نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114990
 • تمام سکه (طرح جدید) 1205000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1168000
 • نیم سکه 634000
 • ربع سکه 336000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3813
 • یورو 4258
 • پوند 4880
 • صد ین 3440
 • درهم امارات 1077
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32367
 • 0
  یورو 34912
 • 0
  پوند 40419
 • 0
  فرانک 32602
 • 0
  صد ین 28742
 • 0
  درهم امارات 8812

وزیرعلوم،تحقیقات و فناوری اعلام کرد کاهش 300 هزارنفری دانشجویان بخش دولتی/ بازنگری رشته های غیرکاربردی

گرگان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کاهش 300هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه های دولتی خبر داد و گفت: کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیر گذار بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا دکتر محمد فرهادی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران در گرگان افزود: هم اینک 4 میلیون و 300هزار نفر دانشجو در دانشگاه های بخش دولتی در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد.
وی به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: همه رشته های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی؛ مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
دکتر فرهادی اضافه کرد: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های باقدمت 5 سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود که امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت می کنیم.
وی تصریح کرد که در راستای همپوشانی نیز دانشگاه های کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده ایم تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
دکتر فرهادی در خصوص وضعیت آموزش عالی دراستان گلستان گفت: دانشگاه های زیر پوشش این وزارتخانه باید همپوشانی داشته و رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند.
وی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی و تعامل آن با وزارت علوم نیز گفت: دانشگاه آزاد تعامل خوبی با ما دارد و رشته هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می کنند مورد تایید است.
به گزارش ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ابتدای سفر به گلستان در کنار مزار شهید حسین خان احمدی در دانشگاه گلستان حضور یافت و نسبت به مقام شهدا ادای احترام نمود.
وزیر علوم عصر امروز در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات، آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز شرکت می کند.
3014/1648
خبرنگار : مجید میهن دوست ** انتشار : پری سالارنیا

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۳۰

وزیر علوم رئیس مرکز آموزش عالی شهرضا را منصوب کرد

محمد فرهادی وزیر علوم با صدور حکمی امیرحسین علی بیگی را به سمت ریاست مرکز آموزش عالی شهرضا منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، امیرحسین علی بیگی دانشیار گروه ترویج دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه است.
وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات حمــــیدرضا کــریـم زاده رئیس سابق مرکز آموزش عالی شهرضا قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۳۲

وزیر علوم رئیس جدید مرکز آموزش عالی شهرضا را منصوب کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکترامیرحسین علی بیگی را به ریاست مرکزآموزش عالی شهرضا منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در متن حکم دکتر محمد فرهادی خطاب به دانشیار دانشگاه رازی کرمانشاه آمده است:
«با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان رئیس مرکز آموزش‌عالی شهرضا منصوب می‌شوید. امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف ریاست مرکزآموزش عالی شهرضا را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید. بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.»
امیرحسین علی‌بیگی دانشیار گروه ترویج دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه است. محمد فرهادی در نامه جداگانه‌ای از خدمات دکتر حمیدرضا کــریـم‌زاده، رئیس سابق مرکز آموزش عالی شهرضا قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۱۲

وزیر علوم آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه گلستان را افتتاح کرد

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر برای افتتاح چند طرح عمرانی در دانشگاه‌های گلستان به این استان سفر کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد فرهادی برای افتتاح چند طرح عمرانی، دیدار با روسای دانشگاه‌ها و شرکت در مراسم جشن انقلاب به استان گلستان سفر کرده است.
وزیر علوم با حضور در یادمان شهدای دانشگاه گلستان با نثار فاتحه بر مزار شهیدحسین خان‌احمدی‌، به مقام شامخ این شهید ادای احترام کرد. فرهادی با حضور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب این دانشگاه را افتتاح کرد. همچنین بازدید از سایت دانشگاه گلستان و شرکت در مراسم جشن انقلاب در سالن خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از دیگر برنامه‌های سفر وزیر علوم در گلستان است.
آخرین برنامه فرهادی در گلستان نشست با روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان در پردیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۲۲

با حضور وزیر علوم آزمایشگاه تحقیقاتی آب و رسوب در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان افتتاح شد

رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان گفت: آزمایشگاه تحقیقاتی آب و رسوب با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علی نجفی‎نژاد ظهر امروز در آیین افتتاح آزمایشگاه تحقیقاتی آب و رسوب که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن خلیج فارس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی تزریق روح خودباوری است و این پیروزی نشان داد که ما ایرانیان می‎‎توانیم روی پای خود ایستاده و مشکلات را حل کنیم.
وی تصریح کرد: این روحیه که با توجه به مشی خط امام خمینی(ره) بود سبب شد در همه حوزه‎ها، کشور به ویژه در حوزه  علمی کشور بدرخشد.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان ادامه داد: آزمایشگاه تحقیقاتی آب و رسوب در زیربنایی یک‌هزار مترمربع با نوع کاربری آموزشی و پژوهشی در این مراسم با حضور وزیر به بهره‎برداری خواهد رسید.
 نجفی نژاد با بیان اینکه این آزمایشگاه با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد ریال از محل اعتبارات خود دانشگاه به بهره‎برداری می‎رسد، اظهار داشت: هر سال شاهد یک پروژه مهم در دانشگاه هستیم که در سال 1393 میزبان آقای هاشمی معاون وزیر برای افتتاح کتابخانه و کلاس نظری در ایام الله دهه فجر بودیم، در سال 1394 با حضور آقای امید فاز دوم دانشکده گیاهی به بهره‌برداری رسید و امروز نیز میزبان وزیر علوم و تحقیقات هستیم و این جای خرسندی برای ما دانشجویان و دانشگاهیان است.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان تصریح کرد: آزمایشگاه قبلی مساحت کوچکی در مساحت 300 مترمربع داشت و با توجه به موضوع آب که با مشکلات کمبود آن بیشتر کشورها گریبان‎گیر هستند، نیاز دیدیم که یک آزمایشگاه بزرگ‌تر داشته باشیم.
نجفی‎نژاد تاکید کرد: اعتقاد داریم امنیت غذایی جز با استفاده از یافته‎های علمی قابل حل نیست و این وظیفه دانشگاه و مراکز تحقیقاتی است که با انجام آزمایش‎های کاربردی به موضوع چالشی مانند آب بپردازند.
وی بابیان اینکه امروز مجتمع نیمه تمام ورزشی دانشگاه که ساخت آن متوقف شده بود با انتخاب پیمانکار برای ادامه روند ساخت آغاز به کار می‎کند، افزود: این پروژه در سال 87 آغاز شد و از سال 1391 به صورت نیمه تمام باقی مانده بود، در ماه گذشته با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی این پروژه را آغاز کردیم و امیدواریم فاز نخست آن را برای سال تحصیل آینده به بهره‎برداری برسانیم.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان گفت: امیدواریم برای افتتاح فاز نخست این پروژه در سال آینده میزبان وزیر باشیم چرا که در سال آینده دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان 60 ساله می‎شود و دانشگاه برنامه‎های متنوعی در نظر گرفته است.
نجفی‌نژاد افزود: با توجه به رویکرد و سیاست دولت جزء نخستین دانشگاه بودیم که سند دانشگاه کارآفرین تهیه کردیم و در هیئت امنای دانشگاه به تصویب رساندیم و ملاک کار این دانشگاه شده است.
وی با بیان اینکه در راستای سیاست‎های وزارت علوم گام برمی‎داریم، اظهار کرد: همکاران ما در این مسیر پرتلاش هستند و اساتید و دانشجویان پرتلاش همگی آمادگی لازم را برای انجام همه برنامه‎هایی که از سوی وزارت علوم برای یک دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی ابلاغ می‎شود را دارند.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان افزود: اعتقاد داریم امنیت آب، غذا و محیط زیست جز از کارهای پژوهشی و دانش‌بنیان امکان پذیری نیست.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۲۹

بازنگری 600 رشته دانشگاهی با قدمت 10 سال

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در سفر به استان گلستان از بازنگری 600 رشته دانشگاهی با قدمت 10 سال خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی در سفر به استان گلستان گفت: هم اینک 4 میلیون و 300هزار نفر دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور و در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.
وزیر علوم به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: همه رشته های تحصیلی که از سال های قبل وجود داشته بررسی شده و سعی داریم به سمت ایجاد و توسعه رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
فرهادی افزود: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های با قدمت 5 سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر مهارت آموزی دانشجویان گفت : امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت کرده ایم.
او ادامه داد: در راستای همپوشانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، دانشگاه های کشور به 10 منطقه تقسیم شده اند تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به ضرورت تاسیس رشته های بین رشته ای اشاره کرد و گفت: در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
فرهادی در پایان به وضعیت آموزش عالی دراستان گلستان اشاره کرد و گفت: دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باید رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند.
204/200

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۳۵

در مراسم افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه گلستان محمد فرهادی: 60 رشته تحصیلی بین رشته‌ای در سه سال گذشته تصویب شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین و تصویب 60 رشته تحصیلی بین‌رشته‌ای در سه سال گذشته خبر داد و بر لزوم توسعه رشته‌های کاربردی در زمینه‌های کشاورزی و گردشگری تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد فرهادی در مراسم افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه گلستان گفت: «در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.»
وزیر علوم به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: «همه رشته‌های تحصیلی که از سال‌های قبل وجود داشت بررسی شده‌اند و سعی داریم به سوی ایجاد و توسعه رشته‌های جدید و موردنیاز جامعه در زمینه‌های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.»
او بر مهارت‌آموزی دانشجویان تاکید کرد و افزود: «امروز به سوی ایجاد رشته‌های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه‌های کارآفرین و فنی‌و‌حرفه‌ای گام برداشته‌ایم. و در زمینه همپوشانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌های کشور به 10 منطقه تقسیم شده‌اند تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته‌های مورد نیاز جامعه و منطقه تامین کنند.»
فرهادی در ادامه به ضرورت راه‌اندازی رشته‌های بین رشته‌ای اشاره کرد و گفت: «در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته‌ای تدوین و تصویب شده است. دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید رشته‌های کاربردی در زمینه‌های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه دهند و از امکانات روز بهره‌مند شوند.»

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۴۰

آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان افتتاح شد

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از بهره‎برداری آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب در این دانشگاه با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، علی نجفی‎نژاد بعد از ظهر امروز در مراسم جشن انقلاب و آئین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب که با حضور وزیر علوم و تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب در زمینی به مساحت یک‎هزار و 450 مترمربع با سرمایه‎گذاری 7 میلیارد ریال افتتاح شد.
وی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را تزریق روحیه خودباوری در جامعه دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی فرهنگ ما می‎توانیم را به دنیا نشان داد اینکه باید روی پای خودمان بایستیم و مشکلات را خودمان حل کنیم این رویکرد موجب شد تا در همه زمینه‎ها به ویژه در توسعه علمی خوش بدرخشیم.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در خصوص فعالیت‎های عمرانی دانشگاه در دولت تدبیر و امید بیان کرد: افتتاح کتابخانه و کلاس‎های نظری در سال 1393، بهره‎برداری از فاز دوم دانشگاه تولیدات در سال 1394 و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب در سال جاری از مهمترین فعالیت‎های عمرانی دانشگاه است.
نجفی‎نژاد با اشاره به کمبود فضای فیزیکی آزمایشگاه قبلی گفت: آزمایشگاه قبلی مساحتی کمتر از 300 مترمربع داشت با توجه به اینکه جامعه با چالش مهمی از جمله آب مواجه است ضرورت توسعه فضای آزمایشگاهی یک موضوع مهم بود که خوشبختانه این مهم محقق شد.
چالش آب، غذا و امنیت غذایی جز از طریق تحقیقات و یافته‎های پژوهشی قابل حل نیست
وی با اشاره به اینکه چالش آب، غذا و امنیت غذایی جز از طریق تحقیقات و یافته‎های پژوهشی قابل حل نیست، تاکید کرد: وظیفه دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی این است که با تحقیقات کاربردی چالش‎ها و نیازهای جامعه را مرتفع کنند.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با اشاره به مجتمع ورزشی به عنوان یک پروژه نیمه‎تمام در دانشگاه گفت: این پروژه در سال 1387 آغاز شد و در سال 1391 به عنوان پروژه راکد و نیمه تمام باقی ماند مسائل پیمانکاری آن اکنون برطرف شده و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن را آغاز خواهیم کرد.
نجفی‎نژاد بر لزوم ایجاد دانشگاه کارآفرین و برخورداری از سند راهبردی تاکید کرد و گفت: سند دانشگاه کارآفرین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تهیه و تصویب شده است.
وی افزود: همکاران، اساتید برجسته همراه با دانشجویان علاقمند آمادگی لازم برای انجام مأموریت‎های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در زمینه تخصصی منابع طبیعی دارند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۴۸

ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه/ عمر برخی رشته‎ها گذشته و باید کنار گذاشته شوند/ 250 پروژه تحقیقاتی با کشورهای پیشرفته در دست اجرا داریم

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه ایران در تولید علم رتبه نخست را دارد، گفت: جایگاه علمی ما در خور توجه است، و توسعه علمی صرفا استناد به مقالات علمی در ژورنال‎های معتبر نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، محمد فرهادی ظهر امروز در مراسم جشن انقلاب و آئین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب ضمن تبریک فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ایران 1.82 درصد مقالات آی‎اس‎آی را تولید می‎کند این در حالی است که جمعیت ایران یک درصد دنیاست، کشور ما 2.2 درصد مقالات پراستناد را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به وضعیت آموزش عالی، علم و فناوری تصریح کرد: وضعیت آموزش عالی نسبت به قبل از انقلاب و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی رشد و توسعه بسیار گسترده از نظر کمی و کیفی دارد.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری برخورداری از علم را یکی از مولفه‎های قدرت دانست و افزود: شاخص‎های علمی نشان می‎دهد ایران در تولید علم رتبه نخست را در منطقه دارد.
فرهادی بیان کرد: در سال 1357 تعداد دانشجویان 175 هزار نفر بود که این رقم اکنون به 25 برابر افزایش یافته است، تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد 122 برابر نسبت به سال 1357 رشد داشته است، در بخش دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی 29 دوره دکتری تخصصی داشتیم و در حال حاضر دانشجویان دکتری 37 برابر افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینکه تعداد موسسات و آموزشگاه‌های علمی در مقایسه با ابتدای انقلاب اسلامی 12 برابر شده است، گفت: بالغ بر 80 هزار نفر اعضای هیئت علمی داریم که این عدد در ابتدای انقلاب 7 هزار نفر بود، سرانه استخدام اعضای هیئت علمی به طور متوسط به یک در کشور است، در برنامه ششم توسعه مصوب شده که طی 5 سال آینده تعداد اعضای هیئت علمی زیادی استخدام شوند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه جایگاه علمی ایران در خور توجه است، ابراز کرد: توسعه علمی صرفا استناد مقالات علمی در ژورنال‎های معتبر علمی نیست، در زمینه مقالات آی‎اس‎آی 1.82 درصد از تولید علم  دنیا را داریم ، این در حالی است که جمعیت ایران یک درصد دنیاست و 2.2 درصد مقالات پراستناد را به کشور ایران اختصاص دارد.
39 پارک علم و فناوری و 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد
فرهادی با اشاره به جایگاه ایران در شاخص نوآوری تصریح کرد: طی دو سال قبل جایگاه 131 را داشتیم در حال حاضر در رتبه 78 قرار داریم همه سعی ما این است تا با تکیه بر فناوری از علوم جدید نیز بهره‎مند شویم.
وی با اشاره به اینکه 39 پارک علم و فناوری و 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، گفت: بیش از 2 هزار و 500 شرکت دانش‎بنیان در کشور فعالیت می‎کنند و تولید دانش‎محور دارند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه‎ها، اساتید و دانشجویان نیز می‎توانند شرکت‎های دانش‎بنیان داشته باشند و این جزو امتیازات دانشگاه‎ها محسوب می‎شود، 169 مرکز رشد در دانشگاه‎ها وجود دارد که یافته‎های تحقیقاتی آنها به پارک‎های علم و فناوری رفته و به تولید انبوه می‎رسد.
فرهادی بیان کرد: ایران در رشته‎های نوین، هوافضا، بیوتکنولوژی، مهندسی، علوم زیستی، آی سی تی و ... جایگاه خوبی در منطقه و دنیا دارد.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‎های انسانی بزرگترین سرمایه هستند، ابراز کرد: بخش مغز افزاری و نیروی انسانی به‌عنوان بهترین سرمایه‎های یک کشور هستند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه تولید نیروی انسانی زیاد است که باید به فکر کار و اشتغال آنها باشیم، گفت: 750 هزار شغل در دو سال اخیر ایجاد شده اما متقاضیان کار بیشتر است و بر تعداد بیکاران افزوده می‎شود، قبل از دولت میزان اشتغال کم بوده یا اصلا نبوده است.
فرهادی با بیان اینکه باید شغل‎های جدید ایجاد شود، افزود: دولت با اعطای تسهیلات، تسهیل قوانین و ابلاغ آیین نامه‎ها درصدد کمک به تقویت بخش آموزش است، در حوزه آموزش عالی، آمایش آموزش عالی مطرح شد همه دانشگاه‎ها باید برنامه راهبردی تهیه کنند که منطبق بر ضروریات نیازها باشد.
وی گفت: دولت در دو سال گذشته 250 پروژه تحقیقاتی با کشورهای پیشرفته در دست اجرا دارد تامین رشته‎های مشترک از اقداماتی بوده که به عمل آمده است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۵۲

گلستان بازنگری در رشته های تحصیلی رایج از برنامه های وزارت علوم و تحقیقات

وزیر علوم تحقیقات و فناوری: تاکید بیشتر بر رشته هایی است که نیاز جامعه باشد

وزیر علوم؛ بازنگری در رشته های تحصیلی رایج و معرفی علوم جدید را از برنامه های وزارتخانه علوم و تحقیقات و فناوری اعلام کرد.
به گزارش اخبار استانهای خبرگزاری صداوسیما؛ آقای فرهادی امروز در گرگان گفت: تاکید بیشتر بر رشته هایی است که نیاز جامعه باشد.
وی همچنین از منطقه بندی دانشگاه های کشور براساس استعدادها، ظرفیت ها و امکانات  خبر داد و افزود : به دانشگاه ها بر این اساس، ماموریت کارآفرینی داده می شود.
وزیر علوم گفت : هم اکنون بیش از  چهار میلیون و 300 هزار دانشجو در این مراکز مشغول تحصیل هستند که در مقایسه با آمار قبلی، حدود 300 هزار نفر کمتر شده است.
فرهادی؛ کاهش جمعیت 18 تا 24 سال را از علت های کاهش دانشجو در کشور دانست.
وزیر علوم ، توسعه آموزش عالی در گلستان را خوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به کشاورزی، جنگلی و گردشگری بودن گلستان، خوب است که دانشگاه ها و رشته های تحصیلی در این استان در همین مسیر باشد.
فرهادی همچنین از فعالیت بنیاد خیران دانشگاهی و علم و فناوری در دانشگاه های کشور خبر داد.
وی با دعوت از خیران برای مشارکت در این حوزه افزود: ساخت و ساز دانشگاهی، تامین تجهیزات و امکانات و همینطور بورسیه از فعالیت های بنیاد خیران دانشگاهی و علم و فناوری است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از بعداز ظهر امروز وارد گلستان شده است.
نشست با روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان، افتتاح آزمایشگاه آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و شرکت در جشن انقلاب این دانشگاه از برنامه های محمد فرهادی در گلستان است .

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۴۵

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبرداد رشد ۲۵ درصدی دانشجونسبت به قبل از انقلاب/افزایش تعداد بیکاران

گرگان- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از رشد ۲۵ درصدی تعداد دانشجو نسبت به دوران قبل از انقلاب خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۹ پارک علم و فناوری و چهار هزار شرکت دانش‌بنیان داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فرهادی ظهر شنبه در مراسم جشن انقلاب و آیین افتتاح «آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب» که در گرگان برگزار شد، گفت: وضعیت آموزش عالی علم و فناوری نسبت به قبل از انقلاب و ابتدای پیروزی انقلاب از رشد و توسعه بسیار گسترده‌ای چه ازلحاظ کیفی و چه ازنظر کمی پیداکرده است.
وی افزود: شاخص‌های علمی نشان می‌دهد که ایران در تولید علم رتبه نخست را داشته و یکی از قدرت‎های علمی دنیا در منطقه به‌حساب می‌آید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه در سال ۵۷ تعداد دانشجویان ۱۷۵ هزار نفر بود، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد دانشجویان رشد ۲۵ برابری داشته است، همچنین در پایه کارشناسی ارشد ۱۲۲ برابر نسبت به سال ۵۷ دانشجو داریم.
فرهادی افزود: در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ۲۹ دور دانشجوی دکترای تخصصی داریم و تعداد دانشجویان دکترای ما ۳۷ برابر سال‎های ابتدای انقلاب اسلامی است.
وی بابیان اینکه تعداد دانشگاه‌های کشور ۱۲ برابر شده، گفت: تعداد اعضای علمی دانشگاه‌ها قبل از انقلاب تنها هفت هزار نفر بوده اما در حال حاضر این تعداد به ۸۰ هزار نفر رسیده است.
فرهادی افزود: در برنامه ششم توسعه تدابیری اندیشیده شده که باید در ۵ سال آینده تعداد زیادی از اعضای هیئت‌علمی استخدام شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه توسعه علمی صرفاً استناد به مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر علمی نیست، افزود: جمهوری اسلامی ایران جمعیت یک درصد دنیا را به خود اختصاص داده است و حدود ۲.۲ درصد مقالات پر استناد دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم.
فرهادی اظهار کرد: در بحث نوآوری، دو سال قبل رتبه ۱۳۱ دنیا متعلق به کشور بود اما در حال حاضر به رتبه دست پیداکرده‌ایم.
۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند
وی افزود: در حال حاضر ۳۹ پارک علم و فناوری و چهار هزار شرکت دانش‌بنیان داریم که بیش از دو هزار و ۵۰۰ شرکت در حال فعالیت هستند.
فرهادی بابیان اینکه دانشگاه‌ها هم می‌توانند دانش‌بنیان شوند، گفت: این امر جزو امتیازات دانشگاه‌ها به شمار می‌رود و در حال حاضر ۱۶۹ مرکز رشد در دانشگاه‌ها وجود دارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه کشور از جایگاه خوبی در رشته‌های نوین مانند هوافضا، مهندسی، آی سی تی و ... در دنیا و منطقه برخوردار است، افزود: بخش مغز افزاری و نیروی انسانی به‌عنوان بهترین سرمایه‌های یک کشور و ملت به‌حساب می‌آیند.
وی بابیان اینکه ۷۵۰ هزار شغل طی دو سال اخیر ایجادشده است، گفت: متقاضیان کار بیشتر بوده و هرروز بر تعداد بیکاران افزوده می‌شود.
فرهادی اظهار کرد: قبل از دولت تدبیر و امید تعداد اشتغال در کشور اندک بود و در برخی از بخش‌ها اصلاً مشاغلی وجود نداشت که باید تدابیری برای این بخش‌ها اندیشیده شود تا مردم روی پای خود بایستند و دولت هم ازنظر قوانین و مقررات و حمایت‌های مادی و معنوی باید تسهیلات ایجاد کند.
لزوم توجه به مهارت آموزی در دانشگاه ها
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه در حوزه آموزش عالی، مبحث آمایش آموزش عالی را مطرح کردیم و همه دانشگاه‌ها باید برنامه راهبردی را تهیه کنند، اظهار کرد: در طرح آمایش، کشور به ۱۰ منطقه تقسیم‌شده و گلستان در منطقه دو آموزش عالی قرارگرفته است.
فرهادی افزود: بسیاری از رشته‌های دانشگاهی که عمری از آن‌ها گذشته است باید کنار گذاشته شود و مهارت‌آموزی در دانشگاه‌های کارآفرین به شکل جدی دنبال شود.
وی بابیان اینکه دانشجویان فنی و مهندسی باید دوره کارورزی را در بخش صنعت بگذرانند، افزود: هنوز بنگاه‌های بزرگ وارد میدان نشده‌اند و ما باید تلاش کنیم بین مهندسی و دیپلم آموزش‌های مهارتی را قرار دهیم تا افراد مهارت لازم را پیدا کنند.
فرهادی با اشاره به بحث مشکل کمبود آب در دنیا و کشور گفت: دانشگاه‌ها باید تلاش کنند در بخش تحقیقات این مشکلات ورود کنند و به فکر حل مشکلات باشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ۲۵۰ پروژه تحقیقاتی مشترک با کشورهای پیشرفته طی دو سال اخیر اجرا کردیم.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۷:۰۸

وزیر علوم تحقیقات و فناوری: طرح آمایش آموزشگاه‌های عالی در کشور اجرا می شود

گرگان- وزیر علوم تحقیقات و فناوری مهمترین برنامه این وزارتخانه را اجرای طرح آمایش آموزشگاه های عالی کشور خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی، عصر شنبه در حاشیه بازدید از دانشگاه منابع طبیعی گرگان، در جمع خبرنگاران در رابطه با برنامه های وزارت علوم در خصوص ساماندهی آموزشگاه های عالی گفت: بحث ساماندهی تا قسمت زیادی به آمایش آموزشگاه های عالی مربوط می شود.
وی بیان کرد: قرار نیست همه رشته هایی که از قدیم بوده و جامعه دیگر  نیاری به آنها ندارد هم اکنون در دانشگاه وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه باید در رشته های تحصیلی بازنگری شود افزود: بحث کارآفرینی و کارورزی در رشته های فنی و مهندسی بیشتر دیده شود.
وزیر علوم تحقبقات و فناوری گفت: دانشگاه های کشور به ۱۰ منطقه تقسیم شده که باید هم افزایی داشته باشند به طوری که رشته مشابه در این دانشگاه ها وجود نداشته باشد.
فرهادی خاطر نشان کرد: در دو سال اخیر براساس نیاز منطقه، ۶۰ رشته بین رشته ای تصویب شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه محوریت استان گلستان، گردشکری، کشاورزی و منابع طبیعی است باید رشته های مرتبط با صنایع غذایی و گردشگری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ایجاد شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۷:۳۳

وزیر علوم در گرگان: تعداد دانشجویان کشورپس از انقلاب 25 برابر شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال 57 تعداد دانشجویان کشور در همه مقاطع تحصیلی 175 هزار نفر بود که این تعداد اکنون 25 برابر شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: آیت الله هاشمی نقش بسیار ارزنده ای در پیروزی انقلاب و توسعه آموزشی به خصوص در رشته‌های بیوتکنولوژی کشور داشت.
به گفته وی وضعیت آموزشی عالی و فناوری کشور بعد از انقلاب اسلامی رشد و توسعه گسترده هم لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی داشته است. امروز شاخص ها نشان می دهد که یکی از قدرت های علمی در جهان و رتبه اول در منطقه هستیم.
وزیر علوم با بیان اینکه تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نسبت به سال 57، 12 برابر شده افزود: در حال حاضر 80 هزار نفر نیروی هیات علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور داریم که از این لحاظ نیز شاهد رشد 11 برابری هستیم.
وی با اشاره به سهم 1.79 درصدی ایران در تولید علم دنیا، اظهار کرد: 2.2 درصد از مقاله های پر استناد و داغ دنیا را به خودمان اختصاص دادیم که نشان دهنده رشد علمی در کشور است.
فرهادی تاکید کرد: بر اساس شاخص global in novation index در دو سال گذشته رتبه نوآوری کشور 113 بود که در حال حاضر این رتبه به 78 رسیده است.
وی به وجود 39 پارک علم و فناوری در کشور اشار کرد و گفت: دانشگاه ها نیز می توانند شرکت دانش بنیان داشته باشند و این جزو امتیازاتی است که به دانشگاه ها داده شده است.
وزیر علوم، تعداد مراکز رشد در کشور را 169 مرکز عنوان کرد و افزود: در این مراکز ایده تبدیل به یک محصول می ‎شود و در شرکت ‎های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به تولید انبوه می رسد.
فرهادی منابع انسانی کارآمد را بهترین سرمایه کشور دانست و گفت: این منابع انسانی هستند که در توسعه نقش ایفا می کنند و صرفا منابع کانی، زیر زمینی و معدنی ملاک توسعه نیستند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تولید شغل به ویژه در 2 سال اخیر که بالغ بر 750 هزار شغل در امسال و سال گذشته ایجاد شده، صورت گرفته است اما به دلیل آنکه متقاضیان کار زیاد شده اند، بر تعداد بیکاران ما افزوده می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در قالب طرح آمایش، کشور به 10 منطقه تقسیم شده و استان گلستان نیز در منطقه 2 قرار دارد، اظهار کرد: دانشگاه ها باید با یکدیگر هم افزایی داشته باشند. رشته های مشابه نباید در یک منطقه باشد و بسیاری از رشته های تحصیلی که عمرشان تمام شده، باید کنار گذاشته و رشته های جدید بسیار زیادی تاسیس شود.
فرهادی با بیان اینکه موضوع دانشگاه های کار آفرین نسل سوم با جدیت دنبال می شود، گفت: تدوین برنامه ریزی آموزشی در رشته های تحصیلی مختلف، تدوین برنامه های درسی، دوره های کارآموزی و کارورزی و حضور در صنعت و فرصت های مطالعاتی صنعتی از جمله فعالیت هایی است که در این جهت انجام شده است.
وی با بیان اینکه دانشجویان رشته های فنی و مهندسی ملزم به گذراندن بخش کارورزی در صنعت هستند، تصریح کرد: در این زمینه صنایع بزرگ هنوز به میدان نیامده اند، اما صنایع خرد و متوسط به خوبی همکاری می کنند.
فرهادی با اشاره به موضوع ماموریت گرا کردن دانشگاه ها، اظهار کرد: دانشگاه های استان گلستان با توجه ظرفیت های کشاورزی، جنگلداری و باغداری در استان، نیازمند این هستند که به سمت این موضوعات روی بیاورند.
وی در پایان تصریح کرد: در تعاملی که با برجام با دنیا شده، در عرصه های مختلف از جمله علم و فناوری توانستیم تعاول خوبی با دنیا برقرار کنیم به طوری که در دو سال گذشته نزدیک به 250 پروژه تحقیقاتی را با کشورهای پیشرفته در دست اجرا داریم.
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری دوره های تحصیلی مشترک به طوری که دو سال از تحصیل در کشور ما و دو سال در کشور دیگر صورت گیرد، تاسیس رشته های مختلف و گذراندن بخشی از تحصیل دکتری برای دانشجویان ما قسمتی از تعاملات صورت گرفته با کشورهای پیشرفته است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۸:۱۱

وزیرعلوم: امسال رشته های تحصیلی با قدمت 5 سال به بالا بازنگری شد

تهران-ایرنا- وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های با قدمت 5 سال به بالا را بازنگری کرده ایم.

به گزارش گروه اخبار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم ، محمد فرهادی که روز شنبه به استان گلستان سفر کرده است به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و افزود: همه رشته های تحصیلی که از سال های قبل وجود داشته بررسی شده و سعی داریم به سمت ایجاد و توسعه رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
وزیر با تاکید بر مهارت آموزی دانشجویان گفت : امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت کرده ایم.
وی تصریح کرد : در راستای همپوشانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، دانشگاه های کشور به 10 منطقه تقسیم شده اند تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
فرهادی به ضرورت تاسیس رشته های بین رشته ای اشاره کرد و گفت : در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
وزیر علوم گفت: هم اینک 4 میلیون و 300هزار نفر دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور و در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.
فرهادی در در سی و هشتمین فجر انقلاب اسلامی به گلستان سفر کرده است به وضعیت آموزش عالی دراین استان اشاره کرد و گفت : دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باید رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند
فراهنگ**1540**1823 دریافت کننده: حمید بحرینیان * انتشار: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۱۶
۱۸:۲۰

وزیر علوم: ۱.۸۱ درصد، سهم ایران در تولید علم دنیا/ رتبه ۷۸ ایران در شاخص نوآوری

خبرگزاری شبستان: وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران توانسته است در سال های اخیر ۱.۸۱ درصد تولید علم دنیا را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عصر امروز (16 بهمن) در مراسم جشن انقلاب و آیین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب ضمن تبریک فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: وضعیت آموزش عالی، علم و فناوری در کشور نسبت به قبل از انقلاب و ابتدای پیروزی انقلاب، رشد و توسعه بسیارگسترده ای از نظر کمی و کیفی دارد.
 
وی با بیان اینکه ایران یکی از قدرت های علمی در دنیاست، افزود: براساس شاخص های علمی جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید علم در منطقه رتبه نخست را دارد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با افزایش 25 برابری تعداد دانشجویان در کشور نسبت به سال 57 اشاره کرد و گفت: در سال 57 تعداد دانشجویان در کشور 175 هزار نفر بود اما  الان 25 برابر افزایش یافته است. هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد 122 برابر نسبت به سال 57 دانشجو داریم، این آمارها نشان می دهد حرکت علمی خوبی بعد از انقلاب در کشور انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد موسسات و آموزشگاه های علمی و مراکز آموزش عالی 12 برابر رشد یافته است، افزود: در سال 57 فقط 7 هزار عضو هیئت علمی داشتیم که الان به بیش از 80 هزار رسیده است. براساس متوسط کشوری سرانه استخدام اعضای هیئت علمی به نسبت دانشجو یک به 27 است که در برنامه ششم توسعه یک به 20 مصوب شده است، برهمین اساس باید در 5 سال آینده تعداد اعضای هیئت علمی زیادی در دانشگاه ها استخدام شود.
 
فرهادی با تأکید براینکه جایگاه علمی ایران درخور توجه است، گفت: توسعه علمی صرفا استناد به مقالات در ژورنال های معتبر علمی نیست. با اینحال براساس شاخص های تولید علم، 1.81 درصد از تولید علم دنیا در ایران انجام می شود در حالیکه جمعیت ما یک درصد جمعیت دنیاست. هم چنین 2.2 درصد مقالات پراستناد را مربوط به کشور ایران است.
 
وی با اشاره به شاخص نوآوری، اعلام کرد: دوسال گذشته در این شاخص رتبه 131 جهان را داشتیم اما الان رتبه 78 را به دست آورده ایم.
 
وزیر علوم، تحقیقات وفناوری با اشاره به وجود 39 پارک علم و فناوری در کشور، گفت: بیش از 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم که بیش از دو هزار و 500 شرکت فعالیت می کنند و تولید دانش محور دارند. همچنین 169 مرکز رشد در دانشگاه ها داریم که یافته های علمی به پارک ها رفته و به تولید انبوه می رسد.
 
وی با بیان اینکه دولت سالانه 750 هزار شغل در کشور ایجاد کرده است، اظهار کرد: با اینکه دولت فرصت های شغلی زیادی ایجاد کرده است اما به دلیل افزایش متقاضیان کار، تعداد بیکاران اضافه شده است.
 
فرهادی در حوزه آموزش عالی به آمایش هم اشاره کرد و گفت: همه دانشگاه ها باید برنامه راهبردی را منطبق بر ضروریات، نیازها و متناسب با نیروی انسانی تهیه کنند.
 
وی با بیان اینکه در حوزه آموزش عالی کشور به 10 منطقه تقسیم شده است، خاطرنشان کرد: گلستان در این تقسیم بندی در منطقه دو قرار دارد، دانشگاه های این منطقه باید با هم هم افزایی داشته باشند.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود 4 میلیون و 300 هزار دانشجو در کشور و بازنگری 600 رشته تحصیلی با قدمت ده سال، گفت: امسال رشته های با قدمت 5 سال به بالا را مورد بازنگری قرار خواهیم داد.
 
وی تأکید کرد: عمر بسیاری از رشته ها گذشته و باید کنار گذاشته شوند. امروز بحث مهارت آموزی در دانشگاه ها مورد تأکید جدی است و بحث دانشگاه کارآفرین دنبال می شود.
 
فرهادی با تأکید بر مأموریت گرا کردن دانشگاه ها، اظهار کرد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با توجه به کشاورزی، جنگلداری و باغداری در استان باید مأموریت های خود را به این سمت ها پیش ببرد.
 
وی همچنین عنوان کرد: 250 پروژه تحقیقاتی با کشورهای پیشرفته در دو سال اخیر انجام داده ایم.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۲۱:۳۸

وزیر علوم: سال گذشته ۶۰۰ رشته تحصیلی با قدمت بیش از ۱۰ سال بازنگری شد

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به استان گلستان سفر کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر محمد فرهادی در سفر به استان گلستان گفت: هم اینک 4 میلیون و 300هزار نفر دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور و در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.
وزیر علوم به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: همه رشته های تحصیلی که از سال های قبل وجود داشته بررسی شده و سعی داریم به سمت ایجاد و توسعه رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
دکتر فرهادی افزود: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های با قدمت 5 سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر مهارت آموزی دانشجویان گفت : امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت کرده ایم.
وی تصریح کرد : در راستای همپوشانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، دانشگاه های کشور به 10 منطقه تقسیم شده اند تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به ضرورت تاسیس رشته های بین رشته ای اشاره کرد و گفت : در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
دکتر فرهادی در پایان به وضعیت آموزش عالی دراستان گلستان اشاره کرد و گفت : دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باید رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند
 

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۴۳

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ایران یکی از قدرت های علمی در سطح جهان و منطقه است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشور ایران یکی از قدرت‌های علمی در سطح دنیا و منطقه محسوب می‌شود و شاخص‌های انتشار یافته به وسیله پایگاه های معتبر علم سنجی دنیا به خوبی بیانگر این موضوع است.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در آیین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ضمن تبریک ایام‌ا... دهه فجر ، به مقایسه عملکرد وزارت علوم در طول سی و هشت سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت : در سال 1357 تعداد دانشجویان 175 هزار نفر بود اما امروز این رقم 25 برابر و تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال 57 ، بیش از 122 برابر شده است.
 وی با بیان اینکه جایگاه علمی دانشگاه های کشور درخور توجه است تصریح کرد:توسعه علمی صرفا ارائه مقاله علمی نیست ،البته این امر مهم است که از این موضوع مهم تر استناد به مقاله‌ها است که کشور ما در حال حاضر 2/2 درصد مقاله های پر استناد را به خود اختصاص داده‌ است و این نشان از کیفیت علمی دانشگاههای ما دارد.
 وزیر علوم افزود: در دولت تدبیر و امید بر فناوری و نوآوری تاکید زیادی شده است و در حال حاضر در شاخص نوآوری رتبه 78 را در سطح دنیا داریم.
وی بیان کرد: در دو سال اخیر 750 هزار شغل در کشور ایجاد شده است اما چون تعداد متقاضی کار بالاست بر تعداد بیکاران افزوده می‌شود، بنابراین باید شغل‌های جدیدی ایجاد شود و بنگاههای اقتصادی فعال شود و در این رابطه دولت تسهیلاتی ارائه خواهد کرد.
 وی با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی گفت: همه دانشگاهها باید برنامه راهبردی داشته باشند و رشته های تحصیلی منطبق با نیاز جامعه، نیروی انسانی و نیاز منطقه باشد.
 وزیر علوم با بیان اینکه در آمایش آموزش عالی، سیاست دانشگاه کارآفرین به جدیت دنبال می‌شود گفت: با توجه به کشاورزی بودن استان گلستان باید ماموریت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز به این سمت و سو برود.
 دکتر فرهادی در رابطه با افتتاح پرو‍ژه آب و رسوب گفت: افتتاح این پروژه برای جامعه بسیار ضروری است چرا که کشور در این حوزه مشکل دارد و باید منابع آب مدیریت شود
 

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۵۳

با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری مراسم تجلیل از دانشجویان مدال آور برگزار می‌شود

آئین تجلیل از دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران رویدادهای بین‌المللی ورزش دانشجویان با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فردا هجدهم بهمن برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا و به  روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، همزمان با ایام دهه مبارک فجر مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران قهرمانان و مدال‌آوران در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان و آسیا با حضور مسئولین عالی رتبه دانشگاهی و ورزشی کشور صبح فردا 18 بهمن در وزارت علوم برگزار می شود.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال ، فوتبال، فوتسال و شطرنج تقدیر خواهد شد.
این مراسم روز دوشنبه 18 بهمن ساعت 10:30 صبح در سال شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۴۱

مراسم تجلیل از دانشجویان مدال آور برگزار می‌شود

آئین تجلیل از دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران رویدادهای بین‌المللی ورزش دانشجویان با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فردا هجدهم بهمن برگزار می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، همزمان با ایام دهه مبارک فجر مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران قهرمانان و مدال‌آوران در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان و آسیا با حضور مسئولین عالی رتبه دانشگاهی و ورزشی کشور صبح فردا 18 بهمن در وزارت علوم برگزار می شود.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال ، فوتبال، فوتسال و شطرنج تقدیر خواهد شد.
این مراسم روز دوشنبه 18 بهمن ساعت 10:30 صبح در سال شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود.
604/601

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۰۲

دانشجویان مدال‌آور تجلیل می‌شوند

آئین تجلیل از دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران رویدادهای بین‌المللی ورزش دانشجویان فردا، ۱۸ بهمن با حضور فرهادی، وزیر علوم برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، همزمان با ایام دهه فجر مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران قهرمانان و مدال‌آوران در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان و آسیا با حضور مسئولین عالی رتبه دانشگاهی و ورزشی کشور صبح فردا، ۱۸ بهمن در وزارت علوم برگزار می شود.
 
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال ، فوتبال، فوتسال و شطرنج تقدیر خواهد شد.
 
این مراسم روز دوشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۱۰:۳۰ صبح در سال شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۰۳

با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری؛ مراسم تجلیل از مدال آوران رقابت‌های دانشجویان جهان برگزار می شود

آئین تجلیل از دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران رویدادهای بین‌المللی ورزش دانشجویان فردا با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، همزمان با ایام دهه مبارک فجر مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان و آسیا با حضور مسئولان عالی رتبه دانشگاهی و ورزشی کشور  صبح فردا ۱۸ بهمن در وزارت علوم برگزار می شود.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، فوتبال، فوتسال و شطرنج تقدیر خواهد شد.
این مراسم روز دوشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۱۰:۳۰ صبح در سال شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۳۰

با حضور وزیر علوم؛ آزمایشگاه آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی گرگان افتتاح شد

در مراسمی با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه، دکتر صادقلو استاندار گلستان، جمعی از مدیران استان و اساتید و دانشجویان، آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در مراسم افتتاحیه این آزمایشگاه، چالش آب را به عنوان مهمترین چالش کشورهای دنیا عنوان کرد و گفت: رفع چالش آب از تحقیقات و یافته‌های تحقیقاتی میسر می‌شود و این امر به عهده دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی است.
وی تصریح کرد: طی سالهای دولت تدبیر وامید خوشبختانه هر سال شاهد افتتاح و بهره برداری یک طرح مهم در این دانشگاه بودیم و امروز نیز شاهد افتتاح و بهره برداری آزمایشگاه آب و رسوب هستیم.
نجفی نژاد بیان کرد: با توجه به سیاست دولت تدبیر و امید که تحول در دانشگاه‌های کارآفرین است در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، سند راهبردی دانشگاه و سند دانشگاه کارآفرین تدوین و تصویب شده و ملاک عمل در دانشگاه قرار گرفته است.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ادامه داد: امنیت آب، غذا و محیط زیست از طریق کارهای تحقیقاتی و تکیه بر اقتصاد مقاومتی دانش بنیان میسر می‌شود.
به گزارش ایسنا، این آزمایشگاه با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد ریال از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه در زمینی به مساحت 1450 مترمربع به بهره برداری رسید.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۳۸

در همایش تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95: فرهادی: به دنبال در نظر گرفتن حقوق و مزایا برای دانشجویان نخبه هستیم تا مهارت‌آموزی کنند

وزیر علوم خبر داد این وزارت ا به دنبال در نظر گرفتن حقوق و مزایا و بیمه برای دانشجویان نخبه است تا یک سال فرصت داشته باشند مهارت‌آموزی کنند،

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در همایش تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست و یکمین المپیاد دانشجویی کشور در دانشگاه تربیت بدنی دانشگاه تهران گفت:‌ «هیچ عرصه‌ای به اندازه علم و دانش روح‌افزا نیست. بسیاری هستند که تجربه‌های دیگری را پشت سر گذاشته‌اند ولی با دیدگاه من موافق‌اند.»
او افزود: «پس از پیروزی انقلاب در حوزه علم و فناوری توفیق‌های ارزنده و چشم‌گیری داشتیم، در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب تعداد کمی پزشک داشتیم و با کمبود نیروهای خدماتی مواجه بودیم، بسیاری از بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شدند، در آن زمان به این فکر بودیم که مجوز تاسیس رشته‌های تخصصی را بگیریم و به دنبال آمدن پزشکان ایرانی مقیم خارج بودیم، آن زمان هزینه اعزام بیماران به خارج از کشور 300میلیون دلار بود.»
وزیر علوم ادامه داد: «هم‌اکنون همه آن چیزهایی که در خارج انجام می‌شد در داخل انجام می‌شود و بی‌نیاز از خارج هستیم. البته به دوره‌های خارجی نیاز داریم و خوب است که این دوره‌ها برای دانشجویان ایرانی برگزار شود و ما از آن استقبال می‌کنیم.»
فرهادی گفت: «تاسیس دکتری تخصصی به اوایل پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گرددو در آن زمان استاد فیزیک دانشگاه شیراز نزد من آمد و گفت که می‌خواهم دکتری فیزیک راه‌اندازی شود، اقدامات لازم انجام شد سال بعد هم دکترای شیمی تاسیس شد امروز در بسیاری از رشته‌ها دکتری تخصصی داریم.»
فرهادی ادامه داد: «در سال 57، 6 تا 7هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتیم ولی اکنون 700هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد داریم. در رشته‌های دکتری تخصصی نیز ظرفیت جذب 91 برابر شده است، شاید دیگر آن‌قدرها هم نیاز نداشته باشیم، ما باید به سمت کیفی‌سازی برویم. آموزش‌های مهارتی بسیار ارزش دارد، همچنین ارتباط دانشگاه با صنعت باید بیش از پیش باشد.»
او گفت:‌ «ما به دنبال در نظر گرفتن حقوق و مزایا و بیمه برای دانشجویان نخبه هستیم تا یک سال فرصت داشته باشند مهارت‌آموزی کنند، همچنین می‌خواهیم که شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش فعال شوند و دانشجویان به کمک استادان این شرکت‌ها را تاسیس کنند. این شرکت‌ها می‌توانند تسهیلات دریافت کنند و در عرصه‌های مختلف فعال باشند. همچنین ما به دنبال پذیرش دانشجوی خارجی هستیم چرا که باید ظرفیت مازادمان را مدیریت کنیم. اکنون 23هزار دانشجوی خارجی داریم که باید در ظرفیت‌های خالی مدیریت شوند.»
او افزود:‌ «با جدیت به دنبال دیپلماسی علمی هستیم، گام‌هایی نیز در این زمینه برداشته شده است. وضعیت علمی ما خوشبختانه مطلوب است در حال حاضر رتبه اول منطقه و رتبه 16 را در جهان داریم، توجه به فناوری شتاب خوبی گرفته است. البته باید بهتر از این باشد همچنین به دنبال تاسیس رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای هستیم.»
فرهادی در پایان از نفرات برتر آزمون سراسری سال 95 و المپیاد علمی دانشجویی کشور تقدیر کرد و از آنها خواست که بیش از پیش به فکر تعالی علم در کشور باشند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۵۷

وزیر علوم تاکید کرد ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها

وزیر علوم بر ضرورت بازنگری رشته‌های آموزشی و حرکت به سمت کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: باید بسیاری از رشته‌ها و مقاطع فعلی آموزشی در دانشگاه‌ها مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد و سازوکارهایی به کار بگیریم تا در نتیجه آن رشته‌های بین‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها اصل قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور که امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، علم را موجب توسعه انسان دانست و اظهار کرد: به نظر من راه عظمت و زیبایی در چیزی است که ما آن را «کشف» می‌خوانیم. علمی که با کشف همراه نباشد انباشته کردن حافظه محسوب می‌شود. در واقع انسان با کشف مرتبه‌ای بالاتر از مراتب خود را کشف می‌کند و علم ما را به کشف عالم خارج و عالم پر پیچ و خم خود وادار می‌کند.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای اعجاب‌برانگیزی در حوزه علم، فناوری، دانشگاه و تربیت نیروی انسانی به دست آمده است به طوری که در حوزه پزشکی اوایل انقلاب تعداد پزشکان بسیار کم بودند و خدمات پزشکی توسط پزشکان کشورهای اطراف در جامعه ارائه می‌شد، اما خوشبختانه امروزه تمامی این خدمات توسط نیروهای داخل کشور ارائه می‌شود.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: اوایل انقلاب بسیاری از مردم برای دریافت خدمات پزشکی و درمان بیماری‌ها به خارج از کشور اعزام می‌شدند به طوری که در آن زمان حدود 300 میلیون دلار هزینه اعزام بیماران به خارج صرف می‌شد اما امروزه بیماران نیازمند نیستند برای درمان به خارج اعزام بشوند.
دکتر فرهادی همچنین ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در حوزه‌های پزشکی و غیرپزشکی در کشور تاسیس شده‌اند و رشته‌های تحصیلی گسترش قابل توجهی داشته است اگرچه در حال حاضر ما معتقد هستیم این دوره‌ها و رشته‌ها گسترش بیش از حدی داشته است و باید به سمت کیفی‌سازی آموزش عالی حرکت کنیم.
وی در ادامه افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های کشور را از دیگر موفقیت‌های پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: ما در سال 57 فقط هفت هزار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد داشتیم که این میزان در حال حاضر با رشد 122 درصدی به 700 هزار دانشجو رسیده است. همچنین در دوره دکتری تخصصی نیز تعداد دانشجویان رشد 91 برابری در مقایسه با سال‌های اوایل انقلاب پیدا کرده است.
وزیر علوم به بخش آمایش سرزمین و ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه‌های ما در سه دهه اخیر ماموریت‌مدار شدند و به سمت دانشگاه‌های کارآفرین حرکت می‌کنند به طوری که تلاش داریم در دانشگاه‌ها آموزش‌های مهارتی توسعه پیدا کنند و ارتباط دانشگاه با صنعت بیش از پیش برقرار شود.
به گفته وی، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها می‌تواند زمینه کارآفرینی و اشتغال در دانشجویان را فراهم کند و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری به همراه این دانشجویان در این شرکت‌های دانش‌بنیان به کار گرفته شود.
دکتر فرهادی بر ضرورت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 22 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند و با توجه به پتانسیل‌های دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های خالی‌ای که وجود دارد ما می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی را جذب کنیم و همچنین ضوابط پذیرش دانشجویان داخلی را نیز مورد بازبینی قرار بدهیم.
فرهادی همچنین توجه به دیپلماسی علمی در دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف وزارت علوم دانست و گفت: خوشبختانه در حال حاضر دیپلماسی علم در دانشگاه‌ها با کشورهای دیگر دنبال می‌شود و در این زمینه گام‌هایی را نیز برداشته‌ایم به طوری که مجوزهای قانونی راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک را در اختیار داریم.
معاون وزیر علوم روند رشد علمی کشور را مطلوب توصیف کرد و گفت: براساس مستندات تایید شده ایران از نظر جایگاه علمی رتبه اول منطقه و 16 جهان را دارد و از نظر رشد و شتاب علمی نیز جزو سه کشور اول هستیم و با 25 کشور اول دنیا در این زمینه رقابت می‌کنیم.
وزیر علوم در پایان بر ضرورت نوع‌آوری، خلاقیت و توجه به فناوری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف باید رشته‌های بین‌رشته‌ای را تاسیس و برنامه‌های آموزشی فعلی را مورد بازنگری قرار بدهیم که البته این اقدام از سال گذشته شروع شده و بسیاری از ما توانسته‌ایم در بسیاری از رشته‌ها دانشجو پذیرش کنیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۰۲

وزیر علوم: ۲۲ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم

وزیر علوم با اشاره به جذب دانشجویان خارجی گفت: در حال حاضر ۲۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که باید تعداد آنها افزایش پیدا کند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تقدیر از برگزیدگان آزمون سراسری و المیپادهای دانشجویی که امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: هیچ عرصه ای به اندازه عرصه علم و دانش نیست؛ این تنها سخن من نیست، بلکه تمام بزرگان هم به این سخن اعتقاد دارند. اینکه انسان با کشف هر چیز، مرتبه ای از مرتبه خود را کشف می کند، همه اینها نشان دهنده ارزش بالای علم و دانش است.
 
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه علم و فناوری و تقویت نیروی انسانی توفیقات ارزنده ای داشتیم. در اوایل انقلاب تعداد کمی پزشک داشتیم، خیلی از شهرها خدمات پزشکی ارائه نمی شد، حتی کمبود نیروهای خدماتی هم داشتیم و بسیاری از بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام می شدند، اما هم اکنون همه کارهایی که در خارج از کشور انجام می شود ،در کشور داریم و بی نیاز از تربیت نیروی انسانی در خارج هستیم.
 
وزیر علوم گفت: تاسیس رشته های تخصصی در علوم پزشکی به اوایل انقلاب برمی گردد؛ که در حال حاضر این دوره ها گسترش پیدا کرده و حالا در تمام مقاطع تحصیلی به ویژه کارشناسی ارشد تعداد دانشجویان به 122 برابر رسیده است.
 
فرهادی افزود: یکی از برنامه های ویژه وزارت علوم آمایش آموزش عالی و ماموریت گرا کردن دانشگاه هاست. آموزش های مهارتی باید در این راستا توسعه پیدا کند و تقویت شود. همچنین پذیرش دانشجو از خارج از کشور در دستور کار قرار گرفته که در حال حاضر 22 هزار دانشجوی خارجی داریم که باید تعداد آنها افزایش پیدا کند.
 
وی از بازبینی و بازنگری در ضوابط پذیرش دانشجو خبر داد و گفت: این برنامه در دستور کار است. همچنین دیپلماسی علمی و ارتباط با دانشگاه های معتبر دنیا را نیز در برنامه داریم. در حال حاضر برای این کار دوره‌هایی تاسیس شده و یا در شرف تاسیس است.
 
وزیر علوم ادامه داد: بر اساس مستندات پایگاه های علمی و استنادی رتبه اول منطقه و 16 جهان را داریم و در رشد شتاب علمی، ما بین دو سه کشور اول جهان هستیم و با کشورها رقابت می کنیم؛ شتاب خوبی در این زمینه گرفتیم، اما باید این شتاب بهتر شود.
 
وی اضافه کرد: برنامه های آموزشی باید دگرگون شده و رشته های بین رشته ای تاسیس شود .خیلی از رشته ها دیگر دانشجو نمی پذیرند و رشته های دیگری جایگزین آنها شده است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۰۳

رشد 122 برابری دانشجویان مقطع ارشد طی 30 سال گذشته/ ماموریت گرا کردن دانشگاه‌های کشور یکی از اهداف وزارت علوم است

وزیر علوم گفت: ماموریت گرا کردن دانشگاه‌های کشور با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ تحصیلان و بر پایه دوره‌های مهارتی یکی از اقدامات مهم وزارت علوم در طی سال‌های اخیر است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر کنکور با اشاره به لذت علم و دانش اظهار داشت: هیچ عرصه‌ای به اندازه علم و دانش زیبا نیست و سخن گفتن درباره حقیقت علم و دانش بسیاری از تجربیات گوناگون را در ما عرضه می‌کند و علم و دانش باعث ارتقای مراتب انسانی می‌شود.
 
وی بیان کرد: علمی که در آن کشف نباشد سبب انباشته شدن حافظه است و تنها در محافل علمی به درد انسان می‌خورد و همچنین علم همراه با کشف سبب ارتقای انسان به شناخت خود است.
 
فرهادی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور جهش بزرگی در حوزه علم و فناوری و تربیت نیروی انسانی برداشته‌اند به طوری که در اوایل انقلاب تعداد پزشکان و گروه‌های وابسته به آن و همچنین افرادی که خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند در کشور کم بود به طوری که در کشورهای خارجی  پزشک به کشور می‌آوردند.
 
وی عنوان کرد: بسیاری از بیماران با هزینه‌های بالا به دلیل نبود امکانات و تجهیزات برای درمان به خارج از کشور منتقل می‌شدند که هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون دلار در طول سال در حوزه سلامت کشور تحمیل می‌شد.
 
وی ادامه داد: به لطف خدا کشورمان از نظر تربیت نیروی انسانی وابستگی‌اش از کشورهای خارجی از بین رفت اما به طور کلی پزشکان متخصص و نخبه کشور در بردهای تخصصی و کنفرانس های علمی حضوری فعال دارند.
 
وی عنوان کرد: در زمانی راه اندازی دکترای رشته علوم پایه بسیار سخت بود اما امروزه در بسیاری از گروه‌های مختلف علمی استادان در مقطع دکترا دانشجویان خوبی را تربیت می‌کنند و این مساله با سرعت خوبی در حال گسترش است.
 
وی ادامه داد: در سال 57 در مقطع ارشد 6 هزار دانشجو تحصیل می‌کردند که این رقم امروزه به بیش از 700 هزار نفر رسیده است و در دوره دکترا تعداد دانشجویان تحصیل در دانشگاه کشور نسبت به سال 57 ، 91 برابر شده است.
 
فرهادی افزود: در سال‌های  اخیر بحث آمایشی آموزش عالی و ماموریت گرایی و کارآفرینی کردن دانشگاه‌های کشور در حال انجام است تا با آموزش‌های مهارتی و ارتباط بیشتر صنعت، جامعه و دانشگاه قدم موثری برداشته شود و وزارت علوم از طرح‌های در دست اجرا حمایت می‌کند.
 
وی ادامه داد: بر طبق تفاهم‌ نامه‌ای که وزارت علوم با سند به امضا  رسانده است دوره‌های کار ورزی دانشجویان پس از تحصیل به مدت یک سال برگزار می‌شود تا آنها با کسب مهارت بتوانند شرکت‌های دانش بنیان را تاسیس و همراه با استادان از تسهیلات مختلف بهره مند شوند.
 
وی تاکید کرد: هم اکنون در کشور 22 هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند و ما باید از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها که رقم قابل توجهی است به طور کامل استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: در حال  حاضر با کشورهای راهبردی و هدف تعامل خوب علمی داریم و در این راه با دانشگاه‌های معتبر دنیا وزارت علوم سعی در ایجاد دیپلماسی علمی با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان و کشور دارد و دوره‌های مشترکی را با دانشگاه‌های مطرح دنیا و مقاطع تحصیلی  راه اندازی کرده است.
 
وی با بیان اینکه بر طبق سند چشم انداز وضعیت علمی کشور خوب است، افزود: بر اساس مستندات علمی منتشر شده کشورمان رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان است و در تولید علم با 25 کشور مطرح دنیا در حال رقابت هستیم.
 
فرهادی تصریح کرد: بحث نوآوری و فناوری در کشور صورت گرفته و من امیدوارم که آموزش  رشته‌های بین رشته‌ای افزایش یابد و رشته‌های پر تقاضا در دانشگاه های کشور جایگزین رشته‌های کم اهمیت شود.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۲۳

کاهش 300 هزارنفری دانشجویان بخش دولتی

سرویس شهرستانها: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از کاهش 300هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه های دولتی خبر داد و گفت: کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیر گذار بوده است. دکتر محمد فرهادی در گفتگو با خبرنگاران در گرگان افزود: 4 میلیون و 300هزار دانشجو در دانشگاه های بخش دولتی در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد. وی به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره کرد و گفت: همه رشته های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی؛ مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
وی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی و تعامل آن با وزارت علوم نیز گفت: دانشگاه آزاد تعامل خوبی با ما دارد و رشته هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می کنند مورد تایید است. وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ابتدای سفر به گلستان در کنار مزار شهید حسین خان احمدی در دانشگاه گلستان حضور یافت و نسبت به مقام شهدا ادای احترام کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۳:۰۸

کاهش 300 هزارنفری دانشجویان دانشگاه‌های دولتی

صفحه خبر: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کاهش 300 هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه‌های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیرگذار بوده است.
به گزارش ایرنا محمد فرهادی دیروز در گفت وگو با خبرنگاران در گرگان افزود: هم اینک چهار میلیون و 300 هزار نفر دانشجو در دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد.
وی به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره و اظهار کرد: همه رشته‌های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته‌های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه‌های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
فرهادی اضافه کرد: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته‌های با قدمت پنج سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود که امروز به سمت ایجاد رشته‌های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه‌های کارآفرین و فنی و حرفه‌ای حرکت می‌کنیم.
وی تصریح کرد که در راستای همپوشانی نیز دانشگاه‌های کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده‌ایم تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته‌های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته‌ای تدوین و تصویب شده است.
دکتر فرهادی در خصوص وضعیت آموزش عالی دراستان گلستان گفت: دانشگاه‌های زیر پوشش این وزارتخانه باید همپوشانی داشته و رشته‌های کاربردی در زمینه‌های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره‌مند شوند.
وی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی و تعامل آن با وزارت علوم نیز گفت: دانشگاه آزاد تعامل خوبی با ما دارد و رشته‌هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می‌کنند مورد تایید است.
به گزارش ایرنا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ابتدای سفر به گلستان در کنار مزار شهید حسین خان احمدی در دانشگاه گلستان حضور یافت و نسبت به مقام شهدا ادای احترام نمود.
وزیر علوم دیروز در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات، آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز شرکت کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۰۰

مرکزتحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان باید الگویی برای سایر دانشگاه‌ها باشد

صفحه شهرستان: زنجان- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پایه‌گذاری خوبی در مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان صورت گرفته است و این مرکز باید الگویی برای سایر دانشگاه‌ها در کشور باشد.
دکتر محمد فرهادی در بازدید از بخش‌های مختلف مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه این مرکز، مردم نهاد و جامعه نگر است و دانشگاه‌های نسل چهارم همچون مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با عنوان دانشگاه‌های جامعه محور فعالیت می‌کنند گفت: تلاش ما در وزارت علوم این است که نسبت استاد به کارمند در دانشگاه‌ها یک به یک شود و این نسبت در مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از این میزان نیز کمتر می‌باشد.
وی ضمن قدردانی از روسای مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به دلیل فعالیت مطلوب در مدت زمان مسئولیت‌شان افزود: دانشجویان امروز این مرکز به استادان آینده کشور تبدیل خواهند شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان ساخت: مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان یکی از مراکز آموزش عالی مطرح کشور است و این مرکزآثار علمی و انسانی خوبی دارد.
دکتر فرهادی در جریان بازدید از موسسه آموزش عالی غیر دولتی عبدالرحمن صوفی رازی و مدرسه و کسب و کار صوفی زنجان در جمع مدیران و دانشجویان مدرسه کسب و کار صوفی زنجان، این مدرسه را نمونه‌ای از موسسات آموزش عالی کار آفرین اعلام کرد و بر تاسیس موسسات آموزش عالی مشابه در سایر نقاط کشور تاکید کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به فعالیت چهار هزار و پانصد شرکت دانش بنیان در کشور اشاره کرد و افزود: وجود موسساتی مانند مدرسه کسب و کار صوفی زنجان برای تقویت ابعاد مدیریتی و بازاریابی این شرکت‌ها مهم و مثبت می‌باشد.
دکتر فرهادی همچنین با اشاره به تاسیس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه و مدرسه کسب و کار صوفی زنجان توسط دکتر یوسف ثبوتی، از اقدامات شایسته وی در توسعه آموزش عالی کشور قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۰۱

وزیر علوم در جمع خبرنگاران: رشته‌های مصوب دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید است

به گزارش خبرگزاری ایرنا محمد فرهــادی که برای شرکت در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات، آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی و چند پروژه دیگر به گرگان سفر کرده بود در جمع خبرنگاران به برخی پرسش‌های آنان پاسخ گفت. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه این بازدیدها از کاهش 300 هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه‌های دولتی نیز خبر داد و گفت: «کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه‌های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیرگذار بوده و هم‌اینک چهار میلیون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد.» او به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره کرد و افزود: «همه رشته‌های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته‌های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه‌های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم. سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته‌های با قدمت پنج سال به بالا را بازنگری کرده‌ایم.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود که امروز به سمت ایجاد رشته‌های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه‌های کارآفرین و فنی و حرفه‌ای حرکت می‌کنیم. فرهادی تصریح کرد که در راستای همپوشانی نیز دانشگاه‌های کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده‌ایم تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته‌های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند. محمد فرهادی در پاسخ به سوالی درباره ارتباط وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی تعامل خوبی با ما دارد و رشته‌هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می‌کنند مورد تایید است.» او همچنین درخصوص وضعیت آموزش عالی در استان گلستان گفت: «دانشگاه‌های زیر پوشش این وزارتخانه باید همپوشانی داشته و رشته‌های کاربردی در زمینه‌های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره‌مند شوند.»

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۴۵
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۰۵

وزیرعلوم،تحقیقات و فناوری اعلام کرد: کاهش 300 هزارنفری دانشجویان بخش دولتی/ بازنگری رشته های غیرکاربردی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کاهش 300 هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه های دولتی خبر داد و گفت: کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیر گذار بوده است.

دکتر محمد فرهادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در گرگان افزود: هم اینک 4 میلیون و 300هزار نفر دانشجو در دانشگاه های بخش دولتی در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد.
وی به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: همه رشته های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی؛ مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
دکتر فرهادی اضافه کرد: سال گذشته 600 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های باقدمت 5 سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود که امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت می کنیم.
وی تصریح کرد که در راستای همپوشانی نیز دانشگاه های کشور را به 10 منطقه تقسیم کرده ایم تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
دکتر فرهادی در خصوص وضعیت آموزش عالی در استان گلستان گفت: دانشگاه های زیر پوشش این وزارتخانه باید همپوشانی داشته و رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند.
وی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی و تعامل آن با وزارت علوم نیز گفت: دانشگاه آزاد تعامل خوبی با ما دارد و رشته هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می کنند مورد تایید است.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ابتدای سفر به گلستان در کنار مزار شهید حسین خان احمدی در دانشگاه گلستان حضور یافت و نسبت به مقام شهدا ادای احترام نمود.
وزیر علوم عصر امروز در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات، آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز شرکت می کند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۲۴

کاهش 300 هزارنفری دانشجویان بخش دولتی/ بازنگری رشته‌های غیرکاربردی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از کاهش 300 هزار نفری تعداد دانشجویان دانشگاه های دولتی خبر داد و گفت: کاهش آمار جوانان در سن تحصیلات عالی و فعالیت دانشگاه های بخش غیردولتی در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

 محمد فرهادی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران در گرگان افزود: هم اینک چهار میلیون و 300 هزار نفر دانشجو در دانشگاه های دولتی در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که نسبت به آمار گذشته کاهش دارد.
 وی به طرح آمایش آموزش عالی نیز اشاره و اظهار کرد: همه رشته های تحصیلی که از قدیم وجود داشته بررسی شد و سعی داریم به سمت ایجاد رشته های جدید و مورد نیاز جامعه در زمینه های مختلف فنی، مهندسی، کشاورزی، علوم تربیتی، علوم انسانی و هنر حرکت کنیم.
فرهادی اضافه کرد: سال گذشته 6000 رشته تحصیلی با قدمت بیش از 10 سال بازنگری شد و امسال نیز رشته های با قدمت پنج سال به بالا را بازنگری کرده ایم.
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود که امروز به سمت ایجاد رشته های کارآموزی، کارورزی، عملی، دانشگاه های کارآفرین و فنی و حرفه ای حرکت می کنیم.
وی تصریح کرد که در راستای همپوشانی نیز دانشگاه های کشور را به 100 منطقه تقسیم کرده ایم تا بتوانند نیازهای همدیگر را در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی و رشته های مورد نیاز جامعه و منطقه همپوشانی و تامین کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سه سال اخیر 60 رشته تحصیلی بین رشته ای تدوین و تصویب شده است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، دکتر فرهادی در خصوص وضعیت آموزش عالی دراستان گلستان گفت: دانشگاه های زیر پوشش این وزارتخانه باید همپوشانی داشته و رشته های کاربردی در زمینه های کشاورزی، جنگل، صنایع وابسته، گردشگری و غذایی را توسعه داده و از امکانات روز بهره مند شوند.
 وی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی و تعامل آن با وزارت علوم نیز گفت: دانشگاه آزاد تعامل خوبی با ما دارد و رشته هایی که آنان در شورای عالی خود مصوب می کنند مورد تایید است.
به گزارش ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ابتدای سفر به گلستان در کنار مزار شهید حسین خان احمدی در دانشگاه گلستان حضور یافت و نسبت به مقام شهدا ادای احترام نمود.
 وزیر علوم عصر امروز در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات، آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز شرکت می کند.
کد خبر: 288885

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۰۹

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری: 39 پارک علم و فناوری و 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد/ ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه

گرگان- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه ایران در تولید علم رتبه نخست را دارد، گفت: جایگاه علمی ما در خور توجه است، و توسعه علمی صرفا استناد به مقالات علمی در ژورنال‎های معتبر نیست.

به گزارش قدس آنلاین ، محمد فرهادی ظهر شنبه در مراسم جشن انقلاب و آئین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب ضمن تبریک فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ایران 1 و 82 دهم درصد مقالات آی.‎اس.‎آی را تولید می‎کند این در حالی است که جمعیت ایران یک درصد دنیاست، کشور ما 2و2 دهم درصد مقالات پراستناد را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به وضعیت آموزش عالی، علم و فناوری تصریح کرد: وضعیت آموزش عالی نسبت به قبل از انقلاب و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی رشد و توسعه بسیار گسترده از نظر کمی و کیفی دارد.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری برخورداری از علم را یکی از مولفه‎های قدرت دانست و افزود: شاخص‎های علمی نشان می‎دهد ایران در تولید علم رتبه نخست را در منطقه دارد.
فرهادی بیان کرد: در سال 1357 تعداد دانشجویان 175 هزار نفر بود که این رقم اکنون به 25 برابر افزایش یافته است، تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد 122 برابر نسبت به سال 1357 رشد داشته است، در بخش دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی 29 دوره دکتری تخصصی داشتیم و در حال حاضر دانشجویان دکتری 37 برابر افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینکه تعداد موسسات و آموزشگاه‌های علمی در مقایسه با ابتدای انقلاب اسلامی 12 برابر شده است، گفت: بالغ بر 80 هزار نفر اعضای هیئت علمی داریم که این عدد در ابتدای انقلاب 7 هزار نفر بود، سرانه استخدام اعضای هیئت علمی به طور متوسط به یک در کشور است، در برنامه ششم توسعه مصوب شده که طی 5 سال آینده تعداد اعضای هیئت علمی زیادی استخدام شوند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه جایگاه علمی ایران در خور توجه است، ابراز کرد: توسعه علمی صرفا استناد مقالات علمی در ژورنال‎های معتبر علمی نیست، در زمینه مقالات آی‎اس‎آی 1.82 درصد از تولید علم دنیا را داریم ، این در حالی است که جمعیت ایران یک درصد دنیاست و 2.2 درصد مقالات پراستناد را به کشور ایران اختصاص دارد.
فرهادی با اشاره به جایگاه ایران در شاخص نوآوری تصریح کرد: طی دو سال قبل جایگاه 131 را داشتیم در حال حاضر در رتبه 78 قرار داریم همه سعی ما این است تا با تکیه بر فناوری از علوم جدید نیز بهره‎مند شویم.
وی با اشاره به اینکه 39 پارک علم و فناوری و 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، گفت: بیش از 2 هزار و 500 شرکت دانش‎بنیان در کشور فعالیت می‎کنند و تولید دانش‎محور دارند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه‎ها، اساتید و دانشجویان نیز می‎توانند شرکت‎های دانش‎بنیان داشته باشند و این جزو امتیازات دانشگاه‎ها محسوب می‎شود، 169 مرکز رشد در دانشگاه‎ها وجود دارد که یافته‎های تحقیقاتی آنها به پارک‎های علم و فناوری رفته و به تولید انبوه می‎رسد.
فرهادی بیان کرد: ایران در رشته‎های نوین، هوافضا، بیوتکنولوژی، مهندسی، علوم زیستی، آی سی تی و ... جایگاه خوبی در منطقه و دنیا دارد.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‎های انسانی بزرگترین سرمایه هستند، ابراز کرد: بخش مغز افزاری و نیروی انسانی به‌عنوان بهترین سرمایه‎های یک کشور هستند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه تولید نیروی انسانی زیاد است که باید به فکر کار و اشتغال آنها باشیم، گفت: 750 هزار شغل در دو سال اخیر ایجاد شده اما متقاضیان کار بیشتر است و بر تعداد بیکاران افزوده می‎شود، قبل از دولت میزان اشتغال کم بوده یا اصلا نبوده است.
فرهادی با بیان اینکه باید شغل‎های جدید ایجاد شود، افزود: دولت با اعطای تسهیلات، تسهیل قوانین و ابلاغ آیین نامه‎ها درصدد کمک به تقویت بخش آموزش است، در حوزه آموزش عالی، آمایش آموزش عالی مطرح شد همه دانشگاه‎ها باید برنامه راهبردی تهیه کنند که منطبق بر ضروریات نیازها باشد.
وی گفت: دولت در دو سال گذشته 250 پروژه تحقیقاتی با کشورهای پیشرفته در دست اجرا دارد تامین رشته‎های مشترک از اقداماتی بوده که به عمل آمده است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۸:۳۸

تعداد دانشجویان کشور پس از انقلاب 25 برابر شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال 57 تعداد دانشجویان کشور در همه مقاطع تحصیلی 175 هزار نفر بود که این تعداد اکنون 25 برابر شده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: آیت الله هاشمی نقش بسیار ارزنده ای در پیروزی انقلاب و توسعه آموزشی به خصوص در رشته‌های بیوتکنولوژی کشور داشت.
به گفته وی وضعیت آموزشی عالی و فناوری کشور بعد از انقلاب اسلامی رشد و توسعه گسترده هم لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی داشته است. امروز شاخص ها نشان می دهد که یکی از قدرت های علمی در جهان و رتبه اول در منطقه هستیم.
وزیر علوم با بیان اینکه تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نسبت به سال 57، 12 برابر شده افزود: در حال حاضر 80 هزار نفر نیروی هیات علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور داریم که از این لحاظ نیز شاهد رشد 11 برابری هستیم.
وی با اشاره به سهم 1.79 درصدی ایران در تولید علم دنیا، اظهار کرد: 2.2 درصد از مقاله های پر استناد و داغ دنیا را به خودمان اختصاص دادیم که نشان دهنده رشد علمی در کشور است.
فرهادی تاکید کرد: بر اساس شاخص global in novation index در دو سال گذشته رتبه نوآوری کشور 113 بود که در حال حاضر این رتبه به 78 رسیده است.
وی به وجود 39 پارک علم و فناوری در کشور اشار کرد و گفت: دانشگاه ها نیز می توانند شرکت دانش بنیان داشته باشند و این جزو امتیازاتی است که به دانشگاه ها داده شده است.
وزیر علوم، تعداد مراکز رشد در کشور را 169 مرکز عنوان کرد و افزود: در این مراکز ایده تبدیل به یک محصول می ‎شود و در شرکت ‎های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به تولید انبوه می رسد.
فرهادی منابع انسانی کارآمد را بهترین سرمایه کشور دانست و گفت: این منابع انسانی هستند که در توسعه نقش ایفا می کنند و صرفا منابع کانی، زیر زمینی و معدنی ملاک توسعه نیستند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تولید شغل به ویژه در 2 سال اخیر که بالغ بر 750 هزار شغل در امسال و سال گذشته ایجاد شده، صورت گرفته است اما به دلیل آنکه متقاضیان کار زیاد شده اند، بر تعداد بیکاران ما افزوده می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در قالب طرح آمایش، کشور به 10 منطقه تقسیم شده و استان گلستان نیز در منطقه 2 قرار دارد، اظهار کرد: دانشگاه ها باید با یکدیگر هم افزایی داشته باشند. رشته های مشابه نباید در یک منطقه باشد و بسیاری از رشته های تحصیلی که عمرشان تمام شده، باید کنار گذاشته و رشته های جدید بسیار زیادی تاسیس شود.
فرهادی با بیان اینکه موضوع دانشگاه های کار آفرین نسل سوم با جدیت دنبال می شود، گفت: تدوین برنامه ریزی آموزشی در رشته های تحصیلی مختلف، تدوین برنامه های درسی، دوره های کارآموزی و کارورزی و حضور در صنعت و فرصت های مطالعاتی صنعتی از جمله فعالیت هایی است که در این جهت انجام شده است.
وی با بیان اینکه دانشجویان رشته های فنی و مهندسی ملزم به گذراندن بخش کارورزی در صنعت هستند، تصریح کرد: در این زمینه صنایع بزرگ هنوز به میدان نیامده اند، اما صنایع خرد و متوسط به خوبی همکاری می کنند.
فرهادی با اشاره به موضوع ماموریت گرا کردن دانشگاه ها، اظهار کرد: دانشگاه های استان گلستان با توجه ظرفیت های کشاورزی، جنگلداری و باغداری در استان، نیازمند این هستند که به سمت این موضوعات روی بیاورند.
وی در پایان تصریح کرد: در تعاملی که با برجام با دنیا شده، در عرصه های مختلف از جمله علم و فناوری توانستیم تعاول خوبی با دنیا برقرار کنیم به طوری که در دو سال گذشته نزدیک به 250 پروژه تحقیقاتی را با کشورهای پیشرفته در دست اجرا داریم.
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری دوره های تحصیلی مشترک به طوری که دو سال از تحصیل در کشور ما و دو سال در کشور دیگر صورت گیرد، تاسیس رشته های مختلف و گذراندن بخشی از تحصیل دکتری برای دانشجویان ما قسمتی از تعاملات صورت گرفته با کشورهای پیشرفته است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۹:۳۴

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبرداد رشد ۲۵ برابری دانشجو نسبت به قبل از انقلاب

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از رشد ۲۵ برابری تعداد دانشجو نسبت به دوران قبل از انقلاب خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۹ پارک علم و فناوری و چهار هزار شرکت دانش‌بنیان داریم.

خبرگزاری مهر: محمد فرهادی ظهر شنبه در مراسم جشن انقلاب و آیین افتتاح «آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب» که در گرگان برگزار شد، گفت: وضعیت آموزش عالی علم و فناوری نسبت به قبل از انقلاب و ابتدای پیروزی انقلاب از رشد و توسعه بسیار گسترده‌ای چه ازلحاظ کیفی و چه ازنظر کمی پیداکرده است.
وی افزود: شاخص‌های علمی نشان می‌دهد که ایران در تولید علم رتبه نخست را داشته و یکی از قدرت‎های علمی دنیا در منطقه به‌حساب می‌آید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه در سال ۵۷ تعداد دانشجویان ۱۷۵ هزار نفر بود، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد دانشجویان رشد ۲۵ برابری داشته است، همچنین در پایه کارشناسی ارشد ۱۲۲ برابر نسبت به سال ۵۷ دانشجو داریم.
فرهادی افزود: در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ۲۹ دور دانشجوی دکترای تخصصی داریم و تعداد دانشجویان دکترای ما ۳۷ برابر سال‎های ابتدای انقلاب اسلامی است.
وی بابیان اینکه تعداد دانشگاه‌های کشور ۱۲ برابر شده، گفت: تعداد اعضای علمی دانشگاه‌ها قبل از انقلاب تنها هفت هزار نفر بوده اما در حال حاضر این تعداد به ۸۰ هزار نفر رسیده است.
فرهادی افزود: در برنامه ششم توسعه تدابیری اندیشیده شده که باید در ۵ سال آینده تعداد زیادی از اعضای هیئت‌علمی استخدام شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه توسعه علمی صرفاً استناد به مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر علمی نیست، افزود: جمهوری اسلامی ایران جمعیت یک درصد دنیا را به خود اختصاص داده است و حدود ۲.۲ درصد مقالات پر استناد دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم.
فرهادی اظهار کرد: در بحث نوآوری، دو سال قبل رتبه ۱۳۱ دنیا متعلق به کشور بود اما در حال حاضر به رتبه دست پیداکرده‌ایم.
۲۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند
وی افزود: در حال حاضر ۳۹ پارک علم و فناوری و چهار هزار شرکت دانش‌بنیان داریم که بیش از دو هزار و ۵۰۰ شرکت در حال فعالیت هستند.
فرهادی بابیان اینکه دانشگاه‌ها هم می‌توانند دانش‌بنیان شوند، گفت: این امر جزو امتیازات دانشگاه‌ها به شمار می‌رود و در حال حاضر ۱۶۹ مرکز رشد در دانشگاه‌ها وجود دارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه کشور از جایگاه خوبی در رشته‌های نوین مانند هوافضا، مهندسی، آی سی تی و ... در دنیا و منطقه برخوردار است، افزود: بخش مغز افزاری و نیروی انسانی به‌عنوان بهترین سرمایه‌های یک کشور و ملت به‌حساب می‌آیند.
وی بابیان اینکه ۷۵۰ هزار شغل طی دو سال اخیر ایجادشده است، گفت: متقاضیان کار بیشتر بوده و هرروز بر تعداد بیکاران افزوده می‌شود.
فرهادی اظهار کرد: قبل از دولت تدبیر و امید تعداد اشتغال در کشور اندک بود و در برخی از بخش‌ها اصلاً مشاغلی وجود نداشت که باید تدابیری برای این بخش‌ها اندیشیده شود تا مردم روی پای خود بایستند و دولت هم ازنظر قوانین و مقررات و حمایت‌های مادی و معنوی باید تسهیلات ایجاد کند.
لزوم توجه به مهارت آموزی در دانشگاه ها
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه در حوزه آموزش عالی، مبحث آمایش آموزش عالی را مطرح کردیم و همه دانشگاه‌ها باید برنامه راهبردی را تهیه کنند، اظهار کرد: در طرح آمایش، کشور به ۱۰ منطقه تقسیم‌شده و گلستان در منطقه دو آموزش عالی قرارگرفته است.
فرهادی افزود: بسیاری از رشته‌های دانشگاهی که عمری از آن‌ها گذشته است باید کنار گذاشته شود و مهارت‌آموزی در دانشگاه‌های کارآفرین به شکل جدی دنبال شود.
وی بابیان اینکه دانشجویان فنی و مهندسی باید دوره کارورزی را در بخش صنعت بگذرانند، افزود: هنوز بنگاه‌های بزرگ وارد میدان نشده‌اند و ما باید تلاش کنیم بین مهندسی و دیپلم آموزش‌های مهارتی را قرار دهیم تا افراد مهارت لازم را پیدا کنند.
فرهادی با اشاره به بحث مشکل کمبود آب در دنیا و کشور گفت: دانشگاه‌ها باید تلاش کنند در بخش تحقیقات این مشکلات ورود کنند و به فکر حل مشکلات باشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ۲۵۰ پروژه تحقیقاتی مشترک با کشورهای پیشرفته طی دو سال اخیر اجرا کردیم.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۳:۵۵

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم خبر داد توافق وزارتخانه‌های «علوم» و «نیرو» برای ایجاد اکوپارک‌ها

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مساله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم بدون مصرف انرژی و رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار با سیستم یکپارچه وزارت علوم در سطح دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مجموعه‌ای از یک مدیریت سبز و توسعه پایدار موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری می‌شود و این اتفاق در وزارت علوم در حوزه‌های مختلف در حال انجام است و در حوزه آموزشی سامانه‌ای راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده که تمام فعالیت‌های مالی که مهمترین بخش این قسمت است را انجام می‌دهد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های عتف انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از کاغذبازی‌ها حذف شده و به مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات حتی بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
دکتر امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: با سرمایه گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها "اکوپارک‌"هایی ایجاد می‌شود و این ظرفیت وجود دارد که وزارت نیرو نیز تسهیلاتی را به این امر اختصاص داده و انرژی خورشیدی را با نرخ‌هایی مناسب خریداری کند.
وی ادامه داد: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای بین وزارتخانه های علوم و نیرو برای تاسیس این اکوپارک‌ها در کشور امضا می‌شود.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دانشگاه‌ها این ظرفیت وجود دارد و زمینه اجرای آن نیز فراهم است چراکه دانشگاه‌ها نیاز به انرژی دارند و در توافقنامه‌ای که بین وزارت علوم و نیرو برقرار خواهد شد این مساله مورد توجه قرار گرفته، البته در گذشته نیز فعالیت‌هایی نیز در این زمینه به طور مثال در دانشگاه اصفهان اتفاق افتاده که امیدواریم این تجربیات به دانشگاه‌های دیگر نیز انتقال پیدا کند و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین برای کاهش تلفات آب برای فضای سبز دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.
امید ادامه داد: در کنار این مساله حمایت از طرح‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها مد نظر بود که در لایحه بودجه سال 96 برای حمایت از این طرح‌ها ردیفی اختصاص داده شد.
وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری پروژه زمین‌گرمایی در برخی دانشگاه‌ها شروع می‌شود و البته در دانشگاه‌های دیگر نیز قبل از این انجام شده است. بر این اساس استفاده بهینه از انرژی خورشیدی و منابع خدادادی و پساب‌ها در این پروژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۵۷

معاون وزیر علوم خبر داد: تأسیس اکو پارک با کمک دانشگاهها/ حمایت از طرح های سبز دانشگاهی

معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد: در لایحه بودجه سال ۹۶ برای پشتیبانی از طرح های مدیریت سبز بودجه مستقلی اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدحسین امید در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز که صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد با گرامیداشت دهه فجر و آتش نشانان گفت: توجه به توسعه پایدار از اهم برنامه های دولت یازدهم بود و ما در وزارت علوم از ابتدای کار توسعه پایدار را در دستور کار خود قرار دادیم.
وی ادامه داد: در این زمینه در دانشگاه ها اقدامات بسیار خوبی انجام شده است که نمایشگاهی که امروز افتتاح می شود نشان دهنده بخش کوچکی از دستاوردهای دانشگاه ها در این زمینه است.
معاون اداری-مالی وزارت علوم ادامه داد: با هماهنگی که در بخش مدیریت سبز با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، دستورالعملی برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه ها تحت عنوان مدیریت سبز ایجاد شد که این ستادها در اکثر دانشگاه ها فعال هستند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که مدیریت سبز برای دولت دارد قرار شد از طرح هایی که در این زمینه در دانشگاهها انجام می شود، در لایحه بودجه ۹۶ حمایت شود. این اتفاق در لایحه بودجه ۹۶ افتاد و ردیفی برای پشتیبانی از طرح های مدیریت سبز اختصاص داده شد.
امید خاطرنشان کرد: طی دو، سه سال گذشته دانشگاه ها در زمینه مدیریت سبز برنامه های بسیار خوبی را اجرا کرده اند به طوری که سه شنبه این هفته با حضور وزیر علوم پروژه زمین گرمایی دانشگاه یزد به بهره برداری می رسد. دانشگاه ها و بخش های دیگر بسیار فعال بوده اند که می توان به استفاده از آبیاری نوین برای کاهش مصرف آب، استفاده از پساب ها در آبیاری فضای سبز و موارد دیگر اشاره کرد.
امید اشاره کرد: ما باید این فرهنگ را نهادینه کنیم اخیرا توافقی با پژوهشگاه نیرو داشتیم و توافقنامه ای را با وزارت نیرو در زمینه اکوپارک ها منعقد کرده ایم. دستورالعملی را در این زمینه به دانشگاه ها ابلاغ کرده ایم، بر اساس توافقنامه ای که بین ما، پژوهشگاه نیرو و بخش خصوصی منعقد شده اکوپارک ها تاسیس می شوند و مذاکرات اولیه نیز انجام شده و این کار در دستور کار هیات امنای بخشی از دانشگاه ها نیز قرار گرفته است.
معاون اداری-مالی وزارت علوم در ادامه به دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: طی دو، سه سال اقدامات زیادی در زمینه استقرار دولت الکترونیک در سطح وزارت علوم و دانشگاه ها انجام شده است، خیلی از جلسات ما بدون حضور فیزیکی و به وسیله ویدیو کنفرانس برگزار می شود که همه اینها منجر به بهینه سازی و افزایش راندمان می شود.
وی افزود: ما در مجموعه مالی ۳۰ الی ۴۰ کارمند را به ۵ تا ۶ نفر رسانده ایم و در حوزه های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی نیز این کار در حال انجام است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی کرده ایم تمام خدمات وزارت علوم بدون نیاز به رفت و آمد و کاغذ و مکاتبات شکل گیرد و تا پایان امسال بخشی از دولت الکترونیک در وزارت علوم اجرایی می شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۳۷

اختصاص ردیف بودجه‌ای برای اجرای طرح مدیریت سبز در لایحه بودجه 96

معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: در بودجه 96 یک ردیف بودجه برای اجرای مدیریت سبز در دانشگاه کشور در نظر گرفته شده است تا دانشگاه‌ها بدون هیچ مشکلی بتوانند این طرح را به خوبی اجرا کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین امید معاون اداری مالی وزارت علوم در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه دستاورد دانشگاه‌های کشور در حوزه مدیریت سبز اظهار داشت: وزارت علوم تاکید ویژه‌ای بر مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر دارد و در این زمینه تلاش‌های بسیاری را انجام داده است.
 
وی بیان کرد: در بحث مدیریت سبز پایان‌نامه‌هایی کار شده اما نگاه ما به این مسئله راهبردی است و در جهت اجرای مقوله مدیریت سبز به وسیله دستگاه‌های اجرایی قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است.
 
امید ادامه داد: دستاوردهای دانشگاهیان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، پاک و خورشیدی از پیشرفت قابل تقدیری برخوردار بوده  و به زودی با حضور وزیر علوم در دانشگاه یزد طرح استقرار پساب به بهره‌برداری می‌رسد که در این طرح با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری، فضای سبز دانشگاه‌ها آبیاری خواهد شد.
 
معاون اداری مالی وزارت علوم تاکید کرد: توافقات خوبی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی، محیط زیست و وزارت علوم صورت گرفته تا از طرح‌های حوزه مدیریت سبز حمایت کافی و کامل شود و در این زمینه دستورالعمل‌هایی نیز به معاونت فرهنگی دانشجویی در جهت اجرای مدیریت سبز در دانشگاه‌ها صادر شده است.
 
وی ادامه داد: در بودجه 96 یک ردیف بودجه برای اجرای مدیریت سبز در دانشگاه کشور در نظر گرفته شده تا دانشگاه‌ها بدون هیچ مشکلی بتوانند این طرح را به خوبی اجرا کنند.
 
امید تصریح کرد: امیدوارم که با کمک دولت و سازمان برنامه و بودجه سال آینده سالی پر بار در جهت اجرای برنامه‌های مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک باشیم.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۰۵

تحقق «مدیریت سبز» در محیط‌های دانشگاهی در بودجه سال 96 وزارت علوم

معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: در بودجه 96 یک ردیف بودجه برای اجرای مدیریت سبز در دانشگاه کشور در نظر گرفته شده است تا دانشگاه‌ها بدون هیچ مشکلی بتوانند این طرح را به خوبی اجرا کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین امید معاون اداری مالی وزارت علوم در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه دستاورد دانشگاه‌های کشور در حوزه مدیریت سبز اظهار داشت: وزارت علوم تاکید ویژه‌ای بر مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر دارد و در این زمینه تلاش‌های بسیاری را انجام داده است.
 
وی بیان کرد: در بحث مدیریت سبز پایان‌نامه‌هایی کار شده اما نگاه ما به این مسئله راهبردی است و در جهت اجرای مقوله مدیریت سبز به وسیله دستگاه‌های اجرایی قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است.
 
امید ادامه داد: دستاوردهای دانشگاهیان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، پاک و خورشیدی از پیشرفت قابل تقدیری برخوردار بوده  و به زودی با حضور وزیر علوم در دانشگاه یزد طرح استقرار پساب به بهره‌برداری می‌رسد که در این طرح با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری، فضای سبز دانشگاه‌ها آبیاری خواهد شد.
 
معاون اداری مالی وزارت علوم تاکید کرد: توافقات خوبی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی، محیط زیست و وزارت علوم صورت گرفته تا از طرح‌های حوزه مدیریت سبز حمایت کافی و کامل شود و در این زمینه دستورالعمل‌هایی نیز به معاونت فرهنگی دانشجویی در جهت اجرای مدیریت سبز در دانشگاه‌ها صادر شده است.
 
وی ادامه داد: در بودجه 96 یک ردیف بودجه برای اجرای مدیریت سبز در دانشگاه کشور در نظر گرفته شده تا دانشگاه‌ها بدون هیچ مشکلی بتوانند این طرح را به خوبی اجرا کنند.
 
امید تصریح کرد: امیدوارم که با کمک دولت و سازمان برنامه و بودجه سال آینده سالی پر بار در جهت اجرای برنامه‌های مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک باشیم.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۰۵

معاون اداری مالی وزارت علوم خبر داد اختصاص ردیف بودجه مستقل برای مراکز آموزشی و پژوهشی فعال در حوزه مدیریت سبز

تهران-ایرنا- معاون اداری مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل در سال آینده از سوی این وزارتخانه برای مراکز آموزشی و پژوهشی فعال در حوزه مدیریت سبز خبر داد.

'محمدحسین امید' روز شنبه در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها ، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در محل سازمان برنامه و بودجه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: این نمایشگاه خوشبختانه پس از حدود سه سال و نیم از شروع آغاز به کار دولت یازدهم و در راستای مسئولیتی که برای وزارت علوم در حوزه توسعه پایدار تعریف شده بود، افتتاح شد.
وی گفت: در نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی کلیه اقدامات مختلف این مراکز در حوزه مدیریت سبز و توسعه پایدار شامل استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، پساب ها، کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی به آب به نمایش گذاشته شده است.
معاون اداری مالی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در طول سه سال گذشته اقدامات مناسبی را در حوزه مدیریت سبز انجام داده اند.
وی همچنین از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مراکز آموزشی، پژوهشی فعال در حوزه توسعه مدیریت سبز خبر داد و افزود: این بودجه برای نخستین بار و برای سال آینده به منظور اختصاص به این مراکز تعریف شده است.
امید تاکید کرد: این بودجه صرفا در اختیار مراکز آموزشی و موسسات پژوهشی و دانشگاه های فعال کشور در حوزه مدیریت سبز قرار خواهد گرفت.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبر روز شنبه با حضور رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون اداری مالی وزیر علوم در محل سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد.
علمی**1836**2038**
خبرنگار: یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۱۰

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم خبر داد توافق وزارتخانه‌های «علوم» و «نیرو» برای ایجاد اکوپارک‌ها

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پانا، امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مساله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم بدون مصرف انرژی و رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار با سیستم یکپارچه وزارت علوم در سطح دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مجموعه‌ای از یک مدیریت سبز و توسعه پایدار موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری می‌شود و این اتفاق در وزارت علوم در حوزه‌های مختلف در حال انجام است و در حوزه آموزشی سامانه‌ای راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده که تمام فعالیت‌های مالی که مهمترین بخش این قسمت است را انجام می‌دهد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های عتف انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از کاغذبازی‌ها حذف شده و به مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات حتی بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
دکتر امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: با سرمایه گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها "اکوپارک‌"هایی ایجاد می‌شود و این ظرفیت وجود دارد که وزارت نیرو نیز تسهیلاتی را به این امر اختصاص داده و انرژی خورشیدی را با نرخ‌هایی مناسب خریداری کند.
وی ادامه داد: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای بین وزارتخانه های علوم و نیرو برای تاسیس این اکوپارک‌ها در کشور امضا می‌شود.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دانشگاه‌ها این ظرفیت وجود دارد و زمینه اجرای آن نیز فراهم است چراکه دانشگاه‌ها نیاز به انرژی دارند و در توافقنامه‌ای که بین وزارت علوم و نیرو برقرار خواهد شد این مساله مورد توجه قرار گرفته، البته در گذشته نیز فعالیت‌هایی نیز در این زمینه به طور مثال در دانشگاه اصفهان اتفاق افتاده که امیدواریم این تجربیات به دانشگاه‌های دیگر نیز انتقال پیدا کند و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین برای کاهش تلفات آب برای فضای سبز دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.
امید ادامه داد: در کنار این مساله حمایت از طرح‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها مد نظر بود که در لایحه بودجه سال 96 برای حمایت از این طرح‌ها ردیفی اختصاص داده شد. سه‌شنبه هفته جاری پروژه زمین‌گرمایی در برخی دانشگاه‌ها شروع می‌شود و البته در دانشگاه‌های دیگر نیز قبل از این انجام شده است. بر این اساس استفاده بهینه از انرژی خورشیدی و منابع خدادادی و پساب‌ها در این پروژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۲۰

تأسیس اکو پارک با کمک دانشگاهها/ حمایت از طرح های سبز دانشگاهی

معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد: در لایحه بودجه سال ۹۶ برای پشتیبانی از طرح های مدیریت سبز بودجه مستقلی اختصاص یافت.

به گزارش ایسکانیوز، محمدحسین امید در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز که صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد با گرامیداشت دهه فجر و آتش نشانان گفت: توجه به توسعه پایدار از اهم برنامه های دولت یازدهم بود و ما در وزارت علوم از ابتدای کار توسعه پایدار را در دستور کار خود قرار دادیم.
وی ادامه داد: در این زمینه در دانشگاه ها اقدامات بسیار خوبی انجام شده است که نمایشگاهی که امروز افتتاح می شود نشان دهنده بخش کوچکی از دستاوردهای دانشگاه ها در این زمینه است.
معاون اداری-مالی وزارت علوم ادامه داد: با هماهنگی که در بخش مدیریت سبز با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، دستورالعملی برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه ها تحت عنوان مدیریت سبز ایجاد شد که این ستادها در اکثر دانشگاه ها فعال هستند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که مدیریت سبز برای دولت دارد قرار شد از طرح هایی که در این زمینه در دانشگاهها انجام می شود، در لایحه بودجه ۹۶ حمایت شود. این اتفاق در لایحه بودجه ۹۶ افتاد و ردیفی برای پشتیبانی از طرح های مدیریت سبز اختصاص داده شد.
امید خاطرنشان کرد: طی دو، سه سال گذشته دانشگاه ها در زمینه مدیریت سبز برنامه های بسیار خوبی را اجرا کرده اند به طوری که سه شنبه این هفته با حضور وزیر علوم پروژه زمین گرمایی دانشگاه یزد به بهره برداری می رسد. دانشگاه ها و بخش های دیگر بسیار فعال بوده اند که می توان به استفاده از آبیاری نوین برای کاهش مصرف آب، استفاده از پساب ها در آبیاری فضای سبز و موارد دیگر اشاره کرد.
امید اشاره کرد: ما باید این فرهنگ را نهادینه کنیم اخیرا توافقی با پژوهشگاه نیرو داشتیم و توافقنامه ای را با وزارت نیرو در زمینه اکوپارک ها منعقد کرده ایم. دستورالعملی را در این زمینه به دانشگاه ها ابلاغ کرده ایم، بر اساس توافقنامه ای که بین ما، پژوهشگاه نیرو و بخش خصوصی منعقد شده اکوپارک ها تاسیس می شوند و مذاکرات اولیه نیز انجام شده و این کار در دستور کار هیات امنای بخشی از دانشگاه ها نیز قرار گرفته است.
معاون اداری-مالی وزارت علوم در ادامه به دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: طی دو، سه سال اقدامات زیادی در زمینه استقرار دولت الکترونیک در سطح وزارت علوم و دانشگاه ها انجام شده است، خیلی از جلسات ما بدون حضور فیزیکی و به وسیله ویدیو کنفرانس برگزار می شود که همه اینها منجر به بهینه سازی و افزایش راندمان می شود.
وی افزود: ما در مجموعه مالی ۳۰ الی ۴۰ کارمند را به ۵ تا ۶ نفر رسانده ایم و در حوزه های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی نیز این کار در حال انجام است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی کرده ایم تمام خدمات وزارت علوم بدون نیاز به رفت و آمد و کاغذ و مکاتبات شکل گیرد و تا پایان امسال بخشی از دولت الکترونیک در وزارت علوم اجرایی می شود.
منبع: مهر
205/200

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۲۵

احداث اکوپارک در دانشگاه های کشور

تهران - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: قرار است تفاهم نامه ای میان وزای نیرو و علوم تحقیقات و فناوری در زمینه احداث اکوپارک ها در دانشگاه های کشور به امضا برسد که دستورالعمل آن تهیه و به دانشگاه ها اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمد حسین امید روز شنبه در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه مدیریت سبز دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با تاکید بر اهمیت حفاظت از منابع و تولید انرژی های تجدید پذیر افزود: بر اساس این تفاهم نامه احداث اکوپارک ها در دانشگاه های کشور با همکاری وزارتخانه های نیرو، علوم تحقیقات و فناوری و بخش خصوصی انجام می شود که مذاکرات اولیه آن صورت گرفته و دستور کار به برخی دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی تاکید کرد: وزارت نیرو نیز تسهیلاتی در این زمینه ارائه می کند که بر اساس آن انرژی های تولید شده در این اکوپارک ها را خریداری خواهد کرد.
اکوپارک محیطی است که در آن فعالیت‌های تفریحی، همگام با شناسایی و چگونگی برخورد با مسائل زیست محیطی از جنبه‌ های گوناگون آموزشی همگانی صورت می‌ گیرد.
*** نخستین پروژه زمین گرمایی هفته جاری در یزد افتتاح می شود
امید با اشاره به اینکه رویکرد وزارت علوم و دانشگاه ها تولید انرژی های تجدید پذیر مانند خورشیدی ، بادی و زمین گرمایی است گفت: هفته جاری اولین پروژه زمین گرمایی در یزد با حضور وزیر علوم افتتاح می شود.
*** تعیین ردیف بودجه برای تشوق طرح های مدیریت سبز
وی گفت: توجه به توسعه پایدار از اهم برنامه های دولت و همچنین وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و این روند در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و تاکنون نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی اظهار کرد: در سازمان برنامه و بودجه نیز علاقه مندی در زمینه مدیریت سبز وجود دارد و با توافق و هماهنگی صورت گرفته میان این سازمان و وزارت علوم تحقیقات و فناوری دستورالعملی برای ایجاد نهادهایی در دانشگاه ها با عنوان مدیریت سبز تهیه شده است.
امید ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع در تلاشیم تا طرح های مدیریت سبز دانشگاه ها را مورد تشویق قرار دهیم که این اتفاق در لایحه بودجه 96 پیش بینی شده و ردیفی برای تشویق و حمایت از طرح های مرتبط با مدیریت سبز دیده شده است.
وی تاکید کرد: در این مدت برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر اقدامات خوبی صورت گرفته است که بر این اساس قرار است در هفته جاری اولین پروژه زمین گرمایی در یزد افتتاح شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از انرژی خورشیدی و بادی، استفاده از پساب ها برای فضای سبز در دانشگاه ها و استفاده از سیستم های آبیاری نوین برای کاهش تلفات در فضای سبز در دستور کار قرار دارد.
*** استقرار دولت الکترونیک و سامانه پروژه های دانشجویی
وی در ادامه به دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در پروژه های عتف صورت گرفته و برخی نیز به نتیجه رسیده است.
امید افزود: همچنین دربخش آموزش هم گام های ارزنده ای در زمینه ایجاد سامانه برای پروژه های دانشجویی برداشته شده که به زودی این سامانه به بهره برداری می رسد و تمام اقداماتی که در عتف و دانشگاه ها صورت می گیرد در این سامانه قرار خواهد گرفت که امیدواریم تا پایان امسال بخش عمده ای از این سامانه به نتیجه برسد که در این صورت تمام دانشگاه ها در قالب این سیستم به هم مرتبط می شوند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری تاکید کرد: ما در دانشگاه ها به مدیریت و توسعه پایدار باور داریم و نیاری نیست دولت این موضوع را به ما یادآوری کند بنابراین اگر حمایت شویم به خوبی عمل خواهم کرد.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبزامروز شنبه با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اداری مالی وزیر علوم در محل سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد.
علمی 9014**1440
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۴۴

معاون وزارت علوم خواستار شد: ورود خيرين به حوزه ساخت خوابگاه‌هاي متاهلي

معاون وزارت علوم و قائم مقام رئيس ستاد خيرين آموزش‌عالي از خيرين درخواست كرد كه با ورود به حوزه ساخت خوابگاه‌ها خصوصا خوابگاه‌هاي ويژه دانشجويان متاهل، در رفع مشكل كمبود خوابگاه‌ها كمك كنند.
به گزارش دريافتي ايسنا منطقه فارس، محمدحسين اميد در همايش خيرين وزارت علوم و فناوري كه پنجشنبه 14 بهمن در شيراز برگزار شد، گام‌هاي برداشته شده از سوي خيرين در سال‌هاي گذشته در زمينه تامين فضاي خوابگاهي را خوب ارزيابي و تاكيد كرد: همچنان در اين حوزه به مشاركت خيرين نيازمند هستيم.
وي گفت: وزارت علوم در اجراي طرح‌هاي خیرساز مشارکت فعال دارد، به‌طوريكه با مشاركت 50 درصدي خيرين، نيمي از هزينه‌هاي طرح‌هاي خيرساز توسط اين وزارتخانه تامين خواهد شد.
اميد از اختصاص 100 ميليارد تومان براي چنين طرح‌هايي در سال 95 خبر داد و گفت: در سال‌هاي اخير با مشاركت خيرين حدود 400 هزار متر مربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاهي اضافه شده است.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بيان اينكه 100 هزار متر مربع از این فضا امسال احداث شده است، گفت: در ايام دهه فجر 10 پروژه بزرگ خیرساز در كشور به بهره‌برداري خواهد رسيد.
او با يادآوري اينكه در ابتداي انقلاب 170 هزار دانشجو در كشور مشغول تحصيل بودند، گفت: اين تعداد اكنون به 4.5 ميليون نفر رسيده است.
اميد خاطرنشان كرد: حدود 10 هزار دانشجوی و نخبگان علمی در کشور تحت حمایت خيرين هستند و مي‌توان در اين زمينه كمك‌هاي بيشتري را انتظار داشت.
معاون وزارت علوم همچنين ورود خيران به گسترش ازدواج دانشجويي را يادآور شد و گفت: ايجاد و توسعه خوابگاه‌هاي متاهلي در دانشگاه‌ها مي‌تواند به گسترش تمايل به ازدواج در دانشجويان كمك كند.
براساس اين گزارش، در این همایش سه روزه كه بالغ بر 150 خير وزارت علوم حضور داشتند، راهکارهای توسعه فعالیت‌های خیرخواهانه در دانشگاه‌ها بررسي شد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۲۰

وزارتخانه‌های علوم و نیرو برای ایجاد اکوپارک‌ها توافق کردند

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها دردانشگاه ها،موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکترمحمدحسین امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر گفت: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مسئله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
او افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم با مصرف بهینه انرژی و بدون رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار در برخی حوزه های اداری، مالی و آموزشی شروع شده و استقرار کامل سیستم یکپارچه اطلاعات در وزارت علوم و دانشگاه‌ها به زودی اتفاق خواهد افتاد.
امید ادامه داد: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های وزارت علوم انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از مکاتبات کاغذی حذف شده و مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
او با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با سرمایه گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها "اکوپارک‌"ها به زودی ایجاد خواهند شد.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای در سطح وزرای علوم و نیرونیز برای تاسیس این اکوپارک‌ها در دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری امضا می‌شود.
امید گفت: در کنار این مسئله ، حمایت ازسایر طرح‌های مدیریت سبزنظیر بازیافت پساب ها و استفادهاز آن برای فضای سبز در دانشگاه‌ها مد نظر است و در لایحه بودجه سال 96 برای بهره برداری و حمایت از این طرح‌ها، ردیف بودجه مستقلی اختصاص داده شده است.
او افزود: سه‌شنبه هفته جاری پروژه زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد آغاز می‌شود.
204/200

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۷

تشویق دانشگاه‌ها به استفاده از طرح‌های مدیریت سبز

معاون اداری و مالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: اقدامات و پیشنهادهای زیادی از وزارت علوم برای تشویق دانشگاه ها از طرح های مدیریت سبز صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد حسین امید در نخستین نمایشگاه دستگاه اجرایی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی در زمینه مدیریت سبز که در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شد افزود: اقدامات خوبی از سوی دانشگاه ها  و پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و البته سازمان برنامه و بودجه در زمینه مدیریت سبز صورت گرفته است.
وی افزود: با توافق و هماهنگی صورت گرفته از سوی سازمان های مختلف دستورالعمل تدوین برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه ها تحت عنوان مدیریت سبز صورت گرفت تا دانشگاه ها تشویق شوند.
امید گفت: ردیف بودجه ای برای پشتیبانی و حمایت طرح های مدیریت سبز و در  استفاده از  انرژی های تجدید پذیر در لایحه بودجه 96 محقق شد.
وی در ادامه به تفاهم نامه ی منعقد شده با سازمان ها و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در زمینه مدیریت سبز در چند ماه گذشته طرحی با دانشگاه ولی عصر رفسنجان و با پژوهشگاه نیرو به بهره برداری رسیده است.
امید افزود: در سه شنبه 19 بهمن نخستین طرح زمین گرمایی در یزد افتتاح می شود که در این طرح استفاده از انرژی خورشید و انرژی بادی و استفاده از پساب در دستور کار قرار گرفته است.
وی به تأسیس اکو پارک ها در دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: دستور العمل آن به دانشگاه ها ابلاغ شده است و تسهیلات جدیدی در این زمینه به دانشگاه‌ها واگذار می‌شود.
امید گفت: در دو سال اخیر اقدامات زیادی برای دولت الکترونیک انجام شده است و بحث مدیریت سبز تأثیر زیادی در کاهش هزینه ها و مصرف انرژی دارد که برای تحقق این امر از دانشگاه صنعتی اصفهان برای انتقال تجربیات خود بهره مند شدیم.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۵

امید خبر داد توافق‌نامه وزارتخانه‌های علوم و نیرو برای ایجاد اکوپارک‌ در دانشگاه‌ها امضا می‌شود

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای راه‌اندازی اکوپارک‌ها دردانشگاه ها،موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری کشور خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدحسین امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرائی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، گفت: «در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مسئله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.»
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ادامه داد: «برنامه وزارت علوم این است که همه اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم با مصرف بهینه انرژی و بدون رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار در برخی حوزه‌های اداری، مالی و آموزشی شروع شده است و استقرار کامل سیستم یکپارچه اطلاعات در وزارت علوم و دانشگاه‌ها به زودی اتفاق ‌می‌افتد.»
امید افزود: «در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های وزارت علوم انجام شده است که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از مکاتبات کاغذی حذف شده است و مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.»
آغاز پروژه زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد از 19 بهمن
او به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و از سرمایه‌گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها برای ایجاد و راه‌اندازی "اکوپارک‌"ها در آینده نزدیک خبر داد. امید گفت: «براساس توافقی که اخیرا با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای در سطح وزرای علوم و نیرو نیز برای راه‌اندازی این اکوپارک‌ها در دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری امضا می‌شود.»
او در پایان گفت: «در کنار این مسئله، حمایت از سایر طرح‌های مدیریت سبز مانند بازیافت پساب‌ها و استفاده از آن برای فضای سبز در دانشگاه‌ها مدنظر است و در لایحه بودجه سال 96 برای بهره‌برداری و حمایت از این طرح‌ها، ردیف بودجه مستقلی اختصاص داده شده است. در همین زمینه از روز سه‌شنبه 19 بهمن پروژه زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد آغازمی‌شود.»

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۰۰

وزارتخانه‌های علوم و نیرو برای ایجاد اکوپارک‌ها توافق کردند

تهران-ایرنا- سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت:توافقنامه‌ای بین وزارتخانه های علوم و نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ در دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور به امضا رسید.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمدحسین امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند.
وی افزود: تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مساله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی گفت: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم با مصرف بهینه انرژی و بدون رفت ‌و آمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار در برخی حوزه های اداری، مالی و آموزشی شروع شده و استقرار کامل سیستم یکپارچه اطلاعات در وزارت علوم و دانشگاه‌ها به زودی اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های وزارت علوم انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از مکاتبات کاغذی حذف شده و مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم اظهار کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی و همکاری وزارت نیرو، در دانشگاه ها، اکوپارک‌ها به زودی ایجاد خواهند شد.
وی ادامه داد: بر اساس توافق اخیر با پژوهشگاه نیرو، به زودی توافقنامه‌ای در سطح وزرای علوم و نیرو نیز برای تاسیس این اکوپارک‌ها در دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری امضا می‌شود.
امید ادامه داد: در کنار این مسئله، حمایت از سایر طرح‌های مدیریت سبز نظیر بازیافت پساب ها و استفاده از آن برای فضای سبز در دانشگاه‌ها مدنظر است و در لایحه بودجه سال 96 برای بهره برداری و حمایت از این طرح‌ها، ردیف بودجه مستقلی اختصاص داده شده است.
وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری اولین پروژه زمین ‌گرمایی در آموزش عالی در دانشگاه یزد آغاز می‌شود.
فراهنگ**1540**1027**دریافت کننده: حمید بحرینیان**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۶
۱۸:۴۴

طرح های علمی زمین مانده -۶ نبود اعتبار مهمترین مشکل بر سر راه اجرای طرح های کلان ملی

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مهم ترین مشکل طرح های کلان ملی عدم تامین اعتبار لازم برای اجرای آنها است.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: محققان کشور در روند اجرای فنی طرح های کلان ملی هیچ مشکلی ندارند اما عمده ترین مشکل این طرح ها نبود اعتبار لازم برای عملیاتی سازی آنها است.
وی افزود: زمانی که طرح های کلان ملی تصویب می شوند باید موضوع تامین اعتبار آنها نیز مورد توجه قرار گیرد و ردیف بودجه ای خاصی برای آنها در نظر گرفته شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاکنون بیشتر از میزان بودجه ای که برای طرح های کلان ملی در اختیار آنها قرار داده شده است تلاش کرده اند.
احمدی با بیان اینکه یکی از وظایف شورای عالی عتف تدوین طرح های کلان ملی است، تاکید کرد: این شورا باید براساس اولویت های کشور طرح های کلان را مدیریت کند اما از همان ابتدا باید موضوع تامین اعتبار طرح ها در نظر گرفته شود.
وی عنوان کرد: باتوجه به اینکه ۴۷ طرح کلان مصوب شورای عتف با مشکل عدم اعتبار بودجه و نبود مدیریت صحیح با مشکلاتی همراه بودند البته این مشکلات را نمی توان ایراد مسئولان قبلی عنوان کرد چراکه تصویب طرح های کلان حرکتی جدید در کشور بشمار می رفت.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اما ساماندهی و مدیریت طرح های کلان ملی زمان زیادی را از دبیرخانه شورای عتف گرفت تا برای تمامی طرح ها اهداف، مجری و نقشه راه مشخص شود.
احمدی تاکید کرد: تعدادی از طرح های کلان دارای دامنه کاری مشخص بودند که وضعیت این طرح ها مشخص بود.
تعیین حامی برای طرح های کلان
وی با بیان اینکه پس از بررسی های متعدد ۳۴ طرح کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار هستند، گفت: در شورای عالی عتف تصویب شد تا طرح های کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار باشند تا بتوان برای آنها تامین اعتبار انجام داد.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: با توجه به اینکه برای ۳۴ طرح کلان ملی دستگاه بهره بردار نیز مشخص شد اما سازمان مدیریت در روند اعتبار بودجه برای این طرح ها با مشکل مواجه شد.
احمدی تاکید کرد: بنابراین تصمیم گرفته شد تا طرح های با قابلیت اقتصاد مقاومتی مشخص و تامین اعتبار شود که در مجموع بیش از ۲۰ طرح در این ردیف قرار گرفتند که براین اساس این طرح ها تامین اعتبار می شوند.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۳۵

وزارتخانه‌های علوم و نیرو برای ایجاد اکوپارک‌ها توافق کردند

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها دردانشگاه ها،موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور خبر داد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکترمحمدحسین امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مسئله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم با مصرف بهینه انرژی وبدون رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار در برخی حوزه های اداری ، مالی و آموزشی شروع شده و استقرار کامل سیستم یکپارچه اطلاعات در وزارت علوم و دانشگاه‌ها به زودی اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های وزارت علوم انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از مکاتبات کاغذی حذف شده و مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
دکتر امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی وهمکاری وزارت نیرو ،در دانشگاه‌ها "اکوپارک‌"ها به زودی ایجاد خواهند شد.
وی ادامه داد: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای در سطح وزرای علوم و نیرونیز برای تاسیس این اکوپارک‌ها در دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری امضا می‌شود.
دکترامید ادامه داد: در کنار این مسئله ، حمایت ازسایر طرح‌های مدیریت سبزنظیر بازیافت پساب ها و استفادهاز آن برای فضای سبز در دانشگاه‌ها مد نظر است و در لایحه بودجه سال 96  برای بهره برداری و حمایت از این طرح‌ها، ردیف بودجه مستقلی اختصاص داده شده است.
وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری اولین پروژه زمین‌گرمایی در آموزش عالی در دانشگاه یزدآغازمی‌شود .
 

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۴۳

نجفی‌روحانی: پیوند دانشگاهیان عراق و ایران به نفع جهان اسلام است/ هاشمی: دانشجویان در معرض تهدیدات دشمنان هستند

هیات مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های کشور با حجت‌الاسلام والمسلمین نجفی‌روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کشور عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، هیات مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های کشور با حجت‌الاسلام والمسلمین نجفی‌روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کشور عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.
بنابراین گزارش، سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم در این مراسم گفت: دانشجویان در معرض تهدیدات دشمنان هستند و انتخاب راه درست برای آنان کاری بسیار دشوار است.
هاشمی افزود: شرایط امروز با چند دهه گذشته فرق کرده است، برای ما خیلی مهم است که نسل جوان رویکرد درستی داشته باشد.
وی تصریح کرد: سفرهای زیارتی بسیار مهم و تاثیر گذار است، چون دانشجویان در کنار روحانیون هستند، با بقاع متبرکه انس می‌گیرند و سوالات تاریخی و شبهات خود را جستجو می‌کنند.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: هر دانشجو پس از بازگشت خود یک رسانه است و عتبات عالیات هم ظرفیت‌های بسیاری دارد که می‌تواند در این راستا قرار گیرد.
وی در پایان خواستار تعامل بیشتر دانشگاهیان ایران با دانشگاهیان کشور عراق شد.
در ادامه این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین نجفی روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری نیز طی سخنانی گفت: ظرفیت‌های فرهنگی در کشور عراق بسیار زیاد است و ما فقط به بخشی از آن دست یافته‌ایم.
حجت الاسلام نجفی‌روحانی افزود: دانشجویان به زیارت عتبات عالیات علاقه بسیاری نشان داده‌اند، به گونه‌ای که زیارت سیدالشهدا (ع) بهترین و اثرگذارترین کار فرهنگی است.
وی تصریح کرد: نگاه و اولویت اول ما زیارت دانشجویان است، اگر چه کار فرهنگی ریزش دارد، اما زیارت عتبات عالیات ریزش ندارد.
نماینده بعثه مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: هرچه پیوند ما با دانشگاهیان عراق بیشتر باشد، این مطلب به نفع جهان اسلام است و پیوند دانشگاهیان دو کشور می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
لازم به ذکر است، در پایان این جلسه مقرر شد اجلاس بعدی معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌های کشور در عراق و در شهرهای کربلا و نجف برگزار شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۴۳

افزایش 30 درصدی فعالیت‌های آزمونی در سال گذشته

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در سال گذشته سازمان سنجش 30 درصد افزایش فعالیت آزمونی داشته در حالیکه 20 درصد نیز کاهش نیرو داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری و المپیادهای علمی گفت: ما در سال 57 یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم ولی در حال حاضر 1.81 درصد سهم تولید علم در دنیا را داریم که به برکت مدیریت کلیت نظام و وزارت علوم فارغ از تمام سلیقه‌هاست ولی باید توجه کنیم که رشد علمی و تولید علم فقط تولید مقالات نیست.
وی از افزایش 30 درصدی فعالیت‌های آزمونی در سال گذشته خبر داد و گفت: امسال یک بار اضافی نیز به دوش سازمان سنجش افتاد و آن هم تجمیع آزمون‌های تحصیلات تکمیلی بود. 
خدایی ادامه داد‌: در سال گذشته سه میلیون داوطلب آزمون‌های ورودی داشتیم که در آزمون‌های ورودی 70 هزار سوال و در آزمون‌های استخدامی 55 هزار سوال طرح شده بود.
خدایی گفت: در حالیکه در چند سال گذشته 20 درصد کاهش نیرو داشتیم 170 آزمون برگزار کردیم.
رئیس سازمان سنجش عنوان کرد: در آزمون سراسری یک میلیون نفر شرکت کردند که البته ما بیشتر از تعداد داوطلبان ظرفیت داریم. 
وی با اشاره به افزایش غیرمتعارف برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی تعداد 160 نفر در سال‌های گذشته مدال آور بودند که امسال به 300 نفر افزایش یافته و تمام اینها هم می‌خواهند در رشته‌های برق و کامپیوتر شریف تحصیل کنند، توزیع نخبگان خوب انجام نمی‌شود که باید در این زمینه برنامه ریزی کنیم زیرا همه نباید به دانشگاه شریف بروند و دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های دیگر ادامه تحصیل دهند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۴۴

نشست صمیمی هیئت فرهنگی دانشگاه های کشور با سرکنسول ایران در کربلا

خبرگزاری شبستان: نشست صمیمی هیئت فرهنگی دانشگاه های کشور با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با هدف تعامل میان دانشگاه های دو کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری لبیک از کربلای معلی، نشست صمیمی هیئت فرهنگی دانشگاه های کشور با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با هدف تعامل میان دانشگاه های دو کشور برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر ضیا هاشمی؛ معاونت فرهنگی وزارت علوم طی سخنانی گفت : هیچ کشوری در دنیا نیست که جنگ منشا قدرت آن باشد و معمولا کشورها به دلیل از بین رفتن زیر ساخت ها سقوط می کنند .
دکتر ضیا هاشمی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران با افتخار از دفاع مقدس یاد می کند و در قبال برادران عراقی همیشه با طرح این موضوع که صدام انسان های دو ملت را از بین برده است ، آنان را برادران مهربان خود می داند و به آنان مانند هموطنان خود نگاه می کند.
وی تصریح کرد : ما در این سفر می خواهیم تعامل با دانشگاهیان عراقی داشته باشیم ، و دانشگاهیان ایرانی در دانشگاه های عراق حضور پیدا کرده و از نزدیک با شرایط تحصیلی و امکانات دانشگاهی آنان آشنا شوند.
در ادامه این نشست میر مسعود حسینیان؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا طی سخنانی با اشاره به شرایط اجتماعی ، اقتصادی و نظامی عراق گفت: رابطه ایران و عراق از گذشته دور وجود داشته است و مردم کربلا ارتباط خوبی با ایرانیان داشته اند.
میر مسعود حسینیان گفت: در کشور عراق ۱۶ دانشگاه و حدود ۱۶ هزار دانشجو وجود دارد و زمینه بسیار مناسبی برای تعامل با دانشجویان دو کشور داریم .
وی تصریح کرد : در عراق آثار باستانی خیلی خوبی داریم که دانشجویان می توانند از این مراکز بازدید کنند . در پایان این نشست مقرر شد بزودی هفته فرهنگی و هفته فیلم ایرانی در کشور عراق برگزار شود.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۲۱

اخبار کوتاه داخلی

معاون پژوهشی وزیرعلوم ازآمادگی دانشگاه ها برای اجرای طرح های کلان رفع آلودگی هوا ومشکلات زیست محیطی خبر داد.احمدی درگفت و گو با خراسان افزود :برای اجرای این طرح ها درسطح ملی وکلان دراین حوزه ظرفیت خوبی دردانشگاه ها وجود دارد وجزوسیاست های اصلی ما نیزاست که دانشگاه ها ماموریت گرا باشند ولازمه اش این است که دستگاه های متقاضی، انجام این مباحث را به وزارت علوم واگذارکنند دراین راستا نامه ای هم به دولت داده و این درخواست را مطرح کرده ایم که دولت این گونه طرح ها را به دانشگاه ها واگذارکند تا مراکز پژوهشی و دانشگاه ها در این بحث ها متمرکز شوند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۹

دانشگاه های نخبه پرور 2 سال محروم از بودجه حمایتی

زهراحاجیان - طی سال های اخیر؛ با وجود تاکیدقوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور، مرور چندین دوره تخصیص اعتبار به دانشگاه ها موید آن است که نه تنها حمایت ویژه ای از این دانشگاه ها صورت نمی گیرد بلکه تخصیص نیافتن اعتبار کافی به دانشگاه های نخبه پرور، ماموریت این دانشگاه ها رانیز تحت تاثیر قرارداده و باعث شده است این دانشگاه ها نتوانند از تمامی توان وظرفیت خود برای تولید علم و انجام تحقیق وپژوهش استفاده کنند.اما با این حال وبا وجود همه بی توجهی ها، ظرفیت بالای علمی دانشگاه های برتر که تنها تعداد معدودی از دانشگاه های کشور را شامل می شود؛ باعث شده است که این دانشگاه ها بیشترین درصد تولیدات علمی کشور وبیشترین سهم درتربیت نیرو های متخصص ونخبه را به خود اختصاص دهند. در چنین شرایطی بدیهی است که حمایت ویژه از این دانشگاه ها بدون شک جهش قابل توجهی در زمینه رشد علمی کشور ایجاد خواهد کرد. دانشگاه های نخبه پرور مکان و بستر مناسبی برای رشد و پرورش نخبگان محسوب می شوند واز این حیث نیاز مند توجه ویژه و کافی هستند، اما متاسفانه نبود اعتبارات کافی در طول سال های گذشته باعث شده است که دانشگاه های نخبه پرور کشور نتوانند زیر ساخت ها وامکانات مناسبی را برای دانشجویان برجسته خود فراهم کنند.علاوه بر این ها برخی از این دانشگاه ها برای توسعه فضا های تحقیقاتی مناسب از جمله ایجاد و یا توسعه مراکز رشد ونوآوری با مشکل مواجه اند. این موضوع باعث شده است نتوانند جایگاه برتر خود را در تربیت نیروی انسانی متخصص و نخبه حفظ کنند و درعین حال برای حفظ کیفیت پژوهشی وآموزشی خود مطابق با استاندارد های جهانی پیش بروند.
حذف بودجه حمایتی دانشگاه های برتر از ردیف بودجه 95
با وجود تاکید اسناد بالا دستی از جمله قوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور،  متاسفانه طبق آن چه معاون اداری مالی وزارت علوم عنوان کرده است، طی 2سال گذشته یعنی سال های 94 و 95 بودجه حمایتی دانشگاه های برتر که از سوی دولت به این مراکز اختصاص می یافت، از ردیف بودجه حذف شده است. محمد حسین امید در این خصوص می گوید: بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر در ردیف بودجه سال 95 دیده نشده و این ردیف بودجه حذف شده است و علاوه براین،  بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر کشور در سال 94 نیز به این دانشگاه ها اختصاص پیدا نکرد . وی خاطرنشان می کند: طبق قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه دولت باید به دانشگاه های برتر زیر مجموعه وزارتخانه های علوم و بهداشت برای توسعه فعالیت های علمی و آموزشی کمک مالی کند بنابراین دولت مجاز است از 10دانشگاه برتر وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 5 دانشگاه برتر وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که دارای عملکرد برجسته در راستای گسترش مرز های دانش و فناوری هستند، حمایت مالی و حقوقی و پشتیبانی ویژه کند. بر این اساس درخصوص بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر منتظر برنامه ششم هستیم.
ادامه سناریوی کمبود اعتبار دانشگاه های نخبه پرور در سال 96
با وجود مشکلات مالی دانشگاه های برتر در سال های گذشته، ظاهرا بودجه سال 96 نیز روی خوشی به این دانشگاه ها نشان نداده و قرار است سناریوی کمبود اعتبارات دانشگاه های نخبه پرور همچنان ادامه پیدا کند، چرا که این روز ها لایحه بودجه سال 96 درحالی به مجلس ارائه شده است که رشد چندانی را برای اعتبارات دانشگاه های برتر نشان نمی دهد. بررسی ها نیز حاکی از رشد تنها 9 درصدی اعتبارات این دانشگاه هاست و این وضعیت بیانگر آن است که گویا در سال 96 نیز دانشگاه های برتر باید با مشکلات ناشی از کمبود اعتبارات دست وپنجه نرم کنند. دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت وگو با خراسان در این باره می گوید: در حال حاضر تمامی دانشگاه ها با مشکل کمبود اعتبار مواجه اند و این مسئله در مورد دانشگاه های برتر که ماموریت های ویژه ای را هم دنبال می کنند بیشتر نمود دارد، به طوری که ما اکنون به سختی دانشگاه را اداره می کنیم. وی تصریح می کند:با وجود مشکلات بودجه ای که دولت در سال 94-95 با آن مواجه بود، اعتباراتی در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت اما واقعیت این است که نیاز دانشگاه های برتر به بودجه خیلی بیشتر ازاین هاست. به گفته معتمدی ، باتوجه به این که طی سال های گذشته بودجه دانشگاه ها به صورت کامل اختصاص داده نشده بنابراین کسری هایی که از سال قبل منتقل شده است؛ برای ما مشکل ساز بوده به طوری که بسیاری از طرح های عمرانی ما تقریبا متوقف شده است ودر مورد طرح های پژوهشی نیز با وجود آن که تلاش می کنیم با اختصاص سهمی از بودجه جاری کمبود ها راجبران کنیم، اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی است چرا که وقتی بودجه کسری دارد نمی توان حقوق و دستمزد ها و هزینه های آب وبرق را داد در نتیجه دانشگاه ها با حجمی از مشکلات مالی در حوزه های پرداخت حقوق، آموزش و پژوهش مواجه می شوند بنابراین در چنین شرایطی اولین جایی که تحت فشار قرار می گیرد حوزه های کلیدی از جمله بخش تحقیقات و تجهیزات پژوهشی وآزمایشگاهی است که بودجه آن ها تحت تاثیر وضعیت مالی دانشگاه، خود به خود کاهش پیدا می کند. به طوری که روند تحقیقات به کندی پیش می رود و همچنین خرید تجهیزات هم متوقف می شودودر نتیجه شاهد هستیم که تجهیزات مورد نیاز به روز رسانی نمی شود ودانشگاه ناچار است با تجهیزات و زیر ساخت های پژوهشی فرسوده فعالیت های تحقیقاتی خود را پیش ببرد. او می گوید:در حال حاضر دانشگاه های کشور به شدت به بودجه دولتی وابسته اند و همین موضوع باعث می شود در شرایط بحرانی وکمبود بودجه، دانشگاه ها نیز در تنگنا باشنددر حالی که راه حل این موضوع آن است که دانشگاه ها مسیری را طی کنند که از میزان وابستگی شان به بودجه های دولتی بکاهد به این مفهوم که درآمد های ما باید از طریق دانش فنی وتولید فناوری وفروش اختراعات تامین شود تا ما بتوانیم به درآمد برسیم اما واقعیت این است که رسیدن به همین جایگاه هم نیاز مند بودجه و حمایت های دولتی است. دکتر سلطانخواه رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم که هم اکنون ریاست کمیسیون نخبگان وآینده نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد، در گفت وگو با خراسان می گوید: موضوع حمایت از دانشگاه های نخبه پرور ؛ در قانون برنامه چهارم وپنجم مورد تاکید قرار گرفته است.در قانون برنامه پنجم تاکید شده است 10دانشگاه برتر کشور باید همه ساله از سوی وزارت علوم مورد حمایت های مالی ویژه و خاص قرار گیرند در حالی که متاسفانه این اتفاق چندان عملی نشده است. براین اساس یکی از سیاست های بنیاد ملی نخبگان در زمان دولت های نهم ودهم حمایت از استعداد های برتر دانش آموزی ودانشجویی بود که در این راستا دانشگاه های برتر که محل رشد استعداد های برتر دانشجویی بودند، در مقاطعی مورد حمایت قرارگرفتند به طوری که میزان حمایت از دانشگاه های برتر نیز براساس میزان تراکم دانشجویان واستعداد های برتر موجود درهردانشگاه تعیین می شدو دانشگاه هایی که بیشترین استعداد های برتر را در خود جای داده بودند، بر اساس برنامه های تعریف شده مورد حمایت قرارمی گرفتند. وی با بیان این که در حال حاضر حمایت از دانشگاه های نخبه متناسب با شان آن ها نیست، تصریح می کند:آنچه واضح است این است که تمامی دانشگاه ها برای اداره امور آموزشی و پژوهشی خود، نیاز مند منابع مالی اندو هر چه این منابع مالی بیشتر باشد دانشگاه ها بهتر می توانند ماموریت های خود را دنبال کنند. از طرف دیگر منابع مالی کشور محدود است ولی این محدودیت ها نباید موجب شود که دانشگاه ها با مشکل مواجه شوند بلکه باید سیاست هایی اتخاذ شود تامحدودیت های مالی کمترین آثار منفی را بردانشگاه ها داشته باشد به این مفهوم که منابع مالی به صورت عادلانه بین آن ها تقسیم شود وازآنجا که استعداد های برتر ما پراکندگی شان درهمه دانشگاه ها یکسان نیست و تنها تعدادی ازدانشگاه ها را شامل می شود بنابراین به راحتی می توان روند حمایت از این دانشگاه ها را تسریع کرد. وی می گوید: اگر ما شعار حفظ ونگهداری نیروی انسانی نخبه و پرورش استعداد ها را می دهیم و قصد داریم که نخبگان کشور را حفظ کنیم و در عین حال به روند توسعه علمی کشور شتاب ببخشیم، یکی از سیاست های جدی ومهم کشور باید حمایت خاص ازدانشگاه های نخبه پرور باشد. تا این دانشگاه ها بتوانند ماموریت خود را مبنی بر تربیت نیروی متخصص قوی وتوانمند و نخبه وهمچنین انجام فعالیت های تحقیقاتی وپژوهشی و پروژه های کلان به خوبی پیش ببرند. دکتر محمد مهدی تهرانچی رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مشکلات بودجه ای دانشگاه های نخبه پرور تاکید می کند: توجه به دانشگاه های نخبه پرور باید به عنوان یک برنامه کلان دردستورکار مسئولان ذیربط قرارگیرد و این مهم محقق نمی شودمگر باهمکاری و هماهنگی وزارت علوم وبنیاد ملی نخبگان و ایجاد یک تعامل جدی با دانشگاه هایی که مهد پرورش نخبگان به شمارمی روند. در همین حال دکتر وحید احمدی معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم در خصوص کمبود اعتبارات دانشگاه های برتر می گوید: حل مشکل بودجه دانشگاه های برتر موضوعی است که ما هم دروزارت علوم به دنبال آن هستیم و همواره تلاش می کنیم اعتبارمناسبی را برای این دانشگاه ها دریافت کنیم، به طوری که در جلسات مختلفی که با نمایندگان مجلس وسازمان مدیریت وبرنامه ریزی داشته ایم بار ها از جایگاه این دانشگاه ها و بودجه آن ها دفاع کرده ایم تا هم سطح کلی دانشگاه ها را بالا ببریم و هم این که دانشگاه های تراز بالا را مورد حمایت بیشتر قرار دهیم اما متاسفانه با توجه به محدودیت های موجود؛  این اعداد آن طور که انتظار می رود محقق نمی شود. وی ادامه می دهد: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ردیفی را برای حمایت از دانشگاه های بزرگ در نظر گرفته است که سال گذشته مقادیری از آن تخصیص پیدا کرد و امسال نیز این اعتبار باید تخصیص پیدا می کرد اما هنوز محقق نشده است که در این باره رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی قول هایی را برای تامین اعتبار دانشگاه های بزرگ و دارای تراز بالاداده اند و ما امیدواریم که این مبلغ تا پایان سال تخصیص پیدا کند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۹

تغییر تعرفه‌های وزارت علوم در حوزه وام‌های دانشجویی

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: «وزارت علوم که در برنامه ششم از ساخت خوابگاه منع شده بود با پیگیری‌های انجام شده دوباره این فعالیت را از سر خواهد گرفت.» صدیقی به وام‌های دانشجویی هم اشاره کرد و گفت: «وام ویژه دکتری برای دانشجویان غیرشاغل امسال نیز افزایش داشته است.»

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۴۵

شورای فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علمی- کاربردی

محمدحسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی در بیست و هشتمین جلسه شورای فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه با اشاره به راهبردها و اهداف کلان فرهنگی گفت: «نهادهای مختلف دانشگاه برنامه‌های فرهنگی خود را هماهنگ کنند و در تدوین استراتژی کلان برای این نوع فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند.»

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۴۵

شوراي فرهنگي و دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي برگزار شد

 با حضور رئيس دانشگاه؛  شوراي فرهنگي و دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي برگزار شد   بيست و هشتمين جلسه شوراي فرهنگي و دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي با حضور محمدحسين اميد رئيس دانشگاه برگزار شد.به گزارش دانشگاه جامع علمي کاربردي، در اين جلسه درخصوص برنامه‏هاي فرهنگي دانشگاه از جمله برنامه‏هاي اعتکاف دانشجويي، راهيان نور، اجراي طرح فرهنگ يار مهارت، ازدواج دانشجويي و برنامه تجليل از خانوده معظم شهداي دانشگاه بحث و تبادل‎نظر صورت گرفت.محمدحسين اميد رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي در اين جسله با اشاره به راهبردها و اهداف کلان فرهنگي دانشگاه گفت: نهادهاي مختلف دانشگاه برنامه‏هاي فرهنگي خود را هماهنگ کنند و در تدوين استراتژي کلان براي اين نوع فعاليتها مشارکت داشته باشند.وي افزود: هر برنامه فرهنگي بايد مبتني بر فکر و راهبرد بوده تا اثربخشي لازم را داشته باشد.
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي بر تشکيل کميته تخصصي در شوراي فرهنگي دانشگاه خبرداد و گفت: در اين کميته برنامه‏ها و طرحهاي فرهنگي براي تدوين سندي در اين حوزه بررسي خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۵۱
منابع دیگر:
 • قدس
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۲۳

50000 فارغ التحصیل دکتری بیکار در کشور

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: درحال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم.

بهگزارش تابناک اردبیل، محمدحسین امید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، اظهار داشت:زمان آن رسیده است که مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبالافزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در اینراستا حرکت کند.وی افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتریداریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علومبه‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیاتعلمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌هابرویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.
این مقام مسؤول جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامععلمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی که هیات علمیدانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند را می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیازبه طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌ناماستادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم.
امید همچنین خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحرانظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی راتحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب استکه تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است وباید از این ظرفیت استفاده کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۷

توافق وزارتخانه‌های «علوم» و «نیرو» برای ایجاد اکوپارک‌ها

اقتصاد ایران: سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مساله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم بدون مصرف انرژی و رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار با سیستم یکپارچه وزارت علوم در سطح دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مجموعه‌ای از یک مدیریت سبز و توسعه پایدار موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری می‌شود و این اتفاق در وزارت علوم در حوزه‌های مختلف در حال انجام است و در حوزه آموزشی سامانه‌ای راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده که تمام فعالیت‌های مالی که مهمترین بخش این قسمت است را انجام می‌دهد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های عتف انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از کاغذبازی‌ها حذف شده و به مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات حتی بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
دکتر امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: با سرمایه گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها "اکوپارک‌"هایی ایجاد می‌شود و این ظرفیت وجود دارد که وزارت نیرو نیز تسهیلاتی را به این امر اختصاص داده و انرژی خورشیدی را با نرخ‌هایی مناسب خریداری کند.
وی ادامه داد: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای بین وزارتخانه های علوم و نیرو برای تاسیس این اکوپارک‌ها در کشور امضا می‌شود.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دانشگاه‌ها این ظرفیت وجود دارد و زمینه اجرای آن نیز فراهم است چراکه دانشگاه‌ها نیاز به انرژی دارند و در توافقنامه‌ای که بین وزارت علوم و نیرو برقرار خواهد شد این مساله مورد توجه قرار گرفته، البته در گذشته نیز فعالیت‌هایی نیز در این زمینه به طور مثال در دانشگاه اصفهان اتفاق افتاده که امیدواریم این تجربیات به دانشگاه‌های دیگر نیز انتقال پیدا کند و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین برای کاهش تلفات آب برای فضای سبز دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.
امید ادامه داد: در کنار این مساله حمایت از طرح‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها مد نظر بود که در لایحه بودجه سال 96 برای حمایت از این طرح‌ها ردیفی اختصاص داده شد.
وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری پروژه زمین‌گرمایی در برخی دانشگاه‌ها شروع می‌شود و البته در دانشگاه‌های دیگر نیز قبل از این انجام شده است. بر این اساس استفاده بهینه از انرژی خورشیدی و منابع خدادادی و پساب‌ها در این پروژه مورد توجه قرار می‌گیرد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۴۷

نبود اعتبار مهمترین مشکل بر سر راه اجرای طرح های کلان ملی

اقتصاد ایران: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مهم ترین مشکل طرح های کلان ملی عدم تامین اعتبار لازم برای اجرای آنها است.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: محققان کشور در روند اجرای فنی طرح های کلان ملی هیچ مشکلی ندارند اما عمده ترین مشکل این طرح ها نبود اعتبار لازم برای عملیاتی سازی آنها است.
وی افزود: زمانی که طرح های کلان ملی تصویب می شوند باید موضوع تامین اعتبار آنها نیز مورد توجه قرار گیرد و ردیف بودجه ای خاصی برای آنها در نظر گرفته شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاکنون بیشتر از میزان بودجه ای که برای طرح های کلان ملی در اختیار آنها قرار داده شده است تلاش کرده اند.
احمدی با بیان اینکه یکی از وظایف شورای عالی عتف تدوین طرح های کلان ملی است، تاکید کرد: این شورا باید براساس اولویت های کشور طرح های کلان را مدیریت کند اما از همان ابتدا باید موضوع تامین اعتبار طرح ها در نظر گرفته شود.
وی عنوان کرد: باتوجه به اینکه 47 طرح کلان مصوب شورای عتف با مشکل عدم اعتبار بودجه و نبود مدیریت صحیح با مشکلاتی همراه بودند البته این مشکلات را نمی توان ایراد مسئولان قبلی عنوان کرد چراکه تصویب طرح های کلان حرکتی جدید در کشور بشمار می رفت.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اما ساماندهی و مدیریت طرح های کلان ملی زمان زیادی را از دبیرخانه شورای عتف گرفت تا برای تمامی طرح ها اهداف، مجری و نقشه راه مشخص شود.
احمدی تاکید کرد: تعدادی از طرح های کلان دارای دامنه کاری مشخص بودند که وضعیت این طرح ها مشخص بود.
تعیین حامی برای طرح های کلان
وی با بیان اینکه پس از بررسی های متعدد 34 طرح کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار هستند، گفت: در شورای عالی عتف تصویب شد تا طرح های کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار باشند تا بتوان برای آنها تامین اعتبار انجام داد.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: با توجه به اینکه برای 34 طرح کلان ملی دستگاه بهره بردار نیز مشخص شد اما سازمان مدیریت در روند اعتبار بودجه برای این طرح ها با مشکل مواجه شد.
احمدی تاکید کرد: بنابراین تصمیم گرفته شد تا طرح های با قابلیت اقتصاد مقاومتی مشخص و تامین اعتبار شود که در مجموع بیش از 20 طرح در این ردیف قرار گرفتند که براین اساس این طرح ها تامین اعتبار می شوند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۲۷

پرونده 12 طرح کلان ملی مختومه شد

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی عتف پرونده 12 طرح کلان ملی مختومه اعلام شد.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جلسه شورای عالی عتف روز گذشته با حضور اعضا برگزار شد که در این جلسه 12 طرح کلان ملی به دلیل نداشتن حامی و با نظر کمیسیون های تخصصی مختومه اعلام شد.
وی افزود: درحال حاضر 22 طرح کلان ملی دارای اولویت هستند و به عنوان طرح های متناسب با موضوع اقتصاد مقاومتی تعیین شدند که قرار است اعتبارات اجرای این طرح ها تامین شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: 13 طرح کلان ملی نیز به عنوان طرح های با اولویت دوم در نظر گرفته شده اند که این طرح ها باتوجه به ملاحظات اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و نیاز ملی مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرند و در صورت تایید کارگروه مربوطه تامین اعتبار می شوند.
تصویب اساسنامه 4 منطقه ویژه کشور
احمدی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف اساسنامه سازمان های عامل 4 منطقه ویژه علم و فناوری تصویب شد، افزود: در این جلسه اساسنامه مربوط به استان آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی و یزد تصویب شد.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات گذشته شورای عتف راه اندازی 5 منطقه ویژه تصویب شده بود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: اساسنامه منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان به تصویب نرسید چراکه اساسنامه این منطقه به صورت غیر دولتی و غیرانتفاعی مطرح شده است که بنابراین باید بررسی موضوع در کمیسیون های دائمی شورای صورت گیرد و نتیجه به شورای عالی عتف اعلام شود.
احمدی افزود: درصورتی که منطقه ویژه علم و فناوری اساسنامه اصلی این مناطق را بپذیرد موضوع در کمیسیون های دائمی شورای عتف تصویب خواهد شد اما اگر موضوع دیگری مطرح شود بنابراین موضوع مجددا در شورای عالی عتف بررسی و تصویب می شود.
بررسی اولویت های علم و فناوری کشور از سوی دستگاه های اجرایی
وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف موضوع اولویت های علم و فناوری کشور مطرح شد، تاکید کرد: به دستگاه های اجرایی مهلت داده شد تا نظرات خود را در این زمینه به شورای عتف ارائه کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: سیاست ها و اولویت های علم و فناوری کشور برای بازه زمانی سال های 1396 تا 1400 تعیین می شوند تا دستگاه های اجرایی برنامه ها و هزینه کرد خود را براساس این اولویت ها تعیین کنند.
احمدی عنوان کرد: در نهایت اولویت های علم و فناوری در کمیسیون دائمی شورای عتف تصویب نهایی خواهد شد.
تصویب آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری
وی گفت: در جلسه شورای عالی عتف آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری تصویب شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: شورای عالی عتف مرجع ارائه ارزیابی و پایش علم و فناوری تعیین شده است و براین اساس در جلسه شورای عالی عتف وظایف دستگاه های مختلف در این زمینه تعیین شد.
احمدی گفت: در این زمینه کارگروهی مرکب از 17 دستگاه اجرایی تعیین شد و 11 معیار اصلی برای پایش و ارزیابی علم و فناوری نیز تعیین شد.
تعیین متولی اجرای دستورالعمل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان
وی اظهار داشت: در جلسه شورای عتف تعیین شد تا آیین نامه و دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان پس از تهیه و تنظیم توسط دستگاه ها و مراجع قانونی ذی صلاح به تصویب شورای عالی عتف برسد.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: قانون به صراحت بیان کرده است که مسئولیت سیاستگذاری، پیگیری و اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به شورای عالی عتف داده شده است.
احمدی گفت: در جلسه این شورا تصویب شد تا تدوین برنامه های ملی در حوزه های انرژی، آب، کشاورزی و منابع طبیعی با همکاری دستگاه های اجرایی عملیاتی شود.
ساماندهی امور نشر علمی کشور
وی با اشاره به لزوم ساماندهی امور نشر علمی کشور، تاکید کرد: در این جلسه مصوب شد تا نظام ملی نشر علمی با همکاری دبیرخانه شورای عتف و دستگاه های اجرایی مربوطه ایجاد شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در جلسه آینده این شورا موضوع نظام ملی نشر علمی تصویب می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، پیش از این از سوی وزارت علوم طرح های ایجاد دانش فنی طراحی و ساخت راکتور هسته ای با قدرت کم انرژی، مطالعات، بررسی و تدوین معیارهای برنامه ریزی و طراحی شهری اسلامی – ایرانی، مطالعه و طراحی سیستم های حمل و نقل هوشمند درون شهری و برون شهری، طراحی و ساخت پروتزهای عصبی حرکتی زیرجلدی برای بازیابی حرکت در افراد دچار ضایعه نخاعی، طراحی و ساخت سفینه حامل موجود زنده، تولید بیولوژیکی هیدروژن و سایر فرآورده های با ارزش افزوده از ریز جلبک ها به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی اعلام شده بود.
همچنین طراحی و ساخت لامپ زیستی با استفاده از جلبک، شبکه ملی اطلاعات، فلسفه سیاسی اسلامی، نقد و بررسی جریان های تفسیری قرآن، طراحی و ساخت لیزر الکترون آزاد و طراحی و ساخت زنجیره تقویت گر لیزر با پالس فوق کوتاه و انرژی بالا نیز به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی مشخص شده بودند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۲۱

معاون وزیر علوم: انتقاد از نژادپرستی علمی امریکا در عین محدودیت برای افغان‌ها

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان دانشجویان گفته برخوردهای نژادپرستانه در عرصه ارتباطات علمی زیبنده جامعه دانشگاهی در دنیا نیست چرا که ارتباطات علمی بین کشورها باید فارغ از بحث‌های سیاسی باشد.

به گزارش ایران خبر ، مجتبی صدیقی به 11 هزار دانشجوی ایرانی در امریکا این اطمینان‌خاطر را داده که وزارت علوم آماده پذیرش و رفع مشکلات این دانشجویان است و آنها در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های داخل می‌توانند درخواست‌های خود را به این وزارتخانه ارسال کنند.
گفته‌های معاون وزیر در حالی است که ایران پیشتر با انگیزه «حفظ فرصت‌های شغلی برای ایرانیان» انتخاب رشته‌های فنی در مدارس ایران را برای افغانستانی‌ها محدود کرده است.
وزارت علوم ایران هم تحصیل دانشجویان غیرایرانی در برخی رشته‌ مانند فیزیک و صنایع هوایی و همچنین تحصیل در برخی شهرها را برای آنها ممنوع اعلام کرده است.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۷:۵۹

مدیرکل سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم حمایت مالی وزارت علوم از نشریات علمی داخلی نمایه‌شده در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از حمایت مالی نشریات علمی داخلی نمایه‌شده در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محسن شریفی گفت: «این حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می­‌شود که دارای اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند و توانسته‌­اند در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شوند. از تعداد 1200 نشریه‌ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شده است، با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی است، بنابراین ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه‌ا­ی برخوردار است.»
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: «شیوه‌­نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه‌شده در نمایه­‌های بین‌المللی معتبر مشتمل بر 5 ماده و 3 تبصره تدوین شد که پس از تائید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، برای اجرا به همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز روسای انجمن‌­های علمی در بهمن ابلاغ شده است.»
شریفی هدف از تدوین این شیوه‌­نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی برای ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین‌المللی و حضور در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی اعلام کرد و افزود: «همچنین در این شیوه‌نامه، توجه ویژه‌ای به ارتقای نشریات علوم انسانی شده است و ضریب امتیاز بالاتری برای مجلات علوم انسانی که بتوانند در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی ثبت شوند، در نظر گرفته شده است.»

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۳۰

نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین المللی حمایت مالی می شوند

محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی اعلام کرد: نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین المللی مورد حمایت مالی قرار می گیرند.

به گزارش ایسکانیوز؛ شریفی با اعلام این خبر افزود:این حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می­شود که دارای اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده وتوانسته ­اند در پایگاههای معتبر بین المللی نمایه شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه از تعداد 1200 نشریه ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شده است، گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه های معتبر بین المللی می­باشد ، بنابراین ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه ا­ی برخوردار است.
دبیر کمیسیون نشریات علمی افزود: به این منظور، شیوه­نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه شده در نمایه­های بین المللی معتبر مشتمل بر 5 ماده و 3 تبصره تدوین شد که پس از تائید معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، جهت اجرا به کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز روسای انجمن­های علمی در بهمن ماه سال جاری ابلاغ شده است.
دکتر شریفی هدف از تدوین این شیوه­نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی جهت ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین المللی و حضور در پایگاه های معتبر بین المللی ذکر کرد.
گفتنی است ، در این شیوه نامه ، توجه ویژه ای به ارتقای نشریات علوم انسانی شده است و ضریب امتیازبالاتری برای مجلات علوم انسانی که بتوانند در پایگاه های معتبر بین المللی ثبت شوند، در نظر گرفته شده است.
203/200

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۵۰

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم خبرداد: حمایت مالی از نشریات علمی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین المللی

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم گفت: نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاه های معتبر بین المللی مورد حمایت مالی قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، محسن شریفی گفت: این حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می شود که دارای اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم بوده وتوانسته اند در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شوند.
وی افزود: از تعداد هزار و ۲۰۰ نشریه ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شده اند.
دبیر کمیسیون نشریات علمی تاکید کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه های معتبر بین المللی است بنابراین ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
شریفی تاکید کرد: شیوه نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه شده در نمایه های بین المللی معتبر مشتمل بر ۵ ماده و ۳ تبصره تدوین شد که پس از تایید معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم برای اجرا به تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم و نیز روسای انجمن های علمی ابلاغ شده است.
وی هدف از تدوین این شیوه نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی برای ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین المللی و حضور در پایگاه های معتبر بین المللی عنوان کرد.
در این شیوه نامه، توجه ویژه ای به ارتقای نشریات علوم انسانی شده است و ضریب امتیازبالاتری برای مجلات علوم انسانی که بتوانند در پایگاه های معتبر بین المللی ثبت شوند، در نظر گرفته شده است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۲۵

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری امور پژوهشی وزارت علوم: نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین‌المللی حمایت مالی می شوند

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد: نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، دکتر شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد:این حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می­‌شود که دارای اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده وتوانسته‌اند در پایگاههای معتبر بین‌المللی نمایه شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه از تعداد 1200 نشریه‌ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شده است، گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه‌های معتبر بین المللی است، بنابراین ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه‌ا­ی برخوردار است.
دبیر کمیسیون نشریات علمی افزود: به این منظور، شیوه­‌نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه شده در نمایه­‌های بین‌المللی معتبر مشتمل بر 5 ماده و 3 تبصره تدوین شد که پس از تائید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، جهت اجرا به کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز روسای انجمن­های علمی در بهمن ماه سال جاری ابلاغ شده است.
دکتر شریفی هدف از تدوین این شیوه­‌نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی جهت ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین المللی و حضور در پایگاه‌های معتبر بین المللی ذکر کرد.
گفتنی است، در این شیوه‌نامه توجه ویژه‌ای به ارتقای نشریات علوم انسانی شده است و ضریب امتیاز بالاتری برای مجلات علوم انسانی که بتوانند در پایگاه های معتبر بین‌المللی ثبت شوند، در نظر گرفته شده است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۷:۲۲

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم خبرداد حمایت مالی از نشریات علمی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین المللی

خبرگزاری میزان- مدیرکل پژوهشی وزارت علوم گفت: نشریات علمی داخلی نمایه شده در پایگاه های معتبر بین المللی مورد حمایت مالی قرار می گیرند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، محسن شریفی گفت: حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می شود که دارای  اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم بوده وتوانسته اند در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شوند.
وی افزود: از تعداد هزار و ۲۰۰ نشریه ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شده اند.
دبیر کمیسیون نشریات علمی تاکید کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه های معتبر بین المللی است بنابراین ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
شریفی تاکید کرد: شیوه نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه شده در نمایه های بین المللی معتبر مشتمل بر ۵ ماده و ۳ تبصره تدوین شد که پس از تایید معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم برای اجرا به تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم و نیز روسای انجمن های علمی ابلاغ شده است.
وی هدف از تدوین این شیوه نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی برای ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین المللی و حضور در پایگاه های معتبر بین المللی عنوان کرد.
در این شیوه نامه، توجه ویژه ای به ارتقای نشریات علوم انسانی شده است و ضریب امتیازبالاتری برای مجلات علوم انسانی که بتوانند در پایگاه های معتبر بین المللی ثبت شوند، در نظر گرفته شده است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۲۲

مدیرکل سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم خبر داد حمایت مالی از نشر یات معتبر بین‌المللی

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از حمایت مالی نشریات علمی داخلی نمایه‌شده در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی خبر داد. محسن شریفی گفت: «این حمایت مالی تنها شامل نشریاتی می‌شود که دارای اعتبار علمی از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند و توانسته‌اند در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شوند. از تعداد 1200 نشریه‌ای که از کمیسیون نشریات دارای اعتبار علمی هستند، تنها تعداد محدودی در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمایه شده اند، با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی کمیسیون نشریات ارتقای کیفی نشریات علمی و همچنین حضور در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی است، ارتقای جایگاه نشریات علمی کشور در بین نشریات جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.» مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: «شیوه‌نامه تشویق نشریات علمی داخلی نمایه‌شده در نمایه‌های بین‌المللی معتبر مشتمل بر پنج ماده و سه تبصره تدوین شد که پس از تایید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، برای اجرا به همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز روسای انجمن‌های علمی در بهمن ابلاغ شده است.» شریفی هدف از تدوین این شیوه‌نامه را تشویق نشریات معتبر داخلی برای ارتقای استاندارد نشریات به سطح استانداردهای بین‌المللی و حضور در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی اعلام کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۴۵

3313 تقاضا برای جذب در هفدهمین فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم

فراخوان ثبت‌نام متقاضیان در هفدهمین فراخوان نیمه‌متمرکز جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور از سوی مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، زمان ثبت‌نام برای جذب در هفدهمین فراخوان نیمه‌متمرکز جذب اعضای هیأت علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور از امروز آغاز شده است و براساس آن متقاضیان تا 16 بهمن فرصت دارند تا در این فراخوان شرکت کنند.
براساس اعلام مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تا پایان زمان اعلام نیاز، در 3313 مورد تقاضای پذیرش در رشته‌های مختلف را داشته‌اند.
فرآیند جذب دانشگاه‌ها هم از 15 اسفند شروع می‌شود و تا پایان همین ماه نتایج نهایی پذیرش دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۰۰

دانشگاهیان با آرمان‌های امام خمینی(ره) تجدید میثاق می‌کنند

گروه دانشگاه: مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، امم راحل(ره) و مقام معظم رهبری، فردا یکشنبه ۱۷ بهمن‌ماه با حضور مدیران وزارت علوم، جهادگران جهاد دانشگاهی، جمعی از روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، کارکنان دانشگاه‌ها و دانشجویان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی، هم‌زمان با سی و هشتمین  سالگرد انقلاب اسلامی  و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، ساعت ۱۰صبح روز یکشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۵ در محل حرم مطهر امام راحل(ره) برگزار می‌شود.
بنا بر این گزارش، شعار محوری برنامه‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجر سال جاری، «دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری» است و برنامه‌های مختلفی مانند سخنرانی، شعرخوانی، نمایش، مسابقه کتاب‌خوانی، مقاله‌نویسی با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موسسات آموزش عالی برگزار می‌شود.
در این مراسم همچنین جهادگران جهاد دانشگاهی، فردا با حضور در حرم امام خمینی(ره) با آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) تجدید میثاق و با مقام معظم رهبری بیعت می‌کنند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۴:۲۶

با حضور مدیران و روسای دانشگاه‌ها؛ دانشگاهیان فردا با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری فردا با حضور مدیران وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها و دانشجویان برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، همزمان با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت ۱۰ صبح فردا ۱۷ بهمن ماه در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
 
شعار محوری برنامه های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجر «دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری» است.
 
همچنین برنامه های مختلفی مانند سخنرانی، شعرخوانی، نمایش، مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی با محوریت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزار می شود.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۱۸

با حضور مدیران وزارت علوم و جمعی از روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی؛ دانشگاهیان با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری روز یکشنبه 17 بهمن 1395 با حضور مدیران وزارت علوم و جمعی از روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و کارکنان دانشگاهها و دانشجویان برگزار می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، همزمان با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت 10 صبح روز یکشنبه 17 بهمن 95 در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، شعار محوری برنامه های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجرسالجاری" دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری" است و برنامه های مختلفی مانندسخنرانی، شعرخوانی، نمایش،مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موسسات آموزش عالی برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۷:۴۲

تجدید میثاق جمعی از دانشگاهیان با آرمان های امام راحل فردا در حرم مطهر برگزار می شود

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری روز یکشنبه 17 بهمن 1395 با حضور مدیران وزارت علوم و جمعی از روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و کارکنان دانشگاهها و دانشجویان برگزار می شود.

به گزارش جماران ، همزمان با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت 10 صبح روز یکشنبه 17 بهمن 95 در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، شعار محوری برنامه های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجرسالجاری" دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری" است و برنامه های مختلفی مانندسخنرانی، شعرخوانی، نمایش،مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موسسات آموزش عالی برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۳۹

آغاز فراخوان جذب هیأت علمی بهمن ماه 95 وزارت علوم

متقاضیان شرکت در هفدهمین فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور تا پایان بهمن ماه مهلت دارند نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
به گزارش تابناک تبریز از سایت هیأت علمی، ثبت نام جهت شرکت در فراخوان جذب هیأت علمی بهمن ماه 1395 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شده و تا 30 بهمن ماه ادامه دارد.
متقاضیان می توانند پس از بررسی و کسب اطمینان از شرایط اعلام شده در اعلام نیاز، نسبت به تعیین اولویت اقدام فرمایید.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۰:۳۲

معاون امور دانشجویان: سنوات غیرمجاز رایگان است/دانشگاهها با سنواتی ها همکاری کنند

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم آخرین وضعیت سنوات دانشجویی را تشریح کرد و گفت: با معاونت آموزشی وزارت علوم صحبت کرده ایم این سنوات، معقول و منطقی باشد.

 ابوالحسن ریاضی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با مباحث سنوات دانشجویان گفت: بحث سنوات دانشجویی جزء قوانینی است که از قبل بوده و معاونت آموزشی مشخص می کند که سنوات هر مقطع تحصیلی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری چه مقدار است.
وی ادامه داد: براساس قوانین اگر دانشجو در بازه زمانی مشخص، نتواند درسش را به اتمام برساند، مکانیزم های مختلفی وجود دارد، اگر آن سنوات اضافه، خارج از اراده دانشجو باشد، موضوع در کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها مطرح می شود درصورتی که سنوات مجاز باشد، بدون پرداخت هزینه خواهد بود. اگر غیر مجاز باشد به دلیل فضایی که برای اضافه سنوات در دانشگاه به وجود می آید، طبق قوانین هزینه ای دریافت می شود.
معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان افزود: با توجه به شرایطی که وجود دارد، با معاونت آموزشی وزارت علوم صحبت کرده ایم که این سنوات، معقول و منطقی باشد. معاونت آموزشی نیز آن را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، بررسی کرده، امیدواریم آن تعدیل مورد انتظار متناسب با شرایط دانشگاه صورت گیرد.
وی افزود: همچنین به دانشگاه ها نیز اعلام شده با دانشجویان نهایت همکاری در رابطه با سنوات انجام شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۱۵

معاون امور دانشجویان: سنوات مجاز رایگان است/ دانشگاه‌ها با سنواتی‌ها همکاری کنند

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم آخرین وضعیت سنوات دانشجویی را تشریح کرد و گفت: با معاونت آموزشی وزارت علوم صحبت کرده‌ایم این سنوات، معقول و منطقی باشد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابوالحسن ریاضی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با مباحث سنوات دانشجویان گفت: بحث سنوات دانشجویی جزء قوانینی است که از قبل بوده و معاونت آموزشی مشخص می کند که سنوات هر مقطع تحصیلی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری چه مقدار است.
 
وی ادامه داد: براساس قوانین اگر دانشجو در بازه زمانی مشخص، نتواند درسش را به اتمام برساند، مکانیزم های مختلفی وجود دارد، اگر آن سنوات اضافه، خارج از اراده دانشجو باشد، موضوع در کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها مطرح می شود درصورتی که سنوات مجاز باشد، بدون پرداخت هزینه خواهد بود. اگر غیر مجاز باشد به دلیل فضایی که برای اضافه سنوات در دانشگاه به وجود می آید، طبق قوانین هزینه ای دریافت می شود.
 
معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان افزود: با توجه به شرایطی که وجود دارد، با معاونت آموزشی وزارت علوم صحبت کرده ایم که این سنوات، معقول و منطقی باشد. معاونت آموزشی نیز آن را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، بررسی کرده، امیدواریم آن تعدیل مورد انتظار متناسب با شرایط دانشگاه صورت گیرد.
 
وی افزود: همچنین به دانشگاه ها نیز اعلام شده با دانشجویان نهایت همکاری در رابطه با سنوات انجام شود.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۳۳

مهمان نوازی ایران و باسوادی 60 درصد از پناهندگان افغان

کرج - ایرنا - ایران اسلامی همواره محیطی امن برای پناهندگان افغان بوده و شان انسانی آنان از سوی ملت ایران رعایت شده و مورد تکریم بوده اند، به گونه ای که 60 درصد از آنان در ایران باسواد شده اند.

به گزارش ایرنا، از یک سو رعایت شان انسانی و دینی در رفتار با اتباع خارجی به وی‍ژه پناهندگان افغان صورت گرفته و ازسوی دیگر این افراد به گونه ای هستند که در آینده نه چندان دور در بازسازی کشورشان ایفای نقش خواهند کرد.
60 درصد از پناهندگان افغان در ایران اسلامی با سواد شده اند. 48.5 درصد دختران پناهنده سواد دار شده اند که این موضوع نوید فرهنگی خوبی است.
امروز براساس فرمایش مقام معظم رهبری گشایش خوبی را در حوزه تحصیل این افراد شاهد هستیم و هیچ منعی برای تحصیل آنان وجود ندارد.
احمد محمدی فر مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در کرج گفت: باهمکاری تشکل های غیردولتی درصدد شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل هستیم و مجموعه اینها آینده روشنی را در حوزه مهاجرین برای ما نوید می دهد.
وی تاکید کرد: با همراهی و همت دولت نیز شاهد اقدامات موثری در بحث بیمه سلامت پناهندگان و اقشارآسیب پذیر هستیم.
مدیرکل اموردانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت که اکنون 24 هزار دانشجوی خارجی درحال تحصیل داریم.
صمد حاج جباری افزود: 19هزار نفر از این دانشجویان افغانی هستند و قرار است در برنامه ششم تعداد دانشجویان خارجی به 75هزار نفر برسد.
وی تاکید کرد: برای اتباع افغانستان اهمیت ویژه ای قائل هستیم و برنامه های ویژه ای برای نخبگان آنان در دست اقدام است.
این مسئول نیز گفت: برای متقاضیان تحصیل از کشور دوست ارزش قائل هستیم و تمهیدات لازم دراین زمینه پیش بینی شده است.
** تحصیل 410 هزار نفر از اتباع افغانستان در مدارس ایران
معاون فرهنگی و روابط عمومی اداره کل اتباع و امور مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اقدامات موثر جمهوری اسلامی در سازندگی افغانستان، گفت: 410 هزار نفر از اتباع افغانستان در مدارس ایران مشغول به تحصیل هستند.
حجت الاسلام و المسلمین صالحی در کرج گفت:‌ امروز ایران اسلامی 40هزار نخبه را برای ساختن افغانستان پرورش داده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد آن هستیم که با فرامین مقام معظم رهبری زمینه آموزش و تحصیل دانش آموزان در ایران اسلامی درکنارسایر خدمات نوعدوستانه فراهم شده است.
صالحی ادامه داد: با این فرامین امروز 410هزار نفر در مدارس ایران اسلامی مشغول تحصیل هستند که به لشکر بازسازی کشور مسلمان افغانستان افزوده می شوند.
وی همچنین تاکید کرد: باید با کمک نخبگان پناهنده افغانستان را آباد و سرافراز کنیم.
در این بین استان نوپای البرز در پذیرش پناهندگان سهم بسزایی داشته است و به گفته مسئولان استان بیش از 120 هزار پناهنده در این استان زندگی می کنند.
مسئول امور اتباع خارجی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت که 22 هزار و 340 دانش آموز تبعه خارجی در مدارس این استان در سال تحصیلی 96-95 تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار گرفته اند.
علی همتی به خبرنگار ایرنا گفت:‌ در سال تحصیلی گذشته 21 هزار و 719 دانش آموز در مدارس البرز تحصیل می کردند که این تعداد در سال 96-95 به 22 هزار و 340 نفر رسیده است.
وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه ایجاد شرایط مناسب برای تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس کشور، اظهار کرد: در مدارس البرز نیز شرایط مناسب آموزشی و پرورشی برای دانش آموزان اتباع خارجی همانند دانش آموزان ایرانی فراهم شده است.
وی بیان کرد: به منظور پیگیری روند آموزشی و سایر مسائل مربوط به دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس البرز طرح نظارت و بازدید از مدارس پناهنده پذیر در استان اجرا می شود که در سال تحصیلی گذشته از 80 مدرسه بازدید شد و در سال تحصیلی 96-95 به 120 مدرسه می رسد.
مسئول امور اتباع خارجی اداره کل آموزش و پرورش البرز تصریح کرد: به منظور کیفیت بخشی به امور آموزشی وپرورشی دانش آموزان اتباع خارجی، کار گروه ویژه رسیدگی به امور اتباع در استان ومناطق تشکیل شده است.
همتی گفت: برای نخستین بار در سال تحصیلی 96-95 بسته های ملزومات آموزشی و لوازم تحریر در بین دانش آموزان آسیب پذیر اتباع البرز به تعداد 650 بسته با اعتباری به مبلغ 470 میلیون ریال توزیع شد.
وی در ادامه به برگزاری نشست های تخصصی و بررسی چالش های مربوط به امور آموزشی و پرورشی دانش آموزان اتباع خارجی در البرز پرداخت و خاطر نشان کرد در سال های گذشته در این زمینه 2 نشست برگزار شد که برای سال تحصیلی جاری 10 نشست پیش بینی و برنامه ریزی شده است.
سید حمید طهائی استاندار البرز نیز به خبرنگار ایرنا گفت که استان تازه تاسیس البرز نیز سه هزار و 500 واحد صنعتی دارد که دارای 300 برند است و اکنون 60 هزار تبعه افغان درآن ساکن هستند.
استاندار البرز گفت: 5 درصد جمعیت دانش آموزی البرز یعنی 20 هزار نفر را تبعه افغان تشکیل می دهند، بنابراین این تبعه های خارجی و به ویژه افغان ها باید هرچه را یاد می گیرند ترویج دهند و دانش را محدود نکنند.
وی خاطرنشان کرد: اتباع افغان پس از آموزش در کشورهای میزبان باید برای بازسازی کشور خود آماده برگشت شوند و در قالب مدیریت و برنامه ریزی منسجم عمل کنند.
طهائی افزود: در مسیر میهمانی در کشورهای دیگر مسیر سختی بر اتباع افغان گذشته که باید با آماده سازی خود زمینه بهره برداری از آموزش های به دست آمده را در کشور مسلمان افغانستان فراهم کنند.
1535/6155خبرنگار:مریم صوفی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۱۱

زمان پذیرش کنکور سراسری سال 96 دانشگاه‌ها اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: پذیرش داوطلبان کنکور سراسری سال 96 از روز سه‌شنبه 19 بهمن ماه آغاز می‌شود.

توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به زمان پذیرش داوطلبان مقطع کارشناسی اظهار داشت: بر اساس برنامه زمانبندی شده آزمون سراسری سال 96 به منظور پذیرش دانشجویان در دوره های روزانه ، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس‌های خود گردان و موسسات غیر انتفاعی و رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد در تیر ماه سال 96 برگزار می‌شود و با توجه به برنامه زمانی اعلام شده پذیرش داوطلبان از روز سه‌شنبه 19 بهمن 95 از طریق سایت سازمان سنجش کشور آغاز و تا ساعت 24 پنج شنبه 28 بهمن ماه 95 پایان می‌پذیرد.
وی بیان کرد: دفترچه راهنمای ثبت نام به همراه اطلاعیه سازمان سنجش کشور همزمان با آغاز ثبت نام بر روی سایتی قرار می‌گیرد و داوطلبان ضرورت دارد در زمان های تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنما و در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت نام اقدام کنند.
توکلی ادامه داد: داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش کارت‌های خرید به مبلغ 20 هزار تومانی را دریافت کنند که بر اساس ضوابط داو‌طلبانی که غیر از گروه آموزشی ریاضی، تجربی و انسانی تمایل دارند در گروه‌های هنر و زبان شرکت کنند باید کارت جداگانه‌ای به میزان 20 هزار تومان از طریق سایت سازمان سنجش خریداری کنند.
وی عنوان کرد: بر اساس ضوابط داو‌طلبانی که تمایل دارند در گروه های پیام نور و موسسات غیر انتفاعی شرکت کنند باید کارتی به مبلغ 10 هزار و دویست تومان از طریق سایت سازمان سنجش خریداری کنند.
توکلی تاکید کرد: بدیعی است داوطلبان می‌توانند پر‌ینت کارت شرکت در آزمون سراسری سال 96 را از روز 12 تیر ماه لغایت 14 تیر ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت پر‌ینت کارت خود اقدام کنند.
وی گفت: آزمون سراسری سال 96 در روزهای 15 و 16 تیر ماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۲۹

جزئیات ثبت نام کنکور 96 اعلام شد/آغاز ثبت نام از سه‌شنبه

مشاور سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری 96 از هفته جاری شروع می‌شود گفت: داوطلبان از 19 تا 28 بهمن ماه جاری فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.

دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: آزمون سراسری سال ۹۶ به منظور پذیرش دانشجو برای دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.
وی در ادامه تصریح کرد: ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه شنبه ۱۹ بهمن ماه ۹۵ از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز و در روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۵ پایان می پذیرد.
دکتر توکلی گفت: دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه شماره 1) آزمون سراسری سال ۹۶ به همراه اطلاعیه ثبت نام این سازمان نیز روز سه شنبه 19 بهمن همزمان با اغاز ثبت نام بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می شود. بنابراین هر یک از داوطلبان برای ثبت نام در آزمون سراسری سال ۹۶ ضرورت دارد در این مهلت به سایت سازمان سنجش مراجعه و ضمن مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام و اطلاعیه منتشره، در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت نام اقدام کند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی سراسر کشور برگزار خواهد شد.
وی گفت: کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ تمامی داوطلبان گروه های آزمایشی پنج گانه از روز یکشنبه ۱۱ تیرماه ۹۶ بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان از یکشنبه یازدهم تا چهارشنبه چهاردهم تیرماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش می توانند نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.
توکلی تاکید کرد: داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شوند برحسب مورد باید نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون گروه های آزمایشی دوم و یا سوم خود اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش همچنین خاطر نشان کرد: آزمون سراسری سال ۹۶ برای تمام گروه های آزمایشی پنج گانه در یک مرحله برگزار می شود و داوطلبان در یک جلسه به سئوالات عمومی و اختصاصی پاسخ می دهند. سئوالات عمومی و اختصاصی برای تمامی داوطلبان به صورت تستی و چهارگزینه ای خواهد بود و سئوالات از کتب اعلام شده دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی که در دفترچه شماره یک آزمون به عنوان منابع طرح سئوال اعلام می شود، طراحی می شود.
به گفته وی؛ با توجه به اینکه هزینه ثبت نام در آزمون سراسری به صورت اینترنتی انجام می گیرد لذا ضرورت دارد داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ 20 هزار تومان از طریق کارت های عضو شتاب، نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام اقدام کنند. همچنین داوطلبانی که مایل به دریافت خدمات پیام کوتاه هستند می تواند برای دریافت این خدمات مبلغ 500 تومان پرداخت کنند.
دکتر توکلی در پایان یادآور شد: داوطلبانی که علاقمند به شرکت در دانشگاه پیام نور و سایر موسسات غیر دولتی هستند باید مبلغ 102 هزار ریال بابت هزینه ثبت نام پرداخت کنند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۰۴

حضور 33 درصد نفرات برتر کنکور در دانشگاه تهران/94 درصد نفرات برتر ریاضی به دانشگاه شریف می‌روند

بر اساس آمار سازمان سنجش 33 درصد از 100 نفر برتر کنکور دانشگاه تهران را برای تحصیل انتخاب می‌کنند ولی از بین برترین‌های رشته ریاضی 94 درصد به دانشگاه شریف می‌روند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بر اساس اعلام سازمان سنجش از 100 نفر برتر کنکور سراسری امسال 33 درصد به دانشگاه تهران رفتند، 23 درصد دانشگاه شریف و 17 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند.
البته در رشته ریاضی از 100 نفر برتر 94 نفر به دانشگاه شریف رفتند.
همچنین از 100 نفر برتر کنکور ریاضی 52 نفر رشته مهندسی برق، 22 نفر رشته کامپیوتر، 10 نفر رشته مکانیک و 3 نفر رشته بیوتکنولوژی را انتخاب کردند.
در رشته تجربی 95 نفر از 100 نفر برتر رشته پزشکی و 5 نفر دندانپزشکی را انتخاب کردند.
از بین برترین‌های رشته علوم انسانی 66 نفر دانشگاه تهران،‌18 نفر دانشگاه شهید بهشتی و 10 نفر دانشگاه علوم قضایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۰۱

«محورهای اساسی در نظام‌های اقتصادی» کتاب شد

خبرگزاری شبستان:محورهای اساسی در نظام‌های اقتصادی اثر«یدالله دادگر» با موضوع علم اقتصاد را نشر « نی»چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

 به گزارش خبرگزاری شبستان، نظام‌های اقتصادی زیرشاخه‌ای کلیدی از مجموعه درس‌ها و موضوعات علوم اقتصادی است. این زیررشته‌ی مهم از یک‌سو وظیفه‌ی توضیح و تحلیل نظام‌ها و نهادهای اقتصادی را به‌عهده دارد و از سوی دیگر، نوعی بررسی مقایسه‌ای از نظام‌ها و نهادها را انجام می‌دهد.
کتاب حاضر نوعی مطالعه‌ی همه‌جانبه از موضوع نظام‌های اقتصادی است که درعین حال با سرفصل‌های مصوب وزارت علوم و آموزش عالی برای درس یادشده سازگاری کافی دارد. این اثر علاوه بر توضیح بحث‌های سنتی نظام‌های اقتصادی، به موضوعات جدید مکمل نظام‌ها نیز می‌پردازد؛ به‌ویژه در فضای تحولات قرن بیست‌ویکمی (دست‌کم تا زمان چاپ کتاب).
 در ضمن محتوای کتاب به گونه‌ای است که علاوه بر دانشجویان اقتصاد، علاقه‌مندان به بحث‌های اقتصادی از دیگر رشته‌ها نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
 گفتنی است: يدالله دادگر متولد سال ۱۳۳۲ در کرمانشاه است. وی در سال ۱۳۵۷ از دانشگاه شیراز کارشناسی اقتصاد گرفت. پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد در رشته‌ی اقتصاد، دكتری اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه تهران دریافت کرد.
وی هم‌اکنون عضو هيئت علمی و استاد گروه حقوق اقتصادی دانشگاه شهيد بهشتی است. علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های مختلف، از اهم سمت‌های اجرایی وی مدیریت گروه اقتصاد دانشگاه مفید، دبیری کمیته تحصیلات تکمیلی دانشگاه مفید، مدیریت گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هيئت مؤسس، هيئت مديره و نايب رئيس اولين انجمن علمی اقتصاد اسلامی ايران بوده است. دادگر در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان استاد نمونه‌ی دانشگاه شهید بهشتی شناخته شد.
نشرنی اثر حاضر را در 416 صفحه چاپ و روانه بازار کتاب کرده است

۹۵/۱۱/۱۶
۱۵:۴۴

رئیس دانشگاه مهندسی فناوری نوین قوچان خبر داد اجرایی شدن طرح‌های عمرانی با اختصاص ۱۰ میلیارد تومان در دانشگاه مهندسی قوچان

رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان با اشاره به اختصاص ۱۶ میلیارد تومان پروژه در این دانشگاه از اجرایی شدن ۱۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی طی دو سال گذشته خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد، علی‌اصغر بهشتی در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات دانشگاه مهندسی قوچان با یادآوری اینکه این دانشگاه از سال 85 شروع به کارکرده است، گفت: روند رشد سریع این دانشگاه موجب شده است تا باوجود قدمت پایین در سطح استان بعد از دانشگاه فردوسی و حکیم سبزواری بیشترین تعداد دانشجو و بالاترین اعتبارات ملی را به خود اختصاص بدهد.
 
وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته روند اعتبارات، کیفیت دانشجو و اعضای هیئت‌علمی داری پیشرفت مناسبی در این دانشگاه بوده است، بیان کرد: اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه از شش میلیارد تومان به ۱۵ میلیارد تومان در حال حاضر افزایش پیداکرده است.
 
رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان بابیان این مطلب که فضاهای عمرانی طی دو سال قبل 16 میلیارد تومان قرارداد منعقد که نزدیک به 10 میلیارد تومان آن تاکنون اجرایی شده است، تصریح کرد: یک هزار و 500 مترمربع فضا آماده بهره‌برداری شده و بالای شش هزار مترمربع نیز در آینده افتتاح می‌شود که با این میزان متوسط سرانه فضای آموزشی در دانشگاه بیش از دو برابر خواهد شد.
 
بهشتی بابیان اینکه علیرغم سیاست‌های انقباضی دریافت مجوز برای رشته‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه توانسته است مجوز چهار رشته را دریافت کند، ابراز داشت: رشته مهندسی شیمی گرایش نانو نیز ازنظر علمی مورد تأیید قرارگرفته و تنها ازنظر امکانات آزمایشگاهی چهار ماه مهلت داده‌شده است تا رضایت شورای گسترش در این زمینه جلب شود.
 
وی یکی از سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را توسعه کیفی در حوزه دانشجویان دانست و افزود: این دانشگاه دیگر در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو ندارد و کمتر از 70 دانشجوی کاردانی دانشگاه مهندسی قوچان تا دو سال آینده فارغ‌التحصیل خواهند شد.
 
رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان با تأکید بر این موضوع که در مقطع کارشناسی نیز افزایش دانشجو رخ نداده و تنها در کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو رشد یافته است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 2 هزار و 860 دانشجو در 24 رشته و گرایش زیر نظر 64 عضو هیئت‌علمی مشغول به تحصیل هستند.
 
بهشتی بابیان اینکه تعداد کارمندان این دانشگاه به 45 نفر افزایش پیداکرده و نزدیک به 130 نفر عضو حق‌التدریس و 30 نیروی شرکتی نیز فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: در زمینه پیشرفت مقالات علمی 20 درصد رشد صورت گرفته اما مطلوب نیست و از سال گذشته با راه‌اندازی سایت اساتید، حضور استادان باید منظم شده و تغییر محسوسی در مقالات علمی ایجاد شود.
 
وی با اشاره به راه‌اندازی آزمایشگاه خیر ساز به میزان یک هزار و 500 مترمربع و گسترش فضاهای آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در این دانشگاه گفت: اجرایی کردن آیین‌نامه گرند اساتید نیز جزو برنامه‌های دانشگاه بوده تا اعتبار پژوهشی مناسبی به‌صورت سالانه نزدیک به 300 میلیون تومان در اختیار اساتید برای انجام کارهای پژوهشی قرار بگیرد.
 
رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان این دانشگاه را جزو معدود دانشگاه‌هایی دانست که برای طرح‌های دانشجویی مصوب شده در شورای پژوهشی دو میلیون تومان در نظر می‌گیرد و ادامه داد: موفقیت‌های زیادی در این دانشگاه حاصل‌شده که می‌توان به تجاری‌سازی سه طرح در حوزه اساتید و کسب مقام‌های اول و سوم مسابقات گلایدر توسط دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد.
 
بهشتی اعتبار در نظر گرفته‌شده برای پروژه دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه را 110 میلیارد ریال دانست که تنها 10 میلیارد ریال آن تخصیص پیداکرده است و بیان کرد: این پروژه تاکنون بالای 60 میلیارد ریال و نزدیک به 58 درصدی پیشرفت فیزیکی داشته است و عملاً با این تخصیص ناچیز برای پیمانکار بدهی ایجاد کرده بود.
 
وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در سازمان برنامه‌وبودجه و پیگیری‌های مسؤولین در این زمینه، خاطرنشان کرد: ابقاء و اختصاص \نج میلیارد تومان اعتبار از ماده ۳۶ با تخصیص ۱۰۰ درصدی در قالب اسناد و اوراق از دستاوردهای این پیگیری‌ها برای پروژه بود که در صورت عدم مشکل در اعتبارات تا مهر سال آینده پروژه قابل بهره‌برداری می‌شود.
 
اجرای 83 برنامه توسط کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر قوچان
 
بهشتی با اشاره به ابلاغ مسئولیت کمیته دانشجویی از طرف ستاد دهه فجر شهرستان به این دانشگاه دولتی گفت: سعی شد همه مؤسسات آموزش عالی شهرستان و مسئولان رده‌بالای آن‌ها طی یک جلسه دعوت و درزمینه برنامه‌هایی که امکان اجرایی شدن دارد به جمع‌بندی واحدی برسیم.
 
وی مجموع برنامه‌های در نظر گرفته‌شده ستاد دانشجویی برای ایام‌الله دهه فجر در قوچان را ۸۳ برنامه مختلف برشمرد و اضافه کرد: نواخته شدن زنگ انقلاب در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این شهرستان، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، مسابقه عکاسی حماسه حضور، مسابقه آشپزی دانشجویی و جشن‌های دانشجویی ازجمله این برنامه‌های به شمار می‌آید.
 
مسئول کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر قوچان بابیان این مطلب که به دلیل وجود محدودیت‌های بودجه‌ای و امکانات ورزشی دریکی از دانشکده‌های این شهرستان مسابقات ورزشی در سطح طناب‌کشی و تنیس روی میز برنامه‌ریزی شد، گفت: آذین‌بندی پل‌های در مسیر دانشگاه‌ها و ورودی شهر نیز در دستور کار بوده اما متأسفانه جالب اجرانشده است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۰۰

"مجمع اسلامی دانشجویان" دانشگاه کرمان تعلیق شد

تشکل دانشجویی اصلاح طلب "مجمع اسلامی دانشجویان" دانشگاه باهنر از سوی هیات نظارت بر تشکل های دانشجویی این دانشگاه به مدت سه ماه تعلیق شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خسرو بنی اسدی دبیر مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه باهنر کرمان با اعلام این خبر افزود: دلیل این حکم از سوی دبیرخانه هیات نظارت بر تشکل‌های دانشجویی، انتشار اخباری مبنی بر اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در برد تشکل عنوان شده است.
وی ادامه داد: طبق این حکم تشکل تا پایان فروردین ماه ۹۶ از هرگونه فعالیت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مطبوعاتی منع شده است، این درحالیست که این بازه زمانی از لحاظ نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم بوده و می تواند بیشترین تاثیر در فعالیت های دانشجویی از بُعد آگاه سازی را داشته باشد.
بنی اسدی با تاکید بر اینکه اعتراض خود را به شیوه قانونی و از مجاری مسئول به وزارت علوم خواهیم رساند اظهار داشت: به این شیوه برخورد به شدت اعتراض داریم زیرا قبل از صدور حکم به ما گفته شده بود که نسبت به انتشار اخبار اعتصاب زندانیان سیاسی از سوی مجمع، ۳ تشکل دانشجویی شکایت کرده اند اما نه نامی از این تشکل ها می برند و نه شکایت نامه ای را به ما نشان داده اند و این مصداق بی عدالتی و برخوردهای سلیقه ای با تشکل های دانشجویی است.
دبیر مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه باهنر با بیان اینکه جزئیات تخلف مجمع باید بصورت کتبی به ما تفهیم می شد ولی این کار صورت نگرفته است توضیح داد: مجمع اسلامی طبق وظیفه انسانی و اخلاقی خود در جهت مصالح نظام گام برداشته و در این مسیر هیچگونه تخلفی مرتکب نشده است اما چون اقدام به این وظیفه انسانی و شرعی، به مذاق برخی ها که اتفاقا از سخنرانی دکتر مطهری در دانشگاه باهنر که به دعوت این تشکل برگزار شده بود رضایت نداشته، خوش نیامده؛ موجبات صدور این حکم فراهم آمده است.
وی در پایان با ابراز تاسف از اینگونه تعلیق‌ها که شامل تشکل‌های دانشجویی می‌شود، تاکید کرد: طبیعتا مشارکت حداکثری پای صندوق‌های رای، ضامن مشروعیت و بقای یک نظام خواهد بود اما اینگونه برخوردهای عجولانه و غیرمنطقی باعث سرخوردگی قشر عظیم جوانان و دانشجویان شده و این مشارکت را به حداقل می رساند.
بر اساس این گزارش پیش از این و در دولت یازدهم، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با حکمی از سوی هیات نظارت بر تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه با تعلیقی چند ماه مواجه شده بود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۸:۴۵

رئیس دانشگاه لرستان: رشته‌های بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود

رئیس دانشگاه لرستان گفت: رشته‌های بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود.
دکتر خسرو عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: سیاست وزارت علوم توسعه کیفی رشته‌های دانشگاهی است و در صورتی که آموزش عالی کشور، منطقه‌ای و استانی ایجاب کند مجوز رشته‌ای اخذ می‌شود.
وی ادامه داد: در لرستان با توجه به قابلیت‌های زیست‌محیطی و آبزی‌پروری با کمبود رشته شیلات و محیط زیست در دانشگاه‌ها مواجه‌ایم و از وزارت علوم پیگیری خواهیم کرد تا این رشته‌ها را در استان راه‌اندازی کنیم.
عزیزی با بیان اینکه در کشور رشته‌های شیلات و کشاورزی با ترافیک فارغ‌التحصیل مواجه‌ایم، افزود: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های محیط زیست و شیلات و ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای هستیم.
رئیس دانشگاه لرستان اضافه کرد: در برخی از نقاط کشور ازجمله لرستان مشکل بازاریابی و فروش داریم.
وی تأکید کرد: باید به سمت ایجاد رشته‌های بین‌رشته‌ای نظیر رشته‌های مدیریت بازرگانی و روانشناسی برویم.
عزیزی با اشاره به اینکه نباید آزمون و خطا نکنیم، یادآور شد: نیاز است 10 دانشگاه برتر کشور رشته‌های بین رشته‌ای بگیرند و به اقتضای استان‌ها دانشجو پذیرش کنند.
رئیس دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های اکوتوریسم، گردشگری، هنر (گرافیک) و... هستیم.
وی با تأکید بر اینکه باید تصمیمات آمایش توسعه رشته‌های وزارت علوم عقلانی و مدبرانه باشد، تصریح کرد: باید به سمت یک سری رشته‌های بین‌رشته‌ای برویم چراکه دانشگاه‌ها دارند به سمت مهارت‌آفرینی و کارآفرینی می‌روند.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۰:۴۳

همه ماجراهای برکناری معاون فرهنگی دانشگاه مازندران

با برکناری معاون فرهنگی دانشگاه مازندران، شایعاتی درباره این برکناری ها مطرح شد.
به گزارش ایسنا مازندران، با تغییر معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه مازندران و جایگزینی وی با رویکرد سیاسی و انتشار برخی شایعات دکتر محمود  به رئیس دانشگاه مازندران را منتشر کرد.
دیانی در این نامه آورده است:
ریاست محترم دانشگاه مازندران، با تقدیم شایسته ترین احترامات و با تشکر از اعتمادی که نسبت به اینجانب در ادامه تصدی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه داشته و دارید و این موجب افتخار من و مشعر به  لطف جنابعالی است، اما هر آمدنی را رفتنی است.
جناب آقای دکتر، عطف به پاره ای از مسایل که با شما در میان گذاشتم و با توجه به نیاز شدید گروه آموزشی ام (فلسفه و کلام اسلامی) به اینجانب و لزوم سرو سامان دادن به دانشجویانی که تحت راهنمایی من مشغول تدوین پایان نامه خود هستند و یا باید بشوند و همچنین برای ایجاد پیشرفت در پرونده پژوهشی‌ام استدعا دارم با استعفای اینجانب از سمت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه موافقت بفرمایید.
مطمئنا بنده و مدیران ارجمند معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در هر شرایطی یاری‌گر تیم جدید فرهنگی و نیز حامی جنابعالی در پیشبرد دانشگاه به سوی اهداف ارزنده‌اش خواهیم بود.
پیشاپیش از فرصتی که برای من در ارتباط با ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی‌ام  و نیز رسیدگی بیشتر به برخی مشکلات شخصی‌ام ایجاد می‌کنید، صمیمانه سپاسگزارم.
به گزارش ایسنا، محمود دیانی، عضو هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران
سپس در نامه ای به ا هالی رسانه دلایل استعفای خود را توضیح داده است:
محضر محترم اصحاب رسانه و دانشگاهیان بزرگوار و تمامی عزیزانی که مسایل و رخدادهای فرهنگی استان را مسئولانه رصد می کنند.
با توجه به بروز برخی شایعات در باره استعفای اینجانب از معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران و قبول آن توسط رییس محترم دانشگاه دکتر میرنیا، نکات زیر را قابل تذکر می‌دانم:
 
 1- پس از استقرار جناب دکتر میرنیا در جایگاه ریاست به رسم ادب بطور شفاهی از ایشان اجازه ترخیص خواستم که ایشان به خاطر آشنایی دیرینه لطفشان به اینجانب و اطلاع از نحوه نگاه و مدیریت من، موافقت نفرمودند.
 
 2-پس از چند ماه و در اوایل سال 95 به خاطر نیاز گروه و برخی مسایل شخصی خودم، این تقاضا را تجدید کردم و به زحمت ایشان را متقاعد کردم اما همچنانکه خودشان در مراسم تودیع اظهار کردند پشیمان شده و از من خواستند تا بمانم و من هم اطاعت امر کردم و البته معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم جناب آقای دکتر سید ضیاء هاشمی نیز در سفری که به دانشگاه مازندران تشریف آورده بودند اینجانب و آقای دکتر ریاحی مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وقت و هم آقای رضازاده مدیر حمایت و پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی را به ادامه فعالیت توصیه کردند. وصیه‌ای که از سوی سرور ارجمندمان دکتر ایرجی مدیر کل فرهنگی وزارت علوم نیز مورد تاکید قرار گرفت.
3- همچنانکه در متن استعفای خودم و نیز پیام خداحافظی‌ام به دانشجویان فعال فرهنگی و همچنین در سخنان روز تودیع گفته‌ام، استعفای من حاصل هیچ فشاری  از سوی رییس یا مقامات داخل و یا خارج از دانشگاه نبوده است و تنها به همان دلایلی است که در متن استعفا آورده‌ام که اهم آن نیاز فراوان گروه آموزشی خودم (فلسفه و کلام اسلامی) به خدمات اینجانب بوده است.آشنایان من می‌دانند که اصولا هم اینجانب به فضل الهی فردی ضعیف و فشارپذیر نیستم.
4- شخص دکتر میرنیا از ذخایر ارزشمند مدیریتی برای استان ما هستند و اکنون تمام توان و همت خود را برای پیشبرد و توسعه دانشگاه مازندران و نظارت بر مراکز آموزش عالی استان گذاشته‌اند. ایشان همواره مورد علاقه دوستان خوشفکر ما بوده و خود نیز به این دوستان علاقمند هستند. انتخاب برادر ارجمندم جناب آقای دکتر جان علیزاده به معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خود بهترین گواه صادق ادعای اینجانب است.
5-گذشته از موارد فوق، آنان که از دیرینه روابط عاطفی من با جناب ایشان در طول سال های طولانی آشنایی ما آگاهی دارند، می‌دانند که فشار ایشان بر من برای استعفا و یا برکناری اینجانب توسط ایشان، چقدر مضحک و بی معناست!. البته این بدان معنا نیست که من در پاره ای از مسایل با ایشان اختلاف سلیقه و یا نظر نداشته و یا ندارم. در چنین مواردی سبک من این بوده و خواهد بود که انتقادات خود را جهت کمک به ایشان و برای اصلاح امور دانشگاه در فضایی دوستانه به آقای رییس منتقل می کنم.
  در پایان ضمن تشکر از رسانه‌های که با حساسیت مسئولانه مسائل را دنبال می‌کنند، انتظار دارم آنچه به این حقیر مربوط می‌شود را از خودم و یا از روابط عمومی دانشگاه استفسار کنند تا انشاالله رییس و مدیران دانشگاه در فضایی آرام به خدمت گذاری خود مشغول باشند و به امداد الهی دانشگاه را با استفاده از هدایت‌های رهبری معظم انقلاب و سیاست‌های حکیمانه دولت اعتدال به دانشگاهی عالی، فاخر و بین المللی مبدل نموده و آن را بیش از گذشته به افتخاری برای استان مازندران و بلکه میهن اسلامی مبدل سازند. انه ولی النعم!
 
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۱۰

با حضور شرکتهای دانش‌بنیان در دانشگاه تهران صورت گرفت رونمایی از فناوری واقعیت مجازی آنلاین تا ماسک تنفسی ویژه روزهای آلوده

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صبح امروز و در ایام دهه فجر از ۱۰ طرح فناورانه رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ مراسم رونمایی از 10 محصول فناورانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پیش از امروز با حضور شرکتهای دانش‌بنیان و مسئولان حوزه کارآفرینی برگزار شد.
نخستین طرح رونمایی شده در این مراسم، طرح پویشگر مغزهای حفاری است که با ایجاد یک تصویر صحیح و دقیق رنگی از مغزهای حفاری نه تنها یک انبار دیجیتال از این مغزه‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد بلکه شناسایی کانیهای مختلف، دانه‌بندی و نحوه توزیع آنها را با استفاده از تکنیک‌های پردازش تصویر امکان‌پذیر می‌کند.
دومین طرح رونمایی شده، پرس قرص تک عددی با ظرفیت تولید 4 هزار و 500 قرص در ساعت بود که برای تولید قرص از پودرهای دارویی استفاده می‌شود.
دستگاه‌های پرس قرص در دو نوع تک‌عددی و چندعددی موجود هستند که دستگاه‌های تک‌ عددی برای مراکز با تولید کم بخش آزمایشگاهی داروسازیها همچنین دانشکده‌های داروسازی مناسب است.
سومین طرح ماسک تنفسی FP3 بود که با توجه به آلودگی شدید هوا در مراکز شهری و صنعتی استفاده از ماسکهای تنفسی استاندارد ضروری است.
در راستای رسالت این طرح گفته شده که بیشتر ماسکهای تنفسی موجود در کشور، دارای راندمان کمتر از 98 درصد است و جذب گازهای آلاینده در آنها صورت نمی‌گیرد.
سامانه پایش مکانی ایتا هم از دیگر طرحهای رونمایی شده امروز بود.
دستگاه الکتروکاردیوگراف تک کاناله هم که قابلیت حمل‌ونقل آسان را در مناطق صعب‌العبور و فاقد امکانات دارد از جمله طرحهای رونمایی شده امروز بود.
مبدل حرارتی صفحه‌ای پوسته ـ پلیت هم تلفیقی از مزایای مبدلهای حرارتی صفحه‌ای واشردار و مبدلهای پوسته ـ لوله است که در کنار نرم‌افزار یکپارچه تحت وب تیم‌یار به عنوان نخستین وب سرور عمومی با هدف یکپارچه‌سازی تمام فعالیتهای سازمانی مانند مدیریت اتوماسیون اداری، صنعتی و مالی رونمایی شد.
نرم‌افزار جامع مدیریت استراتژیک و عملکرد پوینتر که روشی برای تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد است نیز رونمایی شد.
شامپوی رکوبیزول هم برپایه گیاهان دارویی است که برای شست‌وشوی روزانه سر و صورت در مواقع التهابات رونمایی شد.
فناوری واقعیت مجازی آنلاین هم به عنوان آخرین طرح در مراسم امروز پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۲۴

خط قرمز انتخاباتی دانشگاه تهران ضوابط وزارت علوم است

رئیس دانشگاه تهران گفت: برای انتخابات برنامه خاصی نداریم و بر اساس ضوابط و قوانین وزارت علوم عمل می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری و المپیادهای علمی گفت: برای انتخابات برنامه خاصی نداریم و طبق روال معمول تشکل‌ها برای برگزاری مراسم پیشنهاد می‌دهند و دانشگاه مجوز صادر می‌کند.
وی افزود: برنامه‌ها بر اساس قوانین وزارت علوم انجام می‌شود و خط قرمز ما ضوابط وزارت علوم است. 
نیلی‌احمدآبادی در رابطه با بازنگری رشته‌های دانشگاهی نیز، گفت: مشغول بازنگری رشته‌ها هستیم و تعداد زیادی را بازنگری کردیم. 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۳۸

اعلام آمادگی دانشگاه‌های سطح یک کشور برای پذیرش دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های برتر آمریکا

دبیرخانه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور در اطلاعیه‌ای آمادگی دانشگاه‌های سطح یک کشور را برای پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، در متن این اطلاعیه آمده است: «به اطلاع کلیه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایالات متحده آمریکا و دارندگان پذیرش قطعی از دانشگاه‌های یاد شده که اخیراً به دلیل دستور رئیس جمهور آمریکا از ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور منع شده‌اند، می‌رساند که دانشگاه‌های سطح یک کشور بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمادگی خود را برای پذیرش و ادامه تحصیل آنان در یکی از دانشگاه‌های عضو شامل: دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه فردوسی اعلام می‌نمایند.
از کلیه داوطلبان دعوت می‌نماید درخواست خود را به اداره پذیرش معاونت آموزشی یکی از دانشگاه‌های یاد شده ارائه نمایند تا براساس ضوابط و شرایط هریک از دانشگاه‌های مذکور مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه در اسرع وقت به ذی‌نفعان اعلام گردد.»

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۳۸

نیلی احمدآبادی در پاسخ به خبرگزاری دانشجو: خط قرمزی برای حضور افراد در دانشگاه در ایام انتخابات اعلام نشده/ هر تشکلی درخواست بدهد مجوز می‌دهیم

​رئیس دانشگاه تهران در خصوص حضور افراد در دانشگاه در زمان انتخابات گفت: ما خط قرمز خاصی نداریم و هیچ گونه ابلاغیه‌ای نیز اعلام نشده و برنامه‌ها را بر اساس قوانین رسمی وزارت علوم برگزار می‌کنیم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نیلی احمدآبادی در حاشیه تقدیر از برگزیدگان آزمون سراسری و المپیادهای علمی دانشجویی که امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، در خصوص آغاز برنامه های انتخاباتی در دانشگاه تهران گفت: برنامه ها از زمانی که به صورت رسمی اعلام شود، در دانشگاه آغاز خواهد شد و هر تشکلی که درخواست برگزاری برنامه ای را در این خصوص داشته باشد، بررسی و مجوزهای لازم صادر خواهد شد.
 
وی در مورد حضور افراد در دانشگاه در زمان انتخابات گفت: ما خط قرمز خاصی نداریم و هیچ گونه ابلاغیه ای اعلام نشده و براساس قوانین رسمی وزارت علوم برنامه ها را برگزار می کنیم.
 
رئیس دانشگاه تهران در خصوص بازنگری رشته های این دانشگاه گفت: مشغول بررسی هستیم و به زودی نتایج اعلام خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۴۱

بازسازی دانشگاه تهران نیازمند بودجه اساسی است/ منعی برای تشکل‌های سیاسی در زمان انتخابات وجود ندارد

رییس دانشگاه تهران گفت: تشکل‌ها و افراد مختلف می‌توانند در زمان انتخابات آینده ریاست جمهوری مطابق قوانین ابلاغی وزارت علوم برنامه خود را اجرا کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمود نیلی احمد‌آبادی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانشگاه تهران برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مطابق قوانین و دستورالعمل وزارت علوم عمل می‌کند و افراد و تشکل‌های مختلف می‌توانند برنامه‌های خود را بر اساس همین قوانین در این دانشگاه اجرا کنند.
وی بیان کرد: کار بازسازی و مقاوم سازی دانشکده دانشگاه تهران در حال انجام است اما ادامه این روند نیازمند تامین بودجه از طرف سازمان مربوطه می‌باشد.
رییس دانشگاه تهران گفت: کار بازنگری رشته‌های مختلف در دانشگاه تهران به خوبی در حال انجام شدن است و این کار با سرعت خوبی انجام می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۳۴

اخبار کوتاه داخلی

فراخوان طرح های پژوهشی مشترک دانشگاه های ایران و هند
در پی انعقاد تفاهم نامه همکاری های علمی بین ایران و هند، دبیرخانه کمیته ملی هماهنگی این طرح در دانشگاه فردوسی مستقر و روز گذشته فراخوان مربوط به آن منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فردوسی مشهد،اعضای هیئت علمی دانشگاه‏ها، پارک‏های علم و فناوری و مؤسسات آموزشی تحت پوشش وزارت علوم، می‏توانند اطلاعات طرح پیشنهادی خود را مطابق با شیوه ای که در وبگاه دبیرخانه ملی ایران به نشانی iriin.um.ac.ir اعلام شده است، تا 25 اردیبهشت 96 از طریق پست الکترونیکiriin@um.ac.ir ارسال کنند.
1

۹۵/۱۱/۱۶
۲۳:۵۴

بازدید مشاور ارشد سازمان ملل از دانشگاه شریف

توماس اندرسون، مشاور ارشد سیاست علم، فناوری و نوآوری سازمان ملل از دانشگاه صنعتی شریف بازدید کرد و در این جلسه گزارشی از وضعیت علم، فناوری و نوآوری در ایران ارائه شد. مشاور ارشد سیاست علم، فناوری و نوآوری سازمان ملل در این بازدید با طرح شاخص‌های توسعه علم، فناوری و نوآوری در ایران، این شاخص‌ها را با دیگر کشورهای جهان در سال‌های اخیر مقایسه کرد و به رشد علمی ایران صحه گذاشت. مشاور ارشد سیاست علم، فناوری و نوآوری سازمان ملل همچنین پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت ایران و رشد بیشتر آن در سالیان آینده ارائه داد. توماس اندرسون مشاور ارشد سیاست علم، فناوری و نوآوری سازمان ملل در سال‌های 1996 تا 2001 مسئولیت معاونت علم، فناوری و صنعت OECD (سازمان همکاری و توسعه اقصادی) را برعهده داشته است.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۴۵

رشد حرفه دریانوردی درگرو تربیت نیروی متعهد و متخصص

تین‌نیوز| سازمان بنادرودریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور و مسئول اجرای مقررات بین المللی و مسائل مربوط به دریائیان نباید اجازه دهد تعداد دریانوردان ایرانی کاهش یابد.
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر در گفت و گو با خبرنگار مانا با اشاره به کاهش فعالیت شرکت های کشتیرانی در دوره تحریم و حضور حداقلی نیرو در کشتی ها در لنگرگاه ها گفت: پس از تحریم و بازگشت مجدد کشتی ها به عرصه دریانوردی و با توجه به افزایش سن ناوگان، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران ضمن جوان سازی ناوگان خود باید طی برنامه ریزی طولانی مدت به فکر تامین نیروی انسانی متخصص دریانورد جهت فعالیت در ناوگان باشند ضمن اینکه ایرانیزه کردن ناوگان دریایی همواره جزو برنامه ها بوده است.
دکتر پرویز باورصاد با بیان اینکه اوج فعالیت دانشگاه های دریایی نیمه دوم سال 65 بوده است و عملا فارغ التحصیلان دانشگاهی از سال 66 به بعد وارد بازار کار شده اند افزود: اگر کارکرد این نیروها را 30 سال در نظر بگیریم که به مراتب کمتر از این عدد است درحال حاضر به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی، زمان خروج بسیاری از نیروهای متخصص از ناوگان دریایی فرا رسیده است این در حالی است که طی 30 سال گذشته ناوگان کشتیرانی از نظر تناژ، ظرفیت، تعداد کشتی و...سه تا چهار برابر شده بنابراین دانشگاه های دریایی کشور باید به شدت به دنبال تربیت نیروی دریانورد باشند تا کمبودی در این خصوص ایجاد نشود و ناوگان دریایی کشور به دریانورد خارجی وابستگی پیدا نکند.
وی تصریح کرد: در این زمینه شرکت های کشتیرانی و سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی آزمون شایستگی دریانوردی باید با دانشگاه های دریایی همکاری لازم را داشته باشند تا این دانشگاه ها بتوانند نیروی متخصص مورد نیاز را تربیت کنند.
وی اظهار داشت: وظیفه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این است که نیروی انسانی مورد نیاز را برای بخش های مختلف، صنایع و خدمات تربیت کند که یکی از این صنایع و خدمات به صورت ویژه بخش دریانوردی و کشتیرانی است.
آموزش هزینه نیست
وی با اشاره به اهمیت آموزش دریانوردی، نحوه جذب و پذیرش دانشجو گفت: هزینه هایی که صرف آموزش دریانوردی می شود در همان سال های اولیه خدمت دریانورد روی کشتی پوشش داده می شود بنابراین نباید با کوتاه بینی آموزش دریانوردان را هزینه ببینیم بلکه آموزش نوعی سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به تفاوت میان افرادی که به صورت آکادمیک تحصیل کرده و در نهایت افسر کشتی می شوند با افرادی که به صورت تجربی وارد این حرفه می شود اظهار داشت : در حال حاضر ضوابط به گونه ای شکل گرفته است که دیپلمه های هنرستان های دریایی هم می توانند با گذراندن برخی دوره ها در کشتی های اقیانوس پیما فعالیت کنند. در صورتی که این هنرستان ها برای ظرفیت شغلی خاصی ایجاد شده اند حال چنانچه ضوابط خاصی برای بکارگیری این افراد ایجاد شده باید افرادی که از درجات علمی بالایی برخوردارند برای فعالیت بر روی کشتی های اقیانوس پیما انتخاب شوند.
باورصاد ماده 9 نظام وظیفه را یکی از تسهیلات دولت در جهت ماندگاری افراد در حرفه دریانوردی بیان کرد و گفت: بر اساس این ماده دریانورد در قبال معافیت از خدمت متعهد می شود که ده سال در شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، شرکت ملی نفتکش ایران و یا سازمان بنادر و دریانوردی خدمت کند.
وی افزود: متاسفانه برای ایجاد فرهنگ دریایی در کشور مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان هزینه نمی شود در حالیکه در کشورهایی مانند انگلیس، هلند، فرانسه، آلمان و آمریکا تسهیلات ویژه ای در اختیار دریانوردان قرار می دهند.
وی با بیان اینکه در گذشته اکثر نیروهای شاغل بر روی کشتی ها خارجی بودند گفت: سازمان بنادرودریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور و مسئول اجرای مقررات بین المللی و مسائل مربوط به دریائیان نباید اجازه دهد تعداد دریانوردان ایرانی کاهش پیدا کند.
وی گفت: شرکت های کشتیرانی بهره بردار نیروهای دریانورد هستند و مرجع حمایت از دریانورد سازمان بنادر و دریانوردی است و با توجه به اینکه اداره ثبت دریانوردان در سازمان بنادر و دریانوردی فعال است واز تعداد دریانوردان کشور آگاه است بنابراین چنانچه تعداد دریانوردان خارجی بر روی کشتی ها افزایش پیدا کند مقصراصلی سازمان بنادر و دریانوردی است .
این استاد دانشگاه با بیان این نکته که رشد حرفه دریانوردی و انجام دریانوردی های عظیم بدون تربیت نیروی دریانورد متعهد و متخصص امکانپذیر نخواهد بود افزود: ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران بزرگترین ناوگان نفتکش در دنیا و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از نظر ظرفیت در رتبه بیستم دنیا قرار دارد بنابراین باید علت ریزش نیروی دریانورد پس از فارغ التحصیلی و عدم ماندگاری آنها در دریا بررسی شود.
وی با اشاره به اهمیت تربیت دریانوردی ایرانی با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و منطقه ای تصریح کرد: دانشگاه های دریایی می تواند پایه های فرهنگ دریایی، اقتصاد دریا نوردی، اقتصاد کشتی داری و ناوگان داری را تقویت کند.
اهمیت بکارگیری کشتی های آموزشی دریانوردی
وی در ادامه با اشاره به الزامات گذراندن یک سال دوره کارورزی برای دانشجویان دریانوردی بر اساس قوانین بین المللی گفت: اکثر کشورهای دارای ناوگان دریایی حداقل ده فروند کشتی آموزشی و تحقیقاتی دریانوردی نیز دارا هستند و دانشجویان دوره آموزشی خود را در ناوگان آموزشی و تحقیقاتی می گذرانند. اما ما متاسفانه فاقد ناوگان آموزش دریانوردی هستیم و از کشتی هایی که نفت و کالا حمل می کنند به عنوان کشتی آموزشی استفاده می کنیم. درصورتیکه دارای کشتی آموزشی باشیم دانشجو به خوبی آموزش می بیند.
وی ضمن بیان لزوم توجه مسئولین به اقتصاد دریا و زمینه های استفاده از دریا از جمله دریانوردی، تجارت خارجی، بنادر، کشتی سازی، گردشگری، نفت و گاز افزود: اقتصاد دریا در کشور زیر یک درصد GDP است در صورتیکه 10 تا 15 درصد GDP کشور می تواند ناشی از دریا باشد.
کشتی سازی ها با ایجاد فضای سیاسی به نتیجه نخواهند رسید
این پیشکسوت بخش دریایی کشور در خصوص نوسازی ناوگان دریایی گفت: به عنوان یک استاد دانشگاه که بیش از 30 سال در حوزه دریا فعالیت می کنم معتقدم کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران باید کشتی مورد نیاز خود را خارج از کشور تهیه کند زیرا کشتی سازی های ما نشان داده اند که نمی توانند کشتی بسازند.
وی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بیش از 10 سال است برای ساخت کشتی در داخل هزینه کرده است لذا کشتی سازی ها با زور و ایجاد فضای سیاسی به نتیجه نخواهند رسید. به این ترتیب نه تنها کشتی ساز نخواهیم بود بلکه کشتیرانی هم نمی تواند روی پای خود بایستد.
وی با اشاره به اهمیت تعمیرات کشتی در داخل کشور گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران دارای کشتی های بزرگ اقیانوس پیما هستند که این کشتی ها در سال احتیاج به تعمیرات دارند تعمیرات این کشتی ها می تواند در داخل انجام شود .
وی با بیان لزوم برنامه ریزی دولت در این خصوص گفت: برای ایجاد تحرک در کشتی سازی ها احتیاج به طرح و برنامه است.
فاقد دکترین دریایی هستیم
باورصاد با بیان اینکه ما فاقد دکترین و سیاست های دریایی هستیم افزود: ارگان های دریایی بخشی نگر هستند و هر یک برای خود فعالیت می کنند در حالیکه در سایر کشورها اقتصاد دریا برای 30 سال آینده برنامه ریزی شده است.
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: 95 درصد تجارت خارجی کشور از طریق دریا و90 درصد حمل و نقل زمینی نیز بوسیله حمل و نقل جاده ای انجام می شود. اما سازماندهی برای فعالیت های حمل و نقلی وجود ندارد. درصورتیکه اگر در کشور یک اتاق فکر وجود داشته باشد که این اتاق فکر تصمیم به ایجاد وزارت دریاداری بگیرد اهمیت دریا مورد توجه قرار می گیرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۸:۱۹

ارایه دستاوردهای اجرایی دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبز

اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی؛ اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز صبح روز شنبه 16 بهمن ماه با حضور معاون رئیس جمهور افتتاح شد.
در این مراسم که با حضور دکتر معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از معاونین و اعضای هیات علمی این دانشگاه و ... برگزار گردید.
گفتنی است از جمله طرح های ارایه شده در غرفه دانشگاه صنعتی شریف می توان به نیروگاه خورشیدی 20 کیلو وات دانشکده مهندسی برق، مدیریت انرژی در ساختمان دانشکده انرژی، آبگرمکن خورشیدی خوابگاه شهیداحمدی روشن، نصب سنسور فوتوسل در محوطه دانشگاه، عایق کردن لوله های آب گرم و موتورخانه، نصب کنتورهای فرعی، مدیریت منابع، مصالح، زباله و بازیافت، سیستم خودکار انتقال و توزیع آب کشاورزی، سیستم ترکیبی انرژی های تجدیدپذیر دانشکده انرژی جهت تامین انرژی کتابخانه دانشکده، طراحی و ساخت موتور سیکلت برقی شمس و استفاده از آن در پژوهشکده انرژی، طرح توسعه گلخانه های انرژی کارآمد و سبز در دانشکده انرژی، مدیریت پسماندهای شیمیایی در دانشکده شیمی، طراحی سیستم استفاده مجدد از پساب بهداشتی در خوابگاهای شهرک دانشگاه صنعتی شریف، طراحی و ساخت ارزیاب پتانسیل انرژی باد در پژوهشکده انرژی، طراحی و ساخت کنترل هوشمند روشنایی سوله در پژوهشکده انرژی، طراحی و ساخت سیستم هوشمند کنترل اقلیم گلخانه در پژوهشکده انرژی، آبیاری مکانیزه محوطه دانشگاه، طراحی و ساخت خوردوی برقی در دانشکده مهندسی برق، ساخت و نصب ردیاب هوشمند خورشیدی در پژوهشکده انرژی، فاز مطالعاتی پروژه بهینه سازی سیستم انرژی دانشگاه صنعتی شریف، طراحی و ساخت موتور سیکلت برقی آویتا در پژوهشکده شهید رضایی، طراحی و ساخت خودروی برقی توسن در پژوهشکده شهید رضایی، ایستگاه شارژ موتور برقی در پژوهشکده شهید رضایی، طراحی و ساخت دستگاه توربین بادی محور عمودی، طراحی و ساخت CHP در مقیاس کوچک (مولد نیروگاهی مقیاس کوچک)، طراحی و ساخت چراغهای هوشمند خورشیدی، طراحی و ساخت CHP خورشیدی، طراحی و ساخت پایه ثابت مناسب نصب بروی تراس با قابلیت تغییر زوایه و طراحی و ساخت اجاق های خورشیدی، آزمایشگاه سیار ممیزی انرژی اشاره کرد.
خاطر نشان می شود : این نمایشگاه تا روز سه شنبه 19 بهمن ادامه خواهد داشت. بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تمام دانشگاه‌های کشور می‌توانند با هماهنگی اداره کل نظارت طرح‌های عمرانی وزارت علوم از این نمایشگاه بازدید کنند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۳۳

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد وجود ۵۰ هزار دانش‌آموخته دکتری جویای کار در کشور

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود،گفت: درحال حاضر در کشور نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید در نشست هماهنگی، توجیهی روسا و سرپرستان مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت:  مردم اکنون می دانند که دیگر مدرک به تنهایی به درد نمی‌خورد و باید به دنبال  مهارت‌ اموزی باشند. بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی می بایست در این راستا بیش از سایر دانشگاه‌ها همت کند.
وی افزود: امروز نزدیک  به ۵۰ هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود  30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند 2000 هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز می دانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نمی‌خورد و حتی مدرک دکتری نیز  پیدا کردن شغل را تضمین نمیکند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای کیفیت بخشی به فعالیتهای مراکز تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی مدرسان دانشگاه به عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه است ودر این راستا به‌ زودی هیات جذب واحدهای استانی در استانها تمام مدرسان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های عمومی و تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت مدرسی صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
مراکز علمی کاربردی باید دارای شناسنامه حقوقی شوند
امید افزود استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی مراکز علمی طی کرده اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمام واحدهای شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز به تصویب خواهد رسید.
دکتر امید در ادامه ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است و این روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود ۵۰۰ نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیتهای انها افت میکند.
وی تاکید کرد بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال و تعریف رشته های جدید متناسب با نیازهای منطقه ای است.
دکتر امید در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که امروز ما در دانشگاه بحران ظرفیت خالی داریم،  تا پایان برنامه  ششم توسعه سهم دانشجویان مهارتی کشور باید  از ۲۰ درصد کنونی به ۳۰ درصد کل دانشجویان افزایش یابد  که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی است. بنابراین تنها جایی که می‌تواند در کنار توسعه کیفی، توسعه کمی نیز داشته باشد این دانشگاه است و باید از این ظرفیت به‌خوبی استفاده کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما نیز مانند دانشجویان نظری برای پیدا کردن شغل منتظر کمک های دولتی باشند، بلکه رشته‌های تحصیلی و اموزشهای ما باید شغل‌محور و مهارتی بوده و دانشجوبان را کارآفرین و برای بازار کار مهیا کند.
دکتر امید از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت ‌فعالیت های مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: در راستای کنترل کیفیت فعالیت های اموزشی و فناوری مراکز، کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و اطمینان از مهارتی بودن اموزشهای دانشجویان در رشته‌های مختلف، معاونت سنجش در این دانشگاه ایجاد شده است که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی و رصد خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق بودجه در لایحه بودجه سال ۹۶ برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات برای مراکزی خواهد بود که فعالیت بهتری در حوزه های فناوری داشته باشند. وی تاکید کرد در راستای توانمندسازی و ارتقاء کیفی مراکز همچنین به دنبال پیش بینی تسهیلات بانکی برای مراکزی که واحدهای فناور و مرکز رشد دارند از طریق توافق با بانکهای داخلی هستیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۸:۱۱

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی : تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی تا پایان امسال

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر لزوم ارتقا کیفیت مراکز این دانشگاه گفت: تا پایان امسال باید مراکزی که مدت طولانی فعال نبوده و دانشجو نداشته اند، از لیست مراکز دانشگاه خارج شوند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمدحسین امید در چهل و دومین گردهمایی روسای واحدهای استانی این دانشگاه ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر انقلاب و گرامیداشت یاد امام خمینی (ره ) و شهدای گرانقدر انقلاب، گفت: آرزو می کنیم که خداوند این توفیق را به ما دهد تا این امانتی را که شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و امام شهدا به ما دادند را به درستی حفظ کنیم و اهداف عالی  امام(ره) و مقام معظم رهبری را بتوانیم دنبال کنیم.
وی همچنین با تسلیت به مناسبت به شهادت رسیدن 16 تن از آتش نشانان فداکار و تعدادی از هموطنان در حادثه پلاسکو با اشاره به اینکه 7 نفر از این شهدا از دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده اند، افزود: انشاالله بتوانیم در بحث آموزش های مهارتی در حوزه های مربوط به مدیریت بحران جدی تر وارد شویم و با ارتقا نحوه آموزش ها، عملکردها در این زمینه را بهبود ببخشیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به جزئیات دومین جلسه شورای مرکزی دانشگاه اشاره کرد و گفت: این جلسه با حضور وزیر علوم برگزار شد که در این جلسه آیین نامه تاسیس مراکز علمی کاربردی در خارج از کشور به تصویب رسید. دکتر امید تاکید کرد: براساس این آیین نامه امکان ایجاد مراکز علمی کاربردی در کشورهای همجوار فراهم می شود.
وی افزود: در این جلسه، آیین نامه نظارت و ارزیابی دانشگاه نیز به تصویب رسید، بنابراین، از این پس در چارچوب این آیین نامه مسائل نظارتی دانشگاه شکل قانونی پیدا می کند و به زودی به واحدهای استانی ابلاغ می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره تصویب آیین نامه برنامه ریزی درسی در جلسه شورای مرکزی دانشگاه گفت: در این جلسه درخصوص مراکز وابسته به دانشگاه و مراکزی که به دانشگاه وابسته نیستند نیز تصمیم گیری شد که بر این اساس از شورای مرکزی اجازه گرفته شد تا مراکز وابسته دانشگاه در چارچوب مصالح دانشگاه و براساس شرایط موجود به موسسات دولتی متقاضی، بخش خصوصی و یا سایر مراکز واگذار شوند.
امید اظهار داشت: در خصوص مراکزی که وابسته نیستند و از صلاحیت لازم برخوردار نبوده یا دانشجوی کافی ندارند نیز تصمیماتی اتخاذ شد تا کد رشته محل هایی که کمتر از 10 دانشجو دارند، حذف شوند و یا اگر مراکز به گونه ای بودند که استانداردهای لازم را نداشتند، پذیرش دانشجو در آن مراکز متوقف شود یا با مراکز دیگر تجمیع و ساماندهی شوند.
وی با تاکید بر اینکه تمام آیین نامه های شورای مرکزی در راستای ارتقای کیفیت دانشگاه است، تاکید کرد: علیرغم مصوبه شورای گسترش و الزامات قانونی در ارتباط با مسائل کیفی و تعیین تکلیف مراکز، اغلب مراکز علمی و کاربردی فاقد اساسنامه مشخص، چارچوب های قانونی و شناسنامه مالی و مالیاتی هستند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر لزوم ساماندهی مراکز این دانشگاه خاطر نشان کرد: با اختیاراتی که از شورای مرکزی دریافت کرده ایم و با اخذ مجوزهای لازم از هیات امنا، کار ساماندهی مراکز را آغاز خواهیم کرد.
دکتر امید با اشاره به پذیرش دانشجو در بهمن ماه سال جاری در دانشگاه جامع علمی کاربردی، اظهار داشت: در گام اول حرکت به سوی ماموریت گرایی در بهمن امسال، از بین 12 هزار کدرشته محلی که متقاضی دوره بودند تنها برای حدود ۴۵۰۰  کدرشته محل با چارچوب های جدید دانشگاه که شایستگی پذیرش دانشجو را داشته اند، از سوی دانشگاه مجوز صادر شده است.
وی با بیان اینکه تا پیش از مهر 96 وضعیت مراکز تعیین تکلیف خواهند شد، تاکید کرد: مراکز باید اساسنامه خود را ارائه و تکلیف قانونی خود را مشخص کنند و دارای شناسنامه شوند؛ چراکه از این تاریخ به بعد مجوز ادامه فعالیت به مراکز خارج از این چارچوب قانونی اعطا نخواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: تا پایان امسال باید مراکزی که مدت طولانی فعال نبوده و دانشجو نداشته اند، از لیست مراکز خارج شوند.
دکتر امید تصریح کرد: در گذشته به تعدادی از موسسات اموزش ازاد که صلاحیت برگزاری دوره های مقطع دار را نداشتند، دوره های کاردانی و کارشناسی داده شده که این اقدام اکنون برای دانشگاه مشکلاتی را ایجاد کرده است. وی تاکید کرد دانشگاه جامع به هیچ عنوان به غیر از مراکز علمی کاربردی، تولی گری هیچ جایی را نمی پذیرد. بنابراین، این موسسات چنانچه مایل به پذیرش دانشجو ذیل دانشگاه جامع علمی کاربردی می باشند، باید تا قبل از پذیرش سال اینده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود اقدام کنند و تحت عنوان مرکز علمی کاربردی مجوز بگیرند.
وی اضافه کرد: موسسات آموزش آزاد مجوز برگزاری دوره های کوتاه مدت را دارند و تک پودمان نیز می توانند برگزار کنند اما امکان برگزاری دوره های کاردانی و کارشناسی را ندارند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درباره وضعیت ساماندهی امور مدرسان دانشگاه نیز با بیان اینکه جذب مدرسان در حال انجام است، افزود: در مرحله جدید جذب مدرسان در یک هفته اخیر ده هزار و 461 نفر ثبت نام کرده اند.
دکتر امید درباره برنامه های دانشگاه جامع برای تقویت واحدهای فناور فعال در کنار مراکز علمی کاربردی، گفت: با بانک ها مذاکراتی داشتیم که به مراکز مهارتی و دارای توانمندی ایجاد واحد فناور تا سقف 50 میلیون تومان وام بدون بهره یا با بهره بسیار کم با تایید واحدهای استانی و معاونت پژوهشی دانشگاه پرداخت و این تسهیلات تنها برای امور کارآفرینی و پژوهشی استفاده شود.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۵۳

باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر مهارتی کردن رشته‌ها، گفت: 20 میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق مجلس در لایحه بودجه سال ۹۶ برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی در نظر گرفته شده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست هماهنگی توجیهی روسا و سرپرستان مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود، گفت: درحال حاضر در کشور نزدیک  به 50 هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.
وی اظهار داشت:  مردم اکنون می‌دانند که دیگر مدرک به تنهایی به درد نمی‌خورد و باید به دنبال مهارت‌ آموزی باشند. بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌بایست در این راستا بیش از سایر دانشگاه‌ها همت کند.
امید افزود: امروز نزدیک به 50 هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود  30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌ عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای کیفیت بخشی به فعالیت‌های مراکز تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی مدرسان دانشگاه به عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه است و در این راستا به‌ زودی هیات جذب واحدهای استانی در استان‌ها تمام مدرسان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های عمومی و تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت مدرسی صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
امید افزود استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی مراکز علمی طی کرده‌اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آن‌ها نیز به تصویب  خواهد رسید. 
 امید گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌ که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است و این روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود 500 نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از 100 دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیت‌های انها افت می‌کند. 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال و تعریف رشته‌های جدید متناسب با نیازهای منطقه ای است.
امید در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که امروز ما در دانشگاه بحران ظرفیت خالی داریم، تا پایان برنامه  ششم توسعه سهم دانشجویان مهارتی کشور باید  از 20 درصد کنونی به 30 درصد کل دانشجویان افزایش یابد  که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی است. بنابراین  تنها جایی که می‌تواند در کنار توسعه کیفی، توسعه کمی نیز داشته باشد این دانشگاه است و باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما نیز مانند دانشجویان نظری برای پیدا کردن شغل منتظر کمک های دولتی باشند، بلکه رشته‌های تحصیلی و آموزش‌های ما باید شغل‌محور و مهارتی بوده و دانشجویان را کار افرین و برای بازار کار مهیا کند.
امید از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت ‌فعالیت های مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: در راستای کنترل کیفیت فعالیت های اموزشی و فناوری مراکز، کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و اطمینان از مهارتی بودن اموزش‌های دانشجویان در رشته‌های مختلف، معاونت سنجش در این دانشگاه ایجاد شده است که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی و رصد خواهد کرد.
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق بودجه در لایحه بودجه سال 96 برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات برای مراکزی خواهد بود که فعالیت بهتری در حوزه‌های فناوری داشته باشند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد در راستای توانمندسازی و ارتقاء کیفی مراکز همچنین به دنبال پیش‌بینی تسهیلات بانکی برای مراکزی که واحدهای فناور و مرکز رشد دارند از طریق توافق با بانک‌های داخلی هستیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۳۳

رئیس دانشگاه علمی کاربردی: آمار دانش آموختگان بیکار با مدرک دکتری به ۵۰هزار نفر رسید

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد، گفت: درحال حاضر در کشور نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمدحسین امید در نشست هماهنگی، توجیهی روسا و سرپرستان مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: مردم اکنون می دانند که دیگر مدرک به تنهایی به درد نمی‌خورد و باید به دنبال  مهارت‌ آموزی باشند. بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی می بایست در این راستا بیش از سایر دانشگاه ها همت کند.
وی افزود: امروز نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود  ۳۰ هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند ۲ هزار هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز می دانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نمی خورد و حتی مدرک دکتری نیز  پیدا کردن شغل را تضمین نمی‌کند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای کیفیت بخشی به فعالیت‌های مراکز تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی مدرسان دانشگاه به عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه است و در این راستا به‌ زودی هیات جذب واحدهای استانی در استانها تمام مدرسان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های عمومی و تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت مدرسی صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
امید افزود: استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی مراکز علمی طی کرده اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز به تصویب خواهد رسید.
امید در ادامه ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما ۱۳۰ هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه ۸۵۰ هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است و این روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود ۵۰۰ نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیت‌های آنها افت می‌کند.
وی تاکید کرد : بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال و تعریف رشته های جدید متناسب با نیازهای منطقه ای است.
امید در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که امروز ما در دانشگاه بحران ظرفیت خالی داریم، تا پایان برنامه ششم توسعه سهم دانشجویان مهارتی کشور باید از ۲۰ درصد کنونی به ۳۰ درصد کل دانشجویان افزایش یابد  که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی است. بنابراین  تنها جایی که می‌تواند در کنار توسعه کیفی، توسعه کمی نیز داشته باشد این دانشگاه است و باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما نیز مانند دانشجویان نظری برای پیدا کردن شغل منتظر کمک های دولتی باشند، بلکه رشته‌های تحصیلی و آموزش‌های ما باید شغل‌محور و مهارتی بوده و دانشجوبان را کار آفرین و برای بازار کار مهیا کند.
امید از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت ‌فعالیت های مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: در راستای کنترل کیفیت فعالیت های اموزشی و فناوری مراکز، کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و اطمینان از مهارتی بودن آموزش‌های دانشجویان در رشته‌های مختلف، معاونت سنجش در این دانشگاه ایجاد شده است که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی و رصد خواهد کرد.
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن ۲۰ میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق بودجه در لایحه بودجه سال ۹۶ برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات برای مراکزی خواهد بود که فعالیت بهتری در حوزه های فناوری داشته باشند.
وی تاکید کرد در راستای توانمندسازی و ارتقاء کیفی مراکز همچنین به دنبال پیش بینی تسهیلات بانکی برای مراکزی که واحدهای فناور و مرکز رشد دارند از طریق توافق با بانک‌های داخلی هستیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۴۳

امید: ۵۰ هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم/ امسال از هر ۷ صندلی در دانشگاه جامع یک صندلی پر شده

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد، گفت: در حال حاضر در کشور نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمدحسین امید در نشست هماهنگی، توجیهی روسا و سرپرستان مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: مردم اکنون می دانند که دیگر مدرک به تنهایی به درد نمی‌خورد و باید به دنبال  مهارت‌ آموزی باشند. بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی می بایست در این راستا بیش از سایر دانشگاه ها همت کند.
 
وی افزود: امروز نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود  ۳۰ هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند ۲ هزار هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز می دانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نمی خورد و حتی مدرک دکتری نیز  پیدا کردن شغل را تضمین نمی‌کند.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای کیفیت بخشی به فعالیت‌های مراکز تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی مدرسان دانشگاه به عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه است و در این راستا به‌ زودی هیات جذب واحدهای استانی در استانها تمام مدرسان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های عمومی و تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت مدرسی صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
 
امید افزود: استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی مراکز علمی طی کرده اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز به تصویب خواهد رسید.
 
امید در ادامه ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما ۱۳۰ هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه ۸۵۰ هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است و این روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
 
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود ۵۰۰ نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیت‌های آنها افت می‌کند.
 
وی تاکید کرد : بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال و تعریف رشته های جدید متناسب با نیازهای منطقه ای است.
 
امید در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که امروز ما در دانشگاه بحران ظرفیت خالی داریم، تا پایان برنامه ششم توسعه سهم دانشجویان مهارتی کشور باید از ۲۰ درصد کنونی به ۳۰ درصد کل دانشجویان افزایش یابد  که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی است. بنابراین  تنها جایی که می‌تواند در کنار توسعه کیفی، توسعه کمی نیز داشته باشد این دانشگاه است و باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما نیز مانند دانشجویان نظری برای پیدا کردن شغل منتظر کمک های دولتی باشند، بلکه رشته‌های تحصیلی و آموزش‌های ما باید شغل‌محور و مهارتی بوده و دانشجوبان را کار آفرین و برای بازار کار مهیا کند.
 
امید از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت ‌فعالیت های مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: در راستای کنترل کیفیت فعالیت های اموزشی و فناوری مراکز، کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و اطمینان از مهارتی بودن آموزش‌های دانشجویان در رشته‌های مختلف، معاونت سنجش در این دانشگاه ایجاد شده است که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی و رصد خواهد کرد.
 
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن ۲۰ میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق بودجه در لایحه بودجه سال ۹۶ برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات برای مراکزی خواهد بود که فعالیت بهتری در حوزه های فناوری داشته باشند.
 
وی تاکید کرد در راستای توانمندسازی و ارتقاء کیفی مراکز همچنین به دنبال پیش بینی تسهیلات بانکی برای مراکزی که واحدهای فناور و مرکز رشد دارند از طریق توافق با بانک‌های داخلی هستیم

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۰۹

آمار دانش‌آموختگان بیکار با مدرک دکتری به ۵۰ هزار نفر رسید

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد، گفت: درحال حاضر در کشور نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمدحسین امید در نشست هماهنگی، توجیهی روسا و سرپرستان مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: مردم اکنون می دانند که دیگر مدرک به تنهایی به درد نمی‌خورد و باید به دنبال  مهارت‌ آموزی باشند. بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی می بایست در این راستا بیش از سایر دانشگاه ها همت کند.
 
وی افزود: امروز نزدیک به ۵۰ هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود  ۳۰ هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند ۲ هزار هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز می دانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نمی خورد و حتی مدرک دکتری نیز  پیدا کردن شغل را تضمین نمی‌کند.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای کیفیت بخشی به فعالیت‌های مراکز تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی مدرسان دانشگاه به عنوان یکی از ارکان مهم دانشگاه است و در این راستا به‌ زودی هیات جذب واحدهای استانی در استانها تمام مدرسان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های عمومی و تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت مدرسی صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
 
امید افزود: استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی مراکز علمی طی کرده اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز به تصویب خواهد رسید.
 
امید در ادامه ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما ۱۳۰ هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه ۸۵۰ هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است و این روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
 
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود ۵۰۰ نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیت‌های آنها افت می‌کند.
 
وی تاکید کرد : بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال و تعریف رشته های جدید متناسب با نیازهای منطقه ای است.
 
امید در عین حال خاطرنشان کرد: در حالی که امروز ما در دانشگاه بحران ظرفیت خالی داریم، تا پایان برنامه ششم توسعه سهم دانشجویان مهارتی کشور باید از ۲۰ درصد کنونی به ۳۰ درصد کل دانشجویان افزایش یابد  که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی است. بنابراین  تنها جایی که می‌تواند در کنار توسعه کیفی، توسعه کمی نیز داشته باشد این دانشگاه است و باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد.
 
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما نیز مانند دانشجویان نظری برای پیدا کردن شغل منتظر کمک های دولتی باشند، بلکه رشته‌های تحصیلی و آموزش‌های ما باید شغل‌محور و مهارتی بوده و دانشجوبان را کار آفرین و برای بازار کار مهیا کند.
 
امید از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت ‌فعالیت های مراکز این دانشگاه خبر داد و گفت: در راستای کنترل کیفیت فعالیت های اموزشی و فناوری مراکز، کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و اطمینان از مهارتی بودن آموزش‌های دانشجویان در رشته‌های مختلف، معاونت سنجش در این دانشگاه ایجاد شده است که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی و رصد خواهد کرد.
 
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن ۲۰ میلیون دلار توسط کمیسیون تلفیق بودجه در لایحه بودجه سال ۹۶ برای خرید تجهیزات دانشگاهی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات برای مراکزی خواهد بود که فعالیت بهتری در حوزه های فناوری داشته باشند.
 
وی تاکید کرد در راستای توانمندسازی و ارتقاء کیفی مراکز همچنین به دنبال پیش بینی تسهیلات بانکی برای مراکزی که واحدهای فناور و مرکز رشد دارند از طریق توافق با بانک‌های داخلی هستیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۰۴

پارک علم و فناوری جامع زنجان به بهره برداری می رسد

زنجان - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان گفت: پارک علم و فناوری جامع این استان، در مکان موقت پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه به بهره برداری می رسد.

رحیم عصفوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمین پارک جامع علم و فناوری زنجان مشخص شده و 10 هکتار در روبه روی سایت امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد مستقر شده است.
وی یادآورشد: تفاهم نامه های لازم برای احداث این پارک مبادله شده و آغاز عملیات اجرایی آن منتظر تخصیص اعتبار است.
عصفوری اظهار کرد: این پارک محلی برای حضور شرکت های دانش بنیان و تولید ثروت از علم محسوب می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان گفت: منابع مالی این پارک از اعتبار ملی اختصاص می یابد و پس از بهره برداری هم با ردیف بودجه ای که سالانه در نظر گرفته می شود، فعالیت می کند.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان این استان برای فعال سازی هرچه سریعتر پارک جامع علم و فناوری، منتظر احداث ساختمان جدید در زمین اختصاص یافته نشده اند.
عصفوری از اختصاص یک مکان موقت برای فعالیت پارک جامع علم و فناوری خبر داد و اضافه کرد: برای آغاز فعالیت این پارک، هم اکنون پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه در نظر گرفته شده است که امید می رود بتوان تا پایان سال آن را به بهره برداری رساند.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

۹۵/۱۱/۱۷
۰۸:۳۳

گردش مالی 800 میلیاردی در پارک علم‌وفناوری تهران

رئیس پارک علم و فناوری تهران اعلام کرد: گردش مالی شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری تهران بالغ بر 800 میلیارد تومان در سال است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجعفر صدیق  روز یکشنبه، 17 بهمن ماه در مراسم رونمایی و فن‌بازار پارک علم و فناوری تهران گفت: انتخاب محصولات برای رونمایی، از پروسه پیچیده‌ای برخوردار است؛ چراکه ما هر دستاوردی را رونمایی نمی‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه محصولات رونمایی‌شده باید دارای دو ویژگی باشند، اظهار کرد: محصولاتی که از طریق تحقیق و توسعه و مهندسی معکوس تولید شده باشند و همچنین به بازار رسیده باشند، در پروسه رونمایی قرار خواهند گرفت.
صدیق ادامه داد: بر این اساس 25 محصول از سوی شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری تهران برای رونمایی اعلام آمادگی کردند که طی داوری 10 محصول برای رونمایی انتخاب شدند.
رئیس پارک علم و فناوری تهران با اشاره به موفقیت‌های شرکت‌های مستقر در این پارک، خاطرنشان کرد: گردش مالی شرکت‌های مستقر در این پارک فناوری 800 میلیارد تومان در سال است.
وی همچنین یادآور شد: در پارک برای دانشجویان دانشگاه تهران که توانایی ایجاد شرکت‌های فناوری را داشته باشند، زمینه‌ای را فراهم می‌کنیم تا بتوانند شرکت‌های خود را ایجاد کنند.
صدیق همچنین اعطای گرنت به محققان را از دیگر برنامه‌های این پارک علم و فناوری دانست و اظهار کرد: ما تاکنون مبلغ 5 میلیارد تومان در قالب گرنت اعطا کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه برنامه ما این است که گرنت‌ها را به 800 نفر اعطا کنیم، تصریح کرد: محدودیت‌های مالی و فضایی از جمله چالش‌های ما برای اعطای گرنت است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۴۸

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران : به ۸۰۰ محقق پژوهانه ۵ میلیون تومانی می دهیم

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از گردش مالی ۸۰۰ میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان این پارک در سال خبر داد و گفت: به ۸۰۰ محقق پژوهانه ۵ میلیون تومانی می دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجعفر صدیق دامغانی امروز در مراسم رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ضمن تبریک ایام الله دهه فجر اظهار داشت: امروز از ۱۰ محصول شرکت های دانش بنیان این پارک رونمایی کردیم؛ این ۱۰ محصول از ۲۵ محصول کاندیدا شده انتخاب شدند.
وی اظهار داشت: ما محصولات شرکت های دانش بنیانی را رونمایی می کنیم که از طریق تحقیق و توسعه و یا مهندسی معکوس توانسته اند محصول خود را به بازار برسانند و در دسترس مردم قرار دهند.
صدیق با اشاره به گردش مالی شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: طبق برآوردهایی که داشته ایم شرکت های این پارک بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان در سال گردش مالی دارند.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود: طبق برنامه ریزی هایی که کرده ایم می توانیم دانشجویان توانمندی که علاقه مند به راه اندازی شرکت های دانش بنیان هستند را حمایت کنیم.
به گفته صدیق، در واقع شرایط ایجاد شرکت های دانش بنیان در این پارک برای دانشجویان تسهیل شده است.
وی با بیان اینکه در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گرنت ۵ میلیون تومانی به محققان ارائه می کنیم خاطرنشان کرد: تاکنون به ۱۰۰ نفر از پژوهشگران این پارک گرنت ۵ میلیون تومانی ارائه کرده ایم.
صدیق ادامه داد: در تلاش هستیم میزان ارائه این گرنت های ۵ میلیون تومانی را افزایش دهیم و در برنامه داریم که به ۸۰۰ نفر گرنت ۵ میلیون تومانی بدهیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۱۶

با به آب اندازی اولین کشتی اقیانوس شناسی پس از 3 سال ایران وارد باشگاه جهانی اقیانوس شناسی شد

نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگرخلیج فارس که به همت متخصصان افتخار آفرین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، به صورت رسمی طی مراسمی در بندر عباس به آب اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم تحویل داده شد. با بهره برداری از این پروژه مهم، کشورمان وارد باشگاه جهانی اقیانوس شناسی شد.به گزارش ایسنا، رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در تشریح ویژگی‌های این کشتی اظهار کرد: کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی 3 هزار مایل دریایی، ماندگاری 40 روز در دریا، سرعت 15 گره دریایی دارای قدرت مانور پذیری بسیارعالی است و از سیستم های ارتباط ماهواره ای، سیستم رانش پیشرفته CPP ، سیستم انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیکی کشتی برخوردار است.این شناورهمچنین دارای 3 نوع آزمایشگاه و2 سردخانه مجهزاست وتاییدیه موسسه‌های معتبر داخلی و خارجی را دریافت کرده است و در تحقیقات در زمینه فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی، ژئوفیزیک دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا کاربرد دارد.درساخت این شناور که 85 سامانه مکانیکی، تاسیساتی، تحرک و رانش، برق و الکترونیک، ناوبری و مخابرات در آن تعبیه شده، 150 مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی و دانش بنیان و نیز سازمان‌ها و صنایع مختلف وزارت دفاع با صرف بیش از300هزار ساعت کار و انجام 12 هزار فعالیت اجرایی نقش داشته اند.اقیانوس پیمای تحقیقاتی ایران، دارای 50 متر طول ،10متر عرض و 12 متر ارتفاع و مجهز به 4 آزمایشگاه،از جمله آزمایشگاه های فیزیک،شیمی و تحقیقات دریایی است که به محققان کشورمان امکان انجام تحقیقات بسیار مهم و استراتژیک در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و تا عمق 3 هزار متری اقیانوس ها را خواهد داد .این اقیانوس پیما قادر است با آب و سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند کارهای تحقیقاتی و میدانی خود را به انجام برساند. شایان ذکر است پروژه ساخت اولین اقیانوس پیمای تحقیقاتی ایران،جزو طرح های کلان ملی فناوری است که ازسال 88 و به دنبال دستور رئیس جمهور وقت ؛طی تفاهم نامه ای بین معاونت علمی و وزارت علوم با تصویب درهیئت دولت، وارد مرحله اجرایی شد. براساس این تفاهم نامه مقرر شد اولین اقیانوس پیمای تحقیقاتی کشور طی4 سال ساخته شود وبه بهره برداری برسد، اما طی این سال ها بهره برداری از این پروژه که قرار بوددر سال 92 انجام شود و زمینه ورود کشورمان را به عرصه های بین المللی در بخش دریاهاو اقیانوس هاو نیز باشگاه جهانی اقیانوس شناسی فراهم کند، همواره و بنا به دلایل مختلفی دچار تعویق و وعده های امروز وفردای مسئولان شده بود.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۳:۵۴

نخستین کشتی اقیانوس شناسی تولید ایران عملیاتی شد

نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگر خلیج فارس که توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای اولین بار در کشورمان طراحی و ساخته شده است به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس به آب اندازی شد.
به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در پنجمین روز از دهه مبارک فجر نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگر خلیج فارس که به دست متخصصان افتخار آفرین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای اولین بار در کشورمان طراحی و ساخته شده است به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس به آب اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحویل داده شد. کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی 3 هزار مایل دریایی، ماندگاری 40 روز در دریا، سرعت 15 گره دریایی دارای قدرت مانور پذیری بسیار عالی است و به سیستم های ارتباط ماهواره ای، رانش پیشرفته CPP ، انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیکی کشتی مجهز است. این شناور تائیدیه موسسه های معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است و در تحقیقات در زمینه فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی، ژئوفیزیک دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا کاربرد دارد. امیر رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی از این پروژه بعنوان یکی از نمادهای برجسته اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود: اعمال تحریم های دشمنان در این حوزه منجر به خلق این دستاورد مهم ملی گردید.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۳:۵۶

نخستین کاوشگر اقیانوس پیمای ایرانی با نام «خلیج فارس» به آب انداخته شد

نخستین کشتی اقیانوس‌شناسی ساخت ایران با نام «کاوشگر خلیج فارس» به صورت رسمی در سواحل خلیج فارس در بندرعباس به آب‌اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحویل داده شد.

به گزارش تسنیم، کاوشگر خلیج فارس، با طول 50 متر، عرض 10 متر و ارتفاع 4 متر از سطح دریا، قابلیت پیماش 3 هزار مایل دریایی را دارد. این کشتی تحقیقاتی دارای 5 آزمایشگاه پیشرفته در حوزه‌های فیزیک دریا، زیست‌شناسی دریا، شیمی دریا، بسترشناسی دریا و هواشناسی دریا، برای انجام تحقیقات است.
این کشتی تحقیقاتی با سرعت 15 گره دریایی، می‌تواند 40 روز را بدون نیاز به پهلوگیری در بنادر داخلی و خارجی طی کرده و در صورت نیاز، تا عمق 3 هزار متری دریا، از رسوبات بستر اقیانوس‌ها، نمونه‌برداری کند.
صنعتگرانی از 150 مرکز صنعتی و  تحقیقاتی توانسته‌اند که نخستین اقیانوس‌پیمای ایرانی را با 27میلیارد تومان هزینه در 4 سال ساخته و 40 درصد صرفه‌جویی ارزی را برای کشور به ارمغان بیاورند.
امیر دریادار رستگاری، رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در مراسم تحویل‌دهی این کشتی، از این پروژه به عنوان یکی از نمادهای برجسته اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود: اعمال تحریم‌های دشمنان در این حوزه منجر به خلق این دستاورد مهم ملی شد.
وی  تقویت روحیه خودباوری و خوداتکایی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دریایی، بومی‌سازی فناوری نوین، ایجاد و تقویت شبکه همکاران توانمند در زنجیره تامین و ساخت زیر سامانه‌ها، صرفه جویی ارزی، اشتغال‌زایی و تربیت نیروی انسانی متخصص در طراحی و مهندسی ساخت را از دستاوردهای این پروژه برشمرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۲۱:۳۵

انعقاد تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری ICT

ایسنا: فن‌بازار و مراسم رونمایی از محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، امروز برگزار می‌شود. مراسم رونمایی از 10 محصول برتر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، همزمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت‌های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه‌گذاران، مشاوران تخصصی و مدیران واحدهای فناور برگزار می‌شود. در این مراسم میزهای تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و افرادی که در حوزه فناوری فعالیت دارند، قرار داده می‌شود تا با یکدیگر به مذاکره بپردازند. نخستین آزمایشگاه کسب‌وکار کشور درباره این رویداد راه‌اندازی می‌شود. همچنین تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری تخصصی ICT کشور به امضا خواهد رسید.  برگزاری پانل سیاست‌های تجاری‌سازی فناوری با حضور مقامات و مدیران ارشد دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های برگزاری این رونمایی و فن‌بازار است. بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همزمان با برگزاری رویداد رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مسابقه سرمایه‌گذاری مجازی نیز برگزار می‌شود. این مسابقه با هدف آشنایی افراد حاضر در مراسم با نحوه سرمایه‌گذاری و معیارهایی که باید در سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، برگزار خواهد شد.
×

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۰۴
منابع دیگر:
 • سیاست روز
 • شرق
۹۵/۱۱/۱۷
۰۹:۲۶

265 واحد فناور در استان گیلان

265 هسته واحد فناور و شرکت فعال در حوزه فناوری در استان گیلان فعالیت می‌کنند.
مجید متقی‌طلب رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان با اشاره به اینکه در دوران قبل انقلاب به هیچ عنوان در کشور مقوله دانش‌بنیان وجود نداشته است اظهار داشت: امروز تمامی پیشرفت‌ها در حوزه اقدامات دانش‌بنیان ماحصل تلاش‌ سال‌های بعد از انقلاب است. رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان ارتباط بین دانشگاه و جامعه را موجب برطرف کردن نیازها دانست و افزود: بحث گسترش زیرساخت‌های فناوری و تجاری‌سازی در کشور طی 10 سال اخیر اتفاق افتاده است.
متقی‌طلب با تاکید بر اینکه هم اکنون بیش از 39 پارک علم و فناوری و 177 مرکز رشد در سطح کشور وجود دارد بیان کرد: عمده فعالیت‌های مراکز مذکور در حوزه تجاری‌سازی، تولید ثروت و تبدیل دانایی به دارایی است. متقی‌طلب با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری استان گیلان از پارک‌های مطرح و مهم کشور است تاکید کرد: 265 هسته واحد فناور و شرکت فعال در حوزه فناوری در استان گیلان فعالیت می‌کنند.
رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان با تاکید بر اینکه در مقوله مذکور پارک علم و فناوری، گیلان جزو پارک‌های برتر کشور است خاطرنشان کرد: بالغ بر 150 میلیارد تومان گردش مالی این شرکت‌ها و موسسات در داخل و خارج استان و کشور است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۷:۲۶

داوود محمدی: ضرورت انطباق رشته های دانشگاهی با نیاز جامعه/برخی از رشته‌ها در دانشگاه‌ها کاربردی نیستند

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مسئولان باید بررسی کنند که جامعه به چه رشته‌هایی نیاز دارد و منطبق بر نیازها رشته‌ها ایجاد و تقویت شوند.

داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به معضل بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر ایجاد کار، شغل و بیکاری در جامعه ایران به یک معضل تبدیل شده، این در حالی است که سیاست آموزش دانشجو متناسب با بازار کار مغفول مانده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد کار، بازار کار و رونق آن مستلزم برنامه اساسی و همه جانبه است، افزود: همه نهادها و تشکیلات مختلف باید روی این موضوع کار کنند به ویژه اینکه طی چند سال اخیر شاهد رکودی بودیم که یکی از آثار آن بیکاری است.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود کشور و رکود و بیکاری جوانان تصریح کرد: در برنامه ششم سعی شده تا حدودی این گونه مشکلات برطرف شود و برنامه‌ریزی‌های لازم در برنامه ششم پیش‌بینی شده و هزینه لازم در نظر گرفته شده اما این اتفاق، مستلزم گشایش در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی است تا این مشکل حل شود.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر ضرورت آموزش های دانشگاهی متناسب با بازار کار خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها بایستی در قالب نیازهای بازار کار به تربیت دانشجو بپردازند؛ مسئولان باید بررسی کنند که جامعه به چه رشته‌هایی نیاز دارد تا بر اساس آن سیاستگذاری کنند؛ لازمه توسعه دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف این است که نیازها بررسی شوند.
محمدی ادامه داد: نبود تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار، باعث شده که فارغ‌التحصیلانی در رشته‌های مختلف وجود داشته باشد اما کاری برای آنها موجود نباشد. اگر مراکز آموزشی کشور به طور جدی تلاش کنند، قطعاً تا حدودی مشکل حل خواهد شد اما معضل بیکاری و رکود در گرو بسیاری از مسائل اقتصادی است و فاکتورهای مختلف در این قضیه موثر است که باید آنها را بررسی و برطرف کنیم.
عضو کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اینکه برخی از رشته‌ها  کاربردی نیستند، گفت: بایستی وزارت علوم  کار تحقیقاتی اساسی و بنیادی را علی‌الخصوص در بحث دانشگاه‌ها، انجام دهد و رشته‌های موجود را مورد بررسی قرار داده و نیازهای جامعه را احصاء کند؛ وزارت علوم باید بررسی کند که برای توسعه کشور، در چه زمینه‌ها و به چه رشته‌های جدیدی نیاز داریم و رشته‌های جدید و موجود مورد بررسی قرار گیرد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رشته‌های جدید و کاربردی که بازار کار خوبی را ایجاد می‌کند، در شرایط موجود و در کنار هم تطبیق داده شود و بایستی بعد از تطبیق به تدریج و به آرامی، رشته‌هایی که کشور به آن نیاز ندارد از دور خارج شود یا کاهش پیدا کند و نیازهایی که در کشور لازم است، در قالب رشته‌های جدیدی که در وزارت علوم مورد بررسی قرار می‌گیرد اضافه شود و این موضوع مستلزم برنامه میان‌مدت و درازمدت است./

۹۵/۱۱/۱۶
۱۶:۲۲

فروش ۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان

خبرگزاری شبستان:شرکت های دانش بنیان برای افزایش علم وثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش تشکیل می شوند و در حال حاضر با حمایت از این شرکتها؛ رقم فروش شرکت های دانش بنیان به ۳۰ هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: بنا به تعریف آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان؛ این نوع شرکت، موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور افزایش علم وثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در یک راستا(گسترش اختراع و نو آوری) و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان (به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط) تشکیل می شود.
 
ایجاد زمینه برای بکار گیری بنیه علمی دانشگاه و واحد های پژوهشی و اعضای هیئت علمی دانشگاهها در سطح جامعه، تجاری سازی یافته های علمی، ترغیب جامعه دانشگاهی و شخصیت های علمی برای شرکت در فعالیت در جهت رفع نیاز جامعه و امکان ایجاد و افزایش درآمد برای شخصیت های علمی و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ها، تحول در دست یافته های اجتماعی با حضور شخصیت های علمی در این عرصه از اهداف تشکیل شرکت های دانش بنیان است.
 
بنابراین گزارش، زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان شامل انجام پژوهش های کاربردی و توسعه ایی، ارائه خدمت تخصصی و مشاوره ایی، تولید محصولات با فن آوری نوین (توسعه فن آوری)، انجام خدمات توسعه فن آوری و انجام خدمات ورود کارها به بازار بین الملل و خدمات جهانی کردن آنها است. با توجهاتی که به این شرکت ها شده است در حال حاضر رقم فروش شرکت های دانش بنیان به 30 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.
 
این گزارش می افزاید: ایرنا در این زمینه به نقل از سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نوشته است: "در زمینه توسعه فضای کسب و کار و حمایت از طرح ها و فناوری های تولیدی در دانشگاه ها و مراکز فناوری، آنچه دولت ایجاد می کند، ایجاد فضای کسب و کار و فضای تنفس برای استارتاپ ها، بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیانی است که در دانشگاه ها ایجاد می شود. بیش از 80 نوع خدمت در قالب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ارائه شده است. بسیاری از این 80 نوع خدمت به صورت تسهیل گری و اعمال تخفیف ها و تسهیلات مالیاتی، گمرکی و بیمه ای در فضای دانش بنیان ارائه می شود. درآمدهای شرکت های دانش بنیان از محل فروش محصولات آنها هر روز رو به افزایش است و شرکت ها نیز درحال رشد هستند، این فضا چیزی نیست جز اینکه به جوان هایمان اهمیت و فرصت دهیم که در شرکت های دانش بنیان کار کنند."
 
یادآور می شود: شرکت های دانش بنیان به دو روش ثبت می شوند: شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی مالکین آن هستند. شرکت هایی که دانشگاه ها در آن مالکیت دارند که اگر سهم دانشگاه کمتر از 50 درصد باشد شرکت خصوصی محصوب می شود که می بایست تابع قانون تجارت باشد و تبعا در اداره ثبت شرکتها قابل ثبت می باشد همچنین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند پس از تصویب هیات امنادر شرمت خصوصی سهم دار باشندو همچنین قانون دولت را موظف به حمایت ازشرکت های غیر دولتی توسعه فن آوری و همچنین شرکت های خدمات مهندسی نموده است (بند الف ماده 48)
 
اگر سهام دانشگاه بیش از 50 درصد باشد شرکت دولتی محسوب می شود(شرکت دانش بیان دولتی) طبق قانون برنامه توسعه دانشگاهها و مراکز دولتی می توانند شرکت تاسیس کنند البته مشروط بر قوانین و ضوابطی که در (ماده 51 قانون برنامه چهارم) قلبل مطالعه می باشد و مهمترین آن تمرکز دانشگاه بر اصل خدمات علمی ،فنی و تحقیقات می باشد.این نوع شرکت با مالکیت صد در صد اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مرکز علمی مورد تایید وزارت علوم ،تحقیقات و فن آوری وقانون تجارت بوده و از سوی دولت حمایت می شود. شركت‌هاي دولتي، موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي و نيز شركت‌ها و موسساتي كه بيش از پنجاه (50) درصد از مالكيت آنها متعلق به شركت‌هاي دولتي و موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي باشد، مشمول حمايت‌هاي اين قانون نيستند.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۷:۱۲

تجدید میثاق رئیس و معاونین دانشگاه آزاد اسلامی با آرمان های امام راحل

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ع) با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق کردند.

به گزارش ایسکانیوز دکتر حمید میرزاده صبح روز یکشنبه پنجمین روز از دهه مبارک فجر به همراه هیات رئیسه و معاونین دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در حرم مطهر امام خمینی (ره) با آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.
شایان ذکر است در این مراسم دکتر سیدطه هاشمی، دکتر علی عسکری، دکتر واشقانی‌فراهانی، دکتر حسین زاده لطفی و جمعی از مدیران دانشگاه آزاد اسلامی دکتر میرزاده را همراهی کردند.
گفتنی است جمعی از مسئولان وزارت علوم و دیگر دانشگاهیان کشور با حضور در مرقد امام خمینی(ره) با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق کردند.
200/201

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۲۴

تجدید میثاق جهادگران و دانشگاهیان با آرمان‌های امام

جمعی از جهادگران جهاد دانشگاهی و مسئولان وزارت علوم و دانشگاهیان صبح امروز با حضور در مرقد امام خمینی (ره) با آرمان های رهبر کبیر انقلاب اسلامی تجدید بیعت کردند.

به گزارش ایسنا، در ششمین روز از دهه فجر جمعی از مسئولان وزارت علوم، جهاددانشگاهی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، روسای برخی دانشگاه‌ها و دانشگاهیان صبح امروز در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) حضور یافتند و ضمن نثار گل با آرمان های معمار انقلاب اسلامی تجدید پیمان کردند.
در این مراسم دکتر سعید پورعلی معاون فرهنگی، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهشی، دکتر سعید هاشمی معاون آموزشی و جمعی از مسئولان و مدیران جهاد دانشگاهی، دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم به همراه جمعی از مدیران وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی  و جمعی از دانشگاهیان حضور داشتند.
در این مراسم دانشگاهیان با قرائت میثاق‌نامه‌ای با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق کردند.
در این میثاق‌نامه‌ آمده است:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین
 در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ما دانشگاهیان ایران اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره)، انقلاب و رهبری، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به مستضعفان و مسلمانان جهان تبریک می­گوییم و در این حرم مطهر و ایام باشکوه که یادآور روزهای بزرگی از تاریخ زرین انقلاب اسلامی است، به روح بلند و ملکوتی امام راحل (رحمه‌الله علیه) و شهیدان همیشه حاضر انقلاب، بویژه استادان و دانشجویان شهید درود می‌فرستیم و با آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کرده و با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام وفاداری می­کنیم.
ما دانشگاهیان بر این باوریم که دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، جشن خیزش عظیم ملتی است که از ظلم و وابستگی و تبعیض به ستوه آمده و با اتکال به خداوند تبارک و تعالی و رهبری حضرت امام خمینی (ره)، بساط مستکبران را از این کشور برچید و استقلال و آزادی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و آنان را از وابستگی سیاسی به شرق وغرب نجات داد.
به شکرانه و پاسداشت این موهبت عظیم، با خداوند لایزال و با یکدیگر پیمان می‌بندیم:
 ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید، همه ‌همت، دانش و مهارت خود را برای اعتلای علمی و فناوری کشور، در راستای حفظ و گسترش ارزش‌های مقدس آن و وصول به آرمان‏های رفیع انقلاب به‌کارگیریم و با گسترش و تعمیق فعالیت‌های علمی و پژوهشی و تربیت متخصصان متعهد در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی، قوام‌بخش شجره طیبه انقلاب اسلامی، در مسیر تحقق جامعه مهدوی باشیم.
ما بر این باوریم که اقتدار علمی، پژوهشی و فناوری کشور، مرهون نگاه عمیق، هدایت‌ها و حمایت‌های حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) از دانشگاه و آموزش و پژوهش است. بی‌تردید قوام و استمرار این خیزش علمی نیز به التزام برنامه ­ریزان و مجریان به رهنمودهای داهیانه آن رهبر فرزانه و تلاش برای استقرار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل بستگی دارد. بر این مبنا خود را ملزم به اطاعت از معظم له میدانیم و تأکید می‌کنیم که تقویت رشد علمی و فناوری کشور، با همسویی و حمایت همه‌جانبه از دانشگاهیان و اتکا به توان پژوهشگران و متخصصان داخلی میسر است .
ما دانشگاهیان با پیروی از رهنمودهای پیامبرگونه امام راحل و تأکید مقام معظم رهبری برای حضور در صحنه و مشارکت حداکثری و آگاهانه ملت، همه‌ افراد و گروه‌ها را به حفظ وحدت، تقویت انسجام ملی، حضور و مشارکت فعال در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کنیم و متعهد می‌شویم که همه ظرفیت‌های علمی، تخصصی و حرفه‌ای خود را برای تحکیم وفاق ملی و برگزاری باشکوه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌کارگیریم.
ما دانشگاهیان، اهتمام همه‌جانبه خود را برای ترویج و معرفی اسلام اصیل و سیره پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و اله و سلم) به جهانیان اعلام و حمایت خود را از مبارزات عدالت‌خواهانه همه مظلومان عالم، بویژه مدافعان وحدت و عزت مسلمین در فلسطین، سوریه، عراق و یمن اعلام می­کنیم؛ همچنین همه دانشگاهیان و پژوهشگران در ایران اسلامی و سایر کشورها را به نفی خشونت و هوشیاری و وحدت در برابر تحرکات تفرقه‌انگیز و تأسی به آموزه‌ها و منش حضرت امام راحل (ره) در حفظ وحدت و مواجهه با توطئه‌های استکباری دعوت می‌کنیم.
ما دانشگاهیان در سی و هشتمین سالروز فجر انقلاب اسلامی،  ضمن دعوت همه استادان، دانشجویان و خانواده‌های محترم آنان به شرکت پرشور در جشن و راهپیمایی یوم‌الله بیست و دوّم بهمن، مجدداً یاد حضرت امام راحل (ره) و شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم؛ و از ذات اقدس الهی می‌خواهیم که ما را در زمره خادمان به اسلام و انقلاب اسلامی قرار داده، توفیق پاسداری شایسته از دستاوردهای این انقلاب الهی را به ما عنایت فرماید.»

۹۵/۱۱/۱۷
۱۱:۲۷

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: آمادگی وزارت علوم و دانشگاه آزاد برای پذیرش اساتید و دانشجویانی ایرانی درآمریکا/ پرونده تحصیلی حسین فریدون در کمیسیون آموزش در حال پیگیری است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:بعد از فرمان نابخردانه ترامپ، دانشگاه آزاد و وزارت علوم اعلام آمادگی کامل کردند تا مقدمات پذیرش اساتید و دانشجویان ایرانی در آمریکا را فراهم کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ فرهاد فلاحتی در گفتگو با “ دانشجوآزاد ” در رابطه با وضعیت دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا گفت: بعد از فرمان نابخردانه ترامپ، دانشگاه آزاد و وزارت علوم اعلام آمادگی کامل کردند تا مقدمات پذیرش اساتید و دانشجویان ایرانی در آمریکا را فراهم کنند به طوریکه مشکلی برای این عزیزان پیش نیاید.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: البته هنوز راهکارهای عملیاتی دانشگاهها به اطلاع کمیسیون آموزش نرسیده است اما قطعا کمیسیون در راستای رسالتِ کمک به آموزش عالی کشور همه توان خود را به کار خواهد گرفت و هرجا نیاز به هماهنگی با دولت و وزارتخانه متبوع باشد کوتاهی نخواهد کر.
وی افزود: تا امروز این موضوع در کمیسیون به عنوان دستورکار مطرح نشده است اما اگر ضرورت پیدا کند قطعا به این قضیه ورود خواهیم داشت.
فلاحتی در خصوص رسیدگی به پرونده تحصیلی حسین فریدون توضیح داد: کمیته‌ ویژه مجلس برای رسیدگی به پرونده تحصیلی حسین فریدون در کمیسیون آموزش تشکیل شده است و سه نفر از اعضای کمیسیون در حال پیگیری موضوع هستند تا نتیجه را به کمیسیون اعلام کنند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۰۳

پرونده مجوز رشته‌های دانشگاه آزاد بسته می‌شود؟!

اجتماع > آموزش - علی‌اصغر محمدی:
مناقشه درباره رشته‌های دانشگاه آزاد که وزارت علوم آنها را «فاقد مجوز» می‌خواند همچنان ادامه دارد؛ پس از آنکه وزیر علوم اعلام کرد دانش‌آموختگان این رشته‌ها باید خودشان برای دریافت مدارکشان اقدام کنند، یک عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: «مقررات باید رعایت شود و قطعا مراجع ذیربط باید در این‌باره پاسخگو باشند.»
منصور كبكانيان در واكنش به سخنان وزير علوم مبني بر اينكه دانش‌آموختگان رشته‌هاي فاقد مجوز دانشگاه آزاد بايد خودشان براي دريافت مدركشان اقدام كنند، به خبرگزاري فارس گفت:«براي تأسيس هر رشته مراحلي در آيين‌نامه‌ها پيش‌بيني شده كه چه در شوراي گسترش و چه در مراجع ذيربط وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت اين مراحل بايد طي شود.ما اميدواريم هيچ رشته‌اي در دانشگاه‌ها بدون طي شدن مراحل تصويب، راه‌اندازي نشود، البته اگر دانشجويان در سالي وارد شدند كه چنين قانوني نبوده است، بحث ديگري است.ما نامه‌اي را از دانشگاه آزاد و وزارت علوم داريم كه با هماهنگي مسئولان ذيربط در دستور كار قرار مي‌دهيم. براساس اين نامه سهم دانشجو در حوزه‌هاي مربوط به دانشگاه‌ها، دانشگاه‌هاي غيردولتي و دانشگاه‌هاي دولتي بايد آمايش شود.»
اما اگر مواردي باشد كه در چارچوب قانون وزارت علوم يا دانشگاه آزاد به نتيجه نرسد، چه بايد كرد؟ كبكانيان گفته كه در اين شرايط موضوع در ستاد نقشه جامع علمي بررسي مي‌شود اما بلافاصله تأكيد كرده هنوز اين مسئله به ما ارجاع نشده است.
دود اختلاف در چشم دانش‌آموختگان اختلاف نظر بين دانشگاه آزاد و وزارت علوم همچنان ادامه دارد و وعده‌هاي امروز و فردا ره به جايي نبرده و دانش‌آموختگان اين رشته‌ها نگران و متضرر هستند؛ درواقع دود ندانم كاري به چشم دانش آموختگان مي‌رود كه افزون بر صرف وقت فراوان ده‌ها ميليون تومان نيز هزينه كرده‌اند. درحالي‌كه گمانه زني مي‌شد اختلاف وزارت علوم و دانشگاه آزاد پس از نامه‌نگاري‌ها و وساطت برخي مسئولان پايان پذيرد ولي سخنان هفته گذشته وزير علوم حكايت از ادامه اختلاف‌ها داشت.
محمد فرهادي در جمع خبرنگاران درخصوص مدارك دانشگاه آزاد اينگونه توضيح داد: «مدرك تمام فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد كه رشته‌هاي آنها مجوز قانوني و رسمي داشته‌، مورد تأييد وزارت علوم است.» اين پايان ماجرا نبود و آنطور كه خبرگزاري فارس نوشته وقتي خبرنگاران از وزير علوم درباره تأييد مدرك دانش‌آموختگان آن دسته از رشته‌هايي كه دانشگاه آزاد در سال 92بدون مجوز وزارت علوم راه‌اندازي كرد، پرسيدند اينطور واكنش نشان داد: «آنهايي كه غيرمجاز بودند، بايد خودشان اين مشكل را حل كنند». البته معلوم نيست مقصود وزير از اينكه «بايد خودشان اين مشكل را حل كنند»، چه كساني بوده؛دانشگاه آزاد يا دانش‌آموختگان؟ اين سخنان وزير علوم در حالي است كه وي آذر 94خطاب به دانشجويان دانشگاه آزاد گفت: «مشكل رشته‌هاي دانشگاه آزاد از طريق شوراي گسترش آموزش عالي حل مي‌شود و دانشجويان نگران مدركشان نباشند».
البته پيش‌تر و در شهريور94 رئيس‌جمهور در جلسه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي اعلام كرد: «تا پايان شهريور1395با هماهنگي وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامي براي رشته‌هاي تحصيلات تكميلي فرصت بررسي و تكميل كادر هيأت علمي داده شود.» پس از اين جلسه محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي هم اعلام كرده بود در مواردي كه خواسته‌هاي وزارت علوم محقق نشده تا شهريور95به اين دانشگاه فرصت داده شده است. حالا شهريور 95هم آمده و رفته ولي اين پرونده هنوز و همچنان باز است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۰:۰۶

گزارش رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور از دیدار با دبیر شورای انقلاب فرهنگی

سازمان نظام یگانه مرجع انحصاری برای تایید صلاحیت حرفه ای روان شناسان و مشاوران کشور است

به گزارش میگنا در ادامه رایزنی ها و پیگیری های سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به منظور جلوگیری از انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت بعدازظهر روز چهارشنبه 13 بهمن ماه دکتر عباسعلی اللهیای ریاست سازمان نظام به همراه دکتر افروز، دکتر پوراعتماد، دکتر خدایاری فرد، دکتر فراهانی،دکتر فتحی آشتیانی و خانم دکتر اسماعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران با دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار و گفتگو کردند.
دکتر اللهیاری با اشاره به اشکالات حقوقی موضوع انتقال از جمله عدم رعایت مبانی حقوقی و قانونی این انتقال گفت: این انتقال مستلزم طرح مصوبه ای در نهادهای قانون گذاری کشور است و در این خصوص یا باید مصوبه مجلس باشد یا مصوبه دولت که در هیئت دولت این موضوع تصویب شده باشد و یا در نهایت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارا باشد.
وی افزود: معمولاً صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند صحن علنی مجلس شورای اسلامی عمل می کند و حتماً می بایست یک طرحی، لایحه ای یا به قول معروف پیشنهادی از کمیته ها و گروه های کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی از کمیسیون ها، در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود، موافق و مخالف به ایراد نظرات خود بپردازند و در نهایت رای گیری انجام شود. در صورتی که طرح رای آورد به عنوان مصوبه ای که جنبه قانونی دارد و لازم الاجرا است برای اجرا به دستگاه ها ابلاغ می شود. این در حالی است که این انتقال هیچ گاه در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده و هیچ کدام از فرآیندهای مذکور را طی نکرده است. بنابراین صحبت هایی که در خصوص قطعی بودن یا احتمال قطعی بودن این انتقال انجام می گیرد، تا زمانیکه این روند حقوقی و قانونی طی نشود، فاقد هرگونه وجاهت قانونی است.از سویی دیگر به طور واضح این موضوع نه در صحن هیئت دولت مطرح شده است تا مصوبه هیئت وزیران را داشته باشد و نه در مجلس شورای اسلامی و به تبع آن مصوبه این مجلس را دارا نیست. بنابراین هیچگونه مبنای حقوقی و قانونی ندارد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به اشکالات علمی و کارشناسی این موضوع ادامه داد: دوستان دیگر نیز از نظر کارشناسی و علمی استدلال ها و توضیحات بسیار مبسوطی را مبنی بر اینکه این تجربه یک تجربه غیرعلمی، غیر کارشناسی و غیر پژوهشی است ارائه نمودند. چنین موضوعی هیچ سابقه ای در دنیا ندارد و در هیچ کشوری چنین کاری صورت نگرفته است و اگر پس از سالها رشد و توسعه رشته روان شناسی به عنوان یک کلیت واحد، اگر بیاییم و دو شاخه کاربردی درخت موزون روان شناسی را قطع کرده و به جای دیگری اتصال دهیم، از لحاظ علمی عقبگردی به 50 یا 60 سال پیش خواهیم داشت و این موضوع هیچ مبنای علمی و کارشناسی نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: در این جلسه طبق آماری که دکتر فتحی آشتیانی راجع به امکانات اجرایی که در وزارت بهداشت وجود دارد ارائه کردند در سال 93 در حدود 300 تا 350 نفر دانشجو در کل دانشگاههای تحت پوشش وزارت بهداشت و در مقاطع فوق لیسانس و دکتری و در گرایش های بالینی و سلامت مشغول به تحصیل بودند، در حالیکه ما در وزارت علوم در همین مقاطع و گرایش ها، بیش از 8000 دانشجو داشتیم.
دکتر اللهیاری افزود: در کشورهای توسعه یافته به ازای هر 500 خانوار یک مشاور و روانشناس وجود دارد در حالیکه ما به ازای هر 4500 خانوار یک مشاور و روانشناس داریم و این آمار در استان های محروم به 15000 و در تهران به 2500 خانوار می رسد. بنابراین استدلال دوستان ما این بود که هیچ زمینه ای از لحاظ اجرایی برای این موضوع فراهم نیست. در همین راستا دوستان تقاضایی از دکتر مخبر دزفولی داشتند که وزارت بهداشت برای اینکه این خلاء و فاصله میان ما و کشورهای توسعه یافته را پر کند از تمام ظرفیت خود برای تربیت دانشجو در رشته روانشناسی بالینی و سلامت استفاده کند. ظرفیت خود را افزایش دهد اما خواهان تعطیلی این ظرفیت در وزارت علوم و انتقال نباشد.
وی با اشاره به ضعف های موجود در وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دکتر مخبر دزفولی و سایر دوستان بر برطرف سازی ضعف های موجود در وزارت علوم در رابطه با رشته روان شناسی بالینی تاکید داشته و پیشنهاد شد آن فضای بالینی با راه اندازی کمیته هماهنگی میان دو وزارتخانه تقویت گردد. از سویی در شرایط فعلی کشور که نخبگان هر رشته شاید با اهلیت ترین و با صلاحیت ترین افراد برای تصمیم گیری در مورد سرنوشت خود هستند و متاسفانه نظر کارشناسان و صاحب نظران این حوزه اخذ نگردیده است، می بایست پیامدهای اجتماعی این انتقال در نظر گرفته شود. همچنین قرار شد حتماً نقطه نظرات همکاران روانشناس و مشاور به ویژه در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، شورای مرکزی، کمیسیون ها و به طور مشخص کمیسیون های روانشناسی بالینی و سلامت سازمان اخذ گردد.
دکتر اللهیاری گفت: حدود 2 هفته پیش جلسه ای با آقای دکتر نجفی مشاور محترم رئیس جمهور داشتیم. بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده بودیم، کار از سوی آقای رئیس جمهور به آقای دکتر نجفی ارجاع شده و ایشان بر اساس یک سازو کار، از برخی از مسئولین وزارت علوم، وزارت بهداشت، جمعی از پزشکان و بعضی از روانشناسان مانند دکتر افروز و دکتر فتحی آشتیانی برای حضور در یک جلسه رسیدگی، دعوت بعل آورده بودند. در این جلسه برمبنای شاخصه هایی نمره گذاری هایی انجام گرفته بود و در نهایت اینطور جمع بندی شده بود که انتقال صورت گیرد.
وی ادامه داد: بنده خدمت دکتر مخبر دزفولی و دوستان اشاره کردم، در جلسه رسمی با دکتر نجفی، توضیح دادم که این انتقال بنا به دلایل مختلف اشکال دارد و در جلسه کمیته رسیدگی به موضوع، مسئولین وزارت بهداشت ضمن احترام خاصی که برایشان قائل هستیم، متخصص این رشته نبودند. از سویی دیگر از وزارت بهداشت نیز کسانی شرکت کرده بودند که متخصص این رشته نبودند. چرا که بهترین جایگاه برای اظهار نظر در رابطه با این موضوع سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است، همچنین از ایشان گلایه کردم که حتماً می بایست نتایج این نشست به سازمان ارجاع می شد تا در شورای مرکزی مطرح شده و همه کمیسیون ها نیز اظهار نظر می کردند و در نهایت بالاخره یک جمع بندی صورت می گرفت و نهایتا موضوع به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصمیم گیری ارجاع می شد. آقای دکتر نجفی انصافاً با سعه صدر و با حوصله ای که به خرج دادند بعد از نزدیک به دو ساعت جلسه و شنیدن صحبت های بنده، قول صحبت با رئیس محترم جمهور را دادند تا ایشان در خصوص خروجی آن جلسه و کمیته ای که تشکیل شده بود، هیچ دستوری صادر نفرمایند و در واقع هیچ تصمیمی گرفته نشود. ضمن آنکه بنا شد خروجی به 2 مرجع رسمی برای تصمیم گیری ارجاع شود، مرجع اول شورای عالی انقلاب فرهنگی و از طریق دبیرخانه خدمت آقای دکتر مخبر دزفولی برسد و از آنجا به کمیسیون های مختلف به ویژه شورای تحول رشته روانشناسی که آقای دکتر فتحی آشتیانی رئیس آن می باشند رفته، در آنجا مطرح و بحث شود و سپس به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی برود و مرجع دوم سازمان نظام روانشناسی کشور باشد تا در آنجا یک بحث و بررسی کارشناسانه بر روی آن انجام گرفته و مجدداً ما نیز نتیجه را برای شورای عالی انقلاب فرهنگی بفرستیم.
دکتر اللهیاری در ادامه گفت: در نهایت در جلسه روز چهارشنبه، دکتر مخبر دزفولی فرمودند تاکنون هیچ موضوعی در این خصوص از طرف آقای رئیس جمهور به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع نشده است و اگر ارجاع شود، برای تصمیم گیری به شورا که بهترین و اصلی ترین راه تصمیم گیری است، خواهد رفت، ایشان قول دادند که موضوع را در شورای تحول روانشناسی و مشاوره و با دعوت از کارشناسان سازمان به بحث و بررسی دقیق خواهند گذاشت و مطابق قانون، این موضوع در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت و در صحن علنی مطرح خواهد شد و در نهایت از طرف رئیس شورا که آقای رئیس جمهور هستند،پس از بحث و بررسی و صحبت های مخالفین و موافقین، کفایت مذاکرات اعلام و سپس رای گیری خواهد شد.
دکتر اللهیاری ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیامد این جلسه اظهار داشت: به نظر بنده با صحبت ها و استدلال هایی که در این جلسه انجام شد، انشاالله تصمیمی علمی و منطقی اتخاذ خواهد شد. براساس پیگیری ها و مذاکرات شخصی و فردی که با اعضای شورای انقلاب فرهنگی به ویژه 3 تن از روسای کمیسیون ها یعنی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری دکتر زاهدی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، دکتر نوبخت و رئیس کمیسیون فرهنگی حضرت حجه الاسلام والمسلمین پژمان فر، انجام گرفت، این دوستان قول دادند در شورای عالی انقلاب فرهنگی از عدم انتقال دفاع کنند و از طرفی سایر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که بیانیه را خدمتشان با امضای رئیس سازمان ارسال کردیم، اکثراً نامه را برای دبیرخانه شورا و رونوشت آن را برای ما ارسال نمودند و در آن رونوشت اذعان کردند که مخالف این انتقال هستند، افرادی مانند دکتر احمدی رئیس سازمان سمت و باقی دوستان شورا به صراحت اعلام مخالفت نموده و فرمودند درصورت مطرح شدن در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مخالفت خود را اعلام خواهند کرد. بنابراین پیش بینی بنده این است که انشاالله این موضوع که باعث دغدغه خاطر جامعه روانشناسی و مشاوره کشور شده است در مسیر حقوقی، قانونی، کارشناسی، اجرایی و اجتماعی خود که همان مسیر شورای انقلاب فرهنگی است قرار بگیرد تا یک تصمیم معقول و منطقی گرفته شود و به یک جمع بندی درست و منطقی برسیم.
وی در جایی دیگر افزود: همچنین دکتر مخبر دزفولی در این جلسه به چند موضوع مهم اشاره نمودند و از ما خواستند که گزارشی تهیه کرده و برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال نماییم. نکته اولی که ایشان تاکید کردند این بود که گزارش هایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است مبنی بر این که در مجوزهایی که سازمان در گرایش های مختلف به ویژه روانشناسی بالینی یا کودکان استثنائی صادر می کند، مرزهای صلاحیت حرفه ای رعایت نمی شود، برای مثال فردی که مجوز کمیسیون روانشناسی بالینی را گرفته ممکن است کار مشاوره خانواده نیز انجام دهد.
دکتر مخبر دزفولی تاکید کردند که این یک نقیصه است و می بایست برطرف شود و بنده آنجا خدمت ایشان توضیح دادم که ما از 4 سال پیش که مسئولیت سازمان را برعهده گرفتیم، کاملاً تصریح کردیم، کسانی که از هر کمیسیونی مجوز می گیرند صرفاً باید در حیطه فعالیت های همان کمیسیون فعالیت نموده و حق ورود به عرصه های دیگر را ندارند و اگر ورود کنند جزء تخلفات صنفی حرفه ای محسوب می شود که ما در هیئت های بدوی و تجدید نظر در تخلفات صنفی حرفه ای با اینگونه افراد برخورد خواهیم کرد. همچنین خدمت ایشان مقدمتاً توضیح دادیم که فرآیند تعیین مرزهای صلاحیت حرفه ای یک مقدار زمان بر است و اینگونه نیست که یک شبه تصمیم بگیریم و همه قبول کنند در حیطه تخصصی خود فعالیت کنند و وارد مرزهای دیگر نشوند. به طور طبیعی جا افتادن این موضوع، نیاز به یک فرآیند زمانی چند ساله دارد.
نکته دومی که ایشان فرمودند این بود که گزارش هایی در خصوص دخالت افراد غیرمتخصص و فاقد صلاحیت در عرصه روان شناسی داشته اند بدین معنا که مجوزهایی که بعضاً صادر شده است یا افرادی که در حیطه روان شناسی و مشاوره فعالیت می کنند از آن مهارت های حرفه ای و بالینی قابل قبول برخوردار نیستند. در اینجا بنده خدمت ایشان توضیح دادم که ما از 4 سال پیش به طور جدی در کمیسیون هایی که برای پروانه اشتغال حرفه ای مجوز صادر می کنند، سخت گیری می کنیم. اگر کسی بیاید در یک کمیسیونی و بخواهد پروانه اشتغال حرفه ای بگیرد، صد در صد توسط متخصصین تراز اول آن رشته مورد مصاحبه و ارزیابی قرار می گیرد. حتی بارها مشاهده شده است افراد برای 8 یا 10 بار رد شده اند و ما به آنها مجوز نداده ایم تا بالاخره رفته اند و خود را تقویت کرده اند و توانسته اند مجوز بگیرند و مواردی هم داریم که هیچگاه نتوانسته اند پروانه اشتغال حرفه ای اخذ نمایند. بنابراین این که می گویند سازمان در بررسی پروانه اشتغال حرفه ای سهل انگاری می کند را بنده به عنوان خدمت گزار سازمان قبول ندارم. البته در مواردی ممکن است استثنائاتی در حد خطای آماری وجود داشته باشد و ما برای آن و حتی در تمدید مجوزها و بازآموزی های سالانه نیز راهکارهایی پیدا خواهیم کرد تا جلوگیری شود. برای مثال تفاهم نامه هایی با موسسات معتبری همچون موسسه آموزش عالی مدت و مراکز معتبر و قوی دیگری نظیر مرکز راه فردا که از امکانات و بسترهای اجرایی خوب و فراگیری برخوردارند،منعقد نموده ایم که بازآموزی و آموزش روانشناسان و مشاوران را در سراسر کشور انشاالله دنبال کنیم و حتی اگر یک ضعف علمی و مهارتی نیز وجود دارد،برطرف شود.
اما نکته مهم دیگری که در این جلسه توضیح داده شد این بود که افرادی فاقد هرگونه مجوز از نهادهای معتبر من جمله سازمان نظام روان شناسی یا بهزیستی وجود دارند که متاسفانه در عرصه روان شناسی و مشاوره کشور دخالت می کنند. ما این موضوع را از طریق ساز و کارهای قانونی مانند نیروی انتظامی و پلیس پیشگیری پیگیری و با آن برخورد خواهیم کرد. متاسفانه بعضاً مشاهده می شود که فعالیت اینگونه افراد به فعالیت دوستان روان شناسی که مجوز رسمی دارند، تعمیم داده می شود.
رئیس سازمان نظام افزود: نکته دیگری نیز که از سوی اینجانب مطرح و تقاضا شد که در آینده شورا به آن ورود پیدا کند این بود که در حال حاضر تعدد صدور مجوز اشتغال حرفه ای وجود دارد، برای مثال سازمان نظام روان شناسی که مرجعیت اصلی، حقوقی و قانونی انحصاری این حوزه را دارا می باشد و می بایست مجوز صادر کند، بعضاً دیده شده است که سازمان های دیگر مانند سازمان بهزیستی و سایر نهادها مجوزهایی را صادر می کنند، گرچه از لحاظ قانونی حق صدور مجوز مرکز مشاوره را ندارند اما این تعدد وجود دارد و کمی کار را مشکل کرده است. ما از ایشان خواهش کردیم که اگر قانون به درستی اجرا شود و یک مرجع واحد مسئول صدور مجوز باشد و باقی دستگاه ها تبعیت کنند، جلوی این موضوع نیز گرفته خواهد شد.
دکتر اللهیاری ادامه داد: نهایتاً قرار بر این شد که ما از طریق سازمان، گزارش هایی در حوزه هایی که دغدغه خاطر وجود داشت برای شورا ارسال نماییم، ضمن آنکه بعضی از دوستان من جمله آقای دکتر افروز تاکید داشتند که وزارت بهداشت برای تکمیل نیروی متخصص خود در تیم های بالینی که در نظام سلامت نیاز به آنها وجود دارد، از روان شناسان بالینی و سلامت قوی ما استفاده کند. وزارت بهداشت می تواند استانداردهایی را برای تامین این نیروها مشخص و با تبعیت از آن استانداردها نیروهای خود را جذب کند به بیان دیگر تمام فارغ التحصیلان روان شناسی بالینی و سلامت که می خواهند در حوزه وزارت بهداشت در طرحی مانند نظام سلامت جذب شوند، با رعایت آن استانداردها جذب شوند.
وی اظهار داشت: حتی اگر به فرض محال این انتقال نیز به صورت غیر قانونی، غیر اجرایی و غیر کارشناسی اتفاق بیافتد ( که البته همه روانشناسان مخالف این هستند که نظرشان پرسیده نشود و در این زمینه کار پژوهشی انجام نگیرد) بازهم دلیلی بر این نیست که بگوییم فارغ التحصیلان روان شناسی بالینی و سلامتی که در وزارت بهداشت فارغ التحصیل می شوند بروند از نظام پزشکی مجوز بگیرند، در حالیکه قانون صراحت دارد که تحت آن شرایط نیز باید بیایند و از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مجوز بگیرند. کما اینکه ما در گذشته نیز چنین اتفاقاتی را داشته ایم که بسیاری از همکاران ما قبلاً از سازمان نظام پزشکی مجوز گرفته بودند. با جلساتی که ما با آقای دکتر زالی داشتیم، مر قانون را برای آنها توضیح دادیم و قبول کردند که مجوز آن افراد را در سازمان نظام پزشکی باطل کنند و آن دوستان از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور پروانه اشتغال حرفه ای خود را دریافت کردند. بنابراین اینطور جمع بندی شد که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور یگانه مرجع انحصاری برای تایید صلاحیت حرفه ای روان شناسان و مشاوران است.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به دغدغه بعضی از اساتید اشاره و ادامه داد: دغدغه خاطری بسیاری از روانشناسان مانند آقای دکتر پوراعتماد یا آقای دکتر فراهانی که کلینیسین ها و روان درمانگران قوی هستند و در حوزه کار روان درمانی تخصص گرفته اند و سال های سال در این حوزه کار کرده اند، اظهار داشتند که ما از کشورهای تراز اول دنیا دعوت داریم و می توانیم در آن کشورها کار روان درمانی انجام دهیم اما در کشورخودمان به دلیل دخالت بیش از حد، غیرعلمی و غیرکارشناسی وزارت بهداشت که برای مثال فیلد روان درمانی را در حوزه شمول روانپزشکان دانسته و به جز ایشان اجازه کار روان درمانی به دیگران را نمی دهد، نمی توانیم کار کنیم، که آقای دکتر مخبر دزفولی فرمودند اگر چنین چیزی باشد قابل پیگیری و رسیدگی است. بنده نیز توضیح دادم که چون وزارت بهداشت این فلوشیپ را تنها برای روانپزشکان قبول کرده است، دلیل نمیشود که بگوییم روانشناسان و روان درمانگران نمی توانند کار روان درمانی انجام دهند.
وی در خصوص این موضوع تاکید کرد: از طریق دولت و مجلس ما دنبال این موضوع هستیم تا انشاالله به نحوی فلوشیپ روان درمانی صرفاً به روانشناسان و مشاوران اختصاص داشته باشد و اگر یک روانپزشک بخواهد در روان درمانی فعالیت کند، صلاحیت حرفه ای و توانمندی وی می بایست به تایید نهادهای علمی متولی این موضوع همچون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور برسد. در حال حاضر در تمام دنیا روان درمانی جزء درمان های غیر داروئی و زیرمجموعه کار روان شناسی است و در نهاد علمی و تخصصی خود مانند سازمان نظام روانشناسی و مشاوره آن کشورها برنامه ریزی، سامان دهی و پیگیری می شود.
دکتر اللهیاری در پایان گفت: برداشت ما این است که موضوع انتقال در یک روند حقوقی، قانونی، علمی و اجرایی قرار خواهد گرفت تا هم گرایش های بالینی و سلامت بیش از گذشته در هر دو وزارتخانه تقویت و نواقص موجود برطرف شوند. ضمن آنکه در طی یک تفاهم نامه امکانات بیمارستانی که در وزارت بهداشت وجود دارد و امکانات آزمایشگاهی که احیاناً در وزارت علوم وجود دارد برای همه دانشجویان آن رشته ها به اشتراک گذاشته شود. انشاالله در آینده ای نزدیک ما به استانداردهای علمی و جهانی در خصوص روان درمانی و مشاوره و حوزه کار روانشناس بالینی و سلامت بیش از پیش دست پیدا خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۰۲:۰۱