نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114040
 • تمام سکه (طرح جدید) 1195000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1155000
 • نیم سکه 628000
 • ربع سکه 333000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3811
 • یورو 4205
 • پوند 4860
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1075
 • لیر ترکیه 1045
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32364
 • 285 Arrow up
  یورو 34918
 • 184 Arrow up
  پوند 40689
 • 123 Arrow up
  فرانک 32664
 • 69 Arrow up
  صد ین 28578
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8812

در نخستین روز دهه فجر؛ وزیر علوم از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین روز دهه فجر از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد فرهادی به طور سر زده از این مرکز علمی بازدید کرد و قرار است جلسه ای با اعضای این پژوهشکده داشته باشد.
در این جلسه درباره مسئولیت های پژوهشکده و وظایف محوله این مجموعه، دستاوردهای علمی و پژوهشی این مرکز علمی و  اقدامات دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی بحث و گفت و گو خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۳۴

وزیر علوم از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین روز دهه فجر از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی به طور سر زده از این مرکز علمی بازدید کرد و قرار است جلسه ای با اعضای این پژوهشکده داشته باشد.
در این جلسه درباره مسئولیت های پژوهشکده و وظایف محوله این مجموعه، دستاوردهای علمی و پژوهشی این مرکز علمی و  اقدامات دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی بحث و گفت و گو خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۶:۳۶

وزیر علوم از دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی بازدید کرد

تهران-ایرنا- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ضمن بازدید از دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، از نزدیک در جریان فرایند ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده این جشنواره قرار گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در این بازدید ضمن قدردانی از دست اندرکاران دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، بر ضرورت توجه بیشتربه علوم انسانی تاکید کرد و جایگاه جشنواره بین المللی فارابی را به عنوان بزرگ ترین جشنواره علوم انسانی در کشور، گامی مهم در جهت تجلیل از عالمان علوم انسانی ارزیابی کرد.
حسین میرزایی رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی نیز با تشکر از توجه خاص وزیر علوم به این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره فارابی، عملا نوعی فراهم آوردن مقدمات شکل گیری شبکه نخبگان علوم انسانی کشور است.
رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های جشنواره فارابی، شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم است و در این راستا قصد داریم با همکاری و هماهنگی شهرداری تهران از تبلیغات محیطی شهر در جهت شناساندن این مفاخر بهره بگیریم.
وی در ادامه گفت: یکی دیگر از برنامه های این دبیرخانه، ترجمه و چاپ آثار ایران‌ شناسان و اسلام ‌شناسانی است که در هشت دوره جشنواره بین المللی فارابی به عنوان آثار برتر انتخاب شده‌اند.
جشنواره بین المللی فارابی در جایگاه مهم‌ترین رخداد علوم انسانی کشور به زودی برگزار می شود.
فراهنگ**1085**1027**دریافت کننده: ناهید پورمند**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۱۶

دکتر فرهادی: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اتاق فکر وزارت علوم است

وزیر علوم در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، به طور سرزده از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد و این مرکز را اتاق فکر وزارت علوم دانست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی با حضور در جمع اعضای هیأت علمی و کارکنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، این پژوهشکده را اتاق فکر وزارت علوم دانست که می‌تواند در برنامه ریزی فعالیت‌ها و پاسخگویی وزارت علوم به نیازهای جامعه نقش ایفا کند و بهتر است در این زمینه از نظرات صاحب‌نظرانی که دغدغه‌های علمی و فرهنگی دارند استفاده کند.
فرهادی ضمن تقدیر از آثار تولید شده، ترجمه و تالیف و پژوهش‌های مرتبط با فرهنگ دانشگاهی و آموزش عالی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، گفت: «دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از نتایج این پژوهش‌ها و کتاب‌های منتشره استفاده کرده و طرح‌های پژوهشی مرتبط با حوزه فرهنگ و جامعه را به این پژوهشکده واگذار کنند.»
وزیر علوم تاکید کرد پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آینده نگاری آموزش عالی توجه بیشتری بکند و برای انجام پژوهش‌های لازم درباره رشته‌های تحصیلی بین رشته‌ای و کاربردی شدن رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی برنامه ریزی کند.
در ادامه این نشست دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن سپاس از حضور وزیر علوم در این پژوهشکده و با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را ارائه کرد.
او گفت: «تاکنون در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی 230 عنوان کتاب تالیف و ترجمه شده است که 25 عنوان آن متعلق به دو سال اخیر است.»
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ماموریت اصلی این پژوهشکده را انجام مطالعات فرهنگی و اجتماعی، آموزش عالی و علم و فناوری دانست و افزود: «این پژوهشکده حامی انجمن‌های علمی علوم انسانی است و در برگزاری همایش‌ها و انتشار مشترک آثار علمی با این انجمن‌ها همکاری می‌کند.»
او تأکید کرد امیدوارم با حمایت وزارت علوم، این پژوهشکده بتواند نقش پررنگ تری در سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی‌های آموزش عالی کشور ایفا کند.
میرزایی درباره ساختار پژوهشکده افزود: «گروه‌های پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی شامل گروه‌های مطالعات اجتماعی، مطالعات فرهنگی، مطالعات زنان و مطالعات آینده نگر است که همه این گروه‌ها و اعضای هیأت علمی آن دارای برنامه پژوهشی سه ساله هستند.»
او گفت: «برنامه سال 1396 پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اختصاص یک میز پژوهشی برای هر هضو هیأت علمی است تا بر اساس ماموریت و اعتبار مالی مشخص، فعالیت‌های پژوهشی خود را انجام دهد و درباره موضوع پژوهشی خود به تشکیل اتاق فکر، انتشار کتاب، برگزاری همایش و تعریف طرح‌های پژوهشی مبادرت کند.»

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۱۸

رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی خبر داد؛ برنامه ریزی برای شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم

رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی گفت: قصد داریم با همکاری شهرداری تهران از تبلیغات محیطی شهردر جهت شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم کمک بگیریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم از دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی بازدید کرد و از نزدیک در جریان فرایند ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده این جشنواره قرار گرفت.
در این بازدید دکتر فرهادی، بر ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی تاکید کرد وجایگاه جشنواره بین المللی فارابی را به عنوان بزرگ ترین جشنواره علوم انسانی در کشور، گامی مهم در جهت تجلیل از عالمان علوم انسانی ارزیابی کرد.
حسین میرزایی، نیز با تشکر از توجه خاص وزیر علوم به این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره فارابی، عملا نوعی فراهم آوردن مقدمات شکل گیری شبکه نخبگان علوم انسانی کشور است.
رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های جشنواره فارابی، شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم است و در این راستا قصد داریم با همکاری وهماهنگی شهرداری تهران از تبلیغات محیطی شهر در جهت شناساندن این مفاخر بهره بگیریم.
وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه های این دبیرخانه، ترجمه و چاپ آثار ایران‌شناسان و اسلام‌شناسانی است که در هشت دوره جشنواره بین المللی فارابی به عنوان آثار برتر انتخاب شده‌اند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۳۶

وزیر علوم تحقیقات و فناوری اعلام کرد: افزایش 25 برابری دانشجویان طی 38 سال

وزیر علوم در برنامه صبح انقلاب رادیو ایران دستاورد و موفقیت های وزارت علوم و تحقیقات را طی 38 سال بررسی کرد.

به گزارش جام جم آنلاین ازشبکه رادیویی ایران، وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: انقلاب ما در سن شکوفایی و بالندگی قرار دارد. این بلوغ و کمال یافتگی در حوزه علم و فناوری قابل رویت است.
محمد فرهادی با اشاره به اینکه آمار دستاوردها در حوزه های مختلف قابل توجه است، افزود: از 237 دانشگاه و موسسات آموزش عالی در سال 57 به 2840 دانشگاه و موسسه آموزش عالی رسیده ایم یعنی در طی این 38 سال 11 برابر شده است این موضوع منجر به 25 برابر شدن تعداد دانشجویان شده است.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۵۴

وحید احمدی: باید به کیفیت مقالات ایرانی توجه ویژه‌ای شود

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در کنار رشد کمی مقالات ایرانی باید به کیفیت مقالات هم توجه ویژه‌ای شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وحید احمدی در بیست و سومین کنفرانس اپتیک و فوتونیک و نهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران که در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد گفت: رشته اپتیک و فوتونیک رشته‌ای میان رشته ای است و تنها در دانشگاه آزاد حدود 2 هزار و 700 دانشجو در رشته هایی تحت عنوان اپتیک و فوتونیک در حال تحصیل هستند.
وی با اشاره به این که مقالات منتشر شده در این رشته در سطح دنیا افزایش یافت افزود: تعداد کل مقالات دنیا در رشته های اپتیک و فوتونیک در سال 2000 هزار یک دهم درصد بود که امسال به یک و 65 دهم درصد رسید.
احمدی در ادامه به سهم مقالات اپتیک و فوتونیک ایران از کل مقالات کشورمان اشاره کرد و گفت: در سال 2000 میزان مقالات پژوهشگران ایرانی در این رشته یک و 66 دهم درصد بود و در سال 2015 و 2016 به یک و 8 دهم درصد رسید. 
وی افزود: نباید تمام توجه پژوهشگران کشورمان به رشد کمی مقالات در این عرصه باشد بلکه باید به کیفیت مقالات هم توجه شود.
احمدی گفت: حضور در مجامع علمی در عرصه بین المللی، تولید مقالات برتر، تولید فناوری های مرتبط و حضور در پروژه های مشترک بین المللی باید توسعه یابد.
وی به سهم ایران در تولید مقالات برتر اشاره کرد و افزود: سال 2010 سهم کشور از تولید مقالات برتر در سطح جهان 6 دهم درصد بود و هم اکنون به دو و 2 دهم درصد رسید. 
احمدی گفت: دانشگاه‌های کشور ما باید خلاق و کار آفرین باشند و باید با استانداردهای بین المللی رقابت کنند.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۲:۱۳

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم افتتاح شد

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه آغاز به کار کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیا هاشمی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار بگیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
او برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست‌اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: «در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده‌راه انقلاب نیز مقابل سردر دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
براساس این گزارش، در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
همچنین در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۴:۳۰

دبیر اجرایی جشنواره بین‌ المللی فارابی: عضویت برگزیدگان جشنواره فارابی در شبکه نخبگان علوم انسانی

دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی گفت: برگزیدگان هشتمین دوره این جشنواره عضو شبکه نخبگان علوم انسانی می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی، رضا ماحوزی گفت: معاون فرهنگی وزارت علوم در نخستین جلسه گردهمایی شبکه نخبگان تاکید کرد که در شبکه نخبگان علوم انسانی برگزیدگان دوره های مختلف جشنواره فارابی حضور خواهند داشت.
وی افزود: جشنواره فارابی بستر مناسبی است تا علوم انسانی بتواند جایگاه خود را در کشور پیدا کند.
دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی اظهار داشت: آخرین نشست علمی شبکه نخبگان علوم انسانی با عنوان «تعاملات فلسفی ایران و یونان» دی ماه برگزار شد.
ماحوزی تاکید کرد: در نشست های علمی شبکه نخبگان علوم انسانی موضوعات «جایگاه میراث ناملموس در عرصه ملی و بین المللی و اقدامات حمایتی آن در ایران» در حوزه ایران شناسی، «میان رشته ای و انسان گرایی ادبیات تطبیقی»، «مطالعات میان رشته ای در هنر» و همچنین نشست «هم اندیشی با استادان و پیشکسوتان حوزه علوم انسانی» بررسی شد.
وی با تاکید بر لزوم حفظ ارتباط با فرهیختگان شناسایی شده توسط دبیرخانه جشنواره در حوزه علوم انسانی و اسلامی گفت: این شبکه می تواند یکی از راه های حفظ ارتباط برای انجام فعالیت های جدی و حمایت های علمی در دبیرخانه در دوره های آتی باشد و انسجام جامعه نخبه علوم انسانی را بیش از پیش استوار و هماهنگ سازد.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۱۰

عضویت برگزیدگان جشنواره فارابی در شبکه نخبگان علوم انسانی

خبرگزاری میزان- دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی گفت: برگزیدگان هشتمین دوره این جشنواره عضو شبکه نخبگان علوم انسانی می شوند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، رضا ماحوزی گفت: معاون فرهنگی وزارت  علوم در نخستین جلسه گردهمایی شبکه نخبگان تاکید کرد که در شبکه نخبگان علوم انسانی برگزیدگان دوره های مختلف جشنواره فارابی حضور خواهند داشت.
وی افزود: جشنواره فارابی بستر مناسبی است تا علوم انسانی بتواند جایگاه خود را در کشور پیدا کند.
دبیر اجرایی هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی اظهار داشت: آخرین نشست علمی شبکه نخبگان علوم انسانی با عنوان «تعاملات فلسفی ایران و یونان» دی ماه برگزار شد.
ماحوزی تاکید کرد: در نشست های علمی شبکه نخبگان علوم انسانی موضوعات «جایگاه میراث ناملموس در عرصه ملی و بین المللی و اقدامات حمایتی آن در ایران» در حوزه ایران شناسی، «میان رشته ای و انسان گرایی ادبیات تطبیقی»، «مطالعات میان رشته ای در هنر» و همچنین نشست «هم اندیشی با استادان و پیشکسوتان حوزه علوم انسانی» بررسی شد.
وی با تاکید بر لزوم حفظ ارتباط با فرهیختگان شناسایی شده توسط دبیرخانه جشنواره در حوزه علوم انسانی و اسلامی گفت: این شبکه می تواند یکی از راه های حفظ ارتباط برای انجام فعالیت های جدی و حمایت های علمی در دبیرخانه در دوره های آتی باشد و انسجام جامعه نخبه علوم انسانی را بیش از پیش استوار و هماهنگ سازد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۳۸

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم افتتاح شد

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر سید ضیاء هاشمی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار بگیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده راه انقلاب نیز در مقابل سردر دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
براساس این گزارش، در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم ، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
گفتنی است در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند.
200

۹۵/۱۱/۱۲
۱۷:۳۳

نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم گشایش یافت

تهران - ایرنا - نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه امروز(سه شنبه) مصادف با نخستین روز دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور سیدضیا هاشمی حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، هاشمی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن تبریک فرارسیدن سی وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار گیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده راه انقلاب نیز در مقابل سر در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند.
فراهنگ ** 1540 ** 1071 ** دریافت کننده: حمید بحرینیان ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۱۲
۱۹:۰۱

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی: نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم افتتاح شد

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه آغاز به کار کرد .

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر سید ضیاء هاشمی  در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار بگیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده راه انقلاب نیز در مقابل سردر دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از  این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
براساس این گزارش، در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم ، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم  در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
گفتنی است در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند.
 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۵۱

در شورای عالی علوم تحقیقات؛ پرونده ۱۲ طرح کلان ملی مختومه شد

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی عتف پرونده ۱۲ طرح کلان ملی مختومه اعلام شد.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جلسه شورای عالی عتف روز گذشته با حضور اعضا برگزار شد که در این جلسه ۱۲ طرح کلان ملی به دلیل نداشتن حامی و با نظر کمیسیون های تخصصی مختومه اعلام شد.
وی افزود: درحال حاضر ۲۲ طرح کلان ملی دارای اولویت هستند و به عنوان طرح های متناسب با موضوع اقتصاد مقاومتی تعیین شدند که قرار است اعتبارات اجرای این طرح ها تامین شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: ۱۳ طرح کلان ملی نیز به عنوان طرح های با اولویت دوم در نظر گرفته شده اند که این طرح ها باتوجه به ملاحظات اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و نیاز ملی مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرند و در صورت تایید کارگروه مربوطه تامین اعتبار می شوند.
تصویب اساسنامه ۴ منطقه ویژه کشور
احمدی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف اساسنامه سازمان های عامل ۴ منطقه ویژه علم و فناوری تصویب شد، افزود: در این جلسه اساسنامه مربوط به استان آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی و یزد تصویب شد.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات گذشته شورای عتف راه اندازی ۵ منطقه ویژه تصویب شده بود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: اساسنامه منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان به تصویب نرسید چراکه اساسنامه این منطقه به صورت غیر دولتی و غیرانتفاعی مطرح شده است که بنابراین باید بررسی موضوع در کمیسیون های دائمی شورای صورت گیرد و نتیجه به شورای عالی عتف اعلام شود.
احمدی افزود: درصورتی که منطقه ویژه علم و فناوری اساسنامه اصلی این مناطق را بپذیرد موضوع در کمیسیون های دائمی شورای عتف تصویب خواهد شد اما اگر موضوع دیگری مطرح شود بنابراین موضوع مجددا در شورای عالی عتف بررسی و تصویب می شود.
بررسی اولویت های علم و فناوری کشور از سوی دستگاه های اجرایی
وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف موضوع اولویت های علم و فناوری کشور مطرح شد، تاکید کرد: به دستگاه های اجرایی مهلت داده شد تا نظرات خود را در این زمینه به شورای عتف ارائه کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: سیاست ها و اولویت های علم و فناوری کشور برای بازه زمانی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تعیین می شوند تا دستگاه های اجرایی برنامه ها و هزینه کرد خود را براساس این اولویت ها تعیین کنند.
احمدی عنوان کرد: در نهایت اولویت های علم و فناوری در کمیسیون دائمی شورای عتف تصویب نهایی خواهد شد.
تصویب آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری
وی گفت: در جلسه شورای عالی عتف آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری تصویب شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: شورای عالی عتف مرجع ارائه ارزیابی و پایش علم و فناوری تعیین شده است و براین اساس در جلسه شورای عالی عتف وظایف دستگاه های مختلف در این زمینه تعیین شد.
احمدی گفت: در این زمینه کارگروهی مرکب از ۱۷ دستگاه اجرایی تعیین شد و ۱۱ معیار اصلی برای پایش و ارزیابی علم و فناوری نیز تعیین شد.
تعیین متولی اجرای دستورالعمل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان
وی اظهار داشت: در جلسه شورای عتف تعیین شد تا آیین نامه و دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان پس از تهیه و تنظیم توسط دستگاه ها و مراجع قانونی ذی صلاح به تصویب شورای عالی عتف برسد.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: قانون به صراحت بیان کرده است که مسئولیت سیاستگذاری، پیگیری و اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به شورای عالی عتف داده شده است.
احمدی گفت: در جلسه این شورا تصویب شد تا تدوین برنامه های ملی در حوزه های انرژی، آب، کشاورزی و منابع طبیعی با همکاری دستگاه های اجرایی عملیاتی شود.
ساماندهی امور نشر علمی کشور
وی با اشاره به لزوم ساماندهی امور نشر علمی کشور، تاکید کرد: در این جلسه مصوب شد تا نظام ملی نشر علمی با همکاری دبیرخانه شورای عتف و دستگاه های اجرایی مربوطه ایجاد شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در جلسه آینده این شورا موضوع نظام ملی نشر علمی تصویب می شود.
به گزارش خبرنگار مهر،  پیش از این از سوی وزارت علوم طرح های ایجاد دانش فنی طراحی و ساخت راکتور هسته ای با قدرت کم انرژی، مطالعات، بررسی و تدوین معیارهای برنامه ریزی و طراحی شهری اسلامی – ایرانی، مطالعه و طراحی سیستم های حمل و نقل هوشمند درون شهری و برون شهری، طراحی و ساخت پروتزهای عصبی حرکتی زیرجلدی برای بازیابی حرکت در افراد دچار ضایعه نخاعی، طراحی و ساخت سفینه حامل موجود زنده، تولید بیولوژیکی هیدروژن و سایر فرآورده های با ارزش افزوده از ریز جلبک ها به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی اعلام شده بود.
همچنین طراحی و ساخت لامپ زیستی با استفاده از جلبک، شبکه ملی اطلاعات، فلسفه سیاسی اسلامی، نقد و بررسی جریان های تفسیری قرآن، طراحی و ساخت لیزر الکترون آزاد و طراحی و ساخت زنجیره تقویت گر لیزر با پالس فوق کوتاه و انرژی بالا نیز به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی مشخص شده بودند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۱۱

سهم 8/1 درصدی ایران در تولید مقالات علمی حوزه اپتیک

وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه سهم ایران از تولید مقالات علمی دنیا در حوزه اپتیک و فتونیک در سال 2015 به 66/1 درصد رسید، گفت این میزان در سال 2016 به 8/1 درصد رسیده است. او افزود: «براساس آمار، در کل کشور حدود 2700 دانشجو در حوزه اپتیک و فتونیک مشغول به تحصیلند.»

۹۵/۱۱/۱۳
۰۲:۱۵

در اولین روز از دهه فجرانقلاب اسلامی، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم افتتاح شد

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه آغاز به کار کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی  در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار بگیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده راه انقلاب نیز در مقابل سردر دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از  این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم ، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم  در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
گفتنی است در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند.
کد خبر: 288683

۹۵/۱۱/۱۲
۱۴:۵۵

نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم گشایش یافت

نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در فضای نمایشگاهی این وزارتخانه امروز(سه شنبه) مصادف با نخستین روز دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور سیدضیا هاشمی حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم آغاز به کار کرد.

ایران آنلاین / هاشمی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن تبریک فرارسیدن سی وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، محتوای این نمایشگاه را چکیده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اعلام کرد که می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه قرار گیرد و این نمایشگاه‌ها در همه مراکز دانشگاهی برگزار شود.
وی برگزاری این نمایشگاه را در راستای مرور برنامه‌های انجام شده در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دانست که به نوعی تجلیل از خدمات دست اندرکاران این حوزه نیز محسوب می‌شود.
مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: در روزهای نزدیک به جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه پیاده راه انقلاب نیز در مقابل سر در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای بازدید خود از این نمایشگاه، از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز رونمایی کرد.
در نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، اطلاعات آماری کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی برگزارشده، گزارش مکتوب فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تصاویر جشنواره‌های سراسری رویش و حرکت، اردوهای زیارتی رضوی و گزیده‌ای از انتشارات پژوهشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم در معرض نمایش مدیران، کارکنان و مراجعان به ستاد وزارت علوم گذاشته شده است.
در مراسم افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم، تنی چند از مدیران این وزارت حضور داشتند./ایرنا
اخبار مرتبط :
فرار مغزها با پذیرش ایرانیان مقیم توسط دانشگاهها خارج معکوس می شود

۹۵/۱۱/۱۲
۱۹:۱۶

پرونده 12 طرح کلان ملی مختومه شد

اقتصاد ایران: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی عتف پرونده 12 طرح کلان ملی مختومه اعلام شد.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جلسه شورای عالی عتف روز گذشته با حضور اعضا برگزار شد که در این جلسه 12 طرح کلان ملی به دلیل نداشتن حامی و با نظر کمیسیون های تخصصی مختومه اعلام شد.
وی افزود: درحال حاضر 22 طرح کلان ملی دارای اولویت هستند و به عنوان طرح های متناسب با موضوع اقتصاد مقاومتی تعیین شدند که قرار است اعتبارات اجرای این طرح ها تامین شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: 13 طرح کلان ملی نیز به عنوان طرح های با اولویت دوم در نظر گرفته شده اند که این طرح ها باتوجه به ملاحظات اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و نیاز ملی مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرند و در صورت تایید کارگروه مربوطه تامین اعتبار می شوند.
تصویب اساسنامه 4 منطقه ویژه کشور
احمدی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف اساسنامه سازمان های عامل 4 منطقه ویژه علم و فناوری تصویب شد، افزود: در این جلسه اساسنامه مربوط به استان آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی و یزد تصویب شد.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات گذشته شورای عتف راه اندازی 5 منطقه ویژه تصویب شده بود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: اساسنامه منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان به تصویب نرسید چراکه اساسنامه این منطقه به صورت غیر دولتی و غیرانتفاعی مطرح شده است که بنابراین باید بررسی موضوع در کمیسیون های دائمی شورای صورت گیرد و نتیجه به شورای عالی عتف اعلام شود.
احمدی افزود: درصورتی که منطقه ویژه علم و فناوری اساسنامه اصلی این مناطق را بپذیرد موضوع در کمیسیون های دائمی شورای عتف تصویب خواهد شد اما اگر موضوع دیگری مطرح شود بنابراین موضوع مجددا در شورای عالی عتف بررسی و تصویب می شود.
بررسی اولویت های علم و فناوری کشور از سوی دستگاه های اجرایی
وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی عتف موضوع اولویت های علم و فناوری کشور مطرح شد، تاکید کرد: به دستگاه های اجرایی مهلت داده شد تا نظرات خود را در این زمینه به شورای عتف ارائه کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: سیاست ها و اولویت های علم و فناوری کشور برای بازه زمانی سال های 1396 تا 1400 تعیین می شوند تا دستگاه های اجرایی برنامه ها و هزینه کرد خود را براساس این اولویت ها تعیین کنند.
احمدی عنوان کرد: در نهایت اولویت های علم و فناوری در کمیسیون دائمی شورای عتف تصویب نهایی خواهد شد.
تصویب آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری
وی گفت: در جلسه شورای عالی عتف آیین نامه اجرایی نظام پایش و ارزیابی علم و فناوری تصویب شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: شورای عالی عتف مرجع ارائه ارزیابی و پایش علم و فناوری تعیین شده است و براین اساس در جلسه شورای عالی عتف وظایف دستگاه های مختلف در این زمینه تعیین شد.
احمدی گفت: در این زمینه کارگروهی مرکب از 17 دستگاه اجرایی تعیین شد و 11 معیار اصلی برای پایش و ارزیابی علم و فناوری نیز تعیین شد.
تعیین متولی اجرای دستورالعمل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان
وی اظهار داشت: در جلسه شورای عتف تعیین شد تا آیین نامه و دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان پس از تهیه و تنظیم توسط دستگاه ها و مراجع قانونی ذی صلاح به تصویب شورای عالی عتف برسد.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: قانون به صراحت بیان کرده است که مسئولیت سیاستگذاری، پیگیری و اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به شورای عالی عتف داده شده است.
احمدی گفت: در جلسه این شورا تصویب شد تا تدوین برنامه های ملی در حوزه های انرژی، آب، کشاورزی و منابع طبیعی با همکاری دستگاه های اجرایی عملیاتی شود.
ساماندهی امور نشر علمی کشور
وی با اشاره به لزوم ساماندهی امور نشر علمی کشور، تاکید کرد: در این جلسه مصوب شد تا نظام ملی نشر علمی با همکاری دبیرخانه شورای عتف و دستگاه های اجرایی مربوطه ایجاد شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در جلسه آینده این شورا موضوع نظام ملی نشر علمی تصویب می شود.
پیش از این از سوی وزارت علوم طرح های ایجاد دانش فنی طراحی و ساخت راکتور هسته ای با قدرت کم انرژی، مطالعات، بررسی و تدوین معیارهای برنامه ریزی و طراحی شهری اسلامی – ایرانی، مطالعه و طراحی سیستم های حمل و نقل هوشمند درون شهری و برون شهری، طراحی و ساخت پروتزهای عصبی حرکتی زیرجلدی برای بازیابی حرکت در افراد دچار ضایعه نخاعی، طراحی و ساخت سفینه حامل موجود زنده، تولید بیولوژیکی هیدروژن و سایر فرآورده های با ارزش افزوده از ریز جلبک ها به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی اعلام شده بود.
همچنین طراحی و ساخت لامپ زیستی با استفاده از جلبک، شبکه ملی اطلاعات، فلسفه سیاسی اسلامی، نقد و بررسی جریان های تفسیری قرآن، طراحی و ساخت لیزر الکترون آزاد و طراحی و ساخت زنجیره تقویت گر لیزر با پالس فوق کوتاه و انرژی بالا نیز به عنوان طرح های بدون دستگاه متقاضی مشخص شده بودند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۴۷

بازدید دکتر وحید احمدی و مهندس مصطفی کاظمی ازجشنواره هنرهای تجسمی فجر

دکتر وحید احمدی دبیر کل شورای عالی عتف ومعاون پژوهش و فن آوری وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به همراه مهندس مصطفی کاظمی معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و جمعی از هنرمندان ، روز گذشته از نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بازدید کردند.

به گزارش ایوانا و به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ، دکتر احمدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه این جشنواره گفت :جشنواره هنرهای تجسمی فجرعلیرغم اینکه طول عمر بلندی ندارد اما از یک بلوغ قابل قبول برخوردار است و شاید بیشترین توجه به محتوای عمیق و پذیرش عمومی مخاطبین و افرادی که به این مقوله توجه دارند است که خوشبختانه با توجه به جوان بودن نسبی جشنواره نسبت به سایر جشنواره ها خوب ظاهر شده است.
وی افزود:اولین نکته ای که باید به آن توجه بیشتری شود گسترش جامعه مخاطب است شاید مردم هنوز آن شناخت و ضرورت کافی را نداشته باشند و ما به عنوان یک دانشگاهی نه به عنوان مسئول باید فضایی فراهم کنیم که افراد احساس کنند نیاز به بازدید اینگونه جشنواره ها و نمایشگاه ها دارند که البته این کار با هماهنگی های بیشتر با دانشگاهها و مراکز عمومی مانند آموزش و پرورش و...باید صورت گیرد .
ویی ادامه داد:من معتقدم که همه اقشار نیاز دارند که این نمایشگاه و آثار را ببینند و اجازه دهیم افرادی که از نمایشگاه دیدن می کنند دیدگاهشان را مطرح کنند و آن را به هنرمند برسانند .تنها اینگونه است که هنرمند از دیدگاه مخاطبان سود می برد. حتی می شود سامانه ای را ایجاد کرد تا هنرمند بتواند از نظرات مخاطبین اطلاع داشته باشد .در واقع به گونه ای نباشد که افراد هنرشان را عرضه کنند اما تعامل بین بازدید کننده و هنرمند قطع باشد . گسترش جامعه مخاطب در نظر گرفته شود و انگیزش و ضرورتی در آنها ایجاد شود که افراد مخاطب جشنواره ها باشند .
دبیر کل شورای عالی عتف ومعاون پژوهش و فن آوری وزارت علوم همچنین گفت:من اعتقادم بر این است که فهمیدن درجات مختلف دارد .نوع فهم هنرمندان و نوع فهم مردم عادی با هم متفاوت است اما باید فضا به گونه ای محیا شود که همه ی اقشار مختلف درک یکسانی داشته باشند .اگر اینگونه باشد همه قشرهای جامعه در این جشنواره ها شرکت خواهند کرد و از آن لذت خواهند برد .هنرمند نباید هنرش را برای هنرمند عرضه کند ،گرچه باید فضا به گونه ای باشد که هنرمند هم بتواند حرفش را مطرح کند .اما به نظر میرسد که این جشنواره از جایگاه خوبی برخوردار است و فقط باید ضریب نفوذ آن را فزایش داد .
نکته بعدی که از دیدگاه تخصصی خود به آن می پردازم این است که باید از ابزار فناوری مانند شبکه های اجتماعی استفاده شود .راه زیاد کردن دامنه نفوذ با حفظ فرم مالکیت معنوی استفاده از شبکه های اجتماعی است .
یعنی افرادی که هنر را عرضه می کنند یا فضا را برای عرضه هنر فراهم می سازند مانند مجموعه موزه ،ابزار فناوری را برای تعامل بین هنرمند و مخاطبین فراهم کنند .
دکتر احمدی خاطر نشان کرد:برای پیوند بین حوزه فناوری و پژوهشی و هنرهای تجسمی می توانیم نمایشگاه عرضه آثار هنری را در دنیای مجازی برگزار کنیم اما به صورت سه بعدی...به این صورت که افرادی که علاقه مند هستند اما دسترسی به این فضا را ندارند هم بتوانند وارد سایت ارائه دهنده این نمایشگاه شوند و تمام آثار ارائه شده را با زوایای مختلف و به صورت انیمیشن و همچنین دیدگاه های مختلف راجع به اثرببینند و مطالعه کنند و حتی نظرات خود را به گوش هنرمند برسانند. می توان از طریق دنیای مجازی ، گالری به هنرمندان اختصاص داد که در واقع شاید در دنیای واقعی مکان کافی برای ارائه اثر خود نداشته باشد اما در دنیای مجازی این گالری جای کافی داشته باشد. با استفاده از حوزه فناوری می شود بازار جدید و هم فضای تعاملی جدید ایجاد کرد اما نباید انتظار داشت که همه ی این کارها را هنرمندان انجام دهند. ما باید لینکی بین هنر و فناوران هنری پیدا کنیم . خوشبختانه ما در حوزه وزارت علوم تلاشی کردیم ، 6 مرکز رشد هنری و علوم انسانی را ایجاد کنیم و کسانی که می توانند بازار داسته باشند آثارشان را عرضه کنند.
گفتنی است، نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر تا 30 بهمن در موزه هنرهای معاصر تهران و فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۲
۲۱:۰۳

ایرجی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو: استقبال دانشجویان از اردوهای راهیان‌نور بسیار بیشتر از امکانات دانشگاه‌ها است/ برگزاری اردوهای راهیان‌نور دریایی

مدیر کل فرهنگی وزارت علوم گفت: استقبال دانشجویان از اردوهای راهیان نور بسیار بیشتر از امکانات دانشگاه‌ها است و واقعا در حوزه‌های دانشجویی، دانشگاه پاسخگوی استقبال دانشجویان نیست.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
ایرجی کجوری، مدیر کل فرهنگی وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی گفت: راهیان نور از سال گذشته در طول سال برگزار می شود و منحصر به مناطق جنوبی خوزستان نیست؛ بلکه مناطق غربی کشور را هم در برمی گیرد.
 
وی افزود: براساس توافقی که در ستاد راهیان نور صورت گرفته، راهیان نور دریایی نیز برگزار می شود.
 
مدیر کل فرهنگی وزارت علوم اضافه کرد: ستاد راهیان نور در وزارت علوم تشکیل شده و گاهی هم در دانشگاه های مختلف که عضو این ستاد هستند، جلسات تشکیل می شود. به عنوان مثال دو جلسه اخیر این ستاد در دانشگاه پیام نور و فنی و حرفه ای برگزار شده است.
 
وی ادامه داد: روسای دانشگاه ها رئیس ستاد راهیان نور در دانشگاه ها هستند و بسیج دانشجویی به عنوان دبیرخانه اجرایی این اردوها معرفی شده؛ که برنامه های اجرایی و هماهنگی های اعزام دانشجویان را برعهده دارد.
 
ایرجی در خصوص پیش بینی اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور تا پایان سال جاری گفت: استقبال دانشجویان از اردوهای راهیان نور در دانشگاه ها بسیار بیشتر از امکانات دانشگاه ها است. واقعا در حوزه های دانشجویی در دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی و آزاد امکانات دانشگاه پاسخگوی استقبال دانشجویان نیست، بنابراین تاکید ما این است که دانشجویانی را که برای بار اول متقاضی این سفر هستند در اولویت قرار دهند.
 
کجوری خاطر نشان کرد: علاوه بر کمبود امکانات، مشکلات بودجه ای نیز برای برگزاری این اردوها وجود دارد و بودجه مشخصی برای این اردوها در نظر گرفته نشده؛ که یکی از مشکلات اصلی است. امسال هم قرار شد با هماهنگی های سازمان مدیریت، ردیف مشخصی برای این اردوها در نظر بگیرند؛ ولی تاکنون چنین ردیف بودجه ای در نظر گرفته نشده و روسای دانشگاه ها از بودجه اردوهای فرهنگی برای این سفر هزینه می کنند.
 
 مدیر کل فرهنگی وزارت علوم در پایان گفت: اعزام دانشجویان از پایان بهمن آغاز می شود و پیک اعزام ها نیز در اسفند ماه خواهد بود. 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۹:۱۰

تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری

همزمان با آغاز دهه فجر دانشگاهیان با حضور در حرم امام خمینی (ره) با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید میثاق می‌کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم،‌ مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی امام خمینی( ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، ساعت 10 صبح روز یکشنبه 17 بهمن در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۴:۲۸

۱۷ بهمن ماه برگزار می شود؛ تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های امام راحل

تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۵ برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، همزمان با سی و هشتمین  بهار انقلاب اسلامی  و ایام دهه فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۵ در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۵۵

دانشگاهیان با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری تجدید میثاق می‌کنند

همزمان با آغاز دهه فجر دانشگاهیان با حضور در حرم امام خمینی (ره) با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید میثاق می‌کنند.

به گزارش ایسکانیوز؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم،‌ مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی امام خمینی( ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، ساعت 10 صبح روز یکشنبه 17 بهمن در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می‌شود.
203/200

۹۵/۱۱/۱۲
۱۶:۲۵

معاون سازمان امور دانشجویان: تقدیر از ۴۰ دانشجوی نمونه کشوری/ برگزاری مراسم هفته اول اسفند

معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: ۴۰ نفر از دانشجویان نمونه کشوری از وزارتخانه های علوم و بهداشت تقدیر می شوند.

ابوالحسن ریاضی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمان برگزاری مراسم دانشجویان نمونه کشوری گفت: فرایند دانشجویان نمونه در دانشگاه ها انجام شده و به ستاد نیز اعلام شده است.
وی ادامه داد: اعضای هیات داوری در پنج گروه تخصصی تشکیل و پرونده های ارسالی دانشگاه ها توسط اعضای هیات داوران بررسی شد.
معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در حال حاضر فهرست وزارت علوم تکمیل شده و تا آنجا که من اطلاع دارم فهرست وزارت بهداشت نیز تکمیل شده و پیشنهاد شده از ۴۰ نفر از دانشجویان نمونه کشوری تقدیر شود.
وی درباره زمان برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری نیز گفت: پیشنهادی که ما ارایه داده ایم، برگزاری مراسم در هفته اول اسفند ماه است و منتظریم تا در صورت پاسخ مثبت دفتر ریاست جمهوری مراسم را برگزار کنیم.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۵۸

تقدیر از ۴۰ دانشجوی نمونه کشوری/ برگزاری مراسم هفته اول اسفند

معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: ۴۰ نفر از دانشجویان نمونه کشوری از وزارتخانه های علوم و بهداشت تقدیر می شوند.

به گزارش ایسکانیوز، ابوالحسن ریاضی با اشاره به زمان برگزاری مراسم دانشجویان نمونه کشوری گفت: فرایند دانشجویان نمونه در دانشگاه ها انجام شده و به ستاد نیز اعلام شده است.
وی ادامه داد: اعضای هیات داوری در پنج گروه تخصصی تشکیل و پرونده های ارسالی دانشگاه ها توسط اعضای هیات داوران بررسی شد.
معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در حال حاضر فهرست وزارت علوم تکمیل شده و تا آنجا که من اطلاع دارم فهرست وزارت بهداشت نیز تکمیل شده و پیشنهاد شده از ۴۰ نفر از دانشجویان نمونه کشوری تقدیر شود.
وی درباره زمان برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری نیز گفت: پیشنهادی که ما ارایه داده ایم، برگزاری مراسم در هفته اول اسفند ماه است و منتظریم تا در صورت پاسخ مثبت دفتر ریاست جمهوری مراسم را برگزار کنیم.
201
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۰۲

تفاهم نامه فدراسیون انجمن های ورزشی و وزارت علوم امضا شد

مراسم امضای تفاهم نامه میان فدراسیون انجمن های ورزشی و تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در محل فدراسیون انجمن های ورزشی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی فدراسیون انجمن های ورزشی، محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی در مراسم امضای تفاهم نامه میان فدراسیون انجمن های ورزشی و تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تصریح کرد: تعامل با مراکز دانشگاهی نیازی حیاتی است و باید اینگونه رایزنی ها بمنظور ارتقای سطح دانش انجمن های تحت پوشش بیش از پیش تداوم داشته باشد.
در این مراسم که در محل دفتر رییس این فدراسیون تشکیل شد، علیپور اضافه کرد: فدراسیون انجمن های ورزشی 17 انجمن را هدایت می کند که در این میان، 9 رشته تحت پوشش در بازیهای آسیایی، 4 رشته در بازیهای المپیک و سه رشته در بازیهای ساحلی حق حضور دارند لذا باید بدون کوچکترین جبهه گیری و اصطکاک، راه را برای ارتقای سطح دانش مربیان، داوران، ورزشکاران هموار کنیم.
وی افزود: بهترین گزینه در این راستا، تعامل با مراکز دانشگاهی است و امروز بسیار خوشحال هستم که به عنوان یک معلم، در کنار محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم هستم و با هم این تفاهم نامه را امضا می کنیم.
رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی در ادامه گفت: خوشبختانه برخی از رشته های ما همانند انجمن دارت در این عرصه فعال هستند که امضای تفاهم نامه میان حمیدآذرپور رئیس تلاشگر این انجمن با دانشگاه حکیم سبزواری، از آن جمله است. اما به اعتقاد من باید این پیوند بیش از پیش تداوم داشته باشد و جا دارد از حسن نیت دکتر پورکیانی کمال تشکر را داشته باشم.
براساس این گزارش محمد پورکیانی نیز در مراسم امضای این تفاهم نامه، عنایت ویژه فدراسیون انجمن های ورزشی به همکاری با تر بیت بدنی وزارت علوم را قابل تحسین دانست و گفت: مدیران و روسای کاردان و اکتیوی در این فدراسیون پرکار و پرجمعیت فعالیت می کنند که این جای خوشوقتی دارد.
وی گفت: علم و عمل باید باهم تلفیق شود و امروز وقت آن است تا هم افزایی بین مراکز عالی دانشگاهها و فدراسیونها به یک فرهنگ تبدیل شود.
پورکیانی در ادامه اظهار داشت: علاقه وافر رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی و دیگر رشته های تحت پوشش از جمله دارت به تعامل با مراکز دانشگاهی باید الگو شود و امید است که بتوانیم در پرتو این همکاری، در راستای ارتقای سطح دانش انجمن های تحت پوشش این فدراسیون اهتمام کنیم.
در این مراسم، دلداده مهربان سرپرست دبیری فدراسیون، سیروس عالمی مشاور اجرایی نیز حضور داشتند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۵۴

با حضور علیپور و پورکیانی؛ تفاهم نامه فدراسیون انجمن های ورزشی و وزارت علوم امضا شد

مراسم امضای تفاهم نامه میان فدراسیون انجمن های ورزشی و تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در محل فدراسیون انجمن های ورزشی برگزار شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی در مراسم امضای تفاهم نامه میان فدراسیون انجمن های ورزشی و تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تصریح کرد: تعامل با مراکز دانشگاهی نیازی حیاتی است و باید اینگونه رایزنی ها بمنظور ارتقای سطح دانش انجمن های تحت پوشش بیش از پیش تداوم داشته باشد.
در این مراسم که در محل دفتر رییس این فدراسیون تشکیل شد، علیپور اضافه کرد: فدراسیون انجمن های ورزشی 17 انجمن را هدایت می کند که در این میان، 9 رشته تحت پوشش در بازیهای آسیایی، 4 رشته در بازیهای المپیک و سه رشته در بازیهای ساحلی حق حضور دارند لذا باید بدون کوچکترین جبهه گیری و اصطکاک، راه را برای ارتقای سطح دانش مربیان، داوران، ورزشکاران هموار کنیم.
وی افزود: بهترین گزینه در این راستا، تعامل با مراکز دانشگاهی است و امروز بسیار خوشحال هستم که به عنوان یک معلم، در کنار دکتر محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم هستم و با هم این تفاهم نامه را امضا می کنیم.
رییس فدراسیون انجمن های ورزشی در ادامه گفت: خوشبختانه برخی از رشته های ما همانند انجمن دارت در این عرصه فعال هستند که امضای تفاهم نامه میان حمیدآذرپور رییس تلاشگر این انجمن با دانشگاه حکیم سبزواری، از آن جمله است. اما به اعتقاد من باید این پیوند بیش از پیش تداوم داشته باشد و جا دارد از حسن نیت دکتر پورکیانی کمال تشکر را داشته باشم.
براساس این گزارش محمد پورکیانی نیز در مراسم امضای این تفاهم نامه، عنایت ویژه فدراسیون انجمن های ورزشی به همکاری با تر بیت بدنی وزارت علوم را قابل تحسین دانست و گفت: مدیران و روسای کاردان و اکتیوی در این فدراسیون پرکار و پرجمعیت فعالیت می کنند که این جای خوشوقتی دارد.
وی گفت: علم و عمل باید باهم تلفیق شود و امروز وقت آن است تا هم افزایی بین مراکز عالی دانشگاهها و فدراسیونها به یک فرهنگ تبدیل شود.
دکتر پورکیانی در ادامه اظهار داشت: علاقه وافر رییس فدراسیون انجمن های ورزشی و دیگر رشته های تحت پوشش از جمله دارت به تعامل با مراکز دانشگاهی باید الگو شود و امید است که بتوانیم در پرتو این همکاری، در راستای ارتقای سطح دانش انجمن های تحت پوشش این فدراسیون اهتمام کنیم.
در این مراسم، دلداده مهربان سرپرست دبیری فدراسیون، سیروس عالمی مشاور اجرایی نیز حضور داشتند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۲:۰۱

برگزاری آزمون در جمعه؛ ۲۰ هزار نفر کارت آزمون فراگیر ارشد را دریافت کردند

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ۲۰ هزار و ۱۰۰ نفر کارت آزمون فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور خود را دریافت کردند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تا صبح امروز ۲۰ هزار و ۱۰۰ نفر کارت خود را دریافت کردند و با توجه ۵۴ هزار و ۸۶۶ داوطلب در این آزمون به سایر داوطلبان توصیه می شود که در فرصت باقیمانده نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند.
وی افزود: آزمون دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال ۹۵ (نوبت هفدهم) در ۵ گروه آموزشی در ۸۲ شهرستان صبح روز جمعه ۱۵ بهمن برگزار می شود.
توکلی گفت: داوطلبان آزمون دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۱۴ بهمن فرصت دارند با ورود به سایت سازمان سنجش نسبت به پرینت کارت آزمون خود اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش اظهار داشت: در این آزمون برای پاسخهای غلط نمره منفی منظور نخواهد شد و اگر به سوالی بیش از یک پاسخ داده شود همه پاسخهای آن سوال غلط محسوب می شود و به آن سوال نمره و یا امتیازی تعلق نخواهد گرفت.
وی گفت: فرآیند برگزاری آزمون مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور (نوبت هفدهم) از ساعت  ۸:۳۰ صبح روز جمعه ۱۵ بهمن ماه آغاز می شود. درهای ورودی حوزه های اصلی امتحان نیم ساعت قبل از شروع فرآیند آزمون بسته خواهد شد. لذا داوطلبان باید قبل از بسته شدن درهای ورودی در محل حوزه امتحانی حاضر باشند.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۹:۰۹

نبض جامعه

نبض جامعه
مشاور عالی سازمان سنجش خبر داد
15 بهمن برگزاری آزمون ارشد فراگیر پیام نور
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور می‌توانند تا پنجشنبه 14 بهمن‌ماه کارت شرکت در آزمون خود را دریافت کنند. به گزارش میزان، حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی پیش‌بینی شده کارت شرکت در آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور (نوبت هفدهم) روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد. وی افزود: دانشجویان می‌توانند تا پنجشنبه 14 بهمن‌ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات ثبت‌نامی خود نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون اقدام  کنند. مشاور عالی سازمان سنجش گفت: آزمون یادشده با تعداد 54 هزار و 866 داوطلب در 5 گروه آزمایشی و در 82 شهرستان ساعت 8:30 صبح جمعه 15 بهمن ماه برگزار خواهد شد.
اعتراض مدیران مدارس به ساعات موظفی
مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران از تراکم مکاتبات و بخشنامه‌ها به مدارس انتقاد کرد و افزود: مدیران و معاونان مدارس نسبت به 6 ساعت موظفی خود معترضند. به گزارش ایسنا، فولادوند با بیان این مطلب گفت: 907 هزار دانش‌آموز و 49 هزار همکار فرهنگی در شهریار فعالیت می‌کنند و به این لحاظ سومین رتبه را بعد از خراسان رضوی و خوزستان داریم. مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: ساماندهی منابع انسانی، فضا و امکانات، جلب مشارکت‌های مردمی و درآمدزایی، اجرای برنامه تعالی مدیریت در بیش از 5000 واحد آموزشی، دستاوردهای آموزش‌وپرورش در این شهرستان است. فولادوند در ادامه از تراکم مکاتبات و بخشنامه‌ها انتقاد کرد و گفت: ارسال بیش از حد بخشنامه‌ها به مدارس، مدیران را منفعل کرده و کار آموزشی را به تعطیلی کشانده است. مدیر کل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران همچنین از 6 ساعت موظفی مدیران و معاونان مدارس انتقاد کرد و گفت: این موضوع همواره مورد اعتراض مدیران و معاونان است.
توقیف پژو پارس با بیش از 64 میلیون ریال خلافی
رئیس پلیس راه استان آذربایجان غربی از توقیف خودروی پژو پارس با 64 میلیون و 200 هزار ریال خلافی خبر داد. به گزارش میزان،ماموران پلیس راه شهرستان «میاندوآب» حین گشتزنی در محور میاندوآب - تبریز، یک دستگاه خودروی پژو پارس را به علت ارتکاب تخلفات رانندگی متوقف کردند. در استعلام صورت گرفته از سوابق خودرو مشخص شد دارای مبلغ 64 میلیون و 200 هزار ریال جریمه پرداخت نشده است؛ با روشن شدن این امر خودرو به منظور پرداخت دیون دولتی و سیر مراحل قانونی به پارکینگ منتقل شد.
ساخت 4 آمفی تئاتر با ظرفیت 600 نفر
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه فاز نخست باغ کتاب تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:‌4 آمفی تئاتر باغ کتاب تهران با ظرفیت 600 نفر نیز آماده بهره‌برداری شده است. به گزارش «وطن امروز»، علیرضا جعفری در حاشیه بازدید معاونان و مدیران این شرکت از روند آماده‌سازی پروژه باغ کتاب تهران، گفت: بخش کشتی کتاب از جمله زیرپروژه‌های این مجموعه به شمار می‌آید که مراحل طراحی آن به پایان رسیده است. وی با اشاره به اینکه کشتی کتاب بخش  بازی و سرگرمی کودکان به شمار می‌آید، افزود: این بخش در قسمت غربی بلوک c  باغ کتاب تهران قرار دارد. جعفری با بیان اینکه در طبقه اول بلوک c تالار علم کودک قرار دارد، گفت: در طبقه اول این مجموعه تالار علم نوجوان و فروشگاه کتاب قرار دارد که بخش تالار آن در حال انجام مراحل آماده‌سازی و بخش فروشگاه نیز در مرحله چیدمان قفسه‌هاست.
 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۰:۰۳

برای تست ایدز؛ اتوبوس سلامت در دانشگاه سمنان مستقر شد

اتوبوس سلامت جهت ارائه اطلاعات علمی روانشناختی در خصوص بیماری ایدز و انجام تست در محوطه دانشگاه سمنان مستقر شد.

به گزار ش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مشاوره وزارت علوم، روانشناسان مرکز مشاوره دانشگاه سمنان طبق برنامه ای از پیش تعیین شده در اتوبوس سلامت دانشگاه که جهت ارائه اطلاعات علمی روانشناختی در خصوص بیماریHIV  /ایدز و انجام تست در محوطه دانشگاه مستقر شده بود، حاضر شدند.
معاون دانشجویی و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و رئیس مرکز بهداشت سمنان و دیگر مسئولین در برنامه فوق حضور داشتند. همچنین بروشورهای مرتبط با موضوع توسط همیاران سلامت روان بین مراجعان و دانشجویان توزیع شد.
در همین راستا کمیته روانشناختی ایدز نیز در مرکز مشاوره این دانشگاه تشکیل شد. این گروه وظیفه ارائه خدمات روانشناختی به مراجعین را عهده دار شدند. همچنین این مرکز اقدام به تهیه بروشوری با عنوان نشان قرمز در مورد ایدز کرد.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۳:۵۴

طرح ماموریت گرایی موسسات آموزش عالی در حوزه پژوهش به دانشگاه فردوسی واگذار شد

مشهد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد از واگذاری اجرای طرح ماموریت گرایی موسسات آموزش عالی در حوزه پژوهش و فناوری به این دانشگاه خبر داد.

دکتر احمدرضا بهرامی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این ماموریت در جهت تحقق نقشه جامع علمی کشور از سوی دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به این دانشگاه واگذار شده است.
وی افزود: انجام طرح ماموریت ­گرایی موسسات آموزش عالی در حوزه پژوهش و فناوری از پروژه های مهم و مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی نیز می باشد.
وی اظهار کرد: مقوله علم و فناوری از مهمترین زیر ساختهای پیشرفت کشور و ابزار جدی رقابت در عرصه های مختلف برای احراز جایگاه در خور شان ایران اسلامی است.
بهرامی گفت: نقشه جامع علمی کشور، نقشه راهی است که در آن چگونگی طی مسیر و الزامات آن برای توسعه و به کارگیری علم عدالت محور،‏ معنویت محور و عقلانیت محور مشخص شده و به درستی به این مهم پرداخته است.
وی افزود: در همین راستا لازم است با تقسیم کار بر مبنای ظرفیتها و مزیتهای نسبی هر منطقه، ماموریتهای پژوهش و فناوری ویژه و مختص موسسات آموزش عالی تعیین گردد که در این صورت ضمن بهره برداری بهینه از مجموعه منابع کشور، حرکت منظم و یکپارچه، از وضعیت موجود به سوی جایگاه علمی آرمانی کشور آغاز خواهد شد.
وی اظهار کرد: بر همین مبنا و نیز بر اساس ماده پنج سیاستها و ضوابط حاکم بر آمایش آموزش عالی‏ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف شده است به منظور پاسخگویی به نیازهای گوناگون کشور طرح ماموریت گرایی موسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین­المللی، ملی، منطقه ­ای و خاص تدوین و پس از تصویب به اجرا در آورد.
بهرامی گفت: از جمله دستاوردهای این مهم، جهت­دهی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری به سوی حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی و اقتضائات کشور با توجه به آمایش سرزمین و نوآوری و ساماندهی نظام مدیریت پژوهش کشور است.
وی افزود: تخصیص منابع به موسسات آموزشی و پژوهشی با در نظر گرفتن اصول تمرکز زدایی و ماموریت گرایی در موضوعات مورد نیاز کشور، ترویج پژوهش محور نمودن آموزش و مساله محور کردن پژوهش و نیز هدفمند کردن اعتبارات پژوهشی در جهت توسعه پژوهش­ های تقاضا محور از ثمرات دیگر اجرای این طرح است که در راهبردهای کلان و ملی نقشه جامع علمی کشور به آن پرداخته شده و تحقق آن عزم ملی را می طلبد.
1922/ 6053 خبرنگار: کامیار اسماعیل پور** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۱۴

رئیس دانشگاه صنعتی بهبهان تأکید کرد: لزوم مأموریت‌گرا بودن دانشگاهها برای تحقق دانشگاه کارآفرین

رئیس دانشگاه خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه دانشگاهی که نتواند دانایی خود را به دارایی تبدیل کند، دانشگاه موفقی نیست بر لزوم برنامه‌محوری و مأموریت‌گرا بودن دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: باید در مسیر ایجاد دانشگاه کارآفرین حرکت کنیم.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر سیدمنصور سیدنژاد در اختتامیه جشنواره ایده‌های شهروندی که امروز (سه‌شنبه، 12 بهمن‌ماه) در دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره ایده‌های شهروندی متعلق به همه است و دانشگاه خود را خدمتگزار جامعه شهری می‌داند.
 
وی افزود: در کشور ما آموزش عالی از حدود 80 سال گذشته تاکنون عرصه‌ها و فرازونشیب‌های مختلفی داشته است؛ نگاه‌ها باید به آینده بوده و گذشته به‌مثابه تجربه‌ای برای آینده پیش‌رو باشد. اکنون دیگر دوران دانشگاه‌های آموزش‌محور به اتمام رسیده و زمان فعالیت دانشگاه‌های نسل سوم یعنی کارآفرین است.
 
رئیس دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه سرعت پیشرفت در دنیا بیش از ایران است، گفت: با این وجود فضای مجازی امروز دسترسی‌ها را بیشتر کرده است؛ امروزه انسان‌هایی موفق هستند که بتوانند با زمان حرکت کنند. قطعاً فرآیند مأموریت‌گرا شدن و پرداختن به مأموریت خاص باید در اولویت قرار گیرد، در غیر این صورت از دیگران عقب می‌مانیم.
 
سیدنژاد با تصریح بر اینکه دانشگاهی که نتواند دانایی خود را به دارایی تبدیل کند دانشگاه بالنده‌ای نیست، عنوان کرد: دانشجویی که بتواند ایده خود را به پدیده تبدیل کند، دانشجوی موفقی نخواهد بود. دیگر دوره مدرک‌گرایی به سر آمده و عصر جدیدی آغاز شده است. دانشگاه صنعتی بهبهان نیز نباید از این قافله عقب بماند و اکنون خرسندم که دانشگاه توانسته است قدم‌هایی در این راه بردارد.
 
وی اظهار کرد: نتیجه پیگیری‌های دانشگاه در این زمینه، تأسیس مرکز توسعه مهارت‌های پیشرفته جواردانشگاهی است و پس از چند ماه از راه‌اندازی این مرکز، بیش از چندین هزار ساعت حرفه‌آموزی انجام شده است.
 
رئیس دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه پردیس پارک علم و فناوری مکانی برای رساندن ایده‌ها به مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه است، افزود: مراکز رشد نیز می‌توانند بستر مناسب برای کار را فراهم کنند و دانشگاه تنها این حلقه‌ها را فراهم خواهد کرد. جشنواره ایده‌های شهروندی نیز تنها آغازی برای این کار است.
 
سیدنژاد گفت: ایده‌های شهروندی باید بروز پیدا کنند و در بخش‌هایی که امکان تبدیل شدن به پدیده را دارند این اتفاق رخ دهد و محصولات آن‌ها به تولید انبوه برسد. امروز دانشگاه دیگر به دانشجویی که تنها به دنبال مدرک باشد نیاز ندارد بلکه به دانشجویی نیاز داریم که در کنار مدرک، مهارت نیز داشته باشد و این مهارت را در اختیار جامعه قرار دهد.
 
وی با تأکید بر لزوم برنامه‌محوری دانشگاه، تصریح کرد: دانشگاهی که نداند پنج سال دیگر قرار است در چه جایگاهی باشد موفق نیست. دانشگاه باید سند چشم‌انداز داشته و مأموریت‌های آن مشخص باشد. بنابراین از همه دانشگاهیان دعوت می‌کنم که در این مسیر حرکت کنند؛ چراکه حلقه‌های دانشگاه کارآفرین را تکمیل می‌کند.
 
همچنین در این مراسم توران دستیار مدیر پردیس علم و فناوری بهبهان، گفت: جشنواره ایده‌های شهروندی از اواسط آذر یعنی در هفته پژوهش کار خود را آغاز کرده است. ایده‌دهندگان تا 30 دی‌ماه فرصت داشتند که ایده‌های خود را در سامانه جشنواره ثبت کنند و پس از آن ایده‌ها توسط داوران و مسئولان شهری مورد ارزیابی قرار گرفتند.
 
وی افزود: از میان حدود 70 ایده ارائه‌شده، 20 ایده به‌عنوان برتر انتخاب شدند که امروز نیز این افراد ایده‌های خود را ارائه می‌دهند و ایده‌های اول تا بیستم معرفی می‌شوند.
 
مدیر پردیس علم و فناوری بهبهان تصریح کرد: ایده‌هایی که در این جشنواره ارائه شد، نشان داد که بهبهان شهروندان دلسوزی دارد که اگر فرصت در اختیار آن‌ها قرار گیرد، قطعاً با همکاری آن‌ها شهر آبادی خواهیم داشت. از مسئولان می‌خواهیم که این افراد را تحت حمایت خود قرار دهند تا بتوانند از ایده‌های خود برای ساختن شهری پویا و آباد استفاده کنند.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۷:۱۶

رئیس دانشگاه صنعتی همدان: امنیت و آرامش حاکم بر دانشگاه های کشور مرهون خون شهیدان است

همدان- رئیس دانشگاه صنعتی همدان امنیت حاکم بر دانشگاه های کشور را مرهون رشادت های شهیدان عنوان کرد و گفت: زنده نگه داشتن راه و آرمان شهیدان در راستای اقتدار بیشتر کشور لازم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود نیلی عصر سه شنبه همزمان با آغاز دهه فجر و در آستانه برگزاری دومین کنگره شهدای دانشجوی استان همدان به همراه اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه با خانواده شهیدان دانشجو «علیرضا جنتی» و «برچلویی» دیدار کردند و یاد و خاطره این شهدای گرانقدر را گرامی داشتند.
محمود نیلی در دیدار با خانواده شهید «برچلویی» با اشاره به جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های شهدای انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان، گفت: شهدا برای دفاع از امنیت، آسایش و اقتدار ایران به میادین نبرد حق علیه باطل می‌روند و ما باید همواره قدردان تلاش‌های آنان باشیم.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان رمز ماندگاری و اقتدار نظام اسلامی را فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه عنوان کرد و افزود: تلاش در مسیر تحقق آرمان‌های شهدا و تقویت روحیه شهادت‌طلبی و آزادگی در برابر توطئه‌های دشمنان از جمله اموری است که در جامعه باید همواره نمود داشته باشد.
وی به رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهدا در دوران ۸ سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: شهدا نخبگان زمان خود بودند و باید این مسیر نخبه پروری ادامه یابد کمااینکه شهیدانی چون علیرضا جنتی با تحصیل در دانشگاه صنعتی اصفهان از نخبگان زمان خود بوده اند که با حضور در جبهه حق علیه باطل از تمامی موفقیت ها و پیشرفت های دنیوی خود گذشتند.
نیلی با بیان اینکه در حال حاضر وظیفه خطیری بر عهده ماست، اظهار کرد: شهدا وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند و امروز جوانان و خانواده‌ها وظیفه سنگینی برعهده دارند و باید با ابتکار و خلاقیت این جوانان، ایران اسلامی در جهان بدرخشد.
نیلی در ادامه بر لزوم توجه به آرمان های شهدا در عصر حاضر تاکید کرد و گفت: همه اقشار جامعه باید خانواده های شهدا و ایثارگران را تکریم کنند و نباید اجازه داد آرمان های شهدا در جامعه فراموش شود.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۴۵

رئیس دانشگاه صنعتی همدان: امنیت و آرامش کشور و دانشگاه ها مرهون خون شهیدان است

امنیت و آرامش کشور و دانشگاه ها را مرهون رشادت های شهیدان عنوان کرد و گفت: زنده نگه داشتن راه و آرمان شهیدان در راستای اقتدار بیشتر کشور لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و در آستانه برگزاری دومین کنگره شهدای دانشجوی استان همدان، رئیس دانشگاه صنعتی همدان به همراه اعضای محترم هیأت علمی و کارکنان دانشگاه با خانواده شهیدان دانشجو علیرضا جنتی و مهدی بیگدلو دیدار و دلجویی کردند و یاد و خاطره این شهدای گرانقدر را گرامی داشتند.
 
دکتر محمود نیلی در ادیدار با خانواده شهید بیگدلو اظهار داشت: ادامه دادن راه و مسیر شهدا یکی از اولویت های اصلی و مهم در کشور است که باید در هر شرایطی ادامه یابد.
 
وی با اشاره به جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های شهدای انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان، گفت: شهدا برای دفاع از امنیت، آسایش و اقتدار ایرانیان به میادین نبرد حق علیه باطل می‌روند و ما باید همواره قدردان تلاش‌های آنان باشیم.
 
رئیس دانشگاه صنعتی همدان رمز ماندگاری و اقتدار نظام اسلامی را فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه عنوان کرد و افزود: تلاش در مسیر تحقق آرمان‌های شهدا و تقویت روحیه شهادت‌طلبی و آزادگی در برابر توطئه‌های دشمنان از جمله اموری است که در جامعه باید همواره نمود داشته باشد.
 
وی به رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهدا در دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: شهدا نخبگان زمان خود بودند و باید این مسیر نخبه پروری ادامه یابد و  شهیدانی چون علیرضا جنتی با تحصیل در دانشگاه صنعتی اصفهان از نخبگان زمان خود بوده اند.
 
با بیان اینکه وظیفه خطیری بر عهده ماست، اظهار کرد: شهدا وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند و شما جوانان و خانواده‌ها وظیفه سنگینی برعهده دارید و باید با ابتکار و خلاقیت شما جوانان، ایران اسلامی در جهان بدرخشد.
 
دکتر نیلی بر لزوم توجه به آرمان های شهدا در عصر حاضر تاکید کرد و گفت: همه اقشار جامعه باید خانواده های شهدا و ایثارگران را تکریم کنند و نباید اجازه داد که آرمان های شهدا در جامعه فراموش شود.
 
مادر شهیدان جنتی و بیگدلو نیز در ادامه این دیدارها به ذکر خاطراتی از فرزندان شهیدشان پرداختند و از سجایای اخلاقی و برجستگی های علمی و سیاسی این دو شهید گرامی برای حاضرین سخن گفتند.
 
در پایان این دیدارها هم چنین رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اهدای لوح سپاس از مادر این دو شهید گرانقدر دانشجو تقدیر کرد.
 
گفتنی است شهید علیرضا جنتی شهریور ماه 1347 در همدان دیده به جهان گشود سالهای تحصیل ابتدایی را یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر نهاد و هر سال در مسابقات درسی رتبه های ممتازی را کسب می کرد.
این شهید بزرگوار در سال 64 در کنکور سراسری دانشگاه ها شرکت پو در دانشگاه اصفهان رفته و در رشته مهندسی الکترونیک تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرد هنوز یکماه و نیم از حضورش در دانشگاه نمی گذشت که به طور داوطلبانه از طریق بسیج دانشگاه اصفهان عازم جبهه های حق علیه باطل شد و سرانجام 23 دی ماه سال 65 در عملیات کربلای 5 بر اثر بمباران شیمیایی به درجه شهادت نائل آمد .
 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۵۳

رئیس دانشگاه: سهم هر دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان از فضای سبز 35 متر است

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور با دارا بودن حدود 120 هکتار سایت اصلی از سرانه فضای سبز بسیار خوبی در کشور برخوردار است به طوری که سهم هر دانشجو از فضای سبز 35 متر مربع است.
به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان به نقل از روابط عمومی دانشگاه، دکتر علیرضا بندانی افزود: 2 دانشکده علوم محیطی و کشاورزی پایدار و دانشکده کار آفرینی به دانشکده های این دانشگاه اضافه شده است.
وی ادامه داد: با اضافه شدن این دانشکده ها شمار دانشکده های این دانشگاه از 11 به 13 دانشکده ارتقا یافته است.
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان همچنین با اشاره به طرح های افتتاحی این دانشگاه نیز گفت: 6 طرح عمرانی با اعتبار 97 میلیارد و 196 میلیون ریال همزمان با سی و هشتیمن سالگرد انقلاب اسلامی در این دانشگاه به بهره برداری می رسد.
بندانی تصریح کرد: تکمیل 22 واحد مسکونی کوی اساتید دانشگاه، 6 باب اتاق اساتید خیری، ساختمان دانشکده تربیت بدنی، بهسازی لرزه ای دانشکده علوم پایه، بازسازی کامل استخر دانشگاه و توسعه و تکمیل مرکز تحقیقات گیاهان دارویی طرح های قابل افتتاح این دانشگاه است.
وی ادامه داد: همچنین همزمان با این ایام عملیات آغاز چهار طرح عمرانی نظیر پیاده سازی نقشه کتابخانه خیری قلم چی و محوطه سازی برخی دانشکده ها و بخش ها در دستور کار قرار دارد.
وی بیان کرد: این دانشگاه از مهر امسال در 10 رشته جدید دانشجو پذیرش کرده که با افزوده شدن این رشته ها هم اینک تعداد رشته های کارشناسی دانشگاه به 120 رشته، کارشناسی ارشد به 260 رشته و دکترا به 50 رشته ارتقا یافته است.
 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۹:۱۸

دوره آموزشی دانشجو معلم قرآن در دانشگاه شهرکرد

اولین دوره آموزشی دانشجو معلم قرآن در دانشگاه شهرکرد آغاز شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ اولین دوره آموزشی دانشجو معلم قرآن از طرف جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری و با نظارت و حمایت سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور تا 14 بهمن ماه جاری در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود.
در این دوره آموزشی 25 نفر از دانشجویان خواهر مراکز آموزش عالی استان که از بین 130 نفر انتخاب شده اند در سه محور تجوید و تدبر در قرآن، روش تدریس و اداره کلاس قرآن شرکت دارند.
هدف از برگزاری این دوره آموزشی استفاده از ظرفیت دانشجویان در نهضت قرآن آموزی در سطح دانشگاه ها و اعزام به اردوهای جهادی می باشد.
گفتنی است: پس از برگزاری آزمون پایانی دوره، به نفراتی که حد نصاب نمره را دریافت کنند، گواهی پایان دوره اهدا می شود و باید به آموزش روانخوانی در دانشگاه ها بپردازند.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۹:۳۲

امضا تفاهم نامه دانشگاه امیرکبیر با سازمان مدیریت صنعتی

رییس دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر از امضا تفاهم‌نامه‌ای میان این دانشگاه و سازمان مدیریت صنعتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در همایش ملی دانشجویی، کریمی رییس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریتی دانشگاه امیرکبیر صنایع که صبح امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: در این همایش سعی داریم متناسب با کیفیت و موقعیت دانشگاه امیرکبیر فضایی مناسب برای بحث و تبادل علمی میان دانشگاهیان و صنعت فراهم کنیم.
 
وی ادامه داد: انجمن‌ها بهترین شکل برای هم افزایی در دانشگاه‌ها هستند.
 
رییس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریتی دانشگاه امیرکبیر بیان کرد: در حال حاضر شما دانشجویان لوکوموتیو جامعه هستید و در حال حاضر حدود یک دهه اقتصاد دانش بنیان جزو راهبردهای اصلی کشور است.
 
کریمی افزود: اين همايش با هدف ايجاد پويايی برای انجام فعاليت‌های علمی و پژوهشي و ارتقاي خودباوري و اعتماد به نفس در دانشجويان، ارائه و انتشار نتايج مطالعات و پژوهش هاي علمي دانشجويان در زمينه هاي مرتبط با مهندسي صنايع، تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه و همچنين ايجاد زمينه تعامل موثر دانشجويان و بازار كار تدارك يافته است.
 
رییس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریتی دانشگاه امیرکبیر یادآورشد: مديريت و كنترل كيفيت، مديريت و كنترل پروژه، مديريت و برنامه ريزي استراتژيك، مديريت تكنولوژي و زيرساختهاي ساخت و توليد، مهندسي و تحليل سيستم ها، تحقيق و عمليات در روش هاي كمي، مهندسي صنايع و فناوري اطلاعات، مهندسي صنايع در توسعه صنعتي، مهندسي صنايع در خدمات، مهندسي صنايع و كارآفريني و مهندسي صنايع و اقتصاد مقاومتي از مهم ترين محورهاي اين همايش ملي به شمار مي آيد.
 
گفتنی است در این همایش  تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان مدیریت صنعتی و همکاری‌های ملی و پژوهشی دانشگاه امیرکبیر به امضا رسید.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۳۷

معاون دانشجویی دانشگاه رازی: پیشگیری از بروز آسیب های روانی، اجتماعی دانشجویان اولویت دانشگاه رازی

کرمانشاه- ایرنا- معاون دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه، پیشگیری از بروز آسیب های روانی، اجتماعی دانشجویان را از اولویت های این معاونت دانست و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، در این زمینه از تمام ظرفیت های دانشگاه و نهادهای حمایتی استفاده می کنیم.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا؛ روابط عمومی دانشگاه رازی به نقل از دکتر قاسم عازمی اعلام کرد: معاونت دانشجویی دانشگاه رازی در گام های بعدی به دنبال پیشگیری، شناخت دانشجویان دارای مشکل و انجام اقدام های مشاوره ای درمانی برای آنان است.
او گفت: با افزایش تعامل با نهادهای حمایتی و تقویت ساختار، بودجه و فضای فیزیکی دفاتر مشاوره در دانشکده ها و خوابگاه ها، از یک طرف و با آسیب شناسی از سوی دیگر، تلاش می کنیم از آسیب های روانی، اجتماعی که دانشجویان را تهدید می کند، پیشگیری و در صورت بروز کاهش دهیم.
وی افزود: مرکز مشاوره دانشجویان دانشگاه رازی به عنوان یکی از 10 مرکز مشاوره فعال کشور در زمینه پیشگیری از اعتیاد شناخته شده و ما مصمم هستیم در زمینه های دیگر نیز در این حوزه فعال باشیم.
او به وضعیت متقاضیان خوابگاه های دانشجویی نیز اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی 96-95، حدود 71 درصد از دانشجویان پسر و 53 درصد از دانشجویان دختر ثبت نام کننده در دانشگاه رازی، متقاضی اسکان در خوابگاه های دانشجویی بودند و این آمار به وضوح نشان می دهد که سیاست بومی گزینی که از چند سال پیش به عنوان یک رویکرد در حوزه جذب دانشجو دنبال می شود، در کاهش تعداد دانشجویان متقاضی خوابگاه تاثیر چندانی نداشته است.
وی ظرفیت کل خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه رازی را سه هزار و 673 نفر اعلام کرد و گفت: اکنون حدود 74 درصد دانشجویان پسر و 100درصد دانشجویان دختر غیر بومی نوبت اول واجد شرایط اسکان، در خوابگاه های دانشجویی اسکان دارند.
معاون دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه، در ادامه به نظارت و ارزیابی از خوابگاه های غیردولتی استان نیز اشاره کرد و گفت: پس از ابلاغ آیین نامه و شیوه نامه اجرایی شورای نظارت و ارزیابی خوابگاه های غیر دولتی توسط سازمان امور دانشجویان در تابستان 94، این شورا در استان کرمانشاه به ریاست معاون دانشجویی دانشگاه رازی فعالیت خود را از مهر ماه 94 آغاز کرد.
عازمی افزود: دبیرخانه این شورا در دانشگاه رازی مستقر است و با همکاری سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان و همچنین دستگاه های ذیربط در استان، بر فعالیت خوابگاه های غیردولتی نظارت مستمر دارد.
وی در خصوص پرداخت وام های دانشجویی به دانشجویان متقاضی نیز اظهار کرد: در سال تحصیلی گذشته، پوشش وام تحصیلی در دانشگاه رازی 100درصد بود و به سه هزار و 644 نفر از دانشجویان نوبت اول وام تحصیلی پرداخت شده که البته پرداخت وام های ضروری، ودیعه مسکن، شهریه، عتبات و بنیاد علوی را نیز با درصد پوشش بسیار بالا داشته ایم.
وی همچنین یادآور شد که تمام دانشجویان دانشگاه رازی زیرپوشش بیمه حوادث هستند و به دانشجویان فاقد پوشش بیمه درمان، دفترچه خدمات درمانی رایگان داده شده است.
وی همچنین به ارایه خدمات کلینیکی در سال تحصیلی گذشته به 9 هزار و 731 نفر از دانشجویان و کارکنان در قالب طرح سلامت جسم، طرح غربالگری و دیابت و ویزیت در خوابگاه های دولتی، توسط اداره بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: مرکز بهداشت و درمان دانشگاه در سال 94 از سوی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مرکز بهداشت فعال انتخاب و لوح تقدیر دریافت کرد.
دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان یکی از قطب های علمی غرب کشور اکنون دارای 9 دانشکده و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بوده و با بهره گیری از دانش و تخصص 10 استاد، 49 دانشیار، 250 استادیار، 46 مربی و در مجموع 355 عضو هیات علمی در 39 گروه آموزشی و حدود 12 هزار دانشجو در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می کند.
3033/8066خبرنگار:فرزاد نویدی **انتشار دهنده:علی مولوی.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۲:۰۵

فراخوان دانشگاه شریف برای جذب دانشجویان منع شده از تحصیل در آمریکا

دانشگاه صنعتی شریف آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان ایرانی منع شده از ادامه تحصیل در کشور آمریکا، اعلام کرد.

دانشگاه صنعتی شریف ضمن ابراز تاسف از سیاست تبعیض آمیز و غیرآکادمیک دولت آمریکا در خصوص ممنوعیت ورود ایرانیان به خاک آن کشور،  اعلام کرد: در نظر دارد از میان دانش آموختگان ایرانی که دارای پذیرش توام با حمایت مالی در سال 2017 از 20 دانشگاه برتر آمریکا هستند، به صورت مازاد بر ظرفیت در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرش نماید.
متقاضیان تا تاریخ 15/12/95 فرصت دارند مدارک مربوطه (اصل پذیرش، نامه حمایت مالی و ریز نمرات پیشین خود) را به گروه جذب و هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه صنعتی شریف به آدرس؛ خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، اداره کل آموزش، اداره استعدادهای درخشان(شماره تماس: 66165044) ارسال نمایند.
خاطرنشان می شود؛ رتبه بندی 20 دانشگاه برتر آمریکا بر اساس نظام های رتبه بندی QS  و Times Higher معیار پذیرش می باشد.

۹۵/۱۱/۱۲
۲۰:۵۲

مقابله‌با سرقت علمی در دانشگاه تهران

باشگاه خبرنگاران جوان: رئیس دانشگاه تهران از تخلف علمی و تدوین ساز‌و‌کار مدونی برای مقابله با آن در این دانشگاه خبر داد. محمود نیلی‌احمدآبادی راجع به اهمیت پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌ها گفت: «بدون شک در جامعه امروز نقش و اهمیت تحقیق، پژوهش و فناوری حاصل از پژوهش در تمام ارکان زندگی و ساختارهای حاکمیت و دولت بر همگان آشکار است.» نیلی ادامه داد: «مدتی پیش شاهد بی‌اخلاقی چند دانشجو و فروش مقاله و پایان‌نامه بودیم که این امر موجب شد سرقت علمی به‌عنوان مساله ملی و روز کشور مطرح شود.» او تاکید کرد: «‌در دانشگاه تهران در چارچوب قانون‌های موجود، ساز و کارهای مدونی را به وجود آورده‌ایم که بر اساس آن با هرگونه قانون ‌شکنی در این خصوص برخورد می‌شود.»
×

۹۵/۱۱/۱۳
۰۲:۰۲

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ تولید روان‌ساز صنعتی از روغن کرچک

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر راکتور زیستی طراحی کرده‌اند که می‌توان به کمک آن از روغن کرچک یک روان‌ساز دوستدار محیط‌زیست تولید کرد، همچنین می‌توان آن را جهت تولید سوخت‌های سبز نیز به کار گرفت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، روان‌کاری علم تسهیل حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر است. تمام وسایل و تجهیزاتی که شامل دو یا چند قسمت منطبق بر یکدیگر باشند، مانند چرخ‌دنده‌ها، برای کارکرد بهینه به روان‌ساز نیاز دارند. روان‌سازها به موادی گفته می‌شود که با قرار گرفتن بین دو سطح، موجب پایین آمدن مقدار نیروی مقاوم در برابر حرکت می‌شوند.
روان‌سازها در مقایسه با سایر محصولات شیمیایی آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند. با این‌حال بخش بزرگی از روان‌سازها در حین مصرف یا پس‌از آن موجب آلودگی زیست‌محیطی می‌شوند. با توجه به کاربرد روزافزون روغن‌های روان‌ساز بر پایه‌ مواد معدنی، نگرانی‌ها نسبت به خسارت‌های زیستی این روغن‌ها افزایش یافته است. به همین دلیل استفاده از روغن‌های جایگزین دوستدار طبیعت افزایش یافته است.
دکتر محمد حجار، دانش‌آموخته‌ مقطع دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از محققان طرح اظهار کرد: جهت تولید روان‌ساز از روغن کرچک یک راکتور زیستی طراحی و ساخته‌ شده است. در راکتور مذکور، آنزیم لیپاز تثبیت‌شده بر روی نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن نقش کاتالیست را بازی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از این راکتور زیستی که بر پایه‌ فناوری نانو ساخته شده است، موجب افزایش بیش‌ازپیش سرعت فرایند تولید روان‌ساز شده و هزینه‌ نهایی تولید آن را به نحو مطلوبی کاهش داده است. به‌علاوه روان‌ساز تولیدشده در این راکتور زیستی از خلوص بالایی برخوردار است.
حجار تصریح کرد: در پژوهش حاضر نانوذرات اکسید آهن مغناطیسی به‌عنوان پایه‌ای برای تثبیت آنزیم لیپاز در نظر گرفته شده است. به دلیل ابعاد نانویی این ذرات مغناطیسی، سطح مؤثر بالایی برای اتصال مولکول‌های پروتئین فراهم می‌شود و این موضوع موجب افزایش میزان بارگذاری آنزیم لیپاز در واحد جرم شده است.
وی افزود: ازآنجایی‌که این نانوذرات دارای خاصیت مغناطیسی هستند، می‌توان آن‌ها را به کمک یک میدان مغناطیسی خارجی در ستون راکتور کنترل کرد.
حجار خاطرنشان کرد: نتایج حاکی از آن است که استفاده از ابعاد نانویی ذرات موجب تثبیت 95 درصدی پروتئین بر روی نانوذرات شده است. همچنین پس از استفاده از این آنزیم در 8 دوره‌ متوالی،‌ مقدار 87 درصد از فعالیت لیپاز تثبیت‌شده حفظ شده و بازده فرایند تولید روان‌ساز 8/81 بوده است.
نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر محمد حجار، دانش‌آموخته‌ مقطع دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر فرزانه وهاب‌زاده عضو هیأت علمی این دانشگاه است، در مجله‌ Industrial Crops and Products ایمپکت 3/45 به چاپ رسیده است.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۰۸

لزوم مأموریت‌گرا بودن دانشگاه‌ها برای تحقق دانشگاه کارآفرین

اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه دانشگاهی که نتواند دانایی خود را به دارایی تبدیل کند، دانشگاه موفقی نیست بر لزوم برنامه‌محوری و مأموریت‌گرا بودن دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: باید در مسیر ایجاد دانشگاه کارآفرین حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر سیدمنصور سیدنژاد در اختتامیه جشنواره ایده‌های شهروندی که امروز (سه‌شنبه، 12 بهمن‌ماه) در دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره ایده‌های شهروندی متعلق به همه است و دانشگاه خود را خدمتگزار جامعه شهری می‌داند.
وی افزود: در کشور ما آموزش عالی از حدود 80 سال گذشته تاکنون عرصه‌ها و فرازونشیب‌های مختلفی داشته است؛ نگاه‌ها باید به آینده بوده و گذشته به‌مثابه تجربه‌ای برای آینده پیش‌رو باشد. اکنون دیگر دوران دانشگاه‌های آموزش‌محور به اتمام رسیده و زمان فعالیت دانشگاه‌های نسل سوم یعنی کارآفرین است.
رئیس دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه سرعت پیشرفت در دنیا بیش از ایران است، گفت: با این وجود فضای مجازی امروز دسترسی‌ها را بیشتر کرده است؛ امروزه انسان‌هایی موفق هستند که بتوانند با زمان حرکت کنند. قطعاً فرآیند مأموریت‌گرا شدن و پرداختن به مأموریت خاص باید در اولویت قرار گیرد، در غیر این صورت از دیگران عقب می‌مانیم.
سیدنژاد با تصریح بر اینکه دانشگاهی که نتواند دانایی خود را به دارایی تبدیل کند دانشگاه بالنده‌ای نیست، عنوان کرد: دانشجویی که بتواند ایده خود را به پدیده تبدیل کند، دانشجوی موفقی نخواهد بود. دیگر دوره مدرک‌گرایی به سر آمده و عصر جدیدی آغاز شده است. دانشگاه صنعتی بهبهان نیز نباید از این قافله عقب بماند و اکنون خرسندم که دانشگاه توانسته است قدم‌هایی در این راه بردارد.
وی اظهار کرد: نتیجه پیگیری‌های دانشگاه در این زمینه، تأسیس مرکز توسعه مهارت‌های پیشرفته جواردانشگاهی است و پس از چند ماه از راه‌اندازی این مرکز، بیش از چندین هزار ساعت حرفه‌آموزی انجام شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با بیان اینکه پردیس پارک علم و فناوری مکانی برای رساندن ایده‌ها به مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه است، افزود: مراکز رشد نیز می‌توانند بستر مناسب برای کار را فراهم کنند و دانشگاه تنها این حلقه‌ها را فراهم خواهد کرد. جشنواره ایده‌های شهروندی نیز تنها آغازی برای این کار است.
سیدنژاد گفت: ایده‌های شهروندی باید بروز پیدا کنند و در بخش‌هایی که امکان تبدیل شدن به پدیده را دارند این اتفاق رخ دهد و محصولات آن‌ها به تولید انبوه برسد. امروز دانشگاه دیگر به دانشجویی که تنها به دنبال مدرک باشد نیاز ندارد بلکه به دانشجویی نیاز داریم که در کنار مدرک، مهارت نیز داشته باشد و این مهارت را در اختیار جامعه قرار دهد.
وی با تأکید بر لزوم برنامه‌محوری دانشگاه، تصریح کرد: دانشگاهی که نداند پنج سال دیگر قرار است در چه جایگاهی باشد موفق نیست. دانشگاه باید سند چشم‌انداز داشته و مأموریت‌های آن مشخص باشد. بنابراین از همه دانشگاهیان دعوت می‌کنم که در این مسیر حرکت کنند؛ چراکه حلقه‌های دانشگاه کارآفرین را تکمیل می‌کند.
همچنین در این مراسم توران دستیار مدیر پردیس علم و فناوری بهبهان، گفت: جشنواره ایده‌های شهروندی از اواسط آذر یعنی در هفته پژوهش کار خود را آغاز کرده است. ایده‌دهندگان تا 30 دی‌ماه فرصت داشتند که ایده‌های خود را در سامانه جشنواره ثبت کنند و پس از آن ایده‌ها توسط داوران و مسئولان شهری مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی افزود: از میان حدود 70 ایده ارائه‌شده، 20 ایده به‌عنوان برتر انتخاب شدند که امروز نیز این افراد ایده‌های خود را ارائه می‌دهند و ایده‌های اول تا بیستم معرفی می‌شوند.
مدیر پردیس علم و فناوری بهبهان تصریح کرد: ایده‌هایی که در این جشنواره ارائه شد، نشان داد که بهبهان شهروندان دلسوزی دارد که اگر فرصت در اختیار آن‌ها قرار گیرد، قطعاً با همکاری آن‌ها شهر آبادی خواهیم داشت. از مسئولان می‌خواهیم که این افراد را تحت حمایت خود قرار دهند تا بتوانند از ایده‌های خود برای ساختن شهری پویا و آباد استفاده کنند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۲
۱۸:۱۴

نخستین کشتی شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیما با نام کاوشگر خلیج فارس خبر داد و گفت: این شناور تحقیقاتی پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در دهه مبارک فجر به آب انداخته می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، ناصر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: کاوشگر خلیج فارس با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری رئیس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسئولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی­‌سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح شده و به بهره برداری می‌رسد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال 1388 از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد که در نهایت عملیات ساخت آن طی موافقت ‎نامه ‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 1390 توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
حاجی زاده ذاکر در زمینه مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع ، قادر است با آب و سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
وی همچنین درباره قابلیت‌ها و توانایی‌های این شناور اظهار داشت: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه‌های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع به کار آن توانایی‌های تحقیقاتی دریایی ایران در آب‌های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۴:۳۶

تبدیل ایده‌ها به محصول و تجاری‌سازی در پارک علم و فناوری اردبیل رونق می‌گیرد

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: تبدیل ایده‌ها به محصول و تجاری‌سازی آنها در پارک علم و فناوری اردبیل رونق می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، عبدالقیوم قلی‌پوری صبح امروز در نشست مشترک با مدیرکل آموزش و پرورش به ارائه گزارش اجمالی از فرآیند راه‌اندازی و نقش مهم فعالیت پارک در زمینه اشتغال، فناوری و تولید داخلی در این مدت پرداخت.
وی بر نیاز روز‌افزون جامعه برای بهره‌مندی از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و آموزش و آشنایی معلمان و دانش‌آموزان از مراحل تبدیل ایده به محصول و تجاری‌سازی تاکید کرد.
در این نشست مدیرکل آموزش و پرورش استان و سرپرست پارک علم و فناوری در خصوص ایجاد کمیته مشترک راهبردی از معاونان و متخصصان در زمینه فناوری، جهت عملیاتی‌سازی با این همکاری‌های فیمابین موافقت کردند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در مورد همکاری‌ها و ایجاد بسترهای فناوری و پژوهشی و زیرساخت‌های تحقیقاتی در آموزش و پرورش تاکید کرد.
احمد ناصری با اظهار امیدواری از تعامل اداره کل آموزش و پرورش استان و پارک علم وفناوری، پیگیری مداوم این مسائل را خواستار شد.
در این نشست معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری در مورد همکاری و تشکیل کانون شکوفایی و خلاقیت در تمام مقاطع تحصیلی و ایجاد مرکز رشد فناوری آموزشی که در این راستا نیز می‌توان از وجود معلمان بازنشسته و صاحب علم استفاده نمود، تاکید کرد.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش نیز به صورت اجمالی ظرفیت‌های پژوهشی، انجمن‌های علمی، علوم پایه، پژوهش‌سرا، هنرستان‌ها و المپیادهای علمی و دست‌آوردهای علمی دانش‌آموزان را شرح داد.
در این جلسه معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اقدامات انجام شده در خصوص بالا بردن سطح علمی و آموزشی دانش‌آموزان و معلمان را شرح داده و از بسترهای مناسب هنرستان‌ها و مراکز آموزشی در خصوص همکاری با پارک علم و فناوری در تمام زمینه‌های آموزشی و فناوری اعلام آمادگی کرد.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۲۴

در دهه فجر انقلاب اسلامی؛ اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران به بهره برداری می رسد

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای این پژوهشگاه با نام «کاوشگر خلیج فارس» خبر داد و گفت: این شناور ۱۴ بهمن به آب انداخته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، ناصر حاجی زاده ذاکر افزود: کاوشگر خلیج فارس با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسئولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح شده است.
وی ادامه داد: این شناور تحقیقاتی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۹۵ در دهه مبارک فجر به آب انداخته می شود.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال ۱۳۸۸ از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد.
وی ادامه داد: در نهایت عملیات ساخت آن طی موافقت ‌نامه ‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
حاجی زاده ذاکر در خصوص مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با ۵۰ متر طول، ۱۰ متر عرض و ۱۲ متر ارتفاع، قادر است با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز با ظرفیت ۲۷ نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
وی همچنین درباره قابلیت ها و توانایی های این شناور اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع به کار آن توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آب های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۵:۴۲

در پژوهشگاه شیمی صورت می‌گیرد؛ برپایی ششمین سمینار و کارگاه «شیمی نظری و محاسباتی»

ششمین سمینار و کارگاه شیمی نظری و محاسباتی، 13 و 14 بهمن ماه جاری در محل پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر زهرا جمشیدی، عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه فرایندهای شیمیایی و دبیر این سمینار، هدف از برگزاری این کارگاه و سمینار را از ابتدا پرداختن به مباحث بنیادین شیمی و فیزیک نظری و محاسباتی با بهره‌گیری از اساتید برجسته و علاقه‌مندان این حوزه برشمرد. 
وی افزود: تلاش برگزارکنندگان همواره بر این بوده است تا در میان شمار روزافزون کارگاه‌ها و سمینارهای شیمی محاسباتی که از پرداخت عمیق به اصول این مباحث غافلند، برگزاری این سمینار فضایی مناسب برای گردهمایی علاقه‌مندان این حوزه باشد.
جمشیدی تصریح کرد: این سمینار هرساله با محوریت یکی از مباحث بنیادین شیمی نظری و محاسباتی برگزار می‌شود که با تصمیم کمیته علمی، این دوره از سمینار بدون تاکید بر یک موضوع خاص و به شکلی جامع، تمام موضوعات روز این حوزه را مورد بررسی قرار خواهد داد. 
دبیر سمینار خاطرنشان کرد: استقبال از سمینار به نسبت دوره‌های قبل با افزایش چشم‌گیری روبرو شده است، به طوری که  پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران میزبان حدود 100 نفر از اساتید برجسته، دانشجویان و علاقه‌مندان شیمی نظری و محاسباتی خواهد بود و از این میان حدود 10 نفر از اساتید در طی دو روز برگزاری سمینار در حوزه‌های تخصصی خود به ایراد سخنرانی پرداخته و همچنین پروژهای تحقیقاتی تعدادی از اساتید و دانشجویان به صورت ارائه پوستر در حاشیه سمینار مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۶:۲۳

اولین کشتی شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران در دهه فجر به بهره برداری می رسد

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای این پژوهشگاه با نام "کاوشگر خلیج فارس" خبر داد و گفت: این شناورتحقیقاتی پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در دهه مبارک فجر به آب انداخته می شود.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر افزود: کاوشگر خلیج فارس با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسئولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی­سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح و به بهره برداری برسد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال 1388 از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد که در نهایت عملیات ساخت آن طی موافقت‎نامه ‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 1390 توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
دکتر حاجی زاده ذاکر در خصوص مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با ۵۰ متر طول، ۱۰ متر عرض و ۱۲ متر ارتفاع ، قادر است با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز با ظرفیت ۲۷ نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
وی همچنین درباره قابلیت ها و توانایی های این شناور اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع به کار آن توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آب های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
200

۹۵/۱۱/۱۲
۱۷:۳۷

مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی اعلام کرد بررسی طرح‌نامه 20 پروژه تحقیقاتی درطرح اعتلا

مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن بیان اینکه از 130 پروژه تحقیقاتی ارائه شده طرح‌نامه 20 پروژه بررسی شده است،‌ از انعقاد قرارداد با این 20 پروژه تا پایان سال خبر داد.

سید محمدرضا امیری تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در طرح بزرگ و فراگیر «اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور» گروه کثیری از نخبگان علوم انسانی در سطح کشور همراه با اعضای هیأت علمی پژوهشگاه حضور دارند، اظهار کرد: فاز صفر(طراحی موضوعات پروژه‌ها) طرح اعتلا انجام و در کمیته علمی مطرح شده است، همچنین کارگروه‌های تخصصی نیز حول محور این طرح مباحثی ر ا مطرح کرده‌اند.
مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: در حال حاضر نیز بیش از 130 طرح و پروژه تحقیقاتی برای طرح اعتلا ارسال شده که از این تعداد طرح‌نامه 20 پروژه تعریف و بررسی شده است.
وی ادامه داد: طرح‌نامه این 20 پروژه تحقیقاتی در حال طی کردن مراحل داوری بوده که پس از این مرحله وارد فاز انعقاد قرارداد می‌شود که به احتمال زیاد تا پایان سال شاهد عملیاتی‌سازی این موضوع خواهیم بود.
امیری تهرانی همچنین از شکل گیری شبکه نخبگانی خصصی در حوزه مطالعات قرآنی و حدیث خبر داد.
به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در جهت افزایش توان پژوهشگاه در مسیر ارتقای منزلت مجموعه علوم انسانی در کشور و کمک به کارآیی و کارآمدی علوم انسانی در عرصه ملی و فراملی "طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور" را در سه لایه شامل مباحث بنیادین و نظری، راهبردی و بازشناسی انتقادی - تاریخی و رویکردهای کاربردی که به کاربست و مهارت‌افزایی رشته‌های علوم انسانی منجر شد، به صورت شبکه‌ای و منظومه‌ای تنظیم کرد.
این طرح با هدف تبدیل شدن به پشتوانه‌ای نظری برای مجموعه نظام آموزش عالی جهت تدریس طراحی شد زیرا به گفته متولیان امر محصولات این طرح می‌تواند در دانشگاه‌ها به عنوان منابع مادر و اصلی تلقی شود و از طرفی پشتوانه‌ای برای «شورای تحول علوم انسانی» باشد.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۵:۰۰

رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه تاکید کرد مستندسازی وقایع، رسالت مهم هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه با اشاره به عضویت نخبگان و متخصصان در هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو، مستند سازی وقایع و خطاها در جریان این حادثه را مهمترین رسالت هیات ویژه دانست.

دکتر امیر محمودزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این که سانحه پلاسکو حادثه ای در سطح ملی نبود، گفت: این حریق ممکن است همیشه اتفاق بیافتد ولی کم کاری و ناتوانی علمی ما در مدیریت بحران این حادثه از آن، یک فاجعه ملی ساخت.
وی اظهار داشت: ما در پلاسکو، زمان طلایی را از دست دادیم و نتوانستیم در یکی دو ساعت اولیه، حریق را مهار و مدیریت کنیم؛ بعد از حادثه نیز دو اشتباه دیگر را در حوزه تخلیه جمعیت و آواربرداری مرتکب شدیم و اکنون که تقریبا حادثه تمام شده و غبارها فرو نشسته است، به راحتی می توان آن را واکاوی کرد و اشتباه ها و نقاط قوت و صعف را مورد بررسی دقیق قرار داد.
محمودزاده تصریح کرد: آنچه الان اهمیت دارد در درجه نخست، مستندسازی آموزه های پلاسکو است که ساختمان پلاسکو را از منظر اقتصادی، مدیریت بحران شهری، فنی مهندسی، حقوقی، جامعه شناسی و فرهنگی مورد آنالیز قرار دهیم و ببینیم رفتارهای ما و مردم و متخصصان در زمان حادثه چگونه بود و چگونه باید می بود.
وی درباره عوامل بروز فاجعه پلاسکو توضیح داد: ساختمان به مرور زمان از کاربری پاساژ به کاربری خدماتی تغییر کاربری پیدا کرده بود، اسکلت فلزی ساختمان و تجمع مواد اشتعال زا نیز موجب شد حریق گسترده ای در ساختمان شکل بگیرد و سازه به دلیل اسکلت فلزی، به طور طبیعی نمی توانست بیش از دو ساعت، حریق را تحمل کند.
رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه ادامه داد: در آن شرایط ، دمای حرارتی از توان و ظرفیت های ساختمان، فراتر رفت و ساختمان حدود ساعت 11 و سی دقیقه دچار فرو ریزی شد.
به اعتقاد وی، آنچه باعث شد ما ضربه های زیادی در ساختمان پلاسکو بخوریم در درجه اول، نبود فرهنگ سازی صحیح بین مردم بود زیرا در این زمینه، هیچگونه سرمایه گذاری نکرده بودیم و عملکرد صدا و سیما و دیگر رسانه های کشور در زمینه پوشش های خبری قبل از حادثه، آموزش مردم، پیش بینی و پیشگیری، ضعیف بود
محمودزاده تاکید کرد: از طرف دیگر، در بحث امداد و نجات و تخلیه اضطراری هم اشتباه های خیلی بزرگی داشتیم که با مستندسازی آنها می توانیم در بحران های بعدی، بسیار بهتر و فکورانه تر عمل کنیم.
وی درباره هیات ویژه ای نیز که از سوی رئیس جمهوری مامور بررسی حادثه پلاسکو شده اند گفت: به یک کمیته ویژه عملیاتی نیاز داریم تا افرادی که گرفتاری های روزمره و مسوولیت های سنگین اداری نداشته باشند موضوع را به طور علمی مورد واکاوی قرار دهند.
رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه افزود: بحران پلاسکو، ابعاد مختلف و چندمنظوره ای دارد که مباحث بسیار پیچیده ای در حوزه های فرهنگی، حقوقی، جامعه شناسی و حوزه های مدیریت بحران مثل حوزه تخلیه اضطراری جمعیت، مدیریت بحران شهری در بحران های مرکب را شامل می شود بنابراین با حضور افراد متخصص در این حوزه ها در هیات ویژه رسیدگی به حادثه پلاسکو
امید می رود این کمیته تقویت و تکمیل شود.
وی مهم ترین رسالت و وظیفه این هیات ویژه را مستندسازی وقایع رخ داده در زمان حادثه و پس از آن ذکر کرد و گفت: انتظار می رود این هیات نهایتا پس از جمع بندی قضایا و ارائه گزارش، پیشنهادهایی برای مدیریت بهتر آینده کلانشهر تهران معرفی کند.
محمودزاده ابراز امیدواری کرد این کمیته در مدت تعیین شده، بتواند مسوولیت های محوله از سوی رئیس جمهوری را به خوبی انجام دهد و گزارش بسیار جامعی تهیه شود.
وی همچنین پیشنهاد کرد که در محوطه ساختمان پلاسکو، یک بنا یا نشان یادبود برای آتش نشان های فداکار ایجاد شود تا درس های این حادثه همواره در برابر دیدگان شهروندان و نسل جوان قرار داشته باشد و به فراموشی سپرده نشود.
ساختمان 54 ساله پلاسکو در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه (30 دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفای حریق، ساختمان ناگهان دچار فروریزش شد.
پس از 9 روز تلاش امدادگران، پیکرهای 15 شهید آتش نشان از زیر آوار ساختمان خارج و توسط آزمایش های پیکرشناسی و DNA شناسایی شد که با احتساب شهادت یک آتش نشان در بیمارستان شهید مطهری، 16 آتش نشان در حادثه پلاسکو به شهادت رسیدند.
رئیس جمهوری روز شنبه هفته جاری (9 بهمن ماه) با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع حوادث مشابه ساختمان پلاسکو و تقویت توان کشور در مدیریت بحران، در حکمی دکتر محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس را به ریاست هیأت ویژه گزارش ملّی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو منصوب کرد و از وی خواست تا در مدت دو ماه «گزارش ملّی» این حادثه را جهت اطلاع مردم ایران منتشر کند.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۵۰

اولین کشتی شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران در دهه فجر به بهره برداری می رسد

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای این پژوهشگاه با نام "کاوشگر خلیج فارس" خبر داد و گفت: این شناورتحقیقاتی پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در دهه مبارک فجر به آب انداخته می شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر افزود: کاوشگر خلیج فارس با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسئولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی­سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح و به بهره برداری برسد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال 1388 از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد که در نهایت عملیات ساخت آن طی موافقت ‎نامه ‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 1390 توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
دکتر حاجی زاده ذاکر در خصوص مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با ۵۰ متر طول، ۱۰ متر عرض و ۱۲ متر ارتفاع ، قادر است با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز با ظرفیت ۲۷ نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
وی همچنین درباره قابلیت ها و توانایی های این شناور اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع به کار آن توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آب های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
 

۹۵/۱۱/۱۳
۰۸:۵۱

پارک‌های علم و فناوری عامل جهش و تحول اقتصادی/ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان جوان گلستان/ لزوم افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان در شرق گلستان

مدیر پارک علم و فناوری استان گلستان با اشاره به نقش مهم پارک‌های علم و فناوری در تحول اقتصادی کشور، گفت: از شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان جوان گلستان حمایت ویژه می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، موسی حسام صبح امروز در جمع مدیران و مسوولان شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری محلی برای توسعه فناوری‌های پیشرفته و حمایت از اقدامات دانش بنیان هستند، اظهار کرد: بسیاری از غول‌های اقتصادی و تجاری دنیا رگ و ریشه در پارک‌های علم و فناوری دارند و تحول و توسعه آنها در این پارک‌ها شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری عامل جهش و تحول اقتصادی در هر منطقه و کشوری هستند، افزود: ایجاد پارک‌های علم و فناوری در ایران اسلامی حدود دو دهه است که آغاز شده است و تا کنون 40 پارک علم و فناوری در کشور تاسیس شده است که پارک علم و فناوری استان گلستان پارک سی و سوم کشور بوده که در در اواخر سال 1391 راه‌اندازی شده ‌است.
مدیر پارک علم و فناوری استان گلستان از جذب و حمایت از 93 شرکت و هسته فناور در استان گلستان توسط پارک علم و فناوری این استان خبر داد و اضافه کرد: در این مدت کوتاه حدودا چهار ساله، پارک علم و فناوری استان گلستان توانسته است بیش از 50 محصول را تجاری سازی کرده و وارد بازار کند که امروز بخشی از این محصولات به سایر کشورها صادر می‌شود.
اعطای 24 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به به شرکت‌های دانش بنیان
حسام با تاکید بر اینکه محصولات هایتک و دانش بنیان دارای ارزش افزوده بسیار بالایی هستند، خاطرنشان کرد: برخی از محصولات دانش بنیان دارای ارزش افزوده‌ای بالغ بر 700 درصد هستند که نشان از قدرت توسعه اقتصادی در این‌گونه محصولات دارد و با کمی سرمایه‌گذاری قابلیت جبران بسیاری از کاستی‌های بازار و اقتصاد در کشور را خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در استان گلستان از زمان راه‌اندازی پارک علم و فناوری 46 شرکت دانش بنیان تشکیل شده است، ادامه داد: برای حمایت از این شرکت‌های دانش بنیان بیش از 24 میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات کم بهره توسط صندوق نوآوری و شکوفایی هزینه شده است که نتایج مثبت آن را در کار و پیشرفت آن به صورت کاملا واضح و ملموس مشاهده کرده‌ایم.
مدیر پارک علم و فناوری استان گلستان با ابراز خرسندی از جایگاه پارک علم و فناوری استان گلستان در سطح کشور تصریح کرد: امروز جایگاه پارک علم و فناوری استان گلستان در سطح کشور جایگاه بسیار خوبی است که به طور مثال در حوزه بیوتکنولوژی و لوازم پزشکی جزو 10 شرکت برتر کشور قرار گرفته‌ایم که مایه افتخار و خوشحالی بسیار زیاد است.
عضویت پارک علم و فناوری گلسان در اتحادیه بین المللی و آسیایی پارک های علم و فناوری
حسام از برنامه‌ریزی های کلان برای ارتباط مستمر با پارک‌های علم و فناوری کشورهای دیگر با هدف تعامل و بهره مندی از تجارب شرکت‌های دانش بنیان آن کشورها خبر داد و افزود: در حال حاضر پارک علم و فناوری استان گلستان عضو اتحادیه بین المللی و اتحادیه آسیایی پارک‌های علم و فناوری است که زمینه‌های ارتباط مستمر و تبادل اطلاعات و تجربیات را فراهم کرده است.
وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناور شرق گلستان در شهرستان گنبدکاووس، خاطرنشان کرد: این مرکز که با مجوز شورای گسترش مراکز علمی و آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده است یکی از مدیران جوان و متخصص در حوزه فناوری‌های نوین را به عنوان رئیس این مرکز انتخاب کرده‌‍‌ایم که با حمایت‌های فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس و سایر نهادها امیدواریم بتوانند وضعیت شرق استان گلستان را در این حوزه ارتقا ببخشند.
مدیر پارک علم و فناوری استان گلستان با بیان اینکه در افق چشم انداز 20 ساله باید تا پایان سال 1404 تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان گلستان به 480 شرکت برسد، اضافه کرد: امیدواریم شرق استان گلستان به محوریت گنبدکاووس بتواند بار بزرگی از این تعداد شرکت‌ها را بر دوش گرفته و از 4 شرکت فعلی به تعداد بیشتری برسد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۲۶

رونمایی از10 محصول برتر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

رونمایی و فن بازار محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 17 بهمن‌ماه 95 برگزار می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز، مراسم رونمایی از 10 محصول برتر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی 17 بهمن‌ماه 95 هم‌زمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت‌های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه‌گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران واحدهای فناور برگزار می‌شود.
در این مراسم میزهای تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و افرادی که در حوزه فناوری فعالیت دارند قرار داده می‌شوند تا با یکدیگر به مذاکره بپردازند.
نخستین آزمایشگاه کسب‌وکار کشور پیرامون این رویداد راه‌اندازی می‌شود. همچنین تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری تخصصی ICT کشور به امضا خواهد رسید.
برگزاری پانل سیاست‌های تجاری‌سازی فناوری با حضور مقامات و مدیران ارشد دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های برگزاری این رونمایی و فن بازار است.
هم‌زمان با برگزاری رویداد رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مسابقه سرمایه‌گذاری مجازی برگزار می‌شود. این مسابقه با هدف آشنایی افراد حاضر در مراسم با نحوه سرمایه‌گذاری و معیارهایی که باید در سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود برگزار خواهد شد.
مراسم رونمایی و فن بازار محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 17 بهمن‌ماه 95 برگزار می‌شود.
402/101

۹۵/۱۱/۱۳
۱۱:۱۰

شبکه نوآوری تهران رونمایی می‌شود

عصر اقتصاد: دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تاسیس و راه‌اندازی شبکه نوآوری تهران با رویکرد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خبر داد.
پرویز کرمی از راه‌اندازی شبکه نوآوری تهران (TIN) با حمایت از توانمندی‌های نوآورانه بومی خبر داد و گفت: شبکه نوآوری تهران با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و مجتمع‌های فناوری و نوآوری، مزایا و حمایت های قانونی و خدمات تجاری‌سازی را به اعضای خود ارائه خواهد داد.
مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به توانمندی بالقوه رشد و توسعه فناوری کشورمان اظهار کرد: این شبکه با اهدافی چون شکل‌گیری زیست بوم برای توسعه توانمندی‌ها و فناوری‌های بومی، تحرک بخشیدن به ابداعات و کارآفرینی، حمایت از استعدادهای برتر و افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان در کشور راه‌اندازی می شود.
پرویز کرمی، تهران را ظرفیتی بالقوه برای رشد و شکوفایی نوآوری مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: تهران استانی است که با استقرار 1250 شرکت دانش‌بنیان بیشترین سهم از حضور و استقرار این شرکت‌ها را داراست و بیش از 45 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان را در خود جای داده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری حجم و ظرفیت بالای مراکز علمی و پژوهشی را ظرفیتی دیگر عنوان کرد و گفت: بیش از 300 دانشگاه، مرکز رشد نوآوری و پارک فناوری در این استان حضور دارند که مجموع این‌ها، ظرفیتی بزرگ و فناورانه را برای تاثیرگذاری در اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده است.

۹۵/۱۱/۱۳
۰۱:۴۴

اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران به بهره برداری می رسد

اقتصاد ایران: رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای این پژوهشگاه با نام «کاوشگر خلیج فارس» خبر داد و گفت: این شناور 14 بهمن به آب انداخته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، ناصر حاجی زاده ذاکر افزود: کاوشگر خلیج فارس با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر سورنا ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسئولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح شده است.
وی ادامه داد: این شناور تحقیقاتی پنجشنبه 14 بهمن 95 در دهه مبارک فجر به آب انداخته می شود.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال 1388 از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد.
وی ادامه داد: در نهایت عملیات ساخت آن طی موافقت ‌نامه ‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 1390 توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
حاجی زاده ذاکر در خصوص مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع، قادر است با آب و سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی کند.
وی همچنین درباره قابلیت ها و توانایی های این شناور اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع به کار آن توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آب های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۶:۱۰

افتتاح کاوشگر تحقیقاتی خلیج‌فارس در 14 بهمن ماه

تین‌نیوز| رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از افتتاح شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای این پژوهشگاه با نام (کاوشگر خلیج فارس) خبر داد و گفت: این شناور پنج‌شنبه 14 بهمن 1395 در دهه مبارک فجر افتتاح خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری میزان؛ دکتر ناصر حاجی‌زاده ذاکر افزود: کاوشگر خلیج فارس قرار است با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر ستاری معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور و جمعی از مقامات و مسوولان استانی و کشوری در محل مجتمع کشتی­ سازی شهید درویشی بندرعباس افتتاح و به بهره برداری برسد.
رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی و علوم جوی درباره آغاز و روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت برای مطالعه و شناخت خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی از سال 1388 از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد که در نهایت عملیات ساخت آن در موافقت ‎نامه‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال 1390 توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
حاجی زاده ذاکر در خصوص مشخصات این شناور گفت: کاوشگر خلیج فارس یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع و قادر است با آب و سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند اقدام به تحقیقات میدانی نماید.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، وی همچنین درباره قابلیت ها و توانایی‌های این شناور اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه‌های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع بکار آن توانایی‌های تحقیقاتی دریایی ایران در آب‌های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

۹۵/۱۱/۱۲
۱۶:۴۹

برپایی ششمین سمینار «شیمی نظری و محاسباتی»

اقتصاد ایران: ششمین سمینار و کارگاه شیمی نظری و محاسباتی، 13 و 14 بهمن ماه جاری در محل پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر زهرا جمشیدی، عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه فرایندهای شیمیایی و دبیر این سمینار، هدف از برگزاری این کارگاه و سمینار را از ابتدا پرداختن به مباحث بنیادین شیمی و فیزیک نظری و محاسباتی با بهره‌گیری از اساتید برجسته و علاقه‌مندان این حوزه برشمرد.
وی افزود: تلاش برگزارکنندگان همواره بر این بوده است تا در میان شمار روزافزون کارگاه‌ها و سمینارهای شیمی محاسباتی که از پرداخت عمیق به اصول این مباحث غافلند، برگزاری این سمینار فضایی مناسب برای گردهمایی علاقه‌مندان این حوزه باشد.
جمشیدی تصریح کرد: این سمینار هرساله با محوریت یکی از مباحث بنیادین شیمی نظری و محاسباتی برگزار می‌شود که با تصمیم کمیته علمی، این دوره از سمینار بدون تاکید بر یک موضوع خاص و به شکلی جامع، تمام موضوعات روز این حوزه را مورد بررسی قرار خواهد داد.
دبیر سمینار خاطرنشان کرد: استقبال از سمینار به نسبت دوره‌های قبل با افزایش چشم‌گیری روبرو شده است، به طوری که پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران میزبان حدود 100 نفر از اساتید برجسته، دانشجویان و علاقه‌مندان شیمی نظری و محاسباتی خواهد بود و از این میان حدود 10 نفر از اساتید در طی دو روز برگزاری سمینار در حوزه‌های تخصصی خود به ایراد سخنرانی پرداخته و همچنین پروژهای تحقیقاتی تعدادی از اساتید و دانشجویان به صورت ارائه پوستر در حاشیه سمینار مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۲
۱۷:۱۲

بررسی طرح‌نامه 20 پروژه تحقیقاتی درطرح اعتلا

اقتصاد ایران: مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن بیان اینکه از 130 پروژه تحقیقاتی ارائه شده طرح‌نامه 20 پروژه بررسی شده است،‌ از انعقاد قرارداد با این 20 پروژه تا پایان سال خبر داد.

سید محمدرضا امیری تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در طرح بزرگ و فراگیر «اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور» گروه کثیری از نخبگان علوم انسانی در سطح کشور همراه با اعضای هیأت علمی پژوهشگاه حضور دارند، اظهار کرد: فاز صفر(طراحی موضوعات پروژه‌ها) طرح اعتلا انجام و در کمیته علمی مطرح شده است، همچنین کارگروه‌های تخصصی نیز حول محور این طرح مباحثی ر ا مطرح کرده‌اند.
مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: در حال حاضر نیز بیش از 130 طرح و پروژه تحقیقاتی برای طرح اعتلا ارسال شده که از این تعداد طرح‌نامه 20 پروژه تعریف و بررسی شده است.
وی ادامه داد: طرح‌نامه این 20 پروژه تحقیقاتی در حال طی کردن مراحل داوری بوده که پس از این مرحله وارد فاز انعقاد قرارداد می‌شود که به احتمال زیاد تا پایان سال شاهد عملیاتی‌سازی این موضوع خواهیم بود.
امیری تهرانی همچنین از شکل گیری شبکه نخبگانی خصصی در حوزه مطالعات قرآنی و حدیث خبر داد.
به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در جهت افزایش توان پژوهشگاه در مسیر ارتقای منزلت مجموعه علوم انسانی در کشور و کمک به کارآیی و کارآمدی علوم انسانی در عرصه ملی و فراملی "طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور" را در سه لایه شامل مباحث بنیادین و نظری، راهبردی و بازشناسی انتقادی - تاریخی و رویکردهای کاربردی که به کاربست و مهارت‌افزایی رشته‌های علوم انسانی منجر شد، به صورت شبکه‌ای و منظومه‌ای تنظیم کرد.
این طرح با هدف تبدیل شدن به پشتوانه‌ای نظری برای مجموعه نظام آموزش عالی جهت تدریس طراحی شد زیرا به گفته متولیان امر محصولات این طرح می‌تواند در دانشگاه‌ها به عنوان منابع مادر و اصلی تلقی شود و از طرفی پشتوانه‌ای برای «شورای تحول علوم انسانی» باشد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۳
۰۵:۳۷

نشست پژوهشی (دستاوردهای انقلاب اسلامی) خیز شرکت های دانش بنیان به سوی عملی کردن اقتصاد مقاومتی

شرکت های دانش‌بنیان، مراکز اقتصادی هستند که سودآوریشان بر اساس توسعه دانش و فناوری می ­باشد. به عبارتی دیگر فعالیت این بنگاه ها مبتنی بر سه مؤلفه سودآوری، رقابت‌پذیری و اتکاء بر توسعه دانش و فناوری است.

چکیده نشست پژوهشی:  شرکت های دانش‌بنیان، مراکز اقتصادی هستند که سودآوریشان بر اساس توسعه دانش و فناوری می ­باشد. به عبارتی دیگر فعالیت این بنگاه ها مبتنی بر سه مؤلفه سودآوری، رقابت‌پذیری و اتکاء بر توسعه دانش و فناوری است. مولفه هایی که پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی را تشکیل می دهند. آمارهای رسمی کشور نشان می­ دهد در حال حاضر بیش از 2500 شرکت دانش بنیان در 13 گروه شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته است. بر اساس اظهارات مقامات دولتی اقداماتی از قبیل؛ "شناسایی و صدور مجوز برای شرکت های دانش بنیان"، "توسعه شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی"، "معافیت مالیاتی"، "اعطای تسهیلات"، "گفتمان سازی"، "توسعه دیپلماسی فناوری"، "حمایت­ های کریدور خدمات صادرات"، "برگزاری نمایشگاه"،" تسهیل بازگشت نخبگان علمی به کشور"، "معافیت گمرکی" در راستای احیاء، تقویت شرکت های دانش بنیان انجام گرفته است.
پژوهش خبری صدا وسیما: شرکت های دانش بنیان بر نیروی فکر و خلاقیت فرد یا گروهی استوار شده است. شرکت های بزرگ و دانش بنیان دنیا هیچ وقت کارخانه و خط تولید ندارند. تاسیس شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری به منظور تجاری ساختن ایده ها از نخستین کارهای جدی است که در کشور به منظور عملی شدن تبدیل نوآوری ها به تکنولوژی صورت گرفته است تا به وسیله آنها ‏بتوان اقتصاد دانش بنیان را در کشور نهادینه کنیم. در اقتصاد نفتی یا خام فروشی، یعنی اقتصادی که پایه آن فروش ‏ذخایر زیرزمینی است نمی توان برای تمام اقشار جویای کار، بویژه فارغ التحصیلان اشتغال زایی کرد. به همین دلیل است که این شرکت ها در اسناد بالادستی مثل اقتصاد مقاومتی از اهمیت خاصی برخوردار است. پایه اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است. هر چند تاسیس چنین شرکت هایی گامی مثبت در این زمینه به شمار می آید اما هنوز وجود محدودیت هایی بر سر راه اقتصاد دانش بنیان وجود دارد. این نوشتار نگاهی به تلاش های اخیر معاونت ‏علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه شرکت های دانش بنیان دارد. همچنین به طور اجمالی چالش ها و موانع مورد بررسی قرار گرفته است. بخشی از اطلاعات این نوشتار، ماحصل نشست تخصصی این اداره با ‏"سید محمد صاحبکار خراسانی، سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت ‏علمی و فناوری ریاست ‏جمهوری" است.
* ضرورت ها
در چند دهه اخیر، شرکت های مطرح دنیا عمدتا شرکت های نفتی بودند؛ شرکت هایی که دارایی آنها، ‏مخازن نفتی بود و ثروتمندترین افراد دنیا هم افرادی مانند سلطان برونئی بودند که شرایط مشابهی داشتند. ولی در حال حاضر10 شرکت مطرح دنیا، شرکت های دانش بنیان هستند؛ شرکت هایی مانند اپل، فیس بوک، اینتل ‏و مایکروسافت. ثروتمندین افراد دنیا هم افرادی مانند بیل گیتس هستند.‏
در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روند تحولات در حوزه علم و فناوری بدین صورت بود که ابتدا طرح ریشه کنی بی سوادی صورت گرفت. سپس موج افزایش دانش آموزان و کاهش برخی معضلات مرتبط مانند ‏مدارس چند شیفته بود. سپس موج افزایش دانشجویان و توسعه آموزش عالی رخ داد. سپس از این ظرفیت ‏کشور در حوزه پژوهش (توانایی حل مساله) استفاده شد و الان در دهه 90 این انتظار وجود دارد که از این ‏ظرفیت در حوزه اشتغال استفاده شود.‏ لیکن علیرغم این تحولات مثبت در حوزه علم درآمد سرانه ایران در این رهگذر بسیار ناچیز است.
اقتصاد دانش بنیان، استفاده از علم و فناوری در حوزه اقتصاد است یعنی افراد با استفاده از تخصص خود و ‏با تکیه بر فناوری، کارآفرینی کنند. به عبارتی اقتصاد دانش بنیان، نقطه تلاقی علم و اقتصاد است.‏ شرکت های دانش بنیان، شرکت هایی هستند که بر مبنای توانمندی های علمی، فعالیت اقتصادی دارند.‏ در این راستا برای حمایت از ساخت داخل، دو ظرفیت قانونی وجود دارد:
الف- پیگیری برای افزایش تعرفه واردات کالاهای ‏دارای مشابه داخل؛
ب- لیست کالاهایی که تولید داخل داریم و واردات کالاهای مشابه خارجی آن ‏ممنوعیت دارد (مصوبه دولت). سازمان بازرسی و دیوان محاسبات به عنوان ناظران عملکرد دستگاه های ‏دولتی باید بر روی این موضوعات نظارت داشته باشند. البته ابزار اصلی و سوم ما برای حمایت از ساخت ‏داخل چانه زنی با دستگاه های دولتی است.‏
- استفاده از ابزارهای تعرفه ای باید با دقت و وسواس خیلی زیادی انجام شود زیرا باید هم مشابه داخلی ‏داشته باشند و هم ظرفیت کافی برای تولید آنها در داخل کشور وجود داشته باشد.‏
* حوزه های کالاها و خدمات دانش بنیان
‏‎در حال حاضر کالاها و خدمات دانش بنیان به 13 گروه تقسیم می­شوند که هر گروه به صورت درخت واره است. این گروه ها عبارتند از:
- فناوری زیستی (غذایی، کشاورزی دامی و گیاهی، صنعتی محیط زیست، زیست فناوری مولکولی)
- فناوری نانو (محصولات و مواد)
- اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه ها)
- مواد پیشرفته (پلیمرها، سرامیکها ، فلزات، کامپوزیتها)
- سخت افزارهای رایانه ای، برق قدرت، الکترونیک، کنترل و مخابرات
- فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری
- تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی
- داروهای پیشرفته
- وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی
- هوافضا (پرنده ها، ماهواره ها، موشکها)
- انرژی های نو
- تجهیزات و مواد پیشرفته نفت، گاز و پالایش و پتروشیمی
- محصولات پیشرفته سایر حوزه ها (معدن)
* اقدامات
پنج ویژگی اقتصاد مقاومتی از دید مقام معظم رهبری، عدالت محوری، دانش بنیانی، مردمی سازی، درون زایی و برون ‏گرایی است و اعتقاد داریم که مصداق کامل این 5 ویژگی، شرکت های دانش بنیان هستند.‏ سعی کردیم از تولید هر کالایی که غربی­ها تحریم می کنند، حمایت کنیم تا در داخل کشور تولید شود.
اولین ویرایش قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان سال 86 نوشته شد و تقریبا این قانون از سال 91 ‏وارد روند اجرایی شد. البته اجرای این قانون به صورت جدی از سال های 92 و 93 شروع شد.‏ برخی از اقدامات عبارتند از:
1- شناسایی و صدور مجوز برای شرکت های دانش بنیان:
حدود 2500 شرکت در اقصی نقاط کشور را شناسایی کردیم که توانایی فناورانه قابل توجهی دارند و ‏عمدتا در حوزه هایی مانند نانو، بیو، الکترونیک و ‏IT‏ فعال هستند.‏ براساس آمارهای آنلاین سایت شرکت ها و موسسه های دانش بنیان (‏daneshbonyan.ir‏)، مجموعا 2860 ‏شرکت دانش بنیان داریم که 1700 شرکت نوپا، 858 شرکت تولیدی (متوسط) و 302 شرکت صنعتی ‏‏(بزرگ) هستند. جدول ذیل شرکت های دانش بنیان که مجوز گرفتند در بازه زمانی چهار ساله نشان می دهد.[1]
2- معافیت گمرکی
اواخر سال 92 معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی امضا و ابلاغ شد.‏ اما پیچ و خم های مختلف مسیر اعطای این معافیتها را تا مرداد 94 به تعویق انداخت.‏ همچنین در سال جاری قرار است شرکت های دانش بنیان برای واردات کالاهای خود در مسیر سبز گمرکی ‏قرار گیرند.
3- معافیت مالیاتی
در سال 94 مراحل اعطای معافیت های مالیاتی اجرا شد. آذر ماه 94 اطلاعات ‏‏1199 شرکت دانش بنیان، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و رئیس سازمان امور مالیاتی، بخشنامه ‏معافیت مالیاتی این شرکت ها را به اداره مالیاتی کل کشور ابلاغ نمود. آمارهای معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر به شرح زیر است:‏
- برای سال مالی 92: 50 شرکت
- برای سال مالی 93: 1300 شرکت (به ارزش حدود 60 میلیارد تومان)‏
- برای سال مالی 94: 2150 شرکت (به ارزش حدود 240 میلیارد ‏تومان)
شرکت های دانش بنیان معافیت های گمرکی هم دارند (ورود کالا از خارج با هدف تحقیق و توسعه) و ‏وارد مسیر سبز گمرکی هم می شوند.‏
4- اعطای تسهیلات
سال 94 میزان تسهیلات مصوب از سوی "صندوق نوآوری و شکوفایی" با هدف تخصیص به شرکت های دانش ‏بنیان چهار برابر شد. در اواخر اسفند سال 94 از 887 طرح با مبلغ مصوب 544 میلیارد تومان حکایت داشت که ‏حدود 150 میلیارد تومان آن پرداخت شده بود. علاوه بر این سال 95، 200 میلیون دلار از محل صندوق ‏توسعه ملی بابت حمایت از شرکت های دانش بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافت است که با ‏احتساب تعدیه این مبلغ سرمایه صندوق تا انتهای سال 95 به 2033 میلیارد تومان می رسد. همچنین این ‏صندوق اواخر تیرماه 95 نرخ سود تسهیلات را از 12 درصد به 11 درصد کاهش داد.  
5- گفتمان سازی
در سال 94 معاونت علمی و فناوری با همکاری صداوسیما فعالیت های متعددی داشته است. سازمان صدا و سیما براساس تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری در راستای ترویج گفتمان علم و فناوری اقدام به برگزاری برنامه های «چرخ»، «اسطرلاب»، «برنامه 626» و «تا ثریا» کرد. علاوه بر این تبلیغ محصولات دانش بنیان ، 40 درصد تخفیف منظور کرد. علاوه بر این، معاونت علمی و فناوری با همکاری مجموعه گام (گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی) سال گذشته علاوه بر برگزاری دومین دوره گفتمان سازی اقتصاد دانش بنیان، از حدود 20 برنامه ترویجی در دانشگاه های کشور حمایت به عمل آورد. همچنین سال گذشته ستادی به منظور توسعه فرهنگ دانش بنیان تشکیل شد. پس از آن فعالیت هایی از این دست که در معاونت علمی انجام می شد از طریق این ستاد پیگیری شد.
6- توسعه دیپلماسی فناوری و تفاهم های بین المللی
طی یک سال گذشته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با مسئولین علمی کشورهای اتریش، آلمان، افغانستان، ترکیه، چین، روسیه و مجارستان جهت رایزنی علمی دیدار و گفتگو داشت. ماحصل این اقدامات تعیین پروژه های مشترک فناوری و ساخت بین صنایع پیشرفته، عقد تفاهم نامه های مختلف، ایجاد صندوق مالی مشترک با نام «صندوق علم راه ابریشم» و ایجاد «پارک فناوری مشترک بوده است. همچنین خرداد ماه 94 مرکز نانو ایران– چین در شهر سوژو افتتاح شد.
7- حمایت های کریدور خدمات صادرات
شهریور ماه 93 کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان (موسسه خدمات فناوری نابازار) با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به صورت آزمایشی افتتاح شد. در سال 94 در راستای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان 736 درخواست به کریدور صادرات رسید که از میان 466 درخواست مورد تایید قرار گرفت. اعزام 46 نفر از 43 شرکت در قالب 3 هیات تجاری به نمایشگاه­های معتبر از جمله نمایشگاه بایوتکنیکای آلمان، مدیکای آلمان وایر شودبی و پذیرش دو هیات تجاری 16 نفره در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران و جشنواره فناوری نانو با اعتباری بالغ بر 1 میلیارد ریال توسط کریدور صادرات انجام گرفت. همچنین در سال 94 تعداد 36 شرکت برتر در قالب 4 پاویون در کشورهای امارات و آلمان حاضر شدند.
8- برگزاری نمایشگاه
- نمایشگاه ساخت ایران
چهارمین نمایشگاه «تجهیزات و مواد آزمایشی ساخت ایران» در سال جاری در راستای حمایت از ساخت داخل برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه که با هدف ایجاد رقابت در بین تولیدکنندگان داخلی و معرفی آنها به بازار مصرف کشور برگزار شد، تعداد شرکت­ها با رشد 25 درصدی مواجه بود و بیش از 10 هزار محصول ارائه شد. در نمایشگاه امسال به خریداران محصولات سطح یک، 50 درصد، محصولات سطح دو، 35 درصد و محصولات سطح سه، 20 درصد تخفیف تعلق گرفت. همچنین برای خریداران بخش خصوصی، مانند سال گذشته تسهیلات لیزینگ با عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی پیش بینی شده بود.
- نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری
پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس) خردادماه 95 برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه 3 تفاهم نامه با کشور ایتالیا در زمینه هوایی و هوانوردی از سوی معاونت علمی به امضا رسید. در این نمایشگاه 140 نشست تجاری نیز بین شرکت ­های ایرانی و خارجی برگزار شد.
9- تسهیل بازگشت نخبگان علمی به کشور
بازگشت نخبگان علمی مقیم کشورهای خارجی در دستور کار بنیاد ملی نخبگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد. در این راستا تا مرداد 95 بیش از 240 نفر از نخبگان به کشور بازگشتند. معاونت علمی نیز حداکثر به مدت یکسال و تا زمان تعیین تکلیف آنها ماهیانه حقوق استادیار پایه یک به آنها پرداخت خواهد کرد.
10- توسعه شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی
میزان و کیفیت خدمات ارائه شده از سوی آزمایشگاه­ های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری ­های راهبردی در سال 94، رشدی قابل توجه داشته و بالغ بر 1 میلیون خدمت آزمایشگاهی به ارزش 400 میلیارد ریال به مشتریان ارائه شده است.
در این شبکه تاکنون 29 استان از سراسر کشور، شامل بیش از 314 آزمایشگاه، مجموعاً حدود 5600 تجهیز آزمایشگاهی را در بستر شبکه آزمایشگاهی به اشتراک گذاشته­ اند و این میزان با بررسی درخواست­ های عضویت و تکمیل روند ارزیابی آزمایشگاه ­ها، در حال افزایش است.
* چالش ها و راهکارهای رفع مشکلات
موسسات مالی و اعتباری: بانک های کشور امکان ارائه خدمات مالی مناسب به شرکت های دانش بنیان ندارند و اگر پول باشد هم به ‏این شرکت ها می گویند که وثیقه ملکی بدهید. برای حل این مشکل، صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ‏‏86 تاسیس شد که الان بیش از 1000 میلیارد تومان منابع دارد و حدود 700 میلیارد تومان مصوبه کمیته ‏اعتباری صندوق برای وام به این شرکت هاست.‏
قوانین مزاحم: از وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری کردیم و توانستیم مصوبه ای از هیئت دولت بگیریم که با رعایت ‏مباحث محیط زیستی، شرکت های دانش بنیان بتوانند در محدوده 120 کیلومتری تهران، 50 کیلومتری ‏اصفهان و 30 کیلومتری مشهد و برخی شهرهای بزرگ دیگر که محدوده ممنوعه محسوب می شوند، وارد ‏شوند و استقرار پیدا کنند.
نظام وظیفه: با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، امکانی فراهم کردیم که افراد کلیدی شرکت های دانش بنیان به ‏نیروهای مسلح معرفی شوند و به جای سربازی معمولی، سربازی ویژه با انجام پروژه داشته باشند. تا کنون ‏‏120 شرکت توانستند از این مزیت استفاده کنند.‏
پژوهش خبری صدا وسیما//پژوهشگر: رحیم خجسته
[1] - رصد عیار- ویژه نامه بررسی عملکرد سال سوم دولت یازدهم- شهریور 95- ص 97
[2] - رصد عیار- ویژه نامه بررسی عملکرد سال سوم دولت یازدهم- شهریور 95- ص 97
[3] - رصد عیار- ویژه نامه بررسی عملکرد سال سوم دولت یازدهم- شهریور 95- ص 98
[4] - رصد عیار- ویژه نامه بررسی عملکرد سال سوم دولت یازدهم- شهریور 95- ص 99 ‏

۹۵/۱۱/۱۲
۱۱:۳۰

الزام دولت به توسعه 2 دانشگاه مهارتی در برنامه ششم توسعه

محمد‌مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد: «در برنامه ششم توسعه بر افزایش آموزش‌های مهارتی و توسعه دانشگاه‌های علمی-‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای تاکید شده و دولت موظف به توسعه این دانشگاه‌هاست. او با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: «در این برنامه چند برنامه را در قالب جدول شماره 13 آورده‌ایم که در این جدول تاکید شده است آموزش‌های مهارتی باید توسعه یابد.» او ادامه داد: «در حال حاضر آموزش مهارتی در وزارت آموزش و پرورش 36 درصد است که در طول برنامه ششم باید به 50 درصد برسد.»
زاهدی اضافه کرد: «در آموزش عالی نیز آموزش‌های مهارتی حدود 25 درصد است که باید در طول برنامه ششم توسعه به 35 درصد افزایش یابد.» او افزود: «مکانیسم‌های افزایش آموزش‌های مهارتی را طی آیین‌نامه‌ای مشخص کرده‌ایم.»

۹۵/۱۱/۱۳
۰۲:۱۵
منابع دیگر:
 • کلید
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۱/۱۳
۱۰:۲۳