نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113970
 • تمام سکه (طرح جدید) 1117000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1115000
 • نیم سکه 567000
 • ربع سکه 295000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3580
 • یورو 4023
 • پوند 4678
 • صد ین 3565
 • درهم امارات 978
 • لیر ترکیه 1215
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 24 Arrow up
  دلار 31430
 • 28 Arrow up
  یورو 35286
 • 62 Arrow up
  پوند 40792
 • 29 Arrow up
  فرانک 32399
 • 50 Arrow up
  صد ین 31135
 • 7 Arrow up
  درهم امارات 8558

برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بیمه‌سامان

عصر اعتبار- مجمع عمومی عادی سالانه به‌طور فوق‌العاده بیمه سامان برای سال مالی منتهی به پایان اسفند 94 برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، مجمع‌عمومی عادی سالانه به طور فوق‌العاده شرکت با حضور بیش از 88 درصد صاحبان سهام برگزار وگزارش هیات‌مدیره به اطلاع سهامداران رسید. در این مجمع که با حضور علی ضیایی به عنوان رئیس مجمع، خسرو فخیم‌هاشمی و یوسفعلی شریفی، نماینده بانک سامان به عنوان ناظران در محل هتل سیمرغ تهران برگزار شد، گزارش فعالیت یکساله شرکت ارائه و پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی صورت‌های مالی به تصویب سهامداران رسید. ضیایی ضمن قدردانی از سهامداران به دلیل یک سال حمایت از این شرکت و بیان دلیل تاخیر در برگزاری مجمع که ناشی از مراحل قانونی ثبت افزایش سرمایه بود، گفت: شرکت بیمه سامان تمام همت و تلاش خود را به‌کار گرفته تا یکی از شفاف‌ترین و فنی‌ترین شرکت‌های بیمه‌ای کشور باشد. در این جلسه نماینده سازمان بورس عملکرد هیات‌مدیره شرکت بیمه سامان را در خصوص عمل به تعهدات حرفه‌ای و تخصصی در خور توجه دانسته و از بیمه سامان به عنوان یکی از شفاف‌ترین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس نام برد که این اقدام موجب اعتماد بیشتر سهامداران و نهادهای نظارتی خواهد بود.
گزارش حسابرس قانونی توسط فریده شیرازی ارائه و وی با بیان نکات کلیدی و عملکردی در پاسخ به سهامداران حاضر مبنی بر وضعیت آتی شرکت بیمه گفت: عملکرد بیمه سامان از نظر رعایت قوانین و مقررات منطبق بر اصول حسابرسی شفاف و با حداقل ریسک ارزیابی می‌شود و در صورت‌های مالی ارائه شده ذخائر فنی شرکت از کفایت کافی حتی بیشتر از الزام برخوردار است و شرکت در وضعیت مالی و حرفه‌ای بسیار خوبی قرار دارد. احمدرضا ضرابیه، مدیرعامل بیمه سامان نیز با تاکید بر گشایش‌های اخیر اقتصادی و افزایش تعاملات جهانی گفت: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی صنعت بیمه باید اصول حرفه‌ای این صنعت در سطح بین‌المللی را پیاده‌سازی و توان رقابتی خود را برای کسب سهم از بازارهای جهانی ارتقا بخشد که این امر مستلزم آموزش‌های به روز برای سرمایه‌های انسانی، توسعه زیرساخت‌های خلاقیت و فناوری و آشنایی کامل با اصول مدیریت شرکت‌های بیمه با بهره‌گیری عملی از مبانی علمی و ارزیابی ریسک با نگاه فنی است.
وی افزود: این شرکت همچنین شناخت بازار، درک صحیح نیازهای مشتریان و ارائه راه‌حل‌های مدیریت ریسک برای صنایع و شرکت‌های تولیدی را حائز اهمیت دانسته و در حال حاضر تیم‌های فنی و بازاریابی بیمه سامان برنامه‌های گسترده‌ای برای شناسایی نیازهای بیمه‌ای حرفه‌های مختلف و مطالعه برای شناسایی ریسک‌های آنها و ارائه راه‌حل‌های کارآمد بیمه‌ای با بهره‌گیری از مشاورین داخلی و بین‌المللی درنظر گرفته‌اند. بنا بر گزارش هیات‌مدیره به مجمع، شرکت بیمه سامان با توجه به مختصات جغرافیایی و دموگرافیک ایران، حرکت توسعه‌ای کشور و نیز توجه به حمایت از تولید و صنایع با محوریت اقتصاد مقاومتی، راهبردهای ارائه شده از سوی بیمه مرکزی ج.ا.ا. را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده و سعی دارد پشتوانه بیمه‌ای برای صنایع و فعالان این حوزه باشد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۵۹

بیمه مرکزی هیچگونه نرم‌افزاری از خارج از کشور خریداری نکرده است

پیرو تذکر یکی از نمایندگان مجلس، بیمه مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچ‌گونه نرم‌افزاری از خارج از کشور خریداری نکرده و در آینده نیز برنامه‌ای برای بهره‌گیری از نرم افزارهای خارجی ندارد.

به گزراش ایسنا، پیرو انعکاس خبری با مضمون "تذکر یکی از نمایندگان مجلس به بیمه مرکزی در خصوص خرید نرم افزار از کشور آلمان "در برخی از رسانه‌ها بیمه‌مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، بیمه مرکزی هیچ گونه نرم افزاری از خارج از کشور خریداری نکرده و در آینده نیز برنامه‌ای برای بهره‌گیری از نرم‌افزارهای خارجی ندارد.
چنانچه منظور نماینده قرارداد مربوط به بیمه ایران است، پاسخ و توضیحات لازم از سوی شرکت مربوطه به طور مبسوط و از طریق پرتال رسمی خود در تاریخ اول مهر ماه به رسانه‌های گروهی اعلام شده است.

منابع دیگر:
 • تدبیروامید
 • نقدینه
 • خرد و کلان
 • عصر اعتبار
 • بولتن
 • صدای صنعت
 • تابناک
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۰۷/۰۵
۱۰:۴۲

76 درصد بیمه شدگان ایلام از خدمات رایگان بیمه سلامت بهره می برند

ایلام - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت ایرانیان ایلام گفت: 374 هزار نفر از جمعیت این استان از خدمات بیمه ای سلامت ایرانیان بهره مند هستند که از این تعداد 280 هزار نفر معادل 76 درصد به صورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه، تحت پوشش خدمات بیمه سلامت هستند.

به گزارش ایرنا، دکتر نورالدین رحیمی روز یکشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام اظهار کرد: از مجموع کل بیمه شده های استان 68 هزار و 115 نفر را کارکنان دولت، 239 هزار نفر روستایی و عشایری و 43 هزار و 245 نفر را بیمه ایرانیان تشکیل داده اند.
وی کار اصلی سازمان بیمه سلامت ایرانیان را خدمات رسانی دانست و افزود: یکی از اصلی ترین اهداف این سازمان تامین منابع مالی پایدار برای ارائه خدمات مطلوب و کاهش ریسک بیماری در افراد بیمه شده است.
رحیمی با اعلام اینکه 38 میلیون نفر در سطح کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند، یادآور شد: هدف دولت بهره مندی همه افراد تحت پوشش بیمه از خدمات یکسان در سراسر کشور است و افراد با درآمد مالی پایین درکمترین زمان تحت پوشش این بیمه درمانی قرار گرفته و از خدمات این سازمان استفاده کنند.
رحیمی گفت: با آغاز طرح بیمه سلامت در دولت یازدهم و با دستور رئیس جمهور 11 میلیون فرد فاقد بیمه تحت پوشش قرار گرفتند وتا کنون نیز با افزایش بیمه شدگان در این حوزه خدمات گسترده ای به این افراد ارائه شده است.
مدیر کل بیمه سلامت ایلام با اعلام این موضوع که سالانه یک هزار میلیارد ریال در حوزه بیمه سلامت هزینه می شود گفت: بیشترین بدهی این سازمان در بخش دانشگاه علوم پزشکی و معادل 130 میلیارد ریال بود که این رقم اکنون به 100 میلیارد ریال رسیده است و در صورت تزریق اعتبار در مهرماه سال جاری در کمترین زمان این بدهی ها کاهش پیدا کند.
وی تاکید کرد: همه افراد جامعه باید از خدمات یکسان بهره برده و مطالبات خود درهمه بخش ها از جمله بیمه سلامت را خواستار شوند و این سازمان نیز پذیرای انتقادات و خواسته های آنها است حوزه رسانه نیز باید وظیفه قانونی خود را در خصوص اطلاع رسانی و شفاف سازی خدمات دولت انجام دهد.
خبرنگار: لیلی خاکی** انتشار دهنده : شهریار حیدری فر
7180/6034

۹۵/۰۷/۰۴
۱۸:۰۳

انتقاد یک نماینده از همکاری بیمه مرکزی با یک شرکت آلمانی برای استقرار نرم افزار

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری همکاری بیمه مرکزی با یک شرکت آلمانی برای استقرار نرم افزاری در بیمه شد.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل ابوترابی در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس اظهار کرد: در حالی که موضوع اقتصاد مقاومتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است قرار است بیمه مرکزی نرم افزاری را با کمک یک شرکت آلمانی در ایران مستقر کند. این در حالی است که نرم افزارهای خوبی توسط جوان های ما در کشور مورد بهره برداری قرار گرفته از جمله نرم افزار کارت سوخت، نرم افزار ثبت اسناد و املاک و نرم افزار جامع (CMS) دستگاه قضائی.
وی افزود: در این شرایط چرا باید به یک شرکت آلمانی اعتماد کنیم که این کار هم مغایر اقتصاد مقاومتی است و هم برایمان بار امنیتی و جاسوسی خواهد داشت. ما انتظار داریم آقای جهانگیری به عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و همچنین شورای عالی امنیت ملی به این موضوع ورود کنند.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس همچنین در تذکری به وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: دبیرستان شهد محمد منتظری 234 شهید تقدیم انقلاب کرده و بیشترین دانش آموز شهید را داشته در حالی که به اشتباه از یکی دیگر از دبیرستان ها با این عنوان یاد شده بود.
ابوترابی کمبود فضای آموزشی در شهرستان نجف آباد را از معضلات اساسی این شهرستان عنوان و خاطر نشان کرد: ما کمبود 100 مدرسه داریم و اگر شرایط به همین منوال پیش برود مدارس سه شیفته خواهند شد که از نظر ما قابل قبول نیست.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۲:۴۱

تمامی ایرانیان مقیم کویت می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند

وابستگی کار ایران در کویت، خبر داد: تمامی ایرانیان مقیم کویت می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند

به گزارش ایسنا ، علی حسین شهریور ضمن اعلام آخرین جزییات بیمه ایرانیان خارج از کشور گفت: تمامی ایرانیان مقیم کویت می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه تأمین اجتماعی ، حقی است همگانی برای عموم افراد جامعه که تأمین و تدارک بستر اجرائی آن از تکالیف دولت به شمار می رود ، اظهار کرد : در راستای تعمیم و گسترش پوشش بیمه ای به هموطنان عزیز خارج از کشور که امکان حضور در ایران و انعقاد قرارداد بیمه با آنان میسر نیست، متقاضیان می توانند با مراجعه به دفتر وابستگی کار در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت خود را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نمایند.
وابسته کار با اشاره به اینکه حدود 50 هزار ایرانی در کویت زندگی می‌کنند، افزود: سازمان تامین اجتماعی آمادگی بیمه تمامی متقاضیان ایرانی در کویت را دارد.
مشمولین بیمه
وی گفت: کلیه اتباع ایرانی اعم از شاغل در فعالیت های مختلف و یا غیر شاغل خارج از کشور که فاقد نظام بیمه ای نزد سایر صندوقها و سازمان تأمین اجتماعی هستند ،مشمول بیمه تامین اجتماعی می باشند.
 شهریور در مورد شرایط پذیرش تقاضا گفت: حداکثر سن پذیرش درخواست برای مردان و زنان در زمان ثبت تقاضا 50 سال تمام می باشد. چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد ، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی مقرر خواهد بود.
وی افزود: پذیرش درخواست آن عده از متقاضیانی که قبل از تاریخ ارائه تقاضا حداقل دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه می باشند از اعمال شرایط سنی مقرر معاف خواهند بود .ضمنا حداقل سن متقاضی در تاریخ ثبت تقاضا 18 سال تمام شمسی بوده مگر اینکه گواهی رشد از مراجع ذی‌صلاح ارائه شود.
دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه
وابسته کار گفت: مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که در تاریخ ارائه تقاضا کمتر از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، به انتخاب وی بین 1.5 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تاحداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود .
همچنین مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که بیش از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند عبارت است از میانگین دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آخرین 360 روز قبل از ثبت تقاضا مشروط بر اینکه مبلغ مزبور از 1.5 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در زمان تقاضا کمتر نباشد.
شهریور افزود: از ابتدای هر سال به میزان درصدی که طبق مصوبات شورای عالی کار به سطوح دستمزد شاغلین اضافه می گردد، مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان افزایش می یابد در هر حال مبنای پرداخت حق بیمه از 1.5 برابر حداقل دستمزد کمتر و از حداکثر دستمزد مصوب بیشتر نخواهد بود .
 نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات بیمه ای
وابسته کار در رابطه با نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات بیمه ای گفت: افراد با پرداخت حق بیمه مقرر می توانند از تعهدات مندرج در قانون تأمین اجتماعی مصوب تیر ماه 1354 و تغییرات بعدی آن در داخل ایران برخور دار گردند .
وی  افزود: بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ حق بیمه 16% ( 14% سهم بیمه شده + 2% سهم دولت ) ،  بیمه بازنشستگی ، از کارافتادگی و فوت با نرخ حق بیمه 20% (18% سهم بیمه شده +2% سهم دولت ) ، برخورداری از مستمری بازنشستگی ، از کارافتادگی ، فوت و درمان ، پرداخت وسائل کمک پزشکی (پروتز و ارتز ) وهزینه کفن و دفن به بیمه شدگان درصورت دارا بودن حمایت درمانی از جمله تهدات بیمه ای می باشد.
 نحوه ارائه تقاضا و ضوابط انعقاد قرارداد
وابسته کار در خصوی نحوه ارائه تقاضا و ضوابط انعقاد قرارداد گفت:  هموطنان می توانند به دفتر وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در محل سفارت مراجعه و نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد اقدام نمایند .
نحوه انجام معاینه پزشکی متقاضیان
شهریور در ادامه به نحوه انجام معاینه پزشکی اشاره کرد و گفت : کلیه متقاضیان  بیمه بازنشستگی ، از کارافتادگی و فوت می بایست بدواً با هزینه شخص متقاضی مورد معاینه پزشکی قرار گیرند و چنانچه ازکار افتاده کلی شناخته شوند، تنها می توانند در قبال تعهدات بیمه بازنشستگی و فوت قرار گیرند.
وی افزود: در مواردی که متقاضیان دارای سابقه پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان باشد، در صورتی که در تاریخ ارائه درخواست بیش از 9 ماه از قطع ارتباط بیمه­‌ای آنان سپری نشده باشد و یا قبل از قطع ارتباط بیمه ای به طور پیوسته حداقل  365 روز سابقه پرداخت حق بیمه که به لحاظ ازکارافتادگی معتبر است را دارا  باشد، از انجام معاینات پزشکی بدو قرارداد معاف خواهند بود.
به گزارش سفارت ایران در کویت، وی تصریح کرد :متقاضیان با مراجعه به دفتر وابستگی کار و ارایه تصویر گذرنامه و یک قطعه عکس با دریافت فرم معاینه پزشکی، جهت انجام معاینه به پزشک معتمد که مورد تأئید این وابستگی است مراجعه می کنند.
خدمات درمانی
علی حسین شهریور در ادامه گفت: متقاضی در صورت تمایل می تواند علاوه بر پرداخت حق بیمه با نرخ های تعیین شده ، با پرداخت حق بیمه به میزان مشخص شده در ماده 29 قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی آن صرفاً در داخل کشور از خدمات درمانی مراکز ملکی و یا طرف قرارداد سازمان برای خود و افراد تحت تکفل قانونی برخوردار گردد.
وی تاکید کرد: هزینه های تشخیصی و درمانی بیمه شده و افراد تحت تکفل قانونی وی در خارج از کشور پس از تأئید وابسته کار بر اساس تعرفه های داخل کشور همانند سایر بیمه شدگان توسط دفاتر اسناد پزشکی سازمان تأمین اجتماعی قابل پرداخت خواهد بود .
شرایط برقراری مستمری بازنشستگی
وی گفت: در حال حاضر افراد  بیمه شده با دارا بودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرر در قانون تأمین اجتماعی و 60 سال سن برای مردان و 55 سال سن برای زنان یا  داشتن 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه با 50 سال سن برای مردان و 45 سال سن برای زنان  و یا داشتن 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه بدون شرایط سنی از مستمری بازنشستگی استفاده نمایند.
شرایط برقراری مستمری از کارافتادگی
شهریور در رابطه با شرایط ضروری برای برقراری مستمری از کارافتادگی گفت: چنانچه بیمه شده در برابر تعهد بازنشستگی ، ازکارافتادگی و فوت قرارداد منعقد و پس از پرداخت  حق بیمه خواهان شرکت در کمیسیون پزشکی جهت بهره مندی از تعهد ازکارافتادگی باشد، در صورت صدور گواهی پزشک معالج متخصص مرتبط مبنی بر غیر قابل علاج بودن بیماری ، اتمام درمان های انجام شده و همچنین ازکارافتادگی ، شخص بیمه شده به همراه مدارک درمانی طبق مقررات سازمان و با فرمت تعریف شده به کمیسیون پزشکی که در داخل کشور تشکیل می شود معرفی می گردد .
وی افزود: در صورتی که کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی ، ازکارافتادگی کلی بیمه شده را به میزان حداقل 66% و یا بالاتر تعیین نماید و بیمه شده حداقل دارای یک سال سابقه پرداخت حق بیمه ظرف 10 سال قبل از شروع بیماری و همچنین 90 روز سابقه پرداخت حق بیمه ظرف یک سال قبل از شروع بیماری منجر به کارافتادگی را داشته باشد، نسبت به برقراری مستمری از کارافتادگی اقدام می شود.
شرایط برقراری مستمری بازماندگان
وابسته کار در خصوص شرایط برقراری مستمری بازماندگان بیمه شده متوفی ، گفت: در صورتی که بیمه شده متوفی ظرف 10 سال قبل از تاریخ فوت حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد مشروط بر اینکه 90 روز آن در آخرین سال حیات واقع شده باشد و یا بیمه شده متوفی حداقل 20 سال سابقه قابل قبول داشته باشد نسبت به برقراری مستمری بازماندگان اقدام خواهد شد.
وی افزود: در صورتی که بیمه شده متوفی فاقد شرایط مذکور بوده لیکن دارای سابقه پرداخت حق بیمه بین 1 تا 20 سال باشد بازماندگان واجد شرایط وی استحقاق دریافت مستمری به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه ( بدون الزام به رعایت ماده 111 قانون تأمین اجتماعی) و به نسبت سهام مقرر در ماده 83 قانون را خواهند داشت.
 

منابع دیگر:
 • صدای صنعت
 • اکو ویژن
 • عصر اعتبار
 • صنعت بیمه
۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۱۴

بیمه‌ی دانا؛ تنها بیمه‌ی مجاز به ارائه خدمت در ایام اربعین

گروه اجتماعی: مدیر کل حج و زیارت ایلام گفت: فقط بیمه دانا مجاز به ارائه خدمت بیمه‌ای در ایام اربعین در مرز بین‌المللی مهران است.

غلام‌رضا ممیز، مدیر کل حج و زیارت استان ایلام، در گفت‌ و گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، اظهار کرد: با توجه توافق صورت گرفته بین استانداری ایلام و بیمه دانا در ایام اربعین، این بیمه خدمات خود را در مرز بین‌المللی مهران به زائران امام حسین (ع)، ارائه می‌هد.
وی با بیان اینکه در ایام اربعین فقط بیمه دانا می‌تواند خدمات بیمه‌ای ارائه دهد، افزود: هر چه در توان داشته باشیم برای خدمت بهتر و بیشتر به زائران انجام خواهیم داد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۵:۲۳

بر اساس اطلاعیه بیمه تعاون اعلام شد بیمه تعاون، دولتی و متعلق به وزارت تعاون،کار و رفاه نیست

بر اساس اطلاعیه بیمه تعاون،شرکت بیمه تعاون به لحاظ ساختار تعاونی سهامی عام بوده و به هیچ عنوان دولتی و شرکت وابسته به دولت نیست.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بیمه تعاون، در حالی که اخباری مبنی بر دریافت حقوق های نجومی توسط مدیران بیمه تعاون منتشر شده است روابط عمومی بیمه تعاون با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد این بیمه دولتی نیست و برخلاف نام خود زیر مجموعه وزارت کار و تعاون قرار ندارد. ترکیب هیات‌مدیره و سهامداران بیمه تعاون نشان می‌دهد که این بیمه، اصلا دولتی محسوب نمی‌شود و این موضوع به صراحت در سایت بیمه مرکزی آمده است و در آن بیمه تعاون به عنوان بیمه خصوصی مطرح شده است.
متن کامل اطلاعیه بیمه تعاون به شرح زیر است.
بسم الله الرحمن الرحیم
 
((یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصیبُوا قَوْماً بِجَهالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلی‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمینَ ))
ای کسانیکه ایمان آورده اید، اگر فرد فاسقی با خبری به نزدتان آمد، پس تحقیق کنید تا مبادا ندانسته به قومی بی گناه حمله کنید و بعدا از عمل خود پشیمان شوید  (آیه  6حجرات)
احتراماً ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با سلام و درود به مقام عظمای ولایت ، خانواده محترم شهدا ، جانبازان و ایثار گران عزیز و آرزوی توفیق برای کلیه مسئولین محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به اطلاع می رساند با توجه به مطالبی که مصداق بارز نشر اکاذیب و ایراد افتراء در راستای تشویش اذهان عمومی و نهاد های نظارتی توسط عده ای معلوم الحال به شرکت بیمه تعاون (تعاونی سهامی عام) نسبت داده شده برای تنویر افکار عمومی و سهامداران محترم مطالب روشنگرانه و شفاف به شرح ذیل به استحضار می رساند .
1- ساختار حقوقی بیمه تعاون ( تعاونی سهامی عام )
شرکت بیمه تعاون به لحاظ ساختار تعاونی سهامی عام بوده و به هیچ عنوان دولتی و شرکت وابسته به دولت نمی باشد بنا به دو دلیل زیر :
    الف -  طبق ماده 4 قانون مدیریت خدمات کشوری تعریف شرکت دولتی به شرح ذیل است :
شرکت دولتی : بنگاه اقتصادی است که به موجب قانون برای انجام قسمتی از تصدی های دولت به موجب سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی ، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری جزء وظایف دولت محسوب  می گردد ، ایجاد و بیش از پنجاه درصد (50%) سرمایه و سهام آن متعلق به دولت می باشد . هر شرکت تجاری که ازطریق سرمایه گذاری وزارتخانه ها ، مؤسسات دولتی و شرکت های دولتی منفرداً یا مشترکاً ایجاد شده مادام که بیش از پنجاه درصد (50%) سهام آنها منفرداً یا مشترکاً متعلق به واحد های سازمانی فوق الذکر باشد شرکت دولتی است.
   ب – ماده 12بند 3 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی   جمهوری اسلامی ایران و اجرا سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی:
ماده 12بند 3 : هر یک از اشخاص حقوقی دولتی و مجموع آنها با رعایت مفاد این قانون در مناطق کمتر توسعه یافته تا چهل  و نه درصد (49%) و در سایر مناطق تا بیست درصد (20% ) فعالیت های مجاز در این قانون مجاز به مشارکت با تعاونی از منابع داخلی خود هستند . مؤسسات عمومی غیر دولتی نیز هریک تا بیست درصد (20%) و جمعاً تا چهل و نه درصد (49 %) مجاز به مشارکت هستند . 
در هرحال سهم مجموع بنگاهها و موسسات چه در میزان سهام و چه در کرسی های هیات مدیره نباید چهل و نه درصد (49%) بیشتر گردد.
 
2 -در خصوص فیش های غیر واقعی منتشر شده :
الف –  در پیوند با مفاد کذب محض و نادرست فیش های حقوقی به اصطلاح نجومی منتشر شده پاسخی مناسب به شماره نامه    1015/ص/95 مورخ 24/06/1395  به محضر کلیه مسئولین محترم ذیربط اعم از بیمه مرکزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است.
ب – کلیه پرداختی های شرکت مطابق قانون  بوده و حقوق ماهانه و معوقات 6 ماهه و کارانه اعضاء هیات مدیره و معاونین و کارکنان طبق قانون و مصوبات هیات مدیره انجام پذیرفته است .
تبصره : کلیه اسناد مثبته  و تصاویر فیش های حقیقی  و قانونی به بیمه مرکزی، نهادهای نظارتی و بازرسی کل کشور  ارائه شده و شرکت آمادگی دارد در این زمینه پاسخگوی مقامات ذیصلاح باشد .
       ج – از آنجاییکه اسرار و اسناد محرمانه شرکت توسط افرادی مغرض دستکاری ومنتشرشده است . این شرکت از طریق مراجع ذیصلاح قانونی با متخلفین و افرادی که به اشاعه اکاذیب اقدام کرده اند  برخورد قانونی که  نتیجه آن متعاقبا از سوی روابط عمومی شرکت بیمه تعاون  به اطلاع عموم و سهامداران محترم خواهد رسید .
3 – علل بوجود آمدن حاشیه ها و اکاذیب منتشره :
    الف –   برای بهبود ساختار شرکت بیمه تعاون و روند حرکت روبه جلوی آن از طریق اصلاحات در حوزه های نیروی انسانی ستاد، معاونت فنی ومعاونت شعب و استانها تغییر و تحولاتی انجام پذیرفت که به مذاق عده ای خوش نیامدوجبهه گیری نمودند.
     ب – درست هنگام معرفی منتخبین هیات مدیره جهت تایید صلاحیت حرفه ای از طرف بیمه مرکزی عناصر فرصت طلب را بر آن داشت تا با حاشیه سازی ، شایعه پراکنی ، تشویش اذهان عمومی و سوء استفاده از انتشار  فیش های حقوقی به اصطلاح  نجومی ذهن همکاران و سهامداران شرکت و سایرین را مشوش و از سویی دیگر ذهن مسؤلین محترم بیمه مرکزی را از بابت این مسائل کذب نگران و فضا را مسموم نمایند تا با این روش هم اصلاحات شرکت و هم روند تائید صلاحیت  حرفه ای منتخبین را تحت شعاع قرار دهند غافل از اینکه  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه قانون استوار  بوده  و هیچ گاه این افراد عناصر فرصت طلب نخواهند توانست به نیات سوءو شوم خود دست یابند.
شرکت بیمه تعاون (تعاونی سهامی عام)  جهت استیفاء حقوق حقه خود و سهامداران از طریق مراجع ذیصلاح قانونی و قوه قضائیه در حال پیگیری است وبرای شفاف سازی و تنویر افکارعمومی و سهامدارن خود،کلیه مسائل را از طریق سایت رسمی بیمه تعاون اعلام خواهد کرد .
  لازم به توضیح است هرگونه اطلاع رسانی فقط از طریق سایت مذکور و مسؤلین جنبه قانونی دارد .
 

منابع دیگر:
 • آیین
 • تابناک
 • دنیای بانک
 • بانک مردم
 • کارگر آنلاین
۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۳۶

پاسخ دانا به جوابیه بیمه ایران؛ نگرانی هایی که همچنان درباره یک قرارداد مخاطره آمیز وجود دارد/ کارشناسان دانشگاه شریف هم ابهامات قرارداد با کمپانی آلمانی را تایید کردند+ اسناد

هم به گواه حراست وقت مجموعه بیمه ایران و هم پس از بررسی کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف، ابهامات اساسی و مهمی در خصوص این قرارداد مطرح شده است. ابهاماتی که طبق اسناد زیر نشان می دهد ادعای مطرح شده توسط شرکت بیمه ایران نادرست بوده و اطلاعات مهم و سری کشور در اختیار کمپانی آلمانی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی خبر درج شده با عنوان "خطر درز اطلاعات محرمانه نظامی با قرارداد غیرقانونی شرکت مرتبط با بیمه ایران و کمپانی آلمانی" در تاریخ 31/6/95 در دانا، سایت بیمه ایران توضیحاتی به منظور شناخت ابعاد موضوع و روشن شدن افکار عمومی ارایه کرد.
 
در اولین بخش از این جوابیه آمده است "ابتدا تاکید می شود که برعکس آنچه در خبر فوق الذکر آمده، هیچ گونه اطلاعاتی، تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ طرف خارجی و حتی داخلی غیر از شرکت بیمه قرار نگرفته و نخواهد گرفت."
 
این در شرایطی است که هم به گواه حراست وقت مجموعه بیمه ایران و هم پس از بررسی کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف، ابهامات اساسی و مهمی در خصوص این قرارداد مطرح شده است. ابهاماتی که طبق اسناد زیر نشان می دهد ادعای مطرح شده توسط شرکت بیمه ایران نادرست بوده و اطلاعات مهم و سری کشور در اختیار کمپانی آلمانی قرار می گیرد.
 
 
در اولین بند از این بیانیه آمده "در سنوات مختلف، نه تنها کارشناسان که مدیران صنعت بیمه نسبت به عدم وجود سیستم جامع بیمه گری  (Core Insurance)  که امکان نظارت دائمی و سیستماتیک  را برآورده می سازد در صنعت بیمه کشور هشدار داده و لزوم وجود این سیستم را برای جلوگیری از فساد، تقلب و کاهش ریسک های سیستم ضروری خوانده اند. در همین راستا مجمع عمومی بیمه ایران به عنوان بالاترین نهاد غیراجرایی این شرکت، متشکل از وزرای محترم، هیات مدیره را مکلف به "تکمیل سیستم جامع بیمه گری با رعایت ضوابط و مقررات مربوط" نموده اند. در نتیجه نقش وزاری محترم اقتصاد، صنعت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سیاستگذاری در زمینه رفع این کمبود بوده که مورد تاکید تمام کارشناسان این صنعت و متخصصان فناوری اطلاعات بوده و هست و در متن مصوبه مذکور مجمع عمومی تاکید شده "با رعایت ضوابط و مقررات مربوط"،  در نتیجه محتویات خبر فوق الذکر که به اشتباه درز اطلاعات و نحوه خرید نرم افزار را مطرح کرده بود هیچ ارتباطی با مصوبه وزرا ندارد و مصوبه مذکور صرفا درباره لزوم راه اندازی سیستم یکپارچه برای افزایش کارایی و کاهش فساد است."
 
این ادعای مسئولان بیمه ایران در شرایطی است که در خصوص لزوم وجود سیستم جامع بیمه گری به منظور ایجاد امکان نظارت دائمی و سیستماتیک شکی نیست و وجود آن نیز لازم و ضروری است. در این باره مسئله مورد نقد اینجاست که اولا قرارداد با کمپانی آلمانی چرا به سمع و نظر وزرا نرسیده و اگر هم رسیده چرا وزرا نسبت به این مسئله مخاطره آمیز توجه جدی نداشته اند. از سوی دیگر سوال اینجاست که چرا وزرا در مصوبه خود نحوه نظارت بر عقد قرارداد و اجرای آن را مشخص نکرده اند. در همین خصوص لازم به ذکر است که به غیر از کمپانی آلمانی، طبق اسناد فوق، شرکت های داخلی نیز توان برنامه ریزی برای ایجاد سیستم جامع بیمه گری را داشته اند اما این برنامه بدون برگزاری هیچ نوع مناقصه ای در اختیار طرف خارجی قرار گرفته است.
 
در بند دوم این جوابیه ادعا شده که "یکی از محورهای مهم در این مسیر، بحث امنیت است که بالاترین استانداردها در این خصوص باید رعایت شوند."
 
این در شرایطی است که با توجه به نظرات کارشناسی کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف و همچنین ابهامات مطرح شده از سوی مسئول وقت حراست، با عقد این قرارداد با کمپانی آلمانی تمام اطلاعات مربوط به اشخاص و ادوات نظامی و غیر نظامی موجود در بیمه ایران در اختیار طرف خارجی قرار می گیرد.
 
در بند سوم از جوابیه بیمه ایران نیز آمده است "هنوز بیمه ایران اقدام به خرید این نرم افزار از شرکت سیمرغ نکرده که بخواهد بر فرض محال اطلاعاتی رد و بدل شود! در نتیجه  تاکید می شود که این نرم افزار به هیچ وجه تا هنگامی که کلیه مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط نظارتی و امنیتی گرفته نشود و کارشناسان مستقل زیر نظر مدیرعامل که حساسیت ویژه ای به مساله امنیت دارند، جامعیت و امنیت آن را کاملا بررسی و تایید نکنند  و کلیه مراحل قانونی مطابق مصوبه مجمع عمومی شرکت طی نشود، خریداری نشده و مورد استفاده بیمه ایران قرار نخواهد گرفت."
 
در این خصوص نیز امید می رود تا مسئولان بیمه ایران و همچنین نهادهای نظارتی و امنیتی با حساسیت بیشتری نسبت به مسئله قرارداد با کمپانی آلمانی توجه داشته باشند و در صورتی که مجموعه های مشابه در داخل کشور امکان برنامه نویسی سیستم جامع بیمه گری را دارا می باشند، با برگزاری یک مناقصه، این قرارداد با یک شرکت داخلی امضا و بسته شود. اینکه بیمه ایران و مسئولان آن نیز بر مسئله امنیت اطلاعات حساسیت و تاکید دارند نیز جای تقدیر دارد اما در عمل است که این حساسیت خود را نمایان می سازد. حال باید منتظر ماند و دید که مسئولان بیمه ایران چه اقداماتی را در این خصوص انجام خواهند داد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۴۹

جوابیه بیمه ایران به خبر برخی رسانه ها درباره نرم افزار جامع بیمه گری

اطلاعات مردم تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ طرف خارجی یا داخلی قرار نخواهد گرفت.

به گزارش شفاف، بیمه ایران اعلام کرد راه اندازی سامانه جامع بیمه گری(Core Insurance)   یکی از مهمترین ماموریت های بیمه در 20 سال گذشته بوده است که تابحال متاسفانه در داخل کشور اجرایی نشده است. در همین راستا مجمع عمومی بیمه ایران به عنوان بالاترین نهاد غیراجرایی این شرکت، متشکل از وزرای محترم، هیات مدیره را مکلف به "تکمیل سیستم جامع بیمه گری با رعایت ضوابط و مقررات مربوط" نموده اند.
در این راستا یکی از شرکت های زیرمجموعه بیمه ایران به نام سیمرغ که یک شرکت فناوری اطلاعات بوده و تخصصش در زمینه آی تی است برای رفع این مشکل اقدام به عقد قرارداد با یک شرکت آلمانی و وارد نمودن دانش و تکنولوژی در قالب سیستمی یکپارچه نمود تا دانش روز دنیا در زمینه سیستم جامع بیمه گری را وارد کشور ساخته و بومی سازی نماید. 
برعکس آنچه در خبر فوق الذکر آمده، هیچ گونه اطلاعاتی، تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ طرف خارجی و حتی داخلی غیر از شرکت بیمه قرار نگرفته و نخواهد گرفت. از سوی دیگر، هنوز بیمه ایران اقدام به خرید این نرم افزار از شرکت سیمرغ نکرده که بخواهد بر فرض محال اطلاعاتی رد و بدل شود! 
در نتیجه  تاکید می کنیم که این نرم افزار به هیچ وجه تا هنگامی که کلیه مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط نظارتی و امنیتی گرفته نشود و کارشناسان مستقل زیر نظر مدیرعامل که حساسیت ویژه ای به مساله امنیت دارند، جامعیت و امنیت آن را کاملا بررسی و تایید نکنند  و کلیه مراحل قانونی مطابق مصوبه مجمع عمومی شرکت طی نشود، خریداری نشده و مورد استفاده بیمه ایران قرار نخواهد گرفت.
در آخر به همه مردم اطمینان می دهیم با توجه به حساسیت ویژه مدیران بیمه ایران به حفظ امنیت و اطلاعات مشتریان خود، در هنگام خرید هر سیستمی، مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط اخذ خواهد شد و در نتیجه هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.
منبع: خبرگزاری نسیم

۹۵/۰۷/۰۵
۰۸:۴۶

مجلس وزیر اقتصاد را برای بیمه توسعه فرا‌خواند

اجتماع > اجتماعی - مشکلات پرونده بیمه توسعه، اگرچه حالا به پیچیدگی نخستین روزهای طرح آن در اسفند۹۳ نیست، اما همچنان عده‌ای از زیان‌دیدگان درگیر این پرونده هستند.
  با اينكه بخش‌هايي مانند صندوق خسارات بدني در اين باره مسئوليت دارند، اما بيمه مركزي مسئوليت پرونده را به بيمه ايران سپرده است. بيمه ايران نيز هر چند بخش قابل توجهي از اين مسئوليت را به انجام رسانده، اما هنوز اين پرونده بسته نشده است. اگر‌چه محسن پوركياني، رئيس هيأت مديره و مديرعامل بيمه ايران از آزادي تمامي زندانيان بيمه توسعه با پرداخت ديه از سوي بيمه ايران خبر داده، اما پيگيري‌هاي همشهري حاكي از حضور نزديك به 100بيمه‌گذار بيمه توسعه در زندان‌ها به‌دليل پرداخت‌نشدن تعهدات بيمه‌اي آنهاست. بيمه‌گذاران بيمه توسعه كه به‌دليل نپرداختن تعهد بيمه‌اي در زندان به‌سرمي‌برند در 31 استان كشور تحمل حبس مي‌كنند و به‌دليل اتمام مهلت دوساله پرداخت ديه از سوي مابقي بيمه‌گذاران تا چند‌ماه آينده تعداد زيادي از اين افراد به‌دليل پرداخت‌نشدن ديه توسط بيمه به زندان مي‌افتند. اين در حالي است كه تا‌كنون 700 زنداني بيمه توسعه با پرداخت ديه آزاد شده‌ و 520ميلياردتومان خسارت بيمه توسعه پرداخت شده است.
پيگيري در مجلس جليل رحيمي جهان‌آبادي، عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با تأكيد بر اينكه بيمه ايران درخصوص بيمه‌گذاران بيمه توسعه به تعهداتش عمل نمي‌كند، به همشهري گفت: «تماس‌هاي زيادي از سوي بيمه‌گذاران بيمه توسعه با نمايندگان مردم در خانه ملت گرفته مي‌شود و تعداد زيادي از بيمه‌گذاران اين بيمه به‌دليل پرداخت نشدن ديه در زندان به‌سرمي‌برند اين در حالي است كه نامه‌نگاري‌هايي كه با مسئولان پرونده درخصوص اين موضوع داشته‌ايم، تا‌كنون بي‌پاسخ مانده است.»
نماينده مردم تربت جام و تايباد در خانه ملت با اعلام اينكه تا‌كنون گزارش جامعي درخصوص اينكه چند نفر درگير اين مشكل هستند نداشته‌ايم و بيمه هم اعلام نمي‌كند كه چه تعداد افراد در اين خصوص در زندان هستند، افزود: «اگر آماري در اين زمينه داشته باشيم، بهتر مي‌توانيم تصميم‌گيري كنيم. درصورتي كه بيمه ايران به نامه‌نگاري‌ها در اين خصوص پاسخ ندهد تا تكليف اين افراد مشخص شود، مسئولان اين شركت و وزير اقتصاد را به مجلس دعوت مي‌كنيم تا در كميسيون قضايي به ابهامات اين مسئله پاسخ دهند و تكليف اين بيمه‌گذاران را مشخص كنند.»
محمد اسماعيل سعيدي، نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسكو در خانه ملت نيز با اشاره به اينكه بيمه مركزي نبايد مسئوليت خود را در اين زمينه فراموش كند، به همشهري گفت: «بيمه مركزي نبايد به‌عنوان نهاد بالادست بيمه ايران مسئوليت خود را در اين زمينه فراموش كند. از طرف ديگر دستگاه‌هاي نظارتي هم بايد به اقدامات بيمه ايران به‌عنوان بيمه جايگزين نظارت داشته باشند و به‌صورت جدي وارد عمل شوند چراكه موضوع سرنوشت مردم و خانواده‌هاي اين افراد در ميان است.» وي با تأكيد بر اينكه همه نمايندگان نيز بايد به اين مسئله ورود پيدا كنند و نگذارند بيشتر از اين مسئله بيمه‌گذاران بيمه توسعه دامنه‌دار و طولاني شود، تصريح كرد: «نبايد شاهد باشيم كه يك عده به‌دليل مسامحه‌كاري ديگران به زندان بيفتند. ‌درصورتي كه وضعيت بيمه‌گذاران بيمه توسعه مشخص نشود و شاهد به زندان افتادن اين افراد باشيم، از وزير اقتصاد درخواست مي‌كنيم تا در خانه ملت به سؤالات نمايندگان در اين خصوص پاسخ دهد و اين مسئله را فيصله دهد.»
موضوع پيگيري مي شود بسته نشدن پرونده بيمه توسعه در حالي است كه پيش از اين سخنگوي قوه قضائيه نيز بر لزوم پيگيري اين موضوع تاكيد كرده بود.تا‌كنون تماس‌هاي همشهري با بيمه توسعه، صندوق خسارات بدني و بازپرس پرونده بي‌نتيجه مانده است. به‌زودي و در پيگيري اين موضوع گفت‌وگويي با مديرعامل بيمه ايران منتشر مي‌شود.

۹۵/۰۷/۰۵
۰۹:۴۳

امکان صدور آنلاین بیمه مسافرتی بیمه رازی فراهم شد

آیین - امکان صدور آنلاین بیمه های مسافرتی بیمه رازی در کلیه ساعات شبانه روز و در تمامی روزهای هفته برای کلیه هموطنان  عزیز فراهم شده است.
به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین و به نقل از روابط عمومی بیمه رازی، فرشید بخشی معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت با اعلام خبر مذکور بیان داشت: شرکت بیمه رازی به منظور تسهیل در عرضه و صدور بیمه نامه مسافرت خارجی برای هموطنانی که عازم خارج از کشور هستند از شهریور گذشته علاوه برعرضه بیمه نامه از طریق نمایندگی ها و شعب،  امکان صدور بیمه نامه را بصورت آنلاین و در کلیه ساعات شبانه روز، حتی در ایام تعطیل، فراهم ساخته است و جهت دریافت بیمه نامه مذکور کافی است فقط به سایت شرکت به آدرس: www.razi24.ir  مراجعه شود.
معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت بیمه رازی افزود: شرکت بیمه رازی در باره عرضه بیمه مسافرتی برای هموطنان و همچنین اتباع خارجی که وارد ایران می شوند، اقدامات گسترده ای را  آغاز کرده است و تاکنون ده ها هزار نفر را تحت پوشش انواع بیمه های مسافرتی قرارداده است. که می توان به انعقاد قرارداد با شرکت های بین المللی، انعقاد قرارداد با شرکت های کمک رسان داخلی و همکاری با شرکت های فعال در عرصه گردشگری و... در این زمینه اشاره کرد.
فرشید بخشی همچنین اضافه نمود که شرکت بیمه رازی با توجه به تجربه و سابقه فعالیت در این باره و همچنین ظرفیت گسترده جهت عرضه بیمه های مسافرتی، جهت همکاری با کلیه مؤسسات،  نهاد ها، آژانس ها و... که در زمینه گردشگری فعالیت می کنند اعلام آمادگی می نماید و کلیه شعب و  نمایندگان این شرکت در اقصی نقاط کشور آماده عرضه این بیمه نامه و همکاری می باشند.
معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه رازی در پایان یادآور شد که علاوه بر بیمه مسافرت به خارج از کشور و بیمه مسافرت اتباع خارجی؛ کلیه  زائرینی که جهت زیارت عتبات عالیات عازم کشور عراق هستند نیز می توانند از پوشش های بیمه ای بیمه زائرین شرکت بیمه رازی نیز بهره مند گردند.
 
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
 • ریسک نیوز
 • عصر اعتبار
 • خرد و کلان
 • صنعت بیمه
 • دیوان اقتصاد
 • اخبار بانک
 • تجارت آنلاین
 • بانک و صنعت
 • ماد
 • بانک و رسانه
 • نقدینه
۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۵۷

تبلیغات شهری بیمه دی دوم شد

با تاکید بر نظر مخاطبان، بیلبورد تبلیغاتی بیمه دی در ماه مبارک رمضان، بیشترین امتیاز را در معانی، محتوی و زیبایی کسب کرده و دومین طرح شناخته شد.

با تاکید بر نظر مخاطبان، بیلبورد تبلیغاتی بیمه دی در ماه مبارک رمضان، بیشترین امتیاز را در معانی، محتوی و زیبایی کسب کرده و دومین طرح شناخته شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه دی، در ماه مبارک رمضان، 50 برند و شرکت معتبر به منظور ارائه تبلیغات محیطی در سطح شهر با محتوی ماه مبارک رمضان مشارکت داشتند که بیمه دی توانست با کسب آراء و امتیازی مطلوب، مقام دوم را از نظر محتوی، زیبایی و مفهوم کسب کند.
بر اساس این گزارش، بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی که توسط 50 برند مطرح کشور، مفاهیم و موضوعات مرتبط با ماه مبارک رمضان را به نمایش در آوردند؛ توسط گروهی کارشناس و متخصص در حوزه های شهری، روانشناختی، مذهبی، صنعت تبلیغات و... مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند که با تاکید بر میزان جذب آراء مخاطب خاص و مردمی، بیلبورد تبلیغاتی ماه مبارک رمضان بیمه دی توانست رتبه دوم را به خود اختصاص دهد.
قابل ذکر است که پیش از این نیز آگهی تلویزیونی شرکت بیمه دی نیز جزو تبلیغات منتخب سال شناخته شده بود.

منابع دیگر:
 • اقتصاد امروز
۹۵/۰۷/۰۴
۱۵:۰۷

مراسم پرداخت خسارت آتش سوزی برج سلمان مشهد توسط بیمه سرمد برگزار می شود

مراسم پرداخت خسارت آتش سوزی برج سلمان مشهد توسط بیمه سرمد با حضور مدیران و مسئولین استان خراسان رضوی، معاون نظارت بیمه مرکزی، اعضای هیات مدیره برج سلمان مشهد، مدیرعامل و عضو هیات مدیره بیمه سرمد، روز دوشنبه 95/7/5 در شهر مقدس مشهد برگزار می شود.

مراسم پرداخت خسارت آتش سوزی برج سلمان مشهد توسط بیمه سرمد با حضور مدیران و مسئولین استان خراسان رضوی، معاون نظارت بیمه مرکزی، اعضای هیات مدیره برج سلمان مشهد، مدیرعامل و عضو هیات مدیره بیمه سرمد، روز دوشنبه 95/7/5 در شهر مقدس مشهد برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی بیمه سرمد، ساختمان برج سلمان مشهد که تحت پوشش این شرکت می باشد، چندی پیش دچار حادثه آتش سوزی شده بود که میزان آن در کوتاه ترین زمان ممکن توسط کارشناسان این شرکت مورد ارزیابی قرار گرفت و در مراسم فوق پرداخت خواهد شد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۵:۰۷

قهرمانان کشتی یک عمر رازی شدند!

بیش از ۲۱ نفر از ملی‌پوشان کشتی، مربیان و اعضای تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی و پیشکسوتان کشتی کشور و اعضای تیم کشتی بیمه رازی تحت پوشش بیمه‌های بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه رازی قرارگرفتند.
 
به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه رازی، عباس رنجبر کلهرودی مدیر بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه رازی با اعلام این خبر اظهار داشت: به منظور تکریم قهرمانان، پیشکسوتان و افتخارآفرینان کشتی کشور، بیش از ۲۱ نفر از ملی‌پوشان کشتی، مربیان و اعضای تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی کشور و یا اعضای خانواده آنان از جمله غلامرضا محمدی مربی تیم ملی کشتی آزاد حسن رنگرز نایب رییس اسبق فدراسیون کشتی، آزاد بخت پزشک تیم کشتی بیمه رازی و ... تحت پوشش بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری شرکت بیمه رازی قرارگرفتند.
 
مدیر بیمه‌های عمر و حوادث بیمه رازی ارائه خدمات و تسهیلات بیمه‌ای به ورزشکاران و حمایت از آنان را یکی افتخارات شرکت بیمه رازی برشمرد و افزود استقبال بسیار خوب مردم کشورمان از محصولات متنوع بیمه‌های زندگی بیمه رازی مسئولیت حرفه‌ای و اجتماعی ما را سنگین‌تر و عزم ما را برای عرضه گسترده خدمات بیمه‌ای محکم‌تر ساخته است.
 

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۴۶

عضویت نورالهی در هیات مدیره بیمه آسیا

بانک و بیمه: ،نیما نورالهی ، معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه آسیا به عنوان نماینده شرکت ستاره عمران زمین به هیات مدیره معرفی گردید.

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، نیما نورالهی ، معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه آسیا به عنوان نماینده شرکت ستاره عمران زمین به هیات مدیره معرفی گردید.
بنابراین گزارش ، شرکت ستاره عمران زمین طی نامه ای به ابراهیم کاردگر نورالهی را به عنوان یکی از اعضاء هیات مدیره و در راستای رعایت مفاد ماده 110 قانون تجارت معرفی کرده است.
گفتنی است ، وی جهت احراز صلاحیت به بیمه مرکزی معرفی شده است.
نیما نورالهی ، معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه آسیا عضویت در هیات مدیره بیمه اتکائی امین را نیز در کارنامه خود دارد.
لازم بذکر است ، در حال حاضر ابراهیم کاردگر ، فضل الله معظمی ، مسعود بادین و عبدالرسول دری اصفهانی از اعضاء هیات مدیره بیمه آسیا محسوب می شوند.
      

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۵۷

تفاهم نامه همکاری شرکت بیمه "ما" با موسسه خیریه دستان یاری گر سازمان بهزیستی

گروه سایبان - شرکت بیمه "ما" تفاهم نامه همکاری با موسسه خیریه "دستان یاری گر" استان کرمان امضا کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه "ما"، در جلسه امضا تفاهم نامه همکاری که با حضور مهندس صفدری مدیرعامل شرکت سهامی بیمه "ما" و آقای مهندس درویش مدیر عامل موسسه خیریه دستان یاری گر برگزار گردید موضوعات متعددی از جمله صدور بیمه نامه های عمروسرمایه گذاری جهت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی استان کرمان مطرح و در مرحله ی نخست ساز و کارهای اجرایی برای ( 5000 ) نفر از افراد تحت پوشش بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری توسط افراد خیر صادر شد .
و مقرر گردید تا با همکاری های دو جانبه جهت گسترش فرهنگ بیمه و توجه به آینده و دور اندیشی با خرید بیمه نامه های عمر و سرمایه گذاری در سایر استان های کشور با همکاری و مساعدت های سازمان بهزیستی نهادینه شود . و به یاری خداوند شعار (( هر ایرانی حداقل یک بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری )) به ثمر برسد .

۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۵۸

دیدار مدیران شرکت کارگزاری بیمه (RFIB) انگیس با مدیران بیمه آرمان

گروه سایبان - سطح تعاملات بین‌المللی بیمه آرمان با بیمه‌های خارجی افرایش می یابد.
در دیدار مدیر شرکت کارگزاری بیمه (RFIB) انگیس با مدیر عامل بیمه آرمان، زمینه های همکاریهای دوجانبه اتکائی و توسعه مبادلات بیمه ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، دیوید اوئن مدیر شرکت کارگزاری بیمه (RFIB) انگلیس صبح امروز با علیرضا بیانیان مدیر عامل بیمه آرمان دیدار و گفت و گو کرد.
در جریان این دیدار، زمینه های همکاری در خصورص بیمه های اتکایی، نحوه مبادلات اتکائی و توسعه همکاری های بیمه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است بیمه های اتکایی یکی از تخصصی ترین نوع بیمه است و نیازمند توان و دانش فنی، آموزش، تخصص و تسلط بر دانش روز است. در این حوزه، پیچیده ترین ریسک ها مورد بررسی قرار می گیرد و بر همین اساس، بیمه گران ایرانی تلاش می کنند تا با استفاده از تجربیات بیمه گران بزرگ دنیا، ظرفیت بیمه های اتکائی خود را افزایش و توسعه دهند.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۵۹

معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه رازی اعلام کرد

صدای صنعت-امکان صدور آنلاین بیمه های مسافرتی بیمه رازی در کلیه ساعات شبانه روز و در تمامی روزهای هفته برای کلیه هموطنان عزیز فراهم شده است.
فرشید بخشی معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت با اعلام خبر مذکور بیان داشت: شرکت بیمه رازی به منظور تسهیل در عرضه و صدور بیمه نامه مسافرت خارجی برای هموطنانی که عازم خارج از کشور هستند از شهریور گذشته علاوه برعرضه بیمه نامه از طریق نمایندگی ها و شعب، امکان صدور بیمه نامه را بصورت آنلاین و در کلیه ساعات شبانه روز، حتی در ایام تعطیل، فراهم ساخته است و جهت دریافت بیمه نامه مذکور کافی است فقط به سایت شرکت به آدرس: www.razi24.ir مراجعه شود.
معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت بیمه رازی افزود: شرکت بیمه رازی در باره عرضه بیمه مسافرتی برای هموطنان و همچنین اتباع خارجی که وارد ایران می شوند، اقدامات گسترده ای را آغاز کرده است و تاکنون ده ها هزار نفر را تحت پوشش انواع بیمه های مسافرتی قرارداده است.
که می توان به انعقاد قرارداد با شرکت های بین المللی، انعقاد قرارداد با شرکت های کمک رسان داخلی و همکاری با شرکت های فعال در عرصه گردشگری و... در این زمینه اشاره کرد.
فرشید بخشی همچنین اضافه نمود که شرکت بیمه رازی با توجه به تجربه و سابقه فعالیت در این باره و همچنین ظرفیت گسترده جهت عرضه بیمه های مسافرتی، جهت همکاری با کلیه مؤسسات، نهاد ها، آژانس ها و... که در زمینه گردشگری فعالیت می کنند اعلام آمادگی می نماید و کلیه شعب و نمایندگان این شرکت در اقصی نقاط کشور آماده عرضه این بیمه نامه و همکاری می باشند.
معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه رازی در پایان یادآور شد که علاوه بر بیمه مسافرت به خارج از کشور و بیمه مسافرت اتباع خارجی؛ کلیه زائرینی که جهت زیارت عتبات عالیات عازم کشور عراق هستند نیز می توانند از پوشش های بیمه ای بیمه زائرین شرکت بیمه رازی نیز بهره مند گردند.

منابع دیگر:
 • فرصت نت
۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۵۸

اعلام نتایج آزمون ورودی متقاضیان نمایندگی فروش بیمه عمر بیمه ایران

عصر اعتبار- تهران-نتایج آخرین آزمون های ورودی متقاضیان نمایندگی فروش بیمه عمر بیمه ایران اعلام شد.

جهت دریافت فهرست اسامی پذیرفته گان دراین آزمون که بیست و ششم شهریور ماه 1395 برگزار شد اینجا را کلیک کنید

۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۵۸

برای اولین بار؛ امکان ارائه خدمت به مشترکان همه اپراتورها در اپلیکیشن جیرینگ

جیرینگ برای اولین بار در نمایشگاه تله‌کام ۲۰۱۶ در سالن اختصاصی A۲۵، پذیرای بازدیدکنندگان است.

 
جیرینگ برای اولین بار در نمایشگاه تله‌کام ۲۰۱۶ در سالن اختصاصی A۲۵، پذیرای بازدیدکنندگان است.
به گزارش تحریرنو ، مهرداد خطیبی مدیرعامل جیرینگ ضمن تشریح همکاری موفق اخیر با سامانه زودفود با هدف فرهنگ‌سازی سفارش و پرداخت آنلاین، افزود: علاوه بر زودفود و همزمان با نمایشگاه تله‌کام، مشارکت جدیدی را با سینماتیکت و اسنپ آغاز می‌کنیم تا زیست‌بوم پرداخت همراه را توسعه دهیم.
وی افزود: در این راستا، جیرینگی‌ها می‌توانند علاوه بر سفارش و خرید غذا از سایت و اپلیکیشن زودفود، بلیت سینما را به صورت الکترونیکی از سایت و اپلیکیشن سینماتیکت، خریداری و تاکسی خود را از طریق اپلیکیشن اسنپ، فراخوانی کرده و هزینه آن‌ها را جیرینگی پرداخت کنند؛ همچنین خریداران جیرینگی بلیت سینما، علاوه بر سه‌شنبه‌ها، در روزهای یک‌شنبه هم از ۵۰ درصد تخفیف جیرینگی برخوردار می‌شوند.
سرویس خرید تلفنی یا اینترنتی با قابلیت پرداخت در محل
خطیبی ضمن اشاره به این نکته که برخی افرادی که کالای خود را از بستر اینترنت و یا تلفن سفارش می‌دهند، تمایل به پرداخت هزینه کالا در زمان تحویل آن را دارند، افزود: برای پوشش این نیاز و همچنین رفع دغدغه‌های حمل پول نقد یا به‌همراه داشتن دستگاه پوز سیار توسط حامل کالا، خدمتی را با نام COD (پرداخت در محل) از بستر تلفن‌همراه در نمایشگاه تله‌کام رونمایی می‌کنیم که خریدار با اسکن بارکد دوبعدی در فاکتور، می‌تواند هزینه آن ‌را از طریق کیف‌پول خود پرداخت کند. این خدمت، ضمن جلوگیری از خروج غیرضروری ارز برای خرید دستگاه پوز سیار، آسایش خیال را برای خریدار، فروشنده و تحویل‌دهنده کالا، به‌دنبال دارد.
جیرینگ شارژ، امکان خرید حضوری شارژ سیم‌کارت همه اپراتورها را فراهم می‌کند
مدیرعامل جیرینگ در ادامه گفت: دستگاه جیرینگ‌شارژ، خدمت دیگری است که قصد داریم آن را در نمایشگاه تله‌کام رونمایی کنیم. این دستگاه، کاملا بومی است و جایگزین کارت شارژهای فیزیکی می‌شود تا امکان خرید حضوری شارژ مستقیم و رمزشارژ سیم‌کارت همه اپراتورها را بدون مصرف کردن کاغذ، در محل مغازه‌ها، دفاتر خدماتی، کیوسک‌های روزنامه‌فروشی و شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ فراهم ‌آورد. ما بزرگ‌ترین فروشنده شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول هستیم که تا قبل از تولید این دستگاه، صرفا از بستر USSD، اقدام به فروش شارژ می‌کردیم و در طول این مدت، از قطع حدود پنج هزار اصله درخت و هدر رفتن بیش از صد لیتر آب جلوگیری کرده‌ایم. امیدواریم با تولید و عملیاتی شدن این دستگاه، دغدغه چاپ، توزیع و دردسترس بودن شارژ برای جامعه هدف این محصول، مرتفع شود و از هدر رفت آب و کاغذ نیز جلوگیری شود؛ چراکه با پرداخت نقدی هزینه شارژ به فروشنده، سیم‌کارت مشترک به صورت مستقیم، شارژ می‌شود و یا در صورت نیاز به رمزشارژ، این رمز برای شماره تلفن‌همراه وی، پیامک می‌شود.
رونمایی جیرینگ از اینو
خطیبی در ادامه، سرویس اینو (Interactive Video Stream Server) را معرفی کرد و گفت: فعالیت جدیدی در حوزه تبلیغات موبایلی داشتیم که امکان تبلیغات هدفمند و تعاملی و همچنین امکان سفارش و خرید آنلاین کالا یا خدمت مورد تبلیغ را فراهم کرده‌ایم. در این خدمت، با حک لوگو و پیام تبلیغاتی زیرنویس شده با امکان کلیک داینامیک، قابلیت اطمینان از رویت تبلیغ توسط مشتری هدف و همچنین تعریف پروموشن‌های هدفمند، نظرسنجی و خرید آنلاین از طریق تلفن‌همراه میسر می‌شود.
فروشگاه مجازی جیرینگ
خدمت دیگری که در مرحله تحقیقات و تولید نمونه است، فروشگاه مجازی است. مدیرعامل جیرینگ، اضافه کرد: می‌توان در مکان‌های عمومی، شرایط را برای سفارش انواع محصولات و خدمات روی یک صفحه لمسی و پرداخت آنلاین هزینه از طریق تلفن‌همراه ایجاد کرد تا پس از تایید پرداخت، کالا به آدرس ثبت شده در زمان رجیستری سیم‌کارت و یا آدرس پروفایل، ارسال شود.
همکاری جیرینگ و هواوی در ایجاد گیم‌استور
مهرداد خطیبی در ادامه گفت: اخیرا همکاری خوبی با شرکت هواوی برای راه‌اندازی گیم استور داشتیم. از این به بعد، مشترکان همراه اولی دارنده گوشی اندروید، می‌توانند با نصب گیم‌استور هُپ از بازی‌ها و برنامه‌های این فروشگاه استفاده کنند. استفاده از بازی‌های رایگان و پولی این فروشگاه از طریق عضویت و یا خرید موردی بازی با پرداخت هزینه از کیف‌پول جیرینگ، امکان‌پذیر می‌شود.
صدور بیمه‌نامه غیر حضوری با همکاری بیمه ملت
مدیرعامل جیرینگ در رابطه با صدور بیمه نامه غیر حضوری با نام بیمه همراه ملت، بیان کرد: در همکاری مشترک جیرینگ و بیمه ملت، شرایط برای صدور و تمدید بیمه‌نامه برای مشترکان همراه اول بر بستر تلفن‌همراه، فراهم شده است. در نمایشگاه تله‌کام این سرویس بر بستر USSD با کد دستوری #۷۰۷* عرضه می‌شود و طی دو ماه آتی، اپلیکیشن بیمه همراه نیز ارائه می‌شود.
ارائه خدمات اپراتوری و پرداخت، به مشترکان همه اپراتورها با اپلیکیشن جیرینگ
خطیبی گفت: در نمایشگاه امسال قصد داریم از اپلیکیشن جامع جیرینگ با نام جیرینگ‌پی رونمایی کنیم. این اپلیکیشن روی گوشی‌های اندروید و ios قابل نصب است. جیرینگ‌پی، امکان خرید شارژ، پرداخت قبوض، خدمات اپراتوری، خرید بیمه‌نامه، پرداخت جرایم، نیکوکاری، خرید فروشگاهی و انتقال وجه جیرینگی را برای مشترکین همه اپراتورها را فراهم می‌سازد.
وی در خصوص خدمات پرداخت مبتنی بر NFC نیز گفت: مذاکراتی را برای انتخاب وندور انجام داده‌ایم ولی از نظر بنده، ارائه این خدمت، محدودیت‌هایی دارد که تجاری شدن آن را در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه می‌کند. در حال حاضر، صرفا ارائه خدمت به مشترکانی که دارای گوشی هوشمند مجهز به NFC هستند، میسر است و سیم‌کارت مشترکان نیز باید برای دریافت این سرویس، تعویض شود. سرمایه‌گذاری اولیه برای تامین زیرساخت ارائه خدمت در سمت اپراتور و پذیرنده (شبکه پرداخت) نیز قابل توجه است، بنابراین هم‌اکنون، ارائه این خدمت، صرفه اقتصادی ندارد و جامعه هدف محدودی دارد.
کد مطلب: 7674
 

۹۵/۰۷/۰۵
۰۰:۱۹

استقبال عمومی از کارت های اعتباری/شرایط متفاوت بانک ها در صدور «کام»

تهران- ایرنا- با گذشت دو روز از آغاز ثبت نام دریافت کارت های اعتباری مرابحه (کام) از سوی بانک مرکزی، شعب بانکی شاهد مراجعه مکرر مردم برای دریافت این کارت ها هستند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بررسی میدانی از شعب بانکی نشان می دهد که برخی بانک ها هنوز بخشنامه صدور این کارت ها که قرار است جایگزین تسهیلات خرد بانکی شوند را به شعب خود ابلاغ نکرده اند.
با این حال بانک هایی که از گذشته زیر ساخت صدور کارت های اعتباری را به صورت داخلی فراهم کرده بودند، با سرعت بیشتری نسبت به دیگر بانک ها کار پذیرش و صدور کارت به مشتریان را آغاز کرده اند.
پیگیری های ایرنا از بانک های مختلف اعم از خصوصی و دولتی نشان می دهد که بانک ها صدور کارت به مشتریان خوش حساب خود را در اولویت قرار داده اند.
از آنجا که بانک مرکزی اعتبارسنجی مشتریان را به بانک ها محول کرده است، بانک ها موضوع هایی چون نداشتن چک برگشتی، گردش حساب و معدل حساب مشتری در چند ماه را از جمله پیش شرط های اختصاص این نوع کارت ها به مشتریان در نظر گرفته اند.
برای ضمانت بازپرداخت اقساط کارت ها نیز ارایه گواهی کسر از حقوق و ضامن معتبر که برای دریافت تسهیلات خرد نیز از سوی بانک ها مطالبه می شد، برای دریافت این کارتها الزامی است ضمن آنکه در مبالغ بالا برخی بانک ها از مشتریان وثیقه ملکی طلب می کنند.
در مجموع صدور کارت های اعتباری در شبکه بانکی کشور با دو رویکرد حذف تسهیلات خرد و نیز تحرک بخشی به تقاضا در بازار کلید خورده است و برخی بانک ها صدور کارت ها را آغاز کرده اند.
برای نمونه بانک ملی ایران اعلام کرده نسبت به ثبت درخواست های مشتریان و اعتبارسنجی های لازم درخصوص دریافت کارت های اعتباری بانک مرکزی در سه نوع طلایی، نقره ای و برنزی اقدام کند.
بر این اساس، مشتریان دارنده یکی از انواع حساب ها در این بانک می توانند با مراجعه به شعب نسبت به ثبت درخواست برای دریافت این کارت ها اقدام کنند و پس از انجام اعتبارسنجی های لازم توسط بانک، یکی از کارت های برنزی تا سقف 100 میلیون ریال، نقره ای تا سقف 300 میلیون ریال و طلایی تا سقف 500 میلیون ریال را دریافت کنند.
اعتبار این کارت ها گردشی بوده و امکان استفاده دوباره از اصل تسهیلات بازپرداخت شده وجود دارد.
این کارت ها در چارچوب عقد مرابحه و با سود 18 درصد بوده و از امکان تقسیط اعتبار مصرف شده تا سقف 36 قسط را نیز داراست.
در میان بانک های خصوصی نیز بانک آینده تا دیروز(شنبه) از صدور بیش از 12هزار فقره کارت اعتباری جدید در نخستین روز ثبت نام آن یعنی در یکم مهرماه خبر داد.
این کارت ها، با توجه به اقدامات فشرده انجام شده در حوزه های زیرساختی، نرم افزاری، فرآیندی و هماهنگی نیروی انسانی و پس از اعتبارسنجی و عقد قرارداد با مشتریان، ثبت در سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی ایران (مکنا) صادر شده است.
اقتصام**2025** 2023 * خبرنگار: لیلا جودی* انتشار دهنده: لطیف نکوئی

۹۵/۰۷/۰۴
۰۸:۲۹

ثبت 20هزار درخواست کارت اعتباری مرابحه از بانک ملی در سه روز/مهلت تنفس یک ماهه بازپرداخت

تهران- ایرنا- معاون فناوری و ارتباطات بانک ملی از ثبت 20 هزار درخواست کارت اعتباری مرابحه (کام) در این بانک از ابتدای مردادماه امسال خبر داد و گفت: صورت حساب های این کارت ها یک ماهه صادر می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود خاتونی» امروز (یکشنبه) در آیین رونمایی از کارت های اعتباری بانک ملی در جمع خبرنگاران افزود: بانک ملی در صدور کارت ها برای مشتریان محدودی ندارد و آماده صدور این کارت به همه مشتریان خود است.
وی افزود: بانک ملی از خردادماه امسال تاکنون بیش از 200 هزار کارت اعتباری صادر کرده است که از این تعداد 72 هزار کارت در قالب عقد «مرابحه»، 70 هزار کارت «فراگیر» و 72 هزار کارت «خرید کالای ایرانی» است.
ادامه دارد...
اقتصام* 2025**2023 * خبرنگار: لیلا جودی * انتشاردهنده: لطیف نکوئی

۹۵/۰۷/۰۴
۱۲:۰۵

دیدار مدیرعامل بانک ملی با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

تهران- ایرنا- مدیرعامل بانک ملی ایران به همراه مسئولان این بانک با حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه دیدار و درباره برنامه های این بانک برای خدمات رسانی بیشتر به زائران عتبات عالیات گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت در این دیدار به ظرفیت های موجود برای افزایش تعداد زائران اعزامی به عتبات و زائران عراقی که به ایران سفر می کنند اشاره کرد و لزوم توجه به توسعه همکاری شبکه های بانکی دو کشور در ارائه خدمات به زائران را خاطر نشان ساخت.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه با افزایش امنیت در عراق، شرایط بهتری نیز در این کشور فراهم خواهد شد، اظهارداشت: عراق رو به رشد است و بانک ملی بعنوان بانکی قدرتمند می تواند طرح های خوبی را در این کشور اجرایی کند.
وی به همکاری دو کشور ایران و عراق در عرصه های مختلف از جمله حوزه حج اشاره کرد و گفت: در عراق برنامه های خوبی را پیش بینی کرده اید و باید بستر های مناسب برای استفاده از فرصت های بیشتر فراهم شود.
نماینده ولی فقیه با تاکید براینکه مردم کشورمان در این سالها در حوزه مسایل اقتصادی صبوری و مقاومت کردند و هم اکنون انتظار گشایش دارند، خواستار نقش آفرینی بیشتر بانک ها در این زمینه شد و ابراز امیدواری کرد که بانک ملی در توسعه و رشد کشور گام های بلند تری را بردارد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر ضرورت شتاب بیشتر در حوزه مسایل بانکی را یادآور شد و برقراری ارتباط با بانک های خارجی را زمینه ساز شرایط بهتر برای فعالیت های بانکی آینده و رشد اقتصاد کشور دانست.
«محمدرضا حسین زاده» مدیرعامل بانک ملی ایران نیز در این دیدار از فعالیت های این بانک در بخش های مختلف گزارشی ارائه و بر آمادگی بانک ملی برای ارائه تسهیلات به زائران عتبات تاکید کرد.
وی در این راستا به مذاکره با بانک مرکزی عراق برای ارائه خدمات به زائران عتبات در کشور عراق اشاره کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم توسعه زیرساخت های بانکی در آن کشور را نیز در برنامه داشته باشیم و در تلاش هستیم تا شعب بانک ملی در شهرهای مقدس نجف و کربلا برای ارائه خدمات به زائران عتبات راه اندازی شود.
وی افزود: در نظر داریم با همکاری شبکه بانکی عراق زمینه استفاده از کارت بانکی برای زائران در دو کشور را فرهم کنیم.
گفتنی است بر اساس تفاهم نامه همکاری که روز یکشنبه میان «اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت و «حسین زاده» مدیر عامل بانک ملی به امضا رسید، تسهیلات یک و نیم میلیون تومانی سفرعتبات به دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج و عمره اعطا می شود.
شبد**1953**3404 **خبرنگار**مرتضی شحنه**انتشار دهنده:محسن اسماعیلی

۹۵/۰۷/۰۵
۰۱:۰۵

همکاری مشترک ۴ بانک خصوصی کشور

در نشستی به میزبانی بانک سینا، مدیران عامل 4 بانک خصوصی کشور با یکدیگر دیدار و بر گسترش همکاری ها به ویژه در حوزه خدمات بانکداری الکترونیک تاکید کردند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه خبری نقدینه، در این نشست که با حضور مدیران عامل بانک های سینا، اقتصادنوین، پارسیان و گردشگری در ادامه همکاری های چهار جانبه قبلی برگزار شد، راه های هم افزایی و توسعه دامنه اقدامات مشترک این بانک ها مورد بحث قرار گرفت.
گفتنی است پیشتر نیز سه بانک سینا، اقتصادنوین و گردشگری تفاهم نامه ای را با هدف تسهیل در ارائه خدمات به مشتریان و تامین مالی پروژه های بزرگ به امضا رسانده بودند.
تعامل بیشتر این بانک ها علاوه بر ایجاد فرصت مناسب برای ارائه خدمات بهینه به مشتریان، می تواند کاهش هزینه های جاری و افزایش بهره وری را به همراه داشته باشد و زمینه به اشتراک گذاشتن مزیت های هر یک از بانک ها را در راستای بالندگی نظام بانکی فراهم آورد.
602/401

۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۳۱

ورود بانک صادرات به صنعت بانکداری، تحول بزرگی را رقم زد

​عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به پیشینه و عملکرد این بانک گفت: ورود و حضور این بانک در دهه سی به عرصه صنعت بانکداری، تحول بزرگی را در این عرصه رقم زد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمد رضا عرفانی عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران در مراسم معارفه مدیر جدید شعب استان بوشهر گفت: فعالیت و رویکردهای این بانک منشا تحولات سازنده‌ای در صنعت بانکداری شده زیرا که این اقدام با عشق به خدمت تلفیق شده بود و با سرعت مطلوب اقصی نقاط کشور را فراگرفت و مردم از خدمات گسترده آن بهره‌مند شدند.
وی در ادامه با اشاره به نقش بانک صادرات ایران در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور گفت: بانک نقش مهمی در عرصه‌های مختلف به خصوص در زمان دفاع‌مقدس همچون سهمیه‌بندی ارزاق ‌عمومی، سوخت و دوران بازسازی پس از جنگ داشت و در دوران کنونی نیز نقش تأثیرگذاری دارد.
این مقام مسئول با تأکید بر لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: یک هزار و ١٢٠ طرح تولیدی در بخش صنایع کوچک و متوسط مشمول پرداخت تسهیلات اعتباری از سوی بانک صادرات ایران شده‌اند و رتبه برتر کشور را در این زمینه داریم.
عرفانی و هیات ‌همراه در این سفر، همچنین با خانواده شهید مدافع‌ حرم شهید محمد احمدی ‌جوان دیدار و ضمن دلجویی از آن خانواده، از صبر و استواری آن‌ها تقدیر کردند.
در این مراسم که فراهانی مشاور مدیرعامل و مدیرامور حراست و حفاظت، حسینی کنارویی مدیرامور شعب منطقه پنج، جمعی از مدیران و کارکنان شاغل و بازنشسته مدیریت شعب استان بوشهر حضور داشتند، از زحمات حسین نامور تقدیر و محسن شهابی به عنوان مدیر جدید شعب این استان معرفی شد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۰:۳۱

تمدید طرح بخشودگی جرایم در بانک آینده

طرح بخشودگی جرایم «هدیه» در بانک آینده تمدید شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک آینده اعلام‌کرد: در پی استقبال از طرح «هدیه» و به‌ منظور بهره‌مندی هر چه بیشتر گیرندگان تسهیلاتی که تاکنون موفق به تسویه تسهیلات غیرجاری خود نشده‌اند، مدت‌زمان اجرای طرح مورد اشاره، مبنی بر بخشودگی جرایم تأخیر تأدیه تا پایان مهرماه سال ‌جاری تمدید شد.
در ادامه شرایط پیش‌بینی شده در طرح «هدیه» که تا ۳۰ مهرماه ۹۵ ادامه می‌یابد را می‌خوانیم.
بخشودگی ۱۰۰ درصد جریمه تأخیر تأدیه مازاد بر نرخ معامله (حداکثر به‌میزان مابه‌ التفاوت نرخ وجه التزام و سود تسهیلات اعطایی) در صورت تسویه کامل مطالبات، بدون توجه به نرخ سود تسهیلات، نوع تسهیلات پرداختی و پلکانی بودن جریمه تأخیر.
بخشودگی جرایم تأخیر تأدیه اقساط معوق تسهیلات اقساطی در صورت واریز یک‌ جا و به‌روزرسانی اقساط.
تسهیلات سررسید شده (با سررسید کم‌تر از دو ماه) نیز در صورت تسویه کامل، مشمول بخشودگی جرایم تأخیر تأدیه می‌شوند.
اعمال تخفیف در نرخ سود بعد از سررسید تسهیلات اعطایی، بین یک تا ۵ درصد و بسته به نرخ تسهیلات در زمان دریافت.
اعمال تخفیف در نرخ سود بعد از سررسید، صرفاً برای تسهیلات تسویه شده در بازه زمانی اجرای طرح هدیه بوده و به‌ روزرسانی اقساط معوق، مشمول تخفیف سود بعد از سررسید نمی‌شود. مشتریانی که در طول اجرای طرح، به شعب بانک آینده مراجعه و به هر نحوی نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود، اقدام کنند؛ به‌ میزان هر مرحله واریزی، مشمول بخشودگی جرایم تأخیر تأدیه می‌شوند.
بانک آینده اعلام‌کرد: مشتریان اعتباری و مرتبط با طرح، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به شعب بانک آینده مراجعه و یا با مرکز ارتباط بانک، با شماره تلفن۲۷۶۶۳۲۰۰- ۰۲۱تماس بگیرند.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۳:۱۳

مشارکت بانک ملی در تقدیر از دانش‌آموزان تحت پوشش دادسرا

بانک ملی ایران برای مشارکت در طرح دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۵ تهران مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملی ایران، این بانک در طرح مشارکت خود مبنی بر حمایت از ۵۰۰ نفر از دانش‌آموزان یتیم و صغیر شرکت‌کننده در جشن عید غدیر خم که تحت پوشش دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۵ تهران هستند، مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت کرد.
بنابر اعلام بانک ملی، این اقدام در راستای مسئولیت‌های اجتماعی بانک ملی ایران و حمایت از طرح‌های اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته است.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۳۱

قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان زنگ مهر را به صدا درآورد

قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان زنگ آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۵ را در دبیرستانی که خود در آن تحصیل کرده بود به صدا درآورد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک سامان اعلام کرد: در مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان محمدی قهاری منطقه ۵ تهران، رضا آقابابایی قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان که ۲۲ سال پیش از آنجا فارغ‌التحصیل شده بود، حضور یافت و ضمن نواختن زنگ مدرسه، دقایقی در جمع معلمان و دانش‌آموزان این دبیرستان به بیان خاطرات خود از ایام تحصیل پرداخت.
آقابابایی با بیان اینکه دبیران این مدرسه نقش به‌سزایی در موفقیت‌های تحصیلی وی داشته‌اند تصریح کرد: هرچه در زندگی‌ام به‌دست آورده‌ام مرهون زحمات معلم‌های دوران تحصیلم است که به من تلاش کردن را آموختند و تا ابد مدیون آن‌ها هستم.
وی افزود: همواره آرزو داشتم بتوانم در مدرسه محل تحصیل خود حضور یابم و خوشحالم که امسال توانستم به این مهم دست یابم.
قائم‌مقام مدیرعامل بانک سامان برای دانش‌آموزان و معلمان این مدرسه و کشور در سال تحصیلی جدید آرزوی موفقیت کرد و هدایایی به رسم یادبود به معلمان اهدا کرد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۳۹

الزامات تحقق بانکداری اسلامی بررسی می‌شود

گروه اقتصاد: رادیو اقتصاد در برنامه «چالش» یکشنبه 4 مهرماه، به بررسی مبحث بانکداری اسلامی و الزامات تحقق آن می‌پردازد.

مژگان جعفرقلی‌زاده، مدیر روابط‌عمومی رادیو اقتصاد، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، اظهار کرد: در این برنامه، کارگر مطلق، کارشناس بانکی به همراه شهبازی، عضو گروه بانکی مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد الزامات تحقق بانکداری اسلامی به گفت‌وگو خواهند پرداخت.
وی ادامه داد: اینکه آیا به تعریف بانکداری اسلامی رسیده‌ایم، آیا در مسیر بانکداری اسلامی قرار گرفته‌ایم و نیز موانع پیش‌رو برای حرکت نظام بانکی به این سمت، از جمله محورهای موضوعی این برنامه خواهند بود.
جعفرقلی‌زاده افزود: برنامه «چالش» کاری از گروه کسب‌و‌کار رادیو اقتصاد، به تهیه‌کنندگی نازنین کتابچی، روزهای شنبه تا پنج‌شنبه ساعت 15 به مدت 85 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.
تاثیرگذاری اصناف در راستای اقتصاد مقاومتی
مدیر روابط‌عمومی رادیو اقتصاد همچنین از بررسی نقش اصناف در تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: رادیو اقتصاد فردا یکشنبه 4 مهرماه در برنامه «نود و هشتی‌ها»، به موضوع تأثیرگذاری اصناف در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد پرداخت.
وی افزود: پرداختن به حضور اصناف و مردمی کردن اقتصاد، کم‌اثر کردن تحریم‌ها و تهدیدات دشمن و همچنین تأثیر اصناف در دوران دفاع مقدس، از جمله محورهای این برنامه خواهند بود که توسط کارشناسان اقتصادی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
جعرقلی‌زاده اظهار در پایان کرد: برنامه «نود و هشتی‌ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه رادیو اقتصاد، به تهیه‌کنندگی غلامرضا عزتی، روزهای شنبه تا پنج‌شنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

۹۵/۰۷/۰۴
۰۹:۱۸

سیزدهمین جشن نفس، با حمایت بانک پاسارگاد برگزار شد

سیزدهمین مراسم جشن نفس، برای گرامیداشت خاطره اهداکنندگان عضو، با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر بهداشت و با حمایت بانک‌پاسارگاد، به عنوان حامی انجمن اهدای عضو ایرانیان، برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌ عمومی بانک‌پاسارگاد، در این همایش که در روز  شنبه ۳ مهرماه، در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، معاون اول رییس جمهور خطاب به خانواده‌های اهداءکنندگان عضو  اظهار کرد: اخلاق در جامعه به افتخار شما زنده مانده و جوامع با حیات معنوی و اخلاقی خود ماندگار می‌شوند. شما کار بسیار بزرگ، خداپسندانه‌ و انسانی انجام می‌دهید و این کار صرفاً کمک به حیات زیستی نیست. البته همان هم کار بزرگی است اما شما با این کار حیات اخلاقی یک جامعه را احیاء می‌کنید.
همچنین وزیر بهداشت، با بیان اینکه کسانی که عضو عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند با خدا معامله کرد‌ه‌اند و حتماً روح عزیزشان شاد است، گفت: پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت استاد فاضل مجدداً کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از جهت فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این نکته که یکی از پیشرفته‌ترین راه‌های درمان بیماری‌ها در حال حاضر اهدای عضو است،گفت: در درمان بیماران به همت استادان مملکت و دیگر پرسنل مربوطه، این موضوع در کشورمان پیشرفت فراوانی داشته و ایران در جهان نقش شناخته‌شده‌ای دارد.
گفتنی است بانک پاسارگاد در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود، با حمایت از انجمن اهدای عضو ایرانیان، سعی در نهادینه‌سازی فرهنگ اهداء و همچنین کمک به نجات جان بیماران نیازمند دارد. پیش از این نیز بیش از 500 نفر از مدیران و بانکداران این بانک با دریافت کارت اهدای عضو، آمادگی خود را برای شرکت در این عمل خداپسندانه اعلام کردند.
 

۹۵/۰۷/۰۴
۱۵:۵۷

کارشناس اقتصادی و معاون اسبق نظارت بر بانک‌ها در عقود مشارکتی رغبت وام‌گیرنده برای بازپرداخت کم می‌شود/ همه چیز به انصاف بانک ها بستگی دارد

کارشناس اقتصادی و معاون اسبق نظارت بر بانک ها گفت: اگر وام گیرنده زودتر از موعد مقرر تصفیه حساب کند و از سوی بانک مذکور جریمه شود آن بانک متخلف است.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،در پی ابهامی که تعدادی از مخاطبان سایت خبری تحلیل بازار نیوز با موضوع وام های بانکی و پرداخت زودتر از موعد مقرر و مهم تر از همه جریمه شدن از سوی بانک مذکور بعد از تصفیه حساب با ابراهیم درویشی کارشناس اقتصادی و معاون اسبق نظارت بر بانک ها گفتگو و با طرح سوالی مبنی بر اینکه اگر وام گیرنده زودتر از موعد مقرر وام خود را به صورت یک جا پرداخت کند آیا مشمول جریمه هنگفتی از سوی بانک می شود با خیر؟ اظهار داشت: بنده برای اولین بار است که این موضوع را شنیده ام و اگر این اتفاق رخ داده قطعا بانک مذکور تخلف کرده است.
وی اضافه کرد: بر اساس قانون بانکداری بدون ربا، عقودی که بانک ها می توانند در قالب آنها تسهیلات خود را پرداخت کنند، به دو نوع عقود مبادله ای و عقود مشارکتی تقسیم می شوند که در عقود مشارکتی بانک کل یا بخشی از سرمایه مورد نیاز یک فعالیت اقتصادی (تولیدی، تجاری یا خدماتی) را تأمین می کند و در نهایت، در انتهای فعالیت، مطابق قرارداد فی مابین با صاحبکار اقتصادی، سود حاصل از این فعالیت را تقسیم می نماید.
همه چیز به انصاف بانک ها بستگی دارد
درویشی تاکید کرد: شورای پول و اعتبار در خصوص عقود مبادله ای به بانک ها اختیار داده است و دست بانک ها را باز گذاشته است. مثلا بانک مسکن اگر در موعد مقرر تسویه حساب کنید علاوه بر تخفیف تا 90 درصد پولی که باید در طول یک یا دوسال پرداخت کنید را برمی گرداند، بنابراین مشتری را ترغیب به باز پرداخت زودتر پول می کند.
در عقود مشارکتی دست بانک ها باز است و به انصاف بانک ها بستگی دارد. مثلا در عقود مضاربه ای می گویند مضاربه 3 ماههاست و شما بعد از یک ماه می خواهید پول رو برگردانید بانک اختیار دارد و مجاز است به شما تخفیف بدهد، پس الزامی در کار نیست.
در عقود مشارکتی اگر مدت را مبنا قرار دهید، معامله ربوی می شود
وی با اشاره به اینکه اگر در عقود مشارکتی مدت را مبنا قرار دهید آن معامله ربوی است، گفت: در عقود مشارکت مدنی نمی توان بانک را الزام به تخفیف کنید. به طور مثال اگر تسهیلات داده شده 6 ماهه است و شخص 3 ماه زودتر مبلغ را به صورت یکجا پرداخت کند نمی توان از بانک انتظار داشت که سودی دریافت نکند چرا که در این صورت ماهیت این عقود بانکداری غربی یا همان ربوی می شود.
در عقود مشارکتی مدت دخیل نیست به عنوان مثال اگر تسهیلات را باید در 6 ماه پرداخت شود و سپرده گذار در 3 ماه اقدام به تصفیه حساب کند باید سود و بهره ای که دریافت می کند تابعی از زمان باشد و این عقود با بانکداری قبلی زمین تا آسمان فرق دارد. در عقود مبادله ای شورا به بانک ها برای ارائه تخفیف اختیار می هد در صورتی که در عقود مشارکتی نمی شود. در مجموع ماهیت عقود فرق می کند یا عقود مبادله ای است مثل سلف و فروش اقساطی و یا عقود مشارکتی است مثل مضاربه ای و مشارکت مدنی.
معامله جنسی که وجود ندارد طبق قانون مدنی باطل است
وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک برای تسهیل در کار مشارکتی سپرده گذار نمی تواند عقود مشارکتی را فاکتور بگیرد، گفت: در این مورد استثناهایی وجود دارد، بعضی از عقود لازمه آن عقود مشارکتی است مثل ساختمان، کارخانه و... و از طرفی مشکلاتی هم برای وام گیرنده به وجود می آید، در واقع باید اول مشارکت ایجاد شود و بعد فروش اقساطی. برای مثلا برای ساخت مسکن اول باید مشارکت مدنی بسته شود یعنی در عقود فروش اقساطی باید اول چیزی را فروش اقساطی کنید مثل یک خانه که هنوز ساخته نشده است نمی توان آن را فروش اقساطی کرد ضمن اینکه معامله جنسی که وجود ندارد طبق قانون مدنی باطل است.
عقود مشارکتی رغبت وام گیرنده را برای بازپرداخت به موقع کم می کند
وی با تایید اینکه با وضعیت موجود رغبت افراد وام گیرنده برای بازپرداخت به موقع و یا حتی زودتر از موعد مقرر کم خواهد شد گفت: قبول دارم که این عقود باعث می شود تا اشتیاق فردی که تسهیلات دریافت کرده برای بازپرداخت زودتر و حتی به وقع کمتر شود اما در عقود شمارکتی نباید زمان را دخیل دانست چرا که در غیر این صورت معامله تبدیل به بانکداری ربوی می شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا عقود مشارکتی مانع ایجاد ارائه تسهیلات جدید به وام گیرنده ها نمی شود؟ تاکید کرد: منابع بانک ها میلیاردی است و این ارقام برای بانک مثل یک ارزن در داخل دریاست. ماهیت عقود با هم فرق دارد و بانک اگر منابع داشته باشند دریغ نمی کنند.
منبع:بازار نیوز

۹۵/۰۷/۰۴
۱۵:۴۶

مسئول دبیرخانه اجرایی نمایشگاه‌های بانک شهر در شهرکرد: 3 شهرنت جدید در چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی می‌شود

مسئول دبیرخانه اجرایی نمایشگاه‌های بانک شهر گفت: ۳ شهرنت جدید در چهارمحال و بختیاری تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، مهدی اکرمی در حاشیه افتتاح نمایشگاه کتاب شهرکرد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 3 شهرنت در استان مستقر شده که تا پایان امسال 3 شهر نت دیگر در شهرکرد، فرخشهر و فارسان راه‌اندازی می‌شود.
وی با اشاره به ارائه خدمات در شهرنت‌ها افزود: پرداخت و دریافت وجه، صدور کارت هدیه، افتتاح حساب، دریافت کارت بانکی و تغییر رمز کارت از جمله خدمات ارائه شده در شهرنت‌ها است.
مسئول دبیرخانه اجرایی نمایشگاه‌های بانک شهر بیان کرد: شهرنت‌ها دارای خدمات دیگری نیز هستند که با کسب مجوز از بانک مرکزی ارائه می‌شود.
اکرمی خاطرنشان کرد: در راستای آشنایی مردم با خدمات شهرنت‌ها در هر نمایشگاه کتاب یک شهرنت راه‌اندازی می‌شود.
وی با اشاره به موفقیت شهرنت در نمایشگاه تهران گفت: تفاهم‌نامه‌ای با وزیر ارشاد به مدت 5 سال برای حضور بانک شهر به صورت مستمر در نمایشگاه‌های کتاب منعقد شده است.
مسئول دبیرخانه اجرایی نمایشگاه‌های بانک شهر با اشاره به ارائه بن‌کارت‌های خرید کتاب در نمایشگاه بیان کرد: افرادی که موفق به خرید همه وجه بن‌کارت نشده‌اند می‌توانند تا 17 روز پس از پایان نمایشگاه وجه خود را از طریق خودپردازهای بانک شهر دریافت کنند.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۸:۴۷

دیپلمات ارشد سابق وزارت خارجه در گفت‌وگو با تسنیم پاسخ داد چرا توافق با FATF مشکل تحریم بانکی را حل نمی‌کند؟

ابوالفضل ظهره وند با اشاره به رویکرد مبهم دولت در داخل و شفاف آن در خارج گفت که توافق با FATF مشکل تحریمهای بانکی را حل نمی کند.

ابوالفضل ظهره وند کارشناس اقتصادی و دیپلمات ارشد وزارت خارجه که مناصبی مانند مشاور رییس جمهور، سفیر ایران در کشورهای ایتالیا و افغانستان و عضویت در تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت دهم را در کارنامه دارد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم به بررسی کارشناسانه توافقنامه دولت یازدهم با FATF پرداخت.
وی گفت: تفاوتی اساسی بین توافقنامه با FATF و توافقی که در سال 2008 در زمینه پولشویی امضا شده وجود دارد که در مجلس وقت تصویب شد. در سال 2012 این نهاد که مرتبط با گروه هفت است 49 توصیه را مدنظر قرار داده است که 9 توصیه به مبارزه با پولشویی و تروریسم مربوط می شود و 40 مورد هم به شفافیت مالی می پردازد. این نهاد کشورها را به چهار گروه تقسیم بندی کرده است. کشورهای شفاف، کشورهای در حال پیشرفت، کشورهای همکار و کشورهایی که در لیست سیاه قرار دارند که ایران هم در این دسته قرار داده شده است. برای جلوگیری از آسیبهای بیشتر و گرفتن بهانه از کشورهای مدعی غربی؛ دولت وقت لایحه ای را برای حل موضوع پولشویی که با توافق اخیر تفاوت بنیادی دارد تقدیم مجلس کرد. هدف این نهاد انطباق قوانین داخلی کشورها با قوانین FATF است که درواقع تحت نظارت FATF عمل خواهد کرد.
ظهره وند افزود: نکته مهم این است که پس از برجام مشکلات بانکی ما کماکان به قوت خود باقی است و گشایشی رویت نشده است و به یقین پس از امضای توفقنامه با FATF هم این مشکل حل نخواهد شد. ریشه مشکل ما این نیست که در سایه امضای توافقنامه با FATF آنرا حل کنیم. مشکل اصلی ما با تحریمهای آمریکایی است. یعنی بانکهایی که طرف معامله با ایران بودند مشمول مجازاتهایی آمریکا شدند. بنابراین مساله ما این است که همچنان با تحریمهای اولیه و ثانویه آمریکا مواجه هستیم و علیرغم امتیازهای زیادی که در موضوع هسته ای داده ایم مشکل حل نشده است. حتی گروه هفت هم نمی تواند مشکلات بانکی ما را حل کند و این چیزی که دولت یازدهم امضا کرده توافق موردی نبوده و قسمتی از توافق جامع با طرف غربی است. حتی قراردادهای نفتی IPC هم قسمتی از این توافق جامع است.
وی با اشاره به قطعنامه 2231 شورای امنیت تاکید کرد: بررسی مفاد قطعنامه نشان می دهد که در واقع FATF تکمیل کننده برجام است و برای برآورده شدن قطعنامه طراحی شده است. روح این توافق که ذیل توافق کلان انجام شده و قطعنامه 2231 جامع ترین نشانه توضیح آن است برای ادغام ایران در نظام جهانی طراحی شده است و طرح مسائلی مانند عدم نیاز ایران به نیروی نظامی و مسائلی از این دست در واقع در راستای برآورده کردن پشتوانه نظری برای نیل به این مقصود انجام می شود.
سفیر سابق ایران در کشورهای ایتالیا و افغانستان ادامه داد: باید مراقب باشیم با مغلطه موضوع را منحرف نکنند. اینکه ما باید در مبادلات مالی و اقتصادی خود شفاف باشیم حرف درستی است، اما چه ارتباطی با دادن اطلاعات به بیگانگان و یا تحریم نهادهای داخلی و مانع شدن آنها از دسترسی به سیستم بانکی دارد. دولت یازدهم در حالیکه در داخل شفاف نیست و تصمیمهای پرابهام و پشت پرده می گیرد، اما در دادن اطلاعات به خارجیها طرفدار شفافیت شده است. اگر طرفدار شفافیت هستند چرا داراییهای مسئولان و حقوقهای آنها را اعلام نمی کنند. اینها مسائلی اساسی است که نباید از نظر دور داشت.
ظهره وند در پایان گفت: دولت یازدهم در راستای عمل به توافق با FATF لایحه پیوستن به توافق پالرمو را آماده کرده است که به جرمهای سازمان یافته مربوط می شود. با اجرای چنین معاهداتی؛ درحالیکه دسترسی کشور از مسیرهای دور زدن تحریمها از بین رفته است، ایران را در شرایط بدی قرار می دهد. ذینفع واقعی باید در معاملات مشخص شود و نمی توان از شگردهای پیشین برای دور زدن تحریمها استفاده کرد. دایره تحریمها حتی به کالاهای با کاربرد دوگانه هم تعمیم داده می شود. اطلاعات هم قابل دسته بندی نیست و حتی نمی توان گفت که مثلا این اطلاعات مربوط به سیستم قضائی می شود؛ و باید هر اطلاعات مالی که درخواست می کنند دسترسی داشته باشند.

۹۵/۰۷/۰۵
۰۰:۲۵

بیگلری تاکیدکرد: ایجاد تحرک در بازار با ارایه کارت های اعتباری بانکی/ حمایت از تولید داخل پیش شرط ارایه کارت ها باشد

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس،با بیان اینکه ارائه کارت های اعتباری بانکی خرید کالا می تواند تحرکی در اقتصاد ایجاد کند، گفت:ارایه کارت های اعتباری علاوه بر ایجاد قدرت خرید در میان مردم حمایت از تولید با ایجاد بازار فروش را نیز ممکن می کند.

محسن بیگلری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به ارائه کارت های اعتباری بانکی خرید کالا،گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور که رکود مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده ،باید از روش های مختلف برای ایجاد رونق در بازار استفاده کرد.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ارایه کارت های اعتباری خرید کالا به مبلغ 50 میلیون تومان می تواند تحرکی در بازار میان خریدار و فروشنده ایجاد کند، افزود: هرچند سود 18 درصدی برای این کارت های اعتباری بالا است،اما در شرایط فعلی اقتصاد می تواند ثمرات خوبی برای اقتصاد به همراه داشته باشد.
سود کارت های اعتباری بانکی خرید کالا باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود
این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه رکود فعلی موجود در بازار اقتصاد کشور را از هر نوع تحرکی دورکرده است، تصریح کرد:ارایه کارت های اعتباری علاوه برایجاد قدرت خرید درمیان مردم حمایت از تولید با ایجاد بازار فروش را نیز ممکن می کند.
بیگلری با بیان اینکه سود کارت های اعتباری بانکی خرید کالا باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود،افزود:با کاهش نرخ سود این کارت ها به طور حتم استقبال از آن افزایش خواهد یافت.
این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه شرایط ارائه کارت های اعتباری بانکی خرید کالا باید آسان باشد تا بخش قابل توجهی از خانوارها را تحت پوشش قرار دهد،گفت:با تسهیل شرایط دریافت کارت های اعتباری خرید کالا به طورحتم رکود جای خود را به رونق اقتصادی خواهد داد.
افزایش مبادلات نقدی و گردش مالی در شرایط فعلی از ملزومات اقتصاد کشور است
وی با بیان اینکه افزایش مبادلات نقدی و گردش مالی در شرایط فعلی از ملزومات اقتصاد کشور است،تصریح کرد:باید به سمت و سویی حرکت کنیم که اقتصاد ما با توجه به توانمندی های درون توان رقابت با کالای خارجی جهت به دست گرفتن بازارهای داخلی و خارجی را داشته باشد.
عضوهیات رئیسه کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:یکی از راهکارها برای خروج از رکوداقتصادی تشویق مردم به خرید است؛بنابراین ارائه کارت های اعتباری بانکی خرید کالا می تواند در این زمینه موثر باشد./

۹۵/۰۷/۰۴
۱۴:۲۶

عرضه کارت های اعتباری مرابحه در شعب بانک ملی

بانک ملی ایران با ثبت درخواست های مشتریان و اعتبارسنجی های لازم برای توزیع کارت های اعتباری بانک مرکزی در سه نوع طلایی، نقره ای و برنزی اقدام می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ مشتریان دارای یکی از انواع حساب ها در این بانک می توانند با مراجعه به شعب ثبت درخواست کنند و پس از اعتبارسنجی های لازم در بانک ، یکی از کارت های برنزی تا سقف 10 میلیون تومان، نقره ای تا سقف 30 میلیون تومان و طلایی تا سقف 50 میلیون تومان را دریافت کنند.
اعتبار این کارت ها گردشی است و امکان استفاده مجدد از اصل تسهیلات بازپرداخت شده وجود دارد.
این کارت ها در چارچوب عقد مرابحه و با سود 18 درصد است و امکان تقسیط اعتبار مصرف شده تا سقف 36 قسط را نیز دارد.
بانک ملی ایران با هدف ایجاد قدرت خرید بیشتر و در استانداردهای بین المللی و رویه های متداول دنیا اقدام به طراحی کارت اعتباری بر مبنای عقد مرابحه و قانون عملیات بانکی بدون ربا بر اساس دستورالعمل های بانک مرکزی نموده است .
دارنده این کارت می تواند تا میزان مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می شود از محل اعتباری که در بانک ملی ایران به آن اختصاص داده شده است از مراکز فروش کالا یا خدمات خرید کند.
دریافت وجه نقد از طریق خودپرداز یا کارت خوان های شعب برای کارتهای اعتباری امکان پذیر نیست.
شرایط عمومی دریافت کارت به این شرح اعلام شده است :
-داشتن حداقل 18 سال تمام
- دارا بودن یکی از انواع حساب های قرض الحسنه جاری، پس انداز یا سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری
- گردش مستمر حداقل شش ماه ، ماهیانه به میزان 10 میلیون ریال در حساب جاری و یا میانگین مانده شش ماهه 10 میلیون ریال براید ارندگان حساب کوتاه مدت ( ویژه کارت اعتباری فراگیر )
- نداشتن سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور
- نداشتن بدهی غیر جاری
- ارائه درخواست کتبی به شعبه
- ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه
- ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد
- ارائه تضمین ها یا وثایق مورد قبول بانک.

۹۵/۰۷/۰۴
۰۸:۵۴

مدیر عامل بانک توسعه صادرات شرط کاهش 2 درصدی نرخ تسهیلات صادرکنندگان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: صادرکنندگانی که از تضمین صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند می‌توانند از تخفیف 2 درصدی در سود تسهیلات این بانک بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی صالح آبادی گفت:‌ صندوق ضمانت صادرات زنجیره تکمیلی بانک توسعه صادرات است و به هر میزان منابع مالی این صندوق افزایش یابد، ظرفیت پوشش ریسک بیشتر می شود ، ریسک بالاتری را پذیرش می کند و تضامین بیشتری صادر خواهد کرد و بانک توسعه صادرات نیز تسهیلات مناسبتری پرداخت می‌کند.
وی گفت: بانک توسعه صادرات ضمانت‌های ریالی و ارزی صادر شده در صندوق ضمانت صادرات را استفاده می کند و در بخش ضمانت‌نامه‌های ریالی به طور طبیعی شرکت‌هایی که بانک‌ها مراجعه می‌کنند و تسهیلات دریافت می‌کنند اگر شرکت‌های صادرکننده ایرانی از ضمانت‌نامه صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند ضمانت‌نامه آنها به سادگی پذیرفته می شود و تخفیف 2 درصدی نیز در نرخ سود تسهیلات دریافت می کنند. اگر تسهیلات مورد نیاز انها با نرخ سود 18 درصد قابل اعطا باشد با تضمین صندوق ضمانت صادرات این تسهیلات با نرخ 16 درصد در اختیار صادرکننده قراد خواهد گرفت.
مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اشاره به پوشش ریسک تسهیلات این بانک با تضامین صندوق ضمان صادرات گفت: هر میزان که این صندوق از لحاظ سرمایه در سطح بالاتری قرار داشته باشد امکان صدور ضمانت بیشتری را دارد که برای بانک توسعه صادرات مطلوب‌تر است.
وی درباره ضمانت‌نامه‌های ارزی نیز گفت: پروژه‌های که شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی در خارج از کشور می‌پذیرند و با تامین مالی بانک توسعه صادرات این طرح‌ها اجرایی می شود در صندوق ضمانت صادرات تضمین بازپرداخت می‌شود. البته دولت خارجی، بانک خارجی و یا شرکت خارجی بازپرداخت را تضمین می‌کنند اما صندوق ضمانت صادرات به صورت مجدد این تضمین را انجام می‌دهد. بنابر این چون ارقام بالایی تبادل می شود بانک توسعه صادرات تمایل دارد در این پروژه ها از تضامین صندوق ضمانت صادرات استفاده کند.
صالح آبادی با اشاره به انعقاد قرارداد خط انتقال برق بین ایران و ارمنستان با رقم83میلیون یورو ‌، گفت:‌رقم این قرارداد بالا است بنابر این تضمین آن نیاز به کفایت سرمایه بالا درصندوق توسعه صادرات دارد بنابر این سادگی و سهولت بیشتری برای قبول ضمانت‌نامه‌ها داریم .
بنابر گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران ؛صالح ابادی همچنین از ارائه خط اعتباری به بانک های خارجی خبر داد.
علی صالح آبادی گفت: ‌این بانک تا کنون به میربیزنس بانک روسیه 10 میلیون یورو ، بانک ملت ارمنستان 5 میلیون یورو و یکی از بانک های عراقی خط اعتباری ارایه کرده است.
صالح آبادی افزود : ‌نرخ سود این خطوط اعتباری 4 تا 5 درصد است و به یورو محاسبه می شود.
وی گفت: با بانک‌هایی که فعالیت کارگزاری برقرار کنیم می توانیم خط اعتباری نیز ارایه کنیم ضمن اینکه افتتاح حساب ، گشایش اعتبار و سایر مبادلات بانکی نیز انجام می شود.
صالح آبادی افزود : رابطه کارگزاری با بانک های مختلف برقرار شده است و می توانیم خدمات تکمیلی را نیز ارایه کنیم اما هنوز رابطه کارگزاری با بانک‌های بزرگ
برقرار نشده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در ادامه در باره ضرورت اصلاح نظام بانکی گفت : اصلاح نظام بانکی باید در دو لایه بخش نظارتی و ساختارهای بانکی انجام شود.
علی صالح آبادی با تشریح مهم ترین دغدغه های امروز سیستم بانکداری در کشور، به طرح یک نقشه راه هموار برای سلامت سیستم مالی و بانکی ایران پرداخت.
صالح آبادی با اشاره به اصلی ترین نکات در بُعد اصلاح قانون بانکداری گفت: یک جنبه از اصلاحات قانون بانکی به دغدغه اسلامی بودن آن مربوط است، ولی به طور کلی بحث اصلاح قانون بانکداری کشور فراتر از بُعد اسلامی مطرح می شود و مباحث مختلف دیگری هم در آن دخیل هستند.
وی افزود: یکی از این محورها در حوزه ساختار نظام بانکی قابل طرح است. به هرحال امروز بویژه در سال های اخیر و بعد از بحران جهانی تغییرات زیادی در نظام مالی جهان رخ داده است که این تغییرات بویژه در نوع نظارت ها و ساختارهای بانکی اعمال شده اند. به گفته وی تدوین قانون بانکداری ما مربوط به سال 62 است و بنابراین با توجه به بازارهای مالی در حال تکامل در جهان لازم است ما هم متناسب با تحولات روز دنیا برخی ساختارها را تغییر دهیم یا تکمیل کنیم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات تشریح کرد: یکی دیگر از ابعاد اصلاحی که مطرح می شود، جدایی حوزه نظارت از سیاست گذاری پولی در بانک مرکزی است که بسیاری از کشورها این ساختار را دارند. این مقام مسئول افزود: در چنین ساختاری بانک مرکزی مسئولیت سیاست های پولی را دارد و به عبارتی تحت عنوان سیاست گذار عمل می کند؛ در کنار آن نیز یک بدنه مستقل که تنها وظیفه نظارت را بر عهده دارد و مستقل از حوزه سیاست است وجود خواهد داشت.
وی گفت : یک مورد که همچنان مغفول مانده است بحث هماهنگی میان بازارهای مالی است. متاسفانه در حال حاضر ارتباط نظام مندی بین سه حوزه بانک، بورس و بیمه وجود ندارد؛ در حالیکه پیچیدگی امروز وجود چنین هماهنگی را ایجاب می کند.
وی با طرح یک مثال افزود : در دنیا اوراق رهنی MBS مبادله می شوند؛ این اوراق عمدتا به بانک مسکن مربوط است و مکانیزم آن به این صورت است که تسهیلات حوزه مسکن را از ترازنامه بانک خارج کرده، تبدیل به اوراق بهادار نموده و سپس در بازار سرمایه به فروش می رساند.
صالح آبادی ادامه داد: در این مکانیزم از یک طرف بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر بانک مسکن شناخته می شود و از طرفی اوراق در بورس منتشر شده و لذا سازمان بورس نهاد ناظر دیگری بر این اوراق است. وی تاکید کرد: بنابراین باید بین سازمان بورس و بانک مرکزی هماهنگی وجود داشته باشد.
وی مصداق دوم در این باره را تضمین اوراق منتشر شده در بازار سرمایه و در یک بانک بیان کرد و گفت : بانک مرکزی باید مجوز این تضمین را صادر کند و حد آن را تعیین کند ، بنابراین دو مقام ناظر در این امر دخیل می شوند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود : یک مثال دیگر مربوط به توزیع سهام بانک ها در بورس است. غیر از چند بانک دولتی، سهام بانک های ما در بورس سهام معامله می شوند. در این میان بورس از حیث شفافیت و جلوگیری از ضرر سهامداران بر این فرایند نظارت می کند. از سوی دیگر بانک مرکزی هم از حیث رعایت حقوق سپرده گذاران ناظر معاملات سهام خواهد بود. وی افزود: هر دو نهاد خواستار صورت های مالی استاندارد برای سنجش شفافیت بانک ها هستند. بنابراین دو مدعی برای یک صورت مالی وجود دارد. لذا وجود هماهنگی بین بازارهای مالی لازم است و باید شکل بگیرد.
رتبه نخست برای دو صندوق سرمایه گذاری کارگزاری بانک توسعه صادرات
صندوق توسعه صادرات و صندوق توسعه پست بانک تحت مدیریت کارگزاری بانک توسعه صادرات به ترتیب با بازدهی 77درصدی و 61.6 درصدی موفق به کسب رتبه نخست شدند.
به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ، صندوق‎های سرمایه‎گذاری تحت مدیریت کارگزاری این بانک بهترین عملکرد را در بین صندوقهای سرمایه گذاری در یک سال اخیر از خود نشان داده اند.
 
صندوق سرمایه گذاری توسعه صادرات تحت مدیریت کارگزاری بانک توسعه صادرات با کسب بازدهی بیش از77 درصدی در مقابل بازده‎ی 22.79 درصدی شاخص کل در یک سال گذشته بازار، رتبه اول را در بین صندوق‎های سرمایه‎گذاری در سهام فعال در بورس اوراق بهادار تهران کسب کرده است.
امکان سرمایه‎گذاری متقاضیان جدید در این صندوق که درحال حاضر دارای سه سرمایه‎گذار حقوقی و بیش از 300 سرمایه‎گذار حقیقی است از طریق شعب کارگزاری امکان پذیر است. متولی صندوق شرکت سبدگردان کاریزما و حسابرس آن موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر است.
همچنین صندوق سرمایه‎گذاری توسعه پست بانک با کسب بازدهی سالانه ی 61.6 درصدی در مقابل بازده‎ی 22.79 درصدی بازار جایگاه نخست را بین صندوق‎های سرمایه‎گذاری مختلط کسب کرده است. این صندوق درحال حاضر چهار سرمایه‎گذار حقوقی و حدود 1300 سرمایه‎گذار حقیقی دارد. متولی صندوق موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر و حسابرس آن موسسه حسابرسی و خدمات مدیریتی رهبین هستند.
هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است. مدیریت صندوق‌ها با پذیرش ریسک سعی می‎کنند بیشترین بازدهی را برای سرمایه گذاران خود کسب نماید.
در نهایت با توجه به جایگاه ممتاز این دو صندوق در میان سایر صندوق های سرمایه گذاری و حتی بازدهی بیشتر از شاخص کل، به نظر میرسد سرمایه گذاری در این دو صندوق برای علاقه مندان به بازار بورس و اوراق بهادار و نیزکسانی که آشنایی کافی به نحوه صحیح سرمایه گذاری در بازار سرمایه را ندارند، کم ریسک باشد.
چالش تمرکز منابع در بخش های غیرمولد
دوست حسینی مشاورمدیرعامل بانک توسعه صادرات هم گفت: بخشی از رکود در تولید مربوط به مطالبات پیمانکارانی است که در گذشته فعالیت خوبی داشته اند ولی در حال حاضر منابع حاصل از فعالیت قبلی آنها در اختیارشان نیست تا در چرخه فعالیتهای جدید مورد استفاده قرار گیرد.
با توجه به وضعیت درآمدی و بودجه ای دولت احتمالا این معوقات به طور یکجا و به صورت نقدی به آنها داده نمی شود. لذا اعطای اعتبار با پشتوانه مطالبات هم که قبلا در دستور کار دولت بود می تواند اتفاق بیفتد تا رونقی نسبی را در حوزه خدمات پیمانکاری ایجاد کند.
وی گفت : باید توجه داشت که بازپرداخت بدهی دولت به پیمانکاران و بخش خصوصی باید حتی الامکان از محل درآمد ها و منابع موجود دولت اتفاق بیافتد تا آثر مثبت اقتصادی داشته باشد.
دوست حسینی افزود: اخیرا بحث صدور اوراق قرضه دولتی برای بازپرداخت بدهی های دولت مطرح شده است که این وضعیت در عمل تسویه بدهی نیست بلکه جایگزینی بدهی جدید با بدهی قبلی است و لذا چنانچه دولت با ایجاد بدهی جدید از محل فروش اوراق قرضه یا استقراض مجدد از بانک مرکزی اقدام به تسویه بدهی قبلی خود کند ، اهداف رونق اقتصادی لزوما محقق نمی شود.
مشاور مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد : آنطور که اعلام شده بخشی از بدهی های دولت به بخش خصوصی و بخشی عمده دیگر مربوط به بانک مرکزی است. استقراض مجدد دولت از بانک مرکزی خود ایجاد تورم و بحران اقتصادی کرده است و قطعا هرچه بدهی دولت به بانکها کمتر شود ، ثبات اقتصادی بیشتر تحقق می یابد. در دولت قبل و در حال حاضر نیز یک مقدار از بدهی های دولت به بانک مرکزی از محل تسعیر ارز و منابع ارزی که دولت نزد بانک مرکزی داشته تسویه شده است.
دوست حسینی رونق فضای کسب و کار را از دیگر نتایج پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران دانست و گفت: طبیعتا پیمانکاران بخش خصوصی با منابع مالی و اعتباراتی که در اختیارش قرار خواهد گرفت گردش و رونق خوبی به اقتصاد خواهند داد.
وی درباره کمبود نقدینگی در کشور گفت: ضعف نقدینگی یک فرضیه ثابت نشده است و من چندان اعتقادی به کمبود نقدینگی درکشور ندارم. نقدینگی 480 هزار میلیاردی در ابتدای این دولت به 1100 میلیارد تومان رسیده است و این افزایش نشان می دهد عملا کمبودی در این زمینه وجود ندارد. این افزایش حجم نقدینگی در نتیحه استقراض از بانک مرکزی و چاپ اسکناس برای جبران کسری بودجه انجام شده و بنابر این پول در جامعه ما کم نیست.
دوست حسینی ادامه داد: در حال حاضر عمده نقدینگی در اختیار بانکهاست چرا که از 1100 هزار میلیارد تومان نقدینگی ، میتوان برآورد کرد که حداکثر 100هزار میلیارد تومان آن توسط مردم و بخش خصوصی خارج از بانکها نگهداری میشود. لذا آنچه لازم است مدیریت درست منایع بانکی است. سالها سود بانکی بالا باعث بلوکه شدن پول در بانکها شده است و طبعا بانکها به جاهایی اعتبار می دادند که بازدهی بالا داشته باشند. بدلائل متعددی در بخش تولید و مولد اقتصاد بازدهی بالا وجود نداشته و ندارد. بنابر این نتیجه این شد که منابع مالی به سمت بخش های غیر مولد و بعضا مضر اقتصادی که ما به ان دلالی می گوییم سرازیر شده است.
وی گفت: دولت سیاست کاهش سود بانکی را در پیش گرفته و قصد دارد بازار اوراق مشارکت و اوراق بدهی را نیز فعال کند که اقدام مناسبی برای رونق اقتصادی است. تا بحال بازار بورس اوراق بهادار ما از مجموع اوراق بهادار نگاهش متمرکز به سهام بوده است. بورس در کنار توجه به سهام باید در سایر اوراق بهادار نیز رونق و توازن ایجاد کند.
وی گفت: در خصوص بخشی از منابع نقدی هم که صرف نگهداری ارز و سکه میشود نیز باید تمهیداتی اندیشیده شود تا آثار سو اقتصادی آن به حداقل کاهش یابد. جایگزین کردن گواهی سپرده طلا یا حساب سپرده طلایی و ارزی به جای خرید و فروش و جابجایی سکه بصورت واقعی و فیزیکی می تواند به گردش مالی کمک کند. در مجموع عملی شدن این تصمیمات باعث می شود منابع نقدینگی در جهت درست به گردش بیفتد و مسدود نشود.
عضو سابق اتاق بارگانی گفت: این منابع به مثابه جریان آبی است که هر جا سرازیر شود با خودش آبادانی می آورد. در حال حاضر به بخشهایی که نیاز داریم نقدینگی نمی رسد،حوزه هایی مثل پیمانکاری، تولید صنعتی و کشاورزی و گردشگری و به طور کل فضای اشتغال از کنبود نقدینگی رنج میبرند. این به دلیل این است که اقتصاد ما در این بخشها قابل رقابت با بخش تجارت و دلالی از نظر بازدهی نیست. بعنوان مثال اگر فرض کنیم در بخش کشاورزی متوسط بازدهی 10 درصد باشد ، هیچ سرمایه گذاری با دارایی خود و یا با امکان دریافت تسهیلات اعتباری با نرخ سود18 – 15 درصد انگیزه برای فعالیت در این بخش را پیدا نخواهد کرد. بنابر این عمده نقدینگی در بخش واردات و خرید و فروش که بازدهی نسبتا بالایی دارند جذب و متمرکز خواهد شد.
دوست حسینی گفت: اگر دولت به این تشخیص برسد که باید منابع را به بخشهای مولد برساند که به نظر می رسد به این حقیقت رسیده است، شاید مشکلات بخش تولید بخصوص پیمانکاران حل شود در غیر اینصورت تغییری در شرایط رکود اقتصادی پیش نمی آید.

۹۵/۰۷/۰۴
۰۹:۱۷

بانک سپه : حمایت از فعالیت های ورزشی در اولویت است

مدیر عامل بانک سپه در مراسم تقدیر از برندگان ویژه برنامه 90 اظهار داشت: بانک سپه از فعالیت ها و برنامه های ورزشی حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛محمدکاظم چقازردی که در جمع پیشکسوتان ورزش کشور همچون افشین پیروانی، جواد قراب، فرشاد پیوس، علی جباری، سعید مراغه چیان، رجبی و ملک احمدی و نیز برندگان برنامه پیامکی 90 سخن می گفت ، خاطر نشان کرد: بانک سپه به عنوان نخستین و قدیمی ترین بانک ایرانی با بیش از 90 سال سابقه، توانسته است خدمات ارزشمند و خوبی را به کشور در عرصه اقتصادی ارایه دهد.
مدیرعامل بانک سپه در این مراسم ضمن خیرمقدم به پیشکسوتان و برندگان پر طرفدار برنامه نود و همچنین عادل فردوسی پور گفت: قدمت و سابقه بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی نشان دهنده بخشی از تاریخ بانکداری در ایران است.
وی یادآور شد: بانک سپه با گذر زمان، افتخارات بسیاری داشته و در دولت تدبیر و امید نیز توانسته است اقدامات موثری در عرصه اقتصاد ملی انجام دهد.
چقازردی با اشاره به اینکه بانک سپه بعد از انقلاب اسلامی توفیق خدمت رسانی به نیروهای مسلح و همچنین خدمت رسانی به رزمندگان در جبهه ها را داشته است اظهار داشت: این بانک در حال حاضر با 18 هزار نفر نیرو حدود 20 درصد از کارکنانش از خانواده جانبازان و ایثارگران هستند.
وی با بیان اینکه بانک سپه به عنوان یک بانک پیشتاز در پروژه هایی هم چون، معادن، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی مطرح است افزود: این بانک توانسته است قوی ترین بانک کشور در عرصه سیمان و همچنین پروژه های ملی و زیربنایی در حوزه های بالادستی نفت و فولاد باشد.
رییس هیات مدیره با اشاره به اینکه بانک سپه برای پشتیبانی از ورزش به این حوزه ورود پیدا کرده است ، افزود: حمایت از برنامه جذاب و پرطرفدار 90 برای بانک سپه بازخورد مناسبی داشته است.
وی با تاکید بر این نکته که برنامه 90 جزء موفق ترین برنامه های ورزشی در کشور است خاطر نشان کرد: برنامه 90 به پیشرفت فوتبال کشور کمک می کند. بنابراین گزارش در پایان مراسم برندگان 9 میلیون تومانی برنامه پیامکی نود آقایان زین العابدین سلیمانی از نوشهر، محمد حیدری از ملایر، حسین چوپانی از کرج، محمدرضا باقری از قزوین، فرید تابع از میاندوآب، علیرضا صفایی از کرج، عطا حسن پور از سقز و همچنین برنده ویژه یک دستگاه خودرو پژو 206 آقای فرشید احدی از اردبیل جوایز خود را با حضور مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره آقایان خطیبی، پرتوافکنان، مدیران امور، روسای ادارات و پیشکسوتان فوتبال کشور دریافت کردند.
تقدیر از رئیس اداره کل روابط عمومی بانک سپه به سبب تلاش در جهت ارتقای جایگاه روابط عمومی
همچنین تندیس چهارمین کنفرانس حرفه‌ای‌گرایی در روابط‌عمومی به سید علی جلالی نظری مشاور مدیرعامل و رئیس اداره کل روابط عمومی بانک سپه به پاس تلاش در جهت ارتقای جایگاه روابط عمومی کشور اهدا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه ؛ این تندیس در کنفرانس حرفه ای گرایی در روابط عمومی و در جمع فعالان و مدیران حوزه روابط عمومی در 13 شهریور 95 به مشاور مدیرعامل و رئیس اداره کل روابط عمومی بانک سپه اهدا شد. این چندمین بار است که اداره کل روابط عمومی بانک سپه مورد تقدیر قرار می گیرد. کسب رتبه اول ارتباط با رسانه ها و رتبه سوم پژوهش در جشنواره روابط عمومی های برتر کشور و... از جمله این رتبه ها است.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۶:۳۰

وجود چند دلال، بدهکار بانکی و زد و بند در پرداخت وام‌ها/ مطالبات معوق بانک‌ سرمایه ۴ هزار میلیارد تومان است

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مشکل ما ۳ یا ۴ دلالی است که در بانک سرمایه و سایر بانک‌ها بدهکار هستند، گفت: اکنون مطالبات معوق بانک‌ها ۲۰۰ هزار میلیارد و مطابات بانک سرمایه ۴ هزار میلیارد تومان است.

شهاب الدین غندالی مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «سوال همگان این است که چرا بانک سرمایه این مقدار وام‌های کلان به یک سری از افراد و شرکت‌ها داده است؟»، اظهار داشت: کدام بانک از این وام‌ها نداده است.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «مگر ماهیت تشکیل بانک سرمایه منتفع شدن فرهنگیان از خدمات آن نیست و چرا یک فرهنگی نتوانسته حتی یک وام 2 میلیون تومانی از بانک سرمایه دریافت کند؟»، خاطرنشان کرد: بانک سرمایه یک بانک تجاری است و بانک قرض الحسنه نیست؛ بانک تجاری طبق دستورالعمل بانک مرکزی تعریف خودش را دارد.
غندالی افزود: بانک سرمایه تسهیلات را مطابق نرخ بانک مرکزی باید پرداخت کند و سپرده را بر اساس نرخ بانک مرکزی عمل می‌کند، و نمی‌تواند تسهیلات 4 درصدی بدهد.
مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه اگر «بانک سرمایه» بانک عامل وزارت آموزش و پرورش بود امکان پرداخت وام به فرهنگیان وجود داشت، گفت: زمانی امکان این اتفاق وجود دارد که پول‌های ارزان قیمت وزارت آموزش و پرورش مانند حقوق و دستمزد وارد بانک سرمایه می‌شد تا رسوب پول بدون سود در بانک سرمایه بالا می‌رفت.
وی افزود: در صورتی که بانک سرمایه بانک عامل وزارت آموزش و پرورش بود و پول بدون سود وارد این بانک می‌شد آن زمان امکان پرداخت وام ارزان قیمت وجود داشت، این اتفاق نیفتاده و پولی از وزارت آموزش و پرورش وارد بانک سرمایه نشده است.
وی ادامه داد: به عنون مثال یک فرد پول خود را در بانک سرمایه قرار می‌دهد و 15 درصد به آن سود پرداخت می‌کنیم؛ پس از آن مگر می‌شود آن پول را با سود 10 درصد به دیگری وام بدهیم و شدنی نیست.
غندالی در واکنش به این موضوع که «بالاخره گفته می‌شود که ماهانه از حساب فرهنگیان مبلغی به عنوان حق عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان کسر می‌شود و این توقع را دارند که از این موضوع بهره‌مند شوند، برای این موضوع چه پاسخی دارید؟»، عنوان کرد: حق عضویت فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان ارتباطی به بانک سرمایه ندارد.
وی افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان سهام‌دار 46 درصدی بانک سرمایه است و مگر بانک سرمایه دست ماست؟
مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان در واکنش به این موضوع که «مگر می‌شود بانک سرمایه در چند روز به یک شرکت میلیاردها تومان وام پرداخت کند، این موضوعاتی است که فرهنگیان را نگران کرده است»، گفت: اکنون مطالبات معوق و مطالبات مشکوک الوصول بانک‌های کشور بیش از 200 هزار میلیارد تومان است که 4 هزار میلیارد تومان آن مربوط به بانک سرمایه است.
وی ادامه داد: به اعتقاد من در مقایسه با دیگر بانک‌ها این رقم زیاد نیست ولی در مقایسه با خودمان زیاد است؛ کدام بانک دولتی و غیردولتی است که مطالبات معوق نداشته باشد.
غندالی با اشاره به اینکه «بانک سرمایه» در این بازار اقتصاد کساد کشور تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار کرد: بانک پول فردی را سپرده می‌کند و سود می‌دهد و از طرفی به یک موسسه تولیدی دیگر وام می‌دهد و سود می‌گیرد؛ درصدی از این وام که بانک‌ها می‌دهند را ممکن است که دلال‌ها کانال زده باشند و گرفته باشند.
وی اضافه کرد: مشکل ما این 3 یا 4 دلالی است که در بانک سرمایه و سایر بانک‌ها بدهکار هستند که با این‌ها درگیر هستیم؛ اقدام کردیم و مشغول وصول مطالبات هستیم ضمن اینکه قوه قضاییه و نهادهای نظارتی هم به کمکمان آمده‌اند.
مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان در واکنش به این موضوع که «گفته می‌شود درصدی از این وام‌ها که پرداخت شده با زد و بند بوده است، این موضوع را قبول دارید؟»، گفت: این چیزها در اقتصاد کشور وجود دارد و در هر بانکی است. اما این موارد باید جمع و جور شود و باید با آنها برخورد شود، ما هم برخورد می‌کنیم؛ الان داریم برخورد می‌کنیم که گیر افتاده‌ایم و اگر مثل بانک‌های دیگر سکوت می‌کردیم هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد.
وی در پاسخ به این پرسش که «چرا صندوق ذخیره فرهنگیان هیچ بارقه امیدی برای فرهنگیان ندارد؟»، خاطرنشان کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان الان وضع خوبی دارد و جز موسسات سودده است.
غندالی تصریح کرد: قوه قضاییه به کنارمان آمده و مصاحبه‌هایی که انجام دادیم باعث شد تا بدهکاران بیایند و برای پرداخت بدهی خود صف بکشند.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۲:۰۲

فروشگاه شهروند و شهر ‌آفتاب به بانک شهر واگذار شد

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران از واگذاری فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر خبر داد و گفت: در جلسه امروز شورای شهر اعضا به واگذاری فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر رای دادند.

محسن پیرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه بحث واگذاری فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر در دستور کار امروز شورا قرار گرفت، گفت: کل بدهی شهرداری به بانک 5 هزار و 200 میلیارد تومان است. 
به گفته عضو هیأت رئیسه شورای شهر، برای توسعه مترو نیازمند هزینه هستیم و در حال حاضر صد کیلومتر مترو در حال احداث است که قسمتی از هزینه‌های آن از محل وام که از بانک شهر دریافت کرده‌اند تأمین شده است.
وی ادامه داد: بیشتر این هزینه‌ها هم در خط 6 و 7 مترو انجام شده است.
پیرهادی با بیان اینکه هزینه ساخت هر کیلومتر مترو 200 تا 240 میلیارد تومان است، گفت: شهرداری برای ساخت مترو از بانک کمک گرفته است. 
پیرهادی با اشاره به اینکه موضوع واگذاری 60 درصد فروشگاه شهروند به بانک شهر در دستور کار قرار گرفت، گفت: همچنین موضوع واگذاری کامل شهر آفتاب نیز در دستور کار بود.
عضو هیأت رئیسه شورای شهر با تأکید بر این موضوع که قرار است بانک شهر شهروند را در استانها توسعه دهد، گفت: 40 درصد سهام برای شهرداری و وقتی که شهروند چابک شود میزان سود آن هم بیشتر خواهد بود.
به گفته وی، شهردار تهران با حضور در صحن تهران از لایحه واگذاری دفاع کرد.
پیرهادی بیان کرد: 9 درصد سهام بانک شهر برای شهرداری تهران است. بخشی از سهام نیز مخصوص کارکنان شهرداری است.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۲:۱۲

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ مقاومت بانکها در برابر تعهدات جدید/۲راهکاردولت برای تسویه بدهی‌ها

رئیس کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی از مقاومت بانکها در مقابل تعهدات جدید دولتی خبرداد و گفت: دولت از محل تسعیر ارز و اوراق خزانه، بدهی خود را با بانکها تسویه خواهد کرد.

کوروش پرویزیان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر ضرورت سرعت‌بخشیدن به پرداخت بدهی دولت به بانکها و پیمانکاران بخش‌خصوصی گفت: بدهی دولت به بانکها باید پرداخت شود تا قدرت اعتباردهی آنها ارتقاء یابد، البته برای این موضوع پیشنهاداتی مطرح و مصوب شده که به نظر، گام رو به جلویی برای این است که بخشی از تعهدات گذشته دولت به بانکها کم شود.
رئیس کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی افزود: البته مهمتر از پرداخت بدهی‌های دولت به بانکها، باید مقاومت کنیم که تعهدات جدیدی به دوش بانکها گذاشته نشود، این موضوعی واجد اهمیت است؛ ضمن اینکه نظم مالی در هزینه‌کرد بخش دولتی را نیز فراهم خواهد آورد؛ بنابراین هم مهم است که بازپرداخت تعهدات گذشته صورت گیرد و هم مهم‌تر آن است که تعهدات جدیدی به بانکها اضافه نشود.
وی تصریح کرد: دولت از محل تسعیر ارز و نیز انتشار اوراق خزانه، قرار است که بدهی خود را با بانکها تسویه کند، اما نیاز است که بازار ابزارهای مالی کشور توسعه یابد، چراکه ظرفیت خوبی در این بخش داریم که باید کمک کنیم ابزارهای جدید در بازار مالی در سایه آن، ایجاد شود؛ حتی پیشنهاد ما این است که در آ ینده، ابزارهای مالی که در سطح بین‌المللی قابل استفاده است نیز به این ابزارها اضافه شود.
به گفته پرویزیان، دولت باید اوراق قابل خرید و فروش در بازارهای بین‌المللی را نیز منتشر کرده و کمک کند بانکها و نهادهای مالی بتوانند اوراقی را در سطح بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی منتشر کنند تا مقداری جذب منابع از این طریق هم صورت گیرد.

۹۵/۰۷/۰۴
۱۰:۲۶

آمارهای بانک مرکزی در سه ماه متوالی نشان می‌دهد بهبود شاخص صادرات با همدستی دو عامل

آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای صادراتی نشان می‌دهد که در سه ماه اخیر، رشد ماهانه این شاخص صعودی بوده است. این در حالی است که در اکثر ماه‌های سال گذشته، رشد ماهانه قیمت کالا و خدمات صادراتی منفی ثبت شده بود. مطابق آمارهای بانک مرکزی، شاخص صادراتی در سه ماه متوالی اخیر 3 درصد رشد کرده است. به‌نظر می‌رسد رشد نسبی بهای ارز در دو ماه اخیر و رشد کم‌دامنه بهای کالاهای جهانی به‌خصوص نفت در این روند نقش داشته است. رشد بهای نفت باعث شده که ارزش محصولات پتروشیمی که حدود نیمی از وزن شاخص را در اختیار دارد، در ماه مرداد نسبت به تیرماه افزایش 9/ 3 درصدی را پشت‌سر گذاشت که نقش مهمی در رشد ماهانه 2 درصدی شاخص صادراتی داشت.
دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ رشد ماهانه شاخص بهای صادراتی در سه ماهه متوالی، خرداد، تیر و مرداد افزایشی بوده، حال آنکه در اکثر ماه‌های سال قبل از آن، رشد ماهانه منفی ثبت شده بود. روند نرخ ارز نیز در دو ماه آخر صعودی بود و همچنین رشد جهانی قیمت کالاها به این روند کمک کرده است.
تداوم روند صعودی شاخص صادراتی
آخرین آمارهای بانک مرکزی حاکی از رشد 2 درصدی شاخص بهای کالاهای صادراتی در مردادماه سال جاری است. این شاخص با افزایش 2/ 4 واحدی به نسبت تیر ماه به 2/ 215 واحد رسیده است. بررسی آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد از اردیبهشت ماه به بعد شاخص صادراتی تغییر مسیر داده و روندی صعودی داشته است به طوری که طی سه ماه گذشته رشد 3 درصدی را ثبت کرده است. تداوم روند مثبت ماهانه سبب تغییرات نقطه به نقطه شاخص بهای صادراتی به نسبت ماه‌های قبل نیز شده است. بر اساس آمارها رشد نقطه به نقطه شاخص بهای صادراتی در مردادماه معادل منفی 7 درصد گزارش شده که به نسبت خرداد ماه (نقطه شروع روند صعودی ماهانه)1/ 4 واحد درصد مثبت‌تر شده است.
بهبود شاخص سالانه
بررسی آمارهای منتشر شده نشان دهنده بهبود روند شاخص در ماه‌های اخیر است. به این ترتیب، شاخص بهای کالای صادراتی در ایران طی پنج ماه اول سال 1395 نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل 11 درصد تنزل داشته است. این درحالی است که شاخص مذکور در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 9/ 11درصد کاهش یافته بود؛ بنابراین از شدت رشد منفی کاسته شده است.از سوی دیگر، بررسی آمارهایی که روند این شاخص را در بازه 12 ماهه مشخص می‌کند، حاکی از بهبود تغییرات آن است. شاخص بهای کالای صادراتی در ایران طی 12 ماه منتهی به مردادماه 1395 نسبت به 12 ماه منتهی به مردادماه 1394 معادل 6/ 14 درصد کاهش داشته است. در حالی که در 12 ماه منتهی به تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاخص مذکور 2/ 15 درصد کاهش را ثبت کرده بود.
همسویی ماهانه شاخص کل با نرخ ارز
شاخص بهای کالاهای صادراتی در ایران یکی از انواع شاخص‌های قیمت است که تغییرات سطح عمومی قیمت کالاهای غیرنفتی صادراتی را نشان می‌دهد. به لحاظ ماهیت، این شاخص بر مبنای بازار صادرات محاسبه می‌شود. عوامل موثر بر شاخص صادراتی را می‌توان «تقاضا و کشش بازار جهانی»، «امکانات داخلی»، «تبلیغات»، «ویژگی‌های اقتصادی بازار جهانی» و «قوانین و سیاست‌های داخلی و خارجی موثر در بازرگانی» عنوان کرد. این عوامل ارزش محصولات صادراتی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، اما علاوه‌بر موارد بالا در تهیه شاخص صادراتی، قیمت ارزی کالاهای صادر شده به قیمت ریالی تبدیل می‌شود. در نتیجه به‌طور کلی تغییرات این شاخص نمایانگر «تغییرات قیمت کالاهای صادر شده در بازار جهانی» و «نوسانات نرخ آزاد ارز» است. بنابراین می‌توان عنوان کرد که کاهش یا افزایش نرخ آزاد ارز در محاسبه شاخص صادراتی موثر است. بررسی آمارها در مردادماه نشان می‌دهد که روند تغییرات شاخص بهای ارزی از اولین ماه تابستان سال جاری مثبت شده و با توجه به شاخص بهای کل صادراتی می‌توان نتیجه گرفت که این شاخص تا مردادماه وابستگی بالایی به تغییرات نرخ ارز داشته است. در گزارش بانک مرکزی رشد ماهانه دلار آزاد در مرداد سال جاری معادل یک درصد رشد کرده و رشد ماهانه شاخص بهای صادراتی نیز 2درصد بوده است. در مقابل نرخ رشد دلار در مردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد گزارش شده اما رشد نقطه به نقطه ارزش صادرات معادل منفی 7 درصد گزارش شده است؛ این موضوع نشان می‌دهد که در بازه ماهانه تغییرات دلار روی شاخص صادراتی اثر گذاشته، اما روند آن طی یک سال بیشتر تحت تاثیر قیمت‌های جهانی بوده و این عامل، بر عامل دلار غلبه کرده است. به عبارت دیگر، چون کاهش قیمت‌های جهانی اثر گذار بوده اثر دلار خیلی ملموس نبوده است. متوسط نرخ دلار در مردادماه سال جاری در بازار آزاد معادل 3 هزار و 539 تومان بوده است.
تغییرات گروه‌ها
گزارش شاخص بهای صادراتی از مجموع 15 گروه اصلی و یک گروه اختصاصی تشکیل شده است. هر یک از گروه‌های مذکور، با توجه به ضریب اهمیت آن در محاسبه شاخص دارای وزن مشخصی هستند. «محصولات نباتی»، «محصولات معدنی»، «محصولات صنایع شیمیایی»، «مواد پلاستیک » و «فلزات معمولی» از جمله مهم‌ترین گروه‌های اصلی گزارش شاخص بهای صادراتی هستند که در حدود 80 درصد از وزن کل شاخص را تشکیل می‌دهند. در بین این گروه‌ها، رشد 6 درصدی بهای محصولات معدنی در بازه ماهانه مرداد، تاثیر قابل‌توجهی در رشد شاخص کل داشته است. افزایش شاخص بهای برخی از اقلام مانند پروپان مایع شده به میزان 5/ 15 درصد، موم پارافین 2/ 8 درصد، بوتان مایع شده یک درصد، سیمان 1/ 1 درصد، روغن صنعتی یک درصد و کنسانتره مسی 1/ 1 درصد سبب افزایش شاخص قیمت این گروه شده است. این گروه حدود یک سوم وزن شاخص را تشکیل می‌دهد. پس از آن به ترتیب محصولات مواد پلاستیک با 3/ 4 درصد و فلزات معمولی با 3/ 2 درصد بیشترین افزایش را داشته‌اند. بر اساس آمار‌های منتشر شده، افزایش شاخص بهای گروه مواد پلاستیک عمدتا در اثر ترقی شاخص قیمت پلی‌اتیلن سبک معادل 5/ 5 درصد و پلی‌اتیلن سنگین 7/ 4 درصد بود. افزایش شاخص بهای گروه فلزات معمولی نیز در اثر افزایش شاخص بهای برخی از اقلام این گروه مانند آهن کلاف گرم برابر 6/ 22 درصد، شمش روی 4/ 4 درصد، مس کاتد یک درصد، شمش آلومینیوم 1/ 1 درصد و فرومولیبدن 9/ 9 درصد بوده است. گروه محصولات نباتی و محصولات صنایع شیمیایی نیز به ترتیب کاهش 4/ 2 درصدی و 4/ 1 درصدی را ثبت کرده‌اند. کاهش شاخص بهای کود اوره معادل 3/ 2 درصد و آمونیاک 6/ 1 درصد سبب تنزل شاخص گروه محصولات صنایع شیمیایی و صنایع وابسته شده است.
رشد ارزش محصولات پتروشیمی
گزارش بانک مرکزی علاوه ‌بر تقسیم‌بندی کالاهای صادراتی در گروه‌های اصلی، یک گروه اختصاصی نیز با عنوان «محصولات پتروشیمی» معرفی کرده است. البته قیمت نفت به‌طور مستقیم شاخص بهای صادراتی را تغییر نمی‌دهد، زیرا این شاخص براساس قیمت کالاهای غیرنفتی محاسبه می‌شود، اما حدود نیمی از وزن شاخص را کالاهای پتروشیمی تشکیل می‌دهند که قیمت این کالاها نیز تحت‌تاثیر بهای طلای سیاه قرار دارد. براساس گزارش‌ها ارزش محصولات پتروشیمی در مردادماه نسبت به تیر، 9/ 3 درصد رشد کرده است. همچنین رشد نقطه به نقطه این شاخص منفی 11 درصد گزارش شده است. با توجه به افزایش بهای نفت در بازار‌های جهانی در ماه‌های اخیر، این روند نشان می‌دهد که صادرات کالاهای پتروشیمی پر‌منفعت‌تر از ماه‌های گذشته شده و امیدواری برای رشد ارزش صادرات در نیمه دوم سال را افزایش می‌دهد. همچنین شاخص گروه محصولات پتروشیمی در پنج ماه اول سال 1395 نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 3/ 18 درصدی را ثبت کرده است این در حالی است که این شاخص در 4 ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 9/ 19 درصدی داشته که تایید دیگری بر افزایش این شاخص در ماه‌های اخیر است. اخیرا اخباری مبنی بر توافق کشورهای اوپک بر فریز نفتی شنیده می‌شود که این عامل می‌تواند باعث رشد بهای نفت و به تبع آن محصولات پتروشیمی شود.eban09

۹۵/۰۷/۰۵
۰۴:۳۶