نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 95520
 • تمام سکه (طرح جدید) 941000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 941000
 • نیم سکه 487000
 • ربع سکه 288000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 2958
 • یورو 4049
 • پوند 4938
 • صد ین 2900
 • درهم امارات 808
 • لیر ترکیه 1378
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 24868
 • 3 Arrow up
  یورو 34107
 • 159 Arrow up
  پوند 41598
 • 44 Arrow up
  فرانک 27881
 • 223 Arrow up
  صد ین 24261
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 6771
منابع دیگر:
 • ویوان نیوز
۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۰۱

اجرای طرح جامع بیمه حوادث روستایی گام مهم دولت تدبیر و امید برای بهبود شرایط زندگی روستاییان

سید عباس پور هاشمی در حاشیه این مراسم با اشاره به توافق‌های انجام شده با پست بانک و بیمه مرکزی ایران برای راه‌اندازی صندوق‌های مالی خرد روستایی در شعب پست بانک در روستاها و همچنین اجرای طرح جامع بیمه حوادث روستایی با همکاری بیمه مرکزی ایران خبر داد

سید عباس پور هاشمی گفت:  راه‌اندازی صندوق‌های مالی خرد روستایی و  اجرای طرح جامع بیمه حوادث روستایی گام مهم دولت تدبیر و امید برای بهبود شرایط زندگی روستاییان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ادامه بازدید رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از روستاهای استان مازندران و گیلان به منظور بررسی مشکلات روستاهای برف زده، صبح امروز با حضور وی در روستای خواچکین از توابع بخش خمام شهرستان رشت صندوق مالی خرد این روستا در شعبه پست بانک  افتتاح شد.
در این مراسم فرماندار رشت، مدیر کل پست بانک استان گیلان، مدیر کل مخابرات استان گیلان و دیگر مدیران استانداری حضور داشتند.
رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در حاشیه این مراسم با اشاره به توافق‌های انجام شده با پست بانک و بیمه مرکزی ایران برای راه‌اندازی صندوق‌های مالی خرد روستایی در شعب پست بانک در روستاها و همچنین اجرای طرح جامع بیمه حوادث روستایی با همکاری بیمه مرکزی ایران این اقدامات را گامی مهم از سوی دولت تدبیر و امید به منظور بهبود شرایط زندگی روستاییان دانست و ابراز امیدواری کرد با تلاش بیشتر مسئولان وضعیت معیشتی روستانشینان ارتقا یابد.
 

۹۲/۱۱/۲۸
۱۳:۴۹

برگزاری آزمون جامع متقاضیان نمایندگی بیمه توسط شرکت بیمه پاسارگاد

گروه بنگاه‌ها - شرکت بیمه پاسارگاد آزمون جامع متقاضیان نمایندگی خود را در سالن شهید مطهری دبیرستان البرز برگزار کرد.
در این آزمون که براساس مجوز رسمی بیمه مرکزی ایران به شرکت بیمه پاسارگاد برگزار شد، حدود 600 نفر از متقاضیان نمایندگی حضور داشتند و به مدت 120 دقیقه به سوالات مربوط پاسخ دادند. 
این آزمون با هماهنگی‌های مدیریت امور مناطق، شعب و نمایندگان و آموزش این شرکت با حضور مقام ناظر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. همچنین نتایج این آزمون جامع در روزهای پایانی بهمن‌ماه از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی بیمه پاسارگاد به نشانی
www.pasargadinsurance.ir اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

۹۲/۱۱/۲۹
۰۱:۰۶

امرالهی: دسترسی بیمه گذاران به اطلاعات بیمه ای باید تسهیل شود

تهران - ایرنا - رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت سهامی بیمه ایران گفت: بیمه گذاران باید به اطلاعات بیمه ای خود دسترسی آسان و سریع داشته باشند و فناوری اطلاعات باید بستر لازم را برای آنان فراهم کند.

به گزارش ایرنا، محمود امرالهی روز دوشنبه در حاشیه بهره برداری از مرکز جدید دیتا سنتر این شرکت با بیان اینکه راه اندازی دیتا سنتر جدید در حالی که دیتا سنتر قدیمی در مدار قرار داشت کار بسیار دشواری بود، افزود: خوشبختانه با دانش فنی همکاران شرکت و پیمانکاران کار بزرگی صورت گرفت و امروز ما یک قدم دیگر به ارائه خدمات آسان تر به بیمه گذاران نزدیک تر شده که مایه مباهات و افتخارماست.
وی تصریح کرد: در حال حاضر با بهره برداری از این مرکز بزرگترین شبکه سراسری ˈونˈ کشور در مقایسه با شبکه های تجاری داخلی به بیمه ایران تعلق دارد و به طور یقین از این ظرفیت برای خدمت بیشتر به بیمه گذاران استفاده خواهد شد.
مدیر عامل بیمه ایران در خصوص مشخصات فنی مرکز جدید دیتا سنتر این شرکت نیز اظهار داشت: این مرکز بر مبنای آخرین مدل های استاندارد موجود در دنیا طراحی و در آن از جدیدترین تکنولوژی های روز استفاده شده است که نسبت به دیتا سنتر قبلی که مورد استفاده قرار می گرفت از سطح کیفی و قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار می باشد.
به گفته وی در این پروژه که طی 4 سال کار مداوم توسط 65 مهندس زبده در گروه های مختلف آماده بهره برداری شده است، کیفیت ارائه خدمات به شبکه فروش و شعب ارتقا پیدا کرده و از نظر امنیتی نیز بستر امن تری فراهم شده است.
وی ادامه داد: در مرکز جدید دیتا سنتر بیمه ایران قابلیت ارتقا تا پنج برابر ظرفیت فعلی پیش بینی شده است و ذخیره سازی اطلاعات در آن به صورت جداگانه و در سرورهای موازی انجام می گیرد و همین موضوع باعث افزایش ضریب امنیتی و ثبات بیشتر آن شده است.
رییس هیات مدیره بیمه ایران درباره میزان پایداری سیستم های موجود در این دیتا سنتر نیز گفت: این مرکز داده از سطح پایداری قابل قبولی برخوردار می باشد و بنا به اظهارات کارشناسان به لحاظ طراحی و اجرا در نوع خود منحصربه فرد است.
امرالهی ارتقای کیفیت مرکز دیتا سنتر بیمه ایران را در راستای برآورده شدن انتظارات بیمه گذاران از شرکت های بیمه ای عنوان کرد و افزود: بر اساس قوانین، بیمه گذاران حقیقی و حقوقی باید به اطلاعات خود دسترسی آسان و شفاف داشته باشند و ما در راستای دستیابی به این هدف این مرکز را ارتقاداده ایم.
وی اضافه کرد: بیمه گذارانی که از طریق کانال های خدمات الکترونیکی با شرکت های بیمه ای در ارتباط هستند بدنبال دریافت خدمات و نیازهای بیمه ای خود از این طریق هستند از این رو مدیریت جدید توجه ویژه ای به بخش فناوری و اطلاعات دارد.
امرالهی در خصوص اهمیت استراتژیک طبقه بندی داده ها در شرکت های بیمه ای نیز گفت: در شرکت های بیمه ای به خصوص بیمه ایران آمار و اطلاعات بیمه ای بسیار زیاد است، بر همین اساس داده ها باید طبقه بندی شده و به اطلاعات و سپس دانش تبدیل گردد که امیدواریم با استفاده از ابزارهای جدید فناوری اطلاعات مزیت رقابتی برای شرکت بیمه ایران در بازار بیمه ای تقویت وبهبود یابد.
به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی بیمه ایران، وی با بیان اینکه هدف اصلی ما خدمت به مردم است افزود: اگر اطلاعات کافی نباشد به طور حتم خدمتی که به مردم ارائه می شود ناقص خواهد بود، بر همین اساس تاکید داریم اطلاعات باید در زمان مقرر به صورت خلاصه و طبقه بندی شده در اختیار مدیریت های شرکت قرار گیرد تا در تصمیم گیری ها به آنان کمک کند.
در مراسم بهره برداری از مرکز جدید دیتا سنتر شرکت سهامی بیمه ایران رییس هیات مدیره و مدیر عامل، اعضای هیات مدیره، تعدادی از معاونان، همکاران واحد فناوری و اطلاعات و مدیران این پروژه شرکت داشتند.
اقتصام(1)**9141**1594

منابع دیگر:
 • پانا
۹۲/۱۱/۲۸
۱۵:۳۵

مدیر عامل بیمه آسیا: نمایندگان بیمه باید اخلاق حرفه ای را رعایت کنند

اولین دوره‌ی جامعه‌پذیری نمایندگان جدید و اولین دوره‌ی آزمون متقاضیان نمایندگی بیمه آسیا برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کاردگر - نایب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا - در اولین دوره جامعه‌پذیری نمایندگان جدید بیمه آسیا با تأکید بر اینکه نمایندگان باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند، گفت: انجمن صنفی نمایندگان بیمه آسیا می‌بایست به عنوان یک نهاد ناظر با نظارت دقیق و شفاف در امور حرفه ای و بیمه گری به نمایندگان جدید در انجام وظایف نمایندگی مساعدت کند.
در ادامه عضو هیات مدیره و معاون فنی اموال، مدیریت‌های ذیربط و رییس کانون انجمن صنفی نمایندگان بیمه آسیا در جهت آشنایی نمایندگان جدید بیمه آسیا سخنانی بیان کردند.
اعطای پروانه نمایندگی از طرف آقای صحرانورد، مدیر امور نمایندگان و کارگزاران بیمه آسیا به صورت نمادین به دو تن از نمایندگان جدید با کمترین و بیشترین سن، پایان بخش اولین دوره جامعه پذیری نمایندگان بیمه آسیا با 67 نماینده جدید از استانهای مختلف کشور بود.
این گزارش می افزاید: همچنین اولین دوره آزمون متقاضیان نمایندگی شرکت بیمه آسیا با حضور نمایندگان و ناظران بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پژوهشکده بیمه برگزار شد.
در این آزمون که با بازدید جناب آقای دکتر کاردگر، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل، معاون فروش و توسعه بازار و حضور مشاور ارشد مدیرعامل، مدیر روابط عمومی، مدیر امور نمایندگان و کارگزاران، سرپرست مرکز طرح و توسعه و معاون امور نمایندگان و کارگزاران بیمه آسیا همراه بود، 78 نفر شرکت کننده حضورداشتند.

۹۲/۱۱/۲۸
۰۹:۵۷

نماینده برتر بیمه پاسارگاد خبر داد: تشکیل 160 پرونده خسارت دیدگان برف به مبلغ 300 میلیون تومان

نماینده برتر بیمه پاسارگاد در کشور گفت: تاکنون بالغ بر 160 پرونده با خسارات متجاوز از 300 میلیون تومان در غرب مازندران تشکیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ،چندی پیش شریعت نژاد نماینده مردم عباس آباد ، تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی در جلسه ستاد بحران استان مازندران که در مجتمع رشد شهرستان تنکابن برگزار شد ،از خدمات شرکت های بیمه بویژه در بخش کشاورزی انتقاد کرد و گفت: بیشتر شرکت ها بیمه گر تبدیل به دکان داران حرفه ای شدند.
از همین رو به سراغ یکی از شرکت های بیمه رفتیم و درباره عملکرد بیمه پاسارگاد در قبال خسارت دیدگان برف به عنوان یکی از شرکتهای معتبر بیمه در نظام  بیمه کشور به گفتگو نشستیم.
"محمد شلفی" نماینده برتر بیمه پاسارگاد در منطقه 10 کشور در گفتگو با خبرنگار بلاغ،با نهایت تأسف و همدردی نسبت به حادثه دیدگان برف اخیر اظهار داشت : در پی بروز بحران اخیر مدیران ارشد  بیمه پاسارگاد در کشور به محض اطلاع از عمق فاجعه و به منظور جویا شدن از احوال حادثه دیدگان و دلجویی از خسارت دیدگان و همچنین تخمین و برآورد تقریبی میزان خسارات وارده غرب مازندران شدند.
وی در ادامه گفت: درپی  ارسال نامه ای از سوی   آقای عباس حسنی دامانی   رییس بیمه بیمه پاسارگاد شهرستان تنکابن و ارایه گزارش بحران ناشی از برف اخیر  و همچنین پیگیری  های   آقای زاهدی ریاست محترم منطقه 10 بیمه پاسارگاد ،  آقایان حریری و  سجادیان به عنوان  مدیران بخش خسارت و آتش سوزی بیمه پاسارگاد کشور به منطقه سفر کرده تا از نزدیک عمق فاجعه و میزان  خسارات وارده ناشی از بارش سنگین برف را مورد بررسی قرار دهند.
وی ادامه داد: بازدید از نقاط شهری و روستایی شهرستان تنکابن و مشاهده  خساراتی که در اثر بارش سنگین برف بر  بخشهای مختلف  وارد گشته بود موجب آن گردید که مدیران ارشد بیمه پاسارگاد مرکز کشور طی تماس تلفنی با  آقای ضمیری مدیر عامل محترم بیمه پاسار گاد و تشریح عمق فاجعه مجوز پرداخت خسارت به حادثه دیدگانی که  بیمه برف و باران نداشته  ولی در بیمه نامه آنها طوفان درج شده بود  را در یافت نمایند.
 شلفی در مورد دستاورد سفر مدیران بیمه پاسارگاد گفت: تاکنون بالغ بر 160 پرونده با خسارات متجاوز از 300 میلیون تومان تشکیل شده است که به امید پروردگار از صبح روز شنبه مورخ 26 بهمن ماه پرداخت خسارت به حادثه دیدگانی که دارای یکی از  بیمه نامه های  طوفان و یا بیمه نامه برف و باران می باشند آغاز شد.
وی در همین راستا ضمن تشکر ویژه از مدیران ارشد بیمه پاسارگاد مرکزی در خصوص عملکرد  در خور تحسین این شرکت در قبال حادثه دیدگان برف اخیر غرب مازندران خاطر نشان کرد:یقینا عملکرد مثبت بیمه پاسارگاد  در ذهن مردم قدر شناس منطقه به یادگار مانده  و پاسخ مثبتی به  حسن توجه  42 نمایندگی فعال  درشهرستان های تنکابن، رامسر وعباس آباد خواهند داد.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۱:۳۰

استقبال کم از شخص ثالث با تصمیم بیمه‌مرکزی

بانکیا: بانکیا: در پی ممنوعیت ارائه هر گونه تخفیف مازاد در رشته بیمه شخص ثالث، سهم شخص ثالثها شرکتها کاهش پیدا کرده است.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا)، غلامعلی غلامی مدیرعامل شرکت بیمه نوین طی گفتگویی با موج در مورد ارتقای وضعیت توانگری مالی این شرکت، ضمن اشاره به اینکه این شرکت در سطح دو توانگری مالی قرار دارد،گفت: سرمایه شرکت بیمه نوین هم اکنون 28 میلیارد تومان است که مجوزهای لازم برای افزایش سرمایه به 40 میلیارد تومان اخذ شده است.
وی افزود: در نظر داریم تا در سال آینده سود شرکت را به حساب افزایش سرمایه منتقل کنیم و سرمایه شرکت را به ابتدا در فاز اول به 65 میلیارد تومان و سپس به 100 میلیارد تومان برسانیم.
مدیرعامل شرکت بیمه نوین در عین حال با اعلام این نکته که بودجه امسال شرکت تحقق پیدا کرده و برای سال آینده پیش بینی 378 میلیاردی داشتیم، گفت: رشته استراتژیک شرکت، بیمه عمر است و هم اکنون سهم بیمه عمر در کل پرتفوی شرکت به 16 درصد رسیده که در نظر داریم این سهم را در سال آینده به 25 درصد افزایش دهیم.
وی خسارت پرداختی شرکت بیمه نوین را در 11 ماهه سال جاری 136 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: البته در یک ماه باقیمانده از سال شتاب پرداخت خسارتها نسبت به ماه های دیگر سال اوج می گیرد.
غلامی به حق بیمه تولیدی 280 میلیاردی این شرکت در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: سهم بیمه شخص ثالث شرکت به جهت توافق با سندیکای بیمه گران برای رعایت نسبت های مورد توافق 20 درصد کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: ارائه هرگونه تخفیف مازاد در رشته بیمه شخص ثالث ممنوع اعلام شده است و شرکت های بیمه نمی توانند تخفیفی بیش از حق بیمه های تعرفه مصوب دولت و تخفیف های ابلاغی بیمه مرکزی به مشتریان ارائه دهند.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۱:۲۱

روان‌سازی پرداخت خسارت از رویکردهای بیمه برکت

بینا:معاون نظارت، برنامه‌ریزی و توسعه بازار بنیاد و بیمه برکت، روان‌سازی پرداخت خسارت را از رویکردهای بیمه برکت دانست.
محمد دولت‌آبادی امروز در گفت‌وگو با فارس در بجنورد اظهار کرد: بنیاد برکت علاوه بر ورود در طرح‌های مختلف خدمات بیمه‌ای نیز برای روستاییان ارائه می‌کند.
وی با بیان اینکه امروز در دنیایی به سر می‌بریم که بیمه از اهم فعالیت‌ها و اقدامات برای جبران خسارت به شمار می‌رود، افزود: صرفاً در بارش‌های برف اخیر در شمال که منجر به خسارت به واحدهای روستایی شد،‌ بیمه برکت خسارت‌ها را به آن دسته از واحدهایی که زیرپوشش این بیمه بوده را پرداخت کرد.
دولت‌آبادی شرکت خدمات بیمه برکت را وابسته به بنیاد برکت دانست و گفت: این شرکت افتخار دارد تا طرح‌های نقره‌ای و برنزی بیمه درمان روستایی برکت در قالب پرداخت فرانشیز بستری را هم داشته باشد.
معاون نظارت، برنامه‌ریزی و توسعه بازار بنیاد و بیمه برکت ادامه داد: طرح برکت میهن در قالب بیمه پوشش حوادث طبیعی منازل روستایی در مقابل خطرات طبیعی همچون آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، زلزله، طوفان و خسارات ناشی از برف و باران را هم پوشش می‌دهد.
وی با بیان اینکه طرح مخصوص بیمه چاه‌های آب، موتورخانه و تأسیسات آبرسانی از دیگر طرح‌های این شرکت است، گفت: طرح مخصوص بیمه عمر و سرمایه‌گذاری روستایی، طرح مخصوص بیمه کارگاه‌ها و صنایع کوچک روستایی، طرح مخصوص بیمه حوادث دانش‌آموزی مدارس روستایی و طرح تخفیف بیمه شخص ثالث و بدنه خودروهای روستایی به شمار می‌آید.
بنیاد ﻋﺎم‌اﻟﻤﻨﻔﻌﻪ برکت برای ایجاد ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪی اﻗﺘﺼﺎدی و روحیه کارآفرینی در ﻣﻨﺎﻃﻖ کمتر ﺗﻮﺳﻌﻪ یافته و ﻣﺤﺮوم کشور براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و با حمایت ﺳﺘﺎد اﺟﺮایی ﻓﺮﻣﺎن ﺣﻀﺮت اﻣﺎم(ره) از سال 86 شکل گرفت.
تعداد بازدید : 9

۹۲/۱۱/۲۹
۰۱:۲۹

انواع "بیمه عمر" و مزایای آن

بیمه عمر نوعی از بیمه است که شما می‌توانید با پرداخت مبلغی بصورت ماهیانه، سه ماه، شش ماهه، سالیانه و یا یکجا و مدت انتظاری (بیش از ۵ سال) علاوه بر دریافت سرمایه‌ای قابل توجه بعنوان اصل و سود از امتیازات زیادی برخوردار شوید.

 در حال حاضر در دنیا اکثر مردم کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه بیمه عمر استفاده کرده و از مزایای آن بهرمند می‌شوند اما متاسفانه در کشور ما درصد خیلی کمی از مردم با این نوع بیمه آشنایی دارند و استفاده می‌کنند به همین منظور به تعریف این بیمه و مزایای آن پرداختیم.
 
انواع بیمه عمر کدام است؟
 بیمه عمر یا همان بیمه‌های زندگی شامل « بیمه عمر و پس انداز »،«بیمه نوزادان»، «کودکان»،
«نوجوانان»، «بیمه عمر جامع زندگی»، «بیمه تمام عمر»، «بیمه عمر زمانی»، «حامی (هزینه های کفن و دفن)»، «بیمه جهیزیه»، «بیمه مهریه» و غیره می‌شود که متداول ترین بیمه های عمر عبارتند از «بیمه جامع زندگی، بیمه عمر نوزادان، کودکان و نوجوانان و بیمه عمر و پس انداز» است.
 
مزایای بیمه عمر و جامع زندگی و بیمه عمر نوزادان، کودکان و نوجوانان
 
از مزایای بیمه عمر می‌توان به این موارد اشاره کرد: «دریافت سرمایه ای قابل توجه در پایان مدت انتظار که متناسب است با میزان پرداختی شما، سن، شغل، سوابق پزشکی خانواده و میزان سرمایه درخواستی برای فوت »، « دریافت مستمری » که شما میتوانید بجای دریافت سرمایه فوق، درخواست مستمری بصورت مادام العمر یا با تعیین مدت زمان دلخواهتان شوید. در صورت فوت ناگهانی شخص، پرداخت مستمری تا 10 سال اول بعد از پایان قرارداد به وراث امکان پذیراست.
 
پرداخت وام بدون ضامن و معرف و مقررات دست و پاگیر ، در پایان سالهای دوم ، چهارم ، ششم و ... با بازپرداخت سه ماهه ، شش ماهه، یک ساله، دو و سه ساله با انتخاب شما از دیگر مزایای این بیمه نامه است.
همچنین پرداخت هزینه های امراض خاص نظیر سکته های قلبی و مغزی ، پیوند اعضا ، انواع سرطان ، جراحی عروق کرونر ، فلج اطفال ، التهاب مغزی کودکان و ... توسط این بیمه نامه انجام می‌شود.
 
بنابراین گزارش، امکان پرداخت حق بیمه بصورت ماهانه ، سه ماهه ، شش ماهه ، سالانه و یا یکجا با انتخاب بیمه‌گر انجام پذیر است و پرداخت‌ها میتواند بصورت الکترونیک ( کارت خوان ، دستگاه خودپرداز ، اینترنت ) و یا مراجعه حضوری به هر یک از شعب بانک های طرف قرارداد با بیمه ایران در کل کشور صورت پذیرد.
از دیگر مزایای این بیمه نامه آن است که امکان تغییر حق بیمه انتخابی در هر زمان وجود دارد و در صورت بروز نقص عضو از پرداخت مابقی حق بیمه معاف خواهید شد و همچنین در صورت فوت عادی علاوه بر اصل و سود مبلغ سرمایه فوت نیز به وراث انتخابی شما پرداخت خواهد شد.
 
براساس قانون بیمه عمر، در صورت فوت در اثر حادثه علاوه بر اصل و سود مبلغ سرمایه تا 3 برابر به وراث انتخابی شما پرداخت خواهد شد و در صورت پشیمانی از ادامه قرارداد ، هر زمان قادر به فسخ و دریافت مبلغ بازخریدی مندرج در بیمه نامه شوید و یا امتیازات خود را به شخص دیگری منتقل و واگذار کنید.
همچنین نرخ سود این بیمه نامه تا 10 سال اول 18 درصد و بعد از آن 15 درصد است ضمن آنکه این بیمه نامه از بدو تولد نوزادان تا افراد 65 سالگی قابل صدور است.

۹۲/۱۱/۲۸
۲۳:۰۴

بررسی وضعیت صنعت بانک و موسسات اعتباری در بورس عملکرد داغ بانک‌ها در بورس

هرچند صنعت بانکداری در ایران از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است، ولی تنوع بخشیدن به خدمات و نوسازی سیستم‌ها و ارائه خدمات جدید، باعث شده که این صنعت به عنوان یک صنعت روبه ‌رشد جلوه کند. به‌طور کلی سودآوری در صنعت بانکداری تحت تاثیر مستقیم سیاست‌های پولی و مالی بانک مرکزی (نرخ بهره و حجم نقدینگی) و شرایط کلان اقتصادی (رکود و رونق) است.
همچنین سطح تورم، نرخ سود سپرده ها، ارزش زمانی پول و تمایل سپرده گذاران، هزینه‌های مالی بنگاه‌های متقاضی تسهیلات و توانایی آنها جهت بازپرداخت، حجم و هزینه مطالبات مشکوک الوصول و معوق برای بانک‌ها و حجم نقدینگی در گردش از جمله عواملی هستند که این صنعت را با مخاطرات متعددی روبه‌رو می‌سازند. با ورود بانک کارآفرین در سال 1382 به بورس اوراق بهادار تهران، گروه بانکداری در بورس تهران به عنوان صنعتی نوپا مطرح شد. پس از آن بانک اقتصاد نوین به این گروه پیوست و با بازده بسیار مطلوبی که برای سهامداران خود به ارمغان آورد، صنعت بانکداری مورد توجه بسیار قرار گرفت. گزارش حاضر با استفاده از داده‌های خروجی سامانه سهام کاو در تاریخ 16 بهمن، به بررسی این گروه صنعت با اهمیت پرداخته است. 10 نماد در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری در بورس اوراق بهادار و 7 نماد در این گروه در فرابورس ایران در حال فعالیت هستند.
بررسی گروه صنعت بانکداری از نظر شاخص 50 شرکت فعال‌تر و شاخص 30 شرکت بزرگ‌تر
در جدول همراه شرکت‌هایی که عضو شاخص 50 شرکت فعال‌تر و عضو شاخص 30 شرکت بزرگ‌تر بورس اوراق بهادار هستند و در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری فعال هستند، نشان داده شده‌اند. همان‌طور که مشخص است، 4نماد از این گروه صنعت همزمان عضو شاخص 50 شرکت فعال‌تر و 30 شرکت بزرگ‌تر بورس هستند.
نسبت P/E در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
P/E یک نسبت آینده‌نگر است؛ یعنی تغییرات آن به برآورد سرمایه‌گذاران از وضعیت آتی شرکت بستگی دارد. P/E بیان‌کننده میزان بازدهی مورد انتظار از خرید یک سهم است و نشان می‌دهد که به ازای هر ریال سود، سرمایه‌گذاران مایلند چند ریال پرداخت کنند. P/E بالاتر بیانگر آن است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند سود در آینده با نرخ بیشتری نسبت به گذشته، رشد کند و به این علت مایلند مبلغ بیشتری را به ازای هر ریال سود پرداخت کنند.
میانگین نسبت قیمت به سود هر سهم پیش‌بینی شده در گروه صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در بورس اوراق بهادار 4/11 است که بانک ملت با P/E 7/6 دارای کمترین میزان این نسبت و پست بانک ایران با 8/39 دارای بیشترین میزان این نسبت در این گروه در بورس اوراق بهادار است. همچنین میانگین نسبت قیمت به سود هر سهم پیش‌بینی شده این گروه در فرابورس ایران 5/7 است که بانک سرمایه با رقم 6/6 کمترین میزان و بانک گردشگری با 3/8 واحد بیشترین میزان را در گروه صنعت بانکداری در فرابورس دارا هستند.
آخرین ارزش بازار گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
مجموع آخرین ارزش بازار شرکت‌های موجود در گروه صنعت مذکور در بورس اوراق بهادار 470,834,539 میلیون ریال است که 57/11 درصد از کل ارزش بورس اوراق بهادار را به خود اختصاص داده است و تمامی 10 نماد فعال این گروه صنعت در بورس اوراق بهادار دارای ارزش بازار بیش از هزار میلیارد ریال هستند. بانک پاسارگاد، بانک ملت و بانک تجارت به ترتیب بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارند و پست بانک ایران دارای کمترین ارزش بازار در این گروه صنعت
است.
ارزش بازار گروه صنعت مورد بررسی در بازار فرابورس ایران 34,299,000 میلیون ریال است که 07/5 درصد از کل ارزش بازار فرابورس را در‌بر‌می‌گیرد (بانک سرمایه دارای بیشترین ارزش بازار و بانک ایران زمین دارای کمترین ارزش بازار در این گروه صنعت در فرابورس هستند).
آخرین ارزش بازار شناور آزاد گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
صنعت بانک و موسسات اعتباری با داشتن 123,017,112 میلیون ریال ارزش بازار شناور آزاد، توانسته است 26/20 درصد از کل ارزش بازار شناور آزاد بورس اوراق بهادار را به خود اختصاص دهد. تمامی 10 نماد فعال در این گروه صنعت دارای ارزش بازار شناور آزاد بیشتر از 200 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار هستند (بانک پاسارگاد، بانک کارآفرین و بانک انصار به ترتیب بیشترین درصد سهام شناور آزاد را در این گروه صنعت از آن خود کرده اند).
بازده سال جاری گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
شاخص گروه صنعت بانکداری در بورس اوراق بهادار، با83/164 درصد بازدهی از ابتدای سال جاری تا کنون همراه بوده که بانک سینا، بانک تجارت و بانک صادرات در این گروه صنعت به ترتیب دارای بیشترین درصد بازدهی در سال جاری بوده‌اند. در نمودارهای همراه درصد بازده سال جاری و درصد بازده در طول 52 هفته گذشته برای کلیه سهام‌ فعال در گروه صنعت بانکداری در بورس و اوراق بهادار و فرابورس نشان داده شده است.
ROA و ROE در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
بازده دارایی‌ها (ROA) یکی از معیارهای سودآوری و نشان‌دهنده مقدار سودآوری دارایی‌ها است. بانک پاسارگاد با 5 درصد بازدهی دارایی‌ها در بورس اوراق بهادار و بانک گردشگری با 3 درصد بازدهی دارایی‌ها در بازار فرابورس صدر نشین این معیار در گروه صنعت بانکداری هستند. بازده حقوق صاحبان سهام (ROE)، نشان‌دهنده مقدار سودآوری حقوق صاحبان سهام است و وضعیت بازدهی سهامداران را مشخص می‌کند. میانگین بازدهی حقوق صاحبان سهام برای این گروه صنعت در بورس اوراق بهادار 24 درصد است که بالاترین ROE به بانک انصار به میزان 32 درصد تعلق دارد. همچنین میانگین بازدهی حقوق صاحبان سهام برای این گروه صنعت در فرابورس ایران 21 درصد است که بالاترین ROE به بانک سرمایه به میزان 29 درصد تعلق دارد. در نمودار همراه ROA و ROE کلیه شرکت‌های فعال در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری نشان داده شده است.
بررسی نسبت‌های اهرمی در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری
نمودار نشان می‌دهد دارایی‌های شرکت‌های فعال در گروه صنعت بانک و موسسات اعتباری در بورس و فرابورس با چه نسبتی از بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام تامین مالی شده‌اند. نسبت کل بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام بیانگر آن است که شرکت‌ها برای تامین مالی دارایی‌ها چه درصدی از حقوق صاحبان سهام و چه درصدی از بدهی‌ها استفاده می‌ کنند. بالا بودن این نسبت حاکی از آن است که شرکت بیشتر از بدهی در تامین مالی استفاده کرده است. در گروه صنعت بانکداری بانک ملت با هزار و 990 درصد دارای بیشترین رشد و بانک پاسارگاد با 576 درصد دارای کمترین مقدار از نسبت کل بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام در بورس اوراق بهادار هستند. در فرابورس نیز بانک سامان دارای بیشترین درصد و بانک دی دارای کمترین درصد از این نسبت هستند.
نسبت کل بدهی‌ به دارایی‌ها، بیانگر آن است که چند درصد دارایی‌ها از محل بدهی تامین شده است. اگر این نسبت بالاتر از یک باشد نشان می‌دهد بدهی‌های شرکت بیشتر از دارایی‌های آن است. بانک تجارت با 95 درصد دارای بیشترین میزان این نسبت و بانک پاسارگاد با 85 درصد دارای کمترین میزان نسبت کل بدهی‌ها به کل دارایی‌ها در گروه صنعت بانکداری در بورس اوراق بهادار است. در فرابورس نیز بانک سامان دارای بیشترین درصد و بانک دی دارای کمترین درصد از این نسبت است. در نمودارهای بنیادی بالا تمام بانک‌های ثبت‌شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس آورده شده‌اند و در متن فقط به بانک‌هایی که عرضه اولیه شده‌اند پرداخته شده است.اخبار بانک

۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۲۳
۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۳۶

کارشناس مسایل بانکی درگفت وگو با پانا: افزایش نرخ تمام شده پول در 2 سال اخیر/ سپرده های بانکی به بازارهای دیگر منتقل شد

خبرگزاری پانا : کارشناس مسایل بانکی گفت : نرخ تمام شده پول در بانکها در دوسال گذشته افزایش یافته و سپرده گذاران نیز با نرخ سود سپرده پایین حاضر به سپرده گذاری نیستند .

علی عبدالملکی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا درباره دلایل افزایش قیمت تمام شده پول در بانکها گفت: نرخ تورم مهمترین عامل قیمت تمام شده پول است که به طور طبیعی سود سپرده ها را افزایش می دهد .
وی با بیان اینکه بانک یک واسطه میان سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان است ،عنوان کرد: جذب ارزان سپرده به طور طبیعی موجب ارایه ارزان تسهیلات می شود و اگر بتوان با نرخ مناسب جذابیت های لازم را برای هر دو بخش فراهم کند می تواند کارکرد مناسبی داشته باشد.
این کارشناس بانکی درباره بالابودن قیمت تمام شده پول ،خاطرنشان کرد: اگر تفاوت نرخ تورم با سود سپرده بالا باشد هیچ جذابیتی برای پول وجود ندارد .
وی افزود: اتفاقاتی که در بازار پول و ارز ایجاد شده به این دلیل است که بخشی از نقدینگی از بانکها به بازارهای دیگر هدایت شده که مهمترین دلیل آن سود کم بانکی بوده است .
عبدالملکی بیان کرد: بانکها برای ارایه تسهیلات نیاز به سپرده گذاری دارند و سپرده ها زمانی به بانک هدایت می شود که نرخ سپرده ها از نرخ تورم عقب نمانده باشد .
 

۹۲/۱۱/۲۷
۲۰:۵۷

نماینده مردم بیرجند در مجلس: نظارت بر عملکرد بانک‌ها در ارتقاء سطح کیفی امور بانکی موثر است

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: نظارت بر عملکرد بانک‌ها در روند خدمت به مردم و ارتقاء سطح کیفی امور بانکی بسیار مهم و تأثیرگذار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی در دیدار با مسئول بارزسی و نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تحت پوشش بانک مرکزی مستقر در خراسان جنوبی، اظهار کرد: تشکیل و راه‌اندازی سازمان نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری از سوی بانک مرکزی در سطح استان‌های کشور اقدامی ارزنده بوده و باید نتایج و عملکرد این سازمان به اطلاع نمایندگان مجلس برسد.
وی افزود: آماده پیگیری درخواست‎های مسئولان و کارشناسان این سازمان برای بررسی مسائل در استان و یا در سطح کمیسیون‌ اقتصادی مجلس شورای اسلامی هستیم.
مسئول بارزسی و نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تحت پوشش بانک مرکزی مستقر در خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: این سازمان از سال 90 در استان آغاز به کار کرده است.
هادی شمس‌آبادی افزود: سازمان بارزسی و نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تحت پوشش بانک مرکزی بعد از موضوع اختلاس بانکی در سال 90 درسطح استان‌های کشور راه‌اندازی و تشکیل شده است.
وی تصریح کرد: تشکیل این سازمان در استان‌ها نتایج خوبی به همراه داشته است.
مسئول بارزسی و نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تحت پوشش بانک مرکزی مستقر در خراسان جنوبی بیان کرد: تشکیل این سازمان در سطح استان‌ها ظرفیت بالایی برای پیگیری مسائل حوزه بانکی و اعتباری استان به وجود آورده است.
شمس آبادی گفت: بسیاری از مشکلات امور بانکی و اعتباری در قالب تشکیلات این سازمان در سطح استان‌ها قابل پیگیری و انجام است و نیازی به مراجعه مردم به تهران نیست.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۳:۳۳

به بهانه افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی؛ چه کسی دست بانک‌ها را برای افزایش نرخ سود بانکی باز گذاشت؟

خبرگزاری تسنیم: همزمان با افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی مشاور اقتصادی رئیس جمهور که به اذعان نزدیکان دولت نفوذ بالایی هم در تصمیم گیری های اقتصادی دارد اعلام کرده که دست بانک‌ها را در تعیین نرخ رقابتی سود بانکی نباید بست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی در سیستم بانکی در روزهای اخیر هر چند با واکنش بانک مرکزی همراه بوده و مدیران این بانک تلاش دارند هرگونه افزایش در نرخ سود بانکی را رد کنند ولی اندک تاملی در اظهارات و دیدگاه های نزدیکان دولت یازدهم نشان می دهد که این اتفاق نشئت گرفته از تفکری خاص و حاکم بر دولت است.
قبلاً‌ هم گفته شده بود که با تغییر دولت تغییر نرخ سود بانکی بیش از هر سیاست دیگری مورد توجه رسانه ها و بانکداران و البته مردم بود ولی بعد از اما و اگرهای فراوان باوجود ارائه پیشنهادات مختلف شورای پول و اعتبار به تغییر نرخ سود بانکی رأی نداد و اعلام کرد فعلاً نرخ سود تغییر نمی کند.
در روزهایی که نرخ سود بانکی و تصمیم گیری درباره تغییرات آن نقطه عطف اکثر رسانه ها شده بود مردان کابینه یازدهم در اظهاراتی اعلام کردند که نرخ سود باید واقعی شود و برخی نیز مانند شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد از برنامه دولت برای نزدیک کردن نرخ سود بانک های دولتی و خصوصی سخن گفتند.
اما زمانی که از بانک مرکزی خبر آمد که هیچ تصمیمی برای تغییر نرخ سود بانکی اتخاذ نشده و کما فی السابق بانک‌ها نرخ های مصوب بسته سال 90 را باید اعمال کنند تب نرخ سود بانکی هم خوابید و کمتر کسی فکر تغییر در این نرخ را می کرد تا اینکه بعد از یکی دوماه از جلسه مورد اشاره ی شورای پول و اعتبار با خبر شدیم بانک‌ها در اقدامی هماهنگ و ظاهراً‌ توافقی نرخ سود را تغییر داده‌اند.
ولی جدا از تغییر نرخ سود بانکی در شعب بانک های دولتی و خصوصی واکنش بانک مرکزی بعنوان مقام ناظر سیستم بانکی تامل ما را بیش از قبل کرد که مگر می شود بزرگترین بانک دولتی نرخ سود 26 درصد را برای تسهیلات خود تعیین کند و بانک مرکزی از آن خبر نداشته باشد.
البته هدف در اینجا امتناع بانک مرکزی از  پذیرش تغییر نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی نیست بلکه نگارنده قصد دارد در این گزارش اشاره‌ای به دیدگاه مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور داشته باشد که اتفاقا طبق اذعان نزدیکان دولت نفوذ بالایی در تصمیم گیری های اقتصادی کابینه یازدهم دارد.
نیلی به تازگی در گفت‌وگویی از آزادسازی نرخ سود بانکی دفاع و تاکید کرده که "به نظر من از یک طرف واحدهای تولیدی با کمبود منابع مالی برای تأمین سرمایه در گردش و سرمایهگذاری مواجه هستند که برای حل این مشکل نظام بانکی باید منابع بیشتری را تجهیز کند. لازمه تجهیز بیشتر منابع در بانکها افزایش انگیزه در سپرده گذاران برای پسانداز بیشتر در نظام بانکی است و نرخ سود در ایجاد انگیزه برای سپردهگذاری بیشتر نقش مهمی ایفا میکند.
اما از طرف دیگر چون اقتصاد کشور در شرایط رکود به سر میبرد باید دید فشاری را که افزایش را نرخ سود بر افزایش هزینه بنگاه ها وارد میکند چگونه میتوان تعدیل کرد؟ مزیتی که اکنون اقتصاد ما از آن برخوردار است و این مزیت شاید بتواند خود را بهصورت یک راه حل نشان دهد این است که تعداد بانکها در کشور زیاد است. زیاد بودن تعداد بانکها این مزیت را دارد که بتوانیم رقابت بین بانکها ایجاد کنیم. اگر به جای واژه افزایش نرخ سود، بانکها را به سمت شرایط رقابتی شدن سوق دهیم بانکها می توانند با هم رقابت کنند زیرا با افزایش نرخ سود عملاً هزینه بانکها بیشتر میشود که برای جبران آن بانکها هم اقدام به افزایش نرخ سود تسهیلات میکنند. با افزایش نرخ سود تسهیلات تقاضا برای منابع سیستم بانکی کاهش می‌یابد و این کاهش تقاضا خود عامل تعدیل کننده‌ای میشود تا نرخ سود با واقعیت‌های اقتصادی هماهنگ شود.
اما از سویی نمیشود همه مسأله را در سمت بانکها دید بلکه اتفاقاتی نیز باید در سمت محیط کسب و کار بیفتد و آن اتفاق این است که بنگاههای اقتصادی تلاش کنند هزینه‌های مبادلاتی خود را کاهش دهند که در این صورت هزینه‌های مربوط به تأمین منابع مالی برای بنگاه‌ها جبران خواهد شد".
دفاع نیلی از افزایش نرخ سود بانکی با نام افزایش رقابت در سیستم بانکی ما را به یاد جمله ای از معاون وزیر اقتصاد انداخت که گفته بود بنا داریم " نرخ سود بانک‌های دولتی و خصوصی را به هم نزدیک کنیم"؛‌ البته با نزدیک شدن نرخ سود بانک‌های دولتی به خصوصی امکان رقابت بین بانک‌های دولتی با رقبای خود در بخش خصوصی تقویت می شود و با این راهکار منابع آنها نیز بهبود پیدا می کند.
ولی نکته مورد اهمیت در دیدگاه نیلی درباره افزایش نرخ سود بانکی "افزایش نرخ با نام رقابتی شدن بانک‌هاست" چراکه محمد حسن نژادیکی از اعضای ناظر شورای پول و اعتبار در گفت‌وگویی که با خبرنگار تسنیم داشت اعلام کرده شورای پول واعتبار به بانک‌ها اجازه داده که بصورت توافقی نرخ سود را افزایش دهند. این اجازه شورای پول و اعتبار به بانکداران خود بزرگترین و مهمترین گام در جهت آزادسازی نرخ سود و استارت رقابتی شدن بانک‌های داخلی است.
بنابراین چندان دور از انتظار نیست که خط فکری حاکم در دولت از جمله جریانی که از دیدگاه نیلی تبعیت می کنند و در دولت یازدهم به عضویت شورای پول و اعتبار هم درآمده اند این اجازه را به بانکی‌ها داده باشند که نرخ سود را ابتدا به صورت چراغ خاموش و شاید بعداً بصورت علنی افزایش دهند.

۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۴۳

خودمختاری بانک‌ها در تعیین نرخ سود!

به گزارش گروه فضای مجازی« خبرگزاری دانشجو»؛ با وجود انکار بانک مرکزی در تغییر نرخ سود بانکی اما بانک‌ها با بی‌اعتنایی به نرخ سود رسمی 21 درصدی تعیین شده بانک مرکزی همچنان کف نرخ سود تسهیلات خود را به 26 و بعضا 27 درصد رسانده‌اند بدون اینکه واهمه‌ای از بانک مرکزی داشته باشند. اینکه بانک‌ها برای سودآوری هرچه بیشتر خود در عملیات‌های بانکی سعی بر آن دارند تا تسهیلات‌بگیران بی‌دفاع را به‌سمت عقود مشارکتی بکشانند یا با تخطی از قانون و دستورالعمل‌های سیاستی بانک مرکزی نرخ سود را اختیاری تعیین کنند بی‌تردید ناشی از ناکارآمدی بانک مرکزی در نظارت بر عملکرد بانک‌ها و شیوه فعالیت آنهاست اگرچه خود بانک مرکزی نیز روزنه افزایش نرخ سود را در بسته سیاستی - نظارتی برای بانک‌ها باز گذاشته است.
 
از سوی دیگر چون بانک مرکزی طی 2 سال گذشته هیچ‌گونه تغییری را در سیاست‌های پولی انجام نداده و بانک‌ها نیزمطابق بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی سال 90 موظفند نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای را معادل 15 درصد تعیین و نرخ سود عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد را بین 18 تا 21 درصد تعیین کنند بنابراین در عقود مشارکتی این امکان وجود دارد که در تعامل بانک‌ها و تسهیلات‌بگیران نرخ سود توافقی تعیین شود و زمینه هرگونه دخل و تصرفی در تعیین نرخ سود مهیاست اما اقدام به چنین رویکردی باعث شده بانک‌ها با فراموش کردن عقود مبادله‌ای بیشتر عملیات‌های بانکی را به صورت مشارکتی سودآور درآورند. البته محمد حسن‌نژاد، عضو ناظر شورای پول و اعتبار اخیرا در گفت‌وگویی پشت پرده افزایش چراغ خاموش نرخ سود تسهیلات بانکی را نمایان کرده و گفته است شورای پول و اعتبار به بانک‌ها اجازه داده به صورت توافقی نرخ سود بانکی را افزایش دهند. موضوع عدم نظارت بانک مرکزی و خود مختاری بانک ها در تعیین نرخ سود موجب شد نمایندگان مجلس طیب نیا وزیر اقتصاد را برای ادای توضیحات به مجلس فرا بخوانند. طیب نیا قبلاً از مجلس یک کارت زرد را دریافت کرده است!
 
سکوت بانک مرکزی در افزایش نرخ سود بانکی
 
یک کارشناس ارشد بانکی درباره افزایش چراغ خاموش نرخ سود تسهیلات بانکی و سهل‌انگاری بانک مرکزی در نظارت دقیق بر فعالیت‌های بانکی به «وطن امروز» گفت: هرچند بانک‌ها با افزایش نرخ سود تسهیلات در تلاشند تا متناسب با افزایش هزینه عملیاتی پول، نرخ سود تسهیلات را چند درصد فراتر از نرخ تعیین شده 21 درصدی بالا ببرند اما باید بانک مرکزی سیاست‌های خود را برای ساماندهی تعیین نرخ سود بانکی به صورت مشخص متناسب با افزایش نرخ تورم به کار گیرد و در تصمیم‌گیری‌های خود در این زمینه تلاش کند تا نرخ تورم بالا نرود. اسماعیل صابری اظهار داشت: اکنون که نرخ تورم در کشور بالاست و بانک‌ها بویژه بانک‌های خصوصی نیز باید جوابگوی سهامداران خود باشند بنابراین تلاش می‌کنند بیشتر عملیات‌های بانکی خود را در مسیر قراردادهای مشارکتی انجام دهند چرا که در این نوع قرارداد (عقود مشارکتی) بازده مورد انتظار مشخص و سقف آن نیز باز است بنابراین نرخ سود تسهیلات با توافق طرفین در یک سطح معقولانه تعیین می‌شود.
 
رئیس سابق هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر نقش بانک مرکزی را در تعیین نرخ سود، نظارت دقیق بر شیوه عملکرد بانک‌ها بویژه بانک‌های دولتی عنوان کرد و اضافه کرد: افزایش نرخ سود اکنون بیشتر در بانک‌های دولتی مشاهده می‌شود در حالی که آنها قصد دارند خود را به بانک‌های خصوصی در نرخ سود تسهیلات بالا برسانند. این کارشناس پولی و بانکی قیمت تمام شده پول در بانک‌ها را بالا دانست و افزود: به همین خاطر چه بانک‌های دولتی و چه خصوصی دیگر تمایلی به بستن قرارداد به‌شیوه عقود مبادله‌ای ندارند چرا که در این نوع قرارداد بانک‌ها مکلف به رعایت نرخ تعیین‌شده سود رسمی بدون تغییر هستند. وی همچنین سکوت بانک مرکزی در افزایش نرخ سود بانکی را به‌خاطر تورم لجام‌گسیخته عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی چنانچه رسما نرخ سود بانکی را اعلام کند، تبعات منفی آن دامنگیر اقتصاد و بخش تولید و بازرگانی می‌شود، بنابراین باید تمهیداتی بیندیشد تا در مسیر تعادل نه بانک‌ها زیان‌ده شوند و نه اینکه نرخ تورم با افزایش نرخ سود بانکی بالا رود. وی با بیان اینکه بانک مرکزی نظارت بر حسن جریان پول را به‌عهده دارد و جزو اختیارات آن است، گفت: یکی از ابزارهای سیاست پولی است که در مواقعی که عملکرد بانک‌ها دچار ناهمگونی می‌شود بانک مرکزی مداخله مستقیم کند و سطح بازرسی‌های خود را برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های غیرمنطقی بالا ببرد.
 
بانک مرکزی اقدام به شفاف سازی سیستم بانکی کند
 
یک کارشناس ارشد پولی و مالی در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» درباره چگونگی نرخ سود بانکی و دخالت بانک مرکزی در ساماندهی سیستم بانکی اظهار داشت: نرخ 27 درصدی که اکنون بیشتر بانک‌ها از تسهیلات‌بگیران اخذ می‌کنند بخشی از آن به موجب تورم بالا و عدم نظارت دقیق بانک مرکزی است چرا که اکنون نرخ سود در کشورهای پیشرفته دنیا 2، 3 یا 6 درصد است. فرید ضیاالمالکی نرخ سود را برگرفته از نرخ تورم به علاوه نرخ ریسک و نرخ سود عنوان کرد و افزود: وقتی مسؤولان و مقامات بالا در سمینارها و کنفرانس‌ها یا اظهارنظرهای خود سخن از منفی بودن رشد اقتصادی، نرخ بالای تورم و... می‌گویند این موضوع بر سیستم اقتصادی تاثیر گذاشته و خیلی از سرمایه‌گذاران دیگر در بانک‌ها سپرده‌گذاری نمی‌کنند. مدیرعامل سابق بانک اقتصاد نوین اضافه کرد: بانک مرکزی باید به‌گونه‌ای پرداخت تسهیلات را طبقه‌بندی کند و تسهیلات‌بگیرانی که قصد تولید و بازرگانی دارند را با یارانه حمایت ویژه کند و نیز مکانیزم پرداخت تسهیلات بانکی را در مسیری شفاف قرار دهد. ضیاالمالکی اضافه کرد: البته باید گفت بانک‌ها به دنبال سود خود هستند و این بانک مرکزی است که باید نسبت به ساماندهی و شفافیت سیستم بانکی اقدام کند.
 
 
منیع: وطن امروز

۹۲/۱۱/۲۸
۱۵:۰۱

کارشناس اقتصاد در گفت‌وگو با فارس: نرخ سود سپرده در سطح پیش‌بینی تورم ۹۳ تعیین شود

یک کارشناس اقتصاد با بیان اینکه برای بهبود سطح ماندگاری سپرده‌ها در شبکه بانکی باید حداقل نرخ سود سپرده در سطح پیش‌بینی تورم پایان سال ۹۳ تعیین شود، گفت: در این شرایط نرخ سود تسهیلات ۵ درصد بیشتر از سپرده‌ها در نظر گرفته شود.

سید بهاء الدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درخصوص چگونگی تعیین نرخ سود بانکی در سال آینده، اظهارداشت: اگر بپذیریم یکی از مولفه‌های اصلی تعیین نرخ سود بانکی تورم است و بالاترین نرخ سود بانکی سپرده یک ساله باید حداقل با نرخ تورم هم‌سطح باشد تا به تشکیل پس‌انداز شود.
وی افزود: پیش‌بینی بر این است که نرخ تورم در سال آینده بدون لحاظ تورم اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، 25 درصد باشد که تحقق آن یک موفقیت بزرگ برای بانک مرکزی محسوب می‌شود،برای کمک به تحقق این هدف افزایش نرخ سود بانکی تا سطح 25 درصد توصیه می‌شود.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: البته برای حفظ منافع سپرده‌گذار باید نرخ سود سپرده‌ها یک یا دو درصد بیشتر از تورم باشد.
وی با بیان اینکه برای تعیین نرخ سود بانکی باید متوسط نرخ تورم یک سال را در نظر گرفت،گفت: همه متغیرهای اساسی در اقتصاد معمولا در بازه‌های زمانی یک ساله اندازه‌گیری می‌‌شود، البته در صورتی که پیش‌بینی شود در یک تا دو سال آینده ارزش پول ملی تقویت می‌شود، می‌توان با سیاست‌های دستوری یا ارشادی، نرخ سود بانکی پایین‌تر از تورم تعیین کرد.
حسینی هاشمی تصریح کرد: معتقدم نرخ سود سپرده‌ها در سال آینده باید در سطح پیش‌بینی تورم پایان سال 93 و نرخ سود تسهیلات 5 درصد بیش از آن تعیین شود.
وی با بیان اینکه اصولا باید نرخ سود سپرده‌ها حداقل معادل تورم و یا درصدی بیشتر باشد تا تشکیل سرمایه صورت گیرد، گفت: با این کار، سپرده‌های کوتاه مدت به سمت سپرده‌های بلند مدت هدایت شده و امکان سرمایه‌گذاری و پرداخت تسهیلات بلند مدت برای بانک‌ها فراهم می‌شود.
این اقتصاددان با اشاره به مزایای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده تصریح کرد: هدف از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حذف رانت‌ها و امتیازهای موجود در اقتصاد است و از طرف دیگر کاهش و حذف کسری بودجه است.
وی افزود: چون کسری بودجه کاهش می‌یابد،‌ مقداری نرخ تورم کاهش می‌یابد و تورمی که از ناحیه افزایش نهاده تولید به وجود می‌آید، اثر تورمی دارد. از طرف دیگر اصلاح قیمت‌ها منجر به جلوگیری از کسری بودجه، منطقی کردن مصرف، کاهش واردات و بهبود تراز پرداخت‌های خارجی می‌شود.
حسینی هاشمی ادامه داد: اگر نرخ سود بانکی در کنار اصلاح قیمت حامل‌‌های انرژی در سال آینده افزایش یابد، مقداری از آثار جانبی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کاسته می‌شود.
وی تصریح کرد: معمولا تورم ناشی از فشار هزینه و یا فشار تقاضا است و با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی تورم ناشی از فشار هزینه افزایش می‌یابد، اما از طرف دیگر با منطقی‌ شدن تقاضا، رشد این متغیر تعدیل می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه منطقی شدن مصرف آثار ضد تورمی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی اثر تورمی دارد، گفت: تلاقی این دو پدیده منجر به این خواهد شد که نرخ تورم با اجرای این سیاست شدید نخواهد بود.
وی تصریح کرد: منابعی از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در اختیار دولت قرار می‌گیرد که دولت می‌تواند با حمایت از تولید و اقشار آسیب‌پذیر، این دوره گذار را با کمترین آسیب طی کند.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۵:۵۷

حساب برنده شده در بانک ها چه شرایطی باید داشته باشد؟

در صورت برنده شدن در قرعه کشی حساب های پس انداز قرض الحسنه بانک ها حساب های موجود دارای چه شرایطی باید باشند؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار بانک ، شهروندان که به امید برنده شدن در بانک ها نسبت به افتتاح حساب قرض الحسنه می کنند باید به چند نکته توجه داشته باشند.
بر اساس دستور العمل های بانک مرکزی که بانک ها و موسسات اعتباری برای قرعه کشی حساب های قرض الحسنه باید مد نظر قرار دهند مفتوح بودن حساب در پایان قرعه کشی الزامی است.
افتتاح حساب تا زمان اعلام نتایج قرعه کشی باید باشد و بستن حساب منجر به کان لم یکن شدن برنده شدن صاجب حساب می شود و بنا براین حساب های قرض الحسنه خود را حتی الامکان نبندید.
یکی دیگر از شرایط اهدای جایزه در صورت برنده شدن در قرعه کشی بانک ها داشتن حداقل ۲۰۰ هزار ریال به مدت ۹۰ روز متوالی یا سه ماه است.
همچنین در صورتی که حساب برنده شده از لحاظ کافی بودن مبلغ شرایط لازم را داشته باشد لکن از نظر مدت زمانی سه ماه شرایط لازم را نداشته باشد در اکثر بانک ها جایزه تعلق گرفته شده ضبط و تا زمان رسیدن به ۹۰ روز متوالی در نزد بانک می ماند.
پس از رسیدن به ۹۰ روز بانک مبلغ جایزه را به حساب واریز می نماید. ضمنا تا مدت ۶ ماه پس از اعلام عمومی بانک، برندگان مهلت دارند نسبت به دریافت جایزه مراجعه کنند.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۰:۲۶

چرا باید بانک ها جزو شرکت های بزرگ باشند!

Banker - رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) در جریان برپایی شانزدهمین دوره رتبه‏بندی شرکت‏های برتر ایران که با حضور مقامات کشوری، مدیران شرکت‌های برتر و صاحبنظران اقتصادی و صنعتی برگزار ‌شد، از قرار گرفتن بانک های کشور در جمع شرکت های برتر انتقاد کرد و جهت گیری مالی کشور را اشتباه توصیف نمود.

به گزارش بنکر (Banker)، غلامرضا شافعی تاکید کرد که سیاستگذاری در حوزه مالی در کشور غلط بوده، به گونه ای که عمده دارایی ها در اختیار یک گروه خاص یعنی بانک ها قرار گرفته است، در سال مالی گذشته 57 درصد از دارایی های 500 شرکت بزرگ ایران مربوط به بانک ها بود که این جای سوال دارد.
شافعی با بیان این که، در بین 10 شرکت بزرگ و پر فروش ایران نام چهار بانک به چشم می خورد، در حالی که چنین چیزی در دنیا وجود ندارد گفت: از سوی دیگر در بین 500 شرکت بزرگ کشور تبعیض جغرافیایی شدیدی وجود داشته است، به طوری که از این تعداد 466 شرکت در تهران متمرکز هستند.
رییس هیات عامل ایدرو سپس با بیان اینکه، فعالیت بانک ها در ایران روز به روز گسترش می یابد، افزود: در بین 10 شرکت بزرگ ایران چهار شرکت بانکی، پنج شرکت نفتی، پالایشگاهی و پتروشیمی و یک شرکت مخابراتی وجود دارد، در حالی که در سال های قبل شرکت های خودروساز نیز در این رده بندی قرار داشتند.
وی ادامه داد: شرکت های خودروسازی ایران در سال مالی گذشته در بین شرکت های پر فروش کشور بین 8 تا 36 رتبه افت کردند و در بین 10 شرکت بزرگ ایران هم هیچ شرکت خودرویی قرار نگرفت.
به گفته شافعی، دلیل اصلی افت رتبه خودروسازان نیز وجود نگاه های اجتماعی و سیاسی بود که باعث افت شدید تولید و فروش خودروسازان شد.
وی همچنین از طرح لطیفه برای خودروهای داخلی از سوی مسئولان کشور گفت: چگونه انتظار داریم وقتی مسئولان داخلی درباره تولیدات داخلی این گونه اظهار نظر می کنند مردم تمایلی به خرید این محصولات داشته باشند.
گفتنی است حفظ بازار انحصاری، انجام واردات به جای تولید،‌ بازدهی پایین و کیفیت پایین تولید از جمله دلایل ضعف صنعت خودروی کشور محسوب می شود . از سوی دیگر افزایش نرخ تورم،‌ رکود اقتصادی،‌ ضعف سرمایه گذاری خارجی،‌ طلب حاشیه سود بالا ،‌ عادت به کاهش قدرت پول ملی جهت حفظ بازارهای مصرف خارجی،‌بی توجهی به پرداخت معوقات و به کارگیری منابع در سایر بازارها  و ...باعث شده اند تا بسیاری از فعالین بخش صنعت در کشور شرایط حضور در فهرست شرکت های برتر را نداشته باشند .

۹۲/۱۱/۲۸
۱۵:۲۴

قفل را از منابع بانک‌ها بردارید

تحقق پیش بینی رشد یک درصدی برای سال آینده به مهمترین دغدغه فعالان اقتصادی بدل شده است.
به گزارش پول پرس به نقل از خبرآنلاین، وزارت اموراقتصادی ودارایی پیش بینی کرده سال آینده نرخ رشد اقتصادی کشور به عدد یک درصد برسد. این در حالی است که سال ۹۱ و ۹۲ عدد رشد اقتصادی به منفی پنج درصد رسیده بود. محسن احتشامی محسن احتشام؛ رئیس اتاق بازرگانی کشاورزی و صنایع و معادن بیرجند و عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران اعتقاد دارد برای تحقق رشد اقتصادی یک درصدی باید مقدماتی در کشور ایجاد شود. گفت و گویی او را می خوانید:
اصلی ترین نگرانی و گلایه فعلی فعالان بخش خصوصی عدم دسترسی به منابع بانکی است. آنها حتی می گویند با این وضعیت سخت دریافت منابع عملا احتمال توسعه اقتصادی برای بنگاه ها وجود ندارد. نظر شما چیست؟
بانک‌ها با در اختیار داشتن قسمت عمده‌ای از وجوه در گردش جامعه و تخصــیص آن وجوه بــــــه بخش‌های مختلف مولد اقتصادی، نقش بسیار مهمی را در هر نظام اقتصادی ایفا می‌کنند. در تنظیم روابط و مناسبات اقتصـــادی هر جامــــــعه، دولت ها برآنند تا از طریق اتخـــــــاذ و اعمال مجموعه‌ای از تدابیر و تصمیمات مدیریــت مالی که (سیاست‌های پولی و اعتباری نامیده می‌شود.) گردش پول در کشور را تنظیم کنند و در تآمین این منـظور بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به صورت اهرم نیرومندی جـــهت نیل به اهداف و سیاســـــت‌ها و برنامه‌های مولد اقتــــــــــصادی که متکی و مبتنی بر امکانات نیاز‌ها و ارزش‌های هر جامعه است، انجام وظیفه می‌کنند.
از چه زمانی وضعیت نظام بانکی اینگونه شد؟
نظام بانکی در ایران در دوران قبل از انقلاب بر پایه اصول نظام اقتصادی سرمایه داری و بر اساس هدف‌های سود جویانه سرمایه گذاران خصوصی و خارجی پایه گذاری شده بود و با اتکاء به منابع داخلی و خارجی موفق شد وام‌ها و اعتبارات خود را به بخش خصوصی با رشـــــــد چشــــــم گیری افزایش دهد وعلی رغم سرمایه گذاری‌هایی که درزمینه تولیدی و صنعتی انجام شد چون حجم وام‌ها و اعتبارات مذکور به مراتب بیشتر از ظرفیت تولید اقتصاد ایران در آن دوران بود، عملاً صرف نیازهای واقعی و اساسی سرمایه گذاری انبوه نشد. لذا منابع اعتباری عملاً به واردات هر چه بیشتر کالا‌ها و خدمات خارجی اختصاص یافت و بر مصرف گرایی و به وابستگی بارز اقتصاد ایــن دوران افزود. بعد از پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی، شورای انقلاب این وضـعیت را به صلاح اقتصاد کشور ندانست و برای حفظ حقوق و سرمایه ملی و با هدف به کـار اندازی چرخ های تولید کشور و تضمین سپرده‌ها و پس اندازهای مردم در بانک‌ها، کلیه بانک‌های خصوصی را ملی اعلام نمود. با ملی شدن بانک‌ها اداره امور بانک‌ها به طور مستقیم به عهده دولت گذاشته شد تا به این ترتیب ضمن تضمین سپرده‌های مردم موجبات استقرار یک سیستم صحیح بانکداری که در خدمت تولیــد و پیشبرد هدف‌های اجتماعی و اقتصادی باشد، فراهم گردد. انتقال مالکیت بانــــــک‌های خصوصی به دولت با هدف از بین بردن انگیزه سود جویی شخــــصی در فعالیت‌های بانـــــــکی و جایگزین نمودن نفع عمومی به جای آن بود. یعنی حرکت به سوی خدمات اجتماعی و رفاه عمومی.
اما اگر بعد از این اتفاق به بانک‌ها به عنوان واحد اقتصادی توجه کنیم به این مهم پی می‌بریـــم که بانک‌ها در زمینه کسب سود و ارائه خدمات قابل قبول اقتصادی و مولد موفق نبودنــــــــد زیرا بعد از انقلاب با پدیده ملی شدن بانک‌ها اهداف مهم اولیه نادیده گرفته شد و بانک‌ها بیشتر به عنوان ابزار دولت در نظر گرفته شدند که تحمیل سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف و پرداخت وام‌های سوبسیدی و تکلیفی از اعم وظایف آن‌ها بوده است.
شما به عملکرد سیستم بانکی انتقاد دارید؟
عملکرد بد سیستم بانکی و عدم تحقق اهداف یک سیستم بانکداری که در خدمت فعالیت‌های تولیدی و پیش برد هدف‌های اجتماعی و اقتصادی قرار داشته باشد، مسئولین امر را دوباره به خصوصــــــــی سازی بانک‌ها و ایجاد موسسات مالی و اعتباری وادار نمود تا راهگشـــای اقتصاد ایران در زمینه‌های پیشبرد هدف هـــــــای اجتـماعی – اقتصادی با سوق دادن منابع مالی به سمت فعالیت‌های مولد در بخش‌های تولیدی – صـــــادراتی – صنعتی – کشاورزی باشد. حال با گذشت چند سال از این اتفاق که تازه معلوم نیست در کدام سمینار علـمی و کار‌شناسی، بررسی و تائیـــد شده است، و آبشخور این سیاست‌ها کدام پایگاه علمی و تحقیقاتی در سیاست‌های پولی و اعتباری بوده است، این سوال مطرح است که آیا خصوصی سازی بانک‌ها و رشد قارچ گونه موسسات مالی و اعتباری راهگشای اقتصاد ایران بوده و درآینده خواهد بود؟ چه میزان اهداف اولیه را تحقق بخشیده؟ چقدر از نتیجه کار مطمئن و آگاهیــــم کــه بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری خصوصیات بانک‌های خصوصی قبل از انقلاب را به خود نمی‌گیرند یا نگرفته‌اند؟ نظرسنجی‌های فعلی مرکز پژوهش‌های مجلس از فعالان اقتصـــادی طی ۳ سال اخیر نشان می‌دهد که از نظر فعالان اقتصادی سیاست‌های نظام بانکی مهم‌ترین مانع در راه کسب و کار فعالان و فعالیت‌های اقتصادی مولد بوده است. شرایط نشان می‌دهد که بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری با وجود نرخ رشد اقتصادی منفی ۴/۵ درصد و حتی معوقات سنگین باز هم بدون کمترین مشکل توانسته‌اند روند توسعه روزافزون خود را ادامه دهند و هر روز بر حجم دارایی‌های ثابت خود نظیر ساختمان‌های مجلل اضافه کنند.
البته با این تعاریف شما الگوی بانکداری اسلامی چندان اجرا نشده است.
این مسئله نشان می‌دهد که اصل و اساس نظام بانکداری اسلامـــــی و اهداف اولیه از بیـــــن بردن انگیزه سودجویی رعایت نشده است و بعضی بانک‌ها در شرایط اقتصادی نابه‏سامان واحدهای تولیــــــدی و صنعتی، که بسیاری از آن خارج از اراده و خواست تولیدکنندگان است و برگرفته از عوامـل محـیط کلان است هر روز به ثروت اندوزی بیشتری پرداخته‌اند و فعالیت‌های مبتنی بر فلسفه بازاریابــــی اجتماعی را به عنوان یک بنگاه اقتصادی به فراموشی سپرده و بازاریابی محض را سر لوحه فعالیت‌های خود قرار داده‌اند. یعنی فعالیت‌های مبتنی بر خود بینی و خود خواهی نه فعالیت‌های اقتصـادی مبتنی بر رفاه اجتماعی و تولید ثروت عمومی. چرا که بسیاری شاهد و معتقدند، بانـک خصوصی و موسسات پولی و اعتباری ایجاد شده، شروع به قیمت گذاری ساختمان‌ها و باجـــــه‌ها و دیگر فعالیت‌های بنگاه داری می‌کنند و با این قیمت گذاری عملاً ایجاد افزایش سرمایه برای خود کرده و با این افزایش سرمایه، توانایی اعطای اعتبار را به نفع خود و صاحبان سهام خود بالا می‌برند. این یعنـــی افزایش هزینه مبادله و تورم و دور شدن از پیشبرد هدف‌های اجتماعی و اقتصادی و یک سیاست انبساطی لجام گسیخته که منابع را به سمت فعالیت‌های تولیدی و کار آفرینی و اقتصاد مولد، هدایت نکرده و نمی‌کند. عملکرد سیاست‌های پولی و اعتباری گذشته نشان می‌دهد چشم انــداز ِروشنِ اقتصاد مولد و تولید محور و با انگیزه کار و تلاش و کارآفرینی در فضــای کسب و کار کم رنـــگ گردیده است. بنابراین کلید رفع موانع و مشکلات اقتصادی و رشد منفی اقتصادی را باید از این قفل زنــــگ زده شروع کرد. امید است دولت محترم تدبیر و امید در این مهم تدبیر لازم را سر لوحه برنامه ریزی‌های اقتصادی خود قرار دهد.

۹۲/۱۱/۲۸
۱۰:۲۳

روابط عمومی بانک،عرصه شخصی نیست!

صندلی روابط عمومی این روزها سکوی مهمی برای سازمان هایی اعم از بانک ها و بیمه و ... شده است . آنجا که با هدف مسئولیت های اجتماعی سازمان خود را غرق در معرفت می کنند.

خبراقتصادی:اما به راستی چقدر از این ایفای مسئولیت ها ژست اجتماعی است و چقدر علاقه مدیران این حوزه و چقدر علاقه سازمان ها به مشارکت در عرصه های مردمی؟
مدیریت بازاریابی یکی از بانک های خصوصی با سابقه، توسط مدیری اداره می شود که هرچند این روزها به عرصه های اجتماعی و فرهنگی و هنری توجه فراوانی نشان می دهد، اما در پاسخ گویی به رسانه های اقتصادی که منعکس کننده شفاف مسائل این بنگاه ها هستند، توجه چندانی ندارد . شاید به همین دلیل است که بزرگان روابط عمومی علم و تخصص این رشته را فراتخصصی می دانند.
او که از سابقه کاری وی پیش از ورود به گروه مالی سامان اطلاعی در دست نیست و تنها چند کتاب و گفت و گو و مقاله در عرصه های شعر و ادب از او منتشر شده است و سابقه فعالیت در امور بازاریابی و روابط عمومی را در کارنامه کاری ندارد،این روزها حوزه فعالیت مدیریت بازاریابی و روابط عمومی( به عنوان زیر مجموعه این بخش ) این بانک را به حامی عرصه های فرهنگی و هنری تبدیل کرده است .
برخی از فعالیت های این بانک در مدتی که وی عهده دار این مسئولیت بوده  بیشتر در زمینه های انتشار آلبوم موسیقی،حمایت از انتشار کتاب،برگزاری نمایشگاه های هنری به ویژه در حوزه داستان و نقاشی است.
بانک سامان در دو سال گذشته حمایت های مالی فراوانی در عرصه هایی نظیر حمایت مالی از فدراسیون والیبال در بخش‌هایی مانند حضور در مسابقه‌های لیگ جهانی، آسیایی در سال ۱۳۹۲ ،سرمایه‌گذاری و حمایت از اجرای سوئیت سمفونی خلیج فارس با رهبری شهرداد روحانی ، حمایت از اولین دوره جشنوارهٔ داستان کوتاه فهرست در پاییز ۱۳۹۱ ، حمایت مالی از چهارمین دوسالانهٔ نقاشی دامون‌فر در مهرماه 1391، حمایت از ویدئو-پرفورمنس "نزدیک‌تر بیا... " و برگزاری نمایشگاه نقاشی، خطاطی و عکاسی هنرمندان معاصر ایران "گنجینه سامان" در زمستان 1392 را صورت داده است.
همچنین این بانک برای بازسازی هویت بصری خود بر اساس اعلام منابع غیر رسمی بین 100 هزار تا 500 هزار دلار هزینه کرده است و این ارقام هیچگاه توسط مسئولین بانک سامان رد یا تائید نشده است.
این در حالی است که در طراحی جدید لوگو زیبایی و پرستیژ به نحو احسن هدف قرار گرفته،غافل از این که در نوشتار جدید از حروف عربی در تصویر سازی نام این بانک استفاده شده است .
حرف «ک» در عبارت «بانک سامان» مندرج در تابلوهای این بانک کاملا عربی است و در حالی که توجه به عرصه های اجتماعی ، فرهنگی و هنری در این بانک بازاری داغ دارد، نوشتار اصیل و خط و حروف پارسی در تابلوها جایی ندارد.
اینجا است که این شائبه مطرح می شود که آیا بانک سامان برای پرستیژ اجتماعی اقدام به فعالیت در عرصه های فرهنگی می کند و یا علائق مدیران، بانک را به این سمت می کشاند .
از دیگر مواردی که در هفته های اخیر توسط این مدیریت نادیده گرفته شده پاسخ گویی به مشکلات نت بانک جدید سامان که البته در رسانه ها نیز مطرح و البته مشتریان با آن درگیر بودند است. در هفته های گذشته همزمان با راه اندازی نت بانک جدید مشکلات فراوانی برای مشتریان به وجود آمد و مبادلات الکترونیکی مشتریان با اختلالاتی مواجه شد .بگذریم از این که راه اندازی این سرویس جدید با چه فراز و نشیب هایی در داخل بانک همراه بود و چه هزینه میلیاردی برای اجرای این طرح و البته تبلیغات میلیاردی آن صورت گرفت اما مهم رویکرد بانک در مواجه با مشتریان و البته عملکرد روابط عمومی حرفه ای این بانک بود تا جائی که حتی زحمت ارسال پیامکی به منظور اطلاع رسانی و یا پوزش خواهی را به خود نداد و البته رسانه هایی که در این عرصه نیز اطلاع رسانی کردند از پاسخ رسمی و تشریح علت این اختلال به منظور اطلاع رسانی به مخاطبان و مشتریان بی نصیب ماندند.
در دنیایی که در بحث بنگاه های خدماتی مشتری مداری و ارزش گذاری به ایشان نخستین حرف و البته آخرین حرف نیز هست اطلاعیه بهینه‌سازی سامانه نرم‌افزاری نت‌بانک که در واقع پوزشی از مخاطبان است در کمتر رسانه ای منعکس شده است و مسلما از این کم کاری مدیریت بازاریابی در این خصوص تنها و تنها مشتریان و البته سهام داران و ذی نفعان آسیب خواهند دید.
شایان ذکر است تیم مدیریت بازاریابی پیش از این با مدیریت فرشته ضرابیه توانسته بود پیوند محکمی را با رسانه های فعال در حوزه اقتصادی داشته باشد در اثر این پیوند بود که در بحث اختلاس 3 هزار میلیاردی و البته جنجال های رسانه ای بانک سامان با آسیب کمی از این میدان عبور کرد.
*گروه وب سایت های بانکی

۹۲/۱۱/۲۸
۱۲:۴۳
۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۱۵

داستان ما و تعیین نرخ ارز

اخبار روز، اخبار بانک

۹۲/۱۱/۲۹
۰۶:۴۲

ادامه روند صعودی در بازار سکه

گروه بازار پول- قیمت انواع سکه، دیروز نیز به مسیر افزایشی خود ادامه داد. تقویت قابل‌توجه سکه، همراه با افزایش قیمت روز جمعه اونس در بازارهای جهانی شروع شده بود و به‌رغم عدم تغییر نرخ اونس در روز یکشنبه، به صورت پیوسته تا دیروز ادامه داشت. طلای 18 عیار در روز شنبه، افزایش قیمتی شدیدتر از سکه را متحمل شده بود، اما در روزهای بعد افزایش قیمتی محدود و محدودتر را تجربه کرد.
طلاسازان این امر را ناشی از عدم افزایش تقاضا می‌دانند. آنها معتقدند مردم خریدهایی را که به مناسبت فرا رسیدن سال نو انجام می‌دهند اولویت‌بندی می‌کنند و طلا آخرین اولویت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. بر این اساس، مردم منتظرند تا ابتدا به خرید‌های ضروری‌تر بپردازند و خرید مصنوعات طلایی معمولا به هفته آخر سال موکول می‌شود. به هر روی طلا در بازارهای جهانی، همچنان مسیر افزایش قیمتی را می‌پیماید. نرخ طلای جهانی دیروز نیز افزایش یافت و به حدود 1327 دلار در هر اونس رسید. کارشناسان عمده تقویت دیروز فلز زردرنگ را ناشی از نگرانی‌هایی می‌دانند که از وضعیت اقتصادی آمریکا وجود دارد، اما در بازار ارز داخل فضا همچنان آرام است. پوند که مدتی بود در حال تقویت شدن در مقابل دلار در بازارهای جهانی بود، دیروز مقداری از ارزش خود را در مقابل این ارز از دست داد. در نتیجه این امر، نرخ پوند در بازار داخل قدری کاهش یافت. در مقابل بانک مرکزی نرخ رسمی پوند را باز هم افزایش داد و باعث شد که انطباق نسبت نرخ رسمی پوند به دلار با برابری جهانی این ارزها به هم بخورد. یورو همچنان به مسیر صعودی خود در بازارهای جهانی و بازار داخل ادامه می‌دهد و نرخ رسمی آن نیز دیروز قدری بالا رفت.
بازار طلای داخل
روند صعودی قیمت سکه در بازار داخل، دیروز نیز ادامه داشت. بازار طلای داخل تحت‌تاثیر تقویت اونس در بازارهای جهانی، از ابتدای هفته جاری قدری تکان خورده و سطح تقاضا در آن افزایش یافته است. قیمت سکه در اولین روز هفته به مقدار قابل‌توجهی بالا رفت و این روند افزایشی به‌رغم عدم تغییر قیمت اونس در روز یکشنبه تا دیروز به‌طور پیوسته ادامه داشت، اما سرعت افزایش قیمت طلای 18 عیار در حال کاهش است. اظهارات طلاسازان حاکی از آن است که تقاضای سکه و طلای 18 عیار از سوی اقشار مختلف و با انگیزه‌های مختلفی مطرح می‌شود و علت عدم‌همراهی این دو با یکدیگر را در پیمودن روند قیمتی می‌توان در همین امر جست‌وجو کرد. بر این اساس، تقویت طلا در بازارهای جهانی، امیدها را در بازار طلای داخل افزایش داد و سرمایه‌گذاران به امید تقویت بیشتر طلا در هفته‌ها و ماه‌های آینده اقدام به خرید سکه کردند. در نتیجه افزایش تقاضا نیز قیمت انواع سکه افزایش یافت، اما درخصوص طلای گرمی، اوضاع قدری متفاوت است. برخی از طلاسازان معتقدند که افزایش اخیر قیمت طلا، نتوانسته تقاضا را در بازار مصنوعات طلایی به مقدار قابل‌توجهی تغییر دهد. بر اساس اظهارات آنها، از چیزی حدود یک هفته دیگر می‌توان بازارها را بازار عید تلقی کرد. مردم در این بازار بر اساس اولویت‌های خود به خرید اقدام می‌کنند، اما طلا در خرید عید، یکی از آخرین اولویت‌ها را برای مردم دارد و مردم در هفته آخر سال اگر چیزی از سرمایه‌‌شان باقی مانده باشد به خرید مصنوعات طلایی اقدام می‌کنند. در نتیجه، نزدیک شدن عید باعث شده که مردم برای خرید مصنوعات طلایی قدری تعلل کنند تا بعد از تهیه ضروریات، در صورت امکان به خرید آن اقدام کنند. به همین خاطر تقاضا برای طلای گرمی خیلی افزایش پیدا نکرده است، البته طلاسازان احتمال می‌دهند که در ادامه افزایش تقاضای طلای گرمی بتوانند قیمت این کالا را افزایش دهند، اما در حال حاضر سطح مبادلات در این بازار را خیلی مساعد عنوان نمی‌کنند. بین طلاسازان که از وضعیت تقاضای این روزهای بازار ابراز نارضایتی می‌کنند، نگرانی‌هایی از احتمال افزایش مالیات بر ارزش افزوده نیز مشاهده می‌شود. آنها می‌گویند، زمرمه‌هایی می‌شنوند، مبنی‌بر اینکه احتمال دارد مالیات بر ارزش افزوده از 6 درصد به 8 درصد افزایش پیدا کند. درخصوص صحت و سقم این شایعات اطلاعی در دست نیست، با این وجود طلاسازان که در محاسبه قیمت طلا 7 درصد سود برای خود در نظر می‌گیرند، افزایش مالیات به میزانی بیش از سود را غیرمنطقی عنوان می‌کنند. به هر حال، برخلاف طلای گرمی، تقاضا برای سکه افزایش پیدا کرده است. در بعدازظهر روز یکشنبه به رغم افزایش قیمت صبح مشاهده شد که قیمت انواع سکه قدری کاهش پیدا کرد. به نظر می‌رسید که بازار در حال تعدیل افزایش قیمت نسبتا زیادی بود که سکه تجربه کرده بود؛ اما قیمت این کالا خیلی پایین نیامد و در نهایت سکه روز یکشنبه را نیز با افزایش قیمت پشت سر گذاشت، تا اینکه دیروز، تقویت مجدد اونس در بازارهای جهانی، توانست دوباره بازار سکه را تکان دهد. به هر روی بازاری‌ها امیدوار هستند که این روند ادامه داشته باشد و رکودی که به‌دلیل عملکرد ضعیف طلا در سال 2013 بازار طلای داخل را فرا گرفته بود، با ادامه این روند از بازار رخت بربندد.
طلای جهانی
قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز نیز به مسیر افزایشی خود ادامه داد. اونس که تحت‌تاثیر آمارهای ضعیفی که از اقتصاد آمریکا منتشر شده بود، روز جمعه و شنبه افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرده بود، روز یکشنبه تغییر قیمت نداد، اما دیروز با شروع هفته کاری بازارهای جهانی، قیمت طلا مسیر صعودی خود را از سرگرفت. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که نگرانی نسبت به وضعیت اقتصادی آمریکا و کاهش ارزش دلار بیشترین تاثیر را بر ادامه روند صعودی قیمت طلا در بازارهای جهانی داشته است. به هر روی طلا که سال 2013 را با ثبت بدترین عملکرد 3 دهه اخیر پشت سر گذاشت، اکنون روزهای خوبی را سپری می‌کند و پیش‌بینی کارشناسان «کیتکونیوز» نیز از ادامه روند صعودی این فلز گرانبها در روزهای آتی حکایت دارد. با این وجود، اظهارنظر قطعی درخصوص روند آتی فلز زردرنگ میسر نیست و باید منتظر بود تا دید بازار به آمارهایی که در این هفته از وضعیت مسکن و بازار کار آمریکا و تراز تجاری چین منتشر می‌شود، چگونه واکنش نشان خواهد داد.
بازار ارز
دیروز قیمت پوند انگلیس در بازار تهران کاهش یافت و نرخ یورو قدری بالا رفت. بازاری‌ها در تنظیم قیمت‌های روی تابلوهاشان توجه زیادی به برابری‌های جهانی دارند و این تغییرات نیز احتمالا از تقویت یورو و تضعیف پوند در مقابل دلار در بازارهای جهانی ناشی شده بوده است. 
در مقابل، بانک مرکزی به‌رغم کاهش نرخ برابری پوند در مقابل دلار، نرخ رسمی این ارز را افزایش داد و باعث شد که انطباق نسبت نرخ رسمی پوند به دلار با برابری جهانی این ارزها به هم بخورد. به هر روی فضای بازار آرام است و خبرهایی درخصوص گسترش روابط اقتصادی ایران به گوش می‌رسد. از جمله این اخبار می‌توان به دعوت روسیه از بانک توسعه اسلامی برای همکاری اشاره کرد. بر این اساس معاون پارلمان روسیه از بانک توسعه اسلامی برای همکاری در زمینه توسعه بانکداری اسلامی در روسیه دعوت به همکاری کرد. کارشناسان بر این باورند که انتشار اخباری از این دست می‌تواند به تداوم روند کنونی بازار کمک کند.

۹۲/۱۱/۲۹
۰۱:۰۶

علل رشد احتمالی قیمت طلا

بانکیا: تحلیلگران اینوستینگ بر این باورند که دلایل و عوامل زیادی وجود دارد که نشان می دهد قیمت طلا طی ماه های آینده به بیش از ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا) به نقل از طلا، قیمت طلا طی هفته گذشته با رشد 4.4 درصدی مواجه شده و برای نخستین بار در سه ماه اخیر به بیش از 1300 دلار در هر اونس رسیده است.
به گزارش پایگاه اینترنتی اینوستینگ، به نظر می رسد با شکسته شدن سطح مقاومتی 1300 دلاری مسیر لازم برای افزایش بیشتر قیمت طلا و رسیدن هر اونس طلا به سطح 1400 دلاری هموارتر شده است.
برخی کارشناسان اقتصادی نابسامانی های اخیر در بازارهای بورس و ارز کشورهای در حال توسعه و نوظهور را عامل اصلی افزایش قیمت طلا می دانند و بر این باورند که با ادامه این روند قیمت جهانی طلا با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد.
تصمیم فدرال رزرو آمریکا در کاهش 20 میلیارد دلاری محرک پولی در دو نشست اخیر خود تاثیر زیادی بر کاهش شاخص سهام در بازارهای مالی نوظهور و در حال توسعه داشته است.
عامل مهم دیگری که می تواند بر قیمت طلا موثر باشد سیاست های پولی فدرال رزرو در زمان ریاست جانت یلن خواهد بود. سخنرانی یلن در جمع نمایندگان کنگره و تاکید وی بر لزوم ادامه اجرای سیاست های انبساطی پولی تا دستیابی به اشتغال کامل تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته و به نظر می رسد این روند همچنان ادامه خواهد یافت.
عامل موثر دیگر بر افزایش قیمت طلا طی ماه های آینده رشد احتمالی تقاضای چین خواهد بود. کاهش ارزش دلار نیز می تواند بر افزایش قیمت طلا موثر باشد.

۹۲/۱۱/۲۸
۲۱:۰۹

آب و هوا

بیمه سامان

۹۲/۱۱/۲۹
۰۷:۰۱