه شده و سپس سرچ صورت گرفته است. در صورتی که در صفحه اول پس از اضافه کردن لغت اقتصاد، همه لینک ها مرتبط با فرد اقتصاددان باشد در نتیجه همان تعدادی که گوگل ذکر کرده به عنوان تعداد رفرنس آن فرد یادداشت شده است. مثلا احمد سیف به این شکل سرچ شده ("احمد سیف" + اقتصاد) و تعداد نتایج حاصله معیار اندازه گیری ضریب نفوذ آن اقتصاددان دانسته شده است.
هرچند به نظر می‌رسد این نوع از رتبه بندی دارای ایراداتی است اما بالاخره تعداد صفحات گوگل برای هر سرچ نشان دهنده تکرار پذیری این نام در صفحات مختلف گوگل و در نتیجه نشانگر اهمیت عبارت سرچ شده برای کاربران فضای مجازی است. البته ممکن است تشابه اسمی هم در مورد اسامی که بسیار پرکاربرد هستند وجود داشته باشد (همانند احمد توکلی) که به دلیل نبود امکانی برای جداسازی اسامی تکراری، از این ایراد صرف نظر شده است. با همه این اوصاف به نظر می‌رسد این نوع رتبه بندی تا حدودی کارگشاست. هرچند رتبه بندی بر اساس تعداد ارجاعات علمی هم می‌تواند در کنار این رتبه بندی نشانگر جایگاه علمی فرد باشد.
تقریبا تمامی این افراد در پرتال اقتصاددانان اقتصاد آنلاین نیز دارای صفحه بوده که با کلیک روی هرکدام از این افراد می‌توانید به صفحه معرفی و مقالات وی بروید.
رتبه در بین اقتصادانان نام (جستجو شده) تعداد نتایج گوگل مسئول دولتی؟
نوع مسئولیت؟
1 علی طیب نیا 515.000 وزیر اقتصاد 2 احمد توکلی 458.000 نماینده سابق مجلس 3 محمد نهاوندیان 335.000 رئیس دفتر رئیس جمهور 4 عبدالناصر همتی 291.000 رئیس کل بیمه مرکزی 5 محسن رنانی 285.000 خیر 6 الیاس نادران 250.000 نماینده سابق مجلس 7 مسعود نیلی 249.000 مشاور رئیس جمهور 8 احمد سیف+اقتصاد 235.000 خیر 9 شاپور محمدی 229.000 رئیس سازمان بورس 10 فرشاد مومنی 203.000 خیر 11 سعید لیلاز 200.000 خیر 12 صادق الحسینی+اقتصاد 182.000 خیر 13 محسن نظری+ اقتصاد 174.000 خیر 14 احمد میدری 157.000 معاون وزیر کار 15 عباس شاکری 150.000 خیر 16 جمشید پژویان 146.000 رئیس سابق شورای رقابت 17 حسین راغفر 130.000 خیر 18 همایون کاتوزیان 115.000 خیر 19 علی عسگری+ مالیات 110.000 رئیس سابق سازمان مالیاتی 20 مهدی تقوی + اقتصاد 108.000 خیر 21 اکبر کمیجانی 95.000 قائم مقام بانک مرکزی 22 حسن سبحانی +اقتصاد 93.000 نماینده سابق مجلس 23 حسین عبده تبریزی 90.000 رئیس اسبق سازمان بورس 24 رضا شیوا 83.000 رئیس شورای رقابت 25 شمس الدین حسینی
80.000 وزیر سابق اقتصاد 26 ابراهیم رزاقی
78.000 خیر 27 پیمان قربانی
75.000 معاون بانک مرکزی 28 فرهاد رهبر
72.000 رئیس سابق سازمان مدیریت 29 پرویز داوودی
54.000 معاون اول سابق رئیس جمهور 30 موسی غنی نژاد
54.000 خیر

۹۵/۱۲/۲۷
۲۳:۳۹

بیمه گران ژاپنی در راه ایران

یک نشریه تخصصی صنعت بیمه آسیا، از تمایل بیمه گران ژاپنی برای حضور در بازار بیمه ایران خبر داد.

یک نشریه تخصصی صنعت بیمه آسیا، از تمایل بیمه گران ژاپنی برای حضور در بازار بیمه ایران خبر داد.
به گزارش ایرنا و بر اساس آنچه که نشریه «اینشورنس آسیا نیوز» (InsuranceAsia News) اعلام کرده، بیش از 140 شرکت بیمه و بیمه اتکائی خارجی از جمله شرکت های بیمه ژاپنی با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه علاقه مندی خود برای ورود به بازار ایران به گفت وگو پرداخته اند.
این سری از گفت وگوها پس از برداشته شدن تحریم ها در ژانویه سال 2016 میلادی صورت پذیرفته است.
به گزارش ایرنا، آمارهای بیمه مرکزی ایران بیانگر آن است که تا پیش از اعمال تحریم های هسته ای، ایران سالانه بیش از 35 میلیارد دلار از تعهدات بیمه ای خود را به خارج واگذار می کرد اما با اعمال تحریم این میزان به سه میلیارد دلار کاهش یافت که به معنی کاهش 91.4 درصدی واگذاری تعهد بیمه ای به طرف های خارجی بود.
یکی از بندهای مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1 + 5 بر سر موضوع هسته ای ایران که دی سال 94 (ژانویه 2016 میلادی) اجرای آن آغاز شد، رفع محدودیت های بیمه ای از ایران بود.
آنگونه که پرویز خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی ایران اعلام کرده، پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شرکت ملی نفتکش توانسته برای 75 درصد ناوگان خود به شرکت های بیمه خارجی مراجعه و پوشش بیمه ای اخذ کند و اکنون می توان گفت که از نظر بیمه کشتی و نفتکش مشکل خاصی وجود ندارد و فعالیت های بیمه ای به حالت عادی بازگشته است.
قائم مقام بیمه مرکزی گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز توانسته نزدیک نیمی از ناوگان خود را نزد شرکت های بین المللی، بیمه کند.
به گفته وی، در دوران پسابرجام مذاکراتی با 10 شرکت بزرگ بیمه دنیا برای آغاز همکاری با ایران انجام شده که می توان به رایزنی با سه شرکت فرانسوی در این زمینه اشاره کرد که خوشبختانه به نتایج رضایت بخش نزدیک شده و در یک مورد نیز به نتیجه رسیده است.
بر اساس گزارش این نشریه آسیایی و آنگونه که در نشریه الکترونیکی تازه های بیمه انعکاس یافته، شرکت های بیمه و بیمه اتکائی کشورهای آلمان، انگلستان، سوئیس، فرانسه و ژاپن علاقه بیشتری نسبت به حضور در بخش بیمه ایران از خود نشان داده اند.
سه شرکت بزرگ ژاپنی شامل «توکیو مرین»(Tokyo Marine)، سامپو (Sampo) و میتسوی (Mitsui)، پوشش ریسکی بالغ بر 200 میلیون دلار به ایران پیشنهاد داده اند.
اکنون بیمه گران ژاپنی در حال مطالعه نظام مقرراتی ایران هستند تا بتوانند شرکت های مشترک تاسیس یا سهم شرکت های محلی را خریداری کنند.
تحت قانون ایران، اتباع خارجی اجازه دارند تا 49 درصد
از تملک شرکت های بیمه را در سرزمین اصلی ایران و کل تملک شرکت ها در مناطق آزاد تجاری را متقبل شوند.
به گزارش ایرنا، شرکت های بیمه اتکائی، شرکت‌های بیمه دیگر را که خود از ضررهای احتمالی مصون نیستند، بیمه می‌کند؛ طبق قوانین بیشتر کشورها، شرکت های «بیمه مستقیم» به عقد قراردادهای بیمه اتکایی مجبورند تا منافع مشتریان محفوظ بماند.
شرکت‌های بیمه اتکائی در ازای دریافت قسمتی از حق بیمه‌های شرکت‌های بیمه مستقیم متعهد می‌شوند بخشی از خسارت های احتمالی مربوط به بیمه نامه یا بیمه نامه‌های صادر شده توسط شرکت بیمه طرف قرارداد را جبران کنند.
نشریه «اینشورنس اشیا نیوز» در هنگ کنگ منتشر می شود و محصولات خبری خود را با تمرکز بر فعالیت صنعت بیمه آسیا ارائه می کند.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۷:۴۷

رونمایی از سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان بیمه دی

روز چهارشنبه 25 اسفند 95، طی مراسم با شکوهی، از سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان و پورتال مشتریان شرکت بیمه دی، رونمایی شد.

این مراسم که با حضور مدیرعامل، معاونین، مدیران و کلیه پرسنل ستادی بیمه دی در آستانه میلاد حضرت زهرا (س) و سال نو در سالن اجتماعات شرکت برگزار گردید، احمدی معاون برنامه‌ریزی و تحول شرکت، با بیان ضرورت وجود چنین زیرساخت‌هایی برای کسب تمایز، توسعه و موفقیت یک شرکت بیمه نواندیش در کشور، توضیحاتی اجمالی در خصوص کم و کیف این سامانه ارایه و ضمن عرضه آن به صورت زنده، بیان جزئیات بیشتر را به جلسات دیگری پس از تعطیلات نوروز موکول نمود.
وی همچنین فهرستی از شش دستاورد مهم دیگر در حوزه‌های فناوری اطلاعات، تعالی سازمانی، آموزش و بیمه‌های درمان ارایه کرد و سال 95 را برای بیمه دی به منزله مقطع به پرواز درآمدن آن در آسمان تعالی و تحول دانست و ابراز امیدواری کرد سال 96، سال اوج گرفتن باشد.
در پایان تابلوی یادبود این مراسم، به دست مدیرعامل شرکت، پرده‌برداری شد.
گفتنی است با راه‌اندازی این سامانه، مشتریان شرکت بیمه دی می توانند با مراجعه به پورتال مشتریان به نشانی crm.dayins.com ضمن دسترسی به همه سوابق بیمه‌ای خود نزد این شرکت (فعلا در سه رشته خودرو، درمان و آتش سوزی)، درخواست خدمات مورد نظر خود را به صورت آنلاین ثبت و از روند انجام آن آگاه شوند.

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
۹۵/۱۲/۲۸
۱۲:۵۰

علت توقف نماد "وصندوق" مشخص شد

علت توقف چهارشنبه گذشته نماد سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی مشخص شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، قبل از شروع معاملات چهارشنبه گذشته، نماد سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 30 اسفند بسته شد.
این رویداد ناشی از تعدیل 48 درصدی سود و به دلیل شناسایی سود حاصل از فروش 3.75 درصد سهام دو شرکت پتروشیمی جم و بیمه ملت بود و طی آن سود 192 ریالی هر سهم "وصندوق" به 284 ریال افزایش یافت.
سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی 3.75 درصد سهام پتروشیمی جم (360 میلیون و 175 هزار و 341 سهم) را به هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی واگذار کرده است.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۱۲/۲۸
۰۰:۳۹

اینفوگرافیک شکایات واصله شرکتهای بیمه در سال 95

شکایات واصله شرکتهای بیمه خصوصی و دولتی های واگذار شده در سال 95 نشان می دهد بیمه توسعه همچنان جایگاهش را در صدر شکایات حفظ کرده است ./ پس از بیمه توسعه دومین شرکتی که بیشترین شکایات را به خود اختصاص داده ، بیمه میهن است.

به گزارش ریسک نیوز،شکایات واصله شرکتهای بیمه خصوصی و دولتی های واگذار شده در سال 95 نشان می دهد بیمه توسعه همچنان جایگاهش را در صدر شکایات حفظ کرده است .
فرشید پورکاویان ، مدیریت امور حقوقی و قراردادهای بیمه ایران به ریسک نیوز  گفته است،  تاکنون 430میلیارد تومان ملک از بیمه توسعه در اختیار گرفتیم که تقریباً معادل آن مبالغی پرداخت شده؛ مجموع خسارت های پرداخت شده از سال 93 تاکنون 607میلیارد تومان است که 200میلیارد توسط بیمه ی مرکزی پرداخت شده و 407 میلیارد توسط بیمه ی ایران، در این فاصله 730 نفر از افراد حاضر در زندان آزاد شده اند.
وی در پاسخ به این سوال  که آیا آمار دقیقی از پرونده های باقی مانده در دست دارید اذعان داشت: به دلیل فقدان نظام آماری دقیق در بیمه ی توسعه و تعطیلی شعب آن در سراسر کشور آمار دقیقی وجود ندارد، اما طی برآورد تقریبی از سوی بیمه ی مرکزی به عنوان مقام ناظر رقمی بین 300 تا 400 میلیارد از خسارت های باقی مانده برآورد شده که آمار دقیقی نیست و ممکن است با  افزایش سالیانه ی دیه در سال های اخیر در نظر گرفته شده باشد، قاعدتاً برای رسیدن به سرانجام مناسب تر همکاری از طرف مدیران بیمه ی توسعه در انتقال املاک، تکمیل و ارائه ی پرونده ها به بیمه ی ایران نیاز است به دلیل این که با در دست داشتن پرونده می توان به کارهای آن رسیدگی کرد و چنانچه پرونده ای به دست ما نرسد نمی توانیم کاری برای آن انجام دهیم.
با توجه به گفته های مدیریت امور حقوقی و قراردادهای بیمه ایران احتمالا قسمت اعظم شکایات واصله بیمه توسعه مربوط پرونده هایی است که هنوز مشخص نشده یا همچنان در دست بررسی است و افزایش میزان شکابات بیانگر ان است که همچنان پرونده هایی بسیاری در خصوص بیمه توسعه مفتوح باقی مانده است.
این گزارش می افزاید ، پس از بیمه توسعه دومین شرکتی که بیشترین شکایات را به خود اختصاص داده ، بیمه میهن است.
بیمه میهن طی دو سال اخیر به دلیل اختلافات مدیریتی دوران پر فراز و نشیبی را سپری کرده است و این اختلافات در راس هیات مدیره و سهامداران به نظر می رسد در اوضاع داخلی شرکت بی تاثیر نبوده ، علاوه بر اینکه این شرکت بیمه ای در اخرین گزارش منتشره بیمه مرکزی در اعلام توانگری مالی ، با افت قابل توجهی روبرو شده است  و این شواهد حاکی ار ان است که شرکت مزبور در ایفای تعهدات بیمه گزاران با چالش های بسیاری روبرو است.
سومین شرکتی که بیشترین شکایات واصله را داشته بیمه رازی است اگر چه بیمه رازی به لحاظ توانگری مالی و مدیریت ریسک ها  در وضعیت مناسبی قرار دارد اما باید دید مدیر عامل جدید این شرکت چه برنامه هایی را جهت کاهش شکایات در دستور قرار می دهد .
بر اساس این گزارش در میان شرکتهای دولتی واگذار شده ، بیشترین میزان شکایات واصله به بیمه دانا تعلق گرفته و پس از بیمه دانا با فاصله اندکی بیمه آسیا قرار دارد این درحالی است که بیمه البرز در جایگاه مناسب تری  نسبت به این دو شرکت واقع شده است.
ابنفوگرافیک شکایات واصله شرکتهای بیمه خصوصی در ذیل امده است:

۹۵/۱۲/۲۸
۰۸:۳۹

پیام نوروزی مدیر عامل بیمه آسیا

بارالها عطرافشانی گل یاس در لحظه یا مقلب القلوب و الابصار را سرآغاز خدمتی خالصانه ذیل توجهات امام زمان (عج) برای یکایک ما قرار ده.

تبریک فرا رسیدن سال 1396 مقارن با کسب رتبه اول بیمه‌آسیا در گروه موسسات بیمه‌ای صد شرکت برتر کشور برای سومین سال متوالی و لبخند دلنشین دانش آموزان مدارس مناطق محروم کشور پس ازاختصاص هزینه هدایای سال1396بیمه آسیا به فعالیت های آموزشی مناطق محروم کشوررا به فال نیک گرفته، همدلی و همزبانی سهامداران فرهیخته ،هیات مدیره محترم ، مدیران شایسته ، کارکنان ساعی، نمایندگان توانمند ،بیمه گذاران دور اندیش و خانواده معززشان را قدر نهاده و امیدوارم سال جدید سرشار از موفقیت و سربلندی خانواده بزرگ بیمه‌آسیا در صنعت بیمه کشور باشد.
                                                                                                                                                                                                                                                                       ابراهیم کاردگر
                                                                                                                            نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل

۹۵/۱۲/۲۸
۱۱:۵۰

افرایش سرمایه دوهزار و پانصد میلیاردی بیمه کارآفرین در بورس

افزایش سرمایه شرکت بیمه کارآفرین در مجمع فوق العاده \ به میزان 25 میلیارد تومان از محل انباشته تصویب شد، تا سرمایه بیمه کارآفرین از 150 میلیارد تومان به 175 میلیارد تومان برسد.

به گزارش ریسک نیوز، علی آزاد رئیس هیئت مدیره شرکت بیمه کارآفرین در جمع صاحبان سهام گفت: افزایش سرمایه شرکت قبلا به اندازه 30 میلیارد تومان
تصویب شده بود که بنا به نظر سازمان بورس تصویب 25 میلیارد آن در دستور کار قرار گرفت. خوشبختانه این افزایش سرمایه قبلا مصوب شده بود و در حال حاضر
باید دستور بورس را اجرایی کنیم.
وی ادامه داد: دستور کار بعدی، تصویب اساسنامه شرکت مطابق با اساسنامه بورس و بیمه مرکزی است که در این جلسه مصوب خواهد گردید.
در ادامه ضرابی مدیرعامل شرکت بیمه کارآفرین بیان داشت: بیمه کارآفرین اولین بیمه خصوصی بود که تاسیس شد. ما باید این افزایش سرمایه را به سمع و
نظر شما برسانیم. علاوه بر این 25 میلیارد تومان، 25 میلیارد دیگر از سود انباشته، سرمایه را افزایش خواهیم داد. این موضوع پس از تایید سازمان های
ذی ربط صورت خواهد گرفت. تا پایان سال 96 افزایش سرمایه دوم نیز باید عملی شود، این موضوع الزام بیمه مرکزی می باشد.
در پایان جلسه نیز افزایش سرمایه شرکت به اندازه 25 میلیارد تومان تصویب شد. همچنین تغییر اساسنامه شرکت مطابق با اساسنامه بیمه مرکزی و سازمان
بورس مورد تصویب مجمع فوق العاده قرار گرفت.‌ / بورس 24

۹۵/۱۲/۲۸
۱۲:۳۶

عیدی بیمه رازی به بیمه گذاران بیمه زندگی

شرکت بیمه رازی به منظور ترویج بیمه عمر و سرمایه گذاری و ساماندهی عیدی های دریافتی کودکان و نوجوانان عزیز و آینده ساز کشور طرح فروش عیدانه بیمه های عمر و سرمایه گذاری خود را آغاز نموده است.

به گزارش ریسک نیوز،عباس رنجبر کلهرودی، مدیر بیمه های عمر و حوادث شرکت بیمه رازی ضمن اعلام خبرفوق بیان داشت: شرکت بیمه رازی به مناسبت ایام نوروز و به منظور توسعه فرهنگ بیمه در کشور و سوق دهی مبالغ عیدی های دریافتی به سرمایه گذاری بهینه، طرح عیدانه و پرداخت عیدی به بیمه گزاران بیمه های زندگی را برای کلیه هموطنان پیش بینی نموده است.
مدیر بیمه های عمر و حوادث شرکت بیمه رازی افزود در این طرح به بیمه گزارانی که از تاریخ 1395/12/23 لغایت تاریخ 1396/01/31 بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری خرید نمایند مبلغ 500،000 ریال بعنوان هدیه شرکت بیمه رازی در بیمه نامه خریداری شده برایشان منظور خواهد شد.
رنجبر کلهرودی در ادامه افزود: علاوه بر ارائه خدمات بیمه ای شرکت بیمه رازی در حوزه بیمه های مسافرتی به صورت آنلاین، شعب و نمایندگان این شرکت در سراسر کشور نیز در ایام نوروز در دسترس هموطنان عزیز هستند.
هموطنان عزیزجهت اطلاع بیشتر از طرح و عیدانه بیمه رازی، می توانند علاوه بر شعب و نمایندگی ها به سایت شرکت بیمه رازی به آدرس www.razi24.ir نیز مراجعه نمایند.

۹۵/۱۲/۲۸
۱۳:۲۰

5 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو

میزگرد بررسی حادثه آتش ‌سوزی ساختمان پلاسکو با هدف بررسی درس‌هایی از این حادثه در حوزه پیشگیری، مدیریت بحران، مدیریت بیمه در پژوهشکده بیمه برگزار شد.

به گزارش ایبِنا به نقل از پژوهشکده بیمه، نشستی با حضور سرپرست پژوهشکده بیمه، اعضای کمیته فنی بیمه مرکزی، مدیران آتش‌سوزی شرکت‌های بیمه، نمایندگانی از انجمن ارزیابان خسارت و انجمن کارگزاران و دیگر مدعوین از صنعت بیمه و سایر نهادهای مرتبط تشکیل شد، امیر صفری سرپرست پژوهشکده بیمه بر اساس گزارش ها و آمار اورژانس تهران و سازمان نظام پزشکی و با توجه به خسارت های مالی این اتفاق به نوع پوشش های بیمه ای ساختمان پلاسکو اشاره کرد و از شرکت کنندگان خواست تا ابعاد مدیریت بیمه حادثه پلاسکو را در حوزه های مربوطه تشریح کنند.
در ادامه هر یک از شرکت کنندگان به طرح دیدگاه ها و نحوه عملکرد سازمان خود در قبال زیان دیدگان پرداختند که چکیده راهکارهای پیشنهادی به شرح زیر اعلام می شود:
1. بررسی و ارزیابی و رتبه بندی ریسک های متمرکز در کشور و تهیه فهرست موارد مشابهی که ایمنی کمی دارند.
2. بررسی موضوع اجباری نمودن بیمه آتش سوزی.
3. ایجاد مدیریت یکپارچه خسارت در زمان وقوع خسارت های بزرگ، مانند تشکیل کنسرسیوم در حوزه پتروشیمی،
4. درج توصیه های لازم الاجرا به منظور پیشگیری در بیمه نامه خطاب به بیمه گذار.
5. شناسایی تجارب شرکت های بیمه در دنیا در حوزه آتش سوزی های بزرگ.
6. اصلاح شرایط عمومی بیمه های آتش سوزی به نحوی که امکان پرداخت خسارت علی الحساب را فراهم آورد،
7. امکان مدیریت ریسک های بزرگ با توجه به بحث ضمانت اجرا در کشور.
8. نقش بیمه مرکزی در تایید نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه و ایجاد سازوکاری مناسب برای نظارت بر نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه.
9. ارتباط هر چه بیشتر صنعت بیمه با سازمان ها و نهادهای مرتبط.
10. برگزاری جلساتی در حوزه ایمنی با سایر دستگاه ها و وزارت خانه های مرتبط توسط بیمه مرکزی و به دنبال آن ارائه دستورالعمل ها و نظام نامه هایی برای بیمه گران و نظارت جدی بر اجرای آنها توسط بیمه مرکزی.
11. سرمایه گذاری به منظور تعامل با نهادهای مرتبط با ایمنی و پیشگیری و استفاده از کارشناسان مجرب.
12. آموزش هر چه بیشتر کارشناسان توسط شرکت های بیمه به منظور ارزیابی هر چه دقیق تر ریسک و ارائه نرخ و شرایط متناسب با ریسک جهت مدیریت هرچه بهتر ریسک ها.
13. صرف بودجه توسط شرکت های بیمه در راستای بحث ایمنی و پیشگیری و توجه به نقش فناوری ایمنی ساختمان ها )از جمله دیتکتور حریق، سیستم های هشدار حریق) در خصوص واحدهای تجاری و برج ها.
بر پایه این گزارش در جمع بندی این میزگرد بر لزوم عملکرد حرفه ای بخش های مختلف صنعت، پیش بینی اقدامات اعتمادساز و برنامه ریزی برای هماهنگی صنعت بیمه با سایر نهاد های مرتبط با بحران های مشابه تاکید شد و پژوهشکده بیمه آمادگی خود را برای برگزاری جلسات تخصصی را در این زمینه اعلام کرد.

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • اکو فارس
 • بنکر
 • ریسک نیوز
۹۵/۱۲/۲۷
۱۵:۴۰

اختلال در خدمات شرکت افرانت

مدیرعامل شرکت افرانت اعلام کرد ، چهارشنبه گذشته (25 اسفندماه) مصادف با آخرین روزهای کاری سال 1395 ارتباط اینترنت ملی و بین المللی 58 سازمان و شرکت دولتی و خصوصی با تخریب دکل مخابراتی شرکت افرانت مستقر در سایت ایمیدرو توسط شرکت ارتباطات شهر قطع شد.
فریدون قاسم زاده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این زمینه با اعلام این خبر افزود: دو وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، سازمان های بازرسی کل کشور، ثبت احوال، اوقاف و امور خیریه، تدارکات پزشکی هلال احمر، هلال احمر استان تهران، سرنگ هلال احمر (سها)، رویان دارو، بنیاد بیماری های خاص، بنیاد 15 خرداد و مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مراکز علمی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد مدرسان شریف و قلم چی و نیز رسانه های گروهی مانند روزنامه های فرهیختگان، حمایت و همشهری محله و همچنین مراکز اقتصادی مانند کانون سرمایه گذاری سهام عدالت، صندوق بازنشستگی شرکت نفت، فروشگاه های زنجیره ای رفاه، هتل پارسیان، بیمه آسیا علاوه بر شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی مانند ایمیدرو، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، بهمن دیزل، پارس خزر، یک و یک، صنعتی الکتریک خراسان، لامپ پارس شهاب و چند سازمان و شرکت دیگر در حالی که روزهای پر ترافیک و پر مراجعه پایان سال را پشت سر می گذارند، به صورت ناگهانی و بدون ایجاد تمهیدات قبلی لازم برای انتقال لینک های رادیویی فعال موجود خود به مکان دیگر از سوی شرکت ارتباطات شهر با قطعی کامل اینترنت ملی و بین المللی و توقف ارایه خدمات خود به سایر سازمان ها، شرکت ها و مردم مواجه شدند.
وی بیان داشت: قطعی بوجود آمده موجب بروز اختلال در ارایه خدمات حیاتی برخی از این سازمان ها مانند هلال احمر شده و به دنبال قطع سرویس های مربوط به فعالیت های تدارکاتی آن در همه استان ها هم اکنون پخش و عرضه دارو توسط این مرکز در سراسر کشور مختل و مشکلات عدیده ای را برای بیماران بوجود آورده است شده و موجب نارضایتی عمومی شده است .
قاسم نژاد گفت: با وجود پیگیری های به عمل آمده از سوی مسوولان ارشد وزارتخانه ها، سازمان ها و مراکز و نهادهای ذیربط، با گذشت دو روز همچنان قطعی لینک های ارتباطی سازمان ها و شرکت های مزبور به دلیل مخالفت و اعمال نفوذ شرکت ارتباطات شهر به بهانه ساماندهی دکل های مخابراتی شهر تهران ادامه دارد.
وی یادآوری کرد: 90 درصد دکل های مخابراتی سطح پایتخت بدون مجوز هستند و تخریب دکل مخابراتی شرکت افرانت مستقر در سایت ایمیدرو به بهانه کسب مجوز در آخرین روزهای سال توجیه پذیر نیست و حتی الامکان باید پیشتر اطلاع رسانی می شد و علاوه بر آن با ارایه مهلت خواستار انتقال دکل ها می شدند.
مدیرعامل شرکت افرانت به طرح این پرسش پرداخت که با وجود برخوردهای غیرمسوولانه و گزینشی برخی از مدیران مشخص نیست چگونه قرار است اقتصاد مقاومتی که پایه های آن بر توسعه کارآفرینی و صنایع دانش بنیان و ارتقای بهره وری از طریق توسعه فناوری اطلاعات استوار است و همچنین توسعه شبکه ملی اطلاعات که ایجاد آن با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در دستور کار جدی دولت برای استفاده مردم از خدمات الکترونیکی قرار دارد، تحقق یابد؟

۹۵/۱۲/۲۷
۱۳:۳۳

توسط شرکت ارتباطات شهر صورت گرفت اعتراض افرانت به قطع دکل این شرکت

مدیرعامل شرکت افرانت اعلام کرد ، چهارشنبه گذشته (25 اسفندماه) مصادف با آخرین روزهای کاری سال 1395 ارتباط اینترنت ملی و بین المللی 58 سازمان و شرکت دولتی و خصوصی با تخریب دکل مخابراتی شرکت افرانت مستقر در سایت ایمیدرو توسط شرکت ارتباطات شهر قطع شد.
فریدون قاسم زاده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این زمینه با اعلام این خبر افزود: دو وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، سازمان های بازرسی کل کشور، ثبت احوال، اوقاف و امور خیریه، تدارکات پزشکی هلال احمر، هلال احمر استان تهران، سرنگ هلال احمر (سها)، رویان دارو، بنیاد بیماری های خاص، بنیاد 15 خرداد و مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مراکز علمی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد مدرسان شریف و قلم چی و نیز رسانه های گروهی مانند روزنامه های فرهیختگان، حمایت و همشهری محله و همچنین مراکز اقتصادی مانند کانون سرمایه گذاری سهام عدالت، صندوق بازنشستگی شرکت نفت، فروشگاه های زنجیره ای رفاه، هتل پارسیان، بیمه آسیا علاوه بر شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی مانند ایمیدرو، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، بهمن دیزل، پارس خزر، یک و یک، صنعتی الکتریک خراسان، لامپ پارس شهاب و چند سازمان و شرکت دیگر در حالی که روزهای پر ترافیک و پر مراجعه پایان سال را پشت سر می گذارند، به صورت ناگهانی و بدون ایجاد تمهیدات قبلی لازم برای انتقال لینک های رادیویی فعال موجود خود به مکان دیگر از سوی شرکت ارتباطات شهر با قطعی کامل اینترنت ملی و بین المللی و توقف ارایه خدمات خود به سایر سازمان ها، شرکت ها و مردم مواجه شدند.
وی بیان داشت: قطعی بوجود آمده موجب بروز اختلال در ارایه خدمات حیاتی برخی از این سازمان ها مانند هلال احمر شده و به دنبال قطع سرویس های مربوط به فعالیت های تدارکاتی آن در همه استان ها هم اکنون پخش و عرضه دارو توسط این مرکز در سراسر کشور مختل و مشکلات عدیده ای را برای بیماران بوجود آورده است شده و موجب نارضایتی عمومی شده است .
قاسم نژاد گفت: با وجود پیگیری های به عمل آمده از سوی مسوولان ارشد وزارتخانه ها، سازمان ها و مراکز و نهادهای ذیربط، با گذشت دو روز همچنان قطعی لینک های ارتباطی سازمان ها و شرکت های مزبور به دلیل مخالفت و اعمال نفوذ شرکت ارتباطات شهر به بهانه ساماندهی دکل های مخابراتی شهر تهران ادامه دارد.
وی یادآوری کرد: 90 درصد دکل های مخابراتی سطح پایتخت بدون مجوز هستند و تخریب دکل مخابراتی شرکت افرانت مستقر در سایت ایمیدرو به بهانه کسب مجوز در آخرین روزهای سال توجیه پذیر نیست و حتی الامکان باید پیشتر اطلاع رسانی می شد و علاوه بر آن با ارایه مهلت خواستار انتقال دکل ها می شدند.
مدیرعامل شرکت افرانت به طرح این پرسش پرداخت که با وجود برخوردهای غیرمسوولانه و گزینشی برخی از مدیران مشخص نیست چگونه قرار است اقتصاد مقاومتی که پایه های آن بر توسعه کارآفرینی و صنایع دانش بنیان و ارتقای بهره وری از طریق توسعه فناوری اطلاعات استوار است و همچنین توسعه شبکه ملی اطلاعات که ایجاد آن با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در دستور کار جدی دولت برای استفاده مردم از خدمات الکترونیکی قرار دارد، تحقق یابد؟
منبع: ایرنا

۹۵/۱۲/۲۷
۱۶:۰۶

ماجرای عجیب قطع اینترنت 58 سازمان و شرکت توسط شرکت ارتباطات شهر

با تخریب دکل شرکت افرانت، ارتباطات رادیویی 58 سازمان و شرکت دولتی و خصوصی از جمله هلال احمر، دانشگاه آزاد و بازرسی کل کشور قطع شد.

آخرین ساعات کاری سال 95 در اتفاقی نادر و بدون هماهنگی قبلی، روز چهارشنبه 25 اسفند 95 دکل مربوط به آنتن‌های ارتباط رادیویی اینترنت شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی مربوط به شرکت افرانت تخریب شد و تاکنون وصل نشده است.
این قطع ارتباط باعث قطع شدن اینترنت و اشکال در ارتباطات سازمان‌ها، مراکز و شرکت‌های مهمی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان‌های عام‌المنفعه مانند سازمان اوقاف و امور خیریه، هلال احمر استان تهران، سرنگ هلال احمر (سها)، سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، رویان دارو، بنیاد بیماری‌های خاص، بنیاد 15 خرداد و مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مراکز علمی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، بنیاد مدرسان شریف و قلم‌چی، رسانه‌های گروهی مانند روزنامه‌های فرهیختگان، حمایت و همشهری محله، مراکز اقتصادی مانند کانون سرمایه‌گذاری سهام عدالت، صندوق بازنشستگی شرکت نفت، فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، هتل پارسیان، بیمه آسیا و همچنین شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی مانند ایمیدرو، حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، بهمن دیزل، پارس خزر، یک و یک، صنعتی الکتریک خراسان و لامپ پارس شهاب شد.
برای مطلع شدن از این موضوع سعی کردیم که با دو طرف ماجرا یعنی شرکت افرانت و همچنین شرکت ارتباطات شهر از زیرمجموعه‌های شهرداری ارتباط برقرار کنیم. در این میان قاسم زاده مدیرعامل افرانت به سؤالات ما پاسخگو بود. اما از آنجا که اردوآبادی مدیرعامل ارتباطات شهر در استرالیا به سر می‌برد، با خانی معاون این شرکت ارتباط حاصل کردیم که از این داستان اظهار بی‌اطلاعی کرد و پاسخگویی به این موضوع را موکول به روابط عمومی این شرکت کرد.
فریدون قاسم‌زاده مدیرعامل شرکت افرانت در پاسخ به خبرنگار زومیت گفت: «ما حدود 10 سالی است که این دکل را داریم و هیچ مشکلی نداشته‌ایم. روز چهارشنبه باخبر شدیم که شرکت ارتباطات شهر بدون هماهنگی با 58 سازمان و شرکتی که در این دکل آنتن رادیویی داشته‌اند، اقدام ورود به محل و تخریب دکل را داشته است. ما تماس با شورای شهر تماس گرفته‌ و آن‌ها با شهردار منطقه تماس داشتند، شهردار منطقه به شهردار ناحیه دستور داد و شهردار ناحیه نیز دستور توقف عملیات را داد؛ اما گفته بودند که ما به فرمان شما گوش نخواهیم داد در حالی که عملیات تخریب هر منطقه مربوط به شهرداری هر ناحیه است. پیمانکار اعلام کرده بودند که ما از شرکت ارتباطات شهر دستور داریم. در حالی که مدیرعامل این شرکت آقای اردوآبادی در خارج از کشور قرار داشته و معاونشان نیز تا پایان عملیات در دسترس نبوده است.»
مدیرعامل افرانت تأکید کرد که اتفاق ناگوار و بدی رخ داده است. هم‌اکنون سازمان‌هایی چون هلال احمر اینترنت و لینک‌هایش قطع است و در بخش پشتیبانی خود دچار مشکلات شده‌اند.
قاسم زاده در پاسخ به اینکه اطلاع قبلی برای تخریب دکل داده بودند گفت: «مالک زمین دکل سازمان ایمیدرو است. شرکت ارتباطات شهر به این سازمان اطلاع داده بود که این دکل را خالی کنید، آن‌ها به ما اطلاع دادند و ما نیز از آن‌ها دو موضوع را خواستار شدیم. اول اینکه مجوزی را که بارها از شما درخواست کرده‌ بودیم برای ما صادر کنید. دوم اینکه اگر مجوز صادر نشد به ما برای انتقال این دکل زمان لازم را بدهید. آقای اردوآبادی مدیرعامل شرکت ارتباطات گفته بود به غیر از افرانت هر که درخواست مجوز بخواهد می‌دهیم و حتی با شرکتی جدید نیز به توافق رسیده بودند.»
او ادامه داد که این جریان تخریب بسیار تعجب‌آور است و به دلیل قطع ارتباطات سازمان‌های حاکمیتی و ملی و همچنین شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی آن‌هم در آستانه‌ی سال نو و انتخابات، این موضوع تبدیل به مسئله‌ای امنیتی شده و به غیر از پیگیری این موضوع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین فرمانداری و شورای شهر، این پرونده توسط سازمان‌های نظارتی و امنیتی نیز در حال پیگیری است.
قاسم زاده در مورد وظایف شرکت ارتباطات شهر گفت: «در همه‌ی دنیا شرکتی برای ارتباطات رادیویی و نصب دکل توسط کنسرسیوم شرکت‌های اینترنتی و اپراتورها شکل می‌گیرد و کارش فراهم کردن فضای مناسب برای نصب تجهیزات رادیویی و رعایت زیبایی شهر است. در حالی که در ایران شهرداری به‌تنهایی این شرکت را بنا کرده و این شرکت تاکنون حتی یک دکل را برای اپراتورها و شرکت‌های اینترنتی فراهم نکرده است. این شرکت در تهران تنها به بحث تخریب دکل‌های برخی شرکت‌ها به‌صورت گزینشی و صدور مجوز برای شرکت‌های دلخواه خود پرداخته است. در صورتی که در ابتدای شکل‌گیری این شرکت هدف آن تسهیل ارتباطات مردم بوده و برای وصل کردن آمده بودند نه برای فصل کردن.»
مدیرعامل افرانت توضیح داد که نهادهای ناظر و رگولاتور مانند بانک مرکزی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از دل زیرمجموعه‌های کنونی خود بیرون آمده‌اند و در دنیا نیز به همین شکل است. بانک مرکزی از درون بانک ملی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از درون مخابرات بیرون آمده‌اند به خاطر اینکه تا فناوری یا موضوع فعالیتی نباشد، ناظر و رگولاتور معنایی ندارد. به همین دلیل نهادهای ناظر نیز در طول سال‌ها تجربه کسب می‌کنند، آموزش می‌بینند و بالغ می‌شوند. شرکت ارتباطات شهر نیز باید در این مسیر حرکت کند و گام در تسهیل برقراری ارتباطات در درون شهر بزرگی چون تهران شود.
قاسم زاده تصریح کرد: «سؤال ما این است که چرا از میان حدود 900 دکل غیرقانونی شرکت ارتباطات شهر این دکل حساس و مرتبط به سازمان‌ها را تخریب کرده است؟ چرا این شرکت دکل‌های قانونی برای استفاده شرکت‌های اینترنتی فراهم نکرده است؟ چرا زمان لازم برای انتقال دکل داده نشده و بر خلاف قانون خود شرکت ارتباطات شهر پیمانکار تخریب گرفته است؟»
مدیرعامل افرانت با اشاره به سابقه‌ی قطع کردن حدود 100 آنتن بی‌تی‌اس همراه اول توسط شرکت ارتباطات شهر اعلام کرد: «شاید مردم بپرسند چرا در آن زمان چیزی نشد و هم‌اکنون با قطع و تخریب یک دکل ارتباطات به هم ریخته است؟ جواب این سؤال این است که با از مدار خارج شدن بی‌ تی اس‌های همراه اول، بار شبکه این شرکت زیاد شده و افت کیفیت به وجود می‌آید. اما دکل‌های شرکت‌های اینترنتی تکی است و برای مشتریانی که به آن‌ها متصل هستند حساس است. با قطع دکل هر شرکت اینترنتی، ارتباطات بخشی از مشترکان این شرکت‌ها به‌طور کامل قطع می‌شود.»
در روزهای آینده نیز پیگیر این موضوع خواهیم شد و اطلاعات تکمیلی را ارائه خواهیم کرد.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۹:۰۷

اقدامات بانک شهر در بانکداری نوین ارزشمند است

خبرگزاری آریا-نایب رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس با تاکید بر اینکه ارتباط با مشتریان از اقدامات کلیدی بانکداری نوین است، گفت: بانک شهر در این راستا اقدامات ارزشمندی انجام داده است.
به گزارش آریا از شیراز، خسرو فروغان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروزه تکنولوژی با سرعت بسیار زیاد در حال تغییر است و شناسایی و پیش‌بینی این تغییرات برای صنعت بانکداری ضرورت دارد، اظهار کرد: بانک‌ها اگر نتوانند روی این تغییرات تاثیر بگذارند باید در صدد مدیریت کردن این تغییرات و کنترل ریسک مربوط به آنها برآیند.
وی با بیان اینکه بانک‌ها با کمک پیشرفت‌های تکنولوژیکی به این چالش پاسخ می‌دهند، افزود: بانک‌ها راهبردی را در پیش می‌گیرند که سعی در راضی کردن مشتریان از طریق ارائه خدمات و محصولات بهتر با هزینه کمتر و در زمان مساوی دارد از این رو ایده بانکداری الکترونیک به صورت وسیعی مورد استفاده بیشتر بانک‌ها به ویژه بانک شهر قرار گرفته است.
نایب رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس با اشاره به اینکه خدمات الکترونیک بانکی و ارتباط مشتریان بانک‌ها با حساب‌های بانکی در بستر اینترنت سال‌هاست که در دنیا شکل گرفته است خاطرنشان کرد: در کشور ما نیز بانک‌ها به این نتیجه رسیدند که بدون ارتباط الکترونیک با مشتریان نمی‌توانند خدمات خود را به خوبی ارائه دهند.
فروغان، نبود ارتباطات بانکی بین‌الملل را از مهمترین مشکلات کشورمان در بخش اقتصادی عنوان کرد و گفت: تحریم‌های اقتصادی کشورمان دلیل عمده این مشکل است و پس از برجام نیز این مشکلات بانکی وجود دارد هر چند بخش جزئی آن برطرف شده است.
وی با تصریح اینکه بسیاری از معاملات در سطح دنیا به صورت الکترونیک انجام می‌شود، بیان کرد: فعالان اقتصادی کشورمان به دلیل نداشتن کارت‌های اعتباری بین‌المللی نمی‌توانند چنین ارتباطات و معاملاتی در سطح دنیا و با خارج از کشور داشته باشند و این کمبودی است که در جامعه اقتصادی ما وجود دارد.
نایب رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس با تاکید بر اینکه ارتباط با مشتریان از اقدامات کلیدی بانکداری نوین است، عنوان کرد: امروزه بیشتر بانک‌ها با برنامه‌ریزی اقدام به ایجاد باشگاه مشتریان کردند و این اقدام از آن دسته خدماتی است که توانست در جامعه اصناف، تاثیرگذار باشد.
فروغان با ابراز امیدواری از اینکه بانک‌ها به ویژه بانک شهر به سمت و سویی بروند که ارتباطات مناسب و خوبی با واحدهای صنفی برقرار کنند، تصریح کرد: اگر بانک‌ بتواند با واحدهایی که امکان ارائه خدمت با تخفیف ویژه دارند همکاری کند علاوه بر ایجاد رونق اقتصادی برای واحدهای صنفی سبب ارائه خدمات و کالای خوب با قیمت مناسب همراه با تخفیف به تمامی شهروندان خواهد شد و امکان چنین اقدامی برای بانک شهر از طریق باشگاه مشتریان این بانک وجود دارد.
به گفته وی خدمات الکترونیک بانک شهر به ویژه دستگاه خوددریافت این بانک که در چند سال اخیر مورد توجه صنعت بانکداری کشور قرار گرفته، سبب تسهیل در بسیاری امور بانکی اصناف به ویژه در روزهای تعطیل و ایام تعطیلات نوروز شده است.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۰:۳۴

بانک تجارت با سازمان بنادر تفاهم نامه امضا کرد

خبرگزاری آریا-بانک تجارت و سازمان بنادر و دریانوردی با یکدیگر تفاهم نامه توسعه همکاری امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری آریا،به موجب این تفاهم نامه که به امضای محمدابراهیم مقدم مدیرعامل بانک تجارت و محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی رسید، بانک تجارت در بخش های مختلف حمل و نقل و خدمات دریایی، تکمیل و ساخت پروژه های بندری و تجهیزات آموزشی دریایی به معرفی شدگان مورد تایید از سوی سازمان که طرحهای آنها دارای توجیهات فنی و اقتصادی باشد، تسهیلات پرداخت می نماید.
مدیرعامل بانک تجارت در مراسم امضای این تفاهم گفت : این بانک همواره در توسعه زیر ساخت های عمرانی کشور به ویژه در حوزه حمل و نقل پیشگام بوده و خود را مکلف می داند تا در بهینه سازی و توسعه پروژه های دریایی کشور مشارکت کند.
وی اظهار امیدوار کرد با امضای این تفاهم در راستای توسعه و صادرات صنعت دریایی گام بردارد.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریا نوردی نیز با اظهار خشنودی از امضای این تفاهم نامه گفت:بانک تجارت یکی از بانک های قدرتمند وخوش نام در عرصه بین المللی است وامیدواریم با توجه به برقراری ارتباطات بین المللی پس از برجام با بانکهای اروپایی،این بانک بتواند با سود بردن از توان خود در حوزه بانکداری بین الملل، تامین کننده خواسته های سازمان بنادر و دریانوردی باشد.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۰:۳۷

کارنامه بانک‌ها در تامین مالی طرح‌های زیرساختی

خبرگزاری آریا-بحث تامین مالی به خصوص در کشورهای در حال توسعه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ در این کشورها برخی از پروژه‌ها را با تامین مالی داخلی می‌توان انجام داد، اما در پروژه‌های مهم و زیرساختی مورد نیاز کشور که امکان تامین منابع کامل آن توسط دولت فراهم نیست، ورود بانکها الزامی است. در همین رابطه بانکهای زیرمجموعه وزارت اقتصاد در طول 4 سال گذشته با وجود کمبود نقدینگی شدید، در تامین مالی طرحهای زیرساختی نقش داشته اند.
به گزارش خبرگزاری آریا،وزارت امور اقتصادی و دارایی در پنجاه و دومین روز از اجرای برنامه 100 روز 100 اقدام خود که در آن به معرفی 100 دستاورد مهم وزارت اقتصاد در دولت یازدهم و وزارت علی طیب نیا می‌پردازد با معرفی «کارنامه درخشان بانک‌ها در تامین مالی طرح‌های زیرساختی»، در گزارشی آورده است: سرمایه‌گذاری تولیدی و توسعه‌ای؛ نقشی بسیار مهم در پیشبرد اهداف اقتصادی کشورهای در حال توسعه دارد. با توجه به مسائلی که پیش روی بازارهای سرمایه در این زمینه وجود دارد، لزوم ورود بانک‌ها به تامین مالی پروژه‌های زیر ساختی عملا در دهه‌های پایانی قرن 19 به شدت حس شد.
ایران در سال‌های اخیر با مشکلاتی فراوان در زمینه تامین مالی پروژه‌های زیر ساختی با اهمیت که اساسا مهم‌ترین نیازهای جامعه را برطرف می‌کنند، روبرو بود. به همین واسطه همواره سعی در سوق دادن نظام بانکی به ایجاد پشتوانه برای این طرح‌ها وجود داشت و در طول 3 سال و نیم گذشته بانکهای زیرمجموعه وزارت اقتصاد اعم از دولتی، خصوصی شده و تخصصی، علیرغم انجماد نقدینگی گسترده در شبکه بانکی عملکرد قابل توجهی در تامین مالی طرحهای زیرساختی داشتهاند و چند صد میلیارد تومان منابع ارزی و ریالی برای آبادانی کشور اختصاص داده‌اند.
با توجه به اینکه بسترهای قانونی حضور بانک‌ها در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی نیز همواره وجود داشته و برای مثال قانونی به قدمت «قانون احداث پروژه‌های عمرانی» مصوب سال 1366، در این زمینه مهیا بوده است، در دولت یازدهم نیز از روزهای ابتدایی، این دغدغه در سطح متولیان اقتصادی کابینه وجود داشت. در همین راستا و در سال 1392 در بخش ارزی و با اتکا به منابعی که از فاینانس چین و صندوق توسعه ملی ناشی می‌شد، بیش از 360 میلیون دلار به 1 متقاضی طرح زیر ساختی از طریق بانک ملی تعلق گرفت. این رقم در سال 1393 برای 2 طرح معادل بیش از 233 میلیون دلار برای 2 متقاضی طرح زیر ساختی بود. در سال 1394 نیز 194 میلیون و 573 هزار دلار برای 2 متقاضی تامین اعتبار از سوی بانک‌ها در بخش ارزی صورت گرفت. برای سال 1395 تا پایان نیمه نخست مبلغ 34 میلیون و 238 هزار دلار برای 1 متقاضی طرح زیر ساختی تامین مالی از طریق منابع بانکی صورت گرفته و برآورد شده است که این مبلغ تا پایان سال به بیش از 81 میلیون دلار برای 3 طرح افزایش یابد. به این ترتیب مجموع تامین مالی پروژه‌های زیرساختی از سال 1392 تا سال 1395 در بخش ارزی رقمی بیش از 842 میلیون دلار بوده است که توانسته است نیاز بخشی از این پروژه‌ها که به واسطه کاهش قیمت نفت دچار مخاطراتی شده بودند را برطرف کند.
در بخش ریالی نیز که از منابع داخلی بانک‌ها تغذیه می‌شود، در سال 1392 در مجموع 124 میلیارد تومان از مجرای منابع داخلی بانک‌ها صورت گرفت. در سال 1393 نیز مبلغ 79 میلیارد تومان از منابع داخلی بانک‌ها برای 9 متقاضی تامین اعتبار صورت گرفت. این رقم در سال 1394 با رشدی خوب مواجه شده و به 236 میلیارد تومان برای 16 متقاضی افزایش یافت. در سال 1395 نیز تا پایان 6 ماهه نخست 200 میلیارد تومان از محل منابع داخلی بانک‌ها برای تامین مالی 10 طرح زیر ساختی، تخصیص داده شد. رقمی که در قیاس با تعداد متقاضیان نشان می‌دهد که طرح‌های زیر ساختی مهم و عظیمی را تحت پوشش قرار داده است. در نهایت طبق برآوردها در کل سال 1395، 312 میلیارد تومان برای 15 طرح زیر ساختی، تامین مالی از طریق بانک‌ها انجام خواهد شد. به این ترتیب به جز یک فقره تامین مالی 20 میلیارد تومانی از طریق صندوق توسعه ملی، در مجموع سال‌های 1392 تا 1395 معادل 751 میلیارد تومان منابع مالی ریالی از طریق منابع داخلی بانک‌ ملی به پروژه‌های زیرساختی تزریق شد.
بانک کشاورزی از دیگر بانک‌هایی به حساب می‌آید که از سال 1392 تا 1395 به اثر گذاری نظام بانکی در تامین مالی پروژه‌های زیر ساختی کمک کرده است. این بانک در سال 1392 به 56 هزار و 776 متقاضی معادل بیش از 2 هزار میلیارد تومان اعتبار از طریق منابع بانکی داده شد. در سال 1393 این رقم معادل هزار و 520 میلیارد تومان برای بیش از 41 هزار طرح زیرساختی بود. در سال 1394 نیز از محل منابع بانک کشاورزی رقم هزار و 518 میلیارد تومان برای 23 هزار و 145 طرح تامین اعتبار صورت گرفت. برای سال‌های 1395 و 1396 نیز برآوردها از تخصیص 4 میلیارد و 674 میلیون دلار از منابع بانک کشاورزی به 5 هزار و 824 طرح حکایت دارد. رقمی که با توجه به کاهش تعداد طرح‌ها نشان دهنده افزایش سهم هر طرح از پشتوانه مالی بانک کشاورزی است. لازم به ذکر است با توجه به ماهیت طرحهای کشاورزی، سرانه اعتبار تخصیص یافته به این پروژهها نسبت به موارد دیگر کمتر است.
بانک صنعت و معدن نیز سهم بسیار مهمی در پیشبرد طرح‌های زیر ساختی به ویژه در حوزه تولید برق ایفا کرد. مسئله ورود بانک‌ها به تامین مالی پروژه‌های تولید برق از جایی حائز اهمیت است که به واسطه مشکلات مالی برای چند سال متوالی کشور از نصب ظرفیت‌های مورد نیاز برق در هر سال عقب مانده بود و این نگرانی در میان فعالان اقتصادی وجود داشت که با رونق گرفتن چرخ اقتصاد در دوران پسابرجام و افزایش نیاز حوزه صنعت به برق، ظرفیت کشور پاسخگوی این مسئله نبوده و در نتیجه پیشبرد اهداف با مشکلاتی روبرو شود. به همین واسطه از سال 1392 تا پایان نیمه نخست سال 1395 معادل 19 پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی توانستند بخشی از نیازهای مالی خود را از طریق منابع مالی بانک‌ها صنعت و معدن برطرف کنند.
بانک توسعه صادرات نیز در پیشبرد طرح‌های زیر ساختی در 4 سال گذشته نقش داشته است. طبق آمار و اطلاعات موجود این بانک در سال 1392 معادل 859 میلیارد تومان را برای تامین اعتبار 12 طرح محیا کرده است. در سال 1393 بانک توسعه صادرات بخشی از نیازهای 17 طرح زیر ساختی را به مبلغ مجموع 414 میلیارد تومان تامین کرد. این رقم در سال 1394 با پیشرفتی مناسب همراه شده و به 2 هزار و 994 میلیارد تومان افزایش یافت. در سال 1395 و در پایان 6 ماهه نخست نیز مبلغ 177 میلیارد تومان از محل منابع بانک توسعه صادرات به 6 طرح زیر ساختی تعلق گرفت.
بانک تجارت نیز مانند بانک ملی هم در بخش ارزی و هم در بخش ریالی به تامین مالی پروژه‌های زیر ساختی پرداخته است. این بانک در سال 1392 معادل 11 میلیارد تومان را به یک طرح زیرساختی در حوزه پزشکی اختصاص داد. در سال 1393 در مجموع 237 میلیارد تومان و در بخش ارزی برای 4 طرح معادل بیش از 110 میلیون یورو از منابع این بانک برای تامین اعتبار چند پروژه اعم از پروژه‌های مهم حوزه فولاد تامین اعتبار صورت گرفت. بانک تجارت در سال 1394 تامین مالی از منابع ارزی نداشته و در بخش ریالی 432 میلیارد تومان را به 2 طرح که یکی از آن‌ها در حوزه نفت و دیگری طرح بسیار مهم قطاری شهری مشهد بود، اختصاص داد. این بانک در سال 1395 مبلغ 350 میلیون دلار از سرمایه مورد نیاز پالایشگاه گازی بید بلند 2 که از اهمیت زیادی برخوردار است را تامین کرده و در بخش ریالی نیز 70 میلیارد ریال به یک طرح اختصاص داد.
در این زمینه محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی مطرح کرده است: طرح‌های زیر ساختی عموماً پروژههای ملی و مهمی هستند که موتور محرکه رشد اقتصادی کشور محسوب میشوند و فارغ از نوع مشارکت بانک (اعم از سندیکایی و ... ) نظارت بر چگونگی اجرای طرح‌های مذکور باید به نحوی باشد که طرح در موعد پیش بینی شده در زمان بررسی و برآورد هزینههای سرمایه گذاری آن به بهرهبرداری برسد. بدین منظور نظارت مؤثر بر نحوه پیشرفت پروژه به لحاظ فیزیکی و زمان بندی از طریق پرداخت به موقع تسهیلات و متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح، اطمینان از هزینه کرد سهمالشرکه متقاضی در طرح‌ها و تطابق عملیات اجرایی آن با طرح تصویبی اولیه (پیش بینی شده در زمان بررسی) صورت میپذیرد تا ضمن حصول اطمینان از مصرف صحیح تسهیلات اعطایی، فرایند مذکور در نهایت منتج به بهرهبرداری پروژه و به تبع آن تسهیل برگشت منابع اعطایی بانک شود.
او توضیح داده است: بخش اعظم منابع مالی بانک ها از طریق جذب سپرده‌های مشتریان (اشخاص حقیقی و حقوقی) و اوراق گواهی سپرده سرمایه گذاری عام تامین میگردد، همچنین علاوه بر منابع مذکور به منابع بیرونی نظیر صندوق توسعه ملی، فاینانس و ... نیز میتوان اشاره نمود که با توجه به شرایط خاص طرح و وضعیت اقتصادی کشور مورد تاکید قرار خواهد گرفت.
وی همچنین گفته است: طرح های زیر ساختی معرفی شده به بانک پس از انجام مطالعات امکان سنجی و بررسی‌های لازم از جمیع جهات (اقتصادی، فنی و مالی) در صورت داشتن توجیهات کافی، نسبت به مشارکت در تامین هزینه های سرمایه گذاری طرح وفق ضوابط و مقررات مربوطه اقدام می‌شود.
او ادامه داده است: انجام کنترلهای لازم و نظارت در مراحل مختلف قبل، حین و بعد از پرداخت تسهیلات صورت میپذیرد، ولی درخصوص طرح‌های مذکور با توجه به شرایط خاص هر پروژه دقت میگردد با انجام بازدیدهای دوره ای پس از هر مرحله پرداخت تسهیلات مصوب، از مصرف صحیح تسهیلات اعطایی قبلی و هزینه شدن سهم الشرکه متقاضی در پروژه متناسب با برنامه زمانبندی طرح و پیش بینی های انجام شده در زمان بررسی اولیه، اطمینان حاصل شود.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۰:۴۰

شعبه وزرا بانک گردشگری افتتاح شد

خبرگزاری آریا-شعبه وزرا بانک گردشگری با حضور مدیرعامل افتتاح شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، «خسرو خواجه حسنی»، مدیرعامل بانک گردشگری، پس از افتتاح رسمی شعبه وزرا در سخنان کوتاهی با اشاره به موقعیت مناسب این شعبه در یکی از تجاری ترین مناطق تهران، بر ظرفیت های بالای بانک در جذب مشتریان جدید به ویژه فعالین کسب و کار تاکید کرد. وی همچنین در خصوص مقوله تعهد سازمانی گفت: «بانک نوپای گردشگری متکی بر تعهد و دلسوزی سازمانی مدیران و همکارانی است که موفقیت بانک را جزیی از موفقیت شخصی خود می دانند». وی افزود: «بی شک با امکانات سخت افزاری مناسب مانند شعب مجهز در بهترین موقعیت های مکانی و تعهد نیروی انسانی جوان و کارآمد، روزهای بهتری در انتظارمان خواهد بود».
شایان ذکر است شعبه جدید بانک گردشگری در خیابان وزرا، طبقه همکف برج رویال واقع شده و از امروز آماده خدمت رسانی به مشتریان است.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۲:۵۶

بخشودگی وجه‌ التزام و سود بعد از سررسید بانک آینده

خبرگزاری آریا-بانک آینده از ابتدای امسال تاکنون بیش از 308 میلیارد ریال وجه التزام و حتی بخشی از سود بعد از سررسید را مورد بخشودگی قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری آریا،در راستای اهداف اصول اقتصاد مقاومتی و حمایت از فعالان اقتصادی به ویژه تولیدکنندگان و در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی از سوی بانک مرکزی ج.ا.ایران و به منظور مساعدت و همراهی با بدهکاران بانکی برای تسویه بدهی خود؛ بانک آینده از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 308 (سیصد و هشت) میلیارد ریال وجه التزام و حتی بخشی از سود بعد از سررسید را مورد بخشودگی قرار داده است.
امید است؛ با این‌گونه اقدامات، زمینه ارتقای رشد و توسعه اقتصادی کشور، بیش از پیش فراهم گردد.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۴:۳۰

اختلال در خدمات الکترونیک بانک تجارت+توضیح بانک

به دنبال گله‌مندی مشتریان بانک تجارت از اختلالاتی که در دسترسی به خدمات آن به وجود آمده، مسئولان این بانک ضمن عذرخواهی در این رابطه اعلام کردند که حجم بالای تراکنش‌ها موجب ایجاد مشکلاتی در خدمت‌رسانی شده که در حال برطرف کردن آن هستند. احتمالا این مشکل تا ساعاتی دیگر برطرف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته و با افزایش حجم استفاده از خدمات بانکی، در سیستم خدمات الکترونیک برخی بانک‌ها اختلالاتی ایجاد شده و مشتریان در دریافت آسان این خدمات با مشکلاتی مواجه شده‌اند. یکی از این بانک‌ها که به ویژه در یکی دو روز گذشته با مشکل بیشتری روبرو بوده و مشتریان در برخی موارد اعلام نارضایتی داشتند، بانک تجارت بوده است. بر اساس گزارش های دریافتی مشتریان این بانک برای دریافت خدمات چه از طریق دستگاه‌های پوز و چه خودپردازها با مشکلاتی مواجه شده‌ و با توجه به اهمیت این موضوع در روزهای پایانی سال نسبت به آن گله‌مند بودند.
این در حالی است که طبق توضیحات بانک تجارت، ظاهرا با توجه به حجم بسیار بالای تراکنش‌ها در درگاه‌های پرداخت این بانک، در ساعت پایانی روز پنج‌شنبه (۲۶ اسفندماه) و صبح امروز -جمعه- برخی خدمات نظیر خدمات دستگاه‌های خودپرداز و خرید از طریق دستگاه‌های پوز مختل شده است. حجم تراکنش‌های بانک تجارت نیز مانند بسیاری دیگری از بانک‌ها بسیار بالا رفته و تا ۱.۵ برابر افزوده شده است، به طوری که در روزهای عادی بین ۴ تا ۵ میلیون بوده اما اکنون تا ۹ میلیون می‌رسد. در این حالت بخشی درخواست ها در حالت انتظار مانده و انجام آن تا حدی زمان‌بر خواهد بود.
اما طبق گفته مسئولان بانک تجارت، حوزه فناوری اطلاعات این بانک در حال رفع این اختلال بوده و قرار است به محض برطرف شدن آن اطلاع‌رسانی عمومی انجام شود. با این حال به احتمال فراوان امروز-جمعه- مشکلات موجود در سیستم خدمات‌دهی بانک تجارت برطرف خواهد شد.
باید یادآور شد که ایجاد اختلال در دریافت خدمات الکترونیک بانک‌ها در روزهای پایانی سال معمولا هر ساله با توجه به افزایش حجم تراکنش ها اتفاق می‌افتد. این در حالی است که به گفته حکیمی - مدیرکل فن‌آوری اطلاعات بانک مرکزی - در روزهای عادی در هر روز حدود ۱۶۰ میلیون تراکنش در شبکه شتاب  و  شاپرک ثبت می‌شود که میزان موفقیت تراکنش‌ها به حدود ۹۹.۵ درصد می‌رسد. اما پیش بینی حکیمی این بود که با توجه به افزایش مبادلات در روزهای پایانی سال احتمال افزایش تراکنش‌ها تا ۲۰۰ میلیون در روز وجود دارد که خود می‌تواند در مواردی موجب ایجاد اختلال شود.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۲:۰۳

خودپردازهای بانک پارسیان بدون کارت، خدمت ارایه می‌دهند

به منظور تسهیل در ارایه خدمات و تسریع در روند فعالیت بانکی هموطنان، ارائه خدمات بدون کارت از طریق خودپردازهای بانک پارسیان فراهم شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک پارسیان بر اساس تمهیدات اندیشیده شده، هموطنان می‌توانند نسبت به دریافت خدمات خودپردازهای بانک بدون داشتن کارت و از طریق صدور حواله خدمات بودن کارت اقدام نمایند.
 شایان توجه است؛ برای صدور حواله از طریق خودپرداز، نیازی به رمز دوم کارت نمی باشد وحداقل مبلغ روزانه صدور حواله خدمات بدون کارت 500،000 ریال و حداکثر مجاز آن برای هر مشتری برابر با 400،000 ریال می باشد.
 همچنین بانک پارسیان علاوه برصدور حواله دریافت خدمات بدون کارت از طریق اینترنت بانک و همراه بانک، خدمات برداشت وجه نقد، مانده حواله، خرید و فروش شارژ، پرداخت قبوض وکمک های مردمی را  از طریق خدمات بدون کارت قابل انجام از طریق حواله را به مشتریان ارایه می دهد.
گفتنی است بانک پارسیان با ارایه خدمات نوین بانکداری ،نقش موثری در توسعه و نهادینه کردن  بانکداری الکترونیک ایفا می نماید.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۴:۴۸

اقتصاد مقاومتی در بانک شهر محقق شد

رئیس مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، با اشاره به عملکرد این بانک در سالی که گذشت، اقدامات صورت گرفته را در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" دانست.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، فرشاد فخیمی با اشاره به عملکرد بانک شهر در یکسال گذشته اظهار کرد: این بانک در راستای تحقق شعار امسال و همسو با فرمایشات مقام معظم رهبری، خدمات خود را بر پایه توسعه بانکداری الکترونیک قرار داد تا به این ترتیب با صرفه جویی در وقت و هزینه شهروندان، سطح کیفی زندگی آنان ارتقا یابد.
وی افزود: بدنه بانک شهر با همراهی نیروهای مجرب، جوان و تحصیلکرده و با مدیریت جهادی مدیرعامل و مدیران ارشد، تلاش داشت تا خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه داده تا به این ترتیب رضایتمندی آنان را کسب کند.
فخیمی با اشاره به این‌که مشتری مداری از شگردهای اصلی مدیریت،به ویژه صنعت بانکداری است و قدردانی از مشتریان در ایام پایانی سال معمولا با هزینه‌های قابل توجهی صورت می‌گیرد،افزود: در این شرایط، بانک شهر به گونه‌ای برنامه ریزی کرد تا ضمن مشتری مداری و تقدیر از مشتریان خود، از تولیدات داخلی و در حجم و وسعت بسیار پایین‌تر نسبت به سنوات گذشته در این زمینه عمل کند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های این بانک در راستای توسعه کیفی کلانشهرها گفت: بانک شهر به عنوان حامی مدیریت شهری کلانشهرها با تامین منابع مالی پروژه‌های عمرانی و استراتژیک در همه شهرها،در شرایطی که شهرداری‌ها با مشکل تامین مالی مواجه بوند، از رکود این پروژ‌ها جلوگیری کرد تا شهروندان به طور ملموس شاهد تغییر وضعیت در زندگی خود باشند.
به گفته فخیمی، حمایت از خطوط مترو در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد ، حمایت از ناوگام اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی ، حمایت از پروژه‌های عمرانی مهم و ... از جمله خدماتی است که در سالجاری توسط بانک شهر انجام شد.
رئیس مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر در ادامه ابراز امیدواری کرد تا با تعامل بیشتر شهرداری کلانشهرها با این بانک در سالجاری، شاهد رونق، عمران و آبادانی بیشتر کلانشهرهای کشورمان باشیم.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۱:۲۰

۱۰ کارت هدیه در هر روز به ازای هرکارت بانکی

به ازای هرکارت بانکی، ۱۰ کارت هدیه در هر روز دریافت کنید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،رییس سرپرستی منطقه یک بانک شهر گفت: مشتریان بانک شهرتا پایان تعطیلات نوروزی می توانند  به ازاری هر کارت بانکی 10 عدد کارت هدیه از طریق پیشخوان های شهر نت این بانک تهیه کنند.
 
صبوری افزود:  بنا به تصمیمات مدیریت امور برنامه ریزی ،به منظور خدمت رسانی بی وقفه و مطلوب به کلیه مشتریان در ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز سال ۱۳۹۶ و همچنین به منظور افزایش رضایتمندی مشتریان ،از تاریخ ۹۵/۱۲/۲۵ الی ۹۶/۱/۱۵ حداکثر تعداد کارت های هدیه قابل صدور از طریق دستگاه های وب کیوسک موجود در محل پیشخوان های شهرنت به ازای هرکارت بانکی از تعداد ۳عدد کارت هدیه به ۱۰ عددکارت هدیه در هر روز افزایش خواهد یافت .
 
 
 

۹۵/۱۲/۲۷
۰۹:۱۰

شهرداری شیراز و تمام شعب "بانک شهر" در آخرین جمعه سال فعال است

سرپرست منطقه ۴ بانک شهر گفت: تمام شعب و باجه‌های بانک شهر در شیراز امروز جمعه ۲۷ اسفندماه در کنار بخش‌های مختلف شهرداری شیراز خدمات خود را به شهروندان و مسافران و زا‌ئران نوروزی ارائه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز٬ هادی امین‌زاده اظهار داشت: در حال حاضر 11 شعبه بانک شهر در شیراز فعالیت داشته و به ارائه خدمت مشغول هستند.
وی با بیان اینکه این اقدام به منظور تکریم ارباب رجوع و تامین نیازهای مالی شهروندان صورت گرفته است خاطرنشان کرد: بانک شهر در تلاش است در امکان ارائه خدمات به مردم و انجام خدمات بانکی را در همه حال فراهم کند.
سرپرست منطقه 4 بانک شهر تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرداری شیراز نیز به گفته علیرضا پاک‌فطرت، شهردار شیراز، امروز جمعه 27 اسفندماه برای ارائه خدمت به مردم در تمامی مناطق فعال است تمامی باجه‌های شهرداری در مناطق نیز به منظور رفاه مردم و با هدف ارائه خدمت به تمامی مشتریان در این روز فعالیت دارد و کارکنان بانک شهر در راستای تسهیل در امور مردم در کنار آنها حضور خواهند داشت.
امین‌زاده از افزایش سقف مبلغ برداشت وجه نقد از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک شهر در ایام پایانی سال خبر داد و بیان کرد: با توجه به نامه بانک مرکزی درخصوص ارائه خدمات بی وقفه به آحاد مردم جامعه در ایام پایانی سال، سقف مبلغ برداشت وجه نقد از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها از جمله بانک شهر در این روزها افزایش یافته است.
وی گفت: در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بانک شهر در ایام پایانی سال جاری و نوروز 1396 و همچنین افزایش میزان رضایتمندی شهروندان، سقف مبلغ روزانه برداشت وجه نقد از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک (به صورت درون بانکی) از مبلغ دو میلیون ریال به مبلغ 5 میلیون ریال تا 15 فروردین 1396 افزایش یافته است.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۰:۳۶

بانک‌ها مستر‌کارت صادر می‌کنند؟

یک مقام مسئول در سیستم بانکی از آغاز رایزنی بانکهای خصوصی برای صدور مسترکارت با بانکهای اروپایی خبر داد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از مهر موضوع صدور مسترکارت و ویزاکارت زمان زیادی است که انتظار گشایشی را می کشد که البته انتظار می رفت بعد از برجام و مذاکراتی که در سطوح مقامات ارشد بانکی کشور با سایر کشورهای دنیا صورت گرفت، خیلی زودتر از اینها به سرانجام برسد.
موضوع هر چه که بود بعد از وقوع تحریم ها، اجازه فعالیت جدی این شرکتهای بین المللی در حوزه بانکی کاملا متوقف شد و حتی برخی افرادی که پیش از تحریم، مبالغی را در مسترکارتها و ویزاکارتهای خود داشتند، موجودی‌شان از سوی شرکت های آمریکایی، بلوکه شد و افراد اجازه دسترسی به آنها را نداشتند.  
بعد از رفع تحریم ها و امضای برجام، بسیاری انتظار این را داشتند که پای مسترکارت و ویزاکارت به عرصه بانکداری ایران باز شود و به راحتی، موافقت مورد نیاز برای صدور این کارتهای ارزی بین المللی در سیستم بانکی ایران صورت گیرد. اما این طور نشد و  اکنون که بیش از یکسال از امضای برجام می گذرد، هنوز صدور این کارتهای ارزی در شبکه بانکی میسر نیست؛ چراکه پایه این کارتها آمریکایی است و تا به حال آمریکا اجازه نداده که روابط بانکی ایران با شرکتهای صادرکننده این کارتها، راه سهل‌تری را در پیش  گیرد.
اما اکنون، خبرهای غیررسمی از گوشه و کنار حکایت از همکاری برخی بانکهای خصوصی ایران با بانکهای اروپایی دارد که بر مبنای آن، بتوان مسترکارت و ویزاکارت را برای ایرانی ها، صادر کرد. بر این اساس، بانکهای خارجی مبالغ واریز شده به مسترکارتها را تضمین کرده‌اند تا اگر آمریکایی ها باز هم قصد بلوکه کردن مبالغ موجود در این کارتها را داشته باشند، دارنده کارت زیان نکند.
در این راستا یک مقام مسئول در سیستم بانکی از آغاز رایزنی بانکهای خصوصی برای صدور مسترکارت با بانکهای اروپایی خبر داد و گفت: برای اینکه پایه این کارتها آمریکایی است و هر لحظه ممکن است بلوکه شوند، مذاکراتی با بانکهای اروپایی صورت گرفته تا بتوان از ضمانتنامه های بانکی آنها برای مشتریان و متقاضیان ایرانی مسترکارت استفاده کرد.
وی که می‌خواهد نامش ذکر نشود،  می‌افزاید: پشت این کارتها ضمانت نامه ای از بانک خارجی قرار می گیرد که پشتوانه مبالغ مسترکارت می شود؛ بنابراین بانک خارجی، ضمانت سپرده ها را صورت می دهد و بر اساس آن ضمانت نامه، کار صدور کارتها شروع می شود.
این مدیر بانکی خاطرنشان می‌کند: اگرچه آمریکا مجوزی برای صدور مستقیم مسترکارت از سوی شرکت مربوطه نمی‌دهد ولی برای ایران هم خیلی سختگیری هم نمی‌کند و آنها هم می‌خواهند کارتهای خود را به فروش برسانند و ایران هم بازار بسیار بکری است.
وی ادامه می‌دهد: حداقل مبلغ این کارتها یکصد یورو و حداکثر سه هزار یورو است و البته چند بانک شروع به صدور این کارتها کرده اند که خصوصی هستند. در این میان اگر فردی متقاضی رقم بیشتر از سه هزار یورو برای واریز در کارت خود باشد، برای  اینکه مسائلی همچون پولشویی رخ ندهد، حتما باید اداره بین الملل بانکها هماهنگ کرده و مجوز مربوطه را دریافت نماید. اما قابلیت واریز 100 هزار و 200 هزار یورو هم به کارت وجود دارد.

۹۵/۱۲/۲۷
۱۱:۵۹

مدیرعامل اسبق بانک‌ صادرات در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد آیا مؤسسه کاسپین و تعاونی منحل‌شده فرشتگان قربانی دیگری از شبکه بانکی می‌گیرند؟

بانک صادرات قربانی مؤسسه میزان شد و بانک پارسیان فدای مؤسسه دیگری شد که نام حضرت ثامن‌الحجج(ع) را غصب کرده بود. اکنون باید منتظر ماند و دید مؤسسه غیرشفاف فرشتگان کدام بانک را قربانى خواهد کرد؟

احمد حاتمی‌یزد مدیرعامل اسبق بانک‌های صادرات و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به مصاحبه اخیر معاون نظارتی بانک‌مرکزی درباره مشکلات سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین گفت: معاون نظارتی بانک‌مرکزی بتازگی درباره روند ساماندهی مؤسسه اعتباری کاسپین و زمان پرداخت پول سپرده‌گذاران تعاونی منحل فرشتگان توضیحاتی داده‌است. به گفته آقای حیدری "دارایی های تعاونی فرشتگان با دستور بازپرس محترم دادسرای پولی و بانکی در تهران درحال ارزیابی و کارشناسی است و طبق هماهنگی‌های بعمل آمده با سرپرست محترم دادسرای مذکور امیدواریم تا پایان فروردین 96 نتایج ارزیابی‌ها و کارشناسی اموال و املاک شناسایی شده این تعاونی نهایی شود".
وی افزود: ظاهرا بر اساس آخرین اطلاعات موجود تعداد سپرده های تعاونی اعتبار منحل فرشتگان بالغ بر 730 هزار فقره است که از این تعداد حدود 650 هزار فقره از سپرده‌های زیر بیست میلیون تومان است. مشخص نیست مجموع این سپرده‌ها چقدر است ولی اگر فرض کنیم میانگین سپرده‌ها نصف این رقم یعنی ده میلیون تومان باشد، در این صورت مجموع سپرده‌ها تقریباً به 6500 میلیارد تومان بالغ می‌شود. حال سؤال اصلی اینجاست که آیا ارزش دارایى‌های فرشتگان این مقدار از بدهی را پوشش می‌دهد؟ به فرض که از فروش املاک فرشتگان این مبلغ طى چند سال تأمین شود، در آن صورت باز هم این پرسش مطرح است که جواب مدعیان و طلبکاران را در کوتاه مدت چگونه می‌توان داد؟
وی ادامه‌داد: کل سپرده‌هاى فرشتگان 730 هزار فقره است و مجموع بدهی فرشتگان به صاحبان این سپرده‌ها حدود ٨ هزار میلیارد تومان است یعنی به طور میانگین بیش از ده میلیون تومان. برای من جای سؤال و تعجب است که در میان مردم ما این تعداد صاحب دارایی نقدی هستند که نمی‌دانند چگونه با خردورزی از اموال، دارایى و پول خود صیانت کنند و تنها به طمع اندک سود اضافی، نتیجه کار وتلاش و زحمت یک عمرشان را به خطر می‌اندازند.
وی افزود: طی سال‌های اخیر میلیون‌ها ایرانی شاهد از دست رفتن اموال خود درشرکت‌هایی مانند پدیده‌شاندیز و مؤسسات غیر مجازی از جمله ثامن‌الحجج، میزان، فرشتگان، محمد رسول‌الله وغیره بودند ولی همچنان هم شاهد اقبال برخی دیگر به مؤسساتی از این قبیل هستیم آن هم به طمع چند درصدی سود بالاتر به سپرده‌ها! این مسئله بروشنی نشان‌دهنده فقر سواد مالی و عدم آشنایی با مفاهیم ابتدایی ریسک سرمایه‌گذاری در جامعه ماست بنابراین ضروری است از تمام بسترهای مناسب برای ارتقای دانش مالی جامعه استفاده کرد. به عنوان مثال می‌شود در کتب درسی مقاطع مختلف به فراخور فهم دانش‌آموزان درباره ریسک سرمایه‌گذاری و... مطالبی تدارک دید و حتی مواردی مانند مؤسسات اعتباری غیرمجاز منحل‌شده را به عنوان نمونه‌هایی عبرت‌آموز تشریح کرد.
حاتمی‌یزد با اشاره به رفتار برخی نهادهای اثرگذار مانند صداوسیما هم گفت: در این بحبوحه کم‌سوادی و طمع‌ورزی برای سود، نهادهایی مانند صداوسیما هم که قاعدتا باید در راستای افزایش آگاهی‌های عمومی درباره پیامدهای سپرده‌گذاری در تعاونی‌های غیرمجاز تلاش کنند، بدون هیچ ملاحظه‌ای در برابر پیشنهادهای اغواکننده این مؤسسات تسلیم‌ و به کانال رسمی پخش تبلیغات وسیع آن‌ها تبدیل می‌شوند.
حاتمی‌یزد با اشاره به مشکلات فراوانی که دو مؤسسه منحل شده میزان و ثامن‌الحجج برای شبکه بانکی بوجود آورده‌اند، گفت: بانک صادرات قربانی مؤسسه میزان شد و بانک پارسیان فدای مؤسسه دیگری شد که نام حضرت ثامن‌الحجج(ع) را غصب کرده بود. اکنون باید منتظر ماند و دید مؤسسه غیرشفاف فرشتگان کدام بانک را قربانى خواهد کرد؟

۹۵/۱۲/۲۷
۱۵:۲۶

زارع: رشد اقتصادی در گرو بهبود فضای کسب و کار/ اصلاح نظام بانکی لازمه تحول در اقتصاد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی لازمه دست یابی به رشد اقتصادی 8درصدی است.

رحیم زارع در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر لزوم دست یابی به رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌ زا گفت: در برنامه ششم توسعه، دستیابی به رشد اقتصادی 8درصدی مدنظر است؛بنابراین باید اقدامات لازم اقتصادی در این رابطه انجام شود.
نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بهبود فضای کسب و کار و توجه به اقتصاد دانش بنیان از راهکارهای مهم برای دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب است.   
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی لازمه رسیدن به رشد اقتصادی 8درصدی است و در این راستا باید سطح بهره وری را ارتقا و اقتصاد را مردمی کرد.
زارع با بیان اینکه باید موانع سرمایه گذاری رفع شود، گفت: برای دست یابی به رشد اقتصادی مطلوب باید میزان جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی افزایش یابد.
اصلاح نظام بانکی از ضروریات رشد اقتصادی مطلوب
وی تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی نقش مهمی در بهبود وضعیت تولید خواهد داشت بنابراین باید انجام این مهم در عمل برای دست یابی به رشد اقتصادی تلاش کرد.       
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور نیروی تحصیل کرده و منابع کافی برای تحول در اقتصاد کشور وجود دارد بنابراین با مدیریت صحیح وکار کارشناسی می توان به رشد اقتصادی مطلوب رسید./

۹۵/۱۲/۲۷
۰۸:۳۹

بانک ملی : مراقب آلوده شدن رایانه ها و تلفن همراه باشید

بانک ملی ایران در آستانه نوروز و استفاده حداکثری هموطنان از تلفن‌های همراه ، درباره آلوده شدن سیستم‌های رایانه ای و تلفن‌های همراه هوشمند کاربران به بدافزارهایی مانند TorDow و TrickBot هشدار دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما روابط عمومی بانک ملی ایران تصریح کرده است ، کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها، کنترل‌های امنیتی مانند نصب و به‌روزرسانی آنتی‌ویروس مناسب، عدم نصب نرم‌افزارهای نامطمئن، عدم بازکردن هرزنامه‌ها و ایمیل‌ها از فرستنده‌های نامشخص ، استفاده از آخرین و به‌روزترین مرورگرهای اینترنتی، عدم ذخیره‌سازی اطلاعات احراز هویت بانکی بر روی سیستم، استفاده از ابزارهای جانبی امن نظیر OTP TOKEN برای افزایش سطح امنیتی، به‌روزرسانی سیستم‌عامل و نصب وصله‌های امنیتی مورد نیاز، استفاده از سیستم‌های کامپیوتری شخصی و مطمئن و عدم استفاده از رایانه‌های عمومی و نامطمئن برای انجام عملیات مالی را مد نظر قرار دهند.
همچنین کاربران برنامه‌های کاربردی تلفن همراه نیز باید برای محافظت در برابر این بدافزارها اقداماتی از قبیل عدم نصب برنامه‌های کاربردی مالی بر روی گوشی‌های ROOT و Jailbreak شده، نصب و به‌روزرسانی آنتی‌ویروس‌ها و سیستم‌عامل موبایل، دریافت و نصب برنامه‌های موبایلی از منابع مورد اعتماد و مطمئن، به‌روزرسانی برنامه‌های موبایلی مالی و حذف کامل برنامه‌های کاربردی مالی قبل از فروش یا تحویل گوشی به فرد دیگر را انجام دهند.
عوارض خروج از کشور را الکترونیکی پرداخت کنید
در آستانه سال نو و افزایش سفرهای نوروزی، امکان پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور از طریق بانک ملی ایران، نقش موثری در تسهیل و تسریع امور هموطنان ایفا می‌کند.
روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام کرد : این خدمت در شعبه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) راه‌اندازی شده است و در آینده برای سایر مبادی خروجی کشور نیز عملیاتی خواهد شد.
همچنین با نظر مدیر عامل بانک ملی ایران، تیم‌های متعددی از مسئولان ارشد این بانک ضمن بازدید از شعب مختلف،به همکاران خود در واحدهای این بانک خداقوت گفته و برضرورت همکاری همه جانبه و صمیمانه به ویژه در روزهای پایانی سال تاکید کردند.
مدیران ارشد بانک ملی ایران در این بازدید‌های چند ساعته که با هدف افزایش حس همدلی و تاکید بر اهمیت جلب رضایت مشتریان به ویژه در مواقع ازدحام کاری صورت گرفت، ضمن ابلاغ پیام مکتوب مدیرعامل تدابیر لازم را برای ارائه خدمات بهینه به مشتریان ارائه کردند.
در پیام دکتر حسین‌زاده از تلاش‌های همکاران قدردانی و بر تداوم ارائه خدمات بهینه تاکید شده است.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۰:۱۳

فعالیت شعب کشیک بانک ملت در تعطیلات پایان سال و نوروز

تعدادی از شعب بانک ملت در روزهای تعطیل پایان سال جاری و تعطیلات نوروز 96 ، آماده خدمات دهی به مشتریان خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بانک ملت، این بانک با هدف افزایش سطح رضایت مشتریان و تامین نیازهای مالی آنان در روزهای تعطیل پایان امسال و ابتدای سال آینده، تعدادی از شعب خود را به عنوان شعب کشیک برای خدمات دهی در این روزها تعیین کرد.
شعب کشیک بانک ملت در روز 29 اسفند از ساعت 8 و 30 دقیقه تا 13، در روز دوشنبه 30 اسفندماه از ساعت 8 و 30 دقیقه تا 11 و روزهای دوم و سوم فرودین ماه سال 96 از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 13 انواع خدمات بانکی را به مشتریان ارائه خواهند داد.
همچنین شعبه چهار راه جهان کودک بانک ملت در خیابان آفریقای تهران با حضور قائم مقام مدیر عامل و جمعی از مدیران ارشد این بانک گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومی بانک ملت، علیرضا لگزایی قائم مقام مدیرعامل در مراسم شروع به کار شعبه چهارراه جهان کودک با قدردانی از همه دست اندرکاران برنامه ریزی و راه اندازی این شعبه اظهار امیدواری کرد که افتتاح شعبه جدید، منشأ خیری برای بانک ملت و مشتریان باشد و این شعبه و بقیه شعب در مسیر سودآوری و موفقیت بیشتر بانک تلاش کنند.
وی با تاکید بر این نکته که افتتاح شعبه چهارراه جهان کودک در راستای سیاست توسعه و تنظیم شبکه و کانال‏های خدمت رسانی بانک ملت صورت گرفته است، ادامه داد: توسعه شبکه بانکی این امکان را می دهد که مشتریان در اقصی نقاط کشور و خارج از کشور بدون محدودیت زمان و مکان به خدمات بانکی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.
لگزایی افزود: در چارچوب سیاست توسعه و تنظیم شبکه کانال های ارائه خدمات شعبه، کاهش شعب فیزیکی و افزایش کانال‏های خدمات غیر حضوری در دستور بانک ملت قرار گرفته است و از کانال‏هایی که جایگزین شعب می‏شود پایگاه شبانه روزی، کیوسک‏ها و خود بانک‏ها خواهد بود.
قائم مقام مدیرعامل بانک ملت خاطر نشان کرد: در آینده ترکیبی از کانال‏های فیزیکی و غیرفیزیکی برای ارائه خدمات به مشتریان در مجموعه کانال های قابل دسترسی این بانک در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
لگزایی با تأکید بر لزوم جذب منابع ارزان قیمت برای کاهش قیمت تمام شده پول و به تبع آن افزایش سودآوری بانک، تصریح کرد: هدف یک بنگاه اقتصادی مثل بانک ؛ سودآوری است بنابراین باید ملزومات برای دسترسی به این هدف را در دستور کار قرار دهیم.
رحیم طاهری، مدیر امور ناحیه یک بانک ملت هم در این مراسم با اظهار امیدواری نسبت به این که شعبه چهارراه جهان کودک در پایان سال 96 عملکردی موفق را به ثبت برساند گفت: انتظار می رود که در دیگر مناطق تهران نیز با همکاری اداره سازمان، شعب سودآور و باکیفیت افتتاح شود.
محمد علی خادمی، مدیر شعب بانک ملت منطقه پنج تهران نیز گفت: با گشایش شعبه چهارراه جهان کودک، تعداد شعب تحت نظارت این مدیریت شعب به 55 شعبه افزایش یافت و امیدواریم تا سال آینده شبکه شمال تهران را غنی‏تر کنیم.
وی همچنین گزارش کوتاهی از وضعیت عملکرد مدیریت شعب منطقه پنج در حوزه کاهش مطالبات، مصارف و منبع ارائه داد.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۰:۵۵

تاکید مدیرعامل بانک مسکن بر خدمات رسانی مطلوب به مشتریان

مدیرعامل ، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد بانک مسکن در آخرین روزهای کاری سال با حضور در شعب این بانک از نزدیک در جریان نحوه خدمت رسانی به مشتریان قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، دکتر محمد هاشم بت شکن با حضور در شعب این بانک مطالبی را درخصوص ارایه خدمت مطلوب به مشتریان در آخرین روزهای سال 1396 به کارکنان شعب این بانک بیان کرد.
مدیرعامل بانک مسکن ارایه خدمات مناسب به مشتریان در روزهای باقیمانده سال جاری و نیز در زمان تعطیلات نوروز به منظور کسب رضایت مشتریان را خواستار شد.
وی با اشاره به اهداف تعیین شده شعب در سال 96 بر تلاش کارکنان به تحقق این اهداف تاکید کرد.
مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه بانک مسکن در سال 1395 شرایط مطلوبی را پشت سرگذاشته است گفت : سال آینده همه امکانات و شرایط برای خدمت رسانی مطلوب تر به مشتریان مهیاست.
دکتر بت شکن همچنین در تماس تلفنی با دور افتاده تربن شعب بانک مسکن در کشور، از تلاش کارکنان این شعب در ارایه خدمت مناسب به مشتریان قدردانی کرد.
همچنین در مجمع شرکت تأمین نیروی انسانی و خدمات پشتیبانی بانک مسکن از عملکرد شفاف این شرکت تقدیر شد.
در مجمع عمومی شرکت تأمین نیروی انسانی و خدمات پشتیبانی بانک مسکن که با حضور 100 درصد سهامداران این شرکت در محل سالن جلسات شرکت گروه مالی بانک مسکن برگزار شد؛ پس از ارائه و گزارش مدیر عامل و قرائت گزارش حسابرسی، مدیر عامل گروه مالی، از عملکرد شفاف و خوب این شرکت تقدیر کرد.
در این مجمع حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت در اظهار نظر خود درخصوص صورت های مالی شرکت تامین نیروی انسانی و خدمات پشتیبانی بانک مسکن ، عملکرد مالی و وجوه های نقدی آن را برای سال مالی منتهی به تاریخ 30 آذر از تمامی جنبه ها با اهمیت و طبق استانداردهای مالی حسابداری به نحو مطلوب ارزیابی کرد.
دریافت گواهینامه استاندارد GMP، استقرار سیستم جامع مکانیزه در یکی از مجتمع‌های رفاهی، راه اندازی سیستم CRM ، مدیریت ارتباط با مشتریان در مراکز رفاهی و اخذ گواهی تعالی منابع انسانی از انجمن مدیریت منابع انسانی ایران، از جمله اقدامات و دستاوردهای شاخص این شرکت طی سال گذشته بوده است.
شایان ذکر است شرکت تأمین نیروی انسانی و خدمات پشتیبانی بانک مسکن از مجموعه شرکت هایی است که سهام آن متعلق به بانک و اداره ی آن بصورت وکالتی به گروه مالی بانک مسکن واگذار شده است.
خدمات رسانی باجه عصر در شعب منتخب بانک مسکن
با راه اندازی باجه عصر در شعب منتخب بانک مسکن در سراسر کشور تا پایان سال جاری ، خدمت رسانی به مشتریان به میزان دوساعت دیگر افزایش یافت.
به منظور ارائه خدمات مطلوب تر به مشتریان، باجه های نوبت عصر این بانک تا پایان سالجاری خدمات ارائه می دهند.
بر اساس بخشنامه ای که به این منظور به مدیریت شعب استان ها، مناطق و همچنین شعبه مستقل مرکزی تهران ابلاغ شده است، مقرر شده که شعب بر اساس دستورالعمل ابلاغی، دو ساعت به ساعات کاری خود در طول روز اضافه کنند.
به این ترتیب همه شعب مناطق تهران و شعبه مستقل مرکزی تهران، کلانشهرها شامل کرج، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، اهواز و قم به ازای هر شهر پنج شعبه، شهرهای با جمعیت بیش از 500 هزار نفر جمعیت به ازای هر شهر سه شعبه، سایر مراکز استان ها به ازای هر شهر دو شعبه، شهرهایی که بیش از یک شعبه دارند به ازای هر شهر یک شعبه و در پایان، شهرهای تک شعبه ای به صلاحدید مدیران شعب موظف هستند دو ساعت به مدت زمان فعالیت روزانه خود اضافه کنند.
ایجاد باجه عصر در روزهای پایانی سال، اقدامی از سوی بانک مسکن است که در طول سالیان متوالی به منظور رفاه هر چه بیشتر مشتریان و رسیدگی به امور آنان توسط شعب بانک اجرا می شود.
اسامی شعب منتخب بانک مسکن که باجه عصر دارد در سایت این بانک در دسترس است.

۹۵/۱۲/۲۶
۱۹:۴۸

شعب کشیک بانک شهر در ایام نوروز معرفی شدند

ایام و ساعات کاری شعب کشیک بانک شهر در ایام تعطیلات نوروز اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، به منظور رفاه حال مشتریان و دسترسی به خدمات بانکی، شعب کشیک این بانک در سراسر کشور معرفی و ساعات کاری آن اعلام شد.
بر این اساس، روز یکشنبه ۲۹ اسفند، دوشنبه ۳۰ اسفند، سه شنبه ۱ فروردین، چهارشنبه دوم فرودین، پنجشنبه سوم فروردین و شنبه ۱۲ فروردین به‌عنوان روزهای کشیک مشخص شد که ساعات کاری در این ایام از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و در هفته دوم نوروز نیز که روزهای عادی کار غیر از روزهای کشیک است، ساعت کار از ۸ صبح تا ۱۴ است.

۹۵/۱۲/۲۶
۰۸:۵۱

مهر خبر می‌دهد؛ زمزمه‌های صدور مسترکارت در برخی بانکها/رایزنی برای کارتهای ارزی

برخی بانکهای خصوصی عملیات صدور مسترکارتها را آغاز کرده و مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعب آنها، درخواست خود را ارایه کنند؛حداقل مبلغ این مسترکارتها ۱۰۰ یورو و سقف عام آن۳۰۰۰ هزار یورو است.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع صدور مسترکارت و ویزاکارت زمان زیادی است که انتظار گشایشی را می کشد که البته انتظار می رفت بعد از برجام و مذاکراتی که در سطوح مقامات ارشد بانکی کشور با سایر کشورهای دنیا صورت گرفت، خیلی زودتر از اینها به سرانجام برسد.
موضوع هر چه که بود بعد از وقوع تحریم ها، اجازه فعالیت جدی این شرکتهای بین المللی در حوزه بانکی کاملا متوقف شد و حتی برخی افرادی که پیش از تحریم، مبالغی را در مسترکارتها و ویزاکارتهای خود داشتند، موجودی‌شان از سوی شرکت های آمریکایی، بلوکه شد و افراد اجازه دسترسی به آنها را نداشتند.  
بعد از رفع تحریم ها و امضای برجام، بسیاری انتظار این را داشتند که پای مسترکارت و ویزاکارت به عرصه بانکداری ایران باز شود و به راحتی، موافقت مورد نیاز برای صدور این کارتهای ارزی بین المللی در سیستم بانکی ایران صورت گیرد. اما این طور نشد و اکنون که بیش از یکسال از امضای برجام می گذرد، هنوز صدور این کارتهای ارزی در شبکه بانکی میسر نیست؛ چراکه پایه این کارتها آمریکایی است و تا به حال آمریکا اجازه نداده که روابط بانکی ایران با شرکتهای صادرکننده این کارتها، راه سهل‌تری را در پیش گیرد.
اما اکنون، خبرهای غیررسمی از گوشه و کنار حکایت از همکاری برخی بانکهای خصوصی ایران با بانکهای اروپایی دارد که بر مبنای آن، بتوان مسترکارت و ویزاکارت را برای ایرانی ها، صادر کرد. بر این اساس، بانکهای خارجی مبالغ واریز شده به مسترکارتها را تضمین کرده‌اند تا اگر آمریکایی ها باز هم قصد بلوکه کردن مبالغ موجود در این کارتها را داشته باشند، دارنده کارت زیان نکند.
در این راستا یک مقام مسئول در سیستم بانکی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، از آغاز رایزنی بانکهای خصوصی برای صدور مسترکارت با بانکهای اروپایی خبر داد و گفت: برای اینکه پایه این کارتها آمریکایی است و هر لحظه ممکن است بلوکه شوند، مذاکراتی با بانکهای اروپایی صورت گرفته تا بتوان از ضمانتنامه های بانکی آنها برای مشتریان و متقاضیان ایرانی مسترکارت استفاده کرد.
وی که می‌خواهد نامش ذکر نشود،  می‌افزاید: پشت این کارتها ضمانت نامه ای از بانک خارجی قرار می گیرد که پشتوانه مبالغ مسترکارت می شود؛ بنابراین بانک خارجی، ضمانت سپرده ها را صورت می دهد و بر اساس آن ضمانت نامه، کار صدور کارتها شروع می شود.
این مدیر بانکی خاطرنشان می‌کند: اگرچه آمریکا مجوزی برای صدور مستقیم مسترکارت از سوی شرکت مربوطه نمی‌دهد ولی برای ایران هم خیلی سختگیری هم نمی‌کند و آنها هم می‌خواهند کارتهای خود را به فروش برسانند و ایران هم بازار بسیار بکری است.
وی ادامه می‌دهد: حداقل مبلغ این کارتها یکصد یورو و حداکثر سه هزار یورو است و البته چند بانک شروع به صدور این کارتها کرده اند که خصوصی هستند. در این میان اگر فردی متقاضی رقم بیشتر از سه هزار یورو برای واریز در کارت خود باشد، برای اینکه مسائلی همچون پولشویی رخ ندهد، حتما باید اداره بین الملل بانکها هماهنگ کرده و مجوز مربوطه را دریافت نماید. اما قابلیت واریز ۱۰۰ هزار و ۲۰۰ هزار یورو هم به کارت وجود دارد.

۹۵/۱۲/۲۷
۰۶:۰۱

غفلت از مدیریت ریسک در نظام بانکی

ایمان نوربخش
امروز تقریبا تمامی دست‌اندرکاران و صاحب‌نظران اقتصادی اتفاق‌نظر دارند که بانک‌های کشور با بحران‌های مختلفی دست به گریبان هستند. همان‌گونه که بارها گفته شده ادامه وضعیت موجود منجر به فروپاشی نظام بانکی کشور خواهد شد. خوشبختانه مسوولان بانک مرکزی بیش از هر کس نسبت به وضعیت موجود نظام بانکی آگاهی دارند و اخیرا نیز وعده نظارت سختگیرانه‌تری را بر بانک‌ها داده‌اند.
یکی از ریشه‌های پیدایش وضع موجود بانک‌ها عدم توجه به مدیریت ریسک‌های بانکی است. بانک به‌دلیل ماهیت فعالیت خود با ریسک‌های متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند. چهار ریسک اصلی که بانک‌ها با آن مواجه هستند ریسک اعتباری، ریسک بازار، ریسک نقدینگی و ریسک عملیاتی است.
بزرگ‌ترین ریسک بانک‌ها ریسک اعتباری است به این معنا که مشتری اعتباری بانک قادر به بازپرداخت تسهیلات یا تعهدات خود نباشد. میزان بالای مطالبات معوق و مشکوک‌الوصول در بانک‌ها نشان‌دهنده حجم بالای ریسک اعتباری در سیستم بانکی است؛ به‌گونه‌ای‌که در برخی از بانک‌ها میزان مطالبات معوق بسیار بیشتر از کل سرمایه بانک است. یکی دیگر از ریسک‌های بانکی که اهمیت بسزایی دارد، ریسک نقدینگی است. به این معنا که بانک برای ایفای تعهدات کوتاه‌مدت خود قادر به نقد کردن دارایی‌های خود نباشد. عمده دارایی‌های بانک‌ها تسهیلات اعطایی و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. هنگامی که این تسهیلات معوق شود یا سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در دارایی‌هایی باشد که بازار آنها با رکود مواجه باشد، مثل مسکن، در این حالت بانک برای بازپرداخت سپرده‌های مشتریان با مشکل مواجه خواهد شد. نگاهی به وضعیت بانک‌های کشور نشان می‌دهد که بسیاری از آنها با ریسک نقدینگی بالایی مواجه هستند و به همین علت اکثر آنها برای بازپرداخت سود سپرده و اصل سپرده مشتریان اقدام به استقراض از بانک مرکزی کرده‌اند. رشد 30 درصدی سال گذشته بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی ریشه در افزایش ریسک نقدینگی بانک‌ها دارد.
سومین ریسک با اهمیت در بانک‌ها ریسک بازار است. سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی که ارزش آنها به‌صورت روزانه تغییر می‌کند مثل سهام، اوراق بدهی، ارز، طلا، کالاهای اساسی و... بانک را با ریسک بازار مواجه می‌کند. به علت نوسانات شدید در این بازار‌ها اصولا بانک‌ها حق ندارند با سپرده‌های مردم در این بازارها سرمایه‌گذاری کنند و تنها درصدی از سرمایه خودشان را می‌توانند وارد این بازار‌ها کنند. چهارمین ریسک مهم در بانک، ریسک عملیاتی است. هر گونه خسارت ناشی از فعالیت‌های عملیاتی بانک مانند حوادث غیر‌مترقبه، سرقت، اختلاس، اختلال در سیستم‌های داخلی و... ریسک عملیاتی نامیده می‌شود. بانک باید فرآیند‌های مدونی برای کنترل ریسک‌های عملیاتی خود داشته باشد.
نگاهی به عملکرد بانک‌ها و اطلاعات ارائه‌شده ازسوی آنها نشان می‌دهد که به‌جز معدودی از بانک‌ها، اکثر بانک‌ها برنامه جدی برای اندازه‌گیری و کنترل ریسک‌های خود ندارند. اگرچه اکثر بانک‌ها در ساختار سازمانی خود واحدی به‌نام مدیریت ریسک را طراحی کرده‌اند، اما مدیران ارشد و اعضای هیات‌مدیره بانک‌ها چندان اهمیتی به این واحد و عملکرد آن نمی‌دهند.
در بانک‌های دنیا واحد‌های اجرایی بانک برای اجرای تصمیمات خود موظفند مجوز واحد مدیریت ریسک را دریافت کنند. این واحد موظف است اجازه ندهد ریسک‌های بانک از حد معینی تجاوز کند و باید تمامی ریسک‌های بانک را به هیات‌مدیره و نهاد ناظر گزارش کند. نکته بسیار کلیدی در ساختار بانک‌های بین‌المللی تفکیک وظایف اجرایی از وظایف کنترلی است. به این معنا که واحد‌های اجرایی بانک مانند شعب، اعتبارات، سرمایه‌گذاری، امور بین‌الملل و... بدون تایید و نظارت واحد‌های کنترلی مانند مدیریت ریسک یا مدیریت تطبیق مقررات اجازه ارائه خدمات و محصولات بانکی به مشتریان را ندارند. واحد‌های اجرایی با انگیزه رسیدن به اهداف عملکردی تعیین شده از طرف هیات‌مدیره، ممکن است دست به اقداماتی بزنند که ریسک بانک را افزایش دهد. برای مثال یک رئیس شعبه برای رشد تسهیلات شعبه ممکن است اقدام به اعطای تسهیلات به یک مشتری پرریسک کند. در اینجا بین هدف رئیس شعبه یعنی افزایش تسهیلات اعطایی و کنترل ریسک بانک تضاد منافع وجود دارد. به همین دلیل نقش کنترل و نظارت به واحد‌های دیگری غیر ‌از شعبه سپرده شده است. همین رویه در واحدهای ستادی بانک نیز باید برقرار باشد. نگاهی به ساختار بانک‌های ایرانی نشان می‌دهد در ساختار موجود بانک‌های کشور این تفکیک وظایف نظارتی از وظایف اجرایی به درستی رعایت نمی‌شود. واحدهای نظارتی مثل ریسک و تطبیق، قدرت چندانی در پیشگیری از فعالیت‌های پرریسک واحد‌های اجرایی ندارند.
اگرچه در سال‌های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده تا بانک‌ها را ملزم به کنترل و گزارش‌دهی ریسک‌های خود کند، اما نتیجه عملکرد بانک‌ها نشان می‌دهد غفلت از مدیریت ریسک در کل سیستم بانکی همچنان ادامه دارد. الزام بانک‌ها به گزارش‌دهی وضعیت ریسک در صورت‌های مالی لازم است اما کافی نیست چراکه باید بانک مرکزی از بانک‌ها بخواهد فرآیند‌های داخلی و ساختار سازمانی خود را منطبق با رویه‌های جهانی متحول کنند. در صورت عدم تحول در ساختار سازمانی و فرآیند‌های داخلی بانک‌ها، وضعیت فعلی نظام بانکی کشور بهبود نخواهد یافت.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۵/۱۲/۲۸
۰۴:۳۱

کوه یخ مشکلات اقتصادی

سالی که در شرف پایان است رشد اقتصادی خوبی را رقم زده است. عمده شاخص‌های کلان اقتصاد کشور در مسیر درستی قرار گرفته‌اند و این همه به‌دست نیامده است مگر با تلاش کارگزاران دولت در اصلاح روندهای مخربی که در سال‌های اخیر کشور را به مرزهای خطرناک اقتصادی پیش برده بود. اما همچنان به‌راحتی می‌توان صدای مشکلات اقتصادی مردم و فعالان اقتصادی را شنید. به این معنی که کوه مشکلات همچنان در برابر تدبیر امروزی کارگزاران مقاومت
می‌کند.
می‌توان این سرسختی کوه مشکلات را به پیچیدگی و سختی معضلات اقتصادی نسبت داد؛ ولی می‌توان بخشی از آن را نیز به ناکارآمدی تدابیر اتخاذ شده منتسب کرد.
دولت با تمام همت تلاش کرده است تورم را مهار و تا اعداد تک‌رقمی پایین آورد، ولی در کنار این توجه بسیار کمی را به شناسایی و ارزیابی کیفیت ترازنامه بانک‌ها که همواره از محل تورم‌های بالا سود می‌کردند، کرده است. امروز بدون تعارف، مهم‌ترین چالش اقتصاد کشور ساماندهی ترازنامه بانک‌ها است. این کار را نه در جلسات بی‌شمار بلکه در میدان تدبیر کارشناسی و بدون ملاحظات سیاسی و صنفی باید به سرعت به نتیجه رساند. ادغام، افزایش سرمایه ازسوی سهامداران، قطع امکان وام‌دهی یا هر روش دیگری باید بدون ملاحظه نوع بانک یا ترکیب سهامداران و سپرده‌گذاران در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گیرد. سرعت، مهم‌ترین ویژگی اصلاح ترازنامه بانک‌ها است و کندی در تصمیم‌گیری و عمل که متاسفانه ویژگی عمده بانک مرکزی است، بدترین شیوه است.
اقتصاد کشور همچنان از معضل دولتی بودن در رنج است. دولت به‌دلیل وابستگی شدید به درآمدهای نفتی و عدم چابکی در تنوع‌بخشی به مالیات و ناتوانی در گسترده کردن چتر مالیاتی خود، مانند بیماری است که به سختی و نفس‌نفس‌زنان خود را به این سوی و آن سوی می‌کشاند و تا قراری می‌گیرد، تمام توان خود را به کار می‌گیرد تا با اعمال بی‌حد و حصر سلطه خود از طریق قانون‌گذاری و دستورالعمل‌ها راه را بر کارکرد آزاد اقتصاد ببندد. دولت، به‌عنوان مجموعه کارگزاران خود و نه شخص رئیس دولت یا وزیران، به دلایل ساختاری، اعتقادی به بخش خصوصی ندارد. این را می‌توان در رفتار مجموعه دولت با مردم و فعالان اقتصادی دید، چنان‌که اولین پاسخ به هر درخواستی منفی و سپس کوهی از آیین‌نامه‌ها و مقررات است که بر سر فعال اقتصادی آوار می‌شود تا اگر جان به سلامت ببرد، در مراحل بعد با انواع سختگیری‌ها، سرمایه‌گذار را به ورطه نابودی بکشاند یا او را به یک فراری از قانون هدایت کند!
بدنه کارگزاری دولتی استعداد خارق‌العاده‌ای برای وارونه کردن مفاهیم و راهکارهای علمی برای معضلات اقتصادی کشور دارد. نمونه بارز آن را می‌توان در بحث اوراق قرضه دولتی دید. این اوراق که ابتدا برای ایجاد فضایی برای بهبود وضعیت ترازنامه بانک‌ها و شرکت‌های طلبکار از دولت طراحی شده بود، با استعداد ویژه به‌کارگرفته ازسوی دستگاه‌های دولتی به ابزاری برای رفع و رجوع عدم کارآمدی در جذب منابع برای رفع هزینه‌های جاری تبدیل شده است، بدون آنکه دورنمای انباشت بدهی‌ها به درستی تبیین شده و راهکارهایی برای کنترل آنها در نظر گرفته شده باشد، بدیهی‌ترین اصول که انتشار اوراق بدهی ازسوی خزانه است، به کناری نهاده شده و هردستگاهی بساط چاپ اوراق را در اتاقی در وزارتخانه خود آماده کرده است تا به همت قدرت سیاسی یا فشار بر دستگاه‌های متولی کار خود را پیش ببرد و ابواب جمعی خود را همچنان بر سر میزها نگاه دارد.
متاسفانه باید گفت عدم هماهنگی تیم اقتصادی، نبود یک سیاست و برنامه منسجم و سازگار اقتصادی، تعارفات اداری، نبود عزم و پشتوانه سیاسی برای اصلاح ساختارهای کلان و بخشی‌نگری مفرط و فساد اداری روزافزون و سرطانی، تدابیر دولت را در بسیاری از حوزه‌ها عقیم گذاشته است. حال که در آستانه ورود به آخرین سال دولت اخیر هستیم، دولت و به‌ویژه شخص رئیس‌جمهوری باید بساط تعارفات و ناهماهنگی را برچیند و به رای‌دهندگان به‌صورت مشخص اعلام کند که تمام همت و توان دولت در ماه‌های آینده در راستای کاهش آلام این مردم صبور به‌کار گرفته خواهد شد. ایشان توجه دارند که مشکلات اقتصادی کشور ملاحظه افراد و نام‌ها را نمی‌کند و همچنان بی‌عملی و سستی و کرختی بر مشکلات می‌افزاید.
ge1001

۹۵/۱۲/۲۸
۰۴:۳۲