نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114270
 • تمام سکه (طرح جدید) 1214000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1185000
 • نیم سکه 656000
 • ربع سکه 375000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3754
 • یورو 4170
 • پوند 4860
 • صد ین 3440
 • درهم امارات 1034
 • لیر ترکیه 1077
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32449
 • 3 Arrow up
  یورو 35464
 • 34 Arrow up
  پوند 41849
 • 3 Arrow up
  فرانک 32413
 • 11 Arrow up
  صد ین 28619
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8834

اجرای طرح "یارانه تا کارانه" در سالجاری

قردارد شیوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ویژه دانشجویان دکتری با حضور ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به امضای یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و رئیس بانک توسعه و تعاون رسید.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی روز یکشنبه در 'مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام به دانش آموختگان دانشگاهی ' که با حضور مسئولان صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون در محل وزارت علوم،تحقیقات و فناوری برگزار شد،افزود: برنامه های اشتغال وزارت کار در شورای عالی اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم این برنامه ها را مصوب کرده است.
وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی یکی از مسایل جدی است که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می شود، افزود: توسعه منابع انسانی در کشورهای چین ،ژاپن، کره جنوبی و برزیل پیگیری می شود.
ربیعی افزود:بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی می توانند در قالب تعاونی ها فعالیت های خود را ساماندهی کنند.
وی ادامه داد: برنامه های اشتغال وزارت کار بر مبنای مزیت های منطقه ای و رسته های پر اشتغال در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات مولد، فناوری اطلاعات و ارتباطات شناسایی شده اند.
وی همچنین از تخصیص تسهیلات ۵۰۰ میلیارد تومان برای ارتقا فنی خبر داد و گفت: دانشجویانی که در حال فارغ التحصیلی هستند این آمادگی ایجاد شده که بتوانند به پارک های علمی و فناوری وصل شوند.
وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح (از کلاس تا کار) گفت :‌ در این طرح امکان اتصال فارغ التحصیلان به بازار کار فراهم می شود ، ما اسم این طرح را ' کتک ' گذاشتیم تا برخی کاندیداها این طرح را به نام خود نزنند.
ربیعی، همچنین با اشاره به طرح 'یارانه تا کارانه' گفت: این طرح به شکل پایلوت در استان های گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد. در سال ۱۳۹۵ سامانه این طرح در استان های دیگر کشور راه اندازی و همچنین تامین اعتبار شد و از سال جاری در کشور اجرایی خواهد شد.
ربیعی با یادآوری اینکه در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی علاوه بر برنامه های اشتغال، برنامه های رفاهی پیگیری می شود،گفت: مسائل رفاهی نظیر کودکان کار،ساماندهی بی خانمان ها، ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل در مدارس، بیمه درمان محرومان و بسیاری از اقدامات ارزشمند دیگر از سوی این وزارت کار پیگیری شده و نتایج خوبی هم از آن بدست آمده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۱

وزیر کار خبر داد اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال 96

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی در سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی ربیعی در مراسم امضای قرارداد پرداخت وام به دانشجویان دوره دکتری که با حضور وزیر علوم، رئیس صندوق رفاه دانشجویان و مدیرعامل بانک توسعه تعاون برگزار شد گفت: «برنامه‌های اشتغال وزارت کار در شورای عالی اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم این برنامه‌ها را مصوب کرده است.۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی در سال ۹۶ تخصیص داده شده است.»
او افزود: «توسعه منابع انسانی یکی از مسائل جدی است که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می‌شود. بسیاری از دانش‌آموختگان دانشگاهی می‌توانند در قالب تعاونی‌ها فعالیت‌های خود را ساماندهی کنند.»
وزیر کار ادامه داد: «برنامه‌های اشتغال وزارت کار بر مبنای مزیت‌های منطقه‌ای و رسته‌های پر‌اشتغال در بخش‌های صنعت، کشاورزی، خدمات مولد، فناوری اطلاعات و ارتباطات شناسایی شده‌اند.»
ربیعی به طرح (از کلاس تا کار) اشاره کرد و گفت: «در این طرح امکان اتصال فارغ‌التحصیلان به بازار کار فراهم می‌شود.»
او همچنین به طرح "یارانه تا کارانه" هم اشاره کرد و گفت: «این طرح به شکل پایلوت در استان‌های گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد و در سال ۹۵ سامانه این طرح در استان‌های دیگر کشور راه‌اندازی و همچنین تامین اعتبار شد و از امسال در کشور اجرایی می‌شود.»

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۵۷

اعلام شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري

خبرگزاري آريا - قرارداد شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري با حضور وزراي کار و علوم به امضاي رئيس صندوق رفاه دانشجويان و رئيس بانک توسعه و تعاون رسيد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعي قردارد شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري با حضور دکتر ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و دکتر فرهادي وزير علوم ، تحقيقات و فناوري به امضاي يزدان‌مهر رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم و رئيس بانک توسعه و تعاون رسيد.
بنابراين گزارش دکتر علي ربيعي روز يکشنبه در `مراسم امضاي قرارداد همکاري پرداخت وام به دانش آموختگان دانشگاهي ` که با حضور مسئولان صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون در محل وزارت علوم،تحقيقات و فناوري برگزار شد،افزود: برنامه هاي اشتغال وزارت کار در شوراي عالي اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي هم اين برنامه ها را مصوب کرده است.
وي با بيان اينکه توسعه منابع انساني يکي از مسايل جدي است که از سوي دولت تدبير و اميد پيگيري مي شود، افزود: توسعه منابع انساني در کشورهاي چين ،ژاپن، کره جنوبي و برزيل پيگيري مي شود.
دکتر ربيعي افزود:بسياري از دانش آموختگان دانشگاهي مي توانند در قالب تعاوني ها فعاليت هاي خود را ساماندهي کنند .
وي ادامه داد: برنامه هاي اشتغال وزارت کار بر مبناي مزيت هاي منطقه اي و رسته هاي پر اشتغال در بخش هاي صنعت، کشاورزي، خدمات مولد،فناوري اطلاعات و ارتباطات شناسايي شده اند .
وي همچنين از تخصيص تسهيلات 500ميليارد تومان براي ارتقا فني خبر داد و گفت: دانشجوياني که در حال فارغ التحصيلي هستند اين آمادگي ايجاد شده که بتوانند به پارک هاي علمي و فناوري وصل شوند.
دکتر ربيعي، همچنين با اشاره به طرح `يارانه تا کارانه` گفت: اين طرح به شکل پايلوت در استان هاي گلستان، قزوين و کردستان اجرايي شد. در سال 1395 سامانه اين طرح در استان هاي ديگر کشور راه اندازي و همچنين تامين اعتبار شد و از سال جاري در کشور اجرايي خواهد شد.
دکتر ربيعي با يادآوري اينکه در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعي علاوه بر برنامه هاي اشتغال، برنامه هاي رفاهي پيگيري مي شود،گفت: مسائل رفاهي نظير کودکان کار،ساماندهي بي خانمان ها، ثبت نام کودکان بازمانده از تحصيل در مدارس، بيمه درمان محرومان و بسياري از اقدامات ارزشمند ديگر از سوي اين وزارت کار پيگيري شده و نتايج خوبي هم از آن بدست آمده است.
اين گزارش مي افزايد: به‌منظور حمايت مالي از دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در راستاي انطباق با نيازهاي اساسي کشور، گسترش نهضت توليد علم و حل علمي مشکلات کشور، تقويت و تسهيل حضور و تلاش تمام‌وقت دانشجويان دکتري در دانشگاه‌ها وام ويژه دکتري مطابق تفاهم‌نامه منعقده بين صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون پرداخت مي‌شود.
رئيس صندوق رفاه دانشجويان در زمان امضاي اين تفاهم نامه به‌منظور اجرايي کردن طرح جديد «پرداخت وام ويژه دکتري غيربورسيه» با به‌کارگيري منابع مالي بانک‌ها به‌منظور ارتقاي سطح کمي و کيفي خدمات رفاهي دانشجويان با بانک‌هاي متعددي وارد مذاکره شد و پس از بررسي شرايط پيشنهادي بانک‌ها و هماهنگي با سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شد بانک‌ دولتي توسعه، تعاون نسبت به پرداخت 440 ميليارد تومان تسهيلات در مدت چهار سال به دانشجويان مزبور (سالانه 110 ميليارد تومان) اقدام کند.
وي افزود: طبق اين تفاهم نامه صندوق نيز موظف است مبلغ 2500 ميليارد ريال در بانک توسعه تعاون طي پنج سال (سالانه 500 ميليارد ريال) سپرده‌گذاري کند.
شرايط و مدارک لازم وام گيرندگان
براي دريافت اين وام رعايت تمامي شرايط مندرج در فصل اول آيين‌نامه استفاده از وام‌هاي صندوق رفاه دانشجويان در داخل کشور الزامي است. فهرست تأييد‌شده متقاضيان سالانه در دو نوبت (شش ماه اول و شش ماه دوم) از طريق دانشگاه‌ها به صندوق رفاه ارسال مي‌شود.
همچنين وام ويژه دکتري 4 بار در طول سال تحصيلي با فاصله هر سه ماه يکبار پرداخت مي‌شود.
دانشجويان مشمول اين دستورالعمل فقط در يک رشته و براي يک دوره تحصيل مي‌توانند از اين وام استفاده کنند نظارت و تأييد مراحل پرداخت بر اساس مستندات مورد تأييد دانشگاه و محل تحصيل متقاضي صورت مي‌پذيرد.
متقاضيان، در فرصت تحقيقاتي خارج از کشور و با تأييد استاد راهنما و معاون پژوهشي مشروط بر اينکه کل دوره استفاده از وام، از سرجمع 48 ماه تجاوز ننمايد، مشمول دريافت وام خواهند شد. همچنين استاد راهنما مي‌تواند در صورت عدم رضايت از پيشرفت کار دانشجو يا مشروط شدن وي تقاضاي اعطاي وام را لغو کند.
مدارک لازم براي دريافت وام ويژه دکتري
متقاضي بايد فرم تقاضاي وام را تهيه کرده و بعد از تکميل به کارشناس محترم اداره رفاه تحويل دهد.
دانشجويان فاقد شرايط دريافت وام
دانشجويان بورس و دريافت‌کنندگان پژوهانه و يا افرادي که بدهي معوقه به صندوق رفاه دارند، دانشجوياني که مشروط باشند مي‌توانند از اين وام استفاده کنند.
نحوه و ميزان وام
مبلغ وام، پس از طي مراحل بررسي و تأييد، مستقيم در وجه دانشجو به شماره حساب اعلام شده، پرداخت مي‌شود و متقاضي، بايد نسبت به انجام مراحل قانوني و سپردن تعهدات پيش‌بيني‌ شده مطابق مفاد تفاهم‌نامه تا سقف 150 ميليون ريال 1 ضامن معتبر و بالاتر 2 ضامن نياز دارد.
منظور از ضامن معتبر شخصي است اعم از حقيقي يا حقوقي از جمله کارمند رسمي، پيماني، قراردادي، کسبه و... که طبق مقررات بانک مي‌تواند بازپرداخت تسهيلات اعطايي را تضمين کند.
پرداخت وام ويژه دکتري منحصراً تا نيمسال هشتم صورت مي‌گيرد و دانشگاه موظف است از ادامه پرداخت به دانشجويان نيمسال غيرمجاز جلوگيري کند.
ليست وام تأييدشده دانشگاه، جهت پرداخت وام مستقيماً به بانک ارسال مي‌شود و پس از انتخاب شعبه بانک و افتتاح حساب در همان شعبه، تضامين لازم اخذ وام به بانک ارائه مي‌شود.
چنانچه دانشجو در ميانه راه انصراف از تحصيل دهد و يا استاد راهنماي مربوطه يا مراجع ذيربط دانشگاه، ضعف علمي و يا عدم پيشرفت کافي و مناسب دانشجو را گزارش کنند، وضعيت تحصيل دانشجو در شرايط خاتمه ناتمام قرار گرفته و ادامه اعطاي وام (موضوع اين آئين‌نامه) متوقف مي‌شود.
ميزان مبلغ وام مذکور به 7 ميليون ريال به ازاي هر ماه براي تمام دانشجويان واجد شرايط است براي دانشجوياني، موضوع رساله آنها داراي شرايط ( کاربردي و تقاضا محور و مورد تأييد موسسه متقاضي) باشد، وام ضروري پايان‌نامه تا مبلغ 20 ميليون ريال از طريق صندوق پرداخت مي‌شود.
ملاک تأييد شرايط فوق، تأييد شوراي پژوهشي دانشگاه محل تحصيل دانشجو است.
مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهيلات
تکميل فرم تقاضاي وام توسط دانشجو در اداره رفاه دانشگاه و معرفي شعبه اخذ وام، تشکيل پرونده براي دانشجويان واجد شرايط در سامانه فاز 2 صندوق، ارسال ليست متقاضيان واجد شرايط به صندوق از طريق سامانه فاز2، صدور معرفي‌نامه براي دانشجو با امضاي معاون دانشجويي جهت افتتاح حساب نزد يکي از شعب بانک توسعه تعاون، بررسي ليست در صندوق رفاه و ارسال اسامي به بانک و تشکيل پرونده در يکي از شعب بانک توسعه تعاون و ارائه مدارک و تضامين تعريف شده بترتيب از مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهيلات است.
فرايند ارسال اسامي دانشجويان به بانک
ليست متقاضيان واجد شرايط به صورت سيستمي از طريق ايجاد وب سرويس آنلاين به صورت روزانه پس از تأييد دانشگاه و صندوق براي بانک قابل رؤيت خواهد شد.
نحوه و ميزان بازپرداخت
بهره‌مندان از اين وام ملزم هستند حسب وضعيت تحصيلي (فراغت، انصراف، ترک يا اخراج از تحصيل) طبق مقررات نسبت به بازپرداخت و تسويه حساب وام دريافتي اقدام کنند.
کارمزد بانکي وام مذکور 4 درصد است.
شروع اقساط براي تمام دانش‌آموختگان يکسال پس از فراغت از تحصيل در سنوات مجاز است.
بازپرداخت وام يادشده معادل تعداد ماه‌هاي دريافت وام پس از اعمال يک سال تنفس است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۶

با حکم وزیر علوم؛ رئیس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان ایلام منصوب شد

  رئیس دانشگاه ایلام به عنوان رئیس شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان منصوب شد.
به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، طی حکمی از سوی دکتر «محمد فرهادی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر «محمد علی‌اکبری»  به عنوان رئیس شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان ایلام منصوب شد .
در متن این حکم آمده است :
پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در خصوص تشکیل «شبکه ملی جامعه و دانشگاه»، به موجب این حکم، جناب‌عالی به مدت دو سال به عنوان رئیس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان ایلام منصوب می‌شوید .
امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری نخبگان و خبرگان استانی در تحقق اهداف شبکه به ویژه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه موفق و مؤید باشید .

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۱۰

مدير عامل بانک توسعه تعاون : 4 هزار و 400 ميليارد ريال تسهيلات براي اشتغال فارغ التحصيلان مقطع دکتري پرداخت مي شود

خبرگزاري آريا - مدير عامل بانک توسعه تعاون با اشاره به گام بزرگ دولت براي اشتغال فارغ التحصيلان دکتري گفت: اين بانک امسال 4400 ميليارد ريال تسهيلات به فارغ التحصيلان مقطع دکتري ،پرداخت مي کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل ازمرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعي حجت الله مهديان' روز يکشنبه در 'مراسم امضاي تفاهمنامه قرارداد همکاري پرداخت وام ويژه دکتري بين صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون' که با حضور وزراي تعاون،کار و رفاه اجتماعي و علوم،تحقيقات و فناوري برگزار شد،افزود: اين تفاهمنامه گام بزرگي براي اشتغال فارغ التحصيلان مقطع دکتري در کشور است.
وي تاکيد کرد که بانک توسعه تعاون به فارغ التحصيلاني - مقطع دکتري- که از سوي صندوق رفاه دانشجويان معرفي مي شوند ، تسهيلات پرداخت مي کند .
وي افزود: بانک توسعه تعاون ،پس از سپرده‌گذاري 2500 ميليارد ريالي صندوق رفاه دانشجويان ،امسال 4400 ميليارد ريال تسهيلات طي 16 مرحله به معرفي‌شدگان از سوي اين صندوق پرداخت مي کند.
وي افزود:به گفته وي، اين قرار داد،شرايط مطلوبتري براي تامين وام براي اشتغال فارغ التحصيلان فراهم مي کند.
وي با اشاره به گستردگي بانک توسعه تعاون در استان هاي مختلف کشور بيان داشت: مخاطبان اين بانک تعاونگران کشور هستند که 50هزار ميليارد ريال اعتبار براي آنها در نظر گرفته شده است.
وي گفت: بانک توسعه تعاون مي تواند از تشکل هاي تعاوني و حتي غير تعاوني براي توسعه اشتغال حمايت کند.
مهديان توضيح داد: تسهيلات اعطايي در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت مي‌شود و مدت بازپرداخت تسهيلات اعطايي بر اساس تعداد مراحل اعطاي تسهيلات و سال ورود دانشجويان متفاوت خواهد بود؛ ضمن آنکه بازپرداخت نخستين قسط توسط دانشجو يک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصيلي وي خواهد بود.
مدير عامل بانک توسعه تعاون افزود: پس از تدوين شيوه‌نامه ،نخستين مرحله پرداخت تسهيلات تا پايان خردادماه 96 آغاز خواهد شد و معرفي‌شدگان با در دست داشتن معرفي‌نامه از سوي صندوق مي‌توانند با مراجعه به شعب بانک توسعه تعاون، تشکيل پرونده دهند.
وي گفت: تسهيلات ياد شده به منظور حمايت مالي از دانشجويان مقطع دکتري دانشگاهها و موسسات آموزش عالي در جهت انطباق با نيازهاي اساسي کشور،گسترش نهضت توليد علم و حل علمي کشور،تقويت و تسهيل حضور و تلاش تمام وقت دانشجويان دکتري در دانشگاهها منعقد شده است.
در پايان اين مراسم تفاهمنامه ياد شده از سوي 'حجت الله ميرزايي' به عنوان مدير عامل بانک توسعه تعاون و 'ذوالفقار يزدان مهر' رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم،تحقيقات و فناوري امضا شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۳۳

وزیر علوم خبر داد: ابلاغ بخشنامه دروس کارآفرینی و کارورزی به دانشگاه ها

وزیرعلوم از ابلاغ بخشنامه دروس کارآفرینی و کارورزی به دانشگاه ها خبر داد و گفت: این دروس در راستای ارتقا کیفی آموزش به دانشگاه ها بخشنامه شده است تا مازاد بر واحد های رسمی ارایه شود.

محمد فرهادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت: ۸۳۴ رشته تحصیلی یا بازنگری شده و یا اینکه جدید ایجاد شده است که ۷۱ رشته از رشته های مذکور بین رشته ای بوده و در عمده آنها آموزش های علمی و مهارتی دیده شده است.
وی ادامه داد: واحدهای درسی کارآموزی و کارهای عملی رشته های مذکور، افزایش یافته و ارتباط با جامعه را در این رشته ها بیشتر بکار برده اند بطوریکه باید دوره های عملی را در یکی از محیط های اجتماعی، صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر طی کنند.
وزیرعلوم ادامه داد: همچنین به دانشگاه های تیپ یک و دو اختیار داده شد تا نسبت به بازنگری برنامه‌های درسی و تدوین برنامه‌های جدید اقدام کنند و درحال حاضر ۳۰ دانشگاه این برنامه را اجرا می کنند.
وی خاطرنشان کرد: جهت دار کردن پایان نامه ها و رساله های دکتری از دیگر برنامه هایی است که پیگیری می شود باید عناوین پایان نامه ها و رساله های دکتری مورد نیاز جامعه بوده و کاربردی تر و عملیاتی تر شود.
وی افزود: همچنین معاونت آموزشی وزارت علوم، دروس کارآفرینی و کارورزی و دروسی که ارتقا کیفی به همراه دارد را به دانشگاه ها بخشنامه کرده است که خود دانشگاه ها مازاد بر واحد های رسمی ارایه کنند. این ها برخی از گام های است که در جهت ارتقا کیفی آموزش عالی برداشته شده است.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۰۷

فرهادی در گفت‌وگو با خانه ملت خبرداد: بازنگری بیش از830رشته تحصیلی در راستای آمایش آموزش عالی/سطح بندی جامع دانشگاه‌ها در سال جاری

وزیر علوم از بازنگری بیش از 830 رشته تحصیلی در راستای اجرای طرح آمایش آموزش عالی خبر داد و گفت: سطح بندی اولیه دانشگاه‌ها انجام شده است.

محمد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از تلاش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرای طرح آمایش آموزش عالی گفت و اظهار کرد: طرح آمایش آموزش عالی دارای 10 بند است که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز رسیده از این رو در برای اجرای آن  منطقه بندی آموزش عالی انجام شده و خوشبختانه انجام امور نیز به مناطق واگذار شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی به موضوع آموزش‌های مهارتی توجه ویژه شده است، تصریح کرد: در این راستا و به منظور تقویت آموزش‌های مهارتی اقدامات خوبی در حال برنامه ریزی و طراحی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون در راستای اجرای طرح آمایش آموزش عالی سطح بندی اولیه دانشگاه‌ها انجام شده و این امر در سال جاری تکمیل و جامع خواهد شد.
فرهادی اظهار کرد: مطالعات به منظور اینکه دانشگاه‌ها در مناطق دهگانه بتوانند یک دانشگاه حامی داشته باشند انجام شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید بر اینکه قسمت‌های عمده‌ای از طرح آمایش آموزش عالی اجرایی شده و بخش دیگر نیز برای ابلاغ آماده است، خاطرنشان کرد: بر اساس طرح مذکور بازنگری بخش عمده‌ای از رشته‌های تحصیلی انجام شده است لذا هم اکنون بیش از 830 رشته تحصیلی بازنگری شده تا شاهد همپوشانی آنها نباشیم و البته این رشته‌ها متناسب با نیاز مناطق باشد./

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۰۴

رییس شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان آذربایجان شرقی منصوب شد

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی محمدرضا پور محمدی رییس دانشگاه تبریز را به عنوان رییس شبکه ملی جامعه و دانشگاهدر استان آذربایجان شرقی منصوب کرد .
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در متن حکم محمد فرهادی خطاب به محمدرضا پور محمدی آمده است: پیرو انعقاد تفاهم نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در خصوص تشکیل شبکه ملی جامعه و دانشگاه به موجب این حکم، جنابعالی به مدت دو سال به عنوان رییس شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان آذربایجان شرقی منصوب می شوید .
گفتنی است شبکه جامعه و دانشگاه، اخیرا از سوی وزارت علوم به استان ها ابلاغ شده و در واقع این شبکه فرصتی برای ایفای رسالت اجتماعی دانشگاه به عنوان کانون تفکر و دانشجویان به عنوان قشر جوان و نخبه در جامعه بوده و از برنامه هایی است که با نگاه به بیرون تلاش دارد تا دانشگاه و دانشجویان به کارهای اجتماعی ورود نموده و موجب پویش اجتماعی در کشور شوند.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۴۶

تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی برای اشتغال فارغ التحصیلان

تفاهم-گروه گزارش: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام به دانش آموختگان دانشگاهی، که با حضور مسئولان صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، از تخصیص ٢٠هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی برای سال ٩٦ خبر داد. علی ربیعی افزود: برنامه های اشتغال وزارت کار در شورای عالی اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم این برنامه ها را مصوب کرده است. وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی یکی از مسایل جدی است که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می شود، افزود: توسعه منابع انسانی در کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی و برزیل پیگیری می شود.
ربیعی تصریح کرد: بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی می توانند در قالب تعاونی‌ها، فعالیت‌های خود را ساماندهی کنند. وی ادامه داد: برنامه های اشتغال وزارت کار بر مبنای مزیت های منطقه ای و رسته های پر اشتغال در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات مولد،فناوری اطلاعات و ارتباطات شناسایی شده اند .وی همچنین از تخصیص تسهیلات 500میلیارد تومان برای ارتقا فنی خبر داد و گفت: دانشجویانی که در حال فارغ التحصیلی هستند، این آمادگی ایجاد شده که بتوانند به پارک‌های علمی و فناوری وصل شوند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح کتک (از کلاس تا کار) گفت:‌ در این طرح امکان اتصال فارغ التحصیلان به بازار کار فراهم می شود. ربیعی، سپس با اشاره به طرح 'یارانه تا کارانه' گفت: این طرح به شکل پایلوت در استان های گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد. در سال 1395 سامانه این طرح در استان های دیگر کشور راه اندازی و همچنین تامین اعتبار شد و از سال جاری در کشور اجرایی خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۲۲:۱۴

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از تخصیص 20هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی در سال 96 خبر داد.به گزارش ایرنا، علی ربیعی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام به دانش آموختگان دانشگاهی که با حضور مسئولان صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون در محل وزارت علوم،تحقیقات و فناوری برگزار شد، افزود: برنامه‌های اشتغال وزارت کار در شورای عالی اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم این برنامه‌ها را مصوب کرده است.وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی یکی از مسایل جدی است که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می شود، افزود: توسعه منابع انسانی در کشورهای چین ،ژاپن، کره جنوبی و برزیل پیگیری می شود.وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی می توانند در قالب تعاونی‌ها فعالیت‌های خود را ساماندهی کنند، ادامه داد: برنامه‌های اشتغال وزارت کار بر مبنای مزیت‌های منطقه ای و رسته‌های پر اشتغال در بخش‌های صنعت، کشاورزی، خدمات مولد،فناوری اطلاعات و ارتباطات شناسایی شده‌اند .وی همچنین از تخصیص تسهیلات 500 میلیارد تومان برای ارتقا فنی خبر داد و گفت: در مورد دانشجویانی که در حال فارغ التحصیلی هستند، این آمادگی ایجاد شده که بتوانند به پارک‌های علمی و فناوری وصل شوند.عضو کابینه دولت با اشاره به طرح (از کلاس تا کار) گفت:‌ در این طرح امکان اتصال فارغ التحصیلان به بازار کار فراهم می شود؛ ما اسم این طرح را ” کتک” گذاشتیم تا برخی کاندیداها این طرح را به نام خود نزنند.وی همچنین با اشاره به طرح “یارانه تا کارانه” گفت: این طرح به شکل پایلوت در استان‌های گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد. در سال 1395 سامانه این طرح در استان‌های دیگر کشور راه اندازی و همچنین تامین اعتبار شد و از سال جاری در کشور اجرایی خواهد شد.ربیعی با یادآوری اینکه در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی علاوه بر برنامه‌های اشتغال، برنامه‌های رفاهی پیگیری می شود،گفت: مسائل رفاهی نظیر کودکان کار، ساماندهی بی خانمان‌ها، ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل در مدارس، بیمه درمان محرومان و بسیاری از اقدامات ارزشمند دیگر از سوی وزارت کار پیگیری شده و نتایج خوبی هم از آن بدست آمده است.در پایان این مراسم تفاهمنامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه دانشجویی به دانشجویان دکترای غیر بورسیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با حضور وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و علوم تحقیقات و فناوری، از سوی حجت‌الله مهدیان مدیر عامل بانک توسعه تعاون، و ذوالفقار یزدانمهر رئیس صندوق رفاه دانشجویی امضا شد.بر اساس این تفاهمنامه بانک توسعه تعاون پس از سپرده‌گذاری 2500 میلیارد ریالی صندوق، 4400 میلیارد ریال تسهیلات طی 16 مرحله به معرفی‌شدگان از سوی صندوق پرداخت می کند.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۰:۰۷

وزیر کار اعلام کرد؛ اختصاص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات

برای اشتغال فارغ‌التحصیلان
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ٢٠ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی برای سال ٩6 خبر داد.علی ربیعی در حاشیه مراسم امضای قرارداد همکاری ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون که دیروز در وزارت علوم برگزار شد، در توضیح سامانه کارورزی دولت که در حال حاضر فعال است، گفت: این سامانه فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده بنابراین امر جدیدی نیست.
وی همچنین با تاکید بر اینکه فعالیت سامانه کار قالیباف بدون مجوز بود، گفت: ایشان تاکنون درخواستی مبنی بر فعالیت سامانه کار نداشته است و قول می‌دهم اگر درخواستی در این زمینه ارائه دهد مجوز آن را طی 24 ساعت آینده صادر کنم.
وی در ادامه گفت: من این سامانه را فیلتر نکرده‌ام. در واقع این امر حاکمیتی است و کسی نمی‌تواند بدون داشتن مجوز اقدام به راه‌اندازی سامانه و انجام فعالیت‌های مربوط کند.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۰:۰۷

مطالب مطرح شده درباره مدرک دکترای رئیس جمهور کذب است

صفحه ورزشی: وزیر علوم در واکنش به ادعاهای مطرح شده درباره رساله دکتری رئیس جمهور گفت: فیلم دفاع دکتر روحانی کاملا موجود است و دانشگاه محل تحصیل کاملا اعتبار مدرک وی را تایید کرده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم امضا قرارداد همکاری ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون که دیروز در وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص ادعای مطرح شده درخصوص سرقت علمی در پایان نامه دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور تاکید کرد: فیلم دفاع از رساله آقای روحانی موجود است و دانشگاه محل تحصیل مدرک ایشان را تایید کرده است.
وی در ادامه تصریح کرد: ادعای فرد مورد نظر درخصوص سرقت رئیس‌جمهور از کتاب او و استفاده رئیس جمهور از بخشی از کتاب در رساله خود یک برداشت کاملا اشتباه است چراکه رئیس‌جمهور از این کتاب به عنوان رفرنس در رساله خود استفاده کرده و هیچ سرقت علمی در کار نبوده است.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۲:۰۰

وزیر علوم: مطالب مطرح شده درباره مدرک دکترای رئیس‌جمهوری کذب است

وزیر علوم در واکنش به ادعاهای مطرح شده درباره رساله دکتری رئیس‌جمهوری گفت: فیلم دفاع دکتر روحانی کاملا موجود است و دانشگاه محل تحصیل کاملا اعتبار مدرک وی را تایید کرده است.
محمد فرهادی در حاشیه مراسم امضا قرارداد همکاری ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون که در وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص ادعای مطرح شده درخصوص سرقت علمی در پایان نامه دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: فیلم دفاع از رساله آقای روحانی موجود است و دانشگاه محل تحصیل مدرک ایشان را تایید کرده است. وی در ادامه تصریح کرد: ادعای فرد مورد نظر درخصوص سرقت رئیس‌جمهوری از کتاب او و استفاده رئیس‌جمهوری از بخشی از کتاب در رساله خود یک برداشت کاملا اشتباه است چراکه رئیس‌جمهوری از این کتاب به عنوان رفرنس در رساله خود استفاده کرده و هیچ سرقت علمی در کار نبوده است.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۲:۰۲
۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۳۸
منابع دیگر:
 • قدس
 • آفتاب یزد
 • اعتماد
 • شهروند
۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۳۹

اعطای تسهیلات به دانشجویان دکتری غیربورسیه

قرارداد اعطای تسهیلات به دانشجویان دکتری غیربورسیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، براساس این قرارداد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با همکاری توسعه تعاون به دانشجویان دوره ای دکتری تسهیلات کم بهره پرداخت می کند.
در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که با حضور یزدان مهر مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و حجت‌الله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون برگزار شد مقرر گردید، بانک توسعه تعاون پس از سپرده‌گذاری 2500 میلیارد ریالی صندوق، 4400 میلیارد ریال تسهیلات طی 16 مرحله به معرفی‌شدگان از سوی صندوق پرداخت نماید.
گفتنی است تسهیلات اعطایی در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی بر اساس تعداد مراحل اعطای تسهیلات و سال ورود دانشجویان متفاوت خواهد بود ضمن آنکه بازپرداخت اولین قسط توسط دانشجو یک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی وی خواهد بود.
شایان‌ذکر است پس از تدوین شیوه‌نامه در این خصوص و ارائه به شعب اولین مرحله پرداخت تسهیلات تا پایان خردادماه 96 آغاز خواهد شد و معرفی‌شدگان با دردست داشتن معرفی‌نامه از سوی صندوق می‌توانند با مراجعه به شعب تشکیل پرونده نمایند.
این قرارداد با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میان ذوالفقار یزدانمهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و حجت الله مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون امضا شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۵۲

وزیر علوم: مطالب مطرح شده درباره مدرک دکترای رییس جمهور کذب است

وزیر علوم در واکنش به ادعاهای مطرح شده درباره رساله دکتری رییس جمهور گفت: فیلم دفاع دکتر روحانی کاملا موجود است و دانشگاه محل تحصیل کاملا اعتبار مدرک وی را تایید کرده است.

به گزارش صباایران به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم امضا قرارداد همکاری ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون که امروز در وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص ادعای مطرح شده درخصوص سرقت علمی در پایان نامه دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور تاکید کرد: فیلم دفاع از رساله آقای روحانی موجود است و دانشگاه محل تحصیل مدرک ایشان را تایید کرده است.
وی در ادامه تصریح کرد: ادعای فرد مورد نظر درخصوص سرقت رئیس‌جمهور از کتاب او و استفاده رییس جمهور از بخشی از کتاب در رساله خود یک برداشت کاملا اشتباه است چراکه رئیس‌جمهور از این کتاب به عنوان رفرنس در رساله خود استفاده کرده و هیچ سرقت علمی در کار نبوده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۷:۴۳

وزیر علوم: مطالب مطرح شده درباره مدرک دکترای رییس جمهور کذب است

دنیای بانک: وزیر علوم در واکنش به ادعاهای مطرح شده درباره رساله دکتری رییس جمهور گفت: فیلم دفاع دکتر روحانی کاملا موجود است و دانشگاه محل تحصیل کاملا اعتبار مدرک وی را تایید کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم امضا قرارداد همکاری ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون که امروز در وزارت علوم برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص ادعای مطرح شده درخصوص سرقت علمی در پایان نامه دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور تاکید کرد: فیلم دفاع از رساله آقای روحانی موجود است و دانشگاه محل تحصیل مدرک ایشان را تایید کرده است.
وی در ادامه تصریح کرد: ادعای فرد مورد نظر درخصوص سرقت رئیس‌جمهور از کتاب او و استفاده رییس جمهور از بخشی از کتاب در رساله خود یک برداشت کاملا اشتباه است چراکه رئیس‌جمهور از این کتاب به عنوان رفرنس در رساله خود استفاده کرده و هیچ سرقت علمی در کار نبوده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۳۴

وزیر علوم خبر داد؛ اجرایی شدن برنامه کارورزی وزارت علوم از سال جاری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه کارورزی وزارت علوم ماه‌ها در دولت مورد بحث قرار گرفت و تصویب شد و از امسال انجام خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه امضای تفاهم‌نامه وام ویژه دکترا که صبح امروز با حضور وزیر کار و رئیس بانک توسعه و تعاون و رئیس صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد، گفت: یک هم‌افزایی در بین دانشگاه‌ها به نوعی وزارت علوم و بانک توسعه و تعاون و سازمان برنامه و بودجه برای رفع کمبودها و مشکلات دانشجویان ایجاد شده است.
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه سال گذشته وعده داد و تا پایان سال اعتبار دانشگاه‌ها تا صد درصد پرداخت شد و بدهکاری دانشگاه‌ها نیز پرداخت شد.
فرهادی در ادامه تأکید کرد: تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی در این دولت بسیار مورد توجه قرار گرفت و سال گذشته اعتباراتی که در این رابطه قرار بود پرداخت شود یک مقدار دیر پرداخت شد و ان‌شاءالله امسال زودتر صورت خواهد گرفت.
وزیر علوم تأکید کرد: 1400 میلیارد تومان بین دانشگاه‌ها و تولیدکنندگان تجهیزات علمی قرارداد امضا شد، این مبلغ سال گذشته 77 میلیارد تومان بود ان‌شاءالله عمده تجهیزات دانشگاه‌ها هم از تولید داخل تهیه خواهد شد و در دانشگاه‌ها بیشترین اهمیت به تولید داخل داده شد.
وی تصریح کرد: برنامه کارورزی وزارت علوم مسأله‌ای بود که ماه‌ها در دولت مورد بحث قرار گرفت و تصویب شد و از امسال انجام خواهد شد و فارغ‌التحصیلان برای کسب مهارت به محیط‌های فنی و حرفه‌ای خواهند رفت.
فرهادی در ادامه ضمن تقدیر از عملکرد صندوق رفاه دانشجویان، اظهار داشت: صندوق رفاه دانشجویان با برنامه‌ راهبردی که داشت و مدیریت جهادی و مشارکتی که انجام داد، توانست تسهیلات هدفمندی را به دانشجویان پرداخت کند.
وزیر علوم، گفت: کل تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان 110 میلیارد تومان بود که این بسیار اندک است، در سال 95 بیش از صد میلیارد تومان فقط به دانشجویان کمک شده است.
وی ادامه داد: تمام متقاضیان واجد شرایط دانشجو از 21 نوع وام بهره بردند و کسی در صف دریافت وام نماند و به همه وام پرداخت شد.
فرهادی خاطرنشان کرد: در سال گذشته صندوق رفاه دانشجویان 385 میلیارد تومان به دانشجویان وام پرداخت کرد.
وزیر علوم ادامه داد: در این دولت درآمد صندوق رفاه دانشجویان به بیش از هزار میلیارد تومان رسید، ذخیره استراتژیک صندوق نیز به 340 میلیارد تومان رسیده است.
وی تأکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان توانسته از ظرفیت خیرین و مردم برای ساخت خوابگاه‌ها و کمک به دانشجویان کم‌بضاعت کمک بگیرد که در این زمینه 220 میلیارد تومان جذب شده است.
فرهادی اظهار داشت: ما کمبود فضای خوابگاهی زیاد داریم که خوشبختانه در قانون برنامه ششم ممنوعیت ساخت خوابگاه‌های دانشجویی رفع شده و باید تلاش کنیم با تسهیلات ارزان قیمت خوابگاه‌های دانشجویی را افزایش دهیم.
وزیر علوم افزود: برای اشتغال دانشجویان هم برنامه‌ریزی‌هایی شده و به دانشجویانی که بتوانند کارگاهی راه بیندازند تا صد میلیون وام کم‌بهره داده خواهد شد.
منبع: فارس

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۵

فرهادی: ابلاغ بخشنامه دروس کارآفرینی و کارورزی به دانشگاه ها

وزیرعلوم از ابلاغ بخشنامه دروس کارآفرینی و کارورزی به دانشگاه ها خبر داد و گفت: این دروس در راستای ارتقا کیفی آموزش به دانشگاه ها بخشنامه شده است تا مازاد بر واحد های رسمی ارایه شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: وزیرعلوم از ابلاغ بخشنامه دروس کارآفرینی و کارورزی به دانشگاه ها خبر داد و گفت: این دروس در راستای ارتقا کیفی آموزش به دانشگاه ها بخشنامه شده است تا مازاد بر واحد های رسمی ارایه شود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، محمد فرهادی درباره آخرین وضعیت بازنگری رشته های دانشگاهی گفت: 834 رشته تحصیلی یا بازنگری شده و یا اینکه جدید ایجاد شده است که 71 رشته از رشته های مذکور بین رشته ای بوده و در عمده آنها آموزش های علمی و مهارتی دیده شده است.
وی ادامه داد: واحدهای درسی کارآموزی و کارهای عملی رشته های مذکور، افزایش یافته و ارتباط با جامعه را در این رشته ها بیشتر بکار برده اند بطوریکه باید دوره های عملی را در یکی از محیط های اجتماعی، صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر طی کنند.
وزیرعلوم ادامه داد: همچنین به دانشگاه های تیپ یک و دو اختیار داده شد تا نسبت به بازنگری برنامه‌های درسی و تدوین برنامه‌های جدید اقدام کنند و درحال حاضر 30 دانشگاه این برنامه را اجرا می کنند.
وی خاطرنشان کرد: جهت دار کردن پایان نامه ها و رساله های دکتری از دیگر برنامه هایی است که پیگیری می شود باید عناوین پایان نامه ها و رساله های دکتری مورد نیاز جامعه بوده و کاربردی تر و عملیاتی تر شود.
وی افزود: همچنین معاونت آموزشی وزارت علوم، دروس کارآفرینی و کارورزی و دروسی که ارتقا کیفی به همراه دارد را به دانشگاه ها بخشنامه کرده است که خود دانشگاه ها مازاد بر واحد های رسمی ارایه کنند. این ها برخی از گام های است که در جهت ارتقا کیفی آموزش عالی برداشته شده است.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۳۳

وزیر علوم : در سال 1395 به همه دانشجویان متقاضی، وام پرداخت شد

وزیر علوم با اشاره پرداخت 21 نوع تسهیلات توسط صندوق رفاه دانشجویان و افزایش همه وام های پرداختی نسبت به سالهای گذشته گفت: فقط در سال 1395 مبلغ 385 میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت شد و همه دانشجویان متقاضی، وام خودرا دریافت کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم انعقاد تفاهم نامه بین بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویان برای پرداخت وام به دانشجویان دکترا که با حضور دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد گفت: این همکاری که با حمایت وزارت کار عملی شد الگویی از هم افزایی ظرفیت ها در حمایت از دانشجویان کشور است و بر اساس آن به همه دانشجویان دکترای روزانه غیربورسیه در هرماه 700 هزار تومان وام پرداخت می شود.
وی گفت: دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به دانشگاهها دارد و با همکاری سازمان برنامه بودجه، در پایان سال 1395 همه اعتبارات تخصیص یافته دانشگاهها پرداخت شد و دانشگاهها توانستند بدهی های سال گذشته خود به شهرداری ها را تسویه کنند.
دکتر فرهادی با اشاره به خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاهها خود از شرکت های دانش بنیان ایرانی گفت: در نمایشگاه ساخت تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل که اوایل ماه جاری در تهران برگزارشد، دانشگاهها 1,400 میلیارد تومان قرارداد خرید با شرکت های دانش بنیان امضا کردند در حالی که در سال گذشته مبلغ قراردادهای منعقد شده 77 میلیارد تومان بود.
وزیر علوم با اشاره به افزایش منابع درآمدی و تسهیلات ارائه شده توسط صندوق رفاه دانشجویان گفت: این صندوق علاوه بر ردیف بودجه دولتی توانست عملکرد خوبی در جذب کمک نهادهای عمومی و خیّرین داشته باشد و از این محل 100 میلیارد تومان برای کمک بلاعوض به دانشگاهها، تجهیز خوابگاهها و احداث اتاق های تندرستی هزینه شد.
دکتر فرهادی گفت: مدیریت صندوق رفاه دانشجویان توانست درآمد اختصاصی این صندوق را در مدت 4 سال از 290 میلیارد تومان به 1,000 میلیارد تومان افزایش دهد.
وزیر علوم افزود: ذخیره استرانژیک صندوق رفاه دانشجویان در 40 سال گذشته 140 میلیارد تومان بود ولی هم اکنون این دارایی به 340 میلیارد تومان افزایش یافته است که پشتوانه مناسبی برای صندوق است.
وزیر علوم در خصوص طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهها گفت: طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهها که در سال گذشته تصویب شده بود، در چندین دانشگاه نیز به صورت آزمایشی اجرا شد و در سال جاری کلیه دانشجویان از این طرح بهرمند خواهند شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۲۴

وزیر تعاون از اختصاص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال فارغ التحصیلان خبر داد

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از تخصیص 20هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی برای سال 96 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی ربیعی در مراسم امضای قرارداد پرداخت وام به دانشجویان دوره دکترا که با حضور وزیر علوم، رئیس صندوق رفاه دانشجویان و مدیرعامل بانک توسعه تعاون برگزارشد گفت: برنامه های اشتغال وزارت کار در شورای عالی اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم این برنامه ها را مصوب کرده است.
وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی یکی از مسایل جدی است که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می شود افزود: بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی می توانند در قالب تعاونی ها فعالیت های خود را ساماندهی کنند.
وی ادامه داد: برنامه های اشتغال وزارت کار بر مبنای مزیت های منطقه ای و رسته های پر اشتغال در بخش های صنعت، کشاورزی، خدمات مولد، فناوری اطلاعات و ارتباطات شناسایی شده اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح (از کلاس تا کار) گفت: در این طرح امکان اتصال فارغ التحصیلان به بازار کار فراهم می شود.
دکتر ربیعی با اشاره به طرح 'یارانه تا کارانه' گفت: این طرح به شکل پایلوت در استان های گلستان، قزوین و کردستان اجرایی شد و در سال 1395 سامانه این طرح در استان های دیگر کشور راه اندازی و همچنین تامین اعتبار شد و از سال جاری در کشور اجرایی می شود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۲۴

انتصاب رئیس دانشگاه ایلام به عنوان رئیس شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان ایلام

طی حکمی از سوی دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دکتر محمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام به عنوان رئیس شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان ایلام منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن این حکم آمده است:
پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در خصوص تشکیل «شبکه ملی جامعه و دانشگاه»، به موجب این حکم، جناب‌عالی به مدت دو سال به عنوان رئیس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان ایلام منصوب می‌شوید.
امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری نخبگان و خبرگان استانی در تحقق اهداف شبکه به ویژه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه موفق و مؤید باشید.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۴

افتتاح سه اتاق سلامت درخوابگاه‌های دانشگاه یاسوج

با حضور دکترمجتبی صدیقی معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و مهندس ذوالفقار یزدان مهر مشاوروزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان سه اتاق سلامت در خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج افتتاح شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، مهندس یزدان مهر دراین مراسم که درحاشیه پنجمین گردهمایی معاونان، مدیران و روسای ادارات دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه هفت کشور برگزار شد، گفت: صندوق رفاه دانشجویان با راهبری حکیمانه وزیر علوم، هم افزایی با سازمان اموردانشجویان و آسیب شناسی بیش از چهار دهه عملکرد صندوق و تمرکز بر اقدامات اصلاحی مبتنی بر سند راهبردی تدوین شده " توسعه نوین صندوق رفاه دانشجویان" را در پیش گرفت.
وی افزود: "ارتقای خدمات رسانی توام با کرامت انسانی" ماموریت اصلی صندوق ازسوی وزیر محترم علوم تبیین شد و درهمین راستا همکاران صندوق همدل و هم قسم با " برنامه‌ریزی و سازماندهی هوشمندانه و اقدام و عمل جهادگرانه" فصل نوینی را در تاریخ صندوق رفاه در طی دو سال گذشته رقم زدند.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به رئوس مهم عملکرد صندوق رفاه در سال های ۹۴ و ۹۵ گفت: وصول ۵۰ درصدی مطالبات معوق و بلاتکلیف و کاهش رقم این مطالبات از ۴,۴۲۰ میلیارد ریال به کمتر از ۲۱۸۰ میلیارد ریال، افزایش بی سابقه ذخیره استراتژیک صندوق از مبلغ ۱,۴۰۰ میلیارد ریال به ۳,۴۰۰ میلیارد ریال را از عملکردهای مهم این صندوق عنوان کرد.
یزدان مهر ظرفیت سازی برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت ویژه ساخت خوابگاه‌های دانشجویی، جلب حمایت بنیاد ۱۵ خرداد برای ساخت ۲۸ خوابگاه دخترانه در مناطق محروم کشور، جلب حمایت بنیاد مستضعفان در تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال وام بدون بهره بلند مدت برای دانشجویان بی بضاعت مناطق محروم از طریق بنیاد علوی را از دیگر عملکردهای مهم صندوق رفاه دانشجویان در سال های ۹۴ و ۹۵ عنوان کرد.
وی ادامه داد: رشد وام های دانشجویی تا ۲۰۰ درصد، ظرفیت سازی از طریق هم‌افزایی با سازمان برنامه و بودجه برای اعطای ۱,۱۰۰ میلیارد ریال وام ویژه دکترا و تجهیز صد اتاق سلامت در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها از دیگر رئوس مهم عملکرد صندوق رفاه در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بودند.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: امروز شاهد افتتاح ۳ اتاق سلامت و تندرستی درخوابگاه‌های دانشگاه یاسوج که توسط صندوق رفاه دانشجویان و هرکدام با هزینه‌ای بالغ بر ۳۵۰ میلیون ریال تجهیز شده‌اند هستیم.
دکترصدیقی به همراه مهندس یزدان مهر و دکتر تقی زاده معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان درادامه برنامه‌های خود از امکانات رفاهی و خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج بازدید کردند.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی
204/201

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۲۰

با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری : دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اراک افتتاح شد

دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اراک با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و مسئولین استان در اراک افتتاح شد

 به گزارش خبرگزاری برنا مرکزی ؛  مجتبی صدیقی با حضور در دانشگاه صنعتی اراک با اشاره به پیشرفت دانشگاه صنعتی اراک علی‌رغم مدت زمان کوتاه فعالیت این مجموعه اظهار داشت: دانشگاه صنعتی اراک از زمان آغاز فعالیت رسمی خود با دقت و پختگی رو به افزایش پیشرفت کرده و به گفته رئیس دانشگاه این مجموعه به عنوان یک دانشگاه چابوک تخصصی در عرصه صنعت شناخته شده است.
وی افزود: حدود 95 درصد از بیانات مطرح شده دانشجویان این دانشگاه دقیق و مطالبه‌ای به حق بود و باید گفت که تلاش ما بر این است در راستای دستیابی به این مطالبات نهایت تلاشمان را در حوزه اختیارات به کار بگیریم.
صدیقی بیان کرد: رشد دانشگاه‌ها باید متناسب با ظرفیت و امکانات باشد و در این زمینه دانشگاه‌هایی که رسالتی موازی دارند و مکمل یکدیگر نیستند باهم مرتبط شوند و البته در این زمینه مسئله حذف هیچ دانشگاهی مطرح نیست بلکه هدف تکامل و ارتباط آنها با یکدیگر است.
وی افزود: حدود 800 مورد بازنگری برنامه‌های درسی انجام شد و به میزان سه میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی و کمک آموزشی افزوده شد و تمامی این اقدامات در مدت سه سال و نیم فعالیت وزارت‌خانه محقق شد.
صدیقی عنوان کرد: براساس رتبه‌بندی‌هایی مبنی بر مقالات اعلام شده ایران در پایان سال 95 رتبه نخست را کسب کرد که بر این اساس شاهد رشد 36 درصدی در مقالات آی.اس.آی بوده‌ایم و تعداد 42 هزار مقاله علمی از کشور ایران در آی.اس.آی به ثبت رسیده است، البته در این زمینه تنها رشد کمی مقالات مدنظر نبوده بلکه به رشد کیفی آنها توجه ویژه‌ای داشته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: مقالات علمی ایران در سطح دنیا به میزان یک درصد مطرح بود که این آمار حدود سه برابر افزایش یافت که بر این اساس میزان چاپ مقالات علمی ما در مجلات کیو.وان رشدی 30 درصدی داشت، همچنین سهم تولید علم کشور ما در پایگاه آی.اس.آی از 1.37 درصد به 1.74 درصد ارتقاء یافت که این ارتقاء سطح کشور ما را از رتبه 21 به رتبه 17 رساند.
معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: در زمینه توزیع بورس دانشگاهی به زمینه قانون و آزمون بازگشته‌ایم و تمام دانشجویان می‌توانند از طریق شرکت در آزمون بورسیه از سهمیه داخلی و خارجی برخوردار شوند و دیگر بحث سه هزار و 700 نفری در میان نیست و این افراد در دوره قبل به هر طریقی که انتخاب شدند در این دولت دیگر این اقدامات تکرار نشد و این بیانگر حذف حاکمیت سلیقه و قبیله است.
صدیقی بیان کرد: برنامه مشخصی از سال 94 برای بخش تربیت بدنی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده و در مجموع اعتباری بالغ بر 101 میلیارد تومان برای این حوزه پیش‌بینی شده است، همچنین در زمینه مباحث تکمیل سالن بدنسازی احداث شده در دانشگاه صنعتی اراک باید گفت که بنده قول می‌دهم این مجموعه امسال و تا زمان آغاز سال تحصیلی جدید تجهیز و تکمیل شود.
 

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۴۷

معاون وزیر علوم: بودجه تربیت بدنی دانشجویان در دولت یازدهم 27 درصد افزایش یافت

تهران - ایرنا - معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، از افزایش 27 درصدی بودجه اداره کل تربیت بدنی سازمان دانشجویان در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مجتبی صدیقی روز دوشنبه در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور اظهار داشت: خوشبختانه رشد خوبی در ورزش همگانی و قهرمانی داشته ایم.
وی گفت: دستآوردهای مهم ورزشی دانشگاهها در دولت تدبیر و امید از سال 92 تا 95 کسب شده است.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: ایجاد برنامه مستقل در بودجه تفصیلی دانشگاهها با رقم 106 میلیارد تومان در جاری و 12 میلیارد تومان در تملک دارایی، برای اولین بار در سال 96 صورت گرفت.
وی ادامه داد: شفاف سازی میزان اعتبارات ادارات تربیت بدنی دانشگاه ها تحت برنامه ای مستقل بنام فعالیت های دانشجویان در سال 95 انجام پذیرفت.
وی گفت: همچنین در دولت یازدهم تلاش برای جذب بودجه از محل ردیف اعتباری دانشگاه سبز در قالب طرح در دانشگاه ها انجام شد.
صدیقی اظهار داشت: 267 مورد حمایتی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای توسعه فعالیتها و تجیهز و تکمیل ورزشی از سال 92 تاکنون صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: تلاش کارگروه عمران ورزشی با همکاری اداره کل طرح های عمرانی و احیا و برگزاری المپیادهای ورزشی و تحت پوشش قرار گرفتن 30 درصد دانشجویان در بخش ورزشهای همگانی از جمله دیگر فعالیتهای وزارت علوم در دولت یازدهم بوده است.
صدیقی تصریح کرد: سال گذتشه برنامه تجهیز 100 خوابگاه وسایل و تجهیزات ورزشی داشته ایم که 80 درصد آن انجام شده و 20 درصد مابقی نیز در حال اتمام است و امسال نیز مقرر شده تا 100 خوابگاه دیگر تجهیز شود.
معاون وزیر علوم افزود: تجهیز و راه اندازی واحد ارزیابی تدریس و مشاوره وززشی در 50 دانشگاه، تشکیل شورای راهبردی ورزشی دانشگاه ها و حضور بین المللی در عرصه ورزش از جمله دیگر فعالیت ها در دولت یاردهم بوده است.
صدیقی گفت: ایجاد طرح همکاری ادارات استانی وزارت وزش و جوانان و مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها به عنوان شورای ورزش استان برای اولین بار در این دولت صورت گرفت.
وی ادامه داد: تفاهم نامه با 15 فدراسیون ورزشی برای تعامل و همکاری متقابل و تدوین برنامه راهبردی 5 ساله ششم توسعه در ورزش دانشگاهی و تلاش در جهت توسعه فرهنگ تربیت پیشکسوتان ورزش دانشگاهی و تدوین و تصویب آیین نامه حق الزحمه داوران و کادر فنی مسابقات و بازنگری در آیین نامه پذیرش قهرمانان و بازبینی پرسشنامه ارزیابی عملکرد ورزشی دانشگاه بار دیگر آموزشی از جمله دیگر اقدامات وزارت علوم بوده است.
فراهنگ**1085**9187**1027**خبرنگار: حمید رضا بازگشا**انتشار: جواد دهقانی

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۲۴

رئیس سازمان امور دانشجویان: نحوه پذیرش قهرمانان ورزشی در دانشگاهها تغییر کرد

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: بازنگری آئین‌نامه پذیرش قهرمانان ورزشی در دانشگاه‌ها پس از ۳۰ سال، انجام و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم صبح امروز در مراسم چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال برگزاری است، با اشاره به دستاوردهای ورزشی دولت تدبیر و امید گفت: در سال ۹۵ اعتبارات تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها شفاف شد و در سال ۹۶ در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها ۱۰۶ میلیارد تومان در بخش جاری و ۱۲ میلیارد تومان در تملک و دارایی به ورزش دانشگاهی اختصاص داده شد. همچنین مقرر شد اعتباری نیز تحت عنوان‌ «ورزش سبز دانشگاه‌ها» پیش‌بینی شود که به واسطه آن، فعالیت‌های ورزشی افزایش یابد.
وی در ادامه از دیگر دستاوردهای ورزش دانشگاه‌ها، به احیای دستاوردهای مجدد المپیاد ورزشی دانشجویان اشاره کرد و گفت: ۳۰ درصد دانشجویان در این دوره تحت پوشش ورزش همگانی قرار گرفتند.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در سال ۹۵ مقرر شد ۱۰۰ خوابگاه به اتاق تندرستی تجهیز شود که تاکنون ۸۰ دانشگاه به اتاق تندرستی تجهیز شده و مابقی آن تا شروع سال تحصیلی جدید تجهیز خواهد شد.
صدیقی تصریح کرد: در سال جدید نیز مقرر شده ۱۰۰ خوابگاه دیگر به اتاق تندرستی تجهیز شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار داشت: در سال گذشته ۵۰ دانشگاه به واحد ارزیابی تندرستی تجهیز شد که در سال جاری به ۸۰ دانشگاه افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین شورای راهبری ورزش دانشگاهی ایجاد شد و از خیرین ورزشی تقدیر شد.
صدیقی از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در زمینه ورزش دانشگاهی، به ایجاد انجمن گردشگری ورزشی ورزش دانشگاهی با هدف اشتغالزایی و کارآفرینی اشاره کرد و گفت: آئین‌نامه پذیرش قهرمانان ورزشی پس از ۳۰ سال بازنگری و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و تعداد مسابقاتی که بر اساس آن، دانشجو پذیرش می‌شود، در این آئین‌نامه افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: سرانه ورزشی تا پایان سال ۹۵ به بیش از یک مترمربع رسید که قصد داریم آن را به ۱.۵ مترمربع افزایش دهیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: رتبه‌بندی فضای ورزشی از سال گذشته آغاز شده و تا اواخر خرداد ماه نهایی می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۴۸

بازنگری آئین‌نامه پذیرش قهرمانان ورزشی در دانشگاه‌ها

معاون وزیر علوم از بازنگری آئین‌نامه پذیرش قهرمانان ورزشی در دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی صدیقی  معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم صبح امروز در مراسم چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در سال 95 اعتبارات تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها شفاف شد، گفت: در سال 96 در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها 106 میلیارد تومان در بخش جاری و 12 میلیارد تومان در تملک و دارایی به ورزش دانشگاهی اختصاص داده شد.
وی افزود: براین اساس مقرر شد اعتباری نیز تحت عنوان‌ «ورزش سبز دانشگاه‌ها» پیش‌بینی شود که به واسطه آن، فعالیت‌های ورزشی افزایش یابد.
صدیقی گفت: همچنین 30 درصد دانشجویان در این دوره تحت پوشش ورزش همگانی قرار گرفتند.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در سال 95 مقرر شد 100 خوابگاه به اتاق تندرستی تجهیز شود که تاکنون 80 دانشگاه به اتاق تندرستی تجهیز شده و مابقی آن تا شروع سال تحصیلی جدید تجهیز خواهد شد.
صدیقی اظهار داشت: در سال جدید نیز مقرر شده 100 خوابگاه دیگر به اتاق تندرستی تجهیز شود.
وی گفت: در سال گذشته 50 دانشگاه به واحد ارزیابی تندرستی تجهیز شد که امسال به 80 دانشگاه افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین شورای راهبری ورزش دانشگاهی ایجاد شد و از خیرین ورزشی تقدیر شد.
صدیقی گفت: ایجاد انجمن گردشگری ورزشی ورزش دانشگاهی با هدف اشتغالزایی و کارآفرینی از دیگر دستاوردها بوده است، همچنین آئین‌نامه پذیرش قهرمانان ورزشی پس از 30 سال بازنگری و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و تعداد مسابقاتی که بر اساس آن، دانشجو پذیرش می‌شود، در این آئین‌نامه افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: سرانه ورزشی نیز تا پایان سال 95 به بیش از یک مترمربع رسید که قصد داریم آن را به 1.5 مترمربع افزایش دهیم و رتبه‌بندی فضای ورزشی از سال گذشته آغاز شده و تا اواخر خرداد ماه نهایی می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۵۸

صدیقی عنوان کرد اختصاص ۱۰۶ میلیارد تومان به ورزش دانشگاهی

​رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از اختصاص ۱۰۶ میلیارد تومان بودجه به بخش تربیت‌بدنی و ورزش دانشگاهی در سال ۹۶ خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم  در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که امروز در این دانشگاه برگزار شد، گفت: 106 میلیارد تومان امسال به عنوان بودجه تربیت بدنی دانشگاه ها در نظر گرفته شده که این برای اولین بار است که مصوب شده است.
 
وی افزود: سال 95 متوسط رشد بودجه 27 درصد بود که بخشی از آن به عنوان بودجه ورزش سبز پیش بینی شد و مصوب کردن این بودجه باعث افزایش فعالیت ورزشی در دانشگاه ها می شود.
 
صدیقی اضافه کرد: بخشی از ورزش دانشگاهی ورزش های ملی دانشجویی است که المپیاد ورزشی و ورزش همگانی دانشجویی به صورت یک سال در میان برگزار می شود و امسال نیز المپیاد ورزش همگانی به میزبانی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: ورزش همگانی رشد مناسبی داشته؛ گر چه هنوز با ایده آل ها فاصله داریم.
 
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته برنامه تجهیز ۱۰۰ خوابگاه و اتاق تندرستی را داشتیم که 80 مورد انجام شده و مابقی در حال انجام است؛ که تا آغاز سال تحصیلی جدید به پایان می رسد و 100 خوابگاه دیگر نیز امسال اضافه می شود.
 
صدیقی یادآور شد: 20 مرکز ارزیابی تندرستی مشاوره ورزشی داشتیم که تعداد آن در حال حاضر به 50 مرکز افزایش یافته و در سال 96 این تعداد به 80 مرکز خواهد رسید.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان از تفاهم نامه با 15 فدراسیون ورزشی کشور خبر داد و گفت: تفاهم نامه هایی با 15 فدراسیون ورزشی کشور داشتیم که فعالیت های ورزشی در دانشگاه ها افزایش پیدا خواهد کرد. هم چنین برنامه راهبردی 5 ساله ششم توسعه در زمینه تربیت بدنی دانشگاه ها نیز تدوین شده است.
 
وی یادآور شد: هم چنین بازنگری آیین نامه پذیرش قهرمانان در دانشگاه پس از 30 سال به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده که تعداد ورزش ها افزایش پیدا کند.
 
صدیقی در خصوص سرانه ورزشی دانشگاه ها نیز گفت:تا پایان سال 95 سرانه ورزشی تقریبا به یک متر مربع رسید که در برنامه ششم به یک و نیم متر مربع خواهد رسید.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان از رتبه بندی فضاهای ورزشی دانشگاه ها خبر داد و گفت: این رتبه بندی آغاز شده و تا اواخر خرداد نهایی می شود. 

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۲۲

افزایش بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها با رقم ۱۰۶ میلیارد تومان

معاون وزیر علوم گفت: ایجاد برنامه مستقل در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها با رقم ۱۰۶ میلیارد تومان در جاری در سال ۹۶ صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی صدیقی در گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور که انروز در دانشگاه امیرکبیر برگزارشد گفت: خوشبختانه رشد خوبی در ورزش همگانی و قهرمانی داشته‌ایم و دستاوردهای مهم ورزشی دانشگاه‌ها در دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ تا ۹۵ کسب شده است.
 
وی ادامه داد: ایجاد برنامه مستقل در بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها با رقم ۱۰۶ میلیارد تومان در جاری و ۱۲ میلیارد تومان در تملک دارایی، برای اولین بار در سال ۹۶ صورت گرفت.
 
معاون وزیر علوم افزود: شفاف سازی میزان اعتبارات ادارات تربیت بدنی دانشگاه‌ها تحت برنامه‌ای مستقل بنام فعالیت‌های دانشجویان در سال ۹۵ انجام پذیرفت.
 
صدیقی تصریح کرد: همچنین در دولت یازدهم تلاش برای جذب بودجه از محل ردیف اعتباری دانشگاه سبز در قالب طرح در دانشگاه‌ها انجام شد.
 
وی بیان کرد: ۲۶۷ مورد حمایتی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای توسعه فعالیت‌ها و تجیهز و تکمیل ورزشی از سال ۹۲ تاکنون صورت گرفته است.
 
معاون وزیر علوم گفت: تلاش کارگروه عمران ورزشی با همکاری اداره کل طرح‌های عمرانی و احیا و برگزاری المپیادهای ورزشی و تحت پوشش قرار گرفتن ۳۰ درصد دانشجویان در بخش ورزشهای همگانی از جمله دیگر فعالیتهای وزارت علوم در دولت یازدهم بوده است.
 
صدیقی عنوان کرد:سال گذتشه برنامه تجهیز ۱۰۰ خوابگاه وسایل و تجهیزات ورزشی داشته ایم که ۸۰ درصد آن انجام شده و ۲۰ درصد مابقی نیز در حال اتمام است و امسال نیز مقرر شده تا ۱۰۰ خوابگاه دیگر تجهیز شود.
 
معاون وزیر علوم بیان کرد: تجهیز و راه اندازی واحد ارزیابی تدریس و مشاوره وززشی در ۵۰ دانشگاه، تشکیل شورای راهبردی ورزشی دانشگاه‌ها و حضور بین المللی در عرصه ورزش از جمله دیگر فعالیت‌ها در دولت یاردهم بوده است.
 
صدیقی اضافه کرد:ایجاد طرح همکاری ادارات استانی وزارت وزش و جوانان و مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها به عنوان شورای ورزش استان برای اولین بار در این دولت صورت گرفت.  
 
معاون وزیر علوم یادآورشد: تفاهم نامه با ۱۵ فدراسیون ورزشی برای تعامل و همکاری متقابل و تدوین برنامه راهبردی ۵ ساله ششم توسعه در ورزش دانشگاهی و تلاش در جهت توسعه فرهنگ تربیت پیشکسوتان ورزش دانشگاهی و تدوین و تصویب آیین نامه حق الزحمه داوران و کادر فنی مسابقات و بازنگری در آیین نامه پذیرش قهرمانان و بازبینی پرسشنامه ارزیابی عملکرد ورزشی دانشگاه بار دیگر آموزشی از جمله دیگر اقدامات وزارت علوم بوده است.
 

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۳۸

برگزاری گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی

چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دانشگاه صنعتی امیر کبیر با حضور مجتبی صدیقی، معاون دانشجویی وزیر علوم؛ ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه وزارت علوم و عبدالحسن ریاضی، مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم و مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها کشور برگزار شد.
این گردهمایی با هدف شناسایی و بررسی وضعیت تربیت بدنی در دانشگاه‌ها برگزار شد و در این مراسم از هفت خیر فعال در عرصه تربیت بدنی قدردانی شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۲۳

معاون وزیر علوم، سیدضیاء‌ هاشمی: دولت فضای امنیتی دانشگاه را به فضای امن تبدیل کرد

ایسنا| «فضای امنیتی دانشگاه‌ها در دولت فعلی به فضای امن تبدیل شده است.» سیدضیاء ‌هاشمی، معاون فرهنگی وزیرعلوم با بیان این موضوع گفت: «دولت یازدهم تلاش کرد نگاه به دانشگاه‌ها نگاهی آمیخته با فرصت باشد و براین اساس، ظرفیتی برای رشد و تعالی جامعه در دانشگاه‌ها فعال کرد. بنابراین اگر دانشگاه‌ها درعرصه سرنوشت‌ساز کشور مثل انتخابات حضور آگاهانه داشته باشند، این مسأله می‌تواند مشارکت گسترده جامعه را نیز به دنبال داشته باشد.»
او با اعلام این مطلب درباره مطالبات و خواسته‌های دانشگاهیان از دولت آینده گفت: «خواسته‌هایی که دانشگاهیان از دولت آینده دارند و در سال‌های گذشته نیز با این مطالبات مواجه بوده‌ایم، خواسته‌هایی است که زمینه رشد دانشگاه و دانشگاهیان و به‌تبع آن رشد جامعه را فراهم می‌کند. در واقع ما اعتقاد داریم دانشگاه یک نهاد تعیین‌کننده، سرنوشت‌ساز و پیشگام درجامعه است. به‌طوری که فضای جامعه را می‌شود از وضع دانشگاه‌ها حدس زد؛ چراکه دانشگاه محل پرورش نخبگان علمی و مدیران آینده کشور است.»
هاشمی ادامه داد: «اگر دانشگاه‌ها پویایی کافی را داشته باشند، سطح جامعه نیز به مراتب آن ارتقا را پیدا می‌کند و این ارتقا باید در دوبخش علمی و تخصصی و دیگری دربخش پرورش و جامعه‌پذیری دانشگاهیان به‌ویژه نسل جوان یعنی دانشجویان اتفاق بیفتد. بنابراین مطالبه جامعه از دانشگاه و نخبگان دانشگاهی این است که دانشگاه‌ها باید کانون علم و فرهنگ باشند. به‌طوری که از نظر علمی بتوانند سطوح بالای دانش را تأمین کنند و از حیث فرهنگی و اجتماعی نیز انسان‌هایی فرهیخته و شخصیت‌های توسعه‌یافته‌ای درجامعه باشند و این مطالبه‌ای است که درعرصه علمی و فرهنگی ازمدیریت دانشگاه‌ها انتظار می‌رود.»
معاون فرهنگی وزیرعلوم گفت: «توقع دیگری که از دولت آینده داریم، این است که زمینه‌های لازم را برای رشد علمی، فرهنگی و مشارکت‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها فراهم کند. در واقع ما در آغاز کار دولت فعلی تلاش کردیم در وزارت علوم سه اصل امید، آگاهی و مشارکت را مبنای کار خود قرار بدهیم و این سه اصل را درسطوح قانون و قانونمندی نیز ابلاغ کردیم؛ چراکه همه ما می‌بینیم درعرصه فرهنگی و اجتماعی مشارکت نقش‌محوری دارد و مشارکت اجتماعی همچنین به ایفای نقش دانشگاهیان دراین زمینه موجب رشد و اعتلای دانشگاه و همچنین اثرگذاری در رشد جامعه خواهد شد. بنابراین براین اساس، احساس کردیم ما نیاز داریم زمینه مشارکت دانشگاهیان را توسعه دهیم و محدودیت‌هایی که دراین راستا وجود دارد را برطرف کنیم.»
او ادامه داد: «طبیعتا دراین زمینه تقویت آگاهی‌ها و توسعه زمینه‌های تبادل‌نظر بحث،‌ گفت‌وگو و نقادی را به‌عنوان یک اصل برای افزایش آگاهی در دانشگاه‌ها مدنظر قرار دادیم، به‌طوری که حاصل جمع مشارکت و آگاهی دراین مراکز منجر به افزایش امید و انگیزه شد. در واقع ما در اوایل فعالیت خود در وزارت علوم این برداشت را داشتیم که دانشگاه‌ها ازنظر شاخص‌های امید و مشارکت سطح قابل قبولی ندارند. به نوعی دچار سرخوردگی و دلزدگی شده‌اند و به همین خاطر با مطالبات حداکثری آنها مواجه شدیم و سعی کردیم درحوزه‌های هنری، فرهنگی، کارهای جمعی و درعرصه‌های علمی و دانشگاهی تشکل‌ها و نشریات دانشجویی فرآیندهای پیچیده را برطرف و روند فعالیت‌ها را تسهیل و تصریح ببخشیم و خوشبختانه نتیجه حاصل این بود که بستر مشارکت دانشگاهیان درعرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی تا حدود دوبرابر افزایش پیدا کرد و توسعه قابل توجهی درفعالیت‌های کانون‌های فرهنگی، تشکل‌ها و نشریات دانشجویی اتفاق افتاد.»
به گفته ضیاء‌ هاشمی: «اقدامات انجام‌شده درحوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها طی چند‌ سال اخیر موجب ایجاد پویش جدید در دانشگاه‌ها شد. اگرچه ما اعتقاد داریم ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها بسیار بالاست و باید شکوفا شود، اما اگر این روند ادامه داشته باشد، زمینه مشارکت، حضور و دلگرمی مبتنی بر امید در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، بنابراین انتظار داریم تلاش‌ها برای شکوفایی ظرفیت‌ها و استعدادهای دانشگاهیان باید افزایش یابد.»

۹۶/۰۲/۲۵
۰۰:۰۷

نمره کارنامه علمی و پژوهشی دولت چند است

دکتر «وحید احمدی»، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صدور مجوز پارک‌های علم و فناوری تخصصی و خصوصی را از اقداماتی برشمرد که برای اولین‌بار در دولت یازدهم به نتیجه رسیده است.

ایران آنلاین / دکتر «وحید احمدی» سه‌شنبه گذشته در دوازدهمین نشست سران پارک علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک‌های علمی (ASPA) گفت: «در تمام کشورها پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد به عنوان محوری‌ترین عامل برای رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها شناخته می‌شود». وی افزود: «اصطلاح‌های توسعه دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان که در ایران رایج شده است، در دیگر کشورها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد».
دکتر «احمدی» به فعالیت پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: «اغلب دانشگاه‌های ما مرکز رشد دارند و حتی بخش خصوصی به‌ویژه صنایع می‌توانند برای راه‌اندازی مراکز رشد حوزه تخصصی خود مجوز بگیرند و نباید تصور شود مرکز رشد، فقط مختص دانشگاه‌هاست». وی یادآور شد: «در دوره‌های قبل، مجوز ایجاد پارک‌های علم و فناوری به بخش خصوصی داده نمی‌شد، ولی در دولت فعلی (یازدهم) به این نتیجه رسیدیم وجود پارک‌های تخصصی و پارک‌های خصوصی در کشور لازم است». به گفته معاون وزیر علوم، فعالان صنعتی در حوزه‌های مختلف می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم، مجوزهای مربوطه را از وزارت علوم دریافت کنند. وی خاطرنشان کرد: «آیین‌نامه و اساسنامه‌های مربوط به ایجاد پارک‌های علم و فناوری تخصصی و خصوصی در وزارت علوم، تهیه شده و از این امر حمایت و استقبال می‌کنیم». دکتر «احمدی» درباره نشست سران پارک علم و فناوری عضو انجمن آسپا نیز گفت: «هدف این انجمن آسیایی، استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه در قالب یک شبکه پارک‌های علم و فناوری است و کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی جزء پیشگامان این حوزه در آسیا هستند و ایران نیز خوشبختانه یکی از اعضای بسیار فعال در آسپا است». به گفته دکتر «احمدی»، هم‌اکنون حدود ١٥ پارک ایران که قدمت و سابقه فعالیت بیشتری دارند، عضو انجمن جهانی پارک‌های علم و فناوری هستند و زمینه برای عضویت دیگر پارک‌های کشور نیز درحال ایجاد است». در اردیبهشت سال جاری نیز معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفته بود: «در راستای بومی‌کردن علم و کمک به اجرای اقتصاد مقاومتی، مراکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه‌ها در این وزارتخانه در دولت یازدهم ١١٠ درصد رشد داشته است». دکتر «مجتبی شریعتی‌نیاسر» گفته بود: «اشتغال ایجادشده در حوزه دانش‌بنیان در این مدت ٥٠ درصد رشد داشته و امروز ٣٢ هزار جوان در پارک‌های علم و فناوری کشور مشغول به کار هستند». وی با اشاره به صادرات ١٤ میلیون‌دلاری کالاهای دانش‌بنیان در سال ٩٢، خاطرنشان کرد: «این میزان صادرات در سال ٩٥ با ١٠ برابر رشد ١٤٠ میلیون دلار شده است». وی در ادامه گفت: «دولت توانسته شتاب علمی کشور را از رتبه ٢٥ در سال ٩٢ به رتبه نخست دنیا در سال ٩٥ برساند». دکتر «شریعتی‌نیاسر» با اشاره به گام‌های مثبت دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی، تصریح کرد: «این دولت توانست اقتدار مراکز علمی، ارتقای کیفی آنها و کنترل کمی وضعیت آموزش عالی در کشور را بازگرداند». معاون وزیر علوم اظهار کرد: «در دولت قبل تعداد مراکز علمی شاهد رشد نامتوازن، بی‌رویه و خارج از کنترل بود، به گونه‌ای که جمعیت دانشجویی کشور در هشت سال، ١٢٠ درصد افزایش داشته و تعداد مراکز نیز از ٩١٦ به بیش از ٢ هزار و ٨٠٠ مرکز رسیده است». وی منطقه‌ای کردن آموزش عالی، مدیریت منطقه‌ای و مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها را از جمله کارهای مهم این وزارتخانه در این زمینه برشمرد.‌/ شرق

۹۶/۰۲/۲۴
۱۸:۰۵

سه اتاق سلامت درخوابگاه‌های دانشگاه یاسوج افتتاح شد

با حضور دکترمجتبی صدیقی معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و مهندس ذوالفقار یزدان مهر مشاوروزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان سه اتاق سلامت در خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس یزدان مهر دراین مراسم که درحاشیه پنجمین گردهمایی معاونان، مدیران و روسای ادارات دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه هفت کشور برگزار شد، گفت: صندوق رفاه دانشجویان با راهبری حکیمانه وزیر علوم، هم افزایی با سازمان اموردانشجویان و آسیب شناسی بیش از چهار دهه عملکرد صندوق و تمرکز بر اقدامات اصلاحی مبتنی بر سند راهبردی تدوین شده " توسعه نوین صندوق رفاه دانشجویان" را در پیش گرفت.
وی افزود: "ارتقای خدمات رسانی توام با کرامت انسانی" ماموریت اصلی صندوق ازسوی وزیر محترم علوم تبیین شد و درهمین راستا همکاران صندوق همدل و هم قسم با " برنامه‌ریزی و سازماندهی هوشمندانه و اقدام و عمل جهادگرانه" فصل نوینی را در تاریخ صندوق رفاه در طی دو سال گذشته رقم زدند.
مشاوروزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به رئوس مهم عملکرد صندوق رفاه در سال های 94 و 95 گفت: وصول 50 درصدی مطالبات معوق و بلاتکلیف و کاهش رقم این مطالبات از 4,420 میلیارد ریال به کمتر از 2180 میلیارد ریال، افزایش بی سابقه ذخیره استراتژیک صندوق از مبلغ 1,400 میلیارد ریال به 3,400 میلیارد ریال را از عملکردهای مهم این صندوق عنوان کرد.
مهندس یزدان مهر ظرفیت سازی برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت ویژه ساخت خوابگاه‌های دانشجویی، جلب حمایت بنیاد 15 خرداد برای ساخت 28 خوابگاه دخترانه در مناطق محروم کشور، جلب حمایت بنیاد مستضعفان در تخصیص 200 میلیارد ریال وام بدون بهره بلند مدت برای دانشجویان بی بضاعت مناطق محروم از طریق بنیاد علوی را از دیگر عملکردهای مهم صندوق رفاه دانشجویان در سال های 94 و 95 عنوان کرد.
وی تصریح کرد: رشد وام های دانشجویی تا 200 درصد، ظرفیت سازی از طریق هم‌افزایی با سازمان برنامه و بودجه برای اعطای 1,100 میلیارد ریال وام ویژه دکترا و تجهیز صد اتاق سلامت در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها از دیگر رئوس مهم عملکرد صندوق رفاه در سال‌های 94 و 95 بودند.
مشاور وزیرعلوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: امروز شاهد افتتاح 3 اتاق سلامت و تندرستی درخوابگاه‌های دانشگاه یاسوج که توسط صندوق رفاه دانشجویان و هرکدام با هزینه‌ای بالغ بر 350 میلیون ریال تجهیز شده‌اند هستیم.
گفتنی است دکترصدیقی به همراه مهندس یزدان مهر و دکتر تقی زاده معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان درادامه برنامه‌های خود از امکانات رفاهی و خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج بازدید کردند.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۲۴

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خبر داد اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید افزایش نمی‌یابد

مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید اینکه خوابگاه‌ها در سال تحصیلی جدید افزایش اجاره‌بهایی نخواهند داشت، گفت: براساس مصوبه هیات امنا تا پایان سال جاری تمامی خوابگاه‌های سطح 3 و 4 ارتقاء خواهند یافت.

مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب از برنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای ارتقاء سطح کیفی خوابگاه‌ها خبر داد و افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمرکز وزارت علوم برای سال جاری این است که خوابگاه‌های رتبه‌های 3 و 4 را به رتبه‌های پایین‌تر ارتقاء دهد و مصوبه هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان نیز در این زمینه تصویب و تا پایان سال جاری رونقی در بخش نوسازی و کیفی‌سازی خوابگاه‌ها اتفاق خواهد افتاد.
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر حدود 200 خوابگاه با رتبه‌های 3 و 4 در وزارت علوم وجود دارد و در نظر داریم با کمک دانشگاه‌ها تمامی این خوابگاه‌ها تا پایان سال جاری به رتبه‌های پایین‌تر ارتقاء پیدا کنند. همچنین 64 خوابگاه رتبه 5 در این دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم وجود داشت که تمامی این خوابگاه‌ها در سال 95 ارتقاء پیدا کردند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه اجاره‌بهای خوابگاه‌های زیر نظر این وزارتخانه در سال جاری افزایش پیدا نخواهد کرد،گفت: براساس مصوبه هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان و با توجه به ارتقاء رتبه‌بندی خوابگاه‌ها، اجاره‌بها برای سال جاری افزایشی نخواهد داشت و در حال حاضر میزان اجاره‌بهای پرداختی از سوی دانشجویان بسته به نوع خوابگاه در دانشگاه بین حدود 170 تا 250 هزار تومان در ترم است و برای اولین بار امسال هیچ افزایش بهایی در حوزه خوابگاه‌ها نخواهیم داشت.
مهندس یزدان‌مهر در پایان خاطرنشان کرد: اجاره‌بهای خوابگاه‌ها در سال 92 و 93، 20 درصد، سال 94 متناسب با تورم 14.2 درصد افزایش یافت و سال 95 نیز براساس رتبه‌بندی خوابگاه‌ها و عادلانه‌سازی پرداخت‌ها هیچ افزایش بهایی در خوابگاه‌های سطح 4 و 5 اتفاق نیفتاد اما خوابگاه‌های سطح 3، 10 درصد و سطح 1 و 2، 15 درصد افزایش اجاره بها داشتند.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۷:۳۴

رئیس صندوق رفاه: ۸۰ خوابگاه به اتاق‌های تندرستی تجهیز شدند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تجهیز ۸۰ خوابگاه به اتاق‌های تندرستی خبر داد و گفت: در سال جاری ۱۰۰ خوابگاه دیگر به امکانات ورزشی تجهیز می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، ذوالفقار یزدان‌مهر در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: در برنامه‌های صندوق رفاه سعی شده که در بخش ورزش دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم و اعلام کردیم که هر تعداد از دانشگاه‌ها آمادگی داشته باشند، اتاق‌های تندرستی آنها را تجهیز خواهیم کرد.
وی ادامه داد: تاکنون ۸۰ خوابگاه به اتاق تندرستی تجهیز شدند، امسال هم تأمین اعتبار برای ۱۰۰ خوابگاه دیگر برای تجهیز به این اتاق‌ها تخصیص داده شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: یکی دیگر از برنامه‌های صندوق، پایش تندرستی و فعالیت بدنی دانشجویان است که اعتبارات مناسبی برای آن در نظر گرفته شده تا در کنار تربیت‌بدنی، این طرح را اجرا کنیم و فقر مالی باعث نشود که دانشجویانی که ناهنجاری دارند، مشکلات آنها افزایش پیدا کند.
یزدان‌مهر تصریح کرد: حمایت از المپیادهای ورزشی را نیز در دستور کار قرار دادیم که از این فرصت استفاده شود و بتوانیم کمکی به زیرساخت‌های ورزشی و خوابگاهی دانشگاه‌ها داشته باشیم.
وی یادآور شد: منع خوابگاه‌سازی در برنامه ششم برداشته شده و تا پایان برنامه ششم ۳۰۰ خوابگاه دانشجویی دیگر قرار است که ساخته شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به کمبود استخر در دانشگاه‌ها گفت: این مسئله یکی از مشکلات دیگر ورزش دانشگاهی است که در هر دانشگاهی باید یک استخر ایجاد کنیم و وزارت علوم قرار است از محل بودجه ریاست جمهوری، اعتباری برای ایجاد حداقل یک استخر در هر دانشگاه تخصیص دهد.
یزدان‌مهر افزود: صندوق رفاه در دو سال گذشته بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان از ظرفیت نهادها و خیرین استفاده کرده است که با استفاده از این مبالغ، به دانشگاه‌ها امکانات رفاهی داده می‌شود.
وی از عملیاتی شدن کارت هوشمند دانشگاهی در سال جاری خبر داد و گفت: کارهای اولیه این کارت‌ها آن آغاز شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم همچنین از توجه به اقتصاد ورزش دانشگاهی خبر داد و گفت: این بحث در وزارت علوم مغفول مانده و ما باید بتوانیم منابع مالی پایداری را در این زمینه ایجاد کنیم. همچنین شورای راهبردی ورزش دانشگاهی باید برای اقتصاد ورزش دانشگاهی شکل بگیرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۱۲

یزدان‌مهر خبر داد ۸۰ خوابگاه به اتاق‌های تندرستی تجهیز شدند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تجهیز ۸۰ خوابگاه به اتاق‌های تندرستی خبر داد و گفت: در سال جاری ۱۰۰ خوابگاه دیگر به امکانات ورزشی تجهیز می‌شوند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور که امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: در برنامه های صندوق رفاه سعی شده که در بخش ورزش دانشگاه ها توجه ویژه ای داشته باشیم و اعلام کردیم که هر تعداد از دانشگاه ها آمادگی داشته باشند اتاق های تندرستی آنها را تجهیز خواهیم کرد.
 
وی افزود: تاکنون 80 خوابگاه به اتاق تندرستی تجهیز شدند. امسال هم تامین اعتبار برای 100 خوابگاه دیگر برای تجهیز به این اتاق ها تخصیص داده شده است.
 
یزدان مهر اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه های صندوق، پایش تندرستی و فعالیت بدنی دانشجویان است که اعتبارات مناسبی برای آن در نظر گرفته شده تا در کنار تربیت بدنی این طرح را اجرا کنیم و دانشجویان که ناهنجاری دارند، فقر مالی باعث نشود که مشکلات آنها افزایش پیدا کند.
 
رئیس صندوق رفاه  اضافه کرد: حمایت از المپیادهای ورزشی را نیز در دستور کار قرار دادیم تا از این فرصت استفاده شود و کمکی به زیرساخت های ورزشی و خوابگاهی دانشگاه ها داشته باشیم.
 
یزدان مهر یادآور شد: منع خوابگاه سازی در برنامه ششم برداشته شده و تا پایان برنامه ششم قرار است 300 خوابگاه دانشجویی دیگر ساخته شود.
 
وی ادامه داد: کمبود استخر در دانشگاه ها یکی از مشکلات دیگر ورزش دانشگاهی است. باید در هر دانشگاهی یک استخر ایجاد کنیم و وزارت علوم قرار است از محل بودجه ریاست جمهوری تامینی داشته باشد که حداقل در هر دانشگاه یک استخر ایجاد شود.
 
رئیس صندوق رفاه خاطرنشان کرد: دصندوق رفاه ر دو سال گذشته بالغ بر 220 میلیارد تومان از ظرفیت نهادها و خیرین استفاده کرده است و با استفاده از این مبالغ ، به دانشگاه ها امکانات رفاهی داده می شود.
 
یزدان مهر از عملیاتی شدن کارت هوشمند دانشگاهی خبر داد و گفت: کارت هوشمند دانشگاهی امسال عملیاتی خواهد شد و کارهای اولیه آن آغاز شده است.
 
وی همچنین از توجه به اقتصاد ورزش دانشگاهی خبر داد و گفت: این بحث در وزارت علوم مغفول مانده و ما باید بتوانیم منابع مالی پایداری را در این زمینه ایجاد کنیم. همچنین شورای راهبردی ورزش دانشگاهی باید برای اقتصاد ورزش دانشگاهی شکل بگیرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۲۸

رییس صندوق رفاه دانشجویان: شعار "یک دانشگاه حداقل یک استخر" را عملی می‌کنیم

رییس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به تجهیز ۸۰ خوابگاه دانشجویی به اتاق تندرستی، گفت : با تصویب هیات امنای این صندوق احداث ۱۰۰ اتاق تندرستی دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت.

به‌ گزارش ‌ایسنا، ذوالفقار یزدان مهر صبح دوشنبه در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت ‌بدنی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد با تاکید بر حمایت ویژه‌ صندوق رفاه دانشجویان از ورزش دانشگاهی، گفت‌: در سال گذشته برنامه‌ای را تدوین کرده‌ایم که بر اساس آن هر خوابگاه دانشجویی به شرط داشتن آمادگی لازم به یک اتاق تندرستی تاکید شود تا دانشجویان بتواند با استفاده از امکانات این اتاق تندرستی به فعالیت‌های ورزشی بپردازند. بر همین اساس موفق شدیم ۸۰ اتاق تندرستی در خوابگاه‌های دانشگاهی ایجاد کنیم. امسال نیز با تصویب هیات امنا تجهیز ۱۰۰ خوابگاه دانشجویی به اتاق‌های تندرستی در دستور کار است. هم‌چنین امسال تامین مالی بسیار خوبی برای ورزش دانشگاهی صورت گرفته است و درصدد هستیم با پوشش‌های بیمه‌یی مناسب و هم‌چنین افزایش زیرساخت‌ها باعث رشد هر چه‌ بیش‌تر سرانه ورزش دانشگاهی در کشور شویم.
یزدان مهر در ادامه‌ با بیان این که یکی از مشکلات اساسی کمبود فضاهای ورزشی در دانشگاه‌های کشور فقدان استخر در دانشگاه‌ها است، گفت‌: خیلی از دانشگاه‌ها از داشتن حتی یک استخر نیز محروم هستند. بر این اساس و با توجه به اهمیت ورزش شنا قرار شد یک بانک اطلاعاتی در این باره تشکیل شود تا با شناسایی دانشگاه‌های نیازمند به احداث استخر و با حمایت مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری نسبت به تجهیز دانشگاه‌ها به استخر اقدام کنیم تا شعار "یک دانشگاه حداقل یک استخر" را عملی کنیم.
وی با بیان این که نهادهای عمومی و خیرین با برنامه‌ریزی های صورت گرفته وارد ساختار صندوق رفاه دانشجویان شده‌اند، گفت‌: با استفاده از این پتانسیل‌ توانستیم ۲۲۰ میلیارد تومان از ظرفیت نهادهای عمومی و خیرین بهره ببریم.
یزدان مهر هم‌چنین با اشاره به این که کارت هوشمند دانشجویی در سال جاری عملیاتی می‌شود، گفت‌: بر این اساس با نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان تفاهم‌نامه امضا کردیم که دانشجویان بتوانند با ۸۰ درصد تخفیف از امکانات این نهاد استفاده کنند.
او در پایان با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد به مقوله ورزشی دانشگاهی گفت‌: این موضوع در وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری مغفول مانده است. ما می‌توانیم منابعی را در این اردو ایجاد کنیم تا با استفاده از آن‌ها دستمان کم‌تر در جیب دولت باشد. به عنوان مثال نیاز به مدارس فوتبال در کشور زیاد است و خانواده‌ها به دنبال این هستند که فرزندان‌شان در فضاهای علمی به فراگیری رشته‌های ورزشی بپردازند که ما می‌توانیم با استفاده از این موضوع درآمدزایی کنیم.  بر این اساس پیشنهاد می‌کنم که شورای عالی اقتصاد ورزش تشکیل شود تا راه‌های تقویت اقتصاد ورزشی دانشگاه‌ها و توریسم ورزشی به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۲۳

رئیس صندوق رفاه: نحوه دریافت وام دکترا

دنیای بانک: رئیس صندوق رفاه گفت: با حمایت وزارت علوم، سازمان مدیریت مبلغ وام‌های دکترا از ابتدای سال‌ ۹۶-۹۵ در نوع یک از مبلغ ۵۰۰ به ۶۵۰هزار تومان و در نوع دو از ۶۰۰ به ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مراسم «قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکترای» گفت: پرداخت وام ویژه دکترا از مهر ماه سال ۱۳۹۳ از طرف صندوق رفاه دانشجویان، آغاز و تا اسفند ۹۵ مجموعاً به تعداد ۴۶ هزار و ۶۱۶ نفر وام به مبلغ ۸۱۷ میلیارد ریال پرداخت شد.
وی ادامه داد: از سال ۹۳ تا خرداد ۹۵ وام مذکور صرفاً به دانشجویانی پرداخت شد که در نوبت روزانه در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل بوده و توانسته آزمون جامع را گذرانده باشند.
یزدان‌مهر ادامه داد: وام مذکور از سال ۹۳ تا خرداد ۹۵ طی دو مبلغ ۵۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت شد.
وی بیان کرد: بر اساس تفاهمنامه با یکی از بانکها مقرر شد صندوق رفاه دانشجویان سالانه مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال تا پنج سال نزد بانک مذکور سپرده‌گذاری کند و بانک سالانه مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد ریال به صورت قرض‌الحسنه با کارمزد چهار درصد به دانشجویان پرداخت کند.
یزادن‌مهر با اشاره به روش جدید پرداخت از سوی بانک گفت: پس از معرفی متقاضیان توسط دانشگاه و تأیید صندوق رفاه و ارسال اسامی به بانک، دانشجویان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک در کل کشور نسبت به افتتاح حساب و دریافت تسهیلات اقدام کند؛ پرداخت تسهیلات به صورت هر سه ماه یکبار به مبلغ ماهانه هفت میلیون ریال است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: طبق تفاهم صورت گرفته تا مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال با ارائه یک ضامن معتبر و بیش از مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال نیاز به معرفی ضامن دوم به بانک می‌باشد.
وی دو شرط افزایش مبلغ وام را تشریح کرد و گفت: افزایش مبلغ وام به منظور اثربخشی بیشتر در سطح زندگی دانشجویان است و شرط دوم افزایش سطح پوشش پرداخت وام به منظور بهره‌مندی حداکثری جامعه دانشجویی در مقطع دکترا است.
یزدان‌مهر یادآور شد: با حمایت مقام عالی وزارت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در بُعد کمی، مبالغ وام‌های پرداختی از ابتدای سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در نوع یک از مبلغ ۵۰۰ به ۶۵۰ هزارتومان و در نوع دوم از ۶۰۰ به ۷۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.
مدیر صندوق رفاه دانشجویان گفت: همچنین به لحاظ افزایش سطح پوشش جامعه دانشجویی از مهرماه ۹۵ وام مذکور به کلیه دانشجویان روزانه دوره دکترا مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی از نیمسال اول مطابق دستورالعمل اعطا گردید.
وی با بیان اینکه با توجه به افزایش سطح پوشش جامعه دانشجویی و پیش‌پینی پرداخت وام مذکور به کلیه متقاضیان واجد شرایط نیازمند گفت: اگر اعتبارات بیشتری بود، صندوق رفاه دانشجویان مذاکرات خود را با چندین بانک دولتی با هدف هم‌افزایی صندوق و بانک در جهت بازپرداخت هر کدام از دانشجویان که از تسهیلات مذکور بهره‌مند می‌گردند؛ پس از اتمام تحصیل در سنوات مجاز (نیمسال) و اعمال یک دوره تنفس یکساله، نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام می کنند؛ تعداد اقساط پرداختی معادل تعداد ماه‌های دریافتی وام است.
یزدان‌مهر با ذکر مثالی توضیح داد: به طور مثال اگر دانشجویی ۱۲ ماه از وام استفاده کرده باشد، پس از اتمام یکسال تنفس طی ۱۲ ماه بایستی اقساط را بازپرداخت کند. با توجه به اینکه از ابتدای طرح پرداخت وام مذکور، دانشجویانی که دارای پایان‌نامه کاربردی و تقاضامحور بودند، از حمایت مالی بیشتری برخوردار می‌شدند، صندوق رفاه در نظر دارد پس از کسب مجوز از هیأت امنا به دانشجویان مذکور در قالب وام ضروری، پایان‌نامه کاربردی در هر نیمسال مبلغ یک میلیارد ریال پرداخت کند.
وی در ادامه با اشاره به کلیات پرداخت ویژه دکترا گفت: مبلغ وام برای تمام دانشجویان ماهانه هفت میلیون ریال است، پرداخت وام به صورت هر سه ماه یکبار به مبلغ ۲۱ میلیون ریال است و وام مذکور به تمام دانشجویان واجد شرایط از نیمسال اول تحصیلی تا پایان تحصیل در سنوات مجاز (هشت نیمسال) پرداخت می‌شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: کارمزد وام چهار درصد است و دانشجویان جهت دریافت وام باید هر ۶ ماه تقاضای وام و مدارک مستندات آموزشی خود را به ادارات رفاه دانشگاه محل تحصیل تحویل دهند. هر کدام از دانشجویان متقاضی وام پس از تائید توسط دانشگاه و صندوق بایستی به شعب بانک توسعه تعاون جهت افتتاح حساب و تحویل مدارک مورد نیاز اقدام کنند. همچنین جهت دریافت تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال یک ضامن معتبر و بیش از آن تا سقف مجاز وام ویژه دکترا بایستی ضامن دوم را به بانک معرفی کنند.
یزدان‌مهر افزود: دانشجو در طی مراحل دریافت وام صرفاً یکبار جهت تکمیل مدارک و ارائه تضامین به بانک مراجعه می‌کند و در مراحل بعدی نیازی به مراجعه به شعب بانک نیست. مدت تنفس وام مذکور یک سال پس از اتمام تحصیل در سنوات مجاز به تحصیل (هشت نیمسال) است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: پس از یکسال تنفس، هر دانشجو بایستی به تعداد ماه‌هایی که از وام بهره‌مند شده است، نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کند؛ به دانشجویانی که پایان‌نامه کاربردی و تقاضامحور داشته و مورد تائید دانشگاه و صندوق باشد، وام ضروری به مبلغ ۱۰ میلیون ریال در هر نیمسال پرداخت می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۲

اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید افزایش نمی‌یابد

اقتصاد ایران: مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید اینکه خوابگاه‌ها در سال تحصیلی جدید افزایش اجاره‌بهایی نخواهند داشت، گفت: براساس مصوبه هیات امنا تا پایان سال جاری تمامی خوابگاه‌های سطح 3 و 4 ارتقاء خواهند یافت.

مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب از برنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای ارتقاء سطح کیفی خوابگاه‌ها خبر داد و افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمرکز وزارت علوم برای سال جاری این است که خوابگاه‌های رتبه‌های 3 و 4 را به رتبه‌های پایین‌تر ارتقاء دهد و مصوبه هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان نیز در این زمینه تصویب و تا پایان سال جاری رونقی در بخش نوسازی و کیفی‌سازی خوابگاه‌ها اتفاق خواهد افتاد.
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر حدود 200 خوابگاه با رتبه‌های 3 و 4 در وزارت علوم وجود دارد و در نظر داریم با کمک دانشگاه‌ها تمامی این خوابگاه‌ها تا پایان سال جاری به رتبه‌های پایین‌تر ارتقاء پیدا کنند. همچنین 64 خوابگاه رتبه 5 در این دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم وجود داشت که تمامی این خوابگاه‌ها در سال 95 ارتقاء پیدا کردند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه اجاره‌بهای خوابگاه‌های زیر نظر این وزارتخانه در سال جاری افزایش پیدا نخواهد کرد،گفت: براساس مصوبه هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان و با توجه به ارتقاء رتبه‌بندی خوابگاه‌ها، اجاره‌بها برای سال جاری افزایشی نخواهد داشت و در حال حاضر میزان اجاره‌بهای پرداختی از سوی دانشجویان بسته به نوع خوابگاه در دانشگاه بین حدود 170 تا 250 هزار تومان در ترم است و برای اولین بار امسال هیچ افزایش بهایی در حوزه خوابگاه‌ها نخواهیم داشت.
مهندس یزدان‌مهر در پایان خاطرنشان کرد: اجاره‌بهای خوابگاه‌ها در سال 92 و 93، 20 درصد، سال 94 متناسب با تورم 14.2 درصد افزایش یافت و سال 95 نیز براساس رتبه‌بندی خوابگاه‌ها و عادلانه‌سازی پرداخت‌ها هیچ افزایش بهایی در خوابگاه‌های سطح 4 و 5 اتفاق نیفتاد اما خوابگاه‌های سطح 3، 10 درصد و سطح 1 و 2، 15 درصد افزایش اجاره بها داشتند.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۲۵
۰۸:۳۳

گزارش تصویری؛ اختتامیه بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی

مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با حضور سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با حضور سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در تالار وحدت برگزار شد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۸:۳۲

در سال جاری اجرایی می شود؛ بروز رسانی رشته های علوم انسانی در اولویت وزارت علوم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم از تمرکز این وزارتخانه در به روز کردن رشته های علوم انسانی خبرداد.

عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از برنامه های دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم به روز کردن تمام دروسی است که بیشتر از ۵ سال قدمت دارند.
وی افزود: در حال حاضر اکثر دروس به روز شده اند و تعداد کمی از دروس باقی مانده که هنوز به روز نشده اند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم افزود: امسال تمرکز ما بر بازنگری و به روز کردن رشته های علوم انسانی است و تلاش می کنیم هم رشته های زیر نظر وزارت علوم و هم ۱۵ رشته واگذار شده به شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی را به روز کنیم.
وی ادامه  داد: حجم رشته های علوم انسانی نسبت به بقیه رشته ها بیشتر است و ۵۰ درصد رشته ها را علوم انسانی تشکیل می دهد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۱۳

پایانی با شکوه برای بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی

شب گذشته مراسم پایانی بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با حضور مسئولین و هنرمندان و در میان شادی و هیاهوی دانشجویان در تالار وحدت برگزار شد و برگزیدگان بخش های مختلف معرفی شدند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، شامگاه شنبه، 23 اردیبهشت 1396، مراسم پایانی بیستمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی، از ساعت 18:30 لغایت 21 با حضور مسئولین فرهنگی و هنری و هنرمندانی همچون دکتر سید ضیاء هاشمی(معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری)، دکتر فضل الله ایرجی(مدیر کل اداره فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری)، مهدی شفیعی(مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مجید رجبی معمار(مدیر عامل خانه هنرمندان ایران)، پیمان شریعتی(رییس مجموعه تئاتر شهر)، غلامحسین شاه علی(رییس تالار وحدت)، دکتر رحمت امینی(رییس شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی)، هومن شیخ بشارتی(ریئس تالار حافظ)، دکتر قطب‌الدین صادقی، دکتر مسعود دلخواه، دکتر عطا الله کوپال، دکتر کامران سپهران، حسین ناصر بخت، حامد نصرآبادیان، دکتر پرستو محبی، حسن جودکی، محمد عمروآبادی، مصطفی کوشکی، محمودرضا رحیمی، مهدی مشهور، نیما دهقانی، سامان خلیلیان، پانته آ پناهی ها، نوید محمدزاده، بهزاد آقا جمالی، مرتضی میر منتظمی، اشکان خیل نژاد، جابر رمضانی، کمال زارعی، بهیاد نجفی، امین اصلانی، امیر راد، آزاده گنجه، سعید بهنام خانیکی، کیوان نخعی، آرش تنهایی، کاوه کرمی، شکوفه هاشمیان، علی حدادی اصل، مهدی دوایی، محمد صادق زرجویان و ... و در میان شادی و هیاهوی دانشجویان در تالار وحدت برگزار شد و برگزیدگان بخش های مختلف بیستمین دوره جشنواره معرفی شدند.
 
پس از قرائت کلام الله مجید، در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده کیوان ساکت اف بود، فضل الله ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم روی صحنه حضور پیدا کرد و ارائه گزارشی آماری از برگزاری این دوره از جشنواره پرداخت. مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سپس به اعلام ۲ خبر درباره جشنواره تئاتر دانشگاهی پرداخت و اظهار کرد: دبیرخانه جشنواره بیستم به کار خود ادامه می دهد تا هفته آینده فراخوان بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران را اعلام می کنیم. در خواست داریم متقاضیان رزومه خود را پس از اعلام فراخوان به دبیرخانه بیستم تحویل دهند، تا ماه آینده دبیر جشنواره بیست و یکم تئاتر دانشگاهی نیز انتخاب و معرفی می شود. همچنین قرار است دبیرخانه جشنواره به مکان جدیدی منتقل و به عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر دانشگاهی فعالیت کند.
 
 
وی در ادامه با تشکر از دبیران و متصدیان اجرای جشنواره بیستم تئاتر دانشگاهی تشکر کرد و افزود: همه مشکلات و قصور نظیر مشکلات اداری و مالی را به گردن می گیریم. من به دوستان دانشجو اعتماد کردم و فکر می کنم باید آزادی عمل به دانشجویان داد تا خلاقانه کار کنند.
 
 
در این مراسم که همراه با برگزاری بزرگداشت برای پروفسور احمد کامیابی مسک و صحبت هنرمندانی همچون قطب الدین صادقی و هادی حسنعلی درباره شان و جایگاه علمی ایشان بود، قطب الدین صادقی روی صحنه تالار وحدت حضور پیدا کرد تا مراسم تجلیل از احمد کامیابی مسک از مدرسان با سابقه تئاتر انجام شود. صادقی در این بخش یادآور شد: عمدتا از بازیگران تجلیل می شود و کمترین تقدیرها به استادان دانشگاهی اختصاص دارد که الگوی بدی است. بدا به حال جامعه ای که دانشگاه ها و استادان ضعیف داشته باشد. ما حق نداریم دانشگاه ها را ضعیف کنیم و الگوهای ضعیف کمر عمل را می شکند. وی سپس درباره شخصیت و ویژگی های کامیابی مسک، اظهار کرد: کامیابی مسک خودساخته است و کسی چیزی به او پیشکش نکرده است. خودساخته بودن امتیاز بزرگی است. او تحصیلات خوبی دارد و مدرک کیلویی نگرفته است. کامیابی مسک هم تسلط علمی دارد و هم در شیوه و روش تدریس موفق است. او مردی است سلیم النفس که علیه هیچکدام از همکاران و افراد دیگر توطئه نکرده است. کامیابی مسک رابطه انسانی سالم دارد و در عین حال فاقد اعتماد به نفس کاذب است.
 
هادی حسنعلی نیز در ادامه به ایراد سخنانی درباره احمد کامیابی مسک پرداخت و پس از آن از کامیابی مسک تجلیل شد. وی با بیان اینکه همیشه به اینکه افتخار می کنم بهترین جشنواره تئاتر دانشگاهی دنیا را داریم، اظهار کرد: امیدوارم تئاتر همانطور که تا به حال پیش رفته است، پیشرفت کند و دانشجویان به اخلاق، دانش و ایران توجه بیشتری داشته باشند. سپس ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: خرسندم که ۴ سال در خدمت دانشجویان بودیم و فکر می کنم وقتی کار به خود دانشجویان و هنرمندان سپرده می شود، اتفاقات خوبی رخ می دهد. ما باید به عنوان مدیر بستر را فراهم کنیم و اصحاب فرهنگ و هنر بهترین کسانی هستند که می توانند کار را پیش ببرند. این جشنواره فرآیند موفق اعتماد به اصحاب فرهنگ و هنر است.
 
 
در ادامه مراسم اسامی برگزیدگان جشنواره بیستم در بخش‌های مختلف به ترتیب زیر اعلام شد:
بخش پوستر:
 
برگزیدگان بخش پوستر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به شرح زیر اعلام شدند:
 
لوح تقدیر به‌طور مشترک به مهدی کیانی برای نمایش کوریولانوس و مریم برادران برای نمایش توارد اهدا شد.
 
دیپلم افتخار و تندیس به رضا چاوشی برای نمایش تلورانس اپرای صابونی اهدا شد.
 
بخش عکس:
 
برگزیدگان بخش عکس به شرح زیر اعلام شدند:
 
لوح تقدیر به‌طور مشترک به افرا شهباززاده برای نمایش بوف کور و سهیل صحرانورد برای نمایش هام اهدا شد.
 
دیپلم افتخار و تندیس به کیارش مسیبی برای نمایش بیرون پشت در اهدا شد.
 
بخش پژوهش(جایزه استاد ناظرزاده کرمانی):
 
فرهاد ناظرزاده کرمانی، مجید رجبی‌معمار و اسکندرنژاد برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند. این بخش ناظرزاده نامدارد. برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شد:
 
سه لوح تقدیر به سپیده شمسی برای مقاله نوشتار زنانه در نمایش‌ها شادی آور زنان, سعید نیکورزم برای ایده دراماتورژ فلسفی، مفهوم امر تراژیک عصر نیچه و سمانه زارع‌پور برای مقاله بررسی کمی آثار ترجمه شده و تالیفی نظریه برشت در ایران اهدا شد.
 
بخش تجربه‌های اجرا:
 
تندیس و دیپلم افتخار به حسین توازنی‌زاده برای نمایش نرگس اهدا شد.
 
در این بخش قرار بود تنها از یک کار تقدیر شود اما در شور نهایی با توجه به ظرفیت بازیگران نمایش نرگس، لوح تقدیر این بخش به بازیگران این نمایش اهدا شد. همچنین با مشورت با مدیرکل هنرهای نمایشی، نمایش نرگس به کارگردانی حسین توازن‌زاده برای حضور در جشنواره سی و ششم جشنواره تئاتر فجر معرفی شد.
 
بخش برگزیده جشنواره‌ها:
 
دیپلم افتخار و تندیس به مرتضی محمدی برای نمایش مناقشه اهدا شد.
 
بخش نمایشنامه‌نویسی(جایزه استاد اکبر رادی)
 
لوح تقدیر به طور مشترک به حسین برفی نژاد برای نمایشنامه مکان، تهران و نیما نادری برای نمایشنامه بیماری اهدا شد.
 
لوح تقدیر این بخش به میلاد غلامی برای نمایشنامه فانوس اهدا شد.
 
تندیس و دیپلم افتخار نیز به مهین بهزادی برای نمایش وقتی با بودا روبرو شدی بودا رو بکش اهدا شد.
 
بخش طراحی صحنه:
 
لوح تقدیر این بخش به سجاد امیر مجاهدی برای نمایش قضیه اهدا شد.
 
دیپلم افتخار و تندیس به سعدی محمدی برای نمایش تابستان اهدا شد.
 
بخش جلوه‌های ویژه بصری:
 
لوح تقدیر این بخش به نمایش آقا محمدخان اهدا شد.
 
بخش بازیگری مرد:
 
در این بخش پانته‌آ پناهی‌ها و نوید محمدزاده برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند.
 
لوح تقدیر این بخش به کامبیز منصف برای نمایش رویای کولی آشفته اهدا شد.
 
لوح تقدیر به امیر شمس برای نمایش مجلس مختلف‌خوانی اهدا شد.
 
دیپلم افتخار و تندیس به سعدی محمدی برای نمایش تابستان اهدا شد.
 
بخش بازیگری زن:
 
لوح تقدیر به بیتا عزیز اقلی برای نمایش u+263f اهدا شد.
 
لوح تقدیر به راشین دیدنده برای نمایش بی مرگی اهدا شد.
 
تندیس و دیپلم افتخار به صبا ایزدپناه برای نمایش کار خانگی اهدا شد.
 
بخش متن:
 
لوح تقدیر به صبا نجاتی برای نمایش مجلس مختلف‌خوانی اهدا شد.
 
دیپلم افتخار و تندیس به پریسا میرعلی اهدا شد.
 
بخش کارگردانی:
 
لوح تقدیر به پریسا میرعلی برای نمایش u+263f تقدیم شد.
 
لوح تقدیر به نرگس بهروزیان برای نمایش کار خانگی و تندیس و دیپلم افتخار نیز به سعدی محمدی برای نمایش تابستان اهدا شد.
 
در پایان، نمایش‌های «کار خانگی»، «تابستان»، «مجلس مختلف خوانی»، «قضیه» و «u+263f» به عنوان پنج اثر برگزیده بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی برای حضور در جشنواره سی و ششم تئاتر فجر معرفی شدند.
 
اجرای موسیقی زنده توسط گروه «او و دوستانش» در چند بخش و همچنین پخش تیزرهایی از بخش های مختلف جشنواره و تصاویری از درگذشتگان و رخدادهای ناگوار سال گذشته، از جمله برنامه های مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران بود.
 
شایان ذکر است بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی از 15 تا 23 اردیبهشت 1396 به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار شد.
 

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۴۲

نگاهي به چالش هاي جديد روابط عمومي در ايران

هوشمند سفیدی: از آنجا که این رشته وارداتی بوده و توسط شرکت نفت ایران – انگلیس در سال 1330 هجری شمسی پایه‌گذاری شده است، بومی نبوده و آن گونه که شایسته است با نیازهای کشور تطبیق داده نشده است .
طی این سال‌ها گاهی از روابط عمومی برای توجیه مردم استفاده شده است چرا که در رژیم پهلوی وارد شده و هدف اصلی نیز متقاعدسازی مردم بود و این در حالی است که روابط عمومی باید در خدمت مردم باشد.بنابراین چون روابط عمومی وارداتی بوده و کپی کاری شده، مطابق با نیازها و شرایط کشور نبوده است .»

به گزارش  کاوشگران روابط عمومی به نقل از روزنامه ایران، حمید رضا بازگشا
27 اردیبهشت در تقویم رسمی کشور ما با عنوان روز ملی ارتباطات و روابط عمومی نامگذاری شده است.می گویند روابط عمومی یک رشته وارداتی است که حدود 65 سال پیش از سوی مدیران شرکت نفت ایران – انگلیس در کشور ما راه‌اندازی شد. با اینکه نیم قرن از حضور نهاد روابط عمومی در ایران می‌گذرد اما به اعتقاد کارشناسان این حوزه، هنوز هم نقش و کاربرد روابط عمومی‌ها ناشناخته مانده و حتی در میان خود سازمان مربوطه شان نیز مهجور مانده‌اند.تا سالها پیش، روابط عمومی و رسانه به‌عنوان دو نهادی که در وضعیتی چاره‌ناپذیر به یکدیگر وابسته بودند، در موقعیت‌های متفاوت قهر و آشتی هدف مشترک تصویر‌سازی از عملکرد سازمان در ذهن مخاطب را پیگیری می‌کردند. اکنون اما در رابطه بین این دو پای، شخص سومی هم به میدان آمده که هم رسانه و هم روابط عمومی را به چالش فراخوانده است. رسانه‌های مجازی با کاربری و کارگردانی شهروند - خبرنگار نیز خود می‌توانند مستقل از رسانه و روابط عمومی، نقش تصویر‌سازی از عملکرد سازمان‌ها در ذهن مخاطب را برعهده گیرند. بی تردید روابط عمومی‌ها به‌عنوان رکن اساسی نظام ارتباطی و اطلاع‌رسانی می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش آگاهی جامعه، فرهنگ‌سازی و تنویر افکار عمومی ایفا کنند. از سوی دیگر چنانچه رسالت خویش را بدرستی انجام دهند در پیشبرد اهداف سازمان متبوعه خویش و معرفی نقش و جایگاه آن در کشور نیز بسیار مثمرثمر خواهند بود.اما باید دید که امروزه با وجود گسترش رسانه‌های مجازی و بروز پدیده شهروند - خبرنگار یا به عبارتی شهروند - رسانه آیا در روند فعالیت روابط عمومی‌ها نیز تغییراتی ایجاد شده است؟در همین رابطه با چند نفر از کارشناسان این حوزه به گفت‌و‌گو نشستیم تا ضعف، قوت‌ها، مشکلات و خلأهای موجود در حوزه روابط عمومی را واکاوی کرده و ساختار این رشته را بهتر بشناسیم .
مهدخت بروجردی علوی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همین زمینه به روزنامه ایران می‌گوید: «مشکلات کار روابط عمومی مثل خود حرفه، پیچیده و چند بعدی است .
از مهم ترین مشکلات روابط عمومی در ایران می‌توان به مشخص نبودن جایگاه تشکیلاتی این نهاد در سازمان اشاره کرد؛ ما در سال قبل شاهد بودیم که مثلاً روابط عمومی‌های استانداری‌ها زیرمجموعه حوزه ریاست قرار گرفتند یا در یک وزارتخانه دولتی، روابط عمومی زیرمجموعه دفتر وزارتی قرار گرفت .
آنچه عجیب می نماید این است که هر مسأله و مشکلی که برای سازمان پیش می‌آید، حل آن از روابط عمومی انتظار می‌رود و در عین حال، گاهی این عبارت را می‌شنویم که به «روابط عمومی چه ربطی دارد ».
وی می‌افزاید: «مسأله این است که به دلیل مشخص نبودن جایگاه تشکیلاتی و لزوم ورود روابط عمومی به همه عرصه‌های سازمان‌ها به منظور پاسخگویی و ارائه گزارش عملکردها، روابط عمومی‌ها دچار نوعی سرگیجه هویتی شده‌اند. مشکلات دیگری نیز در فرآیند کار روابط عمومی دخیل هستند از جمله لزوم تابعیت روابط عمومی از سلیقه مدیران. برای مثال، مدیری در حوزه رسانه‌ها فعال و مدیری کمتر فعال است، مدیری پرداخت هزینه برای امور انتشاراتی و تبلیغاتی را لازم و مدیری دیگر آن را غیر ضروری ارزیابی می‌کند و این مسئول روابط عمومی است که اگر به اصول مدیریت اقتضایی تسلط نداشته باشد یا توان اجرای آن را نداشته باشد، در انجام وظایف خود ناتوان می‌ماند .»
این استاد دانشگاه در مورد فضای مجازی و تعامل روابط عمومی‌ها با آنها یادآور می‌شود: «فضای مجازی شرایط کار روابط عمومی‌ها را به طور حتم تغییر داده است ولی نمی‌توان در مورد جهت آن به طور کامل قضاوت کرد .
عملکرد فضای مجازی از دیدگاه مثبت را می‌توان این گونه توضیح داد که حضور شهروند - خبرنگاران امکان هرگونه تکذیب یا اظهارات نادرست را از روابط عمومی‌ها سلب می‌کنند .
 شهروند - خبرنگار قادرند سند هر چیزی را که ما تکذیب می‌کنیم در معرض دید میلیون ها نفر قرار دهند و به این ترتیب در خدمت شفافیت قرار می‌گیرند و امکان تحقق حقوق شهروندی را فراهم و باعث رواج این گزاره می‌شوند که کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنیم .»
وی یادآور می‌شود: «از دیدگاه منفی فضای مجازی امکان تخریب و امکان ایجاد فضایی پرتنش را فراهم می‌آورد و این روابط عمومی‌ها هستند که باید جواب دروغ‌ها و تهمت‌هایی را بدهند که هرگز وجود خارجی نداشته‌اند .
اگر این اصل که می‌گوید «البینه علی المدعی» رعایت می‌شد و هرکس مسئول بود برای ادعاهایش سند و مدرک ارائه کرده و یاوه گویی نکند، قطعاً فضای مجازی بهتر می‌توانست در خدمت روابط عمومی‌ها  و در خدمت تحقق حقوق شهروندی قرار گیرد .»
بروجردی در ادامه می‌گوید: «روابط عمومی‌های شرکت‌های خصوصی به فراست دریافته‌اند که وجود روابط عمومی برای سازمان آنها یک ضرورت است بنابراین امروز هیچ شرکت خصوصی معتبری را نمی‌توان یافت که فاقد نهاد روابط عمومی باشد.اصولاً هر سازمانی بدون روابط عمومی فاقد توان برقراری ارتباط است، به همین دلیل این روزها عده‌ای به جای روابط عمومی از مفهوم «مدیریت ارتباطات» استفاده می‌کنند .
به نظر من شرکت‌های خصوصی هم به اندازه سازمان های دولتی به روابط عمومی نیاز دارند ولی قطعاً روابط عمومی‌های آنها دارای عملکردهای متفاوت تری خواهد بود که بخشی از این تفاوت‌ها نشأت گرفته از روندهای مالی، تنوع مخاطبان و تفاوت نیازهای مخاطبان در شرکت‌های دولتی و خصوصی است .»
وی در مورد جشنواره‌های روابط عمومی‌ها نیز اظهار می‌دارد: «من در رابطه با جشنواره‌های روابط عمومی ترجیح می‌دهم اظهار نظر نکنم ولی شخصاً هنوز قانع نشده‌ام که در این جشنواره‌ها شرکت کنم .
روابط عمومی یک خدمت است و ترجیح من این است که ورود مسائل مادی به این عرصه نوعی کفران نعمت «خدمت به خلق خدا» است که جوهره کار عمومی را تشکیل می‌دهد .»
نقش ناشناخته روابط عمومی ها
همچنین مریم ترسایی، معاون روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این زمینه به «ایران» می‌گوید: «روابط عمومی‌ها در سطح کلان جامعه با مشکل ناشناخته بودن ماهیت وجودی آن و چیستی خدمات و شرح وظایف برای سایر اقشار مواجه هستند، تا آنجا که به نظر می‌رسد این بخش مهم و تأثیر‌گذار در مدیریت موفق یک مجموعه جز در بین افراد خاص اعم از استادان و دانشجویان و پرسنل آشنا با این حوزه چندان شناخته شده نیست.روابط عمومی‌ها حتی در بیشتر موارد در روابط درون مجموعه‌ای خود نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند تا آنجا که بعضاً مدیران بالادستی در یک مجموعه هیچ آشنایی با وظایف واقعی روابط عمومی خود ندارند. در سطح محدود‌تر و درون سازمانی نیز مجموعه روابط عمومی در بیشتر مواقع به دلیل توجیه نبودن تصمیم گیران و مقامات ارشد نسبت به علت وجودی روابط عمومی از وظیفه و رسالت اصلی خود مبتنی بر صداقت و تعامل سالم با جامعه بیرونی بازمانده و صرفاً به رئیس محوری و نادیده گرفتن مخاطب روی می‌آورند.»وی در مورد تأثیر  رسانه‌های مجازی پرکار روابط عمومی ها اظهار می‌دارد: «توسعه روزافزون شبکه‌های اجتماعی و در همین راستا افزایش سرعت انتقال اخبار و اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن علاوه بر ایجاد بستر و فرصت مناسب برای بهره‌برداری از فضای ایجاد شده در راستای اهداف و منافع سازمانی به شمار می‌رود، در صورت نبود برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت از پیش تعیین شده می‌تواند به تهدید تبدیل شود .
وظیفه روابط عمومی، تولید اطلاعات طبقه‌بندی شده مستند و استفاده از این فرصت و بستر برای انتشار اخبار و اطلاعات صحیح برای طیف مخاطبان مختلف با ذکر منبع، یکی از اقدامات در این خصوص است.»ترسایی در مورد فعالیت‌های روابط عمومی‌ها در سایر بخش‌های دولتی می‌افزاید: «بخش خصوصی عموماً با اولویت تولید و ارائه خدمات ملموس و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فعالیت مشغول است؛ به این معنی که روابط عمومی به‌عنوان فعالیت فرهنگی که نیازمند اتاق فکر و تدوین برنامه و استراتژی‌های راهبردی است در این محل چندان مورد توجه قرار ندارد اما این مهم در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی با توجه به رویکرد موجود، در کانون توجه بیشتری قرار دارد.شاید یکی از راه‌های توجه دادن سایر بخش‌ها در جامعه به قدرت روابط عمومی در موفقیت یک مجموعه و بیان وظایف اصلی و تأثیر‌گذار روابط عمومی، نمایش دستاوردهای حاصل از اقدامات روابط عمومی‌های سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها و همچنین توسعه آموزش در این حوزه باشد .»
معاون روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد برخی از جشنواره‌هایی که فرهنگ دلالی و کاسبکارانه در آنها وجود دارد نیز می‌گوید: «این موضوع هر چند ناخوشایند بوده و صاحبان دغدغه در این بخش را نسبت به مسئولیت خود دلسرد می‌کند؛ نه فقط مربوط به این حوزه که در سایر مشاغل و تخصص‌ها نیز به چشم می‌خورد
ولی با توجه به نوپایی مقوله روابط عمومی و آسیب پذیر بودن آن، انتظار می‌رود دست اندرکاران برگزاری چنین گردهمایی‌هایی  صرفاً اهداف مادی را جایگزین هدف اصلی آن قرار ندهند .»
ترسایی در مورد مطالبات متقابل رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها نیز خاطرنشان می‌سازد: «نقطه اشتراک انتظارات دو مجموعه روابط عمومی و رسانه‌ها از یکدیگر به صداقت منتهی می‌شود .
پاسخگویی سریع، صریح و شفاف روابط عمومی‌ها به رسانه‌ها و از طرفی انعکاس واقعیت‌ها و پرهیز از کم گویی، سیاه نمایی و تخریب از سوی رسانه‌ها بدیهی‌ترین انتظارات این دو مجموعه از یکدیگر است .»
روابط عمومی یک رشته وارداتی است
هوشمند سفیدی دبیرکل خانه روابط عمومی ایران نیز در همین زمینه به روزنامه ایران می‌گوید: «روابط عمومی در ایران حدود 65 سال عمر و سابقه دارد .
از آنجا که این رشته وارداتی بوده و توسط شرکت نفت ایران – انگلیس در سال 1330 هجری شمسی پایه‌گذاری شده است، بومی نبوده و آن گونه که شایسته است با نیازهای کشور تطبیق داده نشده است .
طی این سال‌ها گاهی از روابط عمومی برای توجیه مردم استفاده شده است چرا که در رژیم پهلوی وارد شده و هدف اصلی نیز متقاعدسازی مردم بود و این در حالی است که روابط عمومی باید در خدمت مردم باشد.بنابراین چون روابط عمومی وارداتی بوده و کپی کاری شده، مطابق با نیازها و شرایط کشور نبوده است .»
وی در مورد مشکلات کارهای روابط عمومی نیز می‌افزاید: «اگر بخواهیم مشکلات را فهرست کنیم؛ مشاهده می‌شود که در تمامی ابعاد نارسایی داریم .
ساختار علمی نتوانسته در روابط عمومی‌های کشور مستقر شود به گونه‌ای که شاهد ساختار تشکیلاتی خاصی در هر ارگان، سازمان و نهاد هستیم .
همچنین مشکل دیگر در عنوان روابط عمومی است به گونه‌ای که در بسیاری از کشورهای پیشرفته از آن با عنوان مدیریت ارتباطات یاد می‌کنند اما در کشور، عناوین مختلفی همچون روابط عمومی و اطلاع رسانی، روابط عمومی و آموزش، روابط عمومی و تبلیغات و غیره وجود دارد .
هنوز بعد از 65 سال از عمر حضور روابط عمومی در ایران، عنوان واحدی برای آن نداریم که جای تأسف است .
سومین مشکل روابط عمومی‌ها، کمبود متخصص است به گونه‌ای که هم‌اکنون در کشور براساس آمار غیر رسمی 200 هزار نفر در این حرفه فعال هستند اما حدود 65 درصد بدنه روابط عمومی آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و غیر متخصص هستند. همچنین در بخش مدیریتی نیز شاهد حضور 70 درصد افراد غیرمتخصص در روابط عمومی‌ها هستیم.حال این روابط عمومی‌ها که نقش بسیار مهمی در ارگان‌ها دارد، وقتی از بدنه کارشناسی معیوب، تیم مدیریتی غیرمتخصص و ساختار غیرعلمی بهره‌مند شود؛ چه خروجی خواهد داشت؟»سفیدی اظهار می‌دارد: «هم‌اکنون در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور رشته روابط عمومی در سطح کارشناسی ارشد تدریس می‌شود اما اغلب آموزش‌های آنان تئوری بوده و دروس عملی هنوز آن گونه که شایسته است، وجود ندارد.همچنین شرح دروس رشته تحصیلی روابط عمومی در دانشگاه‌ها به روز نبوده و مقطع تحصیلی دکتری نیز در این زمینه نداریم.همین امر سبب شده تا افراد برای ادامه تحصیل به سایر کشورهای همسایه همچون ترکیه، آذربایجان و غیره سفر کنند و این در حالی است که به این مقطع تحصیلی در ایران نیاز داریم .»
دبیرکل خانه روابط عمومی ایران خاطرنشان می‌سازد: «در بعد منابع مادی و اعتبارات روابط عمومی‌ها نیز باید گفت  در کشورهای توسعه یافته بر این باورند که این هزینه‌ها در اصل سرمایه‌گذاری بوده و ارزش افزوده تا 20 درصد را به دنبال خواهد داشت.این در حالی است که در ایران این قاعده و اصل پذیرفته نشده و کمتر مسئولی را می‌توان یافت که به این نکته مهم توجه بیشتری کند .
اغلب مدیران، منابع مادی و اعتبارات روابط عمومی‌ها را جزو هزینه‌های ضروری نمی‌بینند و احساس می‌کنند نیاز چندانی بر این امر وجود ندارد .
متأسفانه مدیران ارشد هنوز اهمیت و جایگاه روابط عمومی را درک نکرده‌اند و بسیاری از آنان دیدگاهی تزئینی و نگاهی نمادین به این حرفه دارند .
همچنین علاوه بر دستگاه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌ها، هنوز جامعه هم از اهمیت روابط عمومی‌ها آگاه نیستند .
آشنایی با تکنیک‌های روابط عمومی در ارتباطات می‌تواند در روابط فردی و میان فردی بسیار مؤثر باشد و سبب کاهش خشونت و پیشرفت در کار افراد شود .»
وی در ادامه در مورد جشنواره‌های مختلف روابط عمومی نیز تصریح می‌کند: «اگر نگاه انتقادی وجود دارد؛ باید هم نکات مثبت و هم منفی دیده شود .
دیدگاه انتقادی فقط شمارش عیوب نیست بلکه باید بررسی کرد که جشنواره‌های برگزار شده طی این سال‌ها چه خروجی‌هایی داشته است .
بایستی نکات مثبت را هم دید و نباید همه مؤلفه‌ها را با یک خط کش و میزان تعمیم داد؛ باید خاصیت‌های این جشنواره‌ها را به صورت علمی بررسی کنیم .
متأسفانه از سال 84 به بعد شاهد بی‌توجهی دولتمردان نسبت به روابط عمومی‌ها بوده‌ایم و طی این سال‌ها با توجه به کم اعتنایی مسئولان، اگر این جشنواره‌ها و همایش‌ها نیز نبود روابط عمومی‌ها چگونه زنده  و پرچمشان برافراشته می‌ماند؟
در تمام دنیا نیز مرسوم است که برای برگزاری همایش و جشنواره مربوط به روابط عمومی، شهریه ورودی پرداخت شود.بر همین اساس نگاه انتقادی به جشنواره‌های برتر روابط عمومی با ادعای اینکه  در آن فقط پول رد و بدل می‌شود، دیدگاه مناسب و مطلوبی نیست.قبل از سال 80 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی برگزاری جشنواره روابط عمومی‌های برتر بود که اعتبار مالی دولتی داشت اما پس ازآن باید به گونه‌ای چرخ برگزاری این جشنواره می‌چرخید .
البته بی‌تردید جشنواره‌ها نکات منفی نیز دارند که باید جبران شوند اما همان گونه که عرض کردم نباید از نکات مثبت آن نیز غافل ماند.به‌عنوان نمونه در سال 1376 فقط 20 عنوان کتاب در حوزه روابط عمومی در کشور وجود داشت اما هم‌اکنون این میزان به لطف برگزاری جشنواره‌ها به بیش از 250 جلد رسیده است.اغلب این کتاب‌ها را مؤسساتی تولید کرده‌اند که جشنواره‌ها، همایش‌ها و همایش های مرتبط با روابط عمومی در کشور برگزار کرده بود .»
تعامل با رسانه ها شرط   پیشرفت
فرینوش اکبرزاده کارشناس روابط عمومی  نیز در این زمینه به «ایران »می‌گوید: «روابط عمومی نهادی برای برقراری ارتباط و عجین با تبلیغات است و سه هدف عمده آشنایی بخشی به محیط از عملکرد درونی، دریافت بازخورد محیط از این آشنایی بخشی و توسعه ارتباط این دو بخش را دنبال می‌کند .
با این حال هنوز دیدگاه دقیقی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدامات صورت گرفته در سازمان ها و ادارات از طریق روابط عمومی‌ها وجود ندارد و هنوز خیلی‌ها براین باورند که بیان برخی مطالب می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در استمرار فعالیت های آنان شود، به همین جهت با دیدی منفی نسبت به عملکرد روابط عمومی‌ها می‌نگرند.همچنین وجود نگاه تبلیغی به موضوع اطلاع‌رسانی موجب تبدیل روابط عمومی به بلندگویی بی‌تأثیر شده است که کارکردش در حد بزرگنمایی اقدامات ثمربخش سازمان تقلیل یافته است، هرچند در سال های اخیر تغییرات اندکی در عرصه فعالیتی روابط عمومی‌ها حاصل شده است اما تحول چشمگیری را شاهد نیستیم و در هنوز روی همان پاشنه سابق می‌چرخد.همچنان در این عرصه نیازمند مقدماتی همچون آموزش مداوم و فرهنگ سازی، ایجاد زمینه مشارکت گسترده مردم، تجهیز روانی مردم برای پذیرش پیامدهای توسعه، کمک به افزایش بهره‌وری سازمان، تقویت و گسترش تفاهم درون سازمانی و همچنین کارآمد کردن نظام کارشناسی هستیم .»
وی می‌افزاید: «روابط عمومی‌ها نهادی هستند که شکل عمیق و درونی، رسانه‌ای و در ارتباط با طیف‌های خاص مخاطبان است؛ با وجود این باید ارتباط نهاد روابط عمومی با رسانه‌ها بسیار خوب و مؤثر باشد اما در عمل می‌بینیم هنوز تا رسیدن به این نقطه فاصله زیادی داریم .
هنوز ارائه اخبار و اطلاعات درست، با عنایت به ملاحظات صورت می‌پذیرد و از این‌رو شاهد نزدیک شدن برخی رسانه‌ها به سازمان و دور شدن بقیه از آن سازمان هستیم .
 با وجود این، در هر سازمانی که شاهد حضور افراد متخصص و تحصیلکرده و قدرتمند در نهاد روابط عمومی هستیم، این تعامل چهره بهتری به خود گرفته است .
واقعیت امر این است که در این حوزه نیازمند شفاف‌سازی و ایجاد تعامل با رسانه‌ها هستیم، زیرا دیگر مرزهای اطلاع‌رسانی انحصار خود را از دست داده‌اند و اگر روابط عمومی از دادن اطلاعات دقیق و صحیح خودداری کند یا با تأخیر به این اقدام مبادرت ورزد این خلأ از سوی رسانه‌های رسمی و البته رسانه‌های غیر رسمی و شبکه‌های اجتماعی پر می‌شود .»
اکبرزاده ادامه می‌دهد: «فعالیت روابط عمومی سازمان‌ها و نهادهای دولتی، صنعتی، علمی و آموزشی و امثال آن را هرگونه بررسی کنیم، نمی‌توانیم از نقش مهم و اثرگذار آن در جلب همراهی مردم و روند فعالیت‌های سازمان چشم پوشی کنیم؛ امروز اقبال مردمی به سازمان های پاسخگو و حافظ ارتباط نشانه‌ای بر موفقیت روند اطلاع‌رسانی ارزیابی می‌شود.با وجود این همچنان در بسیاری از نهادها و سازمان‌های کوچک و بزرگ شهرهایمان شاهد درهایی بسته و ارتباط قطره‌ای با مردمی هستیم که مخاطبان اصلی اقدامات این مراکز هستند .
این مورد به همراه چالش های دیگری همچون تخصصی شدن و بهره‌گیری از نیروهای متخصص، صداقت و صراحت کلامی، حفظ منافع سازمانی، ارتباطات الکترونیکی، تصحیح دیدگاه‌های منفی سنتی و ده‌ها مسأله دیگر، پیش روی بخش روابط عمومی‌ها قرار گرفته و با توجه به گسترش دنیای ارتباطات و تسهیل دسترسی مردم به انواع خبرهای درست و نادرست، نقش روابط عمومی‌ها را در گسترده کردن شفافیت و صراحت پررنگ‌تر می‌کند.»وی خاطرنشان مـی کند: «بــــرخلاف گذشته که ادعا می‌شد روابط عمومی تنها یک حلقه واسط بین سازمان و ارباب رجوع است و از آن به صورت دوبعدی و دو سویه تفسیر و تعبیر می‌کردند، در شرایط کنونی این نهاد تخصصی رسالت و مسئولیتی بزرگتر و مهم تر پیدا کرده که همان نقش آفرینی به‌عنوان کانون مثلثی است که بخش زیادی از بار فعالیتی نهادها را برعهده دارد.حالا دیگر روابط عمومی دو بعدی و دو وجهی نیست؛ شکلی سه بعدی و سه وجهی دارد و حالت خطی خود را به تاریخ سپرده است؛ از این‌رو چه از نظر قالب و چه از نظر محتوا، هر گونه تغییر و تصمیم در دل این نهاد می‌تواند بر سرنوشت سازمان و وضعیت تصمیم‌گیری و برنامه‌های مخاطبان و در نهایت جامعه رسانه‌ای فعال در جغرافیای آن سازمان تأثیر بگذارد. یکی از مسئولیت‌های مهم روابط عمومی‌ها در عصر کنونی و با توجه به کثرت و تعدد مشکلات و چالش ها، تعدیل وضعیت کنونی و اجتناب از دفاع صرف و جانبدارانه از سازمان است .»
اکبرزاده تصریح می‌کند: «روزگاری از روابط عمومی انتظار می‌رفت در مواقع بحرانی و زمان بروز مشکلات که در هر سازمانی می‌تواند روی دهد، به افکار عمومی پاسخ دهد و اتهامات را تکذیب کنند و در مقامی بالاتر نسبت به توجیه نقص و قصور و سهل‌انگاری پیش آمده اقدام کند، اما شاهدیم اکنون با توسعه رسانه‌های گروهی، افزایش وسعت دید و نگرش رسانه‌ها و به تبع آن افکار عمومی، این واکنش‌های کلیشه‌ای هرگز جوابگو نیست و نمی‌تواند ناجی سازمان باشد .
 این مطالبه مردمی و توسعه رسانه‌ها، زمینه ساز تغییر نگاه روابط عمومی‌ها و به تبع آن سازمان‌ها در مواجهه با مقوله اطلاع‌رسانی شده و هر چند کند و آهسته، اما به صورت مستمر شاهد بهبود فضای اطلاع‌رسانی و کاهش آسیب‌های پیشین در این رابطه هستیم .»

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۲۷

بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزیدگان خود را شناخت تقدیر از استاد تئاتر ابزورد در اختتامیه جشنواره دانشگاهی

مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران شامگاه شنبه 23 اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد.

سرویس تئاتر هنرآنلاین : بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران به ایستگاه پایانی خود رسید. در اختتامیه این جشنواره که در تالار وحدت برگزار می شد ابتدا فضل الله ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم روی صحنه حضور پیدا کرد و ارائه گزارشی آماری از برگزاری این دوره از جشنواره پرداخت.
وی در ادامه با تشکر از مسئولان اجرایی جشنواره بیستم تئاتر دانشگاهی افزود: همه مشکلات و قصور نظیر مشکلات اداری و مالی را به گردن می گیریم. من به دوستان دانشجو اعتماد کردم و فکر می کنم باید آزادی عمل به دانشجویان داد تا خلاقانه کار کنند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سپس به اعلام 2 خبر درباره جشنواره تئاتر دانشگاهی پرداخت و اظهار کرد: دبیرخانه جشنواره بیستم به کار خود ادامه می دهد تا هفته آینده فراخوان بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران را اعلام می کنیم. تا ماه آینده دبیر جشنواره بیست و یکم تئاتر دانشگاهی نیز انتخاب و معرفی می شود. همچنین قرار است دبیرخانه جشنواره به مکان جدیدی منتقل و به عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر دانشگاهی فعالیت کند.
در این بخش از مراسم، برگزیدگان بخش پوستر جشنواره بیستم تئاتر دانشگاهی معرفی شدند. از میان رضا چاوشی، حسام صلح بیگ، مریم برادران، مهدی کیانی، آرمان کلهر و حسین پوراسماعیلی به عنوان کاندیداهای این بخش، لوح تقدیر به مهدی کیانی برای پوستر نمایش "کوریولانوس" و مریم برادران برای پوستر "توارد" اهدا شد. همچنین تندیس جشنواره به رضا چاوشی برای پوستر "تلورانس: یک اپرای صابونی" رسید.
در بخش برگزیدگان عکس، مهدی آشنا دبیر این بخش از بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران از حاضران در مراسم خواست تا به احترام زنده یاد محمدرضا مسگری عکاس جوان تئاتر که هفته گذشته دار فانی را وداع گفت، ایستاده و یک دقیقه سکوت کنند. سپس از میان کیارش مسیبی، افرا شهبارزاده، سهیل صحرانورد و سیدضیاء الدین صفویان لوح تقدیر به صورت مشترک به افرا شهبارزاده و سهیل صحرانورد اهدا شد. کیارش مسیبی نیز تندیس جشنواره را دریافت کرد.
در بخش پژوهش جشنواره بیستم نیز لوح تقدیر به سپیده شمسی، سعید نکورزم و سمانه زارع پور اهدا شد.
سپس ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: خرسندم که 4 سال در خدمت دانشجویان بودیم و فکر می کنم وقتی کار به خود دانشجویان و هنرمندان سپرده می شود، اتفاقات خوبی رخ می دهد. ما باید به عنوان مدیر بستر را فراهم کنیم و اصحاب فرهنگ و هنر بهترین کسانی هستند که می توانند کار را پیش ببرند. این جشنواره فرآیند موفق اعتماد به اصحاب فرهنگ و هنر است.
در بخش تجربه های اجرای بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، تندیس جشنواره به حسین توازن زاده برای نمایش "نرگس" اهدا شد و تمامی بازیگران این نمایش نیز لوح تقدیر دریافت کردند. همچنین هیأت داوران بخش تجربه های اجرای این دوره از جشنواره، نمایش "نرگس" را به دبیرخانه سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پیشنهاد کرد.
در بخش برگزیده جشنواره ها نیز تندیس جشنواره به مرتضی محمدی برای نمایش "مناقشه" رسید.
در ادامه قطب الدین صادقی روی صحنه تالار وحدت حضور پیدا کرد تا مراسم تجلیل از احمد کامیابی مسک از مدرسان با سابقه تئاتر و یکی از ابزرود شناسان کشور انجام شود. صادقی در این بخش یادآور شد: عمدتا از بازیگران تجلیل می شود و کمترین تقدیرها به استادان دانشگاهی اختصاص دارد که الگوی بدی است. بدا به حال جامعه ای که دانشگاه ها و استادان ضعیف داشته باشد. ما حق نداریم دانشگاه ها را ضعیف کنیم و الگوهای ضعیف کمر عمل را می شکند.
وی سپس درباره شخصیت و ویژگی های کامیابی مسک، اظهار کرد: کامیابی مسک خودساخته است و کسی چیزی به او پیشکش نکرده است. خودساخته بودن امتیاز بزرگی است. او تحصیلات خوبی دارد و مدرک کیلویی نگرفته است. کامیابی مسک هم تسلط علمی دارد و هم در شیوه و روش تدریس موفق است. او مردی است سلیم النفس که علیه هیچکدام از همکاران و افراد دیگر توطئه نکرده است. کامیابی مسک رابطه انسانی سالم دارد و در عین حال فاقد اعتماد به نفس کاذب است.
هادی حسنعلی نیز در ادامه به ایراد سخنانی درباره احمد کامیابی مسک پرداخت و پس از آن از کامیابی مسک تجلیل شد.
وی با بیان اینکه همیشه به اینکه افتخار می کنم بهترین جشنواره تئاتر دانشگاهی دنیا را داریم، اظهار کرد: امیدوارم تئاتر همانطور که تا به حال پیش رفته است، پیشرفت کند و دانشجویان به اخلاق، دانش و ایران توجه بیشتری داشته باشند.
در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره جایزه اکبر رادی، لوح تقدیر به صورت مشترک به حسین برفی نژاد برای "مکان تهران" و نیما نادری برای "بیماری" اهدا شد و مهین بهزادی برای "وقتی با بودا رخ در رخ شدی، بودا را بکش" تندیس جشنواره را دریافت کرد.
در بخش طراحی صحنه، از میان سعدی محمدی، سجاد امیرمجاهدی، یاور دره زهی، سمانه اسماعیلی، پوریا اخوان و نرگس بهروزیان به عنوان کاندیداها، لوح تقدیر به سجاد امیرمجاهدی برای "قضیه" و تندیس جشنواره به سعدی محمدی برای "تابستان" اهدا شد.
در بخش جلوه های بصری و نور هم لوح تقدیر به نمایش "آقامحمدخان" اهدا شد.
در بخش بازیگری مرد جشنواره از میان سعدی محمدی، محمدعلی ابراهیمی، امیر شمس، مصطفی امیری و کامبیز منصف به عنوان کاندیداها، لوح تقدیر به کامبیز منصف برای "کولی آشفته" و امیر شمس برای "مجلس مختلف خوانی" اهدا شد و سعدی محمدی برای "تابستان" تندیس جشنواره را دریافت کرد.
در بخش بازیگری زن جشنواره نیز از میان فرزانه زینتی، راشین دیدنده، صبا ایزدپناه، بیتا عزیزاقلی و زهرا مهرابی به عنوان کاندیداها، لوح تقدیر به بیتا عزیزاقلی برای "u+263f" و راشین دیدنده برای "بی مرگی" اهدا شد و صبا ایزدپناه برای "کار خانگی" تندیس جشنواره را دریافت کرد. جوایز این بخش با حضور نوید محمدزاده و پانته آ پناهی ها اهدا شد.
در بخش نمایشنامه نویسی نیز لوح تقدیر به صبا نجاتی برای "مجلس مختلف خوانی" و تندیس جشنواره به پریسا میرعلی برای "u+263f" اهدا شد.
در بخش کارگردانی نیز لوح تقدیر به پریسا میرعلی برای "u+263f" و نرگس بهروزیان برای "کار خانگی" اهدا شد و سعدی محمدی نیز تندیس جشنواره را برای "تابستان" از آن خود کرد.
در این بخش از مراسم مسعود دلخواه که برای اهدای جوایز به برگزیدگان بخش کارگردانی روی صحنه حضور پیدا کرده بود، اظهار کرد: نمی دانم بودجه جشنواره چقدر هست ولی هر چه هست کم است. لیاقت دانشجویان خیلی بیشتر از برگزاری یک جشنواره تئاتر دانشگاهی در طول یک سال است. متأسفانه اگر استادان بخواهند با دانشجویان و جوانان مستعد کاری گروهی را انجام دهند هیچ حمایتی از آن ها نمی شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول تمرین پروژه "مفیستو" با حضور تعدادی از دانشجویان و جوانان مستعد تئاتری هستیم ولی به دلیل نبود حمایت های لازم تمرین های این نمایش کنسل شده است. امیدوارم در چند روز آینده تمرین ها شروع شود و وزارت علوم، وزارت ارشاد و اداره کل هنرهای نمایشی حمایت لازم از تولید این پروژه گروهی را داشته باشند.
در پایان این مراسم نیز در بخش معرفی 5 اثر برگزیده بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، مهدی گمار دبیر جشنواره به صحنه آمد و نمایش های "کار خانگی"، "تابستان"، "u+263f"، مجلس مختلف خوانی" و "قضیه" به عنوان آثار برگزیده این جشنواره برای اجرای عمومی پیشنهاد شدند.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۲۹

معاون سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد؛ ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون اظهار داشت: با امضای این قرارداد و با به کارگیری اعتبارات سیستم بانکی و همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم گام مهمی برای تأمین شرایط بهتر تحصیلی دانشجویان دوره دکتری برداریم.
وی با اشاره به اینکه این قرارداد متضمن پرداخت مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان دکتری است افزود: منابع آن در بودجه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده و سعی کردیم در تخصیص اردیبهشت ماه این اولویت را لحاظ کنیم و به اجرا گذاشته شود.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه علم، تحقیقات و فناوری هستیم تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ ایران رتبه نخست جهانی را در رشد تولید مقالات علمی به خود اختصاص داده است که با رتبه کشور دوم در این زمینه فاصله چشمگیری دارد.
وی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد شرکت‌های دانش بنیان بسیار محدود بود و امروزه این تعداد به بیش از ۳۶۰۰ شرکت ارتقا یافته است.
دکتر واعظ مهدوی گفت: در سال ۱۳۹۵، حدود ۸۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۰ هزار شغل افزایش یابد و همچنین مجموع فروش آنها بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان شود.
وی تصریح کرد: در سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول تخصیص ۱۰۰ درصدی بودجه دانشگاه‌ها را دادند که این امر فراتر رفته و با کمک اعتباراتی که از محل تبصره ۳۶ قانون بودجه ۹۵ تحقق پیدا کرد، میانگین ۱۰۳ درصد را داشتیم و بخشی از دیونی که در گذشته بوده به طور کامل تسویه شده است.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اعتبارات مربوط به تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها را صد درصد تخصیص داده‌ایم عنوان کرد: تخصیص این اعتبارات سبب شد در طول برگزاری نمایشگاه «ایران ساخت» بیش از ۱,۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد برای خرید تجهیزات ساخت داخل منعقد شود و این امر توانست یک تحرک بسیار مهمی در ایجاد بازار برای تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و تأمین نیازهای بخش علمی توسط تولیدات را فراهم کند.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶ برای دانشگاه‌های سبز با هدایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۲۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار شد و با حمایت مجلس شورای اسلامی این رقم به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت گفت: وزارت علوم طی بخشنامه‌ای یک درصد بودجه دانشگاه‌ها را برای پوشش دانشگاه‌های سبز اختصاص داده است.
دکتر واعظ مهدوی خاطرنشان کرد: امیدواریم این امر که متضمن صرفه‌جویی انرژی، تصفیه فاضلاب‌ها، بهبود عملکرد موتورخانه‌ها و استفاده از انرژی باد و خورشید در دانشگاه‌ها است بتواند دانشگاه‌های کشور را به یک رتبه جهانی برساند و یک ارزش بین‌المللی برای این اقدام بزرگ فراهم شود.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای پیشبرد علوم پایه و دروس مربوط به این علوم، اعتبارات و استراتژی‌هایی در جهت ساماندهی دانشگاه‌ها و انطباق عملکرد دانشگاه‌ها مبنی بر آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده است و همچنین بحث و اشتغال و کارورزی فارغ‌التحصیلان که حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در این نشست می‌تواند زمینه‌های رشد و گسترش این امر را فراهم کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی بیان کرد: امیدواریم این قرارداد و اختصاص وام دکتری زمینه‌ای شود برای اینکه با مشارکت کارفرمایان بتوانیم بخشی از وقت دانشجویان دکتری را برای همکاری با نهادها و دستگاه‌های اجرایی به کار گیریم تا هم زمینه آشنایی آنها با مسائل اجرایی و هم زمینه تأمین درآمد بهتر و جذب آنان پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کنیم.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۴۷

ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون گفت: با امضای این قرارداد و با به کارگیری اعتبارات سیستم بانکی و همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم گام مهمی برای تأمین شرایط بهتر تحصیلی دانشجویان دوره دکتری برداریم.
وی با اشاره به اینکه این قرارداد متضمن پرداخت مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان دکتری است افزود: منابع آن در بودجه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده و سعی کردیم در تخصیص اردیبهشت ماه این اولویت را لحاظ کنیم و به اجرا گذاشته شود.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه علم، تحقیقات و فناوری هستیم گفت: در سال ۲۰۱۶ ایران رتبه نخست جهانی را در رشد تولید مقالات علمی به خود اختصاص داده است که با رتبه کشور دوم در این زمینه فاصله چشمگیری دارد.
واعظ مهدوی افزود: از لحاظ تعداد مقالات یک درصد برتر نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم. در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد شرکت‌های دانش بنیان بسیار محدود بود و امروزه این تعداد به بیش از ۳۶۰۰ شرکت ارتقا یافته است.
واعظ مهدوی گفت: در سال ۱۳۹۵، حدود ۸۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۰ هزار شغل افزایش یابد و همچنین مجموع فروش آنها بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول تخصیص ۱۰۰ درصدی بودجه دانشگاه‌ها را دادند که این امر فراتر رفته و با کمک اعتباراتی که از محل تبصره ۳۶ قانون بودجه ۹۵ تحقق پیدا کرد، میانگین ۱۰۳ درصد را داشتیم و بخشی از دیونی که در گذشته بوده به طور کامل تسویه شده است.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اعتبارات مربوط به تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها را صد درصد تخصیص داده‌ایم گفت: تخصیص این اعتبارات سبب شد در طول برگزاری نمایشگاه «ایران ساخت» بیش از ۱,۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد برای خرید تجهیزات ساخت داخل منعقد شود و این امر توانست یک تحرک بسیار مهمی در ایجاد بازار برای تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و تأمین نیازهای بخش علمی توسط تولیدات را فراهم کند.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶ برای دانشگاه‌های سبز با هدایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۲۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار شد و با حمایت مجلس شورای اسلامی این رقم به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت گفت: وزارت علوم طی بخشنامه‌ای یک درصد بودجه دانشگاه‌ها را برای پوشش دانشگاه‌های سبز اختصاص داده است.
واعظ مهدوی گفت: امیدواریم این امر که متضمن صرفه‌جویی انرژی، تسویه فاضلاب‌ها، بهبود عملکرد موتورخانه‌ها و استفاده از انرژی باد و خورشید در دانشگاه‌ها است بتواند دانشگاه‌های کشور را به یک رتبه جهانی برساند و یک ارزش بین‌المللی برای این اقدام بزرگ فراهم شود.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای پیشبرد علوم پایه و دروس مربوط به این علوم، اعتبارات و استراتژی‌هایی در جهت ساماندهی دانشگاه‌ها و انطباق عملکرد دانشگاه‌ها مبنی بر آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده است و همچنین بحث و اشتغال و کارورزی فارغ‌التحصیلان که حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در این نشست می‌تواند زمینه‌های رشد و گسترش این امر را فراهم کند.
وی افزود: امیدواریم این قرارداد و اختصاص وام دکترا زمینه‌ای شود برای اینکه با مشارکت کارفرمایان بتوانیم بخشی از وقت دانشجویان دکترا را برای همکاری با نهادها و دستگاه‌های اجرایی به کار گیریم تا هم زمینه آشنایی آنها با مسائل اجرایی و هم زمینه تأمین درآمد بهتر و جذب آنان پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کنیم.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی
204/201

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۰۸

دکتر واعظ مهدوی: ایران سال ۲۰۱۶ رتبه نخست جهانی در رشد تولید مقالات علمی بوده است

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون گفت: «با امضای این قرارداد و به کارگیری اعتبارات سیستم بانکی و همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم گام مهمی برای تأمین شرایط بهتر تحصیلی دانشجویان دوره دکتری برداریم.»
او ادامه داد: «قرارداد متضمن پرداخت مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان دکتری است. منابع آن در بودجه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده و سعی کردیم در تخصیص اردیبهشت ماه این اولویت را لحاظ کنیم و به اجرا گذاشته شود.»
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: «شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه علم، تحقیقات و فناوری هستیم. در سال ۲۰۱۶ ایران رتبه نخست جهانی را در رشد تولید مقالات علمی به خود اختصاص داده است که با رتبه کشور دوم در این زمینه فاصله چشمگیری دارد.»
واعظ مهدوی گفت: «از لحاظ تعداد مقالات یک درصد برتر نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم. در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد شرکت‌های دانش بنیان بسیار محدود بود و امروزه این تعداد به بیش از ۳۶۰۰ شرکت ارتقا یافته است.»
او ادامه داد: «در سال ۱۳۹۵، حدود ۸۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۰ هزار شغل افزایش یابد و همچنین مجموع فروش آنها بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان شود.»
واعظ مهدوی تاکید کرد در سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول تخصیص ۱۰۰ درصدی بودجه دانشگاه‌ها را دادند که این امر فراتر رفته و با کمک اعتباراتی که از محل تبصره ۳۶ قانون بودجه ۹۵ تحقق پیدا کرد، میانگین ۱۰۳ درصد را داشتیم و بخشی از دیونی که در گذشته بوده به طور کامل تسویه شده است.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: «اعتبارات مربوط به تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها را 100 درصد تخصیص داده‌ایم. تخصیص این اعتبارات سبب شد در طول برگزاری نمایشگاه «ایران ساخت» بیش از ۱,۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد برای خرید تجهیزات ساخت داخل منعقد شود و این امر توانست یک تحرک بسیار مهمی در ایجاد بازار برای تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و تأمین نیازهای بخش علمی توسط تولیدات را فراهم کند.»
او ادامه داد: «در سال ۱۳۹۶ برای دانشگاه‌های سبز با هدایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۲۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار شد و با حمایت مجلس شورای اسلامی این رقم به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت. وزارت علوم در بخشنامه‌ای یک درصد بودجه دانشگاه‌ها را برای پوشش دانشگاه‌های سبز اختصاص داده است.»
واعظ مهدوی گفت: «امیدواریم این امر که متضمن صرفه‌جویی انرژی، تسویه فاضلاب‌ها، بهبود عملکرد موتورخانه‌ها و استفاده از انرژی باد و خورشید در دانشگاه‌ها است بتواند دانشگاه‌های کشور را به یک رتبه جهانی برساند و یک ارزش بین‌المللی برای این اقدام بزرگ فراهم شود.»
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: «برای پیشبرد علوم پایه و دروس مربوط به این علوم، اعتبارات و استراتژی‌هایی در جهت ساماندهی دانشگاه‌ها و انطباق عملکرد دانشگاه‌ها مبنی بر آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده است و همچنین بحث و اشتغال و کارورزی فارغ‌التحصیلان که حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در این نشست می‌تواند زمینه‌های رشد و گسترش این امر را فراهم کند.»
او ادامه داد: «امیدواریم این قرارداد و اختصاص وام دکتری زمینه‌ای شود برای اینکه با مشارکت کارفرمایان بتوانیم بخشی از وقت دانشجویان دکتری را برای همکاری با نهادها و دستگاه‌های اجرایی به کار گیریم تا هم زمینه آشنایی آنها با مسائل اجرایی و هم زمینه تأمین درآمد بهتر و جذب آنان پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کنیم.»

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۱۵

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون اظهار داشت: با امضای این قرارداد و با به کارگیری اعتبارات سیستم بانکی و همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم گام مهمی برای تأمین شرایط بهتر تحصیلی دانشجویان دوره دکتری برداریم.
وی با اشاره به اینکه این قرارداد متضمن پرداخت مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان دکترا است افزود: منابع آن در بودجه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده و سعی کردیم در تخصیص اردیبهشت ماه این اولویت را لحاظ کنیم و به اجرا گذاشته شود.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه علم، تحقیقات و فناوری هستیم تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ ایران رتبه نخست جهانی را در رشد تولید مقالات علمی به خود اختصاص داده است که با رتبه کشور دوم در این زمینه فاصله چشمگیری دارد.
دکتر واعظ مهدوی افزود: از لحاظ تعداد مقالات یک درصد برتر نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم.
وی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد شرکت‌های دانش بنیان بسیار محدود بود و امروزه این تعداد به بیش از ۳۶۰۰ شرکت ارتقا یافته است.
دکتر واعظ مهدوی گفت: در سال ۱۳۹۵، حدود ۸۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۰ هزار شغل افزایش یابد و همچنین مجموع فروش آنها بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان شود.
وی تصریح کرد: در سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول تخصیص ۱۰۰ درصدی بودجه دانشگاه‌ها را دادند که این امر فراتر رفته و با کمک اعتباراتی که از محل تبصره ۳۶ قانون بودجه ۹۵ تحقق پیدا کرد، میانگین ۱۰۳ درصد را داشتیم و بخشی از دیونی که در گذشته بوده به طور کامل تسویه شده است.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اعتبارات مربوط به تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها را صد درصد تخصیص داده‌ایم عنوان کرد: تخصیص این اعتبارات سبب شد در طول برگزاری نمایشگاه «ایران ساخت» بیش از ۱,۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد برای خرید تجهیزات ساخت داخل منعقد شود و این امر توانست یک تحرک بسیار مهمی در ایجاد بازار برای تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و تأمین نیازهای بخش علمی توسط تولیدات را فراهم کند.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶ برای دانشگاه‌های سبز با هدایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۲۵ میلیارد تومان تأمین اعتبار شد و با حمایت مجلس شورای اسلامی این رقم به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت گفت: وزارت علوم طی بخشنامه‌ای یک درصد بودجه دانشگاه‌ها را برای پوشش دانشگاه‌های سبز اختصاص داده است.
دکتر واعظ مهدوی خاطرنشان کرد: امیدواریم این امر که متضمن صرفه‌جویی انرژی، تسویه فاضلاب‌ها، بهبود عملکرد موتورخانه‌ها و استفاده از انرژی باد و خورشید در دانشگاه‌ها است بتواند دانشگاه‌های کشور را به یک رتبه جهانی برساند و یک ارزش بین‌المللی برای این اقدام بزرگ فراهم شود.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای پیشبرد علوم پایه و دروس مربوط به این علوم، اعتبارات و استراتژی‌هایی در جهت ساماندهی دانشگاه‌ها و انطباق عملکرد دانشگاه‌ها مبنی بر آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده است و همچنین بحث و اشتغال و کارورزی فارغ‌التحصیلان که حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در این نشست می‌تواند زمینه‌های رشد و گسترش این امر را فراهم کند.
وی بیان کرد: امیدواریم این قرارداد و اختصاص وام دکترا زمینه‌ای شود برای اینکه با مشارکت کارفرمایان بتوانیم بخشی از وقت دانشجویان دکترا را برای همکاری با نهادها و دستگاه‌های اجرایی به کار گیریم تا هم زمینه آشنایی آنها با مسائل اجرایی و هم زمینه تأمین درآمد بهتر و جذب آنان پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کنیم.
 

۹۶/۰۲/۲۵
۰۸:۰۵

استقرار بازرسان در وزارت آموزش و پرورش و علوم

بازرسان سازمان بازرسی کل کشور در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات مستقر شدند.

به گزارش صباایران به نقل از خبرگزاری تسنیم: هیئت‌های جداگانه سازمان بازرسی کل کشور از 19 فروردین امسال در وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم مستقر شدند و تا 27 اردیبهشت در این وزارتخانه‌ها استقرار دارند.
چنانچه کارکنان و شهروندان در خصوص عملکرد و اقدامات این وزارتخانه‌ها، شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند به هیئت بازرسی مستقر مراجعه کنند و یا با شماره تلفن گویای 136 یا شماره تلفن 87751764 تماس بگیرند.
همچنین سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به‌ نشانی اینترنتیhttp://shekayat.bazresi.ir آماده دریافت شکایات و اعلامات شهروندان در این زمینه است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۸

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اشتغال دانشجویان دکتری تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون اظهار داشت: با امضای این قرارداد و با به کارگیری اعتبارات سیستم بانکی و همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم گام مهمی برای تأمین شرایط بهتر تحصیلی دانشجویان دوره دکتری برداریم.
وی با اشاره به اینکه این قرارداد متضمن پرداخت مبلغ 440 میلیارد تومان به عنوان وام به دانشجویان دکترا است افزود: منابع آن در بودجه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده و سعی کردیم در تخصیص اردیبهشت ماه این اولویت را لحاظ کنیم و به اجرا گذاشته شود.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه شرایط فعلی کشور به گونه‌ای است که شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه علم، تحقیقات و فناوری هستیم تصریح کرد: در سال 2016 ایران رتبه نخست جهانی را در رشد تولید مقالات علمی به خود اختصاص داده است که با رتبه کشور دوم در این زمینه فاصله چشمگیری دارد.
دکتر واعظ مهدوی افزود: از لحاظ تعداد مقالات یک درصد برتر نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم.
وی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد شرکت‌های دانش بنیان بسیار محدود بود و امروزه این تعداد به بیش از 3600 شرکت ارتقا یافته است.
دکتر واعظ مهدوی گفت: در سال 1395، حدود 80 هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود در سال 1396 به 100 هزار شغل افزایش یابد و همچنین مجموع فروش آنها بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان شود.
وی تصریح کرد: در سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول تخصیص 100 درصدی بودجه دانشگاه‌ها را دادند که این امر فراتر رفته و با کمک اعتباراتی که از محل تبصره 36 قانون بودجه 95 تحقق پیدا کرد، میانگین 103 درصد را داشتیم و بخشی از دیونی که در گذشته بوده به طور کامل تسویه شده است.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه اعتبارات مربوط به تعمیر و تجهیز دانشگاه‌ها را صد درصد تخصیص داده‌ایم عنوان کرد: تخصیص این اعتبارات سبب شد در طول برگزاری نمایشگاه «ایران ساخت» بیش از 1,200 میلیارد تومان قرارداد برای خرید تجهیزات ساخت داخل منعقد شود و این امر توانست یک تحرک بسیار مهمی در ایجاد بازار برای تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و تأمین نیازهای بخش علمی توسط تولیدات را فراهم کند.
وی با بیان اینکه در سال 1396 برای دانشگاه‌های سبز با هدایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری 25 میلیارد تومان تأمین اعتبار شد و با حمایت مجلس شورای اسلامی این رقم به 40 میلیارد تومان افزایش یافت گفت: وزارت علوم طی بخشنامه‌ای یک درصد بودجه دانشگاه‌ها را برای پوشش دانشگاه‌های سبز اختصاص داده است.
دکتر واعظ مهدوی خاطرنشان کرد: امیدواریم این امر که متضمن صرفه‌جویی انرژی، تسویه فاضلاب‌ها، بهبود عملکرد موتورخانه‌ها و استفاده از انرژی باد و خورشید در دانشگاه‌ها است بتواند دانشگاه‌های کشور را به یک رتبه جهانی برساند و یک ارزش بین‌المللی برای این اقدام بزرگ فراهم شود.
معاون امور توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای پیشبرد علوم پایه و دروس مربوط به این علوم، اعتبارات و استراتژی‌هایی در جهت ساماندهی دانشگاه‌ها و انطباق عملکرد دانشگاه‌ها مبنی بر آمایش سرزمینی پیش‌بینی شده است و همچنین بحث و اشتغال و کارورزی فارغ‌التحصیلان که حضور وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در این نشست می‌تواند زمینه‌های رشد و گسترش این امر را فراهم کند.
وی بیان کرد: امیدواریم این قرارداد و اختصاص وام دکترا زمینه‌ای شود برای اینکه با مشارکت کارفرمایان بتوانیم بخشی از وقت دانشجویان دکترا را برای همکاری با نهادها و دستگاه‌های اجرایی به کار گیریم تا هم زمینه آشنایی آنها با مسائل اجرایی و هم زمینه تأمین درآمد بهتر و جذب آنان پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کنیم.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۲۶

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان؛ جریانی که در دولت روحانی رشد کرد جهش دانش‌بنیانها؛ از 41شرکت‌ سال91به 586شرکت‌ سال94

آمارها نشان می‌دهد تعداد پارک های علم و فناوری در کشور از 28 پارک در سال 1389 به 36 پارک در سال 1394 رسیده است.

دانشگاه طی چهار سال اخیر روند آهسته و پیوسته‌ای در اصلاح‌ زیرساخت‌های خود دارد. در واقع آنچه از دولت‌های نهم و دهم در وزارت علوم باقی ماند بر هم زدن نظم منطقی دانشگاه‌ها بود.
به این معنا که وزارت علوم در این دو دولت بیشتر سعی در نزدیک کردن دانشگاه به مدل حکومتی آن بود و همزمان به نظم جهانی دانشگاه و رعایت آن در دانشگاه‌های ایران بی توجه بود. علاوه بر این کمیت‌گرایی وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم باعث شد تعداد مقالات علمی مورد توجه قرار گیرد و نه کیفیت آنها، تعداد صندلی‌های دانشگاهی، تعداد پژوهش‌های علمی، تعداد مراکز آموزشی و پژوهشی ایجاد شده و... مورد توجه و کیفیت به حاشیه برود. اما یکی از اتفاقات رخ‌داده در دولت یازدهم تفویض بسیاری از اختیارات به دانشگاه‌ها بود.
این تفویض اختیار یک برکت بزرگ برای دانشگاه‌ها ایجاد کرد و آن اندیشه تولید ثروت از علم با استفاده از تجربه‌های جهانی بود. تولید ثروت از علم مخالفان خاصی دارد و موافقانی هم دارد، اما آنچه جایز اهمیت است این‌که نظم جهانی تولید ثروت از علم را با تبصره‌هایی که اصالت علم ضربه نخورد را می‌پذیرد.
از سال 1392 به بعد در واقع دانشگاه‌های ایران به دلیل چالش‌های مالی به سمت تقویت‌ پارک‌های علم وفناوری، شرکت‌های دانش بنیان و برگزاری استارت‌آپ‌ها افتاند. این خیز دانشگاه با حمایت وزارت علوم همراه شد و زمینه ساز این اتفاق شد که وزارت علوم بخش زیادی از بودجه‌های حمایت پژوهشی خود را صرف شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری کند.
این اتفاق باعث شد،آمار های دولتی نشان می دهد تعداد پارک های علم و فناوری در کشور از 28 پارک در سال 1389 به 36 پارک در سال 1394 رسیده است. همچنین تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری از 41 شرکت در سال 1391 به 586 شرکت در سال 1394 رسیده است. علاوه بر این بودجه مصوبه پارک های وابسته به وزارت علوم از 322681 میلیون ریال در سال 1389 به 1483536 میلیون ریال در سال 1394رسیده است که نشان از توجه به این موضوع در دولت یازدهم دارد.
چرا اقتصاد دانش بینان؟
سخنی معروف در علم امروز دنیا وجود دارد که می گوید:«علم کاروانی جهانی» است. هم اکنون بزرگترین یافته های علمی در دنیا، با کار گروهی ، فرامرزی و بعضا فرا قاره ای بدست می آید و یکی از مصادق تایید کننده آن « جایزه نوبل» است که طی چند سال اخیر جوایز خود را کمتر به یک فرد، بلکه بیشتر به گروهی از دانشمندان اعطا می کند. این اتفاق یعنی کاروان جهانی علم حالا همه کشورها را مجاب به توجه به دو نکته مهم کرده، کار گروهی و دیپلماسی علمی.
همچنین به تعبیری عامیانه زیاد بودن دست در این کاروان جهانی باعث شده، گروهی بیش تر موفق تر شوند که خلاق ترند و ایده های ناب تری برای تبدیل علم به ثروت دارند.

یکی از اولین تلاش ها برای تبدیل علم به ثروت در دنیا و در آمریکا آغاز شد در منطقه به نام « دره سیلیکون». این منطقه در کشور آمریکاست که از طرفین به ایالت های سانفرانسیسکو، کالیفرنیا و پنینسولا محدود می شود و دانشگاه معتبر استنفورد نیز در جوار آن قرار گرفته است. از قسمت شرق، خلیج کوچک سانفرانسیسکو این منطقه را محدود می کند و در قسمت غرب نیز رشته کوه های سانتاکروز آن را احاطه کرده است.
تاریخچه ایجاد «دره سیلیکون» را گاراژی می‌دانند که در دههٔ سال 1930 میلادی دو دانشجوی مهندسی دانشگاه استنفورد به نامهای دیوید هیولت و ویلیام پاکارد یا همان بنیان گذاران شرکت اچ.پی فعالیت خود را در آن آغاز کرده بودند. اما حالا دره سیلیکون همچنان به عنوان نخستین و بزرگ ترین پارک فناوری جهان محسوب می شود.
حالا جدای از چگونگی آغاز ایده تبدیل علم به ثروت، بحث بستر های این اتفاق مطرح می شود. هم اکنون کشور های دنیا به روشنی دریافته اند که تبدیل علم به محصول یا ثروت در محیط های به اسم پارک های علم و فناوری صورت می گیرد. فضایی که از فضای آکادمیک دانشگاه تا حد زیادی فاصله می گیرد و راه برای تبدیل ایده ها به محصولات آغاز می شود. کشور آمریکا حدود 65 سال پیش، فرانسه 55 سال پیش و ژنی ها 45 سال پیش اولین پارک های علم و فناوری خود را راه اندازی کردند و اگر بخوانید بدانید یکی از علت های عقب ماندگی کشور ما در این مورد چیست، بد نیست بدانید اولین پارک علم فناوری ما به صورت محدود حدود 12 سال پیش راه اندازی شد.
پارک های علم و فناوری بستر تبدیل علم به ثروت
حالا جدای از چگونگی آغاز ایده تبدیل علم به ثروت، بحث بستر های این اتفاق مطرح می شود. هم اکنون کشور های دنیا به روشنی دریافته اند که تبدیل علم به محصول یا ثروت در محیط های به اسم پارک های علم و فناوری صورت می گیرد. فضایی که از فضای آکادمیک دانشگاه تا حد زیادی فاصله می گیرد و راه برای تبدیل ایده ها به محصولات آغاز می شود. کشور آمریکا حدود 65 سال پیش، فرانسه 55 سال پیش و ژنی ها 45 سال پیش اولین پارک های علم و فناوری خود را راه اندازی کردند و اگر بخوانید بدانید یکی از علت های عقب ماندگی کشور ما در این مورد چیست، بد نیست بدانید اولین پارک علم فناوری ما به صورت محدود حدود 12 سال پیش راه اندازی شد.
براساس آخرین درجه بندی های صورت گرفته، دره سیلیکون در آمریکا، مرکز سوفیا آنتی پولیس فرانسه در اروپا و شهرک علمی سوکوبای ژن در آسیا به ترتیب بزرگ ترین پارک های فناوری دنیا محسوب می شوند.
دره سیلیکون و در اصل پارک علمی دانشگاه استنفورد در اوایل دهه 1950 تاسیس شد و پارک های فناوری سوفیا آنتی پولیس و شهرک علمی سوکوبای ژن به ترتیب در دهه 1960 و 1970 فعالیت خود را آغاز کردند. طبق آمارهای رسمی منتشر شده، هم اکنون بیش از 500 پارک علمی در دنیا وجود دارد که البته این تعداد با سرعتی زیاد رو به افزایش است.
آمریکا با بیش از 150 پارک علمی در صدر مراکز معتبر علمی جهان قرار دارد که پس از آن ژن با 111 پارک در رتبه دوم قرار گرفته است. چین نیز کوشش خود را برای توسعه پارک های علمی در اواسط دهه 1980 آغاز کرد و هم اکنون حدود 100 پارک در این کشور ایجاد شده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۱۷

آغاز نام نویسی آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید

نام نویسی آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی برای سال ۱۳۹۶ آغاز شد.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه نام نویسی از داوطلبان تا یک شنبه ۳۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت، افزود: داوطلبان برای نام نویسی در این آزمون باید به سایت اینترنتی به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.
حسین توکلی افزود: دفترچه راهنمای نام نویسی این آزمون نیز در این سایت اینترنتی منتشر شده است.
وی گفت: هزینه نام نویسی در این آزمون ۲۰۰ هزار ریال است که با کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق سایت اینترنتی یاد شده قابل پرداخت است.
توکلی افزود: همچنین داوطلبانی که علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی مؤسسات غیر انتفاعی و غیر دولتی هستند علاوه بر مبلغ فوق باید ۵۱ هزار ریال دیگر نیز از طریق کارت‌های بانکی پرداخت کنند.
وی گفت: پذیرش در ۳۱ کد رشته از ۴۲ کدرشته تحصیلی این آزمون فقط براساس سوابق تحصیلی است که اطلاعات آن در دفترچه راهنمای ثبت نام منتشر شده است.
توکلی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در این دوره‌ها ۲۴۹ هزار و ۶۸۴ نفر است افزود: آزمون کدرشته‌های تحصیلی با آزمون، جمعه ۱۳ مرداد برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۸:۲۴

آغاز نام نويسي آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد

خبرگزاري آريا-نام نويسي آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غير انتفاعي و غير دولتي براي سال 1396 آغاز شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اينکه نام نويسي از داوطلبان تا يک شنبه 31 ارديبهشت ادامه خواهد داشت، افزود: داوطلبان براي نام نويسي در اين آزمون بايد به سايت اينترنتي به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کنند.
حسين توکلي افزود: دفترچه راهنماي نام نويسي اين آزمون نيز در اين سايت اينترنتي منتشر شده است.
وي گفت: هزينه نام نويسي در اين آزمون 200 هزار ريال است که با کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب و از طريق سايت اينترنتي ياد شده قابل پرداخت است.
توکلي افزود: همچنين داوطلباني که علاقه‌مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات غير انتفاعي و غير دولتي هستند علاوه بر مبلغ فوق بايد 51 هزار ريال ديگر نيز از طريق کارت‌هاي بانکي پرداخت کنند.
وي گفت: پذيرش در 31 کد رشته از 42 کدرشته تحصيلي اين آزمون فقط براساس سوابق تحصيلي است که اطلاعات آن در دفترچه راهنماي ثبت نام منتشر شده است.
توکلي با بيان اينکه ظرفيت پذيرش در اين دوره‌ها 249 هزار و 684 نفر است افزود: آزمون کدرشته‌هاي تحصيلي با آزمون، جمعه 13 مرداد برگزار مي‌شود.خبرگزاري آريا-

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۴۳

تخلف مدرک فریدون اثبات شده است

کمیته 3 نفره بررسی مدرک برادر رئیس‌جمهور تخلف در مدرک را اثبات‌شده می‌داند ولی آقای قمی به عنوان رئیس این کمیته اجازه نداد مساله پیش از انتخابات در جلسه علنی مجلس مطرح شود.

به گزارش مشرق، عضو کمیته 3 نفره بررسی مدرک برادر رئیس‌جمهور با اعلام محرز شدن تخلف در مدرک حسین فریدون گفت: برای طرح موضوع تخلف مدرک برادر رئیس‌جمهور در جلسه علنی با فشارهایی روبه‌رو هستیم تا این مساله پیش از انتخابات مطرح نشود.
سیدجواد ابطحی، با بیان اینکه براساس مدارک و مستندات، تخلف محرز در مدرک حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور اثبات شده است، گفت: از دولتی که ادعا شد برخی با معدل کمتر، بورسیه شده‌اند و آبروی 3 هزار نفر را برد که پس از مدتی مشخص شد هیچ تخلفی صورت نگرفته است، انتظار می‌رود با چنین تخلف محرزی برخورد کند.
وی افزود: معدل حسین فریدون به دانشگاه 17 اعلام شده در حالی‌ که معدل واقعی او 13 بوده است و حالا سازمان سنجش می‌گوید این معدل براساس خوداظهاری مطرح شده و دانشگاه باید دروغ در اعلام معدل را بررسی می‌کرد.
ابطحی ادامه داد: کمیته 3 نفره بررسی مدرک برادر رئیس‌جمهور تخلف در مدرک را اثبات‌شده می‌داند ولی آقای قمی به عنوان رئیس این کمیته اجازه نداد مساله پیش از انتخابات در جلسه علنی مجلس مطرح شود، زیرا دوستان عقیده دارند مطرح شدن این مساله پیش از انتخابات به روحانی ضربه می‌زند، زمانی که روحانی بحث «ما ادراک ما بورسیه» را مطرح کرد، مگر به 3 هزار نفر ضربه نخورد؟ نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براساس ماده 36 آیین‌نامه داخلی مجلس برای رسیدگی به این پرونده در مجلس، 10 روز فرصت است، درحالی‌ که این 10 روز حتی از 2 ماه هم بیشتر شده و باید مساله به صورت علنی در مجلس گزارش شود اما دوستان اصلاح‌طلب با این مساله مخالفت می‌کنند.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۱:۱۵

عطایی سرمربی تیم والیبال دانشجویان شد

سر مربیگری تیم اعزامی به مسابقات دانشجویان جهان در تایپه با بهروز عطایی خواهد بود.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، محمود افشار دوست رییس انجمن والیبال دانشگاه های کشور با اعلام این خبر گفت: انتخاب عطایی به عنوان سرمربی به حضور  7- 8 بازیکن تیم جوانان در تیم دانشجویان برمی گردد که از لحاظ هماهنگی و سیستم تمرینی خللی در موجودیت دو تیم ایجاد نمی کند.
 
دبیر فدراسیون والیبال با بیان این نکته که فرهاد نفرزاده از طرف وزارت علوم مامور گرفتن بازیکنان دانشجوی غیر ملی پوش است، گفت: شاید مربیانی دیگر  از استان ها را در کنار عطایی قرار بدهیم. البته در این باره باید با هیات رییسه مشورت کنیم.
 
مسابقات دانشجویان جهان از روز 28 مرداد در تایپه آغاز خواهد شد. تیم والیبال دانشجویان ایران در این رقابت ها با کانادا، سوییس، آرژانتین، قبرس و امارات همگروه است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۲:۵۹

دانشگاه بوعلی‌سینا؛ پیشگام در اجرای طرح «دانشگاه عاری از دخانیات»

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا اجرای برنامه‌های مربوط به طرح «دانشگاه عاری از دخانیات» را حرکتی پویشی دانست و گفت: یکی از نتایج نشست کنونی و نگاه وزارت علوم در اجرای چنین طرحی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی به منظور حذف عادت ناپسند در میان دانشمندان و افراد نخبه است.
به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر منصور غلامی یک‌شنبه 24 اردیبهشت در همایش «دانشگاه عاری از دخانیات» در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: دخانیات دستاورد و سوغات بد فرهنگی است که در سال‌های اخیر وارد جامعه ما شده است.
وی با بیان اینکه دخانیات با هدف ایجاد وابستگی اقتصادی به کشور ما وارد شده است، افزود: مردم پول خود را آتش می‌زنند، دود مضر را وارد بدن خود کرده و عوارض ناشی از آن را متوجه سلامت خود می‌کنند.
غلامی با تأکید بر اینکه در دخانیات‌زدایی از مراکز عمومی و منازل توفیقات خوبی داشته‌ایم، بیان کرد: در سال‌های گذشته میزبانان برای پذیرایی از میهمان خود به او سیگار تعارف می‌کردند که امروزه می‌بینیم خانواده‌ها نیز افراد سیگاری را تحمل نمی‌کنند.
وی با اشاره به ناتمام بودن روند حذف دخانیات از سطح جامعه عنوان کرد: به منظور حذف آثار زیانبار دخانیات پویش‌های جمعی برای طرد و حذف این عادت ناپسند ایجاد شود.
غلامی حرکت جمعی را به عنوان یکی از نتایج نشست کنونی مطرح کرد و افزود: نگاه وزارت علوم در اجرای چنین طرحی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی به منظور حذف عادت ناپسند در میان دانشمندان و افراد نخبه است.
وی اجرای برنامه‌های مربوط به طرح دانشگاه عاری از دخانیات را حرکتی پویشی معرفی کرد و گفت: این طرح با همکاری و سازماندهی نهادهای دانشگاهی، معاونت دانشجویی، کانون‌ها و مشارکت اساتید و دانشجویان قابل اجراست.
وی ضوابط و محدودیت‌های اداری رابیان کرد و افزود: سیستم‌های اداری به تنهایی قادر به اجرای چنین حرکتی نیستند و نیاز به پشتیبانی جمعی دارند.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا نتیجه اجرای این طرح در دانشگاه بوعلی را اعلام کرد و گفت: باید محیط دانشگاه را سالم کنیم تا دانشجویان جدیدالورود خود را با شرایط آن تطبیق دهند و دانشجویان فارغ‌التحصیل به عنوان پیام‌آوران جو سالم دانشگاه عمل کنند.
معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز در سخنانی اظهار کرد: دانشگاه بوعلی‌سینا به عنوان دانشگاه پیشگام برای اجرای این طرح در کشور، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم امضا کرده است تا در 5 ماده ملزم به اجرای مفاد و دستورالعمل‌های آن در دانشگاه شود.
دکتر رسول عمادی با بیان اینکه 8 دانشگاه در کشور به عنوان مراکز اجرای طرح بدیع هستند، افزود: پیرو این تفاهم‌نامه، اداره سلامت دانشجویان، مرکز مشاوره دانشگاه، برنامه‌های علمی و اجرایی خوبی را انجام خواهند داد.
وی 10 خط مشی را برای اجرای طرح بدیع در دانشگاه بوعلی بیان کرد و گفت: کارگروه‌ها و پیش‌بینی‌های لازم برای اجرای این طرح از ماه‌ها پیش تشکیل شده و شامل مراحل مختلفی است که تا سال‌های آینده ادامه‌دار خواهد بود و همکاری دانشجویان و کانون‌های دانشجویی را می‌طلبد.
عمادی به عنوان دبیر اجرایی طرح دانشگاه عاری از دخانیات اظهار کرد: از مدت‌ها قبل این طرح با اجرای نمایشگاهی در محل دانشگاه بوعلی آغاز شده است.
معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا خط مشی‌های این طرح را بیان کرد و گفت: در تعدادی از خط مشی‌های عنوان شده برای این طرح خرید، فروش عرضه، تبلیغ و ترویج مصرف موادمخدر و دخانیات در محیط دانشگاه برای دانشجویان، اساتید و کارکنان و پیمانکاران دانشگاه ممنوع است.
وی ادامه داد: در همین راستا دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه که به صورت داوطلبانه به ترک مرض دخانیات مبادرت کنند، مشمول موارد تشویقی متنوع و خدمات خواهند شد.
معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی گفت: 20 سال از پرداختن به بحث آسیب‌های اجتماعی عقب هستیم و از قبل باید این موارد را پیگیری می‌کردیم.
دکتر علی‌اکبر عروتی‌موفق با اشاره به موارد آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد: مصرف موادمخدر، حاشیه‌نشینی، طلاق و بزهکاری از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند که رفع معضل اعتیاد، مهمترین بحث در آسیب‌های اجتماعی است که باید با برنامه‌های جدی پیگیری شود.
وی مصرف سرانه سیگار در کشور را اعلام کرد و گفت: در ایران میانگین سالانه مصرف دخانیات 64 میلیارد نخ سیگار است که 2.5 تریلیون هزینه را به کشور تحمیل می‌کند و هر فرد سیگاری در کشور، سالانه 115 میلیون تومان هزینه خرید دخانیات می‌کند.
عروتی‌موفق مصرف دخانیات در کشور را روبه افزایش اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف دخانیات در کشور به میزان 3.7 برابر و میانگین سنی مصرف سیگار به 12 سال رسیده است.
وی با اشاره به روز 24 اردیبهشت و فتوای تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی عنوان کرد: به مناسبت سالروز این اقدام ارزشمند طرح بدیع دانشگاه عاری از دخانیات معرفی شده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۰۸

با صدور نامه‌ای به هیات نظارت مطرح شد؛ شکایت بسیج دانشجویی دانشگاه اراک از تخلفات مکرر هیات نظارت و رئیس دانشگاه

بسیج دانشجویی دانشگاه اراک با صدور نامه‌ای خطاب به هیات نظارت دانشگاه پیرامون اتفاقاتی که در روزهای اخیر در این دانشگاه رخ داده است، اعلام کرد: بسیج دانشجویی دانشگاه اراک شکایت خود را از هیات نظارت دانشگاه و شخص ریاست دانشگاه و همچنین انجمن اسلامی دانشجویان به علت تخلفات مکرر به هیات نظارت مرکزی وزارت علوم تقدیم می‌کند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ۱۹ اردیبهشت ماه بود که نشستی سیاسی به صورت غیر قانونی و مجوز صوری در دانشگاه اراک برگزار شد که در واقع تبلیغات روحانی بود.
 
فعالان دانشجویی دانشگاه اراک معتقدند که متأسفانه برگزاری این نشست با شیطنت رئیس دانشگاه همراه بود، دانشگاه به بازیچه اهداف سیاسی تبدیل شده و رئیس دانشگاه استقلالی از خود در اداره آن ندارد.
دانشجویان دانشگاه اراک می گویند در این نشست که به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز برگزار شده بود، فیلم سران فتنه و افراد ممنوع الچهره همچون رئیس دولت اصلاحات در قالب کلیپ به تصویر کشیده شد.
همچنین در این نشست که رئیس ستاد روحانی در استان مرکزی حدود نیم ساعت پشت تریبون به ایراد سخنانی پرداخت، به‌صورت علنی در این جلسه حجت‌الاسلام رئیسی نامزد انتخابات مورد تخریب قرار گرفت، دستبند سبز و بنفش که نماد اصلاحات است، به‌صورت غیرقانونی بین دانشجویان توزیع شد، علاوه بر آن محکومین امنیتی و قضایی نیز در این برنامه حضور داشتند.
 
در همین خصوص حجت الاسلام ایمانی مقدم، مسئول نهاد رهبری دانشگاه اراک در گفت و گو با خبرگزاری داشجو، گفت: بنده به عنوان یکی از اعضای هیات نظارت اصلا از برگزاری چنین جلسه‌ای اطلاع نداشتم و می گویند که به شما پیامک دادیم؛ در حالی که بنده از پیامک هیچ اطلاعی ندارم.
 
در همین رابطه فیروزی، فعال دانشجویی اراک گفته است: متأسفانه رئیس دانشگاه اراک که پیش از این نیز قانون‌شکنی‌های بی‌شماری در زمینه مسائل سیاسی داشته، دانشگاه را به محل گذر جریانات سیاسی تبدیل کرده است، امروز تنها خواسته تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان فعال برکناری سعید حمیدی و معاون فرهنگی دانشگاه از سمتشان است.
 
بر همین اساس، بسیج دانشجویی دانشگاه اراک به هیات نظارت این دانشگاه نامه ای صادر کرده است که متن کامل این نامه به شرح زیر است:
 
ریاست، اعضا و دبیر محترم هیات نظارت دانشگاه اراک
 
سلام‌علیکم 
 
در روزهای اخیر شاهد اتفاقاتی در دانشگاه اراک هستیم که بیش از هر چیز سیاسی‌کاری‌های گسترده و زد و بندهای پشت پرده را نشان می‌دهد. موضوعی که طی دو سال اخیر و با شکل‌گیری مجدد انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه به‌شدت قوت گرفته است و فضای سیاسی این دانشگاه را متشنج کرده است.
بسیج دانشجویی دانشگاه اراک اما طی این مدت و مکرراً به‌صورت کتبی و شفاهی مواردی را به هیئت نظارت متذکر گردیده است که این روزها بازهم شاهد بی‌توجهی به قانون و زیر پا گذاشتن آن این بار توسط مسئولین و شخص ریاست دانشگاه هستیم.
حافظه تاریخی ما به خاطر دارد که اولین موج قانون‌شکنی‌ها توسط تشکل مذکور و سستی و مماشات مسئولین مربوطه در برخورد با تخلفات، در برنامه مصطفی معین و در 16 آذر سال 94 اتفاق افتاد، زمانی که هیئت نظارت ابتدا طی چندین جلسه با حضور وی در دانشگاه مخالفت کرد و سپس حضور وی را منوط به پذیرش مناظره با طرف مناظره مدعو از سوی بسیج دانشجویی دانست که البته آقای معین نپذیرفت و به‌یک‌باره با دو رأی موافق از سه رأی این هیئت و تصمیمی متزلزل، نامبرده در شرایطی در دانشگاه اراک سخنرانی کرد که تعداد انبوهی از حاضرین در جلسه دانشجو نبوده و از بیرون دانشگاه حضور داشتند. لذا قبل از برگزاری این مراسم بسیج دانشجویی طی نامه‌ای محرمانه به هیئت نظارت، نسبت به تصمیمات متزلزل و عدم قاطعیت در برخورد این هیئت هشدار داد و در اعتراض به آن تمامی برنامه‌های خود در رابطه با 16 آذر را لغو اعلام کرد و خواستار تغییر رویکرد در تصمیم‌گیری‌های این هیئت شد.
جنب‌وجوش تشکل مذکور اما طی هفته‌های منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی در بهمن و اسفندماه 94 بالا گرفته و این بار بازهم انجمن اسلامی دانشجویان طی اقدامی اقدام به برگزاری میتینگ انتخاباتی دو نامزد این انتخابات(آقایان علی یوسفی و داوود  نعیمی) می‌نماید و با قرائت بیانیه‌ای در صحن علنی دانشگاه از این دو نفر درخواست ائتلاف دارد. 
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه نیز طی اقدامی بدون مجوز(طبق گفته مسئول نهاد رهبری-دکتر ایمانی مقدم- ایشان از این برنامه اطلاعی نداشته‌اند و برای حضور در جلسه هیئت نظارت از ایشان دعوت نشده است) میتینگ انتخاباتی برای آقای سید مهدی مقدسی برگزار می‌کند درحالی‌که افرادی از بیرون دانشگاه در این جلسه حضور دارند و سالن جلسه را مملو از پوسترهای تبلیغاتی کرده و در ورودی دانشکده عکس و تبلیغات ایشان را توزیع می‌کنند. حال سؤال اینجاست که اعلام حمایت از این افراد آن‌هم در صحن علنی دانشگاه با قرائت بیانیه و اتهام زنی به روند تائید صلاحیت‌ها از این تریبون رسمی نقض صریح ماده 59 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نبود؟!
این بار نیز بسیج دانشجویی طی نامه‌ای موارد مذکور را به اعضای هیئت نظارت گوشزد کرد و خواستار پیگیری و برخورد با این تخلفات شد اما در عمل هیچ اتفاقی را شاهد نبودیم!
در جریان رقابت‌های دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت‌ماه 1395 حضور آقای علی مطهری را در دانشگاه اراک شاهد بودیم که  در این جلسه صراحتاً به دفاع از فتنه و سران آن پرداخته شد و انجمن اسلامی دانشجویان با پخش کلیپی در رابطه با حوادث فتنه 88 بار دیگر این خط قرمز نظام را نادیده گرفت و به تطهیر سران فتنه پرداخت.
این اقدامات هنجارشکنانه مورد واکنش جدی بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک قرار گرفت که به انتشار بیانیه اعتراضی مشترک این دو تشکل انجامید، به همین منظور طی جلسه‌ای که  از سوی هیئت نظارت در تاریخ 6 اردیبهشت 95 تشکیل گردید، نماینده وزیر علوم (دکتر نظری) به دفاع از فتنه گران پرداخته و تنها مقرر شد دبیر انجمن مذکور بابت حواشی برنامه عذرخواهی نماید که همچنان در عمل اتفاق نیفتاد!
اما بازهم در مراسم 16 آذر سال 95 خبر حضور محمود صادقی، نماینده تهران که با اتهام زنی به قوه قضائیه حاشیه‌ساز شده بود به گوش می‌رسید، مراسمی که در همان ابتدا دبیر انجمن اسلامی برگزاری آن را مرهون تلاش‌های شخص استاندار دانسته و از حمایت ایشان در راستای برگزاری این مراسم تشکر می‌کند.
و اما این بار که بازهم این تشکل یک‌بارمصرف در آستانه انتخابات حساس ریاست جمهوری در راستای تأمین منافع جریانی خاص به تحرک وا‌داشته شد و در روز سه‌شنبه 19 اردیبهشت 96 با برگزاری برنامه‌ای فرمایشی، آشکارا دانشگاه اراک را به ستاد انتخاباتی حسن روحانی تبدیل کرد و با پخش مستند انتخاباتی وی و سخنرانی رضا آستانه رئیس ستادش در استان مرکزی و سایر حواشی یک میتینگ و همایش انتخاباتی تمام‌عیار را رقم زد.
برنامه‌ای که زیر سایه سکوت شخص رئیس دانشگاه و همراهی مسئولین حتی با حضور در این مراسم برگزار شد؛ اما مسئول نهاد رهبری دانشگاه که یکی از سه عضو هیئت نظارت دانشگاه هستند، صراحتاً به غیرقانونی بودن آن اشاره کردند و طی مصاحبه‌ای  افزودند که حتی قبل از برگزاری از این مراسم اطلاعی نداشته‌اند؛ درحالی‌که وظیفه دبیر هیئت نظارت دانشگاه مطلع ساختن هر سه عضو و تعیین زمان جلسه هیئت نظارت می‌باشد. در این مراسم رئیس ستاد آقای روحانی تریبون را در دست گرفته و در صحن علنی دانشگاه به حمایت از حسن روحانی و تخریب سایر نامزدهای رقیب می‌پردازد. 
حال سؤال اینجاست: آیا این اتفاقات نقض صریح قانون نیست!!!
 
آقای دکتر حمیدی جنابعالی به‌عنوان ریاست دانشگاه اراک و رئیس هیئت نظارت دانشگاه بارها نشان داده‌اید که با سکوت خود در برابر قانون‌شکنی‌ها با آن همراهی کرده‌اید اما این بار هم قصد سکوت دارید؟! تا کی، مرزهای قانون باید در دانشگاه تحت مدیریت شما باید درنوردیده شود؟ تا چه زمانی باید شاهد بهره‌کشی جریانات سیاسی خاص از دانشگاه اراک باشیم؟تا کی زد و بندهای سیاسی و پشت پرده باید فضای دانشگاه را سیاست زده کنند؟
بسیج دانشجویی به‌عنوان تشکیلاتی که خود را فراجناحی می‌داند و بارها با برنامه‌هایش آن را به اثبات رسانیده است، به‌هیچ‌عنوان به دنبال سکون در دانشگاه نیست؛ اما فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه باید در راستای آگاهی بخشی و ایجاد نشاط در دانشگاه باشد؟ این‌چنین از شأن و قداست دانشگاه حراست می‌کنید.
جنابعالی باید از دانشگاهیان به خاطر توهین به شأن دانشگاه و شعور و منزلت دانشجویان و اساتید در این برنامه‌های عذرخواهی کنید.
چرا بارها تذکرات بسیج دانشجویی به هیئت نظارت دانشگاه و شخص جنابعالی موردتوجه قرار نگرفت که امروز بازهم شاهد چنین اتفاقاتی باشیم که دانشگاه مادر استان مرکزی دستمایه اهداف شوم سیاسی افراد و جریاناتی خاص باشد؟! حفظ این پست‌ها چقدر ارزشمند است که در مجموعه تحت مدیریت شما بارها و بارها فتنه گران تطهیر می‌شوند و دم برنمی‌آورد!
مسئولین و دانشگاهیان محترم دانشگاه اراک این روزها شاهد سیاسی شدن دانشگاه نیستیم؛ بلکه آنچه مشهود است ورود سیاست به دانشگاه است و بهره‌برداری عناصر شکست‌خورده‌ی سیاسی که در محیط دانشگاه جایگاهی ندارند. چه نگاه موشکافانه‌ای دارند رهبری معظم انقلاب که می‌فرمایند:
" دفاع از این نظام، وظیفه همه است؛ مخصوص کسی که عضو نظام هست و جزو تشکیلات دولتی یا غیره هست یا نیست، نمی‌باشد؛ همه باید دفاع کنیم. اگر کسی برخلاف این عمل کرد، لازم نیست که کسی سند بیاورد که این مثلاً وابسته فلان دستگاه و سیستم جاسوسی دنیاست؛ لازم هم نیست رسماً وابسته باشد؛ اما همان حرف را می‌زند و همان کار را می‌کند. اگر پولی هم از آن‌ها نمی‌گیرد، درواقع نوکر بی جیره و مواجب آن‌هاست."
طی دو سال اخیر و پس از بازگشایی مجدد انجمن اسلامی دانشجویان به‌کرات شاهد دست‌های پشت پرده و خط دهی‌هایی به جهت استفاده ابزاری از نام این تشکل از بیرون دانشگاه هستیم و در عمل انفعال مسئولان امر در برخورد با این دست پدیده‌های شوم که عواطف و احساسات پاک دانشجو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 
متأسفانه هیئت نظارت دانشگاه اراک باوجود تذکرات مکرر کتبی و شفاهی بسیج دانشجویی طی یک سال و نیم گذشته کماکان در فضایی سیاست زده و متزلزل تصمیم می‌گیرد، لذا بسیج دانشجویی طبق رسالتی که بر عهده دارد و در پی حفظ و حراست از اصول نظام و انقلاب و منزلت و جایگاه مقدس دانشگاه و دانشگاهیان سستی و اهمال مسئولان دانشگاه را ناشی از به خطر افتادن منافع جریاناتی خاص می‌بیند؛ اما هم‌اکنون اعلام می‌دارد در برابر قانون‌شکنی‌ها و زیر پا نهادن خطوط قرمز و تطهیر فتنه گران در دانشگاه اراک حق هرگونه واکنش قاطع و انقلابی را برای خود محفوظ دانسته و در صورت تکرار چنین حوادثی و برقراری رویه مدیریت موجود در دانشگاه و عدم برخورد با متخلفین وارد صحنه عمل خواهد شد.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که بسیج دانشجویی دانشگاه اراک شکایت خود را از هیئت نظارت دانشگاه اراک و شخص ریاست دانشگاه آقای دکتر سعید حمیدی و همچنین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به علت تخلفات مکرر به هیئت نظارت مرکزی وزارت علوم تقدیم خواهد کرد و موضوع تخلفات انتخاباتی مذکور را با ارائه جزئیات و مستندات موجود از مراجع ذیصلاح اعم از هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان قانون اساسی، دادستانی استان مرکزی و نماینده محترم ولی‌فقیه در استان مرکزی پیگیری خواهد کرد.
 
والسلام علیکم
بسیج دانشجویی دانشگاه اراک
 

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۰۷

برگزاری نشست هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دانشگاه های کشور در دانشگاه گیلان

نخستین نشست هم¬اندیشی منطقه ای هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان دانشگاه های کشور در منطقه ۲ به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، در این نشست که با حضور دکتر حسن عابدی‌جعفری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری‌کارمندان و انتظامی اعضای هیئت علمی، دکتر خرازی رئیس امور سلامت اداری، صیانت از حقوق مردم و دبیر هیات عالی نظارت و اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان دانشگاه های استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و نماینده سازمان بازرسی استان گیلان برگزار شد، در خصوص نحوه رسیدگی به تخلفات و ضرورت ایجاد هماهنگی بین هیات‌های منطقه برای دستیابی به اهداف مشخص شده، تبادل نظر شد..
نشست اعضای هیات علمی با حضور اعضای هیات‌های انتظامی دانشگاه‌های منطقه ۲، دکتر عابدی‌جعفری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری‌کارمندان و انتظامی‌اعضای هیات علمی، عرفان دادیار دادسرای انتظامی قضات، دکتر آقابابایی مدیر کل دفتر حقوقی وزارت و دکتر طغرا نگار رئیس هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه زنجان، در مورد شیوه‌نامه هیئت عالی تجدیدنظر وزارت علوم، آیین دادرسی منصفانه در رسیدگی به پرونده‌های انتظامی و حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری و تعامل با دستگاه‌های نظارتی و بالادستی تبادل نظر کردند.
کارگاه بررسی نمونه آرای اصداری و نحوه رفع ایرادات و نواقص این آرا از دیگر برنامه های این نشست در دانشگاه گیلان بود.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی
204/201

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۱۰

گرایش‌های مدرسی معارف اسلامی به رشته‌هایی مجزا تبدیل می‌شود

گروه دانشگاه: معاون آموزشی دانشگاه معارف اسلامی تصریح کرد: در دانشگاه معارف اسلامی، رشته مدرسی معارف اسلامی با گرایش‌های متعددی جذب دانشجو دارد که قصد داریم این گرایش‌ها به عنوان یک رشته در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده و تبدیل به رشته‌هایی مجزا شوند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، قرار گرفتن دروس معارف اسلامی در برنامه آموزشی مقاطع کارشناسی کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، از جمله اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به منظور توسعه و تعمیق باورها و اندیشه‌های دینی، انقلابی و تحول مثبت در رفتارهای فردی و اجتماعی نسل جوان دانشگاهی و مقابله آگاهانه با شبهات و تفکرات التقاطی صورت گرفته است. نقش بالقوه این دروس در اسلامی شدن مراکز آموزش عالی، بر صاحب‌نظران دینی و فرهنگی و کارشناسان دانشگاهی پنهان نیست، دستیابی به این هدف بیش و پیش از هر چیز در گرو تامین و حضور مدرسان مومن، متخصص، متعهد و زمان‌شناس در کرسی تدریس دروس معارف اسلامی است، به همین منظور «دانشگاه معارف اسلامی» برای تامین این نیاز اساسی، تاسیس شد.
غلامحسین گرامی، معاون آموزشی دانشگاه معارف اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا و با اشاره به سابقه تاسیس و فعالیت این دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه معارف اسلامی، از دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرائی و زیرمجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری است که در سال 1385 تاسیس شد و هدف آن تربیت استاد برای تدریس دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌های سراسر کشور است. بخشی از دروسی که دانشجویان در دوره کارشناسی پاس می‌کنند، دروس معارف اسلامی است که مجموعا 12 واحد است، البته با توجه به برنامه‌های اخیر به 14 واحد تغییر یافته، اما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی همان 12 واحد است.
وی با تاکید بر اهداف راه‌اندازی دانشگاه معارف اسلامی، افزود: نظارت بر اساتید و محتوای دروس بر عهده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست، همچنین جذب و تربیت استاد و نیز مسئله ارتقا و ارزیابی اساتیدی که در این دروس تدریس می‌کنند، بر عهده این نهاد است. بر همین اساس، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصمیم گرفت مرکزی جهت تربیت نیروهای متخصص ویژه دروس معارف دایر کند، لذا هدف نخست؛ تاسیس دانشگاه معارف اسلامی، تربیت همین نیروهاست، همچنین 2 هدف عمده دیگر این دانشگاه؛ تامین محتوای دروس معارف اسلامی در سراسر کشور و دیگری ارتقای اساتید معارف از طریق آموزش‌های ضمن خدمت است.
معاون آموزشی دانشگاه معارف اسلامی با اشاره به برنامه‌های آموزشی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: دانشگاه معارف اسلامی تاکنون مجموعا 9 دوره دکتری و 10 دوره کارشناسی‌ارشد در رشته مدرسی معارف اسلامی جذب دانشجو داشته، البته یک رشته در مقطع ارشد، بعدا اضافه شد که این رشته «توسعه و ترویج فرهنگ دینی» بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی با تاکید بر این مسئله که برای هر یک از دروس عمومی معارف دانشگاه‌ها، یک گرایش در این دانشگاه وجود دارد، ادامه داد: 5 درس اصلی معارف اسلامی در دانشگاه‌ها، شامل اخلاق اسلامی، اندیشه‌های دینی (معارف اسلامی)، تاریخ اسلام، تفسیر قرآن و انقلاب اسلامی است که بر همین اساس رشته مدرسی معارف در این 5 گرایش، در دانشگاه معارف اسلامی طراحی و اجرا شد. البته جذب دانشجو در رشته «مدرسی معارف اسلامی» اختصاص به این دانشگاه ندارد و سایر دانشگاه‌ها نیز جذب دانشجو در این رشته را دارند، اما محوری‌ترین دانشگاه که تاکنون بیشترین دانشجو را جذب کرده، دانشگاه معارف اسلامی است.
گرامی با اشاره به نحوه جذب دانشجو در این دانشگاه، گفت: نحوه جذب دانشجو در این دانشگاه، بر اساس آنچه که مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، به این نحو است؛ در مقطع کارشناسی‌ارشد داوطلبان باید از طلاب حوزه‌های علمیه باشند و یا پایه 2 را گذرانده باشند، همچنین شرایط عمومی همچون سن وجود دارد، اما طلبه علوم دینی بودن داوطلب، مهم‌ترین شرط است و یا اینکه حداقل دوره طرح را به پایان رسانده باشند. در مقطع دکتری، نحوه جذب نیز به همین شکل است و تنها تفاوت در این است که علاوه بر طلاب علوم دینی، اعضای هیئت علمی گروه‌های معارف نیز می‌توانند در این دوره تحصیل نمایند.
وی با اشاره به اینکه امسال یک بخش از جذب مقطع دکتری این دانشگاه به آزمون سراسری اختصاص دارد، تصریح کرد: جهت ورود داوطلبان به این دانشگاه، آزمون اختصاصی برگزار می‌شود و از طریق آزمون سراسری جذب نداریم، البته امسال یک بخش از جذب مقطع دکتری را به آزمون سراسری اختصاص داده‌ایم، اما کماکان آزمون اختصاصی در دو مقطع ارشد و دکتری به قوت خود باقی است. مجموعا تاکنون در 9 دوره دکتری و 10 دوره ارشد که برگزار کرده‌ایم، تعداد 1246 دانشجو در این دو مقطع تحصیل کردند که از این تعداد، 343 نفر در مقطع دکتری و 903 نفر نیز در مقطع کارشناسی‌ارشد بودند.
گرامی با اشاره به تعداد دانشجویان حاضر در دو مقطع ارشد و دکتری، در هر گرایش این دانشگاه، گفت: در دوره دکتری، در هر گرایش، به طور معمول 5 الی 7 دانشجو مشغول به تحصیل است، در کارشناسی‌ارشد متفاوت بوده و به طور معمول 10 الی 15 دانشجو در هر گرایش تحصیل می‌کنند. از مجموع این تعداد، 435 نفر دفاع کرده‌اند که 33 نفر در مقطع دکتری و مابقی در مقطع ارشد بودند و تعداد دانشجویان حال حاضر دانشگاه نیز 796 نفر است.
وی با اشاره به تعداد اعضای هیئت علمی ثابت و مدعو این دانشگاه، افزود: دانشگاه معارف اسلامی دارای 24 نفر هیئت علمی، 13 نفر تمام‌وقت و 11 نفر پاره‌وقت است. بخش زیادی از اساتید دانشگاه، اساتید مدعو هستند و در هر ترم در حدود 90 الی 100 استاد مدعو داریم، چراکه تعداد واحدهای تدریس، بیش از تعداد اساتید این دانشگاه است. همچنین لازم است بگویم، به این دلیل که دانشجوی مقطع کارشناسی نداریم و این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) دانشجو تربیت می‌کند، جذب هیئت علمی کار آسانی نیست.
معاون آموزشی دانشگاه معارف اسلامی با اشاره به ماموریت‌های این دانشگاه در حوزه آموزش و پژوهش، اظهار کرد: در هر دو حوزه آموزش و پژوهش، ماموریت‌های ملی برای این دانشگاه تعریف شده، چرا که این دانشگاه برای دانشگاه‌های سراسر کشور و گروه‌های معارف فعالیت می‌کند، لذا وظیفه اصلی معاونت پژوهشی این دانشگاه تدوین کتاب‌های درسی دروس معارف اسلامی است که در سراسر کشور توسط بیش از 5 هزار استاد تدریس می‌شود و در این خصوص، بیش از 70 عنوان کتاب در این دانشگاه تهیه و چاپ شده است و به همراه ویراستاری‌های جدید مجموعا 88 عنوان کتاب تقدیم جامعه علمی دانشگاهی گردیده است.
وی با تاکید بر لزوم تدوین کتب درسی متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان، ادامه داد: در بعضی دروس تدوین کتب متناسب با رشته‌های دانشگاه‌ها صورت پذیرفته، به‌طور مثال کتاب اخلاق اسلامی ویژه دانشجویان رشته‌های پزشکی تدوین شده با طرح این مسئله که دغدغه‌های اخلاقی یک پزشک، پرستار و کسی که در حوزه درمان فعالیت می‌کند، متفاوت است با دانشجویی که مهندسی می‌خواند و سایر رشته‌ها نیز به همین صورت است.
غلامحسین گرامی گفت: یک‌سری کتب کمک درسی نیز در کنار دروس معارف اسلامی تهیه و تدوین شده که این‌ها ویژه اساتید دروس معارف اسلامی است و در این حوزه نیز، نزدیک به 180 عنوان کتاب چاپ شده است.
تدوین کتب تفسیر قرآن؛ متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان
وی در پاسخ به این پرسش که آموزش متن و مفاهیم قرآن کریم به دانشجویان این دانشگاه چه جایگاهی دارد؟ به ایکنا گفت: در خصوص آموزش مفاهیم قرآن به دانشجویان، یکی از دروس معارف اسلامی؛ درس تفسیر قرآن است که کتاب‌های متعددی در حوزه تفسیر نگاشته شده، چراکه این حوزه جای مانور زیادی دارد و بر این اساس که دانشجویان در رشته‌های متفاوت تحصیل می‌کنند، تفاسیر قرآن، می‌توانند متناسب با رشته دانشجو ارائه شود. بر اساس تفاسیر نمونه، المیزان و نور، چند کتاب درسی عمومی در حوزه تفسیر قرآن، برگرفته از این تفاسیر نگاشته شده و در کنار این‌ها بعضی تفاسیر خاص نیز وجود دارد؛ شامل تفسیر قرآن، ویژه دانشجویان رشته اقتصاد، تفسیر قرآن ویژه دانشجویان رشته‌های پزشکی، تفسیر قرآن ویژه دانشجویان رشته مدیریت و یک تفسیر قرآن در دست تدوین و چاپ است که تفسیر قرآن ویژه دانشجویان رشته معماری و شهرسازی است و سعی شده برای رشته‌های مختلف در این حوزه کتاب‌های متنوع و متعددی چاپ شود و تنوع کتاب‌های درسی در این حوزه بیشتر از سایر حوزه‌های معارفی است.
معاون آموزشی دانشگاه معارف اسلامی با اشاره به حوزه دیگری از فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه، تصریح کرد: دانشگاه معارف اسلامی، 5 عنوان فصلنامه علمی-پژوهشی، متناسب با 5 گرایشی که ذکر شد دارد و شامل «تفسیر قرآن»، «اندیشه‌های نوین دینی»، «انقلاب اسلامی»، «تاریخ و تمدن اسلامی» و «اخلاق اسلامی» است، در واقع برای هر یک از گرایش‌ها، یک فصلنامه علمی-پژوهشی طراحی شده است.
وی افزود: حوزه فعالیت دیگر این دانشگاه کمک به اساتید معارف در حوزه روش‌های تدریس است. در حوزه روش‌ها، کارگاه‌های متعددی در این سال‌ها برگزار شده و علاوه بر آن نرم‌افزارهایی برای ارائه بهتر دروس معارف طراحی گردیده که برای هر کدام از دروس نرم‌افزارهای متعددی طراحی و ارائه شده است.
امسال؛ تبدیل گرایش‌ها به رشته‌های مجزا
غلامحسین گرامی در پایان با اشاره به مهم‌ترین برنامه این دانشگاه طی سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه در حوزه آموزشی در سال تحصیلی جدید این خواهد بود که هرکدام از گرایش‌هایی که به آن اشاره شد و نیز گرایش «مدرسی معارف اسلامی» که به تازگی طراحی و اجرا شده است، به عنوان یک رشته در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده و تبدیل به رشته‌هایی مجزا شوند، در واقع اکنون یک رشته با چند گرایش داریم که این نواقصی از نظر آموزشی دارد و به دنبال این هستیم که هر کدام از این گرایش‌ها تبدیل به یک رشته شوند و ان شاءالله این امر امسال اجرایی خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۸:۴۷

انتقاد به استفاده از بودجه بیت‌المال برای فعالیت‌های تبلیغاتی روحانی در دانشگاه علامه

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه اعلام کرد: تشکل‌های اصلاح‌طلب، دانشگاه‌ها و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به حضور سرویس‌های ستاد انتخاباتی روحانی در محوطه این دانشگاه و انتقال اتوبوسی دانشجویان به محل سخنرانی وی در ورزشگاه آزادی اعلام کرد: با مشاهده این اتفاقات به این مسئله پی‌می‌بریم که هم دانشگاه و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم در دانشگاه و هم تشکل‌هایی که با سربرگ آن‌ها تبلیغات منتشر می‌شود، رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.
در ابتدای این بیانیه آمده است: تشکل‌های دانشجویی و جنبش دانشجویی از همان ابتدای شکل گیری به عنوان جریانی ضداستکبار و مستقل از تمامی جریانها و احزاب شناخته می‌شده اند و در همه بزنگاه‌های تاریخی سیاسی کشور نقش مهم و موثری داشته اند. اما آفت وابستگی به جریان‌های سیاسی خارج دانشگاه در دوران دولت اصلاحات، سبب انشقاق جنبش دانشجویی شد. انشقاقی که موجب گردید تا جریانی مستقل از تمامی جریانات سیاسی از درون جنبش اصیل دانشجویی اعلام موجودیت کند.
در ادامه تاکید شد: اما جریان دیگر که به صورت علنی به برخی احزاب و اشخاص سیاسی وابسته شد راه خود را به همان شکل ادامه داد تا در فتنه 88 سرانجام به اضمحال رسید و علنا پیاده نظام جریانات ضدنظام تبدیل شد و پس از انجام فعالیت‌هایی علیه نظام منحل گردید.
این تشکل دانشجویی تصریح کرد: اما با روی کار آمدن دولت یازدهم در عین فعالیت پراکنده و آزادانه این تشکلها در دولت دهم، وزارت علوم سیاست گسترش و احیا این تشکلها را با حمایتهای دولتی در دستور کارقرار داد. حمایت‌های بی قید و شرط از این تشکل ها در 4 سال دولت یازدهم یکی از نشانه‌های دولت ساختگی آن بود که اهداف خود را در قالب این حمایت‌ها پیش می بردند.
در ادامه آمده است: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثمره این حمایت‌ها در نشریات و مواضع آنها بیشتر آشکار شد به گونه‌ای که در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، برخی تشکل‌های دانشگاه‌ها با هماهنگی ستاد مرکزی رئیس جمهور دکتر روحانی و دانشگاه مربوطه اقدام به انتقال دانشجویان به مراسم تجمع حامیان روحانی کردند.  
در قسمت دیگری تصریح شده است: یکی از نمونه‌های این اتفاق روز شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی رخ داد که درآن سرویس‌های حمل و نقل ستاد مرکزی روحانی با هماهنگی دانشگاه و تبلیغاتی که توسط برخی تشکل‌های معلوم‌الحال صورت گرفته بود، وارد دانشگاه شدند و دانشجویان را با اتوبوس‌های اختصاصی به مراسم حمایتی یکی از کاندیداهای انتخاباتی بردند.
در ادامه تاکید شد: با مشاهده این اتفاقات به این مسئله پی‌می‌بریم که هم دانشگاه و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم در دانشگاه و هم تشکل‌هایی که با سربرگ آن‌ها تبلیغات منتشر می‌شود، رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.
این تشکل دانشجویی ادامه داد: یقینا جناب روحانی که خود را وام دار برخی جریان‌های سیاسی می‌داند به خوبی در جریان هست که کمکهای حمایتی و فعالیت تبلیغاتی این جریان‌ها سبب احیا تشنج‌های اواخر دهه 80 در دانشگاه‌ها می‌شود و بیم آن می‌رود تا مطالبه رهبری مبنی عدم ورود جریان‌های سیاسی به دانشگاه نادیده گرفته شود و نهاد دانشگاه به حاشیه‌هایی دچار شود که سبب وارد آمدن آسیب‌های جبران ناپذیر به رشد و فعالیت های علمی گردد.
در پایان تاکید شد: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان یکی از تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه ضمن هشدار نسبت به تکرار اینگونه اقدامات، درصورت عدم دریافت پاسخ مناسب نسبت به این اتفاق، حق خود و دانشجویان این دانشگاه را جهت پیگیری این موضوع از مراجع بالاتر محفوظ می‌دارد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۲۱

پذیرش بدون آزمون دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز، برای سال تحصیلی 97-96 به صورت بدون آزمون در 80 رشته و گرایش مقطع دکتری دانشجو می پذیرد.

به گزارش ایسنا، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز با اعلام این خبر گفت: بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری، مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این دانشگاه 20 درصد ظرفیت خود در تحصیلات تکمیلی را با بررسی سوابق تحصیلی، ارزیابی مدارک و انجام مصاحبه علمی پذیرش خواهد نمود.
دکتر محمدتقی اعلمی افزود: حائزین شرایط تا پنجم خرداد ماه سال جاری فرصت دارند، درخواست خود را با تکمیل فرم‌ها و مدارک، از طریق سایت دانشگاه به آدرس www.tabrizu.ac.ir ارسال نمایند.
به گفته وی، از 20 درصد پذیرش و ظرفیت دوره، 10 درصد از میان متقاضیان نخبه مربوط به داخل دانشگاه تبریز و 10 درصد از بین متقاضیان فارغ التحصیل یا دانشجویان دانشگاه های دیگر خواهد بود.
به گزارش ایسنا، در سال گذشته نیز 181 و 25 دانشجوی استعداد درخشان به ترتیب در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفته شده بودند و در حال حاضر حدود 500 نفر دانشجو، عضو دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز هستند.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۵۱

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه اعلام کرد انتقاد به استفاده از بودجه بیت‌المال برای فعالیت‌های تبلیغاتی روحانی در دانشگاه علامه

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه اعلام کرد: تشکل‌های اصلاح‌طلب، دانشگاه‌ها و مسئولان مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،  انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به حضور سرویس‌های ستاد انتخاباتی روحانی در محوطه این دانشگاه و انتقال اتوبوسی دانشجویان به محل سخنرانی وی در ورزشگاه آزادی اعلام کرد: با مشاهده این اتفاقات به این مسئله پی‌می‌بریم که هم دانشگاه و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم در دانشگاه و هم تشکل‌هایی که با سربرگ آن‌ها تبلیغات منتشر می‌شود، رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.
 
در ابتدای این بیانیه آمده است: تشکل‌های دانشجویی و جنبش دانشجویی از همان ابتدای شکل گیری به عنوان جریانی ضداستکبار و مستقل از تمامی جریانها و احزاب شناخته می‌شده اند و در همه بزنگاه‌های تاریخی سیاسی کشور نقش مهم و موثری داشته اند. اما آفت وابستگی به جریان‌های سیاسی خارج دانشگاه در دوران دولت اصلاحات، سبب انشقاق جنبش دانشجویی شد. انشقاقی که موجب گردید تا جریانی مستقل از تمامی جریانات سیاسی از درون جنبش اصیل دانشجویی اعلام موجودیت کند.
 
در ادامه تاکید شد: اما جریان دیگر که به صورت علنی به برخی احزاب و اشخاص سیاسی وابسته شد راه خود را به همان شکل ادامه داد تا در فتنه ۸۸ سرانجام به اضمحال رسید و علنا پیاده نظام جریانات ضدنظام تبدیل شد و پس از انجام فعالیت‌هایی علیه نظام منحل گردید.
 
این تشکل دانشجویی تصریح کرد: اما با روی کار آمدن دولت یازدهم در عین فعالیت پراکنده و آزادانه این تشکلها در دولت دهم، وزارت علوم سیاست گسترش و احیا این تشکلها را با حمایتهای دولتی در دستور کارقرار داد. حمایت‌های بی قید و شرط از این تشکل ها در ۴ سال دولت یازدهم یکی از نشانه‌های دولت ساختگی آن بود که اهداف خود را در قالب این حمایت‌ها پیش می بردند.
 
در ادامه آمده است: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثمره این حمایت‌ها در نشریات و مواضع آنها بیشتر آشکار شد به گونه‌ای که در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، برخی تشکل‌های دانشگاه‌ها با هماهنگی ستاد مرکزی رئیس جمهور دکتر روحانی و دانشگاه مربوطه اقدام به انتقال دانشجویان به مراسم تجمع حامیان روحانی کردند.  
 
در قسمت دیگری تصریح شده است: یکی از نمونه‌های این اتفاق روز شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی رخ داد که درآن سرویس‌های حمل و نقل ستاد مرکزی روحانی با هماهنگی دانشگاه و تبلیغاتی که توسط برخی تشکل‌های معلوم‌الحال صورت گرفته بود، وارد دانشگاه شدند و دانشجویان را با اتوبوس‌های اختصاصی به مراسم حمایتی یکی از کاندیداهای انتخاباتی بردند.
 
در ادامه تاکید شد: با مشاهده این اتفاقات به این مسئله پی‌می‌بریم که هم دانشگاه و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم در دانشگاه و هم تشکل‌هایی که با سربرگ آن‌ها تبلیغات منتشر می‌شود، رسما فعالیت‌های تبلیغاتی را با بودجه بیت‌المال انجام می‌دهند.
 
این تشکل دانشجویی ادامه داد: یقینا جناب روحانی که خود را وام دار برخی جریان‌های سیاسی می‌داند به خوبی در جریان هست که کمکهای حمایتی و فعالیت تبلیغاتی این جریان‌ها سبب احیا تشنج‌های اواخر دهه ۸۰ در دانشگاه‌ها می‌شود و بیم آن می‌رود تا مطالبه رهبری مبنی عدم ورود جریان‌های سیاسی به دانشگاه نادیده گرفته شود و نهاد دانشگاه به حاشیه‌هایی دچار شود که سبب وارد آمدن آسیب‌های جبران ناپذیر به رشد و فعالیت های علمی گردد.
 
در پایان تاکید شد: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان یکی از تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه ضمن هشدار نسبت به تکرار اینگونه اقدامات، درصورت عدم دریافت پاسخ مناسب نسبت به این اتفاق، حق خود و دانشجویان این دانشگاه را جهت پیگیری این موضوع از مراجع بالاتر محفوظ می‌دارد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۱۹

هفتمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار می‌شود

هفتمین جشنواره بین‌الملل دانشگاه تهران، اول تا سوم خرداد ۱۳۹۶ در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران با حضور مسئولان و مقامات وزارت علوم، وزارت امور خارجه، سفرا، رایزنان فرهنگی مقیم و استادان و دانشجویان غیرایرانی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز، در این جشنواره ضمن ارائه فرصت‌ها و جاذبه‌های علمی، فرهنگی و گردشگری کشورهای حاضر در نمایشگاه، برخی از دستاوردهای بین‌المللی دانشگاه تهران نیز ارائه و معرفی خواهد شد.
محورهای عمده برنامه‌های جشنواره عبارت‌اند از برپایی نمایشگاه از یکم تا سوم خرداد از ساعت ۱۰ تا ۱۵؛ برپایی جشنواره غذای ملل دوم خرداد از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳؛ مراسم اختتامیه سوم خرداد از ساعت ۱۵ تا ۱۸.
ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری توسط دانشجویان غیرایرانی، تقدیر از برترین‌های علمی بین‌المللی دانشگاه تهران در بخش‌های مختلف ازجمله استادان دانشگاه تهران، دانشجویان ایرانی و دانشجویان غیرایرانی، کارشناسان بین‌الملل و پردیس یا دانشکده فعال در زمینه بین‌المللی نیز از جمله فعالیت‌های این رخداد است.
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۲۳

رئیس دانشگاه امیرکبیر عنوان کرد سرانه ورزشی در دانشگاه ها استاندارد و قابل قبول نیست/ توسعه فضاهای ورزشی باید در دستور کار قرار گیرد

​رئیس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به کمبود فضاهای ورزشی در دانشگاه ها گفت: سرانه فضاهای ورزشی در دانشگاه ها استاندارد و قابل قبول نیست.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که امروز در این دانشگاه برگزار شد، گفت: دانشگاه امیرکبیر با 10 هکتار فضای فیزیکی و 14 هزار دانشجو، سرانه ورزشی پایینی دارد و امکانات ورزشی آن چه که باید و شاید رشد پیدا نکرده است.
 
وی افزود: مجموعه ورزشی در این دانشگاه در حال ساخت است که امیدواریم بتوانیم با کمک خیرین این مجموعه را به اتمام برسانیم.
 
معتمدی اضافه کرد: به دلیل اهمیت و اثری که ورزش دارد، باید در این زمینه گام های اساسی برداریم.
 
رئیس دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: در فکر سایت دوم برای دانشگاه هستیم که باید این اتفاق بیفتد. هم دانشگاه توسعه پیدا کند و هم بتوانیم فضاهای ورزشی را توسعه دهیم. ما معتقدیم سرانه ورزشی در دانشگاه ها استاندارد و قابل قبول نیست و ورزش در رتبه پایین تری قرار گرفته است که بخشی از آن به دلیل کمبود بودجه است.
 
معتمدی گفت: دانشگاه امیرکبیر برنامه راهبردی خودش را دارد تا در ورزش بتواند به سایر دانشگاه های خوب در این زمینه برسد.
 
وی با اشاره به نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری گفت:وزارت علوم در زمینه برگزاری برنامه های انتخاباتی سیاست هایی اتخاذ کرده و در دانشگاه امیرکبیر در این چارچوب حرکت کردیم و از تمامی دانشجویان با گرایش های مختلف حمایت شده تا بتوانند در این زمینه فعالیت کنند و محدودیت هایی را قائل نشدیم . سعی کردیم موانع حضور برخی از افراد را به دانشگاه به حداقل برسانیم.
 
وی ادامه داد: خوابگاه ها با وجود اینکه با کسری بودجه مواجه بودیم 10 تا 15 درصد افزایش پیدا کرد و تا پایان برنامه ششم میزان خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر دو برابر خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۴۲

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر: ورزش در دانشگاه ها نسبت به سایر فعالیت ها در اولویت پایین تری است

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ورزش در اولویت پایین تری نسبت به سایر فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در دانشگا هها قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید احمد رضا معتمدی در چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگا ها و موسسات آموزش عالی کشور اظهار کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم اکنون با 10 هکتار فضا و 14 هزار دانشجو دارای سرانه ورزشی است که آنگونه که باید امکانات آن رشد پیدا نکرده است.
وی گفت: مجموعه ورزشی جدیدی در حال ساخت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر داریم که امیدوارم با کمک خیرین به اتمام برسانیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در فکر سایت دوم برای دانشگاه هستیم که باید این اتفاق بیافتد و در صورت تحقق این امر، هم برای توسعه دانشگاه و هم برای توسعه فضای ورزشی، سرانه ورزشی در دانشگاه استاندارد و قابل قبول می شود.
وی بخش عمده ای از کمبودهای محیط و امکانات ورزشی را به دلیل کمبود بودجه دانست و
تصریح کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در برنامه راهبردی خود این سیاست را دیده تا بتواند به دانشگاه مطلوب در این زمینه برسد.
متعمدی اظهار داشت: سیاست اتخاذ شده در چارچوب سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان دانشجویان بوده و به دور از گرایش های سیاسی از همه دانشجویان حمایت می شود.
فراهنگ**1085**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: جواد دهقانی

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۰۰

تا پایان برنامه ششم اجرایی می‌شود؛ افزایش دو برابری خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تا پایان برنامه ششم، تعداد خوابگاه‌های این دانشگاه دو برابر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر احمد معتمدی صبح امروز در مراسم چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حدود ۱۰ هکتار زمین و ۱۴ هزار دانشجو، سرانه پایین ورزشی دارد و ما امیدواریم بتوانیم با کمک وزارت علوم، خیرین، مجموعه ورزشی را که داریم، به اتمام برسانیم. البته با تکمیل این مجتمع ورزشی هم نمی‌توانیم بگوییم که مجموعه ورزشی کاملی داریم. امیدواریم بتوانیم گام‌های اساسی در این زمینه برداشته و سرانه ورزشی را به حد قابل قبولی برسانیم.
وی ادامه داد: در فکر یک سایت دوم برای دانشگاه هستیم چون هم در ارتباط با ورزش و فضاهای دیگر به آن نیاز داریم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه سرانه ورزشی دانشگاه‌های ما در حد استاندارد نیست، افزود: مقایسه مسائل آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی دانشجویان نشان می‌دهد ورزش در اولویت پایین‌تری قرار گرفته است و باید بیشتر به این بخش توجه شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه امیرکبیر در برنامه راهبردی خود به این موضوع توجه کرده است، ادامه داد: ما این موضوع را در اولویت خود قرار داده‌ایم تا به حد قابل قبول برسد. همچنین ما در  حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی گام‌های خوبی برداشته‌ایم و هر چه به سمت انتخابات می‌رویم، فعالیت‌های ما بیشتر می‌شود و سیاست ما این است که دانشجویان با هر گرایش سیاسی با رعایت خطوط نظام، فعالیت کنند و ما از آنها حمایت می‌کنیم و فکر می‌کنم الگوی مناسبی در این زمینه ارائه شده است.
معتمدی افزود: ما در دولت قبل محدودیت‌هایی داشتیم و همه گروه‌ها نمی‌توانستند فعالیت کنند ولی اکنون هیچ منعی قائل نیستیم و در چارچوب ضوابط، هر کسی که مجوز دریافت کرده می‌تواند فعالیت کند و ما موانع را به حداقل رسانده‌ایم.
وی به بحث خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ما در بحث خوابگاه‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته‌ایم و در صدد هستیم که تا پایان برنامه ششم، خوابگاه‌های خود را به دو برابر برسانیم و البته آن بدون استفاده از بودجه‌های دولتی ایجاد خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۱۸

پذیرش بدون آزمون دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز، برای سال تحصیلی 97-96به صورت بدون آزمون در مقطع دکتری، در 80 رشته و گرایش، دانشجو می پذیرد.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجانشرقی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز بااعلام این خبر گفت: بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دورهتحصیلی دکتری، مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این دانشگاه 20 درصد ظرفیت خوددر تحصیلات تکمیلی را با بررسی سوابق تحصیلی، ارزیابی مدارک و انجام مصاحبه علمیپذیرش خواهد نمود.
دکتر محمدتقی اعلمی افزود: حائزین شرایطتا پنجم خرداد ماه سال جاری فرصت دارند، درخواست خود را با تکمیل فرم ها و مدارک،از طریق سایت دانشگاه به آدرس www.tabrizu.ac.ir ارسال نمایند.
به گفته وی، از 20 درصد پذیرش و ظرفیتدوره، 10 درصد از میان متقاضیان نخبه مربوط به داخل دانشگاه تبریز و 10 درصد از بینمتقاضیان فارغ التحصیل یا دانشجویان دانشگاه های دیگر خواهد بود.
همین گزارش حاکی است: در سال گذشته نیز181 و 25 دانشجوی استعداد درخشان به ترتیب در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفتهشده بودند و در حال حاضر حدود 500 نفر دانشجو، عضو دفتر استعدادهای درخشان دانشگاهتبریز هستند.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۲۴
۱۲:۵۶

حمایت پارک علم و فناوری از ایده‎های برتر در راستای تجاری‌سازی

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: ایده‌های برتر دانشجویان با حمایت پارک علم و فناوری به مرحله تجاری‌سازی و تولید می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تابناک به نقل از فارس،علی‌اکبر اختری، اظهار داشت: تبدیل علم به ثروت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.
رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از حمایت پارک علم و فناوری از ایده‌های برتر تا مرحله تولید خبر داد و گفت: چندسالی است که در دانشگاه‌ها زمینه‌ای فراهم شده تا دانشجویان که ایده‌های بسیار خوبی دارند، اما توان مالی کافی ندارند و یا روش تجاری‌سازی آن را نمی‌دانند، با حمایت پارک علم و فناوری ایده‌ها را به مرحله تولید می‌گذارند.
وی به برگزاری مسابقه ایده‌های دانشجویان به همکاری پارک علم و فناوری اشاره و بیان کرد: 30 ایده‌ برتر از بین ایده‌ها مشخص شده است که دانشجویان ایده‌ها برگزیده را در سه دقیقه بیان و بعد از پرسش و پاسخ ایده‌های که قابلیت تجاری‌سازی، نوآوری و فناوری دارند، امتیازبندی و انتخاب می‌شوند.
اختری اضافه کرد: ایده‌های برگزیده از طریق پارک علم و فناوری به شرکت‌هایی که با این پارک در ارتباط هستند معرفی می‌شوند و پشتیبانی مالی و آزمایشگاهی را شرکت مذکور از دانشجو و ایده انجام می‌دهد تا در نهایت تجاری‌سازی و تبدیل به ثروت شود.
این مسؤول با بیان اینکه علم قدرت و سودهای فراوانی را به همراه دارد، افزود: دانشجو و اساتید با طرح ایده‌های خود اگر قدرت سرمایه‌گذاری داشتند خود با سرمایه‌گذاری ایده را تجاری‌سازی می‌کنند در غیر این صورت ایده به فرد سرمایه‌گذاری فروخته می‌شود تا زمینه تجاری‌سازی آن فراهم شود.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۳۰

شکایت بسیج دانشجویی دانشگاه اراک از تخلفات رئیس دانشگاه

19 اردیبهشت ماه بود که نشستی سیاسی به صورت غیر قانونی و مجوز صوری در دانشگاه اراک برگزار شد که در واقع تبلیغات روحانی بود.

خبرنامه دانشجویان ایران: بسیج دانشجویی دانشگاه اراک با صدور نامه‌ای خطاب به هیات نظارت دانشگاه پیرامون اتفاقاتی که در روزهای اخیر در این دانشگاه رخ داده است، اعلام کرد: بسیج دانشجویی دانشگاه اراک شکایت خود را از هیات نظارت دانشگاه و شخص ریاست دانشگاه و همچنین انجمن اسلامی دانشجویان به علت تخلفات مکرر به هیات نظارت مرکزی وزارت علوم تقدیم می‌کند.
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بر همین اساس، بسیج دانشجویی دانشگاه اراک به هیات نظارت این دانشگاه نامه ای صادر کرده است که متن کامل این نامه به شرح زیر است:
ریاست، اعضا و دبیر محترم هیات نظارت دانشگاه اراک
سلام‌علیکم
در روزهای اخیر شاهد اتفاقاتی در دانشگاه اراک هستیم که بیش از هر چیز سیاسی‌کاری‌های گسترده و زد و بندهای پشت پرده را نشان می‌دهد. موضوعی که طی دو سال اخیر و با شکل‌گیری مجدد انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه به‌شدت قوت گرفته است و فضای سیاسی این دانشگاه را متشنج کرده است.
بسیج دانشجویی دانشگاه اراک اما طی این مدت و مکرراً به‌صورت کتبی و شفاهی مواردی را به هیئت نظارت متذکر گردیده است که این روزها بازهم شاهد بی‌توجهی به قانون و زیر پا گذاشتن آن این بار توسط مسئولین و شخص ریاست دانشگاه هستیم.
حافظه تاریخی ما به خاطر دارد که اولین موج قانون‌شکنی‌ها توسط تشکل مذکور و سستی و مماشات مسئولین مربوطه در برخورد با تخلفات، در برنامه مصطفی معین و در 16 آذر سال 94 اتفاق افتاد، زمانی که هیئت نظارت ابتدا طی چندین جلسه با حضور وی در دانشگاه مخالفت کرد و سپس حضور وی را منوط به پذیرش مناظره با طرف مناظره مدعو از سوی بسیج دانشجویی دانست که البته آقای معین نپذیرفت و به‌یک‌باره با دو رأی موافق از سه رأی این هیئت و تصمیمی متزلزل، نامبرده در شرایطی در دانشگاه اراک سخنرانی کرد که تعداد انبوهی از حاضرین در جلسه دانشجو نبوده و از بیرون دانشگاه حضور داشتند. لذا قبل از برگزاری این مراسم بسیج دانشجویی طی نامه‌ای محرمانه به هیئت نظارت، نسبت به تصمیمات متزلزل و عدم قاطعیت در برخورد این هیئت هشدار داد و در اعتراض به آن تمامی برنامه‌های خود در رابطه با 16 آذر را لغو اعلام کرد و خواستار تغییر رویکرد در تصمیم‌گیری‌های این هیئت شد.
جنب‌وجوش تشکل مذکور اما طی هفته‌های منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی در بهمن و اسفندماه 94 بالا گرفته و این بار بازهم انجمن اسلامی دانشجویان طی اقدامی اقدام به برگزاری میتینگ انتخاباتی دو نامزد این انتخابات(آقایان علی یوسفی و داوود نعیمی) می‌نماید و با قرائت بیانیه‌ای در صحن علنی دانشگاه از این دو نفر درخواست ائتلاف دارد.
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه نیز طی اقدامی بدون مجوز(طبق گفته مسئول نهاد رهبری-دکتر ایمانی مقدم- ایشان از این برنامه اطلاعی نداشته‌اند و برای حضور در جلسه هیئت نظارت از ایشان دعوت نشده است) میتینگ انتخاباتی برای آقای سید مهدی مقدسی برگزار می‌کند درحالی‌که افرادی از بیرون دانشگاه در این جلسه حضور دارند و سالن جلسه را مملو از پوسترهای تبلیغاتی کرده و در ورودی دانشکده عکس و تبلیغات ایشان را توزیع می‌کنند. حال سؤال اینجاست که اعلام حمایت از این افراد آن‌هم در صحن علنی دانشگاه با قرائت بیانیه و اتهام زنی به روند تائید صلاحیت‌ها از این تریبون رسمی نقض صریح ماده 59 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نبود؟!
این بار نیز بسیج دانشجویی طی نامه‌ای موارد مذکور را به اعضای هیئت نظارت گوشزد کرد و خواستار پیگیری و برخورد با این تخلفات شد اما در عمل هیچ اتفاقی را شاهد نبودیم!
در جریان رقابت‌های دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت‌ماه 1395 حضور آقای علی مطهری را در دانشگاه اراک شاهد بودیم که در این جلسه صراحتاً به دفاع از فتنه و سران آن پرداخته شد و انجمن اسلامی دانشجویان با پخش کلیپی در رابطه با حوادث فتنه 88 بار دیگر این خط قرمز نظام را نادیده گرفت و به تطهیر سران فتنه پرداخت.
این اقدامات هنجارشکنانه مورد واکنش جدی بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک قرار گرفت که به انتشار بیانیه اعتراضی مشترک این دو تشکل انجامید، به همین منظور طی جلسه‌ای که از سوی هیئت نظارت در تاریخ 6 اردیبهشت 95 تشکیل گردید، نماینده وزیر علوم (دکتر نظری) به دفاع از فتنه گران پرداخته و تنها مقرر شد دبیر انجمن مذکور بابت حواشی برنامه عذرخواهی نماید که همچنان در عمل اتفاق نیفتاد!
اما بازهم در مراسم 16 آذر سال 95 خبر حضور محمود صادقی، نماینده تهران که با اتهام زنی به قوه قضائیه حاشیه‌ساز شده بود به گوش می‌رسید، مراسمی که در همان ابتدا دبیر انجمن اسلامی برگزاری آن را مرهون تلاش‌های شخص استاندار دانسته و از حمایت ایشان در راستای برگزاری این مراسم تشکر می‌کند.
و اما این بار که بازهم این تشکل یک‌بارمصرف در آستانه انتخابات حساس ریاست جمهوری در راستای تأمین منافع جریانی خاص به تحرک وا‌داشته شد و در روز سه‌شنبه 19 اردیبهشت 96 با برگزاری برنامه‌ای فرمایشی، آشکارا دانشگاه اراک را به ستاد انتخاباتی حسن روحانی تبدیل کرد و با پخش مستند انتخاباتی وی و سخنرانی رضا آستانه رئیس ستادش در استان مرکزی و سایر حواشی یک میتینگ و همایش انتخاباتی تمام‌عیار را رقم زد.
برنامه‌ای که زیر سایه سکوت شخص رئیس دانشگاه و همراهی مسئولین حتی با حضور در این مراسم برگزار شد؛ اما مسئول نهاد رهبری دانشگاه که یکی از سه عضو هیئت نظارت دانشگاه هستند، صراحتاً به غیرقانونی بودن آن اشاره کردند و طی مصاحبه‌ای افزودند که حتی قبل از برگزاری از این مراسم اطلاعی نداشته‌اند؛ درحالی‌که وظیفه دبیر هیئت نظارت دانشگاه مطلع ساختن هر سه عضو و تعیین زمان جلسه هیئت نظارت می‌باشد. در این مراسم رئیس ستاد آقای روحانی تریبون را در دست گرفته و در صحن علنی دانشگاه به حمایت از حسن روحانی و تخریب سایر نامزدهای رقیب می‌پردازد.
حال سؤال اینجاست: آیا این اتفاقات نقض صریح قانون نیست!!!
آقای دکتر حمیدی جنابعالی به‌عنوان ریاست دانشگاه اراک و رئیس هیئت نظارت دانشگاه بارها نشان داده‌اید که با سکوت خود در برابر قانون‌شکنی‌ها با آن همراهی کرده‌اید اما این بار هم قصد سکوت دارید؟! تا کی، مرزهای قانون باید در دانشگاه تحت مدیریت شما باید درنوردیده شود؟ تا چه زمانی باید شاهد بهره‌کشی جریانات سیاسی خاص از دانشگاه اراک باشیم؟تا کی زد و بندهای سیاسی و پشت پرده باید فضای دانشگاه را سیاست زده کنند؟
بسیج دانشجویی به‌عنوان تشکیلاتی که خود را فراجناحی می‌داند و بارها با برنامه‌هایش آن را به اثبات رسانیده است، به‌هیچ‌عنوان به دنبال سکون در دانشگاه نیست؛ اما فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه باید در راستای آگاهی بخشی و ایجاد نشاط در دانشگاه باشد؟ این‌چنین از شأن و قداست دانشگاه حراست می‌کنید.
جنابعالی باید از دانشگاهیان به خاطر توهین به شأن دانشگاه و شعور و منزلت دانشجویان و اساتید در این برنامه‌های عذرخواهی کنید.
چرا بارها تذکرات بسیج دانشجویی به هیئت نظارت دانشگاه و شخص جنابعالی موردتوجه قرار نگرفت که امروز بازهم شاهد چنین اتفاقاتی باشیم که دانشگاه مادر استان مرکزی دستمایه اهداف شوم سیاسی افراد و جریاناتی خاص باشد؟! حفظ این پست‌ها چقدر ارزشمند است که در مجموعه تحت مدیریت شما بارها و بارها فتنه گران تطهیر می‌شوند و دم برنمی‌آورد!
مسئولین و دانشگاهیان محترم دانشگاه اراک این روزها شاهد سیاسی شدن دانشگاه نیستیم؛ بلکه آنچه مشهود است ورود سیاست به دانشگاه است و بهره‌برداری عناصر شکست‌خورده‌ی سیاسی که در محیط دانشگاه جایگاهی ندارند. چه نگاه موشکافانه‌ای دارند رهبری معظم انقلاب که می‌فرمایند:
" دفاع از این نظام، وظیفه همه است؛ مخصوص کسی که عضو نظام هست و جزو تشکیلات دولتی یا غیره هست یا نیست، نمی‌باشد؛ همه باید دفاع کنیم. اگر کسی برخلاف این عمل کرد، لازم نیست که کسی سند بیاورد که این مثلاً وابسته فلان دستگاه و سیستم جاسوسی دنیاست؛ لازم هم نیست رسماً وابسته باشد؛ اما همان حرف را می‌زند و همان کار را می‌کند. اگر پولی هم از آن‌ها نمی‌گیرد، درواقع نوکر بی جیره و مواجب آن‌هاست."
طی دو سال اخیر و پس از بازگشایی مجدد انجمن اسلامی دانشجویان به‌کرات شاهد دست‌های پشت پرده و خط دهی‌هایی به جهت استفاده ابزاری از نام این تشکل از بیرون دانشگاه هستیم و در عمل انفعال مسئولان امر در برخورد با این دست پدیده‌های شوم که عواطف و احساسات پاک دانشجو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
متأسفانه هیئت نظارت دانشگاه اراک باوجود تذکرات مکرر کتبی و شفاهی بسیج دانشجویی طی یک سال و نیم گذشته کماکان در فضایی سیاست زده و متزلزل تصمیم می‌گیرد، لذا بسیج دانشجویی طبق رسالتی که بر عهده دارد و در پی حفظ و حراست از اصول نظام و انقلاب و منزلت و جایگاه مقدس دانشگاه و دانشگاهیان سستی و اهمال مسئولان دانشگاه را ناشی از به خطر افتادن منافع جریاناتی خاص می‌بیند؛ اما هم‌اکنون اعلام می‌دارد در برابر قانون‌شکنی‌ها و زیر پا نهادن خطوط قرمز و تطهیر فتنه گران در دانشگاه اراک حق هرگونه واکنش قاطع و انقلابی را برای خود محفوظ دانسته و در صورت تکرار چنین حوادثی و برقراری رویه مدیریت موجود در دانشگاه و عدم برخورد با متخلفین وارد صحنه عمل خواهد شد.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که بسیج دانشجویی دانشگاه اراک شکایت خود را از هیئت نظارت دانشگاه اراک و شخص ریاست دانشگاه آقای دکتر سعید حمیدی و همچنین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک به علت تخلفات مکرر به هیئت نظارت مرکزی وزارت علوم تقدیم خواهد کرد و موضوع تخلفات انتخاباتی مذکور را با ارائه جزئیات و مستندات موجود از مراجع ذیصلاح اعم از هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان قانون اساسی، دادستانی استان مرکزی و نماینده محترم ولی‌فقیه در استان مرکزی پیگیری خواهد کرد.
والسلام علیکم
بسیج دانشجویی دانشگاه اراک

۹۶/۰۲/۲۴
۲۲:۰۶

واکنش انجمن اسلامی دانشگاه علامه به اتوبوس‌های حمایتی ستاد روحانی

اما جریان دیگر که به صورت علنی به برخی احزاب و اشخاص سیاسی وابسته شد راه خود را به همان شکل ادامه داد تا در فتنه 88 سرانجام به اضمحال رسید و علنا پیاده نظام جریانات ضدنظام تبدیل شد و پس از انجام فعالیت هایی علیه نظام منحل گردید.

خبرنامه دانشجویان ایران: بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی در پی حضور سرویس های ستاد دکتر روحانی در محوطه دانشگاه و انتقال اتوبوسی دانشجویان به محل سخنرانی رئیس جمهور در ورزشگاه آزادی
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن بیانیه به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
تشکل های دانشجویی و جنبش دانشجویی از همان ابتدای شکل گیری به عنوان جریانی ضداستکبار و مستقل از تمامی جریان ها و احزاب شناخته می شده اند و در همه ی بزنگاه های تاریخی سیاسی کشور نقش مهم و موثری داشته اند. اما آفت وابستگی به جریان های سیاسی خارج دانشگاه در دوران دولت اصلاحات، سبب انشقاق جنبش دانشجویی شد. انشقاقی که موجب گردید تا جریانی مستقل از تمامی جریانات سیاسی از درون جنبش اصیل دانشجویی اعلام موجودیت کند.
اما جریان دیگر که به صورت علنی به برخی احزاب و اشخاص سیاسی وابسته شد راه خود را به همان شکل ادامه داد تا در فتنه 88 سرانجام به اضمحال رسید و علنا پیاده نظام جریانات ضدنظام تبدیل شد و پس از انجام فعالیت هایی علیه نظام منحل گردید.
اما با روی کار آمدن دولت یازدهم در عین فعالیت پراکنده و آزادانه ی این تشکل ها در دولت دهم، وزارت علوم سیاست گسترش و احیا این تشکل ها را با حمایت های دولتی در دستور کارقرار داد. حمایت های بی قید و شرط از این تشکل ها در 4 سال دولت یازدهم یکی از نشانه های دولت ساختگی آن بود که اهداف خود را در قالب این حمایت ها پیش می بردند.
اما با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثمره ی این حمایت ها در نشریات و مواضع آن ها بیشتر آشکار شد به گونه ای که در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، برخی تشکل های دانشگاه ها با هماهنگی ستاد مرکزی رئیس جمهور دکتر روحانی و دانشگاه مربوطه اقدام به انتقال دانشجویان به مراسم تجمع حامیان روحانی کردند. یکی از نمونه های این اتفاق روز شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی رخ داد که درآن سرویس های حمل و نقل ستاد مرکزی روحانی با هماهنگی دانشگاه و تبلیغاتی که توسط برخی تشکل های معلوم الحال صورت گرفته بود، وارد دانشگاه شدند و دانشجویان را با اتوبوس های اختصاصی به مراسم حمایتی یکی از کاندیداهای انتخاباتی بردند.
با مشاهده این اتفاقات به این مسئله پی می بریم که هم دانشگاه و مسئولین مربوطه به عنوان بازوی حمایتی دولت یازدهم در دانشگاه و هم تشکل هایی که با سربرگ آن ها تبلیغات منتشر می شود، رسما فعالیت های تبلیغاتی را با بودجه ی بیت المال انجام می دهند. یقینا جناب روحانی که خود را وام دار برخی جریان های سیاسی می دانند به خوبی در جریان هستند که کمک های حمایتی و فعالیت تبلیغاتی این جریان ها سبب احیا تشنج های اواخر دهه 80 در دانشگاه ها می شود و بیم آن می رود تا مطالبه ی رهبری مبنی عدم ورود جریان های سیاسی به دانشگاه نادیده گرفته شود و نهاد دانشگاه به حاشیه هایی دچار شود که سبب وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر به رشد و فعالیت های علمی گردد.
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان یکی از تشکل های دانشجویی این دانشگاه ضمن هشدار نسبت به تکرار اینگونه اقدامات، درصورت عدم دریافت پاسخ مناسب نسبت به این اتفاق، حق خود و دانشجویان این دانشگاه را جهت پیگیری این موضوع از مراجع بالاتر محفوظ می دارد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۳:۴۸

گزارشی از روند فعالیت مرکز کارآفرینی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

مرکز کارآفرینی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان یکی از واحدهای زیر مجموعه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه است که فعالیت ها و اقدامات خوبی را در زمینه ایجاد و گسترش فعالیت های کارآفرینانه دانشجویان ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه در این خصوص گفت: تهیه و تصویب سند دانشگاه کارآفرین در هیئت امنا دانشگاه و پیگیری اجرایی شدن برنامه عملیاتی این سند، تهیه برنامه اقدام و عمل سند دانشگاه کارآفرین و تهیه و تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از فعالیت های کارآفرینی اعضای هیئت علمی از جمله اقدامات این مرکز در سال گذشته بود.
دکتر شریف زاده افزود: فعال کردن انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی و ارائه مشاوره علمی به دانشجویان علاقه مند، استقرار کارگروه کسب و کار و کارآفرینی در کلینیک مادر تخصصی دانشگاه، فعال سازی دفتر راهنمایی شغلی و مشاوره کارآفرینی در دانشگاه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای جز اهم اقدامات مرکز کارآفرینی در سال 95 بود.
وی بیان کرد: طی این مدت حدود 50 برنامه دیگر مانند فراهم کردن انعقاد قرارداد کسب و کار دانشجویی با دو نفر از دانشجویان وتهیه و تدوین دو طرح دانشجویی جهت ارسال به جشنواره شیخ بهایی توسط این مرکز انجام شده است.
وی اظهار کرد: پیگیری ابلاغ برنامه اقدام دانشگاه کارآفرین به واحدها و دریافت و نظارت بر برنامه عملیاتی آنها، پیگیری توسعه فضای مرکز آموزش جوار دانشگاه با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای، پیگیری برندسازی برای جشنواره کارآفرینی و نوآوری دانشجویی هیرکان و فعال نمودن لابراتوار کسب و کار و کارآفرینی در دانشگاه جز برنامه های این مرکز در سال جدید خواهد بود

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۵

مراسم معارفه رؤسای جدید دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی و دانشکده هنر دانشگاه بیرجند برگزار شد

دکترخلیل خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند درمراسم تقدیر و معرفی رؤسای جدید دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی و دانشکده هنر با تقدیر از خدماتی که رؤسای قبلی دو دانشکده داشته اند، گفت: مدیران سرمایه های اجتماعی مجموعه این دانشگاه و منطقه هستند که باید قدردان آنان باشیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترخلیلی علاقه و کار اصلی استادان دردانشگاه بیرجند را تدریس و تحقیق بیان کرد و گفت: با این علاقه از توانمندی های اعضای هیئت علمی درجایگاه مدیریتی هم استفاده می شود.
عضو هیئت نظارت دانشگاه بیرجند دربخشی از سخنانش در سالن شهید بهشتی پردیس شهدا درخصوص فعالیت های این دانشگاه درموضوع انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی گفت: دانشگاه در بخش انتخابات فعال عمل کرد.
دکترخلیلی گفت: هیئت نظارت به صورت هفتگی جلسه تشکیل داد و با هدف شور و نشاط انتخاباتی و تلاش برای معرفی کاندیداها درجهت انتخاب اصلح مجوز برگزاری 10 برنامه توسط تشکل های دانشجویی صادر شده است.
رئیس دانشگاه بیرجند همچنین برگزاری دو برنامه مناظره با مدیریت حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باحضور نمایندگان مورد تأیید ستادهای استان را از دیگر فعالیت های این دانشگاه در ایام انتخابات بیان کرد.
این مراسم که با حضور استادان و کارمندان پردیس شهدای دانشگاه بیرجند برگزارشد دکترعلی عسگری به عنوان رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی و دکترحسین بارانی به عنوان رئیس دانشکده هنر دانشگاه بیرجند معرفی شدند و از خدمات دکترمحسن آیتی و دکترحسن هاشمی رؤسای قبلی این دانشکده ها تقدیرشد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۵

ساخت و پرواز هواپیمای بدون سرنشین در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)

تیم دانشجویی هواپیما (سَرَد 3) مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) موفق به ساخت و پرواز هواپیمای بدون سرنشین شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به مناسبت ولادت حضرت قائم (عج) تیم دانشجویی هواپیما (سَرَد 3) مرکز رشد و کارآفرینی این دانشگاه با حمایت‌های رئیس دانشگاه، فاز اول ساخت هواپیمای بدون سرنشین و دارای مأموریت را به پایان رسانده و به پرواز در آورد.
گفتنی است اعضای تیم دانشجویی هوا فضا (سَرَد) 10 نفر از دانشجویان ورودی 95 و 94 رشته مکانیک می باشند که در طول دو ماه گام اول پروژه عملیات ساخت هواپیمای بدون سرنشین را به اتمام رسانده و به مناسبت نیمه شعبان به پرواز درآوردند.
گفتنی است گام دوم پروژه مذکور نیز آغاز شده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۵

برگزاری نشست هم اندیشی منطقه ای هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دانشگاه های کشور در دانشگاه گیلان

نخستین نشست هم¬اندیشی منطقه¬ای هیئت¬های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان دانشگاه¬های کشور در منطقه 2 به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور دکتر حسن عابدی‌جعفری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری‌کارمندان و انتظامی اعضای هیئت علمی، دکتر خرازی رئیس امور سلامت اداری، صیانت از حقوق مردم و دبیر هیئت عالی نظارت و اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان دانشگاه های استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و نماینده سازمان بازرسی استان گیلان برگزار شد، در خصوص نحوه رسیدگی به تخلفات و ضرورت ایجاد هماهنگی بین هیئت‌های منطقه برای دستیابی به اهداف مشخص شده، تبادل نظر شد..
بر اساس این گزارش و در ادامه این هم اندیشی، نشست اعضای هیئت علمی با حضور اعضای هیئت‌های انتظامی دانشگاه‌های منطقه 2، دکتر عابدی‌جعفری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری‌کارمندان و انتظامی‌اعضای هیئت علمی، عرفان دادیار دادسرای انتظامی قضات، دکتر آقابابایی مدیر کل دفتر حقوقی وزارت و دکتر طغرا نگار رئیس هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه زنجان، در مورد شیوه‌نامه هیئت عالی تجدیدنظر وزارت علوم، آیین دادرسی منصفانه در رسیدگی به پرونده‌های انتظامی و حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری و تعامل با دستگاه‌های نظارتی و بالادستی تبادل نظر کردند.
گفتنی است کارگاه بررسی نمونه آرای اصداری و نحوه رفع ایرادات و نواقص این آرا از دیگر برنامه های این نشست در دانشگاه گیلان بود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۲۶

اولین سمینار آشنایی با صنایع دردانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزارشد

اولین سمینار آشنایی با صنایع ازسوی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و با همکاری انجمن علمی دانشکده مهندسی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین سمینار کارشناسانی از عرصه های مختلف کشور، استادان و دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی حضور داشتند.
جلسه با سخنرانی دکترغلامرضا باکری رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل حول موضوع سمینار آغازشد و در ادامه پروفسور نجف پور عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی، توضیحاتی درخصوص محورهای آن ارائه کرد.
سپس دکتر منوچهر نگارش مدیرعامل کارخانه تولیدی ونوشه کارگاهی درخصوص ساختمان شوینده ها و پاک کننده ها، مواد تشکیل دهنده، طرز تهیه و استفاده از آنها برگزارکرد.
درادامه مهندس صمد رضایی مدیرعامل شرکت شیمیایی مشتقات کروم در مورد فرآیند تولید، خط تولید و کارخانه تولید مشتقات کروم و مهندس کاظم علی نژاد مسئول بهره برداری چاه سلمان در ارتباط با آشنایی با شرکت نفت فلات قاره ایران، تجهیزات و فعالیت های آن مطالب خود را ارائه کردند.
گفتنی است این برنامه با بحث و تبادل نظر و پرسش و پاسخ به پایان رسید.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

بازدید دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ از پارک علم و فناوری البرز

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ از پارک علم و فناوری البرز و واحدهای فناور مستقر در آن بازدید و با فعالیت‌های پارک علم و فناوری آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این بازدید دانشجویان رشته مدیریت صنعتی و بازرگانی دانشگاه علم و فرهنگ با تعریف پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، وظایف آنها در دنیا و چگونگی ارتباط‌دهی آنها بین صنعت و دانشگاه به طور عمومی و سپس با فعالیت‌های پارک علم و فناوری البرز، واحدهای فناور جهادی مستقر در آن، شرکت‌های فناور و دانش بنیان خصوصی عضو و مستقر در پارک و نقش کلیدی شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد کشور آشنا شدند و به صورت آماری نمودارهای رشد اقتصادی شرکت‌های عضو پارک را در سال های اخیر مورد بررسی و توجه قرار دادند.
سپس از مرکز خدمات تخصصی ماشین‌های الکتریکی واحد خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز خدمات تخصصی کنترل آلایندهای هوا (فیلترهای الکترواستاتیک) واحد علم و صنعت و مرکز مهندسی و ساخت تجهیزات دکل‌های حفاری واحد علم و صنعت، شرکت دانش بنیان پلاسما پژوه پارس و شرکت توسعه گران الکترونیک رخش مستقر در پارک علم و فناوری البرز بازدید و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه‌ها آشنا شدند.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان در دانشگاه فردوسی مشهد

همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی همایش ویژه علمی فرهنگی و آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی همایش ویژه علمی فرهنگی و آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به تعدادی از فردوسی شناسان، شاهنامه پژوهان و آفرینندگان آثار ماندگار شاهنامه فردوسی در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

بازدید رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از مرکز آموزش فنی و حرفه ای آبادان

دکتر خواجه پور رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به همراه دکتر وحید یاوری، معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه، از مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آبادان با هدف استفاده از امکانات مرکز با همکاری دو طرف جهت تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز منطقه در رشته های مختلف، بازدید کردند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ارژنگ کوه سرخ، رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آبادان در این بازدید ضمن معرفی کارگاه ها و آموزش های فنی و حرفه ای مرکز، بر نقش موثر آموزش های فنی و حرفه ای در ایجاد اشتغال پایدار تاکید کرد.
رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز پس از بازدید از کارگاه های مرکز اظهار داشت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و ایجاد بستر اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارتباط دانشگاه با مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای عقد قرارداد آموزشی دانشجویان در رشته های الکترونیک، جوشکاری و کشتی سازی اعلام آمادگی می کنیم.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با حقوق مالکیت فکری و نحوه ثبت اختراع،نحوه ثبت علامت تجاری و طرح های صنعتی در دانشگاه فردوسی مشهد

کارگاه آموزشی آشنایی با حقوق مالکیت فکری و نحوه ثبت اختراع،نحوه ثبت علامت تجاری و طرح های صنعتی با تلاش مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه فردوسی مشهد باحضور مدیر عامل واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه و تعدادی از علاقه مندان دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه زهرا اطهری مدیر عامل شرکت تدبیر اندیشان آرکا ضمن تببین حقوق مالیکت فکری، ثبت اختراع، علامت تجاری و طرح های صنعتی فرآیند هر یک را به تفصیل بیان کرد.
گفتنی است کارگاه حقوق قراردادها و نحوه نگارش قراردادهای کاربردی در شرکت ها و کارگاه انتقال تکنولوژی و نحوه نگارش قراردادهای انتقال تکنولوژی در اتاق شورای مرکز رشد شماره 4 دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

توسعه دانشگاه شهرکرد در دو سال اخیربررسی شد

دکترشایان شامحمدی رئیس دانشگاه شهرکرد در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه های استان چهار محال و بختیاری با دکترمحمد فرهادی وزیرعلوم تحقیقات، فناوری ازتوسعه دانشگاه در دوسال اخیر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری با وزیرعلوم تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شهرکرد درسخنانی اظهار داشت: دانشگاه شهرکرد دارای 8000 دانشجو، 320 عضو هیئت علمی، دارای 8 دانشکده و 8 مرکز پژوهشی و سه پردیس شهرکرد، فارسان و بروجن می‌باشد.
وی افزایش سه برابری بودجه این دانشگاه، افزایش 30 هزار متر مربعی زیرساخت‌ها و فضاهای کالبدی دانشگاه، مقاوم‌سازی دانشکده کشاورزی، بهره‌گیری از پتانسیل خیرین درامور پژوهشی و عمرانی دانشگاه شهرکرد، 10 برابر شدن امور پژوهش‌محور، اجرای گرند استادان، اجرای طرح‌های مسئله‌محور مانند طرح کاشت گیاه دارویی گل محمدی، تأسیس شرکت دانش‌بنیان و ایجاد اکوسیستم کارآفرینی و اجرای آیین‌نامه‌های امور رفاهی دانشگاهیان را به‌عنوان مهمترین اقدامات عمرانی، پژوهشی و رفاهی صورت گرفته در دو سال اخیر‌ عنوان کرد.
دکتر شامحمدی ضمن تشکر از اهتمام و توجه وزیرعلوم به جامعه دانشگاهی دانشگاه شهرکرد خواستار تخصیص بودجه جهت تکمیل خوابگاه دانشجویی دختران و احداث سلف سرویس برای دانشجویان شد.
گفتنی است دراین نشست همچنین روسای دانشگاه های فرهنگیان، پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، رئیس بنباد نخبگان، رئیس پارک علم و فناوری مطالبات خود را مطرح کردند.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

پیست سوارکاری دانشگاه حضرت معصومه (س) افتتاح شد

مراسم افتتاحیه پیست سوارکاری دانشگاه حضرت معصومه (س) با حضور رئیس این دانشگاه و مدیران و دست اندرکاران این مجموعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، صغری فتحی، رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه حضرت معصومه (س) در جریان این افتتاحیه گفت: این پیست ورزشی به مساحت بیش از 2400 متر مربع و با صرف هزینه ای در حدود 200 میلیون ریال ساخته شده و با استفاده از 3 اسب از نژادهای خوب، در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اهمیت ورزش اسب دوانی در اسلام و سفارش بزرگان دین بر انجام این ورزش گفت: هدف از راه اندازی این ورزش در دانشگاه، تنوع فعالیت های ورزشی و بهره وری بیشتر اوقات فراغت دانشجویان است.
رئیس اداره تربیت بدنی افزود: دانشجویان این دانشگاه می توانند در 8 جلسه مبانی سوارکاری را بیاموزند و از این ورزش فرح بخش لذت ببرند

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

میزگرد شاهنامه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

جلسه میزگرد شاهنامه در تالار رجایی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه که دکتر محمد جعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه، دکتر علی رواقی، دکتر علی اشرف صادقی و دکتر ابوالفضل خطیبی از فرهنگستان زبان فارسی، دکتر عبدالغفور آرزو از کشور افغانستان، دکتر نعمت ییلدروم از کشور ترکیه و استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی حضور داشتند، مسائلی درباره تکوین زبان فارسی، زبان فارسی و شاهنامه، گسترش فرهنگی و جغرافیایی زبان فارسی و زبان فارسی و هویت مطرح شد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

افزايش 2 برابري ظرفيت آموزشکده‌هاي فني خوزستان در دولت يازدهم

خبرگزاري آريا - رئيس منطقه پنج دانشگاه فني و حرفه‌اي با اشاره به رويکرد دولت يازدهم در توسعه کيفي و هدفمند آموزش عالي، گفت: اين رويکرد هم در توسعه تجهيزات و هم توسعه رشته‌ها موفق عمل کرد، به نحوي که ظرفيت دانشگاه فني و حرفه‌اي در خوزستان 2 برابر شد و از 21 رشته‌محل به 45 رشته محل افزايش پيدا کرده است.
سيد بهزاد علوي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، در خصوص عملکرد دولت يازدهم در بخش آموزش عالي اظهار کرد:‌ خوشبختانه دولت تدبير و اميد در اين بخش اقدامات خوب و مثبتي انجام داد که يکي از اين اقدامات تاکيد روي آمايش سرزمين و توسعه هدفمند آموزش عالي بود.
وي در اين خصوص ادامه داد: در گذشته توسعه آموزش عالي براساس نيازها اتفاق نمي‌افتاد، به نحوي که تعداد فارغ‌التحصيلان بيکار بسيار بالا بود؛ آن هم در رشته‌هايي که مورد نياز استان خوزستان نبودند و تنها با هدف توسعه کمي آموزش عالي اين رشته‌ها در دانشگاه‌ها گنجانده مي‌شدند.
رييس دانشکده فني و حرفه‌اي شهيد چمران اهواز گفت: با وجود اين مسائل، وزارت علوم در دولت تدبير و اميد بيش از آنکه به توسعه کمي مقيد باشد، به توسعه کيفي و هدفمند توجه کرد و در نتيجه اين توجه مي‌بينيم که آموزش عالي در دانشگاه‌هايي که ماهيت مهارتي دارند بيشتر و بهتر اتفاق افتاد.
علوي افزود: اين رويکرد آموزش عالي هم در بخش توسعه و تجهيز آزمايشگاه‌ها و هم توسعه رشته‌ها موفق عمل کرد، به نحوي که ظرفيت دانشگاه فني و حرفه‌اي در خوزستان در حال حاضر 2 برابر شده است و از 21 رشته‌محل به 45 رشته محل افزايش پيدا کرده است. همچنين 75 درصد از فارغ‌التحصيلان آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي جذب بازار کار مي‌شوند و اشتغال‌آفريني بسيار بالايي دارند و از سوي ديگر نيز بومي هستند.
وي خاطرنشان کرد: موضوع نيازسنجي و توسعه کيفي به جلوگيري از اتلاف منابع بسيار کمک مي‌کند. توسعه کمي بدون توجه به نيازهاي منطقه و شهرستان‌ها، به سرخوردگي فارغ‌التحصيلان منجر مي‌شود؛ اين در حالي است که توسعه کيفي بر مبناي تقاضا، نياز بازار کار و ظرفيت‌هاي منطقه‌اي شرايطي را فرآهم مي‌آورد که منابع دولت به‌جا و بهينه هزينه شود و فارغ‌التحصيلان دانشکده‌هاي فني و ‌حرفه‌اي با چشم‌اندازي بهتر هم درس بخوانند و هم جذب بازار کار شوند.
رييس دانشکده فني و حرفه‌اي شهيد چمران اهواز تاکيد کرد: اتفاق خوب ديگري که در دولت تدبير و اميد رخ داد، اين است که آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي طي چهار سال گذشته داراي کادر هيأت‌علمي شد و نيروهاي اداري با هيأت‌علمي تطبيق شدند و در رسته‌هاي علمي و تحقيقاتي قرار گرفتند.
وي افزود: همچنين بودجه دانشگاه فني و حرفه‌اي با توجه به تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر توجه به مراکز آموزشي فني و حرفه‌اي و توسعه آن‌ها، به 2 برابر افزايش پيدا کرده است؛ ضمن اينکه روي تجهيز و توسعه امکانات رفاهي و خوابگاهي نيز خوب کار شده است و رشته‌هاي جديدي که نياز بازار و استان است، به‌وجود آمدند.
علوي گفت: در دولت يازدهم آموزشکده‌هاي جديدي براي استان خوزستان تعريف شد و هرچند که توسعه در کشور تقريباً به‌دليل توسعه گذشته متوقف شده، در حال حاضر براي استان خوزستان مجوز سه آموزشکده صادر شده است و پيگير آن هستيم که آموزشکده شادگان نيز به اين مجموعه اضافه شد.
وي با تاکيد بر اينکه در دولت يازدهم در حوزه توسعه رشته‌هاي فني براي دختران و افزايش ظرفيت‌ها بسيار کار شد، افزود: ظرفيت آموزشکده دختران ما 2 برابر و چهار رشته نيز به آن اضافه شد؛ اين در حالي است که در خصوص ارتقاء وضعيت رفاهي و توسعه فضاي کارگاهي آن‌ها نيز بسيار خوب کار شد و مي‌توان گفت در دولت تدبير و اميد يکي از اولويت‌ها، توسعه آموزشکده‌هاي دختران بود.
رييس منطقه پنج دانشگاه فني و حرفه‌اي اضافه کرد:‌ چنانچه دولت استمرار پيدا کند، قرار است آموزشکده‌هاي جديدي در شهرهاي با بيش از 150 هزار نفر جمعيت ايجاد شود و اين جزو برنامه‌هاي دولت در راستاي توسعه خوزستان است.
علوي خاطرنشان کرد: نکته خوب ديگري که طي اين چهار سال اتفاق افتاد، اين است که دانشگاه فني و حرفه‌اي، مجموعه آموزشکده‌هاي استان خوزستان را به‌عنوان قطب نفت در نظر گرفته است تا رشته‌هاي مورد نياز صنعت نفت را ايجاد کنيم و در آن‌ها پذيرش دانشجو داشته باشيم.
وي بيان کرد: دانشگاه فني و حرفه‌اي، دانشگاه نسل سوم و دانشگاهي است که روي کارآفريني تاکيد مي‌کند. دانشگاه‌هاي نسل اول، آموزش محور بودند و نسل دوم نيز پژوهش‌محور بودند.
رييس منطقه پنج دانشگاه فني و حرفه‌اي تصريح کرد: رويکرد دانشگاه‌هاي نسل سوم، اشتغال‌آفريني و نگاه آن‌ها به بازار کار است و ما از آن‌ها به عنوان دانشگاه‌هاي تقاضامحور ياد مي‌کنيم. ماهيت اين دانشگاه‌ها به گونه‌اي است که هم‌زمان با به‌وجود آمدن نيازهاي جديد در جامعه، رشته‌ها و گرايش‌هاي جديد نيز در اين دانشگاه‌ها به‌منظور پاسخ به نياز بازار به‌وجود مي‌آيد.
علوي ابراز اميدواري کرد: با استقرار و استمرار دولت تدبير و اميد، برنامه‌هاي اين دولت نيز استمرار پيدا کند؛ چرا که در حال حاضر در ميانه ‌راه هستيم و بسياري از برنامه‌هاي آموزش عالي به‌ويژه در حوزه آموزش‌هاي مهارتي در حال پيشرفت هستند. اميدوار هستيم با استمرار دولت تدبير و اميد بتوانيم کل برنامه‌هايي را که براي توسعه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در بخش آموزش عالي وجود دارند، به نتيجه برسانيم.
وي در خصوص ضرورت شرکت همه اقشار مردم در انتخابات بنا بر تاکيد مقام معظم رهبري نيز گفت: انتخابات عرصه مشارکت مردم و تعيين سرنوشت آن‌ها و بعيد است که کسي به آينده کشور علاقه‌مند و کشور را نيز دوست داشته باشد، اما نسبت به سرنوشت آن بي‌تفاوت باشد؛ بنابراين هرکس آينده ايران را دوست دارد و خواستار تعالي و توسعه آن است، بايد سهم خود را با مشارکت در انتخابات ادا کند.
انتهاي پيام
منبع خبر: ایسنا

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۳۳

دکترامید از مذاکره برای تحصیل سربازان حین خدمت دردانشگاه جامع -علمی کاربردی خبرداد

دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مذاکراتی با مسئولان ذیربط برای تحصیل حین خدمت سربازان در دانشگاه علمی کاربردی انجام شده و در دست پیگیری است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید درنشست رؤسای مراکز علمی کاربردی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه علیرغم ظرفیت های خوبی که در زمینه کشاورزی، گردشگری و صنایع دارد، همچنان یکی از استان های با نزخ بالای بیکاری است.
وی افزود: باتوجه به پتانسیل کشاورزی در استان کرمانشاه دانشگاه جامع علمی کاربردی می تواند در راه رفع مشکل بیکاری استان قدم های موثری بردارد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تأکید کرد: امسال سال دانشگاه جامع علمی کاربردی است و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز تدوین بسته اجرایی آموزش‌های مهارتی برعهده این دانشگاه گذاشته شده است.
دکترامید با اشاره به اینکه نزدیک به 70 درصد ظرفیت دانشگاه های مهارتی کشور مربوط به دانشگاه جامع علمی کاربردی است، گفت: تربیت یک میلیون و دویست هزار دانشجو هدف برنامه ششم توسعه در سال 1400 است و این دانشجویان باید در زمینه های فنی، تخصصی و کارگاهی مهارت لازم را پیدا کنند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصویب و حمایت از رشته های مهارتی بنابر نیاز منطقه و استان را نزدیک شدن به هدف و رسالت دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد و گفت: مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی ماموریت گرا هستند و دانش آموختگان این دانشگاه باید خلاق باشند.
دکترامید از مذاکره این دانشگاه با سازمان صدا و سیما و نهادهای فرهنگی برای فرهنگ‌سازی در زمینه مهارت‌آموزی خبرداد و گفت: با عمل کردن به مأموریت‌های دانشگاه می توان به جامعه نشان داد نحوه آموزش دانشگاه جامع علمی کاربردی بسیار مناسب است.
وی از اختصاص 200 میلیارد تومان تسهیلات و تسهیلات ارزی در قانون بودجه سال 96 کشور به دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد و تأکید کرد: پس از تصویب آیین نامه های مربوط، مراکز آموزش علمی کاربردی می توانند برای تجهیز خود از این تسهیلات ملی بهره مند شوند.
دکترامید با اشاره به اصلاح سامانه های دانشگاه از پذیرش دانشجو در شهریورماه هر سال خبر داد و گفت: مذاکراتی با مسئولان ذیربط برای تحصیل سربازان حین خدمت صورت گرفته است.
وی اجرای تک پودمان ها را روش مناسبی برای آموزش‌های کوتاه مدت و ضمن خدمت عنوان کرد و از مذاکره با سازمان اداری و استخدامی کشور در زمینه اجرای تک پودمان های آموزشی خبرداد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به مذاکره با نماینده وزیر علوم کشور عراق، کرمانشاه را مقصد مناسبی برای دانشجویان عراقی و اقلیم کردستان عراق اعلام کرد.
دکترامید بر ظرفیت های استانی، جذب مدرسان خبره و کارآمد و اجرای صحیح واحدهای عملی همچون دروس کاربینی و کارورزی دراین دانشگاه تأکید کرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

نشست رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان ایلام برگزارشد

نشست رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان ایلام با حضور دکترمحمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید درنشست رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی و کارکنان واحد استانی ایلام به شرایط پذیرش دردانشگاه ها در دوره کنونی اشاره کرد و افزایش بی رویه مراکز آموزش عالی را عامل کاهش کیفیت آموزش عالی در کشور عنوان کرد که همین موضوع موجب ایجاد ظرفیت های خالی کنونی در دانشگاه ها شده است.
وی با اشاره به فلسفه ایجاد دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مراکز آموزشی این دانشگاه باید درمحیط واقعی کار و یا جوار صنعت ایجاد شوند تا شاهد مشکلات عدم مهارت دانش‌آموختگان و آشنایی آنها با محیط کار نباشیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: کشور به فارغ التحصیلان دارای مهارت نیاز دارد که بتوانند وارد محیط کار شوند و آموزش این دانشجویان از وظایف اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی به شمار می رود.
دکترامید گفت: عمل کردن به وظیفه و مموریت اصلی دانشگاه و تربیت دانشجوی مهارتی می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، بنابراین دانشگاه باید به مأموریت اصلی خود بازگردد تا بتواند در مسیر توسعه کشور قدم بردارد.
وی تأکید کرد: برای نظم بخشیدن به زمان پذیرش دانشجویان، تقویم آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای سال‌تحصیلی 97-96 تنظیم و به مراکز ابلاغ شده است.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: مراحل صدور اساسنامه مراکز آموزشی نیز در دست اقدام است و این مشکل نیز به زودی برطرف می شود.
دکترامید بر ارائه تک پودمان‌ها توسط مراکز آموزشی و توجه ویژه به این امر در راستای آموزش‌های ضمن خدمت و بین سطوح تأکید کرد و گفت: دانشگاه از پیشنهادات مراکز در خصوص اصلاح و به روز رسانی سرفصل های درسی استقبال می کند.
وی بر اعطای تسهیلات به مراکز رشد و فناوری مراکز آموزشی در جهت حمایت از تشکیل آنها در مراکز آموزش علمی کاربردی، ارتقای سامانه‌های دانشگاه و رفع مشکلات موجود، لزوم استفاده از ظرفیت های استان های‌مرزی و تعامل با استان های همجوار در کشور عراق در راستای آموزش نیروهای مهارتی و ساماندهی پذیرش مدرسان متناسب با نیاز استان و مراکز آموزشی تأکید کرد.
درادامه این دیدار رؤسای مراکز آموزش علمی کاربردی پیشنهادات و مشکلات مراکز را بیان کردند.
نامناسب بودن زمان پذیرش دانشجویان، عدم اختصاص کد اقتصادی به مراکز آموزش علمی کاربردی، مشکل پذیرش دانشجویان در ادارات و سازمان ها برای گذراندن دوره کارورزی و کاربینی، اعطای تسهیلات به فارغ التحصیلان دانشگاه، مشکل پرداخت الکترونیکی شهریه دانشجویان، نحوه پذیرش متقاضیان تدریس، به روز نبودن سرفصل های درسی دانشگاه، مشکلات مالی مراکز مهمترین مباحث مطرح شده ازسوی رؤسای مراکز علمی کاربردی استان در این جلسه بود.
مرکز خلاقیت، نوآوری و شکوفایی که با همکاری پارک علم و فناوری استان ایلام در مرکز آموزش علمی کاربردی فنی و حرفه ای ایلام راه اندازی شده است توسط دکترامید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افتتاح شد.
گفتنی است به منظور گسترش همکاری ها تفاهم نامه ای میان پارک علم و فناوری استان ایلام و دانشگاه جامع علمی کاربردی استان به امضا رسید.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۷

میزان فروش محصولات شرکت های فناور البرز به 2200میلیارد ریال رسید

کرج- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری استان البرز گفت: درطول سال های فعالیت دولت ' تدبیر و امید'، میزان فروش محصولات شرکت های فناور عضو پارک علم و فناوری این استان به 2 هزار و 200 میلیارد ریال رسید .

عطاءالله ربانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش این زمان میزان فروش محصولات شرکت های فناور البرز در مجموع 280 میلیارد ریال بود.
وی ادامه داد: فضای کار اختصاص یافته به شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان البرز از 153 مترمربع به 3 هزار و 200مترمربع در سال های فعالیت دولت یازدهم رسیده است.
وی گفت: همچنین در طول فعالیت دولت یازدهم 560 نفر در واحدهای فناور البرز مشغول به کار شده اند در حالی که پیش ازاین سال ها به دلیل بی توجهی به حوزه مهم دانش بنیان اشتغال 100 نفر را در این حوزه شاهد بودیم.
ربانی خاطرنشان کرد: امروز در دولت ' تدبیرو امید' 82 شرکت دانش بنیان در البرز تشکیل شده در حالی که درسال 92 هیچ شرکتی دراین زمینه فعالیت نداشت.
وی ادامه داد: میزان صادرات شرکت های فناور عضو پارک علم و فناوری 24 میلیون دلار شده و چهار عضویت را در انجمن های ملی و بین المللی به ثبت رسانده ایم.
رئیس پارک علم و فناوری البرز گفت: تاکنون 73 موردانعقاد قرارداد پروژه های پژوهشی و فناوری توسط شرکت های فناور دراین پارک انجام شده و10 مورد نیز با سایر دستگاه ها بسته شده است.
وی اضافه کرد:اقتصاد دانش‌بنیان الگو نوین اقتصاد جهانی است عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ماهیت بنیادین آنها، به صورت اساسی منجر به تغییر و بهبود اقتصاد می‌شود.
ربانی تاکید کرد: با این وصف نباید در روند شکل‌گیری و توسعه این شرکت‌ها شکی راه داد، شرکت های دانش‌بنیان، مراکز اقتصادی هستند که سودآوری شان بر اساس توسعه دانش و فناوری می باشد.
8029/ 6155 خبرنگار:حکیمه کشاورز**انتشاردهنده: محمد عزیزپور

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۴۶

اسامی روزهای هفته بزرگداشت حضرت امام(ره) در دانشگاه ها و مراکز فرهنگی

چهارمین جلسه کمیته امور جوانان، دانشگاهیان و فرهنگیان ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) به ریاست دکتر سید احمد حسینی، مسئول این کمیته و با حضور نمایندگان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام(ره)، در این جلسه که نمایندگانی از جهاد دانشگاهی مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه فنی و حرفه ای، دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دانشگاه پیام نور، باشگاه پژوهشگران نخبه و جوان و سایر نهادهای عضو هم حضور داشتند، دکتر سید احمد حسینی مسئول این کمیته ضمن تبریک نیمه شعبان در ابتدا گزارشی از دومین جلسه ستاد مرکزی ارائه کرد.در ادامه این جلسه، گزارش ستاد دانشگاهی کمیته توسط محمودی کیا ارائه شد. سپس در باره نامگذاری هفته بزرگداشت و ایام هفته و روز میثاق به این شرح تصمیم گیری شد:دوشنبه 8خرداد، امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، قرآن، معنویت و اخلاق.سه‌شنبه 9خرداد، امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، تجدید میثاق با ولایت.چهار‌شنبه10 خرداد،امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، تولید علم و اشتغال.پنجشنبه 11خرداد، امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، فرهنگ ایثار و شهادت.جمعه 12خرداد، امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، مهدویت و انتظار.شنبه 13خرداد، امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، سبک زندگی و استحکام خانواده.روز یکشنبه 14ر03ر96 امام، دانشگاهیان، جوانان و فرهنگیان، وحدت و انسجام اسلامی.در این جلسه مقرر شد برای هر یک از عناوین در نظر گرفته شده برای این هفته برنامه های ویژه ای پیش بینی و در جلسه آینده کمیته مطرح شود. همچنین مقرر شد در برنامه روز تجدید میثاق، مسئولان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، روسا، اساتید، دانشجویان، کارکنان دانشگاه ها، نخبگان و فرهیختگان، فرهنگیان، جوانان و ورزشکاران حضور گسترده ای داشته باشند.در ادامه این جلسه،حسینی تأکید کرد: هر یک از ستادهای فرعی کمیته شامل دانشگاهیان، فرهنگیان، جوانان و ورزشکاران ریز برنامه های خود را برای حرم حضرت امام خمینی(ره) و حسینیه جماران ظرف چند روز آینده رسماً به کمیته اعلام کنند.همچنین در پایان این جلسه، آقای زارع، رئیس باشگاه پژوهشگران نخبه و جوانان نظرات خود را در باره حضور پر رنگ نخبگان در برنامه های ویژه بزرگداشت حضرت امام مطرح کرد.در ادامه، خانم آژیده نماینده وزارت آموزش و پرورش و آقایان نعمتی نماینده دانشگاه فنی و حرفه ای، ترابی نماینده دانشگاه پیام نور، شهبازی نماینده دانشگاه آزاد اسلامی، نصیری نماینده دانشگاه جامع علمی و کاربردی، جعفری نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وهاشم ورزی، نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از فعالیت‌های دستگاه متبوع را ارائه کردند.همچنین در این جلسه آقای اصغریان معاون فرهنگی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) گزارشی از فعالیت‌های معاونت فرهنگی ستاد در زمینه تولیدات فرهنگی شامل کتاب، مجله، ویژه نامه و تولیدات نمایشگاهی و چگونگی مشارکت دستگاه‌ها در چاپ آثار حضرت امام خمینی(ره) ارائه کرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۰:۰۷

دومین رویداد علمی ایده شو با عنوان دست به آچار برگزار شد

شهرکرد-دومین رویداد علمی ایده شو استان چهارمحال و بختیاری با عنوان دست به آچار با معرفی برترین ها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین از شهرکرد، عصر یکشنبه دومین رویداد علمی ایده شو استان با عنوان دست به آچار توسط پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری و دانشکده فنی و حرفه ای پسران شهرکرد برگزار شد.
رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در حاشیه این رویداد گفت: ایده شو رویدادی است که به کارآفرینان فرصت می‌دهد تا ایده های خود را در مدت 3 دقیقه ارائه دهند که این ایده‌ها بر اساس عامه پسند بودن برای حضار و فنی بودن برای داوران و فعالان اقتصادی جهت راه‌اندازی یک کسب ‌وکار سنجیده فرصت مناسبی است.
اسماعیل پیرعلی افزود: دومین رویداد علمی ایده شو استان با عنوان دست به آچار مخصوص دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای شهرکرد و با هدف ایجاد انگیزش و فرهنگ سازی در زمینه کارآفرینی فناورانه در میان این دانشجویان برگزار شد.
وی تاکید کرد: از 90 ایده رسیده به دبیرخانه این رویداد 10 ایده با نظر داوران به مرحله نیمه نهایی راه یافت.
گفتنی است، در پایان از 4 ایده برتر به ترتیب اول تا چهارم با عناوین سرامیک با قابلیت تغییر رنگ و طرح پذیری اتاق مجازی پرو لباس ، کمر بند ایمنی هوشمند و ساعت هوشیار کن راننده تجلیل بعمل آمد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۲۸

دومین رویداد علمی ایده شو با عنوان دست به آچار به کار خود پایان داد

استان‌ها چهارمحال و بختیاری - دومین رویداد علمی ایده شو استان چهارمحال و بختیاری با عنوان "دست به آچار" با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهرکرد ، دومین رویداد علمی ایده شو استان با عنوان "دست به آچار" توسط پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری و دانشکده فنی و حرفه ای پسران شهرکرد برگزار شد.
در همین رابطه دکتر اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: ایده شو رویدادی است که به کارآفرینان فرصت می‌دهد تا ایده های خود در مدت 3 دقیقه ارائه دهند که این ایده‌ها بر اساس عامه پسند بودن برای حضار و فنی بودن برای داوران و فعالان اقتصادی جهت راه‌اندازی یک کسب ‌وکار سنجیده خواهند شد.
دکتر پیرعلی تصریح کرد دومین رویداد علمی ایده شو استان با عنوان "دست به آچار" مخصوص دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای شهرکرد و با هدف ایجاد انگیزش و فرهنگ سازی در زمینه کارآفرینی فناورانه در میان این دانشجویان برگزار شد.
وی تاکید کرد از 90 ایده رسیده به دبیرخانه این رویداد 10 ایده با نظر داوران به مرحله نیمه نهایی راه یافت که در پایان از 4 ایده برتر به ترتیب اول تا چهارم با عناوین "سرامیک با قابلیت تغییر رنگ و طرح پذیری"، "اتاق مجازی پرو لباس"، "کمر بند ایمنی هوشمند" و "ساعت هوشیار کن راننده" با اهدا لوح و جوایز نقدی تجلیل صورت گرفت.
46

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۰۰

ساخت حسگر ریزترازوی کریستال کوارتز (QCM) برای شناسایی گاز هیدروژن سولفید توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی

حسگر ریزترازوی کریستال کوارتز (QCM) برای شناسایی گاز هیدروژن سولفید توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در پژوهش حاضر، حسگر ریزترازوی کریستال کوارتز ( QCM ) با حساسیت، گزینش پذیری و کارایی قابل قبول برای اندازه گیری هیدروژن سولفید ( H 2 S )، با هزینه کم ساخته شد.
بر پایه این گزارش، گاز سولفید هیدروژن، گازی سمی، خورنده، قابل اشتعال و با بوی بد است که در فاضلاب، معادن ذغال سنگ، صنایع پتروشیمی، گاز طبیعی، بیوگاز، کارخانه کاغذسازی، صنایع فراوری مواد غذایی و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تولید می‌شود و در بسیاری از صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این پژوهش با راهنمایی دکتر علی آقاخانی و دکتر علی طیبی فرد در پژوهشکده نیمه هادی‌ها و با مشاوره دکتر محمد پازوکی انجام شده است.
حجت اصلی تیتکانلو فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته فیزیک لایه‌های نازک به عنوان مجری طرح، در این خصوص توضیح می‌دهد: " هیدروژن سولفید می‌تواند سبب مسمومیت خونی و در سطوح غلظت بالا منجر به مرگ شود. آستانه تشخیص بوی سولفید هیدروژن ppb 3 است که بسیار کمتر از حد سمی آن است. مقدار حد آستانه برای سولفید هیدرژون برابر با ppm 10 برای ده دقیقه در معرض قرار گرفتن، است، در حالی که غلظت‌های بالای ppm 150 بسیار سمی و خطرناک است و بالاتر از ppm 250 سبب مرگ می‌شود.
بنابراین به حسگرهای حساس و سریع برای آشکارسازی آنلاین و در گستره چند ppb تا چند صد ppm در نمونه‌های هوا، مورد نیاز است. از آنجا که این گاز اثرات بسیار خطرناکی بر سیستم عصبی انسان دارد، آشکارسازی و تعیین غلظت آن امری ضروری است. یکی از روش‌های اندازه‌گیری و پایش مداوم H 2 S توسط حسگرهای گازی است.
اغلب حسگرهایی که برای هیدروژن سولفید استفاده می‌شود در دماهای بالا کار می‌کنند که سبب مصرف بالای انرژی توسط آنها می‌شود و پایداری طولانی مدت آنها را پایین می‌آورد. مشکلات عمده دیگر این ابزارها شامل حساسیت کم، گستره خطی کوتاه و تداخل با سایر گازها و هزینه زیاد است که کاربردهای زیست محیطی آنها را محدود می‌کند.
در این پژوهش از حسگرهای جرمی بر پایه ریز ترازوی کریستال کوارتز برای اندازه‌گیری H 2 S استفاده شد. این نوع حسگرها دسته جدیدی از حسگرهای جرمی هستند که به تغییرات کوچک جرمی بر روی لایه حس‌کننده آن حساس هستند. در حسگرهای جرمی، تغییرات جرم آنالیت‌های جذب شده بر روی لایه حس‌کننده، اندازه‌گیری می‌شود که برای هر دو فاز مایع و گاز قابل استفاده هستند.
لایه‌های حساس به H 2 S بر پایه نانوکامپوزیت‌های پلیمری پلی‌ونیل پیرولیدون ( PVP ) تهیه شدند. از دو روش لایه‌نشانی قطره‌ای و الکتروریسی برای پوشش‌دهی کریستال کوارتز استفاده شد. به منظور افزایش حساسیت و گزینش‌پذیری حسگر نسبت به H 2 S کامپوزیت پلیمر با نانوذرات طلا تهیه شد.
پارامترهای موثر در لایه‌نشانی کامپوزیت‌ها مورد بررسی و بهینه سازی قرار گرفتند. نانوالیاف سنتزی دارای قطر متوسط 70 تا 100 نانومتر هستند، همچنین نانوذرات طلا دارای قطر متوسط 15 تا 20 نانومتر می‌باشند. حسگر ساخته شده از کامپوزیت نانوالیاف PVP /نانوذرات طلا در گستره 3/0 تا ppm 100 پاسخ خطی دارد. حسگر ساخته شده از کامپوزیت پلیمری pvp / نانوذرات طلا دارای زمان پاسخ کمتر از 30 ثانیه است که به راحتی بازیابی می‌شود. همچنین این حسگر دارای گزینش پذیری بالایی از خود نشان داد."

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۴

مدیرعامل دو شرکت مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان کارآفرین و مخترع برتر شهرستان شاهرود معرفی شدند

مدیرعامل دو شرکت مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان کارآفرین و مخترع برتر شهرستان شاهرود معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم تجلیل از جوانان برتر شهرستان شاهرود که به مناسبت میلاد حضرت علی‌اکبر (ع) و هفته جوان در سالن پورسینای دانشکده علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، دکتر حامد کشفی مدیر عامل شرکت حامی‌دام البرز و مهندس داود بداقی مدیر عامل شرکت مهندسی ره‌آوران صنعت قومس از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان به ترتیب موفق به کسب عنوان کارآفرین و مخترع برتر در شهرستان شاهرود شدند.
گفتنی است سیدمحمدرضا هاشمی فرماندار شاهرود در مراسم مذکور از این دو فناور با اهدای لوح تقدیر، تجلیل کرد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۴

قمی مطرح کرد: فارغ‌التحصیلان بیکار محصول بی‌توجهی رشته‌های دانشگاهی با بازار کار/ لزوم اجرای صحیح طرح آمایش آموزش عالی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد بر اساس طرح آمایش آموزش عالی باید توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز این بخش در دانشگاه‌ها شود.

محمد قمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تاکید بر ضرورت اجرای صحیح طرح آمایش آموزش عالی، گفت: امروزه ساماندهی و نیازسنجی رشته‌های مورد نیاز در کشور به عنوان حلقه مفقوده تلقی می‌شود لذا با اجرای طرح مذکور می‌توان دریافت که گامی مهم در راستای رفع مشکلات مذکور و تحقق نقشه علمی کشور برداشته می‌شود.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از اهداف حوزه آموزش عالی در کشور تربیت نیروی کار در سطوح مختلف است، اظهارکرد: متاسفانه باید اذعان کرد که امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان بیکار هستند و این مهم به دلیل مطابقت نداشتن رشته‌ها با بازار کار است از این رو باید بازنگری صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه طبق کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌تواند به منظور ساماندهی واحدهای آموزش عالی، موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند، ادامه داد: این امر باید طوری که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه‌های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود صورت بگیرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه مطابق سیاست‌های طرح مذکور باید توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز این بخش انجام شود، تصریح کرد: بر این اساس باید رویکرد کارآفرینی و کاربردی در آموزش رشته‌ها در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه می‌توان دریافت که آموزش در برخی از رشته‌ها کیفیت لازم را ندارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بر اساس اجرای طرح آمایش آموزش عالی بسیاری از رشته محل و رشته گرایش‌های غیر ضروری حذف شده است که این مهم به افزایش کیفیت در عرصه آموزش کمک شایانی می‌کند./

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۴۷

زاهدی مطرح کرد: سهم 50 درصدی آموزش و پرورش در توسعه آموزش‌های مهارتی/ضرورت برگزاری دوره‌های کارآموزی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: آموزش‌عالی و آموزش و پرورش باید به سمت آموزش مهارتی بروند و با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های کارآموزی برای فارغ‌التحصیلان بیکار رشته‌های مختلف تدارک شود.

محمد مهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم ایجاد اشتغال و پررونق شدن فنی و حرفه‌ای در کشور گفت: در برنامه ششم توسعه دو حکم برای وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش زده شده است که بر اساس این احکام وزارت آموزش و پرورش باید به گونه ای برنامه‌ریزی کند تا در سال1404، 50 درصد آموزش و پرورش به آموزش مهارتی اختصاص داده شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین  وزارت علوم مکلف شده سهم این وزارتخانه از آموزش های مهارتی را به 35درصد برساند و آموزش‌عالی و آموزش و پرورش باید به سمت آموزش مهارتی بروند و این یک مطالبه جدی است ضمن اینکه در اسناد بالادستی کشور از جمله سند نقشه جامع علمی کشور و هم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آموزش مهارتی در آموزش و پرورش و آموزش‌عالی اشاره شده بنابراین رویکرد این است. 
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلاتی که قبلاً فارغ‌التحصیل دانشگاه شدند، از مهارت لازم برخوردار نیستند تصریح کرد: توصیه ما این است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای دوره‌های کارآموزی برای رشته‌های مختلف تدارک شود.
زاهدی با اشاره به ماده 21  لایحه برنامه ششم توسعه گفت: برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان، کارفرمایانی که طی برنامه ششم توسعه نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به صورت کارورزی اقدام نمایند از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می‌باشند.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم با همکاری بین وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان فنی و حرفه‌ای بتوانیم توانمندسازی مهارتی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سابق را داشته باشیم و مهارت‌آموزی را براساس برنامه‌ای که در برنامه ششم توسعه دیده شده، در دانش‌آموزان و دانشجویان فعلی توسعه دهیم./

۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۵۸

با حضور حدادعادل در بنیاد سعدی؛ سند راهبردی آموزش زبان فارسی رونمایی شد

غلامعلی حدادعادل همزمان با بیست و پنجم اردیبهشت ماه در مراسم بنیاد سعدی از سند راهبردی آموزش زبان فارسی در این بنیاد رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی همزمان با بیست و پنجم اردیبهشت ماه روز زبان و ادبیات فارسی و آغاز پنجمین سال فعالیت بنیاد سعدی در نشست خبری به تشریح فعالیت های این بنیاد در سال گذشته پرداخت.
وی با اشاره به اینکه گسترش زبان در هر کشوری در خارج از مرزهای آن نشانه اقتدار ملی آن است عنوان کرد: امروزه در جهان رابطه معناداری میان اقتدار ملی و حضور زبان یک کشور در خارج از مرزها وجود دارد. حضور زبان در خارج مرزها تابع شرایط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی یک کشور است و در مورد ایران نیز زمینه فرهنگی و پشتوانه ادبی کشور یکی از پیشرانه های آموزش فارسی در جهان به شمار می رود. به باور من توسعه سیاسی و اقتصادی یک کشور در گرو آموزش زبان آن در اقصی نقاط جهان است و البته آموزش زبان هر کشوری نیز منجر به توسعه اقتصادی و فرهنگی آن در جهان خواهد شد. بر همین مبنا آموزش زبان فارسی در دنیا تنها جنبه فرهنگی ندارد.
حدادعادل در ادامه افزود: روز بیست و پنجم اردیبهشت ماه به پیشنهاد بنیاد سعدی و تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی انتخاب و پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم کشور درج شد. این روز جدای روز بیست و هفت شهریور ماه که روز پاسداشت شعر فارسی است انتخاب شده است.
رئیس بنیاد سعدی در ادامه به ارائه گزارش برنامه های بنیاد در سال گذشته پرداخت و گفت: امروزه در سراسر جهان زبان فارسی در حدود ۴۰۰ دانشگاه تدریس می شود و جمع دانشجویان آن در حدود ۱۰ هزار نفر هستند. همچنین کلاس های آزاد آموزش زبان فارسی نیز که مشتمل بر ۲۵۰ کلاس با حدود ۱۲ هزار متقاضی و ۱۴۰ مدرس است در بیش از ۸۰ نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می شود. همچنین کلاس های آموزش زبان فارسی در روزهای پایانی هفته در مدارس استرالیا، کانادا، امریکا و برخی کشورهای اروپایی در حال برگزاری است که از نظر مالی و منابع درسی مورد حمایت بنیاد سعدی قرار می گیرد.
حدادعادل ادامه داد: همچنین در هشت کشور دنیا نیز زبان فارسی در مدارس تدریس می شود که برخی از این تدریس ها الزامی و برخی دیگر نیز در قالب زبان دوم و اختیاری انجام می شود.
رئیس بنیاد سعدی خاطرنشان کرد: در تابستان گذشته ما هشتادوسومین دوره هم افزایی زبان فارسی را برگزار کردیم از سال ۹۳ تا  سال گذشته ۱۲۵۰ استاد و دانشجوی فارسی در این دوره ها شرکت کردند سال گذشته نیز هشت دوره دانش افزایی کوتاه مدت در کشورهای ترکیه روسیه، بلغارستان، افغانستان و... برگزار و المپیاد فارسی نیز در خارج از کشور در روسیه، ترکیه، آذربایجان، اوکراین، ارمنستان، قزاقستان و... برگزار شد.
حداد عادل ادامه داد: بنیاد سعدی ۲۲ مجموعه آموزشی در دست تالیف دارد که پس از انتشار مجموعه آثار بنیاد را به ۶۸ کتاب خواهد رساند. از این ۲۲ مجموعه در حال حاضر ۱۰ کتاب منتشر و یا نزدیک به چاپ است که تمامی آنها بر اساس نظریه خاص آموزش زبان فارسی و غیرفارسی زبانان تالیف و در سراسر جهان قابل عرضه است.
وی اظهار کرد: همچنین بسته آموزشی دوره مهارت آموزی معلمان فارسی طراحی شده است و براساس آن تاکنون در بنیاد سعدی ۳۰ دوره آموزشی تربیت معلم زبان فارسی برگزار شده است.
وی افوزد: آزمون استاندارد تعیین سطح مهارت زبان فارسی با عنوان «آم فا» طراحی شده که مراحل پایانی تصویب خود را در شورای عالی انقلاب فرهنگی طی می کند و پس از تصویب آزمون استاندارد تعین سطح دانش زبان فارسی برای فارسی آموزان خواهد بود.
حدادعادل در ادامه از تاسیس کتابخانه تخصصی آموزش زبان فارسی و برنامه ریزی برای سر فصل های تالیف دوره کارشناسی زبان فارسی در خارج از کشور خبر داد.
رئیس بنیاد سعدی در بخش دیگری از این نشست خبری با بیان اینکه گسترش زبان فارسی در جهان بودجه ای بیشتر از این می طلبد گفت: در چهار سال گذشته به طبع شرایط نامساعد مالی ما در مضیقه مالی بوده ایم. بودجه سال گذشته ما هم ۲۲ درصدش تخصیص نیافت این بودجه در مقایسه با سایر کشورها مشکلات ما را بیشتر نشان می دهد.
رئیس بنیاد سعدی همچنین در پاسخ به سوالی درباره ضرورت اعزام استاد زبان فارسی به دانشگاه های خارج کشور گفت: اعزام استاد به خارج کشور از وظایف وزارت علوم است و همکاری ما با وزارت علوم بیشتر آموزش زبان فارسی است در دوره های هم افزایی کسانی را دیده ام که به فعالیت آموزشی در زمینه زبان فارسی در دنیا مشغول بوده اند با این همه این آمادگی را اعلام می کنیم که در صورت درخواست وزارت علوم به اساتید زبان فارسی در دنیا آموزش های اختصاصی درمورد تدریس زبان فارسی نیز ارائه دهیم.
در ادامه این مراسم حدادعادل به رونمایی از سند راهبردی آموزش زبان فارسی پرداخت و پس از آن محمدرضا دربندی معاون امور بین الملل بنیاد در توضیح این سند عنوان کرد: سند راهبردی از دو سال و نیم قبل در دست تدوین قرار گرفت و هدف از ایجاد آن ترسیم یک نقشه راه به منظور آموزش زبان فارسی در جهان بوده است.
وی ادامه داد: ما در این سند جهان را از حیث امکانات و نیازها برای آموزش زبان فارسی به ۱۰ منطقه تقسیم کردیم و هدفمان این بود که بجای هزینه کرد برای تدوین هر کدام از این اسناد در کشورهای مختلف با ایجاد ۱۰ شورای تخصصی که در هر شورا ۱۲ نفر از سفرا، رایزنان، استادان زبان فارسی و کارشناسان مربوط به آن منطقه جغرافیایی حضور دارند برای پنج سال آینده برنامه های آموزش زبان فارسی در آن مناطق را تدوین کنیم.
حدادعادل نیز در این زمینه افزود: این سند در واقع یک نقشه راه و راهنمای عمل برای بنیاد سعدی است تا بتوانیم برنامه ریزی هایمان در سطح کلان را پیش بینی کرده و بدانیم که رویکردمان برای گسترش زبان فارسی در هر کشور چگونه باید باشد.
در بخش دیگری از این نشست خبری نجار از کارکنان معاونت بخش آموزش سعدی نیز به معرفی فعالیت های این بنیاد در فضای مجازی پرداخت و گفت: بنیاد سعدی بر مبنای کتاب های منتشر شده خود چند نرم افزار و اپلیکیشن را طراحی کرده است که نخستین آن با عنوان «واژه مینا» کار آموزش زبان فارسی را بر مبنای واژه های پربسامد و پرکاربرد برعهده دارد. نرم افزاد دوم با عنوان «مینا» که بر مبنای کتاب مینا که یکی از کتابهای راهبردی در بنیاد است طراحی شده و در آن براساس سوالاتی که از کاربر پرسیده می شود سطح آموزشی وی سنجیده و در صورت کسب نمره لازم اجازه حضور وی در سطح بعدی آموزش نرم افزار داده می شود.
وی ادامه داد: اپلیکیشن واژه بازی در بنیاد در دست طراحی قرار گرفته است که در آن کاربر به شکلی دقیق و به کمک طرح سوالهای متعدد به سمت آشنایی با یک کلمه یا واژه هدایت می شود.
نجار افزود: کتاب گام اول که در بنیاد منتشر شده است در حال حاضر به هشت زبان روسی، فرانسه، اسپانیولی، اردو، ترکی، عربی و دانمارکی آماده انتشار شده است. ما بر مبنای این کتاب یک اثر مالتی مدیا و انیمیشن طراحی کرده ایم که هم بخش های آموزشی این کتاب در هر زبان را اجرا می کند و هم در قالب فیلم های سه تا پنج دقیقه ای موضوعات کتاب را آموزش می دهد. که این اپلیکیشن نیز از اپ استور قابلیت دانلود دارد.
وی همچنین از در دست انتشار بودن کتاب «چهارچوب» به منظور آموزش دستور زبان فارسی و کتاب فارسی در سفر خبر داد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۵۶

لزوم رسیدگی به موضوع «سرقت علمی روحانی» فارغ از اغراض سیاسی/ قصور نهادهای مسئول باعث ناامیدی و یاس در محافل علمی و دانشجویی می‌شود

جمعی از دانشگاهیان دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای پیرامون مطرح شدن بحث سرقت علمی روحانی نوشتند: انتظار می‌رود جامعه علمی و مراجع نظارتی، به طور مستقل و فارغ از اغراض سیاسی، به این موضوع رسیدگی کنند و اقدامات مقتضی را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جمعی از استادان و دانشگاهیان دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای پیرامون مطرح شدن بحث سرقت علمی روحانی به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی؛ وزیر علوم، کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و جامعه علمی و دانشگاهی کشور نوشتند: انتظار می‌رود جامعه علمی و مراجع نظارتی، به طور مستقل و فارغ از اغراض سیاسی، به این موضوع رسیدگی کنند و اقدامات مقتضی را انجام دهند.
در ابتدای این نامه آمده است: به استحضار می‌رساند که از سال 2013 میلادی، مقارن با انتخابات 1392 ریاست جمهوری در ایران، پایگاه‌های معتبر آکادمیک جهان، از وقوع یک سرقت علمی(plagiarism) در رسالۀ دکتری آقای حسن فریدون (روحانی) پرده برداشتند و پایگاه تحلیلی تلگراف، مدعی شد که رئیس جمهور ایران از پاسخ به این موضوع به آنان طفره رفته است.
در ادامه تاکید شد: اکنون که به همت سازمان مردم‌نهاد «دیدبان شفافیت و عدالت»، سند نهایی تفحص در خصوص این اتهام، مشتمل بر 297 صفحه، منتشر و وقوع سرقت علمی از سوی وی و تخلف ایشان از قانون مالکیت فکری (copy right) مطرح گردیده و همچنین مشخص شده که نامبرده، از سال 1359 بدون آن که حائز مدرک دکتری باشد، مدعی شده که دارای دانشنامه و مدرک دکتری حقوق بوده‌ است؛ به گونه‌ای که نام وی در آرشیو اطلاعات مربوط به نمایندگان دورۀ نخست مجلس شورای اسلامی در وبگاه مجلس با این عنوان درج گردیده و انتظار می‌رود جامعه علمی و مراجع نظارتی، به طور مستقل و فارغ از اغراض سیاسی، به این موضوع رسیدگی کنند و اقدامات مقتضی را انجام دهند.
در ادامه امده است: بنابر گزارش «دیدبان شفافیت و عدالت»، وقوع سرقت علمی در این رساله، بسیار چشمگیر است؛ براى نمونه در بخشی از رساله ایشان از کتاب شیخ محمد سرور، دانشمند پاکستانی مقیم آمریکا بدون ذکر مرجع استفاده شده است. در فصل چهارم این رساله از کتاب «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» تألیف آیت الله علی‌اکبر کلانتری نماینده محترم مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری کپی بردارى شده که مورد اعتراض رسمی ایشان قرار گرفته است. بی گمان اقداماتی از این قبیل و عدم رعایت قانون مالکیت فکری، موجبات هتک حیثیت علمی جامعه دانشگاهی کشور را فراهم می کند.
در ادامه تاکید شد: لذا ما استادان و دانشگاهیان دانشگاه‌های تهران، نظر به ریاست آقای حسن روحانی بر شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان بالاترین نهاد علمی و فرهنگی کشور، ضمن اشعار به وظیفۀ ذاتی آن شورای محترم و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی صیانت از حریم دانش کشور، هشدار می‌دهیم که اگر با قصور نهادهای مسئول و مراجع ذی ربط، این ذهنیت در محافل علمی متبادر شود که افراد می‌توانند با سوء استفاده از مدارک دانشگاهی غیرمعتبر، مناصب بالایی را تصاحب نمایند، موجی از ناامیدی و یاس در محافل علمی و دانشجویی ایجاد خواهد کرد به گونه‌ای که از این پس، تشویق و ترغیب دانشجویان به کار علمی اصیل و صحیح توسط اساتید و رعایت اخلاق علمی و پژوهشی و نیز احترام به قانون کپی رایت در دانشگاه‌ها وجهی نخواهد یافت.
در قسمت دیگری تصریح شد: حال با توجه به این که نامبرده در مصاحبۀ شبانگاه 21 اردیبهشت‌ماه جاری، حاضر نشده تا به اتهام تقلب پاسخ دهد، و با لحاظ جمیع جهات و نظر به اینکه بالاترین مقام اجرائی کشور که سکان دار شورای عالی انقلاب فرهنگی است و داعیه دار احترام به حقوق شهروندی و رعایت آن در ایران عزیز است به سرقت علمی و عدم رعایت حقوق مالکیت فکری و اخلاق پژوهشی و نیز نادیده گرفتن دستاوردهای علمی دیگران متهم می‌باشد، به منظور احقاق حقوق دانشگاهیان و پژوهشگران و افزایش انگیزه آنان به انجام کارهای علمی به نمایندگی از سوی بخش بزرگی از جامعۀ دانشگاهی کشور، پیشنهادهای زیر را مطرح می‌کند.
در پایان تاکید شد: لغو مدرک دکترای نامبرده؛ بررسی وضعیت علمی وی در سایر مقاطع تحصیلی بویژه کارشناسی ارشد؛ لغو امتیازات و بازگرداندن تمامی حقوق مادی و معنوی ای که به استناد این مدرک به ایشان اعطا گردیده است؛ اعلام موضوع به افکار عمومی و نهادهایی که وی با این عنوان در آن‌ها مسؤولیت داشته است؛ بررسی موضوع از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعلام سریع آن به مردم؛ بررسی مسأله از سوی شورای محترم نگهبان از جهت صلاحیت انتخاباتی نامبرده؛ بررسی مسأله از سوی کمیسیون محترم نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 96 از پیشنهاداتی است که مطرح می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۲:۵۲

تأکید دوباره دانشگاه آزاد بر مجوز داشتن همه رشته‌ها

اجتماع > آموزش - امسال نیز مانند سال‌های گذشته در آستانه انتخاب رشته مقاطع مختلف دانشگاهی، بحث مجوزداربودن یا نبودن رشته‌های دانشگاه آزاد بالا گرفته است.
اگر چه بعد از تغيير رياست دانشگاه به نظر مي‌رسد اين مباحث كمتر از گذشته مطرح مي‌شود و اظهارات مسئولان وزارت علوم نيز به تندي قبل نيست اما مديران دانشگاه آزاد آنچه را پيش‌تر گفته بودند، تكرار مي‌كنند: «همه رشته‌هاي ما مجوز دارند.»
تازه‌ترين اظهارنظر در اين زمينه مربوط به روز گذشته مي‌شود كه سخنگوي اين دانشگاه درپاسخ به اين سؤال كه آيا اختلافي ميان دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت علوم در دفترچه انتخاب رشته آزمون دكتري سال ۹۶ اين دانشگاه بروز كرده، گفت: «اين مسئله از آنجا نشأت گرفته كه ما براساس توافق ميان وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامي از سال ۱۳۹۳ به صورت سالانه و به‌عبارتي موقت اقدام به دريافت مجوز براي رشته‌ها مي‌كرديم تا فرآيند زمانبر تصويب رشته‌ها كه در سال‌هاي قبل مسئله‌ساز شده بود به سرانجام برسد.ما از سال ۹۳ تا ۹۶ براي هر سال مجوز كتبي جداگانه از وزارت علوم داريم مبني بر اينكه تمام پذيرش‌ها مورد تأييد است؛ بنابراين ما هيچ رشته فاقد مجوزي نداريم.» نكته مهم اين است كه اين اظهارات مجتبي علوي فاضل را سايت رسمي شوراي عالي انقلاب فرهنگي گزارش كرده است؛ نهادي كه مرجع نهايي اختلاف بين وزارت علوم و دانشگاه آزاد هم شناخته مي‌شود.
در گزارش اين سايت به نقل از علوي فاضل آمده است:«خود ما مميزي و ارزيابي‌هايي از رشته‌هاي دانشگاه داريم و به‌عنوان مثال براي سال‌۹۵ پذيرش برخي رشته‌ محل‌ها را كه در سال۹۴ به شكل مشروط مجوز پذيرش يك دوره دانشجو به آنها داده بوديم، لغو كرديم اما دفترچه سال۹۶ تفاوتي با دفترچه سال‌۹۵ ندارد. البته برخي اشتباهات در مرحله تأييد دفترچه امسال وجود داشت كه ناشي بود از عدم توجه به مجوزهاي قبلي پذيرش دانشجو در برخي رشته‌ها كه مربوط به سال‌هاي قبل يعني حدود ۱۰سال پيش يا بيشتر مي‌شد. البته دوستاني كه مسئوليت بررسي مجوزها را داشته‌اند فقط مجوزهاي چند سال اخير را مورد توجه قرار داده بودند و به همين دليل برخي موارد حذف شده بود كه با توضيح ما اين رشته‌ها مجددا به دفترچه افزوده شد كه جاي تشكر از همكاران حوزه معاونت آموزشي وزارت علوم دارد.»
او بعد هم تأكيد كرده آنچه براي دانشجويان نگراني ايجاد كرده، طرح برخي حرف‌هاي متناقض از سوي خبرگزاري‌ها و با نگاه و هدفي خاص بوده كه منجر به تشويش ذهن متقاضيان شده است.تأييد رشته‌هاي دانشگاه آزاد در 3سال گذشته مهم‌ترين اختلاف وزارت علوم و دانشگاه آزاد بود و آنقدر بالا گرفت كه مرحوم آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني در نامه‌اي به رئيس‌جمهور از وزارت علوم در اين زمينه گلايه كرد.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۵۹

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: پایان نامه‌ها باید در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان به محصول تبدیل شوند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ضروری است که پایان نامه ها و طرح های دانشگاهی در قالب شرکت های دانش بنیان به محصول تبدیل شوند و به بازار برسند.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر بهزاد سلطانی با بیان اینکه تاکنون رشد شرکت های دانش بنیان صعودی بوده است، اظهار داشت: امیدواریم که سال آینده این روند بیشتر شود تا شاهد افزایش هرچه بیشتر محصولات دانش بنیان در بازار باشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید جریان زایش شرکت های دانش بنیان از دانشگاهها جدی گرفته شود، افزود: برای این موضوع، برنامه هایی داریم هر چند که وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی نیست اما در صدد هستیم که بتوانیم از شرکت هایی که از دانشگاهها بیرون می آیند حمایت کنیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: اگر در دانشگاهها پایان نامه ها و طرح های کاربردی وجود داشته باشند می توانند با راه اندازی یک شرکت دانش بنیان، پروژه خود را پیش ببرند.
سلطانی با تاکید بر اینکه البته این طرح های کاربردی و پایان نامه ها به شرطی که بازار را در دست بگیرند می توانند شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی امکان ایجاد شرکت های دانش بنیان دانشگاهی را به وزارت علوم ابلاغ کرده، وزارت علوم نیز به دانشگاهها ابلاغ کرده است.
وی ادامه داد: استاد یا دانشجو می تواند در راه اندازی شرکت های دانش بنیان اقدام کنند.
سلطانی با بیان اینکه چون شرکت های دانش بنیان پول کافی برای ایجاد یک شرکت را ندارند، صندوق نوآوری و شکوفایی به آنها کمک می کند، اظهار داشت: این کمک بدین صورت است که در راه اندازی شرکت، استاد یا دانشجو را یاری می کنیم و با آنها در سود و زیان شرکت شریک می شویم.
وی تاکید داشت: جریان زایش شرکت ها از دانشگاه ها باید اتفاق بیافتد به شرطی که بازار را بدست بگیرند.
وی ادامه داد: اگر چنین شرکت هایی از دل دانشگاه بیرون بیاید محصول دانش بنیان نهایی به مرحله تولید رسیده و مردم نیاز خود را از این دسته محصولات بر طرف می کنند.
سلطانی تاکید کرد: بدین واسطه دانشگاه به سمت تجاری شدن گام بر می دارد.
منبع: مهر

۹۶/۰۲/۲۵
۱۱:۵۵

ضرورت زایش شرکت دانش بنیان در دانشگاهها/ پایان نامه به بازار برسد

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ضروری است که پایان نامه ها و طرح های دانشگاهی در قالب شرکت های دانش بنیان به محصول تبدیل شوند و به بازار برسند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، دکتر بهزاد سلطانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون رشد شرکت های دانش بنیان صعودی بوده است، اظهار داشت: امیدواریم که سال آینده این روند بیشتر شود تا شاهد افزایش هرچه بیشتر محصولات دانش بنیان در بازار باشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید جریان زایش شرکت های دانش بنیان از دانشگاهها جدی گرفته شود، افزود: برای این موضوع، برنامه هایی داریم هر چند که وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی نیست اما در صدد هستیم که بتوانیم از شرکت هایی که از دانشگاهها بیرون می آیند حمایت کنیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطر نشان کرد: اگر در دانشگاهها پایان نامه ها و طرح های کاربردی وجود داشته باشند می توانند با راه اندازی یک شرکت دانش بنیان، پروژه خود را پیش ببرند.
سلطانی با تاکید بر اینکه البته این طرح های کاربردی و پایان نامه ها به شرطی که بازار را در دست بگیرند می توانند شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی امکان ایجاد شرکت های دانش بنیان دانشگاهی را به وزارت علوم ابلاغ کرده، وزارت علوم نیز به دانشگاهها ابلاغ کرده است.
وی ادامه داد: استاد یا دانشجو می تواند در راه اندازی شرکت های دانش بنیان اقدام کنند.
سلطانی با بیان اینکه چون شرکت های دانش بنیان پول کافی برای ایجاد یک شرکت را ندارند، صندوق نوآوری و شکوفایی به آنها کمک می کند، اظهار داشت: این کمک بدین صورت است که در راه اندازی شرکت، استاد یا دانشجو را یاری می کنیم و با آنها در سود و زیان شرکت شریک می شویم.
وی تاکید داشت: جریان زایش شرکت ها از دانشگاه ها باید اتفاق بیافتد به شرطی که بازار را بدست بگیرند.
وی ادامه داد: اگر چنین شرکت هایی از دل دانشگاه بیرون بیاید محصول دانش بنیان نهایی به مرحله تولید رسیده و مردم نیاز خود را از این دسته محصولات بر طرف می کنند.
سلطانی تاکید کرد: بدین واسطه دانشگاه به سمت تجاری شدن گام بر می دارد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۰۳