نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 91994
 • تمام سکه (طرح جدید) 906000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 903000
 • نیم سکه 455000
 • ربع سکه 245000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3597
 • یورو 3828
 • پوند 5440
 • صد ین 2920
 • درهم امارات 982
 • لیر ترکیه 1285
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 29971
 • 0
  یورو 31908
 • 0
  پوند 45524
 • 0
  فرانک 29427
 • 0
  صد ین 24408
 • 0
  درهم امارات 8162

وزیر علوم خبر داد تصویب لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت

ایلنا: وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت: این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام، تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰برنامه درسی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت: سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به ۱درصد و سال پایانی آن به ۴درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است، گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی  تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی  نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن ۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا  در رده بندی اخیر  تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع  و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۴۸

نگرانی مجلسی‌ها از عملکرد پرحاشیه و ضعیف وزیر علوم خسروی: قانع نشویم وزیر علوم را استیضاح می‌کنیم

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شوند و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.

ابوالقاسم خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به عملکرد ضعیف و پرحاشیه وزیر علوم اظهار کرد: کمیسیون اموزش مجلس در زمان رای اعتماد به فرهادی، نخستین اولویت و انتظار خود را این دانسته که به شعارها و سیاست‌های گفته شده که براساس آن رای آورد، پایبند باشد.
وی افزود: ما به وزیر علوم تاکید کردیم که دانشگاه باید آرامش داشته باشد، دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید تبدیل به یک باشگاه سیاسی شود، بارها به وی تاکید کردیم که آرامش محیط علمی بسیار مهم بوده و این عامل مهمی برای ارتقا و رشد نرخ علم در کشور است.
*عملکرد پرحاشیه و ضعیف وزیر علوم/ به شدت نگرانیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه وزیر علوم در حوزه علم و رشد آن عملکرد خوبی نداشته و علاوه بر آن عملکرد پرحاشیه وی در حوزه سیاسی کاری‌ها و به ویژه پرونده بورسیه و بی‌توجهی به مسائل فرهنگی نگران‌کننده است.
خسروی با اشاره به تذکر و نگرانی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقدامات فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: نباید از کنار این تذکر و نگرانی رهبر انقلاب به راحتی گذشت و واقعا نگران فضای دانشگاه‌ها به ویژه ورود عناصر فتنه در آستانه انتخابات هستیم، برگزاری اردوهای مختلط و کنسرت‌ها در دانشگاه‌ها، کار فرهنگی را از مسیر واقعی آن خارج کرده است.
وی یادآور شد: هفته گذشته از وزیر علوم به همراه معاونان وی به کمیسیون آموزش دعوت به عمل آوردیم تا در مورد تمامی این مسائل و نگرانی‌های ما پاسخ دهند که متاسفانه هیچ کدام از آقایان وزارت علوم به کمیسیون نیامدند.
*جلسه کمیسیون آموزش با وزیر علوم/ قانع نشویم وزیر را استیضاح می‌کنیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: پس از عدم حضور وزیر علوم، مجددا وی را به کمیسیون فراخواندیم و قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شوند و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.
خسروی با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی تبدیل شده است، یادآور شد: جدای از سیاسی‌بازی‌ها در دانشگاه، ما سالانه حدود یک میلیون پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی داریم که باید نگاه به آنها عملی باشد نه تئوری و کتابی اما نه تنها رشد علمی نداشته‌ایم که وضعیت تولید علم ما نیز مطلوب نیست و به نوعی متوقف شده است.
* پرونده بورسیه‌ها سیاسی‌بازی است و بس/دستگاه قضا رسیدگی کند
وی با انتقاد از عملکرد وزارت علوم در موضوع بورسیه‌ها تصریح کرد: دستگاه قضا باید به پرونده بورسیه‌ها ورود جدی کند و هم با عاملان آن برخورد و هم تسکینی بر آبرو و حیثیت از دست رفته این دانشجویان باشد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نادرست‌ترین کار این بود که اسامی 3 هزار دانشجو را بدون تائید هیچ مرجع قضایی و قانونی رسانه‌ای کرده و در حقیقت آنچه در موضوع بورسیه‌ها دیدیم سیاسی‌بازی است و بس.
خسروی ادامه داد: آنها که اسم 3 هزار نفر را منتشر کردند در حالی که در نهایت این اسامی به تعداد انگشتان دست هم نشد، واقعا این مایه نگرانی نیست؟ واقعا با آبرو، حیثیت و عزت آن 3 هزار نفر دانشجو بازی نشد؟
وی اظهار کرد: واقعا ما از وزیر علوم و معاونان وی توضیح قانع‌کننده می‌خواهیم و این فضای نابسامان دانشگاه نگران‌کننده است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۰۲

وزیر علوم: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شد/ بازنگری 300 برنامه درسی

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، محمد فرهادی در این دیدار با اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت: این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
او گفت: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام، تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تاکنون ۳۰۰برنامه درسی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به ۱درصد و سال پایانی آن به ۴درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است، گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن ۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت: این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.
او موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.
20104

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۱۸

لايحه مقابله با تخلفات علمي در دولت تصويب شد

به گزارش خبرگزاري موج، محمد فرهادي در اين ديدار ضمن اشاره به اين که طرح آمايش آموزش عالي در نوبت تصويب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار دارد گفت: اين طرح براي ساماندهي آموزش عالي و کيفي سازي آن بسيار مهم است.
وي افزود: از اين پس، ساماندهي مؤسسات آموزش عالي به ويژه مؤسسات آموزش عالي غيردولتي در کشور و ايجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالي بر اساس طرح آمايش آموزش عالي انجام مي‌شود و هرگونه تأسيس، ادغام تجميع و انحلال مؤسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي بر اساس طرح آمايش آموزش عالي صورت خواهد گرفت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: تاکنون 300 برنامه درسي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي بازنگري شده است و در راستاي انطباق دروس با نيازهاي کشور بازنگري با جديت در حال انجام است. در رشته‌هاي علوم انساني اين بازنگري با نظارت شوراي تحول علوم انساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي انجام مي‌شود.
وزير علوم با اشاره به اين که در آستانه طرح مباحث بودجه اي در مجلس شوراي اسلامي هستيم گفت: سهم پژوهش از توليد ناخالص ملي صرفاً چهل و هفت صدم درصد است که بايد در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پاياني آن به 4 درصد توليد ناخالص ملي افزايش يابد لذا نيازمند توجه خاص نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه هستيم.
وي با بيان اين که همچنان سرعت و سهم ايران در توليد علم جهاني رو به افزايش است گفت: حفظ موقعيت علمي و جهش به سمت مرجعيت علمي در دنيا نيازمند سرمايه گذاري کلان در بخش پژوهش و به روز رساني تجهيزات آزمايشگاهي است که حداقل به يک ميليارد دلار سرمايه مالي نياز دارد.
دکتر فرهادي با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ايران در جمع دانشگاه‌هاي تاثيرگذار دنيا در رده بندي اخير تامسون رويترز گفت:اين دانشگاه‌ها از لحاظ ارتباط با صنعت امتيازات بسيار بالايي در اين رتبه بندي کسب کردند.
وي موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه هاي مهم مورد حمايت وزارت علوم دانست و ايجاد دفاتر انتقال تکنولوژي در دانشگاه‌ها و دفاتر ارتباط با دانشگاه‌ها در صنايع و ايجاد دوره پسا دکتراي صنعتي را در همين راستا اعلام کرد.
گفتني است؛ در اين نشست معاونان وزير علوم گزارشي از حوزه کاري خود ارائه کردند و اعضاي فراکسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي نيز ديدگاه‌ها و سؤالات خود را در حوزه آموزش عالي بيان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۴۶

فراکسیون دانشگاهیان مجلس با وزیر علوم دیدار کردند

تهران-ایرنا- اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و دیدگاه ها و نظرات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، علیرضا منادی نماینده مردم تبریز و رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: منویات مقام معظم رهبری در خصوص تقویت فعالیت دانشجویان مومن و ارزشی در دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: باید برنامه ریزی جدی برای کاهش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور انجام شود زیرا بنابر اعلام بانک جهانی، سالانه 180 هزار نخبه از ایران خارج می شوند که از نظر مادی هزینه حدود 50 میلیارد دلاری در بر دارد.
در ادامه حامد قادرمرزی نایب رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید مراکز دانشگاهی در شهرستانها ساماندهی شود چرا که برخی از آنها عضو هیات علمی و دانشجوی کافی ندارند.
وی افزود: ضرورتی ندارد در تمامی شهرستانهای یک استان، یک واحد دانشگاهی داشته باشیم که تمامی رشته محل ها را هم داشته باشد.
همچنین در این دیدار نایب رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی بر حفظ کرامت و جایگاه اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید کرد.
در ادامه اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس، دیدگاه های خود را حول محورهایی همچون، تقویت فعالیت دانشجویان مومن در دانشگاه ها، برنامه ریزی برای کاهش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور، ضرورت تطابق بیشتر فضای دانشگاه ها با رویکرد و برنامه های دولت، ضرورت تقویت هیات امنای دانشگاه ها در راستای استقلال بیشتر، پیشرو بودن دانشگاه ها در بحث اقتصاد مقاومتی، تقویت ارتباط مراکز دانشگاهی با بخش صنعت، توجه جدی به تحول و ارتقای علوم انسانی در برنامه ششم توسعه، تدوبن معیارهای مشخص برای اسلامی شدن دانشگاه ها، ضرورت تثبیت رشد علمی کشور، توجه به طرح های کلان ملی و تسریع در اجرای سند آمایش آموزش عالی، ضرورت ایجاد پژوهشگاه ها در مجاورت دانشگاه های بزرگ همه استان ها، ضرورت افزایش اعتبارات بودجه پژوهشی دانشگاه ها، ضرورت حفظ و ارتقای جایگاه و کرامت اعضای هیات علمی دانشگاه ها در محیط دانشگاهی و ضرورت تجمیع رشته ها و واحدهای با ظرفیت پایین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان ها بیان کردند.
فراهنگ**9187**1027

۹۴/۰۹/۰۱
۱۸:۲۰

دیدار وزرای علوم ایران و افغانستان در راستای گسترش همکاری های علمی

تهران-ایرنا- محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با فریده مومند وزیر آموزش عالی افغانستان،دیدار و زمینه گسترش همکاری های علمی و فناوری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار فرهادی با اشاره به مشترکات فرهنگی، دینی، تاریخی و زبان مشترک دو کشور اظهار داشت: ایران و افغانستان علاوه براین مشترکات، منافع مشترکی نیز در منطقه دارند و بر این اساس ما از همکاری های علمی، فناوری و فرهنگی و همچنین کمک به گسترش و اعتلای آموزش عالی افغانستان استقبال می کنیم.
وی با اشاره به تحصیل 14 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های ایران افزود: بهتر است بررسی دقیق علمی صورت گیرد تا دانشجویان افغان در رشته های مورد نیاز کشورشان تحصیل کنند؛ تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند نیازها و مشکلات افغانستان را برطرف کنند.
فرهادی همچنین در خصوص تامین اعضای هیات علمی دانشگاه های افغانستان گفت: دانشگاه تربیت مدرس که مولود پس از انقلاب اسلامی ایران است و فقط دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا تربیت می کند، می تواند بخشی از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان افغانستانی در رشته های مورد نیاز اختصاص دهد تا آنان پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های افغانستان به تدریس بپردازند.
وزیر علوم با اشاره به ایجاد شعب دانشگاه پیام نور در شهرهای افغانستان و تحصیل 2126 دانشجوی افغان در این مراکز، گفت: حدود 7 هزار نفر از دانشجویان افغان نیز در واحدهای دانشگاه پیام نور در ایران تحصیل می کنند که برای حضور بیشتر دانشجویان افغانستانی می توان ظرفیت پذیرش این دوره ها را افزایش داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان درمورد تاسیس دوره های مشترک علمی، تقابل استادان و دانشجویان دو کشور، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی و تعریف پروژه های تحقیقاتی مشترک میان دانشگاه های ایران و افغانستان استقبال کرد و در جهت اعتلای آموزش عالی افغانستان و حل مشکللات دانشجویان شاغل به تحصیل افغان در ایران قول مساعد داد.
فریده مومند نیز در این دیدار با تشکر از مساعدت وزیر علوم کشورمان برای توسعه آموزش عالی افغانستان گفت: ما انتظار داریم کمک های جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها و شاخص های آموزش عالی شامل حال کشورمان شود که از مهم ترین این موارد می توان به تربیت نیروی انسانی برای تدریس در دانشگاه ها ، افزایش پذیرش دانشجویان افغان در دانشگاه های ایران در رشته های مورد نیاز و همچنین تجهیز آزمایشگاه های دانشگاهی افغانستان اشاره کرد.
وی همچنین ایجاد مراکز پژوهشی در دانشگاه های افغانستان در جهت تقویت امر پژوهش و برگزاری دوره های مشترک کارشناسی ارشد و دکترا در افغانستان را خواستار شد.
مومند ضمن دعوت از فرهادی برای سفر به افغانستان و بازدید از مراکز آموزش عالی این کشور، از وزیر علوم کشورمان خواست در خصوص حل مشکلات دانشجویان افغانستانی اعم از نحوه پرداخت شهریه، اخذ ویزای دانشجویی و مواردی از این قبیل مساعدت لازم صورت گیرد.
در این دیدار که حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، علی اصغر رستمی ابوسعیدی رییس دانشگاه پیام نور و حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشتند، راهکارهای کمک به ارتقای آموزش عالی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فراهنگ**9187**1027

۹۴/۰۹/۰۱
۱۸:۲۴

وزیر علوم: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شد

خبرگزاری میزان- وزیرعلوم در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری میزان، محمد فرهادی، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.
فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی‌سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می‌شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاه‌هاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته‌های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه‌ای در مجلس شورای اسلامی هستیم مطرح کرد: سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت: این دانشگاه‌ها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه‌های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه‌ها و دفاتر ارتباط با دانشگاه‌ها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاه‌ها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.
​انتهای پیام/

۹۴/۰۹/۰۱
۲۱:۲۰

فولاد مبارکه اصفهان در جمع مشهورترین سازمان های دانشی برتر آسیا

اصفهان-اعتدال-بابایی
مراسم اعطای گواهینامه ریاست بنیاد جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) به مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نماینده بنیاد جهانی MAKE در ایران ضمن معرفی و اعلام رسمی اولین و تنها سازمان ایرانی راه یافته به جمع برترین‌های سازمان‌های دانشی پیشرو در سطح آسیا از مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تجلیل
 به عمل آورد.
مراسم تجلیل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان تنها سازمان ایرانی راه یافته به جمع برترین‌های سازمان‌های دانشی پیشرو در سطح آسیا با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس جایزه جهانی سازمان دانشی برتر در ایران،
دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از دانشگاهیان و فعالان صنعت برگزار شد.
در این مراسم گواهینامه دریافت جایزه جهانی MAKE از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دکتر بهرام سبحانی مدیر‌عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان
 اعطاء شد.
 

۹۴/۰۹/۰۱
۲۳:۵۰

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت: فولاد مبارکه اصفهان در جمع مشهورترین سازمان‌های دانشی برتر آسیا

مراسم اعطای گواهینامه ریاست بنیاد جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) به مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نماینده بنیاد جهانی MAKE در ایران ضمن معرفی و اعلام رسمی اولین و تنها سازمان ایرانی راه یافته به جمع برترین‌های سازمان‌های دانشی پیشرو در سطح آسیا از مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تجلیل به عمل آورد.
به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مراسم تجلیل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان تنها سازمان ایرانی راه یافته به جمع برترین‌های سازمان‌های دانشی پیشرو در سطح آسیا با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس جایزه جهانی سازمان دانشی برتر در ایران، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از دانشگاهیان و فعالان صنعت برگزار شد. در این مراسم گواهینامه دریافت جایزه جهانی MAKE از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دکتر بهرام سبحانی مدیر‌عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعطا شد.
خلق ثروت از دانش و فناوری از اولویت‌های برنامه ششم توسعه است
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تحقیقات و فناوری در مراسم اعطای گواهینامه ریاست بنیاد جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) به مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: توجه به علم و فناوری و خلق ثروت از این طریق یکی از موضوعات مورد توجه و دارای اولویت در برنامه ششم توسعه کشور است. دکتر محمد فرهادی در این مراسم نسبت به اعطای گواهینامه و تجلیل از شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان اولین سازمان ایرانی راه‌یافته به جمع برندگان جایزه جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) ابراز امیدواری کرد که این جایزه باعث شود دانشگاه‌های کشور بیش از پیش، ارتباط خود را با صنعت تقویت کند. وی افزود: دانشگاه‌های ما بیش‌ازپیش در حال برقراری ارتباط با صنعت هستند. در سال جاری پایگاه استنادی تامسون رویترز 8 دانشگاه ما را جزو دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا معرفی کرده که این برای اولین بار است و ازاین‌جهت ارزشمند است که در ارزیابی‌هایی که انجام‌شده ما رتبه عالی را در رابطه با ارتباط با صنعت داریم که این موضوع نشان‌دهنده این است که به ارتباط دانشگاه و صنعت بیش‌ازپیش توجه شده است. وزیر علوم گفت: حلقه دانشگاه تولید و صنعت در قالب مراکز رشد که حلقه واسطه‌ای هستند در حال کامل شدن است. قوانین و مقررات هرچند برای اینکه روند کار را تسهیل کنند و تسهیلات را فراهم کند کم است و باید بیش‌ازپیش داشته باشیم ولی قوانین و مقررات در این خصوص یا تدوین‌شده یا تصویب‌شده یا در حال آماده‌سازی است. وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه علم فناوری به همراه 4 موضوع دیگر جزء موضوعاتی هستند که به‌عنوان اولویت باید به آنها توجه شود و این نکته بسیار خوب و مهمی است. وزیر علوم افزود: ما وظیفه‌داریم برای ارتباط بیشتر دانشگاه با بخش‌های صنعتی تلاش کنیم. باید کاری کنیم که ایده‌ها مطرح شود. نیازهای صنعت هم مطرح شود و ان‌شاءالله با تلاشی که صورت می‌گیرد ایده‌ها به محصول ختم شود. فرهادی در خاتمه ضمن تبریک به مدیریت شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: این نخستین گام برای شرکت‌های ما است که می‌توانند در سطح دنیا مطرح باشند. ارتباط بین دانشگاه‌ها و شرکت‌های صنعتی می‌تواند در این راستا کمک کند.
شرکت‌های بزرگ رسالت رهبری در صنعت دارند
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان نیز در این مراسم گفت: فولاد مبارکه توانست در فرآیند جایزه MAKE شانه به شانه سامسونگ، تویوتا و سایر کمپانی‌های بزرگ آسیایی جزو ۲۵ شرکت قرار بگیرد.همچنین در سایر موارد به‌عنوان مثال در تعالی سازمانی با مدل EFQM تنها شرکتی است که در کشور تندیس زرین دارد و پارسال به‌عنوان تنهاشرکت سرآمد در کشور معرفی شد. بهرام سبحانی افزود: اینها یک‌ شبه اتفاق نیفتاده است؛ این فرآیندی است که در تاریخ فولاد مبارکه از زمان دوران ساخت (نه حتی در دوران بهره‌برداری) ریشه دارد. وی تصریح کرد: یک مدیریت علمی در فولاد مبارکه حاکم شد که سعی کرد دانش و علم را از پایین‌ترین سطوح کارگاه تا بالا، تا مدیران میانی، معاونان و خود مدیریت نهادیه کند. نتیجه نهادینه‌شدن این فرهنگ در سازمان این است که ما نسبت به سایر شرکت‌ها این مسیر را روان‌تر طی می‌کنیم؛ با وجود اینکه جزو شرکت‌های بزرگ کشوریم و در شاخه محصولات غیرنفتی بزرگ‌ترین صادرکننده‌ایم و محصولات ما عمدتا به اروپا و سایر کشورها صادر می‌شود. همه اینها به نگاهی که در مجموعه ما هست برمی‌گردد. سبحانی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه این کار را در داخل به‌عنوان اولین شرکت جزو شرکت‌های دانش‌برتری انجام داده است. امسال نیز برای اولین بار جزو ۲۵شرکت برتر قرار گرفتیم. دوست داریم با بزرگان نشست و برخاست داشته باشیم تا بزرگ شویم و به این قانع نیستیم. باید شانه‌به‌شانه گوگل برویم و رقابت کنیم. جزو اهداف بلندمدت ماست که در این مسیر حرکت کنیم؛ دلیلی ندارد نگران باشیم اگر اراده کنیم قطعا به آنچه می‌خواهیم می‌رسیم. وی تاکید کرد: جا دارد بگویم که این توفیق را مدیون مراکز علمی کشور و دانشگاه هستیم. بخش قابل توجهی از مدیران ما از دانش‌آموختگان دانشگاه شریف هستند. دانشگاه کار خود را به‌خوبی انجام داده که امروز می‌توانیم از این نیروها بهره‌برداری کنیم. از همه عزیزانی که در این فرآیند ما را راهنمایی کردند، از دکتر شفیع‌زاده و سهراب‌پور که راهنما و معلم ما در این مسیر بودند تشکر می‌کنم. هدف را اول بودن در جهان قرار می‌دهیم و امیدواریم در آینده نه‌چندان دور به آن برسیم. سبحانی در حاشیه مراسم اعطای گواهینامه ریاست بنیاد جهانی سازمان دانشی برتر (MAKE) به شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در فولاد چه اقداماتی انجام دادید که توانستید به جمع ۲۵شرکت برتر آسیا راه پیدا کنید؟ گفت: فرآیندی که شرکت دانش‌برتر باید طی کند مسیری طولانی است. معیارهای مختلفی را در ارزیابی‌ها مورد قضاوت قرار می‌دهند. ارزیابی با معیارهای جهانی انجام می‌شود که یک شرکت چگونه دانشی را به دست می‌آورد، چطور از آن نگهداری می‌کند و چطور آن را درون سازمان خود نشر می‌دهد، و اجازه می‌دهد دیگران از آن دانش بهره ببرند. به گفته وی، حدود ۱۵۰ شاخص در فرآیند جایزه MAKE برای شرکت‌های دانش‌برتر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شرکت فولاد مبارکه چندین سال است که این مسیر را طی می‌کند و چند سال است که در ایران همیشه رتبه اول را داشته اما امسال توانسته برای اولین بار در کنار شرکت‌های بزرگ و بنام آسیایی مثل تویوتا و سامسونگ وارد شود و جزو ۲۵شرکت اول جایزه میک در آسیا شود.
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه برای آینده چه برنامه‌هایی دارید؟ برای شما رقابت به چه شکل خواهد بود؟ تصریح کرد: هرسال از بین ۲۵شرکتی که به مرحله آسیایی می‌روند، ۳ شرکت انتخاب شده و به فرآیند ارزیابی در سطح جهانی می‌روند. نهایتا در سطح جهان یک شرکت انتخاب می‌شود. سال گذشته گوگل و دو سال گذشته سامسونگ منتخب جهان بوده است. برنامه فولاد مبارکه این است که کماکان این مسیر را ادامه دهد و برای اول شدن در جهان هدف‌گذاری کند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۰:۱۸

لايحه مقابله با تخلفات علمي در دولت تصويب شد

 وزير علوم:  لايحه مقابله با تخلفات علمي در دولت تصويب شد   به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري در ديدار با اعضاي فراکسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي گفت: لايحه مقابله با تخلفات علمي در دولت تصويب شده و به زودي به مجلس شوراي اسلامي ارائه مي شود.
دکتر محمد فرهادي در اين ديدار ضمن اشاره به اينکه طرح آمايش آموزش عالي در نوبت تصويب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار دارد گفت :اين طرح براي ساماندهي آموزش عالي و کيفي سازي آن بسيار مهم است.
وي افزود: از اين پس، ساماندهي موسسات آموزش عالي به ويژه موسسات آموزش عالي غيردولتي در کشور و ايجاد رشته ها و مراکز آموزش عالي بر اساس طرح آمايش آموزش عالي انجام مي شود و هرگونه تاسيس، ادغام تجميع و انحلال موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي بر اساس طرح آمايش آموزش عالي صورت خواهد گرفت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي بازنگري شده است و در راستاي انطباق دروس با نيازهاي کشور بازنگري با جديت در حال انجام است . در رشته هاي علوم انساني اين بازنگري با نظارت شوراي تحول علوم انساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي انجام مي شود.
وزير علوم با اشاره به اينکه در آستانه طرح مباحث بودجه اي در مجلس شوراي اسلامي هستيم گفت :سهم پژوهش از توليد ناخالص ملي صرفا چهل و هفت صدم درصد است که بايد در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پاياني آن به 4درصد توليد ناخالص ملي افزايش يابد لذا نيازمند توجه خاص نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه هستيم.
وي با بيان اينکه همچنان سرعت و سهم ايران در توليد علم جهاني روبه افزايش است گفت : حفظ موقعيت علمي و جهش به سمت مرجعيت علمي در دنيا نيازمند سرمايه‌گذاري کلان در بخش پژوهش و به روز رساني تجهيزات آزمايشگاهي است که حداقل به يک ميليارد دلار سرمايه مالي نياز دارد.
دکتر فرهادي با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ايران در جمع دانشگاههاي تاثيرگذار دنيا در رده بندي اخير تامسون رويترز گفت : اين دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتيازات بسيار بالايي در اين رتبه بندي کسب کردند .
وي موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه هاي مهم مورد حمايت وزارت علوم دانست و ايجاد دفاتر انتقال تکنولوژي در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنايع و ايجاد دوره پسا دکتراي صنعتي را در همين راستا اعلام کرد.
گفتني است در اين نشست معاونان وزير علوم گزارشي از حوزه کاري خود ارائه دادند و اعضاي فراکسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي نيز ديدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالي بيان کردند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۱:۵۱

وزیر علوم خبرداد لایحه مقابله با تخلفات علمی در دانشگاهها به تصویب دولت رسید

صفحه خبر: وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.
دکتر محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت:این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می‌شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته‌های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه‌ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت:سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه‌گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
دکتر فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت: این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه‌های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاه‌ها و سئوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۲:۰۰
منابع دیگر:
 • ایران
 • تفاهم
۹۴/۰۹/۰۲
۰۸:۵۴

وزیر علوم گفت: ساماندهی مؤسسات آموزش عالی به‌ویژه مؤسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالی از این پس بر‌اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می‌شود لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شد

به گزارش «نسیم»، دکتر محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد  گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: ازاین‌پس، ساماندهی مؤسسات آموزش عالی به‌ویژه مؤسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می‌شود و هرگونه تأسیس، ادغام تجمیع و انحلال مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300 برنامه درسی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته‌های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه‌ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفاً چهل‌وهفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی بابیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است، گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه‌گذاری کلان در بخش پژوهش و به‌روزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
دکتر فرهادی با اشاره به‌قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های تأثیرگذار دنیا  در رده‌بندی اخیر  تامسون رویترز گفت : این دانشگاه‌ها ازلحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه‌بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه‌های مهم موردحمایت وزارت علوم دانست  و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه‌ها و دفاتر ارتباط با دانشگاه‌ها در صنایع  و ایجاد دوره پسادکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
گفتنی است :در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاه‌ها و سؤالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۲:۱۷

وزیرعلوم: لایحه مقابله با تخلفات‌علمی در‌دولت تصویب شد/ ۸دانشگاه‌ایرانی در‌جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

به گزارش نامه نیوز،  به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
گفتنی است :در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۴۸

وزیرعلوم: لایحه مقابله با تخلفات‌علمی در‌دولت تصویب شد/ ۸دانشگاه‌ایرانی در‌جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا

جامعه > آموزش - وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
گفتنی است :در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.
۴۲۴۲

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۵۴

احتمال استیضاح وزیر علوم هم مطرح شد

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.

صراط: عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.
ابوالقاسم خسروی با اشاره به عملکرد ضعیف و پرحاشیه وزیر علوم اظهار کرد: کمیسیون آموزش مجلس در زمان رای اعتماد به فرهادی، نخستین اولویت و انتظار خود را این دانسته که به شعارها و سیاست‌های که براساس آن رای آورد، پایبند باشد.
وی افزود: ما به وزیر علوم تاکید کردیم که دانشگاه باید آرامش داشته باشد، دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید تبدیل به یک باشگاه سیاسی شود، بارها به وی تاکید کردیم که آرامش محیط علمی بسیار مهم بوده و این عامل مهمی برای ارتقا و رشد نرخ علم در کشور است.
*عملکرد پرحاشیه و ضعیف وزیر علوم/ به شدت نگرانیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه وزیر علوم در حوزه علم و رشد آن عملکرد خوبی نداشته و علاوه بر آن عملکرد پرحاشیه وی در حوزه سیاسی‌کاری‌ها به ویژه پرونده بورسیه و بی‌توجهی به مسائل فرهنگی نگران‌ کننده است.
خسروی با اشاره به تذکر و نگرانی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقدامات فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: نباید از کنار این تذکر و نگرانی رهبر انقلاب به راحتی گذشت و واقعا نگران فضای دانشگاه‌ها به ویژه ورود عناصر فتنه در آستانه انتخابات هستیم، برگزاری اردوهای مختلط و کنسرت‌ها در دانشگاه‌ها، کار فرهنگی را از مسیر واقعی آن خارج کرده است.
وی یادآور شد: هفته گذشته از وزیر علوم به همراه معاونان وی به کمیسیون آموزش دعوت به عمل آوردیم تا در مورد تمامی این مسائل و نگرانی‌های ما پاسخ دهد که متاسفانه هیچ کدام از آقایان وزارت علوم به کمیسیون نیامدند.
*جلسه کمیسیون آموزش با وزیر علوم/ قانع نشویم وزیر را استیضاح می‌کنیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: پس از عدم حضور وزیر علوم، مجددا وی را به کمیسیون فراخواندیم و قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.
خسروی با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی تبدیل شده است، یادآور شد: جدای از سیاسی‌بازی‌ها در دانشگاه، ما سالانه حدود یک میلیون پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی داریم که باید نگاه به آنها عملی باشد نه تئوری و کتابی اما نه‌تنها رشد علمی نداشته‌ایم، بلکه وضعیت تولید علم ما نیز مطلوب نیست و به نوعی متوقف شده است.
* پرونده بورسیه‌ها سیاسی‌بازی است و بس/دستگاه قضا رسیدگی کند
وی با انتقاد از عملکرد وزارت علوم در موضوع بورسیه‌ها تصریح کرد: دستگاه قضا باید به پرونده بورسیه‌ها ورود جدی کند و هم با عاملان آن برخورد و هم تسکینی بر آبرو و حیثیت از دست رفته این دانشجویان باشد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نادرست‌ترین کار این بود که اسامی 3 هزار دانشجو را بدون تایید هیچ مرجع قضایی و قانونی رسانه‌ای کرده و در حقیقت آنچه در موضوع بورسیه‌ها دیدیم سیاسی‌بازی است و بس.
خسروی ادامه داد: آنها که اسم 3 هزار نفر را منتشر کردند در حالی که در نهایت این اسامی به تعداد انگشتان دست هم نشد، واقعا این مایه نگرانی نیست؟ واقعا با آبرو، حیثیت و عزت آن 3 هزار نفر دانشجو بازی نشد؟
وی اظهار کرد: واقعا ما از وزیر علوم و معاونان وی توضیح قانع‌کننده می‌خواهیم و این فضای نابسامان دانشگاه نگران‌کننده است.
منبع: فارس

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۲۹

وزیر علوم : لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شد

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت: این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام، تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰برنامه درسی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به ۱درصد و سال پایانی آن به ۴درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است، گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی  تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی  نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن ۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا  در رده بندی اخیر  تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع  و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۳۷

عضو کمیسیون آموزش مجلس خبر داد جلسه کمیسیون مجلس آموزش با فرهادی/ قانع نشویم وزیر علوم را استیضاح می‌کنیم

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالقاسم خسروی امروز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عملکرد ضعیف و پرحاشیه وزیر علوم اظهار کرد: کمیسیون آموزش مجلس در زمان رای اعتماد به فرهادی، نخستین اولویت و انتظار خود را این دانسته که به شعارها و سیاست‌های که براساس آن رای آورد، پایبند باشد.
وی افزود: ما به وزیر علوم تاکید کردیم که دانشگاه باید آرامش داشته باشد، دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید تبدیل به یک باشگاه سیاسی شود، بارها به وی تاکید کردیم که آرامش محیط علمی بسیار مهم بوده و این عامل مهمی برای ارتقا و رشد نرخ علم در کشور است.
*عملکرد پرحاشیه و ضعیف وزیر علوم/ به شدت نگرانیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه وزیر علوم در حوزه علم و رشد آن عملکرد خوبی نداشته و علاوه بر آن عملکرد پرحاشیه وی در حوزه سیاسی‌کاری‌ها به ویژه پرونده بورسیه و بی‌توجهی به مسائل فرهنگی نگران‌ کننده است.
خسروی با اشاره به تذکر و نگرانی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقدامات فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: نباید از کنار این تذکر و نگرانی رهبر انقلاب به راحتی گذشت و واقعا نگران فضای دانشگاه‌ها به ویژه ورود عناصر فتنه در آستانه انتخابات هستیم، برگزاری اردوهای مختلط و کنسرت‌ها در دانشگاه‌ها، کار فرهنگی را از مسیر واقعی آن خارج کرده است.
وی یادآور شد: هفته گذشته از وزیر علوم به همراه معاونان وی به کمیسیون آموزش دعوت به عمل آوردیم تا در مورد تمامی این مسائل و نگرانی‌های ما پاسخ دهد که متاسفانه هیچ کدام از آقایان وزارت علوم به کمیسیون نیامدند.
*جلسه کمیسیون آموزش با وزیر علوم/ قانع نشویم وزیر را استیضاح می‌کنیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: پس از عدم حضور وزیر علوم، مجددا وی را به کمیسیون فراخواندیم و قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.
خسروی با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی تبدیل شده است، یادآور شد: جدای از سیاسی‌بازی‌ها در دانشگاه، ما سالانه حدود یک میلیون پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی داریم که باید نگاه به آنها عملی باشد نه تئوری و کتابی اما نه‌تنها رشد علمی نداشته‌ایم، بلکه وضعیت تولید علم ما نیز مطلوب نیست و به نوعی متوقف شده است.
* پرونده بورسیه‌ها سیاسی‌بازی است و بس/دستگاه قضا رسیدگی کند
وی با انتقاد از عملکرد وزارت علوم در موضوع بورسیه‌ها تصریح کرد: دستگاه قضا باید به پرونده بورسیه‌ها ورود جدی کند و هم با عاملان آن برخورد و هم تسکینی بر آبرو و حیثیت از دست رفته این دانشجویان باشد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نادرست‌ترین کار این بود که اسامی 3 هزار دانشجو را بدون تایید هیچ مرجع قضایی و قانونی رسانه‌ای کرده و در حقیقت آنچه در موضوع بورسیه‌ها دیدیم سیاسی‌بازی است و بس.
خسروی ادامه داد: آنها که اسم 3 هزار نفر را منتشر کردند در حالی که در نهایت این اسامی به تعداد انگشتان دست هم نشد، واقعا این مایه نگرانی نیست؟ واقعا با آبرو، حیثیت و عزت آن 3 هزار نفر دانشجو بازی نشد؟
وی اظهار کرد: واقعا ما از وزیر علوم و معاونان وی توضیح قانع‌کننده می‌خواهیم و این فضای نابسامان دانشگاه نگران‌کننده است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۹:۵۹

تصویب لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت/ طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
دکتر فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاه‌ها و سئوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.
انتهای پیام

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۳۹

وزیرعلوم: لایحه مقابله با تخلفات‌علمی در‌دولت تصویب شد/ ۸دانشگاه‌ایرانی در‌جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا

 وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
گفتنی است :در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۲۵

وزیرعلوم: لایحه مقابله با تخلفات‌علمی در‌دولت تصویب شد/ ۸دانشگاه‌ایرانی در‌جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا

 وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.
فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا در رده بندی اخیر تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
گفتنی است :در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاهها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۳۹

جلسه کمیسیون آموزش با فرهادی/ قانع نشویم وزیر علوم را استیضاح می‌کنیم

دولت بهار: عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.

ابوالقاسم خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به عملکرد ضعیف و پرحاشیه وزیر علوم اظهار کرد: کمیسیون آموزش مجلس در زمان رای اعتماد به فرهادی، نخستین اولویت و انتظار خود را این دانسته که به شعارها و سیاست‌های که براساس آن رای آورد، پایبند باشد.
وی افزود: ما به وزیر علوم تاکید کردیم که دانشگاه باید آرامش داشته باشد، دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید تبدیل به یک باشگاه سیاسی شود، بارها به وی تاکید کردیم که آرامش محیط علمی بسیار مهم بوده و این عامل مهمی برای ارتقا و رشد نرخ علم در کشور است.
*عملکرد پرحاشیه و ضعیف وزیر علوم/ به شدت نگرانیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه وزیر علوم در حوزه علم و رشد آن عملکرد خوبی نداشته و علاوه بر آن عملکرد پرحاشیه وی در حوزه سیاسی‌کاری‌ها به ویژه پرونده بورسیه و بی‌توجهی به مسائل فرهنگی نگران‌ کننده است.
خسروی با اشاره به تذکر و نگرانی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقدامات فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: نباید از کنار این تذکر و نگرانی رهبر انقلاب به راحتی گذشت و واقعا نگران فضای دانشگاه‌ها به ویژه ورود عناصر فتنه در آستانه انتخابات هستیم، برگزاری اردوهای مختلط و کنسرت‌ها در دانشگاه‌ها، کار فرهنگی را از مسیر واقعی آن خارج کرده است.
وی یادآور شد: هفته گذشته از وزیر علوم به همراه معاونان وی به کمیسیون آموزش دعوت به عمل آوردیم تا در مورد تمامی این مسائل و نگرانی‌های ما پاسخ دهد که متاسفانه هیچ کدام از آقایان وزارت علوم به کمیسیون نیامدند.
*جلسه کمیسیون آموزش با وزیر علوم/ قانع نشویم وزیر را استیضاح می‌کنیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: پس از عدم حضور وزیر علوم، مجددا وی را به کمیسیون فراخواندیم و قرار است فرهادی به همراه معاونانش فردا در کمیسیون آموزش حاضر شود و چنانچه از پاسخ‌های وی قانع نشویم طرح استیضاح وزیر علوم را مطرح می‌کنیم.
خسروی با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی تبدیل شده است، یادآور شد: جدای از سیاسی‌بازی‌ها در دانشگاه، ما سالانه حدود یک میلیون پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی داریم که باید نگاه به آنها عملی باشد نه تئوری و کتابی اما نه‌تنها رشد علمی نداشته‌ایم، بلکه وضعیت تولید علم ما نیز مطلوب نیست و به نوعی متوقف شده است.
* پرونده بورسیه‌ها سیاسی‌بازی است و بس/دستگاه قضا رسیدگی کند
وی با انتقاد از عملکرد وزارت علوم در موضوع بورسیه‌ها تصریح کرد: دستگاه قضا باید به پرونده بورسیه‌ها ورود جدی کند و هم با عاملان آن برخورد و هم تسکینی بر آبرو و حیثیت از دست رفته این دانشجویان باشد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نادرست‌ترین کار این بود که اسامی 3 هزار دانشجو را بدون تایید هیچ مرجع قضایی و قانونی رسانه‌ای کرده و در حقیقت آنچه در موضوع بورسیه‌ها دیدیم سیاسی‌بازی است و بس.
خسروی ادامه داد: آنها که اسم 3 هزار نفر را منتشر کردند در حالی که در نهایت این اسامی به تعداد انگشتان دست هم نشد، واقعا این مایه نگرانی نیست؟ واقعا با آبرو، حیثیت و عزت آن 3 هزار نفر دانشجو بازی نشد؟
وی اظهار کرد: واقعا ما از وزیر علوم و معاونان وی توضیح قانع‌کننده می‌خواهیم و این فضای نابسامان دانشگاه نگران‌کننده است.
      

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۲۶

دیدار فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

در دیدار اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دیدگاهها و نظرات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز و رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت : منویات مقام معظم رهبری  در خصوص تقویت فعالیت دانشجویان مومن  و ارزشی در دانشگاه ها بايد مورد توجه قرار گيرد .
وی افزود :  باید  برنامه ریزی  جدی برای کاهش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور انجام شود زیرا بنا بر اعلام بانک جهانی، سالانه 180 هزار نفر نخبه از ایران خارج می شوند  که  از نظر  مادی هزينه اي حدود 50 میلیارد دلار در بر دارد.
در ادامه  دکتر حامد قادرمرزی نایب رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید مراکز دانشگاهی در شهرستانها ساماندهی شود چرا که برخی  از آنها عضو هیئت علمی و دانشجوی کافی ندارند.
وی افزود: ضرورتی ندارد در  تمامی شهرستانهای یک استان، یک واحد دانشگاهی داشته باشیم که تمامی رشته محلها را هم داشته باشد .  
همچنین در اين ديدار نایب رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی  بر حفظ کرامت و جایگاه اعضای هیئت علمی دانشگاهها  و مراکز آموزش عالی تاکید کرد.
گفتني است در ادامه اعضاي فراكسيون دانشگاهيان مجلس شوراي اسلامي ، ديدگاه هاي خود را حول محورهاي زير بيان كردند :
- تقويت فعاليت دانشجويان مومن در دانشگاه ها .
- برنامه ريزي براي كاهش مهاجرت نخبگان به خارج از كشور .
- ضرورت تطابق بيشتر فضاي دانشگاه ها با رويكرد ها و برنامه هاي دولت.
- ضرورت تقويت هيئت هاي امناي دانشگاه ها در راستاي استقلال بيشتر دانشگاه ها .
- پيشرو بودن دانشگاه ها در بحث اقتصاد مقاومتي .
- تقويت ارتباط مراكز دانشگاهي با بخش صنعت .
- توجه جدي به تحول و ارتقاي علوم انساني در برنامه ششم توسعه.
- تدوبن معيارهاي مشخص براي اسلامي شدن دانشگاه ها .
- ضرورت تثبيت رشد علمي كشور .
- توجه به طرح هاي كلان ملي و تسريع در اجراي سند آمايش آموزش عالي .
- ضرورت ايجاد پژوهشگاه ها در مجاورت دانشگاه هاي بزرگ همه استان هاي كشور .
- ضرورت افزايش اعتبارات بودجه پژوهشي دانشگاه ها .
- ضرورت حفظ و ارتقاي جايگاه و كرامت اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها در محيط دانشگاهي .
- ضرورت تجميع رشته ها و واحدهاي با ظرفيت پايين دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي در شهرستان ها . 

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۵۵

در دیدار وزرای علوم ایران و افغانستان ، زمینه گسترش همکاری های علمی و فناوری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت

در ديدار دكتر محمد فرهادي وزير علوم ، تحقيقات و فناوري كشورمان با دكتر فريده مومند وزير آموزش عالي افغانستان ، زمينه گسترش همكاري هاي علمي و فناوري دو كشور مورد بررسي قرار گرفت .
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، در اين ديدار دكتر فرهادي با اشاره به مشتركات فرهنگي ، ديني ، تاريخي و زبان مشترك بين دو كشور ايران و افغانستان اظهار داشت : ايران و افغانستان علاوه براين مشتركات ،منافع مشتركي نيز در منطقه دارند و بر همين اساس ما از همكاري هاي علمي ، فناوري و فرهنگي و همچنين كمك به گسترش و اعتلاي آموزش عالي افغانستان استقبال مي كنيم .
دكتر فرهادي با اشاره به تحصيل 14 هزار دانشجوي افغاني در دانشگاه هاي ايران افزود : بهتر است بررسي دقيق علمي صورت گيرد تا دانشجويان افغاني در رشته هايي كه مورد نياز كشورشان است تحصيل كنند تا پس از فارغ التحصيلي بتوانند نيازها و مشكلات كشورشان را برطرف كنند .
وي همچنين در خصوص تامين اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي افغانستان گفت : دانشگاه تربيت مدرس كه مولود پس از انقلاب اسلامي ايران است و فقط دانشجوي كارشناسي ارشد و دكترا تربيت مي كند ، مي تواند بخشي از ظرفيت پذيرش خود را به دانشجويان افغاني در رشته هاي مورد نياز اختصاص دهد  تا آنان پس از فارغ التحصيلي در دانشگاه هاي افغانستان به تدريس بپردازند .
وزير علوم با اشاره به ايجاد شعب دانشگاه پيام نور در شهر هاي افغانستان و تحصيل 2126 دانشجوي افغاني در اين مراكز ، گفت : حدود 7هزار نفر از دانشجويان افغاني نيز در واحد هاي دانشگاه پيام نور در ايران تحصيل مي كنند كه براي حضور بيشتر دانشجويان افغانستان مي توان ظرفيت پذيرش اين دوره ها را نيز افزايش داد .
وزير علوم ، تحقيقات و فناوري كشورمان در خصوص تاسيس دوره هاي مشترك علمي ، تقابل استادان و دانشجويان دو كشور، برگزاري دوره ها و كارگاه هاي آموزشي  و تعريف پروژه هاي تحقيقاتي مشترك ميان دانشگاه هاي ايران و افغانستان استقبال كرد و در جهت اعتلاي آموزش عالي افغانستان و حل مشكللات دانشجويان شاغل به تحصيل افغاني در ايران قول مساعد داد .
همچنين در اين ديدار دكتر فريده مومند با تشكر از مساعدت وزير علوم كشورمان براي توسعه آموزش عالي افغانستان گفت : ما انتظار داريم كمك هاي جمهوري اسلامي ايران در تمام زمينه ها و شاخص هاي آموزش عالي شامل حال كشورمان شود كه از مهم ترين اين موارد مي توان به تربيت نيروي انساني براي تدريس در دانشگاه ها ، افزايش پذيرش دانشجويان افغاني در دانشگاه هاي ايران در رشته هاي مورد نياز و همچنين تجهيز آزمايشگاه هاي دانشگاهي افغانستان اشاره كرد .
وي همچنين ايجاد مراكز پژوهشي در دانشگاه هاي افغانستان جهت تقويت امر پژوهش و برگزاري دوره هاي مشترك كارشناسي ارشد و دكترا  در افغانستان را خواستار شد .
دكتر مومند در پايان ضمن دعوت از دكتر فرهادي جهت سفر به افغانستان و بازديد از مراكز آموزش عالي اين كشور ، از وزير علوم كشورمان خواست در خصوص حل مشكلات دانشجويان افغاني اعم از نحوه پرداخت شهريه ، اخذ ويزاي دانشجويي و مواردي از اين قبيل مساعدت لازم صورت گيرد .
گفتني است در اين ديداركه دكتر حسين سالار آملي قائم مقام وزير علوم در امور بين الملل ، دكتر ابراهيم خدايي معاون وزير علوم و رييس سازمان سنجش آموزش كشور ، دكتر مجتبي صديقي معاون وزير علوم و رئيس سازمان امور دانشجويان دكتر علي اصغر رستمي ابوسعيدي رييس دانشگاه پيام نور ، دكترحسين سليمي رييس دانشگاه علامه طباطبايي نيز حضور داشتند ، راهكارهاي كمك به ارتقاي آموزش عالي افغانستان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
 

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۵۵

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی به وزارت علوم رفت

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی دبیر منطقه 9 و عضو شورای سیاست‌گذاری دفتر برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، منطقه خراسان، دکتر محمد لگزیان، معاون طرح و برنامه دانشگاه فردوسی، با حکم دکتر محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سمت دبیر منطقه 9 و عضو شورای سیاست‌گذاری دفتر برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد.
شورای سیاست‌گذاری دفتر برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف برنامه‌ریزی سیاست‌های راهبردی بودجه دانشگاه‌ها و امکان‌سنجی پتانسیل‌های هر دانشگاه و بررسی راهکارهای استفاده از این پتانسیل‌ها ایجاد شده است.
این شورا بازوی هیات امنای مناطق برای تصویب سندهای بودجه است که مدیریت موثر منابع، تنوع و پایداری و استقلال مالی واحدها را در نظر خواهد داشت.
لگزیان، دانشیار گروه آموزشی مدیریت دانشکده علوم اداری و اقتصاد بوده و پیش از این مدیریت امور دانشجویی دانشگاه، معاونت اداری و مالی دانشکده علوم اداری و اقتصاد و مدیریت گروه مدیریت دانشگاه فردوسی را بر عهده داشته است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۰۳

چهارشنبه و با تقدیر از زحمات سرپرست پیشین؛ آیین معارفه رییس دانشگاه شهید چمران برگزار می‌شود

آیین تقدیر از سرپرست پیشین و معرفی رییس جدید دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، این آیین چهارشنبه، چهارم آذرماه با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در دانشکده علوم برگزار و با قدردانی از تلاش‌های دکتر محمد رعایایی‌اردکانی سرپرست پیشین دانشگاه در راستای ارتقای جایگاه علمی این دانشگاه، دکتر غلامحسین خواجه به‌عنوان رییس جدید این دانشگاه معرفی می‌شود.
 
لازم به ذکر است که دکتر غلامحسین خواجه چندی پیش با حکم دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سمت سرپرستی دانشگاه شهید چمران اهواز منصوب شد و پس از آن نیز صلاحیت وی برای ریاست این دانشگاه در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید شد.
 
دکتر خواجه عضو هیأت‌علمی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز است که پیش از این مسؤولیت‌هایی همچون ریاست دانشگاه خلیج‌فارس، ریاست واحد پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بوشهر و دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز را بر عهده داشته است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۶:۱۷

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و تحقیقات : کیفت بخشی آموزشی در مراکز غیر دولتی دانشگاهی

صبح امروز جلسه بررسی مشکلات واحد های دانشگاهی دولتی گرمسار و مراکز غیر دولتی دانشگاهی با حضور معاون وزیر علوم و تحقیقات – نماینده مردم شهر ستان های گرمسار و آرادان – فرماندار و جمعی از مسئولین دانشگاعی و تحقیقاتی شهر ستان گرمسار با موضوع توسعه علمی در مراکز اموزشی و دانشگاهی شهر ستان گرمسار در محل سالن جلسات فرمانداری گرمسار برگزار شد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گرمسار آنلاین در این جلسه محمد روشن  معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و تحقیقات در ادامه به ارتقای کیفیت اموزشی در مراکز دانشگاهی غیر دولتی در کشور را خواستار شد و گفت : وزارت علوم و تحقیقات اصراری بر توسعه مراکز دانشگاهی دولتی ندارد و باید از این امر مراکز غیر دولتی و بخش خصوصی با ارتقای سیستم های اموزشی خود بتوانند در کنار تولید علم تولید ثروت نیز برای خود داشته باشند و این یکی از مهم ترین قدم هایی است که باید مراکز غیر دولتی دانشگاهی در کشور بردارند و اگر در این مسیر قدم نگذارند کم کم از گردونه  خارج می شوند.
در این جلسه محمد روشن به طرح امایش اموزش عالی با هدف توسعه کمی و کیفی مراکز علمی و دانشگاهی کشور اشاره کرد و گفت : باید به دنبال توسعه علم وکیفی مراکز اموزش عالی درکشور باشیم و در این راه باید اساتید دانشگاه های خود به علوم روز اشنا کنیم و در زمینه انجام مقالات علمی و بین المللی برنامه ریزی بلند مدت در راس برنامه خود چیدمان کنیم چون که یکی از شاخصه های مهم برای تعیین رتبه های دانشگاهی وجود مقالات علمی و بین المللی است .
معاون حقوقی و مجلس وزارت علوم و تحقیقات در ادامه به پتانسیل قوی دانشگاهی شهر ستان گرمسار به لحاظ کمی و کیفی اشاره کرد و گفت که گرمسار می تواند با یک برنامه ریزی کیفی به یک قطب مهم دانشگاهی تبدیل شود .
در ادامه این جلسه غلام رضا کاتب نماینده مردم شهر ستان های گرمسارو آرادان در مجلس شورای اسلامی به افتتاح ساختمان اموزشی و دانشگاهی دانشگاه دولتی گرمسار در دهه فجر با حضور مسئولین کشوری اشاره کرد و افزود : شهر ستان گرمسار دارای 12 مرکز دانشگاهی و علمی است که توانسته است با ایجاد رشته های مهم خود را به یک قطب مهم علمی در کشور تبدیل کند و در همین راستا دانشگاه های دولتی و پردیس امیر کبیر گرمسار دارای ردیف بودجه ملی شده اند.
در ادامه این جلسه داریوش طاهری فرماندار گرمسار به ایجاد شهرک دانشگاهی در رورودی شهر گرمسار با هدف کاهش دغدغه های دانشگاهی در زمینه تامین زمین برای احداث مراکز خود اشاره کرد و افزود : مراکز علمی و دانشگاهی در شهر ستان باید در کنار تقویت بنیه علمی خود به دنبال توسعه و کیفی شدن برنامه های فرهنگی خود که جزء فرمایشات رهبری معظم بوده است نیز برنامه ریزی های خوب و بلند مدتی داشته باشند .
در این جلسه مسئولین دانشگاه ها به بیان مشکلات واحد های دانشگاهی خود پرداختند :
نبود امکانات اموزشی مناسب در دانشگاه دولتی گرمسار – نبود زیر ساخت های فنی و تاسیساتی و عمرانی در دانشگاه های دولتی گرمسار – کمبود هیئت های علمی متناسب با تعداد دانشجویان – نبود رشته های مناسب دانشگاهی متناسب با ورودی دانشجویان در منطقه در دانشگاه های دولتی – کاهش میزان ورودی دانشجویان – حمایت سیستم های دانشگاهی با مراکز غیر دولتی - کاهش دانشجویان در مراکز غیر دولتی - وجود بیشمار اساتید مدعو در سیستم اموزشی دانشگاه ها - اصلاح اساسنامه مراکز غیر دولتی دانشگاهی در کشور – مشکلات و صدمات وارده به مراکز غیر دولتی در زمینه اعلام تکمیل ظرفیت های دانشگاهی - همکاری دستگاه هیا اجرایی با مراکز غیر دولتی - مشکلات حمل و نقل دانشجویان و اساتید – مشکلات اسکان و خوابگاهی 

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۲۷

خیران دو هزار و 250 میلیارد ریال برای توسعه دانشگاه ها کمک کردند

صاحب‌خبر -
به گزارش روز شنبه روابط عمومی دانشگاه مراغه، ابراهیم خدایی در دومین همایش خیران حامی دانشگاه مراغه افزود: با این کمک ها 150 هزار مترمربع فضای آموزشی در 15 دانشگاه در حال احداث بوده و تا کنون دو پارک علم و فناری ایجاد شده است.
وی اظهار کرد: خیران در چهار سال گذشته با اختصاص سه هزار و 750 میلیارد ریال، 250 هزار مترمربع فضای دانشگاهی در کشور احداث کرده اند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: اعمال معافیت های مالیاتی و مشارکت 50 درصدی دولت با خیران برای اجرای طرح های دانشگاهی از برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری در این حوزه است.
خدایی ادامه داد: هم اکنون 600 خیر در 50 دانشگاه کشور عضو هیات امنا بوده و این موضوع، فرصت مهمی را برای توسعه دانشگاه ها ایجاد کرده است.
نماینده مردم مراغه و عجبشیر در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به بازگرداندن فسیل های 9 میلیون ساله مراغه از آمریکا، ایجاد رشته و مرکز تحقیقات فسیل شناسی در این شهرستان را خواستار شد.
مهدی دواتگری، افزود: با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، باید حلقه مفقوده ارتباط دانشگاه با صنعت و کارآفرینی در تمامی عرصه ها از جمله کشاورزی، صنعت، تولید و فناوری پیدا شود تا یافته های علمی در دانشگاه ها به منظور بومی سازی علوم در کشور به کار گرفته شود.
وی، اقتصاد و توسعه پویا را نیازمند توسعه دانشگاه ها اعلام و یادآور شد: دانشگاه مراغه دارای 100 هکتار زمین با بیش از 14 هزار مترمربع امکانات آموزشی، هفت هزار مترمربع امکانات خدماتی و 600 متر مربع امکانات فرهنگی است.
دواتگری، ادامه داد: هم اکنون 25 هکتار از اراضی این دانشگاه فاقد امکانات بوده و این میزان اراضی به منظور توسعه دانشگاه در نظر گرفته شده که در آن ها می توان در راستای توسعه علمی دانشگاه، برخی فعالیت های اقتصادی را طبق قوانین انجام داد.
رییس دانشگاه مراغه نیز در این همایش گفت: امسال با کمک مالی 11 میلیارد و 560 میلیون ریالی خیران، چهار طرح عمرانی و پژوهشی در این دانشگاه اجرا می شود.
محمد لطف الهی یقین، افزود: این دانشگاه برای حمایت از طرح های پژوهشی، توسعه و تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه ها و حمایت از پایان نامه های دانشجویی به کمک 36 میلیارد ریالی خیران نیاز دارد.
در این همایش احداث ساختمان دانشکده فنی دانشگاه مراغه با زیر بنای پنج هزار متر مربع با کمک پنج میلیارد ریالی خیر مراغه ای آغاز شد.
هم اکنون چهار هزار دانشجو در سه رشته دکتری، 26 رشته کارشناسی ارشد، 18 رشته کارشناسی پیوسته، دو رشته کارشناسی ناپیوسته و یک رشته کاردانی در دانشگاه مراغه تحصیل می کنند.
این دانشگاه دارای چهار دانشکده علوم پایه، کشاورزی، علوم انسانی و فنی و مهندسی است.
دانشگاه مراغه از سال 1370 با عنوان آموزشکده کشاورزی کار خود را آغاز کرده و در سال 91 به دانشگاه ارتقا یافته است.
3034/8023/6183

۹۴/۰۹/۰۱
۱۲:۴۱

دیدار معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با رئیس دانشگاه محقق اردبیلی

دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با حضور  در دانشگاه محقق اردبیلی با رئیس  این دانشگاه و مسئولان حوزه معاونت دانشجویی دیدار  و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر صدیقی در این نشست ضمن ابراز رضایت از بازدیدهای خود از بخش های مختلف حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: اینکه یک دانشجو حس کند امکانات دانشگاه در حال تغییر و نوسازی است، بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه در سطح دنیا اصولاً تغذیه دانشجویی وظیفه دانشگاه ها محسوب نمی شود، افزود: فرهنگ و شرایط ما ایجاب می کند نگران تغذیه و سلامت دانشجویان باشیم.
دكترصدیقی تاکید کرد: باید این فرهنگ در میان دانشجویان جا بیفتد که تنوع غذایی در دانشگاه وجود دارد و از هر نوع غذایی با قیمت های متفاوت می توان استفاده کرد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ظرفیت خوابگاه های دانشجویی مجردی 255 هزار نفر است و نیازمند افزایش 55 هزار نفری هستیم، تصریح کرد: در برنامه پنجم هیچ خوابگاهی  احداث  نشد و صرفاً خوابگاه هایی که از قبل شروع شده بودند، تکمیل شدند.
وی خواستار برگزاری جلسات توجیهی در ابتدای سال تحصیلی و همزمان با واگذاری خوابگاه به دانشجویان شد و گفت: با برگزاری چنین جلساتی باید دانشجویان را متعهد به رعایت قوانین و مقررات خاص کنیم.
دكترصدیقی تاکید کرد: باید حضور بخش خصوصی در حوزه خوابگاهی را مغتنم بشماریم؛ چراکه بخش خصوصی هر جا احساس کند سرمایه گذاری امن وجود دارد، به صحنه می آید.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهارامیدواری کرد: بايد در برنامه ششم بتوانیم به بحث خدمات و رفاه دانشجویی توجه بیشتری داشته باشیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان همچنین برای تخصیص اعتبار هشت میلیارد و 500 میلیون ریال برای تجهیز سالن های بدن سازی، تعمیر خوابگاه ها، زمین چمن مصنوعی و امور مربوط به سلف سرویس دانشگاه محقق اردبیلی  قول مساعد داد.
دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این دیدار  با بیان اینکه کارکنان دانشگاه با وجود برخی نقایص، با نشاط و روحیه کار می کنند، گفت: هر کسی شغل خود را دوست داشته باشد، خوشبخت ترین انسان ها است.
وی از تدوین برنامه ده ساله برای ارتقای خدمات دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد و افزود: در خصوص احداث خوابگاه ها نیاز به حضور خیرین خوابگاه ساز داریم، البته در این خصوص اقداماتی را انجام داده ایم ولی به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی استان پیش از این امکان پذیر نبوده است.
 دکتر صادقی تصریح کرد: 50 نفر دانشجوی دکتری دانشگاه محقق اردبیلی  حدود 20 ساعت در هفته با حقوق قانون کار در بخش های مختلف دانشگاه محقق اردبیلی فعالیت می کنند.
وي با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی تنها دانشگاه دولتی این استان می باشد، تصریح کرد: انتظار می رود امکانات پایه در دانشگاه ما در استان وجود داشته باشد 
در ادامه اين ديدار  دكتر محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز جو حاکم در دانشگاه را نشانگر آرامش دانشگاه و میزان رضایتمندی کارکنان و دانشجویان آن دانست و گفت: توجه دانشگاه محقق اردبیلی به بخش ورزش و تربیت بدنی مطلوب است.
وی موفقیت حال حاضر دانشگاه محقق اردبیلی را ناشی از خرد جمعی میان مسئولان و کارشناسان این دانشگاه دانست و افزود: در مجموعه تربیت بدنی وزارت علوم به این نتیجه رسیده ایم دانشگاه هایی که نیاز ضروری داشته باشند، مساعدت کنیم.
پورکیانی با بیان اینکه بودجه تربیت بدنی در دولت گذشته افت شدیدی داشت، اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید تازه به شرایط سال 90 رسیده ایم و اکنون نیز تلاش می کنیم این وضعیت را بهبود بخشیم.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مساعدت های ویژه برای مراکز مشاوره دانشگاه ها در سال 1395 خبر داد.
وی با بیان اینکه سرانه ورزشی 0.8 متر مربع برای اين دانشگاه عدد خیلی كمي است اظهار اميدواري كرد با احداث استخر این سرانه اندکی بهبود یابد.
دکتر ولی رسولی شربیانی معاون دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه، گفت: دانشگاه محقق اردبیلی در حال حاضر دارای 11 هزار و 500 دانشجو می باشد.
وی با بیان اینکه ظرفیت خوابگاه دولتی این دانشگاه هزار و 600 نفر است، افزود: از این تعداد 900 دانشجوی دختر و 600 دانشجوی پسر در مقاطع مختلف تحصیلی از خدمات خوابگاهی استفاده می کنند.
معاون دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی از نیاز دانشگاه برای احداث 5 باب خوابگاه با ظرفیت دو هزار نفر خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر ضرورتاً نیاز به احداث دو باب خوابگاه هستیم که 50 درصد هزینه آن از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه تامین خواهد شد و برای 50 درصد مابقی نیاز به اعتبار داریم.
رسولی شربیانی از هزینه شدن 200 میلیون تومان برای زیباسازی و خرید برخی اقلام مورد نیاز برای سلف سرویس دانشگاه در تابستان گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: دو منویی شدن و بالا رفتن کیفیت غذای سلف باعث افزایش 160 درصدی استفاده از سلف سرویس نسبت به سال 92 شده است.
معاون دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: برای ایجاد فضای لازم برای رستوران خصوصی در مجموعه سلف سرویس دانشگاه نیز نیاز به دو میلیارد تومان اعتبار داریم.
وی همچنین تجهیز اتاق تندرستی، احداث زمین چمن مصنوعی و احداث استخر را نیازمند حمایت ویژه مالی وزارت علوم دانست و تاکید کرد: احداث استخر یک مطالبه و خواسته عمومی است که در سالجاری با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان کلنگ زنی شد و نیازمند حمایت جدی وزارت علوم است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

نشست دبیران امور اداری، پشتیبانی و منابع انسانی مناطق 9 گانه دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری برگزار شد

نشست هم‌انديشي دبيران امور اداري، پشتيباني و منابع انساني مناطق 9 گانه آموزش عالي كشور با حضور دکتر محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در محل اين وزارتخانه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، در اين نشست دكتر اميد با اشاره به نقش مشورتي و هماهنگي مناطق 9 گانه و با بيان اينكه اين مناطق هم اكنون نقش تقنيني ندارند، اظهار داشت :تا سال 1392 منطقه بندي در امور اداري، رفاهي و مالي وجود نداشت و اگر دانشگاه‌ها با هم هماهنگ شوند، بلوغ كافي ايجاد مي‌شود براي اينكه در آينده بتوانند به طور مستقل فعاليت‌هايشان را انجام دهند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: تا پايان سال منطقه‌بندي معاونان انجام مي‌شود و در سال آينده نيز شاهد تشكيل منطقه‌بندي رؤساي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي خواهيم بود.
در ادامه دكتر محمدباقر شيخي مدير كل امور اداري وزارت علوم، مشاركت و انجام كار تيمي را فلسفه وجودي ايجاد مناطق 9 گانه دانست و بر اهميت مشاركت دانشگاهيان در تصميم‌سازي برنامه‌هاي كلان تأكيد كرد.
وي افزود: امور اداري در چارچوب مناطق، وظايف سنگيني بر دوش دارد و در رويكرد دولت تدبير و اميد بايد با استفاده از ابزار و فناوري جديد به چابك سازي دولت و سازمان خود انديشيد.
دكتر شيخي درخصوص فلسفه ايجاد مناطق عنوان كرد: اين منطقه بندي با نگاه آمايش و اكوسيستم مطرح شده و بر نوعي تمركززدايي و تفويض اختيار به اجزا مطرح شده است.
وي با اشاره به اينكه جامع‌نگري در حل مسائل مختلف از الزاماتي است كه مناطق 9گانه در مجموعه آموزش عالي از آن برخوردارند گفت: دبيران و مديران امور اداري در دانشگاه‌ها در اين خصوص وظايف سنگيني دارند كه در درك و تشخيص مسائل امور اداري و آموزش عالي در حيطه منطقه خود بايد تلاش مشخصي داشته باشند.
دكتر شيخي گفت: اين نگرش مسائل را هم منطقه‌اي و هم در دانشگاه‌(صف) و هم در ستاد وزارت بايد تعميم دهيم تا هدف اصلي به وجود آمدن مناطق عملي شود.
مدير كل امور اداري وزارت علوم افزود: بايد قادر باشيم از طريق مطالعه تطبيقي براي دسترسي به وضع مطلوب تلاش كنيم، يعني رسيدن به وضع مطلوب امكان‌پذير نيست مگر اينكه از وضع موجود تحليل درستي داشته باشيم.
وي تصريح كرد: يكي از مسائلي كه در منطقه‌بندي اهميت دارد، رويكرد مشاركت‌جويي و خرد جمعي است كه منطقه‌بندي دسترسي به اين مهم را تسهيل مي‌كند و اگر توانستيم با مشاركت صحيح دانشگاه‌ها در مناطق و ارتباط درست مناطق بين يكديگر و استفاده از داده‌هاي آن ارتباطات در ستاد، استفاده درست كنيم آن زمان مي‌توانيم بگوييم از خردجمعي و مشاركت عمومي مناطق و دانشگاه‌ها استفاده كرده‌ايم.
دكتر شيخي با اشاره به اينكه نظام آموزش عالي را تنها در داخل مرزهاي خود نمي‌بينيم افزود: ايران اسلامي ما در زمينه‌هاي مختلف علوم پايه و علوم انساني داراي حرف اساسي براي جامعه بشري است و لذا بايد تحول جامعه بين‌المللي را نيز مدنظر قرار دهيم و مسئله خود را با توجه به نيازهاي ملي و بين المللي تعريف كنيم.
وي عنوان كرد: هر يك از مناطق از جمله پژوهشي، آموزشي و فرهنگي نيازمند فعاليت و اقدام دقيق مناطق امور اداري هستند چرا كه همه آنها درصددند كه در زمينه پرورش و تربيت نيروي انساني مورد نياز جامعه تلاش كنند، يعني تأمين نيروي انساني مورد نياز جامعه بر عهده آموزش عالي است و امور اداري مرجع تأمين كننده نيروي انساني كارآمد در كشور است.
دكتر شيخي به ايجاد سامانه اداره كل امور اداري اشاره كرد و افزود: معرفي ظرفيت‌ها و گزارش‌هاي مناطق در راستاي ايجاد ارتباط بين مناطق 9گانه نيز در اين سامانه پيش‌بيني شده است و اميدواريم در آينده سايت مناطق مستقل شود تا بتواند سرويس دهي بيشتري به مجموعه داشته باشد.
گفتني است در پايان اين نشست دبيران امور اداري، پشتيباني و منابع انساني مناطق 9 گانه كشور، گزارشي از فعاليت‌هاي انجام شده خود ارائه كردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

اختصاص وام به دانشجویان ممتاز و نمونه کشوری

صندوق رفاه دانشجویی تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی به دانشجویان ممتاز، نمونه و برتر کشوری وام می‌دهد.

ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اختصاص وام تحصیلی به دانشجویان ممتاز و نمونه کشور توضیح داد: به دانشجویان ممتازی که برگزیده گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری، المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور و جشنواره‌های خوارزمی تا حداکثر دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی تعلق می‌گیرد.
وی میزان وام تحصیلی را با تفکیک وضعیت تاهل دانشجو این گونه بیان کرد: برای دانشجویان مجرد ماهیانه 750 هزار تومان و برای دانشجویان متاهل ماهیانه 105 هزار تومان و به ازای هر فرزند 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، رعایت شئون اسلامی، دانشگاهی و ایثارگری سرآمد دانشجویان دیگر باشد و توسط هیئت داوران انتخاب دانشجوی نمونه در معاونت دانشجویی تائید شوند، دانشجوی نمونه انتخاب شده و می‌توانند از تسهیلات صندوق تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی بهره‌مند شوند.
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۹:۰۰

17 هزار نفر دانشجوی افغان در دانشگاه های ایران ثبت نام کرده اند

تهران-ایرنا- قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت:دهها هزار نفر از اتباع افغانستان در سه دهه گذشته از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند و اکنون نیز 17 هزار دانشجوی افغان ثبت نام کرده اند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، حسین سالار آملی روز دوشنبه در سومین نشست کارگروه فنی منطقه ای کشورهای قلب آسیا - پروسه استانبول، به طرح و برنامه های اجرا شده جمهوری اسلامی برای تقویت آموزش پایه و عالی در پروسه استانبول اشاره کرد و اعطای بورس های تحصیلی به اتباع افغان، امضای یادداشت تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، ایران با وزارت تحصیلات عالیه افغانستان، از جمله این برنامه ها دانست.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، به دستور مقام معظم رهبری برای ثبت نام از دانش آموزان افغان در مدارس ایران نیز اشاره کرد و آن را نشان دهنده توجه ایران به توسعه آموزش در افغانستان دانست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، خواستار افزایش مشارکت کشورهای عضو در راستای تقویت پروسه استانبول در حوزه آموزش عالی شد.
سومین نشست کارگروه فنی منطقه ای کشورهای قلب آسیا-پروسه استانبول صبح امروز (دوشنبه) با حضور وزیر تحصیلات عالی افغانستان و نمایندگان 14 کشور عضو و سازمان های بین المللی حامی، در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که به ریاست قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در حال برگزاری است، کشورهای عضو، برنامه و طرح های خود را برای مشارکت در بهبود و ارتقای همکاری های آموزشی پروسه استانبول اعلام کردند.
کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، پاکستان، هند، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، ترکیه، ترکمنستان و ایران، عضو کارگروه اقدامات اعتمادساز آموزشی
(CBM) پروسه استانبول هستند؛ جمهوری اسلامی ایران راهبر این کارگروه فنی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مرجع ملی آن است.
براساس این گزارش نخستین نشست کارگروه فنی در سال 1392 در تهران و دومین نشست نیز در کابل برگزار شده بود.
فراهنگ**9187**1027

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۴۶

تحصیل ۱۷ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های کشور

به گزارش خبرگزای مهر، حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در سومین نشست کارگروه فنی منطقه ای کشورهای قلب آسیا- پروسه استانبول به طرح ها و برنامه های اجرا شده ایران برای تقویت آموزش پایه و عالی در پروسه استانبول اشاره کرد و اعطای بورس های تحصیلی به اتباع افغان، امضای یادداشت تفاهم نامه همکاری میان وزارت علوم با وزارت تحصیلات عالیه افغانستان را از جمله این برنامه ها دانست.
وی گفت: در سه دهه گذشته ده ها هزار نفر از اتباع افغانستان از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند و اکنون نیز ۱۷ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ایران ثبت نام کرده اند.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، به دستور مقام معظم رهبری برای ثبت نام از دانش آموزان افغان در مدارس ایران اشاره کرد و آن را نشان دهنده توجه ایران به توسعه آموزش در افغانستان دانست.
قائم مقام وزیر علوم در  امور بین الملل در این نشست، خواستار افزایش مشارکت کشورهای عضو برای تقویت پروسه استانبول در حوزه آموزش عالی شد.
کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، پاکستان، هند، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، ترکیه، ترکمنستان و ایران، عضو کارگروه اقدامات اعتماد ساز آموزشی ((CBM پروسه استانبول هستند.
جمهوری اسلامی ایران راهبر این کارگروه فنی و وزارت علوم مرجع ملی آن است.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۴۷

اختصاص وام به دانشجویان ممتاز و نمونه کشوری

صندوق رفاه دانشجویی تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی به دانشجویان ممتاز، نمونه و برتر کشوری وام می‌دهد.

صندوق رفاه دانشجویی تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی به دانشجویان ممتاز، نمونه و برتر کشوری وام می‌دهد.
ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اختصاص وام تحصیلی به دانشجویان ممتاز و نمونه کشور توضیح داد: به دانشجویان ممتازی که برگزیده گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری، المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور و جشنواره‌های خوارزمی تا حداکثر دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی تعلق می‌گیرد.
وی میزان وام تحصیلی را با تفکیک وضعیت تاهل دانشجو این گونه بیان کرد: برای دانشجویان مجرد ماهیانه 750 هزار تومان و برای دانشجویان متاهل ماهیانه 105 هزار تومان و به ازای هر فرزند 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، رعایت شئون اسلامی، دانشگاهی و ایثارگری سرآمد دانشجویان دیگر باشد و توسط هیئت داوران انتخاب دانشجوی نمونه در معاونت دانشجویی تائید شوند، دانشجوی نمونه انتخاب شده و می‌توانند از تسهیلات صندوق تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی بهره‌مند شوند.

۹۴/۰۹/۰۱
۲۳:۵۲

اختصاص وام به دانشجویان ممتاز و نمونه کشوری

صندوق رفاه دانشجویی تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی به دانشجویان ممتاز، نمونه و برتر کشوری وام می‌دهد.
ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اختصاص وام تحصیلی به دانشجویان ممتاز و نمونه کشور توضیح داد: به دانشجویان ممتازی که برگزیده گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری، المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور و جشنواره‌های خوارزمی تا حداکثر دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی تعلق می‌گیرد.
وی میزان وام تحصیلی را با تفکیک وضعیت تاهل دانشجو این گونه بیان کرد: برای دانشجویان مجرد ماهیانه ۷۵۰ هزار تومان و برای دانشجویان متاهل ماهیانه ۱۰۵ هزار تومان و به ازای هر فرزند ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، رعایت شئون اسلامی، دانشگاهی و ایثارگری سرآمد دانشجویان دیگر باشد و توسط هیئت داوران انتخاب دانشجوی نمونه در معاونت دانشجویی تائید شوند، دانشجوی نمونه انتخاب شده و می‌توانند از تسهیلات صندوق تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی بهره‌مند شوند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۰:۲۲

اختصاص وام به دانشجویان ممتاز

به گزارش تابناک یزد، صندوق رفاه دانشجویی تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی به دانشجویان ممتاز، نمونه و برتر کشوری وام می‌دهد.
ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در گفتگویی در خصوص اختصاص وام تحصیلی به دانشجویان ممتاز و نمونه کشور توضیح داد: به دانشجویان ممتازی که برگزیده گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری، المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور و جشنواره‌های خوارزمی تا حداکثر دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی تعلق می‌گیرد.
وی میزان وام تحصیلی را با تفکیک وضعیت تاهل دانشجو این گونه بیان کرد: برای دانشجویان مجرد ماهیانه 750 هزار تومان و برای دانشجویان متاهل ماهیانه 105 هزار تومان و به ازای هر فرزند 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، رعایت شئون اسلامی، دانشگاهی و ایثارگری سرآمد دانشجویان دیگر باشد و توسط هیئت داوران انتخاب دانشجوی نمونه در معاونت دانشجویی تائید شوند، دانشجوی نمونه انتخاب شده و می‌توانند از تسهیلات صندوق تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی بهره‌مند شوند.
باشگاه خبرنگاران جوان

۹۴/۰۹/۰۲
۰۶:۲۳

ثبت نام 17 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های کشور

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، خواستار افزایش مشارکت کشورهای عضو در راستای تقویت پروسه استانبول در حوزه آموزش عالی شد.

پول‌نیوز- قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت:دهها هزار نفر از اتباع افغانستان در سه دهه گذشته از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند و اکنون نیز 17 هزار دانشجوی افغان ثبت نام کرده اند.
 
حسین سالار آملی روز دوشنبه در سومین نشست کارگروه فنی منطقه ای کشورهای قلب آسیا - پروسه استانبول، به طرح و برنامه های اجرا شده جمهوری اسلامی برای تقویت آموزش پایه و عالی در پروسه استانبول اشاره کرد و اعطای بورس های تحصیلی به اتباع افغان، امضای یادداشت تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم، ایران با وزارت تحصیلات عالیه افغانستان، از جمله این برنامه ها دانست.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، به دستور مقام معظم رهبری برای ثبت نام از دانش آموزان افغان در مدارس ایران نیز اشاره کرد و آن را نشان دهنده توجه ایران به توسعه آموزش در افغانستان دانست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، خواستار افزایش مشارکت کشورهای عضو در راستای تقویت پروسه استانبول در حوزه آموزش عالی شد.
سومین نشست کارگروه فنی منطقه ای کشورهای قلب آسیا-پروسه استانبول صبح امروز (دوشنبه) با حضور وزیر تحصیلات عالی افغانستان و نمایندگان 14 کشور عضو و سازمان های بین المللی حامی، در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که به ریاست قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در حال برگزاری است، کشورهای عضو، برنامه و طرح های خود را برای مشارکت در بهبود و ارتقای همکاری های آموزشی پروسه استانبول اعلام کردند.
کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، پاکستان، هند، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، ترکیه، ترکمنستان و ایران، عضو کارگروه اقدامات اعتمادساز آموزشی (CBM) پروسه استانبول هستند؛ جمهوری اسلامی ایران راهبر این کارگروه فنی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مرجع ملی آن است.
براساس این گزارش نخستین نشست کارگروه فنی در سال 1392 در تهران و دومین نشست نیز در کابل برگزار شده بود.
منبع: ایرنا

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۵۴

اختصاص وام به دانشجویان ممتاز و نمونه کشوری

به گزارش ایران خبر ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم  در خصوص اختصاص وام تحصیلی به دانشجویان ممتاز و نمونه کشور توضیح داد: به دانشجویان ممتازی که برگزیده گروه‌های پنج‌گانه آزمون سراسری، المپیادهای علمی دانش‌آموزی کشور و جشنواره‌های خوارزمی تا حداکثر دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی تعلق می‌گیرد.
 
وی میزان وام تحصیلی را با تفکیک وضعیت تاهل دانشجو این گونه بیان کرد: برای دانشجویان مجرد ماهیانه 750 هزار تومان و برای دانشجویان متاهل ماهیانه 105 هزار تومان و به ازای هر فرزند 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
 
وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، رعایت شئون اسلامی، دانشگاهی و ایثارگری سرآمد دانشجویان دیگر باشد و توسط هیئت داوران انتخاب دانشجوی نمونه در معاونت دانشجویی تائید شوند، دانشجوی نمونه انتخاب شده و می‌توانند از تسهیلات صندوق تا دو برابر سقف مجاز وام تحصیلی عادی بهره‌مند شوند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۵:۱۷

تاکید ایران و کره جنوبی بر افزایش تعاملات در حوزه نوآوری در فناوری

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم از تاکید مسوولان علمی ایران و کره جنوبی بر افزایش تعاملات علمی به ویژه در حوزه نوآوری در فناوری خبر داد.

خسرو پیری که به همراه دیگر اعضای هیات ایرانی به منظور شرکت در برنامه آموزشی برای سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری به کره جنوبی سفر کرده است درباره جزییات این ماموریت کاری به خبرنگار علمی ایرنا گفت: هیات ایرانی، روز گذشته (اول آذرماه) در حاشیه اجلاس سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری با 'یوان ییم' مدیرکل دفتر بررسی و ارزیابی بودجه های تحقیق و توسعه کشور کره جنوبی وابسته به موسسه سیاستگذاری در علم و فناوری این کشور و برخی از مدیران آن موسسه دیدار و گفت و گو داشتند.
وی افزود: 'یوان ییم' آمار بالای محققان و دانشجویان ایرانی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی را فرصت ارزنده ای برای پیشرفت ایران در مسیر توسعه نوآوری و فناوری توصیف کرد و آن را نشانگر جوان بودن جامعه ایرانی آن هم جامعه ای بنا شده بر بنیان نیروی انسانی جوان، دانش محور، تحصیلکرده و با پتانسیل عظیم علمی و تحقیقاتی دانست.
پیری خاطرنشان کرد: مسوولان علمی کره جنوبی در این دیدار تاکید داشتند که اگر این نیروی عظیم مجهز به علم و دانش به سمت ارتقای صنعت، کشاورزی، فناوری و نوآوری در ایران به حرکت درآید در آینده نه چندان دور ایران به کشوری با فناوری و نوآوری توسعه یافته و ضریب اشتغال بالا تبدیل خواهد شد و چنانچه خللی در این مسیر اتفاق افتد علاوه حجم بالای دانش آموختگان فاقد شغل، فرصتی برای جذب آنها توسط کشورهای توسعه یافته علم و فناوری فراهم خواهد ساخت که مطلوب نیست.
وی ادامه داد: در این دیدار همچنین، موضوع تمرکز دانشجویان تحصیلات تکمیلی بر تحقیقات مبتنی بر نیازهای جامعه ایران به عنوان ضروریات پیشرفت فناوری و اقتصاد کشور مورد توجه قرار گرفت چراکه هدفمند شدن پایان نامه های دانشگاهی از اصول ابتدایی فعالیت های دانشگاهی برنامه محور است.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم تصریح کرد: همانطور که مسوولان علمی کره جنوبی هم اذعان داشتند حجم بالای ذخایر نفت و گاز و منابع طبیعی در ایران، پشتوانه عظیم توسعه مبتنی بر دانایی است اما این منابع ارزشمند طبیعی باید به منظور سرعت بخشیدن به توسعه علم، فناوری و نوآوری مورد استفاده قرار گیرند زیرا در غیراینصورت، پیشرفتی ظاهری و بدون بنیان به دست خواهد آمد و با طی این مسیر صورت مساله لزوم ارتقای فناوری و نوآوری پاک خواهد شد.
به گزارش ایرنا، برنامه آموزشی برای سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری با حضور مسوولان علم و فناوری 29 کشور از جمله ایران، امروز 23 نوامبر (دوم آذرماه) در شهر سئول پایتخت کره جنوبی و با سخنرانی پروفسور 'یونگا پارک' رئیس موسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری آن کشور آغاز شد.
یونگا پارک در ابتدای سخنرانی خود ضمن ارائه گزارش از وضعیت فناوری در کشور کره جنوبی از دهه 60 میلادی تاکنون، هدف کره را از ارتقای وضعیت فناوری آن کشور، عضویت در گروه جی 7 (G7) عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزی حداقل 10 ساله و با تمرکز بر توسعه نوآوری در فناوری و نیز تأسیس موسسات حمایت کننده مالی متعدد و بر مبنای توسعه رقابتی، بخش زیادی از این مسیر را طی کرده است.
وی افزود: ایجاد موسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری کره (KISTEP) وابسته به وزارت علوم، فناوری اطلاعات و برنامه ریزی آینده کره در سال 1999 به تحقق این امر کمک بسیار زیادی کرده است.
رئیس موسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری کره جنوبی، سه عامل اساسی انتقال کره جنوبی از کشوری با درآمد سالیانه پایین به کشوری با درآمد بالا را شامل فعالیت بالای R&D و افزایش کیفیت نیروی انسانی، رقابت در سطح بین المللی و بهره وری بالا از موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه پایه و اساس علوم و فناوری و نوآوری کره جنوبی را دانشگاه های این کشور تشکیل می دهند، گفت: از برنامه های مهم ارتقای بهره وری در دانشگاههای کره جنوبی، ارائه مشوق های مختلف برای محققان و نوآوران، آموزش جوانان با استعداد، دعوت از دانشمندان خارجی و آموزش در دوره های مختلف سنی مردم کره است.
به گفته پارک، تعداد مراکز R&D (تحقیق و توسعه) در کره جنوبی از 100 مرکز در سال 1982 به 31 هزار و 502 مرکز در سال 2014 افزایش یافته است.
وی اعلام کرد: بودجه تحقیق و توسعه بخش غیردولتی کره جنوبی نیز از سال 1982 تا 2014 تقریبا 180 برابر افزایش یافته و از رقم 27 میلیون دلار در سال 1982 به 48.8 میلیارد دلار در سال 2014 رسیده است.
پارک خاطرنشان کرد: کمپانی سامسونگ اکنون دومین رتبه در دنیا از نظر هزینه کرد تحقیق و توسعه را در اختیار دارد و کره نیز جزو دو کشور اول دنیا به لحاظ نوآوری در فناوری به شمار می آید.
براساس آمارهای ارائه شده از سوی رئیس موسسه سیاستگذاری و ارزیابی علم و فناوری کره جنوبی، درحال حاضر 25 نهاد بزرگ دولتی در این کشور از تحقیقات دانشگاهی حمایت مالی می کنند و 22 کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه نیز در فعالیت های بخش R&D کره مشارکت دارند.
وظیفه اصلی KISTEP در کره سیاستگذاری و برنامه ریزی، ارزیابی و پایش علم، فناوری و نوآوری و همچنین تعیین بودجه و هماهنگی بین موسسات تحقیق و توسعه کشور کره جنوبی است.
علمی**1055**1440

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۱۴

آغاز ثبت نام فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد از ۵ دی

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد حسین زاده لطفی در نشست هماهنگی و پایش امور استان های دانشگاه آزاد با بیان اینکه ثبت نام متقاضیان در فراخوان جذب هیات علمی این دانشگاه از ۵ دی ماه آغاز می شود، گفت: بررسی تمامی پرونده های فراخوان های گذشته این دانشگاه توسط هیات اجرایی جذب استان ها تایید نهایی می شود و حداکثر تا ۳۰ دی ماه به وزارت علوم ارسال می شود.
وی تأکید کرد: براساس آمارها، جذب هیات علمی این دانشگاه در سال جاری نسبت سال های گذشته رشد خوبی داشته است.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید تا پایان سال جاری ۵ هزار عضو هیات علمی تمام وقت جذب این دانشگاه شوند، از روسای واحدهای استان درخواست داریم در این زمینه جدیت بیشتری انجام دهند.
حسین زاده لطفی گفت: ثبت اعلام نیازهای واحدها برای جذب اعضای هیات علمی از ۳ تا ۱۳ آذرماه صورت می گیرد و بررسی اعلام نیازهای واحدها توسط دبیرخانه هیات اجرایی جذب استان مربوطه نیز از ۳ تا ۲۳ آذرماه ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: بررسی نهایی اعلام نیازها توسط مرکز امور هیات علمی سازمان مرکزی دانشگاه نیز از ۳ آذرماه تا ۴ دی ماه انجام می شود.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد با بیان جزئیاتی از فراخوان جذب هیات علمی در این دانشگاه اظهار داشت: در این سامانه امکان تغییر اعلام نیازها پس از تایید نهایی در سامانه، وجود ندارد.
حسین زاده لطفیی خاطرنشان کرد: همچنین واحدهای جامع تنها می توانند به فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصصی به جز گروه معارف در فراخوان اعلام نیاز کنند.
وی تصریح کرد: همچنین درج فراخوان برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد به استثنای گروه هنر، ممنوع است.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد گفت: درخواست جذب برای دروس عمومی در رشته های ریاضی، تربیت بدنی و زبان انگلیسی باید مد نظر قرار گیرد و اعلام نیاز برای گروه معارف اسلامی، مطابق آمار اعلام شده از سازمان مرکزی این دانشگاه الزامی است.
حسین زاده لطفی بیان کرد: همچنین واحدها و مراکز آموزشی پس از تأیید صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان در هیات اجرایی جذب استان مربوطه، نسبت به صدور حکم کارگزینی پیمانی یکساله اقدام کنند.
وی درخصوص متقاضیان گروه معارف اسلامی برای جذب هیات علمی گفت: هیات های اجرایی جذب موظفند توانایی علمی و عمومی متقاضیان را از معاونت استادان دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها استعلام کنند.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد با بیان اینکه هیات های اجرایی جذب استان ها باید نسبت به دعوت از تمامی متقاضیان جذب و بورس که حائز شرایط هستند، اقدام کنند، گفت: در صورت موافقت شورای مرکزی جذب و بورس دانشگاه، واحدها ملزم به استخدام یا بورسیه این متقاضیان هستند.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۱۴

توکلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو خبر داد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد از ۱۶ آذر/ تکمیل ظرفیت دکترا هنوز ابلاغ نشده است

مشاور عالی سازمان سنجش از ثبت نام شرکت در آزمون کارشناسی ارشد از ۱۶ ‌آذر خبر داد.

حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۵ گفت:ثبت نام این آزمون از ۱۶ آذر آغاز خواهد شد.
 
وی در خصوص ثبت نام آزمون دکترا گفت: ثبت نام آزمون دکترا سال ۹۵ هم از ۶ دی ماه آغاز خواهد شد.
 
توکلی در ادامه در خصوص تکمیل ظرفیت دکترا سال جاری افزود: تاکنون ظرفیت جدید برای تکمیل ظرفیت به سازمان سنجش اعلام نشده و پیش بینی می‌شود که دانشگاهها امسال تکمیل ظرفیت در آزمون دکترا نداشته باشند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۹:۳۹

زمان‌بندي آزمون‌هاي سراسري، ارشد و دكتري 95

 سازمان سنجش اعلام کرد؛  زمان‌بندي آزمون‌هاي سراسري، ارشد و دكتري 95   به گزارش آفرينش، براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاري آزمونهاي سراسري، كارشناسي ارشد و دكتري 95 به اين ترتيب است؛
آزمون دکتري نوبت اول و دوم سال 95
بر اساس زمان‌بندي سازمان سنجش، ثبت نام آزمون دکتري سال 95 براي نوبت اول از تاريخ 6 دي ماه 94 آغاز مي‌شود تا 15 دي ماه سال جاري ادامه دارد. هم‌چنين آزمون اين دوره 14 اسفند ماه 1394 برگزار مي‌شود.
متقاضيان آزمون دکتري براي نوبت دوم نيز مي‌توانند از 24 مرداد ماه 95 لغايت 30 مرداد ماه 95 براي ثبت نام اين آزمون به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند.
آزمون دکتري براي نوبت دوم در تاريخ 7 آبان 95 برگزار مي‌شود.
آزمون کارشناسي ارشد و سراسري سال 95
داوطلبان آزمون تحصيلات تکميلي يا کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 95 بايد براي ثبت نام اين آزمون از تاريخ 16 آذر 94 تا 22 آذر ماه 94 به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند. آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته 16 و17 ارديبهشت ماه سال 95 برگزار خواهد شد.
سازمان سنجش آموزش کشور مهلت ثبت نام براي داوطلبان آزمون سراسري سال 95 را از تاريخ 19 بهمن ماه 94 لغايت 28 بهمن 94 مقرر کرده است. اين آزمون 24 و 25 تير ماه 95 برگزار مي‌شود.جدول زمان‌بندي ثبت نام و آزمون‌هاي سال 95 بر روي سايت رسمي سازمان سنجش آموزش کشور به نشانيwww.sanjesh.org قرار گرفته است.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۱:۵۱

دو کتاب با موضوع فردوسی در مشهد رونمایی شد

به گزارش خبرنگار مهر، همجواری آرامگاه فردوسی طوسی با دانشگاه فردوسی فرصت مغتنمی را برای این دانشگاه رقم زده است و از گذشته توجه خاصی به شاهنامه و فردوسی در گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه صورت گرفته و پایان نامه های زیادی در این موضوع کار شده است.
بر اساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر ایجاد قطب های علمی در دانشگاه های معتبر قطب علمی فردوسی شناسی نیز در دانشگاه فردوسی مشهد شکل گرفت که با استقبال وزارت علوم همراه شد و هر سال در روز ۲۵ اردیبهشت و در راستای فردوسی شناسی همایش هایی توسط قطب علمی این دانشگاه برگزار می شود.
در همین راستا تالیف دو کتاب «زیر این نخل بلند» و «چنین گفت دهقان» نیز با هدف ترویج فرهنگ فردوسی شناسی صورت گرفت.
دکتر محمد جعفر یاحقی در این مراسم اظهار کرد: کتاب «زیر این نخل بلند» جستارهایی در مخاطب شناسی شاهنامه شامل ۱۷ مقاله است که توسط دانشجویان دوره دکتری ادبیات فارسی به نگارش درآمده و مجموعه این مقالات به صورت کتاب منتشر شده است.
مولف کتاب های «زیر این نخل بلند» و «چنین گفت دهقان» نیز در توضیح علت چاپ مقالات علمی در یک کتاب گفت: به دلیل شرایط تاسف باری که در مجلات علمی پژوهشی وجود دارد کتاب ها بیشتر از مجلات خوانده می شوند و در نتیجه با موافقت دانشجویان و با هدف جلوگیری از ضایع شدن زحمات آنها این کتاب چاپ شد.
یاحقی با بیان اینکه تا به حال چنین کاری انجام نشده است، افزود: عنوان کتاب نیز با توجه به بیتی از شاهنامه انتخاب شده و اصرار من همیشه بر این بوده است که عنوان کتاب هایم را با توجه به ابیاتی از کتاب های شاعران معروف انتخاب کنم.
وی با اشاره به اینکه این کتاب در راستای مخاطب شناسی شاهنامه و توجه به تحقیقات دانشجویی در این زمینه است، ادامه داد: در زمینه مخاطب شناسی با توجه به تحقیقات صورت گرفته شاهنامه بر حماسه سرایی، تاریخ نگاری و نیز بر شعر بسیاری از شاعران تاثیرگذار بوده است و علاوه بر آن از نگارگری، خوش نویسی و موسیقی نیز تاثیرات شاهنامه و فردوسی بهره های فراوان برده اند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۱۴

معصومیتی که به پای ماندن بر کرسی ریاست هزینه شد آخرین حامی فرجی‌دانا در سیستان و بلوچستان هم عزل شد/ نتیجه تلاش ۳ رئیس دانشگاه برای همراهی با اعتدال چه شد؟

صبح امروز مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان برگزار شد تا عیسی پیری آخرین بازمانده از ۳ رئیس دانشگاه استان سیستان و بلوچستان باشد که در زمان استیضاح وزیر سابق علوم، برای همراهی با دولت تلاش کرده بودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از زاهدان، صبح امروز مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان برگزار شد تا عیسی پیری آخرین بازمانده از سه رئیس دانشگاه استان سیستان و بلوچستان باشد که در زمان استیضاح وزیر سابق علوم برای همراهی با دولت تلاش کرده بودند.
 
بیست و یکمین روز از مرداد ماه بود که استیضاح وزیر علوم با ۵۱ رای نمایندگان خانه ملت اعلام وصول شد، درست از همان روز جوسازی ها علیه این استیضاح آغاز شد و عده‌ای افراطی سعی داشتند این استیضاح را سیاسی جلوه دهند و نمایندگان را از این تصمیم منصرف کنند.
 
شبهه افکنی در خصوص استیضاح و مبالغه برخی افراد معلوم الحال در دفاع از فرجی دانا که با کارنامه‌ای که به زعم بسیاری از کارشناسان قابل دفاع نبود، حرکتی برای التهاب فضای جامعه و فشار به نمایندگان بود؛ تندروهای استان سیستان و بلوچستان نیز همگام با سایرین دست به کار شدند و با فشار بر حلیمه عالی، نماینده سیستان در این راه اندکی موفق بودند و وی را وادار به عقب نشینی از رای خود کردند.
خانم نماینده تنها یک روز مانده به استیضاح، امضای خود را پس گرفت؛ اما این یک امضا در تصمیم نمایندگان تاثیری چندانی نداشت، به طوری که ۱۲ امضای دیگر نیز پس از عقب نشینی نماینده زابل به نامه استیضاح افزوده شد.
اما در آن بین روسای دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان نیز از غافله عقب نماندند؛ این افراد که به دلیل بر سر کار آمدن دولت جدیدی که مشی سیاسی متفاوت با آنها را داشت، ماندن کرسی خود را متزلزل می‌دیدند و ماندن در پست ریاست دانشگاه را به نوعی در گرو حمایت از فرجی دانا می‌پنداشتند، در تعریف و تمجید از رضا فرجی دانا گوی سبقت را از یکدیگر ربوده و به ستایش از عملکرد یکساله وزیر علوم سابق پرداختند.
 
علیرضا رضوانی، رئیس سابق دانشگاه سیستان و بلوچستان در آن زمان طی نامه‌ای به طرفداری از فرجی دانا پرداخت و با بیان اینکه عملکرد رضا فرجی دانا، وزیر علوم در زمینه ارتقای فعالیت های علمی و تحقیقاتی در مراکز دانشگاهی قابل تقدیر است، گفت: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مدت وزارت خود در زمینه های علمی، پژوهشی، فرهنگی و عمرانی اقدامات خوبی در دانشگاه های کشور داشته است.
وی اظهار داشت: حاکمیت فضای بدون تنش بر مراکز دانشگاهی کشور از جمله نتایج عملکرد خوب فرجی دانا محسوب می شود.
رییس دانشگاه سیستان وبلوچستان گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تخصصی شدن مراکز علمی، وزیر علوم به منظور تحقق فرمایش رهبری در یک سال گذشته دانشگاه ها را به سمت فعالیت های علمی و پروژه های تحقیقاتی و کاربردی سوق داده و در این زمینه تلاش خوبی کرده است.
 
همچنین عیسی پیری، رئیس سابق دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان در حمایت از فرجی دانا گفت: نمایندگان نباید انتقادات اندک خود از وزرا را به فضای عمومی بکشانند. با وجود قرار داشتن در آستانه سال تحصیلی جدید دانشگاهها، اکنون زمان مناسبی برای استیضاح دکتر فرجی دانا نیست.
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس در صورت نداشتن رضایت از عملکرد وزیر علوم می توانند انتقادات خود را به صورت خصوصی به وی انتقال دهند و با ارائه راهکار به رفع کاستی ها کمک کنند.
 
همچنین محمود اوکاتی، رئیس سابق دانشگاه زابل نیز طی نامه‌ای به طرفداری از فرجی دانا پرداخت و شنیده ها حاکیست که علت اصلی عقب کشی حلیمه عالی از استیضاح وزیر سابق علوم، اسرار رئیس سابق دانشگاه زابل بوده است.
 
این اظهارات روسای دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان در حمایت از فرجی دانا در حالی بیان شده بود که مرور دلایل استیضاح؛ که شامل وقفه در رشد علمی کشور، عدم توجه به رویه‌های قانونی، بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و انتصابات مسئله‌دار در وزارت خانه، نشان می‌دهد نمایندگان ملت که خود به فرجی دانا رای اعتماد داده بودند، اکنون نسبت به این رفتار وی واکنش نشان داده و بر عزل وی مسر بودند.
 
پس از کش و قوس های فراوان در خصوص استیضاح وزیر علوم سرانجام روز ۲۹ مرداد، این استیضاح برگزار شد و نمایندگان ملت با ۱۴۵ رای موافق، فرجی دانا را از ادامه همکاری با وزارت علوم بازداشتند.
 
گفتنی است با وجود گذشت بیش از دو سال از عمر دولت یازدهم همچنان اوضاع علمی و دانشگاهی کشور وخیم می‌باشد؛ به گونه‌ای که مقام معظم رهبری چند روز پیش در دیدار با روسای دانشگاه‌های کشور نیز از افت رشد علمی و همچنین اتفاقات فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها ابراز نگرانی کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۶:۴۷

فرش قرمز دانشگاههای ایران برای سرآمدان علم و آموزش جهان

دانشگاهیان کشور سال تحصیلی جدید را با توافق برجام آغاز کردند؛ این روزها دانشگاههای مطرح کشور که سری در میان سرهای دانشگاههای غول پیکر جهان دارند، برای بلندپایگان مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی سایر کشورها فرش قرمز پهن کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تبادل و تعامل با دانشگاههای داخل و خارج از کشور یکی از ابزارهای پیشرفت علمی هر دانشگاه به شمار می آید. ابزاری که علاوه بر کمک به تغییر رتبه و امتیاز در رنکینگ‌های بین المللی، می‌تواند چراغ راه تحقق نیازهای علمی، پزشکی، فناوری، پژوهشی و حتی سلامت کشور باشد. باید گفت دانشگاههای بزرگ و کوچک ایران که تعدادشان به اذعان برخی مسئولان آموزشی کشور به 200 و اندی مرکز می‌رسد، طی سالهای گذشته در این زمینه گام هایی برداشته اند.
دانشگاه تهران سردمدار ارتباط با دانشگاههای خارجی
دانشگاه تهران دانشگاه مادر کشور در این میان بیشتر و پر رنگ تر از سایر دانشگاهها پیشگام بوده و تقریباً هر ماه دیدارهایی با مسئولان مراکز آموزشی و علمی جهان داشته و دارد؛ در دانشگاههای دیگر هم مناسباتی به این شکل صورت می‌گرفت اما گاهی به خاطر تحریم‌ها و مشکلاتی که در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی ایران وجود داشت این دیدارها که در آن وعده های بورس دانشجویان، تبادل استاد و دانشجو، اجرای دورهای مشترک و سایر قول‌ها و قرارها دیده می‌شد در برخی از مواقع رنگ تحقق به خود نمی‌دید.
دانشگاههای صنعتی از جمله شریف و امیرکبیر بیشتر از سایر دانشگاهها ضربه زیادی به خاطر تحریم‌ها خوردند که همین امر باعث خروج نخبگانشان شد اما حالا حتی نخبگان خارج نشین هم چشم امید به این دیدارها و تبادلات علمی ایران و خارجی ها دارند.
دیدارهایی از جنس توافق
در این گیر و دار، توافق برجام پای آنهایی را که باید، به دانشگاهها باز شد. از مسئولان بنیاد تحقیقات و موسسه ماکس پلانک آلمان گرفته تا وزیر آموزش و تحقیقات ایتالیا، رئیس پارلمان اروپا، روسای دانشگاههای ژاپنی و نمایندگی آژانس‌های دانشگاههای فرانسوی، دانشگاه صنعتی مونیخ، و حتی وزیر امور خارجه آلمان میهمانان دانشگاههای مطرح کشور از جمله تهران، صنعتی شریف، شهید بهشتی و علم و صنعت در این مدت شده‌اند.
بازار دیدار از پارک‌های علم و فناوری و دانشگاههای مطرح کشور داغ و قلم‌ها برای امضای تفاهم نامه های علمی و فناوری روان‌تر شده‌اند؛ تند و تند گزارش‌هایی از قدرت علمی مراکز آموزشی هر دانشگاه از سوی مسئولان دانشگاههای میزبان و میهمان شنیده می‌شود که همه خبر خوش پیشرفت علمی مراکز ایران را نشان می‌دهد. ضعف‌هایی هم در این میان وجود دارد که خلاء به گفته مسئولان می‌تواند با امضای تفاهم‌نامه‌ها تا حدی پر شود.
همه وعده هایی که عملی می‌شود
در تمام این دیدارها، تفاهم نامه‌هایی میان دانشگاههای ایرانی و خارجی امضا شد که اخبار خوشی از قلم این توافقات به چشم می‌آید. امضای تفاهم نامه‌هایی برای رشته علوم فنی و مهندسی، اجرای دوره های مشترک با کشورهایی که کمتر با ایران ارتباط داشتند، فصل جدیدی از مناسبات علمی را پیش روی ایران باز کرده است. نماینده آژانس‌های دانشگاههای فرانسوی که برای اولین بار به ایران آمده اعلام کرده که به برگزاری کنفرانس‌ها و دوره‌های مشترک کمک می کند. در قراری دیگر، تبادل استاد و دانشجو افزایش می‌یابد.
آشتی کنان کشورهایی که قهر بودند!
جالب است بدانید در میان این کشورها، کشورهایی مثل ایتالیا، فرانسه، نروژ و سوئیس که در گذشته ارتباطات علمی با ایران نداشتند حالا پا پیش گذاشته و در صف انتظار برای ورود به کشورمان هستند!
حالا همه از دانشگاههای ایران تعریف می‌کنند و پیشرفت علمی کشور را مطلوب می‌دانند، حتی اشتان مایر وزیر امور خارجه آلمان که اواخر مهرماه در دانشگاه تهران برای نخستین بار حضور یافت، گسترش مناسبات ایران با آلمان را مدیون دانش آموختگان و استادان دو کشور دانست که روابط کم رنگ این دو کشور را بار دیگر پر رنگ کردند.
و یک خبر خوش اینکه همگام با این رفت و آمدها، گسترش زبان فارسی در جهان که یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است، از اهداف مهم این دیدارهای علمی به شمار می آید و بسیاری از کشورها تمایل دارند کرسی‌های زبان فارسی را فعال کنند.
صف طولانی ورود مسئولان علمی کشورهای جهان به ایران
حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل طی گفتگویی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از ورود میهمانان خارجی به ایران طی روزهای و هفته‌های آینده خبر داد.
وی با بیان اینکه برجام دلیلی برای توسعه ارتباط میان دانشگاههای ایرانی و خارجی است، سطح بالای علمی و فناوری کشورمان را دلیل دیگری برای استقبال کشورهای خارجی از امضای تفاهم نامه با ایران عنوان کرد و از حضور نمایندگان دانشگاههای خارجی در کشورمان طی روزها و هفته های آینده خبر داد.
به گفته این مقام مسئول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به زودی وزیر آموزش کشور افغانستان، وزیر فناوری کشور آفریقای جنوبی، وزیر علوم و فناوری کشور ترکیه، هیئت هایی از کشورهای آلمان و اتریش در ایران حاضر می‌شوند و این روند با سرعت مناسبی در حال جلو رفتن است.
سالار آملی اما در این میان به یک نکته هم اشاره کرد و افزود: به منظور بهره برداری از فضای ایجاد شده، تمایل نداریم این دیدار با سرعت بیش از حدی صورت گیرد چون لازم است از فرصت های پیش آمده در این دیدارها بهره‌برداری هم کنیم.
گزارش از فاطمه زارعی
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۰۰

رئیس دانشگاه شهید بهشتی: اولویت دانشگاه ها توجه ویژه به فضای مجازی برای کاهش آسیب ها باشد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اولویت دانشگاه ها باید علاوه بر پرداختن به امورغیرمجازی، توجه ویژه به فضای مجازی باشد تا آسیب های ناشی از این فضای جدید به شدت کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمدمهدی طهرانچی روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بین دانشگاه شهید بهشتی و شرکت ارتباطات سیار ایران در محل این دانشگاه افزود: چه بخواهیم و چه نخواهیم فضای مجازی توسعه خواهد یافت و مردم از آن بهره مند خواهند شد.
وی تاکید کرد: شایسته آن است که دانشگاه ها با ورود به این فضای جدید و تولید محتواهای مناسب، آسیب های ناشی از این فضا را کاهش داده و تنها مصرف کننده نباشند.
طهرانچی با تاکید بر عمل به سیاست های کلی نظام در سند علم و فناوری کشور و برنامه ششم توسعه اظهار داشت: فناوری اطلاعات سرآمد فناوریهای تحولی قرن 21 است و براین اساس دانشگاه ها باید با پرداختن به امور مرتبط با این فناوری، نیازهای جدی این بخش را تامین کنند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: پژوهشکده فضای مجازی با هدف شناخت دقیق این حوزه و ارائه راهکارهای لازم در این دانشگاه راه اندازی و برنامه کلان فضای مجازی نیز تدوین شده است.
وی افزود: دانشکده های علوم انسانی این دانشگاه نیز مسائل مربوط به علوم اجتماعی را در فضای مجازی به جدیت دنبال می کنند.
طهرانچی خبر داد: مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی با حمایت معاونت علمی رئیس جمهوری کلیدخورده و سال آینده افتتاح خواهد شد.
وی با تاکید بر حرکت همه جانبه دانشگاه در فضای مجازی خاطرنشان کرد: براین اساس راه اندازی مجموعه دانش بنیان در این دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: در این مجموعه که متشکل از مرکز نوآوری، مرکز شتابدهی استارتاپ و تولیدکننده محتواست از ایده های دانشگاهی مرتبط با این بخش، حمایت خواهد شد
وی ادامه داد: در فاز نخست، یک مجموعه دانش بنیان به عنوان نسل دوم مراکز رشد با بهره گیری از الگوهای موفق دانشگاهی در دنیا راه اندازی شده است که این مرکز حلقه اتصال مرکز نوآوری، استارتاپها و پارک علم و فناوری دانشگاه خواهد بود.
طهرانچی گفت: در این تفاهمنامه راهکارهای قانونی اجرای این طرح دیده شده است و قرار است تا 2 ماه آینده اقدامات اجرایی آن انجام شود.
وی از حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا مرتبط با فناوریهای ارتباطی در این تفاهمنامه خبرداد و گفت: پروژه های مدنظر دانشگاه در مرکز رشد از ایده تا محصول مورد حمایت واقع می شوند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به پروژه های در دست اقدام این دانشگاه در زمینه فضای مجازی گفت: در بخش سلامت الکترونیک تفاهمنامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی نیز به امضا رساندیم که براساس آن، موضوع سلامت الکترونیکی در بعد فنی، علوم انسانی و پزشکی به عهده این دانشگاه گذاشته شد و هم اکنون نیز کار طراحی این پروژه و تقسیم کار ملی برای آن در حال انجام است.
وی افزود: همچنین در زمینه تاثیر استفاده از ابزارهای ارتباطی و فناوری بر سلامت روان، گروه های پژوهشی در دانشگاه تشکیل شده است تا کودکان، نوجوانان و خانواده ها که در معرض ابزارهای ارتباطی قرار دارند آسیب شناسی شوند.
طهرانچی گفت: این موضوع در نهایت منتج به تدوین پیوست فرهنگی در چارچوب گسترش اخلاق و معرفت اجتماعی در جامعه می شود که البته هنوزیک کار پژوهشی است.
مراسم امضای تفاهم نامه همکاری توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بین دانشگاه شهید بهشتی و شرکت ارتباطات سیار ایران همراه اول در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
اقتصام(3)2078** 2023

۹۴/۰۹/۰۱
۲۰:۱۱

روز گذشته صورت گرفت؛ برداشتن پوسترهای اعلام برنامه‌ بورسیه‌ها در دانشگاه تهران/ پیش بردن دانشگاه به سمت تک صدایی!

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفت: برای برگزاری برنامه بررسی بورسیه‌های دانشجویی با بی‌اخلاقی‌هایی مواجه شدیم به طور مثال پوسترهای برنامه از دیوارهای دانشگاه برداشته شد. 

رضا نظری دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به برنامه روز گذشته پیرامون مسائل ومشکلات بورسیه‌ها که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شده بود، گفت: در حین برگزاری برنامه بی‌اخلاقی‌هایی انجام شد و خبر دادند که پوسترهای اعلام برنامه از دیوارهای دانشگاه برداشته شده است. 
 
وی افزود: اینکه فضای یک جانبه در دانشگاه باشد و دانشگاه را به سمت تک صدایی ببریم پسندیده دانشگاه نیست. شاید در فضایی مانند پادگان بتوان این کار را انجام داد ولی اقتضای فضای دانشگاه اقتضای تبادل نظر است. 
 
نظری با بیان اینکه فرهنگ، علم و اقتصاد پایه‌های اصلی قدرت در انقلاب هستند، گفت: در تمدن نوین اسلامی باید به این سه مسئله توجه شود، سم مهلکی که ما را از رسیدن به این هدف دور می‌کند بحث حاشیه‌سازی است. نکته اصلی دولت یازدهم این بود که اعلام می‌کردند وزارت علوم سهم جریان تندروی اصلاح‌طلب است، آقایانی که کارنامه خود را در گذشته نشان دادند. 
 
وی ادامه داد: چرا کشور را به سمت حاشیه می‌برند آن هم نهادی مانند دانشگاه که متولی اصلی پیشرفت است، زمانی که توفیقی برای کرسی وزارت علوم رأی نیاورد و فرجی دانا وزیر علوم شد، بی‌تدبیری صورت گرفت و در وزارت علوم سعی شد مقابل قانون ایستادگی شود به طوری که این وزارتخانه اسیر بازی‌های سیاسی شد و یکی از مصادیق بروز حاشیه در این وزارتخانه مسئله بورسیه‌ها بود، چرا اجازه ندادند مسیر قانونی پیرامون این مسئله طی شود. 
 
نظری گفت: یکی از عوامل اساسی این بود که جریان‌های سیاسی در این مسئله حضور داشتند که رشد و توسعه علمی، فرهنگی و اقتصادی کشور برایشان معنی ندارد. به طوریکه روزنامه‌های جریان اصلاحات هیچگاه در رابطه با پیشرفت علمی تیتر نزدند. 
 
نظری گفت: جامعه اسلامی دانشجویان از کامران دانشجو، رضا فرجی دانا، جعفر توفیقی و نجفی دعوت کرده‌اند تا در مناظره‌ای برای بررسی وضعیت بورسیه‌ها شرکت کنند تا اگر ادعایی هست مطرح شود.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۸:۴۶

ارسال 195 چکیده مقاله به همایش علمی فرش دستباف کشور

کاشان- ایرنا- رئیس انجمن علمی فرش ایران گفت: 195 چکیده مقاله به نخستین همایش علمی فرش دستباف کشور در خراسان جنوبی ارسال شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه کاشان، امیرحسین چیت سازیان اظهار داشت: نخستین همایش علمی فرش دستباف کشور نمایه شده در ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) توسط انجمن علمی فرش ایران چهارم و پنجم آذرماه در خراسان جنوبی برگزار می شود.
وی افزود: این همایش به منظور شناسایی ویژگی ها و معرفی پتانسیل فرش خراسان جنوبی، خاستگاه کهن فرش ایران و نیز در راستای حمایت از سیاست های توسعه پایدار مناطق مرزی و روستایی و اقتصاد مقاومتی براساس تولید فرش دستباف، همزمان با چهارمین دوسالانه دانشجویی فرش در دانشگاه بیرجند برگزار می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان تاکید کرد: همایش علمی فرش اولین بار است که به صورت علمی، پژوهشی از طریق پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه شده است.
وی مشارکت پژوهشگران و استادان و هنرمندان فرش کشور در این همایش را امیدوارکننده دانست و افزود: 195 چکیده مقاله به این همایش ارسال شده که براساس داوری های انجام شده 45 مقاله از بین آنها برای ارائه شفاهی، پوستر و چاپ در چکیده مقالات و انتشار الکترونیکی پذیرفته شد.
رئیس انجمن علمی فرش ایران محورهای اصلی این همایش را آینده پژوهی در فرش دستباف ایران و خراسان جنوبی، فناوری و مواد اولیه فرش دستباف، طرح و نقش و زیبایی شناسی، مدیریت، اقتصاد و بازاریابی فرش دستباف و تاریخ و گذشته شکوفای فرش خراسان جنوبی عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: در بین مقالات پذیرفته شده که در پنج محور اصلی همایش ارائه شده، برای اولین بار مقاله هایی از دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد فرش مشاهده می شود که بر ضرورت راه اندازی این مقطع تاکید دارد.
مدیر گروه مطالعات عالی هنر همچنین به برگزاری چهارمین دوسالانه فرش کشور همزمان با اولین همایش علمی فرش دستباف اشاره کرد و گفت: 283 اثرعلمی به دبیرخانه و111 اثر هنری از 23 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کشور به بخش نمایشگاهی دوسالانه فرش رسیده است.
چیت سازیان از ویژگی های این همایش را رشد حدود سه برابری آثار دانشجویی نسبت به دوسالانه قبلی و انتخاب دانشجوی نمونه و پایان نامه برتر فرش برای نخستین بار بیان کرد و افزود: از میان 21 متقاضی دانشجوی نمونه، 3 نفر و از بین 53 پایان نامه شرکت داده شده 13 پایان نامه در دو مقطع تحصیلی به مرحله نهایی راه یافته اند.
رئیس انجمن علمی فرش ایران اظهار داشت: از 49 مقاله رسیده به دبیرخانه 5 مقاله بصورت شفاهی و 18 مقاله بصورت پوستر ارائه می شود.
چیت سازیان گفت: این دو همایش با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز ملی فرش ایران، شرکت سهامی فرش ایران و استانداری خراسان جنوبی برگزار می شود.
3009/6021

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۳۶

نشان دهخدا به عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان رسید

اصفهان- ایرنا- نشان دهخدا در حوزه تاریخ به حجت الاسلام دکتر حسین عزیزی، عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه اصفهان رسید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل ازپایگاه خبری دانشگاه اصفهان، این نشان به دلیل تالیف کتاب «نقد و بررسی منابع تاریخی فتوح در سه قرن اول هجری با رویکرد فتوح ایران » تعلق گرفت.
مراسم اختتامیه نخستین دوره کتاب سال اعضای هیأت علمی دانشگاه­ های سراسر کشور (نشان دهخدا) در حوزه علوم انسانی 26 آبان در تهران برگزار و به نفرات برگزیده نشان دهخدا اعطا شد.
این مراسم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی برگزار شد و 14 اثر برگزیده در زمینه های مختلف از جمله تاریخ معرفی شدند.
این جشنواره با هدف برقراری پیوند میان پدیدآور و جامعه هدف، معرفی آثار برگزیده به جامعه علمی کشور، تحکیم و گسترش ارتباطات نظرورزانه با نخبگان و فرهیختگان، رشد و اعتلای فرهنگ تالیفی، نظریه پردازی و تولید علم، نگاه نقادانه به آثار و کتب مختلف علمی ، فرهنگی و ترجمه آثار برجسته تالیفی به زبان های بیگانه برگزار شد.
دانشگاه اصفهان با 70 سال قدمت بعنوان یکی از دانشگاههای جامع کشور، در رشته های علوم انسانی و علوم پایه دارای حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی است.
د/3011/ 6022

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۳۷

دانشجویان دانشگاه کاشان بیشترین آثار هنری را درچهارمین دو سالانه فرش کشور ارائه داده‌اند

رئیس انجمن علمی فرش ایران گفت: دانشجویان و دانش آموختگان فرش دانشگاه کاشان بیشترین مشارکت و همکاری را در چهارمین دوسالانه فرش کشور در بیرجند را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگارایلنا در کاشان، دکتر امیرحسین چیت سازیان اظهار داشت: براساس آمار دبیرخانه «چهارمین همایش ملی دانشجویان ودانش آموختگان فرش» ۲۸۳ اثرعلمی به دبیرخانه و۱۱۱ اثر هنری به بخش نمایشگاهی از ۲۳ دانشگاه وموسسه آموزش عالی کشور رسیده است که در مجموع: «دانشگاه کاشان» بیشترین وبالا‌ترین مشارکت را داشته وپس از آن به ترتیب دانشگاه‌های هنر اسلامی تبریز وهنر اصفهان بیشترین آثار را ارسال کرده‌اند.
وی افزود: این همایش همزمان با «اولین همایش ملی فرش دستباف خراسان جنوبی» چهارم و پنجم آذرماه (چهارشنبه وپنج شنبه این هفته) از سوی انجمن علمی فرش ایران در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.
مدیر گروه مطالعات عالی هنر خاطر نشان کرد: در این دو همایش که با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، مرکز ملی فرش ایران، شرکت سهامی فرش ایران و استانداری خراسان جنوبی برگزار می‌شود، علاوه برسخنرانی وارائه مقالات علمی و هنری نمایشگاهی از آثار هنرمندان استان ونیز دانشجویان ودانش آموختگان فرش سراسر کشور به نمایش در می‌آید وچند میزگرد وکارگاه تخصصی درزمینه کارآفرینی، آموزش عالی وشناخت فرش دستباف به توانمند سازی دانشجویان وپژوهشگران خواهند پرداخت.
چیت سازیان ازویژگی‌های این همایش را رشد حدود ۳۰۰ درصدی آثار دانشجویی نسبت به دوسالانه قبلی و انتخاب «دانشجوی نمونه فرش» و نیز انتخاب «پایان نامه بر‌تر فرش» برای نخستین بار بیان کرد و افزود: ازبین۲۱نفرمتقاضی دانشجوی نمونه، ۳نفر وازبین ۵۳پایان نامه شرکت داده شده ۱۳ پایان نامه در دو مقطع تحصیلی به مرحله نهایی راه یافته‌اند.
رئیس انجمن علمی فرش ایران اظهار داشت: از۴۷مورد اثر بافت ومرمت ۲۱مورد، از۷۲ اثر طراحی فرش ۲۸مورد، از۸ اثر رنگرزی ۵ مورد، از۳۶ رنگ ونقطه دستی وکامپیوتری ۱۷ مورد به مرحله نهایی و نمایشگاه آثار راه یافته‌اند.
همچنین از ۴۹ مقاله رسیده به دبیرخانه ۵ مقاله برای ارائه شفاهی و۱۸مقاله برای ارائه پوستر پذیرفته شده است.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۵۶

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری انجام می‌شود فراخوان نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان البرز

استانداری البرز به مناسبت هفته پژوهش برای حضور فعال دستگاه های اجرایی در برنامه های این هفته فراخوان داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج به نقل از روابط عمومی استانداری البرز، استانداری البرز به عنوان متولی هفته ملی پژوهش و فناوری در البرز، دومین نمایشگاه بزرگ دستاوردهای پژوهش و فناوری را با همکاری  کلیه دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها و فرمانداری‌ها و اهالی صنعت و معدن و تجارت کشاورزی در محل کرج، دانشگاه  پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، از تاریخ 14 الی 18 آذر ماه سال جاری برگزار می‌کند. این نمایشگاه فرصت مناسبی را در اختیار دانشگاه‌ها، مؤسسات دانش بنیان، بنگاه‌های دارای واحدR&D، تولیدکنندگان، صنعتگران، تجار، بانک‌ها و موسسات اعتباری و کلیه دست اندرکاران مرتبط با موضوع نمایشگاه قرار می‌دهد تا ضمن ارائه آخرین دستاوردهای علمی و فناوری با توانمندی‌ها و جدیدترین فناوری‌های داخلی آشنا، موجبات ارتقاء دانش فنی داخلی را فراهم و همزمان بازاریابی برای محصولات تولیدی و جلب سرمایه گذار را فراهم نمایند.
ضمناً مطابق سنوات گذشته در سالن‌های اختصاصی فن بازار و دستاوردهای پژوهشی، کارگاه‌های آموزشی متنوع و نشست‌های علمی برای برقراری ارتباط با بخش‌های اقتصادی و جامعه علمی کشور پیش‌بینی شده که جزییات آن از طریق سایت http://utcan.ut.ac.ir/research94  و به صورت مکتوب اطلاع رسانی شده است.
خواهشمند است پس از دریافت نامه نسبت به ثبت نام الکترونیکی و یا به آدرس ایمیل  m.po.125521@gmail.com و تکمیل و ارسال فرم‌های مربوطه که در سایت  مذکور مهیا شده است  اقدام نموده و پس از واریز 100 درصد هزینه متراژ مورد نظر، با بخش فنی ستاد اجرایی جهت انتخاب محل غرفه خود هماهنگی لازم را فرمایید.
ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفنهای 09122889772- 32241120- 026  با دبیر خانه جشنواره هفته پژوهش استان البرز  تماس بگیرید.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۰۱

انجام مقدمات تبادل تفاهم نامه بین اداره کل استاندارد و دانشگاه سیستان‌وبلوچستان

انجام مقدمات تبادل تفاهم نامه بین اداره کل استاندارد و دانشگاه سیستان‌وبلوچستان
نشستی برای همکاری و فراهم‌سازی مقدمات تبادل تفاهم‌نامه بین اداره کل استاندارد و دانشگاه سیستان و بلوچستان در محل دفتر دانشکده مهندسی شهید نیکبخت زاهدان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، مهندس شهرکی معاون استانداردسازی و آموزش اداره کل استاندارد استان در این نشست اظهار کرد: در راستای افزایش مشارکت بیشتر اساتید دانشگاه‌ها در تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی، نخستین جلسه تخصصی با حضور مدیران گروه‌های مهندسی دانشگاه سیستان‌وبلوچستان در محل دفتر دانشکده مهندسی شهید نیکبخت زاهدان برگزار شد.
وی در این نشست بر لزوم مشارکت بیشتر اساتید، دانشجویان و نخبگان در فرآیند استانداردسازی و مشارکت در تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی با عنایت به تفاهم‌نامه‌های موجود میان وزارت علوم و سازمان ملی استاندارد ایران و مزایای پیش‌بینی‌شده تاکید کرد.
در این جلسه مدیران گروه‌های مهندسی صنایع، شیمی، معدن، مکانیک، مواد و متالوژی، عمران و پژوهشکده نانو حضور داشتند.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار: 113

۹۴/۰۹/۰۲
۱۱:۴۶

مدیر مرکز رشد دانشگاه سمنان: 15 واحد فناور در نمایشگاه سراسری دستاوردهای پژوهش کشور حضور می یابند

سمنان - ایرنا - مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت : بیش از 15 واحد فناور این مرکز و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، برای شرکت در شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار در تهران اعلام آمادگی کردند.

محمد صادق ولی پور روز دوشنبه به ایرنا گفت: این نمایشگاه به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش از 23 تا 26 آذر 94 با هدف تقویت و تسهیل تبادل فناوری، حمایت از عرضه دانش فنی و فناوری، آموزش فنون تجاری سازی به پژوهشگران و دانشگاه ها و فراهم کردن زمینه انتقال و انتشار دانش و فناوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: واحدهای فناور زیر پوشش مرکز رشد دانشگاه سمنان که در این نمایشگاه حضور می یابند در حوزه های مکانیک، الکترونیک، آی تی، انرژی و ... فعالیت دارند.
ولی پور اظهار داشت: این نمایشگاه فرصت مناسبی را به شرکت کنندگان می دهد تا ضمن ارایه آخرین دستاوردهای علمی و فناوری ، دانش فنی داخلی را ارتقاء و برای محصولات تولیدی بازاریابی شود .
وی ایجاد اتاق ویژه برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه و حضور صندوق های تامین منابع مالی و نیز بانک صنعت، معدن و تجارت را از ویژگی های این دوره از نمایشگاه برشمرد و افزود : محصولات و فناوری های عرضه شده براساس شاخص سطح آمادگی فناوری (TRL) ارزیابی و از سوی نرم افزار هوشمند طبقه بندی و فناوری هایی که در سطح ششم این شاخص قرار گیرند به بازاریاب های فناوری معرفی می شوند که تا پایان نمایشگاه برای این فناوریها بازاریابی نمایند.
وی با اشاره به جذب 120 واحد فنار از ابتدای فعالیت مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از سال 1387 تاکنون، ادامه داد: واحدهای فناور با زیر پوشش قرار گرفتن در این مرکز تا حداکثر سه سال از کمکهای مالی، آموزشی، علمی و معنوی مرکز بهره مندی می شوند و پس از آن با رشد و تکامل لازم، مستقل و از پوشش مرکز رشد خارج می شوند.
مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان افزود: از ابتدای فعالیت این مرکز تاکنون تعداد 60 واحد فناور توانمندسازی و از چرخه حمایتی این مرکز خارج شده اند.
مراکز رشد پارکهای علم و فناوری در دانشگاه ها، با حمایت از شرکتهای دانش بنیان و نخبگان علمی، بستر لازم برای افراد صاحب ایده و خلاق را فراهم می کند و در مسیر تبدیل ایده به ثروت شرکتهای دانش بنیان و صاحبان ایده را یاری می رساند.ک/3
6026/6031

۹۴/۰۹/۰۲
۱۲:۱۱
منابع دیگر:
 • حسبان
 • ابرار اقتصادی
 • اسرار
 • صبح اقتصاد
 • کائنات
 • صاحب قلم
۹۴/۰۹/۰۲
۰۸:۱۱

تور اروپاگردی دانشجویی؛ قسطی و مختلط

دانشگاه‌های تهران و هنر در اقدامی هماهنگ، تور اروپاگردی دانشجویی را به صورت قسطی، همراه با جلب رضایت از والدین برگزار خواهند کرد
به گزارش «نسیم»، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت:
اخیرا بر روی بُرد اعلانات معاونت فرهنگی و اجتماعی برخی از دانشگاه های تهران - به طور مثال دانشگاه علم و صنعت- آگهی‌ای با عنوان "هشتمین دوره سفرهای دانشجویی به اروپا" نصب شده است، که باعث تعجب دانشجویان شده است.
جالب اینجا است که این اردو ۱۴ روزه در نوروز ۹۵ برگزار می شود، و دانشجویان «علاقه مند» در این سفر از کشورهای، یونان، ایتالیا، سوئیس، فرانسه و اسپانیا دیدن خواهند کرد!
خبرنگار خبرنامه دانشجویان ایران برای پیگیری این آگهی، به شماره همراه‌ که در پایین این اطلاعیه آمده بود تماس گرفت و خواهان جزئیات این سفر شد؛ فردی به نام "م" که صوت آن در زیر آمده است، در ابتدا، خبرنگار ما درباره جزئیات این سفر و مجوزهای خروج از کشور می پرسد که وی بعد از اینکه نام دانشگاه را درخواست می‌کند، می گوید: "پروسه خیلی راحتی است، شما طی یک روز از صبح تا ظهر، می توانید مجوز خروج از کشور را بگیرید."
خبرنگار ما در ادامه با ابراز نگرانی از مطرح کردن این «سفر اروپایی» به والدین خود از وی میخواهد که والدین را توجیه کنند، که این فرد می گوید: "حتما، حتما!"
این فرد در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه این سفر نیز می گوید: "این سفر وام ندارد، ولی شما می توانید قسطی پرداخت کنید، اشکالی ندارد؛ هزینه این سفر نیز ۲۶۹۰ یورو به علاوه بلیط رفت و برگشت، که در کل حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان هزینه سفر خواهد شد."
اما قسمت جالب این گفتگو آنجایی است که خبرنگار ما درباره اطلاع داشتن دانشگاه از این اردو می پرسد که وی پاسخ می دهد: "اصل این سفرها در دانشگاه هنر و دانشگاه تهران است، که هشت سال است دارد برگزار می شود و این دانشگاه ها کاملا در اطلاع هستند"
در پایان این گفتگو و پس از درخواست جزئیات برنامه، وی با ارسال فایلی، برنامه این سفر ۱۴ روزه را اعلام کرد.
مسئولین فرهنگی چه می‌کنند؟
یکی از نقاط حساس و تاثیرگذار در حوزه فرهنگ سازی و رابط مستقیم این حوزه با دانشجو و دانشگاه، معاونت فرهنگی وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد است که همه تشکل ها، کانون ها و نهادهای فرهنگی دانشگاه ها هم با واسطه و بدون واسطه زیر مجموعه آن هستند که در صورت عدم کارکرد مناسب می تواند موجبات انحراف دانشجویان را فراهم کنند؛ نکته ای که رهبر انقلاب در دیدارهای متعدد طی سال‌های اخیر اخیر بر آن تاکید ویژه داشتند.
آنچه در دو سال گذشته در فضای فرهنگی دانشگاه های کشور مشهود است تغییر نگاه کلان مدیریتی در مسائل و فعالیت های فرهنگی است؛ چنانچه برگزاری کنسرت ها، اردوهای مختلط، شوی لباس و مراسم هایی از این دست موجب کم رنگتر شدن و به حاشیه رفتن دیگر مسائل مهم از جمله مسئله علمی در دانشگاه ها شده است.
رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با روئسای دانشگاه ها به این نکته اشاره نمودند و فرمودند: «برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته اند و برای توجیه کار غلط خود می‌گویند، دانشجویان باید شاد باشند! شاد بودن برای هر محیطی خوب است، اما به چه قیمتی؟ به قیمت برگزاری مراسم و اردوهای مختلط؟ مگر غربی ها از اختلاط چه بهره ای جز جنایات کنونی جنسی برده اند که ما بدنبال پیروی از همان شیوه ها هستیم. کار فرهنگی ماهیت دیگری دارد، مسئولین فرهنگی دانشگاهها بفهمند چه می کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمانها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود.»
حتی رهبر انقلاب در دیدار نخبگان در مهرماه به همین مسئله اردوهای اروپایی نیز اشاره می کنند: "یکی از فرصتها هم همین اردوهای جهادی است؛ این اردوهای جهادی بمراتب بهتر از اردوهایی است که متأسّفانه هنوز هم معمول است. با اینکه من هشدار داده‌ام، بعضی‌ها اردو درست میکنند که بفرستند اروپا؛ اردوی دانشجویی به اروپا! یکی از غلطترین کارها این است؛ این اردوی جهادی، از آن بمراتب بهتر و شرافتمندانه‌تر و مفیدتر است."
البته در این میان مسئولین فرهنگی وزارت خانه های بهداشت و علوم مواضعی را نسبت به این وضعیت گرفته اند، اما اقدامات عملی کاملی را در این زمینه شاهد نبوده ایم، جالب اینجا است که اخیرا سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم با حضور در برنامه «تیتر امشب» درباره برگزاری اردوهای خارج از دانشگاه می گوید: "ممکن است دانشجویان دختر و پسر در خارج از دانشگاه برای خود اردوهایی برگزار کنند که دانشگاه در این حوزه مسئولیت و اختیاری ندارد اما توصیه اکید ما به دانشجویان این است که در این اردوها شرکت نکنند."(!)
«خبرنامه دانشجویان ایران» طی سال‌های گذشته همواره با هشدار نسبت به وضعیت فرهنگی دانشگاه ها نسبت به برگزاری این نوع اقدامات هشدار داده بود؛ بروز اتفاقاتی از قبیل اجراهای زنده کنسرت و گروه های موسیقی و همنوا شدن دانشجویان با آن و حتی رقاصی برخی در این بین، می توان گفت در طی دو سال گذشته با یک امر عادی در آمده است و فقط هم محدود به مواری که در ادامه بدان پرداخته خواهد شد نیست اما تعدد آن در سال گذشته اخیر، این نگرانی را به همراه داشت که این موضوع به امری عادی در دانشگاه‌ها و بین دانشجویان تبدیل شود عملا فضای علمی دانشگاه‌ها، به بهانه دوری از التهاب و سیاست، به این سمت پیش برود.
البته در این میان پیگیری‌های این پایگاه خبری توانسته است تعدادی از این دست اقدامات را شناسایی و به اطلاع رسانی کند؛ نمونه آن برگزاری کارگاه ترانه سرایی توسط دانشگاه علامه طباطبایی بود، که با اطلاع رسانی بموقع و اطلاع مسئولین دانشگاه لغو شد.
در این میان و با توجه به عدم ورود «جدی» مسئولین مرتبط در جلوگیری از برگزاری این نوع مراسم، خبرنامه دانشجویان ایران قصد دراد یک سلسله گزارش هایی را از اقدامات ضدفرهنگی دانشگاه های کشور اعم از اردوهای و مراسم های مختلط، کنسرت، تورهای اروپایی و.. منتشر کند؛ فلذا از دانشجویان و دانشگاهیان جبهه فرهنگی انقلاب درخواست می نماییم در صورت در اختیار داشتن اسناد و اطلاعات در این خصوص ما را در انجام رسالت خویش از طرق زیر یاری نمایید.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۶:۵۶

"اسب‌ درمانی" روش نوین بهبود "بیماری‌های صعب‌العلاج"

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بیماری‌های صعب‌العلاجی مانند برخی از معلولیت‌ها، پارکینسون،‌ ام‌اس و کمردردهای مزمن بدون نیاز به تیغ جراحی و داروهای شیمیایی با روش نوین"اسب درمانی" قابل بهبودی است.

به گزارش افکارخبر؛ پیشرفت‌های کشورمان در حوزه مهندسی به دستیابی روش جدید درمانی به نام "اسب درمانی" انجامیده است که این روش نوین درمانی در عمل مهندسی را به پزشکی پیوند زده و هم بیماران خاص و هم ورزشکاران حرفه‌ای و البته افراد عادی و سالم نیز می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند.
روش نوین "اسب درمانی" نمرات خوبی را در اجرای آزمایشی گرفته و در صورت توجه مسئولان و استمرار پیشرفت‌های علمی در این حوزه می‌تواند نقش مهمی را در آینده درمانی کشورمان ایفا کند؛ با هدف آشنایی بیشتر با کم‌و‌کیف اسب ‌درمانی و وضعیت علمی کشورمان در مهندسی ورزش با "احمدرضا ‌عرشی" استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و موسس کار‌گروه مهندسی ورزش در وزارت ورزش و جوانان به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه مشرح این گفت‌وگو را می‌خوانید:
به عنوان نخستین سوال، لطفا در مورد "اسب ‌درمانی" و چگونگی آغاز این روش نوین درمانی توضیح مختصری بدهید.
در این طرح از اسب در درمان یکسری از ضعف‌های بدن انسان استفاده می‌شود البته اسب باید تربیت شده باشد و باید راه رفتن دقیقی را انجام دهد، همچنین چهار یا پنج نفر کنار اسب هستند و به بیمار برای سوارشدن بر اسب کمک می‌کنند تا نرمش‌های خاصی را سوار بر اسب انجام دهد که به افزایش تعادل و کنترل بر قسمت‌های مختلف بدن و رفع مشکلات روحی منجر می‌شود؛ شروع این طرح از پروژه‌های کارشناسی،کارشناسی ارشد و نهایتاً یک پروژه موفق دکترا آغاز شد و روی یک پسر ۲۱ ساله که تمام زندگی خود را روی صندلی چرخدار گذرانده بود، سه سال کار درمانی کردیم.
تاثیر سه سال درمان روی این فرد چه بود؟
بعد از گذشت سه سال از روند درمان با روش اسب درمانی، این پسر خیلی خوب روی دو پا راه می‌رفت؛ از او پرسیدم که چه تغییری در زندگی شما ایجاد شده است؟ او پاسخی به من داد که هر زمان به یاد آن می‌افتم بغض گلویم را می‌گیرد " شلوار خودم - را خودم می‌پوشم و بند کفش خودم - را خودم می‌بندم"، شاید برای من و شما که سالم هستیم این مسائل ساده باشد اما برای کسی که ۲۱ ساله است و از ناتوانی در انجام ساده‌ترین امورات خجالت می‌کشد، دستاورد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.
علاوه بر بهبودی بعضی معلولیت‌ها که با آن اشاره کردید، چه بیماری‌های دیگری با این روش قابل بهبود است؟
بیماری‌هایی نظیر پارکینسون،‌ ام‌اس، بیماری‌هایی که با کمردرد‌های مزمن همراه است و درمان‌های فیزیوتراپی فعلی تاثیری در درمان آن ندارد، با روش اسب درمانی قابل بهبود است؛ بیماری‌هایی که در آن سیستم عصبی عضلانی دچار اختلال می‌شود، بیماری‌هایی که سیستم روحی و روانی انسان را دچار اختلال می‌کنند، این ارتباط با موجود زنده و ارتباط با اسب هم باعث درمان‌های روحی در فرد بیمار می‌شود و هم جنبه‌های فیزیکی را شامل می‌شود.
حرکت‌هایی به بدن روی اسب وارد می‌شود که موجب بهبود فیزیکی می‌شود، مثلاً تعادل از دست‌رفته را بهبود می‌بخشد، همچنین معلولی که به دلیل عدم آمادگی جامعه در ارائه خدمات به او، تمام زندگی خود را روی تخت یا ویلچر و در فضای بسته خانه گذرانده - وقتی در محیط باز، سوار بر اسب می‌شود، بر یک موجود زنده ۵۰۰ کیلویی و در ارتفاع ۲ متری قرار می‌گیرد، بطوریکه تمام افراد از او پایین‌تر قرار می‌گیرند و بر همه مسلط است، وقتی به خانه برمی‌گردد شخصیت او بهبود یافته است پس هم جنبه‌های درمانی فیزیکی و هم جنبه‌های روانی و روحی را شامل می‌شود.
فقط معلولان و بیماران خاص از فواید اسب‌درمانی بهره می‌برند ؟
خیر، ورزشکاران حرفه‌ای نیز درست قبل از سفر مسابقات قهرمانی برای آرامش و هماهنگی ذهن و ماهیچه‌ها می‌توانند در یک دوره چند روزه از این روش استفاده کنند؛ افراد عادی هم برای ارتقای سطح سلامت و سایر افراد مبتلا به بیماری‌های خاص که ذکر شد نیز می‌توانند از این روش بهره ببرند.
در روند درمان با اسب؛ داروی خاصی هم استفاده می‌شود؟
خیر، به هیچ وجه دارویی تجویز نمی‌کنیم و اگر فرد دارویی را برای دیگر بیماری‌هایش مصرف می‌کند، ما مراقب هستیم که عوارض دارو مانند خواب آلودگی خطری را ایجاد نکند.
از تجربه‌ خود در اجرای این طرح برای ما بگویید.
ما با یک تجربه دو ساله موفق در مرکز درمانی باشگاه سوارکاری انقلاب با بیش از ۵۰۰ مراجعه کننده داشتیم که در سطوح مختلف برنامه درمانی به آنها داده شد و آمار آن موجود است؛ در مرکز قبلی فقط دو اسب داشتیم و الان به دنبال ایجاد مرکزی با حداقل ۴۰ اسب تربیت شده هستیم.
وزارت بهداشت مجوز یا تاییدیه‌ای برای روش نوین اسب درمانی داده است؟
بله، نخستین و تنها مجوز اسب‌درمانی وزارت بهداشت از طریق دانشگاه بهزیستی و توانبخشی به نام خود بنده صادر شده که آن هم برای شروع کار و استخراج پروتکل درمانی و اعطای مجوزهای لازم مشابه به دیگر مراکز علمی و درمانی است.
با توجه به اینکه سوارکاری در کشور ما ورزش گرانی به حساب می‌آید، آیا بیماران از پس هزینه‌های درمانی با این روش بر‌می‌آیند؟
هزینه‌های درمانی در این روش به نسبت درمان‌های موجود بسیار ارزانتر است اما ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی‌های موثر هزینه‌های این روش را تامین کنیم مثلاً از ورزشکار حرفه‌ای هزینه بالاتری بگیریم و به درمان اختصاص دهیم یا از ظرفیت‌های فعالیت‌های خیریه‌ای استفاده کنیم همانطور که قبلاً این تجربه را داشتیم و خیلی از افرادی که با ما همکاری می‌کردند مانند پزشکان، به صورت خداپسندانه با ما همکاری می‌کردند، همچنین می‌توانیم روی توریسم درمانی حساب ویژه‌ای باز کنیم چرا که فقط کشورهای صنعتی و پیشرفته از این دانش برخوردارند و در خاورمیانه فقط ما هستیم که توانایی علمی لازم برای اجرای این روش را داریم.
آیا به دلیل اینکه اسب‌درمانی مرز فناوری کاربردی در حوزه مهندسی پزشکی است، می‌توانیم بگوییم که فقط کشورهای پیشرفته به این روش روی آورده‌اند؟
در کشور آلمان پروتکل دقیق درمانی برای اسب‌درمانی تهیه شده است، در آمریکا بیش از ۵۰۰ مرکز درمان با اسب وجود دارد؛ در کشور ما نیز پروتکل بومی درمان با اسب توسط تیم ما با همکاری دانشگاه بهزیستی در حال تکمیل است؛ تفاوت ما با بقیه دنیا در ارزیابی موفقیت کار درمانی است که با ایجاد آزمایشگاهی توانستیم دقیقاً بگوییم که برنامه درمانی ما روی شخص بیمار چند درصد موفق بوده و می‌توانیم این برنامه را ارتقا دهیم، با این کار یک گام جلوتر از بقیه جاهای دنیا هستیم.
چالش پیش روی این طرح را برای آنکه این روش به صورت فراگیر عملی شود چه مواردی است؟
چالش اصلی در ابتدای شروع طرح، باورپذیری این روش در میان جامعه پزشکی و ورزشی بود که امروز از منتقدان به ما مراجعه می‌کنند و از پروژه تعریف می‌کنند اما چالش امروز تغییر برخی رویکردهای مسئولان و توجیه آنها نسبت به ظرفیت‌ها و شکوفایی‌های علمی است که به آن دست یافته‌ایم، باید مسئولان برنامه‌ای را تدارک ببینند تا ما بتوانیم به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنیم‌ چرا که کارهای بسیاری است که ما می‌توانیم با قیمت بسیار ارزان در حوزه درمان انجام دهیم. همه چیز با قرص و آمپول و تیغ جراحی حل نمی‌شود.
در صورت اهتمام مسئولان، چه آینده‌ای را برای این طرح دانش‌بنیان قابل تصور است؟
افق پیشروی ما، ایجاد مراکز درمانی در تمام کشور است، به‌طوریکه معلولان و بیماران شهرستانی برای استفاده به زحمت نیفتند البته زمینه‌های لازم برای شروع کار در شهرستان‌ها بسیار بالاست و ما فقط لازم است که دانش لازم را از طریق آموزش‌هایی انتقال دهیم، بعد از یک بازه زمانی سه ساله ما می‌توانیم به فکر توریسم درمانی باشیم و گستره کار را بین‌المللی کنیم.
از سابقه و فعالیت‌های دیگر علمی خود به عنوان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر‌کبیر برای ما توضیح دهید.
بنده در رشته مهندسی مکانیک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته طراحی سیستم‌های چند رشته‌ای و دکترا را در طراحی ربات‌ها در کالج کوئین‌مری دانشگاه لندن اخذ کردم و به دلیل اینکه رشته مهندسی پزشکی متشکل از حوزه‌های علمی چند رشته دیگر است، خیلی راحت توانستم علوم آموخته‌ام را در این حوزه به‌کارگیری کنم؛ در ابتدا فعالیت‌های زیادی را برای نوشتن معادلات ریاضی توصیف‌کننده بیماری‌ها انجام دادیم مثلاً برای سکته قلبی معادلات ریاضی را طرح کردیم، نوشتن این معادلات به منظور درک و توصیف بهتر بیماری‌ها بود ولی بعد از مدتی متوجه شدیم بدن انسان ظرفیت‌های بسیار بالاتری دارد که ما می‌توانیم روی آن کار کنیم یعنی علاوه بر کار روی حالاتی که منجر به ضعف و ناتوانی و مرگ‌ومیر در انسان‌ها می‌شود، کار روی حالاتی را شروع کردیم که در آنها بدن انسان در اوج توانایی‌های خاص قرار دارد لذا فعالیت‌ها را به سمت ورزش و حوزه‌های قهرمانی معطوف کردم، توصیف ریاضی بدن یک ورزشکار این اجازه را به ما می‌دهد تا فرق بدن انسان‌های عادی را با یک ورزشکار حرفه‌ای مانند رضا‌زاده یا هادی‌ساعی را بدانیم، این مطالعات باعث شد تا به سمت مهندسی ورزش برویم.
جهت‌گیری فعالیت‌ها به سمت مهندسی ورزش چه دستاوردهایی را در پی داشته است؟
با حمایت کمیته ملی المپیک و آکادمی ملی المپیک، مرکز مهندسی ورزش را راه‌اندازی کردیم و با همکاری‌های وزارت علوم و وزارت ورزش‌، کارگروه مهندسی ورزش در وزارت ورزش و جوانان تاسیس شد که مسئولیت آن با خود بنده است، همچنین بحث مهندسی در ورزش و در همایش‌های علمی ورزشی مطرح می‌شود و حتی مهندسین مکانیک به تولید مقاله‌های ورزشی روی آورده‌اند.
ارزیابی شما از ایجاد ارتباط میان جامعه ورزشی و جامعه مهندسی چیست؟
تلاش‌های ۱۵ ساله ما باعث شد که به جامعه مهندسی ثابت شود که دنیای ورزش جنبه‌های پُرکاربرد مهندسی دارد و هم جامعه ورزشی این واقعیت را پذیرفت که حضور مهندسان، کمک شایانی به ورزش خواهد کرد، همچنین ایجاد این ارتباط خیلی مهم بود و خوشحالم که تلاش‌هایم منجر به شکل‌گیری این ارتباط ارزشمند شده است.
روند پیشرفت علمی در مهندسی ورزش چگونه به کمک جامعه ورزش آمده است؟
با بیان مثالی این موضوع را توضیح می‌دهم، الان همکاری‌های خوبی را با دانشگاه‌های آمریکا و انگلستان داریم و در حال کار روی بدنسازی ورزشکاران هستیم چرا که از بزرگترین نقاط ضعف ورزش کشور ما بحث بدنسازی است؛ اشتباه در بدنسازی ورزشکار باعث می‌شود ورزشکار در میدان‌های ورزشی به اصطلاح "کم بیاورد"، ما متوجه شدیم که مربی‌های بدنسازی علمی کار نمی‌کنند و تجربه مبنای عمل آنهاست، البته این موضوع در همه جای دنیا رایج است، بنابراین روی موضوعاتی کار می‌کنیم تا بتوانیم با ساخت ابزارهایی اندازه‌گیری‌های علمی را به کمک بدنسازی ورزشکاران و سلامتی بیشتر بیاوریم.
فاصله ما با مرزهای علمی دنیا در حوزه مهندسی ورزش چه قدر است؟
کشور ما در حوزه مهندسی ورزش جزو پیشروهاست و فاصله علمی ما با برترین دانشگاه‌های دنیا حدود یک سال است و این موضوع در مقایسه با بعضی حوزه‌های دیگر که چندین سال عقب هستیم، امیدوار‌کننده است؛ در کنفرانس‌های بین المللی وقتی کارهای علمی در حال انجام را توضیح می‌دهیم، استقبال سایر کشورها را شاهد هستیم که تقاضای حضور در تیم تحقیقاتی ما را دارند.
آیا طرح‌های کاربردی دیگری در دست اجرا دارید؟
وقتی نگاه مهندسی به بدن انسان مبنا قرار گیرد، کاربرد‌های جالبی به دست می‌آید، به عنوان مثال با همکاری هفت مرکز دانشگاهی و به درخواست مسئولان نظامی، روی آسیب‌شناسی رژه نیروهای مسلح کار کردیم و با پیشرفته‌ترین روش‌ها و ابزارها، راهکارهای لازم را برای کاهش آسیب‌ها در رژه ارائه کردیم.
به عنوان حُسن ختام، آیا در مورد حدیث نورانی پیامبر اکرم(ص) که فرمودند"به فرزندان خود سه ورزش تیراندازی، سوارکاری و شنا بیاموزید" توضیحی دارید؟
من نمی‌توانم تمام حکمت‌های علمی این حدیث را بگویم اما امروز دریافته‌ایم که بدترین بیماری‌ها که پزشکان از درمان آن دست شسته‌اند و عملاً می‌گویند پیش ما نیایید یا خیلی از بیماری‌های روحی و روانی مانند ابتلا به استرس توسط اسب قابل بهبودی است و در حال حاضر ورزشی که بیشترین جنبه درمانی را دارد، سوارکاری است.
هیچ ابزار یا ورزشی به اندازه تیر‌اندازی با کمان بین چشم و دست که در مهندسی از حرکت‌های پیچیده است، هماهنگی ایجاد نمی‌کند، بهترین و سالم‌سازترین ورزش نیز شناست؛ اینها تجربه بنده است به عنوان کسی که سال‌ها بر روی مهندسی ورزش کار کرده است.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۲:۵۹

فراخوان نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان البرز

استانداری البرز به مناسبت هفته پژوهش برای حضور فعال دستگاه های اجرایی در برنامه های این هفته فراخوان داد.

صاحب‌خبر - به گزارش خبرگزاری فارس از کرج به نقل از روابط عمومی استانداری البرز، استانداری البرز به عنوان متولی هفته ملی پژوهش و فناوری در البرز، دومین نمایشگاه بزرگ دستاوردهای پژوهش و فناوری را با همکاری  کلیه دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها و فرمانداری‌ها و اهالی صنعت و معدن و تجارت کشاورزی در محل کرج، دانشگاه  پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، از تاریخ 14 الی 18 آذر ماه سال جاری برگزار می‌کند.
این نمایشگاه فرصت مناسبی را در اختیار دانشگاه‌ها، مؤسسات دانش بنیان، بنگاه‌های دارای واحدR&D، تولیدکنندگان، صنعتگران، تجار، بانک‌ها و موسسات اعتباری و کلیه دست اندرکاران مرتبط با موضوع نمایشگاه قرار می‌دهد تا ضمن ارائه آخرین دستاوردهای علمی و فناوری با توانمندی‌ها و جدیدترین فناوری‌های داخلی آشنا، موجبات ارتقاء دانش فنی داخلی را فراهم و همزمان بازاریابی برای محصولات تولیدی و جلب سرمایه گذار را فراهم نمایند.
ضمناً مطابق سنوات گذشته در سالن‌های اختصاصی فن بازار و دستاوردهای پژوهشی، کارگاه‌های آموزشی متنوع و نشست‌های علمی برای برقراری ارتباط با بخش‌های اقتصادی و جامعه علمی کشور پیش‌بینی شده که جزییات آن از طریق سایت http://utcan.ut.ac.ir/research94  و به صورت مکتوب اطلاع رسانی شده است.
خواهشمند است پس از دریافت نامه نسبت به ثبت نام الکترونیکی و یا به آدرس ایمیل  m.po.125521@gmail.com و تکمیل و ارسال فرم‌های مربوطه که در سایت  مذکور مهیا شده است  اقدام نموده و پس از واریز 100 درصد هزینه متراژ مورد نظر، با بخش فنی ستاد اجرایی جهت انتخاب محل غرفه خود هماهنگی لازم را فرمایید.
ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفنهای 09122889772- 32241120- 026  با دبیر خانه جشنواره هفته پژوهش استان البرز  تماس بگیرید.

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۵۵

تقدیر از کتاب تالیفی رئیس دانشگاه نیشابور در اولین جشنواره دهخدا

اثر دکتر عبدالرحیم قنوات، باعنوان تاریخ‌نگاری محلی ایران در دوره اسلامی تا سده هفتم هجری، که توسط انتشارات سمت و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شده، در اولین جشنواره انتخاب کتب برتر رشته های علوم انسانی  دانشگاه های کشور کتاب شایسته تقدیر در رشته تاریخ شناخته شد و نشان دهخدا را دریافت کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر مسعود کوثری دبير جشنواره انتخاب کتب برتر رشته‌های علوم انسانی  دانشگاه های کشور گفت: بیش از 600 عنوان کتاب در حوزه‌های تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی، حقوق زبان و ادبیات، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، علوم تربیتی، روان‌شناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای، فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان، فن‌آوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری، مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)، مطالعات هنر و زیبا‌شناسی و بخش ویژه با عنوان فرهنگ کار و کارآفرینی، سلامت ـ بیمه و اقتصاد مقاومتی که در سه سال اخیر توسط استادان علوم انسانی دانشگاه ها تألیف و منتشر شده به دبیرخانه این جشنواره ارسال و پس از گزینش‌ها و ارزیابی‌های اولیه و کسب نظر کار‌شناسان از این میان 150 عنوان به مرحله دوم راه یافتند.
وي افزود: در مرحلۀ دوم ارزیابی‌های دیگری توسط کار‌شناسان صورت گرفت که طبق نتایج آن ارزیابی‌ها، برخی کتاب‌ها شایسته تقدیر و برخی دیگر به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شدند.
گفتني است مراسم اختتامیه نخستین دوره کتاب سال اعضای هيئت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در رشته های علوم انسانی(نشان دهخدا) در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۵۳

سرپرست دانشگاه زابل از مزرعه آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه بازدید کرد

دکتر بهلولی سرپرست دانشگاه زابل به همراه هيئت رئیسه دانشگاه از مزرعه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل(سد سیستان) و پژوهشکده های کشاورزی و دام‌های خاص مجتمع بقیه الله الاعظم (چاه نیمه) بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر بهلولي در اين بازديد كه با هدف حفظ و بهبود سرعت پیشرفت علمی در مراکز آموزشی و تحقیقاتی انجام شد با اشاره به مقرون به صرفه بودن پرورش بلدرچین گفت: پژوهش در زمینه تولید بلدرچین ظرفیتی مناسب برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی در منطقه سیستان است.
وي اظهار داشت: کشاورزی یکی از فعالیت‌های مهم در منطقه سیستان است و باید از سوی محققان و دانشجویان تدابیری اندیشیده شود تا با توجه به بحران کم آبی منطقه الگوهای مناسبی ارائه شود.
سرپرست دانشگاه زابل بر استفاده از ظرفیت‌ها و بهره‌وری حداکثر از ظرفیت‌های موجود تاکید کرد و گفت: باید در زمینه تولید محصولاتی پژوهش و تحقیق شود که بتواند علاوه بر کارآفرینی و آشنایی کشاورزان، درآمدزایی و اشتغال فراوانی برای مردم منطقه به دنبال داشته باشد.
وي بر ارائه راهکارهای عالمانه و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی برای بهره‌وری حداکثر از محصولات تاکید کرد و افزود: مطالعات  باید در زمینه استفاده از چاهک‍‍‌ ها برای تامین منابع آبی و استفاده بهینه از آن برای کشت محصولات جدید بویژه گیاهان دارویی در منطقه سیستان صورت گیرد.
دكتر بهلولي در بازدید از پایلوت تحقیقاتی دام در مزرعه سد سیستان، خواستار تحقیقات جامع در خصوص حفظ ذخایر ژنتیکی دام های بومی شد.
وي خاطرنشان كرد: لازم است محققان دانشگاه زابل در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی گرمایی گلخانه ها مطالعات و تحقیقات مناسبی را انجام داده و الگوی نوینی را به مردم منطقه ارائه كنند.
وي در خاتمه با توجه به ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست، تصريح كرد: حفاظت از محیط زیست در کلیه فعالیت های پژوهشی و ترویجی دانشگاه به جد مدنظر قرار گیرد.
گفتني است در این بازدید اهم فعالیت‌ها بازبینی و گزارشات اجمالی و تخصصی توسط کارشناسان ارائه شد.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

دریافت «نشان دهخدا» توسط دو عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد

برگزيدگان نخستين دوره كتاب سال اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ هاي سراسر كشور (نشان دهخدا) در حوزه علوم انساني معرفی و کتاب " تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی" نوشته دکتر عبدالرحیم قنوات در حوزه تاریخ به عنوان اثر شایسته تقدیر و کتاب " اقلیم شناسی مناطق خشک" نوشته دکتر هوشنگ قائمی، آذر زرین و فرامرز خوش اخلاق در حوزه جغرافیا به عنوان اثر برگزیده معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، اختتامیه این مراسم با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، دکتر سید تقی نوربخش رئیس سازمان تأمین اجتماعی، دکتر کوثری مدیر عامل انتشارات علمی فرهنگی و تعدادی از ناشران برگزار شد.
بر پايه اين گزارش، بیش از 600 عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف به دبیرخانه این دوره ارسال و پس از گزینش‌ها و ارزیابی‌های اولیه و کسب نظر کار‌شناسان از این میان 150 عنوان به مرحله دوم راه یافتند که در نهایت برخی کتاب‌ها شایسته تقدیر و برخی دیگر به عنوان کتاب برگزیده (با ارزیابی سوم) انتخاب شدند.
دکتر عبدالرحیم قنوات، نویسنده کتاب " تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی"، دانشیار گروه آموزشی تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد و دارای 15 عنوان کتاب در حوزه تاریخ می باشد.
مدیریت گروه تاريخ و تمدن ملل اسلامي ، رياست دانشكده هنر اسلامي نيشابور، مديریت حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد از سوابق اجرایی وی می باشد. دکتر قنوات هم اکنون ریاست دانشگاه نیشابور را به عهده دارد.
دکتر آذر زرین، یکی از نویسندگان کتاب " اقلیم شناسی مناطق خشک" نیز استادیار گروه آموزشی جغرافیا دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دارای مدرک فوق دکترای مدل سازی اقلیمی از مرکز پژوهش های اقلیمی دانشگاه ویسکانسین مدسن آمریکا می باشد.
وی دارای بیش از 20 مقاله علمی _ پژوهشی و ISI و 16 مقاله در کنفرانس های داخلی و خارجی می باشد.
 

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

برگزاری کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی در دانشگاه شیراز

نخستين كنفرانس بين المللي و چهارمين كنفرانس ملي آموزش مهندسي با تكيه بر فناوري هاي نوين يادگيري در دانشگاه شيراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر محمود يعقوبي دبير اين كنفرانس در مراسم افتتاحيه اظهار داشت : برگزاري ميزگردهاي تخصصي و عمومي با عناويني شامل " توسعه فناوري و خلاقيت" ، "گذر از توسعه كمي به توسعه كيفي" ، " آموزش مهندسي در قرن بيست و يكم :چالش ها و چشم اندازها " ،"جايگاه آموزش مهندسي برق در توسعه كشور" ، "آموزش مهندسي شيمي و نيازهاي صنعت" ،" ارتباط آموزش مهندسي مكانيك با نيازهاي صنعت" و "مديريت انرژي آب و محيط زيست" از برنامه هاي اصلي كنفرانس مي باشد.
وي، فناوري هاي نوين در آموزش مهندسي، ياددهي و يادگيري، دغدغه هاي مسئوليت پذيري اجتماعي و نقش آموزش مهندسي ، گذر از توسعه كمي به توسعه كيفي در آموزش مهندسي، افق هاي آينده در مهندسي و آموزش مهندسي، خلاقيت و كارآفريني در آموزش مهندسي، مستند سازي تجربيات در آموزش مهندسي، آموزش مهندسي و محيط زيست، نقش پژوهش در آموزش مهندسي، اخلاق مهندسي و توسعه پايدار، آموزش مهندسي و كشاورزي، آموزش مجازي در مهندسي، آموزش مهندسي و انرژي و ارزيابي آموزش مهندسي  را محورهاي اصلي نخستين كنفرانس بين المللي و چهارمين كنفرانس ملي آموزش مهندسي برشمرد.
دكترناصر طالب بيدختي ، دبير علمي كنفرانس نيز اظهار داشت :۷۸ مقاله به شكل پوستر و سخنراني در كنفرانس ارائه مي شوند.
وي با بيان اينكه چالش هاي اساسي در ارتباط با آموزش مهندسي در ايران وجود دارد، گفت: كمبود بعضي از دروس در رشته مهندسي از جمله اين چالش هاست.
اين استاد دانشگاه شيراز ،اخلاق مهندسي، آينده نگري، مديريت انرژي، زبان انگليسي، توسعه پايدار و همكاري بين المللي را از جمله مباحثي برشمرد كه پرداختن به آن‌ها در رشته مهندسي ضرورت دارد.
وي افزود: مشكل ديگر ما در رابطه با بيان انديشه است زيرا دانشجويان ما نمي توانند خود را بيان كنند.
دكتر علي اكبر صالحي معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران نيز در پيامي به اين كنفرانس با اشاره به شرح درس دانشجويان دوره مهندسي دانشگاه هاي جهان و آثار بهره برداري بي حد و مرز از منابع طبيعي گفت: آنچه كه در اين ميانه مفقود است، آموزش مفاهيم مربوط به حوزه هنر، معرفت و معنويت به دانشجويان علوم مهندسي است.
در پيام دكتر صالحي به نخستين كنفرانس بين المللي و چهارمين كنفرانس ملي آموزش مهندسي آمده است: در روزگـاران پيشين، مهندسـان و معماران مسلمـان منابـع و استعـدادهاي نهفتـه در جهـان طبيعـت را مانند كودكي كه خود را به سينه مادر چسبانده است و از شيره جان او تغـذيه مي نمايد، مورد استفاده قرار مي دادند اما حكايت امروزيان در بهره برداري بدون حد و مرز از منابع طبيعي و ويران ساختن محيط زيست، داستان انسان هاي جاهلي است كه بدون انديشيدن به عواقب اعمال شان، به هر اقدام مسرفانه و نابخردانه اي دست مي زنند.
وي افزود: اگر اين شيـوه - كه يكي از پيامدهاي تاسف بـار مادي گرايي لجام گسيخته است - به همين روال ادامه يابد، ديري نخواهد پاييد تا ابناي بشر بايد آمادگي يابند كه مراسم ترحيم مادرِ پير طبيعت را برگزار كنند.
رئيس سازمان انرژي اتمي ايران اظهار كرد: اينجانب بر اين گمانم كه علت اصلي اين ويرانگري دهشتناك را بايد در نقص موجود در حوزه آموزش مهندسي جست و جو كرد.
وي افزود: در بسياري از نظام هاي آموزشي جديد به دانشجويان رشته مهندسي مي آموزند كه چگونه مي توان نسبت به اكتشاف و استخراج مواد اوليه براي توليد محصولات گوناگون صنعتي مبادرت كرد.
دكتر صالحي ادامه داد: كشورهاي بزرگ صنعتي و در پي آنها كشورهاي در حال توسعه بدون توجه به پيامدهاي تبديل جهان به كارخانه توليدات صنعتي همچنان بر طبـل تخريب و تغيير جهان مي كوبند و اخبار و اطلاعات مربوط به شاهكارهاي خود را با افتخار در اختيار ديگران قرار مي دهند.
وي گفت: آنچه كه در اين ميانه مفقود است، آموزش مفاهيم مربوط به حوزه هنر، معرفت و معنويت (Spirituality) به دانشجويان علوم مهندسي است.
معاون رئيس جمهوري در اين پيام آورده است: نمي توان به اين موارد دلخوش كرد كه كشور ما از اين آسيب در امان مانده و چند واحد براي آشنايي با معارف اسلامي و همچنين چند واحد درسي براي آشنايي با تاريخ اسلام و يا تاريخ تحولات انقلاب اسلامي در برنامه درسي دانشجويان اين رشته ها گنجانده شده است، به تعبير ديگر، سخن اينجانب معطوف به نحوه نگريستن به جهان هستي است.
وي ادامه داد: به عنوان نمونه مي توانم به موردي اشاره كنم كه چندي پيش ذهن مرا به خود مشغول ساخته بود. اينجانب در اين انديشه بودم كه اگر عالمان علوم دقيقه و استادان و دانشجويان رشته مهندسي اندكي با هنر معناگرايان و فرزانگاني مانند آندري تاركوفسكي، هنرمند گرانقدر روسي و يا سهراب سپهري، شاعر بلند آوازه ايراني آشنايي حاصل مي كردند بدون ترديد در نحوه تعامل خود با جهان و انسان تجـديدنظـر مي كردند.
دكترصالحي در بخش ديگري از اين پيام افزوده است: خوشـبختانه طي نزديك به شصت سال گذشته، جامعه مهندسي ايران با وجود تمام كاستي ها و مشكلات پيش رو، تا حد قابل قبولي توانسته است خود را با تحولات به وجود آمده در عرصه علوم و فنون مهندسي همراه و همگام سازد.
رئيس سازمان انرژي اتمي ايران ادامه داد: اين سخن بدين معنا نيست كه وضعيت فعلي آموزش مهندسي و دستاوردهاي مهندسان ايراني به تمامي در وضعيت مطلوب قرار دارد، اما اينجانب عميقا معتقدم كه جامعه مهندسي كشور يكي از پيشروان هماهنگ سازي جامعه ايراني با تحولات جهاني است.
دكترصالحي در بخش پاياني پيام خود با قدرداني از دعوت صورت گرفته از وي براي شركت در اين كنفرانس بين المللي نوشته است: اگرچه متاسفانه به دليل فشردگي جدول برنامه كاري خود از حضور در جمع شما دوستان و ياران عزيز محروم ماندم، اما دريغـم آمـد كه به گونـه اي ديگر در جمع شما عزيزان حضور نيـابـم.
دكترحامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي نيز در اين آيين گفت: بايد ابزارهاي دقيقي براي بيان جايگاه ايران و نظام مهندسي كشور در شرايط جديد داشته باشيم به گونه اي كه ترسيم اين چشم انداز به دور از اغراق صورت گيرد.
وي، توجه به مفاهيم علم اقتصاد و حقوق در آموزش دوره هاي مهندسي را خواستار شد و گفت: آشنايي با علم اقتصاد و حقوق در تعريف جهاني شدن رقابت نقش اساسي دارد و اين در حالي است كه در كشورمان تاكنون مباحث حقوق و اقتصاد را در مهندسي، رشته اي فرعي و حتي نامربوط مي دانستيم و حال آن كه اين مباحث در رقابت جهاني نقش تعيين كننده اي دارند.
معاون امور مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با اشاره به تجارب كشورهاي توسعه يافته در زمينه آموزش مهندسي، بيان داشت: بايد مهندسان كشور را براي يك دهه آينده آماده كنيم و از هم اكنون پيش بيني شود كه براي آن مقطع زماني، مهندسان نيازمند چه مهارت هايي هستند و آنها را به اين مهارت ها مسلط كرد.
دكترمظاهريان، با اشاره به خلاهاي موجود بين بخش هاي آموزش دانشگاهي و توليد ثروت در جامعه گفت: نبايد علم و ثروت را دو بازوي جداگانه ديد بلكه علم بايد منتج به توليد ثروت شود و اين همان علمي است كه در چرخه توسعه كشور تاثيرگذار خواهد بود.
دكترسعيد سهراب پور قائم مقام بنياد ملي نخبگان كشور نيز در اين آيين، آينده نگري و آينده پژوهي را از مسايل مهم و محوري در تدوين برنامه آموزش دانشگاهي به ويژه در حوزه مهندسي دانست.
وي با اشاره به برگزاري نخستين كنفرانس بين المللي و چهارمين كنفرانس ملي آموزش مهندسي با تكيه بر فناوري هاي نوين يادگيري دردانشگاه شيرازگفت: دانشگاه شيرازدر زمره بهترين دانشگاه هاي كشور است كه از ظرفيت هاي بالايي برخوردار است.
دكتر سهراب پور تصريح كرد: دانشگاه شيراز به عنوان نخستين دانشگاه بين المللي كشور، اولين دانشگاهي است كه دوره دكتراي مهندسي را راه اندازي كرد و متخصصان تربيت شده در اين دانشگاه منشا خدمات گسترده اي در كشور بوده اند.
 

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۵۵

جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با حضور رییس سازمان امور دانشجویان برگزار شد

جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، مدیرکل تربیت بدنی و مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه افزایش کیفیت اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها است، گفت: خدمات دانشجویی گرچه ممکن است یک امر فرعی باشد، ولی اگر به خوبی به این موضوع پرداخته نشود،  انجام وظیفه اصلی دانشگاه را نیز متاثر خواهد کرد؛ چرا که اگر دانشجویی دارای تغذیه و اسکان در حد  مطلوبی نباشد، وضعیت درسی مطلوبی نیز نخواهد داشت.
دکتر صدیقی با بیان اینکه حداقل باید 15 درصد ظرفیت فعلی خوابگاهی را برای رفع نیاز متقاضیان افزایش دهیم، تصریح کرد: در برنامه ششم به دنبال ایجاد تشویقات و تسهیلات برای بخش خصوصی هستیم، تا بتوانیم بخش خصوصی را وارد امر خوابگاه سازی کنیم.
معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اجر و پاداش خوابگاه سازی، قطعاً از مدرسه سازی و مسجدسازی کمتر نیست، خواستار تبیین قداست آموزش عالی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم خیرین را به دانشگاه بکشانیم و از این ظرفیت در امر خوابگاه سازی استفاده کنیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه برخی از خدمات آموزشی نیز در حوزه دانشجویی مطرح است، گفت: دانشجویان دکتری داخل، بخشی از تحصیلات خود را در خارج از کشور طی می کنند و از استاد راهنمای خارجی نیز استفاده می کنند که تعداد این دانشجویان را از 800 نفر در سال گذشته به هزار و 300 نفر در سال جاری افزایش داده ایم.
وی با بیان اینکه دانشجوی سالم نیازمند امکانات و تسهیلات لازم در دانشگاه است، افزود: خوشبختانه دانشگاه محقق اردبیلی توجه ویژه ای به حوزه دانشجویی داشته است و ما نیز در بحث افزایش امکانات و مشاوره تربیت بدنی نیز مساعدت های لازم را انجام می دهیم.
وی با بیان اینکه سیاست نخبه پروری در حوزه معاونت دانشجویی دنبال می شود، خاطرنشان کرد: در بخش صندوق رفاه نیز دانشجویان دارای وضعیت تحصیلی بهتر در اولویت دریافت تسهیلات قرار می گیرند.
معاون وزیرعلوم با بیان اینکه ارتباط ما با دانشگاه های استان ها و شهرستان ها از طریق جلسات منظم با مناطق 9 گانه است، گفت: مناطق نیز یک سری کارهای روتین را باید با ستاد در جریان گذاشته و به ستاد فکر و ایده ارائه كنند.
دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز با اشاره به بازدیدهای معاون وزیرعلوم از بخش های مختلف دانشجویی دانشگاه، منطق و رفتار دانشجویان را مثال زدنی دانست و گفت: فضای همدلی و همزبانی و پشتیبانی میان دانشجویان، کارکنان و اساتید این دانشگاه کاملا مشهود است.
وی دانشگاه محقق اردبیلی را همراه با نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: در این دانشگاه اساتید، کارکنان و دانشجویان دارای شأن و منزلت خاص خود هستند و مسئولان نیز از حقوق آنها دفاع می کنند.
 رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: در تابستان اخیر با تخصیص اعتبار شش میلیارد ریال، دو خوابگاه دانشجویی پسران بصورت کامل نوسازی شده است.
وی همچنین خواستار قرار گرفتن بورس مربیان در اختیار هیات ممیزه دانشگاه شد و افزود: طرح مهارت آموزی و اشتغال جوانان نیز بصورت پایلوت در استان اردبیل اجرایی خواهد شد.
دکتر مهرالله رخشانی مهر مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با بیان اینکه در حال حاضر 9.5 میلیون متر مربع فضای در دست احداث در دانشگاه های کشور وجود دارد، گفت: این پروژه ها از سال 1380 کلید خورده اند که حدود 150 هزار متر مربع آن نیز مربوط به قبل از دهه 70 می باشند.
وی با بیان اینکه پروژه های دانشگاه ها زودتر از پروژه های راکد دیگر از رکود خارج شده اند، افزود: به معنای واقعی کلمه دانشگاه ها به یک کارگاه عمرانی در سطح کشور تبدیل شده اند.
دکتر رخشانی مهر تصریح کرد: با سرعتی که در حال حاضر در پروژه های دانشگاهی وجود دارد، امیدواریم این 9.5 میلیون متر مربع فضای در دست احداث، خیلی زودتر از زمان پیش بینی شده به اتمام برسد،
مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدامات عمرانی و نگهداری دانشگاه محقق اردبیلی را قابل تحسین دانست و اظهارامیدواری کرد: تلاش می کنیم 50 درصد اعتبار مورد نیاز مجموعه کلاس های این دانشگاه از طریق وزارت علوم تامین اعتبار شود.
حجت الاسلام مدبر سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی نیز با اشاره به دیدارهای خود با دانشجویان، خواستار توجه جدی مسئولان دانشگاه و وزارت علوم به وضعیت خوابگاه ها شد.
وی تاکید کرد: در ساختار خوابگاه ها باید نکات فرهنگی از ابتدا درنظر گرفته شود؛ چراکه تغذیه روحی یک مسکن و آرام بخش برای دانشجویان است.
مدبر تقویت افکار بین المللی دانشجویان را حائز اهمیت ویژه دانست و افزود: دانشجویان نیازمندند علم خود را تبدیل به علوم کاربردی و عملیاتی کنند.
دکتر مرتضی ابراهیمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی نیز خاکریز اول دانشجو را حوزه آموزشی عنوان کرد و گفت: در حوزه آموزشی باید برای برنامه تسهیلات بورس آئین نامه منسجم ابلاغ شود و در شیوه اجرا نیز وحدت رویه ایجاد شود.
وي افزود: تنها راه توفیق در کیفیت بخشی آموزشی، نگاه آمایشی و توسعه حوزه میان رشته ای است.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی خواستار ارتقای سیاست نخبه پروری در محیط های دانشگاهی شد و تصریح کرد: سهمیه فرصت مطالعاتی خارج از کشور دانشگاه محقق از دو نفر به پنج نفر رسیده است.
دکتر ولی رسولی شربیانی معاون دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه 19 نوع وام مختلف از طریق صندوق رفاه دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، افزود: با توجه به اینکه برخی از وام ها دارای متقاضی کم و برخی نیز متقاضی زیادی دارند و ما در برخی مواقع با محدودیت مواجه می شویم، اختیار جا به جایی این وام ها به دانشگاه واگذار شود.
وی افزود: با لینک شدن نرم افزار صندوق رفاه به سیستم گلستان بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۷:۵۵

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان پارک علم‌ و فناوری و بسیج علمی‌پژوهشی خوزستان

تفاهم‌نامه همکاری مشترک علمی، پژوهشی و فناوری میان پارک علم و فناوری خوزستان و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان به‌منظور گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام‌بخش در حوزه علم و فناوری، استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و تحقق‌بخشی به منویات رهبری مبنی بر جهاد علمی، اهداف علمی، پژوهشی و نوآوری و استفاده طرفین از زیرساخت‌های استان برای جذب نوآوران و فن‌آوران امروز یکم آذرماه با حضور مسؤولان دو سازمان امضا شد.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر بابک مختاری رییس پارک علم و فناوری استان در این مراسم بسیج را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب دانست که می‌تواند در مدل‌های جدید توسعه کشور به‌خوبی اثرگذار باشد و اظهارکرد: بسیج توانسته است سیاست‌های خود را به‌خوبی با کشور هماهنگ کند. ما نمی‌توانیم مدل‌های غربی را در کشور به‌راحتی پیاده کنیم اما بسیج در همه دوران‌ها اعم از زمان جنگ، سازندگی و اکنون ثابت کرده است که می‌تواند با مقتضیات فرهنگ، سرزمین و امکانات موجود برنامه‌های خود را به‌خوبی هماهنگ و اجرا کند.
 
وی با بیان این‌که در خوزستان از نظر فرهنگ نوآوری عقب هستیم، تصریح کرد: پارک علم و فناوری با توجه به مشکلات زیرساختی فراوان خود در استان نمی‌تواند به نحو مطلوبی از دستاوردهای علمی و فناوری استان بهره بگیرد که این امر همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهای استان را می‌طلبد.
 
رییس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به برنامه پنج ساله دوم پارک علم و فناوری خوزستان، افزود: یکی از سیاست‌های این برنامه اجرای تفاهم‌نامه‌هایی با بسیج، یگان‌های مقاومتی، مساجد، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ... است که می‌توان با توجه به گستره وسیع این مراکز در استان از ظرفیت آن‌ها برای ارتقاء فرهنگ نوآوری و فن‌آوری استفاده کرد.
 
مختاری با بیان این‌که این تفاهم‌نامه در راستای استفاده پارک علم وفناوری از همه امکانات بسیج علمی، پژوهشی استان برای جذب نوآوران و فن‌آوران منعقد شده است، علت تمایل برای انعقاد این تفاهم‌نامه را تلاش‌ها و موفقیت‌های بسیج در به‌سرانجام رساندن کارهای بر زمین‌مانده عنوان کرد و گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند خلأهای موجود در ساختار نظام منطقه‌ای نوآوری در خوزستان را برطرف کند.
 
به گزارش ایسنا همچنین در این مراسم خالد گمار مسؤول سازمان بسیج علمی‌، پژوهشی و فناوری خوزستان، یکی از برنامه‌های این سازمان را ایجاد مراکز رشد علم و فناوری عنوان کرد و گفت: این مراکز در خوزستان به نام مراکز خلاقیت و فناوری شناخته می‌شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از فعالیت‌های جزیره‌ای و هماهنگی با پارک علم و فناوری خوزستان به‌عنوان متولی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و از سوی دیگر جلوگیری از برخی سودجویی‌ها، تصمیم گرفته شد از ظرفیت‌های پارک علم و فناوری در راستای اهداف دو جانبه استفاده شود.
 
مسؤول سازمان بسیج علمی‌، پژوهشی و فناوری خوزستان با بیان این‌که این تفاهم‌نامه امکان استفاده پارک علم و فناوری استان از امکانات و زیرساخت‌های بسیج در سطح استان برای جذب نوآوران و فن‌آوران را فراهم می‌کند، افزود: با توجه به امکانات زیرساختی بسیج در مناطق استان می‌توان از این ظرفیت‌ها برای کمک به رشد فناوری در استان بهره گرفت؛ همچنین از سوی دیگر تلاش می‌کنیم تجربیات پارک علم و فناوری در حوزه تجاری‌سازی در اختیار بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان قرار گیرد.
 
گمار تصریح کرد: هم‌افزایی و هماهنگی از مهم‌ترین اولویت‌های این تفاهم‌نامه است و تلاش می‌شود دسترسی پارک علم و فناوری استان به نوآوران و فن‌آوران در تمام مناطق استان تسهیل شود.
 
وی با یاد آوری تأسیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خوزستان از سال 87، ادامه‌داد: این سازمان قبلأ به‌عنوان بخشی از معاونت علمی بسیج فعالیت می‌کرد اما از سال 92 در قالب مراکز رشد فعالیت‌های سامان‌یافته‌تری انجام داد و دستورالعمل‌های مشخصی تدوین شد تا بتوانیم در راستای اهداف اصلی پارک علم و فناوری گام برداریم و از موازی‌کاری اجتناب کنیم.
 
مسؤول سازمان بسیج علمی‌، پژوهشی و فناوری خوزستان با اشاره به انتشار فراخوان‌هایی در سطح استان برای شناسایی نخبگان و فن‌آوران، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود مسئولان استان از همه مراکز رشد حمایت کنند.
 
به گزارش ایسنا، مدت این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا سه سال است و در قالب 8 ماده در راستای تقویت و توسعه همکاری‌های متقابل با هدف حمایت‌های مادی و معنوی از نخبگان، نوآوران و مخترعین،  تقویت و گسترش گفتمان تولید علم و جنبش نرم‌افزاری در استان، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد به‌منظور حمایت مادی و معنوی از فرآیند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات دانش‌بنیان در استان خوزستان تنظیم شده است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۴۸

بازدید رئیس کمیسون کلان شهرها ازشرکت های پارک علم و فناوری خراسان

عادل مزاری رئیس کمیسون کلان شهرها در بازدیدی که از چند شرکت پارک خراسان داشت به اهمیت ایجاد حلقه واسط بین شرکتهای پارک خراسان و شهرداری ها تاکید نمود.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، دربازدیدی که رئیس کمیسیون کلان شهرهاازچند شرکت پارک خراسان داشت ابرازخرسندی خود را از حضور فعال جوانان در صنعت بیان کرد و گفت: حضورفعال جوانان پرشور در صنعت کشور بسیاربا ارزش است.
در نشستی که با حضور حسن علم الهدایی در سالن جلسات پارک خراسان برگزار شد رئیس کمیسون کلان شهرها در زمینه همکاری شهرداری تهران با شرکت های پارک علم و فناوری خراسان گفت: ظرفیت بالای شرکت های پارک خراسان می تواند زمینه مناسبی را در جهت همکاری با شهرداری ایجاد کند تا بدین وسیله بتوان سیستم های نظارتی و ماشینی را جایگزین انسان کنیم و از این طریق بسیاری از مشکلات حل شود.
مزاری ایجاد کارگاه آموزشی در مشهد و ایجاد پکیجی از فعالیت های شرکت های پارک خراسان و ارسال آن به شهرداری های دیگررا در جهت ایجاد حلقه ارتباط بین شهرداری ها مفید دانست.
رییس پارک علم و فناوری خراسان نیز ابراز خرسندی خود را از همکاری شرکتهای پارک خراسان با شهرداری تهران اعلام نمود و افزود: خوشبختانه در نمایشگاه مدیریت شهری تهران امسال شرکت های پارک 98 تفاهم نامه با شهرداری تهران منعقد کردند و همچنان منتظر پیگیری این تفاهم نامه ها هستیم.
وی همچنین با توجه به اهمیت بحث توسعه  درون زا، رسالت اصلی پارک خراسان راحمایت از متخصصین داخلی  و صاحبان ایده درشرکت ها جهت استفاده در صنعت بیان نمود .
دراین نشست شرکت های طرف قرارداد 98 تفاهم نامه منعقد شده در نمایشگاه مدیریت شهری تهران ، بزرگترین مشکل خود را نبود ردیف بودجه و تخصیص اعتبار برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه ها در شهرداری تهران بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۹:۳۸

گفت‌وگو با مهندس مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس دریچه‌ای برای کسب و کارهای دانش‌محور

نزدیک به شش دهه است که ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و به وجود آوردن شرایطی که دانشگاه‌ها بتوانند درآمدی از محل تحقیقات دانش‌بنیان کسب کنند در دنیا مد نظر قرار گرفته، در واقع عدم تکامل زنجیره ساختاری صنعت و دانشگاه، یکی از موانع توسعه علمی و اقتصادی کشورها شناخته شد و برای برطرف کردن این خلأ و ایجاد زنجیره اقتصاد مبتنی بر فناوری، فضایی را برای فارغ‌التحصیلانی كه تمایل به ایجاد شركت‌های تحقیقاتی و مهندسی دارند در مجاورت دانشگاه‌ها تعبیه کردند تا علاقه‌مندان با استفاده از امکانات و شرایط ویژه‌ای که در آن فضا در اختیار دارند و سرمایه‌گذاری علمی خود در محیط مستقر شوند و فعالیت‌های خود را مبتنی بر علم و فناوری با حمایت آن مجموعه آغاز کنند، این مکان‌های ویژه با نام عمومی «پارک علم و فناوری» شناخته می‌شوند که در بارزترین تعریف خود، در تلاشند تا با هم‌افزایی بین فعالان حوزه فناوری، موجب افزایش ثروت جامعه و اشتغال متکی بر علم و دانش شوند.
تعریفی از پارک‌های فناوری
پارك‌های فناوری یكی از نهادهای اجتماعی مؤثر در امر توسعه فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان هستند که در جهت اشتغالزایی تخصصی تحت حمایت دولت، محیط‌هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای واحدهای فناوری به خصوص شركت‌های كوچك و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی را به وجود می‌آورند تا این واحد‌ها در تعامل سازنده با یكدیگر و با دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فناوری مشغول شوند، هدف نهایی این هم‌نشینی، ایجاد خوشه‌های فناوری و تسهیل فرآیند جذب، ارتقا و انتشار آن است.
در ایران هم پارك‌های علم و فناوری با رویكرد فرابخشی در جهت رفع نیازهای فناوری و استراتژیك كشور بیش از یک‌دهه است که فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. این پارک‌ها عمدتا زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند. رسالت ویژه این پارک‌ها كمك به پیشرفت كشور با رویكرد پیشرفت درون‌زای فناوری از طریق تشویق و حمایت شركت‌های فناور برای توسعه فناوری و حضور در بازار جهانی است.
پارک فناوری پردیس، پارک فناوری مادر
از سال 82 تا به امروز نزدیک به 30پارک علم و فناوری در کل کشور تأسیس شده که فعالیت‌های گسترده‌ای بر پایه مدیریت دانش‌بنیان دارند، این پارک‌ها با استفاده از فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار فعالیت می‌کنند و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را تسهیل می‌بخشند. در این بین پارك فناوری پردیس به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارك فناوری كشور با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال 82 زیر نظر نهاد ریاست‌ جمهوری و با همكاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراكز علمی - پژوهشی كشور با هدف تجاری‌سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شركت‌های دانش‌بنیان تأسیس شد.
«فرصت امروز» برای اینکه فعالیت این پارک‌ها و خدماتی که ارائه می‌کنند، از نظر بگذراند به علاوه مزایای این پارک‌ها برای سرمایه‌گذاران بالقوه در حوزه دانش و‌ فناوری را بررسی کند سراغ مهندس مهدی صفاری نیا، دبیر هیأت امنا و رئیس پارک فناوری پردیس رفته است. در ادامه، گفت‌وگوی «فرصت امروز» با وی را می‌خوانید.
خدمات بی‌شمار پارک‌ها به شرکت‌های عضو
صفاری‌نیا، ابتدا درخصوص خدمات ویژه‌ای که برای شرکت‌های عضو پارک در نظر گرفته می‌شود، می‌گوید: خدماتی که پارک‌ها به اعضای خود می‌دهند قدری متفاوت است اما ارائه خدمات‌تخصصی برای تجاری‌سازی طرح‌ها و ایده‌های فناورانه و همچنین حمایت‌های ویژه مانند معافیت مالیاتی، تسهیلات مالی و وام از مزایایی است که شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری از آن بهره‌مند می‌شوند تا بخشی از نیازهای مالی آنها تأمین شود.
وی می‌افزاید: پارک‌ فناوری پردیس علاوه بر حمایت‌های فوق با ارائه خدمات تخصصی، نیازهای شرکت‌ها از جمله گرفتن مجوزها و تأییدیه‌های لازم، هماهنگی با ادارات دولتی مانند بیمه و... را تسهیل می‌کند.همچنین دسترسی راحت و سریع‌تر به مقالات و رفرنس‌های علمی و برقراری ارتباط با مراکز علمی داخلی و خارجی از دیگر کمک‌هایی است که پارک‌ فناوری پردیس به اعضا اختصاص می‌دهد.توانمند‌ســــازی شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر وظایف این پارک‌هاست. پارک‌ها کمک می‌کنند تا مشکلات و موانع این شرکت‌ها برطرف شود.
صفاری‌نیا تصریح می‌کند: اعمال معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های فعال مهندسی از دیگر مزیت‌هایی است که در پارک فراهم شده است. معافیت از پرداخت قبوض آب، برق، گاز، تلفن و عوارض شهرداری و همچنین معافیت از قانون کار و معافیت گمرکی از دیگر مزایای عضویت در این پارک است؛ شرکت‌های عضو پارک که مجوز دانش‌بنیان را گرفته‌اند می‌توانند از مزایای گمرکی استفاده کنند.
صفاری‌نیا ادامه می‌دهد: بازاریابی شرکت‌ها، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اخذ استانداردها و تأییدیه‌ها، کمک‌هزینه‌های تهیه طرح‌های اقتصادی، گزارش توجیه اقتصادی تأمین مالی برای بانک‌ها و آیین‌نامه‌های حمایتی از دیگر مزایای این پارک به شرکت‌های مستقر است. در هر کدام از این بخش‌ها یک سهم را شرکت و سهم دیگر را پارک فناوری پرداخت می‌کند.
 این سهم 100 درصد نیست. مثلاً پارک 30 درصد هزینه حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را تقبل می‌کند. خرید یا اجاره زمین در این پارک نسبت به تهران به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ است؛ همچنین امکان استقرار بعضی از شرکت‌های هایتک در درون تهران وجود ندارد. این شرکت‌های فناور باید خارج از تهران و در شهرک‌های صنعتی حضور پیدا کنند.
حلقه ارتباطی دانشگاه و صنعت
صفاری‌نیا معتقد است: شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین حلقه ارتباطی برای به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و متخصصان هستند. پارك فناوری پردیس سعی کرده با طراحی و راه‌اندازی سامانه صدف ارتباط بین شركت‌های عضو و دانشگاه‌ها را تقویت و تسهیل کند. آمارهای جهانی نشان می‌دهد 40 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جذب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شوند و سهم محدودی به عنوان هیأت علمی و کارمند جذب دانشگاه و دولت می‌شوند.
درمجمــوع می‌تــوان گفت شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین سازو‌كار برای تجاری‌سازی محصولات هستند.انتظار می‌رود خروجی عملیات تجاری‌سازی، محصولی نوآورانه و جدید باشد؛ علاوه بر تجاری‌سازی، باید ایده‌ها و خلاقیت‌های جدید، خروجی این شرکت‌ها باشند.وی می‌افزایـــد: از طـــرف دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین محمل برای به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان هستند.
تجاری‌سازی محصول یک فرآیند تخصصی
کارشناسان بر این باورند که تجاری‌سازی محصول یک فعالیت مخاطره‌آمیز، ریسک‌پذیر و پرهزینه است، فرآیندی تخصصی که فراتر از یک فعالیت معمولی و صنعتی است. در این راستا پارك فناوری پردیس، مركز خدمات تخصصی فناوری را با هدف ارائه خدمات تخصصی به شركت‌های دانش‌بنیان و صاحبان طرح‌های فناور در سال 1386 راه‌اندازی کرد. این مركز با درك نیاز شركت‌های دانش‌بنیان به خدمات تخصصی مرتبط با توسعه فناوری ایجاد شده است كه این خدمات از طریق كارگزاران عضو مركز (غالبا شركت‌های خصوصی) ارائه می‌شود.
درواقع یكی از مزیت‌های حضور شركت‌های مبتنی بر فناوری در پارك، دسترسی به خدمات تخصصی به شیوه‌ای آسان، باكیفیت و قیمت مناسب است. بر این اساس در طول این سال‌ها، با شناسایی نیاز به خدمتی خاص، كارگزاری در آن حوزه جذب مركز خدمات شده و به ارائه آن خدمات به متقاضیان پرداخته است.همچنین مركز خدمات تخصصی فناوری، به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف كشور، متولی تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان در زمینه‌های مختلف فناوری مرتبط با آن سازمان‌هاست.
تیم تخصصی مركز خدمات با توجه به نیازهای گوناگون و متنوع هر طرح برای تجاری‌سازی، پس از برگزاری جلسات كارشناسی با صاحبان طرح‌ها، برای هر كدام از طرح‌ها مسیر ویژه‌ای مشتمل بر نیازهای گوناگون طرح (اعم از مالی، مشاوره‌ای، آموزشی، ‌منابع انسانی، قانونی و...) و نحوه رفع آنها تدوین می‌کند. سپس با بهره‌گیری از خدمات قابل ارائه توسط كارگزاران مركز، گام به گام صاحب طرح را برای تحقق تجاری‌سازی طرح، یاری می‌رساند. در این مسیر، كارشناسان تجاری‌سازی مركز، همراه با صاحبان طرح‌ها، به تجاری‌سازی صحیح طرح، كمك می‌كنند. در این حوزه تاكنون بیش از 500 خدمت در سرفصل‌های مختلف به اشخاص حقیقی و حقوقی (شركت‌ها) ارائه شده است.
نگاهی به محصولات تجاری شده پارک فناوری پردیس
رئیس پارک فناوری پردیس در ادامه درخصوص محصولاتی که توسط این پارک تجاری‌سازی شده‌اند می‌گوید: شركت‌های عضو پارك‌ دارای چند صد محصول تجاری شده در بازار هستند كه برای نمونه می‌توان به دستگاه پیشرفته برش جراحی اتاق‌های عمل، دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار، نسل سوم دوربین‌های سرعت‌سنج خودرو، ویكی فقه و مدرسه فقاهت، نرم‌افزار كتابخانه‌ای سیمرغ، انواع سویچ‌های مراكز مخابراتی، انواع فرستنده‌های رادیو تلویزیونی و دیجیتال، انواعUP ها، ماشین بیهوشی، انواع داروهای نو تركیب برای درمان بیماری‌های هپاتیت بی، آ، و سرطان (اینترفرون، آلفا-دو-بی، فیلگراستیم، اریتروپویتین، پگافرون اینترفرون پگیله)، دارو سردرد میگرنی، داروی زخم پای دیابتی، داروی جلوگیری از تشدید بیماری ایدز، تمیزكننده‌های اولتراسونیك، میكروسكوپ نیروی اتمی و گیت‌های كتابخانه‌ای اشاره كرد.
آینده روشن پارك فناوری
صفاری‌نیا در ادامه درخصوص مجموعه تحت مدیریت خود می‌گوید: چشم‌انداز پارك فناوری پردیس تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین منطقه فناوری در غرب آسیا، با وسعت بیش از 1000 هكتار است.شرکت‌های عضو پارك در 11 بخش فعال هستند. این 11 بخش نیز شامل الکترونیک و نرم افزار، ارتباطات و فناوری، تجهیزات پزشکی، نانو، خدمات فنی و مهندسی، نفت، گاز و پتروشیمی، خدمات تخصصی فناوری، شیمی و زیست فناوری، مخابرات، مکانیک و اتوماسیون و تأمین مالی است که اولویت اصلی فعالیت پارك بر فناوری زیستی و حوزه سلامت، فناوری نانو، فناوری اطلاعات و ارتباطات و مكانیك پیشرفته است.
تأثیر پارک‌های فناوری بر اشتغال
وی در ادامه درخصوص تعداد شاغلان در این مجموعه می‌افزاید: اطلاعات موجود از میزان اشتغال در پارک فناوری پردیس، نشان‌دهنده آن است که اشتغال در این مجموعه از 1300 نفر در سال 1389 به 2250 نفر در سال 1393 رسیده است و البته پیش‌بینی شده است که با تکمیل فاز نخست این پارک، زمینه جذب و اشتغال بیش از 5 هزار نفر نیروی متخصص در شركت‌های دانش‌بنیان عضو فراهم شود.
***
شرایط عضویت در پارک فناوری پردیس
ریاست مجموعه شرایط عضویت در این پارک را این‌گونه توضیح می‌دهد: پارک فناوری پردیس دارای سه بخش «اراضی»، «استیجاری» و «مرکز رشد فناوری نخبگان» برای استقرار شرکت‌هاست كه پس از بررسی درخواست‌های ارائه شده و تطبیق با شرایط شركت روند عضویت ادامه می‌یابد. در بخش اراضی به شركت واجد شرایط، قطعه زمینی واگذار می‌شود تا ضمن طراحی ساختمان، نسبت به احداث و بهره‌برداری از آن و استقرار در پارك اقدام کنند.
شركت‌های فناور و دانش‌بنیانی كه سابقه نسبتاً طولانی فعالیت اقتصادی در حوزه تكنولوژی‌های برتر داشته و دارای آزمایشگاه، كارگاه و كادر تخصصی بوده و امكان توسعه فعالیت و اشتغال را دارا باشند، واجد شرایط عمومی برای استقرار در این بخش هستند. متراژ اراضی قابل واگذاری، از500 تا 2000 متر مربع است. در عین حال، چنانچه برخی متقاضیان به واحدهای تکمیل شده، تمایل داشته باشند، تعدادی آپارتمان مستقل آماده به فروش ایجاد شده و قابل واگذاری به این شرکت‌هاست.
از طرفی، شركت‌هایی كه فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده و حجم فعالیت و توان مالی محدود دارند، می‌توانند واحد‌هایی از بخش استیجاری را اجاره کنند. در این بخش که به عنوان مركز فناوری سراج شناخته می‌شود، متراژ واحدها بین 50 تا 120 مترمربع است.در نهایت فارغ‌التحصیلان و كارآفرینانی كه دارای ایده‌های فناورانه مشخص هستند و از تجربه اندکی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی بهره‌مند هستند و البته نیاز به پشتیبانی و حمایت دارند، می‌توانند در مرکز رشد فناوری نخبگان مستقر شوند.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۴:۴۵

بازدید رئیس کمیسیون کلان شهرها ازشرکت های پارک علم و فناوری خراسان

عادل مزاری رئیس کمیسيون کلان شهرها در بازدیدی که از چند شرکت پارک خراسان داشت بر اهمیت ایجاد حلقه واسط بین شرکت های پارک خراسان و شهرداری ها تاکید كرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مزاري در اين بازديد ابراز خرسندی خود را از حضور فعال جوانان در صنعت بیان کرد و گفت: حضورفعال جوانان پرشور در صنعت کشور بسیار با ارزش است.
وي در خصوص همکاری شهرداری تهران با شرکت های پارک علم و فناوری خراسان گفت: ظرفیت بالای شرکت های پارک علم و فناوري خراسان می تواند زمینه مناسبی را در جهت همکاری با شهرداری ایجاد کند تا بدین وسیله بتوان سیستم های نظارتی و ماشینی را جایگزین انسان کنیم و از این طریق بسیاری از مشکلات حل شود.
مزاری ایجاد کارگاه آموزشی در مشهد و ایجاد پکیجی از فعالیت‌های شرکت های پارک خراسان و ارسال آن به شهرداری های دیگر را در جهت ایجاد حلقه ارتباط بین شهرداری ها مفید دانست.
دکتر علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان نیز ابراز خرسندی خود را از همکاری شرکت‌های پارک خراسان با شهرداری تهران اعلام كرد و افزود: خوشبختانه در نمایشگاه مدیریت شهری تهران امسال شرکت های پارک 98 تفاهم نامه با شهرداری تهران منعقد کردند و همچنان منتظر پیگیری این تفاهم نامه ها هستیم.
وی همچنین با توجه به اهمیت بحث توسعه  درون زا، رسالت اصلی پارک خراسان را حمایت از متخصصان داخلی  و صاحبان ایده درشرکت ها جهت استفاده در صنعت بیان كرد.
گفتني است در این نشست شرکت های طرف قرارداد 98 تفاهم نامه منعقد شده در نمایشگاه مدیریت شهری تهران، بزرگ‌ترین مشکل خود را نبود ردیف بودجه و تخصیص اعتبار برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه ها در شهرداری تهران بیان کردند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۵۳

برگزاری دو دوره آموزشی «آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیئت علمی» و «مهارت های فناوری اطلاعات» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شن

دو دوره آموزشی «آیین نامه استخدامی اعضای غیر هيئت علمی» و «مهارت‌های فناوری اطلاعات» برای کارکنان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در راستای توانمندسازی کارکنان و پس از تصویب هيئت اجرایی منابع انسانی غیر هيئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دوره‌های آموزشی «آیین نامه استخدامی اعضای غیر هيئت علمی» و «مهارت‌های فناوری اطلاعات» برای کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی با محوریت دوره‌های عمومی، در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.
بر پايه این گزارش، هدف از برگزاری این دو دوره آموزشی، توانمندسازی، دانش افزایی و ارتقای سطح آگاهی کارکنان از قوانین و مقررات استخدامی و همچنین مهارت های فناوری اطلاعات است.
گفتنی است پس از پایان این دو دوره که با استقبال کارکنان روبرو شد، به شرکت کنندگان گواهی نامه آموزشی اعطا شد.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۵۳

حضور شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری فارس در نمایشگاه بین المللی اختراعات کویت

در هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی اختراعات کویت مخترعانی از 30 کشور جهان 160 اختراع خود را به نمایشگاه گذاشتند که دراین بین حضور نخبگان جوان ایرانی واختراعات آنها به صورت چشمگیر مورد توجه و استقبال بازدید کنندگان کویتی قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دوره از نمایشگاه که با حمایت فدراسیون بین المللی مخترعان، سازمان مالکیت های فکری ملل متحد  ووزارتخانه های علوم، آموزش وتحقیقات کشورهای شرکت کننده برگزار شد، شاهد حضور 120 مخترع از کشورهای مختلف جهان ازجمله فرانسه، اسپانیا، تایوان، هنگ کنگ، و برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس وهمچنین ایران بود که دستاوردهای خود را در زمینه های مختلفی همچون نفت وپتروشیمی، مهندسی پزشکی، کشت و زراعت، ایمنی و مواد غذایی به بازدیدکنندگان عرضه کردند.
بر پايه اين گزارش، از جمهوری اسلامی ایران 8 مخترع، 12 دستاورد خود را در زمینه های ایمنی و بهره وری خوردرو، محیط زیست، مهندسی پزشکی، برق قدرت، ونفت وپتروشیمی پیش روی بازدید کنندگان قرار داده اند.
مسعود تمدن، از نخبگان کشورمان و مدیر عامل شرکت های دانش بنیان تمدن الکترونیک پارس ( از موسسات مستقر در پارک علم وفناوری فارس ) اظهار داشت : مخترعان ایرانی شرکت کننده طی سال های گذشته موفق شده اند تا طرح های اولیه خودرا به نمونه صنعتی تبدیل کنند و بیشتر با هدف فروش و بازاریابی برای دستاوردهای خود درچنین نمایشگاهی حاضر شده‌اند زیرا همواره یکی ازسیاست های مهم شرکت های دانش بنیان صادرات اختراعات با هدف ارز آوری برای کشور بوده است.
وی ادامه داد : این شرکت موفق شده است اختراعات خود در زمینه های سیستم های ضد سرقت و تقویت استارت خودرو را صنعتی کرده و به تولید انبوه رسانده و علاوه بر همکاری با شرکت های داخلی به کشورهایی همچون عراق و تونس و ویتنام صادرات داشته باشد و اين شركت همچنين موفق به کسب عنوان طرح برتر و مفتخر به دریافت نشان نقره شد.
از جمله مزایای شرکت دراین نمایشگاه، عرضه وفروش مستقیم دستاوردهای پژوهشی ویافتن پشتیبان مالی جهت تولید اختراع، شرکت دربخش مسابقه وکسب جوایز ومدال های معتبر از سازمان های بین المللی، ارتباط مستقیم پژوهشگران با مراکز علمی، دانشگاه ها وسازمانهای مرتبط وهمچنین آشنایی وتبادل اندیشه مخترعین با یکدیگر وکسب اطلاع ازدستاوردهای پژوهشی، اختراعات وفن آوری های روزدنیا درجهت پیشبرد اهداف علمی کشورمان می باشد.
گفتني است 60 هزار دلار جایزه نقدی به شش مخترع برتر شرکت کننده در این دوره به انتخاب هئیت داوران اعطاء خواهد شد. مخترعان جوان اعزامی از سوی دفتر فدراسیون بین المللی مخترعان و پژوهشگران ایران در دوره های گذشته با شرکت دراین مسابقات بین المللی رتبه های برتر را کسب وموفق به دریافت جوایز شدند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

«جشنواره بزرگ فناوری استان سمنان» به مناسبت هفته پژوهش در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار می‌شود

دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان گفت: به مناسبت هفته پژوهش «جشنواره بزرگ فناوری استان سمنان» 15 و 16 آذر 1394 در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار می‌شود .
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دكتر جلالي با اعلام این خبر افزود: «فناوران بخش تحقیق و توسعه صنایع»، «فناوران مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد»، «پژوهشگران، مخترعان و فناوران دانشگاهی» و «فناوران فعال در کسب و کارهای خانگی» می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.
وی ارائه محصول در جشنواره را الزامی دانست و گفت: داوری طرح‌ها بر اساس شاخص‌های ارزیابی همزمان با برگزاری جشنواره صورت خواهد گرفت.
رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان خاطرنشان کرد: کمک هزینه ایاب و ذهاب و حمل و نقل به شرکت‌کنندگان در جشنواره اعطا خواهد شد و امکان اسکان برای شرکت‌کنندگان خارج از شهرستان شاهرود در نظر گرفته شده است.
گفتني است علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند از طریق «راهنمای ثبت‌نام در جشنواره» به صورت الکترونیکی در این جشنواره ثبت‎نام كنند.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۵:۵۴

پژوهشکده علوم و صنایع غذایی و دانشگاه ژجیانگ گنگشانگ چین تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور تحقق اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای توسعه همکاری های بین المللی در زمینه های تبادل فناوری، به اشتراک گذاری دستاوردهای پژوهشی، جذب دانشجو و همچنین اهداف برنامه پنج ساله پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، این موسسه با دانشگاه ژجیانگ گنگشانگ چین تفاهم نامه همکاری امضا کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در پی برگزاری موفق دوره آموزشی کلوئید های غذایی و  فرآیندهای دهانی در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی که پروفسور جیانشی چن از دانشگاه ژجیانگ گنگشانگ به عنوان مدرس در این دوره آموزشی حاضر شدند تفاهم نامه همکاری علمی با این دانشگاه به امضا رسید.
بر پايه اين گزارش مبادله اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت فرصت مطالعاتی، اعطای مدرک تحصیلی مشترک و انجام طرح های پژوهشی دو جانبه مهم ترین اهداف امضای این تفاهم نامه را تشکیل می دهند که اجرای آن می تواند به توسعه بیشتر تعاملات بین المللی این پژوهشکده در حوزه تخصصی صنعت غذا، صادر كردن دستاوردهای ارزنده پژوهشگران این مرکز و در نهایت کسب درآمد ارزی برای کشور منجر شود.  

۹۴/۰۹/۰۲
۱۰:۰۶

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران عنوان کرد برنامه آمریکا برای افزایش محققان به 26 میلیون نفر/عدم فعالیت پژوهشی 80 درصد استادان ایرانی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان این که تاکنون 30 کرسی پژوهشی و تعداد 29 گرنت به اساتید و محققان اعطا شده است، گفت: زمان اعطای این کرسی پنج ساله است و در صورتی که اساتید همکاری خارجی معرفی کنند،‌ پنج سال به زمان کرسی پژوهشی اعطا شده اضافه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار علمی ایسنا دکتر نصرت‌الله ضرغام در در نشست مشترک با رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به رشد کمی آموزش عالی در پس از انقلاب افزود: تعداد دانشجویان کشور در قبل از انقلاب 200 هزار دانشجو بوده است ضمن آن بسیاری از دانشگاه‌های کشور فاقد دوره‌های تحصیلات تکمیلی بودند.
وی با تاکید بر این که در حال حاضر بیش از چهار میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند، اظهار داشت: در مقابل ما بیکاری فارغ التحصیلان مواجه هستیم که لازم است به آن پرداخته و راهکارهای حل این معضل ارائه شود.
ضرغام با بیان این که رشد کمی آموزش عالی، تحقیقات دانشگاهی را تحت الشعاع قرار داده است، ادامه داد: مطالعاتی که در سال‌های گذشته انجام شد نشان داد که در حوزه پزشکی 19 درصد و در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم 22 درصد از اساتید مشغول به فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی هستند.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوری ایران، ارتباط با صنعت را از زمینه‌های توسعه تحقیقات در دانشگاه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: در ابتدای انقلاب اسلامی موضوع ارتباط دانشگاه با صنعت مطرح بود و امروزه نیز این موضوع مطرح است در حالی که تاکنون نتوانسته‌ایم به این هدف نایل شویم.
وی تنها بخشی که توانسته ارتباط موثر میان دانشگاه و صنعت ایجاد کند را بخش نظامی دانست و خاطر نشان کرد: اگر رویکرد ما به صنعت رویکرد سنتی باشد ارتباط موثر میان دانشگاه و صنعت ایجاد نخواهد شد.
ضرغام با اشاره به ضرورت نقش صندوق حمایت از پژوهشگران در توسعه فعالیت‌های پژوهشی کاربردی، گفت: در این راستا حمایت از برترین پایان نامه‌های دوره تحصیلات تکمیلی در دستور کار این صندوق قرار دارد و ما پیشنهاد کردیم به منظور کاربردی شدن نتایج پایان نامه‌ها در زمینه حل مشکلات کشور، محدودیت زمانی برای اجرای پایان نامه‌های دوره دکتر برداشته شود.
تلاش کشورها برای جذب نخبگان
رییس مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تصمیم کشور چین ایجاد زمینه برای جذب نخبگان چینی، گفت: کل دارایی‌های فکری اتحادیه اروپا 20 درصد، آمریکا 33 درصد و ژاپن 25 درصد است و آمریکا درصدد است تعداد پژوهشگران، اساتید و محققان خود را تا سال 2020 به 26 میلیون نفر افزایش دهد و این اقدام به این معنا است که این کشور دروازه‌های خود را به روی اساتید و دانشمندان باز کرده ‌است.
وی با اشاره به وضعیت مطلوب کشور در زمینه نیروی انسانی، خاطر نشان کرد: لازم است این نیروها مورد حمایت قرار گیرند.
حمایت‌های صندوق حمایت از پژوهشگران
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به تسهیلات این صندوق به پژوهشگران و اساتید کشور، با تاکید بر این که 70 درصد اقدامات این صندوق مشابه بنیادهای علم سایر کشورها است، اظهار داشت: تاکنون 30 کرسی پژوهشی و تعداد 29 گرنت به اساتید و محققان اعطا شده است.
وی زمان اعطای این کرسی را 5 سال دانست و ادامه داد: در صورتی که اساتید همکاری خارجی معرفی کنند،‌ پنج سال به زمان کرسی پژوهشی اعطا شده اضافه خواهد شد.
ضرغام با تاکید بر این که 72 درصد از محققان ایرانی مقیم خارج علاقه مندی خود را برای کمک به توسعه فناوری کشور اعلام کردند، افزود: در کرسی‌های پژوهشی اساتید می‌توانند علاوه بر انجام فعالیت‌های پژوهشی به جذب دانشجویات دکتری و پسادکتری (سالانه یک تا دو نفر) و ‌شرکت در همایش‌های بین المللی اقدام کنند.
وی انتشار 430 مقاله ISI‌ و اجرای 109 پروژه تحقیقاتی را از دستاوردهای اعطای کرسی‌های پژوهشی دانست و یادآور شد: از آنجایی که ارتقای استادیاران جوان زمان بر است از این رو کرسی‌های پژوهشی می‎توانند یک تا دو استادیار جوان را به همکاری دعوت کنند.
تعداد طرح‌های مصوب در صندوق حمایت از پژوهشگران
ضرغام نسبت طرح‌های مصوب این صندوق را به طرح‌های دریافتی 36 درصد ذکر کرد و ادامه داد: تاکنون 785 طرح با دانشگاه‌ها بر اساس امضای تفاهم نامه اجرایی شده است.
وی افزود: در سال 94، 683 طرح به صندوق ارسال شد که از این تعداد 238 طرح به منظور ارائه حمایت به تصویب رسید.
حمایت صندوق از ثبت بین المللی اختراعات
وی با تاکید بر این که سالانه 10 هزار و 500 اختراع داخلی به ثبت می‌رسد، گفت: برای ثبت بین المللی اختراعات هزینه‌ای بالغ بر هفت تا 10 هزار دلار نیاز دارد که کل این هزینه‌ها برای اختراعات برتر از سوی صندوق پرداخت خواهد شد.
به گفته رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، تاکنون 40 اختراع از سوی صندوق به ثبت بین الملل رسیده است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۴:۲۰

رییس انجمن ترویج علم ایران: شکل گیری اجتماعات علمی راهکار توسعه علمی کشور است

تهران - ایرنا - رییس انجمن ترویج علم ایران گفت: در کشور برای توسعه علم و فناوری ابتدا باید به نهاد علم توجه شود تا اجتماعات علمی شکل گیرد و در کنار آن، برای توسعه شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی شود.

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اکرم قدیمی درباره فعالیت های این انجمن اظهار کرد: این انجمن موسسه ای غیرانتفاعی است که با هدف فعالیت در زمینه های علمی، آموزشی و پژوهشی از اردیبهشت ماه سال 80 آغاز به کار کرد.
وی ادامه داد:ترویج و فرهنگسازی علم بین عموم مردم، اشاعه تفکر علمی به منظور ایجاد زمینه مناسب برای همگانی کردن علم در جامعه، آموزش مروجان علم و نهادینه کردن ترویج علم از مهمترین اهداف این انجمن است.
قدیمی افزود: در هر مناسبتی انجمن برنامه و فعالیت های متناسب با آن همچون برگزاری سمینارها، سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی را دارد که هدف اصلی ارتقاء بینش علمی در جامعه است. به تازگی نیز کارگاه آموزشی برای خبرنگاران با حضور ریچارد استون از مجله ساینس برگزار شد.
وی اضافه کرد: انجمن ترویج علم ایران مسئولیت اصلی خود را معرفی و حمایت از فعالیت هایی می داند که هدف از اجرای آن ها کاستن فاصله میان نهاد علم و توده مردم است در این راستا حمایت های مادی و معنوی سایر نهادها و موسسات در سطح ملی برای ادامه چنین فعالیت هایی ضروری است.
قدیمی عنوان کرد: در کشور ما برای توسعه علم و فناوری و ترویج و فرهنگسازی آن، ابتدا باید به نهاد علم توجه شود تا اجتماعات علمی شکل گیرد و در کنار آن، برای توسعه شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی شود. بنابراین تا زمانی که اجتماع علمی در جامعه ایجاد نشود و پژوهش اولویت اول فعالیت های علمی نباشد، سایر اقدامات نمی تواند به نتیجه مطلوب برسد.
رئیس انجمن ترویج علم ایران درباره ارتباط این انجمن با سایر مراکز و نهادهای علمی برای ترویج علم و فرهنگسازی آن گفت: انجمن ارتباط خوبی با سایر مراکز مرتبط در حوزه علمی از جمله ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی دارد. در واقع سرمایه انجمن ارتباط با همین ارگان ها است. بر اساس موضوع و اهداف مورد نظر با مشارکت نهادهای مختلف همچون مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و غیره برنامه هایی را برگزار کردیم.
قدیمی تصریح کرد: البته انجمن تنها نهاد متولی ترویج علم در کشور نیست و نهادهای دیگری همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر نهادهای مرتبط باید در راستای نهادینه شدن ترویج و فرهنگسازی علم به انجمن ترویج علم ایران کمک کنند.
وی در پایان با اشاره به برپایی هفته علم و برگزاری چهارمین برنامه ملّی هفته ترویج علم و شانزدهمین دوره جایزه ترویج علم بیان کرد: هفته ترویج علم از 16 تا 21 آبان ماه برگزار شد در مجموع خوشبختانه استقبال خوبی از برنامه های این دوره همچون همایش ها، کارگاه ها و نمایشگاه انجام شد.
علمی **1354**1440

۹۴/۰۹/۰۱
۱۶:۱۵

بهزاد معین: بررسی مسئله بورسیه‌ها در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت/ ابراز خوشحالی رسانه های بیگانه از حواشی پیرامون بورسیه‌ها

دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه از قرار گرفتن بررسی مسئله بورسیه‌ها به قوه قضائیه خبر داد و گفت: برای بررسی این مسئله زمان لازم است ولی مطمئنا قوه قضائیه به خوبی این مسئله را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بهزاد معین دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در نشست بررسی مسئله بورسیه‌ها در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران گفت: حل مشکل جامعه و خدمت به مردم یکی از اساسی‌ترین وظایف دانشگاه است،‌ جریان علمی کشور مدت‌ها است که تصویب شده است و در دهه اخیر این مسئله کاملا مشهود است.
وی افزود: صحبت‌های مقام معظم رهبری در تیر ماه امسال بسیار حکیمانه بود بطوریکه بسیاری از افراد علمی کشور اعلام کردند که تک‌تک جملات ایشان باید بارها بازخوانی شود.
معین با بیان اینکه صحبت‌های مقام معظم رهبری بر اساس گزارشات دقیقی است، اظهار داشت: در مسئله بورسیه‌ها یک واژه علمی به یکباره با رانت و بی‌قانونی مساوی شد، آیا این قضیه درست بود؟
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه عنوان کرد: فرایند بورسیه در کشور ما پس از انقلاب قانونی داشت و این قانون در سال 88 از سوی وزیر علوم فعلی امضا شد و سال 75 روند به این صورت بود که مدارک و مستندات دانشجویان به وزارت علوم اعلام شد تا بورسیه‌ها تأیید شود،‌ در دولت‌های گذشته قبل از سال 84 گاهی برای تأیید بورسیه‌ها مصاحبه هم انجام نمی‌دادند ولی بعد از سال 84 حداقل یک کارگروه 400 نفره برای مصاحبه علمی و عمومی تشکیل شد و تمام اقدامات بورسیه‌ها با رعایت ریز تشریفات اداری مربوطه انجام شد.
وی افزود: این روند معمولی بود و از سال 85 بورسیه‌ها در حال تحصیل بودند،‌اگر واقعا مشکلی وجود داشت آیا در این مدت اساتیدی که از دانشجویان مصاحبه می‌گرفتند این مسئله را اعلام نمی‌کردند؟ اگر کوچکترین مسئله غیرقانونی و غیر علمی در مصاحبه‌ها رخ می‌داد آیا دانشجویان اعلام نمی‌کردند؟
معین گفت: در سال 93 بحث بورسیه‌های بدون آزمون مطرح شد و در این میان بحث آقازاده‌ها را عنوان کردند و پس از آن روزنامه‌ها بر 3 هزار بورسیه غیرقانونی مانور دادند بطوریکه 3 رسانه خارجی در این قضیه وارد شدند.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با بیان اینکه با دقت در زمان خبرهای رسانه‌های بیگانه متوجه می‌شویم که کارشان بر اساس سلسله مراتب صورت گرفته است، گفت: حتی یک مستند 23 دقیقه‌ای با عنوان تقابل رهبر انقلاب با رئیس‌جمهور تولید کردند در حالیکه برای ساختن یک دقیقه مستند ساعت‌ها زمان لازم است.
وی گفت: با توجه به اینکه امام خمینی(ره) فرمودند از نام دشمن نترسید بلکه از این بترسید که دشمن از شما تعریف کند، حمایت رسانه‌های بیگانه از این حاشیه‌سازی بورسیه‌ها در کدام منطق می‌گنجد؟
معین ادامه داد: پس از این حواشی نامه‌های محرمانه به دانشگاه‌ها فرستادند تا افراد را لغو بورس کنند و در گزارشات وزارت علوم اینگونه مطرح شد که لغو بورس این دانشجویان از سوی سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است در حالیکه  این دو نهاد مسئله را تکذیب کردند و وزارت علوم در اطلاعیه خود نام این نهادها را حذف کرد.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه اضافه کرد: دانشجویان به کمیسیون اصل 90 شکایت کردند که اعضای این کمیسیون در روز 30 فروردین امسال به وزیر علوم ابلاغ کردند که تصمیمات شورای مرکزی بورس بر اساس قوانین بوده و مورد تأیید است ولی وزارت علوم به این رأی تمکین نکرد.
وی اظهار داشت: وزیر علوم در 5 خرداد امسال به کمیسیون اصل 90 نرفت و گفت: این کار دیوان محاسبات است در حالیکه دیوان محاسبات هم اعلام کرد این بورسیه‌ها قانونی بوده است.
معین افزود: پس از آن مقام معظم رهبری که دغدغه بسیاری دارند در زمان ناامیدی دانشجویان بورسیه از مراجع قانونی،‌ صحبت‌هایی را مطرح کردند که صحبت‌های ایشان باید بازخوانی شود، ایشان در صحبت‌های خود از واژه‌هایی مانند جنجال‌سازی، سیاست‌بازی، ظلم به تعداد زیاد و خلاف قانون تدبیر و اخلاق سخن گفتند و حتی از شعری استفاده کردند که تمام اینها نشان دهنده ظلم به بورسیه‌های دانشجویی بود و پس از صحبت‌های ایشان همه متوجه شدند چه ظلمی به دانشجویان بورسیه شده است.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه اضافه کرد: در این مدت درخواست بورسیه‌ها بدون جنجال و حاشیه بوده و این دانشجویان گفته‌اند که به ما تهمت و افترا زدند و با آبروی ما بازی کردند که این مسئله را قوه‌ قضائیه می‌تواند جبران کند.
معین اضافه کرد: مدیران دولتی ابتدا باید از مقام معظم رهبری عذرخواهی کنند زیرا دل ایشان را به درد آوردند،‌ سپس باید از خانواده‌های بورسیه‌ها عذرخواهی شود که با سیاست‌بازی آبروی آنها را بردند، البته معذرت‌خواهی این مسئله را جبران نمی‌کند ولی تا حدودی درد آنها را التیام می‌بخشد.
وی گفت: بسیاری از دانشجویان بورسیه دچار مشکلات روحی و حتی مادی شدند، حقوق بورسیه‌ها حدود 600 هزار تومان است که آن هم برای برخی حذف شد در حالیکه این افراد نمی‌توانند بر اساس قانون کار کنند.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه افزود: تمام افرادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم به این ظلم کمک کردند در این دنیا حتما دچار مشکل می‌شوند و آخرتشان هم خدا می‌داند.
معین گفت: قوه قضائیه تنها مرجع برای همه مردم است و جایگاه بالایی دارد که امیدواری پس از به پایان رساندن این مسئله نتیجه را به مردم اطلاع دهند.
وی افزود: گفته‌اند بورسیه‌های سال 84 را بررسی می‌کنیم،‌ ما نمی‌خواهیم نبش قبر شود و به پیش از سال 84 بازگردد ولی اگر این کار انجام شود هم به نفع جامعه و مردم است.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا این مسئله از سوی بیگانه هدایت می‌شد یا خیر گفت: قضیه بورسیه‌ها مختص به یک جناح نیست بلکه به 75 میلیون نفر مردم ایران مربوط می‌شود. بنابراین باید بدانیم منشأ آن کجا بوده است که جواب سؤالاتمان را می‌توانیم در صحبت‌های مقام معظم رهبری بیابیم.
معین در رابطه با شکایت از فردی به نام غزالی به عنوان منتشر کننده اسامی بورسیه‌های دانشجویی گفت: در حال حاضر به این مسئله دامن می‌زنند که مسئله بورسیه کار فرد منتشر کننده بوده است ولی آیا واقعا به این صورت بود؟ شخصی ادعا کرد که اسامی را از معاون وزیر علوم گرفته و پس از آن نیز مسئله را به گردن رسانه‌ها انداختند،‌ چه کسی برای نخستین بار گفت که موضوع بورسیه‌ها را بررسی می‌کنیم حتی اگر 10 وزیر علوم تغییر کند؟
وی ادامه داد: اژه‌ای در نشست خبری خود گفت: وزارت علوم بر خلاف صحبت‌های اولیه اعلام کرده است که بسیاری از بورسیه‌ها بدون مشکل هستند و این مسئله سیاست بازی بوده است.
دبیر شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه اظهار داشت: در هر صورت قوه‌قضائیه این مسئله را بررسی می‌کند البته بررسی موضوع به این مهمی زمان بر است.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۶:۵۲

80 درصد استادان ايراني فعاليت پژوهشي ندارند

رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران با بيان اين كه رشد کمي آموزش عالي، تحقيقات دانشگاهي را تحت الشعاع قرار داده است، گفت: مطالعات نشان مي دهد در حوزه پزشکي 19 درصد و در دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت علوم 22 درصد از استادان مشغول به فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي هستند.
به گزارش ايسنا، دکتر نصرت‌الله ضرغام در در نشست مشترک با رئيس جهاد دانشگاهي با اشاره به رشد کمي آموزش عالي پس از انقلاب و با تاکيد بر اين که در حال حاضر بيش از چهار ميليون دانشجو در کشور در حال تحصيل هستند، اظهار داشت: در مقابل ما با بيکاري فارغ التحصيلان مواجه هستيم که لازم است به آن پرداخته و راهکارهاي حل اين معضل ارائه شود.
وي تنها بخشي که توانسته ارتباط موثر ميان دانشگاه و صنعت ايجاد کند را بخش نظامي دانست و خاطر نشان کرد: اگر رويکرد ما به صنعت رويکرد سنتي باشد ارتباط موثر ميان دانشگاه و صنعت ايجاد نخواهد شد .
ضرغام با تاکيد بر اين که 72 درصد از محققان ايراني مقيم خارج علاقه مندي خود را براي کمک به توسعه فناوري کشور اعلام کردند، افزود: در کرسي‌هاي پژوهشي استادان مي‌توانند علاوه بر انجام فعاليت‌هاي پژوهشي به جذب دانشجويان دکتري و پسادکتري (سالانه يک تا دو نفر) و ‌شرکت در همايش‌هاي بين المللي اقدام کنند.
دکتر حميدرضا طيبي، رئيس جهاد دانشگاهي هم در اين نشست با تاکيد بر ضرورت تبديل علم به فناوري و خلق ثروت گفت: لازم است براي تبديل ايده‌ها به محصول و خلق ثروت از دانش، موانع اين مسير به سرعت برداشته شود.
وي با تاکيد بر اين که اعتبارات جهاد دانشگاهي کفاف طرح‌هاي پژوهشي اين نهاد را نمي‌دهد، گفت: تنها 20 درصد از اعتبارات اين نهاد از طريق بودجه‌هاي دولتي تامين مي‌شود و هميشه تلاش شده است تا اين بودجه افزايش يابد ولي خوشبختانه ارزش افزوده‌اي که حاصل از سرمايه گذاري ما در بخش تحقيق و توسعه بوده،‌موجب شده است که سهم درآمدي جهاد نيز 4 تا 5 برابر افزايش يابد.
گفتني است با امضاي تفاهم نامه‌اي ميان جهاد دانشگاهي و صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور، همکاري‌هاي مشترکي ميان اين دو نهاد در زمينه‌هاي طرح پسادکتري، اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي جهاد دانشگاهي و راه اندازي مرکز نوآوري صورت مي‌گيرد.

۹۴/۰۹/۰۲
۰۰:۰۰
۹۴/۰۹/۰۲
۰۵:۳۸

سازمان «سمت» و دانشگاه عدالت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

دکتر احمدی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و دکتر بیاتی رئیس دانشگاه عدالت، به منظور همکاری‌های مشترک، تفاهم‌نامه‌ امضا کردند و در همین راستا اولین جلسه پیگیری مفاد تفاهم‌نامه با حضور مدیران این دو نهاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، زمینه‌های همکاری مطرح شده در این تفاهم‌نامه شامل مواردی چون طراحی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک در زمینه تولید کتاب‌های مبنایی، تألیف و ترجمه و تدوین کتاب‌های درسی و مبنایی در حوزه علوم انسانی، ترجمه کتب مناسب به زبان‌های عربی و انگلیسی، چاپ و نشر و توزیع آثار مشترک، همکاری در زمینه نشر الکترونیک، برگزاری نشست‌ها و دوره‌های علمی و همچنین تبادل اطلاعات و تجارب و منابع علمیِ در اختیار طرفین می‌شود.
دکتر موسی‌زاده معاون پژوهشی دانشگاه عدالت، دکتر فکری رئیس مرکز تحقیق «سمت»، دکتر روغنی مدیر پژوهشی سازمان «سمت»، عبدالرسولی مسئول واحد مشارکت «سمت» و هاشمی مدیر روابط عمومی این سازمان، از دیگر حاضران این جلسه بودند.
گفتني است دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی عدالت با هدف تربیت اساتید، محققان و مدرسان اسلام‌شناسی در زمینه‌های فقه، حقوق، اقتصاد، مدیریت و سایر عرصه‌های علوم انسانی- اسلامی در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري (آموزشي و پژوهشي) فعالیت دارد.

۹۴/۰۹/۰۱
۱۳:۵۳