نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114890
 • تمام سکه (طرح جدید) 1193000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1177000
 • نیم سکه 640000
 • ربع سکه 342000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3808
 • یورو 4120
 • پوند 4820
 • صد ین 3380
 • درهم امارات 1060
 • لیر ترکیه 1073
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 5 Arrow up
  دلار 32392
 • 82 Arrow up
  یورو 34283
 • 229 Arrow up
  پوند 40379
 • 42 Arrow up
  فرانک 32202
 • 211 Arrow up
  صد ین 28343
 • 0
  درهم امارات 8820

فرهادی : توسعه رشته های علوم و فنون دریایی در دستور کار وزارت علوم است

بندرعباس - ایرنا - وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه رشته های علوم و فنون دریایی با توجه به ظرفیت مناسب کشور از نظر دریایی در دستورکار این وزارت خانه قرار دارد.

محمدفرهادی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دانشگاه ها و دانشکده های تخصصی علوم دریایی و مراکز علمی تحقیقاتی دریایی موجود ، شرایط مناسبی برای این امر فراهم کرده است.
وی ادامه داد : کشتی تحقیقاتی که امروز بهره برداری از آن آغاز شد نشانه توجه وزارتخانه به تحقیقات و آموزش دریایی است.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: کاوشگر خلیج فارس امکان تحقیقات دریایی در زمینه های گوناگون را فراهم کرده که بهره گیری از آن دانش دریایی ایران را افزایش می دهد.
وی اظهار داشت: دستگاه های مختلف می توانند سفارش تحقیق های خود را به سازمان اقیانوس شناسی داده و بدین وسیله از کاوشگر خلیج فارس استفاده کنند.
وی اشاره کرد: کشتی یاد شده در زمینه های زیست دریا ، فیزیک دریاط شیمی دریا ، ژئوفیزیک دریا ، هواشناسی دریا و نقشه برداری دریایی فعالیت کند.
وزیر علوم و تحقیقات و فناوری به منظور افتتاح نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی کشور در بندرعباس به نام کاوشگر خلیج فارس و همچنین افتتاح مرکز آپا در دانشگاه هرمزگان و نشست با مسئولان این دانشگاه سفر یک روزه به هرمزگان داشته است.
3219/7195/6048 /1484
خبرنگاران : عزت الله معمارباشی ؛ رقیه غلامی زاده ** انتشار دهنده : اصغر رضاخانی

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۲۱

وزیر علوم؛ ساخت کاوشگر دریایی تجربه ای موفق در راستای خودباوری است

خبرگزاری شبستان: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ساخت کاوشگر دریایی به عنوان تجربه ای موفق در راستای خودباوری یادکرد و ساخت این شناور تحقیقاتی را نشان دهنده ظرفیت علمی، فنی و تکنولوژی داخلی دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، دکتر محمد فرهادی در آیین به آب اندازی کاوشگر دریایی خلیج فارس، ساخت این شناور را آغازگر انجام پژوهش های راهبردی در حوزه اقیانوس شناسی برشمرد و گفت: پژوهش در حوزه دریا و اقیانوس شناسی از دانش های بنیادین و مهم روز جهان محسوب می شود و با توجه به ظرفیت های دریایی در کشور باید تلاشمان در این حوزه بیشتر شود.
 
وی، توسعه رشته های آموزشی حوزه دریایی را از برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ذکر کرد و افزود:  اجرای برنامه های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی از دیگر برنامه های این وزارتخانه است.
 
دکتر فرهادی با قدردانی از معاونت غلمی و فناوری ریاست جمهوری و مجتمع دریایی شهید درویشی برای همکاری در ساخت این کاوشگر، بیان کرد: شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی خلیج فارس از این توان برخوردار است که تا برد سه هزار مایلی نیز به برنامه های تحقیقاتی بپردازد.
 
وی عنوان کرد: نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس شناسی خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی، علوم اقیانوسی نظیر زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
 
 
 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۵۵

وزیر علوم: کاوشگر خلیج فارس مجهز به تجهیزات پیشرفته است

بندرعباس- وزیر علوم از کاوشگر خلیج فارس به عنوان یکی از دستاوردهای مهم علمی ایران نام برد و گفت: این کاوشگر به تجهیزات پیشرفته مجهز است.

به گزارش خبرنگار مهر، شناور کاوشگر خلیج فارس اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و استاندار هرمزگان در بندرعباس به آب انداخته شد..
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش ازظهر سه شنبه در مراسم افتتاح این شناور، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود.
وی ادامه داد: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد.
فرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه هایی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی را مدنظر دارد، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۳:۳۳

با حضور وزیر علوم: نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در حوزه مدیریت سبز در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد

به منظور ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در زمینه انرژی،آب و حفظ محیط زیست ، نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی - پژوهشی در حوزه مدیریت سبز با حضور دکتر محمد فرهادی،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر فرهادی ضمن بازدید از این نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها را تحول قابل توجهی در جهت پیشرفت و توسعه کشور خواند.
این نمایشگاه که در محوطه مجلس شورای اسلامی برپا شده است، در ادامه نمایشگاه هفته پیش در محل سازمان برنامه و بودجه است که با حضور ۳۰ دانشگاه منتخب براساس شاخص‌های تعریف شده ازسوی اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه مدیریت سبز همچون انرژی‌های تجدید‌پذیر، بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند و کاهش آلودگی های محیط زیست برنامه ریزی شد که از میان آن‌ها ۱۵ دانشگاه جهت شرکت در نمایشگاه مجلس شورای اسلامی برگزیده شدند.
گفتنی است این نمایشگاه که به همت اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شده است، تا ۲۶ بهمن ماه در محل مجلس شورای اسلامی برای بازدید نمایندگان برپاست.
 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۳:۳۹

وزیر علوم: کاوشگر خلیج فارس آغازگر پژوهش‌های دریایی است

بندرعباس - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با به آب اندازی و بهره برداری کاوشگر خلیج فارس شاهد افزایش پژوهش های دریایی حتی در آبهای بین المللی خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی ظهر سه شنبه در مراسم بهره‌برداری از کاوشگر خلیج فارس در بندرعباس با بیان اینکه این کاوشگر به دست متخصصان و دانشگاهیان کشور ساخته شده است، بیان داشت: کاوشگر دریایی یک ظرفیت علمی، فنی و تکنولوژیکی برای پژوهشگران و محققین کشور است. این کاوشگر می تواند دستاوردهای علمی خوبی در حوزه دریا برای جمهوری اسلامی داشته باشد.
وی عنوان کرد: دانشگاه ها و پژوهشگران می توانند مقالات و تحقیقات خوبی در عرصه دریاشناسی و اقیانوس شناسی داشته باشند و با حضور در ابهای دور و بین المللی دستاوردهای علمی مناسبی را به ارمغان بیاروند.
وی اظهارداشت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کامل برخوردار است، و می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این شناور توان عملیاتی بالایی دارد و قادر است تا با برد بیش از ۳ هزار مایل دریایی، میزبان انجام برنامه‌های تحقیقاتی ویژه‌ای باشد.
فرهادی همین طور از پیگیری برای اختصاص اعتبارات ویژه‌ای به منظور تجهیز هر چه بیشتر این شناور به ابزار علمی روز دنیا به منظور انجام پروژه‌های تحقیقاتی اشاره و ابراز امیدواری کرد که روند اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در کشور با جدیت هر چه بیشتری از سوی فعالان علمی و دانشگاهی کشور دنبال شود.
به گفته وی، کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۰۱

وزیر علوم: توسعه رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های وزارت علوم است

وزیر علوم گفت: توسعه فعالیت ها علمی و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم این وزارتخانه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، محمد فرهادی در مراسم بهره برداری از شناور کاوشگر خلیج فارس و اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران گفت: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت می کند.
وی افزود: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلان مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه این وزارتخانه برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: در این زمینه ها برنامه های آموزشی و تحقیقاتی را اجرا می کنیم.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۵۲

اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ایران به آب انداخته شد محمد فرهادی: پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قرار دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از توسعه فعالیت‌ها و رشته‌های آموزشی مرتبط با دریا به عنوان برنامه‌های مهم این وزارت‌خانه نام برد و از اجرای برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی مربوط با پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره‌برداری رسید.
فرهادی در مراسم بهره‌برداری از این شناور گفت: «کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه‌هایی چون زیست‌شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت می‌کند.»
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه‌های کاملی برخوردار است که می‌تواند در زمینه‌های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.»
او افزود: «وزارت علوم برنامه‌های مهمی در زمینه پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی را در دستور کار خود قرار داده است و در این زمینه‌ها هم برنامه‌های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا می‌کنیم.»
فرهادی گفت: «توسعه فعالیت‌ها و رشته‌های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه‌های وزارت علوم است.»

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۵۷

پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم

وزیر علوم تاکید کرد، توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است و پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قراردارد.

به گزارش گروه دانشگا ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، فناوری و تحقیقات صبح امروز در مراسم بهره برداری از شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، گفت: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
وزیر علوم ادامه داد: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
فرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، گفت: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
او افزود: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی
204/200

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۱۳

فرهادی: پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قراردارد

خبرگزاری آریا - دکتر محمد فرهادی ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است و پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قراردارد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی صبح امروز در مراسم بهره برداری ازشناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
وزیر علوم در ادامه گفت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
دکترفرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
گفتنی است شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۵۶

وزیر علوم : رشد علمی ایران حدود سه برابر میانگین جهان است

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درمراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت : در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است این میزان برای کشور ما برابر با هفده و نیم درصد اعلام شده که حدود سه برابر میانگین جهان است و رشد کمّی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر فرهادی در این مراسم با بیان اینکه، افزایش تعاملات علمی بین‌المللی یکی از ثمرات جشنواره خوارزمی است، اظهار داشت: این جشنواره‌ها سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود و مهمانانی که به این گونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ما آشنا می‌شوند و به شناخت تازه‌ای از ایران و شگفتی‌های توسعه علمی این کشور می‌رسند.
وزیر علوم در ادامه افزود: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند، نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیّت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند ودر ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده اند.
وی در ادامه گفت: این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.
دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است، اظهار داشت: بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است و جای تردید نیست که اگربخواهیم رشد کنیم، قدرتمند شویم و اگر می‌خواهیم مستقل و پیشرو باشیم، باید عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو و تلاشگر داشته باشیم.
وزیرعلوم افزود: ما بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم و لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا می‌دارد که بزرگ تر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.
دکتر فرهادی در ادامه گفت: به همین دلیل در ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی تاکید می‌کنیم، استادان، صاحبنظران و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان امر آموزش و پژوهش که وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد، به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و متعهد است تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی، دانش‌آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی اجتماعی فرهنگی و آسایش مردمان خود نقش موثر داشته باشند.
وزیر علوم با بیان اینکه رتبه ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی اس آی رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلامی رتبه اول است، گفت: ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه‌بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند و در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات از سوی این شرکت‌ها صورت گرفته است.
دکترفرهادی گفت: اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد و از نظر شاخص جهانی نوآوری هم رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقا یافته است.
گفتنی است در اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۳ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی به عنوان برگزیده معرفی شدند و صاحبان آنها جوایز، لوح و تندیس این جشنواره را از وزیر علوم دریافت کردند.
 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۱

وزیر علوم خبر داد؛ پایش سالانه علوم انسانی در کشور/ حمایت مالی از نشریات علوم انسانی

وزیر علوم گفت: برنامه داریم بر اساس نتایج آثار ارسالی به جشنواره فارابی علوم انسانی را به صورت سالانه پایش و ارزیابی کنیم.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مهر ، محمد فرهادی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران گفت: با همکاری دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی شبکه نخبگان علوم انسانی شکل گرفته است و برنامه داریم بر اساس نتایج و دستاوردهای این جشنواره به صورت سالیانه علوم انسانی را در کشور پایش و ارزیابی کنیم.
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی با هدف دستیابی به رشد علوم انسانی برگزار می شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره می تواند بر اساس ارزیابی ها برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در کشور ارائه کند.
وزیر علوم با بیان اینکه 47 تا 50 درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر کمیت در حوزه علوم انسانی دستاوردهای خوبی داریم و برنامه داریم با استفاده از ظرفیت های کمی در این حوزه به هدفمندسازی علوم انسانی کمک کنیم.
فرهادی با اشاره به برنامه های وزارت علوم برای بومی سازی علوم انسانی تاکید کرد: از سال 94 شورای پژوهش و فناوری علوم انسانی در این وزارتخانه با هدف تولید علم نظریه پردازی حرکت در مرزهای دانش و ورود فناوری به علوم انسانی آغاز به کار کرده است.
وزیر علوم اظهار داشت: این شورا آیین نامه هدفمندسازی رساله ها و پایان نامه های دانشجویان را تدوین کرده است تا بر اساس آن بتوانیم به کاربردی سازی و هدفمندسازی علوم انسانی دست یابیم.
فرهادی با بیان اینکه 661 نشریه علمی کشور در حوزه علوم انسانی موجود است، خاطرنشان کرد: 5 نشریه علمی فارسی زبان علوم انسانی کشور در پایگاه اس کوپوس نمایه شده است.
وی عنوان کرد: شیوه نامه حمایت مالی از نشریات علوم انسانی نیز تدوین شده است.
وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر 7 مرکز رشد علوم انسانی در کشور مجوز دریافت کرده اند که این مراکز در حوزه های صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنر قرآنی است.
فرهادی تاکید کرد: 40 واحد پژوهشی نیز در کشور با محوریت علوم انسانی مجوز دریافت کرده اند./1325//102/خ

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۸

وزیر علوم خبرداد برنامه وزارت علوم برای توسعه رشته های آموزشی مرتبط با دریا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه فعالیت‌ها و رشته‌های آموزشی مرتبط با دریا نیز از برنامه های مهم وزارت علوم است.

به گزارش ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران ، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود.
وی ادامه داد: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد.
فرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه هایی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی را مدنظر دارد، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
به گزارش ایسنا، شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر جاسم جادری استاندار هرمزگان در بندرعباس افتتاح شد. این شناور توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی احداث شده و با بهره برداری از آن، کشور ما برای نخستین بار توانایی تحقیقات در آب های عمیق اقیانوسی را به دست آورده است.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۹

وزیر علوم خبر داد توسعه رشته های آموزشی مرتبط با دریا

خبرگزاری میزان- وزیر علوم گفت: توسعه فعالیت ها علمی و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمد فرهادی در مراسم بهره برداری از شناور کاوشگر خلیج فارس و اولین  شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران گفت: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت می کند.
وی افزود: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلان مورد استفاده قرار گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه این وزارتخانه برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: در این زمینه ها برنامه های آموزشی و تحقیقاتی را اجرا می کنیم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۲۵

تاکید وزیر علوم بر افزایش سه درصدی سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی

بندرعباس - ایرنا - وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: براساس برنامه ششم توسعه سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی باید به سه درصد برسد.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی روز سه شنبه در آئین بهره برداری از مرکز تخصصی آپا دانشگاه هرمزگان در پاسخ به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای همین منظور بودجه سال آینده بخش آموزش، تحقیقات و فناوری با توجه به شرایط و امکانات موجود کشور رشد خوبی داشته است.
وی ادامه داد: اعتبارهای خاصی برای تامین تجهیزات علمی و آزمایشگاهی برای سال آینده دیده شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ساختمان پارک علم و فناوری استان هرمزگان نیز یادآورشد: برای راه اندازی پارک علم و فناوری استان اقدام هایی شده و دانشگاه هرمزگان و استانداری هم کمک کرده اند.
فرهادی تصریح کرد: کمبود اعتباری وجود دارد که در سال جاری و آینده کمک می شود تا پارک علم و فناوری هرمزگان تکمیل و این پارک در ساختمان خود مستقر شود.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که براساس برنامه وزارت راه و شهرسازی 5 هکتار زمین برای تاسیس پارک علم و فناوری هرمزگان اختصاص می یابد، یادآور شد: پارک های علم و فناوری حداقل به 20 هکتار زمین نیاز دارند که این موضوع را پیگیری می کنیم تا مشکل ریشه ای حل شود.
وی اضافه کرد: برای رفع مشکل زمین پارک علم و فناوری هرمزگان و سایر نقاط کشور با وزارت راه و شهرسازی مذاکره و مکاتبه صورت گرفته و درحال پیگیری است.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یادآور شد: مرکز تخصصی آپا و داده های توسعه اینترنت دانشگاه هرمزگان که در راستای ماموریت رفع نیازهای استان فعالیت می کند امروز ارتقاء یافت و البته نیازهایی نیز دارد.
فرهادی ادامه داد: طرح های احداث دانشکده های مختلف دانشگاه هرمزگان پیشرفت های خوبی از 65 درصد تا 95 درصد داشته اند که برای تکمیل آنها کمک می شود.
3219/6048 خبرنگار: عزت الله معمارباشی* انتشار دهنده:علی شریفی

۹۵/۱۱/۲۶
۱۷:۰۰

بهره برداری از دو طرح فناوری در دانشگاه هرمزگان با حضور وزیر علوم

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دو طرح مرکز آپا و ارتقای مرکز داده های دانشگاه هرمزگان با اعتبار 800 میلیون تومان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس، مرکز آپا در ساختمانی با زیربنای 300 متر ساخته شده است.
در این مرکز فعالیت های رایانه ای پایش و رصد و مشکلات احتمالی، اطلاع رسانی و رفع می شود.
در این مرکز هشت نفر نیرو مشغول به کار هستند که چهار نفر از این افراد، اعضای هیئت علمی دانشگاه هرمزگان هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم بهره برداری از این طرح ها گفت: رشته های تخصصی مانند علوم و فنون دریایی منطبق با نیازهای منطقه است.
محمد فرهادی افزود: ماموریت های دانشگاه هرمزگان در حوزه نیازهای استان است
وی گفت: در حال رایزنی برای حل مشکل کمبود زمین پارک علم و فناوری هرمزگان هستیم و حداقل زمین لازم برای پارک علم و فناوری 20 هکتار است.
فرهادی گفت: در برنامه ششم توسعه، به بخش علوم و تحقیقات توجه شده است
وی گفت: در پایان این برنامه باید سهم علوم و تحقیقات در تولید ناخالص ملی به حداقل سه درصد برسد.
 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۷:۱۴

لزوم پیگیری مسؤولان استان هرمزگان نسبت به توسعه فعالیت‌های علمی دریامحور از وزیر علوم

مسؤول سازمان بسیج اساتید هرمزگان پیگیری مسؤولان استانی نسبت به توسعه آموزش، پژوهش و فناوری دریایی را جزئی از جریان مطالبه‌گری مردم و نخبگان استان از وزیر علوم دانست.

احسان کامرانی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس ضمن تقدیر از حضور میلیونی ملت ایران و به ویژه مردم استان هرمزگان در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن اظهار داشت: گویا ترامپ و هم‌پیمانانش هنوز ملت ایران را نشناخته است، او باید بداند که تهدید ایرانیان، کار را برایش سخت‌تر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ملت انقلابی ایران هرگز زیر بار حرف زور نمی‌روند، افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی، ملت ایران پس از 38 سال تحریم‌های ناجوانمردانه، قله‌های پیشرفت و ترقی را طی کرده‌اند و به لطف خدا، قطار انقلاب در حال حرکت است و کسانی که از آن پیاده شوند سخت پشیمان خواهند شد.    
مسؤول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان با اشاره به سفر امروز وزیر علوم به بندرعباس گفت: خوشبختانه وزیر علوم تحقیقات و فناوری در افتتاح کشتی پژوهشی خلیج فارس در بندرعباس، کار مسؤولان استان را در توسعه دریامحور راحت‌تر کرد و شاید مطالبه و دلایل توسعه دانشگاه علوم و فنون دریایی از سوی وی، انگیزه بیشتری به مسؤولان هرمزگان بدهد.
کامرانی اضافه کرد: این فرصت مناسبی برای پیگیری این مهم از سوی استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواهد بود تا طرح توسعه دانشگاه علوم و فنون دریایی و یک پژوهشگاه راهبردی دریایی را در استان هرمزگان توسط دولت یازدهم تهیه و مجوز آن را از دفتر گسترش وزارت علوم کسب کند.
استاد دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان عنوان داشت: با عنایت به بازدید وزیر علوم از منطقه ساحلی و تأکید وی بر گسترش آموزش‌ها، پژوهش‌ها و فناوری‌های دریایی، امروز کار را برای مسؤولان استانی برای کسب مجوز راحت‌تر کرده است.
مسؤول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان در پایان سخنانش افزود: متولیان امر با تلاش و همت بلند و نگاه به چشم‌انداز آینده استان می‌توانند افتخار بزرگی در دوره مدیریتی خود به ثبت برسانند تا در پیشگاه خداوند متعال و مردم و جوانان استان هرمزگان سربلند و سرفراز شوند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۷:۳۳

وزیر علوم: سهم سه درصدی پژوهش در تولید ناخالص ملی برای پایان برنامه ششم توسعه

بندرعباس - ایرنا - وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: براساس برنامه ششم توسعه سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی باید به سه درصد برسد.

به گزارش ایرنا ، محمد فرهادی سه شنبه در آئین بهره برداری از مرکز تخصصی آپا دانشگاه هرمزگان در پاسخ به خبرنگار ایرنا اظهار داشت : برای همین منظور بودجه سال آینده بخش آموزش ، تحقیقات و فناوری با توجه به شرایط و امکانات موجود کشور رشد خوبی داشته است.
وی ادامه داد: اعتبارهای خاصی برای تامین تجهیزات علمی و آزمایشگاهی ارزی و ریالی خوبی برای سال آینده دیده شده است.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص ساختمان پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: برای پارک علم و فناوری استان اقدام هایی شده و دانشگاه هرمزگان و استانداری کمک کرده اند.
فرهادی ابراز داشت: کمبودهای اعتباری وجود دارد که در سال جاری و آینده کمک می شود تا پارک علم و فناوری هرمزگان تکمیل و این پارک در ساختمان خود مستقر شود.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که براساس برنامه وزارت راه و شهرسازی 5 هکتار زمین به پارک ها اختصاص می یابد ، یادآور شد: پارک های علم و فناوری حداقل به 20 هکتار زمین نیاز دارند که این موضوع را پیگیری می کنیم تا مشکل ریشه ای حل شود.
وی اضافه کرد: برای رفع مشکل زمین پارک علم و فناوری هرمزگان و سایر نقاط کشور با وزارت راه و شهرسازی مذاکره و مکاتبه صورت گرفته و درحال پیگیری است.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یادآور شد: مرکز تخصصی آپا و داده های توسعه اینترنت دانشگاه هرمزگان که در راستای ماموریت رفع نیازهای استان فعالیت می کند امروز ارتقاء یافت ، البته نیازهایی نیز دارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: طرح های احداث دانشکده های مختلف دانشگاه هرمزگان پیشرفت های خوبی از 65 درصد تا 95 درصد داشته اند که برای تکمیل آنها کمک می شود.
3219/6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده : خلیل تنیده

۹۵/۱۱/۲۶
۱۹:۱۴

دود سیگار در چشم دانشجویـان

مصرف 8 درصدی سیگار بین دانشجویان کشور؛ این آماری رسمی است که هفته گذشته از سوی رئیس سازمان امور دانشجویان کشور اعلام شد و نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشت.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،    رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به میزان و نحوه استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها گفت: بحث استعمال دخانیات بین دانشجویان را باید به دو صورت تفننی و مداوم مورد بررسی قرار داد، اما در مجموع مصرف مداوم دخانیات بین دانشجویان نگران‌کننده است، زیرا براساس نظرسنجی اردیبهشت امسال، حدود 8 درصد دانشجویان به طور مداوم سیگار مصرف می‌کنند و نظرسنجی بعدی اوایل سال آینده انجام خواهد گرفت.
 
دستورالعمل‌های ویژه برای مقابله
 
مصرف مداوم سیگار بین دانشجویان مورد توجه محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم قرار گرفت و او به عنوان بالاترین مقام نظام آموزش عالی کشور با تاکید بر پیگیری جدی وزارت علوم بر گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات از تهیه دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای رسیدن به این هدف خبر دارد. موضوعی که مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم هم آن را در گفت‌وگو با جام‌جم تائید می‌کند. حمید یعقوبی از پیوستن دانشگاه‌های ایرانی به نهضت جهانی دانشگاه عاری از دخانیات خبر می‌دهد و به ما می‌گوید: پس از ابلاغ این طرح در دانشگاه‌ها نباید سیگار کشیده شود و هیچ اثری از اعتیاد در دانشگاه‌ها نباید وجود داشته باشد.
 
یعقوبی در توضیح بیشتر می‌گوید: خط‌مشی وزارت علوم درباره دخانیات مشخص است. این موضوع بحث قدیمی شوراهای انضباطی است و از سال‌ها قبل هم مورد توجه بوده، اما رویکرد جدید این است که بیاییم از خود دانشگاهیان طلب حمایت کنیم و با مشارکت خود قشر دانشگاهی به مبارزه با استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها و همچنین به پیشگیری و درمان این مطلب بپردازیم.
 
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم با اشاره به طرح بدیع یا برنامه دانشگاه‌های عاری از دخانیات می‌گوید: این برنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و در این ابلاغیه نمونه‌ای از خط‌مشی و سیاست دانشگاه‌ها درخصوص بحث عدم مصرف دخانیات تدوین و به دانشگاه‌ها ارسال شده است. یعقوبی از اعلام آمادگی 33 دانشگاه مطرح کشور برای اجرای طرح بدیع خبر می‌دهد و می‌گوید: از زمانی‌که این شیوه‌نامه ابلاغ شده تا این لحظه، 33 دانشگاه از جمله دانشگاه‌های تهران، اصفهان و... برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با این دانشگاه‌ها هستیم. البته پیش‌بینی ما این است که این تعداد بیشتر هم بشود.
 
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم در توضیح خط‌مشی‌های تعیین شده در طرح بدیع می‌گوید: در این خط مشی پیشنهاد ما این بود که اولا دانشگاه‌ها به ممنوعیت کامل مصرف هر گونه مواد دخانی در محیط دانشگاه یا محیط‌های متعلق به دانشگاه اعم از تحت مالکیت، تحت اجاره و در قرارداد پایبند باشند. به‌طوری‌که این ممنوعیت هم برای دانشجو باشد، هم استاد، هم کارمند و هم پیمانکاران و کسانی که به هر دلیلی وارد محیط دانشگاه‌ها می‌شوند. همچنین این ممنوعیت باید در همه محیط‌های دانشگاهی یعنی هر نوع فضایی که در دانشگاه وجود دارد چه فضای مسقف، چه فضای روباز، ثابت، متحرک، کلاس، راهرو، اتاق، راه‌پله، پشت‌بام، زیرزمین، پیاده‌رو، کارگاه، کتابخانه، زمین ورزشی، پارکینگ و... اعمال شود.
 
این خط‌مشی اصلی است که وزارت علوم برای دانشگاه‌ها تعیین کرده است، با این حال یعقوبی می‌گوید: البته ما پیش‌بینی کردیم که بحث خرید و فروش و عرضه مواد دخانی هم در فضای دانشگاه‌ها ممنوع باشد، گرچه این مورد در کشور ما فراوانی ندارد، اما باز هم مدنظر قرار گرفته؛ همین طور پیش‌بینی شده که گرفتن تبلیغات یا حمایت‌کردن از شرکت‌های دخانیات در هر فعالیت فرهنگی، ورزشی یا کنگره‌ها، سمینار‌ها و المپیادها برای دانشگاه‌ها ممنوع باشد.
 
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم از تسهیلات در نظر گرفته برای اجرای این طرح خبر می‌دهد و می‌گوید: وقتی دانشگاه‌ها برای اجرای طرح بدیع اعلام آمادگی کردند، آن وقت در خدمات مشاوره و ترک به صورت رایگان به آنها کمک می‌شود.
 
یعقوبی ادامه می‌دهد: بعد از اجرای این طرح، موضوع به همه ارکان دانشگاه در مکان‌های مختلف اطلاع‌رسانی می‌شود و بعد از این مدت انتظار می‌رود دانشگاهیان قبل از ورود به دانشگاه، سیگارشان را خاموش کنند. البته این کف انتظار و کمینه هدف ماست و حداکثر انتظار داریم همه بکوشند سیگارشان را ترک کنند و البته از گرایش افراد جدید هم به سیگار جلوگیری شود.
 
شروع فرهنگسازی از دوران قبل از دانشگاه
 
گرایش و مصرف 8 درصد دانشجویان کشور به دخانیات موضوعی است که وقتی آن را با دکتر حسن آذری‌پور، عضو کمیته کشوری کنترل مصرف دخانیات وزارت بهداشت در میان می‌گذاریم، می‌گوید:
 
مطالعات جهانی نشان می‌د‌هد جمعیت تحصیلکرده نیز به اندازه جمعیت عمومی کشور دخانیات مصرف می‌کنند.
 
آذری‌پور ادامه می‌دهد: طبق مطالعات انجام شده، ‌جمعیت عمومی آماری نزدیک به 12 درصد مصرف دخانیات دارد و مقایسه این دو رقم ما را به این نتیجه می‌رساند که جمعیت دانشجویی کشور نسبت به جمعیت عمومی کمتر به دخانیات گرایش دارد و این می‌تواند خبر خوبی باشد، با این حال باید برای کاهش این آمار هم تلاش کرد. این عضو کمیته کشوری کنترل مصرف دخانیات می‌گوید: باید به این نکته دقت کنیم که بسیاری از دانشجوها قبل از این که وارد دانشگاه شوند، مصرف سیگار را شروع کرده‌اند. درصد بالایی از آنها در دوران دبیرستان اولین تجربه سیگار‌کشیدن را داشته‌اند به همین دلیل بحث آگاه‌سازی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هر قدر جوان‌ها آگاهی‌شان نسبت به مخاطرات استعمال دخانیات بیشتر شود، می‌توانیم این آمار را کاهش دهیم.
 
آذری‌پور تاکید می‌کند: علاوه بر دانشگا‌ها بهتر است مدارس هم تحت پوشش فعالیت‌های مبارزه با دخانیات قرار بگیرند، چراکه پایه ورود به دانشگاه‌ها هستند و تا حدود زیادی می‌توانند با آموزش و فرهنگسازی این آمار را پایین بیاورند.
 
عوامل گرایش به سیگار
 
تب مصرف دخانیات به همان میزان که در سال‌های اخیر در کشور بالا رفته، به همان میزان هم مراکز علمی و آموزشی را در تسخیر خود درآورده؛ اتفاقی که نشان از گرایش عمومی جمعیت به سیگار و سایر مواد دخانی دارد. نتیجه این اتفاق، تکراری‌شدن تصویر مصرف سیگار بین جوانان حتی قشر دانشجوست. موضوعی که علی سیف‌اللهی، کارشناس آموزش عالی درباره‌اش به جام‌جم می‌گوید: استعمال دخانیات امروزه به یک رفتار عادی و طبیعی بین قشر دانشجو تبدیل شده است و با وجود این‌که این قشر از مضرات مصرف مواد دخانی آگاه هستند، اما باز هم در مقابل آن تسلیم می‌شوند.
 
سیف‌اللهی ادامه می‌دهد: نکته قابل توجه این است که سلامت عمومی جامعه رفته رفته با این اتفاق به خطر می‌افتد و موضوع وقتی بحرانی‌تر می‌شود که می‌بینیم علاوه بر پسران دانشجو، دختران دانشجو هم به مصرف سیگار گرایش پیدا می‌کنند. این کارشناس درباره علل اصلی این اتفاق می‌گوید: برای گرایش دانشجویان بخصوص دانشجویان دختر به مصرف سیگار می‌توانیم به موارد متعددی اشاره کنیم، ازجمله استرس‌های بیش از اندازه‌ای که در محیط‌های علمی و دانشگاهی برای گذراندن دروس وجود دارد، همین طور بی‌انگیزگی، افسردگی، نداشتن برنامه‌ریزی و هدفمند نبودن دانشجوها.
 
البته گروهی از دانشجویان هم تحت تاثیر گروه همسالان خود و با این خیال که وابسته نمی‌شوند، مصرف سیگار را تجربه می‌کنند.
 
به گفته وی، یکی از راه‌های نتیجه بخش کاهش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها، حل ریشه‌های اصلی این اتفاق است. او با اشاره به این موضوع می‌گوید: وقتی به عواملی که باعث گرایش دانشجوها به سیگار می‌شود، توجه می‌کنیم می‌بینیم تا وقتی دانشجو افسرده و بی‌انگیزه باشد یا هدفی در زندگی‌اش نداشته باشد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که طرح‌های مصونیت دانشگاه‌ها از سیگار و مواد دخانی به نتیجه برسد.
 
منبع:جام جم
 

۹۵/۱۱/۲۷
۰۳:۲۶

با حضور وزیر علوم و استاندار هرمزگان؛ کاوشگر خلیج فارس اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران افتتاح شد

شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر جاسم جادری استاندار هرمزگان در بندرعباس افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، این شناور توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و سازمان صنایع دریایی ایران احداث شده و با بهره برداری از آن، کشور ما برای نخستین بار توانایی تحقیقات در آب های عمیق اقیانوسی را به دست آورده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح این شناور، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود.
وی ادامه داد: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد.
فرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه هایی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی را مدنظر دارد، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۸:۳۰

وزیر علوم به مهر خبر داد: دولت اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه را ابلاغ کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد .

دکتر محمد فرهادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: درسال جاری ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است.
وی ادامه داد: ردیف وام شهریه چون در ردیف تملک قرار دارد متاسفانه همیشه در پرداخت آن از سوی دولت با مشکل مواجه می شویم.
وزیرعلوم تحقیقات و فناوری افزود: با نامه ای که از سوی من و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.
وی ادامه داد: اگر این ابلاغ ازسوی خزانه تخصیص نهایی داده شود، صندوق رفاه دانشجویان همانند سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیاردتومان وام شهریه در سال جاری پرداخت می کند.
فرهادی یادآورشد: ۴۰ میلیارد تومان در سال جاری وام شهریه پرداخت شده است ۴۵ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان هم دولت می دهد می شود ۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلون تومان حدود ۱۰۰ میلیاردتومان هم صندوق رفاه دانشجویان اختصاص می دهد و وام شهریه پرداخت می شود.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۸:۵۹

ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت

وزیر علوم از ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: در سال جاری ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است.
 
وی ادامه داد: ردیف وام شهریه چون در ردیف تملک قرار دارد، متاسفانه همیشه در پرداخت آن از سوی دولت با مشکل مواجه می شویم.
 
وزیرعلوم افزود: با نامه ای که از سوی من و جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.
 
وی ادامه داد: اگر این ابلاغ ازسوی خزانه تخصیص نهایی داده شود، صندوق رفاه دانشجویان همانند سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیاردتومان وام شهریه در سال جاری پرداخت می کند.
 
فرهادی یادآورشد: ۴۰ میلیارد تومان در سال جاری وام شهریه پرداخت شده است، ۴۵ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان هم دولت می دهد که می شود ۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلون تومان. حدود ۱۰۰ میلیاردتومان هم صندوق رفاه دانشجویان اختصاص می دهد و وام شهریه پرداخت می شود.
 

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۱۵

فرهادی: پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قراردارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است و پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قراردارد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر فرهادی  در مراسم بهره برداری ازشناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
وزیر علوم در ادامه گفت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
دکترفرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
گفتنی است شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.
 

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۳۴

وزیر علوم به مهر خبر داد: دولت اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه را ابلاغ کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد .

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: درسال جاری ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است.
وی ادامه داد: ردیف وام شهریه چون در ردیف تملک قرار دارد متاسفانه همیشه در پرداخت آن از سوی دولت با مشکل مواجه می شویم.
وزیرعلوم تحقیقات و فناوری افزود: با نامه ای که از سوی من و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.
وی ادامه داد: اگر این ابلاغ ازسوی خزانه تخصیص نهایی داده شود، صندوق رفاه دانشجویان همانند سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیاردتومان وام شهریه در سال جاری پرداخت می کند.
فرهادی یادآورشد: ۴۰ میلیارد تومان در سال جاری وام شهریه پرداخت شده است ۴۵ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان هم دولت می دهد می شود ۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلون تومان حدود ۱۰۰ میلیاردتومان هم صندوق رفاه دانشجویان اختصاص می دهد و وام شهریه پرداخت می شود.
منبع: مهر
خبرنگار و منتشر کنند: محمدجواد آخوندی
200

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۰۹

زاهدی در گفت‌وگو با تسنیم خبر داد تفاهم مجلس با فرهادی درباره استیضاحش/ قرار شده وزارت علوم روندش را اصلاح کند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تفاهم این کمیسیون با فرهادی درباره طرح استیضاحش خبر داد.

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، درباره استیضاح محمد فرهادی وزیر علوم از سوی مجلس، اظهار داشت: فکر نمی‌کنم استیضاحی درباره عملکرد وزیر علوم از جانب مجلس صورت گیرد.
وی افزود: بحث استیضاح ایشان در دستور کار مجلس قرار داشت، اما پس از برگزاری جلسه اعضای کمیسیون با وزیر علوم و بحث و تبادل‌نظر در این باره، قرار شد تفاهماتی بین مجلس و وزارت علوم صورت گیرد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: بر این اساس، قرار شد وزارت علوم در برخی موارد روند اصلاحی را در پیش گیرد.
پیشتر، محمدمهدی زادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با تسنیم از طرح استیضاح وزیر علوم با امضای 29 تن از نمایندگان مجلس خبر داده بود.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۴۵

فرهادی خبر داد پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم

وزیر علوم گفت: توسعه فعالیت‌ها و رشته‌های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه‌های مهم وزارت علوم است و پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار این وزارت قرار دارد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دکتر فرهادی صبح امروز در مراسم بهره برداری از شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
 
وزیر علوم در ادامه گفت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
 
دکترفرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
 
لازم به ذکر است، شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۲:۱۳

بهره‌برداری از نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس شناسی کشور در بندرعباس

بهره برداری از اولین شناور ‏تحقیقاتی اقیانوس شناسی کشور با نام « کاوشگر خلیج فارس » با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسئولان استان هرمزگان روز سه شنبه در مجتمع شهید درویشی بندرعباس آغاز شد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی در مراسم بهره برداری از این شناور تحقیقاتی گفت: این شناور پس از تحویل از ‏سازمان صنایع دریایی ایران از امروز فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز می کند.
ناصر حاجی زاده افزود: کاوشگر خلیج فارس، یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع ‏قادر است با آب و ‏سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند ‏اقدام به ‏تحقیقات میدانی کند.‏
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی اضافه کرد: اولین ماموریت کشتی کاوشگر خلیج فارس نمونه برداری و اندازه گیری میدانی در خلیج فارس است.
حاجی زاده ادامه داد: توان 40 روز ماندگاری در دریا، 3 هزار مایل دریایی گشت زنی بوده و دارای سامانه تثبیت موقعیت دینامیکی، پمپ نمونه برداری آب به همراه متعلقات، آزمایشگاه خشک، آزمایشگاه تَر ، آزمایشگاه خشک و تر ، انبار، سردخانه زیر صفر درجه( منفی 20 درجه سانتی گراد )،، سردخانه بالای صفر درجه ( 4درجه سانتی گراد )، کمپروسور برای ابزارهای بادی ست.
منبع:ایرنا

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۳۵

وزير علوم: توسعه رشته هاي آموزشي مرتبط با دريا از برنامه هاي وزارت علوم است

وزير علوم گفت: توسعه فعاليت هاي علمي و رشته هاي آموزشي مرتبط با دريا از برنامه هاي مهم اين وزارتخانه است.به گزارش  وزارت علوم، محمد فرهادي در مراسم بهره برداري از شناور کاوشگر خليج فارس و اولين شناور تحقيقاتي اقيانوس پيماي ايران گفت: کاوشگر خليج فارس در زمينه تحقيقات دريايي و علوم اقيانوسي و عرصه هايي همچون زيست شناسي 
دريا و ژئوفيزيک دريا فعاليت مي کند.وي افزود: اين شناور از تجهيزات پيشرفته و آزمايشگاه هاي کاملي برخوردار است که مي تواند در زمينه هاي مرتبط با صنايع دريايي، شيلاتي و وضعيت زمين دريا، کارهاي تحقيقاتي کلان مورد استفاده قرار گيرد.وزير علوم با بيان اينکه اين وزارتخانه برنامه هاي 
مهمي در زمينه پروژه هاي علمي دريايي و اقيانوسي را در دستور کار خود قرار داده است، تصريح کرد: در اين زمينه ها برنامه هاي آموزشي و تحقيقاتي را اجرا مي کنيم.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۰:۰۲

بهره‌برداری از کاوشگر خلیج فارس نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران آغاز شد

بندرعباس_خبرنگار اطلاعات: کاوشگر خلیج فارس به عنوان نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر جاسم جادری استاندار هرمزگان در بندرعباس افتتاح شد.
این شناور توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ساخته شده و با بهره برداری از آن، کشور ما برای نخستین بار توانایی تحقیقات در آب‌های عمیق اقیانوسی را به دست آورده است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح این شناور، اعلام کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه‌هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود. وی ادامه داد: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه‌های کاملی برخوردار است که می‌تواند در زمینه‌های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضع زمین دریا کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد. فرهادی با بیان این که وزارت علوم برنامه‌هایی در زمینه پروژه‌های علمی دریایی و اقیانوسی را مدنظر دارد، یاد آورشد: در این زمینه‌ها هم برنامه‌های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۰:۱۴

بهره برداری از نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس شناسی کشور در بندرعباس

صفحه خبر: بهره برداری از اولین شناور ‏تحقیقاتی اقیانوس شناسی کشور با نام « کاوشگر خلیج فارس » با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسئولان استان هرمزگان دیروز در مجتمع شهید درویشی بندرعباس آغاز شد.
به گزارش ایرنا، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی در مراسم بهره برداری از این شناور تحقیقاتی گفت: این شناور پس از تحویل از ‏سازمان صنایع دریایی ایران از دیروز فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز کرد.
ناصر حاجی زاده افزود: کاوشگر خلیج فارس، یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع ‏قادر است با آب و ‏سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند ‏اقدام به ‏تحقیقات میدانی کند.‏
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی اضافه کرد: اولین ماموریت کشتی کاوشگر خلیج فارس نمونه برداری و اندازه گیری میدانی در خلیج فارس است.
حاجی زاده ادامه داد: توان 40 روز ماندگاری در دریا، 3 هزار مایل دریایی گشت زنی بوده و دارای سامانه تثبیت موقعیت دینامیکی، پمپ نمونه برداری آب به همراه متعلقات، آزمایشگاه خشک، آزمایشگاه تَر ، آزمایشگاه خشک و تر ، انبار، سردخانه زیر صفر درجه( منفی 20 درجه سانتی گراد )،، سردخانه بالای صفر درجه ( 4درجه سانتی گراد )، کمپروسور برای ابزارهای بادی ست.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۲:۰۲

اخبار بنگاه‌ها حمایت بانک تجارت از جشنواره خوارزمی

گروه بنگاه‌ها: مراسم اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حمایت بانک تجارت و حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، جشنواره بین‌المللی خوارزمی، به‌عنوان رهیافتی برای شناسایی و معرفی دانشمندان، پژوهشگران و نوآوران برتر در سطح ملی و بین‌المللی در سه دهه حیات خود حدود 1000 طرح پژوهش، اختراع و نوآوری برجسته را به جامعه علمی کشور معرفی کرده و بیش از 200 پژوهشگر و دانشمند خارجی و ایرانی مقیم خارج را در خود پذیرا بوده است. در این دوره جشنواره 388 طرح داخلی و 279 طرح خارجی از 46 کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند.
بانک تجارت همچون دوره‌های گذشته ضمن حمایت از برگزاری این جشنواره، با اهدای سهام این بانک به برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی، از پژوهشگران و دانشمندان برتر حمایت کرده است. مهنازاده دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در این جشنواره گفت: طرح‌های ارسالی در 18 گروه تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و 37 طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیات داوران ارسال شد و از این تعداد 13 طرح داخلی و 6 طرح خارجی به‌عنوان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند.اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی صبح دوشنبه، 25 بهمن ماه با حضور وزیر علوم و به همت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و حمایت بانک تجارت برگزار شد؛ بنابراین گزارش، بانک تجارت به‌عنوان بانک نخست دانشگاه‌های کشور هم‌اکنون در 321 مرکز دانشگاهی حضور فعال و مستمری داشته و 134 شعبه و باجه دانشگاهی با حدود 714 نفر نیروی انسانی، 346 دستگاه ATM و 987دستگاه POS با تمام سرویس‌های جاری در حال خدمت‌رسانی به جامعه دانشگاهی کشور هستند.
×

۹۵/۱۱/۲۷
۰۲:۰۴

مرکز امنیت شبکه «آپا» در دانشگاه هرمزگان افتتاح شد

مهر | با حضور وزیر علوم مرکز آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد حوادث رایانه ای ( آپا) در دانشگاه هرمزگان افتتاح شد.«محمد فرهادی» در مراسم افتتاح مرکز امنیت شبکه آپا در دانشگاه هرمزگان گفت: این مرکز با اعتبار 5 میلیارد ریال و در زمینی به مساحت 500 مترمربع با همکاری مشترک دانشگاه هرمزگان و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجادشده است.وی عنوان کرد: مرکز امنیت شبکه آپا با رویکرد آگاهی‌رسانی، پشتیبانی، امداد حوادث رایانه‌ای ایجاد شده که توانایی پایش مستمر رخدادهای امنیتی فضای سایبری استان هرمزگان را نیزداراست.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۷:۵۰
منابع دیگر:
 • کیهان
 • رسالت
 • فرهیختگان
 • اقتصاد پویا
 • تفاهم
 • گسترش صنعت
۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۳۸

ابلاغ تخصیص وام شهریه از سوی دولت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد .  تهران- اقتصاد برتر- ۲۷ بهمن ۹۵ دکتر محمد فرهادی درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: درسال جاری ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است. وی ادامه […]

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۰۰

توضیحات وزیر علوم درباره کاوشگر خلیج فارس

صراط: وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: دولت به رفع موانع انجام پروژه‌های دانش‌محور کمک می‌کند.
به گزارش فارس، محمد فرهادی پیش از ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از کاوشگر خلیج فارس اظهار کرد: میزان تمرکز و توجه ما به ظرفیت‌های دریایی کشورمان با وجود سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور به اندازه کافی عمیق نبوده است و ما در دولت یازدهم با تأکید ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، تمرکز بر دانش‌های کلیدی در حوزه دریا را تقویت کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی در رشته‌هایی نظیر زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا متمرکز خواهد شد، افزود: وزارت علوم پروژه‌های مرتبط با دریا را در اولویت خود قرار داده است و از آنها به طور ویژه حمایت می‌کند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: شرط اصلی استفاده بیشتر از سواحل و دریاها در جنوب کشورمان، شناخت دریاها و ظرفیت‌ آنها و فعال شدن در رشته‌های مختلف علمی مرتبط با دریا در استان‌های ساحلی است و ما این فرآیند را در قالب دانشگاه‌های مادر در استان‌های جنوبی از جمله در استان هرمزگان آغاز کرده‌ایم.
فرهادی گفت: کاوشگر خلیج فارس که امروز در مجتمع دریایی شهید درویشی در بندرعباس مورد بهره‌برداری قرار گرفت، دارای آزمایشگاه جامع و کاملی است و ما این آزمایشگاه را به طور مستمر با تجهیزات روز تکمیل می‌کنیم تا بستری مطلوب برای توسعه دانش دریایی کشورمان بخصوص با محوریت خلیج فارس و دریای عمان باشد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون کشورهای محدودی توانایی تمرکز بر اعماق دریاها و اقیانوس‌ها برای انجام پژوهش‌های کلیدی در این زمینه را به دست آورده‌اند، تصریح کرد: با ساخت کاوشگر خلیج فارس که به همت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ساخته شده، دریچه‌ای جدید از کار و تلاش در این عرصه گشوده شده است که بدون شک در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای ارزشمند آن نیز خواهیم بود.
وزیر علوم از دانشگاه‌های استان نیز خواست تا با رصد دقیق نیازهای علمی آینده استان، برای مراکز صنعتی، اقتصادی، تحقیقاتی و اجرایی هرمزگان، نیروی مورد نیاز تربیت کنند.
به گزارش فارس، کاوشگر خلیج فارس با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع پیش از ظهر امروز در مجتمع دریایی شهید درویشی در غرب شهر بندرعباس مورد بهره‌برداری رسمی قرار گرفت.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۲۳

فرهادی: پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قراردارد

دکتر محمد فرهادی ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است و پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قراردارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی صبح امروز در مراسم بهره برداری ازشناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
وزیر علوم در ادامه گفت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
دکترفرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
گفتنی است شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.
کد خبر: 289526

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۲۶

«کاوشگر خلیج‌فارس» به آب انداخته شد

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
بالاخره بعد از قول‌های فراوان، کشتی تحقیقاتی با نام کاوشگر خلیج فارس، سه‌شنبه ۲۶ بهمن ماه با حضور وزیر علوم به آب‌های خلیج فارس انداخته شد.
به گزارش ایسنا، طرح اولین کشتی تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای ساخت داخل برای شناخت بیشتر خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی در سال ۸۸ از سوی پژوهشگاه اقیانوس‎شناسی به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد.
در نهایت عملیات ساخت آن در موافقت‎نامه‌ای بین این معاونت و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از اردیبهشت سال ۹۰ در سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
این کشتی تحقیقاتی، 900 تن وزن، 50 متر طول، 10متر عرض و 12 متر ارتفاع دارد و قادر است با آب و سوخت کامل به مدت ۴۵ روز در خلیج‌فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تحقیقات میدانی انجام دهد.
توانایی دریانوردی این کشتی پیشرفته تحقیقاتی حدود 3 هزار مایل دریایی و سرعت آن 15 گره دریایی است و برای نمونه‌برداری تا عمق 3 هزار متری از رسوبات کف دریاها و اقیانوس‌ها قابل بهره‌برداری است.
«کاوشگر خلیج‌فارس» مجهز به 5 آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امکانات و دستگاه‌های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی است که برای ساخت آن 27 میلیارد تومان از منابع ملی هزینه شد؛ ولی 40 درصد صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.
دکتر ناصر حاجی‌زاده ذاکر، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با تاکید بر اینکه این کشتی تحقیقاتی اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس‌شناسی کشور با نام «کاوشگر خلیج فارس» است،‌ اظهار کرد: این شناور با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به آب انداخته می‌شود.
به گفته وی، این کشتی تحقیقاتی مجهز به آزمایشگاه‌ها و تجهیزات اندازه‌گیری در زمینه فیزیک دریا، شیمی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، هواشناسی و نقشه‌برداری دریا است که توسط متخصصان و محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی طراحی و پیاده‌سازی شده است.
بنا به اعلام پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، این کشتی با حضور وزیر علوم و مقامات عالی رتبه استان هرمزگان پس از تحویل از سازمان صنایع دریایی ایران، سه‌شنبه 26 بهمن در خلیج فارس به بهره‌برداری رسید.
این کشتی تحقیقاتی قرار بود از دو سال گذشته به آب انداخته شود که هر بار به دلایل فنی و مالی به آب‌اندازی آن به تعویق افتاد.
با شروع به کار این شناور، توانایی‌های تحقیقاتی دریایی ایران در آب‌های کشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

۹۵/۱۱/۲۶
۲۰:۵۸

با اجرای طرح دانشگاه‌های عاری از دخانیات، ردپای سیگار در هیچ دانشگاهی نباید دیده شود دود سیگار در چشم دانشجویـان

مصرف 8 درصدی سیگار بین دانشجویان کشور؛ این آماری رسمی است که هفته گذشته از سوی رئیس سازمان امور دانشجویان کشور اعلام شد و نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشت؛ نگرانی از گرایش جمعیت علمی کشور به دخانیات. مجتبی صدیقی البته با اعلام این خبر اظهار امیدواری کرد با اجرای طرح دانشگاه‌های عاری از دخانیات، آمار مصرف سیگار در فضاهای دانشگاهی کشور پایین بیاید.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به میزان و نحوه استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها گفت: بحث استعمال دخانیات بین دانشجویان را باید به دو صورت تفننی و مداوم مورد بررسی قرار داد، اما در مجموع مصرف مداوم دخانیات بین دانشجویان نگران‌کننده است، زیرا براساس نظرسنجی اردیبهشت امسال، حدود 8 درصد دانشجویان به طور مداوم سیگار مصرف می‌کنند و نظرسنجی بعدی اوایل سال آینده انجام خواهد گرفت.
دستورالعمل‌های ویژه برای مقابله
مصرف مداوم سیگار بین دانشجویان مورد توجه محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم قرار گرفت و او به عنوان بالاترین مقام نظام آموزش عالی کشور با تاکید بر پیگیری جدی وزارت علوم بر گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات از تهیه دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای رسیدن به این هدف خبر دارد. موضوعی که مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم هم آن را در گفت‌وگو با جام‌جم تائید می‌کند. حمید یعقوبی از پیوستن دانشگاه‌های ایرانی به نهضت جهانی دانشگاه عاری از دخانیات خبر می‌دهد و به ما می‌گوید: پس از ابلاغ این طرح در دانشگاه‌ها نباید سیگار کشیده شود و هیچ اثری از اعتیاد در دانشگاه‌ها نباید وجود داشته باشد.
یعقوبی در توضیح بیشتر می‌گوید: خط‌مشی وزارت علوم درباره دخانیات مشخص است. این موضوع بحث قدیمی شوراهای انضباطی است و از سال‌ها قبل هم مورد توجه بوده، اما رویکرد جدید این است که بیاییم از خود دانشگاهیان طلب حمایت کنیم و با مشارکت خود قشر دانشگاهی به مبارزه با استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها و همچنین به پیشگیری و درمان این مطلب بپردازیم.
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم با اشاره به طرح بدیع یا برنامه دانشگاه‌های عاری از دخانیات می‌گوید: این برنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و در این ابلاغیه نمونه‌ای از خط‌مشی و سیاست دانشگاه‌ها درخصوص بحث عدم مصرف دخانیات تدوین و به دانشگاه‌ها ارسال شده است. یعقوبی از اعلام آمادگی 33 دانشگاه مطرح کشور برای اجرای طرح بدیع خبر می‌دهد و می‌گوید: از زمانی‌که این شیوه‌نامه ابلاغ شده تا این لحظه، 33 دانشگاه از جمله دانشگاه‌های تهران، اصفهان و... برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با این دانشگاه‌ها هستیم. البته پیش‌بینی ما این است که این تعداد بیشتر هم بشود.
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم در توضیح خط‌مشی‌های تعیین شده در طرح بدیع می‌گوید: در این خط مشی پیشنهاد ما این بود که اولا دانشگاه‌ها به ممنوعیت کامل مصرف هر گونه مواد دخانی در محیط دانشگاه یا محیط‌های متعلق به دانشگاه اعم از تحت مالکیت، تحت اجاره و در قرارداد پایبند باشند. به‌طوری‌که این ممنوعیت هم برای دانشجو باشد، هم استاد، هم کارمند و هم پیمانکاران و کسانی که به هر دلیلی وارد محیط دانشگاه‌ها می‌شوند. همچنین این ممنوعیت باید در همه محیط‌های دانشگاهی یعنی هر نوع فضایی که در دانشگاه وجود دارد چه فضای مسقف، چه فضای روباز، ثابت، متحرک، کلاس، راهرو، اتاق، راه‌پله، پشت‌بام، زیرزمین، پیاده‌رو، کارگاه، کتابخانه، زمین ورزشی، پارکینگ و... اعمال شود.
این خط‌مشی اصلی است که وزارت علوم برای دانشگاه‌ها تعیین کرده است، با این حال یعقوبی می‌گوید: البته ما پیش‌بینی کردیم که بحث خرید و فروش و عرضه مواد دخانی هم در فضای دانشگاه‌ها ممنوع باشد، گرچه این مورد در کشور ما فراوانی ندارد، اما باز هم مدنظر قرار گرفته؛ همین طور پیش‌بینی شده که گرفتن تبلیغات یا حمایت‌کردن از شرکت‌های دخانیات در هر فعالیت فرهنگی، ورزشی یا کنگره‌ها، سمینار‌ها و المپیادها برای دانشگاه‌ها ممنوع باشد.
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم از تسهیلات در نظر گرفته برای اجرای این طرح خبر می‌دهد و می‌گوید: وقتی دانشگاه‌ها برای اجرای طرح بدیع اعلام آمادگی کردند، آن وقت در خدمات مشاوره و ترک به صورت رایگان به آنها کمک می‌شود.
یعقوبی ادامه می‌دهد: بعد از اجرای این طرح، موضوع به همه ارکان دانشگاه در مکان‌های مختلف اطلاع‌رسانی می‌شود و بعد از این مدت انتظار می‌رود دانشگاهیان قبل از ورود به دانشگاه، سیگارشان را خاموش کنند. البته این کف انتظار و کمینه هدف ماست و حداکثر انتظار داریم همه بکوشند سیگارشان را ترک کنند و البته از گرایش افراد جدید هم به سیگار جلوگیری شود.
شروع فرهنگسازی از دوران قبل از دانشگاه
گرایش و مصرف 8 درصد دانشجویان کشور به دخانیات موضوعی است که وقتی آن را با دکتر حسن آذری‌پور، عضو کمیته کشوری کنترل مصرف دخانیات وزارت بهداشت در میان می‌گذاریم، می‌گوید:
مطالعات جهانی نشان می‌د‌هد جمعیت تحصیلکرده نیز به اندازه جمعیت عمومی کشور دخانیات مصرف می‌کنند.
آذری‌پور ادامه می‌دهد: طبق مطالعات انجام شده، ‌جمعیت عمومی آماری نزدیک به 12 درصد مصرف دخانیات دارد و مقایسه این دو رقم ما را به این نتیجه می‌رساند که جمعیت دانشجویی کشور نسبت به جمعیت عمومی کمتر به دخانیات گرایش دارد و این می‌تواند خبر خوبی باشد، با این حال باید برای کاهش این آمار هم تلاش کرد. این عضو کمیته کشوری کنترل مصرف دخانیات می‌گوید: باید به این نکته دقت کنیم که بسیاری از دانشجوها قبل از این که وارد دانشگاه شوند، مصرف سیگار را شروع کرده‌اند. درصد بالایی از آنها در دوران دبیرستان اولین تجربه سیگار‌کشیدن را داشته‌اند به همین دلیل بحث آگاه‌سازی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هر قدر جوان‌ها آگاهی‌شان نسبت به مخاطرات استعمال دخانیات بیشتر شود، می‌توانیم این آمار را کاهش دهیم.
آذری‌پور تاکید می‌کند: علاوه بر دانشگا‌ها بهتر است مدارس هم تحت پوشش فعالیت‌های مبارزه با دخانیات قرار بگیرند، چراکه پایه ورود به دانشگاه‌ها هستند و تا حدود زیادی می‌توانند با آموزش و فرهنگسازی این آمار را پایین بیاورند.
عوامل گرایش به سیگار
تب مصرف دخانیات به همان میزان که در سال‌های اخیر در کشور بالا رفته، به همان میزان هم مراکز علمی و آموزشی را در تسخیر خود درآورده؛ اتفاقی که نشان از گرایش عمومی جمعیت به سیگار و سایر مواد دخانی دارد. نتیجه این اتفاق، تکراری‌شدن تصویر مصرف سیگار بین جوانان حتی قشر دانشجوست. موضوعی که علی سیف‌اللهی، کارشناس آموزش عالی درباره‌اش به جام‌جم می‌گوید: استعمال دخانیات امروزه به یک رفتار عادی و طبیعی بین قشر دانشجو تبدیل شده است و با وجود این‌که این قشر از مضرات مصرف مواد دخانی آگاه هستند، اما باز هم در مقابل آن تسلیم می‌شوند.
سیف‌اللهی ادامه می‌دهد: نکته قابل توجه این است که سلامت عمومی جامعه رفته رفته با این اتفاق به خطر می‌افتد و موضوع وقتی بحرانی‌تر می‌شود که می‌بینیم علاوه بر پسران دانشجو، دختران دانشجو هم به مصرف سیگار گرایش پیدا می‌کنند. این کارشناس درباره علل اصلی این اتفاق می‌گوید: برای گرایش دانشجویان بخصوص دانشجویان دختر به مصرف سیگار می‌توانیم به موارد متعددی اشاره کنیم، ازجمله استرس‌های بیش از اندازه‌ای که در محیط‌های علمی و دانشگاهی برای گذراندن دروس وجود دارد، همین طور بی‌انگیزگی، افسردگی، نداشتن برنامه‌ریزی و هدفمند نبودن دانشجوها.
البته گروهی از دانشجویان هم تحت تاثیر گروه همسالان خود و با این خیال که وابسته نمی‌شوند، مصرف سیگار را تجربه می‌کنند.
به گفته وی، یکی از راه‌های نتیجه بخش کاهش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها، حل ریشه‌های اصلی این اتفاق است. او با اشاره به این موضوع می‌گوید: وقتی به عواملی که باعث گرایش دانشجوها به سیگار می‌شود، توجه می‌کنیم می‌بینیم تا وقتی دانشجو افسرده و بی‌انگیزه باشد یا هدفی در زندگی‌اش نداشته باشد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که طرح‌های مصونیت دانشگاه‌ها از سیگار و مواد دخانی به نتیجه برسد.
مینا مولایی

۹۵/۱۱/۲۷
۰۳:۳۰

دولت اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه را ابلاغ کرد

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد .
به گزارش مهر، محمد فرهادی درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: درسال جاری ۴۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است.
وی ادامه داد: ردیف وام شهریه چون در ردیف تملک قرار دارد متاسفانه همیشه در پرداخت آن از سوی دولت با مشکل مواجه می شویم.
وزیرعلوم تحقیقات و فناوری افزود: با نامه ای که از سوی من و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.
وی ادامه داد: اگر این ابلاغ ازسوی خزانه تخصیص نهایی داده شود، صندوق رفاه دانشجویان همانند سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیاردتومان وام شهریه در سال جاری پرداخت می کند.
فرهادی یادآورشد: ۴۰ میلیارد تومان در سال جاری وام شهریه پرداخت شده است ۴۵ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان هم دولت می دهد می شود ۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلون تومان حدود ۱۰۰ میلیاردتومان هم صندوق رفاه دانشجویان اختصاص می دهد و وام شهریه پرداخت می شود.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۲۶

مسؤول سازمان بسیج اساتید هرمزگان تأکید کرد لزوم پیگیری مسؤولان استان هرمزگان نسبت به توسعه فعالیت‌های علمی دریامحور از وزیر علوم

مسؤول سازمان بسیج اساتید هرمزگان پیگیری مسؤولان استانی نسبت به توسعه آموزش، پژوهش و فناوری دریایی را جزئی از جریان مطالبه‌گری مردم و نخبگان استان از وزیر علوم دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج هرمزگان،احسان کامرانی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس ضمن تقدیر از حضور میلیونی ملت ایران و به ویژه مردم استان هرمزگان در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن اظهار داشت: گویا ترامپ و هم‌پیمانانش هنوز ملت ایران را نشناخته است، او باید بداند که تهدید ایرانیان، کار را برایش سخت‌تر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ملت انقلابی ایران هرگز زیر بار حرف زور نمی‌روند، افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی، ملت ایران پس از 38 سال تحریم‌های ناجوانمردانه، قله‌های پیشرفت و ترقی را طی کرده‌اند و به لطف خدا، قطار انقلاب در حال حرکت است و کسانی که از آن پیاده شوند سخت پشیمان خواهند شد.
مسؤول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان با اشاره به سفر امروز وزیر علوم به بندرعباس گفت: خوشبختانه وزیر علوم تحقیقات و فناوری در افتتاح کشتی پژوهشی خلیج فارس در بندرعباس، کار مسؤولان استان را در توسعه دریامحور راحت‌تر کرد و شاید مطالبه و دلایل توسعه دانشگاه علوم و فنون دریایی از سوی وی، انگیزه بیشتری به مسؤولان هرمزگان بدهد.
کامرانی اضافه کرد: این فرصت مناسبی برای پیگیری این مهم از سوی استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواهد بود تا طرح توسعه دانشگاه علوم و فنون دریایی و یک پژوهشگاه راهبردی دریایی را در استان هرمزگان توسط دولت یازدهم تهیه و مجوز آن را از دفتر گسترش وزارت علوم کسب کند.
استاد دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان عنوان داشت: با عنایت به بازدید وزیر علوم از منطقه ساحلی و تأکید وی بر گسترش آموزش‌ها، پژوهش‌ها و فناوری‌های دریایی، امروز کار را برای مسؤولان استانی برای کسب مجوز راحت‌تر کرده است.
مسؤول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان در پایان سخنانش افزود: متولیان امر با تلاش و همت بلند و نگاه به چشم‌انداز آینده استان می‌توانند افتخار بزرگی در دوره مدیریتی خود به ثبت برسانند تا در پیشگاه خداوند متعال و مردم و جوانان استان هرمزگان سربلند و سرفراز شوند.

۹۵/۱۱/۲۶
۲۳:۳۶

دولت اختصاص 45 میلیارد و 500 میلیون تومان وام شهریه را ابلاغ کرد

با نامه ای که از سوی من و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت 45 میلیارد و 500 میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ اختصاص 45 میلیارد و 500 میلیون تومان وام شهریه توسط دولت خبر داد .
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر محمد فرهادی درباره اختصاص وام شهریه از سوی دولت گفت: درسال جاری 40 میلیارد تومان از درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه پرداخت شده است.
وی ادامه داد: ردیف وام شهریه چون در ردیف تملک قرار دارد متاسفانه همیشه در پرداخت آن از سوی دولت با مشکل مواجه می شویم.
وزیرعلوم تحقیقات و فناوری افزود: با نامه ای که از سوی من و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشته شد، دستور پرداخت 45 میلیارد و 500 میلیون تومان توسط دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه ابلاغ شد.
وی ادامه داد: اگر این ابلاغ ازسوی خزانه تخصیص نهایی داده شود، صندوق رفاه دانشجویان همانند سال گذشته حدود 200 میلیاردتومان وام شهریه در سال جاری پرداخت می کند.
فرهادی یادآورشد: 40 میلیارد تومان در سال جاری وام شهریه پرداخت شده است 45 میلیاردو 500 میلیون تومان هم دولت می دهد می شود 85 میلیارد و 500 میلون تومان حدود 100 میلیاردتومان هم صندوق رفاه دانشجویان اختصاص می دهد و وام شهریه پرداخت می شود.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۴۱

وزیر علوم: پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قراردارد

دکتر محمد فرهادی ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا از برنامه های مهم وزارت علوم است و پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی در دستور کار وزارت علوم قراردارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی صبح امروز در مراسم بهره برداری ازشناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران، عنوان کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی دریا و ژئوفیزیک دریا فعالیت خواهد کرد.
وزیر علوم در ادامه گفت: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی، شیلاتی و وضعیت زمین دریا، کارهای تحقیقاتی کلانی انجام دهد.
دکترفرهادی با بیان اینکه وزارت علوم برنامه های مهمی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی رادر دستور کار خود قرار دادهاست، تصریح کرد: در این زمینه ها هم برنامه های آموزشی و هم تحقیقاتی را اجرا خواهیم کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا نیز از دیگر برنامه های وزارت علوم است.
گفتنی است شناور کاوشگر خلیج فارس به عنوان اولین شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جاسم جادری استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولان در بندرعباس به بهره برداری رسید.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۳۵

معاون آموزشی وزارت علوم: وزرای علوم و بهداشت توافقی برای رشته روانشناسی امضا نکرده اند

خبرگزاری میزان- معاون آموزشی وزارت علوم گفت: کمیته بررسی رشته روانشناسی به نتیجه ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را در این زمینه امضا نکرده اند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، مجتبی شریعتی نیاسر گفت: نسبت به سال اول پیروزی انقلاب اسلامی در همه ابعاد آموزش عالی رشد فزآینده ای داشته ایم به نحوی که تعداد کل دانشجویان  ۲۵ برابر، تعداد دانشجویان دکتری ۹۲ برابر، تعداد اعضای هیات علمی ۱۱ برابر و تعداد مراکز آموزش عالی کشور ۱۲ برابر شده است.
وی افزود: در راستای کیفی سازی آموزش عالی، تعداد رشته های تحصیلی از ۴ هزار و ۶۰۰ رشته در آغاز دولت یازدهم به ۳ هزار رشته محل یعنی ۳۸ درصد کاهش یافته است تا وضعیت موجود را کنترل کنیم و متناسب با استانداردهای جهانی حرکت کنیم.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه برخی از رشته های تحصیلی دانشگاه ها قدمتی بیش از ۳۰ سال دارند و متناسب با شرایط امروز نیستند، عنوان کرد: در همین راستا در گام اول ۶۰۰ رشته با قدمت بیش از ۱۰ سال شناسایی و در فرآیند بازنگری قرار گرفتند که امروز ۸۵ درصد آنها بازنگری شد.
شریعتی نیاسر، اسلامی سازی، روز آمد سازی، بومی سازی و کارآمدی را چهار اصل مورد توجه در بازنگری برنامه های درسی اعلام کرد.
وی تاکید کرد: رویکرد وزارت علوم کارآمدی و کاربردی شدن دروس دانشگاهی است که در همین راستا اصلاح برنامه های درسی دانشگاهی با نظر صاحب نظران در حال انجام است.
معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه ها نیز گفت: اگر پذیرش دانشجویان به دانشگاهها واگذار شود در کیفیت آموزش عالی موثر خواهد بود زیرا دانشگاه ها تمایل دارند بهترین متقاضیان را پذیرش کنند.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ نزدیک به ۶ هزار دانشجو از طریق آیین نامه استعداد های درخشان و بدون آزمون در دانشگاه ها پذیرش شدند که تقویت این برنامه ورود دانشجویان با استعداد را به آموزش عالی بیشتر می کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص انتقال روان شناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت نیز گفت: هنوز کمیته مربوطه به نتیجه ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را امضا نکرده اند.
شریعتی نیاسر اظهار داشت: باید عوامل موثر بر کیفیت یک رشته تحصیلی را بررسی کنیم و لزوما تغییر مجری برگزاری یک رشته تحصیلی به معنی ایجاد تفاوت در کیفیت آن نخواهد بود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۲۷

معاون وزیر علوم: 3 هزار کرسی آزاد اندیشی برگزار شد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: در طول سه سال گذشته 3 هزار کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه ها برگزار شد.

سید ضیا هاشمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: استقلال دانشگاه ها به عنوان یک ضرورت در سند دانشگاه اسلامی مورد توجه قرار گرفته است. 
وی گفت: وزارت علوم استقلال دانشگاه ها را از ابتدا به رسمیت شناخت و اختیارات دانشگاه ها را برای کسب استقلال بیشتر افزایش داد. 
هاشمی با اشاره به برگزاری 3 هزار کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه ها افزود: در زمینه کرسی های آزاد اندیشی و نقد و نظریه پردازی دانشگاه ها رشد داشته اند اما هرگز مطلوب نبوده است .
وی گفت: ما برای بهبود برگزاری کرسی های آزاد ندیشی در دانشگاهها جزوه هایی را تدوین و به دانشگاه ها ارسال کردیم اما باید هر کلاس درس یک کرسی آزاد اندیشی باشد و مسائل و دغدغه های دانشجویان مطرح شود. 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۴۰

صدیقی مطرح کرد: بازنگری در محتوای چندصد رشته‌دانشگاهی به‌منظور ایجاد تناسب با نیاز جامعه/ تأکید بر کارورزی در دانشگاه با هدف اشتغال فارغ‌التحصسلان

معاون وزیر علوم به تلاش وزارتخانه متبوع خود در راستای بازنگری محتوای چند صد رشته دانشگاهی با هدف ایجاد تناسب میان آن‍‌ها با تحولات علمی دنیا و نیاز جامعه اشاره کرد.

مجتبی صدیقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به نحوه اجرای طرح آمایش آموزش عالی در راستای تناسب جذب دانشجو با نیاز شغلی در جامعه، گفت: به یقین اشتغال فارغ‌التحصیلان به میزان مهارت آن‌ها و چونگی تعریف رشته‌های درسی در مناطق مختلف مرتبط می‌شود چراکه اگر این توزیع در مناطق مختلف به صورت هدفمند صورت گیرد، نبود اشتغال کمتر خواهد شد؛ هرچند نواقص زیرساختی و عدم ارتباط صنعت و دانشگاه نیز در این موضوع اثرگذار است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین ادامه داد: اگر وزارت علوم بتواند در بحث اجرای طرح آمایش، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به درستی اجرای کند می‌تواند تاثیر مثبتی در اشتغال فارغ التحصیلان بیکار داشته باشد.
وی به اقدامات صورت گرفته برای افزایش ورود فارغ التحصیلان به بازار کار از سوی وزارت علوم اشاره کرد و گفت: از آنجا که الزام دانشجویان به کارورزی و کارآموزی‌ها به منظور آشنایی با شرایط شغلی مرتبط با رشته‌های‌شان می‌تواند دراین خصوص راهگشا باشد لذا کارورزی و کارآموزی‌ها در دانشگاه بیشتر مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.
صدیقی با اشاره به دیگر مولفه‌هایی که برای اجرای طرح آمایش آموزش عالی از سوی  وزارتخانه علوم دنبال می‌شود، اضافه کرد: شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم در یک سال اخیر محتوای چند صد رشته را با هدف ایجاد تناسب آن‍‌ها با تحولات علمی دنیا و نیاز جامعه بازنگری کرده و البته اگر این بازنگری‌ها متناسب با نیاز جامعه صورت بگیرد به اشتغال دانشجویان کمک خواهد کرد.
رئیس سازمان امور دانشجویان ارتباط بهتر دانشکده‌های شهرها و مناطق با دانشگاه‌های مادر را نیز به عنوان یکی دیگر از اقدامات تاثیرگذار دراین خصوص برشمرد که وزارت علوم بر این موضوع نیز تمرکز کرده است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه وزارتخانه علوم در حال مذاکره با دانشگاه‌های مناطق به منظور استفاده از نظرات آنها در توزیع و توسعه رشته‌ها متناسب با پتانسیل‌های منطقه‌ای است، گفت: امیدوارم همکاری صنعت و دانشگاه‌ها نیز افزایش پیدا کند و محل‌هایی برای کارآموزی دانشجویان ارائه دهد./

۹۵/۱۱/۲۷
۰۷:۵۴

معاون آموزشی وزیرعلوم: در دولت یازدهم ۸۰ رشته میان رشته‌ای در کشور ایجاد شد

معاون آموزشی وزیر علوم از ایجاد ۸۰ رشته میان رشته‌ای در دولت یازدهم در دانشگاههای کشور خبر داد .

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، معاون آموزشی وزیرعلوم در برنامه روی خط خبر شبکه خبر سیما گفت: نسبت به سال اول پیروزی انقلاب اسلامی در همه ابعاد آموزش عالی رشد فزآینده ای داشته ایم بطوری که تعداد کل دانشجویان ۲۵ برابر، تعداد دانشجویان دکترا ۹۲ برابر، تعداد اعضای هیئت علمی ۱۱ برابر و تعداد مراکز آموزش عالی کشور ۱۲ برابر شده است.
 دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در تبیین روند بازنگری دروس دانشگاهی اظهار داشت: درراستای کیفی سازی آموزش عالی، تعداد رشته های تحصیلی از ۴۶۰۰ رشته در آغاز دولت یازدهم به ۳۰۰۰ رشته محل یعنی ۳۸ درصد کاهش یافته است تا وضعیت موجود را بهتر کنترل کنیم متناسب با استانداردهای جهانی پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه برخی از رشته های تحصیلی قدمتی بیش از ۳۰ سال دارند که متناسب با شرایط امروز نیستند گفت: در همین راستا در گام اول ۶۰۰ رشته با قدمت بیش از ۱۰ سال شناسایی شد و در فرآیند بازنگری قرار گرفتند که امروز ۸۵ درصد آنها مورد بازنگری قرار گرفته اند.
دکتر شریعتی نیاسر، اسلامی کردن، روز آمد کردن، بومی کردن و کارآمدی را چهار اصل مورد توجه در بازنگری برنامه های درسی اعلام کرد.
وی تاکید کرد: رویکرد امروز وزارت علوم کارآمدی و کاربردی شدن دروس دانشگاهی است که در همین راستا اصلاح برنامه های درسی دانشگاهی با نظر صاحب نظران در حال انجام است.
دکتر شریعتی در خصوص پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاهها گفت: اگر پذیرش دانشجویان به دانشگاهها واگذار شود در کیفیت آموزش عالی موثر خواهد بود زیرا دانشگاهها تمایل دارند بهترین متقاضیان را پذیرش کنند.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ نزدیک به ۶۰۰۰ نفر از طریق آیین نامه استعداد های درخشان و بدون آزمون در دانشگاهها پذیرش شدند که تقویت این برنامه ورود دانشجویان با استعدادتر را به آموزش عالی بیشتر می کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص انتقال روان شناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت گفت: هنوز کمیته مربوطه به نتیجه ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را امضا نکرده اند.
وی تاکید کرد: باید عوامل موثر بر کیفیت یک رشته تحصیلی را بررسی کنیم و لزوماً تغییر مجری برگزاری یک رشته تحصیلی به معنی ایجاد تفاوت در کیفیت آن نخواهد بود.
 

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۳۴

هاشمی در همایش «فرهنگ دانشگاهی»: دلیل تخلف‌های علمی دستکاری بی‌مورد در دانشگاه‌ها است/ دانشگاه به دلیل فرهنگش ولنگاری را نمی‌پذیرد

​معاون فرهنگی آموزشی وزارت علوم گفت: دلیل اصلی تخلف‌های علمی دستکاری بی‌مورد در دانشگاه است؛ وقتی رشد کمی بی‌مورد اتفاق می‌افتد، دانشگاه به هم می‌ریزد و تخلف صورت می‌گیرد؛ در صورتی که ذات دانشگاه این است که مقابل تخلف بایستد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ضیا هاشمی، معاون فرهنگی آموزشی وزارت علوم در همایش فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به برگزاری این گونه همایش ها گفت: این همایش در نوع خودش ارزشمند است و به طور مستمر می تواند آثار خوبی داشته باشد؛ در صورتی که به شکل صحیح برگزار شود.
 
وی اضافه کرد: احتمالا منظور از نهادینه شدن گفتمان علم در دانشگاه این است که باید بدانیم چه کسی این کار را انجام دهد و متولی اصلی آن کیست؟ آیا دانشگاهی تر از دانشگاه داریم که بتواند فرهنگ را یا گفتمان علم را دانشگاه نهادینه کند. یک زمانی مشکلات مالی و ساختاری دانشگاه را مطرح می کنیم و در این صورت نگاهمان به بیرون از دانشگاه است، اما فرهنگ علم باید توسط دانشگاهیان نهادینه شود. اگر نگاه به بیرون باشد عوارض و پیامدهای مختلفی دارد.
 
هاشمی اضافه کرد: در اسناد بالادستی به فرهنگ دانشگاهی اشاره شده، ولی سند می تواند تا یک حدی را به نتیجه برساند و خیلی متکی شدن به اسناد لزوما به معنای پیشبرد اهداف نیست. تا جایی که می دانم هیچ وقت اسناد به تنهایی نتوانسته اند مسئله را حل کنند، بلکه گاهی اوقات مسئله را سخت تر کرده اند.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم اضافه کرد: ابتدا باید دانشگاه را درست بفهمیم؛ وقتی حرف فرهنگ دانشگاهی است باید ببینیم دانشگاه چیست و به چه معناست. فرهنگ دانشگاهی به معنای هنجارهای مشترک است؛ یعنی آنچه در دانشگاه وجود دارد. دانشگاه یک پدیده موجود، هویت خلاق و اثرگذار و فعال است. فکر نکنیم که به راحتی می توانیم آن را از بیرون مدیریت کنیم. همچنین فرهنگ پدیده ای نیست که بتوانیم دستوری با آن برخورد کنیم. تعاملاتی که بین دانشگاهیان است باعث شده دانشگاه به طور کامل تابع سیاست های بیرونی نباشد و نمی تواند باشد؛ چون موجودی مستقل است و همین عوامل باعث استقلال دانشگاه شده است.
 
وی ادامه داد: بیش از هر اقدامی در مورد دانشگاه باید خودش را بشناسیم و دانشگاه ایده آل را در نظر بگیریم. ما موافق دانشگاه اسلامی هستیم، اما این طور نیست که دانشگاه ها تعطیل شوند، بلکه همین دانشگاه ها باید به دانشگاه اسلامی تبدیل شود؛ دانشگاهی که بتواند علم تولید کند و براساس ساختارها و معیارهای جامعه کارآمد باشد و طبق ماموریت های سند اسلامی فعالیت کند.
 
هاشمی اظهار داشت: باید از مفهوم خود دانشگاه شروع کنیم. دانشگاه اگر ویژگی خاصی هم نداشته باشد مرکز آموزش و علم است. باید اقتضائات آن را بدانیم و چارچوب های آن را بشناسیم.  قرار است در دانشگاه مسائلی را کشف کنیم و نوآوری در علم داشته باشیم. ما باید بپذیریم مسائلی را نمی دانیم و باید به دانشگاه مراجعه کنیم. همین ویژگی ها باعث می شود اجازه دهیم ایده های نو در دانشگاه ها مطرح شود.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به طرح دیدگاه های مختلف در دانشگاه ها گفت: برخی دیدگاه ها که در دانشگاه مطرح می شود ممکن است متفاوت و در تعارض یکدیگر باشد. به این دلیل است که دانشگاه هویت پیدا می کند. برای اینکه هویت دانشگاه مستقل شود باید دیدگاه های مختلف ارائه شوند و قابل طرح باشند و نظرات متفاوت بتوانند در مقابل یکدیگر صف آرایی کنند. دانشگاه مستقل بدون آزادی عمل شکل نخواهد گرفت.
 
هاشمی افزود: اگر دانشگاه بخواهد مستقل باشد باید آزادی اظهارنظر باشد، هویت مستقل داشته باشدو فضای گفت و گو و آزاداندیشی در دانشگاه برقرا باشد.
 
وی با اشاره به برگزاری کرسی های آزاداندیشی اضافه کرد: یکی از ویژگی های دانشگاه آزاداندیشی است و باید کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی به طور مداوم در دانشگاه ها برگزار شود و تبادل علمی صورت گیرد.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم با انتقاد از برخی پوشش ها در دانشگاه گفت: مسائلی در مورد ظواهر پوشش و اخلاقیات در دانشگاه مطرح می شود و برخی انتقاد دارند؛  ولی واقعیت این است که دانشگاه ولنگاری را در خودش نمی پذیرد، چون فرهنگ دانشگاه، فرهنگ علم است و نخبگان در آن حضور دارند و برای کار خودش منطق دارد؛ اگر مسائل و معیارهای اخلاقی در دانشگاه مطرح می شود، به دلیل وجود نخبگان و فرهیختگان است.
 
هاشمی در خصوص رابطه ضعیف استاد دانشجو در دانشگاه ها گفت: مطرح می شود که در دانشگاه ها رابطه معلم و شاگردی نیست؛ البته هست، اما کم است و باید بررسی شود و راه حل مشکل را پیدا کنیم.
 
وی ادامه داد: بحث هایی هم در مورد تقلب های علمی مطرح می شود که دلیل اصلی آن دستکاری بی مورد در دانشگاه است. وقتی رشد کمی بی مورد اتفاق می افتد، دانشگاه به هم می ریزد و تخلف صورت می گیرد؛ در صورتی که ذات دانشگاه این است که مقابل تخلف بایستد.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن علم رسالت خود دانشگاه است. نگاه به بیرون ضرورتا باید با نیاز دانشگاه باشد و دانشگاه ایده آل و مسئول دانشگاهی است که متناسب با اقتضائات جامعه بتواند نقش خود را ایفا کند و اگر قرار است اتفاقی در دانشگاه بیفتد، از درون دانشگاه باشد.
 
 

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۱۵

فعالیت‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم منجر به تحول در خدمات دانشجویی شده است

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: رنامه‌ریزی و فعالیت‌های چشمگیر، افزایش منابع اختصاصی، درآمدزایی و اعتبارات عمومی صندوق رفاه دانشجویان در دو سال اخیر منجر به تحول در خدمات دانشجویی شده است که اثرات مثبت آن را به عینه شاهد هستیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی صدیقی در مراسم افتتاحیه گردهمایی دبیران مناطق و معاونان دانشجویی دانشگاه‌های در حال توسعه ضمن اشاره به فعالیت‌های صندوق رفاه دانشجویان گفت: برنامه‌ریزی و فعالیت‌های چشمگیر، افزایش منابع اختصاصی، درآمدزایی و اعتبارات عمومی صندوق رفاه دانشجویان در دو سال اخیر منجر به تحول در خدمات دانشجویی شده است که اثرات مثبت آن را به عینه شاهد هستیم.
وی در ادامه تصریح کرد: در این گردهمایی گزارش‌هایی از اقدامات و فعالیت‌ها و تدابیر لازم برای ارتقاء خدمات رسانی به دانشجویان عزیز را خواهیم داشت و مدیران مربوطه گزارش‌هایی در خصوص عملکرد تربیت بدنی، مشاوره و سلامت، کمیسیون موارد خاص و بودجه خواهند داشت و از نقطه نظرات معاونان و مدیران دانشگاه ها بهره‌مند خواهیم شد.
لازم به ذکر است گردهمایی معاونان و مدیران دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در حال توسعه سراسر کشور امروز ( 27 بهمن) و فردا در سازمان امور دانشجویان در حال برگزاری است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۲۷
۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۳۲
منابع دیگر:
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۳۸

انتقال "رشته روانشناسی بالینی" را تکذیب می‌کنم/ ایجاد 80 رشته میان رشته‌ای

اقتصاد ایران: معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه انتقال "رشته روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت را تکذیب می کنم،‌گفت: در حال حاضر وضعیت این رشته توسط کارگروه ویژه با حضور کارشناسان مختلف در دست بررسی است و هنوز هیچ جمع‌بندی‌ای درخصوص آینده آن صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آموزش عالی و روند بازنگری رشته‌های تحصیلی در وزارت علوم، افزود: خوشبختانه روند توسعه کمی و کیفی آموزش عالی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بی‌سابقه بوده است به طوری که تعداد دانشجویان بعد از پیروزی انقلاب 25 برابر افزایش و تعداد این دانشجویان در دوره دکتری تا 92 برابر افزایش کمی داشته است. همچنین تعداد اعضای هیات علمی 11، مراکز دانشگاهی 12 برابر رشد داشته است که این آمار نشان از رشد فزآینده آموزش عالی در دهه‌های اخیر بوده است.
وی در ادامه تصریح کرد: در رشته‌های تحصیلی دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز رشد و توسعه قابل توجهی داشته‌ایم. به طوری که در حال حاضر حدود سه هزار رشته مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ها وجود دارد که این میزان در اوایل دولت تدبیر و امید حدود 4 هزار و 600 رشته مقطع بوده است که با توجه به برنامه کیفی‌سازی و بازنگری رشته‌های تحصیلی این آمار با کاهش 38 درصدی مواجه شد.
معاون آموزشی وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه برنامه کیفی‌سازی آموزش عالی متناسب با استانداردهای جهانی اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در راستای کیفی‌سازی برنامه‌های آموزشی وزارت علوم توانستیم تعداد گرایش‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌ها را کاهش بدهیم به طوری که تمامی گرایش‌های این مقطع حذف و به دوره کارشناسی ارشد انتقال یافته است.
دکتر شریعتی نیاسر یادآور شد: وزارت علوم در سال 93 متوجه این موضوع شد که در حوزه درسی لازم است یک بازنگری اساسی اتفاق بیفتد چراکه برخی از رشته‌ها حدود 30 سال بود که مورد بازنگری قرار نگرفته بودند. به طوری که این برنامه را از سال 94 کاملا جدی در معاونت آموزشی وزارت علوم مورد پیگیری قرار دادیم.
به گفته معاون وزیر علوم، براساس ارزیابی‌هایی که در راستای بازنگری برنامه‌های آموزشی وزارت علوم انجام شد، متوجه این موضوع شدیم که حدود 600 رشته مقطع در این وزارتخانه وجود داشت با بالای 10 سال قدمت مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند که خوشبختانه در حال حاضر بالای 85 درصد رشته‌ها بازنگری شده‌اند.
وی افزود: بازنگری رشته‌های آموزشی در وزارت علوم در راستای چهار هدف بومی‌سازی، اسلامی کردن، کاربردی کردن و اشتغال انجام می‌شود که براساس این اهداف در حال حاضر تمامی محورهای یک رشته توسط صاحب‌نظران حوزه تخصصی مربوط مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا این رشته‌ها مجدداً با رویکرد کارآفرینی و کارورزی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی بشوند.
دکتر شریعتی به ضرورت راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای در وزارت علوم اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز دانشمندان به صورت منفرد در موارد خاص گام برنمی‌دارند در واقع جامعه علمی به سمت تعامل پیش می‌رود تا تمامی رشته‌ها با یکدیگر ارتباط بگیرند چراکه فناوری در شرایط امروز جوامع از تلفیق رشته‌ها در حوزه‌های مختلف ارتباط می‌گیرد و بر این اساس لازم بود که وزارت علوم نیز به رشته‌های بین‌رشته‌ای توجهی ویژه‌ای داشته باشد به طوری که طی سال‌های گذشته یکی از گام‌های تحول در آموزش ورود به این عرصه بود.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: طی چند سال گذشته وزارت علوم با تمرکز ویژه به راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای موفق شد نزدیک به 80 رشته و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز بین‌رشته‌ای جدید ایجاد کرد تا تعامل بین استادان رشته‌های مختلف ایجاد شود. همچنین علاوه بر آن کارگروهی نیز به عنوان کارگروه بین‌رشته‌ای در این وزارتخانه تشکیل شد تا حوزه‌های تلفیقی را مورد بررسی قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه رشته‌های جدیدی در دانشگاه‌ها ارائه شود لازم است ابتدا به دو نکته اساسی یعنی تدوین و بازنگری آن رشته توسط شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تایید شود و در مرحله بعدی نیاز بازار و سایر زیرساخت‌های آموزشی نظیر اعضای هیات علمی امکانات و شرایط بومی آن دانشگاه مورد ارزیابی قرار بگیرد. بنابراین دانشگاه‌هایی که دنبال راه‌اندازی رشته‌های جدید هستند باید به این موارد توجه داشته باشند.
دکتر شریعتی نیاسر اضافه کرد: رابطه هدفمند بین رشته‌ها و نیاز جامعه باید مورد توجه دانشگاه‌ها قرار بگیرد چراکه اگر در گذشته برای ایجاد یک رشته یک سری شاخص‌های کلی مطرح بود اما امروزه میزان اقبال جامعه و نیازهای بومی از مهمترین مولفه‌هایی است که باید اساساً مورد توجه قرار بگیرد و اگر به این مورد اهمیت داده نشود دانشگاه متقاضی راه‌اندازی رشته مجاز نخواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه این وزارتخانه در راستای آموزش‌های مهارتی دو دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی‌کاربردی در اختیار دارد، خاطرنشان کرد: وزارت علوم در ارتباط با آموزش‌های مهارتی باید از رشته‌های این دو دانشگاه حمایت جدی داشته باشد ضمن اینکه ماموریت‌گرایی از اصول اساسی دو دانشگاه فوق است که باید در این ماموریت فوق ادامه فعالیت داشته باشند. همچنین لازم است فرهنگسازی اساسی صورت بگیرد تا مردم به سمت دوره‌های آموزش مهارتی بیشتر حرکت کند. متاسفانه در جامعه ما دوره‌های کاردانی مورد بی‌مهری مسوولین و حتی مردم قرار گرفته است.
به گفته وی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از نادرترین مراکز دانشگاهی است که فارغ‌التحصیلان آن بدون استنثنا دارای شغل هستند و هدف‌گذاری وزارت علوم در راستای آموزش عالی نیز این است که فارغ‌التحصیلان بیکاری نداشته باشد چراکه در حال حاضر اگر ما فارغ‌التحصیلان بیکار نداشته باشیم مطمئناً افرادی وجود دارد که در رشته‌های غیرمرتبط مشغول به کار هستند که امیدواریم با توجه به هدف‌گذاری‌هایی که در راستای ماموریت‌گرایی و آمایش دانشگاه‌ها انجام گرفته این معضل نیز برطرف شود.
دکتر شریعتی نیاسر همچنین درخصوص تبعات حذف یک رشته در وزارت علوم نیز گفت: در راستای بازنگری رشته‌های آموزشی این وزارتخانه مطمئناً دنبال حذف رشته‌هایی خواهیم رفت که بازار کار آن رشته در جامعه اشباع شده باشد و ظرفیت این دانشگاه در آن رشته خاص خالی از دانشجو باشد اما به طور کلی حذف یک رشته به معنای محو کامل آن از صحنه آموزش عالی نخواهد بود چراکه اگر در دوره‌ای اگر مجدداً به آن رشته نیاز باشد راه‌اندازی خواهیم کرد.
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که در راستای کیفی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها انجام داده‌ایم این است که در یک اقدام جدید بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که براساس آن یکسری دروس اختیاری را در چارچوب سنوات دانشجویان ارائه بدهند.
وی با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجویان بدون کنکور هیچ مغایرتی با برنامه کیفی‌سازی وزارت علوم ندارد، خاطرنشان کرد: باورمان این است که پذیرش دانشجویان برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود به روند کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها کمک می‌کند. همچنین که سال گذشته برای اولین بار آزمون دکتری را در اختیار خود دانشگاه‌ها برگزار کردیم اگرچه اکثر دانشگاه‌ها با این شیوه موافق بودند اما براساس قانون نتوانستیم آن را ادامه بدهیم. به طور کلی من معتقد هستم واگذاری پذیرش دانشجویان بخصوص در مقاطع ارشد و دکتری گام موثری در کیفی‌سازی آموزش خواهد بود.
دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: در سال‌های 94 و 95 نزدیک به 6 هزار دانشجو بدون آزمون در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند که 5 هزار و 400 نفر آنها در مقطع کارشناسی ارشد توسط مراکز استعدادهای درخشان بوده است.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: آغاز هر حرکت جدیدی ممکن است با بروز برخی خطاها نیز مواجه باشد در زمینه پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز ممکن است در برخی موارد برخوردهای سلیقه‌ای صورت بگیرد اما نکته مهم این است که باید درصد خطا را به نسبت تاثیر مثبت آن در سیستم بسنجیم. سال گذشته وزارت علوم بالغ بر 6 میلیارد تومان در راستای کیفی‌سازی و پذیرش بدون آزمون دانشجویان به هفت دانشگاه کمک کرد.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان درخصوص آینده "رشته روانشناسی بالینی" نیز اظهار کرد: این رشته همچنان توسط کارشناسان و کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده در حال بررسی است و هنوز هیچ تصمیمی درخصوص انتقال آن به وزارت بهداشت گرفته نشده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییر مجری یک رشته لزوماً نمی‌تواند به کیفی‌سازی آموزش دانشجویان کمک کند باید عوامل منفی که مانع این کیفی‌سازی است را بررسی و در راستای رفع آن‌ها تلاش کنیم.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۱۸

معاون وزیر علوم خبر داد؛ ایجاد 80 رشته میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در دولت یازدهم 80 رشته میان رشته‌ای در کشور ایجاد شد.

به گزارش عیارآنلاین ، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مجتبی شریعتی نیاسر در تبیین روند بازنگری دروس دانشگاهی گفت: درراستای کیفی سازی آموزش عالی، تعداد رشته‌های تحصیلی از 4600 رشته در آغاز دولت یازدهم به 3000 رشته محل یعنی 38 درصد کاهش یافته است تا وضعیت موجود را بهتر کنترل کنیم متناسب با استانداردهای جهانی پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه برخی از رشته‌های تحصیلی قدمتی بیش از 30 سال دارند که متناسب با شرایط امروز نیستند گفت: در همین راستا در گام اول 600 رشته با قدمت بیش از 10 سال شناسایی شد و در فرآیند بازنگری قرار گرفتند که امروز 85 درصد آنها مورد بازنگری قرار گرفته‌اند.
شریعتی نیاسر، اسلامی کردن، روز آمد کردن، بومی کردن و کارآمدی را چهار اصل مورد توجه در بازنگری برنامه‌های درسی اعلام کرد.
وی تاکید کرد: رویکرد امروز وزارت علوم کارآمدی و کاربردی شدن دروس دانشگاهی است که در همین راستا اصلاح برنامه‌های درسی دانشگاهی با نظر صاحب نظران در حال انجام است.
شریعتی‌نیاسر در زمینه پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه‌ها گفت: اگر پذیرش دانشجویان به دانشگاه‌ها واگذار شود در کیفیت آموزش عالی موثر خواهد بود زیرا دانشگاه‌ها تمایل دارند بهترین متقاضیان را پذیرش کنند.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی 95-1394 نزدیک به 6000 نفر از طریق آیین نامه استعدادهای درخشان و بدون آزمون در دانشگاه‌ها پذیرش شدند که تقویت این برنامه ورود دانشجویان با استعدادتر را به آموزش عالی بیشتر می‌کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در زمینه انتقال روان شناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت گفت: هنوز کمیته مربوطه به نتیجه‌ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را امضا نکرده‌اند.
وی تاکید کرد: باید عوامل موثر بر کیفیت یک رشته تحصیلی را بررسی کنیم و لزوماً تغییر مجری برگزاری یک رشته تحصیلی به معنی ایجاد تفاوت در کیفیت آن نخواهد بود.
منبع: فارس

۹۵/۱۱/۲۶
۱۹:۳۴

معاون وزیر علوم خبر داد؛ ارزیابی موسسات غیرانتفاعی هر دو سال یک بار

معاون ‌آموزشی وزرات علوم گفت: هر دو سال یک بار ارزیابی مراکزآموزش عالی غیر انتفاعی بازنگری خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین ، شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به ورود بخش غیر دولتی به آموزش عالی گفت:بخش غیر دولتی باید در عرصه آموزش عالی ورود پیدا کند، توسعه یابد و کیفیت خودش را حفظ کند و به نوعی با توسعه هدفمند و کیفی خودش کمک کند که بار هزینه دولت در آموزش عالی کاهش پیدا کند.
وی افزود: صحبت از بخش غیر دولتی مستقل از مقطع تحصیلی است و در تمام مقاطع صدق می کند و آنها را در بر می‌گیرد.
شریعتی نیاسر در خصوص بخش نامه اخیر به موسسات غیر انتفاعی خاطرنشان کرد: بخش نامه سطح بندی موسسات غیر انتفاعی را که 5 سطح را در برمی‌گیرد، اعلام کردیم. یک نامه هم برای ارزیابی کیفیت آموزش هفته گذشته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که زمان اجرای آن اعلام شده است و از سال تحصیلی آینده برای مراکز آموزش عالی غیر دولتی اجرا خواهد شد. همچنین هر دو سال یک بار ارزیابی مراکزآموزش عالی غیر انتفاعی بازنگری خواهد شد.
منبع: خبرگزاری‌دانشجو

۹۵/۱۱/۲۶
۲۰:۰۴

تکذیب انتقال"رشته روانشناسی بالینی"

معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه انتقال "رشته روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت را تکذیب می کنم،‌گفت: در حال حاضر وضعیت این رشته توسط کارگروه ویژه با حضور کارشناسان مختلف در دست بررسی است و هنوز هیچ جمع‌بندی‌ای درخصوص آینده آن صورت نگرفته است.

ناطقان:دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آموزش عالی و روند بازنگری رشته‌های تحصیلی در وزارت علوم، افزود: خوشبختانه روند توسعه کمی و کیفی آموزش عالی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بی‌سابقه بوده است به طوری که تعداد دانشجویان بعد از پیروزی انقلاب 25 برابر افزایش و تعداد این دانشجویان در دوره دکتری تا 92 برابر افزایش کمی داشته است. همچنین تعداد اعضای هیات علمی 11، مراکز دانشگاهی 12 برابر رشد داشته است که این آمار نشان از رشد فزآینده آموزش عالی در دهه‌های اخیر بوده است.
وی در ادامه تصریح کرد: در رشته‌های تحصیلی دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز رشد و توسعه قابل توجهی داشته‌ایم. به طوری که در حال حاضر حدود سه هزار رشته مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ها وجود دارد که این میزان در اوایل دولت تدبیر و امید حدود 4 هزار و 600 رشته مقطع بوده است که با توجه به برنامه کیفی‌سازی و بازنگری رشته‌های تحصیلی این آمار با کاهش 38 درصدی مواجه شد.
معاون آموزشی وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه برنامه کیفی‌سازی آموزش عالی متناسب با استانداردهای جهانی اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در راستای کیفی‌سازی برنامه‌های آموزشی وزارت علوم توانستیم تعداد گرایش‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌ها را کاهش بدهیم به طوری که تمامی گرایش‌های این مقطع حذف و به دوره کارشناسی ارشد انتقال یافته است.
دکتر شریعتی نیاسر یادآور شد: وزارت علوم در سال 93 متوجه این موضوع شد که در حوزه درسی لازم است یک بازنگری اساسی اتفاق بیفتد چراکه برخی از رشته‌ها حدود 30 سال بود که مورد بازنگری قرار نگرفته بودند. به طوری که این برنامه را از سال 94 کاملا جدی در معاونت آموزشی وزارت علوم مورد پیگیری قرار دادیم.
به گفته معاون وزیر علوم، براساس ارزیابی‌هایی که در راستای بازنگری برنامه‌های آموزشی وزارت علوم انجام شد، متوجه این موضوع شدیم که حدود 600 رشته مقطع در این وزارتخانه وجود داشت با بالای 10 سال قدمت مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند که خوشبختانه در حال حاضر بالای 85 درصد رشته‌ها بازنگری شده‌اند.
وی افزود: بازنگری رشته‌های آموزشی در وزارت علوم در راستای چهار هدف بومی‌سازی، اسلامی کردن، کاربردی کردن و اشتغال انجام می‌شود که براساس این اهداف در حال حاضر تمامی محورهای یک رشته توسط صاحب‌نظران حوزه تخصصی مربوط مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا این رشته‌ها مجدداً با رویکرد کارآفرینی و کارورزی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی بشوند.
دکتر شریعتی به ضرورت راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای در وزارت علوم اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز دانشمندان به صورت منفرد در موارد خاص گام برنمی‌دارند در واقع جامعه علمی به سمت تعامل پیش می‌رود تا تمامی رشته‌ها با یکدیگر ارتباط بگیرند چراکه فناوری در شرایط امروز جوامع از تلفیق رشته‌ها در حوزه‌های مختلف ارتباط می‌گیرد و بر این اساس لازم بود که وزارت علوم نیز به رشته‌های بین‌رشته‌ای توجهی ویژه‌ای داشته باشد به طوری که طی سال‌های گذشته یکی از گام‌های تحول در آموزش ورود به این عرصه بود.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: طی چند سال گذشته وزارت علوم با تمرکز ویژه به راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای موفق شد نزدیک به 80 رشته و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز بین‌رشته‌ای جدید ایجاد کرد تا تعامل بین استادان رشته‌های مختلف ایجاد شود. همچنین علاوه بر آن کارگروهی نیز به عنوان کارگروه بین‌رشته‌ای در این وزارتخانه تشکیل شد تا حوزه‌های تلفیقی را مورد بررسی قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه رشته‌های جدیدی در دانشگاه‌ها ارائه شود لازم است ابتدا به دو نکته اساسی یعنی تدوین و بازنگری آن رشته توسط شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تایید شود و در مرحله بعدی نیاز بازار و سایر زیرساخت‌های آموزشی نظیر اعضای هیات علمی امکانات و شرایط بومی آن دانشگاه مورد ارزیابی قرار بگیرد. بنابراین دانشگاه‌هایی که دنبال راه‌اندازی رشته‌های جدید هستند باید به این موارد توجه داشته باشند.
دکتر شریعتی نیاسر اضافه کرد: رابطه هدفمند بین رشته‌ها و نیاز جامعه باید مورد توجه دانشگاه‌ها قرار بگیرد چراکه اگر در گذشته برای ایجاد یک رشته یک سری شاخص‌های کلی مطرح بود اما امروزه میزان اقبال جامعه و نیازهای بومی از مهمترین مولفه‌هایی است که باید اساساً مورد توجه قرار بگیرد و اگر به این مورد اهمیت داده نشود دانشگاه متقاضی راه‌اندازی رشته مجاز نخواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه این وزارتخانه در راستای آموزش‌های مهارتی دو دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی‌کاربردی در اختیار دارد، خاطرنشان کرد: وزارت علوم در ارتباط با آموزش‌های مهارتی باید از رشته‌های این دو دانشگاه حمایت جدی داشته باشد ضمن اینکه ماموریت‌گرایی از اصول اساسی دو دانشگاه فوق است که باید در این ماموریت فوق ادامه فعالیت داشته باشند. همچنین لازم است فرهنگسازی اساسی صورت بگیرد تا مردم به سمت دوره‌های آموزش مهارتی بیشتر حرکت کند. متاسفانه در جامعه ما دوره‌های کاردانی مورد بی‌مهری مسوولین و حتی مردم قرار گرفته است.
به گفته وی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از نادرترین مراکز دانشگاهی است که فارغ‌التحصیلان آن بدون استنثنا دارای شغل هستند و هدف‌گذاری وزارت علوم در راستای آموزش عالی نیز این است که فارغ‌التحصیلان بیکاری نداشته باشد چراکه در حال حاضر اگر ما فارغ‌التحصیلان بیکار نداشته باشیم مطمئناً افرادی وجود دارد که در رشته‌های غیرمرتبط مشغول به کار هستند که امیدواریم با توجه به هدف‌گذاری‌هایی که در راستای ماموریت‌گرایی و آمایش دانشگاه‌ها انجام گرفته این معضل نیز برطرف شود.
دکتر شریعتی نیاسر همچنین درخصوص تبعات حذف یک رشته در وزارت علوم نیز گفت: در راستای بازنگری رشته‌های آموزشی این وزارتخانه مطمئناً دنبال حذف رشته‌هایی خواهیم رفت که بازار کار آن رشته در جامعه اشباع شده باشد و ظرفیت این دانشگاه در آن رشته خاص خالی از دانشجو باشد اما به طور کلی حذف یک رشته به معنای محو کامل آن از صحنه آموزش عالی نخواهد بود چراکه اگر در دوره‌ای اگر مجدداً به آن رشته نیاز باشد راه‌اندازی خواهیم کرد.
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که در راستای کیفی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها انجام داده‌ایم این است که در یک اقدام جدید بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که براساس آن یکسری دروس اختیاری را در چارچوب سنوات دانشجویان ارائه بدهند.
وی با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجویان بدون کنکور هیچ مغایرتی با برنامه کیفی‌سازی وزارت علوم ندارد، خاطرنشان کرد: باورمان این است که پذیرش دانشجویان برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود به روند کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها کمک می‌کند. همچنین که سال گذشته برای اولین بار آزمون دکتری را در اختیار خود دانشگاه‌ها برگزار کردیم اگرچه اکثر دانشگاه‌ها با این شیوه موافق بودند اما براساس قانون نتوانستیم آن را ادامه بدهیم. به طور کلی من معتقد هستم واگذاری پذیرش دانشجویان بخصوص در مقاطع ارشد و دکتری گام موثری در کیفی‌سازی آموزش خواهد بود.
دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: در سال‌های 94 و 95 نزدیک به 6 هزار دانشجو بدون آزمون در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند که 5 هزار و 400 نفر آنها در مقطع کارشناسی ارشد توسط مراکز استعدادهای درخشان بوده است.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: آغاز هر حرکت جدیدی ممکن است با بروز برخی خطاها نیز مواجه باشد در زمینه پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز ممکن است در برخی موارد برخوردهای سلیقه‌ای صورت بگیرد اما نکته مهم این است که باید درصد خطا را به نسبت تاثیر مثبت آن در سیستم بسنجیم. سال گذشته وزارت علوم بالغ بر 6 میلیارد تومان در راستای کیفی‌سازی و پذیرش بدون آزمون دانشجویان به هفت دانشگاه کمک کرد.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان درخصوص آینده "رشته روانشناسی بالینی" نیز اظهار کرد: این رشته همچنان توسط کارشناسان و کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده در حال بررسی است و هنوز هیچ تصمیمی درخصوص انتقال آن به وزارت بهداشت گرفته نشده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییر مجری یک رشته لزوماً نمی‌تواند به کیفی‌سازی آموزش دانشجویان کمک کند باید عوامل منفی که مانع این کیفی‌سازی است را بررسی و در راستای رفع آن‌ها تلاش کنیم.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۲۳

معاون آموزشی وزارت علوم: وزرای علوم و بهداشت توافقی برای رشته روان شناسی امضا نکرده اند

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: کمیته بررسی رشته روان شناسی به نتیجه ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را در این زمینه امضا نکرده اند.

میگنا: دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در برنامه روی خط خبر شبکه خبر سیما گفت: نسبت به سال اول پیروزی انقلاب اسلامی در همه ابعاد آموزش عالی رشد فزآینده ای داشته ایم به نحوی که تعداد کل دانشجویان 25 برابر، تعداد دانشجویان دکتری 92 برابر، تعداد اعضای هیات علمی 11 برابر و تعداد مراکز آموزش عالی کشور 12 برابر شده است.
وی افزود: در راستای کیفی سازی آموزش عالی، تعداد رشته های تحصیلی از 4 هزار و 600 رشته در آغاز دولت یازدهم به 3 هزار رشته محل یعنی 38 درصد کاهش یافته است تا وضعیت موجود را کنترل کنیم و متناسب با استانداردهای جهانی حرکت کنیم.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه برخی از رشته های تحصیلی دانشگاه ها قدمتی بیش از 30 سال دارند و متناسب با شرایط امروز نیستند، عنوان کرد: در همین راستا در گام اول 600 رشته با قدمت بیش از 10 سال شناسایی و در فرآیند بازنگری قرار گرفتند که امروز 85 درصد آنها بازنگری شد.
شریعتی نیاسر، اسلامی سازی، روز آمد سازی، بومی سازی و کارآمدی را چهار اصل مورد توجه در بازنگری برنامه های درسی اعلام کرد.
وی تاکید کرد: رویکرد وزارت علوم کارآمدی و کاربردی شدن دروس دانشگاهی است که در همین راستا اصلاح برنامه های درسی دانشگاهی با نظر صاحب نظران در حال انجام است.
معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه ها نیز گفت: اگر پذیرش دانشجویان به دانشگاهها واگذار شود در کیفیت آموزش عالی موثر خواهد بود زیرا دانشگاه ها تمایل دارند بهترین متقاضیان را پذیرش کنند.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی 95-94 نزدیک به 6 هزار دانشجو از طریق آیین نامه استعداد های درخشان و بدون آزمون در دانشگاه ها پذیرش شدند که تقویت این برنامه ورود دانشجویان با استعداد را به آموزش عالی بیشتر می کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص انتقال روان شناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت نیز گفت: هنوز کمیته مربوطه به نتیجه ای نرسیده است و وزرای علوم و بهداشت توافقی را امضا نکرده اند.
شریعتی نیاسر اظهار داشت: باید عوامل موثر بر کیفیت یک رشته تحصیلی را بررسی کنیم و لزوما تغییر مجری برگزاری یک رشته تحصیلی به معنی ایجاد تفاوت در کیفیت آن نخواهد بود.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۵۵

انتقال "رشته روانشناسی بالینی" را تکذیب می‌کنم

در حال حاضر وضعیت این رشته توسط کارگروه ویژه با حضور کارشناسان مختلف در دست بررسی است و هنوز هیچ جمع‌بندی‌ای درخصوص آینده آن صورت نگرفته است.

شفا آنلاینسلامتمعاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه انتقال "رشته روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت را تکذیب می کنم،‌گفت: در حال حاضر وضعیت این رشته توسط کارگروه ویژه با حضور کارشناسان مختلف در دست بررسی است و هنوز هیچ جمع‌بندی‌ای درخصوص آینده آن صورت نگرفته است.
به گزارش شفا آنلاین ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آموزش عالی و روند بازنگری رشته‌های تحصیلی در وزارت علوم، افزود: خوشبختانه روند توسعه کمی و کیفی آموزش عالی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بی‌سابقه بوده است به طوری که تعداد دانشجویان بعد از پیروزی انقلاب 25 برابر افزایش و تعداد این دانشجویان در دوره دکتری تا 92 برابر افزایش کمی داشته است. همچنین تعداد اعضای هیات علمی 11، مراکز دانشگاهی 12 برابر رشد داشته است که این آمار نشان از رشد فزآینده آموزش عالی در دهه‌های اخیر بوده است.
وی در ادامه تصریح کرد: در رشته‌های تحصیلی دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز رشد و توسعه قابل توجهی داشته‌ایم. به طوری که در حال حاضر حدود سه هزار رشته مقطع تحصیلی در دانشگاه‌ها وجود دارد که این میزان در اوایل دولت تدبیر و امید حدود 4 هزار و 600 رشته مقطع بوده است که با توجه به برنامه کیفی‌سازی و بازنگری رشته‌های تحصیلی این آمار با کاهش 38 درصدی مواجه شد.
معاون آموزشی وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه برنامه کیفی‌سازی آموزش عالی متناسب با استانداردهای جهانی اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در راستای کیفی‌سازی برنامه‌های آموزشی وزارت علوم توانستیم تعداد گرایش‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌ها را کاهش بدهیم به طوری که تمامی گرایش‌های این مقطع حذف و به دوره کارشناسی ارشد انتقال یافته است.
دکتر شریعتی نیاسر یادآور شد: وزارت علوم در سال 93 متوجه این موضوع شد که در حوزه درسی لازم است یک بازنگری اساسی اتفاق بیفتد چراکه برخی از رشته‌ها حدود 30 سال بود که مورد بازنگری قرار نگرفته بودند. به طوری که این برنامه را از سال 94 کاملا جدی در معاونت آموزشی وزارت علوم مورد پیگیری قرار دادیم.
به گفته معاون وزیر علوم، براساس ارزیابی‌هایی که در راستای بازنگری برنامه‌های آموزشی وزارت علوم انجام شد، متوجه این موضوع شدیم که حدود 600 رشته مقطع در این وزارتخانه وجود داشت با بالای 10 سال قدمت مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند که خوشبختانه در حال حاضر بالای 85 درصد رشته‌ها بازنگری شده‌اند.
وی افزود: بازنگری رشته‌های آموزشی در وزارت علوم در راستای چهار هدف بومی‌سازی، اسلامی کردن، کاربردی کردن و اشتغال انجام می‌شود که براساس این اهداف در حال حاضر تمامی محورهای یک رشته توسط صاحب‌نظران حوزه تخصصی مربوط مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا این رشته‌ها مجدداً با رویکرد کارآفرینی و کارورزی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی بشوند.
دکتر شریعتی به ضرورت راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای در وزارت علوم اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز دانشمندان به صورت منفرد در موارد خاص گام برنمی‌دارند در واقع جامعه علمی به سمت تعامل پیش می‌رود تا تمامی رشته‌ها با یکدیگر ارتباط بگیرند چراکه فناوری در شرایط امروز جوامع از تلفیق رشته‌ها در حوزه‌های مختلف ارتباط می‌گیرد و بر این اساس لازم بود که وزارت علوم نیز به رشته‌های بین‌رشته‌ای توجهی ویژه‌ای داشته باشد به طوری که طی سال‌های گذشته یکی از گام‌های تحول در آموزش ورود به این عرصه بود.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: طی چند سال گذشته وزارت علوم با تمرکز ویژه به راه‌اندازی رشته‌های بین‌رشته‌ای موفق شد نزدیک به 80 رشته و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز بین‌رشته‌ای جدید ایجاد کرد تا تعامل بین استادان رشته‌های مختلف ایجاد شود. همچنین علاوه بر آن کارگروهی نیز به عنوان کارگروه بین‌رشته‌ای در این وزارتخانه تشکیل شد تا حوزه‌های تلفیقی را مورد بررسی قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه رشته‌های جدیدی در دانشگاه‌ها ارائه شود لازم است ابتدا به دو نکته اساسی یعنی تدوین و بازنگری آن رشته توسط شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تایید شود و در مرحله بعدی نیاز بازار و سایر زیرساخت‌های آموزشی نظیر اعضای هیات علمی امکانات و شرایط بومی آن دانشگاه مورد ارزیابی قرار بگیرد. بنابراین دانشگاه‌هایی که دنبال راه‌اندازی رشته‌های جدید هستند باید به این موارد توجه داشته باشند.
دکتر شریعتی نیاسر اضافه کرد: رابطه هدفمند بین رشته‌ها و نیاز جامعه باید مورد توجه دانشگاه‌ها قرار بگیرد چراکه اگر در گذشته برای ایجاد یک رشته یک سری شاخص‌های کلی مطرح بود اما امروزه میزان اقبال جامعه و نیازهای بومی از مهمترین مولفه‌هایی است که باید اساساً مورد توجه قرار بگیرد و اگر به این مورد اهمیت داده نشود دانشگاه متقاضی راه‌اندازی رشته مجاز نخواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه این وزارتخانه در راستای آموزش‌های مهارتی دو دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی‌کاربردی در اختیار دارد، خاطرنشان کرد: وزارت علوم در ارتباط با آموزش‌های مهارتی باید از رشته‌های این دو دانشگاه حمایت جدی داشته باشد ضمن اینکه ماموریت‌گرایی از اصول اساسی دو دانشگاه فوق است که باید در این ماموریت فوق ادامه فعالیت داشته باشند. همچنین لازم است فرهنگسازی اساسی صورت بگیرد تا مردم به سمت دوره‌های آموزش مهارتی بیشتر حرکت کند. متاسفانه در جامعه ما دوره‌های کاردانی مورد بی‌مهری مسوولین و حتی مردم قرار گرفته است.
به گفته وی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از نادرترین مراکز دانشگاهی است که فارغ‌التحصیلان آن بدون استنثنا دارای شغل هستند و هدف‌گذاری وزارت علوم در راستای آموزش عالی نیز این است که فارغ‌التحصیلان بیکاری نداشته باشد چراکه در حال حاضر اگر ما فارغ‌التحصیلان بیکار نداشته باشیم مطمئناً افرادی وجود دارد که در رشته‌های غیرمرتبط مشغول به کار هستند که امیدواریم با توجه به هدف‌گذاری‌هایی که در راستای ماموریت‌گرایی و آمایش دانشگاه‌ها انجام گرفته این معضل نیز برطرف شود.
دکتر شریعتی نیاسر همچنین درخصوص تبعات حذف یک رشته در وزارت علوم نیز گفت: در راستای بازنگری رشته‌های آموزشی این وزارتخانه مطمئناً دنبال حذف رشته‌هایی خواهیم رفت که بازار کار آن رشته در جامعه اشباع شده باشد و ظرفیت این دانشگاه در آن رشته خاص خالی از دانشجو باشد اما به طور کلی حذف یک رشته به معنای محو کامل آن از صحنه آموزش عالی نخواهد بود چراکه اگر در دوره‌ای اگر مجدداً به آن رشته نیاز باشد راه‌اندازی خواهیم کرد.
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که در راستای کیفی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها انجام داده‌ایم این است که در یک اقدام جدید بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که براساس آن یکسری دروس اختیاری را در چارچوب سنوات دانشجویان ارائه بدهند.
وی با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجویان بدون کنکور هیچ مغایرتی با برنامه کیفی‌سازی وزارت علوم ندارد، خاطرنشان کرد: باورمان این است که پذیرش دانشجویان برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود به روند کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها کمک می‌کند. همچنین که سال گذشته برای اولین بار آزمون دکتری را در اختیار خود دانشگاه‌ها برگزار کردیم اگرچه اکثر دانشگاه‌ها با این شیوه موافق بودند اما براساس قانون نتوانستیم آن را ادامه بدهیم. به طور کلی من معتقد هستم واگذاری پذیرش دانشجویان بخصوص در مقاطع ارشد و دکتری گام موثری در کیفی‌سازی آموزش خواهد بود.
دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: در سال‌های 94 و 95 نزدیک به 6 هزار دانشجو بدون آزمون در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند که 5 هزار و 400 نفر آنها در مقطع کارشناسی ارشد توسط مراکز استعدادهای درخشان بوده است.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: آغاز هر حرکت جدیدی ممکن است با بروز برخی خطاها نیز مواجه باشد در زمینه پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز ممکن است در برخی موارد برخوردهای سلیقه‌ای صورت بگیرد اما نکته مهم این است که باید درصد خطا را به نسبت تاثیر مثبت آن در سیستم بسنجیم. سال گذشته وزارت علوم بالغ بر 6 میلیارد تومان در راستای کیفی‌سازی و پذیرش بدون آزمون دانشجویان به هفت دانشگاه کمک کرد.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان درخصوص آینده "رشته روانشناسی بالینی" نیز اظهار کرد: این رشته همچنان توسط کارشناسان و کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده در حال بررسی است و هنوز هیچ تصمیمی درخصوص انتقال آن به وزارت بهداشت گرفته نشده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییر مجری یک رشته لزوماً نمی‌تواند به کیفی‌سازی آموزش دانشجویان کمک کند باید عوامل منفی که مانع این کیفی‌سازی است را بررسی و در راستای رفع آن‌ها تلاش کنیم.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۰۷

معاون آموزشی وزیر علوم: انتقال رشته روان شناسی بالینی را تکذیب می‌کنم

معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت را تکذیب می کنم،‌گفت: در حال حاضر وضعیت این رشته توسط کارگروه ویژه با حضور کارشناسان مختلف در دست بررسی است و هنوز هیچ جمع‌بندی‌ای درخصوص آینده آن صورت نگرفته است.

میگنا: دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز با حضور در یک برنامه تلویزیونی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد آموزش عالی و روند بازنگری رشته‌های تحصیلی در وزارت علوم با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجویان بدون کنکور هیچ مغایرتی با برنامه کیفی‌سازی وزارت علوم ندارد، خاطرنشان کرد: باورمان این است که پذیرش دانشجویان برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود به روند کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها کمک می‌کند. همچنین که سال گذشته برای اولین بار آزمون دکتری را در اختیار خود دانشگاه‌ها برگزار کردیم اگرچه اکثر دانشگاه‌ها با این شیوه موافق بودند اما براساس قانون نتوانستیم آن را ادامه بدهیم. به طور کلی من معتقد هستم واگذاری پذیرش دانشجویان بخصوص در مقاطع ارشد و دکتری گام موثری در کیفی‌سازی آموزش خواهد بود.
دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: در سال‌های 94 و 95 نزدیک به 6 هزار دانشجو بدون آزمون در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند که 5 هزار و 400 نفر آنها در مقطع کارشناسی ارشد توسط مراکز استعدادهای درخشان بوده است.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: آغاز هر حرکت جدیدی ممکن است با بروز برخی خطاها نیز مواجه باشد در زمینه پذیرش بدون آزمون دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز ممکن است در برخی موارد برخوردهای سلیقه‌ای صورت بگیرد اما نکته مهم این است که باید درصد خطا را به نسبت تاثیر مثبت آن در سیستم بسنجیم. سال گذشته وزارت علوم بالغ بر 6 میلیارد تومان در راستای کیفی‌سازی و پذیرش بدون آزمون دانشجویان به هفت دانشگاه کمک کرد.
دکتر شریعتی نیاسر در پایان درخصوص آینده رشته روانشناسی بالینی نیز اظهار کرد: این رشته همچنان توسط کارشناسان و کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده در حال بررسی است و هنوز هیچ تصمیمی درخصوص انتقال آن به وزارت بهداشت گرفته نشده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییر مجری یک رشته لزوماً نمی‌تواند به کیفی‌سازی آموزش دانشجویان کمک کند باید عوامل منفی که مانع این کیفی‌سازی است را بررسی و در راستای رفع آن‌ها تلاش کنیم.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۵۶

معاون فرهنگی وزیر علوم: روش‌های امنیتی برای فرهنگ، ذاتاً عقیم است

ساعت24-معاون فرهنگی وزیر علوم تاکید می‌کند که «فضای دانشگاهی باید باز باشد و از مشارکت دانشجویان در مسیر پیشرفت حمایت شود. دانشگاه باید مستقل باشد و مداخله در دانشگاه صورت نگیرد و این شعار دولت بوده که دانشگاه نباید امنیتی باشد، فرهنگ نباید امنیتی باشد و حتی نهادهای امنیتی دولت و غیردولت هم همین اصل را قبول دارند و به آن اعتقاد دارند».

روزنامه «شهروند» آورده است: اوایل آذر ۹۲ بر مسند پرحاشیه‌ترین معاونت وزارت علوم نشست و حالا برنامه‌های ۱۶ آذر امسال را بی‌سابقه و دستاوردی بزرگ در تاریخ دانشگاه‌های کشور می‌داند؛ روزی که بیش از ۳۵۰ برنامه در دانشگاه‌های ایران برگزار شد و رئیس‌جمهوری ۸۰ دقیقه مورد نقد و پرسش‌ دانشجویان قرار گرفت.
«سیدضیاء‌ هاشمی» با حکم «رضا فرجی‌دانا» به معاونت فرهنگی وزارتخانه علوم رسید و پس استیضاح فرجی‌دانا همچنان به فعالیت خود ادامه داد. ‌هاشمی اگر چه در رشته ریاضی‌ - فیزیک دیپلم گرفت اما با رتبه‌ای تک‌رقمی دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه تهران شد و تا مقطع دکتری پیش رفت و امروز دانشیار دانشکده علوم‌ اجتماعی همین دانشگاه است. او در این گفت‌وگو از دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی کشور در سه ‌سال و سه ماه گذشته گفته است.
در سال‌های گذشته و در دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد نسبت به عملکرد معاونت فرهنگی وزیر علوم انتقادات فراوانی مطرح شده بود و دانشجویان آن سال‌ها فضای کلی حاکم بر دانشگاه‌ها را بسته و امنیتی می‌دانستند، شما مهم‌ترین دستاوردهای خود را در این زمان بیش از سه ‌سال چه می‌دانید؟
من در آغاز کار سه کلید‌واژه را به‌عنوان محور برنامه‌های خود مطرح کردم: مشارکت، آگاهی و امید در پرتو قانونمندی. هدف من این بود که مشارکت اساتید و دانشگاهیان در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی افزایش یابد و سطح آگاهی‌ها در پرتو شفاف‌سازی اطلاعات و تبادل اطلاعات و ارایه داده‌ها به فضای دانشگاهی افزایش پیدا کند و انگیزه جلب آگاهی مسیرهایی که دارید مثل مسیر جریان گفت‌و‌گو، جریان آزاداندیشی، جریان روشنفکری و امید به آینده. ما در شرایطی شروع کردیم که دلزدگی و نگرانی در فضای دانشگاه‌ زیاد بود و تلاش ما بر این بود که امید به آینده در فضای دانشگاه زیاد شود که مستلزم امکان اثرگذاری و نقش‌آفرینی دانشگاهیان در دانشگاه‌ها بود. در چهار سال گذشته، چهار بار آقای رئیس‌جمهوری در روز دانشجو در دانشگاه حضور پیدا کردند، در این مدت سال‌به‌سال میزان مشارکت و جدیت در برنامه‌ها به شکل محسوسی افزایش پیدا کرد، در سه‌ سال گذشته دانشجویان طیف‌های مختلف از رئیس‌جمهوری سوال‌های خود را پرسیدند و حرف‌های خود را زدند.
شما به حضور رئیس‌جمهوری در دانشگاه اشاره کردید، آقای احمدی‌نژاد هم تقریبا هر‌ سال در دانشگاه حضور پیدا می‌کرد ولی با وجود این فعالان دانشجویی منتقد عملکرد دولت ایشان در دانشگاه‌ها بودند.
نه نبودند، ۱۶ آذر ۹۱ ایشان کدام دانشگاه بودند؟
شروع‌ سال تحصیلی بودند.
شروع ‌سال تحصیلی برنامه دانشجویی نبوده است.
به هر شکل ایشان هم به دانشگاه‌ها می‌رفتند و بعضی دانشجویان هم در جلسات حاضر بودند، کلا نقدی که به این جلسات مطرح می‌شود انتخاب پرسش‌کنندگان و دانشجویان حاضر در سالن است؛ یعنی دانشجویان معتقدند که نماینده تمام طیف‌ها امکان پرسشگری ندارند یا درباره شرکت‌کنندگان آزادی مناسبی وجود ندارد. مثلا در آخرین‌ سال دولت دوم اصلاحات، پرسش‌و‌پاسخ شفافی بین دانشجویان و رئیس‌جمهوری شکل گرفت.
اولا در مقایسه با سال‌های قبل از دولت تدبیر و امید، حضور مقامات ارشد در دانشگاه متحول شده است. ۱۶ آذر سال‌های ۹۱، ۹۰، ۸۹ کدام جلسه دانشجویی با فرد اول اجرایی کشور برگزار شده است؟ جلسات رسمی دانشگاه که بحث ما نیست، بحث ما گفت‌و‌شنود دانشجویی است. در تاریخ این کشور کی شما ۱۶ آذری مثل امسال داشتید که دانشجویان ۸۰ دقیقه به نمایندگی از طیف‌های مختلف سوالات و انتقادات خود از رئیس‌جمهوری را مطرح کنند؟ هیچ‌گاه و در هیچ دوره‌ای چنین چیزی نبوده است. شرایط کنونی با دولت‌ قبل اصلا قابل قیاس نیست و نمایندگان طیف‌های مختلف و برای نخستین‌بار در این سال‌ها، نماینده انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی هم پرسش‌های خود را در حضور رئیس‌جمهوری مطرح کردند، حتی ما از تشکل‌های صنفی هم خواستیم که نماینده معرفی کنند ولی چون نتوانستند به جمع‌بندی برسند، پس سوالی در این‌باره مطرح نشد. بنابراین از لحاظ تنوع هم بی‌نظیر بود که ما به این شیوه اعتقاد داریم اما درباره بحث حضور رئیس‌جمهوری و پرسش‌ شفاف دانشجویان در سال‌های اصلاحات، الان مطالبات دانشجویی خیلی گسترده‌تر شده است. منعی برای میزبانی تشکل‌های دانشجویی از اعضای دولت وجود ندارد و حتی به همکاران در دولت هم توصیه شده که استقبال کنند.
بعضی دانشجویان می‌گویند که بعد از مراسم روز دانشجو به کمیته‌های انضباطی و حتی نهادهای خارج از دانشگاه احضار شدند و مطابق اخبار منتشره، چندین تشکل هم تعلیق شدند. این اخبار و ادعاها تا چه اندازه درست است؟
من چند نکته را مطرح می‌کنم، اول این‌که ما معتقدیم فضای دانشگاهی باید باز باشد و از مشارکت دانشجویان در مسیر پیشرفت حمایت شود. الان هم ما معتقدیم که دانشگاه باید مستقل باشد و مداخله در دانشگاه صورت نگیرد و این شعار دولت بوده که دانشگاه نباید امنیتی باشد، فرهنگ نباید امنیتی باشد و حتی نهادهای امنیتی دولت و غیردولت هم همین اصل را قبول دارند و به آن اعتقاد دارند؛ در عین حال مسئولان امنیتی و قضائی ممکن است که معتقد باشند اگر تخلفی صورت گرفت، طبق قانون وظیفه دارند کنترل نظم و امنیت را برعهده بگیرند، ما هم معتقدیم قانون باید اجرا شود ولی با روش درست. ما معتقدیم اگر اشتباه و خطایی صورت بگیرد مکانیزم‌های داخل دانشگاه باید به آن خطا بپردازند و با همکاران و دوستانمان در بخش‌های مختلفی جلسات متعددی داشتیم و در طول این چند‌ سال تلاش کردیم به این تفاهم برسیم که مسائل دانشگاه به بیرون دانشگاه منتقل نشود.البته با گسترش فوق‌العاده فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در دانشگاه طبیعی است برخی رفتارهایی صورت بگیرد که از نگاه برخی نیازمند کنترل و مدیریت باشد و ما معتقدیم همین کنترل‌ هم باید درچارچوب قانون باشد.
ولی این موضوع را که تعدادی از تشکل‌ها به هر دلیلی بعد از ۱۶ آذر تعلیق شدند، تأیید می‌کنید؟
یک ضوابطی ما در آموزش عالی داریم؛ مصوبات و مقرراتی که براساس آنها نظارت صورت می‌گیرد. وقتی شما صدها تشکل، هزاران نشریه و کانون دانشجویی دارید نمی‌توانید نظارت کنید که این نظارت البته باید قانونمند و همدلانه باشد. بنابراین در موارد انگشت‌شماری که نهادهای نظارتی در درون دانشگاه به این نتیجه برسند که توقف موقتی در مجموعه‌ یا تشکلی صورت بگیرد ما بررسی می‌کنیم و دانشجویان این حق را دارند که اعتراض کنند و اگر اعتراضی به ما برسد از مسئولان مربوطه توضیح می‌خواهیم و قطعا اجازه نمی‌دهیم که حق دانشجویان پایمال شود.
این بحث به دلیلی که به دو انتخابات مهم نزدیک می‌شویم برای فعالان دانشجویی مهم است؛ چون انتظار دارند در آستانه این انتخابات فضای دانشگاه‌ها بازتر شود ولی معتقدند که این برخوردها نشان از بسته‌شدن فضای دانشگاه در روزهای انتخابات می‌دهد، واقعا قرار است چنین اتفاقی صورت بگیرد؟
به‌هیچ وجه اینگونه نیست. اصلا قابل قبول نیست که فضا بسته شود چرا که فضای کلی الان نسبت به‌سال گذشته بازتر است و هر ‌سال شرایط بهتر شده و در ماه‌های آینده هم باید بازتر شود و ما این مسیر را تعقیب می‌کنیم؛ البته همه باید تابع قانون باشند ولی ما معتقدیم که اجرای قانون نباید به گونه‌ای باشد که انگیزه‌ها را کم کند و ما هم در دفاع از حقوق دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی بسیار مصمم هستیم.
از طرف دیگر، خیلی از فعالان دانشجویی نزدیک به طیف اصولگرا معتقدند که جلسات آنها در دانشگاه بارها لغو شده است و مثال معروف آنها لغو سخنرانی دکتر جلیلی در برخی از دانشگاه‌هاست.
من بارها تأکید کرده‌ام که در دانشگاه چنین چیزی نیست. بعضا انتقاد می‌شود که فلان جلسه لغو شده، درحالی‌که این ادعا نادرست است؛ جلسه‌ای به‌موقع هماهنگی نشده و مجوز نگرفته است، چون هیأت‌های سه‌نفره‌ای با حضور رئیس دانشگاه، رئیس نهاد رهبری و نماینده وزارت علوم داریم که آنها باید تشکیل جلسه بدهند و برنامه‌ها را بررسی کنند و این هم برای حفظ نظم و هماهنگی‌هاست. بعضا آقایان ۲۴ ساعته درخواست برنامه داشتند که امکان تشکیل جلسه مسئولان مربوطه وجود نداشت و اصلا چنین جلسه‌ای مجوز نگرفت که لغو شود.
شما جامعه‌شناس هستید و این رشته را در دانشگاه تدریس می‌کنید. نگاه شما و مجموعه فرهنگی وزارت علوم نسبت به بحث حجاب چگونه است، چون نسبت به برخی قوانین و برخوردهای صورت‌گرفته در چندین دانشگاه انتقادات فراوانی مطرح شده است. علاوه‌ بر این، به نظر می‌آید درباره حجاب برخورد جزیره‌ای صورت می‌گیرد؛ مثلا در بعضی دانشگاه‌ها‌ یا دانشکده‌ها برخورد محکم‌تری صورت می‌گیرد.
من همیشه گفته‌ام که از نظر علمی، مسأله فرهنگی و اجتماعی تنها با روش فرهنگی قابل مدیریت است. ما در برخورد با مسائل فرهنگی و اجتماعی اگر روش امنیتی به کار ببریم قطعا به نتیجه نخواهیم رسید. بکارگیری روش‌های امنیتی برای مدیریت فرهنگی، صرف‌نظر از این‌که در چه زمانی و توسط چه مدیریتی و چگونه انجام شود، ذاتا ناکام و عقیم خواهد ماند. برای مدیریت فرهنگی و تحقق اهداف فرهنگی باید روش‌های فرهنگی و کارشناسانه را به کار برد. مسأله حجاب برای ما بسیار مهم و ارزشمند است اما بدون ترویج باورهای مرتبط و رویکردهای ترغیبی و اقناعی در این حوزه موفق نخواهیم شد. همواره تأکید کردیم که در حوزه حجاب به‌عنوان یک هنجار رفتاری یا به‌عنوان یک آموزه دینی باید روش فرهنگی، روش اقناعی و روش ترغیبی داشته باشیم. ما به‌عنوان یک جامعه اسلامی باید بپذیریم که این قوانین به‌عنوان قوانین عمومی مقبول و مشروع، باید مورد احترام عموم باشد حتی اگر کسانی نسبت به این موضوع دیدگاه دیگری داشته باشند ولی این‌که بخواهیم با روش‌های امنیتی کار کنیم، نتیجه نخواهد داد. روش‌هایی که خارج از چارچوب و اخلاق باشد را قبول نمی‌کنیم و گمان نمی‌کنم روش‌های غلط در بحث رسمی زیاد باشد.
بحث موسیقی در دانشگاه هم بسیار حاشیه‌برانگیز بوده است. دانشجوی موسیقی یا علاقه‌مند به این هنر مایل است که در دوران دانشگاه سابقه و تجربه اجرا و برای دوران بعد از دانشگاه تجربه و اندوخته‌ای داشته باشد. چرا باید اجرای دانشجویی منع شود؟
- این‌گونه نیست. موسیقی در آیین‌نامه جدیدی که ما اعلام کردیم به‌عنوان یک هنر فاخر و ارزشمند معرفی شده است.
ولی آموزش و اجرای کنسرت دانشجویی در دانشگاه ممنوع شده است.
عرض می‌کنم، این‌گونه نیست که از نظر دانشگاه موسیقی امری ناپسند و ممنوع باشد بلکه هنری فاخر و ارزشمند است، اما مثل بسیاری از حوزه‌های دیگر ابعاد مختلفی دارد. آن‌چیزی که در آیین‌نامه جدید و مصوبه شورای اسلامی کردن دانشگاه‌ها اعلام شده، می‌گوید کنسرت در دانشگاه‌ها برگزار نشود. کنسرت چیست؟
ولی در بعضی دانشگاه‌ها آموزش موسیقی ممنوع شده است.
نه این‌طور نیست و حتی متن آیین‌نامه توصیه کرده که موسیقی باشد ولی هدفمند. به‌هرحال یک‌سری فتاوا و ضوابطی وجود دارد که باید به آنها احترام گذاشته شود و در دانشگاه کنسرت برگزار نمی‌شود، اما آموزش و اجرای موسیقی در برنامه‌ها ممنوع نشده است.
کانون‌های موسیقی می‌توانند آموزش داشته باشند؟
 الان دارند و می‌توانند در برنامه‌های مختلف، اجرای موسیقی هم داشته باشند ولی اجرای کنسرت در دانشگاه ممنوع است.
«شهروند» در شماره ۱۶ آذر با نزدیک به ۳۰ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف گفت‌و‌گو کرد که برآیند نظر این فعالان، رضایت نسبی از شرایط کنونی بود؛ یعنی دانشجویان معتقدند که شرایط نسبت به دولت قبل بسیار بهتر شده اما با شرایط آرمانی و مورد انتظار فاصله دارد. برنامه‌ای برای رضایت بیشتر دانشجویان در معاونت فرهنگی وزارت علوم وجود دارد؟
دیدگاه ما هم همین است که نسبت به روز اول خیلی رشد کرده‌ایم و در مسیر حرکت به سمت ایده‌آل هستیم ولی تا سبک ایده‌آل فاصله زیادی داریم. معتقدیم که این‌قدر آزاداندیشی و آزادی‌ بیان در دانشگاه بالا باشد که هر کلاس درسی یک کرسی آزاد‌اندیشی باشد و هر مرکز دانشگاهی به صورت‌ هفتگی شاهد گفت‌و‌گوهای آزاد، تبادل ‌نظرهای عمیق، جدی و واقعی باشد. ما معتقدیم که دانشجوها باید بیشترین نقش را در دانشگاه و اید‌ه‌پردازی برای اثرگذاری در جامعه داشته باشند. معتقدیم که باید اخلاقیات در فعالیت‌های اجتماعی، صنفی و دانشجویی محور باشد و بی‌توجهی به اخلاقیات به صفر میل کند و در این مسیر راه درازی داریم که حتما نیاز به مشارکت، همراهی و نقد منصفانه دانشجویان داریم.
بعضی دانشجویان معتقدند که روند مجوزدهی و پیگیری خواسته‌ها و شکایات دانشجویی به‌کُندی صورت می‌گیرد که با ذات فعالیت‌های دانشجویی در تناقض است چون عمر دوران دانشجویی آن‌قدر نیست که مدت زیادی از آن صرف مجوز ‌گرفتن شود. چنین نقدی درست است؟
جواب این سوال پیچیده است. وقتی حجم مطالبات و درخواست‌ها زیاد می‌شود طبیعتا روند بررسی و پیگیری کمی زمان‌بر است و الان حجم درخواست‌های دانشجویی برای ایجاد تشکیل یا نشریه بسیار زیاد است. اعداد نشریات دانشجویی در این سه‌ سال بیشتر از ۲‌هزار مورد افزایش یافته و روند مجوزدهی با سرعت بالایی انجام می‌شود و تا جایی که من اطلاع دارم، تعداد مجوزها و سرعت بررسی در این سه‌سال قابل قیاس با هیچ مقطع دیگری نیست.
فرض را بر این بگذاریم که دکتر روحانی ریاست‌جمهوری چهار سال آینده را از مردم کسب کند و شما در همین موقعیت کنونی یا مکانی تاثیرگذار در فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم قرار بگیرید. چه افق‌ها و برنامه‌هایی برای سال‌های آینده مدنظر شماست؟
ما روی اگرها می‌توانیم بحث کنیم ولی دوره مسئولیت ما چهارساله است و من تعهد چهارساله دارم و بعد آماده می‌شوم که کار را به دوستان دیگری تحویل دهم، اما معنی دوره چهارساله این نیست که برای آینده برنامه‌ای نداشته باشیم. برنامه‌های ما تدوین و آماده می‌شود و دوستان دیگر می‌توانند این برنامه‌ها را ادامه یا توسعه دهند. من امیدوارم که این روند ادامه پیدا کند چون چنین روندی یک مطالبه اجتماعی است و در جامعه نهادینه شده است. دانشجویان ما نیاز به تریبون برای ارایه نظریات خود دارند و باید کرسی‌های آزاداندیشی و نشریه داشته باشند. در هر دولتی دانشجویان و اساتید ما نیاز به بسترهای مشارکت اجتماعی و سیاسی دارند و سیاست‌های کلان نظام این موضوع را می‌گوید و اگر فرد یا دولتی خلاف آن عمل کند، اشتباه کرده است. من امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و البته کارگزار مهم است و اگر کسانی مسئولیت را برعهده بگیرند که به این مسیر اعتقاد نداشته باشند، ممکن است جلوی آن را بگیرند ولی اگر کسی جلوی آن را بگیرد قطعا تخلف کرده است. امیدوارم کارگزارانی به مسئولیت برسند که به چنین مسیری اعتقاد داشته باشند چون به نفع دانشگاه، مردم، دولت و نظام است.
اگر بخواهید نگاه انتقادی به دوران مسئولیت خود در این سه‌سال داشته باشید، مورد یا برنامه‌ای بوده که در آن تعلل صورت گرفته باشد یا مثلا الان بگویید‌ ای کاش من فلان کار یا برنامه را لحاظ می‌کردم؟
بگذارید این جمله را که پیش از این جایی نگفته‌ام و شاید بعد از این همه بیان نکنم به شما بگویم؛ من وقتی به سه سال گذشته نگاه می‌کنم دوران بسیار پرافتخار، جذاب و سخت و دشواری را می‌بینم؛ من یکی از سخت‌ترین دوران و البته افتخارآمیزترین دوران زندگی‌ام را گذراندم، مدیریت فرهنگی کار بسیار سختی است و فکر می‌کنم اگر توفیقی داشتیم محصول همدلی و هماهنگی همه‌جانبه همکاران و مشارکت، حمایت و مطالبه دانشجویان بوده است، ولی رمز دشواری کار ما هم جایی است که همدلی وجود ندارد. من وقتی به گذشته برمی‌گردم، می‌گویم ‌ای کاش این مقدار همدلی و هماهنگی را که امروز داریم، روز اول ‌داشتیم و می‌گویم ‌ای کاش می‌توانستیم با جلب همدلی‌ بیشتر در کرسی‌های آزاداندیشی توفیق بیشتری داشته باشیم. ‌ای کاش این فهم مشترک را داشته باشیم که آزادی بیان را یک فرصت بدانیم و نه تهدید. ‌ای‌کاش همه قبول می‌کردیم که آزاداندیشی که رهبر معظم انقلاب مکرراً به آن تأکید کردند یک ضرورت استراتژیک برای دانشگاه و جامعه ماست و‌ ای کاش من هم می‌توانستم در این سه سال، زودتر، بیشتر و وسیع‌تر همکاران و کسانی را که در دانشگاه‌ها تاثیرگذار بودند، برای گسترش آزاداندیشی در دانشگاه‌ها قانع می‌کردم. بگذارید به دانشجو اعتماد کنیم؛ هرجایی به دانشگاه و جامعه اعتماد کردیم پیشرفت صورت گرفته و جایی که اعتماد نکردیم، آسیب دیدیم. اگر تفاهم و نگاه مشترکی که امروز بین دستگاه‌های تاثیرگذار در دانشگاه به‌وجود آمده در روزها و ماه‌های اول وجود داشت قطعاً الان شرایط بهتری ‌داشتیم

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۲۶

ارزیابی موسسات غیرانتفاعی هر دو سال یک بار

فرهنگیان نیوز - تدبیر https://telegram.me/edufarhangian:
معاون ‌آموزشی وزرات علوم گفت: هر دو سال یک بار ارزیابی مراکزآموزش عالی غیر انتفاعی بازنگری خواهد شد.
به گزارش عیارآنلاین، شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به ورود بخش غیر دولتی به آموزش عالی گفت:بخش غیر دولتی باید در عرصه آموزش عالی ورود پیدا کند، توسعه یابد و کیفیت خودش را حفظ کند و به نوعی با توسعه هدفمند و کیفی خودش کمک کند که بار هزینه دولت در آموزش عالی کاهش پیدا کند.
وی افزود: صحبت از بخش غیر دولتی مستقل از مقطع تحصیلی است و در تمام مقاطع صدق می کند و آنها را در بر می‌گیرد.
شریعتی نیاسر در خصوص بخش نامه اخیر به موسسات غیر انتفاعی خاطرنشان کرد: بخش نامه سطح بندی موسسات غیر انتفاعی را که 5 سطح را در برمی‌گیرد، اعلام کردیم. یک نامه هم برای ارزیابی کیفیت آموزش هفته گذشته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که زمان اجرای آن اعلام شده است و از سال تحصیلی آینده برای مراکز آموزش عالی غیر دولتی اجرا خواهد شد. همچنین هر دو سال یک بار ارزیابی مراکزآموزش عالی غیر انتفاعی بازنگری خواهد شد.
منبع: خبرگزاری‌دانشجو

۹۵/۱۱/۲۶
۲۲:۴۸

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، از سطح‌بندی پارک‌های علم و فناوری خبر داد

دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از سطح‌بندی پارک‌های علم و فناوری خبر داد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر پیری با اعلام این خبر، درخصوص سطح بندی پارک های علم و فناوری اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری کشور به سه سطح اول، دوم و سوم تقسیم‌بندی شده‌اند.
وی تعداد مراکز رشد، داشتن ساختمان مستقل و زمین مناسب، واگذاری اراضی، داشتن برنامه کاری (کسب و کار) پنج ساله آینده پارک و مراکز رشد وابسته، چارت سازمانی مصوب، گزارش عملکرد مناسب، برنامه مدون توسعه فناوری در زمینه آمایش سرزمین و نقش منطقه‌ای پارک در گسترش استان را از جمله شاخص‌های سطح‌بندی پارک‌ها عنوان کرد.
دکتر پیری تصریح کرد: تعداد نیروی انسانی پارک‌های علم و فناوری کشور باید مطابق آیین‌نامه سازماندهی و تشکیلات مصوب هیئت امنا (مورخ ۲۶/‏۱۱/‏۹۳‬ و متناسب با سطح پارک‌ها باشد که سطح اول حداکثر تعداد ۳۲ پرسنل، سطح دوم حداکثر تعداد ۲۶ پرسنل و سطح سوم حداکثر تعداد ۱۸ پرسنل را می‌توانند برای فعالیت در خدمت داشته باشند.
وی در مورد مجوز راه اندازی مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری گفت: هیچ مجوزی در مورد تاسیس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری داده نخواهد شد مگر اینکه زمین و ساختمان به اندازه کافی تامین شده باشد و این امر با همکاری استانداری هر استان قابل تامین است. مواردی مانند تصویب اساسنامه الگوی مصوب ۱۶/۱۲/۹۴ شورای گسترش آموزش عالی، داشتن برنامه کسب و کار پنج‌ساله پارک و مراکز رشد وابسته و همچنین طرح جامع عمرانی، از ضروریات گرفتن مجوز قطعی پارک‌های علم و فناوری است
 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۱

دبیرمنطقه ای سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان منطقه 2 و 9 کشور منصوب شد

خبرگزاری آریا- طی حکمی از سوی مدیر کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دبیرمنطقه ای سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان منطقه 2 و 9 کشور منصوب شد.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران دربابلسر،طی حکمی ازسوی دکتر فضل اله ایرجی مدیر کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حیدر جانعلی زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران به عنوان دبیر منطقه ای سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان منطقه 2 و 9 کشور منصوب شد.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۲۹

مونس کشاورز آغاز همکاری دفتر برنامه ریزی‌ فرهنگی وزارت علوم با انجمن گسترش حقوق شهروندی

تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی بین دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و انجمن گسترش حقوق شهروندی منعقد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،مونس کشاورز رئیس هیئت مدیره انجمن گسترش حقوق شهروندی از انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین این مجموعه با دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خبر داد .
وی هدف از انعقاد این تفاهم نامه را تداوم همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی و اجرائی میان دو طرف در کلیه زمینه های علمی ضروری و مورد توافق با درنظر گرفتن تمامی امکانات علمی، پژوهشی ، آموزشی و اجرائی آنها ذکر کرد.
این تفاهم نامه که در 7 ماده تنظیم شده به مدت 2 سال اعتبار دارد.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۳:۲۳

6 اسفند برگزاری آزمون یکپارچه دکتری

آزمون دوره دکتری Ph.Dنیمه‌متمرکز سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های دولتی، 6 اسفند برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛  داوطلبان آزمون دکتریPh.Dسال 96 دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، می‌توانند از روز سه‌شنبه 3 اسفند 95 برای دریافت کارت ورود به جلسه این آزمون به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و پرینت کارت خود را دریافت کنند.
آزمون دوره دکتری نیمه‌متمرکزسال 96، در هفت گروه آموزشی و برای 244 کد رشته امتحانی صبح روز جمعه 6 اسفند 95 در 54 حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار و نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه در هفته آخر فروردین 96 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند، می‌توانند در نیمه اول اردیبشهت، انتخاب رشته کنند. این انتخاب رشته برای پذیرش در رشته محل‌های مراکز آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی است.
داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند از طریق سایت این دانشگاه انتخاب رشته کنند و واضح است که امکان انتخاب رشته برای دواطلبان در سایت سازمان سنجش و سایت دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجزا فراهم است.
ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های دولتی از 16 آذز شروع شد و با یک بار تمدید تا 4 دی ادامه داشت. 
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور بعد از پایان مهلت ثبت‌نام، 260 هزار و 83 دواطلب ثبت‌نام کردند که از این تعداد 110 هزار و 163 نفر زن (42/36) و 149 هزار 920 نفر مرد (57/64) بودند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۲:۵۲

حضور 549 هزار 743 نفر در کنکور

تا کنون 549 هزار و 743 نفر تاکنون در آزمون سراسری ثبت نام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری برنا، گفت: مهلت ثبت‌ نام‌ برای شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 96 جهت پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌، پردیس های فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و کد رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی فردا پنجشنبه به فردا تمام می شود.
وی افزود: به کلیه داوطلبان توصیه می شود در مهلت زمان باقی مانده جهت ثبت نام اقدام کنند.
گفتنی است 549 هزار و 743 نفر تاکنون در آزمون سراسری ثبت نام کرده اند.
مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به ثبت نام 549 هزار و 743 نفر در آزمون اظهارکرد: درخواست ما این است که سایر داوطلبان نیز در مهلت باقی مانده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و در آزمون ثبت نام کنند.
توکلی در خصوص زمان برگزاری آزمون سراسری سال 96 خاطرنشان کرد: آزمون سراسری سال 96 در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه 96 در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۱۴

انتشار جزئیات دفترچه کنکور؛ شرایط اختصاصی پذیرش دانشجو در ۷ دوره دانشگاهی اعلام شد

شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره های مختلف تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی برای پذیرش در کنکور سراسری ۹۶ اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مواد امتحانی و ضرایب دروس هر یک از رشته های تحصیلی در دوره های مختلف تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی یکسان بوده و مطابق با مندرجات بخش آزمون های عمومی و اختصاصی و جداول زیرگروه ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ است.
داوطلبان متقاضی تحصیل در رشته های تحصیلی تمامی دوره های اعلام شده لازم است واجد شرایط عمـومی و اختصاصـی مندرج در دفترچه راهنما، باشند.
از تمام پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه شامل دوره های شبانه (نوبت دوم)، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان، پیام نور و غیرانتفـاعی شـهریه دریافت می شود که شامل دو قسمت شهریه ثابت و متغیر است.
شهریه دوره های مختلف تحصیلی هر یک از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در زمان انتخاب رشته در پایگاه اطلاع رسانی مؤسسات ذیربط درج خواهد شد.
الف) دوره های روزانه :
تحصیل در این دوره ها به استثناء موارد برشمرده شده رایگـان بـوده و امکانات رفاهی و تسهیلات آموزشی برای اکثر دانشجویان مهیا است. پذیرفته شدن در این دوره ها به عنوان یک نوبت از حـداکثر دو نوبـت قبولی تلقی می شـود و پذیرفته شدگان این دوره ها مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سال بعد نیستند.
شرایط و ضوابط تحصیل در ایـن دوره ها تابع مقـررات آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی است. 
ب) دوره های نوبت دوم یا شبانه:
در این دوره دانشگاه هیچ تعهدی نسبت به تأمین مسکن، خوابگاه و وام تحصیلی و سایر امور رفاهی به دانشجویان ندارد. مقـررات آموزشـی همانند دوره روزانه است مگر در مواردی که در آیین نامه طرح ایجاد دوره نوبت دوم (شبانه) مستثنی شده باشد.
هرگونه تغییر رشته و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی صورت می پذیرد و از پذیرفته شدگان برابر مقررات مربـوط شـهریه اخـذ می شود.
مقررات دوره های نوبت دوم (شبانه) گروه های آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و بر اساس ضوابط برای این دوره نیز از طریق آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ دانشجو پذیرفته می شود و لازم اسـت داوطلبان در آزمون سراسری ۹۶ ثبت نام و برابر ضوابط در امتحانات شرکت کنند.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره های روزانه می شوند مجاز به انتخاب رشته های تحصـیلی دوره های نوبت دوم (شبانه) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نیز هستند.
دانشجویان این دوره ها در صورت تمایل می توانند بـا سـپردن تعهـد محضـری بـه منظور تعیین بازپرداخت بدهی، از تسهیلات رفاهی استفاده کنند. طول دوره تحصیلی در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی برابر ضوابط مربوط خواهد بود.
پذیرفته شدن در دوره های نوبت دوم به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود.
ج) دوره های نیمه حضوری:
در این دوره به هیچ وجه تأمین خوابگاه، وام تحصیلی و سایر امور رفاهی به دانشجویان تعلق نمی گیرد. مقررات آموزشی دوره نیمه حضوری دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی همانند دوره های نیمه حضوری دانشگاه پیام نور است.
از پذیرفته شدگان برابر مقررات مربوط شهریه اخذ می شود و مدرک تحصیلی دانشجویان دوره نیمه حضوری با جمله «آموزش این دوره به طریق نیمه حضـوری بـوده اسـت» اعطا می شود. 
هرگونـه تغییر رشته و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی صورت می پذیرد.
پذیرفتـه شـدن در دوره های نیمـه حضوری دانشـگاههـا و مؤسسات آموزش عالی به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود.
دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی مجری دوره های نیمه حضوری به هـیچ وجه امکـان تـأمین خوابگـاه، وام تحصـیلی و سـایر امـور رفـاهی بـه دانشجویان را نخواهند داشت.
د) دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد:
به منظور گسترش آموزش عالی کشور در سطح بین المللی و فراهم کردن شرایط لازم برای ادامه تحصیل در داخل کشور به جای خارج از کشـور، برخی از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی داخل با توجه به ضوابط ذیل مبادرت به پذیرش دانشجو می کنند.
پذیرفته شدن در رشـته هـای تحصـیلی دوره های فوق به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی مجاز در آزمون سراسری محسوب نمی شود. پذیرش دانشجو در رشـته هـای تحصـیلی ایـن دوره ها به روش گزینش کشوری است.
پذیرفتـه شـدگان در دوره هـای دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقطع کارشناسی در پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشـگاههـای علـوم پزشـکی، حتی در صورتیکه در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار نبوده اند، ملزم به پرداخت شهریه در مقطع قبولی هستند.
هـ ) دوره های مجازی:
آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی به طور کلی بهره گیری از سیستم های الکترونیکی مثل کامپیوتر، اینترنت، دیسک های چندرسانه ای، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی و نظایر اینهاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتـر و آسانتر صورت می گیرد.
در دوره های مجازی دروس و برنامه های آموزشی از طریق اینترنت به دانشجو ارائه می شود و دانشجو با استفاده از تکنولوژی اینترنت، نیازی به حضور در کلاس های درس سنتی ندارد. برای این آموزش محدودیت مکانی و یا زمانی وجود ندارد. امتحانات یک نیمسال شامل میان ترم و پایان ترم است که به صورت کتبـی برگـزار می شود.
دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی مدرک رسمی خود را که مورد تایید وزارت علوم و مراکز استخدامی است از دانشگاه دریافت می کنند. داوطلبـانی کـه در این دوره ها پذیرفته میشوند حداقل باید دارای یک دستگاه کامپیوتر بوده و امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت داشته باشند.
و) دوره های غیردولتی ـ غیرانتفاعی:
در مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی نظام درسی، نظام واحدی و براساس نظام آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود و به فارغ التحصیلان مدرک مربوط، برابر ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعطا خواهد شد.
از پذیرفته شدگان شهریه اخذ خواهد شد و این مؤسسـات هیچگونه تعهدی در قبال تهیه و تأمین مسکن، خوابگاه و غذای دانشجویان ندارند.
داوطلبانی که هم اکنون مشغول خدمت هستند در صـورت پذیرفتـه شدن در مقطع کارشناسی یا بالاتر و نداشتن غیبت قبل از اعزام به خدمت، ترخیص خواهند شد. دانشجویان این مؤسسات به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری ثبت نام و شرکت کنندکه در صورت قبولی به هنگام ثبتنام باید انصراف قطعی خـود را به محل قبولی جدید ارائه کنند.
هرگونه تغییر رشته و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط آموزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی صورت می پذیرد.
پذیرش برای موسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی از بین داوطلبان گروه های آزمایشی پنج گانه از طریق آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ دانشجو پذیرفته می شود.
متقاضیان رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی لازم اسـت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ ثبت نام و برابر ضوابط مربوط در امتحانات شرکت کنند. داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته های این موسسات باید با علامتگذاری بند ۴۰ تقاضـانامه ثبتنام اینترنتی، علاقه مندی خود را مشخص کنند.
ضوابط تحصیل در مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی براساس نظام آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود و به فارغ التحصیلان مدرک مربوط برابر ضـوابط وزارت علوم اعطا می شود.
دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی هیچگونه تعهدی در قبال تهیه و تأمین مسـکن، خوابگـاه و غذای دانشجویان ندارند. دانشجویان می توانند از وام تحصیلی مطابق با آیین نامه وزارت علوم و در صـورت تخصـیص بودجـه استفاده کنند.
پذیرفته شدن در دانشگاههـا و مؤسسـات آمـوزش عـالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود و هرگونه تغییر رشته و انتقـال دانشـجویان مطابق ضوابط صورت می پذیرد.
ز) دوره های پیام نور (آموزش باز و از راه دور)
هر یک از داوطلبان دیپلم نظام قدیم یا پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه در آزمون سراسری سـال ۱۳۹۶ کـه علاقـمنـد بـه تحصـیل در رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور در گروه های آزمایشی ذیربط باشند براساس کارنامه آزمون، می توانند رشته های تحصیلی مورد علاقه خـود را از جداول مربوط استخراج و در فرم انتخاب رشته درج کنند.
مواد امتحانی و ضرایب دروس هر یک از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور همانند مواد امتحانی و ضرایب رشـته هـای مربـوط در دوره هـای روزانـه آزمون سراسری هستند.
حداکثر طول مدت تحصیل مجاز در مقطع کارشناسی برای دانشجویان مشمول خدمت وظیفه عمومی که از معافیت تحصیلی استفاده می کننـد و اتبـاع غیرایرانی ۵ سال و برای سایر دانشجویان  ۱۰سال خواهد بود.
پذیرش دانشجو در تمام رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور، بر اساس دسته بندی نواحی بومی کشور و رشته های تحصیلی برای مقطع کارشناسی انجام می پذیرد.
حضور دانشجو در کلاسهای دروس نظری دانشگاه پیام نور اختیاری و امکان اشتغال دانشجو همزمان با تحصیل میسر است. امکان تغییر رشته و انتقال دانشجو (به صورت مهمان و مهمان دائم دانشجو) در دانشگاه پیام نور مطابق ضوابط دانشگاه امکانپذیر است.
پذیرفته شدن در این دانشگاه به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری محسوب نمی شود. دانشجویان فعلی دانشگاه پیام نور که در ردیف پذیرفته شدگان قرار می گیرند نیازی به انصراف برای دانشگاه پیام نور ندارند.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۵۶

مشاور سازمان سنجش خبر داد: پنج شنبه آخرين فرصت ثبت نام در کنکور 96

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آخرين فرصت ثبت نام در کنکور سراسري سال 96 گفت: داوطلبان تا پنج شنبه 28 بهمن فرصت دارند در آزمون ثبت نام کنند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تاکنون بيش از 433 هزار و 490 نفر در آزمون ثبت نام کرده اند و توصيه مي شود ساير داوطلبان نيز زودتر به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و در آزمون ثبت نام کنند.وي گفت: ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1396 براي‌ پذيرش در دوره‌هاي‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين کدرشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي صورت مي گيرد.توکلي يادآور شد: آزمون سراسري سال 96 در روزهاي پنج شنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تيرماه 96 در حوزه هاي 
امتحاني برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۰:۰۲

ثبت‌نام بيش از 433 هزار داوطلب در کنکور 96

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بيش از 433 هزار داوطلب در آزمون سراسري 96 خبر داد و گفت: داوطلبان تا ساعت 24 روز پنجشنبه 28 بهمن‌ماه 95 فرصت دارند در اين آزمون ثبت‌نام کنند.
دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون سراسري سال 96 روز پنجشنبه اين هفته 28 بهمن‌ماه 95 پايان مي‌پذيرد لذا داوطلباني که تاکنون براي ثبت‌نام در اين آزمون اقدام ننموده‌اند اکيداً توصيه مي‌شود که در اين مهلت باقي‌مانده و با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت‌نام و اطلاعيه‌هاي مربوطه درصورت واجد شرايط بودن و با رعايت ضوابط نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان خاطرنشان کرد: تا ساعت 8 صبح روز سه‌شنبه 26 بهمن‌ماه 95 تعداد 433 هزار و 490 داوطلب براي ثبت‌نام در آزمون سراسري 96 اقدام کردند.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۲:۰۳

مشاور سازمان سنجش خبر داد؛ پنجشنبه آخرین فرصت ثبت نام در کنکور 96/ 433 هزار نفر شرکت کردند

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آخرین فرصت ثبت نام در کنکور سراسری سال 96 گفت: داوطلبان تا پنجشنبه 28 بهمن فرصت دارند در آزمون ثبت نام کنند.

به گزارش « قدس آنلاین »، دکتر حسین توکلی افزود: تاکنون بیش از 433 هزار و 490 نفر در آزمون ثبت نام کرده اند و توصیه می شود سایر داوطلبان نیز زودتر به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و در آزمون ثبت نام کنند.
وی گفت: ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1396 برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.
توکلی افزود: ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمونهای تمام دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سال 1396 و همچنین متقاضیان تحصیل در آن دسته از کدرشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد که پذیرش در رشته‌های مذکور بر اساس آزمون صورت می‌پذیرد، منحصراً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذیر است.
وی اظهار داشت: هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می‌تواند متقاضی شرکت در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی یک (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان‌های خارجی) شود.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان باید به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 200 هزار ریال (20 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال 12 رقمی) اقدام کنند.
وی اظهار داشت: در صورت علاقمندی به انتخاب رشته در دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و همچنین شرکت در دو یا سه گروه آزمایشی داوطلب باید کارت اعتباری مربوط به آنها را جداگانه خریداری کند.
توکلی یادآور شد: آزمون سراسری سال 96 در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه 96 در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۷:۱۲

آزمون یکپارچه دکتری 6 اسفند برگزار می‌شود/ انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های دولتی مجزا خواهد بود

وکیل ملت: آزمون دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های دولتی، 6 اسفند برگزار می‌شود.

داوطلبان آزمون دکتری (Ph.D) سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، می‌توانند از روز سه‌شنبه 3 اسفند 95 برای دریافت کارت ورود به جلسه این آزمون به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و پرینت کارت خود را دریافت کنند.
آزمون دوره دکتری (نیمه‌متمرکز) سال 96، در هفت گروه آموزشی و برای 244 کد رشته امتحانی صبح روز جمعه 6 اسفند 95 در 54 حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار و نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه در هفته آخر فروردین 96 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند، می‌توانند در نیمه اول اردیبشهت، انتخاب رشته کنند. این انتخاب رشته برای پذیرش در رشته محل‌های مراکز آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی است.
داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند از طریق سایت این دانشگاه انتخاب رشته کنند و واضح است که امکان انتخاب رشته برای دواطلبان در سایت سازمان سنجش و سایت دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجزا فراهم است.
ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های دولتی از 16 آذز شروع شد و با یک بار تمدید تا 4 دی ادامه داشت. بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور بعد از پایان مهلت ثبت‌نام، 260 هزار و 83 دواطلب ثبت‌نام کردند که از این تعداد 110 هزار و 163 نفر زن (42/36) و 149 هزار 920 نفر مرد (57/64) بودند.

۹۵/۱۱/۲۶
۲۱:۳۰

استفاده از کتب درسی واحد خطرناک است

خبرگزاری شبستان:رییس همایش ملی روانشناسی مدرسه گفت: استفاده از کتب درسی واحد برای سراسر کشور خطرناک است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبستان، فریبرز درتاج، رییس همایش ملی روانشناسی مدرسه که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: شکل گیری آموزش یکپارچه در کشور از آرزوهای دیرینه ما است.
 
وی افزود: متولی فرآیند آموزش از بدو ورود کودک به پیش دبستانی تا انتهای دانشگاه باید یک وزارتخانه باشد. ادغام وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم یک فرآیند زمان بر است و به جراحی آموزشی نیاز دارد.
 
رییس همایش ملی روانشناسی مدرسه گفت: حجم کتاب های درسی بالا است اما نسبت روزهایی که دانش آموزان به مدرسه می روند از سایر کشورها کمتر است. این موضوع امکان خلاقیت، پرورش، تربیت و ایجاد مدرسه زندگی و بانشاط را از ما می گیرد.
 
وی بیان کرد: استفاده از کتاب های درسی واحد برای سراسر کشور خطرناک است. برای هر استان باید تیمی تعیین شود تا تولید کتب درسی با زیست بوم آنان را طراحی کند. 

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۰۷

حضور دانشگاه علم و صنعت در اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام

رئیس دانشگاه علم و صنعت در هفتمین نشست اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام به میزبانی وزارت علوم کشور مراکش شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علم و صنعت، این نشست با محوریت بررسی گزارش شورای اجرایی اتحادیه و گزارش دبیر کل اتحادیه در مورد فعالیت های اتحادیه در فاصله برگزاری نشست ششم تا هفتم، گزارش مالی دبیرکل و بررسی وضعیت مالی اتحادیه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی، بررسی پیش نویس برنامه عمل و بودجه سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، بررسی طرح جامع تقویت تبادل و همکاری میان دانشگاه های عضو برگزار شد.
از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بررسی طرح ساز و کار برآورد عملکرد دانشگاه های جهان اسلام و اجرایی کردن نقشه راه آن و بررسی طرح نظارت بر علم و فناوری و خلاقیت در جهان اسلام بود.
همچنین در این نشست گزارش عملکرد اجرایی و مالی اتحادیه ارائه و تصویب شد.
در دومین روز برگزاری این نشست نیز دو میزگرد با موضوع همکاری برای ارتقای اجرای طرح های اقدام مشترک دانشگاهی و ثبات مالی و عملکرد نهادهای دانشگاهی برگزار شد.
در حاشیه این نشست نیز به هشت تحقیق و فعالیت علمی صورت گرفته در راستای اهداف اتحادیه جوایزی اعطا شد.
همچنین در این نشست کشور ترکیه رسما به این اتحادیه پیوست.
اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام (FUIW) سازمانی جهانی است که به آیسسکو وابسته است. مقر سازمان آیسسکو در شهر ربات در مراکش قرار دارد. اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام در حال حاضر دارای ٣١٧ عضو، شامل دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی جهان اسلام است.
دانشگاه علم و صنعت نیز از سال ۱۹۹۷ میلادی، عضو این اتحادیه است.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۳۵

حضور دانشگاه علم و صنعت در اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام

خبرگزاری میزان- رئیس دانشگاه علم و صنعت در هفتمین نشست اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام به میزبانی وزارت علوم کشور مراکش شرکت کرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، نشست اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام با محوریت بررسی گزارش شورای اجرایی اتحادیه و  گزارش دبیر کل اتحادیه در مورد فعالیت های اتحادیه در فاصله برگزاری نشست ششم تا هفتم، گزارش مالی دبیرکل و بررسی وضعیت مالی اتحادیه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی، بررسی پیش نویس برنامه عمل و بودجه سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، بررسی طرح جامع تقویت تبادل و همکاری میان دانشگاه های عضو برگزار شد.
از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بررسی طرح ساز و کار برآورد عملکرد دانشگاه های جهان اسلام و اجرایی کردن نقشه راه آن و بررسی طرح نظارت بر علم و فناوری و خلاقیت در جهان اسلام بود.
همچنین در این نشست گزارش عملکرد اجرایی و مالی اتحادیه ارائه و تصویب شد.
در دومین روز برگزاری این نشست نیز دو میزگرد با موضوع همکاری برای ارتقای اجرای طرح های اقدام مشترک دانشگاهی و ثبات مالی و عملکرد نهادهای دانشگاهی برگزار شد.
در حاشیه این نشست نیز به هشت تحقیق و فعالیت علمی صورت گرفته در راستای اهداف اتحادیه جوایزی اعطا شد.
همچنین کشور ترکیه رسما به این اتحادیه پیوست.
اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام (FUIW) سازمانی جهانی است که به آیسسکو وابسته است. مقر سازمان آیسسکو در شهر ربات در مراکش قرار دارد. اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام در حال حاضر دارای ٣١٧ عضو، شامل دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی جهان اسلام است.
دانشگاه علم و صنعت نیز از سال ۱۹۹۷ میلادی، عضو این اتحادیه است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۶
۱۷:۵۰

رقابت54تیم در مسابقه های دست ساخته های فیزیک دربابل آغاز شد

ساری-ایرنا- رقابت 54 تیم و 80 اثر دانشجویی و دانش آموزی صبح امروز چهارشنبه در چهارمین دوره مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این تیم ها از دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و آموزش پرورش اصفهان، مازندران، تهران، سمنان،زنجان، اردبیل و دیگر شهرها و استان های کشور شرکت کردند و شامگاه امروز برترین ها انتخاب خواهند شد.
دبیر علمی چهارمین دوره مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مسابقات دست ساخته های فیزیک در راستای تقویت ارتباط علوم نظری دانشگاهها با تولید فناوری و کارآفرینی برگزار می شود که این مدل آموزشی در آینده ای نزدیک از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حل مشکلات فناوری کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی همه گیر خواهد شد.
دکتر رضا خانبابایی شوب افزود: سه دست ساخت در بخش دانشجویی و آزاد و سه اثر در بخش دانش آموزی به عنوان دست ساخته های برترانتخاب و جوایزی به رسم یادبود اهداء می شود.
به گفته وی معاونت فناوری ریاست جمهوری 170 میلیون ریال برای برگزاری چهارمین دوره مسابقات دست ساخته های فیزیک کمک کرده است.
مسئول آزمایشگاه فیزیک اعصاب دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بیان کرد: واحد دست ساخت های دانشگاه صنعتی بابل تاکنون بیش از 64 اثر فناورانه آموزشی داشته و هشت اختراع به ثبت رساند و سه طرح آن کاربردی و صنعتی شده و درر راستای تجاری سازی بکار گرفته شد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اشاره به اینکه طرح های پنجره بالکن شو، چیتا(موتور اسپرت) و نیزدستگاه تسلا جزو سه طرحی است که به مرحله تجاری سازی رسیده است؛ بیان داشت: دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در اختراعات و ابداعات پیشرو هستند و تنها مشکل این دانشجویان در تولید طرح ها، منابع مالی است.
وی با بیان اینکه دوره اول مسابقات دست ساخته های فیزیک در دانشگاه صنعتی اصفهان، دور دوم در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دور سوم در دانشگاه گلستان و نیز چهارمین دوره آن برای دومین بار در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار می شود؛ اظهارداشت: این دوره از مسابقات از امسال بدلیل ارتقاء سطح کیفی و کمک به آموزش فناوری محور بودن زیر نظر انجمن فیزیک ایران قرار گرفت.
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یکی از دانشگاههای بزرگ کشور و استان مازندران است که در پنج دانشکده مهندسی عمران، برق و کامپیوتر، شیمی ،مکانیک و علوم پایه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو دارد.
هم اکنون دانشگاه صنعتی بابل دارای 200 عضو هیات علمی و حدود 6هزار دانشجو است.
خبرنگار: فریبرز سیفی**انتشار دهنده:سید محسن حسن نیا
/1899/7343

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۱۶

در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل آغاز مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک

حدود 80 اثراز 12 دانشگاه کشور به دبیرخانه این دوره از مسابقات در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ارسال شد.

چهارمین دوره مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک صبح امروز در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل آغاز شد.  
به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، دبیر علمی چهارمین دوره مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک گفت : فراخوان این دوره از مسابقات از 20 آذر تا 10 بهمن به سراسر دانشگاهها، مدارس ، موسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور ارسال شد که 52 تیم برای شرکت در این مسابقات در دانشگاه صنعتی بابل اعلام آمادگی کردند.
رضا خانبابایی افزود: این تعداد از تیم ها که از اصفهان، مازندران، تهران، سمنان، زنجان، اردبیل و دیگر شهرها و استان های کشور شرکت کردند حدود 80 اثراز 12 دانشگاه کشور را به دبیرخانه این دوره از مسابقات در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ارسال کردند.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ، مسابقات دست ساخته های فیزیک در راستای تقویت ارتباط علوم نظری دانشگاهها با تولید فناوری و کارآفرینی برگزار می شود که این مدل آموزشی در آینده ای نزدیک از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حل مشکلات فناوری کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی همه گیر خواهد شد.
این دکتری فیزیک اعصاب از آمریکا با بیان اینکه تعداد شرکت کنندگان و دست ساخته های فناورانه از تعداد 15 الی 20 عدد هم اکنون در این دوره از مسابقات به 80 دست ساخته فناورانه رسیده است؛ اظهار داشت: معتقدیم که از دست ساخته های دانشجویان و دانش آموزان می توان به سمت فناوری های بزرگتر و ساخت دستگاهای پژوهشی و درمانی حرکت کرد.
خانبابایی گفت: تعداد سه دست ساخت در بخش دانشجویی و آزاد و سه اثر در بخش دانش آموزی برای انتخاب دست ساخته های برتر در چهارمین دوره مسابقات کشوری دست ساخته های فیزیک در دانشگاه صنعتی بابل پذیرفته و جوایزی به رسم یادبود اهداء می شود.
این مسابقات عصر امروز با معرفی نفرات برتر به پایان می رسد.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۵۰

اقدام دانشگاه صنعتی اراک برای ساخت «باتری‌ شارژرهای سریع»

عضو هیات علمی الکترونیک قدرت دانشگاه صنعتی اراک با بیان اینکه ساخت "باتری‌ شارژرهای سریع" می‌تواند گامی برای حذف پمپ‌های بنزین باشد،گفت: اولین تحقیقات در زمینه ساخت این باتری‌ها به صورت پروژه‌ای مشترک بین این دانشگاه و پژوهشگاه نیرو در حال انجام است و احتمال می‌رود تا سال آینده شاهد ساخت یک باتری شارژر در این دانشگاه باشیم.

دکتر مهدی اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از زمینه‌های تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اراک را در حوزه باتری شارژرهای سریع عنوان کرد و با بیان اینکه شارژرها مباحث فنی خود را دارند، افزود: احتمالا در آینده‌، کشور ما با این تغییر روبرو می‌شود که به موجب آن، همه ایستگاه‌های پمپ بنزین جمع‌آوری شده و به جای آنها ایستگاه‌های شارژ باتری نصب ‌شود.
اسدی تصریح کرد: ایستگاه شارژ باتری می‌تواند در هر مکانی اعم از اداره‌ها، خانه‌ها، داخل خودرو و غیره باشد و هر جایی که نیاز بود تا دو شاخه برق به آن متصل شود.
وی با اشاره به دیگر مزیت‌های باتری‌ شارژرهای سریع  اظهار کرد: از آنجا که در حال حاضر در ابتدای کار هستیم، مهم‌ترین مزیت این باتری‌ها سریع بودن آنهاست. در حال حاضر باتری خودروهای معمولی به زمانی بیش از یک ساعت احتیاج دارند تا شارژ شوند، اما در دنیا این رقم به کمتر از 30 دقیقه رسیده است و شرکت‌هایی همچون میتسوبیشی حتی به زمان‌هایی کمتر از  20 دقیقه برای این مهم رسیده‌اند.
رئیس گروه پژوهشی الکترونیک قدرت دانشگاه صنعتی اراک تصریح کرد: هدف ما در این پروژه رسیدن به زمانی کمتر از 30 دقیقه برای شارژ باتری‌هاست و امیدواریم این عدد را به کمتر از 20 دقیقه برسانیم.
استاد دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: مدت زمان استفاده از باتری پس از شارژ شدن به میزان آمپر ساعت باتری بستگی دارد و نمی‌توان تعیین کرد که هر باتری به چه زمانی برای تخلیه شدن نیاز دارد؛ این اتفاق به میزان سلول‌های موجود در یک باتری بستگی دارد، هرچقدر تعداد این سلول‌ها بیشتر باشد مدت زمان بیشتری برای تخلیه نیاز است.
اسدی در خصوص بودجه‌های مورد نیاز برای اجرای این پروژه، افزود: نمی‌توان برای فعالیت‌های تحقیقاتی بودجه‌ خاصی را پیش‌بینی کرد، ساخت یک دستگاه باتری‌ شارژر بستگی به توان آن دارد و توان باتری شارژرهای سریع عموما 50 تا 60 کیلووات است.
استاد دانشگاه صنعتی اراک با بیان اینکه امید است هرچه سریعتر در این مسیر گام برداشته شود، اظهار کرد: گرچه فاصله کشور در زمینه خودروی برقی با دنیا به لحاظ تکنولوژی بسیار است و شاید این اختلاف بین 10 تا 15 سال باشد، اما با تلاش جدی می‌توان این فاصله را سریعا پر کرد و همگام با کشورهای روز دنیا در مسیر این تکنولوژی‌ گام برداشت.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۰۸

رئیس دانشگاه یاسوج: برنامه بلندمدت دانشگاه یاسوج حضور در بین 10 دانشگاه برتر کشور است

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: برنامه و سیاست بلند مدت این دانشگاه، ارتقا در همه شاخص ها و حضور در بین 10 دانشگاه برتر کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از صبح زاگرس ، دکتر محمودرضا رحیمی در جمع کارکنان دانشگاه یاسوج به مناسبت ایام خجسته پیروزی انقلاب افزود: انقلاب اسلامی سه ویژگی شاخص داشته و دارد که آن را متفاوت از دیگر انقلابها کرده و دوام و قوام این انقلاب را رقم زد.
وی افزود: مردمی بودن انقلاب اسلامی ایران شاخصه مهمی بود که بسیاری از انقلابهای صورت گرفته در دنیا این ویژگی را نداشتند.
رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: دیگر انقلابها به شکلی جریان سازی هایی شد و با حرکت های توده ای از بخشهای تاثیرگذار به نتیجه رسید اما انقلاب ما کاملا مردمی بود و آرای نزدیک به صددرصد مردم تایید کننده این نظر است.
رحیمی اسلامی بودن و عدم وابستگی به شرق و غرب را از دیگر ویژگی‌هایی تداوم انقلاب اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در سالهایی که از انقلاب می گذرد ضربه‌ها و خصومت‌هایی استثنایی به پیکره‌ی انقلاب وارد شد، اما انقلاب اسلامی مصون از تمام این ضربه ها و آسیبها خود را ترمیم و به راه خود ادامه داده است.
وی تصریح کرد: درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی که از استوانه های انقلاب و نظام و یار و یاور رهبری بود، نیز از جمله حوادث تلخ تاریخ انقلاب در این ایام بود که ضربه ای دیگر به انقلاب وارد کرد.
حداکثر رشد عمرانی دانشگاه در سال 96 اتفاق می‌افتد
رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دانشگاه در بخش عمرانی طی دو سال گذشته رشد خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.
دکتر رحیمی افزود: در سال 94 فقط 10 درصد از بودجه هشت و نیم میلیاردتومانی در بخش عمرانی تخصیص داده شد ولی در سال 95 به ده و دو دهم میلیارد تومان رسید که با قول هیئت دولت در سفر رئیس جمهور این مبلغ به صورت کامل تخصیص داده شد.
وی تصریح کرد: با توجه به برنامه هایی که توسط دانشگاه یاسوج به وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه ارائه شد قرار بر این است که در سال 96 حداکثر رشد ساخت و ساز عمرانی را داشته باشیم.
رئیس دانشگاه یاسوج به پروژه‌های رهاشده و نیمه کاره دانشگاه در گذشته اشاره و بیان کرد: مشکلات فنی و طراحی دانشکده مهندسی، دانشکده منابع طبیعی و اسکلت ساختمان مرکزی حل شده است و این پروژه‌ها هم اکنون فعال هستند.
وی در خصوص زمان بهره برداری از این پروژه‌های عمرانی گفت: بر اساس پیش بینی ها، ساختمان دو دانشکده مذکور تا مهر 97 راه اندازی می شود.
رحیمی در خصوص عمده فعالیتهای انجام گرفته در این مدت در دانشگاه یاسوج گفت: ساماندهی ساختمانهای ستادی و اداری و افزایش ظرفیت خوابگاهها از مهمترین فعالیتهایی عمرانی بود که در مدت کوتاهی انجام شد.
وی به افزایش 600 نفری در ظرفیت خوابگاههای دانشگاه یاسوج اشاره و اذعان کرد : این افزایش ظرفیت در خوابگاههای موجود بوده است در حالی که برای اسکان این تعداد دانشجو می بایست سه خوابگاه جدید که هر کدام بیش از 5 میلیارد تومان به هزینه های دانشگاه اضافه می کرد ساخته می شد اما تنها با یک پنجم هزینه ایجاد خوابگاه، این فعالیتهای عمرانی انجام شد.
رئیس دانشگاه یاسوج این مسیر را آغاز یک راه روشن در دانشگاه یاسوج دانست و تصریح کرد: تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی است اما سیاست و برنامه ریزی برای ارتقا دانشگاه یاسوج به یکی از 10 دانشگاه برتر کشور در حوزه های مختلف در دستور کار مجموعه مدیران دانشگاه قرار دارد.
مرکز رفاهی اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه یاسوج احداث می‌شود
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دانشگاه در پرداختهای رفاهی به کارکنان، مشابه بسیاری از دانشگاه ها ی بزرگ کشور بوده و نسبت به دانشگاههای همتراز خود در جایگاه بالاتری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در بخش زیرساختهای رفاهی هیئت علمی و کارکنان مشکلات زیادی وجود دارد و کار مطالعه برای ایجاد زیرساختهای رفاهی در دانشگاه آغاز شده است.
رئیس دانشگاه یاسوج افزود: احداث مجتمع چندمنظوره در بخش شمالی دانشگاه برای برگزاری جشن های مختلف و استفاده خانواده های اعضای هیئت علمی و کارکنان در حال طراحی است و کلنگ احداث این مجموعه در تابستان 96 به زمین زده می شود.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، خدمات دانشگاه یاسوج به عنوان الگو در دیگر شهرهای بزرگ توسعه می یابد.
رحیمی به رایزنی با دیگر دانشگاهها اشاره کرد و گفت: با دانشگاه‌های شیراز،اصفهان و تهران مذاکراتی برای استفاده از مجتمع های رفاهی هیئت علمی این دانشگاهها انجام شده است.
وی بیان کرد: دانشگاه یاسوج به لحاظ آموزشی و پژوهشی جایگاه مطلوبی دارد و هدف این است به عنوان یک دانشگاه پویا و مرفه و نه یک دانشگاه فقیر در سطح کشور شناخته شود.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: این هدف را با جدیت و با وجود تمام محدودیت های منابع دنبال کرده و تلاش می شود این دانشگاه، به عنوان یک دانشگاه نمونه در همه زمینه ها در کشور معرفی شود.
رحیمی در پایان گفت: از همه همکاران بزرگوار که برای رشد و توسعه دانشگاه یاسوج تلاش می کنند، تشکر و قدردانی می‌کنم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۰۹

وبگاه دانشگاه گیلان در وبومتریکس رتبه بیست و دوم را کسب کرد

وبگاه دانشگاه گیلان در نظام رتبه ‌بندی وبومتریکس رتبه 22 کشوری، 518 در آسیا و 1923 جهانی را به دست آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از روشن خبر ، در گزارش وبومتریکس که مربوط به ویرایش ژانویه 2017 است، دانشگاه گیلان در میان تمام دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت علوم در رتبه 22 قرار گرفته است.
وبگاه دانشگاه گیلان در نظام رتبه ‌بندی وبومتریکس در آسیا و دنیا به ترتیب رتبه های 518 و 1923 را به دست آورد.
دانشگاههای هاروارد، استنفورد، ام. آی. تی. ، کالیفرنیا برکلی و میشیگان، پنج دانشگاه آمریکایی هستند که وبگاه آنها در رتبه‌های یک تا پنج نظام بین‌المللی رتبه‌بندی وبومتریکس قرار گرفته است.
وبومتریکس که سابقه اجرای آن به سال 2004 برمی گردد، رتبه بندی وب سایت های دانشگاه ها و موسسات آموزشی دنیا است که توسط آزمایشگاه سایبرمتریک (CINDOC) واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا (CSIC) صورت می گیرد.
این رتبه‌بندی بیش از 24 هزار دانشگاه دنیا را بر اساس اطلاعات مبتنی بر وب آنها تحلیل کرده ‌است.
رتبه‌بندی وبومتریکس که در سال با دو ویرایش در دی و تیرماه (January & July) به روز می شود به منظور نشان دادن میزان توجه موسسات و دانشگاه ها به نشر اینترنتی، حمایت از طرح های دسترسی آزاد (Open Access initiatives) در راستای افزایش انتقال علم و دانش و تشویق حضور دانشگاه در فضای مجازی به عنوان آیینه ای از دانشگاه در فضای واقعی صورت می پذیرد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۱۵

شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه علم و صنعت از راه‌اندازی شعبه این دانشگاه در سلیمانیه عراق خبر داد و گفت: در حال حاضر مجوز تاسیس این شعبه از وزارت علوم دریافت شده است و تلاش می‌کنیم برای تابستان 96 در این شعبه دانشجو جذب کنیم.

ایران آنلاین /دکترمحمدعلی برخورداری با اعلام این مطلب به برنامه مشترک راه‌اندازی دانشگاه ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: براساس توافقی که انجام شده قرار است دانشگاه‌های مشترک در دو کشور ایران و آلمان تاسیس شود و مسئولیت راه‌اندازی این دانشگاه‌ها برعهده دانشگاه علم و صنعت گذاشته شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک بین ایران و آلمان با یک برنامه کاملا بلندمدت و زمان‌بر است که هنوز در مرحله انجام کارهای مطالعاتی آن هستیم. همچنین کشور آلمان نیز قراردادها، ضوابط و مقررات کشورهای دیگر را بررسی می‌کند. بنابراین باید ابتدا یک ساختار معین و مشخص در این زمینه تایید و تصویب شود و نمی‌توان انتظار داشت این برنامه در کوتاه‌مدت به نتیجه برسد.
دکتر برخورداری همچنین از تصمیم دانشگاه علم و صنعت برای راه‌اندازی شعبه‌ای در کشور عراق خبر داد و گفت: براساس توافقی که با مسوولان کشور عراق صورت گرفته قرار است دانشگاه علم و صنعت شعبه‌ای را در سلیمانیه عراق راه‌اندازی کند و در این راستا هفته گذشته نیز کارشناسانی از این دانشگاه به منظور بررسی این موضوع به کشور عراق سفر کرده اند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجوز تاسیس شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق به تصویب وزارت علوم رسیده است و باید این مجوز توسط مقامات عراقی نیز تصویب شود اما به طور کلی در مرحله نهایی راه‌اندازی این برنامه و مذاکره پایانی قرار داریم که امیدواریم در تابستان سال 96 در این شعبه دانشجو جذب کنیم./ایسنا

۹۵/۱۱/۲۶
۲۱:۴۴

رئیس دانشگاه علم و صنعت: شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه علم و صنعت از راه‌اندازی شعبه این دانشگاه در سلیمانیه عراق خبر داد و گفت: در حال حاضر مجوز تاسیس این شعبه از وزارت علوم دریافت شده است و تلاش می‌کنیم برای تابستان 96 در این شعبه دانشجو جذب کنیم.

به گزارش عیارآنلاین ، دکترمحمدعلی برخورداری با اعلام این مطلب به برنامه مشترک راه‌اندازی دانشگاه ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: براساس توافقی که انجام شده قرار است دانشگاه‌های مشترک در دو کشور ایران و آلمان تاسیس شود و مسئولیت راه‌اندازی این دانشگاه‌ها برعهده دانشگاه علم و صنعت گذاشته شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک بین ایران و آلمان با یک برنامه کاملا بلندمدت و زمان‌بر است که هنوز در مرحله انجام کارهای مطالعاتی آن هستیم. همچنین کشور آلمان نیز قراردادها، ضوابط و مقررات کشورهای دیگر را بررسی می‌کند. بنابراین باید ابتدا یک ساختار معین و مشخص در این زمینه تایید و تصویب شود و نمی‌توان انتظار داشت این برنامه در کوتاه‌مدت به نتیجه برسد.
دکتر برخورداری همچنین از تصمیم دانشگاه علم و صنعت برای راه‌اندازی شعبه‌ای در کشور عراق خبر داد و گفت: براساس توافقی که با مسوولان کشور عراق صورت گرفته قرار است دانشگاه علم و صنعت شعبه‌ای را در سلیمانیه عراق راه‌اندازی کند و در این راستا هفته گذشته نیز کارشناسانی از این دانشگاه به منظور بررسی این موضوع به کشور عراق سفر کرده اند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجوز تاسیس شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق به تصویب وزارت علوم رسیده است و باید این مجوز توسط مقامات عراقی نیز تصویب شود اما به طور کلی در مرحله نهایی راه‌اندازی این برنامه و مذاکره پایانی قرار داریم که امیدواریم در تابستان سال 96 در این شعبه دانشجو جذب کنیم.
منبع: ایسکانیوز

۹۵/۱۱/۲۶
۲۰:۳۶

رئیس دفتر نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه رازی: طرح مدیریت سبز در مسیر رسیدن به توسعه پایدار در دانشگاه رازی در دست مطالعه و اجرا است

دکتر جهانگیر خزایی رئیس دفترنظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه رازی اظهار کرد: طرح مدیریت سبز در راستای توسعه پایدار در دانشگاه رازی با استفاده ازدانش، تخصص و مشارکت پرسنل دانشگاه در دفتر نظارت برطرح های عمرانی دردست مطالعه و اجراست.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دفتر نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه رازی عنوان کرد: این طرح علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، قطعاً در کاهش هزینه‌ها و آثار منفی مصرف گرایی بر محیط زیست مؤثر خواهد بود.
دکتر خزایی خاطرنشان کرد: طرح مدیریت سبز در مسیر رسیدن به توسعه پایدار در حال حاضر در برنامه ششم بسیار موردتوجه قرار گرفته که دانشگاه رازی با یک رویکرد اجرایی و عملی این طرح جامع را بازنگری و در حال اجرای آن است.
وی در خصوص اهداف اجرای طرح مدیریت سبز، یادآور شد: هدف از اجرای این طرح کاهش هزینه‌ها، کاهش انرژی و صرفه جویی در مصرف آب است.
وی گفت: تمام دستگاه‌ها باید در مسیر اجرای این طرح حرکت کنند زیراکه مسئولیت‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی گام‌های اساسی هستند که کشور را به توسعه پایدار نزدیک می کنند.
دکتر جهانگیر خزایی اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید بر حفظ محیط‌زیست تاکید شده و بنابراین مسئله حفاظت از محیط‌زیست باید با جدیت دنبال شود که آئین‌نامه‌ای نیز در این خصوص برای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: دستگاه‌های دولتی با اجرای طرح مدیریت سبز به وسیله اصلاح الگوی مصرف می‌توانند نقش مهمی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست داشته باشند.
خزایی بیان داشت: توسعه پایدار با هم‌فکری و همراهی کلیه همکاران دانشگاهی محقق خواهد شد.
وی همچنین از مشارکت بدنه دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاهیان بدون مشاوره از شرکت های خصوصی به طور خودجوش طرح توسعه مدیریت سبز را در دانشگاه دنبال می کنند و تا به حال نتایج خوبی نیز به دنبال داشته است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۳۵

دکترحاجی دولو: کلینیک صنعت نفت دردانشگاه شهیدچمران اهواز آغاز به کارکرد

دکترابراهیم حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز از آغاز به کار کلینیک صنعت نفت این دانشگاه خبر داد و گفت: این کلینیک در راستای ارتباط کارشناسی و نزدیک صنعتگران و کارشناسان حوزه نفت با استادان دانشگاه راه‌اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترحاجی دولو درمراسم افتتاح کلینیک صنعت نفت که در شرکت مناطق نفت خیز جنوب برگزارشد، گفت: 35 نفر از اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه طبق جدول زمان‌بندی درمحل این دفتر مستقر می‌شوند تا زمینه‌های رفع مشکلات صنعت نفت در ارتباط مستقیم و درپایین‌ترین لایه‌ها و تخصصی‌ترین سطح فراهم شود.
وی افزود: کلینیک صنعت نفت یکی از مدل‌ها و روش‌هایی است که به ارتباط کارشناسی و نزدیک صنعت گران و کارشناسان حوزه نفت با استادان دانشگاه کمک می‌کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز، گفت: در مدل کلینیک صنعتی، ارتباط رو‌دررو و مستقیم درپایین‌ترین لایه‌ها و تخصصی‌ترین سطح انجام می‌شود.
دکترحاجی دولو بیان کرد: امیدواریم باتوجه به اینکه دانشگاه شهید چمران اهواز و مناطق نفت‌خیز جنوب دو قطب بزرگ کشور و استان هستند، بتوانند ارتباط مؤثری با یکدیگر داشته باشند.
وی افزود: دراین‌باره مقررشد پس از شش ماه ارزیابی اولیه صورت گیرد تا بتوان با ارزیابی و آسیب‌شناسی مشکلات این صنعت را برطرف کرد.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

اولین همایش منطقه‌ای جوش و بازرسی فنی خوزستان دردانشگاه شهید چمران اهواز برگزارشد

اولین همایش منطقه‌ای جوش و بازرسی فنی استان خوزستان باحضور صنعت گران، مسئولان استانی و اعضای هیئت‌علمی و مسئولان دانشگاه شهیدچمران اهواز، دراین دانشگاه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش جمال عالمی نیسی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان بیان کرد: در مسئله منابع انسانی استان از ظرفیت بالایی برخوردار است و استعدادهای فراوانی خصوصاً درحوزه صنعت در میان جوانان وجود دارد.
وی افزود: احساس نیاز به مباحث تولیدی، علمی، فنی و تخصصی زمینه‌ساز شکوفایی و بالابردن توانایی‌ها در حوزه صنعت می‌شود.
عالمی نیسی گفت: امیدوارم متخصصان امر درحوزه صنایع گام‌های لازم برای پیشبرد اهداف کلان استان و همچنین توسعه صنعت را باهمکاری بخش دانشگاهی بردارند و جوانان بتوانند با استفاده از تجربیات و علمی که دردانشگاه‌ها وجود دارد به توسعه هرچه بیشتر استان خوزستان کمک کنند.
درادامه دکترحجاری دبیراولین همایش منطقه‌ای جوش و بازرسی فنی استان خوزستان نیز بیان کرد: دو سال پیش همایش جوش و بازرسی فنی دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد و امسال نیز اولین همایش منطقه‌ای برگزارمی‌شود.
وی افزود: خوزستان به عنوان قطب صنعتی کشور با داشتن صنایع کلان و مرتبط با جوش مانند صنعت نفت، پتروشیمی، حفاری، لوله‌سازی می‌تواند بااستفاده ازظرفیت‌های علمی دانشگاه‌های مختلف استان به خصوص دانشگاه شهیدچمران اهواز، به توسعه بیشتر برسد.
دبیرهمایش منطقه‌ای جوش و بازرسی فنی خوزستان گفت: متأسفانه تا امروز ظرفیت‌های صنعت جوش مغفول بوده و سهم استان از گردش مالی عظیم این صنعت بسیار ناچیز است.
درادامه دکتردهملایی دبیرعلمی اولین سمینار جوش و بازرسی فنی در استان خوزستان، اظهارکرد: سایت این همایش از شهریور امسال فعال شد و درمجموع پس از داوری‌ها 29 مقاله برای حضور درهمایش و 32 مقاله برای بخش پوستر پذیرفته‌شده است.
وی افزود: این همایش در پنج بخش ارائه مقالات، بازدید ازصنایع، نشست اقتصاد مقاومتی و صنعت جوش، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های جانبی برگزارمی‌شود.
گفتنی است دراین همایش مهندس کلانتریان رئیس کانون انجمن‌های جوش ایران، مهندس بساق‌زاده مدیرعامل شرکت لوله‌سازی اهواز و مهندس پوررضا مدیرعامل شرکت گاز بید بلند به بیان سخنانی درباره صنعت جوش و بازرسی فنی پرداختند.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات در پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد

همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات با همکاری مرکز آپا دانشگاه مازندران و با حضور مهندس سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در سالن همایش دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این همایش دکتر محمدحسین فاطمی معاون پزوهش و فناوری دانشگاه مازندران با بیان این نکته که براساس برخی گزارشات، روزانه حدود 450 هزار حمله اینترنتی و تهدید سایبری در جهان انجام می شود، گفت: بخشی از این موارد به مسائلی که در درون کشورها در حال وقوع است برمی‌گردد و این آمار بالا نشان دهنده حجم تهدیدات و آسیب‌هایی است که از این جنبه می‌تواند فضای سایبری کشور را مورد تهدید قرار دهد و باید تدبیر ویژه‌ای برای مقابله با آن اندیشیده شود.
وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت لازم برای مقابله با این تهدیدها، افزود: آنچه که در این میان لازم و ضروری به نظر می رسد، توانمندسازی و آموزش نیروهای متخصص در زمینه امنیت سایبری است. در همین راستا، راه‌اندازی گروه‌های تخصصی در زمینه آگاهی بخشی، پشتیبانی و امداد در فضای تبادل اطلاعات کشور (آپا) در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات کشور قرار گرفت.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود، هدف از ایجاد این مرکز را فعالیت سازمان‌یافته و تخصصی در زمینه پیشگیری از آسیب‌ها و حوادث امنیتی و سایبری، ارتقای دانش و فناوری و ایجاد بستری مناسب برای پیوند پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای جامعه و تربیت نیروهای پژوهشگر در کشور عنوان کرد.
وی در ادامه به دلیل قرارگرفتن این مرکز در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: از آنجایی که نوع فعالیت‌هایی که در این مراکز انجام می‌شود، عمدتاً دانش بنیان هستند، این مراکز معمولاً در دانشگاه ها مستقر می شوند. در استان مازندران نیز با توجه به اینکه دانشگاه مازندران به عنوان محور آموزش عالی در استان به شمار می آید، ‌ این مرکز با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در شهریور 95 در دانشگاه مازندران افتتاح شد.
دکتر فاطمی به بخشی از خدماتی که در این مراکز ارائه می شود اشاره کرد و افزود: این مراکز می‌توانند در موضوع رصد آسیب‌پذیری موجود در پایگاه‌های مختلف سایبری، همکاری بسیار خوبی با مراکز موجود در استان داشته باشند. همچنین گزارش آسیب پذیری و حفره های امنیتی، تحقیق و توسعه بر روی پروژه های مرتبط با امنیت سایبری، مشاوره امنیتی و آزمون‌های نفوذپذیری مختلف از جمله اقداماتی است که این مراکز می توانند در همکاری با سایر نهادها و سازمان ها در سطح استان انجام دهند.
وی در خاتمه، تداوم برگزاری چنین همایش‌هایی را زمینه ساز ارتقای دانش فنی و تخصصی در سطح استان و تقویت نیروهای متخصص بومی در حوزه امنیت سایبری دانست.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

با همت محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل طراحی زیست حس گر جهت بررسی توالی DNA انجام شد

محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، زیست حس‌گری طراحی کرده‌اند که می‌تواند جهت بررسی توالی DNA به کار گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مزیت‌های اصلی زیست حس‌گر طراحی شده قیمت اندک، پاسخ سریع، طراحی ساده و ابعاد کوچک در مقایسه با سایر ابزارهای موجود جهت به دست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص است.
بر پایه این گزارش، دکتر جهانبخش رئوف عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در این‌باره گفت: تشخیص بهتر، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها، نیازمند ابزارهایی با عملکرد سریع و دقت کافی برای تعیین توالی DNA است. یکی از این ابزارها زیست حس‌گرها هستند. در این بین، دسته‌ای از آن‌ها با عنوان زیست حس‌گرهای دو رگه سازی DNA ، امیدها را برای دستیابی به اطلاعات اختصاصی درباره روند ترتیب DNA افزایش داده است.
وی در ادامه با ذکر این نکته که شناسایی نقص‌های ژنتیکی به کمک ابزارهای زیستی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد است، افزود: در این کار مبادرت به ساخت زیست حس گری با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی ( MFC ) شده است. هدف این تحقیق به دست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص توسط این حس گر بوده که در مقایسه با روش‌های دو رگه سازی مرسوم، ساد‌ه‌تر، کوچک‌تر، سریع‌تر و ارزان قیمت‌تر باشد.
دکتر رئوف در توضیح مزیت‌های اصلی زیست حس گر طراحی شده خاطرنشان کرد: زیست حس گر DNA طراحی شده، با به کارگیری سیستم MFC ، خودکار و قابل حمل است. ضمن اینکه این زیست حس‌گر، حساسیت و گزینش‌پذیری بالایی در برابر توالی DNA هدف داشته و از حد تشخیص پایینی نیز برخوردار است.
وی در ادامه افزود: در آزمایش‌های طراحی شده از این زیست حس‌گر، جهت تعیین مقدار توالی DNA هدف در سرم از خون انسان استفاده شده که نتایج قابل قبولی در پی داشته است. لذا در صورت تکمیل مطالعات و دستیابی به تولید انبوه، این زیست حس‌گر در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کاربرد خواهد داشت. همچنین، می‌تواند نقش مهمی در تشخیص‌های بالینی بیماری‌های توارثی و عفونی، برای شناسایی ارگانیسم‌های آلوده کننده مواد غذایی، بررسی‌های زیست محیطی و تحقیقات جنایی نیز داشته باشد.
گفتنی است این اختراع تحت عنوان "ساخت زیست حس گر DNA خودکار و قابل حمل برای تشخیص نقص‌های ژنتیکی با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی" با شماره ثبت 89226 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده است. این تحقیقات حاصل همکاری مریم اصغری دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه مازندران، دکتر جهانبخش رئوف عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران و دکتر مصطفی رحیم نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است.
نتایج این کار در مجله Biosensors and Bioelectronics با ضریب تاثیر 7/47 (جلد 72، سال 2016، صفحات 173 تا 176) به چاپ رسیده است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

کسب مقام اول مسابقه « نقد نویسی بر معماری ، مرمت و شهر» توسط عضو هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز

عضو هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز موفق به کسب رتبه اول در بخش شهرسازی اولین دوره «مسابقات ملی نقد نویسی بر معماری ، مرمت و شهر» شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بر اساس اعلام نتایج اتحادیه انجمن‌های علمی، دانشجویی "معماری، مرمت و شهرسازی ایران"، دکتر مرتضی میرغلامی استادیار و رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و فاطمه کمالی و حسام ناصری دانشجویان کارشناسی ارشد رشته طراحی شهری این دانشگاه با ارائه مقاله تحت عنوان «نقدی بر شکل گیری و طراحی فضای شهری با تاکید بر مولفه های کیفی طراحی شهری» موفق به کسب رتبه اول بخش شهرسازی این مسابقات شدند.
گفتنی است نمونه موردی این مقاله پروژه «چهارراه شهید بهشتی تبریز» بوده است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

سایت کامپیوتری مجموعه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه بیرجند راه اندازی شد

سایت کامپیوتر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه بیرجند باحضور مدیران و مسئولان دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سایت کامپیوتر کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند جهت تسهیل دسترسی دانشجویان به منابع پایگاه‌های الکترونیکی شامل 3 هزار عنوان نشریه علمی، پژوهشی فارسی ،50 هزار عنوان مقاله کنفرانس‌های داخلی، 2 میلیون جلد کتاب الکترونیکی، دومیلیون و هشتصد هزار جلد پایان‌نامه الکترونیکی و دسترسی به بانکی جامع منابع علمی کشور به صورت متمرکز راه اندازی شد.
بر پایه این گزارش، برگزاری کلاس‌های الکترونیکی و دوره‌های مجازی از دیگر اهداف و کارکردهای این مجموعه است.
گفتنی است این مجموعه دارای 50 سیستم شبکه‌ای مجازی‌سازی شده مجهز به سرور مرکزی است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

کسب جایزه "شهید تهرانی مقدم" توسط فارغ التحصیل دکترای دانشگاه مازندران

دکتر احسان نظرزاده زارع فارغ‌التحصیل مقطع دکترای رشته شیمی پلیمر دانشگاه مازندران، مفتخر به کسب جایزه نفیس "شهید تهرانی مقدم" از بنیاد ملی نخبگان شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نظرزاده زارع که رساله دکتری و تحقیقات پسادکتری خود را با راهنمایی‌های دکتر مسلم منصورلکورج عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران با موفقیت به پایان رسانیده است، به موجب نامه معاون دفتر پژوهش و برنامه ریزی اجتماعات نخبگانی بنیاد ملی نخبگان، برحسب فعالیت‌های نخبگانی در طول دوران تحصیل، مشمول بهره‌مندی از جایزه "شهید تهرانی مقدم" این بنیاد برای جذب در نهادهای فناورانه شده است.
گفتنی است بنیاد ملی نخبگان هر ساله با هدف حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان برتر تحصیلات تکمیلی و ایجاد بستر مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های آنان، این جایزه را به نخبگان برتر اهدا می‌کند.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور: افزایش شهریه در مقطع ارشد و دکتری نخواهیم داشت/ رفع مشکل اساتید پیمانی مشروط پیام‌نور

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه  پیام نور گفت: قطعا تا دوسال آینده در مقطع دکترا افزایش شهریه‌ای نخواهیم داشت و در مقطع ارشد نیز تلاشمان این است تا با عدم افزایش شهریه فاصله خود را با سایر دانشگاه‌ها حفظ نماییم. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی،  فیصل حسنی در نشست با روسای مراکز و واحدهای پیام نور خراسان رضوی، اظهار کرد: امسال سعی خواهیم کرد که هیچ افزایش شهریه‌ای در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه نداشته باشیم.  
 وی با تاکید براینکه تکمیل پروژه‌های عمرانی از اولویت‌های کار معاونت اداری، مالی و عمرانی دانشگاه است، افزود: 72 پروژه با حضور وزیر علوم در دهه مبارک فجر افتتاح گردید و پیش از این نیز 210 پروژه عمرانی در دانشگاه پیام نور افتتاح شده و تعدادی پروژه نیمه تمام باقی مانده که سعی داریم آن‌ها را تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم.
حسنی اضافه کرد: ما در بحث اقدامات عمرانی استان‌ها را حمایت می کنیم و با توجه به حمایت‌های وزارت علوم، دانشگاه پیام نور درحال حاضر مشکل مالی ندارد، ولی پرداخت‌های مالی به استان‌ها منطقی انجام خواهد پذیرفت.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور ادامه داد: امسال به کمک روسا و معاونین و همراهی همکاران توانستیم از بحران‌های مالی عبور کنیم و بیش از 60 بحران را در دانشگاه پیام نور حل کرده‌ایم و در عین کمبود نقدینگی بسیاری از مشکلات را حل نماییم. 
حسنی تاکید کرد: حضور وزیرعلوم برای چهارمین بار در دوره مدیریت جدید نشان دهنده اهمیت جایگاه پیام نور در وزارت علوم است؛ و این در حالی‌است که هنوز بسیاری از دانشگاه‌های تهران از فرصت حضور مقام عالی وزارت بی‌بهره مانده‌اند.
حل شدن مشکل اعضای هیات علمی پیمانی مشروط
وی افزود : بحث پیمانی مشروط اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور حل شده و از مهرماه امسال تمام امتیازاتی که به یک پیمانی ارائه می گردد، به پیمانی‌های مشروط نیز تعلق می‌گیرد. 
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اظهارکرد: اعضای هیات علمی برای رسمی شدن قطعی باید مقطع دکتری اخذ کنند تا یک مرتبه ارتقاء گرفته و دانشیار شود.
دریافت پاداش بازنشستگی از دولت برای اولین بار در تاریخ پیام نور
وی افزود: از این پس پاداش بازنشستگی همکاران از محل دولت پرداخت خواهد شد و این امر در تاریخ دانشگاه پیام نور بی سابقه است. به این ترتیب هم سهم خود را در خصوص دولتی بودن از محل بودجه دولتی دریافت می‌کنیم و ضمنا بار مالی آن از عهده دانشگاه خارج می‌شود.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور افزود: درآمد نسبت به سال گذشته بیش از 90 درصد افزایش داشته است و هدف گذاری ما برای سال آینده، کسب درآمد غیرشهریه ای به میزان 50 میلیارد تومان است و در برنامه پنج ساله در تلاشیم تا این رقم را به 200 میلیارد تومان برسانیم. 
حسنی بیان کرد: دانشگاه پیام نور  10000 کارمند به غیر از افراد شرکتی دارد که 6000 نفر آنان قراردادی هستند و ما توانستیم 4230 نفر را وارد سیستم دولت نماییم و برای آنان شناسه گرفتیم و سعی داریم این افراد را وارد بند (( و )) کنیم که می‌توانند پیمانی شوند. 
وی ادامه داد: اکنون در حال تبدیل وضعیت 1100 نفر از پرسنل دانشگاه که امتحان ادواری را گذرانده‌اند، هستیم و با توجه به اینکه وزارت علوم 10000 سهمیه برای تبدیل وضعیت اخذ نموده است، ما سعی داریم که 6000 سهمیه برای تبدیل وضعیت کارکنان خود از وزارت علوم اخذ نماییم.
بودجه استان‌ها بر اساس سرانه دانشجویی خواهد بود
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به بحث درآمدزایی در واحدهای استان‌ها، اظهار کرد: بحث درآمدزایی را باید جدی گرفته شود و دانشجو را موظف گردد که نسبت به پرداخت شهریه خود قبل از شروع امتحانات اقدام نماید.
حسنی افزود: ما در حال حاضر به استان‌ها، سرانه اختصاص داده می شود، به طوری که هر استانی که دانشجوی بیشتری جذب نماید، به تبع آن از سرانه بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.
وی تاکید کرد: از پتانسیل نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور اخذ رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا باید کمک گرفته شود و آنان را ترغیب به حمایت از دانشگاه پیام نور کنیم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به تبلیغات در دانشگاه، افزود: روابط عمومی‌ها باید فعال تر باشند و عملکرد دانشگاه را به گوش مسئولین استانی خود برسانند.
حسنی در خصوص اختیارات مدیران گروه و رشته‌ها عنوان کرد: عدم اختیارات کافی مدیران گروه به زودی با راه اندازی و احیای دانشکده‌ها برطرف خواهد شد. 
وی یکی از عوامل مهم در ارتقاء دانشگاه، فعالیت‌های علمی اساتید دانست و افزود: اساتیدی که دچار رکود علمی و یا به اصطلاح ماندگاری شوند، تنزل قرارداد پیدا خواهند کرد.
حسابداری تعهدی از سال 1396 در پیام نور
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور در خصوص شیوه نوین حسابداری پیام نور نیز افزود: حسابداری تعهدی منجر به ایجاد شفافیت، نظم بیشتر و برنامه ریزی منسجم تر مالی در دانشگاه خواهد شد و از سال 96 در دانشگاه پیام نور پیاده خواهد شد.
حسنی در خصوص برخی نگرانی‌ها در خصوص تعدیل نیرو، گفت: جای نگرانی نیست و واقعا مشکل بودجه در دانشگاه پیام نداریم که به خاطر آن بخواهیم تعدیل نیرو داشته باشیم؛ اما اگر همکاری دارای ضعف بنیه علمی باشد یا دارای مشکلات گزینش و یا تخلفات باشد و بر مدار قانون حرکت نکند مماشات نخواهیم کرد به طور مثال 19 نفر از کسانیکه بر خلاف قانون دو شغله بودند را بدون درنگ اخراج نموده ایم.
وی افزود: اصلاحات چارت دانشگاه پیام نوردر حال انجام است و سعی شده است تمامی پست‌ها دیده شود و ضمنا عنوان سرپرست هم حذف خواهد شد و برای مسئولان، عناوین ریاست و مدیریت در ابلاغ انان درج خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۳:۳۷

رییس دانشگاه پیام نور بندر آستارا خبر داد: فراهم شدن بخشی از زیر ساخت های دانشگاه پیام نور آستارا برای بین المللی شدن

خبرگزاری شبستان: رییس دانشگاه پیام نور بندر آستارا از فراهم شدن بخشی از زیر ساخت های این دانشگاه برای تبدیل شدن به واحد بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندر آستارا، علی آصفی، رییس دانشگاه پیام نور آستارا امروز( ۲۶ بهمن) در جمع خبرنگاران ایرنا و شبستان با اشاره به اینکه در سال ۹۳ طرح بین المللی شدن دانشگاه پیام نور این شهرستان در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد، اظهارکرد: بخشی از زیر ساخت های دانشگاه پیام نور برای تبدیل شدن به واحد بین المللی با حمایت دولت فراهم شده است.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور آستارا با توجه به موقعیت بین المللی و مرزی ظرفیت بین المللی شدن را دارد، افزود: توسعه زیر ساخت های دیگر این دانشگاه برای تبدیل شدن به واحد بین المللی پیگیری می‌شود.
 
رییس دانشگاه پیام نور بندر آستارا به راه اندازی سیستم گرمایشی، محوطه، آسانسور و سردر این دانشگاه با حمایت مسئولان استانی و شهرستانی اشاره و تصریح کرد: برای تکمیل موارد مذکور ۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
 
آصفی گفت: افزایش رشته های کارشناسی ارشد و احداث سالن ورزشی از جمله مواردی است که پیگیری می‌شود و امیدواریم در سال آینده شاهد تحقق این موارد باشیم.
 
گفتنی است، دانشگاه پیام نور شهرستان مرزی بندر آستارا در چهار طبقه در زمینی به مساحت ۱۴ هزار و ۳۲۰ متر مربع احداث شده و هفت عضو هیئت علمی، بیش از ۱۰۰ استاد و ۱۴ نیروی انسانی دارد.
 
در این دانشگاه در ۱۳ رشته کارشناسی و یک رشته کارشناسی ارشد یک هزار و ۱۴۰ دانشجو تحصیل می‌کنند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۳۷

مدیر کل امور دانشجویان خبر داد: تشکیل اتحادیه رابطین فناوری نانو مراکز دانشگاه پیام نور

مدیر کل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور گفت: با توجه به افزایش تعداد رابطین فناوری نانو در مراکز دانشگاه پیام نور، به زودی اتحادیه رابطین فناوری نانو مراکز دانشگاه پیام نور تشکیل خواهد شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکترمجید ضماهنی درجلسه رابطین فناوری نانو مراکز دانشگاه پیام نورکه 25 بهمن ماه سال جاری در اداره امور دانشجویان سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد با بیان این مطلب، افزود: با توجه به پیگیری و اجرای سمینارهای نانو و میزبان بودن مراکز برای برگزاری مسابقات ملی نانو در مراکز استانی و برگزاری دو جشنواره ملی در این حوزه جهت تسریع در امور و سازماندهی رابطین نیاز است که رابطین فناوری نانو دانشگاه پیام نور اتحادیه داشته باشند.
وی ضمن تقدیر از رابطین نانو گفت: این سومین بار است در سطح کشور دانشگاه پیام نور جزء نهادهای فناوری نانو برتر دانشگاه ها می شود .
مدیر کل امور دانشجویان افزود: سال تحصیلی 90-91 دانشگاه پیام نور استان کرمان، سال تحصیلی 93- 94 دانشگاه پیام نور لرستان و امسال هم دانشگاه پیام نور استان اردبیل توانستند رتبه سوم نهادهای برتر را از آن خود کنند.
ضماهنی تصریح کرد: در دوسال گذشته رابطین دانشگاه پیام نور نه تنها در برگزاری سمینار و همایش در مراکز و استان ها که در برنامه های ستاد فناوری نانو ریاست جمهوری منجمله در دوره های سراسری توان افزایی، توانمند سازی نیروی انسانی، مدرسین نانو و برگزاری مسابقات ملی نانو در مراکز دانشگاه پیام نور بسیار فعال و پویا ظاهر شده اند.
مدیر کل امور دانشجویان خاطرنشان کرد: با پیگیری مستمر معاونت فرهنگی اجتماعی دانشجویی و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تفاهم نامه ای با ستاد فناوری نانو ریاست جمهوری امضاء گردید، که در آن ضمن حمایت مادی و معنوی از رابطین نانو و توانمند سازی آنها،تجاری سازی دستاوردهای فناورانه مبتکرین دانشگاه هم دیده شده است.
دکتر ضماهنی در پایان گفت: با شکل گیری اتحادیه فناوری نانو دانشگاه و تفاهم نامه موجود و حمایت های مادی و معنوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سال آینده ضمن اجرای سومین جشنواره نانو و ششمین دوره سراسری توان افزایی رابطین، اجرای هفتمین دوره سراسری مسابقات ملی نانو، برای برگزاری بیست و یکمین دوره توانمند سازی نیروهای انسانی با همکاری ستاد فناوری نانو در حال برنامه ریزی و پیگیری هستیم
 

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۰۶

افزایش شهریه در مقطع ارشد و دکتری نخواهیم داشت/ رفع مشکل اساتید پیمانی مشروط پیام‌نور

اقتصاد ایران: معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت: قطعا تا دوسال آینده در مقطع دکترا افزایش شهریه‌ای نخواهیم داشت و در مقطع ارشد نیز تلاشمان این است تا با عدم افزایش شهریه فاصله خود را با سایر دانشگاه‌ها حفظ نماییم.

به گزارش ایسنا،فیصل حسنی در نشست با روسای مراکز و واحدهای پیام نور خراسان رضوی، اظهار کرد: امسال سعی خواهیم کرد که هیچ افزایش شهریه‌ای در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه نداشته باشیم.
وی با تاکید براینکه تکمیل پروژه‌های عمرانی از اولویت‌های کار معاونت اداری، مالی و عمرانی دانشگاه است، افزود: 72 پروژه با حضور وزیر علوم در دهه مبارک فجر افتتاح گردید و پیش از این نیز 210 پروژه عمرانی در دانشگاه پیام نور افتتاح شده و تعدادی پروژه نیمه تمام باقی مانده که سعی داریم آن‌ها را تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم.
حسنی اضافه کرد: ما در بحث اقدامات عمرانی استان‌ها را حمایت می کنیم و با توجه به حمایت‌های وزارت علوم، دانشگاه پیام نور درحال حاضر مشکل مالی ندارد، ولی پرداخت‌های مالی به استان‌ها منطقی انجام خواهد پذیرفت.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور ادامه داد: امسال به کمک روسا و معاونین و همراهی همکاران توانستیم از بحران‌های مالی عبور کنیم و بیش از 60 بحران را در دانشگاه پیام نور حل کرده‌ایم و در عین کمبود نقدینگی بسیاری از مشکلات را حل نماییم.
حسنی تاکید کرد: حضور وزیرعلوم برای چهارمین بار در دوره مدیریت جدید نشان دهنده اهمیت جایگاه پیام نور در وزارت علوم است؛ و این در حالی‌است که هنوز بسیاری از دانشگاه‌های تهران از فرصت حضور مقام عالی وزارت بی‌بهره مانده‌اند.
حل شدن مشکل اعضای هیات علمی پیمانی مشروط
وی افزود : بحث پیمانی مشروط اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور حل شده و از مهرماه امسال تمام امتیازاتی که به یک پیمانی ارائه می گردد، به پیمانی‌های مشروط نیز تعلق می‌گیرد.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اظهارکرد: اعضای هیات علمی برای رسمی شدن قطعی باید مقطع دکتری اخذ کنند تا یک مرتبه ارتقاء گرفته و دانشیار شود.
دریافت پاداش بازنشستگی از دولت برای اولین بار در تاریخ پیام نور
وی افزود: از این پس پاداش بازنشستگی همکاران از محل دولت پرداخت خواهد شد و این امر در تاریخ دانشگاه پیام نور بی سابقه است. به این ترتیب هم سهم خود را در خصوص دولتی بودن از محل بودجه دولتی دریافت می‌کنیم و ضمنا بار مالی آن از عهده دانشگاه خارج می‌شود.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور افزود: درآمد نسبت به سال گذشته بیش از 90 درصد افزایش داشته است و هدف گذاری ما برای سال آینده، کسب درآمد غیرشهریه ای به میزان 50 میلیارد تومان است و در برنامه پنج ساله در تلاشیم تا این رقم را به 200 میلیارد تومان برسانیم.
حسنی بیان کرد: دانشگاه پیام نور 10000 کارمند به غیر از افراد شرکتی دارد که 6000 نفر آنان قراردادی هستند و ما توانستیم 4230 نفر را وارد سیستم دولت نماییم و برای آنان شناسه گرفتیم و سعی داریم این افراد را وارد بند «و» کنیم که می‌توانند پیمانی شوند.
وی ادامه داد: اکنون در حال تبدیل وضعیت 1100 نفر از پرسنل دانشگاه که امتحان ادواری را گذرانده‌اند، هستیم و با توجه به اینکه وزارت علوم 10000 سهمیه برای تبدیل وضعیت اخذ نموده است، ما سعی داریم که 6000 سهمیه برای تبدیل وضعیت کارکنان خود از وزارت علوم اخذ نماییم.
بودجه استان‌ها بر اساس سرانه دانشجویی خواهد بود
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به بحث درآمدزایی در واحدهای استان‌ها، اظهار کرد: بحث درآمدزایی را باید جدی گرفته شود و دانشجو را موظف گردد که نسبت به پرداخت شهریه خود قبل از شروع امتحانات اقدام نماید.
حسنی افزود: ما در حال حاضر به استان‌ها، سرانه اختصاص داده می شود، به طوری که هر استانی که دانشجوی بیشتری جذب نماید، به تبع آن از سرانه بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.
وی تاکید کرد: از پتانسیل نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور اخذ رش ته‌های کارشناسی ارشد و دکترا باید کمک گرفته شود و آنان را ترغیب به حمایت از دانشگاه پیام نور کنیم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به تبلیغات در دانشگاه، افزود: روابط عمومی‌ها باید فعال تر باشند و عملکرد دانشگاه را به گوش مسئولین استانی خود برسانند.
حسنی در خصوص اختیارات مدیران گروه و رشته‌ها عنوان کرد: عدم اختیارات کافی مدیران گروه به زودی با راه اندازی و احیای دانشکده‌ها برطرف خواهد شد.
وی یکی از عوامل مهم در ارتقاء دانشگاه، فعالیت‌های علمی اساتید دانست و افزود: اساتیدی که دچار رکود علمی و یا به اصطلاح ماندگاری شوند، تنزل قرارداد پیدا خواهند کرد.
حسابداری تعهدی از سال 1396 در پیام نور
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور در خصوص شیوه نوین حسابداری پیام نور نیز افزود: حسابداری تعهدی منجر به ایجاد شفافیت، نظم بیشتر و برنامه ریزی منسجم تر مالی در دانشگاه خواهد شد و از سال 96 در دانشگاه پیام نور پیاده خواهد شد.
حسنی در خصوص برخی نگرانی‌ها در خصوص تعدیل نیرو، گفت: جای نگرانی نیست و واقعا مشکل بودجه در دانشگاه پیام نداریم که به خاطر آن بخواهیم تعدیل نیرو داشته باشیم؛ اما اگر همکاری دارای ضعف بنیه علمی باشد یا دارای مشکلات گزینش و یا تخلفات باشد و بر مدار قانون حرکت نکند مماشات نخواهیم کرد به طور مثال 19 نفر از کسانیکه بر خلاف قانون دو شغله بودند را بدون درنگ اخراج نموده ایم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی، وی افزود: اصلاحات چارت دانشگاه پیام نوردر حال انجام است و سعی شده است تمامی پست‌ها دیده شود و ضمنا عنوان سرپرست هم حذف خواهد شد و برای مسئولان، عناوین ریاست و مدیریت در ابلاغ انان درج خواهد شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۵۷

راه اندازی نظام هوشمند نظارت بر فعالیت‌های مراکز دانشگاه علمی‌کاربردی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: درحال تدوین و اجرای نظام هوشمند ناظر بر فعالیت‌های دانشگاه هستیم و این نظام به زودی پیاده سازی می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه، برگزیدگان جشنواره درون دانشگاهی حرکت و فعالان جشنواره رویش دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: با پیاده سازی نظام هوشمند ناظر بر فعالیت‌های مراکز علمی کاربردی دانشگاه، بستری فراهم می‌شود تا دانشجویان بتوانند نظارت و ارزیابی بهتری از فعالیت‌های آموزشی داشته باشند و پیشنهادات خود را به مسئولان دانشگاه ارائه کنند.
وی با تأکید بر اینکه دانشجویان باید مطالبه‌گر آموزش کیفی باشند، افزود: یکی از ارکان کیفی سازی این دانشگاه جذب مدرسان خبره و مهارتی برتر است که در این زمینه برنامه ریزی صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: براساس فراخوان جدید جذب مدرس در این دانشگاه بستری فراهم شده تا بهترین مدرسان شناسایی و جذب شوند.
وی با بیان اینکه «دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در حوزه‌های مختلف باید قادر به رقابت با دیگر دانشگاه‌های کشور باشد»، تأکید کرد: باتوجه به ظرفیت و توانایی که در میان دانشجویان این دانشگاه وجود دارد٬ جمعیت دانشجویی این دانشگاه نیز باید با دیگر دانشگاه‌های روزانه کشور رقابت کنند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: همچنین دانشگاه جامع علمی‌کاربردی باید در میان زیرنظام‌هایی که ماموریت مشابه این دانشگاه دارند نیز جلوتر حرکت کند.
امید اظهار داشت: در چند ماه گذشته فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه به خوبی ارائه و به جامعه شناسانده شد.
وی گفت: در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی کشور که در هفته پژوهش برگزار شد وزیر علوم بیشترین زمان بازدید خود را به غرفه‌های مربوط به این دانشگاه اختصاص داد و همچنین باتوجه به کیفیت فعالیت‌های پژوهشی، این دانشگاه به عنوان یکی از مؤسسات برتر در نمایشگاه انتخاب و معرفی شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی تأکید کرد: با توجه به پتانسیل دانشگاه در حوزه‌های پژوهش و فناوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در نیمه اول سال 96 و همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تأسیس این دانشگاه اقدام به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری خود کند.
امید افزود: دانشگاه جامع علمی‌کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم و کارآفرین می‌تواند جایگاه خود را در میان دانشگاه های برتر کشور ارتقا دهد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه با بیان اینکه دانشجویان یکی از ارکان مهم دانشگاه‌ها به شمار می‌روند٬ خاطر نشان کرد: از دانشجویان این دانشگاه انتظار دارم تا مطالبه گر کیفیت در مراکز باشند.
امید گفت: این دانشگاه می‌تواند بهترین دانشجوهای کارآفرین و مهارتی را تربیت کند.
وی افزود: این دانشگاه در زمینه بازنگری و اصلاح برنامه‌های درسی از انعطاف پذیری و ابتکارعمل بیشتری نسبت به دیگر دانشگاه‌ها برخوردار است بنابراین با تصویب آیین نامه‌های لازم با کمک واحدهای استانی و مراکز آموزشی برنامه داریم بازنگری دروس و برنامه‌های درسی را سرعت بخشیم.
امید گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه باید تا سال پایان برنامه، 30 درصد جمعیت دانشجویی کشور را دانشجویان مهارتی تشکیل دهند که هنوز به آمار 20 درصدی نیز نرسیده‌ایم.
وی گفت: براساس قوانین‌ موجود در زمینه جذب دانشجوی مهارتی و کارآفرین محدودیتی وجود ندارد و این درحالی است که اکنون توسعه کمی در دانشگاه‌های روزانه کشور محدود شده است.

۹۵/۱۱/۲۷
۰۹:۴۶

رشد چشمگیر فعالیت های فرهنگی، دانشجویی و ورزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: فعالیت های فرهنگی، دانشجویی و ورزشی دانشگاه رشد و توسعه زیادی یافته است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر بهزاد بهرامی نسب در مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه، برگزیدگان جشنواره درون دانشگاهی حرکت و فعالان جشنواره رویش دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: برنامه های فرهنگی، دانشجویی و ورزشی این دانشگاه چندین برابر شده است به نحوی که اکنون برنامه های دانشگا در این حوزه ها به صورت هفتگی برگزار می شود.
وی افزود: به طور مثال مسابقات ورزشی کشوری دانشجویان دانشگاه طی چندماه گذشته آغاز شده و و تا پایان هفته آینده نیز به اتمام می رسد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: براساس نتایج این مسابقات سهمیه های المپیاد های ورزشی دانشگاه برای سال 96 تعیین می شوند.
دکتر بهرامی نسب تاکید کرد: این حرکت ورزشی حدود 2 سال بود که در دانشگاه تعطیل شده بود اما با همت و حمایت های دکتر امید رئیس دانشگاه مجدد راه اندازی و فعالیت دوباره آغاز شد.
وی با اشاره به شهدای مدافع حرم دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: این امر نشان می دهد دانشجویان دانشگاه در زمینه مسائل اخلاقی و حوزه های تذهیب پیشقدم هستند و علاوه بر مسائل علمی و مهارتی موضوعات اخلاقی و تربیتی نیز مدنظر قراردارد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: فعالیت های گروهی دانشجویان از برنامه های این معاونت است.
بهرامی نسب تاکید کرد: در انجمن های علمی این دانشگاه با حمایت مدرسان و خبرگان طرح های کارآفرینی، خوداشتغالی، خلاقیت، اختراع و ابتکار، بحث های علمی آموزشی، ترویجی و تهیه و تدوین کتاب مورد توجه است.
وی اظهار داشت: در سال جاری فعالیت انجمن های علمی و کانون‌های فرهنگی این دانشگاه رتبه های کشوری را کسب کرد و از سوی معاون فرهنگی وزارت علوم نیز تقدیر شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: در این دانشگاه علاوه بر توجه به کمیت همواره موضوع کیفیت مورد توجه بوده است.
دکتر بهرامی نسب گفت: برای انتخاب دانشجوی نمونه دانشگاه، اردیبهشت امسال فراخوان اعلام شد و مدارک 53 نفر طبق آیین نامه و دستورالعمل های موجود ارسال شد.
وی عنوان کرد: کمیته های مختلف برای انتخاب دانشجو نمونه در گروه های مختلف صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر تشکیل شد و مدارک دانشجویان را مورد بررسی قرار داد..
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در این روند سعی بر پیروی از ضوابط وزارت علوم بود و در نهایت پس از داوری های سخت گیرانه 14 دانشجو نمونه دانشگاه انتخاب شدند.
خبرنگار و منتشر کنند: محمدجواد آخوندی
200

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۵۹

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از راه اندازی نظام هوشمند نظارت بر فعالیت‌های مراکز علمی کاربردی این دانشگاه خبرداد

دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: درحال تدوین و اجرای نظام هوشمند ناظر بر فعالیت های دانشگاه هستیم و این نظام به زودی پیاده سازی می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید درمراسم تقدیر از دانشجویان نمونه، برگزیدگان جشنواره درون دانشگاهی حرکت و فعالان جشنواره رویش دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: با پیاده سازی نظام هوشمند ناظر برفعالیت‌های مراکز علمی کاربردی دانشگاه، بستری فراهم می‌شود تا دانشجویان بتوانند نظارت و ارزیابی بهتری ازفعالیت‌های آموزشی داشته باشند و پیشنهادات خود را به مسئولان دانشگاه ارائه کنند.
وی با تأکید بر اینکه دانشجویان باید مطالبه‌گر آموزش کیفی باشند، افزود: یکی از ارکان کیفی سازی این دانشگاه جذب مدرسان خبره و مهارتی برتر است که دراین زمینه برنامه ریزی صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: براساس فراخوان جدید جذب مدرس دراین دانشگاه بستری فراهم شده تا بهترین مدرسان شناسایی و جذب شوند.
وی با بیان اینکه «دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در حوزه‌های مختلف باید قادر به رقابت با دیگر دانشگاه‌های کشور باشد»، تأکید کرد: باتوجه به ظرفیت و توانایی که در میان دانشجویان این دانشگاه وجود دارد٬ جمعیت دانشجویی این دانشگاه نیز باید با دیگر دانشگاه های روزانه کشور رقابت کنند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: همچنین دانشگاه جامع علمی‌کاربردی باید درمیان زیرنظام‌هایی که مآموریت مشابه این دانشگاه دارند نیز جلوتر حرکت کند.
دکترامید همچنین اظهار کرد: طی چند ماه گذشته فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه به خوبی ارائه و به جامعه شناسانده شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی تأکیدکرد: باتوجه به پتانسیل دانشگاه درحوزه‌های پژوهش و فناوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا درنیمه اول سال 96 و هم زمان با بیست و پنجمین سالگرد تأسیس این دانشگاه اقدام به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری خود کند.
دکترامید گفت: دانشگاه جامع علمی‌کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم و کارآفرین می تواند جایگاه خود را درمیان دانشگاه های برتر کشور ارتقا دهد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درادامه با بیان اینکه «دانشجویان یکی از ارکان مهم دانشگاه ها به شمار می روند» ٬ خاطرنشان کرد: از دانشجویان این دانشگاه انتظار دارم تا مطالبه گر کیفیت درمراکز باشند.
دکترامید گفت: این دانشگاه می تواند بهترین دانشجوهای کارآفرین و مهارتی را تربیت کند.
وی افزود: این دانشگاه در زمینه بازنگری و اصلاح برنامه های درسی از انعطاف پذیری و ابتکارعمل بیشتری نسبت به دیگر دانشگاه ها برخورداراست بنابراین با تصویب آیین نامه‌های لازم با کمک واحدهای استانی و مراکز آموزشی برنامه داریم بازنگری دروس و برنامه‌های درسی را سرعت بخشیم.
دکترامید اظهارکرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه باید تا سال پایان برنامه، 30 درصد جمعیت دانشجویی کشور را دانشجویان مهارتی تشکیل دهند که هنوز به آمار 20 درصدی نیز نرسیده‌ایم.
وی درپایان گفت: براساس قوانین موجود در زمینه جذب دانشجوی مهارتی و کارآفرین محدودیتی وجود ندارد و این درحالی است که اکنون توسعه کمی در دانشگاه های روزانه کشور محدود شده است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از ایده‌های دانشجویان

پارک علم و فناوری دانشگاه به منظور حمایت از ایجاد کسب ‌وکارهای فناورانه از ایده دانشجویان حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، دانشجویان علاقه ‌مند که دارای ایده‌های فناورانه با قابلیت ایجاد کسب و کار هستند، می‌توانند در برنامه رویش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران عضو شوند.
هدف این برنامه حمایتی، کمک به تبدیل ایده‌های اولیه دانشجویان به ایده‌های اثبات شده و تبدیل آن به نمونه محصول قابل ارائه به بازار است.
براساس این طرح ایده های حمایت شده که منجر به محصول قابل ارائه در بازار شده اند، می توانند برای پذیرش در مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران درخواست دهند.
دانشجویان برای ثبت نام می‌توانند به نشانی الکترونیکی http://stp.ut.ac.ir مراجعه کنند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۳:۵۳

ثبت شرکت تنها راه تبدیل ایده به محصول نیست

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه اکنون محور دانش ارزش‌افزوده بالاست، گفت: در حال حاضر در جهان اقتصاد تبادل ایده‌ها با ارزش‌افزوده بالا مطرح است.

به گزارش ایسنا، اسماعیل پیرعلی در آیین اختتامیه جشنواره علمی «تا ثریا»، پارک علم و فناوری را حلقه‌ای برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه دانست و گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجویان و اساتید را دعوت می‌کنند تا پایان‌نامه‌ها و ایده‌های خود را در قالب کار تیمی و با هدایت و حمایت مالی و معنوی پارک علم و فناوری آغاز کرده تا به ارزش‌افزوده بالا دست یابند.
وی اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در کنار صنایع بزرگ شکل بگیرند و بخشی از نیازهای صنایع بزرگ را تأمین کنند.
پیرعلی با بیان اینکه اکنون در کشور دو هزار و 767 شرکت دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند که تولید محصول با ارزش‌افزوده بالا دارند، تصریح کرد: این شرکت‌ها 85 میلیون دلار صادرات طی دو سال اخیر داشته‌اند و 20 هزار میلیارد تومان محصول توسط این شرکت‌ها به فروش رسیده است.
وی از ثبت‌نام 13 هزار و 800 شرکت دانش‌بنیان در سامانه دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: هفت هزار شرکت در حال ارزیابی هستند و سه هزار شرکت نیز مجوز فعالیت گرفته‌اند.
پیرعلی یک هزار و 400 شرکت از این تعداد را شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا خواند که بر اساس ایده‌های دانشگاهیان و نخبگان تبدیل به شرکت شده‌اند و افزود: 38 پارک علم و فناوری، 168 مرکز رشد و چهار هزار و 100 شرکت و هسته فناور در کشور فعالیت می‌کنند و در این واحدها 29 هزار نفر شاغل هستند که 80 درصد از آن‌ها فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی با تحصیلات کارشناسی و دکتری هستند.
وی ثبت شرکت را تنها راه تبدیل ایده به محصول ندانست و ادامه داد: کسانی که ایده دارند و توان ثبت شرکت ندارند می‌توانند ایده خود را تحت لیسانس دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان به محصول تبدیل کرده و به بازار عرضه کنند که اگر نظر شرکت‌های برند را جلب کنند، درآمد بالایی نیز خواهند داشت.
رئیس پارک علم و فناوری استان به‌روز بودن و داشتن پشتوانه علمی را لازمه کار صنعت دانست و اظهار کرد: اگر صنعت، دانش را وارد کار خود کند و با توجه به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان از فارغ‌التحصیلان با آموزش استفاده کند، این اقدام می‌تواند واصل بین صنعت و دانشگاه باشد.
پیرعلی با بیان اینکه در دنیا شرکت‌های کوچک 70 تا 80 درصد از اقتصاد کشورها را تأمین می‌کنند، تصریح کرد: شرکت‌های کوچک می‌توانند به صورت اقماری در کنار صنایع بزرگ شکل بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های دولتی باید به این نتیجه برسند که از تولیدات داخلی استان و کشور استفاده کنند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۵

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی: انسان‌شناسی قرآن ناظر بر دو فرهنگ کفر و ایمان است

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: گزاره‌های انسان شناسی قرآن ناظر به اعضای متعلق به دو فرهنگ ایمان یا کفر است.

به گزارش خبرن گار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام علیرضا قائمی نیا، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی، امروز در نشست علمی تخصصی انسان شناسی شناختی و کاربرد آن در مطالعات قرآن پژوهی که در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: انسان شناسی دانشی متنوع است که در فرهنگها و اقوام مختلف تفاوت دارد.
وی افزود: از بحثهای اصلی انسان شناسی شناختی چگونگی تعریف انسان و اساس دانش آن توجه به انسانی است که در تاریخ تحقق پیدا کرده است.
حجت الاسلام قائمی‎نیا با اشاره به اینکه انسان شناسی شناختی هنوز در جامعه ما هنوز ناشناخته است، عنوان کرد: انسان شناسی شناختی دنبال تحلیل بالا بوده که با تحلیلهای فلسفی و انتزاعی صرف مقابله پیدا می‌کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی در تبیین اینکه علوم انسان شناسی شناختی فرایند ذهنی را بررسی می‌کنند، گفت: این علم شامل چند بخش می‌شود که یک بخش آن فرایندهای ذهنی درباره انسانهای پسین را بررسی می‌کند.
وی درباره اینکه انسان شناسی شناختی به یک مثلث ذهن، زبان و فرهنگ توجه دارد، بیان داشت: از بررسی زبان یک ملت می‌توان نسبت به فرهنگ آنان شناخت پیدا کرد.
حجت الاسلام قائمی‌نیا ادامه داد: انسان شناسی شناختی حیات ذهنی فرهنگ و حیات عینی ذهن را تعریف کرده و تاثیر این دو بر یکدیگر را بررسی می‌کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی با بیان اینکه در قرن بیستم شاکله از ذهن به فرهنگ منتقل می‌شود، گفت: اعضای یک فرهنگ چارچوبهای مشترکی دارند که با آن جهان بینی خود را طرح می‌کنند.
وی افزود: طرح واژه‌ها سبک زندگی انسان را معین می‌کند که ذهنی نبوده و از فرهنگی به فرهنگ دیگر تغییر می‌کند همچنین رفتارها را به شکلهای گوناگون تعریف می‌کند.
حجت الاسلام قائمی‌نیا اظهار داشت: مخاطب حقیقی آیات الهی انسانی است که در فرهنگ زندگی می‎کند، پیامبران با مدلهای فرهنگی متفاوت زندگی کردند، از تعابیر انبیا در قرآن می‌توان فهمید که چگونه می‌خواستند فرهنگ قومی خود را تغییر دهند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: گزاره‌های انسان شناسی قرآن ناظر به اعضای متعلق به دو فرهنگ ایمان یا کفر است چرا که قرآن ایمان و کفر را فرهنگ تعریف می‌کند.
وی ادامه خاطر نشان کرد: اعضای فرهنگ کفر که عنصر کفر در وجود آنها درونی شده اهل جهنم شده و بر اساس آیت الهی انذار دادن یا ندان آنها سودی ندارد./201/807/ب1

۹۵/۱۱/۲۶
۲۱:۳۸

سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه خبر داد: 2 برابرشدن فناوری صادر شده و فروش دانش فنی

سرپرست پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه از دو برابر شدن فناوری صادر شده، فروش دانش فنی و پروژ ه های تولیدی مشترک با شرکت های خارجی طی سال جاری در این پارک  خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر معصومه خان احمدی در سیزدهمین جلسه شورای فناوری پارک علم و فناوری کرمانشاه با ارایه گزارشی از اقدامات انجام گرفته اظهار کرد: کل واحدهای حمایت شده از سوی پارک علم و فناوری کرمانشاه از ابتدا تاکنون467 واحد هستند.
 خان احمدی گفت: از این تعداد 181 واحد فناور خارج شده اند و هم اکنون 109واحد در بخش عمومی،  97واحد در بخش ICT  و80واحد هم در بخش کشاورزی فعال هستند .
وی در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 102 ایده به ثبت رسیده است، گفت: در راستای گسترش کسب و کارهای فناورانه در استان از ابتدای امسال 69 کارگروه تشکیل شده و 242ساعت مشاوره فنی،275 ساعت مشاوره کشاورزی و 30 ساعت نیز مشاوره حقوقی توسط متخصصان ارائه شده است.
وی تصریح کرد: همچنین از ابتدای امسال 12 جلسه شورای فناوری پارک برگزار شده که در آن 75 طرح پس از مراحل اولیه مورد بررسی قرار گرفته است.
خان احمدی تصریح کرد: میزان فروش داخلی واحدهای فناور پارک در9 ماهه امسال بیش از 700 میلیارد ریال بوده است.
 
وی گفت: امسال حدود شش و نیم میلیون دلار فناوری صادر شده، فروش دانش فنی و پروژ ه های تولیدی مشترک با شرکت های خارجی توسط  واحد های فناور پارک داشته ایم که این میزان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
خان احمدی افزود: بیشتر این صادرات به کشورهای کانادا، عراق و کره جنوبی بوده است
وی در ادامه با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری کرمانشاه مرجع مالکیت فکری منطقه ای است، گفت: از ابتدای امسال 131 اختراع بررسی شده  که 46 مورد آن تایید نشده و 45 مورد تایید و 40 مورد نیز در دست بررسی است .
سر پرست پارک علم و فناوری کرمانشاه تصریح کرد: با هدف ارتباط با سرمایه گذاران، شرکت شتابان فناوری زاگرس آسیا در تیر ماه 95 پس از حدود یک سال کار مطالعاتی با موضوع سرمایه گذاری ریسک پذیر و مدیریت فناوری ثبت شد و مرکز شتابدهی فناوری تیک در محل این پارک راه اندازی شد.
خان احمدی افزود: امسال 10 تفاهم نامه با دستگاه هایی اجرایی و بخش خصوصی منعقد شده که توسعه همکاری ها و استفاده از ظرفیت های طرفین وتدوین بسته حمایتی از شرکت های فناور و دانش بنیان از اهداف این تفاهم نامه ها بوده است.
وی در پایان به برنامه های آینده پارک علم و فناوری اشاره کرد و افزود: توسعه شرکت های دانش بنیان، راه اندازی مرکز رشد جدید، تاسیس مرکز توسعه بازیهای یارانه ای و انیمیشن، راه اندازی مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا فاوا، فستیوال اختراعات، راه اندازی پارک علمی کودکان وتعامل و همکاریهای مشترک بیشتر با دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی بخشی از برنامه های تدوین شده است.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۰۰

حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از ایده‌های دانشجویان

اقتصاد ایران: پارک علم و فناوری دانشگاه به منظور حمایت از ایجاد کسب ‌وکارهای فناورانه از ایده دانشجویان حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، دانشجویان علاقه ‌مند که دارای ایده‌های فناورانه با قابلیت ایجاد کسب و کار هستند، می‌توانند در برنامه رویش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران عضو شوند.
هدف این برنامه حمایتی، کمک به تبدیل ایده‌های اولیه دانشجویان به ایده‌های اثبات شده و تبدیل آن به نمونه محصول قابل ارائه به بازار است.
براساس این طرح ایده های حمایت شده که منجر به محصول قابل ارائه در بازار شده اند، می توانند برای پذیرش در مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران درخواست دهند.
دانشجویان برای ثبت نام می‌توانند به نشانی الکترونیکی http://stp.ut.ac.ir مراجعه کنند.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۴:۵۳

برگزاری جلسه مدیر مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان با نمایندگان شرکت بهره برداری نفت وگاز شرق

جلسه مهندس داود تفضلی ، مدیر مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان با مهندس خیبری ،رئیس کمیته تخصصی پژوهش و توسعه ، مهندس سعیدی زاده دبیرکارگروه اقتصاد مقاومتی ، مهندس مصطفوی مسئول کارگروه اقتصاد مقاومتی در سالن جلسات پارک خراسان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این جلسه نمایندگان شرکت نفت وگاز شرق به جایگاه شرکت در شرکت ملی نفت ایران اشاره کردند و توضیحاتی در مورد شرایط وتجهیزات موجود در شرکت ارائه دادند.
مهندس مصطفوی، مسئول کارگروه اقتصاد مقاومتی افزود: در کارگروه اقتصاد مقاومتی شرکت های تولید کننده داخلی اهمیت دارند نه شرکت های تامین کننده که باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه مهندس تفضلی، مدیر مرکز رشد انرژی در مورد پارک علم و فناوری خراسان، گروه تخصصی انرژی و مرکز رشد فناوری انرژی توضیحاتی از جمله معرفی شرکت های گروه تخصصی انرژی و بررسی قوانین موجود در مورد شرکت های دانش بنیان را مطرح کرد.
گفتنی است اعلام نیازمندی های شرکت نفت وگاز شرق به مرکز رشد انرژی، ارسال پیش نویس تفاهم نامه مشترک بین پارک علم وفناوری خراسان و شرکت بهره برداری نفت وگاز شرق به مرکز رشد انرژی و برنامه ریزی جهت بازدید از سایت نفت وگاز شرق توسط دو طرف از مصوبات این جلسه بود.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۰:۳۵

شرکت مستقر در پارک علم و فناوری یزد به عنوان برگزیده جشنواره فارابی معرفی شد

علی اصغر سمسار یزدی مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور تمدن کاریزی، مستقر در پارک علم و فناوری یزد، توانست عنوان برگزیده برتر حوزه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی جشنواره بین‌المللی فارابی را با اثر «قنات زارچ» کسب کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در بخش های بزرگسالان و جوان، مجموعاً 9 برگزیده و 8 شایسته تقدیر معرفی شدند که علی اصغر سمسار یزدی نیز جزو برگزیدگان این دوره بود.
گفتنی است مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی فارابی، 24 بهمن ماه با حضور رئیس جمهور، وزیر علوم و مسئولان آموزش عالی کشور با معرفی 33 محقق برجسته علوم انسانی و اسلامی ایرانی و خارجی در سالن اجلاس سران برگزار شد.

۹۵/۱۱/۲۷
۱۱:۳۶

برترین‌های «نقش تن‌پوش» به‌نمایش درمی‌آیند

آثار برگزیده چهار جشنواره «نقش تن‌پوش» به‌نمایش گذاشته می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره «نقش تن‌پوش»، نمایشگاهی از برترین‌های نقش تن‌پوش در راستای اهداف و برنامه‌های پنجمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای حضور در این نمایشگاه سه روزه می‌توانند از ۲۵ تا ۲۸ بهمن‌ماه به گالری شهردخت واقع در خیابان کارگر شمالی، بین نصرت و بلوار کشاورز، بن بست مهناز از ساعت ۱۱ تا ۱۹ مراجعه کنند.
پنجمین جشنواره «نقش تن‌پوش» با همکاری کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی وزارت ارشاد، ستاد توسعه فناوری نرم و هویت‌ساز ریاست جمهوری، وزارت علوم فناوری و تحقیقات و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به دبیری الهام زایجانی - معاون فرهنگی جهاد هنر - برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۵:۱۱

در پاسخ به برخی اعتراضات صورت گرفت؛ نامه حداد عادل به رئیس جمهور درباره برنامه درسی رشته جامعه شناسی

رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در نامه ای به رئیس جمهور پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی حداد عادل در پاسخ به نقد انجمن جامعه شناسی ایران در خصوص پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی نامه ای به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرد.
در متن این نامه آمده است:
«جناب آقای دکتر حسین روحانی
ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی
عطف به نامه شماره ۱۲۹-۹۵ د مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۵ انجمن جامعه شناسی ایران خطاب به حضرت عالی ناظر به نقد پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته «جامعه شناسی» که در کارگروه علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی تدوین شده است به استحضار می‌رساند:
براساس بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مشعر به لزوم تحول در علوم انسانی رایج در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۶۵۰ مورخ ۸۸/۷/۲۱ اقدام به تاسیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی کرد و این شورا ماموریت یافت تا به تدوین و تصویب اولویت‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آموزش عالی بپردازد.
این شورا که نخستین جلسه خود را در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ تشکیل داد در گام نخست پانزده رشته از رشته‌های علوم انسانی را در اولویت بازنگری قرار داد و آنگاه به ازای هر رشته، کارگروهی متشکل از حدود پانزده نفر از اساتید معتبر و شناخته شده کشور تشکیل داد که همزمان کارگروه‌های تخصصی وزارت علوم نیز به شمار می‌رفتند.
کارگروه علوم اجتماعی نیز به عنوان یکی از کارگروه‌های مزبور در وهله اول هم داستان با سیاست وزارت علوم مبنی بر تجمیع رشته‌های مختلف علوم اجتماعی در دوره کارشناسی، به بازنگری برنامه آموزشی این رشته‌ها پرداخت و آن‌ها را از هفت رشته به چهار رشته کاهش داد که متعاقبا وزارت علوم نیز آن را تایید کرد. این چهار رشته عبارتند از: «مردم شناسی»، «مددکاری اجتماعی»، «برنامه ریزی اجتماعی و تعاون» و «جامعه شناسی» (پژوهشگری علوم اجتماعی سابق).
تدوین برنامه درسی سه رشته نخست از جانب کارگروه مربوط به دانشگاه علامه طباطبایی و تهران واگذار شده و مراحل تدوین و تصویب خود را می‌گذراند. اما رشته جامعه شناسی به رغم اینکه به دانشگاه تهران سپرده شد، زمانی طولانی بلاتکلیف رها شد و پاسخی از آن دانشگاه به کارگروه علوم اجتماعی واصل نگردید. کارگروه نیز راسا به تدوین پیش ­نویس برنامه درسی جدید این رشته در دوره کارشناسی اقدام کرده، در نشستی عمومی به گروه‌های جامعه شناسی دانشگاه‌ها (سراسری، پیام نور و آزاد اسلامی) عرضه داشت تا براساس اظهارنظر آنها حک و اصلاح شده و برای تصویب به شورای تحول تقدیم شود.
پیداست که فرآیند بازنگری و تدوین برنامه آموزشی و برنامه درسی رشته‌های مورد نظر شورای تحول جز با مشارکت اساتید کشور و همراهی وزارت علوم میسر نبوده و از این طریق است که از اتفاق و اعتبار کافی برخوردار خواهد شد.
بنابراین درخواست انجمن جامعه شناسی برای توقف روند فعلی برنامه ریزی واگذاری اختیارات برنامه ریزی این رشته‌ها به دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی منافات دارد با مقصود خود ایشان نیز متعارض است. زیرا چنان که ملاحظه شد کارگروه‌های شورای تحول در فرآیند تحول برنامه آموزشی و برنامه درسی در برخورداری از ظرفیت علمی و کارشناسی دانشگاه‌های کشور اهتمام کافی دارند و با جدیت آن را پیگیری می‌نمایند.»

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۰۵

در پاسخ به برخی اعتراضات صورت گرفت؛ نامه حداد عادل به رئیس جمهور درباره برنامه درسی رشته جامعه شناسی

رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در نامه ای به رئیس جمهور پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی را تشریح کرد.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از مهر، غلامعلی حداد عادل در پاسخ به نقد انجمن جامعه شناسی ایران در خصوص پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته جامعه شناسی نامه ای به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرد.
در متن این نامه آمده است:
«جناب آقای دکتر حسین روحانی
ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی
عطف به نامه شماره ۱۲۹-۹۵ د مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۵ انجمن جامعه شناسی ایران خطاب به حضرت عالی ناظر به نقد پیش نویس برنامه درسی جدید دوره کارشناسی رشته «جامعه شناسی» که در کارگروه علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی تدوین شده است به استحضار می‌رساند:
براساس بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مشعر به لزوم تحول در علوم انسانی رایج در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۶۵۰ مورخ ۸۸/۷/۲۱ اقدام به تاسیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی کرد و این شورا ماموریت یافت تا به تدوین و تصویب اولویت‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آموزش عالی بپردازد.
این شورا که نخستین جلسه خود را در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ تشکیل داد در گام نخست پانزده رشته از رشته‌های علوم انسانی را در اولویت بازنگری قرار داد و آنگاه به ازای هر رشته، کارگروهی متشکل از حدود پانزده نفر از اساتید معتبر و شناخته شده کشور تشکیل داد که همزمان کارگروه‌های تخصصی وزارت علوم نیز به شمار می‌رفتند.
کارگروه علوم اجتماعی نیز به عنوان یکی از کارگروه‌های مزبور در وهله اول هم داستان با سیاست وزارت علوم مبنی بر تجمیع رشته‌های مختلف علوم اجتماعی در دوره کارشناسی، به بازنگری برنامه آموزشی این رشته‌ها پرداخت و آن‌ها را از هفت رشته به چهار رشته کاهش داد که متعاقبا وزارت علوم نیز آن را تایید کرد. این چهار رشته عبارتند از: «مردم شناسی»، «مددکاری اجتماعی»، «برنامه ریزی اجتماعی و تعاون» و «جامعه شناسی» (پژوهشگری علوم اجتماعی سابق).
تدوین برنامه درسی سه رشته نخست از جانب کارگروه مربوط به دانشگاه علامه طباطبایی و تهران واگذار شده و مراحل تدوین و تصویب خود را می‌گذراند. اما رشته جامعه شناسی به رغم اینکه به دانشگاه تهران سپرده شد، زمانی طولانی بلاتکلیف رها شد و پاسخی از آن دانشگاه به کارگروه علوم اجتماعی واصل نگردید. کارگروه نیز راسا به تدوین پیش ­نویس برنامه درسی جدید این رشته در دوره کارشناسی اقدام کرده، در نشستی عمومی به گروه‌های جامعه شناسی دانشگاه‌ها (سراسری، پیام نور و آزاد اسلامی) عرضه داشت تا براساس اظهارنظر آنها حک و اصلاح شده و برای تصویب به شورای تحول تقدیم شود.
پیداست که فرآیند بازنگری و تدوین برنامه آموزشی و برنامه درسی رشته‌های مورد نظر شورای تحول جز با مشارکت اساتید کشور و همراهی وزارت علوم میسر نبوده و از این طریق است که از اتفاق و اعتبار کافی برخوردار خواهد شد.
بنابراین درخواست انجمن جامعه شناسی برای توقف روند فعلی برنامه ریزی واگذاری اختیارات برنامه ریزی این رشته‌ها به دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی منافات دارد با مقصود خود ایشان نیز متعارض است. زیرا چنان که ملاحظه شد کارگروه‌های شورای تحول در فرآیند تحول برنامه آموزشی و برنامه درسی در برخورداری از ظرفیت علمی و کارشناسی دانشگاه‌های کشور اهتمام کافی دارند و با جدیت آن را پیگیری می‌نمایند.»

۹۵/۱۱/۲۶
۱۸:۳۷

برترین‌های«نقش تن‌پوش»به‌نمایش درمی‌آیند

آثار برگزیده چهار جشنواره «نقش تن‌پوش» به‌نمایش گذاشته می‌شوند.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره «نقش تن‌پوش»، نمایشگاهی از برترین‌های نقش تن‌پوش در راستای اهداف و برنامه‌های پنجمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای حضور در این نمایشگاه سه روزه می‌توانند از 25 تا 28 بهمن‌ماه به گالری شهردخت واقع در خیابان کارگر شمالی، بین نصرت و بلوار کشاورز، بن بست مهناز از ساعت 11 تا 19 مراجعه کنند.
پنجمین جشنواره «نقش تن‌پوش» با همکاری کارگروه ساماندهی مد و لباس ایرانی و اسلامی وزارت ارشاد، ستاد توسعه فناوری نرم و هویت‌ساز ریاست جمهوری، وزارت علوم فناوری و تحقیقات و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به دبیری الهام زایجانی - معاون فرهنگی جهاد هنر - برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۶
۱۶:۵۴