نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 84950
 • تمام سکه (طرح جدید) 829000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 828000
 • نیم سکه 43800
 • ربع سکه 253000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 2950
 • یورو 4000
 • پوند 4850
 • درهم امارات 800
 • لیر ترکیه 1500
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 12 Arrow up
  دلار 24834
 • 11 Arrow up
  یورو 33643
 • 22 Arrow up
  پوند 40295
 • 2535 Arrow up
  فرانک 24834
 • 91 Arrow up
  صد ین 24418
 • 3 Arrow up
  درهم امارات 6762

فشار سایپا برای تبدیل همه پرایدهای تولیدیش به تاکسی شفیعی: اگر خودروی جایگزین تیبا هست، معرفی کنند

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه بر اساس مصوبه دولت، خودروسازان موظفند 30 درصد از تولید سالانه خود را به تاکسی اختصاص دهند، گفت: طی دو سال اخیر هیچ یک از خودروسازها این مصوبه را اجرا نکرده‌اند و امروز اگر تیبا با مخالفت کارشناسان جهت تاکسی شدن مواجه شده، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با هر نوع خودروی استاندارد، قابل تاکسی شدن به عنوان جایگزین تیبا استقبال می‌کند.
سید مجتبی شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تعداد ثبت‌نامی‌های طرح جدید نوسازی خودروهای فرسوده سواری شخصی، گفت: از آغاز طرح تا پایان هفته گذشته 27 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و به طور متوسط روزانه یک هزار نفر متقاضی این طرح هستند.
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود: چنانچه روند ثبت‌نام برای خروج خودروهای فرسوده با این آمار ادامه پیدا کند، رکورد سال‌های گذشته عبور می‌کند و امسال شاهد ثبت‌نام بیشتری برای خروج خودروهای فرسوده خواهیم بود.
شفیعی با بیان اینکه این طرح خروج خودروهای فرسوده به صورت نقدی انجام می‌شود، درباره خروج تاکسی‌های فرسوده و ثبت‌نام برای شرکت در این طرح، اظهار کرد: تاکنون 4100 نفر از رانندگان تاکسی‌های فرسوده برای خروج خودروهای خود ثبت‌نام کرده‌اند که خودروی جایگزین در حال حاضر "تیبا" است.
به گفته رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، در حال حاضر تنها خودروی جایگزین برای تاکسی‌ها، خودروی تیبا برای درون شهری و MVM530 نیز برای برون شهری در نظر گرفته شده است که اکثر ثبت‌نام‌کنندگان متقاضی دریافت خودروی تیبا هستند.
وی گفت: چنانچه تعداد ثبت‌نامی‌ها به 20 هزار نفر رسید، سایت ثبت‌نام خروج خودروهای فرسوده بسته خواهد شد تا خودروهای ثبت‌نام شده به متقاضیان تحویل داده شود.
شفیعی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه بین 400 تا 500 ثبت‌نام برای نوسازی تاکسی انجام می‌شود، گفت: اگر این روند ثبت‌نام به همین روال ادامه پیدا کند، تا 1.5 ماه آینده به سقف و رقم 20 هزار خواهیم رسید و با توجه به اینکه استقبال خوبی از خودروی تیبا شده، به نظر می‌رسد بتوانیم به رقم 20 هزار ثبت‌نام برای خروج تاکسی‌های فرسوده برسیم.
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور درباره آخرین اظهارات اعضای شورای شهر درباره تیبا و اینکه باید تاکسی شدن این خودرو به تایید شورای شهر تهران برسد، خاطرنشان کرد: هر خودرویی اعم از داخلی و خارجی که بتوان آن را وارد ناوگان تاکسیرانی کرد و به ستاد سوخت پیشنهاد شود از آن استقبال می‌کنیم و هر دستگاهی که متولی این امر است، اعم از وزارت کشور، خودروسازان و حوزه نقل و نقل شهری، خودروی جایگزینی را برای تاکسی شدن پیشنهاد کنند، استقبال می‌کنیم. همچنین کمک بلاعوض دولت را برای این جایگزینی در دستور کار قرار می‌دهیم، اما مسئله اینجاست که خودروی جایگزینی وجود ندارد.
شفیعی ادامه داد: بر اساس مصوبه دولت، تمام خودروسازان موظفند 30 درصد از تولیدات خود را به تولید تاکسی اختصاص دهند که در حال حاضر هیچ خودروساز داخلی این مصوبه را اجرا نمی‌کند. هر چند که تا دو سال پیش این مصوبه اجرا می‌شد اما طی دو سال اخیر هیچ یک از خودروسازها به این مصوبه عمل نکرده‌اند.
شفیعی درباره ضمانت اجرایی برای این مصوبه، گفت: خودروسازها به دنبال مباحث اقتصادی هستند.
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه در زمان ریاست قبلی ستاد عنوان شده بود چنانچه خودروسازان خودروی مناسب برای تاکسی جهت اجرای طرح خروج خودروهای فرسوده تولید نکنند، خودروی وارداتی در دستور کار قرار می‌گیرد، عنوان کرد: تاکسی وارداتی صرفه اقتصادی ندارد و با لحاظ تمامی تخفیفاتی که این مصوبه دارد و گمرک نیز آن را پذیرفته، قیمت تمام شده برای هر خودروی وارداتی که مربوط به یک شرکت چینی است و برای تاکسی در نظر گرفته می‌شود، حدود 50 میلیون تومان است و این رقم برای رانندگان تاکسی مقرون به صرفه نیست.
وی درباره اینکه ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت نیز با نظر کارشناسان درباره پایین بودن کیفیت تیبا برای تاکسی شدن موافق است، گفت: اگر هر یک از خودروسازان را برای جایگزین خودروی مناسب جهت تاکسی شدن با تیبا معرفی کنند، ستاد سوخت نیز از خودروی جدید موافقت می‌کند.
سایپا به دنبال این است که تمام تولید کشور را به تاکسی اختصاص دهد
شفیعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سایپا به شدت به دنبال بازگرداندن پراید به ناوگان تاکسیرانی است و فشار زیادی به ستاد سوخت وارد می‌کند، اظهار کرد: این خودروساز در صدد قرار دادن تمام تولیدات سالانه پراید برای تاکسیرانی است، در حالی که ما به شدت با این خودرو مخالف هستیم و اگر بخواهند خودروی جدید را به خطوط تاکسیرانی وارد کنند، نباید کیفیت آن کمتر از تیبا باشد.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۵۴

گرانی فزاینده خودرو در سایه بی‌تدبیری‌

دولت یازدهم در حالی در آستانه 100 روزگی قرار دارد که مهمترین رویداد بخش صنعت در این دوره، ترخیص خودروهای ممنوع‌الورود از گمرک، تلاش مسئولان برای افزایش قیمت خودرو و صدور مصوبه بی‌سرانجام گشایش ال‌سی 30 درصدی بوده است.

در حالی نزدیک به 100 روز از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید می‌گذرد که فعالان صنعتی و معدنی کشور که مدتهاست در انتظار گشایشی در بخش تولید هستند، اتفاق خاصی را در این مدت تجربه نکرده‌اند، هر چند تحول اساسی صنعت گره خورده به زلف شاخص‌های کلان اقتصاد مانند تورم، خروج از رکود تورمی و ... است.
این در شرایطی است که نعمت زاده وزیر صنعت برای کسب رأی اعتماد مجلس، برنامه مفصلی را جهت حل مشکلات بخش تولید ارائه کرد اما در عمل، شاید بتوان گفت مهمترین مصوبه صنعتی دولت طی سه ماه اخیر تنها گشایش ال‌سی با پیش پرداخت 30 درصدی بود که البته صنعتگران می‌گویند با توجه به شرایط دشواری که برای گشایش آن تعیین شده است، استفاده از آن چندان عملیاتی نیست.
یکی از مشکلات اساسی صنعتگران برای خرید مواد اولیه، توقف گشایش ال‌سی با پیش‌پرداخت‌های 20 یا 30 درصدی قبل بود که دولت جدید برای حل آن، مصوبه گشایش ال‌سی با پیش پرداخت 30 درصدی را صادر کرد اما بانک‌ها با بهانه‌های مختلف از جمله ابهام در چگونگی پرداخت مابقی مبلغ ال‌سی از اجرای آن خودداری کردند.
پس از آن، اخیراً رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد قول داده‌اند که این مشکل را برطرف کنند.
حمیدرضا طاهری زاده، نایب رئیس انجمن فولاد در این مورد به فارس می‌گوید: مصوبه گشایش ال‌سی 30 درصدی به بانک‌ها ابلاغ شده ولی بانک‌ها از اجرای آن سر باز می‌زنند.
به گفته وی، مسئولان بانکی می‌گویند که ارز لازم برای تخصیص به این مسئله را در اختیار ندارند و در صورتی می‌توانند ال‌سی با 30 درصد پیش‌پرداخت را گشایش کنند که بانک مرکزی، ارز لازم را در اختیار آنها قرار دهد.
طاهری‌زاده می‌گوید: در حال حاضر ال‌سی 30 درصدی گشایش نمی‌شود.
* شعار واگذاری فعالیت‌های معدنی
یکی از برنامه پیشنهادی نعمت زاده برای اخذ رأی اعتماد از مجلس، موضوع واگذاری کامل فعالیت‌های معدنی به بخش خصوصی بود که البته طی ماه‌های اخیر اتفاقی در این زمینه نیفتاده است. در مورد 7 طرح فولاد استانی نیز که قرار بود به بخش خصوصی واگذار شوند، فعلاً دولت قصد دارد این طرح‌ها را خودش و با استفاده از فاینانس چینی اجرا کند.
* دست پنهان دولت در گرانی خودرو
دولت یازدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که وضعیت قیمت‌گذاری خودرو اعتراض شدید مشتریان بازار خودرو را باعث شده بود و مصرف‌کنندگان این بازار در انتظار اقدام جدی از سوی دولت برای ساماندهی به بازار خودرو بودند اما عملکرد مسئولان صنعتی دولت جدید نه تنها به این انتظار مردم پاسخی نداد بلکه در برخی مقاطع حتی عاملی برای رشد دوباره قیمت‌ها شد.
جرقه این موضوع توسط نعمت زاده، وزیر صنعت روزی زده شد که اعلام کرد قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد.
وی در ابتدا اعلام کرد که قیمت خودرو قبلاً بر مبنای ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شد ولی با توجه به اینکه در حال حاضر خودروسازان از ارز آزاد استفاده می‌کنند، امکان کاهش قیمت وجود ندارد.
وزیرصنعت گفته بود: ضرب و تقسیم وزارت صنعت و سازمان حمایت نشان می‌دهد که قیمت‌های جاری خودرو کف قیمت است و حتی ممکن است در برخی موارد تغییرات مختصری نیز داشته باشیم.
نعمت‌زاده مدعی شد که از خودروسازان خواسته تا کمتر سود ببرند و امسال همین قیمت‌های فعلی خودرو را دنبال کنند، هر چند ممکن است در برخی موارد تغییری نیز داشته باشیم.
این اظهار نظر نعمت‌زاده وزیر صنعت در مورد عدم کاهش قیمت خودرو و حتی احتمال تغییر قیمت برخی خودروها در شرایطی صورت گرفت که شرکت‌های خودروساز با کاهش تقاضا برای عرضه محصولاتشان روبرو هستند.
در چنین وضعیتی، یک راهکار فوری برای تکان دادن بازار و تشویق مردم به خرید خودرو در جهت ورود نقدینگی به صنعت خودروسازی، اظهارنظر مسئولان دولتی و مدیران خودروساز مبنی بر عدم کاهش قیمت خودرو و حتی وعده افزایش دوباره قیمت‌ها بود.
در عین حال،‌ بحث احتمال افزایش قیمت خودروها نیز در حالی از سوی مدیران ایران خودرو و سایپا مطرح شد که این شرکت‌ها با کاهش تقاضای خرید روبرو هستند و در حال حاضر تعداد زیادی خودرو در پارکینگ آنها دپو شده که خریداری برایش وجود ندارد و برخی از این خودروها با کمبود برخی قطعات روبرو هستند.
به این ترتیب، منطقی‌ترین گزینه این است که اظهارنظر وزیر، معاونش و همچنین مدیران عامل دو شرکت بزرگ خودروساز در مورد احتمال افزایش دوباره قیمت خودرو که به فاصله یک روز از هم صورت گرفت، هدفی جز تشویق مردم به خرید خودرو به منظور تزریق نقدینگی به شرکت‌های خودروساز و چرخیدن چرخ تولید نداشته است.
* اظهارنظر وزیر، قیمت‌ خودرو را 3 میلیون تومان بالا برد
در شرایط ایجاد شده، مردم هوشمندتر از مسئولان دولتی و مدیران خودروساز عمل کرده و نسبت به اظهارنظر مسئولان بی‌توجه بودند. ادامه روند رکودی بازار خودرو و عدم تأثیرگذاری صحبت وزیر صنعت بر میزان تقاضا، تأییدکننده این موضوع بود، هرچند این اظهارنظر باعث افزایش تا 3 میلیون تومانی قیمت برخی خودروها شد که البته خریدار چندانی برایشان وجود ندارد.
به فاصله یک روز از این اظهارنظر، مدیران دو شرکت بزرگ خودروساز نیز که ماه‌ها منتظر ایجاد چنین فضایی بودند، از افزایش‌های 3 تا 30 درصدی قیمت تولیداتشان خبر دادند، اما این اظهارنظرها با مخالفت از سوی مردم، رسانه‌ها و مجلس روبرو شد و در نهایت، مدیران خودروساز اعلام کردند که قیمت محصولاتشان را تا پایان سال افزایش نخواهند داد.
اظهار نظرهای ضد و نقیض وزیر صنعت و خودروسازان در حالی باعث افزایش 2 تا 3 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار شد که وعده‌های عدم افزایش قیمت‌ها تا پایان سال، دیگر باعث برگشت قیمت‌ها نشد و بازار همچنان با عرضه خودروهای گران و بدون مشتری روبرو است.
در این شرایط، قیمت خودرو در بازار بالا است و اکثر مشتریان که قدرت خرید خودرو با این قیمت‌ها را ندارند، فعلاً برای خرید دست نگه داشته‌اند. از سویی، فروشندگان نیز حاضر به کاهش قیمت محصولات خود نیستند.
مؤید حسینی صدر، عضو کمیسیون صنایع در این باره می‌گوید: در حوزه صنعت طی 100 روز نخست فعالیت دولت، انتظار می‌رفت با کاهش 20 تا 25 درصدی نرخ ارز، قیمت خودرو حداقل به میزان 10 درصد کاهش یابد و یا حداقل ثابت بماند ولی این اتفاق نیفتاد.
* محدودیت ارزی صنایع و تخصیص ارز به واردات خودروهای لوکس
در حال حاضر اقتصاد کشور به دلیل برخی محدودیت‌های بین‌المللی با مشکل تأمین ارز روبرو است و در این شرایط، دولت باید مدیریت مناسبی بر ذخایر ارزی خود داشته باشد. از سویی، همواره بر لزوم تقسیم عادلانه یارانه‌ها تأکید شده است.
با وجود این مسائل، دولت یازدهم در ماه‌های ابتدایی فعالیت خود، مجوز ترخیص تعداد زیادی خودروی لوکس پرمصرف و با حجم موتور بالاتر از 2500 سی‌سی از گمرک را صادر کرد. این خودروها در شرایطی به کشور وارد شده که ثبت سفارش آنها متوقف بود و هرگونه اقدام برای واردات آن غیرقانونی بوده است.
به این ترتیب، صدور مجوز برای ترخیص این خودروها نه تنها باعث تشویق رانت‌جویان برای واردات کالاهای ممنوع‌الورود دیگر خواهد شد، بلکه این شائبه وجود دارد که درآمد حاصل از حقوق گمرکی واردات خودروهای لوکس، غیرقانونی است و دولت نباید از این محل،‌ درآمدی کسب کند.
در این شرایط باید دید آزادسازی واردات خودروهای لوکس با چه هدفی صورت گرفته و اگر قرار است سطح کیفی تولیدات داخل افزایش یابد، چرا تعرفه واردات خودروهای بنزینی کم مصرف، کاهش نمی‌یابد تا رقابت‌پذیری تولیدکنندگان داخلی افزایش یابد؟
علاوه بر این، اگر قرار است بنزین 700 تومانی که دولت بابت تولید آن هم یارانه پرداخت می‌کند، به خودروهای وارداتی اختصاص یابد چرا این یارانه باید در اختیار خودروهای پرمصرف و سرمایه‌داران قرار گیرد؟
* وعده هایی که هنوز عملی نشده است
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، در کنار مواردی که مطرح شد، وزیر صنعت وعده تثبیت نرخ دلار جهت رفع دغدغه خاطر صنعتگران و صادرکنندگان، خروج تدریجی بانک‌ها از فهرست تحریم و تلاش در جهت بهبود فضای کسب و کار را داده بود که تاکنون هیچ‌کدام از آنها اجرایی نشده است.
به این ترتیب، بخش صنعت و معدن در 100 روز گذشته شاهد اتفاق مثبتی نبوده و هنوز هیچ‌کدام از انتظارات مردم و تولیدکنندگان برآورده نشده است.
باید منتظر ماند و دید در برنامه 100 روزه دولت چه نسخه‌ای برای حل مشکلات بخش صنعت ارائه خواهد شد و این راهکارها در چه مدتی اجرایی می‌شوند؟

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۵۰

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در زمینه مدیریت داده و اطلاعات در خودروسازی امری ضروری است

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به همراه هئیت همراه از مرکز داده ای (Data Center ) مگاموتور بازدید کردند.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از روابط عمومی مگاموتور، در این بازدید که به منظور شناخت بیشتر فعالیت های فناوری اطلاعات و نحوه عملکرد مرکز داده ای (Data Center) مگاموتور انجام شد، رضا آسیابانی معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های شرکت مگاموتور در حوزه مدیریت مرکز داده ها گفت: استفاده از آخرین تکنولوژی در حوزه مدیریت اطلاعات به منظور بهره‌برداری موثر در حوزه صنعت و خودروسازی ضروری است و مگاموتور به بهترین شکل ممکن این امر را محقق ساخته و در این زمینه دارای تجارب موفقیت آمیزی می باشد. وی در ادامه نسبت به ایجاد هرگونه زمینه همکاری مشترک ابراز علاقمندی نمود.
استفاده از تکنولوژی روز دنیا در زمینه مدیریت داده و اطلاعات در خودروسازی امری ضروری است
محمد چینی فروشان سرپرست معاونت راهبردی و سیستم های مگاموتور با معرفی این شرکت گفت: شرکت تولیدی موتور، گیربکس و اکسل مگاموتور به عنوان بزرگترین شرکت تولید قوای محرکه در خاورمیانه، مسئولیت تولید قوای محرکه سایپا را بر عهده دارد. این شرکت علاوه بر تولید، بنگاه داری و زنجیره تامین گسترده ای را نیز به منظور تهیه و تدارک قطعات و مجموعه های لازم برای تولید محصولات مذکور مدیریت می نماید. روشن است که مدیریت گردش داده و اطلاعات در این زنجیره ارزش، احداث و ایجاد مرکز داده ای را ضروری می سازد که در آن از کاراترین، مطمئن ترین و ایمن ترین تجهیزات و امکانات استفاده شده باشد.
وی همچنین گفت: نیازهای تجاری موجود و الزامات تحقق برنامه های آینده و چشم انداز سازمان در کنار نیازهای برنامه های کاربردی و اتوماسیون صنعتی، از جمله عواملی هستند که نیاز به ایجاد یک زیر ساخت مطمئن جهت مدیریت بهتر و موثرتر اطلاعات و پوشش فرآیندهای شرکت را ضروری ساخته اند.
در ادامه فرشید رنجبران مدیر فن آوری اطلاعات مگاموتور با توضیح عملکرد دیتا سنتر مگاموتور گفت: مگاموتور اولین شرکت خودرو سازی است که تجهیزاتی اینچنین را ایجاد کرده است، فضای دیتا سنتر مگاموتور امکان توسعه بیشتر را دارد تا برای شرکت های مجموعه تحت شرایط خاص با حفظ مصالح و امنیت دو طرف خدماتی را ارائه کند.
وی با ابراز رضایت از روند اجرا و پیشرفت این پروژه که نشان از درایت و جدیت مدیریت و حوزه فنی مرکز بوده، تسریع در عملیات اجرایی و به‌کارگیری آخرین تکنولوژی درحوزه فناوری اطلاعات به منظور بهره‌گیری از فناوری روز دنیا را در این مراکز لازم دانست.
درادامه علیرضا مشایخ رئیس اداره طراحی، توسعه و نگهداری شبکه و سخت افزار با ارائه گزارشی درخصوص دیتا سنتر مگاموتور گفت: پروژه دیتا سنتر در مگاموتور با هدف ایجاد فضایی استاندارد و مطمئن برای جمع آوری، نگهداری و پردازش اطلاعات حیاتی سازمان تعریف شده است. انتخاب مکان مناسب برای مرکز داده ها، مقاوم سازی و استحکام بنای موردنظر، طراحی layout و ساختار بخش های مختلف بر اساس استاندارد TIA-942، ایجاد کف کاذب و سقف کاذب، شاسی کشی، سینی و لوله گذاری برای عبور کابل و تاسیسات مرکز، عایق بندی و Epoxy کردن سقف و دیوارهای جانبی و تمهیدات لازم برای جلوگیری از تششعات الکترو مغناطیس، ازمشخصات فنی این مرکز است.
مشایخ در خصوص مشخصات دیگر این مرکز به بستر فیبر نوری و مسی به مسافت تقریبی۴۰ کیلومتر اشاره کرد و گفت: این مرکز براساس استانداردهایANSI/TIA/EIA-568B پیاده سازی شده است که به صورت متمرکز در مرکز دیتا سنتر مگاموتور مدیریت و مانیتور می شود. همچنین پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریتی، سیستم یکپارچه مانیتورینگ و Labeling براساس استاندارد TIA-606از دیگر ویژگی های این مرکز است. دراین مرکز از سیستم های خنک کننده مجزا برای بخشهای مختلف، سیستم های تشخیص دود و گرد و غبار و سیستم روشنایی، سیستم برق اضطراری با ظرفیت ۲۴۰KVA وپشتیبانی توسط دو ژنراتور و سیستم اطفاء حریق مبتنی بر گاز FM200 استفاده شده است.
وی در خاتمه در خصوص زیر ساخت های فنی شرکت مانند ساختار مجازی پیچیده، ساختار ذخیره سازی اطلاعات و پشتیبان گیری نیز اطلاعاتی را ارائه نمود.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۳:۰۴

معجزه تیراژ عامل بقای صنعت خودرو

میهن صنعت : این کمبودها را می‌توان عدم تخصیص ارز مبادلاتی به خودروسازان،‌کاهش نقدینگی و محدودیت در جذب منابع مالی سرگردان از سطح جامعه عنوان کرد. از سویی، این بخش مهم صنعتی دارای ظرفیت‌های فراوانی در بخش تولید و افزایش صادرات است که با اجرای سیاست‌های مشخ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «میهن صنعت»، این کمبودها را می‌توان عدم تخصیص ارز مبادلاتی به خودروسازان،‌کاهش نقدینگی و محدودیت در جذب منابع مالی سرگردان از سطح جامعه عنوان کرد. از سویی، این بخش مهم صنعتی دارای ظرفیت‌های فراوانی در بخش تولید و افزایش صادرات است که با اجرای سیاست‌های مشخص در بخش تحقیقات و ارتقای فناوری، می‌توان کیفیت و تنوع محصولات آن را افزایش داد.
درخصوص چالش‌ها و فرصت‌های صنعت خودروسازی ایران،‌ گسترش صنعت با یکی از پیشکسوتان، فعالان و تولیدکنندگان صنعت خودرو به گفت‌وگو نشسته است. سعید مدنی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، با ۳۲ سال سابقه مدیریت در بخش صنعت خودرو و با شناختی که از وضعیت این صنعت دارد، از دغدغه‌های خود در این بخش صنعتی می‌گوید.
 در ابتدا وضعیت بازار خودرو در سال گذشته را تشریح کنید.
وضعیت بازار خودرو در سال گذشته متاثر از فعالیت‌ها و سیاست‌های این صنعت طی سال‌های ۸۴ تا ۹۱ بوده است. این درحالی است که قیمت خودرو در دهه ۸۰ تغییر چندانی نداشته و از سال ۸۰ تا ۹۰ تنها ۴۴ درصد افزایش داشته است. در صورتی که تا این ۱۰ سال، نرخ تورم تجمیعی در حدود ۶۷۰ درصد بود که این افزایش در برابر رشد ۴۴ درصدی قیمت خودرو شش الی هفت برابر بوده است. با افزایش قیمت‌ها و وجود تورم بالا، یکی از دلایل سرپا ایستادن خودروسازان، افزایش تیراژ در تولید محصولات بود. این افزایش تیراژ که تولیدکنندگان برای آن ارزش خاصی قائل هستند و به آن «معجزه تیراژ» نیز گفته می‌شود، موجب می‌شود تا قیمت تمام شده خودرو کاهش پیدا کند.
با توجه به این‌که خودروسازان هر سال متناسب با نرخ تورم، با افزایش قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولیدی مواجه بودند، اما از سویی، افزایش تیراژ ۲۰ تا ۳۰ درصدی را نیز تجربه می‌کردند که این افزایش در تولید خودرو، رشد هزینه‌های ۱۰ تا ۲۰ درصدی را که درواقع در قطعات بود، جبران می‌کرد.
 از سال ۸۴ و ۸۵ به تدریج با افزایش هزینه‌ها، قیمت تمام شده خودروسازان نیز افزایش یافت. اما متناسب با آن نمی‌توانستند قیمت محصولات خود را افزایش دهند که این مسئله به تدریج حاشیه سود خودروسازان را کاهش داد. این امر موجب شد تا خودروسازان برای تامین حاشیه سود و پاسخگویی به سهامداران وارد فعالیت‌های دیگری شوند.
 این روند تا اواخر سال ۹۰ و با کاهش تولید و درآمد به تدریج آشکار شد. از سوی دیگر، درآمدهای خودروسازان در فضای کسب و کار دچار تلاطم شد و سود سهام آنها در بورس کاهش یافت که به تدریج از دی ۹۰ شاهد تحلیل رفتن پیکره صنعت خودروسازی بودیم و این بحران از ابتدای سال ۹۱ با کاهش تولید خود را بیشتر نشان داد.
می‌دانیم که تولید در هر بخش به برخی عوامل نیاز دارد که یکی از آنها نقدینگی است. از یک‌سو، با تولید هر خودرو و تعیین قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده، زیان سنگینی به خودروسازان وارد می‌شد و از سوی دیگر، خودروسازان با این روند تولید، با ارائه صورت وضعیت مالی خود به بانک‌ها برای تامین نقدینگی با عدم همکاری آنها روبه‌رو می‌شدند. این امر موجب شد تا تولید خودرو به حداقل خود یعنی۵۰ درصد ظرفیت برسد.
در ادامه با ثابت ماندن هزینه‌های سربار، از آنجا که خودروسازان علاقه‌ای به تعدیل نیرو نداشتند، تمام سعی خود را کردند تا قیمت خودرو را واقعی کنند تا از حالت زیان‌دهی خارج شوند و تیراژ تولید را افزایش دهند. اما این امر امکانپذیر نشد و در این مقطع هیچ نهادی از خودروسازان حمایت نکرد.
 اردیبهشت سال گذشته در جلسه حمایت از کارگروه تولید که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، با پرداخت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان موافقت شد. پس از آن مصوبه مربوطه با امضای معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ و مقرر شد، ظرف یک ماه این تسهیلات پرداخت شود. با این حال با وجود گذشت بیش از یک سال از آن زمان، تاکنون چنین اقدامی صورت نگرفته است. در شهریور ۹۱ نیز خودروسازان با دستورالعمل‌های جدید بانک مرکزی مواجه شدند که براساس آن، گشایش اعتبار به جای ۱۰ درصد به ۱۳۰ درصد تغییر کرد. از طرفی وعده داده شد که ارز مبادلاتی به خودروسازان تخصیص می‌یابد که تنها ۵ تا ۱۰ درصد آن اختصاص یافت.
همچنین افزایش نرخ مواد اولیه مانند مس،‌آهن و آلومینیوم نیز به بحران خودروسازان دامن زد. در همین حال، اگر مصوبه دولت که به خودروسازان اجازه می‌داد قیمت‌های خود را بین قیمت کارخانه و حاشیه بازار تعیین کنند و مابه‌التفاوت آن را به خزانه دولت واریز کنند، ادامه پیدا می‌کرد، موجب نجات خودروسازان از آن بحران می‌شد که ما نیز با آن موافق بودیم و چنین نشد و در حقیقت اجازه داده نشد، قانون بازار تعیین قیمت کند و چه بسا این امر باعث کاهش تولید خودرو شد.
باید توجه داشت که اگر خودروساز با کنترل قیمت، مشمول قیمت‌گذاری شود و مابه‌التفاوت قیمت تمام شده به علاوه سود و قیمت فروش آن را دولت به تولیدکننده پرداخت نکند، خودروساز مجبور می‌شود با زیان محصول خود را به فروش رساند که این امر تولیدکننده را دچار زیان و سیکل معیوب می‌کند.
به این صورت که خودروساز با قیمت ثابت و زیان خودرو را عرضه می‌کند که به تبع آن، اگر با زیان فروخته شود، تولید افزایش نخواهد یافت و توسعه در تولید رخ نخواهد داد. با کاهش تولید، ارزش سهام در بورس پایین آمده و سود سهام کاهش خواهد یافت.
از سویی بازار با افزایش تقاضا و کاهش تولید روبه‌رو خواهد شد که این امر موجب تفاوت زیاد بین قیمت کارخانه و بازار و همچنین افزایش فعالیت دلالان در بازار خودرو خواهد شد. در چنین شرایطی، سرمایه‌ها و نقدینگی مردم وارد فعالیت‌های دلالی می‌شود که به نوبه خود تورم را در کشور افزایش می‌دهد.  اما اگر نقدینگی در اختیار مردم در بازار سرمایه به گردش درآید و به شکل خرید سهام تولیدکننده و به صورت مشارکتی در تولید سرمایه‌گذاری شود، ارزش سهام و سود آن بالا خواهد رفت و مردم با خرید سهام خودروسازان و خارج شدن از بازار خرید و فروش خودرو، دیگر این بازار را دچار تلاطم نخواهند کرد.
این مسئله در صورتی رخ می‌دهد که حاشیه سود خودروساز بالا برود و مردم با مشاهده آن و علم به این‌که با خرید و فروش در بازار خودرو سودی به دست نخواهند آورد، سهام خودروسازان را خواهند خرید و با افزایش سود سهام، سالانه سود خود را دریافت خواهند کرد که با این روند، اقتصاد نیز به ثبات خواهد رسید.
 حاصل چرخه ناقص به‌وجود آمده منفعت دلالان در بازار بود که از این راه سود زیادی بردند، سودی که از زیان خودروسازان به‌دست آمده بود.
 سیاست‌های کلان شما در سال جدید برای افزایش تولید و کیفیت محصولات سایپا چیست؟
سیاست‌های کلان گروه خودروسازی سایپا برای سال ۹۲، براساس برنامه‌های سال گذشته است. نخستین سیاست کلان، افزایش تولید است. با افزایش تولید و عرضه آن به بازار در ابتدا مسئله اشتغال را تضمین خواهیم کرد و از سویی حاشیه سود خود را افزایش خواهیم داد. اولویت بعدی سایپا، تداوم و افزایش صادرات است. گروه خودروسازی سایپا سال ۹۴ را سال خودکفایی ارزی برای خود تعریف کرده است. به این صورت که با افزایش صادرات، منابع ارزی مورد نیاز خود را تامین می‌کند تا دیگر نیازی به حمایت‌های بانک مرکزی نداشته باشد. برنامه دیگر سایپا برای سال۹۲، توسعه محصولات است که از سال گذشته رخ داده و از دیگر اولویت‌های ما است.
 برنامه دیگر ما در امسال، سبک‌سازی گروه سایپاست. به این صورت که شرکت‌های زیرمجموعه سایپا که دست و پا گیر بوده و بازدهی و سودرسانی ندارند و تنها با پیچیده شدن و بوروکراسی و با افزایش نیروی انسانی مازاد، از بهره‌وری پایینی برخوردار هستند، به فروش خواهند رسید و شامل این سبک‌سازی خواهند شد.
 با توجه به گسترش رویکرد واحدهای تولیدی به صادرات برای افزایش ارزآوری، دستاوردهای صادرات سایپا در سال ۹۱ چه بوده و چه برنامه‌هایی برای توسعه صادرات در سال ۹۲ در دستورکار سایپا قرار گرفته است؟
در سال‌های اخیر با تلاش همکاران، خودروهای ساخت سایپا روند بسیار خوبی در بخش صادرات داشته است.
 برنامه ما در سال ۹۱، صادرات ۶۰ هزار خودرو بود که نزدیک به ۴۰ هزار خودرو صادر شد. این در حالی است که با داشتن ظرفیت صادرات ۴۰ هزار خودرو معتقدیم که توان صادرات سالانه ۱۰۰ هزار خودرو را نیز خواهیم داشت تا از منابع ارزی حاصل از آن بهره‌برداری کنیم.
منتهی برای دستیابی به این مهم نیازمند حمایت نهادهای مختلفی همچون صندوق توسعه صادرات، دولت و نهادهای مرتبط هستیم تا بتوانیم ظرفیت صادرات خود را افزایش دهیم. سیاست گروه خودروسازی سایپا در سال‌های ۹۲ و ۹۳، توسعه صادرات است.
 دیگر این‌که قصد داریم خود را از وابستگی به یک یا چند کشور که عمده صادرات به آنها صورت می‌گیرد، خارج کرده و تعداد کشورهای مقصد برای صادرات محصولات خود را افزایش دهیم.
 با توجه به این‌که صنعت خودرو در جهان هنوز از تاثیرات مخرب بحران مالی اخیر کمر راست نکرده است، آیا صنعت خودرو ایران شانس گسترش حضور در بازارهای خارجی را دارد؟ چگونه؟
بحران مالی و رکود اقتصادی تنها شامل کشورهای اروپایی شده است و خودروسازان دیگر مانند چین و هند هنوز دچار این بحران نشده‌اند و تولید و فروش محصولات خودروسازان این کشورها بسیار خوب است که از مزیت‌های نسبی بازار داخلی خود استفاده می‌کنند.
چین سال گذشته ۱۸ میلیون خودرو تولید کرد که ۱۷ میلیون از آن به مصرف داخل رسید و تنها یک میلیون از آن صادر شد. ما نیز تقریبا شبیه چین و هند از مزیت‌های نسبی بازار داخلی برخوردار هستیم. این مهم با جذب نقدینگی سرگردان در داخل و بهره‌گیری از صادرات محصولات به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد که این امر موجب تقویت بنیه مالی خودروسازان خواهد شد.
 چگونه می‌توان صنعت خودروسازی ایران را رقابتی کرد؟
خودروسازی ایران می‌تواند رقابتی باشد و ما هم‌اکنون نیز در این فاز قرار داریم. گرچه خودروهای ایرانی با مدل‌های قدیمی تولید می‌شود، اما برای این‌که یک خودرو رقابتی باشد نیاز به قیمت مناسب، کیفیت مطلوب و مشخصات و ویژگی‌های خاص در طراحی دارد که خودروهای ساخت ما این شرایط را دارند. اما باید در نظر داشت که یک خودرو با قیمت ۱۰میلیون تومان با یک خودرو ۸۰ میلیون تومانی از لحاظ کیفیت و مشخصات و طراحی تفاوت دارد و نمی‌توان این دو را با یکدیگر مقایسه کرد. یکی از مسائلی که قابلیت رقابتی بودن خودروها را افزایش می‌دهد، قیمت مناسب آن است.
امروزه شاید در کمتر کشوری با تیراژ بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه، خودرو تولید شود. اما برخی خودروهای تولیدی در ایران با تیراژ بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه تولید می‌شود که قابلیت رقابتی شدن خودروهای ما را در منطقه از لحاظ قیمتی افزایش می‌دهد. اما باید توجه داشت که قیمت مناسب به تنهایی کافی نیست و باید روی کیفیت و طراحی خودروهای ساخت خود نیز تمرکز کنیم تا دیگر قابلیت‌های رقابت‌پذیری برای فروش محصولات خود را نیز کسب کنیم.
 سخن آخر
من معتقدم که صنعت خودروسازی باید به خود خودروساز سپرده شود. خودروسازان بزرگ در ایران به چند شرکت محدود هستند که این شرکت‌ها عمدتا دولتی یا غیردولتی هستند. اگر مسائل خودروسازان به آنها واگذار شود و دخالتی از بیرون صورت نگیرد، به راحتی وارد بازار رقابت شده و هم روی کیفیت و هم قیمت خودرو کنترل خواهند داشت. در اینجا دولت می‌تواند نقش نظارتی داشته باشد تا رقابت میان خودروسازان، سالم صورت گیرد. نکته بعدی این است که صنعت خودروسازی را باید سیاست‌زدایی کرد تا خودروساز در حوزه اقتصاد به کار تولید مشغول شود.
حسین علیزاده
روزنامه گسترش صنعت

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۵۶
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۰۹
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۱۰
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۱۰
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۰۳
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۰۳
۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۰۷

مدیرعامل ایران خودرو: 30 درصد مشکلات خودروسازان با رفع تحریم ها حل می شود

تهران - ایرنا - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تاثیر توافقات ژنو در صنایع خودروسازی کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با رفع تحریم صنعت خودروی کشور، تنها 30 درصد مشکلات این صنعت مرتفع خواهد شد.

ˈهاشم یکه زارعˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا تصریح کرد: به اعتقاد ما 30 درصد مشکلاتی کنونی صنعت خودروسازی کشور به مساله تحریم ها ارتباط دارد اما 70 درصد مابقی آن ناشی از تحریم های داخلی و سوء مدیریت است.
وی با بیان اینکه صنعت خودروی کشور اکنون به یک برنامه استراتژیک نیاز دارد، افزود: باید برای صنعت خودروی یک برنامه پنج ساله تدوین کرد تا براساس آن به سمت خودروساز شدن حرکت کنیم.
یکه زارع با اشاره به موانع ایجاد شده توسط تحریم برای صنعت خودروی کشور گفت: مانع در تامین قطعات نخستین مشکلی بود که صنعت خودرو به واسطه تحریم ها با آن مواجه شد اما ایران خودرو به عنوان یک خودروساز داخلی توانست خود را با این مشکل تطبیق داده و قطعات مورد نیاز خود را تامین کند.
وی ادامه داد: ایران خودرو با داخلی سازی بسیاری از قطعات مورد نیاز، توانست این موضوع را حل کند و یکی از عواملی که این گروه صنعتی توانست تولید خود را افزایش دهد، به همین سبب بوده است.
مدیرعامل ایران خودرو سپس نبود تنوع محصول را یکی دیگر از مشکلات فراروی صنعت خودروی کشور دانست و گفت: رفع تحریم صنایع خودروسازی کشور به طور قطع در ایجاد تنوع محصول تاثیر خواهد گذاشت.
وی در عین حال تصریح کرد: باید تعامل خوبی با خودروسازان معروف دنیا داشته باشیم و در زنجیره جهانی آنها قرار گرفت اما باید دقت کرد این بار کاستی های گذشته را تکرار نکنیم، موضوعی که باعث شد با تحریم دچار مشکلات متعدد شویم.
یکه زارع ادامه داد: در تدوین برنامه استراتژیک اگر یکسری وظایف برای خودروسازان و برای سازمان های مرتبط در خارج از خودروسازی تعریف کنیم تا نحوه کمک آنها به این صنعت مشخص شود و زمانی که همه وظایف خود را بدرستی انجام دهند، آن بخش از تحریم ها که به ما ضرر می زند کارایی بسیار کمتری خواهد داشت.
وی با بیان اینکه اگر سند استراتژیک تدوین می شد و بانک ها هم با خودروسازان همکاری می کردند ما شاهد پیشرفت در صنعت خودرو بودیم، اضافه کرد: ما باید شریک خارجی داشته باشیم، ولی در کنار این شریک باید متکی به توانایی های خود هم باشیم تا اگر یک روز شریک خارجی ما را تنها گذاشت به اندازه کافی قدرت داشته باشیم.
مدیرعامل ایران خودرو تصریح کرد: در صورت رفع تحریم صنایع خودروسازی و حضور مجدد شرکای خارجی، باید با موضع قوی تری روی محصولاتی که خودمان طراحی می کنیم، حرکت کرد.
یکه زارع سپس در خصوص ادامه همکاری صنایع خودروسازی کشور با شرکای چینی نیز گفت: رویکرد ایران خودرو حرکت در مسیر منافع ملی است و هدف خودروساز شدن و قرار گرفتن در زنجیره جهانی خودروسازان خارجی و تولید خودروی کیفی است که در این راستا شرکای خارجی اروپایی برای ایران خودرو در اولویت قرار دارد.
یادآوری می شود؛ جمهوری اسلامی ایران و 1+5 بامداد امروز در صبح پنجمین روز از مذاکرات به توافقاتی دست یافتند. رفع تحریم صنایع خودروسازی از جمله محورهای توافق است.
اقتصام (4) ** 1574**1601**

۹۲/۰۹/۰۳
۱۳:۲۶

/اختصاصی/ وزارت صنعت خواستار بررسی قیمت خودروها شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رییس شورای رقابت خواستار بررسی مجدد قیمت‌ خودروها شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نامه که اخیرا ارسال شده، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از رییس شورای رقابت خواسته قیمت خودروها را براساس " نرخ ارز آزاد " محاسبه کرده و علاوه بر احتساب " تورم شش ماهه نخست امسال "، " قیمت‌ پایه خودروها " را اصلاح کند.
ارسال این نامه در حالی است که پیش از این رییس شورای رقابت اعلام کرده بود در صورتی که درخواستی برای محاسبه قیمت خودروها با ارز آزاد ارائه شود، این شورا این درخواست را بررسی خواهد کرد.
به گفته جمشید پژویان، موضوع بررسی مجدد قیمت خودروها براساس ارز آزاد از مدت‌ها پیش مطرح بوده اما در حال حاضر خودروسازان با توجه به همان دستورالعمل قبلی شورای رقابت قیمت محصولاتشان را تعیین می‌کنند.
وی خاطرنشان کرده در صورتی که پیشنهاد رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این شورا ارائه شود موضوع قیمت‌گذاری خودروها براساس نرخ ارز آزاد مجددا بررسی خواهد شد.
در این شرایط و با توجه به ارسال نامه رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دید که شورای رقابت با درخواست‌های این وزارتخانه موافقت خواهد کرد یا خیر؟

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۲۱

تشکیل صف‌های میلیونی برای سهام صنایع خودرویی و بانکی

با توافق هسته‌ای در مذاکرات ژنو و در سراشیبی قرار گرفتن تحریم ها،گروه خودرویی و بانکی مورد اقبال شدید بازار سرمایه قرار گرفت و با صف های میلیونی مواجه شد.
به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همزمان با انتشار اخبار توافق هسته‌ای در مذاکرات ژنو، بازار سرمایه به این خبر واکنش مثبت نشان داد و با صف‌های طویل خرید مواجه شد.
در این میان صنایع بانکی، خودرویی و پتروشیمی بیشترین اقبال بازار را به خود اختصاص داده و از بیشترین صف‌های خرید برخوردار شدند به طوری که در بازار امروز بانک تجارت با 189 میلیون و ایران خودرو با 121 میلیون صف خرید مواجه شد و در صدر جدول این گروه قرار گرفت.
بر این اساس علاوه بر مثبت شدن تمامی شرکتهای حاضر در صنایع بانکی،خودرویی و پتروشیمی، گروه بهمن با 153 میلیون،بانک پاسارگاد با 113 میلیون،بانک ملت با 94 میلیون و بانک انصار با 69 میلیون بیشترین صف های خرید بازار را به خود اختصاص دادند و در رده های بعدی قرار گرفتند.
پیش بینی می شود با توافقات حاصل شده در مذاکرات ژنو روند مثبت بورس تهران به خصوص صنایع خودرویی،بانکی و پتروشیمی ادامه یابد.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۳۶

تاثیر مذاکرات ژنو بر آینده صنعت خودرو

به گفته کارشناسان توافقنامه ژنو اگرچه تاثیرات مثبتی بر صنعت خودرو خواهد داشت اما این تاثیرات‌ آنی نخواهد بود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لغو تحریم صنعت خودرو بخشی از تفاهم اخیر ایران با کشورهای 1+5 در ژنو است.
در این زمینه کارشناسان معتقدند با توجه به باقی مشکلات داخلی و خارجی، این توافقنامه تاثیرات مثبتی بر صنعت خودرو خواهد داشت اما تاثیرات آن آنی نخواهد بود.
شهرام آزادی - عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - معتقد است: طبق تفاهمنامه ژنو تحریم صنعت خودرو لغو خواهد شد اما همچنان دو مشکل نقل و انتقال ارز و نقدینگی همچنان باقی است.
وی با بیان این‌که بیشتر خریدهای خارجی صنعت خودرو از کره، چین و برخی کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: بنابراین باقی ماندن تحریم‌ بانک مرکزی همچنان هزینه‌های نقل و انتقال پول و قطعات را بالا نگه خواهد داشت.
آزادی ادامه داد: با این حال اگر در شش ماهه آینده توافق بزرگتری صورت گرفته و تحریم نفت و بانک مرکزی لغو شود می‌توان امیدوار بود ظرف یک سال وضعیت تولید خودرو به صورت چشمگیری بهبود یابد.
به گفته وی توافقنامه اخیر شرایط را برای صنعت خودرو تسهیل خواهد کرد اما با وجود مشکلات نقدینگی و نقل و انتقال ارز، نمی‌توان امیدوار بود تغییر چشمگیری در وضعیت این صنعت رخ دهد.
محمدرضا نجفی‌منش - عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران - نیز معتقد است: هم‌اکنون بیشتر از تحریم‌های خارجی، تحریم‌های داخلی قطعه‌سازان را دچار مشکل کرده است.
وی با بیان این‌که مشکل اصلی صنعت خودرو و قطعه کمبود نقدینگی است، گفت: بنابراین امیدواریم در کنار بهبود شرایط بین‌المللی، تحریم‌های داخلی نیز رفع شود تا شرایط برای بهبود وضعیت صنعت خودرو و قطعه‌سازی فراهم شود.

۹۲/۰۹/۰۴
۰۰:۱۶

قیمت خودروهای وارداتی کاهش می‌یابد

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: با توجه به توافقنامه هسته‌ای و کاهش نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی نیز کاهش خواهد یافت.
مصطفی ممقانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: مطمئنا توافقنامه اخیر تاثیرات مثبتی بر روند واردات خودرو به کشور خواهد داشت.
وی با بیان این‌که با لغو تحریم صنعت خودرو واردکنندگان می‌توانند خودروهای وارداتی را با هزینه‌های کمتری وارد کشور کنند، خاطرنشان کرد: از آن سو توافقنامه ژنو تاثیرات مثبتی نیز بر نرخ ارز داشته و موجب کاهش قیمت آن‌ شده است.
این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:‌ در صورت کاهش قیمت ارز به حدود 2800 تومان و تثبیت این نرخ، قیمت خودروهای وارداتی نیز حداقل پنج - شش درصد کاهش خواهد یافت.
وی افزود: این وضعیت در حالی است که هم‌اکنون بازار خودروهای وارداتی در رکود به سر برده و خریدار چندانی برای این خودروها وجود ندارد.
ممقانی تصریح کرد: در صورت کاهش قیمت خودروهای وارداتی احتمال افزایش تقاضا و رونق گرفتن بازار این محصولات وجود دارد.

۹۲/۰۹/۰۴
۰۰:۱۷

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس : در کشور ما به مصرف کننده خودرو ظلم می شود / تا پایان سال 92 قیمت خودرو ثابت می ماند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: شورای ملی رقابت تا کنون جلسات متعددی را در خصوص قیمت خودرو برگزار نموده اما تا این لحظه خروجی خاصی از این جلسات حاصل نشده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران از حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، عیسی امامی افزود: بر اساس برنامه های کارشناسی صورت گرفته توسط شورای رقابت و به رغم ادعای خودروسازان و قطعه¬سازان، نرخ ارز بر قیمت خودرو تاثیر چندانی ندارد.
 
عضو ناظر شورای ملی رقابت با اشاره به این که به موجب تصمیمات جلسه اخیر شورای رقابت مقرر گردید مبنای قیمت-گذاری خودروها بر اساس دستور¬العمل قبلی محاسبه شود، اظهار کرد: به این ترتیب تا پایان سال 92 قیمت خودرو ثابت می-ماند.
 
وی با بیان این که بر اساس مصوبه اخیر نرخ ارز متقاضی باید مبنای محاسبه قیمت گذاری خودروها قرار گیرد، تصریح کرد : در صورتی که خودروسازان نسبت به دستورالعمل فعلی قیمت¬گذاری خودروها معترض باشند می توانند اعتراض خود را به منظور بررسی به شورای رقابت ارائه کنند.
 
امامی با تاکید بر این که به نظر نمی رسد عدم اختصاص ارز مبادله¬ای تفاوت زیادی در قیمت خودرو ایجاد کرده و ضرر و زیانی به خودروسازان برساند، اضافه کرد: در این صورت نیز خودروسازان باید با افزایش تولید ضرر و زیان احتمالی را جبران کنند.
 
وی با اشاره به مشکلات شرکت های خودروساز در زمینه نقدینگی و در نتیجه افت تولید خودرو گفت: دولت باید از صنعت خودروسازی حمایت کند در حالی که در کشور ما به جای حمایت از این صنعت به مصرف کننده خودرو ظلم می شود.
 
نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد : دولت باید با اعمال روش های اجرایی از تولیدات داخل از جمله تولید خودرو حمایت کند تا استمرار تولید، اشتغال پایدار در کشورمان را به همراه داشته باشد.

منابع دیگر:
 • شبکه خبر دانشجو
 • آریا
۹۲/۰۹/۰۳
۱۱:۳۵

کاهش 80 درصدی اسقاط خودروها مخالفت فرمانده ناجا با لابی برخی خودروسازان برای شماره‌گذاری

خبرگزاری پانا: فرمانده نیروی انتظامی به ادعای مطرح شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر لابی برخی خودروسازان برای شماره‌گذاری خودروها پاسخ داد.

به گزارش پانا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم صبح امروز در حاشیه نشست هماهنگی دستگاه‌های متولی طرح زمستانه با بیان اینکه به نظر می‌رسد زمستان امسال سردتر و پرباران‌تر باشد، گفت: اجرای طرح‌های مشترک موجب هم‌افزایی می‌شود و با نگاه واحد و با استفاده از سامانه اطلاعاتی می‌توانیم مدیریت سریعی در حوادث و سوانح داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه در هفت ماهه امسال شاهد کاهش کشته و تصادفات بوده‌ایم، ابراز امیدواری کرد که این روند تا پایان امسال ادامه داشته باشد.
 
فرمانده ناجا درباره ادعای مطرح شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر لابی برخی خودروسازان برای شماره‌گذاری خودروها، گفت: برای لابی و درخواست به ناجا امیدی ندارند، اما ظرفیت‌های دیگری است که به آنان فشار می‌آورند و معمولا مهلت‌ها را از طریق کمیسیون، دولت و ظرفیت‌های قانونی دیگر تمدید می‌کنند که این مسئله از گذشته وجود داشته است و ما مخالف هستیم.
 
وی با اشاره به اعطای مهلت مجدد به برخی خودروسازان برای نصب کیسه‌هوا و ترمز ضد قفل، تا پایان امسال، گفت: این مسئله علی‌رغم میل ناجا بوده و ما ناچار به همراهی هستیم و امیدواریم اتفاقات ژنو این بهانه را از خودروسازان بگیرد تا خودروی با کیفیت‌تر تولید کنند.
 
 
کاهش 80 درصدی اسقاط خودرو  
احمدی‌مقدم در پاسخ به سئوالی مبنی بر نبود جای پارک در تهران و توقف همیشگی برخی از خودروها در کنار معابر، گفت: جرقه خوبی است که برای رفع این موضوع نیز فکری شود، اما مهمتر از آن تاخیر در اصلاح تعرفه‌ها و اعتبارات مربوط به اسقاط خودرو است که با تاخیر روبرو است. اما به نظر می‌رسد، آرام آرام باید بحث اسقاط خودرو سرعت یابد؛ به گونه‌ای که آمارها نشان می‌دهد در هشت ماهه امسال 80 درصد کاهش عملکرد در زمینه اسقاط خودرو داشتیم که این مسئله خوب نیست و باید مشوق‌ها، تسهیلات و اعتبارات در این زمینه انجام گیرد.
 
فرمانده ناجا در پاسخ به سئوالی مبنی بر معرفی خودروهایی که استاندارد یورو2 را نیز رعایت نکردند، گفت: مسئولان متولی باید نام خودروها را مصداقی عنوان کنند تا ما نیز بررسی کنیم.
منبع:ایسنا

۹۲/۰۹/۰۳
۱۱:۰۷

دبیر انجمن خودروسازان در گفت و گو با تسنیم خبر داد ضرر ۵ هزار میلیاردی خودروسازان با تصمیمات شورای رقابت/گشایش‌ال سی ۳۰درصد هنوز اجرا نشده است

خبرگزاری تسنیم: دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه شورای رقابتی که فاقد بودجه لازم و کارشناس است، چرا باید بزرگترین صنعت کشور را در بلاتکلیفی قرار دهد، گفت: مسئولان صنعت خودرو را از بوروکراسی شورای رقابت نجات دهند.

احمد نعمت بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه مسئولان، صنعت خودروسازی را از بروکراسی شورای رقابت نجات دهند، اظهارداشت: در طول این چند ماه که بحث تغییر دستور العمل قیمت گذاری خودرو مطرح شده است شورای رقابت هر روز بهانه های متعدد آورده و حاضر به تعیین تکلیف خودروسازان نیست.
وی با اشاره به این که در طی این چند ماه تأکیدات زیادی بر انحصاری نبودن بازار خودرو  عنوان کرده‌ایم، افزود: شورای رقابتی که فاقد بودجه لازم و کارشناس است چرا باید بزرگترین صنعت کشور را در بلاتکلیفی قرار دهد.
نعمت بخش اضافه کرد: از 2 سال گذشته تاکنون صنعت خودروسازی کشور با 5 هزار میلیارد تومان ضرر مواجه شده است که این بلاتکیلفی ها بر حجم زیان ها می افزاید.
دبیر انجمن خودروسازان ضمن بیان اینکه در حال حاضر وضعیت صنعت تولید خودرو همچنان با تغییری روبه رو نشده است، گفت: بروکراسی قیمت گذاری خودرو و عدم همکاری سیستم بانکی با صنعتگران همچنان به قوت خود باقی است و حتی درخواست نعمت زاده در ارائه تسهیلات هزار میلیاردی به خودروسازان اجرایی نشده است.
به اعتقاد نعمت بخش، نیاز نقدینگی به سه برابر افزایش پیدا کرده و بانک‌ها هم حاضر به گشایش اعتبارات اسنادی 30 درصدی نیستند.
وی در ادامه به ارائه سه پیشنهاد برای رفع مشکلات صنعت خودروی کشور پرداخت و گفت: ارائه تسهیلات به خودروسازان جهت پرداخت هزینه‌های قطعه سازان، آزاد سازی قیمت ها و فعال سازی شرکت های لیزینگ می تواند نقش مؤثری را در رفع معضلات خودروسازان کشور داشته باشد.
 

۹۲/۰۹/۰۳
۱۲:۳۹

واکنش عضو انجمن قطعه سازان به رفع تحریم‌های خودرو در گفت‌وگو با تسنیم نجفی‌منش: تازه برگشتیم به شرایط سخت پیش از تحریم/مسئولان تحریم داخلی را رفع کنند

خبرگزاری تسنیم:عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه کاهش تحریم های بین المللی به تنهایی کمکی به صنعت خودروی کشور نخواهد کرد، گفت: دولت باید تدابیری را برای کاهش تحریم های داخلی از جمله خرید های نقدی و کمبود نقدینگی خودروسازان کند.

محمد رضا نجفی منش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با مثبت ارزیابی کردن نتایج مذاکرات مسئولان کشور با گروه 5+1 ، اظهار داشت: با کاهش تحریم های بین المللی صنعت خودروسازی کشور به شرایط پیش از تحریم‌های بین المللی برگشت پیدا می‌کند به نحوی که هنوز مشکلات و معضلات اصلی این صنعت برطرف نشده است.
وی با اشاره به اینکه در کنار تحریم های بین المللی بزرگترین مشکل فعلی خودروسازان تحریم های داخل کشور است، افزود: در سال 91 دولت بخشنامه‌ای صادر کرد که براساس آن هیچ واحد تولیدی که چک برگشتی داشته باشد امکان دریافت تسهیلات را نخواهد داشت که به اعتقاد بنده این مصوبه عملاً تولید کشور را متوقف کرد.
عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان اضافه کرد: در همین مسیر نرخ گشایش ال سی به 130 درصد افزایش یافت. البته با توجه به آنکه در دولت تدبیر و امید گشایش ال سی به 30 درصد کاهش پیدا کرده است اما هنوز سیستم بانکی حاضر به اجرای این مصوبه دولت هم نیست.
به اعتقاد نجفی منش، درحال حاضر تمام تبادلات تجاری کشور از طریق گشایش ال سی انجام نمی‌شود که به همین منظور دولت باید تدابیری را برای خریدهای نقدینگی تولیدکنندگان نیز بکار گیرد.
وی بر تأثیرات قابل توجه تحریم‌های داخل کشور  بر مشکلات تولیدکنندگان و به ویژه خودروسازان اشاره کرد و گفت: کاهش تحریم های بین المللی به تنهایی کمکی به صنعت خودروی کشور نخواهد کرد.
عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان بر بلاتکلیفی خودروسازان در موضوع قیمت گذاری خودرو نیز تأکید کرد و افزود: ماه‌های متعددی است که هر روز وزارت صنعت و شورای رقابت  بر سر قیمت گذاری خودرو با یکدیگر اختلاف نظر داشته و در نهایت با تعیین شورای رقابت به عنوان مرجع رسمی هنوز خبری از رفع بلاتکلیفی قیمت گذاری خودرو نیست.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۵:۴۰

معاون وزیر صنعت در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد جزئیات رفع تحریم صنعت خودرو/ مشکل اصلی محدودیت‌های‌ بانکی است

معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت با تشریح جزئیات تحریم‌های اعمال‌شده علیه صنعت خودروسازی ایران گفت: رفع کامل تحریم‌ها علیه خودروسازی ایران، نیازمند رفع تحریم‌های بانکی و انتقال پول است.

محسن صالحی‌نیا در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به توافقات ژنو برای رفع تحریم‌ها علیه صنعت خودروسازی ایران اظهار داشت: تحریم‌های صنعت خودرو از ابتدای جولای با دستور مستقیم رئیس جمهور آمریکا اعمال شد و بر اساس آن، شرکت‌های خارجی از همکاری با صنعت خودروسازی ایران منع شدند.
وی ادامه داد: بر اساس این تحریم‌ها تمام افرادی که در ارتباط با تأمین قطعه، مواد اولیه خودروسازی و خدمات پس از فروش با صنعت خودروسازی ایران اعم از خودروهای سبک و سنگین همکاری دارند، از ادامه همکاری منع شدند.
صالحی‌نیا تصریح کرد: بر این اساس، خودروسازان خارجی نباید در تأمین قطعه یا تأمین مواد مختلف برای تولید قطعه و خودرو با شرکت‌های ایرانی همکاری داشته باشند که با رفع تحریم‌ها، این محدودیت‌ها باید برداشته شود.
وی با بیان اینکه تاکنون نیز خودروسازان با وجود تحریم‌ها در تأمین قطعه یا مواد اولیه موردنیاز برای تولید قطعه فعال بوده‌اند، گفت: تاکنون مواد اولیه و قطعات لازم برای تولید قطعات از طریق واردات تأمین شده است.
معاون وزیر صنعت افزود: تحریم صنعت خودرو در حالی وجود داشت که محدودیت‌هایی در انجام امور بانکی نیز اعمال شده است.
به گفته وی، بحث تحریم صنعت خودرو در شرایطی مطرح بود که تحریم‌های کلان مانند محدودیت‌های بانکی، عدم نقل و انتقال پول و گشایش ال‌سی بر علیه صنعت کشور از جمله خودروسازی اعمال شده است.
صالحی نیا تأکید کرد: رفع تحریم‌های صنعت خودرو زمانی به طور کامل اتفاق می‌افتد که محدودیت‌های کلان برای بنگاه‌های اقتصادی کشور نیز برطرف شود.
وی در مورد تعیین قیمت خودرو نیز گفت: قیمت خودرو بر اساس یک سری پارامترها مشخص می‌شود که در صورت بهبود این پارامترها، قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۲:۳۹

در گزارش تحلیلی سایت بلومبرگ صورت گرفت سود ۵۰۰میلیون دلاری ایران از صادرات خودرو/اجازه دسترسی به قطعات هواپیما

بلومبرگ در گزارش تحلیلی از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵ +۱ از سود 500 میلیون دلاری ایران از لغو تحریم صنعت خودرو و امکان دسترسی ایران به قطعات هواپیماهای غیر نظامی خبرداد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از سایت بلومبرگ، این پایگاه در گزارش تحلیلی به بررسی امتیازاتی که دولت ایران در مذاکران ژنو بدست آورده است، پرداخت.
در این گزارش آمده است: تخمین زده می شود برداشته شدن تحریم ها از صنعت خودرو سازی ایران باعث شود، ایران سودی 500 میلیون دلاری از صادرات خودرو کسب کند.
اطلاعات گمرک ایران نشان می دهد، ایران از صادرات خودرو درآمدی به ارزش 519 میلیون دلار در سال منتهی به مارس 2012 و قبل از اعمال تحریم‌ها داشته است.
همچنین در دیگر امتیازات کسب شده از سوی ایران، ایالات متحده به طور موقت دستور اجرائی مورخ جولای 2012 و  ژوئن 2013 را که به موجب آن این کشور به جریمه کشورهایی که به مبادله تجاری محصولات صنعت پتروشیمی ایران می‌پرداخت را لغو کرد.
تحریم هایی که بنا بر اطلاعات مقامات رسمی دولت کاهش بیش از 3 میلیارد دلاری از درآمدهای دولت ایران در سال 2012 را نسبت به سال پیش از آن که حدود 9 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده،موجب شده است.
بر اساس اطلاعات گمرک ایران، این کشور از صادرات محصولات صنایع شیمیایی و محصولات وابسته به آن در پایان سال منتهی به مارس 2013،به میزان 6 میلیارد و 300 میلیون دلار درآمد کسب کرده است.
این تفاهم‌نامه برای مدت 6 ماه 400 میلیون دلار از داراییهای ایران را برای پرداخت شهریه های دانشجویان ایرانی محصل در دانشگاههای خارجی آزاد می کند.
به موجب این تفاهمنامه،به ایران اجازه دسترسی به قطعات هواپیماهای غیر نظامی داده خواهد شد.
همچنین به موجب این توافق کشورهای غربی متعهد می‌شوند، در صادرات اقلام بشر دوستانه به ایران کمک کرده و راه صادرات این محصولات شامل غذا و دارو را تسهیل کنند.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۴:۱۵

فارس گزارش می‌دهد بی‌اعتنایی بازار خودرو به نتایج مذاکرات ژنو

بازار راکد خودرو نسبت به نتایج مذاکرات ژنو واکنشی نشان نداد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رکود خرید و فروش در بازار خودرو و گرانی نرخ‌ها در این بازار آنقدر زیاد است که حتی نتایج مذاکرات ژنو نیز نتوانست این بازار را به واکنش وا دارد.
در حال حاضر قیمت خودرو در بازار بالاتر از توان خرید اکثر مردم است و همین مسئله باعث رکود در بازار شده است، به طوری که خریداری برای خودروهای گران‌قیمت وجود ندارد.
در این شرایط هر دستگاه پژو 405 بنزینی در بازار 27.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که حدود 5 میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه‌ای این محصول است.
همچنین هر دستگاه پژو پارس در بازار به قیمت 35.5 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود که نسبت به قیمت کارخانه حدود 8 میلیون تومان بالاتر است.
در مورد تندر 90 مدل E1 ایران خودرو نیز باید به قیمت 32.5 میلیون تومانی این خودرو اشاره کرد که یک میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
تندر 90 مدل E2 ایران خودرو هم تقریباً برابر با قیمت کارخانه یعنی 35 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
در مورد رانا هم باید به قیمت 32 میلیون تومانی این خودرو اشاره کرد که 2 میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
هر دستگاه سمند ال‌ایکس سال نیز در بازار 4.5 میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه یعنی 27.5 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.
در مورد محصولات سایپا هم باید به قیمت 22 میلیون تومانی تیبا اشاره کنیم که حدود 3.5 میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
سایپا 111 مدل SX نیز با قیمت 19 میلیون تومان در بازار به خریداران عرضه می‌‌شود که نسبت به قیمت کارخانه، 4 میلیون تومان بالاتر است.
قیمت سایپا 131 مدل SX نیز این روزها در بازار 17 میلیون و 800 هزار تومان است که نسبت به قیمت کارخانه، 2 میلیون و 800 هزار تومان بالاتر است.
در مورد سایپا 132 مدل SX هم می‌توان به قیمت 17.5 میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کرد که نسبت به قیمت کارخانه، 2.5 میلیون تومان گران‌تر است.
تندر 90 مدل E2 پارس خودرو هم 2 میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه یعنی 37 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
قیمت مگان نیز همچنان 88 میلیون تومان است که نسبت به قیمت کارخانه 14 میلیون تومان گران‌تر است.
قیمت خودروهای خارجی نیز تغییر چندانی نداشته و تنها تویوتا لندکروز به علت کمبود عرضه در بازار، با افزایش قیمت 10 میلیون تومانی مواجه شده و با قیمت 400 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۴:۱۵

امداد خودرو رفاه ایرانیان و بیمه ی ملت قرارداد خدمات امدادی امضاء کردند

«قرارداد خدمات امدادی» بین مدیران عامل دو شرکت امداد خودرو رفاه ایرانیان و بیمه ی ملت به منظور حمایت امدادی ویژه از دارندگان بیمه ی ملت امضاء شد.
به گزارش خبرگزاری موج، این قرارداد که به امضای علیرضا برنجی، مدیر عامل امداد خودرو رفاه ایرانیان و مسعود حجاریان، مدیر عامل شرکت بیمه ملت، رسیده؛ شرکت امداد خودرو رفاه ایرانیان موظف است تا نسبت به ارائه ی خدمات امدادی شامل "اتصال باطری، تعویض زاپاس و سوخت رسانی، راه اندازی خودرو، بیرون کشیدن خودرو از گارد ریل، شانه ی خاکی، جوی، موانع و واژگونی" در محل مورد تقاضای بیمه گذاران ملت اقدام کند.
"حمل خودروهای متوقف بیمه گذاران ملت بنا به تشخیص شرکت امداد خودرو رفاه ایرانیان تا اولین شهر در مسیر مقصد بیمه گذار و تحویل درب تعمیرگاه مجاز" از دیگر مفاد این قرارداد است.
قرارداد خدمات امدادی، برای اجرا در یک دوره ی زمانی سه ساله به امضاء رسیده است و طرفین تعرفه های خدمات امدادی مورد نظر را برای اجرا تعیین و ابلاغ کررند.
امداد خودرو رفاه ایرانیان در این قرارداد خود را ملزم به اجرای مطلوب خدمات امدادی می داند، بطوریکه در دو بخش از این قرارداد آمده است تا در صورت دیر رسیدن امدادگر بعد از زمان مورد توافق و همچنین در خصوص عدم اعزام امدادگر در موعد مقرر، جریمه هایی برای امدادگران خودرو لحاظ شود.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۱۸

خودروسازان امیدی به لابی با پلیس ندارند/ امیدواریم بهانه خودروسازان با لغو تحریمها تمام شود

رئیس پلیس کشور گفت: خودروسازان برای گرفتن مهلت هیچ امیدی به نیروی انتظامی ندارند چرا که ما به قانون عمل می کنیم و امیدواریم پس از اتفاقات خوش ژنو و رفع محدودیتها بهانه خودروسازان نیز پایان یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم روز یکشنبه در حاشیه نشست هماهنگی طرح زمستانه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سامانه اطلاعاتی، زمانی و مکانی را راه اندازی کردیم که در زمان حوادث نیروها را سازماندهی کرده و بکار گرفته می شود. ضمن اینکه در طرح زمستانی امسال تخصیص امکانات علمی تر انجام شده و همکاری مردم نیز می تواند در کاهش تصادفات راهگشا باشد.
وی ادامه داد: امسال در بیشتر ماههای سال شاهد کاهش تصادفات و تلفات بودیم و امیدواریم در 4 ماه باقی مانده نیز این روند کاهشی ادامه پیدا کند.
رئیس پلیس کشور در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا خودروسازان برای شماره گذاری خودروهای مورد نظر با پلیس لابی می کنند؟ با رد این موضوع گفت: خودروسازان برای لابی هیچ امیدی به نیروی انتظامی ندارند چرا که پلیس تنها به قانون عمل می کند. ظرفیتهای قانونی دیگری همانند کمیسیونهای حمل و نقل و هیئت دولت وجود دارد که خودروسازان برای تمدید مهلت از آنها بهره می گیرند. خودروسازان برای تمدید مهلت نصب کیسه هوا و ترمز ضد قفل نیز که دارای عقب ماندگی هایی بودند از همین ظرفیت های برای دریافت مهلت استفاده کردند.
وی ادامه داد: امیدواریم با اتفاقات خوش ژنو و رفع تحریم ها خودروسازان برای ارتقای ایمنی دیگر بهانه نداشته باشند.
وی با اشاره به خودروهای رها شده در خیابانها تاکید کرد: باید فکری برای این خودروها کنیم. متاسفانه تاخیر در اصلاح تعرفه ها و اعتبارات باعث کند شدن اسقاط خودروها شد ضمن اینکه جابجایی دولت نیز در این امر تاثیرگذار بود. در 8 ماهه امسال میزان اسقاط خودروهای فرسوده 80 درصد کاهش داشته است البته این روند در ماههای اخیر آرام آرام در حال سرعت گرفتن است.
احمدی مقدم در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از او پرسید سازمان محیط زیست مدعی شده برخی خودروها استاندارد یورو 2 را نیز رعایت نمی کنند، گفت: در این مورد باید به صورت مصداقی موارد اعلام شود تا پلیس راهور موضوع را رسیدگی کند اما معمولاً استانداردها بر اساس توافق و در یک جدول زمانی اجرا می شود.
 

۹۲/۰۹/۰۳
۱۱:۰۶

قربانی در گفتگو با مهر: توافق هسته‌ای حضور خودروسازان بزرگ دنیا در ایران را هموار کرد

دبیر انجمن قطعه سازان ، توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 در ژنو را عاملی برای هموار کردن حضور خودروسازان بزرگ دنیا در ایران دانست.

ساسان قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو، گفت: تاکنون 20 خودروساز صاحب نام دنیا برای حضور در اولین همایش بین المللی صنعت خودرو اعلام آمادگی کرده‌اند که بر این اساس، به نظر می رسد انجام شدن توافق جدید می تواند راه حضور این خودروسازان را هموار کرده و آنها با خیال آسوده تری در ایران حضور خواهند یافت.
دبیر انجمن قطعه سازان افزود: حضور خودروسازان بزرگ دنیا در ایران، به طور قطع زمینه را برای توسعه همکاری‌های میان صنعت خودرو ایران و دنیا فراهم خواهد کرد و نتیجه آن، تولید خودروهای با کیفیت و با تکنولوژی جدید برای ایران است، ضمن اینکه تنوع محصولات نیز توسعه خواهد یافت.
وی تصریح کرد: برندهای مطرح خودروسازی دنیا نیز در میان این 20 شرکت به چشم می خورند و حضور آنها، اقتصاد خودرو را فعال خواهد کرد.
به گفته قربانی، خودروسازان ایرانی در حاشیه این همایش به مذاکرات دو جانبه و چند جانبه با خودروسازان دنیا خواهند پرداخت؛ البته هدف اصلی همایش، ارایه اطلاعات به روز از صنعت خودرو و توانمندی های خودروسازان و قطعه سازان ایرانی است.

منابع دیگر:
 • ایلنا
۹۲/۰۹/۰۳
۱۱:۵۹

یادداشت/ نقشه راه صنعت خودرو سازی ایران چیست؟

شاید بررسی همه جانبه مشکلات صنعت خودرو در حال حاضر یکی از الزامات توسعه صنعت خودرو سازی در داخل باشد که بیشتر در حد تئوری بدان پرداخته شده است و شاید تصور اینکه تنها همکاری با شرکتهای خارجی مشکلات صنعت خودرو را حل خواهد نمود، تصوری ساده لوحانه و غیر کارشناسانه باشد چراکه بخش مهمی از مشکلات خودروسازان مربوط به مسائل داخلی است که باید شناسایی و درجهت رفع آن ها گام برداشت.

فرشته فریادرس ـ صنعت خودروسازی در ایران به تازگی شروع به فعالیت نکرده است بلکه با توجه به سابقه 50 ساله فعالیت در این صنعت، باید نگاهی ویژه به وضعیت این صنعت در این سالها کرد. بررسی این نکته مهم که آیا در دنیا نیز پس از این مدت زمان شرکتهای خودروسازی به این حد از توسعه و پیشرفت رسیده اند و روند فعالیت در دنیا مشابه وضعیت صنعت خودرو در ایران است، حائز اهمیت است.
 
آیا نباید وضعیت صنعت خودروسازی در داخل کشور مورد بازنگری جدی قرار بگیرد و مشخص شود که  صنعت خودرو سازی چه اهدافی را دنبال می کند و  چه نوع استراتژی و برنامه مدونی برای تکامل و رشد این صنعت بزرگ در کشور در دستور کار بزرگان این صنعت قرار دارد.
 
شاید بررسی همه جانبه  مشکلات صنعت خودرو در حال حاضر یکی از الزامات توسعه صنعت خودرو سازی در داخل باشد که بیشتر در حد تئوری بدان پرداخته شده است و شاید تصور اینکه تنها همکاری با شرکتهای خارجی مشکلات صنعت خودرو  را حل خواهد نمود، تصوری ساده لوحانه و غیر کارشناسانه باشد چراکه بخش مهمی از مشکلات خودروسازان مربوط به مسائل داخلی است که باید شناسایی و درجهت رفع آن ها گام برداشت.
 
بحث دیگری که باید مشخص شود وضعیت تحریم صنعت خودروی ایران است که  آیا در  چنین شرایطی در خصوص برداشتن تحریم ها در صنعت خودرو یا دور زدن تحریم ها نیازمند به یک تفکر و نقشه راه نیستم؟
 
آیا هدف از شرکت های بزرگ خودروسازی در ایران تنها تولید خودروهای بی کیفیت است؟ براستی دلیل کیفیت پایین در خودروهای ایرانی چیست؟ چرا باید مصرف کننده برای خودروهای بی کیفیت، بدون امنیت و آلاینده این میزان هزینه کند؟ چرا ارتقاء خودروهای داخلی به یورو 4  هنوز در ابهام قرار دارد؟ و خیلی از چراهایی که صنعت خودروسازی ایران با آن روبروست  و هر روز شاهد مشکلات عدیده در این صنعت بزرگ هستیم و بیان راه حل های که تاکنون  یا به مرحله ای اجراء نرسیده اند یا اینکه در اجراء با شکست روبرو شده اند.
 
 
در این نوشتار سعی کرده ایم به بیان وضعیت صنعت خودرو در ایران و پاره ای از مشکلات که صنعت خودرو سازی ایران با آن دست به گریبان است، بپردازیم.
 
صنعت خودروسازی به دلیل پیچیدگی فنی و استفاده گسترده از صنایع دیگر در ساخت قطعات و لوازم و استفاده از مواد متنوع فلزی و غیرفلزی، گستره وسیعی از صنایع را زیر پوشش خود دارد، به طوری که حدود 60 نوع صنعت گوناگون مستقیما با خودروسازی در ارتباط هستند. همچنین این صنعت اشتغالزایی بالایی دارد. در سال 2008 بیش از 8 میلیون نفر، به طور مستقیم در صنعت خودرو در سراسر جهان به کار مشغول بوده‏اند یعنی درحدود 5 درصد اشتغال صنعتی در جهان وابسته به این صنعت است. شمار افرادی که در 36 کشور جهان به طور غیرمستقیم به این صنعت وابسته هستند بیش از 50 میلیون نفر می باشند.
 
مشکل اصلی صنعت خودروی ایران
اگرچه برخی از کارشناسان صنعتی نبود نقشه راه کلان و همه جانبه‌نگر و پلت‌فرم مشترک را دو مشکل اصلی صنعت خودروی ایران  می دانند که باید مورد توجه ویژه مدیران و صاحب نظران صنعت خودروسازی قرار بگیرد. اما متاسفانه هنوز اهمیت پلت‌فرم و تولید مشترک آن در ایران مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که تولید مشترک پلت‌فرم با مشارکت صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی مختلف از راهکارهای اصلی توسعه صنعت خودرو در چند دهه اخیر بوده است.
 
ارتقای استاندارد آلایندگی خودرو‌های تولید داخل
 
در ابتدا به منظور آشنایی با یورو4 به بیان توضیحاتی در این خصوص خواهم پرداخت؛ برای کاهش آلایندگی خودرو‌های قاره سبز، از اواخر دهه 80 میلادی استاندارد‌های آلایندگی ویژه خود را که با نام استاندارد‌های سری EURO (یورو) شناخته می‌شود وضع کردند. این استاندارد‌ها آلایندگی‌های خاصی را مورد بررسی قرار می‌دهند. هدف اصلی، کاهش آلایندگی خودرو‌ها‌ست. استاندارد یورو2 از سال 1996 (17 سال قبل) در اروپا به اجرا در آمد و پس از آن در سال‌های 2000 و 2005، به ترتیب یورو3 و یورو4 در اروپا اجباری شد و اکنون نیز خودروسازان این قاره در حال تولید خودرو‌های یورو5 هستند و خود را برای ارتقا به یورو6 در سال 2014 میلادی آماده می‌کنند.
 
 
اروپایی‌ها در حال حاضر استاندارد یورو5 را اجرایی کرده‌اند که در آن، پنج آلاینده را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهند که وجود هر یک از آنها در گازهای خروجی موتور خودرو‌ها اثرات مخربی بر محیط‌زیست و البته سلامت انسان‌ها دارد.
 
در این میان استاندارد یورو2 (و حتی یورو4) میزان ذرات معلق تولید شده توسط موتور خودرو را مورد اندازه‌گیری قرار نمی‌دهند در حالی که این ذرات متهمان اصلی آلایندگی شهر‌های بزرگ کشور هستند و منشا بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان ریه، مشکلات قلبی، برونشیت و مرگ زودرس به شمار می‌روند. از سوی دیگر دو آلاینده اکسیدهای‌ نیتروژن و هیدروکربن‌های نسوخته در یورو2 به صورت تجمعی مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرند در حالی که در نسخه‌های بالاتر این استاندارد به هر یک از این دو آلاینده اهمیتی جداگانه داده شده است. در این شرایط باقی ماندن در استاندارد یورو2، تنها آسیب دیدن خاموش شهرنشینان ایرانی است که چاره‌ای جز تنفس در هوایی که کلکسیونی از آلاینده‌ها را عرضه می‌کند ندارند تا بار دیگر چوب عملکرد ضعیف برخی تصمیم‌گیرندگان را مردم بخورند. در این شرایط حتی ارتقا به یورو4 نیز بیشتر به التیام می‌ماند تا درمان چرا که یورو4 نیز ضعف‌هایی دارد و نمی‌توان از آن انتظار معجزه داشت ضمن آنکه انبوه خودرو‌های فرسوده و با استاندارد آلاینده یورو2 همچنان منبع بزرگی از آلودگی در شهر‌های ایران هستند.
 
بحث ارتقای استاندارد آلایندگی خودرو‌های تولید داخل از یورو2 به یورو4، همچنان یکی از بحث‌های مهمی است که در یک سوی آن خودروسازان و وزارت نفت و در سوی دیگر پلیس، وزارت صنایع و اداره استاندارد قرار دارند. خودروسازان بارها اعلام کرده‌اند هر زمان وزارت نفت سوخت مناسب را تامین کند، تولید خودرو یورو4 را آغاز می‌کنند. در مقابل وزارت نفت هم اعلام کرده توانایی عرضه سوخت مناسب را دارد و توپ را به زمین خودروسازان انداخته تا هر زمان خودرو یورو4 آماده عرضه شد، سوخت مناسب هم توزیع شود. در این بین هر کس دیگری را مقصر و متولی اصلی ارتقای استاندارد آلایندگی می داند که این گونه فرافکنی ها به حل مسئله کمکی نخواهد کرد.
 
شاید اولین مسئله ای که در بحث کاهش آلایندگی ها در ایران به اذهان متبادر می شود  این است که مردم کمتر از خودرو شخصی استفاده کنند و با  اجراء طرح‌های زوج و فرد ، عبور و مرور خودرو‌ها را در روز‌های مشخصی ممنوع می‌کنند. هر چند مردم مخاطب اصلی این درخواست‌ها و محدودیت‌ها هستند، اما نباید از مشکل بزرگ «آلایندگی بالای خودرو‌های ایرانی» چشم پوشید که هر چند مقصر آن خریداران خودرو نیستند اما آنها باید تاوانش را بپردازند.
 
با استاندارد کردن خیلی از مشکلات از جمله آلودگی هوا حل خواهد شد. زمانی که سوخت استاندارد نباشد، خودرو استاندارد نباشد، رانندگی استاندارد نباشد، زنجیره ای  بهم پیوسته شکل خواهد گرفت و هیچ مشکلی حل نخواهد شد. مادامی که خودروی بی کیفیت و بدون استاندارد تحویل مشتریان بدهیم، این مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند.
 
البته به منظور حل این مشکلات یا باید خودروهای داخلی را استاندارد کنیم یا اینکه  خودرو را از کشورهای معتبر وارد کنیم و در نهایت اینکه از فناوری و دستگاههای جدید معاینه فنی استفاده نمائیم.
 
 
عدم کیفیت خودروهای ایرانی
 
سوالی که در این مبحث مطرح می شود این ست که آیا هدف از شرکت های بزرگ خودروسازی در ایران تنها تولید خودروهای بی کیفیت است؟ واقعا دلیل کیفیت پایین در خودروهای ایرانی چیست؟ چرا باید مصرف کننده برای خودروهای بی کیفیت، بدون امنیت و آلاینده این میزان هزینه کند؟
 
همانطور که می دانیم در بسیاری از موارد کیفیت، ارتباط مستقیم با نیروی متخصص در خطوط تولیدی و به‌ خصوص بخش کنترل کیفیت دارد. شاید در بسیاری از موارد افرادی که تکنیسین تاسیسات هستند و از قطعات و مکانیزم خودرو هیچ اطلاعی ندارند در خطوط تولید و در قسمت ارزیابی کیفیت فعالیت می‌کنند.
 
استفاده از  افراد ناکارامد در صنعت خودرو به دلیل عدم دانش کافی به تولید خودروی با کیفیت لطمه وارد خواهد کرد. البته اکنون روشی با نام خود کنترلی در خودرو‌سازان بزرگ دنیا برای افزایش کیفیت خودرو اعمال می‌شود؛ به این صورت که کارگری که قطعه را مونتاژ یا تولید می‌کند درصورت بروز مشکل سریعا باید موضوع را گزارش کند. این امر در خودرو‌سازان ایرانی اگر چه رواج یافته است اما به فرهنگ‌سازی‌ وسیعی نیاز دارد. از سوی دیگر ایراد فنی بسیاری از خودروهای ایرانی در مرکز کنترل کیفیت مشخص می‌شود اما به‌دلیل بالا بودن قطعات معیوب، طبق عرف موجود در کشور، برطرف کردن آن به دوران گارانتی محول می‌شود و خودرو تحویل مشتری می‌شود.
 
اما چرا ایرادات فنی خودروهای ساخته شده ایرانی آن‌قدر بالاست که خودرو‌سازان برای متوقف نشدن خطوط تولید مجبور هستند آن را در دوران گارانتی بر طرف کنند و چرا کیفیت یک خودروی ایرانی خوب و دیگری بد است ؟!
 
پاسخ این سوالات را می توان در تولید به شکل مهندسی معکوس عنوان کرد  چرا که بیشتر قطعه‌سازان ایرانی به‌دلیل نداشتن نقشه‌ و دانش فنی تولید یک قطعه سعی می‌کنند قطعه را کپی‌سازی‌ و بدون آنکه مواد یا روش تولید آن را بدانند، تولید کنند.
 
البته تعدادی از قطعه‌سازان ایرانی با بستن قرارداد دانش فنی یا سرمایه‌گذاری مشترک چنین مشکلی ندارند اما معمولا برای هر قطعه در ایران، قطعه‌سازان فراوانی وجود دارند و حال این شانس مشتری است که قطعه یک قطعه‌ساز خوب یا قطعات قطعه‌ساز کپی‌کار روی خودرویش نصب شده باشد.
 
با این روند به‌نظر می‌رسد تا زمانی که کشورمان وارد زنجیره جهانی قطعه‌سازان نشود، تولید بی‌کیفیت خودروها و قطعات یدکی موجب خواهد شد تا خودرو‌هایی با عیوب فراوان به مراکز محدود خدمات پس از فروش مراجعه کرده و این مراکز نیز که با مدیریت نامناسبی اداره شده و دارای افراد کار ‌آزموده اندکی هستند، سبب ناراحتی بیشتر خریداران خودروهای ایرانی شوند.
 
 
‌ عدم‌دانش لازم در تعمیر‌کاران
 
تعمیر‌کاران ما از کارایی و سواد کافی برخوردار نیستند و آموزش کافی نیز در زمینه تعمیر خودرو ندیده‌اند. هم‌اکنون در ایران 8میلیون خودرو وجود دارد که سالانه بیش از یک میلیون خودرو هم به آن افزوده می‌شود. این در حالی است که کمبود تعمیرگاه سبب افزایش صف‌های تعمیرگاه‌ها شده است. (به‌عنوان نمونه ایران خودرو با تولید سالانه 600‌هزار خودرو تنها 700 نمایندگی مجاز دارد.)
 
در همین حال آموزش‌های لازم به تعمیرکاران نیز داده نمی‌شود و در مناطق بسیار زیادی از ایران تعمیر خودروهای انژکتوری به‌دلیل عدم‌دانش لازم در تعمیر‌کاران امکان‌پذیر نیست. با اینکه دانشگاه‌ها و آموزشکده‌های مختلفی در حال تربیت کاردان‌های فنی هستند اما اکثر این مؤسسات از وسایل و سیستم‌های مدرن خودرو جهت آموزش به تعمیرکاران بی‌‌بهره‌اند و بسیاری از این افراد نیز حتی با وجود نیاز فوق‌العاده زیاد صنعت خودرو به آنها جهت ارائه خدمات پس از فروش به‌دلیل ضعف مدیریت جذب نمی‌شوند. این در حالی است که در ایران کمبود تعمیر‌کار آشنا به علم روز بسیار به چشم می‌خورد.
 
خدمات پس از فروش
 
می توان خدمات پس از فروش را عمده‌ترین مشکل صنعت خودرو از دیدگاه مشتریان عنوان کرد  دلیل این همه مشکل و نارضایتی چیست ؟
 
صنعت خودروی ایران هر چند در 15 سال اخیر رشد کرده است اما هنوز هم خدمات پس از فروش در شرکت‌های خودرو‌ساز ایرانی وضع خوشایندی ندارد. بسیاری از افراد از وضع خدمات پس از فروش در شرکت‌های خودروسازی ناراضی هستند. شاید طولانی بودن صف در مراکز خدمات پس از فروشی که خدمات نسبتا بهتری می‌دهند، خرابی بیشتر خودروها پس از تعمیر، عدم‌پخش مناسب خدمات پس از فروش، آموزش ندیدن تعمیر‌کاران به روش‌های جدید و عدم‌توانایی در تعمیر خودروهای مدرن و عیب‌یابی درست، فقط گوشه‌ای از ضعف‌های خدمات پس از فروش در صنعت خودرو ایران باشد که مردم هر روز با آن دست به گریبان هستند.
 
مشکلات عدیده دیگر در صنعت خودرو سازی ایران
 
- بالا بودن هزینه و مشکلات تولید از جمله بهره بالای بانکی این مسئله باعث می شود خودروی که در داخل تولید می گردد گران تر از خودروی وارداتی باشد  و قطعه سازان ترجیح می دهند به‌جای تولید قطعه در داخل، آنها را از خارج وارد ‌کنند.
 
- غیر واقعی  بودن نرخ ارز : به دلیل غیر واقعی بودن نرخ ارز تولیدکننده اگر 100میلیون دلار صادرات داشته باشد باید آن را به ریالی تبدیل کند که با فشار دولت قیمت آن پایین نگه داشته شده است بنابراین انگیزه کمی برای صادرات محصول برای تولیدکننده ایرانی وجود دارد.
 
 
- پایین بودن نرخ ارز : از سوی دیگر نرخ پایین ارز مشوق واردات به ایران است، یعنی واردکننده می‌تواند با 100میلیارد تومان، 100 میلیون دلار تهیه و با آن مثلا 2000خودرو وارد کند، اما اگر قیمت دلار واقعی باشد واردکننده با 100میلیون دلار فقط قادر به واردات 1000خودرو خواهد بود .این‌ باعث می شود خودروسازان به‌جای این‌که در صدد دور‌زدن قانون و صرف هزینه برای بی‌اثر کردن قانون باشند، بهتر است در پی اصلاح اصولی و زیر بنایی مشکلات باشند و مجلس و دولت را متقاعد به واقعی‌تر کردن قیمت ارز کنند.
 
- رقابت شدید در بازار خودرو حاشیه سود را کاهش داده است به همین علت ورود تازه واردان به بازار اگرنه ناممکن بلکه بادشواری بسیاری مواجه است. انحصاری شدن فناوری اطلاعات مربوط به طراحی خودرو توسط کمپانی های قدرتمند و با سابقه.
 
- کاهش توقع سود به همراه تولید انبوه، حفظ و افزایش سهم بیشتری از بازار را به عنوان ضرورتی حیاتی مطرح می کند. جدای از به چنگ آوردن بازارهای تازه، همه صنایع مصرفی و از جمله خودروسازان به گوناگونی محصولات روی آورده و به آن دامن می زنند. مثلاتولید مدل های روز خودرو، پلت فرم مشترک و...
 
- و از دیگر دلایل وجود این مشکلات در صنعت خودرو را نبود ارتباط لازم بین صنعت و دانشگاه می توان ذکر کرد.
 
در پایان با توجه به اینکه شرکت های خودروسازی داخلی با وجود مشکلاتی از قبیل عدم حمایت مالی و مشکلات تحریم حال و روز خوبی ندارد و با قیمت های فعلی نمی توان به بهبود وضعیت خودروسازان امید داشت و مسئولان جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با استفاده از برنامه ای مدون و جامع راه حل های مناسبی را در جهت حمایت از تولید کنندگان و رضایت مشتریان  اتخاذ نمایند.
 
 

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۳۴

گزارش خبری قدس انلاین پراید هم به سرنوشت پیکان دچار شد/خداحافظی بازار با خودروی زیر 20 میلیون/ برای پراید جانشین تعیین نشد

پایگاه خبری تحلیلی قدس انلاین – سعید کوشافر: شاید خیلی ها بخاطر داشته باشند , سال 84 که تولید پیکان متوقف شد ؛ درهمان زمان و درمراسمی که به مناسبت تولید اخرین پیکان برگزارشد،عنوان گردید که بزودی جایگزین این خودرو پرطرفدار میان ایرانیان تولید وروانه بازار خواهد شد ،خودرویی تقریبا با همین قیمت ولی دارای امکانات بروز و مصرف کمتر سوخت .

این درحالی است که این انتظار مردم هرگز براورده نشدو هنوز هم که هنوز است خودرویی به عنوان جایگزین پیکان معرفی نشده است .
اما طی روزهای گذشته عنوان شد که قرار است پراید که طی سالهای گذشته توانسته تا حدودی جای خالی پیکان درمیان ایرانیان را پرکندو به محبوبترین خودروی این روزهای قشر متوسط تبدیل شد , نیز به سرنوشت مشابه پیکان دچار شود به تاریخ سپرده شود.
اگر چه قلعه بانی درزمان مدیریت خود بر سایپا درسال 86 نیز وعده داده بود که درسال 90 تولید خودروی پراید متوقف میشود ، ولی در این سال نه تنها تولید پراید متوقف نشد که فصل نوینی از زندگی را با اندکی تغییرات در سیستم ایمنی و تجهیزات اغاز کرد.
درعین حال به نظر میرسد که این روزها قرار گرفتن بیش از اندازه پراید در چشم مسوولان و بی نتیجه ماندن تلاش برای افزایش قیمت این خودرو باعث شده تا خودرو سازان کلا قید تولید این خودرو را زده و سراغ مونتاژ خودروهایی بروند که سود بیشتری برای انان به همراه دارد.
اکنون مهمترین پرسشی که پیش رو قرار دارد این است که چه خودرویی با چه مشخصاتی جایگزین این خودرو خواهد شد و ایا اصلا برای جایگزینی این خودروی کم مصرف وکم استهلاک جانشینی تدارک دیده شده است ؟
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از آغاز طراحی یک پلت‌فرم جدید برای تولید خودرو توسط سایپا و با مشارکت یک شرکت بین‌المللی خارجی خبر داد و گفت: احتمال توقف عرضه پراید از سال 94 وجود دارد ولی صادرات این محصول ادامه می‌یابد.
سعید مدنی گفت: تا سال 94 محصولات جدیدی را در چرخه تولید خواهیم داشت و ممکن است پراید از چرخه عرضه سایپا خارج شود .
مدیرعامل سایپا در مورد تولید محصولات جدید این شرکت نیز گفت: تولید انبوه وانت پراید آغاز شده و تولید انبوه تیبا 2 (هاچ بک) نیز از اواخر دی‌ماه آغاز خواهد شد که قیمت آن تفاوت زیادی با قیمت تیبای معمولی ندارد.
***جایگزین پراید معرفی نشده است
درهمین راستا یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در واکنش به احتمال توقف تولید پراید از سال 94، گفت: هرچند توقف تولید پراید ممکن است مصرف کنندگان این خودرو را که بیشتر اقشار متوسط جامعه هستند را با مشکلاتی مواجه کند، اما به دلیل آنکه این خودرو از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار نیست، عدم تولید آن اثرات مطلوب‌تری را در پی خواهد داشت.
کمال‌الدین پیرموذن درگفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه بیشتر خودروهای کشور کم توان بوده و از استحکام لازم برخوردار نیستند، گفت: بسیاری از خودروهای موجود در کشور بویژه پراید، از استاندارهای لازم برخوردار نبوده و هرساله تعداد کثیری از مردم به وسیله چنین خودروهایی در جاده‌های کشور جان خود را از دست می‌دهند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، افزود: نبود استاندارد در برخی خودروهای کشور سلامت افراد زیادی را در معرض خطر قرار داده، از این رو مسئولین در برابر خسارات وارد شده به مردم در اثر تصادفات رانندگی، باید پاسخگو باشند.
این نماینده مردم در مجلس نهم، عنوان کرد: دولت تدابیر خاصی برای تحول صنعت خودرو در کشور در نظر دارد، که امید است بتواند با روش‌های مختلف مشکلات و معضلات این صنعت را برطرف کند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در مورد خودروی جایگزین پراید، پس از توقف تولید، خاطر نشان کرد: تاکنون جایگزینی برای خودرو پراید از طرف صنعت خودروسازی کشور معرفی نشده است، اما باید پذیرفت قیمت خودرو در کشور کاملا وابسته به نرخ ارز است، چراکه بالا رفتن نرخ دلار باعث شد قیمت بسیاری از خودروها نیز با افزایش نجومی مواجه شوند.
***ورود جایگزین پراید به بازار
درعین حال ،عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در واکنش به احتمال توقف تولید پراید از سال 94، گفت: اگر قرار است تولید خودرو پراید در سال 94 متوقف شود، باید خودرویی جایگزین پراید شود که از لحاظ کیفیت و ایمنی، با خودروهای روز دنیا همخوانی داشته باشد.
سید محمد بیاتیان ، در واکنش به احتمال توقف تولید پراید از سال 94، گفت: در صورت توقف تولید خودروی پراید، مسئولین باید جایگزینی برای آن معرفی کنند که از لحاظ قیمت همطراز با این خودرو باشد.
نماینده مردم بیجار و گروس در مجلس شورای اسلامی، افزود: در سالی که تولید خودروی پراید در کشور آغاز شد بسیاری بر این اعتقاد بودند که ساخت و تولید پیکان باید متوقف شود، در حالی که این خودرو سال‌ها میهمان جاده‌ها و خیابان‌های کشور بود.
وی تصریح کرد: اگر قرار است تولید خودروی پراید در سال 94 متوقف شود، باید خودرویی جایگزین پراید شود که از لحاظ کیفیت و ایمنی، با خودروهای روز دنیا همخوانی داشته باشد.
بیاتیان اظهار کرد: در صورتی که خودروسازان از کپی برداری خودرو فاصله بگیرند و به سمت خودکفایی هرچه بیشتر حرکت کنند و خود را با استانداردهای روز دنیا بیشتر هماهنگ کنند، می‌توان آینده روشن و امید بخشی را برای صنعت خودروسازی کشور متصور شد.
عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، عنوان کرد: همزمان با ادامه تولید پراید باید خودرویی دیگر جایگزین آن شده و به تولید انبوه برسد تا بتواند بازار خود را پیدا کرده و مردم نیز به استفاده از آن تشویق شوند، سپس راهکارهایی را بوجود آورد تا تولید پراید متوقف شود.
 

۹۲/۰۹/۰۳
۲۱:۲۵

' نامه خودرویی وزیر صنعت به شورای رقابت!

اکونیوز:معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رییس شورای رقابت خواستار بررسی مجدد قیمت‌ خودروها شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران(econews.ir)، در این نامه که اخیرا ارسال شده، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از رییس شورای رقابت خواسته قیمت خودروها را براساس " نرخ ارز آزاد " محاسبه کرده و علاوه بر احتساب " تورم شش ماهه نخست امسال "، " قیمت‌ پایه خودروها " را اصلاح کند.
ارسال این نامه در حالی است که پیش از این رییس شورای رقابت اعلام کرده بود در صورتی که درخواستی برای محاسبه قیمت خودروها با ارز آزاد ارائه شود، این شورا این درخواست را بررسی خواهد کرد.
به گفته جمشید پژویان، موضوع بررسی مجدد قیمت خودروها براساس ارز آزاد از مدت‌ها پیش مطرح بوده اما در حال حاضر خودروسازان با توجه به همان دستورالعمل قبلی شورای رقابت قیمت محصولاتشان را تعیین می‌کنند.
وی خاطرنشان کرده در صورتی که پیشنهاد رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این شورا ارائه شود موضوع قیمت‌گذاری خودروها براساس نرخ ارز آزاد مجددا بررسی خواهد شد.
در این شرایط و با توجه به ارسال نامه رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دید که شورای رقابت با درخواست‌های این وزارتخانه موافقت خواهد کرد یا خیر؟
انتهای پیام //

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۲۵

مدیر امور سهام شرکت پارس خودرو در گفتگو با خبرنگار ایران اکونومیست: پارس خودرو به اندازه زیان انباشته افزایش سرمایه می دهد/سرعت گیر حقوق صاحبان سهام روی درجه صفر

به گفته سعید خلیلی عراقی، مدیر امور سهام شرکت پارس خودرو، افزایش سرمایه این شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت (ساختمان و زمین) به اندازه ای است که زیان انباشته "خپارس" را پوشش دهد.

به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست، شرکت پارس خودرو در صدد اعلام افزایش سرمایه ای از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت خود (عمدتا ساختمان و زمین) می باشد که به زودی با هماهنگی سازمان بورس، جزییات آن اعلام می گردد.
این شرکت در حال حاضر زیان انباشته ای به مبلغ 216 میلیارد و 693 میلیون و 700 هزار تومان محقق نموده که به گفته مدیر سهام "خپارس"، قرار است در صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده از طریق افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پوشش داده شود.
خلیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران اکونومیست در رابطه با شناسایی سود انباشته از طریق افزایش سرمایه فوق گفته که زیان این شرکت بیش از آن می باشد که بتواند سودی از این بابت شناسایی نماید.
گفتنی است از جمله دلایل افزایش سرمایه این شرکت وجود مجموع حقوق صاحبان سهام نزدیک به صفر در برابر دارایی های شرکت می باشد.
طبق قوانین سازمان بورس، برای این که سهام شرکتی بتواند در تابلوی بازار دوم بورس مورد معامله قرار گیرد باید نسبت حقوق صاحبان سهام به دارایی های آن حداقل 15 درصد باشد.
این در حالی است که بدهی های "خپارس" سهم بزرگی از حقوق صاحبان سهام این شرکت را ربوده و نسبت فوق را تقریبا به صفر رسانده است.
خلیلی در رابطه با این زیان انباشته؛ از فشار تحریم ها علیه ایران و نبود قطعه برای تولیدات این شرکت سخن گفت و افزود: " به دلیل بحث تحریم ها شرکت برای تولید با مشکل کمبود قطعه روبرو بوده است. همین امر موجب شده است که تولید شرکت کاهش یافته و متعاقب آن تعهدات در برابر مشتری ها با تاخیر روبرو شوند. بنابراین جریمه ناشی از تاخیر انجام تعهدات نیز باری بر هزینه های مالی شرکت افزوده است."
وی در ادامه به هزینه های مالی ناشی از گشایش اعتبارات ارزی اشاره نمود و افزود که به خاطر همه این موارد تولید این شرکت و متعاقب آن شیفت های کاری کارمندان تقریبا به یک سوم قبل رسیده است.
خلیلی در رابطه با طرح خرید 51 درصد از سهام شرکت زاگرس خودرو نیز گفت که این طرح مربوط به گذشته بوده و منتفی گردیده است.
وی با رد شایعه خرید سهام شرکت پارس خودرو از سوی شرکت رنو ، حضور سرمایه گذاران خارجی در صنایع داخلی را با توجه به وضعیت فعلی کشور نا ایمن دانست و افزود :حتی اگر چنین طرحی نیز وجود داشته باشد مدت زمان زیادی برای پیاده سازی آن نیاز است.
خلیلی از  طرح های در دست اجرای شرکت به تولید خودرو B90 مشابه پروژه تندر 90  اشاره نمود و گفت که این طرح فعلا در حد صحبت در شرکت مطرح شده است و جزییات آن فعلا مشخص نمی باشد.
وی در رابطه با تاثیر برداشته شدن تحریم های گروه خودرو سازی بر شرکت های این گروه گفت که شرکت های این صنعت در حال حاضر با زیان های زیادی روبرو هستند و برای رسیدن به مرحله سودآوری نیازمند اصلاح ساختار و حداقل دو سال زمان می باشند.
افزایش قیمت خودرو ها نیز طبق گفته خلیلی تا پایان سال جاری منتفی است.
در حال حاضر این شرکت یک هزار و 270 میلیارد و 306 میلیون تومان بدهی دارد که به ازای هر سهم آن معادل 635 تومان می شود.
"خپارس" در آخرین گزارش برآورد عایدی هر سهم سال مالی جاری، به ازای هر سهم زیانی معادل 137 تومان و 7 ریال را تخمین زده است.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۷:۵۵

ضرورت خودروسازی چیست؟

پرشین خودرو: معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به همراه هئیت همراه از مرکز داده ای (Data Center ) مگاموتور بازدید کردند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در این بازدید که به منظور شناخت بیشتر فعالیت های فناوری اطلاعات و نحوه عملکرد مرکز داده ای (Data Center) مگاموتور انجام شد، رضا آسیابانی معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های شرکت مگاموتور در حوزه مدیریت مرکز داده ها گفت: استفاده از آخرین تکنولوژی در حوزه مدیریت اطلاعات به منظور بهره‌برداری موثر در حوزه صنعت و خودروسازی ضروری است و مگاموتور به بهترین شکل ممکن این امر را محقق ساخته و در این زمینه دارای تجارب موفقیت آمیزی می باشد. وی در ادامه نسبت به ایجاد هرگونه زمینه همکاری مشترک ابراز علاقمندی نمود.
محمد چینی فروشان سرپرست معاونت راهبردی و سیستم های مگاموتور با معرفی این شرکت گفت: شرکت تولیدی موتور، گیربکس و اکسل مگاموتور به عنوان بزرگترین شرکت تولید قوای محرکه در خاورمیانه، مسئولیت تولید قوای محرکه سایپا را بر عهده دارد. این شرکت علاوه بر تولید، بنگاه داری و زنجیره تامین گسترده ای را نیز به منظور تهیه و تدارک قطعات و مجموعه های لازم برای تولید محصولات مذکور مدیریت می نماید. روشن است که مدیریت گردش داده و اطلاعات در این زنجیره ارزش، احداث و ایجاد مرکز داده ای را ضروری می سازد که در آن از کاراترین، مطمئن ترین و ایمن ترین تجهیزات و امکانات استفاده شده باشد.
وی همچنین گفت: نیازهای تجاری موجود و الزامات تحقق برنامه های آینده و چشم انداز سازمان در کنار نیازهای برنامه های کاربردی و اتوماسیون صنعتی، از جمله عواملی هستند که نیاز به ایجاد یک زیر ساخت مطمئن جهت مدیریت بهتر و موثرتر اطلاعات و پوشش فرآیندهای شرکت را ضروری ساخته اند.
در ادامه فرشید رنجبران مدیر فن آوری اطلاعات مگاموتور با توضیح عملکرد دیتا سنتر مگاموتور گفت: مگاموتور اولین شرکت خودرو سازی است که تجهیزاتی اینچنین را ایجاد کرده است، فضای دیتا سنتر مگاموتور امکان توسعه بیشتر را دارد تا برای شرکت های مجموعه تحت شرایط خاص با حفظ مصالح و امنیت دو طرف خدماتی را ارائه کند.
وی با ابراز رضایت از روند اجرا و پیشرفت این پروژه که نشان از درایت و جدیت مدیریت و حوزه فنی مرکز بوده، تسریع در عملیات اجرایی و به‌کارگیری آخرین تکنولوژی درحوزه فناوری اطلاعات به منظور بهره‌گیری از فناوری روز دنیا را در این مراکز لازم دانست.
درادامه علیرضا مشایخ رئیس اداره طراحی، توسعه و نگهداری شبکه و سخت افزار با ارائه گزارشی درخصوص دیتا سنتر مگاموتور گفت: پروژه دیتا سنتر در مگاموتور با هدف ایجاد فضایی استاندارد و مطمئن برای جمع آوری، نگهداری و پردازش اطلاعات حیاتی سازمان تعریف شده است. انتخاب مکان مناسب برای مرکز داده ها، مقاوم سازی و استحکام بنای موردنظر، طراحی layout و ساختار بخش های مختلف بر اساس استاندارد TIA-942، ایجاد کف کاذب و سقف کاذب، شاسی کشی، سینی و لوله گذاری برای عبور کابل و تاسیسات مرکز، عایق بندی و Epoxy کردن سقف و دیوارهای جانبی و تمهیدات لازم برای جلوگیری از تششعات الکترو مغناطیس، ازمشخصات فنی این مرکز است.
مشایخ در خصوص مشخصات دیگر این مرکز به بستر فیبر نوری و مسی به مسافت تقریبی40 کیلومتر اشاره کرد و گفت: این مرکز براساس استانداردهایANSI/TIA/EIA-568B پیاده سازی شده است که به صورت متمرکز در مرکز دیتا سنتر مگاموتور مدیریت و مانیتور می شود. همچنین پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریتی، سیستم یکپارچه مانیتورینگ و Labeling براساس استاندارد TIA-606از دیگر ویژگی های این مرکز است. دراین مرکز از سیستم های خنک کننده مجزا برای بخشهای مختلف، سیستم های تشخیص دود و گرد و غبار و سیستم روشنایی، سیستم برق اضطراری با ظرفیت 240KVA وپشتیبانی توسط دو ژنراتور و سیستم اطفاء حریق مبتنی بر گاز FM200 استفاده شده است.
وی در خاتمه در خصوص زیر ساخت های فنی شرکت مانند ساختار مجازی پیچیده، ساختار ذخیره سازی اطلاعات و پشتیبان گیری نیز اطلاعاتی را ارائه نمود.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۴:۳۳

سبحانی فرد تاکید کرد: کنفرانس بین المللی صنعت خودرو، فرصتی طلایی برای صنعت خودروسازی کشور

برگزاری کنفرانس بین المللی صنعت خودرو در تهران، فرصت طلایی برای ایجاد افق های روشن همکاری های مشترک میان خودروسازان خارجی با شرکت های معتبر داخلی به شمار می رود وباید از هر تلاشی در این راستا بهره گیری کرد.

خبراقتصادی:رمضانعلی سبحانی فرد، عضو کمیسیون صنایع و معادن  مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب تاکید کرد :صنعت خودروسازی کشورمان برای برون رفت از رکود باید تلاش های جدیدی را  در دستور کار خود  قرار د هد و برگزاری این نشست در واقع فراهم کردن زمینه های تحقق همکاری های مشترک با خودروسازان معتبر در راستای اهداف راهبردی دولت خواهد بود.
وی ادامه داد:برگزاری این همایش از سوی انجمن قطعه سازان ایده بسیار خوبی است و مجلس نیز از این امر حمایت می کند زیرا برای صنعت خودروسازی کشورمان، مهیا کردن فرصت های تازه  همکاری میان شرکت های مهم می تواند رونق دوباره این صنعت را در یک روند رو به رشد فراهم کند.
وی تصریح کرد: تمامی نشانه ها حکایت از آن دارد که شمار زیادی از شرکت های مهم خودروسازی دنیا برای حضور در چنین نشستی اعلام آمادگی کرده و با اشتیاق   خواستار فضایی مطلوب برای حضور گسترده در  این بخش هستند، زیرا  صنعت خودروسازی کشور دارای ظرفیت های بسیار زیاد برای حضور شرکت های خارجی است.
وی  یادآور شد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از هر تلاشی برای رونق بخشیدن به صنعت خودرو  دریغ نخواهد کرد زیرا در یک نگاه راهبردی اعتقاد دارد صنعت خودرو در زمینه اشتغالزایی و رشد ناخالص ملی نقش فزاینده ای دارد.

۹۲/۰۹/۰۴
۰۲:۰۹

- مزیت های همکاری با شرکت های کوچک و چابک بر صنعت خودرو ایران

به گزارش خبر خودرو، رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اهداف و برنامه های راهبردی و افق بلند مدت صنعت خودرو را از جمله مسائل مهم و قابل توجه در صنعت خودروسازی دانست و گفت : امروز در حوزه راهبردی و برنامه های بلند مدت مسیر مشخصی پیش روی صنعت خودرو است هر چند در این مسیر رویکرد های مختلفی مطرح است اما قطعا هیچ یک نافی دیگری نخواهد بود.
مهرداد بذرپاش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو، طراحی پلت فرم و ساخت برند ملی در تراز بازار جهانی را رویکردی قابل قبول در صنعت خودرو عنوان کرد و افزود : هرچند برخی قائل به چنین رویکردی نیستند اما مسلما با رویکرد و نگاه اول و دعوت از شرکای راهبردی برای صنعت خودرو می توان در بازارهای جهانی حضور قابل توجیهی داشت و با طراحی پلت فرم ها و خودروهای جدید به بازار پاسخ گوی نیاز و تقاضای بازار داخل نیز بود.
وی همچنین بر لزوم تمرکز جدی بر توان داخلی صنعت خودرو تاکید کرد و گفت :  قطعا امروز به جهت وجود نیروهای متخصص و توانمند و همچنین تکنولوژی و دانش فنی و توان طراحی و دانش تولید قطعات که کسب شده است خودروسازان داخل،  قادر به طراحی پلت فرم اختصاصی و عرضه خودروهای جدید با برند ملی خواهند بود.
وی افزود : البته می توان در طراحی اصلی خودروها از شرکتهای بزرگ در این حوزه استفاده کرد اما قطعا سایر بخش ها مانند فرایندهای نمونه سازی و تولید انبوه کاملا در داخل قابلیت اجرا دارند.
نماینده تهران در خانه ملت در ادامه همکاری با شرکتهای بزرگ خودروساز دنیا حرکت موثری در توسعه صنعت خودرو داخل دانست و گفت : قطعا همکاری با خودروسازان بزرگ و جهانی می تواند دست آوردهای خوبی را من جمله انتقال فن آوری و دانش ، وصل شدن به بازارهای جهانی و کسب دانش روز را برای خودروسازان داخلی به همراه داشته باشد اما به نظر می رسد امروز خودروسازان داخلی باید به سمت جذب و همکاری با شرکای جدید بروند چرا که هم اکنون بسیاری از شرکتهای بزرگ دنیا تمایل به همکاری مشترک با خودروسازان ایرانی را دارند.
بذرپاش افزود : مسلما در همکاری با شرکتهای خارجی صرفا نباید به عناوین و برندهای شرکتهای  بزرگ خارجی نگاه شود بلکه در این جریان می تواند از شرکتهای کوچک و چابک نیز استفاده کرد قطعا در صورت چنین روندی و همکاری با این نوع شرکتها بسیاری از فن آوری هایی که با شرکتهای بزرگ دنیا نمی توان کسب نمود را در همکاری با این شرکتها کسب خواهیم کرد.
وی ضمن تاکید بر تولید مشترک باید با مالکیت برند خودروسازان داخلی تصریح کرد : امروز به جهت ارتقاء سطح دانش و تکنولوژی صنعت خودرو ایران ، هر گونه همکاری با شرکتها ی خارجی در سطح مونتاز کاری توهین به صنعت خودروسازی ایران است بلکه باید همکاری با شرکتهای خارجی در راستای تولید مشترک و بهره گیری از دانش تولید و داخلی سازی بیش از 50 درصد قطعات در داخل باشد .

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۱۲

حضور خودروسازان جهانی فرصتی مغتنم برای صنعت خودرو ایران

به گزارش خبر خودرو،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به منافع برگزاری همایش های بین المللی برای کشور گفت : همایش بین المللی صنعت خودرو با توجه به شرایطی که بر صنعت خودروسازی کشور حاکم است قطعا منافعی را برای این صنعت به همراه خواهد داشت.
محسن بیگلری در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : دعوت از خودروسازان جهانی به منظورهمکاری مشترک و برگزاری همایشی در این راستای  ضمن اینکه در برقراری ارتباط مفید میان خودروسازان داخلی با شرکتهای معتبر جهانی موثر است بلکه حضور این شرکتها موجب انتقال دانش و تجارب با شرکتهای معتبر جهانی خواهد شد.
وی تاکید کرد : در شرایطی که خودروسازان و قطعه سازان داخلی با مشکلات متعددی مواجه هستند ، برگزاری همایشی با حضور خودروسازان بزرگ و معتبر جهانی ، فرصت بسیار خوبی را برای صنعت خودرو کشور فراهم خواهد نمود و می توان از این شرایط به نفع صنعت خودرو داخل بهره برداری کرد.
وی با اشاره به وضعیت صنعت خودرو ایران در فضای رقابت جهانی گفت : هر چند توان رقابتی ایران در مقابل صنایع بزرگ خودروساز چندان قوی نیست اما حضور شرکتهای مهم و برتر در حوزه خودروسازی دنیا می توان به لحاظ انتقال دانش و تکنولوژی و معرفی ظرفیت ها و توانمندی صنعت خودرو ایران شرایط خوبی را برای خودروسازان داخلی فراهم کند.
وی همچنین هر گونه تعامل و همکاری با خودروسازان خارجی را در جذب سرمایه های خارجی موثر ذکر کرد و اظهار داشت : با توجه به پتانسیل و نیروهای جوان و متخصص داخلی ، حضور خودروسازان جهانی قطعا می تواند در جذب و توسعه سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو ایران موثر باشد.
نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد : پتانسیل و جذابیت بازار ایران یکی از مواردی است که در تمایل خودروسازان جهانی برای همکاری با خودروسازان ایرانی و حضور جدی در همایش صنعت خودرو تاثیرگذار است چرا که در راستای این تعامل هر دو طرف سود خواهند برد خودروسازان خارجی از منافع بازار ایران استفاده کرده  و خودروسازان داخلی نیز از جذب سرمایه های خارجی و انتقال تکنولوژی در این جریان بهره برداری خواهند کرد.
بیگلری همچنین به تاثیر همایش بین المللی صنعت خودرو در کاهش اثر تحریم ها و محدودیت ها پرداخت و تاکید کرد : قطعا حضور خودروسازان معتبر جهانی در همایش صنعت خودرو در کم اثر نمودن تحریم ها و محدودیت ها موثر است .

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۴۳

- برنامه 5 ساله سازمان ملی استاندارد در خصوص استاندارد اجباری کلیه قطعات خودرو

به گزارش خبر خودرو ، مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد گفت : در حال حاضر بسیاری از قطعات و سیستم های خودرو مشمول استاندارد اجباری هستند و خودروسازان ملزم به رعایت آنها هستند .
فریدون بلغاری در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو افزود : سازمان ملی استاندارد بر اساس قانون ارتقای کیفیت خودرو و سایر تولیدات صنعتی نسبت به استاندارد اجباری برخی از اقلام و قطعات خودرو  طی مدت 5 سال اقدام نموده است که قسمتی از آن در نیمه دوم سال جاری و بخشی از آن نیز در سال های آتی اجرا خواهد شد .
به گفته وی تعدادی از قطعات موتورسیکلت و تعدادی از قطعات خودرو از جمله حفاظ ایمنی شاسی به زودی مشمول استاندارد اجباری خواهند شد .
وی در ادامه این مطلب عنوان کرد : استاندارد اجباری برخی از قطعات نیازمند امکاناتی برای آزمایش و تست استاندارد است لذا سازمان ملی استاندارد در خصوص فراهم نمودن این امکانات و مشمول نموده این نوع قطعات بررسی های لازم را بعمل خواهد آورد تا هر چه سریعتر بتوان قطعاتی استاندارد را به خصوص در وسایل حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار داد .
مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد از استاندارد اجباری برخی از قطعات در سال 93 خبر داد و اظهار داشت : اقلامی همچون جعبه دنده خودروهای برقی ، جعبه دنده خودروهای معمولی و محموعه گاردون در سال 93 مشمول استاندارد اجباری خواهند شد .
فریدون بلغاری در ادامه عنوان کرد : با توجه به اینکه برنامه ریزی سازمان ملی استاندارد در خصوص استاندارد اجباری کلیه قطعات خودرو ، برنامه ای 5 ساله است لذا سالانه به تعدادی از قطعات استاندارد اجباری تعلق خواهد گرفت و تا پایان 5 سال تعیین شده ، کلیه قطعات با استاندارد اجباری وارد و تولید خواهند شد .
وی در ادامه ضمن اشاره به کنترل استاندارد کلیه قطعات وارداتی گفت : قطعاتی که در کشور مشمول استاندارد اجباری قرار میگیرند در هنگام ورود به کشور نیز باید تاییدیه سارمان ملی استاندارد را دریافت نمایند هرچند بعضا شاهد ورود قطعات بی کیفیتی که از طریق تجارت غیر رسمی وارد کشور می شوند نیز در چرخه تولید هستیم که در این صورت سازمان استاندارد نمی تواند نظارتی را بر این قطعات اعمال کند .
مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد به ارائه تسهیلات ویژه این سازمان به خودروسازان اشاره کرد و اذعان داشت : چنانچه خودروسازان قطعه ای را با مسئولیت مدیرعامل شرکت و مسئول کنترل کیفی واحد تولیدی از کشورهای معتبر اروپایی و یا کشور سازنده اصلی وارد نمایند می توانند آن قطعه را بدون تست های استاندارد ترخیص کنند .
بلغاری در انتها با اشاره به قطعات زیرزمینی موجود در بازار تصریح کرد : هر قطعه ای در بازار باید دارای هویت تولید باشد لذا نشانه گذاری روی بسته بندی آنها یکی از راه های شناخت قطعه است چنانچه کالایی فاقد این علائم باشد و رد یابی تولید کننده آن امکان پذیر نباشد ، زیر زمینی محسوب می شود و توصیه می شود متقاضیان نیز از خرید اینگونه قطعات خودداری کنند .

۹۲/۰۹/۰۳
۱۱:۲۱

تویوتا آماده ارائه اسرار هیبریدی اش به شرکای چینی می شود

گروه بین الملل: شرکت تویوتا اعلام کرد که فناوری تولید خودروهای هیبریدی اش را با هدف کاهش هزینه ها و افزایش تقاضای این دست محصولات در بزرگترین بازار خودروی جهان در اختیار شرکای چینی اش قرار می دهد.
به گزارش خبرخودرو، در حال حاضر باتری و موتور خودروهای هیبریدی در ژاپن تولید و سپس به تاسیسات مونتاژ خودروهای هیریدی تویوتا در چین که با همکاری First Automobile Works و Guanghou Automobile Group فعالیت می کنند منتقل می شود. با این حال تویوتا همواره با واهمه از امکان از دست رفتن انحصار و توان رقابتی اش علاقه چندانی به ارائه فناوری خودروهای هیبریدی به شرکت های همکار چینی نداشت.
با این حال مشکل صادرات مکرر قطعات از ژاپن به چین ، بالا رفتن هزینه های تولید و عدم افزایش تقاضا در چین سبب شد که تویوتا در مقابل این قضیه نرمش نشان دهد .
به گفته تویوتا این شرکت در صدد است که ظرف دو سال آینده خودروهای هیبریدی ساخت چین را وارد بازار نماید .

۹۲/۰۹/۰۳
۱۲:۳۴

تیانا VIP در گوانگژو به نمایش درآمد

گروه بین الملل: نیسان در تلاش برای عرضه سطح جدیدی از خودروهای لوکس برای مشتریان چینی، یک نسخه مخصوص از تیانا را در نمایشگاه خودروی گوانگژو به نمایش درآورد.
به گزارش خبرخودرو، این تیانا VIP یک نسخه با فاصله بیش تر بین محور جلو و عقب از تیانای کنونی و دارای تسهیلاتی اضافه است.
فاصله بین محور جلو و عقب نیسان تیانای کنونی 2775 میلی متر است و فاصله بین دو محور این نسخه VIP تیانا 125 میلی متر بیش تر و 2900 میلی متر است. در واقع، این فاصله بین دو محور 80 میلی متر بیش تر از لکسوس ES است.
بنابراین سرنشینان این خودرو اکنون فضایی بیش تر و از همه مهم تر جای پای بیش تری در عقب دارند. ویژگی های لوکس جدید این خودرو شامل یک سان روف بزرگ تر و یک سیستم سرگرمی عقب با مانیتورهای مستقل است.
امسال، نیسان چهلمین سال تاسیس خود را در چین جشن گرفت. بنابراین تیانا VIP تجلی میراث طولانی مدت نیسان است. این خودروساز با درنظر گرفتن چین به عنوان بازاری مهم انتظار دارد فروشش در این منطقه به 1.27 میلیون دستگاه در این سال برسد.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۲:۳۴

دولت امریکا برنامه خروج از جی ام را تایید کرد

گروه بین المل: دولت ایالات متحده روز گذشته اعلام کرد که پیش بینی می کند تا پایان سال جاری باقیمانده سهام خریداری شده اش در جریان ورشکستگی سال 2009 جی ام را به فروش برساند.
به گزارش خبرخودرو، وزارت خزانه ایالات متحده در صدد است مابقی سهامش در جنرال موتورز را که پس از سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در سه غول خودروسازی دیترویت تلاش برای نجات آن ها از ورشکستگی خریداری کرده بود را به فروش برساند. یکی از مقامات وزارت خزانه داری امریکا که نخواسته نامش فاش شود گفت : هیچگاه هدف ما سود دهی نبوده ، ما به دنبال حفظ صنعت خودروی ایالات متحده بودیم.
جی ام با اعلام مبلغ 43052 دلار به عنوان ارزش هر سهم خود در جنرال موتورز از تصمیم قریب الوقوعش برای فروش 1.2 میلیارد دیگر 31.1 میلیون سهامش در شرکت جنرال موتورز امریکا خبر داد .
دولت اوباما بارها اعلام کرده که به دنبال خروج از شرکت های خصوصی است اما در نظر دارد با فروش به موقع سهامش حقوق مالیات دهندگان امریکایی را حفظ کند .
 

۹۲/۰۹/۰۳
۱۲:۳۴

- تولید ورق پر استحکام مورد نیاز صنعت خودروسازی در شرکت فولاد مبارکه

به گزارش خبرخودرو،225 تن فولاد میکرو آلیاژی استحکام بالا HE390D ورق پر استحکام مورد نیاز صنعت خودروسازی کشور در شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید شد.
جوانمردی مدیر واحد متالورژی و روش های تولید این شرکت گفت : پیش از این برای خرید یک تن از این نوع ورق ها از کشورهای آلمان ، فرانسه ، بلژیک ، روسیه و ژاپن 100 هزار دلار هزینه می شد که با بومی سازی آن در شرکت فولاد مبارکه اصفهان قیمت آن به یک سوم مشابه خارجی کاهش یافت.
کارشناس طراحی محصول واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه هم گفت : در طراحی و تولید ورق فولادی مستحکم از کربن با درصد یک دهم استفاده شده که با بهره گیری از آن جوش پذیری و انعطاف پذیری ورق بیشتر و عنصری میکروآلیاژی افزوده شده که علاوه بر افزایش استحکام مقاومت آن در برابر تنش های اعمال شده خودرو را افزایش می دهد.
آقای پورمستدام افزود : این ورق مطابق با استانداردهای جهانی برای ساخت قطعات تقویتی خودرو کاربرد دارد.
وی گفت : 9 کلاف به تناژ 125 تن با گرید HE390D براساس استاندارد پژو ، سیتروئن با ضخامت 3 و 2 دهم و عرض هزار میلی‌متر تولید و برای شرکت خودروسازی سایپا ارسال شد.
شرکت فولاد مبارکه اصفهان قادر است سالانه 20 هزار تن ورق فولادی با استحکام بالا برای صنایع خودروسازی کشور تولید کند.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۶:۲۷

جهان خودرو

اخبار خودرو

۹۲/۰۹/۰۴
۰۷:۰۷

سرمایه گذاری فورد در ایجاد 350 فرصت شغلی جدید در امریکا

گروه بین المل: شرکت امریکایی فورد از سرمایه گذاری 150 میلیون دلار برای به روز رسانی و توسعه تاسیسات بوفالو در نیویورک – که تولید در ، کاپوت و بسیاری قطعات دیگر محصولات متعدد دیگری نظیر شاسی بلند اج و خودروی کوچک فوکس را بر عهده دارد – خبر داد.
به گزارش خبرخودرو، همچنین این دومین خودروساز بزرگ ایالات متحده اعلام کرد که سرمایه گذاری فوق می تواند باعث افزایش 54 درصدی نیروی کار کارخانه و افزایش 350 عددی فرصت های شغلی شود و نوبت سوم کاری تاسیسات بوفالو را راه اندازی نماید. فورد خبر فوق را به هنگام رونمایی شاسی بلند اج در نمایشاه لس آنجلس اعلام کرد.
این تجهیزات جدید و به روز رسانی شده می تواند توانایی  تاسیسات مذکور در تولید در ، کاپوت و جلو پنجره را افزایش دهد.
در این کارخانه بیش از 500 دستگاه برش و شکل دهی قطعات افزوده شده است . به گفته فورد 350 فرصت شغلی جدید ایجاد شده ترکیبی ، استخدام های جدید و یا موارد انتقالی از واحد های تولیدی دیگر می باشد.
گفتنی است به زودی فروش شاسی بلند اج جدیدترین محصول فورد در بازارهای چین و اروپا آغاز می گردد.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۱۰

جزئیات منتشر شده از بی ام و M235i کوپه مسابقه ای

گروه بین الملل: بی ام و تصویر کاملی از خودروی مسابقه ای جدید خود که به زودی عرضه می شود و بر اساس سری 2 کوپه ساخته شده است را منتشر کرد.
به گزارش خبرخودرو، این خودروی  مسابقه ای جدید بسیاری از ویژگی های سری 2 خود را دارد.
خودروی مسابقه ای M235i ظاهری جذاب نیز دارد.
اگر اخبار منتشر شده در اوایل امسال درست باشند، مدیر عامل بی ام و، دکتر فردریک نیچه تولید جایگزین کوپه M سری 1 محبوب را تایید کرده است.
نیروی این خودرو از موتور 3.0 لیتری توربوشارژ بنزینی شش سیلندر به کار رفته در M235i تامین می شود اما قدرت آن کمی افزایش یافته و به 328 اسب بخار رسیده است.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۹:۴۳

- جگوار C-X17 پنج سرنشینه در نمایشگاه گوانگژو به نمایش درآمد

گروه بین المل: یک نسخه کانسپت پنج سرنشینه جدید از کراس اوور لوکس جگوار C-X17 در نمایشگاه خودروی گوانگژو به نمایش درآمد.
به گزارش خبرخودرو، جگوار اعلام کرده C-X17 اصلاح شده اختصاصا برای بازار ژاپن ساخته شده است که دارای اطاقی نوآورانه، جادار و لوکس با تودوزی داخلی کیفیت بالای سفارشی است.
این خودرو که بر اساس ساختار iQ جدید این خودروساز ساخته شده دارای رینگ های پلاتین تیره 58 سانتی متری است. C-X17 پنج سرنشینه کانسپت دارای طول 4718 میلی متر، عرض 1959 میلی متر و ارتفاع 1649 میلی متر است.
جگوار موتور به کار رفته در این کراس اوور اسپرت کانسپت را معرفی نکرده اما اظهار داشته این خودرو طوری طراحی شده است که موتور V6 به کار رفته در جگوار F تایپ را داشته باشد.
این شاسی بلند کراس اوور، سقف شیشه ای پانورامیک به همراه ماده ای شبیه به پلاتین با نام روتنیم نیز دارد که در قسمت های داخلی برای به وجود آوردن تن رنگی تیره تر به کار رفته است.

۹۲/۰۹/۰۳
۱۰:۱۸

هوندا آکورد ۲۰۱۴ سبزترین خودروی سال شد

خودروی هوندا آکورد 2014 لقب سبزترین خودروی سال را از آن خود کرد.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از ایسنا ، این جایزه در مراسمی در نمایشگاه خودرویی لس‌آنجلس به این خودرو اهدا شد.
هوندا آکورد توسط هیاتی از مقامات اجرایی صنعت خودرو این عنوان را برنده شد.
مایک آکاویتی نایب رییس شرکت هوندا در آمریکا گفت: این خودرو برای همه افراد متناسب است.
هوندا آکورد در رقابتی که آئودی A6TDI ، بی.ام.و ۳۲۸D ، مزدا ۳ و تویوتا کورولا حضور داشتند برنده شد.
سال گذشته فورد فیوژن لقب خودروی سبز سال را در رقابت با دوج دارت آئرو به خود اختصاص داد.
هوندا آکورد که در اوهایو تولید می‌شود از یک موتور V6هیبریدی بهره‌ می‌برد.
آکاویتی هنگام دریافت جایزه این خودرو گفت: تمام مزیت هوندا‌ آکورد به کارآیی مصرف سوخت آن است.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۸:۱۱

فروش خودروهای “هیبریدی” در ژاپن به شدت افزایش یافت

نمایشگاه اتومبیل توکیو در حالی گشایش یافته که برآورد می‌شود 20 درصد از فروش خودروهای نو در ژاپن به خودروهای هیبرید (ترکیب بنزینی-برقی) اختصاص یابد.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از فرانس۲۴، خودروهای هیبریدی در حال حاضر گل سر سبد فناوری‌های ژاپنی در صنایع خودروسازی به شمار می‌رود.
“تاکانوبو ایتو”، رئیس شرکت “هوندا” گفت: ما پیشرفت‌های زیادی در فناوری هیبرید داشته‌ایم و شمار مدل‌های هیبریدی را افزایش داد‌ه‌ایم.
۱۶ سال پس از تولید اولین خودروی هیبریدی موسوم به “تویوتا پریوس”، این شرکت در نظر دارد تا سال ۲۰۱۵، ۱۸ مدل جدید هیبریدی روانه بازار کند.
خودروهای هیبریدی در حال حاضر ۱۴ درصد از فروش محصولات تویوتا را در جهان و ۴۰ درصد از فروش محصولاتش را در ژاپن تشکیل می‌دهد .
“یوشیکازو تاناکا”، مسئول خودروهای هیبرید در تویوتا گفت: خودروهای هیبریدی ارزان‌تر از قبل شده‌اند، اما می‌خواهیم آن‌ها را باز هم ارزان‌تر کنیم.
خودروهای هیبریدی، موتوری احتراقی را که از طریق بنزین کار می‌کند با موتوری برقی ترکیب می‌کند که برق خود را از طریق انرژی ترمز به دست می‌آورد و در نتیجه سوخت موتور احتراقی را کاهش می‌دهد.
مصرف این نوع خودروها حدود ۲۵ درصد کم‌تر از خودروهای بنزینی است و این فناوری از راهبردهای اصلی آینده صنایع خودروسازی تویوتا و هوندا به شمار می‌رود .
“راجر شرفلر”، کارشناس خودرو گفت: ژاپنی‌ها در صنایع هیبرید پیشتاز هستند و دیگر شرکت‌های خودروسازی درتلاش هستند تاخیر خود را جبران و در عین حال پیشتازی خود را مدت زمانی طولانی حفظ کنند.

۹۲/۰۹/۰۳
۰۸:۰۹

میتسوبیشی به دنبال توقف ضرردهی در آمریکا است

عصرخودرو: اوسامو مازوکو، مدیر میتسوبیشی اظهار امیدواری کرده روند ضرردهی فعالیت‌های خودروساز ژاپنی در آمریکای شمالی پس از 6 سال متوالی در سال آینده میلادی سرانجام پایان یابد.

 به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، میتسوبیشی از ماه مارس سال 2007 به این سو نتوانسته هیچ سودی از تولید و فروش خودروهایش در آمریکای شمالی کسب کند. ظرفیت تولید پایین و قیمت نسبتا بالای خودروهای میتسوبیشی از اصلی‌ترین عوامل ناکامی آن در آمریکای شمالی بوده است. اما به گفته آقای مازوکو خودروساز فرانسوی ظرفیت تولیدش را به 70 هزار دستگاه در سال رسانده و به سرعت به حداکثر ظرفیت خود نزدیک خواهد شد. میتسوبیشی امیدوار است در سال مالی جاری که 31 ماه مارس پایان می‌یابد، بتواند 70 هزار دستگاه از خودروهایش را در آمریکای شمالی به فروش برساند.

۹۲/۰۹/۰۴
۰۱:۲۳