نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 94995
 • تمام سکه (طرح جدید) 930000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 927000
 • نیم سکه 475000
 • ربع سکه 268000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3325
 • یورو 3660
 • پوند 5105
 • صد ین 2710
 • درهم امارات 911
 • لیر ترکیه 1280
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 62 Arrow up
  دلار 28890
 • 48 Arrow up
  یورو 31640
 • 96 Arrow up
  پوند 44176
 • 1 Arrow up
  فرانک 30661
 • 50 Arrow up
  صد ین 23269
 • 17 Arrow up
  درهم امارات 7866

معاملات امروز فرابورس ایران با 985 میلیارد ریالی شد

در جریان معاملات امروز فرابورس ایران، 47 میلیون ورقه بهادار به ارزش 985 میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، معاملات 10 خرداد 94 بازار فرابورس با خرید و فروش 47 میلیون و 460 هزار ورقه بهادار به ارزش 985 میلیارد  و 690 میلیون ریال به کار خود پایان داد.
امروز در حالی که شرکت‌های مرجان کار، روان فن آور و تدبیرگران فارس و خوزستان بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کردند، شرکت‌های بیمه میهن، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود و بیمه سامان با بیشترین افت قیمت روبرو شدند و آیفکس با اندکی کاهش روی عدد 711 واحد ایستاد.
بیشترین حجم معاملات روز جاری مربوط به خرید و فروش 428 میلیون و 520 هزار سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان و بیشترین ارزش متعلق به سهام پالایش نفت تهران به ارزش 11 میلیارد و 610 میلیون ریال بود.
در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز 49 هزار و 910 ورقه اجاره سه ماهه مپنا خرید و فروش شد و بیشترین حجم معاملات ETF نیز به صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد با معامله 786 هزار سهم اختصاص یافت ضمن اینکه هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن ضمن کاهش قیمت در بازه 700 تا 730 هزار ریال معامله شد.
امروز شاهد بازگشایی نماد معاملاتی شرکت مهندسی صنعتی روان فن‌آور پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام بودیم و نماد معاملاتی شرکت‌های فرآوری زغال سنگ پروده طبس و همکاران سیستم جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز سه شنبه 12 خرداد، در پایان معاملات امروز متوقف شد.

منابع دیگر:
 • رویکرد
 • سنا
 • صبحانه آنلاین
 • نسیم آنلاین
 • ایران اکونومیست
 • نقدینه
 • جهان صنعت
 • پولی مالی
۹۴/۰۳/۱۰
۱۴:۴۳
منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • اعتبار
 • رویکرد
۹۴/۰۳/۱۱
۰۷:۴۶

ابهامات قانونی بیمه نامه های زندگی بررسی شد: نقدی بر ماده ۲۰ آیین نامه شماره ۶۸ بیمه مرکزی : آیین نامه ای با چند تفسیر

در ماده ۲۰ آیین نامه شماره ۶۸ بیمه مرکزی قانون‌گذار تکلیف می‌کند که در صورت عدم پرداخت اقساط باید حق بیمه خطر فوت از محل ذخیره ریاضی بیمه‌نامه تامین شود در حالیکه هیچ مسیر ثانویه ای را برای بیمه‌گر و بیمه‌گذار در نظر نگرفته است.
 ریسک نیوز / شهاب عین آبادی (مدیر بیمه های زندگی بیمه ملت ) : در ماده 20 آیین نامه شماره 68 بیمه مرکزی آمده است : "در بیمه‌های مختلط خطر فوت و تشکیل سرمایه، هرگاه بیمه‌گذار از پرداخت هر قسط حق بیمه خودداری نماید، حق بیمه خطر فوت از محل ذخیره ریاضی بیمه‌نامه تامین می‌شود و پس از آن که ذخیره ریاضی کمتر از حق بیمه خطر فوت گردد، بیمه‌نامه معلق می‌گردد. " همچنین در این ماده اشاره شده است : "بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه مقرر، بیمه‌نامه را مجددا برقرار نماید."
برای ورود به بحث ابتدا ماده 24 آیین‌نامه شماره 68 مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این ماده قانون‌گذار بیمه‌گر را مکلف کرده است که در هر ماه و یا به صورت موردی گزارش‌های متنوعی را برای بیمه مرکزی ج.ا.ا ارسال نماید. در بند "د" از این ماده، بیمه‌گر موظف است صورت بیمه‌نامه‌های منقضی شده مانند فوت، ابطال و فسخ را ارسال نماید. کلمه "فسخ" فقط یکبار در متن آیین‌نامه به کار برده شده است ولی تعریفی از آن ارائه نشده است و هیچ شرایطی برای فسخ بیمه‌نامه در آیین‌نامه پیش‌بینی نشده است. لذا به نظر می‌رسد شرایط فسخ بیمه‌نامه باید با توافق بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار تعیین شود. لازم به توضیح است کلمه‌های فنی متعددی در آیین‌نامه وجود دارد که تعریف مشخصی برای آن ارایه نشده است و نگارنده فرض کرده است که معنی این کلمات مشخص و شفاف است!
در هر صورت، تکلیف بیمه مرکزی برای ارسال بیمه‌نامه‌های فسخ شده تایید می‌کند که در شرکت‌های بیمه، تعدادی از بیمه‌نامه‌ها در طول زمان فسخ می‌شوند. قرارداد بیمه زندگی از منظر بیمه‌گذار یک قرارداد جایز است لذا بیمه‌گذار می‌تواند در هر زمانی قرارداد را فسخ نماید ولی این قرارداد از منظر بیمه‌گر یک قرارداد لازم است و بیمه‌گر نمی‌تواند مگر در موارد خاص اقدام به فسخ بیمه‌نامه نماید. این موارد خاص باید به صورت شفاف در شرایط خصوصی بیمه‌نامه و یا در مواردی که حالت عام دارد در شرایط عمومی بیمه‌نامه درج شده باشد. نکته حائز اهمیت آن است که شرایط عمومی و خصوصی بیمه‌نامه نمی‌تواند در تناقض با اصل آیین‌نامه باشد.
پس از ارایه توضیحات مختصر به ماده 20 آیین‌نامه شماره 68 برمی‌گردیم. این ماده از دو بخش مجزا تشکیل شده است. در بخش اول قانون‌گذار روش برخورد با عدم پرداخت هر قسط بیمه‌نامه را شرح می‌دهد. لازم به توضیح است که در آیین‌نامه مذکور فقط در همین ماده درباره عدم پرداخت اقساط توضیحی ارایه شده است. قانون‌گذار تکلیف می‌کند که در صورت عدم پرداخت اقساط باید حق بیمه خطر فوت از محل ذخیره ریاضی بیمه‌نامه تامین شود و هیچ مسیر ثانویه را برای بیمه‌گر و برای بیمه‌گذار در نظر نگرفته است. لذا بیمه‌نامه تا زمانیکه ذخیره ریاضی برای پرداخت حق‌بیمه خطر فوت کفایت کند فعال باقی می‌ماند و پس از آن تعلیق می‌شود. تعریف دقیقی از کلمه تعلیق در آیین‌نامه ذکر نشده است ولی منظور مشخص است. یعنی از تاریخ مشخصی بیمه‌نامه فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای است و بیمه‌گر تعهدی برای پرداخت خسارت در صورت وقوع حادثه ندارد.
نکته قابل تامل در این ماده مربوط به بخش دوم از ماده 20 است. در این بخش اختیار برقراری مجدد بیمه‌نامه به بیمه‌گذار داده شده است! بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه مقرر(منظور قانون‌گذار مشخص نیست)، بیمه نامه را مجددا برقرار نماید. اگر منظور قانون‌گذار از حق‌بیمه مقرر، حق بیمه مقرر شده توسط بیمه‌گر در زمان برقراری مجدد بیمه‌نامه باشد، می‌توان از مشکلاتی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد تا حدودی چشم‌پوشی کرد ولی اگر منظور قانون‌گذار حق بیمه مقرر در بیمه‌نامه صادره باشد با مشکلات فراوانی روبرو خواهیم بود. در هر صورت آیین‌نامه نمی‌تواند و نباید تفسیر دوگانه یا چندگانه داشته باشد.
اگر فرض شود که منظور قانون‌گذار از حق بیمه مقرر، حق بیمه مندرج در بیمه‌نامه در زمان صدور باشد با مشکل جدی روبرو خواهیم بود. فرض کنید بیمه‌گذاری یک بیمه نامه زندگی برای مدت سی سال خریداری می‌کند. دو ماه اقساط خود را پرداخت می‌کند و پس از آن از واریز اقساط حق بیمه خودداری می‌کند. طبق ماده 20 بیمه‌گر موظف است حق‌بیمه فوت را از ذخیره ریاضی کسر کند تا ذخیره بیمه نامه کمتر از مبلغ حق بیمه خطر فوت شود. مجددا فرض کنید پس از گذشت ده ماه ذخیره ریاضی این بیمه‌نامه صفر می‌شود و لذا طبق آیین نامه بیمه‌نامه معلق می‌شود. بیمه‌گر هیچ تعهدی برای پرداخت خسارت در زمان تعلیق بیمه‌نامه ندارد. ازآنجایی که ذخیره ریاضی بیمه‌نامه نیز صفر شده است هیچ تعهد سرمایه‌گذاری نیز بر عهده بیمه‌گذار نیست. ولی سوال اساسی در زمان تعلیق پرسیده می‌شود. درصورتیکه مدت بیمه‌نامه سی سال باشد، آیا بیمه‌گر حق فسخ قرارداد را در زمان تعلیق بیمه‌نامه دارد؟ یا اینکه باید تا 30 سال پرونده بیمه‌گذار را در حالت معلق نگهداری کند(که هزینه بالایی برای بیمه‌گر دارد). آیا متن ماده 20 این امکان را به بیمه‌گر می‌دهد که در هنگام تعلیق بیمه‌نامه شرایط فسخ را در شرایط خصوصی بیمه‌نامه درج نماید؟ خیر. باتوجه به اینکه حق برقراری مجدد بیمه‌نامه به بیمه‌گذار داده شده است، به هیچ عنوان نمی‌توان شرایط فسخ در حالت تعلیق را در بیمه‌نامه درج کرد.
هزینه نگهداری یک بیمه‌نامه برای ده‌ها سال بی‌اهمیت ترین مشکلی است که ماده 20 برای شرکت‌های بیمه‌گر ایجاد کرده است. ریسک اصلی ابتلا بیمه‌شده به یک بیماری صعب‌العلاج در دوران تعلیق است. بیمه‌شده بلافاصله پس از آگاهی از بیماری خود، می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه مقرر در بیمه‌نامه بدون اطلاع بیمه‌گر حتی اگر بیست سال از تاریخ تعلیق بیمه‌نامه گذشته باشد، بیمه‌نامه را مجددا برقرار کند و از سرمایه فوت هنگفت بیمه‌نامه با پرداخت مبلغ ناچیزی بهره‌مند شود. شاید معادل آن صدور یک بیمه‌نامه آتش‌سوزی برای خانه‌ای است که آتش گرفته است! در صورت عدم اصلاح این ماده به طور قطع بیمه‌گر در دراز مدت با پاکباختگی روبرو خواهد شد!
 راهکار پیشنهادی چیست؟
متن پیشنهادی برای اصلاح بخش دوم ماده 20 به صورت زیر است:
بیمه‌گذار یک سال فرصت دارد تا با پرداخت حق‌بیمه مقرر در بیمه‌نامه، بیمه‌نامه را مجددا برقرار نماید، درغیراینصورت بیمه‌گر می‌تواند بیمه‌نامه را به صورت یکطرفه و بدون هیچ گونه تشریفات اداری فسخ نماید. تعلیق قرارداد و تبعات ناشی از آن باید توسط نامه سفارشی به اطلاع بیمه‌گذار برسد.
 
 

۹۴/۰۳/۱۰
۱۹:۰۳
منابع دیگر:
 • امتیاز
۹۴/۰۳/۱۱
۰۷:۴۶
منابع دیگر:
 • واحد مرکزی خبر
۹۴/۰۳/۱۱
۰۶:۲۶
منابع دیگر:
 • جام‌جم
 • همشهری
۹۴/۰۳/۱۱
۰۶:۲۶

بیمه آسیا زائران حرم امام(ره) را بیمه کرد

زائران حرم حضرت امام خمینی(ره) درسالروز بزرگداشت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی تحت پوشش بیمه‌های عمر، حوادث و مسئولیت قرار گرفتند.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، زائران حرم امام خمینی(ره‌) که در مراسم بزرگداشت حضور پیدا می‌کنند از دهم تا بیستم خردادماه 1394 در قبال خطر فوت به علت بیماری و حادثه، خطر نقص عضو کلی و جزئی دائم ناشی از حادثه و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از حوادث‌، تحت پوشش بیمه‌های عمر، حادثه و مسئولیت، بیمه آسیا قرار دارند.
پوشش‌های بیمه‌ای فوق از طریق کنسرسیوم شرکت‌های بیمه آسیا، ایران، البرز و دانا است و حداکثر تعهد بیمه‌گر برای خطر فوت به علت بیماری در بخش بیمه عمر برای هر نفر مبلغ 85 میلیون ریال، فوت و نقص عضو کلی و جزئی دائم در بخش بیمه حوادث برای هر نفر 180 میلیون ریال‌، فوت و نقص عضو کلی و جزئی دائم در بخش بیمه مسئولیت برای هر نفر تا مبلغ دیه قانونی و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از حوادث مشمول بیمه برای هر نفر حداکثر تا مبلغ 20میلیون ریال است.

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • پولی مالی
۹۴/۰۳/۱۰
۱۴:۲۱

مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی کشور مقصران در ۷۰ درصد پرونده های خسارت بدنی فراری اند

مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی کشور گفت: افراد مقصر در ۷۰ درصد پرونده های وارده به این صندوق، فراری هستند که این آمار در شان فرهنگ ما نیست.
به گزارش ریسک نیوزاز ایرنا، علی جباری در نشست مشترک با مسوولان قضایی، اجرایی و انتظامی استان کرمان افزود: افزایش بی رویه حوادث و سوانح رانندگی از این منظر که مقصر آن فراری است، یکی از مشکلات صندوق تامین خسارت های بدنی به شمار می رود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی بیان کرد: اقدام اساسی این صندوق برای تقلیل این روند بوده است.
وی بر احراز چگونگی وقوع حوادث برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در سطح کشور تاکید کرد و گفت: برخی پرونده ها که به صندوق تامین خسارت های بدنی وارد شده، صحنه سازی بوده است که در استان کرمان با عزم مسوولان قضایی و انتظامی چنین مواردی را نداشته ایم.
جباری افزود: در هر حادثه رانندگی نیروی انتظامی در صحنه حضور می یابد و اقدامات اساسی برای کشف حقیقت صورت می گیرد که این امر باید با جدیت بیشتری ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که در صحنه حوادث حضور می یابند، اورژانس است که می‌تواند نقش اساسی در کشف حقیقت داشته باشد.
جباری گفت: یکی از معضلات و چالش هایی که امروز جامعه را متضرر کرده، حوادث و سوانح رانندگی است.
وی با اشاره به این که تصادفات رانندگی هزینه های زیادی را به جامعه وارد می کند، عنوان کرد: بخش عمده حادثه دیدگان جوانان هستند که ضرر بزرگی برای جامعه است.
وی گفت: زحمات پلیس در یک دهه اخیر برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی جای قدردانی دارد اما هنوز آمار تصادفات بالاست و لذا باید در زمینه فرهنگ سازی تلاش شود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی ادامه داد: ضریب نفوذ بیمه در استان کرمان بالاست و کرمان جزو بهترین استان ها در زمینه بیمه و همکاری با صندوق تامین خسارت های بدنی کشور به شمار می رود.
جباری با اشاره به لزوم آموزش همگانی در حوزه بیمه افزود: در آسیب شناسی انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که آگاهی در جامعه باید افزایش یابد.
وی تصریح کرد: حرکت بی محابای نوجوانان در خیابان ها با موتور سیکلت و استفاده نکردن از کلاه ایمنی از مشکلات جدی است که نیروی انتظامی باید در این راستا وارد عمل شود و به خانواده ها نیز اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
وی همچنین گفت: بیمه توسعه یکی از مشکلات یک دهه اخیر صنعت بیمه در ایران است که وجوه خود را تبدیل به دارایی های خصوصی کرده و یکهزار و 100 میلیارد تومان بدهی دارد.
جباری افزود: شورای بیمه تصمیم هوشمندانه ای را برای حل مشکلات مردم در رابطه با بیمه توسعه اتخاذ کرده است تا از محل آورده های این شرکت و اموالی که خریداری کرده اند، بدهی مردم را پرداخت کند.ایرنا، علی جباری در نشست مشترک با مسوولان قضایی، اجرایی و انتظامی استان کرمان افزود: افزایش بی رویه حوادث و سوانح رانندگی از این منظر که مقصر آن فراری است، یکی از مشکلات صندوق تامین خسارت های بدنی به شمار می رود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی بیان کرد: اقدام اساسی این صندوق برای تقلیل این روند بوده است.
وی بر احراز چگونگی وقوع حوادث برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در سطح کشور تاکید کرد و گفت: برخی پرونده ها که به صندوق تامین خسارت های بدنی وارد شده، صحنه سازی بوده است که در استان کرمان با عزم مسوولان قضایی و انتظامی چنین مواردی را نداشته ایم.
جباری افزود: در هر حادثه رانندگی نیروی انتظامی در صحنه حضور می یابد و اقدامات اساسی برای کشف حقیقت صورت می گیرد که این امر باید با جدیت بیشتری ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که در صحنه حوادث حضور می یابند، اورژانس است که می‌تواند نقش اساسی در کشف حقیقت داشته باشد.
جباری گفت: یکی از معضلات و چالش هایی که امروز جامعه را متضرر کرده، حوادث و سوانح رانندگی است.
وی با اشاره به این که تصادفات رانندگی هزینه های زیادی را به جامعه وارد می کند، عنوان کرد: بخش عمده حادثه دیدگان جوانان هستند که ضرر بزرگی برای جامعه است.
وی گفت: زحمات پلیس در یک دهه اخیر برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی جای قدردانی دارد اما هنوز آمار تصادفات بالاست و لذا باید در زمینه فرهنگ سازی تلاش شود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی ادامه داد: ضریب نفوذ بیمه در استان کرمان بالاست و کرمان جزو بهترین استان ها در زمینه بیمه و همکاری با صندوق تامین خسارت های بدنی کشور به شمار می رود.
جباری با اشاره به لزوم آموزش همگانی در حوزه بیمه افزود: در آسیب شناسی انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که آگاهی در جامعه باید افزایش یابد.
وی تصریح کرد: حرکت بی محابای نوجوانان در خیابان ها با موتور سیکلت و استفاده نکردن از کلاه ایمنی از مشکلات جدی است که نیروی انتظامی باید در این راستا وارد عمل شود و به خانواده ها نیز اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
وی همچنین گفت: بیمه توسعه یکی از مشکلات یک دهه اخیر صنعت بیمه در ایران است که وجوه خود را تبدیل به دارایی های خصوصی کرده و یکهزار و 100 میلیارد تومان بدهی دارد.
جباری افزود: شورای بیمه تصمیم هوشمندانه ای را برای حل مشکلات مردم در رابطه با بیمه توسعه اتخاذ کرده است تا از محل آورده های این شرکت و اموالی که خریداری کرده اند، بدهی مردم را پرداخت کند. ایرنا، علی جباری در نشست مشترک با مسوولان قضایی، اجرایی و انتظامی استان کرمان افزود: افزایش بی رویه حوادث و سوانح رانندگی از این منظر که مقصر آن فراری است، یکی از مشکلات صندوق تامین خسارت های بدنی به شمار می رود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی بیان کرد: اقدام اساسی این صندوق برای تقلیل این روند بوده است.
وی بر احرزچگونگی وقوع حوادث برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در سطح کشور تاکید کرد و گفت: برخی پرونده ها که به صندوق تامین خسارت های بدنی وارد شده، صحنه سازی بوده است که در استان کرمان با عزم مسوولان قضایی و انتظامی چنین مواردی را نداشته ایم.
جباری افزود: در هر حادثه رانندگی نیروی انتظامی در صحنه حضور می یابد و اقدامات اساسی برای کشف حقیقت صورت می گیرد که این امر باید با جدیت بیشتری ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که در صحنه حوادث حضور می یابند، اورژانس است که می‌تواند نقش اساسی در کشف حقیقت داشته باشد.
جباری گفت: یکی از معضلات و چالش هایی که امروز جامعه را متضرر کرده، حوادث و سوانح رانندگی است.
وی با اشاره به این که تصادفات رانندگی هزینه های زیادی را به جامعه وارد می کند، عنوان کرد: بخش عمده حادثه دیدگان جوانان هستند که ضرر بزرگی برای جامعه است.
وی گفت: زحمات پلیس در یک دهه اخیر برای کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی جای قدردانی دارد اما هنوز آمار تصادفات بالاست و لذا باید در زمینه فرهنگ سازی تلاش شود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی ادامه داد: ضریب نفوذ بیمه در استان کرمان بالاست و کرمان جزو بهترین استان ها در زمینه بیمه و همکاری با صندوق تامین خسارت های بدنی کشور به شمار می رود.
جباری با اشاره به لزوم آموزش همگانی در حوزه بیمه افزود: در آسیب شناسی انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که آگاهی در جامعه باید افزایش یابد.
وی تصریح کرد: حرکت بی محابای نوجوانان در خیابان ها با موتور سیکلت و استفاده نکردن از کلاه ایمنی از مشکلات جدی است که نیروی انتظامی باید در این راستا وارد عمل شود و به خانواده ها نیز اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
وی همچنین گفت: بیمه توسعه یکی از مشکلات یک دهه اخیر صنعت بیمه در ایران است که وجوه خود را تبدیل به دارایی های خصوصی کرده و یکهزار و 100 میلیارد تومان بدهی دارد.
جباری افزود: شورای بیمه تصمیم هوشمندانه ای را برای حل مشکلات مردم در رابطه با بیمه توسعه اتخاذ کرده است تا از محل آورده های این شرکت و اموالی که خریداری کرده اند، بدهی مردم را پرداخت کند.

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • بنکر
۹۴/۰۳/۱۰
۰۹:۴۱

محمدرضا پورابراهیمی: بیمه توسعه نمونه‌ای کامل از عدم رعایت قوانین توسط بیمه‌ها است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش‌ تخلفات بیمه‌ای از زوایای مختلف را آماده کرده‌ایم و بیمه توسعه را می‌توان نمونه‌ای کامل از عدم رعایت قوانین توسط بیمه‌ها دانست.
به گزارش ریسک نیوز،به نقل از فارس از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی پیش از ظهر امروز در نشست مسئولان قضایی، اجرایی و نظامی استان کرمان با مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: 55 زندانی دیه که در زندان‌های استان کرمان به سر می‌برند با اقدامات صورت گرفته تا قبل از ماه مبارک رمضان آزاد می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه استان‌های همجوار کرمان در بخش‌های مختلف خدماتی را از کرمان دریافت می‌کنند، بیان داشت: دفتر صندوق تامین خسارت‌های بدنی جنوب‌شرق کشور در استان کرمان راه‌اندازی می‌شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: فرهنگسازی یکی از اقداماتی است که می‌تواند برای افزایش ضریب بیمه در کشور کمک کند.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: تفاهمنامه بین صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور و صدا و سیمای استان کرمان در زمینه فرهنگسازی در راستای کاهش خسارت‌های ناشی از سوانح و حوادث رانندگی منعقد می‌شود.
وی افزود: 17 هزار کشته تصادفات رانندگی در کشور داریم و فرهنگسازی در زمینه کاهش کشته‌های تصادفات اثر مثبتی دارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور طی سال گذشته 20 میلیارد تومان خسارت در استان کرمان و 900 میلیارد تومان خسارت در کشور پرداخت کرده و بیمه شخص ثالث 50 درصد این رقم را پوشش داده است.
پورابراهیمی اظهار داشت: عامل انسانی بزرگترین چالش در بحث تصادفات است و بر اساس گزارش‌ها 60 درصد علت تصادفات رانندگی عوامل انسانی هستند.
وی ضریب پوشش بیمه‌ای استان کرمان از متوسط کشوری بالاتر است، اما از نظر تعداد کشته و مصدوم در رتبه پنجم کشوری قرار داریم.
این مسئول با اشاره به مشکلات بیمه توسعه برای مردم تصریح کرد: بر اساس قانون اگر بیمه‌ای نتواند به تعهدات خود عمل کند، بیمه مرکزی باید این تعهدات را ایفا کند.
وی تاکید کرد: طی سال‌های اخیر شاهد بی‌انضباطی کامل در حوزه فعالیت و نظارت اعم از بیمه مرکزی، بیمه ایران و بیمه‌های خصوصی در کشور بوده‌ایم که پیامد این امر مشکلات ایجاد شده توسط بیمه توسعه است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: اگر نظارت کافی بر بیمه‌های وجود نداشته باشد، شرایطی مشابه وضعیت بیمه توسعه امکان‌پذیر است و گزارش‌ تخلفات بیمه‌ای از زوایای مختلف را آماده کرده‌ایم و بیمه توسعه را می‌توان نمونه‌ای کامل از عدم رعایت قوانین توسط بیمه‌ها دانست.

منابع دیگر:
 • نماینده
۹۴/۰۳/۱۰
۱۲:۴۹

پرداخت نکردن دیه دردسر جدید بیمه گذاران

برخی از افراد که دارای بیمه نامه توسعه بوده و تصادف کرده اند، به دلیل پاسخگو نبودن این بیمه و پرداخت نکردن دیه از سوی آن، وارد زندان شده اند.

مالی پرس؛ مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی کشور گفت: افراد مقصر در 70 درصد پرونده های وارده به این صندوق، فراری هستند که این آمار در شان فرهنگ ما نیست.
* بیمه توسعه مشکل ساز شده است
یدالله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان نیز در این نشست گفت: بیمه توسعه مدت‌ها مردم را گرفتار کرده و پاسخگو نبودن آن در کرمان مشکل ساز شده است.
وی افزود: برخی از افراد که دارای بیمه نامه توسعه بوده و تصادف کرده اند، به دلیل پاسخگو نبودن این بیمه و پرداخت نکردن دیه از سوی آن، وارد زندان شده اند.
وی با تاکید بر این که هرچه سریعتر باید تکلیف بیمه توسعه روشن شود، بیان کرد: بخشی از اموال بیمه توسعه در استان کرمان برای وصول مطالبات توقیف شده و باید تکلیف روشن شود تا افراد زیان دیده به حق خود برسند.
موحد گفت: بعد از تصویب اصلاح قانون بیمه اجباری به لحاظ مشکلات عدیده ای که جامعه با آن رو به رو بود، تحولاتی در بیمه رخ داد.
رییس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: این قانون با دو رویکرد پرداخت خسارت های مالی و بدنی اشخاص ثالث در تصادفات رانندگی و کاهش جمعیت کیفری که در زندان های کشور به سر می بردند، تدوین شد.
وی گفت: از ابتدای تصویب و اجرایی شدن صندوق تامین خسارت های بدنی 877 مورد پیگیری را برای وصول خسارت های بدنی ناشی از تصادفات داشتیم که فقط 73 مورد نتیجه قطعی حاصل شده است.
موحد اظهار کرد: مسوولیت و رسالت صندوق تامین خسارت های بدنی بسیار سنگین است و ایجاد نمایندگی این صندوق در کرمان ضمن تسهیل امور در این استان، خدمت مناسبی را به مردم جنوب شرق کشور ارایه می دهد.
فرمانده انتظامی استان کرمان نیز در این نشست گفت: استان کرمان به دلیل وسعت راه ها و حادثه خیز بودن آنها از نظر سوانح رانندگی رتبه بالایی را در کشور دارد.
سردار حسین چناریان افزود: نقاط حادثه خیز جاده های استان کرمان سه برابر راه های کشور است.
وی بیان کرد: نیروی انتظامی به نسبت توان، نیرو و امکاناتی که در اختیار دارد، در حوزه کاهش حوادث رانندگی تلاش های خوبی داشته است.
وی با تاکید بر پیشگیری از وقوع حادثه گفت: استفاده از دوربین های کنترل و نظارت تصویری یکی از راه های موثر در حوزه پیشگیری است.

۹۴/۰۳/۱۰
۰۵:۵۲

بانکداری سبز در خدمت اقتصاد پایدار

مریم کمالی
کارشناس ارشد اقتصاد محیط‌زیست
اقتصاد سبز محقق نمی‌شود، مگر با مشارکت همه فعالان عرصه اقتصادی. اما عضوی از شبکه اقتصادی کشور که می‌تواند فعالیت‌های کلیه بازیگران را تحت تاثیر قرار دهد بانک است. بانک‌ها با توجه به نقشی که در دادن تسهیلات به فعالان اقتصادی و پذیرش سپرده‌های آنها دارند می‌توانند به فعالیت آنها جهت بخشند؛ پس اگر تفکر توجه به محیط‌زیست و اهمیت به توسعه پایدار در فرهنگ یک بانک نهادینه شود، می‌تواند به کل فعالان اقتصادی و جامعه تسری یابد.
یک بانک می‌تواند از مسیرهای گوناگونی برای حفظ محیط‌زیست گام بردارد که برخی از این مسیرها عبارتند از:
توجه به حفظ محیط‌زیست در پرداخت تسهیلات
معمولا در هر زمان عده زیادی از افراد حقیقی و حقوقی برای فعالیت‌های خود از بانک تقاضای وام می‌کنند. اگر بانک‌ها برای تعیین صلاحیت این افراد توجه به محیط‌زیست را در فعالیت‌هایی که قرار است با این تسهیلات انجام شوند، در نظر بگیرند و در شرایط مساوی، تسهیلات به فعالیتی تعلق یابد که به حفظ محیط‌زیست منجر خواهد شد، بانک توانسته بدون کاهش سود خود برای حفظ محیط‌زیست گام بردارد. همچنین پرداخت تسهیلات ویژه به کارآفرینان سبز و شرکت‌های تازه تاسیسی که قصد دارند به فعالیت‌های زیست محیطی بپردازند هم می‌تواند با ایجاد سهولت در فعالیت نهادهای دوستدار محیط‌زیست از کمک‌های یک بانک به حفظ محیط‌زیست باشد.
ایجاد امتیاز برای سپرده‌گذاران سبز
هر فعالیت اقتصادی نیازمند ایجاد سپرده در بانک است. بانک‌ها می‌توانند با ایجاد خدمات ویژه، امکاناتی را در اختیار سپرده‌گذارانی قرار دهند که به نحوی موجودی سپرده خود را با حفظ محیط‌زیست تامین می‌کنند. به طور مثال اگر سازمان بزرگی سپرده خود را در نزد بانک قرار داده و این سازمان در فعالیت‌های خود به حفظ محیط‌زیست توجه می‌کند، بانک می‌تواند با ارائه خدمات ویژه در عین حال که سازمان دوستدار محیط‌زیست را در این راه تشویق می‌کند، باعث ایجاد انگیزه در سایر سازمان‌هایی ‌شود که هنوز حفظ محیط‌زیست را در دستور کار خود قرار نداده‌اند.
سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیست‌محیطی
یکی از ماموریت‌های اصلی بانک‌ها جمع‌آوری سپرده‌های خرد و انجام سرمایه‌گذاری‌‌های کلان است. اگر بانک در زمان تجزیه و تحلیل در یک سرمایه‌گذاری، حفظ محیط‌زیست را نیز در نظر داشته باشد این سرمایه گذاری علاوه بر سود بانک، به نفع محیط‌زیست نیز خواهد بود.
اطلاع‌رسانی در مورد حفظ محیط‌زیست
بانک‌های بزرگ در همه خیابان‌ها، شهرها و روستاها دارای شعبه هستند و در روز عده زیادی از افراد به شعب بانک، سایت بانک و... مراجعه می‌کنند، بنابراین بانک‌ها به دلیل حضور در کلیه عرصه‌های جامعه و ارتباط با همه اقشار مردم می‌توانند با اطلاع رسانی در زمینه مسائل زیست محیطی عده زیادی را تحت‌تاثیر قرار دهند. از آن جهت که ارتباط مردم با بانک‌ها بر پایه «اعتماد» شکل می‌گیرد، این کار می‌تواند در عین افزایش اعتماد مردم به بانک با مشاهده مشارکت بانک در اطلاع رسانی یک امر مثبت، از اعتماد مردم به بانک برای افزایش آگاهی آنها استفاده مثبت کند.
ایجاد فرهنگ حفظ محیط‌زیست در کلیه ارکان بانک
یکی از مباحث اصلی فعالیت‌های زیست‌محیطی در هر نهادی وجود فرهنگ آن در بین تک تک اجزای سازمان است. بانک‌ها باید با ایجاد تفکر حفظ محیط‌زیست در بین مدیران و کارکنان خود، حفظ محیط‌زیست را تبدیل به یک فرهنگ کنند و این موضوع را از دستورالعمل‌های کاغذی فراتر ببرند. در واقع حالت آرمانی برای یک بانک سبز حالتی است که در بین همه افراد و بخش‌ها، فرهنگ حفظ محیط‌زیست به‌گونه‌ای وجود داشته باشد که دیگر نیازی به قانون و دستورالعمل نباشد.
نکته اصلی در تغییر روش یک بانک از بانکداری معمولی به بانکداری سبز این است که نباید فکر کنیم قرار است با ایجاد تفکر زیست محیطی در بانک، سود بانک کاهش یابد یا فعالیت‌هایش محدود شوند. بانک باید بین سود خود و حفظ محیط‌زیست توازن برقرار کند و در عین حال که سود خود را حفظ می‌کند به زمین نیز توجه کند.
البته باید گفت توجه به حفظ محیط‌زیست در بلندمدت سود بانک را نسبت به حالت معمولی افزایش می‌دهد. برای مثال در نظر بگیرید یک شرکت برای ایجاد گردشگاه در یک منطقه طبیعی درخواست تسهیلات ‌کند؛ اگر این شرکت در ایجاد گردشگاه حفظ منطقه را نیز در نظر داشته باشد و بخواهد به گونه‌ای آن را تاسیس کند که منطقه طبیعی تخریب نشود، گردشگاه نیز روز به روز پررونق‌تر شده و بالطبع آن شرکت تسهیلات خود را به‌سادگی بازپرداخت و در طولانی‌مدت نیز ارتباط خود را با بانک به‌عنوان یک مشتری خوش‌حساب حفظ خواهد کرد. اما اگر قرار باشد این گردشگاه به‌گونه‌ای ساخته شود که منطقه طبیعی را در بلندمدت تخریب کند و فقط سودآوری کوتاه‌مدت آن شرکت مدنظر قرار گرفته شده باشد، به‌تدریج از جذابیت منطقه طبیعی کاسته و سودآوری شرکت نیز کم می‌شود و شرکت در بازپرداخت تسهیلات خود دچار مشکل خواهد شد. پس بانک با ایفای مسوولیت خود در قبال محیط‌زیست در عین حال که به زمین کمک خواهد کرد، منفعت خود را نیز در بلندمدت افزایش خواهد داد.
eanf12 efan13 eban09

۹۴/۰۳/۱۱
۰۶:۳۵

با حضور مديرعامل بانک اقتصادنوين انجام شد؛ رونمايي دستاوردهاي"ليزينگ سبز"اقتصادنوين

خبرگزاري آريا- با حضور مديرعامل بانک اقتصادنوين دستاوردهاي "ليزينگ سبز" در مجمع عمومي عادي ساليانه شرکت ليزينگ اقتصادنوين رونمايي شد.
به گزارش آريا،مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام شرکت ليزينگ اقتصادنوين براي عملکرد سال مالي منتهي به 1393.12.29 با حضور مديرعامل و رئيس هيات مديره بانک اقتصادنوين، ساير نمايندگان صاحبان سهام، اعضاي هيات مديره، مديران و کارکنان شرکت ليزينگ اقتصادنوين در محل شرکت برگزار گرديد.
در ابتدا گزارش حسابرس و بازرس قانوني شرکت قرائت شد و سپس گزارش عملکرد هيات مديره توسط مديرعامل شرکت ليزينگ اقتصادنوين ارائه گرديد.
در اين مراسم مهندس محمد کاظم در گزارشي رئوس برنامه‌هاي عملياتي شده در برنامه استراتژيک سه ساله اول و دستاوردهاي آن بانضمام اصول کلي برنامه‌هاي سه سال دوم را ارائه نمود که مهمترين بخش آن مربوط به نوآوري شرکت در اجرايي کردن طرح "ليزينگ سبز" براي نخستين بار در کشور بود.
وي گفت: مفهوم ليزينگ سبز نشات گرفته از برنامه‌هاي استراتژيک بانک اقتصادنوين است و به موازات ساير فعاليت‌هاي اجتماعي بانک اقتصادنوين نظير مدرسه سازي در نقاط محروم کشور، حمايت از هنرمندان و ورزشکاران و از همه مهمتر تفاهم‌نامه امضاء شده بين بانک اقتصادنوين و سازمان حفاظت محيط زيست قرار دارد.
مديرعامل ليزينگ اقتصادنوين در ادامه اظهار داشت: تنها در چهار ماهه پاياني سال 93 شرکت ليزينگ اقتصادنوين در قالب اجرايي کردن طرح ليزينگ سبز با اعطاي يک‌هزار ميليارد ريال تسهيلات ارزان قيمت، 682 شغل مستقيم در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي کشور ايجاد کرده است که از اين طريق مبلغ 2 هزار و 200 ميليارد ريال نيز به توسعه فروش توليد کنندگان و تامين کنندگان انواع خودروهاي حمل‌ونقل جاده اي کمک شده است.
پس از ارائه گزارش عملکرد سال 93 شرکت، حسن معتمدي مديرعامل بانک اقتصادنوين نيز ضمن ابراز خرسندي و تشکر از تلاش‌هاي هيات مديره، مديران و کارکنان شرکت ليزينگ اقتصادنوين، فعاليت‌هاي آنان را در راستاي برنامه‌ها و الگوهاي استراتژيک بانک ارزيابي و آنها را بسيار مفيد و سازنده توصيف کرد. وي گفت: با توجه به قابليت‌هاي موجود در بانک اقتصادنوين و شرکت‌هاي وابسته، ارائه خدمات بانکداري جامع به همه گروه‌هاي اجتماعي و کسب و کارهاي مختلف با رويکرد توسعه فرهنگ مسئوليت‌پذيري اجتماعي در دستور کار بخش‌هاي مختلف بانک قرار دارد.
بهرام فتحعلي رئيس هيات مديره بانک اقتصادنوين نيز به عنوان رئيس مجمع، ضمن تقدير و تشکر از کوشش‌هاي عملي صورت گرفته در شرکت ليزينگ اقتصادنوين، مفاد دستور جلسه مجمع را به رأي گيري گذاشت و اعضاء ضمن تصويب گزارش عملکرد هيات مديره و صورت‌هاي مالي حسابرسي شده مشتمل بر ترازنامه و صورت سود و زيان و نيز تعيين حسابرس و بازرس اصلي، با درخواست هيات مديره مبني بر افزايش سرمايه شرکت از مبلغ 500 ميليارد ريال به 2 هزار ميليارد ريال پس از تهيه طرح توجيهي و اخذ گزارش بازرس قانوني و نيز اخذ مصوبه مجمع عمومي فوق‌العاده موافقت نمودند.

۹۴/۰۳/۱۰
۱۸:۰۶

توضیح مدیر عامل بانک ملی برای عدم اطلاع رسانی ساپتا

مدیر عامل بانک ملی با تاکید بر اطلاع‌رسانی این بانک در خصوص عضویت مشتریان در سامانه ساپتا علت عدم دریافت پیامک از سوی برخی از مشتریان را ارسال از طریق ساختار پیامک‌های تبلیغاتی عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، بعد از کسر پنج هزار تومان از حساب برخی از مشتریان بانک ملی به منظور عضویت در سامانه ساپتا (دریافت سرویس ویژه پیامک) موجی از اعتراضات در بین آنها به دلیل عدم اطلاع‌رسانی قبلی شکل گرفت.
براین اساس عبدالناصر همتی مدیر عامل بانک ملی امروز در حاشیه بیست‌وپنجمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با بیان این‌که ما به مدت یک ماه برای نظرخواهی از عضویت مشتریان در سامانه ساپتا اطلاع‌رسانی کرده بودیم، گفت: اما طبق آنچه مسوولان فنی به ما اعلام کردند اتفاقی که افتاده این است که پیامک‌های ارسالی از طریق ساختار پیامک‌های تبلیغاتی فرستاده شده و به دست بسیاری از مشتریان نرسیده است.
وی با اعلام این‌که ما به 14 میلیون نفر از مشتریان خود با ارسال پیامک اطلاع‌رسانی کرده بودیم، گفت: اما برخی تصور می‌کنند که این اقدام انجام نشده است. این درحالی است که اگر پیامکی ارسال نمی‌کردیم چگونه 49 هزار نفر انصراف خود را به ما اعلام می‌کردند.
به گفته مدیر عامل بانک ملی نقص موجود در ارسال پیامک برای عضویت و یا عدم عضویت در سامانه ساپتا برطرف شده و از روز گذشته پیامک‌ها مجددا ارسال شد.
همتی به مشتریان بانک ملی اطمینان داد که هیچ‌گاه رفتار غیرحرفه‌ای در نظام بانکی از سوی این بانک انجام نخواهد شد و حقی از آنها ضایع نمی‌شود.
*** آخرین وضعیت تسویه بدهی مهافرید
مدیر عامل بانک ملی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت تسویه بدهی مه‌آفرید توضیح داد: خوشبختانه توافقات خوبی با قوه قضاییه در این زمینه داشتیم که اولین اقدام گروه ملی فولاد در اهواز را به عنوان بخشی از بدهی خود تحویل گرفته و اکنون مدیریت آن را بانک ملی تعیین می‌کند.
وی ادامه داد: آخرین محاسبات در خصوص ارزش‌گذاری گروه ملی فولاد و سایر بدهی مه‌آفرید در حال انجام است و مابه‌التفاوت آن از اموال باقی‌مانده وی از طریق قوه قضاییه به بانک مرکزی باز خواهد گشت.
*** خبرهایی از عدم رعایت سود بانکی در برخی از بانک‌ها به گوش می‌رسد
همتی همچنین در رابطه با اجرایی شدن مصوبه کاهش نرخ سود بانکی در بانک‌ها و عدم پایبندی بخشی از آنها اعلام کرد: هرچند که سود‌های مصوب در بسیاری از بانک‌ها در حال اجراست، اما برخی خبرها شنیده‌ایم که برخی از بانک‌ها آن را رعایت نمی‌کنند به خصوص در مورد سود‌های سپرده کمتر از یکسال. این در حالی است که به‌طور یقین این عدم پایبندی هزینه‌هایی را برای بانک‌ها در پی خواهد داشت.
*** 350 هزار وام ازدواج پرداخت شد
مدیر عامل بانک ملی اشاره‌ای هم به عملکرد بانک ملی در خصوص وام ازدواج داشت و گفت: ما در سال گذشته قول پرداخت 300 هزار فقره وام را داده بودیم که تا پایان سال بیش از 350 هزار وام ازدواج پرداختیم که این روند را برای سال جاری نیز ادامه می‌دهیم.

۹۴/۰۳/۱۰
۱۰:۵۵

رئیس دانشگاه یزد با رئیس بانک صادرات استان دیدار کرد

مدیر بانک صادرات استان یزد با اولیا، رئیس دانشگاه یزد دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار«خبرگزاری دانشجو» از یزد، اولیا، رئیس دانشگاه یزد روز گذشته در محل دفتر ریاست دانشگاه یزد با مدیر بانک صادرات استان یزد دیدار کرد.
 
در این نشست در خصوص فراهم شدن مقدمات امضای تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه یزد و بانک صادرات و همچنین راه اندازی باجه این بانک در دانشگاه تبادل نظر و مقرر شد پیشنهادهای این بانک برای ارائه خدمات بانکی به دانشگاهیان در مقایسه با سایر بانک ها از سوی دانشگاه مورد ارزیابی قرار گیرد.

۹۴/۰۳/۱۰
۱۱:۰۸

مديرعامل بانک ملي :‌ تعيين تکليف برخي اموال مه آفريد

تهران/ خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی 1394/03/10
مدیرعامل بانک ملی ایران از تعیین تکلیف برخی اموال مه آفرید در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی خبر داد و گفت : گروه ملی فولاد ایران در اهواز به این بانک تحویل داده شد و مدیریت آن تعیین شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سما ؛ عبدالناصر همتی در حاشیه همایش سیاست های پولی و ارزی در مصاحبه با خبرنگاران افزود : محاسبات سود و زیان و ارزش این شرکت در حال انجام است و با همکاری قوه قضائیه کار ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه این بانک سال گذشته 300 هزار وام قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت کرد،گفت : امسال پرداخت 350 هزار فقره وام ازدواج یش بینی شده است .
مدیرعامل بانک ملی با تاکید بر لزوم ساماندهی نرخ سود کوتاه مدت بانک ها گفت : شورای هماهنگی بانک ها با حضور مدیران 30 بانک و وزیر اقتصاد توافق کرد سود زیر سه ماه 10 درصد ، سه ماه 14 درصد ؛ شش ماه 16 درصد و 9 ماه 18 درصد باشد که این توافق ، صنفی است و برخی بانک ها رعایت نمی کنند.
همتی گفت : اگر بانک ها نرخ های سود سپرده بالا بدهند ، هزینه پول بانک ها بالا می رود و توانایی پرداخت تسهیلات 24 درصد را نخواهند داشت و این به ضرر مردم است.
مدیرعامل بانک ملی درباره تعداد زیاد شعبه های این بانک هم گفت : علاقه داریم تعداد شعبه ها را کاهش دهیم اما در شهرها کوچک نیاز است به مردم خدمت داده شود.
وی با تاکید بر وجود برخی شعبه های ناکارآمد در شهرها گفت : برای تعطیل شدن این شعبه ها مقاومت وجود دارد و تاکید نمایندگان مجلس هم ارائه خدمت در این مناطق و شعب است و ما احترام می گذاریم.
همتی درباره کسر 5 هزار تومان از حساب مشتریان بانک ملی بابت سامانه پیامک نیز گفت : در این زمینه قبلا به مشتریان اطلاع رسانی شد اما برخی اطلاع نداشتند.
وی گفت : ابتدای هفته بار دیگر از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی شد اما بالای 95 درصد مشتریان خواستار دریافت این خدمت هستند.
همتی افزود : دریافت این هزینه فقط برای پوشش هزینه اپراتورهای تلفن همراه است.
صدا و تصویر دارد

۹۴/۰۳/۱۰
۱۲:۲۱

سومین صندوق امانات بانک پارسیان افتتاح شد

بانک پارسیان در اقدامی دیگر همزمان با فرارسیدن اعیاد شعبانیه، صندوق امانات شعبه آزادی تهران را افتتاح کرد.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک از  روابط عمومی بانک پارسیان ، با حضورآقایان بیژنی مدیر پشتیبانی، خلیل پور مدیر امور شعب، مالکی مدیر روابط عمومی و دادور رییس حوزه جنوب غرب و همچنین جمعی از مشتریان، تجار و کسبه سومین صندوق امانات بانک در شعبه آزادی تهران بزرگ به دست مشتریان بانک پارسیان افتتاح شد.
آقای بیژنی مدیر پشتیبانی بانک در مراسم افتتاح این صندوق، هدف از راه‌اندازی این صندوق را ارزش‌آفرینی هر چه بیشتر برای مشتریان ارجمند دانست و خاطرنشان کرد: راه اندازی صندوق امانات به منظورحفظ منافع و فراهم نمودن رضایت مشتریان و همچنین در راستای ارائه خدمات نوین و تکمیل زنجیره عرضه خدمات شایسته به مشتریان صورت گرفته است.
مشتریان بانک نیز در این مراسم ضمن ابراز رضایت از تلاش های صورت گرفته، از بانک پارسیان به عنوان بانکی خدمتگزار، حرفه ای، تخصصی و متمایز در شبکه بانکی یادکردند و از خدمات بانکی ارائه شده توسط کارکنان شعبه آزادی تشکر و قدردانی به عمل آوردند.

۹۴/۰۳/۱۰
۱۵:۳۹

مرورگر وب بانک سپه را به روز رسانی کنید

Banker - حسین صلواتی در خصوص لزوم به روز رسانی نسخه مرورگر وب توسط مشتریان گفت: از تاریخ ۱۵ خرداد نمایش سایت بانکداری اینترنتی سپه تنها بر روی مرورگرهای به روز شده امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش بنکر (Banker)،رییس اداره کل خدمات فناوری اطلاعات و توسعه بانکداری نوین با بیان اینکه نمایش این سایت از نیمه خرداد ماه برای مرورگرهای قدیمی امکان پذیر نمی‌باشد افزود: تمامی مشتریان اینترنت بانک سپه باید نسبت به روز رسانی نسخه مرورگر وب کامپیوتر خود به آخرین نسخه اقدام کنند.
براساس این گزارش صلواتی خاطر نشان کرد: در صورتی که مشتریان از سیستم عامل windows xp استفاده می‌کنند، لازم است سیستم عامل خود را حداقل تا نسخه windows xp servicepack 3 یا ویندوز 7 ارتقا دهند.
وی گفت: با ارتقای نسخه مرورگر، سرعت بارگزاری صفحه‌های وب بیشتر از نسخه قبل خواهد بود و با ارتقای امنیت مرورگر وب، اشکالات نرم افزاری به حداقل خواهند رسید.

۹۴/۰۳/۱۰
۰۹:۳۹

صدقی مدیر عامل بانک رفاه شد

علی صدقی به عنوان مدیر عامل بانک رفاه کارگران منصوب شد و محمد رضا نظری نیز به عضویت هیات مدیره بانک تجارت درآمد.
به گزارش ریسک نیوز،در ادامه نقل و انتقال  مدیران نظام بانکی، مدیر عامل بانک رفاه کارگران نیز تغییر کرد . بنا بر این گزارش علی صدقی به عنوان مدیر عامل بانک رفاه کارگران منصوب شد و محمد رضا نظری نیز به عضویت هیات مدیره بانک تجارت درآمد.
علی صدقی ازمدیران کهنه کار نظام بانکی  بوده که در پرونده کاری  او می توان به سابقه مدیریت عاملی بانک ملی هم اشاره داشت.
محمدرضا نظری نیز پیش از مدیر عاملی بانک رفاه کارگران به عنوان رئیس هیأت مدیره این بانک و همچنین عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی و معاون قراردادهای عاملیت و اعتبارات صندوق توسعه ملی مسوولیت داشت.

۹۴/۰۳/۱۰
۰۹:۴۱

نوشتن مثل رویاست

 بكس‌مارش شهر كوچكي است در ايالت ويكتورياي استراليا كه در آن به دنيا آمدي – اين شهر چطور بود؟
بكس‌مارش شهر كوچكي است كه حدودا 4000 نفري جمعيت داشت. يك خيابان اصلي داشت كه مغازه‌ها آنجا واقع شده بود، كشاورزان زيادي داشت، يك معدن زغال سنگ، آجرپزي و مردمي كه براي زندگي كردن سخت كار مي‌كردند. در واقع، فقط به اين خاطر امروز به ياد مي‌آورمش كه همكلاسي سابقم عكس‌هاي كلاسمان از سال‌هاي 1950 و 1953 را برايم فرستاد. به‌نظر مي‌رسيد كه عكس‌ها در پايان جنگ در انگليس گرفته شده‌اند. اينها كودكاني از طبقه كارگرند: لباس‌هايي گشاد، كهنه و چروك به تن دارند اما از چهره كودكانه آنها تصاوير بزرگ مردان خوش‌آتيه‌اي ديده مي‌شود... عكس‌هاي مدرسه فرزندان من اينگونه نيست. 
 آيا پيش از اينكه براي آژانسي تبليغاتي كار كني هم چيزي مي‌نوشتي؟
 وقتي كه در زمينه تبليغات مشغول شدم، شروع به خواندن و نوشتن كردم. واقعا زياد ادبيات نمي‌خواندم. هرچند كه معلم انگليسي‌ام در مدرسه جي لانگ گرامر (اغلب اوقات) مي‌گويد آن وقت‌ها خيلي شكسپير مي‌خوانديم. در همين حد مي‌خواندم. مي‌گويد ميلتون هم مي‌خوانديم اما يادم نمي‌آيد. پس به دانشگاه رفتم تا دانشمند شوم. 
 چه دانشمندي؟
 مي‌خواستم دانشمند شيمي آلي شوم و پس از آن هم مي‌خواستم جانورشناس شوم. همينطور كتاب شعر نوي انتشارات فيبر را خريدم و از مطالبي كه در آن كتاب مي‌خواندم بسيار هيجان زده مي‌شدم. به همين خاطر شروع به شعر نوشتن كردم. شعرهاي بد من در روزنامه دانش‌آموزي به چاپ رسيد و همچنين داستان‌هاي مسخره هم مي‌گفتم. پس از آن در امتحانات سال اول رد شدم و در آژانس تبليغاتي كاري براي خودم دست و پا كردم. قوم و خويش من اتومبيل مي‌فروختند و وقتي به تبليغات رفتم همه نگارنده‌هاي تبليغاتي، داستان كوتاه و رمان مي‌نوشتند... بي‌اراده عاشق ادبيات شده بودم. نه فقط عاشق ادبيات قرون هجده و نوزده بلكه علاقه‌مند به جويس، پاوند، بكت و كافكا هم شده بودم! راه عجيبي در ابتداي تحصيلاتم بود كه در آن قدم گذاشته بودم. اكثر نگارنده‌هاي تبليغاتي رد مي‌شدند. ما فقط راجع به ادبيات صحبت مي‌كرديم. 
 چه كتاب‌ها و نويسنده‌هايي شما را تحت‌تاثير قرار داده‌اند؟
 اول از همه بايد از جيمز جويس، ساموئل بكت و ويليام فاكنر اسم ببرم. پس از آنان خورخه لوييس بورخس؛ و پس از او گابريل گارسيا ماركز و درباره كتاب هم بايد بگويم كه هر كتابي كه خوانده‌ام رويم تاثير گذاشته است. 
 به عنوان شهروندي استراليايي كه در نيويورك زندگي مي‌كند، حسي كه در رمان «طوطي و اُليور در آمريكا» وصف كرده‌اي، در تبعيد بودن و غريبه ‌بودن را بازسازي مي‌كني. آيا از بودن در نيويورك لذت مي‌بري؟
‌اينجا بودن را خيلي دوست دارم. وقتي چيزي اشتباه از آب در مي‌آيد احساس غريبه بودن و نگراني مي‌كنم. مثل سانز آف گستاپو كه در كار خارج كردن ترن امتراك بودند [سانز آف گستاپو: گروه تروريستي كه به ترن شركت آمتراك حمله كردند.] يا مجلس ايالت تگزاس كه تصميم مي‌گيرد حمل سلاح‌هاي مخفي موردي ندارد. اين چيزها مرا به حد بسيار زيادي مي‌ترسانند. اما نه، من واقعا نيويورك را دوست دارم و هنوز هم با قدم زدن در خيابان‌هايش لذت می‌برم. گاهي به همسرم، آليسون گلايه مي‌كنم و مي‌گويم: «بايد به استراليا برگردم، من استراليايي هستم و فرهنگم هم استراليايي است.» اما اگر به سمتم برگردد و بگويد خوب همين الان مي‌رويم نمي‌خواهم كه بروم ... هنوز وقتش نرسيده است. 
 آيا استراليايي‌ها به خاطر اينكه از آنجا رفته‌اي نظر منفي درباره‌ات دارند؟
 نمي‌توانم بگويم. من اينجا هستم، استراليا نيستم، اما ما‌ زاده شده از مردمي هستيم كه رانده شده‌اند و هميشه در حاشيه نگه داشته شده‌اند. به همين خاطر وقتي يك استراليايي موفق كشور را ترك مي‌كند زمزمه‌هايي در جامعه شكل مي‌گيرد كه به اين معناست: «فكر ميكني از ما بهتري؟» البته اين مباحثه‌ها تصنعي‌تر شده‌اند و شايد به بدي قبل نباشند. با اين حال روزنامه‌هاي استراليايي هفته پيش بيشتر گزارشاتشان را به ناهاري ادبي تخصيص دادند كه در يكي از اينها مردم پول غذا را پرداخت مي‌كردند و به صحبت‌هاي نويسنده محبوبشان گوش مي‌دادند. اينها معمولا اموري مبتني بر ادب و نجابت هستند اما فرانك مور هاوس (يكي از بهترين نويسنده‌هاي استراليايي) هفته گذشته يكي از همين ناهارها را براي صحبت كردن راجع به امر مهمي ترتيب داد. او از اينكه نويسنده‌هاي استراليايي كه در جاي ديگري زندگي مي‌كنند يا راجع به مباحث فني خارج از مرزهاي كشور مي‌نويسند به عنوان خائنان فرهنگي تلقي مي‌شوند، گلايه كرد. اين مساله شنوندگان را چنان دگرگون كرد كه شروع به ترك كردن سالن كردند و همچنين رسانه‌ها را چنان محظوظ كرد كه صفحه سوم روزنامه‌ها به اين امر اختصاص يافت. در بهترين حالت، اين موضوع مساله‌اي محلي و هيجان‌انگيز بود. با فكر كردن به اين موضوع از ترس به خود مي‌لرزم و متاسفم كه اين سخنراني را از دست دادم. 
 آيا در اين برهه از دوره كاري‌‌ات هنوز فكر مي‌كني به عنوان يك رمان‌نويس پيشرفت كني؟ آيا رمان‌نويسي چون تو آن‌ هم پس از يازده رمان و تعداد زيادي جوايز معتبر ادبي، مي‌تواند همچنان به يادگيري ادامه دهد؟
 هيچ‌وقت رماني را شروع نكرده‌ام مگر اينكه اين رمان مرا بيش از آنچه بسطش دهم ذهنم را بسط داده است. به عنوان مثال الان در حال كار كردن روي رماني با دو شخصيت هستم: يكي زني است كه به سال 2010 در لندن زندگي مي‌كند و ديگري مردي در نورتوانگن آلملا است كه در سال 1854 زندگي مي‌كند. آنها هرگز همديگر را ملاقات نمي‌كنند و عاشق نمي‌شوند. واضح است كه امر غيرممكني است اما امروزه حداقل چيزي كه نمي‌دانستم چطور انجامش دهم نوشتن مثل روياست. 
 فكر مي‌كني با مسن‌تر شدن نويسنده آيا ضرورتي براي ايجاد كارهاي بيشتر وجود دارد؟
 مطمئنا ساعات بيشتري كار مي‌كنم. گاهي فكر مي‌كنم اين چيزي است كه مي‌توانم با سنم (67) انجام دهم و سوال اين است كه چند كتاب پيش از اينكه بميرم يا عقلم را از دست بدهم خواهم نوشت. اما بعد از آن سوالاتي مربوط به پسرانم مي‌شود كه حالا 20 و 24ساله‌اند. پسرانم به آشپزي من يا اينكه از مدرسه برشان دارم نيازي ندارند پس بله، بيشتر مي‌نويسم. به چه شكل ديگري مي‌توانم اوقات خالي‌ام را پر كنم؟
 به عنوان نويسنده گفته‌اي تجارب شخصي مجذوبت نمي‌كند؛ اگرچه اجتناب‌ناپذير به نظر مي‌رسد كه تجارب شخصي نويسنده در زماني يا در زمان ديگر در اثرش تاثيرگذار شود. آيا مثال‌هاي ديگري هست كه بتواني در داستان‌هايت بازيابي‌شان كني؟
 هم اينجا و هم در استراليا خاطراتي نوشته‌ام و اين خاطرات را از روي خودپسندي و شجاعت نوشته‌ام. با اين حال كلا به نوشتن راجع به زندگي خودم يا اينكه در زندگي خصوصي اطرافيانم فضولي كنم علاقه‌اي ندارم. بيشترين لذت بردن من در «خلق كردن» است. جاه‌طلبي ديوانه‌كننده ادامه‌دار من در ايجاد چيزي واقعي و زيباست كه پيش‌تر در دنيا وجود نداشته است. براي دستيابي به اين هدف از تمامي چيزهايي كه در دسترسم هستند استفاده خواهم كرد؛ مثلا نام تو را به يكي از شخصيت‌هاي كتاب جديدم مي‌دهم. من واقعا تو را نمي‌شناسم و به همين خاطر اين شخصيت نمي‌تواند از همه لحاظ شبيه‌ات باشد اما نامت را مي‌دزدم و به صفحه‌اي مثل آنكه تصور مي‌كنم رابرت راوسچنبرگ ممكن است جورابي را بردارد و به پارچه كتاني بپيچياندش و رنگ‌آميزي‌اش كند. حالا اين راوسچنبرگ است يا چيزي در همين مايه‌ها. 
 اگرچه از تجارب شخصي دوري مي‌شوی، اما آيا نوشتن برايت نوعي تخليه هيجان است؟
نوشتن كاملا مهيج و فوق‌العاده طاقت‌فرساست. شخصي روزي را در مكان بسيار مرموزي سپري مي‌كند. گفتن اينكه اين مساله تخليه هيجان است، دراماتيك يا از روي خودشيريني است اما نمي‌توانم موجب شوم كه خودم اين كار را انجام دهم. 
 وقتي شروع‌ مي‌كنيد به نوشتن داستان، با شخصيت‌پردازي شروع مي‌كنيد يا پيرنگ يا چيزي انتزاعي‌تر؟
 ما در قرن 21 زندگي مي‌كنيم يعني زماني كه پيشرفت صنعت به حدي است كه باعث گرمتر شدن كره زمين شده به‌طوري كه به نظر مي‌رسد در حال نابود شدن‌ هستیم. با اين وجود، تمام پيش بيني‌هاي اقتصادي از چشم‌اندازهاي قرن 19 ميلادي قابل مشاهده است. وقتي اخبار اقتصادي را مي‌خوانيد يا مي‌شنويد بدون شك به اين فكر مي‌كنيد كه پيشرفت مهلك كه نبوده هيچ، خوب هم است! من هم كارم را اين طور شروع مي‌كنم! در رمان «كيمياي اشك‌ها» علاقه‌مند به اين مبحث بودم كه چگونه اختراعات قرون 18 و 19 باعث مصائب قرن 20 و 21 شد؛ خواهر و برادرم نسل سوم كارِي‌ها هستند كه اتومبيل‌هاشان را فروخته‌اند. 
 نقطه آغازين نوشتن«طوطي و اُليور در آمريكا» چه بود؟
 ممكن است بگويم خواندن كتاب «دموكراسي در آمريكا» نوشته آلكسي دو توكويل، اما در حقيقت قبل از آن شروع شد. سال‌ها مي‌شنيدم كه آمريكايي‌ها چطور نوشته‌هاي توكويل را نقل مي‌كنند. اگر شخصي به اين چيزهاي جزيي تكيه مي‌كرد، فكر مي‌كرد توكويل عاشق دموكراسي جديدي بود كه در آمريكا شكل گرفت. البته توكويل در دهه سوم زندگي‌اش بود و مدت كمي مي‌شد كه در آمريكا به‌سر مي‌برد. غيرممكن است كه فكر كنيد همه‌چيز را فهميده است. او يكي از كودكان زخم‌خورده‌اي بود كه از انقلاب فرانسه جان سالم به‌در برده بود و دليل خوبي داشت كه از ازدحام و قانون اكثريت بهراسد. ممكن است فكر كنيد شانس فهميدن هيچ چيزي را ندشته است. اما با خواندن «دموكراسي در آمريكا» از ديدن اينكه توكويل آمريكا را اگرچه به شكلي كاملا پيچيده‌تر از آنچه با نقل‌قول‌ها بهشان اشاره مي‌شود دقيقا مي‌فهمد، خواننده متحير مي‌شود. واقعا ترسناك است كه هراس از كم اهميت شدن جامعه و ويراني پيوستگي سرمايه‌داري و فرهنگ را ببينيم. توكويل در دهه 1830 به آمريكا مي‌نگرد اما واضح است كه فانتوم پيلين [سارا پالين سياست‌مدار آمريكايي است كه در حال حاضر سمت فرماندار ايالت آلاسكا را برعهده دارد و توسط جان مك‌كين به عنوان نامزد حزب جمهوري‌خواه براي پست معاونت رئيس‌جمهوري آمريكا در انتخابات 2008 معرفي شد] و بوش را مي‌بيند. توكويل همچنين فكر مي‌كرد ايجاد فرهنگ در دموكراسي بدون گروه مرفه و تحصيل كرده غيرممكن است و در واقع اشتباه فكر مي‌كرد. در واقع كمي هم درست مي‌گويد. توكويل نزاعي در ذهن خواننده مدرن ايجاد مي‌كند در واقع من اين اثر را نوعي نزاع مي‌بينم. در خلق شخصيت طوطي، پسر نقاشي دوره‌گرد، داشتم شخصي كه به تاريخچه فرهنگي خودم بسيار نزديكتر بود را مي‌آفريدم. طوطي هنرمندي از طبقه كارگر است كه چيز نامتعارف و غيرممكني است. 
 آيا فكر مي‌كني اين رماني‌ است كه فقط الان مي‌تواني بنويسي؟
 خوب الان مدت زيادي است كه راجع به توكويل فكر مي‌كنم اما ديگر بهش فكر نمي‌كنم. چرا؟ شايد به خاطر حسي است كه فراتر از حد من است. اين قضيه درباره هر دو جايزه رمان‌هاي برنده بوكر (اسكار و لوسيندا و سرگذشت واقعي دار و دسته كلي) صدق مي‌كند كه ايده بزرگ ترساننده‌اي است كه در آخر كشف مي‌شود چرا كه دور نخواهد شد. 
 چطور خوانندگان در كشورهاي متفاوت به مضمون كتاب واكنش نشان داده‌اند؟
 ديده‌ام كه برخي آمريكايي‌ها نسبت به اوليور پر افاده احساس تنفر دارند و خوانندگان انگليسي دوستش دارند. انگليسي‌ها به رابطه ارباب – كارگر به روشي قدرتمند‌تر از آنچه انتظارش را داشتم اقدام مي‌كنند. نخستين خوانندگان فرانسوي‌ام انگار كه علاقه‌مند و سرگرم شده بودند و هنوز هم حق مرا براي درگير كردن تاريخشان زير سوال نبرده‌اند و در استراليا كه توكويل چهره‌اي تاريخي است، جايي كه شخصي نمي‌تواند انتظار داشته باشد كه چيزي جز موفقيت يا شكستي در خفا وجود دارد. بازخوردها به‌طور يكنواختي خوب بوده است. اين مقوله‌اي كاملا مختص خود است. خوانندگان متفاوت زيادي بوده‌اند كه برايم پاسخ‌هايشان را ساده‌تر كرده‌اند و از صداي ورق زدن بسيار مشعوف مي‌شوند. 
 آيا اميدواري كه آمريكايي‌ها چيز خاصي از رمان «طوطي و اُليور» دريافت كنند؟ اگر چنين است، چه چيزي؟
 خوب اين سوال وجود دارد كه چگونه فرهنگي را در دموكراسي‌ سرمايه‌دار ايجاد و حفظ كنيم. چطور مي‌توانيم داراي فرهنگي باشيم كه با تقاضاهاي شركت‌ها زائل نشود. توكويل نوشت: «ما جمعيت مختلطي داريم كه نيازهاي عقلاني‌شان طلب رضايت‌مندي در همه زمينه‌ها را دارد.» اين علاقه‌هاي جديد براي لذت بردن ذهن آموزش كاملا يكساني نديده است. اين شهروندان پيوندهاي عقلاني اشتراك يافته، سنت‌ها يا فرهنگي با همديگر ندارند و قدرت، خواست و زمان تفاهم متقابل را هم نداشته‌اند. نويسنده‌ها از دل اين جمعيت نامتجانس و سركش بيرون مي‌آيد كه بعد از آن سود و شهرت را بهشان مي‌بخشد.‌ اي كاش اين مساله آشكار نبود. 
 به نظرت چه تشابهاتي با مديريت اخير آمريكايي مي‌تواند ايجاد شود؟
 توكويل آمدن آنها را پيش بيني كرده بود. شما توكويل را در حال ترشرويي كردن به شرايطي كه به يك پيلين ختم مي‌شود، يك شخص كم‌سواد غمگين، رسانه‌اي كه ترس و جهالت را سبب مي‌شود، شخص مقتدر بالقوه‌اي كه مي‌تواند بينابيني و جهالت را آشكار سازد، مي‌تواند آينه‌اي رو به راي دهندگان بگيرد و از اين راه محبوب شود. اين كابوس توكويل است. به سال 1831 از شهر يونكرز به فرانسه نوشت: «آنها به خردمندي انبوه مردم ايمان دارند مشروط به اينكه روشنفكر باشند و به اينكه آموزش خاصي كه هرگز نمي‌تواند به انبوه مردم داده شود يا اين حال براي حكومت دولتي ضروري نباشد، مشكوك نباشد.» البته خيلي از آمريكايي‌هاي 1830 به آموزش و پرورش اميد بسياري داشتند، اما به‌نظر مي‌رسد كه ما آن را ترك كرده‌ايم. خيلي خوب مي‌شود كه حوزه انتخابيه با بصيرتي را ببينيم. 
 رمان‌هاي بسياري نوشته‌اي كه سير وقايع بيشترشان در قرن 19 ميلادي مي‌گذرد، از جمله «طوطي و اُليور در آمريكا». چيز خاصي در اين قرن مي‌بينيد كه مدام به آن بازمي‌گرديد؟
 اگر ايده‌اي كه در ذهن داريد شما را به آن دوران رهسپار مي‌كند و اگر علاقه‌مند به بررسي تاثيرات گذشته بر زمان حال و اينكه زمان حال خود را چگونه مي‌بيند و اصلا كاركرد زمان حال چگونه است، آن موقع مجبوريد كه به عقب برگرديد. در اين نقطه سوالي پيش مي‌آيد كه تا چقدر به عقب بايد برگشت. جوان اين سوال كل قضيه را روشن مي‌كند. آيا من در اين باره خيلي باهوشم؟ جواب اين است: نه چندان زياد! به عبارت ديگر، وقتي كتابي را تمام مي‌كنم نمي‌دانم بعدش چه كاري بايد كنم. اگر ايده خوبي به ذهنم خطور كند رهایش نمی‌کنم و نمي‌گذارم از ذهنم دربرود. 
 دست‌نوشته‌هاي تاريخي چه واقعي و چه ساختگي و اغلب ناتمام و غير قابل اعتماد در رمان‌هايتان از جايگاه ويژه‌اي برخوردارند. علاقه‌تان به تاريخ هويداست اما چه چيزي شما را به استفاده از اين وسيله ترغيب مي‌كند كه ما آن را پيش خود نگاه داريم و به وسيله آن به بررسي تاريخ بپردازيم؟ آيا به اين شك داريد كه ما تحريفات تاريخي زيادي را پذيرفته‌ايم؟
 علاقه‌ام به گذشته هميشه از زمان حال و احساساتم درباره اينكه الان به كجا رسيده‌ايم منشأ مي‌شود. چطور شد كه اين وضعيت براي ما و جهان رخ داده؟ تا چه اندازه رفتار گذشته‌مان رفتار امروزمان را پيش‌بيني مي‌كند؟ آيا گذشته با تنبلي افراد تصور شده است؟ با داستان‌هايي كه تعريف مي‌كنيم باعث علاقه‌مندي چه كسي شده‌ايم؟ به عنوان نمونه آيا الكسيس دو توكويل حامي مشتاق دموكراسي آمريكا بود؟ امكانش هست كه حتي ذره‌اي منتقد آن باشد؟ گواهي بر آن وجود دارد؟ بله، وجود دارد! آيا دانش‌آموزان آمريكايي فقط «جاهاي خوب» كتابش را خوانده‌اند؟ اغلب اين‌طور به نظر مي‌رسد. 

۹۴/۰۳/۱۱
۰۳:۴۳

راه رسوخ به هسته سخت تورم

علی فرحبخش
رابرت گوردن، استاد اقتصاد دانشگاه نورث استرن در سال 1975 برای اولین بار مفهوم هسته تورم را به ادبیات اقتصادی وارد کرد. در این تعریف برای اولین بار سعی شد نقش عوامل موقتی و زودگذر از عوامل اصلی و بنیادی ایجاد‌کننده تورم جدا شود. به این ترتیب نرخ تورم به دو جزء موقتی (پوسته) و جزء دائمی (هسته) تفکیک شد. این تفکیک از آنجا اهمیت دارد که با لحاظ آثار کوتاه‌مدت و بلندمدت و اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی مناسب می‌توان به کنترل تورم کمک کرد.
«دنیای اقتصاد» برای اولین بار در ششم آبان‌ماه 93 در گزارش اصلی خود ضمن اشاره به دلایل کاهش تورم تصریح کرد: «کاهش تورم در ماه‌های گذشته به‌وسیله سیاست‌های انضباطی و رژیمی را می‌توان به گذر از «پوسته تورم» تشبیه کرد.
اما با نزول تورم به زیر 20 درصد، تورم در یک «هسته سخت» قرار می‌گیرد و برای گذر از این مرحله و حصول تورم تک‌رقمی، اتخاذ سیاست‌های ایجابی مانند «سیاست‌های مالی و پولی مناسب»، «سیاست‌های تقویت سمت عرضه» و «سیاست‌های بهبود کسب‌وکار» ضروری است.» بررسی آمار بانک مرکزی اکنون موید همین پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» است و نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه پس از رسیدن به نقطه حداقلی خود معادل 4/ 14 درصد در پایان شهریورماه 93، اکنون در برابر هسته سخت 16 درصدی قرار گرفته است که عبور از آن بسیار دشوار می‌نماید. 7 ماه پس از پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» در مورد برخورد تورم به هسته سخت، دیروز این پیش‌بینی رسما مورد تایید تصمیم‌سازان ارشد اقتصادی قرار گرفت و راهکارهای رسوخ به هسته سخت تورم بررسی شد.
کاهش نرخ تورم، اگرچه یکی از کم‌نظیر‌ترین سیرهای نزولی تورم در تاریخ ایران بوده است، اما بدون توجه به دلایل این کاهش سریع، نه فقط ممکن است این دستاورد بزرگ به راحتی از دست برود، بلکه خوابیدن در باد این پیروزی می‌تواند تهدیدات مهمی در روشن شدن دوباره موتور قیمت‌ها ایجاد کند. اگرچه برای سال‌ها رشد نقدینگی به‌عنوان متهم ردیف اول ایجاد تورم در ایران مطرح بوده است، ولی کاهش اخیر نرخ تورم به‌واسطه آثار دیگری از جمله کاهش نرخ ارز، بهبود در انتظارات تورمی و منطقی ساختن نرخ سود بانکی حاصل شده است. در واقع کنترل این عوامل نقش مهمی در عبور از پوسته تورم داشته است و به‌نظر می‌رسد اکنون تورم با مانع بزرگی به نام «هسته سخت» روبه‌رو شده است. اساسا پوسته تورم تحت‌تاثیر عواملی همچون تغییرات موقتی در قیمت انرژی، قیمت ارز، انتظارات تورمی و تحولات تکنولوژیک قرار دارد که به‌طور موقتی می‌توانند بر شاخص قیمت‌ها اثر بگذارند. در درون این پوسته نازک، هسته سختی وجود دارد که متاثر از عوامل بنیادی همچون پایه پولی، نقدینگی، کسری بودجه و ساختارهای سخت حاکم بر روابط اقتصادی است که به سادگی قابل تغییر نیست و به اصلاحات بنیادی محتاج است. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد عوامل رسوخ به پوسته تورم اکنون آثار خود را نشان داده‌اند و برای رسوخ به هسته سخت راهی جز اصلاحات نهادی موجود نیست.
در ایران متاسفانه هم در سال‌های افزایش درآمدهای نفتی و هم در سال‌های کاهش این درآمدها پایه پولی از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است. در سال‌های افزایش درآمدهای نفتی، افزایش ذخایر بانک مرکزی به‌عنوان یک جزء مهم پایه پولی نقش مهمی در افزایش نقدینگی بازی کرده است؛ درحالی‌که در سال‌های کمبود درآمدها، بدهی دولت به بانک مرکزی و همچنین بدهی دولت به سیستم بانکی نقش خود را در افزایش پایه پولی به انجام رسانده‌اند. به همین دلیل همواره یکی از این عوامل نقش پررنگ خود را در افزایش پایه پولی نشان داده و به این ترتیب رشد نقدینگی به بخش جدانشدنی اقتصاد ایران تبدیل شده است. این رشد مستمر که در واقع هسته اصلی تورم را تشکیل می‌دهد، همچنان تغییرات محسوسی نداشته و به‌نظر می‌رسد به رشد خود در ماه‌های آتی ادامه دهد.
آمار پولی کشور به روشنی نشان می‌دهد که با محدود شدن استقراض دولت از بانک مرکزی وظیفه افزایش پایه پولی بر عهده استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی نهاده شده است؛ عاملی که علاوه بر افزایش پایه پولی بر افزایش ضریب فزاینده نقدینگی هم موثر است. رشد حجم نقدینگی از آن خربزه‌ها است که لرز آن با تاخیر ظاهر می‌شود و به‌همین دلیل اکنون در ادبیات اقتصادی از واژه‌ای به نام نیمه عمر که از فیزیک هسته‌ای به عاریت گرفته شده، استفاده می‌شود. نیمه عمر، دوره‌ای است که برای یک ماده رادیواکتیو لازم است تا نصف جرم خود را به انرژی تبدیل کند. برای مثال اگر نیمه عمر یک ماده رادیواکتیو 10 سال باشد، پس از گذشت 10 سال نصف، پس از گذشت 20 سال یک‌چهارم و پس از گذشت 30 سال یک‌هشتم آن هنوز قادر به تشعشع مواد رادیواکتیو است.
همین مدل برای بسیاری از سیاست‌های اقتصادی و به‌ویژه رشد حجم نقدینگی صادق است و اکنون از فیزیک هسته‌ای به ادبیات اقتصادی هم تسری یافته است. به این ترتیب که افزایش کنونی حجم نقدینگی مدت‌ها طول خواهد کشید تا آثار تورمی خود را در دوره‌های بعدی تخلیه کند. از سوی دیگر کنترل حجم نقدینگی نیز قادر نیست در یک مدت کوتاه آثار کنترلی خود را بر تورم نشان دهد و به ثبات در سیاست‌های انقباضی در یک دوره طولانی نیازمند است. بررسی‌های انجام‌شده از طریق مدل‌های اقتصادسنجی، نیمه عمر نقدینگی در ایران را حدود پنج فصل یا 15 ماه نشان می‌دهد و این امر مبین آن است که پس از گذشت این دوره فقط نیمی از آثار نقدینگی تخلیه ‌شده و بقیه آثار آن همچون یک ماده رادیواکتیو به دوره‌های بعد منتقل می‌شود. آثار افزایش نقدینگی به لحاظ جغرافیایی نیز متقارن نیست و معمولا آثار افزایش نقدینگی ابتدا در شهر تهران سپس در سایر شهرهای بزرگ و به‌تدریج به شهرهای کوچک کشور سرایت می‌کند. چنین است که اجرای منقبض‌ترین سیاست‌های پولی نیز قادر نیست ترمز تورم را هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ مکانی به راحتی بکشد و در صورت اجرای بهترین سیاست‌ها، یک دوره گاه طولانی‌مدت برای حصول نتیجه نیاز است.
سابقه تاریخی نرخ تورم در 30 سال اخیر نشان می‌دهد که اگرچه گاه دولت توانسته با اجرای سیاست‌های منضبط به موفقیت‌هایی در کاهش تورم دست یابد، ولی عدم پایبندی بلندمدت به این سیاست‌ها به روند صعودی دوباره قیمت‌ها منجر شده است. به‌عنوان مصادیق عینی می‌توان تورم تک‌رقمی سال‌های 64 و 69 را متذکر شد که دوباره تورم آهنگی صعودی یافت و در سال 84 نیز رکورد نسبی جدیدی در حدود 4/ 10 درصد ثبت شد؛ ولی پس از آن دوباره روند قیمت‌ها سیر صعودی یافت. برای کنترل تورم راهی جز اصلاحات بنیادی و پایبندی به سیاست‌های انضباطی پولی و مالی موجود نیست و استمرار در رشد نقدینگی فعلی در خوش‌بینانه‌ترین حالت مفهومی جز برخورد با هسته سخت تورم ندارد.(نیوزهاب سیاسی.ge1001)

۹۴/۰۳/۱۱
۰۵:۳۷

تضاد اروپایی در اقتصاد وسیاست

دنیای اقتصاد: در حالی که مذاکرات هسته‌ای در آخرین ماه رسیدن به مهلت نهایی قرار دارد، سرمایه‌گذاران خارجی و سیاستمداران غربی در دو جبهه مقابل هم قرار دارند. درحالی‌که هیات‌های تجاری بسیاری در ماه‌های اخیر، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را مورد بررسی قرار داده‌اند، مقام‌های دیپلماتیک غربی در موارد متعددی برای ورود به بازار ایران به آنها هشدار داده‌اند. اکنون منابع بین‌المللی خبر از آن می‌دهند که فعالان اقتصادی مایل نیستند در انتظار دستور سیاستمداران بمانند و در جست‌وجوی راهی برای حضور هرچه سریع‌تر در بازار ایران هستند.
گروه باشگاه اقتصاددانان – شهرزاد کاظمی: پیش از توافق نهایی هسته‌ای با دو موج متفاوت روبه‌رو هستیم. از یکسو، گروهی از فعالان اقتصادی از کشورهای مختلف می‌خواهند پیشقدم در ورود به بازار ایران باشند و در دیگر سو با اخطار و هشدار مقامات سیاسی مبنی بر عدم شتاب برای هرگونه انعقاد قرارداد تجاری با ایران مواجهیم. پایگاه اینترنتی کامرون کنکورد از نگاه دولت آمریکا از ورود تجار به این کشور خبر می‌دهد که آنها را به صبر فرا می‌خواند. این دوگانگی در اروپا هم مشهود است. هرچند هفته‌ها و ماه‌های اخیر، تهران شاهد سفرهای بسیار هیات‌های تجاری اروپایی بوده، اما همواره با هشدار سیاستمداران اروپایی روبه‌رو بوده‌اند.
جاذبه اقتصادی
به گزارش پایگاه خبری کامرون کنکورد، با وجود اخطار‌های دولت آمریکا درخصوص هجوم فعالان اقتصادی برای آغاز روابط خود با ایران، متحدان آمریکا در انتظار لغو تحریم‌های ایران هستند و رسانه‌های آمریکایی نیز به این نکته اشاره می‌کنند. ژرارد آراود، سفیر فرانسه در آمریکا چندی پیش اظهار کرد: «منتقدانی که می‌گویند نباید برای تجارت با ایران عجله کرد، باید این نکته را بدانند که همسایگان ایران و شرکای تجاری اروپایی ایران، بسیار بیشتر از همتایان آمریکایی‌شان از این تحریم‌ها آسیب دیده‌اند.» وی در مجمع شورای آتلانتیک افزود: «واقعا این ما هستیم که پول زیادی را از دست داده‌ایم نه آمریکایی‌ها، هرچند در رابطه تجارت با ایران، تجار آمریکایی نیز مانند تجار اروپایی حریص هستند.» براساس این گزارش هر دو گروه به مذاکرات چشم دوخته‌اند و منتظر نتایج گفت‌وگوها هستند. آمریکایی‌ها از طریق نمایندگان خود چشم‌اندازهای ایران را رصد می‌کنند. روزنامه واشنگتن تایمز فهرستی از مدیران نفتی ایتالیایی منتظر توافق، فعالان بخش‌های کشاورزی و شیلات فرانسوی که در مورد تبادلات فناوری صحبت می‌کنند و هندی‌هایی را که در حال توسعه یک بندر در ایران هستند در اختیار دارد. این روزنامه در این باره می‌نویسد: «نفت ایران که دسترسی و استخراج آن ارزان و آسان است، یک جاذبه بزرگ است، اما تنها جاذبه موجود نیست.» این روزنامه می‌افزاید: «انگیزه برای معامله با ایران می‌تواند به یک دردسر سیاسی برای دولت اوباما تبدیل شود، زیرا هرچه تعداد معاملات بیشتر شود متوقف کردن آنها بعدا دشوارتر خواهد بود.» به‌نوشته واشنگتن‌تایمز، به رغم هشدارهای برخی از سیاستمداران آمریکایی نشانه‌ای از کاهش اشتیاق به بازار ایران مشاهده نمی‌شود. پیتر وست‌ماکوت، سفیر انگلیس در آمریکا این هفته در مجمع شورای آتلانتیک گفت: «اگر شما امروز به ایران بروید، خواهید دید که برای بسیاری از محصولات غربی تقاضا وجود دارد؛ بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از شرکت‌ها می‌خواهند در ایران فعالیت کنند. این کشور پتانسیل، منابع و ثروت‌های طبیعی فراوانی دارد.»
از طرفی به گزارش بلومبرگ، شرکت اکسون موبیل تلاش‌های خود را برای ورود به بازار ایران افزایش داده است. این شرکت فعالیت‌های دولت آمریکا درباره لغو تحریم‌های ایران را زیر نظر گرفته است. تحریم‌هایی که سبب شدند شرکت‌های نفتی آمریکایی به مدت بیش از سه دهه از فعالیت در ایران منع شوند. یکی از کار‌شناسان موسسه مشاوره سرمایه‌گذاری «مورنینگ استار» در آمریکا گفت: «شرکت‌های انرژی آمریکایی به شدت به فعالیت در منابع نفت ایران علاقه‌مند هستند که جزو بزرگ‌ترین و ارزان‌ترین ذخایر نفتی جهان برای استخراج و بهره‌برداری هستند.» در ادامه، این خبرگزاری گزارش می‌دهد که اسناد منتشر‌شده نشان می‌دهد اکسون – بزرگ‌ترین شرکت تولید‌کننده نفت خام جهان به لحاظ ارزش بازار - به ریاست دان نیکلس سناتور سابق جمهوری‌خواه از ایالت اوکلاهما را به خدمت گرفته است تا فعالیت‌های مرتبط با تحریم‌های ایران را زیر نظر بگیرد.
همزمان به نظر می‌رسد شرکت‌های انرژی اروپایی نیز به خاطر احتمال لغو برخی تحریم‌ها از مدتی پیش مذاکره با ایران را شروع کرده‌اند.مدیران اجرایی شرکت اکسون موبیل زیر نظر گرفتن فعالیت‌های مرتبط با ایران را در صورت لغو تحریم‌های اعمال شده بر تهران آغاز کرده‌اند. کلودیو دسچالزی، مدیر اجرایی شرکت انی ایتالیا اعلام کرد، «دو هفته پیش به ایران سفر کرده است.»
دافعه سیاسی
در دیگر سو، بازار سیاسیون پر است از اخطار و هشدار به تاجران مبنی بر اینکه برای تجارت با ایران عجله به خرج ندهند. در این راستا وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس گروه مذاکره‌کننده آمریکایی درخصوص سفر اخیر هیات هندی به ایران گفت: «هیچ کشوری فعلا نباید برای تجارت با ایران عجله کند.» به گزارش خبرگزاری رویترز، وی با اشاره به هند و دیگر خریداران نفت ایران گفت: «می‌خواهم به هر کشوری که می‌خواهد تجارت با ایران داشته باشد بگویم که خیلی عجله نکنید، ما هنوز به توافق نهایی و پایانی دست نیافته‌ایم، ما درک می‌کنیم که هیچ‌کس نمی‌خواهد آخر صف باشد. اگر تحریم‌ها برداشته شود، همه می‌خواهند اول صف باشند.»
گفت‌وگوی اختصاصی «دنیای اقتصاد» با سفیر آلمان که در تهران صورت گرفته نیز بازتاب لحن سیاست‌مداران آمریکایی است. وی با اشاره به اینکه ایران پتانسیل خوبی برای رونق اقتصادی دارد، گفت: «موضوع کلیدی که باید درک کرد این است که تمام اینها زمانی امکان‌پذیر هستند که ما به یک توافق برسیم. باید کارها را گام به گام انجام دهیم. همه کارها یک روزه انجام نخواهد شد و بازسازی روابط دشوار است. در مرحله اولیه، شاهد افزایش معاملات خواهیم بود، اما عادی شدن همه مسائل زمان زیادی خواهد برد. بنابراین اعتقاد به اینکه اگر تا ابتدای ماه جولای توافقی داشته باشیم، تا ابتدای ماه اکتبر شاهد بازگشت همه چیز به 10 سال قبل خواهیم بود، غلط است.» وی با اشاره به اینکه «بازارهای سوم» همواره برای کشورهای صادرکننده مانند آلمان جالب توجه هستند، افزود: «آلمان همیشه در میان سه صادرکننده اول جهان است. اما نباید در مورد بازارهای منفرد و تاثیر آنها بر وضعیت اقتصادی غلو کرد. بازار ایران مشکلات اقتصادی اروپا را حل نخواهد کرد.» وی در ادامه در مورد آینده تجارت ایران با آلمان تصریح کرد: «تجارتی که ما هم اکنون با ایران داریم یک‌دهم درصد تجارت ما با دنیا است. این رقم خیلی بزرگی نیست. اگر آن را دو برابر کنیم، باز هم اثر زیادی بر رشد وضعیت ملی ما ندارد. با این حال، من نمی‌خواهم اهمیت روابط اقتصادی‌مان را کوچک کنم.»
وی همچنین درخصوص برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران در صورت توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای گفت: «من کاملا مطمئن هستم که شرکت‌های آلمانی، به دنبال موقعیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در ایران هستند؛ اما آنها حرکتی نخواهند کرد مگر اینکه مسائل دیگر حل شود.»
هیات آلمانی در تهران
طی سفر چند هفته اخیر هیات آلمانی به تهران، دنیای اقتصاد نظر چند تن از صاحب نظران اتاق بازرگانی صنایع و تجارت آلمان را در مورد سرمایه‌گذاری در ایران جویا شده است.
استفان بم، مدیر روابط اقتصاد بین‌الملل خاورمیانه و شمال آفریقا و اتاق بازرگانی صنایع و تجارت آلمان می‌گوید: «با لغو تحریم‌ها، اتاق بازرگانی صنایع و تجارت آلمان، در انتظار افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران است. در کوتاه‌مدت میزان تجارت آلمان با ایران می‌تواند تا دو برابر افزایش یابد، یعنی از 7/ 2 میلیارد یورو به 6 میلیارد یورو خواهد رسید و چنین پیش‌بینی می‌شود که در میان مدت حجم مبادلات به بیش از 10 میلیارد یورو خواهد رسید.»
وی با اشاره به بهره‌مندی از منابع طبیعی و جمعیت 77 میلیونی و جوان ایران افزود: «این دو حقیقت باعث می‌شود که بازار ایران برای آلمان هم به جهت کالاهای سرمایه‌ای و هم به لحاظ کالاهای مصرفی در زمره کشورهای جذاب به شمار رود.» استفان بم در مورد زمینه همکاری‌های مشترک تصریح کرد: «اتاق تجارت و صنعت آلمان پتانسیل بالایی در زمینه ماشین‌آلات، تجهیزات کارگاه، مکانیزه کردن ماشین‌آلات، انرژی‌های تجدیدپذیر، آب و پساب، زیرساخت، ساخت‌وساز، بسته‌بندی، تجهیزات پزشکی، دارویی و همچنین کالاهای مصرفی از جمله غذا، نوشیدنی و لوازم آرایشی دارد.»
وی در مورد پتانسیل سرمایه‌گذاری در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه گفت: «در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، ایران قوانین سرمایه‌گذاری نسبتا آزادی دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند از 100 درصد مالکیت در بیشتر بخش‌ها برخوردار باشند. وی در ادامه به ضرورت ایجاد پایگاهی برای هدایت سرمایه گذاران تاکید کرد: «با فرض لغو تحریم‌ها وجود کمپین حرفه‌ای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌تواند منجر به اشتیاق سرمایه‌گذاران احتمالی شود.»
این تاجر آلمانی درخصوص سیاست صادرات آلمان به ایران گفت: «این موضوع بستگی بسیاری به وضعیت سیاسی دارد. درصورت لغو تحریم‌ها شرکت‌های آلمانی احتمالا ابتدا صادرات خود به ایران را افزایش خواهند داد. این موضوع تنها برای صادرات کالاهای مصرفی نیست، بلکه برای کالاهای سرمایه‌ای نیز صادق است. سرمایه‌گذاری در کالاهای سرمایه‌ای، متعاقبا اقتصاد ایران را قادر می‌سازد تا خود کالاهای مصرفی مورد نیاز را تولید کنند.»
همچنین جولیو نتو، معاون مدیر کل تجارت و خدمات خارجی، اتاق بازرگانی صنایع و تجارت آلمان می‌گوید: «ما مطمئن هستیم که بعد از لغو تحریم‌ها، تجارت بین آلمان و ایران بهبود یابد. ایالت بادن-وورتمبرگ در آلمان، سال‌ها است که با ایران تجارت دوجانبه داشته است و فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش خودرو و ماشین‌آلات، بسیار است.»
این مقام آلمانی درخصوص استراتژی شرکت‌های آلمانی در هنگام ورود به بازار ایران می‌گوید: «شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری مستقیم شروع به فعالیت نمی‌کنند؛ به‌خصوص اگر این شرکت‌ها در مقیاس کوچک و متوسط باشند که سهم 95 درصدی در شرکت‌های آلمانی دارند.
برای شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری در صورت مساعد بودن شرایط، ممکن است فقط یک گزینه باشد. من گمان می‌کنم که سرمایه‌گذاری در بخش نفت و پتروشیمی و صنایع خودرو‌سازی جز اولین بخش‌هایی است که به سرعت صورت می‌گیرد.»
وی در مورد پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه گفت: «جواب دادن به این سوال سخت است، باید دید ایران را با چه کشوری مقایسه می‌کنید. فرصت‌ها در ایران بسیار متنوع هستند و بخش صنعت نیاز دارد که وسایل و تجهیزات مدرن و به روز شده‌ای داشته باشد تا در بازارهای جهانی بتواند با سایر کشور‌ها رقابت کند و این برای بخش‌های دیگر نیز صادق است. بنابراین من شانس حضور شرکت‌های آلمانی را در تمامی بخش‌ها یکسان می‌بینم.» وی در ادامه درخصوص مشکلات پیش‌روی سرمایه‌گذاران خارجی در ایران گفت: «مشکلات ممکن است بر سر مسائلی از جمله بوروکراسی اداری و تفاوت‌های فرهنگی باشد.»
وی درخصوص راهکارهایی در جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی در ایران تصریح کرد: «برای سهولت ورود سرمایه‌گذاران خارجی، قوانین سرمایه‌گذاری تا آنجا که ممکن است تسهیل شود و فرآیندهای سرمایه‌گذاری شفاف باشد. بهترین راه، سپردن این فرآیند به دستان کسانی است که سرمایه گذار را در این راه کمک و هدایت کنند. در حال حاضر بسیاری از کشور‌ها این خدمات را برای سرمایه‌گذار خارجی فراهم می‌آورند.»
وی درخصوص صادرات ایران به آلمان نیز گفت: «من از پتانسیل کالاهای مصرفی که از ایران می‌توانیم وارد کنیم، اطلاعی ندارم (به جز پسته). اما مطمئن هستم که می‌توانیم نفت، مشتقات نفتی، محصولات صنعتی و کالاهای واسطه‌ای را برای صنعت خودرو از ایران وارد کنیم. ما اکنون این محصولات را از کشورهای بسیاری وارد می‌کنیم و این مساله بستگی به کیفیت، قیمت و امکانات حمل‌ونقل دارد.»
مبادلات تجاری ایران و آلمان
گروه بازرگانی: طبق آمارهای گمرک از تجارت خارجی کشور طی دو ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال جاری، ایران وارداتی به ارزش 254 میلیون دلار و وزن حدود 99 هزار تن از کشور آلمان داشته و این کشور به‌عنوان هفتمین کشور طرف معامله با ایران محسوب می‌شود. این در حالی است که طی این دوره، میزان صادرات ایران به این کشور حدود 33 میلیون دلار ثبت شده است. از این رو طی این دوره ایران و آلمان، تجارتی با حجم 287 میلیون دلار و تراز بازرگانی منفی 5/ 221 میلیون دلار را رقم زده‌اند. آمارها نشان می‌دهد میزان مبادلات تجاری ایران و آلمان طی دو ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری، نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش همراه بوده است؛ به‌طوری‌که طی دو ماه منتهی به اردیبهشت 93، میزان واردات ایران از آلمان به میزان 286 میلیون دلار و میزان صادراتش به این کشور نیز حدود 33 میلیون دلار رقم خورده بود. از این رو ایران در مراودات تجاری اش با آلمان طی دو ماه منتهی به اردیبهشت 94 نسبت به دوره مشابه سال گذشته، با افت 11 درصدی در ارزش واردات و افت 3/ 0 درصدی در ارزش صادرات همراه بوده و حجم تجاری این دو کشور نیز افت 10 درصدی را در ارزش تجربه کرده است. همچنین طبق آمارهای فروردین ماه 94، اقلام وارداتی ایران از آلمان اغلب ماشین‌های صنعتی بوده است. بر این اساس اقلامی مانند «ماشین‌های بافندگی تار و پود برای پارچه بافی»، «ماشین‌های نورد گرم و ماشین نورد گرم و سرد توام شده برای فلزات»، «الیاف سنتتیک غیریکسره»، «تلمبه‌های خلأ»، «ماشین‌آلات و دستگاه‌های صحافی» و «داروهایی که تولید داخلی ندارند» عمده کالاهای وارداتی ایران از آلمان طی فروردین ماه سال جاری است. از سوی دیگر، اقلام صادراتی ایران به آلمان طی فروردین ماه 94 نیز کالاهایی مانند «فرش و سایر کفپوش‌ها»، «پسته»، «شیره و عصاره شیرین بیان»، «روده و بادکنک و شکمبه حیوانات» و «آب سیب» است
ge1001

۹۴/۰۳/۱۱
۰۶:۴۲

روایت دبیر شورای بازرگانی ایران و ترکیه از تصویر بزرگ‌ترین متهم به فساد: بابک زنجانی تاجری خوش‌نام در نگاه ترک‌ها

 
شرق: حضور تجار ترک‏ در ایران سابقه‏ای طولانی دارد که در چند سال اخیر پای پیمانکاران ترک نیز به کشور باز شده است. فارغ از روابط گسترده تجاری میان دو کشور و اقتصاد رو به رشد ترکیه و تأکید اقتصاددانان بر الگوبرداری اقتصادی از این کشور، اکنون ترکیه با تنش‏های انتخاباتی روبه‌روست که سبب شده تا خروج سرمایه گسترده‏‌ای از این کشور رخ دهد. برای بررسی این مسئله و دیگر اخبار اقتصادی میان دو کشور، با سیدجلال ابراهیمی، دبیر شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن اخباری از خوش‌نام‌بودن بابک زنجانی در میان دولتمردان ترکیه را نیز شامل می‌شود.
‌وضعیت اقتصادی ایران با ترکیه بسیار قیاس می‌شود. اینکه ترکیه در گذشته در زمینه اقتصادی از ایران عقب‏تر بود، اما در چندسال اخیر بسیار پیشرفت کرد و ما به‌کندی پیش رفتیم. به عقیده برخی از اقتصاددانان، اکنون نیاز است که برنامه‌های اقتصادی خود را در مقایسه با برنامه‌های اقتصادی ترکیه به‌نگارش درآوریم. علت چنین طی مسیری در ترکیه چه بود؟
اقتصاد ترکیه از سال 2002 به این‌سو از زمانی که ترکوت اوزال، رئیس‌جمهور فقید ترکیه که خود اقتصاددانی بزرگ بود، با رشد شگرفی روبه‌رو شد. اوزال در جذب سرمایه از خارج، بسیار موفق عمل کرد. او با یک فرم تشویقی، سرمایه‌گذاران ترک خارج از این کشور را به ترکیه دعوت کرد و نوسازی صنایع را در دستور کار قرار داد. علاوه‌بر آن، شرایط ترکیه برای حضور و مشارکت کشورهای اروپایی پیشرفته در این کشور، به‌خاطر دستمزد پایین در ترکیه بسیار مساعد بود و به این‌ترتیب سرمایه‏‌گذاری‌های بزرگی در آن سال‌ها در این کشور به‌وجود آمد و کمپانی‏های بزرگ جهان ترجیح دادند در ترکیه حضور یابند، اما درست در همان زمان، ایران با فشارهای تحریم روبه‌رو بود. درنتیجه، ترکیه از این فرصت‌ها بهره برد و زمینه‌های تجارت خارجی را توسعه داد. یکی از مسائلی که ترک‏ها در زمینه توسعه سرمایه روی آن کار کردند، نگاه دولت به بخش خصوصی است که سعی در حمایت آنها دارد و از سوی دیگر، تضمین‏ سرمایه‌ها یا فاکتورینگ که در این کشور حکمفرماست، یعنی تولیدکننده وقتی جنس خود را مدت‏‌دار می‏فروشد، می‌تواند فاکتور خود را به مراکز فاکتورینگ یا بانکی ببرد و در آنجا هزینه آن را به‏طور رسمی دریافت کند. در نتیجه، سرمایه‏ای که به‌خاطر نسیه‏‌فروشی از دست آن تولیدکننده خارج شده، دوباره به او بازمی‌گردد. علاوه‌بر آنکه در ترکیه به اقتصاددانان بهای زیادی داده می‌شود و بدون مشورت با آنها هیچ‌گونه اقدامی صورت نمی‏گیرد که این امر یکی از مهم‌ترین دلایل رشد این کشور در چند سال اخیر بوده است. از سویی یکی از ویژگی‌های ترکیه برای توسعه صادرات، وجود اتحادیه‌ها و انجمن‌ها و فدراسیون‏های صادراتی منطقه‌ای و کشوری بوده که فعالیت‏ آنها تفکیک شده است.
‌در چندروز گذشته هیأتی از ترکیه به ایران آمده بود. در این جلسات چه مسائلی مطرح شد؟
در چند روز اخیر از اتاق اقتصادی مرسین ترکیه و قبرس، هیأت بزرگی برای بررسی پایگاه‌های اقتصادی ایران وارد کشور شده بود که در این جلسات، معاون اتاق بازرگانی اوکراین نیز در مشارکت با ترک‏ها حضور داشت. ترک‏ها اغلب از ایران محصولات کشاورزی، مواد معدنی و سالامبور خریداری می‌کنند، اما در مقابل، ترک‏ها مرتبا اشیای ساخته‌شده و مواد شیمیایی به ایران صادر می‌کنند که به‌خاطر تنش سیاسی در ترکیه این تبادلات با کاهش مواجه شده است. بنابراین صادرات ایران به ترکیه کاهش یافته که به علت عدم تمایل خرید سرمایه‏داران ترک برای واردات از دیگر کشورها و نه‌تنها ایران بوده است. به‌نظر می‌رسد نوسانات تجاری در ترکیه تا پایان انتخابات مجلس و انتخابات عمومی این کشور ادامه‏‌دار باشد. اما با خبری که اخیرا به گوش رسیده، به‌نظر می‌رسد روال کمی تغییر کند.  بانک بزرگ چینی موسوم به «ICBC» اقدام به خرید بانک بزرگ نساجی ترکیه با نام «تکاستیل» کرده که این معامله یکی از بزرگ‌ترین معاملات در واگذاری سهام بانکی در سال جدید بود. بانک «تکاستیل»، فاینانسور و سرمایه‏گذار در فروش قطعات و ماشین‏‌آلات به کشورهای مختلف جهان است.
‌این واگذاری چه تأثیری روی اقتصاد ترکیه خواهد داشت؟
فروش بانک نساجی ترکیه این امکان را به مشتریان خود می‌دهد که در معاملات برون‏مرزی و فاینانس و پروژه‌های اجرائی در خارج از مرزهای ترکیه، اقدام کنند، یعنی تقریبا با این اقدام اخیر، بانک «تکاستیل» جهانی شده است و می‌تواند امور خود را فاینانس کند. این خرید می‌تواند تحول عظیمی در صنعت نساجی ترکیه که یکی از محورهای اصلی اقتصاد این کشور به‌شمار می‌رود، ایجاد کند.
‌شما پیش از این گفته بودید ترکیه به گواه آمار اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی این کشور، با معضل خروج سرمایه مواجه شده است. این اتفاقات از کجا سرچشمه می‏گیرد؟
در چندماه اخیر شرایط سیاسی در ترکیه به علت درگیری رقابتی بسیار تند در بین گروه‌های حزبی و سیاسی، دچار تنش شده است. حزب «عدالت» به رهبری «داووداوغلو» و در مقابل حزب «جمهوری‌‏خواه خلق» به رهبری «قلیچ‏دار اوغلو» و حزب «مام میهن» در انتخابات حرف‏های تندوتیزی علیه یکدیگر می‏نند. طوری‌که حتی «قلیچ‏داراوغلو» طرف دولتی یعنی «داووداوغلو» را به مناظره تلویزیونی دعوت و اعلام کرد حداقل حقوق کاگران ترکیه باید هزارو 500 لیر (تقریبا یک میلیون و 800‏ هزار تومان) باشد، درحالی‌که اکنون حقوق کارگران 12 هزار لیر در سال است، یعنی ماهانه حدود یک میلیون و 260‏هزار تومان. «داووداوغلو» نیز در مقابل، پاسخ گفت هرکس هر حرفی می‏زند 40 بار خود را کنترل کند و سپس حرف بزند، زیرا منابع تأمین‏کننده این مبلغ وجود ندارد. اگر حقوق کارگران افزایش یابد، کارفرمایان قادر به پرداخت آن نخواهند بود و درنتیجه، سرمایه از کشور خارج می‌شود و به کشورهایی مانند چک، اسلواکی و بلغارستان که کارگران دارای حقوق پایین‏تر هستند، منتقل می‌شود. به‌این‌ترتیب در این کش‌وقوس که بانک مرکزی ترکیه اعلام می‌کند 44میلیارد و 250 میلیون دلار سرمایه از این کشور خارج شده است. پیش از آن، علی‏بابا جان، اقتصاددان معروف ترک، نیز هشدار داده، اگر جلو تنش‏های اجتماعی گرفته نشود، احتمال خروج سرمایه از ترکیه وجود دارد، ولی اکنون این بیم می‌رود که حکومت ترکیه به سوی چندحزبی‌بودن و دولت ائتلافی پیش رود که خود عاملی برای خروج از سرمایه خواهد بود. درواقع، امنیت سرمایه در ترکیه پس از ماجرای پارک گزی و اختلاف نظر اردوغان با السیسی و دیدگاه مخالف او با سوریه و تنش انتخاباتی اخیر، به خطر افتاده است.
‌میزان واردات و صادرات ایران و ترکیه در چه سطحی است؟
بنابر آماری که اخیرا به‌دست آمده، این تجارت، رقمی حدود 13میلیارد و 700میلیون دلار است، البته در گذشته این رقم در حدود 15میلیارد دلار بود که این امر به سبب کاسته‌شدن معاملات طلا میان دو کشور، رخ داده و درکل، معاملات فلزات رنگین متوقف شده است.
‌می‏دانیم در زمینه معاملات طلا میان دو کشور، اختلاف ‏نظر‏هایی به‌وجود آمد و پای بابک زنجانی و رضا ضراب نیز به‌میان کشیده شد. این اختلاف‏نظرها به کجا کشید؟
ترک‏ها به بابک زنجانی با دید یک تاجر موفق می‏نگرند که در شرایط خاص، از ترکیه خرید کرده و به هیچ‏وجه به‏و‏یژه از سوی طرف دولتی، نگاهی منفی به او وجود ندارد. به این دلیل، رضا ضراب نیز پس از دستگیری به‌سرعت آزاد شد، چون دلیلی برای بازداشت او از دیدگاه آنها وجود نداشت و بنابر آخرین اخبار، آقای ضراب کاملا آزادانه به روابط تجاری خود مشغول است، اما به هرصورت، دیگر نیازی به معاملات طلا وجود ندارد، چراکه بنابر قرارداد جدید با عنوان پیمان پولی ایران و ترکیه، هر دو کشور می‌توانند با پول ملی خود اقدام به معامله کنند و نیازی به معاملات مبتنی بر دلار نیست. در گذشته این نوع معاملات در حدود 12درصد بود که پس از سفر اخیر اردوغان به ایران، بنابراین قرارداد جدید، این رقم به صددرصد افزایش یافت. این امر سبب می‌شود با تسهیل روابط تجاری دو کشور، حجم واردات و صادرات بسیار تحت تأثیر قرار گیرد و مشکلات بانکی در این زمینه وجود نداشته باشد و بانک‌ها به‌راحتی اقدام به گشایش ال‏سی و پرداخت فاینانس کنند.
‌در کل، میزان روابط تجاری ترکیه با دیگر کشورها چقدر است و ایران در کجای جدول صادراتی این کشور قرار دارد؟
بیشترین رشد صادرات ترکیه در سال گذشته مربوط به کشور روسیه بود که 61درصد افزایش را نشان می‌دهد و بیشترین صادرات نیز برابر با 14.8میلیارد دلار به کشور آلمان بوده است. رقم صادرات ترکیه به ایران به‌جز نفت و گاز، چهار میلیارد دلار در سال 2014 بود که با احتساب نفت و گاز در حدود 9‏میلیارد و 700میلیون دلار است. جمع کل صادرات ترکیه در 2014، 157میلیارد و 622میلیون دلار بوده که در سه ردیف اول آلمان، عراق و انگلستان قرار دارند. ایران نیز در مقام نهم جدول صادراتی این کشور قرار دارد.
‌صادرات ترکیه به ایران در کدام محصولات بیشتر است؟
بیشترین صادرات ترکیه به ایران، پارچه، لباس آماده، لوازم آرایش، انواع چوب و مواد شیمیایی بوده و بیشترین واردات آن از ایران در وهله اول نفت، گاز و مواد پتروشیمی و سپس مواد معدنی، سالامبور و محصولات کشاورزی است. به‌گفته ندیم اوزون، رئیس اتحادیه و تشکل لباس‏های آماده ترکیه، در سال گذشته 800میلیون دلار به ایران لباس آماده صادر شده که بخشی از آن از طریق گمرکات بوده و بخشی نیز از طریق قاچاق رخ داده که به علت طولانی‏‌بودن مرزها و کوهستانی‌بودن آن، امکان مقابله جدی با آن وجود ندارد.
تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه مورد انتقادات فراوانی قرار گرفت و بنا شد تا هرچند ماه مورد بازنگری قرار گیرد. نظر شما در این رابطه چیست؟
از ابتدا نیز قرار بود هر از گاهی که نیاز به بازبینی و جابه‏جایی در این قرارداد وجود داشت، چنین امری واقع و اگر در محصولی نیاز به بازنگری در تعرفه بود، در این زمینه اقدام شود. البته به عقیده من میزان تعرفه ترجیحی میان دو کشور تضادی با منافع ایران ندارد و کاهش نرخ تعرفه در ترکیه در زمینه محصولات کشاورزی ایران به نفع ایران است چراکه می‏دانیم کشوری صنعتی نبوده و قادر به صادرات محصولات صنعتی نیستیم. از سوی دیگر، بسیاری از تعرفه‌ها بین دو کشور در حد چهاردرصد است، این میزان دیگر تا چه حد باید کاهش یابد که رضایت فعالان اقتصادی ایران جلب شود؟
‌اخیرا بنا بر گفته‌های وزیر راه ‏و شهرسازی، برای نخستین‏بار عملیات اجرائی یک آزادراه توسط سرمایه‏گذار خارجی در کشور آغاز می‌شود که گفته می‌شود این سرمایه‏گذاران از ترکیه خواهند بود. درکل، حضور ترک‏ها در پروژه‌های بزرگ اقتصادی کشور در چه سطحی است؟
پروژه آزادراه تبریز- مرند- بازرگان در آذربایجان شرقی در دست سرمایه‏گذاران ترک است که شامل محورهای اصلی ترانزیتی کشور می‌شود. این اقدام به علت نزدیکی مسافت میان دو کشور و نزدیکی فرهنگی ترک‏ها با منطقه، رخ داده است، اما علاوه‌بر آنجا، باید به این نکته اشاره کرد که ترک‏ها تمایل بالایی برای حضور در پروژه‌های ساختمانی و مستغلات ایران دارند. آنها می‌خواهند در پروژه‌های زیرساختی ایران در کنار ساخت مال‏ها و مستغلات دیگر و مسکن، حضور پیدا کنند و به‌نظر می‌رسد شروعی جدید از حضور پیمانکاران ساختمانی ترک در ایران را در آینده‏ای نزدیک پیشِ‌رو داشته باشیم. این پیمانکاران که پروژه‌های خود در عراق و آفریقا را به پایان رسانده یا به‌خاطر امنیت منطقه متوقف کرده‏اند، اکنون به ایران به‏عنوان یک فرصت نگاه می‌کنند. در گذشته ترک‏ها در پروژه‌های مسکن مهر مانند شهر پرند مشارکت کرده بودند، اما اخیرا تمایل به حضور در پروژه‌های زیرساختی و مستغلات دارند.
‌هیأت ترک تجاری، علت تمایل در پروژه‌های مستغلات در ایران را چه بیان کرده‌‏اند؟
آنها ایران را کشوری ثروتمند می‏دانند و سرمایه‏گذاری ترک‏ها در ایران تا به امروز بسیار برای آنها سوددهی داشته و اغلب پروژه‌ها به‏صورت پیمان در پیمان درآمده است. به گفته آنها؛ نخست امکانات سیمان، کاشی و... به‏عنوان مهم‌ترین مواد اولیه این پروژه‌ها در ایران به‌وفور یافت می‌شود. دوم آنکه میزان دستمزد کارگران در ایران به‌نسبت ترکیه بسیار پایین است که قاعدتا برای ترک‏ها سوددهی دارد. سوم به سوددهی پروژه‌های ساختمانی و مال در ایران بازمی‌گردد. آنها با نگاهی به مسکن‏های زیر صدمتر و متراژ کم در کشور، به فکر ورود به این حوزه نیز بودند.
‌برخی پیمانکاران ایران گله‏مند هستند این پروژه‌ها می‌تواند در دست ایرانی‏ها با قیمت پایین‏تر باشد، اما رغبت برای حضور ترک‏ها از سوی دولت بیشتر است. نظر شما دراین‌باره چیست؟
ترک‏ها از ایرانی‏ها بیشتر دریافت نمی‌کنند، اصولا این پروژه‌ها در مناقصه مطرح می‌شود و هرکس قیمت معقول‌تر و با امکانات بهتری داد، مورد پذیرش قرار می‏گیرد. این گفته که تمایل دولت برای حضور ترک‏ها نسبت به ایرانی‏ها در این پروژه‌ها بیشتر است، از اساس معقول به‌نظر نمی‌رسد و دولت، تبعیضی قائل نشده است.
 

۹۴/۰۳/۱۱
۰۳:۴۶