نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114090
 • تمام سکه (طرح جدید) 1206000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1177000
 • نیم سکه 634000
 • ربع سکه 360000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3732
 • یورو 4250
 • پوند 4852
 • صد ین 3425
 • درهم امارات 1028
 • لیر ترکیه 1080
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32446
 • 123 Arrow up
  یورو 36589
 • 43 Arrow up
  پوند 41814
 • 180 Arrow up
  فرانک 33680
 • 125 Arrow up
  صد ین 29375
 • 3 Arrow up
  درهم امارات 8831

کرادفاندینگ برای استارت‌آپ‌ها هم در راه است / نگاهی به پنل تأمین مالی نوآوری‌های فناورانه

در دومین روز از ششمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری اینوتکس نشست تخصصی «تأمین مالی نوآوری‌های فناورانه» برگزار شد که با حضور صاحب‌نظران این حوزه، برخی تجربه‌های موفق در زمینه تأمین مالی نوآوری، مدل‌های جدید و چالش‌های موجود در این حوزه مطرح شد.
شهاب جوانمردی مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت فناپ به‌عنوان مجری پنل، مصطفی نقی‌پورفر رئیس مرکز نوآوری و فناوری فناپ، سید فرهنگ فصیحی معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی و مسعود صفاری مشاور معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مشاوره مدیریت و فناوری ره‌نما، از سخنرانان این پنل بودند و در ادامه بخشی از صحبت‌های مطرح‌شده را بریتان گزارش می‌دهیم.
تأمین مالی و پولی ازجمله چالش‌های جدی برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری است که در مورد کسب‌وکارهای نوآورانه این چالش از این جهت جدی‌تر است که این کسب‌وکارها از ریسک بیشتر و عوامل عدم قطعیت ناشناخته‌تری نسبت به کسب‌وکارهای متعارف برخوردار هستند. به همین دلیل متخصصان این حوزه در یک پنل حدودا دوساعته دورهم جمع شدند تا درباره این موضوع صحبت کنند.
شهاب جوانمردی استارت این پنل را با مقدمه‌ای درباره به وجود آمدن ابزارهای مالی جدید زد و گفت: «بحث تأمین مالی ذاتا از روزا اولی که این موضوع در تاریخ مطرح شد، یک موضوع قدیمی و جاافتاده است که به مرور و با شناسایی حوزه‌های مختلف و مدل‌های کسب‌وکار متفاوت، ابزارهای مالی جدید و ساختارهای متناسب سعی شده بیشتر سفارشی سازی بشود. اما این نکته را هم باید بگویم که مبانی همه این‌ها یکی است. ما در اینجا درباره تأمین مالی حوزه نوآوری صحبت می‌کنیم و به واسطه خصوصیت‌های حوزه نوآوری باید نوع تأمین مالی هم سفارشی‌سازی و متناسب‌سازی شود. ما قرار نیست هر پولی را در هرجایی استفاده کنیم. جنس بعضی از پول‌ها کوتاه‌مدت، درازمدت و بعضی نیز از جنس شراکت است.»
صحبت‌های جوانمردی مقدمه خوبی بود تا پنل وارد موضوع اصلی خود شود. در این پنل، سید فرهنگ فصیحی درباره تناسب تأمین مالی و ابزار تأمین مالی با چرخه حیات شرکت یا پروژه صحبت کرد و به موضوع تأمین مالی و پشتیبانی نهادی و ملی و مورد مطالعاتی آن در کشورهای مختلف پرداخت. همچنین بر خدمات و محصولات صندوق نوآوری و شکوفایی و برنامه‌های تنوع‌بخشی به این خدمات با توجه به ظرفیت شرکت‌ها و نیازمندی‌هایشان گفت.
فصیحی در صحبت‌هایش گفت: « رتبه یک موانع جدی و مهمی که در سر راه نوآوری در ایران وجود دارد مربوط به محدودیت‌های مالی است. به نظر می‌آید که مسئله تأمین مالی مهم‌ترین مسئله است. بعد از آن موضوعاتی مانند مسائل سازمانی و عدم درک صحیح از نوآوری مطرح می‌شود. البته شخصا فکر می‌کنم که حداقل در حوزه فعالیت ما در صندوق نوآوری و شکوفایی، موضوع تأمین مالی جزو اولین موانع نباشد و شاید عواملی مانند شرایط محیطی کسب‌وکار، بیشتر بر سر راه نوآوری قرار داشته باشد.»
وام، خوراک موردنیاز شرکت‌های نوپا نیستمسعود صفاری هم به چالش‌های این حوزه پرداخت که اهم صحبت‌هایش به عدم توجه به ذی‌نفعان مختلف تأمین مالی نوآورانه و نقش متفاوتی که هر کدامشان باید ایفا کنند، اشاره داشت.
همچنین صفاری تأکید بسیار جدی داشت در خصوص این که وام به درد شرکت‌های نوپا نمی‌خورد و عملا تأمین مالی از طریق بدهی برای شرکت‌های نوپا به مصابحه یک سم مهلک است. همچنین این موضوع را مطرح کردند که در کارهای نوآورانه مدل‌های کلاسیک ارزش‌گذاری و ارزیابی ریسک پاسخ گو نیست.
صفاری در ارائه‌اش گفت: «آنچه به عنوان چالش موجود در ایران می‌توانم به آن اشاره کنم این است که در برخی جاها، نوعی از منابع مالی عرضه می‌شود که به کار آن کسب‌وکار نمی‌آید و یا بالعکس. برای مثال، عمده محور همین صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات وام است اما این وام اصلا به کار شرکت های دانش بنیان و نوپا نمی‌آید.»
کرادفاندینگ برای استارت‌آپ‌ها هم در راه استاما در ادامه مصطفی نقی‌پورفر با معرفی فنادوران در این پنل آمده بود تا نمونه موفقی از این سرمایه‌گذاری‌های جمعی را به ما نشان بدهد. نقی‌پورفر در ابتدای صحبت‌هایش و با اشاره به انتخابات هفته گذشته این موضوع را عنوان کرد که قدرت جمعی در کشور ما نهادینه شده است و با ذکر نمونه‌هایی از این قدرت جمعی در ایران، به موضوع فاندروان و هدف از ایجاد آن پرداخت.
به گفته نقی‌پورفر، هدف از راه‌اندازی فاندوران، ایجاد ابزار و پلتفرمی بود تا کسانی که ایده و محصول نوآورانه‌ای دارند بتوانند از این طریق پول مورد نیازشان را تأمین کنند. او همچنین چهار مدل اصلی برای سرمایه‌گذاری‌های جمعی را معرفی کرد: کمک مالی بلاعوض، پاداش، سهام و وام.
نقی‌پورفر با اشاره به کیک استارتر به‌عنوان نمونه موفقی از سایت‌های سرمایه‌گذاری‌های جمعی گفت که این پلتفرم توانسته برای بیش از 125 هزار پروژه، 3 میلیارد دلار پول جمع کند.
او در ادامه از فاندوران گفت که پس از راه‌اندازی‌اش در شهریورماه سال 94، 54 کمپین وارد آن شده‌اند و از این تعداد 34 کمپین موفق بوده‌اند و اجرا شده‌اند و بیش از 410 میلیون تومان هم برای پروژه‌ها پول جمع شده است.
نقی‌پورفر در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «ما در فاندوران و برای اولین بار در ایران، بخشی را هم برای کتاب‌ها اختصاص دادیم و توانستیم سرمایه‌ لازم برای چاپ و انتشار 3 کتاب را در فاندوران جمع کنیم.»
رئیس مرکز نوآوری و فناوری فناپ، صحبت‌هایش با خبر تازه‌ای برای استارت‌آپ‌ها تمام کرد و آن اینکه قرار است به‌زودی مفهوم Crowd Equity (سهام جمعی) هم برای استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شود تا حداقل همه استارت‌آپ‌های حوزه ICT بتوانند سهامشان را به مردم عرضه کنند.

۹۶/۰۳/۰۶
۱۱:۳۳

مدیر یکی از شتابدهنده‌های داخلی در گفت‌وگو با تسنیم: اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به سرمایه‌های بخش خصوصی و خارجی دارد

مدیر یکی از شتابدهنده‌های داخلی گفت: اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به سرمایه‌های بخش خصوصی، خارجی و سرمایه‌گذاران فرشته دارد لذا تمامی اقدامات باید در راستای تشویق و ترغیب این بخشها باشد.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مرکز فن‌بازار ملی ایران از یک سو با هدف کمک به تجاری‌سازی اختراعات و نوآوریهای نخبگان و نوآوران کشور و از سویی دیگر، توسعه و ترویج استفاده از ظرفیت منابع نوآوری و فناوری برای تکمیل پورتفوی نوآوری در بنگاه‌ها، پاویون اختراعات و نوآورهای منتخب را در نمایشگاه اینوتکس 2017 برپا کرد.
در این پاویون نزدیک به 40 طرح منتخب از لیست عرضه بازار دارایی فکری، طرحهای منتخب از مراکز رشد و... به ارائه برای جذب سرمایه پرداختند؛ اقدام قابل تقدیر مرکز فن‌بازار ملی ایران برای حمایت از این نوآوریها، دعوت از شتابدهنده‌های فعال در حوزه‌های تخصصی متنوع و شتابدهنده‌های بزرگ کشور برای حضور در این نمایشگاه و پرداختن به مقوله سرمایه‌گذاری بود.
به عبارت دیگر پاویون در نظر گرفته شده برای «شتابدهنده‌ها» بسیار مورد توجه صاحبان دارای فکر و مخترعان بود و از همان روز اول سعی در برقراری تعامل مستقیم با این بخش از نمایشگاه داشتند.
مرکز فن‌بازار ملی ایران در پاویون مربوط به شتابدهنده‌ها، بخشهایی نظیر «فرصتی برای جذب سرمایه و پذیرش در شتابدهنده‌ها»، «آشنایی با مدلهای مختلف شتابدهی» و «آشنایی با مرکز شتابدهی نوآوری و روشهای حمایتی از شتابدهنده‌ها» را در نظر گرفته بود.
مصطفی نقی‌پورفر؛ یکی از مدیران حاضر در بخش پاویون شتابدهنده‌های کشور در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم، درباره اینکه نمایشگاه‌هایی در قامت «اینوتکس» در چه حوزه‌هایی به شتابدهنده شما و استارتاپهایتان کمک می‌کند، گفت: یکی از اهداف اصلی چنین نمایشگاه‌هایی، آوردن سرمایه‌گذاران خارجی است.
این مدیر شتابدهنده ایرانی با بیان اینکه از این منظر باید تلاش بیشتری صورت گیرد، افزود: فعالیتهای خوبی تاکنون برای ترغیب سرمایه‌گذاران صورت گرفته است؛ این اقدامات به اقتصاد دانش‌بنیان ما کمک می‌کند تا چرخ آن هرچه سریع‌تر به گردش درآید.
به اعتقاد وی، اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به سرمایه‌های بخش خصوصی، خارجی و سرمایه‌گذاران فرشته دارد لذا تمامی اقدامات باید در راستای تشویق و ترغیب این بخشها باشد.
نقی‌پورفر درباره اینکه روند فعالیت شتابدهی و پیش‌شتابدهی، شتابدهنده تریگ‌آپ چگونه است و تاکنون موفق به جذب چه تعداد استارتاپ شده است، گفت: در فضای ICT طول عمر یک محصول از ایده تا محصول شدن خیلی کوتاه است؛ به همین دلیل به جای مراکز رشد مفهوم جدیدی به نام شتابدهنده شکل گرفته است به این معنی که تلاش کنیم تا تکلیف ایده سریع‌تر مشخص شود.
وی با بیان اینکه در چنین شرایطی می‌توانیم متوجه شویم که آیا ایده قابلیت تبدیل شدن به محصول و ورود به بازار را دارد یا خیر گفت: ورودی شتابدهنده‌ها، استارتاپهایی هستند که اید‌ه‌ای دارند و خروجی آن، استارتاپی است که محصول آن بالغ شده و حتی شاید سهمی از بازار را گرفته باشد.
این مدیر شتابدهنده داخلی با اشاره به اینکه از ابتدای سال 94 شتابدهنده خود را تحت عنوان تریگ‌آپ و براساس مطالعاتی که روی فضای شتابدهنده‌های داخلی و خارجی داشتیم و مشورت‌هایی که با برخی از شتابدهند‌های خارج از کشور داشتیم، افتتاح کردیم، گفت: تاکنون چهار دوره شتابدهی داشته‌ایم و هم‌اکنون در دوره چهارم هستیم.
وی ادامه داد: در مجموع تاکنون 600 ایده بررسی شده و از میان آنها نزدیک به 50 ایده وارد پیش‌شتابدهی ما شده‌اند؛ از این تعداد تاکنون حدود 16 استارتاپ از شتابدهی فارغ‌التحصیل و چهار استارتاپ در دوره اخیر وارد شتابدهی شده‌اند.
نقی‌پور فر درباره اینکه به طور مشخص چه حمایتهایی از این استارت‌آپها صورت می‌گیرد، عنون کرد: ما از آنها حمایتهای معمولی از جمله ارائه سرمایه اولیه، محل فعالیت، زیرساخت (سرور)، اینترنت و موارد مورد نیاز دیگر را می‌کنیم؛ این استارت‌آپها می‌توانند از مجوزهای شرکت ما و راهنمایی مربیهایمان استفاده کنند.
وی درباره سرمایه اولیه‌ای که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، ابراز کرد: این سرمایه در مرحله اول حدود 25 میلیون تومان است اما بسته به میزان رشد استارت‌آپ، تا 125 میلیون تومان هم قابل افزایش است البته سرمایه‌گذاریهای جانبی هم برای آنها انجام می‌دهیم که با سرمایه اولیه در مجموع به حدود 75 میلیون تومان می‌رسد.
نقی‌پورفر با ابراز امیدواری نسبت به رونمایی دو پلت‌فرم تا اواخر امسال گفت: یکی از پلت‌فرمها مربوط به فضای کاری مشترک برای استارتاپهای این حوزه و دیگری پلتفرمی برای جذب سریع‌تر و شفاف‌تر سرمایه استارت‌آپها از طریق سرمایه‌گذاران فرشته است؛ با راه‌اندازی این پلتفرم استارت‌آپها از جلسات فرسایشی جذب سرمایه قدری رهایی پیدا می‌کنند.

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • راه پرداخت
۹۶/۰۳/۰۶
۱۲:۲۰

مواد لازم: دو تا صندلی و یک دوربین کاشته!

برنامه‌های اینترنتی که هر روز بیشتر می‌شوند

در ابتداکه برنامه‌های اینترنتی تازه کارشان را آغاز کرده بودند کسی رغبتی به تماشای آن‌هانشان نمی‌داد چون در نظر اول خیلی سخت بود که پای کامپیوترتان، گوشی و... بنشینیدو برنامه‌ای اینترنتی را ببینید اما بعد از گذشت مدتی گل کردن و سروصدا کردن برخیاز گفت‌وگوهای اینترنتی این روال جا افتاد و مخاطبان اینترنتی هم به تعداد قابلتوجهی رسیدند. پس از پاره‌پاره‌شدن بخشی از گفت‌وگوهای مجازی در کانال‌های تلگرامیو اینستاگرام به این مخاطبان این برنامه‌ها اضافه شد و حالا دیگر برخی از این بسته‌هایاینترنتی مخاطب ثابت خود را دارد. در ابتدا با شروع این کارها چهره‌های شناخته شده‌ایمثل رضا رشیدپورر یا گفت‌وگو با ستاره‌ها در شبکه تی وی پلاس با مدیریت محمدرضاحسینیان، توانستند مخاطبان را جذب کنند و حالا تقریبا یکی از نقاط ضعف این برنامه‌هامی‌تواند این باشد که هر کسی صرفا با در دست داشتن یک طرح و یک اسپانسر می‌تواندمجری برنامه‌ای اینترنتی با داشتن حداقل‌های اطلاعاتی و پیشینه اجرایی شود. هرچندکیفیت اغلب این برنامه پایین است و اگر برنامه‌ای در این میان به چشم آمده به‌واسطهحضور یک چهره‌ کارکشته به‌عنوان مجری یا در پروژه بوده اما این شکل از ارائه وساخت برنامه می‌تواند کاری کند تا برنامه‌سازان تلویزیونی احساس خطر کنند و به فکرساختن برنامه‌ای خیلی باکیفیت باشند تا بتواند سر مخاطب را از لپ‌تاپ و گوشیدربیاورد و توجهش را به سمت تلویزیون ببرد. در ادامه با هم برخی از برنامه‌های مهمو درحال پخش و یا متوقف‌شده اینترنتی را مرور می‌کنیم.
آبان
«آبان» ازجمله برنامه‌های اینترنتی بود که تقریبا مخاطبان ثابتی داشت. این برنامه با محوریتزنان موفق تولید شده بود که آزاده نامداری پس از مدت‌ها در ردای مجری در آن دیدهشد. به‌همین خاطر شاید برای مخاطبان کنجکاوکننده بود تا دوباره او را در این مقامببینند. در این برنامه سعی شده بود که در برخی از قسمت‌ها چالش‌هایی جدی صورتبگیرد که در اجرای بعضی موارد موفق و در برخی اصلا موفق نبودند. نقطه‌قوت برنامهحضور زنان معترض روبه‌روی آزاده نامداری‌ به‌عنوان مهمان برنامه بود به‌جایاستفاده از چهر‌ه‌های موفق که سعی شده تا درباره کم و کاستی‌هایشان صحبت شود تاراه‌هایی که برای رسیدن به موفقیت طی کردهبودند. به‌هرحال این رویکرد نیز شکلی از برنامه‌سازی است که مدنظر عوامل «آبان»بوده و نمی‌توان با دیده نقد به آن پرداخت.
همچنین دراین برنماه تلاش‌شده بود تا فضا را آزاد نشان دهند و این آزادی بیشتر از آن‌که درگفتار مهمانان رخ بدهد در آرایش ظاهری‌شان رخ داده بود. فصل اول این برنامه بااجرای نامداری چندی پیش به پایان رسید و فصل دوم به‌تازگی آغاز شده است و این‌بارنیلوفر لاری‌پور؛ مجری برنامه و جایگزین آزاده نامداری شده است. در قسمت اول اینبرنامه و در فصل جدید هم شاهد گفت‌وگو با شهیندخت مولاوردی بودیم.
هت‌تریک
عادلفردوسی‌پور هم در این زمینه تولید برنامه‌های اینترنتی خودش را سنجید و موفق عملکرد؛ ساخت برنامه‌ای با عنوان «هت‌تریک» (که یکی از اولین برنامه‌های ویژهتلویزیون اینترنتی با محتوایی متفاوت بود) در زمان برگزاری جام ملت‌های اروپا،یورو 2016 به‌صورت اختصاصی از تلویزیون اینترنتی آیو پخش شد. نکته جذاب برنامه اینبود که به تحلیل‌ها پرداخته و تصاویری را نشان داده می‌شد که از صداوسیما پخش نمی‌شوند. منتخبیاز برنامه‌های خبری کانال‌های مختلف دنیا، تحلیل‌های سیاسی، اقتصادی ویژه و... بخش‌هایمختلفی از ویژه برنامه «هت‌تریک» بود که در آن با نگاهی متفاوت یورو 2016 را زیرنظر داشتند و تجربه‌ای متفاوت را در اینترنت رقم زدند.
خشت خام
حسیندهباشی؛ تاریخ‌پژوه و مستندسازی است که پیش از این سابقه روزنامه‌نگاری داشته وروشنفکران زیادی او را می‌شناسند. او مجری برنامه «خشت خام» در آپارات نیز است و گفت‌وگوهاییجذاب با سوال‌های متفاوتی را از مهمانان خود دارد که اغلب چهره‌هایی سیاسی هستند. گفت‌وگویاو با محمدعلی ابطحی، مسعود کیمیایی، حمید رسایی و دکتر صادق زیبا‌کلام، از جمله ‌گفت‌وگوهای«هیت» او بود که بارها و بارها پاره‌ای از آن‌ها در فضای مجازی به اشتراک گذاشتهشد.
سخن تازه
«سخن تازه»کاری از علی میرفتاح است که از روزنامه‌نگاران و طنزنویسان شناخته شده مطبوعات استو سال‌ها در حوزه سیاست، اجتماع و فرهنگ نوشته است. برنامه «سخن تازه» نتیجه گفت‌وگوهایاو با چهره‌های مختلف است که از نوروز امسال آغاز شده و در آخرین قسمت با سیدعبدالجوادموسوی درباره قلم‌ به‌دستی‌اش صحبت شده است. سخن تازه نه دکور جذابی دارد و نهآرایش ظاهری خوب که به‌همین دلیل نتوانسته میان مردم گل کند. به‌نظر می‌رسد یاباید در آن تغییرات عجیب و غریب رخ دهد یا میرفتاح به همان مسیر قبلی دوست‌داشتنیخود برگردد.
آپاراتچی
«آپاراتچی»برنامه دیگر اینترنتی است که مجری آن امیر پوریا؛ نویسنده و منتقد نام آشنایسینماست. پوریا به‌واسطه ارتباطات و نشست و برخاست‌هایی که در طول این سال‌ها باهنرمندان داشته و نقدهایی داشته (که معمولا تاثیرگذار بوده‌اند) توانسته است دراین برنامه با چهره‌های مختلف و شاخصی در سینما به گفت‌وگو بنشیند که از آن میان می‌توانبه رضا کیانیان، مهناز افشار، کمال تبریزی، رضاعطاران، پیمان قاسم‌خانی و... اشارهکرد. گفت‌وگوهای پوریا تفاوتی با دیگر گفت‌وگوهای اینترنتی ندارد و بیشتر مرورگذشته تا حال یک هنرمند است. آخرین گفت‌وگوی این برنامه هم با هنگامه قاضیانی درتاریخ 27 اردیبهشت‌ماه بوده است.
زیروبم
«زیر و بم»هم از جمله برنامه‌های اینترنتی نوست که زیر نظر مجله زیر و بم به مدیریت مجیداخشابی ضبط می‌شود که در آن برخی از روزنامه‌نگاران با چهره‌های اجتماعی و هنری بهگفت‌وگو می‌نشینند. در این مصاحبه‌ها خیلی شاهد چهره‌های شاخصی نیستیم و صرفابرنامه‌ای‌ اینترنتی است که مصاحبه‌ای تصویری ارائه می‌دهد و خبرسازی عجیب وپرهیاهو هم به‌واسطه آن رخ نمی‌دهد. داریوش کاردان، پویا نباتی، نیما مسیحا، مجیدخراطها و... از جمله افرادی هستند که در این برنامه اینترنتی شرکت کرده‌اند.
تلسکوپ
حافظ آهی،برنامه‌ای برای آپارات ساخته به‌نام «تلسکوپ» که در آن به دنیای علم نگاه تازه‌ای می‌شود.نکته جالب «تلسکوپ» این است که در هر قسمت به یک بعد از دنیای علم و پدیده‌هاپرداخته می‌شود. یک بار به شگفتی‌های دنیای زیر آب نگاه می‌شود، یک بار به جهانپرندگان و... این برنامه می‌تواند مخاطبان خاص و در عین حال عام داشته باشد چراکهشکل ارائه بسته‌های علمی در این برنامه جالب‌توجه و جذاب است و می‌تواند هربیننده‌ایرا همراه کند. آخرین قسمت آن نیز سه‌روز پیش در سایت آپارات با موضوع پرندگان گذاشتهشد!
کامنت
از میانبرنامه‌های تازه اینترنتی «کامنت» هم برنامه دیگری‌ است که چهار قسمت از آن پخششده و در آخرین قسمت سیدجواد‌هاشمی مهمان بوده است. گفت‌وگوها نه روند خاصی داردنه سوال‌های خاصی مطرح می‌شود، این هم برنامه‌ای است که صرفا باید باشد! حتما!
چارگوش
برنامه «چارگوش»از جمله برنامه‌های اینترنتی است که طرفداران موسیقی آن را دوست دارند چراکه در آنگفت‌وگوهایی با اهالی موسیقی انجام می‌شود که در ابتدا مهراب قاسم خانی با زهراعاملی این کار را به‌صورت مشترک انجام می‌دادند و چندی است عاملی به تنهایی اجرایآن را برعهده دارد. چهره‌های زیادی از دنیای ترانه و آهنگ هم مهمان «چارگوش» بودندکه از آن میان می‌توان به سینا حجازی، کاوه آفاق، جواد یساری، سیامک عباسی، رضایزدانی، میثم ابراهیمی و... اشاره کرد. در ابتدای فصل دوم عاملی به‌همراه اوجیمجری بودند و پس از آن اوجی به‌تنهایی چند برنامه را اجرا کرد و این اواخر دوبارهعاملی را در ردای مجری «چارگوش» می‌بینیم.
کاناپه
هرچند ساخت برنامه «کاناپه» با اجرای ایمان قیاسی، چند هفته‌ای است که متوقفشده است اما از برنامه‌های خوب اینترنتی بود که درباره وضعیت موسیقی با خواننده‌هایپاپ گفت‌وگو می‌شد و معمولا گفت‌وگوها به‌واسطه اطلاعات خوب و دایره ذهنی گستردهقیاسی در این حوزه هم بسیار دانلود و هم بخش‌هایی از آن در فضای مجازی به اشتراکگذاشته می‌شد. شاید «کاناپه» به‌واسطه چالشی بودنش چند قدم جلوتر از «چارگوش» بوداما فعلا که متوقف شده و باید منتظر ماند و وضعیت آینده آن را دید. این گفت‌وگوهادر قالب شبکه اینترنتی «تی وی پلاس» منتشر می‌شد و معمولا بیشتر از دیگر گفت‌وگوهایاین شبکه دیده می‌شد.
دید در شب/ سی‌وپنج
در میان برنامه‌های گفت‌وگومحوری که حسابی گل کرد اما پخش آن ادامه پیدا نکرد می‌توانبه برنامه رضا رشیدپور یعنی «دید در شب» اشاره کرد که هنوز هم پس از مدت‌ها ویدئویبعضی از گفت‌وگوهای آن در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد. رشیدپور شاید یکی ازبهترین گزینه‌های اجرا برای برنامه‌ «هاردتاک» باشد که با نمره قبولی از اینبرنامه بیرون آمد و مخاطبان آن، هرهفته منتظر گفت‌وگوهای جدیدی او با مهمانانبرنامه بودند. او در این برنامه با چهره‌های شاخصی گفت‌وگو کرد و توانست درباره ریزترینو حتی شخصی‌ترین حاشیه‌ها از آنان سوال بپرسد. دیگر برنامه‌ای که در اینترنت برایاهالی سینما و هنر دوست‌داشتنی بود برنامه «سی‌وپنج» با اجرای فریدون جیرانی بودکه آن هم متوقف شد. از آن‌جایی که جیرانی به شکلی یک دایره‌المعارف سینمایی محسوب می‌شودبرای اجرای این برنامه شاید جدای از موارد ظاهری، گزینه مناسبی بود که توانستمصاحبه‌های تصویری جذابی با چهره‌هایی که حاضر به گفت‌وگو با کسی نیستند ترتیبدهد.
ایران‌ها
«ایران‌ها» برنامه‌ای ا‌ست که سوالات تخصصی ندارد و از جمله برنامه‌های جدیداینترنتی است که با فرد ویژه‌ای هم در آن صحبت نشده و به‌تازگی سارا رسول‌زاده به‌عنوانیک نوبازیگر جوان و تازه‌کار تنها گزینه آن‌ها بوده که قبل‌تر از آن هم با امیرعلینبویان و همسرش گفت‌وگو ترتیب دادند. «ایران‌ها» بیش‌تر تبلیغ یک نوشابه انرژی‌زاستو خیلی به شما چیزی اضافه نمی‌کند.
باکس: نگاه پایانی
در کل چیزی که متوجه شدیم این است؛ گویا برنامه‌سازان در این حوزه فقط برایبقا، بلد هستند برنامه‌های گفت‌وگومحور بسازند و هیچ ایده دیگری وجود ندارد. خیلیبد است که ما هرچقدر در اینترنت می‌گردیم نمی‌توانیم با فکر نو و بدیع در زمینهبرنامه‌سازی اینترنتی مواجه بشویم و هرچه هست فقط تاک‌شو است آن هم گفت‌وگو باچهره‌هایی که بیش از ده‌ها بار با آن‌ها حرف زده شده است. بد ماجرا این است کههمین اینترنت باعث می‌شود با این گفت‌وگوهای تکراری و پر کردن باکسی که قولش را بهمخاطبان مجازی‌ داده‌اند فقط عده‌ای به چشم آمده‌ و با این واسطه یا برای خود درصفحه‌هایشان درآمدزایی می‌کنند یا بدون تخصص صرفا به‌خاطر سروصدا کردنشان از اینپروژه به آن پروژه‌ یا از این برنامه ارگانی و استیج به آن یکی منتقل می‌شوند. ایندیگر نقطه منفی بزرگ و فاجعه برنامه‌های اینترنتی و انتخاب‌های غلط است.
دنیاخمامی

۹۶/۰۳/۰۷
۰۹:۴۳

خواسته‌های صنف «فاوا» از دولت دوازدهم

سال 92 وقتی حسن روحانی به‌عنوان رئیس جمهوری دولت یازدهم انتخاب شد صنف‌‎های مختلف با برگزاری جلسات و همایش‌های مختلف تلاش کردند تا خواسته‌های خود را به گوش او و اعضای هیأت دولت آینده‌اش برسانند.

ایران آنلاین /صنف ICT هم از این قاعده مستثنی نبود. این صنف در نامه‌نگاری‌های مختلف خود از حسن روحانی خواستند تا با جلوگیری از تکرار سیاست‌های اشتباهی که دولت نهم و دهم در پیش گرفته بود، وزیری را برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب کند که بتواند رکود سنگینی که 8 سال فعالان این صنف با آن دست و پنجه نرم کرده بودند را از میان بردارد. در نهایت حسن روحانی، محمود واعظی را به‌عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم انتخاب کرد. محمود واعظی در 4 سال فعالیت خود در این وزارتخانه به باور بسیاری از فعالان حوزه ICT کارنامه درخشان‌تری، در مقایسه با دو وزیر ارتباطات دولت نهم و دهم داشته است. افزایش پهنای باند داخلی و بین‌الملل، افزایش ضریب‌نفوذ اینترنت ثابت و سیار، شکست انحصار در بخش خدمات نسل سوم و بالاتر تلفن‌همراه و... از جمله کارهای مثبتی است که در کارنامه چهار ساله او ثبت شده است. با تمام این فعالیت‌ها اما هنوز بخشی از صنف ICT نسبت به سیاست‌های وی در حوزه‌هایی مانند تعرفه‌گذاری و تمرکز روی قیمت اینترنت به جای بهبود کیفیت اینترنت، نبود برنامه مشخص در برابر انحصار شرکت مخابرات، نبود قوانین حمایتی شفاف از کارآفرینی و فضای کسب و کارهای نوپا و... گله‌مندند و امیدوارند دولت دوازدهم و در رأس آن وزیر ارتباطات این دولت این کاستی‌ها را جبران کند.
بهبود کیفیت به جای کاهش قیمت
محمود واعظی به‌عنوان وزیر ارتباطات دولت یازدهم زمانی که کلید صدارت این وزارتخانه را در دست گرفت وعده‌های گوناگونی داد که در رأس آنها افزایش سرعت و کیفیت اینترنت بود اما در نهایت به دلیل عدم توسعه شبکه زیرساخت ارتباطات کشور در دو دولت گذشته، او پس از گذشت یک سال از این وعده‌ها اعلام کرد که وزارت ارتباطات دولت یازدهم وارث شبکه وصله پینه‌ای است و نمی‌تواند بگوید امروز یا فردا یا سال دیگر مشکل کیفیت و سرعت اینترنت کشور حل می‌شود. بنابراین تمرکز وزارت ارتباطات دولت یازدهم در 4 سال گذشته روی توسعه زیرساخت ارتباطی و کاهش قیمت اینترنت بود. اما کاهش قیمت سرویس اینترنت در چند سال گذشته از دید شرکت‌های اینترنتی سیاست چندان مورد قبولی نبوده است. تا جایی که احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های اینترنتی، در گفت‌و‌گو با «ایران» ضمن اعلام اینکه دولت یازدهم برعکس دو دولت گذشته تلاش بسزایی برای توسعه دسترسی کاربران به اینترنت داشته است، تأکید می‌کند که در کنار تمام این سیاست‌های توسعه‌ای، وزارت ارتباطات دولت یازدهم نباید به مبحث تغییر قیمت اینترنت وارد می‌شد. وی در خصوص انتظاراتش از دولت دوازدهم می‌گوید: «از دولت دوازدهم انتظار داریم از ورود به بحث قیمت نهایی اینترنت برای کاربران و برهم زدن تعادل بازار رقابتی خودداری کند چنانچه فشار بر دارندگان پروانه برای کاهش قیمت، برخی از این شرکت‌ها را به مرز نابودی کشانده است.» وی تأکید می‌کند که آنچه باید دولت در تعیین قیمت‌ها و تلاش برای کاهش آن اهتمام به خرج دهد، مربوط به بازار رقابتی همچون پهنای باند یا امکانات مخابراتی ست. نخجوانی در ادامه به تلاش دولت برای دفاع از حقوق دارندگان پروانه‌های ارتباطی اشاره می‌کند و می‌افزاید: «در دولت یازدهم، اقدام‌های جدیدی برای صدور پروانه‌هایی همچون FCP و MVNO صورت گرفت اما شرکت‌های دارنده پروانه، با گذشت یک سال و نیم هنوز موفق به رفع موانع پیش روی خود (مانند اتصال متقابل، اتصال به کافوها برای طرح FTTC و...) نشده‌اند بنابراین دولت با همت و جدیت بیشتری از حقوق صاحبان پروانه دفاع می‌کند.»
در همین زمینه محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل یکی دیگر‌ از شرکت‌های اینترنتی نیز بر این باور است که یکی از کارهایی که وزارت ارتباطات دولت یازدهم نباید انجام می‌داد دست بردن در تعرفه اینترنت کاربران نهایی بود. وی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص می‌گوید: «انتظار ما از دولت دوازدهم و وزارت ارتباطات آن این است که درک درستی از هزینه‌ها و درآمدهای شرکت‌های اینترنتی داشته باشند.
قانونگذاری رمز موفقیت
بسیاری از فعالان صنف آی‌تی تنها راه رشد و پیشرفت اقتصادی را در توسعه پهنای باند می‌دانند. شهاب جوانمردی، از جمله مدیران با سابقه صنعت آی‌تی، در گفت‌و گو با «ایران» اعلام می‌کند یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های صنف ICT افزایش میزان پهنای باند است. او در این خصوص می‌گوید: «اگر دولت دوازدهم تنها همین یک کار را نیز انجام دهد یک کار خیر بزرگ را در حق صنایع مختلف و شرکت‌های جوانی کرده که تازه وارد میدان شده‌اند. در چند سال گذشته برنامه‌های گوناگونی برای افزایش پهنای باند شده اما متأسفانه این کار برای جبران عقب‌ماندگی‌هایی بوده که دولت‌ گذشته به بار آورده بود و با وجود افزایش پهنای باندی که در 4 سال گذشته رخ داده باز هم کشور نیازمند پهنای باند بیشتری است.» جوانمردی به انتظارات دیگر صنفICT از دولت دوازدهم اشاره می‌کند و می‌افزاید: «انتظار داریم قوانین موجود در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به گذشته و با توجه به تغییراتی که در این صنعت رخ داده بالغ‌تر شود. از سوی دیگر نیز حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپا و ایجاد اشتغال به دست فعالان بخش خصوصی بیفتد.» وی براین باور است که دولت تنها باید نقش حمایتگر و توسعه دهنده زیرساخت‌های ارتباطی را داشته باشد و نفوذ خود را در حوزه‌های مختلف کاهش دهد. جوانمردی تأکید می‌کند که حل مسائل مختلف حوزه ICT با قانونگذاری مشخص، شفاف و با محوریت فعالیت بخش خصوصی قابل حل است.
سرمایه‌گذاری به جای ارائه وام
دولت یازدهم توجه‌ ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان و نوپا داشته و در یک‌سال اخیر وزارت ارتباطات به همراه وزیران ارشاد، کار و رفاه، دادگستری، صنعت و معدن و... جلسات هم‌اندیشی گوناگونی با فعالان این شرکت‌ها برگزار کرده‌اند هرچند تاکنون خروجی مشخصی از این جلسات منتشر نشده است. محسن ملایری، مدیر یکی از شتاب‌دهنده‌های ایرانی، ‌در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران می‌گوید: «نخستین انتظار از دولت دوازدهم بهبود فضای کسب و کارهای نوپا است. در حال حاضر بزرگترین مشکلات این کسب وکارها به مسائل مالیاتی و بیمه‌ای ختم می‌شود.برای مثال در حال حاضر شرکت‌های نوپا برای گرفتن یک کد اقتصادی با چالش بزرگ و جدی روبه‌رو هستند و این در حالی است که اساس شرکت‌های نوپا براساس شفافیت است اما چنین چالش‌هایی آنقدر این شرکت‌ها را درگیر می‎کند که از کار اصلی خود و تمرکز روی توسعه آن باز می‌مانند.» به باور وی پیچیدگی‌های قانونی پیش روی کسب و کارهای نوپا در نهایت ورود سرمایه‌گذاران به این شرکت‌ها را نیز با مشکل روبه‌رو می‌کند. بنابراین انتظار می‌رود دولت دوازدهم قدم‌های جدی در زمینه تسهیل قانونی و برداشتن موانع پیش روی شرکت‌های نوپا بردارد. ملایری یکی‌ دیگر از عوامل رشد کسب وکارهای نوپا را دسترسی به اینترنت پرسرعت و با کیفیت می‌داند و می‌افزاید: «در چهار سال گذشته دولت یازدهم کارهای ارزشمندی در بخش توسعه زیرساخت‌های ارتباطی انجام داده است اما کشور نیازمند افزایش پهنای باند و دسترسی به اینترنت پرسرعت بیشتری است.» این فعال حوزه استارت‌آپی در ادامه اعلام می‌کند که بهتر است وزارت ارتباطات دولت دوازدهم به جای ارائه وام شرایط ورود سرمایه‌گذاری به شرکت‌های نوپا را فراهم کند. ملایری در این خصوص می‌گوید: «وزارت ارتباطات دولت یازدهم وامی را از بخش وجوه اداره شده خود در اختیار شرکت‌های نوپا گذاشت و این در حالی است که ارائه وام به شرکت‌های تازه‌کار که در مرحله پرریسک قرار دارند و مدل کسب و کار درستی هم ندارند به جای کمک به آنها در نهایت باعث ورشکستگی‌شان می‌شود. به اعتقاد من دولت دوازدهم با توجه به تجربیات 4 سال گذشته خود می‌تواند به جای ارائه وام به شرکت‌های نوپا این هزینه را در قالب یک سرمایه‌گذاری مشترک در کنار بخش خصوصی وارد این شرکت‌ها کند.» ملایری تلاش وزارت ارتباطات دولت یازدهم در برگزاری جلسات هم‌اندیشی با شرکت‌های نوپا را ارزشمند می‌داند اما تأکید می‌کند تا زمانی که قوانین دست و پا گیر و رگولاتوری سختگیرانه از جمله ملزم کردن شرکت‌های نوپا به گرفتن مجوزهای مختلف وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار رشد اشتغال و توسعه اقتصادی در کشور را داشت./ روزنامه ایران

منابع دیگر:
 • ایران
 • آی تی ایران
۹۶/۰۳/۰۷
۱۰:۵۸

انجمن صنفی فین‌تک ها تشکیل می‌شود

شرکت فن آوران پارس یار با هدف راه اندازی و توسعه راهکارهای پرداخت تلفن همراه در کشور اقدام به طراحی و اجرای پروژه‌ سیستم کیف پول اینترنتی کرده است که کاربر می‌تواند از طریق موبایل با شارژ حساب خود و خرید از فروشگاه‌های طرف قرارداد همواره تخفیف و امتیاز دریافت نمایید و تجربه جدیدی از پرداخت را داشته باشد. با حامد میرشمسی مدیرعامل شرکت گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که متن این مصاحبه خواندنی از دغدغه‌ها و تجربیات یک شرکت فین تکی پیش روی شماست.

به عنوان اولین سوال خودتان را معرفی کنید و بگویید مشغول چه کاری هستید؟
حامد میرشمسی مدیرعامل شرکت کیف پی اکوسیستمی برای باشگاه مشتریان و پرداخت موبایل هستم. البته من قبل از اینکه این شرکت را راه اندازی کنیم مدتی در شرکت انیاک بودم که همه جا هم اذعان کردم که حضور من در شرکت انیاک برای من یک دانشگاه بود. بعد از اینکه از شرکت انیاک بیرون آمدم به شرکت پردیسار انفورماتیک رفتم که آنجا محملی شد که من با سخت افزارها آشنا شوم.
در همین شرکت پردیسار انفورماتیک مسئله کیف پول مطرح شد و اپراتورهای موبایل. آن موقع که در شرکت انیاک بودم زیاد از مسئله (NFC) صحبت می‌شد. البته (NFC)های اولیه استیکرهایی بود که اولین بار بانک تجارت در کیش آن را پایه گذاشت. از همان زمان این مدل پرداخت برای من جذاب بود.
بعد از اینکه از شرکت پردیسار انفورماتیک بیرون آمدم به شرکت جرینگ رفتم با این هدف که در حوزه پرداخت از طریق موبایل بیشتر فعالیت داشته باشم و تمرکزم روی مسئله کیف پول بود. مدتی هم در شرکت فناپ فعالیت کردم ولی بعد به فکر تاسیس شرکتی افتادیم که ایده خودمان را دنبال کنیم و محصولات خودمان را تولید کنیم. اولین محصول ما پارسیاب بود.
پارسیاب بستری است که می‌توان از طریق داشتن نماینده، فروش شارژ و کلا محصولات مجازی که ماهیت هوچر یا تاپ آپ دارند را انجام دهد. حوزه دیگری که ما مشغول فعالیت هستیم بخش سخت افزارهای بانکی است مثل دستگاه‌های کارت خوان و ... شرکت کیف پی در حال حاضر در زمینه فروش شارژ رتبه اول و دوم گوگل را دارد.
هدف ما از راه اندازی شرکت کیف پی این بود که سرویسی جذاب و ادامه دار ارائه دهیم. حدود یک سال از عمر این پروژه می‌گذرد و یک تیم هفت نفره روی این نرم افزار کار می‌کنند. برنامه نویس‌ها، بازاریاب و جمعا 12 نفر هستیم. یک دفتر در اصفهان داریم و در شیراز و مشهد هم در حال رایزنی هستیم که نمایندگی داشته باشیم.
شرکت شما در حوزه فناوری مالی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ مشتریان شما چه افراد یا کسب و کارهایی هستند؟
شرکت ما دو هدف را دنبال می‌کند. اول حذف کارت از سیستم پرداخت. البته منظور کارت فیزیکی است. دوم نیاز به دستگاه کارتخوان کمتر شود. الان بیش از چند میلیون دستگاه کارتخوان در کشور داریم که صد در صد وارداتی هستند و یک هزینه زیادی را به کشور تحمیل می‌کنند. در حالی که با داشتن یک اپلیکیشن ساده و از طریق موبایل می‌توان تمام پرداخت‌ها را انجام داد.
ما مشتریان خود را در سه دسته خدماتی تقسیم بندی کرده ایم. اول مشتریان شخصی. یعنی هر شخصی از طریق موبایلش بتواند پرداخت انجام دهد. خدمات شخصی ما در حد جابه جایی وجه است. هر شخصی از طریق شماره موبایل طرف مقابل می‌تواند پرداخت انجام دهد.
دومین مشتریان ما کسب و کارها هستند. آمده‌ایم یک سری ارزش افزوده و (PAYMENT) ارائه کرده‌ایم. بنابراین برای اینکه بازار را از سمت دستگاه‌های پوز و تراکنش‌های کارتی به سمت شرکت خودمان سوق دهیم آمدیم روی باشگاه مشتریان متمرکز شدیم. باشگاه مشتریانمان را طوری پیاده سازی کردیم که هر کسب و کاری که با ما طرف قرارداد می‌شود این امکان را دارد که به صورت کاملا مجزا باشگاه مشتریان خودش را داشته باشد. تقریبا بستری است که به لحاظ هزینه‌ای هم به صرفه است.
الان برای راه اندازی باشگاه مشتریان از 10 تا 15 میلیون تومان تا 600 میلیون تومان باید هزینه کنید. ولی ما بستر اشتراکی ایجاد کردیم. شرکت ما باشگاه مشتریان را به صورت اشتراکی در اختیار کسب و کارهای کوچک با هزینه‌ای خیلی کم قرار می‌دهد. کما اینکه مشتری هم که در این باشگاه عضو است ارزش افزوده خود را دریافت می‌کند.
یعنی اگر قبلا در فروشگاهی کالایی را 10 هزار تومان خریداری می‌کرد امروز با کیف پی می‌تواند همان کالا را 8000 هزار تومان خریداری کنید. الان باشگاه مشتریانی که وجود دارند که اسما باشگاه مشتریان است و هیچ گونه وفاداری هم وجود ندارد. ولی هدف ما همیشه این بود که مشتریان جدیدتری ایجاد کنیم و مشتریان فعلی را نگه داریم سوم اینکه مشتریان را برای بازگشت مجدد ترغیب کنیم. ما اگر به این سه هدف برسیم می‌توانیم بگویم کیف پی به هدف خود رسیده و باشگاه مشتریان دارد.
سوم خدماتی است که به سازمان‌ها ارائه می‌دهیم. که می‌توانند باشگاه ویژه کارمندان خودشان را داشته باشند و با فروشگاه‌های مختلف طرف قرارداد شوند، در همان باشگاه به کارمندان‌شان اعتبار اختصاص دهند و...
در انتخاب محصولاتی که در باشگاه مشتریان شما ارائه می‌شود دخالتی دارید؟
ما دخالتی در محصولاتی که کسب و کارها ارائه می‌کنند نداریم. ما صرفا پلن‌های را داریم که بر اساس جایی است که پول پرداخت می‌شود. به طور مثال داخل یک فروشگاه زنجیره ای نمی‌توانیم بگویم کالای ایکس این مقدار تخفیف دارد بلکه تخفیفی که وجود دارد تخفیفی است که زمان پرداخت انجام می‌شود.
فعالیتی که شما انجام می‌دهید به این صورت است که مشتری از طریق یک اپلیکشن موبایلی وارد باشگاه مشتریان شما می‌شود و میتواند محصولات مختلف شرکت‌های مختلف را مشاهده و براساس میزان تخفیفی که هر کدام ارائه میدهند اقدام به خرید می‌کند؟
در حال حاضر باشگاه مشتریانی که وجود دارند ماهیت (crm) دارد که مخاطبان این باشگاه‌ها می‌توانند در آن ثبت کنند و بشناسند و مدیریت کنند. در مقابل ما آمدیم یک سری فعالیت تعریف کرده‌ایم یعنی مشتریان می‌توانند یک سری امتیاز کسب کنند. الان توی خیلی از باشگاه مشتریان شما را مجبور می‌کنند که یک مدل خاصی را انتخاب کنید.
یک دستگاه پوزی وجود دارد که مجبورید بر اساس ساختاری که آن باشگاه دارد به همه تخفیف بدهید در صورتی که تخفیف‌های ما بر اساس روز، براساس ساعت، بر اساس تعداد نفرات است. مثلا می‌توانیم تعریف کنیم که برای 50 نفر اول تخفیف برقرار شود. برای همین کسب و کار دستش باز است. می‌تواند مدیریت کند.
مخاطب روی این اپلیکیشن شما می‌تواند تمام کسب و کارها را مشاهده کند یا خیر؟
ما یک اپلیکیشن داریم که همه پذیرنده‌ها در سیستم ثبت می‌شود و نمایش داده می‌شود برخلاف همه اپلیکیشن‌های دیگر ما ارزش گذاری کردن پذیرنده را به مشتریان واگذار کرده‌ایم. بنابراین در بالا آمدن یک شرکت در باشگاه مشتریان ما هیچ لابی و نفوذی وجود ندارد بلکه صرفا براساس رضایت مشتری از خدمات آن کسب و کار و رایی که مشتری به شرکت میدهد آن شرکت در بالای جدول قرار می‌گیرد. همه پذیرنده‌ها روی نقشه ما به صورت جانمایی شده هستند و مشتری می‌تواند آنها را مشاهده کند و رای بدهد.
یکی دیگر از مزایای باشگاه مشتریان ما، پیشنهادات ما در قسمت آفرها است که برای مخاطب نمایش داده می‌شود. که در واقع مشخص کننده این است که کدام از شرکت‌ها چه تخفیف‌هایی دارند؟ چه روزهای تخفیف دارند؟ در واقع ایجاد مشتری هم داریم. در واقع تفکری که پشت باشگاه مشتریان ما بود این است که همه ابعاد معامله رضایت داشته باشند. این که نه تنها ما منتفع بشویم بلکه دو طرف دیگر معامله هم منتفع شوند. اگر همه راضی باشند گردش کار ما زنده است.
وگل در ابتدا یک موتر جست و جو بود ولی امروز بدون اینکه یک خط تولید محتوا داشته باشد بزرگترین سایت جهان است. یعنی توانسته است گردش کاری را کنار هم قرار دهد که زنده است و ادامه دارد. این عین خلقت می‌ماند نظمی که در پشت دنیا وجود دارد به نحوی چیده شده که انسان‌ها می‌توانند تولید مثل کنند، زندگی کند، بقا وجود دارد و همچنان این گردش کار می‌چرخد و ادامه دارد. این فلسفه را ما برای خودمان چیده‌ایم.
چشم انداز کسب و کار شما در سال 96 چیست؟
ما منتظر یک سری مجوزها هستیم که قرار است بانک مرکزی صادر کند. طبق صحبت‌هایی که آقای حکیمی داشت قرار است در خرداد ماه مجوزها صادر شود. ولی به دلیل انحصاری که در این سیستم وجود دارد و منافعی که برخی سازمانها دارند باعث شده اختیار از دست بانک مرکزی هم خارج شود. قرار است با دستورالعمل جدید رقابت ایجاد شود و انحصار از بین برود.
درباره فعالیت فین تک‌ها هیچ مستندی منتشر نشده است؟
منتشر شده ولی ما همیشه اعتراض داشته‌ایم که یک فین تک نمی‌تواند مثل یک فروشگاه اینترنتی در مرکز توسعه تجارت بازبینی شود. خاطرم هست اولین بار که برای کسب مجوز اقدام کردیم اعلام کردند که شما در سایت‌تان سبد خرید ندارید. متاسفانه یک مرکز دولتی مثل وزارت بازرگانی تفکرش از کسب و کار الکترونیک فقط فروشگاه‌های اینترنتی است و اگر غیر از این باشد شما را کلاهبردار می‌دانند.
برای همین طی مکاتباتی که انجام دادیم خواستار این شدیم که نهادی بر این حوزه نظارت کند که بداند (payment) چیست؟ بانک چیست؟ روندها چگونه است؟ متاسفانه اطلاعات در زمینه فعالیت فین تکی در مرکز توسعه تجارت وزارت بازرگانی ضعیف است.
در سال 94 کمیته‌ای متشکل از نهادهای مختلف قوه قضاییه، پلیس فتا، مرکز توسعه تجارت، بانک مرکزی و ... شکل گرفت. در سایت مرکز توسعه تجارت مستندی درباره فعالیت شرکت‌های فین تکی منتشر شده که با دستورالعمل های خارق العاده ای که دارد بیشتر در پی تعطیلی فعالیت های شرکت فین تکی است تا اینکه این گونه شرکت ها بخواهند وارد فعالیت شوند. مثلا در بندی آمده که شرکت باید تضامنی باشد. چند شرکت فین تکی در ایران هستند که بخوهند به صورت تضامنی اداره شوند؟ یا حتی در بند دیگری آمده که اشخاصی که می‌خواهند از فین تک‌ها خدمات دریافت کنند باید از مرکز توسعه تجارت مجوز بگیرند.
خوشبختانه آقای حکیمی در آخرین اظهارنطرشان گفت تصمیم گیر اصلی در زمینه فین تک‌ها صرفا بانک مرکزی است و نهادهای دیگر به لحاظ احراز هویتی و به لحاط قوانین عمومی کشور حق دارند دخالت کنند ولی به لحاظ بانکی، پرداختی و آنجایی که رگولاتور خاصی دارد که بانک مرکزی است دخالتی نباید داشته باشند. برای همین الان اجازه نفس کشیدن وجود دارد که امیدواریم با ارائه این دستورالعمل بانک مرکزی در خردادماه فضا رقابت به وجود بیاید.
مزیت این کسب وکارها نسبت به بازیگرهای سنتی چیست؟
اولین مزیت سرعت عمل است. تصور کنید امروز می‌خواستیم خدمات ارزی را از طریق یکی از بانک‌های داخل انجام دهیم از زمان ارائه تا زمانی که به نتیجه برسد در کمترین حالت 6 تا هفت ماه زمان می‌برد. فین تک‌ها در این زمینه خیلی موفق هستند در یک جلسه تصمیم گیری این کار انجام می‌شود و کار پیش می‌رود.
ما به دنبال این بودیک که ببینیم مردم چه میخواهند نه اینکه ترنت جهانی چی می‌گوید ممکن است یک سیستم با کشور ما سازگار نباشد کما اینک یک سری از پروژه‌های کیف پولی که به کشور وارد شده کپی شده از کشور کنیاست. کنیا زیرساخت بانکی ندارد بنابراین روی موبایل پی‌منت متمرکز شده اند در حالی که ما همه حساب بانکی داریم و بنابراین موفق نبودند.
به اعتقاد شما باید از فین تکهای خارجی الگو برداری کنیم یا اینکه به سمت بومی سازی برویم؟
شاید جالب باشد برای شما، من عکاسی هم می‌کنم. یک روز استاد عکاسی به من گفت برای اینکه عکاس خوبی باشید باید عکس‌های زیادی ببینید اما لزوما نباید همون عکس را بگیرید. ممکن است سیستم‌های زیادی ببینید ما رفتیم دنبال مدل‌های مستر و .... دیدیم ولی هدف ما گرته‌برداری نبود. بلکه فلسفه‌ها را برداشت کردیم، مدل‌های پیاده سازی و مدل باشگاه مشتریان کاملا متفاوت است. کلا با هیچ کدام از فین تک‌های بین المللی شبیه نیستیم. یک جاهایی شبیه هم هستیم و یک جاهایی هم نیستیم.
چرا فین تک‌ها فقط در حوزه پرداخت فعالیت می‌کنند و وارد سایر حوزه‌های خدمات مالی نمی‌شوند؟
بزرگترین مشکلی که وجود دارد این است که دسترسی به بسترهای بانکی خیلی سخت است و تا امروز زیرساخت (open banking) وجود ندارد و صحبت‌هایی که الان درباره (open banking) مطرح می‌شود کلی است. بانکها در زمینه در اختیار گذاشتن سرویسهای بانکی خود به شدت محتاط هستند. البته از یک لحاظ این محتاط بودن درست است چون فین تک‌ها شرکت‌های کوچکی هستند که هیچ گونه ضمانتی ندارد بنابراین ممکن با دسترسی به خدمات بانکی خطرساز باشند. ولی یک تفکر دیگر هم وجود دارد که به اعتقاد من صد در صد اشتباه است و آن این است که فکر می کنند در آینده فین تک ها رقیب بانک ها و شرکت های حوزه پرداخت خواهند شد. در حالی که این تفکر غلط است، همه ما جزو یک خانواده است خانواده ایتی، بانک و پرداخت. همه با هم دوست و شناخته هستند و رقابت وجود دارد. در این خانواده کار کردن مستلزم این است راه و روش درست پیش بگیرید. بین بانک، فین تک‌ها و (psp)ها همسویی وجود دارد یعنی هم (psp)ها از تراکنشی که فین تک ها ایجاد می‌کنند سود می‌برند و هم بانک ها از طریق هاست اکانت شرکت فین تک منتفع می‌شود.
به هر حال آنها منظور بانک‌ها و شما را رقیب خودشان می‌دانند و احساس خطر می‌کنند؟
خب این برداشت درستی نیست. ما لایه دیگری از خدمات هستیم. ما دنبال این هستیم ببینیم مردم چی می‌خواهند. ما دنبال این نیستم که فلان خدمت یک بانک خارج از کشور را وارد کنیم و به رقابت با بانک‌ها بپردازیم. در بستر و رگولیشنی که شرکت ما کار می‌کند اولین نیازمندی ما بانک است. ما هیچ وقت انباشت پول نخواهیم داشت. ما هیچ وقت ماهیت بانک نخواهیم داشت. نکته دوم این است که ما در لایه‌ای هستیم که سرویس گیرنده هستیم ما همواره سرویس گیرنده از یک سری بانک و یا ساختارهای بانکی هستیم. شکستن این حصار بیشتر به این خاطر است که ما در لایه سرویس و خدمات درگاه‌های بیشتری ارائه کنیم. ولی بانک آقای خودش است و همچنان آقای خودش خواهد بود ولی اینکه بخواهد به این حرکت بپیوندد و به مشتریان خود این خدمات را ارائه کند تصمیم خودش خواهد بود.
همراهی (psp)ها با بانک‌ها زودتر اتفاق افتاد ولی همراهی با بانک‌ها خیلی کندتر است در حالی که جنس مدیران در (psp)ها و بانک‌ها شبیه هستند. به لحاظ زیرساختی هم ادعاها خیلی زیاد است از نطر زیرساختی می‌گویند ما آماده ارائه خدمات (open banking) هستیم
(psp)هابه دنبال تراکنش بیشتر است. آنها دنبال رقابت هستند که این اتفاق بیفتد و تراکنش بیشتری صورت گیرد. بانک‌ها هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که اگر خدمات بانک خوب باشد قاعدا مشتریان بیشتری جذب خواهند کرد. نکته دوم اینکه کلا افرادی که در حوزه مالی کار می‌کنند افراد بسیار محتاطی هستند. این احتیاط باعث می‌شود که مدیر بانک ریسک فین تکی که همچنان خودش را اثبات نکرده است را نمی‌پذیرد. تا زمانی که شرکت‌های فین تکی خودشان را به بانک اثبات نکرده‌اند نباید انتظار همراهی بانک داشته باشند. از طرفی هزینه‌های (open bankingرقم‌های هنگفتی به بانک تحمیل می‌کند که وقتی این عمل به صرفه است که تعداد زیادی مشتری داشته باشد و برای بانک مقرون به صرفه باشد.
کدوم بخش از بانک باید از فین تک شناخت داشته باشند؟
این یکی از مشکلات جذاب ما با بانک‌هاست. واحد آیتی خیلی از بانک‌ها بیشتر به دنبال ایده‌پروری است. یک ایده‌هایی در ذهنشان است که به شرکت‌هایی که بیرون در حوزه خدمات آیتی فعالیت می‌کنند ارائه می‌کنند و آنها برایشان اجرا می‌کنند و وارد بازار می‌شود. بخش بازاریابی بانک هم صرفا به فکر این هستند که تبلیغات تلویزیونی شارپی داشته باشند. بیلبورد زیاد داشته باشند.
ارزیابی شما از فعالیت و اقداماتی که بانک مرکزی انجام داده چیست؟
حقیقت این است که بانک مرکزی تا این لحظه به صورت تشریفاتی با فشارهایی که از سوی نهاد ریاست جمهوری بوده فین تک‌ها را پذیرفته است. این به این دلیل است که ما را دردسرساز می‌دانند چون روی جاهایی دست گذاشته‌ایم که نه بانک مرکزی به آن فکر کرده و نه بانک‌ها. اکثر استارتاپ‌ها روی یک نقصی از یک گردش کاری دست می‌گذارند که برای بانک مرکزی شناخته شده است ولی هرگزی نمی‌خواسته به سراغش بروند و چون نمی‌توانند این را کنترل کنند به نفعشان است که صورت مسئله را پاک کنند. بانک مرکزی در شرایط فعلی که مسائل خیلی زیادی در اقتصاد کشور دارد نمی‌آید روی حوزه‌ای که بازار خیلی کوچکی است و به یک درصد از اقتصاد ایران نمی‌رسند وقت بگذارد، واحد ایجاد کنند، دستورالعمل بگذارد. از طرف دیگر فین‌تک‌ها هر روز یک ایده جدید دارند هیچ وقت هم تمام نمی‌شود اگر بخواهند وارد این حوزه بشوند باید خیلی چابک و به روز بشوند.
بازیگرهای سنتی‌ها تا چه حد می‌توانند در طراحی زیرساخت‌های قانونی از فین تک‌ها استفاده کنند؟
صد در صد می‌توانند استفاده کنند. مشکلی که وجود دارد این است که کارگروه هایی شکل می‌گیرند که فین تک‌ها در آنها حضور ندارد. یعنی پلیس، مرکز توسعه تجارت، بانک مرکزی، بورس و .... در صورتی که باید از فین تک‌ها هم گروهی باشند که درباره خودشان توضیح دهند. یک سری پیشفرض دارند و براساس همان‌ها کارگروه تشکیل می‌دهند. الان مستندی مرکز توسعه تجارت منتشر کرده که بندی دارد که باید از بانک مرکزی مجوز بگیرید از آن تاریخ چند ماه گذشته ولی بانک مرکزی هیچ دستورالعملی ارائه نداده است.
شرکت فین تکی به آن حدی از بلوغ رسیده‌اند که برای خودشان یک تشکل داشته باشند؟
اتفاقا این حرکت شروع شده یک جایی درست کردیم به اسم فین تک پروم که سایت هم داریم. در این گروه با اتاق بازرگانی تهران جلسه داشتیم و پیگیر تشکیل انجمن و قانونی شدن آن هستیم. همچنان مذاکرات در حال انجام هست که بتوانیم یک انجمن قانونی داشته باشیم.
چالشهای حوزه فین تک در ایران چیست؟
بزرگترین چالش ما جذب سرمایه است. اولین مرحله کار ما از اعتماد می‌گذرد. برای اینکه این اعتماد جلب شود نیازمند این هستیم که جذب سرمایه داشته باشیم. هیچ سرمایه گذاری هم نمی‌آید روی فعالیتی که هنوز مجوز ندارد سرمایه گذاری کند.
من دوست دارم روی این مسئله تاکید کنم که نیازمند ایجاد یک نهادی هستیم که روی ساز و کار شرکت های فین تکی نظارت کند. کار و نوع فعالیت فین تک‌ها می‌طلبد که قانونی و مجوزدار باشند و تا زمانی که این مجوزها وجود نداشته باشد کارهای ما وضعیت جدی پیدا نمی‌کند.
* نیاز هست که یک شرکت مثل شاپرک تاسیس شود؟
ما در مرحله‌ای به دنبال این بودیم که بانک مرکزی در یک کتابچه قوانین فین تکی را بنویسند در اختیار ما بگذارند. ولی آقای حکیمی ما را روشنگری کردند چون گفت ما اگر بخواهیم قوانین بنویسیم و به شما بدهیم تقریبا بیچاره‌تان کرده‌ایم به خاطر اینکه نمی‌توانیم به سرعت اپدیت کنیم و نه علم اجازه می دهد که اینکار را بکنیم.
نظارت بر روند این کار نیازمند یک نهاد نظارتی است بانک مرکزی باید حضور داشته باشد؟
این نظر درست است. ولی با این سرعتی که وجود دارد نظرم روی کمیته است که نماینده فین‌تک‌ها هم باشد. زمانی که به شرکت خاصی سوق داده می‌شود دو وضعیت پیش می‌آید اینکه آن شرکت دوباره به سمت انحصار پیش می‌برد از یک شرکت یا فعالیت فین تکی خوشش می‌آید مجوز می‌دهد و از یک شرکت یا فعالیت خوشش نمی‌آید و مجوز نمی‌دهد. از چاله به چاه می‌افتیم. ولی وقتی همه باشند تصمیاتی که گرفته می‌شود به نفع همه است.

۹۶/۰۳/۰۷
۱۱:۲۵

پرواز به دنیای ایده های ناب

ام بی ای نیوز: این روزها بسیاری از افراد تمایل دارند که کسب وکار خودشان را راه اندازی کنند. اکثر آنها ایده های متنوعی نیز برای کسب وکارهای خود دارند. ایده هایی که نیاز به بستری برای باروری دارند. مراکز شتابدهی یکی از بسترهای مناسبی است که افراد با ایده های خود به سراغ شان می‌روند. ام بی ای نیوز برای دریافت اطلاعات دقیق تر و شناخت بیشتر با این مراکز به سراغ مرکز شتابدهی تریگ آپ رفته است. زهرا وصله چی مدیر اجرایى تریگ آپ در این باره به سئوالات مختلفی پاسخ داده که در ادامه می‌خوانید.
درباره اهداف شکل گیری مرکز شتابدهی تریگ آپ برایمان توضیح بفرمایید؟
در فضای آی‌سی‌تی طول عمر یک محصول از ایده تا محصول شدن خیلی کوتاه است به همین دلیل به جای مراکز رشد مفهوم جدیدی به نام شتابدهنده شکل گرفته است؛ بدین معنی که تلاش می‌کنیم تا تکلیف ایده سریع‌تر مشخص شود که آیا قابلیت ورود به بازار را دارد یا نه. ورودی شتابدهنده، استارتاپ هایی هستند که اید‌ه‌ای دارند و خروجی آن، استارتاپی است که محصول آن بالغ شده و سهمی از بازار را حتی شاید گرفته باشد. ابتدای سال 94 ما شتابدهنده خود را تحت عنوان تریگ‌آپ و براساس مطالعاتی که روی فضای شتابدهنده‌های داخلی و خارجی داشتیم و مشورت‌هایی که با برخی از شتابدهند‌ه های خارج از کشور داشتیم افتتاح کردیم. درگاه آن هم trigup.com است. تاکنون چهار دوره شتابدهی داشتیم و الان در دوره چهارم هستیم. تا کنون استارت ها از سه دوره شتابدهنده تریی آپ فارغ‌التحصیل شده اند. در مجموع تاکنون 732 ایده بررسی شده است و از میان آنها نزدیک به 50 ایده وارد پیش‌شتابدهی ما شده‌اند. از این تعداد تاکنون حدود 16 استارتاپ از شتابدهی فارغ‌التحصیل شده‌اند و 4 استارتاپ در دوره اخیر وارد شتابدهی شده‌اند. در مجموع 20 استارتاپ تحت حمایت شتابدهی تریگ‌آپ قرار گرفته است.
کمی درباره مفهوم مرکز شتابدهی توضیح بفرمایید؟
بصورت خلاصه می‎توان گفت شتاب‌دهنده، مرکزی است که امکان رشد سریع و صحیح شرکت‌های استارتآپی را مهیا می‌سازد. در فضای آی‌سی‌تی طول عمر یک محصول از ایده تا محصول شدن خیلی کوتاه است به همین دلیل به جای مراکز رشد مفهوم جدیدی به نام شتابدهنده شکل گرفته است؛ یعنی تلاش می‌کنیم تا تکلیف ایده سریع‌تر مشخص شود که آیا قابلیت ورود به بازار را دارد یا نه.
چه گروه از استارپ ها با شما همکاری کرده و روند پذیرش آنها به چه شکلی است؟
ایده هایی که در حوزه IT و ICT هستند، پذیرفته می شوند که تا کنون استارت آپ هایی در حوزه، سلامت هوشمند، فناوری های مالی، اینترنت اشیاء، علوم شناختی، پرینت 3 بعدی، بازی، موسیقی و .. بوده اند. فرایند شتابدهی معمولاً به این ترتیب است که ابتدا تیم ها اطلاعات طرح و تیم خود را در سایت شتابدهنده ثبت می کنند. سپس ایده ها و تیم‌ها توسط کارشناسان ارزیابی می شود ، طی یک جلسه مصاحبه حضوری با تیم که توسط داوران متخصص در حوزه فعالیت آن تیم هستند، تیم ها داوری اولیه شده و وارد دوره یک ماهه پیش شتابدهی می گردند. در انتهای دوره یک ماهه پیش شتابدهی روزی به نام IdeaRing داریم که در این روز با حضور تعدادی از سرمایه گذاران ارزیابی نهایی برای پذیرش صورت میگیرد و تیم های پذیرفته شده وارد دوره 4 ماهه شتابدهی می‌شوند. با استارت آپ های پذیرفته شده قرادادی امضا می شود و در ازای تخصیص فضای کاری، سرمایه اولیه، امکانات زیرساختی، خدمات آموزشی و مربیگری درصدی از سهام استارت آپ پذیرفته شده توسط شتابدهنده دریافت می گردد.
در دوره 4 ماهه شتابدهی تیم ها از حمایت ما که شامل، ارائه سرمایه اولیه، محل فعالیت، زیرساخت مثل سرور، اینترنت و موارد مورد نیاز دیگر هستند، برخوردار خواهند شد. این استارت‌آپ ها می‌توانند از مجوزهای فناپ و راهنمایی مربی‌های ما استفاده کنند. ما تلاش می‌کنیم تا به نوعی از آن‌ها حمایت کنیم تا با قدرت وارد بازار شوند و سهم خوبی از آن به دست آورند.
آیا افراد نیز می توانند با شما در ارتباط باشند یا اینکه گروهی باید با تریگ آپ در تماس باشند؟
اجرایی کردن یک ایده خوب بیش از هر چیز به یک تیم مستعد، پویا و چابک نیاز دارد تا محصول آن در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار شود و ریسک ورود رقبا و تازه واردان را به حداقل برساند. لذا پذیرش طرح ها در مرکز شتابدهی تریگ‌آپ مشروط به داشتن تیمی منسجم، همراه و با پشتکار است.
تفاوت و مزیت شما نسبت به سایر مراکز شتابدهی فعال در کشور چیست؟
با سابقه تر و با تجربه تر بودن شتابدهنده تریگ آپ نسبت به سایر شتابدهنده ها و حضور مدیران و کارشناسان با تجربه در حوزه های مختلف IT و ICT در مجموعه فناپ که استارت آپ ها را در طی مسیر شتابدهی راهنمایی می کنند. مزیت اصلی مرکز شتابدهی ما هستند.
درباره نحوه پذیرش استارتاپ ها و روز تریگ آپ برایمان توضیح بفرمایید؟
دوره های شتابدهی در حال حاضر دو بار در سال برگزار می شود . در انتهای هر دوره برای ثبت ایده در سایت تریگ آپ فراخوانی داده می شود تا صاحبان ایده طرح های خود را در سایت شتابدهنده trigup.com ثبت نمایند. سپس ایده ها و تیم ها توسط کارشناسان با توجه به شاخص های مورد تایید مرکز ارزیابی می شوند. طی یک جلسه مصاحبه حضوری با تیم که توسط داوران متخصص در حوزه فعالیت آن تیم هستند، تیم ها داوری اولیه شده و وارد دوره یک ماهه پیش شتابدهی می گردند. در انتهای دوره یک ماهه پیش شتابدهی روزی به نام IdeaRing داریم که در این روز با حضور تعدادی از سرمایه گذاران ارزیابی نهایی برای پذیرش صورت می‌گیرد و تیم های پذیرفته شده وارد دوره 4 ماهه شتابدهی می‌شوند. با استارت آپ های پذیرفته شده قرادادی امضا می شود و در ازای تخصیص فضای کاری، سرمایه اولیه، امکانات زیرساختی، خدمات آموزشی و مربیگری درصدی از سهام استارت آپ پذیرفته شده توسط شتابدهنده دریافت می گردد.
در دوره 4 ماهه شتابدهی تیم ها از حمایت ما که شامل، ارائه سرمایه اولیه، محل فعالیت، زیرساخت مثل سرور، اینترنت و موارد مورد نیاز دیگر می باشد برخوردار خواهند شد. این استارت‌آپ ها می‌توانند از مجوزهای فناپ و راهنمایی مربی‌های ما استفاده کنند. ما تلاش می‌کنیم تا به نوعی از آن‌ها حمایت کنیم تا با قدرت وارد بازار شوند و سهم خوبی از آن به دست آورند.
در پایان دوره شتابدهی تیم ها با هدف افرایش سرمایه و توسعه محصول و بازار ایده خود طی جلسه‌ای با عنوان TrigUp Day با حضور اعضای شبکه سرمایه گذاران به ارائه کسب و کار و تیم خود می پردازند.
درباره برنامه های که برای استارتاپ ها دارید، توضیح بفرمایید؟
در نظر داریم تا در آینده ای نزدیک فضای کاری مشترک برای استارتاپها فراهم نماییم. همچنین در فکر ایجاد پلتفرمی برای جذب سریع‌تر و شفاف‌تر سرمایه استارت‌آپها از طریق سرمایه‌گذاران فرشته هستیم که با راه‌اندازی این پلتفرم استارت‌آپ‌ها از جلسات فرسایشی جذب سرمایه قدری رهایی پیدا می‌کنند.
میزان سرمایه گذاری و نحوه آن به چه شکلی است؟
استارت آپ ها در پایان 4 ماه با متدهای رایجی که در کل دنیا وجود دارد ارزش گذاری می شوند. در روز ارائه به سرمایه گذار، تیم ها با شبکه سرمایه گذاران آشنا می شوند و با توجه به اعلام علاقه مندی سرمایه گذاران از طرح ها، جلسات سرمایه گذاری برگزار می شود که پس از آن با توجه به میزان ارزش استارت آپ ها، میزان سرمایه درخواستی آنها و میزان سهامی که در اختیار سرمایه گذار قرار می دهند، فرآیند سرمایه گذاری صورت خواهد پذیرفت.
درپایان هر آنچه به نظرتان در این مصاحبه باید قید شده اما در سوالات نیست، بفرمایید؟
در پایان باید اشاره می کنم به این موضوع که فضای کسب‌وکاری ایران بسیار بزرگ است و اگر دقت‌ نظر بیشتری به این فضا شود، می‌توانیم نرخ بیکاری کشور را کاهش دهیم تا اشتغالزایی در کشور صورت گیرد و کشوری کارآفرین داشته باشیم.
mbanews.ir-نرگس فرجی
یکشنبه 7 خرداد 1396
***

۹۶/۰۳/۰۷
۱۳:۱۵

لزوم مقابله با شتاب‌دهنده‌های صوری

حدود دو سال است که به منظور کمک به رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها سازمان‌هایی به نام مراکز نوآوری ایجاد شده است. اگر روند سازوکار شتاب‌دهنده‌ها را بررسی کنیم، می‌بینیم که مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها سازمان‌هایی هستند که در راستای ایجاد یک زنجیره ارزش کامل تلاش می‌کنند و سعی دارند یک استارت‌آپ را از مرحله ایده تا جذب سرمایه مورد حمایت قرار دهند.

تا پیش از این دوره سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها به طور سلیقه‌ای انجام می‌شد، اما با ظهور شتاب‌دهنده‌ها درگاهی برای خدمت‌رسانی دائمی ایجاد شد، البته باید این را هم مد نظر داشت که بیشترین تاثیرگذاری شتاب‌دهنده‌ها در حوزه فناوری اطلاعات است. چرا که در این حوزه روند تغییرات از سرعت بیشتری برخوردار است. البته متاسفانه برخی از شتاب‌دهنده‌ها این روزها به جای تفکر و مطالعه جدی بر اساس هیجان ایجاد می‌شوند و می‌بینیم که شتاب‌دهنده‌ها به جای کارآیی در حال تبدیل شدن به یک مد هستند. باید توجه داشت که ما در حوزه استارت‌آپ در مرحله نخست هستیم و در صورتی که از امروز با مشکلاتی مانند ظهور شتاب‌دهنده‌های صوری مقابله نکنیم، ممکن است در ادامه راه با شکست مواجه شویم. به همین دلیل باید با تفکر بیشتری در این مسیر گام بگذاریم. در این میان فعالان بخش دولتی نیز باید همانند بخش خصوصی با دقت بیشتری وارد عمل شوند که در آینده شاهد ایجاد شتاب‌دهنده‌های بدون کاربرد و غیرمفید نباشیم. ما نیز در راستای کمک به استارت‌آپ‌ها توانستیم در مرحله نخست زنجیره ارزش، ایده‌ای به نام «کافه آی‌تی» را راه‌اندازی کنیم. سازوکار این کافه به صورتی است که استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه کاری خود در این فضا دور هم جمع می‌شوند و ضمن ایده‌پردازی به برگزاری همایش می‌پردازند. تاکنون بیش از 7 هزار نفر از خدمات محتوایی این کافه استفاده کرده‌اند. علاوه بر این به کمک این فضا توانستیم میزبان 32 تیم استارت‌آپی و بیش از 250 کارگاه و همایش باشیم. بر همین اساس هم معتقدیم این ایده در دنیا منحصر به فرد است و توانسته خلاقیت را در حوزه فناوری بارور کند. علاوه بر این به کمک برگزاری رویدادهای مختلف سعی کردیم به استارت‌آپ‌ها کمک کنیم تا به مرحله جذب سرمایه‌گذار برسند. البته در برخی مواقع ما به عنوان شتاب‌دهنده، در مقام سرمایه‌گذار نیز وارد عمل می‌شویم، اما به طور کل شتاب‌دهندگان تا پیش از جذب سرمایه‌گذار فعالیت دارند و سعی می‌کنند استارت‌آپ‌ها را یک گام به جلو هل بدهند.
مصطفی نقی‌پورفر - کارشناس شتاب‌دهنده حوزه استارت‌آپ

تجربه استفاده از استارتاپ تاچ سی

تقریبا دو سالی است که صدای فعالیت تاکسی‌های اینترنتی به گوش جامعه رسیده است. این سر و صدا حدودا از ۱۰ ماه پیش و همزمان با رونق گرفتن اسنپ و تپ‌سی در تهران به اوج خود نزدیک شد. در این دوره سرویس‌های اینترنتی درخواست خودرو به این توانایی رسیدند که سبک زندگی افراد و شیوه درخواست تاکسی را تغییر دهند.
به گزارش کلیک – تقریبا دو سالی است که صدای فعالیت تاکسی‌های اینترنتی به گوش جامعه رسیده است. این سر و صدا حدودا از ۱۰ ماه پیش و همزمان با رونق گرفتن اسنپ و تپ‌سی در تهران به اوج خود نزدیک شد. در این دوره سرویس‌های اینترنتی درخواست خودرو به این توانایی رسیدند که سبک زندگی افراد و شیوه درخواست تاکسی را تغییر دهند.این تغییر سبک زندگی تا حدی شکل گرفت که حتی اتحادیه تاکسیرانی به عنوان یکی از سرسخت‌ترین مخالفان فعالیت، به ناچار با جریان کنونی همراه شد و به جای مخالفت تصمیم به رقابت با این سرویس‌ها را گرفت.
رونق تاکسی‌ یاب‌های اینترنتی باعث شد تا استارتاپ های مشابهی در شهرستان‌ها شروع به کار کنند. به عنوان نمونه از اوایل شهریورماه سال گذشته سرویسی مشابه به نام تاچ سی در مشهد کار خود را آغاز کرد. تجربه مثبت استفاده من از این نوع استارتاپ‌ ها که از اسنپ شروع شده بود به دلایلی از جمله برخورد مناسب راننده، قیمت کم، امنیت بالا، سرعت بالا ایجاد شد. بر همین اساس هم معتقدم سرویس‌های مشابه باید به این دسته از دلایل در حفظ رضایت مشتری اهمیت بیشتری بدهند.
اما تجربه استفاده مستروالکو از استارتاپ تاچ سی
در بحث استفاده از تاچ سی نیز تجربه شخصی من که حدودا چهار ماه پیش رقم خورد نشان داد که در وهله نخست در ارائه سرویس‌های خود سرعت عمل بالایی برخوردار است، اما برخلاف زمان تخمین زده شده در اپلیکیشن، راننده در تماس تلفنی خود اعلام کرد مسافت بیشتری فاصله دارد و همه چیز براساس زمان بندی از پیش اعلام شده پیش نخواهد رفت. علاوه بر این برخلاف سایر اپلیکیشن‌های درخواست خودرو راننده از لغو سرویس و اجازه برای امتحان سرویس دیگر خودداری کرد.
پس از آنکه راننده اصرار داشت تا خود به محل برسد اما با بدقولی هایی که از طرف راننده پیش آمد،یکی از همکاران و یا آشنایان خود را جهت انتقال بنده فرستاد که در حین مسیر متوجه شدم راننده از یک آژانس تاکسی تلفنی میباشد و طبق صحبت های راننده دومی اصلا از وجود اپلیکیشنی مانند تاچ سی و چگونگی عملکرد آن خبر نداشت. باید توجه داشت که این امر خود به تنهایی می‌تواند امنیت در سفر را که جزو الفبای تاکسی‌یاب‌های اینترنتی است زیر سوال ببرد.
نکته جالب و البته تامل برانگیز به این بخش ختم میشود زمانی که بنده به مقصد رسیدم،راننده اولی طی تماسی که با بنده داشت این مورد را اشاره کرد:”چنانچه تمایل داشتید از این پس میتوانید با بنده تماس بگیرید تا خدمت برسم و همان هزینه تاچ سی را از شما بابت سفرتان دریافت نمایم”،نمیخواهم انکار کنم که سرویس هایی مانند اسنپ و تپسی چنین باگی را ندارند اما مدیریت تاچ سی به چه صورتی می باشد که از همان روزها و ماه های نخست کار ،سفیران آن چنین پیشنهادی به آنها میکنند؟!
یکی از عواملی که باعث میشود تا چنین اتفاقاتی دراین نوع سامانه ها رخ دهد،شاید این مسئله باشد که تاچ سی عملکرد جذب راننده و مشتری را به طور جدی و موازی پیش نگرفته باشد به طوری که تعداد راننده ها تاحدی زیاد و مشتریان کم یا بالعکس!
این استارتاپ تازه نفس مشهدی در قدم اول از همان ماه های ابتدایی تمرکز خود را بر یک مسیر نگذاشته چرا که نگاهی به فهرست خدمات آنان نشان می‌دهد هم‌زمان سرویس‌های سواری، سواری (بانوان)، تشریفات، پیک موتوری، ون و وانت را ارائه می‌دهد. این امر برای استارتاپی که تازه در قدم اول به سر می‌برد باعث سردرگمی خواهد شد. در ادامه اینکه باید توجه داشت که در حوزه استفاده مناسب از فناوری و توسعه استارتاپ ها در دیگر شهرها مانند مشهد نیاز زیادی به فرهنگ‌سازی داریم که البته خوشبختانه فعالیت برخی سازمان‌های فناوری مانند فناپ به این موضوع کمک بسیاری کرده و خواهد کرد.
موارد فوق در حین استفاده بنده از این استارتاپ صورت گرفته و این مسئله به اینجا ختم نمی شود که تمامی سرویس های تاچ سی به این صورت باشد.

منابع دیگر:
 • آریا
۹۶/۰۳/۰۸
۱۷:۲۴

"فناپ پرداخت" با توسعه پرداخت‌های همراه می‌آید "فناپ پرداخت" با توسعه پرداخت‌های همراه می‌آید

مشروح گفت‌وگوی سیمای بانکداری با فرهنگ فرزان؛ معاون توسعه کسب و کار اتیک یا همان فناپ پرداخت را در ادامه می‌خوانید

هلدینگ فناپ از ابتدای فعالیتخود در حوزه بانکی و پرداخت الکترونیکی، با ارائه راهکارهای نوآورانه نقشی مهم در توسعهزیرساخت‌های پرداخت داشته است. پیاده سازی پرداخت تضمین شده آنلاین، پرداخت آفلاینغیر تماسی و راه اندازی اولین سیستم بانکداری مبتنی بر وب اثبات این ادعاست.
فناپ که از ابتدای سال 95فعالیت‌های پرداختی خود را در شرکت "توسعه فناوری‌های هوشمند اتیک پارس"یا همان "اتیک" تجمیع کرده بود، در رویکردی جدیدتر قصد دارد نام این شرکترا به "فناپ پرداخت" تغییر دهد؛ در این رویکرد جدید، توسعه پرداخت‌های همراهو همکاری با فین تک‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
آنچه در ادامه می‌خوانید مشروحگفت‌وگوی سیمای بانکداری با فرهنگ فرزان؛ معاون توسعه کسب و کار اتیک یا همان فناپپرداخت است.
ابتدا از فعالیت‌های شرکتاتیک و دلایل تغییر آن به فناپ پرداخت بگویید.
حدود شش سال پیش اتیک با بحثپرداخت خرد فعالیت خود را شروع کرد و تا پایان سال 94 هم فعالیتش در حوزه پرداخت خردو کیف پول خلاصه می‌شد. اما از سال گذشته تغییر و تحولاتی توسط هلدینگ فناپ اتفاق افتادکه نتیجه آن گستره شدن فعالیت‌های شرکت اتیک بود. فناپ به عنوان هلدینگ ICT گروه مالی پاسارگاد تصمیم گرفت متمرکزتر عمل کندو تعداد شرکت‌های خود را کاهش دهد؛ یعنی به‌جای داشتن تعداد زیادی شرکت با حوزه فعالیتیمختلف، آن‌ها را در چند شاخه اصلی متمرکز کند و به آنها فرصت دهد به شرکت‌های بزرگیتبدیل شوند.
در همین راستا چند حوزه رابه عنوان حوزه‌های اصلی و استراتژیک عملکرد خود انتخاب کرد. حوزه نرم‌افزارهای مالییکی از آنها است که شامل بخش‌های بانک، بورس و بیمه است. حوزهٔ دوم، پرداخت است کهاین بخش با ادغام قسمت‌های مختلف فناپ متمرکز شد. یک شرکت و دو سه واحد کسب‌وکاری داشتیمکه قرار شد همه آنها تحت عنوان اتیک فعالیت کنند. در ادامه این تغییرات، شرکت در سال96 با اسم "فناپ پرداخت" فعالیت می‌کند و کلیه فعالیت‌های پرداخت الکترونیکفناپ اعم از کارتخوان، موبایل، کسب‌وکارهای آنلاین و... در این شرکت متمرکز می‌شوند.بدیهی است پرداخت خرد برای "فناپ پرداخت" هنوز هم بسیار مهم است، اما درشرایط فعلی جزئی از پازل بزرگ فعالیت ما محسوب می‌شود؛ یعنی این خط کسب و کاری از نظرحجم معاملات، درآمد و کسب‌وکاری بخشی از فعالیت‌های "فناپ پرداخت" محسوبمی‌شود.
حوزهٔ دیگر فناپ، تلکام، زیرساختو نرم‌افزارهای سازمانی(ERP) است. اما در کنار این‌ها ازچند سال پیش مرکز نوآوری ایجاد شده است که هم به‌عنوان یک شتاب‌دهنده فعالیت چشمگیریدارد و هم بازویی است که کسب‌وکارهای دیگر فناپ را تغذیه می‌کند.
طرح توسعه شرکت و چشم‌اندازیکه در سال 96 برای خود ترسیم کرده‌اید شامل چه مواردی است؟
در سال 95 به‌خاطر تغییراتساختاری که در فناپ اتفاق افتاد، اولویت ما بیش از هر چیز نگه داشتن وضعیت فعلی کسب‌وکارهابود و البته حاکمیت شرکتی را حفظ و پیاده کنیم. می‌خواستیم رضایت خاطر مشتریان و پرسنلخود را تأمین کنیم که خوشبختانه تا حد قابل قبولی اتفاق افتاد. البته به این معنی نیستکه ما در سال 95 توسعه‌ای نداشتیم. در سال 96 روی چند رشته کسب‌وکاری خاص تمرکز می‌کنیمو آن‌ها را به‌عنوان هدف‌های جدی خود در این سال قرار داده‌ایم. یکی از این رشته فعالیت‌هادر حوزه خدمات مبتنی بر کارتخوان است که به دنبال تثبیت و گسترش فعالیت‌های این بخشهستیم. در کنار مجموعهPSP پاسارگاد مجموعاً 500 هزاردستگاه کارتخوان داریم که بخش عمده‌ای از آن متعلق به بانک پاسارگاد و بخش‌هایی ازآن هم متعلق به بانک‌هایی مانند صادرات، رفاه، گردشگری، سپه و... است. نمونهٔ توسعهفعالیت‌ها، بخش مربوط به مناقصه بانک سپه است که سال قبل برگزار شد و مجموعه PSP پاسارگاد برنده این مناقصه شد.
مسیری که در حوزه PSP دنبال می‌کنیم این است که بتوانیم در کنار خدماتجاری که در این حوزه ارائه می‌دهیم، مجموعه‌ای از خدمات ارزش افزوده را اضافه و برایصاحبان کسب‌وکار امکانات و تسهیلات بیشتری ایجاد کنیم تا منجر به فروش بیشتر و راحت‌ترشود. اکنون بیش از پنج میلیون کارتخوان در کشور وجود دارد، در حالی که حداکثر دو ونیم میلیون فروشنده داریم. این بازار تقریباً اشباع است و بحث این است که خدمات جاریبا کیفیت خوبی ارائه شود تا مشتری و صاحب کسب‌وکار بتوانند سرویس موردنظر خود را به‌راحتیدریافت کنند. همچنین ارزش‌هایی ایجاد شود که فعالیت کسب وکارها را تسهیل کند. درگاه‌هایپرداخت، کیف پول الکترونیکی و پرداخت‌های مبتنی بر NFC و وچر از دیگر حوزه‌هایفعالیتی "فناپ پرداخت" است.
تجمیعی که در شرکت‌های هلدینگاتفاق افتاده است، شاملPSP پاسارگاد هم می‌شود؟
پرداخت الکترونیکی پاسارگاداز شرکت‌های هلدینگ پاسارگاد است که زیرمجموعه فناپ نیست. صحبت از تجمیع و تمرکزی کهپیش‌تر گفتیم، ارتباطی به این مجموعه ندارد و مربوط به فناپ است.
زیرساخت مشترکی استفاده می‌کنیدیا شبکه و سوییچ متفاوتی دارید؟
به‌خاطر رعایت الزاماتشاپرک تمامی زیرساخت‌ها درPSP پاسارگاد است و تحت یک پروانهفعالیت می‌کنیم.
می‌توانید بر آن نظارت کنید؟
واقعیت این است که شاپرک رویهمه این‌ها نظارت دارد و تا ریزترین جزئیات را وارد می‌شود، پایش می‌کند و ما هم وفقهمان شرایط و بر اساس همان استانداردها فعالیت می‌کنیم.
با توجه به اینکه تعداد تراکنش‌هاییکه روی دو سوئیچ هدایت می‌شوند متفاوت است، کیفیت سرویس شما برای بانک پاسارگاد و بانک‌هایدیگر تفاوتی ندارد؟
به‌ هرحال تفکیک وجود دارد.ما در PSP های دیگر هم این را داریم؛ بحث LOAD BALANCING امری بدیهی و جدی در ارائه سرویس‌هایی است که مبتنیبر یک نرم‌افزار هستند و این تفکیک به خاطر ارائه سرویسی باکیفیت قابل قبول انجام می‌شود.
شرکت شما در حوزه پرداخت موبایلیتا کنون چه فعالیت‌هایی داشته است؟
در سال 95، USSD دچار چالش‌های زیادی بود، نهایتاً در قالب سامانهپیوند به ثبات رسید اما هنوز هم رونق قبل را پیدا نکرده است. به همین دلیل، به‌موازاتکد دستوری 720 یک برنامک موبایلی با نام " ماناپی" راه‌اندازی کردیم. درسال گذشته بیشتر بحث‌های زیرساخت و فراهم کردن سرویس اولیه در قالب این اپلیکیشن مطرحبود، اما در سال 96 برنامه جدی داریم که این اپلیکیشن موبایلی را در سطح بازار و مشتریانتوسعه دهیم.
با توجه به زیاد بودن اپلیکیشن‌هایپرداخت در بازار، آیا مزیت خاصی برای ماناپی در نظر گرفته‌اید؟
اکنون شاهدیم که هر یک ازشرکت‌های پرداخت یک اپلیکیشن دارند و علاوه بر آن برنامک‌های شارژ و قبض به وفور دربازار وجود دارند. به همین دلیل زمانی که می‌خواستیم ماناپی را طراحی کنیم، بحث زیادیبود که چه کارایی داشته باشد؛ آیا ابزاری پیچیده برای انجام تمام فعالیت‌های افراددر حوزه پرداخت باشد یا اینکه اپلیکیشنی خاص برای انجام کارهایی باشد که به صورت روزمرهیا حداقل خیلی زیاد قرار است توسط کاربران انجام شود. در مجموع مدل دوم را انتخاب کردیم؛یعنی ابزاری را ایجاد کردیم که کاربران به سادگی، سریع و امن بتوانند کاری که می‌خواهندانجام بدهند. با توجه به اینکه نمی‌توانستیم مزیت رقابتی چندانی در کارایی‌هایی داشتهباشیم، تلاش کردیم در دو حوزهUI/UX و عامل انگیزشی کاربران مزیترقابتی داشته باشیم. در ماناپی ماشین جایزه‌ای را ایجاد کرده‌ایم که در درون آن، گیمیفیکیشنقابل توجهی وجود دارد. ویژگی گیمیفیکیشن ماناپی این جذابیت را برای مشتری ایجاد می‌کندکه دائماً با آن درگیر و در هر مرحله، میل به پیشرفت داشته باشد. ما درباره یک کسب‌وکارخرد صحبت می‌کنیم، پس لازم است فرد بتواند در لحظه جوایزش را کسب کند و این‌گونه نباشدکه فرد تراکنش انجام دهد و منتظر باشد که چند ماه بعد یک قرعه‌کشی انجام و یک کاربربرنده خودرو شود. ساختاری را در ماشین جایزه ایجاد کردیم که مشتری بتواند ارتباط برقرارکند و به راحتی جایزه خود را دریافت کند.
شرکت شما در حوزه پرداخت‌هایمبتنی بر NFC و QR-Codeهم خدمتی ارائه کرده است؟
در حوزه NFC تاکنون فعالیت‌هایی انجام داده‌ایم اما در سال جاریمی‌خواهیم به‌صورت جدی‌تر پیش رویم. اواخر سال گذشته به همراه ایرانسل از محصول NFC خود در اهواز رونمایی کردیم که از این محصول درسامانه حمل‌ونقل اهواز و پروژه‌های پرداخت خرد این شهر استفاده می‌َشود. البته پایلوتبود و هنوز به‌صورت گسترده عملیاتی نشده است، ما جز اولین مجموعه‌هایی هستیم که توانستیمبا کمک ایرانسل در این حوزه محصول ارائه دهد و در سال جدید می‌خواهیم محصولی مبتنیبر تکنولوژی NFC را به بهره‌برداری برسانیم. در حوزه QR-Code هم محصولی به نام "پیکو" داشتیم که درسال 93 راه‌اندازی شد و در نمایشگاه تله‌کام و الکامپ عرضه کردیم. این محصول چندانمورد استقبال قرار نگرفت به همین دلیل آن را گسترش ندادیم. مهم‌ترین مسئله در متوقفشدن پیکو محدودیت‌هایی بود که وجود داشت و بخش مهمی از این محدودیت‌ها به بحث‌های رگولاتوریمربوط می‌شد. فکر می‌کنم با تفکراتی که در حال حاضر در بانک مرکزی هست، و تصمیم بانکمرکزی که می‌خواهد جدی‌تر به این بخش ورود کند، ممکن است دوباره به این حوزه ورود ومحصولی عرضه کنیم. مسئله موجود چالش‌هایی است که در حوزه NFC و QR داریم؛ مثلاً در رابطه با QR در بحث امنیت چالش‌هاییوجود دارد. از سوی دیگر، در همه جای دنیا در بحث NFC یا تولیدکنندگان گوشیاست که تکنولوژی و راهکار را پیش می‌برد، مانند اپل‌پی و سامسونگ‌پی یا اینکه اپراتورهاو بانک‌ها هستند که در تعامل با ارائه‌دهنده‌ها فعالیت می‌کنند یا مجموعه‌های تأمین‌کنندهفناوری مانند فناپ که می‌توانند تعاملی را بین این سه گروه ایجاد کنند. البته ما اینجامحدودیت‌هایی هم داریم، مثلاً با تولیدکننده‌ها نمی‌توانیم تعاملی داشته باشیم و تعاملبا اپراتورها هم شرایط خاص خود را دارد. با مجموع این شرایط برنامه ما این است که امسالآن پیش‌راه‌اندازی را که در بهمن گذشته داشتیم به بهره‌برداری برسانیم.
در بخش شبکه‌های اجتماعی چطور؟آیا محصولی ارائه داده‌اید که بتواند عملیات پرداخت را در بستر این شبکه‌ها انجام دهد؟
قابلیت‌هایی که در کشور ماتاکنون مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام ایجاد شده، هیچ‌کدام پرداخت کامل نیستند.یعنی هر کدام تا مرحله آخر می‌رود و در نهایت شما را به درگاه پرداخت اینترنتی می‌فرستد.بدیهی است که این موضوع چندان برای کاربر ارزشی ایجاد نمی‌کند، چون می‌تواند از ابتدادر درگاه پرداخت نیاز خود را برطرف کند. همچنین در تلگرام یک ربات است و فرد برای خریدیک شارژ باید 5 دقیقه زمان صرف کند. نکته دیگر این است که این پیام‌رسان‌ها مانند تلگرامفاقد ضمانت حفظ امنیت پرداخت هستند. نکته دیگر این است که این شبکه‌های اجتماعی ثباتندارند و ممکن است در آینده دچار مشکل شوند. به همین دلیل فعلاً این حوزه را قابل سرمایه‌گذاریارزیابی نمی‌کنیم.
در حوزه وفاداری مشتریان تاکنونچه فعالیت‌هایی را انجام داده‌اید؟
ما بحث وفادارسازی مشتریانرا به‌عنوان یک ارزش افزوده برای سرویس می‌بینیم که در کنار فعالیت‌های اصلی می‌تواندوجود داشته باشد و در شاخه‌های مختلفی معنی پیدا کند. یکی از این‌ها باشگاه پذیرندگاناست که بدیهی است این کار را مانند همه مجموعه‌های دیگر انجام می‌دهیم. بحث دیگر باشگاه‌داریاست؛ ما اکنون راهکاری به نامXRM داریم که قدمتی چندین سالهدارد و مجموعه‌های مختلفی هم از آن استفاده کرده‌اند. این یک راهکار جامع وفاداری استکه آن را سال گذشته پیش بردیم و امسال هم ادامه خواهیم داد. می‌توانیم این را به صاحبانکسب‌وکاری که می‌خواهند برای خودشان باشگاه راه‌اندازی کنند، ارائه دهیم. ما نقش ارائهدهنده تکنولوژی در این حوزه را داریم؛ یعنی سامانه‌ای را در اختیار شرکت قرار می‌دهیمکه بین این دو کسب‌وکاری را ایجاد می‌کند و خودش هم درصدی را برمی‌دارد. این ابزاریاست برای فروش راحت‌تر صاحب کسب‌وکار.
شما در حوزه تاکسیرانی همطرحی اجرا کرده‌اید، لطفاً جزئیات بیشتری از این طرح بیان کنید.
در حوزه پرداخت خرد اتوبوسو قطار شهری پروژه‌های مشهد، اهواز، قزوین و کرمان را داریم که جدی‌ترین آن‌ها مربوطبه شهر مشهد است. بالغ بر هشت میلیون کارت در سامانه مدیریت کارت پرداخت خرد ما صادرشده که شش میلیون آن فعال است. در حوزه تاکسی پروژه‌ای در کیش اجرا کردیم و تعدادیاز تاکسی‌های کیش را به این سامانه مجهز کردیم؛ منتها در آنجا فقط بحث پذیرندگی مطرحبود و کارتی در میان نبود. متاسفانه سامانه پرداخت خرد در تاکسی مسائل خاص خود را داردو امکان پذیر شدن و اقتصادی بودن کسب‌وکار در آنجا مسئله‌ای بسیار جدی است.
چرا؟ ممانعتی از سوی سازمانتاکسیرانی وجود دارد؟
تاکسیرانی ممانعتی ندارد ومی‌خواهد این طرح رایگان انجام شود. مسئله این است که این پروژه سنگین است و پروژه‌هاییاز این دست به‌صورتBOT انجام می‌شود. تأمین مالیاولیه پروژه و بعد هم بازگشت این سرمایه محل چالش است. در اتوبوسرانی درصدی از بلیتاتوبوس متعلق به شرکت‌ها است و مدل کسب‌وکاری این‌گونه شکل گرفته است؛ یعنی شرکت سرمایه‌گذاریمی‌کند، پروژه را اجرا می‌کند و درصدی از بلیت اتوبوس در طی مثلاً پنج سال، درآمد شرکترا تشکیل می‌دهد. در حوز تاکسی این‌گونه نیست و سازمانی مثل اتوبوسرانی وجود ندارد؛تاکسیرانی هست اما خیلی نمی‌تواند اجباری به‌وجود بیاورد. قرار است راننده تاکسی سامانه‌ایرا نصب کند که خیلی دل خوشی از آن ندارد. بخشی از آن در مواجهه با تکنولوژی است و ممکناست ساختارهای AVL هم روی آن نصب کنند تا از محل حضور خودرو مطلع شوند.اما از سوی دیگر این مسئله مطرح است که سهم شرکت ارائه دهنده تکنولوژی از کجا تأمینمی‌شود؟ مسافر حاضر نیست پول بیشتری بدهد و راننده تاکسی هم حاضر نیست پول کمتری بگیرد.اینجا دقیقاً مسئله تأمین هزینه‌های پروژه به‌صورت جدی مطرح می‌شود. اگر قرار باشداین طرح در تاکسی‌ها به‌صورت جدی فراگیر شود، باید یک تصمیم حاکمیتی اتخاذ شود یا اینکهبانک‌ها با منافعی که برای خود می‌بینند به موضوع ورود پیدا کنند. در یکی دو جا مذاکراتیداشته‌ایم و ممکن است بتوانیم در آنجا به نتیجه برسانیم ولی هنوز تجربه موفق تاکسیدر کشور وجود ندارد.
مرکز نوآوری فناپ جزو مراکزشتاب‌دهنده پیشرو بوده و در رشد استارت‌آپ‌های مالی اثرگذار عمل کرده است. آیا شرکتفناپ پرداخت هم همکاری خاصی با فین‌تک‌ها داشته است؟
استارت‌آپ‌ها یکی از مباحثجدی امروز است و در ایران هم مانند سایر کشورها این پدیده رونق گرفته و جدی شده است.با خود استارت‌آپ ها که صحبت می‌کردیم، خیلی از آنها ابهام داشتند یا فکر می‌کردندنمی‌توانند با فناپ کار کنند. استدلالشان این بود که فناپ یک ارائه دهنده تکنولوژیاست و هر کاری که آن‌ها انجام داده باشند،‌ فناپ می‌تواند با یک تیم قوی و صرف زمانکمتر آن را اجرا کند. ما در حوزه پرداخت در دو بخش با فین‌تک‌ها همکاری می‌کنیم؛ رویکرداول این است که یک پازل بزرگ را بینیم و کل کسب‌وکار را در درون خود تعریف کنیم. چونمی‌خواهیم سریع‌تر به نتیجه برسیم، بخش‌هایی از آن را به استارت‌آپ‌های مالی واگذارکنیم. این قطعاً حوزه‌ای است که ما نمی‌خواهیم به آن ورود پیدا کنیم و برای آن‌ها همنقطه امنی محسوب می‌شود. در رویکرد دوم، تعدادی زنجیره ارزش بر اساس مأموریت و فعالیت‌هایمورد نظرمان تعریف می‌کنیم و سپس استارتاپ هایی را که بتوانند بر اساس زنجیره‌های ارزشمورد نظر فعالیت کنند، انتخاب می‌کنیم. سرویس‌های پرداخت به آن‌ها ارائه می‌دهیم وآنها نیز زنجیره ارزش ما را کامل می‌کنند.
بر اساس رویدادهایی که تاکنونبرگزار کرده‌ایم، معتقد هستم استارتاپ های ما جای کار جدی‌تری دارند. در حوزه استارت‌آپیجوانان به جای اینکه بروند و نیازهای جدی حوزه‌های مختلف را پیدا کنند، اکثراً ایده‌هایخیلی دم‌دستی و تکراری را اجرا می‌کنند که ارزش افزوده‌ای ندارد و تنها در مسابقاتو رویدادهای مختلف شرکت می‌کنند. در حال حاضر استارت‌آپ‌های کمی وجود دارند که واقعاًارزش سرمایه‌گذاری داشته باشند و این مسئله قابل تأمل است. جا دارد مجموعه‌های خصوصیو حاکمیتی که در این حوزه حضور دارند با هدف گذاری‌های دقیق‌تر و شاخص‌های مدون‌تراین حرکت را که نقش بسیار مهم و موثری می‌تواند داشته باشد شکل درستی بدهند.
به‌عنوان سؤال آخر، ضریب نفوذابزارهای پرداخت در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید. آیا سهم هر یکی از ابزارها در پازلکلی پرداخت از نظر شما منطقی است یا خیر؟
اجازه بدهید در این زمینهمثالی بزنم، در حوزهNFC با موبایل سروکار داریم ودر اکثر کشورها از سال 2015 به بعد تجربیاتی شکل گرفته است. اما جالب است که کشور ترکیهاز سال 2010 در این حوزه فعالیت کرده و به یکی از پیشروهای این حوزه تبدیل شده است.علتش این است که وقتی تکنولوژیNFC مطرح شد، ناگهان وارد ترکیهشد و قبل از اینکه خیلی‌ها به راهکارهای دیگر حتی کارت عادت کنند، NFC توانست جا بیفتد. اکنون اکثر بانک‌های ترکیه فعالیت‌های مشترکی را در این حوزهبا اپراتورها داشته‌اند.
بحث نفوذ تکنولوژی به پارامترهایزیادی بستگی دارد که تنها یکی از آن‌ها ارائه دهنده‌های خدمات پرداخت هستند. رگولاتورهم یکی از این پارامترها است؛ فرهنگ جامعه، الگوی مصرف جامعه و... هم در این زمینهبی تأثیر نیست. وقتی گزارش‌های شاپرک را نگاه می‌کنیم می‌بینیم کارتخوان سهم زیادیدارد و سایر ابزارها به اندازه خطای محاسبات ابزار کارت سهم دارند. ما در حوزه اینترنتخیلی عقبیم، خریدهای اینترنتی و تجارت الکترونیکی هنوز خیلی فاصله دارد تا رواج یابد.همین الآن هم واقعاً بیش از دو سه بازیگر جدی در این حوزه نداریم و بقیه خرده‌تراکنش‌هاییهستند که از نظر مبلغ و تعداد اصلاً به چشم نمی‌آیند. در حوزه موبایل فکر می‌کنم یکمحدودیت جدی داشتیم که دولت یازدهم مقداری به سمت برطرف کردن آن حرکت کرد. به‌طور مشخصمنظورم بحث اینترنت موبایل و دیتا روی سیم‌کارت است. امروزه نسل 4 فراگیر شده است وپیش از این اپلیکیشن‌های پرداخت خیلی با مشکل روبرو بودند. اصلاً رشد جدی USSD در ایران به‌خاطر همین مسئله بود. علت رشد کدهایدستوری در ایران عدم وجود جایگزین و اینترنت مناسب بود. از طرفی هم معتقد هستم توسعهپرداخت موبایلی در کشور آن‌طور که باید اتفاق نیفتاده است. علتش بحث‌های مربوط به دیتایموبایل است که فکر می‌کنم این موضوع ظرف دو سه سال آینده و پرداخت و تجارت روی موبایلهم متناسب با آن رشد می‌کند. ساده‌تر بگویم، پیش‌بینی من این است که پرداخت و تجارتموبایلی در آینده رشدی فزاینده خواهند داشت.

۹۶/۰۳/۰۸
۲۱:۲۴

تهران در بین شهرهای آسیایی چه جایگاهی در فین‌تک دارد؟ / فاصله نجومی چین با بقیه آسیا

فین‌تک آسیا در سال 2016 از همه جای دنیا جلوتر بود. این جلوتر بودن به معنای این است که آسیایی‌ها بیشترین حجم از سرمایه‌گذاری را بر روی فین‌تک انجام داده‌اند. آسیا 44 درصد سرمایه‌گذاری جهانی بر روی فین‌تک را انجام داده است؛ یعنی 11.7 میلیارد دلار. آمریکا بعد از آسیا در جایگاه دوم قرار دارد؛ با 40 درصد سرمایه‌گذاری بر روی فین‌تک یعنی 10.7 میلیارد دلار. بیشترین حجم سرمایه‌ها را هم چینی‌ها جذب کرده‌اند؛ 10 میلیارد دلار کانادا که در یک مورد یک استارت‌آپ فقط یک میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. این سرمایه‌گذاری افسارگسیخته چینی‌ها بر روی فین‌تک به این معناست که آن‌ها از همان آغاز می‌خواهند صرفه مقیاس داشته باشند و بتوانند کسب‌وکارهای مالی در ابعاد بزرگ بسازند.
بعد از چینی‌ها هندی‌ها قرار دارند؛ 1 میلیارد دلار از این سرمایه‌ها را هندی‌ها جذب کردند. آن‌ها در مراحل اول سرمایه‌پذیری هستند و هنوز راه زیادی دارند. هندی‌ها در زمینه پرداخت‌های الکترونیکی پیشرفت چشم‌گیری نداشتند و مستقیم وارد پرداخت از طریق ابزارهای هوشمند مثل تلفن‌های همراه شده‌اند و در این زمینه پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. بقیه آسیا مثل هنگ‌کنگ و سنگاپور در حال تلاش هستند که جایگاهی برای خودشان پیدا کنند. با توجه به عددهایی که مطرح شد به نظرم حالا خیلی خوب می‌شود فهمید که جایگاه خاورمیانه یعنی جاهایی مثل دبی و ایران کجای سپهر فین‌تک آسیاست! کل سرمایه‌گذاری در جهان در سال 2016 بر روی فین‌تک 27 میلیارد پوند بود؛ سال 2015 این عدد 25.6 بوده است.
در ایران ما در سال‌های گذشته نتوانستیم از کشورهای دیگر سرمایه جذب کنیم و آن چیزی که به‌عنوان سرمایه‌گذاری می‌شناسیم صرفاً برخی تلاش‌های شرکت‌هایی مثل توسن، فناپ و ارتباط فردا است. شرکت بزرگ دولتی خدمات هم خیلی سریع پا پس کشید و در این زمینه سرمایه‌گذاری نکرد. در حال حاضر سرمایه‌گذارهای خطرپذیر هم به‌صورت محدود پول‌هایشان را در فین‌تک ریخته‌اند. اگر توسن، فناپ و ارتباط فردا به دلیل این که به چاه‌های نفت متصل نیستند و برای همین نیاز دارند که به‌صورت پیوسته نوآوری کنند سراغ فین‌تک نمی‌آمدند، شاهد حرف‌های مدیران ارشد بانک‌های ایرانی بودیم که مدام تکرار می‌کردند «فین‌تک خوب است».
چین
چین بزرگ‌ترین اکوسیستم فین‌تک آسیا است. سرمایه‌ای که سال 2016 در این بازار ریخته شده 10 میلیارد دلار است. این عدد سال 2015 حدود 2.9 میلیارد دلار بوده است. از این عدد هم سهم پرداخت 4.6 میلیارد دلار، سیستم‌های وام‌دهی 4.6 میلیارد دلار و بقیه بخش‌ها هم 800 میلیون دلار بوده است. حجم تراکنش‌های موبایلی در چین از همه جای دنیا بیشتر است: 5.39 تریلیون دلار در سال 2016. آنت (Ant Financial) و علی‌پی تاکنون 4.5 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند و نه فقط بازارهای داخلی بلکه بازارهای خارج از چین را هم هدف گرفته‌اند. سیستم پرداخت علی‌پی 450 میلیون کاربر دارد. علی‌پی در خودش کسب‌وکارهای دیگری هم دارد: Yu’e Bao، Sesame و MyBank. به عبارتی چینی‌ها با یک تیر چند هدف را می‌زنند.
با توجه به ساختار خاصی که در این سال‌ها در چین شکل گرفته، آن‌ها همه چیزهای خوب دنیا را ابتدا در کشور خودشان ساختند، بعد با سرمایه‌گذاری‌های افسارگسیخته آن‌ها را بزرگ کردند و بعد به فکر این افتاده‌اند این‌ها را به همان کسانی بفروشند که از آن‌ها الگو گرفته بودند. قبلاً درباره چین هم نوشته بودیم که اگر مدل ذهنی‌مان نسبت به چین را اصلاح نکنیم و بخواهیم با کلیشه‌های چند سال گذشته به چین نگاه کنیم دچاری خطای شناختی می‌شویم. چینی‌ها اگر زمانی از آمریکایی‌ها تقلید می‌کردند امروز به یکی از رؤیاهایشان بیشتر از گذشته نزدیک شدند.
این روزها خبرهایی شنیده می‌شود که چینی‌ها در حال راه انداختن سرویس‌های فین‌تک خود در آمریکا هستند. صادرات سخت است. صادرات به جایی مثل اروپا سخت‌تر است. صادرات به جایی مثل آمریکا تقریباً غیرممکن. فقط کسانی توانستند به آمریکا صادرات انجام دهند که می‌توانند غیرممکن را ممکن کنند. MyBank یک بانک دیجیتال است که سال 2015 کلید خورد و جالب است بدانید که چینی‌ها استقبال خوبی از بانک دیجیتال کرده‌اند.
کمپانی‌های بزرگ اینترنتی چین این روزها بر روی بانک دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ما در ایران هنوز درگیر این هستیم که کاسپین چه زمانی به تعهداتش عمل می‌کند! باید و در Baixin Bank CITIC و تنسنت در WeBank سرمایه‌گذاری کرده‌اند. احتمالاً می‌دانید که تنسنت مالک بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی چین یعنی WeChat/Weixin که 889 میلیون کاربر فعال ماهانه دارند. در دسامبر 2016 درگاه‌های پرداخت این کمپانی یعنی Weixin Pay و TenPay حدود 600 میلیون تراکنش روزانه را پردازش کرده‌اند. Ant/ Alipay هم حجم بازار تراکنش در چین را آگراندیسمان کرده‌اند! در 11 نوامبر 2016 که Guanggun Jie یا فستیوال خرید در چین است، در هر ثانیه 120 هزار تراکنش انجام شده است؛ 1.04 میلیارد تراکنش در یک روز. بیشترین حجم سرمایه‌گذاری سال 2016 بر روی لوفاکس (Lufax) که یک ابزار وام‌دهی نفربه‌نفر (P2P) است انجام شد: 1.2 میلیارد پوند.
JD Finance که یک بازار تجارت الکترونیکی است 1.1 میلیارد دلار سرمایه جذب کرد. MyCredit هم که یک ابزار مدیریت کارت اعتباری است 394 میلیون دلار سرمایه گرفت. گفتم که چینی‌ها خودشان را به بازار چین محدود نکرده‌اند و به خارج از مرزهای چین فکر می‌کنند. آنت / علی‌پی حدود 600 میلیون دلار بر روی PayTM در هند سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بر روی ابزار پرداخت Ascend در تایلند سرمایه‌گذاری کرده‌اند، 200 میلیون دلار بر روی KaKao Pay در کره جنوبی و Mynt در فیلیپین که یک کیف پولی با 3 میلیون کاربر است. آخرین سرمایه‌گذاری چینی‌ها هم بر روی MoneyGram آمریکایی است که احتمالاً 1.2 میلیارد پول بریزند در این کسب‌وکار بین‌المللی.
چینی‌ها چه از نظر حجم تراکنش‌ها و چه از نظر تعداد تراکنش‌ها شماره یک دنیا هستند و از آمریکا و اروپا هم جلوتر ایستاده‌اند. در رویداد پرداخت ایران بزرگ‌ترین شرکت پرداخت چین یعنی چاینا یونیون پی در ایران مدیران ارشد خودش را فرستاده بود. با لغو ناگهانی رویداد این مدیران وحشت‌زده ایران را ترک کردند و تلاش‌های برای تماس با آن‌ها از طرف بانک‌های ایرانی به بن‌بست خورده است. آن زمان هیچ کدام از نهادهای دولتی حاضر نشد هیچ حمایتی از این رویداد بکند. جالب است که این روزها همان نهادهای دولتی با دلال‌های اروپایی رویداد برگزار می‌کنند.
هند
در سال 2016 هندی‌ها 1.1 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند که سهم سیستم‌های وام 463 میلیون دلار، پرداخت 386 میلیون دلار و بانک‌ها 189 میلیون دلار بوده است. از کسب‌وکارهای پرسروصدای هندی‌ها Citrus Pay با 130 میلیون دلار، Equitas با 100 میلیون دلار و MobiKwik با 90 میلیون دلار جذب سرمایه هستند. دولت هند با حذف ناگهانی اسکناس‌های درشت زمینه رشد کسب‌وکارهای فین‌تک در هند را فراهم کرده است. شناخته‌شده‌ترین کسب‌وکار فین‌تک هند PayTM است که 1 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده که می‌خواهد کسب‌وکاری معادل ویزا و مستر در هند یعنی RuCard راه بیندازد. زیرساخت‌های فنی هندی‌ها برای حمایت از فین‌تک بسیار قوی است. سیستم‌های تسویه بین بانکی کارآمد،‌ پیشروترین سیستم احراز و تائید هویت جهان یعنی Aadhaar Card، بزرگ‌ترین انجمن‌های توسعه‌دهندگان نرم‌افزار دنیا و کمپانی‌های ICT در کلاس جهانی یعنی تاتا و اینفوسیس علت آن زیرساخت‌های فنی هستند. علاوه بر این‌ها هند سرمایه انسانی، کارآفرین‌ها، دولت، قوانین حاکمیتی و زیرساخت‌های بانکی و نرم‌افزاری موجود در هند این کشور را مستعد رشد در زمینه فین‌تک می‌کند.
بقیه آسیا
بنگلادش،‌ تایلند، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام، مالزی، اندونزی و فیلیپین هم تلاش‌های در فین‌تک کرده‌اند؛ جمعیت این کشورها روی هم 700 میلیون نفر است و در مرحله‌های ابتدایی توسعه فین‌تک هستند. ژاپن، تایوان و کره جنوبی روی هم 200 میلیون جمعیت دارند و این کشورها هم با وجود پیشرفته بودن نسبت به گروه قبلی در جایگاه بهتری در فین‌تک نیستند. در این منطقه 217 میلیون دلار سرمایه جذب فین‌تک شده است. Freee در ژاپن 29 میلیون دلار، Momo در ویتنام 28 میلیون دلار، BitFlyer در ژاپن 27 میلیون دلار و Viva Republica در کره جنوبی 23 میلیون دلار سرمایه جذب کرده‌اند.
بعد از چین و هند، دو کشور سنگاپور و هنگ‌کنگ این شانس را دارند که هاب فین‌تک آسیا باشند. کل سرمایه‌ای که برای فین‌تک‌ها روانه این دو کشور شده 800 میلیون دلار کانادا است. هر دو کشور از نظر رگولاتوری، قوانین و مقررات انعطاف‌پذیر هستند و زمینه‌های رشد فین‌تک در این کشورها مهیا است.
توضیح: آمارهای این گزارش از thefintechtimes برداشته شده است.

۹۶/۰۳/۰۹
۱۹:۳۶

بانک پاسارگاد اعلام کرد برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شورای انجمن‌های علمی ایران

بنابر اعلام بانک پاسارگاد، مجمع عمومی عادی سالیانه شورای انجمن‌های علمی ایران با حضور اعضای هیأت‌مدیره‌ شورا، مدیران و اعضای انجمن‌های علمی ایران و جمعی از استادان و فرهیختگان در محل دانشگاه خاتم برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک پاسارگاد اعلام کرد: در ابتدای این مجمع که با سخنرانی مجید قاسمی رییس شورا آغاز شد، اعضای هیأت‌رییسه مجمع با اکثریت آرا انتخاب و بر این اساس، مروج، ارجمندی، جلال‌زاده و عقیلی به‌ترتیب به‌عنوان رییس، ناظران و منشی جلسه توسط حاضران برگزیده شدند.
همچنین گزارش عملکرد و فعالیت‌های شورا در سال ۱۳۹۵ توسط مهریان قرائت شد. در این گزارش اهم اقدامات شورا نیز اعلام شد که در ادامه آمده است؛
تشکیل ۴۳ جلسه هیأت‌مدیره در شورا، تحقق ۴۶ مصوبه هیأت‌مدیره از بین ۶۳ مصوبه، بیش از ۱۵۳ مورد مکاتبه با سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، نهادها، مراکز علمی و دانشگاه‌ها، برگزاری دو جلسه با حضور اعضای هیأت‌مدیره شورا و مقام عالی وزارت علوم و دیگر معاونان و مدیران ارشد و ارایه پیشنهادهای لازم به آنها و برخی از اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و سایر نهادهای علمی، برگزاری چهارمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور، برگزاری نشست کارگروه روابط عالی داخلی و خارجی با حضور نمایندگان ۳۵ انجمن علمی در دانشگاه خاتم، سازماندهی و راه‌اندازی فعال دبیرخانه شورا، استخدام دبیر و کارشناس جدید در دبیرخانه شورا، چاپ و توزیع ۱۰۰۰ جلد کتاب «نیم قرن تلاش انجمن‌های علمی ایران»، تهیه و تدوین کتاب «توانمندی‌های آموزشی انجمن‌های علمی ایران»، تهیه و تدوین کتاب «مجموعه مقالات و سخنرانی‌های چهارمین همایش ملی شورا»، دعوت از رییسان انجمن‌های علمی برای شرکت در همایش‌های اقتصاد مقاومتی در دانشگاه خاتم، ساماندهی کتابخانه شورا، اطلاع‌رسانی همایش‌های انجمن‌های عضو و غیرعضو در سایت شورا، راه‌اندازی سایت جدید شورا، تعامل با دبیران کمیسیون‌های انجمن‌های علمی، مشارکت در نقد و بررسی پیش‌نویس برنامه ششم توسعه و ارایه پیشنهادهای لازم در احکام برنامه، تهیه گزارش مالی عملکرد شورا در مقاطع سه ماهه، تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی سالیانه شورا، مساعدت در برگزاری۶۶ جلسه انجمن‌های علمی عضو در محل ساختمان شورا، برگزاری جلسه‌های هم‌اندیشی با انجمن‌های متقاضی، اعطای جوایز و اهدای لوح تقدیر به ۱۴ انجمن برتر مطابق فهرست ارزیابی عملکرد کمیسیون‌ انجمن‌های علمی ایران در مراسمی با حضور بیش از ۱۰۰ انجمن.
در این جلسه همچنین پس از قرائت گزارش بازرسی توسط دکتر پرتوی بازرس قانونی شورا، صورت‌های مالی و عملکرد شورا و انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی برای درج آگهی‌های شورا با اکثریت آراء، به تصویب حاضران در مجمع رسید.
در پایان این مجمع نیز، جلسه پرسش و پاسخ در خصوص اقدامات، عملکرد و برنامه‌های شورای انجمن‌های علمی برگزار شد.

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
 • بانک و صنعت
 • اخبار بانک
 • عصر اعتبار
 • شما نیوز
 • دیوان اقتصاد
 • نقدینه
 • ایستانیوز
 • تجارت آنلاین
 • نیوزبانک
 • روزنامه آنلاین
 • اقتصاد گردان
 • پرداخت برتر
 • تفاهم
 • تصویر روز
 • رسالت
 • اقتصاد تهران
 • اعتماد
 • مهر
 • بی‌باک
 • بانکداری ایرانی
 • ایلنا
 • فرصت نت
 • پول نیوز
 • رجا نیوز
 • اقتصاد برتر
 • بولتن
 • ایران اکونا
۹۶/۰۳/۰۹
۲۲:۳۸

افزایش خدمات غیر حضوری شرکت توزیع برق اردبیل در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک

معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک در مورد راه‌اندازی سامانه خدمات غیر حضوری مشترکین صنعت برق نسبت به عملیاتی کردن ۲۰ خدمت در سال‌ جاری اقدام خواهد شد . مسعود عباسی در گفت‌و گو با روابط عمومی شرکت توزیع برق استان اردبیل، اظهار کرد: در حال حاضر پنج خدمت با عنوان‌های درخواست پیگیری انشعاب، رویت قبوض، تغییر نام، پرداخت هزینه انشعاب و افزایش و کاهش قدرت انشعاب با همکاری دفتر ICT ودفتر فروش وخدمات مشترکین درحال بهره برداری هستند.
وی افزود: درراستای تحقق اهداف دولت الکترنیک سامانه طراحی و نظارت براساس سیستم GIS به صورت الکترونیکی و برای اولین بار در کشور در شرکت توزیع عملیاتی شده است معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق استان تصریح کرد: نرم‌افزارهای سیستم مدیریت و فرآیند محورکه قابلیت خودکارسازی و مکانیزه کردن فرآیندها و الکترونیکی کردن سرویس‌ها و خدمات سازمان را با حداقل برنامه‌ریزی دارند و امکان فراخوانی و درج اطلاعات و یکپارچه‌سازی از سایر فرآیندهای سازمانی از طریق نرم‌افزارهای فوق میسر می‌شود درحال استقراردرشرکت هستند. معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل ادامه داد: ما همچنین برای حفظ امنیت اطلاعات، اکثر سرورهای خود را به صورت مجازی طرح‌ریزی کرده‌ایم تا قابلیت اطمینان استفاده از سیستم‌هاافزایش یابد. وی افزود به منظور ایجاد بستر فیبر نوری جهت ارتباط ۴ نقطه مرکز دیتای شرکت با شرکت فناپ تلکام رایزنی لازم انجام یافته است وشرکت مذکور متعهد شده است ضمن احداث شبکه فیبر نوری مشترک به مدت ۱۵ سال نگهداری وتعمیرات احتمالی خط موجود را انجام دهد.

اخبار

بانك صنعت رتبه ايران را بهبود بخشيد
مهدي كرباسيان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران در نامه‌يي به افخمي مديرعامل بانك صنعت و معدن از اين بانك به خاطر بازپرداخت بخشي از بدهي‌هاي معوقه كشور به بيمه‌هاي هرمس آلمان و ساچه ايتاليا كه موجب ارتقاء و بهبود رتبه ايران در بازار پولي و مالي در جهان مي‌شود قدرداني كرد.
كرباسيان دراين نامه آورده است: برخود لازم مي‌دانم مراتب قدرداني خود و ساير همكاران اين سازمان را در جهت همكاري و مساعي جنابعالي و همكاران محترم بانك صنعت و معدن در خصوص بازپرداخت بخشي از بدهي‌هاي معوقه كشور به بيمه‌هاي هرمس آلمان و ساچه ايتاليا كه منجر به ارتقا و بهبود رتبه ايران در بازار پولي و مالي در جهان خواهد شد را اعلام و ارج مي‌نهيم. وي افزود: به اميد روزي كه مرزهاي توسعه يافتگي در دوران پساتحريم در دولت تدبير و اميد، يكي پس از ديگري با درايت و سختكوشي و تلاش مضاعف دلسوزان كشور با اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتي پيموده و گشوده شود. گفتني است بانك صنعت و معدن بازپرداخت بدهي كشتيراني جمهوري اسلامي ايران به بيمه هرمس به مبلغ 90 ميليارد تومان و بدهي‌هاي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران به بيمه هرمس به مبلغ 56 ميليارد تومان و بيمه ساچه ايتاليا به ميزان 220 ميليون يورو را تامين مالي كرده است.
افزايش موجودي براي شركت در قرعه‌كشي بانك پارسيان
حداقل مانده حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز در بانك پارسيان براي شركت در قرعه‌كشي از 200هزار ريال به 500هزار ريال افزايش يافت.
به گزارش روابط عمومي بانك پارسيان، حداقل مانده حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز ريالي جهت شركت در قرعه‌كشي و همچنين روش امتيازدهي به كليه سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه پس‌انداز ريالي بانك، تغيير كرده است. بنا بر اين گزارش، حداقل مانده حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز براي شركت در قرعه‌كشي از 200هزار ريال به 500هزار ريال افزايش يافته است.  همچنين به شرط تكميل موجودي تا حداقل مانده 500هزار ريال، يك امتياز به ازاي هر 100 هزار ريال محاسبه مي‌شود و به ازاي هر 100هزار ريال، يك امتياز بيشتر براي شركت در قرعه‌كشي به سپرده‌گذار تعلق خواهد گرفت. بر اين اساس، از سپرده‌گذاران محترم بانك دعوت مي‌شود براي شركت در قرعه‌كشي صندوق قرض‌الحسنه بانك پارسيان در سال 96، نسبت به تكميل موجودي حساب خود تا حداقل500هزار ريال و افزايش موجودي و كسب امتياز بيشتر اقدام نمايند و علاوه بر مشاركت در مسووليت‌هاي اجتماعي بانك، انجام امور خيريه، خداپسندانه و انسان‌دوستانه، كمك به خانوارهاي كم‌درآمد، رفع نيازها و تامين وام ازدواج جوانان و... از جوايز قرعه‌كشي صندوق قرض‌الحسنه بانك پارسيان بهره‌مند شوند.
كمك بانك قرض‌الحسنه مهر ايران به توليد و اشتغال
بانك قرض‌الحسنه مهر ايران با اتكا به اعتبار و نيروي انساني جوان و توانمند مي‌تواند نقش برجسته‌يي در توسعه اقتصادي واجتماعي كشور داشته باشد.
دكتر اكبري با حضور در همايش مديران اين بانك كه روز چهارشنبه سوم خرداد در شهر شيراز برگزار شد، ضمن قدرداني از حضور مردم ايران در انتخابات رياست‌جمهوري بر استفاده ازهمه توان بانك قرض‌الحسنه مهر ايران براي كمك به توليد و رونق كسب و كارهاي كوچك در كشور تاكيد كرد.
به گزارش اداره روابط عمومي و بازاريابي بانك قرض‌الحسنه مهر ايران، وي گفت: مردم در انتخابات با راي خود از كل نظام حمايت كردند و مديران بايد تمام توان خود را براي خدمتگزاري به مردم به كار گيرند. شرايط رو به رشد اقتصادي كشور در كنار دستاوردهاي دولت يازدهم در سايه تدبير و نگاه عميق كارشناسي كه بر كل دولت حاكم بوده، محقق شده و اميدواريم كه اين شرايط در آينده نيز تثبيت شود و رشد روز افزون داشته باشد.
اكبري با اشاره به حماسه تاريخي فتح خرمشهر در سوم خرداد، تصريح كرد: سوم خرداد ياد آور رشادتها و ايثارگري عزيزاني است كه در مسير تحقق آرمانهاي انقلاب تلاش و حماسه‌هاي بزرگي را خلق كردند.
آرامش امروز ايران اسلامي آن هم در منطقه‌يي پر تلاطم مديون خون پاك شهيدان و از خود گذشتگي آنان است. اكبري سرمايه انساني را از داراييهاي مهم بانك دانست و گفت: نيروي انساني سرمايه بزرگي است كه به كمك آن مي‌توان خدمات بهينه و ارزشمندي را به آحاد جامعه ارائه نمود كه بحمدالله بانك قرض‌الحسنه مهر ايران با اين سرمايه با ارزش مي‌تواند حركت بانك به سمت اهداف بزرگ و تكرار موفقيت‌هاي گذشته را تسريع كند در پايان وي با اشاره به اينكه بانك قرض‌الحسنه مهر ايران همواره تلاش نموده تصويري روشن از اين بانك را در اذهان شكل دهد افزود: بانك قرض‌الحسنه مهر ايران به عنوان بزرگ‌ترين و نخستين بانك تخصصي قرض‌الحسنه در كشور با حمايت دولتمردان و مسوولان عالي كشور و بانك مركزي و وزارت اقتصاد به دنبال ايفاي نقش اساسي خود در شكوفايي اقتصاد بالاخص حمايت از كسب و كارهاي كوچك و توانمندسازي اقشار آسيب‌پذير جامعه است
برگزاري مجمع عمومي عادي شوراي انجمن‌هاي علمي ايران
مجمع عمومي عادي سالانه شوراي انجمن‌هاي علمي ايران در روز دوشنبه 8 خرداد سال 1396، با حضور اعضاي هيات‌مديره‌ شورا، مديران و اعضاي انجمن‌هاي علمي ايران و جمعي از استادان و فرهيختگان در محل دانشگاه خاتم برگزار شد.
به گزارش روابط‌ عمومي، در ابتداي اين مجمع كه با سخنراني و خوش آمدگويي دكتر مجيد قاسمي رييس شورا آغاز شد، اعضاي هيات‌رييسه مجمع با اكثريت آرا انتخاب شدند. بر اين اساس، دكتر مروج، دكتر ارجمندي، مهندس جلال‌زاده و دكتر عقيلي به‌ترتيب به عنوان رييس، ناظران و منشي جلسه توسط حاضرين انتخاب شدند.
در اين جلسه همچنين پس از قرائت گزارش بازرسي توسط دكتر پرتوي بازرس قانوني شورا، صورت‌هاي مالي و عملكرد شورا و انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمي جهت درج آگهي‌هاي شورا با اكثريت آراء، به تصويب حاضران در مجمع رسيد. در پايان اين مجمع نيز، جلسه پرسش و پاسخ در خصوص اقدامات، عملكرد و برنامه‌هاي شوراي انجمن‌هاي علمي برگزار شد.

بانک و بیمه

برگزاری مجمع عمومی
شورای انجمن‌های علمی ایران
مجمع عمومی عادی سالیانه شورای انجمن‌های علمی ایران در روز دوشنبه 8 خرداد سال 1396، با حضور اعضای هیأت‌مدیره‌ شورا، مدیران و اعضای انجمن‌های علمی ایران و جمعی از استادان و فرهیختگان در محل دانشگاه خاتم برگزار شد. به گزارش روابط‌ عمومی، در ابتدای این مجمع که با سخنرانی و خوش آمدگویی دکتر مجید قاسمی رییس شورا آغاز شد، اعضای هیأت‌رییسه مجمع با اکثریت آرا انتخاب شدند. بر این اساس، دکتر مروج، دکتر ارجمندی، مهندس جلال‌زاده و دکتر عقیلی به‌ترتیب به‌عنوان رییس، ناظران و منشی جلسه توسط حاضرین انتخاب شدند.در ادامه‌ گزارش عملکرد و فعالیت‌های شورا در سال 1395 توسط دکتر مهریان قرائت شد. در این گزارش اهم اقدامات شورا عبارتند‌از تشکیل 43 جلسه هیأت‌مدیره در شورا، تحقق 46 مصوبه هیأت‌مدیره از بین 63 مصوبه، بیش‌از 153 مورد مکاتبه با سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، نهادها، مراکز علمی، دانشگاه‌ها و‌...‌، برگزاری 2 جلسه با حضور اعضای هیأت‌مدیره شورا و مقام عالی وزارت علوم و دیگر معاونان و مدیران ارشد و ارایه پیشنهادهای لازم به ایشان و برخی از اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و سایر نهادهای علمی، برگزاری چهارمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور، برگزاری نشست کارگروه روابط عالی داخلی و خارجی با حضور نمایندگان 35 انجمن علمی در دانشگاه خاتم، سازماندهی و راه‌اندازی فعال دبیرخانه شورا، استخدام دبیر و کارشناس جدید در دبیرخانه شورا، چاپ و توزیع 1000 جلد کتاب «نیم قرن تلاش انجمن‌های علمی ایران»، تهیه و تدوین کتاب «توانمندی‌های آموزشی انجمن‌های علمی ایران»، تهیه و تدوین کتاب «مجموعه مقالات و سخنرانی‌های چهارمین همایش ملی شورا» و چند برنامه دیگر. در این جلسه همچنین پس از قرائت گزارش بازرسی توسط دکتر پرتوی بازرس قانونی شورا، صورت‌های مالی و عملکرد شورا و انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی جهت درج آگهی‌های شورا با اکثریت آرا، به تصویب حاضران در مجمع رسید. در پایان این مجمع نیز، جلسه پرسش و پاسخ در خصوص اقدامات، عملکرد و برنامه‌های شورای انجمن‌های علمی برگزار شد.
افزایش حداقل موجودی
حساب‌های قرض‌الحسنه بانک پارسیان
حداقل مانده حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز دربانک پارسیان برای شرکت در قرعه کشی از 200 هزار ریال به 500 هزار ریال افزایش یافت.به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان،حداقل مانده حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی جهت شرکت در قرعه‌کشی و همچنین روش امتیاز‌دهی به کلیه سپرده گذاران قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی بانک، تغییر کرده است. بنابراین گزارش،حداقل مانده حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز برای شرکت در قرعه کشی از 200 هزار ریال به 500 هزار ریال افزایش یافته است.همچنین به شرط تکمیل موجودی تا حداقل مانده 500 هزار ریال، یک امتیاز به ازای هر 100 هزار ریال محاسبه می شود و به ازای هر 100 هزار ریال، یک امتیاز بیشتر برای شرکت در قرعه‌کشی به سپرده گذار تعلق خواهد گرفت. براین اساس،از سپرده گذاران محترم بانک دعوت می‌شود برای شرکت در قرعه‌کشی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان در سال 96، نسبت به تکمیل موجودی حساب خود تا حداقل500 هزار ریال و افزایش موجودی و کسب امتیاز بیشتر اقدام فرمایند و علاوه بر مشارکت در مسوولیت‌های اجتماعی بانک، انجام امور خیریه،خداپسندانه و انسان دوستانه، کمک به خانوارهای کم درآمد، رفع نیازها و تامین وام ازدواج جوانان و... از جوایز قرعه‌کشی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان بهره‌مند شوند.

ادامه فعالیت "اتیک" با نام "فناپ پرداخت"

حدود شش سال پیش شرکت اتیک به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فناپ با بحث پرداخت خرد و کیف پول الکترونیک فعالیت خود را آغاز کرد که تا پایان سال 94 این حوزه به عنوان اصلی‌ترین حوزه فعالیتی اتیک شناخته می‌شد و توانسته بود پروژه‌های پرداخت خرد اتوبوس، قطار شهری و تاکسی را در شهرهایی همچون مشهد، اهواز، قزوین، کرمان و کیش اجرا کند. اما از سال گذشته تاکنون، شاهد تغییرات برندینگی، ساختاری و فعالیتی در این شرکت هستیم

به گزارش سرویس بازار ایسنا، از یک سو فعالیت‌های این شرکت گسترده‌تر و همه فعالیت‌های پرداخت الکترونیکی فناپ شامل کارتخوان، موبایل و کسب‌وکارهای آنلاین در اتیک متمرکز شد و از سوی دیگر، نام اتیک به "فناپ پرداخت" تغییر کرده که قرار است در سال 96 با این نام فعالیتش را ادامه دهد.
به گفته فرهنگ فرزان، معاون توسعه کسب و کار فناپ پرداخت، خدمات مبتنی بر پایانه‌های فروش و راهکار وفاداری مشتریان، درگاه‌های پرداخت، کیف پول الکترونیکی، پرداخت‌های مبتنی بر NFC و وچر از مهمترین حوزه‌های فعالیتی این شرکت است.
فرزان ادامه داد: در سال 96 روی چند رشته کسب‌وکاری خاص تمرکز می‌کنیم و آن‌ها را به‌عنوان هدف‌های جدی خود در این سال قرار داده‌ایم؛ یکی از این رشته فعالیت‌ها در حوزه خدمات مبتنی بر کارتخوان است که به دنبال تثبیت و گسترش فعالیت‌های این بخش هستیم.
وی افزود: در کنار مجموعه PSP پاسارگاد مجموعاً 500هزار دستگاه کارتخوان داریم که بخش عمده‌ای از آن متعلق به بانک پاسارگاد و بخش‌هایی از آن متعلق به بانک‌هایی مانند صادرات، رفاه، گردشگری، سپه و ... است. نمونه‌ توسعه فعالیت‌ها، مناقصه‌ بانک سپه است که سال گذشته مجموعه PSP پاسارگاد برنده این مناقصه شد.
به گفته فرزان، وجود بیش از پنج میلیون کارتخوان و حداکثر دو و نیم میلیون فروشنده در کشور، نشان‌دهنده اشباع تقریبی بازار است که لازم است خدمات جاری با کیفیت خوبی ارائه شود تا مشتری‌ها و صاحبان کسب‌وکار بتوانند سرویس های مورد نظر خود را به‌راحتی دریافت کنند.
او گفت: سال گذشته به ‌موازات کد دستوری 720، یک برنامک موبایلی با نام " ماناپی" را راه‌اندازی کردیم که قصد داریم در سال جاری، این اپلیکیشن موبایلی را در سطح بازار و مشتریانمان توسعه دهیم.
معاون توسعه کسب و کار فناپ پرداخت ادامه داد: تلاش کردیم در دو حوزه UI/UX و عامل انگیزشی کاربران نسبت به دیگر اپلیکیشن ها مزیت رقابتی داشته باشیم. در ماناپی ماشین جایزه‌ای را ایجاد کرده‌ایم که در درون آن، گیمیفیکیشن قابل توجهی وجود دارد تا مشتری بتواند ارتباط برقرار کند و به راحتی جایزه خود را دریافت کند.
وی با اشاره به فعالیت‌های فناپ پرداخت در حوزه  NFC گفت: اواخر سال گذشته به همراه ایرانسل از محصول NFCخود در اهواز رونمایی کردیم که این محصول در سامانه حمل‌ونقل اهواز و پروژه‌های پرداخت خرد این شهر استفاده می‌شود. در سال جاری هم می‌خواهیم  محصولی مبتنی بر تکنولوژی‌ NFC  را به بهره‌برداری برسانیم.
فرزان در پاسخ به این سوال که " فناپ پرداخت قصد دارد در حوزه پرداخت بر بستر شبکه های اجتماعی خدماتی ارائه دهد"، گفت: قابلیت‌هایی که در کشور ما تاکنون مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام ایجاد شده، هیچ کدام پرداخت کامل نیستند؛ یعنی هر کدام تا مرحله آخر می‌رود و در نهایت شما را به درگاه پرداخت اینترنتی می‌فرستد. بدیهی است این موضوع چندان برای کاربر ارزشی ایجاد نمی‌کند، چون می‌تواند از ابتدا در درگاه پرداخت نیاز خود را برطرف کند. همچنین در تلگرام یک ربات است و فرد برای خرید یک شارژ باید پنج دقیقه زمان صرف کند. نکته دیگر این است که این پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام فاقد ضمانت حفظ امنیت پرداخت و ثبات هستند. به همین دلیل در شرایط فعلی این حوزه را قابل سرمایه‌گذاری ارزیابی نمی‌کنیم.

منابع دیگر:
 • پرداخت برتر
 • اقتصاد گردان
 • ایسکانیوز
 • شبکه خبری ایبنا
 • عصر بانک
 • آی سی تی پرس
 • فناوران
۹۶/۰۳/۱۰
۱۲:۳۵

توسط بانک‌پاسارگاد صورت گرفت اهدا قرآن طباخ‌ هروری به‌ مراکز فرهنگی، هنری و مطبوعاتی

ایستانیوز:بانک‌پاسارگاد، در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود و در ادامه‌ی طرح اهدای کتب نفیس به دانشگاه‌ها، مراکز علمی، نهادها، استادان و فرهیختگان، کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به فرهنگستان علوم، فرهنگستان هنر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، اهداء کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، این بانک طی مراسم جداگانه‌ای با حضور مسئولان و مدیران این مراکز، به هر یک از این نهادها یک جلد کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به‌عنوان اثری ارزشمند و ماندگار هدیه داد. این اقدام جهت بهره‌مندی پژوهشگران، اندیشمندان و علاقمندان و انجام تحقیق و پژوهش‌های مرتبط صورت گرفت.
 
این قرآن نفیس به خط عبدالله طباخ هروی، از قرآن‌های نفیس و کم‌نظیر گنجینه‌ی آستان قدس رضوی است که در سال 1394 با حمایت بانک‌پاسارگاد چاپ و رونمایی شد.
 
بر اساس این خبر، دکتر رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم، دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات‌اسلامی، دکتر محمدعلی معلمدامغانی رییس فرهنگستان هنر و حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات طی سخنانی از اقدامات فرهنگی و هنری بانک‌پاسارگاد و توجه آن به ایفای رسالت‌های اجتماعی و حمایت از ارتقای سطح فرهنگ و هنر کشور، قدردانی کرده و آن را ارزشمند خواندند. دکتر داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم ضمن تشکر ویژه از دکتر مجید قاسمی مدیرعامل بانک‌پاسارگاد عنوان کرد: فعالیت‌های بانک‌پاسارگاد در زمینه فرهنگ، در نوع خود بی‌نظیر است.
 
بانک‌پاسارگاد، همراه با اهدای این کتاب، لوح‌های تقدیری با امضای مدیرعامل بانک‌ به رییسان این مراکز اهداء کرد. در بخشی از این لوح تقدیر آمده‌است: «جان و جهان به بوی زلف جانان خرم است و در هر کرانه عاشقان، نغمه‌خوان از نقش خیال روی دلکش او. خوش آن دلی که حیات از عشق یافته؛ پای از ناسوت خاک بریده، از صفای ملکوت گذر کرده، به فرزانگی از جبروت عقل بالنده گشته و به لاهوت کمال بر آمده.
 
«مصحف شریف خراسان»، برساخته‌ی شوق عاشقانه و بندگی خالصانه‌ی عارف جان‌آگاه، عبدالله طباخ هروی، هنرمند خطاط سده‌ی نهم‌ هجری‌ست که در رعایت اعتدال و تناسبات هندسی صوری و باطنی قلم، از برجستگان و نام‌آوران تاریخ پرشکوه استغنا و کمال هنر خوشنویسی در جهان است. این دُر گرانقدر، در گنجینه‌ی نفیس آستان قدس رضوی، بر دُرج جان آشنایان حریم انس جای گرفته و با عنایت حضرت سبحان، بانک‌پاسارگاد توفیق یافته که در چاپ شایسته‌ی این مصحف شریف در کشور آلمان و انتشار آن ایفای نقش نماید، تا این اثر ارزشمند در گنجینه‌ی فرهنگی و هنری جهان جاودان گردد. امید که پاسارگادیان تلاشگر، در پناه لطف و مهربانی حضرت حق، همواره در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر، و توسعه و آبادانی این مرز و بوم پر گهر گام بردارند و نام بلند ایران و ایرانی، بر بال‌های زرین بانک پاسارگاد، برفراز جهان بدرخشد.»
 
«مصحف شریف خراسان»، در قرن نهم هجری قمری، توسط «عبدالله طباخ هروی» کتابت شده‌ و در آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. این مصحف شریف، در قطع رحلی سلطانی، 33*47 سانتی‌متر مربع، به جهت نوع تذهیب، خوشنویسی و کتابت بی‌نظیر و از بدایع روزگار است؛ در این کتاب چند نوع هنر با هم آمیخته‌ شده که زیبایی و ماندگاری آن را چندین برابر کرده‌است. این کتاب به همت دکتر سید محمدصادق خرازی و با همکاری آستان قدس، به آلمان فرستاده شد و در نهایت با بهترین امکانات از قبیل کاغذ مرغوبی که با مرور زمان از بین نمی‌رود و جلد چرمی نفیس به چاپ رسید. گفتنی است خسرو رفیعی مشاور مدیرعامل و مدیر روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد اظهار داشت: در طول ماه ‌مبارک رمضان این اثر برجسته و ارزشمند به برخی از نهادها و مراکز فرهنگی به‌ویژه دانشکده‌های علوم و ادبیات انسانی دانشگاه‌ها اهداء می‌شود.
 
 
 
 

منابع دیگر:
 • بولتن
 • شما نیوز
 • دیوان اقتصاد
 • اخبار بانک
 • اقتصاد گردان
 • دنیای اخبار
 • موج
 • مهر
 • فراسو نیوز
 • مرور نیوز
 • امتداد نیوز
 • بی‌باک
 • شبکه خبری ایبنا
 • تجارت آنلاین
 • ایسنا
 • پولی مالی
 • بانکداری ایرانی
 • بانک و رسانه
 • روزنامه آنلاین
 • عصر اعتبار
 • نقدینه
 • پرس بانک
 • بانک و صنعت
 • صبح تهران
 • اکو فارس
 • خبر داغ
۹۶/۰۳/۱۰
۱۴:۱۱

بررسی نقش کلان‌ داده در کسب‌وکارها

لیلا پاکروان نژاد؛ مدیر واحد نظام‌های پرداخت فناپ پرداخت / طبق گزارش Forbes، 87 درصد شرکت‌ها تصور می‌کنند تا پایان دهه جاری، big data یا کلان داده‌ها تغییرات بزرگی را در کسب‌وکار آن‌ها ایجاد خواهد کرد.
بسیاری از شرکت‌ها معتقدند نداشتن یک استراتژی مناسب در حوزه کلان داده منجر به عقب ماندن آن‌ها از بازار یا حتی شکست آن‌ها خواهد شد. اطلاعات، جزئی حیاتی از مدیریت کسب‌وکار است. باوجود کلان داده مدیران می‌توانند رفتار مشتریان را ارزیابی کنند، اطلاعات زیادی از کسب‌وکار خود به دست آوردند و با استفاده از این دانش تصمیم‌گیری و عملکردشان را بهبود دهند.
سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا big data صرفاً روش دیگری از تحلیل اطلاعات یا analytics است؟
در پاسخ به این سؤال باید گفت که Big data و analytics شباهت‌هایی به یکدیگر دارند، هر دو برای افزایش هوش تجاری در راستای کسب مزیت رقابتی استفاده می‌شوند اما سه تفاوت اصلی دارند:
حجم (volume): از سال 2012 روزانه نزدیک به دو و نیم اگزابایت داده تولید می‌شود و این مقدار هر 40 ماه دو برابر می‌شود که با این حساب، شرکت‌ها باید توان استفاده از این حجم بزرگ اطلاعات را داشته باشند؛ مثلاً تخمین زده می‌شود walmart در هر ساعت، دو و نیم پتابایت داده از تراکنش‌های مشتریانش جمع‌آوری می‌کند.
سرعت (velocity): برای بسیاری از کاربردها، سرعت تولید داده از حجم آن مهم‌تر است. در اختیار داشتن اطلاعات در لحظه، شرکت‌ها را چابک‌تر از رقبایش می‌کند؛ برای نمونه داده‌های مکانی کاربران موبایل و همچنین در اختیار داشتن داده‌های مکانی این کاربران در سطح شهر، قدرت پیش‌بینی خارق‌العاده‌ای را ایجاد خواهد کرد.
تنوع (variety): کلان داده در قالب‌های مختلفی همچون پیام‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها در شبکه‌های اجتماعی، سیگنال GPS از گوشی‌های موبایل، داده‌های دریافت شده از سنسورها و بسیاری دیگر از مدل‌ها به دست می‌آید و این نشان می‌دهد که منابع کسب داده به‌طور فزاینده‌ای در حال افزایش است؛ شکل‌گیری facebook در سال 2004، twitter در سال 2006 و عمر کمتر از ده سال ipad و iphone خود تأییدکننده این گفته است؛ بنابراین دیتابیس‌های ساخت‌یافته (structured) به‌اندازه کافی برای نگهداری این تنوع از داده‌ها مناسب نیستند و از طرفی ارزان شدن اجزای پردازشی نظیر پردازشگر، حافظه، پهنای باند و … نگهداری و پردازش حجم زیاد داده را روزبه‌روز توجیه‌پذیرتر می‌کند.
نباید از این نکته غافل شویم که مسئله واقعی در پایگاه داده به دست آوردن مقدار زیادی داده نیست، بلکه باید بدانیم که می‌خواهیم با این داده‌ها چه کنیم.
وضعیت مطلوب این است که سازمان‌ها بتوانند داده را از هر منبعی جمع و سپس داده‌های مرتبط را تهیه و تحلیل کنند تا پاسخ سؤالاتی را بیابند که کاهش هزینه‌ها، زمان، توسعه محصولات و پیشنهاد‌ها جدید و تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر کسب‌وکار را به دنبال دارد.
نقش کلان داده در بازاریابیتکنیک‌های سنتی پیش‌بینی خریدها و جذب مشتریان همچون ارسال ایمیل تبلیغاتی، مسابقه، جایزه، یکی بخر دو تا ببر و تخفیف‌ها تنها برای بازه‌های کوتاه‌مدت نتیجه‌بخش است.
در این بازی، رقابت بازاریاب‌ها برای شناسایی حرکت بعدی مشتریان منجر به کسب سود حاشیه‌ای می‌شود. همه در بازه‌های زمانی بلندمدت دوشادوش هم در حرکت‌اند و هیچ‌یک از مدعیان، مزیت رقابتی پایداری برای پیروزی در اختیار ندارند؛ چراکه تمامی شرکت‌ها و فروشندگان محصول، مشتریان خود را به یک چشم نگاه می‌کنند.این‌ها همگی راحت‌ترین و آسان‌ترین و درعین‌حال، سنتی‌ترین روش‌های موجود جذب مشتری است.
تصمیماتی که به این روش‌ها منجر می‌شود معمولاً نیازی به داده‌های زیادی ندارند و دید خود را به‌جای مشتری محور بودن به محصول محور بودن محدود کرده‌اند. البته این به معنای توقف تلاش شرکت‌ها برای پیش‌بینی بهینه‌تر رفتار مشتریان نیست، اما در بسیاری صنایع ازجمله گردشگری، بیمه، ارتباطات، موسیقی و حتی خودروسازی تکنیک‌های بازاریابی به حدی پیشرفت کرده که رقبا به سطحی برابر در قدرت جذب مشتری رسیده‌اند. مهم‌ترین و تنها مؤلفه باقیمانده برای جذب مشتری بیشتر، قدرت پیش‌بینی رفتار مصرف‌کننده‌های نهایی است.
هر شرکت باید سه سؤال مهم زیر را برای ماندن در بازار رقابت در نظر بگیرد
چه نوع اطلاعاتی می‌تواند هزینه و ریسک مشتریان نهایی ما را به حداقل برساند؟شرکت‌های بزرگی مانند Yelp ،Zagat ،TripAdvisor ،Uber،eBay ، Netflix و Amazon اهمیت زیادی به جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با رتبه‌بندی تأمین‌کننده‌های کالا و خدمات می‌دهند؛ چراکه این اطلاعات میزان ریسک‌پذیری مشتریانشان را به حداقل می‌رساند. در حال حاضر این نوع اطلاعات، فاکتور مهمی برای ارزیابی عملکرد تأمین‌کننده‌ها به‌حساب می‌آیند.
بااین‌حال، مشتریان به طرز فزاینده‌ای به اطلاعاتی که به آن‌ها کمک می‌کند رفتار کاربرانی مثل خودشان را در مقابله با محصولات و خدمات مختلف ببینند، توجه نشان می‌دهند. در اختیار گذاشتن چنین اطلاعاتی به قدرت درک عمیق رفتار مشتریان و کشف الگوی توجهشان به عملکرد یکدیگر نیاز دارد و این چیزی است که با کمک کلان داده‌ها می‌توان به آن دست‌یافت.
چه نوع اطلاعاتی در دسترس است؟ آیا باید آن‌ها را جمع‌آوری و مورداستفاده قرار داد؟آیا جمع‌آوری اطلاعات حاشیه‌ای مانند موقعیت مکانی کاربران ارزشمند است؟ این چیزی است که InVenture (استارتاپ جذاب آفریقایی)، به آن پرداخته است. این شرکت با تبدیل اطلاعاتی که به‌صورت اتفاقی در تلفن همراه کاربران تولید می‌شود، امکان تشخیص مشتریانی را که به خدمات مالی خاصی دسترسی یا نیاز داشته یا دارند، برقرار کرده است.
در محیطی که هیچ تاریخچه‌ای از وضعیت اعتبار مالی بخش بزرگی از جمعیت وجود ندارد، استفاده از اطلاعات حاشیه‌ای به‌ظاهر بی‌اهمیت به دستیاری مناسب برای مؤسسات مالی و تصمیم‌گیری برای پرداخت یا عدم پرداخت وام تبدیل شده است؛ برای مثال این شرکت تشخیص داده که احتمال بازپرداخت منظم و کامل وام افرادی که در دفترچه تماس تلفن همراهشان، نام و نام خانوادگی افراد را به‌طور کامل ثبت کرده‌اند، بیشتر است یا سرویس نامه‌رسان گوگل از جستجوها و مکالمات ایمیلی شما تحلیل می‌کند شما علاقه‌مند به چه موضوعات ورزشی هستید که لینک داغ‌ترین خبرهای ورزشی را برایتان ارسال کند.
تنوع و اختلاف‌ سلیقه مشتریان، چگونه بر میزان سود حاصل از جمع‌بندی اطلاعات سایرین تأثیر می‌گذارد؟برای مثال شرکتی که محصولات مرتبط با کشاورزی همچون بذر، کود و آفت‌کش را عرضه می‌کند، می‌تواند با جمع‌آوری اطلاعات خرید کشاورزان تشخیص دهد که هر کشاورز بر اساس نوع زمین و شرایطش، چه خرید بهینه‌ای را باید انجام دهد. جمع‌آوری اطلاعات تعداد زیادی کشاورز در کنار طبقه‌بندی مؤلفه‌هایی همچون نوع خاک، آب‌وهوا و شرایط زمین این نتیجه را دارد که برای هر کشاورز، بستهٔ بهینه‌ای از محصولات پیشنهاد و درنهایت نتیجه بهتری برداشت شود.
کلان داده‌ها در حوزه بانکیدر ادامه پنج کاربرد عمومی کلان داده‌ها در حوزه بانکی و خدمات مالی ارائه می‌شوند:
تشخیص تقلب
بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات مالی، از تحلیل داده‌ها برای تفکیک تراکنش‌های تقلبی از تراکنش‌های معتبر مشتریان استفاده می‌کنند. با استفاده از روش‌های تحلیلی و یادگیری ماشین روی تاریخچه رفتار هر مشتری، تراکنش‌های غیرمعمول او را شناسایی و سیستم‌های تحلیلی به‌صورت برخط، تراکنش غیرعادی را متوقف می‌کنند.
انطباق با الزامات قانون‌گذار
مؤسسات مالی تحت چهارچوب‌های دقیق نظارتی که سطوح مختلفی از پیمایش و گزارش را الزام می‌کنند، فعالیت دارند؛ به‌عنوان‌مثال بعد از بحران مالی سال 2008، تمامی معاملات بایستی مورد نظارت قرار گیرد و مستندات آن ثبت گردد. این اطلاعات برای نظارت و تشخیص الگوی معاملات غیرعادی استفاده می‌شود.
دسته‌بندی مشتریان
بانک‌ها برای حفظ بازار خود در حال تغییر از مدل محصول محور به مدل مشتری محور هستند. یکی از روش‌های انجام این انتقال، استفاده از دسته‌بندی مشتریان است. کلان داده به آن‌ها کمک می‌کند تا گروه‌های مشتریان را به دسته‌های مشخص بخش‌بندی کنند. این کار به‌وسیله مجموعه‌ای از اطلاعات شامل محل زندگی مشتری، تراکنش‌های روزانه، تعاملات مشتری با سامانه‌های آنلاین و تلفنی و حتی داده‌های خارجی نظیر قیمت خانه مشتری صورت می‌گیرد. بانک، خدمات و محصولات خود را مبتنی بر این بخش‌بندی‌ها اصلاح و تعریف می‌کند.
بازاریابی شخصی
بازاریابی شخصی، یک گام فراتر از بازاریابی مبتنی بر بخش‌بندی مشتریان است. در این مدل، مشتریان بر اساس تحلیل عادات خرید یا مصرف پولشان، هدف‌گذاری می‌شوند. با تحلیل تراکنش‌های خرید مشتریان از فروشگاه‌ها، اطلاعات به‌دست‌آمده از مشتری در شبکه‌های اجتماعی و نظرات او نسبت به کالاهای خریداری‌شده یا فروشگاه‌ها می‌توان تصویر کامل‌تری از نیازها و علایق مشتری به دست آورد.
مدیریت ریسک
ازآنجاکه تمامی کسب‌وکارها باید سطوحی از ریسک را مدیریت کنند، این موضوع برای بانک‌ها امری حیاتی است. مثلاً در پازل 3 مؤسسات مالی، موظف به استرس تست و تحلیل ریسک نقدینگی در شرایط مختلف شده‌اند. تحلیل‌های مبتنی بر کلان داده می‌تواند در اندازه‌گیری این ریسک‌ها به‌صورت لحظه‌ای کمک کند.
نگرانی‌هااگرچه امروزه کلان داده‌ها فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای ما فراهم می‌کنند، اما درعین‌حال نگرانی‌ها و سؤالاتی هم در این زمینه وجود دارد:
حریم خصوصی
حجم اطلاعات شخصی افراد که در کلان داده‌ها تولید و ذخیره می‌شود، بسیار زیاد است. اطلاعاتی که افراد حق دارند به‌صورت خصوصی و محرمانه در نظر گرفته شود. همیشه دوست داریم تناسبی بین اطلاعاتی که فاش می‌شوند و راحتی و آسایشی که به‌واسطه خدمات مبتنی بر کلان داده به دست می‌آوریم، برقرار کنیم، پس به چه کسانی اجازه دسترسی به این داده‌ها را می‌دهیم؟
امنیت
اگر ما تصمیم بگیریم داده‌های خود را برای مقاصد خاصی در اختیار شخص یا سازمانی قرار دهیم چگونه می‌توانیم اعتماد کنیم که این اطلاعات به‌صورت امن نگهداری می‌شوند؟ آیا قوانین به‌اندازه کافی از ما حمایت می‌کند؟
تبعیض
وقتی همه‌چیز ثبت و در دسترس است، آیا می‌توان پذیرفت که مردم بر اساس اطلاعاتی که از آن‌ها داریم مورد تبعیض قرار گیرند؟ مثلاً در حال حاضر رتبه اعتباری افراد برای اعطای وام استفاده می‌شوند.
برای ما دور از انتظار نیست که این داده‌ها برای مقاصد مذکور مورداستفاده قرار گیرند، اما آیا استفاده از این داده‌ها منجر به سخت‌تر شدن شرایط زندگی مردم نمی‌شود؟ یا مردمی که داده کافی از آن‌ها در اختیار نیست مورد تبعیض قرار نمی‌گیرند؟

۹۶/۰۳/۱۰
۱۵:۲۷