نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113970
 • تمام سکه (طرح جدید) 1122000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1119000
 • نیم سکه 573000
 • ربع سکه 299000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3560
 • یورو 3985
 • پوند 4725
 • صد ین 3480
 • درهم امارات 978
 • لیر ترکیه 1223
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 31270
 • 0
  یورو 34883
 • 0
  پوند 41573
 • 0
  فرانک 31877
 • 0
  صد ین 30018
 • 0
  درهم امارات 8514

آگهی

ebims23

۹۵/۰۶/۱۴
۰۷:۳۲

تخفیف به بیمه گذاران بدون خسارت/ دریافت الحاقیه بیمه منتفی شد

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران پوشش حمایتی بیشتر از زیان دیدگان را از مزایای قانون جدید بیمه شخص ثالث برشمرد و گفت: اثر دادن عواملی چون سوابق رانندگی در تعیین حق بیمه به عادلانه شدن نرخ گذاری آن می انجامد.
به گزارش بانک مردم به نقل از ایرنا، قانون جدید «بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه» ۲۰ اردیبهشت امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و رییس جمهوری ۱۷ خرداد ماه آن را برای اجرا ابلاغ کرد.
قانون جدید بیمه شخص ثالث که در ۶۶ ماده تنظیم شده ، از ۲۹ خرداد ماه برای همه شرکت های بیمه لازم الاجرا شده ست.
«مهدی نمن الحسینی » مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ایران مهمترین مزایا و محاسن قانون جدید را برای بیمه گذاران و بیمه گران تشریح کرد.
** تخفیفات رانندگان به قوت خود باقی است
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی درباره اینکه گفته می شود تخفیفات بیمه گذاران در قانون جدید نادیده گرفته شده است، اظهار داشت: تخفیف مربوط به بیمه گذارانی که خسارت نداشته اند، همچنان به قوت خود باقی است و در قانون جدید لغو نشده است.
نمن الحسینی تاکید کرد: با این حال تخفیف های غیرفنی شرکت های بیمه که به بیمه گذاران بزرگ می دادند، محدود شده است و بیمه گران حداکثر می توانند ۲٫۵ درصد از حق بیمه ابلاغی را به بیمه گذاران تخفیف دهند و بالاتر از این میزان نیازمند مجوز از بیمه مرکزی است.
وی خاطر نشان کرد: پیشتر شرکت های بیمه اغلب برای جذب مشتریان بزرگ اقدام به ارایه تخفیفات قابل توجه به این دست از بیمه گذاران می کردند که این تخفیفات غیرفنی سبب رقابت ناسالم در بازار شده بود و قانونگذار به منظور جلوگیری از این دست موارد، الزام مذکور را وضع کرد.
وی هدف دیگر از اعمال این محدودیت را جلوگیری از زیان دهی شرکت های بیمه عنوان کرد و گفت: رشته بیمه شخص ثالث در ذات خود رشته پر سودی برای شرکت های بیمه نیست و این گونه تخفیفات گروهی و غیرفنی می تواند شرکت های بیمه را در پرداخت خسارت به زیان دیدگان دچار مشکل کند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی امکان انتقال تخفیفات از یک خودرو به خودروی دیگر را از دیگر ویژگی های این قانون عنوان کرد و گفت: افراد می توانند در زمان فروش خودرو، تخفیفات مربوط به بیمه را برای خود حفظ کنند یا حتی آن را به وابستگان خود از جمله همسر و فرزند منتقل کنند.
نمن الحسینی اظهار داشت: در شیوه قبل، با فروش خودرو، تخفیفات بیمه ای فرد نیز به مالک جدید خودرو منتقل می شد و از این منظر فرد دیگر هیچ سابقه تخفیفاتی نداشت و با قانون جدید، فرد می تواند از مزایای تخفیفات نبود خسارت، استفاده کند.
* منتفی شدن دریافت الحاقیه بیمه
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ایران گفت: منتفی شدن دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در آغاز هر سال آن هم به دلیل افزایش نرخ دیه از دیگر ویژگی های این قانون است و دغدغه بیمه گذاران با شیوه جدید رفع می شود.
نمن الحسینی ادامه داد: در روال قبلی در آغاز هر سال در صورت افزایش نرخ دیه اعلامی از سوی قوه قضاییه، شرکت های بیمه از بیمه گذاران می خواستند برای افزایش پوشش و سقف تعهدات بیمه گر، الحاقیه بیمه دریافت کنند.
وی افزود: در شیوه جدید در صورت افزایش نرخ دیه، سقف پوشش بیمه نیز به صورت خودکار افزایش می یابد و خسارات به زیان دیدگان بر مبنای دیه سال جدید پرداخت می شود به نحوی که نیازی به دریافت الحاقیه نیست.
* عادلانه شدن نرخ های بیمه
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی عادلانه شدن نرخ گذاری بیمه شخص ثالث را مزیت دیگر این قانون برای مردم عنوان کرد و اظهار داشت: از این پس نرخ بیمه برای اشخاص به صورت یکسان محاسبه نمی شود بلکه عواملی چون سابقه رانندگی پر خطر، نمرات منفی ثبت شده در سیستم راهنمایی و رانندگی و حوادثی که راننده مسبب آن بوده ، در تعیین نرخ بیمه اثرگذار است.
نمن الحسینی اظهار داشت: با این تعریف، نرخ بیمه برای راننده پر خطر و کم خطر یکسان نخواهد بود و اگر فرد نمره منفی در رانندگی نداشت، حق بیمه کمتری نسبت به رانندگان پر خطر می پردازد.
وی درباره چگونگی دسترسی شرکت های بیمه به سوابق رانندگی افراد و نمرات منفی آنان نیز گفت: در قانون پیش بینی شده است که نیروی انتظامی سوابق نمرات منفی رانندگان را بر مبنای شماره پلاک خودرو دارنده آن در اختیار بیمه گران قرار دهد تا متناسب با آن میزان حق بیمه تعیین شود.
** خسارت های زیر ۶۳ میلیون ریال همچنان بدون نیاز به کروکی پرداخت می شود
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ایران تاکید کرد: مردم بدانند که همچنان در تصادفات زیر ۶۳ میلیون ریال بدون اخذ کروکی و گزارش پلیس خسارت ها به زیان دیدگان پرداخت می شود و در قانون جدید نیز این شیوه به قوت خود باقی است.
وی یادآور شد: چند سال پیش در قانون برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود تا راننده نیز همانند سرنشین خودرو از بیمه خسارت دریافت کند و از این رو بیمه حادثه برای رانندگان وسائط نقلیه نیز پیش بینی شده است.
وی اضافه کرد: ضمن اینکه در قانون جدید مسبب حادثه نیز می تواند برای تعیین درصد جرح به پزشکی قانونی مراجعه کند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ممنوع کردن شرکت های بیمه از اخذ رضایت از زیان دیدگان و پرداخت خسارت کمتر به آنان را از دیگر ویژگی های قانون جدید برشمرد.
** شریک شدن مقصر متخلف حادثه در جبران خسارت
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی گفت: از دیگر مزایای این قانون مشارکت مسبب حادثه در پرداخت خسارت به زیان دیدگان است، به این ترتیب که اگر فردی به خاطر تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی مسبب حادثه ای بود که خسارت آن توسط شرکت بیمه پرداخت شد، بخشی از خسارت را باید بپردازد.
نمن الحسینی اظهار داشت: در این شیوه بیمه گر خسارت های وارده به زیان دیدگان را پرداخت می کند، اما می تواند به تناسب درصدی از خسارات را از مسبب حادثه اخذ کند.
وی اضافه کرد: این ماده از قانون با هدف کاهش تخلفات حادثه ساز رانندگی تصویب شده است تا اگر فرد بخاطر تخلف رانندگی مسبب حادثه شد، در برابر تخلف صورت گرفته پاسخگو باشد.
وی در خصوص برابری دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی یادآور شد: این موضوع در قانون قبل نیز وجود داشت و اعمال می شد که در قانون جدید نیز به قوت خود باقی است.
نمن الحسینی اظهار داشت: در قانون جدید، قوه قضاییه مکلف شده است تا نرخ جدید دیه سال آینده را تا ۱۵ اسفند سال جاری اعلام کند تا شرکت های بیمه از اول هر سال جدید بتوانند بیمه نامه را با تعهدات جدید به بیمه گذاران ارایه کنند.
وی تسهیل پرداخت خسارت و جلوگیری از طولانی شدن فرآیند پرداخت خسارت به زیان دیدگان از سوی شرکت های بیمه را ویژگی دیگر این قانون برشمرد و گفت: اگر مدارک پرونده کامل و میزان خسارت بدنی به موجب حکم دادگاه قطعی شده باشد، بیمه گر در صورت تاخیر در پرداخت خسارت به ازای هر روز نیم در هزار بابت تاخیر جریمه پرداخت خواهد کرد.
** بیمه ایران موظف به ارایه بیمه شخص ثالث به همه متقاضیان
نمن الحسینی درباره اینکه گفته شده است در قانون جدید، بیمه شخص ثالث در بیمه ایران متمرکز می شود، توضیح داد: اینگونه نیست که نوعی انحصار در بازار بیمه شخص ثالث ایجاد شود بلکه بیمه ایران به عنوان یک شرکت دولتی موظف است به هرکس که متقاضی این بیمه بود، بیمه نامه ارایه کند، در حالی که دیگر شرکت های بیمه که خصوصی هستند می توانند در صورت تمایل با اخذ مجوز از بیمه مرکزی به این حوزه ورود کنند.
وی درباره علت این الزام قانونی گفت: بسیاری از بیمه گران، بیمه شخص ثالث را رشته ای زیان ده می دانند و بر این باورند که این نوع بیمه سوددهی ندارد لذا در قانون اجباری برای فعالیت بیمه گران غیردولتی در نظر گرفته نشده است.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ایران یادآور شد: در قانون قبلی همه شرکت های بیمه موظف به ارایه بیمه شخص ثالث به متقاضیان بودند اما اکنون این اختیار به بیمه گران داده شده است که در صورت تمایل ورود کنند و از بیمه مرکزی مجوز بگیرند.
نمن الحسینی اظهار داشت: بیمه های خصوصی به دنبال سوددهی هستند اما بیمه ایران به عنوان یک شرکت دولتی بازوی حمایتی دولت در صنعت بیمه است به این معنی که رشته هایی که دیگر بیمه ها بخاطر زیان دهی حاضر به فعالیت در آن رشته نیستند، این شرکت باید ورود کند تا چتر پوشش های بیمه برای آحاد مردم فراگیر باشد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی همچنین گفت: در قانون جدید برای رفع اختلاف بین بیمه گر و بیمه گذار در خسارت های مالی، ارزیاب خسارت بیمه پیش بینی شده است که این افراد مستقل هستند و مجوز فعالیت خود را از بیمه مرکزی دریافت می کنند.
نمن الحسینی گفت: پیش از این گاهی بیمه گذاران پس از قطعی شدن میزان خسارت بدنی تکمیل مدارک را به تاخیر می انداختند تا پرداخت خسارت به سال جدید موکول شود و از این طریق با افزایش دیه، خسارت بیشتری دریافت کنند که در قانون جدید جلوی این کار گرفته شده است.
وی محدود شدن سقف تعهدات بیمه گران درقبال زیان دیدگان خارج از وسیله نقلیه مسبب حادثه را از جمله مزایای دیگر این قانون برای شرکت های بیمه دانست و گفت: پیش از این بیمه گران موظف به پرداخت خسارت به همه افراد زیان دیده خارج از وسیله نقلیه بودند اما اکنون تعهد بیمه گر ۱۰ برابر سقف تعهدات در بیمه نامه است.
نمن الحسینی حضور چهار نفر از سندیکای بیمه گران ایران (با داشتن حق رای) در جلسات شورای عالی بیمه که برای محاسبه نرخ نامه حق بیمه شخص ثالث تشکیل می شود را مزیت دیگر این قانون برای شرکت های بیمه عنوان کرد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی تشدید حق بیمه برای رانندگان پرخطر را از دیگر مزایای این قانون برای شرکت های بیمه دانست افزود: هرچه تعداد خسارت های پرداخت شده بیشتر باشد، مسبب حادثه باید حق بیمه بیشتری به شرکت های بیمه پرداخت کند.
نمن الحسینی خاطر نشان کرد: اگر خسارت وارده ناشی از نقص راه یا نبودن علایم رانندگی و یا نقص وسیله نقلیه باشد، شرکت بیمه می تواند پس از پرداخت خسارت به زیان دیده، نسبت به بازیافت خسارت به نسبت درجه تقصیر که در همه آن در حکم دادگاه مشخص می شود، به مسببان ذی ربط مراجعه کند.
** آیین نامه های مربوطه ظرف یکسال تدوین و تصویب می شود
وی یادآور شد: بر اساس ابلاغ صورت گرفته شرکت های بیمه از ۲۹ خرداد ماه ملزم به رعایت قانون جدید هستند.
نمن الحسینی افزود: از آنجا که قانون جدید نیاز به آیین نامه ها و دستورالعمل های جدید دارد، براساس ماده ۶۴ همین قانون، آیین نامه های مربوطه حداکثر ظرف یکسال تهیه و به شرکت های بیمه ابلاغ خواهد شد و از این رو می توان گفت که قانون جدید از اوایل سال آینده به طور کامل اجرایی خواهد شد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه بیمه مرکزی ادامه داد: با این حال مادامی که آیین نامه های جدید در مراجع ذی ربط از جمله شورای عالی بیمه و هیات وزیران تایید و به تصویب نرسیده باشد، آئین نامه های قبلی در حدودی که مغایر با قانون جدید نباشد، معتبر است و از این رو هیچ وقفه ای در صدور و ارایه خدمات بیمه شخص ثالث بوجود نمی آید.
نمن الحسینی خاطر نشان کرد: ممکن است در موارد اندکی برخی آیین نامه ها با قانون جدید مغایرت هایی داشته باشد که مصادیق آن در مدت یک ماه توسط بیمه مرکزی شناسایی می شود و در شورای عالی بیمه یا مراجع ذی ربط مورد رسیدگی قرار می گیرد.

۹۵/۰۶/۱۴
۰۹:۱۶

نتايج آزمون كتبي متقاضيان ارزيابي خسارت بيمه اعلام شد

اسامي پذيرفته شدگان متقاضيان اخذ پروانه ارزيابي خسارت بيمه دوره ۱۲ از سوي اداره كل پذيرش موسسات و دفاتر بيمه اي بيمه مركزي منتشر شد.

به گزارش " رویکرد " به نقل از اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي، اسامي ۴۰ نفر از پذيرفته شدگان ارزيابي خسارت بيمه دوره ۱۲ مورخ ۲۸/۰۵/۱۳۹۵ در زمينه هاي تخصصي درمان و حادثه و وسايل نقليه موتوري زميني به شرح جدول پيوست اعلام مي شود:
براي مشاهده جدول اسامي اينجا كليك نمائيد.

منابع دیگر:
 • تدبیروامید
 • نیوزبانک
 • پول نیوز
 • بنکر
 • آیین
 • عصر اعتبار
 • اکو ویژن
 • بانکداری ایران
۹۵/۰۶/۱۳
۱۶:۲۸

بیمه دانا طی سه سال ۲۶ هزار میلیارد ریال خسارت داد

شرکت بیمه دانا اعلام کرد: این مجموعه با سرعت دادن به فرایند پرداخت خسارت، تقویت مدیریت بهینه منابع و حرکت در مسیر اهداف اقتصاد کلان کشور طی سال‌های اخیر خدمات ارزنده‌ای به مشتریان خود عرضه کرده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه دانا، دست‌اندرکاران این شرکت که در سال گذشته با تولید ۱۴۸۰ میلیارد تومان حق بیمه و پرداخت ۱۰۷۴ میلیارد تومان خسارت، ضمن کسب رتبه چهارمین شرکت بزرگ بیمه‌ای در کشور، عملکرد بسیار مناسبی از خود در صنعت بیمه به جای گذاشته‌اند، درصدد هستند با توانمندسازی منابع انسانی، تقویت شاخص‌های فنی و مالی، افزایش سهم فروش نقدی و توجه ویژه به فعالیت‌های برون‌مرزی به موفقیت‌های خود در این عرصه تداوم بخشند.
یکی از شاخص‌های مهم و تاثیرگذار بیمه دانا در فرایند عملیات بیمه‌ای، پرداخت سریع و به موقع خسارت به زیان‌دیدگان است، به طوری که نشانگر ایفای حداکثری تعهدات این شرکت به بیمه‌گذاران است. بیمه دانا با در پیش گرفتن این رویکرد موفق شده در طول سال‌های ۹۳،۹۲و ۹۴ شمسی بالغ بر۲۶ هزار میلیارد ریال خسارت به زیان‌دیدگان پرداخت کند.
مبالغ میلیاردی و حجم خسارات پرداختی بیمه دانا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه خصوصی در کشور که همواره در جمع صد شرکت برتر قرار داشته، نشان از توانگری مالی قوی این شرکت از سویی و دارا بودن شبکه فروش قدرتمند و گسترده در کشور از سوی دیگر است.

منابع دیگر:
 • ویوان نیوز
۹۵/۰۶/۱۳
۱۶:۵۳

افتتاح شعبه جدید بیمه آسیا در شیراز

شعبه نصر بیمه آسیا در شیراز همزمان با گرامی داشت هفته دولت افتتاح شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه آسیا، کاردگر، نایب رییس هیأت‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا در آیین افتتاح شعبه نصر شیراز و در سخنانی، شفافیت مالی را از استراتژی‌های اصلی هیأت مدیره دانست و گفت: هیأت‌مدیره بیمه آسیا درصدد حاکمیت استقلال مالی شعب و ارایه صورت مالی شفاف توسط هر استان است؛ چراکه با شفافیت مالی می‌توان به سود و زیان یک واحد اعم از شعبه، باجه و... دست یافت.
مدیرعامل بیمه آسیا با اشاره به نسبت خسارت ۴۷درصدی بیمه آسیا در چهار ماهه اول سال جاری که شرایط مناسب‌تری را در میان شرکت‌های بزرگ و برتر بیمه‌ای کشور دارد، اظهار داشت: این ویژگی حاکی از موفقیت سیاست‌های اعمال شده بیمه آسیا در سال ۱۳۹۲ است که نتایج مثبت آن در سال جاری و سال آینده کاملا مشهود است.
نایب رئیس هیات‌مدیره بیمه آسیا  با تصریح این موضوع که کنترل و نظارت یک اصل مهم و پایه در صنعت بیمه و حتی اقتصاد کشور محسوب می‌شود، بیان داشت: نظارت و کنترل در دو حوزه بیمه‌های درمان و اتومبیل از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انتظار من این است که این موضوع به طور جد مورد توجه قرار گیرد.
پالایش نمایندگان، تحلیل کارشناسی شعب از استان، توجه به اصول فنی و کارشناسی در گزارش‌ها، توجه ویژه به نیروی انسانی و شبکه فروش، جدیت در پرداخت حقوق حقه مردم، مدیریت پرونده­‌های باز و تلاش در رسیدگی به آن‌ها در موعد مقرر، مراجعه و تعامل با دادگاه‌ها برای جلوگیری از انتقال پرونده‌های خسارت به ماه‌های پایانی سال، تحلیل‌گر مالی بودن مسئولان مالی و روسای شعب، کشف انحراف توسط واحدهای مالی و ارایه گزارش، برخورد با هرگونه تخلف، کجروی و دفاع از حقوق شرکت و... از دیگر نکات مورد اشاره مدیرعامل در سخنانش بود.
شعبه بلوار نصر بیمه آسیا در شیراز واقع در بلوار نصر، جنب کارخانه آرد سنبله و شماره تماس ۲ ـ ۷۴۳۵۵۵۱ ـ ۰۷۱۳ خدمات بیمه‌ای را در دو بخش صدور و خسارت به بیمه‌گذاران ارایه می‌دهد.

منابع دیگر:
 • اکو ویژن
 • نیوزبانک
 • تجارت آنلاین
 • شما نیوز
 • عصر اعتبار
۹۵/۰۶/۱۴
۱۲:۲۵

سرمربی تیم نایب قهرمان لیگ کشتی فرنگی: هدف ما کسب تجربه کشتی‌گیرهای جوان بود

سرمربی تیم آنزان ایذه گفت: هدف ما کسب تجربه کشتی‌گیرهای جوان بود.
مصیب مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، درباره لیگ کشتی اظهار کرد: مسابقات در سطح خوبی برگزار شد و حضور 8 تیم در لیگ فرنگی راضی‌کننده بود.
وی ادامه داد: حضور تیم‌های بیمه رازی لرستان، سینا صنعت و آنزان ایذه و دو تیم از اندیمشک که قطب کشتی فرنگی کشور هستند، سطح رقابت‌ها را بالا برده بود و تقریباً همه قهرمانان اوزان مختلف در لیگ شرکت کرده بودند.
مرادی درباره نایب قهرمانی تیمش بیان کرد: ما تیم را در لحظات آخر فرصت باقی‌مانده به شروع لیگ و با نفرات بومی بستیم و این مقام با حداقل امکانات و هزینه به دست آمد.
سرمربی تیم آنزان ایذه با بیان اینکه هدف ما کسب تجربه کشتی‌گیران جوان بود، افزود: اینکه کشتی‌گیرهای جوان با مدعیان مسابقه بدهند، بدون شک کاری ارزشمند است و در آینده به درد آنان خواهد خورد.
به گزارش ایسنا، تیم آنزان ایذه در مسابقه فینال مرحله نخست لیگ باشگاه‌های کشور با حساب 7 بر یک مغلوب بیمه رازی شد.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار:

۹۵/۰۶/۱۴
۱۴:۰۳

پرداخت خسارت‌های بیمه‌ای، نواقص جدی دارد

امیر صفری گفت: ارزیابی خسارت در بیمه‌ها از دو طریق انجام می‌شود یا کارشناسان شرکت بیمه در مراکز پرداخت خسارت به این کار می‌پردازند و یا ارزیابان خسارت مستقلی که طرف قرارداد با شرکت‌های بیمه هستند.

امیر صفری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در پاسخ به این پرسش که روش‌های ارزیابی خسارت، اعتماد عمومی و رضایت مشتری در صنعت بیمه ایران چگونه است؟ ، اظهار داشت: ارزیابی خسارت در بیمه‌ها از دو طریق انجام می‌شود یا کارشناسان شرکت بیمه در مراکز پرداخت خسارت به این کار می‌پردازند و یا ارزیابان خسارت مستقلی که طرف قرارداد با شرکتهای بیمه هستند، از جانب آنها (یا طبق توافق مندرج در بیمه نامه) اقدام به ارزیابی خسارت می کنند.
وی با بیان اینکه برای این کار آیین‌نامه مشخصی از سوی بیمه‌ مرکزی تدوین (آیین‌نامه 85) و در آن ضوابط اعطای پروانه ارزیابی خسارت به اشخاص حقیقی و حقوقی بیان شده است، افزود: بر اساس این آیین‌نامه، مؤسسه بیمه و بیمه‌گذار می‌توانند ارزیاب خسارت بیمه‌ای مرضی الطرفین و حدود اختیارات وی را تعیین کنند.
صفری خاطر نشان کرد: هم‌چنین، مرجع رسیدگی به اختلافات بین ارزیاب خسارت بیمه‌ای با موسسه بیمه، یا بیمه‌گذار و سایر ذی نفعان در خصوص قرارداد ارزیابی و مفاد این آیین‌نامه، هیاتی مرکب از نماینده بیمه مرکزی، نماینده سندیکای بیمه‌گران ایران و نماینده انجمن صنفی ارزیابان خسارت بیمه‌ای خواهد بود و نحوه تشکیل جلسات، رسیدگی به اختلافات، اتخاذ تصمیم و سایر امور اجرایی این هیات در چارچوب دستورالعملی خواهد بود که با همکاری سندیکای بیمه گران ایران و انجمن صنفی ارزیابان خسارت توسط بیمه مرکزی تهیه و ابلاغ خواهد شد.
رییس پژوهشکده بیمه خاطر نشان کرد: در زمینه اعتماد عمومی به صنعت بیمه و نیز میزان رضایت مشتریان صنعت، چند طرح پژوهشی در پژوهشکده بیمه انجام شده است که نتایج پژوهش‌های صورت گرفته پیرامون اعتماد عمومی به صنعت بیمه، نشان می‌دهد، اعتماد مردم به شاخص توانمندی صنعت بیمه 3.02 (از معیار 1تا 5 طیف لیکرت)، اعتماد به شاخص خیرخواهی صنعت بیمه با میانگین 2.82 و شاخص پایبندی صنعت بیمه با میانگین 2.85 بوده است.
وی گفت: مردم در رابطه مبادله بیمه‌ای به توانمندی صنعت بیش از خیرخواهی و پایبندی این صنعت اعتماد دارند.
صفری تصریح کرد: شاخص میانگین اعتماد کل با نمره 2.9 و بالاتر از متوسط کسب شده است که در مقایسه با مطالعات مشابه در دیگر کشورها و صنایع، سطح قابل قبولی از اعتماد را نشان می‌دهد و البته لازم است اقدامات اساسی برای ارتقای اعتماد به صنعت بیمه کشور در دستور کار شرکت‌های بیمه قرار گیرد.
رییس پژوهشکده بیمه افزود: در زمینه رضایت مشتریان نیز دو طرح پژوهشی در سال‌های 91 و 93 در پژوهشکده بیمه انجام شده که هر دو حاکی از رضایت مشتریان از صنعت بوده و نمرات به دست آمده بالاتر از میانگین است هم‌چنین مقایسه نتایج این دو پژوهش نشان دهنده افزایش رضایت مشتریان از صنعت بیمه است.
وی گفت: البته در این زمینه نیز کاستی‌هایی وجود دارد که لازم است توسط صنعت بیمه مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، در پرداخت خسارت‌ها و پاسخگویی به شکایات، نواقص جدی وجود دارد که لازم است رفع شود.

منابع دیگر:
 • تیتر نیوز
 • بانکداری ایران
 • دیوان اقتصاد
 • عصر اعتبار
 • بانکداری 24
 • اکو ویژن
 • بانکداری الکترونیک
۹۵/۰۶/۱۴
۰۹:۵۵

96 زندانی "بیمه توسعه" هنوز در حبس به سرمی‌برند

بیمه توسعه ناتوان از ایفای تعهدات خود شد و تکفل‌ بیمه‌شدگان این شرکت برای پیشگیری از ورود بیمه‌گران به زندان‌ها به بیمه ایران رسید اما دریغ از تدبیری که حل یک مشکل را با مشکل دیگری مواجه نکند.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از روابط عمومی ستاددیه کشور، به دنبال افزایش نامتعارف تعداد نمایندگی‌ها، افراط در ارائه تخفیف به مشتریان و نیز سرمایه‌گذاری این شرکت در ساخت و ساز املاک با عدم ایفای تعهدات  شرکت بیمه توسعه، روند رسیدگی به پرونده‌های بیمه‌شدگان این مجموعه از دو سال گذشته به بیمه ایران محول شد تا افرادی که به امید رهایی از گرفتاری در روزها مبادا نسبت به پرداخت مبالغی در قالب حق بیمه‌نامه اقدام کرده بودند، از کابوس حبس بابت تصادف بیدار شوند اما دریغ از بیداری و افسوس از این که شبه بیمه توسعه با وجود مکفل قانونی هنوز گرفتاران خود را دارد و از قضا تعداد آن‌ها در این روزهای سال هم بیشتر شده است.
ماه‌های اسفند دو سال گذشته و ایام منتهی به نوروز هر سال شاهد هستیم نمایندگانی از بیمه ایران که پرداخت خسارت به تمام مددجویان در بند و در آستانه حبس شرکت بیمه توسعه بر گـُرده او قرار دارد، در تلاش بوده‌اند با وعده به صفر رساندن موجودی محبوسان این شرکت موضوع آسیب‌دیدگان این شرکت بیمه‌ای را برای همیشه بربندند اما چرا این اتفاق تا به امروز محقق نشده موضوعی است که شاید خارج از کم‌کاری یا بدعهدی نهاد یا مجموعه‌ای باشد.
سال گذشته ۶۶ راننده با وجود این که گواهینامه داشتند و اتفاقا خودروی آن‌ها نیز بیمه داشت اما از بخت بدشان در زندان به سر می‌برند که با قول مساعد مسئولین بیمه ایران مقرر شد این افراد ایام نوروز در کنار خانوادهایشان باشند وعده‌ای که برای بسیاری محقق شد و برای عده‌ای که جمع آن به ده نفر می‌رسد نه. اما این‌که چرا آزادی برای همه افراد میسر نشد دلایلی وجود دارد که «طول درمان» شاید پررنگ‌ترین آن‌ها باشد.
استخلاص 108 گرفتار بیمه توسعه در 8 ماهه گذشته از ابتدای دی ماه سال 94 تا دهم شهریور ماه سال‌جاری تعداد 78 زندانی بیمه توسعه با تکفل شرکت سهامی بیمه ایران و همکاری ستاددیه، همیاری شکات  وقبول اعسار در مورد برخی مددجویان با پرداخت مبلغی معادل 19 میلیارد و 405 میلیون تومان از بند زندان آزاد یا از روانه شدن آن‌ها به حبس پیشگیری شده است.
در این میان برخی پرونده‌ها به دلیل «کثرت مصدومان یا متوفیان به جا مانده از یک حادثه» و یا «فاصله سال تعهد شرکت بیمه‌ای نسبت به سقف یک خسارت و بالتبع سال صدور حکم دیه» که افزایش فاحشی را به دنبال دارد، در این موارد شاهد هستیم روند رسیدگی به یک پرونده مدت‌دار شده و همانند عرف رایجی چون «صدور حکم پس از درمان» ممکن است دلیل ابقای فردی در حبس باشد.
برابر مواد قانونی افراد بدهکار در جرایم غیرعمدی دو سال مهلت دارند تا میزان محکوم‌به خود را به صاحبان حق پرداخت نمایند که بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود علاوه بر محکومان موجود در زندان زندانیان بیمه توسعه که مهلت قانونی آن‌ها امسال یا نهایتا سال گذشته منقضی خواهد شد بر کمیت این دسته از گرفتاران در حبس بیافزایند که همکاری بیشتر بیمه ایران در ممانعت از این وردی‌ به زندان بیش از پیش لازم به نظر می‌رسد.
ستاددیه با بررسی وضعیت این مددجویان با جلسات متعددی که با مدیران بیمه ایران برگزار کرده است در تلاش است این ورودی‌ها را با مساعدت مسئولین قضایی به حداقل کاهش داده تا افرادی که به حق وظایف خود را ایفا اما به ناحق در برابر سوءمدیریت یک شرکت بیمه‌ای در آستانه حبس قرار دارند از ورود آن‌ها به زندان پیشگیری شود لذا طبق بخشنامه‌ای شناسایی و تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های این زندانیان از نمایندگی‌های این ستاد مردمی در استان‌ها مطالبه شده است.
عامل دیگری که روند رسیدگی به مددجویان نامبرده در این پرونده را با کندی همراه ساخته «مفقود یا مخدوش شدن پرونده‌های بیمه‌شدگان بیمه توسعه» می‌باشد که این موضوع بعد از ورشکستی و تعطیلی بیش از  40‌ هزار نمایندگی شرکت توسعه مربوط می‌شود که این امر هم به نوبه خود مشکلات فراوانی را بوجود آورده است.
گفتنی است، از جمع 96 زندانی بیمه توسعه هم اکنون پرونده 60 محکوم به طور ویژه رسیدگی شده و پیش‌بینی می‌شود به دلیل کاهش موانع آزادی در این تعداد محبوس زمینه آزادی آن‌ها در آینده‌ای نزدیک محقق شود.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۷:۲۰

احتمال بازگشت رئیس کل سابق در قامت رئیس هیات مدیره بیمه خاورمیانه

آیین- ترکیب اعلامی هیات مدیره بیمه زندگی خاورمیانه در حالی است که برخی گمانه زنی ها از حضور محمد ابراهیم امین ، رئیس کل سابق بیمه مرکزی ، در هیات مدیره و در مقام ریاست هیات مدیره خبر می دهند.
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین به نقل ازریسک نیوز،بیمه خاورمیانه به عنوان اولین شرکت بیمه ای با محوریت بیمه های زندگی مجمع عمومی موسس خود را روز پنج شنبه 28 مرداد با حضور اکثریت سهامداران برگزار کرد.
گفتنی است طی این مجمع پرویز عقیلی کرمانی، سیدحسین سلیمی، سید احمد احمدی، عبدالله فاتح،خسرو اسمعیل‌زاده و هومن قویمی اعضای حقیقی و شرکت بانک خاورمیانه به عنوان عضو حقوقی اصلی انتخاب شدند و شرکت های سرمایه‌گذاری کارآفرین ماندگار گروه بدر و آسفالت طوس با رای سهامداران به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره شناخته شدند.
ترکیب اعلامی هیات مدیره بیمه زندگی خاورمیانه در حالی است که برخی گمانه زنی ها از حضور محمد ابراهیم امین ، رئیس کل سابق بیمه مرکزی ، در هیات مدیره و در مقام ریاست هیات مدیره خبر می دهند.
اگر چه که بازگشت مجدد امین به صحنه بیمه گری پس از استعفای نابهنگامش از مسند ریاست بیمه مرکزی به سبب تجارب وی می تواند نقطه قابل اتکائی برای شرکت جدیدالتاسیس خاورمیانه باشد و تحولات مثبتی را رقم زند؛ اما از سویی حضور وی در مقام ریاست هیات مدیره شاید نقش مدیر عامل را به سایه برد.
حال باید دید آیا رئیس کل سابق بیمه مرکزی و مدیر عامل اسبق بیمه البرز تصمیم به بازگشت در صحنه بیمه گری کشور خواهد گرفت؟
بیمه زندگی خاورمیانه پس از برگزاری مجمع عمومی موسس مراحل پایانی ورود به عرصه بیمه گری را طی می کند و خلیل حسن زاده نیز به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی مدیر عاملی این شرکت مطرح است .
بر اساس این گزارش بیمه زندگی خاورمیانه به عنوان یک شرکت بیمه تخصصی به منظور انجام عملیات بیمه‌ای مستقیم در انواع رشته‌های بیمه زندگی و مستمری و همچنین تحصیل پوشش و قبول بیمه‌های اتکایی از داخل یا خارج از کشور تشکیل شده است.

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۵/۰۶/۱۴
۱۱:۰۴

تودیع و معارفه مدیر بازرسی و انتظامات بیمه آسیا

آیین تودیع و معارفه مدیر بازرسی و انتظامات بیمه آسیا با حضور مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی و هیأت همراه، نایب رییس هیأت مدیره و مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره، معاونان مدیرعامل و مدیران بیمه آسیا برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از روابط عمومی بیمه آسیا، دکتر کاردگر، نایب رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه­ آسیا در آیین تودیع و معارفه مدیر بازرسی و انتظامات بیمه­ آسیا با ارائه گزارشی از جایگاه و وضعیت بیمه­ آسیا در صنعت بیمه کشور ، موفقیت کنونی بیمه­ آسیا را مرهون تلاش و زحمات تک­ تک کارکنان این شرکت دانست.
مدیرعامل بیمه­ آسیا ضمن قدردانی از زحمات حمید رمضانی و آرزوی موفقیت برای احمد منصوری، مدیر جدید بازرسی و انتظامات بیمه­ آسیا اظهار امیدواری کرد که حرکت رو به رشد بیمه­ آسیا در صنعت بیمه کشور با حضور نیروهای خدوم همچنان تداوم داشته باشد.
در ادامه حجت اله صالحی مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی در سخنانی با اشاره به اهمیت و سابقه درخشان بیمه ­آسیا در اقتصاد ملی از بیمه­ آسیا به عنوان یکی از ارکان اصلی صنعت بیمه کشور نام برد.
رییس مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر نقش مدیریت حراست در شرکت بیمه­ آسیا، اهمیت و دامنه گستردگی بیمه ­آسیا را برای نهادهای امنیتی و حفاظتی کشور، خاص و ویژه توصیف کرد.
گفتنی است حمید رمضانی، مدیر سابق بازرسی و انتظامات بیمه ­آسیا در حکمی به سمت مدیر کل حراست شرکت بیمه ایران منصوب شده است.

۹۵/۰۶/۱۴
۱۰:۲۹

پروژه استاندارد سازی مشاغل و نیاز سنجی در شرکت بیمه رازی کلید خورد

اخبار بانک: بیمه رازی به عنوان اولین شرکت بیمه خصوصی در کشور در نظر دارد تا نسبت به اخذ گواهینامه های ۱۰۰۰۴ & ۱۰۰۰۲ ISO نیز همراه با استاندارد سازی مشاغل خوداقدام کند.

به گزارش اخبار بانک به نقل از  از روابط عمومی و تبلیغات بیمه رازی، شرکت بیمه رازی برای حضور گسترده در بازار های داخلی وخارجی و همچنین استانداردسازی بین المللی فعالیت هایش پروژه استاندارد سازی کلیه مشاغل خود را در شعبه های سراسر کشور آغاز نموده و پس از آن نیز تعیین نیاز های آموزشی کلیه مشاغل را در ادامه دستور کار خود قرار داده است.
گفتنی است در جلسه ای که به همین منظور با حضور قائم مقام مدیرعامل و کلیه مدیران ارشد شرکت برگزار شد، مقرر گردید کلیه مدیریت ها نسبت به باز نگری در چارت تمامی واحد ها و شعبه های سراسر کشور و شرح وظایف کارکنان براساس حضور فعال در بازار های جهانی اقدام نمایند؛ تا پس از بررسی، نسبت به استاندارد سازی بین المللی مشاغل وتعیین نیاز های آموزشی خود و آماده شدن برای حضور در بازار ها و مجامع بین المللی برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد.

منابع دیگر:
 • افق تازه
 • پولی مالی
 • آیین
۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۱۵

نقاط قوت و ضعف قانون جدید شخص ثالث به روایت مدیرعامل بیمه ما/شرکت های بیمه در قانون جدید جور مشتری مداری را باید بکشند

اقتصادتهران: از ۲۹ خرداد ماه امسال را شاید بتوان به عنوان نقطه عطفی در صنعت بیمه کشور نام برد. روزی که در آن قانون جدید بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه توسط رییس کل بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ابلاغ شد. جدای از مزایایی که این قانون پس از مدتها کارشناسی به همراه دارد، نمی توان از نقاط ضعف آن گذشت. البته شاید بتوان به تعبیری این نقاط ضعف را به نوعی، پرداخت هزینه از سوی شرکت های بیمه برای مشتری مداری عنوان کرد چرا که شرکت های بیمه شاید در اثر اجرای این قانون با مشکلات مالی مواجه بشوند اما در عوض، مزایای آن برای بیمه گذاران مشهودتر خواهد بود.
اگرچه صنعت بیمه در سال های اخیر با افزایش شرکت های بیمه خصوصی در حال رشد و رسیدن به بلوغ کامل است و راه زیادی برای پختگی در پیش دارد اما باید توجه داشت که هم اکنون در جایگاه مطلوبی در میان شرکت های بیمه برتر جهان قرار ندارد به طوری که می توان گفت کل سرمایه شرکت های بیمه در ایران که برابر با ۸ هزار میلیارد تومان است معادل سرمایه هفتمین شرکت بیمه در هند بوده و این در حالی است که سرمایه شرکت China Life معادل ۹۲ میلیارد دلار، شرکت Matt Life ژاپنی ۴۸ میلیارد دلار، شرکت آکسا ۵۹ میلیارد دلار و برکشایر هاتاوی۳۴۶ میلیون دلار است.
البته اقداماتی که در این صنعت انجام می گیرد نظیر اصلاحیه قانون شخص ثالث و نیز سایر موارد به طور حتم در آینده موجب افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور شده و به سود این صنعت خواهد بود.
به هر حال قانون جدید شخص ثالث نیاز دارد تا با گذشت زمان در بوته نقد قرار گیرد و به طور حتم پس از گذشت چندی، بیش تر می توان زوایای اجرای این قانون را بررسی کرد.
در همین رابطه مهندس مجید صفدری، مدیرعامل شرکت بیمه ما و از صاحبنظران برجسته این صنعت که همواره وضعیت صنعت بیمه در کشورهای مختلف را رصد کرده تا از تجارب آن ها به سود صنعت بیمه کشور بهره برداری کند در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه خبری- تحلیلی اقتصادتهران به نقاط ضعف و قوت این قانون اشاره کرده است که در ذیل مشروح این گفت و گو از نظر می گذرد.
آقای مهندس به عنوان نخستین سوال، در مجموع ابلاغ قانون بیمه شخص ثالث را چطور ارزیابی می کنید؟
قانون بیمه مسوولیت مدنی قبلی نیاز به تغییرات اساسی داشت که مهم ترین ایرادی که می توان به آن گرفت این بود که خودرو، مسوول اصلی در تصادفات بود در حالی که در تمام کشورهای پیشرفته، مسوولیت اصلی مدنی بر عهده راننده است و در واقع در قانون جدید ریسک پذیری راننده، نوع گواهینامه، مدت زمان که راننده طی می کند و نیز امتیازات منفی راننده در دریافت بیمه نامه شخص ثالث موثر است.
از سوی دیگر تعدد مواد و تبصره های موجود در این قانون، خود یک معضل است به طوری که این قانون حدود ۴۵۰ قانون و تبصره دارد که هرکدام از این تبصره ها به تبصره دیگر مربوط می شود که از این منظر بسیار حجیم و سنگین است.
به نظر شما، این قانون منفعت شرکت های بیمه را مدنظر دارد یا بیمه گذاران را؟
به نظر می رسد که هدف این قانون، حمایت از اقشار کم درآمد جامعه است و نگاه، نگاه حمایتی است در حالی که شرکت بیمه نوعی بنگاه اقتصادی محسوب می شود که در پایان هر سال مالی باید در مورد سود و زیان آن گزارش ارائه داد. از سوی دیگر می توان گفت که در این قانون به مقصر حادثه و زیاندیده از یک منظر نگریسته می شود که این نوعی ضعف است.
اما به هر حال مرکز ثقل ایجاد توازن در این قانون بیمه مرکزی است که باید همانند یک اتاق فرمان مدیریت امور را در دست گیرد.
بله همینطور است اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که چندین دستگاه و سازمان مختلف درگیر اجرای این قانون هستند به طوری که اینهمه سازمان تصمیم گیر برای اجرای این قانون مناسب به نظر نمی رسد و به نوعی از شفافیت آن کم می کند. به طور مثال بالابردن سقف خسارت های بدون گزارش توسط پلیس هزینه هایی را به شرکت های بیمه ای تحمیل می کند.
از سوی دیگر شرکت های بیمه به نوعی موظف هستند که هزینه های ریسک افراد پرخطر را نیز پرداخت کنند! در این موارد و نیز سایر موارد، شرکت های بیمه در انتظار ابلاغ آیین نامه ها و دستور العمل های بیمه مرکزی هستند تا شفافیت بیش تری ایجاد شود.
چه نکات مثبتی در این قانون، آن را از قانون قبلی متمایز کرده است؟
در یکی از بخش ها، صندوق تامین خسارت های بدنی را هم درگیر کرده که از نقاط مثبت این قانون است و یا اینکه انتقال تخفیفات از نکات مطلوب در این قانون به شمار می رود به این صورت که ما به هر حال باید به سمت فرد محور شدن پیش می رفتیم و نه خودرو محوری که در این مورد، در این قانون به خوبی عمل شده است.
از سوی دیگر تا همین سال گذشته، خرید الحاقیه شخص ثالث همزمان با شروع ماه های حرام مردم را با مشکلاتی مواجه می کرد که در این قانون این نقیصه برطرف شده است.
در حال حاضر آیا شرکت های بیمه می توانند تحت اجرای این قانون به رقابت منطقی بپردازند؟
آنچه که در این مورد حایز اهمیت است این که انحصار در صدور بیمه نامه شخص ثالث باید از بین برود زیرا این امر با اقتصاد مردم محور یا اقتصاد مقاومتی در تضاد است. به بیان دیگر، بازار باید ببیند که کدام شرکت از توانگری مالی مطلوبی برخوردار است و وضعیت مالی کدام شرکت بهتر است که در صورت برداشته شدن انحصار به طور حتم شاهد افزایش رقابت سازنده در میان شرکت های بیمه ای خواهیم بود.
حال به این نکته می رسیم که آیا این قانون، منجر به افزایش رقابت میان شرکت های بیمه ای می شود یا خیر؟
به نکته خوبی اشاره کردید. با توجه به از میان برداشته شدن تخفیفات ثالت در قانون جدید این امر می تواند به نوعی فرصت برای شرکت های ارائه دهنده خدمات بیمه ای محسوب شود. در حال حاضر در اکثر کشورهای پیشرفته، به جای رقابت بر روی نرخ دادن، رقابت بر روی ارائه خدمات متمرکز است در حالی که مشکل اصلی صنعت بیمه در کشورمان، نرخ شکنی و دامپینگ است.
به عبارت دیگر اینطور می توان گفت که شرکت های بیمه باید برای خدمات رسانی مطلوب تر مانور بدهند.
به طور کلی هر فرد در هر خرید با ۴ نوع هزینه اعم از هزینه روانی، ریالی زمانی و انرژی مواجه است. یعنی علاوه بر اثری که خرید یک کالا یا خدمت بر روان هر فرد دارد از لحاظ زمان و انرژی و ریالی نیز هزینه پرداخت می شود. حال اگر بتوان هزینه روانی یک خرید را کاهش داد، این امر هزینه های مربوط به ریالی، انرژی و زمانی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. به بیان دیگر اگر قرار است بیمه گذار مبلغی برای دریافت یک خدمت پرداخت کند که در آن صورت وقت و انرژی خود را نیز صرف کرده چه بهتر است که یک خرید یا کالای با کیفیت در اختیار بگیرد که جبران سایر هزینه هایش شود که تحقق این امر در گرو تحقق دولت الکترونیک است و هرچه به این سمت گام برداشته شود مفیدتر است.
شما به عنوان یکی از مسوولین بخش خصوصی چه انتظاری از دولت، مجلس و سایر دست اندرکاران دارید؟
نخستین انتظارمان از مجلس این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنند که مالیات بر ارزش افزوده در این صنعت از بین برود چرا که دریافت مالیات بر ارزش افزوده سوددهی شرکت های بیمه در ارائه خدمات را تحت تاثیر قرار می دهد. از سوی دیگر از دولتمردان می خواهیم که بر نقش و جایگاه صنعت بیمه در کشور توجه داشته باشند. بسیاری از پروژهای کشور بیمه نامه مناسبی ندارند در حالی که صنعت بیمه یکی از حلقه های توسعه یافتگی به شمار می رود.
چرا باید سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی کم تر از ۲ درصد باشد؟ این امر زیبنده صنعت بیمه کشور نیست.
در پایان از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید کمال تشکر را دارم.
بنده هم تشکر می کنم.

۹۵/۰۶/۱۴
۱۳:۳۱

تشکیل ستاد مدیریت بحران بیمه ایران درپی طوفان مازندران

در پی وقوع طوفان شدید و بارندگی سیل آسا در استان‌ مازندران، ستاد بحران بیمه ایران دراستان تشکیل شد.

ایران اکونومیست -
بامداد جمعه 12شهریور و درپی وقوع طوفان شدید، مدیرکل بیمه ایران مازندران با فراخوان همکاران در مرکز استان و شعبات، با ایجاداکیپ های امداد، آنان را به مناطق آسیب دیده اعزام کرد.
بهرام دارایی به همراه مدیرکل ستاد بحران استانداری مازندران و هیات همراه با سرکشی به شعبات بیمه ایران در استان ضمن تاکید بر حضور مستمر در محل کار، خواستار درک فوریت های بیمه ای و همراهی کارکنان بیمه ایران با زیان دیدگان شد.
وی با حضور در برنامه گفتگوی زنده تلوزیونی  مرکز استان ، ضمن ابراز همدردی با زیان دیدگان این حادثه تاکید کرد ، مردم با در دست داشتن بیمه نامه های مربوطه می توانند دراسرع وقت خسارت خود را دریافت و زیان ناشی از بروز این گونه حوادث را به شرکتهای بیمه منتقل کنند.
طوفان سهمگین ، بامداد جمعه موجب بارش باران و رعد و برق شدید در مازندران وایجاد خسارت شدید به برخی شهرهای این استان در روزهای پایانی تابستان شد.
طوفان ، ضمن وارد آوردن خسارات‌ گسترده به واحدهای مسکونی و تاسیسات آب و برق رسانی، موجب بروز آب گرفتگی ، تخریب معابر، شکستن و سقوط درختان تنومند بر ساختمانها و از بین رفتن باغات و مزارع شد.

منابع دیگر:
 • بانک و رسانه
 • فرصت نت
۹۵/۰۶/۱۴
۱۲:۳۲

تغییر حقوق و مزایای مدیران بیمه ایران توسط دولت

ایستانیوز:هیات وزیران با لغو تسری مصوبه همسان‌سازی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانک‌های دولتی به بیمه ایران موافقت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور، به بررسی گزارشی درخصوص «شکل‌گیری و روند تحولات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور» پرداخت.
 
این گزارش به بررسی عملکرد سازمان‌های مناطق آزاد در دوران 30 ماهه اقتصاد مقاومتی (ابتدای اسفند 92 الی انتهای مرداد 95) در قالب چهار عنوان شامل انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و نیز تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج پرداخته است.
 
در خاتمه وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از اعضای شورای عالی مبارزه با پولشویی توضیحاتی درخصوص ابهامات مرتبط از جمله بحث تبادل اطلاعات مالی، تعیین مصادیق تروریسم، پیوستن به کنوانسیون-های بین‌المللی و نحوه اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در چارچوب قانون اساسی و مصالح ملی به هیات وزیران ارایه داد.
 
هیات وزیران همچنین با لغو تسری مصوبه همسان‌سازی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک‌های دولتی به بیمه ایران موافقت کرد.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۵۳

نشست مدیران بیمه‌های مناطق آزاد

بانکداری 24: به همت بیمه اتکایی امین، جلسه مشترکی با حضور مدیران عامل شرکت‌های بیمه مناطق آزاد و رئیس کل بیمه مرکزی در دفتر مرکزی بیمه اتکایی امین در جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش بانکداری 24، در این جلسه که مدیران عامل شرکت‌های ایران معین، حافظ و بیمه اتکایی امین حضور داشتند، نقاط ضعف و قوت آیین‌نامه مناطق آزاد و ویژه و نظرات سازمان منطقه آزاد کیش مفصل بحث شد و در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی که خود اولین مجوز فعالیت بیمه‌های خصوصی را در مناطق آزاد صادر کرده بود توضیحاتی در مورد چگونگی تاسیس بیمه‌های خصوصی و قانون اداره مناطق آزاد ارائه کرد و مقرر شد: بیمه مرکزی پس از بررسی کارشناسی به اقتضای مشکلات هر یک از شرکت‌های بیمه تصمیم لازم را اتخاذ کند.

منابع دیگر:
 • راز پول
۹۵/۰۶/۱۴
۰۹:۵۴

بیمه ملت ؛ عملکرد مثبت سه ماهه و تقاضای شگفت انگیز در بورس

بیمه ملت در روزهای اخیر، در بازار سرمایه با توجه و اقبال سرمایه گذاران روبرو شد تاجایی که از ابتدای شهریور ماه تا کنون هر روز با بازدهی مثبت و تقاضای بالا دنبال می‌شود.

 بانكداري ايراني - بیمه ملت در روزهای اخیر،  در بازار سرمایه با توجه و اقبال سرمایه گذاران روبرو شد تاجایی که از ابتدای شهریور ماه تا کنون هر روز با  بازدهی مثبت و  تقاضای بالا دنبال می‌شود.
به گزارش بانکداری ایرانی،  سود شرکت بیمه ملت در سال 95 معادل 169 میلیون ریال خواهد بود که در سه ماهه ابتدای سال 95 24 درصد آن معادل 41 ریال پوشش داده شد که سود عملیاتی سه ماهه ابتدای سال  42درصد پوشش داده شد که  حدود 65 ریال از  مبلغ سالیانه 154 ریال را توانسته محقق کند هرچند سود عملیاتی به دلیل غیر عملیاتی با زیان 24 ریالی کاهش یافته است اما شرکت می تواند با توجه به  رشد 25  درصدی درآمد حق بیمه در سه ماه آن را جبران کند . 
حق بیمه صادره نیز به رقم 634.496 میلیون ریال رسیده که نسبت به رقم سالیانه 4.100.000 میلیون ریال حدود 15 درصد محقق شد . 
به گزارش  بانكداري ايراني ، بیمه ملت در نظر دارد تا در سال  95  سرمایه خود را از رقم 260میلیارد تومان به رقم 285 میلیارد تومان افزایش دهد.درآمد حق بیمه  شرکت بیمه ملت  به رقم 765.983 میلیون ریال رسیده که از رقم  3.066.245 میلیون ریال سالیانه   25 درد آن محقق شده است .
هزینه خسارت بیمه ملت در سه ماهه حدود 23درصد افزایش داشته که نه تنها  نسبت به سال 94 تغییراتی در رشد نداشته  بلکه در مجموع کاهش را تجربه کرده است زیرا در سال 94 561.233 میلیون ریال خسارت در سه ماه پرداخت کرده که 80 درصد نسبت به  حق بیمه صادره در نظر گرفته شد اما در سخ ماهه ابتدای سال 95 به رقم 478.692 میلیون ریال رسید که 75 درصد نسبت حق بیمه صادره محاسبه شده است.
گفتنی است که برای نخستین بار در کشور  از سوی بیمه ملت ، محدودیت های پرداخت حق بیمه از طریق تلفن بیمه مرتفع شد و برای اولین بار در کشور بیمه گذاران می توانند از این طریق، حق بیمه و اقساط را بدون هیچ محدودیتی پرداخت کنند.این در حالی است که تاپیش از این فقط امکان پرداخت تا سقف مبلغ 2 میلیون ریال از طریق تلفن بیمه وجود داشت.

۹۵/۰۶/۱۴
۰۹:۰۷

بیمه معلم به دانش آموز آسیب دیده خسارت یک میلیارد ریالی پرداخت کرد

دانش آموزی که به علت برق گرفتگی دو دست خود را از دست داد و از ناحیه دو پا دچار مصدومیت شد، از بیمه معلم یک میلیارد ریال خسارت گرفت. حسین شفیع زاده تحت پوشش بیمه حوادث دانش آموزی شرکت بیمه معلم بوده است.

پول‌نیوز - بیمه معلم آمادگی خود را برای پیگیری روند معالجه و طول درمان او اعلام کرد.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، دانش آموزی که به علت برق گرفتگی دو دست خود را از دست داد و از ناحیه دو پا دچار مصدومیت شد، از بیمه معلم یک میلیارد ریال خسارت گرفت. حسین شفیع زاده تحت پوشش بیمه حوادث دانش آموزی شرکت بیمه معلم بوده است.
بیمه معلم همچنین آمادگی خود را برای پیگیری روند معالجه و طول درمان او اعلام کرد. خانواده این دانش آموز از برخورد بسیار مناسب شعبه اصفهان بیمه معلم و پرداخت سریع خسارت تقدیر کردند.

۹۵/۰۶/۱۴
۱۰:۵۶

بیمه پاسارگاد بالاترین رتبه در سطح رضایت مشتریان

شرکت بیمه پاسارگاد بر اساس اعلام بیمه مرکزی ایران بر اساس سطح سنجش رضایت مشتریان از شرکت های بیمه بالاترین رتبه را بین سایر شرکت های بیمه کسب کرد.

پول‌نیوز - شرکت بیمه پاسارگاد بر اساس اعلام بیمه مرکزی ایران بر اساس سطح سنجش رضایت مشتریان از شرکت های بیمه بالاترین رتبه را بین سایر شرکت های بیمه کسب کرد.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، در راستای اجرای برنامه های راهبردی بیمه مرکزی برای دست یابی به دو هدف عمده «تهیه و تدوین سند توسعه فرهنگ بیمه در جهت افزایش فروش بیمه نامه های اختیاری» و همچنین « تعیین سنجش سطح رضایت مشتریان از شرکت های بیمه و استفاده از نتایج آن در راستای سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های آتی بیمه مرکزی» جلسه ای در شورای مدیران بیمه مرکزی و با حضور مدیران کل، مشاوران و معاونین بیمه مرکزی تشکیل شده است که در این جلسه نتیجه مطالعات مشابه در سال ۱۳۹۱ و به منظور حفظ قابلیت مقایسه نتایج طرح با مطالعه قبلی مبنا قرار گرفته و روزآمد شده است.
بررسی وضعیت میانگین وزنی رضایت مشتریان از خدمات ارائه شده شرکت های بیمه
میانگین کلی رضایت مندی در بین شرکت های بیمه برابر با میانگین ۳/۹۳ بوده است. در حالی که میانگین وزنی هز یک از شرکت های بیمه بر مبنای سهم بازار حق بیمه تولیدی آن ها برابر میانگین ۳/۸ بوده است . مقایسه نتایج به دست آمده در مطالعه سال ۹۳ بیانگر آن است که میزان رضایت مندی مشتریان از صنعت بیمه به نحو ملموسی افزایش یافته است.
تغییرات سطح رضایت مندی مشتریان شرکت های بیمه
طبق جدول فوق سطح رضایت مندی مشتریان شرکت های بیمه پاسارگاد، نوین، آسیا، رازی، البرز، دی، ایران، کارآفرین و معلم در سال ۱۳۹۳ نسبت به سنجش سال ۱۳۹۱ روند صعودی داشته است و در مقابل سطح رضایت مندی بیمه های سامان، سینا کاهشی بوده است و سطح رضایت مندی مشتریان بیمه دانا یکسان بوده است.
شرکت های بیمه ما، میهن، سرمد، تعاون، ملت و آرمان در طرح سنجش رضایت مندی ۱۳۹۱ لحاظ نشده بودند و نتایج این طرح نشان داده است که در نظر تامین رضایت مندی مشتریان راه دشوارتری در پیش دارند.
نتایج این طرح نشان داده است که میانگین رضایت مندی مشتریان صنعت بیمه در سال ۱۳۹۳ به میزان ۳/۹۳ بوده که در قیاس با میانگین رضایت مندی در سال ۱۳۹۱ که برابر با ۳/۶۱ بوده است که این میزان رشد نشانگر آن است که میزان رضایت در بین مشتریان شرکت های بیمه افزایش یافته است.
رضایت بیمه گذاران از خدمات اراده شده به تفکیک رشته های بیمه
کمترین میزان رضایت مندی از رشته سایر وجود دارد که به بیمه نامه هایی برمی گردد که در چارچوب رشته های موسوم بیمه ای (که عمدتا دارای شرایط عمومی مشخص و استانداری هستند) قرار نگرفته و متناسب با نیاز مشتری تعریف می شوند. بنابراین لازم است در تدوین شرایط بیمه نامه هایی از این نوع و هم چنین اطمینان از فهم مشترک بیمه گر و بیمه گذار از محتوای بیمه نامه و نرخ گذاری آن ها دقت بیشتری به عمل آید.
پس از سایر کمترین میزان رضایت مندی از رشته شخص ثالث وجوددارد که با توجه به سهم حداکثری این رشته از پرتفوی ریسک های تحت پوشش صنعت بیمه اخطاری جدی در خصوص لزوم ارتقای کیفیت خدمات بیمه ای در رشته بیمه شخص ثالث و هم چنین اتخاذ راهکارهای موثر برای کنترل ریسک این رشته و خذف عوارض آن محسوب می شود .
رشته بیمه عمر نسبت به سایر رشته های بیمه ای از سطح رضایت پایین تری در بین مشتریان برخوردار است. با توجه به اهمیت این رشته در چشم انداز توسعه شرکت های بیمه و ارتقای ضریب نفوذ بیمه، نارضایتی مشتریان در این رشته برای وجود یک مانع جدی در مسیر توسعه شرکت های بیمه محسوب می شود که باید به آن توجه بیشتری شود.
بیشترین میزان رضایت مندی از رشته بیمه بدنه اتومبیل بوده است. مقایسه رضایت مندی این رشته با رشته شخص ثالث که دارای کمترین میزان رضایت مندی بوده است می تواند نشانه ای از تاثیر اجباری بودن یک رشته بیمه ای، بر کیفیت خدمات ارایه شده توسط بیمه گر در راستای جلب رضایت مشتری باشد. بنابراین ،لازم است نهاد ناظر برای بیمه های اجباری، تمهیدات تنظیمی سخت گیرانه تری برای جلب رضایت مشتریان و اطمینان از کیفیت و کمیت خدمات ارایه شده در نظر بگیرد.
شایان ذکر است که این امر به صورت کلی بوده و برای تمام شرکت های بیمه قابل تعمیم نیست، چراکه در برخی شرکت های بیمه رضایت از این دو بیمه نامه تقریبا یکسان بوده است.

۹۵/۰۶/۱۴
۱۱:۱۳

حضور بیمه "ما" در سومین دوره نمایشگاه بین الملی بانک، بورس و بیمه استان فارس

غرفه بیمه "ما" در سومین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس و بیمه استان فارس با استقبال مسوولین و مقامات استانی و همچنین عموم مردم مواجه شد.

به گزارش " رویکرد " به نقل از روابط عمومی بیمه " ما " ، بیمه "ما" با حضور در سومین نمایشگاه بانک و بورس و بیمه بین المللی شیراز با استقبال بی نظیر آحاد جامعه روبرو شد..در این نمایشگاه همکاران شعبه و نمایندگان شبکه فروش با بازاریابی و معرفی مزیت های خدمات رسانی بیمه "ما" و چگونگی ارزش آفرینی برای مشتریان در بخش های مختلف با چندین مشتری تفاهم و قرارداد امضا نمودند.
همچنین مقامات و مسوولین محلی و استانی و مدیران ارشد بانک ملت از بازدید کنندگان غرفه بیمه "ما" در این نمایشگاه بودند.
بر اساس این گزارش، معاون استاندار فارس ، شهردار شیراز ، مدیر شعب بانک ملت استان فارس و دیگر مقامات محلی از جمله بازدیدکنندگان از غرفه بیمه "ما" در این نمایشگاه بودند.

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
 • بانکداری ایرانی
 • عصر اعتبار
۹۵/۰۶/۱۳
۱۶:۳۲

همايش مهندسي مالي و بيم سنجي برگزار شد نشست تخصصی اهمیت نظارت و استانداردها بر محاسبه‌ی ذخایر فنی بیمه‌های عمر و غیر عمر

در انتها خبر برگزاری کارگاه با موضوع نحوه محاسبه ذخایر در شرکت‌های بیمه طی ماه‌های آتی، به اطلاع شرکت‌کنندگان در همایش رسید.

نشست تخصصی "اهمیت نظارت و استانداردها بر محاسبه‌ی ذخایر فنی بیمه‌های عمر و غیر عمر" توسط پژوهشکده بیمه و در سومین همایش مهندسی مالی و بیم‌سنجی برگزار شد.
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از روابط عمومي پژوهشكده بيمه در این نشست که توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با همکاری انجمن محاسبات مالی و بیمه ایران برگزار شده است، بحث آسیب‌شناسی آیین‌نامه ذخایر موسسات بیمه‌ای (58) و نقش اکچوئران در این زمینه توسط مجتبی عابد کارشناس پژوهشی پژوهشکده بيمه، ارائه شد.
در ادامه، پانلی متشکل از مدیر گروه بیمه‌های اشخاص پژوهشکده بیمه، معاون دفتر نظارت فنی و مدیر کل امور فنی بیمه مرکزی و به رياست دکتر پاینده، استاد دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد که به موضوعات مشارکت در منافع بیمه‌گذاران عمر، استاندارد 28 و رابطه آن با بحث ذخایر، نحوه محاسبه ذخایر فنی تکمیلی و ذخیره برگشت حق بیمه، ذخیره بازخرید و پوشش ازکارافتادگی بیمه‌نامه‎های عمر، ضرورت وجود داده‌های مستند و قابل اعتماد برای بررسی تئوری‌ها و مدل‎های موجود برای محاسبه ذخایر و معرفی روش‌های متداول برای محاسبه ذخایر پرداخته شد.
بر پايه اين گزارش، در جلسه پرسش و پاسخ با شرکت‌کنندگان نيز موضوع خلاء‌های مقرراتی و اطلاعاتی و اعلام روش واحد برای محاسبه ذخایر به عنوان محور اصلی سوالات مورد بحث قرار گرفت.
گفتني است در انتها خبر برگزاری کارگاه با موضوع نحوه محاسبه ذخایر در شرکت‌های بیمه طی ماه‌های آتی، به اطلاع شرکت‌کنندگان در همایش رسید.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۴۶

شرح نواقص پرداخت خسارت از زبان رییس پژوهشکده بیمه : ارزیابان خسارت مستقل طبق توافق مندرج بر بیمه نامه

ارزیابی خسارت در بیمه‌ها از دو طریق انجام می‌شود یا کارشناسان شرکت بیمه در مراکز پرداخت خسارت به این کار می‌پردازند و یا ارزیابان خسارت مستقلی که طرف قرارداد با شرکتهای بیمه هستند، از جانب آنها (یا طبق توافق مندرج در بیمه نامه) اقدام به ارزیابی خسارت می کنند.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از رییس پژوهشکده بیمه امیر صفری گفت: ارزیابی خسارت در بیمه‌ها از دو طریق انجام می‌شود یا کارشناسان شرکت بیمه در مراکز پرداخت خسارت به این کار می‌پردازند و یا ی که طرف قرارداد با شرکت‌های بیمه هستند.
امیر صفری در گفت‌وگو با  ایلنا در پاسخ به این پرسش که روش‌های ارزیابی خسارت، اعتماد عمومی و رضایت مشتری در صنعت بیمه ایران چگونه است؟ ، اظهار داشت: ارزیابی خسارت در بیمه‌ها از دو طریق انجام می‌شود یا کارشناسان شرکت بیمه در مراکز پرداخت خسارت به این کار می‌پردازند و یا ارزیابان خسارت مستقلی که طرف قرارداد با شرکتهای بیمه هستند، از جانب آنها (یا طبق توافق مندرج در بیمه نامه) اقدام به ارزیابی خسارت می کنند.
وی با بیان اینکه برای این کار آیین‌نامه مشخصی از سوی بیمه‌ مرکزی تدوین (آیین‌نامه 85) و در آن ضوابط اعطای پروانه ارزیابی خسارت به اشخاص حقیقی و حقوقی بیان شده است، افزود: براساس این آیین‌نامه، مؤسسه بیمه و بیمه‌گذار می‌توانند ارزیاب خسارت بیمه‌ای مرضی الطرفین و حدود اختیارات وی را تعیین کنند.
صفری خاطر نشان کرد: هم‌چنین، مرجع رسیدگی به اختلافات بین ارزیاب خسارت بیمه‌ای با موسسه بیمه، یا بیمه‌گذار و سایر ذی نفعان در خصوص قرارداد ارزیابی و مفاد این آیین‌نامه، هیاتی مرکب از نماینده بیمه مرکزی، نماینده سندیکای بیمه‌گران ایران و نماینده انجمن صنفی ارزیابان خسارت بیمه‌ای خواهد بود و نحوه تشکیل جلسات، رسیدگی به اختلافات، اتخاذ تصمیم و سایر امور اجرایی این هیات در چارچوب دستورالعملی خواهد بود که با همکاری سندیکای بیمه گران ایران و انجمن صنفی ارزیابان خسارت توسط بیمه مرکزی تهیه و ابلاغ خواهد شد.
رییس پژوهشکده بیمه خاطر نشان کرد: در زمینه اعتماد عمومی به صنعت بیمه و نیز میزان رضایت مشتریان صنعت، چند طرح پژوهشی در پژوهشکده بیمه انجام شده است که نتایج پژوهش‌های صورت گرفته پیرامون اعتماد عمومی به صنعت بیمه، نشان می‌دهد، اعتماد مردم به شاخص توانمندی صنعت بیمه 3.02 (از معیار 1تا 5 طیف لیکرت)، اعتماد به شاخص خیرخواهی صنعت بیمه با میانگین 2.82 و شاخص پایبندی صنعت بیمه با میانگین 2.85 بوده است.
وی گفت: مردم در رابطه مبادله بیمه‌ای به توانمندی صنعت بیش از خیرخواهی و پایبندی این صنعت اعتماد دارند.
صفری تصریح کرد: شاخص میانگین اعتماد کل با نمره 2.9 و بالاتر از متوسط کسب شده است که در مقایسه با مطالعات مشابه در دیگر کشورها و صنایع، سطح قابل قبولی از اعتماد را نشان می‌دهد و البته لازم است اقدامات اساسی برای ارتقای اعتماد به صنعت بیمه کشور در دستور کار شرکت‌های بیمه قرار گیرد.
رییس پژوهشکده بیمه افزود: در زمینه رضایت مشتریان نیز دو طرح پژوهشی در سال‌های 91 و 93 در پژوهشکده بیمه انجام شده که هر دو حاکی از رضایت مشتریان از صنعت بوده و نمرات به دست آمده بالاتر از میانگین است هم‌چنین مقایسه نتایج این دو پژوهش نشان دهنده افزایش رضایت مشتریان از صنعت بیمه است.
وی گفت: البته در این زمینه نیز کاستی‌هایی وجود دارد که لازم است توسط صنعت بیمه مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، در پرداخت خسارت‌ها و پاسخگویی به شکایات، نواقص جدی وجود دارد که لازم است رفع شود.

۹۵/۰۶/۱۴
۱۱:۰۹

بیمه دانا اجرا می کند: طرح توسعه فروش بیمه نامه های خرد آتش سوزی

شیوه نامه، طرح مورد اشاره شامل پوشش منازل مسکونی در برابر خطرات آتش سوزی، صاعقه و انفجار و خطرات تبعی و پوشش های واحدهای تجاری(غیر صنعتی)نیز شامل خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و خطرات تبعی می شود.

طرح توسعه فروش بیمه نامه های خرد آتش سوزی بیمه دانا در سراسر کشور اجرا می شود .
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و در راستای اجرای سیاست های راهبردی این شرکت در خصوص توسعه فروش بیمه نامه های خرد و تحقق بودجه پیش بینی شده در رشته بیمه های آتش سوزی و نیز با توجه به توانایی و پتانسیل بالقوه شبکه فروش، مدیریت بیمه های آتش سوزی بیمه دانا اقدام به طراحی بیمه نامه های آتش سوزی خرد برای منازل مسکونی و واحدهای تجاری(غیر صنعتی) کرده است .
علیرضا ضیایی پور مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه دانا در این باره گفت: بر اساس این شیوه نامه، طرح مورد اشاره شامل پوشش منازل مسکونی در برابر خطرات آتش سوزی، صاعقه و انفجار و خطرات تبعی و پوشش های واحدهای تجاری(غیر صنعتی)نیز شامل خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و خطرات تبعی می شود.
بیمه گذاران و علاقه مندان به استفاده از این بیمه نامه ها که بدون بازدید اولیه صادر می شود، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به کلیه شعب و نمایندگی های بیمه دانا در تهران و شهرستان ها مراجعه کنند .

۹۵/۰۶/۱۴
۱۲:۰۰

اولین سالگرد شهادت زائرین منا استان خراسان شمالی در بجنورد برگزار می شود

مدیر حج و زیارت خراسان شمالی گفت: نخستین سالگرد مراسم شهادت زائران استان در فاجعه منا فردا برگزار میگردد. محمدباقر قاصری در گفت‌وگو با خبرنگار حیات مشهد مقدس، اظهار داشت: نخستین سالگرد مراسم شهادت زائران استان در فاجعه منا فردا برگزار میگردد.
وی ادامه داد: این مراسم فردا از ساعت 10 الی 12 در مجتمع فرهنگی ایثار واقع در شهرک شاهد، بجنورد برگزار می‌شود.
قاصری افزود: سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت کشور میهمان ویژه این برنامه است که با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان استان و خانواده شهدای منا و شهدای هشت سال دفاع مقدس ، جانبازان و ایثارگران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه فاجعه منا نباید در کشور فراموش و یا کمرنگ شود، خاطرنشان کرد: در نخستین مراسم سالگرد شهدای منا قرار است از کتاب «جامع شهدای منا» که دو فصل از آن مربوط به زائران شهید استان خراسان شمالی است رونمایی شود.
مدیر حج و زیارت خراسان شمالی تصریح کرد: همچنین قرار است پل ورودی به مرکز استان از سمت باباامان نیز به نام شهدای منا نام‌گذاری شود.
قاصری درباره پرداخت دیه به خانواده 15 شهید استان در این فاجعه نیز گفت: تمامی مطالبات خانواده‌های این شهدا توسط بیمه ایران به مبلغ 55 میلیون تومان پرداخت‌شده و سازمان نیز پیگیر حق‌وحقوق خانواده این شهدا از کشور عربستان است.
گفتنی است در دوم مهرماه سال 94 مصادف با ماه ذی الحجه زائران ۲۷ کشور اسلامی در حادثه منا به شهادت رسیدند که ۴۶۱ ایرانی در صحرای منا و پیش از آن ۱۰ تن از هم هموطنانمان در مسجدالحرام در حین عبادت به شهادت رسیدند. بنابراین حدود ۵۰۰ نفر در این فاجعه جان خود را از دست دادند که از این میان ۶۰ نفر ایثارگر از سطح کشور بودندو از ۶۰ نفر ایثارگری که در حادثه منا به شهادت رسیدند ۳۷ نفر از جانبازان دوران دفاع مقدس و ۲۳ نفر دیگر نیز از والدین، همسر یا فرزندان شهدا بودند. همچنین 6 دیپلمات و ۱۵ روحانی نیز در میان شهدا هستند.
انتهای پیام/

۹۵/۰۶/۱۳
۲۲:۲۵

امکان بهره‌مندی ایرانیان مقیم ۵ کشور آسیایی از خدمات تامین اجتماعی فراهم شد

مدیرکل تأمین اجتماعی اتباع گفت: امکان بهره مندی از پوشش تأمین اجتماعی برای تمامی ایرانیان اعم از شاغل یا غیرشاغل و خانواده‌های آنان در کشورهای امارات متحده عربی، عمان، چین، قطر و کویت فراهم شد.

کارگرآنلاین: حسین جودکی با اعلام این خبر افزود: به زودی دامنۀ این پوشش به کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، آلمان، ایتالیا، انگلستان، استرالیا، سوئد، روسیه و چند کشور که میزبان بیشترین ایرانیان هستند تسری خواهد یافت.
وی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر٣ کشور آمریکا، کانادا و امارات متحده عربی به ترتیب بالاترین تعداد ایرانیان را دارا هستند، افزود: با توجه به همین آمار،اداره کل اتباع با برنامه ریزی، ترسیم نقشه راه و طراحی سیستم‌های مبتنی بر فن آوری‌های نوین تلاش کرده تا روند تحت پوشش قرار گرفتن این گروه از جمعیت را تسهیل کند.
جودکی اظهار داشت: در حال حاضر تمامی ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند از طریق مراجعه خود یا وکیل قانونی به شعب سراسر کشور و یا با مراجعه به کارگزاران تأمین اجتماعی که با همکاری اداره کل امور کارگزاریها در کشورهای پذیرنده تعیین شده‌اند، مراحل ثبت درخواست، انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه خود را براساس مقررات بیمه ایرانیان خارج از کشور انجام دهند.
مدیرکل تامین اجتماعی اتباع افزود: همچنین بر اساس برنامه ریزی و طراحی‌های انجام گرفته و در راستای رویکرد گسترش ارائه خدمات غیرحضوری در سازمان تأمین اجتماعی، به زودی امکان بهره گیری از خدمات غیرحضوری از طریق سامانه متمرکز بیمه ایرانیان خارج از کشور برای تمامی مخاطبین میسر خواهد شد.
جودکی از هموطنان ساکن در خارج از کشورکه تاکنون تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار نگرفته اند خواست تا برای آشنائی با مقررات بیمه ایرانیان، نحوۀ پرداخت حق بیمه و  دسترسی به سامانه متمرکز بیمه ایرانیان، به پایگاه اطلاع رسانی سازمان تأمین اجتماعی به نشانی www.tamin.ir و سایت اداره کل تأمین اجتماعی اتباع به نشانی mss.tamin.ir مراجعه و یا از طریق ایمیل این اداره کل به نشانی mss.dep@tamin.ir  پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کنند./فارس

منابع دیگر:
 • بانکداری ایران
 • اقتصاد تهران
۹۵/۰۶/۱۳
۱۹:۰۶

مشاور بانک قوامین: مفاهیم بانکداری بدون ربا در کشور تبیین نشده است

شهرکرد - ایرنا - مشاور ارشد وعضوهیات رییسه بانک قوامین کشور، رعایت قانون بانکداری بدون ربا را در گرو تبیین این قانون در جامعه دانست و گفت: این قانون آن گونه که باید برای مجریان و مردم تبیین نشده است.

به گزارش ایرنا، علی طوسی روز شنبه در آیین تودیع ومعارفه مدیر شعب بانک قوامین چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این قانون براساس عقود اسلامی نگاشته شده و همچون دیگر عقود، عمل و نیت در اجرا باید شفاف سازی شود.
وی افزود: در زمان عقد قراردادهای اسلامی بخصوص اعطای تسهیلات، مشتریان باید براساس شرایط عقد مذکور اقدام به عمل کنند و در صورتی که مشتریان تسهیلات دریافتی را برای موارد دیگر بکار گیرند، بانکداری از حالت اسلامی به سمت و سوی ربوی شدن پیش می رود.
طوسی تاکید کرد: بر این اساس تبیین این قانون، شرایط اجرای آن و تشریح اثرات زیانبار ربا در جامعه برای بانکداران و بخصوص مردم ضروری است.
وی بزرگترین ذینفعان بانک ها را صاحبان سهام و سپرده گذاران عنوان کرد و گفت: مدیران این بانک ها باید منافع 80 میلیون ایرانی را مدنظر داشته باشد و در ارائه خدمات، منافع ملی در اولویت قرار گیرد.
عضو هیات رییسه بانک قوامین ادامه داد: از آن جا که 170 هزار نفر و 47 درصد از جمعیت سپرده گذاران و سهام داران این بانک را کارکنان خدوم نیروی انتظامی شامل می شود، انتظار می رود با تکریم هرچه بیشتر مشتریان بانک قوامین، تلاش این کارکنان پاس داشته شود.
به گزارش ایرنا، در این آیین از خدمات مهدی حق پرست مدیر سابق شعب بانک قوامین چهارمحال و بختیاری قدردانی و محمدعلی شیروی به عنوان مدیر جدید این بانک در استان معرفی شد.
8125/6021

۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۴۵

منابع مالی بانک قوامین کشور 10 درصد افزایش یافت

شهرکرد-ایرنا- رییس اداره مبارزه با پولشویی بانک قوامین کشور از افزایش 10 درصدی منابع مالی این بانک در سال جاری نسبت به سال گذشته خبرداد.

حسن چمنی راد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در شهرکرد اظهار کرد: منابع بانک قوامین به بیش از 600 هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به سال گذشته افزایش 10 درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: این بانک پنج درصد از مجموع منابع بانکی کشور را در اختیار دارد و در این زمینه جزو بانک های پیشرو به شمار می رود.
چمنی راد در زمینه اقدامات بانک قوامین برای مبارزه با پولشویی اظهار کرد: چارچوب مبارزه با پولشویی در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و امور دارایی، تعیین شده و این بانک نیز در راستای این چارچوب ،نرم افزار مبارزه با پولشویی را طراحی کرده است.
وی همچنین راه اندازی سامانه شناسایی مشتریان، سامانه استعلام کد ملی از ثبت احوال و راه اندازی سامانه ثبت شرکت ها را از دیگر اقدامات اداره مبارزه با پولشویی بانک قوامین برشمرد.
چمنی راد ادامه داد: برای اجرای فاز دوم ابلاغ بانک مرکزی در زمینه سطح طبقه بندی مشتریان ، چارچوب هایی آماده و به بانک مرکزی تحویل شده که در انتظار تدوین قانون و مقررات جدید است.
وی افزود: البته طبقه بندی مشتریان در این بانک بر اساس چارچوب هایی که در جلسات کانون بانک ها تعیین شده ،صورت گرفته و در حال اجراست.
چمنی راد ، بانک قوامین را جزو پاک ترین بانک ها در زمینه وقوع جرم پولشویی خواند وگفت: با توجه به اینکه بخشی از سپرده گذاران بانک های قوامین کارکنان ناجا هستند و نیروی انتظامی نیز در زمینه مبارزه با پولشویی در حال همکاری با قوامین است؛با قاطعیت اعلام می شود عمل پولشویی در این بانک صورت نخواهد گرفت.
وی افزود: برای تداوم این روند از کارکنان انتظار می رود در راستای اجرای سند تحول بانک به منظور ارائه خدمات نوین در بخش روابط عمومی، بازاریابی، انفورماتیک و منابع انسانی و انجام عملیات بانکی بدون ربا گام بردارند.
رییس اداره مبارزه با پولشویی بانک قوامین کشور برای شرکت در آیین تودیع و معارفه مدیر شعب بانک قوامین چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.
8125/2097

۹۵/۰۶/۱۳
۱۵:۵۵

مشاور ارشد بانک قوامین: افزایش سود بانکی برای پیروی از سیاست های دولت دهم به بانک ها تحمیل شد

شهرکرد - ایرنا - مشاور ارشد و عضو هیات رییسه بانک قوامین کشور گفت: افزایش سود بانکی به دلیل بحران های اقتصادی سال 90 به منظور پیروی از سیاست های دولت دهم و مهار افزایش نرخ ارز و طلا و مسکوکات به بانک ها تحمیل شد و این موسسات را متضرر کرد.

علی طوسی روز شنبه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر بانک قوامین چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طی یکسال پس از افزایش سودهای بانکی، بحران افزایش قیمت ارز و سکه فروکش کرد اما به دلیل هزینه هنگفتی که افزایش سود به اقتصاد بانک ها تحمیل کرد، قیمت تمام شده پول آنان بالا رفت.
وی همچنین بیان کرد: کاهش نرخ بهره بانکی و تسهیلات بانک ها به تدریج و با گذر زمان امکان پذیر است.
طوسی افزود: بانک ها برای تامین هزینه های خود ناگزیرند نرخ بهره تسهیلات خود را بیش از اعلام نرخ بانک مرکزی تعیین کنند.
وی ادامه داد: نباید انتظار داشت با اعلام بانک مرکزی بصورت آنی نرخ تسهیلات کاهش یابد و پیش بینی می شود دست کم 2 سال تا نزدیک شدن نرخ تسهیلات به نرخ تعیین شده بانک مرکزی نیاز باشد.
طوسی تصریح کرد: البته بانک قوامین از سال 94 موفق شده قیمت تمام شده منابع مالی و پول خود را در حد پایینی نگه دارد.
8125/6021

۹۵/۰۶/۱۳
۱۸:۱۲

ادیانی: اصلاح نظام بانکی، پولی و مالی در اولویت دولت قرار گیرد

نایب رییس کمیسیون انرژی در مجلس گفت: نظام بانکی و سیستم پولی و مالی کشور در سال آخر دولت یازدهم باید در اولویت اصلاحات اقتصادی قرار بگیرد.

علی ادیانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اولویت‌ها باید در قالب چالش‌ها دیده شود. چالش جدی امروز کشور نقدینگی 1100 ترلیون تومانی است.
نماینده مردم قائم شهر در مجلس افزود: نقدینگی کشور از حدود 490 هزار میلیارد تومان در سال 1392 به 1100 ترلیون تومان در سالجاری رسیده است. این حجم نقدینگی پیام خوبی را به فضای اقتصادی کشور نمی‌دهد.
وی خواستار مهار بیکاری شد و افزود: رفع بیکاری رسالت همه دولت‌ها، دستگاه‌ها و سازمان‌هاست اما بار کار بر دوش دولت است، دولت باید به گونه‌ای سیاست‌گذاری کند تا نرخ بیکاری کاهش یابد.
نایب رییس کمیسیون انرژی کشور خواستار برخورد قاطع با رسوخ فساد در نظام اداری کشور شد و افزود: دولت باید نهادهای مرتبط اجرایی در حوزه برخورد با فساد را بیش از گذشته تقویت کند. دستگاه‌های مسئول  مبارزه با فساد از جمله ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کارنامه قابل قبولی ندارند.
ادیانی، نظام پولی و مالی و نظام بانکی کشور را در چارچوب ضوابط، مبتنی بر عدالت و ارزشهای انقلاب اسلامی ندانست و مقصر این وضعیت را ضوابط ابلاغی تیم اقتصادی، مالی و پولی دانست و افزود: ایجاد ساز و کار بانکی مبتنی بر اقتصاد اسلامی باید سامان یابد. نظام بانکی کشور با نظام بانکی مورد تایید ضوابط اسلامی زاویه دارد.
نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس با اشاره به بخشی از چالش‌های حوزه جوانان، گفت: سن استخدام به حکم قانون 30 سال اما واقعیت جذب جوانان در دستگاه‌ها اگر شغلی باشد، کمتر از 35 سال است. برای ساماندهی مطالبات، نیازها و خواسته‌های نسل جوان نیازمند لایحه جامع و مدونی در این حوزه هستیم.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۲:۰۳

توسعه کمی و کیفی بانک شهر

پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر از جمله خدماتی است که در بین مردم شناخته شده است و از سوی شهروندان بااستقبال خوبی مواجه شده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک شهر با داشتن ساختاری منظم، قانونمند و شفاف و به همراه تبلیغات اثرگذار و منحصر به فرد خود در کنار ارایه خدمات مطلوب شناخته شده است.
گفته می‌شود بانک شهر در آستانه برگزاری مجامع بانک‌ها سرمایه خود را از ١٦هزار به ٢٠هزار میلیارد ریال ارتقا می‌دهد؛ این امر بدان معنی است که در کمتر از سه سال، منابع این بانک با افزایش ٥ برابری خود از ٤هزار به ٢٠هزار میلیارد ریال می‌رسد؛ حرکتی که در نظام بانکی کشور نه کم‌نظیر، بلکه بی‌نظیر است.
این امر می‌تواند الگوی مناسبی باشد برای موسسات مالی و اعتباری تا ضمن پرداختن به آخرین دستاوردهای فناوری، تکیه بر شفافیت مالی، اعتمادسازی و جذب منابع همواره در چارچوب قوانین تعریف شده بانکی حرکت کند و مورد تحسین جامعه و حتی بانک مرکزی و نهادهای نظارتی نیز قرار گیرند.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۱۲

فروش کارت هدیه ارزی بانک سامان برای مشتریان برتر

بانک سامان به ‌منظور پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان برتر در ایجاد امکانات خرید از طریق کارت‌های ارزی متصل به سوییچ‌های بین‌المللی از درگاه‌های آنلاین و پایانه‌های فروشگاهی، کارت هدیه ارزی عرضه می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک سامان، رضا حیدری مدیر مشتریان ویژه و خاص با اعلام این خبر تصریح‌کرد: مشتریان ویژه و خاص بانک می‌توانند، کارت ارزی از ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار تهیه کنند و در محل مورد نظر خود تحویل بگیرند.
مدیر مشتریان ویژه و خاص بانک سامان اظهارداشت: این کارت به صورت دلاری در شعب سراسر کشور ارایه می‌شود. همچنین امکان انجام خریدهای غیر دلاری با توجه به امکانات درگاه خرید با پرداخت هزینه‌ای ناچیز به‌عنوان نرخ تبدیل وجود دارد.
حیدری گفت: دارندگان این کارت‌ها می‌توانند از پایانه‌های فروشگاهی نصب‌ شده در فروشگاه‌های طرف قرارداد شرکت ویزا در سراسر جهان یا درگاه‌های فروش اینترنتی در وب‌سایت‌های طرف قرارداد با ویزاکارت استفاده کنند.
وی تصریح کرد: برای پشتیبانی از این کارت‌ها، مرکز خدمات ۲۴ساعته در کشور امارات متحده عربی با اپراتور و راهنما در نظر گرفته شده که شماره تماس آن روی جلد کارت درج شده است.
مدیر مشتریان ویژه و خاص بانک سامان خاطرنشان کرد: مشتریان برتر برای اطلاع از چگونگی خرید کارت هدیه ارزی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با مرکز خدمات سامان زندگی به شماره ۲۲۶۶۲۱۰۵-۰۲۱ داخلی ۲۲۴ و ۳۰۶ تماس بگیرند.
همچنین شرکت ویزا یکی از سه صادرکننده معتبرکارت‌های اعتباری جهان است که کارت‌های آن در بیش از ۲۰۰ کشور جهان قابلیت استفاده دارد.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۵:۴۱

کسب رتبه«ب» توسط کارگزاری بانک آینده

با توجه به اعلام نتایج رتبه‌بندی کارگزاران بورس و اوراق بهادار، کارگزاری بانک آینده موفق شد در حوزه بورس کالای ایران، رتبه«ب» را کسب کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک آینده اعلام‌کرد: کارگزاری بانک توانسته است با جذب نیروهای متخصص و مدیریت توانا و با اخذ مجوزهای مختلف، درجهت توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های خود در کلیه زمینه‌ها، به ویژه توسعه همه‌جانبه در جذب مشتریان جدید، انجام معاملات برخط، انجام معاملات اینترنتی، سبدگردانی و معاملات بورس کالا، اقدام کند.
کارگزاری بانک آینده با رعایت مقررات و ضوابط مورد نظر سازمان بورس و اوراق بهادار، با کسب امتیازات لازم، یکی از شرکت‌های کارگزاری است که موفق شد از رتبه«ج»، به رتبه «ب»، ارتقا یابد.
پیش از این نیز، این کارگزاری موفق به کسب رتبه "الف" در بخش اوراق بهادارشده بود.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۷:۰۸

راه‌اندازی سامانه پرداخت اقساط تسهیلات با کارت‌های عضو شتاب در بانک قرض‌الحسنه مهر

سامانه پرداخت اقساط تسهیلات از طریق کارت‌های عضو شتاب با هدف گسترش خدمات نوین بانکداری الکترونیک و نکوداشت مشتریان، در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران راه‌اندازی شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا،بنابر اعلام بانک قرض‌الحسنه مهر، بر اساس امکانات این سامانه جدید از این پس، پرداخت اینترنتی اقساط تسهیلات برای دارندگان تمامی کارت‌های عضو شتاب امکان‌پذیر است.
برای استفاده از این امکان کافی است مشتریان از یکی از روش‌های زیر اقدام کنند:
۱- ورود به تلفن بانک قرض‌الحسنه مهر ایران (تماس با شماره ۰۲۱۸۵۲۸)- انتخاب گزینه "ورود با کارت"- وارد کردن اطلاعات کارت شتابی و رمز دوم- انتخاب گزینه مدیریت تسهیلات- وارد کردن شماره تسهیلات و مبلغ مورد نظر- پرداخت قسط
۲- ورود به وب‌سایت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران (www.qmb.ir)- انتخاب گزینه "پرداخت اقساط با کارت شتابی"- وارد کردن اطلاعات کارت شتابی و رمز دوم- انتخاب گزینه پرداخت تسهیلات- وارد کردن شماره تسهیلات و مبلغ مورد نظر- پرداخت قسط
مشتریان از طریق سامانه همراه بانک و اینترنت بانک می‏‌توانند از جزئیات تسهیلات اعطایی، میزان اقساط پرداخت شده و سایر موارد مرتبط اطلاع یابند.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۷:۱۴

مدیرعامل بانک مسکن خبر داد سود وام مسکن از امروز تک رقمی شد/کاهش 35 درصدی میزان اقساط ماهانه

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام اجرای دستورالعمل تک رقمی شدن سود تسهیلات صندوق پس انداز یکم از امروز، گفت: به طور متوسط میزان اقساط این وام حدود ۳۵ درصد کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدهاشم بت شکن به فاصله 5 روز پس از تشریح جزئیات تک رقمی شدن سود تسهیلات مسکن خانه اولی ها یکبار دیگر در نشست خبری حاضر شد.
وی با بیان این که تمام هم و غم ما کمک به مسکن برای فعال شدن آن است، گفت: از سوی دیگر به دنبال پشتیبانی از خانوارهای کشور به ویژه متوسط را برای خانه دار شدن از طریق توانمندسازی فراهم کنیم.
وی یادآور شد: بانک مسکن در یکسال گذشته سبد خود را برای خانه دار شدن مردم کامل کرده است، در این راستا یکی از محصولات اصلی ما صندوق پس انداز یکم است که با شرط یکسال سپرده گذاری تا سقف 80 میلیون تومان، 60 و 40 میلیون تومان وام پرداخت می شود.
وی با بیان این که یکی از دغدغه های ما میزان اقساط این وام بود، افزود: سود این تسهیلات ابتدا 14 درصد بود که بر اساس ارزیابی های صورت گرفته مشخص شد میزان قسط بالاست. در این زمینه روند کاهشی سود تسهیلات آغاز شد و تک رقمی شد.
مدیرعامل بانک مسکن نرخ سود این تسهیلات در بافت های فرسوده را 8 درصد اعلام کرد و گفت:  از امروز دستورالعمل اجرایی سود تک رقمی به تمام شعب برای اجرا ابلاغ شد که میزان اقساط را به طور متوسط 41 درصد کاهش (با نرخ 8 درصدی) و 32 درصدی برای نرخ سود 9.5 درصدی خواهد داد.
بت شکن دوشنبه هفته گذشته درباره تک رقمی شدن سود تسهیلات مسکن گفته بود: به طور متوسط برای تسهیلات 60 میلیون تومانی سود به 8 درصد تسهیلات کاهش یافته،‌41 درصد اقساط متقاضیان کاهش می‌یابد. قبلا با نرخ 14 درصد قسط ماهانه 860 هزار تومان و امروز با نرخ سود 8 درصد متقاضی ماهانه 512 هزار تومان پرداخت می‌کند.
وی افزود: میزان متوسط قسط وام 60 میلیون تومان به صورت پلکانی در بافت‌های فرسوده 512 هزار تومان و با نرخ سود 9.5 درصدی حدود 550 هزار تومان است. همچنین میزان اقساط ماهانه وام 80 میلیون تومانی در تهران با سود 8 درصدی (بافت فرسوده) 683 هزار تومان و با سود 9.5 درصدی 742 هزار تومان است.
مدیرعامل بانک مسکن یادآور شد: از سوی دیگر با توجه به تاکید دولت در احیای بافت فرسوده،‌به  دنبال این بودیم که از چه راهی می‌توانیم با توجه به محدودیت‌های دولت نرخ سود تسهیلات بافت فرسوده را کاهش دهیم. در این راستا اولویت خاص برای این بافت در نظر گرفتیم و کمترین سود را نیز (8 درصد) به این بخش اختصاص دادیم.
وی با اشاره به نرخ اوراق حق تقدم مسکن بیان کرد:‌ نرخ این اوراق چندی پیش افزایش یافت که بانک  مسکن برای تعادل در قیمت عرضه اوراق را بیشتر کرد به طوریکه نرخ متوسط اوراق الان به 85 هزار تومان کاهش یافته و فکر می‌کنیم روند کاهشی معمول خود را دنبال خواهد کرد.
بت شکن در خصوص کاهش نرخ سود اوراق حق تقدم نیز گفت: در حال بررسی این موضوع هستیم که به محض کامل شدن کاهش سود اوراق حق تقدم در دستور کار خواهد گرفت.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۰:۵۴

زارع: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین المللی محدود به چند کشور نشود/ تاکید برتوسعه انعقاد پیمان های پولی

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین ایران و روسیه گفت: تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین المللی محدود به چند کشور نشود،بنابراین باید در زمینه انعقاد پیمان های پولی دو و چندجانبه بیشتر کار شود.

رحیم زارع درگفت و گو با خبرنگار خبرگزرای خانه ملت درباره تفاهنامه بانکی ایران با روسیه گفت: همکاری بانکی در سطح بین المللی یکی از ضروریات در زمینه انجام مبادلات اقتصادی است.
نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه در شرایط پسابرجام قرار داریم و حجم مبادلات تجاری ایرانی و روسیه در حال افزایش است؛بنابراین انعقاد تفاهنامه همکاری بانکی اقدام قابل قبولی است.
گسترش انعقاد پیمان های پولی دو و چند جانبه نیاز تجار به دلار را رفع می کند
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: با گسترش انعقاد پیمان های پولی دو و چند جانبه نیاز تجار به دلار در مبادلات اقتصادی رفع می شود.
زارع افزود: درحال حاضر علاوه بر توجه به تولید،باید در زمینه بازاریابی بین المللی نیز فعالیت های خوبی صورت بگیرد تا زمینه رشد صادرات فراهم شود.
وی با مثبت ارزیابی کردن تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین ایران و روسیه،افزود:انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین المللی محدود به چند کشور نشود؛بنابراین باید در زمینه انعقاد پیمان های پولی دو و چندجانبه بیشتر کار شود.
عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،افزود: تسهیل روابط بانکی برای فعالان اقتصادی انگیزه تولید و صادرات را افزایش می دهد.
گفتنی است؛اخیرا تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین ایران و روسیه در حوزه‌های مبارزه با پولشویی،مبارزه با تامین مالی تروریسم، پیمان‌های پولی و تسویه حساب به ارزهای محلی بانک مرکزی روسیه امضا شد./

۹۵/۰۶/۱۳
۱۰:۰۴

مدیر عامل بانک سپه: نهایی شدن سامانه ارزیابی بانک ها

چقازردی گفت: بانک مرکزی سیستم ارزیابی و نمره دهی به بانک های کشور را تقریباً نهایی کرده و شاید امسال عملیاتی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمدکاظم چقازردی در نشستی با خبرنگاران افزود: در صورت اجرای این سیستم رقابت به معنای واقعی کلمه در نظام بانکی بوجود خواهد آمد.
وی با بیان اینکه سازمان های موفق ، توانایی ها و ویژگی های خود را در معرض دید و نقد مردم قرار می دهند ، گفت : در نظام بانکی ما جای ارزیابی و نقد بانک ها با استفاده از شاخص های معتبر خالی است که امیدواریم زودتر اجرایی شود.
مدیر عامل بانک سپه افزود : در سطح دنیا سیستم های مالی و پولی به وسیله شاخص های علمی و در مولفه های مختلف نظیر درجه ریسک پذیری و توانایی خدمات رسانی به مردم مورد ارزیابی قرار می گیرد ، رتبه بندی می شود و براساس این رتبه ها مردم به آنها مراجعه می کنند.
چقازردی با ابراز خشنودی از اجرای برجام و تأثیر آن بر نظام بانکی کشور گفت : بانک سپه پیش از اجرای برجام بیشترین نقش آفرینی را در بانکداری بین المللی کشور بر عهده داشت.
مدیرعامل بانک سپه افزود: در 4 تا 5 ماه بعد از اجرای برجام همه فعالیت خود را برای رسیدن به شاخص های قبل از تحریم ها در بانکداری بین المللی بکار گرفته ایم و سعی می کنیم شعب خارجی خود به خصوص شعب اروپا را به دانش روز دنیا مجهز کنیم.

۹۵/۰۶/۱۳
۰۹:۳۱

قانون بانکداری بدون ربا باید آسیب شناسی جدی شود

رئیس کل سابق بانک مرکزی بر ضرورت آسیب شناسی جدی قانون بانکداری بدون ربا در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ طهماسب مظاهری با بیان اینکه همه قوانین و مقررات بانکداری کشور به ظاهر بر اساس قانون بانکداری بدون رباست، افزود: متاسفانه در اغلب موارد به ویژه در عقود مشارکتی روح حاکم بر قراردادها با این قانون منطبق نیست.
وی اظهار داشت : دریافت سود از پیش تعیین شده درعقود مشارکتی یکی از بزرگترین مشکلات بانکی کشور است.
رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه همه قوانین و مقررات بانکداری ایران بر اساس قانون بانکداری بدون رباست ، گفت : قراردادهای بانکی با مشتریان و یا سپرده گذاران طبق این قانون است اما در بیشتر موارد به ویژه در عقود مشارکتی روح حاکم بر قراردادها با قانون مزبور منطبق نیست.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قانون بانکداری بدون ربا در پروسه اجرا با مشکلات فراوانی روبروست، افزود: معوقات 200 هزار میلیارد تومان نظام بانکی از آثار عدم اجرای صحیح قانون بانکداری بدون ربا در کشور است.
مظاهری با بیان اینکه قانون بانکداری بدون ربا باید آسیب شناسی شود، گفت : بانک مرکزی و مدیران بانک‌ها باید بر محتوای مصرف منابع قراردادها با متن قرارداد نظارت داشته تا منطبق بر قانون باشد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اعلام اینکه متاسفانه نظام بانکی از عملیات بانکداری بدون ربا فاصله گرفته است ، گفت : در حال حاضر سود یا بهره بانکی که میان طرف قرارداد و بانک‌ها مقرر می‌شود با قانون عملیات بانکداری بدون ربا در تضاد است.
رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه سود بانکی باید براساس قانون بانکداری بدون ربا مشخص شود، افزود: در حال حاضر تعیین سود بانکی براساس نظام بانکداری بدون ربا نیست.
وی تصریح کرد: در بانکداری بدون ربا تعیین نرخ سود علی‌الحساب معنا و جایگاهی ندارد اما در عملیات بانکی کشور سود علی‌الحساب یا تضمینی به‌عنوان محور اصلی و اساسی مطرح است.
مظاهری اذعان داشت: اصلاح وضعیت کنونی نظام بانکی نیاز به یک عزم جدی، اساسی و ملی دارد.
وی در ادامه ضمن اشاره به نهاد نظارت شرعی در نظام بانکی گفت : اغلب کشورهای اسلامی از نهاد نظارت شرعی در نظام بانکی خود برخوردارند، جای خالی این نهاد مهم در نظام بانکی ایران به شدت احساس می‌شود.
رئیس سابق بانک مرکزی افزود: شورای فقهی بانک مرکزی که یک نهاد مشورتی و بدون جایگاه رسمی از حیث قدرت اعمال نظر است، برای نظام بانکی کافی نبوده و نخواهد بود.
وی همچنین با اشاره به تشکیل شالوده اساسی نظام بانکی بر پایه قانون بانکداری بدون ربا اظهار داشت: تجربه سه دهه نظام بانکی براساس قانون عملیات بانکی بدون ربا ضرورت بازنگری در این قانون را روشن می‌سازد.
مظاهری با اشاره به لزوم تجدیدنظر درقانون عملیات بانکی بدون ربا یادآور شد: قانون عملیات بانکی بدون ربا با هدف تحقق عدالت در رشد پایدار اقتصادی نیازمند ارزیابی پویا و در صورت لزوم بازنگری است.

۹۵/۰۶/۱۳
۰۹:۵۵

افتتاح واحد بانکی ویژه نابینایان در بانک تجارت

همزمان با هفته بانکداری اسلامی ، بانک تجارت دومین باجه ویژه ارائه خدمات بانکی به نابینایان و کم بینایان را افتتاح کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، بانک تجارت اعلام کرد : در این باجه امکان دسترسی آسان به همه خدمات شعبه ای برای شهروندان نابینا و کم بینا با استفاده از دستگاه های برجسته نگار و نمایشگرهای بریل فراهم شده است.
در آئین افتتاح این واحد بانکی که صبح امروز برگزار شد، نادر خواجه حق وردی، قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به اینکه فراهم آوردن امکان دسترسی آسان به خدمات بانکی برای هم میهنان توانخواه جسمی، از اولویت های اصلی برنامه مسئولیت های اجتماعی بانک تجارت است ، اظهار داشت : امیدواریم افتتاح این باجه در تسهیل انجام امور بانکی برای هموطنان عزیز نابینا و کم بینا موثر واقع شود.
قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به اقدامات بانک تجارت برای دسترسی آسان نابینایان و کم بینایان به خدمات بانکداری الکترونیک گفت : بانک تجارت نخستین بانک کشور است که امکان دسترسی به مهمترین خدمات غیر حضوری خود در پایگاه اینترنتی و موبایل بانک را برای این هموطنان فراهم آورده است و مشتریان نابینا یا کم بینا می توانند با استفاده از نرم افزارهای دستیار صوتی از خدمات اینترنت بانک و موبایل بانک تجارت نظیر خدمات کارت ، انتقال وجه ، دریافت کد شبا ، دریافت اطلاعات مربوط به خدمات و تسهیلات بانک تجارت و ... استفاده کنند . 
  
حق وردی با اشاره به برنامه ی آینده بانک تجارت برای سفارشی سازی خدمات دستگاه های POS برای نابینایان و کم بینایان گفت: امیدواریم با همکاری سایر بانکها و شرکتهای تامین کننده خدمات بانکداری الکترونیک ، دسترسی ایرانیان توانخواه به خدمات بانکی به استانداردهای بین المللی نزدیکتر شود.
در ادامه این مراسم صادقپور مدیرعامل شرکت دانش بنیان "پکتوس" که در تامین خدمات باجه ویژه نابینایان با بانک تجارت مشارکت کرده است، گفت: تکمیل فرمهای بانکی در این باجه از طریق یک دستگاه برجسته نگار دارای صفحه کلید و نمایشگر بریل صورت می گیرد و دستیار صوتی نیز برای استفاده از همه خدمات این باجه فعال شده است.
وی افزود : مشتریان نابینا و کم بینا برای استفاده از خدمات این باجه به هیچ وجه نیاز به حضور همراه ندارند و می توانند همه عملیات بانکی همچون افتتاح حساب ، واریز وجه ، تکمیل تقاضای اعطای تسهیلات و ... را با استفاده از دستیار صوتی و چاپگرهای بریل شخصا به انجام رسانند.
"اوضاعی" مدیر امور سازمان و روشهای بانک تجارت نیز گزارشی از برنامه های آتی این بانک برای تسهیل دسترسی مشتریان دارای معلولیت جسمی و حرکتی به خدمات بانکی ارائه کرد .
مسئولین انجمن نابینایان ایران و تعدادی از مشتریان کم بینا و نابینای بانک تجارت در این مراسم حضور داشتند .
باجه ویژه نابینایان بانک تجارت در شعب فرهنگسرای بهمن و دروس تهران فعال شده است و به زودی در مراکز همه استان ها راه اندازی خواهد شد.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۴:۲۹

مدیرعامل بانک شهر: صندوق پیشبرد توسعه شهرهای جاده ابریشم راه اندازی شود

قزوین- مدیرعامل بانک شهر گفت: تهیه بانک اطلاعاتی جامع برای سرمایه گذاران و راه اندازی صندوق توسعه شهری ویژه شهرهای جاده ابریشم می تواند اهداف اجلاس را محقق کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین محمد پورزرندی در یازدهمین اجلاس شهرداران جاده ابریشم که با حضور علی اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، فریدون همتی استانداری، داود محمدی و بابایی صالح نمایندگان قزوین در مجلش شورای اسلامی درشبستان مسجدالنبی قزوین برگزارشد با ارائه گزارشی از تاریخچه جاده ابریشم اظهار داشت:راه شاهی یا جاده شرق به غرب که بعدها توسط فردیناند فن ریشتهوفن، جاده ابریشم نامیده شدباهشت هزار کیلومتر، معادل یک چهارم محیط کره زمین، طول داشته و با سابقه تردد چهار هزار ساله، در حد جغرافیایی بین ۳۲ تا ۳۸ درجه شمالی قرار گرفته و کهن‌ترین شاهراه مبادلات فرهنگی تجاری آسیا و اروپا بوده که هزاران سال استراتژیک‌ ترین کالای آن عصر؛ یعنی ابریشم را از شرق چین به اروپا انتقال ‌داده و به عنوان کوتاه‌ترین مسیر زمینی شرق و غرب، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است.
وی افزود:احیاجاده بزرگ ابریشم نخست توسط کمیسیون سابق اروپا، زمانی که کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان عضو آن بودند، در سال ۱۹۹۱ پیشنهاد شد که هدف آن، اتصال اروپا به آسیای مرکزی از طریق کریدور حمل و نقل بین‌المللی اروپا، قفقاز و آسیا بود.
پورزندی تصریح کرد: سپس ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۹۹ استراتژی جاده ابریشم را برای پیگیری منافع بلندمدت خود و دستیابی به منابع انرژی مطرح کرد و پس از آن، سازمان ملل طرح احیای جاده ابریشم، به عنوان بزرگراه ترانزیتی اوراسیا را ارائه کرد که یک راه‌آهن بین قاره‌ای چین و روسیه را از طریق قزاقستان به اروپا متصل می‌کرد.
وی گفت:این طرح سرانجام توسط رئیس‌جمهور چین، درسال ۲۰۱۳ میلادی، در سخنرانی در شهر آستانه قزاقستان و در دانشگاه نظربایف پیشنهاد شد و از دو بخش کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی تشکیل شده است.
مدیرعامل بانک شهر تصریح کرد: کشورهای حوزه راه ابریشم درطرح چین؛ شامل ۵۸ کشور از جمله چین، هند، پاکستان، ایران، ترکیه، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و کشورهای حوزه قفقاز شامل: آذربایجان، ارمنستان و روسیه و در مرزهای آبی تمام کشورهای حوزه خلیج‌فارس و دریای مدیترانه است که کشورهای اروپایی چون فرانسه، آلمان، اسپانیا نیز شامل این طرح می‌شوند.
وی گفت: در میان این کشورها، اقتصاد چین به عنوان سومین اقتصاد بزرگ دنیا، ایران به عنوان دارنده دومین ذخایر نفت و گاز جهان، هند به عنوان یکی از کشورهای عضو گروه بیست اقتصاد برتر دنیا، روسیه به عنوان یکی از پنج کشور عضو گروه بریکس، به تنهایی و بدون درنظر گرفتن اقتصادهای دیگر این حوزه، به جرأت دارای اثرگذاری عمده‌بر اقتصاد جهانی هستند.
پور زرندی اضافه کرد: بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای حوزه جاده ابریشم در حدود ۴/۵۷ میلیارد نفر جمعیت و حدود ۵ میلیون کیلومترمربع، در حدود ۶۴/۲ درصد از کل جمعیت و حدود ۳۸/۹ درصدازکل مناطق جهان را شامل می‌شوند و این کشورها تقریباً ۲۸.۲ هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و ۱۳.۶ هزار میلیارد دلار مصارف خانوار، حدود ۳۷/۳درصد از GDP  و ۳۱/۴ درصد از مصارف خانوار کل جهان را دربر می‌گیرند از این‌رو، یکی از مهمترین و بزرگترین اقتصادهای هم‌گروه هستند، به‌طوری که هیچ یک از حوزه‌های دیگر مانند: کشورهای عضو ناتو، گروه هشت، آ سه آن دارای این ویژگی‌های منحصربه فرد نیستند.
وی اظهارداشت: در بخش انرژی و در حوزه نفت مطابق آمار ارائه ‌شده توسط BP، در سال ۲۰۱۵ در حدود ۶۱ درصد (۱۰۳۱ میلیارد بشکه) از کل ذخایر نفت اثبات ‌شده جهان در کشورهای جاده ابریشم قرار دارد در حدود ۵۶.۴ درصد (در حدود ۵۱.۷ میلیون بشکه) از تولید روزانه نفت کل جهان و در حدود ۴۶.۲ درصد (۴۳.۸۵ میلیون بشکه) از مصرف روزانه کل جهان در کشورهای جاده ابریشم صورت می‌گیرد.
پورزرندی یادآورشد: کشورهای جاده ابریشم در حدود ۶۸.۴ درصد (۴۱.۸۵ میلیون بشکه) از واردات روزانه نفت را انجام می‌دهند که تنها ۳۳ درصد از آن توسط کشورهای اروپایی انجام می‌شود. از سوی دیگر، در حدود ۶۳ درصد (۳۸.۵۷ میلیون بشکه) از صادرات روزانه نفت نیز توسط کشورهای جاده ابریشم صورت می‌گیرد که در حدود ۵۳ درصد از آن، از خاورمیانه صادر می‌شود.    
وی گفت: در حوزه گاز مطابق آمارهای سال ۲۰۱۵ BP، در حدود ۷۸.۶ درصد (در حدود ۱۴۶.۹ تریلیون مترمکعب) از ذخایر اثبات‌شده گاز جهان در کشورهای جاده ابریشم قرار دارد و حدود ۴۸.۱ درصد (۱۷۰۱ میلیارد مترمکعب) از تولید گاز جهان و در حدود ۴۹.۴ درصد (۱۷۱۳.۳ میلیارد متر مکعب) از مصرف گاز جهان در کشورهای جاده ابریشم است.
پورزرندی یادآورشد: حدود ۵۲.۳ درصد (۳۶۶.۶ میلیارد متر مکعب) از گاز جهان، از طریق خط ‌لوله در کشورهای جاده ابریشم، وارد و در حدود ۴۴.۱ درصد (۳۱۰.۲ میلیارد متر مکعب)، صادر شده در حالی که در حدود ۸۳.۴ درصد (۲۸۲.۳ میلیارد متر مکعب) از LNG جهان نیز توسط این کشورها، وارد و نیز در حدود ۷۱.۶ درصد (۲۴۲.۲ میلیارد متر مکعب)، صادر شده است.
وی اضافه کرد: در حوزه زغال ‌سنگ نیز در حدود ۵۱.۶ درصد (۴۶۰.۴ میلیارد تن) از ذخایر زغال‌سنگ جهان در کشورهای جاده ابریشم قرار دارد که ۶۴.۵ درصد(۲.۴۷ میلیارد تن) ازتولید زغال‌سنگ جهان و حدود ۷۶.۳ درصد (۲.۹۳ میلیارد تن) از مصرف زغال‌سنگ جهان در این کشورها صورت می‌گیرد.
 
پورزرندی اظهارداشت: در حوزه برق در سال ۲۰۱۵ نیز در حدود ۵۶.۱ درصد (۱۳.۵ هزار تراوات ساعت) از برق جهان در کشور های جاده ابریشم، تولید شده از سوی دیگر، خطوط آهن ۱۳ هزار کیلومتر در ایران، خط آهن ۹۹۰۰ کیلومتری چین – اسپانیا و خط آهن ۹۳۰۰ کیلومتری روسیه، از مهم‌ترین ظرفیت‌های این جاده است.
وی اضافه کرد: این آمارها بیانگر پتانسیل رو به رشد اقتصاد کشورهای جاده ابریشم نوین برای تأثیرگذاری و نقش‌آفرینی در اقتصاد بین‌الملل است از این‌رو، طرح ابتکاری کشور چین (طرح کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی) که به طرح یک کمربند، یک جاده معروف است و ارزش اقتصادی آن بیش از ۲۱ تریلیون دلار آمریکا برآورد شده از سوی کشورهای مختلف به خصوص کشورهای آسیایی و اروپایی، مورد استقبال قرار گرفته است.
نقش ایران در طرح جدید جاده ابریشم بسیار مهم است
وی اظهارداشت: از مزیت‌های کشورمان، می‌توان به منابع انسانی، انرژی، معادن، موقعیت ممتاز جغرافیایی و همسایگی با ۱۵ کشور و قرار گرفتن در قلب خاورمیانه، مرزهای وسیع با آسیای میانه، قفقاز، عراق و شبه‌قاره هند، حدود سه هزار کیلومتر مرز آبی در شمال و جنوب با دسترسی به آب‌های آزاد خلیج‌ فارس و دریای عمان، بنادری مجهز در جنوب و شمال و امنیت حاکم بر کریدورهای بین‌المللی گذرا از خاک جمهوری اسلامی در مسیرهای شمالی- جنوب و شرق- غرب اشاره کرد.
پورزرندی تصریح کرد: در بخش حمل‌ونقل خط ریلی، کل خطوط ریلی کشور مطابق آمار سال ۱۳۹۲، در حدود ۱۳ هزار کیلومتر طول داشته که تا سال ۲۰۲۵ این مقدار به ۲۵ هزار کیلومتر خواهد رسید و این خطوط، ظرفیت جابه‌جایی ۲۷ میلیون نفر و ۳۴.۳ میلیون تن بارگیری و ۹۰۶ هزار تن بار ترانزیتی در سال را داراست.
وی بیان کرد: خطوط دریایی کشور نیز تا سال ۱۳۹۲، از ۱۴ بندر و ۱۶۴ اسکله استفاده کرده که جابه‌جایی حدود ۱۶ میلیون نفر مسافر، ۱۳۸.۶ میلیون تن تخلیه و بارگیری در بنادر و ۵.۵ میلیون تن کالای ترانزیتی، از ظرفیت‌های دریایی کشور است.
به گفته پورزرندی خطوط هوایی کشور نیز با ۳۰ فرودگاه و ۲۲۳ فروند هواپیما، به جابه‌جایی ۲۴.۹ میلیون نفر مسافر و ۸۰.۸ هزار تن بار، اقدام کرده است.
 
وی اضافه کرد: در حمل ‌و ‌نقل جاده‌ای نیز ایران با دارا بودن ۲۲۰۳کیلومتر آزاد راه، ۱۴ هزار کیلومتر بزرگراه، به جابه‌جایی ۲۲۶ میلیون نفر مسافر، ۳۷۵ میلیون تن بار و ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای ترانزیتی اقدام کرده و خطوط لوله سراسری دوازده ‌گانه انتقال گاز در ایران در شمال، جنوب و شرق، غرب کشور، به طول ۱۱۶۰۰ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۱۰۳۱ میلیون مترمکعب گاز، یکی از خطوط طولانی لوله در جهان محسوب می شود.
مدیرعامل بانک شهر تصریح کرد: جاده ابریشم در طول تاریخ باعث رونق شهرها به خصوص از لحاظ اقتصادی شده و  با نگاهی به تاریخ شهرهای ایران که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته‌اند، این امر به خوبی مشخص می‌شود زیرا جاده ابریشم باعث شکل‌ گیری نهادهای اقتصادی، امنیتی، رفاهی، مراکز جمعیتی، شهرها و کلان‌شهرهای آباد و توسعه‌ یافته‌ای همچون قزوین، نیشابور، تبریز، خوی و رونق آنها در مسیر خود شد از این رو، حاکمان و دولتمردان همواره سعی کرده‌اند تمهیدات مناسبی را برای رونق این شهرها به ‌کار گیرند.
وی گفت: از چین تا آسیای میانه و ایران گرفته تا اروپا شهرهای بزرگ و کوچک زیادی در مسیر جاده ابریشم قرار دارند که خود ظرفیت عظیمی محسوب می شود و در مواجهه با جاده ابریشم نوین نیز شهرها باید متناسب با تغییر رویکردهای اقتصادی، واکنش نشان داده و خود را با آنها تطبیق دهند و این کاری است که مدیران و برنامه ‌ریزان شهری باید مدنظر داشته باشند و از طریق قوانین انعطاف‌ پذیر و سیاست‌های حمایتی، شهرها را آماده پذیرش نقش‌های جدید اقتصادی کنند و با بازاندیشی در جغرافیای اقتصادی شهرها، راه شکوفایی آنها را هموار کنند.
پورزرندی اظهارداشت: در شهرهای ایران که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند نیز فضای بی‌نظیری برای سرمایه‌گذاری فراهم است برای مثال، شهر قزوین در زمینه صنعت، خدمات، حمل‌ونقل، گردشگری دارای ظرفیت‌های فراوان سرمایه‌گذاری است و چنانچه بخواهد نقش مناسبی در مسیر جاده ابریشم نوین داشته باشد، نیازمند یک بازاندیشی در برنامه‌ریزی و تدوین چارچوب‌های اقتصادی جدید است.
وی تصریح کرد: جاده ابریشم، عامل کلیدی در توسعه تمدن در چین، هند، ایران، آسیای مرکزی و اروپا بوده و نماد یک درس تاریخی از همگرایی و یکپارچگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین کشورها در زمینه تجارت و ارتباطات منطقه‌ای است و احیای مجدد میراث باستانی جاده ابریشم، می‌تواند به رونق کشورها و شهرهای بسیاری که چشم به راه توسعه هستند، منجر شود.
پورزرندی اضافه کرد: هم کمربند اقتصادی و هم جاده ابریشم دریایی قرن بیست ‌و یکم، به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب، ظرفیت‌های فراوانی را به ارمغان می‌آورد، به نحوی که صحبت از سرمایه‌گذاری یک تریلیون دلاری در کشورهای مسیر جاده در میان است و بنابراین کشورها، شهرها و نهادهای مالی، هر کدام به نحوی می‌توانند در این پروژه عظیم، سهیم شده و ایفای نقش کنند.
وی اظهارداشت: همان‌طور که شواهد تاریخی و کنونی نشان می‌دهند ایران بهترین مسیر ترانزیتی جاده ابریشم است و بنابراین صندوق توسعه زیرساخت‌های آسیا، می‌تواند توجه و اهتمام ویژه‌ای به شهرهای ایران در زمینه سرمایه‌گذاری داشته باشد.
پورزرندی یادآورشد: اگرچه نهادی برای تأمین مالی طرح کلان جاده ابریشم در چین وجود دارد و بانک توسعه آسیا نیز حامی آن است، اما از آنجایی که تمرکز این نهاد بر توسعه زیرساخت‌های کلان کشورهاست به نظر می‌رسد جای خالی یک صندوق که مشخصاً توسعه شهری را در شهرهای این مسیر دنبال کند، خالی است بنابراین پیشنهاد می‌شود که مدیران شهری شهرهای جاده ابریشم، به تأسیس صندوقی در راستای پیشبرد توسعه شهری، مبادرت کنند.
وی گفت: برای شناخت ظرفیت، تنگناو پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در شهرهای مسیر جاده ابریشم در ابعاد ملی و بین‌المللی، انجمن علمی اقتصاد شهری ایران آمادگی دارد که مشاوره‌های علمی خود را در این زمینه ارائه دهد.
پورزرندی اضافه کرد: ضرورت دارد مطالعه‌ای جامع و یکپارچه از تمامی شهرهای مسیر جاده ابریشم با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی آنها، انجام گرفته و نتیجه آن، به صورت یک سند منسجم و بانک اطلاعاتی که راهنمای عمل سرمایه‌گذاران باشد، منتشر شود که در این زمینه نیز انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، برای مشارکت و انجام مطالعه آمادگی دارد.

۹۵/۰۶/۱۳
۱۶:۴۲

رکود تورمی در نیمه‌راه؟

دکتر فرخ قبادی
دولت یازدهم در شرایطی سکان اداره کشور را به‌دست گرفت که اقتصاد ما با بحرانی تمام‌عیار دست و پنجه نرم می‌کرد. تورم 35 درصدی، همراه با رکود شدیدی که فقط طی دوسال پایانی دولت قبلی، کاهش 5/ 8 درصدی اندازه اقتصاد و 11 درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه، نشانه‌ای آشکار از بیماری صعب‌العلاج «رکود تورمی» بود. دشواری درمان این بیماری از این واقعیت ناشی می‌شود که در «جعبه ابزار اقتصاد‌دانان»، راهکاری برای درمان همزمان دو بیماری ظاهرا متضاد رکود و تورم وجود ندارد.
سیاست‌های سنتی پولی و مالی انبساطی و انقباضی، هرکدام برای یکی از این دو بیماری کارآیی قابل‌قبولی دارند؛ اما به‌کارگیری هیچ‌کدام از این سیاست‌ها برای مبارزه با رکود و تورم همزمان، راه به‌جایی نمی‌برد. سیاست‌های انبساطی رکود را درمان می‌کند یا تخفیف می‌دهد، اما به تورم دامن می‌زند. سیاست‌های انقباضی، تورم را کاهش می‌دهد؛ اما دامنه و عمق رکود را گسترده‌تر می‌کند.
رکود تورمی بیماری نسبتا نادری است، برای درمان آن نیز سیاست مشخص و کارسازی که مورد توافق اقتصاددانان، از نحله‌های فکری متفاوت باشد، وجود ندارد. در حقیقت تاقبل از دهه 1970 میلادی، اساسا بروز چنین معضلی غیرممکن تصور می‌شد، به بیان دیگر تا آن زمان دو بیماری تورم و رکود، مانعه‌الجمع تلقی می‌شدند، به همین دلیل، سیاست‌گذاران اقتصادی کشور ما در مواجهه با رکود‌تورمی، خود را در جاده‌ای نا‌آشنا و پر‌مخاطره می‌دیدند و «نقشه‌راهی» برای گذر از این وضعیت خطرناک در دست نداشتند. در حقیقت در ادبیات اقتصادی، بحث در مورد رکود‌تورمی عملا به تجربه آمریکا و چند کشور صنعتی دیگر منحصر می‌شود که از اواسط دهه 1970 میلادی، یک‌بار گرفتار این بیماری شده و در نهایت با موفقیت از آن رهایی یافته بودند. مروری بر حوادث آن دوره استثنایی آموزنده خواهد بود.
اقتصاد ایالات‌متحده از اواسط دهه 70 میلادی تورم رو به افزایشی را تجربه کرد. در سال 1960 نرخ تورم در آمریکا 4/ 1 درصد بود. در سال 1969 این نرخ به 9/ 5 درصد رسید. در دهه 70 روند افزایشی تورم سرعت گرفت و نرخ تورم در سال 1979 به 3/ 13 درصد رسید که برای اقتصاد این کشور رقمی کم‌سابقه و بسیار نگران‌کننده بود1. در همین حال، رکود اقتصادی نیز دست از سر اقتصاد این کشور بر‌نمی‌داشت. در سال 1974، تولید ناخالص داخلی واقعی (یعنی به قیمت‌های ثابت) 5/ 0 درصد کاهش یافت. در سال 1975 نرخ رشد اقتصادی بار‌دیگر منفی شد و «GDP» واقعی 2/ 0 درصد کاهش یافت. دوسال پیاپی رشد منفی اقتصاد، نرخ بیکاری را به 5/ 8 درصد رساند. در همین سال‌ها بود که واژه «Stagflation» (رکود و تورم همزمان) وارد ادبیات اقتصادی شد. رکود‌تورمی را «وجود تورم شدید، همراه با رشد اقتصادی کند یا منفی و بیکاری گسترده» تعریف کرده‌اند.
در این دوره بانک مرکزی آمریکا می‌کوشید تا با سیاست‌های پولی انقباضی تورم را مهار کند، هرچند که گاه از بیم گسترش بیشتر رکود و بیکاری و افزایش نارضایتی‌ها، سیاست‌های انبساطی را نیز به‌کار می‌گرفت. در هر حال، به نظر می‌رسید که سیاست کج‌دار و مریز «فدرال رزرو» (بانک مرکزی آمریکا) در مهار تورم کاری از پیش نمی‌برد. به گفته یکی از پژوهشگران آمریکایی، در آن سال‌ها «بانک مرکزی، اعتبار و قابلیت خود را به‌عنوان مهار‌کننده تورم از دست داده بود» و «انتظارات تورمی»2 رو به افزایش داشت. به دلیل تداوم تورم و فراگیر شدن انتظارات تورمی، تاثیر سیاست‌های پولی انقباضی و افزایش نرخ بهره، بیش از آنکه در کاهش تورم موثر افتد، به کاهش تولید و افزایش بیکاری دامن می‌زد. نظر‌سنجی‌های موسسه گالوپ در طول دهه 1970 نشان می‌داد که مردم آمریکا بزرگ‌ترین مشکل اقتصادی خود را «کاهش قدرت‌ خرید» ناشی از تورم می‌دانستند.
در سال 1979، آقای «پال ولکر»3 به‌عنوان رئیس بانک‌مرکزی آمریکا انتخاب شد و رئیس‌جمهوری جدید (رونالد ریگان که جانشین کارتر شده بود) در سال 1981 مسوولیت او را تمدید کرد. در سال 1980 نرخ تورم 5/ 13 درصد و نرخ رشد اقتصادی منفی (24/ 0-) درصد بود که رکود‌تورمی را آشکارا به نمایش می‌گذاشت. آقای «ولکر» یک سیاست انقباضی تمام‌عیار را به اجرا گذاشت. نرخ بهره به‌شدت بالا رفت؛ به نحوی که نرخ وام مسکن به بیش از 18 درصد رسید. سیاست پولی انقباضی آقای ولکر رکود و بیکاری را تشدید کرد اما در آغاز به دلیل باقی ماندن «انتظارات تورمی»، کاهش تورم چشمگیر نبود.
با گسترش رکود و افزایش نرخ بیکاری تا 8/ 10 درصد، اعتراض‌ها به سیاست انقباضی «ولکر» افزایش یافت؛ اما تداوم سیاست انقباضی شدید به مدت چهار سال، توانست تورم را مهار کند و نرخ تورم در سال 1983 به 2/ 3 درصد رسید. در همین حال، نرخ رشد اقتصادی که در سال 1982، منفی 2 درصد بود، در سال 1983 به مثبت 6/ 4 درصد رسید. به این ترتیب پایان سال 1983 را می‌توان پایان دوران رکود‌تورمی آمریکا تلقی کرد. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که دلیل اصلی موفقیت «ولکر»، تداوم سیاست‌های پولی انقباضی و حمایت رئیس‌جمهوری (ریگان) از او به‌رغم نارضایتی عمومی و مخالفت‌های گسترده با رکود ناشی از سیاست‌های بانک مرکزی بود. این کارشناسان دلیل ناکامی تلاش‌های قبلی برای مهار تورم را فقدان اراده لازم در بانک‌مرکزی برای پایداری در برابر مخالفت‌ها و ادامه ندادن به سیاست‌های انقباضی برای مدت زمان لازم برای فروکش کردن انتظارات تورمی، ارزیابی می‌کنند. با توجه به شدت رکود سال‌های 1981 و 82 که شدید‌ترین رکود اقتصادی در این کشور از بعد پایان جنگ‌جهانی دوم (1946) تا آن زمان بود، هم تزلزل مسوولان قبلی بانک مرکزی در تداوم سیاست‌های انقباضی قابل درک است و هم شهامت آقای «ولکر» در پایداری در برابر مخالفت‌ها قابل‌تقدیر.
در طول مدتی که سیاست انقباضی تداوم داشت و رکود بیداد می‌کرد، چند بار نمایندگان کنگره (از هر دو حزب) پیشنهاد‌هایی ارائه کردند که اختیارات بانک مرکزی محدود شود، نرخ بهره کاهش یابد یا آقای «ولکر» از کار برکنار شود؛ اما حمایت «ریگان» از سیاست‌های بانک مرکزی این پیشنهادها را در نطفه خفه کرد. البته ریگان هم برای مدتی هزینه این کار را پرداخت. بر‌اساس نظر‌سنجی‌ها، نظر مثبت مردم نسبت به عملکرد «ریگان» در جایگاه ریاست جمهوری که در بهار سال 1981 به 68 درصد رسیده بود، در آغاز سال 1983 به 35 درصد سقوط کرد. با این حال ریگان به حمایت خود ادامه داد تا تورم مهار شد. با برطرف شدن «توفان تورم» و کمرنگ شدن «انتظارات تورمی»، ولکر سیاست انبساطی را آغاز کرد و اقتصاد کشور رو‌به رشد گذاشت.
به نظر می‌رسد که سیاست انقباضی بانک مرکزی ما و حمایت رئیس دولت یازدهم از این سیاست، شباهت بسیار به فاز اول سیاست مقابله با رکود‌تورمی در آمریکا داشته است. بانک مرکزی ما نیز برای مهار تورم لجام گسیخته سیاست انقباضی شدیدی را به اجرا گذاشت و به‌رغم گسترش و تعمیق رکود و مخالفت‌های گسترده با این سیاست، به راه خود ادامه داد و نرخ تورم را به زیر 10 درصد رساند. از یاد نبریم که در دوره دوم دولت دهم، نه‌تنها تورم ابعاد خطرناکی یافته بود، بلکه «انتظارات تورمی» بیداد می‌کرد. فعالان اقتصادی به درستی باور و انتظار داشتند که آنچه اکنون می‌خرند، چندی بعد بسیار گران‌تر خواهد شد و به همین دلیل معاملات مقطعی و دلالی رونق گرفت. در این شرایط سرمایه‌گذاری‌های بلند‌مدت یا میان‌مدت در حوزه تولید جذابیت نداشت و اساسا محاسبات هزینه‌های اجرای طرح‌هایی از این دست ناممکن شده بود.
باید اذعان کرد که دولت یازدهم در مهار تورم و از میان بردن انتظارات تورمی موفقیت درخشانی داشته است. سوال این است که آیا دولت در اجرای فاز دوم سیاست مقابله با رکود تورمی، یعنی تخفیف رکود و رونق بخشیدن به اقتصاد نیز به موفقیت مشابهی دست خواهد یافت؟ یادمان باشد که آقای ولکر، پس از مهار تورم، برای از میان برداشتن رکود کار چندان دشواری نداشت. با افزایش حجم پول و کاهش نرخ بهره، سرمایه‌گذاری به‌شدت افزایش یافت و اقتصاد کشور رو به رشد گذاشت. بین سال‌های 1983 تا 1990 اقتصاد ایالات‌متحده به‌طور متوسط رشدی معادل 1/ 4 درصد در سال را تجربه کرد. به گفته یکی از اقتصاد‌دانان، موفقیت آقای «ولکر» در کاهش شدید نرخ تورم «صحنه را برای ربع قرن رونق و رشد تقریبا خودکار اقتصاد کشور مهیا ساخت.»
اما در ایران کاهش نرخ بهره به تنهایی چنین معجزه‌ای در پی نخواهد داشت. عوامل متعددی موجب جان سختی رکود و مانع تسریع نرخ رشد اقتصادی هستند که حل و فصل آنها به چیزهایی بیش از کاهش نرخ بهره نیازمند است. دشواری‌های رشد اقتصادی در ایران و مشکلاتی که سیاست‌گذاران ما در غلبه بر رکود و ایجاد رونق اقتصادی با آنها روبه‌رو‌ هستند در بخش دوم این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
پاورقی:
1- کلیه نقل قول‌ها و آمارهای مربوط به ایالات‌متحده، برگرفته از منابع رسمی یا مقالات منتشر شده در نشریات معتبر هستند. علاقه‌مندان به این منابع می‌توانند با (Farrokhg1147@gmail.com) تماس بگیرند.
2- inflation expectations
3- Paul Volcker
(نیوزهاب سیاسی) ge1001

۹۵/۰۶/۱۴
۰۲:۳۴