نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 112890
 • تمام سکه (طرح جدید) 1165000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1140000
 • نیم سکه 607000
 • ربع سکه 320000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3935
 • یورو 4215
 • پوند 4850
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1095
 • لیر ترکیه 1160
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 24 Arrow up
  دلار 32399
 • 29 Arrow up
  یورو 34085
 • 13 Arrow up
  پوند 40008
 • 6 Arrow up
  فرانک 31768
 • 44 Arrow up
  صد ین 27723
 • 5 Arrow up
  درهم امارات 8821

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد؛ بررسی موضوع حذف پایان نامه از مقطع کارشناسی با وزیر علوم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موضوع حذف پایان نامه از مقطع کارشناسی در حال بررسی است این موضوع با وزیر علوم هماهنگ می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مخبر دزفولی صبح امروز در حاشیه برگزاری اولین اجلاس ملی کمیته های دستگاهی کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره دانشگاههای سراسر کشور در دانشگاه علامه طباطبایی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از آسیب های جدی درخصوص موضوع پایان نامه فروشی اجبار تدوین پایان نامه در دوره کارشناسی بوده است.
وی افزود: بنابراین بسیاری از اعضای شورای انقلاب فرهنگی عقیده دارند که پایان نامه باید از شورای فرهنگی حذف شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: موضوع حذف پایان نامه از مقطع کارشناسی در حال بررسی است و این موضوع با وزیر علوم هماهنگ می شود.
مخبر دزفولی اضافه کرد: موارد دیگر درخصوص ارائه مقالات نادرست و تقلب در پایان نامه های دانشجوی در دست بررسی است.
وی درخصوص برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها نیز گفت: این موضوع باید در دانشگاهها نهادینه شود که نقد با هتاکی و تخریب متفاوت است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید امکان نقد توسط دانشجویان در دانشگاهها فراهم شود.
مخبر دزفولی گفت: حمایت از کرسی های کرسی های نظریه پردازی در هیئت حمایت از این کرسی ها در حال بررسی است و امیدوارم که تعدد برگزاری این کرسی ها در دانشگاهها افزایش یابد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۳۵

حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی در حال بررسی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی را یکی از راهکارهای مقابله با سرقت‌های علمی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این تصمیم در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتخاذ شده و پس از بررسی‌های لازم نتیجه آن اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر مخبر دزفولی در حاشیه اجلاس سراسری کرسی‌های دانشگاهی که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد درخصوص تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حذف پایان‌نامه از دوره کارشناسی گفت: یکی از آسیب‌هایی که در بروز تقلب‌ها، پایان‌نامه‌فروشی و سرقت‌های علمی موثر است، تعدد موارد اجبار در پایان‌نامه‌نویسی در دوره کارشناسی است. به همین دلیل در شورای عالی انقلاب فرهنگی با اکثریت آراء تصمیم گرفت که پایان‌نامه‌نویسی از دوره کارشناسی حذف شود.
وی در ادامه تصریح کرد: با وزیر علوم درخصوص تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف پایان‌نامه‌نویسی از دوره کارشناسی هماهنگ خواهد شد و موارد در حال بررسی است که نتیجه آن به زودی اعلام می‌شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر حمایت جدی این شورا از کرسی‌های نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از کرسی‌های نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها راه‌اندازی شده و شورای عالی انقلاب فرهنگی با راه‌اندازی کرسی‌ها از ایده‌ها و نظریه‌های جدید به طور کامل حمایت خواهد کرد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۱۶

اعزام ۴۰ هزار دانشجو به مشهد در قالب طرح «تشرف رضوی»

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام ۴۰ هزار دانشجو به مشهد مقدس در قالب طرح «تشرف رضوی» خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید ضیاء‌ هاشمی، در جلسه شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) که در دفتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: از سه سال پیش طرح نهضت رضوی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شد که سال اول ۱۶ دانشگاه و سال دوم ۳۲ دانشگاه در آن مشارکت کردند.
وی گفت: اردوهای رضوی از سال ۹۳ آغاز شد که در قالب طرح پیاده‌روی از نیشابور تا مشهد اجرا می‌شود. در سال دوم ۲۷ هزار نفر نام‌نویسی کردند که به دلیل محدودیت‌هایی که داشتیم، ۳۵۰۰ نفر از ۲۸ دانشگاه موفق به حضور در برنامه شدند. همچنین در قالب طرح تشرف رضوی تاکنون ۴۰ هزار دانشجو به مشهد مقدس اعزام شده‌اند.
هاشمی اظهار کرد : ۱۵ دانشگاه کشور میزبان جشنواره‌های دانشگاهی امام رضا(ع) بودند که نتیجه آن بیش از ۴۰۰۰ اثر دانشجویی بود. ضمن اینکه کانون‌های رضوی در ۳۰ دانشگاه کشور راه‌اندازی شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)- نیز در این جلسه گفت: باید امام رضا(ع) را حداقل به یکصد زبان معرفی کنیم تا غیر از مسلمان‌ها، دیگر انسان‌ها هم با آن حضرت آشنا شوند. لذا باید سرمایه‌گذاری کلانی روی ترجمه داشته باشیم، چون با چند زبان انگشت‌شمار کاری از پیش نمی‌رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وی پیشنهاد کرد امسال در دهه کرامت، یک اجلاس عمومی در کاظمین(ع) با هماهنگی عتبه کاظمیه برگزار شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۴۹

ابطال مدرک تحصیلی؛ پاسخ وزارت علوم به تقلب علمی در ژورنال های بین المللی

خبرگزاری آریا - چندی پیش نشریه نیچر از حذف 58 مقاله ایرانی از چند مجله علمی معتبر به خاطر تقلب و سرقت علمی خبر داد. ظاهراً ناشران مذکور اطلاعاتی را از یک افشاگر ناشناس مبنی بر سرقت ادبی، تغییر نام نویسندگان و دستکاری در فرایند ارزیابی علمی دریافت کرده، و با بررسی بیشتر متوجه ابعاد این تخلفات شده اند.
امروز معاون پژوهشی وزارت علوم جزئیات بیشتری را در این رابطه فاش ساخت و اعلام کرد تعداد 398 نفر از دانشگاهیان کشور در تولید مقالات رد شده از سوی نیچر مشارکت داشته اند.
دکتر وحید احمدی افزود در بین نویسندگان مسئول این مقالات، 22 نفر از وزارت علوم، 30 نفر از وزارت بهداشت و 6 نفر نیز از دانشگاه آزاد حضور دارند. همچنین در بین نویسندگان همکار نیز اسامی 116 نفر از وزارت علوم، 164 نفر از وزارت بهداشت و 6 نفر از دانشگاه آزاد دیده می شوند.
وی اضافه کرد در فهرست فوق، افراد سرشناس حضور ندارند و اکثر متخلفین، اچ-ایندکس های پایینی دارند، ضمن اینکه پرونده ای برای تمام آنها تشکیل شده و ضمن برخورد مناسب، مدارک افرادی که فارغ التحصیل شده اند نیز ابطال خواهد گشت.
معاون پژوهشی وزارت علوم می گوید در تمام کشورها شاهد تخلفات علمی هستیم، و طبق آمارهای جهانی در کشورهای ژاپن، عربستان و آمریکا به ترتیب 6، 13 و 5 درصد تخلف علمی رخ می دهد. مجله نیچر گزارشی در خصوص کشورهای کره جنوبی و چین نیز ارائه کرده که از تقلب علمی در آنها حکایت دارد.
احمدی تأکید کرد با اعتراض دانشمندان ایرانی به انتشار این خبر در نشریه نیچر، این مجله گزارشات دیگری را در خصوص وضعیت علمی ایران منتشر کرده و ایران را از جمله کشورهای ارزشمند در زمینه تولید علم و اعتبارات علمی معرفی نموده است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۸:۰۸

وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم : با پژوهشگران متخلف به شدت برخورد خواهیم کرد

قصه تقلبات علمی روایتی قدیمی است و نمونه‌های بسیاری را می‌توان مثال زد. مقاله‌ای از سوی یکی از محققان کشور در سال 1387 در یکی از مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسید، ولی این نشریه اعلام کرد 85 درصد آن مشابه مقالات دیگر علمی است و یک مقاله تقلیدی شناخته شد. با این حال مجله «نیچر» تعداد محققان درگیر در ارسال 58 مقاله رد شده را 258 نفر ذکر کرده ولی آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان از 199 نفر و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 398 نفر دارد. این موضوع حتی در حوزه هنر و تدوین سناریوی یک فیلم در سال 89 نیز اتفاق افتاد که مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. به گفته وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم این مساله منحصر به ایران نیست و در سایر کشورها نیز اتفاق می‌افتد. احمدی با بیان اینکه تعداد معدودی اقدام به تخلفات علمی کرده‌اند، می‌گوید: «در دنیا نیز این روند وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که براساس آمارهای جهانی کشور ژاپن با 6 درصد، عربستان با 13 درصد و آمریکا با 5 درصد با تخلفات علمی مواجه هستند.» او ضمن اشاره به این موضوع می‌گوید کشورهایی چون کره و چین نیز با روند تخلفات علمی مواجه هستند. او ادامه داد: «نیچر گزارش مشابهی درخصوص تقلبات علمی چین منتشر کرده است. این امر مانع از برخورد با متخلفان نمی‎شود و وزارت علوم حتما با متخلفان برخورد خواهد کرد؛ چراکه این امر موجب بی‌اعتمادی جهانی نسبت به پژوهش‌ها و تحقیقاتی خواهد شد که از سوی دانشمندان و محققان برجسته کشور اجرایی می‌شود.» پس از انتشار گزارش «نیچر» درباره تقلب علمی در 58 مقاله، دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمارهای متفاوتی از افراد درگیر در این مقالات ارائه دادند. براساس اعلام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، مجموع نویسندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تهیه 58 مقاله خارج شده از نیچر 398 نفر است. احسان شمسی‌کوشکی، دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت آمارهای مربوط به تخلفات نشریه «نیچر» را چنین بیان می‌کند: «تعداد افراد درگیر در تولید 58 مقاله از سوی «نیچر» 258 نفر اعلام شده بود که بررسی ما نشان می‌دهد 199 نفر در تولید این تعداد مقاله درگیر بودند. از بین 199 نفر، 99 نفر در مقالات تولیدشده، وابستگی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرده بودند و از بین این 99 نفر تنها 54 نفر عضو هیات‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده‌اند.» شمسی‌کوشکی همچنین درخصوص اختلاف زیاد آمار وزارت بهداشت با علوم معتقد است: «آمارهای وزارت علوم نشان می‌دهد تعداد نویسندگان مقالات مورد شمارش قرار گرفته و از آنجا که نام نویسندگان در مقالات مشابه بوده از این رو اسامی نویسندگان چندین‌بار مورد شمارش قرار گرفته است. به همین دلیل در جلساتی که با مسئولان وزارت علوم داشتیم، از آنها درخواست تشکیل تیم مشترکی را دادیم تا به این امر رسیدگی شود.» به گفته دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت از بین 199 نفر، 99 نفر در مقالات تولیدشده، وابستگی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرده بودند و از بین این 99 نفر تنها 54 نفر عضو هیات‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده‌اند.» شمسی اضافه می‌کند: «20 نفر دیگر که درگیر تولید این مقالات بودند، جزء کارمندان و پژوهشگران، سه نفر دانشجو، 15 نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های علوم پزشکی بودند و هفت نفر دیگر هیچ‌گونه وابستگی به دانشگاه‌های علوم پزشکی نداشتند.»

۹۵/۱۰/۱۳
۰۳:۴۱

اعزام 40 هزار دانشجو به مشهد در قالب طرح «تشرف رضوی»

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام 40 هزار دانشجو به مشهد مقدس در قالب طرح «تشرف رضوی» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،"Tejarat Pay" ابزار پرداخت هزینه خرید با استفاده از موبایل با استفاده از اسکن QR است که مشتریان بانک تجارت می توانند با دانلود این نرم افزار از طریق اپلیکیشن موبایل بانک تجارت ، خریدهای خود را از طریق فروشگاه های مجهز به این خدمت تنها با استفاده از گوشی موبایل خود و بدون نیاز به استفاده از کارت بانکی یا پول نقد انجام دهند.
در این مراسم دکتر حسین قضاوی معاون وزیر اقتصاد با اشاره به لزوم سرمایه گذاری بیشتر بانکها بر روی سرمایه گذاری های نوآورانه و خلق محصولات جدید بانکی با استفاده از دستاوردهای فناوری اطلاعات و ظرفیتهای شبکه های اینترنتی گفت: سرمایه گذاری در این حوزه و توسعه سبد محصولات بانکداری الکترونیکی می تواند نقش مهمی در افزایش تنوع درآمدی بانکها داشته باشد.
قضاوی با اشاره به اینکه اتکاء به شیوه های بانکداری سنتی ، رقابت پذیری بانکهای بزرگ کشور در بازار پول را کاهش می دهد خاطرنشان ساخت : یکی از مهمترین ظرفیتهایی که بانکها می توانند با توسعه خدمات خود در فضای کسب و کار کشور ایجاد کنند ، شکل دهی به بستر و ابزارهای فروش اعتباری و اقساطی است، امری که می تواند نقش مهمی در روان سازی مبادلات خرد در اقتصاد کشور و حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داشته باشد.
اوضاعی معاون مدیرعامل بانک تجارت در امور فناوری اطلاعات هم با اشاره به روند توسعه ابزارهای پرداخت موبایلی در ایران و سایر کشورها گفت : معرفی "تجارت پی" در راستای برنامه های راهبردی بانک تجارت برای توسعه محصولات نوین بانکی با هدف افزایش رضایتمندی مشتریان و افزایش درآمدهای کارمزدی بانک صورت می گیرد.
وی افزود : علاوه بر خرید مستقیم کالا و خدمات ، "تجارت پی" امکان پیش پرداخت هزینه خرید از طریق اینترنت را نیز به راحتی فراهم می کند و مشتریان بانک می توانند با استفاده از رایانه ر شخصی یا تلفن همراه ، اقدام به خرید کالاهای مورد نظر خود از طریق فروشگاههای اینترنتی پذیرنده ی تجارت پی کنند.
مشتریان بانک تجارت و عرضه کنندگان کالا و خدمات می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از " Tejarat Pay " به پایگاه اینترنتی بانک تجارت به نشانی www.tejaratbank.ir مراجعه کنند
همچنین با مشارکت بانک تجارت، آیین کلنگ زنی خانه بهداشت روستای حسن آباد از توابع شهرستان زیرکوه قاینات در استان خراسان جنوبی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، این بانک در ایفای مسئولیت های اجتماعی خود ، با تخصیص یک و نیم میلیارد ریال اعتبار، در ساخت خانه بهداشت روستای حسن آباد از توابع شهرستان زیرکوه قاینات مشارکت کرده است.
انتظار می رود این خانه بهداشت که با همکاری مجمع خیرین سلامت کشور در زمینی به مساحت 900 متر وزیربنای 100متر بنا می شود ،در هفته دولت سال96 به بهره برداری برسد.
آیین کلنگ زنی این خانه بهداشت با حضور دکتر قائمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، رییس مجمع خیرین سلامت استان، امام جمعه، فرماندار و جمعی از مقامات محلی منطقه برگزارشد.
بانک تجارت در تفاهم نامه ای سه جانبه با وزارت بهداشت و مجمع خیرین سلامت با تخصیص هفت میلیارد و پانصد میلیون ریال اعتبار علاوه بر استان خراسان جنوبی، خانه‌های بهداشت دیگری نیز در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و ایلام احداث خواهد کرد.
ماه گذشته هم آیین کلنگ زنی خانه بهداشت حیدر آباد لوداب در استان کهکیلویه و بویراحمد برگزار شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۵۳

ابطال مدرک تحصیلی؛ پاسخ وزارت علوم به تقلب علمی در ژورنال های بین المللی

چندی پیش نشریه نیچر از حذف 58 مقاله ایرانی از چند مجله علمی معتبر به خاطر تقلب و سرقت علمی خبر داد. ظاهراً ناشران مذکور اطلاعاتی را از یک افشاگر ناشناس مبنی بر سرقت ادبی، تغییر نام نویسندگان و دستکاری در فرایند ارزیابی علمی دریافت کرده، و با بررسی بیشتر متوجه ابعاد این تخلفات شده اند.
امروز معاون پژوهشی وزارت علوم جزئیات بیشتری را در این رابطه فاش ساخت و اعلام کرد تعداد 398 نفر از دانشگاهیان کشور در تولید مقالات رد شده از سوی نیچر مشارکت داشته اند.
دکتر وحید احمدی افزود در بین نویسندگان مسئول این مقالات، 22 نفر از وزارت علوم، 30 نفر از وزارت بهداشت و 6 نفر نیز از دانشگاه آزاد حضور دارند. همچنین در بین نویسندگان همکار نیز اسامی 116 نفر از وزارت علوم، 164 نفر از وزارت بهداشت و 6 نفر از دانشگاه آزاد دیده می شوند.
وی اضافه کرد در فهرست فوق، افراد سرشناس حضور ندارند و اکثر متخلفین، اچ-ایندکس های پایینی دارند، ضمن اینکه پرونده ای برای تمام آنها تشکیل شده و ضمن برخورد مناسب، مدارک افرادی که فارغ التحصیل شده اند نیز ابطال خواهد گشت.
معاون پژوهشی وزارت علوم می گوید در تمام کشورها شاهد تخلفات علمی هستیم، و طبق آمارهای جهانی در کشورهای ژاپن، عربستان و آمریکا به ترتیب 6، 13 و 5 درصد تخلف علمی رخ می دهد. مجله نیچر گزارشی در خصوص کشورهای کره جنوبی و چین نیز ارائه کرده که از تقلب علمی در آنها حکایت دارد.
احمدی تأکید کرد با اعتراض دانشمندان ایرانی به انتشار این خبر در نشریه نیچر، این مجله گزارشات دیگری را در خصوص وضعیت علمی ایران منتشر کرده و ایران را از جمله کشورهای ارزشمند در زمینه تولید علم و اعتبارات علمی معرفی نموده است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۸:۳۱

آیین نامه تشکیل قطب های علمی ابلاغ شد

دکتر عبدالحسین فریدون مشاوروزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی ، آیین نامه تشکیل قطب های علمی را برای اجرا به دانشگاهها،پژوهشگاهها،پارک های علم و فناوری و موسسات وابسته به وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ابلاغ کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، بر اساس ماده اول این آیین نامه،قطب علمی گروهی از اعضای هیئت علمی برجسته هستند که برای انجام یک برنامه مدّون پنچ ساله همزمان با برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی  جمهوری اسلامی فعالیت می کنند .
در ماده دوم آیین نامه تشکیل قطب های علمی، هدف از تشکیل قطب های علمی،گسترش مرزهای دانش برای ارتقای جایگاه علمی کشور،فراهم ساختن زمینه فعالیت های گروهی و ایجاد شبکه های علم و فناوری ،کسب مرجعیت علمی و فناوری در زمینه تخصصی خاص،مشاوره و تصمیم سازی در برنامه علمی و اجرایی و توسعه و تقویت مطالعات میان رشته ای و تولید بومی اعلام شده است.
بر اساس ماده سوم این آیین نامه ، شورای قطب های علمی به ریاست وزیر علوم تشکیل می شود و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نایب رئیس و مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی دبیر و معاون آموزشی وزارت علوم و دبیران گروههای علمی پنچگانه قطب های علمی و دونفر از اعضای هیئت علمی برجسته کشور اعضای این شورا  را تشکیل می دهند.
براساس این آیین نامه، سیاستگذاری برای ایجاد و توسعه قطب های علمی کشور،تعیین ضوابط شناسایی ، ارزیابی و حمایت از قطب های علمی و تعیین اولویت های تحقیقاتی قطب های علمی از اختیارات شورای قطب های علمی است.
براساس  این گزارش  و مبتنی بر ماده پنچ این آیین نامه،تاسیس قطب علمی از طریق بررسی حوزه ها و زمینه های مورد نیاز کشور براساس آمایش علم و فناوری و اعلام فراخوان شورای قطب های علمی کشور به دانشگاهها و موسسات پژوهش و فناوری و نیز از طریق  درخواست دانشگاهها و موسسات پژوهش و فناوری کشور برای تشکیل قطب علمی براساس مزیت ها و توانمندیها  و تایید شورای قطب های علمی انجام می شود.
گفتنی است آیین نامه تشکیل قطب های علمی مشتمل بر 14 ماده و 14 تبصره است و پس از تایید و امضای وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در تاریخ 95/10/7 برای اجرا به دانشگاهها،پژوهشگاهها،پارک های علم و فناوری و موسسات وابسته به وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ابلاغ شده است.
 

۹۵/۱۰/۱۲
۱۳:۴۶

آيين‌نامه تشكيل قطب‌ها‌ی علمی ابلاغ شد

گروه دانشگاه: مشاور وزير علوم، آيين‌نامه تشكيل قطب‌های علمی را برای اجرا به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارك‌های علم و فناوری و موسسات وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوری ابلاغ كرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم و تحقیقات، عبدالحسين فريدون، مشاور وزير علوم و مديركل دفتر وزارتی، آيين‌نامه تشكيل قطب‌های علمی را برای اجرا به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارك‌های علم و فناوری و موسسات وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوری ابلاغ كرد.
طبق این گزارش، بر اساس ماده اول اين آيين‌نامه، قطب علمی گروهی از اعضای هيئت علمی برجسته هستند كه برای انجام يك برنامه مدون پنج‌ساله هم‌زمان با برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی  جمهوری اسلامی فعاليت می‌كنند .
در ماده دوم آيين‌نامه تشكيل قطب‌های علمی، هدف از تشكيل قطب‌های علمی، گسترش مرزهای دانش برای ارتقای جايگاه علمی كشور، فراهم ساختن زمينه فعاليت‌های گروهی و ايجاد شبكه‌های علم و فناوری، كسب مرجعيت علمی و فناوری در زمينه تخصصی خاص، مشاوره و تصميم‌سازی در برنامه علمی و اجرايی و توسعه و تقويت مطالعات ميان رشته‌ای و توليد بومی اعلام شده است.
بر اساس ماده سوم اين آيين نامه، شورای قطب‌های علمی به رياست وزير علوم تشكيل می‌شود و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نايب رئيس و مديركل دفتر سياست‌گذاری و برنامه‌ريزی پژوهشی دبير و معاون آموزشی وزارت علوم و دبيران گروه‌های علمی پنج‌گانه قطب‌های علمی و دو نفر از اعضای هيئت علمی برجسته كشور اعضای اين شورا  را تشكيل می‌دهند.
براساس اين آيين‌نامه، سياست‌گذاری برای ايجاد و توسعه قطب‌ها‌ی علمی كشور، تعيين ضوابط شناسايی، ارزيابی و حمايت از قطب‌های علمی و تعيين اولويت‌های تحقيقاتی قطب‌های علمی از اختيارات شورای قطب‌های علمی است.
براساس  اين گزارش  و مبتنی بر ماده پنچ اين آيين‌نامه، تاسيس قطب علمی از طريق بررسی حوزه‌ها و زمينه‌های مورد نياز كشور بر اساس آمايش علم و فناوری و اعلام فراخوان شورای قطب‌های علمی كشور به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری و نيز از طريق  درخواست دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش و فناوری كشور برای تشكيل قطب علمی بر اساس مزيت‌ها و توانمندی‌ها  و تاييد شورای قطب‌های علمی انجام می‌شود.
یادآور می‌شود، آيين‌نامه تشكيل قطب‌های علمی مشتمل بر 14 ماده و 14 تبصره است و پس از تاييد و امضاي وزير علوم، تحقيقات و فناوری در تاريخ 95/10/7 برای اجرا به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارك‌های علم و فناوری و موسسات وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوری ابلاغ شده است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۵۹

آماده عقد قرارداد خواهرخواندگی با دانشگاه‌های اتریشی هستیم

رییس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم از برنامه‌های دیدار هیات علمی مجموعه دانشگاه‌های کشور اتریش با ایران خبر داد.

حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: هیات بلندپایه علمی و فناوری اتریش با مسئولیت وزارت علوم و آژانس همکاری های علمی و بین المللی کشور اتریش آخر دی ماه وارد ایران می‌شود.
وی ادامه داد: این بلند پایه ترین هیاتی است که متشکل از 12 نماینده، رییس دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز علمی آن کشور بوده و برای توسعه همکاری های علمی و فناوری به ایران می آیند.
سالارآملی درباره برنامه های دیدار با این هیات علمی اظهار داشت: نشست شناخت دانشگاه‌های متعارف 2 طرف در مرحله اول قرار دارد که یک دانشگاه از ایران و یک دانشگاه از اتریش برای خواهرخواندگی هماهنگ خواهند شد و مسائل خود را برنامه ریزی می کنند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: برنامه دوم نقشه راه علمی و پیشبرد همکاری های مابین جمهوری اسلامی ایران و کشور اتریش است که یک برنامه پنج ساله را برای حرکت در آن مسیر برنامه ریزی می کنیم. از طرفی کارگروه علمی و معاونان این حوزه در ایران و اتریش گرد هم می نشینند و تصمیم های لازم را می گیرند.
وی برنامه سوم را نشست علمی در دانشگاه خوارزمی دانست و بیان کرد: این نشست در روز سوم اقامت هیات اتریشی در ایران انجام می شود که طی آن دانشمندان نقطه نظرات خود را در مباحث مهم ارائه می کنند.
سالارآملی درباره هیات اتریشی تصریح کرد: در هیات فوق گروه‌هایی در زمینه رشته های فنی و علوم، دانشگاه هنر اتریش و نمایندگانی از دانشگاه‌ها که بتوانند در زمینه نفت و استخراج با دانشگاه‌های ایران همکاری کنند، حضور دارند.
رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی درباره مهم‌ترین اولویت همکاری با هیات اتریشی بیان کرد: قصد داریم در مسائل مربوط به مهندسی به خصوص در زمینه نفت و پتروشیمی از ظرفیت های کشور اتریش استفاده کنیم. از طرف دیگر کشور اتریش مایل به آشنایی با هنر شرقی، هنر اسلامی و ایرانی است که کشور ما از این نظر ظرفیت بالایی دارد.
وی درباره پیش بینی پروژه های علمی و فناوری بین دانشگاه های کشور ایران و اتریش افزود: 2 طرف پیشنهاد کرده اند سالانه 200 هزار یورو طرف ایرانی و 200 هزار یورو طرف اتریشی برای پروژه های علمی و فناوری بین 2 کشور سرمایه گذاری کنند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۹

ئیس صندوق رفاه خبر داد: دانشجویان شهریه پرداز در انتظار تخصیص بودجه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

ذوالفقار یزدان مهر درگفتگو با خبرنگار مهر درخصوص وام شهریه گفت: اعتباروام شهریه درسال ۹۳، صفر بود سال گذشته با پیگیری های وزرای علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ۴۰ میلیارد تومان برای وام شهریه اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: سال گذشته، با احتساب درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان، درمجموع ۲۰۰ میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت ابلاغ نشده است در حالی که ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
وی افزود: با تمام این محدودیت های بودجه ای، صندوق رفاه دانشجویان یک اعتبار حداقلی، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داده است.
یزدان مهر ادامه داد: این درحالی است که نیاز دانشجویان دانشگاه آزاد به وام شهریه بیش از این وام اختصاص داده شده است، چرا که همه دانشجویان دانشگاه آزاد شهریه پرداز هستند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۸:۵۹

دانشجویان شهریه پرداز در انتظار تخصیص بودجه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

به گزارش ایسکانیوز، ذوالفقار یزدان مهر درخصوص وام شهریه گفت: اعتباروام شهریه درسال ۹۳، صفر بود سال گذشته با پیگیری های وزرای علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ۴۰۰ میلیارد تومان برای وام شهریه اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: سال گذشته، با احتساب درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان، درمجموع ۲۰۰ میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت ابلاغ نشده است در حالی که ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
وی افزود: با تمام این محدودیت های بودجه ای، صندوق رفاه دانشجویان یک اعتبار حداقلی، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داده است.
یزدان مهر ادامه داد: این درحالی است که نیاز دانشجویان دانشگاه آزاد به وام شهریه بیش از این وام اختصاص داده شده است، چرا که همه دانشجویان دانشگاه آزاد شهریه پرداز هستند.
201
منبع: مهر

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۳۷

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: سفر روسای 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از سفر هیات بلند پایه دانشگاه های کشور اتریش به ایران خبرداد که در این سفر، رئیس آژانس همکاری های بین المللی اتریش و روسای 12 دانشگاه حضور خواهند داشت.

به گزارش « قدس آنلاین »، حسین سالار آملی گفت: در راستای توسعه دیپلماسی علمی بین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و کشور اتریش، هیات بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش، معاون وزیر کشور اتریش و روسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش اواخر ماه جاری وارد ایران می شوند.
وی ادامه داد: برنامه های مقدماتی برای چگونگی بهره گیری این تبادل و نشست روسای دانشگاه ها با یکدیگر، تعیین همکاری علمی بین دانشگاه های ایران و اتریش در نشستی که سفیر کشور اتریش با دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل داشتند، برنامه ریزی و یک بار دیگر بررسی شد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: دانشگاه های هنر کشور اتریش و دانشگاه های همکار در علم و صنعت مرتبط با صنایع نفتی، علوم پایه و مهندسی، این هیات بزرگ علمی و فناوری اتریشی را همراهی می کند.
وی درباره اینکه کدام دانشگاه مادر مسئولیت همکاری با دانشگاه های اتریشی را خواهد داشت افزود: دانشگاه مادر همکار با دانشگاه های کشور اتریش، دانشگاه خوارزمی در نظر گرفته شده و در کنار دانشگاه مادر، دانشگاه هنر تهران، دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های متعددی دیگری نیز در نظر گرفته شده اند که جلساتی را تشکیل داده و برنامه ریزی درازمدت داشته باشند.
وی درباره پیش بینی پروژه های علمی و فناوری بین دانشگاه های کشور ایران و اتریش افزود: دو طرف پیشنهاد کرده اند سالانه 200 هزار یورو طرف ایرانی و 200 هزار یورو طرف اتریشی برای پروژه های علمی و فناوری بین دو کشور سرمایه گذاری کنند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۱:۵۱

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: سفر روسای 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از سفر هیات بلند پایه دانشگاه های کشور اتریش به ایران خبرداد که در این سفر، رئیس آژانس همکاری های بین المللی اتریش و روسای 12 دانشگاه حضور خواهند داشت.

حسین سالار آملی گفت: در راستای توسعه دیپلماسی علمی بین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و کشور اتریش، هیات بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش، معاون وزیر کشور اتریش و روسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش اواخر ماه جاری وارد ایران می شوند.
وی ادامه داد: برنامه های مقدماتی برای چگونگی بهره گیری این تبادل و نشست روسای دانشگاه ها با یکدیگر، تعیین همکاری علمی بین دانشگاه های ایران و اتریش در نشستی که سفیر کشور اتریش با دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل داشتند، برنامه ریزی و یک بار دیگر بررسی شد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: دانشگاه های هنر کشور اتریش و دانشگاه های همکار در علم و صنعت مرتبط با صنایع نفتی، علوم پایه و مهندسی، این هیات بزرگ علمی و فناوری اتریشی را همراهی می کند.
وی درباره اینکه کدام دانشگاه مادر مسئولیت همکاری با دانشگاه های اتریشی را خواهد داشت افزود: دانشگاه مادر همکار با دانشگاه های کشور اتریش، دانشگاه خوارزمی در نظر گرفته شده و در کنار دانشگاه مادر، دانشگاه هنر تهران، دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های متعددی دیگری نیز در نظر گرفته شده اند که جلساتی را تشکیل داده و برنامه ریزی درازمدت داشته باشند.
وی درباره پیش بینی پروژه های علمی و فناوری بین دانشگاه های کشور ایران و اتریش افزود: دو طرف پیشنهاد کرده اند سالانه 200 هزار یورو طرف ایرانی و 200 هزار یورو طرف اتریشی برای پروژه های علمی و فناوری بین دو کشور سرمایه گذاری کنند.
منبع: خبرگزاری مهر

۹۵/۱۰/۱۲
۱۲:۴۶

رئیس صندوق رفاه خبر داد: دانشجویان شهریه پرداز در انتظار تخصیص بودجه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

به گزارش « قدس آنلاین »، ذوالفقار یزدان مهر درخصوص وام شهریه گفت: اعتباروام شهریه درسال 93، صفر بود سال گذشته با پیگیری های وزرای علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی، 400 میلیارد تومان برای وام شهریه اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: سال گذشته، با احتساب درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان، درمجموع 200 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت ابلاغ نشده است در حالی که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
وی افزود: با تمام این محدودیت های بودجه ای، صندوق رفاه دانشجویان یک اعتبار حداقلی، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داده است.
یزدان مهر ادامه داد: این درحالی است که نیاز دانشجویان دانشگاه آزاد به وام شهریه بیش از این وام اختصاص داده شده است، چرا که همه دانشجویان دانشگاه آزاد شهریه پرداز هستند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۱۷

واکنش رئیس صندوق رفاه دانشجویان در خصوص وام شهریه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، ذوالفقار یزدان مهر درخصوص وام شهریه گفت: اعتباروام شهریه درسال 93، صفر بود سال گذشته با پیگیری های وزرای علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی، 40 میلیارد تومان برای وام شهریه اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: سال گذشته، با احتساب درآمدهای اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان، درمجموع 200 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت ابلاغ نشده است در حالی که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
وی افزود: با تمام این محدودیت های بودجه ای، صندوق رفاه دانشجویان یک اعتبار حداقلی، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داده است.
یزدان مهر ادامه داد: این درحالی است که نیاز دانشجویان دانشگاه آزاد به وام شهریه بیش از این وام اختصاص داده شده است، چرا که همه دانشجویان دانشگاه آزاد شهریه پرداز هستند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۲۷

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم خبر داد اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های دولتی در زاهدان برگزار می‌شود

پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی ، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در روزهای 22 و 23 دی ماه 1395 در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم با اعلام این خبر گفت: «این اجلاس با ادای احترام به مقام والای شهدای گمنام آغاز می‌شود و با سخنان مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر احمدی ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه می‌یابد.»
دکتر جلال بختیاری افزود: «در این نشست، دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان، گزارشی از وضعیت علم،پژوهش و فناوری در این استان ارائه می کند.»
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی گفت: «همچنین در این نشست ، گزارشی در خصوص نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش توسط دکتر امیدخواه رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران ، نقش پارک ها در توسعه فناوری کشور توسط دکتر معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری استان مازندران و نقش پژوهشگاه ها در برنامه های پژوهشی و فناوری کشور توسط دکتر نورشاهی رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ارائه می شود.»
او افزود: «ارائه سخنرانی در خصوص راهکارهای ارتقاء جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور ، تقویت جایگاه شورای عالی عتف برای هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور ، مأموریت گرایی پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و بحث برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کارآفرین توسط دبیران شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری مناطق 1و 2 و 3 کشور از دیگر بخش های این نشست است.»
بختیاری گفت: «ارائه گزارش وضعیت توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه های بین المللی توسط دکتر دهقان رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام و رئیس مرکز منطقه ای علوم و فناوری بخش دیگری از برنامه های نخستین روز برگزاری اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری را تشکیل می‌دهد.»
مدیر کل دفتر حمایت وپشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم ادامه داد: «برگزاری 5 نشست تخصصی با موضوعات پژوهشی و آزمایشگاهی از دیگر برنامه های روز نخست برگزاری این نشست سراسری است.»
بختیاری گفت: «ارائه سخنرانی در خصوص وضعیت اعتبارات پژوهش و فناوری توسط مدیران حوزه ستادی معاونت پژوهش و فناوری و دبیران 10 گانه مناطق پژوهشی و فناوری کشور و همچنین در برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در خصوص برنامه های پژوهش و فناوری و صدور بیانیه نهایی شرکت کنندگان از برنامه های دومین روز برگزاری نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان است.»
اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری با هدف سیاستگذاری و برنامه ریزی، کمک به انسجام معاونت های پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی کشور، بررسی برنامه ها و سیاست های خرد و کلان پژوهشی و فناوری، ارتقاء سطح علمی کشور، انتقال تجارب، ارتباط نزدیک صف و ستاد و آینده نگری، سالیانه دوبار با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و مدیران ستادی این وزارتخانه برگزار می شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۵

نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در روزهای 22 و 23 دی ماه 1395 در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم با اعلام این خبر گفت: این اجلاس با ادای احترام به مقام  والای شهدای گمنام آغاز می‌شود و با سخنان مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه می‌یابد.
وی افزود: در این نشست، دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان، گزارشی از وضعیت علم، پژوهش و فناوری در این استان ارائه می‌کند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی گفت: همچنین در این نشست، گزارشی در خصوص  نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش توسط دکتر امیدخواه رییس  پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، نقش پارک‌ها در توسعه فناوری کشور توسط دکتر معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری استان مازندران و نقش پژوهشگاه‌ها در برنامه‌های پژوهشی و فناوری کشور توسط دکتر نورشاهی رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی  ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: ارائه سخنرانی در خصوص راهکارهای ارتقاء جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور ، تقویت جایگاه شورای عالی عتف برای هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور ، مأموریت گرایی پایان نامه‌ها، رساله‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و بحث برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کارآفرین توسط دبیران شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری مناطق 1و 2 و 3 کشور از دیگر بخش های این نشست است.
دکتر بختیاری گفت: ارائه گزارش وضعیت توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه های بین المللی توسط دکتر دهقان رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام و رئیس مرکز منطقه ای علوم و فناوری بخش دیگری از برنامه های نخستین روز برگزاری اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری را تشکیل می دهد.
مدیر کل دفتر حمایت وپشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: برگزاری 5 نشست تخصصی با موضوعات پژوهشی و آزمایشگاهی از دیگر برنامه‌های روز نخست برگزاری این نشست سراسری است .
دکتر بختیاری اظهار داشت: ارائه سخنرانی در خصوص وضعیت اعتبارات پژوهش و فناوری توسط مدیران حوزه ستادی معاونت پژوهش و فناوری و دبیران 10 گانه مناطق پژوهشی و فناوری کشور و  همچنین در برگزاری جلسه پرسش و پاسخ  در خصوص برنامه های پژوهش و فناوری و صدور بیانیه نهایی شرکت کنندگان از برنامه های دومین روز برگزاری نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان است.
گفتنی است، اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری با هدف سیاستگذاری و برنامه ریزی، کمک به انسجام معاونت های پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی کشور، بررسی برنامه ها و سیاست های خرد و کلان پژوهشی و فناوری، ارتقاء سطح علمی کشور، انتقال تجارب، ارتباط نزدیک صف و ستاد و آینده نگری، سالیانه دوبار با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و مدیران ستادی این وزارتخانه برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۶

در دانشگاه سیستان و بلوچستان؛ نشست معاونان پژوهشی دانشگاه ها برگزار می شود

پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری ۲۲ و ۲۳ دی در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‌ژوهشی وزارت علوم گفت: در این نشست گزارشی در خصوص نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش، نقش پارک ها در توسعه فناوری کشور و نقش پژوهشگاه ها در برنامه های پژوهشی و فناوری کشور ارائه می شود.
وی افزود: بررسی راهکارهای ارتقا جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور، تقویت جایگاه شورای عالی عتف برای هدایت علم، ماموریت گرایی پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و بحث برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی برای تحقق دانشگاه کارآفرین از دیگر محورهای برگزاری این نشست است.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‌ژوهشی وزارت علوم افزود: گزارش وضعیت توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه های بین المللی توسط محمد جواد دهقان رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام و رئیس مرکز منطقه ای علوم و فناوری نیز در این نشست ارائه خواهد شد.
بختیاری اظهار داشت: برگزاری ۵ نشست تخصصی با موضوعات پژوهشی و آزمایشگاهی از دیگر برنامه های این اجلاس است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۲۹

برگزاری همایش تخصصی کارگروه‌های نظارتی مناطق عمرانی دانشگاه‌ها

ایلنا: دومین همایش تخصصی کارگروههای نظارتی مناطق عمرانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور به منظور تبادل نظر و هم افزایی تجربیات و ارتقای سطح دانش فنی دبیران و کارشناسان تیمهای نظارت و ارزیابی مناطق عمرانی و با هدف افزایش کیفیت ساخت و ساز دانشگاهها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر رخشانی مهر مدیرکل نظارت بر طرحهای عمرانی وزارت علوم گزارشی از عملکرد و اهداف کارگروههای نظارت ارایه کرد.
وی افزود: همایش دانشگاه سبز روزهای 4 و 5 اسفندماه سال جاری با حضور مدیران عمرانی و و معاونین اداری و مالی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه بوشهر برگزار می شود.
 
مدیرکل نظارت بر طرحهای عمرانی گفت: بحث کیفی کردن طرحهای عمرانی دردو زمینه معماری طرحهای عمرانی و اجرای طرحهای عمرانی دانشگاهها ضروری است و براساس تجربیات حاصله، هر جایی که نظارت بر این دو بخش کاهش یافته، کیفیت طرح های عمرانی هم پایین آمده است.
دکتر رخشانی مهر بر کیفی کردن گزارش های کمیته های نظارتی و دفاتر طرحهای عمرانی دانشگاهها  و مراکز آموزش عالی تاکید و ابراز امیدواری  کرد  با کیفی شدن این گزارش ها، کیفی شدن طرحهای عمرانی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را شاهد باشیم. 
 
در ادامه این همایش  مهندس شفیعی معاون امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور به تبین  سیاست های این سازمان در اجرای طرح های عمرانی دانشگاهها پرداخت.
براساس این گزارش ،برگزاری سه پنل تخصصی«بیان اهمیت و جایگاه کیفیت، زمان و هزینه در نحوه نظارت موثر بر پروژه های عمرانی کشور»، «بررسی مشکلات نظارت موثر بر پروژه های عمرانی دانشگاهها با محوریت هدر رفت زمان، هزینه وکاهش کیفیت در ساخت» و «جمع بندی مسایل مربوط به نظارت پروژه های عمرانی دانشگاهها» بخش دیگر این همایش یک روزه  بود.
 

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۵۶

ایجاد کمیته‌های اخلاق پژوهشی در بیش از ۷۰ دانشگاه/تعیین مصادیق تقلب علمی

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصادیق تقلب و تخلفات علمی، گفت: به منظور رسیدگی به این نوع تخلفات با ارسال آیین‌نامه‌ای در بیش از ۷۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم کمیته‌های اخلاق در پژوهش راه‌اندازی شده و اقدام به بررسی شکایات و تخلفات احتمالی در این زمینه شده است.

 دکتر محسن شریفی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در وزارت علوم در دو بخش نسبت به پیشگیری و رسیدگی به تخلفات علمی اقدام شده است، اظهار کرد: بخشی از این اقدامات جنبه‌های پیشگیرانه دارد که این اقدامات برای جلوگیری از بروز تخلفات و بدرفتاری‌های علمی است و بخش دیگر اقدامات ما در جهت رسیدگی و برخورد با تخلفات است.
وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه از تخلفات علمی خاطرنشان کرد: بخشی از تخلفات می‌تواند شامل کپی برداری و استفاده از مقالات منتشر شده توسط سایر دانشجویان و محققان بدون ذکر نام باشد و تصور ما بر این است که دانشجویان و یا پژوهشگران به دلیل ناآگاهی مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند؛ ولی از نظر قانون این نوع اقدامات مصادیق تخلف است.
شریفی اضافه کرد: به منظور افزایش آگاهی‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم که یکی از این موارد برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها است. در این کارگاه‌های آموزشی دانشجویان و اعضای هیات علمی با مصادیق تخلفات علمی آشنا می‌شوند. 
وی این اقدام را در راستای پیشگیری از تخلفات علمی دانست.
ایجاد کمیته‌های اخلاق 
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کمیته اخلاق علمی- پژوهشی در وزارت علوم را از دیگر اقدامات نام برد و یادآور شد: در این کمیته اصول و موازین اخلاق علمی استخراج و علاوه بر بارگذاری در سایت وزارت علوم، به دانشگاه‌ها ارسال شده است تا از این طریق دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با اصول و موازین اخلاق علمی آشنا شوند.
تعیین مصادیق تخلف علمی
شریفی به اقدامات این وزارتخانه در زمینه برخورد با متخلفان حوزه‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: رسیدگی به این تخلفات از یک سو نیاز به شناسایی، بررسی، اثبات و میزان تخلف دارد و از سوی دیگر نیازمند صدور حکم برای جرایم تخلفات علمی است که جنبه‌های حقوقی دارد.
وی با بیان اینکه در کمیته اخلاق پژوهش وزارت علوم با حضور حقوقدانان مصادیق تخلفات، استخراج و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده  است، اضافه کرد: در این ابلاغیه مواردی چون کپی برداری و استفاده از یک مقاله که قبلا منتشر شده است و ارجاعی به آن مقاله نشده باشد، استفاده از بخشی از کتاب بدون ذکر نام مؤلف، انتشار مقاله از پایان‌نامه‌ها بدون نام بردن از دانشگاه و یا مرکز پژوهشی و یا عدم درج اسامی افراد درگیر در تولید مقاله از جمله مصادیق تخلفات علمی و پژوهشی ذکر شده است.
شریفی با تاکید بر اینکه در این ابلاغیه فرایند بررسی و شناسایی تخلفات نیز تعیین شده است، خاطرنشان کرد: برای این منظور کارگروه‌هایی با نام کمیته اخلاق در پژوهش در معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها متشکل از ۳ نفر عضو ثابت و دو نفر متخصص مرتبط با موضوع تشکیل ‌شده است.
وی ماموریت این کارگروه را بررسی و کارشناسی شکایات و تخلفات احتمالی در دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این کارگروه اقدام به تهیه ادله‌هایی برای متهم و یا رفع اتهام از متهمان دانشگاهی کرده است و نتیجه کارشناسی این کارگروه بدون صدور حکمی در اختیار مراجع حقوقی ذی‌صلاح قرار می‌گیرد ولی باید تاکید شود که نقش حقوقی برای این کارگروه و کمیته تعیین نشده است.
آغاز به کار کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌ها
شریفی از ابلاغ آیین‌نامه نحوه رسیدگی به تخلفات پژوهشی احتمالی به دانشگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: با ابلاغ این آیین‌نامه در بیش از ۷۰ دانشگاه کمیته و کارگروه بررسی تخلفات و یا کمیته اخلاق تشکیل شده است و این کمیته‌ها در حال بررسی پرونده‌ها و شکایات هستند.
وی با تاکید بر اینکه این کارگروه‌ها اخیرا در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تشکیل شده است، از ارسال گزارش‌هایی از سوی این کمیته‌ها خبر داد.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد این کمیته‌ها را راهکاری برای ارائه مشاوره و کارشناسی به مراکز حقوقی دانست و گفت: در خصوص تقلبات علمی اخیر نیز از این کمیته‌ها گزارش‌هایی را دریافت کردیم، ولی این گزارش‌ها مرجع حقوقی ندارند و تا زمانی که مراجع حقوقی این گزارش‌ها را تایید نکنند، فاقد اعتبار حقوقی است؛ ولی این کمیته‌ها کار کارشناسی در این زمینه انجام داده‌اند.
شریفی تاکید کرد: ایجاد این کمیته‌ها برای پیشگیری از تخلفات و تقلبات علمی بسیار مؤثر خواهد بود.
اقدامات دفتر سیاستگذاری پژوهشی در خصوص تقلبات اخیر
شریفی با اشاره به اقدامات عملی وزارت علوم در زمینه بررسی تقلبات علمی اخیر، یادآور شد: ما در حوزه پژوهشی تمام مقالات تهیه شده در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم را مورد بررسی قرار دادیم و به تفکیک دانشگاه‌ها مشخص شد که سهم دانشگاه‌ها در این تخلف به چه میزان بوده، هر فرد در چند مقاله مشارکت داشته و نقش هر فرد در تهیه ۵۸ مقاله اعلام شده از سوی «نیچر» تعیین شد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی جامعی در این خصوص انجام شده است، افزود: نتایج این بررسی را استخراج کرده و در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم تا این نتایج در کمیته‌های اخلاق مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز پیگیری‌های حقوقی صورت گیرد.
شریفی تدوین لایحه مقابله با تخلفات علمی را از دیگر اقدامات مؤثر این وزارتخانه دانست و یادآور شد: این لایحه می‌تواند در پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی موثر باشد؛ ضمن آنکه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط با آن باید با دقت بالا تدوین شود تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در این زمینه دست یابیم.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۴:۴۰

ایجاد کمیته‌های اخلاق پژوهشی در بیش از ۷۰ دانشگاه/تعیین مصادیق تقلب علمی

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصادیق تقلب و تخلفات علمی، گفت: به منظور رسیدگی به این نوع تخلفات با ارسال آیین‌نامه‌ای در بیش از ۷۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم کمیته‌های اخلاق در پژوهش راه‌اندازی شده و اقدام به بررسی شکایات و تخلفات احتمالی در این زمینه شده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محسن شریفی با بیان اینکه در وزارت علوم در دو بخش نسبت به پیشگیری و رسیدگی به تخلفات علمی اقدام شده است، اظهار کرد: بخشی از این اقدامات جنبه‌های پیشگیرانه دارد که این اقدامات برای جلوگیری از بروز تخلفات و بدرفتاری‌های علمی است و بخش دیگر اقدامات ما در جهت رسیدگی و برخورد با تخلفات است.
وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه از تخلفات علمی خاطرنشان کرد: بخشی از تخلفات می‌تواند شامل کپی برداری و استفاده از مقالات منتشر شده توسط سایر دانشجویان و محققان بدون ذکر نام باشد و تصور ما بر این است که دانشجویان و یا پژوهشگران به دلیل ناآگاهی مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند؛ ولی از نظر قانون این نوع اقدامات مصادیق تخلف است.
شریفی اضافه کرد: به منظور افزایش آگاهی‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم که یکی از این موارد برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها است. در این کارگاه‌های آموزشی دانشجویان و اعضای هیات علمی با مصادیق تخلفات علمی آشنا می‌شوند.
وی این اقدام را در راستای پیشگیری از تخلفات علمی دانست.
ایجاد کمیته‌های اخلاق
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کمیته اخلاق علمی- پژوهشی در وزارت علوم را از دیگر اقدامات نام برد و یادآور شد: در این کمیته اصول و موازین اخلاق علمی استخراج و علاوه بر بارگذاری در سایت وزارت علوم، به دانشگاه‌ها ارسال شده است تا از این طریق دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با اصول و موازین اخلاق علمی آشنا شوند.
تعیین مصادیق تخلف علمی
شریفی به اقدامات این وزارتخانه در زمینه برخورد با متخلفان حوزه‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: رسیدگی به این تخلفات از یک سو نیاز به شناسایی، بررسی، اثبات و میزان تخلف دارد و از سوی دیگر نیازمند صدور حکم برای جرایم تخلفات علمی است که جنبه‌های حقوقی دارد.
وی با بیان اینکه در کمیته اخلاق پژوهش وزارت علوم با حضور حقوقدانان مصادیق تخلفات، استخراج و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، اضافه کرد: در این ابلاغیه مواردی چون کپی برداری و استفاده از یک مقاله که قبلا منتشر شده است و ارجاعی به آن مقاله نشده باشد، استفاده از بخشی از کتاب بدون ذکر نام مؤلف، انتشار مقاله از پایان‌نامه‌ها بدون نام بردن از دانشگاه و یا مرکز پژوهشی و یا عدم درج اسامی افراد درگیر در تولید مقاله از جمله مصادیق تخلفات علمی و پژوهشی ذکر شده است.
شریفی با تاکید بر اینکه در این ابلاغیه فرایند بررسی و شناسایی تخلفات نیز تعیین شده است، خاطرنشان کرد: برای این منظور کارگروه‌هایی با نام کمیته اخلاق در پژوهش در معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها متشکل از ۳ نفر عضو ثابت و دو نفر متخصص مرتبط با موضوع تشکیل ‌شده است.
وی ماموریت این کارگروه را بررسی و کارشناسی شکایات و تخلفات احتمالی در دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این کارگروه اقدام به تهیه ادله‌هایی برای متهم و یا رفع اتهام از متهمان دانشگاهی کرده است و نتیجه کارشناسی این کارگروه بدون صدور حکمی در اختیار مراجع حقوقی ذی‌صلاح قرار می‌گیرد ولی باید تاکید شود که نقش حقوقی برای این کارگروه و کمیته تعیین نشده است.
آغاز به کار کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌ها
شریفی از ابلاغ آیین‌نامه نحوه رسیدگی به تخلفات پژوهشی احتمالی به دانشگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: با ابلاغ این آیین‌نامه در بیش از ۷۰ دانشگاه کمیته و کارگروه بررسی تخلفات و یا کمیته اخلاق تشکیل شده است و این کمیته‌ها در حال بررسی پرونده‌ها و شکایات هستند.
وی با تاکید بر اینکه این کارگروه‌ها اخیرا در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تشکیل شده است، از ارسال گزارش‌هایی از سوی این کمیته‌ها خبر داد.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد این کمیته‌ها را راهکاری برای ارائه مشاوره و کارشناسی به مراکز حقوقی دانست و گفت: در خصوص تقلبات علمی اخیر نیز از این کمیته‌ها گزارش‌هایی را دریافت کردیم، ولی این گزارش‌ها مرجع حقوقی ندارند و تا زمانی که مراجع حقوقی این گزارش‌ها را تایید نکنند، فاقد اعتبار حقوقی است؛ ولی این کمیته‌ها کار کارشناسی در این زمینه انجام داده‌اند.
شریفی تاکید کرد: ایجاد این کمیته‌ها برای پیشگیری از تخلفات و تقلبات علمی بسیار مؤثر خواهد بود.
اقدامات دفتر سیاستگذاری پژوهشی در خصوص تقلبات اخیر
شریفی با اشاره به اقدامات عملی وزارت علوم در زمینه بررسی تقلبات علمی اخیر، یادآور شد: ما در حوزه پژوهشی تمام مقالات تهیه شده در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم را مورد بررسی قرار دادیم و به تفکیک دانشگاه‌ها مشخص شد که سهم دانشگاه‌ها در این تخلف به چه میزان بوده، هر فرد در چند مقاله مشارکت داشته و نقش هر فرد در تهیه ۵۸ مقاله اعلام شده از سوی «نیچر» تعیین شد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی جامعی در این خصوص انجام شده است، افزود: نتایج این بررسی را استخراج کرده و در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم تا این نتایج در کمیته‌های اخلاق مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز پیگیری‌های حقوقی صورت گیرد.
شریفی تدوین لایحه مقابله با تخلفات علمی را از دیگر اقدامات مؤثر این وزارتخانه دانست و یادآور شد: این لایحه می‌تواند در پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی موثر باشد؛ ضمن آنکه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط با آن باید با دقت بالا تدوین شود تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در این زمینه دست یابیم.
201
منبع: ایسنا

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۰۶

نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان اززاهدان،دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم گفت: این اجلاس با ادای احترام به مقام  والای شهدای گمنام آغاز می‌شود و با سخنان مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه می‌یابد.
وی افزود: در این نشست، دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان، گزارشی از وضعیت علم، پژوهش و فناوری در این استان ارائه می‌کند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی گفت: همچنین در این نشست، گزارشی در خصوص  نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش توسط دکتر امیدخواه رییس  پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، نقش پارک‌ها در توسعه فناوری کشور توسط دکتر معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری استان مازندران و نقش پژوهشگاه‌ها در برنامه‌های پژوهشی و فناوری کشور توسط دکتر نورشاهی رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی  ارائه می‌شود.
پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در روزهای 22 و 23 دی ماه 1395 در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۴۰

نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

اقتصاد ایران: پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در روزهای 22 و 23 دی ماه 1395 در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم با اعلام این خبر گفت: این اجلاس با ادای احترام به مقام والای شهدای گمنام آغاز می‌شود و با سخنان مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه می‌یابد.
وی افزود: در این نشست، دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان، گزارشی از وضعیت علم، پژوهش و فناوری در این استان ارائه می‌کند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی گفت: همچنین در این نشست، گزارشی در خصوص نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش توسط دکتر امیدخواه رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، نقش پارک‌ها در توسعه فناوری کشور توسط دکتر معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری استان مازندران و نقش پژوهشگاه‌ها در برنامه‌های پژوهشی و فناوری کشور توسط دکتر نورشاهی رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: ارائه سخنرانی در خصوص راهکارهای ارتقاء جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور ، تقویت جایگاه شورای عالی عتف برای هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور ، مأموریت گرایی پایان نامه‌ها، رساله‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و بحث برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کارآفرین توسط دبیران شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری مناطق 1و 2 و 3 کشور از دیگر بخش های این نشست است.
دکتر بختیاری گفت: ارائه گزارش وضعیت توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه های بین المللی توسط دکتر دهقان رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام و رئیس مرکز منطقه ای علوم و فناوری بخش دیگری از برنامه های نخستین روز برگزاری اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری را تشکیل می دهد.
مدیر کل دفتر حمایت وپشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: برگزاری 5 نشست تخصصی با موضوعات پژوهشی و آزمایشگاهی از دیگر برنامه‌های روز نخست برگزاری این نشست سراسری است .
دکتر بختیاری اظهار داشت: ارائه سخنرانی در خصوص وضعیت اعتبارات پژوهش و فناوری توسط مدیران حوزه ستادی معاونت پژوهش و فناوری و دبیران 10 گانه مناطق پژوهشی و فناوری کشور و همچنین در برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در خصوص برنامه های پژوهش و فناوری و صدور بیانیه نهایی شرکت کنندگان از برنامه های دومین روز برگزاری نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان است.
گفتنی است، اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری با هدف سیاستگذاری و برنامه ریزی، کمک به انسجام معاونت های پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی کشور، بررسی برنامه ها و سیاست های خرد و کلان پژوهشی و فناوری، ارتقاء سطح علمی کشور، انتقال تجارب، ارتباط نزدیک صف و ستاد و آینده نگری، سالیانه دوبار با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و مدیران ستادی این وزارتخانه برگزار می‌شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۵۲

ایجاد کمیته‌های اخلاق پژوهشی در بیش از 70 دانشگاه/تعیین مصادیق تقلب علمی

اقتصاد ایران: مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصادیق تقلب و تخلفات علمی، گفت: به منظور رسیدگی به این نوع تخلفات با ارسال آیین‌نامه‌ای در بیش از 70 دانشگاه وابسته به وزارت علوم کمیته‌های اخلاق در پژوهش راه‌اندازی شده و اقدام به بررسی شکایات و تخلفات احتمالی در این زمینه شده است.

دکتر محسن شریفی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در وزارت علوم در دو بخش نسبت به پیشگیری و رسیدگی به تخلفات علمی اقدام شده است، اظهار کرد: بخشی از این اقدامات جنبه‌های پیشگیرانه دارد که این اقدامات برای جلوگیری از بروز تخلفات و بدرفتاری‌های علمی است و بخش دیگر اقدامات ما در جهت رسیدگی و برخورد با تخلفات است.
وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه از تخلفات علمی خاطرنشان کرد: بخشی از تخلفات می‌تواند شامل کپی برداری و استفاده از مقالات منتشر شده توسط سایر دانشجویان و محققان بدون ذکر نام باشد و تصور ما بر این است که دانشجویان و یا پژوهشگران به دلیل ناآگاهی مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند؛ ولی از نظر قانون این نوع اقدامات مصادیق تخلف است.
شریفی اضافه کرد: به منظور افزایش آگاهی‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم که یکی از این موارد برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها است. در این کارگاه‌های آموزشی دانشجویان و اعضای هیات علمی با مصادیق تخلفات علمی آشنا می‌شوند.
وی این اقدام را در راستای پیشگیری از تخلفات علمی دانست.
ایجاد کمیته‌های اخلاق
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کمیته اخلاق علمی- پژوهشی در وزارت علوم را از دیگر اقدامات نام برد و یادآور شد: در این کمیته اصول و موازین اخلاق علمی استخراج و علاوه بر بارگذاری در سایت وزارت علوم، به دانشگاه‌ها ارسال شده است تا از این طریق دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با اصول و موازین اخلاق علمی آشنا شوند.
تعیین مصادیق تخلف علمی
شریفی به اقدامات این وزارتخانه در زمینه برخورد با متخلفان حوزه‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: رسیدگی به این تخلفات از یک سو نیاز به شناسایی، بررسی، اثبات و میزان تخلف دارد و از سوی دیگر نیازمند صدور حکم برای جرایم تخلفات علمی است که جنبه‌های حقوقی دارد.
وی با بیان اینکه در کمیته اخلاق پژوهش وزارت علوم با حضور حقوقدانان مصادیق تخلفات، استخراج و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، اضافه کرد: در این ابلاغیه مواردی چون کپی برداری و استفاده از یک مقاله که قبلا منتشر شده است و ارجاعی به آن مقاله نشده باشد، استفاده از بخشی از کتاب بدون ذکر نام مؤلف، انتشار مقاله از پایان‌نامه‌ها بدون نام بردن از دانشگاه و یا مرکز پژوهشی و یا عدم درج اسامی افراد درگیر در تولید مقاله از جمله مصادیق تخلفات علمی و پژوهشی ذکر شده است.
شریفی با تاکید بر اینکه در این ابلاغیه فرایند بررسی و شناسایی تخلفات نیز تعیین شده است، خاطرنشان کرد: برای این منظور کارگروه‌هایی با نام کمیته اخلاق در پژوهش در معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها متشکل از 3 نفر عضو ثابت و دو نفر متخصص مرتبط با موضوع تشکیل ‌شده است.
وی ماموریت این کارگروه را بررسی و کارشناسی شکایات و تخلفات احتمالی در دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این کارگروه اقدام به تهیه ادله‌هایی برای متهم و یا رفع اتهام از متهمان دانشگاهی کرده است و نتیجه کارشناسی این کارگروه بدون صدور حکمی در اختیار مراجع حقوقی ذی‌صلاح قرار می‌گیرد ولی باید تاکید شود که نقش حقوقی برای این کارگروه و کمیته تعیین نشده است.
آغاز به کار کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌ها
شریفی از ابلاغ آیین‌نامه نحوه رسیدگی به تخلفات پژوهشی احتمالی به دانشگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: با ابلاغ این آیین‌نامه در بیش از 70 دانشگاه کمیته و کارگروه بررسی تخلفات و یا کمیته اخلاق تشکیل شده است و این کمیته‌ها در حال بررسی پرونده‌ها و شکایات هستند.
وی با تاکید بر اینکه این کارگروه‌ها اخیرا در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تشکیل شده است، از ارسال گزارش‌هایی از سوی این کمیته‌ها خبر داد.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد این کمیته‌ها را راهکاری برای ارائه مشاوره و کارشناسی به مراکز حقوقی دانست و گفت: در خصوص تقلبات علمی اخیر نیز از این کمیته‌ها گزارش‌هایی را دریافت کردیم، ولی این گزارش‌ها مرجع حقوقی ندارند و تا زمانی که مراجع حقوقی این گزارش‌ها را تایید نکنند، فاقد اعتبار حقوقی است؛ ولی این کمیته‌ها کار کارشناسی در این زمینه انجام داده‌اند.
شریفی تاکید کرد: ایجاد این کمیته‌ها برای پیشگیری از تخلفات و تقلبات علمی بسیار مؤثر خواهد بود.
اقدامات دفتر سیاستگذاری پژوهشی در خصوص تقلبات اخیر
شریفی با اشاره به اقدامات عملی وزارت علوم در زمینه بررسی تقلبات علمی اخیر، یادآور شد: ما در حوزه پژوهشی تمام مقالات تهیه شده در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم را مورد بررسی قرار دادیم و به تفکیک دانشگاه‌ها مشخص شد که سهم دانشگاه‌ها در این تخلف به چه میزان بوده، هر فرد در چند مقاله مشارکت داشته و نقش هر فرد در تهیه 58 مقاله اعلام شده از سوی «نیچر» تعیین شد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی جامعی در این خصوص انجام شده است، افزود: نتایج این بررسی را استخراج کرده و در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم تا این نتایج در کمیته‌های اخلاق مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز پیگیری‌های حقوقی صورت گیرد.
شریفی تدوین لایحه مقابله با تخلفات علمی را از دیگر اقدامات مؤثر این وزارتخانه دانست و یادآور شد: این لایحه می‌تواند در پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی موثر باشد؛ ضمن آنکه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط با آن باید با دقت بالا تدوین شود تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در این زمینه دست یابیم.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۳
۰۵:۱۵

برگزاری نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی در دانشگاه سیستان و بلوچستان

پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی ، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در روزهای 22 و 23 دی ماه 1395 در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم با اعلام این خبر گفت: این اجلاس با ادای احترام به مقام والای شهدای گمنام آغاز می شود و با سخنان مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه می یابد.
دکتر جلال بختیاری افزود: در این نشست، دکتر کردی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان ،گزارشی از وضعیت علم،پژوهش و فناوری در این استان ارائه می کند.
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پ‍ژوهشی گفت: همچنین در این نشست ، گزارشی در خصوص نقش و اهمیت تحقیقات عمومی در توسعه مبتنی بر دانش توسط دکتر امیدخواه رییس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران ، نقش پارک ها در توسعه فناوری کشور توسط دکتر معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری استان مازندران و نقش پژوهشگاه ها در برنامه های پژوهشی و فناوری کشور توسط دکتر نورشاهی رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ارائه می شود.
وی ادامه داد: ارائه سخنرانی در خصوص راهکارهای ارتقاء جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور ، تقویت جایگاه شورای عالی عتف برای هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور ، مأموریت گرایی پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و بحث برنامه ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کارآفرین توسط دبیران شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری مناطق 1و 2 و 3 کشور از دیگر بخش های این نشست است.
دکتر بختیاری گفت: ارائه گزارش وضعیت توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه های بین المللی توسط دکتر دهقان رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام و رئیس مرکز منطقه ای علوم و فناوری بخش دیگری از برنامه های نخستین روز برگزاری اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری را تشکیل می دهد.
مدیر کل دفتر حمایت وپشتیبانی امور پ‍ژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: برگزاری 5 نشست تخصصی با موضوعات پژوهشی و آزمایشگاهی از دیگر برنامه های روز نخست برگزاری این نشست سراسری است .
دکتر بختیاری اظهار داشت: ارائه سخنرانی در خصوص وضعیت اعتبارات پژوهش و فناوری توسط مدیران حوزه ستادی معاونت پژوهش و فناوری و دبیران 10 گانه مناطق پژوهشی و فناوری کشور و همچنین در برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در خصوص برنامه های پژوهش و فناوری و صدور بیانیه نهایی شرکت کنندگان از برنامه های دومین روز برگزاری نشست سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، مراکز پژوهشی و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان است.
گفتنی است اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری با هدف سیاستگذاری و برنامه ریزی، کمک به انسجام معاونت های پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی کشور، بررسی برنامه ها و سیاست های خرد و کلان پژوهشی و فناوری، ارتقاء سطح علمی کشور، انتقال تجارب، ارتباط نزدیک صف و ستاد و آینده نگری، سالیانه دوبار با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و مدیران ستادی این وزارتخانه برگزار می شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگا هها و مراکز آموزش عالی

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت : امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رخشانی مهر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا)در دفتر معاونت توسعه‌ی علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزارشد مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنلهای خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
وی افزود : در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۴۹

همایش تخصصی کارگروههای نظارتی مناطق عمرانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برگزارشد

دومین همایش تخصصی کارگروههای نظارتی مناطق عمرانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور به منظور تبادل نظر و هم افزایی تجربیات و ارتقای سطح دانش فنی دبیران و کارشناسان تیمهای نظارت و ارزیابی مناطق عمرانی و با هدف افزایش کیفیت ساخت و ساز دانشگاهها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر رخشانی مهر مدیرکل نظارت بر طرحهای عمرانی وزارت علوم گزارشی از عملکرد و اهداف کارگروههای نظارت ارایه کرد.
وی افزود: همایش دانشگاه سبز روزهای 4 و 5 اسفندماه سال جاری با حضور مدیران عمرانی و و معاونین اداری و مالی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه بوشهر برگزار می شود.
مدیرکل نظارت بر طرحهای عمرانی گفت: بحث کیفی کردن طرحهای عمرانی دردو زمینه معماری طرحهای عمرانی و اجرای طرحهای عمرانی دانشگاهها ضروری است و براساس تجربیات حاصله، هر جایی که نظارت بر این دو بخش کاهش یافته، کیفیت طرح های عمرانی هم پایین آمده است.
دکتر رخشانی مهر بر کیفی کردن گزارش های کمیته های نظارتی و دفاتر طرحهای عمرانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تاکید و ابراز امیدواری کرد با کیفی شدن این گزارش ها، کیفی شدن طرحهای عمرانی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را شاهد باشیم.
در ادامه این همایش مهندس شفیعی معاون امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور به تبین سیاست های این سازمان در اجرای طرح های عمرانی دانشگاهها پرداخت.
براساس این گزارش ،برگزاری سه پنل تخصصی«بیان اهمیت و جایگاه کیفیت، زمان و هزینه در نحوه نظارت موثر بر پروژه های عمرانی کشور»، «بررسی مشکلات نظارت موثر بر پروژه های عمرانی دانشگاهها با محوریت هدر رفت زمان، هزینه وکاهش کیفیت در ساخت» و «جمع بندی مسایل مربوط به نظارت پروژه های عمرانی دانشگاهها» بخش دیگر این همایش یک روزه بود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۴۹

فراهم شدن مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌ خورشیدی دانشگاه ها

تهران- ایرنا- مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فراهم شدن امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت علوم، دکتر مهرالله رخشانی مهر ضمن تشریح برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم در این حوزه اظهار کرد: در نشستی با حضور مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) در دفتر معاونت توسعه علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور، مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی برای احداث نیروگاه های خورشیدی بر اساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو (سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
وی افزود: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) به امضا رسیده است و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.
علمی**1055**1834
دریافت کننده: زینب کارگر ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۵۰

مشارکت بخش خصوصی با دانشگاه ها در احداث نیروگاه

تهران- ایرنا - مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، مهرالله رخشانی مهر روز یک شنبه با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید و وزارت علوم در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ی علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزارشد مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) نسبت به مشارکت بخش خصوصی اقدام کنند.
وی افزود: مقرر شد بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنلهای خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
وی ادامه داد: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.
فراهنگ* 9187* 1823 * دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۳۱

احداث نیروگاه‌های خورشیدی با مشارکت دانشگاه‌ها و بخش خصوصی

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از وزارت علوم، مهرالله رخشانی مهر روز یک شنبه با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید و وزارت علوم در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ی علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزارشد مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) نسبت به مشارکت بخش خصوصی اقدام کنند.
وی افزود: مقرر شد بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنلهای خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
وی ادامه داد: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۵۷

مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر رخشانی مهر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران(سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مقرر گردید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا)  به امضا رسیده  و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ  خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۹:۴۳

مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر رخشانی مهر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران(سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مقرر گردید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
وی افزود: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.
201
منبع: ایسنا

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۰۰

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ آخرین وضعیت بازنگری رشته جغرافیا/ تجمیع گرایش های کارشناسی

رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم گفت: بازنگری مقطع کارشناسی رشته جغرافیا آغاز شده و قرار است گرایش ها تجمیع شود.

عبدالرضا فرجی راد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براساس قانون، برنامه های درسی دارای عمر بیش از ۵ سال باید بازنگری شوند که براین اساس بازنگری برنامه درسی رشته جغرافیا آغاز شده است و به زودی نهایی خواهد شد.
وی افزود: در دوره کارشناسی گرایش های مختلفی برای رشته جغرافیا وجود دارد که این امر موجب شده تا هویت اساسی این رشته حفظ نشود بنابراین در بازنگری صورت گرفته قرار است تعداد گرایش ها کاهش یابد.
رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این بازنگری سعی شده است تا از پراکندگی برنامه های درسی جلوگیری شود و دانشجویان تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا گیرند.
فرجی راد عنوان کرد: قرار است در مقطع کارشناسی دو گرایش جغرافیای طبیعی و انسانی تعیین شود.
وی اضافه کرد: این درحالی است که دانشجویان هر یک از گرایش های این مقطع را انتخاب کنند از دروس گرایش دیگر نیز مطلع خواهند شد بنابراین در دوره تحصیل تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا می گیرند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۰۲

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم خبر داد فراهم شدن امکان مشارکت دانشگاه‌ها با بخش خصوصی برای احداث نیروگاه خورشیدی

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهرالله رخشانی مهر با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه، گفت: «در نشستی که با حضور مدیرعامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ی علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو (سانا) ایران، می‌توانند برای مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام کنند و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنلهای خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌»
او افزود : «در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) امضا شد و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.»

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۰۸

آخرین وضعیت بازنگری رشته جغرافیا/ تجمیع گرایش های کارشناسی

رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم گفت: بازنگری مقطع کارشناسی رشته جغرافیا آغاز شده و قرار است گرایش ها تجمیع شود.

به گزارش « قدس آنلاین »، عبدالرضا فرجی راد گفت: براساس قانون، برنامه های درسی دارای عمر بیش از 5 سال باید بازنگری شوند که براین اساس بازنگری برنامه درسی رشته جغرافیا آغاز شده است و به زودی نهایی خواهد شد.
وی افزود: در دوره کارشناسی گرایش های مختلفی برای رشته جغرافیا وجود دارد که این امر موجب شده تا هویت اساسی این رشته حفظ نشود بنابراین در بازنگری صورت گرفته قرار است تعداد گرایش ها کاهش یابد.
رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این بازنگری سعی شده است تا از پراکندگی برنامه های درسی جلوگیری شود و دانشجویان تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا گیرند.
فرجی راد عنوان کرد: قرار است در مقطع کارشناسی دو گرایش جغرافیای طبیعی و انسانی تعیین شود.
وی اضافه کرد: این درحالی است که دانشجویان هر یک از گرایش های این مقطع را انتخاب کنند از دروس گرایش دیگر نیز مطلع خواهند شد بنابراین در دوره تحصیل تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا می گیرند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۱۷

مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها

اقتصاد ایران: مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر رخشانی مهر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران(سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مقرر گردید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۲
۲۰:۲۸

مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها

مدیر کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است.

به نقل از ایسنا، دکتر رخشانی مهر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این حوزه اظهار داشت: در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران(سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مقرر گردید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو(سانا) ایران نسبت به مشارکت بخش خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه بر مشارکت در تولید برق از پنل های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.‌
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: در همین ارتباط تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) به امضا رسیده و دستورالعمل اقدامات اجرایی با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران تهیه و به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۱:۵۷

«تربیت معلم» سرگردان بین آموزش و پرورش و وزارت علوم

وکیل ملت: 🔸یک مقایسه سرانگشتی بین معلمانی که از طریق تربیت معلم و یا به عبارتی از طریق دانشگاه فرهنگیان به کار گرفته شده اند با معلمانی که از روش‌های دیگر جذب شده اند به سادگی نشان‌دهندۀ کارایی دانشگاهی مهارت محور در مقایسه با دانشگاهی است که با هدف و منظور دیگری دانشجو فارغ التحصیل می‌کند.

قطعا بین کسی که از ابتدای تحصیل دانشگاهی، با هدف معلم شدن درس می‌خواند با کسی که در دانشگاه قبول می‌شود و پس از فارغ التحصیل شدن به دنبال کار می‌گردد و به سمت معلمی می‌رود فرق معناداری وجود دارد .
🔸امسال در دانشگاه فرهنگیان با عنوان ماده 28 افرادی جذب شدند که تعداد قابل توجهی از آنها در امتحانات مهارتی و اختصاصی نمره قبولی را کسب نکرده بودند .قرار بود این افراد بمدت یک‌سال دوره ببینند ولی عملا چهار ماه دوره دیدند. دوره کاورزی این افراد مصادف شد با تابستان که دیگر مدرسه ای برای کارورزی رفتن وجود نداشت .افرادی که پذیرش شده بودند اکثرا در قسمت های دیگر شاغل بودند و با سن وسالی که داشتند به نظر نمی رسید برای تدریس خصوصا در مقطع ابتدایی تناسبی داشته باشند .بعضی از این افراد متولد دهه چهل و شاید بیشتر بودند . می بینید ما داریم صورت مسئله را پاک می کنیم.این هم طلیعه جذب فارغ التحصیل از خارج مجموعه دانشگاه فرهنگیان.
🔸چه گونه است وزارت بهداشت برای خود دانشگاه های متعددی دارد. وزارت راه برای خود دانشکده و دانشگاه های متعدد دارد. قوه قضاییه برای تربیت نیروی متخصص خود دانشگاه دارد یا وزارت امور خارجه ،شرکت ملی نفت و… برای خود دانشگاه های تخصصی دارند اما وزارت آموزش و پرورش با ظرفیت دوازده میلیون نفر از جمعیت کل کشور ،صلاحیت تربیت نیروی متخصص و مورد نیاز خود را ندارد؟
🔸فردی دانشگاه شهید رجایی را نیز دانشگاهی صالح برای تربیت معلم مطرح کرده بود، باید عرض کرد که دانشگاه شهید رجایی تقریبا از دهه هفتاد عهده دار تربیت معلمان مهارتی شد و آن هم از وزارت علوم مجوز گرفت، اما اکنون همان مسیری را می رود که دانشگاه تربیت معلم رفت و سپس از اهداف اولیه خود دور شد و منحل شد و امروز نام دانشگاه خوارزمی بر خود دارد و اهداف دیگری را دنبال می‌کند.
🔸اینکه دانشگاه فرهنگیان تضعیف شده است برکسی پوشیده نیست . اینکه از لحاظ ساختاری جوابگوی این انتظارات نیست کاملا مشهود است ولی صادقانه باید گفت که جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها پاسخگوی مهارت های معلمی نیست . همه کسانی که از پیشکسوتان آموزش و پرورش هستند.کیفیت معلمان دهه شصت و هفتاد را به عنوان معلمانی متعهد و متخصص قلمداد می‌کنند.اما بگویید در این بیست سال چه بر سر تربیت معلم آمده است که اینگونه فریاد سر داده ایم که دانشگاه فرهنگیان را تعطیل کنید.
🔸بیاییم مشکل را حل کنیم نه این که تربیت معلمان خود را به همسایگان وزارت علومی بسپاریم.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۱:۴۲

«تربیت معلم» سرگردان بین آموزش و پرورش و وزارت علوم

فرهنگیان نیوز - تدبیر https://telegram.me/edufarhangian: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی یعقوب زاده عضو هیأت علمی و مدیر گروه هنر دانشگاه فرهنگیان یادداشتی را در اختیار این خبرگزاری قرار داده است:
یک مقایسه سرانگشتی بین معلمانی که از طریق تربیت معلم و یا به عبارتی از طریق دانشگاه فرهنگیان به کار گرفته شده اند با معلمانی که از روش‌های دیگر جذب شده اند به سادگی نشان‌دهندۀ کارایی دانشگاهی مهارت محور در مقایسه با دانشگاهی است که با هدف و منظور دیگری دانشجو فارغ التحصیل می‌کند.
قطعا بین کسی که از ابتدای تحصیل دانشگاهی، با هدف معلم شدن درس می‌خواند با کسی که در دانشگاه قبول می‌شود و پس از فارغ التحصیل شدن به دنبال کار می‌گردد و به سمت معلمی می‌رود فرق معناداری وجود دارد .
امسال در دانشگاه فرهنگیان با عنوان ماده 28 افرادی جذب شدند که تعداد قابل توجهی از آنها در امتحانات مهارتی و اختصاصی نمره قبولی را کسب نکرده بودند .قرار بود این افراد بمدت یک‌سال دوره ببینند ولی عملا چهار ماه دوره دیدند. دوره کاورزی این افراد مصادف شد با تابستان که دیگر مدرسه ای برای کاورزی رفتن وجود نداشت .افرادی که پذیرش شده بودند اکثرا در قسمت های دیگر شاغل بودند و با سن وسالی که داشتند به نظر نمی رسید برای تدریس خصوصا در مقطع ابتدایی تناسبی داشته باشند .بعضی از این افراد متولد دهه چهل و شاید بیشتر بودند . می بینید ما داریم صورت مسئله را پاک می کنیم.این هم طلیعه جذب فارغ التحصیل از خارج مجموعه دانشگاه فرهنگیان.
چه گونه است وزارت بهداشت برای خود دانشگاه های متعددی دارد. وزارت راه برای خود دانشکده و دانشگاه های متعدد دارد. قوه قضاییه برای تربیت نیروی متخصص خود دانشگاه دارد یا وزارت امور خارجه ، شرکت ملی نفت و… برای خود دانشگاه های تخصصی دارند اما وزارت آموزش و پرورش با ظرفیت دوازده میلیون نفر از جمعیت کل کشور ، صلاحیت تربیت نیروی متخصص و مورد نیاز خود را ندارد؟
فردی دانشگاه شهید رجایی را نیز دانشگاهی صالح برای تربیت معلم مطرح کرده بود، باید عرض کرد که دانشگاه شهید رجایی تقریبا از دهه هفتاد عهده دار تربیت معلمان مهارتی شد و آن هم از وزارت علوم مجوز گرفت، اما اکنون همان مسیری را می رود که دانشگاه تربیت معلم رفت و سپس از اهداف اولیه خود دور شد و منحل شد و امروز نام دانشگاه خوارزمی بر خود دارد و اهداف دیگری را دنبال می‌کند.
اینکه دانشگاه فرهنگیان تضعیف شده است برکسی پوشیده نیست . اینکه از لحاظ ساختاری جوابگوی این انتظارات نیست کاملا مشهود است ولی صادقانه باید گفت که جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها پاسخگوی مهارت های معلمی نیست . همه کسانی که از پیشکسوتان آموزش و پرورش هستند.کیفیت معلمان دهه شصت و هفتاد را به عنوان معلمانی متعهد و متخصص قلمداد می‌کنند.اما بگویید در این بیست سال چه بر سر تربیت معلم آمده است که اینگونه فریاد سر داده ایم که دانشگاه فرهنگیان را تعطیل کنید.
بیاییم مشکل را حل کنیم نه این که تربت معلمان خود را به همسایگان وزارت علومی بسپاریم.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۰:۴۳

تجمیع گرایش های کارشناسی جغرافیا

رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم گفت: بازنگری مقطع کارشناسی رشته جغرافیا آغاز شده و قرار است گرایش ها تجمیع شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم گفت: بازنگری مقطع کارشناسی رشته جغرافیا آغاز شده و قرار است گرایش ها تجمیع شود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، عبدالرضا فرجی راد گفت: براساس قانون، برنامه های درسی دارای عمر بیش از 5 سال باید بازنگری شوند که براین اساس بازنگری برنامه درسی رشته جغرافیا آغاز شده است و به زودی نهایی خواهد شد.
وی افزود: در دوره کارشناسی گرایش های مختلفی برای رشته جغرافیا وجود دارد که این امر موجب شده تا هویت اساسی این رشته حفظ نشود بنابراین در بازنگری صورت گرفته قرار است تعداد گرایش ها کاهش یابد.
رئیس کمیسیون جغرافیای سیاسی شورای برنامه ریزی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این بازنگری سعی شده است تا از پراکندگی برنامه های درسی جلوگیری شود و دانشجویان تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا گیرند.
فرجی راد عنوان کرد: قرار است در مقطع کارشناسی دو گرایش جغرافیای طبیعی و انسانی تعیین شود.
وی اضافه کرد: این درحالی است که دانشجویان هر یک از گرایش های این مقطع را انتخاب کنند از دروس گرایش دیگر نیز مطلع خواهند شد بنابراین در دوره تحصیل تمامی دروس مورد نیاز این رشته را فرا می گیرند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۵۷

کمک هزينه دانشجويان غيرايراني افزايش يافت

مديرکل دانشجويان غيرايراني وزارت علوم از افزايش کمک هزينه دانشجويان غير ايراني خبرداد و گفت: کمک هزينه اين دانشجويان حداقل 25درصد افزايش داشته که از اول سال 96 به دانشگاه ها پرداخت مي شود.صمد حاج جباري در گفتگو با مهر با اشاره به چگونگي پرداخت کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني گفت: کمک هزينه سال 95 دانشجويان غيرايراني بورسيه، تا پايان سال پرداخت شده است.وي ادامه داد: اعتباراتي که بابت شهريه دانشجويان غيرايراني بورسيه به دانشگاه‌ها پرداخت مي شود،
نيز، اخيرا با پيشنهاد  رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم و تاييد وزير علوم از 25  تا 40 درصد افزايش داشته است.مديرکل دانشجويان غيرايراني وزارت علوم با اشاره به افزايش کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني افزود: دوسال گذشته 25 درصد و سال گذشته 20 درصد کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني افزايش داشته است.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۰:۰۲

کمک هزينه دانشجويان غيرايراني افزايش يافت

 براي سال 96؛  کمک هزينه دانشجويان غيرايراني افزايش يافت   مديرکل دانشجويان غيرايراني وزارت علوم از افزايش کمک هزينه دانشجويان غير ايراني خبرداد و گفت: کمک هزينه اين دانشجويان حداقل 25درصد افزايش داشته که از اول سال 96 به دانشگاهها پرداخت مي‎شود.صمد حاج جباري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به چگونگي پرداخت کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني گفت: کمک هزينه سال 95 دانشجويان غيرايراني بورسيه، تا پايان سال پرداخت شده است.
وي ادامه داد: اعتباراتي که بابت شهريه دانشجويان غيرايراني بورسيه به دانشگاه‌ها پرداخت مي‏شود، نيز، اخيرا با پيشنهاد رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم و تاييد وزير علوم از 25 تا 40 درصد افزايش داشته است.
مديرکل دانشجويان غيرايراني وزارت علوم با اشاره به افزايش کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني افزود: دوسال گذشته 25 درصد و سال گذشته 20 درصد کمک هزينه دانشجويان بورسيه غيرايراني افزايش داشته است.
حاج جباري ادامه داد: امسال نيز با پيشنهاد افزايش کمک هزينه اين دانشجويان موافقت شد. از اول سال 96 کمک هزينه اي که براي اين دانشجويان پرداخت مي‏شود، حداقل 25 درصد افزايش خواهد داشت.
وي ادامه داد: البته کمک هزينه پرداختي اين دانشجويان، براي 6 ماه اول سال، معمولا قبل از پايان سال، با نرخ جديد به دانشگاهها پرداخت مي‏شود.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۲:۲۴

در سال 96 صورت می‌گیرد افزایش کمک‌هزینه دانشجویان غیرایرانی

صمد حاج‌جباری، مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم از افزایش کمک‌هزینه دانشجویان غیرایرانی خبر داد و گفت: «کمک‌هزینه این دانشجویان حداقل 25 درصد افزایش داشته که از اول سال 96 به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.» حاج‌جباری با اشاره به چگونگی پرداخت کمک‌هزینه دانشجویان بورسیه غیرایرانی گفت: «کمک‌هزینه سال 95 دانشجویان غیرایرانی بورسیه، تا پایان سال پرداخت شده است.» او در ادامه اضافه کرد: «اعتباراتی که بابت شهریه دانشجویان غیرایرانی بورسیه به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، اخیرا با پیشنهاد رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و با تایید وزیر علوم از 25 تا 40 درصد افزایش داشته است.» مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با اشاره به افزایش کمک‌هزینه دانشجویان بورسیه غیرایرانی افزود: «دو سال گذشته 25 درصد و سال گذشته 20 درصد کمک‌هزینه دانشجویان بورسیه غیرایرانی افزایش داشته است.»

۹۵/۱۰/۱۳
۰۳:۴۱

زمان ثبت نام مجدد آزمون ارشد اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به پایان ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 گفت: به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر نسبت به ثبت نام خود در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده اقدام ننموده اند ترتیبی اتخاذ شده است تا این دسته از داوطلبان از روز یکشنبه اول تا سوم اسفند ماه جاری نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کنند.

به گزارش ایسکانیوز، حسین توکلی با اعلام این مطلب اظهار کرد: داوطلبان در صورت تمایل از یکم تا سوم اسفند ماه جاری فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 اقدام کنند.
وی افزود: به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر نسبت به ثبت نام خود در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده اقدام ننموده اند ترتیبی اتخاذ شده است تا این دسته از داوطلبان از روز یکشنبه اول تا سوم اسفند ماه جاری نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشورهمچنین تاکید کرد: مهلت ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد و همچنین بیست و دومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور سال 96 ساعت که از روز چهار شنبه اول دی ماه جاری آغاز شده بود، ساعت 24 روز گذشته 11 دی ماه جاری پایان پذیرفت.
وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمار اولیه 754 هزار و 262 داوطلب برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 ثبت نام کردند که آمار نهایی به زودی اعلام می شود.
به گفته دکتر توکلی، سال گذشته نیز در آزمون کارشناسی ارشد سال 95 حدود 761 هزار نفر ثبت نام کرده بودند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطر نشان کرد: مراحل و زمان‌های مرتبط با ویرایش اطلاعات ثبت نامی از سوی سازمان سنجش به داوطلبان اعلام خواهد شد.
به گزارش ایسنا؛ آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد سال 96 در روزهای پنجشنبه 7 و جمعه 8 اردیبهشت ماه 96 برای پذیرش در همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های مربوط برگزار می شود.
201
منبع: ایسنا

۹۵/۱۰/۱۲
۱۲:۵۳

زمان ثبت‌نام مجدد آزمون ارشد اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به پایان ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 گفت: به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر نسبت به ثبت‌نام خود در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده اقدام ننموده اند ترتیبی اتخاذ شده است تا این دسته از داوطلبان از روز یکشنبه اول تا سوم اسفند ماه سال جاری نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام کنند.حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: داوطلبان در صورت تمایل از یکم تا سوم اسفند ماه سال جاری فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 اقدام کنند. وی افزود: به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر نسبت به ثبت‌نام خود در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده اقدام ننموده اند ترتیبی اتخاذ شده است تا این دسته از داوطلبان از روز یکشنبه اول تا سوم اسفند ماه سال جاری نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام کنند.مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشورهمچنین تاکید کرد: مهلت ثبت‌نام برای آزمون کارشناسی ارشد و همچنین بیست و دومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور سال 96 که از روز چهار شنبه اول دی ماه جاری آغاز شده بود، 11 دی ماه جاری پایان پذیرفت. وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمار اولیه 754 هزار و 262 داوطلب برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 ثبت‌نام کردند که آمار نهایی به زودی اعلام می شود.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۱:۴۸

مهلت مجدد ثبت‌نام و ويرايش اطلاعات آزمون كارشناسي ارشد اعلام شد

 مهلت مجدد ثبت‌نام و ويرايش اطلاعات آزمون كارشناسي ارشد اعلام شد   با اتمام فرصت ثبت‌نام آزمون ارشد، سازمان سنجش آموزش کشور از ارائه مهلت مجدد براي جاماندگان ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد سال 96 در اسفندماه خبر داد.
با توجه به اينکه مهلت ثبت‎نام در آزمون کارشناسي ارشد سال 96 11 دي ماه 95 به پايان رسيد، امکان ويرايش اطلاعات ثبت‎نام براي داوطلبان در اسفند ماه فراهم مي‏شود.
فرصت ويرايش اطلاعات
به همين منظور، اطلاعات ثبت‏نامي داوطلبان ثبت‎نام‏کننده براي شرکت در آزمون ورودي کارشناسي ارشد سال 96 از روز يکشنبه اول اسفندماه تا سه‏شنبه سوم اسفندماه براي مشاهده و ويرايش بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‎گيرد.
لذا داوطلبان مي‏توانند ضمن مشاهده اطلاعات خود درصورت تمايل فرم ثبت‏نامي را ويرايش کنند.
فرصت مجدد براي ثبت‌نام
همچنين به منظور مساعدت به داوطلباني که در مهلت مقرر در آزمون کارشناسي ارشد سال 95 ثبت‎نام نکرده‎اند، ترتيبي اتخاد شده که جاماندگان از ثبت‌نام از روز يکشنبه اول اسفند تا سه‎شنبه سوم اسفند مي‎توانند در اين آزمون ثبت‎نام کنند.
آزمون کارشناسي ارشد سال 96 در روزهاي پنجشنبه 7 و جمعه 8 ارديبهشت ماه 96 براي پذيرش در همه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه‏هاي مربوط برگزار مي‎شود.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۲:۲۴

مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان آزمون ارشد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ارائه مهلت مجدد ثبت نام برای جاماندگان از آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ در اسفندماه خبر داد.

خبرگزا ی مهر: دکتر حسین توکلی افزود: با توجه به اینکه مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ شب گذشته ۱۱ دی ماه ۹۵ به پایان رسیده است، امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام برای داوطلبان در اسفند ماه فراهم می شود.
وی افزود: اطلاعات ثبت نامی داوطلبان ثبت نام کننده برای شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد سال ۹۶ از روز یکشنبه اول اسفندماه تا سه شنبه سوم اسفندماه برای مشاهده و ویرایش بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند ضمن مشاهده اطلاعات خود در صورت تمایل فرم ثبت نامی را ویرایش کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: همچنین به منظور مساعدت به داوطلبانی که در مهلت مقرر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۵ ثبت نام نکرده اند، ترتیبی اتخاد شده است که از روی یکشنبه اول اسفند تا سه شنبه سوم اسفند می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.
آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه ۷ و جمعه ۸ اردیبهشت ماه ۹۶ برای پذیرش در همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های مربوط برگزار می شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۲۱

حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها جای خیال‌پردازی نیست

حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها جای خیال‌پردازی نیست، در واقع با نصب چند بیت شعر، ساختمان فرهنگی دانشگاه، گلستان فرهنگ و ادب نمی‌شود و نیاز به مهندسی‌فرهنگی است.

 به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، فضاحت برنامه شب شعر «قند پهلو» در دانشگاه رازی سرباز کردن غده چرکینی بود که از چند ماه پیش به‌صورت مکرر خطر آن به ریاست دانشگاه اعلام شده بود.
براساس این گزارش، نارضایتی‌ها و اعتراض‌هایی که تاکنون ابراز و اعلام شده‌اند نه صرفا مختص یک برنامه (که اگر تنها همین یک برنامه بود، با اظهار بی‌اطلاعی و عذرخواهی معاونت فرهنگی تا حدودی قابل توجیه بود) بلکه اعتراض نسبت به رویکرد دین‌ستیزانه، قانون‌گریزانه، دیکتاتورمآبانه و ضدفرهنگی معاونت «بی»فرهنگی دانشگاه رازی است.
اهانت به پیامبران الهی در حالی صورت می‌گیرد که پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها، معاونت فرهنگی نه عذرخواهی، که اعلام بی‌اطلاعی و محکومیت می‌کند! در حالی که پیش‌تر همین معاونت فرهنگی در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) مراسم جشنی در تالار مینو (یکی از گران‌ترین تالارهای عروسی کرمانشاه) هماهنگ می‌کند و حتی با اصرار نهاد رهبری، بسیج اساتید، بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، حاضر نمی‌شود که برگزاری برنامه را به پس از اذان مغرب موکول کند تا جایی که مسئله رسانه‌ای می‌شود.
حمایت تمام قد از کسانی که اقدام به ترجمه و نشر مقالات الحادی علیه اصل "توحید" و نیز مقالاتی در دفاع از عمل قبیح همجنس‌بازی کرده یکی دیگر از اقدامات تأسف‌برانگیز معاونت فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه است! این مسئله در حالی اتفاق می‌افتد که  عبدالحمید علیزاده نسبت به این موضوع کاملا آگاه بوده و نسخه‌هایی از آن مقالات در اختیار وی قرار داده شده بود! نکته قابل ملاحظه دیگر نیز این است که همین فرد، با حمایت  علیزاده به مدرس کارگاه نشریات دانشگاه رازی تبدیل می‌شود، حال آن که پیش‌تر نشریه وی توقیف و همچنین از تدریس در دانشگاه منع شده بود.
علاوه بر این‌ها حمایت معاون فرهنگی دانشگاه رازی از برخی افراد که تجاهر به فساد دارند و تقویت آن‌ها جهت تشکیل تشکل‌های یک‌بار مصرف از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی دانشگاه است، کسانی که بعضا تصاویر خود را در حالات نامتعارف (بدون لباس، در حال رقص و...) و نیز فیلم‌های مبتذل را به‌صورت عمومی منتشر کردند، اهل مصرف دخانیات هستند، به دوستی‌های نامشروع شناخته می‌شوند و...
این گزارش ادامه می‌دهد، در کانون‌های به اصطلاح فرهنگی هم اوضاع مشابه است، در حالی که معاونت فرهنگی موظف است بر کانون‌های فرهنگی نظارت کند، بعضی از کانون‌هایی که زیرمجموعه او هستند به انتشار فیلم‌های مبتذل و تصاویر برهنه زنان در کانال خود می‌پردازند، شب شعرهایی (غیر از قندپهلو) برگزار می‌کنند که در آن‌ها اشعار غیر‌اخلاقی خوانده می‌شود، فیلم‌هایی با سکانس‌هایی غیر‌اخلاقی در دانشگاه اکران می‌کنند و... که همه این ها با مجوز (غیرقانونی) معاونت فرهنگی صورت می‌گیرد. این در حالی است که حتی یک مورد از برنامه کانون‌ها توسط عبدالحمید علیزاده به شورای فرهنگی ارائه نشده است. در حالی که قانونا برنامه‌های کانون‌های فرهنگی باید از شورای فرهنگی مجوز اخذ کند.
علیزاده علاوه بر حمایت از بسیاری از افراد ناصالح به تضعیف افراد و نهاد‌های مذهبی در دانشگاه نیز پرداخته است، اخراج و انتقال اکثر کارمندان مذهبی از معاونت فرهنگی، کارشکنی در پیگیری برنامه‌های مذهبی یا برنامه‌های تشکل‌های اسلامی از دیگر مسائل است، علاوه بر مذهب درباره قانون نیز علیزاده در صورتی که قوانین مطابق با میلش نباشند ذره‌ای به آن‌ها تمکین نمی‌کند.
عبارت "برداشت من از قانون" به ترجیع‌بند سخنان معاون فرهنگی برای شکستن قانون تبدیل شده است در حالی که معاون فرهنگی تنها باید مجری قانون باشد و حق تفسیر آن را ندارد.
مسائلی همچون ممانعت از توزیع نشریه بسیج دانشجویی (در حالی که علیزاده مدعی آزادی بیان است)، عدم تشکیل کمیته ناظر بر نشریات به مدت 6 ماه (در حالی که باید حداقل ماهی یک‌بار تشکیل شود)، اعطای غیرقانونی مجوز به کانون‌های همسو با معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه (در حالی که باید از شورای فرهنگی مجوز داده شود)، حمایت غیرقانونی از حضور اعضای موثر نشریات سیاسی در کانون‌های فرهنگی، همزمان دبیر تشکل و دبیر انجمن علمی بودن فردی همسو با علیزاده در معاونت فرهنگی (برخلاف قانون)، ابلاغ رویه‌ها و مطالبات غیرقانونی به تشکل‌های دانشجویی و ... تنها گوشه‌ای از قانون‌گریزی و قانون شکنی‌های  علیزاده است، برخوردهای تند با منتقدان، داد و فریاد راه انداختن، فحاشی به مخالفان و... را نیز باید به موارد نالایقی این فرد افزود.
معمولا همه مدیران دنبال کمینه کردن وظایف و بیشینه کردن اختیارات خود هستند، طیف فعال فرهنگی دانشگاه، طیف متنوعی است، به‌خصوص اینکه نسل‌های جدید به‌واسطه تجارب گذشته و ابزارهای جدید ارتباطی، توانمندی‌های برجسته‌ای دارد، بنابراین سعی شود در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشگاه، عدالت رعایت و با دست خود، دوقطبی سازی نکنیم.
این گزارش می‌افزاید: باید فضایی فراهم شود تا گروه‌های مختلف در چهارچوب قانون و اخلاق بتوانند در دانشگاه گفت‌و‌گو کنند و خود دانشجویان حقایق را تشخیص دهند.
شورای فرهنگی دانشگاه، عالی‌ترین سطح تصمیم‌گیری دانشگاه است و می‌تواند به همفکری فرهنگی در دانشگاه کمک کند، سعی شود نظم و کارآمدی جلسات آن را افزایش یابد و همچنین بازوهای نظارتی شورا (کمیته ناظر بر نشریات، کمیته ناظر بر کانون‌ها، هیأت نظارت بر تشکل‌ها) نیز کارآمد شوند تا به رونق فعالیت‌های دانشجویی کمک کنند.
درست است که مسائل فرهنگی، حالتی نظری دارند و مانند مسائل اداری، مالی، رفاهی و آموزشی دانشگاه نیستند اما بی در و پیکر هم نیستند، در واقع، کارگزاران فرهنگی باید نسبت به اسناد کلان فرهنگی دانشگاه (نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند دانشگاه اسلامی، مصوبات شورای اسلامی سازی دانشگاه ها، مصوبات شورای فرهنگی دانشگاه و...) پاسخگو باشند، گرچه راه بر ابتکارات بسته نیست، اما حوزه  فرهنگی هم جای خیال‌پردازی نیست، در واقع با نصب چند بیت شعر، ساختمان فرهنگی دانشگاه، گلستان فرهنگ و ادب نمی‌شود و نیاز به مهندسی‌فرهنگی است.
در بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه رازی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی چگونه می‌شود که یک فرد هر چقدر که می‌خواهد بی‌قانونی و بی‌اخلاقی انجام می‌دهد و بعد با یک استعفا همه مسائل را تمام و از پاسخ‌گویی نسبت به خلاف‌هایش فرار می‌کند؟ آیا استعفای علیزاده اهانت به جامعه دانشگاهیان دانشگاه رازی نیست؟ بلا شک این فرد باید محاکمه شود.
در متن نامه معاون فرهنگی وزیر علوم آمده است، در روزهای آینده تصمیمات مناسبی در‌خصوص دانشگاه رازی گرفته می‌شود.
این نامه ادامه می‌دهد، در برنامه‌ای که به مناسبت جشن میلاد پیامبر در دانشگاه رازی با دعوت از بعضی شاعران مطرح برگزار شد، اشعاری خوانده شد که مناسب نبود.
این نامه می افزاید، در دانشگاه رازی اشعاری سروده شد که موجب واکنش علمای این شهر شد؛ البته بلافاصله دانشگاه واکنش نشان داد و بیانیه‌ای را در سایت خود منتشر کرد.
اتفاقی که در این دانشگاه رخ داد نه مورد تایید دانشگاه است و نه وزارت علوم؛ پس از این مراسم هیأتی از وزارت علوم به دانشگاه اعزام شد تا ابعاد موضوع بررسی شود و در روزهای آینده با هماهنگی نهاد رهبری، تصمیمات مناسبی در این خصوص اتخاذ می‌شود.
در پایان این نامه آمده است، معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه استعفای خود را به رئیس دانشگاه داده و در روزهای آینده در مورد آن تصمیم گرفته می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۲:۰۱

در دانشگاه علامه طباطبایی؛ اجلاس کمیته های دستگاهی کرسی های نظریه پردازی فردا برگزار می شود

اولین اجلاس ملی کمیته های دستگاهی کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره دانشگاه های سراسر کشور فردا ۱۳ دی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی؛ این اجلاس با حضور محمد فرهادی وزیر علوم و علی اکبر رشاد رئیس هیات حمایت از کرسی های آزاد اندیشی در محل دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
در این اجلاس فعالیت های چند ساله کمیته های دستگاهی سراسر کشور و عملکرد هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی در ایجاد نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری بررسی می شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۲:۱۴

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین یک ضرورت است/ برگزاری کرسی های آزاداندیشی علمی و ترویجی

خبرگزاری شبستان: رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: با توجه به نیاز جامعه حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین یک ضرورت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، علی نجفی نژاد، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، امروز (12 دی) در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر این دانشگاه گفت: در سه سال اخیر تلاش کردیم در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری به توفیقات قابل توجهی دست پیدا کنیم. در فعالیت های عمرانی موفق شدیم بخش زیادی از نیازمندی ها را برطرف کنیم و در بخش نرم افزاری حاصل کار ما تهیه سند راهبردی دانشگاه به عنوان یک سند بالادستی بود.
 
وی افزود: در ذیل این سند، سد دانشگاه کارآفرین نیز تهیه شد که از این پس تمام فعالیت ها باید منطبق با این اسناد باشد.
 
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: دانشگاه ها به عنوان مراکز آموزشی برای کارآفرینی نقش اساسی دارند و این کار باید از کلاس های درس و از اساتید و دانشجویان شروع شود.
 
وی بیان کرد: در همین راستا انجمن علمی دانشجویان کارآفرین را در این دانشگاه راه اندازی کردیم که باید همه دانشجویان عضو این انجمن باشند و معتقدیم که هر دانشجویی که نخواهد در این انجمن عضو شود بهتر است تحصیل را رها کند زیرا در نهایت همه فعالیت های ما باید به کارآفرینی و اشتغال ختم شود.
 
نجفی نژاد گفت: یکی از آیین نامه هایی که در روزهای اخیر به دانشگاه ابلاغ شد، بحث برگزاری کرسی های آزاداندیشی علمی و ترویجی است که وزارت علوم تأکید زیادی بر آن دارد و ما نیز مصرانه پیگیر برگزاری آن هستیم.
 
وی افزود: به زودی در دانشگاه مرکز نوآوری را هم در راستای اسناد بالادستی ایجاد خواهیم کرد.
 
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با اشاره به راه اندازی قطب های علمی در دانشگاه های کشور گفت: این موضوع یکی از سیاست های وزارت علوم است که در این دانشگاه ظرفیت تبدیل شدن به قطب علمی در 10 زمینه مختلف را داریم.
 

۹۵/۱۰/۱۲
۱۳:۳۹

تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کرده و مصوبه وزارت علوم در این رابطه را ناعادلانه و خلاف قانون اساسی دانستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و این تجمع همچنان ادامه دارد.
بنابراین گزارش دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.
یکی از دانشجویان معترض در این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: متاسفانه رئیس دانشگاه تربیت مدرس بدون توجه به اعتراض دانشجویان از میان تجمع عبور می‌کند، بدون اینکه بپرسد به چه اعتراض شده است.
وی افزود: ما امروز از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس درخواست کمک کردیم و قرار شد تا وی با مسئولان دانشگاه در این رابطه صحبت کند.
گفتنی است، این دانشجویان که امروز برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضات‌شان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.
همچنین معترضان در بیانیه‌ای اعلام کردند: اینکه چه کسی یا چه دولتی و چه جریانی ظلم را آغاز می‌کند یا پیش می‌برد، مهم نیست. تنها زوال منطقه‌ای اهمیت دارد که در پس و پشت ظلم آن را آغاز و تداوم می‌بخشد. آموزش رایگان حق همگانی است و هر منطقی که خلاف این حق عمل کند، ظلم است. خواه این منطق در قالب منطقی مصوبه‌ای ابلاغ و اجرا شود یا اساس حکم و دستوری باشد.
در ادامه این بیانیه تاکید شد: از این رو ما دانشجویان نسبت به اصل مصوبه پرداخت هزینه دروس جبرانی و اجرای آن معترض بوده و ضمن ادامه اعتراض همه امکانات و شرایط قانونی را در راستای عدم اجرای این مصوبه و حذف آن به‌کار می‌گیریم.
در پایان این بیانیه آمده است:‌ امید است در دولت تدبیر و امید مهر ابطال و اتمام به چنین مصوبات ناعادلانه‌ای زده شود تا این‌گونه کسری بودجه‌ها به‌دوش دانشجویان آوار نشود. از مسئولان دانشگاه نیز انتظار حرکت بر مدار انصاف و عدالت می‌رود تا این‌گونه محیط دانش و علم در گیرودار حاشیه و بودجه گرفتار نیاید.
لازم به ذکر این دانشجویان روز گذشته هم در بیانیه‌ای (اینجا) نسبت به مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی شدن دانشگاه اعتراض کرده‌ بودند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۹

570 مقاله علمی پژوهشی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گردآوری شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: طی سال 94، 570 مقاله علمی پژوهشی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گردآوری شد

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، محمدهادی معیری ظهر امروز در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان گرگان و اختتامیه جشنواره خبر برتر که در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‎طبیعی شهرستان گرگان برگزار شد، اظهار کرد: در سال جاری 16 عنوان کتاب چاپ شده و آماده چاپ به مدیریت کتابخانه و مرکز نشر دانشگاه تحویل می‎شود.
وی در خصوص فعالیت‎های حوزه پژوهش تصریح کرد: امور 133 عنوان طرح تحقیقاتی داخلی در سال 1394 پیشنهاد شد که 106 مورد گزارش نهایی طرح تحقیقاتی مورد تصویب قرار گفت و 180 پرونده مستندات اعتبار ویژه پژوهشی اساتید بررسی شد و 117 عنوان از پایان‎نامه دانشجویان دکترا حمایت مالی شد و 279 عنوان کارشناسی ارشد مورد حمایت قرار گرفتند.
* 203 مقاله آی اس آی در سال 1394 ارائه شد
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان از بازنگری شیوه‎نامه‎های پژوهشی خبر داد و گفت: هدایت بخشی از اعتبار ویژه پژوهشی «گرنت» به سمت پروژه‎های زودبازده انجام گرفت و حمایت از طرح‎های ملی را در دستور کار داریم.
معیری؛ کاربردی شدن تحقیقات پایان‎نامه‎ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: بنا داریم تا از تحقیقات کاربردی که قابلیت عملیاتی شدن و رفع مشکلات جامعه را داشته باشند مورد حمایت قرار دهیم.
وی با اشاره به فعالیت‎های پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه در سال‎های 1393 و 1394 بیان کرد: در سال 1393 تعداد 170 مقاله آی‎اس‎آی و در سال 1394 این میزان به 203 مقاله افزایش یافت، در بخش مقالات غیر آی‎اس‎آی معتبر سال 1393 تعداد 155 مقاله و این رقم در سال 1394 به 104 مقاله کاهش یافت.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان در خصوص مقالات علمی پژوهشی بیان کرد در سال 1393 تعداد 444 مقاله علمی پژوهشی در دانشگاه تهیه و گردآوری شد که این رقم در سال 1394 به 570 مقاله افزایش یافت.
معیری در خصوص برگزاری رویدادهای بعد از استارت‎آپ بیان کرد: معرفی 6 تیم برتر به پارک علم و فناوری، مرکز رشد و اداره کل آموزش فنی و حرفه‎ای استان به منظور حمایت از فرآیند تبدیل ایده به پدیده انجام گرفت، دانشگاه از چهار تیم برتر با استفاده از درآمدهای برگزاری استارت‎آپ حمایت کرد.
وی گفت: برگزاری نشست‎های تخصصی کارگروه‎های کلینیک مادر تخصصی با دستگاه‎های اجرایی و بخش خصوصی، عقد قراردادهای مشاوره‎ای، طرح‎های سفارشی، کارگاه‎های تخصصی و همایش بین‎المللی و همچنین انجام بازدیدهای کارشناسی، کارگروه‎های تخصصی از عرصه‎های دستگاه‎های اجرایی-تحقیقاتی و بخش خصوصی از جمله اقدامات انجام شده در سال جاری بوده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان از انعقاد تفاهم‎نامه با دستگاه‎های اجرایی از جمله شرکت سهامی آب منطقه‎ای گلستان، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان در سال جاری خبر داد و گفت: تدوین سند دانشگاه کارآفرین از عملکرد دانشگاه در سال 1394 است.
معیری همچنین از تشکیل ستاد و کمیته‎های علمی و اجرای تدوین سند دانشگاه کارآفرین در سال 1394 خبر داد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۵۷

جایگاه آموزش عالی در لایحه بودجه سال1396

خبرگزاری آریا- دکتر ابراهیم صالحی عمران معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه مازندران و رییس انجمن آموزش عالی ایران، طی یادداشتی به نقد و بررسی جایگاه آموزش عالی در بودجه سال 96 کشور و عدم توجه کافی به مقوله آموزش عالی پرداخت.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران دربابلسر در ذیل، متن کامل این یادداشت را مشاهده می کنید:
جایگاه آموزش عالی در لایحه بودجه سال1396
دکتر ابراهیم صالحی عمران رییس انجمن آموزش عالی ایران
ماههای پایانی سال 95 مصادف شد با تصویب برنامه ششم و لایحه بودجه سال 1396 هیأت دولت در مجلس شورای اسلامی که این مصوبه زمینه های اجرایی و عملیاتی کلیه برنامه های توسعه کشور را در پی خواهد داشت. بدیهی است لایحه بودجه هر کشوری پیش بینی و برآورد منابع و ارقام مالی کلیه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی و عمرانی آن می باشد که اگر به درستی تهیه، تنظیم و تصویب شود می تواند پایه و اساسی معتبر و محکمی برای رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را فراهم سازد. در این راستا یکی از حوزه هایی که نیازمند توجه و حمایت اساسی در لایحه بودجه هست حوزه آموزش عالی است که کارکردها و وظایف خطیری را بعهده دارد. چرا که از یک طرف تربیت نیروی انسانی متخصص به کیفیت برنامه های این حوزه وابسته می باشد و از طرف دیگر مأموریت نوآوری، پژوهش و ارائه خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی را نیز بعهده گرفته است. اگرچه در سالهای اخیر آموزش عالی با رشد کمّی که انصافاً مورد نیاز جامعه نیز بوده است مواجه شد ولی شرایط کنونی و تحول اقتصادی و اجتماعی کشور طلب می کند که به کیفیت آموزش عالی نیز توجه خاص مبذول شود. نیک می دانیم که اکثر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی از کیفیت نامطلوب خدمات آموزشی و پژوهشی رنج می برند و این ناشی از عدم حمایت مالی کافی از تجهیزات، کارگاهها، آزمایشگاهها، و عدم تخصیص منابع مالی کافی به کلیه فعالیت های درون سیستم آموزش عالی است. دانشگاهها زمانی به کیفیت مطلوب آموزشی و پژوهشی دست خواهند یافت که از حمایت و پشتیبانی مالی و بودجه ای مناسب در سبد هزینه های عمومی دولت برخوردار باشند. بطور مثال در سال 2015 بیش از 72% در آمدهای موسسات آموزش عالی کشور های همکاری اقتصادی و توسعه از محل بودجه عمومی بوده است و یا مثلا در کشور هایی همچون امریکا، کانادا و کره جنوبی، سهم مخارج عمومی بخش آموزش عالی از تولید ناخالص داخلی بیش از 2% است (کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه 2015)
به هرجهت، اگر گام اول در ایران، رشد کمّی مراکز آموزشی بوده، گام دوم فراهم سازی منابع مالی مناسب برای ارتقاء کیفیت می باشد. این در حالی است که کل بودجه دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که 53% از سهم تولید علم را بر عهده دارند، زیر 7 هزار میلیارد ریال می باشد که این بودجه تخصیصی در لایحه بودجه پیشنهادی حتی کمتر از بودجه شهرداری ها در برخی از شهر ها ی ایران می باشد ! ! ! ؟
به هرجهت اگر مایل هستیم برخی از مأموریت های اساسی نظام آموزش عالی کشور در برنامه ی ششم از قبیل:
1 –بهبود نسبت دانشجو به هیأت علمی از 25 در سال 96 به 20 در سال 1400
2 – افزایش تعداد دانشگاههای در زمره 100 دانشگاه برتر آسیا و جهان
3 – افزایش تعداد مقالات نهایی شده در پایگاههای استنادی
4 –افزایش تعداد نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه بین المللی و دارای ضریب تأثیر از 45 نشریه در سال 1396 به 70 نشریه در سال 1400
5 – بهبود رتبه تولید کمّی مقالات در دنیا از رتبه 15 در سال 1396 به رتبه 12 در سال 1400
و . . . تحقق یابد، سؤال اینست؟
آیا وضعیت اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در لایحه سال 96 بودجه مناسب و معقول پیش بینی شده است؟
با نگاه به وضعیت اعتبارات هزینه ای در سال 1396 که اتفاقا همراه است با سال اول اجرای برنامه ششم توسعه کشور بشرح زیر ملاحظه می شود:
- رشد اعتبارات هزینه ای امور یازده گانه کل کشور مندرج در جدول شماره 7 نسبت به سال گذشته 14.71 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای فصل آموزش عالی نسبت به سال گذشته 91 / 24 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت عتف نسبت به سال گذشته 47/ 13 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته 88 / 38 درصد.
- سهم اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی از اعتبارات هزینه ای مندرج در جدول شماره 7 لایحه بودجه کشور تنها در حدود 55/ 3 درصد ! !
نهایتاً کل بودجه پیش بینی شده در لایحه بودجه 68665 میلیارد ریال می باشد که بدون تردید وضعیت فعلی اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در لایحه بودجه سال 1396 ، فقط و فقط اهداف هزینه ای از قبیل: حقوق و مزایای کارکنان رسمی و پیمانی، حقوق و مزایای کارکنان قراردادی، پرداختی به پیمانکاران شرکت های طبخ و توزیع غذای دانشجویان و شرکت های خدماتی و تاسیساتی، پرداخت هزینه های آب و برق و گاز و بسیاری دیگر از هزینه های مصرفی و جاری را تأمین خواهد نمود.!!!
مسلماً این وضعیت اعتباری بدون تردید پاسخ گوی نیاز های کیفی آموزش عالی نبوده و منجر به کاهش شدید اعتبارات پژوهشی، توقف کامل فرصت های مطالعاتی و شرکت در کنفرانس های بین المللی، عدم تحقق کامل مأموریت های محوله به بخش آموزش عالی در برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی کشور و نهایتاً کاهش رشد علمی و افت شدید کیفیت آموزشی خواهد شد که مطمئناً لطمه جبران ناپذیری به فرایند توسعه کشور وارد خواهد ساخت. لذا اگر انباشت سرمایه انسانی را به عنوان یکی از موتور های اساسی رشد اقتصادی در نظر گرفته شود شایسته خواهد بود که دولتمردان، سیاستگذاران و نمایندگان محترم مجلش شورای اسلامی هزینه های حوزه آموزش عالی را نوعی سرمایه گذاری تلقی کرده و با اتخاذ تصمیات مناسب در زمان مناسب زمینه ارتقای کیفی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را در کشور فراهم نمایند.
خبرگزاری آریا- دکتر ابراهیم صالحی عمران معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه مازندران و رییس انجمن آموزش عالی ایران، طی یادداشتی به نقد و بررسی جایگاه آموزش عالی در بودجه سال 96 کشور و عدم توجه کافی به مقوله آموزش عالی پرداخت.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران دربابلسر در ذیل، متن کامل این یادداشت را مشاهده می کنید:
جایگاه آموزش عالی در لایحه بودجه سال1396
دکتر ابراهیم صالحی عمران رییس انجمن آموزش عالی ایران
ماههای پایانی سال 95 مصادف شد با تصویب برنامه ششم و لایحه بودجه سال 1396 هیأت دولت در مجلس شورای اسلامی که این مصوبه زمینه های اجرایی و عملیاتی کلیه برنامه های توسعه کشور را در پی خواهد داشت. بدیهی است لایحه بودجه هر کشوری پیش بینی و برآورد منابع و ارقام مالی کلیه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی و عمرانی آن می باشد که اگر به درستی تهیه، تنظیم و تصویب شود می تواند پایه و اساسی معتبر و محکمی برای رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را فراهم سازد. در این راستا یکی از حوزه هایی که نیازمند توجه و حمایت اساسی در لایحه بودجه هست حوزه آموزش عالی است که کارکردها و وظایف خطیری را بعهده دارد. چرا که از یک طرف تربیت نیروی انسانی متخصص به کیفیت برنامه های این حوزه وابسته می باشد و از طرف دیگر مأموریت نوآوری، پژوهش و ارائه خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی را نیز بعهده گرفته است. اگرچه در سالهای اخیر آموزش عالی با رشد کمّی که انصافاً مورد نیاز جامعه نیز بوده است مواجه شد ولی شرایط کنونی و تحول اقتصادی و اجتماعی کشور طلب می کند که به کیفیت آموزش عالی نیز توجه خاص مبذول شود. نیک می دانیم که اکثر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی از کیفیت نامطلوب خدمات آموزشی و پژوهشی رنج می برند و این ناشی از عدم حمایت مالی کافی از تجهیزات، کارگاهها، آزمایشگاهها، و عدم تخصیص منابع مالی کافی به کلیه فعالیت های درون سیستم آموزش عالی است. دانشگاهها زمانی به کیفیت مطلوب آموزشی و پژوهشی دست خواهند یافت که از حمایت و پشتیبانی مالی و بودجه ای مناسب در سبد هزینه های عمومی دولت برخوردار باشند. بطور مثال در سال 2015 بیش از 72% در آمدهای موسسات آموزش عالی کشور های همکاری اقتصادی و توسعه از محل بودجه عمومی بوده است و یا مثلا در کشور هایی همچون امریکا، کانادا و کره جنوبی، سهم مخارج عمومی بخش آموزش عالی از تولید ناخالص داخلی بیش از 2% است (کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه 2015)
به هرجهت، اگر گام اول در ایران، رشد کمّی مراکز آموزشی بوده، گام دوم فراهم سازی منابع مالی مناسب برای ارتقاء کیفیت می باشد. این در حالی است که کل بودجه دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که 53% از سهم تولید علم را بر عهده دارند، زیر 7 هزار میلیارد ریال می باشد که این بودجه تخصیصی در لایحه بودجه پیشنهادی حتی کمتر از بودجه شهرداری ها در برخی از شهر ها ی ایران می باشد ! ! ! ؟
به هرجهت اگر مایل هستیم برخی از مأموریت های اساسی نظام آموزش عالی کشور در برنامه ی ششم از قبیل:
1 –بهبود نسبت دانشجو به هیأت علمی از 25 در سال 96 به 20 در سال 1400
2 – افزایش تعداد دانشگاههای در زمره 100 دانشگاه برتر آسیا و جهان
3 – افزایش تعداد مقالات نهایی شده در پایگاههای استنادی
4 –افزایش تعداد نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه بین المللی و دارای ضریب تأثیر از 45 نشریه در سال 1396 به 70 نشریه در سال 1400
5 – بهبود رتبه تولید کمّی مقالات در دنیا از رتبه 15 در سال 1396 به رتبه 12 در سال 1400
و . . . تحقق یابد، سؤال اینست؟
آیا وضعیت اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در لایحه سال 96 بودجه مناسب و معقول پیش بینی شده است؟
با نگاه به وضعیت اعتبارات هزینه ای در سال 1396 که اتفاقا همراه است با سال اول اجرای برنامه ششم توسعه کشور بشرح زیر ملاحظه می شود:
- رشد اعتبارات هزینه ای امور یازده گانه کل کشور مندرج در جدول شماره 7 نسبت به سال گذشته 14.71 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای فصل آموزش عالی نسبت به سال گذشته 91 / 24 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت عتف نسبت به سال گذشته 47/ 13 درصد.
- رشد اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته 88 / 38 درصد.
- سهم اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی از اعتبارات هزینه ای مندرج در جدول شماره 7 لایحه بودجه کشور تنها در حدود 55/ 3 درصد ! !
نهایتاً کل بودجه پیش بینی شده در لایحه بودجه 68665 میلیارد ریال می باشد که بدون تردید وضعیت فعلی اعتبارات هزینه ای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در لایحه بودجه سال 1396 ، فقط و فقط اهداف هزینه ای از قبیل: حقوق و مزایای کارکنان رسمی و پیمانی، حقوق و مزایای کارکنان قراردادی، پرداختی به پیمانکاران شرکت های طبخ و توزیع غذای دانشجویان و شرکت های خدماتی و تاسیساتی، پرداخت هزینه های آب و برق و گاز و بسیاری دیگر از هزینه های مصرفی و جاری را تأمین خواهد نمود.!!!
مسلماً این وضعیت اعتباری بدون تردید پاسخ گوی نیاز های کیفی آموزش عالی نبوده و منجر به کاهش شدید اعتبارات پژوهشی، توقف کامل فرصت های مطالعاتی و شرکت در کنفرانس های بین المللی، عدم تحقق کامل مأموریت های محوله به بخش آموزش عالی در برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی کشور و نهایتاً کاهش رشد علمی و افت شدید کیفیت آموزشی خواهد شد که مطمئناً لطمه جبران ناپذیری به فرایند توسعه کشور وارد خواهد ساخت. لذا اگر انباشت سرمایه انسانی را به عنوان یکی از موتور های اساسی رشد اقتصادی در نظر گرفته شود شایسته خواهد بود که دولتمردان، سیاستگذاران و نمایندگان محترم مجلش شورای اسلامی هزینه های حوزه آموزش عالی را نوعی سرمایه گذاری تلقی کرده و با اتخاذ تصمیات مناسب در زمان مناسب زمینه ارتقای کیفی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را در کشور فراهم نمایند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۵۶

رئیس دانشگاه الزهراء در گفت‌وگو با آنا این بودجه تامین‌کننده مسائل آموزشی و پژوهشی ما نیست/اعتراض همه روسای دانشگاه‌ها به ناچیز بودن بودجه است

دکتر انسیه خزعلی، رئیس دانشگاه الزهراء با اشاره به رشد 10 درصدی بودجه این دانشگاه در لایحه بودجه سال 96، آن را ناچیز دانست و بر حمایت و پشتیبانی وزارت علوم در این زمینه تاکید کرد.

انسیه خزعلی، رئیس دانشگاه الزهراء در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «اعتراضی که همه روسای دانشگاه‌ها دارند این است که افزایش بودجه بسیار ناچیز است و از طرف دیگر هزینه‌های دانشجویان نیز هر روز افزایش پیدا می‌کند.»
خزعلی گفت: «هزینه انجام طرح‌های پژوهشی، مواد آزمایشگاهی و تجهیزات نیز هر سال افزایش پیدا می‌کند، اینها غیر از مسائل رفاهی است که واقعا هزینه‌های زیادی دارد. بنابراین این بودجه پوشش‌ده و تامین‌کننده مسائل آموزشی و پژوهشی ما نیست.»
او افزود: «براساس لایحه بودجه 96، سهم بودجه دانشگاه الزهرا حدود 10درصد افزایش یافته است.»
رئیس دانشگاه الزهرا گفت: «برای دانشگاه‌ها نسبت به جاهای دیگر، این بودجه کفاف لازم را نمی‌دهد. بحث عمده کار دانشگاه‌ها بر روی پژوهش است و امروزه بیشتر بحث دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین از سوی وزارت علوم مطرح می‌شود، بنابراین نیاز است که حتما پشتیبانی جدی در این زمینه صورت گیرد.»
او گفت: «ما تلاش کرده‌ایم که برنامه خود را براساس آنچه که هیات امنا گفته است پیش ببریم و بنا را بر 15 درصد گذاشته‌ایم ولی احتمال اینکه بتوانیم این درصد را جذب و به پژوهش اختصاص دهیم وجود ندارد.»
خزعلی ادامه دارد: «بسیار از ساختمان‌های ما فرسوده هستند و نیاز به تعمیر دارند که امسال متاسفانه این بودجه تعمیر هم اختصاص پیدا نکرده است. واقعا اگر بودجه کم شود یا تخصیص پیدا نکند با مشکل جدی روبه‌رو می‌شویم.»
به گفته خزعلی، دانشگاه الزهراء در حال حاضر 151 رشته گرایش دارد که 10هزار و 200 دانشجو در سه مقطع کارشناسی‌، کارشناسی‌ارشد و دکتری در آن رشته‌ها تحصیل می‌کنند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۲۱

رییس دانشگاه کردستان: اجرای پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی در دستور کار قرار دارد

سنندج-رییس دانشگاه کردستان یکی از برنامه های این دانشگاه را برنامه ریزی در راستای اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های خارجی ذکر کرد و گفت: در این راستا برنامه های نیز تاکنون اجرایی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رییس دانشگاه کردستان و اعضای هیئت رییسه این دانشگاه امروز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در تالار فردوسی برگزار شد، به تشریح فعالیت ها و اقدامات انجام شده و در حال اجرای دانشگاه در حوزه های مختلف پرداخت و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
رییس دانشگاه کردستان در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه آموزش عالی در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت های چشمگیری در سطح داخلی و خارجی کرده است، گفت: هم از نظر تعداد دانشجو و هم افزایش مقاطع تحصیلی و ارتقای کیفیت دانشگاه های ما رشد زیادی کرده اند.
فردین اخلاقیان اضافه کرد: کسب مقام اول علمی کشورمان در منطقه به ویژه در حوزه های نانو و انرژی هسته ای نشان می دهد علی رغم چالش هایی که آموزش عالی با آن مواجه بوده پیشرفت مطلوبی در این سال ها کرده است.
وی با اشاره به اینکه وزارت علوم برای نخستین بار اقدام به دسته بندی دانشگاه ها کرده است، بیان کرد: یکی از فاکتورهای مدنظر در این راستا تعداد اعضای هیئت علمی و دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه ها است که ازاین لحاظ رتبه دانشگاه کردستان زیاد بالا نیست.
وی ادامه داد: وضعیت استان براساس شاخص های بین المللی به ویژه دستاوردهای علمی که براساس تعداد مقالات معتبر منتشر شده در نشریات جهانی سنجیده می شود، مطلوب تر است به گونه ای که در بین یکصد دانشگاه رتبه ۲۶ را داریم.
رییس دانشگاه کردستان اظهارداشت: دانشگاه درکشورما با آموزش شروع و سپس وارد بحث پژوهش شد و اکنون سعی در ورود به چرخه فناوری و کارآفرینی را دارد.
اخلاقیان استخدام کارشناسان به منظور تقویت بخش کارشناسی، اخذ رشته های زبان کردی و موسیقی و پذیرش دانشجو در این رشته ها و حرکت به سمت یکپارچه سازی اطلاعات را از جمله اقدامات انجام شده در این دانشگاه در چند سال اخیر ذکر کرد.
وی با اعلام اینکه فضای کار برای فعالیت برون مرزی در این دانشگاه مهیا است، گفت: با چندین دانشگاه اروپایی و یک دانشگاه ژاپن در راستای اجرای پروژه هایی ارتباط برقرار کرده ایم.
وی بیان کرد: پروژه مشترک با عنوان بین المللی سازی دانشگاه ها با بودجه یک میلیون یورویی به صورت مشترک بین دانشگاه کردستان با سه دانشگاه کشورهای اسکاتلند، اسپانیا و اتریش در حال اجرا است.
رییس دانشگاه کردستان ادامه داد: هم اکنون هم در حال برنامه ریزی برای تعریف پروژه های دیگری در این راستا هستیم.
اخلاقیان عنوان کرد: از طرف وزارت علوم دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه معین دانشگاه های اقلیم کردستان عراق در ایران تعیین شده است.
وی اضافه کرد: با اکثر دانشگاه های اقلیم کردستان عراق تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم و در حال حاضر تعدادی دانشجوی شمال عراق در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند.
وی اظهارداشت: ایجاد فضا برای حضور تمامی طیف های نظام در برنامه های دانشگاه از اهداف ما است.
رییس دانشگاه کردستان در ارتباط با طرح بومی گزینی هم گفت: این طرح به دلیل منفعت سایر استان های کشور تاکنون تغییر آن واعتراضاتی که استان هایی مثل کردستان در این رابطه داشتند، به جایی نرسیده است.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با دعوت از شخصیت های سیاسی و فرهنگی مطرح کشور و نحوه برخورد گزینشی مسئولان دانشگاه با حضور علاقمندان به شرکت در این گونه برنامه ها، گفت: دیدگاه مسئولان دانشگاه ایجاد محدودیت برای تشکل خاصی در سطح کشورنیست.
روشن خوشنوازی ادامه داد: در آستانه انتخابات قرار داریم و بی شک همه ما باید برای ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه به ویژه دانشگاه تلاش کنیم.
وی عنوان کرد: هم اکنون بالغ بر ۸۰ نشریه دانشجویی به زبان های مختلف اعم از فارسی، کُردی و انگلیسی در این دانشگاه منتشر می ود.
وی با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور بوده و توسط تشکل های دانشجویی برگزار می شود، اضافه کرد: قطعا ما از تمامی دیدگاه های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال می کنیم.
معاون عمرانی دانشگاه کردستان هم در این نشست با اشاره به اینکه محور توسعه در دانشگاه آموزش و پژوهش است، گفت: حوزه معاونت عمرانی همواره حامی و پشتیبان این محورها هستند و درراستای فراهم کردن بسترها و زیرساخت های مورد نیاز در این راستا تلاش می کنند.
جمال مشتاق عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار متر مربع فضا با کاربری های مختلف اعم از دانشگاه، آزمایشگاه و خوابگاه در سطح استان در دست اجرا داریم.
وی اظهارداشت: ابتدای امسال محورهای کاری در زمینه مدیریت انرژی در واحدهای دانشگاهی تعریف شده و براساس آن باید هر سال ۱۰ درصد مصرف انرژی را به سمت انرژی های نو سوق دهیم.
معاون آموزشی دانشگاه کردستان هم در این نشست با اشاره به وجود ۹ هزار و ۲۰۰ دانشجو در این دانشگاه گفت: دانشگاه کردستان براساس توانایی های علمی در بین کل دانشگاه های کشور رتبه ۲۴ را کسب کرده است.
عادل سی و سه مرده اظهارداشت: براساس رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ایران به غیر از دانشگاه های علوم پزشکی هم دانشگاه کردستان رتبه ۲۵ را دارد.
وی به رشد ۷،۸ درصدی جذب هیئت علمی در این دانشگاه اشاره و عنوان کرد: سال گذشته ۲۷ نفر هیئت علمی در دانشگاه استخدام شدند امسال هم ۲۳ نفر دیگر را استخدام خواهیم کرد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۳۱

رئیس دانشگاه کردستان: پروژه بین‌المللی سازی دانشگاه کردستان اجرایی شد

رئیس دانشگاه کردستان گفت: پروژه بین‌الملل سازی دانشگاه کردستان با دانشگاه‌های خارج از کشور به صورت مشترک در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فردین اخلاقیان بعدازظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان اظهار داشت: دانشگاه کردستان از سال 73 به صورت مستقل شروع به فعالیت کرده و با 23 سال مستقل بودن اکنون در حال رشد است.
وی با اشاره به اینکه در ابعاد علمی دانشگاه کردستان رشد چشمگیری داشته است، گفت: آموزش عالی جدیداً تصمیم گرفته که دانشگاه‌ها را بر اساس شاخص‌ها رتبه‌بندی کند.
رئیس دانشگاه کردستان تصریح کرد: هم‌اکنون دانشگاه کردستان با وجود 300 عضو هیئت علمی و 23 سال فعالیت در رتبه 3 و در میان 100 مرکز آموزش عالی کشور در رده 26 قرار دارد اما اگر تولیدات علمی دانشگاه در نظر گرفته شود جزو دانشگاه‌های خوب کشورمان است.
وی از اخذ مجوز رشته‌های جدید در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: مجوز رشته‌های زبان و ادبیات کردی و رشته موسیقی در دانشگاه کردستان با توجه به استعداد و پتانسیل‌های منطقه انجام شد.
اخلاقیان بر توسعه برای گسترش کمی و کیفی رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه تاکید کرد و افزود: اخذ مجوز برای شته‌های دکترا در دانشگاه کردستان و مراکز آموزش عالی دشوار شده و باید در این دانشگاه ظرفیت بیشتری برای پذیرش دانشجویان فراهم شود.
وی اظهار کرد: دانشگاه کردستان در زمینه تولیدات علمی همطراز دانشگاه‌های دولتی کشور قرار داریم و بر اساس سرانه دانشجو به هیئت علمی در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها دانشگاه کردستان دانشگاه اول در تولید علم است.
رئیس دانشگاه کردستان به افزایش فعالیت‌های بین‌المللی و فعالیت‌های برون مرزی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون دانشگاه کردستان با دانشگاه‌های اروپا و کشور ژاپن ارتباط خوبی دارد.
وی گفت: در حال حاضر پروژه بین‌الملل سازی دانشگاه کردستان به صورت مشترک با دانشگاه‌های اسپانیا و اتریش و دانشگاه کردستان در حال اجراست و یک میلیون یورو برای این پروژه مشترک در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه کردستان خاطر نشان کرد: از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه معین دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق است و با دانشگاه‌های شمال عراق هم تفاهم‌نامه همکاری دارد و تعدادی از دانشجویان عراقی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند.
وی گفت: هم‌اکنون مقطع کارشناسی زبان و ادبیات کوردی در دانشگاه کردستان از سال گذشته آغاز شده و برای مقاطع تکمیلی کارشناسی ارشد این رشته نیز در برنامه این دانشگاه قرار دارد.
خوابگاه‌های دانشجویی به بخش خصوصی برون سپاری می‌شوند
اخلاقیان افزود: خوابگاه‌های دانشجویی باید به بخش خصوصی برون سپاری شوند اما متاسفانه این سیاست طبق دستور وزیر علوم و تحقیقات جواب نداده و مسلماً در دانشگاه کردستان هم جواب نخواهد داد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۱۱

دانشگاه کردستان با دانشگاه های اروپایی همکاری علمی بین المللی دارد

سنندج- ایرنا- رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه در راستای فعالیت های بین المللی در این دانشگاه فضای مناسبی ایجاد شده است گفت: هم اکنون این دانشگاه درانجام یک پروژه علمی بین المللی با دانشگاه های اروپایی همکاری می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا فردین اخلاقیان روز یکشنبه در نشست با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: در این پروژه بزرگ بین المللی، دانشگاه کردستان با پنج دانشگاه در داخل ایران و همچنین سه دانشگاه از کشورهای اسکاتلند، اسپانیا و اتریش همکاری می کند.
وی عنوان این پروژه را بین المللی سازی دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: بودجه ای که برای این پروژه بین المللی در نظر گرفته شده، یک میلیون یورو است.
رئیس دانشگاه کردستان همچنین به انعقاد تفاهم نامه با چند دانشگاه خارجی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ما در دانشگاه کردستان با دانشگاهی در ژاپن فعالیت آموزشی مشترک داریم و هیات هایی از ژاپن برای بازدید به دانشگاه کردستان آمده و این دانشگاه نیز هیات هایی را به ژاپن اعزام می کند.
وی همچنین با اشاره به ارتباط دانشگاه کردستان با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این دانشگاه معین دانشگاه های کردستان عراق بوده و از این پتانسیل و ظرفیت نیز برخوردار است.
اخلاقیان ادامه داد: همچنین تلاش کرده ایم که با دانشگاه های شمال عراق نیز ارتباط داشته باشیم و در این راستا نیز دید و بازدیدهایی انجام و تفاهم نامه هایی منعقد شده است.
** کیفی گرایی سیاست اصلی آموزش عالی کشور است
رئیس دانشگاه کردستان در ادامه با بیان اینکه بعد از انقلاب، آموزش عالی در کشور ما با پیشرفت های فراوانی مواجه شده گفت: خودکفایی در رشته های مختلف تحصیلی بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و کسب عناوین برتر در انتشار مقالات مختلف علمی گواه روشنی بر این ادعاست.
وی افزود: هم اکنون سیاست اصلی آموزش عالی کشور حرکت به سمت کیفی گرایی بوده و در این زمینه نیز اقدامات و فعالیت های موثری انجام شده است.
اخلاقیان اظهار کرد: دانشگاه کردستان یکی از دانشگاه های کشور است که در زمینه های مختلف تولیدات علمی، ارائه و انتشار مقالات و غیره با پیشرفت های قابل توجهی روبرو شده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه های بی کیفیت هرم تحصیلی کشور را به هم ریخته است گفت: رشته های مهارتی در کشور زیاد مورد توجه قرار نگرفته به همین دلیل هم اکنون با سیل دانش آموختگان بیکار روبرو هستیم.
رئیس دانشگاه کردستان بیان کرد: یکی از برنامه های آموزش عالی کشور در این راستا این است که رشته ها مهارتی و با توجه به پتانسیل ها و آمایش سرزمینی تعیین شده و تا چند سال دیگر دانش آموخته بیکار نداشته باشیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه کردستان نیز بر اساس همان سیاست آموزش عالی کشور به سمت کیفی گرایی پیش می رود ادامه داد: دانشگاه کردستان در زمینه آموزشی نیز خروجی های بسیار خوبی داشته و موفقیت هایی حاصل کرده است.
اخلاقیان افزود: مباحث مربوط به دانشگاه کارآفرین و نسل سوم وضعیت مطلوبی نداریم و به نسیت دانشگاه هایی که در مراکز توسعه کشوری قرار دارند عقب هستیم اما در این راستا نیز تلاش می کینم که به نتیجه مورد نظر برسیم.
به گفته وی دانشگاه کردستان در زمینه تولید علم و انتشارات علمی به حد قابل قبولی رسیده و گاهی از میانگین کشوری نیز جلوتر است اما در زمینه دانشگاه کارآفرین و طرحهای کاربردی احتیاج به رشد بیشتری دارد.
وی در ادامه به فعالیت ها و اقدامات انجام شده دانشگاه در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: اصلاح سیستم اداری و حرکت به سمت سیستم یکپارچه اطلاعاتی، جذب رشته های جدید با توجه به پتانسیل های منطقه و توسعه تحصیلات تکمیلی را از جمله فعالیت های انجام شده است.
رئیس دانشگاه کردستان تلاش برای ارتقای زیرساخت های دانشگاه،کسب افتخارات علمی، افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه، ارتباط با دانشگاه های خارج از کشور، محوطه سازی فضای سبز دانشگاه و انجام پرژه های مختلف عمرانی را از دیگر فعالیت ها و اقدامات انجام شده این دانشگاه عنوان کرد.
اخلاقیان همچنین به راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی از سال گذشته در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تلاش داریم که برنامه ریزی های لازم را برای ایجاد مقطع کارشناسی ارشد این رشته انجام دهسیم.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
7348/ 3020
**خبرنگار: افسانه گلباغی/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۱۹

برگزاری اجلاس کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه علامه طباطبایی

گروه دانشگاه: همایش سراسری کرسی ملی نظریه‌پردازی با حضور روسای دانشگاه‌های کشور، وزیر علوم و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی‎ فردا دوشنبه 13 دی ماه در دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، اجلاس ملی کمیته‌های دستگاهی هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی فردا دوشنبه 13 دی‌ماه 1395 از ساعت 8:45 در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) تهران برگزار می‌شود.
این اجلاس که با حضور محمد مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، آیت الله علی‌اکبر رشاد، رئیس هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، روسای کرسی‌های علمی دبیرخانه هیات حمایت، و همچنین روسا و معاونین دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی سراسر کشور و هم‌چنین پژوهشگران و فرهیختگان حوزه علوم انسانی برگزار خواهد شد، فعالیت‌های چند ساله کمیته‌های دستگاهی سراسر کشور و عملکرد هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی در ایجاد نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار می‌گیرد.
یادآور می‌شود، در این همایش از صاحبان نظریه، نوآوری و نقدهای موفق که تحت نظارت دبیرخانه هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی موفق به دفاع از طرحنامه خود شده‌اند، تجلیل و سند ملی اعطا شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۲۰

بومی گزینی دانشگاه ها قانونی به ضرر داوطلبان مناطق توسعه نیافته است

سنندج- ایرنا- معاون آموزشی دانشگاه کردستان با اشاره به سیاست بومی گزینی دانشجو در کشور، این قانون را به ضرر داوطلبان مناطق توسعه نیافته و کمتر برخوردار کشور عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عادل سی وسه مرده روز یکشنبه در نشست رئیس دانشگاه و هیات رئیسه دانشگاه کردستان با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان اظهار کرد: مشکلی که قانون بومی گزینی ایجاد می کند این است که فردی که در دانشگاه استان های محروم کشور تحصیل کرده امکان قبولی اش در دانشگاه های بزرگ کشور بسیار کم است.
وی افزود: بومی گزینی قانونی مصوب مجلس است اما به اهداف مورد نظر دست پیدا نکرده و هم اکنون این طرح در مجلس مطرح شده که با تعلیق و یا حذف شود.
معاون آموزشی دانشگاه کردستان در ادامه با اشاره به تعداد چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در کشور گفت: از این تعداد دانشجو 13 درصد در دانشگاه های دولتی و 87 درصد نیز در دانشگاه های غیر دولتی مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: سهم دانشگاه کردستان از این میزان دانشجو 2 درصد بوده و از این لحاظ جزو سه استان آخر کشور هستیم و اگر ظرفیت خود را پایین بیاوریم فضا را برای سایر دانشگاه های دولتی کشور باز کرده ایم و استان آخر کشور خواهیم شد.
سی و سه مرده با بیان اینکه دانشگاه کردستان از لحاظ کیفیت در زمره استان های برتر کشور بوده گفت: کیفیت این دانشگاه با دانشگاه های اقلیم عراق قابل مقایسه نیست و کیفیت ما بسیار بالاتر است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه کردستان براساس توانایی های علمی در میان کل دانشگاه های کشور رتبه 24 را دارد افزود: همچنین براساس رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در ایران، دانشگاه کردستان رتبه بیست و پنجم را دارد.
معاون عمرانی دانشکاه کردستان نیز در این نشست حوزه آموزش و پژوهش را محور توسعه دانشگاه عنوان کرد و افزود: ما نیز به عنوان حوزه عمرانی همواره با بستر سازی های مناسب از لحاظ فضا و امکانات و غیره پشتیبان و حامی این 2 حوزه هستیم.
جمال مشتاق اظهار کرد: هم اکنون 30 هزار مترمربع فضا با کاربری های مختلف از جمله آزمایشگاه، خوابگاه و غیره در دست احداث داریم.
معاون امور دانشجویی دانشگاه کردستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در افزایش سرانه فضای خوابگاهی در دانشگاه هستیم گفت: در برنامه پنجم توسعه بر ایجاد خوابگاه های خودگران و واگذاری ان به بخش خصوصی تاکید شده و قانون خوابگاه سازی نیز ممنوع شده است.
سلیمانی با بیان اینکه واگذاری خوابگاه ها به بخش خصوصی جواب نداده است افزود: دانشگاه کردستان برخلاف سایر دانشگاه ها 100 درصد دانشجویان دختر و پسر را اسکان داده و تمامی خوابگاه های ما دارای سالن مطالعه است.
وی اظهار کرد: در دانشگاه کردستان بر خلاف سایر دانشگاه ها، دانشجویان چهار سال تحصیل خود را در خوابگاه با تراکم بیشتری می گذرانند.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
7348/ 3020
**خبرنگار: افسانه گلباغی/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۳۷

معاون عمرانی دانشگاه کردستان: 30 هزار متر مربع فضای دانشگاه کردستان در حال احداث است

معاون عمرانی دانشگاه کردستان گفت: در حال حاضر 30 هزار متر مربع فضای آموزشی و رفاهی دانشگاه کردستان در حال ساخت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، جمال مشتاق عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان اظهار داشت: در دانشگاه کردستان محور توسعه ما توسعه آموزش و پژوهش است اما در قسمت عمرانی حامی و پشتیبان این حوزه ها هستیم.
وی گفت: در حال حاضر 30 هزار متر مربع فضای آموزشی و رفاهی دانشگاه کردستان از حمله ساخت دانشکده شهرستان قروه، دانشکده سقز و آزمایشگاه و سه خوابگاه دانشجویی در حال ساخت است.
معاون عمرانی دانشگاه کردستان با تاکید بر توسعه کارهای عمرانی و زیرساخت‌های دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه کردستان در میان 37 دانشگاه کشور که در زمینه مقاوم سازی ساختمان‌ها فعالیت داشته جزو 4 دانشگاه برتر کشوری بوده است.
وی گفت: در حال حاضر روند ساخت سه خوابگاه دانشجویی دانشگاه کردستان از محل بنیاد 15 خرداد، سفر مقام معظم رهبری و حمایت وزیر علوم و تحقیقات و فناوری در حال اجراست.
اعطای تسهیلات به بیش از 3300 دانشجوی دانشگاه کردستان
مسئول امور دانشجویی دانشگاه کردستان در ادامه این نشست اظهار داشت: در ترم تحصیلی گذشته به 3 هزار و 388 دانشجوی دانشگاه کردستان تسهیلات اعطا شد.
ابراهیم سلیمانی افزود: در ترم گذشته 2 میلیارد و 140 میلیون تومان تسهیلات به دانشجویان دانشگاه کردستان در قالب وام مسکن، وام ضروری، وام دکترا، وام تغذیه و وام شهریه تحصیلی اهدا شد.
وی سرانه خوابگاه دانشجویی در سطح دانشگاه‌های کشور را به ازای هر دانشجو 12.5 متر مربع عنوان کرد و گفت: سرانه خوابگاه دانشجویی در دانشگاه کردستان 10.1 متر مربع است.
مسئول امور دانشجویی دانشگاه کردستان تصریح کرد: در حال حاضر دو خوابگاه دانشگاه کردستان و یک خوابگاه دانشجویی پسرانه با مساحت 3 هزار و 400 متر مربع در حال ساخت است که هزینه ساخت یکی از این خوابگاه‌ها از محل بنیاد 15 خرداد در حال انعقاد قرارداد است و اگر این خوابگاه‌ها ساخته شوند تمام خوابگاه‌های پردیس دانشگاه کردستان جمع‌آوری می‌شوند.
وی گفت: تمام خوابگاه‌های دانشگاه کردستان دارای سالن مطالعه و امکانات رفاهی است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۴۳

پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه منابع طبیعی گرگان تجلیل شدند

گرگان- مراسم نکوداشت و تجلیل از پژوهشگران و فناوران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، عصر یکشنبه در مراسم که در تالار خلیج فارس دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: ۶۰ سال فعالیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را می توان به سه دوره تقسیم بندی کرد که دوره اول فعالیت های آموزشی در مرکز اموزش عالی مورد توجه قرار داشت، دوره دوم از سال ۱۳۷۰ فعالیت های پژوهشی ادامه پیدا کرد و در حال حاضر دوره سوم فعایت های دانشگاه با رویکرد کارآفرینی مورد نظر است و همه همکاران در خصوص اجرای سند دانشگاه کارآفرین متعهد هستند.
علی نجفی نژاد افزود: اساتید به عنوان رکن اصلی دانشگاه در نهادینه کردن روحیه خودباوری جهت انجام فعالیت های کارآفرینانه شناخته می شوند تا بتوانند دانشجویان را در ادامه مسیر کارآفرینی همراهی کنند.
وی خاطرنشان کرد: طبق ابلاغیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکیل مرکز نوآوری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در دست اقدام است.
وی اظهار کرد: همچنین از دو هفته پیش، آیین نامه راه اندازی قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی از سوی وزارتخانه ابلاغ شده که امیدواریم تا سال آینده، حداقل ۱۰ قطب علمی در زمینه های مختلف در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، فعالیت خود را آغاز کنند.
نجفی نژاد در پایان اعلام کرد: در برنامه های هفته پژوهش و فناوری سال آینده، دانشکده کارآفرین، استاد کارآفرین و دانشجوی کارآفرین را انتخاب و معرفی خواهیم کرد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم گفت: در امور پژوهشی ۱۰۶ مورد تصویب گزارش نهایی طرح تحقیقاتی، بررسی ۱۸۰ پرونده مستندات اعتبار ویژه پژوهشی اساتید، ۲۰۳ مورد مقاله ISI و ۱۰۴ مورد مقاله غیر ISI معتبر را انجام دادیم.
محمدهادی معیری افزود: برگزاری نخستین استارت آپ تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، افتتاح کلینیک مادر تخصصی، پیگیری طرح کلان ملی مدیریت جامع حوضه های آبخیز و ... از دیگر اقدامات پژوهشی و فناوری دانشگاه است.
وی از تدوین سند دانشگاه کارآفرین و انعقاد تفاهم نامه هایی با اداره کل استاندارد، میراث فرهنگی، آب منطقه ای و... به عنوان اقدامات موثر در حوزه پژوهشی دانشگاه یاد کرد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۸:۱۹

در رابطه با پولی شدن دانشگاه دولتی اعتراضات دانشجویان تربیت مدرس وارد روز دوم شد

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با تجمع و اعتراض در ساختمان مرکزی این دانشگاه و با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و این تجمع همچنان ادامه دارد.
بنابراین گزارش، دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.
یکی از دانشجویان معترض در این تجمع گفت: متاسفانه رئیس دانشگاه تربیت مدرس بدون توجه به اعتراض دانشجویان از میان تجمع عبور می‌کند، بدون اینکه بپرسد به چه اعتراض شده است.
وی افزود: ما امروز از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس درخواست کمک کردیم و قرار شد تا وی با مسئولان دانشگاه در این رابطه صحبت کند.
گفتنی است، این دانشجویان که امروز برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضات‌شان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.
همچنین معترضان در بیانیه‌ای اعلام کردند: اینکه چه کسی یا چه دولتی و چه جریانی ظلم را آغاز می‌کند یا پیش می‌برد، مهم نیست. تنها زوال منطقه‌ای اهمیت دارد که در پس و پشت ظلم آن را آغاز و تداوم می‌بخشد. آموزش رایگان حق همگانی است و هر منطقی که خلاف این حق عمل کند، ظلم است. خواه این منطق در قالب منطقی مصوبه‌ای ابلاغ و اجرا شود یا اساس حکم و دستوری باشد.
در ادامه این بیانیه تاکید شد: از این رو ما دانشجویان نسبت به اصل مصوبه پرداخت هزینه دروس جبرانی و اجرای آن معترض بوده و ضمن ادامه اعتراض همه امکانات و شرایط قانونی را در راستای عدم اجرای این مصوبه و حذف آن به‌کار می‌گیریم.
در پایان این بیانیه و به نقل از خبرگزاری فارس، آمده است: امید است در دولت تدبیر و امید مهر ابطال و اتمام به چنین مصوبات ناعادلانه‌ای زده شود تا این‌گونه کسری بودجه‌ها به‌دوش دانشجویان آوار نشود. از مسئولان دانشگاه هم انتظار حرکت بر مدار انصاف و عدالت می‌رود تا این‌گونه محیط دانش و علم در گیرودار حاشیه و بودجه گرفتار نیاید.
لازم به ذکر این دانشجویان روز گذشته هم در بیانیه‌ای نسبت به مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی شدن دانشگاه اعتراض کرده‌ بودند.

۹۵/۱۰/۱۲
۲۲:۰۴

دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های خوزستان: اعزام دانشجویان خوزستان به اردوهای رضوی حتمی است

خرمشهر- دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور گفت: اعزام دانشجویان به ارودهای رضوی در تمام دانشگاه های استان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا شافعی نیا شامگاه یکشنبه در حاشیه نشست مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور در جمع خبرنگاران، بیان کرد: هزینه های رسیدن و اسکان و تفریح اردوهای رضوی با توجه به بعد مسافت زیاد است و فشاری را به بودجه فرهنگی دانشگاه های خوزستان وارد می کند که امیدواریم وزارتخانه نگاه ویژه ای به این منطقه داشته باشد.
وی تاکید کرد: اگر حمایت انجام شود می توان کار بیشتری انجام داد، اما حتی اگر حمایت صورت نگیرد بازهم این اردوها برگزار می شوند.
دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور، افزایش تعداد متقاضیان شرکت در این اردوها را پیش بینی کرد و گفت: میزان مشارکت دانشجویان در طرح اردوهای رضوی امسال به طور قطع افزایشی است و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز به افزایش اردوهای رضوی تاکید دارد.
وی در ادامه به برگزاری نشست مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه های خوزستان اشاره و بیان کرد: این جلسات به صورت دوره ای و متناوب میان دانشگاه های منطقه ۱۰ که شامل استان خوزستان است برگزار می شوند که ایجاد هماهنگی میان تمام برنامه های فرهنگی که قرار است در استان خوزستان انجام شود یکی از اهداف برگزاری این جلسات است.
شافعی نیا، استفاده از منابع تحت اختیار دانشگاه ها به استفاده به صورت یک جا و منسجم و جزیره ای عمل نکردن را بیشترین هدف از برگزاری نشست های شورای مدیران فرهنگی اجتماعی خوزستان دانست.
وی با بیان اینکه این جلسه دومین دور از نشست های شورای مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ در سال جاری است، افزود: اولین جلسه در ماه رمضان در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان برگزار شد. فعالیت ها فرهنگی زمان بندی و به وزارت خانه به دفتر معاون فرهنگی و اجتماعی و مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ارسال شد و به همین روال و به صورت منظم برگزار خواهند شد.
دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های خوزستان با یادآور شدن اینکه در این جلسات در مورد برگزاری برنامه های مختلف همچون برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف منطقه ای تبادل نظر می شود، اظهار کرد: در این جلسات بر برنامه خاصی تاکید نمی شود اما ارائه یک سری برنامه های خاص که بتواند طیف مخاطب بیشتری را جذب کند در اولویت قرار دارند.
 

۹۵/۱۰/۱۳
۰۰:۵۴

رشته زبان و ادبیات کردی از افتخارات دانشگاه کردستان است

گروه اجتماعی: رئیس دانشگاه کردستان گفت: رشته زبان و ادبیات کردی که پس از سال‌ها تلاش به عنوان رشته‌ای تخصصی در دانشگاه کردستان اخذ شد، یکی از افتخارات این دانشگاه است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان به نقل از روابط عمومی، فردین اخلاقیان، امروز یکشنبه،12 دیماه در نشست با اصحاب رسانه کردستان، اظهار کرد: دانشگاه کردستان از سال 73 فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و پیش از آن به عنوان یک دانشکده تحت نظر دانشگاه رازی کرمانشاه 20 سال فعالیت داشته است و علیرغم سابقه کم، خوشبختانه در زمینه‌های مختلف علمی و پژوهشی و فرهنگی رشد چشمگیری داشته است.
وی افزود: بر اساس دسته بندی صورت گرفته توسط وزارت علوم که برای اولین بار در کشور دانشگاه‌ها در 5 دسته رتبه بندی شد، دانشگاه کردستان در رتبه دانشگاه‌های دسته سوم قرار گرفت.
رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: در مجموع نیز در کشور بر اساس تولیدات علمی و مقالات، دانشگاه کردستان از بین 100 دانشگاه رتبه 26 کشوری را داراست که با توجه به سابقه فعالیت دانشگاه، وضعیت مطلوب و مناسبی است.
وی از انجام فعالیت‌هایی در راستای سوق دادن دانشگاه به سمت کارآفرین شدن خبر داد و تصریح کرد: در دو سال اخیر اقدامات قابل توجهی در راستای ارتقای جایگاه دانشگاه صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به تنظیم چارت جدید دانشگاه و اجرای آن از سال 94، اصلاح سیستم اداری و حرکت به سمت سیستم یکپارچه اطلاعاتی اشاره کرد.
اخلاقیان همچنین از تلاش دانشگاه برای اخذ رشته‌های جدید با توجه به پتانسیل‌های منطقه خبر داد و افزود: رشته زبان و ادبیات کردی که پس از سال‌ها تلاش به عنوان رشته‌ای تخصصی در دانشگاه کردستان اخذ شد، یکی از افتخارات این دانشگاه است.
وی پذیرش دانشجو در رشته موسیقی از نیمسال دوم سال جاری را نیز از دیگر موفقیت‌های دانشگاه در اخذ رشته‌های جدید و متناسب با ظرفیت‌های استان اعلام کرد.
رئیس دانشگاه کردستان در خصوص اخذ مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته‌های جدید نیز، اظهار کرد: دانشگاه تلاش خود را برای ایجاد مقاطع بالاتر به ویژه در رشته زبان و ادبیات کردی خواهد کرد اما افزودن کدرشته و ایجاد این مقطع باید توسط وزارت علوم صورت گیرد که دانشگاه پیگیر آن خواهد بود.
وی ادامه داد: سیاست وزارت علوم بر کاهش کمی سازی و افزایش کیفی سازی در دانشگاه‌هاست اما با توجه به اینکه دانشگاه کردستان تنها دانشگاه دولتی استان است، ما معتقد به افزایش ظرفیت کمی و رساندن آن به میانگین کشوری هستیم.
اخلاقیان وضعیت پژوهشی دانشگاه را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه کردستان در زمینه پژوهشی و نوشتن مقاله، به بلوغ رسیده و می‌توان گفت در حد میانگین کشوری است که البته باید برای ارتقای هر چه بیشتر این جایگاه بیشتر تلاش شود.
وی از توسعه دیپلماسی علمی دانشگاه کردستان خبر داد و یادآور شد: در این راستا پروژه‌های مشترک زیادی با دانشگاه‌های عراق، ژاپن و همچنین چند دانشگاه کشورهای اروپایی تعیین و در حال اجراست.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۰:۴۹

مسئولان فرهنگی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور در خرمشهر گردهم آمدند

خرمشهر- گردهمایی مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر عصر یکشنبه نشست هم اندیشی مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور در دانشگاه علوم و فنون خرمشهر برگزار شد.
در این جلسه به موارد مختلفی همچون برنامه ریزی برای برگزاری برنامه فرهنگی دانشگاه های استان خوزستان از جمله برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و بحث اعزام اردوهای رضوی پرداخته شد.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در این نشست، تربیت نیروی متعهد را رسالت اصلی دانشگاه ها خواند و گفت: مدیران فرهنگی دانشگاه ها به عنوان طبقه اجرایی کشور، مسئولیت سنگینی بر عهده دارند که با تشکیل این شورا و ایجاد تعامل و هماهنگی بیستر بین مدیران می توان نقشه راه ترسیم کرد.
سید محمد موسوی در ادامه از حوزه فرهنگ در دانشگاه ها به عنوان مظلوم ترین حوزه یاد کرد و توضیح داد: تلاش های بسیاری با وجود سنگین بودن فعالیت های فرهنگی و بودجه اندک در این حوزه انجام شده و هجمه های بسیاری از داخل و خارج از دانشگاه نیز به این حوزه وارد می شود.
مهدی کوراوند مدیر فرهنگی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز در این نشست از برگزاری دومین دوره جشنواره ملی ادبیات مقاومت در نیمه نخست سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر خبر داد و افزود: امسال بخش تئاتر خیابانی، شهدای رسانه و راهیان نور نیز به محورهای این همایش اضافه خواهد شد.
در این جلسه بر لزوم تخصصی شدن جشنواره همچون جشنواره شعر و شامل شدن طیف بیشتری از دانشجویان منطقه ۱۰ توافق شد.
همچنین به موضوع هزینه های اعزام به اردوهای رضوی برای دانشگاه های استان خوزستان با توجه به بعد مسافت تا مشهد مقدس هم پرداخته و پیشنهادهایی برای کاهش این هزینه از سوی مدیران فرهنگی حاضر در جلسه ارائه شد.
لزوم توجه بیشتر و دادن امتیازات بیشتر به مناطق دور از مشهد همچون استان خوزستان از سوی وزارت علوم و فناوری برای اجرای این طرح از جمله محورهای مورد تاکید مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه ۱۰ کشور بود.
در این نشست در خصوص برگزاری جشنواره منطقه ای همچون جشنواره قرآن و عترت به میزبانی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین، جشنواره شعر به میزبانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول و جشنواره فلیم موبایلی هم اندیشی و تبادل نظر نیز انجام شد.
    

۹۵/۱۰/۱۳
۰۱:۰۱

دانشگاه یاسوج شانزدهمین دانشگاه برتر کشور شناخته شد

پایگاه معتبر علم‌سنجی بین‌المللی سایماگو در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه‌های ایران در سال 2016 را اعلام کرد که دانشگاه یاسوج شانزدهمین دانشگاه برتر کشور شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، پایگاه معتبر علم‌سنجی بین‌المللی سایماگو در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه‌های ایران در سال 2016 را اعلام کرد.
بر پایه این گزارش، دانشگاه تهران با کسب رتبه 9 در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا، علوم پزشکی تهران با کسب رتبه 12 در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا و صنعتی شریف با کسب رتبه 15 در میان دانشگاه‌های غرب آسیا به ترتیب اول تا سوم دانشگاه‌های ایران دسته‌بندی شده‌اند.
دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاه‌های ایران قرار گرفت.
لازم به ذکر است این رتبه در بین همه دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص‌های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
گفتنی است در این رتبه‌بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۷:۳۰

دانشگاه یاسوج شانزدهمین دانشگاه برتر کشور شناخته شد

یاسوج- ایرنا -پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی «سایماگو »در آخرین گزارش خود برترین دانشگاههای ایران در سال2016 را اعلام کرد که در این میان دانشگا یاسوج در رتبه 16دانشگاههای کشور قرارگرفت.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه یاسوج، بر پایه این گزارش دانشگاه تهران با کسب رتبه 9، علوم پزشکی تهران رتبه 12 و صنعتی شریف رتبه 15 دانشگاههای غرب آسیا به ترتیب رتبه اول تا سوم دانشگاههای ایران را دراین دسته بندی کسب کرده اند.
براین اساس، دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاههای ایران قرار گرفت که این رتبه در بین همه دانشگاههای تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
گفتنی است در این رتبه بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.
دانشگاه یاسوج 6هزار دانشجو دارد.
خبرنگار: مظفر عدالت نسب**انتشار دهنده:حسینعلی راشکی
6162 /8005

۹۵/۱۰/۱۳
۰۷:۵۸

دانشگاه یاسوج در میان دانشگاه‌های کشور رتبه شانزدهم را کسب کرد

پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی سایماگو در آخرین گزارش خود بر‌ترین دانشگاه‌های ایران در سال۲۰۱۶ را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج و به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، دانشگاه تهران (با کسب رتبه 9 در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا)، علوم پزشکی تهران (با کسب رتبه 12 در میان دانشگاه‌های منطقه غرب آسیا) و صنعتی شریف (با کسب رتبه 15 در میان دانشگاه‌های غرب آسیا) به ترتیب اول تا سوم دانشگاه‌های ایران دسته بندی شده‌اند.
دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاههای ایران قرار گرفت.
این رتبه در بین همه دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی بوده که به لحاظ رشد شاخص‌های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
در این رتبه بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۲۵

دانشجو محور بودن، مهم‌ترین مولفه‌ برنامه‌های دانشگاه‌ کردستان

‌معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با اشاره به فعالیت تشکل‌های دانشجویی در سطح دانشگاه گفت: برنامه‌های فرهنگی در سطح دانشگاه دانشجو محور است.

‌به گزارش ایسنا، روشن خوش‌نوازی، در جمع خبرنگاران رسانه‌های کردستان، اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور بوده و توسط تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه وابسته به هیچ دیدگاه سیاسی خاص نیست و به طور قطع از تمامی دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال خواهد شد، اعلام کرد: ارتباط بیشتر با اصحاب رسانه از اولویت‌های مهم دانشگاه کردستان است چراکه دانشگاه کردستان دوست دارد بیشتر صدایش شنیده شود و ابزار دستیابی به این هدف را رسانه‌ها می‌داند.
وی افزود: به عنوان نماینده دو وزیر علوم طی 3 سال اخیر در استان و معاون فرهنگی دانشگاه هیچگونه محدودیتی در این زمینه را ندیده‌ام و هر تشکلی که درخواستی داشته با احترام بررسی شده و بستر برای دعوت از چهره‌ سیاسی و فرهنگی مدنظر را فراهم کرده‌ایم.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با بیان اینکه با 99 درصد از درخواست‌ها موافقت کرده‌ایم، گفت: البته در برخی مواقع شنیده‌ایم که می‌گویند برای یک چهره سیاسی به صورت اتوبوسی دعوت کننده آورده و برای یکی محدودیت قائل بوده‌اند که اینها در حد حرف است.
خوشنوازی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم و ایجاد شور انتخاباتی در جامعه به ویژه دانشگاه‌ها رسالت همه ما است و باید در این راستا تمام تلاش خود را بکار ببندیم و از همه دیدگاه‌ها استقبال خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: از تمام گردهمایی‌ها و نشست‌ها که براساس چارچوب قوانین و مقررات و با هدف ایجاد شور انتخاباتی در جامعه دانشگاه‌ها برگزار شود استقبال کرده و بستر آن را فراهم خواهیم کرد.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان نبود برنامه‌ریزی در عرصه فرهنگ را از چالش‌های جدی عنوان کرد و گفت: این واقعیت تلخی است که ما برنامه‌ریزی مناسبی در حوزه فرهنگی نداریم و این در تمام بخش‌ها وجود داشته و به دانشگاه‌ها خلاصه نمی‌شود.
خوشنوازی با بیان اینکه دانشجو محور بودن از مهم‌ترین مولفه‌ها در برنامه‌های دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه کردستان است، اضافه کرد: به همین منظور مسئولان در برگزاری برنامه‌ها به ندرت ورود پیدا می‌کنند و  دعوت از چهره‌های شاخص سیاسی و غیره توسط تشکل‌ها انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: برنامه‌های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور و توسط تشکل‌های دانشجویی انجام می‌شود و قطعا از تمامی دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال خواهد شد.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در ادامه به انتشار 80 نشریه دانشجویی به زبان‌های مختلف اعم از فارسی، کُردی و انگلیسی در این دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: آمادگی هرگونه تعامل را با نشریات محلی داریم و در این راستا هیچ محدودیتی نداریم. 

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۰۸

دانشگاه‌ها از ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال می‌کنند

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین‌ گفت: در استان قزوین بیش از هزار هیات علمی و 100 هزار دانشجو فعالیت دارند، به همین جهت دانشگاه‌ها از ایده‌های اساتید و دانشجویان استقبال می‌کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، ‌ابوالحسن نائینی، با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای دانشگاه نسل سوم تأسیس ‌شدند، اظهار کرد: امروزه دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم یا همان کارآفرین پیش می‌روند و حرکت به این سو در دستور کار دانشگاه‌ها و وزارتخانه قرار دارد و در حقیقت یکی از روش‌هایی است که بتوان دانشجوی کارآفرین را تحویل جامعه داد.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین‌ خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌هایی هستند که در آن اساتید و دانشجویان، ایده‌های خود را پرورش می‌دهند و وظیفه ما و وزارتخانه حمایت از ایده‌های اساتید و دانشجویان است تا این ایده‌ها تکامل پیدا کرده و در این شرکت‌ها تجاری سازی شده و به ثمر نشیند.
وی اعلام کرد: در استان قزوین بیش از هزار هیات علمی و 100 هزار دانشجو در استان فعالیت دارند به همین جهت دانشگاه‌ها از ایده‌های اساتید و دانشجویان استقبال می‌کنند.
نائینی تصریح کرد: اگر روند تشکیل شرکت‌هی دانش‌بنیان تسهیل شود مشکل دیگری بر سر راه این شرکت‌ها وجود ندارد و از سوی دانشگاه‌ بین‌المللی امام خمینی(ره) فضا برای راه‌اندازی و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شده و از ایده‌ها استقبال می‌کنیم.
وی تأکید کرد: ضروری است تا همه مسؤولان و دانشگاه‌ها از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنند و به همین منظور در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) فضایی بالغ بر هزار و 500 مترمربع برای شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد اختصاص داده شده است همچنین این شرکت‌ها می‌توانند از فضای کارگروه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه استفاده کنند.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین‌ اضافه کرد: موانعی بر سر راه شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارد و تنها مشکل آنان مسائل مربوط به تکمیل فرم و راه‌اندازی شرکت است که تلاش شده این امر تسهیل شود تا فعالیت خود را آغاز کنند.
وی ادامه داد: باید دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به این باور برسند و در امر پژوهش فعالیت کنند و ما نیز آمادگی کامل برای حمایت از آنان را داریم.
نائینی گفت: شرکت‌هایی که ایده‌های نو را پرورش داده و به سمت تجاری‌سازی هدایت می‌کنند باید زمانی را سپری کنند تا ایده آنان به ثمر برسد.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین‌ یادآور شد: در استان شرکت‌های دانش‌ بنیانی که در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری هستند برخی از محصولات خود را به بازار عرضه کرده‌اند و سرمایه‌گذاران باید از این شرکت‌ها حمایت کنند تا ایده‌ها به تولید انبوه برسد و کشور را به سوی خوکفایی پیش ببریم.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۰۰

در جلسه سه ساعته روسای دانشگاه کُردستان با اصحاب رسانه مطرح شد؛ فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی تنها 13 درصد کل آمار کشوری هستند/دانشگاه کُردستان محل تبلیغات جناحی و حزبی نیست

نشست خبری اصحاب رسانه‌های استان کُردستان با روسای دانشگاه کُردستان ظهر امروز در تالار فردوسی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از نوای آبیدر ، نشست خبری اصحاب رسانه‌های استان کُردستان با روسای دانشگاه کُردستان ظهر امروز در تالار فردوسی این دانشگاه برگزار شد.
"فردین اخلاقیان طاب" رئیس دانشگاه کُردستان ضمن تاکید بر لزوم گسترش تعامل مدیران و دولت با اصحاب رسانه، گفت: وجود بیش از 5 میلیون دانشجو در کشور و رشد قابل توجه آن پس از انقلاب اسلامی، نشانگر توجه نظام جمهوری اسلامی به آموزش عالی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه کُردستان رتبه‌های خوب و برتر کشوری را در طی 23 سال عمر خود، کسب کرده است، اظهار کرد: با توجه وجود دانشگاه‌هایی با قدمت بیشتر و اعضای هیئت علمی بالاتر، دانشگاه کُردستان توانسته که افرادی نخبه را جذب کند که رتبه این دانشگاه را در سطح کشور بالا برده است.
رئیس دانشگاه کُردستان با اشاره به درجه 3 دانشگاه کُردستان در رتبه بندی وزارت علوم، افزود: این رتبه بندی حجمی بوده و اگر بر اساس مقالات و سطح علمی به این امر نگاه کنیم، بر اساس رنک‌های معتبر بین المللی، رتبه 26 کشوری را دارا هستیم.
اخلاقیان در ادامه با اشاره به تغییرات چارت اداری دانشگاه و تحول در سیستم اداری-مالی، تصریح کرد: یکپارچه سازی، اصلاح سیستم اداری مالی و برنامه‌ریزی یکپارچه در کنار افزایش ظرفیت توسعه از اهم پیشرفت‌های بدست آمده است.
وی با اشاره به تحولات حوزه آموزش دانشگاه، گفت: اقدام برای اخذ رشته‌های جدید بر اساس نیاز منطقه و استان، اخذ رشته کارشناسی زبان کُردی، رشته موسیقی، توسعه تحصیلات تکمیلی و آموزش مجازی از جمله دستاوردهای این حوزه است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار نوای آبیدر مبنی بر وجود تعداد بالای فارغ التحصیلان بیکار و برنامه دانشگاه برای این امر، گفت: سیاست‌های وزارت علوم نیز به سمت کیفیت بخشی به آموزش‌ها است و در کنار آن نیز باید در جذب دانشجو به میانگین کشوری که جذب 2 درصد از جمعیت 5 میلیونی دانشجویان بوده، باید برسیم.
اخلاقیان با بین اینکه آموزش عالی با وجود مراکز آموزشی متعدد لجام گسیختگی پیدا کرده که موجب افزایش فارغ التحصیلان بیکار نیز شده، گفت: تنها 17 دردصد از جمیعت فارغ التحصیلان متعلق به دانشگاه‌های دولتی بوده و مابقی آمار بزرگ فارغ التحصیلان که عمدتاً بیکار نیز بوده به دیگر مراکز علمی تعلق دارند.
رئیس دانشگاه کُردستان با بیان اینکه معضل بیکاری ازغ التحصیلان را قبول دارم، تاکید کرد: دانشجویان و فارغ التحیصلان دانشگاه‌های دولتی به مراتب باسوادتر و حرفه‌ای ‌تر از دیگر فارغ التحصیلان هستند.
وی در ادامه با اشاره به همکاری‌های دانشگاه کُردستان با نهادهای بین المللی اروپایی و ژاپنی، عنوان کرد: همکاری 4 دانشگاه ایرانی و 3 دانشگاه اروپایی برای اجرای پروژه بین المللی سازی دانشگاه‌ها با بودجه یک میلیون یورویی از دستاوردهای دانشگاه کُردستان است.
دانشگاه کُردستان نگاهی یکسان به برگزاری مراسمات سیاسی طیف‌های خاص دارد
در ادامه معاون فرهنگی داشنگاه کُردستان با اشاره به رویکرد دانشگاه کُردستان در ایجاد شور و نشاط در آستانه انتخابات، گفت: ما نگاهی یکسان به برگزاری مراسمات سیاسی طیف‌های خاص داریم و برای هیچ حزب و جناحی محدودیت قایل نمی‌شویم.
وی تاکید کرد: برنامه‌های فرهنگی باید با شان دانشگاه همخوانی داشته باشد و بر این نظارت دقیق داریم.
وی نبود برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ را مشکلی کشوری دانست و افزود: برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه در اختیار تشکل‌ها و خود دانشجویان است و اساساً دانشگاه محل فعالیت جناحی و حزبی نیست.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت 80 نشریه دانشجویی در دانشگاه کُردستان گفت: این نشریات می‌توانند در صورت تمایل با رسانه‌های کُردستان تبادل داشته باشند.
در ادامه این جلسه "خبات ساعدی" مدیرمسوول ماهنامه کرده‌واری سوالاتی در خصوص امکان دایر کردن رشته زبان کُردی در مقطع کارشناسی ارشد، بومی‌گزینی دانشگاه‌ها و توسعه نشریات دانشجویی و ارتباط آن با رسانه‌ها را مطرح کرد که "اخلاقیان"، رئیس دانشگاه در پاسخ به آنها گفت: امسال دومین سال جذب دانشجویان رشته زبان کردی است که در صورت نیاز و درخواست ما می‌توانیم مقدمات دایر کردن این رشته در کارشناسی ارشد را نیز فراهم کنیم.
"عادل سی‌و‌سه مرده"، معاون آموزشی دانشگاه نیز در پاسخ به بحث بومی گزینی دانشگاه‌ها، گفت: بومی گزینی ابتدا با هدف رفت و آمد آسان‌تر افراد به محل استان خودشان تدوین شد که این امر محروم شدن نخبه‌های کشوری از امکانات دانشگاه‌های برتر کشور را به همراه داشته که امید است مجلس محترم این امر را تعدیل و یا حذف کنند.
وی همچنین با اشاره به اعتبار مدارک دانشگاهی کشور عراق اظهار کرد: تائید و یا رد این مدارک و تطبیق آن با سرفصل آموزشی ما بر عهده وزارت علوم است.
سی و سه مرده، تصریح کرد: مواردی از جعل مدرک دانشگاهی دیگر مراکز علمی مشاهده شده که ربطی به دانشگاه کُردستان دارد.
وی با اشاره به ارتقای رنک جهانی این دانشگاه، افزود: هم اکنون رتبه 2600 جهانی را داریم که صعودی 1400 پلیه‌ای نسبت به سال گذشته داریم.
در ادامه معاون دانشجویی و صندوق رفاه دانشگاه کُردستان با اشاره به وجود 17 خوابگاه دانشجویی، گفت: 4 هزار نفر از دانشجویان دانشگاه کُردستان در این خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند.
وی از امکان اعظای وام ودیعه مسکن به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی خبر داد و افزود: این افراد در صورت نیاز می‌توانند وام 6 میلیون تومانی ودیعه مسکن دریافت کنند.
معاون پژوهشی دانشگاه کُردستان نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر نظارت جدی بر امر تدوین و حفاظت از پایان نامه‌های پژوهشی، گفت: کمیته‌ای نیز راه‌اندازی خواهد شد تا نظارت را دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر کند.
وی ادامه داد: دانشجویان دانشگاه کُردستان دسترسی گسترده‌ای به مقالات و بانک اطلاعات علمی کشوری و جهانی دارند و می‌توانند از آن استفاده کنند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۲

نقدی بر مراسم شب شعر «قند پهلو» در دانشگاه رازی حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها جای خیال‌پردازی نیست

حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها جای خیال‌پردازی نیست، در واقع با نصب چند بیت شعر، ساختمان فرهنگی دانشگاه، گلستان فرهنگ و ادب نمی‌شود و نیاز به مهندسی‌فرهنگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی ؛ فضاحت برنامه شب شعر «قند پهلو» در دانشگاه رازی سرباز کردن غده چرکینی بود که از چند ماه پیش به‌صورت مکرر خطر آن به ریاست دانشگاه اعلام شده بود.
براساس این گزارش، نارضایتی‌ها و اعتراض‌هایی که تاکنون ابراز و اعلام شده‌اند نه صرفا مختص یک برنامه (که اگر تنها همین یک برنامه بود، با اظهار بی‌اطلاعی و عذرخواهی معاونت فرهنگی تا حدودی قابل توجیه بود) بلکه اعتراض نسبت به رویکرد دین‌ستیزانه، قانون‌گریزانه، دیکتاتورمآبانه و ضدفرهنگی معاونت «بی»فرهنگی دانشگاه رازی است.
اهانت به پیامبران الهی در حالی صورت می‌گیرد که پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها، معاونت فرهنگی نه عذرخواهی، که اعلام بی‌اطلاعی و محکومیت می‌کند! در حالی که پیش‌تر همین معاونت فرهنگی در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) مراسم جشنی در تالار مینو (یکی از گران‌ترین تالارهای عروسی کرمانشاه) هماهنگ می‌کند و حتی با اصرار نهاد رهبری، بسیج اساتید، بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، حاضر نمی‌شود که برگزاری برنامه را به پس از اذان مغرب موکول کند تا جایی که مسئله رسانه‌ای می‌شود.
حمایت تمام قد از کسانی که اقدام به ترجمه و نشر مقالات الحادی علیه اصل "توحید" و نیز مقالاتی در دفاع از عمل قبیح همجنس‌بازی کرده یکی دیگر از اقدامات تأسف‌برانگیز معاونت فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه است! این مسئله در حالی اتفاق می‌افتد که عبدالحمید علیزاده نسبت به این موضوع کاملا آگاه بوده و نسخه‌هایی از آن مقالات در اختیار وی قرار داده شده بود! نکته قابل ملاحظه دیگر نیز این است که همین فرد، با حمایت علیزاده به مدرس کارگاه نشریات دانشگاه رازی تبدیل می‌شود، حال آن که پیش‌تر نشریه وی توقیف و همچنین از تدریس در دانشگاه منع شده بود.
علاوه بر این‌ها حمایت معاون فرهنگی دانشگاه رازی از برخی افراد که تجاهر به فساد دارند و تقویت آن‌ها جهت تشکیل تشکل‌های یک‌بار مصرف از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی دانشگاه است، کسانی که بعضا تصاویر خود را در حالات نامتعارف (بدون لباس، در حال رقص و...) و نیز فیلم‌های مبتذل را به‌صورت عمومی منتشر کردند، اهل مصرف دخانیات هستند، به دوستی‌های نامشروع شناخته می‌شوند و...
این گزارش ادامه می‌دهد، در کانون‌های به اصطلاح فرهنگی هم اوضاع مشابه است، در حالی که معاونت فرهنگی موظف است بر کانون‌های فرهنگی نظارت کند، بعضی از کانون‌هایی که زیرمجموعه او هستند به انتشار فیلم‌های مبتذل و تصاویر برهنه زنان در کانال خود می‌پردازند، شب شعرهایی (غیر از قندپهلو) برگزار می‌کنند که در آن‌ها اشعار غیر‌اخلاقی خوانده می‌شود، فیلم‌هایی با سکانس‌هایی غیر‌اخلاقی در دانشگاه اکران می‌کنند و... که همه این ها با مجوز (غیرقانونی) معاونت فرهنگی صورت می‌گیرد. این در حالی است که حتی یک مورد از برنامه کانون‌ها توسط عبدالحمید علیزاده به شورای فرهنگی ارائه نشده است. در حالی که قانونا برنامه‌های کانون‌های فرهنگی باید از شورای فرهنگی مجوز اخذ کند.
علیزاده علاوه بر حمایت از بسیاری از افراد ناصالح به تضعیف افراد و نهاد‌های مذهبی در دانشگاه نیز پرداخته است، اخراج و انتقال اکثر کارمندان مذهبی از معاونت فرهنگی، کارشکنی در پیگیری برنامه‌های مذهبی یا برنامه‌های تشکل‌های اسلامی از دیگر مسائل است، علاوه بر مذهب درباره قانون نیز علیزاده در صورتی که قوانین مطابق با میلش نباشند ذره‌ای به آن‌ها تمکین نمی‌کند.
عبارت "برداشت من از قانون" به ترجیع‌بند سخنان معاون فرهنگی برای شکستن قانون تبدیل شده است در حالی که معاون فرهنگی تنها باید مجری قانون باشد و حق تفسیر آن را ندارد.
مسائلی همچون ممانعت از توزیع نشریه بسیج دانشجویی (در حالی که علیزاده مدعی آزادی بیان است)، عدم تشکیل کمیته ناظر بر نشریات به مدت 6 ماه (در حالی که باید حداقل ماهی یک‌بار تشکیل شود)، اعطای غیرقانونی مجوز به کانون‌های همسو با معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه (در حالی که باید از شورای فرهنگی مجوز داده شود)، حمایت غیرقانونی از حضور اعضای موثر نشریات سیاسی در کانون‌های فرهنگی، همزمان دبیر تشکل و دبیر انجمن علمی بودن فردی همسو با علیزاده در معاونت فرهنگی (برخلاف قانون)، ابلاغ رویه‌ها و مطالبات غیرقانونی به تشکل‌های دانشجویی و ... تنها گوشه‌ای از قانون‌گریزی و قانون شکنی‌های علیزاده است، برخوردهای تند با منتقدان، داد و فریاد راه انداختن، فحاشی به مخالفان و... را نیز باید به موارد نالایقی این فرد افزود.
معمولا همه مدیران دنبال کمینه کردن وظایف و بیشینه کردن اختیارات خود هستند، طیف فعال فرهنگی دانشگاه، طیف متنوعی است، به‌خصوص اینکه نسل‌های جدید به‌واسطه تجارب گذشته و ابزارهای جدید ارتباطی، توانمندی‌های برجسته‌ای دارد، بنابراین سعی شود در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشگاه، عدالت رعایت و با دست خود، دوقطبی سازی نکنیم.
این گزارش می‌افزاید: باید فضایی فراهم شود تا گروه‌های مختلف در چهارچوب قانون و اخلاق بتوانند در دانشگاه گفت‌و‌گو کنند و خود دانشجویان حقایق را تشخیص دهند.
شورای فرهنگی دانشگاه، عالی‌ترین سطح تصمیم‌گیری دانشگاه است و می‌تواند به همفکری فرهنگی در دانشگاه کمک کند، سعی شود نظم و کارآمدی جلسات آن را افزایش یابد و همچنین بازوهای نظارتی شورا (کمیته ناظر بر نشریات، کمیته ناظر بر کانون‌ها، هیأت نظارت بر تشکل‌ها) نیز کارآمد شوند تا به رونق فعالیت‌های دانشجویی کمک کنند.
درست است که مسائل فرهنگی، حالتی نظری دارند و مانند مسائل اداری، مالی، رفاهی و آموزشی دانشگاه نیستند اما بی در و پیکر هم نیستند، در واقع، کارگزاران فرهنگی باید نسبت به اسناد کلان فرهنگی دانشگاه (نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند دانشگاه اسلامی، مصوبات شورای اسلامی سازی دانشگاه ها، مصوبات شورای فرهنگی دانشگاه و...) پاسخگو باشند، گرچه راه بر ابتکارات بسته نیست، اما حوزه فرهنگی هم جای خیال‌پردازی نیست، در واقع با نصب چند بیت شعر، ساختمان فرهنگی دانشگاه، گلستان فرهنگ و ادب نمی‌شود و نیاز به مهندسی‌فرهنگی است.
در بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه رازی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی چگونه می‌شود که یک فرد هر چقدر که می‌خواهد بی‌قانونی و بی‌اخلاقی انجام می‌دهد و بعد با یک استعفا همه مسائل را تمام و از پاسخ‌گویی نسبت به خلاف‌هایش فرار می‌کند؟ آیا استعفای علیزاده اهانت به جامعه دانشگاهیان دانشگاه رازی نیست؟ بلا شک این فرد باید محاکمه شود.
در متن نامه معاون فرهنگی وزیر علوم آمده است، در روزهای آینده تصمیمات مناسبی در‌خصوص دانشگاه رازی گرفته می‌شود.
این نامه ادامه می‌دهد، در برنامه‌ای که به مناسبت جشن میلاد پیامبر در دانشگاه رازی با دعوت از بعضی شاعران مطرح برگزار شد، اشعاری خوانده شد که مناسب نبود.
این نامه می افزاید، در دانشگاه رازی اشعاری سروده شد که موجب واکنش علمای این شهر شد؛ البته بلافاصله دانشگاه واکنش نشان داد و بیانیه‌ای را در سایت خود منتشر کرد.
اتفاقی که در این دانشگاه رخ داد نه مورد تایید دانشگاه است و نه وزارت علوم؛ پس از این مراسم هیأتی از وزارت علوم به دانشگاه اعزام شد تا ابعاد موضوع بررسی شود و در روزهای آینده با هماهنگی نهاد رهبری، تصمیمات مناسبی در این خصوص اتخاذ می‌شود.
در پایان این نامه آمده است، معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه استعفای خود را به رئیس دانشگاه داده و در روزهای آینده در مورد آن تصمیم گرفته می‌شود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۳۳

دانشجو محور بودن، مهم‌ترین مولفه‌ برنامه‌های دانشگاه‌ کردستان

اقتصاد ایران: ‌معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با اشاره به فعالیت تشکل‌های دانشجویی در سطح دانشگاه گفت: برنامه‌های فرهنگی در سطح دانشگاه دانشجو محور است.

‌به گزارش ایسنا، روشن خوش‌نوازی، در جمع خبرنگاران رسانه‌های کردستان، اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور بوده و توسط تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه وابسته به هیچ دیدگاه سیاسی خاص نیست و به طور قطع از تمامی دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال خواهد شد، اعلام کرد: ارتباط بیشتر با اصحاب رسانه از اولویت‌های مهم دانشگاه کردستان است چراکه دانشگاه کردستان دوست دارد بیشتر صدایش شنیده شود و ابزار دستیابی به این هدف را رسانه‌ها می‌داند.
وی افزود: به عنوان نماینده دو وزیر علوم طی 3 سال اخیر در استان و معاون فرهنگی دانشگاه هیچگونه محدودیتی در این زمینه را ندیده‌ام و هر تشکلی که درخواستی داشته با احترام بررسی شده و بستر برای دعوت از چهره‌ سیاسی و فرهنگی مدنظر را فراهم کرده‌ایم.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با بیان اینکه با 99 درصد از درخواست‌ها موافقت کرده‌ایم، گفت: البته در برخی مواقع شنیده‌ایم که می‌گویند برای یک چهره سیاسی به صورت اتوبوسی دعوت کننده آورده و برای یکی محدودیت قائل بوده‌اند که اینها در حد حرف است.
خوشنوازی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم و ایجاد شور انتخاباتی در جامعه به ویژه دانشگاه‌ها رسالت همه ما است و باید در این راستا تمام تلاش خود را بکار ببندیم و از همه دیدگاه‌ها استقبال خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: از تمام گردهمایی‌ها و نشست‌ها که براساس چارچوب قوانین و مقررات و با هدف ایجاد شور انتخاباتی در جامعه دانشگاه‌ها برگزار شود استقبال کرده و بستر آن را فراهم خواهیم کرد.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان نبود برنامه‌ریزی در عرصه فرهنگ را از چالش‌های جدی عنوان کرد و گفت: این واقعیت تلخی است که ما برنامه‌ریزی مناسبی در حوزه فرهنگی نداریم و این در تمام بخش‌ها وجود داشته و به دانشگاه‌ها خلاصه نمی‌شود.
خوشنوازی با بیان اینکه دانشجو محور بودن از مهم‌ترین مولفه‌ها در برنامه‌های دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه کردستان است، اضافه کرد: به همین منظور مسئولان در برگزاری برنامه‌ها به ندرت ورود پیدا می‌کنند و دعوت از چهره‌های شاخص سیاسی و غیره توسط تشکل‌ها انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: برنامه‌های فرهنگی دانشگاه دانشجو محور و توسط تشکل‌های دانشجویی انجام می‌شود و قطعا از تمامی دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی در کشور استقبال خواهد شد.
معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در ادامه به انتشار 80 نشریه دانشجویی به زبان‌های مختلف اعم از فارسی، کُردی و انگلیسی در این دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: آمادگی هرگونه تعامل را با نشریات محلی داریم و در این راستا هیچ محدودیتی نداریم.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۵۶

تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی

دولت بهار: جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کرده و مصوبه وزارت علوم در این رابطه را ناعادلانه و خلاف قانون اساسی دانستند.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر امروز در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و این تجمع همچنان ادامه دارد.
بنابراین گزارش دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.
یکی از دانشجویان معترض در این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس ، گفت: متاسفانه رئیس دانشگاه تربیت مدرس بدون توجه به اعتراض دانشجویان از میان تجمع عبور می‌کند، بدون اینکه بپرسد به چه اعتراض شده است.
وی افزود: ما امروز از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس درخواست کمک کردیم و قرار شد تا وی با مسئولان دانشگاه در این رابطه صحبت کند.
گفتنی است، این دانشجویان که امروز برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضات‌شان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.
همچنین معترضان در بیانیه‌ای اعلام کردند: اینکه چه کسی یا چه دولتی و چه جریانی ظلم را آغاز می‌کند یا پیش می‌برد، مهم نیست. تنها زوال منطقه‌ای اهمیت دارد که در پس و پشت ظلم آن را آغاز و تداوم می‌بخشد. آموزش رایگان حق همگانی است و هر منطقی که خلاف این حق عمل کند، ظلم است. خواه این منطق در قالب منطقی مصوبه‌ای ابلاغ و اجرا شود یا اساس حکم و دستوری باشد.
در ادامه این بیانیه تاکید شد: از این رو ما دانشجویان نسبت به اصل مصوبه پرداخت هزینه دروس جبرانی و اجرای آن معترض بوده و ضمن ادامه اعتراض همه امکانات و شرایط قانونی را در راستای عدم اجرای این مصوبه و حذف آن به‌کار می‌گیریم.
در پایان این بیانیه آمده است:‌ امید است در دولت تدبیر و امید مهر ابطال و اتمام به چنین مصوبات ناعادلانه‌ای زده شود تا این‌گونه کسری بودجه‌ها به‌دوش دانشجویان آوار نشود. از مسئولان دانشگاه نیز انتظار حرکت بر مدار انصاف و عدالت می‌رود تا این‌گونه محیط دانش و علم در گیرودار حاشیه و بودجه گرفتار نیاید.
لازم به ذکر این دانشجویان روز گذشته هم در بیانیه‌ای ( اینجا) نسبت به مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی شدن دانشگاه اعتراض کرده‌ بودند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۶:۲۶

دانشگاه صنعتی شاهرود جزو 43 دانشگاه برتر ایران و در ردیف موثرترین دانشگاه‌های جهان

رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود گفت: براساس گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام، دانشگاه صنعتی شاهرود به همراه 43 دانشگاه دیگر از ایران در ردیف موثرترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته و طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در ارتباط با صنعت داشته است.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود گفت: براساس گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام، دانشگاه صنعتی شاهرود به همراه 43 دانشگاه دیگر از ایران در ردیف موثرترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته و طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در ارتباط با صنعت داشته است.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، فاتح، در خصوص امکانات دانشگاه گفت: براساس گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام دانشگاه صنعتی شاهرود به همراه 43 دانشگاه دیگر از ایران در ردیف موثرترین دانشگاه های جهان قرار گرفته و طی سال های اخیر پیشرفت های زیادی در ارتباط با صنعت داشته است.
وی افزود: دانشگاه صنعتی شاهرود با بسیاری از سازمان های ملی و شرکت های بزرگ همکاری از جمله ساصد، حدید، زرین خودرو، سازمان صنایع دریایی، وزارت نفت، شرکت گاز، سازمان انرژی های نو، مرکز تحقیقات راه آهن، موسساتی همچون پژوهشگاه نیرو ارتباط خوبی دارد و قراردادهای همکاری نیز بسته اشت.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود تصریح کرد: با توجه به توسعه آزمایشگاه ها و تجهیز آنها، به شبکه آزمایشگاه های علمی ایران و شبکه آزمایشگاه های راهبردی کشور پیوستیم.
فاتح بیان داشت: برای رفاه حال دانشجویان خوابگاه های دانشجویی را توسعه دادیم، اکنون 704 تخت به ظرفیت خوابگاه های ما افزوده و خوابگاه های ملی را به فیبر نوری و نت های پرسرعت مجهز کردیم.
وی ادامه داد: سال گذشته بنیاد خیرین را ثبت نام کرده و با کمک خیرین یک مجموعه ای که متروک بود را به یک مرکز بزرگ علمی- پژوهشی با اسم پردیس معدن آموزشی احیا کردیم و دسترسی و زیرسازی، آسفالت و تعمیر ساختمان ها را نیز انجام دادیم.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود تصریح کرد: این دانشگاه با با توجه به آزمایشگاه ها، امکانات و تجهیزات خوبی و همچنین سابقه خوبی که در توسعه علم و فناوری و در حوزه معدن داشته است، این پتانسیل را دارد که به عنوان یکی از قطب های بزرگ علمی کشور بتواند کار کند.
فاتح بیان داشت: در این دانشگاه تونل های آموزشی وجود دارد که در ایران بی نظیر است تا بتوانیم آموزش های مهارتی را در اختیار دانشجویان قرار دادیم.
وی ادامه داد: دانشگاه ما با 303 عضو هیات علمی، 14 دانشکده فعال دارد که در خدمت دانشجویان هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود تصریح کرد: با کمک مالی و همکاری اعضای هیات علمی یک خوابگاه دخترانه در حال ساخت است که اکنون از نظر پیشرفت ساختمانی به طبقه چهارم رسیده است.
فاتح در خصوص پروژه های در حال ساخت دانشگاه گفت: در حال حاضر یک مجموعه ورزشی، مسجد و یک ساختمان کارگاه ها در حال ساخت است و بسیاری پروژه ها نیز به بهره برداری رسیده و اخیرا در هفته دولت ساختمان کتابخانه به بهره برداری رسیده و سلف سرویس دانشگاه مجهز و همچنین مرکز رایانه تجهیز و به بهره برداری رسیده است.

۹۵/۱۰/۱۳
۰۳:۱۵

رئیس دانشگاه ایلام: داشتن تفکر انتقادی ازشاخصه های قشر دانشگاهی است

با همکاری دانشگاه ایلام و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی سمینار تخصصی با عنوان ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله با رویکرد طراحی شهری، طراحی معماری و سازه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام دراین سمینارتخصصی تفکر انتقادی را ماهیت اصلی دانشگاه و دانشگاهیان اعلام کرد و گفت: تفکر انتقادی به معنای عیب گرفتن نیست بلکه دغدغه ای است که انسان بتواند به آنچه که هست راضی نباشد و بتواند در پیشبرد کارها و حرکت روبه جلو برنامه ها تلاش کند.
وی با بیان اینکه استان ایلام سومین استان باسواد کشور از نظر تعداد تحصیل کرده به جمعیت است، افزود: در کشورما از نیاز اولیه که فراهم کردن شرایط تحصیل برای همگان است، عبور کردیم و امروزه مشکلی برای تحصیل در حوزه های علم وجود ندارد.
دکترعلی اکبری گفت: درست است که هر کسی در هر رشته ای به صورت تخصصی تحصیل کرده و مدرک گرفته است، امامشکل جامعه علمی امروز اجرائی نشدن تخصص های موجود در صحنه عمل است.
رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به عدم کاربرد علم در جای صحیح آن در کشور، گفت: متأسفانه در جامعه امروز بسیاری از علوم تزئینی شده است و تخصص های موجود به مرحله اقدام و عمل نمی رسد.
وی این مشکل را مشکلی عمومی و اجتماعی دانست، افزود: تبدیل تخصص های افراد جامعه به علوم اثر گذارقدم اصلی در زمینه رسیدن به پیشرفت و توسعه است.
دکترعلی اکبری با بیان اینکه جامعه ای که علم محور و علم پسند نشود ره به جائی نخواهد برد، از ارتباط بسیار خوب دانشگاه با صنعت در دو سال گذشته خبر داد و گفت: باید جمع های تخصصی، نیاز به بازآموزی مهارت هایی که به صورت آرمانی فرا گرفته اند را در صحنه عمل به منصه ظهور برسانند.
رئیس دانشگاه ایلام تصریح کرد: جداسازی و عدم ارتباط دستگاه های اجرایی و بخش صنعت از آموزش عالی یکی دیگراز مشکلات ناظر بر حوزه های علمی است که کلید حل این مشکل، جمع آوری تخصص هایی است که نیاز به بازآموزی و بازیابی آموخته های عمومی دارد تا در صحنه عمل و اجرا به کارگرفته شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

تصویب طرح مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی کرمانشاه در شورای فرهنگی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استان

طرح مرکزمشاوره دانشگاه صنعتی کرمانشاه در شورای فرهنگی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استانبه تصویب رسید.به گزارشروابط عمومی وزارت علوم، ولی رستمی بینا مسئول مرکز مشاوره دانشگاه با ارائه طرحیخلاقانه با عنوان «ایستگاه سلامت زندگی» در جلسه شورای فرهنگی پیشگیری از آسیب هایاجتماعی، مورد حمایت تمامی سازمان‌های استان قرار گرفت.
بر پایهاین گزارش، این طرح در قالب یک عروسک تن پوش با استفاده از روان‌شناسی رنگ می‌تواندبا برقراری ارتباط و جلب توجه مخاطب، ضریب نفوذ پیام ها را افزایش داده و دلزدگیرا از بین ببرد. این شکل برقراری ارتباط روان‌کاوانه با یک محرک زنده عروسکی، ازدوران کودکی با روح ما عجین بوده است و فرصتی را برای توجه بیشتر، درک بهتر،بازگشت به ارتباط نزدیک‌تر و صمیمی تر، تحریک هوش هیجانی ، همدلی و توسعه تفکرانتزاعی و همچنین رشد و خلاقیت فراهم میسازد.
با اجرایاین طرح می‌توان تمامی مطالب کاربردی، بروشورها، کتاب‌ها و پیام‌های مشاوره‌ای رابه بهترین نحو به سمع و نظر مخاطبان رسانید و همچنین مراکز مشاوره و دیگر سازمانها از جمله آموزش و پرورش ، شهرداری، دادگستری، ارشاد اسلامی، مراکز بهداشت و ستادپیشگیری با استفاده از این شیوه از تحرک و پویایی خاصی برخوردار خواهند شد.
مرکزمشاوره دانشگاه صنعتی کرمانشاه دوسال متوالی از سوی سازمان امور دانشجویان بهعنوان مرکز مشاوره فعال کشوری در بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزیده شده است.
گفتنیاست، کسب این عنوان برای دانشگاه صنعتی کرمانشاه درشرایطی صورت گرفت که دانشگاهفاقد رشته های روان‌شناسی، مشاوره و دیگرامکانات بوده ولی با مدیریت مناسب و استفاده از متخصصان داخل و خارج دانشگاه اینموفقیت کسب شده است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد: 203 مقاله از دانشگاه یزد در سه سال اخیر در فهرستQ1 منتشر شده است

دکترمحمدمهدی لطفی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با ارائه گزارشی آمار مقالات منتشر شده این دانشگاه را در فهرست Q1 در سه سال اخیر، تعداد مقالات منتشر شده را 203 مقاله عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترلطفی با اعلام این خبر، با معرفی Q1 و روش استخراج داده‌ها گفت: اطلاعات مستخرج برای Q1 از مجلات نمایه شده در ISI استخراج شده و از اطلاعات موجود در JCR 2015 چارک اول که بالاترین IF را دارند استفاده شده است.
وی افزود: برای استخراج مقالات؛ مقالاتی در نظرگرفته شد که در پایگاه Web OF Science نمایه شده‌اند و فیلد وابستگی آنها مربوط به دانشگاه یزد است.
دکترلطفی تصریح کرد: در سه سال گذشته (2014، 2015 و 2016) تعداد 203 مقاله منتشر شده دانشگاه در چارک اول هستند. از تعداد فوق 16 مقاله با اشتراک دانشکده‌ها و گروه‌های متفاوت در دانشگاه یزد انتشار یافته است.
وی یادآور شد: در مجموع از تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه یزد در این سه سال حدود 22.5 درصد در فهرست Q1 قرار دارد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

بازدید گروه نظارت و ارزیابی عملکرد تربیت بدنی دانشگاه های منطقه 9 از دانشگاه فرزانگان سمنان

بازدید گروه نظارت و ارزیابی عملکرد تربیت بدنی دانشگاه های منطقه 9 از دانشگاه فرزانگان سمنان با حضور دکترسیدعماد حسینی مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه شهیدبهشتی و دکترسعید ایل بیگی مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه بیرجند و مسئولان دانشگاه انجام شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کارشناسان ضمن بازدید از فضاهای ورزشی موجود در دانشگاه اهمیت دادن به ورزش و تاثیر آن در امر ارتقای سلامت، شادابی و نشاط روحی دانشگاهیان و لزوم فراهم کردن زمینه های لازم جهت ترغیب به امر ورزش را با توجه به رسالت دانشگاه مهم دانستند و خواستار اهمیت بیشتر دانشگاه در حوزه فعالیت های تربیت بدنی شدند.
دکترحسینی هدف از انجام این بازدید را شناسایی نقاط قوت و ضعف در راستای ساماندهی، توسعه و نظارت بر امور فضاها و اماکن ورزشی موجود دردانشگاه ها عنوان کرد و گفت: امید است در آینده شاهد گسترش هرچه بیشتر امکانات و فضاهای ورزشی و در پی آن کسب عناوین و مقامات ورزشی دانشجویان و کارکنان دانشگاه فرزانگان سمنان باشیم.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

کسب مقام دانشجویان طراحی لباس دانشگاه الزهرا(س) در جشنواره طراحی لباس خلیج فارس

درنخستین جشنواره طراحی لباس خلیج فارس که در مجموعه فرهنگی برج آزادی تهران برگزار شد تعدادی از دانشجویان رشته طراحی لباس مقطع کارشناسی دانشگاه الزهرا (س) در بخش‌ های مختلف موفق به کسب مقام شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، موضوع اصلی این جشنواره، طراحی لباس بانوان و آقایان ایرانی با الهام از فرهنگ و هنر و طبیعت خلیج فارس بوده است.
گفتنی است در مراسم اختتامیه و اهدای جوایز مدیر گروه طراحی پارچه و لباس دانشگاه الزهرا(س) و بعضی از اعضای هیئت علمی این گروه نیز حضور داشتند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

اختتامیه همایش ملی کاربرد علوم ورزشی در سلامت در دانشگاه شیراز

نخستین همایش ملی کاربرد علوم ورزشی در سلامت، با حضور استادان، دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، آیین اختتامیه همایش با حضور دکتر سجادی، معاون وزیر ورزش و جوانان در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.
دکتر غلامحسین ناظم زادگان ، استاد بخش تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شیراز و دبیر اجرایی همایش در این مراسم اظهار داشت: باعث افتخار و دلگرمی است که چنین همایش باشکوهی توسط بخش تربیت بدنی برگزار شد و از همه شرکت کنندگان و دست اندرکاران به ویژه دانشجویان گرامی قدردانی می کنم.
دکتر سیدعلی اکبر صفوی، قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز هم در مراسم اختتامیه همایش ملی کاربرد علوم ورزشی در سلامت ضمن تشکر از شرکت کنندگان و مجریان ،‌این همایش را موفق و تاثیرگذار توصیف کرد.
وی اظهار داشت: بخش تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شیراز از جمله بخش های توانمند دانشگاه به شمار می رود و امید آن می رود که با ظرفیت های فراوانی که در این بخش وجود دارد، روز به روز پیشرفت کند.
دکتر صفوی در ادامه به بیان 3 موضوع مرتبط با سلامت پرداخت و گفت: بهداشت و درمان، تغذیه و ورزش ،‌3 مولفه تاثیرگذار در سلامت جامعه است و سرمایه گذاری مناسب و علمی در بخش های تغذیه سالم و توسعه ورزش،‌ جلوگیری از صرف هزینه های کلان در بخش درمان را در پی دارد.
قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز اظهار امیدواری کرد با پیوند قوی تر بین مجموعه های دانشگاهی و متولیان امر ورزش و تربیت بدنی در استان،‌ شاهد شکوفایی در این عرصه باشیم.
دکتر بابک شمشیری، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز هم در اختتامیه همایش ملی کاربرد علوم ورزشی در سلامت گفت: بخش تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه شیراز با برگزاری این همایش باشکوه نشان داد که توانایی ارتقا و تبدیل شدن به دانشکده دارد.
وی با اشاره به موفقیت های اخیر ورزشکاران در عرصه های بین المللی تاکید کرد : ضروری است که از نظر پژوهشی وارد فاز جدیدی شویم و با اجرای تحقیقات کیفی،‌الگوهای ایرانی را به جهانیان عرضه کنیم.
در ادامه این همایش از سخنرانان و ‌پدیدآورندگان مقالات و پوسترهای برتر در محورهای فیزیولوژی ورزشی ، مدیریت ورزشی ، روانشناسی ورزشی و رفتار حرکتی ، آسیب شناسی ورزشی و بیومکانیک ورزشی تقدیر شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

نشست مشترک استادان گروه فلسفه دانشگاه الزهرا (س) با موسسه بنت الهدی

دانشکده الهیات دانشگاه الزهرا میزبان تعدادی از استادان گروه فلسفه و کلام موسسه آموزشی بنت الهدی ، بخش بانوان وابسته به جامعه المصطفی ، بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور معاونان آموزشی و پژوهشی دانشکده و اعضای هیئت علمی گروه فلسفه و حکمت اسلامی برگزار شد ، دکتر نسرین میانجی مدیر گروه فلسفه و کلام ، دکتر نرگس رودگر مدیر گروه مطالعات اسلامی، دکتر زهرا شریف مدیر گروه فلسفه دانشکده هدی، دکتر فاطمه شریف فخر دبیر پزوهش و دکتر گل گلی عضو هیئت علمی گروه فلسفه از موسسه بنت الهدی حضور داشتند.
پس از آشنایی طرفین از ظرفیت های موجود در دو مرکز علمی ، مباحثی پیرامون همکاری های گسترده در حوزه های آموزش و پژوهش طرح شد.
گفتنی است در انتهای جلسه مقرر شد پی گیری ها از طریق مکاتبه با ریاست دانشکده و ارتباط مدیران گروه ها انجام گرفته و حداقل یک بار در هر نیمسال تحصیلی جلسه مشترک برگزار شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

نشست معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با مدیران و استادان دانشگاه های کرمان

نشست حجت الاسلام و المسلمین سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با مدیران و استادان دانشگاه های کرمان در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، حجت الاسلام صباحی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان کرمان، ضمن خیرمقدم به حضار و تشکر ویژه از حجت الاسلام و المسلمین سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، برگزاری این جلسه را با حضور همکاران خود در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و روسای دانشگاه های استان با هدف گرامی داشت حماسه 9 دی به عنوان روز بصیرت، دانست.
دکتر طاهر، رئیس دانشگاه، به شرکت کنندگان حاضر در جلسه بویژه به حجت الاسلام و المسلمین سید قریشی، خیرمقدم گفت و حماسه 9 دی؛ روز بصیرت را گرامی داشت و گزارشی از وضعیت دانشگاه شهید باهنر ارائه کرد.
وی گفت: دانشگاه شهید باهنرکرمان بیش از 16 هزار نفر دانشجودارد و از این تعداد دانشجو بیش از1000 دانشجو در دوره دکتری تخصصی و بیش از 3500 نفر در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنند؛ اغلب رشته ها و گرایش های مختلف در دانشگاه وجود دارد؛ بیش از 300 رشته و گرایش دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد، بیش از 400 رشته و گرایش در دوره های مختلف، وجود بیش از 650 نفر عضو هیئت علمی که از این تعداد 100 نفر استاد تمام، 150 نفر دانشیار و تعدادی استادیار داریم؛ با توجه به تعدد رشته ها در رشته های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و تعداد اعضای هیأت علمی، دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان دانشگاه جامع جنوب شرق مطرح شده است که از این نظر دانشگاه باهنر، نظارت و ارزیابی تمام دانشگاه های استان را بر عهده دارد.
حجت الاسلام و المسلمین سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ضمن سپاسگزاری از رئیس دانشگاه با توجه آماری که دکتر طاهر، از وجود رشته ها و گرایش ها و همچنین تعداد دانشجویان ارائه داد، ابراز امیدواری و خرسندی کرد و اظهار داشت: ما در عرصه های علمی و رشته های گوناگون سرآمد شده ایم و این جای خوشبختی دارد و خدا را شاکر هستیم که بعد از هزار و چهارصد سال احیای دوباره تمدن اسلامی را در این سرزمین شاهد هستیم و ما هم به عنوان سربازان در این راستا قدم برمی داریم.
وی در ادامه تصریح کرد: اتفاقاتی که انقلاب اسلامی بعد از احیای دوباره تمدن اسلامی و مسائل دینی به همراه داشت، گسترش علم، دانایی و حکمت است؛ اصل نظام براساس دانش محوری بوده و قضیه علم محوری و دانش بنیانی اساس همه کارهای ما قرار گرفته است.
وی علم را فی ذاته دارای ارزش فراوان دانست و گفت : اگر این دانش در قلب انسان های وارسته قرار نگیرد، می تواند مانند شمشیر دولبه باشد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

نشست هیئت رئیسه دانشگاه مازندران با نماینده ولی فقیه در استان مازندران

نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران با اشاره به رشد علم‌آموزی در مراکز علمی استان گفت: دانشگاه‌های کشاورزی استان مازندران باید از سوی دولت تقویت شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، آیت‌الله نورالله طبرسی در دیدار با اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری اظهار داشت: دانشگاه از مراکزی است که به تولید علم و اخلاق در زمینه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه مشغول بوده و وظیفه سنگینی در جامعه دارد زیرا باید با عمل مردم را به سعادت واقعی هدایت کنیم.
وی با اشاره به رعایت اخلاق در جامعه افزود: انسان درختی است که ریشه در سر دارد و باید بدانیم هر چه در سر، فکر و اندیشه بوده منجر به عمل می‌شود.
طبرسی تصریح کرد: امروز با ایجاد فضاهای مجازی و ماهواره متاسفانه اخلاق اجتماعی زیر سوال می رود که باید حواسمان باشد که در این راستا دانشگاه وظیفه سنگین تری دارد.
طبرسی بیان کرد: جامعه و صنعت مدیون علم و دانش است و در راستای تقویت کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه‌های کشاورزی باید تقویت شوند.
وی گفت: یکی از پایه‌های اساسی در بحث اقتصاد مقاومتی کشاورزی و تامین غذا بوده که دانشگاه کشاورزی باید توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد و زمینی که در اختیار شرکت سایپا قرار دارد باید با پیگیری مسئولان مربوطه به دانشگاه برگردد.
وی افزود: دانشگاه‌ها باید با تولید علم و هدایت دانشجویان از انقلاب و دستاوردهای آن صیانت کنند تا دشمنان انقلاب و اسلام به اهداف شوم خود دست نیابند.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در دیدار اعضای این دانشگاه با نماینده ولی‌فقیه در استان اظهار داشت: دانشگاه بهترین مرکز برای رشد و توسعه آگاهی و توانمندی در جامعه است که در این میان با توجه به شرایط اقلیمی استان دانشگاه کشاورزی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
محمد علی بهمنیار افزود: دانشگاه کشاورزی استان مجموعه‌ای ازاستادان توانمند و دانشجویان با انگیزه است که 500 دانشجو در مقطع دکترا ، 800 دانشجو در مقطع ارشد، دو هزار نفر درمقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند که تلاش ما این است دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور نروند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

زمینه‌های همکاری دانشگاه یزد و دانشگاه فلیندرز استرالیا بررسی شد

نشست علمی مشترک اعضای هیئت علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد و معاون دانشکده حقوق دانشگاه فلیندرز استرالیا در پردیس علوم انسانی دانشگاه یزد برگزار و زمینه‌های همکاری دو طرف بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست معرفی دانشگاه یزد و چشم انداز توسعه رشته حقوق در آن از سوی دکتر حسن قاسمی مقدم عضو هیئت علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد و معرفی دانشکده حقوق دانشگاه فلیندرز آدلاید استرالیا نیز از سوی دکتر حسین اسماعیلی معاون امور بین‌الملل دانشکده مزبورانجام شد.
گفتنی است با توجه به فعالیت‌های گسترده پژوهشی مرکز تحقیقاتی آب و نگهداری محیط زیست دانشگاه فلیندرز مقرر شد با توجه به ضرورت تاسیس و توسعه گرایش‌های حقوق آب زمینه های آموزشی و پژوهشی متقابل مورد بررسی و تفاهم قرار گیرد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

نخستین نشست خبری سرپرست جدید دانشگاه شیراز

دکتر ابراهیم گشتاسبی راد، سرپرست جدید دانشگاه شیراز در نخستین روزهای پذیرش مسئولیت، در جمع خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی حضور یافت و به سئوالات آنها پاسخ داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر گشتاسبی ضمن قدردانی از تلاش های استاندار، وزیر علوم، رئیس قوه قضاییه، مدیرکل دادگستری استان فارس و سایر مسئولان کشوری و استانی به خاطر به تعویق انداختن احکام صادر شده برای دانشگاه شیراز ، اظهار امیدواری کرد که در یک فضای آرام، دانشگاه بتواند به وظایف خود در قبال توسعه علمی و فناوری و همکاری و تعامل با بخش های مختلف جامعه بپردازند.
سرپرست جدید دانشگاه شیراز به بیان گوشه ای از فعالیت صورت گرفته در این دانشگاه در حوزه های مختلف پرداخت و گفت: باید آرامش و همدلی در فضای دانشگاه برقرار باشد تا فعالیت های دانشگاه در چارچوب قانون به پیش برود.
وی نخستین اولویت کاری خود را ایجاد آرامش در فضای دانشگاه عنوان و خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط کشوری و انتخابات پیش رو ، تمام تلاش مجموعه مدیریت دانشگاه برآن است که در یک فضای آرام توأم با شور و نشاط ، برنامه ها در دانشگاه شیراز اجرا شود.
دکتر گشتاسبی توسعه زیرساخت ها بویژه در بخش پژوهش را اولویت دوم کاری خویش برشمرد و اظهار داشت: امسال سال سختی را از نظر مالی داشته ایم و نزدیک 15 میلیارد تومان از اعتبارات دانشگاه شیراز در اختیار این دانشگاه قرار نگرفت.
وی بیان داشت: اگر اعتبارات تخصیص یافته برای دانشگاه محقق شود، قطعا دانشگاه به سمت توسعه زیرساخت های پژوهشی و تحقق دانشگاه نسل سوم پیش خواهد رفت.
سرپرست دانشگاه شیراز در خصوص استراتژی فرهنگی این دانشگاه گفت: کار در حوزه فرهنگ سخت می باشد و دیدگاه های متعددی در این زمینه وجود دارد، اما سلیقه های فردی را نباید در حوزه فرهنگی دخالت دهیم و کلیه برنامه های دانشگاه براساس قوانین بالا دستی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
دکتر گشتاسبی به موضوع تولید در دانشگاه هم اشاره کرد و گفت : وظیفه اصلی دانشگاه تولید علم است و مقاله در حقیقت نتیجه زحمات علمی اعضای هیئت علمی و دانشجویان می باشد.
وی افزود : کار علمی به خصوص در حوزه تحصیلات تکمیلی با ایده های نو همراه است و سازمان های مختلف و بخش خصوصی می توانند از نتیجه تلاش علمی صورت گرفته در دانشگاه بهره ببرند.
سرپرست دانشگاه شیراز بیان داشت : باید کوشش زیادی برای توسعه و گسترش شرکت های فناور و دانش بنیان صورت گیرد تا برای نخبگان کشور اشتغال ایجاد شود.
دکتر گشتاسبی با تأکید بر ضرورت تقویت ارتباط دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز تصریح کرد : این دو دانشگاه می توانند همکاری موثر داشته باشند و یکدیگر را تقویت کنند.
وی، با بیان اینکه فعالیت تشکل ها در دانشگاه براساس آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد بیان داشت: وظیفه اصلی دانشگاه فعالیت در حوزه های علمی- پژوهشی است و امید آن می رود که این فعالیت ها توسط رسانه های در جامعه بیش از پیش انعکاس یابد.
سرپرست دانشگاه شیراز به موضوع درآمد پایدار دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی های مختلفی انجام شده تا وابستگی از بودجه دولتی کاهش یابد و دانشگاه بتواند در سال های آتی تقریباً نیمی از بودجه خویش را خارج از منابع دولتی تأمین کند.
وی خاطرنشان کرد: سالانه حدود 600 پایان نامه دکتری و نزدیک به 2 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز دفاع می شود که هر کدام از اینها شامل ایده های نو و بدیع می باشد و می تواند مشکلی را حل کند.
دکتر گشتاسبی گفت: دانشگاه شیراز در حوزه تحصیلات تکمیلی به دنبال توسعه و گسترش است و به سمت آن می رود که رشته های مورد نیاز جامعه را ایجاد کند و گسترش دهد.
وی، به موضوع خدمات رسانی مشاوره ای در حوزه های مختلف توسط دانشگاهیان اشاره و خاطر نشان کرد: هم اکنون حدود 20 درصد از هیئت علمی دانشگاه شیراز با مجموعه های خارج از دانشگاه قرارداد دارند و دانشگاه به دنبال آن است که در زمینه های خاص مشاوره های علمی تخصصی به جامعه ارائه کند.
دکتر گشتاسبی در باره ضرورت به سازی زیر ساخت های دانشگاه شیراز گفت: در این مدت کارهای خوبی صورت گرفته که از نمونه های آن می توان به بهسازی و نو سازی خوابگاه های دانشگاهی، آشپزخانه و سلف سرویس های دانشجویی اشاره رد؛ اما با توجه به قدمت دانشگاه شیراز نیاز است که بیش از پیش به این امور اعتبارات کافی تخصیص یابد .

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

دکتر کافی: براساس رتبه‌بندی وزارت علوم ، دانشگاه فردوسی مشهد دومین دانشگاه جامع کشور محسوب می‌شود

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از پیشنهاد روسیه به ایران جهت راه‌اندازی نظام مشترک رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمدکافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در بازدید و نشست خود با مسئولان و خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران اظهار کرد: با توجه به اینکه نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی در جهان، غرب محور هستند، روسیه از ما درخواست کرده که تا با مشارکت یکدیگر، سیستم رنکینگ جدید از دانشگاه‌های بین‌المللی را راه‌اندازی کنیم تا الگوی مناسبی برای سنجش جایگاه علمی ‌دانشگاه‌های غیراروپایی و آمریکایی به جهان ارائه کنند که احتمالا ما این پیشنهاد را خواهیم پذیرفت.
وی با اشاره به افق 512، تصریح کرد: هدف دانشگاه فردوسی مشهد رسیدن به عدد 512 است که عدد 2، نماد جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در جمع دو دانشگاه برتر کشور است و این هدف قابل دسترسی است وعدد 10 نماد دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دهمین دانشگاه جهان اسلام و عدد 500 به معنای جایگاه این دانشگاه در بین تمام دانشگاه‌های دنیا است که قبل از سال 99 به این هدف دست پیدا خواهیم کرد.
دکتر کافی با اشاره به اینکه براساس رتبه‌بندی که از وزارت علوم اعلام شده دانشگاه فردوسی مشهد دومین دانشگاه جامع کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: دانشگاه فردوسی در سطح منطقه‌ای دارای رتبه 25 و براساس رتبه‌بندی لایدن در سال 2013، رتبه 630 را دارا بود که در سال گذشته به رتبه 537 رسید.
دکتر کافی بیان کرد: براساس ارزشیابی وزارت علوم، دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه دیپلماسی علمی و ارتباطات بین‌المللی رتبه اول را در میان دانشگاه‌های کشور کسب می‌کند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه این دانشگاه در راستای چشم‌انداز بین‌المللی‌سازی حرکت می‌کند، تصریح کرد: دانشگاه فردوسی مشهد اکنون در شرایطی قرار دارد که بسیاری از ماموریت‌های مهم بین‌المللی به آن واگذار می‌شود.
وی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان مرکز مدیریت ارتباطات علمی با هند و کشورهای شبهه قاره آسیا انتخاب شده است، گفت: اخیرا نشستی با کشور هند به مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد که طی آن مقرر شد تا 10 طرح مشترک پژوهشی با آن‌ها داشته باشیم و دو جلسه مشورتی در زمینه "آی. سی. تی" و "آی. تی" شرکت‌های دانش بنیان برگزار شود.
وی با اشاره به روابط دانشگاه فردوسی مشهد با سایر دانشگاه‌های جهان، تاکید کرد: ما برای حرکت در مرزهای دانش با برخی از کشورهای اتحادیه اروپا (Urap) در ارتباط هستیم که به دنبال این موضوع، اکنون با ایتالیا مباحث فیزیک و نجوم را به صورت جدی پیگری می‌کنیم.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه برقراری تعاملات علمی با برخی از کشورها جزو سیاست‌ها و اهداف ملی محسوب می‌شود، افزود: ارائه خدمات علمی به برخی از کشورها از جمله افغانستان، روسیه، لبنان، عراق، یمن و چین دارای اهمیت خاصی برای جمهوری اسلامی ایران است و بهای خدمات نیز از آنان دریافت می‌شود.
دکتر کافی بیان کرد: درحال‌حاضر فرصت جدیدی برای گفتمان با لبنان آغاز شده و پنج دانشگاه اصلی این کشور با دانشگاه فردوسی مشهد تعاملات خوبی برقرار کرده‌اند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: کشور روسیه جزو اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که به این منظور، هشت تفاهم‌نامه طی دو ماه گذشته با دانشگاه‌های روسیه منعقد شد.
دکتر کافی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد دارای 1500 دانشجو و دانشجوپذیر بین‌المللی است، اظهارکرد: 1330 دانشجوی بین‌المللی و 170 دانشجوپذیر در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تحصیل و فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه رویکرد تحقیقات در دانشگاه فردوسی مشهد بر مبنای جامعه‌محوری است تا بتوان معضلات جامعه و صنعت را کاهش داد، تاکید کرد: هدف ما صرفا تولید مقالات بین‌المللی نیست، بلکه توسعه تکنولوژی‌های جدید است که خوشبختانه این موضوع در آیین‌نامه ارتقای استادان نیز لحاظ شده است.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه تاکید ما در دانشکده الهیات و معارف اسلامی، معرفی مذاهب اسلامی به سایر جهانیان است، اضافه کرد: دانشکده الهیات و معارف اسلامی در حوزه‌های علوم انسانی و الهیات بیشترین تعاملات علمی را داشته و تلاش‌های گسترده‌ای را در حوزه بین‌المللی انجام داده است و به نظر می‌رسد سیاست تولید علم در این دانشکده، در حوزه گفت‌وگوی ادیان مذهبی به‌کارگرفته شده است.
دکتر کافی اظهار کرد: دانشگاه فردوسی برنامه مدیریت شهری را در شهرهای مختلف برعهده گرفته است بنابراین اگر نیازی از شهرستان‌ها به ما منعکس شود، از آن به عنوان یک سیاست مشتری‌مداری استقبال می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی و این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترعلی اصغر مولوی با اشاره به اینکه در این تفاهم نامه بر همکاری های آموزشی و پژوهشی تاکید شده است، گفت: این تفاهم نامه به منظور توسعه و تحکیم همکاری ها و فعالیت های علمی، آموزشی و تحقیقاتی مشترک، پیشبرد و استمرار آن به مدت سه سال بین دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی منعقد شد.
معاون پژوهش و فناور ی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری، تأمین و تبادل امکانات و ظرفیت‌های آموزشی، فرهنگی، اجرایی، مشاوره‌ای و رفاهی در تمام زمینه‌های مرتبط با وظایف پژوهشگاه و دانشگاه با رعایت ضوابط و معیارهای رسمی و مصوب نظام آموزش عالی کشور است.
وی تصریح کرد: برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، تخصصی و کاربردی متناسب، استفاده متقابل از قابلیت‌های آموزشی و بانک اطلاعاتی در استان و ارتقای کیفیت آموزش برحسب نیاز ازجمله بهره‌برداری از استادان و تبادل تجربه بین پژوهشگاه و دانشگاه در راستای ارتقای کیفیت آموزشی و فراهم ساختن امکان بهره‌برداری از شیوه‌های نوین آموزش در برگزاری دوره‌های مشترک از جمله مفاد همکاری های آموزشی این تفاهم‌نامه است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری ادامه داد: همچنین دربخش همکاری‌های پژوهشی نیز مقررشد این دانشگاه و پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دربخش‌های مختلف ازجمله مشارکت درانجام طرح ملی فعالیت‌های بدنی ایرانیان، سرمایه‌گذاری مشترک درتعریف و اجرای طرح‌های پژوهشی موردنیاز مردم و ورزش، راه‌اندازی واحدها، کارگروه‌ها و مراکز مطالعاتی و پژوهشی در زمینهٔ های متناسب و تشکیل کارگروه‌های مشترک در راستای بررسی نیازهای پژوهشی و اجرایی طرفین و تصویب طرح‌های براساس نیاز جامعه مخاطب به شکل سفارش محور همکاری داشته باشند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

انعقاد قرارداد بین دانشگاه فناوری های نوین سبزوار با چند شرکت درمانی، تجاری و صنفی

دانشگاه فناوری های نوین سبزوار میزبان چند شرکت درمانی، تجاری و صنفی جهت انعقاد قرارداد استقرار سیستم ISO 9001 : 2015 و ISO 10004:2012 بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه قرارداد مشاوره و استقرار سیستم مدیریت تضمین کیفیت بر اساس سیستم ISO 9001:2015 و ISO 10004:2012 و عقد قرارداد با شرکت QAL انگلستان جهت اخذ گواهینامه مزبور از این شرکت" بین دانشگاه فناوری های نوین سبزوار با چندین واحد صنفی، تجاری و درمانی به امضا رسید.
در ابتدای جلسه رئیس دانشگاه با بیان رسالت دانشگاه فناوری های نوین سبزوار در منطقه گفت: فعالیت دانشگاه ها در منطقه باید به سمت و سویی هدایت شود که باری را از جامعه مرتفع سازد و این موضوع سر لوحه کار دانشگاه فناوری های نوین سبزوار در برنامه توسعه خود می باشد.
سپس مهندس خیرآبادی از صاحبان شرکت های فناور دانشگاه و از همکاران طرح با تشریح موضوع قرارداد عنوان کرد: استاندارد های ایزو در ایران ناشناخته اند و بومی کردن استاندارد ها بر پایه استاندارد های اروپایی و اجرای صحیح و استقرار نظام های استاندارد از اهداف اصلی انعقاد این قراردادها می باشد.
خیرآبادی ادامه داد: دانشگاه فناوری های نوین سبزوار در منطقه به عنوان اولین دانشگاهی است که توانسته استاندارد سازی چندین مرکز همراه با اخذ مدرک را انجام دهد و این موضوع نشان دهنده آموزش خوب تیم اجرایی جهت انجام کار می باشد.
وی به مزایای انجام طرح توسط دانشگاه اشاره کرده و گفت: به خاطر تفاهم نامه ای که با شرکت انگلیسی QAL داریم و وجود شعبه خاورمیانه این شرکت در ایران که صاحب امتیاز بین المللی می باشد، می توانیم برای واحدهای طرف قرارداد با هزینه کمتری استاندارد سازی ISO را انجام دهیم.
مهندس خیرآبادی ادامه داد: تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران استاندارد سازی و ممیزی کار را انجام می دهند، همچنین تیم اجرایی دانشگاه فناوری های نوین سبزوار نیز توانایی مشاوره و ممیزی کار را دارا می باشد که این مهم نقطه قوتی برای منطقه محسوب می شود.
در ادامه نمایندگان واحدهای صنفی، تجاری و درمانی به ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت واحدهای خود پرداختند.
گفتنی است آسایشگاه معلولین ذهنی امیرالمومنین (ع) سبزوار، رستوران آراد، آزمایشگاه دکتر محمدیانی، درمانگاه سلامت سبزوار، آزمایشگاه پارس، نمایندگی رسمی پوشاک میس اسپرت شرکت های طرف قرارداد با دانشگاه بودند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

شرکت‌های دانش‎بنیان بهترین مظاهر اقتصاد مقاومتی هستند

سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان گفت: شرکت‌های دانش ‎بنیان از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی هستند که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدارتر کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر منوچهر ططری در جلسه شورای کارآفرینی و ارتباط صنعت با دانشگاه پیام‌ نور استان لرستان، اظهار کرد: با توجه به مهیا بودن بسترهای لازم، استفاده از ظرفیت‌های بومی در اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه میزان رشد علم در چند دهه گذشته و حرکت شتابان جهان کنونی برپایه دانش‌محوری، تصمیم‌گیرندگان را نیازمند توجه بیش از پیش به علم و پیشرفت‌های علمی می‌کند، اضافه کرد: برهمین اساس، منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات رئیس جمهور در حوزه توسعه علم و فناوری بویژه شرکت‌های دانش‌بنیان نشان از اهمیت موضوع دارد.
سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان با تاکید براینکه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌ عالی به عنوان هسته مرکزی توسعه علم و فناوری در هر جامعه نقش غیرقابل انکاری دارند، بیان کرد: نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی از جمله مسائل و مباحثی بوده که مقام‌ معظم‌ رهبری و دولتمردان بر روی آن تاکید داشته و شرکت‌های دانش بنیان از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدارتر کنند.
وی با تاکید بر حضور فعال اعضای هیات‌ علمی دانشگاه پیام‌ نور لرستان در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه پیام‌ نور به منظور تجاری‌سازی ایده‌ها از نخستین کارهای جدی بوده که به منظور عملی شدن تبدیل نوآوری‌ها به تکنولوژی شکل گرفته است.
ططری تصریح کرد: دانشگاه پیام‌ نور لرستان در خصوص تاسیس و راه اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان اهتمام ویژه‌ای دارد که نمونه بارز آن ثبت چندین شرکت دانش‌ بنیان چندین ایده از اعضای هیات‌ علمی که در حال تجاری‌سازی بوده و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری استان است.
سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان بر بومی‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های بومی استان تاکید کرد و با بیان اینکه با توجه به مهیا بودن بسترهای لازم که خود عامل مهمی در تسریع روند تشکیل و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان است، گفت: انتظار می‌رود اعضای هیات علمی دانشگاه در این‌باره اهتمام ویژه‌ و حضور پررنگی داشته باشند و این دانشگاه در حد توان خود از آنها حمایت کرده تا بتوانند بر مشکلات پیش روی خود فائق آیند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۹:۴۵

باارزش‌ترین دارایی در اقتصاد دانش‌ بنیان، اندوخته‌های فکری است‌

دکتر منوچهر ططری در شورای کارآفرینی این دانشگاه با اشاره به توسعه علم و فناوری به عنوان یکی از نیازهای گریزناپذیر برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان، اظهار کرد...

میزان رشد علم در چند دهه گذشته و حرکت شتابان جهان کنونی برپایه دانش محوری، تصمیم‌گیرندگان را نیازمند توجه بیش از پیش به علم و پیشرفت‎های علمی می‌کند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی براینکه که قدرت علمی و فناوری، منشأ قدرت سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی است، تصریح کرد: تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه پیام‌نور به منظور تجاری سازی ایده‌ها از نخستین کارهای جدی است که به منظور عملی شدن تبدیل نوآوری‌ها به تکنولوژی شکل گرفته است.
سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان بیان کرد: این دانشگاه درباره تاسیس و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان اهتمام ویژه‌ای دارد که نمونه بارز آن ثبت 5 شرکت دانش‌بنیان و انعقاد تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری استان است.
ططری، شرکت‌های دانش‌‍ بنیان را حلقه واسط بین ایده، تکنولوژی و موتور محرکه اقتصاد دانش‌بنیان برشمرد و با بیان اینکه می‌توان ایده‌ها را در مسیر رسیدن به تکنولوژی هدایت کرد، افزود: گاهی اوقات خود این شرکت‌ها می‌توانند ایده خودشان را به تکنولوژی تبدیل کنند.
سرپرست دانشگاه پیام‌نور لرستان، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی را از جمله مسائل و مباحثی که مقام معظم رهبری بر روی آن تاکید داشته است، عنوان و یادآور شد: با ارزش‌ترین دارایی در اقتصاد دانش‌بنیان اندوخته‌های فکری است، از این رو علم و خلاقیت نخبگان و کارآفرینان فعال از عوامل کلیدی در جذب، نگهداری و افزایش توانایی‌های تولیدکنندگان دانش محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه توجه به نخبگان در دستیابی به اقتصاد دانش‎بنیان امری بدیهی است، خاطرنشان کرد: فراهم آوردن محیطی مناسب برای نوآوری یکی از با ارزش‌ترین زیربناهای اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌رود که باید مورد توجه قرار گیرد.
ططری از مهم ترین عوامل، پیشرفت و توسعه ملی جامعه را برقراری ارتباط نزدیک میان صنعت و دانشگاه عنوان کرد و با اشاره به اینکه صنعت و دانشگاه دو رکن اساسی توسعه به شمار می‌روند، گفت: دانشگاه‌ها تأمین کننده نیروی انسانی متخصص و توانایی‌های علمی،تحقیقاتی و آزمایشگاهی مورد نیاز صنایع هستند و مراکز صنعتی هم آزمایشگاه‌های عملی برای تجربه آموخته‌های دانشگاهی محسوب می‌شوند.
سرپرست دانشگاه پیام‌نور لرستان با تاکید بر اینکه به منظور بهره‌گیری از فناوری، به نیروی انسانی متخصص، تحقیق و توسعه نیاز دارند، گفت: نیازهای متقابل این دو قطب در فرآیند توسعه، ضرورت برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت را تعیین می‌کند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۰:۳۹

شرکت‌های دانش‎بنیان بهترین مظاهر اقتصاد مقاومتی هستند

اقتصاد ایران: سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان گفت: شرکت‌های دانش ‎بنیان از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی هستند که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدارتر کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر منوچهر ططری در جلسه شورای کارآفرینی و ارتباط صنعت با دانشگاه پیام‌ نور استان لرستان، اظهار کرد: با توجه به مهیا بودن بسترهای لازم، استفاده از ظرفیت‌های بومی در اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه میزان رشد علم در چند دهه گذشته و حرکت شتابان جهان کنونی برپایه دانش‌محوری، تصمیم‌گیرندگان را نیازمند توجه بیش از پیش به علم و پیشرفت‌های علمی می‌کند، اضافه کرد: برهمین اساس، منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات رئیس جمهور در حوزه توسعه علم و فناوری بویژه شرکت‌های دانش‌بنیان نشان از اهمیت موضوع دارد.
سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان با تاکید براینکه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌ عالی به عنوان هسته مرکزی توسعه علم و فناوری در هر جامعه نقش غیرقابل انکاری دارند، بیان کرد: نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی از جمله مسائل و مباحثی بوده که مقام‌ معظم‌ رهبری و دولتمردان بر روی آن تاکید داشته و شرکت‌های دانش بنیان از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدارتر کنند.
وی با تاکید بر حضور فعال اعضای هیات‌ علمی دانشگاه پیام‌ نور لرستان در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه پیام‌ نور به منظور تجاری‌سازی ایده‌ها از نخستین کارهای جدی بوده که به منظور عملی شدن تبدیل نوآوری‌ها به تکنولوژی شکل گرفته است.
ططری تصریح کرد: دانشگاه پیام‌ نور لرستان در خصوص تاسیس و راه اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان اهتمام ویژه‌ای دارد که نمونه بارز آن ثبت چندین شرکت دانش‌ بنیان چندین ایده از اعضای هیات‌ علمی که در حال تجاری‌سازی بوده و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری استان است.
سرپرست دانشگاه پیام نور لرستان بر بومی‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های بومی استان تاکید کرد و با بیان اینکه با توجه به مهیا بودن بسترهای لازم که خود عامل مهمی در تسریع روند تشکیل و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان است، گفت: انتظار می‌رود اعضای هیات علمی دانشگاه در این‌باره اهتمام ویژه‌ و حضور پررنگی داشته باشند و این دانشگاه در حد توان خود از آنها حمایت کرده تا بتوانند بر مشکلات پیش روی خود فائق آیند.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۲
۲۰:۵۹

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه خبر داد: برنامه‌ریزی برای برگزاری ۱۰ عنوان ایده تاب در استان کرمانشاه

کرمانشاه- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای برگزاری ۱۰ عنوان ایده تاب(استارت آپ) درحوزه تخصصی مراکز آموزشی استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه، دکتر مزدک رادملکشاهی درباره وضعیت دانشجویان شاغل و کارآفرین دانشگاه جامع علمی کاربردی در این استان، گفت: این استان با وجود محرومیت‌های ناشی از ۸ سال دفاع مقدس و نیز شرایط ویژه از جمله مرز مشترک با کشور عراق از پتانسیل‌هایی برخوردار است که دانشجویان شاغل و کارآفرین دانشگاه جامع علمی کاربردی را در زمینه‌های کشاورزی، داد و ستد و ارائه خدمات گردشگری (به ویژه زوار عتبات عالیات) به خود مشغول کرده است.
وی با اشاره به برنامه‌هایی که برای توسـعه فعالیت‌هایی که منجر به کارآفرینی برای دانـشجویان و فارغ‌التحصیلان شو، د گفت: اجرای ایده تاب‌های متعدد، کلینیک‌های اشتغال و کارآفرینی، همایش‌های متعدد با حضور مدرسین برجسته کارآفرینی در سطح ملی و معرفی دانشجویان صاحب ‌ایده به سازمان‌های ذی‌ربط از جمله بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری، استانداری از جمله این برنامه‌ها است.
رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه در پاسخ به این پرسش که این واحد استانی چه برنامه‌ریزی و اقداماتی را برای توسعه فعالیت‌های متناسب با نیاز جامعه و بازارکار در نظر گرفته است؟ خاطر نشان کرد: دخیل کردن نظریات بخش خصوصی (مجمع امور صنفی)، سازمان‌های متولی اشتغال (استانداری و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، سازمان‌های متولی آموزش (آموزش و پرورش و آموزش فنی و حرفه‌ای) و خبرگان استانی (مدرسین و اعضای هیات علمی صاحب‌نظر) -که هم اکنون نیز انجام می شود و همگی از اعضای کمیته استانی هماهنگی گسترش علمی کاربردی استان کرمانشاه هستند- و همچنین بررسی دوره‌های درخواستی مراکز -که با نظر جمعی کمیته صورت می‌پذیرد- از برنامه ها و اقداماتی است که واحد کرمانشاه تا کنون انجام داده است.
دکتر رادملکشاهی افزود: در قدم بعدی ستاد مرکزی باید ضمن ایجاد تعامل با مراجع ذی‌ربط اقدام به تصویب نظام صلاحیت حرفه‌ای کرده و اجرای آن را در قالب آموزش‌های علمی کاربردی به دانشگاه محول کند.
رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه در ادامه به دوره‌های آموزشی اشتغال‌زا در استان کرمانشاه اشاره و اظهار کرد: به طور کلی دوره‌های حقوق، حسابداری، عمران و کامپیوتر از جذابیت بیشتری برخوردارند و علاوه بر آنها می‌توان به برخی از دوره‌های پزشکی و پیراپزشکی نیز اشاره کرد که به دلایلی خارج از حوزه عمل دانشگاه علمی کاربردی است.
دکتر رادملکشاهی یادآور شد:  تمامی دوره‌های گردشگری و دوره‌های صنایع دستی و شیرینی‌های سنتی استان (در صورت طی شدن فرآیند به روزآوری مراحل تولید، تطبیق با نیازهای روز و بازاریابی و بازارسازی) به صورت بالقوه امکان اشتغال‌زایی منطقه‌ای و حتی کشوری را دارند.
وی بهترین روش برای اشتغال‌زایی فارغ‌التحصیلان دانشگاه را همکاری بیشتر و گسترده‌تر سازمان‌های دولتی حمایتی نظیر استانداری، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری، جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: البته این همکاری‌ها تنها در سایه الزام در اسناد بالادستی از جمله اجرای نظام صلاحیت حرفه‌ای امکان پذیر هستند.
رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه درباره برگزاری بازارچه‌های دستاوردهای دانشجویان در این واحد، گفت: متاسفانه در سالیان اخیر به دلیل کمبود شدید بودجه‌های پژوهشی و کارآفرینی امکان هدایت، تجمیع و راه‌اندازی بازارچه‌هایی با هدف معرفی و تبلیغ دستاوردهای دانشجویان دانشگاه میسر نبوده است.
دکتر رادملکشاهی در پایان به اهمیت برگزاری استارت‌آپ‌ها برای شناسایی ایده‌ها اشاره کرد و گفت: برگزاری ۱۰ عنوان رویداد ایده تاب در حوزه تخصصی مراکز آموزشی را در برنامه داریم.
وی افزود: تا کنون یک استارت‌آپ با مشارکت دانشگاه رازی (دانشگاه مادر استان و دبیرخانه دائمی استارتاپ) و ۴ استارت‌آپ در مراکز آموزش علمی کاربردی استان برگزار کرده‌ایم.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۰۵

توسط واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان غربی، بزرگ ترین رویداد کارآفرینی استان آذربایجان غربی برگزارشد

بزرگ ترین رویداد کارآفرینی استان آذربایجان غربی توسط واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان غربی برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین رویداد صنایع مشکلات و نیازهای علمی و فناورانه خود را ارائه کردند و نخبگان علمی، مدرسان، دانشجویان، فارغ التحصیلان و جامعه کارآفرینی دعوت شد تا با ایده های خلاقانه مشکلات صنایع را برطرف کنند.
همچنین دراین رویداد بزرگ 140 ایده پرداز در فرآیند ایده تا عمل شرکت کردند که 76 ایده به ثبت رسیده و 26 ایده با رأی ایده پردازان و مربیان انتخاب شد و تیم های تشکیل شده طی سه روز سعی کردند ایده های خود را اجرایی کنند.
دراین رویداد تعداد 30 مربی توانمند از دانشگاه های مختلف به کمک تیم ها آمدند تا ایده ها به پدیده تبدیل شوند.
همچنین تمامی دستگاه های اجرایی مربوط به حوزه کارآفرینی دراین رویداد حضور داشتند که می توان به حضوراستانداری، شهرداری، اکثر دستگاه های اجرایی مانند اداره کار، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شهرک های صنعتی، اتاق بازرگانی، مراکز رشد، سرمایه گذاران، بانک ها، شرکت های تسهیل کننده، جامعه کارآفرینی و نمایندگان مجلس اشاره کرد.
گفتنی است توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان غربی تمامی مولفه های اکوسیستم کارآفرینی گردهم آمدند تا نخبگان علمی توانایی گذر از اقتصاد سنتی منبع محور به سمت اقتصاد مقاومتی را که مدنظر مقام معظم رهبری است ، اجرایی کند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

زمان برگزاری کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی» تغییر کرد

خبرگزاری میزان- زمان برگزاری کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی»، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی از ۱۳ دی ماه به ۱۸ دی ماه موکول شد .

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، قرار بود کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی»، فردا دوشنبه ۱۳ دی ماه برگزار شود که به ۱۸ دی ماه موکول شد.
«تن‌ و زبان فارسی»، پژوهش انسان‌ شناختی جدیدی درباره انسان ایرانی است که توسط سیدرضا شاکری، پژوهشگر علوم سیاسی و عضو هیات علمی جهاددانشگاهی ارایه می شود.
این کتاب قرار است توسط حسن آبنیکی، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی و عیسی امن‌خانی، استاد ادبیات دانشگاه گلستان نقد می شود.
این رویداد علمی ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز شنبه  ۱۸ دی ماه ۹۵ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی برگزار خواهد شد.
علاقمندان جهت اطلاع بیشتر به «خیابان انقلاب، خیابان نظری، شماره ۴۷» مراجعه یا با شماره تلفن ۶۶۴۰۰۰۶۲ تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۲۵

در چهارمحال و بختیاری؛ تجاری سازی محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان از اهداف اصلی است

شهرکرد- رئیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: تجاری سازی محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان از اهداف اصلی در چهارمحال و بختیاری است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل پیر علی بعد از ظهر یکشنبه درنشست بازاریابی شرکت های دانش بنیان با بیان اینکه  تجاری سازی محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان از اهداف اصلی در چهارمحال و بختیاری است، اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات پیش روی شرکت های فناور و دانش بنیان، تجاری سازی و فروش محصولات است که اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تامین نیازهای فناورانه کشور است.
پیرعلی یکی از بهترین راه های صادرات را حضور در بازارچه های مرزی عنوان کرد و افزود: با توجه به مذاکرات صورت گرفته بازارچه های مرزی استان ایلام به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است که به زودی شاهد عرضه محصولات شرکت های استان در این بازارچه ها خواهیم بود.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۷:۲۵

مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد؛ تولید نرم افزار جلد اول کتاب بنیاد حکمت برتر

مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: نرم افزار جلد اول کتاب بنیاد حکمت برتر(ترجمه، شرح و تحقیق شواهد الربوبیه صدرالدین محمد شیرازی) به همت نشر دیجیتال پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده و از طریق سایت کتابخوان پژوهان قابل دریافت است.

محمد پهلوانی، مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا اظهار داشت: از خصائص فلسفه و حکمت صدرایی این است که وی مسائل برهانی را با چاشنی لطایف ذوقی و عرفانی و هم چنین فن کلام را با فلسفه به هر دو طریقه مشائی و اشراقی و حکمت یونانی را با حکمت ایمانی، در هم ریخته و به هم آمیخته و از آن، معجونی گوارا و بدیع ساخته است که دستگاه حکمت متعالیه او را تشکیل می دهد.
وی گفت: در حقیقت، حکمت متعالیة صدرایی لبّ معارف وحیانی و عرفانی و برهانی و در نهایت روح تعقل و تعرّف انسان الهی پیرامون هستی و انسان و قرآن است.
مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: یکی از آثاری که ملاصدرا در این دستگاه فکری و معرفتی پدید آورد «شواهد الربوبیه» بود، اما این کتاب عمیق و پرنکته، نیازمند شرح و بازشکافی است، اثر حاضر گامی در این مسیر است.
وی با اشاره به برخی از عناوین این اثر گفت: عناوین اصلی کتاب شامل بخش های بررسی و شرح مبانی حکمت متعالیه، الهیات عام (1) (تقدّم و تأخر؛ واحد و کثیر)، الهیات عام (2)(وجوب و امکان؛ قوه و فعل)، الهیات عام (3)(اعتبارات ماهیت و احکام آن)، الهیات خاص(1) وجود حق، الهیات خاص (2)نظریه مُثُل است.
پهلوانی افزود: از دیگر بخش های این کتاب می توان به الهیات خاص(3) علم معاد، الهیات خاص(4) معرفت نفس، الهیات خاص(5) تناسخ، الهیات خاص(6) احوال نفوس، الهیات خاص(7) حقیقت مرگ و الهیات خاص(8) نبوّت و ولایت اشاره کرد.
وی ضمن بیان مشخصات کتاب بنیاد حکمت برتر گفت: این کتاب در 1505 صفحه در سال 1390 با قیمت روی جلد 280000 ریال به چاپ رسید؛ این کتاب نوشته یحیی کبیر است که توسط انتشارات بوستان کتاب منتشر شد و موسسه بوستان کتاب تهیه کننده این اثر بود.
مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان ضمن اعلام خبر تولید نرم افزار جلد اول کتاب بنیاد حکمت برتر(ترجمه، شرح و تحقیق شواهد الربوبیه صدرالدین محمد شیرازی) گفت: این نرم افزار به همت نشر دیجیتال این پژوهشگاه تولید شده که به قیمت 56000 ریال از نشانی اینترنتی www. pajoohaan.ir قابل خریداری و دریافت است./822/302/ب3

۹۵/۱۰/۱۲
۲۱:۲۰

در گفتو گو با میزان اعلام شد ارائه وام 300 میلیون تومانی به شرکت های دانش بنیان نوپا/چگونگی ثبت نام برای دریافت وام

خبرگزاری میزان- مدیر حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم گفت:شرکت های دانش بنیان نوپا می توانند از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی از حداکثر وام 300 میلیون تومانی بهره ببرند.

حاج مومنی مدیر حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت:یکی از تسهیلات مهمی که صندوق نوآوری و شکوفایی به  شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد ،وام هایی است که به صورت مرحله ای به شرکت ها پرداخت می کند. 
وی افزود:ارائه این وام ها به منظور کمک به شرکت های دانش بنیان است و به تناسب هزینه هر مرحله ارزیابی می شود تا بدانیم شرکت ها این هزینه را به درستی خرج می کنند یا خیر.
مدیر حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم در ادامه گفت:تا کنون هزار میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان وام تعلق گرفته است که به در مدت زمان طولانی از آن ها پس گرفته می شود.
حاج مومنی با اشاره به چگونگی دریافت وام برای شرکت ها اظهار داشت:هر شرکت می تواند اطلاعات خود را در سایت دانش بنیان درج کرده و  پس از این که اطلاعات شرکت ها مورد بررسی و تایید  قرار گرفت به عنوان شرکت نوپا معرفی می شوند و می توانند از تسهیلات وام بهره مند شوند.
وی در پایان گفت:حداکثر مبلغ وام برای این شرکت ها 300 میلیون تومان است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۳
۰۸:۰۰

به میزبانی پارک علم و فناوری ایلام برگزار می‌شود؛ هفتمین نشست روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه ۵ کشور

هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه ۵ کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسن افشارزاده، مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام از برگزاری هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه ۵ کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام خبر داد.
 
وی هدف از برگزاری این نشست راهماهنگی هر چه بیشتر بین روابط عمومی های منطقه و دانشگاه ها اعلام کرد و افزود: ارتقا سطح فناوری در منطقه،  برنامه ریزی در مسیر تبدیل ایده ها به تجاری سازی، تبادل تجربه ها و نو آوری های دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری، آشنایی هر چه بیشتر دانشگاه ها با دستاوردهای پارک های علم و فن آوری و حرکت به سمت تشکیل شرکت های دانش بنیان را از دیگراهداف برگزاری این نشست ها دانست.
 
مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام اعلام کرد: این نشست با حضور مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 5 کشور چهارشنبه 15 دی ماه ساعت 9 صبح در سالن شهید رضایی نژاد پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.
 
افشارزاده گفت: برگزاری کارگاه آسیب های فضای مجازی، و بازدید از نمایشگاه محصولات فناورانه از مهمترین برنامه های جانبی این نشست است.
 

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۰۹

تجاری سازی و فروش اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

کمیته بازاریابی و صادرات پارک علم و فناوری با حضور مشاوران بازاریابی و امور بین الملل پارک تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار پانا از استان چهارمحال و بختیاری، رئیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از مهمترین مشکلات پیش روی شرکت های فناور و دانش بنیان، تجاری سازی و فروش محصولات این شرکت می باشد که اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تامین نیازهای فناورانه کشور است.
اسماعیل پیرعلی یکی از بهترین راه های صادرات را حضور در بازارچه های مرزی عنوان نمود و افزود: با توجه به مذاکرات صورت گرفته بازارچه های مرزی استان ایلام به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است که بزودی شاهد عرضه محصولات شرکت های استان در این بازارچه ها خواهیم بود.
پیرعلی افزود: در حال حاضر پارک علم و فناوری طراحی و اجرای اولین فن بازار اینترنتی استان را در دستور کار قرار داده است که این امر می تواند گام موثری در معرفی ظرفیت و پتانسیل شرکت های فناور و دانش بنیان استان ایفا کند.
 گفتنی است میزان گردش مالی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری در سال94   حدود 730 میلیارد ریال و میزان صادرات این شرکت ها بیش از 400 هزار دلار بوده است.
 

۹۵/۱۰/۱۳
۰۹:۲۶

به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ کارگاه اصطلاحنامه‌ها و هستی‌شناسی‌ها برگزار می شود

کارگاه اصطلاحنامه‌ها و هستی‌شناسی‌ها 14 دی ماه در قم برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا ، پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کارگاه علمی "اصطلاحنامه‌ها و هستی‌شناسی‌ها" برگزار می‌کند.
این کارگاه علمی در دو بخش حرکت دیالکتیکی در پیدایش اصطلاح نامه ها و هستی شناسی ها و مهندسی مجدد اصلاحنامه های علوم اسلامی به منظور شکل گیری هستی شناسی های اسلامی برگزار خواهد شد.
در این کارگاه علمی، مازیار امیرحسینی، عضو هیات علمی دفتر ارتباطات علمی و روابط بین الملل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سه‌شنبه 14 دی ماه 1395 ساعت 9 صبح در تالار شیخ طبرسی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن واقع در قم، خیابان معلم به سخنرانی می پردازد./822/303/ب3

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۲۱

گسترش همکاری مرکز رشد پژوهشگاه مواد با پارک فناوری آذربایجان‌شرقی

مرکز رشد پژوهشگاه موادوانرژی و پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایسنا، این تفاهم نامه در راستای هم‌افزایی و همکاری‌های مشترک، به امضای دکتر سیدامیرحسین زمزمیان، سرپرست مدیریت مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی و دکتر محمدعلی حسین پور فیضی، رییس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی رسیده است.
در این تفاهم‌نامه بر همکاری مشترک در تبادل اطلاعات و امکانات، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و فنی، پژوهشی، آموزشی، آزمایشگاهی، فرهنگی، کارآفرینی، اجرایی و قانونی در جهت حمایت از فناوران و صاحبان ایده تاکید شده است.
یکی از ملاحظات اساسی در این تفاهم‌نامه  برای پژوهشگاه مواد و انرژی، ظرفیت‌های موجود در استان آذربایجان شرقی است.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه مواد، با عنایت به نظر معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی کشور هدف این است که شهرک فناوری تبریز به هاب فناوری و تکنولوژی تبدیل شود، در این راستا بیش از 8 هزار واحد قطعه‌سازی ریلی، هوا فضا، راه آهن و نفت و گاز به عنوان صنایع مادر در استان آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند که باید این صنایع را به روز نگه داشته و تبریز را به قطبی از قطعه‌سازی کشور تبدیل کرد. همچنین تاکنون 500  واحد صنعتی واجد شرایط در این استان شناسایی شده که 270 واحد از این تعداد دانش‌بنیان شده است و برای حصول تعامل طرفین و به خصوص برای پژوهشگاه و واحدهای فناور مرکز رشد، ظرفیت بسیار قابل ملاحظه‌ای برای همکاری در چارچوب این تفاهم‌نامه خواهد بود.
در این تفاهم‌نامه، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات قانونی طرفین، ارائه راهکارهای مناسب و همکاری در جذب و تامین اعتبارات و حمایت‌های مالی و معنوی برای حمایت از فناوران و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و نیز استفاده از امکانات و توانمندی‌های فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای و ارتباطات بین‌الملل مرکز رشد پژوهشگاه در راستای ارائه خدمات، داوری ایده‌های شرکت‌های متقاضی عضویت در پارک علم و فناوری و مراکز رشد وابسته به آن، به عنوان محورهای همکاری قید شده است.
همچنین جهت نظارت، ارزیابی و حسن اجرای این تفاهم‌نامه،کارگروه مشترکی با ترکیب دو نماینده تام الاختیار طرفین، ظرف مدت یک ماه پس از تاریخ امضای تفاهم‌نامه تشکیل می‌شود. در مرحله بعد و پس از مبادله تفاهم‌نامه مقرر شده است که برای درک و شناخت و شناسایی ظرفیت‌های تفاهم‌نامه نمایندگان طرفین تمام موارد را بررسی و اعلام کنند.
اعتبار این تفاهم‌نامه که در 10 ماده و 2 نسخه تنظیم شده است، به مدت 5 سال بوده و درصورت تمایل طرفین، قابل تمدید است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۳۷

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری؛ اولویت اول پارک علم و فناوری استان تجاری سازی و فروش محصولات است

شهرکرد- رئیس پارک علم و فناوری استان گفت: اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تامین نیازهای فناورانه کشور می باشد.

به گزارش قدس آنلاین ، اسماعیل پیرعلی در جلسه کمیته بازاریابی و صادرات پارک علم و فناوری با حضور مشاوران بازاریابی و امور بین الملل گفت: یکی از مهمترین مشکلات پیش روی شرکت های فناور و دانش بنیان، تجاری سازی و فروش محصولات این شرکت می باشد که اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تامین نیازهای فناورانه کشور می باشد.
یکی از بهترین راه های صادرات را حضور در بازارچه های مرزی عنوان نمود و افزود با توجه به مذاکرات صورت گرفته بازارچه های مرزی استان ایلام به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است که بزودی شاهد عرضه محصولات شرکت های استان در این بازارچه ها خواهیم بود.
رئیس پارک علم و فناوری استان در پایان افزود: در حال حاضر پارک علم و فناوری طراحی و اجرای اولین فن بازار اینترنتی استان را در دستور کار قرار داده است که این امر می تواند گام موثری در معرفی ظرفیت و پتانسیل شرکت های فناور و دانش بنیان استان ایفا کند.
گفتنی است میزان گردش مالی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری در سال94 حدود 730 میلیارد ریال و میزان صادرات این شرکت ها بیش از 400 هزار دلار بوده است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۲:۵۵

میزان گردش مالی شرکتهای پارک علم وفناوری استان چهارمحال وبختیاری 730میلیارد ریال می باشد

استان‌ها چهارمحال و بختیاری - رئیس پارک علم و فناوری استان اظهار داشت: گفتنی است میزان گردش مالی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری در سال94 حدود 730 میلیارد ریال و میزان صادرات این شرکت ها بیش از 400 هزار دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از روابط عمومی پارک علم وفناوری استان ، اسماعیل پیرعلی درکمیته بازریابی وصادرات افزود : یکی از مهمترین مشکلات پیش روی شرکت های فناور و دانش بنیان، تجاری سازی و فروش محصولات این شرکت می باشد که اولویت اول پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تامین نیازهای فناورانه کشور است.
وی یکی از بهترین راه های صادرات را حضور در بازارچه های مرزی عنوان نمود و افزود با توجه به مذاکرات صورت گرفته بازارچه های مرزی استان ایلام به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است که بزودی شاهد عرضه محصولات شرکت های استان در این بازارچه ها خواهیم بود.
به گفته وی : در حال حاضر پارک علم و فناوری طراحی و اجرای اولین فن بازار اینترنتی استان را در دستور کار قرار داده است که این امر می تواند گام موثری در معرفی ظرفیت و پتانسیل شرکت های فناور و دانش بنیان استان ایفا کند

۹۵/۱۰/۱۲
۱۳:۵۱

زمان برگزاری کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی» تغییر کرد

زمان برگزاری کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی»، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی از 13 دی ماه به 18 دی ماه موکول شد .

به گزارش « قدس آنلاین » به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، قرار بود کرسی ترویجی نقد «تن و زبان فارسی»، فردا دوشنبه 13 دی ماه برگزار شود که به 188 دی ماه موکول شد.
«تن‌ و زبان فارسی»، پژوهش انسان‌ شناختی جدیدی درباره انسان ایرانی است که توسط دکتر سیدرضا شاکری، پژوهشگر علوم سیاسی و عضو هیات علمی جهاددانشگاهی ارایه می شود.
این کتاب قرار است توسط دکتر حسن آبنیکی، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر عیسی امن‌خانی، استاد ادبیات دانشگاه گلستان نقد می شود.
این رویداد علمی ساعت 10 تا 12 روز شنبه 18 دی ماه 95 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی برگزار خواهد شد.
علاقمندان جهت اطلاع بیشتر به «خیابان انقلاب، خیابان نظری، شماره 47» مراجعه یا با شماره تلفن 66400062 تماس حاصل کنند.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۳:۵۹

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری: شرکت های دانش بنیان تکمیل کننده زنجیره فرآوری گیاهان دارویی هستند

شهرکرد-رئیس پارک علم و فناوری استان گفت: شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری استان با دانش فنی بالا حلقه تکمیل کننده زنجیره فرآوری و تجاری سازی گیاهان دارویی هستند.

به گزارش قدس آنلاین ، ستاد گیاهان دارویی پارک علم و فناوری استان صبح دوشنبه با حضور مدیرکل منابع طبیعی استان، نماینده بنیاد برکت در استان و مدیران اجرایی پارک علم و فناوری برگزار شد.
در این جلسه رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری هدف از تشکیل این ستاد را بررسی راهکارهای اجرایی توسعه و ایجاد ارزش افزوده بالا در صنعت گیاهان دارویی استان و جلوگیری از خام فروشی عنوان کرد و اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری استان با دانش فنی بالا حلقه تکمیل کننده زنجیره فرآوری و تجاری سازی گیاهان دارویی هستند که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده موجب حفظ و پایداری منابع طبیعی خواهند شد.
اسماعیل پیرعلی افزود: در صورت همکاری و تعامل پارک علم و فناوری، اداره کل منابع طبیعی و بنیاد برکت می توانیم گامی موثر در توسعه گیاهان دارویی و پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی برداریم.
محمدی مقدم مدیرکل منایع طبیعی استان نیز با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، یکی از پایه های اقتصاد بدون نفت را بهره برداری از گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: سرزمین چهارمحال و بختیاری از نظر تنوع گونه های گیاهی یکی از مناطق منحصر به فرد کشور می باشد به طوری که بیش از 1300 گونه گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است که بخش قابل توجهی از آنها دارای خاصیت دارویی می باشند.
وی یکی از ابزارهای توسعه مراتع را اهرم قانون دانست و اظهار داشت: مراتع را باید اقتصادی کرد که یکی از راه های اقتصادی کردن مراتع، کشت و فراوری گیاهان دارویی است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۳۷

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی: گروه های تکفیری ابزار دست غرب برای ترویج پدیده اسلام هراسی هستند

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی گفت: راه اندازی گروه هایی که به ظاهر هم مسلک با مسلمانان هستند تا توسط آنان ریشه اسلام را بزنند و گروه های تکفیری دقیقا ابزار دست غرب برای ترویج پدیده اسلام هراسی هستند.
به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در اختتامیه کارگاه آموزشی مبانی وحدت اسلامی در حراره زیمبابوه با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت اسلامی اظهار داشت: پدیدۀ شوم تکفیر از جمله چالش های مهم در جهان اسلام است که از زمان امیر المومنین(ع) و از سوی خوارج آغاز و به جریانهاى تکفیرى عصر ما رسیده است.
او افزود: اینچنین است که گروه های تکفیرى جهان اسلام را که بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و انسجام نیاز دارد با چالش های متعدد مواجه کرده و همچون اسلاف خود، به ‏جاى مبارزه با دشمنان قسم‏ خورده‏ اسلام، بذر تکفیر را در جهان اسلام مى‏ پراکنند و قواى مسلمین را تحلیل مى ‏برند.
رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی ادامه داد: از این رو جریان‏هاى‏ تکفیرى‏ خطرناک‏ترین پدیده‏ هایى‏ اند که امت اسلام به خود دیده است. پدیده تکفیربا ایجاد فتنه در میان امت اسلامى ، چالش‏هاى عظیم سیاسى، اجتماعى اقتصادى، فرهنگى منبعث از عملکرد این گروه های تروریستی، مقولۀ صلح، وحدت، امنیت و پیشرفت را به شدت تهدید کرده است.
او گفت: ظهور گروه‏هاى وحشت و ارهاب؛ همچون داعش، جبهه النصره‏، القاعده، سپاه صحابه، جند الله، طالبان، جیش العدل، ‏ و … که وحشت و ترور را سرلوحه کار خود قرار داده‏اند، تبعات بسیار ناگوار در ایجاد خدشه علیه جهان اسلام و مسلمانان در سراسر جهان و ترویج اسلام هراسی به همراه داشته است.
مختاری عنوان کرد: حال با توجه به رخنۀ روز افزون گروه های تکفیری در ممالک اسلامی، بر همه مسلمانان لازم است راه‏هاى مقابله با آن را در پیش گرفته و در راستای تحقق وحدت امت اسلامی، این جریانات و گرو ه ها را ریشه کن نمایند که در این راستا بالا بردن سطح آگاهى مسلمانان، ترویج تفکر وحدت‏، توسط علما در بین اقشار مردم و نیز مقابله سخت افزاری و نظامی در جهت نابودی کامل این گروه های تروریستی تکفیری مى‏تواند تأثیر زیادى داشته باشد.
او تصریح کرد: باید تأکید کرد خدمات متقابل اسلام هراسان و تکفیریون ؛ [1] در راستای نشان دادن چهره‏اى خشن و غیرانسانى و پرخاشگر از اسلام، که از دیرباز جزو تئورى و نقشه‏ى راه کشورهاى استعمارگر بوده است. منحصر شده است.
رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی گفت: اینگونه است که در پیوند با نوع ارتباط داعش با رژیم اسرائیل و قدرت های غربی، «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) نقش داشتند و در عملیاتی با نام «لانه زنبور»، گروه داعش را تشکیل دادند. [2]
او ادامه داد: بنابراین سیاست‏هاى اسلام هراسى‏ و محکوم کردن مسلمانان به عنوان تروریست، نتیجه فعالیت های گروه های تروریستی تکفیری است که این بهانه را در اختیار آمریکا قرار داد و ایالات متحده نیز با توجه به توان نظامى و رسانه‏اى خود، از این ابزار براى رسیدن به منافعش بهره کافى برد.
مختاری تاکید کرد: حال با وجود دشمنان مشترک امت اسلامی هم­چون آمریکا و اسرائیل و گسترش موج اسلام ستیزى و اسلام هراسى‏ در غرب، ضرورت تقویت هم‏گرایى و تقریب ملل مسلمان بیش از پیش نمایان می شود، به ویژه آنکه بدانیم همه گروه‌هایی که برایجاد تفرقه وتشتت در صفوف مسلمین اصرار می‌ورزند و با سلاح تکفیر به آتش فتنه وتفرقه در میان مسلمانان دامن می زنندبه صورت مستقیم در موفقیت معاندان اسلام در ایجاد اسلام هراسی شریک هستند . بلکه طرح اساسی غرب برای ایجاد حس اسلام هراسی استفاده از روش هویت علیه هویت بوده است یعنی راه اندازی گروه هایی که به ظاهر هم مسلک با مسلمانان هستند تا توسط آنان ریشه اسلام را بزنند و گروه های تکفیری دقیقا ابزار دست غرب برای ترویج پدیده اسلام هراسی هستند.
او به راهبردها و راهکارهای وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: گام اول، شناخت نقاط مشترک مذاهب اسلامی و توسعۀ آن است به این معنا که نقاط مشترک فراوانی میان مذاهب اسلامی وجود دارد می توان گفت بالای نود و پنج درصد مشترکات در مذاهب اسلامی وجود دارد.
رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی ادامه داد: بر همۀ ما به عنوان عالمان اسلامی لازم است بر آن مشترکات تاکید کنیم و از برجسته سازی نقاط اختلاف که بسیار اندک است پرهیز کنیم تا دشمنان سوء استفاده نکنند و این کاری است که در پژوهشگاه مطالعات تقریبی عملا در حال انجام است
او، حل اختلافات از طریق گفتگو در مسائل مختلف عقیدتی و فقهی را از راهکارهای وحدت اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: وظیفۀ شرعی و دینی است که ما گردهم آییم و گفتگوهایی در مسائل مختلف داشته باشیم و وحدت همه جانبه در میان مسلمانان ایجاد گردد.
مختاری هوشیاری در برابر توطئه های دشمنان را سومین راهکار وحدت عنوان کرد و گفت: امروز در زمانی زندگی می کنیم که قدرت های بزرگ و مستکبر به دنبال هجمه به اصل اسلام هستند و می خواهند اسلام را تضعیف کنند و جلوی گرایش به اسلام را در میان جامعه به ویژه نسل جوان بگیرند. دائم به دنبال ایجاد اختلاف و شکاف میان مسلمانان هستند و می خواهند با راه اندازی دعوا و اختلاف به منافع خودشان دست پیدا کنند.
او اهتمام علمای مذاهب اسلامی به ترویج شیوه اعتدال و میانه روی را چهارمین راهبرد وحدت عنوان کرد و افزود: همواره تفسیرهای افراطی و خشن از متون دینی برای جامعه مشکلاتی می آفریند و امروزه ما مبتلا به گروه های افراطی و تکفیری هستیم که تحمل نظرات دیگران را ندارند و آنچه خود با فکر قاصر و غیر معقول خویش می پندارند می خواهند بر دیگران تحمیل کنند و این بر خلاف سیرۀ پیغمبر اکرم است. چون اسلام دین رحمت و عطوفت است و پیامبر شخصیت رحمانی است و خشونت و کشتار و تکفیر در سنت پیغمبر راهی ندارد. اسلام دین عقلانیت است و با بدعت و خرافات مخالف است با تحجر و غفلت و جهالت مخالفت دارد. اسلام دین وحدت است اشداء علی الکفار رحماء بینهم. و با تفرقه افکنی مخالف است. در آیه شریفه می خوانیم و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا
رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی بیان داشت: مقصود از حبل الله بر اساس روایات دین اسلام است و همۀ ما وظیفه داریم گرد محور اسلام جمع شویم.
[1] کتاب شناسى تکفیر ؛ ص188.
[2] کافی،لوک، (1394)، بهار عربی یا بهار القاعده؟، سایت دیپلماسی ایرانی((http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1947912؛2/3/1394.
انتهای پیام/***

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۳

هفتمين نشست روابط عمومي دانشگاه‌ها و پارك‌هاي علم و فناوري منطقه ۵ كشور

هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه ۵ کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.

به گزارش  کاوشگران روابط عمومی به نقل از خبرگزاری دانشجو، حسن افشارزاده، مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام از برگزاری هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه ۵ کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام خبر داد.
 وی هدف از برگزاری این نشست راهماهنگی هر چه بیشتر بین روابط عمومی های منطقه و دانشگاه ها اعلام کرد و افزود: ارتقا سطح فناوری در منطقه،  برنامه ریزی در مسیر تبدیل ایده ها به تجاری سازی، تبادل تجربه ها و نو آوری های دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری، آشنایی هر چه بیشتر دانشگاه ها با دستاوردهای پارک های علم و فن آوری و حرکت به سمت تشکیل شرکت های دانش بنیان را از دیگراهداف برگزاری این نشست ها دانست.
 مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام اعلام کرد: این نشست با حضور مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 5 کشور چهارشنبه 15 دی ماه ساعت 9 صبح در سالن شهید رضایی نژاد پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.
 افشارزاده گفت: برگزاری کارگاه آسیب های فضای مجازی، و بازدید از نمایشگاه محصولات فناورانه از مهمترین برنامه های جانبی این نشست است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۰:۱۵

دستیابی به مرجعیت علمی وتخصصی توسعه فناوری اطلاعات در شرق کشور چشم انداز پارک علم و فناوری خراسان است

مهندس علی جاهدی مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان گفت: دستیابی به مرجعیت علمی وتخصصی توسعه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دانش بنیان حوزه ICT در شرق کشور چشم انداز این مرکز می باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس جاهدی دراین خصوص گفت: مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان در سال 1384 فعالیت خود را شروع کرد و درحال حاضر یکی از با سابقه ترین و بزرگ ترین مراکز رشد تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور می باشد که دستیابی به مرجعیت علمی و تخصصی توسعه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دانش بنیان این حوزه در شرق کشور چشم انداز این مرکز است.
وی افزود: از سال 1384 تاکنون 130 شرکت فناور در مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان رشد پیدا کردند که در حاضر 40 شرکت به شکل جاری ودر دوره رشد می باشند .
مدیرمرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان اضافه کرد: این مرکز با توجه به جایگاه خود در بالاترین سطح تصمیمات کلان حوزه ICT استان نقشی موثر دارد که سهم بزرگی از پروژه های ICT در سطح مطالعاتی را نیز برعهده دارد .
مهندس جاهدی خاطرنشان کرد: اجرایی کردن سیستم ارزیابی آمادگی الکترونیکی دستگاه های اجرایی استان به سفارش استانداری، تدوین سند توسعه فناوری اطلاعات استان ( ict master plan ) به سفارش سازمان فناوری اطلاعات کشور، عضویت درکمیسیون فناوری و اطلاعات استان و دبیرخانه بررسی و تشخیص صلاحیت شرکت های استان در حوزه موبایل برای دریافت تسهیلات وزارت ICT از جمله فعالیت های این مرکز می باشد .
وی درادامه افزود: پایه گذار سبک نوین کارآفرینی در حوزه های IT و رویدادهای ترویج کارآفرینی، برگزاری بیش از 40 همایش ترویج کارآفرینی ازجمله استارتاپ ویکند و ماراتون استارتاپی، پایه گذاری و موسس نشست های تخصصی مختلف بین فعالان صنعت IT از جمله انجمن تخصصی racle ، برگزاری نشست فعالان نرم افزارهای موبایلی با عنوان اندرویدی ها و برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط با کار آفرینی در حوزه IT در دانشگاه های استان از دیگر موارد فعالیت مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان می باشد .
مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان در پایان گفت : در سال گذشته بیش از 15 میلیارد تومان درآمداستارپ های جاری مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان بوده است که نسبت به سال 93 حدود 50 درصد رشد داشتیم که امیدواریم این روند صعودی همچنان ادامه داشته باشد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

سامانه «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان» (نما) در ایرانداک رونمایی شد

با رونمایی سامانه «نما» درپژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان با توجه به شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری، و نوآوری مشخص می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سامانه «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما)» با هدف شناسایی، توصیف، و گزارش درست و روزآمد جایگاه کشور درشاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری، و نوآوری توسط دکتروحید احمدی معاون پژوهش وزارت علوم در یکصد و چهل و نهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.
دکترسیروس علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران درتوضیح این سامانه گفت: «نما» ساختار و روش‌شناسی شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری، و نوآوری را می‌گوید و امتیاز و رتبه ایران را در ابعاد گوناگون آنها گزارش می‌دهد.
وی افزود: این شاخص‌ها در هفت گروه جایگاه پژوهش گران، جایگاه نشریه‌های علمی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های فراگیر رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها درنظام‌های موضوعی رتبه‌بندی، جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها، جایگاه ایران درنمایه‌های استنادی و جایگاه ایران در رتبه‌بندی‌های علم، فناوری، و نوآوری دسته‌بندی شده‌اند.
بهروز رسولی دبیرکمیسیون تخصصی علوم انسانی، معارف اسلامی و هنر تاکید کرد: مدیران، سیاست‌گذاران، و پژوهش گران علم، فناوری، و نوآوری می‌توانند با «نما» به گزارش بیش از 70 شاخص جهانی دسترسی یابند و از آنها در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری و پژوهش بهره برند.
وی به معرفی خدمات سامانه نما پرداخت و افزود: بررسی روند چندساله، گزارش‌های سالانه، توصیف شاخص‌ها از خدمات این سامانه است.
همچنین برای سهولت دسترسی به گزارش ها کاربران می توانند با اشتراک در nema.irandoc.ac.ir به محض بروز رسانی، به اطلاعات جدید دست یابند.
گفتنی است پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی علوم، تحقیقات، و فناوری سامانه «نما» را طراحی کرده و درتاریخ 8 دی 1395 توسط دکتراحمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم رونمایی شد.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مجری طرح کلان ملی فناوری و نوآوری شد

موافقت‌نامه سه‌جانبه طرح کلان ملی فناوری و نوآوری "سامانه نمک‌زدایی آب‌های غیرمتعارف به روش خودجوش" در مراسم اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری به امضا رسید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، موافقت‌نامه سه‌جانبه طرح کلان ملی فناوری و نوآوری "سامانه نمک‌زدایی آب‌های غیرمتعارف به روش خودجوش" میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ‌عنوان کارفرما و شرکت پتروشیمی مارون، به‌عنوان نهاد بهره‌بردار و شرکت معین زیست آریا به عنوان مجری با پیگیری‌ها و حمایت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.
بر پایه این گزارش، هدف از این موافقت‌نامه استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در ارائه راه‌حل نوین و فناورانه در جهت مدیریت مصرف آب و چالش‌های زیست‌محیطی شرکت پتروشیمی مارون است.
شرکت معین زیست آریا در سال 1391 با هدف توسعه فرآیندها و فناوری‌های منطبق با محیط زیست فعالیت خود را در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز کرد. این شرکت پس از مطالعات گسترده بر روی روش‌های نمک‌زدایی از آب‌های شور و فوق شور موفق به طراحی، ابداع و ساخت سامانه‌ای جدید با نام «سامانه نمک‌زدایی خودجوش» شده است.
از مزایای این سامانه استفاده در شرایط جغرافیایی مختلف و نیاز به انرژی الکتریکی کمتر است. فرآیند خودجوش از نوع ZLD (بدون پساب) بوده و توانایی نمک‌زدایی آب‌های غیرمتعارف با شوری بسیار بالا را دارا است.
گفتنی است فرآیند خودجوش از دو تجهیز ابداعی نی دو و آبشار بهره می‌برد که در ضمن داخلی بودن، هزینه تعمیر و نگهداری پایین و بهره‌برداری آسان این سامانه را به همراه دارد.​

۹۵/۱۰/۱۲
۱۴:۴۶

نشست مشترک هیئت اجرائی مناطق دو و چهارفناوری کشور به میزبانی پارک علم و فناوری فارس

نشست مشترک هیئت اجرائی مناطق 2 و 4 فناوری کشور به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای این نشست دکتر فرید مُـر، رئیس پارک علم و فناوری فارس ضمن خوش آمد گوئی به اعضا، با اشاره به نوپا بودن پارک های علم و فناوری در کشور وظیفه این هیئت را مهم و سخت ارزیابی کرد و خواستار برنامه ریزی در جهت سامان بخشیدن امور مربوطه در امور پارک ها شد.
در ادامه نشست موارد مطرح شده از طرف اعضا و نمایندگان پارک های مناطق 2 و 4 مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
گفتنی است پارک های علم و فناوری مناطق 2و 4 فناوری شامل پارک های علم و فناوری فارس، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان است.

۹۵/۱۰/۱۲
۱۵:۴۷

واکنش پایان‌نامه‌فروش‌ها به احتمال تصویب قانون مقابله با تخلفات علمی

مجلس در حال بررسی قانون منع فروش پایان‌نامه و مقاله است، موضوعی که در چند سال اخیر مورد توجه وزارت علوم و مسئولان آموزش عالی بوده و روزبه روز هم بیشتر و علنی‌تر شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، همین طور که برگه‌های سفید را داخل دستگاه پرینتر می‌گذاشت سر تکان می‌داد و می‌گفت: «موضوع منع‌های قانونی و مجازات فروش پایان‌نامه‌ برای امروز و دیروز نیست، چند سال است که دولت می‌خواهد جلوی این کار را بگیرد اما نمی‌تواند. فقط ما نیستیم که کار پایان‌نامه و مقاله انجام می‌دهیم، بیشتر از 100 دفتر در این خیابان برای دانشجوها پایان‌نامه می‌نویسند.» این خانم جوان اولین نفری نبود که از تصویب قانون و مجازات برای دفاتری که پایان‌نامه می‌نویسند، نمی‌ترسید.
 
آبان امسال بود که وزیر علوم از ارسال لایحه منع فروش پایان‌نامه به مجلس خبر داد و گفت: «قانون منع فروش پایان‌نامه‌ و مقاله به مجلس ارسال شده و برای این موضوع منتظر جواب مجلس هستیم تا با دفاتر و افرادی که در این زمینه مشغول هستند، برخورد کنیم.» اما خبر بررسی قانون منع فروش پایان‌نامه‌ها به گوش بسیاری از این دفاتر و افراد نخورده است و هیچکدام‌شان نگرانی خاصی در این مورد ندارند و معتقدند این موضوع هم مانند مسائل قبلی به فراموشی سپرده می‌شود یا نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و احتمالا فقط روی قیمت فروش تاثیر خواهد داشت.
 
دادزن‌های پورسانتی و پایان‌نامه‌های فروشی
 
خیابان انقلاب بعد از چهارراه دانشگاه ایستاده بود و با پلاکارد زردی داد می‌زد: «پایان‌نامه، مقاله، آی اس آی، پرپوزال». از او خواستم برای خرید پایان‌نامه راهنمایی‌ام کند. دنبالش راه‌ افتادم، چند متر جلوتر داخل پاساژی پیچید و از پله‌ها پایین رفت. انتهای راهروی زیرزمین، دفتری بود که بالای درش نوشته شده بود: دارالترجمه رسمی. من به یکی از خانم‌های آنجا معرفی شدم. دادزن، پولی از آقای جلوی در گرفت و رفت. خانم پایان‌نامه فروش بعد از سوالاتی درباره این‌که پایان‌نامه برای کدام مقطع و کدام رشته می‌خواهم از روی لیست روی میزش شماره‌ای گرفت و گوشی را به دست من داد؛ دوباره همان اطلاعات را به خانم پشت خط دادم و قرار شد او بعد از پیدا کردن موضوع پایان‌نامه با من تماس بگیرد. وقتی تلفن را قطع کردم از خانم پایان‌نامه فروش پرسیدم از قانون منع فروش پایان‌نامه‌ها خبر دارد یا نه؟ او با خونسردی جواب داد: «اینجا پایان‌نامه نمی‌فروشیم. اینجا دارالترجمه است و کارهای غیرقانونی هم انجام نمی‌دهیم» وقتی از او پرسیدم که همین الان درحال فروختن پایان‌نامه به من بودید، گفت: «کار اصلی ما ترجمه است در کنار آن به دانشجویان برای نوشتن پایان‌نامه کمک می‌کنیم که این کار هیچ منع قانونی ندارد» و ادامه داد: «ما دانشجویان مقاطع بالا مثل دکتری را به دانشجویان کارشناسی ارشد معرفی می‌کنیم تا به آنها برای نوشتن پایان‌نامه کمک کنند و این کار هیچ‌وقت نمی‌تواند غیرقانونی شود اگر هم یک روز قوانینی برای این کار تصویب شود باز هم ادامه خواهد داشت.»
 
چند قدم جلوتر، مرد دیگری با پلاکاردی شبیه به قبلی جلوی در پاساژی ایستاده بود و همان حرف‌های مرد قبلی را داد می‌زد. او هم از پله‌های پاساژ پایین رفت و من را به مرد جوانی معرفی کرد. روند این دفتر برای فروختن پایان‌نامه حضوری بود. قرارداد مرحله به مرحله داشتند و یک جلسه توجیهی هم قبل از دفاع برای دانشجو می‌گذاشتند. بعد از توضیحاتی که درباره روند واریز پول داد از او پرسیدم از قانون منع فروختن پایان‌نامه خبر دارد و اگر این قانون تصویب شود چطور می‌خواهد به فعالیتش ادامه دهد؟ مرد پایان‌نامه فروش خندید و گفت: «قبل از هر کاری باید دانشگاه‌هایشان را درست کنند. اگر این قانون تصویب شود من این کار را در خانه‌ام ادامه می‌دهم چون همیشه مشتری‌ برای پایان‌نامه وجود دارد. با تصویب این قانون هیچ چیز تغییر نمی‌کند فقط علنی بودنش، جمع می‌شود. دانشجویان و استادانی در دانشگاه‌ها این کار را انجام می‌دهند، بنابراین اتفاق خاصی نمی‌افتد. این مسئله سال‌هاست وجود دارد، قبلا آنقدر علنی نبود اما در چند سال اخیر به خصوص در خیابان انقلاب همه چیز جلوی چشم همه انجام می‌شود. بسیاری از دوستان من در همین پاساژها و کوچه‌های انقلاب برای این کار دفتر دارند و درآمد بالایی هم کسب می‌کنند. یک پایان‌نامه ساده رشته‌ علوم انسانی حدود یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد دارد، بنابراین این کار به هر شکلی که شده ادامه پیدا می‌کند زیرا درآمد خوبی دارد.»
 
مشکل از آموزش عالی است نه کسانی که پایان‌نامه می‌فروشند
 
دفتر بعدی طبقه بالای یک کتاب‌فروشی قدیمی بود. دفتری شلوغ که آن هم تابلوی دارالترجمه رسمی داشت. آن را هم یک دادزن معرفی کرد. رئیس این دفتر دکتری بود که دیگر در دانشگاه تدریس نمی‌کرد و می‌گفت: «می‌خواهد به دانشجویان کمک کند.» وقتی از آقای دکتر برای قانون منع فروش پایان‌نامه سوال کردم در جوابم گفت: «وزارت علوم و مجلس نمی‌توانند بدون ایجاد فضای مناسب آموزشی جلوی این کار را بگیرند. مسئله اصلی آموزش عالی است. متاسفانه استادان ما سواد کافی ندارند چه برسد به دانشجویان. دانشجویان برای نوشتن پایان‌نامه مهارت ندارند. بسیاری از آنها فقط برای گرفتن مدرک وارد دانشگاه شدند و رشته تحصیلی‌شان را دوست ندارند. آنها حتی کار کردن با نرم‌افزارهای ساده را بلد نیستند پس چطور می‌توانند پایان‌نامه بنویسند. حتی بسیاری از اعضای هیات علمی هم برای نوشتن مقاله و انتشار آن در پایگاه‌های معتبر به ما مراجعه می‌کنند؛ این موضوع نشان می‌دهد سطح سواد آموزش عالی پایین است. مشکل اصلی سیستم آموزش عالی است نه کسانی که پایان‌نامه می‌فروشند و به دانشجویان کمک می‌کنند تا به هر طریقی فارغ‌التحصیل شوند. به عنوان کسی که در این سیستم درس خواندم و کار کردم، می‌گویم سیستم آموزش عالی خنده‌دار است. با تصویب قانون و اعمال مجازات، این مسئله حل نمی‌شود بلکه قیمت فروش پایان‌نامه‌ بالا می‌رود و چه بسا به مافیا تبدیل شود. اگر این قانون را تصویب کنند این کار هم مانند هزار موضوع دیگر زیرزمینی می‌شود.»
 
این که اتفاقی نمی‌افتد، قیمت‌ها فقط بالاتر می‌رود، پایان‌نامه فروختن ادامه می‌یابد و نظری شبیه این‌ها نظر بسیاری از آن‌هایی هست که در خیابان انقلاب همین حالا در حال فروختن پایان‌نامه هستند. بیش از ده مورد از افراد و دفاتری که در خیابان انقلاب تهران پایان‌نامه و مقاله می‌فروشند، معتقدند بررسی و تصویب قانون منع فروش پایان‌نامه به فراموشی سپرده می‌شود یا اگر هم اجرا شود، نمی‌تواند جلوی این بازار را بگیرد. جالب است که هیچ‌کدام از آن‌ها هم از جریمه‌ها و پلمب دفاترشان نمی‌ترسیدند؛ اقداماتی که از نظر آن‌ها بیهوده است.
منبع: ساعت 24

۹۵/۱۰/۱۲
۱۳:۴۶

نمایندگان مجلس مطرح کردند: بدنه نحیف آموزش عالی در بودجه سال آتی

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به کم بودن سهم آموزش عالی در بودجه سال آتی، می‌گویند که بیکار ننشسته‌اند و در رایزنی‌های خود برآنند اعتبارات حوزه آموزش‌عالی برای سال 96 را افزایش دهند.

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم ابوفاضلی- اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از سهم آموزش‌عالی در بودجه سال 96 ناراضی هستند و تلاش و تکاپویی برای استفاده از ابزارهای قانونی خود به منظور افزایش اعتبارات این حوزه دارند .
یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق اعلام کرد سهم آموزش و پژوهش هر ایرانیز در بودجه سال آتی، ۷۰۰هزار تومان است.
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزایش اعتبارات پژوهشی، تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و موسسات دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها را پیشنهاد داده و نسبت به اعتباراتی که دولت به این امور اختصاص داده انتقاد داشتند.
استفاده از اعتبارات "صندوق توسعه ملی" برای امور پژوهشی و دانشگاهی کشور، پیشنهاد نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است که امیدوارند در کمیسیون تلفیق رای بیاورد.  
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرگزاری خانه ملت وضعیت بودجه آموزش‌عالی در بودجه96 را مورد مداقه قرار دادند.
 بودجه فناوری و تحقیقات باید افزایش یابد
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص گفت: دولت در حد توان برای بودجه بخش آموزش‌عالی ارقامی را در نظر گرفته اما کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در بحث تحقیقات و به‌روز‌آوری آموزش‌عالی نظراتی را برای افزایش این ارقام داده است.
داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه قسمتی از بودجه آموزش‌عالی نسبت به سال گذشته حدود 10درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: ارقامی که دولت در بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 در نظر گرفته نسبتا بد نیست اما کمیسیون آموزش معتقد است باید در بحث فناوری و تحقیقات، ارقام افزایش پیدا کند و در این زمینه پیشنهادات خوبی تنظیم کرده و ابعاد مختلفی را نیز در بحث آموزش‌عالی مورد توجه قرار داده که درخواست‌ها و پیشنهادات مورد نظر در کمیسیون آموزش تصویب شده است و به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه می‌شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش کمیسیون برای بهبود شرایط بودجه آموزش‌عالی تصریح کرد: ‌کمیته‌های کمیسیون آموزش از جمله کمیته آموزش‌عالی جلسات متعددی را با مسئولین اجرایی وزارت علوم داشتند و در جلسات فعال بوده و نظرات آنها را دریافت و نظرات خود را ارائه دادند؛ ترکیبی از نظرات بعد از بررسی و تجزیه و تحلیل و چکش‌کاری در کمیسیون به تصویب رسید.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: پیشنهادهای مصوب شده در کمیسیون آموزش در کمیسیون تلفیق ارائه خواهد شد و اگرچه تعداد آنها زیاد است ولی مهمترین آنها در بحث به‌روز‌آوری تحقیقات و پژوهش به خصوص در دانشگاه‌ها است؛ همچنین افزایش بودجه دانشگاه‌ها نیز مورد توجه بود که به طور جدی به آن پرداخته شد.
رشد اعتبارات دانشگاه‌های بزرگ در بودجه ۹۶ ;کمتر از ۱۰درصد است
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق معتقد است متوسط رشد آموزش‌عالی در بودجه سال آینده ۱۳.۸ است اما در نگاهی جزئی‌تر می‌توان دریافت که رشد اعتبارات بعضی از دانشگاه‌های بزرگ زیر ۱۰ درصد است.
سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت اعتبارات آموزش‌عالی در بودجه96 گفت: متوسط رشد آموزش‌عالی در بودجه سال آینده 13.8 است اما اگر بخواهیم به طور تکی و بخشی ورود کنیم، رشد اعتبارات بعضی از دانشگاه‌های بزرگ زیر 10 درصد است.
نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اسناد بالادستی و توصیه مقام معظم رهبری، رشد علمی و علم و فناوری یکی از موضوعات فوق‌العاده مهم و نیاز ضروری در افق چشم‌انداز است؛ این رشد در دانشگاه‌های بزرگ که بخش بزرگی از حوزه حرکت علمی را نیز برعهده دارند نباید شکننده باشد و لازم است تا دقت و عنایت ویژه‌ای به آن شود.
وی با اشاره به اینکه از نظر بودجه‌ای در حوزه رشد و فناوری به حمایت بیشتری نیاز داریم تصریح کرد: علی‌رغم اینکه برخی از دانشگاه‌های کوچک و تازه تاسیس، رشد مناسبی در بودجه 96 داشتند اما درصد رشد بودجه دانشگاه‌های بزرگ زیر 10درصد است و نشان می‌دهد که نیاز به حمایت بیشتری در حوزه بودجه‌ای است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای بهبود وضعیت بودجه آموزش عالی تلاش می‌کند تا از منابعی که می‌توان در آن بخش در نظر گرفت، رشد مناسب و بهتری را داشته باشیم تا در حوزه علم و فناوری کشور در سال 96 دچار چالش نشویم.
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق ادامه داد: به دلیل محدودیت‌هایی که در بررسی بودجه وجود دارد دست مجلس برای تغییرات گسترده در آن باز نیست لذا دولت باید در لایحه بودجه اولویت‌ها را لحاظ می‌کرد؛ مثلا فناوری جزء اولویت‌های اولیه است و به دلیل اینکه علم قدرت آفرین است لذا مجلس تلاش خواهد کرد با ایجاد منابع جدید در حوزه‌های مختلف تا حدودی وضعیت بودجه آموزش عالی را بهبود دهد.
دولت رشد ۳درصدی بودجه آموزش‌عالی را مدنظر دارد
رییس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از بودجه آموزش‌عالی در بودجه ۹۶ گفت: برای محقق شدن اهداف حوزه دانشگاهی باید بسترهای لازم فراهم کرد که نیازمند سرمایه‌گذاری است.
حبیب‌اله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت آموزش عالی در بودجه سال آتی گفت: به نسبت متوسط رشد بودجه کل کشور نسبت به سال گذشته که حدود 10 درصد است، رشد بودجه آموزش‌عالی 3درصد است که در کل خوب نیست لذا با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی پرسودترین بخش سرمایه‌گذاری است، انتظار می‌رود ‌دولت این بخش را پررنگ‌تر و قوی‌تر ببیند.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر کمیسیون آموزش ‌مجلس در این زمینه بحث کرده و در برخی موارد احکامی را پیشنهاد داده است و امیدواریم در کمیسیون تلفیق رای آورده و به صحن علنی بیاید تا از آن دفاع کنیم ولی اصل مطلب این است که آنچه از دولت در بخش بودجه آموزش‌عالی انتظار می‌رفت، با این لایحه کنونی قابل قبول نیست و توقع داشتیم سهم آموزش‌عالی را به صورتی که شأن و منزلت آن است، لحاظ کنند.
دهمرده تصریح کرد: در اهمیت مباحثی همچون کارآفرینی، درآمدی از نوآوری‌های علمی و نخبگان حرف‌های زیادی زده می‌شود اما حرف و عمل مسئولان هم‌خوانی و هم‌سویی ندارد زیرا عملیاتی کردن این پیشنهادها و ایده‌ها ساز و کار خود را می‌خواهد. بنابراین برای محقق شدن اهداف حوزه دانشگاهی از دانشجو و اساتید باید بسترهای لازم و امکانات متناسب را فراهم کرد اما این اتفاق در بودجه 96 نیفتاده است.
رییس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پیشنهادهای کمیسیون آموزش مجلس برای بودجه آموزش‌عالی گفت: کمیسیون آموزش درباره استفاده از برخی منابع صحبت‌هایی کرده و پیشنهادهایی را داده است اما باید منابع در آمدی مشخص شود تا بتوان برای بهتر شدن بودجه آموزش عالی از آن بهره گرفت.
زیر و بم بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه96 ؛ سهم آموزش و پژوهش هر ایرانی 700هزار تومان
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۹۶، سهم آموزش و پژوهش هر ایرانی را ۷۰۰هزار تومان دانست و از تلاش مجلس برای افزایش اعتبارات حوزه آموزش عالی خبر داد.
قاسم احمدی‌لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت اعتبارات در نظر گرفته شده برای آموزش عالی در بودجه96 گفت: رشد بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 متفاوت است؛ در حوزه آموزش پزشکی، حدود 27 درصد رشد داشته که نسبتا خوب است اما میزان رشدی که بودجه آموزش‌عالی و وزارت علوم نسبت به سال گذشته داشته حدود 13.7 است.
وضعیت بودجه سالانه دانشگاه‌های مادر در لایحه دولت خوب نیست
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه رشد بودجه آموزش‌عالی در برخی از دانشگاه‌ها بیشتر و در برخی دانشگاه‌ها کمتر بوده است؛ در دانشگاه‌های مادر مثل شریف، دانشگاه تهران و ...  به جز دانشگاه شهید بهشتی (که به خاطر منحل شدن دانشگاه شهید عباسپور و واگذاری آن به دانشگاه شهید بهشتی وضعیت بدی ندارد)، وضعیت خوبی را شاهد نیستیم و بایستی گفت وضعیت حوزه آموزش‌عالی نسبت به پیشرفت کل بودجه بدتر است.
33هزار میلیارد تومان سهم آموزش و پرورش در لایحه بودجه 96
وی ادامه داد: در حوزه آموزش، پژوهش و تحقیقات 47 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که از این رقم 33 هزار میلیارد تومان سهم آموزش و پرورش است و مابقی آن برای کل حوزه‌های آموزش‌عالی در حوزه‌های مختلف فنی و حرفه‌ای و امثالهم است. سهم پژوهش نیز قابل توجه نیست.
پیشرفت قابل توجه بودجه سازمان امور دانشجویان
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق ادامه داد: در حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از رقم بودجه 936میلیاردی که سال گذشته داشت در بودجه96 به 1024میلیارد رسید و وضعیت آنها به نسبت وضعیت خوبی است. رقم بودجه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران نیز به 19میلیارد رسید. پارک‌های علم و فناوری نیز پیشرفت کرده‌اند اما قابل توجه نبوده است. 281 میلیارد بودجه سازمان امور دانشجویان در سال گذشته امسال به 326 میلیارد رسیده که پیشرفت آن قابل توجه است.
سهم آموزش و پژوهش برای هر نفر 700هزار تومان
وی افزود: اگر به رقم 371هزار میلیارد بودجه عمومی دولت که 320 هزارمیلیارد آن منابع عمومی و 51 هزار میلیارد آن منابع اختصاصی است، دقت کنیم، سهم آموزش و پژوهش که شامل عمومی، فنی‌حرفه‌ای، عالی و ... است برای هر نفر 700هزار تومان در نظر گرفته شده و قابل توجه نیست و باید سهم این بخش‌ها بیشتر شود.
رشد 116 درصدی حوزه آموزش نسبت به سال 92 / سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی، 56 صدم درصد
عضو کمیته آموزش‌عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به میزان رشد اندک بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 تاکید کرد: ممکن است در مقایسه گفته شود 210هزار میلیارد تومان بودجه92 به 320هزار میلیارد در سال96 رسیده و 52 درصد رشد داشته اما اگرچه در بودجه حوزه آموزش، عدد 21هزار میلیارد تومان به 47هزار میلیارد رسیده و 116درصد رشد داشته ولی سهم پژوهش از GDP (تولید ناخالص داخلی) بدون احتساب جدول14 معادل 56 صدم درصد است و این نشان می‌دهد وضعیت آموزش‌عالی در این حوزه‌ها وضعیت خوبی نیست؛ بنابراین از نظر کل بودجه سهم آموزش‌عالی 6تا 7هزار میلیارد تومان است و آیا دانشگاه‌های کشور می‌توانند با این رقم دانشگاه خود را بگردانند؟ لذا اگر غیر از بحث درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها، به آنها کمک نشود، مطمئناً در کار خود می‌مانند.
درخواست بازنشستگی اساتید دانشگاه در پی هفت برابر شدن پاداش پایان خدمت
احمدی‌لاشکی با بیان اینکه سال گذشته نیز تخصیص کامل و صددرصد بودجه دانشگاه‌ها صورت نگرفت، گفت: در سال گذشته اعتبارات اختصاص یافته برای پرداخت حقوق و مزایای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها پاسخگو نبود؛ لذا نیاز است امسال این موضوع را نیز درنظر بگیریم.
عضو کمیته آموزش‌عالی کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد:  کمیسیون تلفیق برنامه ششم، پاداش پایان خدمت را هفت برابر حقوق و دستمزد اعلام کرد که این امر باعث شد اخباری مبنی بر اینکه بیش از 3هزار و پانصد استاد تمام اعلام بازنشستگی کرده‌اند، به گوش برسد تا بتوانندتا قبل از اجرایی شدن این قانون از خدمت فارغ شده و پاداش خود را دریافت کنند؛ چنین مسائلی خطری است که از نظر علمی کشور را تهدید می‌کند.
مجلس به دنبال افزایش تسهیلات برای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی است
وی با بیان این که کمیسیون آموزش مجلس برای بهبود وضعیت بودجه آموزش‌عالی پیشنهاداتی آماده کرده است، تصریح کرد: در یکی از بحث‌های تبصره4 لایحه دولت در بند(د) به صندوق توسعه ملی اجازه داده تا 400 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی اختصاص دهد که 300میلیون آن را برای وزارت علوم گذاشته و 100میلیون دلار از آن به بهداشت و درمان و حوزه آموزش‌پزشکی در آموزش‌عالی خواهد داد.
احمدی‌لاشکی افزود: کمیسیون آموزش اعلام کرد که 150میلیون دلار دیگر نیز به مبلغ فوق اضافه شود که در کمیسیون آموزش تصویب شد و امیدوارم در کمیسیون تلفیق نیز بتوانیم کمک و دفاع کنیم تا رای بیاورد. در کمیسیون آموزش از 150میلیون دلار پیشنهاد شده 75میلیون دلار را برای بحث پژوهش‌سراها و هنرستان‌های آموزش و پرورش و 75میلیون دیگر را در حوزه فنی‌و‌حرفه‌ای و آموزش‌عالی در نظر گرفتیم تا بتوانند از آن بهره مند شوند.
بخشی از عوارض سیگار به حوزه آموزش عالی برسد
عضو کمیته آموزش‌عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به چگونگی تأمین منابع برای این امور گفت: مثلا به ازای هر نخ سیگار عوارضی مشخص شد، برای گاز نیز عوارضی مشخص شد و کمیسیون آموزش مجلس پیشنهاداتی را در خصوص نحوه هزینه‌کرد این موارد به ویژه در حوزه آموزش عالی آماده کرد اما منتظریم این پیشنهاد‌ها در کمیسیون تلفیق بودجه 96 رای بیاورد؛ اگر این پیشنهاد‌ها رای بیاورد میتوان امیدوار شد که حرکتی اتفاق افتاده اما اگر رای نیاورد برای دوستان آموزش‌عالی امیدوار کننده نیست./

۹۵/۱۰/۱۳
۰۸:۴۸

تنها دانشگاهی که به مجلس، وزارت علوم و سایر دستگاه ها، گزارش مستند ارائه داده، دانشگاه آزاد اسلامی است

دکتر میرزاده در جلسه هیات امنای استان مرکزی که عصر دیروز در سازمان مرکزی برگزار شد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه در 3 سال اخیر مجموع اندوخته های واحدهای این دانشگاه مثبت بوده است، البته این به معنی نبود واحد زیان ده نیست بلکه حاصل تلاش تمامی واحدها برای جبران واحدهای زیان ده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این جلسه ضمن تشکر از حضور استاندار و دیگر اعضا، به چالش های پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: ما در دانشگاه آزاد اسلامی با سه چالش کاهش جمعیت دانشجویی، وجود 2300 رقیب و کم لطفی ها و حتی کارشکنی مواجه هستیم.
دانشگاه آزاد اسلامی همواره با برخوردهای سیاسی مواجه بوده است
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی همواره با برخوردهای سیاسی مواجه بوده است، گفت: تاکنون 2 بار تحقیق و تفحص از دانشگاه ها صورت گرفته که هر دو بار از دانشگاه آزاد اسلامی بوده و تاکنون کسی از دانشگاه های علمی کاربردی، پیام نور و دیگر دانشگاه ها سوالی در راستای امکانات و فضاهای آموزشی نکرده است. تنها دانشگاهی که به مجلس، وزارت علوم و سایر دستگاه های مرتبط گزارش مستند ارائه داده، دانشگاه آزاد اسلامی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: زمانی که دانشگاه آزاد اسلامی تمامی امکانات و فضاهای مناسب را دارد، و استانداردهای آموزش عالی را رعایت می کند، چرا باید با عدم حمایت از این دانشگاه و عدم استفاده از امکانات و شرایط آن، باری بر دوش دولت قرار گیرد؟
وی به نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نسبت استاد تمام وقت به دانشجو 1 به 47 است که این نسبت در کشور 1 به 64 است.
دکتر میرزاده با اشاره به رتبه جهانی تولید علم در دانشگاه ‌آزاداسلامی گفت: رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در 4 سال اخیر رشد بسزایی داشته و امروز این دانشگاه توانسته با کسب رتبه 162، در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. کسب این رتبه تنها حاصل تلاش حدود 40 واحد جامع دانشگاه‌آزاد اسلامی است که مجری دوره دکتری هستند.همچنین 53 درصد از کل تولیدات علمی دانشگاه در مدت مذکور بوده است.
توسعه تحصیلات تکمیلی بستر مناسبی برای جذب اعضای هیات علمی فراهم کرده است
وی با بیان اینکه توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی موجب اشتغالزایی شده است، گفت: اگر توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه نبود، قطعاً تعداد فارغ التحصیل بیکار در کشور افزایش پیدا می کرد چراکه توسعه تحصیلات تکمیلی بستر مناسبی برای جذب اعضای هیات علمی فراهم کرده است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با تاکید بر حذف کاغذ و راه اندازی اتوماسیون اداری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور گفت: در راستای سرعت بخشی به انجام امور و تکریم ارباب رجوع 35 سامانه در 3 سال گذشته راه اندازی شده است و اکنون 53 سامانه در سیستم اتوماسیون دانشگاه برای حوزه های مختلف دانشگاه بکار گرفته شده است.
شایان ذکر است، بودجه استان مرکزی با اصلاحاتی و با تاکید بر تقویت حوزه پژوهشی و تامین سهم بودجه پژوهشی از محل دانش بنیان به تصویب اعضای جلسه هیات امنای استان رسید.
بودجه استان مرکزی از حیث منابع و مصارف 270 میلیارد تومان و از حیث درآمد و هزینه 212 میلیارد تومان به تصویب اعضا رسید.
200

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۱۸