نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114480
 • تمام سکه (طرح جدید) 1203000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 635000
 • ربع سکه 365000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3729
 • یورو 4239
 • پوند 4845
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1020
 • لیر ترکیه 1085
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32460
 • 0
  یورو 36329
 • 0
  پوند 41068
 • 0
  فرانک 33478
 • 0
  صد ین 29513
 • 0
  درهم امارات 8837

تحصیل دانشجویان چینی در کشور ایران

بیشتر ما در مورد تحصیل دانشجویان کشورمان در کشورهای دیگر شنیده و خوانده‌ایم، اما حالت عکس این قضیه یعنی ورود دانشجوی خارجی برای تحصیل به داخل ایران که هیچ منعی هم وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از راه‌های تعامل علمی پژوهشی میان کشورهای جهان رد و بدل کردن دانشجو است. چه برای تحصیل دائم در یک مقطع تحصیلی و چه برای مدت موقت ترمی و حتی همان فرصت مطالعاتی دانشجو که از کشور دیگر برای پذیرش در کشور مقصد ثبت نام می‌کند.
 
در بین کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی تبادل و پذیرش دانشجو امری متداول است هرچند اکثراً در مورد تحصیل دانشجویان کشورمان در کشورهای دیگر شنیده و خوانده‌ایم، اما حالت عکس این قضیه یعنی ورود دانشجوی خارجی برای تحصیل به داخل ایران که هیچ منعی هم وجود ندارد.
 
ایران ۵ برابر کشورهای پیشرفته دانشگاه دارد. ایران ۲۶۴۰ دانشگاه دارد، در حالی که چین ۲۴۸۱ دایر کرده است.
 
امروزه کمتر دانشگاهی را می‌توان دید که دانشجوی خارجی در آن مشغول به ادامه تحصیل نباشد ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه‌های معتبر در جهان در گرو تعامل بیشتر آن‌ها با دیگر دانشگاه‌های معتبر در جهان و تبادل علمی با آنهاست برهمین اساس وزارت علوم یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های خود را بین المللی سازی دانشگاه‌ها قرار داده است.
 
تحصیل حدود ۵ هزار دانشجوی خارجی در کشور
محمد فرهادی وزیر علوم در همین زمینه اظهار کرد: با توجه به ظرفیت موجود در دانشگاه‌ها اقداماتی در قالب انعقاد تفاهم نامه با کشورهای خارجی و هماهنگی‌های لازم با وزارت خانه‌های کشور و امور خارجه و سایر ارگان‌های مربوطه انجام شده تا پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور تسهیل شود.
 
وی به پذیرش حدود ۵ هزار دانشجوی خارجی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: با جذب این تعداد دانشجوی خارجی مجموع آن‌ها به ۵۲ هزار دانشجو می‌رسد که در مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی تا دکتری در دانشگاه‌های کشور پذیرفته شده‌اند.
 
در این میان دانشگاه‌های جهان را اگر بتکانی حداقل یک دانشجوی چینی در تمامی دانشگاه‌های دنیا وجود دارد.
 
طبق آمارهای جدید به دست آمده از موسسات دانشگاهی و علمی سراسر جهان، ۲۵ درصد از ۵ میلیون دانشجوی خارجی که در جهان وجود دارد چینی هستند.
 
بیشترین دانشجوی چینی در دانشگاه‌های کشورهای غربی
بدین ترتیب که از هر ۴ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور یک دانشجوی چینی در این میان دانشجویان وجود دارد در حالی که تعداد دانشجویان چینی در دانشگاه‌های آمریکا، انگلیس و استرالیا بیشتر است؛ و این رقم را می‌توان این طور تصور کرد که تعداد بیشتر دانشجویان چینی در دانشگاه‌های آمریکا ادامه تحصیل می‌دهند.
 
تحصیل ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی در ۶۰ دانشگاه کشور چین
حسین سالار آملی معاون بین الملل وزارت علوم گفت: یک هزار و ۴۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی در ۶۰ دانشگاه چین در حال تحصیل هستند. براساس گزارش آماری اردیبهشت ۹۶، رایزن علمی ایران در کشور چین، تعداد دانشجویان ایرانی در این کشور نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ نفر است.
 
وی ادامه داد: تا کنون اطلاعات ۵۸۰ نفر از این افراد توسط رایزن علمی کشورمان به دست آمده، این دانشجویان در ۶۰ دانشگاه چین در حال تحصیل هستند. بیش از نیمی از دانشجویان ۵۵ درصد در دو شهر پکن و شانگهای مستقر هستند و نزدیک به ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی در چهار شهر پکن، شانگ‌های، نانجینگ و ووهان هستند.
 
معاون بین الملل وزارت علوم افزود:از نظر مقطع تحصیلی ۸۳ درصد تحصیلات تکمیلی و ۶۱ درصد دانشجویان در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.
 
آملی تصریح کرد:دانشگاه‌های شانگ‌های جیائوتونگ با ۷۹ دانشجو بیشترین دانشجوی ایرانی را دارد و دانشگاه چینخوا با ۴۳ دانشجو در رتبه بعدی قرار دارد هر دو دانشگاه در رتبه بندی وزارت علوم ممتاز هستند.
 
قائم مقام وزیر علوم درباره اعزام دانشجویان ایرانی به کشور چین، خاطرنشان کرد که در سال جاری بورسیه کردن دانشجویان ایرانی به کشور چین شتاب بیشتری خواهد گرفت.
 
حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: با توجه به پردیس‌های بین الملل و ارتقا دانشگاه تهران در سطح بین الملل هرساله تعداد دانشجویان خارجی متقاضی به تحصیل در این دانشگاه نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا می‌کند.
 
وی ادامه داد: سالانه حجم بسیار زیادی از دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل به دانشگاه تهران برای مراجعه می‌کنند.
 
معاون آموزشی دانشگاه تهران تصریح کرد: این دانشگاه در زمینه جذب دانشجویان خارجی فعالیت خوبی داشته، به طوری که با ورود گسترده دانشجویان از کشورهای مختلف و افزایش مراودات روسای دانشگاه‌ها، افراد بیشتری علاقمند به تحصیل در دانشگاه تهران هستند.
 
حسینی بیان کرد: اکنون بیش از ۲۸۰ دانشجوی خارجی از ۴۴ کشور از جمله عراق، افغانستان، روسیه، چین، کره، ژاپن، ترکیه، لبنان، سوریه و اسپانیا در مقاطع مختلف مشغول تحصیل در دانشگاه تهران هستند.
 
 سخن آخر
امیدواریم در راستای توسعه هویت بین المللی دانشگاه و فراهم نمودن بستر مناسب برای ادامه تحصیل جوانان مستعد سایرکشور‌ها با تاکید بر کشورهای همسایه و جهان اسلام و بر اساس آیین نامه پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورمان بتوانیم قدمی مثبت برداشته باشیم.
 

۹۶/۰۳/۲۴
۰۷:۰۰

قطار "بازگشت نخبگان و مهاجران به ایران" سرعت گرفت/ بازگشت حدود ۷۰۰ نخبه+جدول و آمار تحلیلی

«حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود در حوزه علمی و فناوری را توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در ۴ سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ترسیم شرایط "خروج نخبگان"؛ به عبارتی "فرار مغزها" و یا همان "هجرت فرهنگی علمی" پیش از دولت یازدهم، یادآور روزهای سخت و آمارهای تلخی است که یا فرد مهاجرت را انتخاب می‌کرد و یا مهاجرت او را. شاهد بودیم در سال‌هایی که کشور دچار خودزنی اقتصادی شده بود و با سرعت و شتاب در جهت عکسِ توسعه‌ پیش می‌رفت، دانشمندان و نخبگان، "رفتن" را به "ماندن" ترجیح  دادند.
موج بازنشسته کردن اجباری اساتید و هیات علمی در سال ۸۵
افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در دهه ۸۰
سال ۱۳۸۵ را کسی از یاد نمی‌برد؛ سالی که به بهانه "زدودن دانشگاه‌ها از عوامل نفوذ لیبرال و سکولار غرب" موجی از بازنشسته شدن اجباری اساتید و هیات علمی دانشگاه‌ها به راه افتاد. پس از آن بود که برخی کارشناسان، سیاست‌های این چنینی را از عوامل افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در کشور دانستند. در آن اثنا بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که ۳۰۸ تن از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین‌های آزمون سراسری سالهای  ۸۲ تا ۸۶ به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.
ایران در دهه ۸۰ ، درصدر کشورهای مهاجرفرست قرار گرفت
در این بین درآمدِ بیشتر، امید به آینده، امکانات تحصیلی، تحقیقی و پژوهشیِ مناسب و اشتغال را می‌توان از مهمترین عوامل مهاجرت نخبگان به خارج از کشور برشمرد. مهاجرتی که در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، ایران را در صدر کشورهای مهاجر فرست قرار داد، اکنون اما شرایط متفاوت از قبل شده است.
مهاجرت وارونه نخبگان ایرانی
دولت روحانی، مغزهای فراری را به کشور بازگرداند
«حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود را در حوزه علمی و فناوری، توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در ۴ سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.
می‌توان از ۴ سال نخستِ دولت روحانی به عنوان دوران طلایی بازگشت نخبگان یاد کرد. در حقیقت بازگشت ایرانیان مهاجر، فراهم کردن شرایط مناسب شغلی و تسهیل حضور آنها در ایران و از طرفی نشان دادنِ چراغ سبز به خواسته‌هایشان، نه تنها اعتماد فزاینده‌ای را برای ایران به همراه داشته که آثار اقتصادی – اجتماعی مثبتی نیز برای کشور در بر خواهد داشت.
به نیمه راه رسیدیم
لزوم ادامه روند اعتمادسازی برای نخبگانِ غیرمقیم
این روند هرچند تا نیمه راه پیش رفته، اما باعث شد بدانیم، توانِ بازپس‌گیریِ از دست داده‌هایش را دارد. جلب اعتمادِ نخبگانی که از سر ناامیدی و برای دسترسی به شرایط بهتر، مجبور به ترک موطن خود شدند، کاری بس سخت است، اما تلاش‌های دولت یازدهم، موجب جلب اعتمادِ تعدادی از این افراد شده و بسیاری دیگر نیز در صف انتظار برای بازگشت هستند؛ آن هم بازگشتی با افتخار.
اظهارات معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نیز گواه بر همین مدعاست؛ او بر سیر صعودیِ بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور صحه می‌گذارد و در گفت‌وگو با ایلنا، می‌گوید: «طرح همکاری با "متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم"، از دو سال پیش با همکاری بنیاد نخبگان آغاز شد. در این مدل، نخبگان با کمک بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خدمات و امکاناتی را دریافت می‌کنند که بتوانند مشابه مدل فعالیتی را که در خارج از کشور داشته‌اند، در داخل کشور نیز راه‌اندازی کنند.»
امکان برگزاری کنفرانس و ایجاد شرکت دانش بنیان برای مهاجران
گذراندن ۴۵ روز دوره آموزشی به جای سربازی
وی ادامه می‌دهد: «همچنین برای استاد یا محققی که بمنظور  دیدار با خانواده به ایران می‌آید، از طرفی شرایطی فراهم شده که بتواند چند ساعتی در دانشگاه‌ها حضور پیدا کرده و سخنرانی و یا کنفرانسی نیز برگزار کند.از طرفی این امکان ایجاد شده است که کار تحقیقاتی مشارکتی انجام داده و حتی  شرکت دانش بنیان ایجاد کند. بنابرین انواع مدل‌ها در این طرح پیش بینی شده است.»
این مقام مسئول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موانع همکاری این نخبگان و متخصصان با نهادهای کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «به طور مثال؛ یکی از موانع و ابهاماتی که بر سر راه بازگشت این افراد وجود دارد، سربازی آنهاست که خوشبختانه توانستیم طرح نظام وظیفه تخصصی که قبلا در بنیاد ملی نخبگان برای نخبگان داخل داشتیم، به نخبگان ایرانی خارج از کشور نیز تسری دهیم. یعنی این افراد به جای گذراندن سربازی، فقط 45 روز دوره آموزشی می‌گذرانند و بعد از آن نیز پروژه مرتبط با حوزه تخصصی‌شان تعریف می‌شود و حدود 13-14 ماه مشغول این طرح خواهند بود.
بیرنگ همچنین با اشاره به پروسه طولانی فرایند جذب این افراد در دانشگاه‌ها، هیات علمی شدن و تایید مدرک‌شان، می‌گوید: «یک شخص از یک محیط به لحاظ تحقیقاتی در سطح بالا با امکانات خوب بازگشته، اما می‌بیند که یک سال در انتظار فرایند جذبش است که این روند موجب توقف کارهای تحقیقاتی او می‌شود؛ به علاوه اینکه فرد در آن زمان هیچ درآمدی ندارد و با مشکل بیمه هم مواجه است.»
پوشش بیمه و حقوق در سال نخست
تعریف پسادکتری در دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر
او در ادامه، یکی از نقاط قوت طرح مشترک با بنیاد نخبگان را تحت پوشش قرار دادن افراد پس از بازگشت در سال نخست عنوان می‌کند و می‌گوید: «افرادی که بازمی‌گردند را تا یکسال از نظر بیمه و حقوق پوشش خواهیم داد؛ به گونه‌ای که در همان بدو ورود، برای آنها دوره پسادکتری در یکی از دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌های برتر کشور تعریف می‌شود و در این زمان فرصت دارند که کارهای تایید مدرک و جذب را انجام داده و توانمندی‌هایشان را اثبات کند، بنابراین در طول این یکسال حقوقشان را بنیاد ملی نخبگان و گرنت پژوهشی (وام بلاعوض) و بیمه را نیز ما تقبل کردیم، از سوی دیگر برای ایجاد شرکت دانش‌بنیان، یکی از پارک‌های فناوری برتر کشور در زمان کوتاهی فضایی برای کسب و کار  آنها ایجاد می‌کند. در اینجا هم یکسال تحت حمایت معاونت علمی و فناوری هستند تا بتوانند شرکت دانش بنیان خود را ایجاد کنند.»
بازگشت ۶۷۳ نخبه و متخصص به ایران در ۲ سال اخیر
راه اندازی ۴۰ شرکت دانش بنیان
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین در ادامه به آمار بازگشت نخبگان به کشور طی دو سال اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید:«۱۲۶ نفر در سال اول اجرای طرح، به کشور بازگشتند، البته این آمار غیر از آنهایی است که به کشور می‌آیند و سمینار و یا کنفرانس برگزار می‌کنند و باز می‌گردند؛ چرا که تعداد اینها بسیار زیاد است. همچنین در سال دوم طرح، ۴۵۰ نفر بازگشتند و در مجموع طی ۲ سال و ۳ ماه، ۶۷۳ نفر به ایران بازگشتند و مشغول به کار هستند. سال گذشته توسط همین تعداد، ۴۰ شرکت دانش بنیان ایجاد شده است.»
آغاز محدودیت برای بازگشت مهاجران به دلیل استقبال زیاد
تمرکز بر جذب نخبگان ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا
این مقام مسوول همچنین از ایجاد محدودیت برای جذب افرادی که درخواست بازگشت به کشور را دارند، خبر می‌دهد و می‌گوید: «با توجه به محدودیت‌های منابع و از سوی دیگر با توجه به استقبال خوب تحصیل‌کردگان مقیم خارج از کشور از این طرح، از ابتدای امسال سختگیری را برای ورودی این سیستم خیلی زیاد کردیم و تمرکزمان را در جذب نخبگان ایرانی ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا گذاشته‌ایم.»
او در ادامه با انتقاد از بکار بردن واژه "فرار مغزها" درباره مهاجرت تحصیل‌کردگان، آن را شعاری عنوان می‌کند و می‌گوید: «این سوال مطرح می‌شود که آیا کسی که می‌رود تا در خارج از کشور درس بخواند، فرار کرده و یا مهاجرت کرده است؟ گزارش سال ۹۵ پژوهشگاه مطالعات فناوری که بر پایه رفرنس‌ها و منابع معتبر خارجی منتشر شده، نشان می‌دهد؛ آمار خروج از کشور برای ادامه تحصیل، زیر متوسط جهانی است.»
وزیر علوم: جلوی فرار مغزها را گرفتیم
بازگشت ۱۰ تا ۱۵ درصد بورسیه ها به کشور
این تغییرات در حالی ایجاد شده که همچنان از گوشه و کنار صحبت‌هایی درباره بحران فرار مغزها در ایران مطرح است که وزیر علوم این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید: «جلوی فرار مغزها را گرفته ایم.» محمد فرهادی در گفت‌وگویی که به تازگی با خبرنگار ایلنا داشته، درباره اظهارات برخی مبنی بر افزایش فرار مغزها در طی چند سال اخیر تاکید کرده است؛ «در دولت یازدهم به خوبی توانستیم نخبگان را ساماندهی کنیم و اتفاقاً در این زمینه ما فرآیند برعکس داشتیم، به این معنا که نخبگان و فارغ‌التحصیلان ایرانی پس از گذراندن دوره تحصیلی‌شان در خارج از کشور به وطن بازگشتند.»
فرهادی ضمن اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد بورسیه‌هایی که به خارج از کشور رفته بودند به کشور  بازگشته‌اند، گفت: «بازگشت اشخاصی که بورسیه تحصیلی شده‌اند، قطعا با تاخیر رو به رو خواهد بود و این نادرست است که عنوان کنیم؛ فرار مغزها صورت گرفته است.»
بازگشت ۱۴۰۰ دانشمند در سه سال گذشته به ایران
دولت یازدهم موفق عمل کرد
وزیر علوم گفت: «هنگامی می‌گوییم؛ فرار مغزها صورت گرفته که شخصی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بورسیه شده و تا سه سال بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازنگردد. بسیاری از دانشمندان ایرانی به کشور رفت‌وآمد می‌کنند و می‌توانم بگویم ۱۴۰۰ مورد در این زمینه طی سه سال گذشته اتفاق افتاده است. دولت یازدهم تلاش خوبی برای استفاده از مغزها داشته و تاکنون هم در این امر موفق بوده است.»
گزارش های معتبر بین المللی چه می گوید؟
ایران جزو کشورهای نرخ بالای ارسال مهاجر نیست
در کنار اظهارات مسولان، مراجعه به آمار و داده‌های معتبر بین‌المللی نیز حائز اهمیت است؛ چرا که این آمارها حاکی از آن است که تحلیل‌هایی که بعضا در خصوص شرایط بحرانی کشور در حوزه‌هایی مانند مهاجرت نخبگان و فرار مغزها مطرح می‌شود، اغلب مبتنی بر برداشت‌های شخصی بوده است. براساس گزارش‌های معتبر بین المللی، ایران جزو کشورهای با نرخ بالای ارسال مهاجر محسوب نمی‌شود و نرخ مهاجرت کشور در مقایسه با میانگین ۲/۳ درصدی جهانی پایین‌تر و کمتر از نصف آن است؛ به گونه‌ای که براساس داده‌های سازمان ملل در سال ۲۰۱۵، رتبه ایران از نظر تعداد مهاجر ارسالی، در بین سایر کشورها ۵۴ است که رتبه پایینی محسوب می‌شود.
(کشورهایی با رتبه بالاتر و مهاجرپذیرتر در مقابل کشورهایی با رتبه پایین تر و مهاجرفرست تر)
(ایران رتبه 107 را در سال 2016 دارد)
کشور                                                                                                                           رتبه در جهان
کره جنوبی
38
روسیه
52
هند
84
ایران
107
برزیل
109
مالزی
121
چین
125
مصر
127
عربستان
130
آفریقای جنوبی
140
ترکیه
146
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ایران در مهاجرت، رتبه ۱۰۷ از ۲۲۲ را داراست‌
آمریکا، آلمان، کانادا؛ مقاصد اصلی تحصیل کردگان ایرانی
جایگاه ایران از نظر شاخص خالص مهاجرت، در سال 2016 از میان 222 کشور جهان در میانه جدول و در رده 107ام قرار گرفت که به این معناست؛ جمعیت ایران از محل مهاجرت (اعم از ورودی و خروجی) دستخوش تغییر چشمگیری نمی‌شود، اما 106 کشور با رتبه بالاتر از ایران با مهاجرت از سایر کشورها دچار افزایش جمعیت می‌شوند و لازم به ذکر است؛ کشورهای توسعه یافته (آمریکا، آلمان، کانادا و ...) مقاصد اصلی مهاجران ایرانی محسوب می شوند.
ایران جزو ۲۵ کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می شود
تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست
در مقابل از نظر مهاجرپذیری، ایران همواره جزو کشورهای با رتبه بالا بوده، بطوریکه در سال ۲۰۱۵ جزو ۲۵ کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می‌شده است. از نظر تعداد کل مهاجران، ایران در بین ۲۰ کشور با بیشترین تعداد مهاجر قرار ندارد و در مقایسه با سایر کشورها، تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست، گرچه بیش از نیمی از مهاجران ایرانی به کشورهای OECD دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، ولی براساس آمار، ایران از نظر تعداد مهاجران با مدرک دانشگاهی نسبت به کل افراد با تحصیلات دانشگاهی در کشور، در مقایسه با سایر کشورها دارای نسبتی بسیار پایین بوده و در گروه کشورهای با میانگین پایین مهاجرت در دسته بندی OECD قرار می‌گیرد که این امر می‌تواند ناشی از نفوذ و گسترش بالای تحصیلات دانشگاهی و آموزش عالی در ایران در سالهای اخیر نیز باشد.
پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است
بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد مهاجران تحصیل‌کرده (افراد دارای مدرک دانشگاهی) و نسبت آنها از کل تحصیل‌کردگان داخل کشور، در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. بنابراین با استناد آمار نهادهای معتبر بین‌المللی می‌توان اینگونه گفت که پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است. در واقع نرخ درصد مهاجرت افراد تحصیل‌کرده به کل تحصیل‌کردگان موجود در ایران (حدود 4 درصد) از بسیاری از کشورهای با وضعیت توسعه مشابه و نیز کشورهای پیشرفته کمتر است.
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال ۲۰۱۵، ۴۸ هزار نفر بود
  مهندسی، علوم پایه و ریاضیات؛ رشته‌های پرمتقاضی برای تحصیل در خارج
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال ۲۰۱۵، ۴۸ هزار نفر بوده که ضمن پایین بودن نسبی در مقایسه با اقتصادهای نوظهور، نشان از جابجایی کمتر از ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی جدید در هر سال است. در مجموع دانشجویان ایرانی تمرکز بسیار بالایی در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه و ریاضیات دارند و طبق آمار موجود بیش از ۷۵ درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا در این رشته‌ها یا علوم انسانی و اجتماعی مشغول به تحصیل هستند.
تحصیل نخبگان در خارج کشور امری مسلم، طبیعی و پسندیده است، اما بازگشت افراد پس از تحصیل است که مهم قلمداد می شود. حال با توجه به آمار رو به رشد بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور مدیریت، ساماندهی و نگهداشت چنین افرادی که بار دیگر فعالیت در ایران و خدمت به کشورشان را ترجیح داده و بازگشته اند، بیش از پیش احساس می شود.
از طرف دیگر باید توجه داشت که اتکا به اقتصاد نفتی، از کارایی نخبگان می کاهد و برای جلوگیری از خروج آنها، نیازمند اکوسیستمی برپایه اقتصاد دانش بنیان هستیم؛ اقتصادی که افراد در آن تولید ثروت کنند و به ایده پردازی روی آورند. بنابرین ایجاد چنین امکانات و ظرفیت هایی از سویی اعتلا و پیشرفت ایران را بیش از این به همراه خواهد داشت و از طرفی دیگر سایر گروه ها و متخصصان نیز برای بازگشت مشتاق تر خواهند شد.
گزارش: مهتاب چابک

۹۶/۰۳/۲۴
۰۸:۴۳

افزایش مهاجرت نخبگان در دولت یازدهم

با وجود اینکه همه آمارها از افزایش خروج نخبگان از کشور خبر می‌دهد، ‌وزیر علوم با استناد به بازگشت 10 تا 15 درصدی بورسیه‌ها معتقد است روند مهاجرت نخبگان معکوس شده است!

نویسنده: زهرا چیذری
15 تا 25 هزار پزشک گمشده آماری است که از سوی رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران ارائه شده است؛ اینها بخشی از نخبگانی هستند که سال‌ها در دانشگاه‌های کشور تحصیل کرده‌اند و برای آموزش آنها هزینه شده است، اما برای کسب پروانه کار به نظام پزشکی مراجعه نکرده‌اند. این تعداد پزشک گمشده هم اکنون کجا هستند؟ پاسخ به این سؤال یکی از معضلات جدی کشور را به نمایش می‌گذارد. بخشی از این پزشکان به مشاغل دیگری غیر از پزشکی روی آورده‌اند، اما بخش عمده آنها به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند. در کنار این گزارش‌های رسمی از «افزایش 2/2 برابری» دانشجویان ایرانی امریکا در سال‌های 2011 تا 2016 خبر می‌دهد. با این وجود وزیر علوم معتقد است دولت یازدهم عملکرد خوبی در جذب نخبگان داشته است؛ ‌فرهادی شاهد این ادعا را بازگشت 10 تا 15 درصدی بورسیه‌هایی می‌داند که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند!
فرار مغزها و مهاجرت نخبگان موضوع تازه‌ای نیست؛‌ سال‌هاست که کشورهای توسعه یافته به دنبال نخبگان و مغزهایی هستند که در کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم حضور دارند و با تدابیر مختلف شرایط تحصیل و ‌اشتغال آنها را در کشورشان فراهم می‌کنند و در مقابل این نخبه‌ها را در انحصار خود می‌گیرند. این معضل دامنگیر کشور ما هم بوده و هست، اما طی سال‌های اخیر این مسئله جدی‌تر از قبل مطرح می‌شود. شاید اصلی‌ترین دلیل رسیدن مهاجرت نخبگان به وضعیت هشدار هم تدبیر انکار و بازی‌های آماری برای پنهان‌سازی واقعیت باشد. در حالی که جذب نخبگان خارج شده از کشور و حفظ نخبگانی که امروز در کشور حضور دارند نیازمند برنامه‌ریزی‌های واقعی است. در برابر این مسئولان کشور اعم از رئیس بنیاد ملی نخبگان، وزیر بهداشت یا وزیر علوم مدعی روند معکوس مهاجرت نخبگان هستند، اما آمارها و گزارش‌های رسمی این مسئله را تأیید نمی‌کند. روی دیگر این ماجرا اما حفظ نخبگان موجود در کنار تلاش برای بازگرداندن نخبگانی است که از کشور رفته‌اند؛ ‌موضوعی که با رویکرد کلی دولت در معطوف داشتن نگاهش به خارج از مرزها و با عنایت به اظهار‌نظرهای مسئولان انگار چندان جدی گرفته نمی‌شود.
مقصد پزشکان گمشده
اواخر سال گذشته بود که علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با استناد به آمار و ارقام و مدارک درباره مهاجرت پزشکان به عنوان یکی از گروه‌های نخبه کشور ابراز نگرانی کرد و از مسئولان خواست تا برای حل این معضل راه چاره‌ای بیابند. از نگاه وی، اختفای این اطلاعات و آمار به ضرر نظام سلامت و مصالح عمومی کشور خواهد بود. آمار اعلامی از سوی زالی، بر پایه تعداد گواهی عدم سوء‌پیشینه لاتین صادر شده برای اعضای سازمان نظام پزشکی ایران است. این گواهی بنابهدرخواست متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور دارند، صادر می‌شود.
طبق این آمار، تا پیش از سال 1392 به طور میانگین یک گواهی در هفته برای اعضای جامعه پزشکی صادر می‌شده در حالی که در سال 1394 در هر هفته بیش از 41 گواهی از سوی این سازمان برای متقاضیان صادر شده که جهش ناگهانی و بزرگی به شمار می‌رود. زالی با ارائه آمار متخصصان پزشکی که به سازمان نظام پزشکی مراجعه نکرده‌اند، گفت: امروز 15 هزار پزشک فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها داریم که به سازمان نظام پزشکی مراجعه نکرده‌اند و حتی اگر فرض کنیم حدود 5 هزار نفر از این جمعیت 15 هزار نفری، فوت شده یا به کار دیگری مشغول شده باشند، مفهوم آن این است که 10 هزار نفر دیگر ممکن است از کشور خارج شده باشند و این علاوه بر گواهی‌هایی است که در سال 94 صادر کردیم.
رکورد خروج دانشجویان ایرانی
انستیتو بین‌المللی آموزش امریکا نهادی رسمی است که سالانه تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در این کشور را اعلام می‌کند؛ این انستیتو در آخرین بیانیه‌اش اعلام کرد در سال تحصیلی 2016 - 2015 تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در امریکا به 12 هزار و 256 دانشجو رسیده که پس از انقلاب اسلامی یک رکورد محسوب می‌شود. در سال تحصیلی 2011 - 2010 تعداد دانشجویان ایرانی امریکا 5هزار و 626 نفر بود که این عدد در سال گذشته بیش از دو برابر شد. این افزایش باعث شد تا رتبه جمهوری اسلامی ایران در ارسال دانشجو به امریکا در سال 2016 به رتبه یازدهم کشورهای جهان برسد.
این انستیتو هرساله نسبت دانشجویان در مقاطع مختلف را نیز اعلام می‌کند. نکته حائز اهمیت در بررسی آمار 25 کشور اول در اعزام دانشجو به امریکا این است که ایران رتبه نخست در نسبت ارسال دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری را بین کشورهای دنیا داراست. مطابق این گزارش، 77/7 درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در امریکا در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، به‌عبارت دیگر در سال تحصیلی 95 ــ 94 روزانه دو دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر کشور را به ‌مقصد امریکا ترک گفته‌اند. انستیتو بین‌المللی آموزش در گزارش سال 2016 خود اعلام کرده که حضور دانشجویان ایرانی در امریکا 386 میلیون دلار به اقتصاد این کشور کمک کرده است.
مهدی سیدی، رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران هم معتقد است آمار رسمی از مهاجرت نخبگان در دولت روحانی 16 درصد رشد داشته است. به گفته وی آمار مهاجرت نخبگان در سال 1394-1393 رقمی نزدیک به 10 هزار نفر بوده اما در سال 95 به 11 هزار و 300 نفر رسیده است. وزیر علوم اما درباره اظهارات برخی مبنی بر افزایش فرار مغزها طی چند سال اخیر می‌گوید: در دولت یازدهم به خوبی توانستیم نخبگان را ساماندهی کنیم به این معنا که نخبگان و فارغ‌التحصیلان ایرانی پس از گذراندن دوره تحصیلی‌شان در خارج از کشور به وطن بازگشتند. 10 تا 15 درصد بورسیه‌هایی که به خارج از کشور رفته بودند، به کشور بازگشته‌اند.
وی معتقد است: هنگامی که می‌گوییم فرار مغزها صورت گرفته که شخصی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بورسیه شده و تا سه سال بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازنگردد. بازگشت اشخاصی که بورسیه تحصیلی شده‌اند، قطعاً با تأخیر رو به رو خواهد بود و این نادرست است که عنوان کنیم فرار مغزها صورت گرفته است.
فرهادی ادامه می‌دهد: بسیاری از دانشمندان ایرانی به کشور رفت‌ و آمد می‌کنند و می‌توانم بگویم هزار و 400 مورد در این زمینه طی سه سال گذشته اتفاق افتاده است. در برابر این هفته‌نامه برنامه، که از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران منتشر می‌شود، به نقل از دکتر شهرام یزدانی، استاد دانشگاه شهید بهشتی نوشته است: «90نفر از 125 نفر دانش‌آموزی که در سه سال گذشته در المپیادهای جهانی رتبه کسب کرده‌اند هم اکنون در دانشگاه‌های امریکا تحصیل می‌کنند و از هر 96 دانشجوی اعزامی به خارج، تنها 30 نفر به ایران باز می‌گردند.» علاوه بر این رفت و آمد دانشمندان ایرانی خارج از کشور به ایران هر چند رخداد خوبی در زمینه ارتقای دانش داخلی محسوب می‌شود، اما بخش عمده این رفت و آمدها مربوط به کنگره‌های علمی است و این دانشمندان به عنوان مهمان می‌آیند و می‌روند.

۹۶/۰۳/۲۳
۲۲:۱۰

قطار بازگشت نخبگان و مهاجران به ایران سرعت گرفت/بازگشت حدود 700 نخبه+جدول

«حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود در حوزه علمی و فناوری را توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در 4 سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.
به گزارش جماران، ترسیم شرایط "خروج نخبگان"؛ به عبارتی "فرار مغزها" و یا همان "هجرت فرهنگی علمی" پیش از دولت یازدهم، یادآور روزهای سخت و آمارهای تلخی است که یا فرد مهاجرت را انتخاب می‌کرد و یا مهاجرت او را. شاهد بودیم در سال‌هایی که کشور دچار خودزنی اقتصادی شده بود و با سرعت و شتاب در جهت عکسِ توسعه‌ پیش می‌رفت، دانشمندان و نخبگان، "رفتن" را به "ماندن" ترجیح دادند.
موج بازنشسته کردن اجباری اساتید و هیات علمی در سال 85
افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در دهه 80
سال 1385 را کسی از یاد نمی‌برد؛ سالی که به بهانه "زدودن دانشگاه‌ها از عوامل نفوذ لیبرال و سکولار غرب" موجی از بازنشسته شدن اجباری اساتید و هیات علمی دانشگاه‌ها به راه افتاد. پس از آن بود که برخی کارشناسان، سیاست‌های این چنینی را از عوامل افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در کشور دانستند. در آن اثنا بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که 308 تن از دارندگان مدال المپیاد و 350 نفر از برترین‌های آزمون سراسری سالهای 82 تا 86 به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.
ایران در دهه 80 ، درصدر کشورهای مهاجرفرست قرار گرفت
در این بین درآمدِ بیشتر، امید به آینده، امکانات تحصیلی، تحقیقی و پژوهشیِ مناسب و اشتغال را می‌توان از مهمترین عوامل مهاجرت نخبگان به خارج از کشور برشمرد. مهاجرتی که در دهه 80 و اوایل دهه 90، ایران را در صدر کشورهای مهاجر فرست قرار داد، اکنون اما شرایط متفاوت از قبل شده است.
مهاجرت وارونه نخبگان ایرانی
دولت روحانی، مغزهای فراری را به کشور بازگرداند
«حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود را در حوزه علمی و فناوری، توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در 4 سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.
می‌توان از 4 سال نخستِ دولت روحانی به عنوان دوران طلایی بازگشت نخبگان یاد کرد. در حقیقت بازگشت ایرانیان مهاجر، فراهم کردن شرایط مناسب شغلی و تسهیل حضور آنها در ایران و از طرفی نشان دادنِ چراغ سبز به خواسته‌هایشان، نه تنها اعتماد فزاینده‌ای را برای ایران به همراه داشته که آثار اقتصادی – اجتماعی مثبتی نیز برای کشور در بر خواهد داشت.
به نیمه راه رسیدیم
لزوم ادامه روند اعتمادسازی برای نخبگانِ غیرمقیم
این روند هرچند تا نیمه راه پیش رفته، اما باعث شد بدانیم، توانِ بازپس‌گیریِ از دست داده‌هایش را دارد. جلب اعتمادِ نخبگانی که از سر ناامیدی و برای دسترسی به شرایط بهتر، مجبور به ترک موطن خود شدند، کاری بس سخت است، اما تلاش‌های دولت یازدهم، موجب جلب اعتمادِ تعدادی از این افراد شده و بسیاری دیگر نیز در صف انتظار برای بازگشت هستند؛ آن هم بازگشتی با افتخار.
اظهارات معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نیز گواه بر همین مدعاست؛ او بر سیر صعودیِ بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور صحه می‌گذارد و در گفت‌وگو با ایلنا، می‌گوید: «طرح همکاری با "متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم"، از دو سال پیش با همکاری بنیاد نخبگان آغاز شد. در این مدل، نخبگان با کمک بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خدمات و امکاناتی را دریافت می‌کنند که بتوانند مشابه مدل فعالیتی را که در خارج از کشور داشته‌اند، در داخل کشور نیز راه‌اندازی کنند.»
امکان برگزاری کنفرانس و ایجاد شرکت دانش بنیان برای مهاجران
گذراندن 45 روز دوره آموزشی به جای سربازی
وی ادامه می‌دهد: «همچنین برای استاد یا محققی که بمنظور دیدار با خانواده به ایران می‌آید، از طرفی شرایطی فراهم شده که بتواند چند ساعتی در دانشگاه‌ها حضور پیدا کرده و سخنرانی و یا کنفرانسی نیز برگزار کند.از طرفی این امکان ایجاد شده است که کار تحقیقاتی مشارکتی انجام داده و حتی شرکت دانش بنیان ایجاد کند. بنابرین انواع مدل‌ها در این طرح پیش بینی شده است.»
این مقام مسئول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موانع همکاری این نخبگان و متخصصان با نهادهای کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «به طور مثال؛ یکی از موانع و ابهاماتی که بر سر راه بازگشت این افراد وجود دارد، سربازی آنهاست که خوشبختانه توانستیم طرح نظام وظیفه تخصصی که قبلا در بنیاد ملی نخبگان برای نخبگان داخل داشتیم، به نخبگان ایرانی خارج از کشور نیز تسری دهیم. یعنی این افراد به جای گذراندن سربازی، فقط 45 روز دوره آموزشی می‌گذرانند و بعد از آن نیز پروژه مرتبط با حوزه تخصصی‌شان تعریف می‌شود و حدود 13-14 ماه مشغول این طرح خواهند بود.
بیرنگ همچنین با اشاره به پروسه طولانی فرایند جذب این افراد در دانشگاه‌ها، هیات علمی شدن و تایید مدرک‌شان، می‌گوید: «یک شخص از یک محیط به لحاظ تحقیقاتی در سطح بالا با امکانات خوب بازگشته، اما می‌بیند که یک سال در انتظار فرایند جذبش است که این روند موجب توقف کارهای تحقیقاتی او می‌شود؛ به علاوه اینکه فرد در آن زمان هیچ درآمدی ندارد و با مشکل بیمه هم مواجه است.»
پوشش بیمه و حقوق در سال نخست
تعریف پسادکتری در دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر
او در ادامه، یکی از نقاط قوت طرح مشترک با بنیاد نخبگان را تحت پوشش قرار دادن افراد پس از بازگشت در سال نخست عنوان می‌کند و می‌گوید: «افرادی که بازمی‌گردند را تا یکسال از نظر بیمه و حقوق پوشش خواهیم داد؛ به گونه‌ای که در همان بدو ورود، برای آنها دوره پسادکتری در یکی از دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌های برتر کشور تعریف می‌شود و در این زمان فرصت دارند که کارهای تایید مدرک و جذب را انجام داده و توانمندی‌هایشان را اثبات کند، بنابراین در طول این یکسال حقوقشان را بنیاد ملی نخبگان و گرنت پژوهشی (وام بلاعوض) و بیمه را نیز ما تقبل کردیم، از سوی دیگر برای ایجاد شرکت دانش‌بنیان، یکی از پارک‌های فناوری برتر کشور در زمان کوتاهی فضایی برای کسب و کار آنها ایجاد می‌کند. در اینجا هم یکسال تحت حمایت معاونت علمی و فناوری هستند تا بتوانند شرکت دانش بنیان خود را ایجاد کنند.»
بازگشت 673 نخبه و متخصص به ایران در 2 سال اخیر
راه اندازی 40 شرکت دانش بنیان
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین در ادامه به آمار بازگشت نخبگان به کشور طی دو سال اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید:«126 نفر در سال اول اجرای طرح، به کشور بازگشتند، البته این آمار غیر از آنهایی است که به کشور می‌آیند و سمینار و یا کنفرانس برگزار می‌کنند و باز می‌گردند؛ چرا که تعداد اینها بسیار زیاد است. همچنین در سال دوم طرح، 450 نفر بازگشتند و در مجموع طی 2 سال و 3 ماه، 673 نفر به ایران بازگشتند و مشغول به کار هستند. سال گذشته توسط همین تعداد، 40 شرکت دانش بنیان ایجاد شده است.»
آغاز محدودیت برای بازگشت مهاجران به دلیل استقبال زیاد
تمرکز بر جذب نخبگان ایرانی از 100 دانشگاه اول دنیا
این مقام مسوول همچنین از ایجاد محدودیت برای جذب افرادی که درخواست بازگشت به کشور را دارند، خبر می‌دهد و می‌گوید: «با توجه به محدودیت‌های منابع و از سوی دیگر با توجه به استقبال خوب تحصیل‌کردگان مقیم خارج از کشور از این طرح، از ابتدای امسال سختگیری را برای ورودی این سیستم خیلی زیاد کردیم و تمرکزمان را در جذب نخبگان ایرانی 100 دانشگاه اول دنیا گذاشته‌ایم.»
او در ادامه با انتقاد از بکار بردن واژه "فرار مغزها" درباره مهاجرت تحصیل‌کردگان، آن را شعاری عنوان می‌کند و می‌گوید: «این سوال مطرح می‌شود که آیا کسی که می‌رود تا در خارج از کشور درس بخواند، فرار کرده و یا مهاجرت کرده است؟ گزارش سال 95 پژوهشگاه مطالعات فناوری که بر پایه رفرنس‌ها و منابع معتبر خارجی منتشر شده، نشان می‌دهد؛ آمار خروج از کشور برای ادامه تحصیل، زیر متوسط جهانی است.»
وزیر علوم: جلوی فرار مغزها را گرفتیم
بازگشت 10 تا 15 درصد بورسیه ها به کشور
این تغییرات در حالی ایجاد شده که همچنان از گوشه و کنار صحبت‌هایی درباره بحران فرار مغزها در ایران مطرح است که وزیر علوم این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید: «جلوی فرار مغزها را گرفته ایم.» محمد فرهادی در گفت‌وگویی که به تازگی با خبرنگار ایلنا داشته، درباره اظهارات برخی مبنی بر افزایش فرار مغزها در طی چند سال اخیر تاکید کرده است؛ «در دولت یازدهم به خوبی توانستیم نخبگان را ساماندهی کنیم و اتفاقاً در این زمینه ما فرآیند برعکس داشتیم، به این معنا که نخبگان و فارغ‌التحصیلان ایرانی پس از گذراندن دوره تحصیلی‌شان در خارج از کشور به وطن بازگشتند.»
فرهادی ضمن اشاره به اینکه 10 تا 15 درصد بورسیه‌هایی که به خارج از کشور رفته بودند به کشور بازگشته‌اند، گفت: «بازگشت اشخاصی که بورسیه تحصیلی شده‌اند، قطعا با تاخیر رو به رو خواهد بود و این نادرست است که عنوان کنیم؛ فرار مغزها صورت گرفته است.»
بازگشت 1400 دانشمند در سه سال گذشته به ایران
دولت یازدهم موفق عمل کرد
وزیر علوم گفت: «هنگامی می‌گوییم؛ فرار مغزها صورت گرفته که شخصی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بورسیه شده و تا سه سال بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازنگردد. بسیاری از دانشمندان ایرانی به کشور رفت‌وآمد می‌کنند و می‌توانم بگویم 1400 مورد در این زمینه طی سه سال گذشته اتفاق افتاده است. دولت یازدهم تلاش خوبی برای استفاده از مغزها داشته و تاکنون هم در این امر موفق بوده است.»
گزارش های معتبر بین المللی چه می گوید؟
ایران جزو کشورهای نرخ بالای ارسال مهاجر نیست
در کنار اظهارات مسولان، مراجعه به آمار و داده‌های معتبر بین‌المللی نیز حائز اهمیت است؛ چرا که این آمارها حاکی از آن است که تحلیل‌هایی که بعضا در خصوص شرایط بحرانی کشور در حوزه‌هایی مانند مهاجرت نخبگان و فرار مغزها مطرح می‌شود، اغلب مبتنی بر برداشت‌های شخصی بوده است. براساس گزارش‌های معتبر بین المللی، ایران جزو کشورهای با نرخ بالای ارسال مهاجر محسوب نمی‌شود و نرخ مهاجرت کشور در مقایسه با میانگین 2/3 درصدی جهانی پایین‌تر و کمتر از نصف آن است؛ به گونه‌ای که براساس داده‌های سازمان ملل در سال 2015، رتبه ایران از نظر تعداد مهاجر ارسالی، در بین سایر کشورها 54 است که رتبه پایینی محسوب می‌شود.
(کشورهایی با رتبه بالاتر و مهاجرپذیرتر در مقابل کشورهایی با رتبه پایین تر و مهاجرفرست تر)
(ایران رتبه 107 را در سال 2016 دارد)
کشور رتبه در جهان
کره جنوبی
38
روسیه
52
هند
84
ایران
107
برزیل
109
مالزی
121
چین
125
مصر
127
عربستان
130
آفریقای جنوبی
140
ترکیه
146
ایران در مهاجرت، رتبه 107 از 222 را داراست‌
آمریکا، آلمان، کانادا؛ مقاصد اصلی تحصیل کردگان ایرانی
جایگاه ایران از نظر شاخص خالص مهاجرت، در سال 2016 از میان 222 کشور جهان در میانه جدول و در رده 107ام قرار گرفت که به این معناست؛ جمعیت ایران از محل مهاجرت (اعم از ورودی و خروجی) دستخوش تغییر چشمگیری نمی‌شود، اما 106 کشور با رتبه بالاتر از ایران با مهاجرت از سایر کشورها دچار افزایش جمعیت می‌شوند و لازم به ذکر است؛ کشورهای توسعه یافته (آمریکا، آلمان، کانادا و ...) مقاصد اصلی مهاجران ایرانی محسوب می شوند.
ایران جزو 25 کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می شود
تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست
در مقابل از نظر مهاجرپذیری، ایران همواره جزو کشورهای با رتبه بالا بوده، بطوریکه در سال 2015 جزو 25 کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می‌شده است. از نظر تعداد کل مهاجران، ایران در بین 20 کشور با بیشترین تعداد مهاجر قرار ندارد و در مقایسه با سایر کشورها، تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست، گرچه بیش از نیمی از مهاجران ایرانی به کشورهای OECD دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، ولی براساس آمار، ایران از نظر تعداد مهاجران با مدرک دانشگاهی نسبت به کل افراد با تحصیلات دانشگاهی در کشور، در مقایسه با سایر کشورها دارای نسبتی بسیار پایین بوده و در گروه کشورهای با میانگین پایین مهاجرت در دسته بندی OECD قرار می‌گیرد که این امر می‌تواند ناشی از نفوذ و گسترش بالای تحصیلات دانشگاهی و آموزش عالی در ایران در سالهای اخیر نیز باشد.
پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است
بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد مهاجران تحصیل‌کرده (افراد دارای مدرک دانشگاهی) و نسبت آنها از کل تحصیل‌کردگان داخل کشور، در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. بنابراین با استناد آمار نهادهای معتبر بین‌المللی می‌توان اینگونه گفت که پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است. در واقع نرخ درصد مهاجرت افراد تحصیل‌کرده به کل تحصیل‌کردگان موجود در ایران (حدود 4 درصد) از بسیاری از کشورهای با وضعیت توسعه مشابه و نیز کشورهای پیشرفته کمتر است.
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال 2015، 48 هزار نفر بود
مهندسی، علوم پایه و ریاضیات؛ رشته‌های پرمتقاضی برای تحصیل در خارج
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال 2015، 48 هزار نفر بوده که ضمن پایین بودن نسبی در مقایسه با اقتصادهای نوظهور، نشان از جابجایی کمتر از 10 هزار دانشجوی ایرانی جدید در هر سال است. در مجموع دانشجویان ایرانی تمرکز بسیار بالایی در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه و ریاضیات دارند و طبق آمار موجود بیش از 75 درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا در این رشته‌ها یا علوم انسانی و اجتماعی مشغول به تحصیل هستند.
تحصیل نخبگان در خارج کشور امری مسلم، طبیعی و پسندیده است، اما بازگشت افراد پس از تحصیل است که مهم قلمداد می شود. حال با توجه به آمار رو به رشد بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور مدیریت، ساماندهی و نگهداشت چنین افرادی که بار دیگر فعالیت در ایران و خدمت به کشورشان را ترجیح داده و بازگشته اند، بیش از پیش احساس می شود.
از طرف دیگر باید توجه داشت که اتکا به اقتصاد نفتی، از کارایی نخبگان می کاهد و برای جلوگیری از خروج آنها، نیازمند اکوسیستمی برپایه اقتصاد دانش بنیان هستیم؛ اقتصادی که افراد در آن تولید ثروت کنند و به ایده پردازی روی آورند. بنابرین ایجاد چنین امکانات و ظرفیت هایی از سویی اعتلا و پیشرفت ایران را بیش از این به همراه خواهد داشت و از طرفی دیگر سایر گروه ها و متخصصان نیز برای بازگشت مشتاق تر خواهند شد.

۹۶/۰۳/۲۴
۱۰:۱۵

آئین‌نامه هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی وزارت علوم تصویب شد

سومین نشست شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص بازنگری و بررسی آئین‌نامه هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی با حضور وزیر علوم برگزار و با انجام اصلاحاتی تصویب شد.

به گزارش عیارآنلاین ، وزارت علوم اعلام کرد: از ویژ‌گی‌هایی که در بازنگری آئین‌نامه مدنظر قرار گرفت می‌توان به توجه بیشتر به پایش و رصد آموزش عالی استان، تقویت ساختار و نیروی انسانی هیأت‌های استانی، ایجاد یکپارچگی در آئین‌نامه و دستورالعمل پیشین، مشارکت نظام‌مند، همکاری در ارزیابی عملکرد، تمرکززدایی و تفویض اختیار، گزارش‌دهی نظام‌مند، اتکای بیشتر به برنامه‌محوری و توجه به فرهنگ‌سازی و توانمندسازی مؤسسات و ملاحظه گزارش‌های نظارتی در نظام تصمیم‌گیری اشاره کرد.
** نشست هیات های رسیدگی به تخلفات انتظامی هیات علمی وزارت علوم برگزار شد
نشست هم‌اندیشی منطقه یک هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و انتظامی اعضای هیئت علمی با حضور دبیر هیئت عالی نظارت ریاست جمهوری و نماینده وزیرعلوم و مسئول دفتر هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیئت علمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، روابط عمومی وزارت علوم روز سه شنبه اعلام کرد که حسن عابدی جعفری نماینده وزیر علوم و مسئل دفتر هماهنگی هیات ها در این نشست اظهار داشت: در سطح کشور 76 هیئت در راستای رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان در حوزه ستادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و سازمان‌های وابسته و بیش از 60 واحد در حوزه رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی مشغول فعالیت هستند.
وی افزود: اداره این مجموعه حدود 140 واحدی در کشور نیازمند سامانه‌ سپاری است و یک سامانه در حوزه اداری با حمایت هیئت‌های نظارت در حال اجراست و سامانه‌ای دیگر نیز در حوزه انتظامی در آینده‌ای نزدیک با حمایت مجموعه فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی می‌شود.
عابدی جعفری با بیان اینکه با توسعه‌ای که در زمینه فناوری اطلاعات ایجاد شده است باید رویکرد جدیدی در حوزه رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان و اعضای هیئت علمی انجام شود تصریح کرد: اولین سیاستی که در این مجموعه اتخاذ شد منطقه‌بندی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بود.
نماینده وزیرعلوم و مسئول دفتر هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیئت علمی خاطرنشان کرد: با برگزاری چنین نشست‌هایی به دنبال وحدت رویه در رسیدگی به پرونده‌ها هستیم و سعی داریم با سازمان‌های بالادستی مانند دیوان عدالت اداری، هیئت عالی نظارت، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات ارتباطات تنگاتنگی برقرار کنیم که حاصل زحمت عزیزان در مراجع بالاتر مورد نقض قرار نگیرد.
وی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جایگاه بسیار مناسبی است بدین جهت که تعداد اعضای هیئت علمی و افراد دانشمند در این حوزه می‌توانند به روند کار در تخلفات اداری در سطح کشور کمک تعیین‌کننده‌ای کنند از این جهت که تعداد قابل ملاحظه‌ای از صاحب‌نظرات حقوق را در دانشگاه‌ها داریم که می‌توانند در ریشه‌یابی تخلفات و کمک به پیشیگیری بسیار مؤثر باشند.
عابدی جعفری بیان کرد: سعی داریم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هیئت‌هایی را سامان دهیم که بتوانند الگوی رسیدگی به تخلفات اداری و انتظامی در سطح کشور باشند و از قبل این رسیدگی‌های دقیق، صریح، صحیح و تؤأم با عدالت بتوانیم سازمان‌هایی را به صورت نمونه و الگو در سطح کشور مانند دانشگاه‌ها، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراکز پژوهشی و سازمان‌های وابسته در کشور به عنوان محیط‌های سلامتی به کل کشور معرفی کنیم.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۴۹

قطار بازگشت نخبگان و مهاجران به ایران سرعت گرفت

ایلنا در گزارشی در خصوص افزایش سرعت بازگشت نخبگان به کشور نوشت: «حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود در حوزه علمی و فناوری را توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در 4 سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.
ترسیم شرایط “خروج نخبگان”؛ به عبارتی “فرار مغزها” و یا همان “هجرت فرهنگی علمی” پیش از دولت یازدهم، یادآور روزهای سخت و آمارهای تلخی است که یا فرد مهاجرت را انتخاب می‌کرد و یا مهاجرت او را. شاهد بودیم در سال‌هایی که کشور دچار خودزنی اقتصادی شده بود و با سرعت و شتاب در جهت عکسِ توسعه‌ پیش می‌رفت، دانشمندان و نخبگان، “رفتن” را به “ماندن” ترجیح دادند.
موج بازنشسته کردن اجباری اساتید و هیات علمی در سال 85
افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در دهه 80
سال 1385 را کسی از یاد نمی‌برد؛ سالی که به بهانه “زدودن دانشگاه‌ها از عوامل نفوذ لیبرال و سکولار غرب” موجی از بازنشسته شدن اجباری اساتید و هیات علمی دانشگاه‌ها به راه افتاد. پس از آن بود که برخی کارشناسان، سیاست‌های این چنینی را از عوامل افزایش فرار مغزها و ناامیدی از ماندن در کشور دانستند. در آن اثنا بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که 308 تن از دارندگان مدال المپیاد و 350 نفر از برترین‌های آزمون سراسری سالهای 82 تا 86 به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.
ایران در دهه 80 ، درصدر کشورهای مهاجرفرست قرار گرفت
در این بین درآمدِ بیشتر، امید به آینده، امکانات تحصیلی، تحقیقی و پژوهشیِ مناسب و اشتغال را می‌توان از مهمترین عوامل مهاجرت نخبگان به خارج از کشور برشمرد. مهاجرتی که در دهه 80 و اوایل دهه 90، ایران را در صدر کشورهای مهاجر فرست قرار داد، اکنون اما شرایط متفاوت از قبل شده است.
مهاجرت وارونه نخبگان ایرانی
دولت روحانی، مغزهای فراری را به کشور بازگرداند
«حسن روحانی» از همان روزهای ابتداییِ در دست گرفتنِ سکان دولت، یکی از برنامه‌های اصلی خود را در حوزه علمی و فناوری، توقفِ خروج نخبگان از کشور و تلاش برای بازگشت محققان ایرانی اعلام کرد. حال با این سوال مواجه هستیم که آیا دولت نخستِ روحانی، موفق به تحقق بخشیدن به این وعده و بازگردادنِ مغزهای فراری به کشور شد یا خیر؟ با نگاهی به آمارهای موجود به این پاسخ می‌رسیم که در 4 سال اخیر، مهاجرت نخبگان جهتِ معکوس به خود گرفته و اکنون شاهد سیر صعودی بازگشت مغزها به کشور هستیم.
می‌توان از 4 سال نخستِ دولت روحانی به عنوان دوران طلایی بازگشت نخبگان یاد کرد. در حقیقت بازگشت ایرانیان مهاجر، فراهم کردن شرایط مناسب شغلی و تسهیل حضور آنها در ایران و از طرفی نشان دادنِ چراغ سبز به خواسته‌هایشان، نه تنها اعتماد فزاینده‌ای را برای ایران به همراه داشته که آثار اقتصادی – اجتماعی مثبتی نیز برای کشور در بر خواهد داشت.
به نیمه راه رسیدیم
لزوم ادامه روند اعتمادسازی برای نخبگانِ غیرمقیم
این روند هرچند تا نیمه راه پیش رفته، اما باعث شد بدانیم، توانِ بازپس‌گیریِ از دست داده‌هایش را دارد. جلب اعتمادِ نخبگانی که از سر ناامیدی و برای دسترسی به شرایط بهتر، مجبور به ترک موطن خود شدند، کاری بس سخت است، اما تلاش‌های دولت یازدهم، موجب جلب اعتمادِ تعدادی از این افراد شده و بسیاری دیگر نیز در صف انتظار برای بازگشت هستند؛ آن هم بازگشتی با افتخار.
اظهارات معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نیز گواه بر همین مدعاست؛ او بر سیر صعودیِ بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور صحه می‌گذارد و در گفت‌وگو با ایلنا، می‌گوید: «طرح همکاری با “متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم”، از دو سال پیش با همکاری بنیاد نخبگان آغاز شد. در این مدل، نخبگان با کمک بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خدمات و امکاناتی را دریافت می‌کنند که بتوانند مشابه مدل فعالیتی را که در خارج از کشور داشته‌اند، در داخل کشور نیز راه‌اندازی کنند.»
امکان برگزاری کنفرانس و ایجاد شرکت دانش بنیان برای مهاجران
گذراندن 45 روز دوره آموزشی به جای سربازی
وی ادامه می‌دهد: «همچنین برای استاد یا محققی که بمنظور دیدار با خانواده به ایران می‌آید، از طرفی شرایطی فراهم شده که بتواند چند ساعتی در دانشگاه‌ها حضور پیدا کرده و سخنرانی و یا کنفرانسی نیز برگزار کند.از طرفی این امکان ایجاد شده است که کار تحقیقاتی مشارکتی انجام داده و حتی شرکت دانش بنیان ایجاد کند. بنابرین انواع مدل‌ها در این طرح پیش بینی شده است.»
این مقام مسئول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موانع همکاری این نخبگان و متخصصان با نهادهای کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «به طور مثال؛ یکی از موانع و ابهاماتی که بر سر راه بازگشت این افراد وجود دارد، سربازی آنهاست که خوشبختانه توانستیم طرح نظام وظیفه تخصصی که قبلا در بنیاد ملی نخبگان برای نخبگان داخل داشتیم، به نخبگان ایرانی خارج از کشور نیز تسری دهیم. یعنی این افراد به جای گذراندن سربازی، فقط 45 روز دوره آموزشی می‌گذرانند و بعد از آن نیز پروژه مرتبط با حوزه تخصصی‌شان تعریف می‌شود و حدود 13-14 ماه مشغول این طرح خواهند بود.
بیرنگ همچنین با اشاره به پروسه طولانی فرایند جذب این افراد در دانشگاه‌ها، هیات علمی شدن و تایید مدرک‌شان، می‌گوید: «یک شخص از یک محیط به لحاظ تحقیقاتی در سطح بالا با امکانات خوب بازگشته، اما می‌بیند که یک سال در انتظار فرایند جذبش است که این روند موجب توقف کارهای تحقیقاتی او می‌شود؛ به علاوه اینکه فرد در آن زمان هیچ درآمدی ندارد و با مشکل بیمه هم مواجه است.»
پوشش بیمه و حقوق در سال نخست
تعریف پسادکتری در دانشگاه ها و پژوهشگاه های برتر
او در ادامه، یکی از نقاط قوت طرح مشترک با بنیاد نخبگان را تحت پوشش قرار دادن افراد پس از بازگشت در سال نخست عنوان می‌کند و می‌گوید: «افرادی که بازمی‌گردند را تا یکسال از نظر بیمه و حقوق پوشش خواهیم داد؛ به گونه‌ای که در همان بدو ورود، برای آنها دوره پسادکتری در یکی از دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌های برتر کشور تعریف می‌شود و در این زمان فرصت دارند که کارهای تایید مدرک و جذب را انجام داده و توانمندی‌هایشان را اثبات کند، بنابراین در طول این یکسال حقوقشان را بنیاد ملی نخبگان و گرنت پژوهشی (وام بلاعوض) و بیمه را نیز ما تقبل کردیم، از سوی دیگر برای ایجاد شرکت دانش‌بنیان، یکی از پارک‌های فناوری برتر کشور در زمان کوتاهی فضایی برای کسب و کار آنها ایجاد می‌کند. در اینجا هم یکسال تحت حمایت معاونت علمی و فناوری هستند تا بتوانند شرکت دانش بنیان خود را ایجاد کنند.»
بازگشت 673 نخبه و متخصص به ایران در 2 سال اخیر
راه اندازی 40 شرکت دانش بنیان
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین در ادامه به آمار بازگشت نخبگان به کشور طی دو سال اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید:«126 نفر در سال اول اجرای طرح، به کشور بازگشتند، البته این آمار غیر از آنهایی است که به کشور می‌آیند و سمینار و یا کنفرانس برگزار می‌کنند و باز می‌گردند؛ چرا که تعداد اینها بسیار زیاد است. همچنین در سال دوم طرح، 450 نفر بازگشتند و در مجموع طی 2 سال و 3 ماه، 673 نفر به ایران بازگشتند و مشغول به کار هستند. سال گذشته توسط همین تعداد، 40 شرکت دانش بنیان ایجاد شده است.»
آغاز محدودیت برای بازگشت مهاجران به دلیل استقبال زیاد
تمرکز بر جذب نخبگان ایرانی از 100 دانشگاه اول دنیا
این مقام مسوول همچنین از ایجاد محدودیت برای جذب افرادی که درخواست بازگشت به کشور را دارند، خبر می‌دهد و می‌گوید: «با توجه به محدودیت‌های منابع و از سوی دیگر با توجه به استقبال خوب تحصیل‌کردگان مقیم خارج از کشور از این طرح، از ابتدای امسال سختگیری را برای ورودی این سیستم خیلی زیاد کردیم و تمرکزمان را در جذب نخبگان ایرانی 100 دانشگاه اول دنیا گذاشته‌ایم.»
او در ادامه با انتقاد از بکار بردن واژه “فرار مغزها” درباره مهاجرت تحصیل‌کردگان، آن را شعاری عنوان می‌کند و می‌گوید: «این سوال مطرح می‌شود که آیا کسی که می‌رود تا در خارج از کشور درس بخواند، فرار کرده و یا مهاجرت کرده است؟ گزارش سال 95 پژوهشگاه مطالعات فناوری که بر پایه رفرنس‌ها و منابع معتبر خارجی منتشر شده، نشان می‌دهد؛ آمار خروج از کشور برای ادامه تحصیل، زیر متوسط جهانی است.»
وزیر علوم: جلوی فرار مغزها را گرفتیم
بازگشت 10 تا 15 درصد بورسیه ها به کشور
این تغییرات در حالی ایجاد شده که همچنان از گوشه و کنار صحبت‌هایی درباره بحران فرار مغزها در ایران مطرح است که وزیر علوم این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید: «جلوی فرار مغزها را گرفته ایم.» محمد فرهادی در گفت‌وگویی که به تازگی با خبرنگار ایلنا داشته، درباره اظهارات برخی مبنی بر افزایش فرار مغزها در طی چند سال اخیر تاکید کرده است؛ «در دولت یازدهم به خوبی توانستیم نخبگان را ساماندهی کنیم و اتفاقاً در این زمینه ما فرآیند برعکس داشتیم، به این معنا که نخبگان و فارغ‌التحصیلان ایرانی پس از گذراندن دوره تحصیلی‌شان در خارج از کشور به وطن بازگشتند.»
فرهادی ضمن اشاره به اینکه 10 تا 15 درصد بورسیه‌هایی که به خارج از کشور رفته بودند به کشور بازگشته‌اند، گفت: «بازگشت اشخاصی که بورسیه تحصیلی شده‌اند، قطعا با تاخیر رو به رو خواهد بود و این نادرست است که عنوان کنیم؛ فرار مغزها صورت گرفته است.»
بازگشت 1400 دانشمند در سه سال گذشته به ایران
دولت یازدهم موفق عمل کرد
وزیر علوم گفت: «هنگامی می‌گوییم؛ فرار مغزها صورت گرفته که شخصی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بورسیه شده و تا سه سال بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازنگردد. بسیاری از دانشمندان ایرانی به کشور رفت‌وآمد می‌کنند و می‌توانم بگویم 1400 مورد در این زمینه طی سه سال گذشته اتفاق افتاده است. دولت یازدهم تلاش خوبی برای استفاده از مغزها داشته و تاکنون هم در این امر موفق بوده است.»
گزارش های معتبر بین المللی چه می گوید؟
ایران جزو کشورهای نرخ بالای ارسال مهاجر نیست
در کنار اظهارات مسولان، مراجعه به آمار و داده‌های معتبر بین‌المللی نیز حائز اهمیت است؛ چرا که این آمارها حاکی از آن است که تحلیل‌هایی که بعضا در خصوص شرایط بحرانی کشور در حوزه‌هایی مانند مهاجرت نخبگان و فرار مغزها مطرح می‌شود، اغلب مبتنی بر برداشت‌های شخصی بوده است. براساس گزارش‌های معتبر بین المللی، ایران جزو کشورهای با نرخ بالای ارسال مهاجر محسوب نمی‌شود و نرخ مهاجرت کشور در مقایسه با میانگین 2/3 درصدی جهانی پایین‌تر و کمتر از نصف آن است؛ به گونه‌ای که براساس داده‌های سازمان ملل در سال 2015، رتبه ایران از نظر تعداد مهاجر ارسالی، در بین سایر کشورها 54 است که رتبه پایینی محسوب می‌شود.
(کشورهایی با رتبه بالاتر و مهاجرپذیرتر در مقابل کشورهایی با رتبه پایین تر و مهاجرفرست تر)
(ایران رتبه 107 را در سال 2016 دارد)
ایران در مهاجرت، رتبه 107 از 222 را داراست‌
آمریکا، آلمان، کانادا؛ مقاصد اصلی تحصیل کردگان ایرانی
جایگاه ایران از نظر شاخص خالص مهاجرت، در سال 2016 از میان 222 کشور جهان در میانه جدول و در رده 107ام قرار گرفت که به این معناست؛ جمعیت ایران از محل مهاجرت (اعم از ورودی و خروجی) دستخوش تغییر چشمگیری نمی‌شود، اما 106 کشور با رتبه بالاتر از ایران با مهاجرت از سایر کشورها دچار افزایش جمعیت می‌شوند و لازم به ذکر است؛ کشورهای توسعه یافته (آمریکا، آلمان، کانادا و …) مقاصد اصلی مهاجران ایرانی محسوب می شوند.
ایران جزو 25 کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می شود
تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست
در مقابل از نظر مهاجرپذیری، ایران همواره جزو کشورهای با رتبه بالا بوده، بطوریکه در سال 2015 جزو 25 کشور اصلی پذیرنده مهاجر محسوب می‌شده است. از نظر تعداد کل مهاجران، ایران در بین 20 کشور با بیشترین تعداد مهاجر قرار ندارد و در مقایسه با سایر کشورها، تعداد کل مهاجران ایرانی قابل ملاحظه نیست، گرچه بیش از نیمی از مهاجران ایرانی به کشورهای OECD دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، ولی براساس آمار، ایران از نظر تعداد مهاجران با مدرک دانشگاهی نسبت به کل افراد با تحصیلات دانشگاهی در کشور، در مقایسه با سایر کشورها دارای نسبتی بسیار پایین بوده و در گروه کشورهای با میانگین پایین مهاجرت در دسته بندی OECD قرار می‌گیرد که این امر می‌تواند ناشی از نفوذ و گسترش بالای تحصیلات دانشگاهی و آموزش عالی در ایران در سالهای اخیر نیز باشد.
پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است
بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد مهاجران تحصیل‌کرده (افراد دارای مدرک دانشگاهی) و نسبت آنها از کل تحصیل‌کردگان داخل کشور، در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است. بنابراین با استناد آمار نهادهای معتبر بین‌المللی می‌توان اینگونه گفت که پدیده فرار مغزها در ایران فاقد هرگونه سندیت است. در واقع نرخ درصد مهاجرت افراد تحصیل‌کرده به کل تحصیل‌کردگان موجود در ایران (حدود 4 درصد) از بسیاری از کشورهای با وضعیت توسعه مشابه و نیز کشورهای پیشرفته کمتر است.
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال 2015، 48 هزار نفر بود
مهندسی، علوم پایه و ریاضیات؛ رشته‌های پرمتقاضی برای تحصیل در خارج
تعداد کل دانشجویان خارجی ایرانی در سال 2015، 48 هزار نفر بوده که ضمن پایین بودن نسبی در مقایسه با اقتصادهای نوظهور، نشان از جابجایی کمتر از 10 هزار دانشجوی ایرانی جدید در هر سال است. در مجموع دانشجویان ایرانی تمرکز بسیار بالایی در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پایه و ریاضیات دارند و طبق آمار موجود بیش از 75 درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا در این رشته‌ها یا علوم انسانی و اجتماعی مشغول به تحصیل هستند.
تحصیل نخبگان در خارج کشور امری مسلم، طبیعی و پسندیده است، اما بازگشت افراد پس از تحصیل است که مهم قلمداد می شود. حال با توجه به آمار رو به رشد بازگشت نخبگان و متخصصان به کشور مدیریت، ساماندهی و نگهداشت چنین افرادی که بار دیگر فعالیت در ایران و خدمت به کشورشان را ترجیح داده و بازگشته اند، بیش از پیش احساس می شود.
از طرف دیگر باید توجه داشت که اتکا به اقتصاد نفتی، از کارایی نخبگان می کاهد و برای جلوگیری از خروج آنها، نیازمند اکوسیستمی برپایه اقتصاد دانش بنیان هستیم؛ اقتصادی که افراد در آن تولید ثروت کنند و به ایده پردازی روی آورند. بنابرین ایجاد چنین امکانات و ظرفیت هایی از سویی اعتلا و پیشرفت ایران را بیش از این به همراه خواهد داشت و از طرفی دیگر سایر گروه ها و متخصصان نیز برای بازگشت مشتاق تر خواهند شد.
انتهای پیام

۹۶/۰۳/۲۴
۰۹:۴۴

توسط صندوق حمایت از صنایع الکترونیک محقق شد؛ حمایت ۲۲۱ میلیارد ریالی از شرکت‌های پارک های علم و فناوری

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از حمایت ۲۲۱ میلیارد ریالی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور طی سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق حمایت از صنایع الکترونیک صحا، علی وحدت، رئیس هیئت مدیره صحا در نشست مشترک با معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که امروز در محل ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به عملکرد صحا در دولت یازدهم گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در دولت یازدهم توانسته بیش از ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در قالب ۳۲۳ قرارداد نمونه سازی، تولید نیمه صنعتی و صنعتی، تحقیق و توسعه در حوزه الکترونیک، فناوری اطلاعات، اتوماسیون و IT به فعالان صنایع الکترونیک اعطا کند به‌طوریکه این آمار در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ بیش از ۸۰ درصد مجموع فعالیت صندوق بوده است.
وی افزود: این آمار رشد بیش از ۱۳۰ درصدی اعطای تسهیلات مالی صحا به شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم نسبت به مجموع سال‌های قبل از آن را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه ضمانت‌نامه‌های صحا به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی صندوق بر اساس آخرین مصوبه هیئت دولت در آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، جزء تضامین معتبر قلمداد می‌شود، افزود: در این زمینه، آمار عملکرد صندوق در حوزه ضمانت‌نامه‌های پیمان حاکی از رشد ۲۰۰ درصدی صدور ضمانت‌نامه‌های صحا در دولت یازدهم نسبت به قبل از آن است.
وحدت تصریح کرد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) بیش از ۷۷۸ میلیارد ریال ضمانت‌نامه پیمان برای شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم صادر کرد. عملکرد صحا در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ در صدور ضمانت‌نامه ۳ برابر کل فعالیت صندوق در همه سال‌های قبل آن بوده است. همچنین آمار ضمانت‌نامه در سال ۹۵ رشد ۱۰۰ درصدی را نسبت به سال ۹۴ نشان می‌دهد. به طوریکه در سال گذشته با صدور حدود ۵۰۰ میلیارد ریال ضمانت‌نامه (صرفا ضمانت‌نامه پیمان) امکان عقد حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال قرارداد برای فعالان صنعت الکترونیک حاصل شده است.
وی با اشاره به حمایت جدی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور در قالب تفاهم نامه منعقد شده با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: در مجموع دو سال گذشته حمایت از ۹۸ شرکت از پارک‌ها و مراکز رشد به ارزش ۲۲۱ میلیارد ریال در صندوق مصوب شده است.
به گفته مدیرعامل صحا در سال ۹۵ تعداد تسهیلات اعطایی به شرکت‌های پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، ۲ برابر و مبلغ تسهیلات اعطایی ۱.۵ برابر نسبت به سال ۹۴ شده است.
وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از کل تسهیلات صحا در سال ۹۵، به نظر تعداد سهم ۳۰ درصدی و از نظر مبلغی دارای سهم ۱۶ درصدی بوده است، گفت: البته در سال ۹۵ سهم ریالی تسهیلات اعطایی به پارک‌ها و مراکز رشد از مجموع تسهیلات اعطایی صحا، بیش از ۲ برابر و سهم تعدادی حدود ۳ برابر نسبت به سال ۹۴ افزایش داشته است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۱۰

حمایت 221 میلیارد ریالی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) از حمایت 221 میلیارد ریالی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور طی سال‌های 1394 و 1395 خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی وحدت در نشست مشترک با معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در محل ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به عملکرد صحا در دولت یازدهم گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در دولت یازدهم توانسته بیش از 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در قالب 323 قرارداد نمونه‌سازی، تولید نیمه صنعتی و صنعتی، تحقیق و توسعه در حوزه الکترونیک، فناوری اطلاعات، اتوماسیون و IT به فعالان صنایع الکترونیک اعطا کند، به‌طوری‌که این آمار در سال‌های 1394 و 1395 بیش از 80 درصد مجموع فعالیت صندوق بوده است.
وی ادامه داد: این آمار، رشد بیش از 130 درصدی اعطای تسهیلات مالی صحا به شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم نسبت به مجموع سال‌های قبل از آن را نشان می‌دهد.
دکتر وحدت با بیان اینکه ضمانت‌نامه‌های صحا به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی صندوق بر اساس آخرین مصوبه هیات دولت در آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، جزء تضامین معتبر قلمداد می‌شود، افزود: در این زمینه، آمار عملکرد صندوق در حوزه ضمانت‌نامه‌های پیمان حاکی از رشد 200 درصدی صدور ضمانت‌نامه‌های صحا در دولت یازدهم نسبت به قبل از آن است.
دکتر وحدت تصریح کرد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) بیش از 778 میلیارد ریال ضمانت‌نامه پیمان برای شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم صادر کرد. عملکرد صحا در سال‌های 1394 و 1395 در صدور ضمانت‌نامه 3 برابر کل فعالیت صندوق در همه سال‌های قبل آن بوده است. همچنین آمار ضمانت‌نامه در سال 95 رشد 100 درصدی را نسبت به سال 94 نشان می‌دهد؛ به طوری‌که در سال گذشته با صدور حدود 500 میلیارد ریال ضمانت‌نامه (صرفا ضمانت‌نامه پیمان) امکان عقد حدود 3000 میلیارد ریال قرارداد برای فعالان صنعت الکترونیک حاصل شده است.
وی با اشاره به حمایت جدی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور در قالب تفاهم‌نامه منعقد شده با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، خاطرنشان کرد: در مجموع دو سال گذشته حمایت از 98 شرکت از پارک‌ها و مراکز رشد به ارزش 221 میلیارد ریال در صندوق مصوب شده است.
به گفته مدیرعامل صحا در سال 95 تعداد تسهیلات اعطایی به شرکت‌های پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، 2 برابر و مبلغ تسهیلات اعطایی 1.5 برابر نسبت به سال 94 شده است.
بر اساس اعلام روابط عمومی صحا، وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از کل تسهیلات صحا در سال 95، از نظر تعداد سهم 30 درصدی و از نظر مبلغی دارای سهم 16 درصدی بوده است، گفت: البته در سال 95 سهم ریالی تسهیلات اعطایی به پارک‌ها و مراکز رشد از مجموع تسهیلات اعطایی صحا، بیش از 2 برابر و سهم تعدادی حدود 3 برابر نسبت به سال 94 افزایش داشته است.

۹۶/۰۳/۲۴
۱۱:۳۹

حمایت 221 میلیارد ریالی از شرکت‌های پارک های علم و فناوری

اقتصاد ایران: مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از حمایت 221 میلیارد ریالی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور طی سال‌های 1394 و 1395 خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق حمایت از صنایع الکترونیک صحا، علی وحدت، رئیس هیئت مدیره صحا در نشست مشترک با معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که امروز در محل ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به عملکرد صحا در دولت یازدهم گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در دولت یازدهم توانسته بیش از 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در قالب 323 قرارداد نمونه سازی، تولید نیمه صنعتی و صنعتی، تحقیق و توسعه در حوزه الکترونیک، فناوری اطلاعات، اتوماسیون و IT به فعالان صنایع الکترونیک اعطا کند به‌طوریکه این آمار در سال‌های 1394 و 1395 بیش از 80 درصد مجموع فعالیت صندوق بوده است.
وی افزود: این آمار رشد بیش از 130 درصدی اعطای تسهیلات مالی صحا به شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم نسبت به مجموع سال‌های قبل از آن را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه ضمانت‌نامه‌های صحا به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی صندوق بر اساس آخرین مصوبه هیئت دولت در آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی، جزء تضامین معتبر قلمداد می‌شود، افزود: در این زمینه، آمار عملکرد صندوق در حوزه ضمانت‌نامه‌های پیمان حاکی از رشد 200 درصدی صدور ضمانت‌نامه‌های صحا در دولت یازدهم نسبت به قبل از آن است.
وحدت تصریح کرد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) بیش از 778 میلیارد ریال ضمانت‌نامه پیمان برای شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم صادر کرد. عملکرد صحا در سال‌های 1394 و 1395 در صدور ضمانت‌نامه 3 برابر کل فعالیت صندوق در همه سال‌های قبل آن بوده است. همچنین آمار ضمانت‌نامه در سال 95 رشد 100 درصدی را نسبت به سال 94 نشان می‌دهد. به طوریکه در سال گذشته با صدور حدود 500 میلیارد ریال ضمانت‌نامه (صرفا ضمانت‌نامه پیمان) امکان عقد حدود 3000 میلیارد ریال قرارداد برای فعالان صنعت الکترونیک حاصل شده است.
وی با اشاره به حمایت جدی صحا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور در قالب تفاهم نامه منعقد شده با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: در مجموع دو سال گذشته حمایت از 98 شرکت از پارک‌ها و مراکز رشد به ارزش 221 میلیارد ریال در صندوق مصوب شده است.
به گفته مدیرعامل صحا در سال 95 تعداد تسهیلات اعطایی به شرکت‌های پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، 2 برابر و مبلغ تسهیلات اعطایی 1.5 برابر نسبت به سال 94 شده است.
وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از کل تسهیلات صحا در سال 95، به نظر تعداد سهم 30 درصدی و از نظر مبلغی دارای سهم 16 درصدی بوده است، گفت: البته در سال 95 سهم ریالی تسهیلات اعطایی به پارک‌ها و مراکز رشد از مجموع تسهیلات اعطایی صحا، بیش از 2 برابر و سهم تعدادی حدود 3 برابر نسبت به سال 94 افزایش داشته است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۵:۰۰

وزارت علوم اعلام کرد: ۲۰ دانشگاهی که کمترین و بیشترین همکاری را با سامانه جذب داشتند

رئیس مرکز جذب وزارت علوم لیستی از ۲۰ دانشگاه و موسسه اعلام کرد که بیشترین و کمترین ارتباط را با سامانه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها داشته اند .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز جذب اعضای هیات علمی، محمد رضا رضوان طلب، بر چهار شعار کلیدی خود تأکید کرد و افزود ما مصمم هستیم با رعایت دقت، سرعت، شفافیت و کرامت نگذاریم حقوق داوطلبان در رقابت ها و پیشرفت مراحل احراز صلاحیت نادیده گرفته شود و سامانه ی جامع جذب تأمین کننده این آرزوها و آرمانهاست.  
وی ادامه داد: ما در مرکز جذب دوره ی رسیدگی به پرونده هایی که کامل به مرکز منتقل شده اند به کمتر از ۴۵ روز محدود کرده ایم و در مواردی که بیش از این جدول پرونده ایی در مرکز جذب توقف کند، کارشناس پرونده مورد مواخذه قرار می گیرد.
رئیس مرکزجذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم  افزود: همچنین انباشت بی رویه پرونده ها در موسسات و دانشگاه ها روی خط فرآیند جذب دائما کنترل می شود.
وی تصریح کرد: به برکت این سامانه و هشدارهای تعبیه شده در آن، مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم قادر خواهد بود از طریق کارشناسان متخصص کنترل ترافیک خط، از هر گونه انباشت بی رویه پرونده ها در بلوک های سامانه جلوگیری کند و هشدارهای لازم را به آنان منتقل کنند.
رضوان طلب افزود: تحولات و پیشرفت های هر پرونده به صورت پیامک مخابراتی از روی سامانه یا تلفن همراه به ذینفعان داده می شود و ذینفعان نیز به طور دائم می توانند سوالات و اشکالات خود را باکارشناسان از طریق مکالمه مستقیم، ارسال پیام صوتی و متنی مطرح و پاسخ را دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: روزانه به طور میانگین در ایام فراخوان ۳۸۰ فقره و در ایام غیر فراخوان ۱۲۲ فقره پیام کتبی و ۱۳۲ فقره پیام شفاهی بین کارشناسان مرکز جذب و ذینفعان منتقل می شود.
رئیس مرکز جذب وزارت علوم لیستی از ده دانشگاه و موسسه که منظم ترین و نخستین ارتباط را با سامانه جذب داشته اند و ده موسسه که کندتر و دیرتر به کار روی سامانه الکترونیک جذب اعضای هیأت علمی ملحق شده اند ارایه داد که به شرح زیر است :
لیست دانشگاه هایی که بیشترین بررسی تقاضا را روی سامانه داشته اند لیست دانشگاه هایی که کمترین بررسی تقاضا را روی سامانه مرکز جذب داشته اند ردیف نام دانشگاه ردیف نام دانشگاه ۱ تربیت مدرس ۱ دانشگاه فنی و حرفه ای ۲ گیلان ۲ دانشگاه شاهد ۳ خلیج فارس ۳ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بنیان ۴ موسسه آموزش عالی پویندگان دانش ۴ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی آل طه ۵ دانشگاه مازندران ۵ پژوهشگاه مواد و انرژی ۶ پژوهشگاه صنعت نفت ۶ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ۷ دانشگاه  ولیعصر (عج) ۷ دانشگاه تهران ۸ دانشگاه فرهنگیان ۸ دانشگاه صنعتی اصفهان ۹ یزد ۹ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی ارشاد دماوند ۱۰ خواجه نصیرالدین طوسی ۱۰ جهاد  دانشگاهی

۹۶/۰۳/۲۳
۱۵:۱۶

از مهرماه اجرایی می شود؛ پرداخت وام مازاد به دانشجویان دکتری دارای پایان نامه کاربردی

به دانشجویان دکتری روزانه ای که با تائید معاون پژوهشی دانشگاه پایان نامه کاربردی و تقاضا محور داشته باشند، از مهرماه مبلغ ۲۵میلیون ریال تحت عنوان وام ضروری پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جدیدترین تسهیلات صندوق رفاه برای دریافت کنندگان وام دوره دکتری روزانه در بخشنامه ای به دانشگاه ها ابلاغ شد . دانشجویان دکتری با توجه به شرایط مندرج در بخشنامه می توانند تا تاریخ ۱۵ تیر ۹۶ نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
دانشجویان دکتری واجد شرایط می توانند از ترم اول از وام ویژه دکتری بهره مند شوند. ثبت نام در دو بازه زمانی بهار و پاییز انجام می شود.
مبلغ وام ماهانه ۷ میلیون ریال است که هر سه ماه یکبار به حساب دانشجو واریز می شود. شروع اقساط برای تمام دانش آموختگان حداکثر دو سال پس از فراغت از تحصیل در سنوات مجاز است.
تسهیلات جدید برای بازپرداخت وام:
براساس تسهیلات جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مدت باز پرداخت وام ویژه دکتری از ۴۸ ماه به ۶۰ ماه تغییر یافت و همچنین شروع اقساط بازپرداخت وام برای تمام دانش آموختگان از یک سال به دوسال افزایش یافت.
دانشجویانی که به هر علتی تمایل به دریافت وام ویژه دکتری طبق شرایط جدید (بانک توسعه تعاون) نداشته و یا می خواهند از ظرفیت تضمین خود در صندوق رفاه استفاده کنند، می توانند با همان فرآیند قبلی از طریق صندوق نسبت به دریافت وام ویژه دکتری به مبلغ ماهانه ۵۰۰ هزارتومان اقدام کنند. علاوه بر وام مذکور که با شرایط معمول صندوق رفاه دانشجویان انجام می گیرد، در صورت درخواست مبلغ ۳ میلیون تومان نیز پرداخت می شود. همچنین ارائه سفته به عنوان یکی از الزامات اخذ وام حذف شد.
به دانشجویانی که با تائید معاون پژوهشی دانشگاه پایان نامه کاربردی و تقاضا محور داشته باشند، از مهرماه مبلغ ۲۵میلیون ریال تحت عنوان وام ضروری پرداخت می شود.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۵۳

پرداخت وام مازاد به دانشجویان دکتری دارای پایان نامه کاربردی

به دانشجویان دکتری روزانه ای که با تائید معاون پژوهشی دانشگاه پایان نامه کاربردی و تقاضا محور داشته باشند، از مهرماه مبلغ ۲۵میلیون ریال تحت عنوان وام ضروری پرداخت می شود.

به گزارش ایسکانیوز، جدیدترین تسهیلات صندوق رفاه برای دریافت کنندگان وام دوره دکتری روزانه در بخشنامه ای به دانشگاه ها ابلاغ شد . دانشجویان دکتری با توجه به شرایط مندرج در بخشنامه می توانند تا تاریخ ۱۵ تیر ۹۶ نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
دانشجویان دکتری واجد شرایط می توانند از ترم اول از وام ویژه دکتری بهره مند شوند. ثبت نام در دو بازه زمانی بهار و پاییز انجام می شود.
مبلغ وام ماهانه ۷ میلیون ریال است که هر سه ماه یکبار به حساب دانشجو واریز می شود. شروع اقساط برای تمام دانش آموختگان حداکثر دو سال پس از فراغت از تحصیل در سنوات مجاز است.
تسهیلات جدید برای بازپرداخت وام:
براساس تسهیلات جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مدت باز پرداخت وام ویژه دکتری از ۴۸ ماه به ۶۰ ماه تغییر یافت و همچنین شروع اقساط بازپرداخت وام برای تمام دانش آموختگان از یک سال به دوسال افزایش یافت.
دانشجویانی که به هر علتی تمایل به دریافت وام ویژه دکتری طبق شرایط جدید (بانک توسعه تعاون) نداشته و یا می خواهند از ظرفیت تضمین خود در صندوق رفاه استفاده کنند، می توانند با همان فرآیند قبلی از طریق صندوق نسبت به دریافت وام ویژه دکتری به مبلغ ماهانه ۵۰۰ هزارتومان اقدام کنند. علاوه بر وام مذکور که با شرایط معمول صندوق رفاه دانشجویان انجام می گیرد، در صورت درخواست مبلغ ۳ میلیون تومان نیز پرداخت می شود. همچنین ارائه سفته به عنوان یکی از الزامات اخذ وام حذف شد.
به دانشجویانی که با تائید معاون پژوهشی دانشگاه پایان نامه کاربردی و تقاضا محور داشته باشند، از مهرماه مبلغ ۲۵میلیون ریال تحت عنوان وام ضروری پرداخت می شود.
منبع: مهر
201

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۲۵

رشته محل‌های جدید معرفی شد؛ اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد/فردا؛ پایان مهلت انتخاب رشته

به گزارش خبرنگار پانا، اصلاحیه دفترچه با توجه به صدور مجوز پذیرش رشته‌های جدید از سوی دفتر گسترش آموزش عالی  وزارت علوم، بعد از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته برای برخی از دانشگاهها  و موسسات آموزش عالی و همچنین با توجه به اعلام موارد اصلاحی از سوی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در برخی موارد مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، منتشر شده است.
این اصلاحات شامل کاهش و افزایش ظرفیت، تغییر نیمسال پذیرش، حذف و اضافه برخی از کدرشته محل ها است.
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته ۹۶ باید پس از ملاحظه این اطلاعیه و دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی، کدرشته محل‌های مورد علاقه خود را انتخاب و در مهلت مقرر (از ۲۱ تا ۲۵ خرداد ۹۶) به ترتیب اولویت نسبت به درج کدرشته محل‌های مربوط در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.
فایل اصلاحات برخی شرایط و ضوابط رشته های داری شرایط خاص، اصلاحات و حذفیات برخی کدرشته محلها و همچنین کدرشته محلهای جدید علاوه بر کدرشته محلهای دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.
مهلت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال 96 ساعت 24 فردا پنج شنبه 25 خردادماه به پایان می رسد.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۸:۳۱

پرداخت وام مازاد به دانشجويان دکتري داراي پايان‌نامه کاربردي

 از مهرماه اجرايي مي‌شود؛  پرداخت وام مازاد به دانشجويان دکتري داراي پايان‌نامه کاربردي   به دانشجويان دکتري روزانه‌اي که با تائيد معاون پژوهشي دانشگاه پايان‌نامه کاربردي و تقاضامحور داشته باشند، از مهرماه مبلغ 25ميليون ريال تحت عنوان وام ضروري پرداخت مي‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، جديدترين تسهيلات صندوق رفاه براي دريافت‏کنندگان وام دوره دکتري روزانه در بخشنامه‏اي به دانشگاهها ابلاغ شد.
دانشجويان دکتري با توجه به شرايط مندرج در بخشنامه مي‏توانند تا تاريخ 15 تير 96 نسبت به ثبت‏نام اقدام کنند.دانشجويان دکتري واجد شرايط مي‏توانند از ترم اول از وام ويژه دکتري بهره‏مند شوند. ثبت‏نام در دو بازه زماني بهار و پاييز انجام مي‏شود.
مبلغ وام ماهانه 7 ميليون ريال است که هر سه ماه يک بار به حساب دانشجو واريز مي‎شود. شروع اقساط براي تمام دانش آموختگان حداکثر دو سال پس از فراغت از تحصيل در سنوات مجاز است.
تسهيلات جديد براي بازپرداخت وام:
براساس تسهيلات جديد صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، مدت بازپرداخت وام ويژه دکتري از 48 ماه به 60 ماه تغيير يافت و همچنين شروع اقساط بازپرداخت وام براي تمام دانش‏آموختگان از يک سال به دوسال افزايش يافت.
دانشجوياني که به هر علتي تمايل به دريافت وام ويژه دکتري طبق شرايط جديد نداشته و يا مي‏خواهند از ظرفيت تضمين خود در صندوق رفاه استفاده کنند، مي‏توانند با همان فرآيند قبلي از طريق صندوق نسبت به دريافت وام ويژه دکتري به مبلغ ماهانه 500 هزارتومان اقدام کنند.
علاوه بر وام مذکور که با شرايط معمول صندوق رفاه دانشجويان انجام مي‏گيرد، در صورت درخواست مبلغ 3 ميليون تومان نيز پرداخت مي‏شود. همچنين ارائه سفته به عنوان يکي از الزامات اخذ وام حذف شد.
به دانشجوياني که با تائيد معاون پژوهشي دانشگاه پايان‏نامه کاربردي و تقاضامحور داشته باشند، از مهرماه مبلغ 25ميليون ريال تحت عنوان وام ضروري پرداخت مي‏شود.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۲:۰۰

انتشارمنابع آزمون تشریحی درس تجزیه و تحلیل نمایشنامه کارشناسی ارشد

سازمان سنجش آموزش کشور درباره منابع آزمون تشریحی درس تجزیه و تحلیل نمایشنامه رشته‌ کارگردانی از کد رشته امتحانی 1357 در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته) سال 96 اطلاعیه ای منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، منابع آزمون تشریحی درس تجزیه و تحلیل نمایشنامه از کد رشته امتحانی 1357 آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال 1396 برای اطلاع آن دسته از داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته در رشته‌ کارگردانی شده‌اند و حداقل یکی از کدرشته محل‌های مورد علاقه خود را از کدرشته امتحانی 1357، انتخاب کرده اند، برای شرکت در آزمون پروژه‌ تشریحی درس مذکور به شرح زیر است:
«1- هملت اثر ویلیام شکسپیر، 2- باغ آلبالو اثر آنتوان چخوف، 3- عروسی خون اثر فدریکو گارسیا لورکا، 4- هملت ماشین اثر هاینر مولر، 5- اتفاق می‌افتد اثر دیوید هر، 6- شاه می‌میرد اثر اوژن یونسکو، 7- انتیگونه اثر سوفوکل، 8- اتوبوسی به نام هوس اثر تنسی ویلیامز، 9- ایوب دلتنگ خسته‌ی خندان (در کتاب نمایش‌نامه‌های صحنه‌ای) اثر خسرو حکیم رابط و 10- منطق الطیر(فقط دو بخش مقاله ثانیه: در سخن هدهد با مرغان برای طلب سیمرغ و مقاله ثالثه: عذر بلبل) اثر شیخ فریدالدین عطار نیشابوری.»
داوطلبان باید همه کتب معرفی شده را مطالعه کنند و برای اطلاع از زمان برگزاری آزمون تشریحی رشته مذکور به اطلاعیه ای که در تاریخ 96/4/12 در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود، مراجعه کنند.
200/204

۹۶/۰۳/۲۳
۱۷:۱۶

اعلام نتيجه صد و هفدهمين دوره آزمون زبان توليمو

 اعلام نتيجه صد و هفدهمين دوره آزمون زبان توليمو    نتيجه صد و هفدهمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته از سوي سازمان سنجش اعلام شد.
صد و هفدهمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته صبح روز پنجشنبه چهارم خرداد به طور همزمان در 10 شهر کشور برگزار شد.
داوطلبان مي‎توانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام‌ خانوادگي، سال تولد و شماره داوطلبي و شماره شناسنامه در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org نتيجه آزمون خود را دريافت کنند.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۲:۰۰

جوابیه سازمان سنجش در خصوص برگزاری آزمون آزمایشی در روز شهادت حضرت علی (ع) + توضیحات صراط

صراط: سازمان سنجش آموزش کشور با ارسال جوابیه ای به مطلب صراط، با عنوان «محرومیت کنکوریها از شرکت در مراسم احیای شب قدر! تصمیم عجیب سازمان سنجش و برگزاری آزمون در روز شهادت حضرت علی(ع)» پاسخ داد.
متن جوابیه سازمان سنجش به شرح زیر است:
مدیر مسؤول محترم پایگاه خبری صراط
باسلام؛
احتراماً، در خصوص درج مطلبی تحت عنوان «محرومیت کنکوریها از شرکت در مراسم احیای شب قدر! تصمیم عجیب سازمان سنجش و برگزاری آزمون در روز شهادت حضرت علی(ع)» مورخ 22/3/96 جوابیه ذیل جهت تنویر افکار عمومی کاربران و متقاضیان ارسال می‌گردد.
مستدعی است‌ وفق مقررات، انعکاس‌جوابیه فوق دراسرع وقت ازطریق آن پایگاه خبری ‌صورت پذیرد.
به استحضار نگارنده مطلب می‌رساند، زمان و محدوده برگزاری آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور به صورت هفتگی از طریق هفته‌نامه پیک سنجش و همه روزه در پایگاه الکترونیکی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org درج و قابل مشاهده است و در تاریخ قیدشده سازمان سنجش آموزش کشور برگزارکننده هیچ آزمونی نمی‌باشد. بهتر بود نگارنده محترم قبل از درج خبر صحت و سقم آن را از طریق ارتباط با سازمان پیگیری می‌نمود.
اما از محتوای ‌پیام مذکور چنین برداشت‌ می‌شود که‌ منظور نگارنده‌ احتمالاً زمان انجام‌کنکور آزمایشی‌شرکت تعاونی‌خدمات آموزشی‌می‌باشد که‌این امر هم هیچ‌گونه ارتباطی به این‌سازمان نداشته وشرکت نامبرده کاملاً مستقل از این سازمان می‌باشد نکته دیگر داوطلبانه بودن آزمون یاد شده می‌باشد که کاملاً اختیاری بوده و شرکت‌کنندگان صرفاً در صورت تمایل جهت سنجش میزان آمادگی خود در آن شرکت می‌نمایند.
در خاتمه یادآوری می‌گردد همانطور که نگارنده محترم اشاره داشته¬اند این سازمان با برنامه¬ریزی جهت اجرای آزمون سراسری در تاریخهای 15 و 16 تیرماه اهمیت و حضور آحاد جوانان کشور اسلامی را در مراسم‌های شبهای قدر مدنظرداشته و سعی نموده با برگزاری آزمون سراسری در بعد از ماه مبارک رمضان موجبات حضور داوطلبان را در این شبهای عزیز و گرانقدر فراهم نماید.
مهدی ناصری
مدیرکل دفتر ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل
توضیحات صراط
جوابیه مذکور با این استدلال که برگزارکننده آزمون آزمایشی روز جمعه 26 خرداد برابر با 21 رمضان این سازمان نیست از خود رفع مسئولیت کرده است. در این زمینه توضیحات زیر ضروری است:
1. جوابیه تلاش کرده است که تنظیم کننده مطلب مورد اشاره صراط نیوز را "ناآگاه" جلوه دهد و چنین وانمود کند که آزمون آزمایشی با آزمون اصلی اشتباه گرفته. این در حالی است که در همان بند اول مطلب، به صراحت به "آزمایشی" بودن آزمون مورد انتقاد اشاره شده است.
2. ظاهرا سازمان سنجش تلاش کرده است تا از خود رفع مسئولیت کرده و برگزارکننده آزمون را سازمانی غیرمرتبط با سازمان سنجش آموزش کشور معرفی کند. در این زمینه باید گفت:
الف – در حالی که آزمون های مذکور در کشور به آزمون آزمایشی سازمان سنجش معروف است و اعتبار خود را نسبت به سایر آزمون های مشابه از همین نام گرفته، چرا این سازمان در سالیان اخیر واکنش قابل توجه و موثری به این موضوع نشان نداده است؟
ب – چرا سازمان سنجش آموزش کشور تا کنون برای تغییر نام "‌شرکت تعاونی ‌خدمات آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور" از طریق حقوقی اقدام نکرده تا احتمالا به زعم آنها به این مشابهت اسمی باعث سوءاستفاده نشود؟
ج – چرا لینک ورود به سایت "‌شرکت تعاونی ‌خدمات آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور" در سایت رسمی "سازمان سنجش آموزش کشور" آن هم در کنار لینک های معتبری مانند سایت رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار داده شده است؟ اگر این دو با یکدیگر ارتباطی ندارند، چرا سازمان سنجش به تبلیغ شرکت مذکور در سایت خود می پردازد؟ (عکس زیر)
3. در حالی که سازمان سنجش از بی ارتباط بودن آزمون آزمایشی مورد انتقاد با خود سخن گفته، اما در همین جوابیه با استناد به "داوطلبانه بودن" این آزمون به توجیه برگزاری همین آزمون در روز 21 رمضان هم پرداخته که قابل تامل است! البته پاسخ به این توجیه در همان مطلب صراط نیوز ذکر شده بود که آزمون مذکور"به دلیل کثرت شرکت کنندگان، شرایط برگزاری و طراحی سوالات آن و نیز ارائه کارنامه نهایی، یک مدل کوچک از آزمون سراسری محسوب شده و به طور حتم برای داوطلبان برای قرار گرفتن در شرایط کنکور اهمیت ویژه ای دارد. "

۹۶/۰۳/۲۳
۱۶:۲۹

دانشگاه حکیم سبزواری جزء 6 دانشگاه برتر کشور است

دانشگاه حکیم سبزواری دومین دانشگاه بزرگ دولتی تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری پس از دانشگاه فردوسی مشهد در استان خراسان رضوی با 10 هزار و 200 دانشجو، 260 هیات علمی تمام وقت، 6 عضو هیات علمی با رتبه استاد تمام و 22 عضو هیات علمی با رتبه دانشیار است.
این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر در حوزه دیپلماسی علمی و ارتباطات بین‌المللی است و هم‌اکنون تفاهم‌نامه‌هایی را با دانشگاه‌های برتر دنیا در زمینه تبادل عضو هیات علمی و دانشجو منعقد کرده است.
 دانشگاه حکیم سبزواری جزء 25 دانشگاه برتر کشور و شاخص تولید علم در این دانشگاه طی سال‌های اخیر رشد چشمگیر داشته است.
دکتر جواد حدادنیا، رییس دانشگاه حکیم سبزواری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: پس از گذشت حدود چهار سال از دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار خوبی در دانشگاه حکیم در طی این مدت انجام گرفته است. این دانشگاه هم اکنون به عنوان 6 دانشگاه برتر کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و ارتباطات بین المللی در کنار دانشگاه‌های شریف، صنعتی اصفهان، مرکز جهاددانشگاهی تهران و تعدادی دانشگاه‌ برتر کشور در انتهای سال 95 معرفی شده است.
وی با اشاره به برنامه‌های راهبردی و کلان دانشگاه خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید دانشگاه حکیم یکی از 25 دانشگاه برتر کشور شناخته شد که قبل از آن رتبه ما در بین دانشگاه‌های کشور حدود 60 بود و در انتهای سال 95 با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان 22 دانشگاه محور کشور معرفی شد.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری در خصوص شاخص تولید علم در دانشگاه حکیم، عنوان کرد: شاخص تولید علم به ازاء هر هیات علمی در قبل از سال 92 در این دانشگاه 67% بود که در سال 95 این عدد به 2.37 ارتقاء یافت که در واقع متمرکز شدن بر مباحث علمی و دیپلماسی علمی سبب شد، دانشگاه حکیم سبزواری در جایگاه شایسته‌ای قرار گیرد.
وی با بیان اینکه قطعا در سال 1404 شاخص تولید علمی نیز افزایش خواهد یافت ادامه داد: این شاخص به سطح دانشگاه‌های برتر نزدیک‌تر می‌شود با توجه به اینکه هم اکنون در رتبه 25 در بین دانشگاه‌های کشورها قرار گرفتیم ارتقای این عدد کار سختی است، با توجه به اینکه دانشگاه‌های برتر کشور از اعتبارات قوی‌تری برخوردارند.
حدادنیا بیان کرد: در واقع دانشجویان ورودی دانشگاه‌ها همچنان برایشان نام‌ها مطرح است. یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هنوز نگاه نامی به دانشگاه‌ها دارد و دانشجویان رشته‌های مهندسی معمولا دانشگاه شریف و امیرکبیر و دانشجویان علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی را ترجیح می‌دهند.
 وی گفت: محور حرکت و اقدامات خود را در سال 96 بر بحث‌های کیفیت آموزشی متمرکز کردیم، چنانچه سال 94 محور حرکت ما مباحث پژوهشی و سال 95 محور اقدامات، پژوهش و ارتباطات بین‌المللی بود. امیدواریم در سال جاری با تاکید بر ارتقای کیفیت آموزشی جزء دانشگاه‌های پیش‌روی کشور باشیم.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به تفاهم‌نامه‌های دانشگاه حکیم با دانشگاه‌های اروپایی خاطرنشان کرد: سه تفاهم‌نامه دانشگاهی بین دانشگاه حکیم با دانشگاه‌های اروپایی منعقد گردید که در این میان یک تفاهم‌نامه با دانشگاه پاریس 13 به نمایندگی از دانشگاه سوربن، تفاهم‌نامه دیگر با لیون فرانسه و تفاهم‌نامه سوم با دانشگاه تورین ایتالیا منعقد شد.
حدادنیا یادآور شد: ممکن است در حوزه آموزش عالی بین دانشگاه‌ها تفاهم‌نامه‌های بسیاری منعقد شود اما در واقع اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌ها امتیاز به شمار می‌رود هم اکنون حدود 12 نفر از دانشجویان دکترین ما در دانشگاه تورین ایتالیا مشغول تحصیل هستند. هم چنین چند تن از اساتید دانشگاه حکیم سبزواری در دانشگاه لیون فرانسه پروژه‌هایی را در حال انجام دارند.
وی مهمترین تفاهم‌نامه دانشگاه حکیم سبزواری را با دانشگاه پاریس 13 دانست و افزود: این تفاهم‌نامه با دانشگاه سوربن منعقد شد، نمایندگان رسمی پاریس 13 به دانشگاه حکیم آمدند و نمایندگان دانشگاه حکیم سبزواری نیز به آنجا رفتند، هم اکنون تبادل استاد و دانشجو بین این دو دانشگاه آغاز شده است. ما معتقدیم اگر سطح علمی دانشجو و استاد بخواهد ارتقا یابد، باید ارتباطات بین المللی وجود داشته باشد و استاد و دانشجو با علم روز هماهنگ باشند و در سال 95 به شدت افزایش انگیزه در بین دانشجویان و به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی را شاهد بودیم.
حدادنیا با اشاره به افزایش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه حکیم سبزواری گفت:  در تابستان سال جاری اساتید دانشگاه حکیم می‌توانند به فرصت‌های مطالعاتی کوتاه مدت برای دو و یا سه ماه به خارج از کشور بروند.
وی یادآور شد: این فرصت باعث شده است موج عظیمی در حرکت علمی دانشگاه اتفاق بیفتد در طول تاریخ دانشگاه حکیم سبزواری تا سال 1392، 6 نفر از اساتید به فرصت مطالعاتی رفتند و از سال 1392 تاکنون 80 نفر به فرصت مطالعاتی رفتند.
رییس دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اقدامات بین‌المللی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: اساتید دانشگاه ما به عنوان عضو هیات علمی تاکنون توانستند قراردادهای پژوهشی به اعتبار بیش از 200 هزار دلار منعقد کنند که این قراردادها با دانشگاه‌های هاروارد، کنکوردیا و... بوده است و البته در این طرح‌های پژوهشی دانشجویان نیز در کنار اساتید توانستند ورود پیدا کنند و بدین ترتیب اساتید ما وارد طرح‌های مطرح جهانی شدند.
وی با بیان اینکه در حوزه علوم انسانی به دنبال آن هستیم که با دانشگاه سوربن وارد مذاکره شویم، در خصوص ارتباطات بین‌المللی گروه زبان عربی دانشگاه با کشورهای عربی بیان کرد: در این زمینه بر روی کشور عراق هدف‌گذاری کردیم، اما نکته‌ای وجود دارد و آن این است که برای انعقاد یک قرارداد بین‌المللی، گروه آموزشی در آن قرارداد باید پتانسیل ارتباطات بین‌المللی در خود ایجاد کنند.
رییس دانشگاه حکیم سبزواری افزود: در دانشکده علوم پایه و مهندسی دانشگاه، این پتانسیل ایجاد شده است اما در دانشکده علوم انسانی هنوز این خودباوری در ارتباطات بین‌المللی کمتر است و معتقدیم گروه‌های آموزشی مانند ادبیات عرب و الهیات باید ورود پیدا کنند و سرنخ‌های ارتباطات بین المللی را بیابند. 
حدادنیا تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم را در حال حاضر 250 دانشجو دانست و افزود: این میزان دانشجوی خارجی از دانشگاه‌های شریف و امیرکبیر بالاتر است، اما نکته‌ای که در این زمینه به شدت ما را آسیب‌پذیر می‌کند موقعیت شهرستان سبزوار از نظر فیزیکی است. راه‌های مواصلاتی برای دانشجوی خارجی باید تسهیل شود، در حقیقت اگر موقعیت فیزیکی مناسب‌تری می‌داشتیم با این پتانسیل ایجاد شده در دانشگاه، قطعا میزان دانشجویان خارجی بیشتری می‌داشتیم.
وی یادآور شد: دانشگاه فردوسی مشهد بالاترین میزان دانشجوی خارجی را در سطح کشور در اختیار دارد، در واقع دلیل آن به یک موضوعیتی خارج از دانشگاه برمی‌گردد، البته این به معنای تخطئه کردن سیاست دانشگاه نیست، بلکه جاذبه‌های دیگری در دانشگاه وجود دارد که باعث جذب دانشجویان می‌شود که ما این جاذبه‌ها را در سبزوار نداریم. در حقیقت هر دانشجوی خارجی که بخواهد وارد سبزوار شود ابتدا باید وارد مشهد شود.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۵۲

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) خبر داد تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امام رضا مشهد

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) از تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد ویژه نخبگان و دانش‌آموختگان ممتاز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور خبرداد.
 سعید خسروآبادی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: دانشگاه امام رضا بستر خلق و کاربرد دانش را در یک محیط سالم علمی فراهم کرده است و با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در راستای تحقق منشور هفت‌گانه ابلاغی مقام معظم رهبری و با مساعدت ویژه‌ی تولیت آستان قدس رضوی و در راستای حمایت از نخبگان و دانش‌آموختگان ممتاز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، بخشی از ظرفیت پذیرش ورودی سال 96 خود در مقطع کارشناسی ارشد را از میان داوطلبین آزمون تحصیلات تکمیلی به صورت رایگان در قالب "بورسیه تحصیلی امام رضا" پذیرش می نماید
وی، از تامین این تسهیلات برای دانش آموختگان ممتاز و کم برخوردار خبرداد و افزود: این تسهیلات شامل تحصیل رایگان در دانشگاه بین‌المللی امام رضا و عدم پرداخت شهریه ثابت و متغیر، امکان استفاده از سلف سرویس دانشگاه به صورت رایگان ( ویژه دانشجویان کم برخوردار) و نیز امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی بصورت رایگان (ویژه دانشجویان کم برخوردار) می باشد.
مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) اضافه کرد: حداقل معدل لازم را 16  (دانشگاه های دولتی) و معدل 17 (سایر دانشگاه ها)  برای دانش آموختگان رشته های علوم انسانی و هنر و نیز حداقل معدل 15 (دانشگاه های دولتی) و معدل 16 (سایر دانشگاه ها)  برای دانش آموختگان رشته های فنی و مهندسی از شرایط علمی این تسهیلات است.
خسروآبادی ادامه داد: داوطلبان علاقه‌مند تا ساعت 20 روز چهارشنبه، 24 خرداد 96 فرصت دارند تا نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه خود از طریق سایت این دانشگاه به نشانی www.imamreza.ac.ir اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر قریب به 1400 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و انشاالله در سال تحصیلی 1397-1396 و در 50 کد رشته تحصیلی نزدیک به 900 دانشجو در این دانشگاه پذیرش خواهند شد که از این تعداد دانشجو حدود 300 نفر در 6 رشته تحصیلی به صورت مجازی ادامه تحصیل خواهند داد.
مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) با اشاره به ایجاد دو مجموعه مستقل دانشگاهی خواهران و برادران در مساحتی بالغ بر 30 هزارمتر مربع فضای آموزشی و بهره مندی از قریب به 60 عضو هیأت علمی، یادآور شد: این دانشگاه با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1373 زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حمایت آستان قدس رضوی جهت تربیت مدیران، اندیشمندان و کارآفرینان مومن و متخلق به اخلاق کریمه اسلامی تاسیس گردید و با عنايت به رهنمودهای مقام معظم رهبری و با توجه به اهميت دوره هاي تحصيلات تكميلي در غنابخشي به حوزه دانشي كشور، دوره هاي كارشناسي ارشد به ويژه رشته‌هاي ميان رشته اي كاربردي در سال 1388 راه اندازی گردید.
لیست رشته‌های تحصیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد:
رشته‌های تحصیلی مهندسي برق گرايش مدارهاي مجتمع الكترونيك، مهندسي برق گرايش مخابرات سيستم، مهندسي پزشكي گرايش بيوالكتريك، مهندسی مکاترونیک، مهندسي فناوري اطلاعات، مهندسي كامپيوتر گرايش هوش مصنوعي و رباتيكز (مجازی)، مهندسي كامپيوتر گرايش نرم افزار، مهندسي كامپيوتر گرايش رايانش امن، برنامه ریزی شهری (مجازی)، طراحی شهری (مجازی)، مهندسي معماري اسلامي، زبان و ادبيات فارسي گرايش ادبيات كودك و نوجوان، مديريت ورزشي گرايش مديريت اوقات فراغت ورزش هاي تفريحي، آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان (مجازی)، نهج البلاغه گرايش اجتماعي سياسي و حقوق عمومي (مجازی)، علم اطلاعات و دانش شناسي گرايش مديريت اطلاعات، علم اطلاعات و دانش شناسي گرايش مديريت كتابخانه هاي ديجيتال، اموزش زبان انگليسي، مترجمي زبان انگليسي، ايران شناسي گرايش اصول نسخه شناسي و مرمت نسخه هاي خطي و نسخه آرايي، حسابداری، حسابرسی، ارتباطات گرايش حج و زيارت (مجازی)، مديريت بازرگاني گرايش بازاريابي، مديريت بازرگاني گرايش مديريت استراتژيك، مديريت اماكن متبركه مذهبي 

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۲۳

با امضا تفاهم نامه ای صورت می گیرد؛ توسعه سیستم های هوشمند گلخانه توسط دانشگاه شریف

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی با محوریت توسعه سیستم هوشمند برای اندازه گیری آب، دما، روشنایی، تولید گازها و رطوبت خاک در گلخانه ها امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، تفاهم نامه ای با محوریت همکاری علمی، پژوهشی و فناورانه برای توسعه گلخانه ها و کسب و کارهای دانش بنیان مرتبط با هدف افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی و آب و ایجاد اشتغال پایدار از طریق بکارگیری ابزارها و ظرفیت ها میان پارک علم و فناوری دانشگاه شریف، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگا شریف و موسسه تحقیقات فنی و منهدسی کشاورزی امضا شد.
این تفاهم نامه برای اجرا طی ۵ سال منعقد شده است.
انجام فعالیتهای پژوهشی، مطالعاتی و آموزشی مشترک در زمینه های کاهش مصرف آب و انرژی، هوشمندسازی سیستم‌های جریان آب- انرژی- پساب- پسماند، حفاظت از محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده بالاتر در فرآیند تولید و بازارسانی محصولات گلخانه ای کشور، تدوین نقشه راه توسعه گلخانه ها در کشور از منظر آب، انرژی، بازچرخه آب و محیط زیست، استفاده از آزمایشگاه ها، خدمات آزمایشگاهی از جمله مهمترین تعهدات این تفاهم نامه است.
تبادل اطلاعات و تجارب فنی دو طرف در خصوص حوزه بهینه سازی ارتباط آب، انرژی و محیط زیست در گلخانه های کشور، ارائه راهکارهای سیاست‌گذاری مناسب برای قانون‌گذاری برای تصمیم‌گیران حوزه علم و فناوری، انرژی، آب و کشاورزی در راستای ترویج استفاده از فناوری‌های دانش‌بنیان بومیِ افزایش بهره‌وری آب و انرژی و کاهش هزینه‌ تمام‌شده توسعه یافته، در بین گلخانه‌داران کشور از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۲۴

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور در استان گلستان برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور شهریور ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، علی نجفی‌نژاد اظهار داشت: سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، شهریور ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار می‌شود.
وی افزود: این جشنواره در بخش آوایی در 9 رشته، در بخش معارف در 8 گرایش، در بخش پژوهشی در 3 موضوه، در بخش ادبی در3 موضوع، در بخش هنری در 10 موضوع و در بخش فناوری در 2 موضوع اجرا می شود.
رئیس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنوراه سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور ادامه داد: دبیرخانه جشنواره در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فعال شده و دانشجویان تا پایان خرداد ماه جاری فرضت دارند آثار خود را به نشانی گرگان، میدان بسیج، پردیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارسال کنند.
نجفی‌نژاد خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 400 اثر در بخش‌های مختلف از دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به دبیرخانه  این جشنواره ارسال شده است که داوری این آثار در تیرماه انجام خواهد شد.
پیش از این سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی، علی نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنوراه سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، منصوب کرده بود.
همچنین نخستین جلسه کمیته برنامه‌ریزی سی و دومین جشنواره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویی با حضور رئیس دانشگاه، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و اعضای حقوقی کمیته برگزار شد که از مصوبات این جلسه می‌توان به، تعیین زمان برگزاری جشنواره، آیین افتتاحیه و اختتامیه و محل اسکان متقاضیان اشاره کرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۳۱

توسعه سیستم‌های هوشمند گلخانه با امضای تفاهم‌نامه‌ای در دانشگاه شریف

تفاهم نامه همکاری میان پارک علم و فناوری شریف، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی با هدف توسعه سیستم هوشمند برای اندازه گیری آب، دما، روشنایی، تولید گازها و رطوبت خاک در گلخانه‌های کشور به امضا رسید.

به گزارش ایسنا، تفاهم‌نامه‌ای با موضوع همکاری علمی، پژوهشی و فناورانه، جهت توسعه گلخانه‌ها و کسب و کارهای دانش بنیان مرتبط، با هدف افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی و آب و ایجاد اشتغال پایدار از طریق بکارگیری ابزارها و ظرفیت‌ها بین پارک علم و فناوری شریف، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف و موسسه تحقیقات فنی و منهدسی کشاورزی و سایر امکانات ملی و بین المللی منعقد شد.
همکاری علمی و آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی، همکاری‌های فناورانه و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان از اهدافی این تفاهم نامه است که به مدت 5 سال به امضا رسید.
دکتر سبوحی رییس پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف در خصوص امضای این تفاهم‌نامه گفت: انجام فعالیت‌های پژوهشی، مطالعاتی و آموزشی مشترک در زمینه‌های کاهش مصرف آب و انرژی، هوشمندسازی سیستم‌های جریان آب، انرژی، پساب و پسماند، حفاظت از محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده بالاتر در فرآیند تولید و بازارسانی محصولات گلخانه‌ای کشور و تدوین نقشه راه توسعه گلخانه‌ها در کشور از منظر آب، انرژی، بازچرخه آب و محیط زیست از جمله تعهدات طرفین این تفاهم نامه است.
وی استفاده از آزمایشگاه‌ها، خدمات آزمایشگاهی و کارگاه‌های طرفین در چارچوب پروژه‌های مشترک، برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها، کنگره‌های ملی و کارگاه‌های آموزشی و فنی مشترک مورد نیاز در زمینه مهندسی گلخانه در کشور را از دیگر تعهدات این تفاهم نامه 6 ماده‌ای است.
سبوحی تبادل اطلاعات و تجارب فنی دو طرف در خصوص حوزه بهینه سازی ارتباط آب، انرژی و محیط زیست در گلخانه‌های کشور را از دیگر تعهدات تعیین شده در این تفاهم نامه ذکر کرد و یادآور شد:  ارائه راهکارهای سیاستگذاری مناسب جهت قانون‌گذاری برای تصمیم‌گیران حوزه علم و فناوری، انرژی، آب و کشاورزی در راستای ترویج استفاده از فناوری‌های دانش‌بنیان بومی، افزایش بهره‌وری آب و انرژی و کاهش هزینه‌ تمام‌شده توسعه یافته در بین گلخانه‌داران کشور و همکاری مشترک در ارائه دستاوردهای علمی و فناورانه در زمینه بهینه سازی آب، انرژی و محیط زیست گلخانه از دیگر مفاداین تفاهم نامه است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۵۸

برگزاری ترم تابستان دانشگاه خواجه نصیر الکترونیکی شد

تهران- ایرنا- مدیر خدمات دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از برگزاری ترم تابستان این دانشگاه برای دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی خبر داد.

تورج امرایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال دانشگاه صنعتی خواجه نصیر برای دانشجویان حضوری براساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در سال 94- 95 ارائه شد، ترم تابستانی خود را برای اولین بار به شیوه الکترونیک برگزار می کند.
وی افزود: درحالیکه امتحانات دانشگاه‌های سراسری در نیمسال دوم سال تحصیلی 95-96 به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و هنوز پرونده امتحانات بسته نشده است، برخی دانشگاه ها خود را برای برگزاری ترم تابستان آماده می کنند.
امرایی خاطرنشان کرد:‌ ترم تابستان امسال در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر برای دانشجویان کارشناسی دوره های روزانه و شبانه به صورت الکترونیک برگزار می شود و فاصله زمانی 27 خرداد تا 22 تیرماه برای انتخاب واحد دانشجویان متقاضی شرکت در ترم تابستان در نظر گرفته شده است.
به گفته وی، آغاز کلاس های ترم تابستان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر از 24 تیرماه خواهد بود و تا دوم شهریورماه ادامه خواهد داشت.
مدیر خدمات دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: امتحان های دانشجویان در ترم تابستان امسال نیز از 4 تا 9 شهریورماه برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه ترم تابستان امسال در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر برای دانشجویان تمام مقاطع ارائه می شود، توضیح داد:‌ این ترم آموزشی طبق آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مدت 6 هفته برای متقاضییان برگزار می شود و دانشجویانی که به هر دلیل در درس خاصی افتاده اند از هر جا می توانند در این دوره ها و برای تمام درس ها شرکت کنند.
دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه ثبت نام و فهرست درس های ارائه شده در ترم تابستان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر از طریق مراجعه به سامانه آموزش الکترونیکی این دانشگاه به نشانی http://elearning.kntu.ac.ir/ امکانپذیر است.
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که دانشکده‌های آن به صورت غیر متمرکز در شهر تهران قرار دارند.
با تصویب شورای انقلاب فرهنگی این دانشگاه در سال ۱۳۵۹ با ادغام ۹ مرکز آموزش عالی (مدرسه عالی فنی، دانشکده نقشه‌برداری، موسسه آبشناسی، مؤسسه عالی تکنیکوم (نفیسی) تهران، دانشکده هواشناسی و علوم جو، دانشکده مخابرات، مدرسه عالی ساختمان، دانشگاه کار و پیشه، تربیت دبیر فنی پلی تکنیک تهران، دانشگاه علوم و فنون مجتمع آموزشی وزارت راه، مجتمع تکنولوژی تهران و مدرسه عالی تلویزیون و سینما) به شکل کنونی و با نام دانشگاه فنی و مهندسی تشکیل شد و در سال ۱۳۶۷ به نام خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند ایرانی تغییر نام داد.
دانشگاه در ۱۱ دانشکده با ۱۸ رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، ۵۳ رشته مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳ رشته تحصیلی مقطع دکتری فعالیت می کند.
فراهنگ **1085**1055** خبرنگار : ناهید پورمند**انتشار: زینب کارگر
برای اطلاع از اخبار متنوع فرهنگی و هنری، با کانال فرهنگی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
https://t.me/irnaf

۹۶/۰۳/۲۳
۱۵:۱۶

گلستان میزبان جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور

گرگان - ایرنا- سی و دومین جشنواره سراسری قرآن وعترت دانشجویان کشور به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در استان گلستان برگزار می شود.

به گزارش دریافتی ایرنا رییس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور روز سه شنبه گفت: این جشنواره در بخش آوایی در 9 رشته، در بخش معارف در 8 گرایش، در بخش پژوهشی در 3 موضوع، در بخش ادبی در3 موضوع، در بخش هنری در 10 موضوع و در بخش فناوری در 2 موضوع برگزار خواهد شد.
علی نجفی نژاد اظهارداشت که این دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان شهریور ماه برگزار می شود.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ادامه داد: دبیرخانه جشنواره در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فعال شده و دانشجویان تا پایان خرداد ماه جاری فرصت دارند آثار خود را به نشانی گرگان، میدان بسیج، پردیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارسال نمایند.
وی اضافه کرد: بیش از 400 اثر در بخش های مختلف از دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که داوری این آثار در تیرماه انجام خواهد شد.
پیش از این دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکترعلی نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را به عنوان رییس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور منصوب کرده است.
اولین جلسه کمیته برنامه ریزی سی و دومین جشنواره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویی با حضور رییس دانشگاه، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و اعضای حقوقی کمیته، برگزار شد که از مصوبات این جلسه تعیین زمان برگزاری جشنواره، آیین آغازین و پایانی و محل اسکان شرکت کنندگان بود.
دومین جلسه این کمیته، شنبه ٢٧ خرداد ماه سال جاری برگزار می شود.
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان فعالیت خود را از 11 مهر 1336 با عنوان آموزشگاه عالی جنگل آغاز کرد وبه عنوان قدیمی ترین دانشگاه تخصصی ایران در رشته منابع طبیعی و علوم کشاورزی محسوب می شود.
این دانشگاه اولین نهاد آموزش عالی شمال کشور نیز محسوب می شود.
3014/1648
انتشار: پری سالارنیا

۹۶/۰۳/۲۳
۲۰:۳۰

تشدید نظارت‌ها بر روند فعالیت دانشجو معلمان/ آغاز امتحانات از ۱۰ تیر

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به زمان برگزاری امتحانات دانشجو معلمان گفت: تعهد به کار و درس باید در این گروه از دانشجویان بیش از سایرین اولویت داشته باشد.

نعمت‌الله موسی‌پور معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با وضعیت برگزاری امتحانات دانشجو معلمان این دانشگاه اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شرایط ویژه‌ای از نظر نوع تحصیل دارند و باید در آینده حرفه معلمی را ادامه دهند، بنابراین روند برگزاری کلاس‌های این گروه و امتحانات به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: تعهد به کار و درس اصلی‌ترین سرمایه‌ای است که این گروه باید مورد توجه قرار دهند و نسبت به عدم حضور در کلاس‌ها اجتناب کنند.
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه ضوابط و مقررات حاکم بر سایر دانشگاه‌های کشور در این دانشگاه اعمال می‌شود، گفت: تعداد غیبت‌ها و سیاست‌های تنبیهی آن متناسب با آیین‌نامه وزارت علوم بوده و برنامه دیگری برای دانشجو معلمان نداریم.
موسی‌پور افزود: در دانشگاه به جهت ماموریت خاص آن در ابتدا باید از بعد اخلاقی دانشجو معلمان تعهد به حضورشان را مورد توجه قرار دهند اما مواقعی که این وجه تحت تاثیر فعالیت‌های دیگر قرار بگیرد از آیین‌نامه‌های موجود برای برخورد با این مسئله استفاده می‌کنیم.
وی از برگزاری امتحانات دانشجو معلمان از ۱۰ تیر ماه خبر داد و تصریح کرد: این دانشجویان می‌توانند از فرصت تعطیلات عیدفطر برای توانمندسازی خود در دروس بهره بگیرند و پیش از این زمان نیز باید طبق تقویم آموزشی در دانشگاه حضور داشته باشند چرا که نظارت‌های قوی‌ برای این مسئله در نظر گرفته‌ایم.
موسی‌پور با بیان اینکه دانشجو معلمان باید کیفیت لازم برای حضور درعرصه معلمی را طی دوران تحصیل خود مورد توجه قرار دهند، یادآور شد: نگاه جدی به نوع فعالیت دانشجو معلمان در کلاس‌های درس و حضور در مدرسه داریم تا دانش‌آموختگانی توانمند در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرند.

۹۶/۰۳/۲۴
۱۱:۲۰

پذیرش دانشجو در دانشکده علوم قرآنی اصفهان

گروه فعالیت‌های قرآنی: دانشکده علوم قرآنی اصفهان در رشته‌های «علوم قرآن و حدیث» و «علوم قرآنی» در دو نوبت روزانه و شبانه دانشجو پذیرش می‌کند.

روح‌الله ناظمی، کارشناس آموزشی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، اظهارکرد: پذیرش دانشجو در دانشکده علوم قرآنی اصفهان مطابق قوانین سازمان سنجش و براساس تقویم زمان بندی کنکور سراسری است.
وی افزود: این دانشکده اکنون با شروع زمان انتخاب رشته دانشگاه‌ها که در هفته جاری آغاز شده و تا فردا نیز ادامه دارد، در رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو پذیرش می‌کند.
کارشناس آموزشی دانشکده علوم قرآنی اصفهان بیان کرد: در دهه سوم شهریورماه نیز این دانشکده در رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو خواهد کرد.
ناظمی با بیان اینکه پذیرش دانشجو در این دانشکاه به صورت روزانه وشبانه است، گفت: کد رشته‌ علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد به تکفیک روزانه وشبانه آن مختص بانوان و آقایان عبارتنند از: روزانه (12225 براداران، 212 خواهران) و شبانه( 12243 برادران، 252 خواهران). 
کارشناس آموزشی دانشکده علوم قرآنی اصفهان گفت: در حال حاضر بیش از 400 دانشجو در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن و حدیث و علوم قرآنی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. 
ناظمی ادامه داد: درصدد هستیم در آینده رشته‌های تفسیر قرآن و علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی ارشد را به رشته‌های این دانشکده اضافه کنیم که اکنون این موضوع در حال پیگیری است. 

۹۶/۰۳/۲۴
۱۲:۱۱

میز خبر

 
آغاز ثبت‌نام هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از 10 تیر
متقاضیان اعزام به هفدهمین دوره عمره و عتبات دانشگاهیان می‌توانند از 10 تیر به مدت 10 روز ثبت‌نام کنند.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ثبت‌نام برای هفدهمین دوره عمره و عتبات دانشگاهیان از 10 تیر آغاز می‌شود و متقاضیان می‌توانند درخواست خود را از طریق سامانه جامع عمره و عتبات دانشگاهیان به نشانی http://samaneh.labbayk.ir/ ثبت‌کنند.همه اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور به مدت 10 می‌توانند در هفدهمین دوره اعزام به عتبات عالیات شرکت کنند.
تقویم آموزشی دانشگاه علامه اعلام شد
تقویم آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی برای سال تحصیلی 96-97 مصوب شد که نیمسال اول تحصیلی این دانشگاه از 25 شهریورماه آغاز می‏شود.
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه شورای آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی تقویم آموزشی نیمسالهای اول و دوم این دانشگاه تصویب شد.
براساس این تقویم شروع کلاسهای درس نیمسال اول تحصیلی این دانشگاه از 25 شهریورماه آغاز و تا 13 دی ماه ادامه دارد.
همچنین طبق این تقویم شروع کلاسهای نیمسال دوم تحصیلی این دانشگاه نیز از 14 بهمن ماه آغاز و تا 23 خردادماه سال 97 ادامه دارد.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۲:۰۰

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: تبدیل دانشگاه نسل سوم الویت مهم و راهبردی سال جاری

رئیس دانشگاه علوم و کشاورزی و منابع طبیعی از افزایش در آمدهای دانشگاه در سالهای اخیر خبر داد و گفت: قرار است تکمیل زیر ساخت ها و پروژه‌های نیمه تمام، اجرای پروژه‌‏های جدید، افزایش شرکتهای دانش‌بنیان، و ... در این دانشگاه صورت گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از «دانشجو سلام » علی نجفی نژاد در جمع مسئولین استانی و شهرستانی از تصویب سند دانشگاه کار آفرین خبر داد.
رییس دانشگاه منابع طبیعی گرگان افزود: افزایش کیفیت آموزشی و تبدیل شدن به دانشگاههای نسل سوم و کار آفرین از الویتهای وزارت علوم می باشد.
وی بیان کرد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی تاکنون براساس سند مصوب آموزشی فعالیتهای گستردهای را در این زمینه انجام داد.
نجفی نزاد با بیان الویتهای دانشگاه علوم کشاورزی گفت: تکمیل زیر ساخت ها و پروژه‌های نیمه تمام، اجرای پروژه‌‏های جدید، افزایش شرکتهای دانش‌بنیان، افزایش جذب دانشجویان خارجی، تبدیل دانشگاه به دانشگاه سبز از جمله این الویتها می باشند.
وی گفت: قرار است تا پایان سال جاری 15 واحد فناور و 5شرکت دانش بنیان در این دانشگاه جذب شوند.
وی مراکز رشد در دانشگاه را در ایجاد کار آفرینی موثر خواند و اظهار داشت: در سال گذشته در این مرکز برای25 نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال شده است و همچنین سه میلیارد ریال قرارداد مشاوره فنی در کلنیک مادر تخصصی دانشگاه منعقد شد.
وی به رشد در آمدی دانشگاه در سالهای تخیر اشاره کرد و گفت:درآمدهای اختصاصی دانشگاه منابع طبیعی گرگان در سال 92 کمتر از یک میلیارد تومان بوده است، و این در حالیست که این مبلغ در سال گذشته به 42 میلیارد ریال افزایش داشته و پیش بینی می شود امسال به 50 میلیارد ریال برسد.
انتهای پیام/

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۴۹

گلستان میزبان جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور

به گزارش دریافتی ایرنا رییس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور روز سه شنبه گفت: این جشنواره در بخش آوایی در 9 رشته، در بخش معارف در 8 گرایش، در بخش پژوهشی در 3 موضوع، در بخش ادبی در3 موضوع، در بخش هنری در 10 موضوع و در بخش فناوری در 2 موضوع برگزار خواهد شد.
علی نجفی نژاد اظهارداشت که این دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان شهریور ماه برگزار می شود.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ادامه داد: دبیرخانه جشنواره در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فعال شده و دانشجویان تا پایان خرداد ماه جاری فرصت دارند آثار خود را به نشانی گرگان، میدان بسیج، پردیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارسال نمایند.
وی اضافه کرد: بیش از 400 اثر در بخش های مختلف از دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که داوری این آثار در تیرماه انجام خواهد شد.
پیش از این دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکترعلی نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان را به عنوان رییس شورای سیاستگذاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور منصوب کرده است.
اولین جلسه کمیته برنامه ریزی سی و دومین جشنواره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویی با حضور رییس دانشگاه، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و اعضای حقوقی کمیته، برگزار شد که از مصوبات این جلسه تعیین زمان برگزاری جشنواره، آیین آغازین و پایانی و محل اسکان شرکت کنندگان بود.
دومین جلسه این کمیته، شنبه ٢٧ خرداد ماه سال جاری برگزار می شود.
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان فعالیت خود را از 11 مهر 1336 با عنوان آموزشگاه عالی جنگل آغاز کرد وبه عنوان قدیمی ترین دانشگاه تخصصی ایران در رشته منابع طبیعی و علوم کشاورزی محسوب می شود.
این دانشگاه اولین نهاد آموزش عالی شمال کشور نیز محسوب می شود.
3014/1648
انتشار: پری سالارنیا

۹۶/۰۳/۲۳
۲۰:۴۶

اطلاعیه پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران

به گزارش فرینا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران، به اطلاع متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی(داوطلبان مجاز به انتخاب رشته) بویژه استان های همجوار می رساند، این پردیس از مهر ماه سال جاری در تعداد رشته های مشخص شده ذیل، پذیرش دانشجو خواهد داشت.متقاضیان محترم می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور از اطلاعیه تکمیلی آن سازمان در خصوص پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران مطلع گردند.
رشته ها و ظرفیت جذب :1 - رشته حقوق خصوصی- تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران )2 - رشته مدیریت کسب و کار گرایش استراتژی - تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین الملل ارس دانشگاه تهران)3 - رشته مدیریت کسب و کار گرایش بازاریابی - تعداد 15 نفر (محل تحصیل ؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران)4 - رشته مدیریت کسب و کار گرایش فناوری - تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران)5 - رشته مهندسی معماری - تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران)6 - رشته ایمنی، بهداشت و محیط زیست - تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران )7 - رشته حقوق جزا و جرم شناسی- تعداد 15 نفر (محل تحصیل؛ پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران)

۹۶/۰۳/۲۳
۱۷:۵۴

امضاء 12 قرارداد پژوهشی پایین دست

نخستین نشست کمیته راهبردی قراردادهای پژوهشی پایین دست صنعت نفت با محوریت بررسی قراردادهای امضا شده میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران و دانشگاه‎های منتخب کشور برگزار شد.

نخستین نشست کمیته راهبردی قراردادهای پژوهشی پایین دست صنعت نفت با محوریت بررسی قراردادهای امضا شده میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران و دانشگاه‎های منتخب کشور برگزار شد.
به گزارش شانا، 12 قرارداد پژوهشی پایین دست صنعت نفت میان سه شرکت اصلی وزارت نفت، دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی منتخب کشور امضا شده است که از این میان، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران با دانشگاه های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان قرارداد همکاری امضا کرده و از آنجا که در مسیر تحقق اهداف این قراردادها، هر یک از شرکت‎های اصلی موظف به ایجاد کمیته راهبری و کمیته‎های تخصصی شده‎اند، این شرکت نسبت به تشکیل کمیته راهبری اقدام کرده است.
نخستین جلسه کمیته راهبری قراردادهای پژوهشی پایین دست با ریاست عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران و با حضور حبیب الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و اعضای کمیته راهبری این شرکت و اعضای مشاورین پژوهشی در کمیته‎های راهبری برگزار شد.
انستیتوهای تحقیقاتی و الزامات آن
بیطرف در این نشست با اشاره به 12 قرارداد امضا شده با دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی گفت: هدف این است که در کنار قرارداد، یک انستیتوی تخصصی شکل گیرد و تیم متخصصی ساماندهی شود تا در کنار پژوهش‎های مربوطه، دانش فنی تولید شود و این رویه ادامه یابد.
وی افزود: در ابتدای کار، فیزیک و ساختمان انستیتو مورد نظر نیست و بیشتر ظرفیت‎سازی و فراهم کردن توان پژوهش و تحقیقات در دانشگاه‎ها اهمیت دارد.
بیطرف، تشکیل کمیته‎های راهبری و تخصصی را در این حوزه را تسهیل کننده ارتباط با کارفرما و مشاور پژوهشی عنوان کرد و استفاده از سازوکارهای پیشرفته در حوزه نرم‎افزاری، استفاده از توانمندی‎های خارجی در صورت نیاز و استفاده از تیم‎های متخصص تحقیقاتی را از ضرورت‌هایی عنوان کرد که باید مورد توجه دانشگاه‎ها قرار گیرد.
وی بر ضرورت سرمایه گذاری برای مدیریت پروژه نیز تاکید کرد و افزود: هیچ کاری اعم از توسعه‎ای ساختمانی، بهره‎برداری و پژوهشی نباید بدون نگاه پروژه‎ای انجام شود.
به گفته این مقام مسئول، ساختار انستیتو باید به شکلی باشد که بتواند دانش فنی را تولید و توسعه دهد و در نهایت آن را با مدیریت دانش حرفه‎ای در انستیتو رسوب دهد تا در آینده به صورت پیوسته قابل استفاده باشد.
تشریح اقدامات کارفرما
تمرکز حوزه پژوهش بر کاهش تولید مازوت و افزایش کیفیت محصولات و توجه به دیگر مولفه‎های اقتصادی، نکاتی بود که عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‎های نفتی ایران در این نشست بر آن‎ها تاکید کرد.
علی شیرازی‎زاده، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‎های نفتی ایران نیز گزارشی از مجموعه اقدام‎های انجام شده از سوی کارفرما همچون موارد حقوقی و قراردادی و مکاتبات و اسناد مالی مورد نیاز پرداخت و اعلام کرد: جلسات هماهنگی و شروع پروژه با دانشگاه‎ها برگزار و شرکتی معتبر و حرفه‎ای برای راه‎اندازی سامانه EDMS به منظور تسهیل در گردش کار مدارک و تایید آنها میان کارفرما و مشاور پژوهشی معرفی شده است.
حمید آلادپوش، مدیر کل امور فناوری وزارت نفت در این نشست با اشاره به ساختار دوفازی قرارداد، گفت: حداقل 51 درصد از فعالیت‎های قراردادی باید از سوی مشاوران پژوهشی و مابقی آن با ساختاری مشخص از سوی شبکه دانشگاهی و مشاوران داخلی و خارجی اجرایی شود.
به گفته وی، شبکه همکاران طی اجرای قرارداد در فاز نخست باید در اسرع وقت تشکیل شود و قراردادهای فیمابین آن‎ها منعقد و احجام کار و برنامه کاری مشخص و نتایج در قالب نقشه راه فناوری و برنامه جامع تحقیقاتی متبلور شود.
آلادپوش یادآور شد: اجرای فاز یک قرارداد نقش تعیین کننده‎ای در اجرای قرارداد طی پنج سال آتی خواهد داشت.
طرح دیدگاه‎های نمایندگان دانشگاه‎ها
در این نشست که با حضور نمایندگان دانشگاه‎های طرف قرارداد با شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‎های نفتی ایران به جز دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، نمایندگان دانشگاه‎ها نظرات و پیشنهادهای خود را به منظور بهبود روند همکاری طرفین مطرح و از همکاری مطلوب شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‎های نفتی ایران قبل و بعد از انعقاد قرارداد قدردانی کرد.
بر اساس این گزارش، قرارداد پژوهشی در حوزه پایین‎دستی صنعت نفت، نهم اسفندماه پارسال با حضور وزیر نفت و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بین سه شرکت اصلی وزارت نفت و هفت دانشگاه و ٢ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد.
بر این اساس، چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران امضا شد و پنج قرارداد نیز بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با دانشگاه های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان امضا شد، همچنین سه قرارداد میان شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکاری دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

۹۶/۰۳/۲۴
۱۱:۳۸

رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود: مهمترین قسمت آموزش مراکز کارآفرینی و دانش آموختگان است

دکتر فاتح در بازدید از مرکز رشد و فناوری های نوین این دانشگاه گفت: برای کمک به دانش آموختگان ارتباط دو سویه ای بین دانشگاه ها، شرکت ها و دانشجویان نیاز است که سبب پیشرفت و رفع مساله بیکاری نیز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج ازشاهرود، دکتر فاتح رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود در بازدید از مرکز رشد و فناوری هاینوین این دانشگاه ضمن تاکید بر اهمیت اشتغال زایی دانشجویان و ایجاد مراکزکارآفرینی و دانش آموختگان، از تشکیل مرکز رشد و فناوری های نوین در محل پردیسمهندسی و فناوری های نوین دانشگاه با همکاری پارک علم و فناوری شاهرود ابرازخرسندی کرد و افزود: امیدواریم با بستر ایجاد شده و استفاده از الگوهای موفق شاهدتشکیل و رشد شرکت های دانش بنیان باشیم و دانشگاه در این خصوص پشتیبانی لازم ازاین شرکت ها را در دستور کار خود دارد.
وی با بیان اینکه مهمترینقسمت آموزش مراکز کارآفرینی و دانش آموختگان است، تاکید کرد: برای کمک به دانشآموختگان ارتباط دو سویه ای بین دانشگاه ها، شرکت ها و دانشجویان نیاز است که سببپیشرفت و رفع مساله بیکاری نیز خواهد شد.
دکتر محمودی رئیس مرکز رشدفناوری های نوین دانشگاه و همچنین دکتر هراتی زاده، فناور با تجربه دانشگاه و مدیرعامل شرکت فانوشات در ابتدا این بازدید به بیان توضیحات مختصری از این مجموعهپرداختند.
در ادامه از شرکت فانوشات،نانوفناوران میناب طوس، تولید ریس فک پنبه ای، سولار کار، پرتو تجهیز بعثت، دانشصنعت شاهوار، آب پژوهان راهوار کویر، آویزه بنیان، سامانه حافظ راه (سحر)، نوآورانالکترونیک آدر سامه و شرکت شهاب شناسایی هوشمند الگوهای بصری که در این مجموعهمستقر بودند بازدید و در خصوص مراحل کار شرکت ها، در خواست ها، امکانات مورد نیازبحث وتبادل نظر صورت گرفت.
رئیس دانشگاه صنعتیشاهرود با دقت و تمرکز بر پیشنهادات مطرح شده از سوی مسئولین شرکت های فوق الذکردر خصوص همکاری در حیطه اختیارات دانشگاه تاکید نمود و اظهار امیدواری کرد که درآینده ای نزدیک شاهد موفقیت و پیشرفت بیشتر این مجموعه باشیم.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۸:۳۴

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه پیام نور قم

همزمان با میلاد مبارک امام حسن علیه السلام و در جلسه مشترکی با حضور دکتر حسینی رئیس دانشگاه پیام نور قم و دکتر ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا(س) تفاهم نامه همکاری فیمابین دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه پیام نور قم امضا شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این تفاهم نامه که با پیگیری پژوهشکده زنان دانشگاه منعقد شد مقررشده در راستای تبادل نظر پیرامون اولویت های تحقیقاتی واحدهای تحت پوشش طرفین جهت هدایت و تبیین طرح های تحقیقاتی مشترک، ارائه سمینارها، همایش ها، دوره های تخصصی و کارگاه های آموزشی کوتاه مدت، تدوین و تالیف و انتشار اسناد، کتب و سایر مدارک علمی از قبیل نشریات علمی و پژوهشی، انجام داوری، نظارت و بررسی نتایج پروژه های تحقیقاتی، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت به منظور ارتقای توان علمی کارشناسان، هدایت و حمایت از پایان نامه های تحصیلی بویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، انتشار خبرنامه علمی تحقیقاتی مشترک، بازدید از آزمایشگاه ها و واحدهای علمی پژوهشی طرفین همکاری انجام شود.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

افتخار آفرینی گروه طراحان صنعتی دانشگاه الزهرا(س) در مسابقه بین المللی IDA Design Award-2017

گروه طراحان صنعتی دانشگاه الزهرا(س) در مسابقه بین المللی IDA Design Award-2017 موفق به کسب رتبه شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دوره از مسابقات مهندس مرضیه اله دادی و مهندس فرزانه هنربخش از اعضای هیئت علمی گروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا (س) و ندا زمانی دانشجوی کارشناسی رشته طراحی صنعتی موفق به کسب رتبه قابل تقدیر طراحی جواهرات مدولار به سبک کوبیسم شدند.
بر پایه این گزارش، این مسابقه بین‌المللی یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های جهانی طراحی است که به بهترین طرح‌ها، مفاهیم طراحی، تولیدات و خدمات در این حوزه اعطا و هر ساله در سن‌دیگو کالیفرنیا برگزار می شود و شرکت کنندگان از سراسر دنیا می‌توانند در آن شرکت کنند.
گفتنی است هدف اولیه مسابقه، پشتیبانی از فرهنگ جهانی طراحی و ایجاد فرصت تبلیغات برای برندگان و نیز ایجاد مشوق‌هایی برای داوطلبان است تا بتوانند ایده‌هایی برای طرح‌های عالی و برتر جهت آینده بهتر ارائه دهند.
این مسابقه در جهان شناخته شده است و توجه شرکت‌ها، حرفه‌ای‌ها و گروه‌های علاقه‌مند به طراحی را جلب می‌کند.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران

همزمان با میلاد مبارک امام حسن علیه السلام و طی جلسه مشترکی با حضور دکتر حاجی خانی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران و دکتر ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا(س) تفاهم نامه همکاری فیمابین دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه علمی کاربردی استان تهران امضا شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این تفاهم نامه که با پیگیری پژوهشکده زنان دانشگاه منعقد شد مقررشده است همکاری در جهت بهره‌برداری استادان و دانشجویان طرفین از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری متعلق به آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و امکانات کامپیوتری، برگزاری مشترک دوره‌های آموزشی رسمی و کوتاه مدت، تعریف و اجرای پروژه‌های پژوهشی در حوزه زن و خانواده، حمایت مالی از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های مرتبط با زن و خانواده، برگزاری همایش‌های علمی، آموزش‌های مهارتی و کاربردی زنان صورت گیرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

برگزاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، شهریور ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس شورای سیاست گذاری سی و دومین جشنوراه سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور در این خصوص گفت: این جشنواره در بخش آوایی در 9 رشته، در بخش معارف در 8 گرایش، در بخش پژوهشی در 3 موضوه، در بخش ادبی در3 موضوع، در بخش هنری در 10 موضوع و در بخش فناوری در 2 موضوع اجرا می شود.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ادامه داد: دبیرخانه جشنواره در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فعال شده و دانشجویان تا پایان خرداد ماه جاری فرضت دارند آثار خود را به نشانی گرگان، میدان بسیج، پردیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارسال کنند.
دکتر نجفی نژاد خاطرنشان ساخت: تا کنون بیش از 400 اثر در بخش های مختلف از دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که داوری این آثار در تیرماه انجام خواهد شد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

اولین استارتاپ ملی در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع تبدیلی برگزار شد

اولین استارتاپ ملی در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع تبدیلی با حضور علاقه‌مندان این حوزه در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و با همکاری پارک علم و فناوری فارس و موسسه دانش بنیان فکر برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این رویداد فناورانه، بیش از 140 نفر از 16 استان کشور حضور داشتند و حدود 70 ایده نیز مطرح شد که در طی 54 ساعت و در قالب 13 تیم، فعالیت کرده و در پایان نیز 3 تیم برتر، تیم اول از استان اصفهان و تیم دوم و سوم از استان فارس انتخاب شدند.
بر پایه این گزارش، حمایت‌های قانونی استقرار در مرکز رشد پارک علم و فناوری فارس، ارائه تسهیلات 30 میلیون تومانی بدون ضامن توسط موسسه فکر برتر بخشی از جوایزی است که برای تیم‌های منتخب در نظر گرفته شد.
گفتنی است دکتر نصیری معاون فناوری و نوآوری و دکتر افضلی رئیس مرکز رشد کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع تبدیلی پارک علم و فناوری فارس از سخنرانان افتتاحیه این رویداد بودند.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

دانشجویان دانشگاه الزهرا(س) در مسابقه بین المللی Gensai Design Ewards موفق به کسب رتبه شدند

دانشجویان کارشناسی ارشد طراحی صنعتی الزهرا(س) در مسابقه بین المللی Gensai Design Ewards موفق به کسب رتبه شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، زهرا حقیقت و زینب جعفر بیگلو به همراه دکتر رزیتا فرزام استاد مدعو گروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا (س) موفق به کسب Special Ewards و جزو 7 نفر برتر این مسابقه شده‌اند که این امر منجر به ارتقای جایگاه ایران در رتبه بندی جهانی شده است.
گفتنی است مسابقه Gensai Design ، یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های جهانی طراحی است که توسط کشور ژاپن هر ساله در زمینه طراحی محصولات با رویکرد گنسای برگزار می‌شود. این مسابقه در دو مرحله برگزار شده است که در سال 2017 ابتدا 20 طرح در مرحله اول پذیرش شده و در نهایت 7 طرح به عنوان طرح‌های برتر شناخته شده است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: کارآفرینی و ارتباط با صنعت از اولیت های اصلی دانشگاه است

دکتر نجفی نژاد رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از تصویب سند دانشگاه کارآفرین توسط وزارت علوم در جلسه شورای اداری استان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان گلستان، استاندار ، مدیران کل استان، روسای دانشگاه ها و سازمان ها و نهادهای استان گلستان، در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی نجفی نژاد افزود: یکی از رویکردهای اصلی وزارت علوم در دانشگاه‌ها، افزایش کیفیت آموزشی و تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم است که در این خصوص دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان براساس سند مصوب فعالیت های گسترده ای را آغاز کرده است.
وی افزود: برای رسیدن به تولید دانش‌بنیان این سند تنظیم شده و به تصویب هیئت امنا رسیده است.
وی در ادامه بیان کرد: تکمیل زیر ساخت ها و پروژه‌های نیمه تمام، اجرای پروژه‌‏های جدید، افزایش شرکت های دانش‌بنیان، افزایش جذب دانشجویان خارجی، تبدیل دانشگاه به دانشگاه سبز جز برنامه های مهم این دانشگاه در سال جاری است.
رئیس دانشگاه گفت: اهداف کمی هم در برنامه امسال دانشگاه تعریف شده و تا پایان سال 15 واحد فناور و پنج شرکت دانش بنیان جذب خواهند شد.
وی از راه اندازی مرکز رشد دانشگاه در سال 93 خبر داد و تصریح کرد: دراین مرکز در سال 95، برای 25 نفر به طور مستقیم شغل ایجاد شده است همچنین سه میلیارد ریال قرارداد مشاوره فنی در کلنیک مادر تخصصی دانشگاه منعقد شد.
دکتر نجفی نژاد خاطرنشان کرد: در سال گذشته 22 برنامه کارآفرینی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ایجاد شد که امسال این برنامه ها را به 35 مورد و قراردادهای مشاوره فنی را به پنج میلیارد ریال افزایش می دهیم.
وی با یادآوری اینکه درآمدهای اختصاصی دانشگاه منابع طبیعی گرگان در سال 92 کمتر از یک میلیارد تومان بوده است، بیان کرد: درآمدهای اختصاصی دانشگاه در سال گذشته به 42 میلیارد ریال رسید و پیش بینی می کنیم امسال به 50 میلیارد ریال برسد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

نشست خبری جشنواره کارآفرینی استارت آپ ساینس تک پلاس در دانشگاه فردوسی مشهد

نشست خبری استارت آپ ساینس تک پلاس با حضور دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکترابراهیمی مدیردفتر ریاست و روابط عمومی این دانشگاه ومسئولان شرکت دانش بنیان ایده پروران مشرق غزال دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکافی دراین نشست خبری با اشاره به سال 2017 و شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به ارائه برنامه های دانشگاه فردوسی مشهد دراین سال اشاره کرد.
وی افزود: برنامه بین المللی استارت آپ ساینس تک پلاس برنامه ای بین‌المللی است که با همکاری کشورهای عضو اکو برای مطرح شدن ایده دانشجویان کشورهای مختلف دردانشگاه برگزارمی شود.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه گفت: با توجه به اینکه دانشگاه فردوسی مشهد یک دانشگاه بین المللی است در کنار مسائل آموزشی و پژوهشی، مسائل کارآفرینی را نیر در برنامه های خود دارد که دراین برنامه ها دانشجویان ایده‌هایی فراتر از ایده‌های موجود ارائه می کنند.
دکترابراهیمی نیز دراین نشست گفت: دانشگاه فردوسی مشهد در برنامه‌های راهبردی خود ایجاد دانشگاه نسل سه یا دانشگاه کارآفرین را تعریف کرده است که این دانشگاه به منظور ایجاد دانشگاه نسل سه مراکز رشد علوم انسانی را به طور مستقل راه‌اندازی کرده و از این نظر دومین دانشگاه در کشور محسوب می شود.
مدیردفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اکنون دراین دو مرکز 25 شرکت دانش بنیان و 100 شرکت فعال مشغول به کار می‌باشند.
درادامه این نشست مسئولان برگزاری جشنواره کارآفرینی ساینس تک پلاس به توضیحاتی درخصوص این استارت آپ پرداختند.
استارت آپ چند ملیتی ساینس تک پلاس در قالب دو جشنواره و یک گردهمایی در سال جاری مقارن با مشهد 2017 دردانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.
همچنین بخش های این جشنواره شامل: جشنواره کودکان و نوجوانان کارآفرین در تاریخ های 12 الی 13 آذر 1396، جشنواره بانوان کارآفرین در تاریخ 15 آذر 1396و گردهمایی کارآفرینان بین المللی کشورهای اسلامی عضو اکو در تاریخ های 16 و 17 آذر 1396 می‌باشد.
گفتنی است این جشنواره ها و گردهمایی درمجموع به مدت 5 روز با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، پارک علم و فناوری خراسان رضوی و شرکت دانش بنیان ایده پروران مشرق غزال برگزارخواهد شد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

تاسیس اولین شاخه دانشجویی انجمن بین المللی مهندسین برق و الکترونیک ( IEEE ) در مجتمع آموزش عالی سراوان

گروه مهندسی برق مجتمع آموزش عالی سراوان اولین شاخه دانشجویی انجمن بین المللی مهندسین برق و الکترونیک (( IEEE را در استان سیستان و بلوچستان تاسیس کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس میری مدیر گروه رشته مهندسی برق مجتمع آموزش عالی سراوان گفت: انجمن مهندسین برق و الکترونیک The Institute of Electrical and Electronic Engineers به عنوان بزرگ ترین و معتبرترین سازمان تخصصی در حوزه های وابسته به مهندسی برق و کامپیوتر، حدود 54 سال پیش پایه گذاری شده است و هم اکنون دارای بیش از 420000 عضو در 160 کشور جهان می باشد.
وی افزود: این موسسه در حال حاضر حدود 30 درصد از تمامی تألیفات مرتبط با مهندسی برق را منتشر کرده و یکی از مهم ترین موسسات در زمینه استاندارد سازی در مهندسی برق می باشد.
وی در ادامه گفت: شاخه ایران IEEE در سال 1348 تاسیس شده است که دارای 15 کمیته تخصصی می باشد و در حال حاضر این انجمن دارای 49 شاخه دانشجویی فعال در کشور می باشد که شاخه دانشجویی گروه برق مجتمع آموزش عالی سراوان به عنوان اولین شاخه دانشجویی این انجمن در استان سیستان و بلوچستان شروع به فعالیت کرده است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

برگزاری نشست هماهنگی رویداد متنا صنعت در دانشگاه شهرکرد

نشست هماهنگی برگزاری رویداد متنا صنعت دردانشگاه شهرکرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نشست هماهنگی رویداد متنا، با حضور دکتر محمد فرامرزی معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد، دکتر مجتبی بنیادیان رئیس بنیاد ملی نخبگان استان و جمعی از رؤسای دانشکده‌ها، مدیران گروه‌ها دانشگاه شهرکرد و مدیران مراکز رشد دانشگاه‌های استان برگزار شد.
دکتر محمد فرامرزی در این نشست طی سخنانی گفت: از اهداف دفتر ارتباط با صنعت معدن و تجارت در دانشگاه‌ها، توسعه ارتباط با جامعه است از وظیفه اصلی دانشگاه را تولید علم جهت رفع مشکلات جامعه برشمرد و رویداد صنعت متنا را یکی از روش‌های تبدیل علم به کارآفرینی و حل مشکلات عنوان کرد.
معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: طرح متنا طرحی است که با بهترین ایده و خلاقیت مشکلات صنایع داوطلب را بررسی و آن را حل می کند.
در ادامه دکتر مجتبی بنیادیان رئیس بنیاد ملی نخبگان استان به معرفی طرح متنا صنعت پرداخت و گفت: طرح متنا صنعت برگرفته از چهار کلمه مشکل گشایی، توانمندسازی، نوآوری و اقدام است که جهت شناسایی ظرفیت‌ها و جلب مشارکت و توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی در محورهای تولید محصول، فروش محصول، راه‌اندازی و خلق کسب و کار جدید و نوآور متناسب با امکانات بنگاه صورت می‌پذیرد.
وی هدف از این رویداد را بهره‌مندی از ایده استعدادهای برتر جهت رفع مشکلات بخش صنعت دانست.
دکتر بنیادیان در ادامه به تشریح مراحل مختلف این رویداد پرداخت و گفت: در مرحله نخست این رویداد ضمن مشکل‌یابی از مجموعه‌های صنعتی، مشکلات و معضلات صنعت دسته‌بندی شده و با توجه به آنها از اجتماعات نخبگانی کشور جهت شرکت در رویداد و ارائه ایده‌های خود برای رفع موانع موجود دعوت به عمل خواهد آمد.
وی افزود: در مرحله دوم گروه های نخبگانی که در این رویداد شرکت می کنند مورد بررسی قرار گرفته و پس از بررسی رزومه و سوابق در این رویداد پذیرفته شده و در جریان مشکلات حوزه صنعت استان قرار خواهند گرفت.درمرحله سوم که در سه روز اجرا خواهد شد، شرکت‌کنندگان، داوران و صنعتگران در روز اول ضمن آشنایی با روند رویداد از آموزش های مورد نیاز بهره‌مند خواهند شد و سپس صنعتگران به بیان مشکلات خود می پردازند. پس از آن تیم‌های شرکت کننده با همکاری مربیان به طرح ایده های خود در راستای حل مشکلات عنوان شده خواهند پرداخت.
دکتر بنیادیان تصریح کرد: در مرحله بعد تیم‌های شرکت کننده ایده های خود را ارائه کرده و سپس ایده ها توسط تیم داوری مورد ارزیابی قرار گرفته و بهترین ایده‌ها انتخاب می‌شوند و از تیم های برتر با اهدای جوایز تقدیر خواهد شد و درپایان تیم های منتخب ضمن حضور در مجموعه صنعتی با مسئولان مجموعه، وارد مذاکره شده تا مقدمات اجرای عملی حل مشکلات انجام شود.
گفتنی است رویداد متنا صنعت از 2 لغایت6 مرداد 1396 در دانشگاه شهرکرد برگزار می‌شود و علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس الکترونیکی chbbmn.ir/matna مراجعه کنند.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۵۷

راهیابی 22 نفر به مرحله نهایی، کسب رتبه‌های برتر دانشجویان دانشگاه یزد درمرحله اول المپیاد علمی دانشجویی

دانشجویان دانشگاه یزد رتبه های برتر آزمون غیرمتمرکز مرحله اول المپیاد علمی دانشجویی کشوری را در قطب شش کشور تصاحب کردند و 22 نفر از مرحله اول به مرحله نهایی راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی‌اکبر تدین رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت: بیست و دومین المپیاد علمی- دانشجویی سال 96 همانند سال های گذشته در دو مرحله انجام شد.
وی افزود: از بین 84 دانشجوی منتخب دانشگاه که اسامی آنها به دانشگاه شیراز اعلام شده بود پس از اعلام نتایج آزمون مرحله اول از طرف دانشگاه شیراز، تعداد 22 نفر از دانشجویان دانشگاه یزد، با تلاش خود و راهنمایی ها و دلسوزی های استادان نماینده رشته تحصیلی شان و حمایت های معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد، موفق به کسب رتبه های برتر برای ورود به مرحله نهایی شدند.
دکترتدین یادآورشد: مرحله نهایی المپیاد در تاریخ 29 و 30 تیرماه 96 دردانشگاه تربیت مدرس تهران به صورت هم زمان برگزارخواهد شد.
وی همچنین تصریح کرد: اطلاعات مربوط به هریک از مراحل و دروسی امتحانی هر یک از رشته‌های المپیاد و برنامه زمانی آزمون ها به پیوست است، ضمناً در سامانه اینترنتی مرکز المپیاد دانشجویی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس olympiad.sanjesh.org قابل دسترس است.
مرحله اول این المپیاد روزهای 14 و 15 اردیبهشت ماه 96 در 8 قطب دانشگاهی کشور برگزارشد و دانشگاه یزد در قطب 6 به مرکزیت دانشگاه شیراز با دانشگاه‌های استان فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد به رقابت پرداختند.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۵۷

تجلیل از فعالان فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون

مراسم تجلیل از فعالان فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور معاون و مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سلمان فارسی در سالن استاد علامه دوانی، برگزار شد، از فعالان حوزه های مختلف فرهنگی دانشگاه تجلیل شد.
در ابتدای این جلسه که با حضور دانشجویان همراه بود، دکتر مهدی رضایی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سلمان فارسی به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تقدیر از دانشجویان، سخنانی پیرامون وضعیت کنونی جامعه بیان کرد و دین اسلام را در مقایسه با سایر دین ها برترین دین آسمانی دانست که ما افتخار پرورش یافتن در دامان این دین بزرگ را داریم.
رضایی گفت: اگر ما به سفارشات و رهنمودهای پیامبر (ص) عمل کرده و آن را در زندگی به کار ببندیم قطعاً زندگی سعادتمندی خواهیم داشت.
وی افزود: باید تعبد هم عملی و هم زبانی باشد و تعبد زبانی به تنهایی نمی تواند برای انسان سعادتی به همراه داشته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سلمان فارسی کازرون ضمن یادآور شدن حادثه تروریستی اخیر در کشورمان و گرامیداشت یاد شهدای این حادثه گفت: این شهدا قربانی جهل و عصبیت عصر مدرن شدند و بانیان و حامیان تروریسم، دین رحمانی و آموزه های پیامبر رحمت را آماج تهمت های خود کردند و دستاویز پلیدترین و غیر انسانی ترین اعمال خود قرار داده اند.
رضایی بیان کرد: در مواجهه با چنین پدیده های شومی در جهان مدرن است که روز به روز اهمیت فرهنگ آشکارتر می‌شود. بنابراین امروز دانشگاه ها نقش مهم تری در تعالی فرهنگی جامعه دارند زیرا ماموریت دانشگاه ساخت فرهنگ است.
وی گفت: مطمئناً علم آموزی و گسترش دانشگاه و تربیت نسل فرهیخته علمی نیز از وظایف فرهنگ است و از همه سطوح فرهنگ، فرهنگ معنوی، برترین جایگاه را دارد.
در ادامه برنامه ابراهیم آروند مدیر امور فرهنگی و اجتماعی با اشاره به حوادث و رویدادهای سوم خرداد، رحلت امام خمینی (ره) و انتخاب امام خامنه ای به رهبری نظام اسلامی در کمتر از یک روز توسط مجلس خبرگان و قیام پانزده خرداد که خود زمینه ساز انقلاب اسلامی شد، از ماه خرداد به عنوان یک ماه سرنوشت ساز و حماسی در تاریخ کشورمان یاد کرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۵۷

ضیافت افطاری با حضور خیرین به میزبانی مجتمع آموزش عالی لارستان برگزار شد

ضیافت افطاری در شب های مبارک رمضان با حضور خیرین و معتمدین شهرستان لار و به میزبانی مجتمع آموزش عالی لارستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، برنامه ضیافت افطاری با حضور خیرین، مسئولان شهرستان لار و اعضای هیئت علمی مجتمع آموزش عالی لارستان برگزار شد.
پس از صرف افطاری، دکتر باقری رئیس مجتمع آموزش عالی لارستان ، ضمن تشکر و قدردانی از تمامی مسئولان و خیرین نیک اندیش گزارش مختصری از عملکرد و برنامه های آتی این مجتمع ارائه کرد و در پایان به سؤالات حضار در خصوص ادامه روند کار مجتمع پاسخ داد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۵۸

ساخت دستگاه اتومات گولابتون تابی یکنواخت از نوارهای طلا با پهنای مختلف در دانشگاه جامع علمی کاربردی

"دستگاه اتومات گولابتون تابی یکنواخت از نوارهای طلا با پهنای مختلف " توسط دانشجوی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی اصفهان طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دستگاه اتومات گولابتون تابی یکنواخت از نوارهای طلا با پهنای مختلف توسط دانشجوی رشته کارشناسی ارزیابی صنایع دستی مرکز نقش جهان ساخته شده است.
محمد حسن شبانی با مدرک کاردانی نقاشی ایرانی و کارشناسی ارزیابی صنایع دستی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی اصفهان موفق به ثبت اختراع دستگاه گلابتون تابی برای اولین بار درایران شد.
این اختراع درجشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه ای رویش کوهرنگ به عنوان اختراع سطح سه بنیاد ملی نخبگان شناخته شد.
همچنین نامبرده موفق به اخذ درجه دو هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور و کسب نشان اصالت صنایع دستی از سازمان یونسکو نیز می باشند.
گفتنی است از دیگر اقدامات وی طراحی بافت پارچه زربفت به صورت نقش برجسته است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۵

حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه هوانوردی/ کشف آنتی بیوتیک جدید از بزرگ‌ترین مارمولک جهان

حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه هوانوردی، حضور ۱۸ تیم طراحی هواپیمای بدون سرنشین در نمایشگاه دانشگاه شریف از اخبار مهم معاونت در هفته گذشته است

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه هوانوردی، حضور ۱۸ تیم طراحی هواپیمای بدون سرنشین در نمایشگاه دانشگاه شریف، کشف آنتی بیوتیک جدید از بزرگ‌ترین مارمولک جهان، دستاوردهای پارک فناوری دانشگاه تهران به نمایش گذاشته می‌شود از جمله اخبار مهم معاونت در هفته گذشته است.
حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه هوانوردی
رضا رنجبر معاون ستاد هوایی و توسعه هوا‌نوردی معاونت علمی و فناوری گفت: با توجه به اهمیت توسعه فناوری هوایی، مسئولان سعی در ارتقای فناوری پهبا‌د با هدف تجاری سازی این حوزه انجام داده اند.
وی بیان کرد: معاونت علمی فناوری از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه هوانوردی بر طبق سند جامع هوافضایی کشور حمایت همه جانبه انجام می‌دهد و این کار در جهت توسعه صنعت تجاری پهبا‌د صورت گرفته است.
معاون ستاد هوایی و توسعه هوا‌نوردی معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: توسعه و تقویت شبکه علمی کشور در قالب تجاری‌سازی، آموزش خط مشی به دانشجویان و حمایت از شرکت‌های خصوصی دانش‌بنیان فعال در هوانوردی و به خصوص پهباد از جمله اهداف برگزاری این مسابقات محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: از دیگر اهداف این مسابقات حمایت از هواپیماهای بدون سرنشین در کلاس‌های مختلف است.
رنجبر تصریح کرد: سرمایه گذاری بر روی شرکت‌های خصوصی دانش‌بنیان در حوزه پهباد و تمرکز بر صنعت حوزه هوا‌نوردی از جمله دیگر اهداف مهم این مسابقات محسوب می‌شود.
وی گفت: در سال آینده این شبکه پهباد به حوزه هوانوردی کشور متصل می‌شود.
حضور ۱۸ تیم طراحی هواپیمای بدون سرنشین در نمایشگاه دانشگاه شریف
محمد‌باقر ملائک استاد دانشگاه شریف گفت: در بحث هواپیما‌های بدون سرنشین تا به امروز این حوزه بطور کامل بومی‌سازی نشده و هیچ لزومی بر بومی سازی کامل این حوزه دیده نمی‌شود.
وی بیان کرد: تولید صفر تا ۱۰۰ هواپیما‌های بدون سرنشین امکان‌پذیر نبوده و هیچ احتیاجی به انجام این کار در کشور نیست.
دبیر همایش طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین عنوان کرد: باید صنعت ساخت هواپیمای بدون سرنشین از رشد بیشتری برخوردار شود و با ایجاد یک قرار‌گاهی کارهای طراحی، ساخت و دیگر مسائل در مورد هواپیمای بدون سرنشین مطرح و مشکلات مختلف برطرف شود.
وی تأکید کرد: هواپیمای بدون سرنشین با مأموریت کنترل مرز‌ها و نظارت بر جنگل‌ها می‌تواند در کشور طراحی شود و ما این کار را در قالب این مسابقات انجام دهیم.
ملائک گفت: در مرحله اول ۵۰ تیم به این دوره از مسابقات راه پیدا کرده که از این تعداد ۳۰ تیم وارد مرحله طراحی و ساخت شده‌اند و در نهایت ۱۸ تیم در این نمایشگاه حضور دارند.
کشف آنتی بیوتیک جدید از بزرگ‌ترین مارمولک جهان
در آزمایشی که با این دارو بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفته است، این دارو توانسته با شکستن غشای باکتری‌ها، آن‌ها را نابود کند؛ لذا باور بر این است که می‌تواند ویروس‌های «استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین» و «پسودوموناس آئروژینوزا» را که هر سال جان هزاران نفر از مردم را می‌گیرد، شکست دهد.
اژدهای کومودو یک گونه بزرگ مارمولک است که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی موتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود. اینگونه که به تیره بزمجه ایان تعلق دارد، بزرگ‌ترین گونه بزمجه است که در موارد نادری تا ۳ متر هم رشد می‌کند و وزن آن به حدود ۷۰۰ کیلوگرم نیز می‌رسد
دستاوردهای پارک فناوری دانشگاه تهران به نمایش گذاشته می‌شود
نمایشگاه یک روزه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ همزمان با دوازدهمین نشست سران انجمن آسیایی پارک‌های علمی (ASPA) و با حضور و مشارکت جمعی از شخصیت‌های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران و کارشناسان واحدهای فناور برگزار می‌شود.
در این نمایشگاه بالغ بر ۳۰ شرکت و هسته فناور همراه با واحدهای تخصصی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خدمات و دستاوردهای خود را به نمایش خواهند گذاشت.
عکس روز ناسا از منظره‌ای حیرت انگیز/ درخشش در تاریکی شب
موج‌ها به دلیل وجود نوع خاصی از پلانکتون هایی که از خود نور ساطع می‌کنند به رنگ آبی می‌درخشند. کمی بالاتر لایه‌ای از ابر، آسمان نزدیک به افق را کاملا پوشانده است. بالاتر از ابر‌ها و در مرکز عکس سیاره پرنور زهره دیده می‌شود. اگر کمی دقت کنید، حوالی زهره یک نوار محو نورانی می‌بینید که به صورت قطری به سمت بالا و چپ ادامه پیدا کرده است.
این نوار پهن نورانی چیزی نیست جز نور دایره البروجی، این پدیده زمانی دیده می‌شود که نور خورشید به گرد و غبار موجود در صفحه‌ی منظومه شمسی می‌خورد و بازتاب می‌شود. بقیه اجرام درخشان در آسمان ستارگان پرنوری هستند که معمولا کمتر از ۱۰۰ سال نوری با ما فاصله دارند. در کنار زهره، اما نوار راه شیری خودنمایی می‌کند که آن هم از افق شروع می‌شود و به صورت قطری به سمت بالا راست عکس می‌رود.
فروش «دستگاه شنود تقلب در امتحانات»؛ ۲۰۰ هزار تومان!
پیشرفت فناوری مانند شمشیر دو لبه‌ای است که نشان می‌دهد همیشه از آن در گسترش دانش بشر استفاده نمی‌شود. گسترش فروش گجت هایی که برای تقلب در امتحانات به کار می‌روند، نمونه‌ای از این امر است.
این روند تا آنجا پیش رفته که منجر به اعتراض نیل کارمایکل، مدیر کمیته آموزش در انگلیس شده است.
براساس شواهد موجود دانش آموزان و دانشجویان متقلب با استفاده از دستگاه‌های شنود کوچکی که در وب سایت آمازون فروخته می‌شود و فقط ۵۰ پوند قیمت دارد، در امتحانات تقلب می‌کنند.
کافی است فرد یک هدفون بی سیم را در گوش خود قرار دهد و آن را به تلفن همراه یا دستگاه mp ۳ پلیر متصل کند تا بتواند پاسخ برخی از سوالات امتحانی را یادآوری کند.
 

۹۶/۰۲/۰۱
۱۰:۵۰

شرکت فناوران فارس، مدال طلای مسابقات بین المللی را از آن خود کرد

شیراز- ایرنا- روابط عمومی پارک علم و فناوری فارس اعلام کرد: طرح ایده محوری 'چشمی تشخیص شعله' شرکت فناوران پردازنده الکترونیک فارس، مدال طلای مسابقات بین المللی اختراعات رومانی Euroinvent 2017 را از آن خود کرد.

به گزارش دریافتی روز سه شنبه ایرنا و به نقل از این روابط عمومی، شرکت فناوران پردازنده الکترونیک فارس در مرکز رشد نفت، گاز و پتروشیمی پارک علم و فناوری این استان مستقر است.
در نهمین دوره از این فستیوال جهانی که توسط موسسه یورواینونت و با حضور 982 مخترع از 38 کشور جهان در شهر یاش رومانی برگزار شد، تیم 12نفره ایران با کسب هشت مدال طلا، سه نقره و 2 برنز پس از تایوان (چین تایپه) به مقام دوم رسید و تیم های آلمان و پرتغال به صورت مشترک در جایگاه سوم قرار گرفتند.
7375 /6118
دریافت خبر: سهیلان شیبانی نژاد ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی

۹۶/۰۳/۲۳
۱۷:۰۹

سیستم رآکتور و ژنراتور خورشیدی عیدفطر در قزوین رو نمایی می شود

قزوین – خبرنگار اطلاعات : سیستم رآکتور و ژنراتور خورشیدی که برای نخستین بار در جهان توسط مخترع زن ایرانی در پارک علم و فناوری قزوین طراحی و تولید شد ه است ،همزمان با عید فطر در قزوین رونمایی می شود .
طراح و مخترع سیستم رآکتور و ژنراتور خورشیدی در نشست خبری گفت : سیستم رآکتور و ژنرال خورشیدی برای ذخیره بلند مدت بخار خورشید به صورت گل آفتابگردان در هر دقیقه 5ر6دهم میلیمتر حرکت دارد و اشعه خورشید را دریافت و به بخار 300 درجه با 32 بار فشار
تبدیل می کند .
مهندس سیده رقیه جلالی افزود :
این سیستم در 8 ماه سال هوای گرم 300 درجه را دپو و ذخیره می کند و در فصل سرد سال وارد چرخه می شود .وی اعلام کرد: از این سیستم می توان در ایستگاه های هواشناسی ،در گلخانه ها برای تنظیم رطوبت و هوای مورد نیاز ، تامین آبگرم مورد نیاز در ایستگاه های منابع طبیعی و محیط زیست ، صنایع ، مرغداری ها ، دامداری ها ،مراکز عمومی همچون بیمارستان ها ، هتل ها ، اماکن گردشگری ، پارک ها ، سازمان ها و… استفاده کرد و در نیروگاه ها نیز می تواند به صورت جزیره ای نصب شود و به جای سوخت مازوت برای تامین انرژی مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد .
او افزود :سیستم رآکتور و ژنراتور خورشیدی بدون نیاز به ضد یخ و تعمیر و نگهداری قابلیت نصب و چرخش در تمامی زوایای حرارتی را دارد . مدیر کل جذب و نگهداری سرمایه گذاری استانداری قزوین نیز در این نشست با تاکید بر لزوم توجه به تولیدات دانش بنیان و تولید ثروت از دانش، گفت : نفت زدگی و تولید سنتی یکی از مصائبی است که اقتصاد ایران با آن روبرو است و هنوز نتوانسته ایم حرکت های خود را در راستای آرمان های انقلاب به پیش ببریم .بهنام ملکی با اشاره به تولید و صادرات 1293 نوع محصول و کالا در استان تاکید کرد :اگر تولید و صادرات دانش بنیان را بالا نبریم کاری از پیش نخواهیم برد .
او با اشاره به چالش های موجود در شرکت های دانش بنیان گفت : محصول دانش بنیان و ایده نو و علمی باید با سرمایه مبادله شود اما در این فضا چندان موفق نبوده ایم و یکی از حلقه های مفقوده شرکت های دانش بنیان نبوداعتماد دو سویه بین این شرکت ها و صنایع است .
در ادامه رئیس پارک علم و فناوری قزوین با تاکید بر حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان در زمینه انرژی های پاک و تجدید پذیر، افزود : مصرف انرژی های فسیلی برای گرم کردن خانه ها و سایر موارد چندان مناسب نیست و باید انرژی های تجدید پذیر را جایگزین کنیم .
یوسف گرجی مهلبانی افزود : منابع موجود انرژی از نظر اقتصادی ارزش بالایی دارند و برای اقتصادی کردن تولید ، ایجاد اشتغال و افزایش توان اقتصادی باید به سمت انرژی های نو حرکت کنیم .
مدیر کل سازمان محیط زیست استان قزوین نیز این نشست بر لزوم حمایت از کسب و کار سبز تاکید کرد و گفت : با حمایت از کسب و کار سبز و ایده های دوستدار محیط زیست و فرهنگ زیست محیطی را در استان تقویت خواهیم کرد.مهندس شمسی پور با تاکید بر این که سیاست های کلی زیست محیطی باید به اقتصاد سبز بپردازد ، اعلام کرد : از سیستم رآکتور خورشیدی که مناسب با معیار های محیط زیست طراحی شده است در ادارات محیط زیست استفاده خواهیم کرد و این دستگاه به صنایع استان نیزبرای نصب و استفاده معرفی خواهدشد.

۹۶/۰۳/۲۳
۲۰:۴۳

آزمایش موفق خودرو خودران ایرانی

به‌تازگی در پارک علم و فناوری هرمزگان، اولین خودروی خودران ایرانی با موفقیت آزمایش شد.

بزرگ‌ترین خودروسازهای جهان در کنار تعدادی از شرکت‌های مطرح فناوری اعم از گوگل و اپل، سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه‌ی فناوری خودران کرده‌اند تا هرچه زودتر این تکنولوژی را پیاده‌سازی کنند. در حال حاضر خودروهای تسلا با تجهیز به سیستم خودران سطح 2، هوشمندترین وسایل نقلیه‌ی موجود در بازار هستند. این در حالی است که تعداد زیادی از خودروسازان اعم از مرسدس بنز، بی‌ام‌و و نیسان از عرضه‌ی خودروهای تمام خودران در سال 2020 خبر داده‌اند.
خودروسازی داخلی برای جلوگیری از افزایش فاصله‌ خود با علم روز دنیای خودروسازی، باید سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در علوم نوین این صنعت انجام دهد. در همین حال متخصصان شرکت دانش‌بنیان صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس (PGITIC) مستقر در پارک علم و فناوری استان هرمزگان بعد از سه سال تحقیق و تست در قالب چهار گروه الکترونیک، کنترل‌، مکانیک و نرم‌افزار، موفق به طراحی و ساخت اولین سیستم هوشمند کنترل خودرو بدون راننده در ایران شدند.
پروژه‌ توسعه‌ فناوری خودران شرکت صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس در سال 2010 و با انجام فاز تحقیق و توسعه کلید خورده است. عملیات توسعه‌ی این پروژه در سال 2012 رسما آغاز شده و طراحی و پیاده‌سازی آن در سال 2014 انجام شده است. در نهایت فاز اول این پروژه در سال 2016 بهره‌برداری شد و طی سال جاری نیز به‌طور رسمی رونمایی خواهد شد.
دکتر علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت:«این سیستم قابلیت نصب روی تمام خودروها با گیربکس اتوماتیک را دارا است. این سیستم بعد از نصب روی خودرو توانست اولین تست خود را به طول 25 کیلومتر در مسیر تعیین‌شده بدون خطا و دخالت انسان با موفقیت به پایان برساند.»این سیستم بعد از انجام تمام آزمایش‌های ایمنی در نیمه دوم سال جاری با حضور مسئولان رونمایی خواهد شد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۲۹

برخط جهان فناوری 13ژوئن را دنبال کنید

ICTPRESS - عناوین برگزیده اخبار فناوری های نوین در ایران و جهان (13 ژوئن) را در ادامه میخوانید.

ICTPRESS گزارش میدهد:
✅ برگزاری نشست های جهانی وسیس WSIS2017 سوئیس/ محمود واعظی وزیر ارتباطات، تهران را به مقصد ژنو برای حضور و سخنرانی در این رویداد مهم جهانی، ترک کرد
✅ ساخت چراغ‌های روشنایی هوشمند مجهز به سیستم وایرلس صوتی در پارک فناوری استان فارس به منظور استفاده در بوستان‌ها و فضاهای شهری
✅ با پشتیبانی صحا، تولید قطعات الکترونیکی خودرو در کشور، منجر به کاهش نیاز به واردات این قطعات و رشد دانش بومی برای تولید محصول مشابه برای خودروهای دیگر شد
✅ شرکت Logitech ماوس پد تازه ای تولید کرده که نه تنها برای روان کردن حرکت ماوس‌های رایانه ای قابل استفاده است، بلکه برای شارژ بی سیم آنها هم به کار می رود
✅ احتمال توقف عرضه برخی نسخه‌های ویندوز 10 به علت شکایت اینتل برای نقض حقوق مالکیت معنوی این شرکت
✅ رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: هنوز گام اساسی برای تولید بیوسنسورها برنداشته‌ایم/ ضرورت تشکیل کمیته کشوری بیوسنسورهای بالینی در وزارت بهداشت
✅ جانی آیو، خالق آیپد و آیفون حالا می‌خواهد جاصابونی طراحی کند
✅ کاربران آیفون، آی‌پد یا اپل واچ با کسب و کار خود می توانند ارتباط برقرار کنند/ اپل «بیزنس چت» را به پیام‌های خود اضافه می‌کند
✅ ربات‌های همبرگرساز توسط استارت‌آپ Momentum Machines ساخته شد/ دیگر شاهد صف‌های طولانی و معطلی برای آماده شدن سفارش غذا نخواهیم بود
✅ نشست مشترک هیأت تجاری و سرمایه گذاری کشور آلمان با استاندار خراسان شمالی و تجار این استان/ مسئول یک شرکت آلمانی: فناوری را وارد ایران می کنیم
✅ پژوهشگر دانشگاه صنعتی سهند تبریز با استفاده از نانوذرات آهن موفق به تولید نانوکاتالیست‌هایی با کاربرد در صنایع پتروشیمی شده است که می‌توانند به طور ویژه موجب افزایش بهره‌وری فرایند تبدیل متانول به اولفین‌های سبک شوند
✅ درگذشت آلیسون، دختر اریک اشمیت مدیر ارشد شرکت آلفابت
✅ بی اطلاعی وزارت ارتباطات از کاهش قیمت پیامک در پی اعلام سازمان حمایت از مصرف کنندگان
✅ یک استودیو در لندن رنگی رسانا ساخته است که می توان با کمک آن مدارهای الکتریکی نازک ساخت
@ICTpress

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۵۵

امیر عبدالله مهرداد شریف* ضرورت تربیت و آموزش مدیران پژوهشی

آنچه در وهله اول از مدیریت پژوهشی در ذهن می‌نشیند وجود سمت اجرایی در این حوزه است. اما منظور از مدیریت پژوهشی، توان برنامه ریزی و اجرای هر نوع طرح پژوهشی است. یعنی توان تامین و اداره منابع مالی، نیروی انسانی، ملزومات و تجهیزات اجرای کار و همینطور پیش بینی، برنامه ریزی و سازمان دهی در راستای انجام فرایندهای لازم تا حصول هدف است.
آنچه مانع اصلی توسعه علمی و نقش آفرینی پژوهش‌های علمی در جامعه است، کمبود افراد مبتکر و دانشمند نیست، کمبود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی نیست، حتی کمبود منابع مالی نیز نیست بلکه کمبود مدیران پژوهشی است. یعنی کسانی که علاوه بر داشتن توان مدیریت پروژه‌های تحقیقاتی دارای حداقل آگاهی نسبت به مسایل اقتصادی و بازرگانی، امور حقوقی و روابط عمومی باشند.
آنچه مانع اصلی توسعه علمی و نقش آفرینی پژوهش‌های علمی در جامعه است، کمبود افراد مبتکر و دانشمند نیست، کمبود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی نیست، حتی کمبود منابع مالی نیز نیست بلکه کمبود مدیران پژوهشی است
دلیل کمبود این دسته از افراد بویژه در دانشگاه‌ها آن است که عمده پروژه‌های دانشگاهی به صورت انفرادی یا همکاری استاد و دانشجو اتفاق می‌افتد. کمتر در دانشگاه پروژه‌های تحقیقاتی دیده می‌شود که به صورت گروهی و با حضور تخصص‌های مختلف روی دهد، بنابراین نتیجه آن انبوه پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری است که عمدتاً تاثیری در اقتصاد، جامعه و صنعت ندارند و در کتابخانه‌ها بایگانی می‌شوند.
اگر هر پایان‌نامه کارشناسی ارشد به طور متوسط 10 ماه طول بکشد و دانشجو به طور میانگین 15 روز در ماه و هر روز 6 ساعت بر روی پروژه خود کار کند 900 نفر-ساعت کار برای انجام آن توسط دانشجو صرف خواهد شد.
اگر استاد راهنما 10 درصد این زمان را در اختیار دانشجو قرار دهد او نیز 90 نفر-ساعت وقت خواهد گذاشت، بنابراین با احتساب وقت استاد مشاور و سایر عواملی که به دانشجو کمک می‌کنند یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد حدود 1000 نفر-ساعت نیروی انسانی را به خود اختصاص می‌دهد.
بنا بر آمارهای وزارت علوم سالانه بین 15 تا 20 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی فارغ التحصیل می‌شوند. اگر میانگین 17500 نفر در سال فارغ التحصیل شوند یعنی 000و500و17 (هفده میلیون و پانصدهزار) نفر-ساعت از منابع نیروی انسانی در سال صرف فعالیت‌های پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد می‌شود که 95 درصد آنها در کتابخانه ها بدون هیچ استفاده‌ای بایگانی می‌شوند؛ یعنی اتلاف شانزده میلیون و ششصد و بیست و پنج هزار نفر ساعت و همه اینها به دلیل نقص در مدیریت پوهشی است.
این در حالی است که تجربه‌های موفق در کشور می‌توانند الگوهای مدیریتی مناسبی را ارایه دهند. پیشرفت‌های صنعت نظامی و موشکی کشور، توانایی کاربردی در دانش هسته‌ای و یا آنچه در توسعه دانش سلول‌های بنیادی مشاهده می‌شود دست‌آوردهایی نیستند که در کوتاه مدت با افرادی محدود حاصل شده باشند. بلکه فرایندی چندین ساله با مدیریت پژوهشی مداوم بوده‌اند، بنابراین ضروری است در برنامه‌های آینده دانشگاه به تربیت و آموزش مدیران پژوهشی توجه ویژه شود.
*سرپرست معاونت پژوهش و فناوری واحد تهران شمال

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۰۷

احمدی لاشکی: دانشگاه‌ها از تحریم‌ها ضربه خوردند/ برای حفظ جایگاه علمی دانشگاه‌ها در عرصه‌های بین‌المللی سختگیری شود

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به رتبه علمی دانشگاه‌های مطرح کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی نسبت به یک دهه گذشته، گفت: متاسفانه دانشگاه‌های ایران در ‌رنکینگ‌های جهانی افت رتبه‌ای داشته‌اند یعنی در دهه گذشته دو دانشگاه تهران و شریف در رتبه زیر 500 قرار داشتند و اکنون این رتبه به زیر 600 رسیده است؛ در حالی که ایران زودتر از آنچه که در چشم‌انداز 1404 پیش‌بینی شده بود به رتبه اول علمی در منطقه رسید و شاید افت امروز دانشگاه‌ها به دلیل اشاعه غرور پیروزی در دستیابی به این درجه در مدت زمان کوتاه‌تر باشد.  
نماینده مردم نوشهر، چالوس و کناردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علوم مختلف در لحظه به روز می‌شوند و ایران نباید از این تحولات جا به بماند، اضافه کرد: نفرستادن اساتید دانشگاهی به خارج کشور برای مطالعات و کسب علوم جدید به دلایل مختلف همچون امکان دستیابی به علوم جدید از طریق فضاهای مجازی قابل قبول نیست چراکه کشورها دستاوردهای علمی جدید خود را با خساست و تاخیر در فضاهای مجازی ارائه می‌دهند.
وی با تاکید براینکه باید فرصت مطالعاتی اساتید در کشورهای پیشرفته به ویژه برای اساتید دانشگاه‌های مانند شهید بهشتی، تهران و شریف فراهم شود، افزود: هرچند دانشگاه‌ها طی سال‌های گذشته نیز از تحریم‌ها ضربه خوردند و نتوانستند مراودات علمی خود را حفظ کنند اما در شرایط فعلی باید از فرصت برجام برای پیشرفت علمی دانشگاه‌ها استفاده کرد.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه ایران نخبگان و نوابغ علمی بسیاری برای شکافتن مرز محدودیت‌ها دارد و مسئولان باید برای حفظ جایگاه علمی دانشگاه‌ها سختگیری کنند، بیان کرد: وزارت علوم باید از طریق معاونت پژوهشی این موضوع را آسیب‌شناسی کند و با وجود آنکه استقلال مالی دانشگاه‌ها ضروری است اما نباید بودجه طرح‌های کلان و اعتبار آن‌ها را محدود کنند./

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۵

نویسنده کتاب تقلب علمی: «تقلب علمی» مانند اختلاس از جرائم یقه سفیدهاست/ بروز بزرگترین فساد آموزشی کشور در دانشگاه آزاد

دانش‌آموخته حقوق و دانشیار مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی گفت: اصولا «تقلب علمی» مانند جرایم الکترونیکی، رشوه و اختلاس جزو جرائم یقه‌سفیدها به شمار می‌آید؛ در جرایم یقه‌سفیدها معمولا با اغماض برخورد می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ غلامرضا ذاکر صالحی، دانش‌آموخته حقوق و دانشیار مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی است که از جمله آثار وی در این حوزه می‌توان به «دانشگاه ایرانی: درآمدی بر جامعه‌شناسی آموزش عالی» و «دانشگاه، جامعه و فرهنگ» و «تقلب علمی: جنبه‌های اجتماعی و حقوقی» اشاره کرد.
وی در گفت‌وگویی با ماهنامه فرهنگ امروز به بیان نظریاتش در باب نسبت اخلاق و حقوق در زمینه اخلاق دانشگاه، تقلب علمی و ریشه‌یابی هنجارشکنیها و بی‌اخلاقیهای دانشگاهی، تعریف صحیح از دانشگاه و نقش دولت در بحث اخلاقی دانشگاهی پرداخته که در ادامه آمده است:
دیدگاه شما در مورد نسبت اخلاق و حقوق در قلمرو علم و دانشگاه چیست؟در مورد نسبت اخلاق و حقوق و تأثیر آن بر قلمرو علم و دانشگاه باید گفت که اخلاق مانند دریای بیکرانی است که از آبشخور اصلی حقوق است؛ به این معنا که در حقوق بخش کوچکی از این دریای بیکران را تبدیل به کدهای حقوقی می‌کنند.
در مورد بخش اخلاق ضمانت اجرایی درونی داریم و حال اینکه در مورد حقوق ضمانت اجرایی بیرونی مدنظر است؛ سرایت و نفوذ نیروی اخلاقی بر حقوق انکارناپذیر است و بر همه مکاتب حقوق اعم از حقوق طبیعی و حقوق پوزیتیویستی می‌توان رد پای اخلاق را مشاهده کرد.
صداقت علمی ریشه در اخلاق و مناسک و هنجارهای علم دارد که ممکن است بخش کوچکی از آن در دانشگاه‌ها به کدهای حقوقی تبدیل شود؛ در واقع کارکردهای هنجاری بخش حقوق، استوانه دانشگاه است، به این معنا که دانشگاه به اندازه کارکرد هنجاری دانشگاه است؛ حتی در دانشگاه‌های غربی هم که متهم به مادی‌گرایی هستند، می‌توان این را مشاهده کرد؛ در کاتولوگ اهداف آموزش عالی آمریکا رشد شخصیت و کشف نفس از اهداف مهم آموزش عالی ذکر شده است.
دانشگاه یک اجتماع علمی است که حول محور اخلاق علمی شکل می‌گیرد؛ اخلاق علمی شامل صداقت علمی، رازداری، سودرسانی به جامعه، عدم آسیب به آزمون شوندگان و... می‌شود که می‌توان آن را به اخلاق آموزش و پژوهش و اخلاق در حوزه خدمت اجتماعی دانشگاه تقسیم کرد؛ در غرب نیز دانشگاه‌ها هم آبشخور اخلاقی و هم دینی داشته‌اند و اصولا شکل‌گیری دانشگاه تحت تاثیر مسیحیت بوده است به این معنا که در بیشتر مناسک دانشگاهی روح اخلاق مسیحی وجود دارد؛ برای مثال از سال 1200 میلادی از دانشگاه پاریس گرفته تا آکسفورد و کمبریج بخش آموزش کلیسای جامع را به عهده دارند و بعد از آن در قرون 17 و 18 دانشگاه هاروارد را می‌بینیم که یک کشیش آن را تأسیس می‌کند؛ حتی می‌توان دید که تا 50 سال پیش هیئت نظارت کلیسا بخشی از هیئت‌ امنای دانشگاه‌های غربی را شکل می‌دهند و فقط از آن زمان به بعد است که دانشگاه از کلیسا دور می‌شود.
با اینکه بخش مدیریتی سیطره کلیسا برای آنها مشکل ساز بوده اما وجود رگه‌های اخلاق مسیحیت بخش مثبت قضیه است و قطعا آثار مفیدی برای دانشگاه داشته است.
اما از آنجایی که اخلاق از علم نشئت می‌گیرد و این دو با هم نسبت تنگاتنگی دارند اصولا بحث اخلاق دانشگاه بنیادی‌تر و عمیق‌تر از بحث تاثیر کلیساها بر دانشگاه‌ها است.ضرورتی در ایجاد یک رابطه علّی و معلولی نیست، بلکه می‌توان همزمان حالا هم‌افزا و سینرژیک داشته باشد، به این معنا که خود علم با عنوان حقیقت‌جویی یک هنجار اخلاقی است که نهادهای دیگر می‌توانند تأثیر مثبت یا منفی بر روی این هنجارسازی بگذارند؛ اما من تأثیر اخلاق مسیحیت (نه سیطره مدیریتی کلیسا) در دانشگاه‌های غربی را بسیار مثبت می‌بینم؛ برای مثال در دانشگاه‌های انگلستان می‌توان به وضوح در مراسمها و پوشش دانشجویان در جشن‌های دانشگاهی، فرهنگ مسیحی را در بُعد مثبت آن دید.
در کتاب تقلب علمی به این موضوع مهم اشاره کرده‌اید که مراکز علمی خود کانون هنجارسازی و نهاد فضیلت و اخلاق هستند، چه عواملی سبب می‌شود که دانشجویان و اساتید که در واقع باید به دنبال فضیلت و حقیقت باشند مرتکب تقلب و سرقت علمی می‌شوند؟ چه عوامی در اخلاق علم و دانشگاه موثر است؟ چرا کسانی که باید پیرو حقیقت باشند به دنبال تقلب و اعمال غیراخلاقی می‌روند؟ چگونه می‌توان این موضوع را ریشه‌یابی کرد؟یکی از ریشه‌هایی که سال‌های اخیر در مورد تقلب علمی در مصاحبه‌ها، مقالات و نوشته‌ها مورد غفلت واقع شده، بحث سوء‌فهم از تعریف دانشگاه و جایگاه آن است، به این معنا که سوژه دانشگاه ناقص شکل گرفته است.
برداشتی که ایرانیان از دانشگاه به عنوان محلی برای آموزش و گرفتن مدرک برای تصاحب پست اداری دارند، یک برداشت ناقص از مفهوم و تعریف دانشگاه است.
بر فرض مثال، الگوی فرانسوی ناپلئونی؛ این در فرانسه آن زمان با دیدگاه ناپلئون که تصمیم به تصرف جهان داشت و نیاز به بوروکراسی حجیم به وضوح دیده می‌شود، زیرا ایشان نیاز به تربیت افسر و تکنسین داشته‌اند تا موتور ارتش را به حرکت دربیاورند؛ بنابراین در آن دوره الگوی ناپلئونی فرانسوی شکل گرفت که روی تربیت تکنسین، تصاحب مناصب دولتی و حتی مدرک‌گرایی (در بوروکراسی بزرگ آن زمان) تاکید داشت است. این نظام برای ما به ارث مانده و توسعه پیدا کرده است.
بنابراین ریشه بعضی از سوءکارکردها و ناهنجاریها را باید در نقص درک متافیزیک دانشگاه دانست؛ در حقیقت دانشگاه اجتماع دانشمندان است نه جایی که خیل افراد جویای مدرک مانند کارخانه تولید مدرک به آن سرازیر شوند.
دانشگاه باید جایی باشد برای جست‌وجوگری حقیقت، زندگی با حقیقت با رویکرد متعهد کردن افراد برای پاسداشت آن؛ و این تازه با دانشگاه آغاز می‌شود؛ دانشگاه محلی برای سلوک، فرهیختگی، تهذیب و تربیت نفس است؛ به قول آلمانیها دانشگاه محلی برای بیلدونگ است؛ یا به قول افلاطون در حقیقت آکادمی جایی است که انسانها را از درون غار تاریکی به سمت روشنایی بیرون هدایت می‌کند.
پس در نظر شما این تعریف نادرست از دانشگاه است که باعث بروز بی‌اخلاقی، جریمه و ناهنجاریها می‌شود؟دقیقا اما به تدریج؛ در دانشگاه‌هایی که مدرک‌سازی ناقص فهم شده است، دانش‌پژوهی و اسکولارشیپ به حاشیه کشیده و پیرو آن نقشهای جدیدی برای دانشگاه تعریف می‌شود که اصولا در حیطه کار دانشگاه هم نیست.
کار دانشگاه به عنوان تولید علم ناب برای نیل به حقیقت، این نیست که می‌بینیم بعضی از دانشگاه‌ها، کارگاه و آزمایشگاه خود را در اختیار صنایع قرار داده‌اند (برای مثال تولید قطعات ماشین‌سازی) و کسب درآمد می‌کنند و به نوعی به بنگاه‌های تجاری تبدیل شده‌اند.
نقش دانشگاه بی‌دلیل پربار و سنگین شده است، این نقشهای متعارض باعث فراموشی هدف اصلی، جوهره، ذات و فلسفه دانشگاه می‌شود و دانشگاه را به محل تاخت و تاز بوروکراتهایی تبدیل می‌کند که برای ارتقای اداری خود می‌خواهند کسب مدرک کنند؛ ممکن است همین مسئله زمینه‌ساز رفتارهای تقلبی و سوءرفتار علمی باشد.
می‌دانید قبل از تأسیس دانشگاه تهران تعدادی مؤسسه عالی داشتیم؛ عمدتا به آنها می‌گفتند مدرسه صاحب منصبی.
برای مثال مدرسه صاحب منصبی حقوق برای کسانی بود که پس از أخذ مدرک، منصب و پست دولتی را اشغال می‌کردند و پشت میزنشین می‌شدند؛ این الگوی فرانسوی با تأسیس دانشگاه تهران هم ادامه یافت.
نظام آموزش عالی فرانسوی آن موقع متمرکز و دولتی و مدرک محور بود و نگاهش به تأمین نیروی انسانی بروکرات برای دیوان سالاری دولتی؛ این دانشگاه مقدمه است برای تقسیم مناصب دولتی؛ این دانشگاه نه مدیر و رهبر تربیت می‌کند نه کارآفرین و نه روشنفکر.
سازمان دانشگاه سلسله مراتبی با لایه‌های متعدد اداری است و مقامات دانشگاه از بالا منصوب می‌شوند؛ مشکل این الگو این است که وقتی دولت از نیروی مستخدم اشباع شد دانشگاه قفل می‌شود.
پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بودید که پارادایم موفقیت، خود یک بستر مناسب برای شیوع گسترش تقلب علمی است؛ آیا تغییر دادن این پارادایم امکان‌پذیر است؟ چه کارهایی می‌توان در راستای این تغییر انجام داد؟شعار پارادایم موفقیت این است که باید موفق شوید حتی به قیمت له کردن دوست یا همکار خود؛ این پارادایم بسیار خشن و غیراخلاقی است؛ برای مثال عرصه چنین رفتارهایی را در زمان انتخابات می‌توان دید که هر کاندیدایی می‌خواهد به هر قیمتی که شده رأی جمع کند.
خوشبختانه کانون این حوزه تفکر و سرمشق در دانشگاه نیست بلکه مراکز بازاری و غیرآکادمیک هستند که در این مورد فعالیت می‌کنند و به آن دامن می‌زنند و این ایده ریشه تجاری و شرکتی دارد؛ ما باید کاری کنیم تا خشونت نهفته در این پارادایم به تدریج افشا شود.
مدیران تازه به دوران رسیده و جوانان جویای نام دو گروهی هستند که بیشتر در معرض این آسیب هستند؛ مدیران می‌خواهند با درست کردن نمودارهای میله‌ای از پیشرفتهای کمی کارها و تولیداتشان موفقیت خود را به رخ دیگر مدیران بکشند که ممکن است فریبنده باشد؛ در حقیقت این پارادایم می‌تواند به یک تقلب سیستماتیک برای غرایض سیاسی کوتاه‌مدت مدیریتی دامن بزند.
یک نمونه تأسف‌آور یکی از وزرای سابق بود که در دهه گذشته به خاطر أخذ مدرک دکترای تقلبی عزل و برکنار شد؛متأسفانه در سال 95 بزرگترین فساد آموزشی در تاریخ هشتاد و چند ساله آموزش عالی ایران رخ داد و آن هم پرونده رشته محلهای دانشگاه آزاد اسلامی بود که پنج هزار رشته محل بدون بررسی پرونده (استاندارد و ارزیابی توسط شورای گسترش) آن هم با فشارها و لابیهای فرد دلالی که پیش‌تر برای مدت کوتاهی در وزارت علوم فعالیت داشته به این دانشگاه داده شد و بزرگترین فساد آموزشی در آموزش عالی ایران در سال 1395 رقم خورد که باعث نگرانی و آزردگی خاطر شد.
ماجرا از این قرار است که دانشگاه آزاد از وزارت علوم در شورای گسترش درخواست تأیید پنج هزار رشته محل را کرد اما وزارت علوم با 700 تا از آنها موافقت و با الباقی مخالفت می‌کند؛ منتها افراد واسطه‌ای اصرار بر تأیید بدون بررسی پنج هزار  رشته محل از طرف وزارت علوم را داشتند.
در نظر بگیرید که اعطای مدرک دکتری تقلبی باعث عزل یک مدیر می‌شود اما در اینجا پنج هزار رشته داده می‌شود که ممکن است در هر رشته صدها نفر مدرک تقلبی زیر استاندارد و بدون کیفیت لازم را بگیرند.
ما یک نوع الگوی عرضه و تقاضای خدمات فاسد داریم که من در کتاب «راهبردهای مبارزه با فساد اداری» ذکر کرده‌ام؛ باید در جهت کاهش عرضه و تقاضا تلاش کنیم؛ برخی از مصادیق فساد آموزشی ذکر شده از طرف عرضه و برخی از طرف تقاضا هستند؛‌ پس ما باید تلاش دو طرفه‌ای در راستای تضعیف این الگو انجام دهیم تا بتوانیم صداقت و درستکاری علمی را جایگزین اینگونه سوءرفتارهای علمی کنیم.
نظرتان در مورد تأکید برخلاقیت و نوآوری و فردیت دانشجویان به جای رقابت چیست؟ آیا پارادایم خلاقیت می‌تواند جایگزین خوبی برای پارادایم رقابت باشد؟این مسئله به این صورت نیست که فقط برخلاقیت دانشگاه تمرکز کنیم، روی چیزهای دیگر نیز باید کار شود؛ کارهای بر زمین مانده زیاد است و یکی از آنها خلاقیت است.
عده‌ای اساتید و دانشجویان دلسوز نیز در این راه تلاش می‌کنند؛ ما اساتید و مدیران خوب با دستاوردهای خوب در آموزش عالی زیاد داریم؛ ذکر این مصادیق تلخ به دلیل ارتباط مصاحبه شما با موضوع تقلب در علم است وگرنه افراد دلسوزی در زمینه خلاقیت و تحول در برنامه‌ریزیهای آموزشی و درسی به سمت ایجاد قدرت خلاقیت و تفکر آزاد و نقادانه در دانشجو تلاش می‌کنند، در کنار آن کارهای بسیار دیگری باید انجام گیرد؛ برای مثال باید نظام آموزش عالی به سمت توسعه پایدار گام بردارد و بتوانیم مفهوم پایداری را بیشتر به دانشجو آموزش دهیم، همچنین بحث نوآوری که خود داستانی دارد.
از نظر شما درباره دولتی شدن علم و در خدمت دولت بودن دانشگاه چیست؟ این امر چه تاثیری بر اخلاق علم و دانش دارد؟ممکن است بتوان دانشگاه را دولتی کرد اما علم را به صورت کامل نمی‌توان؛ البته در طول تاریخ تلاش‌هایی برای این کار شده که ناموفق بوده‌اند زیرا ذات علم به انقیاد درنمی‌آید.
علم یک ماهیت وحشی دارد که پویاییهای درونی و تحرکات و جریانات آن اجازه نمی‌دهد که راکد بماند و تبدیل به مرداب شود یا در چنبره یک نظام دولتی محدود شود.
ممکن است دولتی برای مدت کوتای برای رسیدن به این امر تلاش کند؛ برای مثال در شوروی سابق زمان روی کار آمدن سوسیالیستها سعی بر قالب کردن ایدئولوژی حزب به عنوان علم شد و در نتیجه اجتماعی از دانشمندان ناراضی و مهاجر شکل گرفت.
دانشمندان مخالفت و پیرو آن بخشی مهاجرت کردند و بخشی زندانی شدند؛ بنابراین چون این پروژه با روح علم مغایرت دارد همیشه ناموفق است.
اما در مورد دولتی کردن دانشگاه هم دو ارزش بنیادین داریم که من به آنها می‌گویم ارزشهای دوقلو: یکی استقلال دانشگاهی و دیگری آزادی آکادمیک.
دانشگاه می‌تواند بدون تضعیف کردن این دو ارزش بنیادین و دوقلو به نیاز دولت پاسخ دهد به طوریکه به استقلال دانشگاه خدشه‌ای وارد نشود؛ در تجربه ایرانی هم رشد حوزه‌های علمیه در قم و نجف مرهون استقلالشان از دولت بوده است، آنها برای حفظ آزاداندیشی خود تلاش در استفاده نکردن از بودجه دولت را داشتند.
دانشگاه باید مستقل و آزاد باشد تا بتواند به رشد و توسعه کشور بهتر کمک کند زیرا گاهی نیاز می‌شود که دانشگاه سیاستهای عمومی را نقد کند.
اگر دانشگاه وابسته به دولت باشد دیگر نمی‌تواند سیاستهای عمومی اشتباه را نقد کند و جلوی فاجعه را بگیرد.
 در واقع این خود یکی از تبعات اخلاقی ماجراست؛ دانشمند که وظیفه نقد را به عهده دارد مجبور به عقب کشیدن از وظیفه‌اش و انجام ندادن وظیفه خود بی‌اخلاقی محسوب می‌شود؛ سوال دیگر اینکه در رنکینگ یا نظام ارتقای اساتید نگاه کمی گرایانه‌ای وجود دارد که همین نگاه کمی موجب دامن زدن به بی‌اخلاقی و جرائم علمی می‌شود؛ آیا شما ایده یا پیشنهاد دیگری برای رتبه‌بندی اساتید دارید؟البته در ایران چیزی تحت عنوان رنکینگ یا رتبه‌بندی اساتید نداریم بلکه آئین‌نامه ارتقا داریم که در آن چد مرتبه علمی با عنوان مربی، استادیار، دانشیار و استاد تمام در آن پیش‌بینی شده است.
اولا نظام ارشدیت علمی در همه جای دنیا وجود دارد، نظام استاد - شاگردی در زمان قدیم نیز بوده است، بالاخره استاد و دانشجو در یک رده نیستند و هم ردیف دانستن آنها با عقلانیت بشری جور درنمی‌آید اما معتقدیم که این آئین‌نامه می‌تواند تنوع بیشتری داشته باشد؛ برای مثال فقط تأکید بر مقاله نداشته باشد (‌که نیست).
این آئین‌نامه بارها اصلاح شده و تنوع نسبتا خوبی هم دارد؛ در آئین‌نامه ارتقا، اساتید، فعالیتهای آموزشی، تألیف کتاب، تربیت دانشجو و پایان‌نامه امتیاز دارد که کمی هم نیستند؛ یک پارامتر با عنوان کمیت تدریس و یک پارامتر با عنوان کیفیت تدریس دارد.
کیفیت تدریس بر مبنای ارزیابیهایی است که هم دانشجو و هم دپارتمان از شما به عمل می‌آورد که ضریب آن در کمیت اعمال می‌شود؛ بنابراین در بخش آموزشی فقط کمیت نیست.
در بخش پژوهشی نیز (در مورد مقالات) مقالات بر حسب ضریب تأثیرشان امتیاز داده می‌شوند و این یک پارامتر کاملا کیفی است؛ به این معنا که چند نفر مقاله شما را خوانده‌اند و به آن ارجاع داده‌اند، به نوعی این فاکتور ضریبی است که تلاش در اندازه‌گیری میزان تأثیر مقاله شما در جامعه را دارد و همچنین تأثیر کیفی مقاله شما را نیز می‌سنجد.
مقاله چیست؟ مقاله شکل کالبدی و منتشر شده یک نظریه یا نوآوری جدید است که چند داور از گروه همگنان و اساتید هم‌رشته شما آن را به عنوان یک نظریه و مطلب جدید که حاوی نوآوری است، تأیید می‌کنند؛ بنابراین نمی‌توانیم در این شرایط مقاله را دشمن خود بدانیم.
ما مقاله ضعیف، متوسط و قوی داریم؛ نمی‌توانیم بگوییم که چون مقاله‌ای ضعیف است پس در ارتقای اساتید تأثیری نداشته باشد.
خیلی از این مقالات، مقالات خوبی هستند؛ مثل اینکه برای در امان ماندن از تصادف، صبح ماشین را حرکت ندهیم زیرا بالاخره یک در هزار احتمال تصادف وجود دارد؛ بنابراین تصور می‌کنیم باید نظام ارتقای اساتید را تکمیل کنیم و بهبود بخشیم به گونه‌ای که به اخلاق علمی صدمه‌ای وارد نشود به طوریکه فقط معیار کمی نباشد و معیارهای کیفی را در آن تقویت کنیم؛ به مقاله ضعیف نمره کم، مقاله متوسط نمره متوسط و مقاله عالی را هم نمره عالی بدهیم.
ضمن اینکه فقط بر خروجیهای کوتاه‌مدت در این آئین‌نامه تاکید نشود، بلکه تأکید بر خروجیهای بلندمدت یا پیامدهای یادگیری که بحث روز دنیا است، باشد؛ به این صورت که مقاله، اختراع یا نوآوری شما می‌تواند چه تاثیری بر بنیانها و زیرساختهای اقتصادی و نوآوری کشور داشته باشد.
در این آئین‌نامه می‌توان توجهات بیشتری بر پیامدهای یادگیری و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی اساتید داشت؛ همانطور که عرض کردم، معتقدم که نمی‌شود به خاطر تقلب، نقض کپی‌رایت یا رونویسی که تعدادی از دانشجویان برای پایان‌نامه خود انجام می‌دهند کل نظامات علمی را به هم ریخت؛ نظام ارشدیت علمی در همه جای دنیا همین مراتب علمی است که فرمودید.
این سیستم نقطه ضعفهای بسیاری دارد؛ برای مثال اساتیدی که خود مدیر مسئول یک مجله هستند، می‌توانند مقالات را به راحتی برای خود و دوستانشان تأیید کنند، اما دانشجو باید حتما نام یک استاد در کنار اسمش باشد.امکان تقلب در همه مشاغل هست، کار ضعیف وجود دارد؛ مثلا در فروشگاه‌های مواد غذایی هم نس با کیفیت موجود است و هم جنس بی‌کیفیت که شما می‌توانید با قیمت پایین‌تر آنها را خریداری کنید.
بنابراین در هر شغلی امکان حیله، تقلب و اینکه شما خدماتی را با کیفیت پایین‌ ارائه دهید، وجود دارد؛ من خیلی با جنجالهای رسانه‌ای موافق نیستم.
بر فرض مثال هر شب برای بی‌آبرو کردن دانشگاه و دانشگاهیان سرتیتر خبرها چند مقاله آی‌اس‌آی ایرانی ضعیف می‌شود و عده‌ای دانشگاهی هم گول این فضاسازی رسانه‌ای را می‌خورند و در نتیجه نهاد دانشگاه تضعیف می‌شود؛ وقتی نهاد عقلانیت علم تضعیف شود در نقطه مقابل آن نهاد خرافه و جهل تقویت می‌شود؛ در این مبارزه رقیب شما جهل و خرافه است.
امروز بعد از 38 سال بعد از انقلاب اسلامی باید بگوییم که دانشگاه ایرانی متعلق به نظام و جامعه ایرانی است، دیگر نمی‌توان گفت که این دانشگاه متعلق به ما نیست.
این دانشگاه جزء دستاوردهای جمهوری اسلامی است، می‌توان این دستاورد را با هدف تقویت و تکامل آن، آسیب‌شناسی و نقد کرد نه اینکه هر شب در تلویزیون آن را بکوبیم.
شاید اگر ویران شود به جای آن عمارت آبرومند و باشکوه‌تری ساخته شود.این اتفاق نمی‌افتد؛ اساتید در سال 30 هزار مقاله را به چاپ می‌رسانند که در بین آنها 30 یا 40 تایی هم مقاله ضعیف وجود دارد که خیلی هم طبیعی است؛ شما به یک نهالی که ضعیف است کود، آب و نور خورشید می‌دهید و آن را تقویت می‌کنید تا تنومند شود؛ نهال را به جرم نهال بودن نابود و پایمال نمی‌کنید حتی اگر اعتقاد بر ضعیف بودن دانشگاه داشته باشید، باز راهکار آن تقویت است، اینکه شما بنیانهای این نهاد را تقویت کنید.
در ایران صنعت ما هم وارداتی از غرب است، نظام حقوقی را نیز از فرانسه و بلژیک گرفته‌ایم و کپی شده است؛ ما در صنعت، نظام حقوقی و سیستمهای اداری با نظاماتی که از غرب وارد کرده‌ایم کار می‌کنیم.
دانشگاه نیز یکی از نهادهای وارداتی است که کارویژه‌هایی دارد؛ ما آسیب‌شناسی و نقد می‌کنیم و نقدهای تندی هم می‌کنیم اما اینکه تلویزیون هم شب از حیله‌گری و متقلب بودن اساتید بگوید و بگوید که نظام آموزشی ما چنین است و چنان است، نقد منصفانه‌ای نیست.
در یک فضای رقابتی باید ببینید که نهاد رقیب و مشابه شما چیست و آیا او چنین ضعفهایی دارد.
یک نکته تکمیلی عرض کنم، اینکه تقلب بزرگی که رخ داد توسط دانشجویی که در مقاله‌اش چند پاراگراف از دوست خود کپی کرد، صورت نگرفت بلکه آن تقلب بزرگ در کل نظام تصمیم‌گیری کلان رخ داد که به کمی‌گرایی آموزش عالی دامن زده است، دانشگاه را خوب نفهمیده و ناقص درک کرده است؛ در آنجا یک تقلب بزرگ رخ داده است.
رشد کمی در غیاب متافیزیک دانشگاه و درک درست از کارویژه‌ها و فلسفه وجودی دانشگاه است؛ به جای گیر دادن به دانشجو باید سیاستهای کلان را نقد، بازشناسی و ترمیم کنیم تا جلوی آن تقلب بزرگ را بگیریم زیرا اگر جلوی تقلب بزرگ گرفته نشود تقلب دائما و مستمرا باز تولید می‌شود؛ بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید فکری کرد.
اگر موافق باشید در مورد قوانین و راهکارهایی که برای مقابله با جرایم علمی وجود دارد، صحبت کنیم. آیا به نظر شما در ایران این قوانین تأثیرگذار و بازدارنده هستند؟این سؤال را می‌توان کلی‌تر نیز مطرح کرد؛ آیا اصولا در ایران کلیه قوانین در همه جنبه‌ها کارگشا و بازدارنده بوده‌اند و اینکه سطح قانون‌گرایی در ایران چقدر است؟
آن دسته قوانینی هم که در رابطه با پیشگیری و مبازره با تقلبهای علمی است نیز مشمول آن جریان کلی می‌شود؛ من در کتاب «تقلب در علم» که در سال 88 یا 89 وزارت علوم منتشر کرد 10 قانون برای پیشگیری و مقابله با این پدیده که از قبل تا بعد از انقلاب تصویب شده را آورده‌ام؛ اما این قوانین با رویکرد سیستمی وضع نشده‌اند بلکه به تناسب موقعیتهای خاص شکل گرفته‌اند.
به دلیل اینکه با رویکرد کلی‌گرا و سیستمی وضع نشده‌اند، پس پازل جامعی را تشکیل نمی‌دهند؛ از طرفی در ایران فرهنگ قانون‌گرایی ضعیف است و از طرف دیگر خود مدیران نیز این قوانین را نمی‌شناسند؛‌ یعنی وقتی مدیران از این 10 قانون باخبر شدند تعجب کردند، البته این قوانین در دسترس آنها نبود.
از طرفی این قوانین ضمانت اجرایی ضعیفی دارند که در این زمینه باید ضمانت اجرایی آنها بهبود پیدا کند و از طرف دیگر باید این قوانین نوسازی و آپدیت شوند؛ برای مثال قانون کپی‌رایت در ایران مصوب سال 1348 است.
ما باید در داخل دانشگاه سیستمهای شبه‌قضایی داشته باشیم؛ به این معنا که اگر استاد یا دانشجویی خلاف کوچکی مرتکب شد به دادگاه معرفی نشود بلکه مشکل با همان سیستمهای شبه‌قضایی درون آکادمی حل شود.
ممکن است که متخلف با یک نصیحت، توبیخ شفاهی یا کتبی یا درج در پرونده از کرده خود پشیمان شود؛ در حقیقت خود نصیحت هم نوعی مجازات است؛ در این رابطه در وزارت علوم آئین‌نامه‌هایی داریم، منتها باید متناسب با این آئین‌نامه‌ها ساختارهایی نیز در ارتباط و تعاملی که استاد با دانشجو دارد، پیش‌بینی شود.
اصولا تقلب علمی مانند جرایم الکترونیکی، رشوه و اختلاس جزو جرائم یقه‌سفیدها به شمار می‌آید؛ در جرایم یقه‌سفیدها معمولا با اغماض برخورد می‌شود؛ مثلا شما نمی‌توانید با دانشجویی که نقض کپی‌رایت داشته مانند یک قاچاقچی مواد مخدر برخورد کنید.
در ارتباط با تخلف پایان نامه‌نویسی پولی باید گفت که بیشتر این ماجرا در خارج از آکادمی اتفاق افتاده است، ممکن است چند جوان جویای پول مؤسساتی تأسیس کرده باشند و با دانلود و دست بردن در پایان‌نامه‌ دیگران و ایجاد تغییرات جزئی آن را به دانشجو بفروشند.
مشخص نیست این بنگاه‌های اقتصادی که جلوی دانشگاه تهران مانند قارچ روییده و مرتب تکثیر می‌شوند ارتباطی با آکادمی داشته باشند؛ ممکن است با فریب برخی از اساتید جوان در قالب همکاری پاره‌وقت آنها را جلب کرده باشند، اما دانشگاه هیچ همکاری سیستماتیکی با این مؤسسات ندارد و قاطبه جامعه دانشگاهیان ایرانی با این موضوع مخالف هستند و با آن مبارزه می‌کنند.
اگر با توجه به لایحه‌ای که جدیدا در حال تصویب است اقدام به جمع‌آوری این مجرمین و دستگیری آنها کنند، ممکن است که مالک 200 مؤسسه، چند نفر باشند؛ به این معنا که ممکن است اینها یک شبکه اقتصادی با قصد سوءاستفاده از نام دانشجو، استاد و پایان‌نامه باشند، کمتر دیده شده که ارتباط سیستماتیکی با دانشگاه داشته باشند؛ بنابراین ما نباید فریب فضاسازی رسانه‌ای را بخوریم. امیدوارم اینها جمع‌آوری شوند و مورد بازخواست قرار گیرند.
جالب است که هر روز در خیابان انقلاب افرادی را می‌بینیم که در حال فروش پایان‌نامه و مقاله‌های آی‌اس‌آی هستند و هیچ کس هم اقدام به جمع‌آوری آنها نمی‌کند.این لایحه هنوز اجرایی نشده است اما به محض اجرایی شدن، نیروی انتظامی برای جمع‌آوری این افراد اعلام آمادگی کرده است.
ممکن است بعد از جمع‌آوری و بازجویی پشت پرده اینها به چند جوان جویای نام و جویای پول که با تأسیس مؤسساتی با اسامی مخلتف برای بی‌آبرو کردن و مطامع مادی خود این کارها را انجام می‌دهند، ختم شود.
در ایران شما می‌توانید در عرض چند روز 100 شرکت با اسامی مختلف تأسیس کنید؛ همکارهای دانشگاهی ما به شدت از این ماجرا دلخور هستند و هیچ‌گونه همکاری با آنها ندارند.
ممکن است که یک مربی تازه استخدام شده جوان جویای نام هم فریب اینها را خورده باشد، اما این دلیل بر این نمی‌شود که دانشگاه تهران که روبه‌روی این مجموعه قرار دارد ارتباطی با این مؤسسات اقتصادی داشته باشد.
ممکن است بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های کم‌اعتبار در این دام بیفتند و این از یک دانشجوی نخبه بعید است.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۸

پیشی گرفتن آموزش عالی پولی از رایگان/ تنها 15 درصد آموزش عالی رایگان است

آموزش عالی به سمت پولی شدن می‌رود، با وجود ثابت ماندن تقریبی ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه یا همان رایگان ظرفیت دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی، پیام‌نور، دانشگاه آزاد اسلامی و پردیس‌های خودگران روبه فزونی است،

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا - پروین طالبیان: آمارها نشان می‌دهد که از 750 هزار و 269 ظرفیت پذیرش در دوره کارشناسی سال 95، 129 هزار 516 نفر در دوره روزانه، از 342 هزار و 516 نفر ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد سال 96، 52 هزار و 376 نفر در دوره روزانه و از 26 هزار و 599 ظرفیت پذیرش در دوره دکتری سال 96، 9 هزار و 340 در دوره روزانه قبول می‌شوند.
بنابراین تنها 15 درصد در دوره کارشناسی 95، 13درصد در دوره کارشناسی ارشد 96 و 26 درصد دوره دکتری 96 داوطلبان پذیرش شده می‌توانند در دوره‌های روزانه درس بخوانند. به این ترتیب میانگین پذیرش در دوره روزانه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشخص می‌کند که تنها 15 به صورت رایگان درس بخوانند.
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی 95
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی ارشد 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره دکتری 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت سه دوره تحصیلی
کسری بودجه دانشگاه‌ها بهانه‌ای برای فروش آموزش
به نظر می‌رسد یکی از دلایل پولی شدن آموزش کسری بودجه دانشگاه‌هاست. در این زمینه فریده اولادقباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس گفت: «دانشگاه‌ها به دلیل کمبود بودجه به سمت جذب دانشجوی دارای شهریه می‌روند و به نوعی آموزش عالی به سمت پولی شدن است.»
او افزود: «البته در این میان ایجاد و احداث بی‌حساب و کتاب دانشگاه‌های جدید معنایی ندارد چراکه اگر قرار است مشکل دانشگاه‌ها با جذب دانشجوی پولی حل شود نباید بی‌برنامه واحدهای دانشگاهی جدید ایجاد شود.»
با وجودیکه دریافت شهریه می‌تواند بخش مهمی از کسری بودجه دانشگاه‌ها را تامین کند ولی این روزها تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد پارک‌های علم و فناوری بسیار برسر زبان‌هاست که می‌توان از آن برای حل معضل کمبود بودجه بهره گرفت. در این باره عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که دانشگاه‌ها نباید به این سمت بروند که صددرصد کسری بودجه خود را از جذب دانشجوی پولی تامین شود، بلکه راه‌های دیگر مانند ارتباط با صنعت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند درآمد مناسبی برای دانشگاه‌ها به ارمغان آورد.
اولادقباد تاکید کرد رایگان نگه‌داشتن آموزش عالی یکی از دغدغه‌های اصلی و اولویت‌ مهم جمهوری اسلامی ایران است، با این حال پولی‌شدن دانشگاه‌ها امروز در جهان دنبال می‌شود ولی این پولی شدن صرفا فروش آموزش نیست.
همچنین محمد قمی عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز بر این باور است که کسری بودجه دانشگاه‌ها را به سمت پولی کردن آموزش عالی کشانده است. او در این باره گفت: «وزارت علوم برای جبران معضل کسری بودجه دانشگاه‌ها به دنبال پولی شدن آموزش رفته است و از دانشگاه‌ها می‌خواهد که ظرفیت‌های جذب دانشجو در این دوره‌ها را افزایش دهد.»
خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها یا شهریه‌گرایی
خصوصی‌سازی یکی دیگر از تاکیدات قمی است که درباره آن گفت: «خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها سیاست مهمی است که باید دنبال شود چرا که اینگونه دانشگاه‌ها استقلال بیشتری به دست می‌آورند، ولی این خصوصی‌سازی فقط دریافت شهریه از دانشجویان نیست بلکه خصوصی‌سازی باید به معنای واقعی دنبال شود.»
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: «هدف دریافت شهریه برای جبران کسری بودجه باعث شده که دانشجویان با هر کیفیتی فارغ‌التحصیل شوند.»
قمی ادامه داد: «الگوی دانشگاه‌های موفق جهان نشان می‌دهد که آن‌ها نه تنها به فکر دریافت شهریه صرف نیستند بلکه در مسیر ارتباط با صنعت و ایجاد صنایع نوآورانه هستند و به این طریق بودجه مناسبی را کسب کرده‌اند.»
با این حال به نظر می‌رسد که پولی‌شدن آموزش به بهانه خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها در دستور کار جدی مسئولان قرار گرفته است و آنگونه که آمارها نشان می‌دهد دیگر حتی نسبت آموزش رایگان به پولی به 20درصد هم نمی‌رسد. همانطور که گفته شد اکنون تنها 15درصد آموزش عالی رایگان است.
رویه‌ای که حتی دانشجویان و کارشناسان آموزش عالی را نگران به صفر رسیدن سهم آموزش عالی رایگان کرده است. حتی کارشناسانی که با خصوصی‌سازی آموزش عالی موافق‌اند هم معتقدند نباید این خصوصی‌سازی شکل فروش آموزش به خود بگیرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۲۱

دبیر شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم خبر داد آغاز طرح اعطای جوایز تحصیلی به استعدادهای برتر

دبیر شورای علمی نخبگان از آغاز طرح اعطای جوایز آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی به دانشجویان صاحب استعدادهای برتر خبر داد.

حسین شیرازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به طرح اعطای جوایز تحصیلی به دانشجویان صاحب استعدادهای برتر در سال تحصیلی 97-96 اظهار کرد: این طرح زمینه رقابت سالم و مفید را بین دانشجویان دارای استعداد برتر فراهم می‌کند تا از بین دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب شوند.
وی خاطرنشان کرد: این طرح بر اساس آیین‌نامه اعطای جایزه‌های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر اجرا می‌شود و تسهیلاتی در قالب جوایز آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی به آنها تعلق می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به رتبه دانشجویی، اعتبار آموزش‌یاری، اعتبار پژوهش‌یاری، اعتبار فن‌یاری، اعتبار توانمندی آموزشی، اعتبار ارتباطات علمی و اعتبار توانمندی کارآفرینی اشاره کرد.
دبیر شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم با بیان اینکه سهمیه دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌های قم محدود است گفت: دانشجویان تا 6 شهریور امسال فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه ثریا بنیاد ملی نخبگان بارگذاری کنند.
وی خاطرنشان کرد: متقاضیان توجه داشته باشند تنها در صورتی پرونده افراد بررسی می‌شود که اطلاعات خود را به طور کامل در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به آدرس soraya.bmn.ir ثبت کرده باشند و در بخش درخواست‌ها شروع فرآیند را در حوزه درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی انتخاب کنند.
شیرازی با اشاره به اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان گفت: افراد می‌توانند اطلاعات مورد نیاز این بخش را از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان قم به آدرس www.qom.bmn.ir مشاهده کنند.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان بنیاد ملی نخبگان پاسخگوی سؤالات دانشجویان در این زمینه هستند بنابراین دانشجویان در صورت داشتن سؤال می‌توانند به آنها مراجعه کنند یا با شماره 37789700 داخلی 220 تماس بگیرند.
مسؤول هماهنگی بنیاد نخبگان استان قم عنوان کرد: دانشجویان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری‌ حرفه‌ای و دکتری‌ تخصصی در تمام رشته‌ها و دوره‌های تخصص و فوق‌ تخصص رشته‌های علوم پزشکی که در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحصیل می‌کنند می‌توانند از این جوایز بهره‌مند شوند.
وی یادآور شد: اولویت با متقاضیان مشمول جوایزی است که دارای افتخاراتی مانند کسب مدال طلا، نقره یا برنز در المپیادهای دانش‌آموزی ملی و جهانی، کسب رتبه برتر در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور، مقاله در زمینه‌های علمی پژوهشی و ترویجی و همکاری در مجلات علمی، و انجمن‌های علمی و دانشجویی باشند.
شیرازی یادآور شد: دانشجویان دانشگاه آزاد در این فرآیند نیازی به نام‌نویسی ندارند و به طور متمرکز سازمان مرکزی دانشگاه آنها را به بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت‌های نخبگانی دیگر گفت: از جمله این فعالیت‌ها شامل کسب رتبه برتر در آزمون‌های سراسری علوم پزشکی کشور اعم از آزمون‌های جامع، پیش‌کارورزی، دستیاری در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دستیاری فوق تخصصی پزشکی، کسب عنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه‌ها دانشجوی نمونه کشوری یا ثبت اختراع برگزیده بر اساس آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده است.
انتهای پیام/78003*30

۹۶/۰۳/۲۳
۱۴:۳۴

نامه ۲۰ نماینده به رئیس‌جمهور برای پیگیری مطالبات دانشجویان

بیست نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور با اشاره به مطالبات دانشجویان از دولت خواستار حفظ جایگاه دانشگاه به عنوان مهمترین مرجع بسط آگاهی‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه شدند و تاکید کردند که باید از حرکت کشور در مسیر شکل گیری یک جامعه توده‌ای و مستعد پذیرش عوام‌فریبان جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، در نامه ۲۰ نماینده خطاب به حسن روحانی آمده است:
«به نام خدا
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم
ضمن تبریک حماسه ۲۹ اردیبهشت و اعتماد دوباره مردم به شما برای تشکیل دولت دوازدهم؛ مستحضرید؛ دانشگاه در ایران مهم‌ترین پایگاه وپویاترین نیروی پیشران توسعه بوده است. به رغم این واقعیت، نهاد مدرن دانشگاه در حیات تقریبا یک قرنی خود مسیر پرفراز و فرودی را طی کرده است که یکی از عبرت‌آموزترین دوره‌هایش مربوط به بازه زمانی ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ است. در آن ۸ سال، دشواری‌ها و چالش‌های متعددی گریبانگیر دانشگاه شد، به‌طوری‌که مدیران و سیاستگذارانی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های آموزش عالی منصوب شدند که نگاهی خاص و حتی غریب به علم و فناوری داشتند. آیت الله شاهرودی زمانی که قوه قضائیه را تحویل گرفت فرموده بودند ویرانه‌ای را تحویل گرفته‌ام - بدرستی این تعبیر را در مورد دانشگاه و آموزش عالی که تحویل دولت یازدهم شد می‌توان بکار برد. کاهش اعتماد اجتماعی به دانشگاهیان و کالایی شدن دانشگاه و تولد علمی، شکاف میان نخبگان دانشگاهی و مسئولان اجرایی، فقدان شایسته سالاری و تخصص محوری، حاکمیت فضای امنیتی و انبوه دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل، سهمیه بندی‌های بومی و جنسیتی، در کنار سیل بیکاران تحصیل‌کرده، پولی شدن آموزش، حذف و جذب فله‌ای اساتید و ایجاد ساختارهای خلق الساعه مانند گروه‌های آموزشی و دانشکده‌ها و مراکز پژوهشی و یا انحلال یک شبه برخی گروه های آموزشی و... در دولت قبل، حاصلی جز سرخوردگی، ناامیدی و افسردگی و به تبع آن افزایش آسیبهای اجتماعی در میان دانشگاهیان و بی هنجاری و بی قاعدگی در نظام دانشگاهی دربرنداشت.
رئیس جمهور محترم
بنابر آنچه گفته شد انتظار می رود وزارت علوم، هیئت محترم دولت و در راس آن ریاست جمهوری محترم در خصوص موارد ذیل اهتمام لازم را مصروف داشته و بیش از پیش برای ارتقاء دانشگاه و دانشگاهیان تلاش کنند. همچنین خواستاریم نسبت به گزارش مبسوط در خصوص اقدام های صورت گرفته در راستای تحقق موارد ذیل اقدام لازم صورت پذیرد.
۱- متاسفانه سه اقدام «توسعه کمی»، «کالایی شدن» و «امنیتی سازی فضای دانشگاه» در نیمه دوم دهه ۸۰، نقشه راه توسعه دانشگاه‌های کشور بود؛ که بعضا حتی در دولت یازدهم نیز تغییر نیافته است. این مسیرها سبب شده تا مجموعه گسترده‌ای از مطالبات اقتصادی در کنار مطالبات فرهنگی و سیاسی بر هم بار شوند و نارضایتی گسترده‌ای را در فضای دانشگاه رقم زنند. ما به جد خواهان تغییر در هر سه راهبرد ذکر شده و بازگرداندن دانشگاه به مدار علم گرایی هستیم.
۲- مقابله با این وضعیت پیچیده، نیازمند تغییر همزمان مجموعه ای از سیاستهاست؛ مهمترین تغییر می‌بایست در حوزه افزایش سهم دوره‌های رایگان در آموزش عالی کشور صورت گیرد تا  امکان تحصیل برای طبقات محروم جامعه دشوار نگردد. دفاع از آموزش عالی رایگان و مبارزه با پولی سازی آموزش عالی در جهت حرکت در مسیر عدالت اجتماعی است.
دولت باید سرمایه گذاری در حوزه آموزش را به جزئی مهم از برنامه خود بدل کند تا بتواند با پوشش هزینه های تحصیل در سبد مصرفی خانوارهای محروم، ضمن توسعه عدالت آموزشی و توانمندسازی اقشار مستضعف جامعه، زمینه تحریک تقاضا برای مصرف و افزایش تولید در جامعه را نیز فراهم آورد.
۳- متاسفانه برخی شنیده‌ها حاکی است در اجرای طرح آمایش دانشگاه نیز تنها «تعداد دانشجو» و «هزینه‌های واحد» معیار قرار گرفته و نقش دانشگاه در محرومیت زدایی از مناطق چندان محل توجه نبوده است، حال آنکه که کمترین جمعیت دانشجویی کشور به نسبت جمعیت استان، به دلیل توسعه نیافتگی در هشت استان مرزی کشور قرار دارند و کاهش امکانات آموزش عالی در آن مناطق با توجه به شرایط ویژه آنها می‌تواند با دامن زدن به مرکزگریزی، در میان مدت کشور را با تهدیدات جدی امنیتی روبه رو سازد. تنها راه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزهای کشور، توسعه پایدار مرزهاست و بردن آموزش عالی باکیفیت و کم‌هزینه به استانهای مرزی کشور یکی از مهمترین زمینه های لازم برای ایجاد توسعه پایدار در آن مناطق است.
۴- همچنان که گفته شد، سالهاست که کمیت گرایی در نظام دانشگاهی بر کیفیت برونداد آن سایه افکنده و به جای اینکه دانشگاه با تزریق نیروی متخصص و کارآمد به حل مشکلات اقتصاد و صنعت و درمان آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و ... مبادرت ورزد، خود مشکلات متعددی را بر گرده اقتصاد و صنعت تب آلود ما تحمیل کرده است؛ لیکن یکی از مطالبات حیاتی برای دانشگاه، حفظ کیفیت و کیفیت گرایی در نظام آموزش عالی است.
۵- ساحت مقدس دانشگاه باید به دور از هرگونه بی اخلاقی و نیز شائبه فساد باشد و علم و عالم، خود مظهر اخلاق و زداینده فساد و مفسدان در عرصه های اقتصادی و سیاسی است. در آخرین ماه‌های دوره اول دولت تدبیر و امید، دانشگاهیان هنوز شاهد برچیده شدن کامل فضای امنیتی در دانشگاهها و مقابله جدی با فساد علمی – مالی در نظام دانشگاهی نیستند، لذا از اصلی‌ترین مطالبات به حق تحقق شعار و آرمان غیرامنیتی شدن دانشگاهها – شعار دانشگاه امن دولت -  و مقابله جدی و قانونی با مظاهر فساد و بی اخلاقی در دانشگاهها، روند مخرب سرقت علمی و مقاله فروشیهای شرم آور توسط مؤسسات نامعتبرست تا دانشگاه، رایحه امید را استنشاق کند.
۶- تأکید دولت بر گفتمان سازی در زمینه حقوق شهروندی، اقدامی مثبت و شایسته تقدیر است. اما هر چند تأکید شایسته دولت بر حقوق و آزادی های شهروندان مانند آزادی بیان، آزادی تشکیل و عضویت در تشکلها، آزادی برگزاری برنامه ها و ... امری مهم و ضروری است، عدم صدور مجوز برای برخی تشکلها، کانونهای فرهنگی و نشریات دانشجویی و اتحادیه شوراهای صنفی و یا اتحادیه تشکلهای دانشجویی، نظارت غیرقانونی پیش از انتشار بر نشریات، در کنار تهدیدها و برخوردهای سختگیرانه با فعالیتهای دانشجویی در کمیته های انضباطی، کمیته های ناظر بر نشریات و هیأت نظارت بر تشکلها و برخوردهای امنیتی با دانشجویان، پیامدی جز ناامیدی و رخوت برای دانشگاه و دانشجو دربرنخواهد داشت. خصوصا اینکه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، احکام و آراء صادره در این کمیته ها و هیأتها، غالبا از نظارت دیوان عدالت اداری نیز مستثنا شده است.
بدیهی است که دانشگاه، کانون طرح اندیشه‌های نو در فضایی آزاد و عالمانه است و دانشگاهیان همچنان در پی تحقق این مهم در عالم واقع هستند. منتقدان فرهیخته و متعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی با طرح انتقادات، اندیشه‌های نو و راه حل های مفید و چاره ساز، ضروری‌ترین عامل حیات جامعه اسلامی‌اند، به گونه‌ای که کشور نیازمند وجود و حضور آنها و اندیشه‌ورزی و نقادی آنها در دانشگاه‌هاست. لذاتحقق آرمان آزاداندیشی و تضمین امنیت آزاداندیشان، منتقدان و تشکل‌های آنها در درون دانشگاه‌ها از مطالبات جدی است.
جناب آقای دکترروحانی
ما جمعی از نمایندگان مجلس امیدواریم با توجه حضرتعالی به موارد گفته شده، بتوانیم جایگاه دانشگاه را به عنوان مهمترین مرجع بسط آگاهی های اجتماعی و فرهنگی در جامعه حفظ کنیم و از حرکت کشور در مسیر شکل گیری یک جامعه توده‌ای و مستعد پذیرش عوامفریبان جلوگیری کنیم.»

۹۶/۰۳/۲۳
۱۷:۵۶

محصول محور بودن در دانشگاه ها مبتنی بر تغییر سیاست های کلان کشور /دانشگاه آزاد اسلامی کارآفرین است

مخترع برتر پنجمین جشنواره فرهیختگان با بیان اینکه محصول محور بودن میتواند راه گشا باشد، تغییر سیاست های کلان راه حلی برای رفع مشکلات موجود دانست.

حامد معیری کاشانی دکتری رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و عضو هیات علمی تهران غرب و مخترع برتر در پنجمین جشنواره فرهیختگان در گفت و گو با ایسکانیوز گفت: آنچه که دغدغه این اختراع بود بحث نیازمندی های جانبازان، معلولان و سالمندان بود که قشر کثیری از افراد این جامعه را تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: متاسفانه محصولات موجود در بازار براع رفاع این افراد بسیار کم است بنابراین کارگروهی متشکل از اساتید و کارمندان رشته های مختلف تشکیل دادیم در گام بعد محصولات مفیدی که در بازارهای جهانی وجود داشت شناسایی و سپس از آن الگو برداری و به ترتیب الویت و نیاز بازار آن ها را دسته بندی کردیم. برخی از این محصولات نیازمند مهندسی معکوس و مکانیزم برخی از آن ها هم از پایه تغییر کرد.
کاشانی افزود: خوشبختانه چندین محصول نمونه سازی شده است که یکی از آن ها ویلچر مکانیکی است که به عنوان اختراع برگزیده در جشنواره مخترعان انتخاب شده است
وی عنوان کرد: این ویلچر به معلول و یا سالمند اجازه ایستادن، حرکت و تغییر از حالت نشسته به درازکش را می دهد. محصولات مشابه این محصول نیز وجود دارد که فرآیند داوری آن تمام شده است که تایید علمی آن ها در شرف انجام است. بعلاوه تقاضاهای خوبی برای این محصول داشته ایم که وقفه پیش آمده به دلیل حق مالکیت معنوی محصول بوده است که پس از گرفتن تاییدیه و تولید انبوه به بازار عرضه خواهد شد.
وی تصریح کرد:این امر باعث می شود که برای دانشجویان ما کارآفرینی ایجاد شود و البته یکی از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی نیز حرکت به سمت کارآفرینی است. به این معنا که هر دانشجویی که در دانشگاه تحصیل کرده است در زمان فارغ التحصیلی روی موضوعی کار کرده باشد که بتواند زمینه کاری ایجاد کند و بعد از دانشگاه با معضل بی کاری مواجه نشود.
وی با بیان اینکه مقالات علمی در مرز دانش حرکت می کند افزود: متاسفانه شرایط کنونی صنعت کشور به گونه ای است که متاسفانه از صنعت دنیا عقب هستیم و از لحاظ خوشبینانه این موضوع می توانیم امیدوار باشیم که بازار کار بسیاری در کشورمان وجود دارد که هنوز کسی به سمت آن نرفته است.
معیری کاشانی عنوان کرد: بسیاری از مقالات امروز ما متاسفانه به این دلیل که مورد نیاز بازار نیستند و مراجعه ای به آن ها نمی شود در قفسه کتاب ها سالیان سال خاک می خورد. به همین منظور بهتر است یکی از معیار های ارزشیابی مرتبه اعضای هیات علمی و امتیاز دهی به دانشجویان با توجه به سیاست های کشورمان تغییر کند به عنوان مثال چرا اصرار داریم که مقاله ISI ما ده امتیازه و یا سه امتیاز باشد؟ در واقع باید به این سمت حرکت کنیم که مشکلات و نیاز های صنعت کشور را با توجه به نیازمندی ارگان ها و صنایع لیست کنیم، به وزارت علوم ابلاغ کنیم و تمام پایان نامه ها را در زمینه های مدنظر از افراد بخواهیم.
وی ادامه داد: محصول محور بودن در دانشگاه ها می تواند بسیار ایده آل باشد و چه بهتر می شد که در جلسه دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی به جای اینکه حرف از نوآوری باشد، سوال شود که چه مشکلی از کشورمان را حل کرده ای تا امتیاز خوبی به تو دهیم؟ این نگرش در صورتی محقق خواهد شد که سیاست گذاری های کلان تغییر کند و با از دست دادن تولید مقاله به جایگاه رفیع تری در صنعت کشور با ارائه محصولات کاربردی برسیم.
200/202

۹۶/۰۳/۲۴
۰۹:۰۲

تحولات آموزش عالی در دهه اول انقلاب اسلامی

اساسا انقلاب‌ها با فروپاشی وضع موجود درصدد نیل به وضع مطلوبی هستند که در طول دوران مبارزه جزء اهداف آنها به شمار می‌رفت.

به گزارش ایسکانیوز، هر انقلابی به‌طور طبیعی در اولین گام خود ساختارهای سیاسی را درهم می‌شکند و برای تثبیت نظم سیاسی جدید تلاش کرده و درجهت تثبیت آن برمی‌آید و معمولا شکست ساختارها و بازتولید آنها در دیگر حوزه‌ها اعم از اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... زمانبر خواهد بود.
انقلاب اسلامی ایران هم در بهمن 1357 ساختار سیاسی مستبدانه رژیم پهلوی را در هم شکست و نظم نوین سیاسی را پس از تدوین قانون اساسی، در 12 فروردین 1358 با رأی 2/98درصدی به جمهوری اسلامی به وجود آورد، اما تسری اهداف انقلاب و امتداد آن در دیگر شئون کشور از کارهای مهمی بود که تأخیر در آنها تهدیدات گسترده‌تری را برای کشور به وجود می‌آورد. بخشی از این نیازها با درایت امام خمینی و در ساختار شورای انقلاب محقق می‌شد. تاسیس سپاه پاسداران در حوزه امنیتی، تاسیس کمیته امداد در جهت محرومیت‌زدایی نمونه‌هایی از نهادهای فرادستی است که برای پیشبرد و تثبیت انقلاب به وجود آمد.
یکی از حوزه‌هایی که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بود و امام خمینی از ابتدای آغاز نهضت اسلامی بر تاثیر آن در سرنوشت کشور به خوبی واقف بودند، حوزه فرهنگی آموزشی و به‌ویژه دانشگاه‌ها بود. تاثیرگذاری دانشگاه در همان ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی کاملا به چشم آمد و با تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام در 13 آبان 58 متبلور شد و از سوی امام «انقلاب دوم» لقب گرفت.
بدین‌ترتیب با فضای سیاسی و تشنج شکل گرفته در سال‌های اولیه انقلاب و جولان گروه‌های چپی و التقاطی در دانشگاه‌ها ضرورت بازبینی در حوزه آموزش عالی و اهداف دانشگاه به‌عنوان موتور محرک جامعه و پیشران فرهنگی نظام بیش از پیش به وجود آمد. چه آنکه دانشگاهی که در ایران به‌طور تقلیدی از غرب متولد شده بود یک سوغات فرنگی برای هویت فرهنگی ملت ایران بود که تاثیرات بسیار گسترده و مانایی در سرنوشت یک ملت داشت. آموزش عالی غرب‌ساخته در فرهنگ و آموزش ایران ریشه دوانده بود و اصل استقلال ایجاب می‌کرد تا تحولاتی جدی در این عرصه در جهت آرمان‌های انقلاب اسلامی به وجود آید؛ تحولاتی که می‌توانست بارقه‌های امیدی برای نسل‌های آینده کشور باشد. هر چند در عرصه خرد و کلان تحولات گوناگونی در دهه اول انقلاب اتفاق افتاد اما در اینجا سه پدیده چشمگیر و اثرگذار آن دوره یعنی «انقلاب فرهنگی»، «جهاد دانشگاهی» و « دانشگاه آزاد اسلامی» مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است.
1- انقلاب فرهنگی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین گام برای آغاز تحول در حوزه آموزش کشور، با عنوان انقلاب فرهنگی صورت گرفت. البته که انقلاب فرهنگی مفهوم گسترده‌ای است که شامل همه زمینه‌های فرهنگی می‌شود اما اولین جایی که مورد هدف قرار گرفت، دانشگاه‌ و آموزش عالی بود. از سال 57 تا 59 نظام دانشگاهی آن‌طور که باید و شاید در جهت اهداف انقلاب پیش نرفت و گروه‌های سیاسی طرد‌شده از ملت؛ خانه امنی برای خود در دانشگاه‌ها ساخته و فضای آموزشی کشور را به آشوب کشیده بودند. اولین اقدام موثر در این زمینه پیام نوروزی امام خمینی در فروردین 59 بود که در آن بر ضرورت ایجاد «انقلاب اساسی در دانشگاه‌های سراسر کشور»، «تصفیه‌ اساتید مرتبط با شرق و غرب» و «تبدیل دانشگاه به محیطی سالم برای تدوین علوم عالی اسلامی» در جهت استقلال فرهنگی تاکید کردند.
با طرح مساله از سوی حضرت امام، این موضوع مورد بحث مسئولان کشور قرار گرفته و همچنین با استقبال گسترده دانشجویان مسلمان و انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌ها مواجه شد و اقداماتی را در این زمینه صورت دادند. تا اینکه با شرایط به وجود آمده در کشور و پس از اتمام ترم‌های دانشجویان، حضرت امام در 23 خرداد 59 دستور تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر کردند. امام خمینی با درک شرایط حساس آموزش عالی در این پیام تصریح کردند: «مدتی است ضرورت انقلاب فرهنگی که امری اسلامی است و خواست ملت مسلمان است، اعلام شده و تاکنون اقدام موثری انجام نشده است و ملت اسلامی و خصوصا دانشجویان با ایمان متعهد نگران آن هستند و نیز نگران اخلال توطئه‌گران که هم‌اکنون گاه‌گاه آثارش نمایان می‌شود و ملت مسلمان و پایبند به اسلام خوف آن دارند که خدای نخواسته فرصت از دست برود و کار مثبتی انجام نگیرد و فرهنگ همان باشد که در طول مدت سلطه رژیم فاسد کارفرمایان بی‌فرهنگ، این مرکز مهم اساسی را در خدمت استعمارگران قرار داده بودند. ادامه این فاجعه که مع‌الاسف خواست بعضی گروه‌های وابسته به اجانب است، ضربه‌ای مهلک به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی وارد خواهد کرد و تسامح در این امر حیاتی، خیانتی عظیم بر اسلام و کشور اسلامی است.»
با شروع به کار ستاد انقلاب فرهنگی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در جهت ساماندهی وضعیت دانشگاه‌های کشور شدت گرفت. ستاد انقلاب فرهنگی با تاکید بر تغییر ارزش‌ها و تصفیه و پاکسازی محیط علمی و دانشگاهی با دعوت از صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف برنامه‌های جدیدی را در دستور کار قرار داد و اهداف اولیه خود را تعیین خط مشی فرهنگی جامعه؛ تهیه و تدوین نظام آموزشی کشور، ادغام و انحلال بعضی از موسسات آموزش عالی موجود و تاسیس دانشگاه‌های جدید، بررسی و تعیین محتوای کتب و برنامه درسی دانشگاه‌ها، بررسی کادر علمی و گزینش اساتید و... برشمرد.
ستاد انقلاب فرهنگی با یک دفتر هماهنگی و سه بخش آموزش پیش‌دانشگاهی، آموزش عالی و جهاد دانشگاهی ساختار خود را تشکیل داد. بخش آموزش عالی شامل قسمت‌های مختلفی نظیر «برنامه‌ریزی آموزشی»، «ترجمه، تالیف و تصحیح کتب دانشگاهی»، «تزکیه»، «مدیریت و سازماندهی دانشگاه‌ها» و «بافت آموزشی دانشگاه‌ها» می‌شد.
پس از دوسال و نیم تلاش ستاد انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها بازگشایی شد و فضای جدید محیط دانشجویی و علمی کشور را فرا گرفت؛ هرچند که تمام اهداف آن محقق نشد و اسلامی شدن دانشگاه‌ها با توجه به وضعیت کشور و ظرفیت موجود به وقوع نپیوست. اما اهمیت حفظ و حراست از استقلال فرهنگی کشور و تسری انقلاب فرهنگی در بدنه جامعه و همه سازوکار‌های آموزشی و برنامه‌ریزی راهبردی در این زمینه موجب شد ستاد انقلاب فرهنگی جای خود را به نهاد بالاتری با نام شورای عالی انقلاب فرهنگی دهد. بدین‌ترتیب امام خمینی با صدور پیامی در 19 آذر 63 و با تاکید بر فراگیر شدن انقلاب فرهنگی در همه شئون کشور «شورای عالی انقلاب فرهنگی» را تشکیل دادند.
2- تاسیس جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی درواقع اولین نهاد برآمده از ستاد انقلاب فرهنگی است که در مرداد ماه سال 1359 با هدف شناسایی و استفاده از نیروهای آزاد شده دانشگاه‌ها اعم از نیروهای انسانی، تجهیزات فنی، آزمایشگاهی، درمانی و... برای تدوین برنامه‌ای جهت بهره‌گیری از این امکانات، نظارت بر حرکت دانشگاه‌ها منطبق با نظام جدید و جلوگیری از انحراف آنها، تامین کادر تحقیقاتی و اجرایی جهاد سازندگی و سایر نهادهای انقلابی و مردمی کردن دانشگاه با معیارهای اسلامی تشکیل شد.
البته در بدو تاسیس وظایف دیگری نظیر مدیریت دانشگاه‌ها و نظارت بر اجرای برخی مصوبات ستاد انقلاب فرهنگی را برعهده داشت.
پس از تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه جهاد دانشگاهی در سال 65 مورد بازبینی قرار گرفت و اصل مدیریت دانشگاه‌ها از آن حذف شد. با توجه به شرایط موجود در اواخر دهه 60 بار دیگر این اساسنامه در سال 69 مورد بازبینی قرار گرفت و جهاد دانشگاهی با تاکید بر انجام تحقیقات علمی و فعالیت فرهنگی به‌عنوان حلقه وصل دانشگاه و صنعت معرفی شد. در واقع جهاد دانشگاهی به‌عنوان مولود مبارک انقلاب اسلامی به‌عنوان نماد خودکفایی علمی و کار علمی و فرهنگی جهادی در زمینه‌های نیاز روز کشور مورد توجه قرار گرفت.
3- تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه آزاد اسلامی عنوان طرحی بود که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای اولین‌بار از جایگاه نمازجمعه تهران در اردیبهشت سال 61 مطرح کرد.
پس از رایزنی‌های صورت‌گرفته و کسب رضایت امام به‌طور رسمی در 27 خرداد 61 دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد و در آذر همان سال اساسنامه اولیه آن نوشته شد. اولین سرمایه دانشگاه آزاد اسلامی کمک یک میلیون تومانی امام خمینی بود.
اعضای هیات‌موسس آن عبارت بودند از آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای (رئیس‌جمهور وقت)، آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی (رئیس مجلس وقت)، میرحسین موسوی (نخست‌وزیر وقت)، سیداحمد خمینی (فرزند و رئیس دفتر امام خمینی) و عبدالله جاسبی که پس از تشکیل اولین جلسه جاسبی به‌عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد.
درواقع دانشگاه آزاد اسلامی با هدف کادرسازی برای نظام جمهوری اسلامی و به‌عنوان یک مجموعه مکمل در کنار وزارت علوم و آموزش عالی قرار گرفت؛ چراکه سازوکار آموزش عالی کشور در آن دوره توانایی جذب و سازماندهی مخاطبان و پاسخگویی به نیازهای نسل جوان علاقه‌مند به ادامه تحصیل را نداشت. به عبارت دیگر عدم توازن عرضه و تقاضا در آموزش عالی باعث می‌شد جمع کثیری از جوانان نتوانند در جهت کسب علم و دانش در رشته‌های دلخواه تحصیل کنند. هرچند دانشگاه آزاد اسلامی با مشکلات عدیده‌ای در ابتدای مسیر دست و پنجه نرم می‌کرد اما با تاسیس اولین واحد دانشگاهی در تهران و دومین آن در تبریز روند جذب دانشجو را آغاز و به‌عنوان یک عنصر جدی در آموزش عالی نقش قابل توجهی را ایفا کرد. علاوه‌براین با توجه به دغدغه‌های حضرت امام خمینی در بعد مسائل فرهنگی اولین شورای اسلامی کردن دانشگاه‌ها در اسفند 64 در دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد و مأموریت‌های ویژه‌ای توسط این شورا البته به‌طور مقطعی در دستور کار قرار گرفت. همچنین با توجه به الزامات جدید و نیازهای روز آموزش عالی کشور اساسنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی در سال 69 توسط هیات وزیران تصویب شد.
200/202
منبع: فرهیختگان

۹۶/۰۳/۲۴
۱۱:۲۰

سرنوشت دانشگاه آزاد به کجا ختم می‌شود؟ ازسکوت جاسبی تا ابهام در مدرک نوریان

آفتاب یزد- گروه سیاسی: دانشگاه آزاد اسلامی. هنوز هم سوژه است. یک سوژه با درونمایه تراژدی. بعد از آیت الله همه چیز به‌هم‌ریخت. درست وقتی علی اکبر ولایتی آمد....
کمتر کسی فکرش را می‌کرد وزیر هشت ساله آیت الله به جای حفظ خط مشی مرد معتدل سیاست‌بازی را به یکباره عوض کند. زمانی که ولایتی رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد شد و بر جایگاه مرحوم‌ها‌شمی رفسنجانی تکیه زد، هنوز مهر حکمش خشک نشده با تغییر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی یعنی عزل میرزاده و بر سر کارنشاندن علی نوریان، طرحی نو درانداخت... طرحی نو از جنس پاکسازی تمام و کمال مسئولین دانشگاه آزاد.
ولایتی چندی بعد از روی کار آمدن نوریان به‌جای میرزاده، در مصاحبه‌ای با روزنامه تندرو کیهان، میرزاده را متهم به فساد مالی در زمینه‌های گوناگون کرد و مدعی شد که دلیل تغییر و عزل میرزاده همین بوده و بس ونه چیز دیگر.... یعنی مدعی بود هیچ خط و ربط سیاسی در این تغییرات نبوده. اما نمی‌شد حرف‌های ولایتی را باور کرد... چون اگر بهانه تغییر میرزاده فسادش بود باید بعد از تغییراو دیگر دانشگاه آزاد رنگ و بوی آرامش به خود می‌دید. اما این تازه اول کاربود.
علی نوریان که بر سر کار آمد شمشیر را از رو بست. هدفش چیزی نبود جز کنار گذاشتن تیم سابق و روی کار آوردن تیم جدید. چیزی که بعدها به عنوان‌ها‌شمی زدایی در دانشگاه آزاد معروف شد. وقتی او حتی ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه، یعنی یاسر‌ها‌شمی (فرزند آیت‌الله‌ها‌شمی) را هم عزل کرد (!)حجت بر بسیاری از بسیاری از مردم درباره صحت این‌ها‌شمی زدایی تمام شد.
معاون پارلمانی، معاون پژوهش و فناوری، رئیس حراست، معاونت مالی و اداری، معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد همه و همه دستخوش تغییرات شدند. دگردیسی دانشگاه آزاد بیش از گذشته نشان داد که عزل میرزاده به اتهام فساد؛ یک بهانه برای پاکسازی و احتمالاً سیاسی‌کاری دراین دانشگاه بوده که اگر نبود تمامی معاونت‌ها تغییر نمی‌کرد. حتی مدیرکل تشکیلات سیاسی دانشگاه هم عوض شد.
اوج تغییرات سیاسی در دانشگاه آزاد زمانی به عینه رخ نمود که تغییرات نوریان به قلع‌و‌قمع حوزه فرهنگی دانشگاه رسید. حوزه‌ای که مطمئنا هیچ ارتباطی با فسادهای مالی ندارد این تغییرات نشاندهنده نگرش مدیران جدید دانشگاه آزاد و درراس آنها نوریان بود. گفته می‌شود که اکنون مدیران فرهنگی در این دانشگاه بر سر کار آمده‌اند که حتی شنیده شده در برخی دیدارها، همین مسئولان فرهنگی جدید به دبیر یکی از اتحادیه‌های اصلاح‌طلب امر می‌کنند که چه‌بگوید و چه نگوید! نوریان حتی به خبرگزاری‌های دانشگاه آزاد مثل آنا و روزنامه فرهیختگان نیز ورود کرد و از بیخ و بن آنها را هم تغییر داد.
**سرپرست همچنان عزل می‌کند
علی نوریان هنوز یک سرپرست است و ریاستش باید در شورای عالی فرهنگی به تصویب برسد، اینکه یک سرپرست با چنین اعتماد به نفسی حتی مدیران میانی و رسانه‌ای دانشگاه آزاد را تغییر می‌دهد خود جای سوال دارد اما این علامت سوال وقتی پررنگ تر می‌شود که بدانیم حتی سرپرستی نوریان نیز بااما واگرروبه روست.
نکته‌ای که در نامه چندی پیش سید حسن خمینی به حسن روحانی در ارتباط با غیرقانونی دانستن سرپرستی او آمد.
نوریان که هم محله‌ای ولایتی در رستم آباد شمیران است در جلسه‌ای به سرپرستی دانشگاه آزاد رسیده که از 10 عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد تنها 5 نفر در آن جلسه باقی ماندند و 5 نفر دیگراز جمله سید حسن خمینی و دو وزیرعلوم و بهداشت این جلسه را ترک کردند. نوریان اما در جلسه‌ای که اکثریت خود را از دست داده است با 5 رای سرپرست می‌شود با این تفاوت که در بین این 5 نفر باقیمانده، صمدی یزدی و فریدون عزیزی به دلیل پایان حکم چهارساله شان درسال94، عملا حق رای نداشتند، به عبارتی
نوریان تنها با رای خودش، ولایتی و البته عبدالله جاسبی به سرپرستی رسیده و حالا این سرپرست 3 رایه، عنان قدرت را بردست گرفته و تازیانه بر پیکره دانشگاه آزاد می‌زند.
**مدرک نوریان
از طرفی دیگر قانونی بودن سرپرستی نوریان با یک شک و شبهه دیگر هم روبه روست و آن مدرک و رتبه علمی اوست. برخی مدعی‌اند که وی فاقد مدرک دکترا و رتبه است و حضور او در سرپرستی نیز از این رو مشکل دارد. اما اگر به رزومه او رجوع کنید گفته شده که وی دکترایی با مدرک مشترک بین دانشگاه صنعتی شریف با یک دانشگاه خارج از کشور دارد.
وقتی از سعید سهراب‌پور رئیس سابق دانشگاه شریف درباره صحت این موضوع می‌پرسیم وی پیرامون مدرک ادعایی دکترای مشترک نوریان با دانشگاه شریف و یک دانشگاه خارجی به آفتاب یزد می‌گوید" تا سال 89 که من رئیس دانشگاه بوده‌ام چنین اتفاقی (دریافت مدرک) نیفتاده است. بعد از این سال را نیز در جریان نیستم. "وی درباره ریاست وی در دانشگاه آزاد نیز نظر شورای عالی فرهنگی را دراین موضوع شرط می‌داند. (متاسفانه تلاشمان برای گفتگو با فتوحی فیروزآباد رئیس فعلی دانشگاه شریف دراینباره بی نتیجه ماند)
کاربه جایی رسیده که روز گذشته محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش خبر از بررسی مسائل بحث سرپرستی دانشگاه آزاد و قانونی یا غیر قانونی بودن آن در جلسه کمیسیون را داده است. یک عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس نیز در گفتگو با آفتاب یزد اعلام کرد که در جلسات درباره صحت و سقم مدرک و رتبه علمی نوریان بررسی می‌شود.
نامه سرگشاده 36 تشکل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کشور به رئیس جمهور اما اوج نگرانی‌ها درباره تغییرات صورت گرفته در دانشگاه آزاد است. آنجایی که این تشکل‌ها‌ این تغییرات را غیرقانونی می‌دانند و می‌نویسند "جریانی امروز پای به عرصه مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته که ضمن تشکیک در قانونی بودن مدیریتشان با اقداماتی دون از شان و منزلت مسئولین، با تکیه بر اقدامات غیرقانونی و فراقانونی مشغول به تسویه حساب‌های سیاسی گشته‌اند و رویکردی را مخالف با رای مردم برگزیده‌اند. "
**سکوت خاص
اما در میان تشکیک‌ها‌ به سرپرستی نوریان بر دانشگاه آزاد و اصل این تغییرات یک نکته دیگر نیز قابل توجه است و آن همراهی کسی نیست جز عبدالله جاسبی رئیس سابق دانشگاه آزاد با مدیران تازه کار اصولگرای امروز دانشگاه آزاد. حتی در بیانیه اخیرسرتا به پا تمجید بسیج از تغییرات دانشگاه آزاد و حمله و هجمه شان به مدیران پیشین دانشگاه آزاد، اثری از تاختن به جاسبی نیست. شاید این عدم هجمه بسیج به جاسبی، به خوش همراهی او در رای به نوریان (به عنوان سرپرست) و سکوت این روزهایش در قبال تغییرات بی انتهایی که در دانشگاه درحال شکل گیری است، برمی‌گردد.
اما از چه روی است که جاسبی یکی دیگر از نان و نمک خورده‌های‌ها‌شمی، در برابر سونامی ویرانگر عزل و انتصابات دانشگاه آزاد سکوت کرده و همگام با جریان قدرت اصولگرایی پیش می‌رود؟
جالب تر آنکه این روزها جریان راست در حالی به فسادهای میرزاده یا دانشگاه آزاد در زمان مدیریت آیت الله‌ها‌شمی اشاره می‌کند که در هیچ جایی از دوران مدیریتی جاسبی سخنی به میان نیاورده است. نه در بیانیه بسیج ونه درمصاحبه ولایتی، اثری ازانتقاد یا هجمه به دوران مدیریتی جاسبی نمی‌بینیم. اما به یاد داریم که در دوره‌ای بحث فساد اقتصادی در دانشگاه آزاد مطرح شد و در آن زمان رسانه‌های محافظه کار و شخصیت‌ها‌شان دومینووار، جاسبی را منشا اصلی فساد دردانشگاه آزاد معرفی کردند و خبرگزاری فارس نامه 100 تشکل دانشجویی را منتشر کرد که در آن خواستار جلسه دادگاه جاسبی در حضور دانشجویان و مسئولین شده بود، اما اکنون همین‌ها دیگر نامی از جاسبی نمی‌برند. آیا این موضوع بده بستان‌های موقتی راستی‌ها با جاسبی است؟ جاسبی با رای به نوریان، به دنبال آن است تا همچنان در راس قدرت باقی بماند. او در حالی از این آب گل آلود به فکر ماهی گرفتن است و خوی عضویتش در هیئت موتلفه را برای همراهی با اصولگرایان دانشگاه آزاد رو کرده که ظاهرا ازیاد برده، وی همان کسی است که با پیشنهاد آیت اله‌ها‌شمی مامور راه‌اندازی دانشگاه آزاد شد و همواره از مدیران آیت الله بود. او باید بداند که آب‌ها‌ که از آسیاب افتاد، نوبت به خود او نیز می‌رسد و آن وقت دیگربا این سکوت‌ها و چراغ سبزها نمی‌تواند دل اصولگرایان دانشگاه آزاد را به دست آورد چون چشم تیز کرده اند برای آنکه دوباره موضوع گزارش‌ها‌ی تحقیق و تفحص مجلس را درباره اقدامات به اصطلاح خلاف قانون وی از نو باز کنند و او (جاسبی) را نیز با همان چوبی بزنند که سایر مدیران‌ها‌شمی دردانشگاه آزاد را زده اند. پس بهتر است جاسبی به جای این سکوت، حقایق این چند ماهه دانشگاه را به زبان بیاورد.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۹:۱۹

نامه 20 نماینده به رئیس‌جمهور برای پیگیری مطالبات دانشجویان

بیست نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور با اشاره به مطالبات دانشجویان از دولت خواستار حفظ جایگاه دانشگاه به عنوان مهمترین مرجع بسط آگاهی‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه شدند و تاکید کردند که باید از حرکت کشور در مسیر شکل گیری یک جامعه توده‌ای و مستعد پذیرش عوام‌فریبان جلوگیری شود.
به گزارش ایسنا، در نامه 20 نماینده خطاب به حسن روحانی آمده است:
«به نام خدا
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم
ضمن تبریک حماسه 29 اردیبهشت و اعتماد دوباره مردم به شما برای تشکیل دولت دوازدهم؛ مستحضرید؛ دانشگاه در ایران مهم‌ترین پایگاه وپویاترین نیروی پیشران توسعه بوده است. به رغم این واقعیت، نهاد مدرن دانشگاه در حیات تقریبا یک قرنی خود مسیر پرفراز و فرودی را طی کرده است که یکی از عبرت‌آموزترین دوره‌هایش مربوط به بازه زمانی 1384 تا 1392 است. در آن 8 سال، دشواری‌ها و چالش‌های متعددی گریبانگیر دانشگاه شد، به‌طوری‌که مدیران و سیاستگذارانی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های آموزش عالی منصوب شدند که نگاهی خاص و حتی غریب به علم و فناوری داشتند. آیت الله شاهرودی زمانی که قوه قضائیه را تحویل گرفت فرموده بودند ویرانه‌ای را تحویل گرفته‌ام - بدرستی این تعبیر را در مورد دانشگاه و آموزش عالی که تحویل دولت یازدهم شد می‌توان بکار برد. کاهش اعتماد اجتماعی به دانشگاهیان و کالایی شدن دانشگاه و تولد علمی، شکاف میان نخبگان دانشگاهی و مسئولان اجرایی، فقدان شایسته سالاری و تخصص محوری، حاکمیت فضای امنیتی و انبوه دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل، سهمیه بندی‌های بومی و جنسیتی، در کنار سیل بیکاران تحصیل‌کرده، پولی شدن آموزش، حذف و جذب فله‌ای اساتید و ایجاد ساختارهای خلق الساعه مانند گروه‌های آموزشی و دانشکده‌ها و مراکز پژوهشی و یا انحلال یک شبه برخی گروه های آموزشی و... در دولت قبل، حاصلی جز سرخوردگی، ناامیدی و افسردگی و به تبع آن افزایش آسیبهای اجتماعی در میان دانشگاهیان و بی هنجاری و بی قاعدگی در نظام دانشگاهی دربرنداشت.
رئیس جمهور محترم
بنابر آنچه گفته شد انتظار می رود وزارت علوم، هیئت محترم دولت و در راس آن ریاست جمهوری محترم در خصوص موارد ذیل اهتمام لازم را مصروف داشته و بیش از پیش برای ارتقاء دانشگاه و دانشگاهیان تلاش کنند. همچنین خواستاریم نسبت به گزارش مبسوط در خصوص اقدام های صورت گرفته در راستای تحقق موارد ذیل اقدام لازم صورت پذیرد.
1- متاسفانه سه اقدام «توسعه کمی»، «کالایی شدن» و «امنیتی سازی فضای دانشگاه» در نیمه دوم دهه 80، نقشه راه توسعه دانشگاه‌های کشور بود؛ که بعضا حتی در دولت یازدهم نیز تغییر نیافته است. این مسیرها سبب شده تا مجموعه گسترده‌ای از مطالبات اقتصادی در کنار مطالبات فرهنگی و سیاسی بر هم بار شوند و نارضایتی گسترده‌ای را در فضای دانشگاه رقم زنند. ما به جد خواهان تغییر در هر سه راهبرد ذکر شده و بازگرداندن دانشگاه به مدار علم گرایی هستیم.
2- مقابله با این وضعیت پیچیده، نیازمند تغییر همزمان مجموعه ای از سیاستهاست؛ مهمترین تغییر می‌بایست در حوزه افزایش سهم دوره‌های رایگان در آموزش عالی کشور صورت گیرد تا امکان تحصیل برای طبقات محروم جامعه دشوار نگردد. دفاع از آموزش عالی رایگان و مبارزه با پولی سازی آموزش عالی در جهت حرکت در مسیر عدالت اجتماعی است.
دولت باید سرمایه گذاری در حوزه آموزش را به جزئی مهم از برنامه خود بدل کند تا بتواند با پوشش هزینه های تحصیل در سبد مصرفی خانوارهای محروم، ضمن توسعه عدالت آموزشی و توانمندسازی اقشار مستضعف جامعه، زمینه تحریک تقاضا برای مصرف و افزایش تولید در جامعه را نیز فراهم آورد.
3- متاسفانه برخی شنیده‌ها حاکی است در اجرای طرح آمایش دانشگاه نیز تنها «تعداد دانشجو» و «هزینه‌های واحد» معیار قرار گرفته و نقش دانشگاه در محرومیت زدایی از مناطق چندان محل توجه نبوده است، حال آنکه که کمترین جمعیت دانشجویی کشور به نسبت جمعیت استان، به دلیل توسعه نیافتگی در هشت استان مرزی کشور قرار دارند و کاهش امکانات آموزش عالی در آن مناطق با توجه به شرایط ویژه آنها می‌تواند با دامن زدن به مرکزگریزی، در میان مدت کشور را با تهدیدات جدی امنیتی روبه رو سازد. تنها راه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزهای کشور، توسعه پایدار مرزهاست و بردن آموزش عالی باکیفیت و کم‌هزینه به استانهای مرزی کشور یکی از مهمترین زمینه های لازم برای ایجاد توسعه پایدار در آن مناطق است.
4- همچنان که گفته شد، سالهاست که کمیت گرایی در نظام دانشگاهی بر کیفیت برونداد آن سایه افکنده و به جای اینکه دانشگاه با تزریق نیروی متخصص و کارآمد به حل مشکلات اقتصاد و صنعت و درمان آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و ... مبادرت ورزد، خود مشکلات متعددی را بر گرده اقتصاد و صنعت تب آلود ما تحمیل کرده است؛ لیکن یکی از مطالبات حیاتی برای دانشگاه، حفظ کیفیت و کیفیت گرایی در نظام آموزش عالی است.
5- ساحت مقدس دانشگاه باید به دور از هرگونه بی اخلاقی و نیز شائبه فساد باشد و علم و عالم، خود مظهر اخلاق و زداینده فساد و مفسدان در عرصه های اقتصادی و سیاسی است. در آخرین ماه‌های دوره اول دولت تدبیر و امید، دانشگاهیان هنوز شاهد برچیده شدن کامل فضای امنیتی در دانشگاهها و مقابله جدی با فساد علمی – مالی در نظام دانشگاهی نیستند، لذا از اصلی‌ترین مطالبات به حق تحقق شعار و آرمان غیرامنیتی شدن دانشگاهها – شعار دانشگاه امن دولت - و مقابله جدی و قانونی با مظاهر فساد و بی اخلاقی در دانشگاهها، روند مخرب سرقت علمی و مقاله فروشیهای شرم آور توسط مؤسسات نامعتبرست تا دانشگاه، رایحه امید را استنشاق کند.
6- تأکید دولت بر گفتمان سازی در زمینه حقوق شهروندی، اقدامی مثبت و شایسته تقدیر است. اما هر چند تأکید شایسته دولت بر حقوق و آزادی های شهروندان مانند آزادی بیان، آزادی تشکیل و عضویت در تشکلها، آزادی برگزاری برنامه ها و ... امری مهم و ضروری است، عدم صدور مجوز برای برخی تشکلها، کانونهای فرهنگی و نشریات دانشجویی و اتحادیه شوراهای صنفی و یا اتحادیه تشکلهای دانشجویی، نظارت غیرقانونی پیش از انتشار بر نشریات، در کنار تهدیدها و برخوردهای سختگیرانه با فعالیتهای دانشجویی در کمیته های انضباطی، کمیته های ناظر بر نشریات و هیأت نظارت بر تشکلها و برخوردهای امنیتی با دانشجویان، پیامدی جز ناامیدی و رخوت برای دانشگاه و دانشجو دربرنخواهد داشت. خصوصا اینکه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، احکام و آراء صادره در این کمیته ها و هیأتها، غالبا از نظارت دیوان عدالت اداری نیز مستثنا شده است.
بدیهی است که دانشگاه، کانون طرح اندیشه‌های نو در فضایی آزاد و عالمانه است و دانشگاهیان همچنان در پی تحقق این مهم در عالم واقع هستند. منتقدان فرهیخته و متعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی با طرح انتقادات، اندیشه‌های نو و راه حل های مفید و چاره ساز، ضروری‌ترین عامل حیات جامعه اسلامی‌اند، به گونه‌ای که کشور نیازمند وجود و حضور آنها و اندیشه‌ورزی و نقادی آنها در دانشگاه‌هاست. لذاتحقق آرمان آزاداندیشی و تضمین امنیت آزاداندیشان، منتقدان و تشکل‌های آنها در درون دانشگاه‌ها از مطالبات جدی است.
جناب آقای دکترروحانی
ما جمعی از نمایندگان مجلس امیدواریم با توجه حضرتعالی به موارد گفته شده، بتوانیم جایگاه دانشگاه را به عنوان مهمترین مرجع بسط آگاهی های اجتماعی و فرهنگی در جامعه حفظ کنیم و از حرکت کشور در مسیر شکل گیری یک جامعه توده‌ای و مستعد پذیرش عوامفریبان جلوگیری کنیم.»

۹۶/۰۳/۲۳
۱۸:۳۶

پیشی گرفتن آموزش عالی پولی از رایگان/ تنها 15 درصد آموزش عالی رایگان است

آموزش عالی به سمت پولی شدن می‌رود، با وجود ثابت ماندن تقریبی ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه یا همان رایگان ظرفیت دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی، پیام‌نور، دانشگاه آزاد اسلامی و پردیس‌های خودگردان روبه فزونی است،

به گزارش عیارآنلاین ، آمارها نشان می‌دهد که از 750 هزار و 269 ظرفیت پذیرش در دوره کارشناسی سال 95، 129 هزار و 516 نفر در دوره روزانه، از 342 هزار و 516 نفر ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد سال 96، 52 هزار و 376 نفر در دوره روزانه و از 26 هزار و 599 ظرفیت پذیرش در دوره دکتری سال 96، 9 هزار و 340 در دوره روزانه قبول می‌شوند.
بنابراین تنها 15 درصد در دوره کارشناسی 95، 13درصد در دوره کارشناسی ارشد 96 و 26 درصد دوره دکتری 96 داوطلبان پذیرش شده می‌توانند در دوره‌های روزانه درس بخوانند. به این ترتیب میانگین پذیرش در دوره روزانه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشخص می‌کند که تنها 15 به صورت رایگان درس بخوانند.
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی 95
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی ارشد 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره دکتری 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت سه دوره تحصیلی
کسری بودجه دانشگاه‌ها بهانه‌ای برای فروش آموزش
به نظر می‌رسد یکی از دلایل پولی شدن آموزش کسری بودجه دانشگاه‌هاست. در این زمینه فریده اولادقباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس گفت: «دانشگاه‌ها به دلیل کمبود بودجه به سمت جذب دانشجوی دارای شهریه می‌روند و به نوعی آموزش عالی به سمت پولی شدن است.»
او افزود: «البته در این میان ایجاد و احداث بی‌حساب و کتاب دانشگاه‌های جدید معنایی ندارد چراکه اگر قرار است مشکل دانشگاه‌ها با جذب دانشجوی پولی حل شود نباید بی‌برنامه واحدهای دانشگاهی جدید ایجاد شود.»
با وجودی که دریافت شهریه می‌تواند بخش مهمی از کسری بودجه دانشگاه‌ها را تامین کند ولی این روزها تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد پارک‌های علم و فناوری بسیار بر سر زبان‌هاست که می‌توان از آن برای حل معضل کمبود بودجه بهره گرفت. در این باره عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که دانشگاه‌ها نباید به این سمت بروند که صددرصد کسری بودجه خود را از جذب دانشجوی پولی تامین کنند، بلکه راه‌های دیگر مانند ارتباط با صنعت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند درآمد مناسبی برای دانشگاه‌ها به ارمغان آورد.
اولادقباد تاکید کرد رایگان نگه‌داشتن آموزش عالی یکی از دغدغه‌های اصلی و اولویت‌ مهم جمهوری اسلامی ایران است، با این حال پولی‌شدن دانشگاه‌ها امروز در جهان دنبال می‌شود ولی این پولی شدن صرفا فروش آموزش نیست.
همچنین محمد قمی عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز بر این باور است که کسری بودجه دانشگاه‌ها را به سمت پولی کردن آموزش عالی کشانده است. او در این باره گفت: «وزارت علوم برای جبران معضل کسری بودجه دانشگاه‌ها به دنبال پولی شدن آموزش رفته است و از دانشگاه‌ها می‌خواهد که ظرفیت‌های جذب دانشجو در این دوره‌ها را افزایش دهد.»
خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها یا شهریه‌گرایی
خصوصی‌سازی یکی دیگر از تاکیدات قمی است که درباره آن گفت: «خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها سیاست مهمی است که باید دنبال شود چرا که اینگونه دانشگاه‌ها استقلال بیشتری به دست می‌آورند، ولی این خصوصی‌سازی فقط دریافت شهریه از دانشجویان نیست بلکه خصوصی‌سازی باید به معنای واقعی دنبال شود.»
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: «هدف دریافت شهریه برای جبران کسری بودجه باعث شده که دانشجویان با هر کیفیتی فارغ‌التحصیل شوند.»
قمی ادامه داد: «الگوی دانشگاه‌های موفق جهان نشان می‌دهد که آن‌ها نه تنها به فکر دریافت شهریه صرف نیستند بلکه در مسیر ارتباط با صنعت و ایجاد صنایع نوآورانه هستند و به این طریق بودجه مناسبی را کسب کرده‌اند.»
با این حال به نظر می‌رسد که پولی‌شدن آموزش به بهانه خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها در دستور کار جدی مسئولان قرار گرفته است و آنگونه که آمارها نشان می‌دهد دیگر حتی نسبت آموزش رایگان به پولی به 20درصد هم نمی‌رسد. همانطور که گفته شد اکنون تنها 15درصد آموزش عالی رایگان است.
رویه‌ای که حتی دانشجویان و کارشناسان آموزش عالی را نگران به صفر رسیدن سهم آموزش عالی رایگان کرده است. حتی کارشناسانی که با خصوصی‌سازی آموزش عالی موافق‌اند هم معتقدند نباید این خصوصی‌سازی شکل فروش آموزش به خود بگیرد.
منبع: آنا

۹۶/۰۳/۲۴
۰۱:۱۳

حاشیه امن برای یک جرم آشکار

با قدم زدن در خیابان انقلاب، حد فاصل خیابان‌های 16 آذر و خیابان وصال بیشترین میزان آگهی‌های‌ تبلیغاتی مانند کلاس‌های کنکور، کتاب‌ها و سایر محصولات ‌فرهنگی را نصب شده روی دیوارها می‌بینیم. لا به لای این تبلیغات آگهی‌های فروش پایان‌نامه یا مقالات علمی هم به وفور یافت می‌شود.

زمانی برای خرید پایان‌نامه مدت‌ها جست‌و‌جو و فروشنده آن را به کمک واسطه پیدا می‌کردند، اما اکنون کافی است از یکی از همین آگهی‌ها با فروشنده پایان‌نامه تماس بگیرند تا در اسرع وقت بتوانند او را در دفتری بزرگ و مجهز ملاقات کنند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، عنوان‌های جدیدی بر فروش پایان‌نامه مانند «مشاور پایان نامه» یا «آموزش نگارش پایان نامه و مقالات علمی» گذاشته‌ شده تا این اقدام قانونی به نظر بیاید. بسیاری از دانشجویان جذب این عناوین شده و این مراکز در قبال تهیه و تدوین پایان‌نامه مبلغ زیادی از متقاضی دریافت می‌کنند. فعالیت در این مراکز یک شغل دانشجویی محسوب می‌شود، اما کار در این عرصه برای دانشجویان درآمد زیادی به همراه ندارد، زیرا به‌دلیل کثرت دانشجویان در این مراکز، هر بخش پایان‌نامه به یک دانشجو واگذار می‌شود‌ و بعد از تحویل پایان‌نامه به مشتری، مبلغ دریافتی بین این دانشجویان تقسیم می‌شود. پایان‌نامه‌فروشی جرمی آشکار است ولی سال‌هاست به عنوان تخلف به آن نگاه نمی‌شود و برخورد جدی و قانونی با آن صورت نمی‌گیرد.
کم‌کاری دانشجویان
مهم‌ترین متقاضیان خرید پایان‌نامه دانشجویانی هستند که به علت کمبود وقت در کلاس‌های درس حضور و مشارکت فعال ندارند. این افراد معمولا شاغلند یا به‌دلیل سطح پایین علمی توانایی نگارش پایان‌نامه را در خود نمی‌بینند. مفهوم «دانشجو بودن» در ذهن برخی دانشجویان رنگ باخته است. این دانشجویان باید درک کنند به دور از همه مسائل کاری یا خانوادگی آنها هنگام نشستن روی صندلی دانشگاه رسالتی بزرگ دارند و آن یادگیری کاربردی علم است تا رتبه علمی آنها افزایش یابد. البته تمام نواقص متوجه دانشجو نیست و برخی مراکز آموزش‌عالی نیز در ارتکاب به این جرم دخیلند. این مراکز سطح علمی بالایی ندارند و بالاترین درجه علمی اساتید آنها استاد راهنماست. دانشجویان دانشگاه‌های شهرهای کوچک معمولا از سطح علمی بالایی برخودار نیستند و دانشجویان در مقابل کم‌کاری و ناکارآمدی سیستم آموزشی دانشگاه ناچار به خرید پایان‌نامه یا مقالات‌علمی می‌شوند.
متهمان جعل پایان‌نامه‌ها
واقعیت آن است که افراد زیادی در ارتکاب به جرم جعل پایان‌نامه شریکند و بسته به نقش، میزان گناه آنها کم یا زیاد می‌شود. برخورد با مراکز فروش پایان‌نامه که کاملا آشکار جذب مشتری می‌کنند، مقطعی و زودگذر است و چاره‌ساز نیست، زیرا تا زمانی که متقاضی خرید پایان‌نامه وجود داشته باشد آنها هم وجود دارند. برخی دانشجویان به هر‌دلیل مانند بسیاری از دانشجویان رنج تحقیق و پژوهش به خود نمی‌دهند و فارغ از عذاب‌وجدان و صرفا به دلیل تمکن‌مالی پایان‌نامه می‌خرند. برخی اساتید راهنما، مشاور و داوران هم به دلیل فقدان سامانه‌ای جامع، نبود وقت و عدم تخصص کافی متوجه جعلی بودن پایان‌نامه نمی‌شوند و در تدوین، ارائه و ارزیابی پایان‌نامه، دانشجویان خاطی را همراهی می‌کنند. موارد متعددی از لو رفتن پایان‌نامه‌های جعلی وجود ندارد، هر چند با وجود تکثر مراکز فروش‌ پایان‌نامه احتمال وجود تعداد قابل توجهی از پایان‌نامه‌های جعلی دور از ذهن نیست. حلقه گمشده نبود سامانه‌ای مشخص، کارآمد و سراسری برای کدگذاری، درج عناوین و اطلاعات تمام پایان‌نامه‌های ارائه شده در مراکز آموزش‌عالی کشور است. در حال حاضر تنها چند سامانه به این منظور وجود دارند که ثبت اطلاعات در آنها اختیاری است و اطلاعات پایان‌نامه‌ها معمولا توسط مسئولان دانشگا‌ه‌ها در آنها ثبت می‌شود.
تنظیم شیوه‌نامه برخورد با تخلفات علمی
لزوم وجود یک شیوه‌نامه برخورد با تخلفات علمی به شدت احساس می‌شود. اگر هزینه جعل پایان‌نامه را برای دانشجو و همچنین هزینه عدم تشخیص پایان‌نامه جعلی را برای داور،استاد راهنما و مشاور بالا ببریم افراد کمتری این تخلفات را انجام می‌دهند و داوران نیز با دقت‌نظر بیشتری پایان‌نامه‌ها را ارزیابی می‌کنند. در سال‌های اخیر موضوع برخورد با تخلفات علمی در مقطع تحصیلات‌تکمیلی با همکاری معاونت پژوهشی وزارت‌علوم، سازمان امور دانشجویان و دبیرخانه هیات‌انتظامی اساتید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و کار کارشناسی روی این شیوه‌نامه به اتمام رسیده و به وزارت علوم تقدیم شده است. در این شیوه‌نامه شدیدترین مجازات‌ها برای جعل پایان‌نامه در نظر گرفته شده است. تخلفات عنوان شده در این شیوه‌نامه انجام کوچک‌ترین سرقت علمی، عدم رعایت حقوق مولفان، ذکر نکردن عناوین و... است. برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شیراز به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی دانشجویان اقدام به طراحی نرم‌افزاری برای کنترل پایان‌نامه و مقالات علمی کرده‌اند. همه اساتید این دانشگاه ملزم به استفاده از این نرم افزار در هنگام بررسی مقالات پژوهشی و پایان‌نامه‌های دانشجویان شدند؛ این راه‌حل مناسب است اما کافی نیست.
راه‌های جلوگیری از پایان‌نامه‌فروشی
برخورد با افرادی که دست به فروش مقالات پژوهشی و پایان‌نامه‌های جعلی می‌زنند کافی نیست و به منزله اقدامی مقطعی است. داور نهایی احراز اصالت یک پایان نامه خود دانشگاه است و نهادهای خارجی راهی برای احراز تقلبی بودن پژوهش‌ها ندارند. باوجود کثرت موارد جعل پایان‌نامه و کپی‌برداری، رد پایان‌نامه در جلسه‌های داوری بسیار نادر است. در یک برنامه بلند‌مدت در کنار هر دانشگاه به حضور یک پژوهشگاه مستقل نیاز است تا عهده‌دار نظارت بر تصویب طرح‌های پژوهشی و تضمین کیفیت کارهای پژوهشی آن دانشگاه باشد. اگر چاپ مجلات‌تخصصی نیز به این پژوهشگاه‌ها واگذار شود، مقالات به‌طور جدی و بی‌طرفانه داوری می‌شوند. اکنون به هر استاد راهنما بر اساس تعداد پایان‌نامه‌هایی که دفاع کرده مبلغی پرداخت می‌شود، بنابراین عطش پذیرش راهنمایی پایان‌نامه‌ها زیاد است. گاهی تعداد پایان‌نامه‌های تحت راهنمایی یک استاد به اندازه‌ای بالاست که مشخص است به هیچ‌وجه فرصت خواندن این تعداد پایان‌نامه برای او وجود ندارد. برای حل این مشکل می‌توان راهنمایی پایان‌نامه را بخشی از وظایف اعضای هیات‌های ‌علمی دانشگاه‌ها قرار داد تا راهنمایی پایان‌نامه راهی برای کسب درآمد آنها نباشد. در این صورت قبولی یا رد پایان‌نامه برای استاد راهنما تفاوتی ندارد و دلیلی برای نمره ‌قبولی همه پایان‌نامه‌ها وجود ندارد. اگر متخصصان پژوهشگاه‌ها داوری مقاله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی را به عهده بگیرند، داوری‌ها جدی‌تر می‌شود و چنین داورانی معمولا فرصت و انگیزه بیشتری برای خواندن و یافتن نقاط ضعف پایان‌نامه‌ها را دارند.
ایجاد سیستم‌های سراسری نظارت
یک استاد دانشگاه و معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات با اشاره به لزوم نظارت بر بحث جعل پایان‌نامه‌ها می‌گوید: دو سامانه در حال حاضر در کشور وظیفه کدگذاری و ثبت پایان‌نامه‌ها را دارند، اما مساله صرفا وجود سامانه نیست. در دوره‌ای به دلیل اتخاذ و اعمال سیاست‌های اشتباه رشد کمی پذیرش دانشجو به ویژه در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی بالا رفت و بازنشستگی زودهنگام اساتید‌ مجرب‌ دانشگاهی سبب اعمال سیاست‌های نادرست در دوره تحصیلات‌تکمیلی شد. غلامرضا ظریفیان می‌افزاید: افزایش پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های پیام‌نور و آزاد، ایجاد پردیس‌ها در دانشگاه‌های دولتی، رشد دوره‌های شبانه، اجازه برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه‌های فاقد مجوزهای علمی لازم و اصرار دانشجویان برای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی عوامل‌اصلی ایجاد و توسعه مراکز‌ فروش پایان‌نامه هستند. معضل بیکاری دانشجویان را به ادامه تحصیلات‌ دانشگاهی تشویق کرد و به دلیل افزایش تعداد پایان‌نامه‌ها دقت لازم در هنگام بررسی آنها کاهش یافت و اساتید فرصت لازم را برای تایید صحت پایان‌نامه‌ها از طریق سامانه‌های موجود نداشتند. او می‌گوید: کاهش فرصت‌تامل استاد و افزایش تعداد پایان‌نامه سبب پدیده شوم سرقت علمی شد. افراد برای رسیدن به کار به‌دنبال تحصیل در دوره تحصیلات‌تکمیلی رفتند و دانشگاه‌های دولتی نیز به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌های کلاس‌های عملی و آزمایشگاهی ناچار به تاسیس پردیس‌های دانشگاهی شدند. ظریفیان می‌افزاید: به همین دلایل برخی دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، غیرانتفاعی و دولتی از لحاظ علمی توانایی لازم را برای ارائه پایان‌نامه ندارند و سرقت علمی می‌کنند. او تاکید می‌کند: در بسیاری از کشورهای دنیا، انجمن‌های‌علمی از جایگاهی غیردولتی و در عین‌حال موقعیت ویژه‌علمی برخوردار هستند و فعالیت‌های نهادهای‌علمی کشور را رصد می‌کنند. واگذاری بررسی فعالیت‌های دانشگاهی به این انجمن‌ها از کیان علمی کشور محافظت می‌کند و فقدان این سیستم در کشور سبب ضعف نظام‌عالی است. توجه و توسعه بیشتر به این انجمن‌ها جعل پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی را در دانشگاه‌ها متوقف می‌کند. جلوگیری از رشد بی‌رویه کمی دانشگاه‌ها، ادغام آنها با یکدیگر، مدیریت عملکرد دانشگاه‌هایی مانند پیام نور و آزاد، جلوگیری از ارائه تحصیلات‌تکمیلی در برخی دانشگاه‌های پیام‌نور و آزاد و استراتژی ویژه برای کیفیت‌بخشی به سطح نهادهای علمی می‌تواند به کاهش و رفع این مشکل کمک کند. او خاطرنشان می‌کند: معمولا اساتید از زمان استخدام پنج، شش سال در دوره کارشناسی‌ارشد تدریس می‌کنند و بعد به دوره دکترا می‌روند که این امر مطابق با معیارهای علمی جهانی است. از ورود دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی کاسته شده، اما در برخی دانشگاه‌های آزاد این تغییر صورت نگرفته است، به این دلیل تا رسیدن به شرایط قابل‌اطمینان و رسیدن به ثبات راه زیادی داریم و در حال حاضر با اعمال مکانیسم‌های حقوقی و نرم‌افزاری می‌توان جعل پایان‌نامه را به حداقل رساند. اگر خطایی از طرف دانشجو یا استاد مشاهده شد آنها باید وارد لیستی سیاه شوند و جامعه علمی هیچ ‌فرصتی را برای رشد و ترقی آنها فراهم نکند. هزینه حیثیتی این جرم باید زیاد شود و پذیرش افراد‌خاطی در عرصه‌های مختلف علمی باید سخت شود، این اقدامات عوامل بازدارنده‌ و پیشگیرانه‌ای در راستای جلوگیری از ارتکاب این جرم می‌شوند. وزارت علوم در عرصه نظارت بر پایان‌نامه‌ها گام‌های خوبی برداشته و امیدوارم شیوه‌نامه وزارت علوم این مشکل را رفع کند.

۹۶/۰۳/۲۴
۰۹:۴۲

پیشی گرفتن آموزش عالی پولی از رایگان

فرهیختگان آنلاین: آموزش عالی به سمت پولی شدن می‌رود، با وجود ثابت ماندن تقریبی ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه یا همان رایگان ظرفیت دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی، پیام‌نور، دانشگاه آزاد اسلامی و پردیس‌های خودگردان روبه فزونی است،آمارها نشان می‌دهد که از 750 هزار و 269 ظرفیت پذیرش در دوره کارشناسی سال 95، 129 هزار و 516 نفر در دوره روزانه، از 342 هزار و 516 نفر ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد سال 96، 52 هزار و 376 نفر در دوره روزانه و از 26 هزار و 599 ظرفیت پذیرش در دوره دکتری سال 96، 9 هزار و 340 در دوره روزانه قبول می‌شوند.
بنابراین تنها 15 درصد در دوره کارشناسی 95، 13درصد در دوره کارشناسی ارشد 96 و 26 درصد دوره دکتری 96 داوطلبان پذیرش شده می‌توانند در دوره‌های روزانه درس بخوانند. به این ترتیب میانگین پذیرش در دوره روزانه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشخص می‌کند که تنها 15 به صورت رایگان درس بخوانند.
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی 95
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره کارشناسی ارشد 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت دوره دکتری 96
نسبت پذیرش روزانه به کل ظرفیت سه دوره تحصیلی
کسری بودجه دانشگاه‌ها بهانه‌ای برای فروش آموزش
به نظر می‌رسد یکی از دلایل پولی شدن آموزش کسری بودجه دانشگاه‌هاست. در این زمینه فریده اولادقباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس گفت: «دانشگاه‌ها به دلیل کمبود بودجه به سمت جذب دانشجوی دارای شهریه می‌روند و به نوعی آموزش عالی به سمت پولی شدن است.»
او افزود: «البته در این میان ایجاد و احداث بی‌حساب و کتاب دانشگاه‌های جدید معنایی ندارد چراکه اگر قرار است مشکل دانشگاه‌ها با جذب دانشجوی پولی حل شود نباید بی‌برنامه واحدهای دانشگاهی جدید ایجاد شود.»
با وجودی که دریافت شهریه می‌تواند بخش مهمی از کسری بودجه دانشگاه‌ها را تامین کند ولی این روزها تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد پارک‌های علم و فناوری بسیار بر سر زبان‌هاست که می‌توان از آن برای حل معضل کمبود بودجه بهره گرفت. در این باره عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است که دانشگاه‌ها نباید به این سمت بروند که صددرصد کسری بودجه خود را از جذب دانشجوی پولی تامین کنند، بلکه راه‌های دیگر مانند ارتباط با صنعت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند درآمد مناسبی برای دانشگاه‌ها به ارمغان آورد.
اولادقباد تاکید کرد رایگان نگه‌داشتن آموزش عالی یکی از دغدغه‌های اصلی و اولویت‌ مهم جمهوری اسلامی ایران است، با این حال پولی‌شدن دانشگاه‌ها امروز در جهان دنبال می‌شود ولی این پولی شدن صرفا فروش آموزش نیست.
همچنین محمد قمی عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز بر این باور است که کسری بودجه دانشگاه‌ها را به سمت پولی کردن آموزش عالی کشانده است. او در این باره گفت: «وزارت علوم برای جبران معضل کسری بودجه دانشگاه‌ها به دنبال پولی شدن آموزش رفته است و از دانشگاه‌ها می‌خواهد که ظرفیت‌های جذب دانشجو در این دوره‌ها را افزایش دهد.»
خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها یا شهریه‌گرایی
خصوصی‌سازی یکی دیگر از تاکیدات قمی است که درباره آن گفت: «خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها سیاست مهمی است که باید دنبال شود چرا که اینگونه دانشگاه‌ها استقلال بیشتری به دست می‌آورند، ولی این خصوصی‌سازی فقط دریافت شهریه از دانشجویان نیست بلکه خصوصی‌سازی باید به معنای واقعی دنبال شود.»
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: «هدف دریافت شهریه برای جبران کسری بودجه باعث شده که دانشجویان با هر کیفیتی فارغ‌التحصیل شوند.»
قمی ادامه داد: «الگوی دانشگاه‌های موفق جهان نشان می‌دهد که آن‌ها نه تنها به فکر دریافت شهریه صرف نیستند بلکه در مسیر ارتباط با صنعت و ایجاد صنایع نوآورانه هستند و به این طریق بودجه مناسبی را کسب کرده‌اند.»
با این حال به نظر می‌رسد که پولی‌شدن آموزش به بهانه خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها در دستور کار جدی مسئولان قرار گرفته است و آنگونه که آمارها نشان می‌دهد دیگر حتی نسبت آموزش رایگان به پولی به 20درصد هم نمی‌رسد. همانطور که گفته شد اکنون تنها 15درصد آموزش عالی رایگان است.
رویه‌ای که حتی دانشجویان و کارشناسان آموزش عالی را نگران به صفر رسیدن سهم آموزش عالی رایگان کرده است. حتی کارشناسانی که با خصوصی‌سازی آموزش عالی موافق‌اند هم معتقدند نباید این خصوصی‌سازی شکل فروش آموزش به خود بگیرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۹:۲۲

جشنواره نقش تن‌پوش در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر از حضور طرح‌های برگزیده بخش ایثار و شهادت پنجمن جشنواره نقش تن‌پوش در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن خبر داد.

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: الهام زایجانی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هنر به خبرنگار هنرآنلاین، گفت: پنجمین جشنواره نقش تن‌پوش در بخش عفاف و حجاب بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن حضور دارد و غرفه جهاد دانشگاهی هنر با ارائه طرح‌های برگزیده بخش ایثار و شهادت در میان غرفه‌های تبلیغی ترویجی عفاف و حجاب خودنمایی می‌کند.
او افزود: این بخش از نمایشگاه با حضور تولیدکنندگان و ترویج‌دهندگان حجاب در کشور برگزار شده که غرفه جهاد دانشگاهی هنر با ارائه آثار هنری و خلاقیت‌های اسلامی ایرانی به جمع دیگر مؤسسات و فعالان حوزه حجاب و عفاف پیوسته است.
زایجانی تصریح کرد: غرفه جهاد دانشگاهی واحد هنر و جشنواره نقش تن‌پوش در شبستان 1 رواق غربی مصلی از 8 تا 26 خردادماه از ساعت 17 تا 24 میزبان علاقه مندان است.
جشنواره نقش تن‌پوش، تلاشی برای الگو سازی و ترویج استفاده از طرح‌ها و نقش‌های ایرانی و اسلامی متناسب با فرهنگ و نیاز جامعه در انواع لباس‌ها و ترغیب هنرمندان جوان به طراحی و خلق تصاویر زیبا بر روی تن پوش یا همان تی شرت ساده است که تاکنون طی 5 دوره متمادی برگزار شده است.
پنجمین جشنواره نقش تن پوش امسال در بخش‌ مسابقه با محوریت موضوعی زندگی شهری، ایثار، شهادت، انقلاب اسلامی و موضوعات آزاد و در بخش جنبی شامل برگزاری نشست‌های تخصصی و برگزاری نمایشگاه آثار طراحان و هنرمندان خلاق در زمینه طراحی تن پوش برگزار شد.
پنجمین جشنواره نقش تن پوش با همکاری کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی وزارت ارشاد، ستاد توسعه فناوری نرم و هویت ساز ریاست جمهوری، وزارت علوم فناوری و تحقیقات و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به دبیری الهام زایجانی، معاون فرهنگی جهاد هنر برگزار شد.

۹۶/۰۳/۲۴
۱۰:۳۶