نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116490
 • تمام سکه (طرح جدید) 1220000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1190000
 • نیم سکه 690000
 • ربع سکه 380000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3749
 • یورو 4075
 • پوند 4720
 • صد ین 3470
 • درهم امارات 1047
 • لیر ترکیه 1058
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32429
 • 41 Arrow up
  یورو 34587
 • 171 Arrow up
  پوند 40500
 • 25 Arrow up
  فرانک 32364
 • 202 Arrow up
  صد ین 29326
 • 0
  درهم امارات 8830

رییس کل بیمه مرکزی: اشتغال ۱۱۰ هزار نفر در بیمه کشور

خبرگزاری شبستان: همتی با اشاره به توان بیمه برای توسعه اشتغال با توجه به دستور رهبری گفت: ۱۱۰ هزار نفر در این بخش شاغل هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی صبح امروز در نشست خبری گفت: سال 95 سال خوبی برای بیمه بود و پیشرفت هایی داشتیم البته عقب ماندگی هایی وجود دارد که امسال باید رفع شود.
وی با بیان این که بیمه برای پیشبرد هدف تولید و اشتغال کارایی داشته باشد، افزود: 110 هزار نفر در بیمه کشور شاغل هستند و این پتانسیل بالای بیمه برای ایجاد اشتغال را نشان می دهد.
وی اعلام کرد: صنعت بیمه در سال 95 رشد 22 درصدی داشته و ضریب نفوذ آن 2/1 درصد بوده است.
 
ادامه دارد...

۹۶/۰۱/۱۵
۱۱:۰۳

اولتیماتوم به شرکت‌های بیمه برای رعایت تعرفه‌ بیمه تکمیلی درمان

رئیس کل بیمه مرکزی از اولتیماتوم به شرکت‌های بیمه برای توقف نرخ شکنی در رشته بیمه تکمیلی درمان خبرداد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رئیس کل بیمه مرکزی امروز در نشست خبری نوروزی با خبرنگاران به تشریح دستاوردهای صنعت بیمه در سال 95 و برنامه‌های سال آتی این صنعت پرداخت و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.
عبدالناصر همتی در پاسخ به پرسشی در مورد زیان‌ده شدن بیمه‌های تکمیلی درمان اظهار داشت: در اولین جلسه کاری که با مدیران عامل شرکت‌های بیمه داشتیم، تاکید شد اگر شرکت‌های بیمه نخواهند به طور جدی نرخ فنی بیمه‌های درمان را اجرا کنند، من برنامه اعمال تعرفه و به عبارتی نرخ پایه در این رشته را اعمال خواهم کرد. این در حالی است که بیمه مرکزی چند سالی است در راستای آزادسازی تعرفه‌ها در صنعت بیمه حرکت کرده است.
همتی افزود: شرکت‌های بیمه در این رابطه برای رعایت تعرفه به ما قول دادند.
امامه دارد...

۹۶/۰۱/۱۵
۱۲:۱۱

رئیس کل بیمه مرکزی مطرح کرد؛ لزوم توسعه استارتاپ‌های صنعت بیمه

رئیس کل بیمه مرکزی بر لزوم توسعه استارتاپ‌های صنعت بیمه تاکید کرد وگفت: صنعت بیمه می تواند در زمینه تولید و اشتغال نقش موثری ایفا کند و هم اکنون نیز ۵۰۰هزار نفر از این صنعت ارتزاق می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: علیرغم پیشرفت های سالهای اخیر صنعت بیمه اما هنوز راه زیادی در پیش است این در حالی است که با اعلام سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، بیمه هم می تواند فعال شود، البته ایجاد اشتغال در دنیا به سمتی پیش رفته که بخش خدمات فعال باشد؛ در عین حال هم اکنون ۵۰۰هزار نفر از جمعیت کشور از صنعت بیمه ارتزاق می کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: با توجه به روش های جدید در فروش بیمه می توان روی استارتاپ های این بخش تمرکز کرد؛ این در حالی است که بیمه جزو خدمات مولد است که به رفاه و توسعه کمک می کند.
وی تصریح کرد: یکی از موارد تحقق فرمان مقام معظم رهبری توجه به صنعت بیمه است، البته در سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد که از جمله آن می توان به رشد ٢٢ درصدی صنعت بیمه اشاره کرد و این رشد کمک کرد که ضریب نفوذ بیمه بالای ٢ درصد تثبیت شود.
به گفته همتی، باید ضریب نفوذ را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم البته میانگین ضریب در منطقه منا ١.٨ درصد است که ایران بالاتر از این میانگین است ولی باید خودمان  را با دنیا مقایسه کنیم.
ادامه دارد ...

منابع دیگر:
 • بی‌باک
 • بانکداری ایرانی
 • اکونیوز
۹۶/۰۱/۱۵
۱۱:۰۷

رئیس کل بیمه مرکزی : بیمه‌های زندگی سرمایه‌گذاری است بیمه‌های زندگی سرمایه‌گذاری است

اخبتار پولی مالی-بازدهی که شرکت‌های بیمه از ذخایر بیمه عمرشان می‌گیرند از بازدهی که مردم بخواهند از فعالیت‌های روزانه اقتصادی بگیرند بهتر خواهد بود.

به گزارش اخبار پولی مالی- عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص ابهامات و تردیدهای مطرح درباره توسعه بیمه‌های زندگی به خصوص نقش تورم‌های ساختاری اقتصاد ایران بر توسعه این رشته می‌گوید: شرکت‌های بیمه تمام تلاششان این است که در رشته عمر و زندگی بیشترین بازدهی را داشته باشند، بنابراین نباید نگرانی وجود داشته باشد.
به اعتقاد همتی بازدهی که شرکت‌های بیمه از ذخایر بیمه عمرشان می‌گیرند از بازدهی که مردم بخواهند از فعالیت‌های روزانه اقتصادی بگیرند بهتر خواهد بود.
رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه شرکت‌های بیمه باید تلاش‌ خود را در توسعه این رشته بکنند، در خصوص اثرگذاری تورم بر بازدهی‌های نجومی که شرکت‌ها در پایان دوره 20-30 ساله به بیمه‌گذاران وعده‌ می‌دهند، اظهار داشت: نرخ‌هایی که بیمه‌ها اعلام می‌کنند حداقل نرخ‌های تضمینی است.بسیاری از شرکت‌های بیمه با شرکت در پروژه‌ها،بازار مالی و سرمایه‌گذاری‌هایی که کرده‌اند، بالای 24 درصد در ماه بازدهی و سود داشته‌اند.
همتی اضافه کرد: مردم نباید نگران باشند ، چون بیمه‌های زندگی سرمایه‌گذاری است که یک نوع پوشش بیمه عمر دارد و خدای ناکرده اگر اتفاقی برای بیمه‌گذار بیفتد خانواده‌اش می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند.
وی گفت: در مجموع با توجه به استقبالی که می‌شود و در 9 ماهه امسال فروش بیمه‌نامه‌های زندگی 38 درصد رشد داشته است، مردم اهمیت بیمه عمر را درک‌ و به آن توجه‌ کرده‌اند و امیدواریم این استقبال در آینده بیشتر شود./فارس

۹۶/۰۱/۱۴
۱۵:۱۱

تاکید بیمه مرکزی بر لزوم دسترسی دوباره به سامانه خودرو نیروی انتظامی

قطع شدن تبادل آنلاین اطلاعات مربوط به وسائل نقلیه، در اموری مانند صدور بیمه نامه و پرداخت خسارت شرکت های بیمه اخلال ایجاد کرد و حتی سرویس های برون سازمانی مانند طرح قطع سهمیه سوخت خودروهای دیزلی فاقد بیمه نامه را که به اطلاعات درست نیاز مبرمی داشت، با چالش های جدی روبرو کرد.

به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد در سال جدید بار دیگر امکان دسترسی شرکت های بیمه به سامانه نیروی انتظامی برای انجام استعلام های ضروری بیمه خودرو فراهم شود.
به گزارش ایرنا، شهریورماه پارسال بود که دسترسی بیمه مرکزی به اطلاعات وسائل نقلیه موتوری زمینی دارای پلاک ملی، اطلاعات کروکی های تصادف، اطلاعات نمرات منفی و گواهینامه های صادر شده از سوی نیروی انتظامی با اختلال روبرو شد.
در آن زمان یک مقام آگاه در بیمه مرکزی در گفت و گو با ایرنا گفت: نیروی انتظامی بر ایجاد یک شبکه ایمن و اختصاصی بین 2 نهاد تاکید دارد.
قطع شدن تبادل آنلاین اطلاعات مربوط به وسائل نقلیه، در اموری مانند صدور بیمه نامه و پرداخت خسارت شرکت های بیمه اخلال ایجاد کرد و حتی سرویس های برون سازمانی مانند طرح قطع سهمیه سوخت خودروهای دیزلی فاقد بیمه نامه را که به اطلاعات درست نیاز مبرمی داشت، با چالش های جدی روبرو کرد.
بر پایه این مشکلات ایجاد شده، رییس کل بیمه مرکزی در بازدید نوروزی خود از واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات این سازمان، بر اهمیت و اولویت این بخش برای توسعه صنعت بیمه تاکید کرد و بخش فناوری اطلاعات را در کنترل و نظارت عملیات شرکت های بیمه، روند صدور و پرداخت خسارت و نیز کنترل توانگری شرکت ها و فعالیت مجموعه شبکه فروش موثر دانست.
به گزارش دوشنبه تارنمای بیمه مرکزی، «عبدالناصر همتی» ابراز امیدواری کرد با همکاری نیروی انتظامی امکان استفاده دوباره از سامانه نیروی انتظامی برای انجام استعلام های ضروری بیمه خودرو فراهم شود.
همتی از شرکت های بیمه خواست با توجه ویژه به بخش فناوری اطلاعات، آن را در صدر برنامه های توسعه ای خود قرار دهند.
در این بازدید، مسئولان فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی از مراحل پیشرفت سامانه سنهاب و قابلیت های آن بویژه برای تکمیل عملیات صدور صورتحساب عملیات بیمه اتکایی قانونی و ارسال برخط اطلاعات رشته شخص ثالث گزارشی ارایه کردند.
سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه (سنهاب) در آغاز برای بهبود وضعیت آمار و اطلاعات شرکت های بیمه و سهولت دسترسی اطلاعات عملکردی صنعت با هدف ارایه به دستگاه های نظارتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی تعریف شد.
این سامانه در ادامه فعالیت خود، اهدافی چون تجمیع اطلاعات و فراهم سازی امکان نظارت و هدایت شرکت های بیمه و صنعت بیمه را پیگیری کرد.
طراحی این سامانه از دی ماه سال 1390 در دستور کار واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی قرار گرفت و اکنون بخش های مهم و اصلی آن طراحی و به بهره برداری رسیده است. 
انجام تکالیف قانونی ساز برای تهیه سامانه جامع نظارتی، سهولت دسترسی به آمار و اطلاعات عملکردی شرکت های بیمه با هدف اشراف اطلاعاتی بر صنعت بیمه، امکان ارایه خدمت های ارزش افزوده به بیمه گذاران و همچنین شرکت های بیمه، تمرکز اطلاعات مهم و اساسی صنعت بیمه، ارایه گزارش ها و داده های مورد نیاز به وزارت امور اقتصادی و دارایی و تغذیه اطلاعاتی سامانه یکپارچه اطلاعات اقتصادی کشور با داده های صنعت بیمه از اهداف طراحی این سامانه الکترونیکی است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۲۶

رئیس بیمه مرکزی: خسارت سوانح جاده ای تکان دهنده است

از ابتدای طرح نوروز96 تاکنون متاسفانه 160 تن در تصادقات رانندگی کشته و بیش از 3000 نفر مجروح شدند.

به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از  رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد : آمار 16 هزار نفری کشته شدگان و350 هزار نفرى مجروحان حوادث رانندگی در یک سال تکان دهنده است.
 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ عبالناصر همتی گفت : برغم کاهش دو درصدى کشته ها، مجروحان تصادفات افزایش یافته است که در این شرایط کار اساسی ما باید کاهش تصادفات باشد.
 
از ابتدای طرح نوروز96 تاکنون متاسفانه 160 تن در تصادقات رانندگی کشته  و بیش از 3000 نفر مجروح شدند.
 43 درصد تصادفات نوروز به دلیل بی توجهی به جلو رخ داده که در آنها استفاده از تلفن همراه و خستگی و خواب آلودگی نقش موثری داشتند. همچنین 20 درصد تصادفات به دلیل سرعت‌های غیرمجاز و 15 درصد سبقت‌های غیرمجاز بوده است.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین از همه بیمه گران خواسته است : مدیریت ریسک را جدی بگیرید.
همتی گفت : با توجه به نقش اساسی صنعت بیمه در بقای چرخه اقتصادی کشور، اهمیت ارزیابی ریسک بیش از پیش احساس می شود.
سمت صنعت بیمه خواهد بود و به همین منظور وظیفه صنعت بیمه است که در مراحل اولیه و قبل از صدور بیمه نامه با بازدید کارشناسی نسبت به ارزیابی صحیح ریسک اقدام کند.
 
همتی گفت : عدم رعایت موارد ایمنی را جهت پیشگیری از خسارت احتمالی اعلام و در ارزیابی ریسک ، لحاظ کنید.
 
رئیس کل بیمه مرکزی: همچنین با تبریک سال جدید گفته است امیدوارم سال ۹۶، سالی پر از برکات الهی برای ملت بزرگ ایران، خصوصا همکاران عزیزم در صنعت بیمه و سالی همراه با آرامش بیشتر و حوادث کمتر برای هموطنان عزیز باشد و نیز امیدوارم شاهد توسعه و نفوذ هرچه بیشتر بیمه در کشور و زندگی فردی و اجتماعی آحاد مردم عزیز و خدمت فزون تر خدمتگزارانشان در صنعت بیمه باشیم.
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران همچنین از شهروندان نیز خواست قبل از سفر از بیمه خود مطمئن شوند.
بنابر گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی ؛ در نوروز پنج سال اخیر (1391 تا 1395) حوادث رانندگی منجر به مرگ پنج هزار و 384 تن از هموطنان شد که بیشترین آن با یکهزار و 227 فوتی در سال 1392 و کمترین آن با 964 فوتی در سال جاری ثبت شده است.
در حوادث رانندگی نوروز سال 1395 استان فارس با 86 فوتی بیشترین آمار تلفات تصادفات نوروزی را ثبت کرد.
گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور هم حاکی است در نوروز گذشته 86 نفر در حوادث رانندگی استان فارس جان خود را از دست دادند که از این تعداد 48 نفر در مسیرهای برون شهری، 22 نفر در محورهای دورن شهری و 16 نفر در مسیرهای روستایی جان خود را از دست داده‌اند.

۹۶/۰۱/۱۵
۰۹:۱۴

افزایش ضریب نفوذ بیمه به 2/1 درصد

صنعت بیمه ایران سال گذشته به مدد گشایش های پسابرجامی، به بازار بیمه جهان بازگشت و توانست از پوشش بیمه ای شرکت های خارجی استفاده کند، همچنین در سال گذشته شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه کشور و رسیدن آن به عدد 2.1 درصد بودیم.
به گزارش ایرنا، آمارهای بیمه مرکزی ایران بیانگر آن است که تا پیش از اعمال تحریم های هسته ای، ایران سالانه بیش از 35 میلیارد دلار از تعهدات بیمه ای خود را به خارج واگذار می کرد اما با اعمال تحریم این میزان به 3 میلیارد دلار کاهش یافت که به معنی کاهش 91.4درصدی واگذاری تعهد بیمه ای به طرف های خارجی بود. یکی از بندهای مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1 + 5 بر سر موضوع هسته ای ایران که دی ماه سال 94 (ژانویه 2016 میلادی) اجرای آن آغاز شد، رفع محدودیت های بیمه ای از ایران بود.
آن گونه که پرویز خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی ایران اعلام کرده، پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شرکت ملی نفتکش توانسته برای 75درصد ناوگان خود به شرکت های بیمه خارجی مراجعه و پوشش بیمه ای اخذ کند و اکنون می توان گفت که از نظر بیمه کشتی و نفتکش مشکل خاصی وجود ندارد و فعالیت های بیمه ای به حالت عادی بازگشته است.
قائم مقام بیمه مرکزی گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز توانسته نزدیک نیمی از ناوگان خود را نزد شرکت های بین المللی، بیمه کند. به گفته وی، در دوران پسابرجام مذاکراتی با 10 شرکت بزرگ بیمه دنیا برای آغاز همکاری با ایران انجام شده که می توان به رایزنی با سه شرکت فرانسوی در این زمینه اشاره کرد که خوشبختانه به نتایج رضایت بخش نزدیک شده و در یک مورد نیز به نتیجه رسیده است.
به تازگی نیز نشریه «اینشورنس آسیا نیوز» از تمایل بیمه گران ژاپنی برای حضور در بازار بیمه ایران خبر داده اند. بر این اساس سه شرکت بزرگ ژاپنی شامل توکیو مرین (Tokyo Marine)، سامپو (Sampo) و میتسوی (Mitsui)، پوشش ریسکی بالغ بر 200 میلیون دلار به ایران پیشنهاد داده اند.
به طور کلی از زمان اجرای برجام در دی ماه 94 تاکنون شرکت های بیمه ای متعددی پای میز مذاکره با ایران نشسته اند که در میان آنها می توان به شرکت های معتبر اروپایی نظیر بیمه اتکایی اسکور فرانسه (SCOR)، شرکت کارگزاری یو. آی. بی (UIB)، مونیخ ری آلمان و ارگو (Ergo)، لویدرز اشاره کرد. با این همه به گفته قائم مقام بیمه مرکزی، مشکلی که در مسیر از سرگیری همکاری های بین المللی صنعت بیمه در عصر پسابرجام با آن روبه رو است، شرایطی است که شرکت های خارجی تعیین می کنند.
خسروشاهی گفته است: شرکت های بیمه انتظار دارند اگر بیمه نامه ای صادر کردند یا طرح و شرکتی را زیر پوشش قرار دادند و بعد مشخص شد که تحریم بوده، دیگر خسارت پرداخت نکنند که بیمه مرکزی با آن مخالف است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۵:۵۸

انتشار فراخوان همایش بین‌المللی «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و احیای هویت ایرانی»

گروه فرهنگی: فراخوان همایش بین‌المللی «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت(ع) و احیای هویت ایرانی» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با مشارکت کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و با هدف تبیین و بررسی نقش سلسله جلیل القدر صفویه در تقویت و گسترش مکتب متعالی و مانای اهل بیت علیهم‌السلام و احیای هویت و فرهنگ ایرانی به مناسبت سالگشت بعثت رسول مهربانی‌ها، حضرت محمد مصطفی(ص)، همایش بین‌المللی نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت علیهم‌السلام و احیای هویت ایرانی را برگزار می‌کند.
عموم علاقه‌مندان بویژه محققان، پژوهشگران و صفویه شناسان می‌توانند مقالات پژوهشی خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.
متن این فراخوان به این شرح است:
محورهای فراخوان:
-        شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بنیانگذار عرفان شیعی اجتماعی
-        دین و دولت در عصر صفویه
-        فقه و حکومت در عصر صفویه
-        کشورداری بر مبنای اندیشه شیعی در عصر صفویه
-        فتوت و عرفان صفویه
-        مراسم و آیین های مذهبی شیعی در عصر صفویه
-        علوم و فنون عصر صفویه
-        ادبیات و شعر عصر صفویه
-        هنر و معماری عصر صفویه
-        سیاست خارجی عصر صفویه
-        تاریخ  نگاری در عصر صفویه
-        فتوحات در عصر صفویه
-        اتحاد و همبستگی اقوام ایرانی در عصر صفوی
-        اجداد و اولاد شیخ صفی الدین اردبیلی
مقررات شرکت در همایش:
١-     عموم محققان و پژوهشگران عزیز در سراسر ایران اسلامی می توانند مقالات خود را بصورت تایپ شده حداقل در ١٥ صفحه و حداکثر در ٢٥ صفحه  A٤به صورت تک رو و با فونت Lotus ١٢ به  دبیرخانه همایش  ارسال کنند. 
٢-    مقالات ارایه شده نباید در همایش ها و جشنواره های دیگر مرتبط با این موضوع و محورها  شرکت کرده باشند.
٣-    دبیرخانه همایش در انتخاب ، اصلاح و گزینش آثار برای چاپ مجموعه مقالات آزاد است . 
٤-    دبیرخانه حق استفاده از مقالات ارسالی را برای چاپ با ذکر نام پدیدآورنده اثر برای خود محفوظ می دارد.
٥-    مقالات برگزیده در همایش توسط صاحبان اثر ارایه خواهد شد.
٦-    مقالات با روش تحقیق علمی نگاشته شده و فهرست منابع و مآخذ در پایان مقالات ذکر شود.
 جوایز :
برگزیده  اول : نشان همایش + دیپلم افتخار + ٣٠ میلیون ریال
برگزیده دوم : نشان همایش + دیپلم افتخار+ ٢٠میلیون ریال
برگزیده سوم : نشان همایش + دیپلم افتخار +١٣میلیون ریال
شایسته تقدیر:
نفر چهارم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
نفر پنجم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
نفر ششم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
تبصره١:  صاحبان مقالات برگزیده و شایسته تقدیر با هزینه دبیرخانه همایش از سوی استان دعوت و در مراسم اختتامیه شرکت خواهند داشت.
تبصره٢: اهداء جوایز منوط به حضور برگزیده در مراسم اختتامیه خواهد بود.
 نکات مهم:
-        از نفرات منتخب برگزیده به عنوان میهمان دبیرخانه همایش در مراسم اختتامیه دعوت بعمل می آید.
-         نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی به عنوان برنامه های جنبی با حضور میهمانان و اساتید صاحبنظر برگزار خواهد شد.
-        آثار برگزیده در قالب کتابی چاپ و برای شرکت کنند گان ارسال خواهد گردید.
-        هزینه های ایاب و ذهاب ، اسکان و پذیرایی در طول برگزاری همایش به عهده دبیرخانه بوده و به  برگزیدگان  در مرحله پایانی همایش ( کمک هزینه سفر- ریلی و جاده ای )  پرداخت خواهد شد .
تقویم برگزاری:
-        آخرین مهلت ارسال آثار : ٢٥ فروردین ماه ٩٦
-        اعلام آثار برگزیده : ٣٠فروردین ماه٩٦
-        تاریخ برگزاری همایش  :٦ و ٧ اردیبهشت ماه ٩٦
نشانی پستی :
اردبیل – خیابان شهید مطهری-جنب بیمه ایران - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل  دبیرخانه  همایش  بین المللی  نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت علیهم السلام و هویت فرهنگ ایرانی
شماره تماس : ٣٣٢٣٠٨٧٤-٠٤٥ و ٣٣٢٣١٤٤٣-٣٣٢٣١٤٥٣-٠٤٥
شماره نمابر : ٣٣٢٣٠٨٧٤
سامانه پیامک :٢٠٠٠٣٧٦٧
نشانی الکتونیکی : hamayeshesafavi@gmail.com

۹۶/۰۱/۱۵
۱۰:۲۰

کسب مدال‌های طلای جهانی در ورزش‌های انفرادی

کسب دو مدال طلا در مسابقات کونگ فو، یک طلا در جهانی تکواندو و دو نقره در مسابقات باشگاهی کشتی جهان توسط ورزشکاران آذربایجان شرقی، استعفای خطیبی و جانشینی فرهاد کاظمی و پیروزی بزرگ تراکتورسازی در تهران برابر استقلال و شکست خانگی این تیم در تبریز برابر سپاهان مهمترین اخبار ورزشی استان در آذرماه بود.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛مهم‌ترین اخبار ورزشی استان آذربایجان‌شرقی در آذر سال 95 به شرح زیر است:
مجتبی ولی‌پور ملی پوش تبریزی شیرجه کشورمان به همراه شهنام نظرپور در سکوی 10 متر هماهنگ در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال برنز آسیا دست یافت تا نخستین مدال آسیایی این رشته کسب شود.
 
تیم پرس سینه استان آذربایجان‌شرقی مقام اول نوجوانان‌، مقام دوم جوانان‌، مقام سوم بزرگسالان و مقام اول مستر قهرمانی کشور را کسب کرد.
 
در پایان تور بین‌المللی دوچرخه‌سواری فوژو چین که در 5 مرحله برگزار شد، رحیم امامی رکابزن تبریزی تیم پیشگامان کویر یزد به مقام قهرمانی دست یافت و تیم‌های پیشگامان کویر یزد و شهرداری تبریز دو نماینده کشورمان به ترتیب عناوین قهرمانی و نائب قهرمانی مجموع تیمی این تور را کسب کردند.
 
تیم بسکتبال شهرداری تبریز برابر تیم آ.اس شیراز به برتری قاطعانه 95 بر 46 دست یافت. این تیم در هفته ششم برابر دانشگاه آزاد مغلوب شد. شاگردان حاتمی در هفته هفتم در یک بازی سخت و نزدیک برابر تیم نیروی زمینی به برتری دست یافتند.
 
تیم نوجوانان بسکتبال آذربایجان‌شرقی با برتری برابر تیم توابع تهران به مقام سومی کشور دست یافتند.
 
تیم کاراته آذربایجان‌شرقی در مسابقات کاراته قهرمانی کارگران کشور مقام سومی این رقابت‌ها را به خود اختصاص داد.
 
7 کبدی کار آذربایجان‌شرقی تیم ملی سرکل کبدی به مقام چهارم جهان دست یافتند. حمید زیرک‌، بهنام خبازی‌، پیمان اسکندریان‌، افشین نعمتی‌، امیر دهقان‌، محمد مقدسی ومجید بهرامی به عنوان مربی و مدیر فنی تیم ملی در این مسابقات حضور داشتند.
 
بازگشت رویایی گسترش فولاد در هفته یازدهم/ گسترش فولاد تبریز در حالی که در تهران با دو گل از میزبان خود عقب بود بازی را به تساوی کشاند. ماشین سازی برابر پدیده در مشهد متحمل ششمین باخت متوالی خود شد و تراکتورسازی با برتری برابر صبای قم به صدر جدول رسید.
 
با اعلام فدراسیون جهانی تکواندو، یوسف کرمی کاپیتان اسبق تیم‌ملی تکواندو کشورمان به عنوان عضو کمیته ورزشکاران فدراسیون جهانی تکواندو منصوب شد.
 
نفرات و تیم‌های برتر مسابقات تنیس روی میز بسیج نوجوانان و جوانان کشور معرفی شدند و آذربایجان‌شرقی نائب قهرمان تیمی شده و محمد اکبری و محمدرضا رحیم‌زاده از آذربایجان‌شرقی قهرمان دوبل شدند.
 
تیم نساجی وکیلی قهرمان سومین دوره مسابقات لیگ واترپلوی آذربایجان‌شرقی شد.
رسول خطیبی از هدایت تیم ماشین‌سازی استعفا داد. حسین خطیبی یک صورت موقت یک بازی هدایت تیم ماشین سازی را برعهده خواهد داشت.
 
در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان 2016، ‌امیرمحمد بخشی‌ تکواندوکار میانه‌ای در وزن منهای 63 کیلوگرم ایران، به مدال طلا دست یافت.
 
در هفته دوازدهم لیگ برتر تیم گسترش فولاد برابر تیم سپاهان اصفهان به پیروزی باارزشی دست یافت. تراکتورسازی در تبریز برابر پدیده به تساوی رسید و تیم ماشین سازی در تهران مغلوب پرسپولیس شد.
 
تبریز میزبان والیبال نشسته جام باشگاه‌های جهان در سال 2017 شد.
شهردار تبریز طی حکمی سجاد هاشمی آهنگری رکورددار دوی 400 متر کشورمان را به عنوان مشاور عالی خود در امور ورزشی شهرداری تبریز منصوب کرد.
 
تیم شنای شهرداری‌ تبریز در مسابقات کلانشهرهای کشور به عنوان سوم دست یافت.
 
تیم بسکتبال با ویلچر شهرداری تبریز در دسته یک در دور دوم که به میزبانی بوکان برگزار شد با دوبرد ویک باخت ودر مجموع دو مرحله با پنج برد ویک باخت صدر نشین گروه الف شد.
 
تراکتورسازی تبریز برای چهارمین بار متوالی در تهران برابر استقلال تهران به پیروزی رسید، گسترش فولاد در تهران برابر نفت به تساوی یک بر یک رضایت داد و ماشین سازی نیز در تبریز مغلوب ذوب آهن شد.
 
فرهاد کاظمی به عنوان سرمربی جدید تیم ماشین سازی معرفی شد.
 
تیم های فوتسال تبریز در لیگ برت در تمامی بازی های خود در دو هفته پایانی دور رفت به پیروزی رسیدند. دبیری تبریز مقابل دانشگاه آزاد و آذرخش بندرعباس و مس سونگون در مصاف با تیم های ارژن شیراز و شهروند ساری به برتری دست یافتند.
 
هفته نهم لیگ برتر والیبال با شکست خانگی و غیرمنتظره شهرداری تبریز مقابل خاتم اردکان یزد پیگیری شد. با شکست 3 بر 1 تیم والیبال شهرداری تبریز، عادل بناکار سرمربی این تیم از سمت خود استعفا داد.
 
بیمه رازی نایب قهرمان مسابقات کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان در اوکراین شد تا مدال نقره کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان در ویترین افتخارات پرویز هادی و یونس سرمستی کشتی گیران آذربایجان‌شرقی بنشیند.
 
آذربایجان شرقی قهرمان مسابقات شنای پسران شمالغرب کشور - تبریز 2018 شد و تیم های زنجان و آذربایجان غربی دوم و سوم شدند.
 
حسین صلاح الدین ورزشکار مراغه‌ای در وزن ۸۲.۵ کیلوگرم در مسابقات بین المللی پاورلیفتینگ روسیه مدال طلا گرفت.
 
دختران بسکتبالیست نوجوان شهرداری تبریز در مرحله نهایی لیگ قهرمانی کشور عنوان سوم مسابقات را کسب کردند.
 
تقی اخطاری بازیکن تیم تراکتورسازی در جام تخت جمشید که در دهه 50 برگزار می شد، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
 
مسابقات هندبال نونهالان منطقه شمال کشور به میزبانی تبریز برگزار شد و در پایان تیم تبریز با 9 امتیاز قهرمان شد و تیمهای سبزوار با 8 امتیاز و شهدای بسیج ورامین با 4 امتیاز دوم و سوم شدند.
 
نسرین باشعور بانوی رزمی‌کار تبریزی که همراه با تیم ملی کونگ فو به مسابقات قهرمانی جهان در هندوستان اعزام شده بود ، توانست به مقام قهرمانی این مسابقات دست پیدا کند. همچنین نورالدین بهجت کونگ فو کار شبستری با اقتدار قهرمان مسابقات جهانی کونگ فو در هند شد.
عرفان ارژنگی پور تیرانداز آذربایجان‌شرقی قهرمان مرحله هفتم مسابقات تیراندازی با کمان رنکینگ کشوری در بوشهر شد.
 
با استعفای عادل بناکار سرمربی تیم شهرداری تبریز مخالفت شد و وی همچنان هدایت این تیم را برعهده گرفت.
 
والیبال شهرداری تبریز برابر پارسه تهران در حالی که دو ست اول به پیروزی رسیده بود، بازی را 3 بر 2 واگذار کرد. این تیم در هفته پایانی دور رفت میز با نتیجه 3 بر صفر برابر سایپا شکست خورد. در آغاز دور رفت تیم والیبال شهرداری تبریز برابر تیم صدرنشین بانک سرمایه در سه ست متوالی مغلوب شد.
 
اصغرگلی‌زاده قهرمان مسابقات شطرنج گرامیداشت هفته وحدت شد.
 
تیم والیبال نوجوانان شهرداری تبریز برای نخستین بار در لیگ برتر باشگاه‌های کشور به مرحله نهایی مسابقات صعود کرد.
 
در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال کشور تیم تراکتورسازی در تبریز غافلگیر شده و اولین شکست خود در لیگ برتر را برابر تیم سپاهان متحمل شد. ماشین‌سازی در مشهد مقابل سیاه جامگان شکست خورد تا باخت‌های این تیم با کاظمی هم ادامه داشته باشد. اما گسترش‌فولاد تبریز موفق شد برابر مدافع عنوان قهرمانی استقلال خوزستان به پیروزی با ارزش دست یابد.
 
 

۹۶/۰۱/۱۴
۱۶:۰۱

حضور فعال و توانمند تیم‌های خسارت سیار شرکت سهامی بیمه "ما" در تعطیلات نوروز 96

در راستای خدمات رسانی سریع و مناسب بیمه گری شرکت سهامی بیمه "ما" تیم های خسارت سیار خود را در مکان های پر تردد و ورودی شهرهای بزرگ کشور مستقر ساخت.

به گزارش افق تازه به نقل از روابط عمومی بیمه "ما" تیم های خسارت سیار این شرکت در ایام نوروز با توجه به حجم گسترده ترافیک و به منظور رفاه حال بیمه گذاران عزیز در معابر شهری و برون شهری استان های پرتردد کشور حضور داشته و به مردم عزیز کشورمان در اسرع وقت خدمت رسانی نمودند تا در جهت ارائه خدمات بیمه گری و در دسترس مشتری بودن در سال "اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال" و در راستای اهداف دولت تدبیر و امید به وظایف خود عمل نمایند.

منابع دیگر:
 • ملت بازار
 • بانکداری ایرانی
۹۶/۰۱/۱۴
۱۶:۲۳

دیدار قائم مقام و اعضای هیئت مدیره بیمه رازی با مدیران و کارمندان در سال جدید

سرپرست و قائم مقام و اعضای هیئت مدیره بیمه رازی با شروع سال جدید در ديداری صميمي با مديران و كاركنان اين شركت، ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو از تلاش و همکاری تمام کارکنان سازمان قدردانی به عمل آوردند.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۶:۲۱

درخواست اجرای مدیریت ریسک در شرکت های بیمه

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: اخبار منتشر شده سایت ها و گروههای خبری بیمه ای به نقل از جناب آقای دکتر همتی ، رییس کل بیمه مرکزی ایران، در این هفته نقطه نظراتی از ایشان در زمینه لزوم توجه و اجرای برنامه های مدیریت ریسک در کشور و در شرکت های بیمه مطالبی انتشار دادند.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، دمتر همتی با اشاره و استناد به سوانح و تصادفات رانندگی و آمار مرگ و میر و جرح هموطنان در همین ایام نوروز و تعطیلات اول سال 1396 برای حفظ جان هموطنان و منافع ملی درخواست اجرای مدیریت ریسک در کشور نموده اند.
بیان و توجه یک مقام مسول و صاحب صلاحیت در کشور که صنعت و حرفه تحت نظارت ایشان قرابت و رابطه تنگاتنگی با پیاده سازی مدیریت ریسک دارد در ابتدای سال جدید را به فال نیک میگیریم .
زیرا این درخواست از جایگاه رسمی و سازمانی ، توجه و دعوت از دیگر سازمانها و مردم شریف و همکاران صنعت بیمه در اجرای برنامه مدیریت ریسک به مثابه یک دعوت رسمی و برداشتن گامی مفید درکشور توسط صنعت بیمه در جهت تلاش برای نهادینه شدن تفکرات مقابله با مخاطرات تلقی میگردد.
قطعا بسیاری از مسولان و سازمانهای کشور به این دعوت در صورت استمرار لبیک خواهند گفت .
بیمه مرکزی ایران بعنوان نهاد ناظر و هادی بیمه بازرگانی کشور یک وظیفه رسمی در جهت گسترش و تعمیم حمایت و امنیت فکری در قبال حوادث و سوانح برای بیمه گذاران دارد که با سخنان اخیر بالاترین مقام رسمی صنعت بیمه ، وقتی از این جایگاه به طرح دعوت از عموم به مقابله با انواع ریسک میپردازد حکایت از نگرشی نوین در عجین دانستن بیمه گری و دانش مدیریت ریسک دارد که آغاز نهادینه کردن این تفکر اقدامی مبارک و قابل تقدیر است.
اما در خصوص پیاده سازی مدیریت ریسک در شرکت های بیمه از جایگاه نهاد ناظر انتظار تکلیف برای اجرای این فعالیت ضروری و اساسی  میرود.
بخصوص اینکه در قانون مصوب اخیر بیمه شخص ثالث در این زمینه تاکید شده. صرفنظر از پست سازمانی جناب آقای دکتر همتی ، از ایشان بعنوان یک شخصیت معتبر علمی و اجتماعی  بعنوان انجام یک وظیفه ملی و فردی انتظار ترویج پیاده سازی اصول مدیریت ریسک در جامعه برای حفظ جان ، اموال هموطنان و ممانعت از فرصت سوزی های اقتصادی و ازبین رفتن منابع و سرمایه گذاری ها میرود.
شاید بسیاری ازهمکاران عزیز صنعت بیمه و قطعا مدیران دیگر سازمانها از تلاشهای ایشان در معرفی مبانی علمی و ضرورت اجرای مدیریت ریسک در سالهای پیش بی خبر باشند اما اکنون بعد از وقایع و سوانح تلخ رخداده در ماههای قبل و حوادث بالای رانندگی ، کارشناسان صنعت بیمه کشور از توجه ایشان به این مقوله مهم قدردانی نموده و انتظار اصرار و جدیت در فرهنگ سازی مقابله با ریسک را دارند و انشاالله با این رویکرد مطروحه اخیر ، بیمه مرکزی ایران بعنوان سازمان  پرچمدار پیاده سازی فرهنگ مدیریت ریسک های فیزیکی و غیر فیزیکی دردرون  خانوارها و کلیه سازمانها در کشورمان پیشقراول گردد.
 
کارشناس ریسک و بیمه ، حاجی اشرفی

۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۵۷

مدیرعامل بیمه ما: تصویر درستی از صنعت بیمه در ذهن قانون‌گذاران نیست

مدیرعامل شرکت سهامی بیمه مابا بیان اینکه متاسفانه برنامه‌نویسان و قانون‌گذاران در سطح کلان کشور تصویر مناسبی از صنعت بیمه در ذهن ندارند، گفت: بر همین اساس عموما برای تامین شرایط مناسب اجتماعی از منافع صنعت خرج می‌شود در حالی که بیمه‌های بازرگانی شرکت‌های انتفاعی هستند که بقای آنها وابسته به سودآوری است.

مدیرعامل شرکت سهامی بیمه مابا بیان اینکه متاسفانه برنامه‌نویسان و قانون‌گذاران در سطح کلان کشور تصویر مناسبی از صنعت بیمه در ذهن ندارند، گفت: بر همین اساس عموما برای تامین شرایط مناسب اجتماعی از منافع صنعت خرج می‌شود در حالی که بیمه‌های بازرگانی شرکت‌های انتفاعی هستند که بقای آنها وابسته به سودآوری است.
مجید صفدری در گفت‌وگو با خبرنگار آنا کاهش حاشیه سود شرکت های بیمه، تصویب قانون جدید شخص ثالث، تحمیل دریافت عوارض به شرکت های بیمه و کاهش سود سپرده‌های بانکی را 4 چالش مهم صنعت بیمه در سال 95 عنوان کرد و افزود: کاهش حاشیه سود شرکت های بیمه نخستین چالش است. به دلیل رقابت سنگین و غیر حرفه ای در بازار و کاهش غیر منطقی نرخ های حق بیمه و خارج شدن از اصول حرفه ای و مدیریت ریسک، حاشیه سود عملیاتی بیمه ای شرکت های بیمه کاسته شده و فعالیت در بعضی رشته های بیمه ای با زیان مواجه شده است.
وی افزود: شاید یکی از راهکارهای حل این مشکل، تعیین تعرفه‌های حداقلی برای بعضی رشته های بیمه توسط سندیکای بیمه گران باشد و اگر بتوان از طریق محدودیت های اتکایی قبولی، این شرکت های بیمه را به ارائه نرخ های منطقی مجبور کرد، شاید بازار به سمت ارائه منطقی حرکت کند. صفدری تاکید کرد: چالش دوم صنعت بیمه، تصویب قانون جدید شخص ثالث بود. تصویب این قانون در کوتاه مدت برای شرکت های بیمه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد و بازار پر تلاطم این رشته بیمه ای را با مشکلات و پیچیدگی هایی مواجه خواهد کرد.
وی با بیان اینکه باید برای اجرای این قانون که نیازمند آیین نامه های اجرایی مصوب بیمه مرکزی است، همه مسائل را در نظر گرفت تا در دراز مدت بازار این رشته به تعادل برسد، عنوان کرد: ادامه تحمیل دریافت عوارض به شرکت های بیمه نیز یک مساله مهم بود. ادامه وضع عوارض به فروش محصولات بیمه ای و عدم حذف آن در برنامه‌ها، بودجه و قوانین مالیاتی، موجب گرانی محصولات بیمه ای از منظر بیمه گزاران شده است که باید برای اصلاح آن اقدام شود.
مدیرعامل شرکت سهامی بیمه مابیان کرد: افزایش نرخ دیه که تناسبی با نرخ تورم ندارد و بیرون از صنعت بیمه درباره آن تصمیم گیری می شود نیز از همین موارد است. صفدری گفت: آخرین چالش نیز کاهش سود سپرده های بانکی بود. عمده سرمایه گذاری شرکت های بیمه در سال های اخیر در سپرده های بانکی متمرکز بوده است و بخش عمده ای از جبران زیان عملیات بیمه ای و سود آوری شرکت های بیمه از محل سود این سپرده ها حاصل شده است. وی تاکید کرد: حال با کاهش نرخ سپرده های بانکی، قطعاً شرکت های بیمه برای دستیابی به سود با مشکل مواجه می شوند بنابراین اصلاح آیین نامه سرمایه گذاری شرکت های بیمه و تعیین ابزارهای جدید سرمایه گذاری برای دستیابی به سود مورد انتظار سهامداران، اجتناب ناپذیر است.
صفدری با بیان اینکه اقدامات لازم در جهت مواجهه با چالش ها و فراهم کردن شرایط مناسب برای آینده صنعت بیمه از 2 بعد قابل بررسی است، تصریح کرد: در داخل صنعت باید رفتار حرفه ای و بیمه گری بر اساس اصول مدیریت ریسک نهادینه شود و مدیران ارشد شرکت های بیمه باید بر اساس توانگری و توانایی شرکت خود در بازار بیمه ریسک ها را تقبل کنند.
رفتارهای احساسی و در نظر گرفتن نتایج کوتاه مدت منجر به مصرف منابع شرکت های بیمه و کاهش سود آوری آنها خواهد شد و در آینده می تواند منجر به حذف تعدادی از شرکت های بیمه در بازار بیمه ای شود بنابراین در داخل صنعت بیمه باید سازوکاری برای رفتار حرفه ای و علمی در نظر گرفت.
مدیرعامل شرکت سهامی بیمه ماخاطر نشان کرد: از سوی دیگر تصویب قوانین و برنامه‌هایی که موجب توسعه فرهنگ بیمه ای و کاهش فشار به شرکت های بیمه شود، عامل موثر در موفقیت این کسب و کار در سال های آینده است.

۹۶/۰۱/۱۴
۲۰:۲۳

ورود سومین ایرباس پسابرجامی با بیمه ایران

پوشش های بیمه ای ارائه شده از سوی بیمه ایران بر اساس الزامات معتبرترین فرودگاههای جهان تامین شد.

پوشش های بیمه ای ارائه شده از سوی بیمه ایران بر اساس الزامات معتبرترین فرودگاههای جهان تامین شد.
سومین فروند از ایرباس های جدید خریداری شده کشور پس از اجرای برجام، با پوشش کامل بیمه ای بیمه ایران امروز در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.
به‌گزارش روابط عمومی بیمه ایران، این هواپیما که از نوع ایرباس A330 است همچون دو هواپیمای قبلی با پوشش های کامل بیمه ای ارائه شده از سوی بیمه ایران، عازم ایران شده است.
این هواپیمای پهن پیکر دومین هواپیمای ایرباس A330-200 خریداری شده از شرکت ایرباس بوده و قادر است مسافت 13 هزار و 450 کیلومتر را بدون توقف پرواز کند و از این جهت جزو گروه هواپیماهای پهن پیکر اقتصادی و پرطرفدار است که در سال گذشته میلادی بیش از هر هواپیمای پهن پیکر دیگری در جهان پرواز داشته است.
پوشش های بیمه ای ارائه شده از سوی بیمه ایران بر اساس الزامات معتبرترین فرودگاههای جهان تامین شده و با توجه به دورپرواز بودن این هواپیما بیمه ایران از نظر بیمه ای و صدور گواهی های بیمه ای لازم، به گونه ای عمل کرده است که برای پرواز این هواپیما به فرودگاه های مختلف جهان مشکلی وجود نخواهد داشت.

۹۶/۰۱/۱۵
۱۰:۳۷

راهکار فعالان صنعت بیمه در حادثه پلاسکو

میزگرد بررسی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو با هدف بررسی درس‌هایی از این حادثه در حوزه پیشگیری، مدیریت بحران، مدیریت بیمه و همچنین مرور نقش موثر بیمه‌ها در جبران خسارت‌های ناشی از این فاجعه در پژوهشکده بیمه برگزار شد.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،در این نشست که با حضور سرپرست پژوهشکده بیمه، اعضای کمیته فنی بیمه مرکزی، مدیران آتش‌سوزی شرکت‌های بیمه، نمایندگانی از انجمن ارزیابان خسارت و انجمن کارگزاران و دیگر مدعوین از صنعت بیمه و سایر نهادهای مرتبط تشکیل شد، ابتدا امیر صفری بر اساس گزارش‌ها و آمار اورژانس تهران و سازمان نظام پزشکی و با توجه به خسارت‌های مالی این رویداد به نوع پوشش‌های بیمه‌ای ساختمان پلاسکو اشاره کرد و از شرکت‌کنندگان خواست تا ابعاد مدیریت بیمه حادثه پلاسکو را در حوزه‌های مربوطه تشریح کنند.در ادامه هر یک از شرکت‌کنندگان به طرح دیدگاه‌ها و نحوه عملکرد سازمان خود در قبال زیان‌دیدگان پرداخته و چکیده راهکارهای پیشنهادی را اعلام کردند.
بررسی، ارزیابی و رتبه‌بندی ریسک‌های متمرکز در کشور و تهیه فهرست موارد مشابهی که ایمنی پایینی دارند، بررسی موضوع اجباری کردن بیمه آتش‌سوزی، ایجاد مدیریت یکپارچه خسارت در زمان وقوع خسارت‌های بزرگ، مانند تشکیل کنسرسیوم در حوزه پتروشیمی و درج توصیه‌های لازم‌الاجرا برای پیشگیری در بیمه‌نامه خطاب به بیمه‌گذار از جمله این پیشنهادها بود.
شناسایی تجارب شرکت‌های بیمه در دنیا در حوزه آتش‌سوزی‌های بزرگ، اصلاح شرایط عمومی بیمه‌های آتش‌سوزی به نحوی که امکان پرداخت خسارت علی‌الحساب را فراهم آورد، امکان مدیریت ریسک‌های بزرگ با توجه به بحث ضمانت اجرا در کشور، نقش بیمه مرکزی در تایید نرخ‌های اعلامی از سوی شرکت‌های بیمه و ایجاد سازوکاری مناسب برای نظارت بر نرخ‌های اعلامی از سوی شرکت‌های بیمه و ارتباط هرچه بیشتر صنعت بیمه با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط از دیگر راهکارهای ارائه شده بود.
به نوشته دنیای اقتصاد،برگزاری جلساتی در حوزه ایمنی با سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط ازسوی بیمه مرکزی و به‌دنبال آن ارائه دستورالعمل‌ها و نظام‌نامه‌هایی برای بیمه‌گران و نظارت جدی بر اجرای آنها ازسوی بیمه مرکزی، سرمایه‌گذاری برای تعامل با نهادهای مرتبط با ایمنی و پیشگیری و استفاده از کارشناسان مجرب، آموزش هرچه بیشتر کارشناسان از سوی شرکت‌های بیمه به‌منظور ارزیابی هرچه دقیق‌تر ریسک و ارائه نرخ و شرایط متناسب با ریسک جهت مدیریت هرچه بهتر ریسک‌ها و صرف بودجه ازسوی شرکت‌های بیمه در راستای بحث ایمنی و پیشگیری و توجه به نقش فناوری ایمنی ساختمان‌ها(از جمله دیتکتور حریق، سیستم‌های هشدار حریق) درخصوص واحدهای تجاری و برج‌ها نیز راهکارهای دیگر ارائه شده بود.
بر پایه این گزارش در جمع‌بندی این میزگرد بر لزوم عملکرد حرفه‌ای بخش‌های مختلف صنعت، پیش‌بینی اقدامات اعتمادساز و برنامه‌ریزی برای هماهنگی صنعت بیمه با سایر نهاد‌های مرتبط با بحران‌های مشابه تاکید شد و پژوهشکده بیمه آمادگی خود را برای برگزاری جلسات تخصصی در این زمینه اعلام کرد.

۹۶/۰۱/۱۵
۰۹:۳۸

جزئیات اصلاح مكمل آيين نامه كارگزاري رسمي بيمه مستقيم آيين نامه شماره ۹۲/۱

چنانچه محرز شود هر يك از كاركنان مؤسسه بيمه بدون رعايت ضوابط مقرر در اين آيين نامه يا مصوبه هيئت مديره، اشخاصي كه قصد خريد بيمه نامه يا انعقاد قرارداد بيمه به صورت مستقيم از موسسه بيمه داشته اند را به كارگزار بيمه معيني معرفي و يا كد كارگزار را در بيمه نامه، الحاقيه يا قرارداد بيمه درج كرده است، تخلف محسوب مي شود و مشمول مقررات انضباطي مربوط خواهد بود."

به گزارش ریسک نیوز،شوراي عالي بيمه در اجراي ماده ۱۷ قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه گري، در جلسه مورخ ۲۴/۱۱/۱۳۹۵ آيين ­نامه كارگزاري (دلالي) رسمي بيمه مستقيم (آيين نامه شماره ۹۲) را به شرح زير اصلاح و به عنوان "آيين نامه شماره ۱/۹۲" و مكمل آيين نامه مذكور تصويب نمود:
 -     ماده ۳۴ آيين­ نامه كارگزاري (دلالي) رسمي بيمه مستقيم (آيين ­نامه شماره ۹۲) به شرح ذيل اصلاح مي گردد:
ماده ۳۴- مؤسسه بيمه نمي تواند بيمه اي را كه به وسيله كارگزار بيمه به مؤسسه يا نماينده مؤسسه پيشنهاد شده است از طريق مستقيم يا به وسيله نماينده خود قبول نمايد مگر اينكه بيمه گذار انصراف خود را از صدور بيمه نامه از طريق كارگزار بيمه كتباً اعلام دارد. در اين صورت مؤسسه بيمه يا نماينده مؤسسه نمي تواند تخفيفي براي بيمه گذار منظور نموده يا به وي پرداخت كند. همچنين كاركنان مؤسسه بيمه به جز در مواردي كه به تصويب هيئت مديره شركت بيمه رسيده باشد، مجاز نيستند  انعقاد قرارداد بيمه بيمه نامه اي كه مؤسسه بيمه به طور مستقيم بازاريابي و يا جذب كرده است را به كارگزار بيمه هدايت و واگذار كنند.
تبصره ۱- هيئت مديره مؤسسه بيمه مي تواند با توجه به نوع بيمه ­نامه، مبلغ حق بيمه، درصد و ميزان كارمزد و ساير ملاحظات، تصميم گيري در اينگونه موارد را به مديرعامل، مديران و يا ديگر مسئولين مؤسسه واگذار نمايد. در اين صورت ميزان كارمزد فروش بيمه نامه متناسب با حجم كار و خدمات و نيز با رعايت سقف هاي مصوب شوراي­عالي بيمه تعيين مي شود.
تبصره ۲- چنانچه محرز شود هر يك از كاركنان مؤسسه بيمه بدون رعايت ضوابط مقرر در اين آيين نامه يا مصوبه هيئت مديره، اشخاصي كه قصد خريد بيمه نامه يا انعقاد قرارداد بيمه به صورت مستقيم از موسسه بيمه داشته اند را به كارگزار بيمه معيني معرفي و يا كد كارگزار را در بيمه نامه، الحاقيه يا قرارداد بيمه درج كرده است، تخلف محسوب مي شود و مشمول مقررات انضباطي مربوط خواهد بود."

۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۰۷

تخریب قیمت مرجع در بازار بیمه ، گناهی نابخشودنی / نیما نورالهی

شرکت های بیمه می بایست با تدوین سازوکاری با مشارکت سندیکای بیمه گران و بیمه مرکزی، از تخریب قیمت مرجع محصولات و خدمات بیمه ای جلوگیری نمایند. قیمت مرجع خدمات بیمه ای را در دامنه ای قابل قبول به لحاظ فنی و حرفه ای شکل دهند.

به گزارش ریسک نیوز،در آزمایشی دانشجویان و کارگزاران حرفه ای بنگاههای معاملات ملکی از خانه ای بازدید کردند تا قیمتش را تخمین بزنند. قبل از آن، یک لیست (با اعدادی که به صورت تصادفی تولید شده بودند) از قیمت های فروش خانه به آنها داده شده بود. نتایج آزمایش حاکی از این بود که هر چه لیست قیمت های تصادفی و فرضی فروش خانه ها بالاتر بود ارزش تخمینی دانشجویان نیز بالاتر بود. یعنی قیمت مرجع بر برآورد دانشجویان تاثیر گذاشت. اما کارگزاران چطور؟ حتی کارگزاران معاملات املاک نیز به طور مشابه از مرجع تاثیر پذیرفته بودند.
به جرات می توان گفت یکی از پیامدهای منفی و مخرب نرخ شکنی ها و رقابت های قیمتی بر خلاف قواعد حرفه ای، اصول فنی و مدیریت ریسک در بازار بیمه، آسیب زدن به قیمت مرجع به ویژه در ذهن بیمه گذاران حقوقی است.
مصرف کنندگان برای هر کالایی قیمت یادامنه قیمتی ای را به عنوان قیمت مرجع در ذهن دارند این قیمت مرجع می تواند ناشی از تجربه های خرید قبلی، اطلاعات کسب شده از منابع اطلاعات تجاری مانند مجلات تخصصی، بولتن ها و تبلیغات و تجربه های دیگران باشد. حتی قیمت مرجع ممکن است برآوردی ذهنی از قیمتی که یک کالا می تواند داشته باشد یا برداشتی آگاهانه یا ناخودآگاه از مطلوبیت کالا برای شخص یا راه حل های جایگزین را شامل شود. برای مثال بعضی از فروشندگان حرفه ای در ملاقات های فروش ضمن معرفی محصول و کار به طور غیر مستقیم قیمتی بالاتر از هزینه و سود مورد نظر را در ذهن مشتری تثبیت می کنند. برای مثال می گویند کار مشابه ای برای فلان مشتری یا رقیب شما انجام دادیم که هزینه آن در حدود A ریال شد.با این کار مذاکرات قیمت دقیقا از A ریال شروع می شود.
در بازار بیمه نرخ های ارائه شده توسط شرکت های بیمه در خصوص یک قرارداد بیمه ای، قیمت مرجع ارزش و بهای محصول یا خدمات بیمه ای را در ذهن بیمه گذار تثبیت می کند. حال اگر این نرخ صرفا مبتنی بر رقابت قیمتی و جهت موفقیت در مناقصه باشد ارزش خدمات صنعت را به طور مستمر در ذهن بیمه گذران تقلیل می دهد به صورتی که دیگر بیمه گذار زیر بار قیمت های واقعی نخواهد رفت. در بلند مدت هم شرکت های برنده، به دلیل حاشیه سود پایین یا حتی ضرر، قادر به ارائه خدمات مناسب یه بیمه گذار نخواهند بود و در این سیکل معیوب هم حاشیه سود صنعت به شدت آسیب می بیند و هم ادراک بازار هدف در خصوص کیفیت و کارآمدی خدمات ارائه دهندگان خدمات بیمه ای. یعنی هم ریسک مالی و عملیاتی و هم ریسک اعتبار صنعت را افزایش می دهد.
لذا شرکت های بیمه می بایست با تدوین سازوکاری با مشارکت سندیکای بیمه گران و بیمه مرکزی، از تخریب قیمت مرجع محصولات و خدمات بیمه ای جلوگیری نمایند. قیمت مرجع خدمات بیمه ای را در دامنه ای قابل قبول به لحاظ فنی و حرفه ای شکل دهند. حال شرکت های بیمه در دامنه فنی معقول به لحاظ مدیریت ریسک با حصول بهره وری عملیاتی، خلاقیت یا ارایه کیفیت بالاتر خدمات به رقابت بپردازد. تخریب قیمت مرجع در بازار، گناهی نابخشودنی است./ دکتر نیما نورالهی / برگرفته از کانال سامانه مقالات و تاره های بیمه ای

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۲۸

مروری بر تعهدات و خدمات بیمه تکمیلی فرهنگیان

اولین قرار داد بیمه طلایی فرهنگیان از اول اردیبهشت سال ۱۳۸۹ با شرکت بیمه ایران منعقد و طی چهار سال متوالی این قرار داد با این شرکت منعقد و اجرا شد.

قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان با آتیه سازان حافظ از اول خرداد ۱۳۹۴ به صورت چهار و ۱۲ ماهه منعقد شد و در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از فرهنگیان و افراد تحت تکفل آنها تحت پوشش خدمات قرارداد مذکور هستند.
 به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از ایسنا، اولین قرار داد بیمه طلایی فرهنگیان از  اول اردیبهشت سال ۱۳۸۹ با شرکت بیمه ایران منعقد و طی چهار سال متوالی این قرار داد با این شرکت منعقد و اجرا شد.
اما اجرای این قــرار داد با توجه به تنــوع تعهدات و تعداد بیمه شدگان طی چهار ســال یاد شده نیز با مشکلاتی همراه بود کــه از مهم‌ترین آنها می‌توان بــه عدم وجود ظرفیت‌های مناسب صنعت بیمه در کشور و عدم همراهی مجموعه مرتبط با درمان از جمله بیمارســتان‌ها و مراکز سرپایی و پاراکلینیکی کشور اشاره کرد. به همین علت با توجه به مشــکلات و محدودیت‌های مالی دستگاه‌های اجرایی در سال ۹۱ و ۹۲ تامین منابع با مشکل مواجه شد که ماحصل آن موجب بروز اختلاف مالی با شرکت بیمه طرف قرار داد در سال ۱۳۹۲ شد.
با توجه به هماهنگی‌های بــه عمل آمده توافق اولیه برای انعقاد قرارداد میان این وزارتخانه و شــرکت بیمه ایران با نرخ حق بیمه ۲۶ هزار تومان انجام پذیرفت، اما به دلیل عدم همکاری مناســب و اعلام انصراف شــرکت بیمه ایران از ادامه همکاری با این وزارت (به دلیل انباشت بدهی و بروز اختلافات مالی) تمدید قرار داد با این شرکت برای آموزش و پرورش میسر نشد و براساس پیگیری‌ها و استعلام مجدد از شرکت های بیمه گر، نهایتا شرکت آتیه سازان حافظ به عنوان مجری قرارداد سال ۱۳۹۳ انتخاب شد.
وزارت آموزش و پرورش درســال ۹۴  پس از تحقیق و بررســی پیرامون تعهدات و پوشش های مختلف بیمه های تکمیلی درمان و با توجه به افزایش تعرفه خدمات پزشکی، پس از تدوین و ارائه چهار بســته پیشنهادی برای نظر سنجی و اخذ نظرات فرهنگیان سراسرکشور با مدنظر قرار دادن نتایج نظر سنجی، بسته شماره ۲  را (به دلیل اختصاص۶۵ درصد از کل آرا در نظر سنجی و دربرداشتن کلیه تعهدات بســته های ۳ و ۴ ) به عنوان بســته نهایی بیمه تکمیلی فرهنگیان انتخاب و اقدام به انعقــاد قرار داد همکاری در قالب صندوق درمان با شــرکت آتیه سازان حافظ کرد که هم اکنون در حال اجراست. هرچند بدون تردید افزایش تعرفه های پزشکی در سال گذشته بر میزان حق بیمه پرداختی، مفاد قرارداد و چگونگی ارائه خدمات و تعهدات توسط شرکت های بیمه گر، تاثیر بسزایی گذاشت.
عباسعلی باقری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیون و ششصد هزار نفر از فرهنگیان و افراد تحت تکفل ایشــان تحت پوشش خدمات قرار داد مذکور هستند، گفت: تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد (پاراکلینیکی و بیمارســتانی) در حال حاضر به بیش از ۹۰۰۰ مرکز و تعداد نمایندگان جهت ارائه خدمات به بیمه شــدگان به بیش از ۷۰۰ نمایندگی در سراسرکشور می رسد.
وی افزود: برخورد و همزمانی انعقــاد قرار داد بــا تعطیلی مدارس (خرداد ماه) و جابه جایی فرهنگیان در تابستان، همزمان نبودن انعقاد قــرارداد با بیمه تکمیلی بازنشســتگان در شهریور ماه و بروز وقفه سه تا چهار ماهه برای همکارانی که اوایل مهر ماه بازنشسته می شوند از جمله دلایل زمان چهار ماهه و یک ساله بودن این قرارداد است.
مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه رشد نرخ حق بیمه براســاس نرخ اعلام شده توسط شرکتهای بیمه گــر نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر بود گفت: به منظور  جلوگیــری از افزایش حق بیمه مقرر شد بسته شماره ۲ با نرخ ۳۰۰۰۰ تومان اجرا و از این مبلغ نیمی توسط فرد و نیمی توسط وزارت آموزش و پرورش پرداخت شود. با توجه به افزایش حق بیمه در صنعت بیمه کشور تلاش شد که با مدیریت صحیح منابع، انتخاب روش مناسب اجرا و حداقل افزایش نرخ حق بیمه، قرارداد بیمه تکمیلی به صورت صندوقی اجرا شود.
وی افزود: در روش صندوق درمان، هزینه های بیمه شــدگان فرهنگی با نظارت مســتقیم آموزش و پرورش پرداخت می شود و با توجه به مدیریت بر منابع مالی توســط وزارت آموزش و پرورش، علاوه بر بهبود ارائه خدمات و انجام تعهدات، مدت زمان پرداخت خسارت نیز کاهش چشمگیری یافته است. اهداف اجــرای قرارداد بیمــه تکمیلی درمــان به روش صندوقی کاهش حداقل ۶۰ درصد حق بیمه (نسبت به حق بیمه اعلامی توسط صنعت بیمه کشور)، تسریع در ارائه خدمات و پرداخت هزینه‌ها درکمترین زمان ممکن، پرداخت کلیه هزینه‌های دارویــی و درمانی بیماران صعب العالج و پرهزینه، دسترسی آســان تمامی افراد تحت پوشش به مراکز طرف قرارداد، پرداخت هزینه‌های درمانی به بیمه شدگان در مراکز غیر طرف قرارداد با سرعت و دقت بیشتر، نظارت بر فرآیند بررســی و پرداخت هزینه ها توسط آموزش و پرورش است.
باقری ادامه داد: وزارتخانه ضمن انعقاد قرارداد با شرکتی ناظر و متخصص و هماهنگی بــا ادارات آموزش و پرورش، نســبت به کنترل و نظارت بر کلیه فعالیت‌های صندوق درمان فرهنگیان اقدام کرده است. این شرکت به صورت هفتگی و ماهانه گزارشی از نحوه انجام امور توسط شرکت آتیه ســازان حافظ و چگونگی روند انجام قرارداد درمان تکمیلی تهیه و ارائه می‌کند.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۰۴

در گفت‌و‌گو با مدیران ارشد بیمه بررسی شد صعود «بیمه‌های زندگی» در فرود تورم/ ضریب نفوذ رویایی بیمه به بار می‌نشیند؟

تکاپو برای توسعه بیمه‌های عمر و زندگی در حالی در سیاست‌گذاری‌ها کلان کشور و اقدامات بیمه‌گران آغاز شده است که موفقیت آن در چالش با تورم پایدار اقتصاد با تردیدهایی روبروست.

به گزارش صبح تهران به نقل از فارس، در تصویب برنامه ششم توسعه گام‌های بلندی برای افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور به مدد افزایش سهم بیمه‌های زندگی در پرتفوی شرکت‌های بیمه برداشته شد. بر اساس پیش بینی نمایندگان مجلس ضریب نفوذ بیمه در کشور باید از دو درصد به 7 درصد ارتقاء یابد و سهم بیمه‌های زندگی نیر در سبد محصول شرکت‌های بیمه از 11 به 50 درصد برسد، گام‌هایی که اهالی صنعت بیمه به اتفاق با عباراتی چون «بلند پروازنه»،«خوشبینانه» و یا «دست‌نیافتنی» به آن واکنش نشان دادند.
شاید علت اصلی بدبینی فعالان صنعت بیمه نسبت به افزایش سهم بیمه‌های زندگی در پرتفو شرکت‌ها به مانع همیشگی آن یعنی «تورم» پایدار اقتصاد برگردد که از قضا بخش جذاب بیمه‌نامه‌های عمر یعنی «پس‌انداز و سرمایه‌گذاری» را بی‌اثر کرده است.
اگر چه شرکت‌های بیمه در تبلیغات خود بازدهی‌های جذابی را برای سرمایه‌گذاری دراز مدت مشتریان ترسیم می‌کنند اما اغلب سرمایه‌گذاران معتقدند که در نهایت غول تورم بازدهی پس ‌انداشان در بیمه عمر و زندگی را خواهد بلعید و چیزی جز زمین سوخته باقی نمی‌گذارد.
در عین حال و علی‌رغم واکنش‌های مایوس‌کنند‌ه‌ای که به هدف‌گذاری‌های قانون 5 ساله برنامه ششم صورت گرفت،رویکرد صنعت بیمه به سمت بیمه‌های زندگی چندان ناامید‌کننده نیست. شرکت بیمه خاورمیانه با فعالیت تخصصی در حوزه بیمه‌های عمر و زندگی اخیرا آغاز به کار کرد، در پی آن رئیس کل بیمه مرکزی از صدور مجوز برای فعالیت تخصصی چند شرکت دیگر در زمینه عمر و زندگی خبر داد، مدیرعامل بیمه ملت اعلام کرد دومین شرکت بیمه تخصصی عمر و زندگی بنام این شرکت ثبت خواهد شد و تکاپوی بیمه عمر و زندگی در سایر شرکت‌ها نیز قابل توجه است، از جمله بحث ایجاد بخش‌های تخصصی بیمه های عمر و زندگی در دل شرکت‌های بیمه است که در اظهار نظرهای اغلب مدیران صنعت بیمه مطرح و مورد تاکید قرار می‌گیرد.
در این رابطه رئیس کل بیمه مرکزی، مدیرعامل بیمه خاورمیانه و مدیرعامل بیمه سرمد به سوال‌های خبرنگار فارس پاسخ دادند، اینکه چشم انداز خیز بیمه‌های زندگی در چالش تورم را چگونه ارزیابی می‌کنند.
*همتی: آینده بیمه‌های زندگی روشن است
عبدالناصر رئیس کل بیمه مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص ابهامات و تردیدهای مطرح درباره توسعه بیمه‌های زندگی به خصوص نقش تورم‌های ساختاری اقتصاد ایران بر توسعه این رشته می‌گوید: شرکت‌های بیمه تمام تلاششان این است که در رشته عمر و زندگی بیشترین بازدهی را داشته باشند، بنابراین نباید نگرانی وجود داشته باشد.
به اعتقاد همتی بازدهی که شرکت‌های بیمه از ذخایر بیمه عمرشان می‌گیرند از بازدهی که مردم بخواهند از فعالیت‌های روزانه اقتصادی بگیرند بهتر خواهد بود.
رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه شرکت‌های بیمه باید تلاش‌ خود را در توسعه این رشته بکنند، در خصوص اثرگذاری تورم بر بازدهی‌های نجومی که شرکت‌ها در پایان دوره 20-30 ساله به بیمه‌گذاران وعده‌ می‌دهند، اظهار داشت: نرخ‌هایی که بیمه‌ها اعلام می‌کنند حداقل نرخ‌های تضمینی است.بسیاری از شرکت‌های بیمه با شرکت در پروژه‌ها،بازار مالی و سرمایه‌گذاری‌هایی که کرده‌اند، بالای 24 درصد در ماه بازدهی و سود داشته‌اند.
همتی اضافه کرد: مردم نباید نگران باشند، چون بیمه‌های زندگی سرمایه‌گذاری است که یک نوع پوشش بیمه عمر دارد و خدای ناکرده اگر اتفاقی برای بیمه‌گذار بیفتد خانواده‌اش می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند.
وی گفت: در مجموع با توجه به استقبالی که می‌شود و در 9 ماهه امسال فروش بیمه‌نامه‌های زندگی 38 درصد رشد داشته است، مردم اهمیت بیمه عمر را درک‌ و به آن توجه‌ کرده‌اند و امیدواریم این استقبال در آینده بیشتر شود.
حسن‌زاده: امیدواریم
اخیراً نخستین شرکت تخصصی بیمه عمر و زندگی یعنی بیمه خاورمیانه پا به عرصه وجود گذاشت. خلیل حسن‌زاده مدیرعامل این شرکت بیمه به خبرنگار فارس گفت: ما امیدواریم. تورم در سال‌های اخیر در حال کنترل است و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
وی ادامه داد: این به ما کمک خواهد کرد بتوانیم روی جنبه‌های بیمه‌ای بیشتر فعال شویم.
به اعتقاد مدیرعامل بیمه خاورمیانه مشکل افت ارزش پول در روند تورم در سپرده‌های بانکی هم وجود دارد و در مواقعی که نرخ تورم بالا است، جوابگو نیست.
حسن زاده ادامه داد: باید به پوشش‌های بیمه‌ای بیمه عمر و زندگی بیشتر بها داد.
وی در خصوص بیم وامیدهای شرکت تازه تاسیس خاورمیانه هم معتقد است جای فعالیت یک شرکت تخصصی بیمه عمر در صنعت بیمه خالی بوده و می‌تواند تاثیرگذار باشد.
دلفراز: موفقیت طرح پایلوت بیمه زندگی در یزد
مدیرعامل بیمه سرمد نیز درباره چالش بیمه‌های زندگی در ایران یادآور شد: در کشورهای توسعه‌یافته، یکی از دلایل بالا بودن ضریب نفوذ بیمه بیمه‌های عمر است، ممکن است در کشور ما مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد و ملموس‌تر هم باشد، اما در این بیمه دو جنبه وجود دارد؛ یکی پوشش فوت و دیگری جنبه سرمایه‌گذاری است.
دلفراز افزود: خیلی‌ها بیمه‌های عمر را با سرمایه‌گذاری‌های بانکی مقایسه می‌کنند که صحیح نیست، اگر کسی بیمه عمر بخرد و فوت کند، حتی اگر یک قسط را پرداخت کرده باشد، بیمه موظف است سرمایه‌ای که تعهد کرده را بپردازد. بیمه عمر در واقع پوشش‌هایی علاوه بر سرمایه‌گذاری و نرخ سود دارد و بابت آن هم حق بیمه‌ای پرداخت می‌شود، ضمن اینکه همه شرکت های بیمه در تمام سرمایه‌گذاری‌هایشان به یک شکل عمل نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه بیمه سرمد در این رابطه توانسته است نرخ سود 24.5 درصدی را برای سرمایه‌گذاری بیمه های عمر محقق کنند، افزود: چند سالی است که به آن شکل تورمی هم نداریم.
دلفراز درباره پرداخت‌های کلانی که در بازاریابی بیمه‌های عمر برای پایان دوره وعده می‌شود و اینکه تحقق آن چقدر امکان‌پذیر است، گفت: بحث پرداخت‌های میلیاردی که برای بازخرید بیمه‌های عمر عنوان می‌شود، براساس محاسبات اکچوئری است و شرکت‌ها تعهداتشان را انجام می‌دهند. اگر غیرقابل پرداخت بود، الان شرکت‌ها نمی‌توانستند تعهداتشان را عمل کنند، پس تعرفه‌ها و نرخ‌ها منطقی است.
وی در خصوص ظهور شرکت‌های تخصصی بیمه عمر گفت: این ایده بسیار خوبی است و به فرهنگسازی و رشد ضریب نفوذ بیمه کمک شایانی خواهد کرد.
مدیرعامل بیمه سرمد تصریح کرد: پرتفوی استراتژیک ما بیمه‌های عمر و زندگی است، شخصا به بیمه‌ها عمر اعتقاد دارم زیرا هم ضریب نفود صنعت بیمه را افزایش می دهد، هم برخلاف ریسک‌های بزرگ ریسک آن قابل شناسایی است و از طرفی قابل اطمینان‌تر و سود آورتر است.
مدیرعامل بیمه سرمد افزود: ما ظرفیت‌های بزرگی مانند بانک صادرات و بانک شهر را به عنوان سهامداران عمده شرکت در اختیار داریم که می توان از فرصت آنها استفاده کرده و وارد بازار بیمه‌های عمر و زندگی شد.
دلفراز با اشاره به پایلوت عرضه بیمه‌های زندگی از طریق شعب بانک صادرات در شهر یزد افزود: این طرح در شهر یزد امتحان شد، بدین شکل که بازاریابان ما در شعب بانک صادرات فعالیت کردند و سبد بیمه‌های عمرو زندگی شرکت در این شهر 300 تا 400 درصد رشد داشت.
مدیرعامل بیمه سرمد ادامه داد: بنا داریم طرح را در سایر استان‌ به اجرا گذاشته و شبکه فروش شرکت را در این زمینه فعال کنیم و ارزیابی‌مان این است که دستاوردهای خوبی داشته باشد.
**
گزارش خبرنگار فارس حاکی است تکاپوی صنعت بیمه در رشته‌های عمر و زندگی ملموستر شده است، حال این تکاپو در راستای اهداف دیده شده در برنامه ششم شکل گرفته یا برنامه ششم بر اساس پتانسیل شرکت‌های بیمه هدفگذاری کرده است، چندان مشخص نیست.
در عین حال باید منتظر ماند و دید در روزآزمایی صنعت بیمه با ابزار بیمه‌های عمر و زندگی از یک سو و غول خفته تورم از سوی دیگر برد با چه کسی خواهد بود.
هر چند اگر عمل به تعهدات بیمه عمر و و زندگی با مسئولیت پذیری شرکت‌ها بیمه همراه شده و در مسیر افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور قرین توفیق باشد گام بزرگی در رشد و رفاه جامعه برداشته شده است.

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
 • ایران اکونا
 • نیوزبانک
۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۳۵

پرداخت نرخ‌های سود بالای 20 درصد در شبکه بانکی ادامه دارد تکرار سناریو غیرمتشکل‌ها در شبکه بانکی

گروه بانک و بیمه | احسان شمشیری|
به دنبال کاهش نرخ تورم به زیر 10درصد، کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی و نرخ رسمی سود سپرده به 15درصد در سال 95، انتظار می‌رفت که بانک‌ها نرخ‌های سود خود را با نرخ رسمی مطابقت دهند و با رعایت این نرخ‌ها از بروز چالش‌ها و بحران‌هایی که برای موسسات غیرمجاز ازجمله میزان و ثامن‌الحجج اتفاق افتاد، جلوگیری کنند. در چند ماه گذشته اما اخبار مختلفی در مورد ارائه نرخ‌های سود 19تا 23درصدی در برخی بانک‌ها با عنوان فروش اوراق و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌ها شنیده شده و به دنبال آن، این پرسش و نگرانی را ایجاد کرده که برخی بانک‌ها براساس کدام مجوز چنین نرخ‌هایی را ارائه می‌دهند و آیا ممکن است که پدیده میزان و ثامن‌الحجج برای بانک‌های دارای مجوز کشور نیز ایجاد شود و این سرمایه‌گذاری‌ها را با چالش مواجه کند؟
به گزارش«تعادل» برخی کارشناسان در سال‌های اخیر بارها با هشدار نسبت به وضعیت بانک‌های کشور تاکید کردند که بانک‌های کشور قادر به ادامه این روند نیستند و در شرایطی که نرخ تورم به زیر 10درصد رسیده و اقتصاد در شرایط رکود قرار گرفته، بانک‌ها نمی‌توانند هزینه بالای سود سپرده بالای 20درصد را تامین کنند و طرح‌های تولیدی و صنعتی در شرایطی نیستند که نرخ سود تسهیلات بالا و نرخ سود برای تامین منابع را پرداخت کنند و با ادامه این روند نه تنها بانک‌ها در شرایط سخت‌تری قرار خواهند گرفت و زیان‌دهی آنها افزایش می‌یابد بلکه مطالبات معوق و تنگنای مالی افزایش خواهد یافت و توان اقتصاد برای ایجاد رشد اقتصادی و تولید و اشتغال نیز کاهش می‌یابد.
از سوی دیگر برخی صاحب‌نظران با انتقاد از نظارت بانک مرکزی معتقدند: وقتی یک بانک امکان ارائه سود سپرده و سرمایه‌گذاری بالای 20درصد را دارد و برای یکی دو ماه یا بیشتر می‌تواند سپرده جذب کند به نوعی با اجازه مقام ناظر یا حداقل سکوت آن مواجه است و این موضوع عملا نظارت بانک مرکزی را تضعیف و سیاست‌گذاری برای کاهش نرخ سود را با چالش مواجه می‌کند.
این کارشناسان تاکید دارند که وقتی چند بانک امکان ارائه سود به برخی اوراق و صندوق‌ها و طرح‌ها با سود بالای 19و 20درصد را دارند عملا بقیه بانک‌ها نیز به روش‌های مختلف مستقیم و غیرمستقیم به جذب سپرده با نرخ بالا مبادرت کرده و عملا سیاست نرخ سود رسمی 15درصدی برای سپرده بلندمدت یک‌ساله را تضعیف می‌کنند.
نگاهی به ترکیب سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت اواخر سال 95 نیز نشان می‌دهد که سهم و رشد سپرده کوتاه‌مدت از سپرده بلندمدت پیشی گرفته و تنها 48درصد از سپرده‌های درازمدت بانک‌ها در حساب‌های بلندمدت سود 15درصدی یک ساله را دریافت می‌کنند و بقیه سپرده‌های بانکی به حساب‌های جاری و کوتاه‌مدت هدایت شده‌اند تا هر زمان که صاحبان پول و سپرده تشخیص دادند، پول خود را به سمت صندوق‌ها و اوراق و سرمایه‌گذاری‌های با نرخ بالای 19درصد یا خرید و فروش ارز و سکه و سایر دارایی‌ها ببرند.
اما این ترکیب سپرده‌ها که برای نخستین بار طی دو دهه اخیر اتفاق افتاده، این نگرانی را ایجاد کرده که عملا نرخ سود 15درصدی سپرده بلندمدت یک ساله را کم اثر کرده است و جریان پول و نقدینگی به سمت سپرده‌های کوتاه‌مدت و سپرده‌های با سود بالا و خرید و فروش هدایت شده است.
بر این اساس در شرایطی که اثر سیاست کاهش نرخ سود به 15درصد را کمرنگ کرده و باعث شده که بانک‌ها نتوانند روی منابع سپرده‌های کوتاه‌مدت و جاری حساب باز کنند، از سوی دیگر باعث می‌شود که قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها کاهش یابد و منابع کمتری برای ارائه تسهیلات به تولید و اشتغال در دسترس باشد و واحدهای اقتصادی نیز برای تمدید وام‌های خود عملا با پرداخت سود بیشتر و مشکل تامین منابع مواجه شوند همچنین میزان مطالبات معوق و غیرجاری نیز افزایش یابد.
برخی کارشناسان نیز معتقدند که نگرانی از کمبود منابع بانک‌ها و جریمه 34درصدی اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی باعث شده که نرخ سود بین بانکی افزایش یابد و تمایل به تامین منابع با نرخ سود بالای 20درصد بیشتر شود. بانک‌ها و موسسات مالی به سمت پرداخت سودهای بالای 20درصدی رفته‌اند و حتی حاضرند که 28درصد برای مبالغ کلان پرداخت کنند تا از جریمه اضافه برداشت 34درصدی فرار کنند.
یکی از کارشناسان بانکی در این زمینه به «تعادل» گفت: برخی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری با هدف جذب سپرده و استفاده از طرح‌های تشویقی برای جذب سپرده و معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از ۲۲درصد سود به مشتریان خود می‌دهند در نگاه اول این پرسش به ذهن می‌رسد که در این شرایط رکودی اقتصاد، بانک‌ها با استفاده از چه امکاناتی توان بازپرداخت سود و اصل را دارند و آیا خطر وقوع چالش‌هایی مانند میزان و ثامن‌الحجج برای دیگر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری وجود دارد؟
وی افزود: همچنین این سوال مطرح است که چرا بانک مرکزی به این بانک‌ها که مجوز دارند، اجازه می‌دهد با نرخ بالای 22درصد سپرده جذب کنند، آیا این موضوع که یک بانک بتواند حتی برای یکی دو ماه با نرخ بالا منابع جذب کند به معنای نادیده گرفتن اثر سیاست کاهش نرخ سود برای کمک به تولید و اشتغال و افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها و کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از زیان‌دهی بانک‌ها نیست؟ آیا بانک مرکزی با این کار عملا شرایط را برای افزایش نرخ سود در سایر بانک‌ها و موسسات فراهم نمی‌کند؟
وی ادامه داد: در این زمینه لازم است که بانک مرکزی و بانک‌هایی که چنین نرخ‌هایی ارائه می‌دهند، توضیح دهند که با چه هدفی این نرخ‌های سود بالا ارائه شده است و چرا مردم و بانک‌ها را به سمت نرخ‌های سود بالا تشویق کرده‌اند؟ این منابع در کجا خرج خواهد شد و آیا از بابت پرداخت اصل و فرع این سپرده‌ها توسط بانک‌ها نگرانی وجود نخواهد داشت؟ آیا این منابع در جایی خرج می‌شود که بتواند اصل و فرع را بازگرداند و نگرانی ایجاد نکند؟
دکتر محمدعلی دهقان‌دهنوی، صاحب‌نظر پولی و بانکی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این رابطه به «تعادل» گفت: متاسفانه بانک‌های مختلف با دور زدن قانون، اقدام به پرداخت سودهای بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار می‌کنند و مطمئنا در شرایط کنونی هیچ توجیه اقتصادی یا بازدهی سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران وجود ندارد که جوابگوی پرداخت نرخ‌های سود بالا در نظام بانکی شود.
وی افزود: مساله اصلی این است که برخی بانک‌ها به دلیل عدم کفایت سرمایه و سوءمدیریت مانند انباشته شدن دارایی‌های نادرست و بدهی‌های معوق و سرمایه‌گذاری‌های نادرست درحال اضافه برداشت از بانک مرکزی هستند و حسابشان قرمز شده که در این صورت 34درصد جریمه می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ترس و فرار از جریمه 34درصدی است که بانک‌ها و موسسات مالی را به سمت پرداخت سودهای بالای 20درصدی می‌کشاند و بعضا 28درصد برای مبالغ کلان می‌پردازند.
دهقان‌دهنوی در پاسخ به این سوال که آیا این نرخ سود با بازدهی واقعی اقتصاد ایران مطابقت دارد، تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصاد ایران که بازدهی بخش واقعی اقتصاد پایین است و در سال گذشته، صورت‌های مالی جدید نشان داد که بانک‌ها با زیان‌دهی مواجه هستند شاهد انباشت زیان بانک‌ها و مطالبات معوق بانک‌ها خواهد شد و می‌تواند برای نظام بسیار خطرناک باشد و ضرورت دارد در این رابطه به سرعت چاره‌یی اندیشیده شود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا بانک مرکزی در این رابطه ورود نمی‌کند، گفت: بانک مرکزی تاکنون نتوانسته یک نظارت کامل و دقیق در این رابطه داشته باشد و دلیل آن هم گسترده بودن شبکه بانکی و نبود نیروی کافی عنوان می‌شود. اما وقتی مردم این نوع سود را اطلاع‌رسانی می‌کنند، بانک مرکزی نیز باید سوال کند که بر چه مبنایی این نرخ‌های سود اعلام شده تا از ایجاد بحران و مشکلات دیگر جلوگیری کند.
وی تاکید کرد: یک انتقاد دیگر که به بانک مرکزی وارد می‌شود، این است که تخلف‌ها کاملا مشهود است و همه مردم می‌دانند که چه بانک‌هایی با چه عنوان‌هایی بالای 20درصد سود می‌دهد. اما متاسفانه هیچ گونه برخوردی در سطح رسانه‌ها و نهادهای ناظر مشاهده نمی‌شود و این کار اصلا درست نیست و هیچ گزارشی در این باره منتشر نشده که در این رابطه چه چاره‌یی اندیشیده شده است. وی افزود: رسانه‌ها و صاحب‌نظران همواره هشدار داده‌اند، وقتی بازدهی بخش واقعی اقتصاد پایین است مردم به سمت بانک‌های متخلف می‌روند و سپرده‌گذاری می‌کنند و این انتقاد جدی به مجموعه بانک مرکزی و شبکه بانکی وارد است و نباید عده‌یی با پول مردم و کشور به روش‌های خطرناک و غیراصولی رفتار کنند.
وی در پاسخ به این سوال که نرخ واقعی بازدهی در اقتصاد ایران چقدر است، گفت: نرخ بازدهی در کل اقتصاد متفاوت است اما بازده میانگین به دلیل رکود چند ساله اخیر و رشد‌های منفی اقتصادی زیر 15درصد است و جریان ایجاد شده کنونی در اقتصاد و بانک‌ها این اصل مهم را نقض کرده است و جز دلالی و خرید و فروش و واردات نمی‌توان انتظار سود بالا را داشت و این نرخ‌های سود هیچ کمکی به بانک‌ها و مردم و تولید و اشتغال و اقتصاد ایران نخواهد کرد.
دلایل جنگ قیمتی
رییس کانون بانک‌های خصوصی با تاکید بر لزوم حمایت ویژه دولت از بانک‌ها گفت: جنگ قیمتی ماه‌های اخیر در بانک‌ها ناشی از اوراق منتشر شده توسط دولت برای تامین منابع لازم برای اجرای طرح‌ها بوده است.
کورش پرویزیان در گفت‌وگو با ایبنا درباره مباحث مطرح درباره جنگ بانک‌ها بر سر نرخ سود و لزوم ورود شورای پول و اعتبار به این موضوع افزود: نخستین موضوع که باید به آن تاکید کرد، این است که مسیر اینچنینی مناسب نیست و مشکل جدی برای کشور و شبکه بانکی ایجاد می‌کند.
رییس کانون بانک‌های خصوصی کشور اظهار کرد: همچنین نظام اقتصادی کشور تحت تاثیر جدی قرار گرفته و بی‌ثباتی در بازارها تقویت می‌شود. به ویژه دستاوردهای مهم بانک مرکزی در سال‌های اخیر را نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بدهد.
پرویزیان ادامه داد: نخستین موضوع این است که خود بانک‌ها تشویق شوند تا به چارچوب‌های تعیین شده بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار بازگردند و این به عنوان نخستین قدم مطرح است و البته مساعدت‌ها و کمک‌های ویژه‌یی از سوی بانک مرکزی و دولت باید به بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی صورت پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه جنگ قیمتی در ماه‌های اخیر عمدتا ناشی از اوراق منتشره دولت برای تامین کسری بودجه در بخش‌هایی مانند سلامت، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، نیرو و... بوده است.
مدیرعامل بانک پارسیان افزود: یک بسته سیاستی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی تدوین شده و قرار بوده به مرحله اجرا گذاشته شود که ثبات بازار مالی را تقویت کند ولی به هر دلیل اجرایی نشد. ازجمله موارد آن این بود که تنگنای مالی بخش‌های مختلف کشور در حوزه‌های مختلف دولت و دستگاه‌های مرتبط با آن از طریق تسهیلات کمک شود تا بدهی دولت به پیمانکاران پرداخت و سرمایه بانک‌ها نیز افزایش یابد.
به گفته پرویزیان، ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید درباره تسویه ارزش سال‌های ۹۱و ۹۲ نیز قرار بود انجام شود و این موارد می‌توانست تا حدودی کمک کند همچنین مقرر بود در حوزه دارایی‌ها و معوقات بانک‌ها گام‌هایی برداشته شود که این موارد عملیاتی نشد.
رییس کانون بانک‌های خصوصی کشور تصریح کرد: به نظر می‌رسد که اگر این فضا برگردد و بانک‌ها عزم خود را دوباره جزم کنند برای کاهش نرخ‌ها و از رقابت نادرست به ویژه در حوزه سپرده‌های کلان دست بردارند و کمک شود تا کسری‌های آنها از سوی دستگاه‌های عالی کشور به ویژه بانک مرکزی تامین شود، می‌توانیم به جایی برسیم که نرخ‌ها متعادل شود.
وی اظهار کرد: تا مدتی قبل به سمت کاهش نرخ‌ها حرکت شده بود و به سمتی می‌رفتیم که نرخ‌ها درحال متناسب‌سازی بود. حوزه کاهش نرخ سود بانکی از مشکلات اساسی شبکه بانکی است که به صورت موثر روی سایر بازارها تاثیرگذاری دارد و بانک‌ها باید آزادی عمل برای بازه کاری خودشان داشته باشند و فاصله تعیین شده قبلی برای نرخ سود و تورم به میزان ۳درصد مناسب نیست چون هزینه بانک‌ها در شرایط فعلی بالاست و این فاصله بیش از ۵ درصد است و نیاز داشت که در این بخش کمک شود تا هزینه‌ها کاهش یابد و بانک‌ها بتوانند از حوزه زیان خودشان را بازگردانند به سمت عملکرد بهتر باشند چون هر چه نرخ‌ها بالاتر باشد، معوقات شبکه بانکی نیز بیشتر خواهد شد.
پرویزیان تاکید کرد: این شرایط باعث می‌شود تا بازگرداندن اعداد بالای معوقات نیز امکان‌پذیر نباشد ولی اگر نرخ‌ها تعدیل شود، امکان بازگشت منابع بانکی نیز وجود خواهد داشت و این مساله کمک می‌کند تا چرخش نقدینگی شبکه بانکی و قدرت تسهیلات‌دهی آنها افزایش یابد.
مدیرعامل بانک پارسیان افزود: ‌در هر صورت ما انتظار داریم تا در این زمینه مانند گذشته که بانک مرکزی با اقتدار وارد شد و بازار بین بانکی را کنترل کرد دوباره مساعدت شود و وزارت اقتصاد نیز باید کمک ویژه‌یی به بانک‌ها داشته باشد که این کمک می‌تواند در بخش مالیات به صورت اولویت‌دار دنبال شود. متاسفانه در برخی موارد حتی نظر وزیر اقتصاد برای ذخیره‌گیری نیز تغییر یافته است.
eban09

۹۶/۰۱/۱۵
۰۶:۵۴

ساعات کار بانک پاسارگاد در 6 ماهه اول سال 1396 اعلام شد

بانک پاسارگاد ضمن تبریک به مناسبت آغاز سال جدید و آرزوی سلامت و موفقیت برای هم‌میهنان گرامی، ساعات کار ستاد و شعبه‌های خود را در شش ماهه اول سال 1396 اعلام کرد.

بانک پاسارگاد ضمن تبریک به مناسبت آغاز سال جدید و آرزوی سلامت و موفقیت برای هم‌میهنان گرامی، ساعات کار ستاد و شعبه‌های خود را در شش ماهه اول سال 1396 اعلام کرد.
به گزارش ایانا از روابط‌عمومی بانک پاسارگاد، کلیه شعبه‌های این بانک در استانهای تهران و البرز، در روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 7:30 صبح تا 16 بعدازظهر و در روزهای پنج‌شنبه از ساعت 7:30 صبح تا 13 بعدازظهر کلیه خدمات بانکی را به مشتریان ارایه می‌دهند. شعبه‌های بانک در سایر استان‌ها نیز در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 تا 13:30 در باجه صبح و از ساعت 17 تا 19 در باجه عصر آماده خدمات‌دهی به هم‌میهنان هستند. در روزهای پنج‌شنبه نیز این شعبه‌ها از ساعت 7:30 صبح تا 13 بعدازظهر در خدمت هم‌وطنان گرامی هستند.
همچنین واحدهای ستادی بانک پاسارگاد، طبق روال گذشته، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح تا 15:30 بعدازظهر و در روزهای پنج شنبه از ساعت 7:30 صبح تا 12:30 بعدازظهر آماده پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان و پشتیبانی از شعبه‌های بانک هستند. ساعت‌کار شعبه‌های کیش و قشم نیز هماهنگ با زمان فعالیت سایر بانک‌های مستقر در مناطق آزاد کیش و قشم خواهد بود که در فصول مختلف توسط سازمان مناطق آزاد متبوع اعلام خواهد شد.
هم‌میهنان عزیز می‌توانند از طریق تماس با مرکز اطلاع‌رسانی بانک پاسارگاد به شماره 82890 و یا مراجعه به سیستم بازخورد در سایت بانک به نشانی www.bpi.ir نظرها، پیشنهادها و پرسش های خود را مطرح کنند.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۵:۵۱

قانون نظام بانکی تا ٤ ماه آینده اصلاح می شود

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از اصلاح قانون نظام بانکی تا چهار ماه آینده خبر داد و گفت: تا پایان شهریور، قانون مالیات بر ارزش افزوده را در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهیم داد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از صداوسیما، محمدرضا پورابراهیمی از اصلاح قانون نظام بانکی تا چهار ماه آینده خبر داد و گفت: تا پایان شهریور، قانون مالیات بر ارزش افزوده را در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهیم داد.
وی افزود: در راستای اجرای فرمایشات رهبر و تأکیدات رئیس مجلس بر پیگیری مطالبات اقتصادی کشور، چند موضوع را در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار می‌دهیم که اقدامات تقنینی از جمله آنهاست.
این مقام مسئول، قاچاق کالا را از دیگر مشکلات اساسی کشور دانست و ادامه داد: براساس برآوردها حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال ارزش کالاهای قاچاق است. لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق را که از سوی دولت ارائه شد، تصویب شد که حداکثر تا دو ماه آینده، آن را نهایی خواهیم کرد.
پورابراهیمی تصریح کرد: از دیگر تحولات این بود که ساختار گمرک و مناطق آزاد هم به وزارت امور اقتصادی و دارایی واگذار شد.
دریافت کننده: رویا ذوالفقاری انتشاردهنده: پورعرب
601

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۱۹

عدم دریافت کارمزد سالیانه خدمات بانکداری الکترونیک در بانک سینا

بانک سینا به منظور اشاعه فرهنگ استفاده از بانکداری الکترونیک و با هدف افزایش رضایتمندی مشتریان، کارمزدی بابت این خدمات از کاربران سامانه‌های نوین دریافت نکرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک سینا، این بانک که در حال حاضر متنوع‌ترین خدمات را در حوزه بانکداری الکترونیک به هموطنان ارائه می‌کند، به منظور ترغیب و تشویق مشتریان به استفاده از این خدمات، کارمزدی را بابت استفاده کاربران سامانه‌های تلفنبانک، موبایل بانک و ussd در سال ۹۵ اخذ نکرد.
بانک سینا با ایجاد بسترها و زیرساخت‌های پیشرفته بانکداری الکترونیک و بهره‌برداری از سامانه‌های نوین، انواع خدمات بانکی را در همه ساعات شبانه‌روز، به هموطنان ارائه می‌کند.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۱۲

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با ایسنا: نظام بانکی برای اقتصاد کشور چالش به وجود آورده است/ارایه قانون نظام بانکداری طی 4 ماه آینده به مجلس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بحث های اصلاح نظام بانکی، مبارزه با قاچاق و نظام مالیاتی را در دستور کار کمیسیون اقتصادی داریم و طی چهار ماه آینده قانون نظام بانکداری کشور به صحن علنی می رود.
دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با اشاره به نامگذاری سال جدید به «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» اظهار کرد: شک نداریم که در حال حاضر چالش اصلی کشور مسائل  و مشکلات اقتصادی است و فرمایشات مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر بیان کننده این واقعیت است.
وی با بیان اینکه معظم له در آغاز سال جدید حجت را بر همه تمام کردند و همانطور ایشان فرمودند، موضوع تولید و اشتغال اولین چالش است، افزود: قبلا بارها به این مسئله اشاره شده بود اما برخی گفتند اول باید مشکلات فرهنگی را حل کنیم.
پورابراهیمی با بیان اینکه رهبر انقلاب بیان فرمودند که سرریز ناشی از مشکلات اقتصادی خود را در مسائل فرهنگی، آسیب های اجتماعی و حتی امنیت نشان می دهد، بیان کرد: واقعیت این است که باید متناسب با شرایط و وضعیت امروز کشور تصمیم گیری کنیم و اساس حرکت در حوزه اقتصادی، رفع چالش هاست.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: معیشت مردم، درآمدِ پایین ناشی از رکود اقتصادی و ... از جمله چالش هاست و در شرایط رکود، اشتغال تحت تاثیر قرار گرفته و بنگاه ها افراد را به کار نمی گیرند.
پورابراهیمی تاکید کرد: راه حل این مشکلات، تولید است و براساس فرمایش مقام معظم رهبری، کلید واژ حل مشکلات فعلی تولید است که منظور از تولید، تولید کالا و خدمت است و باید خدمت را به عنوان بخشی از اقدمات تولید مد نظر قرار داد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به لزوم آسیب شناسی برای حل مشکلات تصریح کرد: به تبع تولید، اشتغال به وجود می آید و برای عملیاتی کردن تولید، باید چالش های تولید در اقتصاد را شناسایی و آنها را رفع کرده و بتوانیم وضعیت کنونی را ساماندهی کنیم.
وی با بیان اینکه طبق بررسی ها، چند چالش در مقابله با تولید کشور قرار گرفته، اظهار کرد: یکی از این چالش ها براساس اظهارنظر فعالان اقتصادی، تامین مالی و نظام بانکی است که اگر بر این حوزه تمرکز کنیم، می توانیم مشکلات اقتصادی را تا حد زیادی رفع کنیم و رکود را از بین ببریم.
پورابراهیمی افزود: نظام بانکی به شدت مشکل ایجاد کرده و برای نظام اقتصادی کشور چالش به وجود آورده است.
وی تصریح کرد: قاچاق کالا و ارز از دیگر موضوعات مهم و اساسی و از بحث های پایه ای حرکت ماست که به شکل غیرمستقیم در اقتصاد کشور اثر گذاشته و تولید کشور را دچار مشکل کرده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: گفته می شود سالانه 20 دلار میزان قاچاق کالا در کشور است که این عدد معادل فروش نفت کشور در سال گذشته است و لطمه زیادی به اقتصاد می زند.
وی تاکید کرد: باید در حوزه مبارزه با قاچاق کالا تصمیمات قاطع و جدی اخذ شود و در کشوری که مشکلات تولید داریم، نباید وضعیت قاچاق اینگونه باشد.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه یکی دیگر چالش های حوزه تولید، مالیات است، گفت: هم مالیات های مستقیم و هم مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای تولید ایجاد کرده که خوشبختانه بحث مالیات های مستقیم تا حدی ساماندهی شده و در صدد هستیم مالیات بر ارزش افزوده را که سهم بیشتری در ایجاد مشکل دارد، نیز نهایی کنیم.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث مالیات بر ارزش افزوده به صورت جامع اجرا نشد و مشکلاتی برای تولید به وجود آورده است، افزود: قانون کار و تامین اجتماعی مشکل دیگر بنگاه های تولیدی است که باید بازنگری شود زیرا در حال حاضر این حوزه ها در راستای حمایت از کارگر و تولید نیست و هم کارگر و هم تولیدکننده متضرر است و این قوانین نمی تواند در فعالیت های کشور به اقتصاد ما کمک کند.
پورابراهیمی تصریح کرد: اگر بتوانیم این چالش ها را رفع کنیم، موفق خواهیم شد گام های بلندی در تحقق منویات مقام معظم رهبری و عملیاتی کردن تولید و اشتغال برداریم.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: بحث های اصلاح نظام بانکی، مبارزه با قاچاق و نظام مالیاتی را در دستور کار کمیسیون اقتصادی داریم و طی چهار ماه آینده قانون نظام بانکداری کشور به صحن علنی می رود.
وی افزود: همچنین قانون مبارزه با قاچاق کالا نیز تا سه ماه آینده به دولت ارائه می شود و در بحث مالیات ها و به ویژه مالیات بر ارزش افزوده را ظرف 6 ماهه نخست سال جدید به نتیجه می رسانیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۲۵

معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت: بانک صادرات ایران برای توسعه صنایع معدنی از قابلیت مناسبی برخوردار است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به قابلیت‌های مناسبی که بانک صادرات ایران از آن برخوردار است، انتظار می‌رود برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در راستای توسعه صنایع معدنی رسالت تاریخی خود را بر مبنای رویه همیشگی ایفا کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب برای شتاب بخشی به فعالیت‌های زیربنایی هم‌راستا با فراهم‌کردن بسترهای تولید و اشتغال و ضرورت همگرایی و هم‌افزایی همه بخش‌ها ایجاب می‌کند تا مجموعه‌های توانمندی همچون بانک صادرات ایران بیش از پیش برای نیل به این اهداف نقش‌آفرینی کنند.
وی اضافه کرد: پیشینه این بانک در زمینه مشارکت و یا تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی و همچنین صنایع پایین‌دست آن از یک سو و بهره‌مندی از شبکه گسترده در سطح داخلی و بین‌المللی و همچنین نیروی انسانی کارآمد در زمره عواملی است که انتظار از این بانک بزرگ و خوش‌نام را برای حضور اثربخش‌تر در این حوزه دو چندان کرده است.
رییس هیات‌عامل ایمیدرو با یاد کردن و ابراز خرسندی از نقش ارزنده  یانک صادرات ایران در تامین اعتبار لازم برای پیش‌پرداخت آلومینوم جنوب در لامرد استان فارس افزود: اجتناب از خام‌فروشی معادن ترجمان پایبندی به مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است و برای این منظور علاوه بر برنامه‌ریزی برای جذب منابع خارجی، هدایت منابع موجود بانک‌های داخلی در زمینه توسعه صنایع معدنی با توجه به ارزش افزوده مناسب این بخش گام موثری است که  با تعامل شبکه بانکی و فعالان عرصه صنعت محقق می‌شود.
وی تصریح‌کرد: تنوع و گستردگی معادن، برخورداری از دانش لازم، کشش بازارهای خارجی و نقش بی‌بدیل معادن و صنایع معدنی در ایجاد  زنجیره گسترده‌ای از مشاغل و ارز آوری از جمله مزایایی است که می‌تواند در ترغیب بنگاه‌های بزرگ اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش  موثر باشد.
کرباسیان از پیش‌بینی رشد ۸.۸ درصدی بخش معدن و صنایع معدنی در برنامه ششم توسعه خبر داد و بر آمادگی مجموعه متبوعش برای فراهم کردن بستر تحقق این هدف به ویژه استقبال از مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی تاکید کرد.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۰۴

همکاری بانک سپه و شرکت ملی پست

بین بانک سپه و شرکت ملی پست تفاهمنامه همکاری دو جانبه امضا شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه در مراسم امضای تفاهمنامه میان این بانک با شرکت ملی پست گفت: بانکداردان و فعالان حوزه پست هر دو امین مردم بوده و با همکاری متقابل قادر به ارزش‌آفرینی، اشتغال‌زایی و ارائه خدمات بهتر و بیشتر به جامعه هستند.
مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، سازمان‌ها برای یکدیگر خلق ارزش کرده و به آشکار کردن ظرفیت‌های پنهان یکدیگر اقدام می‌کنند، گفت: این ارزش‌آفرینی می‌تواند به درآمدزایی، اشتغالزایی، انتفاع سازمان‌ها و نیز ارائه خدمات بهتر و مفیدتر به مردم منجرشود.
وی با اشاره به پیشینه بانک سپه و شرکت ملی پست گفت: بانک سپه نخستین بانک ایرانی و پست نیز دارای قدمت دیرینه است و همکاری این دو سازمان با توجه به پیشینه تاریخی ارزشمندشان می‌تواند منشأ خدمات بسیار خیر برای جامعه باشد.
رییس هیات‌مدیره بانک سپه با بیان اینکه با عنایت ویژه‌ای که نظام جمهوری اسلامی به این بانک داشت این بانک از تحریم خارج شد، اضافه کرد: اهمیت بانک سپه به سبب انجام پروژه‌های ملی، نقش‌آفرینی مؤثر آن در حوزه اقتصادی و نیز به سبب اینکه بانک سپه بخشی از تاریخ نظام بانکی کشور محسوب می‌شود، است.
چقازردی گفت: در دوران سخت تحریم که حدود ۹ سال طول کشید، این بانک سرافرازانه و با افتخار از این آزمون خارج شد.
گشایش ۵ میلیارد دلار اعتبار در مدت یک‌سال بعد از رفع تحریم
وی با بیان اینکه در مدت یک‌سال بعد از رفع تحریم بانک سپه ۵ میلیارد دلار گشایش اعتبار داشته اظهارداشت: از جمله افتخارات این بانک، از سرگیری فعالیت شعب خارج از کشور خود در لندن، پاریس، فرانکفورت و تنها بانک ایرانی در رم است.
چقازردی به فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری امید به عنوان زیرمجموعه بانک سپه اشاره کرد و گفت: این هلدینگ بزرگ دارای پرتفوی متنوعی از فولاد، معدن، نفت، صنایع بالادستی و پایین دستی است که مجموع این فعالیت‌ها، استحکام خاصی به بانک سپه بخشیده است.
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به امضای تفاهمنامه با شرکت ملی پست گفت: توفیق تعامل ایجاد شده با پست را در آستانه نورز به فال نیک می‌گیریم و امید است که این تعاملات به ارائه خدمات بهتر به جامعه منجر شود.
وی یادآور شد: این همکاری‌ها می‌تواند به مقوله امنیت و پیشگیری از فساد کمک مؤثری کند.
همکاری بانک سپه و شرکت ملی پست منشاء خدمات بسیاری برای مردم 
مدیرعامل شرکت ملی پست نیز گفت: همکاری بین بانک سپه و شرکت ملی پست منشاء خدمات بسیاری برای هموطنان می‌شود.
مهری با اشاره به پیشینه بانک سپه و خدمات و توفیقات آن در بخش‌های مختلف گفت: این تنوع خدمات و توفیقات باعث افتخار است و قطعا مدیریت عالی و مؤثر در این بانک و نیز تیم قدرتمند موجود در آن می‌تواند به انجام کارهایی همچون ۵ میلیارد LC در مدت یک‌سال منجر شود.
وی بخشی از توفیق در مسیر جلب اعتماد جامعه داخلی و بین‌المللی توسط بانک سپه در دوران پس از تحریم را مرهون مدیریت قدرتمند و ارتباطات مؤثر آن دانست.
مهری با بیان اینکه امید است با همکاری یکدیگر بتوانیم خدمات بیشتری به مردم ارائه کنیم، گفت: بانک سپه نخستین بانک ایرانی است و قدمت آن به بیش از ۹۰ سال می‌رسد و قدمت پست در جهان نیز به دو هزار و ۵۰۰ سال قبل که بحث چارپار و پیک مطرح بود باز می‌گردد.
مهری با بیان اینکه سه بحث اصلی هویت مکان، هویت اشخاص و هویت خدمات مالی و بانکی اگر شفاف شوند اقتصاد ما نیز شفاف می‌شوند، گفت: با اتصال این سه مهم، دیگر امکان فرار مالیاتی و ارائه اطلاعات غلط وجود ندارد.
وی ادامه داد: از این سه بحث، هویت مکانی را دولت و مجلس به پست واگذار کرده‌اند. در این راستا نیز تلاش شده تا به ۵۰ میلیون نقطه کدپستی داده شود که اطلاعات ۴۰ میلیون از آنها به هنگام شده است .
مدیرعامل شرکت ملی پست از دیگر حرکت‌های شرکت ملی پست به تعریف آدرس استاندارد در شش شهر تهران، اصفهان، مشهد، بوشهر، قزوین و قم اشاره کرد و گفت: پس از گام یونیک شدن کد و آدرس، اختصاص طول و عرض جغرافیایی است. از ۱۵ میلیون ساختمانی که در شهرها داشتیم ۱۳.۵ میلیون مکان ژئوکد شده است.
مهری اظهار داشت: بعد از این مرحله نیز آدرس استاندارد را روی نقشه‌های بومی سوار کردیم. در عمل این اتفاق برای شش شهر رخ داده است.
وی از گام‌های پیش‌رو به شکل‌گیری اطلاعات مبتنی بر مکان اشاره کرد و افزود: به این ترتیب ما اطلاعات جامعی را سامان دهی می‌کنیم و به راحتی می‌توانیم در اختیار بانک قرار دهیم. همان طور که شماره ملی کنترل می‌شود، بلافاصله نیز آدرس و نقشه مکانی مربوط به فرد ارائه می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی پست بیان کرد: این پروژه از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و با این اتفاقات، اطلاعات بیشتری در دسترس بانک قرار می‌گیرد.
مهری با بیان اینکه مأمور پست ضابط قضایی نیز است، افزود: ابلاغیه‌های بانک در ارتباط با معوقات وقتی توسط مأمور پست ابلاغ می‌شود، وی به عنوان مأمور قضایی عمل می‌کند و قابل استناد و پیگیری به لحاظ قضایی است.
مهری با اشاره به تجربه همکاری‌هایش با دیگر بانک‌ها در حوزه دسته چک و... گفت: به منظور حفظ امنیت شهروندان در جهان سعی شده تا پست رابط بین مردم و دولت باشد و خود از فساد و... جلوگیری کند.
وی تأکید کرد: ما آمادگی رساندن پول به در منازل را داریم. همچنین آماده جمع‌آوری وجوه از مطب دندانپزشکان نیز هستیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۴:۳۰

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی: ارتقای کیفیت شهروندی در نوروز با خدمات بانک شهر

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ارایه خدمات بانک شهر در ایام نوروز را زمینه‌ای مهم در ارتقای زندگی شهروندی دانست.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خدمات بانک شهر در ایام تعطیلات نوروز توانست سختی سفرهای برون‌شهری را برای مسافران در اقصی نقاط کشور آسان کند، گفت: این‌که یک مسافر بداند در مقصدی که تا به حال به آن سفر نکرده خدمات آنلاین بانکی دسترس‌پذیر است، فرصتی است که بانک شهر توانسته در سال‌های اخیر برای شهروندان فراهم کند.
وی با تاکید بر این‌که خدمات بانکی یکی از نیازهای زندگی شهری است که این روزها از طریق شهرنت‌های بانک شهر در دسترس عموم قرار گرفته است، تصریح‌کرد: یکی از خصایص مدیریت بانک شهر آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای بهره‌مندی همه شهروندان از خدمات به‌روز و لحظه‌ای بانکی است و این، موضوع مهمی است که سبب ارتقای کیفیت زندگی شهروندان می‌شود.
نماینده مردم پیرانشهر در مجلس دهم در ادامه خواستار تداوم ارائه خدمات هر چه بهتر و کیفی‌تر بانک شهر به شهروندان سراسر کشور شد و افزود: هرچقدر تلاش کنیم که ارتباطات چهره به چهره شهروندان با سیستم بانکی کاهش یابد، هم در وقت شهروندان صرفه‌جویی می‌شود و هم گام‌های اساسی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی بر می‌داریم که این موضوع مهم، از سوی بانک شهر به اجرا در آمده است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۵:۴۵

خدمت جدید بانک دی در بانکداری الکترونیک

امکان وصل آنی خطوط تلفن‌همراه در صورت تسویه قبض از طریق بانک دی فراهم شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا و بنابر اعلام بانک دی، بانکداری الکترونیک بانک دی خدمتی دیگر به مشتریان خود ارائه داد. بر این اساس همه مشتریان بانک  اعم از دارندگان دی‌کارت و کارت‌های شتابی، قادر هستند با پرداخت قبض تلفن‌همراه خود، به صورت آنی صورتحساب تلفن همراه خود را تسویه کنند.
این ویژگی در صورتی که سیم‌کارت مشتری به دلیل عدم پرداخت صورتحساب قطع شده باشد، بلافاصله وصل می‌شود.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۶:۳۳

سیاست‌های نظام بانکی باید به سمت کاهش نرخ پول باشد

دیدار نوروزی مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر با معاونان، مدیران و کارکنان حوزه مرکزی موسسه اعتباری کوثر برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، عیسی رضایی مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر  با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام “اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال” و شرایط سخت اقتصادی و به تبع آن نظام بانکی تصریح‌کرد: در سال ۹۶ بانک‌ها با شرایط سختی مواجه هستند و فشار بر سیستم بانکی بیشتر می‌شود. مسئولان بانک مرکزی باید برای برون رفت از مشکلات پیش روی نظام بانکی راهکارهای مناسبی ارائه دهند، کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی به پنج درصد و بازبینی نرخ جریمه اضافه برداشت از جمله راهکارهای عملیاتی در راستای کاهش نرخ پول است.
رضایی تصریح‌کرد: در شرایط فعلی اقتصاد و بازار کار ایران، به کارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته و استقبال از ایده‌های نو، می‌تواند کشور را در مواجهه با تغییرات داخلی و خارجی مفیدتر و کارآمدتر عمل کند.
اولویت‌های کوثر در سال۹۶؛ ایجاد مراکز مشاوره مالی و ۵۰۰ شغل جدید
وی در خصوص برنامه‌های موسسه در تحقق شعار”اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال” گفت: موسسه کوثر در بخش تولید، با ایجاد و توسعه مراکز مشاوره مالی را در دستور کار قرار داده است. در پیمودن این مسیر از ایده‌های نو و بکر جوانان متخصص و با انگیزه استقبال می‌کنیم.
مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر با تاکید بر ایجاد زمینه‌های اشتغال جوانان گفت: کوثر همواره در زمینه اشتغال که مورد تاکید مقام معظم رهبری است با اعطا تسهیلات به واحدهای تولیدی و حمایت از جوانان متخصص و با انگیزه تلاش کرده و در سال ۹۶ هم با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم.
وی گفت: با توسعه دفاتر خدمات کوثر در شهرستان‌ها و مناطقی که موسسه شعبه ندارد حدود ۵۰۰ شغل جدید طی سه ماه نخست سال‌جاری ایجاد می‌شود. امیدواریم با تحقق فرآیند مزبور به سهم خودمان در ایجاد اشتغال گامی موثر برداشته باشیم.
وی با اشاره به ظهور و توسعه فین تک‌ها تاکید کرد: با استفاده از تکنولوژی‌های روز می‌توانیم در بخش خدمات بانکی تحول ایجاد کنیم و می‌شود یک محصول خوب با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا تولید کرد و در نظام بانکی پیشرو بود.
رضایی گفت: کارکنان موسسه اعتباری کوثر با انگیزه، تلاش مضاعف سال ۹۶ را شروع می‌کند و مسیر حرکتی ترسیم شده را با شتاب و دقت پیش می‌گیریم. امیدواریم کوثر بتواند مانند سال‌های گذشته همچنان بدرخشد و با همدلی و همزبانی کارکنان زبانزد خاص و عام بمانیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۲۱:۵۱

رضایی کوچی تاکید کرد: انتقاد از سوداگری بانک ها در حوزه مسکن/بررسی نقش بانک ها در رکود مسکن با حضور سیف و آخوندی

رئیس کمیسیون عمران مجلس، با انتقاد از سوداگری برخی بانک ها به ویژه بانک های خصوصی در حوزه مسکن، گفت: به طور حتم در جلسه ای با وزیر راه وشهرسازی و همچنین رئیس کل بانک مرکزی به بررسی این مهم خواهیم پرداخت.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سوداگری برخی بانک ها به ویژه بانک های خصوصی در حوزه مسکن، گفت: برخی بانک ها با جمع آوری وجوه و سرمایه های مردم خود به سرمایه گذاری اقدام می کنند که این مصداق بارز سوداگری است.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید بانک ها با تبعیت از مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود خود را کاهش دهند، افزود: متاسفانه بسیاری از بانک های خصوصی با بی توجهی به این مصوبه سرمایه های کلانی را جمع کرده اند.
 
نرخ سود بالا به اهرمی برای جذب منابع کلان مردم منجر شده است
وی ادامه داد: نرخ سود بالا به اهرمی برای جذب منابع کلان مردم منجر شده و مردم را از سرمایه گذاری مستقل دور کرده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه بانک ها باید دست از سوداگری و سرمایه گذاری در بخش های غیرمرتبط بردارند، افزود: کنترل سوداگری بانک ها به فعال شدن سرمایه های مردم در بخش های مختلف و حضور آن ها در پروژه های متنوع خواهد شد.
رضایی کوچی ادامه داد: در صورتی که بانک ها تابع مصوبه شورای پول و اعتبار باشند مردم تمایلی برای سرمایه گذاری در بانک ها نداشته و خود در امور مختلف از جمله مسکن سرمایه گذاری می کنند که نتیجه این مهم رونق بازار است.
 
سرمایه گذاری بانک ها در حوزه مسکن یعنی هدایت بازار به سمت منافع بانک ها
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری بانک ها در حوزه مسکن یعنی هدایت بازار به سمت منافع بانک ها، گفت: رونق بازار مسکن با سرمایه های مردم و افزایش ساخت و ساز ممکن می شود نه با سرمایه گذاری بانک ها در اموری که هیچ ربطی به حوزه کاری آن ها ندارد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه کمیسیون عمران مجلس به فعالیت بانک ها در حوزه مسکن یعنی انجام فعالیتی غیر از حوزه کاری آن ها معترض است، یادآور شد: به طور حتم در جلسه ای با وزیر راه وشهرسازی و همچنین رئیس کل بانک مرکزی به بررسی این مهم خواهیم پرداخت./

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۵۲

پورابراهیمی داورانی مطرح کرد: رسیدگی به اصلاح قوانین نظام بانکداری اولویت کاری کمیسیون اقتصادی در سال96/لزوم ارتقاء وضعیت معیشتی خانوارها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رسیدگی به موضوع اصلاح قوانین و مقررات نظام بانکداری کشور را از اولویت های کاری کمیسیون متبوعش در سال جدید عنوان کرد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر خروج از رکود اقتصادی گفت:یکی از اولویت های اساسی اقتصاد کشور تقویت تولید ملی و خروج از رکود اقتصادی با اقدامات عملی است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی درخصوص شعار سال 96 مبنی بر اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال ادامه داد:اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، بررسی جزئیات اصلاح قوانین و مقررات نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران و همچنین اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی طرح اصلاح قوانین حسابرسی از اولویت های کاری کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جدید است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر ضرورت ارتقای وضعیت معیشتی مردم گفت: اجرای صحیح قانون های رفع موانع تولید، بهبود فضای کسب و کار، نقش مهمی در رونق تولید و اشتغالزایی دارد.
پورابراهیمی داورانی با اشاره به لزوم افزایش میزان تولید ناخالص ملی افزود:امکان درآمدزایی باید برای خانوارها فراهم و درآمدها عادلانه در کشور توزیع شود.
نقش اعمال نظارت کارشناسی در ارتقای عملکرد اقتصادی
وی با تاکید بر نقش اعمال نظارت کارشناسی و صحیح  در ارتقای عملکرد اقتصادی ادامه داد: مدیریت صحیح اقتصادی باعث توزیع عادلانه درآمدها در کشور خواهد شد .
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآرو شد: لزوم ارائه صورت های مالی توسط بنگاه های اقتصادی از نکاتی است که کمیسیون اقتصادی مجلس نظارت های لازم را اعمال خواهد کرد تا دستگاه های ذی ربط در سال جاری در این زمینه به وظایف خود عمل کنند./

۹۶/۰۱/۱۵
۰۷:۴۱

حاجی بابایی: شورای فقهی بانک‌ها باید فعال شود

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: اگر وضعیت بانک‌ها ساماندهی نشود٬ این مراکز مالی از بین می‌روند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا٬ حمیدرضا حاجی بابایی٬ عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در حاشیه نشست اقشار جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در تهران٬ گفت: جمنا از ابتدا بر اساس عدالت شکل گرفت و بنای کار ما نیز از روز اول بر این اساس بود که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم.
وی افزود: امروز کشور نیاز دارد که امور موجود و مشکلات کنونی رفع شود و جمنا نیز بر همین اساس تلاش می‌کند.
حاجی بابایی با تاکید بر سازوکار انتخاب کاندیدای نهایی در جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی٬ ابراز داشت: قطعا طبق نظرسنجی‌ها و نظر افراد مسوول در جبهه اگر به کاندیدای واحدی برسیم٬ همگی از آن کاندیدا حمایت می‌کنیم. قطعا جمنا نیز تلاش می‌کند براساس اراده ملت در مسیر پیروزی گام بردارد.
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی در کشور٬ بیان داشت: واردات بی رویه و عدم دفاع از بازار داخلی و همچنین بی‌توجهی به بازار کشور کاری کرده که بسیاری از افراد با مشکل مواجه شوند. اقتصاد مقاومتی امروز ظرفیت عظیمی را دارد که می‌تواند اقتصاد را دوباره احیا و رونق را به بازار برگرداند.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بد بانک‌ها٬ بیان داشت: بانک ها امروز در یک انحراف در جریان اقتصادی سیر می‌کنند٬ متاسفانه این مراکز پولی علی‌رغم جمع آوری نقدینگی در کشور٬ کمترین گام را در ایجاد اشتغال بر می‌دارند. واقیعت امر این است که بانکها در مسیر دلالی و خود فربه‌ ای سیر می‌کنند و به نوعی رقیب بلامنازع بخش خصوصی نیز شده اند.
وی ادامه داد: عملکرد بانک‌ها عاملی برای عدم رشد بخش خصوصی شده است. بانک مرکزی نیز متاسفانه تبدیل به یک خزانه برای دولت شده است و کمترین بهره را برای مردم ایجاد می‌کند.
حاجی بابایی در پایان٬ گفت: باید با تقویت شورای فقهی در بانک‌ها و همچنین ساماندهی این مراکز پولی٬ جلوی ضرر این مراکز مالی را بگیریم./856/ 202/ص

۹۶/۰۱/۱۴
۱۷:۲۲

اختلال میلیون‌ها خرید اینترنتی به دلیل ضعف پرداخت الکترونیک یک بانک

مدیرعامل یک شرکت خدمات رایانه‌ای گفت: ضعف فنی یک شرکت پرداخت الکترونیک وابسته به یکی از بانک‌های خصوصی موجب بروز اختلال میلیون‌ها خرید در مرحله پرداخت شده به نحوی که برآوردهای اولیه حاکی از ایجاد 70 میلیارد تومان خسارت است.

به گزارش خبرگزاری فارس، پاشا ناصر آبادی با اعلام این خبر گفت:  این نقص همچنان در سامانه‌های فنی بانک مربوطه موجود بوده و فقط محدود به مشتریان این شرکت نیست و عجیب است که بانک مرکزی و مشخصاً شرکت شاپرک به جای صیانت از حقوق و دارایی‌های مردم همچنان سکوت اختیار کرده است.
وی افزود: از آنجایی که بانک خصوصی مورد نظر از ارائه گزارش‌های شفاف امتناع می‌کرد، نهایتاً مجبور به طرح شکایت در مرجع قضایی شدیم که متعاقب آن و با دستور مقام  قضایی معلوم شد که تعداد خریدهای ثبت شده در سامانه‌های بانک، 1400 درصد بیشتر از مقداری بوده که قبلاً اعلام شده بود.
شاکی پرونده در عین حال تصریح کرد: مکرراً در خصوص چنین نقص  به مدیران بانک مربوطه و بانک مرکزی هشدار داده بودیم و از ماه‌ها قبل شخص رئیس کل بانک مرکزی هم در جریان این موضوع قرار گرفته بودند ولی متاسفانه مستنداتی که به بانک مرکزی ارسال می کردیم، بایگانی شده است.
وی گفت: بر اساس گزارش کارشناس رسمی دادگاه تجهیزات فنی بانک به اندازه ای ضعیف بوده که حدود 70 درصد  درخواست ها را دریافت نکرده و از سوی دیگر سرنوشت 93 درصد از خریدهای گزارش شده همچنان نامعلوم است و در خصوص 7 درصد  باقیمانده هم، عملیات پرداخت در 90 درصد موارد با خطا رو به رو شده است که این میزان انحراف در عملکرد یک سامانه بانکی فاجعه بار است.
وی تاکید کرد: به لحاظ قانونی، بانک ها مکلف به رعایت الزامات فنی مقرر در شقوق 2 و 3 از بند "ج" ماده 2 قانون تجارت الکترونیک هستند و بانک مرکزی نیز مکلف به نظارت بر حسن اجرای تعهدات قانونی و قراردادی بانک ها است.
ناصرآبادی اعلام کرد: بانک مربوطه از وضعیت اسف بار سامانه هایش با خبر است اما با این حال اگر مدیران بانک کوچکترین شکی نسبت به وضعیت سامانه های خود دارند، آماده ایم تا  تمامی مستندات پرونده را به همراه نتیجه استعلام از مراجع مختلف در اختیار رسانه ها و عموم مردم قرار دهیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۳:۴۳

تشکیل جلسه شورای عالی خرید تضمینی گندم در بانک کشاورزی

نخستین جلسه «شورای عالی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی» با هدف برنامه ریزی برای خرید تضمینی گندم سال زراعی 96-1395، چهاردهم فروردین ماه در تهران تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، در این جلسه که به ریاست مسعود شریفات عضو هیئت مدیره این بانک و سایر اعضا تشکیل شد، آخرین راهکارها و برنامه‌های بانک کشاورزی برای سهولت و سرعت در خرید گندم مازاد کشاورزان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بر اساس این گزارش ، برداشت گندم در برخی استان ها از جمله سیستان و بلوچستان آغاز شده است و خرید تضمینی این محصول در سال­ جاری نیز با عاملیت بانک کشاورزی انجام خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید، اجرای عاملیت خرید تضمینی گندم با پیگیری ها و تلاش های مداومی که از زمستان سال 1393 صورت گرفت، پس از ده سال وقفه  به بانک کشاورزی بازگشت و با ایجاد سامانه ی الکترونیکی توسط این بانک عملیات خرید تضمینی گندم در سال های زراعی 94-1393 و 95-1394 آغاز و با استفاده از منابع داخلی این بانک و  دیگر منابع مطالبات گندمکاران درکوتاه ترین زمان ممکن پرداخت شد.
ریاست شورای عالی خرید تضمینی گندم در بانک کشاورزی به عهده  مسعود شریفات  عضو هیئت مدیره این بانک است و سیدرضا حسینی مدیر امور مالی و پشتیبانی، مسعود فلاح مدیر امور بانکداری الکترونیک، محمدرضا غفوری مدیر امور مشتریان و بانکداری عمومی و نوید حیدری مدیر پروژه خرید تضمینی گندم؛ اعضای این شورا را تشکیل می‌دهند.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۹:۰۹