نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 99138
 • تمام سکه (طرح جدید) 987000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 990000
 • نیم سکه 511000
 • ربع سکه 310000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3069
 • یورو 4250
 • پوند 5150
 • صد ین 3040
 • درهم امارات 845
 • لیر ترکیه 1430
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 35 Arrow up
  دلار 24951
 • 67 Arrow up
  یورو 34262
 • 161 Arrow up
  پوند 41564
 • 97 Arrow up
  فرانک 28230
 • 38 Arrow up
  صد ین 24537
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 6793

فرصت های همکاری در شرکت های معتبر

فرصت های همکاری در شرکت های معتبر

دعوت به همکاری بیمه سامان_آتیه سازان
استخدام مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در اهواز
استخدام شرکت فرآوا سامانه بهبد
استخدام سازمان فن آوران اطلاعات خبره
استخدام یک شرکت بازرگانی در زمینه صنعت ساختمان
استخدام شرکت آریا پیشرو قرن در تهران و ماهشهر
استخدام گروه انتخاب در سراسر کشور

۹۲/۱۲/۱۲
۲۲:۵۷

اصالت بیمه نامه های شخص ثالث به صورت پیامکی احراز می شود

     خبرگزاری آریا- با هدف اطمینان بیمه گذاران بیمه های شخص ثالث، از این پس برای تمامی کسانی که بیمه نامه های خود را از نمایندگی های رسمی شرکت های بیمه خریداری می کنند، پیامک ارسال خواهد شد.
 به گزارش خبرگزاری آریا،از این پس تمامی بیمه گذاران شرکت های معتبر بیمه ای کشور در هنگام خرید بیمه نامه شخص ثالث خودرو بعد از ثبت قرارداد خود، پیامکی مبنی بر تایید اعتبار بیمه نامه از سامانه سنهاب بیمه مرکزی دریافت خواهند کرد و یک هفته مانده به تاریخ انقضای بیمه نامه نیز پیامکی برای اطلاع رسانی و اقدام به تمدید به شخص بیمه گذار ارسال می شود.
بر اساس این گزارش، بیمه مرکزی از بیمه گذاران درخواست می کند در هنگام خرید بیمه نامه از دفاتر نمایندگی شرکت های بیمه از ثبت صحیح شماره تلفن همراه، کد ملی و شماره خودروی خود در برگه بیمه نامه اظمینان حاصل کنند تا امکان استفاده از این خدمت و خدمات مشابه فراهم آید.
شایان ذکر است پیامک یاد شده صرفا برای بیمه گذارانی که شرکت بیمه ذیربط، اطلاعات بیمه نامه های خود را در سامانه سنهاپ ثبت نمایند، ارسال خواهد شد
 

۹۲/۱۲/۱۲
۱۰:۲۸

مراجعات نمایندگان بیمه های خارجی به ایران برای سنجش زمینه های همکاری

  خبرگزاری آریا- رئیس کل بیمه مرکزی از اعطای مجوز به دو شرکت معتبر اروپایی برای تأسیس دفتر ارتباطی بیمه در ایران خبر داد.
 به گزارش خبرگزاری آریا، محمد ابراهیم امین که در آیین تجلیل از نمایندگان برتر بیمه پارسیان سخن می گفت، با اعلام این مطلب افزود: اگر دولت تدبیر و امید بتواند بر مشکلات تحریم و روابط بین الملل که چشم اندازهای خوبی برای آن فراهم شده است فائق آید، یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی که از نتایج این ارتباط بهره مند خواهد شد، صنعت بیمه است.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ما در بیمه مرکزی پس از توافقتامه ژنو با ترافیک درخواست ملاقات نمایندگان و بروکرهای شرکت های معتبر بیمه خارجی مواجه هستیم و بسیاری از این شرکت ها برای سنجش زمینه های همکاری، نمایندگان خود را به ایران فرستاده اند.
وی تأکید کرد شرکت های بزرگ و معتبر اروپایی تمایل دارند زمینه های همکاری آینده را پی ریزی کنند و حتی بسیاری ازآنها متقاضی تأسیس دفتر ارتیاطی هستند و ما اخیراً به دو شرکت معتبر اروپایی مجوز تأسیس دفتر ارتیاطی در ایران را داده ایم.
محمدابراهیم امین گفت: اگر توافقتات ژنو تقریباً به یک نقطه ثبات برسد، بازار بیمه کشور از بخش هایی خواهد بود که به سرعت درِ آن به روی همکاری های بین المللی گشوده خواهد شد و این هشداری است برای صنعت بیمه کشور که چنانچه زمینه برای حضور شرکت های بیمه خارجی در ایران (مشارکت در مالکیت، مدیریت یا بازاریابی) فراهم شود؛ طبیعتاً کارشناسان صنعت بیمه ایران بایدآمادگی بیشتری برای حضور در این بازار رقابتی پرتحرک داشته باشند و این امر انشاءالله ایران را به هاب منطقه در بیمه با پتانسیل هایی که دارد، تبدیل خواهد کرد.
رئیس کل بیمه مرکزی خاطر نشان کرد رقابت در بازار جهانی و ایفای نقش برجسته در آن مستلزم داشتن ابزارهای کافی از جمله تسلط کامل به  ITمرتبط با بیمه و زبان انگلیسی است و به مدیران عامل شرکت های بیمه توصیه کرد که زمینه آموزش های مرتبط را برای نیروها و کارشناسان شرکت متبوع فراهم سازند.
وی افزود تربیت وآموزش نیروها از مهم ترین استراتژی های توسعة صنعت بیمه است و اگر معتقدیم که این صنعت باید نقشی موثرتر و مهم تر در اقتصاد ملی ایفا کند، لازم است نیروهای فعال و با انگیزه را برای آینده آموزش دهیم و قطعاً مدیران شرکت های بیمه نیز به این مساله توجه خواهند کرد.
محمدابراهیم امین نگاه به فعالیت های بیمه ای را یک نگاه دانش محور دانست و گفت: با این نگاه ما می توانیم خود را با شیوه ها و استانداردهایی که در بازارهای بیمة پیشرفتة دنیا رایج است، تطبیق دهیم و متناسب با جایگاه جمهوری اسلامی ایران و میهن عزیزمان سهم خود را از این فعالیت بدست بیاوریم.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه 80 درصد بازار بیمه کشور توسط نمایندگان شناسایی و برای آن بیمه نامه صادر می شود، نقش نمایندگان را در فروش بیمه یک نقش اساسی و در خط مقدم و حائز اهمیت دانست و تأکید کرد شرکت های بیمه هم باید متناسب با این نقش، زحمات نمایندگان را جبران نمایند و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در اختیارآنان بگذارند و از ایشان همه جانبه حمایت کنند. وی گفت40 هزار نماینده در بازار بیمة کشور فعالیت و با همدیگر رقابت می کنند و نمایندگانی در این بازار موفق هستند که شرکت بیمه ای مقتدر و با مدیریت و توانگری مالی مناسب بر سر آنها باشد.
محمد ابراهیم امین افزود صنعت بیمه کشور اگر می خواهد سهم خود را در اقتصاد ملی از 9/1 درصد حداقل به7 درصد میانگین جهانی برساند، باید در آداب و عُرف بیمه گری، در اطلاع رسانی و تبلیغات و بازاریابی و همچنین در نحوة برخورد با مشتری تجدید نظر نماید. وی تأکید کرد بر همین اساس نمایندگان بیمه باید رفتار، برخورد و آدابی که در هنگام بازاریابی و فروش بیمه بکار می برند در زمان وقوع خسارت هم در کنار مشتری و بیمه گذار باشند و در پرداخت خسارت به او خوش برخورد، صمیمی، صادقانه، عادلانه و با سرعت و بموقع عمل نمایند و اکثر این توقع از آنهایی است که 80 درصد بازار را در دست دارند و در فروش بیمه نامه پیش قدم هستند.
رئیس کل بیمه مرکزی در پایان، عملکرد بیمه پارسیان، ترکیب نیروی انسانی و سهامداران و سطح کارشناسی این شرکت را از نقاط قوتی دانست که در این شرکت وجود دارد و می تواند در ارتقای آن موثر باشد و چشم انداز خوبی برای آینده شرکت فراهم کند.

۹۲/۱۲/۱۲
۱۰:۲۸

واکنش بیمه مرکزی به گزارش تسنیم؛ بیمه معدن را می‌شناسد

خبرگزاری تسنیم: بیمه مرکزی در واکنش به گزارش تسنیم مبنی بر اینکه "بیمه معدن را نمی‌شناسد" با ارائه توضیحاتی اعلام کرد: برای برخی از ریسک‌های بخش معدن پوشش بیمه‌ای وجود دارد که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های بیمه با آنها آشنا شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیمه مرکزی در واکنش به گزارش منتشره در چهارم اسفند 1392 با شناسه خبر 291947 با عنوان " گزارش تسنیم از بی‌اقبالی شرکت‌های بیمه‌ای نسبت به معادن ایران؛ بیمه معدن را نمی شناسد" توضیحاتی را به این خبرگزاری ارسال کرد که در ادامه می خوانید؛
1- برای برخی از ریسک‌های بخش معدن نظیر ریسک ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و مسئولیت حرفه‌ای مهندسین و مسئولین معدن در قالب بیمه‌های مهندسی مرسوم، امکان ارائه پوشش بیمه‌ای وجود دارد که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های بیمه با چارچوب این بیمه‌نامه‌ها آشنا شده و پوشش‌های بیمه‌ای مورد نیاز خود را تامین نمایند.
2- البته عمده ریسک‌های این بخش مربوط به ریسک سرمایه‌گذاری در بخش معدن است که پوشش  اینگونه‌ ریسک‌ها ماهیت تضمینی- حمایتی داشته و عرضه  آن وفق مقررات و اصول بیمه‌های بازرگانی امکان پذیر نیست.
3- دولت به استناد ماده 31  قانون معادن مصوب 27/2/1377 مجلس شورای اسلامی، برای حمایت از این بخش و به منظور تحقق توسعه پایدار در بخش معدن، صندوق بیمه سرمایه‏ گذاری فعالیت‌های معدنی را ایجاد کرده‌ و  در صورت لزوم اعتبار مورد نیاز سهم دولت در این زمینه را در لوایح بودجه سالانه پیشنهاد می کند. صندوق بیمه مذکور با تحت پوشش قراردادن جبران تمام یا قسمتی از خسارات غیر ارادی مترتب بر فعالیت‌های معدنی در تمام مراحل اکتشاف، استخراج، کانه آرایی و فرآوری،کاهش  قیمت و توقف موقت در دوران بهره‌برداری معادن و واحدهای کانه‌آرایی و فرآوری مواد معدنی و همچنین تضمین تمام یا قسمتی از وام های دریافتی سرمایه‌گذاران بخش معدن، کلیه خطرات و خسارات ناشی از این ریسک‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.
با عنایت به موارد فوق، در بررسی عملکرد شرکت‌های بیمه‌ بازرگانی در این عرصه، باید به تفاوت‌ ماهوی عملیات این شرکت‌ها با  اقدامات حمایتی دولت‌ از جمله تضمین بازده سرمایه‌گذاری  توجه داشت. به علاوه با توجه به ماهیت بازرگانی شرکت‌های بیمه این توقع که آنها وارد عرصه‌های حمایتی شوند موجه نیست چراکه آنها در پرداخت خسارت‌ها فقط به حق‌بیمه‌های دریافتی اتکا دارند و کمکی از دولت دریافت نمی‌کنند.

۹۲/۱۲/۱۳
۰۷:۲۲

مراسم تجلیل از نمایندگان برتر بیمه پارسیان

گروه بنگاه‌ها - نمایندگان برتر بیمه پارسیان بر اساس ارزشیابی‌های انجام شده و استاندارد‌های موجود که از سوی دفتر تحقیقات و واحد فناوری اطلاعات بیمه پارسیان در سال 92 با همکاری مدیریت امور شعب و نمایندگان مشخص شده بودند در حضور مسوولان بیمه مرکزی و بانک پارسیان معرفی و موردتقدیر قرار گرفتند.
  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه پارسیان، در این مراسم که با حضور دکتر امین رئیس‌کل بیمه مرکزی ج.ا.ا و اعضای هیات‌عامل و همچنین دکتر دیواندری، مدیرعامل بانک پارسیان، اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه پارسیان، مدیران و نمایندگان بیمه پارسیان برگزار شد، از 30‌نماینده برتر فروش انواع بیمه‌نامه با اهدای لوح تقدیر‌های طلا، نقره و برنز تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
 

۹۲/۱۲/۱۳
۰۱:۰۲

شعب بیمه آتیه‌سازان حافظ در ایام نوروز دایر خواهد بود

گروه اجتماعی : مدیرعامل شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ گفت: تمام مراکز خدماتی آتیه در ایام نوروز در تهران و سایر استان‌ها دایر خواهد بود و بیمه‌شدگان می‌توانند از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر جهت دریافت خدمات مراجعه کنند.
افشین مقصودی با اشاره به تمهیدات شرکت تکمیلی آتیه‌سازان حافظ در ایام نوروز، اظهار داشت: طبق هماهنگی‌های انجام شده تمام مراکز خدمات آتیه‌سازان حافظ از سوم فروردین فعالیت خود را ادامه خواهند داد.
وی تصریح کرد: مراکز بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ تنها در دو روز یکم و دوم فروردین تعطیل هستند و بعد از آن بیمه‌شدگان می‌توانند از ساعت 8 الی 12 ظهر به مراکز مراجعه و خدمات خود را دریافت کنند.
مقصودی تاکید کرد:‌ در ایام نوروز خدمات مختلفی چون صدور معرفی‌نامه و پرداخت هزینه‌های درمانی انجام می شود.
مدیرعامل شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ تاکید کرد: در حال حاضر در شمال تهران دو شعبه- غرب دو شعبه-‌شرق دو شعبه- جنوب تهران یک شعبه و در مرکز تهران 3 شعبه آماده ارائه خدمات به شهروندان تهرانی هستند ضمن اینکه شعبه‌ای هم در اسلامشهر راه‌اندازی شده است. وی افزود: علاوه بر آمادگی مراکز خدماتی شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ در تهران،‌تمام مراکز در استان‌ها نیز آمادگی ارائه خدمات به بیمه شدگان هستند.

۹۲/۱۲/۱۳
۰۱:۵۴

بیمه دانا نرم افزار جدید راه اندازی کرد

بیمه دانا با هدف یکپارچه سازی و افزایش سرعت ارائه خدمات به مشتریان خود نرم افزار جدیدی راه اندازی کرد.
به گزارش کار و کارگر به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، اولین بیمه نامه ها در رشته های عمر و حوادث گروهی، درمان، مسئولیت از طریق نرم افزار فناوران صادر شد.
عباس هاشم زاده، مدیر فناوری اطلاعات بیمه دانا گفت: نرم افزار جدید به صورت پایلوت به مدت یک هفته در شهر تهران اجرا شده است که در مرحله بعد در سطح شعب و نمایندگان سراسر کشور اجرایی خواهد شد و مشتریان و بیمه گذاران شرکت خدمات خود را  از طریق نرم افزار جدید دریافت خواهند کرد.
وی با اشاره به اهمیت استقرار نرم افزار جدید در ارائه خدمات بهتر به بیمه گذاران، اضافه کرد: مدیران، کارشناسان و روسای شعب با حضور در دوره های آموزشی می توانند سرعت استقرار نرم افزار را بالا ببرند.
 وی در ادامه گفت: تا به امروز حدود یازده هزار نفر ساعت دوره آموزشی جهت آموزش و آشنایی همکاران شرکت برگزار شده است.
 

۹۲/۱۲/۱۳
۰۱:۵۵

مدیر عامل بیمه آسیا عنوان کرد: پیشگیری از حوادث رانندگی در گرو همکاری تمام سازمان های مرتبط

  خبرگزاری آریا- کاردگر،نایب رئیس هیات مدیره ومدیر عامل بیمه آسیا میزبان سردار رحیمی،رئیس راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ وهیات همراه وی بود.
به گزارش آریا به نقل از روابط عمومی بیمه آسیا، دکتر کاردگر،نایب رئیس هیات مدیره ومدیر عامل بیمه آسیا با تشکر از حضور سردار رحیمی وهیات همراه وتقدیر از تلاش بی وقفه راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ در ساماندهی ترافیک استان تهران وکاهش حوادث وتلفات رانندگی،گفت:بیمه آسیا به عنوان بزرگ ترین بیمه خصوصی کشور و در تداوم فعالیت های فرهنگی در جهت توسعه فرهنگ بیمه کشور ،آماده هرگونه همکاری با راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ در زمینه ارتقای فرهنگ ترافیک ورانندگی است.
مدیر عامل بیمه آسیا افزود:مدیریت وپیشگیری از حوادث رانندگی در گرو همکاری تمام سازمان های ذیربط بوده ویک دستگاه یا سازمان به تنهایی قادر به انجام آن نیست.
نایب رئیس هیات مدیره با تاکید بر لزوم دقت در نظرات کارشناسی ماموران راهنمایی ورانندگی ،اظهار داشت:تشکیل کمیته مشترک بین بیمه آسیا وراهنمایی ورانندگی به منظور بررسی وجلو گیری از تخلفات در زمان وقوع حوادث رانندگی یک ضرورت است.
سردار رحیمی،رئیس راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ با تبریک انتصاب و آرزوی موفقیت برای دکتر کاردگر،از کاهش تلفات در حوادث رانندگی در تهران بزرگ خبر داد وگفت:کار فرهنگی،مهمترین عنصر در جهت کاهش حوادث وتلفات رانندگی است.
رئیس راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ با اشاره به قدمت بیمه آسیا در ارائه خدمات بیمه ای،اظهار داشت:ایجاد اعتماد واطمینان نسبت به شرکت های بیمه یک اولویت اساسی است که شرکت های بیمه باید به طور جدی به آن اهتمام ورزند.
سردار رحیمی با تاکید بر آمادگی کامل راهنمایی ورانندگی در جهت همکاری با بیمه آسیا به منظور اجرای شایسته طرح پرداخت خسارت در محل وقوع حادثه ،بیان داشت:راهنمایی ورانندگی تهران بزرگ با اختصاص فضا ومکان مناسب در22 منطقه تهران ،می تواند اجرای شایسته این طرح را به صورت آزمایشی با بیمه آسیا آغاز کند.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
۹۲/۱۲/۱۲
۱۷:۲۶

اجرای پوشش کامل بیمه ایرانیان 12هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

گچساران - ایرنا - نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای کامل طرح پوشش بیمه درمان ایرانیان به 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

غلامرضا تاجگردون روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اختصاص چهار هزار میلیارد تومان اعتبار به پوشش کامل بیمه درمان روستاییان، عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر سراسر کشور در بودجه سال 93 افزود: حمایت از افزایش سرانه درمان اولویت اصلی مجلس شورای اسلامی و دولت یازدهم است.
وی اظهار کرد:اجرای طرح پوشش کامل بیمه خدمات درمانی نقش مهمی در ارتقای سلامت مردم دارد.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که بخش زیادی از درآمد مردم ایران برای هزینه های درمانی خانوارها صرف می شود گفت: توجه به پوشش کامل بیمه های درمان به عنوان یکی از زیرساخت های زندگی اجتماعی از سوی مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران ضروری است.
8143/566

۹۲/۱۲/۱۲
۱۰:۳۴

تحلیل اقتصاد آنلاین از وضعیت صنعت بیمه زنگ‌خطر برای صنعت بیمه کشور

در طول یک دهه گذشته ضریب خسارت صنعت همواره پایین تر از 80 درصد بوده است این عدد در سال گذشته به رقم کم سابقه 82.93 رسیده که زنگ خطر ویژه ای برای صنعت است.

اقتصاد آنلاین- وضعیت موجود صنعت بیمه حاکی است از آن است که در حال حاضر تعداد 26 شرکت بیمه مستقیم (شامل 25 شرکت خصوصی و 1 شرکت دولتی) و 2 شرکت بیمه اتکایی در بازار بیمه کشور مشغول به فعالیت هستند و قریب به بیش از صد هزار نفر در قالب شرکتهای بیمه، نمایندگی و شبکه فروش، کارگزار و ارزیاب خسارت به فعالیت اشتغال دارند.
ضریب نفوذ بیمه در سال 91 بر اساس آخرین آمار منتشره از بانک مرکزی از ارزش تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت جاری (6793هزار میلیارد ریال) به 1.93 درصد رسیده در حالیکه این رقم در سال 90 معادل 1.48 درصد بوده است. البته همه این افزایش ضریب نفوذ به معنی توسعه واقعی بخش بیمه نیست، بلکه این رشد منفی تولید ناخالص داخلی از یکسو و افزایش نرخ دیه و به تبع آن رشد قابل توجه حق‌بیمه شخص ثالث از دیگر علل این رشد می باشد. اما علیرغم رشد ضریب نفوذ در سال گذشته، هنوز هم ضریب نفوذ بیمه در ایران نسبت به آمارهای جهانی، از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.
ضریب نفوذ بیمه در دنیا 6.5 تا 7.5 درصد در نوسان است و در برخی از کشورها حتی به 15 درصد می‌رسد. یکی دیگر از مواردی که از آمار و اطلاعات بدست میآید پایین بودن سهم بیمه‌‌های زندگی است. در حالیکه سهم بیمه های زندگی در صنعت بیمه دنیا بین 55 الی 60 درصد و کشورهای منطقه حدود 25 درصد است، این نسبت در ایران در سال 1391 به رقم 7.82 درصد رسیده است در حالیکه این نسبت در سال 90 ، تقریبا 8درصد بوده است.
از مجموع حق بیمه های تولیدی شش ماهه نخست امسال، سهم بخش غیر دولتی53.7 درصد و سهم بخش دولتی 46.3 درصد بوده است که بیانگر سهم بالای بخش دولتی در بازار بیمه کشور می باشد. اما در این میان یکی از نکات مهم و قابل تاملی که از آمارها دیده میشود رشد قابل توجه ضریب خسارت در سال پیش بوده است.
با توجه به اینکه در طول یک دهه گذشته ضریب خسارت صنعت همواره پایین تر از 80 درصد بوده است این عدد در سال گذشته به رقم کم سابقه 82.93 رسیده است که زنگ خطر ویژه ای برای صنعت می باشد. به نظر می رسد این روند در سال جاری نیز ادامه داشته باشد، زیرا که طبق آخرین محاسبات، حجم حق بیمه های تولیدی بازار بیمه در شش ماهه اول سال 1392 به 76.4 هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش 24.1 درصد رشد داشته است، در حالیکه خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال پیش 44.3 درصد رشد داشته است! و این به معنی افزایش ضریب خسارت صنعت و کاهش سودآوری شرکتهای بیمه در سال جاری میباشد که باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.
*: hamidyari@ut.ac.ir

۹۲/۱۲/۱۲
۱۷:۴۹

فقرای ایرانی رایگان بیمه می شوند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از اجرای طرح پوشش فراگیر بیمه‌ای از سال ۹۳ خبر داد و گفت: در این طرح افراد بی بضاعت شناسایی و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از خانه ملت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از اجرای طرح پوشش فراگیر بیمه‌ای از سال 93 خبر داد و گفت: در این طرح افراد بی بضاعت شناسایی و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.
 انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به افزایش اعتبارات سازمان بیمه سلامت ایران در سال 93 گفت: اگر چه بودجه این سازمان افزایش یافته است، اما بیمه سلامت ایران بدهی‌هایی را از گذشته به مراکز درمانی دارد. ‌ با توافقی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفت، قرار شد، اعتبارات از طریق سامانه بیمه سلامت ایران هزینه شود.
محسنی بندپی در ادامه با اشاره به آمادگی سازمان بیمه سلامت ایران در ایام نوروز جهت ارائه خدمات به بیمه‌شدگان گفت: دستورالعمل لازم در این بخش تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است.
بر اساس این بخشنامه، ادارات بیمه سلامت موظف هستند در ایام نوروز و به صورت شیفت‌ به بیمه‌شدگان خدمات بدهند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: یکی از طرح‌های جدید بیمه سلامت ایران (پوشش فراگیر بیمه‌ای) است که این طرح از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد. در این طرح افراد بی‌بضاعت و کم درآمد و بیکار تحت پوشش بیمه رایگان قرار می‌گیرند. در گذشته طرح بیمه ایرانیان اجرا شد که علی‌رغم اینکه این طرح محسناتی داشت، اما با مشکلاتی همراه بود که سازمان بیمه سلامت ایران تصمیم گرفت طرح پوشش فراگیر بیمه‌ای را اجرا کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با هماهنگی که با وزارت کشور صورت گرفته است،افراد بی‌بضاعت و کم درآمد شناسایی و در نهایت تحت پوشش بیمه فراگیر قرار می‌گیرند.

۹۲/۱۲/۱۲
۱۷:۵۰

جایزه کیفیت ۲۰۱۴ اروپا به بیمه دانا رسید

بینا:دکتر بیژن صادق نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا بالاترین جایزه کیفیت ۲۰۱۴ اروپا را دریافت کرد.
به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، بر اساس کیفیت فعالیت مستمر اقتصادی سازمانها و شرکتهای ایرانی طی یک دهه اخیر، کاندیداهای دریافت جایزه بین المللی در مدیریت کیفیت اروپا در سال 2014 معرفی شدند.
طی ارزیابی های انجام شده شرکت بیمه دانا در شاخصهای رهبری و استراتژی، مدیریت سرمایه های انسانی، مدیریت سیستم ها و فرآیندها، رضایت مشتری، رضایت پرسنل، تمرکز بررسی فرآیندها و نتایج برترین شرکت بیمه شناخته شد.
بنا بر این گزارش، مراسم اهداء جایزه کیفیت 2014 اروپا طی روزهای 24 إلی 28فوریه (پنجم إلی نهم اسفند ماه) سال جاری در بازل سوئیس با حضور برگزیدگان برگزار شد.
  
تعداد بازدید : 12

۹۲/۱۲/۱۲
۱۲:۲۵

تخفیف‌های بهاران بیمه پاسارگاد

به مناسبت آغاز هشتمین سال فعالیت شرکت بیمه پاسارگاد، عموم هموطنان گرامی در سراسر کشور می‌توانند از تاریخ اول اسفند ماه تا 15 فروردین ماه سال 1393 از تخفیف‌های ویژه بیمه پاسارگاد بهره‌مند شوند.

 به مناسبت آغاز هشتمین سال فعالیت شرکت بیمه پاسارگاد، عموم هموطنان گرامی در سراسر کشور می‌توانند از تاریخ اول اسفند ماه تا 15 فروردین ماه سال 1393 از تخفیف‌های ویژه بیمه پاسارگاد بهره‌مند شوند.
به‌منظور افزایش رضایتمندی عموم هموطنان گرامی، خریداران بیمه‌نامه‌های بدنه اتومبیل و همچنین بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی می‌توانند با مراجعه به بیش از 60 شعبه و 3000 نماینده در سراسر کشور از تخفیف‌های بهاران این شرکت برخوردار شوند.
کلیه هموطنان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر، با دسترسی به نشانی شعبه‌ها و نمایندگی‌های این شرکت در سراسر کشور می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی بیمه پاسارگاد www.pasargadinsurance.ir مراجعه یا با تلفن گویای 82489 (021) تماس حاصل کنند.

۹۲/۱۲/۱۲
۰۸:۵۱
۹۲/۱۲/۱۳
۰۶:۳۱

گزارش تراز از آخرین وضعیت کلان بدهکاران بانکی: 61 بدهکار بانکی با بدهی 15.000.000.000.000 تومانی/ آیا بانک ها قادر به پس گرفتن این پول هستند؟

تراز: گزارش بانک مرکزی حاکی از این بود که تعداد افراد دارای مطالبات غیر‌جاری بیش از 100 میلیارد تومان، 61 نفر است که مجموعاً حدود 15 هزار میلیارد تومان (معادل 9/18 درصد از کل این بدهی‌ها) وام‌های بازپرداخت‌نشده گرفته‌اند.مطابق آمار بانک مرکزی، در حدود 15 درصد از وام‌هایی که از سوی بانک‌ها پرداخت شده، حداقل به مدت دو سال از سوی وام‌گیرندگان به بانک‌ها بازگشت داده نشده است. نرخ استاندارد جهانی برای این نسبت، در حدود چهار تا پنج درصد است. مقایسه این دو عدد بیانگر بخشی از ابعاد معضل کنون بدهی‌های بی‌بازگشت بانکی در ایران و رسیدن آن به سطوح هشدارآمیز فعلی است.

به گزارش تراز طبق بررسی‌های قوه قضائیه اولین مقصر و متخلف در زمینه افزایش مطالبات معوق بانک‌ها، خود بانک‌ها هستند که وام های کلان را بدون اینکه ضمانتی برای برگرداندن آن اخذ کنند به افرادی خاص پرداخته اند و این در حالیست که اگر مردم عادی یا حتی جوانان ما بخواهند وام ازدواج یا در حد ارقام پایین از بانکها دریافت کنند بانکها چنان آنان را در چارچوب قواعد و قوانین گرفتار می کنند که افراد از دریافت وام برای برطرف کردن مشکلاتشان  خوداری می نمایند.
15 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی
بر طبق پیگیری های صورتگرفته از سوی خبرنگار اقتصادی تراز، به تازگی بانک مرکزی آمارهایی را از مطالبات کلان معوق بانکی منتشر کرده است. آمار موجود در این گزارش، هنوز به خودی‌خود تکان‌دهنده است و می‌تواند بخشی از وقایعی را که در چند سال گذشته در سیستم بانکی کشور به وقوع پیوسته مشخص کند. به عنوان مثال، این گزارش با بیان اینکه «حدود 15 هزار میلیارد تومان از مطالبات غیرجاری بانک‌ها در دست 61 نفر است»، نشان می‌دهد این افراد، توانسته‌اند به طور متوسط هر یک به میزان 250 میلیارد تومان در سال‌های گذشته از سیستم بانکی کشور وام بگیرند و این وام‌ها را هم، برای حداقل دو سال بازپرداخت نکنند.
در همین راستا در طی روزهای گذشته بار دیگر نمایندگان ملت عزم خود را جزم کرده تا به پرونده بدهکاران میلیاردی رسیدگی کنند، تا شاید با این امر باری از شانه های نحیف اقتصاد بیمار کشور برداشته شود.
محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل نود مجلس درباره آخرین وضعیت بررسی پرونده بدهکاران بانکی در کمیسیون اصل نود گفت: بررسی این موضوع از هفته گذشته در کمیته بانک های کمیسیون اصل نودم مجلس با حضور بانک‌ها و بدهکاران بانکی با تشکیل دو جلسه در هفته آغاز شده است.
وی با تاکید بر اینکه پرونده بدهکاران بانکی در کمیسیون اصل نودم در حال رسیدگی است بیان کرد: در این جلسات توافقاتی بین بانک و بدهکار صورت می گیرد و این توافقات با نظارت نماینده کمیسیون اجرایی و عملیاتی  امکان پذیر می باشد.
بدهکاران بالای 100 میلیارد را فراخواندیم
او با بیان اینکه میزان بدهی بدهکاران بانکی بر اساس آماری که ارائه می شود بین 100 تا 120 هزار میلیارد تومان متغیر است افزود: در کمیسیون اصل نود، بدهکارانی که بدهی آنها 100 میلیارد تومان به بالا است را فراخوانده ایم.
این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه این بدهکاران اشخاص حقیقی و حقوقی هستند، خاطر نشان کرد: در هر جلسه ای که در کمیسیون اصل نودم برای رسیدگی به پرونده بدهکاران بانکی تشکیل می شود جمع بندی های لازم صورت می گیرد و نحوه وصول مطالبات نیز در همان زمان صورت‌جلسه می شود؛ اگر نیازی به توافق یا استمهال به بدهکاران باشد در همان جلسه نتیجه گیری و توافق لازم بین بانک و بدهکار به عمل می آید که ما نیز بر روند اجرای توافق نظارت می کنیم.
 
چند درصد از منابع در دست چند نفر است؟
همچنین سخنگوی کمیسیون اصل نود که از «بدهی 80 هزار میلیارد تومانی 30 نفر به بانک‌ها خبر داد» افزوده بود «ما به جای آنکه به سراغ این 30 نفر که 80 درصد معوقات بانکی در اختیار آنهاست، برویم؛ سراغ افرادی می‌رویم که پنج میلیون وام گرفته‌اند و هر روز با ارسال اخطاریه‌ها و اجراییه‌ها سعی در تحت فشار قرار دادن آنها داریم».
 آمار این نماینده مجلس به طور ضمنی حکایت از حجم 100 هزار میلیارد تومانی مطالبات معوق داشت، اما بر اساس گزارش‌های دیگر، میزان مطالبات وصول نشده بانک‌ها قاعدتاً باید به رقمی حدود 80 هزار میلیارد تومان رسیده باشد.
چند روز پس از این اظهارات، بانک مرکزی بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن به طور تفکیکی، مشخص شده بود چه میزان از مطالبات معوق کلان، در دست چند نفر از بدهکاران است. مطابق ارقام این گزارش، کل تسهیلات ارائه‌شده بانک‌ها حدود 523 هزار میلیارد تومان بوده که از کل آن، حدود 81 هزار میلیارد یعنی 4/15 درصد از کل مطالبات، در مهلت مقرر بازپرداخت نشده یا در اصطلاح غیرجاری شده است.
 گزارش بانک مرکزی حاکی از این بود که تعداد افراد دارای مطالبات غیر‌جاری بیش از 100 میلیارد تومان، 61 نفر است که مجموعاً حدود 15 هزار میلیارد تومان (معادل 9/18 درصد از کل این بدهی‌ها) وام‌های بازپرداخت‌نشده گرفته‌اند.
 همچنین، 112 نفر نیز بدهی غیر‌جاری بین 50 تا 100 میلیارد تومان داشته‌اند که کل بدهی آنان، حدود هشت هزار میلیارد تومان (6/9 درصد از کل مطالبات غیر‌جاری) عنوان شده بود. مجموع این دو گروه با هم تعداد بدهکاران با بدهی 50 میلیارد تومان را مشخص می‌کند که بر این اساس، تعداد آنان معادل 173 نفر و مجموع بدهی آنان، در حدود 23 هزار میلیارد تومان (5/28 درصد از کل مطالبات غیرجاری) خواهد بود..
 
هر نفر 250 میلیارد تومان بدهی
آمارهای بانک مرکزی اگرچه گزارش سخنگوی کمیسیون اصل 90 مبنی بر اختصاص 80 درصد بدهی‌های معوق به 30 نفر را رد می‌کند، اما هنوز بیانگر تمرکز قابل توجه بخش زیادی از منابع وصول‌نشده بانک‌ها در دست عده‌ای خاص است.
کمتر از ارقام اعلام شده توسط بانک مرکزی این آمار نشان می‌دهد20 درصد غیر‌جاری بانک‌ها، تنها در دست حدود 60 نفر است که رقم کل این بدهی‌ها، مقدار قابل توجهی در حدود 15 هزار میلیارد تومان است. تقسیم این میزان بر تعداد افراد گفته‌شده، بیانگر این است که به طور متوسط هر کدام از این افراد، در حدود 250 میلیارد تومان وام بانکی بازگشت داده‌نشده دارند.                       
البته گفته می‌شود منظور از «افراد» در این آمار، لزوماً افراد حقیقی نیست و اشخاص حقوقی مثل برخی از شرکت‌های بزرگ صنعتی نیز در این داده‌ها لحاظ شده‌اند، هر چند این موضوع در گزارش منتشرشده از سوی بانک مرکزی، مورد اشاره قرار نگرفته بود.
موضوع مهم دیگر در این زمینه، نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات ارائه‌شده از سوی بانک‌هاست که مطابق آمار بانک مرکزی، این نسبت به بالای 15 درصد رسیده است. یعنی در حدود 15 درصد از وام‌هایی که از سوی بانک‌ها پرداخت شده، حداقل به مدت دو سال از سوی وام‌گیرندگان به بانک‌ها بازگشت داده نشده است.
 نرخ استاندارد جهانی برای این نسبت، در حدود چهار تا پنج درصد است. مقایسه این دو عدد بیانگر بخشی از ابعاد معضل کنون بدهی‌های بی‌بازگشت بانکی در ایران و رسیدن آن به سطوح هشدارآمیز فعلی است.
درپی اظهارات رییس کمیسیون اصل نود سخنگوی این کمیسیون.
خاطرنشان کرد: در مورد مؤسسات مالی و اعتباری هم همین موضوع مقرر شد، البته این مؤسسات از 11 اسفند به ‌مدت 10 روز فرصت دارند تکلیف بدهکاران کلان بانکی را روشن کنند.
افضلی‌فرد بر همین اساس گفت: بعد از رسیدگی به پرونده بابک زنجانی نوبت به رسیدگی به پرونده بدهکاران بالای 50 میلیارد تومان می‌رسد در واقع ما قصد داریم مرحله به مرحله عمل کنیم؛ همچنین اگر بدهکاران و مدیران عامل بانک‌ها به تفاهم نرسند و این پول‌ها به سیستم بانکی کشور بازنگردد، به‌مفهوم سهل‌انگاری در دریافت مطالبات بانکی است که مسئولان بانک‌ها باید پاسخگو باشند.
اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که با همه این واقعیت ها، آیا این کلان بدهکاران، منابع میلیاردی بانک ها را پس خواهند داد یا خیر؟

۹۲/۱۲/۱۳
۰۰:۰۵

نگاهی به رشد اقتصادی در نیمه اول سال

مهدی فتح‌الله*
مرکز آمار ایران به تازگی آمار جدیدی را درباره رشد اقتصادی در نیمه اول سال 1392 منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش، در حالی که نرخ رشد اقتصادی در سال 1391 منفی 4/5 درصد اعلام شده بود، مرکز آمار ایران در 6 ماهه نخست سال جاری این نرخ را منفی 2 درصد اعلام کرده است. نرخ رشد اقتصادی بدون نفت منفی 7/1 درصد، گروه کشاورزی منفی 1/2 درصد، صنعت منفی 4/5 درصد و گروه خدمات منفی 6/0 درصد اعلام شده است. بر این اساس، گرچه نرخ‌های رشد اقتصادی کماکان منفی است، اما به نظر می‌رسد که اقتصاد ایران حرکت به سمت نرخ رشد صفر درصدی را در سال جاری آغاز کرده است. نگاهی به این گزارش نشانگر چند واقعیت است:
1-کماکان رشد اقتصادی بدون نفت بیشتر از رشد اقتصادی با احتساب بخش نفت است. این موضوع نشان می‌‌دهد بخش نفت هنوز وضعیت نامناسبی دارد و تحریم‌های اقتصادی و سایر موارد این بخش را به‌شدت تحت فشار قرار داده است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، رشد ارزش افزوده بخش نفت در سال 1391، منفی 34 درصد بوده است که نشان می‌دهد حدود یک سوم از فعالیت اقتصادی در این بخش کاسته شده است. این موضوع نشان می‌دهد دولت باید تلاش پیگیر خود را برای تحرک بخشیدن به این بخش انجام دهد تا بتواند این بخش را که بر اساس آمارهای رسمی بین 17 تا 20 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را ایجاد می‌کند، مجددا به حرکت درآورد.
2-رشد اقتصادی در بخش صنعت و معدن کماکان منفی و پایین‌تر از رشد متوسط اقتصاد ایران است. نگاهی به رشد منفی 4/5 درصدی در 6 ماهه اول سال 1392، نسبت به رشد منفی 4/12 درصدی در سال 1391 ، نشان می‌دهند که بخش صنعت کشور هنوز  وضعیت بسیار نامناسبی دارد و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور باید با نگاه آسیب‌شناسانه، این بخش از اقتصاد کشور را به مسیر رشد بازگردانند؛ البته با نگاهی به وضعیت رتبه ایران در زمینه فضای کسب و کار و بدتر شدن مداوم آن در سال‌های گذشته و همچنین سایر شاخص‌های مشابه، ثبت این رکوردهای منفی برای رشد اقتصادی به طور عام و بخش صنعت به طور خاص اصلا دور از ذهن نیست. بدیهی است که اگر هدف رشد اقتصادی باشد، بهبود فضای کسب و کار بر هر سیاست دیگری مقدم است.
3- برخلاف سال گذشته که بخش کشاورزی رشد 3/6 درصدی مثبت را ثبت کرد و تنها بخشی از اقتصاد ایران بود که در آن سال دچار رکود نشده بود، در 6 ماهه اول سال جاری رشد این بخش منفی 1/2 درصد بوده است که نشان می‌دهد در نهایت این بخش از اقتصاد کشور نیز نمی‌تواند با وضعیت نامساعد کسب‌و‌کار و سیاست‌های اقتصادی که در سال‌های گذشته اتخاذ شد، به رشد مداوم ادامه دهد، البته نباید از نظر دور داشت که بخش کشاورزی الگویی فصلی دارد و انتظار بر این است که اگر آمارهای 6 ماهه دوم سال 1392 به آن افزوده شود، در نهایت رشد این بخش مثبت شود، چرا که بخش قابل‌توجهی از تولید در این بخش در فصل پاییز محقق می‌شود. با این حال رشد منفی 1/2 درصدی این بخش حتی در نیمه اول سال جاری نشان می‌دهد که در سال جاری، این بخش نیز دچار وضعیت رکودی شده است.
4-بخش خدمات وضعیتی به نسبت مشابه با سال قبل داشته است. این بخش بیش از 51 درصد از اقتصاد کشور را تشکیل داده است و از این رو اهمیتی دو چندان دارد.
با این حال این بخش رشد منفی 4/0 درصد در سال قبل و منفی 6/0 درصد در نیمه نخست سال جاری را شاهد بوده است. اگرچه این رشد منفی در مقایسه با سایر بخش‌ها ارقام کوچکی است، با این حال با توجه به سهم بالای بخش خدمات در کل اقتصاد کشور و میزان اشتغالی که به خود جذب کرده است، رشد منفی این بخش کل اقتصاد ایران را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
مساله اساسی این است که چه سیاست‌هایی می‌تواند اقتصاد ایران را از این وضعیت خارج کرده و آن را به مسیر رشد اقتصادی بازگرداند. باتوجه به وضعیت فعلی فضای کسب‌و‌کار در کشور، بهبود فضای کسب‌و‌کار پیش‌شرط موفقیت هر گونه اقدام سیاستی است و دولتمردان باید به این امر توجه جدی کنند. با این حال، دولت می‌تواند در کنار این موضوع با تحریک رشد اقتصادی در برخی از بخش‌ها و صنایع موجبات تحرک سایر بخش‌ها را فراهم آورد. بر اساس نظرات کارشناسان، بخش‌هایی مانند پتروشیمی (به دلیل ارتباط آن با بخش نفت و گاز، پتانسیل ارزآوری آن و همچنین ارتباطاتی که با سایر بخش‌های اقتصادی دارد)، خودروسازی (به دلیل سرمایه‌گذاری‌هایی که در سال‌های گذشته  روی آن انجام شده و ارتباط وسیع آن با سایر صنایع کشور) و همچنین بخش خدمات (به دلیل سهم بالای آن در اقتصاد کشور) و به‌ویژه گردشگری پتانسیل این را دارند که رشد اقتصادی را به همه بخش‌های اقتصاد کشور سرایت دهند.
 * رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی

۹۲/۱۲/۱۳
۰۱:۰۲

اونس جهانی رو به افزایش گذاشت صعود همزمان طلا و دلار

دنیای اقتصاد- قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، تحت‌تاثیر نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین افزایش یافت. برخی از کارشناسان نگرانی نسبت به وضعیت کسری بودجه دولت آمریکا را نیز در تقویت طلا موثر می‌دانند. تقویت اونس با روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل همراه و افزایش قیمت سکه را موجب شده است. صرافان، افزایش تقاضای نوروزی را عامل اصلی افزایش نرخ ارز در بازار داخلی می‌دانند. هر چند گروهی نیز، نگرانی نسبت به شروع جنگ در اوکراین را هم در افزایش قیمت دلار موثر می‌دانند.
نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین نرخ اونس را افزایش داد
ادامه نوسانات در بازار ارز و طلا
گروه بازار پول- قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، تحت‌تاثیر نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین افزایش یافت. برخی از کارشناسان نگرانی نسبت به وضعیت بودجه دولت ایالات‌متحده را نیز در تقویت طلا موثر عنوان کرده و معتقد هستند موفقیت یا عدم موفقیت دولت آمریکا در کاهش کسری بودجه، احتمالا تضعیف یا تقویت طلا در ماه‌های آتی را به دنبال خواهد داشت. به هر روی، تقویت اونس با روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل همراه و در کنار تقاضای نسبتا بالای این روزها، افزایش نسبتا شدید قیمت سکه را موجب شد. درخصوص ادامه روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل نیز، صرافان همچنان افزایش تقاضای نوروزی را دخیل می‌دانند. شایعاتی نیز شنیده می‌شود، مبنی‌بر اینکه احتمالاتی که عده‌ای نسبت به شروع جنگ در اوکراین می‌دهند، افزایش قیمت دلار را موجب شده است.
تقویت اونس
قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، دیروز افزایش یافت. دیروز اولین روز هفته برای بازارهای جهانی بود و طلا که چهار هفته گذشته را با افزایش قیمت پشت سر گذاشته بود، این هفته را نیز با روند افزایشی شروع کرد. این در حالی است که آخرین نظرسنجی «کیتکو نیوز» از کارشناسان اقتصادی حاکی از کاهش قیمت طلا در هفته جاری بود. نتایج نظرسنجی پیشین کیتکو نیز با واقعیت انطباق نداشت و درحالی‌که به افزایش قیمت طلا نظر داشت، نرخ اونس تغییر چندانی ثبت نکرد. به هر روی کارشناسانی که در نظرسنجی اخیر کیتکو به کاهش قیمت طلا رای داده بودند؛ به‌طور کلی در دو دسته جای می‌گرفتند: عده‌ای معتقد بودند که قیمت طلا در هفته‌های ابتدایی سال‌جاری، بیش از اندازه افزایش پیدا کرده و به‌زودی وارد مسیر اصلاحی خواهد شد. عده‌ای دیگر نیز بر این باور بودند که افزایش قیمت طلا باعث کاهش تقاضا از سوی بازارهای مالی جهان به‌خصوص بازارهای آسیایی شده و انعکاس این امر در افت قیمت طلا رویت خواهد شد. با این وجود ناآرامی‌های سیاسی اوکراین اجازه تحقق یافتن پیش‌بینی‌های کارشناسان «کیتکو نیوز» را نداد. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که به دنبال تشدید تنش بین اوکراین و روسیه و نگرانی‌ها نسبت به اقدام نظامی مسکو در منطقه، قیمت جهانی نفت دیروز افزایش یافت و نرخ هر اونس طلا را نیز همراه خود بالا کشید. همراه با جدی شدن دخالت نظامی روسیه در اوکراین قیمت طلا در اولین ساعات مبادلات دیروز بیش از یک درصد افزایش یافت و در ادامه رشد بیشتری را نیز تجربه کرد؛ البته برخی از کارشناسان اخباری را که درخصوص کسری بودجه دولت آمریکا منتشر شده است نیز در تقویت طلا موثر عنوان می‌کنند. مشکل کسری بودجه، اخیرا انتقادات زیادی را علیه دولت آمریکا برانگیخته، در نتیجه نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده که باعث شده استقبال از فلز زرد‌رنگ افزایش یابد. قیمت طلا نیز در نتیجه این امر قدری رشد کرده است؛ البته کارشناسان علت اصلی تقویت دیروز طلا را نگرانی‌ها درخصوص دخالت نظامی روسیه در اوکراین عنوان می‌کنند، با این وجود احتمال دارد که اقدامات دولت آمریکا برای رفع مشکل کسری بودجه، بازار طلا را تحت‌تاثیر قرار دهد. به گزارش «رویترز» دولت آمریکا قصد دارد در بودجه پیشنهادی خود از افزایش کسری بودجه جلوگیری کند. افزایش کسری بودجه به معنی کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت طلا است، در نتیجه موفقیت یا عدم موفقیت اوباما در کاهش کسری بودجه می‌تواند واکنش منفی یا مثبت فلز زرد رنگ را به همراه داشته باشد. به هر روی در شرایط پیچیده پیش رو اظهارنظر قطعی درخصوص آینده فلز زردرنگ میسر نیست و باید دید بازار طلا به ناآرامی‌های سیاسی، سیاست‌های اقتصادی کشورهای توسعه یافته، بحران اقتصادهای نوظهور و تقاضای فیزیکی چگونه واکنش نشان می‌دهد.
بازار طلای داخل
انواع سکه دیروز کار خود را با افزایش قیمت شروع کردند. تقاضای نوروزی این روزها باعث شده که قیمت‌ها در بازار طلای داخل تمایل به افزایش داشته باشد، همراه شدن این عامل با دو عامل تقویت کننده دیگر باعث شد که انواع سکه، دیروز افزایش قیمت بیشتری را تجربه کنند. فعالان بازار بر این باورند که قیمت سکه، گذشته از تقاضای فیزیکی تا حد زیادی به روند تغییرات نرخ اونس جهانی و ارز بازار داخلی حساسیت دارد. دیروز نیز تقویت طلای جهانی و ادامه افزایش قیمت‌ها در بازار ارز باعث شد که نرخ سکه به نسبت روزهای پیش، بیشتر افزایش یابد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز دیروز تحت‌تاثیر عوامل مساعد ذکر شده افزایش یافت و از سطح 100 هزار تومانی عبور کرد. بازار طلا که تا چند هفته پیش با رکود نسبتا شدید مواجه بود و پایین بودن سطح عرضه و تقاضا، حتی امکان انعکاس تغییرات نرخ اونس را از بازار طلای داخل سلب کرده بود، در این روزها قدری رونق گرفته است. افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال، تقویت اونس و روند افزایشی نرخ ارز در روزهای اخیر نیز مهم‌ترین عواملی عنوان می‌شوند که خروج بازار سکه از رکود را موجب شدند. به هر روی از آنجا که رکود پیشین بازار سکه باعث عقب‌افتادگی قیمت‌ها در بازار طلای داخل به نسبت اونس جهانی شده بود، افزایش قیمت این روزهای سکه و طلای گرمی می‌تواند به اصلاح قیمت‌ها و هماهنگی بازار طلای داخل و خارج کمک کند. 
بازار ارز
روند صعودی نرخ ارز، دیروز در بازار داخل ادامه داشت و قیمت دلار آمریکا حتی از سطح
3 هزار و 100 تومانی نیز عبور کرده بود. درحالی‌که شایعاتی مبنی‌بر تاثیر احتمالاتی که مردم به شروع جنگ در اوکراین می‌دهند، بر افزایش نرخ دلار شنیده می‌شود، عمده صرافان راسته بازار همچنان نوسانات این روزها را طبیعی عنوان کرده و آن را مختص بازار قبل از عید می‌دانند. بر این اساس بازار که مدت نسبتا زیادی آرام بود و سطح مبادلات در آن پایین آمده بود در جریان تقاضاهای نوروزی تکان خورده است. بر این اساس در این روزها نوساناتی در بازار دیده می‌شود که به اعتقاد بازاری‌ها مقطعی بوده و یکی دو هفته دیگر تمام می‌شود. 
تاثیر ناآرامی‌های سیاسی اوکراین نیز در نرخ برابری روبل روسیه در مقابل دلار و یورو قابل مشاهده بود. ارزش روبل روسیه پس از تشدید تنش‌های سیاسی اوکراین، به مقدار قابل توجهی در مقابل یورو و دلار افت کرد. البته برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که این امر به دنبال اتخاذ سیاست پولی سختگیرانه از سوی بانک مرکزی روسیه و افزایش نرخ بهره از 5/5 به هفت درصد روی داد. به هر حال تضعیف روبل در بازارهای جهانی با کاهش نرخ رسمی این ارز در بازار داخل همراه بود. 
اما نوسانات اخیر نرخ ارز سوالاتی درخصوص قیمت دلار در سال آینده به وجود آورده است. در این خصوص برخی از صرافان قیمت 3 هزار تومان را برای نرخ دلار در سال 93 پیش‌بینی می‌کنند. این رقم با پیش‌بینی برخی از کارشناسان نیز منطبق است. این افراد که قیمت دلار در سال 93 را حدود 3 هزار تومان تخمین می‌زنند، معتقدند که بهبود اوضاع اقتصادی مستلزم آن است که قیمت ارز با شیبی ملایم به گونه‌ای متناسب با اختلاف تورم داخل و خارج کشور افزایش یابد تا بنگاه‌های تولیدی داخلی قدرت رقابت با محصولات وارداتی را داشته باشند و رفته‌رفته پیشرفت کنند. این در حالی است که افزایش نرخ دلار در اذهان عموم مردم منفی تلقی می‌شود. به هر روی شیب مد نظر این کارشناسان بسیار ملایم بوده و به تعبیری این افراد با ثبات نرخ ارز موافق هستند، ولی معتقد هستند که تثبیت آن می‌تواند مضراتی برای اقتصاد کشور داشته باشد. 
کارشناسان امیدوارند که ثبات بعد از تعطیلات نوروز به بازار برگردد و در سال آینده، بازاری باثبات و پویا داشته باشیم. پیشرفت مذاکرات و گسترش روابط خارجی ایران نیز امیدواری‌ها در این خصوص را تقویت کرده است. بنا است که دور بعدی مذاکرات کارشناسی و سیاسی بین ایران و 1+5 از فردا در وین همزمان با نشست فصلی شورای حکام آغاز شود. درخصوص گسترش روابط اقتصادی ایران نیز اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت جالب توجه بود. وی با اشاره به اینکه در گشایش اعتبارات اسنادی تفاهماتی با چین صورت گرفته است، گفت: «انتظار داریم علاوه‌بر تامین مالی پروژه‌ها همکاری بین ایران و چین در بخش سرمایه‌گذاری مستقیم نیز افزایش پیدا کند.»

۹۲/۱۲/۱۳
۰۱:۰۲

تیم اقتصادی دولت عملکرد مناسبی دارد

نرخ ارز از در چند ماه گذشته از ثبات نسبی برخوردار بوده و عملکرد تیم اقتصادی دولت یازدهم با توجه به شرایط اقتصادی کشور مناسب بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره افزایش قیمت ارز و طلا در روزهای اخیر گفت: نزدیک شدن به اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در افزایش نرخ دلار و طلا تاثیرگذار بوده است.
به گزارش خبرگزاری برنا  به نقل از خانه ملت غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح دلایل رشد قیمت دلارو سکه دربازار روزهای اخیر گفت: آنچه که مشخص است نرخ دلار وسکه از فاکتورهای متعددی پیروی می کند اما یکی از دلایلی که با نزدیک شدن به سال 93 بر قیمت دلار و سکه تاثیر گذار بوده موضوع اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها است.
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع پرداخت یارانه های نقدی در لایحه بودجه سال 93 به سال های گذشته شباهت دارد و بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اگر تدابیر لازم برای اجرای صحیح فاز دوم هدفمندی یارانه ها اتخاذ نشود این احتمال وجود دارد که اقتصاد کشور متضرر شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: نرخ ارز از در چند ماه گذشته از ثبات نسبی برخوردار بوده و عملکرد تیم اقتصادی دولت یازدهم با توجه به شرایط اقتصادی کشور مناسب بود، اما نزدیک بودن به زمان اجرای فاز دوم هدفمندی باعث شده است که قیمت دلار با رشد روبرو شود.
جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: بانک مرکزی باید در قالب قانون مدیریت شناور شده ارزی و اتخاذ تصمیمات مناسب از افزایش بیشتر قیمت دلار در بازارها جلوگیری کند و اطمینان مردم را به ایجاد ثبات پایدار اقتصادی در کشور جلب کند.
وی گفت: دولت در بودجه سال 93 برای پرداخت یارانه نقدی 42هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است بنابراین این موضوع به بازار کد می دهد که وضعیت اقتصادی کشور در کوتاه مدت اصلاح نخواهد شد و این موضوع طبیعتا بازار ارز و طلا را تحت تاثیر قرار می دهد.
جعفرزاده ایمن آبادی افزود: باید پذیرفت نزدیک شدن به سال جدید در افزایش تقاضا برای دلار و سکه تاثیر گذار است که این موضوع به رشد قیمت ها در بازار منجر شده، البته در افزایش نرخ سکه و طلا، رشد جهانی قیمت انس طلا نیز نکته مهمی است.
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: در هرصورت باید نقص های مرحله اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اصلاح شود و در اجرای مرحله دوم هدفمندی این مشکلات تکرار نشود این در حالی است که برنامه ریزی های اقتصادی نیز باید به نحوی باشد که تحولات سیاسی و اقتصادی در نقاط مختلف جهان، بر اقتصاد ایران تاثیر جدی نداشته باشد.

۹۲/۱۲/۱۲
۱۹:۳۴

زمانیان دهکردی: چاپ چک پول، پولشویی را آسان می کند/اسکناس درشت جایگزین چک پول شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: برای انتشار چک پول باید توجه داشت که با پشتوانه باشد، چرا که بی پشتوانه بودن باعث رشد نقدینگی و تورم خواهد شد، البته بازهم بهتر است که انتشار اسکناس با ارقام درشت تر جایگزین چک پول شود.

سید سعید زمانیان دهکردی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: طبق قوانین چاپ اسکناس نیاز به پشتوانه دارد و اگر بنا باشد که چک پولهای 100 هزار تومانی راهی بازار شود، حتما باید پشتوانه ای برای انتشار آن نزد بانک مرکزی وجود داشته باشد.
نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورای پول و اعتبار نیز وظیفه صدور مجوز برای چاپ اسکناس و چک پولهای جدید را دارد و قطعا با چاپ اسکناس بدون پشتوانه مخالفت خواهد کرد.
وی همچنین پیشنهاد داد که چک پول ها با 2 امضا منتشر شوند و افزود: در این صورت، احتمال بی پشتوانه بودن پول کاهش می یابد و قطعا می تواند در ارزش پولی هم اثر گذار باشد، چرا که اسکناس های خرد جمع خواهد شد، اما در صورت بی پشتوانه بودن اثر عکس داشته و باید جلوی آن را گرفت.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: البته بهترین شیوه چاپ اسکناس های درشت به جای چک پول بوده و می توان این مبالغ را در غالب اسکناس منتشر کرد که قطعا اثر آن بر اقتصاد هم مثبت خواهد بود، چراکه چک پولهای ایران در خارج از کشور هم خرید و وفروش می شدند که این موضوع بر پایه پولی کشور اثر گذار است، لذا می توان با انتشار اسکناس های درشت از رخ دادن وقایع اینچنینی جلوگیری کرد.
نماینده مردم شهرکرد در مجلس بیان داشت: از لحاظ ماهیتی چاپ اسکناس درشت بهتر از چک پول است، چراکه  در این صورت دیگر احتمال پولشویی وجود نداشته و قابل کنترل است، همچنین پشتوانه های بانک مرکزی را نیز دارد و در نهایت پایه پولی را هم بهبود می بخشد./
`

۹۲/۱۲/۱۲
۱۰:۵۰

آب و هوا

بیمه سامان

۹۲/۱۲/۱۳
۰۶:۵۴