نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116420
 • تمام سکه (طرح جدید) 1213000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 670000
 • ربع سکه 379999
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3759
 • یورو 4155
 • پوند 4855
 • صد ین 3450
 • درهم امارات 1033
 • لیر ترکیه 1079
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32440
 • 36 Arrow up
  یورو 35415
 • 79 Arrow up
  پوند 41872
 • 33 Arrow up
  فرانک 32594
 • 144 Arrow up
  صد ین 29001
 • 0
  درهم امارات 8832

توسط گروه مالی سامان انجام می‌شود معرفی خدمات به فعالان نمایشگاه نفت

دنیای بانک: گروه مالی سامان در نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران به معرفی انواع خدمات مالی خود می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، بنابر اعلام بانک سامان، مدیران ارشد گروه مالی سامان در مدت برگزاری نمایشگاه، با حضور در غرفه‌ اختصاصی بانک در سالن ۱۲، پذیرای بازدیدکنندگان ‌و پاسخگوی پرسش‌های مختلف سازمان‌ها، شرکت‌ها و سایر علاقه‌مندان هستند.
بانک سامان اعلام کرد: این بانک با نگاهی ویژه به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آمادگی دارد تا ظرفیت‌های ارتباطی و اجرایی خود را برای ارائه خدمات ارزی و ریالی، به تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و غیرنفتی، بازرگانان شرکت‌های خدمات و حمل‌ونقل ارائه کند.
بانک سامان در حال حاضر خدماتی همچون مشاوره تخصصی ارزی، صدور انواع ضمانت‌نامه‌های ارزی، خدمات اعتبارات اسنادی وارداتی و صادراتی و خرید ارزهای حاصل از صادرات فرآورده‌ها و محصولات نفتی و غیرنفتی ازطریق شبکه گسترده بانکی در سراسر جهان را در اختیار صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و غیرنفتی قرار می‌دهد.
بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۰
۱۵:۱۲

تمدید مهلت حق تقدم خرید سهام بیمه سامان

دنیای بانک: بر اساس تصمیمات مجمع عمومی مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ لغایت تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ تعیین شد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1394/08/28 و صورتجلسه هیئت مدیره مورخ 1395/11/30 با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت از مبلغ 618,000 میلیون ریال به‌مبلغ 803,400 میلیون ریال  ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 185,400 میلیون ریال، ) ، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1396/02/13 لغایت تاریخ 1396/03/11  و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده  ست.
شماره حساب:801-810-99800-11
بانک: سامان
شعبه: آفریقا

منابع دیگر:
 • پارسینه
 • شما نیوز
 • اقتصاد گردان
 • عصر اعتبار
 • اخبار نمایشگاه ها
 • تجارت آنلاین
 • ایران اکونومیست
 • اکو فارس
 • سرمد‌نیوز
 • افق تازه
 • عصر مالی
 • صبح تهران
 • بسیج
 • خرد و کلان
 • سنا
 • اکو ویژن
 • عصر بازار
 • پولی مالی
 • نقدینه
 • شبکه خبری ایبنا
۹۶/۰۲/۱۰
۱۵:۱۲

رئیس کل بیمه مرکزی: 150 میلیارد تومان برای حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه زیاد است/ حداقل مدیریت مدیران بیمه اروپایی بیش از 13 سال است

در سال گذشته موضوعاتی در سیاست خارجی و داخلی ایران رخ داد که صنعت بیمه کشور را بیش از پیش با چالش رو به رو کرد، همچنین برای بیمه گذاران عملکرد شرکت‌های بیمه در فجایع ملی بیش از گذشته مورد سوال قرار گرفت، ایسنا درباره جزئیات این وقایع با رئیس کل بیمه مرکزی گفت و گویی داشته تا شاید بتواند این موضوعات را در اذهان عمومی روشن تر کند.
به گزارش “تاوان گذار” با به نتیجه رسیدن ماراتن هسته‌ای ایران و انعقاد “برنامه جامع اقدام مشترک” بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5، تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران لغو شد و روسای سازمان‌ها و نهادهای مختلف ایرانی توانستند برای مذاکرات اقتصادی به کشورهای اروپایی بروند و درباره روابط آینده اقتصادی ایران با آنها تعاملاتی داشته باشند.
در آن مذاکرات، بسیاری از شرکت‌های ایرانی از جمله بانک‌ها و بیمه‌ها متوجه شدند که استانداردهای ملی تنظیم صورت‌های مالی‌ ایران برای ارتباط با شرکت های خارجی از جمله بانک‌ها و بیمه‌های اروپایی کافی نیست و آن شرکت های خارجی برای ارتباط دوطرفه می‌خواهند تا صورت های مالی شرکت های ایرانی با استاندارد گزارشگری مالی بین المللی (IFRS ) تنظیم شده باشد.
این موضوع سبب شد که بانک مرکزیِ ایران، لزوم تنظیم صورت‌های مالی با توجه به استانداردهای گزارشگری بین‌المللی را در دستور کار قرار دهد و این کار باعث شد بحران بانک‌ها بعد از سالها در اقتصاد ایران نمود پیدا کند. از طرفی به دلیل اینکه سهامداران عمده شرکت‌های بیمه ایرانی بانک‌ها بودند، بیمه ها نیز از این بحران در امان نماندند. هر چند که خود این شرکت ها با چالش همگام سازی صورت های مالی شان با استاندارد جهانی رو به رو هستند.
موضوع عدم رتبه بندی بین المللی شرکت های ایرانی نیز از دیگر مسئله چالش برانگیز برای ارتباط با شرکت‌های اروپایی بود که همچنان ادامه داد. بگذریم که تحریم های ایالات متحده آمریکا همچنان راه را برای ارتباطات ایران با بسیاری از شرکت‌های جهان که سهامداران عمده شان آمریکایی هستند، سد کرده است.
در سال گذشته عبد الناصر همتی که بعد از سال‌ها با حکم علی طیب نیا – وزیر اقتصاد- بار دیگر به ریاست بیمه مرکزی رسیده بود توانست با تعدادی از روسای بیمه‌های اروپایی از جمه لویدز، مونیخ ری و اسکور دیدار کند. شاید برای بسیاری جالب باشد که همتی در این مذاکرات به جز صحبت های روتین درباره قراردادهای دوجانبه با آن ها چه بحث‌هایی کرده و از آن ها چه موضوعاتی را شنیده است. آن هم سالها بعد از تحریم هایی که سبب شد دیدِ بسیاری از شرکت‌های اروپایی که بعد از انقلاب نیز با ایران همکاری‌هایی داشتند نسبت به تعامل با ایران تیره و تار شود.
از سیاست خارجی که بگذریم در سال گذشته در داخل ایران حوادثی دلخراشی همچون آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو و برخورد دو قطار در محور سمنان- دامغان باعث شد نقش شرکت های بیمه بیش از پیش در چشم عامه مردم پررنگ شوند و عملکرد آن ها بیش از گذشته زیر ذره‌بین رسانه ها قرار گیرد.
بسیاری از بیمه گذاران معتقد بودند که خیلی از شرکت‌های بیمه آن طور که شایسته است در پرداخت خسارات، به موقع عمل نمی‌کنند و در این مورد از عدم آگاهی مردم درباره قوانین و مقررات بیمه ای سوء استفاده می شود به طوری که ماه ها پس از حوادث ملی بیمه گذاران بسیاری وجود دارند که موفق نشده‌اند خسارات خود را از شرکت‌های بیمه دریافت کنند. در طرف مقابل تعدادی از همان شرکت های بیمه معتقدند عده ای از بیمه گذاران در پرداخت به موقع حق بیمه خود کوتاهی می کنند حتی در این مورد رئیس بیمه مرکزی تلویحا به سازمان های استراتژیکی اشاره می کند که علی رغم اینکه کارکنان خود را بیمه مسئولیت می کنند در پرداخت حق بیمه آن‌ها به موقع عمل نمی‌کنند.
ایسنا با عبدالناصر همتی – رئیس کل بیمه مرکزی- گفت‌وگویی تفصیلی داشته که در بخش اول گفت‌وگوی خود به این مسائل پرداخته است. همتی که سال‌ها در سمت‌های مختلف در جمهوری اسلامی ایران فعالیت کرده از سال 1373 تا سال 1385 در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، ریاست بیمه مرکزی را بر عهده داشته است او علاوه بر این، سمت هایی همچون معاونت سیاسی صدا و سیما، مدیرعاملی بانک ملی و مدیر عاملی بانک سینا را در کارنامه خود دارد. همتی در دوره مسئولیت حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی، به مدت پنج سال عضو کمیته اقتصادی شورای امنیت ملی بود. وی از سال 1380 تا کنون ریاست شورای عالی شرکت بیمه اتکائی آسیایی مستقر در بانکوک را برعهده دارد.
آنچه در ادامه می خوانید شرح کاملی از قسمت اول گفت و گوی تفصیلی ایسنا با شخص شماره یک صنعت بیمه ایران است. تاریخ دقیق این گفت‌وگو مربوط است به دوشنبه 28 فروردین 1396 و قسمت دوم آن در روزهای آینده منتشر خواهد شد:
سالی که گذشت چند حادثه دلخراش برای ایران رخ داد که اگر بخواهم به دو حادثه از آن ها اشاره کنم یکی مربوط به برخورد دو قطار در محور سمنان- دامغان و دیگری آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو بود، در آن زمان هم با شخصِ شما به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی، هم با شرکت بیمه پارسیان و بیمه ایران به عنوان بیمه گران مسافران و قطار و هم با تعداد زیادی از بیمه گران واحدهای ساختمان پلاسکو صحبت کردم. همه اعلام کردند که آماده برای پرداخت خسارت‌ها هستند، ولی به عنوان نمونه هنوز بیمه مربوط به افراد فوت و مجروح شده در حادثه قطار پرداخت نشده است.
من از پرداخت نشدن آن خسارات خبر ندارم.
در نشست خبری چند هفته پیش هم گفتید خبری ندارم آیا در این مدت پیگیری‌هایی کردید؟
بله، پیگیری کردم تکمیل پرونده برخی زمان بر هست در حال انجام است.
من از یکی از مدیران بیمه پارسیان در مورد بیمه مجروحان و فوت شدگان حادثه قطار سمنان سوال کردم ایشان گفتند که نامه‌ای به بیمه مرکزی نوشته شده و در آن نامه گفته شده که دیه 17 نفر از فوت شدگان پرداخت شده در پرونده مابقی مشکلاتی وجود دارد. شما نامه‌ای در این مورد دریافت کرده‌اید؟
نه، من نامه‌ای دریافت نکرده‌ام احتمال دارد به واحدهای نظارتی ما نامه‌ای داده باشند و آن‌ها پیگیر موضوع باشند مدیران اختیارات خاص خود را دارند و مسائل را پیگیری می‌کنند. گاهی اتفاقی می‌افتد در جو هیجانی حادثه، همه می‌گویند موضوع حادثه بیمه است و شرکت بیمه خسارت را پرداخت می‌کند، ولی واقعیت این است که بعضی از بیمه‌نامه‌ها شرایط و ضوابطی دارند که باید آن شرایط را بررسی کرد تا واقعاً وجود داشته باشند. در هر شرایطی نمی‌توان خسارت را پرداخت کرد فرض می‌کنیم شخصی می‌گوید من سازمانی را بیمه مسئولیت کرده‌ام و سقف بیمه نامه مسئولیت فلان مقدار است، افراد برای اینکه حق بیمه کمتری دهند سقف آن را محدود می‌کنند و زمانی که حادثه رخ می‌دهد احتمال دارد که خسارت از آن سقف بیشتر باشد.
از طرفی وقتی شرکتی موضوعی را بیمه مسئولیت می کند باید مسئولیت آن شرکت ثابت شود و برای اینکه مسئولیت اش ثابت شود باید به دادگاه برود، من که نمی‌توانم مسئولیت آن شرکت را ثابت کنم درصورتی که مسئولیت شخصی که بیمه مسئولیت کرده در دادگاه ثابت شود شرکت بیمه می تواند خسارت پرداخت کند. ولی اگر ثابت نشود شرکت بیمه نمی‌تواند خسارتی پرداخت کند درباره پلاسکو هم چنین مسائلی داشتیم. در حادثه پلاسکو یک سری از واحدهای تجاری در 5 طبقه پشتی بودند که خیلی آسیب ندیده‌اند ولی چون ماموران در حال آواربرداری ساختمان جلویی بودند نمی‌توانستند ساختمان پشت را بررسی کنند، البته جلویی ها توتال لاست شده بودند و برای همین در آن مورد گفتیم تمام خسارت را پرداخت کنند ولی بعضی‌ها از واحدهای پشتی توتال لاست نشده بودند آن‌ها مثلاً مبلغی مثل 200 میلیون تومان از اجناس را بیمه کرده بودند. باید بررسی می‌شد که از آن 200 میلیون چه مقدار از بین رفته است یا اینکه آیا همان قدر کهاعلام کرده بودند در داخل واحد جنس داشتند یا خیر در نتیجه این طور نیست که چون 200 میلیون تومان بیمه کرده‌اند باید 200 میلیون تومان پول بگیرند. باید موضوعاتی ثابت شود از طرفی این اثبات شدن ها زمان می‌برد.
خسارت ها باید بر اساس شرایط بیمه نامه پرداخت شود اگر بر اساس شرایط بیمه نامه نباشد فردا روزی خود شرکت بیمه باید جوابگو باشد که چرا خسارت را پرداخت کرده است. مثلا مجموع تعهد بیمه هر کدام ازآتش‌نشانان عزیزی که در ساختمان پلاسکو شهید شدند، نزدیک 412 میلیون تومان است. خیلی ها به من گفتند چرا دیه آن‌ها را زودتر نمی‌دهید؟ من با بیمه کارآفرین که مسئول این موضوع است صحبت کرده‌ام ولی انحصار وراثت آن ها آماده نشده و نمی دانیم به چه کسی باید این مبلغ را پرداخت کنیم از طرفی بخشی از بیمه آتش نشانان، بیمه مسئولیت بود، اگر وارد این بحث ها شویم بحث های پیچیده حقوقی پیش می آید یا مثلاً موضوع دیگر این است که حق‌بیمه که آن ها داده بودند قسط شان به موقع پرداخت شده بود یا نه؟ و ما در بسیاری از مواقع وارد این بحث‌ها نشدیم. زمانی که بحث ملی است صنعت بیمه برای اینکه حسن نیت خود را به بیمه گذارانی که سال ها حق بیمه پرداخت کرده اند ثابت کند ارفاق می‌کند، اما مواردی وجود دارد که اگر شرکت بیمه خیلی اغماض کند خودش زیر سوال می رود. بنابراین وقتی که می‌بینید بعضی از پروندها طول می کشد مربوط به نوع بیمه نامه، سقف بیمه نامه، نوع پوشش، سقف پوشش و موضوعاتی از این دست است. زمانی که حادثه رخ داده است همه هیجان زده هستند و از روی هیجان صحبت‌هایی می‌کنند و هیچ شرکت بیمه ای نمی گوید خسارت را نمی‌دهد. در آن جو همه می‌گویند ما کمک و همراهی می‌کنیم این از آن بابت است که التهاب جامعه کاهش یابد، اما در عمل وقتی جلو می‌رویم می بینیم یک گیرهای وجود دارد که باید با توجه به قوانین و مقررات حل شود در مورد قطار هم که شما می‌گویید من پیگیری که کردم گفتند پرونده ها در جریان تکمیل است و خسارتها طبق ضوابط پرداخت می شود. حتما مراقبت می کنیم که حقوق کسی از بین نرود.
در مورد حادثه قطار شاید برای شما که رئیس کل بیمه مرکزی هستید این موضوع از نظر مقدار خسارت کوچک باشد ولی این موضوع در مقطعی برای همه جامعه تبدیل به موضوعی ملی شده بود هر چند که شاید در سال گذشته پرونده‌های وجود داشته باشد که هزار برابر موضوع قطار خسارت دیده باشند اما من آن را ندانم یا از شما در مورد آن سوال نکنم ولی این موضوع تبدیل به فاجعه ملی شد من خاطرم هست وقتی در این زمینه از مسئولان بیمه پارسیان سوال کردم بیمه پارسیان گفت که بحث مربوط به انحصار وراثت آن‌ها مشکل دارد موضوعی که خود شما هم در مورد آتش نشانانی که در حادثه ی پلاسکو جان باختند گفتید. ولی برای مخاطبان عام یک سوال پیش می آید و آن اینکه آیا می شود که 16 آتش نشان در حادثه ای فوت کرده باشند و هر 16 نفر آن ها مشکل انحصار وراثت داشته باشند یا مگر می شود که نزدیک به 40 نفر جان باخته در حادثه قطار همه مشکل انحصار وراثت داشته باشند و بر فرض که این موضوعات درست است آیا نمیشود که شرکت بیمه برای حل کردن این موضوع مثلاً حساب مشترک برای وراث باز کنند و مبلغ خسارت و دیگر را به حساب آن حساب بریزد و دیگر پای خود را کنار بکشد تا دیگران نگویند شرکت بیمه نمی خواهد مبلغ را بپردازد. من خاطرم هست به من گفتند که احتمال دارد مثلاً خانمی مهریه اش را به اجرا گذاشته باشد در نتیجه ما نمی توانیم مبلغ خسارت به وراث بپردازیم، اما مگر بحث آگهی کردن آن موضوع در روزنامه چقدر طول می‌کشد که امروز 6 ماه گذشته و این موضوعات هنوز حل نشدهاست؟
این موارد انجام شده است، ولی خود پروسه قانونی اش زمان می‌برد. دادگاه باید در این موارد رای دهد بر فرض محال اگر بعدها شخصی پیدا شود که بگوید من هم جزء وراث بوده ام و باید از آن مبلغ به من هم می رسید چه باید کنیم؟ باید در این زمینه ها حکم بگیریم. حتی دوستان ما در بیمه کار آفرین در این مورد با قوه قضاییه چندین بار مذاکره کرده‌اند. دوستانی در معاونت دادگستری تهران کمک کرده اند که موضوع را جلوتر بیاندازند. یعنی در این مورد شرکت بیمه هیچ تقصیری ندارد باید به شرکت بیمه بگویند که آن مبلغ را با چه درصدی به چه کسی بدهند.
آیا نمی‌توان به طور مشترک حسابی برای وراث باز کرد؟
نه نمی‌شود، به نام چه کسی حساب باز کنیم؟ نمی شود یک حساب جعلی باز کرد. نام وراث را نداریم باید کد ملی داشته باشیم تا برای آن‌ها حساب باز کنیم یا باید پول را به حساب سازمان آتش‌نشانی بریزیم که این چه کاری است؟ چرا که اگر بعد ها آتش نشانی این مبلغ را به وراث نپرداختند آن وقت شرکت بیمه مسئول است. شرکت بیمه باید پول را به وراث بپردازد و می گوید که وقتی وراث مشخص شد آن مبلغ را می پردازد. البته جهت اطلاع شما باید بگویم که به تازگی چند نفر از وراث آتش نشان ها مشخص شده و شرکت بیمه کارآفرین در این مورد شروع به پرداخت کرده است.
من احساس می کنم که بعضی از این موارد انقدر به طول می‌انجامد که اصلاً در اذهان عمومی فراموش می‌شود مثلاً موضوعاتی که در سال گذشته رخ داد و در چشم اذهان عمومی پررنگ بود می توان به مبحث تصادف قطار در محور سمنان دامغان، بحث بیمه های واحدهای پلاسکو، بحث آتش نشانانی که در حادثه جان دادند و پتروشیمی بوعلی اشاره کرد اما تاکنون هیچ کدام از این پرونده‌ها ی بیمه ای بسته نشده‌اند الان وقتی افکار عمومی این موضوعات را می بینند و یا اگر رسانه ها درباره شان بنویسند آن ها می خوانند با خودشان می گویند که این موضوعاتی که انقدر پررنگ بودند هنوز وضعیتشان مشخص نشده ما اگر خود را بیمه عمر کنیم چه تضمینی است که بعد از مرگ‌مان، شرکت بیمه نگوید که وراث این افراد مشخص نیست و مبلغ را به چنین بهانه هایی نپردازد در این زمینه خاص چطور باید فرهنگ سازی صورت گیرد که مردم در مورد بیمه عمر چنین افکاری به ذهنشان متبادر نشود؟
اینطور نیست. اگر من توضیح دهم شاید شما متوجه شوید ما در سال گذشته یعنی سال 1395 خسارت پرداختی مان بیش از 18 هزار میلیارد تومان بوده است البته این مبلغ همانطور که گفتم خسارت پرداختی است و نه خسارت محقق شده بالاخره این 18 هزار میلیارد تومان را شرکت‌های بیمه به مردم پرداخت کرده‌اند به کسانی که آسیب دیدند یا خدای نکرده فوت کردند. مبلغ خسارت تحقق پیدا کرده بیشتر از این، یعنی حدود 23 هزار میلیارد تومان است که هنوز بعضی از آنها معوقه است و باید پرداخت شود مثلا همین مواردی که شما در موردش امروز صحبت کردید جزو آن معوقات می‌شود و هنوز کامل پرداخت نشده است این موارد که ما تا الان در مورداش صحبت کردیم یکی 18 میلیارد تومان، یکی 50 میلیارد تومان و یکی 15 میلیارد تومان است که جمع آنها به 100 میلیارد تومان هم نمی‌رسد، اما من راجع به 18 هزار میلیارد تومانی که پرداخت شده صحبت می کنم بنابر این پروسه خسارت ها از لحاظ حقوقی کلا زمان‌بر است شما نگاه کنید ببینید که ما این همه مراعات می کنیم باز هم تخلفاتی کشف می شود مثلاً تخلفاتی که چند سال پیش در بیمه ایران کشف شد و معضل بزرگی بود خیلی از مسئولان درگیر بودند. این تخلفات با خسارت های جعلی و سرعت در پرداخت انجام می پذیرفت. باید کنترل های لازم انجام و شرایط خاصی حاکم شود شما باید به این سمت داستان هم نگاه کنید بالاخره صنعت بیمه ما صنعتی است که ضریب خسارت اش بسیار بالاست و این طور هم نیست که دستش برای پرداخت خسارت ها به طور کامل باز باشد. اما از طرفی زمان گرفتن حق بیمه ها گرفتاری بسیاری داریم. همین الان بیش از3 هزار میلیارد تومان مطالبات شرکت‌های بیمه از بیمه گذاران است شما باید این سمت داستان را هم ببینید ما همه می گوییم که باید خسارت را سریع و به موقع پرداخت کرد، اما شما باید این وضع موجود را هم ببینید. خیلی از سازمان ها هستند که حق بیمه نمی دهند.
طبیعتا با آن ها که حق بیمه نمی دهند قانونا برخورد می‌شود؟
نه در بیمه این طور نیست. قرارداد بیمه حاکم است. بیمه گذار قسطی یا چکی حق بیمه را پرداخت می کند و وقتی چک‌ برگشت می‌خورد دلیل نمی شود که قرار داد بیمه را لغو کنیم چرا که مثلا امکان دارد بیمه مسئولیت برای یک شخص دیگری باشد. مثلا فرض محال اگر آتش نشانی حق بیمه ها را نداده بود یا دیر داده باشد نمی‌شود بگوییم قرار داد را لغو می کنیم و دیه ها را نمی پردازیم. در نتیجه شرکت بیمه باید بپردازد و بعد پیگیر حق بیمه شود. می‌خواهم بگویم شرایط کشور ما، شرایط صنعت بیمه ما و شرایط اقتصادی ما طوری است که از این طرف هم تاخیر داریم شرکت های بیمه الان گلایه می‌کنند و می‌گویند حق بیمه را قسطی می دهند و تاخیر در پرداخت حق بیمه وجود دارد مثلاً خودروسازها بیمه ای را که به مردم می فروشند نقد می فروشند اما به ما قسطی پرداخت می کنند و چون ما خریدارعمده هستند از این موقعیت که به مردم خودرو می فروشند استفاده می کنند از مردم پول نقد می گیرند اما به شرکت های بیمه قسطی پول بیمه نامه ها را می دهند. در نتیجه یک شرکتی که می‌تواند این مبالغ را برای خود سرمایه‌گذاری کنند و سودش را بگیرد و با آن که خسارت ها را زودتر و بهتر پرداخت کنند تازه باید معطل باشد تا 6 ماه بعد پولش را از خودروساز بگیرد. می خواهم بگویم در این شرایط و با این گرفتاری هایی که در صنعت بیمه وجود دارد طبیعی است که در پرداخت خسارت ها مقداری تاخیر ایجاد شود علاوه بر این مقررات قانونی ای وجود دارد که باید ثابت شود. باید وراث مشخص شوند. باید مقصر حادثه مشخص شود. در حوادث مربوط به بیمه شخص ثالث این موضوعات را ما بیشتر داریم. درست است که خیلی ها می دانند که می توانند از بیمه استفاده کنند اما حاضر نیستند که قبول کنند که مقصر بوده اند. فرض کنید راننده ای تصادف کرده و 4 نفر فوت کردند ما می گوییم اگر اعلام کنند که ایشان مقصر بوده اند و حتی خودشان اعلام کنند که مقصر بودند خسارت به زیان دیده پرداخت می‌شود ولی خودش راضی نیست بگوید من مقصرم. چرا که وجدان اش ناراحت می شود و بالاخره وقتی چنین چیزی را قبول کندیعنی 4 نفر را کشته است. وقتی هم مقصری وجود نداشته باشد پرداخت خسارت بیمه مقداری مشکل پیدا می‌کند البته با توجه به قانون بیمه شخص ثالثِ جدید ما این مشکل را تا حدودی حل کردیم. می‌خواهم بگویم همه این‌ها در حال تحول و اصلاح است. البته من فرمایش شما را هم قبول دارم و اینطور نیست که بهشت برین باشد همه چیز مثل خودکار کار کند بالاخره ما داریم تلاش می کنیم. نیروی انسانی ما نیرویی از همین جامعه است بهره وری نیروی انسانی جامعه ما چندان بالا نیست. هر ساله ما بخشی از رشد اقتصادی کشور را به بالا رفتن بهره‌وری اختصاص می دهیم اما تنها بخشی که اتفاق نمی افتد همان رشد بهره وری است. بنابراین من نمی توانم بگویم بهره وری صنعت بیمه عالی است و بقیه جاها اینطور نیست. صنعت بیمه هم بخشی از جامعه ماست و باید به تدریج آن را اصلاح کنیم اما روند، روند خوبی است ما سال گذشته رکورد شکستیم و18 هزار میلیارد تومان پرداخت خسارت داشتیم. با همین نیروها و همین شرکتها این کار را انجام می‌دهیم و این نشان می‌دهد که بهره وری ما در حال رشد است. امیدوارم آن‌هایی که در مجلس یا جاهای دیگر تصمیم گیری می کنند به این روند کمک کنند. ما به مقررات نیاز داریم که مقداری دست‌مان بازتر باشد که اگر محقق شود باعث می شود که رضایت بیشتر مردم را جلب کنیم.
برخی از شرکت‌های بیمه هستند که در زمان پرداخت خسارت، رسید پرداخت نمی‌کنند و تنها به صورت شخصی بابت خسارت پول واریز می‌کنند و مطابق رویه بانکی برای شخصی پیامکی می‌آید که پولی به حسابش واریز شده ظاهرا برخی از این شرکت‌ها به این علت، رسید نمی‌دهند که اگر بعدها مشکل حقوقی پیدا کرد و شخص بیمه گذار شکایتی انجام داد در مراحل دادرسی به مشکلاتی بخورد. زمان‌هایی است که اختلافی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار مثلاً بر سر 200 هزار تومان است که مبلغ زیادی نیست اما تعداد این مبالغ زیاد است. با توجه به اینکه اگر شخص بخواهد در سامانه سنهاب شکایت ثبت کند باید اول داور بگیرد و داور رای دهد و بعد رای داوری در سیستم ثبت شود و ادامه داستان. بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از کار خود نزنند و از آن مبلغ بگذرند شرکت‌های بیمه این را می‌دانند.
پرداختی که در کشور انجام می شود و هر پولی که به حساب شخصی ریخته می شود خود به نوعی یک رسید به حساب می آید و اینطور نیست که بگوییم چون فقط یک اس ام اس از بانک آمده آن رسید تلقی نمی شود وقتی اس ام اسی از بانک به شخصی می آید یعنی یک تراکنش مالی برای این شخص رخ داده است و آن تراکنش مالی در بخش حسابداری شعبه بانک ثبت می شود و شما می توانید به آن استناد کنید و آن برای خود یک رسیده است.
جدا از این موضوعات آیا قانونا شرکت های بیمه باید رسید پرداخت کنند؟
نه، هیچ فرقی نمی کند البته اگر خواستند رسید هم بدهند ولی رسید معنی ندارد چرا که برای آن یک سند ثبت کرده اند. به نظر من بیمه گذاری که فکر می‌کند پرداختی اش کم بوده اگر در سامانه سنهاب موضوع را پیگیری کند برایش راحت‌تر است. در این سامانه پیگیری شکایات شرکت های بیمه به 6 روز رسیده است.
نیازی نیست که اول داور گرفته شود و داور رای دهد و رای داور در سیستم سنهاب ثبت شود؟
خیر، اول حوزه نظارت پیگیری می‌کند اگر بیمه مرکزی به این نتیجه رسید که مبلغی که پرداخت شده کافی بوده به نظر من ضرورتی ندارد که بیمه گذار دنباله کار را بگیرد اما اگر مقدار پرداختی کافی نبوده خود بیمه مرکزی به شرکت موضوع را می گوید به نظر من شما افراد را راهنمایی کنید تا همه برای ثبت شکایات به سامانه سنهاب رجوع کنند. در حال حاضر سامانه سنهاب قابلیت بسیار بالایی دارد و به محض اینکه شکایت را ثبت کنیم موضوع پیگیری می‌شود البته ممکن است برای برخی از شرکت‌ها مقداری به طول می انجامد حالا شش روز هم موضوع بررسی نشود 10 روزه بررسی می شود. هدف این است که نتیجه بگیریم. به نظر من اگر کم کم مردم را با حقوقشان آشنا کنیم و آن ها بدانند که می توانند از این سیستم استفاده کنند خیلی خوب میشود. این سیستم ظرف یک یا دو هفته به افراد می‌گویند که درست می‌گویند یا اشتباه فکر می کنند البته اگر ادعای آنها درست بود وظیفه بیمه مرکزی است که در آن مورد به شرکت دستور دهد اگر بیمه مرکزی هم به شرکت دستور داد ولی باز هم انجام نشود آن وقت موضوع حقوقی می‌شود و وقتی موضوع حقوقی شوداز آنجایی که نظر مقام ناظر مشخص است معمولا رای را مطابق نظر نهاد ناظر می‌دهند. البته معمولاً شرکت‌ها نظر بیمه مرکزی را قبول می‌کنند ولی اگر شرکتی مقاومت کنند معمولا دادگاه نظر بیمه مرکزی را می پذیرد همانطور که در بانک‌ها نیز مراجع قضایی نظر بانک مرکزی را جویا می شوند. از طرفی اگر هزینه ای شده باشد آن هزینه را کسی پرداخت خواهد کرد که وظایف خود را انجام نداده است.
آن طور که شخص مدت ها از کارش می افتد و شرکت‌های بیمه این را می‌دانند که خیلی از پیگیری ها به علت پروسه اداری انجام نمی شود.
بالاخره زندگی، حادثه و کار همین است. آن شخص (خسارت دیده) در اداره نشسته و مقداری از وقت کاری اش را به این موضوع اختصاص می دهد. شما که خودتان بارها می نویسید از 8 ساعت وقت اداری معمولاً مردم یک ساعت کار مفید می کنند. شما نگران این بخش موضوع نباشید. شخص دنبال پولش برود خودش یک کار بزرگی است.
در برخی از ارگان ها دیده شده تعدادی از مدیرانی که نسبتا سن و سال بالایی هم دارند و حتی شاید بازنشست شده‌اند و در ادامه نیز کار می کنند برای اینکه علمی به دست بیاورند از بورسیه آن سازمان یا ارگان خاص استفاده می کنند به کشور های خاصی می روند و تعلیمی می بینند و بازمی گردند. الان در صنعت بیمه ما نسبت به آنچه که نیاز است کارشناس بیمه خیلی کم است مخصوصا اگر بخواهیم تعداد کارشناسان صنعت بیمه را با تعداد کارشناسان مهندسی برق یا مهندسی مکانیک مقایسه کنیم متوجه می شویم که تعداد کارشناسان بیمه ای به مراتب کم تر است. آیا در این رابطه بیمه مرکزی جوانانی را برای تعلیم دیدن چه در خارج از ایران چه داخل ایران بورسیه می کند؟ و شما فکر نمی کنید این هزینه ای که بعضا برای آن مدیران سن و سال دار که مدت زمان کمتری برای صنعت می توانند مفید باشند بهتر است برای جوانان خرج شود؟
من این موضوع را نشنیدم و برای اولین بار است که آن را می‌شنوم اگر قرار باشد کسی با سن و سال بالا دوره ببیند که بیاید خدمت کند کار درستی نیست اگر موردی هست به من بگویید تا به شرکت‌های مربوطه تذکر دهم. در کشور ما در بخش بیمه با توجه به ارتباطاتی که با کشورهای خارجی داریم و ارتباطات اتکائی که شرکت‌های ما دارند و در تمام کنفرانس ها و سمینارها شرکت می کنند مدیران و کارشناسان ما خیلی از علمی که در خارج از کشور وجود دارد، دور نیستند. ما در صنعت بیمه در دانشگاه‌های کشور به خصوص در دهه هشتاد و نود که در خدمت شما هستیم در تعدادی از دانشگاهها رشته های خیلی زیادی در رابطه با مدیریت بیمه راه افتاد هم در سطح فوق لیسانس و هم در سطح لیسانس درباره اکچوئری و بیمه رشته های خوبی راه افتاده است. الحمدالله فارغ التحصیلان خیلی خوبی داریم ما از نظر آموزش تئوریکی و آکادمیکی بیمه هیچ مشکلی نداریم من فکر می کنم در سطح مدیریتی میانی توان کارشناسی ما پایین است ما دوره هایی را نیاز داردم که مدیرانی حرفه ای‌تر تربیت کنیم و باید برای این کاراز پتانسیل جوانان استفاده کنیم. این کمبود را من در حال حاضر احساس می کنم و به خاطر همین پژوهشکده بیمه را موظف کرده‌ایم که این دوره‌ها را راه بیاندازد شرکت‌های بیمه می‌توانند هزینه اش را خودشان بدهند و نیروهای شان را معرفی کنند هزینه‌ها هم خیلی بالا نباشد و خود بیمه مرکزی هم بتواند در این زمینه مساعدت کنند و نیروهایی که می توانند رشد پیدا کنند بیایند رشد یابند. درباره دوره های خارجی هم به این نتیجه رسیده ایم که به جای اینکه دانشجو را به خارج از کشور بفرستیم و هزینه‌های زیادی را متقبل شویم، دوره هایی حرفه ای و کاربردی بگذاریم. ما بیشتر به ورکشاپ نیاز داریم چرا که همه ادبیات بیمه را در دانشگاه خوانده اند بنابراین به این نتیجه رسیده ایم که اگر استاد از خارج کشور به ایران دعوت کنیم بهتر است. سال گذشته بیمه مرکزی یک مورد را انجام داد که دوره خیلی خوبی بود هزینه اش هم به مراتب کمتر از آن میشود که فردی را به خارج بفرستیم. فکر می‌کنم در حال حاضر پژوهشکده بیمه این دوره ها را به صورت جدی پیگیری می‌کند.
دوره‌هایی هم برای جوانانی که فعلا وارد کار نشده‌اند ولی در راستای بیمه تحصیل کرده‌اند هم وجود دارد؟
من معتقد نیستم کسی که لیسانس بیمه گرفته و درسش را خوانده به یکباره دوره مدیریت بیمه را ببیند و یکی از مدیران بیمه شود.
نه منظورم مدیر شدن نبود صرفا نیروی متخصص تربیت کردن بود.
در حال حاضر بستر برای اینکه بیایند و کار کنند آماده است. می توانند شروع به کار کنند و برای توسعه و تحول در دوره های بعدی شان در این دوره‌ها شرکت کنند. در حال حاضر ما 40 هزار نمایندگی بیمه و32 شرکت بیمه داریم که در مجموع بالای هزار شعبه دارند در نتیجه هر کس بیاید می‌تواند جذب شود البته تعداد شرکت های بیمه هم در حال افزایش است به طوری که برخی‌ها می‌گویند چرا به تعداد زیادی از شرکت‌های بیمه مجوز می‌دهید به نظر من محدودیتی نباید در این مورد باشد باید ورود و خروج به صنعت آزاد باشد متاسفانه در کشور ما زمان خروج، افراد سخت شان می آید بعضی ها فکر می کنند وقتی شرکتی قرار است خارج شود اشکالی دارد در صورتی که این موضوع اشکالی ندارد چرا که در همه جای دنیا اتفاق می افتد. در ایران وقتی بانکی ورشکست شود فکر می کنند اتفاق خاصی افتاده است و در ایران این طور است که وقتی بانکی ورشکسته شد همه فکر می‌کنند مسئولیت با بانک مرکزی است یا وقتی بیمه ای ورشکست می‌شود همه فکر می‌کنند مسئولیت با بیمه مرکزی است و اگر هم احیاناً پیشرفت کردند فکر می کنند خود آنها پیشرفت کردند. البته ما ضوابطی داریم که آن ها باید رعایت کنند و مردم هم بر اساس ضوابطی که بانک ها دارند باید سپرده بگذارند و یا از شرکت های بیمه، بیمه نامه بخرند. البته شرکتها بر اساس اعتباری که دارند باید سپرده بپذیرند یا بیمه نامه صادرکنند در حال حاضر کشورهایی که از نظر اقتصادی در اشل ما هستند مانند تایلند و فیلیپین 130 یا 150 شرکت بیمه دارنددر نتیجه 30 شرکت بیمه برای کشور ما زیاد نیست مخصوصا برای کشوری مثل ما که یک شرکت بیمه ایران 38 درصد بازار را در دست دارد یعنی ما 32 شرکت بیمه داریم برای 62 درصد بازار. پس ما به شرکت های بیشتری نیاز داریم و این موضوع به بالا بردن نفوذ بیمه هم می تواند کمک کند. راه اش توسعه شبکه فروش است تا نیروهای کارشناس جذب شوند این خیلی بد است که در دانشگاه یک رشته هایی داشته باشیم که بعد از فارغ التحصیلی جا برای جذب افراد نباشد به نظر من مشکل ما در حال حاضر این نیست که بتوانیم کارشناس تربیت کنیم مشکل ما این است که بتوانیم این کارشناسان را جذب کنیم. در حال حاضر به اندازه کافی لیسانس و فوق لیسانس بیمه در کشورمان داریم.
یک بار درباره مدت کاری مدیران بیمه های اروپایی مثل لویدز و مونیخ ری صبحتی کردید و گفتید که متوسط مدیریت آن ها بر صنعت بیمه کشورشان بیش از 13 سال است. سال گذشته با آن ها دیداری کردید. احتمالا در دولت های گذشته که در بیمه مرکزی بودید آن زمان هم با آن ها دیدار هایی داشتید.
بله
این افراد همان‌هایی بودند که در سال های گذشته با آنها دیدار کردید؟
نه، بیشتر از 10 سال گذشته و آن ها تغییر کرده بودند. مثلا در مورد مونیخ ری مدیرانش بعد از به طور متوسط 11 سال عوض شدند. یعنی ظرف 130 سال 11 مدیر عوض کرده بودند.
بعد از سال ها که با مدیران جدید آن ها صحبت و دیدار می کردید غیر از آن موضوعات و گفت و شنود های روتینی که داشتید چه موضوعاتی مطرح شد؟ آیا صحبت قابل توجهی درباره ایران از آن ها شنیدید که الان ای جای گفتن داشته باشد؟
ما از وضع بازارمان گزارشی به آن ها دادیم و آن ها گزارشی از وضع شرکت‌شان به ما دادند. آن‌ها قابلیت‌هایشان و کارهایی که می‌توانند برای ما انجام دهند را می‌گویند و ما کارهایی را که می‌توانیم برای آن‌ها انجام دهیم را می‌گوییم. در جلسات بحث‌های مختلفی می‌شود و درباره روابط سیاسی کشورها نیز صحبت‌هایی می‌شود. درباره شرایط سرمایه‌گذاری، مقررات کشور ما و آنها صحبت‌هایی می‌شود، مذاکرات خیلی خوبی انجام می شود. من در دیدارهایم نزدیک یک ساعت با رئیس لویدز و سه ساعت با رئیس مونیخ‌ری بیش از دو ساعت با رئیس اسکور صحبت کردم و با یکدیگر نهار خوردیم. صحبت‌هایی مفصلی انجام شد و شرایط مختلف را با هم بررسی کردیم. بعضی از بند هایی که بابت تفاهم‌های پوشش اتکایی با آن‌ها داشتیم بسیار زمان برده است. ما در این موارد اختلاف‌نظرهایی داشتیم و با بحث‌هایی که با یکدیگر کردیم بر اساس حفظ منافع مان در نهایت به یک راه‌حل دست یافتیم، اما لزوما آن بحث‌ها در خبر ملاقات ها نمی آید.
وقتی آن‌ها بعد از سال‌ها دیدند که نماینده‌ای از ایران، آن هم رئیس کل بیمه مرکزی به آنجا می‌رود و در سال‌های گذشته وضعیت ایران و تحریم‌های علیه ایران را دیده‌اند و شاید دیدگاه خاصی نسبت به ایران داشتند و شاید با مدیران قبلی که با شما دیداری داشتند صحبت‌هایی کرده بودند و شاید شما را دورادور می‌شناختند. در صحبت‌های شما با توجه به شرایط موجود فارغ از تفاهم های انجام شده جمله خاصی را به شما گفتند برایتان قابل توجه باشد؟
آن‌ها از شروع روابط خوشحالند البته قبلا هم دوست داشتند روابط ایجاد شود. خاطرم هست آخرین باری که یکی از این شرکت‌های بیمه‌ایِ بروکری که جزو 10 شرکت اول دنیا بود، یادداشتی برای من نوشت و گفت “از این‌که ما با ایران کار می‌کردیم بسیار خوشحال بودیم و بسیار ناراحتیم که الان به خاطر مقرراتی که گذاشتند مجبوریم روابط را قطع کنیم”، چرا که بخشی از سهامداران آن‌ها آمریکایی بودند و با توجه به فشاری که آوردند آنها مجبور شدند روابط‌شان با ایران را قطع کنند. او در این باره در آن یادداشت به من گفت که “من از این قطع روابط متاسفم. ” حتی لحن یادداشت طوری بود انگار که دوستی می‌خواهد از مجموعه‌ای خداحافظی کند. او در آن یادداشت نوشت که “این‌ها موضوعات سیاسی است که دست ما نیست. ” در حال حاضر نیز خیلی از این‌ها خوشحال بودند که می‌توانند با ایران در ارتباط باشند و می‌گفتند ما بازار ایران، مردم و مسئولان بیمه‌ای ایران را دوست داریم و دوست داریم با ایران کار کنیم. البته که آن‌ها در این کارکردن منافع اقتصادی هم دارند و این‌طور نیست که عاشق چشم و ابروی ما باشند. وقتی آن‌ها منافع اقتصادی دارند ما هم باید منافع خودمان را از آن طریق تامین کنیم، چرا که بحث بیزینس است ما می‌گوییم که مهم‌ترین وظیفه بیمه بحث تجمیع و توزیع ریسک است. ما باید از این پتانسیل برای توزیع ریسک خود استفاده کنیم و آن‌ها هم از بابت این توزیع ریسک حتما نفع می‌برند و این طبیعی است، چرا که وقتی شرکت بیمه‌ای موضوعی را بیمه می‌کند حتما نفع می‌برد که آن را بیمه می‌کند. آن ها هم می خواهند شرکت های بیمه ما را بیمه کنند و نفع ببرند. پس باید بدانیم که هم بیمه‌گر و هم بیمه‌گذار در این مورد نفع می‌برند. ما هم وقتی بیمه‌های اتکایی به آن‌ها می‌سپاریم از این موضوع نفع می‌بریم ولی شرایط و بندهایی که در قراردادها و آیین‌نامه‌ها است نباید طوری باشد که بعد ها برای گرفتن خسارت دنبال آن‌ها بدویم و باید در این زمینه احتیاط کنیم. در ماه های گذشته وقتی به کشورهای خارجی سفر کردم با یکی دو مورد از مدیرانی که با آن‌ها رابطه خوبی داشتیم صحبت کردیم تا مذاکره داشته باشیم و آن‌ها از این بابت خوشحال بودند و ابراز علاقه می‌کردند. آن‌ها می‌گفتند ما به این مذاکرات و روابط علاقه داریم و حتی در سطوح پایین هم می‌توانیم با مدیران شما مذاکره کنیم، ولی با شخص شما نمی‌توانیم مذاکره کنیم، چرا که در سطح شما باید مدیرعامل ملاقات کند و از آنجایی که سهامداران اصلی ما آمریکایی هستند آن‌ها اجازه چنین ملاقاتی را نمی‌دهند. یعنی آن‌ها رسما به من گفتند که خیلی دوست داریم شما را ببینیم ولی از آنجایی که نمی‌توانیم در سطح مدیرعامل با شما ملاقاتی داشته باشیم موضوع سیاسی می‌شود، چرا که در صورتی که ملاقاتی وجود داشته باشد این موضوع در سطح جهان انعکاس پیدا می‌کند و سهامداران اعتراض می‌کنند، ولی اگر کارشناس‌های شما مایل باشند تا بیایند با کارشناسان ما مذاکره کنند ما هیچ مشکلی نداریم. ما در این مورد به آن‌ها گفتیم نه، ما در آن حد رابطه را نمی‌خواهیم بلکه می‌خواهیم بدانیم که به‌طور کلی می‌شود با شما کار کنیم یا نه. این موضوع مربوط می‌شود به آمریکایی‌ها که عملا نمی‌گذارند شرکت هایی که سهامداران عمده‌شان از داخل آمریکا است ارتباطی با شرکت‌های ایرانی داشته باشند. آنها حساسیت دارند ولی با اروپایی‌ها هیچ مشکلی نداشتیم آنها از این روابط خیلی خوشحال هم بودند و فکر می‌کنم با روندی که به جلو پیش می‌رود روابط ما با آنها بیشتر هم شود.
با توجه به صحبتی که خود شما گفتید شرکت‌های بیمه مستقیم تا پایان سال 1396 فرصت دارند تا حداقل سرمایه خود را به 150 میلیارد تومان برسانند. آیا اسم شرکت‌هایی که تا امروز مقدار حداقل سرمایه‌شان به 150 میلیارد نرسیده بیمه مرکزی محرمانه است یا قابل افشاست؟
فکر نکنم محرمانه باشد فکر کنم در سایت بیمه مرکزی هم اسم‌هایش هم باشد. من حضور ذهن ندارم که کدام یک از شرکت‌ها حداقل سرمایه 150 میلیارد تومانی را کسب کرده‌اند. افزایش سرمایه بعضی از شرکت ها در جریان هستند. من الان دقیق نمی‌دانم اما اگر لازم شد اسم آن‌ها را اعلام می‌کنیم. واقعیت این است که از دیدگاه من حتی 150 میلیارد تومان هم برای حداقل سرمایه این شرکت‌ها زیاد است، ولی در یک مقطعی دوستان فکر می‌کردند که این شرکت ها باید سرمایه‌ای بالا بگیرند که کمتر به صنعت ورود شود که این سیاست از دیدگاه من قابل بحث است و می‌شود راجع به آن صحبت کرد، ولی بالاخره جمع‌بندی ما این بود که 250 میلیارد تومان برای شرکت بیمه مستقیم خیلی زیاد است و 400 میلیارد تومان هم برای بیمه‌های اتکایی هم زیاد است، بنابراین ما این مبالغ را کاهش دادیم و دولت هم این موضوع را پذیرفت و ما خواستیم که این مبلغ را تمام شرکت‌ها تامین کنند. نمی‌شود که شخصی با سرمایه 20 میلیارد تومان یک شرکت تاسیس کند و در بازار پرتفوی 200 – 300 میلیاردی داشته باشد. ریسک آن شرکت بسیار بالا می‌رود. بنابراین ما نمی‌گذاریم این موضوع ادامه پیدا کند، چرا که برای بیمه مرکزی مسئولیت دارد. برای همین امر ما اعلام کردیم این فرصت به هیچ وجه تمدید نخواهد بود و به نظر من حدود چهار – پنج شرکت هستند که الان کمبود سرمایه دارند. البته بعضی از شرکت‌ها تازه تاسیس هستند و طبق قانون تجارت باید 50 درصد از سرمایه را، اول بپردازد و برای پرداخت 50 درصد بعدی دو سال فرصت دارد بنابراین این قانون شامل شرکت‌های بیمه تازه تاسیس نمی‌شود. ما چند شرکت تازه تاسیس به نام خاورمیانه، حکمت ایرانیان و تجارت نو داشتیم که این سه شامل آن گروه نمی‌شود. اماباقی شرکت ها ‌که سرمایه ثبتی‌شان پایین‌تر است باید سرمایه‌شان را اصلاح کنند. از الان هم این موضوع را گفته‌ایم تا بعدها نگویند دیر گفته‌اید. قرار شده که این هفته بخشنامه‌ای به تمام شرکت‌هایی که کمبود سرمایه دارند داده شود و تاکید شود که آن‌ها برنامه خود را برای افزایش سرمایه بدهند. ما در این راه مصمم هستیم. آن شرکت‌ها باید افزایش سرمایه دهند، اگر افزایش سرمایه ندهند باید با یکدیگر ادغام شوند اگر نتوانند این کارها را انجام دهند حتما این موضوع را به شورای عالی بیمه اطلاع خواهیم داد و قاعدتا شورای عالی بیمه فعالیت آن شرکت‌ها را در رشته‌های مهمی که نیاز به سرمایه دارد محدود می‌کند. ما امیدوار هستیم دوستان در شرکت‌های بیمه که سرمایه‌شان پایین است این تصمیم دولت و تصمیم بیمه مرکزی را جدی بگیرند و به تدریج مشکل‌شان را حل کنند تا ما هم گرفتار نشویم.
در کنفرانس مطبوعاتی که در فروردین ماه گذشته برگزار شد از شما پرسیدم که آیا صورت‌های مالی بیمه مرکزی را رسما منتشر می کنید. شما فرموید این صورت های مالی محرمانه نیستند و آن ها را روی کدال منتشر می کنید بعد صحبتی شد که این صورت‌های مالی روی پرتال بیمه مرکزی منتشر می شود.
بیمه مرکزی کاملا دولتی است و لزومی ندارد صورت های مالی اش روی کدال گذاشته شود ولی در سایت خودمان در بخش گزارش‌های سالانه منتشر می شود و همه می‌توانند و بر روی پرتال بیمه مرکزی آن صورت های مالی را ببینند.
اما هنوز صورت‌های مالی شما روی پرتال بیمه مرکزی هم منتشر نشده است.
می‌گوییم تا آن‌ها را بر روی سایت بگذارند.
شما بارها در مورد بازارهای مالی ایران صحبت کردید و گفته‌اید که بازار سرمایه و بازار تامین اطمینان بسیار از بازار پول عقب است. شما چندبار تاکید کردید که بازار سرمایه حتی از بازار بیمه نیز عقب‌تر است. خواستم از شما بپرسم آیا در مدتی که به بیمه مرکزی بازگشتید با آقای شاپور محمدی و ولی‌الله سیف جلسه‌ای سه نفره داشتید تا در این روابط بحث‌هایی کنید؟ اگر داشتید بحث‌ها به جایی رسیده؟
خیر، به صورت رسمی جلسه‌ای نداشتیم البته آن دوستان خود در شورای عالی بورس هستند. ولی به این صورت که کمیته‌ای باشد تا درباره‌ی ثبات بازار صحبت کنیم خیر، جلسه‌ای نداشتیم و اتفاقا به این موضوع نیاز است و پیشنهاد من همین بود. منظور من از کمیته ثبات یک کمیته راهبری و هماهنگی است. فکر می‌کنم با توجه به این‌که مسئولیت پاسخگویی درباره بازارهای مالی به مجلس و جاهای دیگر با وزیر اقتصاد است اگر این کمیته با ریاست وزیر اقتصاد و دارایی تشکیل شود خوب است. دو رکن بیمه و بازار سرمایه که عملا زیر نظر وزیر اقتصاد است. بانک مرکزی هم که غیرمستقیم ارتباطاتی با وزارت اقتصاد دارد و وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار و عضو مجمع بانک مرکزی است. در نتیجه با حضور وزیر اقتصاد آن کمیته می تواند شکل بگیرد که اگر این موضوع شکل بگیرد به نفع بازار است و من فکر می‌کنم که در آن صورت ما می‌توانیم بازار را کارآمدتر کنیم. من در این زمینه پیشنهاد داده‌ام. اما بیمه مرکزی فقط یک عضو است و دولت باید در این زمینه تصمیم بگیرد. با روندی که در حال حاضر پیش می‌رود بدون این‌که برایتشکیل کمیته ثبات اعلامی شود به سمت تشکیل این کمیته می‌روند تا هماهنگی هایی انجام شود. ما با آقای شاپور محمدی -رییس سازمان بورس- هماهنگی‌های خوبی داریم وموضوعاتی را با هم پیش می‌بریم. انشاالله بانک مرکزی هم در این رابطه کمک می‌کند البته این را هم بگویم که بانک مرکزی می‌خواهد در این زمینه کمک کند ولی مشکلات ساختاری که بانک‌ها داشته‌اند اتوماتیک مسائلی از آن‌ها بیرون می‌آید که عملا ثبات کارآمدی و یکپارچگی بازار را برهم می‌زند. دوستان هم خیلی تلاش می‌کنند این اتفاق نیفتد. بالاخره ساختار بانک‌ها به خاطر آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است، الان به این وضعیت رسیده است. این شرایط یک‌روزه به اینجا نکشیده و حل این موضوع زمان می‌برد و فکر می‌کنم که اگر این کمیته تشکیل شود و هماهنگی‌ها صورت گیرد یکپارچگی‌ها بیشتر می شود. البته به نظر من صندوق‌های بازنشستگی هم باید به این سیستم اضافه شود. ما وقتی در مورد بیمه صحبت می‌کنیم در دنیا به مفهوم عام بیمه می‌پردازیم. در واقع بیمه اجتماعی و بازنشستگی به درد کارهای بیمه‌ای می‌خورند و این‌ها هم در بازار مالی تاثیر بسیار مهمیدارند، بنابراین ما وقتی می‌گوییم بیمه مفهوم‌مان کلی است اما آنچه که شناخته شده است و در بازار مالی منجسم است بیمه‌های بازرگانی هستند که مربوط به صنعت بیمه است و ما مسوولیت‌اش را برعهده داریم ولی به نظر من آن‌ها هم به تدریج زیر چتر بازارهای مالی می آیند.
آیا خودتان شخصا با شرکت های رتبه بندی مثل Fitch، Moodys یا S & P مذاکراتی داشتید؟
بله، با A.M.Best مکاتبه داشتیم این شرکت سریعا جواب داد که با توجه به اینکه آمریکا اجازه نمی دهد، نمی توانیم با شما همکاری کنیم. با Fitch مذاکراتی داشتیم گفتند ما در حال رتبه بندی کل کشور ایران هستیم و وقتی این ریتینگ را دادیم برای شرکت ها ورود می کنیم.
آن ها از شما صورت های مالی نمی‌خواستند؟
فعلا نه، مذاکره کردیم و اطلاعاتی به آن ها دادیم گفتند ما با این اطلاعات می خواهیم ایران را رتبه بندی کنیم. طبیعی هم هست، چون اول باید کشور ریتینگ داشته باشد و بعد شرکت هایی که داخلش فعالیت دارند رتبه بندی شوند./ایسنا

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۰۱

غرامت 400 ميليون توماني به متضررين از حمله پلنگ ايراني پرداخت مي شود

خبرگزاري آريا-مديرکل دفتر شکار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست: سال گذشته 400 ميليون تومان غرامت ضرر و زيان به کساني که از حمله پلنگ ايراني متضرر شده بودند، پرداخت شده است .
به گزارش خبرگزاري آريا،علي تيموري افزود : به دليل تلف و کشتار پلنگ ايراني يک گونه در حال انقراض ، شرکت بيمه «ما» از سال گذشته پلنگ ايراني را بيمه کرده و مجموع ضرر و زيان اين گونه درحال انقراض تنها در سال 95  ،  400ميليون
تومان به کساني که از حمله پلنگ متضرر شده بودند پرداخت شده است که هنوز پرونده هايي در استانهاي فارس ، لرستان و کهکيلويه و بويراحمد وجود دارد و در آينده اي نزديک غرامت به گله داران و مردم محلي پرداخت مي شود .
وي با بيان اينکه همچنين پلنگ هايي که در حوادث جاده اي تلف شده اند غرامت به سازمانهاي مربوطه پرداخت خواهد شد ادامه داد: بيمه شرکت بيمه «ما» تا پايان سال 96 نيز تمديد شده است و هرگونه خسارت و ضرر و زيان نسبت به اين گونه در حال انقراض رخ دهد بيمه گذار آن را پرداخت مي کند .
مدير کل دفتر شکار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه پلنگ ايراني در چه مناطقي از کشور زيست مي کند گفت: حدود 30 استان کشور از جمله استان هاي شمالي ايران محل زيستگاه پلنگ ايراني است و طبق سرشماري هاي صورت گرفته بين 500 تا 600 قلاده پلنگ در ايران وجود دارد که بدليل سطح پراکنش اين گونه ، آمار دقيق تري از آن در دست نيست .
تيموري ادامه داد : تنها در سال 94 طبق آمارهاي استاني 20 قلاده پلنگ تلفات داشته ايم که با بيمه کردن اين گونه جلوي خسارت و از بين رفتن آن گرفته شده است .
وي افزود : با بيمه کردن اين گونه در حال انقراض در سال 95 تا بهمن ماه در کل کشور تنها 10 قلاده پلنگ تلف شده و اين نشان مي دهد که مردم ما با شرايط بيمه و پرداخت غرامت آن آگاهي لازم را بدست آورده اند و اگر پلنگي به گله گوسفندي حمله کند ديگر چوپان آن را تلف نمي کند و با بيمه شدن اينگونه جلوي تلفات آن گرفته خواهد شد .

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
 • کوتاه آنلاین
 • ریسک نیوز
 • طلا نیوز
۹۶/۰۲/۱۱
۱۷:۲۱

قطعی‌شدن حضور 3 تیم خوزستانی در لیگ برتر کشتی فرنگی کشور

سه تیم از خوزستان در لیگ برتر کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور شرکت می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، تیم‌های سینا صنعت ایذه، پاس اندیمشک و دانشگاه پیام نور خوزستان، نمایندگان استان در لیگ برتر کشور هستند.
پیش از این تنها تیم سینا صنعت ایذه برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده بود.
این رقابت‌ها با عنوان "طرح 300 روز لیگ کشتی" برگزار می‌شود.
لیگ برتر کشور با حضور 10 تیم از اواخر هفته جاری آغاز خواهد شد که باتوجه به حضور کشتی‌گیران خوزستانی در مسابقات آسیایی، کشورهای اسلامی و بین‌المللی، مسابقات تیم‌های خوزستانی با یک هفته تاخیر و از نیمه دوم اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد.
بیمه رازی تهران، شهدای مدافع حرم قم، هیات کشتی البرز، رعد پدافند هوایی تهران، آکادمی کشتی امید نوروزی، شرکت حمل و نقل مهام علیان کوهدشت لرستان و مرحوم خواجه‌وند نوشهر، دیگر تیم‌های شرکت‌کننده در لیگ برتر کشور هستند.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۰۰

گلایه‌های یک جانباز

گروه فرهنگی: یک جانباز قطع نخاعی در استان همدان گفت: در سال‌های اخیر جانبازان علاوه بر مشکل بیماری، نگران تأمین هزینه‌های درمان خود نیز هستند.

دکتر ابراهیم محمودآبادی، یک جانباز قطع نخاعی در استان همدان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از همدان، اظهار کرد: حقوق پرداختی به جانبازان قطع نخاعی کفاف زندگی عادی آنها را نمی‌دهد به طوریکه هزینه‌های این بیماران 20 برابر هزینه یک فرد عادی است.
وی با بیان اینکه حقوق ثابت هر جانباز قطع نخاعی یک میلیون و 900 هزار تومان و حق سرپرستی همسرانشان نیز یک میلیون و 500 هزار تومان است، افزود: این بیماران برای ایاب و ذهاب، مسافرت رفتن و حتی تردد در سطح شهر با مشکل جدی مواجه هستند و این میزان حقوق حتی کفاف هزینه تردد آنها را نمی‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: یک سفر کربلا برای یک جانباز قطع نخاعی نزدیک به 20 میلیون تومان هزینه دارد در حالیکه یک فرد عادی با یک تور به راحتی با یک و یا دو میلیون می‌تواند به عتبات عالیات سفر کند.
محمودآبادی تأکید کرد: حق سرپرستی به جانبازانی که در آسایشگاه به سر می‌برند و سرپرستی برای آنها وجود ندارد، تعلق نمی‌گیرد.
وی با بیان اینکه تقریبا 10 سال است تغییر محسوسی در حقوق جانبازان قطع نخاعی حادث نشده است، افزود: هر ساله همزمان با افزایش حقوق کارمندان، حقوق جانبازان نیز افزایش می‌یابد.
عضو انجمن قطع نخاعی استان همدان با اشاره به تأمین هزینه‌های درمان خود گفت: بنیاد شهید برای تأمین هزینه‌های درمان جانبازان با بیمه ایران تعهد بسته است اما به علت تأمین نکردن تعهداتش با بیمه ایران تقریبا دو سالیست به طور مرتب سرویس ارائه نمی‌دهد و در سال‌های اخیر جانبازان علاوه بر مشکل بیماری، نگران تأمین هزینه‌های درمان خود نیز هستند.
محمودآبادی با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی سن جانبازان بالا رفته و انتظار توجه بیشتری از سوی دولت و بنیاد شهید دارند،  خاطرنشان کرد: تقریبا 5 سال پیش بنیاد شهید یک سفر شیراز برای جانبازان قطع نخاعی تدارک دید اما اکنون پس از 5 سال جانبازان نیاز به مسافرت دارند.
وی به مشکلات اشتغال فرزندانشان اشاره کرد و گفت: در شهر همدان 230 جانباز 70 درصد و 13 جانباز قطع نخاعی وجود دارد که یک و یا دو تن از فرزندان تمامی این افراد بیکار هستند.
محمود‌آبادی با بیان اینکه بنیاد شهید پیش از ارائه هر گونه خدمتی آن را در بوق و کرنا می‌کند، تصریح کرد: در هنگام استخدام هستند افرادی که ایثارگران را به حاشیه می‌برند و بهانه‌جویی می‌کنند به طوریکه می‌توان با صراحت گفت بنیاد شهید دلسوزی لازم را با جانبازان ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به عدم مناسب‌سازی سطح شهر برای معلولان و بیماران قطع نخاعی اشاره کرد و گفت: متأسفانه بسیاری از فعالیت‌ها در حد تبلیغ است و یک بیمار و جانباز قطع نخاعی برای انجام یک سونوگرافی ساده مشکلات بسیار زیادی دارند چرا که سطح شهر و حتی کلینک‌های درمانی مناسب تردد این افراد نیستند.
وی با تأکید بر اینکه همواره به علت عدم مناسب‌سازی دغدغه رفتن به دکتر داریم، خاطرنشان کرد: بیش از 20 سونوگرافی در شهر وجود دارد اما جانبازان فقط می‌توانند در کلینیک الوند سونوگرافی انجام دهند که آن هم سطح شیب‌دار بسیار زیادی دارد.
عضو انجمن قطع نخاعی استان همدان با بیان اینکه مسئولان باید ما را درک کنند و حداقل در جمع ما حضور یابند، افزود: دو سال است که از معاون سیاسی استاندار درخواست کرده‌ایم زمانی را درنظر بگیرند که در استانداری حضور یابیم و مشکلاتمان را بیان کینم اما نه تنها این مسئولان خودشان به انجمن قطع نخاعی سرکشی نمی‌کنند بلکه وقتی ما درخواست جلسه می‌دهیم نیز پیگیری نمی‌کنند.
وی به دیدگاه مردم درباره این افراد اشاره کرد و گفت: متأسفانه به علت عملکرد بدی که بنیاد شهید در زمینه ارائه خدمات و تبلیغات آنها داشته، موجب بدبینی مردم شده است.
محمودآبادی در پایان تأکید کرد: مردم کشور ما مردمانی نجیب هستند اما اگر تمرکز بیشتری در زندگی جانبازان و ایثارگران داشته باشند، بدبینی‌های ایجاد شده رفع خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۷:۲۸

لاهوتی: موتورسیکلت‌های کاربراتوری 2/5 برابر پراید آلودگی ایجاد می‌کنند/از تردد موتورها در پایتخت جلوگیری شود

رئیس فراکسیون مدیریت شهری ‌و ‌روستایی مجلس، با بیان اینکه موتورسیکلت های کاربراتوری دو و نیم برابر خودروی پراید آلایندگی ایجاد می کنند بر لزوم فراهم نمودن بسترهای لازم برای جلوگیری از تردد این وسایل نقلیه در پایتخت تاکید کرد.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره آغاز به کار 200 موتورسیکلت برقی در پایتخت در تیرماه سال جاری با بیان اینکه منع تردد موتورسیکلت های کاربراتوری در پایتخت زمان بر است، گفت: در جهت کاهش آلایندگی هوای پایتخت این اقدام، اقدامی بسیار مناسب است؛ البته بهتر است سازمان حفاظت محیط زیست با برنامه ریزی مناسب، فراهم نمودن بسترها و اتخاذ تمهیدات ویژه از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری در پایتخت جلوگیری کند.
 نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری به صفر رساندن تعرفه واردات خودرو و موتورسیکلت‌های برقی در لایحه هوای پاک، بر لزوم جلوگیری از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری در پایتخت تاکید کرد و افزود: در این لایحه تعرفه واردات خودرو و موتورسیکلت برقی را به صفر رساندیم و همچنین مقرر شد برای تولید آنها  هم تسهیلاتی در نظر گرفته شود از این رو با پیش بینی این شرایط، استقبال برای واردات و تقاضا افزایش می یابد.
موتورسیکلت های کاربراتوری دو و نیم برابر خودروهای یورو دو آلایندگی ایجاد می کنند
وی با انتقاد از اینکه موتورسیکلت های کاربراتوری دو و نیم برابر خودروهای یورو دو آلایندگی ایجاد می کنند، تصریح کرد: در واقع این وسیله نقلیه 7 گرم آلایندگی ایجاد کرده این در حالی است که پراید با وجود غیراستاندارد بودن دو و نیم گرم آلایندگی ایجاد می کند بنابراین با این اوصاف موتورسیکلت های کاربراتوری سهم بیشتری در آلایندگی هوای پایتخت دارند.
خودروها عامل 83 درصد آلایندگی پایتخت هستند
لاهوتی با بیان اینکه خودروها عامل 83 درصد آلایندگی پایتخت هستند، ادامه داد: متاسفانه سالانه 5 هزار نفر به دلیل آلودگی هوا در کشور به ویژه کلانشهرهای کشور جان خود را از دست می دهند در حالی که قسمت عمده این آلایندگی ناشی از تردد خودروهای فرسوده و موتورسیکلت های کاربراتوری است.
تردد موتورسیکلت های کاربراتوری افزایش آلایندگی هوای تهران را به دنبال دارد
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تردد موتورسیکلت های کاربراتوری افزایش آلایندگی هوای تهران را به دنبال دارد بر ضرورت جایگزینی آن‌ها با موتورسیکلت‌های برقی تاکید کرد و افزود: جایگزینی موتورسیکلت ها در کاهش آلایندگی هوای پایتخت می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
تاثیر بالای گسترش حمل و نقل عمومی در کاهش آلایندگی هوای پایتخت
نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم با بیان اینکه گسترش حمل و نقل عمومی تاثیر زیادی در کاهش آلایندگی هوای پایتخت دارد با یادآوری پیش بینی افزایش تعداد حمل و نقل عمومی درون شهری در لایحه هوای پاک، گفت: بر اساس مصوبه ای از این لایحه، وزارت‌کشور موظف شد از محل درآمدهای عمومی شهرداری‌ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه (هر یک به‌میزان پنجاه درصد)، ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری را به میزان سالانه پنج درصد با اولویت کلانشهرها و شهرهای بزرگ افزایش دهد که تحقق اهداف این مصوبه کاهش آلایندگی هوای کلانشهر تهران را به دنبال دارد.
رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین بر اساس مصوبه دیگری از این لایحه؛ خرید و فروش و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع و تمامی اشخاص حقیقی وحقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین و موتورسیکلت مکلف شدند وسایل‌نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج و مسؤولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند که با این اوصاف از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری و فرسوده جلوگیری خواهد شد./

منابع دیگر:
 • تین نیوز
۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۵۷

معلمان، انتخابات و فاجعه صندوق ذخیره فرهنگیان

«متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل مختلف در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات منتقل شده است. از مجموع مطالبات سررسید گذشته این بانک ٧,٨٠٠ میلیارد تومان است که ٤.٢٦٠ میلیارد تومان آن مربوط به سال‌های ١٣٨٦ تا ١٣٩٢ و مبلغ ٣.٥٤٠ میلیارد تومان آن هم مربوط به سال ١٣٩٢ به بعد است که دو هزار میلیارد تومان از آن جریمه تأخیر است»؛ این را مهدی نیکدل، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید.

ایران آنلاین / او در این گفت‌وگو از ٧.٨ هزار میلیارد تومان معوقات بانک فرهنگیان رمزگشایی می‌کند و از شاهکار ٦.٣ هزار میلیارد تومانی مدیر دولت قبل در بانک سرمایه خبر می‌دهد.
نیکدل درباره سهم‌الشرکه معلمان عضو مؤسسه می‌گوید: این سهم تا آخرین روز شهریور ١٣٩٥ براساس حساب دفتری و بدون احتساب ارزش افزوده چهار‌هزارو ٣٦٩‌ میلیارد تومان بوده است. از این رقم،‌ هزارو ١٠٧‌ میلیارد تومان، یعنی ٢٥ درصد مانده واریزی اعضا، ٣٥٠‌ میلیارد تومان معادل هشت درصد مانده واریزی دولت و دو‌هزارو ٩١٢‌ میلیارد تومان معادل ٦٧ درصد سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است. مانده سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ١٣٩٥ پس از برگزاری مجمع و تصویب سود، در صورت وضعیت اعضا اعمال خواهد شد. بدیهی است که با ارزیابی دارایی‌های مؤسسه، ارزش روز این دارایی‌ها بیشتر از مبلغ مذکور خواهد بود. او ادامه داد: بنابراین باید گفت که کل سهم‌الشرکه معلمان اصلا به مبلغ هشت‌ هزار‌ میلیارد تومان نمی‌رسد؛ چه رسد به اینکه چنین مبلغی چپاول یا اختلاس شده باشد. همان‌طور که دادستان کشور هم بارها تأکید کرده، مباحث مطرح‌شده، درباره رخدادهای بانک سرمایه است. نیکدل در پاسخ به این پرسش که «مگر اموال و دارایی فرهنگیان کجاست که شما معتقدید کسی نمی‌تواند آن را چپاول کند؟» توضیح داد: دارایی معلمان در حوزه‌هایی مانند پتروشیمی، ساختمانی، صنعت، بورس، بیمه معلم و... محفوظ است و کسی نمی‌تواند آن را چپاول کند. بیشترین سرمایه‌گذاری مؤسسه در قالب هلدینگ پتروفرهنگ و پروژه‌های پتروشیمی وابسته با آن است که به‌تازگی رئیس‌جمهوری و وزیر آموزش‌وپرورش یکی از این پروژه‌ها را در عسلویه افتتاح کردند. در واقع شرکت پتروفرهنگ به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان، در سال ١٣٨٧ تأسیس شده است. به گفته او فعالیت‌های جاری شرکت پتروفرهنگ به‌طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شود: این شرکت سهام‌دار سه مجتمع تولیدی شامل پتروشیمی مروارید، پتروشیمی خراسان و پتروشیمی مارون است. پتروفرهنگ همچنین در هشت طرح اجرائی از‌جمله کیمیای پارس خاورمیانه، پتروشیمی کیان، پتروشیمی لاوان، پتروشیمی آریا، پتروالفین‌ فن‌آوران، مهتاب پارسیان، پردیس آذربایجان و پتروشیمی تفتان سهام دارد. طرح‌های توسعه‌ای این شرکت هم شامل طرح توسعه‌ای مروارید (پتروشیمی تابان) و طرح توسعه‌ای کیمیای پارس خاورمیانه بوده و شرکت بازرگانی پارسه پتروفرهنگ هم از شرکت‌های فعال این هلدینگ در حوزه بازرگانی است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه می‌دهد: صندوق به ‌دلیل جمعیت بزرگ فرهنگیان عضو در حوزه‌های امور مالی، سرمایه‌گذاری و بیمه‌ای مؤسسه، شرکت‌های تابعه و همچنین فرهنگیان عضو، اقدام به تأسیس یا خرید سهام‌داری چند شرکت مهم در این زمینه کرده است. شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان از شرکت‌های اصلی صندوق ذخیره، علاوه بر سهام‌داری چندین شرکت بورسی، مدیریت و خریدوفروش سهام شرکت‌های تابعه مؤسسه را برعهده دارد. بانک سرمایه نیز به‌عنوان یکی از بانک‌های خصوصی کشور فعالیت داشته و حدود ٤٧ درصد از سهام آن به واسطه شرکت‌های زیرمجموعه مؤسسه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است. نیمی از سهام بیمه معلم هم مربوط به صندوق است؛ شرکت بیمه امید آسایش و سرمایه ایرانیان هم به‌عنوان یکی از نمایندگی‌های بیمه معلم است که فعالیت آن در راستای خدمات بیمه‌ای به مؤسسه و شرکت‌های تابعه و همچنین فرهنگیان عضو مؤسسه است.
نیکدل همچنین در پاسخ به این پرسش که «صندوق ذخیره فرهنگیان در حوزه املاک و مستغلات هم فعالیت دارد و به‌تازگی یکی از پروژه‌های این حوزه به اسم مگاپارس بر سر زبان‌ها افتاده است...» گفت: مجموعه ساختمانی مؤسسه مرکب از دو شرکت ساختمانی معلم و شرکت تأمین مسکن فرهنگیان است. شرکت ساختمانی معلم یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی در کشور، ده‌ها پروژه مهم در تهران و دیگر استان‌ها را در دست احداث و تکمیل دارد که‌ هزار‌ میلیارد تومان ارزش دارد. یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شرکت ساختمانی معلم، مجموعه چند‌منظوره تجاری-اداری-تفریحی مگاپارس است این مجتمع با زیربنای ٢١٥‌ هزار مترمربع در ٢٤ طبقه (پنج طبقه زیرزمین، همکف و ١٨ طبقه روی همکف) در زمینی به مساحت ٢٧‌ هزار مترمربع درحال ساخت است.
تنها شرکت ویژه ساخت مسکن معلمان به‌ قیمت تمام‌شده
او در پاسخ به این پرسش که «شما برای فرهنگیان هم مسکن می‌سازید یا تنها فعالیت تجاری می‌کنید؟» توضیح داد: شرکت تأمین مسکن فرهنگیان تنها شرکت ویژه ساخت مسکن برای معلمان به قیمت تمام‌شده در سراسر کشور است که تاکنون پنج‌ هزار واحد مسکونی به فرهنگیان تحویل داده یا در دست تکمیل دارد که می‌توان به پروژه‌ هزار‌واحدی فولاد‌شهر اصفهان، پروژه ٧٦٠ واحدی بهاران سنندج، پروژه‌های ٤٢٥ واحدی مشهد، پروژه‌های ٤٠٠ واحدی همدان، ٤٠٠ واحدی قزوین، ٢٧٦ واحدی تبریز و... اشاره کرد. شرکت تأمین مسکن فرهنگیان علاوه بر تأمین مسکن معلمان عضو مؤسسه، مانند دیگر شرکت‌های ساختمانی چندین پروژه تجاری هم در دست احداث و تکمیل دارد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: مؤسسه با دارابودن چندین شرکت بزرگ صنعتی در کشور یکی از هلدینگ‌های تأثیرگذار در این حوزه است. این شرکت‌ها شامل ماشین‌سازی اراک، گروه صنعتی پلور سبز (تولید واگن‌های مسافربری)، آلوپن (تولید در و پنجره پروفیل)، شرکت بازرسی مهندسی ایران، شرکت بازرسی مـهندسی و صنعتی ایران و شرکت میرداد (تولید آجر) است. شرکت ماشین‌سازی اراک یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، حمل‌ونقل، سیمان و معدن در کشور است. گروه صنعتی پلور سبز در زمینه تولید و تعمیر محصولات ریلی مانند واگن‌های مسافری، باری و مترو فعالیت دارد. شرکت آلوپن هم تولیدکننده‌ انواع مقاطع پروفیل‌های صنعتی، درب و پنجره و نمای آلومینیومی و اسپایدر در کشور است. شرکت بازرسی مهندسی ایران به‌عنوان اولین شرکت بازرسی ایرانی با ماهیت مستقل و ملی تأسیس شد و از باسابقه‌ترین شرکت‌های کشور در حوزه بازرسی مهندسی است. صلاحیتش هم برای بازرسی کالا و پروژه‌ها، همواره به تأیید مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران رسیده است. درنهایت شرکت میرداد با دراختیار‌داشتن تجهیزات و ماشین‌آلات تولید آجر، سفال سقفی و تیغه‌ای و داشتن معدن خاک، یکی از معتبرترین تولیدکنندگان آجر ماشینی استاندارد در ایران است.
‌نیکدل همچنین در پاسخ به این پرسش که «ازآنجایی‌که صندوق ذخیره فرهنگیان با آموزش‌وپرورش در ارتباط است، آیا در این حوزه هم سرمایه‌گذاری خاصی انجام داده‌اید؟» توضیح داد: چهار شرکت صنایع آموزشی، تجهیزات مدارس ایران، پژوهش و نوآوری صنایع آموزشی و ایران ارقام از شرکت‌های تابعه مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این مجموعه هستند. شرکت صنایع آموزشی انواع تجهیزات آموزشی، کمک‌آموزشی، آزمایشگاهی و کارگاهی را برای همه دوره‌های تحصیلی متناسب با شرایط زمان، تغییرات فناوری، برنامه‌ریزی و محتوای کتاب‌های درسی بر اساس استانداردهای بین‌المللی طراحی، نمونه‌سازی و تولید می‌کند. شرکت تجهیزات مدارس ایران هم با دارابودن یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات صنایع چوب و فلز پلاستیک و تزریق آلومینیوم در ایران، با تولید نزدیک به ٣٠٠ نوع محصول در زمینه طراحی و تولید انواع تجهیزات و مبلمان کلاسی و اداری فعالیت دارد. شرکت پژوهش و نوآوری هم یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور است که در حوزه تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارشی دارای رتبه یک از شورای عالی انفورماتیک است. به گفته نیکدل شرکت ایران ارقام نخستین شرکت ارائه‌کننده دستگاه‌های خودپرداز در ایران است. خدمات و محصولات این شرکت در حوزه سخت‌افزاری شامل تجهیزات بانکی ازجمله دستگاه‌های خودپرداز، CRS و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی این محصولات از سوی شبکه گسترده نمایندگی سراسر کشور است.
‌بانک سرمایه ربطی به ما ندارد
نیکدل همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «معلمان انتظار دارند که مجموعه‌ای به این بزرگی خدمات مناسبی به آنها ارائه کند؛ اما ظاهرا چنین اتفاقی نیفتاده است؟»، توضیح داد: مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان علاوه بر شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف اقتصادی، ارائه خدمات رفاهی به فرهنگیان عضو را از راه شرکت‌های لیزینگ و رفاه فرهنگیان، سرمایه‌گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان و شرکت خدمات مسافرتی زاگرس مد نظر قرار داده است. شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان در زمینه ارائه خودرو و کالاهای لیزینگی به فرهنگیان عضو مؤسسه با شرایط ویژه فعال است و در این راستا تا سال ١٣٩٥ بیش از ١٢٠ هزار خودرو به فرهنگیان متقاضی واگذار کرده و این روند همچنان در حال انجام است. شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان هم از شرکت‌های تازه‌تأسیس مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش با هدف بهسازی و تجمیع خدمات رفاهی ارائه‌شده به فرهنگیان در سراسر کشور فعالیت می‌کند. این خدمات شامل خدمات فروشگاهی، مسافرتی، تسهیلات، لیزینگ و... است. شرکت خدمات مسافرتی زاگرس هم به ‌شکل ویژه به ارائه خدمات مسافرتی و جهانگردی از قبیل تورهای ایرانگردی و جهانگردی، تهیه بلیت و... به فرهنگیان عضو مؤسسه با شرایط ویژه و اقساطی می‌پردازد. مؤسسه و شرکت‌های تابعه از بدو تأسیس تاکنون در مجموع بیش از هزارو ٦٣٥ میلیارد تومان خدمات رفاهی به فرهنگیان عضو مؤسسه ارائه کرده‌اند که علاوه بر خودرو، در حوزه‌های بیمه‌ای، گردشگری، تأمین مسکن و تسهیلات مالی و اعتباری بوده است.
او ادامه داد: ما بارها و بارها روشنگری کرده‌ایم که موضوع اصلی در هجمه‌ها درباره اموال و دارایی‌های فرهنگیان، اتفاقات بانک سرمایه است و ارتباطی به صندوق ندارد. بانک سرمایه در سال ١٣٨٤ تأسیس شده و به‌عنوان یکی از بانک‌های خصوصی کشور فعالیت دارد. ٤٧ درصد سهام بانک سرمایه به بهای تمام‌شده ٢١٨ میلیارد تومان متعلق به مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است که ارزش فعلی آن بیش از پنج برابر قیمت تمام‌شده برآورد می‌شود. همچنین مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از محل سهام خود در بانک سرمایه در مجموع بیش از ١٦٧ میلیارد تومان سود دریافت کرده و قیمت تمام‌شده خرید سهام صندوق در بانک سرمایه نسبت به کل دارایی‌های صندوق کمتر از سه درصد است؛ با‌این‌حال بانک سرمایه در ١٠ سال گذشته، مانند دیگر بانک‌های کشور در زمینه ارائه تسهیلات به مشتریان خود فعالیت کرده که متأسفانه بخش بزرگ تسهیلات اعطایی این بانک به دلایل مختلف در سررسید خود تسویه نشده و به سرفصل مطالبات منتقل شده است. از مجموع مطالبات سررسید گذشته این بانک ٧,٨٠٠ میلیارد تومان است که ٤.٢٦٠ میلیارد تومان آن مربوط به سال‌های ١٣٨٦ تا ١٣٩٢ و مبلغ ٣.٥٤٠ میلیارد تومان آن هم مربوط به سال ١٣٩٢ به بعد است که دو هزار میلیارد تومان از آن جریمه تأخیر است. به گواه دادستان کشور، در مجموع بدهکاران کلان این بانک ٣١ نفر اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که بدهی آنها از ٢٠٠ میلیارد تومان تا هزارو ٢٠٠ میلیارد تومان متغیر است. تعدادی از این افراد دستگیر شده‌اند و دستگاه قضائی هم پیگیر این پرونده است. همچنین تسهیلات پرداخت‌شده از سوی بانک سرمایه مانند سایر بانک‌ها از محل اعتبارات نظام بانکی و با پشتوانه بانک مرکزی بوده است؛ بنابراین مطالبات بانک سرمایه هیچ ربطی به دارایی معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان ندارد؛ به‌طوری‌که دادستان تهران هم تأکید کرده است که عده‌ای می‌گویند هشت هزار میلیارد تومان در صندوق ذخیره فرهنگیان اختلاس شده است؛ اما با بررسی‌ها مشخص شد این مبلغ، معوقات بانکی و تسهیلات بلاوصول و سررسید گذشته بانک سرمایه است. نیکدل همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا همه مسائلی که برخی اعضای هیئت تحقیق و تفحص مطرح می‌کنند مربوط به بانک سرمایه است یا سایر شرکت‌های وابسته صندوق ذخیره فرهنگیان را هم در بر می‌گیرد؟»، گفت: به اذعان مقامات و نهادهای رسیدگی‌کننده، بیشتر مسائل مطرح‌شده مربوط به اتفاقات بانک سرمایه است، با‌این‌حال در تعداد معدودی از شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان هم ممکن است اتفاقاتی در دوره‌های مدیریتی گذشته افتاده باشد؛ باوجود اینکه ارتباطی با دوره مدیریتی فعلی ندارد، از راه مراجع قضائی آنها را پیگیری کرده و هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی هم در حال بررسی مدارک و مستندات است که امیدواریم با ارائه گزارش نهایی این هیئت، فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در مسیر سودآوری برای معلمان عضو و همچنین ایفای نقش در اقتصاد، تولید و اشتغال کشور ادامه پیدا کند./شرق

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۰

توسعه پوشش‌های بیمه‌ای تهیه سند بالادستی گردشگری را تکمیل می کند

در جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری، شرکت‌کنندگان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را در مورد تهیه سند جامع سیاست‌های کلی گردشگری کشور و همچنین استفاده از ظرفیت‌های گردشگری برای تحقق شعار «سال اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» مطرح کردند.

ایران آنلاین /دومین جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری، با حضور زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری کشور، مصطفی دهقان مشاور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، رؤسا یا نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی هماهنگی خدمات‌سفر و رؤسای انجمن‌ها، تشکل‌ها و بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری برگزار شد.
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست گفت: «کانون ملی هماهنگی گردشگری یکی از مصوبات شورای عالی میراث‌فرهنگی است که در سال 83 استارت آن زده شد. امروز دومین نشست کانون ملی هماهنگی گردشگری در دولت تدبیر و امید برگزار می‌شود.»
او ادامه داد: «این کانون می‌تواند محل تمرکز و هدف‌گذاری خوبی برای تجمیع خدمات و ظرفیت‌های دستگاه‌ها برای پیش‌بُرد اهداف صنعت گردشگری باشد. جمعی که در این کانون حاضرند می‌توانند با هماهنگی و همفکری خود برای حل مشکلات و موانع حوزه گردشگری گام‌های اساسی بردارند.»
رحمانی‌موحد، با اشاره به اینکه دستورجلسه اول این نشست به تهیه سند سیاست‌های کلی توسعه گردشگری اختصاص دارد، یادآور شد: «طی سال‌های گذشته و در بازه‌های زمانی مختلف تهیه این سند در دستورکار قرار گرفت اما بی‌نتیجه ماند. خوشبختانه در این دولت و در قالب برنامه ششم توسعه، یکی از موضوعاتی که بر سازمان میراث‌فرهنگی تکلیف شده تهیه این سند است. این سند پس از بررسی و تهیه، در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در مجلس شورای اسلامی و دولت به‌تصویب می‌رسد و به‌عنوان یک سند بالادستی برای تمام دستگاه‌ها لازم‌الاجرا خواهد بود.»
او ادامه داد: «کارگروه‌هایی که برای تهیه این سند درنظر گرفته شده‌اند چهار سطح دارند: مدیران ارشد دولت، معاونت‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بخش خصوصی و فعالان صنعت، و اعضای هئیت‌علمی و صاحب‌نظران حوزه گردشگری. این کارگروه‌ها پس از جلسات فشرده و منظم پیش‌نویس اولیه سند را تهیه خواهند کرد.»
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: «پیش‌نویسی که شورای راهبردی گردشگری تهیه کرده است در اختیار اعضای حاضر در کانون ملی هماهنگی گردشگری قرار می‌گیرد تا دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را ظرف مدت 10 روز ارائه کنند.»
لزوم بازنگری در قوانین مرتبط با گردشگری
همچنین، در ادامه این نشست، شرکت‌کنندگان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.
اسماعیل غلامی، رئیس سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای، گفت: «نگاه از حالت امنیتی باید به حالت اقتصادی تغییر کند. حمایت از حوزه گردشگری برای توسعه این بخش ضروری است و برای توسعه گردشگری باید متنی تهیه شود که نگاه کلان کشور در مورد گردشگری در آن مشخص باشد.»
غلامی ادامه داد: «اولویت مأموریت سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف باید معطوف به گردشگری باشد. همچنین عرضه تسهیلات بیشتر در زمینه روادید باید در دستورکار قرار گیرد.»
ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران، گفت: «در دو سه سال اخیر، حجم ورود گردشگر به کشور افزایش چشمگیری یافته است. باید بازنگری در قوانین و مقررات در دستورکار قرار گیرد. لازم است به حق وحقوقی که گردشگران ورودی دارند توجه شود.»
او تصریح کرد: «وضعیت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی سخت و دست‌وپاگیر است. این وضعیت باید تسهیل شود. ما نیازمند تغییر نگاه در حوزه گردشگری هستیم.»
پیشنهاد تشکیل دبیرخانه تهیه سند جامع گردشگری
جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل‌داران، هم اظهار کرد: «با توجه به مشکلاتی که وجود داشته، تشکیل این جلسه و همفکری برای تهیه یک سند بالادستی کاری بزرگ در نظام جمهوری اسلامی ایران است. همه باید برای انجام این کار به‌هم کمک کنیم.»
حمزه‌زاده تصریح کرد: «پیشنهاد می‌کنم که یک دبیرخانه مستقل برای تهیه این سند تشکیل شود که افراد باسابقه و مجرب در آن حضور یابند. همچنین استفاده از استادان و صاحب‌نظران حوزه گردشگری برای تهیه این سند باید در دستورکار قرار گیرد.»
مرتضی دهقان، معاون سازمان هواپیمایی کشور، نیز در این جلسه گفت: «شناسایی و مقررات‌زدایی برای ورود گردشگر به کشور باید موردتوجه قرار گیرد. سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی باید مشخص شود.»
علی رضایی، از وزارت کشور، هم گفت: «سند بالادستی گردشگری باید فراگیر باشد و دربرگیرنده حضور و همفکری تمام دستگاه‌ها، تشکل‌ها و بخش خصوصی فعال در این حوزه باشد.»
ایجاد پلیس گردشگری در دستورکار قرار گیرد
مجتبی کریمی، از وزارت امورخارجه، نیز اظهار کرد: «تشکیل پلیس گردشگری باید در دستورکار قرار گیرد. همچنین حذف و بازنگری قوانین دست‌وپاگیر در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری از دیگر موضوعاتی است که در این سند باید به آن توجه کرد.»
محمدرضا واعظ‌مهدوی، معاون سازمان برنامه و بودجه، گفت: «در مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین بیانات شخص مقام معظم رهبری به حوزه گردشگری توجه ویژه‌ای وجود دارد. تدوین حساب‌های ملی گردشگری باید با همکاری مرکز آمار سامان‌دهی شود. اعداد و ارقام مربوط به ورودی و خروجی گردشگری برای برنامه‌ریزی این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است.»
او تصریح کرد: «باید گردشگران را برای خرید محصولات و صنایع‌دستی تولید داخل راهنمایی و سامان‌دهی کنیم.»
محسن اسلامی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن مؤسسات آموزشی گردشگری، گفت: «همکاری سازمان با سازمان جهانی گردشگری موضوع بسیار مهمی است که تاکنون از آن غفلت شده است. ما حق عضویت می‌دهیم و باید از مشاوره‌های این سازمان بین‌المللی استفاده کنیم.»
اسلامی اضافه کرد: «مشارکت و همکاری دستگاه‌های مرتبط با گردشگری هم از دیگر موارد قابل‌توجه است.»
پوشش بیمه‌ای گردشگران دوباره احیا شود
صمد امین‌زاده، از شرکت هواپیمایی آسمان، گفت: «سه عنصر اصلی ساختارسازی، سیستم و برنامه، و تعامل و ارتباط از مهم‌ترین مواردی است که باید برای رسیدن به هم‌توسعه‌ای به آن توجه شود. هولدینگ گردشگری باید در همه وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع گردشگری ایجاد شود.»
بهروز بستگانی، از بیمه مرکزی، گفت: «از خدمات بیمه‌ای می‌توان در حوزه گردشگری استفاده کرد. توسعه پوشش‌های بیمه‌ای برای تهیه سند بالادستی گردشگری می‌تواند این سند را تکمیل کند.»
علیرضا نجیمی، از سازمان محیط‌زیست، گفت: «توجه به اسناد بالادستی برای تهیه سند توسعه گردشگری کشور از موارد مهم و قابل‌توجه است. تقویت زیرساخت‌های گردشگری، آمایش سرزمین، تعامل و همکاری بخش‌های خصوصی، توسعه و تقویت صنایع‌دستی و توجه به گردشگران ورودی باید در این سند موردتوجه قرار گیرند.»
دستورجلسه دوم «استفاده از ظرفیت‌های گردشگری برای تحقق ”اقتصاد مقاومتی: اشتغال و تولید“» بود که حاضران در جلسه در مورد این دستورجلسه نیز دیدگاه‌هایشان را بیان کردند.
حسین اسفندیاری، قائم‌مقام مدیرعامل در امور فرودگاه‌ها، گفت: «مهم‌ترین نکته برای تحقق بیانات مقام معظم رهبری تهیه این سند برای حوزه گردشگری است، چراکه اشتغال و تولید را در پی خواهد داشت.»
جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل‌داران، گفت: «اکثر تجهیزات هتل‌داری از خارج‌ازکشور وارد می‌شد؛ اما امروز 90درصد در داخل تولید می‌شود. حمایت از تولیدکنندگان این تجهیزات می‌تواند به افزایش این تولیدات و ایجاد اشتغال منجر شود.»
محسن اسلامی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن مؤسسات آموزش گردشگری، نیز گفت: «بخش خدمات می‌تواند تأثیر زیادی در تحقق این شعار داشته باشد. جایگاه آموزش در حوزه گردشگری باید پُررنگ‌تر شود و فارغ‌التحصیلان این حوزه باید با به‌دست آوردن تخصص وارد بازار کار شوند.»
احد اصغری، از کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، نیز با ابراز خرسندی از حضور دکتر احمدی‌پور در رأس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و توجه ایشان به دیدگاه‌های بخش خصوصی در حوزه گردشگری، پیشنهادهای خود را مطرح کرد.
اصغری گفت: «هماهنگی بین دستگاه‌ها و ایجاد پنجره واحد در حوزه گردشگری از مهم‌ترین موضوعات در این بخش است که به اشتغال‌زایی و افزایش تولید منجر خواهد شد.»
در پایان این جلسه مقرر شد اعضای حاضر، نظرات و پیشنهادهای خود را در مورد هر دو دستور جلسه ظرف مدت 10 روز اعلام کنند./میراث آریا

۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۳۵

جانبازان الگوهای بارز فرهنگ ایثار و شهادت هستند

مدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان فردیس جانبازان را الگوهای بارز فرهنگ ایثار و شهادت خواند و گفت: در حال حاضر شهرستان فردیس مفتخر به حضور ۵۰۰ جانباز سال های دوران دفاع مقدس است.

نصرالدین فریدونی در خصوص فرارسیدن روز جانباز و اهمیت بزرگداشت آن گفت: ایثارگران و جانبازان نمونه بارز فرهنگ ایثار و شهادت هستند.
به گفته فریدونی، جانبازان با باورهای ایمانی و الهی به خدا و اهل بیت (ع) سختی ها و رنج مجروحیت را به جان خریده اند و الگویی راسخ برای ایستادگی و پایمردی هستند.
این مسئول افزود: امروز رسیدگی و رفع مشکلات و دغدغه های این قشر از جامعه یک رسالت و تکلیف شرعی است که باید تمامی مدیران و مسئولان امر نسبت به آن توجه لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: توصیف مقام و منزلت جانبازان که در راه اسلام و دفاع از مرزهای کشور جان خود را در طبق اخلاص نهاده اند، آسان نیست.
مدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان فردیس خاطرنشان شد: در حال حاضر در سطح شهرستان فردیس بالغ بر ۵۰۰ جانباز زندگی می کنند که هر یک از آنان اسوه و الگو ایستادگی و رادمردی هستند.
این مسئول با اشاره به ویژه برنامه بزرگداشت مقام جانبازان در این شهرستان عنوان کرد: امروز 11 اردیبهشت همزمان با روز کار و کارگر ویژه برنامه مناسبتی برای قدردانی از مقام والای جانبازان در مشکین دشت برگزار می شود.
وی رسیدگی به مسائل و مشکلات درمانی را در قالب عقد قرار داد با بیمه ایران در سطح مراکز درمانی شهرستان مورد تاکید قرار داد و گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان فردیس ویژه برنامه هایی چون ارائه خدمات مسکن از طریق اعطاء وام، عقد قرارداد با مراکز درمانی و ... را در برنامه خود قرار داده است.
فریدونی تصریح کرد: هدف و رسالت بنیاد شهید و امور ایثارگران عزتمداری و حفظ منزلت ایثارگران در مسیر ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۰

حنجره‌ یک خواننده پاپ ایرانی بیمه شد +عکس

حنجره‌ی حامد همایون خواننده موسیقی پاپ کشورمان بیمه شد.

خبرگزاری تسنیم: روز گذشته دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 و همزمان با سالروز ولادت حضرت ابوالفضل علیه‌سلام، حنجره‌ی حامد همایون بیمه شد. بیمه‌نامه‌ی حنجره‌ی این خواننده از سوی شرکت سهامی بیمه ایران به او اهدا شد.
این نخستین بار نیست که حنجره‌ی خوانندگان ایرانی بیمه می‌شود. این کار از سال گذشته آغاز شده بود. آبان 1395 و همزمان با هشتادویکمین سالروز تأسیس بیمه ایران برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت بیمه، حنجره سالار عقیلی از سوی شرکت سهامی بیمه ایران تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفت.
 
حال باید دید این روند در میان دیگر خوانندگان هم ادامه خواهد داشت یا خیر.

منابع دیگر:
 • خبرخودرو
 • تابناک
 • شفا‌ آنلاین
 • ملیت
 • صبحانه آنلاین
 • تهران‌پرس
 • ساعت 24
۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۰۱

اخطار بیمه مرکزی به شرکت بیمه البرز در خصوص لغو کد کارگزاری

اخبار بانک: روز گذشته نامه یکی از کارگزاران رسمی بیمه مرکزی در خصوص لغو کد از سوی شرکت بیمه البرز در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش اخبار بانک،در این نامه انتقادی امده است ، بیمه البرز اعلام کرده  با توجه به بررسی صورت پذیرفته از عملکرد آن کارگزاری و عدم کارکرد مناسب برای ادامه همکاری، کد کارگزاری شما نزد این شرکت از تاریخ ... لغو می گردد.
شواهد میدانی نشان می دهد ، این عملکرد در شرکت بیمه البرز و البته برخی شرکتهای بیمه دیگر مسبوق به سابقه بوده تا جایی که گفته می شود انجمن رسمی کارگزاران بیمه در نشستی  با معاونت نظارت بیمه مرکزی  این نحوه عملکرد را گزارش داده به طوریکه معاونت نظارت بیمه مرکزی لغو کد کارگزاری را از سوی شرکت بیمه خلاف دانسته است .

منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
 • اقتصاد گردان
 • بنکر
۹۶/۰۲/۱۲
۰۸:۳۴

بیمه دی حامی ورزش بانوان

بیمه دی از سال 94 تا به حال از ورزش هایی همچون بدمینتون و تنیس روی میز حمایت کرده است و باعث رشد این ورزش خصوصا دربخش بانوان شده است .

بیمه دی از سال 94 تا به حال از ورزش هایی همچون بدمینتون و تنیس روی میز حمایت کرده است و باعث رشد این ورزش خصوصا دربخش بانوان شده است .
امروز در جهان، حمایت­ های مالی به خصوص حمایت­ های مالی- ورزشی بخش مهمی از فعالیت­ های اجتماعی را تشکیل می­ دهند. در ایران هم حمایت­ های مالی -ورزشی روند روبه رشدی را به خصوص در ورزش های گروهی طی کرده است . از این رو، مدیران شرکت­ ها باید بتوانند تصمیمات مهمی از جمله تخصیص منابع برای حمایت­ های مالی- ورزشی اتخاذ کنند.
بیمه دی یکی از شرکت هایی است که به حمایت از ورزش و ورزشکاران ایرانی پرداخته است این شرکت از سال 94 تا به حال از ورزش هایی همچون بدمینتون و تنیس روی میز حمایت کرده است و باعث رشد این ورزش خصوصا دربخش بانوان شده است .
گفتنی است تیم تنیس روی میز بانوان باشگاه خرم شاد که از حمایت های بیمه دی برخوردار شده است به جمع 8 تیم برتر باشگاه های تهران راه یافته است و از 28 اردیبشهت ماه مسابقات خود راآغازمیکند.به همین بهانه به سراغ مربی این تیم آقای لطفی رفتیم و در مورد وضعیت این تیم و حمایت های بیمه دی سوالاتی را از ایشان پرسیدیم .
وی در باره ی وضعیت این باشگاه ونحوه ی حمایت های بیمه دی به خبرنگار ما گفت:
این باشگاه توسط آقای صابری راه اندازی شد که در حال حاضر ریاست فدراسیون تهران را عهده دار هستند.
ما توانستیم در این مدت با حمایت های بیمه دی یک تیم در باشگاه های تهران داشته باشیم که اکثرا هم از بازیکنان خودمان استفاده کردیم و توانستیم فعلا به جمع 8 تیم برتر راه پیدا کنیم و در این میان هلیا اصغری توانست به تیم ملی جوانان راه پیدا کند.
لطفی درباره ی نحوه ی آشنایی با بیمه دی برای اسپانسرینگ افزود : ما به دنبال یک اسپانسر برای جمع کردن یک تیم بودیم تا بتوانیم در باشگاهای تهران حضور داشته باشیم که بیمه دی این حمایت را انجام داد و ما توانستیم هزینه های بازیکنان و مسابقات را از طریق بیمه دی تامین کنیم .راه ارتباطی ما از طریق روابط عمومی بیمه ی دی بود که با استقبال خوب و مفید آنها این حمایت شکل گرفت . تا آخر لیگ هم حامی مالی تیم ما بیمه دی است و قطعا این همکاری ادامه پیدا میکند. قبل از بیمه دی هم بانک هایی همچون شهر, سپه , ملت و..به حمایت از این ورزش پرداخته بودند ولی بیمه دی به طور جدی همراه و پشتیبان ما بوده است.وی در آخر از بیمه دی به خاطر حمایت های خوب از این تیم برای راه یابی به جمع باشگاههای تهران ابراز خرسندی کرد و گفت انشاالله با مساعدت بیمه دی در مسابقات تهران به مقام خوبی دست پیدا خواهیم کرد .

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۵۴

کسب پرتفوی 30 درصدی حمل و نقل داخلی با نرم افزار ویژه بیمه معلم

در زمینه تخفیف های ویژه که شرکت بیمه معلم به تجار و صادرکنندگان می دهد بیشتر سعی کرده ایم در بخش حمل و نقل نرخ ها ویژه و رقابتی باشد.

99 درصد خسارت ها در حمل و نقل زمینی اتفاق افتاده است.
با توجه به حضور موثر بیمه معلم در بازار حمل و نقل داخلی و بین المللی محمد حبیبی، مدیر بیمه های باربری بیمه معلم گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یکی از سهامداران عمده شرکت بیمه معلم است و ما سعی کردیم در بخش بیمه های باربری ، نرخ ویژه ای را برای تجار، صادر کننده ها و وارد کنندگان قائل شده که فعالیت های خوبی در بخش های مختلف از جمله دریای خزر، دریای عمان،خلیج فارس و کشورهای جنوب شرق آسیا دارد.
در زمینه تخفیف های ویژه که شرکت بیمه معلم به تجار و صادرکنندگان می دهد بیشتر سعی کرده ایم در بخش حمل و نقل نرخ ها ویژه و رقابتی باشد.
محمد حبیبی افزود : شرکت بیمه معلم برای حضور موثر در بخش حمل و نقل دریایی سعی کرده است نگاه جهانی داشته باشد و در این ارتباط، سعی کرده ایم به صورتی عمل کنیم که بتوانیم خسارت هایی که ممکن است در بخش صادرات و حتی در بخش واردات سایر کشور ها بجز ایران رخ می دهدرا از طریق همکاری خوبی که با کشتیرانی جمهوری اسلامی داریم پوشش دهیم و همچنین در آن کشور ها بتوانیم از ظرفیت ها و پتانسیل های که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارد استفاده کنیم .
مدیر بیمه های باربری، کشتی و هواپیما بیمه معلم، بیشترین ریسک های کشور را مربوط به بخش حمل و نقل زمینی داخلی دانست و إظهار کرد: بیمه معلم برای کاهش ریسک ها در بخش بیمه حمل و نقل ماشین های زیر 5/3 تن که برایشان بارنامه رسمی و متحدالشکلی وجود ندارد و شرکت های دیگر به همین دلیل رغبتی برای ورود به این رشته ندارند بیمه نماید، بیمه معلم توانسته با طراحی نرم افزاری به این بازار ورود پیدا کند و توانسته پوشش بیمه ای قسمت هایی از این حمل و نقل را انجام دهدکه در قالب قراداد های بیمه و عمومی باربری خیلی خوب توانسته ایم رشد کنیم.
محمد حبیبی افزود: این نرم افزار نخست به صورت پایلوت در استان یزد مورد بهره برداری قرار گرفت پس از آن در 6 استان دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته است که با توجه به نتایج به دست امده در نظر داریم تا پایان سال از این نرم افزار در دیگر نقاط کشور استفاده شود .
وی درباره میزان تاثیر گذاری این نرم افزار در پرتفوی بیمه معلم نیز گفت: با توجه به وضعیت تحریم که بیمه معلم به صورت مستقیم در مرکز سیبل آن قرار داشت که این تحریم ها به دلیل ارائه سرویس هایی بیمه ای به کشتیرانی جمهوری اسلامی بوده است، در این ارتباط بیمه معلم تکلیف خود دانست که وارد این بازار بکر و دست نخورده شود در حالی که بسیاری از شرکت های بیمه دیگر رغبتی برای ورود به این بخش نداشتند اما ما وارد این بازار شدیم و موفق شدیم و در حال حاضر تقریبا 30درصد پرتفوی بیمه باربری بیمه معلم متعلق به حمل و نقل داخلی است.
محمد حبیبی ادامه داد: دولت نیز در بخش بالا بردن ایمنی حمل و نقل نیز ورود مؤثری پیدا کرده است که در زمینه تولید و ایمنی خودرو، استفاده از تکنولوژی های روز دنیا موثر بوده است.
وی متذکر شد: اگر بحث فرهنگ استفاده از وسیله نقلیه از طریق بیمه مرکزی، صدا و سیما و رادیو اطلاع رسانی شود، شاهد حوادث کمتری خواهیم بود.
مدیر بیمه های باربری، کشتی و هواپیما بیمه معلم، در مورد خسارت های پرداختی های بیمه معلم در سال گذشته در بخش حمل و نقل اظهار کرد: از میان ٣٠٠میلیون خسارت های پرداختی در بیمه های باربری، نزدیک به 99درصد در حوزه حمل و نقل زمینی پرداخت شده است.
محمد حبیبی تصریح کرد: برنامه ما برای امسال همانند سال گذشته است و در بودجه ای که لحاظ کردیم نزدیک به 25 درصد خسارت پیش بینی شده بود که خوشبختانه این میزان خسارت کاهش یافت و نسبت خسارت به همان 8 درصد رسید و امسال هم مبنا را روی 25 درصد بسته ایم و در صدد هستیم به صورتی مدیریت ریسک کنیم که نسبت خسارت هایمان کمتر بشود.
مدیر بیمه های باربری، کشتی و هواپیما در ادامه درباره نسبت خسارتها اظهار کرد: حدود 99درصد خسارت ها در بخش حمل و نقل زمینی بوده است و خسارت بیمه نامه های حمل و نقل در بخش هوایی صفر و در بخش دریایی نیز بسیار اندک بوده است.
محمد حبیبی، مدیر بیمه های باربری، کشتی و هواپیما بیمه معلم در پایان اذعان داشت: در بخش حمل ونقل در خارج از کشور شرکتهای بیمه داخلی بطور مستقیم وارد نشده اند اما ارتباط هایی با برخی شرکتها و موسسات حمل و نقل به خصوص حمل و نقل بین المللی داشته اند.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۵۴

مدیر عامل پیشنهادی بیمه تعاون و گره های مدیریتی / بیم ها و امید های مظلومی

بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام شرکت بیمه تعاون بر طبق آخرین صورت های مالی ارائه شده به ترتیب 0.75 و 5.7 بوده؛ این در حالی است که میانگین نسبت های یاد شده در صنعت به ترتیب 2.4 و 10,8 می باشد. این امر نشان دهنده عملکرد ضعیف مدیریت، در به کارگیری از ظرفیت های موجود در شرکت در مقایسه با سایر شرکت های صنعت نشان می دهد. / باید دید مظلومی جوان که سوابق اجرائیش در بیمه رازی نشان می دهد مدیری مستقل و نوآور است برای چالش های بیمه تعاون چه نسخه شفابخشی خواهد پیچید؟

به گزارش ریسک نیوز،ماجرای پر فراز و نشیب مدیر عاملی بر شرکت بیمه تعاون تاجایی پیش رفت که رئیس کل بیمه مرکزی هشدار داد در صورتیکه مدیرعامل منتخب هیات مدیره جهت احراز صلاحیت به بیمه مرکزی پیشنهاد نشود برخی فعالیتهای این شرکت بیمه کاهش خواهد یافت.
اما شنیده ها اذعان می دارد این بار اعضاء هیات مدیره بیمه تعاون بر گزینه مورد نظر خود به توافق رسیده اند و انگونه که از اخبار بر می آید یونس مظلومی ، فعال  جوان و شناخته شده بیمه ای که در دوران مدیریتش بر بیمه رازی ، کارنامه مثبتی را برای خود رقم زد به نهاد نظارتی جهت احراز صلاحیت معرفی شده است.
نگاهی بر نحوه مدیریت بر شرکت بیمه تعاون و دخالت های تاریخی هیات مدیره بر عملکرد هیات اجرائی دورنمای چندان امیدوار کننده ای را به تصویر نمی کشد ؛ از سوی دیگر بررسی عملکرد و صورتهای مالی بیمه تعاون نشان می دهد اگر چه در برخی شاخص های مالی توانسته عملکردش را بهبود بخشد اما در زمینه شاخص های مدیریتی که دقیقا نقطه ضعف این شرکت جوان بیمه ای محسوب می شود ، عقب گرد داشته است.
حال باید دید مظلومی جوان که سوابق اجرائیش در بیمه رازی نشان می دهد مدیری مستقل و نوآور است برای چالش های بیمه تعاون چه نسخه شفابخشی خواهد پیچید؟
سابقه پر چالش مدیریتی در بیمه تعاون
شرکت بیمه تعاون با هدف ورود بخش تعاونی به عرصه فعالیت بانک و بیمه و راهیابی به بازارهای پولی و مالی کشور و تحقّق سیاست های کلی اصل 44 در سال 1391، پروانه فعالیت دریافت نمود و  به عنوان نخستین شرکت بیمه ای تعاونی سهامی عام، هم اکنون مشغول فعالیت بوده و سهام آن در بازار پایه فرابورس مورد معامله قرار می گیرد.
بیمه تعاون علیرغم سهم تنها 2 درصدی در بازار بیمه، طی حدود 4 سال فعالیت خود یکی از پرحاشیه ترین شرکت ها در این صنعت بوده است. بیشتر این حواشی مربوط به ترکیب سهامداران و اعضای هیات مدیره و اختلاف بین آنان است. به گونه ای که طی سال های کوتاه فعالیت شرکت تغییر مالکیت سهام یکی از سهامداران عمده و همچنین بر سر کار آمدن چندین مدیر عامل و سرپرست نشان از وجود زخمی عمیق بر پیکره این نهاد بیمه گر دارد.
بیمه تعاون فعالیت رسمی خود را در مرداد ماه سال 92 با مدیرعاملی علی اکبر نجفی آغاز کرد. در حالی که "اتحادیه شرکت های تعاونی مسکن فرهنگیان"،"شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد"،"شرکت سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان"،"بانک توسعه تعاون" و "شرکت ایساتیس ارتباطات کاسپین" در زمره سهامداران شرکت بیمه تعاون قرار داشتند.
علی حبیب محمدی در بهمن ماه سال 93 به مدیر عاملی بیمه تعاون رسید و جایگزین علی اکبر نجفی شد. اما کمتر از یک سال و در دی ماه سال 94 از کار برکنار شد. در آن زمان بسیاری از جمله بیمه مرکزی، این عزل و انتصاب سرپرست جدید را غیرقانونی دانستند؛ تا اینکه حبیب محمدی با استعفای خود جلوه قانونی به آن بخشید و اختلاف عمیق بین اعضای هیات مدیره را علنی کرد. در ادامه این حواشی، در ابتدای سال 95 "گروه پیشگامان کویر یزد" از فهرست سهامداران این شرکت خارج شده و سهم خود را به "شرکت های تعاونی عسکریه" واگذار کرد. در اردیبهشت ماه حمیدرضا کاوه به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت معرفی شد و صلاحیت او نیز مورد تایید بیمه مرکزی قرار گرفت. اما مدیریت وی نیز چند ماهی بیشتر دوام نیافت و در شهریور ماه به عللی مشابه دلایل حبیب محمدی، استعفا داد. از آن زمان تا کنون شرکت بیمه تعاون، بدون مدیر عامل اداره می شود. در حال حاضر شواهد و قرائن از اداره امور شرکت توسط محمدرضا نظام آبادی، رییس هیأت مدیره حکایت دارد.
بر طبق مطالب منتشره در رسانه ها، هیأت مدیره بیمه تعاون در مقاطع زمانی مختلف، دچار اختلاف نظر و سلیقه بوده و در شرایط حساس به صورت ناقص و حداقلی تشکیل جلسه داده اند و اغلب تصمیمات با رأی حداقلی و مخالفت شدید سایر اعضا گرفته شده است. حتی اخباری دال بر ممانعت از حضور برخی از اعضا در جلسه هیأت مدیره منتشر شد. نکته با اهمیت دیگر این است که چند عضو غیر بیمه ای هیأت مدیره، در شرکت هایی که نماینده آنها در بیمه تعاون هستند، مدیر عامل بوده و در چند شرکت دیگر نیز عضو هیأت مدیره هستند.
حواشی بیمه تعاون به همین جا ختم نشد. در شهریور ماه  95 اسنادی در رسانه ها منتشر شد که نشان از دریافت حقوق های نجومی سه تن از اعضای هیات مدیره شرکت داشت. خبری که با واکنش این افراد مواجه شده و طی آن اسناد منتشر شده را جعلی خواندند. عده ای نیز اختلافات درون شرکتی و دشمنی با مدیریت شرکت را عامل انتشار این اخبار دانستند.
از سوی دیگر، بعد مالی و سودآوری بیمه تعاون از سامان بیشتری نسبت به جنبه مدیریتی آن برخوردار است. شرکت هم اکنون در رده 1 توانگری مالی قرار دارد.
مقایسه صورت های مالی میاندوره ای شرکت در سال 95  در مقایسه با صورت مالی مدت مشابه سال قبل از آن، نشان از بهبود عملکرد شرکت دارد. همچنین نگاهی به روند سود (زیان) ناخالص فعالیت بیمه ای (قبل از درآمد سرمایه گذاری از محل ذخایر فنی) در صورت های مالی سه، شش و نه ماهه از بهبود وضعیت عملیات بیمه ای شرکت حکایت دارد؛ لذا در صورتی که شرکت در 3 ماهه پایانی نیز همچون 9 ماهه گذشته از روند سودآوری سال 94 تبعیت نماید، سهامداران می توانند سود به نسبت قابل قبولی در صورت های مالی 12 ماهه 95 شرکت مشاهده نمایند.
بر طبق اعلام شرکت کاهش ضریب خسارت سهم نگهداری در 6 ماهه نسبت به 3 ماهه اول سال ناشی از افزایش حق بیمه عاید شده سهم نگهداری در 6 ماهه نسبت به سه ماهه اول به میزان 85 درصد و همچنین عدم افزایش خسارت سهم نگهداری متناسب با افزایش حق بیمه عاید شده (افزایش خسارت نسبت به 3 ماهه 65 درصد) بوده است.
کاهش ضریب خسارت سهم نگهداری 9 ماهه نسبت به 6 ماهه اول سال به میزان 11 درصد نیز ناشی از جذب بیمه های کم ریسک در 3 ماهه سوم سال 95 با حق بیمه صادره حدود 430 میلیارد ریال می باشد. شایان ذکر است در ارتباط با قرارداد های بیمه ای کم ریسک فروخته شده در 3 ماهه سوم، هزینه های کارمزد و بازاریابی افزایش یافته لیکن بیمه های کم ریسک تناسب ضریب خسارت را کاهش داده و نهایتا منجر به سود شرکت گردیده است. همچنین یکی از دلایل افزایش سود نسبت به 3 ماهه اول نیز افزایش پرتفوی شرکت از 234 میلیارد ریال به 1002 میلیارد ریال می باشد.
بر طبق صورت های مالی منتهی به آذر ماه 95، بیمه شخص ثالث بیش از 60 درصد از خالص حق بیمه نگهداری را به خود اختصاص داده و درمان با در اختیار داشتن بیش از 20 درصد از خالص حق بیمه نگهداری در رده دوم قرار دارد.
سود (زیان) ناخالص ناشی از فعالیت بیمه ای
(میلیون ریال)
3 ماهه
6 ماهه
9 ماهه
سالانه
95
(263)
36,302
67,006
-
94
(6,568)
25،740
58,859
119,463
 
 
اما در مقام مقایسه با سایر شرکت های گروه، بیمه تعاون در بسیاری از نسبت ها، اعدادی ضعیف تر از میانگین گروه به ثبت رسانده است. بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان سهام شرکت بر طبق آخرین صورت های مالی ارائه شده به ترتیب 0.75 و 5.7 بوده؛ این در حالی است که میانگین نسبت های یاد شده در صنعت به ترتیب 2.4 و 10,8 می باشد. این امر نشان دهنده عملکرد ضعیف مدیریت، در به کارگیری از ظرفیت های موجود در شرکت در مقایسه با سایر شرکت های صنعت نشان می دهد. همچنین نسبت سود ناویژه به سود خالص شرکت 18.5 درصد است. این نسبت برای کل صنعت عددی معادل 128 درصد می باشد. این تفاوت فاحش نشان از عملکرد ناموفق مدیریت شرکت در فعالیت های غیربیمه ای نسبت به سایر شرکت های گروه دارد. عدم ارتباط این سوء مدیریت ها با حاشیه های ایجاد شده در تیم مدیریتی بسیار بعید به نظر می رسد.
بر طبق برآورد ها، شرکت های سهامدار بیمه تعاون، حدود 10 میلیون نفر (حدود 12 درصد از جمعیت کل کشور) عضو و سهامدار دارند که بی شک هیأت مدیره و مسئولان شرکت باید پاسخگوی عملکرد خود در قبال آنان باشند.
عدم تعیین مدیرعامل جدید بعد از استعفای کاوه و در 7 ماه گذشته، در حالی است که به استناد آیین نامه شماره 40/3 قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه گری، در صورت استعفا، عزل يا فوت مدير عامل مؤسسه بيمه يا سلب شرايط وي (به تشخيص بيمه مركزي ايران)، مؤسسه بيمه موظف است حداكثر تا دو ماه فرد واجد شرايط ديگري را به بيمه مركزي ايران معرفي نمايد. بيمه مركزي ايران موظف است، حداكثر تا يك ماه نظر خود را در مورد صلاحيت فرد معرفي شده اعلام كند. از نگاه دیگر، نهادهایی مانند شرکت های بیمه، ثبات مدیریت یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت شرکت و افزایش سودآوری محسوب شده و تزلزل در سمت های بالا موجب سلب اعتماد از شرکت گردد و خطر های جبران ناپذیری را به آن وارد سازد.
به نظر می رسد راهکار هایی نظیر اعمال حاکمیت شرکتی، به کارگیری افراد تک شغله و با تخصص در هیأت مدیره، اعطای اختیارات متناسب با مسئولیت ها و همچنین شفاف سازی در خصوص دریافتی مقامات رده بالا می تواند دغدغه های میلیون ها نفر ذی نفع شرکت تا حدی بر طرف سازد. نکته دیگری که به ذهن متبادر می شود این است که ساختار تعاونی سهامداران می تواند ظرفیت بالقوه ی بی نظیری برای بالا بردن سهم بازار شرکت با استفاده از نفوذ در اقشار مختلف، در اختیار شرکت دهد؛ موضوعی که ترکیب سهامداران شرکت را از نقطه ضعف به نقطه قوت بدل خواهد کرد.
از سوی دیگر شاید بتوان گفت یکی از چالش هایی که مدیر عامل جدید بیمه تعاون با آن مواجه است بحث افزایش سرمایه این شرکت است  که طبق مصوبه جدید هیات وزیران باید تا پایان امسال به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد ؛ حال باید دید مدیر عامل جدید چه فکری خواهد کرد چرا که بیمه مرکزی بارها اعلام کرده با شرکتهایی بیمه ای که نتوانند سرمایه مصوب را محقق سازند ، مماشات نخواهد کرد.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۸:۵۰

از سوی بیمه مرکزی : صلاحیت حرفه ای معاون فنی بیمۀ آرمان تأیید شد صلاحیت حرفه ای معاون فنی بیمۀ آرمان تأیید شد

با تأیید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مصطفی شمس آستانه رسماً به عنوان معاون فنی بیمۀ آرمان تعیین شد.

به گزارش اخبار پولی مالی - بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای صلاحیت حرفه ای نامبرده را برای تصدی معاون فنی بیمه آرمان تایید و ابلاغ کرد.
مصطفی شمس آستانه از کارشناسان و مدیران ارشد صنعت بیمه کشور محسوب می شود و سال ها در بیمۀ آسیا در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی از جمله معاون فنی بیمه های اموال و اشخاص و همچنین معاون امور شعب و نمایندگان این شرکت فعالیت داشته است .

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۵۳

معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت مطرح کرد: برنامه های بیمه دانا برای تقویت بیمه های اموال و مسئولیت

معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت بیمه دانا، تنوع سازی و خرده فروشی بیمه نامه، نقدینگی و سرمایه گذاری و تقویت بیمه های انرژی را از برنامه ها و سیاست های این معاونت در سال جاری اعلام کرد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، سیاوش سعیدیان راد در جمع مدیران ستادی و اجرایی این شرکت در تبریز، ضمن بررسی عملکرد بیمه دانا در سال گذشته، مهمترین برنامه های این معاونت برای تقویت بیمه های اموال و مسئولیت را تشریح کرد.
وی، اصلاح و توازن ترکیب پرتفوی، افزایش سرمایه برای بالا بردن ظرفیت نگهداری ریسک و اخذ مجوز قبولی اتکایی، توسعه بیمه های برون مرزی، استمرار مذاکرات با شرکت های اتکایی، ایجاد نمایندگی در خارج از کشور و انسجام درون سازمانی واحدهای ستادی و اجرایی به ویژه در زمینه اعلام نرخ و شرایط را از مهم ترین برنامه های شرکت برای تقویت بیمه های اموال و مسئولیت ذکر کرد.
سعیدیان راد با اشاره به اینکه نقشه راه و برنامه راهبردی بیمه دانا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری تدوین شده، افزود: بودجه ریزی سال جاری با برنامه ریزی افزایش پرتفوی بیمه نامه های اموال همراه است. بدون شک خدمات خوب، سریع و با کیفیت همکاران در این شرکت، شرایط را طوری فراهم کرده که بتوانیم در سال جاری، فروش بیمه نامه ها را با تغییر در شرایط و تعهدات با نرخ فنی و ارائه خدمات با کیفیت در برنامه ریزی خود قرار دهیم.
معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت، توجه شرکت به طرح انتقاد پذیری، طرح مشکلات و ارائه نظرات واحدهای اجرایی و ستادی را از نقاط قوت این همایش عنوان کرد و رشد 50 درصدی شرکت را نیز حاصل زحمات و تلاش های مدیران ارشد و همراهی همکاران ساعی و دلسوز واحدهای اجرایی و ستادی دانست.

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۵۴

برگزاری همایش سالانه انجمن ریسک و بیمه آسیا-اقیانوسیه (APRA 2017)

همایش سالانه انجمن ریسک و بیمه آسیا-اقیانوسیه (APRIA) که محل گردهمایی بسیاری از اندیشمندان،صاحبنظران و پژوهشگران امر بیمه و ریسک است،در تاریخ (8-10 مرداد 1396) در کشور لهستان و در دانشگاه اقتصاد و کسب و کار پوزنان برگزار می گردد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیمه این همایش با محوریت اصلی چالش‌های بازار بیمه: شفاف‌سازی و حمایت از مشتری برگزار می گردد وعلاقه مندان و صاحبنظران صنعت بیمه را به ارایه مقاله و شرکت در همایش سالانه این انجمن در سال 2017 فراخوان نموده است.
مهلت ثبت نام برای ارائه‌کنندگان 10 خرداد 1396 و برای شرکت کنندگان 9 تیرماه 1396 تعیین شده است 
علاقه مندان می توانند جهت اطلاع بیشتر درباره برنامه همایش، چگونگی ثبت نام و نیز پرداخت هزینه به وبسایت http://apria2017.syskonf.pl مراجعه نمایند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۱۶

" نگرشی بر مدل و نحوه محاسبه توانگری مالی مؤسسات بیمه " "نه" پیشنهاد جهت بهبود آیین نامه توانگری مالی / ایجاد "سامانه اعتبارسنجی مشتریان صنعت بیمه" و "نظام جامع نرخ‌دهی الکترونیکی"

بیمه مرکزی ج.ا.ا، از ابزار دقیق نظارت بر مولفه‌های تأثیرگذار مانند نحوه ثبت خسارت‌های معوق، وضعیت بدهکاران حق‌بیمه (سررسیدشده – نشده)، مبالغ موردریکاوری و ... به‌صورت آنلاین برخوردار نیست و قاعدتاً می‌بایست بر مبنای اظهارنامه شرکت‌های بیمه (به استناد صورت‌های مالی) اکتفا و عمل نماید، در حالیکه اساساً امکان "راستی‌آزمایی" و "تغییر در حساب‌های مالی بسته‌شده" وجود ندارد. بنابراین بدین ترتیب مباحثی مانند آرایش حساب‌ها و مخفی نمودن وضعیت ریسک‌ها نادیده گرفته‌شده و محاسبات را با اشتباه مواجه می‌کند.

به گزارش ریسک نیوز،نشریه الکترونیکی چشم انداز در سی و سومین شماره خود در مقاله ای تحت عنوان " نگرشی بر مدل و نحوه محاسبه توانگری مالی مؤسسات بیمه " به بررسی و واکاوی یارادات ارزیابی توانگری مالی در صنعت بیمه ایران پرداخته است.
مقدمه :
به موازات رشد و توسعه کمی و کیفی ظرفیت‌های صنعت بیمه کشور، ایجاد قواعد و مدل‌های نوین ارزشیابی، رتبه‌بندی و سنجش کارآمدی و مطلوبیت عملکرد فعالیت‌های مؤسسات بیمه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و بدین منظور در صنعت بیمه کشور گام‌هایی در جهت برقراری انضباط حرفه‌ای، شفاف‌سازی، ایفای وظایف توسط ناظر و ایجاد اعتماد و اطمینان در مشتریان و بخصوص پایداری و توانمندسازی مؤسسات بیمه برداشته شده است. گرچه به دلیل فراهم نبودن بسترهای آماری و فناوری‌های نوین در بخش‌های گوناگون فنی، مالی و عدم‌انطباق کامل مدل‌های ارزیابی توانگری مالی با طیف فعالیت‌های مختلف بیمه‌ای، هنوز نقایصی در حوزه اجرا و عملیاتی نمودن مدل ارزشیابی توانگری مالی شرکت‌های بیمه وجود دارد ولی اصلاح و متعادل‌سازی و درنهایت استانداردسازی سنجه‌های مؤثر، نیازمند عبور از دوره گذار و بلوغ تدریجی آن است و در این رهگذر، دریافت نظرات کارشناسی و نقدهای علمی و کاربردی می‌تواند در تکمیل طرح و الگوی اجرایی مدل تأثیرگذار باشد. با ذکر این مقدمه و مباحثی که در حوزه صنعت بیمه کشور در خصوص چارچوب عملیاتی و نتایج مکتسبه برای شرکت‌های بیمه مطرح گردیده، کمیته مطالعات شورای فنی و مطالعات گذری کوتاه بر موضوع خواهد داشت.
بخش اول این گزارش به موضوعات کلی و توضیحات اساسی راجع به نحوۀ محاسبۀ توانگری مالی مؤسسات بیمه می‌پردازد و در بخش دوم آن، در شمارۀ بعدی، موارد سوال‌برانگیز و اشکلات تخصصی موجود در رویکرد اتخاذشده مطرح خواهد شد.
کلید واژگان:
توانگری مالی– ریسک‌های بیمه‌گری– ریسک‌های اعتباری– ریسک‌های نقدینگی–ریسک‌های بازار
الف- توانگری مالی مؤسسات بیمه :
حاشیه توانگری مالی شاخصی است که میزان آشفتگی مالی یک مؤسسه بیمه را در چارچوب معیارهای استاندارد متناسب با نوع و ویژگی‌های فعالیت مالی مربوطه متناسب با ریسک‌های آنها، مورد ارزیابی و پیش‌بینی قرار می‌دهد.
در واقع این شاخص‌ها نشان می‌دهند که یک شرکت بیمه تا چه اندازه با پذیرش ریسک‌های پذیرفته‌شده (عملیاتی) و پیرامونی به سرحد خطر ورشکستگی نزدیک می‌شود و با چه نرخی توان ایفای تعهدات پذیرفته‌شده را در برابر بیمه‌گذاران و ذینفعان و سهام‌داران خود دارد و حد این توانایی کجا است. از سوی دیگر توانگری مالی میزان استحکام و توانمندی بیمه‌گران را در شرایط استقرار در موقعیت‌های ناپایدار به تصویر می‌کشد.
شاخص‌های توانگری مالی علی‌رغم قرابت فعالیت‌های بانکی و بیمه‌ای، به دلیل تفاوت ذاتی تقریباً در ارکان اصلی مشابه ولی در اجزا و نوع عیاربندی سنجه‌ها متفاوت از یکدیگر می‌باشند.
روش متداول در رده‌بندی شاخص‌های توانگری مالی بانک‌ها به شرح زیر است:
ریسک‌های اعتبار با ضریب تأثیر60‌%
ریسک‌های عملیاتی با ضریب تأثیر30‌%
ریسک‌های بازار با ضریب تأثیر5‌%
بقیه عوامل با ضریب تأثیر5‌%
ولی در مدل‌های استاندارد سنجش مؤسسه‌های بیمه‌ای، این ریسک‌ها شامل موارد زیر است:
ریسک‌های بیمه‌گری (تعهدی)
ریسک‌های اعتباری
ریسک‌های بازار
ریسک‌های عملیاتی
ریسک‌های نقدینگی
نکته مهم و اساسی در مدل سنجش شرکت‌های بیمه و بانک‌ها، ترتیب اهمیتی است که به دلیل ماهیت فعالیت بانک و بیمه معین گردیده است. در فعالیت بانکی "ریسک اعتبار" به جهت اینکه اساس فعالیت بانکی بر محور "اعطای وام و تسهیلات و منافع مترتب بر آن" استوار است‌، بالاترین سهم و عیار سنجه را به خود اختصاص می‌دهد و در مقابل، در شرکت‌های بیمه "ریسک‌های بیمه‌گری" در اولویت و اهمیت قرار دارند.
گرچه شرکت‌های بین‌المللی رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌های بیمه مانند A.M.Best، S&P، MOODY's و یاFitch ، سهم تأثیر شاخص‌های مؤسسه‌های بیمه را متمایز از یکدیگر (با اصول یکسان) در نظر می‌گیرند، ولی تحقیقات این کمیته براساس اصل قیاس، سهم تأثیر شاخص‌های بیمه را به شکل زیر به واقعیت نزدیک‌تر می‌داند:
ریسک‌های بیمه گری (تعهدی) با ضریب تأثیر55‌%
ریسک‌های اعتباری با ضریب تأثیر15‌%
ریسک‌های بازار با ضریب تأثیر10‌%
ریسک‌های عملیاتی با ضریب تأثیر10‌%
ریسک‌های نقدینگی با ضریب تأثیر10‌%
در واقع ، مهم‌ترین عامل سلامت عملیات بیمه گری ، رعایت الگوی مدل‌های علمی، فنی و عملیاتی "مدیریت ریسک" و "انتخاب بیمه‌گذاران" است. ارزیابی اولیه ریسک، پذیرش یا رد آن، سنجش بهای خطر (حق‌بیمه خالص – ناخالص)، توزیع ریسک با مدل اتکایی و ... حاکی از انجام معامله درست بیمه‌گری با احتساب سودی معین (قابل پیش‌بینی) از ناحیه عملیات بیمه‌گری است و به تبع عملیات بیمه‌گری است که سایر ریسک‌ها پدیدار می‌گردند. عواملی که مدیرفنی (مدیر ریسک) در کنترل و مهار ریسک‌ها مورد توجه قرار می‌دهد عبارتند از طراحی استاندارد محصول متناسب با قیمت و حدود و ثغور مسئولیت‌ها، پیش‌بینی عوامل خطرات غیرمنتظره، در نظر گرفتن عوامل محیطی مانند شرایط اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی، ریسک‌های فاجعه‌آمیز، رفتار بیمه‌گذاران، پیش‌بینی ذخایر مالی درست و روزآمد و پوشش‌های اتکایی مکفی و نظایر آن.
شرکت بیمه ممکن است در بازار رقابت و به دلایل کاهش نقدینگی جامعه بیمه‌گذاران به روش فروش اقساطی نسبت به عرضه بیمه‌نامه اقدام کند، ولی در صورتی که مدیریت گردش نقدینگی و وصول به موقع اقساط به‌درستی صورت نپذیرد قادر به ایفای تعهدات خسارت نخواهد بود و به همین منظور سیاست فنی همگام و همراه با سیاست مالی عمل می‌کند و حد فروش اعتبار معین برای انواع ریسک‌های خسارتی آنی، احتمالی و انتظاری به‌طور متفاوت تعیین می‌گردد و در این رهگذر نحوه بهره‌مندی از منابع سرمایه‌گذاری‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. به جز ریسک‌های فروش اقساطی، مطالبات مربوط به حق‌بیمه‌ها (مطالبات سررسیدشده – مطالبات سررسیدنشده آتی)، سیاست‌های اجرایی و عملیاتی مرتبط با نحوه مطالبات مربوط به اعمال حق جانشینی (ریکاوری)، کاهش ارزش موارد بیمه و برگشت حق‌بیمه، کیفیت اوراق بهادار، جریان نقدینگی، بازده اقتصادی عملیات بیمه‌گری هر رشته، بیمه‌گذار عمده و یا خرد و نظایر آن نیز در زمینه ریسک‌های اعتبار تأثیرگذارند و نهایتاً عوامل مرتبط با بازار مانند نرخ بهره هر ریسک، جریان نقدینگی، ریسک تمرکز سرمایه‌گذاری‌ها و ... از یک سو و ریسک‌های عملیاتی که مرتبط با فرآیندهای معیوب، نقص در مشتری‌مداری، ضعف‌های سیستماتیک (IT) و مدیریت کسب‌وکار از سوی دیگر، که در خاتمه نتیجه همه این امور موجبات کاهش یا افزایش در "ریسک نقدینگی" را فراهم می‌کند. بنابراین، در این بخش می‌توان اذعان داشت که کیفیت رتبه‌بندی مؤسسه‌های بیمه هم‌اکنون بر پایه استانداردهای حرفه‌ای و مدل‌های نوین مورد سنجش قرار نمی گیرد و ضرورت ایجاد سازوکارهای
الف- تعیین شاخص‌های استاندارد توانگری مالی مؤسسه‌های بیمه و اجرای آن
ب- نهاد ناظر بهره‌برداری‌کننده از نتایج ارزیابی‌ها
ج- اقدام‌های لازم برای پیشگیری و اصلاح و بهبود وضعیت مالی و عملکردی مؤسسه بیمه
بیش از پیش احساس می‌گردد. گرچه شاخص‌ها و قواعد هریک از مؤسسه‌های بیمه در استانداردهای مورد عمل برای شرکت‌های بیمه جنرال (دولتی– خصوصی)، شرکت‌های بیمه زندگی، شرکت‌های بیمه غیرزندگی و شرکت‌های بیمه اتکایی (دولتی– خصوصی) ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد و ترازوی سنجه برای هریک از شرکت‌ها می‌بایست متناسب با کارکرد و ماهیت خاص آنها باشد ولی در مدل سنجش توانگری موجود صنعت بیمه کشور، کلیه شرکت‌های بیمه با کارکرد و ماهیتی متفاوت در شرایط و به شکلی یکسان سنجیده شده‌اند.
ب- مولفه ها و فرآیند مدل های بین المللی مدل های ارزیابی توانگری شرکت بیمه :
مهم‌ترین عواملی که از سوی مؤسسه‌های رتبه‌بندی‌کننده شرکت‌های بیمه مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از :
طراحی، قیمت گذاری، بازاریابی و پذیرش ریسک‌های بیمه‌پذیر
تأمین دارایی‌هایی که پشتوانه ایفای تعهدات پذیرفته‌شده قرار می‌گیرند
تخمین مجموع اندازه و دامنه مسئولیت‌های پذیرفته‌شده
برآورد نیازهای سرمایه‌ای بیمه‌گران
مدیریت پرداخت خسارت‌ها
به‌روزرسانی اطلاعات فوق همزمان با تکمیل تدریجی داده‌ها و اطلاعات مربوط به تغییرات ریسک‌ها
انتشار بی‌کم‌وکاست و دقیق اطلاعات موردنیاز ذینفعان
تجزیه‌وتحلیل وضعیت مالی آتی شرکت که تمامی سناریوهای آینده شرکت را به تصویر بکشد
مراحل چرخه مدیریت فوق در شرکت‌های بیمه برای تشریح "چرخه کنترل محاسبات فنی" در شکل زیر – مورداستفاده در انجمن محاسبان فنی بیمه استرالیا – به نمایش درآمده است.
این تصویر مبین تأثیر متقابل محیط فعالیت شرکت‌های بیمه در کنار دانش فنی کارکنان، در فرآیند مدیریت آنها می‌باشد (مسایل قانونی، اجتماعی، رقابت‌ها، مشتریان، وضعیت اقتصادی، الزامات حاکمیتی، مالیات و ... در زمره محیط پیرامونی فعالیت بیمه‌گر قرار می‌گیرند.)
محیط فعالیت اقتصادی بیمه گر
دانش و توانایی حرفه ای بیمه گر
همان‌طور که در مدل چرخه‌ای فوق ملاحظه می‌شود، می‌توان نقطه آغاز تهدید یا بهبود وضعیت مالی و سرمایه‌ای بیمه‌گر را از نقطه "ریسک‌ها" تلقی نمود و به تبع و یا در کنار آن سایر عوامل در چرخه محیطی فعالیت اقتصادی بیمه‌گر تأثیرگذار می‌شوند.
مدل سنجش توانگری مالی مؤسسات بیمه در ایران :
آیین نامه شماره 69 شورای عالی بیمه بر پایه مطالعات کارشناسان در جلسه مورخ 26/11/90 شورای عالی بیمه به تصویب رسید. طبق مفاد این آیین‌نامه نسبت توانگری مالی مؤسسه بیمه (S.M.R) براساس فرمول
درنظر گرفته می شود که در آن،
ریسک بیمه‌گری = R1
ریسک بازار = R2
ریسک اعتبار = R3
ریسک نقدینگی = R4
در همین رابطه و با توجه به مفاد گزارش تحقیقی پژوهشکده بیمه که نقطه نظرات اصلاحی خود را بر پایه روش تحقیق علمی پژوهشی ارایه نموده‌اند، بدینوسیله شرح مختصری از اشکالات مشاهده شده در دو بخش: " ویژگی‌های ساختاری" و " ایرادات فنی و محاسباتی" آیین‌نامه و مبتنی بر گزارش تحقیقی پژوهشکده بیمه، به شرح زیر ارایه می‌گردد:
اشکالات ساختاری و سازمانی:
ایرادات اساسی وارده بر ساختار خوداظهاری محاسبات توانگری شرکت‌های بیمه و تأیید/ اصلاح آن توسط بیمه مرکزی ایران به شرح زیر است:
باتوجه به اینکه در ایران مؤسسه رتبه‌بندی استانداردی وجود ندارد، قاعده ایجاب می‌نماید که طبق اصل بی‌طرفی، مؤسسه‌ای تعیین و انتخاب گردد که از مجموعه ظرفیت کارشناسان فنی، مدیریت ریسک، مالی و حسابرسی، اقتصادی و حقوقی برخوردار باشد. در این صورت است که نتیجه و کارنامه درست و صحیحی استخراج، ارزیابی و ارایه خواهد گردید.
در این رابطه می‌توان پیشنهاد نمود که مؤسسه‌ای مستقل مانند "شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران" که سهامدار آن بانک‌ها و بیمه‌ها هستند با کمک سازمان حسابرسی و با ترکیب کارشناسی فوق "گروه رتبه‌بندی ویژه صنعت بیمه" را بوجود آورد تا بدین ترتیب ضمن جلوگیری از ایجاد هرگونه شایبه در تعیین شاخص‌ها ، اظهارات شرکت‌های بیمه مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.
سازمان بیمه مرکزی، خود بزرگ‌ترین بیمه‌گر اتکایی جنرال (زندگی– غیرزندگی) در کشور است. قاعدتاً یک مؤسسه بیمه اتکایی که همه نقش‌های حاکمیتی، سیاستگذاری و نظارتی را در کنار "فعالیت تجاری بیمه‌گری" ایفا می‌نماید نمی‌تواند مشمول قاعده اصل بی‌طرفی گردد و مؤسسه رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود درحالی‌که می‌بایست به لحاظ "فعالیت بیمه اتکایی‌" ، این مؤسسه نیز جزو مؤسسات رتبه‌بندی‌شونده قرار گیرد.
ترکیب تصمیم‌گیران یا هیأت رسیدگی‌کننده و مهندسی رتبه‌بندی به‌طور شفاف اعلام نشده است. آیا در این ترکیب کارشناسان فن از بخش‌های گوناگون وجود دارند؟ آیا اصل بی‌طرفی مورد رعایت قرار می‌گیرد؟!
متأسفانه بیمه مرکزی ج.ا.ا، از ابزار دقیق نظارت بر مولفه‌های تأثیرگذار مانند نحوه ثبت خسارت‌های معوق، وضعیت بدهکاران حق‌بیمه (سررسیدشده – نشده)، مبالغ موردریکاوری و ... به‌صورت آنلاین برخوردار نیست و قاعدتاً می‌بایست بر مبنای اظهارنامه شرکت‌های بیمه (به استناد صورت‌های مالی) اکتفا و عمل نماید، در حالیکه اساساً امکان "راستی‌آزمایی" و "تغییر در حساب‌های مالی بسته‌شده" وجود ندارد. بنابراین بدین ترتیب مباحثی مانند آرایش حساب‌ها و مخفی نمودن وضعیت ریسک‌ها نادیده گرفته‌شده و محاسبات را با اشتباه مواجه می‌کند. چه‌بسا با تداوم روش اظهارنامه‌ای، غیر از بیمه مرکزی و بیمه ایران که از سوی نهادهای ناظر رسمی و دولتی مورد نظارت دقیق قرار می گیرند، بدون وجود بستر اطلاعات آماری مطمئن، به‌راحتی امکان ارتقای مؤسسه‌های بیمه از سطح 4 و 5 به سطح 1 و 2 برای سایر مؤسسه‌ها فراهم باشد.
مسئولیت سازمان رتبه‌بندی کننده مؤسسه‌های بیمه به حدی حائز اهمیت و توجه است که درصورت اطلاع از حجم و دامنه و آثاری که بر افکار جامعه بیمه‌گذاران می‌گذارد، کمتر مؤسسه‌ای حاضر به انجام عملیات رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه خواهدشد. وقتی سازمان یا مؤسسه رتبه‌بندی‌کننده به جامعه بیمه‌گذاران اعلام می کند که "... به عموم هموطنان و بیمه گذاران توصیه می‌کند به سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه که توسط ... تائید و اطلاع‌رسانی‌شده به‌عنوان معیار اصلی انتخاب بیمه‌گر خود توجه کرده و در عین حال از توجه به سابقه فعالیت و گستره خدمات هر شرکت بیمه و نحوه رسیدگی و پرداخت خسارت در شرکت‌های بیمه غفلت نکنند" اصولاً این استنباط بوجود می‌آید که جامعه بیمه‌گذاران بیمه‌گر منتخب و تراز اول رتبه‌بندی‌شده را انتخاب نمایند ولی در صورت عدم ایفای تعهدات از ناحیه مؤسسه بیمه دارای رتبه (1)، وظیفه و مسئولیت مؤسسه رتبه‌بندی‌کننده در قبال بیمه‌گذاران متضرر ناشی از انتخاب نادرست در چه حد و حدودی خواهد بود؟! درحالی‌که به معیار اصلی یعنی ظرفیت مجاز نگهداری ریسک که توان واقعی پذیرش یک مؤسسه بیمه را نشان می‌دهد توجه لازم نشده است. بر این اساس، ملاحظه می‌گردد فرآیندی به اذهان عمومی القاء می‌گردد که منتهی به برداشت غیرمنطبق با واقعیت و در نتیجه تصمیم‌گیری غیرمنطقی با مصالح مردم می‌گردد و بدیهی است برآیند چنین رخدادی در بستر زمان کاهش اعتماد عمومی به صنعت بیمه خواهد بود.
اصولاً هیچگاه در مدل‌های بین المللی، وضعیت مؤسسه‌های بیمه با یک معیار واحد موردسنجش قرار نمی‌گیرد و همۀ مؤسسه‌هایی که از ویژگی‌های یکسانی برخوردارند در یک معیار استاندارد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، در این رابطه ملاک و معیار رتبه‌بندی و توان‌سنجی مؤسسه‌های ایرانی به شرح طبقات متفاوت زیر خواهد بود:
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در جایگاه بزرگترین بیمه‌گر اتکایی دولتی (زندگی– غیرزندگی)
شرکت سهامی بیمه ایران، در جایگاه یگانه شرکت بیمه دولتی جنرال با الزامات و اجبارهای قانونی (ایفای مسئولیت در دو نقش کارایی و اثربخشی)
شرکت‌های بیمه خصوصی جنرال (زندگی– غیرزندگی)
شرکت‌های بیمه تخصصی (زندگی)
شرکت‌های بیمه تخصصی (غیرزندگی)
شرکت‌های بیمه اتکایی
شرکت‌های بیمه ویژه مناطق آزاد
همان‌طورکه ملاحظه می‌شود هر کدام از 7 طبقه از فعالان بیمه، دارای مأموریت، ویژگی‌ها و شاخص‌های متفاوتی هستند. هیچگاه نمی‌توان شرکت‌های بیمه خصوصی را که در پذیرش و صدور بیمه‌نامه شخص ثالث اتومبیل اجباری ندارند با بیمه ایران که ملزم به فروش اجباری این نوع بیمه است قیاس نمود، یا وضعیت یک شرکت بیمه اتکایی خصوصی را که در پذیرش ریسک‌ها از داخل و خارج مختار است و قادر است با اعمال روش‌های مدیریت ریسک و محاسبات کارمزدی سود و منافع بیشتری را کسب نماید، با بیمه‌گر اتکایی اجباری (بیمه مرکزی) مقایسه کرد. البته در مدل بین الملل سطح I برای ریسک‌های منفرد، سطح II برای ریسک‌های معمول و سطح III برای هلدینگ‌ها مرسوم است، لذا، اساس ایجاد و بهره‌مندی از یک مدل واحد، با اشکال مواجه است.
ایرادهای فنی و محاسباتی :
مهم‌ترین اشکال وارده در فرمول می باشد در واقع سهم و عیار هریک از معیارهای ریسک‌های بیمه‌گری، بازار، اعتبار و نقدینگی در نگاه اول، معادل 25‌% و بصورت برابر پیش‌بینی شده است درحالی‌که همان‌طورکه در مدل مورد عمل بانک‌ها و مدل پیشنهادی اعلام گردید شاخص مطلوب هریک از مؤلفه‌ها متفاوت و از درجات تأثیرپذیری خاص خود بهره‌مند هستند. لذا مخرج کسر از عیاربندی قابل اعتمادی برخوردار نیست چراکه ضرایب اعمال شده طبق آیین‌نامه شماره 69، بومی‌نشده و مشخص نیست بر چه اساسی تعیین می‌شوند.
نقش اساسی را در توان‌سنجی مالی یک مؤسسه بیمه حد ظرفیت مجاز نگهداری ریسک (براساس ماده 20 اساسنامه شرکت) ایفا می‌نماید، درحالی‌که بر اساس ماده مورد اشاره تنها 20 درصد سرمایه موجود شرکت قابل تخصیص به یک ریسک می‌باشد. پس ارتباط این قاعده با ضرایب ریسک در مخرج کسر چیست؟
متأسفانه عدم اعمال فرمول‌های ذخیره‌گیری در برخی رشته‌ها مانند بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان، بیمه مسئولیت مهندسین ناظر و طراح و یا بیمه‌های مسئولیت ناشی از محصول که به‌طور طبیعی تعهداتی بلندمدت هستند، در عمل منطبق بر استاندارد آیین‌نامه 69 نبوده و نحوه انطباق بین مدل مورد سنجش با ضوابط آیین‌نامه 28 حسابداری شرکت‌های بیمه مشخص نگردیده است.
ارزش روز (بازار) پرتفوی سهام بیمه مرکزی ج.ا.ا و شرکت سهامی بیمه ایران در سنجه ریسک بازار (R2) به دلیل مالکیت دولتی آنها، به‌درستی قابل اعمال نمی‌باشد.
در ریسک‌های اعتباری مقطع زمانی مشخص اعلام نشده، چه بسا مطالبات بلندمدت به‌صورت یکجا به سال مورد ارزیابی منتقل شده باشد. لذا ملاک زمانی و مشخص نمودن وضعیت مطالبات غیرقابل‌وصول می بایست تعیین گردد (سهم مطالبات سررسیدنشده آتی). صرفنظر از عدم شفافیت نحوه ذخیره‌گیری برای مطالبات مشکوک‌الوصول، این ذخیره نباید همزمان هم مخرج و هم صورت کسر محاسبه شاخص توانگری مالی را تحت تأثیر قرار دهد.
معیارهای ریسک وام اعطایی به بیمه‌گذاران بیمه‌عمر، سود مشارکت در منافع تخصیصی در بیمه عمر (تضمینی– غیرتضمینی) یا در سایر رشته‌ها مانند بیمه مسئولیت متصدیان حمل‌ونقل و نظایر آن پیش‌بینی نشده است.
به‌طور طبیعی ایجاد هر قاعده ای مستلزم ارایه پیشنهاد و راهکار در ارتباط با نتایج حاصل از ارزیابی اولیه با سود و زیان شرکت‌ها یا گردش مالی آنها است و در این بین میزان پایبندی نهاد ناظر در نحوه برخورد و اقدامات عملی اصلاح و بهبود و یا رویکرد پیشگیرانه قابل تأمل و بررسی است. در واقع "سیاست‌ها و ابزارهای پیشگیرانه (کنترل‌های آنلاین) اقدامات و راهکارهای اصلاح و بهبود در مواقع انحراف" از سوی سازمان ناظر مشخص نمی‌باشد.
گرچه مؤلفه‌های دیگری نظیر ریسک‌های عملیاتی کاهش ارزش سهام و ارزها، ریسک نقدشوندگی دارایی‌ها و چالش‌های اجتماعی و سیاسی نیز بر کارکرد شرکت‌های بیمه تأثیرگذارند ولی به دلیل عدم امکان جمع‌آوری و ارایه نتایج محاسباتی نادیده گرفته می‌شوند.
شایان ذکر است که مباحثی مانند نقش مؤسسات بیمه در جایگاه راهبری صنعتی و الگوسازی و رویه‌سازی و خلق محصولات جدید از جمله مؤلفه‌های مهم دیگری هستند که فاقد امکان محاسبه می‌باشند.
نتیجه گیری :
نهادهای تخصصی عالی در صنعت بیمه از جمله شورای عالی بیمه در جایگاهی قرار دارند که تبیین‌کننده قوانین و مقررات بیمه‌ای برای آحاد افراد جامعه برای صیانت حقوق ایشان در مباحث کارشناسی و تخصصی بیمه بوده و این کسوت امانتداری، مسئولیت مترتب به هرگونه مصوبه‌ای را افزون می‌نماید. لذا هرچند طرح برخی از نظرات ابرازی، نافی تلاش‌ها و زحمات دست‌اندرکاران امر در تدوین، تصویب و پیاده‌سازی مدل موجود نیست، ولی به نظر می‌رسد ساختار اجرایی موجود هدف "توسعه تولید و فروش حق‌بیمه " را تحت‌الشعاع قرار داده و مؤسسه‌ای که کمتر بفروشد و ریسک‌های مطلوبی را پوشش دهد دارای رتبه و توانگری برتری خواهد بود. می‌بایست تعادلی بین واقعیت‌ها و مبانی نظری بوجود آید. از سویی شاید بیمه‌گذار عمده‌ای که ظرفیت و پرتفوی فراگیری دارد، بر پایه درجه توانگری اعلامی، بیمه‌گری را با ظرفیت خدماتی محدود انتخاب نماید و در عمل به نارضایتی مجموعه منجر شود و موجبات ورشکستگی مؤسسه بیمه منتخب را در کوتاه‌مدت فراهم کند.
در ارزیابی حاضر، این پرسش مطرح می‌گردد که چرا شرکت بیمه‌گری که دارای پایین‌ترین رتبه در شاخص مورد عمل است، بیشترین سهم پرتفوی صنعت بیمه کشور را دارا است و حدود نیمی از خسارت‌های صنعت بیمه توسط این شرکت پرداخت می‌گردد؟ یعنی قاعده رتبه‌بندی سنجش توانگری از پایین به بالا است؟!! بنابراین، با توجه به اینکه مدل و ساختار موجود آیین‌نامه شماره 69 ممکن است از سوی شورای عالی بیمه موردتجدیدنظر قرار گیرد، لذا موارد زیر پیرامون بهبود وضعیت آیین‌نامه مذکور پیشنهاد می‌گردد:
یک شرکت رتبه‌بندی معتبر با ویژگی مستقل برای رتبه‌بندی توانگری مؤسسات بیمه از سوی سندیکای بیمه گران انتخاب شود.
بیمه مرکزی ج.ا.ا همانند سایر مؤسسات بیمه مادامی که عملیات بیمه‌گری اتکایی را به اجرا در می‌آورد، خود نیز مورد ارزیابی و توان‌سنجی وفق شرایط مصوب اصلاحی آیین‌نامه قرار گیرد.
برای 7 ویژگی و طبقه‌بندی فعالیت متمایز شرکت‌های بیمه ایرانی، مدل اختصاصی هر طبقه به صورت استاندارد طراحی شود و جداگانه مورد ارزشیابی قرار گیرند.
رویکرد سازمان ناظر در آیین‌نامه 69، صرفاً بر محور وظایف اساسی خود شامل اعمال روش‌ها و رویکردهای پیشگیرانه، جلوگیری از انحراف، اصلاح فرآیندها، تعریف انواع نظارت، نحوه برخورد در زمان ورشکستگی شرکت‌ها و ... (موضوع مواد 11 تا 14 آیین‌نامه) استوار گردد.
به‌طورکلی، سیاست‌های تدوین مدل برای رسیدن به هدفی که قبلاً تعیین گردیده به سیاستی منطقی، علمی، بی‌طرفانه و به دور از هرگونه اعمال سلیقه و بر مبنای مدل سیستماتیک (واقعیت‌گرا) تغییر یابد.
بسترهای عملیاتی راستی‌آزمایی، به‌ویژه برای موارد تأثیرگذار و حساس مانندتعهدات آتی شرکت‌های بیمه، خسارت‌های معوق، مطالبات حق‌بیمه، نقدینگی‌ها و ...، به‌درستی و به‌دقت طراحی و پیاده‌سازی گردند.
نظام تبادل اطلاعات بین شرکت‌های بیمه شامل بدهکاران حق بیمه، بدهکاران ریکاوری، ریسک‌های نامطلوب، متقلبین و متخلفین بیمه‌ای، مشمولان پولشویی و ... تحت عنوان "سامانه اعتبارسنجی مشتریان صنعت بیمه" بر پایه کد ملی اشخاص حقیقی و کد اقتصادی اشخاص حقوقی ایجاد و طراحی گردد.
مدل‌های اجرایی مدیریت ریسک در کلیه رشته‌های بیمه‌ای بر مبنای شاخص‌های کلی مذکور در آیین‌نامه شماره 81 شورای عالی بیمه با پایه اطلاعاتی "سامانه اعتبارسنجی مشتریان صنعت بیمه"، تحت عنوان "نظام جامع نرخ‌دهی (ریسک‌سنجی) الکترونیکی برای کلیه رشته‌های بیمه ای" ایجاد شود.
پس از شفاف‌سازی اطلاعات مالی و تبادل آن در سطح صنعت بیمه کشور و طراحی و پیاده‌سازی مستقل نظام جامع نرخ‌دهی (ریسک‌سنجی) هریک از شرکت‌های بیمه با درنظرگرفتن ظرفیت نگهداری مربوطه، به‌تدریج شورای عالی بیمه طی آیین‌نامه‌ای مستقل "امور طراحی و خلق محصولات جدید بیمه ای" را به هیأت مدیره شرکت‌های بیمه تفویض اختیار نماید.
امید است با نگاهی خردمندانه و با همکاری و تعامل کارشناسی بین مجموعه فعالان عرصه صنعت بیمه کشور، روز به روز شاهد شکوفایی و رشد این صنعت و افزایش ضریب نفوذ بیمه و ایفای نقش آن در توسعه اقتصادی کشور باشیم. یقیناً این مسیر افق‌های روشنی را فراروی دیدگان آحاد افراد جامعه و دوستداران این مرز و بوم قرار خواهد داد.
منابع فارسی :
آیین‌نامه شماره 69 مصوب شورای عالی بیمه
گزارش تحقیقی پژوهشکده بیمه (گروه پژوهشی مطالعات اقتصادی و مالی بیمه – تابستان 1395)
فرزین بیلندی، علی، مدل محاسباتی حد توانگری مالی مؤسسات بیمه در ایران از نظر حسابداری، تازه‌های جهان بیمه، شماره 162
منابع کمیته مطالعات، شورای فنی و مطالعات بیمه ایران
منابع انگلیسی :
A global frame work for insurer solvency assessment (j.A.A – A.A.I)
Solvency II – Life insurance (2016) institute and faculty of actuaries
Solvency II – general insurance (2016)institute and faculty of actuaries
Basel III Versus solvency II : An analysis of regulatory consistency
Under the new standards (2015) Daniela Lass and Carolina Siegel
تهیه و تدوین گزارش : شورای فنی و مطالعات بیمه ایران (کمیته مطالعات) – بهمن 1395

۹۶/۰۲/۱۲
۱۲:۲۰

«معمای زندانی» در صنعت بیمه

بازی «معمای زندانی» در نظریه بازی ها به خوبی نشان می دهد که صنعت بیمه کشور به ویژه در حوزه بیمه اجباری شخص ثالث از یک ناهماهنگی بزرگ با سایر بخش ها رنج می برد و هزینه این ناهماهنگی را نیز خسارت دیدگان و افراد کم ریسک پرداخت می کنند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا ، براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، در تصادفات تعطیلات نوروز سال جاری به طور میانگین در هر 71 دقیقه یک نفر جان خود را از دست داده است. این آمار در مقایسه با آمار سال گذشته البته بهبود یافته زیرا در نوروز 1395 در هر 60 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می داد.
این تلفات بالا، علاوه بر خسارت سنگین از نظر نیروی انسانی به خوبی حاکی از نوعی ناهماهنگی در بین دستگاه های مختلف مسئول در کاهش تلفات انسانی است.
براساس قانون بیمه شخص ثالث، شرکت های بیمه باید به ازای فوت هر نفر در ماه های عادی 210 میلیون تومان و در ماه های حرام 280 میلیون تومان دیه بپردازند. همچنین پرداخت خسارت افرادی که در تصادفات مصدوم می شوند نیز برعهده شرکت های بیمه است.
براساس بازی «معمای زندانی» در نظریه بازی ها، همکاری نکردن دو طرف باعث دور شدن از فضای بهینه می شود. براین اساس در صورتی که طرفین با یکدیگر همکاری کنند، می توانند به نقطه بهینه برسند اما به دلیل شرایطی که در بستر این بازی وجود دارد، امکان همکاری وجود ندارد.
این نظریه به خوبی نشان می دهد که صنعت بیمه کشور، پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت بهداشت و وزارت راه و شهرسازی و سایر نهادها و ارگان هایی که در این زمینه فعال هستند یا مسئولیت دارند تا چه اندازه می توانند با همکاری با یکدیگر از تعداد بالای تلفات انسانی تصادفات جاده ای بکاهند اما به دلیل برخی از شرایط و به ویژه تفکرات قالب سازمانی، این همکاری رخ نمی دهد.
در ابتدا باید توجه داشت که برای شکل گیری هر نوع همکاری در این زمینه، نیازمند یک متولی یا مسئول هستیم. مهدی سامری نائب رئیس هیات مدیره بیمه ملت در گفت و گو با ایبِنا با تایید این موضوع، پیشنهاد تشکیل کمیته ای ملی برای کاهش تصادفات جاده ای را داد.
به گفته وی، یکی از راهکارهای کاهش تلفات انسانی تصادفات جاده ای تعامل سازنده بین سندیکای بیمه گران (به نمایندگی از شرکت های بیمه)، بیمه مرکزی، وزارت راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و خودروسازان در قالب تشکیل «کمیته ملی کاهش سوانح و تصادفات جاده ای» است.
به نظر می رسد با توجه به دغدغه و تمرکز بیشتر شرکت های بیمه در زمینه کاهش تلفات نیروی انسانی، بهتر است که متولی چنین کمیته ای نیز صنعت بیمه کشور باشد. دلیل مهم این مسئولیت نیز آن است که این صنعت هزینه ناکارآمدی موجود را با پرداخت دیه افراد کشته شده پرداخت می کند.
این پیشنهاد نافی مسئولیت یا دغدغه کمتر سایر دستگاه ها و وزارتخانه ها نیست بلکه از آن جهت است که شرکت های بیمه به عنوان بنگاه های اقتصادی بدنبال سود و بهینه کردن هزینه های خود هستند در حالی که این موضوع در سایر بازیگران تا این اندازه جدی نیست؛ همچنین شرکت های بیمه دارای ساختار و تشکیلات بوده و تمرکز دارند.
شرکت های بیمه می توانند نقش مهمی در کاهش تصادفات جاده ای و ایمن سازی راه ها و خودروها داشته باشند اما این مهم در ابتدا نیازمند اتحاد و خرد جمعی در میان خود آنهاست؛ به طوری که شرکت های بیمه می توانند با هزینه ای به مراتب کمتر، عوامل خطرساز و حادثه خیز را در بیمه نامه ای که بیش از 40 درصد پرتفوی صنعت بیمه را شامل می شود و دارای ضریب خسارتی بیش از 100 درصد حق بیمه دریافتی آن است، شناسایی و برطرف کنند.
اصلاح رفتارعامل انسانی در جریان تصادفات جاده ای نیاز به فرهنگ سازی و برنامه ریزی بلندمدت دارد اما می توان برای افزایش ایمنی راه ها و خودروها و همچنین ارتقای سطح امدادرسانی موثر در سوانح جاده ای اقداماتی را با هزینه نه چندان بالا انجام داد.
شرکت های بیمه می توانند با خودروسازان سرمایه گذاری مشترک و البته سود آوری را برای افزایش ایمنی خودروهایی که از ایمنی پایین تری برخوردار هستند، انجام دهند. از سوی دیگر به عنوان نمونه ای از فرصت های پیش روی صنعت بیمه در امکان دخالت در کاهش خسارات پرداختی در سوانح جاده ای، می توان به طرح شناسایی 10 محور حادثه خیز در ایام نوروز سال گذشته در جاده های کشور اشاره کرد که سندیکای بیمه گران بعد از مشورت با کارشناسان وزارت راه به این نتیجه رسید که می توان با هزینه 200 میلیون تومانی برای هر محور، به طور محسوسی از تعداد و شدت تصادفات جاده ای در این نقاط حادثه خیز کاست.
همچنین نهادهای دیگر می توانند با همکاری با صنعت بیمه، بانک های اطلاعاتی خود را در اختیار صنعت بیمه قرار دهند. به عنوان نمونه نیروی انتظامی می تواند براساس قانون جدید بیمه شخص ثالث بانک های اطلاعاتی خود را در زمینه ثبت رفتار رانندگان با صنعت بیمه به اشتراک بگذارد.
در پایان باید توجه داشت که نیافتن نقطه بهینه همکاری بین صنعت بیمه و سایر نهادهای مسئول در زمینه کاهش تلفات سوانح جاده ای براساس بازی معمای زندانی نظریه بازی ها، باعث می شود تا افراد کم ریسک، بیش از ریسک خود هزینه برای بیمه پرداخت کنند و هزینه ریسک بالاتر برخی از افراد توسط افراد کم ریسک تر پرداخت شود. نتیجه این موضوع هم آن است که افراد کم ریسک و زیان دیده احساس نارضایتی دارند و این فرد پرریسک است که هزینه اقدامات خود را بر جامعه تحمیل کرده است.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
۹۶/۰۲/۱۲
۱۱:۲۴

«ملت بازار» روند معاملات هفتگی «وبملت» را بررسی می کند ؛ افزایش تقاضای خرید سهام بانک ملت در هفته نخست اردیبهشت ماه

سهام بانک ملت در اولین هفته اردیبهشت ماه با افزایش تقاضای خرید از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی مواجه شد و حجم و ارزش معاملات آن به 65.5 میلیون سهم و به ارزش 6.4 میلیارد تومان رسید.

به گزارش ملت بازار،«وبملت» در حالی معاملاتاولین هفته از اردیبهشت ماه را به پایان رساند که با رویدادهای قابل توجهی از جمله دیدار مدیرعامل بانک ملت با رییس و معاونان سازمان حج و زیارت وتاکید بر توسعه و تقویت همکاری های میان دو سازمان و افتتاح ساختمان جدید «بیمه ما»در رشت مواجه بود.بانک ملت در 4 روز معاملاتی منتهی به 6 ادیبهشت ماهبا احتساب تعطیلی روز سه شنبه با کاهش جزیی 0.8 درصدی قیمت سهام مواجه شد. به طوریکه قیمت هر سهم این بانک از 1021 ریال در روز شنبه 2 اردیبهشت ماه به 1012 ریال درپایان معاملات روز چهارشنبه 6 اردیبهشت ماه رسید.
حجم و ارزش معاملات سهام بانک ملت نیز دراولین هفته اردیبهشت ماه سال 96 به 65.5 میلیون سهم و به ارزش 6.4 میلیارد تومان رسید.
در این میان بیشترین حجم و ارزش معاملات4 روز کاری هفته گذشته به معاملات روزهای یکشنبه و چهارشنبه 3 و 6 اردیبهشت ماه بهمیزان 19.3 میلیون سهم به ارزش 1.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.
جزییات خریدو فروش سهام «وبملت»
بر اساس این گزارش، نگاهی به آمار خریدو فروش سهام بانک ملت طی 4 روز معاملاتی منتهی به 6 اردیبهشت ماه از سوی سهامدارانحقیقی و حقوقی نشان می دهد در برابر خرید 729 شخص حقیقی و 18 سهامدار حقوقی، 694 سهامدارحقیقی و 11 سهامدار حقوقی در نقش فروشنده ظاهر شده اند که نشان از جذاب بودن قیمت سهامو افزایش تقاضای سرمایه گذاران برای اختیار داشتن سهام این بانک دارد.
در پایان هفته منتهی به 6 اردیبهشت ماهسال 96 ارزش بازار بانک ملت که 500 میلیارد از سهام آن در بازار اول معاملات بورس دادوستدمی شود به 5.4 هزار میلیارد تومان رسید.
بانک ملت با P/Eحدود 8.26 مرتبه ای دومین بانک بزرگ بورس از لحاظ سرمایه اسمی محسوبمی شود. به طوری که «وبملت» با سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی سود هر سهم سال مالی96 را مبلغ 133 ریال به طور خالص پس از کسر مالیات اعلام کرده است. این در حالی استکه سود هر سهم این بانک در آخرین پیش بینی سال مالی 95 مبلغ 102 ریال تعیین شده است.
مهم ترین رویدادهای هفتگی بانک ملت
هادی اخلاقی فیض آثار مدیرعامل بانک ملت در نشست مشترک با رییس سازمانحج و زیارت، از سازمان حج و زیارت به عنوان شریک استراتژیک بانک ملت نام برد و گفت:این بانک آمادگی کامل دارد تا در جهت کمک به سازمان حج و زیارت و حمایت از زائران،زیرساخت های لازم را برای استفاده کامل از ظرفیت های کشور فراهم کند.
مدیرعامل بانک ملت با حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیهدر امور حج و زیارت دیدار و گفت و گو کرد.
ساختمان جدید «بیمه ما» در رشت با حضور مدیر عامل این مجموعه و عضو هیاتمدیره افتتاح شد.
شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت به دنبال تغییرات جدید در ساختار سازمانی،معاونت عملیات کل و ایجاد مدیریت جدید مطالبات شعب ممتاز را در این معاونت معرفی کرد.
مدیرعامل شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت مدیر جدید دفتر نمایندگی بهسازملت در استان زنجان را منصوب کرد.
در نخستین جلسه هم اندیشی مدیر امور شعب بانک ملت استان خراسان شمالیبا مدیر دفتر نمایندگی طرح واندیشه در سال 96 بر تعامل بیشتر میان شرکت و بانک ملتتاکید شد.
مدیرعامل شرکت طرح واندیشه بهساز ملت، مدیر جدید دفتر نمایندگی استانمرکزی را منصوب کرد.
انتهایمطلب
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۴۰

اطلاعيه شركت سهامي بيمه ايران , واريز بازخريد بيمه نامه هاي عمر و پس انداز صادره شركت بيمه توسعه

خبرهای بانکی ـ اطلاعيه شركت سهامي بيمه ايران درخصوص واريز بازخريد بيمه نامه هاي عمر و پس انداز صادره شركت بيمه توسعه به شماره شباي بانك زيانديدگان

یه گزارش خبرهای بانکی ,  پيرو اطلاعيه هاي قبلي درراستاي تسريع در پرداخت و كسب حداكثر رضايت بيمه گزاران محترم  بيمه نامه هاي عمر و پس اندار شركت بيمه توسعه، نسبت به واريز مبلغ بازخريد بيمه نامه هاي عمر و پس انداز 201 نفر از بيمه گذاران مذكور به شماره شباي بانك نامبردگان به شرح فايل پيوست اقدام لازم صورت گرفته است.
تاریخ خبر: ۱٣۹٦/٠۲/۱۱ ۱٤:٣۱:٤٣

منابع دیگر:
 • بانک و رسانه
۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۳۸

بیمه ملت بیمه مستمری زنان خانه دار را طراحی کرد

خبرهای بانکی ـ یکی از محصولات متمایز بیمه ملت بیمه مستمری زنان خانه دار می باشد. این بیمه نامه که با توجه به نقش استراتژیک زنان در خانواده و به منظور رفع نگرانی آن ها از تأمین نیازهای مادی خود در آینده طراحی و تعریف شده است پاسخی است به نیاز واقعی زنان برای برخورداری از تامین مالی و دریافت مستمری در دوران بازنشستگی.

به گزارش خبرهای بانکی , در میان انواع مختلف حساب ها و پس اندازها، بیمه مستمری زنان خانه دار دارای قابلیت ویژه و منحصر به فردی می باشد، که به نظر می رسد لازم است هر یک از بانوان ایرانی این بیمه نامه را داشته باشند.
لذا به منظور معرفی بیشتر و بهتر این بیمه نامه و بیان مزیت های آن مصاحبه ای با آقای امانی معاون فنی بیمه های زندگی بیمه ملت ترتیب داده ایم که در ادامه قابل ملاحظه است:
1-لطفا ویژگی های بیمه نامه مستمری زنان خانه دار را تشریح کنید.
این بیمه نامه ضمن اینکه تخصـصی ترین بیمـه مسـتمری بانوان در ایران می باشد، امکان پرداخت مستمری مادام العمر به بانوان را فراهم می کند. میزان افزایش ســالیانه نـرخ مســتمری 8 درصـد می باشد و امکاناتی نظیر: پرداخت اندوخته ایجاد شده به ذینفع یا ذینفعان درصورت فوت بیمه شـده در دوران پرداخت حق بیمه، پرداخت 10سـال مسـتمری به ذینفع یا ذینفعان در صورت فوت بیمه شـده در طـول 10سـال اول دریافت مسـتمری و پرداخـت سـه برابر آخرین مســتمری مـاهـانه به ذیـنفع یا ذیـنفعان در صـورت فوت بیمه شده برای هزینه های ضـروری فوت را دارد.
2-شرایط بهره مندی از مزایای این بیمه نامه چیست؟
بانوان ایرانی با بیمه شدن در این طرح همانند تمـامی مشـاغل، تحت پوشش بیمه مستمری قـرارگرفته و با پرداخت 13 تا 30 سـال حـق بیمه (با توجه به سن خود)، تا پایان  عمر از حقوق مسـتمری بهـره مند می گردند.
3-آیا برای خرید این بیمه نامه شرایط سنی خاصی در نظر گرفته شده است؟
بله، حداقل سن برای خرید این بیمه نامه 18 سال و حداکثر آن 60 سال می باشد.
4-حداقل و حداکثر حق بیمه ماهانه در شروع قرارداد به چه میزان است؟
حداقل حق بیمـه ماهانه در شـروع قرارداد، یکصـد هزارريال و حداکثر آن چـهار میلیون ريـال می باشد.
5-لطفا مهمترین مزیت های بیمه نامه مستمری زنان خانه دار را تشریح کنید.
از مهمترین مزیت های بیمه زنان خانه دار می توان به پرداخت مستمری مادام العمر به بانوان، افزایش سالیانه مستمری جهت پوشش تورم، بازه سنی گسترده جهت خرید بیمه نامه (از 18 تا 60 سالگی)، امکان پرداخت حق بیمه با هر وضعیت مالی (حداقل 100.000 ریال در ماه) و پرداخت 10 سال مستمری به ذینفعان در صورت فوت بیمه شده در طول 10 سال اول دریافت مستمری اشاره کرد.
6-لطفا در پایان اگر نکته ای به نظرتان می رسد بیان کنید.
به نظر من زنان خانه دار می توانند از مبالغی که معمولا برای آن برنامه ریزی ندارید یا صرف هزینه های غیر ضروری می کنند را به این بیمه نامه اختصاص دهند و اطمینان داشته باشند که این پس انداز به طور منظم و سیستماتیک برای آنها سرمایه گذاری خواهد شد.
تاریخ خبر: ۱٣۹٦/٠۲/۱۱ ۱٤:۲٤:٣۵

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • ایران اکونومیست
 • تجارت آنلاین
 • بانکداری ایرانی
۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۳۸

معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت بیمه دانا، تنوع سازی و خرده فروشی بیمه نامه، از برنامه ها این معاونت در سال جاری اعلام کرد

خبرهای بانکی ـ معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت بیمه دانا، تنوع سازی و خرده فروشی بیمه نامه، نقدینگی و سرمایه گذاری و تقویت بیمه های انرژی را از برنامه ها و سیاست های این معاونت در سال جاری اعلام کرد.

به گزارش خبرهای بانکی ، سیاوش سعیدیان راد در جمع مدیران ستادی و اجرایی این شرکت در تبریز، ضمن بررسی عملکرد بیمه دانا در سال گذشته، مهمترین برنامه های این معاونت برای تقویت بیمه های اموال و مسئولیت را تشریح کرد.
وی، اصلاح و توازن ترکیب پرتفوی، افزایش سرمایه برای بالا بردن ظرفیت نگهداری ریسک و اخذ مجوز قبولی اتکایی، توسعه بیمه های برون مرزی، استمرار مذاکرات با شرکت های اتکایی، ایجاد نمایندگی در خارج از کشور و انسجام درون سازمانی واحدهای ستادی و اجرایی به ویژه در زمینه اعلام نرخ و شرایط را از مهم ترین برنامه های شرکت برای تقویت بیمه های اموال و مسئولیت ذکر کرد.
سعیدیان راد با اشاره به اینکه نقشه راه و برنامه راهبردی بیمه دانا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری تدوین شده، افزود: بودجه ریزی سال جاری با برنامه ریزی افزایش پرتفوی بیمه نامه های اموال همراه است. بدون شک خدمات خوب، سریع و با کیفیت همکاران در این شرکت، شرایط را طوری فراهم کرده که بتوانیم در سال جاری، فروش بیمه نامه ها را با تغییر در شرایط و تعهدات با نرخ فنی و ارائه خدمات با کیفیت در برنامه ریزی خود قرار دهیم.
معاون فنی بیمه های اموال و مسئولیت، توجه شرکت به طرح انتقاد پذیری، طرح مشکلات و ارائه نظرات واحدهای اجرایی و ستادی را از نقاط قوت این همایش عنوان کرد و رشد 50 درصدی شرکت را نیز حاصل زحمات و تلاش های مدیران ارشد و همراهی همکاران ساعی و دلسوز واحدهای اجرایی و ستادی دانست.
تاریخ خبر: ۱٣۹٦/٠۲/۱۱ ۱٤:۱٨:۱٦

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۳۸

اعلام ثبت نام آزمون ارتقای سطح آمادگی متقاضیان اخذ پروانه نمایندگی

خبرهای بانکی ـ پژوهشکده بیمه ثبت نام از داوطلبان کلاس های آمادگی آزمون را به منظور ارتقای سطح آمادگی متقاضیان اخذ پروانه نمایندگی و کارگزاری بیمه اعلام کرد.

به گزارش خبرهای بانکی : این پژوهشکده در راستای اجرای مصوبه شماره 39ه95 مورخ 10؍11؍1395 هیات عامل بیمه مرکزی جهموری اسلامی ایران مبنی بر اجرای آزمونهای مصوب شورای عالی بیمه و با هدف افزایش سطح آشنایی و آمادگی متقاضیان آزمون های یادشده، اقدام به برگزاری کلاس های آمادگی آزمون نموده است .
بر پایه این گزارش، برای هر آزمون دو نوبت کلاس آمادگی پیش بینی شده است که زمان برگزاری این کلاس ها هفته منتهی به هر آزمون خواهد بود . همچنین منبع این آزمون ها کتاب جامع آموزش بیمه است که ویرایش جدید آن با عنوان "اصول، مقررات و رشته های بیمه" در دست انتشار می باشد.
بدینوسیله از کلیه متقاضیان و داوطلبین آزمون ها دعوت می شود جهت ثبت نام در کلاس های آمادگی آزمون ها به پرتال آموزش پژوهشکده بیمه به آدرس http://amoozesh.irc.ac.ir/IdeaPortal/Home مراجعه نمایند.
تاریخ خبر: ۱٣۹٦/٠۲/۱۱ ۱٤:٤٣:۲٠

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
 • بانک و صنعت
۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۳۹

رئیس ستاد انتخابات شهرستان شاهرود: مانور آزمایشی انتخابات تمام مکانیزه در شهر شاهرود در حال انجام است

خرم گفت: با توجه به اینکه برای نخستین بار انتخابات در شهر شاهرود تمام مکانیزه برگزار می شود برای تسریع و تسهیل در این مهم به صورت نمادین در محل های از پیش تعیین شده مانور آزمایشی انتخابات در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاریبسیج از شاهرود، احمد خرم رئیس ستاد انتخابات شهرستان شاهرود افزود: با توجه بهاینکه برای نخستین بار انتخابات در شهر شاهرود تمام مکانیزه برگزار می شود برایتسریع و تسهیل در این مهم به صورت نمادین در محل های از پیش تعیین شده مانورآزمایشی انتخابات در حال انجام است.
معاون سیاسی واجتماعی فرماندار شاهرود تصریح کرد: در پنج نقطه شهر شاهرود با برپایی چادرهاییکاربران و صندوق های آزمایشی اخذ رای مستقر و آموزش های لازم به واجدین شرایط اخذرای ارائه می شود.
وی با بیان اینکهدر میدان امام خمینی (ره)روبروی بیمه ایران ،میدان جمهوری اسلامی در ابتدای خیابانشهدا بانک ملی مرکزی،چهار راه معلم ،مدرسه و حسنیه اعظم قلعه و میدان آزادی چادرهایاین مانور آزمایشی برپا است،تاکید کرد: مردم برای آشنایی بیشتر با فرآیند تمامالکترونیکی اخذ رای در این مکانها آموزش های لازم را فرا می گیرند.
رئیس ستاد انتخاباتشهرستان شاهرود افزود: ازروز 9 تا 26اردیبهشت ماه جاری این مانور آزمایشی در دو نوبت صبح و عصرانجام می شود.
خرم تاکید کرد: در نوبت صبح از ساعت 10 تا 13 و عصرها از ساعت 17 تا 21 در محلهای تعیین شده برپا شده به عنوان شعبه هایاخذ رای نمادین و آموزشی کاربران حاضر هستند تا با نکات لازم مردم را در این راستاراهنمایی کنند.

منابع دیگر:
 • ایرنا
 • جماران
۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۲۹

چند خبر از جهان کشتی

مرحله پایانی اردوی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران روزهای 13 تا 22 اردیبهشت در محل خانه کشتی برگزار می شود.

به گزارش روز دوشنبه فدراسیون کشتی، رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا روزهای 23 و 24 اردیبهشت در شهر دهلی نو و مسابقات کشتی آزاد همبستگی کشورهای اسلامی روزهای 29 و 30 اردیبهشت در شهر باکو آذربایجان برگزار می شود.
حسن رحیمی (تهران)، یونس سرمستی (آذربایجان شرقی)، رضا اطری (مازندران)، مسعود اسماعیل پور، بهنام احسان پور (مازندران)، میثم نصیری (زنجان)، مهدی یگانه جعفری (مازندران)، مصطفی حسین خانی (تهران)، حامد رشیدی (کرمانشاه)، جمال عبادی (خوزستان)، پیمان یاراحمدی (لرستان)، بهمن تیموری (کرمانشاه)، حسن یزدانی (مازندران)، علیرضا کریمی (البرز)، امیر محمدی (خراسان شمالی)، حسین شهبازی (تهران)، مجتبی گلیج (مازندران)، حسین رمضانیان (مازندران)، کمیل قاسمی (مازندران)، یدالله محبی (کرمانشاه)، جابر صادق زاده (مازندران) و امیررضا امیری (لرستان) نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی هستند.
**
هفته نخست لیگ کشتی باشگاه های کشور فردا - سه شنبه - با برگزاری دو دیدار در شهرهای تهران و ساری آغاز می شود.
دیدار تیم های کشتی فرنگی، بیمه رازی تهران و مرحوم حسین خواجه وندی نوشهر 12 اردیبهشت ساعت 18 در سالن ورزشی شهدای هفتم تیر تهران برگزار می شود که به بیمه رازی با ترکیب شیرزاد بهشتی طلا، امین سوری، امیر عالی محمودی، محمد رستمی، کیوان رضایی، مجتبی کریم فر، امیرحسین حسینی و امیر قاسمی منجزی و با سرمربیگری حسن رنگرز در این دیدار حضور خواهد یافت.
تیم کشتی فرنگی مرحوم خواجه وندی نوشهر نیز با ترکیب کیانوش غضنفریان، پوریا سلیمی، افشین اسلامی، جمال اسلامی، مهدی محمدزاده، مهدی بالی، امیرحسین میری، امیرمحمد حاجی پور با سرمربیگری مجید رمضانی برابر بیمه رازی صف آرایی خواهد کرد.
همچنین دیدار تیم های کشتی آزاد ستارگان ساری و پاس رستم کلا نیز در شهر ساری و سالن ورزشی سید رسول حسینی برگزار خواهد شد.
تیم کشتی آزد ستارگان ساری با ترکیب مصطفی دامادی، ابوالفضل حاجی پور، علی اصغر جبلی، ایمان رحمانی زاده، امید حسن تبار، محمد علی تبار، اسماعیل نجاتیان، جعفر شمس ناتری مقابل پاس رستم کلا با ترکیب حمید خلیلی، دانیال حجتی، مهران شیخی، مهرشاد اکبری، حسین الیاسی، محمد قلی پور، مصطفی صادق زاده و محسن سیر روبرو خواهد شد.
**
رقابت های کشتی آزاد قهرمانی قاره آفریقا، روزهای 9 و 10 اردبهشت ماه در کشور مراکش برگزار شد و تیم مصر با 3 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز و 61 امتیاز قهرمان شد.
تونس با 4 مدال نقره، یک برنز و 50 امتیاز نایب قهرمان و نیجریه نیز با کسب 2 مدال طلا و 45 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد.
نمایندگان کشورهای سنگال، الجزایر و مراکش نیز 3 مدال طلای دیگر این رقابت ها را از آن خود کردند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**
تنظیم: رضا رمضانی انتشاردهنده:علی خورسندی
منبع: ایرنا

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۵۴

سرمايه بانک آينده، به سي هزار ميليارد ريال افزايش مي‌يابد

خبرگزاري آريا- بانک آينده، مصمم است با اين افزايش سرمايه، به استانداردهاي لازم براي گسترش و تعميق روابط بانکي در سطح جهاني، دست يافته و هم‌چنين در جهت تقويت استحکام مالي و ارتقاي توانايي بانک در تجهيز و تخصيص بيشتر منابع عمل نموده و ترکيب مناسبي از درآمدها و بازدهي مطلوب و مورد انتظارِ سپرده‌گذاران و سهامداران را ايجاد نمايد.
به گزارش خبرگزاري آريا، بانک آينده با توجه به موافقت اصولي بانک مرکزي ج.ا.ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار و تصويب افزايش سرمايه از مبلغ 8,000 (هشت هزار) ميليارد ريال به مبلغ 30,000 (سي هزار) ميليارد ريال طي دو مرحله در مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام مورخ 07/11/1394 از محل آورده نقدي و مطالبات حال شده سهامداران و براساس گزارش توجيهي هيأت مديره و تأييد حسابرس مستقل و بازرس قانوني، اکنون پس از ثبت مرحله اول افزايش سرمايه 100 درصدي از مبلغ 8,000 (هشت هزار) ميليارد ريال به مبلغ 16,000 (شانزده هزار) ميليارد ريال نزد اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غيرتجاري تهران در پايان سال 1395، در نظر دارد؛ درراستاي تحقق مأموريت اصلي خود مبني بر ايفاي نقش بيشتر در ايجاد پايداري در توسعه اقتصادي کشور و به ويژه مشارکت هرچه مؤثرتر در افزايش اشتغال و توليد، سرمايه خود را از محل آورده نقدي و مطالبات حال شده سهامداران از مبلغ 16,000 (شانزده هزار) ميليارد ريال به مبلغ 30,000 (سي هزار) ميليارد ريال (87.5 درصد) در شش ماهه اول سال 1396 افزايش دهد. با توجه به تفويض اختيار اين مرحله از افزايش سرمايه توسط سهامداران به هيأت مديره بانک، مراحل اخذ مجوز نهايي از بانک مرکزي ج.ا.ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار در جريان انجام است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۲

اقدام و عمل/ در گفت وگو با ایرنا؛ دبیر کانون بانک های خصوصی: آگاهی برخی نامزدها از نظام بانکی اندک است/ تاخیربازگشت 15درصد تسهیلات ...

تهران - ایرنا - دبیر کل کانون بانک های خصوصی و موسسه های اعتباری با بیان اینکه برخی نامزدهای ریاست جمهوری آگاهی کافی نسبت به نظام بانکی ندارند، گفت: تنها 15 درصد از تسهیلات جاری بانک ها با تاخیر بازمی گردد.

«محمدرضا جمشیدی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: برخی نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری مطالبی درباره نظام بانکی می گویند که خطا دارد.
وی افزود: برای نمونه یکی از نامزدها تسهیلات اعطایی به بخش های اقتصادی را با وام های قرض الحسنه و سهم اندک آن مقایسه کرده در حالی که منابع این دو طبق قانون از یکدیگر جداست.
این فعال بانکی گفت: براساس قانون، تسهیلات قرض الحسنه تنها باید از منابع قرض الحسنه بانک ها پرداخت شود و بانک اجازه ندارد از محل سپرده های دیگری که بابت آنها سود به مشتریان پرداخت می کند، تسهیلات قرض الحسنه ای بپردازد که سودی عاید بانک نمی کند.
جمشیدی یادآور شد: البته منابع قرض الحسنه بانک ها منحصر به وام ازدواج نیست و بانک ها تکالیف قانونی دیگری نیز برای آن دارند که می توان به وام خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کمک هزینه درمان، ودیعه مسکن اقشار کم درآمد و ایثارگران و حمایت از مشاغل خانگی اشاره کرد.
دبیر کل کانون بانک های خصوصی و موسسه های اعتباری گفت: الزام قانون بودجه پارسال در افزایش وام ازدواج جوانان به 100 میلیون ریال به هر یک از زوجین سبب شده تا با توجه به کاهش منابع قرض الحسنه بانک ها، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سمت وام ازدواج هدایت شود و در دیگر بخش ها به حداقل برسد.
وی یادآور شد: مصوبه مجلس برای اعطای تسهیلات ازدواج از محل سپرده های قرض الحسنه جاری مشتریان بر تنگنای بانک ها افزوده است زیرا هر لحظه ممکن است مشتری بخواهد از حساب خود برداشت کند در حالی که بانک ملزم شده از محل منابع آن وام قرض الحسنه با دوره بازپرداخت سه ساله پرداخت کند.
** تخلفات بانکی زیر یک درصد است
دبیر کل کانون بانک های خصوصی و موسسه های اعتباری گفت: بانک ها به دلیل آنکه مجبورند به سپرده های مردم سود بپردازند، باید منابع خود را به شکلی هزینه کنند که عایدی داشته باشد و به همین دلیل اعتبارسنجی مشتریان با دقت انجام می شود.
جمشیدی با نقد نامزدهایی که به شکلی سخن می گویند که گویا کل نظام بانکی فاسد است، گفت: خطاهای موردی اشخاص زیر یک درصد از کل عملیات بانکی است هرچند که ممکن است از نظر رقم آن قابل توجه باشد.
به گفته این فعال نظام بانکی، حدود 15 درصد از تسهیلات جاری پرداختی بانک ها به موقع وصول نمی شود و البته بانک ها می توانند از طریق وثایقی که در اختیار دارند، منابع خود را وصول کنند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**1561**خبرنگار: لیلا جودی*انتشار:مژگان توانا

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۴

ریس اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریای آلمان: بانک خاورمیانه تابستان امسال مجوز تاسیس شعبه درآلمان دریافت می کند

تهران - ایرنا - رییس اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریای آلمان با بیان اینکه بانک خاورمیانه و بانک سینا شرایط لازم برای ایجاد شعبه در باواریا را دارند، افزود: بانک خاورمیانه تابستان امسال مجوز تاسیس شعبه را دریافت می کند.

به گزارش ایرنا، «برترام بروسات» امروز (دوشنبه) در نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با هیات تجاری ایالت باواریای المان در تهران افزود: ما مبلغان اقتصاد ایران در آلمان هستیم و نگاهمان به بلندمدت است.
وی افزود:ما در باواریا طیف گسترده ای از شرکت های کوچک و متوسط را داریم که می توانند روابط تجاری با شرکت های ایرانی را در سطح بالایی برقرار کنند.
اتاق بازرگانی ایالت باواریای آلمان، امروز (دوشنبه) در محل اتاق بازرگانی تهران آغاز به کار کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 1063** 1070*1579*خبرنگار: رفعت کرمی مهر**انتشار : مرضیه فاتحی

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۳۲

مدیرعامل بانک توسعه تعاون: دولت یازدهم موفق به جبران تاریخی کاهش ارزش پول در سطح دستمزدها شد

شهرکرد- ایرنا- مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: دولت یازدهم در سال گذشته موفق به جبران تاریخی کاهش ارزش پول در سطح دستمزدها شد.

به گزارش ایرنا، حجت الله مهدیان روز دوشنبه در همایش گرامیداشت روز جهانی کارگر در شهرکرد افزود: اهتمام در رفع مطالبات کارگران از طریق تامین حقوق و دستمزد، ارتقای سطح بهداشت و سلامت، تامین زیرساخت های لازم تهیه مسکن کارگری، ارتقای سطح ایمنی و ارتقای مهارتهای فنی و تخصصی و حل مشکلات مالی بنگاه های اقتصادی از دیگر اقدامات دولت یازدهم در حوزه کارگری بوده است.
وی با اشاره به نقش مهم کارگران در رونق اقتصادی کشور تصریح کرد: کارگران منبع غنی سرمایه انسانی به شمار می روند و هم اکنون این قشر بعنوان سرمایه انسانی دیده می شود.
مهدیان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و نگرش معظم له در خصوص جایگاه کارگر افزود: رهبری، کار و کارگر را به مثابه عبادت تعریف کرده اند که ضروری است از این بیانات بخوبی استفاده کرد.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به نقش این بانک در فراهم سازی فرصت های شغلی کشور اظهار کرد: این بانک با 500 واحد بانکی فعال در سطح کشور در راستای توانمندسازی تعاونی ها گام برمی دارد.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل بانک توسعه تعاون کشور به نمایندگی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این برنامه حضور یافت.
در این همایش که با عنوان 'تبیین نقش کارگران در تحقق اقتصاد مقاومتی' نامگذاری شده بود، از هشت برگزیده مسابقات قرآنی کارگری و تعدادی از کارگران نمونه استان تجلیل شد.
11 اردیبهشت با عنوان روز جهانی کارگر نامگذاری شده است.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار: جهانبخش صفری
7363/6021

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۳۲

پاسخ صندوق ذخیره فرهنگیان به مدیرعامل سابق بانک سرمایه

تهران - ایرنا - موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در نامه ای به آنچه که ادعاهای کذب محمدرضا خانی مدیر‌عامل سابق بانک سرمایه در خصوص برکناری خود عنوان کرده، پاسخ گفت.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا از روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان، در این نامه آمده است: اگرچه محمدرضا خانی مدیرعامل سابق بانک سرمایه پس از ماه ها تعلل بالاخره در آخرین روزهای سال 1395 استعفای خود را به هیات مدیره بانک ارایه کرد اما پس از آن نیز از کنار رفتن از سمت مدیرعاملی بانک امتناع می کرد.
نامه افزوده است: این در حالی است که اصرار وزیر آموزش و پرورش بر تغییر محمد رضا خانی به دلیل انجام تخلفات وی در بانک سرمایه بود چرا که به استناد بیانات سخنگوی قوه قضاییه در یکصدودهمین نشست خبری، در دوره مدیریت محمدرضا خانی تخلفات گسترده در این بانک رخ داد.
نامه ادامه داد: در حالی این تخلفات را به دوره وزارت وزیر فعلی آموزش و پرورش و مدیریت مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان ربط می دهند که خانی فرد مورد نظر آنها برای مدیرعاملی بانک سرمایه نبود و تلاش برای برکناری وی تا ماه ها بی نتیجه مانده بود.
نامه یادآور شده است: سخنگوی قوه قضاییه درباره یکی از تخلفات صورت گرفته در دوره مدیرعاملی خانی می گوید که «فقط در یک فقره به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک سرمایه به‌ مدیریت «م.ع.» که سهام صد درصدی آن متعلق به خود بانک است، چهار هزار و 210 میلیارد ریال تسهیلات غیرقانونی و در قالب عقد مشارکت مدنی پرداخت شده و این شرکت نیز با سود غیرمتعارف به پنج شرکت دیگر این تسهیلات را داده است.
نامه ادامه داده است: به‌عبارت دیگر، بانک سرمایه بر ‌خلاف سیاست‌های شورای پول و اعتبار و در راستای دریافت سود بیشتر، اقدام به تصویب و اعطای چهار هزار و 210 میلیارد ریال به شرکت زیرمجموعه خود کرده است؛ شرکتی که به‌منظور سرمایه‌گذاری درخواست دریافت تسهیلات داشته و بلافاصله پس از دریافت تسهیلات یادشده با سود 18 درصد، آن را با سود 27 درصد به پنج شرکت دیگر داده است. یعنی 9 درصد سود اضافه، به این معنا که تسهیلاتی که باید وارد چرخه تولید می‌شد تا چرخ کارخانه‌ها بگردد و کارگران ایرانی بیکار نشوند، با 9 درصد سود غیرمتعارف به پنج شرکت دیگر داده شده است.
نامه افزوده است: بر اساس این گزارش، شرکت مذکور از چهار هزار و 210 میلیارد ریال تسهیلات دریافتی دوهزار میلیارد ریال معادل 200 میلیارد تومان را به شرکت «الف.ت.ه.»، هزار و یکصد میلیارد ریال به تولیدی «الف.د.»، 800 میلیارد ریال به «پ.ت.س.»، 300 میلیارد ریال به «ب.پ.الف.» و هزار میلیارد ریال نیز به شرکت «ع.پ.الف.ک.کیش» اعطا شده است.
در ادامه متن آمده است: جالب‌تر اینکه قرار بوده یک درصد تسهیلات یعنی 42.1 میلیارد تومان تحت پوشش کارمزد به «الف.م.» رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه تجارت پایدار قشم پرداخت شود که از این مبلغ، 270میلیون تومان به حساب وی در بانک‌های مختلف کارسازی شده که از مصادیق ارتشا و تحصیل مال نامشروع محسوب می‌شود.
در نامه عنوان شده است: بنابراین با وجود چنین سوء مدیریت هایی، وزیر آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان از همان روز های اول به دنبال این بودند که هیات مدیره بانک را تغییر بدهند اما این موضوع به دلیل پروسه های بانک مرکزی خیلی طولانی شد وزیر اوایل دی ماه 1395 به این نتیجه رسیده بود که بانک کارآمدی لازم را ندارد و مدیر عامل وقت نیز روند اشتباه قبلی را ادامه می دهد.
نامه صندوق ذخیره فرهنگیان حاوی این مطلب است: به گفته وزیر آموزش و پرورش، در همین حال وی تحت فشار زیادی بود که مدیرعامل بانک تغییر نکند و این فشارها از سوی برخی نماینده های مجلس وارد می شد. اما او معتقد بود که اگر مسئولیت بانک سرمایه با اوست بنابراین باید فردی به عنوان مدیرعامل بانک فعالیت کند که مورد وثوق وی باشد.
نامه ادامه داده است: دانش آشتیانی همچنین به نامه جبار کوچکی نژاد رییس هیات تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرده و می گوید: آنها به ما و بانک مرکزی نامه نوشتند و استدلال ایشان بر این بود که تا زمانی که تحقیق و تفحص به پایان نرسد باید مدیر عامل بانک سرمایه عوض نشود. این در حالی بود که به استناد سخنان سخنگوی قوه قضاییه در طول همین مدت نیز شاهد تخلفاتی در بانک بودیم و ما به دلیل روال قانونی نمی توانستیم آن تخلفات را پیگیری کنیم.
نامه افزوده است: وزیر آموزش و پرورش با تصریح اینکه باید هیات مدیره بانک سرمایه و بانک مرکزی موضوع نظارت بر مدیرعامل بانک را جدی تر انجام می دادند، افزود: آنها آنطور که باید و شاید مثل ما نسبت به این مساله حساسیت نداشتند و هر روزی که می گذشت ما شاهد این بودیم که اقدام خلافی دربانک روی می دهد. اگرچه عدد و رقم مثل اعداد و رقم های قبلی نبود اما باز به یک شرکت زیرمجموعه بانک وام دادند که قانونی نبود.
در نامه آمده است: وی همچنین در خصوص مقابله با تخلفات این بانک در دوره مدیریت خانی گفته بود: بعضا اطلاعاتی از داخل بانک به ما می رسید اما روز بعد از آن می دیدیم که فردی که به ما اطلاعات داده را اخراج می کردند. حتی کار به جایی رسید که بحث استیضاح وزیر آموزش و پروش به میان آمد و یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون مربوطه اظهار کرد که در زمان وزارت خود شما در بانک سرمایه تخلف صورت می گیرد.
صندوق ذخیره فرهنگیان در این نامه آورده است: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فشارهای مختلف تصریح کرده بود: در حالی برخی از نمایندگان بر ادامه فعالیت مدیرعامل قبلی اصرار داشتند که برخی دیگر از آنها می گفتند که مدیرعامل بانک در دوره خود شما تخلف می کند و باید عوض شود.
از سوی دیگر و به رغم اینکه دادستان تهران بارها و بارها اشاره کرده که آنچه تحت عنوان اختلاس و فساد هشت هزار میلیاردی مطرح است مربوط به مطالبات بانک سرمایه از بدهکاران کلان این بانک است اما در نهایت افرادی با رویکرد های سیاسی این موضوع را به صندوق ذخیره فرهنگیان و در نهایت وزارت آموزش و پرورش و دولت مرتبط می دانند. بنابراین برای جلوگیری از ادامه روند کنونی بانک سرمایه و بازگرداندن آرامش به بانک و بازگرداندن اعتماد فرهنگیان و مشتریان بانک لازم بود که تغییرات مدیریتی مذکور اتفاق بیافتد.
نامه ادامه داده است: بنابراین طرح اتهام رویکرد جانبدارانه وزیر آموزش و پرورش نسبت به مدیرعامل بانک سرمایه مبنی بر اصولگرا بودن محمدرضا خانی نیز کاملا بی مورد است و تغییر مدیرعامل بانک سرمایه از سوی سهامداران عمده صرفا یک تصمیم مدیریتی، فنی و تخصصی است و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد هر چند که افراد زیادی از موضوع تسهیلات و مطالبات بانک سرمایه در طول یکسال اخیر بارها در راستای مقاصد سیاسی خود بهره بردند.
در نامه اشاره شده است: از این رو ادعاهای خانی از قبیل «تاثیر وزیر آموزش و پرورش بر هادی عضو هیات مدیره بانک سرمایه به منظور برکناری مدیرعامل»، «تاثیر بدهکاران بانک سرمایه بر وزیر آموزش و پرورش برای تغییر مدیرعامل» و در نهایت طرح این ادعا که «برکناری وی به دلیل این بوده که وزیر آموزش و پرورش او را اصولگرا دانسته» کاملا واهی است.
نامه صندوق ذخیره فرهنگیان یادآور شده است: به نظر می رسد خانی تحت تاثیر جریان های خاص اقدام به طرح اظهارات و ادعاهای ضد و نقیض کرده و در نهایت اتهاماتی علیه برخی افراد از جمله وزیر آموزش و پرورش عنوان کرده است. از این رو لازم است ایشان و سایر افراد مرتبط با وی، منافع فرهنگیان را وجه المصاحه اغراض کوتاه مدت سیاسی خود قرار ندهند.
بر اساس این گزارش، محمدرضا خانی مدیرعامل سابق بانک سرمایه در دوم اردیبهشت ۱۳۹۶ در مصاحبه با یکی از رسانه ها با اظهارات ضد و نقیض علیه وزیر آموزش و پرورش، دلیل برکناری خود را فشار بدهکاران این بانک بر شخص وزیر و همچنین دلایل سیاسی عنوان کرده بود که یک روز پس از آن در سوم اردیبهشت 1396 در یک متن کوتاه در یکی از پایگاه های اطلاع رسانی سخنان خود در مصاحبه با آن رسانه علیه وزیر را به شکل زیر تکذیب کرده و گفته است: باستحضار می رساند اینجانب محمدرضا خانی مدیر عامل سابق بانک سرمایه در تاریخ 28 اسفند سال 1395 استعفا داده و بنابر اصرار اینجانب هیات مدیره بانک قبول نمودند، و مطالب اخیر برخی از سایت‌ها مبنی بر نقش وزیر آموزش و پرورش و یا تاثیر بدهکاران بر ایشان، در برکناری اینجانب تکذیب می شود همچنین امیر حسنخانی شخصا بدهکار بانک نیست و نقش وی در انتصاب مدیر عامل جدید تکذیب می شود.
فراهنگ **1883**1823 دریافت کننده: مریم جلوداران** انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۶/۰۲/۱۱
۱۸:۳۵

رونمایی از محصولات بیمه‌ای سوپرمارکت مالی بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران همزمان با اعیاد خجسته شعبانیه به منظور افزایش رضایت‌مندی و دسترسی بیشتر هموطنان به خدمات بانکی و بیمه‌ای از دو طرح بیمه‌ای رونمایی کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات ایران، در مراسمی با حضور جمشید جام‌خانه مشاور اجرایی مدیرعامل و معاون شعب و بازاریابی و جمعی از مدیران این بانک و بیمه سرمد برگزار شد، از آغاز به کار جشنواره‌های بیمه‌ای "طرح نسیم" و "بیمه عمر مانده بدهکار" خبر داده شد.
جام‌خانه، در این مراسم با اشاره به عملکرد بانک در سال گذشته گفت: توسعه خدمات و تبدیل شعب به سوپرمارکت مالی یکی از اهداف راهبردی بانک صادرات ایران است که سال گذشته مطرح و با جدیت در حال پیگیری است و هدف از اجرای آن، افزایش دسترسی مشتریان به خدمات متنوع بانکی، بیمه‌ای و صرافی است.
وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های بیمه‌ای یاد شده به عنوان بخشی از خدمات سوپرمارکت‌های مالی گفت: با هماهنگی شرکت بیمه سرمد دو طرح "نسیم" و "بیمه عمر مانده بدهکار" آماده اجرا است که مزایای زیادی برای مشتریان و هموطنان دارد.
جام‌خانه افزود: در طرح نسیم، بیمه‌نامه‌های استاندارد و جذاب به مشتریان ارائه می‌شود.
بیمه عمر مانده بدهکار درکنار مزایا و منافع برای مشتریان، تأثیر زیادی در کاهش ریسک اعتباری شعب و کاهش مطالبات معوق دارد.
معاون شعب و بازاریابی با اشاره به اجرای جشنواره طرح نسیم گفت: این جشنواره چهار ماهه بوده و از دهم اردیبهشت‌ماه و همزمان با میلاد باسعادت حضرت امام حسین(ع) شروع و تا دهم شهریورماه ادامه دارد. در ابتدای این جشنواره، ۵٠٠ شعبه فعال می‌شوند و ماهانه ۵٠٠ شعبه دیگر نیز به شعبی که این خدمات را ارائه می‌دهند، افزوده می‌شود.
وی در خصوص جشنواره طرح بیمه عمر مانده بدهکار نیز گفت: جشنواره این طرح در همه شعب بانک صادرات ایران از دهم اردیبهشت‌ماه به مدت سه ماه تا دهم مردادماه برگزار می‌شود. در این طرح بیمه‌ای تسهیلات مشتریان به صورت اختیاری بیمه عمر می‌شود.
اسماعیل دلفراز مدیرعامل بیمه سرمد نیز طی سخنانی گفت: این شرکت براساس اصول حرفه‌ای بنیان نهاده شده و با وجود زمان کم فعالیت موفق شده رتبه اول توانگری مالی در بین بیمه‌ها را کسب کند.
وی درباره اجرای این دو طرح بیمه‌ای گفت: این دو طرح برای ورود به سوپرمارکت مالی بانک صادرات ایران به صورت ساده طراحی شده که ذینفعان بانک از آنها بهره‌مند می‌شوند.

۹۶/۰۲/۱۱
۰۹:۰۵

واعظ: هر دولتی سر کار می‌آید باید معضل بانک‌ها را حل کند

یک اقتصاددان با بیان اینکه افت نرخ تورم در دو سال اخیر قابل توجه و تقدیر است، گفت: برنامه اقتصادی هر دولتی در آینده اگر متمرکز بر حل معضل بانک‌ها نشود در کل اقتصاد با موفقیت همراه نخواهد بود.
محمد واعظ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، اظهار کرد: اقتصاد ایران از تنگناهای خاص هم‌چون افت شدید قیمت صادرات نفت خام، مسائل ساختاری مانند ساختار اقتصاد دولتی و اقتصاد نفتی و آثار منفی بعضی سیاست‌های اقتصادی مثل خطوط اعتباری بانک مرکزی به بانک مسکن و آثار تورمی آن رنج می‌برد.
وی افزود: در نگاه اول افت نرخ تورم در دو سال اخیر قابل توجه و  تقدیر است، اما اگر این افت نرخ تورم همراه با تحول ساختاری لازم نباشد تداوم نخواهد داشت، افت نرخ تورم بیشتر نتیجه تغییر انتظارات قیمتی، محبوبیت در بودجه‌های عمرانی و وارد کردن حجمی از پول به چرخه نسبتا بسته از نهادهای بانکی است. به عبارت ساده افت تورم نتیجه تقویت بنیه تولید و چرخه ملی نیست، بلکه به دلیل مهار تقاضای کل از طریق ایجاد یک دام نقدینگی همراه با نرخ سود بانکی بالا است.
واعظ تاکید کرد: نرخ رشد اقتصادی پدید آمده در سال ۹۵ عمدتا به خاطر فروش نفت خام است، هر چند حاکی از موفقیت دولت در بخش نفت است، اما تداوم آن به تحولات ساختار تولید بستگی دارد در غیر این صورت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۶ با فرض ثبات جهانی قیمت نفت خام متوقف خواهد شد.
وی اظهار کرد: رکود فعلی ناشی از بالا بودن هزینه تامین مالی برای فعالیت‌های سرمایه گذاری است و در حال حاضر با چنین نرخ‌های بالای وام‌های بانکی فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی توجیه دارد به همین دلیل این سرمایه گذاری‌ها محدود یا بسیار محدود است.
این اقتصاددان تصریح کرد: هر دولتی سر کار می‌آید باید معضل بانک‌ها را حل کند، اما معضل بانک‌ها چند لایه تو در تو است که در طی زمان به صورت عمیق به آن پرداخت نشده، هر چه زمان جلو آمده این معضل پیچیده‌تر شده و برنامه اقتصادی هر دولتی در آینده اگر متمرکز بر حل معضل بانک‌ها نشود در کل اقتصاد با موفقیت همراه نخواهد بود.
وی افزود: عملکرد تیم ارشد اقتصادی دولت بیشتر متمرکز بر روی اداره اقتصاد ایران بود نه ایجاد تحول در اقتصاد و بیش‌ترین خدمات اجتماعی دولت روی گسترش و تعمیق بیمه‌های درمان همچون بیمه سلامت بود اگر این تسهیلات جدید متکی بر تحول ساختار درآمدی دولت باشد، می توان تضمینی برای تداوم آن نیز داد و با امیدواری این برجسته‌ترین خدمت دولت را تحول نامید، اما به طور قطعی خیر.
این اقتصاددان ادامه داد: دولت به واسطه نداشتن یک نظریه واحد مبنای عمل به نظر می‌رسد در حوزه نظری و تفکر اقتصادی بین نظریه نئوکلاسیکی تعدیل شده و نظریه کینزی همراه با محدودیت‌ها و محرک‌های بیرونی، اندیشه اقتصادی طی چهار سال اخیر را تشکیل داد.
واعظ با بیان اینکه دولت به صورت اجمالی از یک نظریه مبنای راهنمای عمل به صورت منسجم و فراگیر برخوردار نبود، ادامه داد:  نه می‌توان گفت دولت به نظام قیمت‌ها اهمیت لازم را می‌داد، چون اگر می‌داد نباید طرح تحول برای تعدیل قیمت حامل‌های انرژی این چنین متوقف می‌شد و نه می‌توان گفت به ساز و کار قیمتی بی توجه بوده، چراکه عملا فضا را برای قیمت گذاری آزاد نهادهای مالی و بانکی تا حد زیادی فراهم کرد، در حالی که قیمت گذاری در حوزه بانکی و مالی، به خصوص بانکی بیشتر از حوزه حامل‌های انرژی مدیریت دولت را طلب می‌کرد.
کد خبرنگار:13023

۹۶/۰۲/۱۱
۱۰:۴۶

کارگزاری بانک کشاورزی؛ کارگزار برتر معاملات بورس کشور

اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس، کارگزاری بانک کشاورزی را جزو کارگزاران برتر بازار معاملات بورس کشور معرفی کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک کشاورزی، اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اعلام‌کرد: ۲۹.۹۳ درصد کل ارزش معاملات فروردین‌ماه در اختیار پنج شرکت کارگزاری بوده و بر این اساس شرکت‌های کارگزاری مفید با ۸.۱۰ درصد، کارگزاری بانک پارسیان با ۷.۵۴ درصد، کارگزاری بانک کشاورزی با ۶.۶۷ درصد، کارگزاری بانک ملت با ۴.۳۲ درصد و بانک ملی ایران با ۳.۳۰ درصد در رتبه‌های اول تا پنجم این جدول قرار دارند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۰:۵۱

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن: نوآوری در صنعت تامین مالی پایان ندارد

پس از راه‌اندازی بازار رهن ثانویه برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه کشور، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن درصدد است تا برای اولین بار نسبت به طراحی و انتشار اوراق جعاله به منظور تامین مالی حمل و نقل جاده‌ای کشور اقدام کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سیدمحسن فاضلیان مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن در این خصوص عنوان کرد: در حال حاضر نیاز کشور در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها بسیار بالا بوده و توانایی‌های مالی دولت پاسخگوی ایجاد این زیرساخت‌ها نبوده و از طرفی صرف‌نظر از وضعیت موجود که تنگنای سیستم بانکی، مانع از اعطای تسهیلات به میزان مورد نیاز شده است، عدم تطابق سررسید میان منابع کوتاه‌مدت بانکی و مصارف بلندمدت پروژه‌های کلان، تأمین مالی بلندمدت از طریق سیستم بانکی را به راهکار نامناسبی تبدیل کرده است. از این رو استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از طریق بازار سرمایه می‌تواند گزینۀ مناسبی برای تأمین مالی بخش زیرساخت باشد.
وی گفت: علی‌رغم وجود ابزارهای مالی متنوع در بازار سرمایه ایران، تاکنون تأمین مالی بخش حمل و نقل جاده‌ای از طریق انتشار اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران اتفاق نیفتاده است. در طرح‌های حمل و نقل جاده‌ای، محدودیت در انتقال مالکیت دارایی، استفاده از ابزارهای موجود در بازار سرمایه را محدود ساخته است. به همین دلیل  طراحی اوراق بهادار پروژه‌محور ضروری به نظر می‌رسد.
مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن  بیان کرد: به این منظور ایجاد ابزار جدید، باعث ایجاد نوآوری و تنوع‌بخشی در بازار سرمایه کشور شده و منجر به ایجاد تعادل در بازارهای مالی کشور (بازار پول و سرمایه) می‌شود. بدیهی است اوراق بهادار جدید، حسب مورد برای تأمین مالی سایر بخش‌های پروژه‌محور مانند طرح‌های اکتشاف، تولید و بهره‌برداری میادین نفت و گاز نیز قابل استفاده است.
فاضلیان یادآور شد: از آنجا که ساز و کار مشارکت دولت و بخش خصوصی در احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری، به روش‌های ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) و ساخت، انتقال، پرداخت اجاره به سرمایه‌گذار (BTL)، محدود است، طراحی ابزار جدید در قالب اوراق جعاله برای تأمین مالی این دو روش انجام شد که بعد از ارسال مدل عملیاتی و دستورالعمل پیشنهادی برای سازمان بورس و اوراق بهادار و برگزاری جلسات و انجام مکاتبات لازم، موضوع در کمیتۀ تخصصی فقهی سازمان برای تأیید فقهی الگو مطرح شده است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۱:۱۷

تقدیر ٧٩ نماینده مجلس از مدیرعامل بانک صادرات ایران

​جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای خطاب به علی طیب‌نیا وزیر اموراقتصادی و دارایی از اقدامات بانک صادرات ایران در زمینه حمایت از سیل‌زدگان استان‌های شمال غرب کشورتقدیر کردند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات ایران، این بانک در نامه مورد اشاره که به امضای ٧٩ تن از نمایندگان رسیده، از حس همدردی، همدلی و یاری‌رسانی مدیرعامل و کارکنان این بانک به آسیب‌دیدگان سیل اخیر قدردانی شده است.
در بخشی از این نامه آمده است: ما جمعی از نمایندگان مجلس از ابراز همدردی و دلسوزی سیاوش زراعتی مدیرعامل بانک صادرات ایران و کارکنان تحت مدیریت وی در خصوص یاری و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان از سیل و طوفان اخیر در آذربایجان‌شرقی و غربی، اردبیل و کردستان کمال تشکر و قدردانی را داریم. این حس انسان دوستی وی و کارکنان بانک صادرات ایران در یاری رساندن به درددیدگان این حادثه قابل ستایش است و بی‌شک مرهمی است بر زخم‌های مردم آسیب‌دیده، ...»
بانک صادرات ایران اعلام‌کرد: این بانک در راستای انجام تکالیف و رسالت‌های اجتماعی خود و به منظور کاهش درد و رنج هموطنان در استان‌های یاد شده اقداماتی همچون امکان استمهال و یا تمدید سررسید تسهیلات دریافتی از سوی هموطنان مناطق سیل‌زده، اختصاص شماره حساب ویژه برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان را به انجام رساند و همچنین کارکنان نیک‌اندیش این بانک مردمی در اقدامی خیرخواهانه مبادرت به اعطای معادل یک تا چند روز از حقوق و مزایای خود به آسیب‌دیدگان از سیل اخیر کردند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۱:۲۷

حضور فعال بانک تجارت در همایش روابط عمومی و صنعت

رییس اداره روابط عمومی بانک تجارت در بخش «روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها» در ششمین همایش روابط عمومی و صنعت به بیان ایده‌ها، برنامه‌ها و اقدامات این بانک در حوزه CSR پرداخت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک تجارت، ششمین همایش روابط عمومی و صنعت با حضور کارگزاران و کارشناسان روابط عمومی سازمان‌های مختلف از جمله بانک تجارت برگزار شد.
ابراهیم کاظم‌پور رییس اداره روابط عمومی بانک تجارت با حضور در یکی از پنل‌های تخصصی این همایش با موضوع «روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها» به بیان دیدگاه‌ها، اقدامات و برنامه‌های این بانک در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی پرداخت.
وی با بیان اینکه ایفای مسئولیت‌‎های اجتماعی در سازمان‌ها باید بر مبنای پرهیز از احساسات و رویکردهای تبلیغاتی صورت پذیرد افزود: هر سازمانی به تناسب ظرفیت‌ها و ماموریت‌های خود می‌تواند بخشی از وظایف مربوط به ایفای مسئولیت‌های اجتماعی را در حوزه‌های مختلف عهده‌دار شود. به عنوان نمونه، ایده‌آل این است که هر سازمانی به سهم خود در اقداماتی همچون حفاظت محیط‌زیست، آزادسازی زندانیان دیه غیرعمد، ساخت مدرسه و بیمارستان مشارکت داشته باشد و به این امر نه به صورت پرستیژی بلکه به عنوان یک تکلیف اجتماعی برای مشارکت در سرنوشت کشور بپردازد.
رییس اداره روابط عمومی بانک تجارت با اشاره به نتایج پایانی اجلاس ریو + ۲۰ در سال ۲۰۱۵ در حوزه توسعه پایدار جهانی گفت: رعایت مولفه‌های پایداری در کسب و کار نیازمند داشتن جوامعی است که توسعه‌ای متوازن و پایدار داشته باشند. بر این اساس با همگرایی به وجود آمده از سال ۲۰۱۵ در خصوص آرمان‌های جهانی در توسعه پایدار سازمان‌ها در زمینه‌های مختلف مانند فقرزدایی، آموزش، بهداشت، محیط‌زیست و توسعه زیرساخت‌های شهری با تطبیق ایفای مسئولیت‌های اجتماعی‌شان با موضوعات هدف‌گذاری شده تا سال ۲۰۳۰ به داشتن جوامعی پایدارتر و متوازن در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کمک می‌کنند.
کاظم‌پور در خصوص اهمیت انجام مسئولیت‌های اجتماعی در کشورهای مختلف و ایران گفت: بر اساس بررسی‌هایی که در اجلاس مورد اشاره انجام شد هزینه با سواد شدن همه انسان‌های بی‌سواد کره زمین کمتر از هزینه یک درصد خرید اسلحه کشورها بوده، این نشان می‌دهد برای رسیدن به صلح و آرامش، سرمایه‌گذاری در زمینه منابع انسانی بسیار کم‌هزینه تر و سازنده‌تر از سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی است که جنگ‌ها و درگیری‌ها را گسترش می‌دهد.
کاظم‌پور در پاسخ به سوالی درباره نقش شبکه‌های اجتماعی در انجام مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها گفت: امروزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در زندگی ما جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و این شبکه‌ها نقش مستقیمی در زمینه اطلاع‌رسانی سریع به مخاطبان ایفا می‌کنند و حتی تا حدود زیادی جای رسانه‌های مکتوب و تلویزیون را هم گرفته‌اند. بنابراین سازمان‌ها می‌توانند با استفاده صحیح از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی و پیشبرد اهداف خود در بخش مسئولیت‌های اجتماعی استفاده کنند. تجربه ما در بانک تجارت نشان می‌دهد به کارگیری روش‌های تامین مالی جمعی با هدف ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در فضای مجازی از سوی مخاطب مورد استقبال واقع می‌شود. برای نمونه در امر آزادسازی زندانیان دیه غیرعمد و کمک به برنامه جهانی غذا شاهد استقبال کاربران هستیم.
در دوازدهمین همایش روابط عمومی الکترونیک، از روابط عمومی بانک تجارت به سبب فعالیت در آموزش و توسعه پایدار نیروهای انسانی خود قدردانی شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۱:۴۰

بهره‌برداری از ۸ باب مدرسه ساخت بانک آینده در سال تحصیلی جدید

هشت باب مدرسه و یک سالن ورزشی که بانک آینده در مناطق کمتربرخوردار کشور می‌سازد، با شروع سال تحصیلی جدید به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک آینده، عملیات ساخت این مدارس که از زمستان سال ۱۳۹۵ آغاز شده تا قبل از پایان تابستان جاری به اتمام رسیده و در سال تحصیلی ۱۳۹۶، پذیرای دانش‌آموزان است.
بانک آینده علاوه بر عرضه خدمات و محصولات نوین، ارزش‌آفرینی برای مشتریان، این بار نیز در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی خود، اقدام به ساخت هشت مدرسه و تکمیل یک سالن ورزشی در مناطق کمتر برخوردار کشور کرده که عملیات عمرانی آن در دست انجام است و تا پیش از سال تحصیلی جدید به پایان می‌رسد. این مدارس در استان‌های کرمان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام واقع شده و سالن ورزشی مورد اشاره نیز در یکی از روستاهای استان مرکزی در حال ساخت و یا تکمیل است.
بانک آینده که در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی گام‌های مثبت دیگری نیز برداشته که مشارکت در حوزه‌های محیط زیست، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، ورزش و حمایت از خانواده‌های شهدای آتش‌نشان پلاسکو از جمله بعضی از این اقدامات هستند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۴۸

گشایش باجه بانک ملت در شرکت ملی نفت ایران

باجه بانک ملت در شرکت ملی نفت ایران به صورت رسمی گشایش یافت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملت، بهمن اسکندری معاون مدیرعامل این بانک در امور بانکداری شرکتی در مراسم آغاز به کار این باجه، از حوزه نفت به عنوان شریک استراتژیک بانک ملت نام برد و اظهار امیدواری کرد: با افتتاح این باجه، سطح ارائه خدمات بانکی به کارکنان شرکت ملی نفت ایران ارتقا یابد.
وی با بیان این نکته که نگاه بانک ملت به شرکت ملی نفت، نگاهی خاص و ویژه است، افزود: بی‌تردید ارائه خدمات ویژه به کارکنان حوزه نفت و انرژی باعث افزایش بهره‌وری آنها در این حوزه می‌شود.
معاون مدیرعامل بانک ملت تاکید کرد: تلاش ما این است که در این باجه، همه خدمات بانکی را به کارکنان شرکت ملی نفت ایران ارائه و آنها را از مراجعه به شعب بی‌نیاز کنیم.
وی با اشاره به تعاملات گسترده و روزافزون حوزه نفت و بانک ملت از حدود ۱۲ سال پیش تاکنون، ادامه داد: عمده سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سوی حوزه نفت در پارس جنوبی با استفاده از تسهیلات این بانک انجام شده و این امر باعث شده تا در اثر عملکرد خوب این حوزه، کشور در سال گذشته، رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کند.
اسکندری اظهار آمادگی کرد: بانک ملت همچنان تسهیلات مورد نیاز پروژه‌های بخش نفت، گاز و پتروشیمی را تامین و به کارکنان فعال در این حوزه هم خدمات بانکی لازم را ارائه کند.
وی با تاکید بر این نکته که ۲۵ درصد از مصارف، ۲۲ درصد از منابع و ۳۳ درصد از عملکرد ارزی نظام بانکی به بانک ملت اختصاص دارد، تصریح کرد: در حال حاضر همه مدل‌های تامین مالی که پیش از این از سوی بانک‌های خارجی برای بخش انرژی کشور انجام می‌شد، از سوی بانک ملت انجام می‌شود.
خلیلی، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم از تعامل خوب بانک ملت با این مجموعه سپاسگزاری و اظهار امیدواری کرد: با افتتاح این باجه، سطح تعاملات فی‌مابین ارتقا یابد.
وی با بیان اینکه طرح‌های زیادی با مشارکت شرکت ملی نفت و بانک ملت در حال انجام است، بیان کرد: بانک ملت در طول سالیان گذشته، همکاری مطلوبی با حوزه نفت داشته که امیدواریم این همکاری روز به روز افزایش یابد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۴۶

شهردار تبریز: بانک شهر، پشتیبانی موثر در هدایت برنامه‌های کلان‌شهرهاست

شهردار تبریز با اشاره به اینکه شهرداری این کلانشهر هشت درصد سهام بانک شهر را در اختیار دارد، گفت: هر چه نقش متقابل «بانک» و «شهر» روان و متوازن باشد، بانک، با پشتوانه قوی‌تری می‌تواند در توسعه شهر نقش‌آفرینی کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، صادق نجفی شهردار تبریز با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از شاخص‌های توسعه و پیشرفت کشورمان، مرهون نقش‌آفرینی عمرانی شهرداری‌ها است، گفت: بانک شهر از سویی با تامین برخی تسهیلات لازم، نقش مهمی در هدایت و شتاب‌ پروژه‌های کلان عمران شهری داشته و از سوی دیگر، در روان‌سازی و انسجام نقش مشارکتی شهروندان نیز موثر بوده است. مجموع این عوامل موجب شده، بانک شهر، یک نقش کلیدی در تحقق وظایف و ماموریت‌های شهرداری داشته باشد.
نجفی تاکید کرد: هر چه نقش متقابل «بانک» و «شهر» روان و متوازن باشد، بانک، با پشتوانه قوی‌تری می‌تواند در توسعه شهر نقش‌آفرینی کند.
شهردار تبریز همچنین با اشاره به پشتیبانی مالی بانک شهر در احداث خط ۴ متروی این کلان شهر گفت:خوشبختانه بانک شهر به عنوان یکی از ثمرات مهم تحولات مدیریت شهری، بخشی از پشتیبانی‌های مالی خط ۴ متروی تبریز را عهده‌دار شده است.
وی با تاکید بر نقش بانک شهر در توسعه و عمران شهرهای کشور به‌خصوص کلان‌شهرها، افزود: همکاری کلان‌شهرها با بانک شهر، حامل تاثیرات برد-برد برای هر دو طرف است.
نجفی با اشاره به اینکه شهرداری این کلانشهر هشت درصد سهام این بانک را در اختیار دارد، تصریح‌کرد: شهرداری تبریز در کنار پیشرفت چشمگیر خط یک در هر دو بخش واگن و زیرساخت، خط ۴ مترو این شهر را با حمایت بانک شهر پیش می‌برد.
نجفی با اشاره به راه‌اندازی و فراگیرسازی «تبریزکارت» برای استفاده مشترک در ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تبریز اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش مدیران و کارکنان، سرمایه بانک شهر از حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
شهردار تبریز با بیان اینکه بانک شهر در مدت زمان چند ساله فعالیت خود، به خوبی موفق به تاثیرگذاری عمرانی و اجتماعی در شهرهای کشور شده است، بیان کرد: این امر از مدیریت موفق این مجموعه بانکی، نشات می‌گیرد.
شهردار تبریز "اعتماد عمومی "را مهم‌ترین سرمایه بانک شهر عنوان کرد و گفت: بانک شهر، با وجود گذشت تنها چند سال از تاسیس آن، به یک مجموعه پشتیبان و موثر در هدایت برنامه‌های کلان‌شهرها تبدیل شده است.
وی اضافه کرد: مهمتر از این سرمایه پولی، سرمایه اعتماد عمومی و مشارکتی شهروندان است که در کنار خلاقیت‌ها و تلاش‌های بی‌وقفه، این بانک را به یک مجموعه هدایتگر در پیش‌برد برنامه‌های توسعه شهری تبدیل کرده‌ است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۰

بانک شهر گام‌های استوارتری در نمایشگاه سی‌ام برداشته است

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به اقدامات بانک شهر برای ارائه بهترین خدمات بهتر به شهروندان، گفت: در نمایشگاه سی‌ام شاهد گام‌های استوارتر و مطمئن‌تر این بانک در جلب رضایت مردم خواهیم بود.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، سید عباس صالحی با اشاره به عاملیت بانک شهر در نمایشگاه‌های کتاب گفت: بانک شهر در طول یک‌سال اخیر که به‌عنوان بانک عامل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می‌کند، تجربه خوبی را پشت سرگذاشته است.
وی افزود: با وجود تردیدهایی که در خصوص  موفقیت بانک شهر در ابتدای برگزاری نمایشگاه به لحاظ حجم گسترده‌ مراجعان و تنوع اقلیمی 31 نمایشگاه استانی وجود داشت، اما خوشبختانه هم در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و هم در نمایشگاه‌های استانی، این بانک با قوت وهمت بالا حاضر شد و شاهد حضوری بودیم که هم از لحاظ خدمات‌دهی تنوع بیشتری داشت و هم از لحاظ سرویس‌دهی مطلوب، آسان و سریع بهتر از گذشته بود.
صالحی با بیان این‌که همکاری بانک شهر با نمایشگاه کتاب تهران تجربه مثبتی بوده است، اظهار کرد: بانک شهر در نمایشگاه سی‌ام با توجه به تجربه‌ای که از نمایشگاه بیست و نهم داشته است، آمادگی‌های لازم و خوبی را پیدا کرده تا در این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه دوره قبل با خدمات‌دهی بهتر رضایت بازدیدکنندگان را بیش از پیش کسب کند.
وی افزود: دومین سال عاملیت بانک شهر در نمایشگاه کتاب تهران با گام‌های استوارتر و مطمئن‌تری خواهد بود تا بتواند رضایت مشتریان را اعم از ناشرین و خریداران جلب کند.
رئیس نمایشگاه سی‌ام با اشاره به ارائه بن‌کارت‌های مجازی گفت: در دو سال اخیر به سمت بن‌کارت‌های الکترونیک حرکت شده است، در سال گذشته بحث استفاده موقت از این بن‌کارت‌ها در ایام برگزاری نمایشگاه وجود داشت و از سوی دیگر در نظر داشتیم این تسهیل پدید آید که بن‌کارت مجازی در فضای موبایلی نیز قابل استفاده باشد.
صالحی ادامه داد: البته سال قبل نیز حرکت‌هایی در این خصوص انجام گرفت، اما امسال این موضوع به صورت جدی‌تری در برنامه‌های بانک شهر قرار گرفته است.
وی در ادامه تاکید کرد:  بر این باورم که خدمات الکترونیکی بانک شهر  به سلامت یارانه‌هایی که برای مصرف‌کنندگان در نظر گرفته شده کمک می‌کند.
بر این اساس فایل  این مصاحبه در کانال تلگرام بانک شهر به آدرس@ admin- shahrbank و صفحه اینستاگرام به نشانی shahrbankofficial@ قابل دسترس است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۴۰

اتصال بانک‌های ایرانی به بانکداری بین المللی همچنان با مشکل مواجه است

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران گفت: این مشکلات عمدتاً مربوط به عدم رفع کامل تحریم‌ها و محیط نظارتی اجرای آنها است و انجام عملیات بزرگ مالی نیازمند بانک‌هایی با ظرفیت تأمین مالیِ کافی است که فقدان این مهم،مانع از تجارت و سرمایه گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی تهران در نشست تجاری ایران و ایالت باواریا اظهار داشت: سفرهای متعدد مقامات دو کشور طی دو سال اخیر از جمله سفر نخست وزیر، وزرای امور خارجه اقتصاد انرژی، تغذیه و کشاورزی، محیط زیست و ترابری ایالتی و فدرال آلمان به تهران و نیز سفر وزرای امور خارجه، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی ایران به این کشور همگی نشان دهنده عزم و اراده هر دو کشور جهت برداشتن گام‌های مؤثر برای توسعه همکاری‌های سودمند دو جانبه است.
وی ادامه داد: خوشبختانه با ارتباط خوبی که میان اتاق بازرگانی تهران و اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریا بوجود آمده، امروز ما میزبان سومین هیئت تجاری از ایالت باواریا هستیم همچنین طی سال های 2015 و 2016 میلادی دو هیئت تجاری متشکل از اعضای اتاق بازرگانی تهران را به این کشور اعزام کردیم و ملاقات ها و مذاکرات مفیدی میان مقامات و شرکت های ارز کشور صورت پذیرفت که ماحصل این ملاقات ها، افتتاح دفتر اتاق بازرگانی تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در سال گذشته و نیز افتتاح دفتر اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در ساختمان اتاق بازرگانی تهران بوده است.
عشقی تصریح کرد: مجموع حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال های 2013 تا 2015 میلادی سالانه به طور متوسط 2.4 میلیارد یورو بوده و پس از آن نیز به دنبال برقراری ارتباطات بیشتر از طریق تبادل هیئت های تجاری، از ژانویه تا نوامبر 2016 میلادی صادرات بنگاه های ایالت باواریا به ایران 33 درصد افزایش پیدا کرده که این میزان افزایش بیشترین رشد از سال 2011 میلادی تاکنون نشان می‌دهد.
دبیر کل اتاق بازرگانی تهران افزود: این میزان رشد تجاری در یک دوره کمتر از یک سال به رغم وجود و برقراری برخی موانع خود نشان دهنده این واقعیت است که تجار و بازرگانان ایرانی با در نظر گرفتن ظرفیت های بالقوه تجاری ، فنی خود این آمادگی را دارند تا نسبت به احیا، برقراری و توسعه روابط تجاری پایدار با شرکای آلمانی خود در کوتاه ترین زمان اقدام و در جهت تغییر یا اصلاح مسیر تجاری با شرق و بازگشت به همکاری های دیرینه با اروپا مبادرت ورزند. علاوه بر این موضوع شایان ذکر است که در سایه همین تحولات تعدادی از شرکت‌های باواریا و نیز ایرانی، دفاتر نمایندگی خود را در تهران و مونیخ دایر کرده و مشغول فعالیت های خود هستند.
رفع نیاز منابع انرژی آلمان با سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت و گاز ایران
به گفته وی برخورداری ایالت باواریا از توان فنی پیشرفته در صنایع مهم و زیر بنایی، لزوم ارتباط مستمر دو کشور را جهت تکمیل طرح های در دست اجرا و راه اندازی سایر طرح های توسعه صنعتی در ایران را ایجاد می نماید، همچنین این ایالت می تواند با سرمایه گذاری و مشارکت در توسعه حوزه‌های نفت و گاز ایران، بخشی از نیاز خود به منابع انرژی را برطرف کند، همچنین از سوی دیگر فرصت های زیادی برای شرکت های آلمانی جهت همکاری در زمینه سرمایه گذاری، انتقال فناوری، مهندسی، آموزش و ارائه خدمات در حوزه های نیروگاهی،انرژی های تجدید پذیر، حمل و نقل، کشاورزی و صنایع غذایی، مدیریت منابع آب و فاضلاب، بهداشت و درمان و ساختمان وجود دارد.
عشقی اذعان داشت: آمار و ارقام حاکی از آن است که اقتصاد ایران پس از یک دوره نسبتاً طولانی رکود اکنون با حصول تورم یک رقمی رشد اقتصادی 6.6 درصدی و کنترل نوسانات نرخ ارز در جهت رشد و توسعه اقتصادی پایدار قرار دارد و بروز سرمایه خارجی از سوی هر کشور دیگری می تواند به مثابه یک فعالیت برد-برد باشد.
دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه مشکلات زیادی برای جلوگیری از اتصال کامل بانک‌های ایرانی به نظام بانکداری بین المللی وجود دارد، گفت: این مسائل عمدتاً مربوط به عدم رفع کامل تحریم و محیط نظارتی اجرای آنها است و انجام عملیات بزرگ مالی نیازمند بانک هایی با ظرفیت تأمین مالیِ کافی است که فقدان این مهم، مانع از تجارت و سرمایه گذاری در دوران پسابرجام شده است.
وی بیان کرد: از مدت ها پیش انطباق بانک های ایران با استانداردهای نظام بانکداری بین المللی آغاز شده و کماکان در حال انجام است، همچنین دسترسی به مکانیسم سوئیس برای بانک مرکزی ایران و تعداد زیادی از بانک‌های ایرانی برقرار شده و بیش از 200 بانک کوچک و متوسط بین المللی، روابط کاری خود را با بانک های ایرانی آغاز کرده اند که نتبجه آن کاهش هزینه تبادلات و تصریح پرداخت‌ها بوده است.
عشقی افزود: ما انتظار داریم این روند انطباق به زودی طی شود و با حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بانک های بزرگ بین المللی وارد بازار ایران شود، همچنین برقراری تسهیلات لازم در زمینه اعطای رویداد به فعالان اقتصادی دو کشور نیز نقشی تاثیرگذار بر گسترش روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری دو جانبه خواهد داشت.
دبیر کل اتاق بازرگانی تهران در پایان عنوان کرد: در راستای تصریح تحقق این اهداف وزارت اقتصاد و دارایی و دفتر صنعت و اقتصادی ایالت باواریا می توانند طرف خوبی برای رایزنی جهت رفع موانع رفت و آمد اعضای اتاق بازرگانی تهران باشند.
انتهای  پیام/

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۵۹

توسعه خدمات تسهیلات قرض‌الحسنه در بانک انصار

بانک‌انصار از اجرای طرح رضوان به منظور گسترش خدمات تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بانک انصار تاکید کرده است به‌عنوان بانکی متعهد به ارزش‌های دینی، ملی و اجتماعی، همواره کوشیده است که براساس مسئولیت‌های اجتماعی خود در عمل به سنت نیکوی قرض‌الحسنه پیشتاز باشد و مبتنی بر اهداف معنوی این میراث بزرگ اسلامی، تلاش کرده است که بیشترین منابع ممکن را در راستای توسعه خدمات‌اجتماعی زیربنایی نظیر قرض‌الحسنه مصرف کند.
بانک انصار افزوده است: طرح قرض‌الحسنه رضوان یکی دیگر از طرح‌های این بانک در حوزه قرض‌الحسنه است که به منظور قدردانی از مشتریان، کمک به ذینفعان، کمک به مردم نیازمند و ترویج سنت‌حسنه قرض‌الحسنه به اجرا گذاشته شده و براساس آن امتیاز تسهیلات به متقاضیان اعطا می‌شود.
در این طرح نرخ کارمزد تسهیلات ۲ % و مدت بازپرداخت اقساط حداکثر ۶۰ ماهه بوده و تعیین تعداد اقساط را متقاضی انجام می‌دهد.
آقای مجاهدی معاون بانکداری بانک‌انصار گفت:طرح رضوان در حوزه قرض‌الحسنه طراحی شده و یکی از انواع خدمات بانکی است که برای بهره‌مندی ذینفعان و نیازمندان از تسهیلات بانکی در قالب بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا از سوی مسئولان بانک انصار تنظیم شده است.
وی افزود: براساس این طرح مشتریان و متقاضیان می‌توانند با افتتاح سپرده و براساس گردش حساب؛ از امتیاز تسهیلات قرض‌الحسنه استفاده کنند و میزان امتیاز تسهیلات به مانده میانگین و مدت سپرده‌گذار‌ی و فرایندهای اعتبارسنجی بستگی دارد.
این طرح یک گام اساسی در ترویج روحیه دینی و همیاری اسلامی و مقابله با گرایش‌های مادی است که متأسفانه طی سال‌های گذشته رو به افزایش گذاشته است.
مجاهد اعلام کرد: بانک انصار بانکی ارزشی است که می‌کوشد در بزنگاه‌های تاریخی، جامعه را به کنش‌های دینی تشویق کند. رضوان واژه‌ای حاوی معانی دینی نیرومند است. رضوان وعده الهی به نیکوکاران است و برای شنونده این واژه فضایی معنوی تداعی می‌شود که مسئولان بانک به دنبال تقویت آن در جامعه هستند.
وی گفت:: این طرح همچنین تداوم بخش اقداماتی است که با طرح حاتم صورت گرفت و بسیاری از افراد با دریافت تسهیلات کم بهره مایحتاج زندگی خود را از تولید ساخت داخل تأمین کردند. استمرار آن اقدامات نیکوکارانه در طرح رضوان نشان می‌دهد که بانک انصار فعالیت‌های معنوی خود را مجدانه ادامه می‌دهد و به ترویج سنت قرض الحسنه باور قلبی دارد.
معاون بانکداری بانک‌انصار گفت: از ویژگی‌های طرح، دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال – کارمزد ۲ درصد – قابلیت انتقال امتیاز تسهیلات به بستگان درجه یک، اطلاع رسانی طرح رضوان ازطریق APP نرم افزاری قرض الحسنه در برنامه بازار تلفن همراه و حمایت از جامعه هدف است.
وی اظهار داشت: اهداف طرح شامل ترویج سنت حسنه قرض‌الحسنه در سطح جامعه، ارائه خدمت به مشتریان هدف و رفع بخشی از نیازهای مالی آنان از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و سوق دادن و هدایت منابع به سمت منابع قرض الحسنه است.
همچنین ارایه‌دهندگان این طرح به دنبال تداوم اقدامات قوام بخش فرهنگ دینی و ترویج روحیه اسلامی مبتنی بر همیاری و همکاری هستند.
وی گفت: تردیدی وجود ندارد که قرض‌الحسنه به خاطر ابعاد معنوی‌اش آثار گرانبهایی در جامعه دارد و خداوندکریم به خاطر معانی ارزشمند اجتماعی این سنت الهی وعده پاداش مضاعف به نیکوکاران داده است.
مجاهد افزود: همچنین این طرح در راستای اقتصادمقاومتی تدوین شده است، زیرا قرض‌الحسنه یکی از ارکان نظام بانکداری اسلامی و بانکداری بدون رباست و بانک مقاوم از نظر مبانی اقتصادمقاومتی، بانکی است که پول و تسهیلات بانکی را با کارمزد اندک به کسانی می‌دهد که در راستای امرارمعاش خانواده و توسعه تولید در جامعه تلاش می‌کنند. البته تردیدی نیست که همراه با این اقدامات اقتصادی ما نیازمند فعالیت‌های فرهنگی نیز هستیم تا برای این گونه فعالیت‌ها فرهنگ‌سازی لازم انجام شود وابعاد ارزشمند اجتماعی و معنوی آن تشریح شود.
وی افزود: همه اقشار وآحاد مردم، شاغلان سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های دولتی و غیر دولتی، کارکنان، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان لشگری و کشوری و سازمان تامین اجتماعی و همه افرادی که صلاحیت اعتباری آنان در توان بازپرداخت اقساط تسهیلات توسط شعبه محرز شود، مشمول این طرح خواهند بود و امیدواریم کارآفرینان و کسانی که به دنبال کسب وکارهای کوچک هستند از این فرصت برای تقویت مالی شرکت خود استفاده کنند.
معاون بانکداری بانک‌انصار اعلام کرد: این طرح از اواسط اسفند ماه سال ۱۳۹۵ آغاز شده است و هیچگونه محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته نشده و تا زمانی که آحاد مردم و مشتریان وصاحبان حرف و مشاغل از طرح استقبال کنند، ادامه خواهد داشت.
مجاهد درباره شرایط و مراحل استفاده از این طرح هم گفت:: متقاضیان استفاده از این طرح می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک در سراسر کشور با افتتاح سپرده قرض‌الحسنه، امکان استفاده از این طرح را برای خود مهیا کنند. حداقل مبلغ افتتاح سپرده پانصد هزار ریال و حداکثر سپرده‌گذاری نامحدود است. سپرده‌گذار می‌تواند بر اساس میانگین گردش روزانه حساب، امتیاز تسهیلات قرض‌الحسنه را کسب نماید و بعد از حداقل ۳ ماه سپرده‌گذاری، از ۶۰ درصد میانگین گردش سپرده امتیاز تسهیلات قرض‌الحسنه بهره‌مند شود و در این طرح به ازای هر ماه سپرده‌گذاری و گردش حساب ۲۰ درصد امتیاز تسهیلات قرض‌الحسنه به سپرده‌گذار اعطاء خواهد شد و بعد از ۵ ماه سپرده گذاری از ۱۰۰ % امتیاز تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال برخوردار خواهد شد و برای مشتریان این امکان وجود خواهد داشت تا در صورت تقاضای افزایش تعداد بازپرداخت اقساط، مبلغ سپرده گذاری را افزایش یا مدت سپرده‌گذاری را به بیش از ۵ ماه افزایش دهند.
معاون بانکداری بانک‌انصار اظهار داشت: مشتریان برای کسب اطلاعات دقیق از نحوه استفاده از این طرح باید به یکی از نزدیک‌ترین شعب بانک به محل کار یا سکونت خود مراجعه و پس ازکسب اطلاعات لازم اقدام به افتتاح سپرده طرح رضوان کنند.
متقاضیان برای افتتاح سپرده قرض‌الحسنه طرح رضوان همانند سایر سپرده‌ها با ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم‌های مربوط به مشتریان و سپرده‌گذاری، اقدام به افتتاح سپرده می‌کنند و هنگام دریافت تسهیلات؛ شرایط تسهیلات و تشکیل پرونده برابرضوابط بانک است.
مجاهد گفت: در این طرح اولویت یا امتیاز ویژه‌ای درنظرگرفته نشده، اما با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم این طرح کمک به جامعه هدف است، مشتریان با افتتاح سپرده قرض الحسنه و گردش میانگین سپرده از امتیاز تسهیلات قرض الحسنه بهره‌مند خواهند شد. به طور طبیعی مشتریان خوش‌حساب و صاحبان حساب‌های قرض الحسنه با سابقه در دریافت این تسهیلات به خاطر عدم لزوم اعتبارسنجی وقت‌گیر از امتیاز برخوردارند. ضمناً بهتر است نیکوکاران عزیز با مشارکت در این طرح خداپسندانه از ثواب معنوی و امکان بهره مندی از پاداش‌های الهی برخوردارشوند.
مجاهد گفت: با عنایت به اینکه یکی از اهداف و سیاست کلان بانک در راستای توسعه و ترویج سنت پسندیده قرض‌الحسنه است، در نظر داریم درآینده نزدیک باز هم طرح‌های متنوع ومتناسب با نیاز مشتریان طراحی و ابلاغ شود و همچنین طرح قرض‌الحسنه اشخاص حقوقی (سازمان‌ها و شرکت ها، ...) برای تامین بخشی از نیازهای ضروری کارکنان تهیه شده و در حال ابلاغ است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۳

معوقات تسهیلات بانکی تا 6 درصد کاهش یافته است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: معوقات بانکی تا چند سال پیش حدود 18 درصد بود که در حال حاضر به 6 درصد رسیده است و این روند باید ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی صالح آبادی در مصاحبه با رادیو اقتصاد در باره ی راهکارهای کاهش معوقات بانکی گفت: برخی رخدادها باید در فضای خارجی شکل گیرد؛ از جمله لزوم برقراری روابط پولی و بانکی که در صورت گسترش آن، فضای کسب و کار شرکت ها رونق یافته و معوقات بانکی آن ها کاهش پیدا می کند.
وی بخشی از معوقات سیستم بانکی را ناشی از عدم توان باز پرداخت بنگاه ها دانست و افزود: این بنگاه ها ضمن رونق فضای کسب و کار معوقات خود را مدیریت خواهند کرد و توان بازپرداخت را پیدا می کنند.
صالح آبادی فقدان توجیه اقتصاد پروژه های وام گیرندگان را از دیگر دلایل تعویق در باز پرداخت تسهیلات بانکی برشمرد و گفت: امروز سامانه اعتبار سنجی در اختیار بانک ها است و مقررات نیز تاکید دارد که طرح اقتصادی مشتریان باید دارای توجیه باشد و این افراد فاقد چک برگشتی نباشند.
وی این مقررات را موجب سوق یافتن تسهیلات به سمت پروژه های دارای توجیه اقتصادی دانست و گفت: «در سال های آینده به نرم های جهانی که معوقات بانکی را 5درصد نشان می دهد، نزدیک شویم.»

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۵۸

شهردار قزوین مطرح کرد رضایتمندی شهروندان از خدمات شهری با تعامل مناسب بانک شهر و شهرداری‌ها

شهردار قزوین با اشاره به اهمیت حمایت‌های بانک شهر از شهرداری کلانشهرها گفت: تعامل مناسب میان این دو نهاد، موجب رضایتمندی شهروندان از خدمات شهری شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، به نقل از روابط عمومی مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، مسعود نصرتی اظهار داشت: هم اکنون منابع مالی بانک شهر در اختیار مدیریت شهرها و شهروندان قرار دارد و خوشبختانه مدیران بانک شهر با نیازها، مسائل و مشکلات شهر و شهروندان به خوبی آشنا هستند و توجه به این مسائل را در صدر برنامه‌های خود داده‌اند.
وی افزود: در حال حاضر ارتباط مناسب و تعامل بسیار نزدیک شهرداران شهرهای مختلف به ویژه شهرداران کلان شهرها با بانک شهر موجب خدمات‌رسانی بهتر به هموطنان شده است.
شهردار قزوین تصریح کرد: توسعه بیش از پیش شهر قزوین در دستور کار مدیران شهری قرار دارد و تلاش می‌کنیم همانند گذشته از ظرفیت‌های بانک شهر برای اجرای پروژه‌های مهم فرهنگی و عمرانی استفاده کنیم.
نصرتی با بیان این‌که خوشبختانه منابع مالی مردمی بانک شهر به میزان قابل توجهی افزایش داشته است، گفت: هم اکنون بیش از 90 درصد منابع بانک شهر از سوی شهروندان تأمین می‌شود که نشان‌دهنده رضایت آنان از خدمات این بانک است.
وی حضور بانک شهر در نمایشگاه‌های کتاب استانی و همچنین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را از جمله فعالیت‌های ممتاز این بانک در حوزه فرهنگی عنوان کرد و ادامه داد: این اقدام بانک شهر رضایتمندی بیش از پیش بازدیدکنندگان از خدمات بانکی ارائه شده در این نمایشگاه‌ها را در پی داشته است.
شهردار قزوین همچنین پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر را نماد بارز توسعه بانکداری الکترونیک عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی پیشخوان‌های شهرنت، یکی از اساسی‌ترین اقدامات در خدمت رسانی به شهروندان و مشتریان بانکی برداشته شده است.
به گفته وی، یکی از نیازهای اصلی شهروندان استفاده از خدمات کامل بانکی در ساعات مختلف شبانه روز است که خوشبختانه با راه‌اندازی پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر این نیاز به طور کامل مرتفع شده است.
انتهای پیام/2667/م

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۰۳

توضیح بانک ملی ایران درخصوص کلاهبرداری 5 میلیارد تومانی در کرج

بانک ملی ایران اعلام کرد: موضوع کلاهبرداری 5 میلیارد تومانی در یکی از شعب این بانک در کرج مربوط به 8 ماه پیش بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، به دنبال درج خبری در رسانه ها مبنی بر کلاهبرداری در یکی از شعب ،این بانک طی اطلاعیه ای تصریح کرد :پس از اطلاع حراست و بازرسی بانک ملی ایران از وقوع کلاهبرداری مالی در یکی از شعب شهرستان کرج با استفاده از کارت‌های مرابحه و جعل امضای مشتریان مراتب به مراجع قضایی و انتظامی استان طی شکایتی اعلام شد، همچنین حساب‌هایی که وجوه کلاهبرداری شده به آن واریز شده بود براساس حکم قضایی مسدود شده و روند وصول مبالغ کلاهبرداری شده به حساب بانک ملی ایران در حال انجام است.
بر این اساس تاکنون 5 نفر درخصوص این پرونده دستگیر شده‌اند.

۹۶/۰۲/۱۱
۰۸:۵۲

میزان گزارش می دهد؛ استمهال، راه درروی بانک‌ها در طرح رونق اقتصادی/ چه بانک‌هایی در صدر پرداختی‌ها هستند

خبرگزاری میزان- در حالی پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی با هدف رونق در تولید انجام گرفت که براساس توافق صورت گرفته ما بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک‌ها بخشی از منابع خود را برای احیاء حدود ۷۵۰۰ واحد بنگاه کوچک و متوسط اختصاص داده تا با احیا این بنگاه‌ها رونق به بخش تولید کشور بازگشته و صنعت کشور از رکود خارج شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با توجه به رکود سال‌های اخیر در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت کشور، دولت برای خارج کردن واحدهای صنعتی و اشتغال زایی در بخش های اقتصادی از جمله بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط پرداخت تسهیلات را مد نظر قرار داد و بانک‌ها را مکلف کرد که پرداخت تسهیلات را به این واحدها در دستور کار خود قرار دهند.   
از این رو بانک‌ها مکلف‌اند که سهم خود را در پرداخت تسهیلات به متقاضیان بهبود بخشند اما با گذشت اندک زمانی برخی بانک‌های بزرگ از پرداخت این تسهیلات سرباز زده و پای خود از این ماجرا بیرون کشیدند و برخی دیگر برای فرار روبه جلو از بخشنامه بانک مرکزی تنها به استمهال بدهی‌های قبلی واحدهای صنعتی کوچک که تعداد آنها هم کم نیست روی آوردند.
از این رو با توجه به طرح رونق اقتصادی فعالان این بخش نگاه خاصی به بانک مربوطه صنعت و معدن دارند و انتظار دارند پرداختی این بانک تسهیل و در اختیارشان قرار گیرد.
در این باره فرشاد مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با اشاره به قابل قبول بودن رقم پرداختی بانک صنعت،معدن در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در طرح رونق اقتصادی، اظهار کرد: این بانک در طرح رونق اقتصادی عملکرد خوب وقابل قبولی از خود نشان داده و در بین بانک‌های اهدا کننده تسهیلات در رده سوم قرار دارد.
مقیمی افزود: بیشترین پرداخت‌ در بین بانک‌های اهدا کننده تسهیلات به واحدهای تولیدی در طرح رونق به ترتیب بانک کشاورزی، بانک ملی و بانک صنعت و معدن هستند و در رده های آخر مى توان از بانک های اقتصاد نوین، انصار و سینا یاد کرد البته که برخی از بانک‌ها عملکرد خوبی در این طرح از خود نشان نداده‌اند.
وی با بیان این که بانک صنعت،معدن با توجه به منابعی که در اختیار دارد و تسهیلاتی که با توجه به این منابع پرداخت کرده در رده اول بین بانک‌های کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: بانک صنعت،معدن با توجه به منابع محدودی که در اختیار دارد و در مقایسه با بانک‌های دیگر بسیار خوب عمل کرده و از این حیث و با توجه به نسبت منابع در رتبه نخست پرداخت تسهیلات قرار دارد.
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، ادامه داد: این بانک با بانک‌های بزرگی مانند کشاورزی قابل قیاس نبوده و سهم قابل قبولی دارد همچنین نمایندگان بانک صنعت و معدن در تمامی جلسات کارگروه ملی سازمان صنایع کوچک حضور موثر داشته است.
از سوی دیگر مهدی پورقاضی، در گفت‌گو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در رابطه با پرداخت تهسیلات در طرح رونق اقتصادی توسط بانک صنعت و معدن، خاطرنشان کرد: طرح رونق برای تسهیلات دهی به بنگاه‌های کوچک و متوسط بوده و بخش کوچکی از ارائه این تسهیلات بر عهده بانک صنعت و معدن قرار داشت و حدود 90 درصد از این تسهیلات توسط بانک‌های دیگر پرداخت شده است.
رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانى تهران، افزود: از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد این بانک در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در طرح رونق مشکلی داشته باشد.
عضو اتاق بازرگانی تهران، گفت: با توجه به این امر که شرکت شهرک‌های صنعتی باید اسامی واحدهای متقاضی دریافت وام را به هیات امنا ارائه دهد که این امر همچنان صورت نگرفته و در حال حاضر شهرک‌های صنعتی در ارتباط با تامین برق، فاضلاب و گاز مشکل داشته و این کارها باید توسط شرکت سهامی شهرک‌های صنعتی انجام می‌گرفت که در این امر کوتاهی شده است.
همچنین علی یزدانی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در نشست خبری روزهای گذشته از استمهال بودن بخش زیادی از پرداختی‌ها در طرح رونق خبر داده بود که خود جای سوال دارد که چند درصد از پرداختی بانک صنعت و معدن با توجه به این که اکثر صنعتگران کشور با رکود و فقدان سرمایه مواجه بوده اند استمهال بوده است.
براساس این گزارش و با توجه به اعلام پرداختی ها دولت و بانک مرکزی باید از بانک‌ها در خواست کند که ریز این تسهیلات را اعلام و آن‌ها را در اختیار کارشناسان و مردم قرار دهند.
انتهای پیام/

۹۶/۰۲/۱۱
۰۹:۴۰

برنامه عملیاتی وزارت صنعت بررسی شد نسخه 13 بندی صنعتی‌سازی

دنیای اقتصاد: مسیر و روش صنعتی‌سازی در کشور چگونه تعیین و تدوین شده است؟ متولیان حوزه صنعت با انتشار نسخه دوم سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به این سوال پاسخ داده‌اند. براساس این گزارش و مطابق با چارچوب ارائه شده برای تحقق اهداف تعیین شده، 13 راهبرد توسعه صنعتی شامل «بهبود مستمر سهولت انجام کسب‌وکار»، «پشتیبانی از تولید و عرضه کالا و خدمات مبتنی بر فناوری با ارزش افزوده بالا»، «بهبود و توسعه روابط تجاری بین‌المللی و تسهیل تجارت در فضای رقابتی با اولویت صادرات غیرنفتی»، «توانمندسازی بخش خصوصی و رفع موانع توسعه آن»، «تسهیل در ارتقای سطح فناوری، توسعه صنایع پیشرفته و خدمات مرتبط»، «تکمیل زنجیره ارزش فعالیت‌های معدنی، صنایع مربوط و پشتیبانی از تولید کالاهای واسطه‌ای»، «جلب و توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت»، «تامین و توزیع مناسب کالاها و خدمات و تسهیل و نوین سازی جریان کالا و خدمات»، «پشتیبانی از سرمایه‌گذاری در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های بخش»، «پشتیبانی و حمایت از مصرف تولیدات داخلی»، «پشتیبانی از بهبود راندمان مصرف انرژی در فرآیندها و کالاهای تولیدی»، «ارتقای توانمندی و شایستگی سرمایه‌های انسانی با تکیه بر فرهنگ اسلامی-ایرانی» و «ارتقای فرهنگ و دانش عمومی برای پشتیبانی از توسعه صنعتی» ارائه شده است.
بهبود مستمر سهولت انجام کسب‌وکار
دستیابی به جایگاه اول اقتصادی در بین کشورهای آسیای جنوب غربی تا سال 1404 به‌عنوان هدفی اولویت‌دار در سند برنامه راهبردی وزارت صنعت عنوان شده است. اما یکی از چالش‌های مهم در تحقق اهداف تعیین شده، محدودیت‌ها و مشکلات موجود در فضای کسب‌وکار کشور است. بهبود فضای کسب‌و‌کار، به عوامل متعددی از جمله قوانین حاکم بر کشور، درآمد سرانه کشور، فضای سیاسی و امنیتی کشور، فرهنگ مصرفی جامعه، روش‌های حمایتی از تولید، قانون تجارت و توانایی بخش‌خصوصی در سرمایه‌گذاری‌ها بستگی دارد. سیاست‌های اجرایی مرتبط با این بخش از سوی وزارتخانه مزبور به 10 مورد تقسیم شده است. «بازنگری و اصلاح قوانین بازدارنده تولید، تجارت و تدوین قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های تسهیل‌کننده» نخستین ماموریت برای بهبود محیط کسب‌و‌کار در نظر گرفته شده است. «ایجاد پنجره واحد برای روان‌سازی سرمایه‌گذاری» و «شفاف‌سازی و تسهیل فرآیندهای کسب‌وکار» نیز در گام‌های بعدی این سیاست‌ها قرار گرفته‌اند. «پشتیبانی از توسعه ضمانت اجرایی قوی و موثر در اجرای تعهدات و قراردادهای مرتبط با بخش»، «توسعه تجارت الکترونیک و گسترش به‌کارگیری روش‌های نوین تجارت»، «شفاف‌سازی و پیش‌آگاهی به ذی‌نفعان بخش با هدف فراهم شدن قابلیت پیش‌بینی برای فعالان بخش»، «کاهش هزینه مبادله در حوزه بازرگانی»، «محدود کردن نهادهای عمومی و غیرخصوصی در مالکیت و مدیریت بنگاه‌ها»، «افزایش اثربخشی و تقویت نظام‌های هدفمند نظارتی» و «توسعه شبکه یکپارچه اطلاعاتی برای دسترسی عموم ذی‌نفعان به اطلاعات مرتبط» از جمله سیاست‌هایی هستند که برای سهولت انجام کسب‌وکار در نظر گرفته شده است.
پشتیبانی از تولید و عرضه کالا و خدمات
برای افزایش تولید و پایداری بنگاه‌ها در عرصه رقابت، معمولا دولت‌ها سیاست‌های حمایت‌گرانه اتخاذ می‌کنند. یکی از مهم‌ترین اجزای استراتژی توسعه ملی در کشورها، حمایت از صنایع داخلی است. نتیجه پشتیبانی از تولید در هر کشور می‌تواند منافع عمومی آن کشور را تامین و در برابر شرایط و اتفاق‌های محیطی، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این سیاست راهبردی گزینه‌هایی در نظر گرفته است. «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گسترش فناوری و صنایع پیشرفته»، «پشتیبانی از توسعه صادرات محصولات صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان»، «پشتیبانی از توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان» و «پشتیبانی از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با رویکرد توسعه صادرات و انتقال فناوری» از جمله این سیاست‌ها به شمار می‌روند.
بهبود و توسعه روابط تجاری بین‌المللی
توسعه صادرات غیرنفتی و رهایی از اقتصاد تک‌محصولی از جمله اهداف مهم کشور محسوب می‌شود. براساس این گزارش حضور قدرتمند یک کشور در بازارهای جهانی و رقابت‌پذیری محصولات آن، معرف پویایی صنایع و رقابتی بودن قیمت تمام شده محصولات تولیدی آن کشور است. کشورهای موفق در امر صادرات، معمولا از سطح فناوری بالا، مدیریت کارآمد و مقیاس‌های بهینه تولید بهره می‌برند و در مقایسه با سایر کشورها، بهره‌وری بالاتری دارند. در ایران آنچه مشهود است، عدم توجه به توانمندی‌های بخش تولید و بهره‌وری است. نتیجه این رویکرد باعث شده که بهره‌وری صنایع کشور، آهنگ رشد نزولی به خود بگیرد و بر صادرات غیرنفتی نیز تاثیر بگذارد، که این خود یکی از چالش‌های اساسی مدیریتی در اقتصاد ایران به شمار می‌رود. در این راستا نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت ماموریت‌هایی برای تحقق بهبود و توسعه روابط تجاری بین‌المللی در نظر گرفته است. این اقدامات شامل «پشتیبانی از تاسیس اتاق‌های بازرگانی مشترک و تقویت اتاق‌های بازرگانی منطقه‌ای نظیر اتاق بازرگانی اکو»، «آزادسازی و رقابتی شدن بیشتر بازار با اجرای الزامات متعارف در تجارت جهانی» و «استفاده بهینه از ظرفیت‌های مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی برای گسترش تولیدات صادرات‌گرا و خدمات تجاری» هستند.
توانمندسازی بخش‌خصوصی
امروزه ثابت شده است که در بسیاری از زمینه‌ها، کارآیی و بهره‌وری بخش‌خصوصی بیش از بخش دولتی است. براساس این گزارش از آنجا که بخش عظیمی از سرمایه‌های جامعه در اختیار بخش‌خصوصی است، با هدایت صحیح جریان نقدینگی در حوزه‌هایی که دارای مزیت تولید و تجارت بوده و از اولویت سرمایه‌گذاری برخوردارند، می‌توان ارزش افزوده به مراتب بالاتری نسبت به سایر حوزه‌ها کسب کرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این زمینه سیاست‌هایی در نظر گرفته است که می‌توان به «ایجاد زمینه‌های مناسب در جهت ارتقای بهره‌وری»، «پشتیبانی از افزایش سرمایه و توسعه فعالیت بانک‌های تخصصی»، «پشتیبانی از برندسازی محصولات داخلی و ایجاد هلدینگ و بنگاه‌های صادرات محور»، «پشتیبانی از ارتقای توان رقابتی صنایع کوچک و متوسط از طریق توسعه خوشه‌ها و شبکه‌ها» و «پشتیبانی از توسعه فعالیت‌های بانک‌ها و بیمه‌های خارجی» اشاره کرد.
تسهیل در ارتقای سطح فناوری
در دنیای پرشتاب کنونی کسب مزیت رقابتی نه با اتکا به مواد اولیه و نیروی کار ارزان، بلکه از طریق به‌روزرسانی فناوری‌های موجود و خلق فناوری‌های جدید و پیشرفته امکان‌پذیر است. در این مسیر کشورهای توسعه‌یافته صنعتی، راهبردها و سیاست‌های خود را بر مبنای مطالعات آینده و آینده‌نگاری فناوری‌ها و تحولات سریع آنها قرار داده و در صحنه رقابت جهانی حضور فعال دارند. در این راستا نیز وزارت صنعت اقدامات کلی در نظر گرفته است. «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گسترش فناوری و صنایع پیشرفته»، «پشتیبانی از توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان»، «تعامل و مبادله دانش و فناوری با کشورها و شرکت‌های برتر» و «حمایت از فعالیت‌های تحقیق و توسعه در بنگاه‌های اقتصادی به‌ویژه بنگاه‌های صنعتی» از جمله سیاست‌هایی است که برای تسهیل در ارتقای سطح فناوری ارائه شده است.
تکمیل زنجیره ارزش فعالیت‌های معدنی
سیاست دولت‌ها در سال‌های اخیر بیشتر به موضوع اشتغال‌زایی تمرکز داشته و طرح‌های زیادی از جمله طرح گسترش بنگاه‌های زودبازده به اجرا درآمده که از موفقیت زیادی برخوردار نبوده است. حمایت از تولید مواد واسطه‌ای به دلیل نقشی که این مواد در تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید دارند، می‌تواند علاوه بر رونق تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی، همانند سیاست جلوگیری از خام فروشی به ارزش افزوده بیشتر، تقویت تولید ناخالص داخلی، اشتغالزایی و ... در اقتصاد منجر شود. در همین راستا در سند راهبردی برای تکمیل زنجیره تولید اقداماتی همچون «تامین و توسعه زیرساخت‌ها و فعالیت‌ها در بخش صنعت، معدن و تجارت منطبق با آمایش سرزمین»، «تکمیل زنجیره ارزش تولیدات با هدف کاهش صادرات مواد خام معدنی»، «مشارکت در بسترسازی مناسب برای ایجاد مناطق آزاد صنعتی و فرآوری صادرات» و «پوشش نسبی ریسک در توسعه فعالیت‌های بخش به‌ویژه توسعه فعالیت‌های معدنی» در نظر گرفته شده است.
جلب و توسعه سرمایه‌گذاری خارجی
به لحاظ تاریخی نقش و جایگاه سرمایه‌گذاری در فرآیند رشد و توسعه به حدی است که سرمایه‌گذاری را موتور محرکه رشد اقتصادی نامیده‌اند. بی‌شک دستیابی به رشد بلندمدت و مداوم اقتصادی در هر کشوری، با تجهیز و تخصیص بهینه منابع سرمایه‌گذاری در اقتصاد ملی آن کشور امکان‌پذیر است و برای رسیدن به این هدف، نیاز شدیدی به بازارهای مالی گسترده و عمیق، به ویژه بازار سرمایه کارآمد است. یکی از راه‌های گسترش این بازارها، افزایش سرمایه‌گذاری خارجی است. اقدامات در نظر گرفته شده برای این بخش شامل «پشتیبانی از تامین مالی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اولویت‌دار»، «پشتیبانی از تعاملات بین‌المللی و مشارکت بنگاه‌های داخلی و خارجی»، «پشتیبانی از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با رویکرد توسعه صادرات و انتقال فناوری» و «حمایت از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سهام کشور» هستند.
پشتیبانی از سرمایه‌گذاری
توسعه صنعتی، معدنی و تجاری کشور، بیش از هر چیز نیازمند تامین زیرساخت‌های نرم و سخت توسعه است. بخش صنعت، معدن و تجارت با وجود توانایی‌های بالقوه و قابلیت مشارکت حداکثری در تحقق رشد اقتصادی و همسو با افق چشم‌انداز ایران، بیشترین تاثیر را در رشد و تحقق اقتصاد بدون اتکا به صادرات مواد خام، (اعم از نفتی و غیرنفتی) را داراست، بنابراین کانون مهمی برای توجه و برنامه‌ریزی به منظور تحقق اهداف عالیه تلقی می‌شود. وزارت صنعت برای پشتیبانی از سرمایه‌گذاری در نظر دارد اقداماتی همچون «ایجاد پنجره واحد برای روان‌سازی سرمایه‌گذاری»، «توسعه شهرک‌های صنعتی، لجستیکی و صنفی»، «مشارکت در بسترسازی مناسب برای ایجاد مناطق آزاد صنعتی و فرآوری صادرات» و... انجام دهد.
تامین و توزیع مناسب کالاها و خدمات
افزایش رقابت در بازرگانی داخلی با تسهیل فضا برای حضور عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان در بازار کالا و خدمات، خرده‌فروشی، عمده‌فروشی، پخش کالا، ذخیره‌سازی، نگهداری، حمل و نقل، تامین سرمایه و بهبود فضای کسب و کار و ... باعث افزایش سرعت گردش سرمایه در چرخه پول و کالا شده و به خلق درآمد و تولید ثروت بیشتر و رفاه اجتماعی کمک خواهد کرد. بنابراین راهبری توسعه بخش بازرگانی داخلی به‌عنوان یکی از زیربخش‌های بازرگانی که جزو بخش‌های کلان اقتصاد کشور است، حائز اهمیت است. نظام توزیع کالا و خدمات به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد از یکسو کالا و خدمات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و از سوی دیگر اطلاعات و نقدینگی را به بخش‌های تولیدی منتقل می‌کند. اقدامات در نظر گرفته شده برای این بخش شامل «پشتیبانی از ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات قبل و بعد از فروش کالاهای تولیدات داخلی و خارجی»، «پشتیبانی از استقرار نظام جامع مدیریت کیفیت و اجرای استاندارد‌های بین‌المللی»، «کاهش سهم تجارت پنهان در مبادلات کشور»، «حمایت از ایجاد و تقویت فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در کشور» و «کاهش هزینه مبادله در حوزه بازرگانی» هستند.
پشتیبانی از مصرف تولیدات داخلی
یکی از راهبردهای مهم هر کشور برای حمایت از تولیدات ملی، تشویق مصرف‌کنندگان به مصرف تولیدات داخلی است. نکته حائز اهمیت در مصرف محصولات داخلی این است که محصولات تولیدی داخل باید برای حضور پایدار در بازارهای هدف به اهمیت کیفیت و رقابت‌پذیری در صحنه‌های بین‌المللی توجه ویژه داشته باشند تا در کارزار بازار، محصولات وارداتی جایگزین محصولات تولید داخلی نشوند. در این راستا نیز اقداماتی همچون «ارتقای سطح کیفی خدمات قابل عرضه از سوی واحدهای صنفی _ خدماتی از طریق استانداردسازی و تدوین آیین کار خدمات»، «مدیریت بازار کالا و خدمات از طریق روان‌سازی و نوین‌سازی شبکه‌های توزیع» و «مدیریت واردات در جهت ارتقای توان رقابتی تولید داخل» در دست اقدام است.
پشتیبانی از بهبود راندمان مصرف انرژی
بدون شک هر گونه کاهش در مصرف انرژی فعالیت‌های صنعتی یا افزایش راندمان انرژی محصولات صنعتی، تاحد زیادی می‌تواند به کاهش مصرف انرژی در سایر بخش‌های اقتصادی کشور کمک کند و شاخص شدت انرژی کشور را به حد قابل قبول برساند. با توجه به منابع محدود و افزایش قابل توجه مصرف انرژی، لزوم تبیین و اجرای راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی بیش از پیش احساس می‌شود. این در حالی است که علاوه بر مدیریت مصرف انرژی و افزایش راندمان انرژی، لازم است در جهت حفاظت از محیط زیست دستگاه‌ها و حوزه‌های متولی برنامه‌های کاربردی لازم برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را نیز تدوین و اجرا کنند. در این راستا لازم است اقداماتی همچون «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گسترش فناوری و صنایع پیشرفته» و «ایجاد زمینه‌های مناسب در جهت ارتقای بهره‌وری کل عوامل در بخش، بهبود و کارآمدسازی مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و انرژی» صورت گیرد.
ارتقای توانمندی و شایستگی سرمایه‌های انسانی
اکنون پس از گذشت چند دهه، دنیا به این نتیجه رسیده است که اگر سازمانی بخواهد در امور جاری و برنامه‌های کاری خود پیشتاز باشد و از قافله رقابت باز نماند، باید از نیروی انسانی متخصص، خلاق، ماهر و با انگیزه بالا برخوردار باشد. از سوی دیگر بین منابع انسانی که اساس ثروت واقعی یک سازمان بوده و بهره‌وری که ضرورت رقابت است، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. از دغدغه‌های مهم سازمان‌های موفق جهان، گردآوری سرمایه انسانی فرهیخته و خردورز و بهره‌وری است که قادر به ایجاد تحول در سازمانی که به آن تعلق دارند، باشند. در این راستا نیز اقداماتی از سوی وزارت صنعت در نظر گرفته شده است که می‌توان به «بهبود ساختار مدیریت، سرمایه‌های انسانی و کارآمدسازی خدمات دولتی در بخش صنعت، معدن و تجارت»، «تعامل و مبادله دانش و فناوری با کشورها و شرکت‌های برتر» و «توان‌افزایی مدیران بخش با رویکرد دستیابی به تراز جهانی، توسعه و تعمیق مدیریت، اقتصاد و حقوق مالکیت فکری در زنجیره ارزش از ایده تا محصول» اشاره کرد.
ارتقای فرهنگ برای پشتیبانی از توسعه صنعتی
تحقق اهداف چشم‌انداز کشور در افق 1404 و دستیابی به جایگاه اول توسعه در کشورهای منطقه، ایجاب می‌کند با توجه به اهمیت توسعه صنعتی، اهتمام ویژه‌ای به این بخش پیشران صورت گیرد. از این رو توسعه صنعتی، نقش مهمی در رشد و شکوفایی اقتصادی، افزایش درآمد و رفاه جامعه دارد. اقدامات در دست اجرا در این بخش شامل «ایجاد زمینه‌های مناسب در جهت ارتقای بهره‌وری»، «پشتیبانی از توسعه مشاوره تخصصی داخلی و خارجی» و «توانمندسازی و بهره‌گیری از تشکل‌های تخصصی» است.
ge1001

۹۶/۰۲/۱۲
۰۷:۲۱

هیات تجاری ایالت باواریا با خبرهای جدید به تهران آمد مجوز بانکی آلمان به ایران

دنیای اقتصاد: آلمانی‌ها به دو بانک ایرانی مجوز دادند تا برای افتتاح شعبه در این کشور اقدام کنند. این خبر در جریان دیدار فعالان اقتصادی ایران با هیات تجاری ایالت باواریای آلمان اعلام شد. قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا اعلام کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اولین بانک ایرانی تابستان امسال و دومین بانک تا پایان سال‌جاری یا نهایتا اوایل سال آینده شعب خود را در شهر مونیخ افتتاح می‌کنند. کارشناسان معتقدند با توجه به نقش اقتصادی آلمان در اروپا، اجرایی شدن این تصمیم می‌تواند در تعدیل رویکرد ایران‌هراسی در بخش بانکی موثر باشد.
سومین هیات تجاری باواریا با یک خبر خوب بانکی به تهران آمد. قرار است تا پایان تابستان یکی از بانک‌های ایرانی در این ایالت شعبه خود را دایر کند و بانک دیگر ایرانی نیز تا پایان امسال یا اوایل سال آینده در این‌خصوص اقدامات لازم را صورت دهد. در شهریورماه سال گذشته بود که دومین هیات تجاری از ایالت باواریای آلمان بعد از اجرای برجام به ایران سفر کرد و در جمع فعالان اقتصادی در تهران از گشایش روابط بانکی بین دو کشور خبر داده و اعلام کردند که مقدمات تاسیس سه بانک ایرانی در آلمان انجام شده است. حال با گذشت 6 ماه از اظهارات آلمانی‌ها، زمان تاسیس شعب دو بانک ایرانی اعلام شده است. سومین هیات باواریایی که روز گذشته با فعالان اقتصادی ایران دیدار داشتند، از ورود جمعی از خریداران آلمانی در قالب یک هیات دیگر نیز خبر دادند. این هیات قرار است به افزایش صادرات کالاهای ایرانی به باواریا کمک کند. آمد و رفت‌های باواریایی‌ها و تهرانی‌ها چه نتایجی را به‌دنبال داشته است؟ مقامات ایالت باواریا در این‌باره عنوان کردند که 50 پروژه همکاری را با ایرانی‌ها روی میز دارند که برای برخی از آنها شرکای ایرانی نیز یافته‌اند. پیش از این اعلام شده بود که قرار است حجم روابط تجاری ایران و آلمان به 10 میلیارد یورو در سه سال آینده برسد.
حال به‌نظر می‌رسد اقداماتی که از سوی ایالت باواریا و اتاق تهران انجام می‌شود و آمد و رفت 5 هیات (2 هیات از تهران به باواریا سفر کرده‌اند و 3 هیات از باواریا به تهران آمده‌اند) تلاشی است برای تحقق این هدف‌گذاری تجاری. حجم روابط اقتصادی ایران و آلمان پس از لغو تحریم‌ها رو به افزایش است و آلمان همچون سال‌های پیش از تحریم اقتصادی ایران دوباره در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین شرکای اقتصادی کشور به‌خصوص‌ در اتحادیه اروپا است، از این‌رو با توجه به اینکه ایالت باواریا مرکز بسیاری از بنگاه‌های قدرتمند صنعتی آلمان است، سومین هیات تجاری از این ایالت که شامل 16 نفر از مدیران‌عامل شرکت‌های صنعتی بزرگ به سرپرستی «برترام بروسارت» رئیس اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا و «مارکوس ویتمان» قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا به تهران آمده‌اند. روز گذشته علاوه بر نشست اقتصادی مشترک دو طرف، میز نهاد بخش‌خصوصی آلمان در اتاق تهران با حضور رئیس اتاق تهران و مقامات آلمانی افتتاح شد. دفتر اتاق تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا نیز در بهمن ماه 94 و در جریان حضور هیات اتاق تهران در این ایالت توسط مسعود خوانساری و برترام بروسارت افتتاح شده بود.
بررسی عملکرد صادرات و واردات میان ایران و آلمان نشان می‌دهد که حجم صادرات و واردات بین دو کشور در سال گذشته با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است به‌صورتی که میزان واردات ایران از آلمان به بیش از 8/ 1میلیارد دلار و صادرات به این کشور به 321 میلیون دلار رسیده است. براساس آمار گمرک در سال 94 میزان واردات ایران از آلمان 608 میلیون و 814 هزار و 441 کیلوگرم به ارزش یک میلیارد و 822 میلیون و 389 هزار و 647 دلار بوده است و در مقابل میزان صادرات ایران به این کشور 35 میلیون و 654 هزار و 126 کیلوگرم به ارزش 321 میلیون و 947 هزار و 441 دلار بوده است.
تسهیل در صدور روادید
روز گذشته نشست مشترک اتاق بازرگانی تهران و هیات باواریایی با حضور فعالان بخش‌خصوصی ایران و 16 مدیر ارشد شرکت‌های باواریای آلمان برگزار شد. بهمن عشقی، دبیرکل اتاق بازرگانی تهران که در این نشست حضور یافت، با بیان اینکه ارتباط خوبی بین اتاق تهران و اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریا برقرار شده است، گفت: ماحصل ملاقات‌های رسمی انجام شده و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین دوطرف، افتتاح دفتر اتاق تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در سال گذشته و نیز متقابلا افتتاح دفتر اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در ساختمان اتاق تهران در این سفر بوده است که امیدواریم بتوانیم از این طریق خدمات مناسبی را به شرکت‌ها و فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران ارائه دهیم.
به گفته وی، رشد تجاری بیش از 30 درصدی بین دو کشور ایران و آلمان، در یک دوره کمتر از یک‌سال به‌رغم وجود و برقراری برخی تحریم‌ها، خود نشان‌دهنده این واقعیت است که تجار و بازرگانان ایرانی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بالقوه تجاری – فنی خود این آمادگی را دارند تا نسبت به احیا، برقراری و توسعه روابط تجاری پایدار با شرکای آلمانی خود در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنند، همچنین در جهت تغییر یا اصلاح مسیر تجاری با شرق و بازگشت به همکاری‌های دیرینه با اروپا مبادرت ورزند. در سایه همین تحولات تعدادی از شرکت‌های باواریایی و نیز ایرانی دفاتر نمایندگی خود را در تهران و مونیخ دایر کرده‌ و مشغول فعالیت‌های کاری خود شده‌اند.
عشقی به پتانسیل‌های ایالت باواریای آلمان اشاره کرد و گفت: برخورداری ایالت باواریا از توان فنی پیشرفته در صنایع مهم و زیربنایی، لزوم ارتباط مستمر دو کشور را برای تکمیل طرح‌های در دست اجرا و راه‌اندازی سایر طرح‌های توسعه صنعتی در ایران ایجاب می‌کند. این ایالت می‌تواند با سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه حوزه‌های نفت و گاز ایران بخشی از نیاز خود به منابع انرژی را برطرف کند. ازسوی دیگرفرصت‌های زیادی برای شرکت‌های آلمانی جهت همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری، مهندسی، آموزش و ارائه خدمات در حوزه‌های نیروگاهی، انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل‌ونقل‌، کشاورزی و صنایع غذایی، مدیریت منابع آب و فاضلاب، بهداشت و درمان و ساختمان وجود دارد.
عشقی درخصوص رابطه بانکی بین دو کشور نیز گفت: متاسفانه مشکلات زیادی برای جلوگیری از اتصال کامل بانک‌های ایرانی به نظام بانکداری بین‌المللی وجود دارد. این مسائل عمدتا مربوط به عدم رفع کامل تحریم‌ها و محیط نظارتی اجرای آنها است. انجام عملیات بزرگ مالی نیازمند بانک‌هایی با ظرفیت تامین مالی کافی است که فقدان این مهم، مانع از تجارت و سرمایه‌گذاری در دوران پسابرجام شده است. از مدت‌ها پیش، انطباق بانک‌های ایران با استانداردهای نظام بانکداری بین‌المللی آغاز شده و کماکان در حال انجام است.
دبیرکل اتاق تهران تصریح کرد: سوئیفت نیز برای بانک مرکزی ایران و تعداد زیادی از بانک‌های ایرانی برقرار شده و بیش از 200 بانک کوچک و متوسط بین‌المللی، روابط کاری خود را با بانک‌های ایرانی آغاز کرده‌اند که نتیجه آن کاهش هزینه مبادله و تسریع پرداخت‌ها بوده است. ما انتظار داریم این روند انطباق به زودی طی شده وبا حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز با بانک‌های ایرانی وارد همکاری شوند. وی به اعطای روادید نیز اشاره کرد و گفت: برقراری تسهیلات لازم در زمینه اعطای روادید به فعالان اقتصادی دوکشور نیز نقشی تاثیرگذار بر گسترش روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری دوجانبه خواهد داشت. در راستای تسریع تحقق این اهداف، وزارت اقتصاد و دفتر صنعت و اقتصادی ایالت باواریا می‌توانند طرف خوبی برای رایزنی جهت رفع موانع رفت و آمد اعضای اتاق بازرگانی تهران باشند.
آلمانی‌ها در ایران می‌مانند
مدیرعامل اتحادیه صنایع و اقتصاد باواریا نیز در این نشست گفت: سال‌های متمادی است که ایالت باواریا پایین‌ترین نرخ بیکاری را در سطح کل کشور آلمان یدک می‌کشد و از طرف دیگر، در شرایطی سهم صنعت آلمان در تولید ناخالص داخلی این کشور 22 درصد است که این رقم برای ایالت باواریا نزدیک به 27 درصد است.
بروسارت یکی دیگر از ویژگی‌های صنایع و بنگاه‌های ایالت باواریا آلمان را طیف گسترده فعالیت‌های صنعتی در این ایالت عنوان کرد و افزود: شرکت‌های ایرانی در همکاری با بنگاه‌های باواریا، این امتیاز را کسب خواهند کرد که علاوه بر برخورداری از دانش و تکنولوژی روز دنیا، همکاری و ارتباط‌ها در سطح بین‌المللی را نیز تجربه کنند. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در طول دوران پس از برجام، حجم صادرات آلمان به ایران بیش از 30 درصد افزایش یافته است، افزود: این اتفاق را به فال‌نیک می‌گیریم، اما معتقدیم که واردات از ایران را نیز باید تقویت کرد و در این زمینه در تلاش هستیم با مشورت و همکاری اتاق بازرگانی تهران، مسیر مناسبی برای توسعه صادرات ایران به آلمان و ایالت باواریا سنجیده شود. بروسارت همچنین در سخنانش به موضوع همکاری‌های بانکی ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: هرچند مشکلات بانکی میان دو کشور در امر کسب و کار و تجارت، کلیدی است اما نمی‌توانیم صرفا خیال‌پردازی کنیم؛ بلکه باید قبول کرد که شکاف ایجاد شده در زمینه همکاری‌های بانکی مربوط به دوره 10 ساله است که احیای آن نیز قطعا زمانبر خواهد بود. وی با این حال تصریح کرد که دولت و بخش‌خصوصی آلمان در تلاش است تا طی ماه‌های آینده حداقل شعبه یک بانک ایرانی در مونیخ بازگشایی شود.
در ادامه این نشست، مارکوس ویتمان، قائم‌مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا گفت: قصد ما از مراوده با ایران، صرفا فروش کالا نیست و به واردات از ایران نیز علاقه‌مند هستیم. به بیان دیگر ما به‌دنبال برقراری رابطه‌ای بلندمدت میان ایالت باواریا و ایران هستیم. شرکت‌های باواریایی سال‌ها است که در ایران فعال هستند و حتی در زمان تحریم‌ها نیز در ایران حضور داشتند. وی به برخی موانع در مسیر توسعه همکاری‌ها از جمله گشایش فاینانس اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم که این موانع را از سر راه برداریم. همچنین ما می‌خواهیم به ایران کمک کنیم که محصولات خود را به اتحادیه اروپا نیز صادر کند. اما در گام نخست باید با یکدیگر بیشتر آشنا شویم و به یکدیگر اعتماد کنیم.
هیات خریداران آلمانی به ایران می‌آیند
بروسارت در نشست خبری و در پاسخ به سوالی در رابطه با میزان همکاری‌های اقتصادی شرکت‌های ایرانی و ایالت باواریا در طول دست‌کم دو سال گذشته، گفت: از زمان بازگشایی دفتر این اتحادیه در تهران، 50 پروژه همکاری اقتصادی میان دو کشور روی میز قرار گرفته و برخی از این پروژه‌ها نیز شرکای ایرانی و آلمانی پیدا کرده است. البته در گذشته نیز پروژه‌های همکاری بین دو کشور وجود داشت که قصد فعال کردن آنها را نیز داریم.
ویتمان نیز در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش واردات از ایران گفت: برای افزایش واردات از ایران، به زودی هیاتی از خریداران را برای سفر به ایران سازماندهی خواهیم کرد. ضمن اینکه با برخی سازمان‌های ایرانی از جمله ایدرو وارد مذاکره شده‌ایم. وی درخصوص جزئیات تاسیس شعبه بانک‌های ایرانی در مونیخ عنوان کرد: برای چند بانک ایرانی شرایط تاسیس شعبه در مونیخ را سنجیدیم. بانک خاور میانه و سینا برای تاسیس شعبه اقدام کرده‌اند که از این رو، بانک خاور میانه تا تابستان و بانک سینا نیز تا پایان امسال یا سال آینده شعب خود را در مونیخ افتتاح می‌کنند. این بانک‌ها شرایط لازم برای ایجاد شعبه در باواریا را دارند.همچنین وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با امکان تسهیل صدور روادید آلمان برای تجار ایرانی، گفت: امیدواریم یک تا دو سال آینده این مشکل برطرف شود. دولت آلمان در این راستا تلاش خواهد کرد.
ge1001

۹۶/۰۲/۱۲
۰۷:۲۳