نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114850
 • تمام سکه (طرح جدید) 1128000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1125000
 • نیم سکه 565000
 • ربع سکه 291000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3550
 • یورو 3965
 • پوند 4695
 • صد ین 3470
 • درهم امارات 970
 • لیر ترکیه 1195
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 30959
 • 3 Arrow up
  یورو 34584
 • 185 Arrow up
  پوند 40837
 • 56 Arrow up
  فرانک 31991
 • 0
  صد ین 30180
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8430
منابع دیگر:
 • اقتصاد پویا
 • فرصت امروز
 • آنا
۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۰۶

نروژ آماده سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر ایران

خبرگزاری شبستان:در کشورمان هم چند سالی است که استفاده از انرژی های تجدیپذیر بیش از پیش مورد توجه قرر گرفته است و به تازگی نیز سرمایه گذاران نروژی برای همکاری با ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر آمادگی خود را اعلام کرده اند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: در سال‌های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند انرژی های تجدیدپذیر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۸ درصد از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی‌های تجدید پذیر بدست آمد. سهم زیست‌توده به‌طور سنتی حدود 13 درصد، که بیشتر جهت حرارت دهی و 3 درصد انرژی آبی بود.۲/۴ درصد باقی‌مانده شامل نیروگاهای آبی کوچک، زیست توده مدرن، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌گرمایی و سوختهای زیستی می‌باشد که به سرعت در حال گسترش هستند.
 
بنابراین گزارش، انرژی‌های نو را می‌توان در مقیاس‌های کوچک (نیروگاه کوچک خارج مدار یا نیروگاه کوچک مدار بسته) استفاده کرد. به این دلیل که منابع انرژی‌های تجدیدپذیر در تمام نقاط کره زمین در دسترس می‌باشند، در حواشی و در جاهای دور افتاده، نقش انرژی‌های نو به‌خوبی نمایان می‌شود، در حالی که منابع سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز، و زغال‌سنگ) فقط در کشورهای خاصی یافت می‌شود. کنیا دارای بالاترین نرخ سالانه فروش سیستم‌های کوچک خورشیدی (۲۰-۱۰۰ وات) به میزان ۳۰۰۰۰ سیستم در سال می‌باشد.
 
این گزارش می افزاید: در کشورمان هم چند سالی است که استفاده از انرژی های تجدیپذیر بیش از پیش مورد توجه قرر گرفته است و به تازگی نیز سرمایه گذاران نروژی برای همکاری با ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر آمادگی خود را اعلام کرده اند. پیرو سیاست وزارت نیرو بر توسعه انرژی های تجدیدپذیر و حضور کشورهای صاحب فناوری در این زمینه در کشور بویژه در پسابرجام، سفیر نروژ در ایران با حضور در سازمان انرژی های نو ایران (سانا) برای حضور سرمایه گذاران و صنعتگران کشورش اعلام آمادگی کرد.
 
ایرنا در این زمینه نوشته است: "سیاست های وزارت نیرو اضافه شدن پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور از انرژی های تجدیدپذیر در برنامه پنجساله ششم توسعه است. پیش تر حمید چیت چیان، وزیر نیرو نیز گفته بود: تبصره خاصی در بودجه سال 1395 درباره حمایت از استفاده از انرژی های تجدیدپذیر پیش بینی شده است که براساس آن دست کم هفت هزار میلیارد ریال منابع و اعتبارات از محل عوارض متداول کشور برای انرژی های نو اختصاص خواهد یافت. براساس آمارهای ارایه شده وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است و پیش بینی می شود در افق سال 1400 ظرفیت تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد."
 
یادآور می شود: ساخت 600 مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور توسط چینی ها و مشارکت شرکت های کره جنوبی در ساخت نیروگاه های برقابی، تجدیدپذیر و حرارتی در ایران با تاکید بر انتقال فناوری و تامین مالی (فاینانس)، دیگر مواردی از این دست بودند که در سال جاری به مرحله انعقاد تفاهم نامه یا قرارداد رسیدند.
 
پیش تر وزیر نیرو اعلام کرده بود: وزارت نیرو با اعتقاد به اصل سازگاری زیست محیطی، فعالیت و توسعه انرژی های پاک و تجدیدپذیر با نگرش پیوند میان آب، انرژی و محیط زیست، مدیریت ریسک، پایبندی به اصول توسعه پایدار و اهداف توسعه هزاره ، برنامه ریزی وسیعی انجام داده است.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۱۳

توافق یک میلیارد یورویی ایران و روسیه برای ساخت نیروگاه برق در بندرعباس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه روسی کامرسانت از توافق یک میلیارد یورویی تهران و مسکو برای ساخت یک نیروگاه برق با ظرفیت 1.4 گیگاواتی خبر داد.
کامرسانت میگوید که این اولین قرارداد بزرگ ایران و روسیه بعد از رفع تحریمها است.
براساس این گزارش، نیروگاه هرمزگان توسط شرکت روستک در بندرعباس ساخته میشود و ساخت آن 5 سال زمان خواهد برد. 85 درصد سرمایه این پروژه قرار است توسط دولت روسیه و بقیه آن توسط ایران تامین شود.
روسیه پیش از این و در دهه 1980 نیز نیروگاههای رامین و اصفهان را در ایران ساخت و راه اندازی کرده است.

منابع دیگر:
 • افکار نیوز
 • قدس آنلاین
 • ایرنا
 • کیهان
 • خراسان
 • صـبا
۹۵/۰۵/۱۱
۱۷:۵۶

نگرانی در خصوص ادامه کار شرکت ایران ترانسفو

زنجان-رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان زنجان گفت: هیچ نگرانی در خصوص روند ادامه کار شرکت ایرانسفو در استان زنجان وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر فغفوری شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به نگرانی های کار گران شرکت ایران ترانسفو، افزود: با توجه به اینکه نزدیک ۳۵ درصد سهام این کارخانه به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده است نگرانی در بین کار گران در خصوص امنیت شغلی، ثبات و آینده این شرکت ایجاد کرد. 
وی اظهار کرد: اصل واگذاری شرکت به بخش خصوصی خوب بود ولی باید توجه داشت که اگر مطالباتی وجود دارد از طریق مراجع قانونی ذیربط انجام شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان زنجان گفت: اولین نگرانی که کار گران بیان کردنداین بود که آیا ۳۵ درصدی که به بخش خصوص واگذار شده مراحل قانونی و فرایند واگذاری توسط سازمان خصوصی را طی کرده است که رسیدگی به این امر جزو مصوبات شورای تامین استان بود.
فغفوری تاکید کرد: مقرر شد ارگان های نظارتی و سازمان بازرسی موضوع واگذاری سهام ایران ترانسفو و درصد سهام واگذار شده را بررسی کنند و حداکثر ظرف مدت دو ماه نتیجه کار اعلام شود.
وی افزود: اگر مشکلی در فرآیند واگذاری بود این موضوع از طریق مسئولین استانی پیگیری می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان زنجان تصریح کرد: همچنین در رابطه سودی که این شرکت بین سهامداران تقسیم کرده آیا این مقدار سود منطقی بوده و یا نه که این موضوع هم از طریق ارگانهای نظارتی و امنیتی در شورای تامین بررسی می شود.
فغفوری با اشاره به مطالبات صنفی کارگران ایران ترانسفو، افزود: کار گران ایران ترانسفو مطالبات صنفی دارندکه این از طریق اداره کل کار، تعاون ورفاه اجتماعی پیگیری می شود و باید اداره کار در جلسات برگزار شده مطالبات به حق را پیگیری کند.
وی با بیان اینکه هیچ نگرانی در خصوص ادامه روند فعالیت شرکت ایرانسفو وجود ندارد، یاد آورشد: هر گونه تغییرات در شرکت ایران ترانسفو شامل فروش و واگذاری قبل از اجرا شدن باید در جلسه هیئت رئیسه این شرکت بررسی و مصوب شود و صورتجلسه هئیت مدیره به استانداری و مراجع تعین شده ارائه شود و در صورت موافقت عملیاتی شود.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۴۸

افزایش تولید برق با بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی

خبرگزاری شبستان:نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی می باشد به نحوی که ژنراتور توربین گازی برق را تولید می کند که برای استفاده بهینه و بهتر از نیروی برق به تازگی نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی اسلام آباد غرب به بهره برداری رسیده است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی می باشد به نحوی که ژنراتور توربین گازی برق را تولید می کند، درعین حال انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز ( توسط محصولات احتراق) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار مورد استفاده قرار می گیرد و به این طریق برق اضافی تولید می شود. با ترکیب کردن این دو سیکل بهره بری از نیروگاه افزایش پیدا می کند. بازده الکتریکی از یک چرخه ساده کارخانه نیروگاه برق بدون استفاده از اتلاف گرما به طور معمول راندمانی بین 25 تا 40 درصد دارد، در حالی که همان نیروگاه با سیکل ترکیبی راندمان الکتریکی حدود  60 درصد را دارد. همانطور که گفته شد این نیروگاه ها از ترکیب توربین های بخار و گاز ساخته می شوند و بسته به نوع توربین ها ، دیگ های بازیافت گرما ، و دستگاه های بازیابی انواع متعددی دارند.
 
با به کار گیری توربین های گازی در چرخه های ترکیبی  می توان پایین بودن بازده آن را بر طرف کرد و در نتیجه آن را برای تامین بار پایه به کار گرفت، در عین حال از مزایای دیگر آن نیز مانند راه اندازی  سریع و انعطاف پذیری  آن در محدوده ی گسترده ای از بار بهره مند شد.
 
بنابراین گزارش، در راستای توسعه و افزایش تعداد نیروگاههای سیکا ترکیبی به تازگی نیروگاه 100 مگاواتی اسلام آباد غرب به بهره برداری رسید. این نیروگاه که در کیلومتر پنج جاده اسلام آبادغرب- کرمانشاه واقع شده، با سرمایه گذاری بخش دولتی ساخته شده و با بهره برداری از آن، مجموع ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور به 75 هزار و 186 مگاوات خواهد رسید. نزدیک به یک هزار و 500 میلیارد ریال صرف ساخت این نیروگاه شده که شامل چهار واحد 25 مگاواتی است و قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی دارد. بازده اسمی این نیروگاه 33 درصد است که با انجام مذاکره های لازم با برخی شرکت های اروپایی، در آینده به سیکل ترکیبی تبدیل می شود که در این صورت، بازده آن تا 50 درصد افزایش خواهد یافت.
 
ایرنا به نقل از مهران گلابکش، مجری طرح های نیروگاه های بخار و انتقال نیروی شرکت مادر تخصصی برق حرارتی درباره این نیروگاه نوشته است: "هر چند قرارداد ساخت این نیروگاه در سال 1386 منعقد شد، اما بعدها با تغییر مکان ساخت به محل جدید، در عمل از سال 1390 شروع شد و پیش از این در سال 1393 واحدهای اول و دوم آن وارد مدار شدند. توربین های مورد نیاز این نیروگاه توسط شرکت ژاپنی هیتاچی (Hitachi) تامین شده و تامین کننده ژنراتور آن شرکت هلندی بروژ (Brush) است که در مجموع نزدیک به 630 میلیارد ریال ارزبری داشته است. شرکت «ایران ترانسفو» تامین کننده ترانس های واحد و راه انداز و شرکت «صانع شرق و پاکمن» تامین کننده تابلوها و بویلرهای کمکی این نیروگاه است. با بهره برداری از این نیروگاه، ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور به 75 هزار و 186 مگاوات خواهد رسید و علاوه بر آن، سه هزار و 350 مگاوات نیروگاه بخار دیگر در استان های مرکزی، یزد، خوزستان و هرمزگان در دست ساخت است."
 
یادآور می شود: هم اینک ظرفیت نصب شده نیروگاه های بخار کشور سه هزار و 636 مگاوات است که با در نظر گرفتن بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی به 6 هزار و 25 مگاوات افزایش خواهد یافت. به تازگی دومین واحد بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با ظرفیت 166 مگاوات، وارد مدار شبکه سراسری برق کشور شده بود.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۱۳

ظرفیت تولید برق جزیره تنب بزرگ افزایش یافت

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: با نصب یک مولد جدید در تابستان سال جاری در نیروگاه جزیره تنب بزرگ ظرفیت تولید برق این نیروگاه به 6 هزار و 700 کیلووات افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس یه نقل از روابط عمومی شرکت توزیع برق هرمزگان، عبدالصاحب ارجمند با بیان اینکه ظرفیت تولید برق جزیره تنب بزرگ افزایش یافت، اظهار کرد: این مولد به ظرفیت یک‌هزار و 340 کیلووات و با هزینه‌ای بالغ بر 17 میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
وی ادامه داد: سال گذشته نیز 3 مولد جدید جایگزین مولدهای قدیمی شد که با اضافه شدن مولد جدید، تعداد مولدهای برق نیروگاه به 5 مولد افزایش یافت.
به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان، با اضافه شدن این مولد ولتاژ شبکه برق جزیره تنب بزرگ به میزان قابل توجهی تقویت شد.
ارجمند در ادامه به پروژه اصلاح شبکه برق جزیره هنگام اشاره کرد و افزود: در این طرح 4 کیلومتر شبکه فشار ضعیف و 7 کیلومتر شبکه فشار متوسط با هزینه‌ای بالغ بر 10 میلیارد ریال مورد اصلاح و بهینه‌سازی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان همچنین به پروژه زمینی کردن شبکه برق جزیره ابوموسی اشاره کرد و افزود: این طرح تاکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که طی آن 11 کیلومتر هوایی به شبکه زمینی تبدیل شده است.
وی در ادامه گفت: نیروگاه خصوصی 10 مگاواتی جزیره ابوموسی که در سال گذشته به بهره‌برداری رسید تاکنون بیش از 40 میلیون کیلووات ساعت انرژی تولید کرده است.

منابع دیگر:
 • مهر
 • بولتن
 • ایرنا
۹۵/۰۵/۱۱
۲۰:۴۶

کشف جديد دانشمندان ايراني براي توليد سوخت از دي اکسيد کربن

خبرگزاري آريا- اين سلول فتوسنتز کننده (برگ مصنوعي) دي اکسيد کربن موجود در جوّ را به سوخت تبديل مي‌کند.
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري آريا، يکي از بزرگترين مشکلاتي که دانشمندان و سياست‌گذاران در مورد مسأله تغييرات آب و هوايي با آن مواجهند ميزان دي اکسيد کربني است که از فعاليت‍هاي انساني توليد مي‌شود.
دي اکسيد کربن از طريق منابعي نظير سوخت‌هاي فسيلي در نيروگاه‌ها، موتور خودروها و حتي کالاهاي پيش پا افتاده مثل اسپري مو توليد و در جوّ زمين جمع مي‌شود. هر چند درختان و گياهان به کندي دي اکسيد کربن را از جوّ جذب مي‌کنند اما دانشمندان مقدار آن را ناکافي مي‌دانند. ما بايد راه‌حل خودمان را براي اين مسأله پيدا کنيم.
طبق اعلام پايگاه خبري «ساينس ديلي» مهندسان ايراني دانشگاه شيکاگو نوع جديدي از سلول‌هاي خورشيدي را توليد کرده‌اند که مي‌تواند دي اکسيد کربن موجود در جوّ را به سوخت هيدروکربني تبديل کند. امين صالحي خوجين اين فرآيند را به «توليد بنزين» تشبيه کرده است.
صالحي خوجين در يک بيانيه مطبوعاتي خاطرنشان کرد: «به جاي توليد انرژي در يک مسير يک طرفه ناپايدار از سوخت‌هاي فسيلي تا گازهاي گلخانه‌اي ما اکنون مي‌توانيم اين روند را معکوس کنيم و با استفاده از نور خورشيد، کربن موجود در جوّ را به صورت سوخت بازيافت کنيم.»
اين سلول فتوسنتز کننده (برگ مصنوعي) دي اکسيد کربن موجود در جوّ را به سوخت تبديل مي‌کند. عملکرد اين سلول شبيه گياهان است اما به جاي تبديل سوخت به شکر آن را به گاز ترکيبي تبديل مي‌کند.
محمد اسدي، نويسنده اصلي اين پژوهش نيز گفت: «زيبايي اين کار اين است که مستقيماً از انرژي خورشيد استفاده مي‌کند. اين کار نيازي به الکتريسيته يا انرژي خارجي ندارد.»
لري کورتيس، نويسنده ديگر اين پژوهش تأکيد کرد: «در فتوسنتز، درختان به انرژي نور، آب و دي اکسيد کربن نياز دارند تا بتوانند سوخت مورد نيازشان را توليد کنند؛ در آزمايش ما، عناصر تشکيل دهنده يکسان هستند اما محصول فرق مي‌کند.»
پيتر زبول، ديگر نويسنده اين مقاله نيز گفت: «ما تعداد زيادي از انواع مختلف هيدروکربن‌ها – مثل ذغال سنگ، نفت يا بنزين – را سوزانديم و به يک راه‌حل اقتصادي دست يافتيم که در آن با کمک نور خورشيد، سوخت‌هاي شيميايي به ميزان بيشتري قابليت استفاده مجدد خواهند داشت که ممکن است تأثير عظيمي داشته باشد.»
در آينده يک مزرعه خورشيدي مي‌تواند با استفاده از هزاران سلول خورشيدي به شکل برگ‌هاي مصنوعي، سوخت توليد و جوّ زمين را پاکيزه کند.
نتايج اين پژوهش در هفته نامه «ساينس» منتشر شد.

۹۵/۰۵/۱۱
۱۹:۱۰

سناریوی جدید مقابله با خاموشی‌ها؛ جزئیات تغییر ساعت کارکنان در برخی شهرها اعلام شد

یک مقام مسئول با اشاره به آغاز تغییر ساعت کاری کارکنان برای مدیریت مصرف برق تابستانی گفت: در برخی استان‌ها ساعت کاری کارکنان به ۶:۳۰ تا ۱۳ بعداز ظهر تغییر کرده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، محمودرضا حقی‌فام در تشریح مهمترین سناریوهای مدیریت تولید، انتقال و مصرف برق تابستانی، گفت: مهم‌ترین راهکارهای عبور از پیک مصرف برق تابستان مدیریت مصرف بوده که برای نخستین بار در کل کشور اجرای یک روش جدید در دستور کار قرار گرفته است.
معاون هماهنگی توزیع توانیر با اعلام اینکه این کار نخستین بار در کشور برای بارهای دیماندی در سال جاری اجرا شد ه است، تصریح کرد: سال گذشته در استان یزد این روش به‌ صورت آزمایشی انجام شده و با انجام  این برنامه در یزد، امسال اجرای آن در تمام کشور توسعه یافت و این به آن مفهوم است که با رعایت مقررات و دستورالعمل‌ها، زمان‌های پیک استان‌ها را به گونه‌ای تغییر دادیم که با تجمیع آن‌ها بار کلی کاهش یابد؛ در واقع طی این برنامه با کمک صنایع، توانستیم زمان پیک استان‌های مختلف را برای مشترکان دیماندی تغییر دهیم.
این مقام مسئول، افزود: با این کار و در صورت همکاری هم صنایع منتفع می‌شوند و هم با جابه جایی بار در ساعات مختلف در طول روز، پیک بار مورد کنترل قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه، این روش در سطح جهانی شناخته شده است، تاکید کرد: این روش تاکنون در ایران به‌صورت عمومی اجرا نشده بود و از آذر سال گذشته مقدمات کار آغاز و در اسفند، طراحی‌ها انجام و به استان‌ها ابلاغ شد.
حقی فام استفاده از مولدهای خود تأمین را دومین روش مؤثر برای کنترل و کاهش پیک مصرف دانست و اظهار داشت: مولدهای خود تأمین که در بخش مشترکان و بارهای صنعتی وجود دارند، سال گذشته برق تولیدی آن‌ها را صنعت برق هر کیلوات ساعت ۹۰۰ ریال خریداری و سوخت آن‌ها را هم تأمین می‌کرد، ولی امسال یک جهش بزرگی ایجاد شد و رقم خرید هر کیلووات ساعت با ابلاغ وزیر نیرو به ۱۵۰ تومان رسید.
وی از طرح ذخیره عملیاتی به عنوان سومین سناریوی مدیریت مصرف برق تابستانی یاد کرد و افزود: دیسپاچینگ ملی از طریق دیسپاچینگ‌های منطقه‌ای به دیسپاچینگ شرکت توزیع تهران بزرگ ابلاغ می‌کند تا ۱۰۰ مگاوات از بار خود را کاهش دهد، ما در این حال به‌جای قطعی دادن به مشترک، با صنایعی که با ما قرارداد همکاری دارند اعلام می‌کنیم که بار خود را در ساعت بخصوصی که دیسپاچنگ ملی انتظار دارد، چند درصدی کاهش دهد و چون از قبل به صنایع قرارداد بسته‌ایم، باعث می‌شود بدون اعمال خاموشی به مردم، و صنعت، با همکاری صنایع بتوان این کمبود را جبران کرد.
به گفته معاون توانیر برای اجرای این طرح ابتدا با صنایعی که اعلام آمادگی کرده بودند قرارداد امضا کردیم و سپس بین دیسپاچینگ ملی و دیسپاچینگ توزیع ارتباط سیستماتیکی ایجاد کردیم تا دیسپاچینگ ملی از طریق دیسپاچینگ توزیع، دستورات را به صنایع همکار ابلاغ کند.
معاون هماهنگی توزیع توانیر از اعمال اجرای برنامه تعطیلات و تعمیرات صنایع در زمان پیک به عنوان یکی دیگر از راهکارهای کاهش پیک مصرف یاد کرد و اظهار داشت : از صنایع خواستیم که تعطیلات و تعمیرات سالانه خود را به زمان پیک بار منتقل کنند و در قبال آن نیز، مورد تشویق قرار گرفتند.
وی در ادامه با اشاره به طرح صرفه‌جویی مصرف برق کشاورزی، توضیح داد: اگر مشترکی در زمان چهار ساعته پیک حاضر شود برق خود را قطع کند، بقیه ساعات را می‌تواند از برق رایگان استفاده کند، بارهای کشاورزی در برخی مناطق ما سهم عمده‌ای دارند مانند کرمان و فارس و در واقع مشترکان کشاورزی هم همکاری بسیار موثری را انجام دادند.
حقی‌فام با بیان اینکه یکی دیگر از کارهای قابل توجه، تغییر ساعات کاری و اداری است، تصریح کرد: این روش در مناطق گرمسیری تا حد زیادی به ما کمک کرد و در برخی استان‌ها ساعت کاری از ۶.۳۰ صبح آغاز شد و تا حدود ۱۳ ادامه یافت و با توجه به اینکه عمده پیک مصرف بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ است و به طور دقیق، پیک بار در محدوده ساعت ۱۴ اتفاق می‌افتد، ما بارهای اداری را در ساعت یک، به کمترین میزان ممکن می‌رسانیم.
این مقام مسئول با اعلام اینکه اگر فقط ۱۰ درصد هزینه احداث و بهره‌برداری نیروگاه به ازای هر کیلووات توان در پیک و هر کیلوات ساعت در کل سال به صنعت توزیع اختصاص یابد، کاهش پیک ومدیریت مناسب مصرف را برای سال‌های متمادی تضمین خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: با صرفه‌جویی و اعمال مدیریت مصرف تا پایان تابستان پایداری شبکه برق کشور افزایش می‌یابد.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۰۰

کالسکه‌ای برای تولید برق

بتازگی کالسکه‌ای به نام «فور مامس ماکسی» (4moms moxi) به بازار آمده که وقتی به سمت جلو هل داده می‌شود، می‌تواند انرژی الکتریکی تولید کند.

اگر عده‌ای از آب کره بگیرند، عده‌ای هم پیدا می‌شوند که از هر چیزی برق تولید کنند! بتازگی کالسکه‌ای به نام «فور مامس ماکسی» (4moms moxi) به بازار آمده که وقتی به سمت جلو هل داده می‌شود، می‌تواند انرژی الکتریکی تولید کند.
این انرژی الکتریکی می‌تواند صرف روشن کردن چراغ‌های جلو و عقب کالسکه شده یا از طریق یک درگاه USB در اختیار کسی که آن را هل می‌دهد، قرار گیرد.
به‌این‌ترتیب پدر یا مادر کودک می‌تواند گوشی خود را حین راه رفتن شارژ کند. این کالسکه یک اپلیکیشن هم دارد که می‌تواند اطلاعات روزانه درباره هل دادن کالسکه و نیز میزان کالری مصرف شده برای انجام این کار را نشان دهد.
البته شاید با شنیدن قیمت 700 دلاری این وسیله، از خیر داشتن چنین محصولی منصرف شوید!
منبع: جام جم کلیک

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۱۲

بهره برداري از 4 فاز پارس جنوبي در سال جاري / اختصاص 8 هزار ميليارد تومان به گاز روستايي

وزير نفت از اختصاص 8 هزار ميليارد تومان جهت گاز رساني به روستاها خبرداد و گفت: توليد از پارس جنوبي در سال آينده به ٢٣٦ ميليارد مترمکعب مي رسد.
به گزارش خبرنگار  آريا ،بيژن زنگنه صبح امروز  در مراسم پنجاهمين سالروز تاسيس شرکت ملي گاز ايران اظهار داشت:
در حال حاضر  در حدود ٩٠ درصد جمعيت کشور که شامل ٩٩ درصد جمعيت شهري و بيش از ٦٠ درصد جمعيت روستايي است تحت پوشش شبکه گازرساني قرار دارند. 
وي افزود: در حالي که مصرف گاز کشور در سال ٥٧ تنها ٢,٥ ميليارد مترمکعب بود اين رقم در سال ٦٨ به ٤.٥ ميليارد مترمکعب، در سال ٧٦ به ٤٦ ميليارد مترمکعب، در سال ٨٤ به ١٠٠ ميليارد مترمکعب و در سال ٩٢ به ١٤٥ ميليارد مترمکعب افزايش يابد. 
وزير نفت تصريح کرد: پيش بيني مي کنيم مصرف گاز کشور در سال ٩٦ به ٢٨٤ ميليارد مترمکعب بالغ شود و اين به آن معناست که طي سالهاي ٩٢ تا ٩٦ مصرف گاز در کشور رشد ٢ برابري را تجربه خواهد کرد. 
، توليد از پارس جنوبي در سال  آينده  به ٢٣٦ ميليارد مترمکعب مي رسد
وزير نفت با اشاره به اين که جمعيت تحت پوشش شبکه گازرساني کشور در سال ٥٧ کمتر از يک درصد بوده است، ادامه داد: جمعيت تحت پوشش شبکه گاز رساني در سالهاي ٦٨، ٧٦ و ٨٤ به ترتيب به ٩، ٢٧ و ٦١,٨ درصد کشور بوده است که اين رقم در سال ٩٢ به ٨٧ و اواخر پارسال به ٩٠ درصد رسيده است. 
زنگنه عنوان کرد: در تلاشيم در سال ٩٦ بيش از ٩٥ درصد جمعيت کشور تحت پوشش شبکه گازرساني قرار گيرند و با توجه به وجود نقاط پراکنده در کشور که گازرساني به آنها نيازي نيست، پوشش بيش از ٩٥ درصدي به معناي گازرساني به کل کشور است. 
وي با اشاره به اين که نمي توان از گاز صحبت کرد و به توليد اشاره اي نداشت، توليد از پارس جنوبي را از مهمترين مسائل صنعت نفت عنوان کرد و گفت: توليد از پارس جنوبي در سال ٨٤ ، ٤١ ميليارد مترمکعب بوده است که در سال ٩٢ به ٩٥ ميليارد مترمکعب و در سال ٩٤ به ١٣٠ ميليارد مترمکعب افزايش يافته است. 
زنگنه افزود، توليد از پارس جنوبي در سال ٩٦ به ٢٣٦ ميليارد مترمکعب مي رسد.
وزير نفت در ادامه به افزايش ظرفيت پالايش گاز در کشور نيز اشاره کرد و گفت: در حالي که ظرفيت پالايش گاز در سال ٥٧ ، ٣١ ميليون مترمکعب بوده است اين رقم در سال ٩٢ به ٥٤٨ ميليون مترمکعب رسيد و پيش بيني مي شود در سال  ٩٦ به هزار ميليون مترمکعب برسد. 
وي با بيان اين که حدود ٧٠ درصد سبد انرژي کشور را گاز تشکيل مي دهد، افزود: طي ٢ سال آينده، فرآورده هاي مايع تنها براي بخشي از حوزه حمل و نقل مصرف خواهد شد و مصرف گاز مايع، نفت سفيد و نفت کوره نخواهيم داشت. 
زنگنه با اشاره به اين که طرحهاي گازرساني روستايي با سرعت پيش مي رود، يادآور شد: در تلاشيم امسال هشت هزار ميليارد تومان در گازرساني روستايي هزينه کنيم و  حداقل تا پايان سال جاري گاز به زاهدان مي رسد. 
به گفته زنگنه، براي افزايش صادرات گاز به روزانه ٢٠٠ ميليون مترمکعب برنامه ريزي شده است و در اين زمينه صادرات گاز با خط لوله به کشورهاي همسايه و پروژه ايران ال ان جي، در الويت هستند. 
زنگنه افزود: امسال فازهاي ١٩ ( معادل ٢ فاز استاندارد) ، ١٨ ، ٢٠ و ٢١ به بهره برداري مي رسند. 
وزير نفت توليد روزانه گاز از پارس جنوبي را در سالهاي ٩١، ٩٢ و ٩٤ به ترتيب ٢٤١، ٢٦٢ و ٣٥٦ ميليون مترمکعب عنوان کرد و گفت: در مجموع در دولت يازدهم ٣٠٠ ميليون مترمکعب به توليد روزانه گاز از پارس جنوبي اضافه مي شود. 

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۵/۰۵/۱۱
۱۵:۱۳

رویترز: بخشی از بدهی نفتی ایتالیا به ایران پرداخت شد

شرکت پالایش نفت ساراس ایتالیا بخشی از بدهی خود به ایران را پرداخت کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز؛ "داریو اسکاواردی،" مدیر عامل شرکت پالایش نفت "ساراس" ایتالیا روز گذشته اعلام کرد این شرکت 100 میلیون یورو ( معادل 112 میلیون دلار ) از بدهی های خود به ایران را بابت خرید محموله های نفت خام که قبل از اعمال تحریم ها علیه این کشور در سال 2012  صورت گرفته بود پرداخت کرد.
 
بدهی شرکت نفتی  ساراس به ایران حدود 350 میلیون یورو بود و مرحله نخست آن در سه ماهه دوم امسال به مبلغ 50 میلیون دلار و 50 میلیون دلار دیگر آن نیز ماه ژوئیه پرداخت شده است.
داریو اسکاواردی گفت: پیش بینی می کنیم پرداخت بدهی های ایران آسان و به طور تدریجی صورت گیرد.
شرکت پالایش نفت ساراس که  شرکت بزرگ نفتی روسیه  "روس نفت" نیز یکی از سهامداران آن است تا قبل از تحریم ها بخش زیادی از نیازهای نفتی خود را از ایران تامین می کرد.
اسکاواردی پیشتر در سال جاری اظهار داشت شرکت ساراس بار دیگر قرار داد واردات نفت خام از ایران را با شرکت ملی نفت این کشور امضا کرده است هرچند موانعی در بخش بانکی وجود دارد.
وی تاکید کرد: ما نخستین محموله نفت خام را در ماه ژوئن از ایران دریافت کردیم و فرصت های خوبی در این منطقه در آینده وجود دارد.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۴۷

صف كشی اروپایی‌ها برای مناقصات نفتی ایران

تین‌نیوز| پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز ایران بستری را فراهم کرد تا مسئولان به اهمیت این صنعت، بیش‌از‌پیش، بپردازند. به‌ گفته دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در عصر طلایی گاز قرار داریم و این سوخت، خورشیدی در حال طلوع است؛ حتی به گفته برخی كارشناسان، آینده انرژی ایران نیز در گرو صادرات گاز است. در همین زمینه، وزیر نفت با حضور در این همایش، از تكمیل فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم و برنامه‌ریزی برای افزایش تولید گاز با هدف صادرات آن خبر داد. وزیر نفت گفت: با تکمیل فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم، در مجموع 300 میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود. زنگنه با بیان اینکه گازرسانی به روستاهای کشور از اولویت‌های دولت یازدهم است، گفت: امسال 80 هزار میلیارد ریال برای گازرسانی روستایی هزینه می‌شود. به گفته وی، حدود 90 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارد که شامل 99 درصد جمعیت شهری و بیش از 60 درصد جمعیت روستایی است. وزیر نفت می‌گوید اواخر امسال یا اوایل سال آینده به شهر زاهدان، مرکز استان سیستان‌وبلوچستان، گازرسانی خواهد شد. زنگنه به توسعه صنعت گاز پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در سال 1357 حدود 2.5 میلیارد متر مکعب گاز در کشور مصرف می‌شد که در سال 1392 به 145 میلیارد متر مکعب افزایش یافت و در سال 1396 به 284 میلیارد متر مکعب افزایش می‌یابد. وزیر نفت با بیان اینکه میزان تولید گاز در فاصله سال‌های 1392 تا 1396 حدود دو برابر می‌شود، افزود: تا سال 1396 حدود 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش گازرسانی قرار می‌گیرد. زنگنه ضمن اشاره به اینکه در سال 1357 کمتر از یک درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار داشت، گفت: جمعیت تحت پوشش شبکه گازرسانی کشور در سال 1392 به 87 درصد و سال 1394 به 90 درصد رسید.
بهره‌برداری از  ۵ فاز جدید پارس جنوبی
وزیر نفت به افزایش تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: تولید گاز پارس جنوبی در سال 1384 حدود 41 میلیارد متر مکعب بود که در سال 1392 به 95 میلیارد متر مکعب و در سال 1394 به 130 میلیارد متر مکعب افزایش یافت. زنگنه ادامه داد: تولید گاز پارس جنوبی در سال 1396 به 236 میلیارد متر مکعب  افزایش خواهد یافت. وی با بیان اینکه مشکلات مالی در توسعه میدان گازی پارس جنوبی رفع شده است، گفت: تاکنون فازهای 12، 15، 16 و 17 به بهره‌برداری رسیده که موجب افزایش 160میلیون‌متر‌مکعبی ظرفیت تولید گاز شده است. زنگنه با اشاره به اینکه امسال نیز پنج فاز جدید پارس جنوبی در مدار فعالیت قرار خواهد گرفت، گفت: تولید روزانه گاز از میدان پارس جنوبی از 241 میلیون به 356 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.
2 سناریو  برای صادرات گاز
زنگنه با اشاره به برنامه‌های صادرات گاز گفت: صادرات گاز روزانه به میزان 200 میلیون متر مکعب  با خط لوله به کشورهای همسایه و پروژه ایران ال‌ان‌جی (گاز طبیعی مایع‌شده) مورد توجه قرار دارد.
تصویب قراردادهای جدید نفتی در دولت
وزیر نفت از احتمال تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت خبر داد. بیژن زنگنه در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران افزود: پس از تصویب این مدل قراردادی در هیأت دولت، سایر مراحل اجرائی این قراردادها نیز نهایی می‌شود.
زنگنه با اشاره به افزایش حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران به ۲.۵ میلیون بشکه در روز، گفت: قراردادهای جدید توسعه‌ای صنعت نفت، هفته جاری در دولت تصویب ‌می‌شود.
مناقصات بین‌المللی پروژه‌های نفتی
وی ادامه داد: در دور اول مناقصه‌های بین‌المللی پروژه‌های نفتی یکباره چندین طرح معرفی نخواهد شد و این امر به‌تدریج انجام می‌شود. وزیر نفت به مذاکره با شرکت‌های خارجی اشاره کرد و گفت: شرکت‌های متعددی مذاکره کرده و تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند. در واقع برخی شرکت‌ها، مطالعات و ارزیابی‌ها را آغاز کرده‌اند. بیشتر این شرکت‌ها از اروپا هستند؛ اما تعدادی از شرکت‌های آسیایی نیز مراجعه کرده‌اند. وی با بیان اینکه فضای بی‌اعتمادی به کشور لطمه می‌زند، گفت: برخی از اینکه ما موفق نشویم خوشحال می‌شوند؛ اما باید توجه داشت مدل جدید قراردادهای نفتی و توسعه‌ای که باید صنعت نفت به آن دست پیدا کند، فقط برای دولت نیست؛ بلکه برای کشور است و موفق‌نشدن ما به معنای موفق‌نشدن کشور در توسعه صنعت نفت است.
درخواست اوکراین برای انتقال نفت و گاز ایران به شرق اروپا
وزیر نفت همچنین بعد‌از‌ظهر دیروز پس از دیدار با ایگور تاسالیک، وزیر انرژی و استخراج زغال‌سنگ اوکراین، از علاقه‌مندی اوکراین برای ترانزیت نفت و گاز ایران به کشورهای شرق اروپا خبر داد؛ اتفاقی که می‌تواند تحولی در عرضه نفت و گاز ایران به اروپا محسوب شود.
۲۶ درصد تولید گاز کشور در صنعت استفاده می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این همایش با بیان اینکه هم‌اکنون ٣٨ درصد گاز جهان در بخش صنعت مصرف می‌شود، گفت: در ایران، ٢٦ درصد گاز در بخش صنعت مصرف می‌شود و اعتقاد داریم باید استفاده از این انرژی خدادادی در صنعت افزایش یابد.
محمدرضا نعمت‌زاده افزود: هم‌اکنون با تلاش‌های وزارت نفت در بخش‌های مختلف مانند اکتشاف، حفاری، ساخت سکو و همچنین لوله‌گذاری در خشکی و دریا، موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌ایم که حتی می‌توانیم با کشورهای دیگر منطقه در این عرصه‌ها رقابت کنیم.
تقاضای انرژی در  ایران 3 برابر می‌شود
محمدحسین عادلی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، هم در این همایش گفت: تقاضای انرژی در ایران تا 25 سال آینده سه ‌برابر می‌شود. او با بیان اینکه در ٢٥ سال آینده، تقاضای انرژی در کشور سه برابر می‌شود، تأکید کرد: باید استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یابد. هم‌اکنون ٩٨ درصد انرژی کشور از طریق نفت و گاز تأمین می‌شود و لازم است میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور گسترش یابد. او با بیان اینکه هم‌اکنون به ترتیب مصارف خانگی و نیروگاه‌ها بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: این رویه در آینده تغییر خواهد کرد و در آینده سهم بخش نیروگاهی از خانگی بیشتر می‌شود. اگر بهره‌وری افزایش یابد، مصرف گاز کشور ٢٠ درصد کمتر می‌شود و می‌توانیم این گاز را به صادرات اختصاص دهیم.
ایران بازیگر بالقوه بازار گاز است
عادلی با بیان اینکه ایران بازیگر بالقوه بازار گاز است، خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان معتقدند در عصر طلایی گاز قرار داریم و این سوخت، خورشیدی در حال طلوع است. دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ادامه به بازار جهانی گاز اشاره کرد و یادآور شد: آمریکا که از سال ٢٠٠٥ واردکننده گاز بود، از ابتدای امسال به صادرکننده گاز تبدیل شده است و استرالیا نیز به عنوان یک تولیدکننده متوسط تا چند سال آینده قطر را پشت‌ِسر می‌گذارد. چین و هند هم با پشت‌ِسرگذاشتن ژاپن به بازیگران جدیدی در بخش واردات گاز تبدیل می‌شوند. در سال‌های آینده، تقاضا برای مصرف گاز افزایش می‌یابد که در‌این‌زمینه، چین، آمریکا، هند و ایران بیش از نیمی از تقاضای جدید را به خود اختصاص می‌دهند.
پیش‌بینی معاون وزیر نفت از نرخ طلای سیاه تا سال 2017
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز در این همایش در گفت‌وگو با ایرنا از ادامه هدررفت روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز به دلیل فناوری‌های قدیمی و عادت‌های نادرستِ مصرف خبر داد و قیمت نفت در اواخر سال 2017 را 55 تا 60 دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.
ایران تا 3 سال دیگر  وارد بازار جهانی گاز طبیعی می‌شود
امیرحسین زمانی‌نیا از بازار رو‌به‌رونق گاز طبیعی مایع (‌ال‌ان‌جی) در جهان و علاقه‌مندی شرکت‌های بین‌المللی برای اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک با ایران در این بخش خبر داد و گفت: ایران با شرکت‌های اروپایی و آسیایی زیادی وارد مذاکره شده و حتی کنسرسیوم‌هایی متشکل از شرکت‌های مختلف نیز پیشنهادهایی به ایران داده‌اند.
ذخیره‌سازی گاز ایران در مخازن جمهوری آذربایجان
دیگر معاون وزیر نفت هم با اشاره به در دست‌اجرا‌بودن پروژه‌های گازرسانی به پنج هزار روستا گفت: شرکت ملی گاز ایران تا پایان امسال به دوهزار‌و ۸۰۰ روستا گازرسانی می‌کند. حمیدرضا عراقی در این همایش از تصویب گازرسانی به نیروگاه چابهار که ازجمله برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران به شمار می‌رود، در شورای اقتصاد خبر داد. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه یک شرکت خصوصی ایرانی برای صادرات و ذخیره‌سازی گاز ایران در مخازن کشور آذربایجان با شرکت ملی گاز ایران وارد مذاکره شده است، ادامه داد: این مذاکرات بین دولت‌ها نیست. ایران در زمینه تجارت گاز که ازجمله استراتژی‌های کلان آن است، با کشورهای منطقه همکاری می‌کند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در گفت‌وگو با تسنیم گفت: صادرات فعلی نفت خام ایران دومیلیون‌و ۵۰ هزار بشکه در روز است که با احتساب ۴۵۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی به دومیلیون‌و ۵۰۰ هزار بشکه می‌رسد. علیرضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران نیز در این همایش گفت: ایران و عمان به‌زودی مناقصه مشترکی برای انتخاب پیمانکار ساخت خط لوله انتقال گاز در دریای عمان برگزار می‌کنند. 

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۵۸

زنگنه از دستور کار این هفته هیات دولت خبر داد قراردادهای نفتی در بزنگاه

بلومبرگ: آماده‌باش برای ورود میلیاردها دلار سرمایه خارجی به ایران
وزیر نفت در حاشیه مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز از بررسی مدل جدید قراردادهای نفتی در جلسه روز آینده هیات دولت خبر داد. اولین بار مهر سال گذشته قراردادها به تصویب هیات دولت درآمد. اما انتقادات و زمان‌بر بودن اصلاحات موجب شده تا کنون این قراردادها اجرایی نشوند. با این حال، وزارت نفت مذاکره با شرکت‌های خارجی را از مدت‌ها پیش آغاز کرده و حتی تفاهم‌نامه‌هایی نیز بین آنها امضا شده است. بر این اساس، زنگنه معتقد است تصویب احتمالی این قراردادها گامی اصلی برای نهایی شدن و توسعه صنعت نفت خواهد بود. بلومبرگ نیز دیروز بر مبنای این خبر اعلام کرد در صورت تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی، ایران مسیر جذب میلیاردها دلار سرمایه خارجی را هموار خواهد کرد.
گروه نفت و پتروشیمی: بعد از گذشت حدود 10 ماه از تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در هیات دولت، روز چهارشنبه مجددا چارچوب جدید قراردادهای نفتی ایران در هیات دولت بررسی و احتمالا تصویب خواهد شد. این خبری است که روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه برگزاری آیین پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز عنوان کرد. ماه پیش نیز چارچوب جدید قراردادهای بالادست صنعت نفت ایران که به (IPC(Iran Petroleum Contracts موسوم است، بعد از برخی اصلاحات به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسیده بود. بعد از اعلام این خبر توسط وزیر نفت، بلومبرگ با انتشار آن اعلام کرد که به زودی مسیر ورود میلیاردها دلار به اقتصاد ایران هموار می‌شود. حدود سه سال از تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی ایران می‌گذرد، با این حال به دلیل مخالفت‌های کسانی که خارج از دولت قرار دارند، این قراردادها هنوز اجرایی نشده است. روز گذشته مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد. در این مراسم که به همت شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، رئیس‌جمهوری، وزیر نفت، وزیر صنعت، مدیرعامل شرکت ملی گاز و بسیاری از مسوولان و صاحب نظران حضور داشتند. شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان یکی از چهار شرکت اصلی وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران با سرمایه اولیه 25 میلیارد ریال در سال 1344 هجری خورشیدی مطابق با 1965 میلادی تاسیس شد. اکنون شرکت ملی گاز ایران یکی از 10 شرکت بزرگ فعال در عرصه گاز در خاورمیانه و یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت با سابقه بیش از 45 سال است که وظیفه تامین حدود 70 درصد از سوخت مورد‌نیاز کشور را بر عهده دارد.
تعیین تکلیف قراردادهای جدید نفتی
بخشی از اظهارات وزیر نفت در حاشیه پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز به مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در بخش بالادست باز می‌گردد. به گفته وی، یکی از دستور کارهای این هفته هیات دولت(فردا) بررسی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران است. بیژن زنگنه با بیان اینکه کلیات مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در ستاد اقتصاد مقاومتی تایید شده، گفت: پس از تصویب این مدل قراردادی در هیات دولت، سایر مراحل اجرایی این قراردادها نیز نهایی خواهد شد.
در واقع بر اساس اظهارات وزیر نفت فردا اتفاق جدیدی برای صنعت نفت ایران رقم خواهد خورد و با تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی دروازه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز خواهد شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» حدود سه سال از تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی می‌گذرد. این مدل قراردادی که IPC نامیده می‌شود، مهر ماه سال گذشته برای اولین بار در هیات دولت تصویب شد. با این حال به دلیل اختلافات در داخل کشور این قراردادها هنوز اجرایی نشده و بارها برای تغییر و تصحیح به وزارت نفت برگردانده شده است. بر اساس آخرین اظهارات وزیر نفت در این خصوص قرار بود در ماه جاری مناقصه‌ای بر سر پروژه‌های نفتی ایران بین شرکت‌هایی که تمایل به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران دارند، برگزار شود. هر چند که احتمالا این مناقصه به تعویق خواهد افتاد و تا آخر ماه برگزار نخواهد شد، اما زنگنه می‌گوید وزارت نفت با شرکت‌های متعددی مذاکره کرده و تفاهمنامه‌هایی نیز امضا کرده است، در واقع برخی شرکت‌ها مطالعات و ارزیابی‌ها را آغاز کرده‌اند. بیشتر این شرکت‌ها از اروپا هستند، اما تعدادی از شرکت‌های آسیایی نیز مراجعه کرده‌اند. وزیر نفت درباره مناقصه نیز گفت: در دور اول مناقصه‌های بین‌المللی به یکباره چند طرح معرفی نخواهد شد و این امر به‌تدریج صورت خواهد گرفت.
وزیر نفت با تاکید بر فراهم کردن شرایط برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: باید فضای کشور را برای سرمایه‌گذاری فراهم و از ایجاد بی‌اعتمادی خودداری کرد. فضای بی اعتمادی به کشور لطمه می‌زند؛ برخی از اینکه ما موفق نشویم خوشحال می‌شوند، اما باید توجه داشت مدل جدید قراردادهای نفتی و توسعه‌ای که باید صنعت نفت به آن دست پیدا کند فقط برای دولت نیست بلکه برای کشور است. زنگنه افزود: زمانی که شرکت‌های خارجی در حال مذاکره هستند باید این پیام را به آنها منتقل کنیم که در داخل کشور، ثبات و یکپارچگی وجود دارد تا اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
خبرگزاری بلومبرگ با انتشار خبر احتمال تصویب‌ قراردادهای نفتی در روز چهارشنبه بر تارنمای خود، اعلام کرد: با احتمال تصویب مدل جدید قراردادی نفتی ایران، این کشور می‌تواند میلیاردها دلار سرمایه‌ خارجی را با سرعت بیشتری جذب کند. ایران می‌تواند با این سرمایه‌های جدید صنعت کهنه انرژی خود را نوسازی کند. بر اساس گزارش این سایت خبری، ایران برای جذب سالانه 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی برنامه ریزی کرده است. از طرفی شرکت‌های مهمی چون توتال فرانسه و انی ایتالیا برای مشارکت در پروژه‌های نفتی ایران ابراز آمادگی کرده‌اند. با این حال یکی از کارشناسان نفتی در گفت‌وگو با بلومبرگ اعلام می‌کند که بعید است پروژه‌ای تا پایان سال 2016 به مرحله اجرایی شدن برسد، یعنی اجرایی و عملی شدن قراردادها در سال جدید میلادی رخ نخواهد داد.
تاکید دوباره بر رعایت ایمنی در پتروشیمی‌ها
از طرفی چندی است که رخ دادن حوادث در واحدهای پتروشیمی به یکی از اخبار ثابت رسانه‌های کشور تبدیل شده است. به‌طوری‌که تعداد حوادث در تاسیسات واحدهای پتروشیمی در سراسر کشور از ابتدای سال جاری به 9 مورد رسیده است. به یقین رعایت نکردن ایمنی و همچنین فرسوده‌شدن تاسیسات واحدهای پتروشیمی یکی از دلایل مهم این حوادث عنوان می‌شود.
حال وزارت نفت به دنبال راهکارهایی است که واحدهای پتروشیمی HSE(ایمنی، بهداشت و محیط زیست) را بیشتر از گذشته جدی بگیرند. مثلا بعد از حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینا که یکی از بزرگترین حوادث صنعتی سال‌های اخیر ایران نام گرفت، ابلاغیه‌ وزیر نفت به تمام واحدهای پتروشیمی ارسال شد که بر مبنای آن نظارت بر رعایت ایمنی سختگیرانه‌تر دنبال شود. مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت نیز اعلام کرد شرکت‌های بخش خصوصی که الزام‌ها، قوانین و دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت نکنند، با برخورد قاطع وزارت نفت از جمله قطع خوراک مواجه خواهند شد.
حال روز گذشته در حاشیه آیین پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز، وزیر نفت با اشاره به ارائه دستورالعمل‌هایی به بخش‌های پتروشیمی کشور به منظور رعایت بیشتر HSE، تاکید کرد: مجددا این‌گونه دستورالعمل‌ها ابلاغ و نظارت نیز انجام می‌شود. وزیر نفت معتقد است که شرکت‌های خصوصی باید سرمایه‌گذاری در حوزه HSE را جدی‌تر بگیرند. با این حال وزیر نفت بر این باور است که نمی‌توان به روش دستوری، ایمنی را در شرکت‌ها برقرار کرد. به گفته وی، ایمنی باید با آموزش به یک فرهنگ تبدیل شود.
رفع مشکلات مالی پارس‌جنوبی
وزیر نفت که یکی از سخنرانان پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز در روز گذشته بود، گاز‌رسانی به روستاهای کشور را از اولویت‎‌های دولت یازدهم عنوان کرد. به گفته زنگنه امسال نیز 8 هزار میلیارد تومان برای این بخش اختصاص می‌یابد. هم‌اکنون حدود ٩٠ درصد جمعیت کشور که شامل ٩٩ درصد جمعیت شهری و بیش از ٦٠ درصد جمعیت روستایی است تحت‌پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.
وی در ادامه به افزایش تولید گاز از میدان گازی پارس‌جنوبی اشاره کرد. زنگنه با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده مشکلات مالی در پارس جنوبی رفع شده است، اظهارکرد: با حمایت‌های صورت گرفته فازهای ١٢، ١٥، ١٦ و ١٧ به مدار آمده‌اند که در مجموع از محل این بهره‌برداری از این فازها ١٦٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشی گاز و ١٤٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز خشک کشور اضافه شده است.به گفته وی، امسال فازهای ١٩ (معادل ٢ فاز استاندارد)، ١٨، ٢٠ و ٢١ به بهره‌برداری می‌رسند. وزیر نفت تولید روزانه گاز از پارس جنوبی را در سال‌های ٩١، ٩٢ و ٩٤ به ترتیب ٢٤١، ٢٦٢ و ٣٥٦ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: در مجموع در دولت یازدهم ٣٠٠ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز از پارس‌جنوبی اضافه می‌شود.
زنگنه با بیان اینکه حدود ٧٠ درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می‌دهد، افزود: طی ٢‌سال آینده، فرآورده‌های مایع تنها برای بخشی از حوزه حمل‌و‌نقل مصرف خواهد شد و مصرف گاز مایع، نفت‌سفید و نفت‌کوره نخواهیم داشت. به گفته زنگنه، برای افزایش صادرات گاز به روزانه ٢٠٠ میلیون مترمکعب برنامه‌ریزی شده است و در این زمینه صادرات گاز با خط لوله به کشورهای همسایه و پروژه ایران ال‌ان‌جی، در اولویت هستند. وزیر نفت با اشاره به نسل جدید پتروشیمی‌ها که با اتکا به صنعت گاز در سال‌های گذشته بنیان گذاشته شده‌اند، به تولید محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال در پتروشیمی‌هایی که با اتکا به گاز تولید می‌کنند در مجموع سه میلیون و ١٩٣ هزار تن بوده است، در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ٢ میلیون و ٨٦٨ هزار تن بوده است. وی یادآور شد: هم‌اکنون صنایع مشکل خوراک ندارند و تولید پتروشیمی‌ها رو به افزایش است.
گازرسانی به نیروگاه‌ها دیگر موضوعی بود که وزیر نفت به آن اشاره کرد. به گفته وی، نیروگاه‌ها درسال ٩١ معادل ٦١ میلیارد مترمکعب سوخت مصرف کردند که از این میان ٣٦ درصد آن گاز مایع بوده است.زنگنه با بیان اینکه سهم گاز مایع مصرفی نیروگاه‌ها طی سال‌های اخیر روند نزولی داشته است، افزود: در سال ٩٣، معادل ٢٧ درصد و در سال ٩٤، معادل ١٨ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز مایع بوده و این سهم امسال به کمتر از ١٠ درصد می‌رسد. به گفته وی، آمارهای ذکر شده در حوزه تولید و توزیع گاز نشان می‌دهد سیاست‌های مدنظر در حوزه گاز اجرایی شده است.
گاز‌رسانی به 2800 روستا
معاون وزیر نفت در امور گاز به‌عنوان دیگر سخنران در آیین پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز اعلام کرد: شرکت ملی گاز ایران تا پایان امسال همسو با سیاست‌های دولت تدبیر و امید به ٢ هزار و ٨٠٠ روستا گازرسانی می‌کند. به گفته حمیدرضا عراقی پارسال گازرسانی به پنج هزار روستا در دستور کار قرار گرفت که از این تعداد ٢ هزار روستا به بهره‌برداری رسید که این ارقام در نوع خود رکوردی در حوزه گازرسانی محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه هم‌اکنون گازرسانی به پنج هزار روستای دیگر نیز در دست اجرا است، با اشاره به قول رئیس‌جمهوری به مردم استان سیستان و بلوچستان برای برخورداری آنها از نعمت گاز، اظهار کرد: شرکت ملی گاز ایران تا پیش از پایان فعالیت دولت یازدهم، گازرسانی به شهر زاهدان را به بهره‌برداری می‌رساند.معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران برای حفاظت از محیط زیست، گفت: روزانه ٢٥٠ میلیون مترمکعب گاز به ٧٢ نیروگاه کشور تحویل می‌شود که این مقدار معادل ٩٠ درصد سوخت نیروگاه‌ها است.
ظرف 25 سال، تقاضای انرژی 3 برابر می‌شود
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان اینکه طی ٢٥ سال آینده، تقاضای انرژی در کشور ٣ برابر می‌شود، تاکید کرد: باید استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یابد.محمدحسین عادلی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) با بیان این مطلب افزود: هم‌اکنون ٩٨ درصد انرژی کشور از طریق نفت و گاز تامین می‌شود و لازم است میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور گسترش یابد. به گفته وی، هم‌اکنون به ترتیب مصارف خانگی و نیروگاه‌ها بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، اما این رویه در آینده تغییر خواهد کرد و در آینده سهم بخش نیروگاهی از خانگی بیشتر می‌شود. عادلی با بیان اینکه ایران بازیگر بالقوه بازار گاز است، خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان معتقدند در عصر طلایی گاز قرار داریم و این سوخت، خورشیدی در حال طلوع است. به گفته دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز آمریکا که از سال ٢٠٠٥ واردکننده گاز بود از ابتدای امسال به صادرکننده گاز تبدیل شده است و استرالیا نیز به‌عنوان یک تولیدکننده متوسط تا چندسال آینده قطر را پشت‌سر می‌گذارد.عادلی افزود: در سال‌های آینده، تقاضا برای گاز افزایش می‌یابد که در این زمینه، چین، آمریکا، هند و ایران بیش از نیمی از تقاضای جدید را به خود اختصاص می‌دهند.
enaf12

۹۵/۰۵/۱۲
۰۶:۵۱

شرکت ملی نفت ایران برای همکاری با خارجیها سختگیرتر شده است

معاون وزیر نفت گفت: با توجه به بهبود فضای رقابتی و مناسب شدن قیمتها در پسابرجام، شرکت ملی نفت ایران در تصمیم گیری برای همکاری با شرکتهای بین المللی، سختگیرتر شده است.

به گزارش ایلنا، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در حاشیه آیین پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سئوال که نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادی صنعت نفت، چه زمانی و برای چه میدانی امضا خواهد شد، با بیان این که برگزاری فرایند مناقصه و رسیدن به قرارداد زمانبر است، تصریح کرد: برای شرکت ملی نفت ایران، میدانهای غرب کارون و بویژه میدان مشترک آزادگان در اولویت است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا فعالیت چینی ها در فاز دوم توسعه میدان آزادگان شمالی ادامه می یابد یا نه؟، اظهار کرد: آیتم های مختلف طرح پیشنهادی شرکت چینی سی ان پی سی آی (CNPCI) در شرکت ملی نفت ایران بررسی می شود و اگر این آیتم ها برای حداکثرسازی منافع ملی ما باشد، همکاری با آنها را ادامه می یابد.
کاردر افزود: با توجه به بهبود فضای رقابتی و مناسب شدن قیمتها در پسابرجام، شرکت ملی نفت ایران در تصمیم گیری برای همکاری با شرکتهای بین المللی، سختگیرتر شده است و شرکتهای معتبر و تکنیکی در اولویت همکاری قرار دارند.
وی درباره یادداشت تفاهم های امضا شده با شرکتهای بین المللی برای مطالعه میدانهای نفتی کشور گفت: این تفاهمنامه ها، تعهدی برای شرکت ملی نفت ایران به دنبال ندارد؛ ضمن آنکه شرکت ملی نفت می تواند از این طریق بدون صرف هزینه های میلیاردی، از خدمات مشاوره ای شرکتهای بین المللی برای تکمیل اطلاعات میدانهای نفت و گاز خود منتفع شود. 
کاردر صادرات نفت خام ایران را بیش از ٢ میلیون بشکه در روز اعلام کرد که با احتساب صادرات میعانات گازی، این رقم به حدود ٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه بالغ شده است. 
مدل جدید قراردادی نفت، همه مسیرهای کارشناسی را طی کرده است
وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین خبرها از مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: با توجه به برگزاری جلسه های کارشناسی متعدد و مختلف در این زمینه، به نظر می رسد این مدل قراردادی، همه مسیرهای کارشناسی را طی کرده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد:  مدل جدید قراردادی صنعت نفت در جلسه اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز به صورت بند به بند بررسی و نکات اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری نیز در این زمینه اعمال شد.
کاردر ابراز امیدواری کرد که در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت، این مدل قراردادی نهایی و تصویب شود.
به گفته وی، پس از آن که چارچوب مدل جدید قراردادی نفت از سوی هیئت وزیران مصوب شود، کار اجرایی در این زمینه آغاز خواهد شد.
کاردر در پاسخ به سئوالی درباره چگونگی ترتیبات واگذاری توسعه میدان بدون برگزاری مناقصه، اظهار داشت: در این زمینه تاکنون برنامه ای نداریم، اما بر اساس قانون آیین نامه معاملات شرکت ملی نفت ایران، اگر میدان مدنظر میدان مشترک باشد، این اقدام به تصمیم وزیر نفت و در صورتی که میدان مستقل باشد، به تصمیم کمیته ویژه ای متشکل از مقامهای عالیرتبه کشور بستگی دارد.
تغییرات مدیریتی با رویکرد بهره مندی از مدیران جوان 
معاون وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری شرکت ملی حفاری ایران به بخش خصوصی، توضیح داد: ما در این زمینه معتقدیم بهتر است این شرکت به سه شرکت تجزیه شود و شرکت ملی نفت ایران، درصدی از سهام هر یک از این سه شرکت را در اختیار داشته باشد.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا تغییرات مدیریتی در شرکت ملی نفت ایران ادامه می یابد یا خیر؟، گفت: این روند با رویکرد بهره مندی هر چه بیشتر از نیروهای جوان متخصص ادامه دارد.  
کاردر در پاسخ به سئوال دیگری درباره ابقای بیژن عالیپور در سمت مدیرعاملی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، گفت: از آنجا که  قانون، اجازه همترازی برخی سمتها را با سمت معاونت وزیر داده است، مجوز همترازی سمت ایشان به عنوان  مدیرعامل شرکتی که روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت کشور را تولید می کند با سمت معاونت وزیر، اخذ شد.
 

منابع دیگر:
 • صدا و سیما
 • شانا
 • خبر اقتصادی
۹۵/۰۵/۱۱
۱۶:۴۹
منابع دیگر:
 • عصر رسانه
۹۵/۰۵/۱۲
۰۶:۰۴

احتمال فاجعه بزرگ نفتی در عسلویه/ردپای شرکت گاز در حوادث پتروشیمی

یک مقام مسئول با تشریح ردپای شرکت گاز در آتش سوزی خط اتیلن غرب، نسبت به احتمال وقوع یک فاجعه نفتی در عسلویه هشدار داد و گفت: دولتی‌ها برای توجیه حوادث صرفا دنبال متهم کردن بخش خصوصی نباشند.

احمد مهدوی در گفتگو با مهر با اشاره به سلسله حوادث متعدد در سطح صنایع پتروشیمی ایران در طول نزدیک به یک ماه گذشته تاکنون، گفت: در شرایط فعلی تمامی استانداردهای ایمنی، بهداشت و محیط زیست در سطح صنعت پتروشیمی رعایت می شود اما ریشه برخی از حوادث بی احتیاطی نیروی انسانی است.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی اعلام کرد: در حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی عامل اصلی حادثه بی احتیاطی برخی از نیروهای فنی و تعمیراتی بود که در نهایت به دلیل پایین بودن سطح ارائه خدمات آتش نشانی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، دامنه این حادثه آتش سوزی گسترده‌تر شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی مدیریت دو منطقه ویژه اقتصادی و انرژی ماهشهر و عسلویه در دست دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان حاکمیت است، تصریح کرد: با وجود اخذ مبالغ سنگین از شرکت‌های پتروشیمی به منظور ارائه خدمات مختلف همچون فضای سبز، روشنایی، حراست، ایمنی و آتش نشانی اما سطح تجهیزات، ماشین آلات و ناوگان لجستیکی آتش نشانی این دو منطقه ویژه اقتصادی انرژی بسیار پایین است.
وی با تاکید بر اینکه تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی دو منطقه ویژه اقتصادی انرژی ماهشهر و عسلویه اصلا در سطح بالایی قرار ندارد، اظهار داشت: این درحالی است که مدیریت این دو منطقه در دست شرکت ملی صنایع پتروشیمی و دولت بوده و شرکت‌های پتروشیمی خصوصی دخل و تصرفی در مدیریت این دو منطقه انرژی ندارند.
مهدوی همچنین با انتقاد از اظهارات چند روز اخیر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و گناهکار جلوه دادن شرکت‌های پتروشیمی در حوادث اخیر صنعت پتروشیمی، بیان کرد: مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید اعلام کنند که در طول چند سال اخیر کدام بخشنامه ایمنی، بهداشت و محیط زیستی را ابلاغ کرده‌اند و تاکنون در شرکت‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی اجرایی و عملیاتی نشده است.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با یادآوری اینکه هم اکنون مدیریت اکثر مجتمع‌های پتروشیمی در دست بخش خصوصی بوده و این بخش به دلیل منافع خود هم که شده تمامی مسائل مرتبط با HSE را رعایت می‌کند تا از بروز حوادث و خسارت‌های احتمالی جلوگیری کند، تاکید کرد: با این وجود شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید به عنوان حاکمیت به این سوال پاسخ دهد که در طول چند سال اخیر چقدر ممیزی در سطح صنعت پتروشیمی انجام داده و تاکنون چه برنامه جامعی برای ارتقای استانداردهای HSE در سطح واحدهای پتروشیمی تدوین و برای اجرا ابلاغ کرده است؟
احتمال فاجعه بزرگ نفتی در عسلویه
این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون سطح خدمات آتش نشانی از نظر لجستیک، ماشین آلات و تجهیزات در دو منطقه ماهشهر و عسلویه در شرایط مطلوبی قرار ندارد، تاکید کرد: این درحالی است که بخش عمده ای از صنایع و واحدهای پتروشیمیایی ایران در این دو منطقه به عنوان دو هاب پتروشیمی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه حوادث و آتش سوزی مشابه در پتروشیمی بوعلی در بین واحدهای پتروشیمی منطقه عسلویه می تواند منجر به یک فاجعه بزرگ در صنعت نفت و پتروشیمی ایران تبدیل شود، گفت: شرکت های پتروشیمی آمادگی دارند که با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی نسبت به ارتقای تجهیزات و تاسیسات ایمنی و آتش نشانی عسلویه و ماهشهر اقدام کند و هر چقدر هم در این حوزه هزینه شود یک سرمایه گذاری برای توسعه صنعت پتروشیمی ایران خواهد بود.
مهدوی با اشاره به نامه نگاری های جدید انجام شده بین انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به عنوان نماینده شرکت های پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان نماینده حاکمیت، تبیین کرد: در این مکاتبه پیشنهادی برای ایجاد یک کارگروه مشترک ایمنی، بهداشت و محیط زیست مطرح شده و باید با برگزاری جلساتی، تصمیات فوری برای افزایش استانداردهای تجهیزات، ماشین آلات و لجستیکی برای ناوگان آتش نشانی صنعت پتروشیمی به ویژه در دو منطقه عسلویه و ماهشهر اتخاذ شود.
ردپای شرکت گاز در حوادث پتروشیمی
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه علت اصلی حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی خطای انسانی و پس از آن ضعف تجهیزات مهار آتش بوده است، گفت: درباره حادثه آتش سوزی مخزن پتروشیمی بیتون هم تاکنون گزارش جامع درباره دلایل وقوع آن ارائه نشده و فعلا نمی توان در این باره اظهار نظر کارشناسی کرد.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی همچنین در خصوص حادثه انفجار و آتش سوزی در خط لوله اتیلن غرب کل مالکیت آن در اختیار دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی است هم بیان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده بی احتیاطی پیمانکار شرکت ملی گاز عامل این حادثه بوده است.
وی با بیان اینکه در فاصله چند متری خط لوله اتیلن غرب، پیمانکار شرکت ملی گاز در حال ایجاد مسیری برای ساخت یک خط لوله انتقال گاز بوده است، گفت: انفجار برای ایجاد مسیر و در نهایت پرتاب شدن تکه‌های بزرگ سنگ بر روی خط لوله اتیلن غرب منجر به حادثه شده و قطعا خسارت به وجود آمده را شرکت ملی گاز و پیمانکار این شرکت باید جبران کنند.
این مقام مسئول با استقبال از بخشنامه جدید وزیر نفت مبنی بر قطع خوراک صنایع پتروشیمی متخلفی که ضوابط و استانداردهای  HSE را رعایت نمی‌کنند، تاکید کرد: باید برنامه جامعی ارائه شود و اگر هر شرکتی که آن را اجرا نکرد مطابق با قانون با آن رفتار شود.
مهدوی همچنین خواستار افزایش اختیارات حاکمیتی مدیرعامل فعلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان نماینده حاکمیت دولتی در صنعت پتروشیمی شد و خاطرنشان کرد: وزیر نفت باید اختیارات بیشتری را به خانم شاهدایی به عنوان معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تفویض کند و ایشان باید از اختیارات کافی برخوردار باشد.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۲۱

اوکراین مشتری نفت ایران شد

وزیر نفت با اشاره به درخواست اوکراین برای واردات نفت ایران، از مذاکره با این کشور برای ترانزیت نفت و گاز به جمهوری چک و اسلواکی خبر داد.

وزیر نفت با اشاره به درخواست اوکراین برای واردات نفت ایران، از مذاکره با این کشور برای ترانزیت نفت و گاز به جمهوری چک و اسلواکی خبر داد.
به گزارش مهر، بیژن زنگنه امروز در حاشیه دیدار با «ایگور تاسالیک» وزیر انرژی و استخراج زغال سنگ اوکراین، با بیان اینکه اوکراینی‌ها در این دیدار نسبت به واردات نفت خام و گاز ایران برای ترانزیت به اروپا مباحثی را مطرح کردند، گفت: پیشنهاد ایران برای آغاز همکاری با این کشور اروپایی، تامین نفت اوکراین بوده که البته باید توجه داشت که نیاز آنها محدود است.
وزیر نفت با اعلام اینکه ظرفیت پالایشگاه نفت اوکراین پایین بوده و این کشور واردکننده فرآورده نفتی است، تصریح کرد: اوکراین بر ترانزیت نفت و گاز ایران به کشورهای شرق اروپا تاکید دارد.
این عضو کابینه یازدهم با تاکید بر اینکه اوکراین دارای شبکه انتقال قوی بوده و قرار است مذاکرات بیشتر در زمینه ترانزیت ادامه یابد، اظهار داشت: باید ببینیم آیا از نظر اقتصادی و عملی، اجرای این طرح‌ها امکانپذیر است که ایران بخشی از نفت کشورهای چک و اسلواکی را از طریق اوکراین ترانزیت کند.
وزیر نفت موضوع ترانزیت را مهمترین محور مذاکرات امروز با طرف اوکراینی عنوان کرد و افزود: اوکراین صنایع پیشرفته‌ای در زمینه ماشین های دوار دارد و هم اکنون، از طریق شرکت‌های ایرانی، برای توربین و کمپرسورهای صنعت گاز با آنها همکاری می‌کنیم.
این مقام مسئول همچنین در پاسخ به این که شما سال گذشته در دیدار با معاون نخست وزیر اوکراین، حضور آنها در پروژه‌های نفتی ایران را منوط به فاینانس پروژه از طریق نظام بانکی اعلام کردید، آیا در این زمینه گشایشی حاصل شد، خاطرنشان کرد: در این زمینه آنها به دلایل مشکلات خارجی، پیشرفتی نداشتند.

منابع دیگر:
 • بولتن
 • بانکداری ایرانی
 • صبحانه آنلاین
 • پارسینه
 • مهر
 • ایلنا
 • شانا
 • اقتصاد تهران
 • اتاق بازرگانی تهران
 • خبر اقتصادی
 • ایرنا
 • نکونیوز
 • پول نیوز
۹۵/۰۵/۱۱
۱۸:۰۳

پیش بینی معاون وزیر نفت از نرخ طلای سیاه تا 2017/ ادامه هدررفت روزانه 200 میلیون مترمکعب گاز

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از ادامه هدر رفت روزانه 200 میلیون مترمکعب گاز به دلیل فناوری های قدیمی و عادت های نادرست مصرف خبر داد و قیمت نفت در اواخر سال 2017 را 55 تا 60 دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.

خبر اقتصادی- معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از ادامه هدر رفت روزانه 200 میلیون مترمکعب گاز به دلیل فناوری های قدیمی و عادت های نادرست مصرف خبر داد و قیمت نفت در اواخر سال 2017 را 55 تا 60 دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.
«امیرحسین زمانی نیا» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با ایرنا افزود: در اواخر سال 2017 بازار به طور نسبی متعادل می شود.
وی تاکید کرد برای برقراری تعادل در بازار نفت باید تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از زاویه ای مشترک به بازار بنگرند و با یکدیگر همکاری کنند.
زمانی نیا همچنین خبر داد در چند هفته آینده پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی در چارچوب قراردادهای مختلف به سرمایه گذاران بین المللی عرضه می شود.
وی ادامه داد: بر اساس پروژه های مختلف، مدل های مختلف قرارداد مانند بیع متقابل، قرارداد جدید نفتی (IPC) و طراحی و مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی (EPCF) درخواست می شود. 
وی اضافه کرد: قراردادهای جدید نفتی ایران (IPC) نیز در مراحل نهایی تصویب است و به جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز کشور امیدواریم.
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: سرمایه گذاران خارجی به دلایل زیادی به سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران علاقه مندند و در انتظار دریافت اطلاعات در مورد پروژه های مختلف سرمایه گذاری نشسته اند. 
زمانی نیا دلایل علاقه مندی سرمایه گذاران خارجی به صنعت نفت و گاز ایران را به سه بخش فنی، سیاسی و سابقه همکاری های گذشته تقسیم کرد و گفت: به لحاظ فنی، صنعت نفت و گاز ایران توسعه خوبی یافته و دارای نیروی انسانی ماهر و باتجربه است. 
وی اضافه کرد: ایران همچنین دارای جامعه تحصیل کرده ای است که به خوبی می تواند از نیازمندی های نیروی انسانی طرح های توسعه ای حمایت کند. 
معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی افزود: به لحاظ سیاسی نیز ایران ثبات و امنیت لازم را برای سرمایه گذاری خارجی دارد و در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران بین المللی است.
وی گفت: همچنین بسیاری از شرکت های نفتی بین المللی، سال ها با ایران تجربه همکاری داشته اند و حسن همکاری ایران با این شرکت ها از دیگر دلایل علاقه مندی آنها برای بازگشت به ایران است. 
** ایران تا سه سال دیگر وارد بازار جهانی گاز طبیعی می شود
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از بازار رو به رونق گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان و علاقه مندی شرکت های بین المللی برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری مشترک با ایران در این بخش خبر داد و گفت: ایران با شرکت های اروپایی و آسیایی زیادی وارد مذاکره شده و حتی کنسرسیوم هایی متشکل از شرکت های مختلف نیز پیشنهادهایی به ایران داده اند.
زمانی نیا افزود: ایران اکنون روزانه 750 میلیون مترمکعب گاز تولید می کند که به دلیل استفاده از فناوری های قدیمی و عادت های مصرف نادرست، روزانه 200 میلیون مترمکعب آن هدر می رود.
وی گفت: پروژه های به ارزش 20 میلیارد دلار برای ارتقای کارایی در بخش تولید گاز طبیعی در پنج سال آینده تعریف شده است که امیدواریم با مشارکت سرمایه گذاران خارجی به اجرا درآیند.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: با اجرای این پروژه ها و افزایش سطح تولید گاز طبیعی به یک میلیارد مترمکعب در روز، ایران ظرف دو سه سال آینده وارد بازار جهانی گاز خواهد شد.
وی تاکید کرد: اولویت ایران ابتدا تامین نیاز کشورهای همسایه و سپس کشورهای اروپایی است. 
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام شرکت نفتی «بریتیش پترولیوم» انگلیس، ایران در آغاز سال میلادی جاری با بهره مندی از 9.3 درصد کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان همچنان دارنده چهارمین ذخایر بزرگ نفتی جهان به شمار می رود.
بر اساس برآوردهای این شرکت در آغاز سال 2016، حجم ذخایر گازی ایران در مقایسه با دو سال گذشته تغییری نکرد و با 34 تریلیون مترمکعب ذخیره گازی، دارنده بزرگ ترین ذخیره گازی جهان است.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۵/۰۵/۱۱
۱۵:۰۵

سرمایه گذاران خارجی 120 پروژه عمرانی را تحویل می گیرند / اتفاق برجامی در صنعت حمل ونقل

نیاز جدی به افزایش ایمنی در محورهای مواصلاتی اصلی، برنامه ریزی برای ساخت چندهزار کیلومتر راه آهن جدید و تلاش برای برای باز پس گیری جایگاه از دست رفته ایران در صنعت هوایی منطقه، اگر این طرح ها تا چندماه قبل به رویایی می مانست که محقق شدنش نیاز به تحول جدی در بسیاری از حوزه های اقتصادی و عمرانی داشت، حالا به برنامه ای قابل تحقق تبدیل شده است. 
صحبت از نیاز چند ده میلیارد دلاری وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل آنچه تاکنون کلنگ خورده و در سایه برجام به اجرای نهایی نزدیک شده است که در صورت دوام شرایط در ماه های آینده می تواند تأثیر حتمی خود را در حمل و نقل کشور بگذارد.
آغاز این فرآیند با حضور پرقدرت طرح های زیرساختی ایران در چشم انداز سرمایه گذاران خارجی کلید خورد. پس از رفت و آمدهای گسترده سرمایه گذاران خارجی به وزارت راه و شهرسازی و از سرگیری مذاکراتی که برای هشت سال متوقف شده بود، ایران همایشی برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری خود برگزار و در قالب آن بیش از 100طرح عمرانی را که توان سرمایه گذاری جدید در آن وجود داشت به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه کرد.
در طول ماه هایی که از ارائه این طرح ها گذشته، دولت با افزایش تلاش ها برای تسویه بدهی های قبلی خود به پیمانکاران و برنامه ریزی برای شفاف سازی قراردادهای جدید، اعتماد سرمایه گذاران داخلی را بازگردانده و در مذاکره با طرف های خارجی نیز گام هایی مثبت برداشته که به گفته معاون اقتصادی وزارت راه و شهرسازی بخشی از آنها نهایی شده اند و بخشی دیگر می تواند در آینده ای نه چندان دور نهایی شود.
آزادراه ها و بنادر جلوتر از صنعت هوایی
اطلاعات ارائه شده از سوی امیر امینی نشان می دهد، بخش آزادراهی ایران در طول این دوره موفق تر از دیگر بخش ها ظاهر شده است. وی در این رابطه گفته است در این مدت با دو سرمایه گذار ترک و ایتالیایی برای ساخت دو آزادراه به مرحله نهایی قرارداد رسیده ایم. برای ساخت آزادراه همدان- کرمانشاه پیش نویس قرارداد با سرمایه گذاران ایتالیایی نهایی شده است. همچنین برای ساخت آزادراه بازرگان با سرمایه گذاران ترکیه ای قرارداد امضا شد. در کنار راه ها، دریاهای ایران نیز روزهای خوشی را پس از اجرای برجام تجربه کرده اند. امینی اعلام کرده سرمایه گذاران خارجی برای خرید تجهیزات و عملیات زیربنایی بندر شهید رجایی و بندر شهید بهشتی اعلام آمادگی کرده اند و بیش از 10 سرمایه گذار خارجی برای شرکت در مزایده انتخاب اپراتور بندر شهید رجایی اسناد خریده اند.
اگر بنا بر بهبود جایگاه حمل و نقل ایران در تمام شقوق باشد، بنادر و آزادراه ها باید در انتظار نهایی شدن طرح هایی که در حوزه ریلی و هوایی آماده شده باشند؛ بخش هایی که با مذاکرات ماه های گذشته امید زیادی در بین کارشناسان به وجود آورده و حالا در انتظار تکمیل گام های نهایی قرار دارد.
محمد سعیدی، مدیرعامل سابق شرکت ایریکو در گفت وگو با «فرصت امروز» به فرصت های به وجود آمده در افزایش تبادلات فنی با طرف های خارجی پرداخت و گفت: در طول سال های گذشته با توجه به تحریم های گسترده ای که وجود داشته، نیروی انسانی و واحدهای تولیدی داخلی در حوزه های مختلف ریلی پیشرفت قابل توجهی داشته اند و این دستاورد می تواند با ترکیبی جدید با خارجی ها زمینه تحول در صنعت راه آهن ایران را به وجود آورد.
به گفته وی، در حوزه واگن سازی، چند شرکت ایرانی توان خود را به استانداردها نزدیک کرده اند و برای بهبود اوضاع مالی آنها از فضای پسابرجام می توان فاینانس و سرمایه های خارجی جدید تأمین کرد. اگر این موضوع با فناوری ساخت واگن های سریع السیر ترکیب شود، قطعا این بخش از صنعت ریلی برد خواهد کرد. سعیدی از ورود فناوری ساخت ریل و افزایش سرعت ساخت خطوط جدید نیز یاد کرد و افزود: در این شکی وجود ندارد که ریل در حال حاضر به عنوان اصلی ترین اولویت حمل و نقل در بسیاری از کشورهای جهان مطرح است و با توجه به مذاکرات ریلی صورت گرفته برای ورود سرمایه گذاران خارجی به این عرصه امید زیادی وجود دارد با نهایی شدن این مذاکرات اوضاع به شکلی قابل توجه متحول شود.
علی رضا بحیرایی، کارشناس صنعت هوانوردی نیز در گفت وگو با «فرصت امروز» از امیدهای به وجود آمده در این صنعت سخن گفت و توضیح داد: در کنار قراردادهای نهایی که در فرودگاه امام و با حضور دو شرکت فرانسوی و هلندی بسته شده که می تواند مقدمات بهبود جایگاه کشور در این حوزه را فراهم کند، در عرصه ناوگان نیز امیدهایی به وجود آمده تا شرایط تغییر کند.
به گفته وی هرچند ابهام هایی بر سر امکان خرید ایران از ایرباس و بویینگ به وجود آمده اما فضای باز شده به نفع ایران می تواند شرایط را برای آینده تغییر دهد. گزینه هایی چون لیزینگ هواپیما یا خرید هواپیما از دیگر سازندگان مطرح است که می تواند روی میز قرار گیرد. صنعت هوانوردی در مسیر توسعه حمل و نقل اهمیت بسیار بالایی دارد و در صورتی که از فضای پسا برجام استفاده شود، می توان به آینده امید داشت.
هرچند در شش ماهی که از زمان اجرای برجام گذشته، نمی توان انتظار داشت تحولی جدی در عرصه های زیربنایی رخ دهد اما نهایی شدن قراردادها در برخی بخش ها و امید به شکل گیری توافقات جدید، افقی روشن را پیش روی حمل و نقل ایران قرار داده است؛ امیدی که برجام آن را به وجود آورده و در سال های آینده در اقتصاد ایران میوه خواهد داد.
ارتباط با نویسنده : j.hashemi1992@gmail.com

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۴۶

◄ جابه‌جایی مدیران و معاونان راه‌آهن

تین‌نیوز| مراسم معارفه قائم‌مقام معاونت بهره‌برداری سیر و حركت، مدیركل سیر و حركت و مدیركل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
 
به گزارش تین‌نیوز، طی احكامی از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی، ابراهیم محمدی به عنوان قائم‌مقام معاونت بهره‌برداری سیر و حركت، مرتضی جعفری مدیركل سیر و حركت و علی كاظمی‌منش مدیركل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری انتخاب و معرفی شدند.
 
طبق گزارش منتشر شده در روابط عمومی شرکت راه‌آهن، با حضور جمعی از معاونان و مدیران راه‌آهن، مراسم تودیع ابراهیم محمدی (مدیر كل سیر و حركت) و معارفه مرتضی جعفری، تودیع مرتضی جعفری (مدیر كل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری) و معارفه علی كاظمی‌منش و همچنین معارفه ابراهیم محمدی به عنوان قائم مقام معاونت بهره‌برداری سیر و حركت برگزار شد.
 
حسین عاشوری عضو هیات مدیره و معاون بهره‌برداری سیر و حركت راه‌آهن در این جلسه با اشاره به این موضوع كه مسئولیت معاونت بهره‌برداری یكی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مسئولیت‌ها در راه‌آهن محسوب می‌شود، سطح انتظارات مدیر عامل شركت و اعضای هیات مدیره در این حوزه را بیش از سایر حوزه‌ها عنوان کرد.
 
او افزود: ركود اقتصادی و كمبود بار طی سال‌های اخیر موجب دو چندان شدن فعالیت‌های این معاونت شده است.
 
به گفته عاشوری گوناگونی فعالیت‌های مربوط به جذب بار، بازاریابی داخلی و بین‌المللی و مدیریت شبكه و همچنین ضرورت توجه بیشتر به توسعه ترانزیت، نیاز به حضور قائم‌مقام در این حوزه را موجب شده است.
 
عضو هیات مدیره راه‌آهن عنوان كرد: هدف دستیابی به رشد ۱۸ درصد در بخش بار و تلاش برای افزایش ترانزیت در كشور، فعالیت‌های معاونت بهره‌برداری را نسبت به گذشته افزایش داده است و امیدواریم با انتخاب قائم‌مقام معاونت بهره برداری، شاهد عملكرد مطلوب در بخش بار و مسافر باشیم.
 
او در ادامه گفت: بازسازی و بهسازی خطوط ریلی، افزایش تعداد مسافر و میزان بار در محورهای مختلف و افزایش سهم ترانزیت در كشور نشان از كارنامه مثبت حوزه معاونت بهره‌برداری سیر و حركت در راه‌آهن دارد كه باید با اتخاذ برنامه‌ها و سیاست‌های مدون شاهد رشد مداوم آن در سال جاری و سال‌های آتی باشیم.
 
در ادامه محمد راشدی معاون مسافری راه‌آهن نیز با بیان این موضوع كه بخش مسافری ویترین راه‌آهن است، افزود: خوشبختانه این حوزه توانسته نیروهای متخصص و با تجربه‌ای را جذب و در جهت اهداف راه‌آهن حركت كند.
 
راشدی بخش سیر و حركت را از حساس‌ترین بخش‌های راه‌آهن عنوان كرد و انتخاب مرتضی جعفری را به‌عنوان مدیركل جدید سیر و حركت با عنایت به عملكرد مثبت ایشان در اداره‌كل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری، تاثیرگذار دانست.
 
او اضافه كرد: خوشبختانه ابراهیم محمدی مدیركل سابق اداره سیر و حركت نیز با تجارب ارزنده در این بخش، می‌تواند در حوزه معاونت بهره‌برداری سیر و حركت گام‌های اساسی و اقدامات وسیعی انجام دهد.
 
راشدی بیان كرد: عملكرد مثبت علی كاظمی‌منش در راه‌آهن خراسان نیز موجب شد تا بار دیگر شاهد حضور ایشان در اداره كل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری باشیم.

۹۵/۰۵/۱۱
۱۱:۵۵

تصاویر | موزه راه‌آهن ژاپن

چند رسانه‌ای عکس - موزه راه‌آهن ژاپن در سال 2014 در شهر سایتاما افتتاح شد.

۹۵/۰۵/۱۱
۲۱:۴۵

ورود شرکت‌های مخابراتی خارجی به بازار ارتباطی ایران

شرکت مخابرات ایران موافقتنامه‌های همکاری با شرکت ایتالیایی تولید کننده تجهیزات مخابراتی (ایتاتل)، شرکت کِی‌تی کره جنوبی و قزاق تلکام قزاقستان به امضا رسانده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی استاک ترنسکریپت، لغو تحریم‌های غرب علیه ایران در ژانویه 2016 موجب شده تا موجی از سرمایه‌گذاری‌های جدید روانه بازار ایران شود. شرکت‌های بین‌المللی به دنبال منتفع شدن از یکی از به رو رشدترین اقتصادهای خاورمیانه هستند.
در این میان صنعت ارتباطات نیز یکی از حوزه‌های مورد علاقه برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران است.
شرکت مخابرات ایران اخیرا یک قرارداد تامین مالی یک میلیارد یورویی با یک شرکت خارجی برای توسعه و ارتقاء شبکه‌های خود امضا کرده است. این شرکت همچنین موافقتنامه‌های همکاری با شرکت ایتالیایی تولید کننده تجهیزات مخابراتی (ایتاتل)، شرکت کِی‌تی کره جنوبی و قزاق تلکام قزاقستان به امضا رسانده است.
در پاسخ به این علاقمندی شرکت‌های خارجی، وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران قرار است به صورت مشترک در روزهای ششم و هفتم سپتامبر در تهران میزبان کنفرانس ایران کانکت باشند.
این نشست به منظور آشنا ساختن اپراتورهای بین‌المللی، فروشندگان تجهیزات مخابراتی و ارائه دهندگان خدمات با ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در صنعت ارتباطات ایران برگزار می‌گردد.
در این نشست قرار است محمود واعظی -وزیر ارتباطات-، محمد جواد آذری جهرمی -مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- و نیکولاس هاپتون -سرکنسول انگلیس در ایران- سخنرانی کنند.
ایران کانکت فرصت منحصر به فردی برای شرکت‌های بین‌المللی است تا دیدی مناسب از بازار پهنای باند و خدمات موبایل در بازار رو به رشد ایران به دست آورند و از مشاوره‌های حقوقی و تجاری و کارگاه‌های مربوطه قبل از ورود به بازار ایران برخوردار شوند.

منابع دیگر:
 • اکونیوز
 • فاوانیوز
 • صبحانه آنلاین
 • پارس‌نیوز
۹۵/۰۵/۱۱
۱۲:۲۵

مهاجرت ۶۰۰۰ نفری در اپراتورها

کشاورزنیوز(اخبارکشاورزی ایران): وب سایت دیجیاتو – پیام ادیب: علی‌اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از سامانه ی اندازه‌ گیری و پایش کیفی شبکه ی ارتباطات زیرساخت کشور، در مورد آخرین وضعیت اجرای آزمایشی طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه توضیحاتی ارائه کرده است. بر اساس طرح ترابردپذیری، مشترکان می توانند با حفظ شماره، اپراتور موبایل خود را تغییر دهند. عمیدیان […]

کشاورزنیوز(اخبارکشاورزی ایران):
وب سایت دیجیاتو – پیام ادیب: علی‌اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از سامانه ی اندازه‌ گیری و پایش کیفی شبکه ی ارتباطات زیرساخت کشور، در مورد آخرین وضعیت اجرای آزمایشی طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه توضیحاتی ارائه کرده است. بر اساس طرح ترابردپذیری، مشترکان می توانند با حفظ شماره، اپراتور موبایل خود را تغییر دهند.
عمیدیان در این خصوص گفته است: «این طرح به صورت آزمایشی با مجوز ۵۰۰ نفر در هفته ی اول، ۵۰۰ تا ۷۵۰ نفر در هفته ی دوم و ۱۰۰۰ نفر در هفته ی سوم آغاز شد. در هفته ی اول ۱ درصد موفقیت حاصل شد، در هفته ی دوم، میزان موفقیت به ۱۰ درصد افزایش یافت و اکنون در هفته ی سوم مرحله ی آزمایشی طرح، تا ۲۰ درصد موفقیت کسب کردند».
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه‌ی صحبت های خود افزوده است در هفته ی سوم، ۶۰۰۰ مشترک درخواست جابجایی اپراتور داشته اند که از این تعداد، درخواست ۱۰۰۰ مشترک با موفقیت انجام شده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یادآور شده است: «طرح ترابدپذیری یک طرح ملی است که با همکاری تمامی اپراتور ها و شرکت زیرساخت انجام خواهد شد و پس از دوره ی تست موفق، به صورت رسمی اعلام می‌ شود».
عمیدیان با اشاره به راه اندازی آزمایشی طرح ترابردپذیری گفته است: «تا کنون اجازه ی تبلیغات به اپراتور های موبایل را نداده‌ ایم اما از دو ماه پیش با آنها هم‌ قسم شده‌ ایم تا هفته ی دولت راه‌ اندازی کامل ترابردپذیری را داشته باشیم».
منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

۹۵/۰۵/۱۱
۱۵:۳۲

نگاهی به بازار صادرات آی‌تی در جهان و جایگاه ایران در آن

در دنیای امروز، آی‌تی کلید توسعه و اشتغال در آن دانسته می‌شود لذا بهتر است به نوآوران داخلی بیشتر توجه شود.

‌به گزارش خبرنگار دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند صباحی است که صاحب‌نظران و کارشناسان اقتصادی کشور حرف از رکود اقتصاد کشور می‌زنند، رکودی که لطمه سنگینی به اقتصاد ما وارد می‌کند. البته نسخه‌ای که کارشناسان اقتصادی برای خروج از رکود می‌پیچند هم در اکثر موارد ایجاد اشتغال است. لذا با توجه به کمبود شغل در کشور و بیکاری خیل عظیمی از نیروهای جوان، بی‌شک فراهم کردن شغل برای این جمعیت بیکار از اولویت‌های اصلی اقتصاد کشور محسوب می‌شود. نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان، آی‌تی همواره به عنوان یکی از رشته‌های کارآفرین محسوب می‌شود چرا که دو یا سه جوان تنها با بهره‌گیری از چند سیستم کامپیوتری می‌توانند از صفر شروع کرده و حتی به درآمدهای باورنکردنی دست پیدا کنند. موفقیت گسترده وب‌سایت فیسبوک که موسس آن مارک زاکربرگ از صفر شروع کرده و حالا به شرکتی میلیارد دلاری تبدیل شده گواهی بر همین امر است.
برای آنکه بدانیم در دنیای امروز که آی‌تی کلید توسعه و اشتغال در آن دانسته می‌شود کشور ما در کجا قرار دارد، میزان صادرات محصولات آی‌تی در آن چقدر است و چه باید بکنیم تا در راستای اقتصاد مقاومتی این میزان را بهبود بخشیم در این گزارش به بررسی بازار صادرات آی‌تی در جهان و البته جایگاه کشور عزیزمان ایران در این بازار جهانی پرداختیم.
*نقش پررنگ آی‌تی در اقتصاد جهان
جالب است بدانید که طبق گزارشی که به تازگی توسط موسسه «نایت فرانک» درباره قوی‌ترین اقتصادهای جهان تا سال 2050 منتشر شده، نام سه کشور هندوستان، چین و آمریکا که هرسه بیشترین سرمایه‌گذاری را در فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته‌اند در ابتدای فهرست قرار دارد. همین امر هم نشان از جایگاه و اهمیت انکار ناشدنی آی‌تی در اقتصاد جهان است.
برای درک بهتر پولساز بودن آی‌تی و نقش شگفت‌انگیز آن بر بازار اقتصاد جهانی کافی است که نگاهی به آمار فروش شرکت اپل بیاندارید. این غول فناوری در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۵میلادی موفق به فروش ۷۴/۵ میلیون آی‌فون در جهان شده است. جالب است بدانید که درآمد این شرکت تا پایان سال 2015 به حدود ۲۹۸/۴میلیارد دلار هم رسید. با این اوصاف باید گفت، سود فصلی اپل به ۱۸میلیارد دلار می‌رسد و این میزان پول معادل ۲۵درصد مجموع ثروت پولدارترین شخص دنیا است.
با توجه به حجم بالای مبادلات آی‌تی در جهان، طبیعی است که در اقتصاد امروز جهان به آی‌تی چه از نظر کیفی و چه کمّی توجه زیادی می‌شود. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که امروزه دیگر حجم سرمایه و اندازه‌ی بازار در توسعه‌ی اقتصادی ملل نقش اساسی ندارد، بلکه این نقش را دانش و فناوری ایفا می‌کند.
با این اوصاف باید گفت که کشورهایی که سرمایه‌گذاری بیشتری در آی‌تی انجام دهند در سال‌های آتی به پیشرفتی چشمگیر و جهشی بلند در اقتصاد خود نایل می‌شوند.
*آمریکا در صدر کشورهای صادر کننده آی‌تی
ایالات متحده از ابتدای دهه 1990 میلادی با سرمایه‌گذاری عظیمی که در صنعت آی‌تی داشته توانسته خود را به قدرت اول جهان در این زمینه  تبدیل کند.
نتایج پژوهش‌های محققان موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که صنعت آی‌تی در ایالات متحده امریکا تا پایان سال 2015 ميلادی بازاری3/2تریليون دلاری داشته و انتظار می‌رود این رقم تا پایان سال 2016 ميلادی حتی به 5/2تریليون دلار برسد که در این ميان، بخش عمده ای از این بازار مربوط به نرم افزار می‌شود.
این تحقيقات همچنین نشان داده که درحال حاضر ایالات متحده امریکا موتور اصلی رشد بازارجهانی نرم افزار محسوب می‌شود و این کشور با دراختيار داشتن شرکت‌های بزرگ و غول‌های دنيای فناوری همچون مایکروسافت، اپل، سيسکو و Hewlett Packard پيشتاز بازار نرم افزار در حوزه آی‌تی است.
رشد خیره کننده صادرات آی‌تی در هندوستان
در ميان کشورهای نسبتاً توسعه یافته موسوم به بریلکس(شامل برزیل، روسيه، هندوستان،چين و آفریقای جنوبی) این هندوستان است که با وجود بحران اقتصادی، سرمایه‌گذاران همچنان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در صنعت آی‌تی آن هستند.
این کشور به پشتوانه سرمایه‌گذاران خارجی حتی می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور، تبدیل به یکی از پیشتازان صنعت آی‌تی در جهان شود و بالاترین رشد را در زمينه صادرات این حوزه داشته باشد.
بازار صادرات حوزه آی‌تی هندوستان در سال 2015 رشدی 13 تا 15درصدی را تجربه کرده است که رقمی چشم گیر محسوب می شود.
ارزش این بازار در حال حاضر به 99ميليارد دلار میرسد که البته با احتساب بازار داخلی، ارزش بازار این حوزه به حدود 118ميليارد دلار نیز خواهد رسيد. این درحالی است که ميزان صادرات حوزه آی‌تی در سال 2014 برای این کشور حدود 86ميليارد دلار بوده است که این ارقام نشان از رشدی مناسب این صنعت در هند دارد.
*ترکیه رقیب اصلی ایران در بازار آی‌تی منطقه
بازار صادرات آی‌تی در حوزه نرم‌افزار در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و حجم عظیمی از مبادلات این صنعت را به خود اختصاص داده است. طبیعتا ایران به دلیل داشتن زبان مشترک و ویژگی‌های مشترک فراوان با مردمان‌ تاجیکستان و افغانستان زمینه مساعدی برای صادرات محصولات آی‌تی در حوزه نرم‌افزار به این کشورها دارد. برای مثال نرم‌افزارهایی نظیر "درج" که شعرهای فارسی را ارایه می‌دهند و همچنین اپلیکیشن‌های موبایلی که به معرفی فرهنگ غنی ایران می‌پردازد در این زمینه می‌توانند مورد توجه کشورهای فارسی زبان همسایه ما قرار گیرند.
درواقع با توجه به علاقه مردم این دو کشور به ایران این موضوع می‌تواند زمینه خوبی برای صادرات محصولات آی‌تی به آنها باشد. به علاوه آنکه به دلیل زبان مشترک ایران با افغانستان و تاجیکستان حتی در تمام زمینه‌های دیگر هم فرصت خوبی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار کشور برای صادرات به این کشورها وجود دارد.
البته توسعه صادرات نرم‌افزاری به این دو کشور مستلزم حرکت سریع در این عرصه است چراکه کشور ترکیه که در سایر زمینه‌های اقتصادی در این دو کشور فعال است بسیار تمایل دارد بازار آی‌تی را نیز تصاحب کرده و آن را هم نصیب خود کند.
باید توجه داشت که رقابت ایران با ترکیه برای تصاحب بازار صادرات آی‌تی به افغانستان و تاجیکستان به حدی جدی است که وزیر ارتباطات دولت قبل در آخرین روز‌های فعالیت خود صراحتا گفته است: "ترکیه بزرگترین رقیب بازار فناوری اطلاعات ایران است" و حتی پیشنهاد داده تا سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در این رقابت بازارگانان ایرانی را مستقیما حمایت کنند.
*بازار پرسود آی‌تی در منطقه و شانس ایران برای تصاحب آن
در منطقه خاورمیانه کشورهای همسایه و البته خود ایران پول‌های هنگفتی را برای خرید تجهیزات آی‌تی از موبایل گرفته تا دکل‌ها و سوییچ‌های مخابراتی هزینه می‌کنند. پژوهشگران شرکت آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده‌اند در سال جاری میلادی هزینه‌کرد کشورهای خاورمیانه و آفریقا در بازار فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات از ۲۷۰ میلیارد دلار نیز بگذرد و درآمد عرضه‌کنندگان بازار آی‌تی از این مناطق نیز ۹ درصد در مقایسه با سال گذشته رشد خواهد داشت. این پژوهشگران بر این باورند که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به زودی از نظر رشد هزینه‌کردها به دومین بازار پر رونق آی‌تی در جهان تبدیل خواهد شد.
با این حساب باید گفت که با توجه به قرار گرفتن کشور ما در قلب خاورمیانه در صورت وجود برنامه‌ریزی، فراهم کردن بسترهای لازم و سرمایه‌گذاری کافی می‌توانیم در آینده‌ای نه چندان دور صادرات محصولات آی‌تی به تمام منطقه را در دست بگیریم.
ایران هم‌اکنون هم در زمینه صادرات آی‌تی فعال است و محصولاتی نظیر سوییچ‌های مخابراتی، سی‌دی و دی‌وی‌دی خام و کیبورد را به عراق، دوبی و چند کشور منطقه صادر می‌کند. البته طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته صادرات آی‌تی ایران به طرز معناداری کاهش داشته است. با این همه با توجه به رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران انتظار می‌رود تا اوضاع صادرات آی‌تی کشور اندکی بهتر شود البته باید به این نکته هم توجه داشت که نباید اجازه داد با واردات بی‌رویه و بدون ضابطه محصولاتی که نمونه مشابه آنها در داخل تولید می‌شوند دوران پساتحریم تبدیل به دوران پساواردات شود.
*تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو افزایش صادرات
بدیهی است که تحقق اقتصاد مقاومتی در دنیایی که با رقبای سرسختی در منطقه و جهان رو‌به‌رو هستیم کار ساده‌ای نیست. برای بهبود وضعیت و کم کردن فاصله خود با سایر کشورهای صادرکننده آی‌تی در جهان می‌بایست از همین امروز تصمیم گرفته و سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای روی شرکت‌های دانش بنیان و ایده‌های خلاقانه محققانمان داشته باشیم.
طبق آخرین آمارهای موجود، تا پایان سال 90 کل حجم صادرات کشور چیزی بیش از 40 میلیارد دلار برآورد شده است که از این میزان، صادرات فناوری‌های پیشرفته و کالاها و محصولات دانش بنیان چیزی در حدود 840 میلیون دلار بوده است و این یعنی تنها کمتر از یک چهلم صادرات کشور به آی‌تی اختصاص یافته که با توجه به تعداد فارغ‌التحصیلان آی‌تی از دانشگاه‌های ایران و با توجه به استعدادهای موجود در کشور بسیار ناچیز بوده و در صورت خواست مسوولان وسرمایه‌گذاری صحیح و هدفمند این وضعیت می‌تواند به شکل چشمگیری بهبود یابد.
در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که اگرچه جوانان توانای ایرانی با خلاقیت خود، نوآوری و اختراعات قابل توجهی را انجام داده‌اند اما چندان توجهی به آنها نشده و از طرح‌هایشان حمایت مالی لازم برای تولید انبوه به عمل نیامده است. یک نمونه آن هم ساخت شارژر بی‌سیم موبایل بود که در داخل کشور هیچ سرما‌یه‌گذاری روی آن سرمایه‌گذاری نکرد و سازنده ایرانی در نهایت امتیاز آنرا به یک شرکت خارجی فروخت.
این در حالی است که هرساله وزارت ارتباطات و دولت وام‌ها و بودجه‌های کلانی را به حمایت از طرح‌های گوناگون و رنگارنگ حوزه آی‌تی اختصاص می‌دهد اما این هزینه‌ها یا به پروژه‌های نه چندان مفیدی مثل حمایت از جویشگرهای ملی، که البته صدها نمونه خارجی داشته و موضوعی تکراری است اختصاص می‌یابند و یا صرف ساخت محتواهای تکراری در فضای وب می‌شوند.
 تاریخ همین چند دهه اخیر ثابت کرده است سراسر کشور عزیزمان ایران سرشار از نوابغ و نوآورانی است که اگر همین امروز به آن‌ها توجه نشود و مورد حمایت قرار نگیرند شاید در سال‌های آتی جذب کشورهای رقیب شده و فرصت سرمایه‌آفرینی این استعدادها برای همیشه از کشور گرفته ‌شود. لذا از تمامی مسوولان انتظار می‌رود تا با درک عمیق از اولویت‌های صنعت آی‌تی به توسعه این صنعت کمک کنند. طبیعی است که در صورت تحقق این امر آی‌تی نیز می‌تواند به عنوان موتور محرکه خروج کشور از رکود عمل کرده و اوضاع اقتصادی‌مان را هرچه سریعتر بهبود بخشد.
گزارش از نادر نینوایی

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۵۶

واکنش تجار به تصمیم ارزی دولت

دولت خرید و فروش ارز آزاد برای بانک‌ها را آزاد کرد؛ حال دیگر رقیبی سرسخت برای صرافی‌ها در فروش ارز تعیین شده؛ اما برخی می‌گویند احتمال تبانی بانک ها در نرخ‌گذاری‌ فروش‌های ارزی وجود دارد

به گزارش سرمدنیوز،‌ بانک مرکزی دستورالعمل خرید و فروش ارز به نرخ بازار آزاد را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد و بر این اساس دست بانک ها در این باره باز شد. بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان نیز از این تصمیم دولت استقبال کرده و می گویند که این یک گام جدی در یکسان سازی نرخ ارز است، همان موضوعی که سالها رانت عظیمی را در اختیار عده‌ای قرار داده بود. حتی با اینکه ماهها است که قیمت ارز در بازار نوسان جدی نداشته و دیگر خبری از فاصله‌های فضایی میان ارز دولتی و ارز آزاد نیست، اما باز هم همان میزان اندک فاصله میان دلار دولتی و بازار آزاد، رانتی هر چند کوچکتر از قبل را در اختیار برخی تجار و کسبه بازار می‌دهد.
بر همین اساس فعالان اقتصادی معتقدند که دولت باید خیلی زودتر از اینها، دست به اجرای تصمیم یکسان سازی نرخ ارز می‌زد و حال که تصمیم گرفته بازار خرید و فروش ارز آزاد در بانکها را ایجاد کند، نشان می‌دهد که مصمم است سیاست تک نرخی کردن ارز را اجرایی کرده و به فصل دلارهای رانتی پایان دهد. اما به هرحال نگرانی‌هایی نیز از شیوه اجرای این تصمیم میان فعالان اقتصادی وجود دارد و آنها بر این باورند که دولت باید با دقت کامل، بازار خرید و فروش ارز آزاد را به بانکها بسپارد، چراکه شیوه اجرا بسیار مهم است و چه بسیار تصمیماتی بوده‌اند که بسیار خوب و به نفع فضای کسب و کار ایران بودند، اما در عمل، شیوه اجرا آنقدر بد بوده که شیرینی آنها، تلخی فراوانی به دنبال داشته است.
برخی دیگر نیز بر این باورند که بانکها بالاخره بنگاههای اقتصادی هستند تا اینکه به کار بانکی خود بپردازند و ممکن است در این جهت، رقابت‌های منفی بر سر نرخگذاری ارز انجام دهند، یا تبانی‌هایی در این رابطه صورت گیرد، بنابراین باید دولت نظارت عالیه خود بر بانکها را نیز در اجرای دستورالعمل خرید و فروش ارز، انجام دهد.
بساط رانت‌های ارزی برچیده می‌شود
عباس آرگون، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: سپردن خرید و فروش ارز آزاد به بانکها، نشانگر این است که دولت دارد به سمت یکسان سازی نرخ ارز حرکت می‌کند و با توجه به اینکه مشکلاتی در ارزهای چند نرخی، همیشه وجود داشته، اکنون این مشکلات کمتر شده و اکنون این حرکت، گامی رو به جلو برای از بین رفتن این مشکلات و رانت‌های ناشی از آن به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: اکنون بحث رقابت بر سر خرید و فروش ارز میان بانکها وجود دارد و به نظر هم می‌رسد که نرخ ارز در یک فضای رقابتی تعیین شود، اگرچه برخی معتقدند که ممکن است فضای رقابت منفی نیز میان بانکها بوجود آید، اما به هرحال اگر در کنار این تصمیم، انتقال ارز هم به راحتی صورت گیرد و ارز به داخل کشور بیاید، به نظر می‌رسد اوضاع برای عرضه ارز متعادل‌تر شده و همین امر، تقاضا را هم کنترل می‌کند. ضمن اینکه با توجه به افزایش نرخ صادرات و رشد صادراتی که در ۴ ماهه گذشته داشته‌ایم، به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک، ریسک بانکی کم خواهد شد و با گشایش‌های اعتباری که در راه است، به نظر می‌رسد می‌توان با روش‌های نوینی کار کنیم.
به گفته آرگون، شاید اگر دولت می‌خواست ارز را به یکباره تک‌نرخی کند، فضا سخت‌تر می‌شد ولی این کار می‌تواند شروع خوبی باشد و بانکها به راحتی کار را شروع کنند.
ابهام در شیوه خرید و فروش ارز آزاد در بانکها
همچنین سیدرضی آقامیری، عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز در این رابطه به خبرنگار مهر می‌گوید: فروش ارز آزاد از سوی بانکها، مقدمه‌ای برای یکسان سازی نرخ ارز است و واقعیت این است که اگر دولت بخواهد ارز را یکسان کند، اولین کاری که باید انجام دهد این است که هر کسی که نیاز به تهیه ارز دارد، دولت بتواند ارز مورد نیاز آن را در اختیارش بگذارد.
وی در این خصوص که احتمال وجود تبانی منفی بین بانکها بر سر کاهش شدید یا افزایش قیمت ارز وجود دارد نیز می‌افزاید: وقتی کار خرید و فروش ارز آزاد به بانکها سپرده شده، یعنی دولت می‌گوید که افراد به بانکها مراجعه کنند تا آنها کار شما را در مورد ارز انجام دهند، اما اینکه این کار با چه مکانیزمی و چطور انجام شود و یا ارز صادرکننده با چه نرخی خریداری شده و یا ارز با چه نرخی فروخته شود، هنوز معلوم نیست و باید صبر کنیم که مردم برای دریافت و یا فروش ارز به بانکها مراجعه کنند تا متوجه شویم، مکانیزم چیست؛ به هرحال ممکن است برخی مشکلات نیز در این رابطه بروز کند.
آقامیری معتقد است که دولت باید نرخ ارز را در خرید و فروش بانکها به نوعی اعلام کند تا مشخص شود که هر فردی در بانک ارز را بیاورد، به چه نرخی می‌خرند؛ در حالیکه اکنون بانک مرکزی اعلام نکرده که ارز را با چه نرخی از صادرکنندگان می‌خرد، این در حالی است که اکنون صادرکنندگان یا واردکنندگان نمی‌دانند که کار خرید و فروش ارز در بانکها با چه نرخی انجام می‌شود و آیا ارز خود را به صرافی بفروشند بهتر است یا به بانکها یا اینکه ارز از صرافی بخرند با صرفه‌تر است یا برای خرید به بانکها مراجعه کنند، پس به نظر می‌رسد که دولت باید شفاف‌سازی لازم را در این رابطه داشته باشد.
بانکها رقابتی عمل نکنند از دور خرید و فروش ارز خارج می‌شوند
همچنین محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز در این رابطه به خبرنگار مهر می‌گوید: به نظر من این سیاست برای سپردن خرید و فروش ارز آزاد به بانکها، یکی از مقدمات تک نرخی شدن ارز است؛ البته خرید و فروش ارز در تمام دنیا توسط سیستم بانکی انجام می‌شود و اگر هم صرافی‌هایی هستند که برای خرید و فروش ارز فعالیت می‌کنند، حتما زیر نظر بانک مرکزی کشورها مشغول به کار هستند، در حالیکه هم اکنون در ایران شاهد این هستیم که نابسامانی خرید و فروش ارز و ریسکی که به صادرکنندگان و اردکنندن وارد می‌شود، بسیار بالا است.
او می‌افزاید: این دستورالعمل نیز می‌تواند با این روش، مشکلات خرید و فروش ارز را کم کند، بنابراین اگر مشکلات بانکی که امروز در کشور به دلیل تحریم وجود دارد برطرف شود، صادرکننده وجوه خود را در حساب خود دریافت کرده و ارز را با نرخ آزاد به بانکها می‌فروشد که ریسک صرافی را دیگر تحمل نکند، نکته مهم بعدی این است که صادرکنندگانی که در سالهای ۹۰ و ۹۱ کالایی را با ال سی فروخته و وجوه را به صورت دلاری و یوروی دریافت کرده بودند، نمی توانستند عین دلار را از بانکها در کشور تحویل بگیرند و بانکها از این کار سر باز می‌زدند، اما اکنون می توانند به راحتی این کار را انجام دهند؛ ضمن اینکه آن زمان حتی بانکها حواله انجام نمی‌دادند و نرخ ارز را با نرخ دلار مبادله‌ای، به صادرکنندگان تحویل می‌دادند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید: برای کسانی هم که در بانکها سپرده‌گذاری ارزی می‌کردند، امکان دریافت وجوه بر اساس نرخ آزاد وجود نداشت؛ بنابراین به نظر می‌رسد این دستورالعمل می‌تواند در جهت شفاف‌سازی معاملات تجارت خارجی هم باشد. دولت البته باید قیمت ارز را دستکاری نکند و در حد مدیریت شناوری که در قانون تکلیف شده است، مدیریت کند؛ اما به هرحال، بعید می‌دانم که غیر از عرضه و تقاضا، سیستمی بتواند به خوبی قیمت را تعیین کند؛ پس بانکها نیز اگر بخواهند از این فرصت به نفع خود استفاده کنند و نگرانی ناشی از تبانی آنها را در تعیین قیمت محقق کنند، بازنده خواهند بود و افراد، مجدد سراغ صرافی‌ها می‌روند، اما بعید می‌دانم بانکها بخواهند از این بازار بیرون بروند.
بساط جمشید بسم‌الله‌ها برچیده می‌شود
همچنین فرهاد فزونی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: هر چقدر ارز بیشتری در بازار ارایه شود و خرید و فروش‌ها از غیر سازمان‌های معتبر کاهش یابد، برای فعال اقتصادی بهتر است که کار خود را با سیستم بانکی انجام دهد.
وی می افزاید: اگر دوباره خرید و فروش ارز از صرافی‌ها رونق پیدا کند، مجدد افرادی همچون جمشید بسم‌الله و اعوان و انصارش هم در بازار ارز پیدا می‌شوند و حکمرانی می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که بانکها کار خرید و فروش ارز را انجام دهند. ضمن اینکه گام مهمی در جهت تک نرخی نیز برداشته می‌شود و کم کم نرخ‌های حبابی بازار ارز نیز می‌ترکد.
به گفته فزونی، احتمال تبانی به نظر نمی‌رسد وجود داشته باشد، چراکه بیشتر بانکهای ما دولتی هستند و به نظر نمی‌رسد خارج از تصمیمات دولتی، اقدامی بکنند، اکنون وقت این حرفها نیست و به نظر می‌رسد همه باید کمک کنند تا سیاست ارز تک‌نرخی اجرایی شود، بنابراین بهترین کار این است که فعالان اقتصادی، ارز مورد نیاز خود را از بانکها بخرند و خواسته‌های خود را از طریق بازار رسمی تامین کنند.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۲۸

پیوستن به سازمان تجارت جهانی و سرانجام داخلی ها

رویای پایان انحصار خودروسازی، با پیوستن به WTO؟
در حالی فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی دو روز گذشته با صدور بیانیه‌ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت کرد که به اعتقاد کارشناسان، در صورت پیوستن ایران به این سازمان بسیاری از صنایع کشورمان به‌خصوص صنعت خودرو با آسیب‌های جدی روبه‌رو خواهند شد.
آنگونه که کارشناسان می‌گویند، از مهم‌ترین چالش‌هایی که در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی موقعیت خودروسازان ایرانی را به مخاطره خواهد انداخت، فشار رقابت ناشی از پذیرش الزامات سازمان تجارت جهانی و چالش‌های رقابتی حاصل از ظهور فناوری‌های نوین و تحولات ساختاری در صنعت خودرو جهان است. از آنجا که صنعت خودرو در حال حاضر چنین توانایی ندارد؛ بنابراین در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی و کاهش تدریجی تعرفه‌ها، صنعت خودرو آسیب جدی را متحمل می‌شود.
بر این اساس یکی از مهم‌ترین ملزومات پیوستن به سازمان تجارت جهانی، کاهش تدریجی تعرفه‌ها عنوان می‌شود. با کاهش تعرفه‌ها، بسیاری از تولیدات داخل همچون خودرو در فضای رقابتی قرار خواهند گرفت. در چنین فضایی دولت باید حمایت تعرفه‌ای خود را از بسیاری صنایع همچون خودرو کاهش دهد. از آنجا که خودروسازی در ایران صنعتی نیمه‌دولتی است و بازار خودرو در انحصار دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی است؛ بنابراین کاهش تعرفه‌ها و ایجاد شرایط رقابتی به ضرر صنعت خودرو خواهد بود.
به این ترتیب در شرایطی بحث پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی جدی شده است و این موضوع یکی از پیش‌نیازهای ورود ایران به اقتصاد جهانی عنوان می‌شود که کارشناسان معتقدند وزارت صنعت و خودروسازان در صورت عملیاتی شدن این موضوع با چالشی جدی مواجه می‌شوند؛ به خصوص اینکه صنعت خودرو ایران آمادگی لازم برای ورود به بازار رقابتی را ندارد؛ بنابراین وزارت صنعت باید با در نظر گرفتن برنامه‌ریزی و استراتژی مشخص در دوره الحاق زمینه‌های لازم را فراهم کند تا آسیب‌هایی که از این طریق به خودروسازی کشور وارد می‌شود به حداقل برسد.
دستیابی به مولفه‌های رقابتی
همان‌طور که گفته شد، پیوستن به سازمان تجارت جهانی با هدف تسهیل تجارت بین کشورها و افزایش رقابت‌پذیری صورت می‌گیرد. این در شرایطی است که پیوستن ایران نیازمند یکسری پیش‌زمینه‌ها و پیش‌شرط‌هایی است. یکی از الزامات پیوستن به این سازمان کاهش تعرفه‌ها است که این موضوع نیز در طول دوره الحاق صورت می‌گیرد و باید مطابق با استانداردهای جهانی صورت بگیرد. در این دوره است که خودروسازان ممکن است آسیب را متحمل شوند؛ زیرا با برداشته شدن دیوار تعرفه‌ای، ورود خودروهای خارجی به کشور با قیمتی مناسب تر فضا را به شدت رقابتی می‌کند. در صورتی که صنعت خودرو ایران آمادگی لازم برای بازار رقابتی را نداشته باشد، مسلم است که متضرر خواهد شد.
در همین زمینه فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: هرچند دولت قصد پیوستن به سازمان تجارت جهانی را دارد، اما تا سه سال، تغییری در تعرفه واردات خودرو ایجاد نمی‌شود؛ زیرا خودروسازان توانایی ورود به فضای رقابتی را ندارند.
وی با اشاره به اینکه در صورت کاهش تعرفه واردات خودرو و ورود خودروهای ارزان، تولید در ایران اقتصادی نخواهد بود، می‌گوید: مسلم است که وزارت صنعت به دلیل حمایت صنعت خودرو در تعیین تعرفه به همه این موضوعات توجه دارد و براین اساس برنامه‌ریزی می‌کند.
براین اساس، کارشناسان تاکید دارند، خودروسازان برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از پیوستن باید بتوانند خود را برای بازار رقابتی آماده کنند. برای حل این مشکل خودروسازان داخلی باید کیفیت محصولات خود را بسیار بالا ببرند و از طرف دیگر هزینه‌های تولید را کاهش دهند. در این میان بحث تکنولوژی‌های روز به کار رفته در صنعت خودرو جهانی نیز دارای اهمیت اساسی است. درصورتی که خودروسازان به این مهم دست پیدا نکنند، مسلما آسیب جدی خواهند دید. این موضوع در شرایطی اهمیت دارد که هم‌اکنون دولت به‌منظور حمایت از صنعت خودرو تعرفه‌ بالای 40 درصدی را برای واردات خودرو به کشور در نظر گرفته است. با این وجود خودروسازان داخلی تاکنون نتوانسته‌اند به لحاظ کیفیت و قیمت، اقدامات مهمی را انجام دهند. بنابراین در صورت نادیده گرفتن مولفه‌های رقابتی، خودروسازان داخلی توانایی رقابت با محصولات خارجی را نخواهند داشت. در این شرایط اگر قرار است ایران به عضویت دائم سازمان تجارت جهانی دربیاید، خودروسازی به‌عنوان لکوموتیو صنایع کشور باید بتواند شرایط لازم را در این زمینه فراهم کند.
بهاره عریانی، پژوهشگر صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بدون فراهم کردن پیش نیازهای لازم را به ضرر صنعت خودرو می‌داند و می‌گوید: صنعت خودرو باید با فراهم کردن مولفه‌های بازار رقابتی خود را آماده ورود به وضعیت جدید کند. در این میان سه مولفه قیمت، کیفیت و به روز بودن تکنولوژی‌های به کار رفته درون خودرو از اهمیت اساسی برخوردار است. عریانی معتقد است که تجربه خودروسازان طی سال‌های گذشته نشان‌دهنده آن است که آنها در بحث قیمت، کیفیت ومحصولات به روز نمی‌توانند با همتایان خارجی خود به رقابت بپردازند که این موضوع در زمان الحاق اثر جدی بر وضعیت خودروسازان خواهد داشت و آنها باید خود را برای این زمینه‌ها آماده کنند.
به رغم آنکه برداشته شدن دیوار تعرفه ای موجب آسیب پذیری صنعت خودرو عنوان می‌شود اما برخی از کارشناسان این موضوع را زمینه توسعه صنعت خودرو می‌دانند. به اعتقاد این دسته، خودروسازی کشور در زمان الحاق قطعا با افت جدی مواجه خواهد شد که این موضوع شک بسیاری را به ساختار صنعت خودرو وارد می‌کند، اما بعد از گذشت چند سال چون خودروسازان در فضای رقابتی قرار می‌گیرند؛ بنابراین می‌توانند به توسعه خود بپردازند که این موضوع را در نمونه ترکیه نیز شاهد بوده‌ایم.
در همین زمینه حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید، در ابتدای امر الحاق، مشکلات بسیاری دامن صنعت خودرو را خواهد گرفت بنابراین خودروسازی ایران باید به لحاظ ساختاری آمادگی لازم را برای فضای بدون تعرفه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در زمان الحاق قطعا شوک بزرگی به صنعت خودرو وارد می‌شود که موجب افت آن خواهد شد، عنوان می‌کند، در صورتی که خودروسازان برنامه مشخص و مدونی برای این الحاق داشته باشند پس از چند سال وارد روزهای اوج می‌شوند؛ بنابراین هر چند عضویت ایران در این سازمان فشارهایی را به صنعت خودرو وارد می‌کند، اما مثبت تلقی می‌شود زیرا در مسیر توسعه قرار می‌گیریم.
با این وجود کارشناسان الزام رسیدن به این توسعه را تغییر ساختار صنعت خودرو آن هم با زمان‌بندی مشخص می‌دانند. آن‌گونه که به‌نظر می‌رسد دولت باید تصدیگری خود بر صنعت خودرو را پایان دهد زیرا تغییر ساختار مالکیت موجب چابک‌سازی صنعت خودرو کشور خواهد شد. از سوی دیگر، شرکت‌های خودروساز بعد از پیوستن ایران به این سازمان می‌توانند با کاهش قیمت ، وضعیت بهتری را در بازار کسب کنند. این امر می‌تواند با کاهش هزینه‌های سربار و نیروی انسانی ناکارآمد صورت بپذیرد. همچنین کاهش هزینه‌های قطعات و مواد اولیه توسط زنجیره تامین و کنترل تورم توسط دولت نیز، تاثیر معنی داری در کاهش استراتژیک هزینه‌های شرکت‌های خودروساز و افزایش سهم بازار آنها خواهد داشت.
بهاره عریانی با بیان اینکه پیش از الحاق باید اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو صورت بگیرد، می‌گوید: مسوولان باید به مرور تعرفه‌ها را کم کنند و براساس قرارداد جوینت ونچر انتقال فناوری را در صنعت خودرو عملی کنند و تغییر ساختار مالکیت از دولتی به خصوصی را دنبال کنند. اگر این پیش‌نیازها صورت گرفت، الحاق با موفقیت انجام می‌شود، اما بدون فراهم کردن این مقدمات نتیجه خوبی در انتظار صنعت خودرو نیست.
تاثیر حضور شرکای خارجی
در این میان برخی از کارشناسان معتقدند که پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی بحث مشارکت خودروسازان ایران با شرکای خارجی را تسهیل می‌کند؛ زیرا امکان تجارت دو طرفه را به صنعت خودرو خواهد داد. این موضوع زمانی حائز اهمیت است که یکی از الزامات در نظر گرفته شده در قراردادهای خودرویی، بحث صادرات 30 درصدی محصولات است. براین اساس حسن کریمی سنجری عنوان می‌کند : از آنجا که در قراردادها با طرف خارجی قرار است یک بخشی از تولیدات به بازارهای هدف صادر شود برای اینکه این امکان میسر شود باید عضو WTO باشیم تا بتوانیم خودروهای تولیدی را با قیمت مناسب و بدون تعرفه به بازارهای هدف صادر کنیم.
اعلام آمادگی برای دوره بسترسازی
کشورها قبل از پیوستن به سازمان تجارت جهانی دوره‌ای را تحت عنوان الحاق یا بسترسازی را دنبال می‌کنند که در این مدت به آنها فرصت داده می‌شود تا زیرساخت‌های لازم خود ‌را فراهم کنند. طول مدت دوره الحاق معمولا 5 تا 7 سال است که بنا به گفته کارشناسان مدت زمان بسیار مناسبی است که دولت با برنامه‌ریزی، زمینه‌های لازم برای ورود به اقتصاد جهانی را فراهم کند. در این دوره، علاوه‌بر انجام اقداماتی مانند کاهش تدریجی تعرفه‌ها، آزادسازی نرخ ارز و پرداخت مستقیم یارانه به مصرف‌کنندگان نیز صورت می‌گیرد. بنابراین در حال حاضر چون ایران هنوز وارد مرحله الحاق نشده باید برنامه مقاوم‌سازی برای دوره الحاق را در نظر بگیرد. بیوک علیمرادلو، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: ورود هر کشوری به سازمان تجارت جهانی در سال‌های اول فشار بسیاری را به تولید و مردم وارد می‌کند و این موضوعی اجتناب‌ناپذیر است، اما در صورت دارا بودن برنامه دولت می‌تواند میزان آسیب را کاهش دهد.
علیمرادلو معتقد است که پیوستن به این سازمان قطعا زمانبر است، بنابراین باید زمینه‌های لازم برای الحاق در نظر گرفته شود، برای عضویت در سازمان تجارت جهانی باید استراتژی صنعتی و تجاری دارا باشیم زیرا بدون برنامه نمی‌توانیم قدمی به جلو برداریم. وی با بیان اینکه ورود بی‌برنامه و بدون فراهم کردن مقدمات لازم و کافی، به سازمان تجارت جهانی اثرات زیانباری را متوجه صنعت خودرو کشور خواهد کرد، می‌گوید: باید قبل از الحاق صنایع کشور را توانمند کرد. در این میان چون صنعت خودرو دارای اهمیت بسیاری در اقتصاد کشور است؛ بنابراین خودروسازان باید آماده رقابت با همتایان خارجی خود به صورت جدی شوند که این موضوع نیازمند استراتژی مشخص است/دنیای اقتصاد

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۵۶

وزیر ارتباطات، رئیس گروه اقتصادی ایران در باکو

کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل ازروابط عمومی سفارت ایران در باکو، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی نتیجه توافق روسای جمهوری دو کشور در تهران پس از دیدار ˈالهام علی افˈ رییس جمهوری آذربایجان از جمهوری اسلامی ایران و با هدف افزایش مبادلات اقتصادی دو طرف صورت می گیرد.
مسوولیت گروه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را در این کمیسیون ˈمحمود واعظیˈ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر عهده دارد.
امضاء یاداشت تفاهم بین دو کشور، دیدار با وزرای اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان ، ارتباطات و فناوری های پیشرفته و وزیر حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان از برنامه این کمیسیون اعلام شده است.
برگزاری نشست مشترک تجار ایران و جمهوری آذربایجان به منظور بررسی زمینه ها و ظرفیت های همکاری فی مابین و همچنین بررسی راههای رفع موانع موجود از جمله برنامه های پیش بینی شده گروه اقتصادی ایران در سفر به باکو است .
در نشست مشترک ایران و جمهوری آذربایجان که در مرکز تجاری باکو برگزار خواهد شد ، حدود ۵۰ شرکت فعال ایران در زمینه های بازرگانی، صنایع ، مواد غذایی، کشاورزی، مهندسی، ساختمان، حمل و نقل، کشتیرانی و لجستیکی، محصولات شیمیایی، بهداشتی، فناوری ارتباطات و اطلاع رسانی، مشاوره ای و سایر زمینه ها حضور  داشتند.
مقامات دو کشور حجم مبادلات تجاری فعلی بین دو کشور را قانع کننده نمی دانند و معتقدند که با توجه به ظرفیت های بزرگ اقتصادی دو طرف و نیز مزیت های همسایگی و ترانزیتی می توان ارزش فعلی مبادلات را به میزان قابل توجهی افزایش داد.
 

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۵۹

اثرات اقتصادی تغییرات جوی در یک اینفوگرافیک/تغییرات جوی چه تاثیری بر تولید ناخالص داخلی کشورها می‌گذارد؟

تغییرات جوی و افزایش دمای زمین یکی از چالش برانگیز‌ترین موضوعات امروز دنیاست‌. به همین دلیل تلاش برای کم‌کردن انتشار کربن ادامه دارد.

مونا مشهدی رجبی: تغییرات جوی و افزایش دمای زمین یکی از چالش برانگیز‌ترین موضوعات امروز دنیاست‌. به همین دلیل تلاش برای کم‌کردن انتشار کربن ادامه دارد. تمامی ‌این سیاست‌ها با هدف کاهش انتشار کربن و مقابله با تغییرات جوی است که اولین و اصلی‌ترین نشانه آن را می‌توان در گرم‌تر شدن زمین مشاهده کرد.
به گزارش اقتصادنیوز، حال این سوال وجود دارد که اگر دنیا در کنترل روند افزایش دما و انتشار گاز دی اکسید کربن که عامل اصلی تغییرات جوی است موفقیتی نداشته باشد چه پیش می‌آید؟ مطالعات نشان می‌دهد اولین تاثیر تغییرات جوی تخریب سرمایه‌های فیزیکی و زیر‌ساخت‌هاست‌. افزایش دما و آب‌ شدن یخ‌های قطبی سبب می‌شود تا سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها افزایش یابد و احتمال جاری ‌شدن سیل در بخش‌هایی از دنیا و خشکسالی و آتش‌سوزی در جنگل‌ها در مناطق دیگر افزایش پیدا کند.
این وضعیتی است که در سال‌های اخیر در قالب سیل در کشور چین یا سونامی ‌در کشورهای جنوب شرقی آسیا و ژاپن بارها مشاهده شده است‌. این حوادث آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های شهری، جاده‌ها و بزرگراه‌ها، سدها و فرودگاه‌ها و حتی خانه‌های مسکونی وارد می‌کند که بازسازی آنها نیازمند هزینه و زمان زیادی است. تخریب زیرساخت‌های انرژی از قبیل نیروگاه‌ها و واحدهای تولید نفت نیز یکی از اثرات منفی این حوادث طبیعی است که هم می‌تواند به اقتصاد کشور بحران‌زده آسیب وارد کند و هم اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار دهد‌. دومین تاثیر مخرب تغییرات جوی کاهش بهره‌وری نیروی کار و راندمان اقتصاد است‌.
تغییرات جوی می‌تواند باعث کاهش ساعات کاری مردم و تعطیلی مدارس برای روزهای متوالی -به دلیل گرما، آلودگی هوا، سیل، قطع برق و...- شود که این مساله به خودی خود روی بهره‌وری تاثیر منفی دارد‌. در سال‌های اخیر مطالعاتی در مورد تاثیر افزایش دمای زمین روی کاهش بهره‌وری انجام شده است‌. از طرف دیگر تعطیلی مدارس شرکت‌های صنعتی و تولیدی به دلیل آلودگی هوا هم یکی دیگر از مسائلی است که به دلیل مدیریت نادرست انتشار کربن و عدم موفقیت در مقابله با رشد انتشار آن ایجاد شده است. با افزایش آلودگی هوا که ناشی از انتشار کربن است کارایی مردم در حین کار‌، قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری و حتی کارایی مغز در هنگام وظایفش کمتر می‌شود‌. از طرف دیگر کاهش بهره هوشی کودکان و خستگی ذهنی بزرگسالانی که از این هوای آلوده استشمام می‌کنند هم می‌تواند عامل دیگری باشد که کارایی اقتصاد را پایین می‌آورد.
تجارت، تولید انرژی و فرآورده‌های انرژی‌، کشاورزی‌، حمل و نقل، شیلات و توریسم هم در نتیجه تغییرات جوی آسیب می‌بیند. بارندگی‌های زیاد و توفا‌ن‌های برفی که در نتیجه تغیرات جوی در کشورهای مختلف ایجاد شده می‌تواند در روند کشت و برداشت محصولات کشاورزی اختلال ایجاد کند. سومین تاثیر تغییرات جوی را می‌توان در مهاجرت گسترده مردم از کشورهای دارای بحران دانست که می‌تواند ساختار اجتماعی دنیا را با تهدید مواجه کند‌.
انتظار می‌رود این افراد تحت عنوان پناهنده محیط زیست مجبور شوند از کشورهایی که خشکسالی دارند یا کشورهایی که مدام با مساله سیل و آتش‌سوزی‌های گرمسیری مواجه هستند به مناطق امن‌تر مهاجرت کنند‌. مهاجرت عده زیادی از مردم و تغییر ساختارهای اجتماعی در کشورهای مبدأ و مقصد می‌تواند باعث نا‌آرامی ‌مدنی شود و حتی درگیری نیروهای نظامی‌ برای کنترل شرایط را به همراه داشته باشد که هم هزینه‌بر است و هم امنیت دنیا را بر هم می‌زند‌. چهارمین تاثیر مخرب تغییرات جوی هم هزینه‌های تطابق پیدا کردن با شرایط جدید است. به دنبال افزایش انتشار کربن برخی از کشورها مجبور می‌شوند سیاست‌های خود را به گونه‌ای تغییر دهند که با همین شرایط جدید و با انتشار حجم بالایی از کربن به بقای خود ادامه دهند ولی مطالعات نشان می‌دهد هزینه این تطابق یافتن بیشتر از هزینه‌ای است که برای کنترل انتشار کربن باید پرداخت شود و به همین دلیل بهتر است از همین امروز برای مقابله با تغییرات جوی وارد عمل شد‌.
اما این فقط دولت‌ها نیستند که باید برای کنترل بحران زیست‌محیطی اقدام کنند‌. مردم هم از طریق مصرف بهینه منابع انرژی و آب‌، استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی و خرید خودروهایی که مصرف سوخت در آنها کمتر است می‌توانند در این پروژه جهانی مشارکت داشته باشند.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۳۹

شیوه جدید دریافت پول سوخت از هواپیما/ با کارت بانکی بپردازید!

به تازگی به ایرلاین ها اعلام شده که باید بهای سوخت هر هواپیما را با کارت بانکی و قبل از پرواز در فرودگاه بپردازند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمل و نقل هوایی ایران از سالها پیش به بیماری های مزمنی دچار شده که این بیماری ها نفس صنعت را به شماره انداخته است. هرچند که در سالهای اخیر سعی شد با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما کمکی به افزایش توان ایرلاین ها شود اما همچنان سوء تدبیر در برخی بخش ها زیان هایی را به این صنعت وارد می کند.
البته این صنعت با مشکلاتی خارج از حوزه داخلی روبرو است که حتی شرایط را برای بزرگترین ایرلاین های کشور هم دشوار کرده است اما جدا از این مشکلات برخی موانع هم داخل کشور وجود دارد که می تواند شرایط را برای کار سخت تر کند.  
در واقع از آنجایی که بخش حمل و نقل ارتباط مستقیمی با مردم دارد، هرگونه سوء تدبیر در آن می تواند نارضایتی مسافرانی را به دنبال داشته باشد که هدفشان از انتخاب هواپیما سرعت در رسیدن به مقصد است.
اما می بینیم که جدا از مسائلی مانند کمبود هواپیما، سوخت رسانی به ایرلاین ها هم در این سالها به یکی از چالش های جدی این بخش تبدیل شده و روند پروازها را مختل کرده است.  
در واقع دعواهای شرکت پخش فرآورده های نفتی با ایرلاین ها بر سر پرداخت بهای سوخت، یک جنجال همیشگی است که گاهی اوقات با طرح هایی جدید، چالش های جدی را به وجود می اورد.
براین اساس به تازگی طرحی از سوی شرکت پالایش و پخش فرآوره های نفتی به ایرلاین ها داده شده که طبق آن هر هواپیما باید در فرودگاه به صورت نقد، بهای سوخت را بپردازد.  
از آنجایی که این رقم به صورت اسکناس قابل پرداخت نیست، وزارت نفت اعلام کرده که باید هر کدام از هواپیماها یک عابر بانک در اختیار داشته باشند و در فرودگاه پول را بپردازند. این در حالی است که چنین اقدامی تاکنون در هیچ یک از فرودگاه های دنیا سابقه نداشته و معمولا پس از انجام پروازها، ایرلاین پول را به حساب سوخت رسان پرداخت می کند.  
بنابراین طرح جدیدی که به ایرلاین ها داده شده نه تنها قابل اجرا نیست بلکه مانع دیگری بر سر راه خدمات رسانی به شرکت هایی محسوب می شود که به طور مستقیم با مردم در ارتباطند و در شرایط کنونی با مشکلاتی برای تامین هواپیما و قطعات مواجه اند.
البته نمی توان از این موضوع گذر کرد که باید هزینه سوخت به مرقع از سوی ایرلاین ها پرداخت شود چرا که شرکت ها باید در قبال خدماتی که دریافت می کنند بهای آن را بپردازند اما اینکه چرا شیوه های غیرمعمول برای آن انتخاب می شود، جای بحث و بررسی دارد.  
کمبود سیاست‌های حمایتی از ایرلاین‌ها
مدتی پیش بود که مقصود اسعدی سامانی در گفتگو  با مهر اعلام کرده بود با مذاکراتی که میان شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و سازمان هواپیمایی در جریان است، پرداخت بدهی‌ها در حال پیگیری است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون به صورت اقساط بدهی‌ها در حال پرداخت است، گفت: سوخت جاری که ایرلاین‌ها دریافت می‌کنند، به صورت نقد پرداخت می‌شود و اکنون بدهی جاری انباشته‌ای ندارند اما از قبل حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی وجود دارد.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اینکه در دنیا با توجه به اینکه ایرلاین‌داری سودآور نیست، دولت‌ها سیاست‌های حمایتی را اعمال می‌کنند، گفت: برخی کشورها حتی معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر می‌گیرند.
وی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما سیاست های حمایتی کمتری داشته ایم، افزود: عوارض متعددی که برای ایرلاین‌ها تعیین شده مانند عوارض شهرداری و فرودگاهی و یا هلال احمر که وزارت راه قصد دارد این عوارض را بردارد.
یکی از فعالان صنعت حمل و نقل هوایی با گلایه نسبت به این طرح به مهر گفت: ما نمی توانیم دست هر خلبان یک کارت بانکی بدهیم تا پول سوخت را بپردازد.
وی با بیان اینکه چنین موضوعی عملا امکان پذیر نیست، افزود: در سایر فرودگاه های دنیا هم وقتی هواپیما سوخت گیری می کند، ایرلاین پول را می پردازد و در صورتی که پول پرداخت نشود، در پرواز بعدی سوخت رسانی انجام نمی گیرد.  

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۵۵

سرنوشت شکر به کجا ختم می‌شود؟....کمی فووووری

 
اینکه شکر به قیمت سابق بازمی‌گردد یا نه، سوالی است که این روزها از جانب همه شهروندان مطرح می‌شود و پاسخ شفاف مسئولان را می‌طلبد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، در روزهایی که بر اساس گفته مسئولان، افزایش کمیت و تعادل قیمت شکر در راه است، بازار همچنان از کمبود این محصول رنج می‌برد و نمی‌توان از شهروندان خواست که تا مدت زمان نامعلومی تقاضا برای مصرف آن را کم و یا حتی حذف کنند؛ در واقع بازار شکر قوانین و سیاست‌های خاص خود را دارد و در صورت کمبود، واحدهای خانگی و علی‌الخصوص، برخی واحدهای صنعتی مثل شیرینی‌پزی‌ها را به چالش می‌کشد. از این‌رو، می‌توان به وضوح دریافت که راهی جز چاره‌اندیشی مسئولان باقی نمانده است.
 
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این رابطه می‌گوید: مردم برای خرید شکر عجله نکنند و فقط به اندازه مایحتاج خود خرید کنند؛ چراکه حسب وعده تصمیم‌گیران، شفافیت موضوع و یکسان‌سازی قیمت‌ها در راه است. علاوه بر این، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیز معتقد است که شکر، گران‌تر از قیمتی که باید باشد عرضه می‌شود، ولی فعلا مشخص نیست که سیر نزولی قیمت طی روزهای آینده، در کجا و روی کدام قیمت ثابت می‌شود.
 
عبدالله جعفری با اشاره به این‌که در حال حاضر، شکر در سطح بازار گران است و با قیمت هر کیلوگرم 3200 تا 3500 تومان عرضه می‌شود، ادامه می‌دهد: شکر دولتی نیز کماکان به قیمت هر کیلوگرم 2580 تومان، در فروشگاه‌های بزرگی مثل رفاه، فرهنگیان، اتکا، شهرداری و جهاد کشاورزی توزیع می‌شود. با وجود آن، باید منتظر تعدیل قیمت‌ها باشیم.
 
رییس اتحادیه خواربار فروشان زنجان، توزیع نامناسب شکرهای تولیدی شرکت بازرگانی دولتی در طول ماه گذشته را یکی از عوامل افزایش قیمت و کمبود شکر در بازار زنجان عنوان کرده و می‌گوید: برای توزیع شکر در سطح استان، قنادی‌ها در اولویت قرار گرفتند و میزان قابل توجهی از شکر دولتی بازرگانی، جذب قنادی‌ها شد. به همین‌خاطر، شهروندان یک‌باره شاهد کاهش شکر در سطح بازار و افزایش قیمت آن شدند. این در حالی است که اگر خواربارفروشی‌ها در اولویت قرار می‌گرفتند بازار به این شکل تعادل خود را از دست نمی‌داد.
 
جلیل علی‌محمدی تصریح می‌کند: تولید شکر از چغندر قندهایی که به صورت تضمینی خریداری و انبار شده بود با قطع واردات آن مقارن شد. از این‌رو می‌توان به صراحت گفت که برنامه‌ریزی برای توزیع این محصول از جانب اتاق اصناف و ستاد تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی، نقش پررنگی در جلوگیری از تشکیل بازار سیاه و حفظ تعادل قیمت آن در بازار ایفا می‌کند.
 
وی با تاکید بر این‌که فرارسیدن ماه مبارک رمضان و استفاده زنبورداران از شکر، زمینه را برای نایابی این محصول فراهم کرده بود، خاطرنشان کرد: حدود 10 روز است که شکر در بازار بورس عرضه می‌شود و قندریزی‌ها نیز در توزیع آن مبادرت می‌ورزند. از این‌رو، این ماده پرمصرف تب و تاب روزهای گذشته را ندارد و خوشبختانه پیش‌بینی می‌شود که کمیت و قیمت آن تا چند روز آینده تعدیل شود.
خبرنگار: 28009

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۵۳

رهبر معظم انقلاب اسلامی: رفت و امد هیات های تجاری بی فایده بوده است/پس از ۶ ماه تاثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می‌شود؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند ۶ ماه از برجام گذشته و هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم نداشته ، برجام برای برداشتن تحریم بود که برداشته نشده است.

به گزارش بازرگان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار هزاران نفر از قشرهای گوناگون مردم استانهای مختلف کشور، مشکلات معیشتی مردم را دغدغه عمیق و مستمر خود خواندند و با تأکید بر تکیه بر ظرفیتهای داخلی به عنوان تنها راه حل مشکلات مردم افزودند: بر جام، به عنوان یک تجربه، بی نتیجه بودن مذاکره با امریکایی ها، بدعهدی آنها و ضرورت بی اعتمادی به وعده های امریکا را بار دیگر ثابت کرد و نشان داد راه پیشرفت کشور و بهبود وضع زندگی مردم، توجه به داخل است نه دشمنانی که مدام در منطقه و جهان در حال مانع تراشی برای ایران هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور قشرهای گوناگون مردم از استانها و مناطق مختلف کشور را در این دیدار، نشان دهنده این واقعیت دانستند که مردم ایران با وجود زبانها، قومیتها و مذاهب مختلف، یکپارچه و متحد در تلاشند ایران عزیز را به عنوان الگوی معنوی و مادیِ یک کشور اسلامی به جهان معرفی کنند تا دیگر ملتهای مسلمان با ایستادگی در مقابل سیاستهای اختلاف انگیز و استثماری استکبار، همین مسیر پر افتخار را طی کنند.
ایشان، پیشرفتهای علمی سیاسی و اجتماعی کشورمان را پس از پیروزی انقلاب، در یک ارزیابی منصفانه تحسین برانگیز خواندند و خاطرنشان کردند: ایرانی که در دیکتاتوری پهلوی، «وابسته، عقب افتاده و ذلیل امریکا و انگلیس» بود، اکنون به کشوری عزیز و مقتدر تبدیل شده که قدرتهای بزرگ به چشم یک هماورد منطقه ای به او می نگرند و در تلاشند بر ظرفیتها و امکانات او در منطقه مسلط شوند که البته نمی توانند.
حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به تجربه تاریخیِ ایجاد و شکوفایی تمدن اسلامی افزودند: مسیر تبدیل ایران عزیز به یک کشور اسلامی الگو، البته زمان‌بر است و نیازمند همت و تلاش بی وقفه‌ی مسئولان و ملت می‌باشد.
رهبر انقلاب اسلامی تنها راه تبدیل ایران به یک کشور نمونه را تکیه بر ظرفیتها و امکانات داخلی برشمردند و تأکید کردند: تحقق این هدف، نیازمند راهبرد و برنامه ریزی صحیح، کار و تلاش بی وقفه و پرهیز از تنبلی و بیکارگی، و اعتماد و اطمینان به دشمنان است.
ایشان خاطرنشان کردند: گاه دشمن موانعی بر سر راه ایجاد می کند که می توان با عقل و تدبیر این موانع را برطرف کرد اما در هیچ شرایطی نباید به او اطمینان کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، «تجربه برجام» را نمونه ای روشن از درستی ضرورت بی اعتمادی به دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته اند، این واقعیت را تکرار می کنند که امریکا نقض عهد می کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است.
رهبر انقلاب افزودند: البته چندین سال است موضوع بی اعتمادی به امریکایی ها را تکرار می کنیم اما برخی، سختشان بود این واقعیت را قبول کنند.
ایشان با اشاره به مذاکرات هفته گذشته با پنج به علاوه یک در اروپا گفتند: در این جلسه، مذاکره کنندگان ایرانی به طرفهای مقابل گوشزد کردند که نقض عهد می کنید، به تعهدات عمل نمی کنید و همچنان مشغول مانع تراشی هستید.
حضرت آیت الله خامنه ای، گذشت بیش از 6 ماه از آغاز اجرای توافق هسته ای را یادآور شدند و سؤال کردند: مگر بنا نبود تحریم های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از 6 ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می شود؟ اگر نقض عهد امریکایی ها نبود آیا دولت نمی توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟
رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولانی که قبل از اجرای برجام می گفتند پس از اجرای تعهدات ایران، تحریم ها یکباره برداشته می شود افزودند: اما اکنون، بحث رفع تدریجی تحریم ها مطرح می شود، چرا؟
ایشان با اشاره به ابراز ارادت و همراهی امریکایی ها در نامه های ارسال شده قبلی افزودند: حدود 2 سال پیش گفتیم ملت به عنوان یک تجربه به مذاکرات هسته ای نگاه خواهد کرد تا ببیند امریکایی ها در عمل چه کار خواهند کرد و حالا مشخص شده که آنها بر خلاف وعده های خود، همچنان به توطئه و تخریب مشغولند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر تجربه اندوزی ملت ایران از رفتار امریکا در قضیه برجام گفتند: آنها می گویند بیایید در مسائل منطقه هم مذاکره کنیم، اما تجربه برجام به ما می گوید این کار سمّی مهلک است و در هیچ مسئله ای نمی توان به حرفهای امریکایی ها اعتماد کرد.
رهبر انقلاب افزودند: اگر دشمنِ انسان، حداقل به حرفش پایبند باشد می شود در برخی موارد با او گفتگو کرد اما اگر مثل امریکایی ها، نابکار باشد و برخلاف لبخندِ ظاهری، از نقض عهد ابایی نداشته باشد، نمی توان و نباید با او مذاکره کرد و این واقعیت، علت مخالفت مستمر بنده با مذاکره با امریکایی هاست.
ایشان، مشکلات و چالشهای منطقه ای ایران و امریکا را با مذاکره، غیرقابل حل دانستند و تأکید کردند: باید با عزم راسخ در راه صحیح پیشرفت مادی و معنوی کشور حرکت کنیم؛ آن وقت همه خواهیم دید که دشمن به دنبال ما می دود نه ما به دنبال دشمن.
رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولان دیپلماسی خاطرنشان کردند: امریکایی ها می خواهند همه چیز را بگیرند و هیچ چیز ندهند و مذاکره با چنین دولتی به معنای «انحراف از راه صحیح پیشرفت کشور، دادن امتیازهای پی در پی و تحمل عملی زورگویی، تخلف و نقض عهد» آنهاست.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تعبیر فوق العاده امام خمینی (رض) که امریکا را شیطان بزرگ می نامید، افزودند: براساس آیات قرآن، شیطان در قیامت به پیروانش می گوید باید خود را سرزنش کنید که چرا به وعده دروغین من اعتماد کردید و امروز نیز بی توجهی به دروغین بودن وعده های امریکا و اعتماد به او، مصداق همین مسئله خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، جوانان و فرهیختگان کشور را به تأمل در سیاستهای کشور در قبال امریکا دعوت کردند و افزودند: این سیاستها براساس تجربه، شناخت دشمن، شناخت واقعی اوضاع کشور و منطقه و جهان، شکل گرفته است.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با تأکید مجدد بر لزوم تکیه نظری و عملی مسئولان بر ظرفیتها و استعدادهای فراوان داخلی کشور، احیای واحدهای کوچک و متوسط و توجه به اقتصاد دانش بنیان را باعث کاهش ملموس مشکلات موجود خواندند.
ایشان با دعوت از مردم برای مصرف کالاهای داخلی از جمله لوازم خانگی افزودند: متأسفانه با وجود تأکید بر ضرورت ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی، بازارها پر از کالاهای خارجی است و تولید داخلی در فشار قرار دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده و از بین بردن اجناس کلان قاچاق را، کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: ادامه وضع فعلیِ تولید داخلی، یعنی بیکاری جوانان، رکود بیشتر و زندگی دشوار مردم، اینها را که دیگر نمی شود با ارتباط با امریکا و اروپا حل کرد، بلکه باید مسئولان اقدام کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای، مشکلات معیشتی مردم را دغدغه عمیق و مستمر خود خواندند و افزودند: همه مشورتها با صاحبنظران نشان می دهد راه حل این مشکلات تنها در گرو توجه و تکیه بر ظرفیتهای داخلی است.
ایشان رفت و آمد ماههای اخیر تجار خارجی را، حداقل تاکنون بی نتیجه خواندند و افزودند: هدف آنها، تسلط بر بازار مصرف داخلی است در حالیکه این مراودات باید به سرمایه گذاری واقعی و انتقال فناوری جدید بینجامد.
رهبر انقلاب، جلوگیری از فساد داخلی را، از مهمترین مسائل برشمردند و افزودند: مسئولان، الحمدلله صریحاً اعلام کرده اند که جلوی حقوقهای گزاف و زیادخوری ها را می گیرند و در برخی بخشها هم اقداماتی شده است که باید گسترش یابد و دنبال شود.
ایشان مسئولان را در رفتار و گفتار به ضدیت و مقابله با اشرافی‌گری فراخواندند و افزودند: وقتی اشرافی‌گری در قله های جامعه به وجود آمد، سرریز آن به بدنه مردم هم کشیده می شود، بنابراین باید با فرهنگ اشرافی‌گری کاملاً مقابله کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» افزودند: البته کارهایی شده است اما باید نتیجه این کارها، برای مردم محسوس و ملموس باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به مسائل و شرایط پر غاغوی امروز منطقه پرداختند و در تحلیلی کلان خاطرنشان کردند: در این مسائل نیز پای امریکا در میان است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، علنی کردن ارتباطات دولت سعودی با رژیم صهیونیستی را خنجری بر پشت امت اسلامی خواندند و افزودند: این کار سعودی ها گناه و خیانتی بزرگ است اما در این غلط بزرگ نیز امریکاییها نقش دارند، زیرا دولت سعودی تابع و مسخّر و چشم به دهان دولت امریکاست.
ایشان، تجاوز به یمن، بمباران بی‌وقفه «خانه‌ها، بیمارستانها، مدارس» و کودک‌کشی مستمر را جرم بزرگ دیگر دولت سعودی برشمردند و گفتند: این جنایات نیز با تسلیحات امریکایی و چراغ سبز آنها صورت می گیرد.
رهبر انقلاب افزودند: متأسفانه حتی وقتی سازمان ملل پس از مدتها قصد محکوم کردن این جنایتها را دارد، با پول، تهدید و فشار، دهان آن را می‌بندند.
ایشان خاطرنشان کردند: دبیرکل روسیاه سازمان ملل به این فشارها اعتراف کرد، اما باید به جای اعتراف کنار می‌رفت، نه آنکه بماند و به بشریت خیانت کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، قضیه بحرین و ورود لشکر نظامی بیگانه برای اعمال فشار بر مردم این کشور را نمونه دیگری از اقدامات مورد حمایت امریکا خواندند و تأکید کردند: امروز دولت سعودی در دست افراد نابخرد است اما تحلیل دقیق مسائل نشان می‌دهد که دست امریکا در تمام این قضایا وجود دارد.
ایشان همچنین به نقش امریکایی‌ها در ایجاد و تقویت گروههای تکفیری با هدف اختلاف‌افکنی در امت اسلامی، ترویج «اسلام اموی و مروانی» و بدنام کردن «اسلام حقیقی» اشاره کردند و افزودند: امریکایی‌ها ادعا می‌کنند که علیه گروههای تکفیری ائتلاف تشکیل داده‌اند، در حالی‌که کار مؤثری علیه آنها انجام نمی‌دهند و طبق برخی گزارشها به این گروهها کمکهایی نیز می‌کنند.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: البته گروههای تکفیری امروز دامن حامیانشان را هم گرفته‌اند، زیرا به قول ما ایرانی ها، هر که باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخش سخنانشان، امریکا را به‌وجود آورنده یا تشدید کننده مشکلات منطقه دانستند و تأکید کردند: ملتهای منطقه قادر به حل این مسائل هستند و ما ضمن دعوت دولتهای منطقه، به آنها خاطرنشان می کنیم امریکا قابل اعتماد نیست و به دولتهای عرب به چشم ابزاری برای حفظ رژیم صهیونیستی و تحقق منافع استکباری خود در منطقه نگاه می‌کند.
ایشان، راه‌حل مسائل منطقه را «اتحاد ملتها و دولتهای مسلمان» و «ایستادگی در مقابل اهداف استکباری امریکا و برخی دولتهای اروپایی» خواندند و افزودند: باید این اهداف را شناخت و در مقابل آنها ایستاد و ملت ما نیز در همین مسیر، محکم ایستاده است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند با وجود همه تلاشهای امریکایی ها نقشه‌ها و برنامه‌های آنها افشا شده و امریکا در منطقه روز به روز، رو به ضعفِ بیشتری است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای دخالت و دشمنی امریکا را منحصر به جمهوری اسلامی ایران ندانستند و افزودند: در قضایای اخیر ترکیه اتهامی قوی وجود دارد که کودتا با تدبیر و تدارک امریکایی‌ها انجام شده که اگر این مسئله ثابت شود، رسوایی بزرگی برای امریکا خواهد بود.
ایشان با اشاره به روابط خوب ترکیه با امریکا به عنوان متحدی منطقه‌ای، خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها با اسلام و گرایش اسلامی مخالفند، بنابراین در ترکیه نیز که گرایشهای اسلامی وجود دارد، کودتا به راه می‌اندازند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته این حرکت سرکوب، و امریکا در چشم مردم ترکیه نیز منفور شد و امریکایی ها در عراق، سوریه و نقاط دیگر نیز به همین شکل، رو به ضعف هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به وعده قطعی الهی در نصرت یاری دهندگان دین خدا افزودند: اگر ملت ایران به این وعده قطعی خوش‌بین باشد و مقدمات آن را فراهم کند، همه مشکلات برطرف خواهد شد.
ایشان در ابتدای سخنانشان با اشاره به نزدیک بودن ماه ذیقعده (یکی از 4 ماه حرام) افزودند: تعبیر ماه حرام به معنای احترام بیشتری است که خداوند برای این ماهها قائل شده و برخی کارها را در آنها حرام کرده است و به علت همین احترام الهی، باید در ماههای حرام، با توجه بیشتر به درگاه خداوند روی آورد و در کسب معنویت تلاش بیشتری کرد.
در این دیدار قشرهای مختلفی از مردم استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمان و کرمانشاه حضور داشتند.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۲:۴۸

رییس جمهور: برجام برای ایران عزت بود

رییس‌ جمهور با تاکید بر اینکه عزت ما، اجرای اراده ما است، از تلاش همه دست اندرکاران صنعت نفت و گاز کشور قدردانی کرد و تصریح نمود: اینکه دیگران برای صادرات نفت ایران تعیین تکلیف کنند؛ خلاف عزت است و برجام برای ایران عزت بود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم پنجاهمین سال تأسیس شرکت ملی گاز که با شعار «گاز انرژی پاک، با نیم قرن تلاش» در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به گزارش وزیر نفت مبنی بر برنامه دولت برای صدور روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز به کشورهای خارجی عمدتا همسایه ، افزود: اساساً در دنیای امروز، توسعه به انرژی مربوط است و در انرژی نفت و گاز نقش اساسی را ایفا می‌کند و بخشی از قدرت کشور وابسته به خوداتکایی و خودکفایی در انرژی است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دشمنان ملت ایران در موضوع هسته‌ای، با محدود کردن ملت ایران در صادرات نفت، قصد داشتند تحریم‌هایی به اصطلاح خودشان تأثیرگذار علیه ملت ایران، اعمال کنند، گفت: این نشان می‌دهد که صادرات نفت روی قدرت و اقتصاد کشور و زندگی و رفاه مردم تأثیرگذار است و آنها تحریم‌هایی را دنبال می‌کردند که بتواند بر رفاه و زندگی مردم، تأثیرگذار باشد.
رییس‌ جمهوری خوداتکایی و خودکفایی کشور در زمینه تولید نفت و فرآورده‌های نفتی از جمله گاز و بنزین را مهم توصیف کرد و با اشاره به مسایل و مناقشاتی که برای واردات گاز در فصل زمستان از دیگر کشورها بوجود می‌آمد، گفت: استقلال یک کشور در ابعاد مختلف و خوداتکایی در زمینه نیازمندی‌های اساسی مردم، موضوعی بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی با بیان اینکه تحقق استقلال و آزادی در رأس تفکر انقلابی قرار دارد، افزود: انقلاب به معنای آن است که دست ما به سوی کسی دراز نباشد و با اراده خود تصمیم بگیریم و با اتکا به رأی مردم در برابر دیگران سر فرود نیاوریم.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: انقلابی بودن به معنای آزادی ملت و آزادی اندیشه، بیان و انتقاد است و اینکه امروز مردم ما در فضای مجازی سلیقه، نظر و انتقاد خود را نسبت به حاکمیت ، برنامه‌ها و تصمیمات دولت ابراز می‌کنند، موجب می‌شود تا زیبایی انقلاب و آزادی را نه در فضای حقیقی، بلکه در فضای مجازی هم احساس کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اصرار دولت برای جلوگیری از مسدود شدن شبکه‌های مجازی گفت: این از اقدامات مهم دولت یازدهم بود تا مردم بتوانند دسترسی و استفاده داشته باشند، نقد کرده و نظرات خود را در کشور حاکم کنند.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه برای انقلابی ماندن، مستقل بودن و خوداتکا بودن باید به موضوع انرژی و نفت و گاز توجه ویژه داشته باشیم، از همه دست‌اندرکاران، پژوهشگران، مهندسان، کارکنان و کارگران که شبانه‌روزی مشغول تلاش برای رفاه مردم هستند، تقدیر و تشکر کرد.
دکتر روحانی افزود: اگر امروز مردم در تابستان گرم و زمستان سرد می‌توانند، در فضای مناسبی زندگی خود را بگذرانند، در سایه وجود انرژی است که بار بزرگ آن بر دوش تلاشگران در عرصه نفت و گاز است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به گزارش‌های ارایه شده در زمینه تحول در ارایه خدمات به مردم در بخش گاز، گفت: در سال 57، تولید و مصرف گاز در کشور، 2.5 میلیارد متر مکعب بوده که این میزان در سال آینده به 284 میلیارد متر مکعب خواهد رسید. همچنین جمعیت تحت پوشش شبکه گاز در سال 57 کمتر از 6 درصد بوده که امروز این رقم به بالای 90 درصد رسیده و با هدف‌گذاری انجام شده، در سال 96 بیش از 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار می گیرند که این به معنای پوشش کامل است.
دکتر روحانی قرار گرفتن 2 هزار و 800 روستا تحت پوشش شبکه گاز طی یکسال و گازرسانی به نقاط محروم بویژه در استان سیستان و بلوچستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: این بدان معناست که صنعت گاز گام بزرگی برای رفاه، آسایش و آرامش خاطر مردم برداشته و به این روند ادامه خواهد داد.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته و در فصل زمستان، ‌اعلام قطع گاز از سوی مسئولین، آرامش را از مردم سلب می‌کرد، گفت: تلاش و اعلام مسئولین در سال گذشته برای اینکه مشکلی در فصل زمستان برای مصرف گاز وجود ندارد، خود نوعی از امنیت است که موجب آرامش خاطر و آسایش مردم است.
دکتر روحانی آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای کشور را از نگرانی‌های دولت برشمرد و گفت: یکی از راه‌های برون‌رفت از این وضعیت، استفاده از گاز به عنوان منبع سوخت نیروگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است.
رییس‌ جمهوری افزود: مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور، در سال 92، 42 درصد، در سال گذشته 18 درصد و امسال به 9 درصد خواهد رسید که این به معنای هوای پاکتر و آرامش و امنیت بیشتر است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: انرژی پاک برای مردم، سلامتی، امنیت و آرامش به همراه خواهد داشت.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه برجام برای کشور عزت به همراه داشت، گفت: اینکه دیگران برای صادرات نفت ایران تعیین تکلیف کنند؛ خلاف عزت است. عزت ما ، اجرای اراده ما است . در دوران تحریم برای خرید برخی ملزومات خود، تنها می‌توانستیم از چند کشور محدود که بعضی اوقات با واسطه نیز انجام می‌گرفت، خرید کنیم، اما برجام موجب شد تا امروز، به جای خرید بدون انتخاب، در برابر پیشنهادات ده‌ها کشور، حق انتخاب داشته و ارزان‌ترین را با ساده‌ترین شرایط خریداری کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ملت ایران از ابتدای انقلاب به دنبال عزت و سربلندی بوده است، افزود: یکی از آثار برجام این است که فضا را برای انتخاب بهتر مردم، فراهم کرده است.
رییس‌ جمهوری، محدود کردن ایران در فروش نفت را خلاف عزت و تحمیل زورگویی بر مردم دانست و خاطر نشان کرد: برجام اعمال اراده یک ملت و برداشتن زور و تحمیل است به گونه‌ای که امروز می‌توانیم حدود 2.5 میلیون بشکه نفت خام و میعانات آن را صادر کنیم.
دکتر روحانی تأکید کرد: عزت ما در سایه اراده و اراده ما به واسطه سیاست درست و خردورزی حاصل می‌شود؛ نه با شعار. اگر ملتی مدام مشغول شعاردهی باشد، نمی‌تواند، عزتمند باشد اما اگر در مسیرخردورزی حرکت کند، کشور در مسیر عزت، سربلندی و استقلال، قرار خواهد گرفت.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه امروز در پسا برجام باید از فناوری‌های جدید جهانی، استفاده کنیم، اظهار داشت: امروز خوشبختانه در داخل کشور، توانمندی‌ها و پیشرفت‌های خوبی در بخش نفت و گاز، حاصل شده و جذب فناوری‌های جدید در ارتقاء این توانمندی‌ها بسیار تأثیرگذار است.
دکتر روحانی با اشاره به ضرورت و اهمیت بهره‌برداری حداکثری از منابع و میادین مشترک نفتی و گازی، گفت: در پارس جنوبی، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم که باید این تلاش‌ها را ادامه دهیم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه با در مدار قرار گرفتن فازهای 14، 15 ،16 و 17 پارس جنوبی در سال گذشته ، 140 میلیون متر مکعب به تولیدات گاز کشور افزوده شد، اظهارداشت: امسال نیز با تکمیل فازهای 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبی، به همین میزان، به تولیدات گاز کشور افزوده می شود.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به ضرورت استفاده از فناوری‌های جدید در زمینه بازیافت انرژی، به منظور استفاده بهینه از میادین مشترک، افزود: تقدیر ما از دست‌اندرکاران صنعت نفت و گاز، تنها مختص به امروز نیست، بلکه ملت ایران بخاطر مجاهدت‌های تلاشگران این عرصه، از ابتدای انقلاب، دوران جنگ تحمیلی و پس از آن تاکنون، قدردان این تلاش‌ها هستند و ما باید با تلاش بیشتر برای توسعه کشور و رفاه ملت قدم‌های بیشتری برداریم.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و مهندس حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گزارشی از روند تحولات، پیشرفت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در راستای تحول در صنعت نفت‌ و چگونگی ارایه خدمات به مردم و گازرسانی به نقاط مختلف کشور ارایه کردند.
همچنین رییس‌ جمهوری در این مراسم از کتاب تاریخ شفاهی گاز، حاوی گفتگو با 50 نفر از مدیران سابق و حال حاضر صنعت گاز و نیز از تمبر و فرش یادبود گرامی‌داشت پنجاه سالگی شرکت ملی گاز رونمایی کرد. 

۹۵/۰۵/۱۱
۲۳:۲۸

تخت‌روانچی: اتحادیه اروپا دو نماینده در ایران دارد / دور دوم مذاکرات ایران و کانادا انجام شد

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بحث داخلی مربوط به این کشور و اتحادیه اروپاست و ارتباط مستقیمی با مذاکرات ایران با این اتحادیه ندارد.

معاون اروپا و امریکا وزارت امور خارجه که در دوران پسابرجام همانند دوره دو ساله مذاکرات هسته‌ای روزهای شلوغ و پر رفت و آمدی را در دستگاه دیپلماسی کشور می‌گذراند، گفت: هنوز زمان آن نرسیده است که روابط ایران و انگلیس به سطح سفیر ارتقاء پیدا کند.
به گزارش ایسنا، مجید تخت‌روانچی همچنین اعلام کرد: دور دوم نشست‌های سیاسی میان ایران و اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در مهرماه برگزار می‌شود.
او با بیان اینکه سال گذشته دور اول گفت‌وگوهای سیاسی میان ایران و اتحادیه اروپا در تهران برگزار شد،  توضیح داد که برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها هنوز تاریخ دقیقی تعیین نشده است ولی به احتمال زیاد در مهرماه سال جاری، این گفت‌وگوها در شهر بروکسل برگزار خواهد شد.
در اولین روزهای گرم مردادماه، ایسنا به سراغ این دیپلمات آرام و در عین حال جدی ایران رفت و با او درباره آخرین تحولات حوزه متبوعش در عرصه سیاست خارجی گفت‌وگو کرد.
معاون وزیر امور خارجه، با بیان اینکه ایران و اتحادیه اروپا در مورد مسائل مختلف دوجانبه، مسائل منطقه از جمله آوارگان و ضرورت مبارزه با تروریسم با یکدیگر گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند، درباره تاسیس دفتر مستقل اتحادیه اروپا در تهران نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند جهت پیگیری امور مربوط به این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند و امور مربوط به ایران و اتحادیه اروپا را پیگیری می‌کنند.
او در این باره توضیح داد:‌خانم موگرینی و دیگر مسئولان اتحادیه اروپا تاکید دارند که در دور جدید روابط ایران و این اتحادیه، فعالیت و همکاری‌های زیادی بین دو طرف در حوزه‌های مختلف انجام خواهد شد بنابراین نیاز است تا آنها دفتر مستقلی در تهران تاسیس کنند.در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند جهت پیگیری امور مربوط به این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند
تخت‌روانچی با بیان اینکه در سفری که خانم موگرینی در اواخر فروردین‌ماه  سال جاری به تهران داشت هفت کمیسیونر اروپایی که در زمینه‌هایی چون محیط زیست، انرژی، حمل و نقل، همکاری‌های اقتصادی، همکاری با سازمان تجارت جهانی و ...  مشغول به فعالیت هستند، او را همراهی می‌کردند، گفت: مقامات اتحادیه اروپا تاکید دارند که برای اجرایی‌شدن توافقات صورت‌گرفته بین ایران و اتحادیه اروپا ضرورت دارد که آنها یک تیم قوی در تهران  به صورت مستقر داشته باشند و لازمه‌اش این است که دفتر نمایندگی مستقلی را ایجاد کنند.
معاون اروپا و امریکا وزارت امور خارجه در همین زمینه ادامه داد: سفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل، هم به عنوان سفیر ایران در این کشور و هم به عنوان رابط ایران با اتحادیه اروپا ایفای مسئولیت می‌کند و در همین چارچوب آنها نیز تاکید دارند که تشکیلات مستقلی در تهران داشته باشند.
در حال حاضر دو نفر به نمایندگی از اتحادیه اروپا در سفارت هلند جهت پیگیری امور مربوط به این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند
وی افزود: ما به طرف‌های مقابلمان در اتحادیه اروپا به صورت شفاف اعلام کرده‌ایم که این موضوعی زمان‌بر است و باید مسائل حقوقی مرتبط با تاسیس دفتر در تهران را در نظر بگیرند و کاری نیست که بتوان یک‌شبه آن را انجام داد.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که «آیا موانع موجود بر سر راه ایجاد دفتر مستقل اتحادیه اروپا در تهران فقط مسائل حقوقی است یا موانع سیاسی نیز در این ارتباط وجود دارد چنانکه در مقطعی این ادعا از سوی برخی از رسانه‌ها مطرح شد که هدف اتحادیه اروپا از ایجاد دفتر مستقل در تهران جاسوسی است؟»، تصریح کرد: ممکن است در مورد یک موضوع نظرات متعدد، مختلف و متفاوتی وجود داشته باشد؛ چنانکه در مورد موضوع برجام نیز شاهد این مسأله هستیم.
وی ادامه داد: این امر در مورد ایجاد دفتر مستقل اتحادیه اروپا در تهران نیز صدق می‌کند و همانطور که پیش از این  اشاره شد، تاسیس چنین دفتری نیازمند طی‌شدن مراحل قانونی در کشور است و ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم که مثلا فردا بیایند و دفترشان را باز کنند. در حال حاضر برای تسریع امور به این فرمول رسیده‌ایم که تعداد محدودی از نمایندگان این اتحادیه در سفارت هلند در تهران مستقر شوند تا کارها را پیش ببرند. گرچه آن‌ها مصر هستند که با این وسعت کار  بین دو طرف، تعداد افراد اعزامی کم است و می‌گویند باید نمایندگی فعال و مستقلی داشته باشند.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و تاثیر این موضوع بر گفت‌وگوهای  میان ایران و اتحادیه اروپا نیز گفت:‌ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بحث داخلی مربوط به این کشور و اتحادیه اروپاست و ارتباط مستقیمی با مذاکرات ایران با این اتحادیه ندارد.
 
وی ادامه داد:  پیش از این ۲۸ کشور عضو این اتحادیه بودند ولی با توجه به رفراندوم برگزار شده در انگلیس، مردم این کشور تصمیم گرفتند که از این اتحادیه خارج شوند و این موضوع چندان در نوع روابط ما با اتحادیه اروپا و حتی انگلستان تاثیرگذار نخواهد بود. در چند سال گذشته یک دولت محافظه‌کار در این کشور مسئولیت امور را بر عهده داشته و اکنون نیز خانم «ترزا می» - نخست‌وزیر انگلستان - از حزب محافظه‌کار است که دولت جدیدی را ایجاد کرده و ممکن است پس از دولت ایشان یک حزب دیگر روی کار بیاید. در واقع می‌خواهم بگویم که ما  روابطمان را با کشورها بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آنها تنظیم نمی‌کنیم بلکه به یک‌سری اصول از جمله عدم مداخله در امور کشورها، احترام به استقلال کشورها، روابط از موضع برابر و ... معتقد هستیم و در روابط با کشورها نیز این اصول را مدنظر داریم. برای ما مهم این است که اصول ذکرشده از سوی کشورهای مقابل رعایت شود و در این راستا فرقی نمی‌کند که کدام حزب مسئولیت امور را بر عهده داشته باشد.
معاون ظریف تاکید کرد: گفت‌وگو و رایزنی با انگلیس را  بر اساس برنامه قبلی که داشتیم،  ادامه خواهیم داد.
معاون وزیر امور خارجه در مورد ارتقای روابط ایران و انگلستان به سطح سفیر با توجه به تغییر دولت در این کشور و همچنین نتایج انتخابات پارلمانی در ایران، گفت: به نظر ما همچنان هنوز تغییری ایجاد نشده که دو کشور بخواهند روابطشان را به سطح سفیر ارتقاء دهند.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه سفارت‌خانه‌های دو کشور در حال حاضر مشغول انجام کارهای جاری در بخش کنسولی و اقتصادی هستند، تصریح کرد: در حال حاضر روابط دو کشور در سطح کاردار است و اگر شرایط به جایی برسد که بتوانیم روابط را به سطح سفیر ارتقاء دهیم، این موضوع را در چارچوب مقررات داخلی کشور انجام می‌دهیم.
امکان دارد تا پایان سال ۲۰۱۶ رئیس‌جمهور به چند کشور اروپایی سفر کند
او همچنین به مصوبه مجلس نهم در مورد چارچوب روابط ایران با انگستان اشاره کرد و گفت:‌ مسلما اگر روزی بخواهیم سطح روابطمان را به سطح سفیر ارتقاء بدهیم، این  اقدام را در چارچوب مصوبه مجلس انجام خواهیم داد و این موضوع ربطی به گرایشات نمایندگان مجلس نخواهد داشت.
تخت‌روانچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که «در جریان سفر چند ماه پیش آقای ظریف به نیویورک برای شرکت در اجلاس بین‌المللی آب و هوا اولین دور مذاکرات سیاسی بین ایران و کانادا برگزار شد. آیا بعد از آن نیز مذاکرات دیگری بین مقامات دو کشور انجام شده است یا خیر؟»، اظهار کرد: با دولت کانادا در تماس هستیم و تاکنون گفت‌وگوهایی را نیز با مقامات این کشور داشته‌ایم. دور اول این مذاکرات در نیویورک برگزار و بعد از آن نیز یک بار دیگر گفت‌وگوهایی بین دو طرف انجام شد.
وی با بیان اینکه ما تاکید داریم که دولت جدید کانادا باید از رفتار خصمانه دولت قبلی این کشور نسبت به ایران  فاصله بگیرد، تصریح کرد: این فاصله گرفتن باید هم از بعد رفتاری باشد و هم در ارتباط با قوانینی که در این کشور در ارتباط با ایران تصویب می‌شود. اگر چنین اقداماتی انجام شود و آنها در عمل نشان دهند که از سیاست‌های دولت قبل فاصله گرفته‌اند، ما این آمادگی را داریم که وضعیت فعلی روابط دو کشور به وضعیت قبلی درآید ولی همانطور که اشاره شد، هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم.
معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که «آیا این عدم آمادگی از سوی ایران است یا از سوی کانادا؟»، تاکید کرد:‌ این دولت کانادا بوده که علیه ایران سیاست خصمانه داشته و به دلایل واهی دیپلمات‌های خود را از تهران فراخوانده است. این کشور روابطش را با ایران قطع کرد و بعد در مجلس خود در قالب مصوبه‌ای مصونیت قضایی ایران را لغو کرد. اینها همه اقدامات خصمانه دولت کانادا علیه ایران بود و اگر آنها واقعا اعتقاد دارند که دولت قبلی تندرو و دارای سیاست‌های افراطی نسبت به ایران  بوده و اکنون آنها علاقه‌مند هستند که با ایران ارتباط برقرار کنند، ما در پاسخ می‌گوییم حرف‌هایی که در این ارتباط زده می‌شود خوب است ولی باید در عمل نشان دهند که از سیاست‌های دولت قبل فاصله‌ گرفته‌اند و ما هر موقع متقاعد شویم که این اقدامات انجام شده خود به خود روابط دو کشور از حالت فعلی به وضعیت قبل برمی‌گردد.
تخت‌روانچی در مورد مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا در ارتباط با حوادث منطقه و در پاسخ به این سوال که «آیا رایزنی‌های ایران با این اتحادیه منجر به همکاری‌های مشترک عملی در ارتباط با مسائل غرب آسیا خواهد شد یا خیر؟»، گفت: اکنون چند ماهی است که با اروپایی‌ها درباره مسائل منطقه رایزنی و گفت‌وگو می‌کنیم و در واقع شاید بتوان گفت یکی از بحث‌های مهم میان دو طرف همین موضوع است.
وی با بیان اینکه تروریسم و افراطی‌گری در کشورهایی چون عراق و سوریه خلاصه نشده و محدوده عمل تروریست‌ها فقط خاورمیانه نیست، ادامه داد: طبق تحولات صورت‌گرفته، تروریست‌ها دامنه تحولات خود را به  آمریکا، اروپا و سایر نقاط دنیا بسط داده‌اند و هیچ‌کس از اقدامات تروریستی آنها در امان نیست.
این دیپلمات ۵۸ ساله کشورمان با تاکید بر اینکه باید با تروریسم به صورت ریشه‌ای برخورد کرد و تقسیم‌بندی تروریسم به «تروریسم خوب» و «تروریسم بد» قابل قبول نیست، تصریح کرد: از نظر ما هر کسی دست به اقدامات تروریستی می‌زند محکوم است و نباید با این موضوع برخورد دوگانه‌ای شود.
معاون وزیر امور خارجه‌ به اهمیت قطع حمایت‌های مادی و لجستیکی از گروه‌های تروریستی در منطقه از سوی برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به رایزنی‌های صورت‌گرفته، تصورات اروپایی‌ها نسبت به تحولات منطقه شفاف‌تر و روشن‌تر از قبل شده است؛ گرچه هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده‌ایم.
روانچی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا با بیان اینکه در راستای حمایت از گروه‌های تکفیری و وهابی، پولشویی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: ما معتقدیم که می‌توان رد این پولشویی‌ها را گرفت.
او در ادامه به تاثیر رشد افراطی‌گری و جریان‌های تکفیری بر امنیت اروپا اشاره کرد و افزود: اکنون اروپایی‌ها از روند تحولات در منطقه احساس نگرانی و ناامنی دارند و در جریان مذاکرات بر این موضوع تاکید می‌کنند.
معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه با اعلام این خبر که «امکان دارد تا پایان سال ۲۰۱۶ رئیس‌جمهور به چند کشور اروپایی سفر کند»، ادامه داد: آقای روحانی از چند کشور اروپایی مانند آلمان و اتریش جهت سفر به این مناطق دعوت شده‌اند که بعد از انجام مقدمات لازم، امکان دارد این سفرها تا پایان سال ۲۰۱۶ انجام شود. از سوی دیگر قرار است هیأت‌هایی در سطح عالی‌رتبه از کشورهای اروپایی به تهران سفر کنند که پس از نهایی‌شدن، زمان دقیق آن اعلام می‌شود.
وکلای ایران، اسناد اولیه مربوط به شکایت علیه آمریکا درباره برداشت غیرقانونی دارایی‌های کشورمان را به دادگاه لاهه ارائه کرده‌اند
تخت‌روانچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چندی پیش در رسانه‌ها مطرح شد که خانم آنگلا مرکل - صدر اعظم آلمان - برای سفر رئیس‌جمهور کشورمان به آلمان این پیش‌شرط را مطرح کرده که ایران باید رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد»، با رد قاطع این موضوع خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف می‌دانند که نمی‌توانند با ایران این‌گونه برخورد کنند و چنین شرط و شروطی را بگذارند؛ چرا که طرح این مسائل نه تنها مشکل ایجاد می‌کند بلکه قابل طرح با ایران نیست چون آنها می‌دانند که پاسخ ما چه خواهد بود.
وی ادامه داد: این صحبتی که به نقل از خانم مرکل مطرح شده اصلا صحت ندارد و آنها خود به خوبی می‌دانند که نباید چنین شرط‌هایی را مطرح کنند.
معاون ظریف در بخش دیگری از این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای اروپایی از جمله ایرلند و اسلوونی که در ایران سفارت ندارند، ابراز علاقه کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۶ سفارت‌های خود در تهران را تاسیس کنند و دلیل عمده آن چشم‌انداز روشنی است که از باب تعامل با ایران متصور هستند.
وی همچنین تصریح کرد: برخی از کشورهای اروپایی نیز که از قبل در تهران سفارت‌خانه داشته‌اند بخش‌های اقتصادی و کنسولی خود را تقویت کرده‌اند چراکه رفت و آمد هیأت‌های اقتصادی بین ایران و این کشورها در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است.
معاون وزیر خارجه در مورد شایعات مطرح‌شده مبنی بر جابه‌جایی‌اش و انتخاب او به عنوان سفیر ایران در یکی از کشورهای اروپایی نیز گفت: در حال حاضر قصد رفتن به خارج از کشور را ندارم.
تخت‌روانچی همچنین از تغییر تعدادی از سفرای ایران در اروپا و آمریکای جنوبی طی ماه‌های آینده خبر داد و در این‌باره تصریح کرد: این سفرا با توجه به پایان زمان ماموریتشان به تهران خواهند آمد و افراد جدید جایگزینشان خواهند شد. این چرخه در وزارت خارجه امری معمول است.
معاون وزیر خارجه همچنین در مورد سرنوشت شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری - دادگاه لاهه - درباره برداشت‌های غیرقانونی این کشور از دارایی‌های ایران اعلام کرد:‌ ایران شکایت خود را در این مورد در دادگاه لاهه ثبت کرده است، مراحل اداری اولیه آن طی شده و وکلای ما اسناد اولیه را به دادگاه ارائه کرده‌اند.
تخت‌روانچی افزود:‌ حدود دو ماه است که این روند آغاز شده و باید به این موضوع توجه داشت که کار حقوقی، امری زمان‌بر است.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۸:۳۱

هلاکت دو ایرانی پیوسته به داعش در درگیری‌های سال گذشته

فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به تلاش داعش برای عضوگیری در ایران، اظهار کرد: داعش تعدادی از عناصر خود را از قصرشیرین و نفت‌شهر جذب کرده است.

عصر بانک؛به گزارش ایسنا، امیر احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش صبح امروز در نخستین همایش جنگ ترکیبی که در دانشگاه فناوری و ستاد ارتش برگزار شد، به تبیین ابعاد مختلف دشمنی آمریکا با ایران پرداخت و خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب اسلامی دنیا به صورت دوقطبی اداره می‌شد و دو قدرت آمریکا و روسیه هر کدام کشورهایی را اطراف خود داشتند، در این تقسیم‌بندی‌ها ایران مهمترین قمر آمریکا محسوب می‌شد که مزیت‌های بسیاری را برای این کشور فراهم می‌کرد.
 
وی اظهار کرد: نخستین مزیت‌ کشورمان برای آمریکا موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در شمال آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز بود. این موقعیت جغرافیایی امکانی برای‌ آمریکا فراهم می‌کرد که مسیر انرژی را کنترل کند.
 
پوردستان قریب به 3 هزار کیلومتر مرز مشترک با شوروی، پذیرش محصولات آمریکایی در بازار ایران و قدرت نظامی ایران به عنوان ایفاکننده نقش ژاندارم در منطقه را از جمله دیگر مزیت‌های ایران برشمرد.
 
وی تأکید کرد: پس از انقلاب اسلامی و بعد از آنکه تمام این مزیت‌ها از آمریکا گرفته شد، آمریکا نگران وضعیت خود در منطقه شد و به همین دلیل آنها از فردای روز انقلاب تمام توان خود را به کار گرفتند تا مزیت‌هایی را که از دست داده بودند، مجدداً‌کسب کنند. آنها می‌دانستند که این انقلاب از مرزها خارج می‌شود و کشورهای منطقه را نیز در بر می‌گیرد به همین دلیل از 23 بهمن‌ماه سال 57 حرکات براندازانه خود را آغاز کردند.
 
فرمانده نیروی زمینی ارتش با تأکید بر اینکه رفتار آمریکا با ما رفتار مقابله‌ای نبود، بلکه حرکتی براندازانه بود، گفت: بنای آمریکا بر این بود که ریشه نوپای ایران اسلامی را بزند.
 
پوردستان با اشاره به تغییر راهبرد عملیاتی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم،‌ اظهار کرد: آمریکا پس از جنگ جهانی دوم راهبرد عملیاتی خود را بر مبنای عملیات قاطع و سریع تبیین کرد. طی این عملیات آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن باید کشور هدف را در تصرف خود دربیاورند و در همین راستا مجموعه‌ای از اقدامات صورت بگیرد تا این اقدامات قاطع و سریع شکل گیرد.
 
وی ادامه داد: آمریکا در روزهای آغازین انقلاب اسلامی نیز همین شیوه را به کار گرفت و برای مقابله با نظام نوپای ایران اسلامی از روش هیبریدی استفاده کرد. آنها توانستند در یک مدت کوتاه 18 ماهه تمام کریدورهای اقتصادی کشور را ببندند و منزوی سازی ایران را در دستور کار خود قرار دهند.
 
آنها همچنین طی فراخوانی با اپوزیسیون داخل و خارج ناامنی را در کشور رواج دادند و به ترورهای مختلف روی آوردند. آنها سپس با جذب برخی از فرماندهان نظامی، کودتایی به راه انداختند و در نهایت با کمک کشورهای مرتجع منطقه صدام را علیه ما وارد جنگ کردند اما با هدایت‌های امام خمینی (ره) و پس از ایشان با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا، ایران توانست  در برابر این طوفان‌ها بایستد.
 
فرمانده نیروی زمینی با تأکید بر اینکه امروز نیز راهبرد آمریکا همان راهبرد قبل است، اظهار کرد: راهبرد آمریکا امروز هیچ تغییری نکرده و صرفاً شیوه‌های آنها با گذشته تفاوت کرده است.
 
به گزارش ایسنا، امیر پوردستان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری همایش جنگ ترکیبی از سوی دافوس، تأکید کرد: نخستین اقدامی که باید در این همایش و در تبیین جنگ ترکیبی انجام گیرد، شناسایی ابعاد تهدید است. این همایش همچنین باید بسترساز رسیدن ادبیات مشترک در میان نیروهای مسلح باشد. پیش‌بینی تجهیزات، امکانات و تاکتیک‌ها و شیوه‌های متناسب با برخورد از جمله دیگر موضوعاتی است که در این همایش باید مورد تأکید قرار بگیرد.
 
پوردستان همچنین خاطرنشان کرد: این سه اقدام باید همزمان با یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.
 
فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به داعش به عنوان تهدیدی بالقوه برای کشور، خاطرنشان کرد: داعش نیز با بهره‌گیری از شیوه جنگ هیبریدی و در مدت یک ماه از استان الأنبار تا سعدیه پیشروی کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: آنها افرادی در داخل کشور و در شهرستان‌های نفت شهر و قصر شیرین و مناطق غربی استخدام کردند و در حال انجام اقداماتی در این مناطق بودند و طی درگیری‌هایی که در اسفندماه سال گذشته در این مناطق با آنها داشتیم دو نفر از افرادی که به عضویت داعش درآمده بودند به هلاکت رسیدند.
 
پوردستان با بیان اینکه داعش خود را برای درگیری با ما آماده کرده بود، ‌اظهار کرد: حضور مومنانه نیروهای مسلح و نیروی زمینی ارتش باعث شد که جلوی اقدامات این گروهک تروریستی در کشور گرفته شود. با این وجود داعش کماکان تهدیدی است که ما با آن درگیریم و هنوز ردپای آن در استان دیالی که هم‌مرز استان کرمانشاه و ایلام است وجود دارد. داعش در افغانستان نیز حضور دارد و به دنبال درگیر کردن ما است.
 
فرمانده نیروی زمینی ارتش در ادامه صحبت‌های خود جنگ نرم را از جمله دیگر تهدیدات علیه کشور دانست و خاطرنشان کرد: هدف جنگ نرم، آینده‌سازی برای کشور است. دشمن هنگامی که از افرادی که در رأس امور قرار دارند ناامید می‌شود،‌ به تغییر سبک زندگی روی می‌آورد. در همین راستا تلاش می‌کند تا از ابزارهای خود از قبیل شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و اینترنت،‌ سبک زندگی نسل آینده کشور را تغییر دهد.
 
وی جنگ اقتصادی را یکی دیگر از محورهای جنگ نرم علیه ایران عنوان و با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5،‌ خاطرنشان کرد: پس از برجام آمریکایی‌ها بیشتر از برخی مسئولان کشور بر برداشته شدن تحریم‌ها تأکید می‌کردند و این امیدواری را در مردم ایجاد می‌کردند که پس از برجام  شرایط بهبود خواهد یافت. این در حالی است که آنها می‌خواستند امیدی واهی در مردم ایجاد شود و زمانی که برجام به نتیجه نرسد آنها به خیابان‌ها بیایند و غرب بتواند ناراحتی‌هایی را که از سال 88 به دلیل استفاده نکردن از ندا آقاسلطان‌ها در آنها ایجاد شده بود جبران کند.
 
پوردستان تصریح کرد: با هوشمندی مقام معظم رهبری جلوی این تلاش غرب گرفته شد و ایشان با نام‌گذاری سال 95 با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و همچنین اقدامات مسئولان، جلوی این توطئه دشمن را گرفتند.
 
فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیوتروریسم را از دیگر حوزه‌های جنگ هیبریدی عنوان کرد و گفت: امروز دشمن خیلی جدی‌تر از گذشته در این موضوع فعالیت می‌کند و تلاش می‌کند با استفاده از محصولات تراریخته اهداف شوم خود که کنترل جمعیت نیز از جمله آنها است پیگیری کند.
 
پوردستان در پایان بر لزوم تبیین جنگ ترکیبی و شیوه‌های مقابله با آن تأکید و  خاطرنشان کرد: مقابله با جنگ‌های ترکیبی نیازمند عزم ملی است که ان‌شاءالله با شکل‌گیری این عزم در نیروهای مسلح شاهد عملی شدن این موضوع در آینده نزدیک باشیم.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۶:۳۹

انتظار مردم از گفت‌وگوی تلویزیونی‌ روحانی چیست؟

نهمین گفت‌وگوی زنده رئیس‌جمهور با مردم سه‌شنبه‌ شب از شبکه اول سیما به روی آنتن می‌رود، هنوز محورهای این گفت‌وگو اعلام نشده اما می‌توان حدس زد با توجه به رخدادهای اخیر در فضای سیاسی کشور از یک‌سو و تجربه گفت‌وگوهای مشابه روحانی با مردم از تلویزیون در سه سال گذشته از سوی دیگر، چه مواردی در این گفت‌وگو مطرح خواهد شد؛ اما از حدس و گمان درباره محورهای سخنان رئیس‌جمهوری که بگذریم، پرسش دیگری به ذهن می‌رسد: مردم دوست دارند چه سخنانی را از زبان رئیس دولت بشنوند؟
به گزارش ایسنا، حسن روحانی در حالی سه شنبه‌شب در ساختمان نهاد ریاست ‌جمهوری میزبان مجریان صداوسیما برای یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی دیگر با مردم خواهد بود که در سه سال گذشته، هشت‌بار در فواصل زمانی سه تا شش‌ماهه و به مناسبت‌های گوناگون با مردم به گفت‌وگو نشسته است.
این‌که رئیس‌جمهوری در تازه‌ترین گفت‌وگویش چه نکاتی را طرح، از چه موانعی بر سر راه دولت گله و مردم را به چه گشایش‌هایی در فضای اقتصادی و اجتماعی یا حتی سیاسی امیدوار خواهد کرد، موضوع این گزارش نیست، بلکه انتظارات مردم از این گفت‌وگو و آن‌چه که دوست دارند از زبان رئیس‌جمهورشان بشنوند مدنظر است.
در حال حاضر تنها حدود یک سال تا پایان عمر دولت تدبیر و امید و برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری باقی‌مانده اما دولت هنوز نتوانسته است به تمامی آن‌چه که به مردم از ایجاد رونق اقتصادی گرفته تا بهبود فضای فعالیت‌های فرهنگی و حل مسائل باقی‌مانده از حوادث پس از انتخابات پر حرف و حدیث ۸۸، وعده کرده بود، پاسخ دهد. البته در این میان نمی‌توان تمامی تقصیرات را متوجه دولت دانست و از قدرت و نفوذ سایر قوا، دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌ها در برخورد با برنامه‌های دولت صرف‌نظر کرد، اما ظاهراً آن‌چه که مردم - به خصوص در حل مشکلات اقتصادی کشور- از دولت‌شان انتظار داشته و دارند، بیش از عملکرد قوه مجریه در سه سال گذشته بوده است.
مروری بر محورهای هشت گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری با مردم در سالهای گذشته از یک سو و بازخوانی نظرات کاربران خبرگزاری ایسنا از سوی دیگر تا اندازه‌ای نشان خواهد داد که حسن روحانی در گفت‌وگوهایش با مجریان صداوسیما بیشتر بر چه نکاتی تاکید و از بیان نظراتش درباب چه موضوعاتی صرف‌نظر کرده است تا کمابیش مشخص شود که مردم انتظار دارند در گفت‌وگوی سه‌شنبه شب از زبان رئیس‌جمهوری چه سخنانی را بشنوند.
گفت‌وگوی نخست: وعده مهار تورم و مذاکره جدی با دنیا برای حل مسئله هسته‌ای ایران
اولین گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم حدود یک‌ماه پس از مراسم تحلیف و در شب نوزدهم شهریورماه ۱۳۹۲ انجام شد. روحانی در این گفت‌وگو مبنای سخنان خود را بر حل مشکلات اقتصادی کشور توسط دولت و تلاش تیم مذاکره‌کننده با همراهی سایر مسئولان برای بستن پرونده هسته‌ای ایران قرار داد و بر مهار تورم و کاهش نرخ ۳۹ درصدی آن، تشریح طرح رونق اقتصادی دولت، رفع ممنوعیت واردات ماشین‌آلات کشاورزی، رونق ‌دادن تولید داخلی و در نهایت انجام یک گفت‌وگوی جدی با دنیا و پی‌گیری مسئله‌ هسته‌ای در یک بازی برد-برد تاکید کرد.
روحانی در پایان به مردم قول داد که این نوع گفت‌وگوها در فاصله نه چندان دوری مجدداً انجام شود و وی گزارش‌های لازم از اقدامات دولت را به مردم ارائه دهد.
گفت‌وگوی دوم: تحول در سیستم بانکی با توافق ژنو/ تاکید بر ایستادگی به پای تمام وعده‌ها
دومین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس دولت تدبیر و امید با مردم، به پنجم آذرماه ۱۳۹۲ و پس از توافقنامه ژنو بازمی‌گردد. روحانی در این گفت‌وگو بازهم اشاره به مشکلات اقتصادی کشور را مدنظر قرار داد و البته این‌بار انتقاد از عملکرد دولت گذشته را نیز فراموش نکرد و تقریباً بر هر محوری که سخن راند، از اوضاع اقتصادی و وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور گرفته تا جایگاه فعلی و گذشته ایران در فضای بین‌المللی و حتی در تاکیدش بر ایستادگی به پای تمامی وعده‌هایی که به مردم داده است، در همه و همه اشارات و کنایاتی هم به عملکرد دولت گذشته داشت تا نشان دهد که راهی که در چهار سال آینده پیش‌روی او و مردم است، خالی از سدها و موانع ایجاد شده از گذشته نیست و برداشتن گام‌های پیوسته و حساب‌شده برای خروج از وضعیت روز کشور، نیازمند صبر و پایداری جامعه از یک‌سو و همکاری و هماهنگی میان قوا و مسئولان کشور از سوی دیگر است.
او در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه دولت از مردادماه سال ۹۲ با خزانه‌ای خالی روبه‌رو بوده است، به یادآوری میزان درآمدهای دولت‌های نهم و دهم پرداخت و گفت: دولتی که پولدارترین دولت بوده، متأسفانه بدهکارترین دولت نیز بوده است. انتقادات روحانی از دو دولت گذشته به مسائل اقتصادی محدود نشد و رویکرد احمدی‌نژاد در سیاست خارجی و چگونگی ارتباطش با دنیا را هم دربرگرفت، روحانی در بخشی از این گفت‌وگو با بیان اینکه روابط دولت با دنیا در گذشته در حد بسیار پایینی قرار داشت، اظهار کرد: روابط دولت با دنیا در گذشته به جز چند کشور محدود در حد بسیار پایینی قرار داشت و مشکلات فراوانی برای ایرانیان داخل و خارج از کشور نیز وجود داشت.
روحانی گفت‌وگویش را با تاکید بر تحول در سیستم بانکداری کشور با توافق ژنو ادامه داد و افزود: من به مردم اطمینان می‌دهم که اصول و حقوق مورد نظر آن‌ها و چارچوب ترسیم شده توسط رهبری تا پایان رعایت می‌شود و حق هسته‌یی ملت با شفافیت و قدرت بیشتر اجرا می‌شود و غنی‌سازی ادامه می‌یابد و هیچ گاه متوقف نمی‌شود، زیرا غنی‌سازی خط قرمز ماست.
روحانی در بخش پایانی این گفت‌وگو با اشاره به لزوم اعتماد مسئولان به فیلم‌سازان و نویسندگان کشور، کاهش تصدی‌گری دولت در امور فرهنگی به حداقل ممکن، آشتی دولت با اهل فرهنگ و کاستن از فضای امنیتی در جامعه، اظهار کرد: من پای تمام وعده‌هایی که داده‌ام ایستاده‌ام و می‌دانم راه طولانی در پیش دارم. معتقدم نزاع به نفع ملت نیست. جناح‌ها باید با کمک به مردم، هنر خود را اثبات کنند. ما به انسجام نیاز داریم. ما باید با سایر قوا متحد باشیم. البته رابطه ما با سایر قوا خوب است و یکی از افتخارات دولت این است که یک آرامشی بر روابط قوا حاکم شده است.
گفت‌وگوی سوم: عذرخواهی از مردم بابت مشکلات توزیع سبد کالا/ وعده بیمه‌شدن پنج میلیون نفر در سال آینده
سومین گفت‌وگوی رئیس جمهوری شب ۱۶ بهمن‌ماه ۹۲، علیرغم حضور همه عوامل و آمادگی نهاد ریاست جمهوری بنا به نظر رییس سازمان صداوسیما و مخالفت با حضور یکی از مجریان با یک ساعت و نیم تاخیر بر روی آنتن رفت و روحانی نیز در حین گفت‌وگو با اشاره به تاخیر رخ داده اظهار کرد: یک مقدار در انجام این مصاحبه به دلایلی که نمی‌خواهم باز کنم، تأخیر ایجاد شد و مردم منتظر ماندند. ان‌شاءالله در فرصت‌های بعدی در وقت مناسب با مردم صحبت کنیم.
او این‌بار بیش از اشاره به مشکلات اقتصادی، تاکید بر ایجاد رونق اقتصادی در آینده نزدیک را مدنظر قرار داد و گفت: زنجیرهای بسته شده به تحرک اقتصادی کشور در حال پاره شدن است و در در زمینه صنعت غذا، خودروسازی، پتروشیمی، خدمات، بیمه، کشتیرانی و مسائل بانکی و پولی ما امروز شاهد پاره شدن زنجیره‌ها هستیم.
رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به مشکلات پیش‌آمده در زمینه توزیع سبد کالا اظهار کرد: اگر مردم در زمینه سبد کالا به زحمتی افتادند، من به عنوان رئیس‌جمهور از آن‌ها عذرخواهی می‌کنم، ما در جایی که نقصی وجود داشته باشد، به عذرخواهی خود افتخار می‌کنیم و آن‌ها را برطرف می‌کنیم.
روحانی در بخش پایانی سخنانش نیز با بیان این وعده که در سال آینده، پنج میلیون نفر بیمه خواهند شد، گفت: اولین قدم ما این است که همه اقشار نیازمند را تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار دهیم. آمارها می‌گوید اکنون باید پنج میلیون نفر را بیمه کنیم و دولت مصمم است در طول چهار سال آینده تمام مردم را تحت پوشش درمانی قرار دهد اما برای اولین گام قول می‌دهم در سال آینده که این پنج میلیون نفر بیمه شوند.
گفت‌وگوی چهارم: به وعده‌های‌مان به مردم جامه عمل پوشاندیم/ به همه شعارهایم وفادار خواهم بود
چهارمین گفت‌وگوی رئیس‌جمهوری با مردم، ۹ اردیبهشت‌ماه ۹۳، در آغازین روزهای سال دوم حیات دولت تدبیر و امید و در شرایطی انجام شد که به گفته روحانی، قوه مجریه توانسته بود تا پایان سال ۹۲ در حوزه اقتصادی چند هدف مهم و از جمله حل معضل تورم را با موفقیت پی‌گیری کند.
رئیس‌جمهوری در بخشی از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که "آیا شما در سال ۹۲ به اهداف و برنامه‌هایی که پیش‌بینی کرده بودید، دست پیدا کردید؟" گفت: ما اهداف و برنامه‌هایی را که اعلام کرده بودیم، دنبال کردیم و به سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به مردم اعلام کرده بودیم، توانستیم جامه عمل بپوشانیم.
روحانی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا پایان سال، پنج یارانه کالایی به نیازمندان بدهیم، اظهار کرد: ‌در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به افرادی که زندگی بسیار سختی دارند و در فشار قرار دارند یارانه‌ای کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت می‌شود و ما تلاش می‌کنیم تا پایان سال حداقل پنج مرتبه یارانه کالایی را به این دو گروه نیازمند پرداخت کنیم.
او در بخش پایانی این گفت‌وگو با بیان اینکه به همه شعارهایم وفادار خواهم بود، اظهار کرد: من امروز در حال دنبال و پیگیری همه شعارهایم هستم و فراموش نکرده‌ام که چه شعارها و وعده‌هایی داده‌ام. من به همه قول‌هایی که به مردم در ۲۲ فروردین سال ۹۲ و روز ثبت‌نام ریاست‌جمهوری در همه سخنرانی‌های خودم اعلام کردم وفادار خواهم بود.
گفت‌وگوی پنجم: از رکود عبور کرده‌ایم/بیکاری تک رقمی شده است
پنجمین گفت‌وگوی حسن روحانی با مردم ساعت ۲۲ شب ۲۱ مهرماه ۹۳ از شبکه اول سیما و با اشاره رئیس جمهوری به عبور از رکود اقتصادی آغاز شد، روحانی با تاکید بر اینکه امروز هیچ تردیدی وجود ندارد که از رکود عبور کرده‌ایم، گفت: خوشبختانه ما در مسائل اصلی اقتصاد کشور، قبل از توافق نهایی هسته‌ای توانستیم قدمهای بزرگی برداریم. رکود را قبل از توافق نهایی هسته‌ای عبور کردیم و امروز هیچ تردیدی نیست که از رکود عبور کردیم. البته مردم باید بدانند وقتی می گوییم از رکود عبور کردیم هنوز تا رسیدن به رونق مطلوب فاصله داریم.
او همچنین با بیان اینکه مردم می‌دانند دولت اهل مبالغه و شعار نیست، درباره مساله نرخ بیکاری نیز گفت: مساله اشتغال بسیار مهم است. رشدی که ما دنبال آن هستیم، یکی از مهمترین آثارش اشتغال است. البته به معنای آن نیست که به محض خروج از رکود اشتغال بسیار ایجاد شود اما برای اولین بار متقاضیان دریافت وام بیکاری کاهش یافته است که این نشان دهنده کاهش بیکاری است. اشتغال خالص ما در ۶ ماهه اول سال رقم خوبی داشته و در بحث اشتغال بیکاری ما تک رقمی شده است.
گفت‌وگوی ششم: تاکید بر تاثیر مثبت برجام در حل مشکلات اقتصادی کشور
۲۳ تیرماه ۹۴ ایران با کشورهای ۵ + ۱ در خصوص برنامه هسته‌ای کشور به توافق جامع و نهایی تحت عنوان «برنامه جامع اقدام مشترک» رسیدند. روحانی همان شب و در سخنانی کوتاه با مردم با اشاره به نهایی‌شدن برنامه جامع اقدام مشترک هسته‌ای اظهار کرد: «حفظ توانمندی هسته‌ای، لغو قطعنامه‌ها و تحریم‌های ظالمانه و خروج پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت، اهداف ایران بود که در این برنامه جامع همه اهداف محقق شده است.» اما زمان بیشتری لازم بود تا رئیس‌جمهوری تمامی آنچه را که لازم می‌داند درباره شرایط تازه‌ کشور پس از برجام به گوش مردم برساند، با آنان در میان بگذارد. در نهایت شب ۱۱ مردادماه برای برگزاری ششمین گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم، در نظر گرفته شد. رئیس دولت تدبیر و امید در این گفت‌وگو با اشاره به توافق جامع و نهایی ایران با کشورهای ۵ + ۱ اظهار کرد: اگر در یک کلمه بخواهم ارزیابی خودم از «برجام» را بیان کنم باید بدون اغراق بگویم که اگر چه من از ابتدا به پیروزی در این مسیر کاملا امیدوار بودم، اما امروز می‌بینم که دستاورد به دست آمده حتی بیش از آن چیزی است که ما در ابتدای راه تصور می‌کردیم.
روحانی تقریباً تمامی وقت خود در این گفت‌وگو را صرف پاسخ دادن به سوالات مربوط به برجام کرد و حتی در حین برنامه، خود با طرح این پرسش که چه کسی از این توافق عصبانی است؟، پاسخ داد، صهیونیست‌ها از این توافق عصبانی‌اند و البته ممکن است دو کشوری هم در منطقه پیدا شوند که ناراحت و عصبانی باشند. چنانچه اوباما گفت میلیاردها دلار خرج می‌کنند که این توافق در کنگره با مشکل مواجه شود، آنها چه کسانی هستند؟ معلوم است، اما ملت‌های منطقه همه خوشحال هستند. تمام روسای کشورهایی که پس از توافق تلفنی با من صحبت کرده و یا کتبی نامه نوشتند خوشحال بودند جز یک عده جنگ‌طلب و صهیونیست که غاصب و اشغال‌گرند.
گفت‌وگوی هفتم: کشور در سال آینده شرایط بهتری خواهد داشت/اجرای سیاستهای کوتاه مدت برای تحرک و رونق اقتصادی
۲۱ مهرماه ۹۳ موعد هفتمین گفت‌وگوی رئیس جمهوری با مردم بود و روحانی این‌بار سخنانش را با اشاره به حادثه منا آغاز کرد و در ادامه با تاکید مجدد بر ایجاد رونق اقتصادی از طریق رفع تحریم‌ها در کشور اظهار کرد: یکی از نکاتی که در این توافق و در مذاکرات هسته‌ای اهمیت داشت، مسایل اقتصادی بود نه از دیدگاهی که اقتصاد چه روندی در کشور دارد بلکه بخاطر اینکه اقتصاد و تحریم، حربه‌ای بود که دشمن برای فشار بر ملت ایران در اختیار گرفته بود.
او همچنین کاهش تورم و دستیابی به رشد اقتصادی را مسیر ثابت دولت خواند و گفت: سال آینده با برداشته شدن تحریم ها و آزادی منابع کشور شرایط مطلوب تری خواهیم داشت و پیام من به ملت ایران این است که همه برای جهش در تولید و شکوفایی اقتصاد آماده شوند.
روحانی با اشاره به آمارهایی که به گفته وی نشان از رشد اشتغال در بخش کشاورزی در سال گذشته داشته است، تاکید کرد: اشتغال برای ما مهم است و لذا تقویت واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به عنوان یکی از اولویت‌های ماست چون آنها اشتغال بیشتری می‌توانند ایجاد کنند.
رئیس جمهوری در بخش پایانی این گفت‌وگو بازهم بر پایبندی‌اش به تعامل سازنده با دنیا، نجات اقتصاد کشور و احیای اخلاق در جامعه تاکید کرد.
گفت‌وگوی هشتم: ۶۰ درصد مشکلات کشور مربوط به برجام نیست/ثابت نگاه‌داشتن نرخ بیکاری اقدام بزرگی است
روحانی در شب سه‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۹۳، هشتمین گفت‌وگوی خود با مردم را با اشاره به پیش‌رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه آغاز کرد و گفت: هفتم اسفند یک برگ زرین در تاریخ کشور خواهد بود و باید بهترین ها را برای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزینیم.
رئیس جمهوری در این گفت‌وگو بازهم به موضوع برجام و تاثیرات آن بر اقتصاد کشور از یک سو و تلاش بدخواهان و دشمنان در جهت اجرایی نشدن این توافق از سوی دیگر اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم با اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، موانع مسیر حرکت اقتصاد کشور را برداشت و البته همان‌طور که رهبری فرموند۴۰ درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم ها بوده و ۶۰ درصد مابقی مشکلات مربوط به تحریم نمی‌شود، بلکه مربوط به مسایل داخلی خودمان است و باید برای رفع آن‌ها همگان تلاش کنند.
رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این پرسش مجری گفت‌وگو که برای رفع بیکاری جوانان و تسهیل امر ازدواج چه کارهایی باید انجام دهیم و دولت چه پیش‌بینی‌هایی دارد؟، اظهار کرد: اشتغال با رونق اقتصادی امکان‌پذیر است؛ راه دیگری نداریم. برای رونق اقتصادی، باید هم از توان داخلی و هم از منابع خارجی استفاده کنیم.
او در بخش دیگری از این گفت‌وگو بازهم به مسئله اشتغال جوانان بازگشت و گفت: اگر در سال حدود یک میلیون شغل ایجاد کنیم با نرخ بیکاری فعلی، خیلی معلوم نیست که این نرخ پایین بیاید. هدف دولت این است که نرخ بیکاری تک رقمی شود، اما در عین حال در طول یکسال آینده اگر بتوانیم نرخ بیکاری را ثابت نگه داریم، کار بزرگی انجام داده‌ایم.
برآورد سخنان رئیس جمهوری در هشت گفت‌وگوی گذشته‌اش با مجریان صداوسیما نشان می‌دهد که روحانی کوشیده است تا به موازات این‌که وعده‌ برطرف شدن مشکلات اقتصادی کشور را می‌دهد، گاه‌به‌گاه برای مردم دوران نابسامان اقتصادی هشت‌ساله دولت‌های نهم و دهم را یادآوری کند و در عین حال کمابیش این نکته را هم در سخنانش تکرار کند که تمام مشکلات اقتصادی، بحران‌های اجتماعی و محدودیت‌های فرهنگی ایجاد شده در سال‌های اخیر به راحتی و با انجام توافق برجام حل شدنی نخواهد بود و برای رسیدن به شرایط مطلوب در کشور، همکاری و همراهی و تعامل سایر قوا، مسئولان، نهادها و دستگاه‌ها لازم و صبر و تحمل مردم تا پایان این مسیر، واجب است.
اما این تنها یک روی سکه و همان انتظار رئیس‌جمهوری از مردم است، روی دیگر این سکه انتظاری است که مردم از رئیس‌جمهورشان دارند، ای‌نکه آنان به دنبال شنیدن چه سخنانی از رئیس جمهوری هستند و حتی تجربه شنیدن سخنان روحانی را در هشت گفت‌وگوی قبلی چطور توصیف می‌کنند؟
بررسی نظرات برخی کاربران ایسنا درباره نهمین گفت‌وگوی رئیس دولت تدبیر و امید با مردم، بیشتر تاکید بر ضرورت صادقانه طرح شدن سخنان رئیس جمهور و لزوم بازگویی واقعیات به صورت شفاف توسط روحانی است. در همین راستا یکی از کاربران ایسنا در اظهار نظری گفته است: «لطفاً با مردم صادقانه و بدور از هیاهوی حزبی صحبت فرمایید و تمام موانع و مشکلاتی که موجب عدم تحقق شعارهای انتخاباتی شما و دولت شده را با صاحبان این مرز و بوم در میان بگذارید.تا آنها خود قضاوت کنند که بهترین محفل نمود عملکرد شما جامعه است.»
موضوع دیگری که در نظرات کاربران ایسنا درباره سخنان رئیس جمهوری طرح شده است، تاکید بر پاسخگویی دولت در برابر «خانواده‌هایی با سرپرست بازنشست و فرزندان بیکار» است.
مردم تاکید دارند که دولت باید در برابر فارغ‌التحصیلان بیکار پاسخگو باشد و با چاره‌اندیشی راهکار ارائه دهد.
در نظرات عده‌ای از کاربران می‌توان دلزدگی بخشی از آن‌ها را نسبت به شنیدن حرف‌هایی درباره موضوع برجام و تکرار آن دید . برخی از مخاطبان نسبت به آن‌چه چند شغله بودن تعدادی از مدیران خوانده‌اند انتقاد کرده و در عین حال بیکاری بخشی از جوانان را یادآور شده و از رییس‌جمهور خواسته‌اند در این زمینه صحبت کند.
در برخی نظراتی نیز مقایسه‌هایی بین دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد انجام شده و در عین حال برخی نوشته‌اند: هرچند اقتصاد وسیاست خارجی وداخلی و... خوب نیست وبعضی افراد فاقد صلاحیت هم دارند بهانه به دست برخی افراد میدهند. ولی باز هم به شخصیت‌هایی مثل دکتر روحانی و ظریف و... رای میدهم.
این‌ها شاید بخش اندکی از نظرات فراوانی است که وجود دارد و از همین مشت نمونه خروار شاید بتوان به انتظار مردم از سخنانی که انتظار دارند رییس جمهورشان امشب برای‌شان بگوید، رسید.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۵۷

دفاع ميرتاج الديني از دولت قبل/ ما خوب بودیم!

افكارعمومي قاضيان بدون وامداری و وامداران بي‌قاضي‌اند.

به گزارش نامه نیوز، حقايق روشن است و نيازي به زورآزمايي ندارد. هر اندازه جريان و دولتي بخواهد خطاها و اشتباهات خود را نفي و ملتي را ازحق دانستن محروم کند، باز هم عاقبت روزي حقيقت هويدا خواهد شد. با اين همه انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ نشان خواهد داد كه اصولگراها با توجه به كارنامه ناموفق گذشته تا چه اندازه شانس برد دارند. گرچه عده‌اي در اين جريان معقدند كه اصولگراها نبايد براي انتخابات رياست‌جمهوري پيش رو سرمايه‌گذاري كنند بلكه بايد اين جريان تخم مرغ‌هايشان را در سبد شوراي شهر بگذارد و از سويي نتيجه نهايي صندوق‌ها نشان مي‌دهد كه اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها تاچه اندازه از اقبال عمومي برخوردارند. بر اين اساس سید محمد رضا مير تاج الديني معاون پارلماني دولت دهم معتقد است: اصولگراها براي انتخابات رياست جمهوري نه برای ۱۴۰۰ بلكه برای سال ۹۶ مي‌انديشند و ديگر اشتباهات گذشته را تكرار نخواهند كرد. در اين راستا گفت‌وگوي « آرمان» با سیدمحمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني دولت دهم و فعال سياسي اصولگرا را در ادامه از نظر مي‌گذرانيد.
برنامه اصولگراها در انتخابات سال ۹۶ چيست؟ كانديداتوري محمدرضا باهنر در انتخابات دوازدهم تا چه اندازه محتمل خواهد بود؟
اصولگرايان به صورت شورايي در انتخابات رياست‌جمهوري عمل خواهند كرد. در كشور ما نظام حزبي هنوز شكل نگرفته، به همين علت احزاب به صورت جبهه‌اي در فرايند سياسي عمل مي‌كنند. جبهه اصولگرايان با دو رقيب سياسي اصلاح‌طلب و اعتدال در كشور روبه رو است؛ اعتداليون كه نزديك به اصلاح‌طلبان بوده و احزاب اصولگرا كه خود داراي كانديداي متعدد هستند. اصولگراها در اين دوره مانند دوره‌هاي قبل ساز وكاري براي خود در انتخابات پيش رو تعريف كرده و بر اساس آن نيز عمل مي‌كنند. در اين دوره هم تصميمات آنها شورايي خواهد بود. در انتخابات مجلس شوراي اسلامي اخير اصولگراها داراي شوراي ۲۴ نفره بودند كه اين شورا درباره كانديدا و ليست اصولگراها خصوصا در تهران تصميم مي‌گرفت. در اين دوره نيز اصولگراها با روشي مشابه روش انتخاباتي مجلس عمل مي‌كنند. اما درباره احتمال كانديداتوري مهندس باهنر ايشان بايد خود در اين مورد اظهارنظر كند. بر اساس آخرين موضع باهنر در مصاحبه اخير بايد گفت كه احتمال كانديداتوري وي در انتخابات پيش رو ضعيف است.
تصور مي‌كنيد در انتخابات سال آینده چه گزينه‌هايي را از سوي اصولگراها خواهيم داشت؟
قبل از اينكه گزينه‌هایي را معرفي كنيم روش و مدل انتخاباتي براي ما اصولگراها مهم‌تر است. قطعا پيوسته شخصيت‌هاي مختلفي خود را در معرض رقابت‌هاي انتخاباتي قرار داده و خود را حائز شرايط براي كانديداتوري رياست‌جمهوري مي‌دانند. بنابراين با توجه به اين روند بايد يك سازو كاري براي انتخاب نهايي اين افراد وجود داشته باشد. به ويژه در سيستم سياسي ما كه نظام حزبي نهادينه نشده و بر اساس آن نيز عمل نمي‌شود. حزب‌هاي موجود در كشور بسيارمحدودند. در ابتداي انقلاب حزب جمهوري اسلامي را به عنوان يك حزب فراگير داشتيم و بعدها همه طيف‌ها و جريان‌هاي راستگرا و چپگرا از دل حزب جمهوري برخاستند. يا در كنار اين احزاب، نهادهاي روحاني مانند جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسين حوزه وجود داشت كه عملكرد آنها هيچ گاه حزبي نبود؛ اگرچه اين نهاد‌ها نقش محوري و ليدري گروه‌هاي سياسي را دارند. بنابراين بر اساس اين شرايط پيش بيني مي‌شود تعدادي از چهره‌هاي اصولگرا به صورت غير رسمي مطرح خواهند شد تا كانديداي نهايي اصولگرايان انتخاب شود. در اينجا لازم است اين نكته گفته شود که جريان اصولگرا در انتخابات سال ۹۶ كانديداي مستقل خواهد داشت، برخي‌ در اين مورد كنايه‌هايي به اصولگراها وارد ساختند مبني بر اينكه جريان اصولگرا كانديداي مستقلي ندارد يا بايد براي سال ۱۴۰۰ به جاي ۱۳۹۶برنامه‌ريزي كند، اين سخن درست نيست. بايد گفت كه جريان اصولگرا براي ورود به عرصه رياست جمهوري سال ۹۶ مي‌انديشد. بنابراين كانديدايي هم معرفي خواهند كرد، مساله دوم روش انتخاب كانديداي نهايي است. در انتخابات پيش رو مدل قابل پيش بيني اين خواهد بود كه افراد شاخص كه در خط نخست كانديداتوري رياست جمهوري هستند به‌طور قطع مطرح خواهند شد و در نهايت يكي از آنها انتخاب مي‌شود. به‌طور كلي اصولگراها براي انتخاب و معرفي كانديداي خود نخست پايبندي به اصول و ارزش‌هاي انقلاب، سپس توانمندي و مديريت در سطح اداره كشور و رياست جمهوري و داشتن اقبال عمومي و مردمي را ملاك قرار مي‌دهند. اصل ماجرا اين خواهد بود كه اصولگراها يك كانديدا خواهند داشت و افرادي كه به طور مستقل براي ماندن در عرصه رقابت پافشاري كنند، قطعا كانديداي اصولگرا نخواهند بود. چراكه آنها به صورت انفرادي به عرصه انتخابات ورود پيدا كرده و بدنه جريان اصولگرا و مردم بر روي يك نفر متمركز خواهند شد.
شما از مدل انتخابات و برنامه اصولگراها سخن گفتيد اما همچنان پرسش من درباره گزينه‌هاي اصولگراها بدون پاسخ مانده است!
اكنون معرفي هر فردي تنها در حد گمانه زني و احتمال است. زيرا هنوز كسي به طور قطعي اعلام نكرده كانديداي اصولگرا در انتخابات رياست‌جمهوري سال ۹۶ خواهد شد. افرادي كه در انتخابات رياست‌جمهوري ۹۲ در انتخابات حضور پيدا كردند، برخي از آنها مانند قاليباف، حداد عادل و سعيد جليلي در اين دوره هم احتمالا مطرح شوند. در مورد كانديداهاي جديد هم علاوه بر احتمال حضور باهنر، ضرغامي را نيز در انتخابات پيش رو خواهيم داشت. افرادي كه به صورت انفرادي وارد عرصه مي‌شوند به عنوان كانديداي رسمي اصولگراها مطرح نمي‌شوند. در نهايت منتظر هم نخواهند ماند كه جريان اصولگرا درباره آنها تصميم بگيرند. مانند احمدي‌نژاد و محسن رضايي كه در گذشته به صورت مستقل وارد شدند. اما در اين دوره هنوز افراد مذكور به صورت رسمي اعلام نكرده‌اند كه وارد عرصه مي‌شوند يا نه.
به‌طور قطع اصولگراها مانند دوره‌هاي قبل گزينه‌هايي خواهند داشت اما با توجه به تجربه ۹۲ و ۹۴ آيا باز هم قدرت راي آوري بالا را براي گزينه‌هاي احتمالي اصولگراها مي‌بينيد؟
انتخابات رياست‌جمهوري سال ۹۲ تجربه بسيار سنگيني براي جريان اصولگرا بود كه با تعدد كانديدا شكست را تجربه كردند. قطعا يك جريان سياسي قوي تجربه تلخ گذشته را يك‌بار ديگر تكرار نمي‌كند، در حقيقت اصولگراها از يك سوراخ دو بار گزيده نمي‌شوند. چنانچه در انتخابات مجلس شوراي اسلامي مشاهده شد كه اصولگراها يك ليست واحد ارائه كردند. در انتخابات سال ۹۶ مساله تعدد كانديداها تكرار نمي‌شود. ديگرآنكه آقاي روحاني در همان زمان هم آراي ۵۰ درصد شركت‌كنندگان و نه حتي آراي همه حائزان شرايط راي‌دهندگان را داشت. بنابراين ۵۰ درصد جامعه به ايشان راي ندادند و اكنون پس از يك دوره فعاليت كه شعارهاي خود را در معرض عمل و قضاوت مردم قرار دادند، افكار عمومي در انتخابات پيش رو به داوري مي‌نشيند؛ بنابراين ممكن است عده‌اي به طرفداران وي اضافه شوند و برعكس چون بخش قابل توجهي از شعارهاي وي از جمله در حوزه اقتصادي در جامعه عملياتي نشده، در مقابل عده‌اي هم از وي در آينده حمايت نكرده و اين مسائل در نهايت سدي پيش روي روحاني براي ورود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. بنابراين با در نظر گرفتن اين نكته بايد اذعان داشت كه راي ايشان در سال ۹۲ در لبه مرز بود. اگر اين دو مساله را رقيب سياسي مقابل حل كند حتي اگر كانديداي قوي ديگري هم وجود داشته باشد، بنابراين حمايت اصولگراها و بخش عظيمي از مردم از روحاني و پيروزي او در انتخابات آینده دور از دسترس نيست.
اشاره كرديد راي روحاني لب مرزي بوده و همچنين راي مردم به روحاني بيشتر جنبه جرياني داشته است، آیا منظورتان اين بوده كه راي مردم به جريان مقابل پاسخي به اقدامات احمدي‌نژاد بوده است؟ تا آنجا كه حتي علم الهدي هم گفته بود كه اگر احمدي‌نژاد بيايد به كانديداي اصلاح‌طلب راي مي‌دهم!
آيت ا... علم الهدي قبلا حمايت از اصلاحات را تكذيب كرد، بهتر است كه در اين مورد سخن گفته نشود! حتي اگر هيچ كانديداي مقبولي هم در جبهه اصولگرايي نباشد باز هم هيچ گاه آقای علم الهدي به سمت و سوي اصلاح‌طلبي ميل پيدا نخواهند كرد. اما در رابطه با جرياني بودن آراي روحاني بايد گفت حتي اگر كانديداي ديگري نيز از سوي جبهه معتدلان و اصلاح‌طلبان معرفي مي‌شد باز هم ممكن بود بخشي از اين آرا را به سمت خود جلب كند. همواره يك بخش از آرا را شخصيت فرد كانديدا و از سويي بخشي از آن جريان سياسي حامي اوست كه اين آرا را جذب مي‌كند. در انتخابات سال ۹۲ بسياري از آرا را حاميان روحاني مانند آيت ا... هاشمي، كارگزاران، اعتداليون و اصلاح‌طلبان جذب كردند. از منظر سياسي ۶۰ درصد مردم جامعه يا راي‌دهندگان دارای آراي خاكستري هستند، اين گروه از جامعه معمولا هفته آخر به قضاوت مي‌نشينند، كانديداي مطرح چه شعارهايي دارد و چه مقدار از انتظارات مردم را تامين مي‌كند؛ عمده برنامه‌هاي او در حوزه سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي چيست؟ از ديد اين ۶۰ درصد جامعه وعده‌هاي اقتصادي و فرهنگي فرد بر موارد ديگر ارجح است. در حقيقت گرايش مردم در هفته‌هاي آخر رياست‌جمهوري نسبت به عملكرد آنها شكل خواهد گرفت.
با توجه به اينكه گرايش سياسي مردم در هفته‌هاي پاياني دولت‌ها، شعارها و وعده‌هاي كانديداها شكل مي‌گيرد، بنابراين مي‌توان گفت كه آراي مردم به روحاني ناشي ازعملكرد دولت قبل بوده است؟
در هفته‌هاي پاياني مردم به بررسي عملكرد دولت گذشته، واكاوي شعارها و وعده‌هاي كانديدا مي‌پردازند. بنابراين اين مساله را نمي‌توان نفي كرد كه دو چيز در شكل‌گيري گرايش و اذهان جامعه موثر است؛ مسئولان و ديگري فضاي تبليغاتي كه شكل مي‌گيرد. علاوه بر اين بايد در نظر داشت اگر يك تخريب سنگين عليه مسئولان و دولت قبل شكل بگيرد و امكان دفاع هم به آنها داده نشود، اين مساله هم بر جامعه تاثير دارد. مانند مساله فيش‌هاي حقوقي كه نسبت به آن تصوري در اذهان عمومي شكل گرفته و مسئولان سعي دارند اين فضا را خنثي كنند. حال اگر مجموعه‌اي را سه سال به صورت پي در پي بكوبند و امكان دفاع هم نداشته باشد، طبيعي است قضاوت منفي عليه دولت شكل گيرد. همواره عملكرد مسئولان در معرض قضاوت و داوري مردم قرار مي‌گيرد، بنابراين اين مساله كه مردم نسبت به جرياني اقبال نشان مي‌دهند و نسبت به جرياني هم اقبال نشان نمي‌دهند، نتيجه عملكرد افراد است. در نظام جمهوري اسلامي كه در دل آن دموكراسي نهادينه شده است مردم در پاي صندوق‌ها با انتخابشان حرف خود را مي‌زنند. مردم و جريان‌ها در پاي صندوق‌ها دولتي را مي‌برند و به جاي آن دولتي را بر سر كار مي‌آورند. اين در حقيقت هنر نظام جمهوري اسلامي است. بنابراين آراي مردم در همه زمان‌ها مي‌تواند انتقال قدرت‌ها و دولت‌ها را به دنبال داشته باشد.
گفته مي‌شود بسياري از مسائل مربوط به فيش‌هاي حقوقي به انحلال سازمان برنامه و بودجه و همچنين عدم نظارت ديوان محاسبات در آن دوره و نتايج ناشي از آن باز مي گردد كه موجب شده تا امروز ما مشكلاتي پيرامون فيش‌هاي حقوقي داشته باشيم، آيا در كل به نظر شما منصفانه بود كه با مساله فيش‌ها از دولت انتقام بگيرند؟
انتقام به‌طور كل منصفانه نيست، اما خود دولت روحاني مساله تخريب را باب كرد. دولت سه سال تمام از دولت قبل انتقاد و آن را تخريب كرد؛ بديهي است كه پاسخي هم بشنوند. روحاني خود به نوعي از مساله فيش‌ها از سوي جريان مقابل پاتك خورده است! مساله فيش‌ها، ساير بريز و بپاش‌ها و تخلفات مالي را نشات گرفته از انحلال سازمان برنامه و بودجه نمي‌دانم. اين سازمان تنها نامش تغيير كرد اما محتوا و ماهيت آن به همان شكل بود. در حقيقت انتخاب رئيس و معاون سازمان برنامه و بودجه بر عهده رئيس‌جمهور است. چنانچه بر اساس اصل ۶۰ و ۱۲۶ قانون اساسي نظارت بر امور كل برنامه، بودجه، امور استخدامي و اداري كشور زيرنظر مستقيم رئيس‌جمهور است. زيرا خود رئيس‌جمهور يا نماينده وي بر امور واقف بوده و كارها را تمشيت مي‌كنند. مدیریت سازمان برنامه و بودجه در قالب معاونت يا سازمان به عهده رئيس‌جمهور است، نماينده‌هاي رئيس‌جمهور در استان‌ها نيز استانداران هستند. در تهران هم وزرا بايد برنامه‌هاي رئيس‌جمهور را مورد پيگيري قرار دهند. اگر سياست و برنامه‌هاي هر يك از استانداران با رئيس‌جمهور همخواني نداشته باشد اهداف و برنامه‌ها آن طور كه بايد پيش نمي‌رود. تبديل سازمان برنامه و بودجه به مفهوم انحلال آن نبود، بلكه تنها نام آن از سازمان به معاونت تغيير كرد. البته معاونت در اين سازمان بهتر از رياست سازمان است. زيرا در اين صورت سازمان در استان‌ها مستقل از استاندار عمل مي‌كند اين مساله موجب مي‌شود چاقوي اجرايي دولت كه در استان‌ها استاندار است، كند شود.
نقدي هم بر عدم نظارت و رسيدگي ديوان محاسبات به مساله فيش‌ها وارد است؟
ديوان محاسبات نيز بايد بر مسائل حقوقي و بودجه دولت و شركت‌هاي دولتي رسيدگي كند اما اين نحوه نظارت و رسيدگي در شركت ها به صورت غير مستقيم بوده است، به هر رو ديوان محاسبات در مجلس قبل بايد پاسخگو باشد. البته نسبت به ديوان محاسبات به عنوان منتخب مجلس اعتراض‌هايي صورت گرفت، رئيس مجلس هم اعلام كرد كه آنها بارها طي نامه‌هايي اين مسائل را به دولت سابق اعلام كردند اما دولت توجه نكرد. شوراي تصميم‌گيري درباره سطح حقوق‌ها براي مدتي تعطيل شده بود. بنابراين برخي از مشكلات مالي هم از تعطيلی اين شورا نشات مي‌گيرد.
قوانين مربوط به فيش‌ها مربوط به دولت قبل بوده است؟
در سال ۹۳ ابلاغيه‌اي اعلام شد كه از همان زمان روزنه‌هايي براي اداره‌ها و شركت‌هاي دولتي ايجاد شده است، بنابراين مديران از آن ابلاغيه استفاده و حقوق‌هاي كلاني براي خود ايجاد كردند. بر اساس دستور العمل فوق‌العاده خاص اعضاي هيات‌مديره بانك‌هاي دولتي و بيمه ايران در اين سازمان‌ها تغييراتي در روند حقوق‌ها به وجود آمد. از سويي اين ابلاغيه توسط وزير اقتصاد، طيب‌نيا و سخنگوي دولت، نوبخت، اعلام شد. اگر مشكلي وجود نداشت دولت به عزل برخي از مديران خود اقدام نمي‌كرد.
اصولگراها در طول ۸ سال گذشته دولت‌های نهم و دهم بسياري از شانس‌هاي خود را از دست دادند، آسيب‌هاي زيادي همچنان از دولت قبل مانند فسادهاي مالي و رانتي، كاهش شديد ارزش‌هاي اجتماعي و اخلاقي و... متوجه كشوراست تا آنجا كه اصولگراها خود نيز از حمايت احمدي‌نژاد رويگردان شدند، با توجه به اين مسائل باز هم گمان مي‌بريد اصولگراها شانس برد دارند؟ اساسا مردم با چه رويكردي بايد به اصولگراها راي دهند؟
خدمات جريان اصولگرا در سه دوره مجلس و ۸ سال دولت احمدي‌نژاد قابل دفاع است و اين بدين مفهوم نيست كه ما اصولگراها هيچ ايرادي نداشتيم، يا احمدي‌نژاد اشكالي نداشت. جرياني كه حدود ۱۲ سال در عرصه‌هاي مختلف حاكميت حضور داشتند، بخشي از كارنامه آنها در دولت و بخشي هم در مجلس نماد پيدا مي‌كند، ما در اين دوران برخي از اقدامات بزرگ اقتصادي را كه در دولت كارگزاران و اصلاحات صورت نگرفت، انجام داديم! اگر هم به اين امور رسيدگي نمي‌شد اكنون وضعيت اقتصادي كشور بسيار بدتر از وضعيت كنوني بود. براي نمونه اصلاح مصرف انرژي و هدفمند‌سازي يارانه‌ها يك جراحي بزرگ اقتصادي بود كه در دوره اصولگراها صورت گرفت. كاهش اتكاي بودجه دولت به نفت يكي از سياست‌هاي كلي نظام است در دوره اصولگراها عملياتي شد. بودجه صندوق توسعه ملي كه با ۲۰ درصد درآمدهاي نفتي شروع و به ۳۰ درصد افزايش پيدا كرد و به‌طور مستقيم بخشي از درآمدهاي نفتي كشور به صندوق توسعه منتقل مي‌شد، به مفهوم كاهش وابستگي به نفت در آن دوران بود. فعاليت‌هاي عمراني درعرصه مسكن، راه، جاده‌ها و سدها، نيروگاه‌ها، انرژي و پتروشيمي‌ها در آن دوره صورت گرفت. ما در فرایند زماني گذشته حدود ۲تا سه ميليارد صادارت پتروشيمي نداشتيم در دوره اصولگراها اين حجم از صادرات تقريبا به ۲۰ ميليارد دلار رسيد.
پس چرا ۲۰ ميليارد بودجه صادرات نفتي در جهت رفاه عمومي به كار گرفته نشد؟
آمارهاي اقتصادي نشان مي‌دهد كه فاصله طبقاتي در دوره اصولگراها كمتر شد! توزيع سهام عدالت در جهت تقويت طبقات محروم جامعه انجام گرفت. حدود ۳۰ ميليون نفر سهام عدالت دريافت كردند. برنامه‌ريزي مسكن اقدام كوچكي براي جامعه نبود، حدود ۲ ميليون خانوار شهري و قريب به ۲ میليون نيز خانوار روستايي مسكن مهر به آنها تعلق گرفت كه پس از آن دولت روحاني بر روي كار آمد. به خاطر چند تا اشكال همه خدمات دولت احمدي‌نژاد را نبايد ناديده گرفت! در دوره گذشته اين كشور فضايي و هسته‌اي شده و در فناوري‌هاي نو مانند صنعت ليزري و نانو و بيوتكنولوژي پيشرفت داشتيم.
افزايش نرخ آمار بيكاري، نرخ تورم و مهاجرت نخبگان به خارج از كشور را هم انكار مي‌كنيد؟
اگر اين طور است چگونه در ۶ سال نخست دولت احمدي‌نژاد نرخ تورم پايين بود. در ۶ سال نخست دولت احمدي‌نژاد و در زمان آغاز اجراي يارانه‌ها نرخ تورم به ۵/۱۰ درصد هم رسيد و پس از اجراي يارانه‌ها تحت تاثير هدفمند‌سازي يارانه‌ها نرخ تورم به ۵/۱۸درصد رسيد اما در سال آخر دولت دهم كه تحريم‌ها تشديد پيدا كرد نرخ تورم به ۵/۳۰ درصد رسيد، در زمان تحويل دولت به روحاني نرخ تورم به ۳۴ درصد رسيد؛ بنابراين بايد۶ سال گذشته را نيز در نظر داشت.
اشاره كرديد كه احتمال حمايت اصولگراها از روحاني ضعيف است در حالي كه اخيرا آقای مصباحي مقدم اعلام كرده كه اگر روحاني در انتخابات سال آتي کاندیدا شود، اصولگراها از وي حمايت به عمل مي‌آورند، آقاي مصباحي مقدم از جبهه خودتان است؟
اظهارات شخصی افراد را به كل جريان نمي‌توان نسبت داد. حتي برخي از رسانه‌ها گفته‌هاي باهنر را به حمايت از روحاني منتسب كردند. در حالي كه ايشان گفتند اگر روحاني برخي از اقداماتي كه بايد انجام مي‌داده در اين يكسال انجام ندهد در انتخابات رياست‌جمهوري ۹۶ با دشواري مواجه خواهد شد. حتي مهندس باهنر پيش بيني كرده كه ممكن است روحاني با رقيب خود به مرحله دوم برسد. در اين صورت رقيب روحاني در دور دوم راي مي‌آورد.
البته باهنر عنوان كرد اگر روحاني مساله ركود را حل كند، اصولگراها از او حمايت مي‌كنند
بله، به اين مساله هم اشاره كرد.
با توجه به اظهارات اخير سیدمرتضي نبوي و محمدرضا ترقي در رابطه با اقدامات دولت و چرخش موضع آنها از نقد به سمت تمجيد، آیا مي‌توان گفت بخشي از اصولگراها از روحاني حمايت خواهند كرد؟
آقایان نبوي و ترقي از شخصيت‌هاي سياسي منصف هستند. بنابراين اصولگراها هيچ گاه اقدامات مثبت دولت را انكار نمي‌كنند و در آنجا كه اقدامات دولت مثبت بوده از دولت حمايت كرده‌ايم. اما اين اظهارات دليل بر آن نمي‌شود كه از كانديداي خود عدول كرده و از كانديداي رقيب حمايت كنيم. آقاي نبوي يك طرف جريان اصولگرا است اما در آينده خواهيم ديد كه حزب موتلفه هم ازكانديداي اصولگرايان حمایت خواهد كرد.
چرا حاميان احمدي‌نژاد به ويژه دولتمردان او پس از پايان دولت نسبت به حمايت از او اعلام برائت كردند؟
بايد از خودشان پرسيد.
آیا گمان نمي‌بريد كه همراهي با احمدي‌نژاد سبب می شود كه حاميان وي فرصت خود را در آينده از دست بدهند؟
آقاي احمدي‌نژاد آن طور كه اصلاح‌طلبان گمان مي‌برند، نيست؛ اظهارات جريان مستقل اصلاح‌طلب نشان مي‌دهد كه احمدي‌نژاد در ميان بدنه اجتماع آرايي دارد. اصلاح‌طلبان مردم را تا آنجا مي‌پسندند كه به آنها راي دهند! اگر مردم به آنها راي ندهند در غير اين صورت مردم را متهم به ناآگاهي مي‌كنند و اين تفاوت جريان اصلاح‌طلب با اصولگراست. ما اصولگراها به آراي مردم احترام مي‌گذاريم؛ تمكین به آراي مردم بايد نهادينه شود، چگونه است كه جريان اصولگرا در انتخابات سال۹۲ انتخاب روحاني با۲۵۰ هزار راي بالاتر از حد نصاب را پذيرفتند اما در انتخابات سال ۸۸ که تفاوت آرا ۱۱ ميليون بوده و ۸ ميليون بالاتر از حد نصاب بود در آنجا اصلاح‌طلبان سعي نكردند به آراي مردم تمكين كنند.
پس چرا بعد از انتخابات هفتم اسفند سال۹۴ برخي از اصولگراها مانند آقاي شجوني مردم را به خاطر راي به ليست تهران متهم كرد و آنها را انگليسي خواند در حالي كه ليست اميد به‌طور كامل مورد اقبال مردم در تهران واقع شد؟
اين نظر خود آقاي شجوني است و سخن يك نفر را نمي‌توان به حساب كل نوشت. پس از اينكه ليست اميد در تهران راي آورد آقاي حداد عادل و سايران در مصاحبه خود عنوان كردند كه به آراي مردم تمكين مي‌كنند، سخنان اين افراد بايد به حساب جريان اصولگرا گذاشته شود.
شايعه شده كه جنابعالي در مجلس دهم رفت و آمد مي‌كنيد و اين رفت و آمدها در جهت اتحاد مخالفان دولت براي استيضاح وزرا و كارشكني در اقدامات دولت انجام مي‌گیرد...
اين مساله از ريشه دروغ است. من نماينده ادوار مجلس هستم؛ از گذشته رفت و آمد به مجلس دارم. همچنان نيز بعضا به مجلس رفت و آمد دارم. مجلسي‌ها خود جلسات فراكسيوني تشكيل مي‌دهند، كسي از فضاي بيروني نمي‌تواند بر آنها تاثيرگذار باشد. اين مسائل ناشي از همان سوء ظن‌هاي رسانه‌اي است و ما در جهت تقويت جريان اصولگرا و نه در جهت مخالفت با دولت عمل مي‌كنيم.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۷:۴۸

استاندار قزوین خواستار همکاری آستان قدس رضوی در توسعه شهرک صنعتی آبیک شد

قزوین-ایرنا-استاندار قزوین روز دوشنبه با ارسال نامه ای به تولیت آستان قدس رضوی خواستار کمک این تولیت برای توسعه شهرک صنعتی آبیک شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری ، در بخشی از نامه فریدون همتی استاندار قزوین خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی آمده است: شهرک صنعتی آبیک واقع در استان قزوین یکی از شهرک های صنعتی مهم استان می باشد که در سال های اخیر با استقبال مناسب سرمایه گذاران و صاحبان صنایع جهت سرمایه گذاری روبرو بودهاست .
در ادامه این نامه آورده شده است: با عنایت به کمبود زمین هی صنعتی و در راستای پاسخگوئی به نیاز متقاضیان کارآفرین و صنعتگر و در راستای ایجاد اشتغال و کاهش آسیب های اجتماعی و فقرزدائی منطقه، توسعه شهرک های صنعتی همواره یکی از اهداف استان قزوین و یکی از برنامه های سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران می باشد.
استاندار قزوین در ادامه این نامه آورده است: با توجه به بررسی های به عمل آمده و موقعیت مکانی شهرک صنعتی آبیک، توسعه آن تنها از قسمت غربی که اراضی آن در مالکیت آستان قدس می باشد امکان پذیر است که در این رابطه نیز پیگیری هایی توسط شرکت شهرک های صنعتی استان از مدیریت املاک و اراضی آستان قدس رضوی استان انجام پذیرفته است.
همتی در پایان تصریح کرده است: با عنایت به تاکید ویژه مقام معظم رهبری در سال' اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل ' به موضوع ساماندهی صنایع کوچک و متوسط در راستای ایجاد تحرک و پویایی در صنعت و اشتغال پایدار جوانان و نیز پاسخگوئی به نیاز متقاضیان صنعتی جهت سرمایه گذاری،مستدعی است با مساعدت ویژه دستور فرمایید اراضی تحت مالکیت آن آستان مقدس در اختیار شرکت شهرک های صنعتی استان قرار گرفته تا گام مهمی جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برداشته شود و شاهد بهبود و بازگشت رونق به فضای اقتصادی کشور باشیم.
هم اکنون ۹۸ قرارداد بین شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین با سرمایه گذاران برای احداث واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی آبیک منعقد شده که از این تعداد ۹ واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۲۱۰ میلیارد ریال و اشتغال ۲۲۰ نفر تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
استان قزوین دارای 15شهرک و ناحیه صنعتی است.
3013/ 6128

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
 • تابناک
۹۵/۰۵/۱۱
۱۶:۳۵

تاثیر تحریم‌های اقتصادی برتولید و رفاه اجتماعی ایران: رهیافتی از الگوی رشد تعمیم‌یافته تصادفی

براساس تولید تحقق یافته سال 1390 شدت تاثیر تحریم‌های نفتی کاهشی معادل 30 درصد در تولید ناخالص داخلی داشته و اعمال انواع تحریم‌ها بین 30 تا 50 درصد در کاهش تولید ناخالص داخلی نقش داشته‌اند.

چکیده
اعمال تحریم‌های مختلف بر اقتصاد ایران اثرات نامطلوبی بر تولید و رفاه اجتماعی به‌جای گذاشته‌اند، اما در کمتر مطالعه‌ای به کمّی کردن تاثیر شدت تحریم‌ها بر تولید و همچنین رفاه اقتصادی پرداخته شده است. هدف این تحقیق در ابتدا بسط یک الگوی رشد تعمیمیافته با وجود تحریم و نرخ ارز تصادفی است. پس از بسط الگو، سه سناریو با توجه به نوع تحریم برای اقتصاد ایران تعریف شده که در آنها اثرات تحریم‌ها بر سطوح تولید و رفاه اجتماعی بررسی می شود. در الگوی بسط داده شده، تحریم‌ها به دو دسته تحریم‌های نفتی و تحریم‌های کالاهای مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای تقسیم شده‌ا ند. با استفاده از تابع ارزش تصادفی همیلتون بلمن ژاکوبین (SHBJ) و همچنین روش بهینه‌سازی تکاملی الگوریتم ژنتیک در سه سناریو تغییرات تولید و رفاه اجتماعی در وضعیت یکنواخت برای اقتصاد ایران کالیبره و بررسی شده است. نتایج نشان‌دهنده این موضوع است که در سناریوی اول تحریم‌ها بیشتر بر تولید اثر خواهد کرد در حالی که در سناریوی دوم که تحریم‌های نفتی اعمال می‌شود، اثر آنها بر رفاه اجتماعی محسوس‌تر می‌شود. در سناریوی سوم که ترکیبی از تحریم‌های فروش نفت و کالاهای مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای اعمال شده، تاثیر تحریم‌ها نسبت به دو سناریوی  قبلی بسیار وسیع‌تر خواهد بود. براساس تولید تحقق یافته سال 1390 شدت تاثیر تحریم‌های نفتی کاهشی معادل  30 درصد در تولید ناخالص داخلی داشته و اعمال انواع تحریم‌ها بین 30 تا 50 درصد در کاهش تولید ناخالص داخلی نقش داشته‌اند.
نویسندگان:
حسین مرزبان: دانشیار اقتصاد دانشگاه شیراز
 علی حسین استادزاد: دانشجوی اقتصاد دانشگاه شیراز)نویسنده مسئول)
فصلنامه پژوهش های اقتصادی ایران - دوره 20، شماره 63، تابستان 1394.
برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

۹۵/۰۵/۱۲
۰۳:۳۳

ناگفته‌های فساد خرید دکل‌های نفتی

بی‌شک در این زمینه بیشترین تأثیر هم متوجه صنعت نفت کشور بود، تا جایی که دلالان نفتی چه در بخش خصوصی این صنعت و چه در بخش دولتی آن جولان می‌دادند و تنها یکی از معروف‌ترین آن‌ها بیش از ٢ میلیارد یورو نفت ایران را فروخت و پول آن را پس نداد.

روزنامه «ایران»:
سال گذشته وزیر نفت یکی دیگر از رانت‌های نفتی کشور را که به بهانه تحریم رقم خورده بود فاش کرد. بیژن زنگنه از دکلی سخن گفت که ٨٧ میلیون دلار بابت آن پول پرداخت شده بود اما هیچ‌وقت به ایران تحویل داده نشد. البته این دکل مربوط به بخش خصوصی صنعت نفت بود اما به نوعی با سرمایه و منافع کشور ارتباط داشت. مدیریت اسبق شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی که شرکتی بنام در فعالیت‌های فراساحلی صنعت نفت در کل خاورمیانه است در فضای تحریم‌ها اقدام به خرید دکل فورچونا کرده بود تا از رانت دوران تحریم استفاده کنند.
البته با روی کار آمدن دولت یازدهم و تلاش آن برای رفع تحریم‌ها، این قبیل رانت‌های نفتی به حداقل رسید و اکنون بسیاری از این شرکت‌ها جان تازه‌ای گرفته‌اند اما به هر حال آثار مخرب تحریم‌ها و رانت‌ها همچنان بر چهره بخش خصوصی کشور دیده می‌شود.
در این خصوص ابوالقاسم رحمانی – مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی – به «ایران» گفت: برخلاف آنچه تصور می‌شود، تحریم‌ها برای بخش خصوصی صنعت نفت کشور خیلی گران تمام شد. در سال‌های اخیر ما شاهد رانت و دلالی‌هایی به بهانه تحریم بودیم که فقط منافع شرکت و کشور را به خاطر سودجویی عده‌ای به خطر انداخت.
وی از پرداخت پاداش‌های کلان سوری تا خریدهای نسنجیده در شرکت مربوط به خود خبر داد و گفت: کسانی که عقیده دارند برجام تأثیری بر کشور نداشته باید توجه کنند که کمترین اثر برجام همین کاهش رانت و دلالی‌هاست. ما در زمان تحریم ٨٧ میلیون دلار بابت دکلی که به کشور نیامد پول دادیم. البته ناگفته نماند که علاوه بر آن دکل‌های دیگری هم بودند که مربوط به شرکت تأسیسات دریایی نمی‌شود و بیان جزئیات آن به عهده ما نیست.
خرید ٣٠ دکل ۲ میلیارد دلاری بدون نیاز واقعی
یکی از تخلف‌ها، خرید ٣٠ دکل حفاری از چین بوده است. دکل‌هایی که در داخل کشور هیچ نیازی به آن وجود نداشت اما به بهانه تحریم‌ها و طی یک رفتار هیجانی با قیمتی گزاف خریده شد. این قراردادها بی‌شباهت به پرونده دکل گمشده فورچونا نیستند.
رحمانی در این خصوص اظهار کرد: دو قرارداد خرید دکل حفاری در اوج تحریم‌ها با شرکتی چینی منعقد شد که بر اساس آن شرکت در بخش خشکی ٢٠ دکل و در بخش دریایی ١٠ دکل حفاری خرید. ارزش این قراردادها ٢ میلیارد دلار است که در پی آن شرکت به‌شدت ضرر خواهد کرد.
رحمانی با بیان اینکه “معامله این تعداد دکل نوعی معامله باخت – باخت است”، تصریح کرد: این دکل‌ها را بسیار گران خریده‌ایم و هنوز هم تحویل نگرفته‌ایم اما در صورت تحویل یا عدم تحویل آن ضرر خواهیم کرد.
وی ادامه داد: اگر تحویل نگیریم، این معامله آثار سوء بین‌المللی نیز به همراه خواهد داشت اما این دکل‌ها هیچ کمکی به فعالیت‌های شرکت نمی‌کند و اکنون نمی‌دانیم چه واکنشی به این قرارداد نشان دهیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ادامه داد: تاکنون ١٣٠ میلیون دلار پیش‌پرداخت به این شرکت چینی پرداخته‌ایم و نزدیک به ۵ دکل حفاری دریایی تحویل گرفته‌ایم. البته در فرانسه برای حل این مسأله وکیل گرفته‌ایم که امیدواریم با تلاش وی حجم ضرر شرکت به حداقل برسد و ما به طور جد به دنبال اصلاح این قراردادها هستیم.
دکل گمشده به ایران نمی‌آید، اما دنبال پول آن هستیم
دکل فورچونا را همگی با نام دکل گمشده ایران در دوران تحریم‌ها می‌شناسیم؛ دکلی که گران خریده شد اما به ایران نیامد.  رحمانی در خصوص این دکل نفتی اظهار کرد: بخشی از ٨٧ میلیون دلار مربوط به قرارداد فورچونا اصلاً ارتباطی با اصل قرارداد نداشته؛ بلکه رشوه و رانتی ویژه برای واسطه‌های این قرارداد بوده است.
وی ادامه داد: اکنون این دکل به ایران نمی‌آید اما در صدد احیای بخشی از پول آن هستیم. در این زمینه در هفته جاری جلسه‌ای داریم که اگر به نتیجه برسد ١۴الی ١۵ درصد از وجه پرداختی بابت این دکل زنده خواهد شد. می‌دانیم که این رقم بزرگی نیست اما بهتر از هیچ است.
١٢٧ میلیون درهم پاداش بدون توجیه به دو مدیر
رحمانی از پرداخت چند مورد پاداش سوری به مدیرعامل‌های شرکت‌های زیرمجموعه شرکت تأسیسات دریایی خبر داد و گفت: شرکت تأسیسات دریایی در خارج ایران دو شرکت را به ثبت رسانده بود تا در اوج تحریم به فعالیت شرکت کمک کند اما مدیران عامل این شرکت‌ها در سایه همین تحریم‌ها پاداش‌های بدون توجیه و کلانی را به خود اختصاص دادند و آنها اکنون بدون هیچ مشکلی فعالیت دارند. یکی از آنها   ۶٧ میلیون درهم و مدیرعامل شرکت دیگر ۶٠ میلیون درهم به صورت غیرقابل توجیه پاداش دریافت کردند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ادامه داد: مطابق با قانون حاکم بر کشورهای دیگر اگر شرکتی عملکرد خوبی داشته باشد باید ٢۵درصد از سود شرکت به مدیرعامل آن پرداخت شود و چون فعالیت صوری این شرکت‌ها مثبت ارزیابی می‌شد مدیران آن از قانون استفاده کردند و ٢۵ درصد از سود فعالیت‌ها را به خود اختصاص دادند. ظاهراً این کار قانونی بود اما در اصل چیزی جز فاکتورسازی نبود.
وی همچنین اظهار کرد: حتی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها ما تجهیزات و شناورهایی خریده بودیم که همگی به صورت تراست به نام این شرکت‌ها هستند و ما برای انتقال مالکیت این تجهیزات اکنون در تلاش هستیم، ولی تلاش‌های ما تاکنون بی‌نتیجه بود.
رحمانی با بیان اینکه “هر دو مدیر متخلف از شخصیت‌های شناخته‌شده کشور هستند”، تصریح کرد: در حال حاضر برای بازپس گرفتن این وجوه نه در ایران و نه در دوبی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، چراکه مدیرعامل اصلی شرکت در زمان این تخلف خود را مسئول این مشکلات نمی‌داند و دو مدیر متخلف دیگر نیز به تبعیت از وی هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرند.
مدیرعامل سابق  شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی اگرچه پرونده‌ قضایی دارد اما تاکنون حکم نهایی صادر نشده است. البته در سال ٩٣ با کشف این تخلف هیأت مدیره جدید به صورت جدی کار را دنبال کردند و حتی در یک مقطع با پیگیری‌های انجام شده در دوبی قرار شده بود که این وجوه به شرکت بازگردد اما در عمل این طور نشد.

۹۵/۰۵/۱۱
۱۶:۳۱

٢ سفیر زن دیگر در راه وزارت‌خارجه

ایجاد شده در: 08/02/2016 - 02:54
روزنامه شرق:  انتصاب مرضیه افخم، به ‌عنوان سخنگوی وزارت خارجه ایران، در سال ١٣٩٢ از دید بسیاری از ناظران و کارشناسان سیاست خارجی شگفت‌آور و بی‌سابقه بود. انتصاب بعدی او به ‌عنوان اولین سفیر زن ایرانی بعد از انقلاب نیز بازتاب‌دهنده فصل جدیدی از مشارکت زنان در سیاست خارجی است. به گفته منابع موثق در این وزارتخانه، وزارت خارجه جمهوری اسلامی به‌زودی زنان بیشتری را در پست‌های دیپلماتیک عالی مانند سرکنسول، کنسول، مذاکره‌کننده ارشد، رایزن فرهنگی و سیاسی، نماینده ایران در مأموریت‌های سازمان ملل و سفیر به کار خواهد گرفت.
در همین پیوند یک مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود، از معرفی دو سفیر زن دیگر در آینده نزدیک خبر داده است.  براساس گفته‌های همین مقام رسمی؛ «دولت روحانی و به‌ویژه وزیر خارجه کنونی، محمدجواد ظریف، به توانایی‌های زنان ایمان دارند و به‌دنبال به‌کارگیری زنان بیشتری در پست‌های عالی دیپلماتیک هستند». بنابراین وزارت خارجه سیاست‌های خود را در این حوزه از سال ١٣٩٢ که روحانی بر سر کار آمد، بهبود بخشیده است. درحال‌حاضر صد‌ها کارمند زن در بخش‌های مختلف وزارت خارجه مشغول به کار هستند که بسیاری از آنها پست‌های دولتی عالی‌رتبه‌ای دارند. دیپلمات‌های زن جوان و متخصص بسیار زیادی در بخش‌های سیاسی و دیپلماتیک در حال کار هستند. بسیاری از آنها در دیپلماسی عمومی، دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. علاوه‌براین، زنان دیپلمات در حوزه‌های حقوق بین‌الملل، حقوق‌بشر، موضوع خلع‌سلاح و مذاکرات عدم‌اشاعه، مشارکت دارند. به گفته این مقام رسمی «باید برای مشارکت بیشتر زنان در پست‌های تصمیم‌ساز تلاش بیشتری شود و درها برای زنان همواره باز بوده است». او معتقد است «همین واقعیت که زنان در ایران در سطح گسترده‌ای تحصیلات عالی دارند و در حوزه‌های مختلف و حرفه‌های متعدد فعالیت می‌کنند، نشان می‌دهد جایگاه زنان در ایران درخور توجه بوده است».این مقام هم چنین افزود؛ توجه به نقش حیاتی زنان در ابعاد مختلف در جامعه ایران به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی از سال ١٣٧٣ (در هنگام تصدی وزارت خارجه ازسوی علی‌اکبر ولایتی) شکل جدی‌تری به خود گرفت و فرصت‌های چشمگیری در وزارت خارجه به زنان شایسته که قابلیت‌های کارشناسی داشتند، داده شد. زنان جوانی که هم‌اکنون در وزارت خارجه مشغول به کار هستند، به این نکته اشاره می‌کنند که فضای وزارت خارجه غالبا مردانه است. یک کارشناس زن جوان شاغل در وزارت خارجه معتقد است؛ «زنان در مسائل امنیتی و مرزی یا کنترل مواد مخدر و مسائل مربوط به افعانستان، مشارکت داده نمی‌شوند. هم‌چنین به‌دلیل پروتکل‌های مربوط به شعائر اسلامی، به برخی مأموریت‌های خارجی برده نمی‌شوند. این مسئله باعث می‌شود در مقایسه با همکاران مرد خود کم‌تجربه‌تر باشند»؛ بنابراین زنان جوان کارشناس از آموزش مناسب برای بالارفتن از نردبان ترقی برخوردار نیستند.
فرصت برای تربیت زنان دیپلمات مهیا نشد
شیرین هانتر که نخستین بانوی دیپلمات عالی‌رتبه ایرانی پیش از انقلاب اسلامی بوده و مأموریت‌هایی را در نمایندگی ایران نزد سازمان ملل (١٩٦٦-١٩٧٨ در لندن و ژنو) به انجام رسانده معتقد است که سیاست‌های ایران بعد از انقلاب اسلامی در جهت ارتقای حضور زنان در سیاست خارجی نبوده است. او اضافه می‌کند که افزایش حضور زنان در سیاست خارجی در گذشته اولویت سیاسی بوده که بعد از انقلاب این فرصت برای تربیت زنان دیپلمات مهیا نشد. شیرین هانتر همچنین می‌گوید بعد از موفقیت امتحان ورودی و کسب بالاترین نمرات در بخش اداری وزارت خارجه کار خود را آغاز کرده و به‌مرور با پشتکار و کسب شایستگی توانسته نردبان ترقی را طی کند. هانتر معتقد است که «شایستگی و صلاحیت، عامل اصلی موفقیت او در آزمون ورودی وزارت خارجه و پس از آن در مسیر حرفه دیپلماتیک او بوده است».شیرین هانتر بزرگ‌ترین مانع را در مسیر حرفه‌ای خود به ‌عنوان یک زن دیپلمات عالی‌رتبه، نه فضای مردانه وزارت خارجه در آن زمان، بلکه رقابت میان زنان کارمند در آنجا می‌داند. او معتقد است شایعات و رقابت کارمندان زن آزاردهنده‌ترین و تلخ‌ترین مسئله‌ای بوده که او در مسیر پیشرفت و بهبود در تخصص دیپلماتیکش تجربه کرده است.
اختصاص سهمیه به زنان مکانیسمی بی‌فایده است
بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان، اختصاص سهمیه برای زنان در حوزه دیپلماتیک می‌تواند راه‌حل مناسبی برای افزایش تعداد زنان دراین‌زمینه باشد اما ممکن است جایگاه آنها را در بلندمدت تضعیف کند. هانتر معتقد است که اختصاص سهمیه به زنان در توانمندسازی و ارتقای مشارکت آنها در وزارت خارجه نه ضروری و نه مؤثر است. او اختصاص سهمیه به زنان را یک مکانیسم بی‌فایده می‌داند چراکه معتقد است زنان اقلیت نیستند بلکه نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین نیازی به اختصاص سهمیه برای حمایت از موقعیت آنها نیست. برخی معتقدند ورود زنان با نگرش زنانه به ساختار تصمیم‌گیری منجر به تغییر رویکردها در سیاست خارجی می‌شود اما دیگر متخصصان با اشاره به نمونه‌هایی مانند مارگارت تاچر (نخست‌وزیر بریتانیا در سال‌های ١٩٧٩-١٩٩٠ و رهبر حزب محافظه‌کار) و کاندولیزا رایس (وزیر خارجه دولت جمهوری‌خواه بوش در سال‌های ٢٠٠١-٢٠٠٩) این دیدگاه را رد می‌کنند. هانتر نیز درباره دیدگاه زنان درباره مسائل بین‌المللی مانند حل مخاصمات، مذاکرات و مسائل حقوق‌بشری معتقد است که زنان و مردان اهداف مشترکی دارند و در مسائل تکنیکی در موضوعات سیاست خارجی مشابه عمل می‌کنند و تفاوتی در رویکرد دیپلماتیک آنان وجود ندارد. گرچه تعداد زنان دیپلمات ارشد در وزارت خارجه کماکان محدود است ولي دولت کنونی قدم‌های مهمی براي ارتقای جایگاه زنان در این وزارتخانه برداشته است که می‌تواند سنگ بنایی برای دولت‌های آتی در ادامه این مسیر باشد؛ «فروزنده ودیعتی»، رایزن دوم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل یکی از این زنان است.

۹۵/۰۵/۱۲
۰۳:۳۳

فیگارو: تضادهای آشکار بین برنامه های هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

روزنامه فیگارو، این روزنامه بزرگ صبح فرانسه مهم ترین گزارش شماره امروز خود را به کمپین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اختصاص داده است. فیگارو مینویسد در فاصله کمتر از ۱۰۰ روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا که کاملاً متضاد یکدیگر هستند باید بتوانند بر مشکلات وتنش‌های داخلی و همچنین کمبود محبوبیت و وجهه مردمی خود نزد مردم آمریکا فائق آیند. این روزنامه مینویسد که دونالد ترامپ رقیب بسیار خطرناکی برای هیلاری کلینتون محسوب میشود و نبردی که او قصد دارد علیه رقیب خود به پیش ببرد، بسیار خشن و طاقت‌فرسا خواهد بود.
فیگارو مینویسد بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، همه چیز متضاد جلوه می کند. طبع و خوی آنان، نگرشی که هریک از آنان از جهان دارند، نگرشی که آنان درباره آمریکا دارند و خط سیر شخصی هر کدام در تضاد کامل با یکدیگر قرار می گیرند. با این وجود، این دو، در دو موضوع با یکدیگر اشتراک وجه دارند: نخست، میزان عدم محبوبیت کافی آنان در آمریکا که بیش از 60 درصد آمریکائیان نسبت به هردو نامزد نظر منفی دارند؛ دوم، این که هردو نامزد در اردوگاه‌های خود با اعتراض‌های کمابیش شدیدی روبرو هستند.
فیگارو، تضادهای موجود در برنامه‌های انتخاباتی دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا را در 8 مورد به شرح زیر طبقه‌بندی و بررسی کرده است:
سیاست خارجی: در این زمینه، هیلاری کلینتون از یک سیاست چند جانبه دفاع می کند و خواستار تشدید ائتلاف آمریکا با متحدان سنتی خود است. او وعده داده که دربرابر ولادیمیر پوتین قد علم کند و تسلیم خودکامگی در جهان نگردد. او از ژاپن و کره جنوبی در برابر تهدید کره شمالی و چین حمایت خواهد کرد و خواستار راه حل ایجاد دو دولت اسرائیلی و فلسطینی در کنار یکدیگر است.
در مقابل کلینتون، ترامپ از نگرش انزوای آمریکا و درهمان حال یک آمریکای بسیار پرقدرت که فقط بر روی قدرت اقتصادی و نظامی خود حساب می کند، دفاع می کند. با این وجود، او خواستار تحکیم روابط بین آمریکا و روسیه بوده و شخص ولادیمیر پوتین را رهبری بسیار شایسته و با لیاقت توصیف می کند. او تهدید کرده است در صورتیکه اعضای دیگر ناتو هزینه شرکت نظامی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی را تأمین نکنند، آمریکا ناتو را ترک خواهد کرد. او همچنین خواستار حذف ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی است. توضیه اینکه در این ماده آمده است که هر یک از اعضای ناتو که مورد تعرض قرار بگیرند، به صورت اتوماتیک مداخله نظامی تمامی کشورهای عضو ناتو را برای دفاع از کشور مورد تهاجم قرار گرفته، ایجاب می کند.
ترامپ خواهان افزایش بودجه نظامی و افزایش سرمایه گذاری درارتش این کشور است. او بر تداوم دوستی بین آمریکا و اسرائیل تأکید می کند.
در زمینه اقتصادی، کلینتون وعده داده تا در مقررات مالیاتی کشور رفورم ایجاد کند. به نحوی که ثروتمندان بیش از گذشته مالیات پرداخت کنند. نرخ مالیاتی شرکت های کوچک را کاهش دهد و برخی از امتیازات مالیاتی برای شرکت های بزرگ را بر دارد. او موافق با ادامه پیمان اقتصادی بین آمریکا و آسیا نیست.
در این زمینه، نظرات ترامپ، بسیار انقلابی می باشد.
ترامپ می خواهد نرخ مالیات بر درآمد را از 39.6 درصد به 25 درصد کاهش دهد. نرخ مالیات بر سود شرکت ها را از 35 در صد در حال حاضر به فقط 15 در صد کاهش دهد. او در نظر دارد تا شهروندان آمریکایی را که درآمد سالانه ای کمتر از 25 هزار دلار دارند، از پرداخت مالیات معاف کند. او در نظر دارد تا برای ورود کالاهای چینی به آمریکا موانع گمرگی با تعرفه ایجاد کند. او در نظر دارد تا برای شرکت های آمریکایی که فعالیت های خود را به خارج از خاک این کشورمنتقل کنند، مالیات های ویژه وضع کند تا مانع از انتقال فعالیت های اقتصادی از خاک آمریکا به دیگر نقاط دنیا شود. او مخالف ادامه سیاست های اقتصادی تجارت آزاد است و می خواهد آمریکا را از سازمان تجارت جهانی خارج کند.
در زمینه اجتماعی، در حالی که کلینتون از ازدواج بین هم جنس دفاع می کند، وعده داده تا قانونی تصویب کند تا آنان از برابری حقوقی بهره مند شوند. او همچنین از سقط جنین دفاع می کند. او همچنین از ادامه بیمه درمانی و کاهش قیمت دارو برای خانوارهای کم درآمد آمریکایی دفاع میکند.
ترامپ مخالف ازدواج هم جنس است و مخالف سقط جنین است. او با ایجاد مقررات محدود کننده حمل سلاح مخالف است.
در زمینه مهاجرت، کلینتون وعده داده که نسبت به ایجاد یک رفورم کلی در این زمینه اقدام کند. او ضمن تأکید بر محافظت از ورود مهاجرین غیر قانونی، وعده داده است تا فرآیند کسب شهروندی آمریکا را برای 11 میلیون مهاجر غیر قانونی که هم اکنون در خاک آمریکا به سر میبرند، تسهیل کند. این درحالی است که ترامپ می خواهد بین آمریکا ومکزیک دیوار بکشد. دیواری که هزینه آن را مکزیکی ها پرداخت کنند. او آنانی را که پس از انقضای روادید(ویزا) در خاک آمریکا بمانند مورد تعقیب قانونی قرار خواهد داد. به زعم او، شرط تولد در خاک آمریکا برای کسب ملیت این کشور کافی نخواهد بود و او گفته که این قانون را تغییرخواهد کرد.
در زمینه امنیت، کلینتون خواستار یک قانون فدرال برای الغای محکومیت اعدام در تمامی ایالات آمریکاست.
ترامپ از اجرای مجازات اعدام ، خصوصاً برای اعمال جنایی که افکار عمومی آن را شدیداً محکوم میکند، حمایت میکند.
در زمینه تروریسم، کلینتون خواستار یک رویکرد ساختاری و ایجاد روابط و اعتماد متقابل با جامعه مسلمانان آمریکا میباشد. او بر ادامه مبارزه با داعش تأکید میکند، اما نمیخواهد به استثنای نیروهای ویژه، سربازان آمریکایی در سوریه و عراق پیاده شوند. او خواهان گسترش استفاده از اطلاعات علیه تروریسم است.
آقای ترامپ هنوز جزئیات برنامه های ضد تروریسمی خود را اعلام نکرده است. ولی میخواهد ورود مسلمانان به آمریکا را ممنوع شود. او همچنین گفته که شرایط دشواری برای شهروندان کشورهایی مانند فرانسه و آلمان ایجاد خواهد کرد. کشورهایی که به گفته او توسط اسلام گرایی افراطی و تروریسم اسلامی مورد نفوذ قرار گرفته و آلوده شده اند.
در زمینه تعلیم و تربیت، کلینتون در نظر دارد که شهریه مدارس و دانشگاه های دولتی را برای خانواده های آمریکایی که سالانه کمتر از 85 هزار دلار درآمد دارند، مجانی کند.
آقای ترامپ خواستار آنست که سازماندهی آموزش و پرورش کشور از حیطه نظارت دولت فدرال خارج شده و امور آن به ایالت های آمریکا واگذار شود.
در زمینه محیط زیست، هیلاری کلینتون خواهان توسعه انرژیی ای پاکیزه در آمریکا میباشد. او در نظر دارد تا در این زمینه مبلغ 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید کند.
دونالد ترامپ موضوع گرمایش زمین را باور ندارد. او خواهان قطع بودجه آژانس محیط زیست در آمریکاست.او از گسترش و ادامه تولید زغال سنگ، نفت خام و گاز شیست درآمریکا حمایت و پشتیبانی می کند.
روزنامه لیبراسیون این روزنامه بزرگ دیگر صبح فرانسه در شماره امروز خود گزارش مفصلی در باره ترکیه دارد.
لیبراسیون: کوکتل انفجاری اردوغان و پوتین
لیبراسیون مینویسد که رجب طیب اردوغان تصیفه بی سابقه ای را در ترکیه پیش می برد، اما اتحادیه اروپا از ترس اینکه ترکیه توافق انجام شده در باره پناهجویان را زیر پا بگذارد، چشم خود را به روی همه تعرضات او به حقوق شهروندی در ترکیه بسته است."الکساندارا شوارتسبرود" در سرمقاله امروز روزنامه لیبراسیون چنین نوشته است: جهان کنونی حداقل دو هیولای بی رحم و تشنه قدرت مطلق را به وجود آورده است. دو هیولایی که هوش و ذکاوت بی مانندی در زمینه تاکتیک دارند و شوربختانه برای اروپا این دو در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. اروپا ناگزیر است که در سال های آینده با این دو، ولادیمیر پوتین و رجب طیب، تعامل داشته باشد.
"الکساندارا شوارتسبرود" ادامه میدهد که این دو را نمی توان با هشدار و سرزنش های کم رنگ به رعایت حقوق بشر دعوت کرد و به راه راست فراخواند. او مینویسد، حتی تهدید تحریم نمیتواند این دو را بترساند. این دو، هیچ زبانی را به غیر اززبان زور نمی فهمند، و متاسفانه اروپا هرگز به این اندازه ضعیف نبوده است که حالا هست. کوکتل این دو هیولا، انفجار ایجاد می کند. پیامی که رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه از بلندای کاخ آنکارا به غربی ها داده است: "به امور خودتان بپردازید و به کار ما دخالت نکنید"، پیش درآمد همان چیزی است که اروپا از ان واهمه دارد و در شرف انجام گرفتن است..."
 

۹۵/۰۵/۱۱
۲۳:۲۵