نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115490
 • تمام سکه (طرح جدید) 1210000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 640000
 • ربع سکه 340000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3858
 • یورو 4260
 • پوند 4870
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1075
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32371
 • 13 Arrow up
  یورو 34899
 • 5 Arrow up
  پوند 40414
 • 28 Arrow up
  فرانک 32630
 • 55 Arrow up
  صد ین 28797
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8814

وزیر علوم: بازنگری رشته‌های دانشگاهی اجتناب‌ناپذیر است

وزیر علوم بر ضرورت بازنگری رشته‌های آموزشی و حرکت به سمت کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: باید بسیاری از رشته‌ها و مقاطع فعلی آموزشی در دانشگاه‌ها مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد و سازوکارهایی به کار بگیریم تا در نتیجه آن رشته‌های بین‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها اصل قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور که امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، علم را موجب توسعه انسان دانست و اظهار کرد: به نظر من راه عظمت و زیبایی در چیزی است که ما آن را «کشف» می‌خوانیم. علمی که با کشف همراه نباشد انباشته کردن حافظه محسوب می‌شود. در واقع انسان با کشف مرتبه‌ای بالاتر از مراتب خود را کشف می‌کند و علم ما را به کشف عالم خارج و عالم پر پیچ و خم خود وادار می‌کند.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای اعجاب‌برانگیزی در حوزه علم، فناوری، دانشگاه و تربیت نیروی انسانی به دست آمده است به طوری که در حوزه پزشکی اوایل انقلاب تعداد پزشکان بسیار کم بودند و خدمات پزشکی توسط پزشکان کشورهای اطراف در جامعه ارائه می‌شد، اما خوشبختانه امروزه تمامی این خدمات توسط نیروهای داخل کشور ارائه می‌شود.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: اوایل انقلاب بسیاری از مردم برای دریافت خدمات پزشکی و درمان بیماری‌ها به خارج از کشور اعزام می‌شدند به طوری که در آن زمان حدود 300 میلیون دلار هزینه اعزام بیماران به خارج صرف می‌شد اما امروزه بیماران نیازمند نیستند برای درمان به خارج اعزام بشوند.
دکتر فرهادی همچنین ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در حوزه‌های پزشکی و غیرپزشکی در کشور تاسیس شده‌اند و رشته‌های تحصیلی گسترش قابل توجهی داشته است اگرچه در حال حاضر ما معتقد هستیم این دوره‌ها و رشته‌ها گسترش بیش از حدی داشته است و باید به سمت کیفی‌سازی آموزش عالی حرکت کنیم.
وی در ادامه افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های کشور را از دیگر موفقیت‌های پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: ما در سال 57 فقط هفت هزار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد داشتیم که این میزان در حال حاضر با رشد 122 درصدی به 700 هزار دانشجو رسیده است. همچنین در دوره دکتری تخصصی نیز تعداد دانشجویان رشد 91 برابری در مقایسه با سال‌های اوایل انقلاب پیدا کرده است.
وزیر علوم به بخش آمایش سرزمین و ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه‌های ما در سه دهه اخیر ماموریت‌مدار شدند و به سمت دانشگاه‌های کارآفرین حرکت می‌کنند به طوری که تلاش داریم در دانشگاه‌ها آموزش‌های مهارتی توسعه پیدا کنند و ارتباط دانشگاه با صنعت بیش از پیش برقرار شود.
به گفته وی، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها می‌تواند زمینه کارآفرینی و اشتغال در دانشجویان را فراهم کند و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری به همراه این دانشجویان در این شرکت‌های دانش‌بنیان به کار گرفته شود.
دکتر فرهادی بر ضرورت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 22 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند و با توجه به پتانسیل‌های دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های خالی‌ای که وجود دارد ما می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی را جذب کنیم و همچنین ضوابط پذیرش دانشجویان داخلی را نیز مورد بازبینی قرار بدهیم.
فرهادی همچنین توجه به دیپلماسی علمی در دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف وزارت علوم دانست و گفت: خوشبختانه در حال حاضر دیپلماسی علم در دانشگاه‌ها با کشورهای دیگر دنبال می‌شود و در این زمینه گام‌هایی را نیز برداشته‌ایم به طوری که مجوزهای قانونی راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک را در اختیار داریم.
معاون وزیر علوم روند رشد علمی کشور را مطلوب توصیف کرد و گفت: براساس مستندات تایید شده ایران از نظر جایگاه علمی رتبه اول منطقه و 16 جهان را دارد و از نظر رشد و شتاب علمی نیز جزو سه کشور اول هستیم و با 25 کشور اول دنیا در این زمینه رقابت می‌کنیم.
وزیر علوم در پایان بر ضرورت نوع‌آوری، خلاقیت و توجه به فناوری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف باید رشته‌های بین‌رشته‌ای را تاسیس و برنامه‌های آموزشی فعلی را مورد بازنگری قرار بدهیم که البته این اقدام از سال گذشته شروع شده و بسیاری از ما توانسته‌ایم در بسیاری از رشته‌ها دانشجو پذیرش کنیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۱۴

وزیر علوم خبر داد بازنگری بیش از 600 رشته قدیمی در سال گذشته

وزیر علوم با بیان اینکه در دو سال گذشته به دنبال افزایش کیفیت آموزش عالی بوده‌ایم، گفت: در سال گذشته بیش از 600 رشته که 10 سال از عمر آموزشی آنها گذشته بود، بازنگری شدند و در سال جاری نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از عمر آنها می‌گذرد، بازنگری می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در برنامه افتتاح همزمان 72 پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در کشور به صورت ویدئو کنفرانس و افتتاح دو نمایندگی دانشگاه پیام نور در خارج از کشور، اظهار کرد: در زمینه خوداتکایی در تربیت نیروی انسانی که منابع اصلی توسعه هستند در سال‌های اخیر توفیقات چشمگیری را داشته‌ایم، به طوری که در اوایل پیروزی انقلاب تعداد دانشجویان و رشته‌های تحصیلات تکمیلی به تعداد محدودی می‌رسید؛ اما در حال حاضر به برکت توجه و برنامه‌ای که نظام جمهوری اسلامی داشت، همه مراکز آموزش عالی به خوداتکایی رسیده و عدالت آموزشی در بعد آموزش عالی به وجود آمده و روش‌های آموزشی، آموزش‌های مهارتی، آموزش‌های کاربردی در حد تربیت متخصص و آموزش‌های نیمه‌حضوری و حضوری در داخل و خارج از کشور توسعه یافته است.
فرهادی ادامه داد: در حال حاضر آنچه به دنبال آن هستیم، بخش کیفیت آموزش عالی است و اینکه رشته‌های مدرن و جدید جایگزین رشته‌های تحصیلی قدیمی که عمرشان تمام شده، بشود. در این راستا در دو سال گذشته در برنامه‌ریزی‌های آموزشی رشته‌های تکراری نداشته‌ایم و آنچه اضافه‌شده رشته‌های جدید و بین‌رشته‌ای‌ها بوده‌اند که با تغییر محتوای آموزشی در حد کارشناسی برنامه‌ریزی شده‌اند و بیش از 600 رشته در سال گذشته که 10 سال از عمر آنها گذشته بود، بازنگری شدند.
وی ادامه داد: امسال نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از عمرشان گذشته، بازنگری می‌شوند.
وزیر علوم ادامه داد: با تکنولوژی‌های جدیدی که به وجود آمده، پذیرش دانشجو می‌تواند محدودیتی نداشته باشد و شاهد فعالیت شعب دانشگاه پیام نور در خارج از کشور هستیم و این دانشگاه با استفاده از این شیوه‌ها می‌تواند پیشتاز باشد.
فرهادی ادامه داد: در حال حاضر با بحث تکنولوژی‌ها می‌توان در آینده به صورت مجازی آزمایشگاه‌هایی را ایجاد کرد و فناوری بسیار خوب و مفیدی در درون دانشگاه‌ها به وجود می‌آید.
وزیر علوم با بیان اینکه ایران در منطقه، رتبه اول و در دنیا رتبه شانزدهم در زمینه تولید علم را دارد و سهم ما از تولید علم 1.8 و در استنادات 2.2 و نوآوری 78 در کل دنیا است.
وی خاطرنشان کرد: سمت و سوی ما به این است که بتوانیم محصول علمی داشته باشیم و اینها همه در حال انجام است و همکاری‌های بین‌المللی و پذیرش دانشجو از دیگر کشورها نیز از برنامه‌هایی است که دنبال می‌کنیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۱۸

در پاسخ به مهر اعلام شد: اظهار نظر فرهادی درباره ورود دانشمندان آمریکایی به ایران

وزیر علوم گفت: در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم می گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: البته این قانون تبعیض برای ایرانی ها امروز لغو شده و دادستان کل آمریکا آن را لغو کرده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تایید رشته های دانشگاه آزاد نیز گفت: در این باره چند بار توضیح دادم که کمیته ۵ نفره مربوط به بررسی رشته های تحصیلی تعیین شده و آنها جلسات خود را برگزار می کنند و رشته ها را مورد به مورد بررسی کرده و ان شاءالله طبق چارچوب های تعیین شده رشته ها تایید و یا تکمیل می شوند.
وی درباره وضعیت فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه آزاد گفت: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد خودشان درخواست کرده بودند که آنها نیز بررسی شوند، اگر مسیر قانونی طی شده باشد آنها نیز تایید می شود.
فرهادی در پاسخ به پرسشی درمورد کمیته بررسی تخلفات علمی گفت: این کمیته چند کار انجام داده که یکی از آنها آیین نامه ای بوده که برای بررسی احتمالی تخلفات علمی به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی افزود: هیات انتظامی تخلفات احتمالی اساتید را بررسی می کند و اگر موردی مربوط به دانشجویان باشد کمیته انضباطی آن را مورد بررسی قرار می دهد.
وی یادآور شد: سامانه همانند جو به شدت فعال است و به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه می دهد. همچنین ثبت پایان نامه ها به صورت جدی و قطعی پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: میزان مشابهت ها را در سامانه همانند جو در دو ماه گذشته استخراج کرده ایم و اینکه چه تعداد و درصدی به تفکیک دانشگاه ها اشکالاتی و مشابهت هایی وجود داشته مشخص شده و از تذکر تا تعلیق برای این افراد در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلفات علمی نیز در کمیسیون آموزشی مجلس تکمیل شده و به صحن ارائه خواهد شد. همچنین مواردی هم بوده که نیروی انتظامی در محیط بیرون از دانشگاه با این موضوع برخورد کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در زمینه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ها و برخی سخت گیری ها در این زمینه گفت: سختگیری در این زمینه وجود ندارد و تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از طرفداران جناح ها، گروه ها و دسته ها می توانند در قالب سخنرانی، مناظره و سایر موارد درخواست های خود را به هیات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و طبق مصوبه هیات سه نفره مراسم خود را برگزار کنند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۳۳

رشد ۱۲۲ برابری دانشجوی مقطع ارشد پس از پیروزی انقلاب اسلامی

خبرگزاری شبستان: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در مقطع ارشد در سال ۵۷ شش تا هفت هزار دانشجو داشته‌ایم که امروز ۱۲۲ برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری سال 95 و نفرات برتر بیست و یکمین المپیاد علمی دانشگاه‌های کشور گفت: معتقدم عظمت علمی در چیزی است که می خواهیم کشف کنیم.
 
وی افزود: اگر با علم به دنبال کشفیات نباشیم تزیین اجتماعی است و به درد کم نیاوردن در محافل شبه علمی می خورد.
 
فرهادی تصریح کرد: علم می تواند همزمان عالم خارج و دنیای پر پیچ و خم انسان را کشف می کند.
 
وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی توفیقات ارزنده ای را در عرصه علمی داشته ایم، گفت: در اوایل انقلاب تعداد کمی پزشک وجود داشت و بسیاری از خدمات پزشکی ما پزشکان خارجی می دادند.
 
وزیر علوم تصریح کرد: در حال حاضر همه آنچه که در خارج انجام می شود در کشور می توان انجام داد و پزشکان متخصصی تربیت شده است.
 
فرهادی ادامه داد: در مقطع ارشد در سال 57 شش تا هفت هزار دانشجو وجود داشت که امروز 122 برابر شده است و بیش از 700 دانشجوی دکتری تخصصی داریم.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر دکترای تخصصی پس از پیروزی انقلاب اسلامی 91 برابر شده است به گونه ای که باید محدودیت ایجاد کنیم، خوشبختانه بحث آمایش سرزمین و مأموریت گرا کردن دانشگاه این امکان را می دهد.
 
وی یادآور شد: از لحاظ رشد علمی در منطقه رتبه اول و در جهان رتبه شانزدهم را داریم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۰۱

وزیر علوم در پاسخ به خبرگزاری دانشجو: برای برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها سخت‌گیری نمی‌کنیم

وزیر علوم در خصوص ابلاغ آئین‌نامه‌ای برای برگزاری برنامه‌های انتخاباتی در دانشگاه‌ها گفت: این برنامه‌ها طبق روال برگزار خواهد شد و سخت‌گیری از این بابت در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم در حاشیه تقدیر از برگزیدگان آزمون سراسری و المپیادهای دانشجویی، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرگزاری دانشجو در خصوص آئین نامه برگزاری برنامه های انتخاباتی در دانشگاه ها گفت: سخت گیری هایی در این خصوص در دانشگاه ها وجود ندارد و طبق روال برنامه ها، سخنرانی ها، مناظره ها و کرسی های آزاداندیشی برگزار خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: دانشگاه ها نباید در این خصوص سخت گیری داشته باشند و خط قرمزی برای حضور افراد وجود ندارد؛ کسی که می خواهد به دانشگاه بیاید، نباید طرفدار جناح خاصی باشد.
 
فرهادی اضافه کرد: درخواست برگزاری برنامه ها در هیئت سه نفره بررسی می شود و مجوزها صادر خواهد شد.
 
وزیر علوم در خصوص تعیین تکلیف رشته های غیرقانونی دانشگاه آزاد گفت: کمیته پنج نفره تشکیل شده و این رشته ها در حال بررسی است و روال قانونی خود را طی می کند.
 
وی اضافه کرد: فارغ التحصیلانی که رشته های آنها دارای مجوز بوده، مدارک شان تایید خواهد شد و بقیه رشته ها باید بررسی شود.
 
وزیر علوم همچنین در مورد گزارش کمیته تخلفات علمی گفت: آئین نامه آن به دانشگاه ها ارسال شده و اگر موردی از تخلف علمی از اعضای هیئت علمی وجود دارد، بررسی شود و اگر مربوط به دانشجویان است، در کمیته انضباطی بررسی خواهد شد. ثبت پایان نامه ها نیز جدی شده و باید دانشگاه ها گزارش ماهانه ارسال کنند.
 
فرهادی یادآور شد: در سال گذشته تعداد پایان نامه های مشابه، تفکیک شده و دانشگاه به دانشگاه مشخص خواهد شد و با آنها برخورد می شود. همچنین نیروی انتظامی نیز در این زمینه در بیرون از دانشگاه به وزارت علوم کمک خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۱۱

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: سختگیری در برگزاری برنامه های انتخاباتی در دانشگاه ها وجود ندارد

خبرگزاری شبستان:وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سختگیری در این زمینه وجود ندارد، تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور درباره ی ورود دانشمندان آمریکایی به ایران گفت: تابع مقرارات در ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران هستیم.
 
وی افزود: همانگونه که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم می گیرند. البته این قانون تبعیض برای ایرانی ها توسط  دادستان کل آمریکا لغو شده است.
 
 
فرهادی درباره ی  آخرین وضعیت تایید رشته های دانشگاه آزاد نیزتصریح کرد: کمیته ۵ نفره مربوط به بررسی رشته های تحصیلی تعیین شده است و آنان  رشته ها بررسی می کنند و ان شاءالله طبق چارچوب های تعیین شده رشته ها تایید و یا تکمیل می شوند.
 
وزیر علوم همچنین  درباره وضعیت فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه آزاد  نیز تصریح کرد" اگر مسیر قانونی طی شده باشد آنان نیز تایید می شود.
 
وی درباره ی کمیته بررسی تخلفات علمی نیز بیان کرد: این کمیته  آیین نامه ای  بررسی احتمالی تخلفات علمی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است.هیاتی انظباطی تخلفات احتمالی اساتید را بررسی می کند و اگر موردی مربوط به دانشجویان باشد کمیته انضباطی آن را مورد بررسی قرار می دهد.
 
فرهادی با بیان اینکه سامانه همانند جو به شدت فعال است  گفت: این سامانه به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه می دهد. قانون مقابله با تخلفات علمی نیز در کمیسیون آموزشی مجلس تکمیل شده و به صحن ارائه خواهد شد. همچنین مواردی هم بوده که نیروی انتظامی در محیط بیرون از دانشگاه با این موضوع برخورد کرده است.
 
وزیر علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم درباره ی سختگیری هایی که برخی دانشگاه نسبت به برگزاری برنامه های ویژه انتخابات ریاست جمهوری دارند  تصریح کرد: سختگیری در این زمینه وجود ندارد،  تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.
 
وی بیان کرد: هر تشکلی که طرفدار جناح ها، گروه ها و دسته ها هستند، می توانند در قالب سخنرانی، مناظره و سایر موارد درخواست های خود را به هیات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و مجوز دریافت کنند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۳۳

با حضور وزیر علوم؛ نفرات برتر کنکور ۹۵ و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی تقدیر شدند

نفرات برتر کنکور سراسری سال ۹۵ و برگزیدگان بیست و یکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش تقدیر شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تقدیر از این برگزیدگان امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و روسای دانشگاه‌ها برگزار شد. در این مراسم، نفرات برتر کنکور سراسری در ۵ گروه آزمایشی و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی در ۲۰ رشته مورد تقدیر قرار گرفتند.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و دکتر اکبر خالد نژاد طبری دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی از دیگر مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۱۴

وزیر علوم خبر داد لایحه مقابله با تخلفات علمی به زودی در صحن مجلس مطرح می‌شود

وزیر علوم از ارائه گزارش دو ماهه کمیته تخلفات علمی و مطرح شدن قانون مقابله با تخلفات علمی در صحن مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری و المپیادهای علمی دانشجویی کشور در جمع خبرنگاران درباره شیوه پاسخ دادن وزارت علوم برای مقابله به مثل با آمریکا گفت: «همان تصمیمی را که ورزشکاران گرفتند ما نیز خواهیم گرفت.»
وزیر علوم همچنین درباره کمیته تخلفات علمی در دانشگاه‌ها گفت: «آیین‌نامه‌ای درباره تشکیل این کمیته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. این کمیته تخلفات احتمالی هیات‌های علمی و همچنین تخلفات دانشجویی را بررسی می‌کند و ثبت پایان‌نامه‌ها اکنون جدی شده است.»
فرهادی ادامه داد: «این کمیته تخلفات را در دو ماه گذشته بررسی کرده است، درصدی اشکال مشاهده شده است که حتما با آن‌ها برخورد می‌شود. این تخلفات دانشگاه به دانشگاه مشخص است و از تذکر تا تعلیق در میان برخورد با تخلفات وجود دارد.»
او ادامه داد: «خوشبختانه لایحه مقابله با تخلفات در کمیسیون آموزش مجلس تکمیل شده است که به زودی در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.»
فرهادی گفت: «همچنین نیروی انتظامی نیز بخشی از برخورد با تخلفات علمی را برعهده دارد که در بیرون محیط دانشگاهی موضوع فروش پایان‌نامه‌ها شامل آن می‌شود.»
وزیر علوم همچنین درباره فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در آستانه انتخابات گفت: ‌«هیچ خط قرمزی وجود ندارد و هر کس که می‌خواهد در دانشگاه‌ها حاضر شود در کمیته سه نفره بررسی می‌شود و نتیجه به تشکل‌ها اعلام می‌شود. برگزاری سخنرانی‌ها، مناظره‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی هیچ منعی ندارد.»

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۲۵

قدردانی از افراد برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی دانشجویی سال 95

خبرگزاری آریا-نفرات برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی - دانشجویی سال 1395 در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قدردانی شدند.
به گزارش خبرگزاری آریا،در این مراسم از 5 رتبه برتر در هر یک از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و 3 نفر برتر در هر یک از گروه های آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال 1395 قدردانی شد.
همچنین در این مراسم از 66 نفر برتر المپیاد علمی - دانشجویی کشور قدردانی شد.
این المپیاد همزمان با آزمون کارشناسی ارشد و در رشته های زبان و ادبیات فارسی، علوم اقتصادی، الهیات و معارف اسلامی، علوم تربیتی، حقوق، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، آمار، ریاضی، مهندسی های برق، شیمی، عمران، مکانیک، کامپیوتر، مواد و متالوژی و رشته های زراعت، اصلاح نباتات و طراحی صنعتی برگزار شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۲۵

محمد فرهادی: 22 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون حدود 22 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد فرهادی در مراسم قدردانی از نفرات برتر آزمون سراسری سال 1395 و برگزیدگان بیست و یکمین المپیاد علمی- دانشجویی افزود: این تعداد باید با توجه به ظرفیت ها افزایش یابد و این موضوع را در دستور کار قرار داده ایم.
وی گفت: دیپلماسی علمی را به جد پیگیری می کنیم و در این باره ارتباط علمی با کشورهای دیگر و همچنین برگزاری دوره های مشترک ایجاد شده است.
فرهادی افزود: براساس آمار پایگاه های استنادی رتبه اول منطقه و 16 جهانی از نظر تولید علم را داریم و از نظر رشد شتاب علمی نیز جزء دو تا سه کشور اول هستیم.
وی گفت: از نظر توجه به فناوری و نوآوری نسبتا شتاب خوبی گرفته ایم که این وضع باید بهتر شود.
وزیر علوم افزود: برخی از برنامه های آموزشی باید متحول شود و در این باره اقداماتی انجام و رشته های میان رشته ای ایجاد شده است.
در این مراسم از پنج نفر اول در گروه های آزمایشی علو م ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و سه نفر اول در گروه های آزمایشی هنر و زبان های خارجی قدردانی شد.
همچنین در این مراسم 66 برگزیده بیست و یکمین المپیاد علمی-دانشجویی با اهداء لوح و تندیس تجلیل شدند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۰۹

با حضور وزیر علوم؛ نفرات برتر کنکور ۹۵ و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی تقدیر شدند

نفرات برتر کنکور سراسری سال ۹۵ و برگزیدگان بیست‌ویکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش تقدیر شدند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مراسم تقدیر از این برگزیدگان امروز با حضور دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم؛ دکتر ابراهیم خدایی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و روسای دانشگاه‌ها در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.
 
در این مراسم، نفرات برتر کنکور سراسری در ۵ گروه آزمایشی و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی در ۲۰ رشته مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران؛ محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف؛ محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت؛ حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و اکبر خالد نژاد طبری، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی از دیگر مسئولان حاضر در این مراسم بودند.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۵۱

پاسخ وزیر علوم درباره نارضایتی از اجرای سند آمایش آموزش عالی

وزیر علوم با اشاره سند آمایش آموزش عالی گفت: هنوز ارائه این سند در دستور ستاد راهبری نقشه علمی کشور قرار نگرفته تا گزارشی از روند اجرایی این طرح ارائه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم افتتاح همزمان ۷۲ پروژه عمرانی، دو نمایندگی خارج از کشور و سامانه جدید الکترونیکی دانشگاه پیام نور ویژه دانشجویان برون مرزی با گرامیداشت دهه فجر گفت: بعد از انقلاب اسلامی، دانشگاه‌های ما در حوزه تربیت نیروی انسانی توفیقات چشمگیری داشتند، قبل از انقلاب تعداد دانشجویان ما بسیار محدود بود و در مقطع تحصیلات تکمیلی تعداد دانشجویان بسیار اندک بود که بعد از انقلاب وضعیت دانشگاه‌ها بسیار خوب شد.
وی ادامه داد: ما در حال حاضر به دنبال کیفی سازی دانشگاه‌ها، دانشگاه کارآفرین و دانشگاه ماموریت‌گرا هستیم. در حال حاضر رشته‌های جدید جایگزین رشته‌هایی شده که عمر آنها به پایان رسیده است.
وزیر علوم ادامه داد: طی دو سال گذشته، رشته‌های تکراری نداشتیم و حتی ۶۰ رشته بین رشته‌ای ایجاد کرده‌ایم و در مقطع دکترا نیز رشته‌های جدید بین رشته‌ای داشته‌ایم و رشته‌هایی که محتوای آنها تغییر کرده است.
وی ادامه داد: حدود ۶۰۰ رشته که ده سال از عمر آنها گذشته بود بازنگری و تدوین شده و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از ۵ سال از عمر آنها گذشته باشد بازبینی می‌شود.
وزیر علوم به دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه مسیر اصلی خود را که یک دانشگاه نیمه‌حضوری است دنبال می کند، در خارج از کشور شعبه‌هایی را دارد و می‌تواند در ایجاد رشته‌های جدید پیشتاز باشد.
وی افزود: دانشگاه پیام نور بوده، هست و خواهد بود و تقویت نیز می‌شود و فقط باید روشهای آموزشی و پژوهشی جدیدی را دنبال کند.
فرهادی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: ما براساس سند چشم انداز باید مرجعیت علمی را داشته باشیم. در حال حاضر در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه شانزدهم را داریم.
وزیر علوم در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده است و این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۱۵

ایران از نظر سهم تولید علم در منطقه رتبه اول است

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: ایران از نظر سهم تولید علم در منطقه در رتبه اول و در دنیا شانزدهم است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش افتتاح 72 طرح دانشگاه پیام نور تصریح کرد: دانشگاه‌های ما در حوزه تربیت نیروی انسانی بعد از انقلاب به توفیقاتی بسیار خوبی رسیده‌اند.
وی ادامه داد: قبل از انقلاب دانشجویان تحصیلات تکمیلی کم بودند و بسیاری از رشته‌های تحصیلی وجود نداشت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: به برکت توجه نظام جمهوری اسلامی، مراکز آموزش و عالی بسیار رشد کرده‌اند و عدالت آموزشی در همه‌جای کشور پیاده شده است، مهارت‌های کاربردی و آموزشی چه در داخل و چه خارج کشور در مقاطع تحصیلی ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: در دو سال گذشته در برنامه‌ریزی‌ها، رشته‌های تکراری نداشتیم، آنچه مصوب شده، بین‌رشته‌ای بوده است که 600 رشته که در 10 سال گذشته ایجاد شده، بازنگری شده‌اند و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از ایجاد آن گذشته است، بازنگری می‌شوند.
فرهادی با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام نور همان مسیر نیمه‌حضوری و از راه دور را دنبال کند، خاطرنشان کرد: ما امروز رتبه اول منطقه و شانزدهم دنیا را در تولید علم داریم. 1.8 از سهم تولید علم در کل دنیا در اختیار ما است، سهم ما از استناد مقالات 2.2 و در نوآوری به رتبه 78 رسیده‌ایم، اینها دستاورد است.
وی ادامه داد: سمت و سوی آموزش عالی به این سمت است که تحول علمی داشته باشیم و اینها را هم گسترش دهیم، همکاری‌های علمی، بین‌المللی، دیپلماسی علمی ـ پژوهشی و جذب دانشجو را پیگیری می‌کنیم.
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری اظهار داشت: به دنبال روش‌های آموزشی ـ پژوهشی می‌رویم تا دانشگاه‌ها هم کمک دولت باشند و هم روی پای خود بایستند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۲۴

عزم جدی وزارت علوم برای اجرای کامل طرح آمایش آموزش عالی

وزیر علوم عنوان کرد: وزارت علوم به طور جدی به دنبال اجرای طرح آمایش آموزش عالی است و همکاری بین‌المللی و تاکید ویژه‌ای در دیپلماسی علمی و همکاری بین دانشگاهی دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم عصر امروز در مراسم افتتاح همزمان 72 پروژه عمرانی و شروع به آغاز فعالیت 2 شعبه خارج از کشور این دانشگاه و همچنین رونمایی از سامانه ای ام اس در دانشگاه پیام نور در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت خوب این دانشگاه اظهار داشت: ما امروز شاهد افتتاح 72 پروژه خدماتی، خوابگاهی و 2 شعبه دانشگاهی در خارج از کشور بودیم که این دانشگاه در زمینه تولید محتوای درسی تلویزیونی و سامانه‌های مختلف کارهای خوبی انجام داده است. 
 
وی بیان کرد: امروزه خوشبختانه در راستای برنامه ریزی‌های تولید این دانشگاه در حوزه‌ آموزش از توسعه کیفی و کمی خوبی در زمینه‌های مختلفی چون، حضوری، غیر حضوری، مجازی برخوردار بوده‌ایم. 
 
وزیر علوم ادامه داد: دانشگاه پیام نور در مقاطع و رشته‌های مختلف اقدام به جذب دانشجو می‌کند و خوشبختانه امروزه این دانشگاه آثار علمی خوبی را تولید کرده است. 
 
وی ادامه داد: روند طرح اجرای آموزش عالی یکی از برنامه‌های مهم وزارت علوم است که البته این طرح هنوز نوبتش فرا نرسیده اما به طور کلی وزارت علوم به دنبال اجرای این طرح در سراسر کشور است. 
 
وی عنوان کرد: پروژه مانیتورینگ درسی و آموزش اینترنتی به وسیله دانشگاه پیام نور امروز افتتاح شده و محتوای تلویزیونی درس‌های این دانشگاه آغاز به کار کرده است و همگی این اقدامات نشان دهنده جایگاه علمی بالای این دانشگاه در کشور است. 
 
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه پیام نور جایگاه خاصی نسبت به سایر دانشگاه‌های نظری در کشور دارد، تصریح کرد: امروزه ما شاهد فناوری و نوآوری و بهبود رتبه علمی چشمگیر در این دانشگاه هستیم به طوری که این دانشگاه داری 60 واحد بین المللی در 13 کشور مختلف است و دیپلماسی علمی و همکاری‌های بین المللی را به خوبی انجام می دهد.
 
وی یادآور شد: وزارت علوم در قالب آموزش های مختلف بین رشته‌ای، همکاری ‌های بین المللی دانشگاهی را به انجام رسانده که در این راستا دانشگاه علم و صنعت با یک دانشگاه اروپایی و دانشگاه خواجه نصیر با یک مرکز آموزش عالی در کشور کره جنوبی دوره‌های دکترای 2+2 برگزار می‌کند. 
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۲۵

کسب رتبه شانزدهم تولید علم در دنیا/ ماموریت گرایی و دیپلماسی علمی دو هدف اصلی وزارت علوم

وزیر علوم عنوان کرد: رتبه علمی کشور در دنیا 16 است و وزارت علوم 600 رشته را در سال‌های گذشته بازنگری کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم عصر امروز در مراسم افتتاح همزمان 72 پروژه عمرانی و شروع به آغاز فعالیت 2 شعبه خارج از کشور این دانشگاه همچنین رونمایی از سامانه ای ام اس در دانشگاه پیام نور با اشاره به اهمیت آموزش در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بنا بر فرمایش امام (ره) دانشگاه باید سبب ایجاد خودباوری در بین جوانان شود و در حوزه تربیت نیروی انسانی که منابع اصلی توسعه هر کشور محسوب می‌شوند، توجه ویژه ای کند. 
 
وی بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب از نظر تعداد دانشجو و دانشگاه از رشد قابل توجهی به خصوص در مقاطع ارشد و دکتری و همچنین در گروه‌های پزشکی برخوردار بودیم که این امر ناشی از برکات نظام مقدس کشورمان در حوزه‌های مختلف آموزشی است و امروزه یک عدالت آموزشی برای جوانان در سراسر کشور اجرا شده است. 
 
فرهادی عنوان کرد: در دانشگاه پیام نور آموزش‌های مهارتی و کاربردی در حوزه‌های حضوری و غیر حضوری و مجازی انجام می‌شود و این دانشگاه در واحدهای داخل و خارج از کشور از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار است. 
 
فرهادی ادامه داد: دانشگاه‌های کشور باید کار آفرین و ماموریت گرا باشند و رشته‌های تحصیلی‌شان باید مدرن و متناسب با نیاز جامعه به دانشجویان ارائه شود و رشته‌های پر تقاضا جایگزین رشته‌های قدیمی و کم کاربرد شوند. 
 
وی ادامه داد: در برنامه ریزی‌های آموزشی در وزارت علوم طی 2 سال گذشته رشته‌های بین رشته‌ای تاسیس و رشته‌های جدید راه اندازی شده‌اند و همچنین در این راستا برخی از محتواهای آموزشی تغییر پیدا کرده است. 
 
وزیر علوم با بیان اینکه در 2 سال گذشته بیش از 600 رشته بازنگری شده است، تصریح کرد: امسال رشته‌های که عمرشان بیش از پنج سال است محتوایشان بازنگری می‌شود و خوشبختانه در دانشگاه پیام نور که مسیر خود را در این زمینه پیدا کرده و با راه اندازی تکنولوژی آموزش اینترنتی و تلویزیونی گام‌های موثر و خوبی در راستای مدرن شدن و کار آفرینی برداشته است. 
 
وی ادامه داد: دانشگاه‌ها نباید محدود پذیرش دانشجو داشته باشند و دانشگاه پیام نور سامانه‌های مختلفی را در این راستا راه اندازی کرده است و در این مرکز آموزشی امکانات عملی کاربردی خوبی برقرار است که آزمایشگاه مجازی یک نمونه بارز محسوب می‌شود. 
 
فرهادی تاکید کرد: بنابر فرمایش رهبری سند چشم انداز در وزارت علوم ایجاد و دانشگاه‌های کشور باید از مرجعیت علمی برخوردار باشند که خوشبختانه تمامی مراکز عالی در کشور به این سمت در حال پیشروی هستند. 
 
وزیر علوم ادامه داد: در حال حاضر  دانشگاه‌های کشور از نظر علمی رتبه اول منطقه و در دنیا رتبه 16 را دارد و در زمینه تولید علم از رشد یک هشت دهم درصدی برخوردار است که سهم ما از مقالات قابل استناد دو دو دهم و به طور کلی رتبه کشور در نوآوری و خلاقیت 87 است. 
 
وی عنوان کرد: دانشگاه‌های ما باید ماموریت گرا باشند و ما و وزارت علوم تاکید ویژه‌ای بر دیپلماسی علمی و همکاری‌های بین المللی با هدف پذیرش دانشجو خارجی دارد و به نظر باید دانشگاه کشور باید به سمت تولید محصول علمی برود. 
 
وی گفت: وزارت علوم به دنبال تولید روش‌های آموزشی و پژوهشی جدید است و این کار با مشارکت همه دانشگاه های کشور باید دنبال شود. 
 
گفتنی است؛ در مراسم امروز دو واحد بین المللی دانشگاه پیام نور در اقلیم کردستان عراق و گرجستان با حضور سفرای ایران در دو  کشور رونمایی شد. 
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۴۱

وزیر علوم خبر داد افزایش استفاده از تکنولوژی‌های نوین آموزشی در دانشگاه پیام‌نور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از تکنولوژی‌های نوین آموزشی در دانشگاه پیام نور در سال‌های اخیر افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی امروز در برنامه افتتاح 72 واحد پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در کشور و افتتاح دو نمایندگی خارج از کشور این دانشگاه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز دو واحد دانشگاه در کشور گرجستان و کردستان عراق افتتاح شد که این دانشگاه‌ها هم از خارج کشور و هم از ایرانی‌های مقیم این کشورها دانشجو می‌پذیرند.
وی ادامه داد: همچنین امروز چند سامانه جدید در این دانشگاه افتتاح شد که از طریق این سامانه‌ها به صورت تلویزیونی دانشجویان می‌توانند برنامه‌های درسی را دریافت کنند.
وزیر علوم گفت: این سامانه‌ها می‌توانند در مقوله درآمدزایی و برنامه رفاهی مفید باشند.
فرهادی افزود: دانشگاه پیام‌نور جایگاه خاص خود را در کشور دارد و طبق اساسنامه این دانشگاه بیشتر آموزش از راه دور را مورد هدف قرار داده و در همه جای کشور حضور دارد.
وی ادامه داد: در راستای همین شیوه آموزشی امکانات دانشگاه پیام نور در سال‌های اخیر بسیار بهتر شده و کلاس‌های آموزشی برای حضور به منظور رفع اشکال به وجود آمده است و همچنین شاهد استفاده از فناوری‌های جدید در این دانشگاه بوده‌ایم.
وزیر علوم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی طرح آمایش آموزش عالی رضایت ندارند، گفت: این سند هنوز در دستور ستاد نقشه جامع علمی قرار نگرفته تا گزارشی از روند اجرایی آن را ارائه دهیم. این سند پربارتر نباشد، کم‌بارتر هم نیست.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۴۱

وزیر علوم: افزایش کیفیت آموزش عالی و جایگزینی رشته های مدرن در اولویت است

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، افزایش کیفیت آموزش عالی را از اولویت های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: درصددیم رشته های تکراری و غیرضروری را حذف و رشته های مدرن و جدید را جایگزین کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی بعد از ظهر یکشنبه همزمان با ایام دهه مبارک فجر در مراسم افتتاح چندین طرح و پروژه عمرانی و تکمیل شده دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، منابع توسعه در کشور را نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: پیش از انقلاب دانشگاه و دانشجو بسیار کم بود اما بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی یکی ازکشورهای دارای دانشگاه های بزرگ معتبر دنیا شده و تاکنون نیروهای انسانی توانمند در همه عرصه تربیت کرده ایم.
وی به توانمندی و جایگاه علمی ایران اشاره کرد و گفت: اکنون در منطقه رتبه اول علمی و درجهان رتبه شانزدهم را از آن خود کرده ایم.
به گفته وزیر علوم، همچنین سهم تولید علم کشور 1.8، سهم استناد علمی 2.2 و در نوآوری 7.8 است.
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه توجه به سند چشم انداز و مرجعیت علمی را از اولویت های جدی برشمرد.
ادامه دارد...
فراهنگ ** 1355 ** 1071 ** خبرنگار: علی اکبرقزوینیان ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۴۹

فرهادی: دانشجویان نخبه برای مهارت آموزی حقوق و بیمه خواهند داشت

مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری سال 95 و نفرات برتر بیست‌و‌یکمین المپیاد دانشجویی کشور صبح امروز باحضور وزیرعلوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم، گفت:‌ هیچ عرصه‌ای به اندازه علم و دانش روح‌افزا نیست. افرادی که تجربه‌های دیگری را پشت سر گذاشته‌اند با دیدگاه من موافق‌اند. پس از پیروزی انقلاب در حوزه علم و فناوری توفیق‌های ارزنده و چشم‌گیری داشتیم، در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب، تعداد کمی پزشک داشتیم و با کمبود نیروهای خدماتی مواجه بودیم. بسیاری از بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شدند، در آن زمان به این فکر بودیم که مجوز راه‌اندازی رشته‌های تخصصی را بگیریم و به دنبال آمدن پزشکان ایرانی مقیم خارج بودیم، آن زمان هزینه اعزام بیماران به خارج از کشور 300 میلیون دلار بود.
او ادامه داد: اما اکنون همه آن چیزهایی که در خارج انجام می‌شد در داخل هم انجام می‌شود و بی‌نیاز از خارج هستیم. البته به دوره‌های خارجی نیاز داریم و خوب است که این دوره‌ها برای دانشجویان ایرانی برگزار شود و ما از آن استقبال می‌کنیم.
فرهادی افزود: در سال 57، 6 تا 7هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتیم ولی اکنون 700 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد داریم. در رشته‌های دکتری تخصصی نیز ظرفیت جذب 91 برابر شده است، شاید دیگر آن‌قدرها هم نیاز نداشته باشیم، ما باید به سوی کیفی‌سازی برویم. آموزش‌های مهارتی بسیار ارزش دارد، همچنین ارتباط دانشگاه با صنعت باید بیش از پیش باشد.
وزیرعلوم به امکاناتی که باید در اختیار دانشجویان قرار گیرد اشاره کرد و گفت: ما به دنبال در نظر گرفتن حقوق و مزایا و بیمه برای دانشجویان نخبه هستیم تا یک سال فرصت داشته باشند مهارت‌آموزی کنند، می‌خواهیم که شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش فعال شوند و دانشجویان به کمک استادان این شرکت‌ها را راه‌اندازی کنند. این شرکت‌ها می‌توانند تسهیلات دریافت کنند و در عرصه‌های مختلف فعال باشند. همچنین ما به دنبال پذیرش دانشجوی خارجی هستیم زیرا باید ظرفیت مازادمان را مدیریت کنیم. اکنون 23 هزار دانشجوی خارجی داریم که باید در ظرفیت‌های خالی مدیریت شوند.
او با تاکید بر دیپلماسی علمی گفت:‌ با جدیت به دنبال دیپلماسی علمی هستیم، گام‌هایی نیز در این زمینه برداشته شده است. وضعیت علمی ما خوشبختانه مطلوب است در حال حاضر رتبه اول منطقه و رتبه 16 را در جهان داریم و توجه به فناوری شتاب خوبی گرفته است. البته باید بهتر از این باشد و ما همچنین به دنبال راه‌اندازی رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای هستیم.
فرهادی گفت: راه‌ندازی دکتری تخصصی به اوایل پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد و در آن زمان استاد فیزیک دانشگاه شیراز نزد من آمد و گفت که می‌خواهم دکتری فیزیک راه‌اندازی شود، اقدامات لازم انجام شد سال بعد هم دکتری شیمی تاسیس شد و امروز در بسیاری از رشته‌ها، دکتری تخصصی داریم.
در پایان این مراسم از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌و‌یکمین المپیاد دانشجویی با اهدای لوح تقدیر شد.
204/200

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۱۵

وزیرعلوم: هیچ خط قرمزی برای فعالیت انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری سال 95 و نفرات برتر بیست‌و‌یکمین المپیاد دانشجویی کشور تاکید کرد، فعالیت تشکل ها و دانشجویان برای انتخابات ریاست جمهوری هیچ خط قرمزی ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران درباره شیوه پاسخ دادن وزارت علوم برای مقابله به مثل با آمریکا گفت: همان تصمیمی را که ورزشکاران گرفتند ما نیز خواهیم گرفت.
او درباره کمیته تخلفات علمی در دانشگاه‌ها گفت: آیین‌نامه‌ای درباره تشکیل این کمیته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. این کمیته تخلفات احتمالی هیات‌های علمی و همچنین تخلفات دانشجویی را بررسی می‌کند و ثبت پایان‌نامه‌ها اکنون جدی شده است.
فرهادی گفت: این کمیته تخلفات را در دو ماه گذشته بررسی کرده است، درصدی اشکال مشاهده شده است که حتما با آن‌ها برخورد می‌شود. این تخلفات دانشگاه به دانشگاه مشخص است و از تذکر تا تعلیق در میان برخورد با تخلفات وجود دارد.خوشبختانه لایحه مقابله با تخلفات در کمیسیون آموزش مجلس تکمیل شده است که به زودی در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.
وزیر علوم افزود: نیروی انتظامی نیز بخشی از برخورد با تخلفات علمی را برعهده دارد که در بیرون محیط دانشگاهی موضوع فروش پایان‌نامه‌ها شامل آن می‌شود.
او با اشاره به فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفت: ‌هیچ خط قرمزی وجود ندارد و هر کس که می‌خواهد در دانشگاه‌ها حاضر شود در کمیته سه نفره بررسی می‌شود و نتیجه به تشکل‌ها اعلام می‌شود. برگزاری سخنرانی‌ها، مناظره‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی هیچ منعی ندارد.
204/201

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۱۹

فرهادی در دانشگاه پیام‌نور: بازنگری رشته‌های با بیش از ۵ سال عمر/ ۶۰۰ رشته با بیش از ده سال عمر بازنگری شدند

وزیر علوم گفت: ۶۰۰ رشته که در ۱۰ سال گذشته ایجاد شده، بازنگری شده‌اند و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از پنج سال از ایجاد آن گذشته است، بازنگری می‌شوند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش افتتاح ۷۲ طرح دانشگاه پیام نور تصریح کرد: دانشگاه‌های ما در حوزه تربیت نیروی انسانی بعد از انقلاب به توفیقاتی بسیار خوبی رسیده‌اند.
 
وی ادامه داد: قبل از انقلاب دانشجویان تحصیلات تکمیلی کم بودند و بسیاری از رشته‌های تحصیلی وجود نداشت.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: به برکت توجه نظام جمهوری اسلامی، مراکز آموزش و عالی بسیار رشد کرده‌اند و عدالت آموزشی در همه‌جای کشور پیاده شده است، مهارت‌های کاربردی و آموزشی چه در داخل و چه خارج کشور در مقاطع تحصیلی ایجاد شده است.
 
وی بیان داشت: در دو سال گذشته در برنامه‌ریزی‌ها، رشته‌های تکراری نداشتیم، آنچه مصوب شده، بین‌رشته‌ای بوده است که ۶۰۰ رشته که در ۱۰ سال گذشته ایجاد شده، بازنگری شده‌اند و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از پنج سال از ایجاد آن گذشته است، بازنگری می‌شوند.
 
فرهادی با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام نور همان مسیر نیمه‌حضوری و از راه دور را دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: ما امروز رتبه اول منطقه و ۱۶ دنیا را در تولید علم داریم. ۱.۸ از سهم تولید علم در کل دنیا در اختیار ما است، سهم ما از استناد مقالات ۲.۲ و در نوآوری به رتبه ۷۸ رسیده‌ایم، اینها دستاورد است.
 
وی ادامه داد: سمت و سوی آموزش عالی به این سمت است که تحول علمی داشته باشیم و اینها را هم گسترش دهیم، همکاری‌های علمی، بین‌المللی، دیپلماسی علمی ـ پژوهشی و جذب دانشجو را پیگیری می‌کنیم.
 
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: به دنبال روش‌های آموزشی ـ پژوهشی می‌رویم تا دانشگاه‌ها هم کمک دولت باشند و هم روی پای خود بایستند.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۲۱

وزیر علوم در پاسخ به ایرنا: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.

محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور در گفت وگو با خبر نگار فرهنگی ایرنا افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.
فرهادی با اشاره به افتتاح همزمان 72 پروژه رفاهی، خدماتی، خوابگاهی، فرذهنگی، هنری، ورزشی و... توسط دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و افتتاح دو واحد از دانشگاه پیام نور در گرجستان و اقلیم کردستان عراق آن را در ایام دهه مبارک فجر فرخنده و ثمربخش عنوان کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح چند سامانه در دانشگاه پیام نور، اظهار داشت: در راستای توسعه کمی برنامه ها در آموزش عالی، به حد کافی اقدام صورت گرفته، و تلاش می کنیم برنامه ها را کیفی کنیم، در دانشگاه پیام نور بررسی رشته ها صورت گرفته تا فارغ التحصیلانِ باکیفیت داشته باشیم.
فراهنگ ** 1355 ** 1071 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۰۱

وزیر علوم: دستاوردهای حوزه علم و فناوری پس از انقلاب تحسین برانگیز است

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری و برگزیدگان المپیاد دانشجویی گفت: دستاوردهای حوزه علم و فناوری در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحسین برانگیز بوده است.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی عرصه علم و دانش را روح افزا و مایه رشد و تعالی دانست و افزود: راز عظمت و زیبایی علم در چیزی است که آن را کشف می خوانیم و علمی که در آن کشف نباشد سبب انباشته شدن حافظه است و تنها در محافل علمی به درد انسان می‌خورد و علم همراه با کشف سبب ارتقای انسان به شناخت خود است.
وی به دستاوردهای آموزش عالی در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در سال 57 در مقطع کارشناسی ارشد 6 هزار دانشجو تحصیل می‌کردند که این رقم اکنون به بیش از 700 هزار نفر رسیده و 122 برابر شده است و در دوره دکترا نیز تعداد دانشجویان نسبت به سال 57، 91 برابر شده است.
فرهادی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور جهش بزرگی در حوزه علم و فناوری و تربیت نیروی انسانی برداشته‌اند به طوری که در اوایل انقلاب تعداد پزشکان و گروه‌های وابسته به آن و همچنین افرادی که خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند در کشور کم بود وازکشورهای خارجی پزشک به کشور می‌آوردند.
وی افزود: بسیاری از بیماران با هزینه‌های بالا به دلیل نبود امکانات و تجهیزات برای درمان به خارج از کشور منتقل می‌شدند که هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون دلار در طول سال در حوزه سلامت کشور تحمیل می‌شد.
وزیر علوم گفت: به لطف خدا، کشور از نظر تربیت نیروی انسانی وابستگی‌اش از کشورهای خارجی از بین رفت و اینک پزشکان متخصص و نخبه کشور در بردهای تخصصی و کنفرانس های علمی حضوری فعال دارند.
فرهادی عنوان کرد: در زمانی راه اندازی دکترای رشته علوم پایه بسیار سخت بود اما امروزه در بسیاری از گروه‌های مختلف علمی استادان در مقطع دکترا دانشجویان خوبی را تربیت می‌کنند و این مسئله با سرعت خوبی در حال گسترش است.
وزیر علوم افزود: در سال‌های اخیر بحث آمایشی آموزش عالی و ماموریت گرایی و کارآفرینی کردن دانشگاه‌های کشور در حال انجام است تا با آموزش‌های مهارتی و ارتباط بیشتر صنعت، جامعه و دانشگاه قدم موثری برداشته شود و وزارت علوم از طرح‌های در دست اجرا حمایت می‌کند.
فرهادی تاکید کرد: اکنون در کشور 22 هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند و باید از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها که رقم قابل توجهی است به طور کامل استفاده کنیم.
وی ادامه داد: اکنون با کشورهای راهبردی و هدف، تعامل خوب علمی داریم و در این راه با دانشگاه‌های معتبر دنیا وزارت علوم سعی در ایجاد دیپلماسی علمی با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان و کشور دارد و دوره‌های مشترکی را با دانشگاه ‌های مطرح دنیا و مقاطع تحصیلی راه اندازی کرده است.
وزیر علوم با بیان اینکه طبق سند چشم انداز وضعیت علمی کشور خوب است، افزود: بر اساس مستندات علمی منتشر شده، کشور رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان است و در تولید علم با 25 کشور مطرح دنیا در حال رقابت هستیم.
وی تصریح کرد: بحث نوآوری و فناوری در کشور صورت گرفته و امیدوارم که آموزش رشته‌های بین رشته‌ای افزایش یابد و رشته‌های پر تقاضا در دانشگاه های کشور جایگزین رشته‌های کم اهمیت شود.
فرهادی برترین های کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادهای دانشجویی را مخاطب قرار داد و اظهار داشت: شما اکنون در آستانه ورود به دوره تحصیلات دانشگاهی هستید. از شما انتظار داریم با دیدی باز افق متعالی مرجعیت علم و فناوری را مد نظر قرار دهید و نام خود را در زمره خدمتگزاران این سرزمین ثبت و ضبط کنید.
فراهنگ ** 1085 ** 1071 ** دریافت کننده: ناهید پورمند ** انتشاردهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۱۵

وزیر علوم در جمع خبرنگاران خبرداد قانون مقابله با تخلفات علمی در مرحله نهایی تصویب

وزیر علوم از عزم جدی این وزارتخانه برای مقابله با تخلفات علمی خبر داد و گفت: به منظور برخورد با متخلفان علمی در دانشگاه‌ها قانونی با عنوان مقابله با تخلفات علمی در کمیسیون آموزشی مجلس بررسی و در مرحله نهایی تصویب قرار دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر  محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران به آخرین اقدامات وزارت علوم در زمینه تخلفات علمی اشاره کرد و گفت: در حوزه بررسی تخلفات علمی آیین‌نامه‌ای برای دانشگاه‌ها ابلاغ شد که تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها توسط هیات‌های انتظامی بررسی خواهد شد و تخلفات دانشجویان نیز توسط هیات‌های دانشجویی مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده و گزارش‌های این کمیته به طور ماهیانه ارائه می‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ثبت پایان‌نامه‌های دانشجویان به صورت جدی و قطعی شده است، تصریح کرد: این موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و طی دو ماه گذشته نیز میزان مشابهت پایان‌نامه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، تذکراتی در این زمینه داده شد و پایان‌نامه‌هایی که اشکال داشتند، برخورد صورت گرفته است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلف علمی هم‌اکنون در کمیسیون مجلس بررسی و تکمیل شده است. امیدواریم به زودی برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس برود و البته با قوه قضاییه نیز صحبت‌هایی به منظور برخورد با تخلفات علمی صورت گرفته و آنها در این زمینه همکاری خوبی دارند.
دکتر فرهادی افزود: بحث پایان‌نامه و مقاله‌فروشی در کشور به طور جدی دنبال می‌شود و نیروی انتظامی در این زمینه برخورد خواهد کرد.
وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در نزدیک انتخابات نخواهیم داشت، گفت: همه تشکل‌ها براساس قانون می‌توانند مجوز فعالیت خود را دریافت کنند و در این زمینه سخت‌گیری خاصی اعمال نمی‌شود و خط قرمزی در دانشگاه‌ها برای حضور احزاب نداریم و احزاب می‌توانند بدون طرفداری از جناح یا گروه خاصی فعالیت‌های خود را به صورت سخنرانی، مناظره، پرسش و پاسخ و توصیه‌های آزاداندیشی ادامه دهند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۲۱

وزیر علوم :تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

خبرگزاری آریا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.
به گزارش خبرگزاری آریا ،محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور در گفت وگو با خبر نگار فرهنگی ایرنا افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.
فرهادی با اشاره به افتتاح همزمان 72 پروژه رفاهی، خدماتی، خوابگاهی، فرذهنگی، هنری، ورزشی و... توسط دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و افتتاح دو واحد از دانشگاه پیام نور در گرجستان و اقلیم کردستان عراق آن را در ایام دهه مبارک فجر فرخنده و ثمربخش عنوان کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح چند سامانه در دانشگاه پیام نور، اظهار داشت: در راستای توسعه کمی برنامه ها در آموزش عالی، به حد کافی اقدام صورت گرفته، و تلاش می کنیم برنامه ها را کیفی کنیم، در دانشگاه پیام نور بررسی رشته ها صورت گرفته تا فارغ التحصیلانِ باکیفیت داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۸:۵۴

گزارش تصویری؛ قدردانی از برترین‌های آزمون سراسری

نفرات برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی - دانشجویی سال 1395 در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قدردانی شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نفرات برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی - دانشجویی سال 1395 در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قدردانی شدند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۹:۲۰

محمد فرهادی: تذکر تا تعلیق برای تخلفات علمی + فیلم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای مقابله با تخلفات احتمالی علمی مواردی از تذکر تا تعلیق را داشته ایم.

محمد فرهادی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه مراسم قدردانی از نفرات برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی- دانشجویی افزود: یکی از اقدامات انجام شده برای مقابله با تخلفات احتمالی، ابلاغ آیین نامه به دانشگاه ها بوده است که در این باره کمیته انضباطی موارد مربوط به دانشجویان را بررسی می کند.
وی گفت: همچنین سامانه «همانندجو» گزارش ماهانه ارائه می دهد و ثبت پایان نامه ها نیز جدی شده است که میزان مشابهات در دو ماه گذشته را استخراج کرده و در این باره نیز تذکراتی داده اند.
فرهادی افزود: با متخلفین برخورد شده  که سطح آن از تذکر تا تعلیق بوده است.
وی گفت: قانون مقابله با تقلب علمی در کمیسیون های مجلس بررسی شده است و انشاءالله به زودی در صحن مجلس مطرح می شود.
فرهادی افزود: همچنین نیروی انتظامی نیز با مواردی که خارج از دانشگاه بوده، برخورد کرده است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۸:۴۱

«تاریخ» و امید به رشته‌های میان‌رشته‌ای وزیر علوم

خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام – یادداشت
مجید کیان – کارشناس‌ارشد تاریخ
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در دو سخنرانی بازنگری در رشته‌های دانشگاهی را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانست و از بازنگری رشته‌هایی که بیش از 5 سال از عمر آنها گذشته است، خبر داد.
تاکید دکتر فرهادی بر تاسیس رشته‌های بین‌رشته‌ای در این سخنرانی‌ها می‌تواند نوید بخش حل بسیاری از مشکلات رشته‌های مختلف، مخصوصا رشته‌های علوم‌انسانی باشد، رشته‌هایی که دانش‌آموختگان آن‌ها تنها به میز اشباع شده‌ی ادارات و تدریس درمراکز آموزشی‌ امید بسته‌اند و در اکثر موارد این امیدها کم‌کم به استیصال تبدیل شده و دانش‌آموخته‌ی ما، می‌ماند و مدرکی عالی که گویی کاربردی در جامعه ندارد.
یکی از این رشته‌ها «تاریخ» است که عمری به بلندای تاسیس مراکز آموزش عالی دارد و تاکنون مورد بازنگری قرار نگرفته است و هر ساله به تعداد فارغ‌التحصیلان آن افزوده می‌شود و بد‌بختانه از سال 1383 دانشگاه پیام‌نور، نیز اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته کرد و تقریبا در تمام مراکز این دانشگاه شاهد پذیرش دانشجوی تاریخ هستیم.
اما تاکید وزیر علوم بر تاسیس رشته‌های میان‌رشته‌ای می‌تواند بارقه‌ی امید را در دل دانش‌آموختگان و دانشجویان این رشته زنده کند.
یکی از رشته‌های بین‌رشته‌ای برای رشته‌ی تاریخ ، «تاریخ شفاهی» است، تاریخ شفاهی به عنوان یکی از شیوه‌های پژوهش در تاریخ که به شرح و شناسایی وقایع و رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیده‌ها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان فعال آن ماجراها، می‌پردازد، می‌تواند پای دانشجو و دانش‌آموخته‌ی خلاق این رشته را به کار رسانه‌ای و مراکز پژوهشی بکشاند.
از پیروزی انقلاب اسلامی 38 سال و از پایان  دوران دفاع مقدس هم نزدیک 30 سال می‌گذرد، هر چند آثار زیادی در این زمینه منتشر شده است اما اگر پای فعالان این حوزه‌ها بنشینیم درمی‌یابیم کارهای انجام نشده‌ی زیادی هم داریم، ادبیات پایداری و یادگاران دفاع مقدس هنوز چشم به راه علاقمندانی هستند که به مدد تاریخ شفاهی، برهه‌هایی از تاریخ این سرزمین را روایت کنند.
هنوز در کوچه‌پس کوچه‌های شهرهای مختلف این سرزمین کسانی هستند که چشم‌انتظار روایت دردها و دغدغه‌یشان مانده‌اند و بسیاری از سازمان‌های مرتبط با تاریخ شفاهی دنبال کسانی می‌گردند که پروژه‌های بزرگی را انجام دهند، در حالیکه دانش‌آموخته‌های تاریخ و ادبیات نگاه ناامید خود را به اخبار آزمون‌های استخدامی دوخته‌اند.
بنابراین تاسیس رشته‌های بین‌رشته‌ای که وزیر علوم بر آن تاکید کرده، می‌تواند بسیاری از مشکلات اشتغال را نیز حل کند، به شرط اینکه در حد شعار باقی نماند و در قالب ماموریت‌های دانشگاه‌ها به مراکز آموزش عالی نیز ابلاغ و ساز و کارهای لازم برای آن تعریف شود.
حال این رشته‌ی تاریخ و این مجموعه‌ی وزارت علوم و این دانشجویانی که چشم امید به تاسیس رشته‌های میان رشته‌ای فرهادی دوخته‌اند، امیدی که برای به بار نشستن آن وزارت علوم باید تعلل چند ده‌ ساله‌ی خود را در بازنگری این رشته جبران کند.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۸:۲۵

وزیر علوم: مشکل فارغ‌التحصیلان رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد در حال بررسی است

وزیر علوم درباره چگونگی رفع مشکل مدرک فارغ‌التحصیلان رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد گفت: این مسئله در حال بررسی و حل شدن است.

به گزارش فارس، محمد فرهادی در حاشیه مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری و المپیادهای علمی، در رابطه با مشکل فارغ‌التحصیلان رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد، گفت: این مسئله در حال بررسی و حل شدن است، هر رشته‌ای که قانونی بوده مورد تأیید است.
فرهادی افزود: کمیته پنج نفره‌ای برای بررسی رشته‌های تحصیلی تعیین شده که جلسه می‌گذارند و مسئله را بررسی می‌کنند و ضوابط نیز طبق چارچوب‌های تعیین‌شده اجرا می‌شود، اگر رشته‌ای مسیر رسمی و قانونی را طی کرده باشد مشکلی ندارد.وی در رابطه با تخلفات علمی نیز گفت: آئین‌نامه‌ای برای بررسی احتمالی تخلفات به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که ثبت پایان‌نامه‌ها جدی و قطعی شده است و در دو ماه گذشته مشابهات را استخراج کردند و با تخلفات صورت‌گرفته از تذکر تا تعلیق برخورد شده است.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۱:۲۶

وزير علوم در جمع خبرنگاران: مشکل مدرک فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد در حال حل شدن است

وزير علوم در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي رفع مشکل مدرک فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي فاقد مجوز دانشگاه آزاد گفت: اين مسئله در حال بررسي و حل شدن است.به گزارش  فارس، محمد فرهادي وزير علوم در حاشيه مراسم تقدير از برگزيدگان کنکور سراسري و المپيادهاي علمي در جمع خبرنگاران در رابطه با مشکل فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي فاقد مجوز دانشگاه آزاد گفت: هر رشته‌اي که قانوني بوده است مورد تأييد است.. وي در رابطه با رفع مشکل فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي غيرقانوني گفت: اين مسئله در حال بررسي و حل شدن است.وي ادامه داد: کميته 5 نفره‌اي براي بررسي رشته‌هاي تحصيلي تعيين شده که جلسه مي‌گذارند و مسئله را بررسي مي‌کنند که ضوابط نيز طبق چارچوب‌هاي تعيين‌شده اجرا مي‌شود و اگر رشته‌اي مسير رسمي و قانوني را طي کرده باشد مشکلي ندارد.وزير علوم در رابطه با تخلفات علمي نيز گفت: آيين‌نامه‌اي براي بررسي احتمالي تخلفات به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که ثبت پايان‌نامه‌ها جدي و قطعي شده است و در 2 ماه گذشته مشابهات را استخراج کردند و با تخلفات صورت‌گرفته از تذکر تا تعليق برخورد شده است.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۰:۰۲

نفرات برتر آزمون سراسری و المپیاد علمی دانشجویی سال 95 معرفی شدند

صفحه خبر: بخش خبری: نفرات برتر 5 گروه آزمایشی آزمون سراسری و نفرات برتر 20 رشته بیست‌ویکمین المپیاد کشور 1395 دیروز طی مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولان سازمان سنجش و نیز خانواده‌های این دانشجویان معرفی و قدردانی شدند.
دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم ضمن تبریک به دانشجویان و خانواده‌های آنها افزایش کیفیت آموزش عالی را از اولویت‌های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: درصدد هستیم رشته‌های تکراری و غیرضروری را حذف و رشته‌های مدرن و جدید را متناسب با نیاز جامعه جایگزین کنیم.
وی به توانمندی و جایگاه علمی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: اکنون در منطقه رتبه اول علمی و درجهان رتبه شانزدهم را در اختیار داریم.در سال 57 در مقطع ارشد 6 هزار دانشجو تحصیل می‌کردند که این رقم امروزه به بیش از 700 هزار نفر رسیده و در دوره دکترا تعداد دانشجویان تحصیل در دانشگاه کشور نسبت به سال 57، 91 برابر شده است. که علاوه بر وجود ظرفیت کامل برای تحصیل دانشجویان ایرانی، هم‌اکنون 22 هزار نفر از اتباع سایر کشورها در ایران مشغول به تحصیل هستند.
دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم در این مراسم از توزیع نفرات برتر کنکور و نخبگان المپیادهای دانشجویی در بین دانشگاه‌های کشور انتقاد کرد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور تنها 10 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را می‌تواند به نخبگان اختصاص دهد، ازسوی دیگر متاسفانه بسیاری از برگزیدگان درخواست تحصیل در چند دانشگاه اول کشور را دارند که به نظر می‌آید این پدیده اجتماعی ناخوشایندی باشد.
رئیس سازمان سنجش گفت: 100 نفر اول گروه ریاضی فقط به دانشگاه شریف و تهران رفتند و در 4 رشته برق، کامپیوتر، مکانیک و بیوتکنولوژی درس می‌خوانند در گروه تجربی نیز از 100 نفر اول 68 نفر به دانشگاه علوم پزشکی ایران، 11 نفر دانشگاه شهید بهشتی، 9 نفر دانشگاه شیراز رفتند. 95 نفر از گروه تجربی به رشته پزشکی و 5 نفر به رشته دندانپزشکی رفتند. در رشته انسانی نیز از 100 نفر اول 66 نفر به دانشگاه تهران، 18 نفر به دانشگاه شهید بهشتی و 6 نفر به دانشگاه علوم قضائی رفتند که 55 نفر حقوق و 22 نفر روان‌شناسی و 23 نفر ارشد علوم قضائی می‌خوانند در رشته هنر نیزاز 100 نفر اول 54 نفر دانشگاه تهران، 40 نفر دانشگاه هنر و 2 نفر الزهرا و 4 نفر سایر دانشگاه‌ها را انتخاب کردند.
وی با اشاره به افزایش برگزاری آزمون ازسوی سازمان سنجش افزود: اعتماد به کار سازمان سنجش میان مردم و مسئولان افتخار ما است به گونه‌ای که در سال گذشته برای آزمون‌های ورودی 70 هزار و آزمون‌های استخدامی 50 هزار سوال در سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شد و 40 درصد کار سازمان سنجش به بحث آزمون‌های استخدامی و حرفه‌ای اختصاص یافت.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۰

اظهار نظر دكتر فرهادي درباره ورود دانشمندان آمريکايي به ايران

 اظهار نظر دكتر فرهادي درباره ورود دانشمندان آمريکايي به ايران   وزير علوم گفت: در مورد ورود دانشمندان آمريکايي به مجامع علمي ايران تابع مقررات هستيم و همان طور که در مورد ورزشکاران تصميم گرفته شد، در اين زمينه هم مراجع بالاتر تصميم مي‎گيرند.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادي در مراسم تجليل از نفرات برتر آزمون سراسري 95 و بيست و يکمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور در محل دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران افزود: البته اين قانون تبعيض براي ايرانيها اكنون لغو شده و دادستان کل آمريکا آن را لغو کرده است.
وي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد آخرين وضعيت تاييد رشته‎هاي دانشگاه آزاد نيز گفت: در اين باره چند بار توضيح دادم که کميته 5 نفره مربوط به بررسي رشته‎هاي تحصيلي تعيين شده و آنها جلسات خود را برگزار مي‏کنند و رشته‏ها را مورد به مورد بررسي کرده و ان شاءا... طبق چارچوبهاي تعيين شده رشته‏ها تاييد و يا تکميل مي‏شوند.
وي درباره وضعيت فارغ‏التحصيلان برخي از رشته‏هاي دانشگاه آزاد گفت: با توجه به اينکه دانشگاه آزاد خودشان درخواست کرده بودند که آنها نيز بررسي شوند، اگر مسير قانوني طي شده باشد آنها نيز تاييد مي‎شود.فرهادي در پاسخ به پرسشي درمورد کميته بررسي تخلفات علمي گفت: اين کميته چند کار انجام داده که يکي از آنها آيين‏نامه‏اي بوده که براي بررسي احتمالي تخلفات علمي به دانشگاهها ابلاغ شده است.
وي افزود: هيات انتظامي تخلفات احتمالي اساتيد را بررسي مي‏کند و اگر موردي مربوط به دانشجويان باشد کميته انضباطي آن را مورد بررسي قرار مي‏دهد.
وي يادآور شد: سامانه همانندجو به شدت فعال است و به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه مي‏دهد. همچنين ثبت پايان‎نامه‎ها به صورت جدي و قطعي پيگيري مي‎شود.
وي اضافه کرد: ميزان مشابهتها را در سامانه همانندجو در دو ماه گذشته استخراج کرده‏ايم و اينکه چه تعداد و درصدي به تفکيک دانشگاهها اشکالاتي و مشابهتهايي وجود داشته مشخص شده و از تذکر تا تعليق براي اين افراد در نظر گرفته شده است.
وي خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلفات علمي نيز در کميسيون آموزشي مجلس تکميل شده و به صحن ارائه خواهد شد.
همچنين مواردي هم بوده که نيروي انتظامي در محيط بيرون از دانشگاه با اين موضوع برخورد کرده است.وي در پاسخ به سوالي در زمينه تبليغات انتخابات رياست جمهوري در دانشگاهها و برخي سختگيريها در اين زمينه گفت: سختگيري در اين زمينه وجود ندارد و تشکلها مي‏توانند به صورت قانوني عمل کنند.
وي خاطرنشان کرد: هر کدام از طرفداران جناحها، گروهها و دسته‏ها مي‏توانند در قالب سخنراني، مناظره و ساير موارد درخواستهاي خود را به هيات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و طبق مصوبه هيات سه نفره مراسم خود را برگزار کنند.5

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۳

انتصابات

 انتصابات   وزير علوم رئيس مرکز آموزش عالي شهرضا را منصوب کرد
محمد فرهادي وزير علوم با صدور حکمي اميرحسين علي بيگي را به سمت رياست مرکز آموزش عالي شهرضا منصوب کرد.
به گزارش وزارت علوم، اميرحسين علي بيگي دانشيار گروه ترويج دانشکده کشاورزي دانشگاه رازي کرمانشاه است.
وزير علوم در نامه جداگانه‎اي از خدمات حمــــيدرضا کــريـم‏زاده رئيس سابق مرکز آموزش عالي شهرضا قدرداني کرد.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۳

خبر

 با حضور وزير علوم؛
تقدير از نفرات برتر کنکور و برگزيدگان المپياد علمي دانشجويي
مراسم تقدير از نفرات برتر کنکور سراسري سال 95 و برگزيدگان بيست و يکمين المپياد علمي دانشجويي کشور با حضور وزير علوم و رئيس سازمان سنجش برگزار شد.
به گزارش آفرينش، اين مراسم ديروز با حضور دکتر محمد فرهادي؛ وزير علوم، دکتر ابراهيم خدايي؛ معاون وزير علوم و رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور، دکتر محمود نيلي احمدآبادي؛ رئيس دانشگاه تهران، دکتر محمود فتوحي؛ رئيس دانشگاه صنعتي شريف، دکتر محمدعلي برخورداري؛ رئيس دانشگاه علم و صنعت، دکتر حسين توکلي؛ مشاور عالي سازمان سنجش و دکتر اکبر خالدنژاد طبري؛ دبير شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران برگزار شد.
در اين مراسم، نفرات برتر کنکور سراسري در 5 گروه آزمايشي و برگزيدگان المپياد علمي دانشجويي در 20 رشته مورد تقدير قرار گرفتند.
با حضور 140 زوج؛
مراسم ازدواج دانشجويي دانشگاه اميرکبير امروز برگزار مي‎شود
جشن ازدواج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير با حضور 140 زوج امروز برگزار مي‎شود.
به گزارش دانشگاه صنعتي اميرکبير، سيد عباس هاشمي مسئول برگزاري جشن ازدواج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير با اشاره به برگزاري بيستمين مراسم ازدواج دانشجويي در اين دانشگاه، گفت: اين مراسم امروز 18 بهمن ماه محل دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار مي‎شود.
وي با اشاره به جزئيات اين برنامه، خاطرنشان کرد: اين مراسم با عنوان «جشن شاخه نبات» براي دانشجويان مزدوج برگزار خواهد شد که طي آن از خانواده‌هاي آنها براي شرکت در اين مراسم دعوت شده است.
مسئول برگزاري جشن ازدواج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير با بيان اينکه اين مراسم با حضور رئيس دانشگاه برگزار مي‎شود، اظهار کرد: علاوه بر آن مراسم بدرقه دانشجويان مزدوج به مشهد مقدس با تزئين 30 خودرو نيز برگزار خواهد شد.به گفته هاشمي در اين مراسم دانشجويان مزدوج تا ايستگاه راه‏آهن بدرقه خواهند شد.وي با تاکيد بر اينکه در اين دوره از مراسم جشن ازدواج دانشجويي، 140 دانشجو حضور دارند، تاکيد کرد: اين تعداد زوج دانشجو به مدت 3 روز به مشهد مقدس به صورت رايگان سفر خواهند کرد.
مسئول برگزاري جشن ازدواج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير ادامه داد: در مدت اقامت اين دانشجويان در مشهد مقدس، جلسات مشاوره‌ با هدف آگاهي بخشي آنها برگزار خواهد شد.
هاشمي با تاکيد بر اينکه ستاد ازدواج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير در 20 سال گذشته در زمينه ترويج فرهنگ ازدواج دانشجويي اقدام کرده است، گفت: در اين راستا تسهيلاتي را چون خوابگاه متاهلين و شغل فراهم کرده است.
به گفته وي در اين دوره از مراسم ازدواج دانشجويي، يک دانشجوي يمني شاغل به تحصيل در دانشگاه اميرکبير نيز حضور دارد.
معاون امور دانشجويان:
سنوات دانشجويي مجاز، رايگان است
معاون امور دانشجويان داخل وزارت علوم آخرين وضعيت سنوات دانشجويي را تشريح کرد و گفت: با معاونت آموزشي وزارت علوم صحبت کرده‏ايم اين سنوات، معقول و منطقي باشد.
ابوالحسن رياضي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرين اقدامات صورت گرفته در رابطه با مباحث سنوات دانشجويان گفت: بحث سنوات دانشجويي جزء قوانيني است که از قبل بوده و معاونت آموزشي مشخص مي‎کند که سنوات هر مقطع تحصيلي، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري چه مقدار است.وي ادامه داد: براساس قوانين اگر دانشجو در بازه زماني مشخص، نتواند درسش را به اتمام برساند، مکانيزمهاي مختلفي وجود دارد، اگر آن سنوات اضافه، خارج از اراده دانشجو باشد، موضوع در کميسيون موارد خاص دانشگاهها مطرح مي‎شود درصورتي که سنوات مجاز باشد، بدون پرداخت هزينه خواهد بود. اگر غيرمجاز باشد به دليل فضايي که براي اضافه سنوات در دانشگاه به وجود مي‌آيد، طبق قوانين هزينه‌اي دريافت مي‎شود.
معاون امور دانشجويان داخل سازمان امور دانشجويان افزود: با توجه به شرايطي که وجود دارد، با معاونت آموزشي وزارت علوم صحبت کرده‌ايم که اين سنوات، معقول و منطقي باشد. معاونت آموزشي نيز آن را در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري، بررسي کرده، اميدواريم آن تعديل مورد انتظار متناسب با شرايط دانشگاه صورت گيرد.
وي افزود: همچنين به دانشگاهها نيز اعلام شده با دانشجويان نهايت همکاري در رابطه با سنوات انجام شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۳

ضرورت تربیت دانشجویان کارآفرین از دوران پیش دبستانی

تفاهم - گروه گزارش: مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور با حضور محمد فرهادی- وزیر علوم و تحقیقات، در دانشگاه تهران برگزار شد. رئیس دانشگاه تهران در این مراسم بر ضرورت برنامه ریزی برای تربیت دانشجویان کارآفرین از دوران پیش‌دبستانی و مدرسه تاکید کرد و گفت: نباید منتظر بمانیم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به دنبال اشتغال و کار باشند باید دانشجویان در نظام آموزشی به‌گونه‌ای تربیت شوند که به جای بیکاری بعد از فارغ‌التحصیلی، خودشان کارآفرین باشند. نیلی احمدآبادی بر ضرورت تشویق و حمایت نخبگان دانشگاهی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه سال‌هاست که در کشور سیاست تشویق جوانان برای بهتر درس خواندن و بهتر تحصیل کردن را دنبال می‌کنیم و با برگزاری مراسم‌ مختلف سعی داریم این پیام را به کسانی که سابقه تحصیلی درخشانی دارند و در توسعه و تصمیم‌گیری‌های آتی کشور مشارکت بیشتری خواهند داشت، منتقل کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: فرض ما بر این است کسانی که دوران تحصیل بهتری دارند در توسعه پایدار کشور نیز مشارکت خوبی خواهند داشت و رابطه مستقیمی بین آموزش عالی و توسعه کشور وجود دارد و برگزاری برنامه تقدیر و تکریم از نخبگان بیانگر این است که این افراد آینده‌سازان جامعه هستند و کشور توسط این افراد اداره خواهد شد لذا باید موجبات دلگرمی آنها را بیش از پیش فراهم کرد. رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه رتبه‌های برتر تحصیلی و کنکور در فرآیند استخدام هیات علمی در دانشگاه‌ها امتیازات ویژه‌ای دارند، گفت: علاوه بر اینکه این افراد در استخدام به عنوان هیات علمی در دانشگاه‌ها اولویت‌های خاصی دارند سال به سال نیز اهمیت و امتیازات بیشتری به نخبگان کنکوری و دانشگاهی اعطا خواهد شد. نیلی احمدآبادی ادامه داد: مهاجرت نخبگان به خارج از کشور نشان‌دهنده این است که ما در تکریم شکلی این افراد عملکرد خوبی داشتیم اما واقعیت این است که نیاز آنها به طور کامل تامین نشده است و دانشگاه‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که دارند نمی‌توانند همه این افراد را جذب کنند و این جامعه است که باید گام‌های اساسی به منظور حمایت از نخبگان را بردارد. نیلی احمدآبادی تاکید کرد: خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه‌ها از محوریت آموزش به پژوهش رسیده‌اند که رشد دستاوردهای علمی و فناوری بیانگر این رویکرد این دانشگاه‌ها است. اگر حرکت و برنامه‌ریزی خوبی انجام بگیرد مطمئناً با کمک این نخبگان و استعدادهای برتر می‌توانیم بسیاری از عقب‌افتادگی‌های خود را جبران کنیم. وی با تاکید بر ضرورت تبدیل علم به ثروت در دانشگاه‌ها افزود: بحث‌هایی که امروزه در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته این است که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به جای اینکه دنبال کار باشند و یا بیکار بمانند شرایطی فراهم شود که این افراد بتوانند کارآفرین محسوب شوند. رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: به طور یقین دغدغه جوان در جامعه ما اشتغال است تا بتواند یافته‌های علمی خود را به عمل تبدیل کند و احساس مشارکت در توسعه کشور داشته باشد و در عین حال از رفاه قابل قبولی نیز برخوردار باشد. بنابراین راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها این نیاز جوانان ما را برطرف می‌کند. احمدآبادی خاطرنشان کرد: دانشگاه تهران با تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری روش کسب و کار را از همان دوران تحصیل به دانشجو یاد می‌دهد و شرایطی را فراهم می‌کند تا آنها در دوران دانشجویی خود یافته‌های نظری خود را به عمل تبدیل کنند و خوشبختانه در حال حاضر رابطه مستقیمی بین دانشجویان دانشگاه تهران با بخش‌های پژوهشی، پارک علم و فناوری فراهم شده است.رئیس دانشگاه تهران در پایان از راه‌اندازی بزرگترین پارک علم و فناوری در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه این دانشگاه در طرح ساماندهی خود فضای 500 هزار متر مربع را به پارک علم و فناوری اختصاص داده و این یکی از بزرگترین طرح‌های کشور به شمار می‌رود که براساس آن ارتباط بین دانش و جامعه فراهم می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۴:۳۷
منابع دیگر:
 • کیهان
 • رسالت
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۱/۱۸
۰۹:۰۸
۹۵/۱۱/۱۸
۰۹:۱۰

اعتراض شدید دبیر تشکل جامعه اسلامی از رفتار غیر اخلاقی مسئولین در مزار شهید گمنام حضور سرزده وزیر علوم باعث تعجب دانشگاهیان شد/ ادای احترام به مقام شهید خوشنام با کفش!

شنیدیم که جناب اقای وزیر علوم به استان گلستان آمدند و با حضور سرزده در دانشگاه گلستان دانشجویان را متعجب و کنجکاو کردند؛و تعجب انگیز تر از همه ادای احترام وزیر محترم و مسئولین دانشگاه با کفش به شهید خان احمدی بود و این در حالی است که در مکان دانشجویان نماز می خوانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نفل از خبرنگار «دانشجو سلام » دانشگاه گلستان با وجود بسیاری از مشکلات همچون کمبود کلاس،کمبود امکانات آزمایشگاهی،وضعیت ناخوشایند دانشجویان مهندسی در دانشکده فنی مهندسی الغدیر و ساختمانی که در آن به تحصیل مشغول هستند،عدم امکانات رفاهی،ورزشی،نداشتن خوابگاه برای دانشجویان غیر بومی،تحصیل را برای دانشجویان این دانشگاه سخت و طاقت فرسا کرده است.
سجاد فرهمند پارسا دبیرتشکل جامعه اسلامی دانشگاه گلستان گفت:دانشجویان دانشگاه گلستان بارها انتقادات و اعتراضات خود را به ریاست دانشگاه و مسئولین اعلام داشته اند اما جواب قانع کننده ای از طرف ریاست دانشگاه به دانشجویان داده نشده است
وی گفت: با گذشت زمان،هر روزه در حق دانشجویان در ارائه خدمات رفاهی و آموزشی که حق مسلم دانشجویان است اجهاف می شود و همین امر سبب شده است که دانشجویان این دانشگاه دیگر انگیزه ای برای تحصیل جدی در رشته های تحصیلی خود نداشته باشند و فضایی کاملا سرد و بی روح در دانشگاه نسبت به مسائل علمی و اموزشی حکمفرما باشد و همین طور دانشجویان غیر بومی که با نبود امکانات رفاهی و هزینه های بالا روز به روز فشارهای جدی تر بر انها وارد می شود و زندگی دانشجویی را بر انها سخت کرده و اسیب های جدی را برای آنان به لحاظ روحی داشته است.
این فعال دانشجویی اظهار داشت: ما شنیدیم که جناب اقای وزیر علوم به استان گلستان آمدند و با حضور سرزده در دانشگاه گلستان دانشجویان را متعجب و کنجکاو کردند؛شاید حضور ایشان برای بررسی مشکلات و رفع آنها بوده باشد،شاید هم یک دیدار گرم و صمیمی با روسای دانشگاه این استان،ولی هر چه که هست انشاالله خیر باشد.
وی ادامه اداد: اما از اینها گذشته انتشار یک عکس دانشجویان را بسیار ناراحت کرد و احساسات آنها را برانگیخت،شرح این عکس هم این است که جناب اقای وزیر و رییس دانشگاه گلستان با کفش وارد ضریح شهید حسین خان احمدی،شهید خوشنام دانشگاه گلستان شده اند و نیز حجت الاسلام مازندرانی و نماینده مجلس گرگان و اق قلا جناب اقای تربتی نژاد دیده می شوند.
فرهمند پارسا با اشاره به خواندن نماز توسط دانشجویان در آن مکان گفت:به اطلاع می رسانیم که دانشجویان و خانواده محترم شهید حسین خان احمدی در آن مکان نماز می خوانند. و این در حالی است که همه اعم از رئیس دانشگاه گلستان و حجت الاسلام مازندرانی هم می دانند که در آن مکان نماز خوانده می شود و دانشجویان با کفش وارد این مکان مقدس نمی شوند و جای تعجب از ان است که چرا در حالی که این موضوع را می دانستید متذکر نشدید و خود همراه و همیار این عمل شدید،
وی تصریح کرد:آیا واقعا گفتن اینکه لطفا کفش هایتان را دربیاورید سخت بود،پس گفتن اشتباهات بزرگتر و کلان جامعه را چگونه بیان می کنید و درصدد جلوگیری از انها هستید،نفس اینکار نه تنها نشان می دهد که اینگونه مسائل در نگاه این مسئولین کوچکـ و سخیف است بلکه نشان می دهد در گفتن اشتباهات بزرگتر شاید در رودربایستی گیر کرده و خود همراه عملی اشتباه شوند و توانایی جلوگیری در مسائل کلان استان خود نداشته باشند.
این فعال دانشجویی افزود:شاید بعد از انتشار این مصاحبه و اعتراض های دانشجویان دانشگاه گلستان گفته شود ما حواسمان نبود شما دانشجویان چرا آبروریزی می کنید و مسائل داخل دانشگاه را داد و فریاد می کنید یا شاید هم گفته شود افراطی عمل می کنید یا شاید هم بگویند به حاشیه ها می پردازید و به جزئیات دقت می کنید.
وی همچنین با اشاره به مشکلات آموزشی در دانشگاه اظهار داشت:می خواهم بگویم بر فرض اگر هم حواستان نباشد آیا حواستان به دانشجویان می باشد که در شرایط سخت مشغول به تحصیل هستند اگر جواب شما مثبت است می خواهیم عملکرد شما را که در صدد برطرف کردن این مشکلات است را به ما اعلام کنید،در حال حاضر دانشجویان بشدت در مسائل آموزشی و رفاهی معترضند و در شرایط بحرانی به سر می برند ،اینها که دیگر مسائل کوچک نیستند!؟
فرهمند پارسا گفت: زمانی که چنین اعمالی عادی شود و احترام به اصول و ارزش ها کمرنگ شود چه اتفاقی می افتد؟چگونه می خواهید دانشگاه را به سمت تعالی و دانشجویان را برای نظام جمهوری اسلامی تربیت کنید!
وی خطاب به مسئولین گفت:شما برای نظامی قبول مسئولیت کردید که خون شهدا برای به ثمر نشستن انقلاب و ثبات جمهوری اسلامی ریخته شده است،پس تمامی مسئولین باید در راستای تحقق افق های این نظام اسلامی گام بردارند و عملکرد آنها قابل لمس و تاثیر گزاری انها بر جامعه دیده شود،تغییر و اصلاح به سمت آرمانهای این نظام باید لمس شود،نه اینکه هر روزه شاهد مواردی این چنینی باشیم،روزی ورود به حرم با خودرو و روز دیگر پا گذاشتن با کفش در مکانی که نماز درآنجا برپا داشته می شود،چه برسد به کارهای بزرگ و کلان این جامعه که چگونه به انها رسیدگی می شود و با چه دیدگاهی!
انشاالله که تمامی عملکردها اعم از کوچک و بزرگ جز و کل همینطور باشد که امام خمینی(‌ره) و شهدا برای انها قیام کردند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۴۵

با حضور وزیر علوم؛ نفرات برتر کنکور 95 و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی تقدیر شدند

نفرات برتر کنکور سراسری سال 95 و برگزیدگان بیست و یکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش تقدیر شدند.

به گزارش « قدس آنلاین »، مراسم تقدیر از این برگزیدگان امروز در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور و روسای دانشگاه‌ها برگزار شد. در این مراسم، نفرات برتر کنکور سراسری در 5 گروه آزمایشی و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی در 20 رشته مورد تقدیر قرار گرفتند.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و دکتر اکبر خالد نژاد طبری دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی از دیگر مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۵۴

نظر وزیرعلوم درباره ورود دانشمندان آمریکایی به ایران

وزیر علوم گفت: در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم می گیرند.

خبرگزاری مهر: دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: البته این قانون تبعیض برای ایرانی ها امروز لغو شده و دادستان کل آمریکا آن را لغو کرده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد آخرین وضعیت تایید رشته های دانشگاه آزاد نیز گفت: در این باره چند بار توضیح دادم که کمیته ۵ نفره مربوط به بررسی رشته های تحصیلی تعیین شده و آنها جلسات خود را برگزار می کنند و رشته ها را مورد به مورد بررسی کرده و ان شاءالله طبق چارچوب های تعیین شده رشته ها تایید و یا تکمیل می شوند.
وی درباره وضعیت فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه آزاد گفت: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد خودشان درخواست کرده بودند که آنها نیز بررسی شوند، اگر مسیر قانونی طی شده باشد آنها نیز تایید می شود.
فرهادی در پاسخ به پرسشی درمورد کمیته بررسی تخلفات علمی گفت: این کمیته چند کار انجام داده که یکی از آنها آیین نامه ای بوده که برای بررسی احتمالی تخلفات علمی به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی افزود: هیات انتظامی تخلفات احتمالی اساتید را بررسی می کند و اگر موردی مربوط به دانشجویان باشد کمیته انضباطی آن را مورد بررسی قرار می دهد.
وی یادآور شد: سامانه همانند جو به شدت فعال است و به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه می دهد. همچنین ثبت پایان نامه ها به صورت جدی و قطعی پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: میزان مشابهت ها را در سامانه همانند جو در دو ماه گذشته استخراج کرده ایم و اینکه چه تعداد و درصدی به تفکیک دانشگاه ها اشکالاتی و مشابهت هایی وجود داشته مشخص شده و از تذکر تا تعلیق برای این افراد در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلفات علمی نیز در کمیسیون آموزشی مجلس تکمیل شده و به صحن ارائه خواهد شد. همچنین مواردی هم بوده که نیروی انتظامی در محیط بیرون از دانشگاه با این موضوع برخورد کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در زمینه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ها و برخی سخت گیری ها در این زمینه گفت: سختگیری در این زمینه وجود ندارد و تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از طرفداران جناح ها، گروه ها و دسته ها می توانند در قالب سخنرانی، مناظره و سایر موارد درخواست های خود را به هیات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و طبق مصوبه هیات سه نفره مراسم خود را برگزار کنند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۱۷

در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به ایران، مراجع بالاتر تصمیم می گیرند

وزیر علوم گفت: در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم می گیرند.

به گزارش جماران ، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: البته این قانون تبعیض برای ایرانی ها امروز لغو شده و دادستان کل آمریکا آن را لغو کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت تایید رشته های دانشگاه آزاد نیز گفت: در این باره چند بار توضیح دادم که کمیته 55 نفره مربوط به بررسی رشته های تحصیلی تعیین شده و آنها جلسات خود را برگزار می کنند و رشته ها را مورد به مورد بررسی کرده و ان شاءالله طبق چارچوب های تعیین شده رشته ها تایید و یا تکمیل می شوند.
وی درباره وضعیت فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه آزاد گفت: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد خودشان درخواست کرده بودند که آنها نیز بررسی شوند، اگر مسیر قانونی طی شده باشد آنها نیز تایید می شود.
فرهادی در پاسخ به پرسشی درمورد کمیته بررسی تخلفات علمی گفت: این کمیته چند کار انجام داده که یکی از آنها آیین نامه ای بوده که برای بررسی احتمالی تخلفات علمی به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی افزود: هیات انتظامی تخلفات احتمالی اساتید را بررسی می کند و اگر موردی مربوط به دانشجویان باشد کمیته انضباطی آن را مورد بررسی قرار می دهد.
وی یادآور شد: سامانه همانند جو به شدت فعال است و به صورت ماهانه گزارش خود را ارائه می دهد. همچنین ثبت پایان نامه ها به صورت جدی و قطعی پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: میزان مشابهت ها را در سامانه همانند جو در دو ماه گذشته استخراج کرده ایم و اینکه چه تعداد و درصدی به تفکیک دانشگاه ها اشکالاتی و مشابهت هایی وجود داشته مشخص شده و از تذکر تا تعلیق برای این افراد در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلفات علمی نیز در کمیسیون آموزشی مجلس تکمیل شده و به صحن ارائه خواهد شد. همچنین مواردی هم بوده که نیروی انتظامی در محیط بیرون از دانشگاه با این موضوع برخورد کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در زمینه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ها و برخی سخت گیری ها در این زمینه گفت: سختگیری در این زمینه وجود ندارد و تشکل ها می توانند به صورت قانونی عمل کنند.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از طرفداران جناح ها، گروه ها و دسته ها می توانند در قالب سخنرانی، مناظره و سایر موارد درخواست های خود را به هیات سه نفره در دانشگاه ارائه دهند و طبق مصوبه هیات سه نفره مراسم خود را برگزار کنند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۳۱

 وزیر علوم:افزایش کیفیت آموزش عالی و جایگزینی رشته های مدرن در اولویت است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، افزایش کیفیت آموزش عالی را از اولویت های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: درصددیم رشته های تکراری و غیرضروری را حذف و رشته های مدرن و جدید را جایگزین کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع سانی دولت به نقل از ایرنا، محمد فرهادی بعد از ظهر یکشنبه همزمان با ایام دهه مبارک فجر در مراسم افتتاح چندین طرح و پروژه عمرانی و تکمیل شده دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، منابع توسعه در کشور را نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: پیش از انقلاب دانشگاه و دانشجو بسیار کم بود اما بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی یکی ازکشورهای دارای دانشگاه های بزرگ معتبر دنیا شده و تاکنون نیروهای انسانی توانمند در همه عرصه تربیت کرده ایم.
وی به توانمندی و جایگاه علمی ایران اشاره کرد و گفت: اکنون در منطقه رتبه اول علمی و درجهان رتبه شانزدهم را از آن خود کرده ایم.
به گفته وزیر علوم، همچنین سهم تولید علم کشور 1.8، سهم استناد علمی 2.2 و در نوآوری 7.8 است.
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه توجه به سند چشم انداز و مرجعیت علمی را از اولویت های جدی برشمرد.   
کد خبر: 288948

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۵۰

فرهادی در دانشگاه پیام نور: بازنگری رشته‌های با بیش از 5 سال عمر/ 600 رشته با بیش از ده سال عمر بازنگری شدند

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: 600 رشته که در 10 سال گذشته ایجاد شده، بازنگری شده‌اند و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از ایجاد آن گذشته است، بازنگری می‌شوند.

به گزارش « قدس آنلاین »، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش افتتاح 72 طرح دانشگاه پیام نور تصریح کرد: دانشگاه‌های ما در حوزه تربیت نیروی انسانی بعد از انقلاب به توفیقاتی بسیار خوبی رسیده‌اند.
وی ادامه داد: قبل از انقلاب دانشجویان تحصیلات تکمیلی کم بودند و بسیاری از رشته‌های تحصیلی وجود نداشت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: به برکت توجه نظام جمهوری اسلامی، مراکز آموزش و عالی بسیار رشد کرده‌اند و عدالت آموزشی در همه‌جای کشور پیاده شده است، مهارت‌های کاربردی و آموزشی چه در داخل و چه خارج کشور در مقاطع تحصیلی ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: در دو سال گذشته در برنامه‌ریزی‌ها، رشته‌های تکراری نداشتیم، آنچه مصوب شده، بین‌رشته‌ای بوده است که 600 رشته که در 10 سال گذشته ایجاد شده، بازنگری شده‌اند و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از ایجاد آن گذشته است، بازنگری می‌شوند.
فرهادی با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام نور همان مسیر نیمه‌حضوری و از راه دور را دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: ما امروز رتبه اول منطقه و شانزدهم دنیا را در تولید علم داریم. 1.8 از سهم تولید علم در کل دنیا در اختیار ما است، سهم ما از استناد مقالات 2.2 و در نوآوری به رتبه 78 رسیده‌ایم، اینها دستاورد است.
وی ادامه داد: سمت و سوی آموزش عالی به این سمت است که تحول علمی داشته باشیم و اینها را هم گسترش دهیم، همکاری‌های علمی، بین‌المللی، دیپلماسی علمی ـ پژوهشی و جذب دانشجو را پیگیری می‌کنیم.
وزیر علوم، ‌ تحقیقات و فناوری اظهار داشت: به دنبال روش‌های آموزشی ـ پژوهشی می‌رویم تا دانشگاه‌ها هم کمک دولت باشند و هم روی پای خود بایستند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۰۲

وزیر علوم: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.
محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور در گفت وگو با ایرنا افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۱۰

وزیر علوم: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۳۴

وزیر علوم :تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا،محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور در گفت وگو با خبر نگار فرهنگی ایرنا افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.
فرهادی با اشاره به افتتاح همزمان 72 پروژه رفاهی، خدماتی، خوابگاهی، فرذهنگی، هنری، ورزشی و... توسط دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و افتتاح دو واحد از دانشگاه پیام نور در گرجستان و اقلیم کردستان عراق آن را در ایام دهه مبارک فجر فرخنده و ثمربخش عنوان کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح چند سامانه در دانشگاه پیام نور، اظهار داشت: در راستای توسعه کمی برنامه ها در آموزش عالی، به حد کافی اقدام صورت گرفته، و تلاش می کنیم برنامه ها را کیفی کنیم، در دانشگاه پیام نور بررسی رشته ها صورت گرفته تا فارغ التحصیلانِ باکیفیت داشته باشیم.
کد خبر: 288956

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۵۲

وزیر علوم: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی کند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی کند.
به گزارش جماران، محمد فرهادی عصر یکشنبه در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی ، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور افزود: در خصوص تصمیم رئیس جمهوری آمریکا هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچگونه مشکلی می توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همانطور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم و هنوز نوبت ما نشده، اگر این سند پربارتر نباشد کم بارتر نیز نیست.
فرهادی با اشاره به افتتاح همزمان 72 پروژه رفاهی، خدماتی، خوابگاهی، فرذهنگی، هنری، ورزشی و... توسط دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و افتتاح دو واحد از دانشگاه پیام نور در گرجستان و اقلیم کردستان عراق آن را در ایام دهه مبارک فجر فرخنده و ثمربخش عنوان کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح چند سامانه در دانشگاه پیام نور، اظهار داشت: در راستای توسعه کمی برنامه ها در آموزش عالی، به حد کافی اقدام صورت گرفته، و تلاش می کنیم برنامه ها را کیفی کنیم، در دانشگاه پیام نور بررسی رشته ها صورت گرفته تا فارغ التحصیلانِ باکیفیت داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۳:۴۷

رشد 25 برابری دانشجویان ایران طی 38 سال عمر انقلاب اسلامی

اقتصادتهران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری وجود چهار میلیون و 300 هزار دانشجوی در حال تحصیل دانشگاههای کشورمان گفت: سال 57 تنها 175 هزار دانشجو داشتیم و رشد دانشجویان طی 38 سال عمر انقلاب اسلامی 25 برابر شده است.
دکتر محمد فرهادی عصر شنبه در مراسم افتتاح آزمایشگاه تحقیقاتی آب و رسوب دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی گرگان ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: همچنین طی 38 سال گذشته تعداد دانشجویان کشورمان در مقطع کارشناسی ارشد 122 برابر و مقطع تحصیلی دکترا 37 برابر رشد داشته است.
وی با بیان اینکه تعداد دانشگاه ‎های ایران طی 38 سال گذشته 12 برابر شد، به اعتبار مراکز آموزشی کشورمان در دنیا اشاره کرد و افزود: تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز از هفت تا هشت هزار نفر در سال 57 به 80 هزار نفر در زمان حاضر رسیده است.
فرهادی گفت: بر اساس مستندات مقالات علمی؛ جایگاه علمی ایران نسبت به ابتدای انقلاب رشد داشته است ضمن اینکه جمعیت کشورمان یک درصد دنیا است اما 2٫2 درصد مقالات مهم و داغ جهان را به خود اختصاص داده ایم.
وی پیشرفت ایران در سایر بخش ها همچون شاخص نوآوری، علم و فناروی را مورد اشاره قرار داد و افزود: دو هزار و 500 شرکت دانش بنیان در ایران توانسته اند محصولات خود را بر پایه دانش بومی به جامعه عرضه کنند.
وزیر علوم با تصریح بر اینکه دانشگاه ‎ها هم می ‎توانند شرکت دانش بنیان داشته باشند و این جزو امتیازاتشان محسوب می ‎شود، اضافه کرد: در بحث هوا و فضا، مهندسی و بیوتکنولوژی جایگاه‎ های خوبی در دنیا داریم و تعداد زیادی دانش آموخته در این رشته ها نیز وجود دارد که توانسته اند جایگاه علمی کشور را رشد و ارتقاء بخشند.
فرهادی کرد: بخش نرم افزاری و منابع انسانی بزرگترین ثروت یک کشور است و ما در ایران از یک سو با تولید انبوه آن مواجهیم و از سوی دیگر تولید نیروی انسانی بسیار زیاد داریم که البته باید به فکر اشتغال با بهره وری بالای آنها باشیم.
وی با بیان اینکه امروز در جامعه ایران بحث مهارت آموزی در حوزه آموزش عالی مطرح است و بر همین اساس موضوع ایجاد دانشگاه کارآفرین مورد توجه قرار گرفت؛ گفت: باید به سمت دانشگاه مهارتی برویم که خوشبختانه در طرح‎های اقتصاد مقاومتی مربوط به حوزه عالی این مهم مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وزیر علوم ابراز داشت: پس از برجام اقبال خوب دنیا در عرصه ‎های سیاسی، تجاری و اقتصادی کشورمان را شاهدیم و در 2 سال گذشته حدود 250 پروژه تحقیقاتی را با کشورهای پیشرفته آغاز کرده ایم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۵۸

بازنگری بیش از 600 رشته قدیمی در سال گذشته

اقتصاد ایران: وزیر علوم با بیان اینکه در دو سال گذشته به دنبال افزایش کیفیت آموزش عالی بوده‌ایم، گفت: در سال گذشته بیش از 600 رشته که 10 سال از عمر آموزشی آنها گذشته بود، بازنگری شدند و در سال جاری نیز رشته‌هایی که بیش از 5 سال از عمر آنها می‌گذرد، بازنگری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، "احمد بدری" در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با تشریح جزئیات مدل جدید نظارتی بانکها گفت: سهامداران در مجمع باید مدیران را خطاب قرار دهند؛ اصل دعوا بین وکیل و موکل است که رابطه بین سهامداران و بانکها؛ و سهامداران و سپرده گذاران است؛ در حالیکه در بهترین حالت سهامداران 10 تا 15 درصد پول در سهام گذاشته اند.
مشاور بانک مرکزی افزود: طراحی مدل نظارت ملی بر اساس آخرین اصول، قواعد و تجربه های جهانی صورت گرفته که سه ضلع مثلث نظارت را اطلاعات، صورتهای مالی و حمایت قانونی تشکیل می دهد.
وی تصریح کرد: قوانین لازم در لوایح دوقلوی بانکی پیشنهاد شده؛ البته تمام بار اجرای آن بر دوش نیروی انسانی است و به همین دلیل اصلاح ساختار نیروی انسانی پیش بینی شده است.
به گفته بدری، ضعف نظارت بانک مرکزی، مدیریت غیرحرفه ای بانکها و ضعف حسابرسی به علاوه محیط نابسامان اقتصادی، مشکل بانکها است؛ ضمن اینکه هدف اصلی مدل نظارتی هم اثربخشی و افزایش کیفیت حسابرسی مستقل و ارتقای سطح مدیریت حرفه ای است.
وی اظهار داشت: اصول یک تا هفت و ١٢و ١٣ کمیته تخصصی بال می گوید که نهاد ناظر باید مستقل باشد و در قبال آن پاسخگو باشد در حالیکه اینطور نیست. از سوی دیگر اصل ده گزارشگیری است و شیوه گزارشگیری از بانکها از سوی نهاد ناظر تعیین می شود. همه اینها در طرح نظارتی بانک مرکزی دیده شده است.
مشاور رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در مدل نظارتی بانک مرکزی، چهار گام شامل تحلیل محتوای کسب و کار بانکها، نمره دهی، طبقه بندی و تعیین استراتژی نظارتی طراحی شده است. نمره دهی هم بر مبنای رتبه بندی و امتیازدهی نیست؛ بلکه واقعا قرار است که به بانکها نمره داده شود. بعد از آنها بانکها رتبه بندی می شوند.
بانکها به کلکسیونی از ریسکهای غیرمتعارف تبدیل شده اند
وی گفت: تحلیل محتوای کسب و کار، هشت حوزه از جمله کسب و کار اصلی بانکها، بنگاهداری، توان ایفای تعهدات، کیفیت دارایی ها، کیفیت سود، استمرار سودآوری، حاکمیت شرکتی و شفافیت اطلاعاتی را دربرمی گیرد؛ این در حالی است که تمرکز بدهکاران در برخی بالا، بسیار بالا و وحشتناک است. در عین حال نسبت بالای مطالبات معوق، ذخیره گیری ناکافی از جمله تهدیدات به شمار می رود.
وی ادامه داد: بنگاهداری بانکها اکنون یک معضل است در حالیکه بانکها باید به واسطه گری مالی بپردازند نه اینکه کلکسیونی از ریسک های غیرمتعارف شوند. در عین حال توان ایفای تعهدات نیز یکی دیگر از مسکلاتی است که برای بانکها سم است و ضعف و عدم کفایت سرمایه را سبب می شود.
مشاور بانک مرکزی با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار دارایی های ثابت بانکی و مولد خاطرنشان کرد: دارایی های فریز و منجمد همچون مطالبات بانکها از دولت یا املاک بانکها گروه بسیار خطرناک است و ما طبقه دارایی های موهومی در بانکها داریم که عدد بزرگی است و باید تکلیف آن مشخص نیست؛ در حالیکه بانکها به آن توجهی ندارند. قسمت دیگر دارایی های موهومی به دلیل روش غلط تعهدی که بانکها به کار برده اند، شناسایی شده است در حالیکه شیر روی سود آن باید بسته شود در حالیکه این دارایی اساسا موهومی است و باید هرچه زودتر از ترازنامه بانکها حذف شود.
بدری تصریح کرد: کیفیت سود ضامن بقای بانک در صنعت است و سود بی کیفیت، دارایی بی کیفیت می سازد و معاملات ساختگی را به دنبال خواهد داشت و انباشت دارایی موهوم را به دنبال دارد.
بدری در تشریح استمرار سودآوری گفت: سودهای غیرپایدار را در بانکها شاهد هستیم؛ در عین حال باید به ضعف ارکان حاکمیت شرکتی نیز توجه داشت. ما دفاتر این را در بانکها داریم ولی فقط در آن چای خورده می شود. این در حالی است که عدم رعایت حقوق ذی نفعان و انتقال ثروت بین گروههای ذی نفعان است که اکنون متاسفانه کار نمی کند.
بانکها اطلاعات غلط می دهند
وی اظهار داشت: در گزارشاتی که بانکها به مقام ناظر می دهند، اطلاعات غلط داده می شود و این پدیده فقط متعلق به ایران بوده و همچون ویروسی است که فقط بانکهای ایران را در بر گرفته است.
مشاور رئیس کل بانک مرکزی افزود: از ١٨٧ سنجه مدل نظارتی، ٣٤ سنجه حیاتی، ٤٧ سنجه شرعی، ٤٨ سنجه گروهی و ٨٧ سنجه بنیادی است، در این میان بانکها به چهار گروه فاقد ریسک مشهود، ریسک کم، ریسک متوسط و ریسک زیاد طبقه بندی می شوند؛ این در حالی است که در فاقد ریسک ها، نظارت پایه؛ در ریسک کم، مراقبت؛ در ریسک متوسط، اصلاح تکلیفی و در ریسک زیاد نیز استراتژی تجدید ساختار دیده می شود.
وی افزود: سیستم هشدار سی و چهار سنجه را در برگرفته و تعریف مرز بحرانی برای هر سنجه در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه از جمله ویژگی های مدل نوین نظارتی، طراحی بومی، تطبیق پذیری، انعطاف پذیری، کاهش دهندگی ریسک سیستمی، گروه بانک محوری، قانون محوری و هشداردهندگی است.
استفاده بانکها از تکنیک های عجیب و غریب/فقدان یادداشتهای ریسک
بدری گفت: در صورتهای مالی قدیم بانکها مهمترین نقص عدم پیش بینی رابطه وکیل و موکل است و عدم تطابق قانون بانکداری بدون ربا نیز یکی دیگر از ضعف ها است و بانکها از برخی تکنیک هایی استفاده می کردند که بسیار عجیب و غریب است و از ردیف هایی مثل سایر استفاده می کردند که به شدت سمی است؛ در حالیکه در بازنگری جدید این سایرها باید کاملا حذف شده و در موارد خاص حداکثر ده درصد است.
وی اظهارداشت: صورت مالی بانکی که یادداشت های ریسک در آن نباشد در دنیا پذیرفته شده نیست؛ این در حالی است که سود واسطه گری مالی نیز به شدت شفاف می شود.
بدری با بیان اینکه در صورت سود و زیان قبلی بانکها، برخی گزارش ها معکوس شده بود، گفت: پیشنهادات اصلاحی در مالکیت، انضباط، عملیات، اخذ اطلاعات، گزارشگری مالی، مدیریت، اصلاح سایر قوانین مرتبط خلاصه شده است.
وی ادامه داد: اختیارات نهاد ناظر بسیار محدود است و برخی مکاتبات نهاد ناظر جدی گرفته نمی شود؛ اکنون پیشنهادات اصلاحی اگر در مجلس تصویب شود، اختیارات نهاد ناظر بالا می رود و بخش عمده‌ای از مشکلات حل می شود.
کارشناس ارشد نظام بانکی با بیان اینکه رتبه بندی وظیفه بانک مرکزی نیست گفت:در دنیا تنها سه شرکت مسئول رتبه بندی هست که در انگلیس و آمریکا متمرکز هستند؛ در غیر این صورت رتبه بندی با اما و اگرهایی همراه خواهد بود. اگر در دنیا رتبه بندی همراه بانک نباشد، در دنیا کاری در نظام بانکی انجام نمی شود در ایران البته رتبه بندی فقط یک گام از نظارت بیشتر است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۰۸

افزایش استفاده از تکنولوژی‌های نوین آموزشی در دانشگاه پیام‌نور

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از تکنولوژی‌های نوین آموزشی در دانشگاه پیام نور در سال‌های اخیر افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی امروز در برنامه افتتاح 72 واحد پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در کشور و افتتاح دو نمایندگی خارج از کشور این دانشگاه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز دو واحد دانشگاه در کشور گرجستان و کردستان عراق افتتاح شد که این دانشگاه‌ها هم از خارج کشور و هم از ایرانی‌های مقیم این کشورها دانشجو می‌پذیرند.
وی ادامه داد: همچنین امروز چند سامانه جدید در این دانشگاه افتتاح شد که از طریق این سامانه‌ها به صورت تلویزیونی دانشجویان می‌توانند برنامه‌های درسی را دریافت کنند.
وزیر علوم گفت: این سامانه‌ها می‌توانند در مقوله درآمدزایی و برنامه رفاهی مفید باشند.
فرهادی افزود: دانشگاه پیام‌نور جایگاه خاص خود را در کشور دارد و طبق اساسنامه این دانشگاه بیشتر آموزش از راه دور را مورد هدف قرار داده و در همه جای کشور حضور دارد.
وی ادامه داد: در راستای همین شیوه آموزشی امکانات دانشگاه پیام نور در سال‌های اخیر بسیار بهتر شده و کلاس‌های آموزشی برای حضور به منظور رفع اشکال به وجود آمده است و همچنین شاهد استفاده از فناوری‌های جدید در این دانشگاه بوده‌ایم.
وزیر علوم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی طرح آمایش آموزش عالی رضایت ندارند، گفت: این سند هنوز در دستور ستاد نقشه جامع علمی قرار نگرفته تا گزارشی از روند اجرایی آن را ارائه دهیم. این سند پربارتر نباشد، کم‌بارتر هم نیست.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۰۸

قانون مقابله با تخلفات علمی در مرحله نهایی تصویب

اقتصاد ایران: وزیر علوم از عزم جدی این وزارتخانه برای مقابله با تخلفات علمی خبر داد و گفت: به منظور برخورد با متخلفان علمی در دانشگاه‌ها قانونی با عنوان مقابله با تخلفات علمی در کمیسیون آموزشی مجلس بررسی و در مرحله نهایی تصویب قرار دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران به آخرین اقدامات وزارت علوم در زمینه تخلفات علمی اشاره کرد و گفت: در حوزه بررسی تخلفات علمی آیین‌نامه‌ای برای دانشگاه‌ها ابلاغ شد که تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها توسط هیات‌های انتظامی بررسی خواهد شد و تخلفات دانشجویان نیز توسط هیات‌های دانشجویی مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده و گزارش‌های این کمیته به طور ماهیانه ارائه می‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ثبت پایان‌نامه‌های دانشجویان به صورت جدی و قطعی شده است، تصریح کرد: این موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و طی دو ماه گذشته نیز میزان مشابهت پایان‌نامه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، تذکراتی در این زمینه داده شد و پایان‌نامه‌هایی که اشکال داشتند، برخورد صورت گرفته است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلف علمی هم‌اکنون در کمیسیون مجلس بررسی و تکمیل شده است. امیدواریم به زودی برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس برود و البته با قوه قضاییه نیز صحبت‌هایی به منظور برخورد با تخلفات علمی صورت گرفته و آنها در این زمینه همکاری خوبی دارند.
دکتر فرهادی افزود: بحث پایان‌نامه و مقاله‌فروشی در کشور به طور جدی دنبال می‌شود و نیروی انتظامی در این زمینه برخورد خواهد کرد.
وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در نزدیک انتخابات نخواهیم داشت، گفت: همه تشکل‌ها براساس قانون می‌توانند مجوز فعالیت خود را دریافت کنند و در این زمینه سخت‌گیری خاصی اعمال نمی‌شود و خط قرمزی در دانشگاه‌ها برای حضور احزاب نداریم و احزاب می‌توانند بدون طرفداری از جناح یا گروه خاصی فعالیت‌های خود را به صورت سخنرانی، مناظره، پرسش و پاسخ و توصیه‌های آزاداندیشی ادامه دهند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۷
۱۸:۱۲

در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری؛ خدایی: نفرات برتر کنکور ریاضی در دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران تحصیل می‌کنند/ اغلب برترهای تجربی‌، پزشکی و برترهای انسانی‌ حقوق می‌خوانند

رئیس سازمان سنجش و پذیرش کشور تاکید کرد رشد برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی نامتعارف است و باید این المپیادها شوند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر خدایی در تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری سال 95 و نفرات برتر بیست و یکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور گفت:‌ «فعالیت رسمی وزارت علوم از سال 62-63 آغاز شد. ما در سال 57، یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم. اکنون بر اساس آمارها 1/81 درصد تولید علم دنیا را برعهده داریم و این به خاطر مدیریت وزارت علوم در تمام این سال‌ها بوده است. البته سیر و جهت‌دهی در وزارت علوم گاهی افتان و خیزان بوده ولی در هر صورت مشخص است که مسیر درست طی شده است.»
او ادامه داد: «رشد علم فقط تعداد مقاله نیست بلکه باید در همه عرصه‌ها فعال بود تا بتوان به تولید علم واقعی دست یافت.»
رئیس سازمان سنجش و پذیرش کشور گفت:‌ «امسال علاوه‌بر برگزاری آزمون‌های ورودی تجمیع آزمون تحصیلات تکمیلی با دانشگاه آزاد اسلامی را در دستور کار داشتیم، سه میلیون داوطلب آزمون‌های ورودی بودند البته روند کاهشی است ولی جامعه هدف ما گسترده است.»
خدایی گفت:‌ «0 هزار سوال برای آزمون‌های ورودی و 55هزار سوال برای آزمون‌های استخدامی طرح کردیم و 170 آزمون را برگزار می‌کنیم. به طور متوسط هفته‌ای سه آزمون داریم. قبلا فقط جمعه‌ها آزمون برگزار می‌کردیم ولی اکنون پنج‌شنبه‌ها نیز اضافه شده است، خوشبختانه به خاطر اعتمادی که به سازمان سنجش وجود دارد بسیاری از آزمون‌ها از طریق این سازمان برگزار می‌شود.»
او ادامه داد: «در طول سه سال گذشته 20درصد کاهش نیرو داشتیم ولی ماموریت‌های سازمان سنجش برای برگزاری آزمون 30درصد افزایش یافته است. این اقدامات بدون استفاده از فناوری روز اطلاعات میسر نمی‌شد البته تلاش و زحمات کارکنان ما نیز بسیار اثرگذار بوده است.»
او درباره المپیادهای دانشجویی گفت: «نفرات برتر المپیادهای دانشجویی مربوط به 20 رشته است که از 23 دانشگاه انتخاب شده‌اند، دانشگاه شریف با 17 مدال در مقام اول قرار دارد.»
خدایی ادامه داد: «در آزمون سراسری امسال 900هزار داوطلب داشتیم که 400هزار نفر آن‌ها قبول شدند. البته ظرفیت ما خیلی بیشتر است. سال گذشته ما 751 ظرفیت جذب دانشجو داشتیم که 300هزار نفر پذیرش شدند اکنون رقابت به نوع صندلی و دانشگاه منحصر شده است.»
رئیس سازمان سنجش و پذیرش کشور ادامه داد: «100 نفر اول گروه ریاضی فقط به دانشگاه شریف و تهران رفتند و در 4 رشته برق، کامپیوتر، مکانیک و بیوتکنولوژی درس می‌خوانند در گروه تجربی نیز از 100 اول 68نفر به دانشگاه علوم پزشکی ایران، 11 نفر دانشگاه شهید بهشتی، 9 نفر دانشگاه شیراز رفتند. 95 نفر از گروه تجربی به رشته پزشکی و 5 نفر به رشته دندانپزشکی رفتند. در رشته انسانی نیز از 100 نفر اول 66 نفر به دانشگاه تهران، 18 نفر به دانشگاه شهید بهشتی و 6 نفر به دانشگاه علوم قضائی رفتند که 55 نفر حقوق و 22 نفر روان‌شناسی و 23 نفر ارشد علوم قضائی می‌خوانند.»
او با اشاره به المپیادهای دانش‌آموزی گفت:‌ «متاسفانه در المپیادهای دانش‌آموزی افزایش غیرمتعارفی داریم. آن چنان که سال گذشته در رشته ریاضی 160 نفر مدال طلا، برنز و نقره کسب کردند و امسال 300 نفر برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی در گروه ریاضی بودند. این رشد غیرطبیعی است متاسفانه همه برگزیدگان گروه ریاضی می‌خواهند به دانشگاه شریف بروند. ظرفیت‌ها محدود است و بهتر است المپیادهای دانش‌آموزی مدیریت شوند.»

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۳۷

معاون وزیر علوم در دیدار با آیت‌الله ری‌شهری: فعالیت بیش از 3000 موسسه آموزش عالی در کشور/ یک‌ششم جمعیت ایران را دانشجویان تشکیل می‌دهند

معاون وزیر علوم گفت: بیش از ۳ هزار مؤسسه آموزش عالی رسمی اعم از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در کشور فعالیت دارند که ۴ میلیون دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرری، سید ضیاء هاشمی پیش از ظهر امروز در دیدار مدیران و مسئولان فرهنگی دانشگاه‌های کشور با تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اظهار داشت: حوزه فرهنگ در مسیر انقلاب نقش محوری داشته و دانشگاه کانون نخبگان جوان و علمی کشور است، دانشگاه در کنار حوزه همچون دو بال علمی و تخصصی کشور و نظام به شمار می‌روند که سبب پرواز و پیشرفت جامعه، نظام و گفتمان انقلاب اسلامی می‌شود.
وی بیان کرد: بیش از 3 هزار مؤسسه آموزش عالی رسمی شامل دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در کشور وجود دارد که 4 میلیون دانشجو در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند.
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه یک ششم جمعیت کشور ایران را دانشجویان تشکیل می‌دهند و این نسبت در جهان امری بی‌نظیر است، گفت: تنها 3 کشور در دنیا وجود دارد که همانند کشور ما دانشجوپرور هستند که این جای مباهات بسیار برای جامعه علمی کشور است.
هاشمی تصریح کرد: بخشی از دانشجویان کشور را طلاب حوزه‌های علمیه تشکیل می‌دهند که به کسب علوم و معارف دینی مشغول هستند و این امر در تربیت و رشد جامعه نقش بسزایی دارد.
وی در پایان با اشاره به اینکه کار فرهنگی، محور فعالیت دانشگاه است، خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ در ذات دانشگاه‌ قرار دارد و از مهّم‌ترین مأموریت‌های دانشگاه به حساب می‌رود چراکه فعالیت فرهنگی در دانشگاه یک عنصر کلیدی است که توجه به آن در دوران دفاع مقدس و تحولات انقلاب اسلامی بسیار قابل توجه است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۳۱

رئیس سامان سنجش اعلام کرد: رتبه اولیهای کنکور چه رشته و کدام دانشگاه را انتخاب کردند

رئیس سازمان سنجش گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی ۳۳ درصد دانشگاه تهران، ۲۳ درصد دانشگاه صنعتی شریف و ۱۸ درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: سال ۵۷ ما یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم اما اکنون این میزان به ۱.۸۱ رسیده است که این موضوع از برکت حرکت کلی نظام جمهوری اسلامی به سمت علم و پژوهش است البته رشد علم و تولید علم تنها تعداد مقالات نیست.
وی با اشاره به آزمون های ورودی در سال ۹۵ گفت: ما امسال سه میلیون شرکت‌کننده در آزمون‌های مختلف داشتیم که این روند همچنان نسبت به سال گذشته کاهشی است.
خدایی افزود: برای آزمون های علمی بیش از ۷۰ هزار سوال طرح شده اما برای آزمون‌های استخدامی حدود ۴۰ هزار سوال و این نشان می دهد که تعداد آزمون های استخدامی که به سازمان سنجش داده می‌شود افزایش یافته و به طور متوسط این سازمان هفته ای ۳.۵ آزمون برگزار می کند.
رئیس سازمان سنجش از افزایش ۳۰ درصدی فعالیت آزمونی در سازمان سنجش خبر داد و گفت: این در حالی است که ۲۰ درصد از نیروهای سازمان نیز کاهش داشته اند.
وی درباره گروه داوطلبان کنکور سراسری یادآور شد: نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی تقدیر می شوند، این تعداد از میان یک میلیون نفر کنکوری برگزیده شده‌اند. همچنین برگزیدگان المپیاد از ۲۰ رشته و از میان ۲۵۲ هزار داوطلب انتخاب شدند.
خدایی افزود: برگزیدگان المپیاد چند نوع تسهیلات از حوزه سنجش، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان دریافت می کنند. از دانشگاه صنعتی شریف ۱۷ نفر، از دانشگاه تهران ۱۱ نفر، دانشگاه شیراز ۸ نفر و در مجموع بین ۲۳ دانشگاه مدال آور داریم.
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری سال ۹۵ تعداد ۹۰۰ هزار داوطلب شرکت کردند که تعداد قبولی ها حدود ۴۰۰ هزار نفر بود البته با توجه به اینکه ظرفیت بیشتر از اینها است، بخشی از ظرفیت دانشگاه ها خالی ماند. از میان داوطلبان کنکور ۵۲۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانش آموزان همان سال هستند و بیش از ۴۵۰ هزار نفر پشت کنکوری. ظرفیت اصلی ما ۷۵۳ هزار نفر بوده که از این تعداد ما ۳۹۸ هزار نفر اعلام قبولی کردیم و در واقع بخش عمده ظرفیت شهریه پرداز خالی مانده و رقابت اصلی در راستای کیفیت جهت دهی شده است.
وی با اشاره به آمار قبولی های ۱۰۰ نفر اول در پنج گروه آزمایشی گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی ۳۳ درصد دانشگاه تهران، ۲۳ درصد دانشگاه صنعتی شریف و ۱۸ درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند که در مجموع ۱۳۲ نفر تهران، ۹۳ نفر شریف و ۶۸ نفر علوم پزشکی تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند.
خدایی افزود: در گروه ریاضی از ۱۰۰ نفر برتر کنکور ۹۵ تعداد ۹۴ نفر دانشگاه شریف، ۶ نفر دانشگاه تهران و به ترتیب ۵۲ نفر رشته مهندسی برق، ۲۹ نفر مهندسی کامپیوتر، ۱۰ نفر مهندسی مکانیک و ۳ نفر بیوتکنولوژی انتخاب کردند.
وی افزود: در گروه علوم تجربی از ۱۰۰ نفر اول ۶۸ نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۱۱ نفر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  و ۹ نفر دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بقیه در سایر دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دادند. از این تعداد ۹۵ نفر رشته پزشکی و ۵ نفر رشته دندانپزشکی را انتخاب کردند.
خدایی یادآور شد: در گروه علوم انسانی از ۱۰۰ نفر ۶۶ نفر دانشگاه تهران، ۱۸ نفر دانشگاه شهید بهشتی، ۷ نفر دانشگاه علوم قضایی را انتخاب کردند و ۵۵ نفر رشته حقوق، ۲۲ نفر رشته روانشناسی و ۶ نفر کارشناسی ارشد علوم قضایی را انتخاب کردند.
وی با اشاره به نفرات برتر گروه هنر در کنکور سراسری گفت: از ۱۰۰ نفر اول ۵۴ نفر دانشگاه تهران، ۴۰ نفر دانشگاه هنر، ۲ نفر دانشگاه الزهرا را انتخاب کردند و ۱۵ نفر رشته طراحی صنعتی، ۱۳ نفر رشته ارتباطات تصویری، ۱۲ نفر رشته سینما و ۱۰ نفر رشته موسیقی جهانی و بقیه در سایر رشته ها ادامه تحصیل دادند.
خدایی با اشاره به بحث المپیاد دانش آموزشی و مباحثی که این چند روز در رسانه‌ها مطرح شده، گفت: المپیادهای علمی دانش آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان آن مواجه شده ایم که این اتفاق غیرعادی است.
رئیس سازمان سنجش افزود: نمی توان موضوعی را لوث کرد، سال گذشته ۶۰ نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی ۳۰۰ مدال کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند که این موضوع امکان پذیر نیست ما در مجموع ۱۰۰ نفر ظرفیت در یک رشته داریم.
خدایی ادامه داد: بر اساس قوانین ما می توانیم ۱۰ درصد برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی را به دانشگاه‌ها بدهیم اما در مقابل دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند این یک پدیده اجتماعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اینکه همه دانشگاه‌های انتخابی دانش آموزان به شریف محدود نشوند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۰۱

سید ضیاء هاشمی:مزار آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) مزید انگیزه ای گشت تا حضور دانشجویان در تجدید میثاق امام راحل پررنگ تر باشد

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم گفت: تجدید میثاق دانشگاهیان با امام ، رهبری و انقلاب نشانگر این است که دانشگاهیان علاوه بر اینکه در پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری داشتند، در حفظ و استمرار این انقلاب تا به امروز نقش محوری و مهمی را ایفا کرده اند.

سید ضیاء هاشمی ،معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در خصوص تجدید میثاق دانشگاهیان کشور با امام راحل(ره) به ایسکانیوز گفت: تجدید میثاق دانشگاهیان با امام، رهبری و انقلاب نشانگر این است که دانشگاهیان علاوه بر اینکه در پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری داشتند، در حفظ و استمرار این انقلاب تا به امروز نقش محوری و مهمی را ایفا کرده اند.
وی ادامه داد: دانشگاه کانون علم، دانش و فرهنگ است و حضور آن در تمامی عرصه ها نقطه ی امید کشوراست در همین راستا حضور دانشگاهیان در این مراسم نقش اساسی را در مسیر آرمان های امام راحل و رهبری ایفا می کند.
وی گفت: امروز فرصتی شد تا دانشگاهیان ما با زیارت مرقد امام راحل با او تجدید میثاق کنند بعلاوه مزار آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) مزید انگیزه ای گشت تا این حضور پررنگ تر از همیشه احساس شود.
وی در پایان ادامه داد: امیدواریم در ذیل خط رهبرمعظم انقلاب و با حرکت تمامی مردم به ویژه نخبگان و دانشگاهیان کشور بتوانیم دستاوردهای گذشته را توسعه داده و مانند همیشه پیشرفت چشمگیری را داشته باشیم.
200/202

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۳۳

معاون فرهنگی وزارت علوم: حوزه‎های علمیه محور تغییر و تحول فرهنگی در جامعه هستند

معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه بخشی از دانشجویان کشور را طلاب حوزه‌های علمیه تشکیل می‌دهند، گفت: حوزه‎های علمیه نقطه امید برای تربیت نیروی انسانی، محور تحول و تغییرات مثبت و از پیشگامان امور فرهنگی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم، امروز در دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، گفت: حوزه فرهنگ در مسیر انقلاب نقش محوری داشته است.
وی افزود: دانشگاه کانون اجتماع نخبگان جوان و نخبگان علمی کشور است که در کنار حوزه علمیه به عنوان دو بال تخصصی علمی کشور سبب پرواز و پیشرفت جامعه و گفتمان انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
هاشمی درباره اینکه امروز در عرصه جهانی ایران از پر دانشگاه‌ترین کشورها محسوب می‌شود، ابراز کرد: حدود 3 هزار موسسه آموزش عالی رسمی در کشور وجود دارد.
معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه 4 میلیون دانشجو در کشور به کسب علم مشغول هستند، گفت: دانشجویان یک ششم جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند و این نسبت در دنیا کم نظیر است و تنها سه کشور در دنیا دارای این نسبت هستند به همین سبب کشور ما یک کشور دانشگاهی و دانشجو پرور به شمار می‌رود.
وی افزود: بخشی از دانشجویان کشور به طلاب حوزه‌های علمیه اختصاص دارد و این نقطه امیدی برای تربیت نیروی انسانی در محور تحول و تغییرات مثبت و سرنوشت ساز بوده و حوزه‌های علمیه در این امر پیشگام هستند.
هاشمی درباره اینکه فعالیتهای فرهنگی جزء ذات دانشگاه‌ها است، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: فرهنگ در جامعه و دانشگاه‌ها یک نقش محوری دارد و یک عنصر کلیدی است؛ مسؤولان فرهنگی آموزش عالی نیز همین نگاه را دنبال می‌کنند به همین سبب دانشگاه‌ نه تنها مرکز دانش بلکه مرکز اخلاق، دین و فرهنگ محسوب می‌شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: انقلاب اسلامی نشان داد که دین در دانشگاه‌های ما ریشه دار است، دانشگاهیان در مطالبات و تحولاتی که در غالب انقلاب اسلامی ظهور و بروز کرد از پیشگامان بودند همچنین دانشجویان در دفاع مقدس نقش برجسته‌ای را ایفا کردند.
وی با بیان اینکه فرهنگ باید زمینه تربیت مناسب و جامعه پذیری شایسته را داشته باشد تا جامعه پذیرای آن شود، تصریح کرد: ما وظیفه داریم نهضت علمی و نرم افزاری داشته باشیم و این مهم با انگیزه کافی و هم افزایی مناسب میسر می‌شود.
هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: فرهنگ باید متناسب با آرمانهای متعالی و اجتماعی کشور باشد ما فرهنگ را بستر ساز و زمینه ساز رشد کشور می‌دانیم./202/813/ب1

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۵۴

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور: توزیع نخبگان در دانشگاه‌های کشور مناسب نیست

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از توزیع نخبگان المپیادهای دانشجویی در بین دانشگاه‌های کشور انتقاد کرد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور تنها 10 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را می‌تواند به نخبگان اختصاص دهد، از سوی دیگر متاسفانه بسیاری از برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی درخواست تحصیل در چند دانشگاه اول کشور را دارند که به نظر می‌آید این پدیده اجتماعی ناخوشایندی باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم خدایی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، روند رشد علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را مطلوب توصیف کرد و افزود: ایران تا سال 57 فقط یک‌دهم درصد تولید علم دنیا را به خود اختصاص داشت اما امروزه علی‌رغم تفاوت سلیقه‌ها در تعریف تولید علم حدود 1.89 درصد تولید علم دنیا را دارد و این نشان از توسعه علمی کشور دارد.
وی در ادامه گزارشی از فعالیت‌های سازمان سنجش آموزش کشور در سال گذشته ارائه داد و گفت: ما در سازمان سنجش آموزش کشور سه کار بسیار حساس انجام می‌دهیم که برگزاری آزمون‌های ورودی (آزمون‌های سراسری تا آزمون‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دکتری)، برگزاری آزمون‌های استخدامی و آزمون‌های حرفه‌ای از جمله این سه کار حساس سازمان به شمار می‌رود به طوری که امسال قصد تجمیع آزمون‌های تحصیلات تکمیلی به وجود آمد که کار را تا حدودی دشوارتر نمود. به طور کلی در سال گذشته حدود سه میلیون داوطلب در آزمون‌های سازمان سنجش شرکت کردند.
دکتر خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت‌های کار سازمان سنجش و برگزاری سه گروه آزمون فوق در سال گذشته برای آزمون‌های ورودی 70 هزار و آزمون‌های استخدامی 50 هزار سوال در سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شد و 40 درصد کار سازمان سنجش به بحث آزمون‌های استخدامی و حرفه‌ای اختصاص یافت.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سال گذشته حدود 170 آزمون در این سازمان برگزار شد به طوری که فقط در گذشته در روزهای جمعه آزمون‌های خود را برگزار می‌کردیم اما اکنون روزهای پنجشنبه را نیز به برگزاری آزمون‌ها اختصاص دادیم که خوشبختانه این نوع حجم کار سازمان بیانگر اعتماد جامعه به این مرکز است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز از نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی تقدیر می‌شوند، گفت: این تعداد از میان یک میلیون نفر کنکوری برگزیده شده‌اند.همچنین برگزیدگان المپیاد از 20 رشته و از میان 252 هزار داوطلب انتخاب شده‌اند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: برگزیدگان المپیاد چند نوع تسهیلات از حوزه سازمان سنجش، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان دریافت می‌کنند و ما از دانشگاه صنعتی شریف 17 نفر، دانشگاه تهران 11 و دانشگاه شیراز 8 نفر و در مجموع بین 23 دانشگاه مدال‌آور داریم.
دکتر خدایی اضافه کرد: در آزمون سراسری سال 95 تعداد 900 هزار داوطلب شرکت کردند که تعداد قبولی‌ها حدود 400 هزار نفر بود البته با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه‌ها بیشتر از این تعداد است بخشی از ظرفیت‌ها خالی ماند.
به گفته وی، از میان داوطلبان کنکور 530 هزار نفر فارغ‌التحصیلان دانش‌آموزان همان سال هستند و بیش از 450 هزار نفر پشت‌کنکوری محسوب می‌شوند و ظرفیت اصلی دانشگاه‌ها 753 هزار نفر بوده که از این تعداد 398 هزار نفر اعلام قبولی کردیم و در واقع بخش عمده ظرفیت شهریه‌پرداز دانشگاه‌ها خالی مانده است.
دکتر خدایی همچنین به آمار قبولی‌های 100 نفر اول در 5 گروه آزمایشی اشاره کرد و گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی 33 درصد دانشگاه تهران، 23 درصد دانشگاه صنعتی شریف و 18 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مابقی سایر دانشگاه‌ها را انتخاب کردند که در مجموع 132 نفر تهران، 93 نفر شریف و 68 نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران را محل ادامه تحصیل خود برگزیدند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در گروه ریاضی از 100 نفر کنکور 95 تعداد 94 نفر دانشگاه شریف، 6 نفر دانشگاه تهران و به ترتیب 52 نفر رشته مهندسی برق، 29 نفر مهندسی کامپیوتر، 10 نفر مهندسی مکانیک و 3 نفر بیوتکنولوژی را انتخاب کردند.
به گفته دکتر خدایی، در گروه علوم تجربی از 100 نفر اول کنکور، 68 نفر دانشگاه علوم  پزشکی تهران، 11 نفر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و 9 نفر دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بقیه سایر دانشگاه‌ها را برای تحصیل انتخاب کردند. از این تعداد 95 نفر رشته پزشکی و 5 نفر رشته دندانپزشکی را انتخاب کردند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در گروه علوم انسانی از 100 نفر اول کنکور 66 نفر دانشگاه تهران، 18 نفر دانشگاه شهید بهشتی، 7 نفر دانشگاه علوم قضایی و بقیه سایر دانشگاه ها را انتخاب کرده و از این میان 55 نفر رشته حقوق، 22 نفر رشته روان‌شناسی و 6 نفر کارشناسی ارشد علوم قضایی و بقیه، سایر رشته‌ها را برگزیدند.
وی همچنین به نفرات برتر کنکور سراسری در گروه آزمایشی هنر اشاره کرد و افزود: از 100 نفر اول کنکور 54 نفر دانشگاه تهران، 40 نفر دانشگاه هنر، 2 نفر دانشگاه الزهرا و بقیه سایر دانشگاه‌ها را انتخاب کردند و 15 نفر رشته طراحی صنعتی، 13 رشته ارتباطات تصویری، 12 نفر رشته سینما و 10 نفر رشته موسیقی جهانی و بقیه دانشجویان، سایر رشته های تحصیلی را برای تحصیل برگزیدند.
دکتر خدایی با تاکید بر اینکه توزیع نخبه‌ها در بین دانشگاه‌های کشور مناسب نیست، افزود: براساس قوانین ما می‌توانیم 10 درصد برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی را به دانشگاه‌ها معرفی کنیم اما دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند. متاسفانه پدیده اجتماعی وجود دارد که اکثر رتبه‌های برتر دانشگاه‌های مایل هستند که فقط در چند دانشگاه تحصیل کنند که این امکان‌پذیر نیست.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان اضافه کرد: المپیادهای علمی دانش‌آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان مواجه شد که این اتفاق غیرعادی است. سال گذشته سال گذشته 60 نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی 300 مدال را کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دو رشته برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل بدهند که این موضوع امکان‌پذیر نیست و ما در مجموع 100 نفر ظرفیت پذیرش در یک رشته را داریم.
به گزارش ایسنا، با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر اکبر خالق‌نژاد دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت و برخی مسوولان دیگر از نفرات برتر کنکور سراسری سال 95 و برگزیدگان بیست‌ویکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور تقدیر به عمل آمد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۱۸

تشویق دانشگاه‌ها به استفاده از طرح‌های مدیریت سبز

خبرگزاری آریا-معاون اداری و مالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: اقدامات و پیشنهادهای زیادی از وزارت علوم برای تشویق دانشگاه ها از طرح های مدیریت سبز صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد حسین امید در نخستین نمایشگاه دستگاه اجرایی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی در زمینه مدیریت سبز که در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شد افزود: اقدامات خوبی از سوی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و البته سازمان برنامه و بودجه در زمینه مدیریت سبز صورت گرفته است.
وی افزود: با توافق و هماهنگی صورت گرفته از سوی سازمان های مختلف دستورالعمل تدوین برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه ها تحت عنوان مدیریت سبز صورت گرفت تا دانشگاه ها تشویق شوند.
امید گفت: ردیف بودجه ای برای پشتیبانی و حمایت طرح های مدیریت سبز و در استفاده از انرژی های تجدید پذیر در لایحه بودجه 96 محقق شد.
وی در ادامه به تفاهم نامه ی منعقد شده با سازمان ها و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در زمینه مدیریت سبز در چند ماه گذشته طرحی با دانشگاه ولی عصر رفسنجان و با پژوهشگاه نیرو به بهره برداری رسیده است.
امید افزود: در سه شنبه 19 بهمن نخستین طرح زمین گرمایی در یزد افتتاح می شود که در این طرح استفاده از انرژی خورشید و انرژی بادی و استفاده از پساب در دستور کار قرار گرفته است.
وی به تأسیس اکو پارک ها در دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: دستور العمل آن به دانشگاه ها ابلاغ شده است و تسهیلات جدیدی در این زمینه به دانشگاه‌ها واگذار می‌شود.
امید گفت: در دو سال اخیر اقدامات زیادی برای دولت الکترونیک انجام شده است و بحث مدیریت سبز تأثیر زیادی در کاهش هزینه ها و مصرف انرژی دارد که برای تحقق این امر از دانشگاه صنعتی اصفهان برای انتقال تجربیات خود بهره مند شدیم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۵۲

مجتبی شریعتی نیاسر: رشد چشمگیر آموزش عالی بعد از پیروزی انقلاب

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وضع آموزش عالی نسبت به قبل از انقلاب رشد بسیار زیادی داشته است.

مجتبی شریعتی نیاسر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: جمعیت دانشجویی ما در اوایل انقلاب حدود 170 هزار نفر بود که امروز 25 برابر شده و 5 برابر بیشتر از نرم جهانی است. 
وی گفت: قبل از انقلاب کشور ما در بسیاری از حوزه های علمی ورود پیدا نکرده بود و مقاطع تحصیلات تکمیلی رشد چندانی نداشت و تنها تعداد اندکی دانشجو در مقطع دکتری تحصیل می کرد. 
شریعتی نیاسر افزود: امروز نظام آموزشی کشور 4 میلیون و 300 هزار  دانشجو و 80  هزار هیئت علمی دارد که نزدیک20 درصد اعضاء هیئت علمی استاد تمام هستند.
وی گفت: در بعد از انقلاب در همه گروه‌های آموزشی اعم از علوم انسانی، مهندسی، پزشکی، هنر، دامپزشکی و کشاورزی ورود پیدا کرده ایم.
شریعتی نیاسر افزود: امروز در حوزه‌های بین رشته‌ای ورود پیدا کردیم و در رشته‌های نانو تکنولوژی و بیوتکنو لوژی در سطح جهان مطرح هستیم.
وی با اشاره به افزایش تعداد دانشگاه‌های کشور در بعد از انقلاب گفت: دانشگاه آزاد، پیام نور و دانشگاه های مهارتی از توفیقات بعد از انقلاب است. 
شریعتی نیاسر افزود: هم اکنون در کشور 2 هزار و 800 مرکز دانشگاهی وجود دارد که تقریباً نزدیک به 35 درصد از آن ها غیر دولتی و ما بقی دولتی هستند. 
وی گفت: از دیگر توفیقات انقلاب اسلامی، ورود بانوان به عرصه آموزش عالی است.
شریعتی نیاسر افزود: هم اکنون 55 درصد جمعیت دانشجویی را بانوان تشکیل می دهند که در بسیاری از حوزه های علمی ورود پیدا کرده اند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۴۵

سرپرست معاونت اداری، مالی وزارت علوم: ردیف بودجه مستقل به مراکز آموزشی و پژوهشی فعال مدیریت سبز اختصاص یافت

تهران-ایرنا- سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: ردیف بودجه مستقل در سال آینده برای حمایت از طرح ‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری اختصاص یافت.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمدحسین امید در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز که در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد افزود: این نمایشگاه پس از حدود سه سال و نیم از آغاز به کار دولت یازدهم و در راستای مسئولیتی که برای وزارت علوم در حوزه توسعه پایدار تعریف شده بود، افتتاح شد.
وی با بیان اینکه در این نمایشگاه اقدامات مختلف این مراکز در حوزه مدیریت سبز و توسعه پایدار شامل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، پساب‌ها، کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب به نمایش گذاشته شده است گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در طول سه سال گذشته اقدامات مناسبی را در حوزه مدیریت سبز انجام داده‌اند.
وی همچنین از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مراکز آموزشی، پژوهشی فعال در حوزه توسعه مدیریت سبز خبر داد و افزود: این بودجه برای نخستین بار و برای سال آینده به منظور اختصاص به این مراکز تعریف شده است.
وی تاکید کرد: این بودجه صرفا در اختیار مراکز آموزشی و موسسات پژوهشی و دانشگاه‌های فعال کشور در حوزه مدیریت سبز قرار خواهد گرفت.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌ های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبر با حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در محل سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد.
فراهنگ**1085**1027**دریافت کننده: ناهید پورمند** انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۲۳

اختصاص بودجه مستقل برای مراکز آموزشی و پژوهشی فعال در حوزه مدیریت سبز

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل در سال آینده از سوی این وزارتخانه برای حمایت از طرح‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمدحسین امید در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز که در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: این نمایشگاه خوشبختانه پس از حدود سه سال و نیم از شروع آغاز به کار دولت یازدهم و در راستای مسئولیتی که برای وزارت علوم در حوزه توسعه پایدار تعریف شده بود، افتتاح شد.
او با بیان اینکه در این نمایشگاه همه اقدامات مختلف این مراکز در حوزه مدیریت سبز و توسعه پایدار شامل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، پساب‌ها، کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب به نمایش گذاشته شده است گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در طول سه سال گذشته اقدامات مناسبی را در حوزه مدیریت سبز انجام داده‌اند.
امید از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مراکز آموزشی، پژوهشی فعال در حوزه توسعه مدیریت سبز خبر داد و گفت: این بودجه برای نخستین بار و برای سال آینده به منظور اختصاص به این مراکز تعریف شده است.
او افزود: این بودجه صرفا در اختیار مراکز آموزشی و موسسات پژوهشی و دانشگاه‌های فعال کشور در حوزه مدیریت سبز قرار خواهد گرفت.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبر با حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در محل سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد.
204/201

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۴۴

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب شد

معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.
در حکم انتصاب داداشیان بر حمایت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالی غیردولتی که سهم عمده و فزاینده‌ای در توسعه آموزش عالی به خود اختصاص می‌دهند تاکید شده است.
همچنین ضرورت بها دادن به نظام سطح‌بندی با رویکرد تشویقی جهت کمک به رشد کیفی مؤسسات و مراکز آموزش عالی بخش غیردولتی و بهره‌گیری از الگوهای موفق مراکز آموزش عالی غیردولتی جهان با هدف انتقال تجربیات و حضور فعال مؤسسات در عرصه رقابت های بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است.
همچنین در این حکم، همراهی با نهادهای صنفی غیردولتی به منظور ایجاد هماهنگی در اعمال سیاستهای یکپارچه بین کلیه زیر نظام های آموزش عالی فعال در بخش خصوصی و توجه به ضرورت توسعه هدفمند آموزش‌های عالی آزاد، با دو رویکرد مأموریت‌گراییِ مؤسسات و نیاز محوریِ مناطق و استان ها از اولویت های کاری مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی ذکر شده است.
فاطمه داداشیان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است  و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت  دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه  را برعهده داشته است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۱۰

وجود 50هزار دانش‌آموخته دکتری جویای کار

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود، گفت: درحال حاضر در کشور نزدیک به 50هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید با بیان اینکه سالانه حدود 30 هزار نفر به آمار دانش آموختگان بیکار دکتری اضافه می‌شود، گفت: وزارت علوم به‌ عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش بینانه ترین حالت تنها می‌تواند 2000هیات علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و حتی مدرک دکتری نیز پیدا کردن شغل را تضمین نمی‌کند‌. وی افزود: استفاده از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیاز به طی فرایند جذب ندارد و همه اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها که فرایند جذب هیات علمی را در یکی از مراکز علمی طی کرده‌اند، می‌توانند بدون طی فرایند جذب مدرسین، در این دانشگاه تدریس کنند. امید با اشاره به اینکه تمامی مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در آینده نزدیک توسط هیات ارزیابی، تمامی واحدهای شناسنامه‌دار ارزیابی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز به تصویب خواهد رسید. وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز برای اینکه بتوانند بدون زیاندهی به کار خود ادامه دهند و بدون افت کیفیت، دانشجو تربیت کنند حدود 500نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور در حال حاضر کمتر از 100دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و ناخواسته کیفیت فعالیت‌های آنها افت می کند.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۳:۱۲

نبود اعتبار، مهم ترین مشکل بر سر راه طرح های کلان ملی

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مهم ترین مشکل طرح های کلان ملی عدم تامین اعتبار لازم برای اجرای آن ها ست.احمدی در گفت وگو با مهرافزود: محققان کشور در روند اجرای فنی طرح های کلان ملی هیچ مشکلی ندارند اما عمده ترین مشکل این طرح ها نبود اعتبار لازم برای عملیاتی سازی آن ها ست.زمانی که طرح های کلان ملی تصویب می شوند، باید موضوع تامین اعتبار آن ها نیز مورد توجه قرار گیرد و ردیف بودجه ای خاصی برای آن ها در نظر گرفته شود.دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاکنون بیشتر ازبودجه ای که برای طرح های کلان ملی در اختیار آن ها قرار داده شده است ،تلاش کرده اند.وی عنوان کرد: 47 طرح کلان مصوب شورای عتف با مشکل عدم اعتبار بودجه و نبود مدیریت صحیح مواجه بودند. برای 34 طرح کلان ملی دستگاه بهره بردار نیز مشخص شد اما سازمان مدیریت در اختصاص بودجه برای این طرح ها با مشکل مواجه شد؛ بنابراین تصمیم گرفته شد طرح های با قابلیت اقتصاد مقاومتی تامین اعتبار شود که بیش از 20 طرح در این ردیف قرار گرفت و براین اساس این طرح ها تامین اعتبار می شوند.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۷

آمار دانش‌آموختگان بیکار دکتری به 50 هزار نفر رسید

محمدحسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی با بیان اینکه دیگر مدرک به تنهایی کاربردی ندارد، گفت: «در حال حاضر در کشور نزدیک به 50 هزار دانش‌آموخته جویای کار با مدرک دکتری داریم.» او که در نشست هماهنگی، توجیهی مراکز جامع علمی-کاربردی استان فارس سخن می‌گفت، افزود: «مردم می‌دانند باید به دنبال مهارت‌آموزی باشند، بنابراین بدیهی است که دانشگاه جامع علمی-کاربردی باید در این راستا بیش از سایر دانشگاه‌ها همت کند.»
او اضافه کرد: «امروز نزدیک به 50 هزار دانش‌آموخته منتظر شغل در مقطع دکتری داریم که سالانه حدود 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، در حالی که وزارت علوم که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها می‌تواند دوهزار هیات‌علمی را در سال جذب کند. بنابراین باید به سمت مهارتی‌کردن رشته‌ها برویم.»

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۹

معاون فرهنگی وزیر علوم: ایران کشوری نخبه پرور است/ مهم‌ترین فعالیت حوزه و دانشگاه، نقش آفرینی آن‌ها در پیروزی و تداوم انقلاب بوده است

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: حوزه و دانشگاه دو بال علمی و تخصصی هستند که نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند و فعالیت های فرهنگی آن‌ها در تداوم انقلاب حائز اهمیت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری ، جمعی از معاونان فرهنگی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و درمان و معاونان و مدیران ارشد فرهنگی دانشگــاه‌های کشور ضمن حضور در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) با آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) دیدار کردند.
سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم در این دیدار ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: حوزه و دانشگاه دو بال علمی و تخصصی هستند که نقش مهمی در پیروزی انقلاب ایفا کردند و در کنار یکدیگر مسیر پیشرفت و توسعه کشور را هموار کردند.
وی با بیان این‌که دانشگاه مرکز نخبگان جوان و دانشمندان علمی کشور است، تصریح کرد: پیشرفت جامعه و گفتمان نظام جمهوری اسلامی در سایه فعالیت های علمی و تخصصی دانشگاهیان شکل می‌گیرد.
دانشجویان یک ششم جمعیت کشور را تشکیل می دهند
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان این‌که ایران کشور دانشجو پرور است، تصریح کرد: 4 میلیون نفر در بیش از 3 هزار مرکز آموزش عالی رسمی شامل دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در کشور مشغول به تحصیل هستند.
هاشمی این موضوع را سبب افتخار دانست و افزود: یک ششم جمعیت کشور دانشجو هستند و این موضوع در جهان امری بی‌نظیر است چرا که تنها در 3 کشور از دنیا، دانشجویان جمعیت کثیری از کشور را تشکیل می دهند.
وی طلاب حوزه‌های علمیه را نیز جزئی از دانشجویان کشور ذکر کرد و افزود: این قشر از دانشجویان که در کسب علوم دینی فعالیت می‌کنند، مهمترین قشری هستند که نقش تربیت دینی و فرهنگی جامعه را بر عهده دارند.
معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: مهم‌ترین برنامه دانشگاه‌ها بر محور فعالیت‌های فرهنگی، برنامه‌ریزی شده است که عنصر کلیدی همه مراکز آموزشی محسوب می‌شود.
وی افزود: فعالیت‌های فرهنگی جزئی جدانشدنی از بدنه دانشگاه است که مهم‌ترین ماحصل آن پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هشت ساله است.
انتهای پیام/م 30

۹۵/۱۱/۱۷
۲۱:۱۵

مدارک دانشگاهی دیگر به درد نمی خورد

معضل بیکاری در کشور سال های سال است که گریبان گیر جوانان با سطوح سواد و تحصیلات متفاوتی در کشور شده است ،جوانانی که به دنبال منبع درآمدی برای خود بوده وهستند.

تابناک فارس به نقل از دانا:افزایش بیش از حد رشته ها و بعد از آن راحت شدن مسیر رسیدن به دانشگاه و سرمشق قرار دادن دریافت شهریه تحصیل در دانشگاه های بی کیفیت با اساتیدی که برخی از آن ها هنوز شان استاد دانشگاهی را پیدا نکرده اند ، از واضح ترین و تاسف برانگیز ترین دلایل رشد فارغ تحصیلان دانشگاهی در کشور است.
دانشجویانی که بیش از 5 سال از عمر خود را با هدف هایی واهی پشت میزهای تک نفره کلاس های درس گذرانده اند و پس از اتمام راه ، کاغذی که به عنوان مدرک به دستشان میرسد تنها آرزویش زیباکردن دیوار اتاق می شود ، زیرا از قبل قول قاب شدن را گرفته است!
لطفا بی خیال مدرک شوید!
حالا دیگر معاون وزیر علوم هم آب پاکی را روی دست مردم می ریزد و می گوید:مدارک دانشگاهی دیگر ارزشی ندارند.
محمدحسین امید که در حال حاضر ریاست دانشگاه جامع علمی کاربرد را هم بر عهده دارد هفته جاری در نشست خبری ، توجیهی مدیران مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس،اعلام کرد: زمان آن رسیده که مردم بدانند دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود.
امید به آمار بالای فارغ التحصیلان دکتری اشاره کرده و گفته است: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم باید بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نمی‌خورد.
انگار دغدغه مسئولان دانشگاهی بعد از پرکردن صندلی های خاک خورده دانشگاه ها بحران ظرفیتی هم بوده ، چرا که امید در ادامه همین نشست به این موضوع هم میان بری زده و اعلام کرده است: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، دانشگاه است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.
ورود فارغ التحصیلان جدید به عرصه بیکاری!
اواخر سال گذشته کارشناسان اقتصادی در خبرنامه دانشجویان ایران ، نوید بیکاری یک میلیون فارغ التحصیل در سال 95 را داده و گفته بودند: در شرایط فعلی اقتصاد ایران ، با وجود بیش از 5 میلیون نفر بیکار ، تزریق یک میلیون جوان تحصیلکرده جویای کار، شرایط را برای دولتمردان سخت تر خواهد کرد.
بی ارتباطی شغل و رشته مشکل ریشه ای دارد
این سایت تحلیلی در ادامه گزارش خود نوشته است: مسئله بیکاری و ارتباط آن با رشته های تحصیلی حتی تا آنجایی پیش رفت که رهبر معظم انقلاب اسلامی درابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و در بند 78 این سند که در ذیل محورهای علم و فناوری تنظیم شده، از دستگاه های اجرایی خواسته شده است "رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب‌سازی سطوح و رشته‌های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور و نیازهای تولید و اشتغال" مشخص شود. که این مسئله نشان از یک مشکل «ریشه ای» در نظام آموزشی کشور می دهد؛ و تا این مسئله اصلاح نشود، نمی توان با وعده های اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان در فلان سال امیدوار بود.
البته صحبت های اخیر معاون وزیر علوم در شبکه های اجتماعی هم بازتاب داشت تا آنجا که همان افرادی که دستی در هنر دارند با کشیدن کاریکاتوری تاسف برانگیز نمودی از حرف های او را به تصویر کشیدند.
با این حال به جرات می توان گفت اعلام چنین خبرهایی،نه تنها انگیزه درس خواندن را از دانشجویان می گیرد بلکه به تنهایی ترمزی می شود برای دانش آموزانی که در کلاس های درسی مدارس ،آرزوی تحصیل در رشته مورد علاقه و صدالبته شغلی مرتبط با آن که پذیرای جامعه باشد را در سر دارند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۰:۴۰

توزیع نخبگان در دانشگاه‌های کشور مناسب نیست

اقتصاد ایران: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از توزیع نخبگان المپیادهای دانشجویی در بین دانشگاه‌های کشور انتقاد کرد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور تنها 10 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را می‌تواند به نخبگان اختصاص دهد، از سوی دیگر متاسفانه بسیاری از برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی درخواست تحصیل در چند دانشگاه اول کشور را دارند که به نظر می‌آید این پدیده اجتماعی ناخوشایندی باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم خدایی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، روند رشد علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را مطلوب توصیف کرد و افزود: ایران تا سال 57 فقط یک‌دهم درصد تولید علم دنیا را به خود اختصاص داشت اما امروزه علی‌رغم تفاوت سلیقه‌ها در تعریف تولید علم حدود 1.89 درصد تولید علم دنیا را دارد و این نشان از توسعه علمی کشور دارد.
وی در ادامه گزارشی از فعالیت‌های سازمان سنجش آموزش کشور در سال گذشته ارائه داد و گفت: ما در سازمان سنجش آموزش کشور سه کار بسیار حساس انجام می‌دهیم که برگزاری آزمون‌های ورودی (آزمون‌های سراسری تا آزمون‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دکتری)، برگزاری آزمون‌های استخدامی و آزمون‌های حرفه‌ای از جمله این سه کار حساس سازمان به شمار می‌رود به طوری که امسال قصد تجمیع آزمون‌های تحصیلات تکمیلی به وجود آمد که کار را تا حدودی دشوارتر نمود. به طور کلی در سال گذشته حدود سه میلیون داوطلب در آزمون‌های سازمان سنجش شرکت کردند.
دکتر خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت‌های کار سازمان سنجش و برگزاری سه گروه آزمون فوق در سال گذشته برای آزمون‌های ورودی 70 هزار و آزمون‌های استخدامی 50 هزار سوال در سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شد و 40 درصد کار سازمان سنجش به بحث آزمون‌های استخدامی و حرفه‌ای اختصاص یافت.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سال گذشته حدود 170 آزمون در این سازمان برگزار شد به طوری که فقط در گذشته در روزهای جمعه آزمون‌های خود را برگزار می‌کردیم اما اکنون روزهای پنجشنبه را نیز به برگزاری آزمون‌ها اختصاص دادیم که خوشبختانه این نوع حجم کار سازمان بیانگر اعتماد جامعه به این مرکز است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز از نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی تقدیر می‌شوند، گفت: این تعداد از میان یک میلیون نفر کنکوری برگزیده شده‌اند.همچنین برگزیدگان المپیاد از 20 رشته و از میان 252 هزار داوطلب انتخاب شده‌اند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: برگزیدگان المپیاد چند نوع تسهیلات از حوزه سازمان سنجش، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان دریافت می‌کنند و ما از دانشگاه صنعتی شریف 17 نفر، دانشگاه تهران 11 و دانشگاه شیراز 8 نفر و در مجموع بین 23 دانشگاه مدال‌آور داریم.
دکتر خدایی اضافه کرد: در آزمون سراسری سال 95 تعداد 900 هزار داوطلب شرکت کردند که تعداد قبولی‌ها حدود 400 هزار نفر بود البته با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه‌ها بیشتر از این تعداد است بخشی از ظرفیت‌ها خالی ماند.
به گفته وی، از میان داوطلبان کنکور 530 هزار نفر فارغ‌التحصیلان دانش‌آموزان همان سال هستند و بیش از 450 هزار نفر پشت‌کنکوری محسوب می‌شوند و ظرفیت اصلی دانشگاه‌ها 753 هزار نفر بوده که از این تعداد 398 هزار نفر اعلام قبولی کردیم و در واقع بخش عمده ظرفیت شهریه‌پرداز دانشگاه‌ها خالی مانده است.
دکتر خدایی همچنین به آمار قبولی‌های 100 نفر اول در 5 گروه آزمایشی اشاره کرد و گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی 33 درصد دانشگاه تهران، 23 درصد دانشگاه صنعتی شریف و 18 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مابقی سایر دانشگاه‌ها را انتخاب کردند که در مجموع 132 نفر تهران، 93 نفر شریف و 68 نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران را محل ادامه تحصیل خود برگزیدند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در گروه ریاضی از 100 نفر کنکور 95 تعداد 94 نفر دانشگاه شریف، 6 نفر دانشگاه تهران و به ترتیب 52 نفر رشته مهندسی برق، 29 نفر مهندسی کامپیوتر، 10 نفر مهندسی مکانیک و 3 نفر بیوتکنولوژی را انتخاب کردند.
به گفته دکتر خدایی، در گروه علوم تجربی از 100 نفر اول کنکور، 68 نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران، 11 نفر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و 9 نفر دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بقیه سایر دانشگاه‌ها را برای تحصیل انتخاب کردند. از این تعداد 95 نفر رشته پزشکی و 5 نفر رشته دندانپزشکی را انتخاب کردند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در گروه علوم انسانی از 100 نفر اول کنکور 66 نفر دانشگاه تهران، 18 نفر دانشگاه شهید بهشتی، 7 نفر دانشگاه علوم قضایی و بقیه سایر دانشگاه ها را انتخاب کرده و از این میان 55 نفر رشته حقوق، 22 نفر رشته روان‌شناسی و 6 نفر کارشناسی ارشد علوم قضایی و بقیه، سایر رشته‌ها را برگزیدند.
وی همچنین به نفرات برتر کنکور سراسری در گروه آزمایشی هنر اشاره کرد و افزود: از 100 نفر اول کنکور 54 نفر دانشگاه تهران، 40 نفر دانشگاه هنر، 2 نفر دانشگاه الزهرا و بقیه سایر دانشگاه‌ها را انتخاب کردند و 15 نفر رشته طراحی صنعتی، 13 رشته ارتباطات تصویری، 12 نفر رشته سینما و 10 نفر رشته موسیقی جهانی و بقیه دانشجویان، سایر رشته های تحصیلی را برای تحصیل برگزیدند.
دکتر خدایی با تاکید بر اینکه توزیع نخبه‌ها در بین دانشگاه‌های کشور مناسب نیست، افزود: براساس قوانین ما می‌توانیم 10 درصد برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی را به دانشگاه‌ها معرفی کنیم اما دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند. متاسفانه پدیده اجتماعی وجود دارد که اکثر رتبه‌های برتر دانشگاه‌های مایل هستند که فقط در چند دانشگاه تحصیل کنند که این امکان‌پذیر نیست.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان اضافه کرد: المپیادهای علمی دانش‌آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان مواجه شد که این اتفاق غیرعادی است. سال گذشته سال گذشته 60 نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی 300 مدال را کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دو رشته برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل بدهند که این موضوع امکان‌پذیر نیست و ما در مجموع 100 نفر ظرفیت پذیرش در یک رشته را داریم.
به گزارش ایسنا، با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت، دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر اکبر خالق‌نژاد دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت و برخی مسوولان دیگر از نفرات برتر کنکور سراسری سال 95 و برگزیدگان بیست‌ویکمین المپیاد علمی دانشجویی کشور تقدیر به عمل آمد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۰۸

رتبه اولیهای کنکور چه رشته و کدام دانشگاه را انتخاب کردند

رئیس سازمان سنجش گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی ۳۳ درصد دانشگاه تهران، ۲۳ درصد دانشگاه صنعتی شریف و ۱۸ درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند.

عصر بانک؛به گزارش مهر، دکتر ابراهیم خدایی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری ۹۵ و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: سال ۵۷ ما یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم اما اکنون این میزان به ۱.۸۱ رسیده است که این موضوع از برکت حرکت کلی نظام جمهوری اسلامی به سمت علم و پژوهش است البته رشد علم و تولید علم تنها تعداد مقالات نیست.
 
وی با اشاره به آزمون های ورودی در سال ۹۵ گفت: ما امسال سه میلیون شرکت‌کننده در آزمون‌های مختلف داشتیم که این روند همچنان نسبت به سال گذشته کاهشی است.
 
خدایی افزود: برای آزمون های علمی بیش از ۷۰ هزار سوال طرح شده اما برای آزمون‌های استخدامی حدود ۴۰ هزار سوال و این نشان می دهد که تعداد آزمون های استخدامی که به سازمان سنجش داده می‌شود افزایش یافته و به طور متوسط این سازمان هفته ای ۳.۵ آزمون برگزار می کند.
 
رئیس سازمان سنجش از افزایش ۳۰ درصدی فعالیت آزمونی در سازمان سنجش خبر داد و گفت: این در حالی است که ۲۰ درصد از نیروهای سازمان نیز کاهش داشته اند.
 
وی درباره گروه داوطلبان کنکور سراسری یادآور شد: نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی تقدیر می شوند، این تعداد از میان یک میلیون نفر کنکوری برگزیده شده‌اند. همچنین برگزیدگان المپیاد از ۲۰ رشته و از میان ۲۵۲ هزار داوطلب انتخاب شدند.
 
خدایی افزود: برگزیدگان المپیاد چند نوع تسهیلات از حوزه سنجش، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان دریافت می کنند. از دانشگاه صنعتی شریف ۱۷ نفر، از دانشگاه تهران ۱۱ نفر، دانشگاه شیراز ۸ نفر و در مجموع بین ۲۳ دانشگاه مدال آور داریم.
 
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری سال ۹۵ تعداد ۹۰۰ هزار داوطلب شرکت کردند که تعداد قبولی ها حدود ۴۰۰ هزار نفر بود البته با توجه به اینکه ظرفیت بیشتر از اینها است، بخشی از ظرفیت دانشگاه ها خالی ماند. از میان داوطلبان کنکور ۵۲۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانش آموزان همان سال هستند و بیش از ۴۵۰ هزار نفر پشت کنکوری. ظرفیت اصلی ما ۷۵۳ هزار نفر بوده که از این تعداد ما ۳۹۸ هزار نفر اعلام قبولی کردیم و در واقع بخش عمده ظرفیت شهریه پرداز خالی مانده و رقابت اصلی در راستای کیفیت جهت دهی شده است.
 
وی با اشاره به آمار قبولی های ۱۰۰ نفر اول در پنج گروه آزمایشی گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی ۳۳ درصد دانشگاه تهران، ۲۳ درصد دانشگاه صنعتی شریف و ۱۸ درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند که در مجموع ۱۳۲ نفر تهران، ۹۳ نفر شریف و ۶۸ نفر علوم پزشکی تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند.
 
خدایی افزود: در گروه ریاضی از ۱۰۰ نفر برتر کنکور ۹۵ تعداد ۹۴ نفر دانشگاه شریف، ۶ نفر دانشگاه تهران و به ترتیب ۵۲ نفر رشته مهندسی برق، ۲۹ نفر مهندسی کامپیوتر، ۱۰ نفر مهندسی مکانیک و ۳ نفر بیوتکنولوژی انتخاب کردند.
 
وی افزود: در گروه علوم تجربی از ۱۰۰ نفر اول ۶۸ نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۱۱ نفر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  و ۹ نفر دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بقیه در سایر دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دادند. از این تعداد ۹۵ نفر رشته پزشکی و ۵ نفر رشته دندانپزشکی را انتخاب کردند.
 
خدایی یادآور شد: در گروه علوم انسانی از ۱۰۰ نفر ۶۶ نفر دانشگاه تهران، ۱۸ نفر دانشگاه شهید بهشتی، ۷ نفر دانشگاه علوم قضایی را انتخاب کردند و ۵۵ نفر رشته حقوق، ۲۲ نفر رشته روانشناسی و ۶ نفر کارشناسی ارشد علوم قضایی را انتخاب کردند.
 
وی با اشاره به نفرات برتر گروه هنر در کنکور سراسری گفت: از ۱۰۰ نفر اول ۵۴ نفر دانشگاه تهران، ۴۰ نفر دانشگاه هنر، ۲ نفر دانشگاه الزهرا را انتخاب کردند و ۱۵ نفر رشته طراحی صنعتی، ۱۳ نفر رشته ارتباطات تصویری، ۱۲ نفر رشته سینما و ۱۰ نفر رشته موسیقی جهانی و بقیه در سایر رشته ها ادامه تحصیل دادند.
 
خدایی با اشاره به بحث المپیاد دانش آموزشی و مباحثی که این چند روز در رسانه‌ها مطرح شده، گفت: المپیادهای علمی دانش آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان آن مواجه شده ایم که این اتفاق غیرعادی است.
 
رئیس سازمان سنجش افزود: نمی توان موضوعی را لوث کرد، سال گذشته ۶۰ نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی ۳۰۰ مدال کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند که این موضوع امکان پذیر نیست ما در مجموع ۱۰۰ نفر ظرفیت در یک رشته داریم.
 
خدایی ادامه داد: بر اساس قوانین ما می توانیم ۱۰ درصد برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی را به دانشگاه‌ها بدهیم اما در مقابل دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند این یک پدیده اجتماعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اینکه همه دانشگاه‌های انتخابی دانش آموزان به شریف محدود نشوند.
 

۹۵/۱۱/۱۷
۲۱:۱۶

توافق وزارتخانه‌های «علوم» و «نیرو» برای ایجاد اکوپارک‌ها

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از امضای توافقنامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت نیرو برای تاسیس اکوپارک‌ها در کشور خبر داد.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر امید در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حوزه مدیریت سبز، دانشگاه‌ها می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند و تفاوت ما با دستگاه‌های اجرایی این است که ما به توسعه پایدار اعتقاد و باور داریم و اگر حمایت شویم حتما در این حوزه حرکت و عمل می‌کنیم و نمونه این مساله اقداماتی است که دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه انجام داده‌اند.
وی افزود: برنامه وزارت علوم این است که تمام اقداماتی که در این وزارتخانه انجام می‌دهیم بدون مصرف انرژی و رفت‌وآمدهای پرهزینه باشد که در حال حاضر این کار با سیستم یکپارچه وزارت علوم در سطح دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مجموعه‌ای از یک مدیریت سبز و توسعه پایدار موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری می‌شود و این اتفاق در وزارت علوم در حوزه‌های مختلف در حال انجام است و در حوزه آموزشی سامانه‌ای راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده که تمام فعالیت‌های مالی که مهمترین بخش این قسمت است را انجام می‌دهد.
وی افزود: در سه سال گذشته اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در زمینه پروژه‌های عتف انجام شده که برخی به نتیجه رسیده و بسیاری از کاغذبازی‌ها حذف شده و به مصرف کاغذ به حداقل رسیده و بسیاری از جلسات حتی بدون حضور فیزیکی در حال انجام است.
دکتر امید با اشاره به طرح‌های انجام شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: با سرمایه گذاری وزارت نیرو در دانشگاه‌ها “اکوپارک‌”هایی ایجاد می‌شود و این ظرفیت وجود دارد که وزارت نیرو نیز تسهیلاتی را به این امر اختصاص داده و انرژی خورشیدی را با نرخ‌هایی مناسب خریداری کند.
وی ادامه داد: بر اساس توافقی که اخیراً با پژوهشگاه نیرو داشته‌ایم به زودی توافقنامه‌ای بین وزارتخانه های علوم و نیرو برای تاسیس این اکوپارک‌ها در کشور امضا می‌شود.
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دانشگاه‌ها این ظرفیت وجود دارد و زمینه اجرای آن نیز فراهم است چراکه دانشگاه‌ها نیاز به انرژی دارند و در توافقنامه‌ای که بین وزارت علوم و نیرو برقرار خواهد شد این مساله مورد توجه قرار گرفته، البته در گذشته نیز فعالیت‌هایی نیز در این زمینه به طور مثال در دانشگاه اصفهان اتفاق افتاده که امیدواریم این تجربیات به دانشگاه‌های دیگر نیز انتقال پیدا کند و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین برای کاهش تلفات آب برای فضای سبز دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.
امید ادامه داد: در کنار این مساله حمایت از طرح‌های مدیریت سبز در دانشگاه‌ها مد نظر بود که در لایحه بودجه سال 96 برای حمایت از این طرح‌ها ردیفی اختصاص داده شد.
وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری پروژه زمین‌گرمایی در برخی دانشگاه‌ها شروع می‌شود و البته در دانشگاه‌های دیگر نیز قبل از این انجام شده است. بر این اساس استفاده بهینه از انرژی خورشیدی و منابع خدادادی و پساب‌ها در این پروژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۲۷

معاون فرهنگی وزیر علوم: ایران کشوری نخبه پرور است/ مهم‌ترین فعالیت حوزه و دانشگاه، نقش آفرینی آن‌ها در پیروزی و تداوم انقلاب بوده است

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: حوزه و دانشگاه دو بال علمی و تخصصی هستند که نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند و فعالیت های فرهنگی آن‌ها در تداوم انقلاب حائز اهمیت است.

به گزارش تهران نیوز ، جمعی از معاونان فرهنگی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و درمان و معاونان و مدیران ارشد فرهنگی دانشگــاه‌های کشور ضمن حضور در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) با آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) دیدار کردند.
سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم در این دیدار ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: حوزه و دانشگاه دو بال علمی و تخصصی هستند که نقش مهمی در پیروزی انقلاب ایفا کردند و در کنار یکدیگر مسیر پیشرفت و توسعه کشور را هموار کردند.
وی با بیان این‌که دانشگاه مرکز نخبگان جوان و دانشمندان علمی کشور است، تصریح کرد: پیشرفت جامعه و گفتمان نظام جمهوری اسلامی در سایه فعالیت های علمی و تخصصی دانشگاهیان شکل می‌گیرد.
دانشجویان یک ششم جمعیت کشور را تشکیل می دهند
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان این‌که ایران کشور دانشجو پرور است، تصریح کرد: 4 میلیون نفر در بیش از 3 هزار مرکز آموزش عالی رسمی شامل دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در کشور مشغول به تحصیل هستند.
هاشمی این موضوع را سبب افتخار دانست و افزود: یک ششم جمعیت کشور دانشجو هستند و این موضوع در جهان امری بی‌نظیر است چرا که تنها در 3 کشور از دنیا، دانشجویان جمعیت کثیری از کشور را تشکیل می دهند.
وی طلاب حوزه‌های علمیه را نیز جزئی از دانشجویان کشور ذکر کرد و افزود: این قشر از دانشجویان که در کسب علوم دینی فعالیت می‌کنند، مهمترین قشری هستند که نقش تربیت دینی و فرهنگی جامعه را بر عهده دارند.
معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: مهم‌ترین برنامه دانشگاه‌ها بر محور فعالیت‌های فرهنگی، برنامه‌ریزی شده است که عنصر کلیدی همه مراکز آموزشی محسوب می‌شود.
وی افزود: فعالیت‌های فرهنگی جزئی جدانشدنی از بدنه دانشگاه است که مهم‌ترین ماحصل آن پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هشت ساله است.
منبع: آفتاب ری
انتهای متن/*

۹۵/۱۱/۱۸
۰۹:۴۵

نصیرزاده خبرداد سازماندهی 15000 نفر در قالب گروه های صالحین در مجموعه بسیج کارکنان دانشگا‌ه‌ ها

فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در همایش سراسری فرماندهان کارکنان بسیج دانشگاهها خبر داد قریب به 15000 نفر در قالب گروه های صالحین در بحث حوزه پایدار، در مجموعه بسیج کارکنان دانشگاه‌ها سازماندهی شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، حسین نصیرزاده در این همایش گفت: «امروز 70درصد کارکنان در مجموعه دانشگاه‌های تهران و آموزش عالی در شجره طیبه بسیج حضور دارند.»
او با ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت های بسیج کارکنان دانشگاه‌ها، افزود: «در حوزه عملیاتی، 5 گردان «عاشورا» و دو گردان «الزهرا»در تهران را سازماندهی شدند که در جریان صیانت از انقلاب اسلامی و حفاظت از حریم ولایت، منشاء برکات و خدمات بسیاری بودند و توانستند از آزمونی عظیم سربلند بیرون بیایند. بسیج کارکنان در حوزه تربیت و آموزش نیز با تلاش همکاران در حوزه، پایگاه و دانشگاه‌ها مراحل پایانی را سپری می‌کند، در جهت فراگیری نیز، کلیه نیروها در قالب طرح گروه های صالحین پیگیری می‌شوند.»
او در ادامه گفت: «قریب به 15000 نفر در قالب گروه های صالحین در بحث حوزه پایدار، در مجموعه بسیج کارکنان سازماندهی شده است. در حوزه فرهنگ که از منظر مقام معظم رهبری اهمیت زیادی دارد،کارهای بزرگی از سوی همکاران بسیج در راستای شکل گیری جهاد فرهنگی در دانشگاه‌ها صورت پذیرفته است. که از جمله آن می توان به تشکیل قرارگاه تاکتیکی «مقابله با جنگ نرم» در مرکز بسیج کارکنان با ساختاری منظم و شکل گرفته از شورای راهبردی فرهنگی اشاره کرد که با حضور متخصصین، سه معاونت و ده گروه تخصصی در موضوعات مختلف و مورد نیاز از جمله اقتصاد مقاومتی، مقابله با نفوذ، رسانه و فضای مجازی، انجام می گیرد و همچنین ذیل آن در دانشگاه ها، در راستای اجرایی نمودن منویات و ابلاغ‌های قرارگاه، در رده تیم های 7نفره عملیات روانی تشکیل شده است که کارگاه آموزشی آن هم در برگزار شده است.»

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۳۳

آغاز فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در بهمن ماه

فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ثبت تقاضای جذب در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تحت پوشش آن وزارتخانه از 16 بهمن ماه 1395 آغاز و تا 30 بهمن ماه به مدت 15 روز ادامه خواهد داشت.

به گزار ش «ایثار»، اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران در اطلاعیه ای اعلام کرد: فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ثبت تقاضای جذب در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تحت پوشش آن وزارتخانه از 16 بهمن ماه 1395 آغاز و تا 30 بهمن ماه به مدت 15 روز ادامه خواهد داشت.
در این اطلاعیه آمده است: با توجه به زمان اعلام شده، توصیه می شود تمام متقاضیان شاهد و ایثارگر واجد شرایط، بخصوص مشمولین بند (ز) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 71 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به سامانه جامع نور رضوی به آدرس http://www.mjazb.ir مراجعه و با دریافت فایل اعلام نیاز دانشگاه ها، درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند.
در پایان این اطلاعیه آمده است: برابر بند (ز) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 71 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، دانشگاهها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلفند حداقل ده درصد (10%) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران مشمول جذب کنند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۸
۱۰:۱۴

جزئیات کنکور 96 اعلام شد

مشاور سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر اینکه ثبت‌نام برای شرکت در کنکور سراسری 96 از هفته جاری شروع می‌شود گفت: داوطلبان از 19 تا 28 بهمن ماه جاری فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کنند.دکتر حسین توکلی با اعلام این مطلب به ایسنا، گفت: آزمون سراسری سال ۹۶ به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.وی در ادامه تصریح کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه ۹۵ از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز و در روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۵ پایان می‌پذیرد.
 
 
شورای شهر کرمان ننگ تخریب «خانه شهر» را به دوش نمی‌گیرد
به گفته سخنگوی شورای شهر کرمان اعضای این شورا با تخریب خانه شهر مخالفند، زیرا معتقد هستند که این خانه با پول مردم ساخته شده است. شورا نمی‌تواند با این طرح همراه و به خواست مردم بی‌تفاوت باشد.خانه شهر(town hall) بنایی 70 ساله با معماری بسیار زیباست که توسط مردم کرمان در 7 دهه پیش ساخته می‌شود.به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام «محمد ربانی» درباره تعیین بازه زمانی برای تخریب خانه شهر می‌گوید از مدت‌ها قبل بحث تخریب خانه شهر در شورای شهر مطرح است، به دلیل اینکه خانه شهر در جلوی ساختمان جدید استانداری قرار دارد. به این بهانه دوستان بحث را در شورا مطرح کرده و پیشنهاد دادند که خانه شهر خراب شود.سخنگوی شورای شهر کرمان از مخالفت قریب به اتفاق اعضای شورای کنونی با تخریب خانه شهر خبر داد و افزود یکی از دلایل مخالفت اینکه خانه با پول مردم ساخته شده و مالک آن در اصل مردم هستند. به طور قطع آنها حاضربه نابودی آن چیزی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نیستند.به گفته ربانی بحث خراب شدن خانه شهر از شورای سوم مطرح بوده و شهرداران قبلی هم دخیل هستند.اوگفت: «انتظار و توقع عمومی مردم کرمان مبنی بر تخریب خانه شهر نیست. در صورتی که این اقدام صورت بگیرد، با بهت و تعجب مردم مواجه می‌شویم. قطعاً اگر شورا و شهرداری بخواهند زیر بار تخریب خانه شهر بروند، مردم ما را زیر سؤال می‌برند و ما پاسخی برای توقع و انتظار مردم نداریم.»او با اشاره به اینکه ساختمان خانه شهر دارای بنای شکیل و چشم‌انداز خوبی است و ۷۰ سال از عمر این ساختمان می‌گذرد، گفت: بهتر است حرف‌ها از طریق رسانه منتقل نشود. مایلیم استاندار و معاونانش بحث خانه شهر و میدان شهدا را رو در رو مطرح کرده و از کارشناسان نظر بخواهند.سخنگوی شورا گفت: به‌عنوان شورای شهر در ایام باقی مانده از عمر شورا صلاح نمی‌دانیم زیر بار تخریب خانه شهر برویم، زیرا مردم انتظار آن را ندارند. شورای دوره چهارم ننگ تخریب خانه شهر را به دوش نمی‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۰:۰۰

ثبت نام کنکور سراسری 96 از فردا آغاز می‌شود

صفحه خبر: مشاور سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری 96 از هفته جاری شروع می‌شود گفت: داوطلبان از 19 تا 28 بهمن ماه جاری فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.
دکتر حسین توکلی با اعلام این مطلب افزود: آزمون سراسری سال 96 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن ماه 95 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز و در روز پنجشنبه 28 بهمن ماه 95 پایان می‌پذیرد.
دکتر توکلی در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت: دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه شماره 1) آزمون سراسری سال 96 به همراه اطلاعیه ثبت نام این سازمان نیز فردا(19 بهمن)همزمان با اغاز ثبت نام بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می‌شود. بنابراین هر یک از داوطلبان برای ثبت نام در آزمون سراسری سال 96 ضرورت دارد در این مهلت به سایت سازمان سنجش مراجعه و ضمن مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام و اطلاعیه منتشره، در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت نام اقدام کند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: آزمون سراسری سال 96 در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه 96 در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۰

جزئيات برگزاري کنکور سراسري 96 اعلام شد

 آغاز ثبت‎نام از سه‌شنبه؛  جزئيات برگزاري کنکور سراسري 96 اعلام شد   مشاور سازمان سنجش آموزش کشور با تاکيد بر اينکه ثبت‎نام براي شرکت در کنکور سراسري 96 از هفته جاري شروع مي‌شود گفت: داوطلبان از 19 تا 28 بهمن ماه جاري فرصت دارند براي شرکت در اين آزمون ثبت‎نام کنند.
دکتر حسين توکلي در گفت و گو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: آزمون سراسري سال 96 به منظور پذيرش دانشجو براي دوره هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه حضوري، مجازي و پرديس‌هاي خودگردان دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي، پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي و همچنين کد رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي‎شود.
وي در ادامه تصريح کرد: ثبت‎نام براي شرکت در آزمون سراسري سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن ماه 95 از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني زير آغاز و در روز پنجشنبه 28 بهمن ماه 95 پايان مي‎پذيرد.
www.sanjesh.org
دکتر توکلي گفت: دفترچه راهنماي ثبت‎نام (دفترچه شماره 1) آزمون سراسري سال 96 به همراه اطلاعيه ثبت‎نام اين سازمان نيز روز سه‌شنبه 19 بهمن همزمان با آغاز ثبت‎نام بر روي سايت سازمان سنجش قرار داده مي‎شود.
بنابراين هر يک از داوطلبان براي ثبت‎نام در آزمون سراسري سال 96 ضرورت دارد در اين مهلت به سايت سازمان سنجش مراجعه و ضمن مطالعه دقيق دفترچه ثبت‎نام و اطلاعيه منتشره، درصورت واجد شرايط بودن نسبت به ثبت‎نام اقدام کند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور افزود: آزمون سراسري سال 96 در روزهاي پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تيرماه 96 در حوزه‏هاي امتحاني سراسر کشور برگزار خواهد شد.
وي گفت: کارت شرکت در آزمون سراسري سال 96 تمامي داوطلبان گروههاي آزمايشي پنجگانه از روز يکشنبه 11 تيرماه 96 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد و داوطلبان از يکشنبه يازدهم تا چهارشنبه چهاردهم تيرماه با مراجعه به سايت سازمان سنجش مي‏توانند نسبت به دريافت پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.
توکلي تاکيد کرد: داوطلباني که در دو يا سه گروه آزمايشي متقاضي شوند برحسب مورد بايد نسبت به دريافت کارت شرکت در آزمون گروههاي آزمايشي دوم و يا سوم خود اقدام کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش همچنين خاطرنشان کرد: آزمون سراسري سال 96 براي تمام گروههاي آزمايشي پنج گانه در يک مرحله برگزار مي‎شود و داوطلبان در يک جلسه به سوالات عمومي و اختصاصي پاسخ مي‏دهند.
سئوالات عمومي و اختصاصي براي تمامي داوطلبان به صورت تستي و چهارگزينه‏اي خواهد بود و سئوالات از کتب اعلام شده دوره دبيرستان و پيش دانشگاهي نظام سالي واحدي که در دفترچه شماره يک آزمون به عنوان منابع طرح سوال اعلام مي‎شود، طراحي مي‎شود.
به گفته وي؛ با توجه به اينکه هزينه ثبت‎نام در آزمون سراسري به صورت اينترنتي انجام مي‎گيرد لذا ضرورت دارد داوطلبان با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ 20 هزار تومان از طريق کارتهاي عضو شتاب، نسبت به پرداخت هزينه ثبت‎نام اقدام کنند.
همچنين داوطلباني که مايل به دريافت خدمات پيام کوتاه هستند مي‎توانند براي دريافت اين خدمات مبلغ 500 تومان پرداخت کنند.
دکتر توکلي در پايان يادآور شد: داوطلباني که علاقمند به شرکت در دانشگاه پيام نور و ساير موسسات غير دولتي هستند بايد مبلغ 102 هزار ريال بابت هزينه ثبت‎نام پرداخت کنند.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۳

آغاز ثبت نام از فردا/ هزینه ثبت نام 20 هزار تومان/ شرابط رشته‌های دانشگاه آزاد/ ممنوعیت پذیرفته شدگان روزانه سال‌های قبل

کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1391 تا 1395 اخذ کرده اند، نیز قابل دریافت است.

خبرنامه دانشجویان ایران: ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن 95 آغاز می‌شود و روز پنجشنبه 28 بهمن پایان‌ می‌پذیرد. آزمون سراسری در تیرماه سال 96 برگزار خواهد شد.
به گزارش سرویس صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران» ؛ ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1396برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.
دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) در آزمون سراسری سال 1396 همزمان با شروع زمان ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.
داوطلبان باید با مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی اقدام کنند.
کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال 1384 تا سال 1395 با عنوان رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی قابل دریافت است.
کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1391 تا 1395 اخذ کرده اند، نیز قابل دریافت است.
تبصره: دارندگان مدرک پیش دانشگاهی سال های 1391 تا 1395 باید طبق بند بالا اقدام کرده و دانش آموزان پیش دانشگاهی سال جاری که تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 96 فارغ التحصیل می شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون در تاریخ 5 تیرماه 96 مراجعه کنند.
ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمونهای تمام دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سال 1396 و همچنین متقاضیان تحصیل در آن دسته از کدرشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد که پذیرش در رشته‌های مذکور بر اساس آزمون صورت می‌پذیرد، منحصراً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذیر است.
هزینه های ثبت نام، پیامک اطلاع رسانی و علاقمندی به پیام نور و غیرانتفاعی
پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان و پرداخت مبلغ 200 هزار ریال (20 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال 12 رقمی) اقدام کنند.
مقرر شده است که در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلبانی که تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه دارند، با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ 5 هزار ریال (500 تومان) به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.
هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می‌تواند متقاضی شرکت در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی یک(علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان‌های خارجی) شود.
چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی (با توجه به توضیحات تبصره 4 ذیل) ‌باشد، لازم است که به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ 200 هزار ریال (20 هزار تومان) دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت دارد.
منظور از ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت است که داوطلب می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، هیچ داوطلبی نمی‌تواند به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت کند.
چنانچه داوطلبی علاقه‌مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ 102 هزار ریال (10 هزار و 200 تومان) دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت کند.
اعلام شرایط رشته های دانشگاه آزاد در دفترچه شماره 2
در رابطه با نحوه انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی، توضیحات لازم در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) داده خواهد شد.
در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، به اطلاع می‌رساند که در صورت اعلام رسمی وزارت آموزش و پرورش برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فوق، موضوع در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون یا در زمان انتخاب رشته اطلاع‌رسانی خواهد شد.
دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا تاریخ 31 شهریورماه 96 یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای کلیه داوطلبان الزامی است.
ممنوعیت ثبت نام برای دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش
دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت نام در آزمون سراسری سال 1396 را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
در آزمون سراسری سال 1396 پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی: آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری ـ کارگردانی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، موسیقی نظامی، نقاشی، نمایش عروسکی ، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه‌ آزمایشی هنر به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می‌پذیرد.
توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های مربوط در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون به اطلاع داوطلبان خواهد رسید؛ به عبارت دیگر، این رشته‌ها از ردیف رشته‌های مربوط به پذیرش نیمه متمرکز خارج شده و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های فوق در شهریور ماه سال 96 همزمان با نتایج سایر رشته‌های متمرکز اعلام خواهد شد.
ممنوعیت ثبت نام پذیرفته شدگان دوره های روزانه سال های قبل
متقاضیانی که از سال‌ تحصیلی‌ 63-64 به‌ بعد، دو نوبت‌ در آزمون‌های‌ ورودی‌ (دوره‌های‌ روزانه‌) رشته‌های تحصیلی متمرکز یا نیمه‌متمرکز پذیرفته‌ شده‌ باشند، حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1396 را نخواهند داشت.
پذیرفته‌ شدگان‌ دوره‌های‌ روزانه‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1395 (اعم‌ از رشته‌های‌ متمرکز یا نیمه‌متمرکز) در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1396 منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد.
براساس ضوابط، دانشجویان ورودی قبل از سال 1395 دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می‌توانند در آزمون سراسری سال 96 ثبت‌نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و ثانیاً حداکثر تا تاریخ اول اسفندماه 95 نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند.
داوطلبان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقی خواهند شد.
شرایط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون درج شده است و هرگونه‌ تغییر در شرایط و ضوابط ثبت‌نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق‌ نشریه پیک‌سنجش‌ (هفته‌نامه خبری‌ و اطلاع‌رسانی‌ سازمان ‌سنجش‌)، پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور (سایت سازمان) و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های گروهی ‌اعلام ‌خواهد شد.
داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان به نشانی: www.sanjesh.org یا با شماره‌ تلفن گویای‌: 42163 (کد 021) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری کنند.
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۸
۱۰:۵۷

رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه امام خمينى: تقویت فرهنگ مطالعه در مدارس، نسلی علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی را تربیت می‌کند

رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمينى(ره) گفت: ایجاد فرهنگ خواندن زمان بر است و باید از دوران مدرسه آغاز شود که در نتیجه آن فرهنگ مطالعه در مدرسه تقویت و به دنبال آن، نسلی علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه تربیت شود.
امیررضا وکیلی فرد رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمينى(ره)، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، در خصوص تهدیدات فرهنگ‌ مطالعه در کشور اظهار کرد: امروزه، چنین تصور می‌شود که بر اثر دو عامل عمده، یکی آهنگ فزاینده‌ی مدرنیسم که پیامدهای آن گسترش شبکه‌های مجازى است و دیگری تنگناهای مالی و اقتصادی در میان خانواده‌ها از میزان اقبال به مطالعه کاسته شود. اما در مورد عامل نخست، باید گفت که حتی در این زمانه‌ی غرقه در تصویر و  فیلم و فضای مجازی، کتاب و نوشته‌ها همچنان به حضور خویش ادامه خواهند داد. 
وی افزود: زمانی که تلویزیون اختراع شد، برخی بیم داشتند که با آمدن آن، خواندن از بین برود. اما در همان زمان کتابخانه‌ها در برخی کشورها اعلام کردند که به لطف تلویزیون، استفاده از کتاب افزایش‌یافته است؛ از همین تصویر و فضای مجازی نیز برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و از فضای مجازی برای گسترش کتاب‌ها و نیز کتاب‌های شنیداری سود جست. 
وکیلی فرد با بیان اینکه دانشجوها و دانش آموزان با همکاری معلمان می‌توانند در دانشگاه‌ها یا حتی در مدارس، به ایجاد فایل‌های الکترونیکی از کتاب بپردازند که شامل اطلاعاتی در مورد نویسنده و شخصیت‌های آن‌ها باشد تصریح کرد: کتاب‌های الکترونیکی را که در دست افراد یک گروه یا یک کلاس است، می‌توان در فایلی یا در وبلاگ کلاس قرار داد تا در دسترس افراد کلاس یا گروه قرار گیرد.
سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمينى(ره) ادامه داد: همچنین می‌توان دانش آموزان را تشویق کرد که در صورت داشتن دستگاه تلفن همراه، از آن برای ثبت نویسندگان و عناوین کتاب‌ها یا ذخیره‌ی کتاب‌هایی که دوست دارند، استفاده کنند. بنابراین، می‌توان فناوری نوین را به فرصتی برای توسعه‌ی فرهنگ مطالعه تبدیل کرد. 
نویسنده کتاب‌های «ضربان زندگی» و «نبض زندگی» با اشاره به گاه مشکلات اقتصادی باعث شده کتاب از سبد اقتصادی خانواده‌ها حذف شود گفت: برای بهبود این وضعیت، برنامه‌هایی در مقیاس ملی و بلندمدت را می‌طلبد اما در کوتاه‌مدت، می‌توان دست‌به‌کارهایی زد که در سطح شهر دسترسی به کتاب را آسان‌تر شود. 
وی ادامه داد: برخلاف بسیاری از کشورها که کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه در سطح شهر و دانشگاه‌ها برای دانشجویان و عموم همواره باز است لذا پیشنهاد می‌شود در ایران نیز علاوه بر ساعات اداری در روزهای تعطیل نیز این اماکن فرهنگی باز باشند چرا که بسیاری از جوانان به‌ویژه خانم‌ها، در جستجوی مکانی امن و آرام برای مطالعه هستند.
رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمينى(ره) یکی از راهکارهای ترویج هر چه بیشتر فرهنگ مطالعه را سنت حسنه‌ی اهدای کتاب دانست و افزود: برای این موضوع، متولیان فرهنگی شهر می‌توانند برنامه‌هایی را به‌صورت منظم و ادواری در طول سال اجرا کنند تا مردم کتاب‌هایی را که خوانده‌اند، به مراکزی چون مساجد و مدرس‌های روستاها اهدا کنند به عنوان مثال، اگر اعلام شود برای پر کردن اوقات فراغت زندانیان، مردم کتاب‌هایی را که نیاز ندارند، به مکانی یا اداره‌ای بیاورند تا به زندان‌های استان هدیه شود، آیا به نظر شما، مردم فرهیخته و بافرهنگ شهر از این کار نیکو دریغ خواهند ورزید؟
عضو شورای بنیاد سعدی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: با این حال، ایجاد یک فرهنگ خواندن زمان بر است و باید از دوران مدرسه آغاز شود؛ اگر شما می‌خواهید دانش آموزان برای تبدیل‌شدن به خوانندگان همیشگی، متعهد و باانگیزه در طول زندگی تشویق شوند، نیاز به مدیران و معلمان متعهد در مدارس دارید.
وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی کتاب‌های غیردرسی، ارتباط و همکاری لازم میان مسئولان مدارس و کارکنان کتابخانه‌های عمومی محلی، بی‌تردید کمک می‌کند تا کتاب‌های بیشتر و با دامنه‌ای گسترده‌تری از موضوعات در دسترس دانش آموزان قرار گیرد.
وکیلی فرد در پایان تصریح کرد: بدین ترتیب، این قشر از جامعه می‌توانند متناسب با نیازها و سلیقه‌های خود کتاب‌هایی را بیابند و با لذت دوچندان کتاب‌های موردعلاقه‌ خویش را بخوانند، همه‌ این‌ها باعث می‌شود که فرهنگ مطالعه در مدرسه تقویت شود و به دنبال آن، نسلی علاقه‌مند به کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه تربیت شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۴۳

میثاق نامه دانشگاهیان منتشر شد

همزمان با تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) وبیعت با مقام معظم رهبری میثاق نامه دانشگاهیان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت ۱۰ صبح امروز در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.
متن میثاق نامه منتشر شده دانشگاهیان کشور  به شرح ذیل است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین
در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ما دانشگاهیان ایران اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره)، انقلاب و رهبری، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به مستضعفان و مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم و در این حرم مطهر و ایام باشکوه که یادآور روزهای بزرگی از تاریخ زرین انقلاب اسلامی است، به روح بلند و ملکوتی امام راحل (رحمه‌الله علیه) و شهیدان همیشه حاضر انقلاب، بویژه استادان و دانشجویان شهید درود می‌فرستیم و با آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کرده و با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام وفاداری می‌کنیم.
ما دانشگاهیان بر این باوریم که دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، جشن خیزش عظیم ملتی است که از ظلم و وابستگی و تبعیض به ستوه آمده و با اتکال به خداوند تبارک و تعالی و رهبری حضرت امام خمینی (ره)، بساط مستکبران را از این کشور برچید و استقلال و آزادی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و آنان را از وابستگی سیاسی به شرق وغرب نجات داد.
به شکرانه و پاسداشت این موهبت عظیم، با خداوند لایزال و با یکدیگر پیمان می‌بندیم:
ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید، همه ‌همت، دانش و مهارت خود را برای اعتلای علمی و فناوری کشور، در راستای حفظ و گسترش ارزش‌های مقدس آن و وصول به آرمان‌های رفیع انقلاب به‌کارگیریم و با گسترش و تعمیق فعالیت‌های علمی و پژوهشی و تربیت متخصصان متعهد در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی، قوام‌بخش شجره طیبه انقلاب اسلامی، در مسیر تحقق جامعه مهدوی باشیم.
ما بر این باوریم که اقتدار علمی، پژوهشی و فناوری کشور، مرهون نگاه عمیق، هدایت‌ها و حمایت‌های حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) از دانشگاه و آموزش و پژوهش است. بی‌تردید قوام و استمرار این خیزش علمی نیز به التزام برنامه­ریزان و مجریان به رهنمودهای داهیانه آن رهبر فرزانه و تلاش برای استقرار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل بستگی دارد.
بر این مبنا خود را ملزم به اطاعت از معظم له می دانیم و تأکید می‌کنیم که تقویت رشد علمی و فناوری کشور، با همسویی و حمایت همه‌جانبه از دانشگاهیان و اتکا به توان پژوهشگران و متخصصان داخلی میسر است .
 ما دانشگاهیان با پیروی از رهنمودهای پیامبرگونه امام راحل و تأکید مقام معظم رهبری برای حضور در صحنه و مشارکت حداکثری و آگاهانه ملت، همه‌ افراد و گروه‌ها را به حفظ وحدت، تقویت انسجام ملی، حضور و مشارکت فعال در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کنیم و متعهد می‌شویم که همه ظرفیت‌های علمی، تخصصی و حرفه‌ای خود را برای تحکیم وفاق ملی و برگزاری باشکوه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌کارگیریم.
 ما دانشگاهیان، اهتمام همه‌جانبه خود را برای ترویج و معرفی اسلام اصیل و سیره پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و اله و سلم) به جهانیان اعلام و حمایت خود را از مبارزات عدالت‌خواهانه همه مظلومان عالم، بویژه مدافعان وحدت و عزت مسلمین در فلسطین، سوریه، عراق و یمن اعلام می­کنیم؛ همچنین همه دانشگاهیان و پژوهشگران در ایران اسلامی و سایر کشورها را به نفی خشونت و هوشیاری و وحدت در برابر تحرکات تفرقه‌انگیز و تأسی به آموزه‌ها و منش حضرت امام راحل (ره) در حفظ وحدت و مواجهه با توطئه‌های استکباری دعوت می‌کنیم.
ما دانشگاهیان در سی و هشتمین سالروز فجر انقلاب اسلامی، ضمن دعوت همه استادان، دانشجویان و خانواده‌های محترم آنان به شرکت پرشور در جشن و راهپیمایی یوم‌الله بیست و دوّم بهمن، مجدداً یاد حضرت امام راحل (ره) و شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم؛ و از ذات اقدس الهی می‌خواهیم که ما را در زمره خادمان به اسلام و انقلاب اسلامی قرار داده، توفیق پاسداری شایسته از دستاوردهای این انقلاب الهی را به ما عنایت فرماید.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
هفدهم بهمن یک هزار و سیصد و نود و پنج حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۴۳

انتخاب اعضای هیات علمی از دانشجویان نخبه/ برخی محدودیت‌ها دانشجویان را به مهاجرت سوق می‌دهد/ دانشجو باید شغلش را خودش انتخاب کند

رییس دانشگاه تهران گفت: مهاجرت فارغ التحصیلان به خارج از کشور به دلیل یک سری از محدودیت‌ها بوده و این نشان می‌دهد که ما نیاز جوانان را تامین نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمود نیلی احمد آبادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر کنکور که در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور بیشترین نخبگان کشور را پذیرش کرده و یکی از سیاست‌های این دانشگاه موضوع نخبگان است.
وی بیان کرد: سیاست دانشگاه تهران تشویق جوانان به درس خواندن است و ما با برگزاری مراسمات تجلیل سعی می‌کنیم جوانان دیگر کشور را به خوب درس خواندن علاقمند کنیم.
نیلی احمد‌آبادی ادامه داد: از آنجا که رابطه مستقیم بین کیفیت آموزش و توسعه کشورها وجود دارد و کسانی که بهتر تحصیل می‌کنند مشارکت بیشتری در توسعه کشور دارند ، جوانان تحصیل کرده به ما کمک می‌کنند تا با آموخته‌هایشان کشور از نظر علمی پیشرفت چشم گیری داشته باشد.
وی ادامه داد: دانشگاه تهران در جذب اعضای هیات علمی و کسب رتبه‌های برتر از سابقه درخشانی برخوردار است و همیشه سعی کرده تا اعضای هیات علمی را از دانشجویان نخبه انتخاب کند.
وی ادامه داد: مهاجرت فرهیختگان به خارج از کشور نشان میدهد که متاسفانه ما نیاز جوانان را تامین نکرده‌ایم و جامعه دانشگاهی نتوانستند به خوبی به جوانان خدمت کنند.
نیلی احمد ‌آبادی عنوان کرد: مهاجرت فارغ التحصیلان به خارج از کشور به دلیل یک سری از محدودیت‌ها است که دانشگاه‌ها به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اثر گذار در توسعه کشور باید نقش موثرتر و پر رنگی بگذارند تا از خروج نخبگان جلوگیری شود که البته در چند دهه اخیر ما شاهد دگرگونی‌های وسیعی در سطح دانشگاه‌های کشور بوده‌ایم.
نیلی با بیان اینکه در دانشگاه‌های کشور آموزش به سمت پژوهش سوق داده شده، افزود: ما باید با یک برنامه خوب استعداد جوانان را شناسایی کنیم تا عقب ماندگی خود را جبران و کشور را در دنیا مطرح کنیم و اینکار با تبدیل علم به ثروت انجام می‌شود زیرا این مسئله شرایط ارزشمندی را در کشور فراهم می‌کند.
نیلی احمد آبادی گفت: براساس بودجه دانشگاه کار مقاوم سازی دانشکده‌های مختلف در حال انجام است و در صورت تامین بودجه این کار ادامه می‌یابد .
وی بیان کرد: تشکلهای مختلف می توانند برنامه های خود را برای انتخابات در چهار چوب قوانین انجام دهند و دانشگاه تهران مطابق قوانین وزارت علوم رفتار و عمل می کند.
نیلی احد آبادی ادامه داد: دانشجو باید خودش در اشتغال پس از تحصیلش مشارکت کند و شغلش را انتخاب کند که در همین راستا باید نوآوری و خلاقیت را به آنها آموزش دهیم.
وی عنوان کرد: ما باید برنامه روشنی داشته باشیم تا روش آموزشی ما در آن شکل بگیرد و در دانشگاه‌ها روش‌های کسب و کار را به آنها یاد دهیم.
نیلی احمد آبادی تاکید کرد: دانشجو در زمان تحصیل باید با اجتماع، صنعت و جامعه رابطه برقرار کند تا فضای دانشگاه‌ها از نظری به عملی تبدیل شود.
وی ادامه داد: پارک های علم و فناوری وابسته به دانشگاه ها وظیفه سنگینی بر دوش خود دارند که در ساماندهی پردیس مرکزی یک پارک فناوری در فضای  ۱۵۰۰ متر مربع پارک فناوری در حال احداث است که رییس جمهور از این پروژه حمایت جدی دارد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۵۱

رئیس دانشگاه لرستان: به دنبال ایجاد رشته‌های شیلات و محیط‌ زیست هستیم

رئیس دانشگاه لرستان گفت: باید رشته‌های بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود.

 دکتر خسرو عزیزی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: سیاست وزارت علوم توسعه کیفی رشته‌های دانشگاهی است و در صورتی که آموزش عالی کشور، منطقه‌ای و استانی ایجاب کند مجوز رشته‌ای اخذ می‌شود.
وی ادامه داد: در لرستان با توجه به قابلیت‌های زیست‌محیطی و آبزی‌پروری با کمبود رشته شیلات و محیط زیست در دانشگاهها مواجه‌ایم و از وزارت علوم پیگیری خواهیم کرد تا این رشته‌ها را در استان راه‌اندازی کنیم.
عزیزی با بیان اینکه در کشور رشته‌های شیلات و کشاورزی با ترافیک فارغ‌التحصیل مواجه‌ایم، افزود: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های محیط زیست و شیلات و ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای هستیم.
رئیس دانشگاه لرستان اضافه کرد: در برخی از نقاط کشور از جمله لرستان مشکل بازاریابی و فروش داریم.
وی تأکید کرد: باید به سمت ایجاد رشته‌های بین‌رشته‌ای نظیر رشته‌های مدیریت بازرگانی و روانشناسی برویم.
عزیزی با اشاره به اینکه نباید آزمون و خطا کنیم، یادآور شد: نیاز است 10 دانشگاه برتر کشور رشته‌های بین رشته‌ای بگیرند و به اقتضای استان‌ها دانشجو پذیرش کنند.
رئیس دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های اکوتوریسم، گردشگری، هنر (گرافیک) و... هستیم.
وی با تأکید بر اینکه باید تصمیمات آمایش توسعه رشته‌های وزارت علوم عقلانی و مدبرانه باشد، تصریح کرد: باید به سمت یک سری رشته‌های بین‌رشته‌ای برویم چرا که دانشگاه‌ها دارند به سمت مهارت‌آفرینی و کارآفرینی می‌روند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۵۱

همکاری بین دانشگاهی کلید حل مشکلات صنعت استان مرکزی است

اراک – ایرنا - معاون پژوهش دانشگاه صنعتی اراک گفت: تقویت همکاری بین دانشگاهی کلید حل مشکلات صنعت استان مرکزی و پیگیری چالش های اساسی در این حوزه است..

امیررضا مرادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این راستا از بهمن سال گذشته تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های صنعتی اصفهان، خواجه نصیر طوسی، علم و صنعت دانشگاه اراک و تفرش منعقد شده و در این مدت زمینه های لازم در این خصوص پی گرفته شده است.
وی افزود: این تفاهم نامه هدف اثرگذاری تخصصی و کارشناسی در پیگیری امور صنعت را دنبال می کند که در این راستا با خوشه نفت و گاز و صنایع ریلی برخی موضوعات کلید خورده است.
مرادی گفت: 2 شرکت مشترک نفت و گاز و خوشه ریلی تشکیل شده است و تلاش می شود که از ظرفیت های دیگر دانشگاه ها که طرف تفاهم هستند برای رفع مشکلات صنایع در قالب طرح های پژوهشی بهره حداکثری گرفته شود.
وی اظهار کرد: در کنار این شرکت ها، به تازگی مرکز تحقیقات آلومینیوم به عنوان تنها مرکز دارای مجوز از وزارت علوم در کشور گشایش یافته است که با صنایع مرتبط آلومینیوم وارد همکاری می شودتا در خصوص رفع مشکلات آنها تعامل صورت گیرد.
معاون پژوهش دانشگاه صنعتی اراک، اثربخشی این تفاهم نامه را مربوط به همکاری صنایع با شرکت ها و مرکز تحقیقات عنوان کرد و افزود: 20 شرکت از خوشه صنایع ریلی مشکلات و مسائل درگیر با این صنعت را مطرح کرده اند در مراحل کار در زمینه بررسی محتوایی و تعریف پروژه است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت ها و توان مختلف دانشگاه ها تلاش بر تعامل با دانشگاه های مختلف صورت گرفته است و تلاش می شود تا برای پیگیری مشکلات صنعت استان از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و محققان نیز در طرح های هدفمند پژوهشی بهره گرفته شود.
مرادی گفت: مرکز تحقیقات آلومینیوم دانشگاه صنعتی موافقت نامه اولیه را برای سه سال دریافت کرده است و برای اخذ موافقت نامه دائمی باید خروجی کار مرکز منعکس شود و در این زمینه کوشش می شود در سال آتی برآیند مثبت فعالیت های این مرکز و 2شرکت فعال دیگر ارزیابی و منتشر شود.
دانشگاه صنعتی اراک از سال 1376 فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و با بیش از یک هزار دانشجو و 90 عضو هیات مدیره تمام وقت و مدعو در رشته های تحصیلی مکانیک، برق، کامپیوتر، مهندسی عمران و مهندسی معدن در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت دارد.
6992/6013/خبرنگار: آذر اسفندیاری***انتشاردهنده:مژگان حیدری

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۵۷

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منبع طبیعی گرگان: پیشرفت‌های علمی با اتکا به توان داخلی حاصل شده است

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منبع طبیعی گرگان گفت: در سال‌های اخیر شاهد رشد علمی و و توسعه فضای آموزش عالی در کشور بوده‌ایم که این مهم جز در سایه اتکا به توان و نیروی داخلی حاصل نشده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نجفی نژاد، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در مراسم جشن انقلاب و آیین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب گفت: این آزمایشگاه در زمینی به مساحت۱۴۵۰متر مربع و با اعتباری بالغ بر۷میلیارد ریال از محل در آمدهای تخصصی دانشگاه به بهره برداری رسیده است.
 
وی افزود: در سال های گذشته نیز شاهد بهره برداری هایی در سطح دانشگاه با حضور مسئولان وزارت علوم بودیم که از آن جمله می توان به بهره برداری  دانشکده گیاهی اشاره کرد.
 
نجفی نژاد تصریح کرد: یکی از اهداف افتتاح این پروژه توسعه فضای آزمایشگاهی در دانشگاه بود چرا که معتقدیم چالش آب و به تبع آن چالش غذا و امنیت غذایی جز از طریق یافته های تحقیقاتی میسر نمی شود.
 
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی به برطرف شدن مشکلات برخی پروژهای نیمه تمام دانشگاه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توانستیم برای پروژه نیمه تمامی که از سال ۷۸ در دانشگاه احداث شده پیمانکار انتخاب نماییم و قرار است فاز اول این پروژه در سال تحصیلی آینده افتتاح گردد.
 
نجفی نژاد همچنین با اشاره به دستاوردهای علمی کشور این پیشرفتها را ناشی از روحیه خود باوری و اتکا به توان داخلی دانست .

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۲۱

راه‌اندازی رشته‌ای جدید در دانشگاه صنعتی کرمانشاه

رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از موافقت وزارت علوم با راه اندازی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه خبرداد.
 
دکتر علی اکبر اختری در گفت و گو با خبرنگار سرویس علمی آموزشی ایسنا منطقه کرمانشاه در این باره اظهارکرد: با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایجاد می‌شود.
 
رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: شوراری گسترش آموزش عالی در جلسه اخیر خود با ایجاد این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه موافقت قطعی کرده است.
 
اختری خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه یک دانشگاه جوان و نوپاست که روز به روز مسیر توسعه و پیشرفت را طی می کند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۹:۵۸

همکاری دانشگاه صنعتی اراک و پژوهشگاه نیرو در موضوع موتورسیکلت‌های برقی

مدیر گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اراک گفت: دانشگاه صنعتی اراک با پژوهشگاه نیرو همکاری مشترکی را آغاز کرده‌ است تا اراک به عنوان پایلوت کشوری برای اولین بار در کشور از موتورسیکلت‌های الکتریکی استفاده کند.
دکتر محمد کریم‌الدینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: تفاهمنامه مشترکی فی‌مابین دانشگاه صنعتی اراک و پژوهشگاه نیرو در وزارت نیرو منعقد شده و طی آن فعالیت‌های پژوهشی مشترکی آغاز شده است.
این فوق تخصص سیستم‌های روباتیک در خصوص فعالیت این دانشگاه در حوزه استفاده از موتورسیکلت‌های برقی در استان مرکزی ادامه داد: اقدام مهمی به موازات بررسی‌های کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی در حال انجام است که طی آن دانشگاه صنعتی اراک با پژوهشگاه نیرو همکاری مشترکی را آغاز کرده‌ است تا اراک پایلوت کشوری استفاده از موتورسیکلت‌های الکتریکی باشد.
کریم‌الدینی بیان کرد: به موازات اقدامات مذکور به لحاظ علمی هم بر روی باتری شارژرها و ایستگاه‌های شارژ باتری نیز فعالیت می‌کنیم.
استادیار دانشگاه صنعتی اراک ادامه داد: در تفاهنامه مذکور بطور ویژه بر روی موضوع زمین‌های الکتریکی و برقگیرها، خودروهای الکتریکی، سلول‌های فتوالکتریک و استحصال برق از سلول‌های خورشیدی کار می‌کنیم.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۰۰

اطلاعیه دانشگاه‌های سطح یک خطاب به دانشجویان ایرانی در آمریکا

دبیرخانه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور خطاب به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است، به اطلاع تمامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایالات متحده آمریکا و دارندگان پذیرش قطعی از دانشگاه‌های یاد شده که اخیراً به دلیل دستور رئیس جمهور آمریکا از ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور منع شده‌اند، می‌رساند که دانشگاه‌های سطح یک کشور بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمادگی خود را برای پذیرش و ادامه تحصیل آنان در یکی از دانشگاه‌های عضو شامل، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه فردوسی اعلام می‌کند.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۳:۱۲

نگاهی به مؤسسات آموزش‌عالی جدول 17 دانشگاه‌هایی با بودجه ویژه

 
شرق، آمنه شیرافکن: بودجه‌های خاص این روزها بیش از هر زمان دیگری در چشم است. به‌ویژه اینکه وقتی مسائل مرتبط با فقر بودجه سازمان‌هایی مانند آتش‌نشانی و محیط ‌زیست روی تیتر اخبار رژه می‌رود. جدول شماره 17 معروف به جدول مؤسسه‌های خاص است. این روزها حذف این جدول از لایحه بودجه سال 96 از سوی نمایندگان مرتبط با طیف‌های مختلف سیاسی دنبال می‌شود و البته برخی نیز خواهان تداوم اعتباربخشی به این مؤسسه‌های خاص‌اند. «شرق» بنا دارد در سلسله گزارش‌هایی اطلاعات بیشتری درباره عملکرد و کارایی این نهادها در اختیار مخاطب قرار دهد. در این گزارش به نهادهای دانشگاهی در جدول 17 پرداخته شده که ردیف خاصی داشته و اعتبار ویژه‌ای دریافت می‌کنند. این دانشگاه‌ها اغلب به شخصیت‌های سیاسی برجسته کشور مرتبط‌اند و برخی از آنها با مجوز شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در دوره محمود احمدی‌نژاد تأسیس شدند، آن هم با هدف بومی‌سازی علوم انسانی در کشور. به‌این‌ترتیب دو موج تأسیس دانشگاه علوم انسانی به چشم می‌خورد؛ نخست دانشگاه‌های پایه‌گذاری‌شده در سال 67 به بعد، سپس دانشگاه‌هایی که اغلب از سال 90 به بعد مجوز تأسیس گرفته‌اند. این دانشگاه‌ها در شرایط ذیل جدول شماره 17 اعتبار می‌گیرند که به‌طور جداگانه از بودجه سالانه وزارت علوم نیز بهره‌مند‌ند. جدول شماره ١٧ سال گذشته با بودجه‌ای ٢٤٤میلیاردتومانی وارد صحن و با ٢٧٦‌ میلیارد تومان مصوب شد. حالا در لایحه بودجه ٩٦، رقمی حدود ٢٣٠‌ میلیارد تومان برای نهادها و سازمان‌های فرهنگی پیشنهاد شده است. دانشگاه‌ها تنها بخش اندکی از مؤسسه‌ها و نهادهایی هستند که بناست از این جدول اعتبار مالی بگیرند. 
دانشگاه عدالت و توسعه معارف اهل‌بیت)ع( 
«دانشگاه عدالت»، دانشگاهی غیردولتی و غیرانتفاعی است که در راستای سند جامع علمی کشور و به منظور احیای فرهنگ و تمدن اسلامی-ایرانی از سوی آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی پایه‌گذاری شد. مراحل تأسیس این دانشگاه در تاریخ خرداد 91 به تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسید. 
از مهم‌ترین اهداف تأسیس «دانشگاه عدالت» می‌‏توان به تقویت ارتباط بین حوزه و دانشگاه، بومی‌سازی علوم انسانی، توسعه پژوهش‏‌های بنیادی و کاربردی به منظور نظریه‌پردازی در رشته‌های مختلف علوم و معارف اسلامی، دستیابی به علم بومی (ایرانی- اسلامی) با نگاه انتقادی - علمی به نظریه‌های ترجمه‌ای در زمینه‌های علوم انسانی و نیز تلاش در جهت نشر فرهنگ اسلامی و معارف اهل‌بیت(ع) اشاره کرد. 
آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس هیئت‌امنای این دانشگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین بیاتی را به‌عنوان رئیس «دانشگاه عدالت» منصوب کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین بیاتی رئیس «دانشگاه عدالت»، دارای مدرک دکترای فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه تهران است. 
«دانشگاه عدالت»، فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در چهار رشته دکترای علوم اقتصادی، حقوق خصوصی، حقوق کیفری و جرم‌شناسی و فقه و مبانی حقوق اسلامی آغاز کرده و هم‌اکنون حدود ۵۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد. 
بودجه‌ای برای پذیرش دانشجویان خارجی
در وب‌سایت این دانشگاه آمده «شورای پذیرش که به ریاست مدیر پذیرش ایجاد می‌شود، موظف است ضمن هماهنگی و پیگیری‌‏های لازم از طریق وزارتخانه‌های امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمامی راه‌های ممکن شرایط لازم برای ادامه تحصیل در دانشگاه عدالت را به آگاهی متقاضیان برساند. این کار از طریق تهیه بروشورهایی به زبان انگلیسی، فرانسوی، عربی و آلمانی جهت ارائه به داوطلبان توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های خارج از کشور و در داخل کشور از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‏پذیرد. در همین زمینه به منظور فراهم‌آوردن تسهیلات برای شناساندن بهتر انقلاب اسلامی و به جهت تداوم و تکمیل پذیرش دانشجویان خارجی به استناد مصوبه مورخ دی ماه 71 شورای‌عالی تبلیغات خارجی دولت و قانون بودجه سال ۸۲ برنامه سوم توسعه همه‌ساله تعدادی از اتباع خارجی را که علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه عدالت باشند براساس این آیین‌نامه پذیرش می‌کند».
 
دانشگاه امام صادق 
محل فعلی دانشگاه با مساحتی حدود 9 هکتار، در دهه 50 شمسی برای تأسیس مرکز مطالعات مدیریت ایران وابسته به دانشگاه هاروارد آمریکا خریداری شد. 
در وب‌سایت رسمی این دانشگاه آمده «این دانشگاه به ارگان یا سازمانی وابسته نیست و به دانشجویان هیچ‌گونه حقوقی اعطا نمی‌شود».
دانشگاه امام‌صادق(ع) بیش از ٣٠ سال با مدیریت مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی‌، اداره شده است. 
از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به سعید جلیلی، مسئول پرونده هسته‌ای ایران در دولت گذشته، اشاره کرد. دانشگاه امام صادق نخستین دانشگاهی است که پس از انقلاب و در دوره انقلاب فرهنگی تأسیس شد و در سال ۱۳۶۱ شروع به کار کرد. ایده تشکیل این دانشگاه به دوران قبل از انقلاب و افرادی مانند شهید مطهری، بهشتی، باهنر و طالقانی بازمی‌گردد. محمدباقر باقری‌کنی، صادق آملی‌لاریجانی، سیداحمد علم‌الهدی، محمدسعید مهدوی‌کنی و سیدمصطفی میرلوحی از جمله اعضای هیئت امنای این دانشگاه هستند که در سال 94 تعیین شده‌اند. 
روزنامه اعتماد در گفت‌وگویی که بهمن 88 با رئیس بسیج این دانشگاه انجام داده، گزارش داده «امام‌صادقی‌ها بیشتر در وزارت ارشاد، صداوسیما و وزارت امور خارجه جذب می‌شوند».
کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس که از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده، نیز درباره اهداف این نهاد علمی و آموزشی گفته: «در دهه 60 هدف از برپایی دانشگاه را کادرسازی و تأمین نیروی انسانی آینده نظام و انقلاب می‌دانستند؛ در آن زمان هنوز مدرک تحصیلی دانشگاه امام صادق مورد تأیید وزارت علوم نبود، ازاین‌رو نمی‌توان گفت که دانشگاه امام صادق تدبیری کرده یا به شکل مخفیانه و مرموز فرایندی را شکل داده تا فارغ‌التحصیلانش در مسئولیت‌های مدیریتی نظام گمارده شوند».
مدیر عالی دانش‌آموخته این دانشگاه که تاکنون به وزارت رسیده، سیدمحمد حسینی بوده است. بررسی فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق، نشان می‌دهد که درمدت 31 سال فعالیت این دانشگاه، دانشجویانی با گرایش کاملا مخالف این دانشگاه نیز در آن درس می‌خوانده‌اند؛ عبدالله رمضان‌زاده، استاندار کردستان در دهه 60 و سخنگوی دولت اصلاحات، یکی از دانشجویان دوره اول دانشگاه امام صادق است. «حسین بشیریه»، «سعید حجاریان»، «داوود هرمیداس‌باوند»، «چنگیز پهلوان»، «عبدالرضا هوشنگ‌مهدوی»، «محمود سریع‌القلم» و... از استادان دانشگاه امام‌صادق(ع) در سال‌های دور بودند. 
 
دانشگاه شهید مطهری 
مدرسه عالی شهید مطهری، یکی از مؤسسه‌های آموزش عالی کشور است که بنای آن به وسیله میرزاحسین‌خان سپهسالار در سال 1296 قمری براساس نهاد وقف بنیان نهاده شد. 
بعد از پیروزی انقلاب، امام خمینی(ره)، آیت‌الله امامی‌کاشانی را به‌عنوان تولیت مدرسه عالی شهید مطهری منصوب کرد و فعالیت آموزشی این مدرسه نیز از سال 1361 با پذیرش دانشجو آغاز شد. در این مدرسه، بیشتر علوم اسلامی تدریس می‌شد. پس از شهادت شهید مطهری نام آن به مدرسه عالی شهید مطهری تغییر یافت. 
در ۲۴ فروردین ۱۳۸۹، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، نام مدرسه عالی را به دانشگاه تغییر داد. در مورخ اول مهرماه ۹۱، دانشگاه شهید مطهری مشهد (واحد برادران) با حضور آیت‌الله امامی‌کاشانی، تولیت مدرسه عالی شهید مطهری، افتتاح شد. در خرداد ۹۵ نیز نخستین ورودی دانشگاه شهید مطهری مشهد با کسب رتبه‌های تک‌رقمی و زیر صد در آزمون کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شدند. 
آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی مسئولیت‏‌هایی چون نمایندگی مردم کاشان در نخستین دوره مجلس، امام‌جمعه موقت تهران، ریاست دیوان عدالت اداری، عضو شورای نگهبان (به مدت 18 سال)، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگی مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در سه دوره متوالی را عهده‌دار بوده‌اند. 
شعبه برادران و خواهران این دانشگاه در دو شهر مشهد و تهران دایر است. در شهر یزد تنها شعبه خواهران و در شهر زاهدان تنها شعبه برادران دانشگاه شهید مطهری پذیرش دانشجو دارد. 
مدرسه عالی شهید مطهری از ابتدای انقلاب اسلامی محل پرورش بسیاری از کارگزاران جمهوری اسلامی بوده و بسیاری از فرزندان مقام‏های ارشد جمهوری اسلامی در این محل تحصیل کرده‌اند. 
مدرسه عالی در مقطع لیسانس در رشته‌های (فقه و حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی و روان‌شناسی) و در مقطع فوق‌لیسانس در رشته‌های (فقه و حقوق خصوصی، فقه و حقوق جزا، فقه حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی) و رشته‌های (فقه و حقوق خصوصی، فقه و حقوق جزا، فلسفه تطبیقی و کلام اسلامی) در مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرد. در این دانشگاه دانشجویان پسر و دختر به صورت جدا از هم و در دو مکان مجزا تحصیل می‌کنند و علم فقه و علم حقوق (جدید) به طور تلفیقی به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان در مقطع کارشناسی فقه و حقوق پس از پایان دوره تحصیلی، مدرک پایه هفت حوزوی و در مقطع کارشناسی ارشد مدرک پایه 10  دریافت می‌کنند. 
 
دانشگاه مفید 
دانشگاه مفید یک مؤسسه تحقیقاتی، آموزشی و حوزوی است که با همین رویکرد، در سال 68 در قم بنیان‌گذاری شد. مؤسس این دانشگاه مرحوم آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی بود. 
اهداف تأسیس دانشگاه مطابق ماده یک اساسنامه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در سال 67 مطالعه و تحقیق در علوم و معارف اسلامی و بازبینی و بازنگری در علوم انسانی براساس مبانی و موازین اسلامی و معرفی و به‌کارگیری نتایج تحقیقات انجام‌شده در وجوه گوناگون حیات فرهنگی و اجتماعی ملل اسلامی عنوان شده است. 
براین‌اساس این دانشگاه رسالتی فراتر از مرزهای جغرافیایی ایران دارد. بر همین مبنا و متناسب با امکانات محدود موجود، افزون بر دانشجویان ایرانی، دانشجویانی از دیگر کشورهای اسلامی از جمله عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان و کشمیر در دانشگاه به تحصیل مشغول‌اند. همچنین افزون بر استادان ایرانی از صاحب‏نظران دیگر کشورها مانند لبنان، مالزی، اردن، سوئد، فرانسه، انگلستان، هلند، آمریکا برای ایراد سخنرانی‏های علمی و تدریس دعوت شده‌اند. مرحوم آیت‌الله سید‌عبدالکریم موسوی‌اردبیلی بنیان‌گذار دانشگاه مفید، از مراجع تقلید جهان تشیع و یکی از یاران نزدیک امام خمینی(ره) به شمار می‌آیند. 
بعد انقلاب، امام خمینی نخست آیت‌الله موسوی‌اردبیلی را به دادستانی کلّ کشور و پس از شهادت آیت‌الله بهشتی، به ریاست دیوان‌عالی کشور منصوب کردند. به‌این‌ترتیب تا چند ماه پس از وفات امام خمینی در سال 1368 ریاست قوه قضائیه ایران را برعهده داشتند. مرحوم موسوی‌اردبیلی برای رفع یکی از نیازهای جدی حوزه علمیه قم و محقق‌کردن یکی از برنامه‌های دیرینه خود، دانشگاه مفید را در شهر قم بنیان گذاشتند. 
 
دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی
ارتباطات بین‌المللی جمعی از روحانیون حوزه با ‌انگیزه گفت‌وگو و تعامل دینی و مذهبی و معرفی اسلام راستین و تشیع ناب، سبب شد در سال ۱۳۷۳ جمعی از دانشوران حوزه علمیه قم گرد هم آمدند تا در سه رشته ادیان ابراهیمی (مسیحیت و یهودیت)، ادیان شرق (بودیسم، هندوئیسم، خاور دور و ایران باستان) و مذاهب اسلامی (مذاهب کلامی) تخصص یابند. این گروه در دوره‌ای چهارساله افزون بر مطالعه در این سه رشته، با زبان‌های انگلیسی، عربی معاصر، سنسکریت و عبری نیز آشنا شدند. 
مطالعات ادیان و مذاهب تا سال ۱۳۸۳ ادامه داشت. به دنبال تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای تربیت نیرو در حوزه ادیان و مذاهب، سرفصل‌های سه رشته تدوین و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد. شورای‌عالی گسترش وزارت علوم، سرفصل‌ها را تصویب کرد و آن‌گاه در سال ۱۳۸۴ با عنوان «مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب»، در مقطع تحصیلات تکمیلی نخستین گروه دانشجویی مشغول به تحصیل شدند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۷ شمسی ارتقای مرکز آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب را به «دانشگاه ادیان و مذاهب» پذیرفت. از سال ارتقای مؤسسه آموزش عالی ادیان و مذاهب به دانشگاه ادیان و مذاهب تا سال 1395 شمسی، پنج دانشکده «ادیان»، «مذاهب اسلامی»، «شیعه‌شناسی»، «فلسفه» و «زن و خانواده» هر کدام در سه رشته فعالیت داشته‌اند و این در حالی است که پس از آن چند دانشکده دیگر مانند دانشکده «عرفان» و «زبان و فرهنگ ملل» مجوز تأسیس و راه‌اندازی را دریافت کردند. 
 
 

۹۵/۱۱/۱۸
۰۱:۵۸

ميز خبر

 ميز خبر   رئيس دانشگاه تهران عنوان کرد؛
در کارآفريني فارغ‎التحصيلان، ضعيف عمل کرديم
رئيس دانشگاه تهران گفت: در کارآفريني جوانان تحصيل کرده عقب مانديم.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمود نيلي احمدآبادي در مراسم تقدير از نفرات برتر کنکور سراسري 95 و المپياد علمي دانشجويي کشور، در محل دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران افزود: ما سالها سياست تشويق جوانان را به درس خواندن دنبال مي‌کنيم و آمار نيز نشان مي‌دهد هرچه کيفيت آموزش عالي بالاتر باشد توسعه پايدار تري براي کشور به وجود مي‌آيد.
وي افزود: ما در تکريم جوانان تحصيل کرده و با استعداد خوب عمل کرده‌ايم اما اين کافي نيست و مهاجرت بخشي از نخبگان نشان مي‌دهد که نتوانسته‌ايم نياز اين جوانان را به طور کامل تامين کنيم.
رئيس دانشگاه تهران يادآور شد: دانشگاه‌ها نمي‌توانند همه جوانان با استعداد و تحصيل کرده را جذب کنند. محدوديت‌هاي هيئت علمي و ساير مسائل موجب مي‌شود که آنها مهاجرت کنند و در خارج ادامه تحصيل دهند.وي خاطرنشان کرد: اين موضوع نشان مي‏دهد که ما تنها قدم اوليه را خوب برداشته‌ايم و در ادامه راه خوب عمل نکرده‌ايم.
چرا که جامعه بايد زمينه جذب جوانان تحصيل‌کرده را فراهم کند. البته همه جامعه بايد به اين سو حرکت کند نه اينکه بخشي از آن، اين کار را ناقص انجام دهد. در اين ميان دانشگاه‌ها بايد نقش محوريتر و پررنگتري از آنچه تاکنون ايفا کرده‌اند را به عهده بگيرند.نيلي با اشاره به دستاوردهاي علمي جمهوري اسلامي و فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه‌ها گفت: جوانان ما ثابت کرده‎اند که مي‏توانند عقب‏ماندگي‌ها را جبران کنند. اما مشکل آنجاست که نمي‌توانيم علم را به ثروت بدل کنيم.
وي افزود: ديگر دنيا اين استدلال که دانشگاه فقط محل آموزش و فارغ‎التحصيلي است را نمي‌پذيرد، بلکه فارغ‎التحصيل بايد مهارت‌هاي ديگري را هم بياموزد و اين کار در دانشگاه دير است و بايد حتي از پيش دبستاني آغاز شود.
رئيس دانشگاه تهران با تاکيد بر اينکه که بايد نگاه جديدي به آموزش داشته باشيم گفت: دغدغه جوان اشتغالي است که هم‎شأنش را حفظ کند و هم حس کند در توسعه کشور مشارکت دارد و نيز با استفاده از آموخته‌هاي خود رفاه قابل قبولي نيز داشته باشد.
وي تاکيد کرد: جوان امروز نبايد دنبال شغل باشد بلکه بايد خودش در ايجاد شغل تاثير داشته باشد و دانشگاه به عنوان جايي که فرد را براي ورود به بازار کار آماده مي‌کند بايد برنامه‌هاي روشني داشته باشد.
وي يادآور شد: روش کسب و کار را بايد به دانشجو بياموزيم و اين موضوع با يک درس دو واحدي محقق نمي‌شود بلکه دانشجو بايد در جامعه حضور پيدا کند و از فضاي صرفا نظري به فضاي علمي وارد شود. پارک‌هاي علم و فناوري، سازوکار اصلي اين کار هستند.
وي با اشاره به ايجاد واحدهاي پيش‌رشد و شتاب‏دهنده در دانشگاه تهران گفت: همين امروز از ده طرح علم و فناوري در دانشگاه رونمايي کرديم. اين طرح‌ها همگي دانش‏بنيان بوده و ارزش افزوده بالايي دارند.
وي با اشاره به طرح ساماندهي دانشگاه تهران گفت: طرح ساماندهي جاي خود را به شهر دانش و کارآفريني داده و با تکميل آن که مورد تاکيد دولت و ساير نهادهاي کشور است 500 هزار مترمربع به فضاي کارآفريني اختصاص مي‌يابد که مي‌تواند به بزرگترين فضاي کارآفريني دانشگاهي بدل شود.
رئيس دانشگاه خبر داد؛
تعيين تکليف مراکز علمي کاربردي تا پايان امسال
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: تا پايان امسال بايد مراکزي که مدت طولاني فعال نبوده و دانشجو نداشته‏اند، از ليست مراکز دانشگاه خارج شوند.
به گزارش دانشگاه جامع علمي کاربردي، محمدحسين اميد در چهل و دومين گردهمايي روساي واحدهاي استاني اين دانشگاه به جزئيات دومين جلسه شوراي مرکزي دانشگاه اشاره کرد و گفت: اين جلسه با حضور وزير علوم برگزار شد که در اين جلسه آيين نامه تاسيس مراکز علمي کاربردي در خارج از کشور به تصويب رسيد.
وي افزود: درخصوص مراکز وابسته و غير وابسته به دانشگاه نيز در جلسه شوراي مرکزي تصميم گيري شد و اجازه واگذاري اين مراکز در چارچوب مصالح دانشگاه به موسسات دولتي متقاضي و بخش خصوصي داده شد.
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: درخصوص مراکزي که وابسته نيستند و از صلاحيت لازم برخوردار نبوده يا دانشجوي کافي ندارند نيز تصميماتي اتخاذ شد تا کد رشته محلهايي که کمتر از 10 دانشجو دارند، حذف شوند و يا اگر مراکز به گونه‎‏اي بودند که استانداردهاي لازم را نداشتند، پذيرش دانشجو در آن مراکز متوقف شود يا با مراکز ديگر تجميع و ساماندهي شوند.
اميد اظهار داشت:عليرغم مصوبه شوراي گسترش و الزامات قانوني در ارتباط با مسائل کيفي و تعيين تکليف مراکز، اغلب مراکز علمي و کاربردي فاقد اساسنامه مشخص، چارچوبهاي قانوني و شناسنامه مالي و مالياتي هستند.
وي عنوان کرد: با اختياراتي که از شوراي مرکزي دريافت کرده‎ايم و با اخذ مجوزهاي لازم از هيات امنا، کار ساماندهي مراکز را آغاز خواهيم کرد.
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي با بيان اينکه تا مهر 96 وضعيت مراکز تعيين تکليف خواهند شد، گفت: مراکز بايد اساسنامه خود را ارائه و تکليف قانوني خود را مشخص کنند و داراي شناسنامه شوند چراکه از اين تاريخ به بعد مجوز ادامه فعاليت به مراکز خارج از اين چارچوب قانوني اعطا نخواهد شد.
اميد اظهار داشت: تا پايان امسال بايد مراکزي که مدت طولاني فعال نبوده و دانشجو نداشته اند، از ليست مراکز خارج شوند.
وي افزود: در گذشته به تعدادي از موسسات آموزش آزاد که صلاحيت برگزاري دوره‎هاي مقطع‎دار را نداشتند، دوره‎هاي کارداني و کارشناسي داده شده که اين اقدام اکنون براي دانشگاه مشکلاتي را ايجاد کرده است.
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: اين دانشگاه هيچ عنوان متولي مراکز آموزش آزاد نيست بنابراين، اين موسسات چنانچه مايل به پذيرش دانشجو ذيل اين دانشگاه هستند بايد تا قبل از پذيرش سال آينده نسبت به تعيين تکليف وضعيت خود اقدام کنند و تحت عنوان مرکز علمي کاربردي مجوز گيرند.اميد اضافه کرد: موسسات آموزش آزاد مجوز برگزاري دوره‎هاي کوتاه‎مدت را دارند و تک‎پودمان نيز مي‎توانند برگزار کنند اما امکان برگزاري دوره‎هاي کارداني و کارشناسي را ندارند.
وي با اشاره به پذيرش دانشجو در بهمن ماه سال جاري در دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: در بهمن ماه امسال از ميان 12 هزار کدرشته محلي که متقاضي برگزاري دوره بودند تنها براي حدود 4 هزار و 500 کدرشته محل با چارچوبهاي جديد دانشگاه مجوز صادر شده است.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۰۳

میثاق نامه دانشگاهیان منتشر شد

همزمان با تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان‌های انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) وبیعت با مقام معظم رهبری میثاق نامه دانشگاهیان منتشر شد.

به گزارش « قدس آنلاین » به نقل از وزارت علوم، همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت 100 صبح امروز در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.
متن میثاق نامه منتشر شده دانشگاهیان کشور به شرح ذیل است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین
در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ما دانشگاهیان ایران اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره)، انقلاب و رهبری، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به مستضعفان و مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم و در این حرم مطهر و ایام باشکوه که یادآور روزهای بزرگی از تاریخ زرین انقلاب اسلامی است، به روح بلند و ملکوتی امام راحل (رحمه‌الله علیه) و شهیدان همیشه حاضر انقلاب، بویژه استادان و دانشجویان شهید درود می‌فرستیم و با آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کرده و با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام وفاداری می‌کنیم.
ما دانشگاهیان بر این باوریم که دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، جشن خیزش عظیم ملتی است که از ظلم و وابستگی و تبعیض به ستوه آمده و با اتکال به خداوند تبارک و تعالی و رهبری حضرت امام خمینی (ره)، بساط مستکبران را از این کشور برچید و استقلال و آزادی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و آنان را از وابستگی سیاسی به شرق وغرب نجات داد.
به شکرانه و پاسداشت این موهبت عظیم، با خداوند لایزال و با یکدیگر پیمان می‌بندیم:
ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید، همه ‌همت، دانش و مهارت خود را برای اعتلای علمی و فناوری کشور، در راستای حفظ و گسترش ارزش‌های مقدس آن و وصول به آرمان‌های رفیع انقلاب به‌کارگیریم و با گسترش و تعمیق فعالیت‌های علمی و پژوهشی و تربیت متخصصان متعهد در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی، قوام‌بخش شجره طیبه انقلاب اسلامی، در مسیر تحقق جامعه مهدوی باشیم.
ما بر این باوریم که اقتدار علمی، پژوهشی و فناوری کشور، مرهون نگاه عمیق، هدایت‌ها و حمایت‌های حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) از دانشگاه و آموزش و پژوهش است. بی‌تردید قوام و استمرار این خیزش علمی نیز به التزام برنامه­ریزان و مجریان به رهنمودهای داهیانه آن رهبر فرزانه و تلاش برای استقرار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل بستگی دارد.
بر این مبنا خود را ملزم به اطاعت از معظم له می دانیم و تأکید می‌کنیم که تقویت رشد علمی و فناوری کشور، با همسویی و حمایت همه‌جانبه از دانشگاهیان و اتکا به توان پژوهشگران و متخصصان داخلی میسر است .
ما دانشگاهیان با پیروی از رهنمودهای پیامبرگونه امام راحل و تأکید مقام معظم رهبری برای حضور در صحنه و مشارکت حداکثری و آگاهانه ملت، همه‌ افراد و گروه‌ها را به حفظ وحدت، تقویت انسجام ملی، حضور و مشارکت فعال در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کنیم و متعهد می‌شویم که همه ظرفیت‌های علمی، تخصصی و حرفه‌ای خود را برای تحکیم وفاق ملی و برگزاری باشکوه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌کارگیریم.
ما دانشگاهیان، اهتمام همه‌جانبه خود را برای ترویج و معرفی اسلام اصیل و سیره پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و اله و سلم) به جهانیان اعلام و حمایت خود را از مبارزات عدالت‌خواهانه همه مظلومان عالم، بویژه مدافعان وحدت و عزت مسلمین در فلسطین، سوریه، عراق و یمن اعلام می­کنیم؛ همچنین همه دانشگاهیان و پژوهشگران در ایران اسلامی و سایر کشورها را به نفی خشونت و هوشیاری و وحدت در برابر تحرکات تفرقه‌انگیز و تأسی به آموزه‌ها و منش حضرت امام راحل (ره) در حفظ وحدت و مواجهه با توطئه‌های استکباری دعوت می‌کنیم.
ما دانشگاهیان در سی و هشتمین سالروز فجر انقلاب اسلامی، ضمن دعوت همه استادان، دانشجویان و خانواده‌های محترم آنان به شرکت پرشور در جشن و راهپیمایی یوم‌الله بیست و دوّم بهمن، مجدداً یاد حضرت امام راحل (ره) و شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم؛ و از ذات اقدس الهی می‌خواهیم که ما را در زمره خادمان به اسلام و انقلاب اسلامی قرار داده، توفیق پاسداری شایسته از دستاوردهای این انقلاب الهی را به ما عنایت فرماید.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
هفدهم بهمن یک هزار و سیصد و نود و پنج حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۱۰

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منبع طبیعی گرگان: پیشرفتهای علمی با اتکاء به توان داخلی حاصل شده است

در سالهای اخیر شاهد رشد علمی و و توسعه فضای آموزش عالی در کشور بوده ایم که این مهم جز در سایه اتکاء به توان و نیروی داخلی حاصل نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از «دانشجو سلام» نجفی نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در مراسم جشن انقلاب و آیین افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب گفت: این آزمایشگاه در زمینی به مساحت1450متر مربع و با اعتباری بالغ بر7میلیارد ریال از محل در آمدهای تخصصی دانشگاه به بهره برداری رسیده است.
نجفی نژاد افزود: در سالهای گذشته نیز شاهد بهره برداری هایی در سطح دانشگاه با حضور مسئولین وزارت علوم بودیم که از آن جمله می توان به بهره برداری دانشکده گیاهی اشاره کرد.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف افتتاح این پروژه توسعه فضای آزمایشگاهی در دانشگاه بود چرا که معتقدیم چالش آب و به تبع آن چالش غذا و امنیت غذایی جز از طریق یافته های تحقیقاتی میسر نمی شود.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی به برطرف شدن مشکلات برخی پروژهای نیمه تمام دانشگاه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توانستیم برای پروژه نیمه تمامی که از سال 78 در دانشگاه احداث شده پیمانکار انتخاب نماییم و قرار است فاز اول این پروژه در سال تحصیلی آینده افتتاح گردد.
نجفی نژاد همچنین با اشاره به دستاوردهای علمی کشور این پیشرفتها را ناشی از روحیه خود باوری و اتکاء به توان داخلی دانست .
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۲۱

مسول بسیج اساتید دانشگاه ارومیه: برای حفظ روحیه انقلابی جناح و حزب کافی نیست/دانشگاه باید محل تحقیق و رفع مشکلات جامعه باشد

مسول بسیج اساتید دانشگاه ارومیه گفت: برای حفظ روحیه انقلابی جناح و حزب کافی نیست دانشگاه باید محل تحقیق و رفع مشکلات جامعه باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از نسل برهان ،دکتر رحیم نادرعلی، مسول بسیج اساتید دانشگاه ارومیه در گفتگو با نسل برهان با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول این سی و هشت سال در ابعاد مختلف ، سیاسی، فرهنگی، نظامی ، اقتصادی ، علمی و ... بسیار چشمگیر بوده است. گفت: بسیاری از مولفه های این دستاورد ها فراز و فرودهایی نیز داشته و قابل نقد نیز بوده اند که عوامل درونی و خارجی در آن دخیل بوده اند. در برخی قسمت ها رشد و دستاورد ها در شان انقلاب و بسیار چشمگیر بوده، مانند توسعه مرزهای انقلاب اسلامی، صنایع هسته ای، صنایع دفاعی؛ نانو تکنولوژی و پزشکی ، .. اما در برخی قسمت ها علیرغم تلاش ها و ادعا ها موفق نشدیم مانند کشاورزی، سیاست خارجی، حمل و نقل و ارتباطات، رفتارهای قانون گریزی، عدم شایسته سالاری و ... .
مسول بسیج اساتید دانشگاه ارومیه تصریح کرد: عوامل خارجی که مانع پیشرفت و سبب عدم دسترسی به آن می شود خیلی روشن تر از عوامل داخلی آن است. از جمله تحریم ها ، دخالت های مستقیم و غیر مستقیم دول خارجی صاحب تکنولوژی و ثروت و همراهی بدون منطق دولت های منطقه با آنها. هر چند به ظاهر با متهم کردن به مسایلی همانند سلاح هسته ای، حقوق بشر و ... انجام می شود اما در واقع در صدد کنترل توسعه انقلاب اسلامی جهانی هستند. اما خطرناکتر از آن عوامل داخلی هستند که آگاهانه و ناآگاهانه سبب کاهش رشد اهداف انقلاب شده و گاهاً صدمات سنگین تری نسبت به عوامل خارجی بر پیکره انقلاب می زنند. همزبان با بلندگوهای عوامل خارجی در تلاش بر کم رنگ کردن اثرات انقلاب اسلامی و استحاله انقلاب هستند. طرح کردن مباحثی همچون انقلاب سه ماه، انقلاب شش ماه....سی و چند سال و ترویج اشرافی گری و فرهنگ رفاه طلبی در همین راستاست.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده، اظهار داشت: دانشگاه ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده اما با شرایط ویژه خودش. نسبت به قبل از انقلاب از نظر کیفی و کمی رشد دو و سه رقمی را در بیشتر شاخص ها بخصوص در شاخص های کمی (تعداد دانشجو، دانشگاه و استاد) نشان می دهد. اما عدم موفقیت هایی و یا کاستی های زیادی نیز گریبانگیر آن است. مدرک گرایی، پذیرش های غیر اصولی و مبنا قرار دادن شهریه در برخی دانشگاه های غیر دولتی و رسوخ بتدریج آن به دانشگاه های دولتی فارغ التحصیلان را به تدریج از اهداف آموزش عالی متناسب با اهداف انقلاب اسلامی دور می کند. چرا باید میلیون ها نفر در رشته های مختلف کشاورزی یک کشور فارغ التحصیل داشته باشیم و مدرک تحصیلی صادر شود و ده ها هزار مقاله علمی در آن رشته ها در مجلات معتبر دنیا چاپ شود اما کشاورزی در عمل یک تکان جدی و انقلابی در کشور نداشته باشد. چرا باید با گذشت سی وهشت سال از انقلاب رشته های علوم پایه و کشاورزی در جا بزنند و جایگاه و اهمیت واقعی خود را پیدا نکنند.
رحیم نادرعلی با اشاره به اینکه چرا باید با گذشت سی وهشت سال از انقلاب رشته های علوم پایه و کشاورزی در جا بزنند اضافه کرد: دلیل این موضوع نگاه به وزارت متبوع، با عینک سیاسی از حدود 20 سال پیش به این طرف بوده است. مثلاً در همین دولت محترم یازدهم سرنوشت وزارت علوم تحقیقات و فناوری چه مسیری را طی کرده است. تنها وزارت خانه ای که در رای اعتماد و سپس استیضاح وزیرآن دچار چالش های زیادی شد و در نهایت یک پزشک فوق تخصص وزیر علوم شد. عکس العمل وزارت علوم را در جریان اعلام مجله نیچر در 58 مورد سرقت علمی مورد ادعا در هیچ جایی نمی بینیم. نباید با این وضعیت انتظار رشد انقلابی مولفه های آموزش عالی باشیم. به صراحت عرض می کنم در بیست سال گذشته دانشگاه ها همواره از آرمان های انقلاب و امام راحل روز بروز فاصله می گیرند برخی دانشگاه ها را در 16 آذر خلاصه کرده اند اگر یک صدم هزینه ای که برای 16 آذر می شود برای 11 روز بعد آن (روز وحدت حوزه و دانشگاه ) می کردیم نتیجه ده ها برابر بهتر از این بود.
وی در پایان با توجه به نقش دانشجو در دفاع از این مرز بندی ها ی مفاهیم انقلاب و روحیه جهادی ، پیشرفت علم اظهار امیدواری کرد: دانشجو به عنوان رکن اصلی در دانشگاه ها در همه امورات دانشگاه می تواند نقش اصلی را ایفا کند و هر کجا نقش آن کم رنگ شود آثار نامطلوبی در پی خواهد داشت. دانشجویان به دلیل شور جوانی و روحیه جهادی که دارند پویا، پر تلاش، مطالبه گر می باشند. اما متاسفانه این موضوع در دانشگاه ها به شکل جناحی و حزب سیاسی فقط رشد کرده و گاها مورد استفاده ابزاری برخی قرار می گیرند. برای حفظ روحیه انقلابی جناح و حزب کافی نیست دانشگاه باید محل تحقیق و رفع مشکلات جامعه باشد. اساتید متخصص در کنار دانشجویانی که درد جامعه را از درون آن درک کرده اند نه از طریق القاء خارج، و حس پرسش گری بالایی دارند و همه چیز را در سیاست بازی و یا سیاست کاری نمی بینند باچند برابر توان تنهایی خود، تحقیق کرده و به نتیجه می رسند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۵۷

به دنبال ایجاد رشته‌های شیلات و محیط‌ زیست هستیم

اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه لرستان گفت: باید رشته‌های بین رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود.

دکتر خسرو عزیزی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: سیاست وزارت علوم توسعه کیفی رشته‌های دانشگاهی است و در صورتی که آموزش عالی کشور، منطقه‌ای و استانی ایجاب کند مجوز رشته‌ای اخذ می‌شود.
وی ادامه داد: در لرستان با توجه به قابلیت‌های زیست‌محیطی و آبزی‌پروری با کمبود رشته شیلات و محیط زیست در دانشگاهها مواجه‌ایم و از وزارت علوم پیگیری خواهیم کرد تا این رشته‌ها را در استان راه‌اندازی کنیم.
عزیزی با بیان اینکه در کشور رشته‌های شیلات و کشاورزی با ترافیک فارغ‌التحصیل مواجه‌ایم، افزود: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های محیط زیست و شیلات و ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای هستیم.
رئیس دانشگاه لرستان اضافه کرد: در برخی از نقاط کشور از جمله لرستان مشکل بازاریابی و فروش داریم.
وی تأکید کرد: باید به سمت ایجاد رشته‌های بین‌رشته‌ای نظیر رشته‌های مدیریت بازرگانی و روانشناسی برویم.
عزیزی با اشاره به اینکه نباید آزمون و خطا کنیم، یادآور شد: نیاز است 10 دانشگاه برتر کشور رشته‌های بین رشته‌ای بگیرند و به اقتضای استان‌ها دانشجو پذیرش کنند.
رئیس دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: در لرستان نیازمند اخذ مجوز رشته‌های اکوتوریسم، گردشگری، هنر (گرافیک) و... هستیم.
وی با تأکید بر اینکه باید تصمیمات آمایش توسعه رشته‌های وزارت علوم عقلانی و مدبرانه باشد، تصریح کرد: باید به سمت یک سری رشته‌های بین‌رشته‌ای برویم چرا که دانشگاه‌ها دارند به سمت مهارت‌آفرینی و کارآفرینی می‌روند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۰۴

دانشگاه صنعتی شریف انتخاب 94 نفر از 100 نفر برتر کنکور ریاضی

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بیشترین سهم را در میان برترین های المپیاد علمی دانشجویی کشور و نفرات برتر کنکور سراسری95 داشتند.

به گزارش روابط عمومی؛ همایش تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و بیست و یکیمن المپیاد علمی دانشجویی کشور، صبح امروز با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان برگزار شد.
در این مراسم تعداد 66 دانشجو برگزیده المپیاد علمی دانشگاه های کشور و 36 نفر از برترین های کنکور سراسری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رییس سازمان سنجش و آموزش کشور و رییس دانشگاه تهران مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.
براساس این گزارش؛ نفرات برتر المپیادهای دانشجویی مربوط به 20 رشته است که از 23 دانشگاه انتخاب شده‌اند، دانشگاه صنعتی شریف با 17 مدال در مقام اول قرار دارد و پس از آن دانشگاه تهران با 11 نفر و دانشگاه شیراز با 8 نفر در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.
همچنین داوطلبین در مجموع پنج گروه آزمایشی، 33 درصد دانشگاه تهران، 23 درصد دانشگاه صنعتی شریف و 18 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند که در مجموع 132 نفر دانشگاه تهران، 93 نفر دانشگاه صنعتی شریف و 68 نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند.
خاطرنشان می شود؛ در گروه ریاضی از 100 نفر برتر کنکور 95 تعداد 94 نفر دانشگاه شریف، 6 نفر دانشگاه تهران و به ترتیب 52 نفر رشته مهندسی برق، 29 نفر مهندسی کامپیوتر، 10 نفر مهندسی مکانیک و 3 نفر بیوتکنولوژی انتخاب کردند.
دکتر خدایی: همه ی المیپادی های گروه ریاضی می‌خواهند در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند
رئیس سازمان سنجش و اموزش کشور با اشاره به بحث المپیاد دانش آموزشی و مباحثی که این چند روز در رسانه‌ها مطرح شده، گفت: المپیادهای علمی دانش آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان آن مواجه شده ایم که این اتفاق غیرعادی است.
رئیس سازمان سنجش افزود: نمی توان موضوعی را لوث کرد، سال گذشته 60 نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی 300 مدال کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند که این موضوع امکان پذیر نیست ما در مجموع 100 نفر ظرفیت در یک رشته داریم.
خدایی ادامه داد: بر اساس قوانین ما می توانیم 10 درصد برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی را به دانشگاه‌ها بدهیم اما در مقابل دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند این یک پدیده اجتماعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اینکه همه دانشگاه‌های انتخابی دانش آموزان به شریف محدود نشوند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۴۴

اخبار کوتاه استان مازندران 3 پروژه عمرانی در دانشگاه پیام نور استان مازندران افتتاح می‌شود

رئیس دانشگاه پیام نور استان مازندران از افتتاح سه پروژه عمرانی در این واحد دانشگاهی همزمان با دهه فجر امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، به نقل از روابط عمومی دانشگاه پیام نور مازندران، اسدالله دیوسالار اظهار داشت: این پروژه‌ها شامل ساختمان جدید آموزشی و اداری دانشگاه پیام نور هادی‌شهر، محوطه‌سازی واحدهای دانشگاه پیام نور در شهرهای نکا و بهنمیر است.
وی بیان کرد: این پروژه‌ها عصر امروز با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری به‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح می‌شوند.
دیوسالار گفت: برای تکمیل و بهره‌برداری این پروژه‌ها افزون بر 2 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد.
جلوگیری از برگزاری نمایشگاه غیرمجاز در استان
محمدمحمدپور عمران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: با توجه به اینکه مسئول اعطای مجوز برای برگزاری نمایشگاه سازمان صنعت، معدن و تجارت است گفت: از برگزاری هرگونه نمایشگاه غیرمجاز جلوگیری و با مجریان برگزاری نمایشگاه‌های غیرمجاز برخورد جدی صورت می‌گیرد.
وی افزود: شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان در سال جاری اقدام به برگزاری نمایشگاه تخصصی غیرمجاز کرده که این سازمان در راستای وظایف نظارتی خود مراتب پلمپ نمایشگاه را در راستای اخلال در نظم اجتماعی و اقتصادی که تحصن اتحادیه‌های مبلمان را به همراه داشت به مراجع قانونی اعلام که اقدام خاصی صورت نگرفته و همچنان شاهد برگزاری نمایشگاه غیرقانونی هستیم.
محمدپور گفت: هر گونه انعقاد قرار داد و پروتکل در محل نمایشگاه توسط شرکت کنندگان و هر گونه تبعات سوء احتمالی در محل نمایشگاه از عهده سازمان خارج است.
بهره‌برداری از مجتمع آبرسانی روستایی
به مناسبت گرامی‌داشت دهه مبارک فجر، مجتمع آبرسانی روستایی آهنگرکلای سواد کوه شمالی با حضور معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفار استان به بهره‌برداری رسید.
حمید محمدزاده معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفار مازندران از به بهره‌برداری رسیدن 35 پروژه آبرسانی روستایی در استان خبر داد و گفت: بیش از 32 هزار خانوار از نعمت آب شرب سالم بهره‌مند می‌شوند.
***

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۱۴

با حضور وزیر علوم؛ 72 پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور افتتاح شد

تهران- ایرنا- 72 پروه عمرانی به همراه دستاوردهای دانشگاه پیام نور همزمان به صورت ویدیو کنفرانس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس دانشگاه پیام نور افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی روز یکشنبه با حضور محمد فرهادی و علی اصغر رستمی ابوسعیدی و مسئولان دانشگاه پیام نور این پروژه ها در سراسر کشور افتتاح شد.
این مراسم همزمان در 31 استان کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
در ادامه این مراسم همچنین دو نمایندگی دانشگاه پیام نور در اقلیم کردستان عراق و گرجستان نیز بصورت زنده با پیام وزیر علوم افتتاح و آغاز بکار کردند.
همچنین در ادامه این مراسم از سامانه جدید ims سامانه یادگیری الکترونیک برون مرزی رونمایی شد.
این پروژه ها شامل عمرانی، ورزشی، فرهنگی، هنری، آموزشی، خدماتی، رفاهی و فضاهای عمومی است.
در نمایندگی اقلیم کردستان کردستان عراق حدود 240 دانشجو هم اکنون پذیرش و مشغول تحصیل می شوند.
فراهنگ**1355**1027**خبرنگار: علی اکبر قزوینیان** انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۵۵

توسط وزیر علوم و رییس دانشگاه پیام‌نور صورت گرفت افتتاح همزمان 72 پروژه عمرانی دانشگاه پیام‌نور

72 پروژه عمرانی دانشگاه پیام‌نور به طور همزمان از طریق ویدئوکنفرانس توسط وزیر علوم و رییس دانشگاه پیام نور افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی، رییس دانشگاه پیام نور در برنامه افتتاح همزمان 72 پروژه عمرانی در کشور به صورت ویدئو کنفرانس، افتتاح دو نمایندگی خارج از کشور و رونمایی از سامانه جدید یادگیری الکترونیکی ویژه دانشجویان برون مرزی، گفت: در برنامه امروز بیش از 87 هزار متر مربع فضای فیزیکی از طرح‌های نیمه تمام در قالب 72 طرح عمرانی با هزینه‌کرد بیش از 43 ملیارد تومان افتتاح می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه پیام نور در یک سال گذشته، اظهار کرد: در سال‌های گذشته میزان کل بند «و» بودجه و کل حقوق و دستمزد اساتید و کارکنان دانشگاه پیام نور 1 میلیون تومان بود که 50 میلیارد در برنامه مجلس به آن اضافه شد و مبالغ دیگری نیز قبل از این اضافه شد و جمعا در حال حاضر 295 میلیارد ریال بودجه بند «و» دانشگاه است.
وی افزود: از درآمدهای غیر شهریه‌ای، 30 میلیارد عایدی داشتیم و با همین صرفه‌جویی‌ها 70 میلیون ریال جمع آوری کردیم و از محل آن طرح‌های دانشگاه را به انجام رسانده‌ایم.
رییس دانشگاه پیام نور گفت: بیش از 4500 عنوان درسی در قالب محتوای تصویری ایجاد شده است و 132 رشته محل الکترونیکی نیمه‌حضوری و حضوری نیز به وجود آمده است.
رستمی اظهار کرد: درخواست ما از وزیر علوم این است که به وضعیت پیمانی‌های مشروط رسیدگی شود که در حال حاضر 300 نفر از آنها کارشان انجام شده و می‌خواهیم یک مهلت 6 ماهه به آنها داده شود تا در این مدت شرایط تخصصی را کسب کنند و وضعیتشان بهبود پیدا کند.
وی با اشاره به اقدامات دانشگاه پیام نور در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی گفت: در حوزه پژوهشی شبکه آزمایشگاهی شاپنا راه‌اندازی شده است و در حوزه آموزشی نیز 330 هزار دانشنامه کارشان انجام شده و بقیه نیز در دست انجام است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۳۳

اختصاص بیش از ۴۰ میلیاردتومان برای ۷۲ طرح عمرانی دانشگاه پیام نور

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: ۷۲ طرح عمرانی دانشگاه پیام نور با بیش از ۴۳ میلیارد تومان هزینه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی اکبر رستمی ابوسعیدی در مراسم افتتاح همزمان ۷۲ پروژه عمرانی، دو نمایندگی خارج از کشور و رونمایی از سامانه جدید یادگیری الکترونیک ویژه دانشجویان برون مرزی دانشگاه پیام نور گفت: این ۷۲ پروژه دارای ۸۷ هزار مترمربع فضای فیزیکی و برای آن بیش از ۴۳ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی ادامه داد: در یک سال و نیم گذشته، فعالیت های دانشگاه پیام نور بسیار خوب انجام شده است. زمانی که من وارد این دانشگاه شدم بند «و» که مربوط به حقوق اساتید و کارکنان بود یک میلیارد ریال تخصیص داده شده بود که با تلاش هایی که دانشگاه صورت داد این بند به ۲۴۵ میلیارد تومان مصوب شد.
رئیس دانشگاه پیام نور ادامه داد: درآمد غیرشهریه‌ای دانشگاه پیام نور، ۳۰ میلیارد تومان بوده و ۷۰ میلیارد تومان نیز از طریق صرفه جویی‌ها به دست آورده است که توانسته این طرح‌ها را به پایان برساند.
وی ادامه داد: بیش از ۴۵۰۰ عنوان درسی در قالب محتوای تصویری و صوتی و ۱۳۲ رشته محل الکترونیکی در این دانشگاه ایجاد شده است.
رئیس دانشگاه پیام نور از وزیر علوم خواست فرصت اساتید پیمانی را برای کسب شرایط تخصصی تمدید کند و گفت: در حال حاضر با بررسی‌هایی که صورت گرفته است ۳۰۰ نفر از اساتید پیمانی مشروط، واجد شرایط بودند و ما می‌خواهیم که مهلت آنها برای کسب شرایط تخصصی شش ماه تمدید شود.
وی در ادامه به فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه بسیار روند خوبی داشته به طوریکه ما شبکه آزمایشگاهی شابنا راه‌اندازی کردیم.
به گزارش مهر، در پایان مراسم رئیس دانشگاه پیام نور با ارائه لوح تقدیر از طرف این دانشگاه از وزیر علوم تقدیر کرد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۶:۰۵

حضور بیش از 200 داوطلب در کنکور کارشناسی ارشد پیام نور در شهرضا

رییس دانشگاه پیام نور شهرضا گفت: 245 نفر از داوطلبان تحصیلات تحمیلی در هفدهمین آزمون فراگیر مقطع کارشناسی ارشد پیام نور در شهرضا با یکدیگر به رقابت پرداختند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،عباس نعمت‌الله زاده  با تأکید بر ضرورت علم آموزی به عنوان مهمترین عامل ایجاد تحول در زندگی افراد، عنوان کرد: دانشگاه و مراکز علمی با اشاعه علم و فرهنگ دانش پژوهی، نقش مؤثری در ارتقاء جایگاه فردی و اجتماعی افراد دارند.
وی، دانشگاه پیام نور را دانشگاهی بزرگ و بین المللی و واجد ویژگیهای منحصر به فرد علمی برشمرد و اظهار کرد: تا حدود 3 سال قبل حدود یک میلیون نفر در این سیستم دانشگاهی تحصیل می‌کردند، اما امروزه با وجود کاهش این تعداد به حدود 500 هزار نفر، باز هم پیام نور به عنوان یکی از ارکان مهم علمی کشور محسوب می‌شود.
نعمت الله زاده شیوه طراحی سؤالات آزمونهای مختلف در پیام نور را یکی از ویژگیهای این دانشگاه برشمرد و افزود: برگزاری آموزینهای جامع از هر درس در هر مقطع و رشته تحصیلی زمینه ایجاد یکی از معتبرترین بانک سؤالات دانشگاهی کشور را فراهم کرده است.
وی در ادامه، تدوین و انتشار منابع درسی در رشته‌های مختلف را از جمله دیگر ویژگیهای این نظام آموزشی دانست و بیان کرد: غنی محتوای برخی از متون درسی این دانشگاه به اندازه‌ای معتبر و قابل استناد بوده است که در برخی از نظامهای آموزشی دیگر از این کتابها به عنوان منبع درسی استفاده می‌شود.
رییس دانشگاه پیام نور شهرستان شهرضا اضافه کرد: با وجود اینکه در برخی از مراکز دانشگاهی، جزوات اساتید هر درس به عنوان منبع درسی پیشنهاد می‌شود، در نظام آموزشی پیام نور منابع درسی کاملاً بر اساس سرفصلهای وزارت علوم تحقیقات و فن آوری ارائه و تدریس می‌شود.
نعمت الله زاده، کاهش ساعات حضور دانشجو در دانشگاه را از نتایج کاهش وابستگی دانشجو به استاد در نظام آموزشی پیام نور دانست و اظهار کرد: شاید حضور دانشجویان در کلاسهای درسی این نظام آموزشی اندک باشد اما دانشجویان می‌توانند با حضور در کلاسهای فراوان فوق برنامه، ارتباط بیشتری با دانشگاه و مسؤولان آن برقرار کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت:دانشگاه پیام نور شهرضا در کنار دانشگاه‌های پیام نور کاشان و نطنز، جزء سه مرکز دانشگاهی برتر پیام نور در استان اصفهان قرار دارد.
رییس دانشگاه پیام نور شهرستان شهرضا تصریح کرد: در سال 95 تعداد 30 درصد از مجموع
دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های مادر، از بین افرق التحصیلان دانشگاه پیام نور بوده است.
نعمت‌الله زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری هفدهمین آزمون فراگیر کارشناسی ارشد این دانشگاه، گفت: دانشگاه پیام نور مرکز شهرضا به عنوان یکی از حوزه های برگزار کننده آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دوره هفدهم ، میزبان 245 نفر از داوطلبان بود.
وی بیان کرد: اسامی پذیرفته شدگان این آزمون، اوایل اسفند ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۲:۱۰

در قالب طرح کلان ملی فناوری؛ شناور تحقیقاتی کاوشگر خلیج‌فارس به بهره‌بردار تحویل داده شد

طرح کلان ملی فناوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای کاوشگر خلیج فارس که با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ساخته شده بود، به بهره‌بردار تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، طرح کلان ملی فناوری و نوآوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای کاوشگر خلیج فارس که از سال 90 آغاز شده و فرآیند طراحی، ساخت و بهره‌برداری آن 5 سال طول کشیده بود، به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان بهره‌بردار طرح، تحویل داده شد.
طرح کلان ملی فناوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای کاوشگر خلیج فارس به کارفرمایی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و توسط سازمان صنایع دریایی طراحی و ساخته شد که تحقیقاتی 11 خدمه دارد و می‌تواند 16 محقق را نیز با خود حمل کند.
قابلیت انجام ماموریت‌های تحقیقاتی و نمونه‌برداری تا اعماق 3 هزار متری به مدت 45 روز با برد 3 هزار مایلی، تجهیز به سامانه تثبیت موقعیت دینامیکی، قابلیت بهره‌برداری از تجهیزات پیشرفته تحقیقات دریایی از قبیل Side Scan Sonar، Multi –Beam Profiler و CTD و تجهیز به 5 آزمایشگاه‌های تخصصی استانداردتر و خشک برای انجام امور تحقیقاتی از جمله ویژگی‌های این شناور تحقیقاتی است.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، بخش قابل توجهی از اعتبار اجرای این طرح توسط معاونت علمی پرداخت شده است و فرایند طراحی، ساخت، به آب‌اندازی و تست‌های به آب‌اندازی آن در بندرعباس انجام شده و با توجه به نصب تجهیزات تحقیقاتی موجود در پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به بهره‌بردار تحویل داده شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۴۰

از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد

همایش رونمایی از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و فن بازار صبح امروز با حضور دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس این دانشگاه، مسئولان وزارت علوم، محمدجعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و تعدادی از روسای شرکت‌های فعال در این پارک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای این مراسم محمدجعفر صدیق، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تبریک به مناسبت ایام‌الله دهه فجر گفت: «ما در پارک علم و فناوری هر محصولی را رونمایی نمی‌کنیم بلکه این محصولات باید دو مشخصه اصلی داشته باشند، اول اینکه برآمده از تحقیق و توسعه و مهندسی معکوس باشند و دوم هم اینکه این محصولات تجاری‌سازی شده و در بازار باشند.»
در ادامه این مراسم از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از سوی رئیس دانشگاه رونمایی شد.
پویشگر مغزه‌های حفاری، پرس قرص تک عددی 10 تن با ظرفیت تولید 4 هزار 500 قرص در ساعت، ماسک تنفسی، سامانه پایش مکانی ویتا، دستگاه الکتروکاردیوگراف تک کاناله، مبدل حرارتی صفحه‌ای، نرم‌افزار یکپارچه تحت‌وب سیمیار، نرم‌افزار جامع مدیریت استراتژیک، شامپو رکوویزل و فناوری واقعیت مجازی آنلاین، 10 محصولی هستند که از آن‌ها رونمایی شد.
در ادامه این مراسم قرار است دو پنل با حضور سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان محصولات برگزار شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۰۹

راه اندازی نهادهای توسعه فناوری های نرم

نهاد توسعه فناوری‌های نرم معارف اسلامی به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم راه اندازی می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم؛رئیس پارک علم فناوری استان قم از راه‌اندازی نهادی به نام توسعه فناوری‌های نرم و معارف اسلامی با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم خبر داد.
 اخوان با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های شهر مذهبی قم در حوزه صنایع علوم انسانی کم نظیر است، گفت: فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی خلاق علاوه بر جنبه اقتصادی، رویکرد هویت ساز دارند.
وی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری استان قم در حوزه توسعه فناوری علوم انسانی و معارف اسلامی، بیان کرد: قم به عنوان یکی از نخستین شهرهایی بود که نسبت به راه‌اندازی مرکز رشد علوم انسانی اقدام کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اعلام اینکه بیش از ۲۵ واحد فناور در مرکز رشد علوم انسانی قم فعال هستند، اظهار کرد: در حال حاضر تقویت و فرهنگ‌سازی تولید و توسعه محصولات فناوری نرم با رویکرد سبک زندگی اسلامی در اولویت برنامه‌های پارک قرار دارد.
اخوان علوی با ابراز خرسندی از موفقیت در برگزاری نخستین نمایشگاه فناوری نرم در استان قم، گفت: خوشبختانه برخی از صاحبان ایده حوزه علوم انسانی توانستند با سرمایه گذاران و نخبگان فنی و مهندسی همکاری و یا هم افزایی کنند.
وی با اشاره به برنامه‌های فرا استانی پارک در حوزه فناوری‌های نرم، افزود: پارک علم و فناوری قم مدیریت و راهبری کمیته توسعه و تجاری سازی علوم انسانی و هنر شورای پژوهش و توسعه علوم انسانی وزارت علوم را برعهده دارد.
این متولی حوزه علم و فناوری استان قم از ارتباط با ستاد فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور خبر داد و گفت: در این رابطه به بررسی و تبیین دست‌یابی به شاخص‌های ارزیابی فناوری‌های نرم و فهرست سازی خدمات و کالاهای حوزه علوم انسانی پرداخته‌ایم.
اخوان علوی حمایت و معرفی شرکت‌های فعال و توانمند در حوزه فناوری‌های نرم را بسیار حیاتی و مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این راستا با مشارکت و هم افزایی با نخبگان حوزوی به تدوین طرح تشکیل نهادی با رویکرد توسعه فناوری‌های نرم و معارف اسلامی اقدام کرده‌ایم.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۳۷

برنامه های پارک علم و فناوری خراسان در چارچوب رویداد مشهد 2017

مشهد- ایرنا - رئیس پارک علم و فناوری خراسان 'گردهمایی کارآفرینان بین المللی و جشنواره خواجه نصیرالدین طوسی' را برنامه های محوری این این پارک در چارچوب رویداد 'مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام' اعلام کرد.

سیدحسن علم الهدایی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: جشنواره شیخ نصیرالدین توسی که چهره ای اسلامی، ایرانی و فناور می باشد مشابه جشنواره شیخ بهایی در اصفهان، در مشهد برگزار می شود.
وی ادامه داد: جشنواره شیخ بهایی بر روی ایده پردازی، سرمایه گذاری فناورانه، مسابقات دانشجویی و کسب و کارهای دانش بنیان فعالیت می کند و بنا است جشنواره شیخ نصیرالدین طوسی هم شبیه همین جشنواره باشد.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان این جشنواره را شامل دو بخش ذکر و بیان کرد: یک بخش با توجه به حضور میلیونها زائر داخلی و خارجی در مشهد به مباحث قدرت نرم و بخش دوم آن به مدیریت فناوریهای نوین شهری می پردازد.
وی گفت: جشنواره شیخ نصیرالدین طوسی به احتمال زیاد ماه رمضان آینده در مشهد برگزار می شود.
علم الهدایی دومین برنامه پارک علم و فناوری خراسان را در چارچوب رویداد مشهد 2017 'گردهمایی کارآفرینان بین المللی' اعلام و بیان کرد: این برنامه توسط دو شرکت ایرانی و پاکستانی با همکاری پارک علم و فناوری مشهد آذر ماه 1396 برگزار خواهد شد.
وی افزود: در این گردهمایی کارآفرینان نوپا، کارآفرینان موفق، سرمایه گذاران، دیپلماتهای تجاری و نمایندگان موسسات کارآفرینی از کشورهای اسلامی به خصوص از کشورهای همسایه ایران حضور می یابند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: 'گردهمایی کارآفرینان بین المللی' با هدف تقویت اقتصاد دانش بنیان کشورهای اسلامی و در راستای فرمایش رهبری مبنی بر اینکه 'کشورهای اسلامی باید بر خلاف خواست دشمنان، یکدیگر را تقویت کنند' برپا شده و گامی بزرگ در راستای تحقق این هدف است.
وی ادامه داد: شورای سیاستگذاری این گردهمایی هماهنگیهای اولیه را برای برگزیدن نمایندگان شورا در کشورهای همسایه متشکل از شهروندان ایرانی، پاکستانی و ترکیه انجام داده است.
علم الهدایی گفت: این شورا در تلاش است سفیران گردهمایی 28 شهر متعلق به کشورهای همسایه انتخاب شوند تا در راستای معرفی جشنواره بزرگ کارآفرینان بین المللی به کارآفرینان نوپا، کارآفرینان موفق، نمایندگان مراکز رشد و فناوری و موسسات کارآفرنی فعالیت کنند.
سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی(آیسسکو) وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی هر ساله سه شهر از حوزه کشورهای آفریقایی، عربی و اسلامی غیرعربی را به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی انتخاب می کند که امسال در همین قالب، کلانشهر مذهبی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب شده است.
1922/1858**خبرنگار: کامیار اسماعیل پور **انتشاردهنده: حسین کریم زاده

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۲۵

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان: ۱۳۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری استان همدان مستقر شده است

همدان - رئیس پارک علم و فناوری استان همدان گفت: ۱۳۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری استان همدان مستقر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید کزازی ظهر یکشنبه در نشست شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان بابیان اینکه تبادلات فکری و علمی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان موجب هم‌افزایی می‌شود، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان تنها مجامع رقابتی هستند که در عین رقابت، رفاقت نیز در کار آنها وجود دارد.
کزازی با بیان اینکه پارک علم و فناوری از سال ۹۰ در همدان مستقر شد، افزود: باید فضای بازار رقابتی را طوری حفظ کرد که ایده‌ها به ثروت تبدیل شود.
وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون ۱۳۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری استان همدان مستقر شده است، گفت: از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان موجود در همدان ۳۰ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند.
کزازی با بیان اینکه طی ۲ سال گذشته اعتبارات پارک علم و فناوری با تاخیر پرداخت شده است، اظهار داشت: سال گذشته با جذب ۲ میلیارد تومان و امسال نیز ۲ میلیارد تومان به صورت اوراق موافقت شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با اشاره به اینکه اقتصادی پویاست که با نوآوری جدید و به‌روز و با قیمت پایین کیفیت تولیدات را بالا ببرد، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید کیفیت کالاها را برای رقابت بالا ببرند.
مسئول ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان استان همدان نیز باتاکید بر افزایش تعاملات و ارتباطات بین شرکت‌های دانش بنیان، گفت: پارک علم و فناوری همدان نسبت به پارک‌های دیگر استان ها از رتبه متوسط به بالا برخوردار است.
محمد جمشیدی با بیان اینکه هم اکنون در پارک علم و فناوری همدان ۱۲۸ طرح و واحد پذیرش شده است، گفت: از این تعداد ۱۷ مرکز رشد در همدان، ۲۷ مرکز رشد در شهرستان ملایر، ۱۰ مرکز رشد در شهرستان رزن و ۷ مرکز رشد در لالجین مستقر هستند.
وی با بیان اینکه ۸۸ درصد از افراد مستقر در واحدهای مراکز رشد دارای تحصیلات لیسانس به بالا هستند، یادآور شد: میزان طرح های پذیرش شده مرکز رشد همدان ۵۰ درصد رشد یافته است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۷:۴۵

گشایش نمایشگاه دستاورد های پژوهشی و فناورانه خراسان جنوبی + فیلم

این نمایشگاه تا 19 بهمن صبح ها از 9 تا 13 و عصرها از ساعت 16 تا 21 در نمایشگاه بین اللملی بیرجند دایر است.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز خراسان جنوبی، مسول برگزاری این نمایشگاه هدف از برپایی این نمایشگاه را پیوند دانشگاه و صنعت و تجاری سازی محصولات دانست و گفت: در این نمایشگاه 15 واحد صنعتی زیرپوشش حمایت شرکت شهرک های صنعتی و بیش از 60 شرکت دانش بنیان از 4 مرکز رشد بیرجند، فردوس، قاین و طبس و پارک علم و فناوری آخرین دستاورد های فناورانه خود را به نمایش گذاشتند .
حاجی رضایی افزود: در حاشیه این نمایشگاه با هدف حمایت از بازاریابی و فروش محصولات این شرکتها ، 5 سند همکاری با دستگاههای اجرایی استان منعقد می شود.
وی گفت: همچنین 15 کارگاه آموزشی رایگان برای مردم برگزار و گواهینامه معتبر به آنها داده می شود .
سرفرازی معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری هم در بازدید از این نمایشگاه گفت: دستگاه های اجرایی باید از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان برای اجرای طرح های پژوهشی خود بیشترین استفاده را ببرند و امیدواریم که محصولات این شهرکتها از سوی بخش صنعت و دستگاههای اجرایی حمایت شود .

۹۵/۱۱/۱۷
۱۸:۳۶

واکاوی وضعیت پارک های علم و فناوری ایران از تولد تاکنون

تهران- ایرنا- پارک های علم و فناوری که تقریبا تا دو دهه قبل، تشکیلاتی کاملا جدید در زیست بوم علم و فناوری ایران محسوب می شدند، اکنون یکی از شناخته شده ترین ساختارها برای تقویت فعالیت ها و اشتغال دانش بنیان و کسب ثروت از دانش در مسیر تحقق اهداف دانش بنیان به شمار می آیند.

به گزارش ایرنا، طبق تعریف 'اساسنامه پارک های علم و فناوری' ایران مصوب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم (1381)، پارک علم و فناوری، سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه ای مدیریت می شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت های حاضر در پارک و مؤسسه های متکی بر علم و دانش است.
برای دستیابی به این هدف، پارک های علمی ضمن به جریان انداختن و مدیریت دانش و فناوری در میان دانشگاه ها، مؤسسه های تحقیق و توسعه، شرکت های خصوصی و بازار، رشد شرکت های متکی بر نوآوری را نیز از طریق مراکز رشد و فرآیندهای زایشی تسهیل می کنند.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در دهه فجر امسال، گزارشی از وضعیت پارک های علم و فناوری کشور منتشر کرد که طی آن، روند گذشته، حال و چشم انداز فعالیت این مراکز علمی به صورت مشروح ارائه شده است و بخش هایی از این گزارش در ایرنا انتشار می یابد.
**تاریخچه پارک های علمی و فناوری در جهان
دره سیلیکون (ایالات متحده آمریکا) را می توان نخستین پارک علمی دنیا دانست که منشأ آن به پارک علم دانشگاه استنفورد در اوایل دهه 1950 برمی گردد، پس از آن سوفیا آنتی پلیس (فرانسه) در اروپا در دهه 1960 و شهر علم Tsukubs (ژاپن) در آسیا در اوایل دهه 1970 تأسیس شدند که قدیمی ترین و مشهورترین پارک ها در جهان محسوب می شوند.
در زمان حاضر، بیش از 400 پارک علم در جهان وجود دارد که البته شمار آنها رو به افزایش است و در صدر آنها آمریکا با بیش از 150 پارک علم قرار دارد، ژاپن با 111 پارک در رتبه بعدی است و چین که از اوسط دهه 1980 به توسعه پارک های علم خود پرداخته است، اکنون حدود 100 پارک علم دارد که 52 پارک توسط دولت مرکزی و بقیه توسط دولت های محلی تأیید شده اند.
انجمن بین المللی پارک های علمی( IASP )، شبکه ای جهانی برای پارک های علم و فناوری محسوب می شود و با توجه به گستردگی مناطق جغرافیایی اعضا، 6 منطقه آفریقا، اروپا، شمال آمریکا، آمریکای لاتین، اقیانوسیه (آسیا پاسیفیک) و غرب آسیا در این انجمن تعریف شده است.
این انجمن بین المللی اکنون بیش از 270 عضو قطعی از 73 کشور دارد و 21 پارک علم و فناوری ایران نیز عضو این انجمن هستند.
**تاریخچه پارک های علم و فناوری در ایران
ایجاد اولین شهرک علمی و تحقیقاتی در ایران مربوط به سال 1371 است که پیشنهاد تهیه گزارش بررسی مقدماتی آن را شرکت سهامی ذوب آهن مطرح کرد و پیگیری کلیت کار به معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان واگذار شد و در همین سال نیز موضوع توسط شورای پژوهش های علمی کشور تصویب شد.
در سال 1372 با تشکیل هیئت امنا، عملیات اجرایی شهرک شروع و در سال 1375، اساسنامه آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.
در سال 1378، عملیات اجرایی ساخت مرکز رشد انجام و در سال 1379 مرکز رشد غدیر با استقرار 17 واحد فناوری و تحقیقاتی راه اندازی شد.
در همین سال، مطالعات مکان یابی پارک فناوری پردیس نیز انجام و در سال 1380 نقطه ای در شهر پردیس برای احداث پارکی وابسته به نهاد ریاست جمهوری انتخاب شد.
پارک های علم و فناوری استان های آذربایجان شرقی، سمنان، خراسان، فارس، گیلان، مرکزی و یزد نیز در سال 1381 با انحلال سازمان پژوهش های علمی و صنعتی استان ها و تبدیل آن به پارک ایجاد شدند.
آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری در سال 1381 در شورای گسترش آموزش عالی به تصویب رسید که در آن مقررات مربوط به تأسیس و اداره پارک ها تشریح شده است.
آیین نامه ارزیابی و نظارت بر فعالیت های پارک های علم و فناوری ( 1388) نیز به استناد بند 6 ماده ( 8 ) آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری و به منظور ارزیابی فعالیت ها و نظارت بر حسن اجرای امور آنان به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید که این آیین نامه جزئیات و معیارهای مربوط به ارزیابی عملکرد پارک های علمی و فناوری را پوشش می دهد.
**فعالیت 39 پارک علم و فناوری در کشور
در حال حاضر 39 پارک علم و فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند که براساس وابستگی سازمانی، به چهار بخش وزارتی، دانشگاهی، جهاد دانشگاهی و نهاد ریاست جمهوری تقسیم شده اند.
مطابق این تقسیم بندی، تنها پارک علم و فناوری متعلق به نهاد ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس است، پارک علم و فناوری کرمانشاه و البرز وابسته به جهاد دانشگاهی بوده و بقیه پارک ها وابسته به دانشگاه یا وزارتخانه های مختلف هستند.
درحالی که تا سال 1380 تنها یک پارک علم و فناوری در کشور فعال بود، در سال 1389، تعداد این پارک ها به 28 و در آبان ماه امسال به 39 پارک رسید و آمار مراکز رشد علم و فناوری مستقر در پارک ها نیز از 98 در سال 1389 به 178 افزایش یافته است.
آمارهای ارائه شده در تحقیق مرکز پژوهش های مجلس مربوط به سال 1394 است و اطلاعات مربوط به 2 پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران و دانشگاه شهید بهشتی که اخیرا به جمع پارک های علم و فناوری استان تهران پیوسته اند، در این تحقیق لحاظ نشده است.
طبق این آمار، تا پایان سال 94 تعداد سه هزار و 223 شرکت فناور در پارک های علم و فناوری کشور (به استثنای 2 پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران و دانشگاه شهید بهشتی) مستقر بودند که 901 شرکت (28 درصد) دارای تاییدیه دانش بنیان بودند و بقیه تاییدیه دانش بنیان نداشتند.
اکنون استان تهران با دارا بودن 7 پارک، در رتبه اول قرار دارد و پس از آن استان های اصفهان، سمنان و هرمزگان هر یک با دو پارک در جایگاه دوم قرار دارند.
استان تهران با 427 و استان اصفهان با 343 شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری خود، بیشترین تعداد شرکت های فناور را به خود اختصاص داده اند.
از نظر اعتبارات مصوب نیز پارک فناوری پردیس با 143،277 میلیون ریال اعتبارات هزینه ای، 54،216 میلیون ریال اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و در مجموع 302،493 میلیون ریال، بیشترین اعتبارات مصوب را به خود اختصاص داده است.
همچنین بررسی اعتبارات پارک های علم و فناوری کشور نشان می دهد که حدود 68 درصد به اعتبارات هزینه ای و 32 درصد به اعتبارات دارایی های سرمایه ای اختصاص دارد.
آمارها نشان از شتاب در توسعه کمّی پارک های علم و فناوری دارد و همچنین بررسی وضعیت پارک هایی مانند پارک پردیس یا شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نشان می دهد که نمونه های موفق در این حوزه نیز در کشور ما وجود دارد.
بنابراین به نظر می رسد ضرورت استفاده از این ابزار سیاستی برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، خلق ثروت از دانش و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان توسط سیاستگذاران کشور تشخیص داده شده است، اما آسیب ها و چالش هایی نیز در این حوزه وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود.
**سیاست ها، قوانین و مقررات :
با اینکه سیاست ها، قوانین و مقررات متعددی در حمایت از ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری و اداره و نظارت بر آنها تدوین شده است، اما به نظر می رسد تمرکز و توجه این سیاست ها و قوانین بیشتر روی توسعه کمّی پارک های علم و فناوری است و تعداد پارک ها به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی علم و فناوری مورد توجه قرار گرفته است در حالی که توسعه کیفی و افزایش بازده پارک های علم و فناوری برای تحقق اهداف مورد انتظار از آنها ضروری است.
همچنین وضعیت پراکندگی و استقرار پارک های علم و فناوری نشان می دهد سیاست های توسعه پارک ها در این جهت بوده که هر استانی حداقل دارای یک پارک علم و فناوری باشد و ظرفیت های موجود و توانمندی های علمی مناطق مختلف کشور مورد توجه قرار نگرفته است.
از طرف دیگر، هنوز ورود بخش خصوصی به تحقیقات و پژوهش کشور به طور جدی اجرایی نشده است و طبق قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، اولویت استقرار در محل پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق ویژه علم و فناوری با واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان موضوع این قانون است.
طبق ماده 9 این قانون نیز واحدهای پژوهشی و فناوری و مهندسی مستقر در پارک های علم و فناوری می توانند برای انجام مأموریت های محوله از مزایای قانونی مناطق آزاد در خصوص روابط کار، معافیت های مالیاتی و عوارض، سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مالی بین المللی برخوردار شوند.
پارک های علم و فناوری می توانند بستر مناسبی برای سرریز دانش و فناوری و شبکه سازی بین شرکت ها و در نتیجه افزایش اثربخشی سیاست ها فراهم کنند.
با وجود این، تنها 28 درصد شرکت های مستقر در پارک ها، تأییدیه دانش بنیان دارند که این مساله می تواند منعکس کننده بی میلی شرکت های دانش بنیان برای استقرار در پارک ها باشد که شاید بتوان دلیل آن را در عملکرد پارک ها و نحوه اجرای سیاست های حمایتی نظیر برخورداری شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها از مزایای قانونی مناطق آزاد در خصوص روابط کار، معافیت های مالیاتی و عوارض، سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مالی بین المللی دانست.
**ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری :
در بیشتر گزارش های عملکرد پژوهش و فناوری کشور، تعداد پارک های علم و فناوری یکی از شاخص های این حوزه ذکر می شود اما به نظر می رسد تعداد پارکها به تنهایی نمی تواند معیار مناسبی برای ارزیابی کشور در مقایسه با کشورهای دیگر باشد.
هرچند روش استاندارد واحدی نیز برای ارزیابی موفقیت یا شکست پارک های علم و فناوری وجود ندارد و تعاریف مشخص و استانداردی نیز برای ارزیابی تأثیر آنها بر اقتصاد محلی ارائه نشده است، اما مطالعات محدودی که روی تحلیل موفقیت یا شکست انجام شده، بر بازده پارک برای ذینفعان اصلی اش متمرکز است.
ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری باید براساس معیارهایی نظیر اثر بر مشاغل و حرفه ها، توسعه اقتصادی و سایر اولویت ها و برمبنای موفقیت های بلندمدت انجام شود.
یکی از شاخص های موفقیت پارک ها و مراکز رشد فناوری، نقش آنها در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است که در بسیاری از کشورها به عنوان معیار به کار برده می شود.
دوم اینکه در ارزیابی اثربخشی و عملکرد پارک ها لازم است از مشتریان و شرکت ها نظرخواهی شود و میزان مطالبات آنها با میزان امکانات و توانمندی های بالقوه و بالفعل سنجیده شود و همچنین در ارزیابی باید میان آثار مستقیم و آثار خالص عملکردی تمایز و تفاوت قائل شد.
از آنجا که عواملی نظیر سطح اشتغال و سرمایه و یا گردش مالی شرکت ها از اثرات مستقیم عملکردی هستند، بنابراین درک نقش و اهمیت مشاوره های مالی و مدیریتی پارک ها و مراکز رشد فناوری از ضرر و زیان های اساسی آینده پیشگیری می کند.
مدل عملیات و مدیریت پارک ها و مراکز رشد فناوری با توجه به شرایط محلی و منطقه ای و ملی، اهداف و مقاصد مؤسسان، بازارهای هدف، تسهیلات و امکانات در اختیار و موقعیت مکانی عامل تعیین کننده ای در موفقیت است و در ارزیابی ها باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد.
در نهایت این که پارک ها و مراکز رشد ابزاری با منافع زیاد در ارتقای اهداف سیاست های اقتصادی - اجتماعی دولت ها هستند و بنابراین نقش آنها در اهداف اقتصادی اجتماعی و افزایش دانایی باید مورد توجه قرار گیرد.
با توجه به روند گسترش کمّی پارک های علم و فناوری در کشور، ضرورت اتخاذ یک الگو در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه بسیار اهمیت دارد.
در همین ارتباط باید توجه داشت که پارک های علم و فناوری با انکوباتورها و یا شهرک های صنعتی تفاوت قابل توجهی دارند زیرا در انکوباتورها بر حمایت های بلاعوض برای کمک به رشد اولیه شرکت ها تکیه شده است.
شهرک های صنعتی، به شکل جزیره ای و جدا از هم، محمل کاربرد تولید هستند و زایش و ایجاد فناوری های جدید و مباحث تولید دارایی های فکری، کمتر امکان بروز دارند اما بنیان اصلی فعالیت های پارک علمی و فناوری، ظهور دانش در خدمات و محصول است و یکی از شاخص های تعیین میزان موفقیت پارک های علم و فناوری، سنجش وضعیت عملکرد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها است.
بر این اساس، کسب و کار و اطلاعاتی از سطح فناوری، ارتباط عناصر تشکیل دهنده نظام علم و فناوری، وضعیت دارایی های فکری، شیوه های همکاری میان مراکز آموزش عالی و مراکز پژوهشی با صنایع و سازمان ها، تنوع منابع مالی و میزان درآمدها، سرمایه های جذب شده، دامنه شمول خدمات یا محصولات، تعداد مشتریان و بسیاری عوامل دیگر در یک شرکت دانش بنیان از جمله معیارهای کلیدی به حساب می آیند که در فرآیند ارزیابی پارک های علم و فناوری باید مورد سنجش قرار گیرد.
**بودجه و تأمین مالی:
طبق قانون بودجه سال 1394، اعتبارات مصوب پارک های علم و فناوری حدود 160 میلیارد تومان بوده است که از این میزان، 68 درصد اعتبار هزینه ای و 32 درصد اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای است.
براساس گزارش ها، اکثر پارک های علم و فناوری کشور با مشکل بودجه به خصوص بودجه عمرانی مواجه هستند و این در حالیست که بودجه های عمرانی برای توسعه زیرساخت های پارک ها ضروری است و چنانچه زیرساخت های پارک ها ضعیف باشد، نمی توان انتظار بازدهی مطلوب از پارک ها داشت.
از سوی دیگر به نظر می رسد بودجه دولتی کفاف تأمین هزینه های جاری و عمرانی پارک ها را نمی کند، مضاف بر این که طبق آیین نامه تشکیل آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری (1381) سقف کمک های دولت برای مرحله تأسیس پارک ها مشخص شده است.
از سوی دیگر، اعتبارات بودجه ای ممکن است به دلیل نوسانات متعدد در سایر درآمدها و هزینه های دولت به طور کامل محقق نشوند بنابراین بهره برداری از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه پارک های علم و فناوری اجتناب ناپذیر است. شواهد موجود نشان می دهد که برخلاف انتظار اکثر پارک ها نتوانسته اند علیرغم چند سال حمایت دولتی درآمدزایی قابل قبولی داشته باشند که کاربردی نبودن طرح ها یا نبود تقاضای کافی برای بسیاری از محصولات فناورانه تولید داخل، مهم ترین دلایل بروز این وضعیت به شمار می آید.
**پیشنهادها :
پارک های علم و فناوری را می توان به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای تسهیل شکل گیری و رشد شرکت های دانش بنیان دانست و از این رو توسعه آنها در مسیر حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، یک الزام به شمار می آید.
در ارزیابی های صورت گرفته از روند توسعه پارک های علم و فناوری کشور، رویکرد کلی سیاست ها و قوانین بیشتر متمایل به توسعه کمّی بوده و ارتقای کیفی کمتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که بعد از گذشت 20 سال از تأسیس اولین پارک علم و فناوری در کشور، هنوز درک درستی از کارکرد مؤثر و مورد انتظار آنها وجود ندارد و در نتیجه، بیشتر ارزیابی های انجام شده در کشور صرفاً رشد تعداد پارک های علم و فناوری را گزارش می کنند.
این درحالی است که به جز تعداد معدودی، اغلب پارک های علم و فناوری کشور در حد انکوباتور یا مرکز رشد باقی مانده اند و نمی توان عملکردی در حد پارک علم و فناوری از آنها انتظار داشت.
همچنین اغلب پارک های علم و فناوری کشور، با مشکل بودجه بخصوص بودجه عمرانی مواجه هستند و بودجه های دولتی، پاسخگوی نیازهای آنها نیست. این در حالیست که بودجه های عمرانی برای توسعه زیرساختهای پارک ها برای تحقق بازدهی مطلوب ضروری است، ضمن اینکه اعتبارات بودجه ای ممکن است به دلیل نوسانات متعدد در سایر درآمدها و هزینه های دولت به طور کامل محقق نشوند.
تدوین کنندگان گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با توجه به آسیب شناسی وضعیت پارک های علم و فناوری کشور، پیشنهاد کردند که پارک های علم و فناوری با توجه به اولویت های آمایشی و ظرفیت بومی توسعه پیدا کنند.
در ادامه این پیشنهاد آمده است: در حال حاضر به نظر می رسد در جایی که هنوز پارک های موجود دولتی در تأمین زیرساخت های اولیه دارای مشکل هستند، ایجاد پارک های جدید در استان ها می تواند مشکلات را دو چندان کند، همچنین می توان از راهکارهایی نظیر تلفیق پارک های علم و فناوری برای تقویت و جهت دهی پارک ها با توجه به پتانسیل های منطقه بهره جست.
رویکرد حمایتی حاکم بر این حوزه محدود به حمایت های صرفاً بلاعوض نباشد و بسته به مراحل توسعه پارک ها، سیاست های حمایتی مبتنی بر بازده تعیین شده برای پارک اتخاذ شود و لازم است پارک ها از نظر شاخص هایی مانند سابقه، مکان ( منطقه محروم یا توسعه یافته)، محصولات و سایر ویژگی ها دسته بندی شده و سپس بسته های سیاستی متناسب با هر یک طراحی و اجرا شود.
شاخص های زیادی برای ارزیابی عملکرد پارک ها وجود دارد که ضروری است این شاخص ها احصا شده و استفاده شوند.
در این راستا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقداماتی برای بازنگری فعالیت های پارک های علم و فناوری دانشگاهی کرده است، اما اتخاذ یک الگوی جامع در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه بسیار اهمیت دارد. یک چارچوب حداقلی مبتنی بر بازدهی برای ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری باید بازده برای شرکت های مستقر در پارک، بازده برای اقتصاد محلی و بازده برای خود پارک را پوشش دهد.
با توجه به این که تأمین زیرساخت ها و فضای فیزیکی از مهم ترین مشکلات پارک های تازه تأسیس است، در گزارش مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد شده است برنامه جامعی برای تأمین نیازهای اولیه تدوین و اعتبارات عمرانی بیشتری نسبت به اعتبارات هزینه ای در ردیف بودجه پارک های علم و فناوری تازه تأسیس جهت ایجاد زیرساخت ها و فضاهای فیزیکی مطلوب در نظر گرفته شود.
استفاده بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی هم به شکل تأمین منابع مالی و هم در مدیریت این حوزه، نه تنها می تواند در ارتقای عملکرد پارک های علم و فناوری بسیار مؤثر باشد، بلکه با توجه به محدودیت های جدی در منابع مالی و غیرمالی دولتی ضروری است بنابراین ورود جدی بخش خصوصی به این حوزه ضروری به نظر می رسد.
در ادامه پیشنهادها یادآوری شده است: با وجود تصویب برخورداری واحدهای فناوری مستقر در پارک های علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد، معافیت های مالیاتی و عوارض در قانون 'حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات'، به نظر می رسد این امر به طور کامل محقق نشده و هنوز پارک های علم و فناوری از این مزایای در نظر گرفته شده بی بهره هستند از همین رو اجرای کامل قانون مذکور برای برخورداری شرکت های مستقر در پارک ها از مزایای مناطق آزاد ضروری است.
به اعتقاد تهیه کنندگان گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در کنار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی اصلی در امر اعطای مجوز و نظارت بر پارک های علم و فناوری، مکلف کردن سایر وزارتخانه های به خرید تولید داخلی و مطالبه مجلس شورای اسلامی درخصوص اجرای قانون 'حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات های مستقیم' مصوب 1391 می تواند در تحریک طرف تقاضا و پویایی شرکت ها و واحدهای مستقر در پارک های علم و فناوری کشور و به تبع آن افزایش بازده پارک ها مؤثر باشد.
علمی**1055**
تنظیم کننده : زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۱/۱۸
۱۰:۰۵

صبح امروز؛ ده محصول برتر دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شدند

مراسم رونمایی از ده محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صبح امروز با حضور دکتر جلال بختیاری، رییس پارک علم و فناوری، دکتر پیری، محمود نیلی احمدآبادی ...

رییس دانشگاه تهران، دکتر خوانسار، معاون وزیر ارتباطات دکتر صدیق رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از ایسکانیوز، در ابتدای این مراسم دکتر محمد صدیق رییس پارک و علم و فناوری با تبریک به مناسبت ایام الله دهه فجر گفت: امروز از 10 محصول برتر رونمایی می شود که این محصولات دارای دو مشخصه برامده از تحقیق و توسعه و تجاری سازی شدن نیز هستند.
در ادامه این مراسم از ده محصول برتر پکپارچه علم و فناوری دانشگاه تهران از سوی نیلی احمدآبادی رونمایی شد.
گفتنی است این محصولات شامل پویشگر مغزه های حفاری، پرس قرص تک عددی 10 تنی با ظرفیت تولید چهارهزارو پانصد قرص در ساعت، ماسک تخصصی، سامانه پایش مکانی گیتا، دستگاه الکتروکاردیو گراف تک کاناله، مبدل حرارتی صفحه ای، نرم افزار یک پارچه تحت وب تیمیار، نرم افزار جامع مدیریت استراتژیک، فن آوری واقعیت مجازی آنلاین و شامپو کورتیزول بودند.
لازم به ذکر است این تعداد از محصولات از میان 25 محصول کارندید انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۲:۴۷

بازدید علمی از پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران میزبان فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود. در این بازدید که به همت کانون فارغ‌التحصیلان و با هدف آشنایی و شناخت هرچه بیشتر فارغ‌التحصیلان با فضای کار و اشتغال برگزار می‌شود، دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توانند با حضور در محل پژوهشگاه با نحوه کار و فعالیت این مرکز پژوهشی، بنیادی، کاربردی و آموزشی آشنا شوند. فارغ‌التحصیلان تمام رشته‌های مهندسی شیمی، شیمی کاربردی، شیمی آلی، مهندسی معدن، مهندسی نفت و سایر رشته‌های مرتبط دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند از این گروه صنعتی بازدید کنند. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در این بازدید می‌توانند از طریق نشانی اینترنتی
www.aiau.ir اقدام کنند. اولویت ثبت‌نام با رشته‌های مرتبط و دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات‌علمی فارغ‌التحصیل از دانشگاه خواهد بود.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۹

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خبر داد گردش مالی ٨٠٠ میلیارد تومانی شرکت‌های وابسته

محمدجعفر صدیق، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، میزان گردش مالی شرکت‌های فناور مستقر در این پارک را ٨٠٠ میلیارد تومان در سال ذکر کرد. او در مراسم رونمایی از ١٠ محصول برگزیده و گشایش فن‌بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران افزود: «یکی از رویکردهای جدی ما حمایت از راه‌اندازی شرکت‌های زایشی است به‌گونه‌ای که هریک از دانشجویان دانشگاه تهران که متقاضی ایجاد شرکت باشند، بتوانند قبل از فارغ‌التحصیلی، شرکت خود را تاسیس کنند.» او اعطای گرنت تحقیقاتی را از دیگر رویکردهای جدی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برشمرد و گفت: «امسال موفق به پرداخت ١٠٠ گرنت پنج‌میلیون تومانی به فناوران و محققان شدیم در حالی که در این زمینه، ٨٠٠ متقاضی داشتیم.» او اضافه کرد: «علت اصلی اینکه فقط پاسخگوی یک‌هشتم تقاضاهای دریافت گرنت هستیم این است که با محدودیت‌های مالی مواجهیم.» صدیق با بیان اینکه محصولات فناورانه برای رسیدن به مرحله رونمایی باید فرآیندهای پیچیده‌ای را طی کنند، اضافه کرد: «این محصولات باید دو ویژگی بارز داشته باشند، نخست اینکه از طریق تحقیق و توسعه و مهندسی معکوس، به مرحله ساخت رسیده باشند و دیگر اینکه، محصول آنها تجاری‌سازی و وارد بازار شده باشد.» او افزود: «25 محصول جدید شرکت‌های فناور پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، متقاضی رونمایی بودند که پس از مراحل داوری، 10 محصول برای رونمایی در دهه فجر امسال انتخاب شدند.»

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۹

فتح‌الله امی: آیت‌الله هاشمی(ره) خلاق و عمل‌گرا بود

فتح‌الله امی، مشاور سابق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس پژوهشگاه هوافضا در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به لزوم توجه به مرزهای دانش از طریق رصد تحرکات علمی جهان و حضور بی‌واسطه در بستر جهانی علم، این موضوع را یکی از شروط و پیش‌فرض‌های اساسی بین‌المللی‌شدن پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور دانست. فتح‌الله امی، در توضیح این مساله می‌گوید: «ما باید در عرصه علم، نگاه‌مان بیشتر به سطح بین‌المللی پیشرفت علم و فناوری باشد. اگر ما دیده‌بانی رشد مرزهای دانش را درست انجام دهیم، خود ما نیز رشد خواهیم کرد و بودن شعب دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور، نقش همین دیده‌بان‌های مرزهای دانش را ایفا می‌کنند که می‌توانند توسعه علمی و فناوری‌های بین‌المللی را مورد نظر قرار دهند و انعکاس این مساله در داخل نیز باعث می‌شود سطح علمی داخل کشور به مرزهای جهانی دانش رشد پیدا کند و این برای ما می‌تواند بسیار مفید باشد.» امی درباره راه‌های رسیدن به این هدف می‌گوید: «ازجمله راه‌های رسیدن به این هدف این است که به‌عنوان اعضای هیات‌علمی باید بتوانیم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی موضوعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها را براساس مرزهای دانش طراحی کنیم. ما کشور در حال توسعه‌ای هستیم و نگاه کشورهای در حال توسعه باید مبتنی‌بر این رویکرد باشد تا بتوانند به آن جایگاه بین‌المللی دست پیدا کنند.» فتح‌الله امی درباره نقش مدیریتی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی(ره) در راس مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اساسا با یک نگاه دوراندیش و البته توام با کیفیت‌محوری، همواره به صورت خلاق پیشنهادهایی ارائه می‌داد؛ البته به ارائه پیشنهاد صرف هم بسنده نمی‌کرد بلکه با جدیت تمام دنبال اجرای آن هم بود. به همین علت پیشنهاد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که از سوی او مطرح شد توسط خود او هم اجرایی شد و همان‌طور که از نتیجه پیداست، بخش عظیمی از جوانان ما را زیر چتر دانش گرفت؛ جوانانی که راه دانشگاه‌های سراسری به روی‌شان بسته بود و جایی نداشتند و تنها راه‌شان خارج از کشور بود و دانشگاه آزاد اسلامی باعث شد نگاه جوانان از خارج به داخل برگردد و در این دانشگاه پله‌های ترقی را طی کردند و توانستند از همین دانشگاه فارغ‌التحصیلان نخبه‌ای شوند که در جهان بدرخشند. این دستاورد نظریه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود که در سایه مسائل کشور او نظرات بسیار پخته‌ای ارائه می‌داد، آن‌هم نظراتی که قابل اجرا بود. امروز خلأ حضور او در کشور احساس می‌شود.» امی درباره نحوه آشنایی و همکاری‌اش با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز افزود: «شخصیت او قبل از انقلاب برای ما دانشجویان بسیار محبوب بود و همه ما با اینکه او را از نزدیک ندیده بودیم و در آن برهه از زمان آیت‌الله در زندان بود از او به‌عنوان یک اسوه یاد می‌کردیم و می‌دانستیم این روحانی مبارز در زندان در حال تحمل سخت‌ترین شکنجه‌هاست اما کماکان بر اهداف و مواضع خود ایستادگی کرده است. اولین‌بار او را در کمیته استقبال از امام(ره) در سال 57 دیدم که بسیار هم شیفته او شدم و با خودم گفتم او همان هاشمی است که در دوران دانشجویی بسیار نامش را می‌شنیدیم و برای ما یک اسوه محسوب می‌شد. پس از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی هم من به‌خاطر رشته تحصیلی‌ام که هوافضا بود، وارد بخش موشکی وزارت دفاع شدم، آنجا با فرزند بزرگ او، محسن همکار شدم و با او هم خاطرات بسیاری دارم. بعد هم که آیت‌الله رئیس‌جمهور و محسن رئیس دفتر بازرسی رئیس‌جمهوری شد و از من هم دعوت کردند برای همکاری و من هم طبیعتا قبول کردم و تا زمانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم، در دفتر بازرسی با فرزند آیت‌الله همکاری داشتم و پروژه‌های ملی، تحقیقاتی و اطلاعاتی را به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ارائه می‌دادیم. به هر صورت درگذشت ناگهانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خسرانی برای همه ما و کشور بود و حیف آن چهره اندیشمند، خلاق و عمل‌گرا که دیگر میان ما نیست.»

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۹

از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد

کد خبر : 9709
از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد
همایش رونمایی از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و فن بازار صبح امروز با حضور دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس این دانشگاه، مسئولان وزارت علوم، محمدجعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و تعدادی از روسای شرکت‌های فعال در این پارک برگزار شد. در ابتدای این مراسم محمدجعفر صدیق، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تبریک به مناسبت ایام‌الله دهه فجر گفت: «ما در پارک علم و فناوری هر محصولی را رونمایی نمی‌کنیم بلکه این محصولات باید دو مشخصه اصلی داشته باشند، اول اینکه برآمده از تحقیق و توسعه و مهندسی معکوس باشند و دوم هم اینکه این محصولات تجاری‌سازی شده و در بازار باشند.»
در ادامه این مراسم از 10 محصول برتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از سوی رئیس دانشگاه رونمایی شد.
پویشگر مغزه‌های حفاری، پرس قرص تک عددی 10 تن با ظرفیت تولید 4 هزار 500 قرص در ساعت، ماسک تنفسی، سامانه پایش مکانی ویتا، دستگاه الکتروکاردیوگراف تک کاناله، مبدل حرارتی صفحه‌ای، نرم‌افزار یکپارچه تحت‌وب سیمیار، نرم‌افزار جامع مدیریت استراتژیک، شامپو رکوویزل و فناوری واقعیت مجازی آنلاین، 10 محصولی هستند که از آن‌ها رونمایی شد.
در ادامه این مراسم قرار است دو پنل با حضور سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان محصولات برگزار شود.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۹:۵۶

شناور تحقیقاتی کاوشگر خلیج‌فارس به بهره‌بردار تحویل داده شد

اقتصاد ایران: طرح کلان ملی فناوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس پیمای کاوشگر خلیج فارس که با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ساخته شده بود، به بهره‌بردار تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، طرح کلان ملی فناوری و نوآوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای کاوشگر خلیج فارس که از سال 90 آغاز شده و فرآیند طراحی، ساخت و بهره‌برداری آن 5 سال طول کشیده بود، به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان بهره‌بردار طرح، تحویل داده شد.
طرح کلان ملی فناوری طراحی، ساخت و تجهیز شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای کاوشگر خلیج فارس به کارفرمایی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و توسط سازمان صنایع دریایی طراحی و ساخته شد که تحقیقاتی 11 خدمه دارد و می‌تواند 16 محقق را نیز با خود حمل کند.
قابلیت انجام ماموریت‌های تحقیقاتی و نمونه‌برداری تا اعماق 3 هزار متری به مدت 45 روز با برد 3 هزار مایلی، تجهیز به سامانه تثبیت موقعیت دینامیکی، قابلیت بهره‌برداری از تجهیزات پیشرفته تحقیقات دریایی از قبیل Side Scan Sonar، Multi –Beam Profiler و CTD و تجهیز به 5 آزمایشگاه‌های تخصصی استانداردتر و خشک برای انجام امور تحقیقاتی از جمله ویژگی‌های این شناور تحقیقاتی است.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، بخش قابل توجهی از اعتبار اجرای این طرح توسط معاونت علمی پرداخت شده است و فرایند طراحی، ساخت، به آب‌اندازی و تست‌های به آب‌اندازی آن در بندرعباس انجام شده و با توجه به نصب تجهیزات تحقیقاتی موجود در پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به بهره‌بردار تحویل داده شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۷
۱۳:۳۳

آخرین اخبار از پژوهشگاه مواد و انرژی

حضور پژوهشگاه مواد و انرژی در نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها در حوزه مدیریت سبز
اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز همزمان با ایام مبارک دهه فجر در محل سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح شد.
به گزارش طوفان نیوز از روابط عمومی پژوهشگاه، در این نمایشگاه دستاوردهای اجرائی دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، حدود 30 دانشگاه منتخب دستاوردهای اجرائی خود را در این حوزه عرضه کرده اند.
بر اساس این گزارش، این نمایشگاه با حضور دکتر امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و دکتر معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و برخی روسای دانشگاه‌ های برتر کشور برگزار شد.
در این نمایشگاه ها آخرین دستاوردهای پژوهشی و علمی در زمینه مدیریت سبز به منظور صرفه جویی در زمینه انواع انرژی، آب، نور و حتی خاک عرضه شده است.
گفتنی است، نمایشگاه تا روز سه شنبه 19/11/95 ادامه خواهد داشت.
بازدید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از غرفه پژوهشگاه مواد و انرژی
دکتر معصومه ابتکار بازدید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نخستین نمایشگاه دستگاه های اجرایی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات پژوهشی در زمینه مدیریت از غرفه پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دکتر سمنانیان مشاور معاونت توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت، دکتر رخشانی مهر مدیرکل طرح های عمرانی وزارت علوم و برخی دیگر از مسئولین وزارت علوم، سازمان مدیریت و سازمان حفاظت محیط زیست نیز از غرفه پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید بعمل آوردند.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۰۷

پژوهشگاه علوم انسانی مطالعات فرهنگی برگزار می کند؛ نگاه جامعه شناختی به کردستان:روایت کولبرها

سرویس ایران-پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران،پنلی تخصصی با عنوان نگاه جامعه شناختی به کردستان:روایت کولبرها را برگزار می کند.

به گزارش کردپرس،این پنل روز دوشنبه 19 بهمن از ساعت 16 تا 18 در سالن حکمت پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی واقع در بزرگراه کردستان،خیابان دکتر صادق آیینه وند(64 غربی)برگزار می شود.
در این پنل قرار است رحیم فرهمند،محمد رئوف مرادی،محمد سالار کسرایی و اردشیر پشنگ به ایراد سخنرانی بپردازند.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۸:۱۳

كلنگ احداث مركز آموزش عالي كاشمر به زمين زده شد

امروز 17 بهمن ماه با حضور فرماندار، روساي دانشگاه‌ها و جمعي از مسئولان كلنگ احداث مركز آموزش عالي كاشمر و در مسیر سیل به زمين زده شد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در اين مراسم رييس مركز آموزش عالي كاشمر با بيان اينكه زحمات بسياري از سوي استان و شهرستان براي به ثمر رسيدن اين دانشگاه كشيده شده است، گفت: با تلاش هاي انجام شده 50 هكتار زمين در موقعيت بسيار مناسب براي احداث مركز آموزشي عالي اين شهرستان تعلق گرفت.
محمد شعبانی با اشاره به اينكه سعي مي‌كنيم با تمامي توان و تلاش ساير دستگاه‌ها بخش ساخت آموزش عالي دولتي را در اين شهرستان آغاز كنیم، ابراز امیدواری کرد؛ در آينده نزديک شاهد پيشرفت‌هاي خوبي باشيم.
وي با اعلام اينكه در اين زمين سايت اصلي دانشگاه احداث خواهد شد، بيان كرد: در صدد هستیم تا تابستان سال آینده ديواركشي اين زمين که از قبل اعتبارات مورد نياز آن تامين شده را به اتمام برسانیم.
شعبانی با بيان اينكه از سال آينده این پروژه جزء پروژه‌هاي ملي محسوب خواهد شد و با قرار گرفتن در سر فصل اعتبارات وزارت علوم بودجه عمراني موردنیاز در نظر گرفته مي‌شود، اظهار كرد: تا كنون چون زمين تحويل نشده بود، بودجه عمراني برای این پروژه در نظر گرفته نمی‌شد.
رييس مركز آموزش عالي كاشمر با اشاره به اينكه اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه بسيار زیاد است، گفت: بالغ بر 30 سال زمان خواهد برد تا قسمت‌هاي مختلف اين سايت دانشگاهی تكميل شود.
وی با بيان اينكه سالانه حدود 10 تا 20 ميليارد تومان اعتبار نياز است، افزود: به زودي توسط مشاور نقشه‌هاي مورد نياز دانشگاه تهيه و با مصوب شدن آن در وزارت علوم اعتبارات مورد نياز به شهرستان تخصيص خواهد يافت.
شعبانی با اعلام اينكه فاز اول پروژه ديوار كشي است كه قبل از سال جديد آغاز و سه ماهه با اتمام خواهد رسيد، گفت: تلاش مي‌كنيم در تابستان سال آینده ساخت ساختمان مركزي دانشگاه را آغاز کنیم.
رييس مركز آموزش عالي كاشمر در ادامه بااشاره به اینکه اكنون 6 رشته داريم كه با گرفتن زمين و توسعه آن در آينده وزارت علوم نگاه بهتري به این دانشگاه خواهد داشت، تصریح کرد: اميدواريم در مهرماه شاهد افزايش دو رشته ديگر باشيم، اما قطعأ با پيشرفت و توسعه فضاها رشته بيشتري جذب خواهیم کرد.
شعبانی با بیان اینکه اكنون در مرکز آموزش عالی کاشمر 500 دانشجو مشغول تحصیل هستند، پيش‌بيني می‌شود در پنج سال آينده، تعداد دانشجویان به 2000 دانشجو و حتی بيشتر افزایش یابد.
وی در پایان در پاسخ به این سوال که دانشگاه در مسیر سیل قرار دارد یا نه گفت: در بالادست مسیر سيل‌بند وجود دارد، اما هماهنگی لازم با شورا، شهرداري و راه و شهرسازی انجام شده و مشكل خاصي وجود ندارد.
 براي حل مشكلات شهرستان بايد به دنبال راه‌هاي علمي بود
در این مراسم فرماندار كاشمر با بيان اينكه اين گونه كارها كه در راستاي توسعه كشور تاثیرگذار هستند، قابل ارزش است، كارهاي علمي را شيوه پيامبران دانست و اظهار كرد: اميدواريم با اين پروژه
 شاهد ارتقاء علمي خوبي در منطقه باشيم.
محمدحسن فرهادی با اشاره به اينكه سبقه كاشمر در عرصه علمي زبا‌نزد است، گفت: اميدواريم با ارتقاء علمي اين دانشگاه بتواند به مردم منطقه كمك كند.
وي با اعلام اينکه براي حل مشكلات شهرستان بايد به دنبال راه‌هاي علمي بود، دانشگاه را محل پژوهش و توليد علم دانست و افزود: بدون شك توليد علم دواي توسعه يك كشور است.
فرماندار کاشمر با بيان اينكه دولت یازدهم بدون هياهو به دنبال احياء روش‌هاي صحیح علمي  است، گفت: بدون شک روش‎‌هاي پوپولیستی در هيچ جا جواب نداده است.
فرهادی با اعلام اینکه دانشگاه‌هاي دولتي مبناي علمي حساب شده براي كشور دارند، عنوان کرد: تلاش علمي مضاعف و تاكيد بر پژوهش انتظار ما از دانشگاه‌هاي دولتي است.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۴:۴۷

بررسی علت عدم تمایل داوطلبان نخبه به تحصیل در رشته علوم انسانی

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: باید این موضوع بررسی شود که چرا رشته‌های علوم انسانی در جذب داوطلبان، نسبت به رشته‌های علوم تجربی و ریاضی در مرتبه بسیار پایین‌تری قرار دارند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 131 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
حداد عادل در ابتدای این جلسه ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، شهادت آتش نشانان در حادثه پلاسکو را تسلیت گفت.
در ادامه جلسه علیرضا عینی‌فر با رأی اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به عضویت کارگروه هنر و معماری انتخاب شد.
سپس گزارش سازمان سنجش آموزش کشور پیرامون وضعیت علمی فارغ‌التحصیلان مقطع متوسطه که خواستار ورود به رشته‌های علوم انسانی از طریق آزمون سراسری هستند از سوی جمالی معاون این سازمان ارائه شد.
پس از ارائه این گزارش حداد عادل با اشاره به برخی آمار ارائه شده، گفت: این آمارها در برخی مواد نگران‌کننده است و منجر به مشکلات و مفاسدی می‌شود.
وی با اشاره به لزوم اتخاذ سیاست واحد در آموزش عالی افزود: با تعجب می‌بینیم که باوجود کاهش متقاضی ورود به رشته‌های علوم انسانی در برخی از موارد افزایش ظرفیت را مشاهده می‌کنیم که به هدر رفتن منابع کشور منجر خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پذیرش بدون حساب و کتاب دانشجو منجر به بحران‌های اجتماعی خواهد شد.
سپس نوه ابراهیم مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اعلام آمادگی این وزارتخانه در راستای ساماندهی پذیرش و جذب دانشجو گفت: اساس کار بر سند آمایش آموزش عالی قرار خواهد گرفت.
سپس اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به بیان نظرات و پیشنهادهای خود در رابطه با نبود آمار جامع و فراگیر از دانشجویان کشور، توجه بیشتر به هدایت تحصیلی، در نظر گرفتن برخی مشکلات فرهنگی در ایجاد تقاضای تحصیلات دانشگاهی، برقراری ارتباط بین بازار کار و آموزش عالی، حفاظت از روند قابل‌قبول گسترش و تداوم آموزش ابتدایی و متوسطه در کشور، لزوم ورود و سیاست‌گذاری توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مطرح کردند.
بخش دیگری از نظرات و پیشنهادهای اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی نیز در رابطه با برنامه‌ریزی برای تأسیس و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در علوم انسانی، در نظر گرفتن تمام متغیرهای مؤثر بر آموزش عالی در هرگونه برنامه‌ریزی، پیوستگی تمام مقاطع آموزش در هرگونه برنامه‌ریزی برای ساماندهی آموزش عالی کشور، در نظر گرفتن تجربیات موفق کشور در این زمینه، برنامه‌ریزی برای جذب و گزینش نخبگان و استعدادهای برتر به علوم انسانی و تحلیل کیفی تمام آمارها بود.
همچنین محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این زمینه گفت: هرچند ارائه آمار خوب است اما باید راه‌حل هم ارائه بدهیم.
وی افزود: با همکاری همه نهادها باید در این زمینه تدبیر اندیشیده شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید این موضوع بررسی شود که چرا رشته‌های علوم انسانی در جذب نسبت به رشته‌های علوم تجربی و ریاضی در مرتبه بسیار پایین‌تری قرار دارند و چرا دانش آموزان نخبه نسبت به تحصیل در علوم انسانی بی رغبت هستند؟
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید این موضوع بررسی شود که چرا رشته‌های علوم انسانی در جذب نسبت به رشته‌های علوم تجربی و ریاضی در مرتبه بسیار پایین‌تری قرار دارند و چرا دانش آموزان نخبه نسبت به تحصیل در علوم انسانی بی رغبت هستند؟
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به لزوم توجه به برخی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای گفت: برخی در کشور رشته‌هایی که در ایجاد رشد اقتصادی مؤثر هستند را با تبلیغات و فضاسازی منفور جلوه داده‌اند.
وی افزود: باید رشته‌های کاربردی و تولیدی تقویت شوند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: باید با استفاده از آمار دانشگاه آزاد یک آمار تلفیقی تدوین و ارائه شد.
مخبر دزفولی با اشاره به جاذبه‌های برخی رشته‌های تحصیلی کشور گفت: می‌توانیم با برنامه‌ریزی رشته‌های علوم انسانی مشکل فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها را حل کنیم.
در ادامه جلسه برنامه‌ها و سرفصل‌های رشته آموزش زبان فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از بحث و بررسی اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی این برنامه‌ها و سرفصل‌ها در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید و بررسی برنامه‌ها و سرفصل‌های مقطع دکتری به جلسه آینده موکول شد.

۹۵/۱۱/۱۷
۱۵:۴۷

استقبال نمایندگان مجلس از تصویب استمرار مدیریت حمید میرزاده رای به تداوم مدیریت علمی

حدود سه سال و نیم از مدیریت حمید میرزاده بر دانشگاه آزاد اسلامی می‌گذرد؛ در این سه سال و اندی رویدادهایی در دانشگاه اتفاق افتاد که تا حدود بسیار زیادی شاکله و ساختار دانشگاه را تغییر داد تا جایی که این دانشگاه به اذعان مسئولان کشور به یکی از موثرترین نهادهای علمی و فرهنگی کشور بدل شده است. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت سوم خود همگام با سایر نهادهای کشور، تمام توان خود را مصروف آن کرد تا ضمن قدم برداشتن در چارچوب سیاست‌های کلی کشور، توسعه کیفی آموزش را به‌عنوان اصلی‌ترین برنامه‌های خود قرار دهد؛ امری که موجب شده است هم مسئولان وزارت علوم و هم نمایندگان مردم در خانه ملت بر عملکرد مدیریت حمید میرزاده مهر تایید بزنند. چهارشنبه هفته گذشته نیز نخستین جلسه هیات‌امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی پس از رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی(ره)، رئیس فقید هیات‌امنا و هیات‌موسس دانشگاه تشکیل شد؛ جلسه‌ای که در آن اعضای هیات‌امنا دانشگاه به اتفاق آرا از اقدامات حمید میرزاده، رئیس دانشگاه، در راستای ارتقای جایگاه و افزایش اثربخشی دانشگاه تشکر کرده و از استمرار ریاست و برنامه‌های او در این مسیر حمایت کردند. آنها در این جلسه تاکید کردند از برنامه‌ها و اقدامات میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی پشتیبانی خواهند کرد. نمایندگان مردم در خانه ملت نیز دیروز در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از مدیریت میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفته و تاکید کردند تصویب استمرار مدیریت او به اتفاق آرای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نویدبخش روزهای خوبی در نظام آموزش عالی
کشور باشد.
جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، نماینده تربت‌جام:
آموزش عالی نیازمند یک مدیر توانمند است
1 دانشگاه آزاد اسلامی در سه محور چابک‌سازی در فرآیند تصمیم‌گیری، صرفه‌جویی در بخش‌های مختلف و رشد کیفی موفق بوده است که معتقدم این سه محور جزء شاخص‌های مدیریتی حمید میرزاده در این دانشگاه است. میرزاده در زمان حضور خود در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار موفق عمل کرده است و معتقدم تصویب استمرار مدیریت او توسط هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به شرایط این دانشگاه به نفع آموزش عالی کشور است. موفقیت این دانشگاه در خارج از کشور در مجموعه دانشگاه‌های جهان اسلام و واحدهای بین‌المللی در دوران مدیریت میرزاده چشمگیر بوده است. به نظرم استمرار و ثبات مدیریت او کمک قابل توجهی به آموزش عالی کشور خواهد بود. اگر نگاهی به پیشینه مدیریتی میرزاده از ابتدای انقلاب تاکنون داشته باشیم، می‌بینیم او یکی از مدیران ارشد نظام در تمام مواقع چه در دوران جنگ و چه در دوران سازندگی بوده است. او جزء چهره‌های شاخص نظام است و فکر می‌کنم آموزش عالی نیازمند یک مدیر توانمند و معتقد به اصول و ارزش‌های انقلاب است؛ شاخصه‌هایی که در شخصیت میرزاده وجود دارد. او همچنین تعامل خوب و مثبتی با مجلس شورای اسلامی دارد؛ فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی یکی از قوی‌ترین فراکسیون‌ها در مجلس شورای اسلامی است و تعاملات او با نمایندگان تعاملات سازنده‌ای بوده است.
میرحمایت میرزاده، نماینده گرمی:
استمرار مدیریت میرزاده به مصلحت آموزش عالی کشور است
2 حمید میرزاده با تمام توان و با دست پر به دانشگاه آزاد اسلامی آمد و انصافا تا به امروز تمام تلاش خود را برای ارتقای کیفیت آموزش کشور داشته است. پیش از مدیریت او گسترش کمی دانشگاه مدنظر بود اما او این روزها کیفیت‌بخشی به امور و بالا بردن سطح علمی را در دانشگاه مدنظر قرار داده است. معتقدم او برای دانشگاه آزاد اسلامی سنگ‌تمام گذاشته است. اگر اکنون این دانشگاه در داخل و خارج از کشور حرفی برای گفتن دارد مدیون مدیریت حمید میرزاده است و باید به او خداقوت گفت. موفقیت دانشگاه‌ها در تمام تاریخ مربوط به ثبات مدیریت در دانشگاه است. با حضور میرزاده در این دانشگاه‌ شاهد رشد آموزش بودیم. معتقدم تصویب استمرار مدیریت میرزاده به نفع و مصلحت نظام آموزش عالی کشور است. در حال حاضر معاونت پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی تعامل خوبی با نمایندگان و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی داشته است. البته باید از پتانسیل مجلس که ترکیبی از نیروهای این دانشگاه به‌عنوان نماینده است، بیشتر استفاده شود.
محمد دامادی، نماینده ساری:
میرزاده شاخص‌های آموزش عالی را ارتقا داد
3 میرزاده توجه ویژه‌ای به کیفیت آموزش و گسترش تحصیلات تکمیلی داشته و توانسته است با برنامه‌ریزی دقیق موجب افزایش سطح کمی و کیفی و ایجاد خودکفایی در دانشگاه‌ها شود. او با توجه جدی به موضوع کیفیت آموزش توانسته است در گستره کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی رشد قابل انتظاری فراهم کند. زمانی که میرزاده مسئولیت اداره این دانشگاه را برعهده گرفت چالش‌های فراوانی در این مجموعه وجود داشت که با برنامه‌ها و اقدامات جدی توانست بسیاری از این مشکلات را برطرف کند. از رئیس دانشگاه یک توقع وجود دارد و آن‌هم این است که شاخص‌های آموزش عالی را ارتقا داده و پژوهش‌محور باشد که خوشبختانه میرزاده در این زمینه توانسته به‌خوبی عمل کند.
این دانشگاه به‌نسبت دیگر دانشگاه‌های غیردولتی در تمام این سال‌ها موفق بوده است که بخش عظیمی از این موفقیت مدیون مدیریت حمید میرزاده است. از وقتی او به دانشگاه آزاد اسلامی آمد برنامه‌ها و تصمیمات با جدیت دنبال شد. جلساتی که در این دانشگاه تشکیل می‌شود مانند جلسات هیات‌امنا و شوراهای راهبردی و... تشریفاتی نیست و این نگاه را مدیر به مجموعه تزریق می‌کند. امروز دانشگاه آزاد اسلامی در تمام حوزه‌ها موفق عمل کرده است. معتقدم تصویب استمرار مدیریت او در بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان می‌تواند نویدبخش روزهای بهتری در آموزش عالی کشور باشد.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۴۹

موافقت کمیته مشاور رییس‌جمهوری با انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

ایرنا| معاون آموزشی وزیر بهداشت از موافقت کمیته مشاور رییس‌جمهوری با انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت خبر داد. باقر لاریجانی گفت: با دستور رییس‌جمهوری برای تعیین تکلیف برخی رشته‌های بین رشته‌ای از جمله روانشناسی بالینی و برخی رشته‌هایی که همنامی دارند و نیز ایجاد رشته‌های جدید کمیته‌ای به ریاست دکتر نجفی، مشاور رییس‌جمهوری تشکیل شد و تاکنون چندین جلسه کاری این کمیته با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و وزارت علوم برگزار شده است. درباره رشته روانشناسی بالینی، پیشنهاد برخی نخبگان این رشته و نیز وزارت بهداشت با توجه به لزوم آموزش بالینی دانشجویان این رشته و نیازی که وزارت بهداشت برای ارایه خدمات سلامت روان دارد، این بود که این رشته از وزارت علوم به وزارت بهداشت منتقل شود، البته عده‌ای نیز مخالف بودند اما در نهایت این کمیته به انتقال این رشته به وزارت بهداشت رای داد. وی افزود: اکنون پیشنهاد انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت به رییس‌جمهوری ارایه شده است و تصمیم‌گیری در این زمینه به عهده رییس‌جمهوری است. لاریجانی گفت: با توجه به میزان بالای آسیب‌های اجتماعی و روانی در کشور شبکه بهداشتی و درمانی کشور به فعالیت روانشناسان بالینی نیاز دارد و مردم به علت نبود این افراد از خدمات مشاوره و روان درمانی به میزان کافی برخوردار نیستند.

۹۵/۱۱/۱۸
۰۲:۵۶

آخرین وضعیت انتقال رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه در زمینه انتقال روان شناسی بالینی هنوز تصمیم‌ نهایی اعلام نشده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت در تشریح آخرین وضعیت انتقال رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه (علوم و بهداشت) گفت: وضعیت این رشته‌ها در کمیته مرتبط بررسی می‌شود و هنوز درخصوص انتقال هیچ‌کدام از این رشته‌ها تصمیم‌گیری نهایی اعمال نشده است.

میگنا: دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، درباره آخرین وضعیت انتقال رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه گفت: قبل از اینکه وزارت بهداشت تشکیل شود، مجوز برخی از رشته‌های مشترک توسط وزارت علوم داده می‌شد؛ اما با توجه به اینکه خدمات در حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود، درخواست انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت را از وزارت علوم کردیم.
دکتر لاریجانی افزود: درباره رشته روان شناسی بالینی، پیشنهاد برخی نخبگان این رشته و نیز وزارت بهداشت با توجه به لزوم آموزش بالینی دانشجویان این رشته و نیازی که وزارت بهداشت برای ارائه خدمات سلامت روان دارد، این بود که این رشته از وزارت علوم به وزارت بهداشت منتقل شود، البته عده ای نیز مخالف بودند اما در نهایت این کمیته به انتقال این رشته به وزارت بهداشت رأی داد.
وی در ادامه تصریح کرد: به منظور انتقال رشته‌های مشترک از وزارت علوم نامه‌ای را به رئیس‌جمهور نوشتیم. رئیس‌جمهور نیز به منظور رسیدگی به این موضوع دستور تشکیل کمیته‌ای با حضور نمایندگان دو وزارتخانه و مشاور رئیس‌جمهور داد؛ بنابراین در حال حاضر این کمیته در حال بررسی انتقال این رشته‌ها است و جلسات مکرری در این زمینه برگزار شده است.
وی با اشاره به ارائه پیشنهاد انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت به رئیس جمهوری ، گفت: تصمیم گیری در این زمینه به عهده رئیس جمهوری است و با توجه به میزان بالای آسیب های اجتماعی و روانی در کشور شبکه بهداشتی و درمانی کشور به فعالیت روانشناسان بالینی نیاز دارد و مردم به علت نبود این افراد از خدمات مشاوره و روان درمانی به میزان کافی برخوردار نیستند.
معاون آموزشی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دیدگاه شورای بررسی وضعیت رشته‌های مشترک بر این است که رشته روانشناسی بالینی در وزارت علوم به وزارت بهداشت منتقل شود که البته در این زمینه هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد و تصمیم نهایی اعلام نشده است.
دکتر لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر 29 رشته کارشناسی ارشد و 15 رشته کاردانی در حوزه علوم کشور و در حوزه علوم پزشکی دانشجو تربیت می‌کند و براساس مصوبه آمایش توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی به سمتی پیش می‌رود که این رشته‌ها را در مقاطع مختلف توسعه بدهند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تصمیم مهم دیگری که در حوزه تحصیلات دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی گرفته شد این است که کسانی که تحصیلات بالینی دارند در صورت انجام تعهدات خود می‌توانند در رشته‌های مرتبط Ph.d تحصیل کنند. همچنین افرادی که Ph.d دارند می‌توانند در صورت عمل به تعهدات خود تحصیلات بالینی نیز داشته باشند. البته این افراد باید با شرایطی در این آزمون‌ها شرکت کنند ولی این اجازه داده شد که آنها بتوانند تحصیلات خود را ادامه بدهند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: در بحث آموزش رشته‌های علوم پزشکی نیز برای سال جدید ساماندهی بیشتری انجام می‌گیرد. برای این منظور کارهای بسیاری در دست است. به طوری که ظرفیت پذیرش در کلیه رشته‌های پزشکی (تخصص‌ها، فوق‌تخصص‌ها، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) افزایش نخواهد یافت و همانند سال گذشته خواهد بود.
به گفته دکتر لاریجانی، در آزمون‌های پذیرش دستیاری گواهینامه و دانشنامه وزارت بهداشت نیز کارهای مشترکی با مناطق آمایشی انجام می‌شود که قسمتی از آن جنبه ملی و قسمتی نیز جنبه دانشگاهی دارد.

۹۵/۱۱/۱۷
۲۲:۱۱