نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113830
 • تمام سکه (طرح جدید) 1120000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1116000
 • نیم سکه 560000
 • ربع سکه 290000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3543
 • یورو 4000
 • پوند 4620
 • صد ین 3500
 • درهم امارات 967
 • لیر ترکیه 1220
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 31071
 • 250 Arrow up
  یورو 35034
 • 433 Arrow up
  پوند 40515
 • 322 Arrow up
  فرانک 32294
 • 45 Arrow up
  صد ین 30885
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8460

مرحله اول افزایش سرمایه 150 درصدی بیمه سامان

عصر اعتبار- شرکت بیمه سامان که قصد افزایش سرمایه دو مرحله ای 150 درصدی دارد با 54.5 درصد افزایش سرمایه، مرحله اول آن را به انجام رساند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از عصر بازار، بیمه سامان قصد دارد سرمایه خود را از 400 میلیاردریال به 1 هزار میلیارد ریال برساند. این افزایش از محل آورده نقدی سهامداران، مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته، سایر اندوخته ها می باشد.
در مرحله اول این شرکت سرمایه را از مبلغ 400 میلیون ریال به 618 میلیون ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 150 میلیارد ریال، از محل اندوخته مبلغ 68 میلیارد ریال) افزایش داد.
این افزایش سرمایه 150 درصدی با توجه به الزام دولت و به منظور توسعه و بهبود سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت و ایجاد امکان توسعه فعالیت های شرکت از طریق گسترش شبکه نفوذ و تعدد شعب انجام می گیرد.

منابع دیگر:
 • عصر بازار
۹۵/۰۵/۲۶
۱۳:۴۸

وضعیت سهام شرکتهای بیمه در بازار

در معاملات امروز بیست و ششم مرداد ماه، سهام دوازده شرکت بیمه ای در بازارهای بورس و فرابورس مورد داد و ستد قرار گرفت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، روند استراحت و نوساناتت آرام بازار سرمایه امروز هم ادامه یافت. صنایع پالایشگاهی و خودرویی که  در هفته گذشته رهبر بازار بودند در این هفته و از جمله امروز روند کاهشی ملایمی در پیش گرفته اند . گروه های معدنی نیز همچنان در بیم امید ادامه روند صعودی یا برگشت قیمتی در نوسان هستند. در مجموع بازار امروز روند آرام و به دور ز تحرکی داشت. بیشترین حجم دادوستد شده به ترتیب مربوط به شرکت سایپا و  نورد و لوله اهواز بود. شاخص کل هم در پایان با 26 واحد افزایش به عدد 77.855 واحد رسید. بیشترین تآثیر مثبت بر شاخص مربوط به ملی صنایع مس ایران با 33 واحد و  بیشترین تأثیر منفی هم مربوط به پالایشگاه بندرعباس  با 26 واحد بود.
به گزارش  آیین،معاملات شرکتهای بیمه نیز امروز بیشتر کاهشی بود و نمادهای این گروه عموماً در قیمتهای منفی معامله شدند. همچنین بیش از 10 میلیون حق تقدم استفاده نشده بیمه ملت نیز روی میز فروش رفت اما معامله ای روی آن انجام نشد. در مجموع معاملات امروز  بیش از 4 میلیون و 531 هزار سهم به ارزش بیش از 8 میلیارد و 286 میلیون ریال داد و ستد شد و  بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به  بیمه آسیا بود. شاخص صنعت بیمه در پایان معاملات به عدد 4.712 رسید.
سایر معاملات شرکتهای بیمه بدین صورت بود:
بیمه ملت با حجم معاملات 83,772 سهم به ارزش 110 میلیون ریال داد و ستد شد. قیمت پایانی این سهم در مقایسه با روز گذشته 0.24 درصد افزایش داشت و 1,269 ریال بود.
بیمه آسیا با حجم معاملات 1,194,332 سهم به ارزش 1,754 میلیون ریال داد و ستد شد. قیمت پایانی این سهم 0.94 درصد کاهش داشت و 1,469 ریال بود. بیمه البرز، نیز با مبادله 793,547 سهم به ارزش 1,258 میلیون ریال و با قیمت پایانی 1,585 ریال بسته شد.
بیمه پاسارگاد نسبت به روز گذشته 0.72 درصد افزایش داشت. در این نماد 730,000 سهم به ارزش 2,240 میلیون ریال مورد مبادله قرار گرفت. قیمت پایانی آن 3,068 ریال بود.
بیمه اتکائی امین در مقایسه با روز گذشته 1.66 درصد افزایش داشت. در این نماد 648,842 سهم به ارزش 956 میلیون ریال مورد مبادله قرار گرفت. قیمت پایانی آن 1,473 ریال بود.
بیمه ما با کاهش 0.92 درصدی و حجم 354,270 سهم به ارزش 721 میلیون ریال و با قیمت پایانی 2,038 ریال، بیمه دی نیز با حجم 324,205 سهم به ارزش 384 میلیون ریال و قیمت پایانی 1,186 ریال به کار خود پایان دادند.
در بیمه دانا  187,222 سهم به ارزش 412 میلیون ریال داد و ستد شد. قیمت پایانی این نماد در مقایسه با روز گذشته 0.98 درصد کاهش داشت و با قیمت پایانی 2,230 ریال بسته شد.
بیمه اتکائی ایرانیان با مبادله 103,857 سهم به ارزش 177 میلیون ریال و کاهش 2.29 درصدی با قیمت پایانی 1,709 ریال به کار خود پایان داد.
در بیمه پارسیان 63,576 سهم به ارزش 184 میلیون ریال داد و ستد شد. این نماد در مقایسه با روز قبل 0.17 درصد کاهش داشت و با قیمت پایانی 2,947 ریال بسته شد.
بیمه کوثر با افزایش 3.38 درصدی و حجم 40,234 سهم به ارزش 70 میلیون ریال و با قیمت پایانی 1,743 ریال، بیمه سامان نیز با حجم 7,905 سهم به ارزش 70 میلیون ریال و قیمت پایانی 2,522 ریال به کار خود پایان دادند.

منابع دیگر:
 • افق تازه
۹۵/۰۵/۲۶
۱۶:۳۹

همتی: رشد ۲۰ درصدی حق بیمه در ۳ مه اول سال رقابت ناسالم در شرکت‌های بیمه چه پیامدی دارد؟

رئیس کل بیمه مرکزی ایران پاسخ داد که رقابت ناسالم در شرکت‌های بیمه چه پیامدی برای مردم دارد؟

 عبدالناصر همتی در این مورد بیان کرد: عملکرد سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد حق بیمه در این مدت ۲۰ درصد رشد داشته و انتظار می‌رود با این‌روند، ضریب نفوذ بیمه از مرز دو درصد بگذرد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تجارت فردا، ضمن اینکه در یک دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه به 1.9 درصد رسیده که از میانگین منطقه منا که 1.7 درصد است کمی بالاتر است، اما با میانگین جهانی که حدود 6.5 درصد است، بسیار فاصله داریم. در این مدت 6.9 میلیون فقره خسارت پرداخت شده است و خسارت پرداختی ۳۲ درصد رشد داشته و نسبت خسارت به حق بیمه به 62.5 درصد رسیده است.
وی اضافه کرد: سه رشته شخص ثالث، زندگی و درمان پیشتاز بوده است و بر اساس آخرین آمار، بیمه ایران ۳۲ درصد و غیردولتی‌ها ۶۸ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند. درباره رقابت ناسالم در شرکت‌های بیمه هم باید گفت که این نوع رقابت به ضرر مردم است. رقابت فنی به نفع بیمه‌گذار است اما آنچه هم‌اکنون به خصوص در رشته‌های درمان، آتش‌سوزی، باربری، مسوولیت و تا ماه قبل شخص ثالث بین شرکت‌های بیمه وجود داشت نه‌تنها رقابت ناسالم بود بلکه به بیمه‌گذار هم کمکی نمی‌کرد. شفافیت و نقش بیمه مرکزی و هماهنگی بین بیمه‌های اجتماعی و بازرگانی به معنای این نیست که کل مجموعه بیمه‌های بازرگانی و اجتماعی در زیرمجموعه یک وزارتخانه مشخص شود بلکه باید بیمه‌های بازرگانی تحت نظر وزارتخانه‌های اجتماعی و بیمه‌های اجتماعی نیز زیرمجموعه وزارتخانه‌های اقتصادی باشند. روال کنونی بیمه درست است اما باید هماهنگ‌تر شده و کمیته‌های هماهنگی درست شود. از سویی برنامه‌های فرهنگی و تبلیغاتی شرکت‌های بیمه باید به گونه‌ای هماهنگ، منسجم و حرفه‌ای پیش رود تا از محل این برنامه‌ها، کل صنعت بیمه منتفع شود و تنها به فکر تبلیغ برای یک شرکت نباشیم.
همتی در ادامه در پاسخ به این سوال که در خصوص تخلفات در صنعت بیمه چه برنامه‌ای دارید؟ نیز اظهار کرد: معتقدیم در وهله اول باید کمیته ثبات بازار سرمایه ایجاد شود. با توجه به اینکه بیمه، بورس و بانک هر سه جزو بازارهای مالی هستند برای هماهنگی بیشتر بین آنها باید کمیته ثبات بازار سرمایه ایجاد شود تا موضوع هماهنگی سیاست‌ها اعمال شود و تکلیف مردم نیز مشخص شود. در خصوص تخلفات در صنعت بیمه با جدیت برخورد خواهیم کرد. باید فعالیت‌های مربوط به بیمه‌های زندگی و غیرزندگی را جدا کرد و از این پس به شرکت‌های مختلط مجوز نخواهیم داد.
وی تصریح کرد:از سویی در شرکت‌های مختلط باید ذخایر بیمه‌های عمر به صورت شفاف مشخص شود. از سویی خریداران محصولات بیمه‌ای توجه داشته باشند همان‌طور که بانک مرکزی نظارت بر فعالیت بانک‌ها را بر عهده دارد، بیمه مرکزی نیز وظیفه نظارت بر فعالیت شرکت‌های بیمه بازرگانی را بر عهده دارد.

منابع دیگر:
 • اقتصادنیوز
 • آفتاب
 • خبرآنلاین
۹۵/۰۵/۲۷
۰۹:۵۵

آغاز پذیره‌نویسی سهام بیمه‌کوثر

پذیره‌نویسی سهام بیمه‌کوثر در راستای افزایش سرمایه شرکت و با صدور سهام جدید برای عموم افراد جامعه آغاز شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، به‌استناد مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت بیمه‌کوثر و مجوز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد که سرمایه شرکت از طریق صدور سهام جدید از مبلغ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، منقسم به دو هزار و ۵۰۰میلیون سهم هزار ریالی افزایش یابد.
فرامرز مهرجو با بیان اینکه افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات حاصل شده سهام‌داران و آورده نقدی به مبلغ هزار و ۱۰۰میلیارد ریال انجام می‌شود، بیان کرد: افزایش سرمایه شرکت در راستای مصوبه هیات‌وزیران و تاکید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی‌بر افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه به‌منظور افزایش ظرفیتآنها برای قبول ریسک، افزایش نسبت توانگری مالی با توجه‌به آیین‌نامه مصوب شورای‌عالی بیمه و تامین شرایط لازم برای گسترش فعالیت‌های بیمه اتکائی کشور، با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تحقق می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه به هر صاحب سهم، در ازای هر ۱۰۰‌ سهم متعلقه در ۳۰ تیر امسال، تعداد ۷۸/۵۸ حق‌تقدم خرید سهم جدید تعلق می‌گیرد، گفت: بدیهی است تعداد دقیق سهام و حق‌تقدم‌های متعلقه هر سهم در گواهی‌نامه حق‌تقدم محاسبه و به سهام‌داران اعلام می‌شود.
معاون مالی و اقتصادی بیمه‌کوثر بیان‌کرد: سهام‌دارانی که ظرف مدت هفت روز از تاریخ انتشار آگهی به علت تغییر آدرس یا به هر دلیل، گواهی‌نامه حق‌تقدم خود را دریافت نکرده باشند، می‌توانند برای دریافت گواهی‌نامه مربوطه به نشانی تهران، میدان آرژانتین، خیابان الوند ساختمان شماره۲۴ مراجعه کنند.
فرامرز مهرجو از مهلت استفاده از حق‌تقدم در خرید سهام جدید به مدت ۶۰ روز خبر داد و گفت: سهام‌دارانی که به‌موجب گواهی حق‌تقدم خرید سهام جدید، فاقد مطالبات بوده یا مطالبات آنان، بهای سهام جدید را تامین نمی‌کند، می‌بایست ظرف مهلت مقرر بهای سهام یا مابه‌التفاوت آن را به حساب شماره(۰۲۱۳۰۲۸۹۹۱۰۰۸) این شرکت نزد بانک صادرات ایران شعبه کالج کد (۰۲۶۶) واریز و رسید بانکی مربوطه را به ‌انضمام گواهی‌نامه حق‌تقدم خرید سهام جدید، ظرف مهلت استفاده از حق‌تقدم، با پست سفارشی به نشانی یادشده یا صندوق پستی ۵۶۱۶-۱۵۸۷۵ ارسال کرده یا مدارک را به‌طور مستقیم به دفتر سهام شرکت به نشانی فوق تحویل و رسید دریافت کنند.
وی افزود: سهام‌دارانی که به‌موجب گواهی‌نامه حق‌تقدم خرید سهام جدید، دارای مطالباتی به میزان بهای سهام جدید هستند، باید ظرف مهلت مقرر ضمن تکمیل گواهی حق‌تقدم، مبنی‌بر اعلام موافقت با تبدیل مطالبات به سرمایه، مراتب را با پست سفارشی به نشانی یا صندوق پستی فوق ارسال کرده یا مدارک را به‌طور مستقیم به دفتر سهام شرکت تحویل و رسید دریافت کنند.
معاون مالی و اقتصادی بیمه‌کوثر با بیان اینکه در صورت نداشتن تمایل به مشارکت در افزایش سرمایه، سهام‌داران می‌توانند در مهلت تعیین‌شده برای پذیره‌نویسی نسبت‌ به واگذاری حق‌تقدم خود از طریق فرابورس ایران اقدام کنند، بیان کرد: با توجه‌به قابلیت معامله مکرر حق‌تقدم خرید سهام شرکت، خریداران نهایی می‌بایست قبل از پایان مهلت پذیره‌نویسی نسبت به واریز بهای سهام جدید به شماره حساب یادشده اقدام کرده و رسید بانکی مربوطه، به‌ انضمام گواهی‌نامه حق‌تقدم خرید سهام جدید را ظرف مهلت مقرر با پست سفارشی به نشانی یا صندوق پستی شرکت ارسال کرده یا مدارک را به‌طور مستقیم به دفتر سهام شرکت تحویل و رسید دریافت کنند.
فرامرز مهرجو گفت: سایر افرادی که تمایل به خرید حق‌تقدم عرضه‌ شده در فرابورس ایران را دارند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت شرکت، می‌توانند به سایت اینترنتی شرکت قسمت سهام‌داران مراجعه یا با شماره تلفن ۸۹۳۸۲ داخلی ۲۱۷۷ تماس بگیرند. 

منابع دیگر:
 • ویوان نیوز
 • نیوزبانک
 • فرصت نت
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۵/۲۶
۱۲:۰۷

اطلاعیه بیمه ایران برای زیان‌دیدگان بیمه توسعه

بیمه ایران با انتشار اطلاعیه شماره ۲۶ خود درباره پرداخت زیان‌دیدگان بیمه توسعه توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، اطلاعیه شرکت سهامی بیمه ایران درخصوص واریز خسارت ثالث مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه‌نامه‌های صادره شرکت بیمه توسعه به شماره کارت عابربانک زیان‌دیدگان است.
شرکت سهامی بیمه ایران در این اطلاعیه آورده: پیرو اطلاعیه‌های قبلی در راستای تسریع در پرداخت و کسب حداکثر رضایت زیان‌دیدگان حوادث رانندگی شرکت بیمه توسعه، بیمه ایران نسبت به واریز خسارت تعداد ۲۳۸ نفر از زیان‌دیدگان حوادث رانندگی بیمه‌نامه‌های صادره شرکت مورد اشاره به شماره کارت عابربانک نامبردگان اقدامات لازم را انجام داده است.
بنابر اعلام این شرکت، جهت دریافت فایل اسامی می‌توانید اینجا کلیک کنید.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۰۵/۲۶
۱۲:۴۶

مدیر حج و زیارت استان اصفهان: پرداخت غرامت اولیه جان‌باختگان منا توسط بیمه ایران/ وعده اعزام به حج از طریق دیگر کشورها امکان‌پذیر نیست

زاهدی بابیان اینکه غرامت اولیه جان‌باختگان منا توسط بیمه ایران در دو قسط پرداخت‌شده است، گفت: البته غرامت حقوقی و موضوعاتی که باید توسط عربستان سعودی پرداخت شود، از طرف وزارت کشور و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌صورت متمرکز پیگیری می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیر سازمان حج و زیارت استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار صاحب‌نیوز، در خصوص پیگیری پرداخت غرامت به خانواده ۲۹ نفر از مهاجران الی الله استان اصفهان که سال گذشته در موسم حج و در سرزمین منا جان خود را به واسطه بی کفایتی مسئولان سعودی از دست داده بودند، اظهار کرد: غرامت اولیه این جان‌باختگان توسط بیمه ایران در دو قسط پرداخت شده است.
غلامعلی زاهدی ادامه داد: البته غرامت حقوقی و موضوعاتی که باید توسط عربستان سعودی پرداخت شود، از طرف وزارت کشور و دستگاه‌های ذی‌ربط به صورت متمرکز پیگیری می شود.
* وعده اعزام به حج از طریق دیگر کشورها امکان‌پذیر نیست
رئیس سازمان حج و زیارت استان اصفهان در مورد موضوع مطرح شده پیرامون وعده اعزام به حج از طریق دیگر کشورها و اینکه آیا توسط مردم اصفهان در این رابطه کاری انجام شده یا خیر، گفت: با توجه به اینکه صدور ویزا برای عربستان از طریق درگاه الکترونیکی انجام می گیرد، لذا زائران و متقاضیان هر کشور تنها از داخل کشور خود می توانند اقدام به صدور درخواست ویزا برای عربستان بدهند.
وی در ادامه با بیان اینکه به همین واسطه کسی از اصفهان هم نمی تواند از این طریق این عمل را انجام دهد، اظهار کرد: قطع روابط با عربستان هم دلیل دیگری برای  انجام نشدن حج ابراهیمی در سال جاری است.
* مراقب کلاهبرداران و شیادان باشید
زاهدی در همین رابطه تأکید کرد: مردم تنها از طریق دفاتر رسمی و سامانه نقل و انتقال سازمان حج و زیارت برای مسائل مربوط به واگذاری فیش‌های عمره و تمتع را پیگیری کنند و مراقب کلاهبرداران و شیادان باشند.

۹۵/۰۵/۲۷
۰۹:۲۷

پایان تصویر برداری سریال مستند بیمه رازی

اخبار بانک: تصویر برداری سریال مستند داستانی بازگشت محصول شبکه دو و با مشارکت بیمه رازی به تهیه کنندگی محمدکاظم بیات و کارگردانی امیرحسین ماکویی در رشت به پایان رسید.

به گزارش اخبار بانک به نقل از بانی فیلم، این سریال یک تریلر اجتماعی ده قسمتی با ساختاری اپیزودیک است که روایتگر داستان های واقعی است .
عوامل بازگشت عبارتند از تهیه کننده: محمد کاظم بیات، کارگردان: امیرحسین ماکویی، مدیر تولید و برنامه ریز: امید کاوه آهنگری، مدیر تصویربرداری: نوید مهیممیان، مدیر صدابرداری: سیروس عابدینی، دستیاران کارگردان: مجید کوهی مجید محمدپور، گریم: شبنم منصوری، منشی صحنه: منا علامه امیری، طراح صحنه و لباس: امیرحسین ماکویی، تدوین و صداگذاری: مجتبی عباسی فارسونی، مسوول لباس: راضیه عسگری، دستیاران تصویر: امیر رحمانی ، کیوان تقیه ، شاهین طهماسب، عکاس: حسام میروکیلی، دستیار صدا: بابک علوی، دستیار گریم: ونداد درویشیان، دستیار تولید: پژمان داستان ، مهدی محمدی اصل، تدارکات: هومن خستونه ، حسین خستونه، سینه موبیل: محمد غلام نژاد و بازیگران این سریال محمدعلی فرمند ، مهرزاد فکری ، مهسا نقیبی ، شکوفه داودی ، فهیمه مومنی ، مهدی مخبری ، صالح نیکجو ، منا نوبتی ، شیدا خانزاده ، عادل حبیب زاده ، امید علیجانی ، ناهید پورمراد ، امین دانش ، ابراهیم ندافی ، عطا شاه پناه ، برنا احمدنژاد ، عرفان مهاجری ، علی حسن ناصری و ..

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • بانک و رسانه
۹۵/۰۵/۲۶
۱۵:۰۴

جلسه شورای هماهنگی مدیران شرکتهای بیمه آذربایجان شرقی

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: جلسه شورای هماهنگی مدیران شرکتهای بیمه استان آذربایجان شرقی با حضور دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران برگزار شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از  روابط عمومی بیمه دی؛ نشست شورای هماهنگی مدیران شرکتهای بیمه استان آذربایجان شرقی در محل دفتر بیمه ایران در تبریز و با مشارکت مدیران تمام شرکتهای بیمه مستقر در استان و حضور دبیر سندیکای بیمه گران برگزار شد.
شرکت کنندگان در این جلسه ضمن معرفی خود و شرکت بیمه مربوطه ، نسبت به اطلاع رسانی از تعداد نمایندگان در سطح استان ، حدود پرتفو و ترکیب آن نیز اقدام کردند.
در ادامه علی اکبر اولیاء دبیر سندیکای بیمه گران ضمن تاکید بر هماهنگی در بین شرکتهای بیمه در منطقه ، پرهیز از نرخ شکنی ، سرعت وسهولت در ارائه خدمات ، عدم ارائه تخفیف در بیمه ثالث و نگرش ویژه و متمایز به بیمه های زندگی را مورد تاکید قرار دادند.

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۵/۲۶
۱۵:۳۷

نشست ماهانه نمایندگان شعبه اردبیل

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: نشست ماهانه نمایندگان شعبه اردبیل برگزار شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از  بیمه دی, نشست ماهانه نمایندگان شعبه اردبیل در محل این شعبه برگزار شد.
در این نشست که باحضور همکاران شعبه اردبیل و تمام نمایندگان تحت سرپرستی برگزار شد، مطالبی پیرامون نحوه فروش بیمه های عمر و سرمایه گزاری،ارائه مشاوره به بیمه گزاران،تکمیل مدارک صدور، ارتباط با نمایندگان شعبه مطرح شد. 
در این جلسه همچنین در خصوص مواردی از جمله؛ درخواست تخفیف 5/2 درصد در قراردادهای تقسیطی شخص ثالث ، درخواست پرداخت سود مشارکت برای نمایندگان ، ایجاد قراردادهای بیمه با سازمان تاکسیرانی، تغییر نگرش در بازخرید بیمه های عمر و سرمایه گزاری زیر 5 سال و ... بحث و بررسی شد.
در پایان جلسه نیز با اعلام آمار عملکرد شعبه اردبیل و بررسی وجوه مختلف نحوه عملکرد در رشته های مختلف بیمه ای، این شعبه مشخص شد که پرتفوی در مدت مشابه سال گذشته ارتقاء داشته است.

منابع دیگر:
 • پول نیوز
۹۵/۰۵/۲۶
۱۵:۳۷

حضور پر رنگ بیمه معلم در اجلاس روسای آموزش و پرورش

سی و سومین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور با حضور موثر و متفاوت بیمه معلم در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از روابط عمومی بیمه معلم، بیمه معلم با حضور در این اجلاس از طریق هم فکری مستقیم با فرهنگیان به دنبال پیدا کردن راهکاری برای توسعه خدمات به این قشر فرهیخته بود.
حضور پررنگ بازدیدکنندگان در غرفه بیمه معلم از حاشیه های قابل توجه سی و سومین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور بود.
ابتکار

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
۹۵/۰۵/۲۷
۰۹:۳۲

جولان بیمه‌گران متخلف در نبود سیستم یکپارچه بیمه‌گری

بانكداري ايراني - در سالهای اخیر ، صنعت بیمه در ایران در وضعیتی قرار گرفته است که برخی از شرکت‌های بیمه‌گری برای اندکی کسب سود بیشتر دست به هر اقدامی می زنند غافل از اینکه آن اقدام چه تاثیری بر آینده اقتصاد و جامعه خواهد گذاشت.

 بانكداري ايراني -  در سالهای اخیر ، صنعت بیمه در ایران در وضعیتی قرار گرفته است  که  برخی از شرکت‌های بیمه‌گری برای اندکی  کسب سود بیشتر دست به هر اقدامی می زنند غافل از اینکه آن اقدام چه تاثیری بر آینده اقتصاد و جامعه خواهد گذاشت. 
این مشکل در بنگاه های اقتصادی ایران چه در بانک‌ها ، بیمه‌گرها و دیگر بنگاه‌های اقتصادی امر معمول  شده و هر بنگاهی بدون توجه به فضای رقابتی در چارچوب خودساخته عمل می کند و نهادهای نظارتی به دلیل ضعف سیستمی،  هیچ قدرت بازدارند‌گی ندارند تا مانع از این اقدامات شوند. 
به گزارش بانکداری ایرانی ، صنعت بیمه در حال حاضر با مشکل عدم رقابت پذیری روبرو است و نتوانستند در بازار رقابتی نمره  مثبتی دریافت کنند ، یعنی وقتی دست این شرکت‌ها را در تعیین نرخ و اجرای آن باز گذاشتند این شرکت ها نشان دادند که در دور زدن قانون دستی توانا تر از نهادهای نظارتی دارند . 
چندی پیش ، رییس بیمه مرکزی بر همین اساس شرکت های بیمه را تهدید به تعیین کف نرخ بیمه کرد تا شرکت ها با  نرخ شکنی اقدام به تخریب و انهدام بازار نکنند.  رییس کل در توجیه سخنان خود گفته بود که بیمه مرکزی باوجود اینکه طبق مصوبه شورای عالی بیمه می‌تواند کف نرخ‌ها را اعلام کند اما نمی‌خواهد ورود کند اما اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیرفنی و رقابت های ناسالم ادامه یابد، ورود خواهد کرد. 
در همین زمینه ، رئیس  پژوهشکده بیمه  نیز معتقد است که همان اتفاقی که در بانک‌ها افتاده، در صنعت بیمه نیز رخ داده است. به این شکل که همان طور که بانک‌ها برای تامین نقدینگی، سود بانکی را بصورت غیر اصولی و غیرفنی افزایش داده‌اند تا سهم بازار را از یکدیگر تصاحب کنند و نقدینگی فراهم کنند، شرکت‌های بیمه نیز برای تصاحب سهم یکدیگر و دسترسی به نقدینگی برای پرداخت خسارت‌های قبلی، نرخ‌ها را غیراصولی کاهش داده اند. به این طریق شرکت‌های بیمه آسیب پذیر و ضعیف می‌شوند و ناتوانی شرکت بیمه، بیشترین آسیب را به مشتری وارد خواهد کرد.
این سخنان رییس کل بیمه مرکزی و رییس  مرکز پژوهشکده بیمه موید آن است که  سیستم نظارتی دقیقی در این صنعت وجود ندارد تا بتواند با متخلف برخورد کند و نشان از ضعف سیستم نظارتی بیمه مرکز دارد بیمه مرکزی برای پیبرد اهداف تظارتی خود باید از طریق فن‌آوری بر شرکت های بیمه گری نظارت کند و سیستم جامعی برای همه شرکت ها تهیه کند تا بیمه گران در یک سیستم یکپارچه فعالیت کنند. 

۹۵/۰۵/۲۷
۰۹:۴۶

از سوی بیمه ملت: "بیمه سپرده های زندگی" راهی بازار شد

اخبار پولی مالی- طرح جدید بیمه ملت با عنوان "بیمه سپرده های زندگی" رونمایی شد.

به گزارش اخبار پولی مالی،در دومین مراسم هم اندیشی انجمن حرفه ای صنعت بیمه با اصحاب رسانه با حضور مسعود حجاریان ، مدیر عامل انجمن با موضوع  "چالش های خبرنگاری در صنعت بیمه" روز سه شنبه 26 امرداد ماه 1395  در محل انجمن مذکور برگزار گردید.
مدیرعامل بیمه ملت در این مراسم از طرح جدید بیمه ملت با عنوان «بیمه سپرده های زندگی» رونمایی کرد.
در این طرح 2 نوع سپرده کوتاه مدت با سود 13 درصد و قابلیت واریز و برداشت و سپرده بلندمدت 5 ساله با سود 18 درصد اما بدون قابلیت برداشت وجود دارد. با این حال امکان دریافت تسهیلات از سپرده بلندمدت نیز امکان پذیر است.همچنین امکان دسترسی به حساب این بیمه نامه نیز از طریق تلفن بیمه و ابزار همراه بیمه وجود دارد.

۹۵/۰۵/۲۶
۲۰:۴۲

معارفه مدیر منطقه 2 کشوری بیمه آرمان

مدیر منطقه 2 کشوری بیمه آرمان، جناب آقای موسی امینی، روز شنبه 23 مرداد ماه در رشت با حضور مدیران شعب گرگان، ساری، سمنان، بابل، چالوس ، شاهرود و مدیر محترم شبکه فروش و نمایندگان جناب آقای موسوی معارفه شد.

به گزارش روابط عمومی  بیمه آرمان آقای موسی امینی از مدیران شناخته شده محلی بوده است.
آقای موسوی مدیر شبکه فروش بیمه آرمان از آقای میر احمد زاده مدیر اسبق شعبه ساری تقدیر و تشکر به عمل آورد.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۷:۲۳

: جنبه های تهدید کننده پدیده موسوم به خطای ادراک برای صنعت بیمه

گروه سایبان - کروگر(Dunning-Kruger) توسط دو پژوهشگر دانشگاه کرنل در سال 1999 کشف شد. این اثر یک جهت گیری شناختی یا بهتر بگوییم یک خطای ادراکی است که در آن افرادی که در یک رشته خاص، تخصص چندانی ندارند، دچار نوعی توهم خود بزرگ بینی می شوند. در واقع این افراد به دلیل عدم مهارت و دانش در آن زمینه توانایی ارزیابی مهارت های خود را ندارندو به اشتباه تصور می کنند که به درجه ای از تخصص رسیده اند؛ با این حال وقتی در معرض آزمون و یا آموزش مهارت هایی که ندارند قرار می گیرند، به تدریج از این توهم خارج می شوند و به ضعف و کم دانشی خود پی می برند. همچنین پژوهش های این دو فرد نشان داد که معمولا افراد متخصص، دشواری و پیچیدگی مهارت خود را دست کم می گیرند و ناخودآگاه احساس می کنند که کاری که برای آنها آسان است برای دیگران نیز آسان است.
صنعت بیمه در ایران از جنبه های مختلف می تواند از این پدیده متاثر شود که در ادامه به چند مورد اشاره خواهد شد:
1- سیطره مدیران دولتی بازنشسته صنعت بیمه بر بخش خصوصی
همانطور که در یادداشت "پدیده درب گردان"، مانعی بر پویایی و رقابت پذیری صنعت بیمه، ذکر شد معمولا مدیران دولتی به دلیل سالها مدیریت (اداره کردن) در بخش دولتی و شبکه ارتباطی ایجاد شده دارای اعتماد به نفس بالایی در خصوص توانایی خود در شرکت داری در صنعت بیمه می باشند غافل از اینکه شرکت داری در صنعت بیمه به خصوص در محیط پویا، متغیر و با عدم اطمینان محیطی الزامات خاص خود را دارد که اکثر مدیران با تفکر و رویکرد دولتی از آن بی بهره اند. با این حال ایشان با توجه به روابط گسترده و دسترسی بیشتر به اطلاعات، موفق تر از همتایان خود از بخش خصوصی در تصدی مناصب مدیریتی کلان صنعت عمل می کنند؛ هر چند که پس از مدتی با مواجه شدن با چالش های پیش رو، به ناچار درگیر فعالیت هایی می شوند که با اصول بیمه گری و مدیریت ریسک و اخلاق حرفه ای منافات دارند.
2-در ارائه مجوز های تاسیس شرکت های بیمه جدید
به جرات می توان گفت بیمه گری یکی از پیچیده ترین کسب و کارهاست که نیازمند دانش، مهارت و تخصص های متعدد، به هم وابسته و متداخل است. صرف توان پرداخت سرمایه تاسیس یک شرکت بیمه جهت راه اندازی و مدیریت موفق یک شرکت بیمه کفایت نمی کند. متاسفانه محیط صنعت بیمه در سالهای اخیر به سمتی رفته که هر فعال بخش بازار مالی اعم از بانک ها، یا سابر فعالان اقتصادی بیمه گری را سهل و آسان انگاشته اند و صرف تمهید سرمایه، قصد ورود به آن را دارند. این موضوع نیز به نظر مرتبط با اثر دانینگ – کروگر است که اشخاص یا سازمانها در خصوص دانش و مهارت های لازم برای شروع کسب و کار بیمه ای دچار اغراق می شوند. در مقابل صاحبنظران و افراد متخصص، با تجریه و خوش فکر صنعت، به سختی در این حیطه ورود می کنند. در این جاست که لازم است نهاد های ناظر، ساز و کارهای ورود بازیگران جدید به را به شکلی تنظیم کنند که خروجی آن جذب افراد حقیقی و حقوقی توانمند و حرفه ای در صنعت باشد. ادامه روند کنونی حضور شرکت های جدید، بدون هیچ طرح تجاری خاص، نهایتا منجر به رقابت بر سر بازار بالفعل، با دیگر شرکت ها خواهند کرد و در نتیجه به دلیل عدم هماوردی با برند های شناخته شده و شبکه گسترده شرکت های بزرگ و اینکه واجئد مزیت رقابتی خاصی نمی باشند و در غیاب بدنه کارشناسی فنی به فعالیت های شبه دامپینگ مانند نرخ شکنی و فعالیت های مغایر با اصول اخلاق حرفه ای مبادرت می کنند.
3- منابع انسانی شرکت های بیمه
همانند دیگر سازمانها، فارغ از برخورداری از شرایط احراز مشاغل بیمه گری، افراد با اعتماد به نفس بالاتر (در کنار مهارت های ارتباطی) در به دست آوردن جایگاههای کلیدی و مدیریتی موفق تر عمل می نمایند. این وقتی خطرناک است که این اعتماد به نفس نه بر اساس شایستگی ها و قابلیت های اثبات شده، بلکه صرفا به دلیل اثر "دانینگ – کروگر"، به وجود آید. در مقابل نیروهای متخصص و حرفه ای به دلیل ارزیابی کمتر از واقع از خودشان به بعضی از عرصه ها ورود نمی نمایند یا اینکه در حاشیه نگاه داشته می شوند. لذا لازم است مدیران منابع انسانی صنعت بیمه (اعم از بیمه مرکزی و شرکت های بیمه)، با تدوین سازوکاری برای رصد و مستند کردن شایستگی ها و قابلیت های کارکنان صنعت، کارشناسان و مدیران حرفه ای و متخصص صنعت را شناسایی و با تدوین راهکاره شغلی مناسب برای ایشان در موقعیت های مناسب قرار گیرند.
4- شبکه کارگزاری و نمایندگی صنعت
برای جلوگیری از "اثر دانینگ – کروگر" در صنعت بیمه در موضوع شبکه کارگزاری و نمایندگی، لازم است ورود بازیگران جدید به صنعت، منوط به احراز قابلیت های (بروز شایستگی ها در عمل) و به صورت چند مرحله ای شود. استفاده از مدل های جذب نماینده کل و ارائه کد بازاریابی رسمی بیمه مرکزی قبل از اعطای نمایندگی می تواند مفید
باشد. در سطح خرد نیز مدیران فروش شرکت های بیمه لازم است نیروی فروش حرفه ای را شناسایی نموده و میدان عمل وسیع تری به آنها بدهند. در عوض ارزیابی و جبران خدمت شبکه نمایندگی را منوط به عملکرد فروش و در عین حال معیارهای رفتاری نمایند. با آموزش نیروی های فروش جدید، تبیین اخلاق حرفه ای و رصد مستمر فعالیت های ایشان جهت تسریع جامعه پذیری و ارائه بازخورد های به موقع میتوان این اثر را خنثی نمود.
5- "اثر دانینگ – کروگر" و اظهار نظرهای کارشناسی
با توسعه اینترنت و شبکه های مجازی، صنعت به نحوی گرفتار اظهار نظرهای غیر کارشناسی افرادی می باشد که شاید تخصص، دانش، تجربه و اطلاعات لازم و کافی برای رسیدن به یک تجزیه و تحلیل درست را در اختیار ندارند. در مقابل افراد خبره و با تجربه چه در سطوح کارشناسی و چه در سطح مدیریتی به دلایل مختلف در مسائل خرد و کلان صنعت وارد نمی شوند. شاید یکی از دلایل این موضوع، "اثر دانینگ – کروگر" باشد. افراد کمتر آشنا با اعتماد به نفس بیشتر در مورد مباحث مختلف صنعت دست به قلم شده یا پشت تریبون قرا می گیرند ولی افراد حرفه ای به این دلیل که فکر می کنند این مطالب، امری بدیهی است یا دیگران می دانند، سکوت اختیار می نمایند. ادامه این روند باعث کاهش غنای مباحث کارشناسی صنعت خواهد شد. راهکار مقابله بر "اثر دانینگ – کروگر" در این حیطه، ایجاد یک سیستم مدیریت دانش در صنعت و دعوت از متخصصین و با تجربه ها جهت ارائه اظهار نظر ها و دغدغه ها خود است. به این ترتیب با طرح مسائل توسط صاحبنظران واقعی، اظهار نظر های غیر کارشناسی از دور خارج خواهد شد.
نیما نوراللهی معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه آسیا

۹۵/۰۵/۲۷
۰۸:۰۶

تازه های قانون جدید ثالث که نیازمند تسریع در تدوین آیین نامه است

همزمان با ابلاغ قانون جدید شخص ثالث برخی مواد این قانون تازگی داشته و به دلیل عدم آمادگی بیمه مرکزی و شرکت های بیمه مشکلاتی از همین ابتدا وجود دارد در این راستا انتظار می رود بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه نسبت به تدوین آیین نامه های مربوطه اقدام کرده تا شرکت های بیمه در ایفای تعهدات خود با دادگاه ها دچار چالش نشوند.
به گزارش ریسک نیوز،همزمان با ابلاغ قانون جدید شخص ثالث برخی مواد این قانون تازگی داشته و به دلیل عدم آمادگی بیمه مرکزی و شرکت های بیمه مشکلاتی از همین ابتدا وجود دارد که به اختصار به چند نمونه اشاره می شود:
به استناد ماده دو دارنده وسیله نقلیه مکلف است برای پوشش خسارت های بدنی وارده به راننده مسبب حادثه حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیزحرام بیمه حوادث اخذ کند،مبنای محاسبه میزان خسارت قابل پرداخت به راننده مسبب حادثه، معادل دیه فوت با دیه و یا ... جرح در فرض ورود خسارت بدنی به مرد مسلمان در ماه غیرحرام و هزینه معالجه آن است. الف- اساساً دیه و  ارش جرح در قانون مجازات اسلامی  بر ذمه جانی است در حق مجنی علیه یعنی در صورتی که که یک شخص به شخص دیگری صدمه ای وارد کند (عمداً یا سهواً) شخص صدمه دیده مستحق دریافت دیه و یا ارش است و تا کنون سابقه نداشته جانی به جان خود دیه پرداخت نماید.
  ب- در متن قانون به صراحت اشاره شده دارند. وسیله نقلیه "بیمه حوادث" برای راننده اخذ کند و بیمه حوادث دارای تعریف خاصی است که در آیین نامه 23 قدیم و 84 شورای عالی بیمه حدود آن کاملاً مشخص است و مشخص نیست چرا شرکت های بیمه در ادامه مکلف به پرداخت دیه و ارش جرح شده اند.
ج- در ادامه این ماده آمده آیین نامه مربوطه توسط بیمه مرکزی تهیه می شود و بیمه مرکزی اعلام داشته تا زمان تصویب آیین نامه های جدید آیین نامه های قبلی قابل اجرا هستند.
این در حالی که در آیین نامه 67 حداقل غرامت دیه مرد مسلمان در ماه حرام و در آیین نامه 2/67 مبنای محاسبه حداقل سرمایه مبنای محاسبه است که این موارد به کلی با قانون  جدید که مبنای محاسبه را ماه عادی در نظر رگفته متفاوت است.
2. مواد 31 و 32 قانون جدید: ماده نخست شرکت های بیمه را مکلف به پرداخت خسارت حداکثر 15 روز پس از دریافت مدارک مورد نیاز و دومی ملکف به پرداخت خسارت حداکثر مدت 20 روز از تاریخ قطعی شدن مبلغ خسارت نموده است.
شرکت های بیمه نمی دانند مهلت پرداخت خسارت 15 روز است یا 20 روز در تبصره 3 ماده 32 ملاک قطعی شدن میزان خسارت قطعیت حکم دادگاه اعلام شده در حال که حکم پس از قطعی شدن برای اجرا به اجرای احکام ارسال شده و  پس از این مرحله است که مدارک و مستندات مربوط تحویل طرفین حادثه جهت مراجعه به شرکت های بیمه می شود. بنابراین بیمه از مدت زیادی پس از قطعی شدن رأی به مدارک و تاریخ قطعی شدن حکم، دست پیدا می کند؛ اما از ظاهر این ماده و ماده 33 بر می آید که 20 روز پس از قطعی شدن رأی در صورت عدم ایفای تعهد به ازای هر روز نیم در هزار جریمه تأخیر باید پرداخت شود. باتوجه به مطالب ذکر شده انتظار می رود بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه نسبت به تدوین آیین نامه های مربوطه اقدام کرده تا شرکت های بیمه در ایفای تعهدات خود با دادگاه ها دچار چالش نشوند.
ابوالفضل جهاندیده؛ رئیس اداره نظارت بر خسارت بدنی شرکت بیمه نوین
منبع:ریسک نیوز

منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
۹۵/۰۵/۲۶
۱۶:۴۳

درشورای فنی بیمه آرمان چه گذشت

عصر اعتبار- شورای فنی بیمه آرمان مرداد ماه با حضور مدیر عامل ،مدیر بازاریابی و فروش، مدیران فنی شرکت و ناظر جلسه تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، در این جلسه ، در مورد راه اندازی باشگاه مشتریان وتعامل هر چه بیشتر بانک ایران زمین و بیمه آرمان در زمینه میز بیمه ای گفتگو و در حیطه آموزش ، برنامه ریزی برای آموزش به شعب و نمایندگان و لزوم ارائه دستور العمل و نحوه فروش بیمه نامه عمرو نحوه اعطای نمایندگی آیین نامه 54 به نمایندگان ، بررسی شد. در آخر مشاور فنی مدیر عامل ،مطالب را جمع بندی و ارائه کرد.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۵/۰۵/۲۶
۱۱:۴۶

بیمه نامه " طرح خانواده" بیمه عمر و سرمایه گذاری آغاز به کار کرد

صدور بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری " طرح خانواده" با سیستم سیماب آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه دی؛ با توجه به آماده سازی زیرساخت های صدور بیمه عمر و سرمایه گذاری طرح خانواده، تهیه و توزیع فرم های پیشنهاد و شرایط عمومی، بروشور تبلیغاتی، جزوات آموزشی و نحوه صدور بیمه نامه در سیستم سیماب فراهم شده است .
شایان ذکر است "طرح خانواده" یکی از انواع بیمه نامه های بیمه عمر و سرمایه گذاری است که در آن اعضای یک خانواده تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. یک نفر به عنوان بیمه شده اصلی و مابقی اعضای خانواده تحت عنوان بیمه شدگان تبعی مشخص می شوند.
هدف از طراحی این بیمه نامه ، امکان ارائه پوشش های بیمه ای به اعضای یک خانواده، در قالب یک بیمه نامه و تشکیل اندوخته سرمایه گذاری برای آینده است.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۷:۱۶

معاون فنی بیمه های اشخاص: پرداخت خسارت و خدمت رسانی بهینه، اولویت بیمه دانا است

نقدینه-معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه دانا، استمرار خدمت رسانی بهینه به بیمه گذاران و تسهیل در پرداخت خسارت به زیان دیدگان را از اولویت های این شرکت برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، سید داود حسینی که در نشست مدیران مناطق و رؤسای شعب این شرکت در ساختمان مرکزی بیمه دانا سخن می گفت، خواستار تسهیل خدمات رسانی به بیمه گذاران بویژه در زمینه پرداخت خسارت شد.
وی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد پرتفوی ۴ ماهه اول سال جاری مربوط به حوزه بیمه های اشخاص است، از طبقه بندی و بهینه کردن خدمات به بیمه گذاران خبر داد و افزود: قراردادهای درمان همه زیان آور نیستند و برخی از آنها به ویژه قراردادهای خرد از ضرایب مناسبی برخوردارند ، با این حال برای خدمات رسانی مناسب باید نسبت به پیگیری وصول مطالبات معوق و سررسیده شده حتماً تلاش مضاعف و بیشتری صرف شود تا منابع مالی تامین شده و در چرخه ارائه خدمات تسریع گردد .
دکتر حسینی با تأکید بر اینکه طی ماه گذشته با تلاش همکاران شعب حدود۳۰ میلیارد تومان از مطالبات معوق وصول شده است ،افزود: آمار و ارقام وصولی ها نشان می دهد که می توانیم در این حوزه بهتر و مناسب تر عمل کنیم.
معاون فنی بیمه های اشخاص خواستار عزم همگانی همکاران در زمینه وصول مطالبات معوق شد و افزود: در این حوزه می توان از ابزارهای تشویقی جهت شعبی که در زمینه وصول مطالبات عملکرد مناسبی دارند، بهره گرفت.
وی همچنین با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی حوزه بیمه های عمر و پس انداز در شعب مختلف کشور طی ماه های جاری که با همکاری مدیریت فنی ذیربط ، مدیریت آموزش و نمایندگان برتر این حوزه برگزار می شود ، همکاری ، هماهنگی و اطلاع رسانی به کلیه نمایندگان توسط سرپرستان مناطق و روسای شعب را خواستار شد .

۹۵/۰۵/۲۷
۰۲:۲۳

   ثبت‌نام بیمه تکمیلی ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تمدید شد

در استمرار خدمات بیمه درمان تکمیلی اعضاء و براساس قرارداد منعقدشده با "شرکت بیمه ایران"، اعضای این صندوق در سراسر کشور می‌توانند تا 30 مرداد ماه امسال با مراجعه به پایگاه اینترنتی صندوق؛ به‌نشانی www.honarcredit.ir نسبت به ثبت‌نام و بهره‌مندی از خدمات بیمه تکمیلی اقدام نمایند.
به گزارش شبکه خبری«ایرانیان»،دارابودن بیمه پایه و عضویت در صندوق اعتباری هنر، شرط اصلی ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی است؛ با این وجود متقاضیان با داشتن بیمه پایه که شرایط لازم برای عضویت را نیز دارند پس از طی مراحل عضویت، می‌توانند از خدمات بیمه درمان تکمیلی بهره‌مند شوند.
اعضای صندوق با پرداخت حدود 35% از حق بیمه کل، مشمول بهره‌مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی می‌شوند و مابقی هزینه بر عهده صندوق خواهد بود.
همچنین اعضای محترم صندوق که از طرح بیمه درمان تکمیلی استفاده می‌نمایند می‌توانند بعد از اتمام زمان ثبت نام بیمه تکمیلی صندوق اعتباری هنر، جهت دریافت هزینه‌های پزشکی از ابتدای تیرماه سال جاری در تهران به ساختمان مرکزی صندوق اعتباری هنر و در استان‌ها به شعب پرداخت خسارت بیمه ایران مراجعه نمایند.
 قرارداد بیمه تکمیلی از 1395/4/1 لغایت 1396/3/31 معتبر می‌باشد.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۴:۰۶

   مدیرعامل صندوق اعتباری هنر: تلاش می‌کنیم همه خبرنگاران بیمه شوند

به گزارش شبکه خبری«ایرانیان»، ارجمندی با بیان اینکه "بیمه خبرنگاران حداقل حقی است که خبرنگاران باید مثل یک شهروند عادی از آن برخوردار باشند"، گفت: کاری که سال 95 در این‌خصوص انجام شده این است که قرار شد خبرنگاران توسط رسانه و یا موسسه‌ای که در کار آن کار می‌کنند، بیمه شوند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به دو دلیل این موضوع درست است؛ یک اینکه ساختار حقوقی بیمه‌ای آنها درست باشد؛ چون خبرنگارانی که از طریق صندوق هنر بیمه می‌شوند، براساس حداقل حقوق است و سلسله‌مراتبی نیز نسبت به نوع خبر ندارند.
وی ادامه داد: در گذشته بسیاری از خبرنگاران که سال‌ها در رسانه‌ها کار کرده بودند، بیمه نشده بودند. همچنین به دلیل بدهی که به بیمه تامین اجتماعی ایجاد شده بود، خبرنگار جدیدی نمی‌توانستیم بیمه کنیم. بنابراین ما با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلساتی برگزار کردیم و تصمیم گرفته شد که خبرنگاران توسط رسانه‌هایی  که در آن کار می‌کنند، بیمه شوند. این کار باعث می شد که خبرنگاران با حقوق و دریافتی واقعی بیمه شوند و «خبرنگاری» هم برای آن‌ها شغل محسوب بشود و بازنشستگی بهتری داشته باشند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با بیان اینکه "خبرنگارانی که به هر دلیلی، توسط رسانه محل کارشان بیمه نشده‌اند را ما بیمه کرده‌ایم"، توضیح داد: بیمه تامین اجتماعی این خبرنگاران کاملاَ انجام شده است و تاکنون بیش از هزار نفر بیمه شده‌اند. همچنین از 18 درصد حق بیمه آنها 10 درصد را صندوق اعتباری هنر و 8 درصد دیگر را هم خود خبرنگار پرداخت می‌کند.
ارجمندی ادامه داد: تلاش ما این است که نگذاریم هیچ خبرنگاری بدون بیمه بماند؛ یا از طریق صندوق بیمه می‌شوند یا موسسه و رسانه‌ای که در آن کار می‌کنند، آن‌ها را بیمه ‌کند که ان‌شالله بتوانیم ساختار درستی برای بیمه خبرنگاران داشته باشیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پاسخ به سئوالی درباره مشکلات خبرنگارانی که تاکنون بیمه نشده‌اند، گفت: این افراد می‌توانند با معرفی معاونت مطبوعاتی و از طریق صندوق اعتباری هنر بیمه شوند.
وی با اشاره به اینکه "سعی کردیم در بخش پرداخت یارانه مطبوعات و سایر امتیازاتی که در رتبه‌بندی مطبوعات موثر است، پرداخت بیمه خبرنگاران را یکی از معیارهای مهم درنظر بگیریم"، افزود: اگر رسانه‌ای بیمه نداشته باشد، معاون مطبوعاتی حتماَ برخورد خواهد کرد. بنابراین اگر خبرنگاری در رسانه‌ای کار می‌کند و بیمه نیست، حتماَ به ما اطلاع بدهد تا برخورد کنیم. برای اینکه ما هزینه کامل بیمه خبرنگاران را به رسانه‌ها پرداخت می‌کنیم.
وی درباره عدم برخورداری خبرنگاران از مزایای مشاغل سخت و زیان‎آور نیز گفت: در قانون مشاغل سخت و زیان‌آور کلمه خبرنگار قید شده است. بنابراین ممکن کسی در رسانه‌ای مشغول به‌کار باشد -که شاید زحمت بیشتری هم می‌کشد- اما چون کلمه خبرنگار به وی اطلاق نمی‌شود، شامل قانون مشاغل سخت و زیان‌آور نمی‌شود.
وی ادامه داد: آنهایی که زیر نظر صندوق اعتباری هنر هستند و از سوی صندوق بیمه می‌شوند، قول می‌دهم که همه مشمول این قانون خواهند شد. چون براساس توافقنامه‌ صندوق اعتباری هنر با تامین اجتماعی؛ خبرنگارانی که ما معرفی می‌کنیم شامل قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند. خبرنگارانی هم که از سوی موسسات دیگری بیمه می‌شوند؛ اگر به‌ درستی معرفی بشوند، ما به تامین اجتماعی نامه می‌زنیم تا مشکل‌شان حل شود.
وی افزود: مشکل دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که برخی خبرنگاران مظلوم واقع شدند و از خدماتی که دولت از طریق صندوق هنر ارائه می‌دهد کمتر استفاده کرده‌اند. به گفته ارجمندی یکی از این خدمات "بیمه تکمیلی است".
وی درباره بیمه تکمیلی خبرنگاران و کارهایی که تاکنون در‌این‌خصوص انجام شده است، به قرارداد اخیر صندوق اعتباری هنر و بیمه ایران اشاره کرد و گفت: نسبت به سال قبل تقریباَ قرارداد بهتری بسته شده است. این قرارداد شامل همه خبرنگاران می‌شود. 65 درصد هزینه را صندوق و 35 درصد دیگر را هم خبرنگار پرداخت می‌کند. همچنین هزینه‌های بستری و جراحی بدون سقف و نامحدود است. توقع من این است که خبرنگاران هرچه‌زودتر از طریق سایت صندوق اعتباری هنر اقدام کنند.
 

۹۵/۰۵/۲۶
۱۴:۰۶

ساخت 8 مدرسه در مناطق محروم توسط بانک آینده،

به ­مناسبت سالروز  ولادت خجسته حضرت امام رضا(ع)، ساخت هشت مدرسه توسط بانک آینده در کشور، آغاز می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک آینده علاوه بر حضور موثر در بازار پولی کشور، تلاش دارد در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی نیز به ­نوبه خود نقش مفیدی را ایفا ­کند که از آن جمله می‌توان به ساخت مدرسه با هدف تسهیل شرایط ادامه تحصیل کودکان و نوجوانان مستعد در مناطق محروم کشور، اشاره کرد.
بر اساس این گزارش یکی از این مدارس، با همت و مشارکت کارکنان بانک آینده، احداث می‌شود.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۲:۰۹

دریافت شناسه شبا از طریق پورتال بانک ایران زمین

شماره سپرده بانکی ایران (شبا)، به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور، توسط بانک مرکزی تعریف و تبیین شده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ایران زمین، شماره سپرده بانکی مطابق با استاندارد ۱۳۶۱۶-ISO شکل گرفته و هر شماره آن قابل تبدیل به یک شماره سپرده شبا است. کاربران می‌توانند شماره شبا مرتبط با سپرده خود را از طریق روش‌های زیر دریافت کنند:
برای دریافت شماره حساب از شناسه شبا، دریافت شناسه شبا از شماره حساب و دریافت شناسه شبا از شماره کارت ایران زمین اینجا کلیک کنید. 
همچنین برای دریافت شناسه شبا از طریق پیامک می‌توانید با ارسال عدد ۲ به شماره ۳۰۰۰۶۹۰۵ همه شماره حساب‌ها و شناسه شبا خود را به دست آورید. 

۹۵/۰۵/۲۶
۱۳:۰۹

بازدید مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از بازارچه مرزی پرویزخان

مدیرعامل بانک مهراقتصاد در سفر به استان کرمانشاه از بازارچه مرزی پرویزخان بازدید و با رییس گمرک این بازارچه دیدار کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سیدضیاء ایمانی، مدیرعامل بانک مهر اقتصاد، در بازدید از این بازارچه مرزی، با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی و نقش آن در توسعه اقتصاد ملی، گفت: همه باید تلاش کنیم تا با اتکاء به ظرفیت‌های داخلی و حمایت از صادرکنندگان از وابستگی کشور به اقتصاد تک محصولی بکاهیم.  
ایمانی با تاکید بر رفع موانع و مشکلات پیش‌روی صادرکنندگان، بیان‌کرد: تسهیل شرایط صادرات کالاهای غیرنفتی، موجب افزایش تولید داخلی و به تبع آن تقویت کار و سرمایه ایرانی می‌شود چرا که اگر تولیدکنندگان علاوه بر تامین کالاهای مورد نیاز بازار داخلی به دنبال تصرف بازارهای جهانی باشند ناگزیرند تا افزایش تولید داشته باشند و از نیروی کار بیشتری استفاده کنند.
مدیرعامل بانک مهراقتصاد افزایش صادرات را موجب افزایش ثروت ملی، ارتقاء سطح رفاه مردم و کاهش معضل بیکاری دانست و افزود: می‌توان با تکیه بر ظرفیت‌های تولید داخلی و فتح بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی، گامی بزرگ در راستای تحقق اقتصادمقاومتی برداشت.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، گفت: شبکه بانکی مهم‌ترین عامل در تحقق این مهم است بنابراین با ورود جدی سیستم بانکی کشور به این مقوله، بسیاری از مشکلات اقتصادی در مسیر اجرای اقتصادمقاومتی برطرف می‌شود.
ایمانی با اشاره به اقدامات بانک مهر اقتصاد در زمینه حمایت از طرح‌های اقتصادمقاومتی، گفت: این بانک از سال ۱۳۹۲ به صورت جدی به این مقوله ورود پیدا کرده به طوری که طی سه سال گذشته بالغ بر ۴۶ هزار میلیارد وام و تسهیلات به عرصه‌های مختلف اقتصاد مقاومتی پرداخت کرده است.
مدیرعامل بانک مهراقتصاد افزود: این بانک در راستای اجرای سیاست‌های اقتصادمقاومتی در زمینه‌ اشتغال، تقویت واحدها تولیدی، سرمایه در گردش و تسهیلات خرد در بخش‌های مسکن، تولید و کشاورزی به خوبی ایفای نقش می‌کند.
وی کارت اعتباری خرید کالای ایرانی را یکی از اقدامات مهم بانک مهراقتصاد در راستای حمایت از سیاست‌های اقتصادمقاومتی و تولید داخلی عنوان کرد و گفت: در این طرح بانک با ارایه تسهیلات به متقاضیان خرید کالاهای ساخت داخل و حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکنندگان داخلی در راستای تحقق اهداف اقتصادمقاومتی حرکت می‌کند.
ایمانی گفت: با تسهیلات اقتصادمقاومتی بانک مهراقتصاد تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است و بنا داریم به فضل پروردگار در سال اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل این رویه را با قدرت و قوت بیشتری ادامه دهیم.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۴:۰۳

ارتقای عملکرد ارزی بانک پارسیان پس از برجام

معاون بین‌الملل بانک پارسیان گفت: توان این بانک در بخش ارزی و بین‌المللی فرصت و ظرفیت قابل‌توجهی برای توسعه فعالیت‌های این بخش و کسب درآمد و سود برای بانک پارسیان در حوزه ارزی ایجاد کرده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، تفضلی با اعلام این مطلب در همایش توسعه فعالیت‌های ارزی که با حضور معاونان، مدیران، کارشناسان و معاونان ارزی شعب ارزی بانک پارسیان  برگزار شد، افزود: این مهم در حالی است که بانک پارسیان در یک سال اخیر با سه رویداد بزرگ شامل قبول عاملیت پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج، راه‌اندازی برنامه طراحی سیستم شعب با عنوان لوتوس در پایان سال ۹۴ و اثر اجرای برجام مواجه بوده اما به دلیل گسترش فعالیت‌های ارزی با دارا بودن بیشترین کارگزاری‌ها و روابط با بانک‌های خارجی، در بین بانک‌های کشور و در شرایط پسابرجام، چنین شرایطی امکان‌پذیر شده است. 
وی ادامه داد: قبول عاملیت پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج که زمان زیادی از وقت و توان کارکنان شعب را به خود اختصاص داد یکی از اتفاقات مهم سال گذشته است که خوشبختانه تعداد زیادی از سپرده‌گذاران موفق شدند سپرده خود را دریافت و یا در بانک سپرده‌گذاری کنند.
 
تفضلی افزود: راه‌اندازی و پیاده‌سازی لوتوس در پایان سال ۹۴ دومین اتفاق مهمی است که بیشترین زمان شعب را به خود اختصاص داده و در عین‌ حال بر بهبود روش‌های داخلی اثرگذار بوده است.  
معاون بین‌الملل بانک پارسیان از اجرایی‌شدن برجام به‌عنوان سومین اتفاق مهم یاد کرد و گفت: برجام در بخش بانکی تأثیرات زیادی داشته و دارد و اثر آن بخصوص در بخش ارزی بسیار مثبت بوده؛ بر این اساس، ما باید بیشترین بهره‌برداری را در راستای سودآوری خدمات و فعالیت‌های بانک پارسیان در بخش ارزی داشته باشیم.
تفضلی افزود: راه‌اندازی گسترده‌ترین شبکه کارگزاری خارج از کشور در بین بانک‌های کشور، توسط بانک پارسیان یکی از تأثیرات عمده و مطلوب برجام است  که می‌تواند فرصت و ظرفیتی قابل‌توجه برای فعالیت‌های بانک پارسیان محسوب شود. 
معاون بین‌الملل بانک پارسیان افزود : امکان گشایش اعتبار اسنادی و صدور حوالجات مستقیم برای کشورهای هدف  در اروپا مانند سوییس، اتریش، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، سوئد، دانمارک، چکسلواکی و چند کشور دیگر فراهم‌ شده، در حالی‌ که درگذشته این پرداخت‌ها و کارها از طریق کارگزاری‌ها و شرکت صرافی انجام می‌شد.
تفضلی بابیان اینکه شاهد فراهم‌شدن تدریجی خطوط اعتباری از طریق بانک‌های خارجی هستیم و برخی از قرارداد‍‌های فاینانس در حال نهایی‌شدن است افزود: برخی از این قراردادها بعضاً با مشکلاتی همراه بود که بانک مرکزی هم کاملاً موافق آن نبوده اما اکنون شاهد موفقیت در امضای پیمان‌نامه‌های تأمین مالی هستیم.
به گفته این مقام مسئول به‌تازگی دو قرارداد با کره‌جنوبی و هند بسته‌شده و انتظار می‌رود که قراردادهای بیشتری در راه باشد.
وی در خصوص افزایش سرمایه‌گذاری خارجی گفت: ما هر هفته شاهد سفر هیئت‌های خارجی به اتاق بارزگانی و بانک‌ها هستیم که نشان می‌دهد این علاقه‌مندی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد و لازم است که در این زمینه، بیشترین بهره‌برداری برای جذب مشتری به بانک را داشته باشیم.
معاون بین‌الملل بانک پارسیان به افزایش قراردادهای مختلف و سرمایه‌گذاران خارجی و مشارکت آنان در پروژه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: با افزایش قراردادها، ضمانت‌نامه‌های ارزی نیز افزایش پیدا کرده و در این خصوص هفته گذشته ضمانت‌نامه خارجی از بانک‌های خارجی را دریافت کردیم.
تفضلی همچنین به انعقاد قراردادها برای تأمین منابع ارزی با مؤسسات خارجی اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر در بانک پارسیان اداره فاینانس را دایر کردیم که به‌جرئت می‌توان گفت در هیچ‌ یک از بانک‌های داخلی وجود ندارد؛ نماینده ما در نشست‌های بانک مرکزی و بانک‌های خارجی برای تعیین بانک عامل به‌ منظور تأمین مالی منابع ارزی حضور می‌یابد و این موضوع به‌تدریج بر بهبود فعالیت‌ها و سودآوری بانک اثر می‌گذارد.
وی گفت: برنامه‌ریزی و ساماندهی فعالیت ارزی، کنترل و نظارت کلیه امور جاری ارزی، تدابیر لازم به‌منظور بهبود وضع کمی و کیفی کارها،  تهیه دستورالعمل‌های ارزی، راهنمایی و پشتیانی شعب ارزی،  انجام همه امور پرتالی ارزی بانک مرکزی و امور مربوط به معاملات اتاق مبادلات ارزی از دیگر وظایف در دست اجرای معاون بین‌الملل و ارزی بانک پارسیان است.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۶:۲۳

همزمان با پانزدهمین سالروز تاسیس بانک اقتصادنوین کلنگ مدرسه "اقتصادنوین" در مراوه تپه زمین خورد

طی مراسمی همزمان با پانزدهمین سالروز تاسیس بانک اقتصادنوین به عنوان نخستین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران کلنگ جدیدترین مدرسه بانک اقتصادنوین در منطقه مراوه تپه خراسان شمالی به زمین زده شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین، این مراسم با حضور سرپرست منطقه سه استان‌های بانک اقتصادنوین، نماینده سازمان نوسازی مدارس کل کشور، مسئولین سازمان نوسازی مدارس استان‌های خراسان شمالی، فرماندار شهر مراوه تپه، مدیرکل نوسازی مدارس استان گلستان و مدیرکل عشایری استان‌های خراسان شمالی و رضوی برگزار شد.
در این مراسم مهدی حسین‌نژاد سرپرست منطقه سه استان‌های بانک اقتصادنوین طی سخنانی آخرین وضعیت مدارس راه‌اندازی شده توسط این بانک را تشریح کرد.
وی گفت: بانک اقتصادنوین در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود تاکنون مدرسه‌های زیادی در مناطق محروم کشور ساخته است که این مهم نشان‌دهنده توجه مدیران ارشد این بانک به بحث مسئولیت اجتماعی در کنار نقش موثر در بازار پولی کشور است.
وی افزود: بانک اقتصادنوین طی سالیان گذشته چندین مدرسه در مناطق محروم استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، بوشهر و اردبیل راه‌اندازی کرده و امسال نیز احداث چند مدرسه جدید نیز آغاز خواهد شد.
مدرسه مراوه تپه بانک اقتصادنوین مدرسه‌ای شبانه روزی در منطقه مراوه تپه استان گلستان است که فرصت تحصیل را برای کودکان و نوجوانان این منطقه فراهم می‌کند.
 

۹۵/۰۵/۲۶
۱۲:۴۱

اهدای نشان عالی برترین مدیریت سرآمد در صنعت بانکداری به مدیرعامل بانک شهر

در هفتمین اجلاس روسای آیتک، نشان عالی برترین مدیریت سرآمد در صنعت بانکداری به مدیرعامل بانک شهر اهدا شد.

 به گزارش ایلنا به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، در هفتمین اجلاس روسای آیتک،‌که امروز با حضور روسای صنعت، تجارت و اقتصاد ایران و با حمایت و همکاری اتاق تعاون ایران، فعالان اقتصادی ، تعاونگران و صاحبنظران حوزه فکر و اندیشه در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، حسین محمد پورزرندی، نشان عالی برترین مدیریت سرآمد در صنعت بانکداری را دریافت کرد.
در این همایش که با ارزیابی برون سازمانی کارشناسان در خصوص سوابق و افتخارات سازمان‌ها مطابق با شاخص‌های بین المللی، به معرفی برترین‌ها پرداخت، جایزه بین المللی(supporter of customer welfar)  حامی رفاه مشتریان در خدمت بانکداری از سوی کشور آلمان به بانک شهر اهدا شد.
همچنین در این مراسم، بانک شهر به دلیل فعالیت‌های تاثیر گذار و کسب افتخارات بین المللی، نشان ملی برترین سازمان دانش محور و کارآمد در صنعت بانکداری را نیز به خود اختصاص داد.
بر این اساس، در این همایش،  نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی در اقتصاد کشور اظهار کرد: 15 درصد شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی کشور هم اکنون 85 درصد تولید ناخالص ملی را دردست دارند.
وی افزود: بنگاه‌ها توان بالایی در تامین مالی پروژه‌ها دارند و پل ارتباطی مناسبی بین صنایع متوسط و کوچک هستند.
 

۹۵/۰۵/۲۶
۱۶:۳۰

مدیرعامل بانک سپه: شعبه فرانکفورت بانک سپه به شبکه بانکی دنیا متصل شد

مدیرعامل بانک سپه از متصل شدن شعبه فرانکفورت این بانک به شبکه بانکی جهانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنی، محمدکاظم چقازردی گفت: به دنبال رفع تحریم ظالمانه از بانک سپه و شروع فعالیت های مجدد شعب خارج از کشور و نیز تأمین نیروی انسانی و تعدیل سرمایه این شعب، شعبه فرانکفورت در پیگیری های مستمر با مقامات نظارتی بر سیستم بانکی کشور آلمان (بافین) و رفع موانع فراوان، موفق گردید که سیستم تارگت2 را نصب نموده و به شبکه پرداخت بین المللی متصل شود.
وی افزود: نصب سیستم پرداخت تارگت2، این امکان را برای شعبه فرانکفورت ایجاد کرده تا به منظور انجام کلیه دریافت و پرداخت با 58000 بانک جهان متصل شده و همچنین این بستر فراهم گردیده تا پرداخت های خود را در کشور آلمان و سطح اروپا به طور مستقیم انجام دهند.

۹۵/۰۵/۲۶
۱۵:۵۳

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد 3 موضوع مغفول مانده در برنامه ششم/ تعداد بانک ها باید کاهش یابد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به جای خالی ۳ موضوع در لایحه برنامه ششم گفت این سه مورد شامل پوشش ریسک نرخ ارز، کاهش تعداد بانک ها و احیای شرکت ها در بخش های دانش بنیان است.

محمد علی دهقان دهنوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در مورد تفاوت تدوین برنامه ششم نسبت به پنج برنامه گذشته اظهارداشت: این برنامه یک برنامه منظم بوده و برخلاف برنامه های گذشته از ذکر مواردی که نیاز به برنامه دارد ،پرهیز شده در عین حال مهم عملکرد آن است.
وی در مورد امکان دستیابی به رشد 8 درصدی تعیین شده در برنامه ششم گفت: با توجه به ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد حتی میتوان به بیشتر از آنچه پیش بینی شده دست یافت.البته باید به این نکته اشاره کنم که در برنامه چهارم و پنجم نیز رشد ٨درصدی اقتصاد اشاره شده اما نتوانستیم به آن دست پیدا کنیم اما به این معنی نیست که در برنامه ششم این رقم را کاهش دهیم.
به گفته وی، پتانسیلی که در کشور وجود دارد بیش از اینها است اما این به شرطی است که نوسانات اقتصادی و قیمت نفت، تحریم ها و سایر متغییرها کنترل شود.
این کارشناس اقتصادی در مورد سیاست های پولی که در برنامه ششم به آن ذکر شده تصریح کرد: سیاست های پولی و اینکه چه اقداماتی باید انجام شود چیزی نیست که در برنامه ٥ساله به آن اشاره شود زیرا این موضوع باید سالانه و بر اساس وضعیت جاری کشور در هر سال تعیین شود.
وی گفت: میتوان در برنامه های ٥ساله زیر بناها و پایه های اصلی را مطرح کرد اما نیازی نیست جزییات سیاست های پولی تدوین شود.دلیل اینکه تا کنون نتوانستیم در سیاست های پولی موفق باشیم این است که از نظر زیر ساختی دچار ضعف بودیم که شاید نداشتن استقلال بانک مرکزی،نبود مدیریت و نظارت دقیق بر روی بانک ها از جمله این موارد باشد.
دهقان دهنوی با اشاره به اینکه بسیاری از موارد بحث هایی وجود دارد که می توان در برنامه ششم جای داد که پیشنهاد آن را به کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس ارائه کرده ام،  بیان کرد: پوشش ریسک نرخ ارز از جمله مواردی است که لازم است در برنامه ششم اضافه شود زیرا در حال حاضر برای تامین مالی نیاز به منابع داریم و بخشی از این منابع ارزی است اما به دلیل نوسانات ارزی که وجود دارد،تسهیلات گیرندگان حاضر به دریافت تسهیلات ارزی نیستند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در بخش های دانش بنیان می توان به جای اینکه شرکت های جدید احداث کنیم،شرکت هایی که با توانمندی کمتر فعالیت می کنند و یا امکان گسترش دارند را احیا کنیم. همچنین سومین موردی که می توان به برنامه ششم اضافه کرد کاهش تعداد زیاد بانک ها است که بیش از ظرفیت اقتصادی کشور است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: تعداد زیاد بانک ها موجب شده رقابت شدید بر روی نرخ سود بین آنها ایجاد شود بنابراین میتوان با در نظر گرفتن برخی تشویقات این کار را انجام داد تا تعداد بانک ها کاهش یابد و در نتیجه رقابت بین نرخ سود را کاهش دهیم.

۹۵/۰۵/۲۷
۰۴:۱۱

نهاوندیان با تسهیل تجارت در منطقه پیش‌بینی کرد تکرار رشد بهار در فصول آتی

گروه بازرگانی: در همایش مشترک اتاق بازرگانی ایران و سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو چرایی کاهش مراودات تجاری بین کشورهای عضو اکو مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در این نشست راهکارهایی برای افزایش حجم تجارت بین اعضای سازمان اکو از سوی فعالان بخش خصوصی ایران و کشورهای ترکیه، پاکستان و افغانستان مطرح شد.
رشد یک درصدی حجم تجارت اکو یکی از اهداف اصلی این سازمان براساس سند چشم‌انداز 10 ساله محسوب می‌شود، هدفی که به گفته رئیس دفتر رئیس‌جمهوری محقق نشده است. محمد نهاوندیان در این نشست خواستار استفاده از نرخ‌های ترجیحی برای پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری میان اعضای سازمان اکو شد. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به رشد اقتصادی بهار سال جاری در کشور، ابراز امیدواری کرد که این رشد در ادامه سال نیز مستمر باشد.از سوی دیگر، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز با تاکید بر توجه سند چشم‌انداز اکو گفت: از 635 میلیارد دلار مبادله بازرگانی کشورهای عضو اکو متاسفانه تنها 8 درصد یعنی 51 میلیارد دلار سهم تجارت درون‌منطقه‌ای بوده که بسیار ناچیز است. غلامحسین شافعی همچنین تاکید کرد سه اصل «توسعه همکاری‌های بانکی و فعال‌تر شدن بانک توسعه»، «تسهیل صدور روادید برای تجار، سرمایه‌گذاران و فعالان حمل‌ونقل ترانزیت» و «تسریع در اجرای تعرفه‌های ترجیحی و رفع تعرفه‌های تبعیضی» باید در اولویت تصمیم‌گیران سیاسی و اقتصادی قرار گیرد.
استفاده از تعرفه‌های ترجیحی
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در بیست و یکمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی اکو اظهار کرد: اکو یک چارچوب و ظرفیت بسیار ارزشمند است که هنوز فرصت بهره‌برداری کامل پیدا نکرده است.محمد نهاوندیان افزود: برای کشورهای منطقه، اکو امکان همکاری جدی اقتصادی را فراهم کرده و اتاق اکو به دلیل حضور بخش خصوصی می‌تواند کانون تحقق این بهره‌برداری باشد.وی با اشاره به شرایط حاکم بر منطقه و ضرورت توجه به این ظرفیت تصریح کرد: ما نگران امنیت منطقه هستیم. کسانی هستند که آتش‌افروزی می‌کنند و بر اختلافات تاکید دارند، اما هر کسی که دلسوز منطقه است باید به دنبال جلب توجه در نقاط مشترک باشد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه همکاری‌ اقتصادی منطقه‌ای گامی بلند و پایدار برای امنیت منطقه است، گفت: امنیت در منافع مشترک شکل می‌گیرد و همه از آن حراست می‌کنند. چراکه پیشرفت و امنیت را به همراه دارد. در حقیقت اقتصاد میدانی برای تجلی اشتراک فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است. نهاوندیان با بیان اینکه تروریسم از ناامیدی و بیکاری نشات می‌گیرد، عنوان کرد: هر جا آشوب و برادرکشی می‌بینید، ریشه در مشکلات اقتصادی و ناامیدی جوانان دارد. بنابراین با سرمایه‌گذاری و اشتغال می‌توان امید ایجاد کرد و میان جوانان و خشونت و تروریسم فاصله انداخت. رئیس دفتر روحانی تصریح کرد: آنهایی که رشد کشورهای اسلامی را نمی‌خواهند مرتب در حال برنامه‌ریزی برای تفرقه و اختلاف هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کودتای نافرجام ترکیه اشاره کرد و افزود: ما از ملت و کشور ترکیه در راستای دموکراسی و رای مردم حمایت کردیم و خوشحال هستیم که با همت مردم ترکیه نظم و مردم‌سالاری مورد تاکید قرار گرفت. نهاوندیان خطاب به بیگانگان هشدار داد: دوران کودتای نظامی و مقابله با رای مردم در منطقه ما سپری شده و در آینده منطقه جایی ندارد.نهاوندیان تاکید کرد: برای ایجاد امنیت و پیشرفت کشورها، باید همکاری‌های اقتصادی جدی‌تر از گذشته مد‌نظر قرار گیرد. اما سوال اینجا است، چرا تعاملات تاکنون افزایش نیافته است، قرار بود سالی یک‌درصد به حجم تجارت اعضای اکو افزوده شود، بنابراین باید همکاری‌هایی که به نفع اقتصاد است ادامه پیدا کند. وی با بیان اینکه میدان انرژی حوزه خوبی برای همکاری‌های درازمدت در بخش‌های تولید، انتقال، تبدیل و فرآوری صنایع پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی است، اظهار کرد: باید در مورد تامین مالی برای این بخش برنامه‌ریزی شود. قراردادهای بلندمدت آثار مثبتی به همراه داشته و تضمین همکاری و پیشرفت دوسویه و چندسویه را فراهم می‌کند.
نهاوندیان همچنین خواستار تقویت بانک اکو و افزایش سرمایه آن شد. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تاکید کرد: باید از فعالیت‌های تجاری حمایت کرد و نرخ‌های ترکیبی برای پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری ایجاد شود. همچنین می‌توان بر نرخ بیمه صادراتی و تامین مالی این تعرفه‌ها را اعمال کرد.نهاوندیان همچنین با اشاره به اینکه سیاست ایران لغو روادید با کشورهای همسایه است، گفت: باید برای بازرگانان و فعالان حمل‌ونقل سهولت در تردد تامین شود. وی با اشاره به اینکه در مورد حمل و نقل و گمرکات بارها با ترکیه صحبت شده و همکاری خوبی وجود دارد که باید به سایر اعضا نیز منتقل شود، اظهار کرد: باید همکاری بین سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان اولویت همکاری‌ها باشد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه سیاست ایران و دولت یازدهم تقویت رویکرد چندجانبه‌گرایی است، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر سه اجلاس سه‌گانه سران در منطقه برگزار شده و همکاری‌ خوبی میان ایران، روسیه و آذربایجان در رابطه با کریدور شمال و جنوب داشته‌ایم. نهاوندیان افزود: یکی از آن موارد ارتباطات ریلی است، در همین رابطه گفت‌وگویی با کشور آذربایجان انجام شد که یک خط جدید بین ایران، روسیه و اروپا از طریق کشور آذربایجان احداث و کشور آذربایجان را هم پس از تکمیل خط رشت - آستارا به بنادر جنوبی کشور وصل می‌کند.
نوید رشد اقتصادی پایدار
نهاوندیان همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران در مورد رشد اقتصادی فصل بهار و تداوم آن در ماه‌های آینده گفت: نرخ رشد سه ماهه 4/ 4 درصدی، حرکت رو به جلو را در بخش‌های مختلف نشان داد. به‌طوری که در بخش‌های صنعتی شاهد رشد بودیم و در بخش نفت جهش بی‌سابقه‌ای به دلیل رفع تحریم‌ها روی داد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به رشد اقتصادی در صادرات غیرنفتی در بخش‌هایی مانند تولید کشاورزی و صنعتی گفت: افق پیش رو نشان از رشد دارد؛ به دلیل آنکه هزینه‌های تحریمی حذف شده است. از این رو کالاهای ایرانی قدرت رقابت بیشتری در بازارهای جهانی خواهند داشت. به گفته وی، در بازارهای داخلی نیز قیمت تولید داخلی رقابتی‌تر می‌شود و با حرکت آرام و مطمئنی که در افزایش تقاضای کل وجود دارد، می‌توان مطمئن بود، روند رشد اقتصادی ادامه پیدا کند. نهاوندیان در عین حال ابراز امیدواری کرد که رشد 5 درصدی تحقق یابد و در مورد سرمایه‌گذاری نیز عنوان کرد: با توجه به افق مثبت پیش‌رو قطعا سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد و توسعه طرح‌های موجود نیز در کنار طرح‌های جدید مدنظر است که در مجموع نویدبخش رشد اقتصادی مثبت خواهد بود.
سهم 8 درصدی تجارت اعضای اکو
نایب رئیس بازرگانی ایران نیز با بیان اینکه کشورهای عضو اکو از ویژگی‌های بسیار مهمی برخوردار هستند، تصریح کرد: مطابق آمارها، در سال 2015 بیش از 635 میلیارد دلار مبادله بازرگانی انجام شده که از این رقم 8 درصد یعنی 51 میلیارد دلار سهم تجارت درون‌ منطقه‌ای بوده است. به گفته غلامحسین شافعی، در سال 2013 سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در منطقه اکو 34 میلیارد دلار بوده که 18 درصد کاهش را نسبت به سال ماقبل خود نشان می‌دهد. وی افزود: از طرفی سهم این سازمان از کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان که 1700 میلیارد دلار است، تنها 2درصد است. نایب رئیس بازرگانی ایران تصریح کرد: طبق ‌آمار متاسفانه حجم کنونی تجارت و سرمایه‌گذاری در شأن این سازمان نیست و لازم است رویکردی جدید با روشی نوین در راستای طرح برنامه‌ها و چشم‌انداز و اجرایی کردن آن در اکو تدوین شود. این فعال بخش خصوصی گفت: رایزنی اعضا درباره سند چشم‌انداز 10 ساله (2016 تا 2025)باید در مرکز مورد توجه قرار گیرد و دبیرخانه پیش‌نویس این سند را تهیه و آن را در اختیار اعضا قرار داده تا با اهتمام برنامه‌ جامع تدوین و پیگیری مجدانه برای اجرایی و نهایی شدن به عمل آورد. به گفته شافعی‌، در این زمینه نقش بخش خصوصی به‌عنوان قوای محرکه اقتصادهای منطقه و در راس آنها اتاق‌های بازرگانی در اولویت قرار گیرد تا بتوان از این رهگذر سند چشم‌اندازی برای 10‌سال آینده طراحی کرد که مطابق با نیازهای اقتصادی منطقه بوده و بتواند مجموعه فعالان اقتصادی اکو را به دستیابی اهداف اصلی سازمان در گسترش روزافزون تعاملات و همکاری‌های درون‌منطقه‌ای کمک کند.
سازمان اکو اتحاد اقتصادی است
از سوی دیگر، رئیس اتاق بازرگانی پاکستان با اشاره به برنامه‌های سازمان افزود: کنفرانس مشترک میان اتاق ترکیه و افغانستان و اعضای اکو و «آ سه آن» و اتاق‌های بازرگانی کشورهای مسلمان برگزار می‌شود. وی همچنین به چرایی کاهش تجارت به کشورهای عضو پرداخت و گفت: باید کمیته‌های خصوصی مباحث را بررسی کنند و علت به نتیجه نرسیدن اهداف را پیگیری کنند. «عبدالرووف عالم» با تاکید بر اینکه اعضا به دنبال اقتصاد پایدار هستند، اظهار کرد: نیازمندیم تجارت میان کشورهای عضو برقرار شود تا بتوان تعامل بیشتر داشت.
رئیس اتاق پاکستان استقرار «رژیم آزادی تجاری در منطقه» را مهم دانست و اظهار کرد: بخش خصوصی مسوول توسعه پایدار است و مسوولیت رشد اقتصادی نیز بردوش این بخش قرار گرفته است که اکو بر فعال شدن این بخش اهتمام ویژه‌ای دارد. در واقع 90 درصد رشد اقتصادی اکو باید از سوی بخش خصوصی پیگیری شود. همچنین اتاق اکو باید به‌عنوان یک نهاد پیشرو نقش‌آفرینی کند.
«عالم»، صدور آسان روادید و حل معضلات بانکی در منطقه اکو را مورد تاکید قرار داد و خواستار اضافه شدن دو کمیته تخصصی در حوزه‌های شرعیت اسلام و ارتقای علوم و فناوری در اکو شد. به گفته وی، حدود 5/ 3 میلیارد نفر یعنی 50 درصد جمعیت جهان در منطقه نزدیک و همسایه اکو قرار دارند در عین حال 15‌درصد ذخایر نفت و نیز 24 درصد ذخایر نفت و گاز جهان را اعضای سازمان در اختیار دارند، اما نتوانسته‌ایم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. عالم با اشاره به اینکه ایران، قزاقستان و ترکمنستان صادرکننده گاز و نیز پاکستان و ترکیه واردکننده آن هستند، تصریح کرد: کشورهای عضو اکو از ظرفیت‌های بالایی برخوردار هستند که می‌توان به تولید برق اشاره کرد. به گفته وی، ترکمنستان و قزاقستان نیز تولیدکننده محصولات کشاورزی هستند، از این رو اکو می‌تواند صادرکننده محصولات کشاورزی باشد.
حذف شرایط روادید
رئیس اتاق بازرگانی ترکیه نیز در این نشست با اشاره به کودتای نافرجام ترکیه تصریح کرد: این اتفاق بیانگر قدرت دموکراسی بر زور و کودتا شد که با حمایت مردم به عقب رانده شد. «حصار چیکلی‌اوغلو» گفت: اتاق بازرگانی ترکیه در آن زمان توسط شبکه‌های اجتماعی به فعالان اقتصادی هشدار داد که از دموکراسی و شرایط پیش آمده مراقبت کنند. وی با تاکید بر تعامل بیشتر کشورهای مسلمان عضو در منطقه، تصریح کرد: تفاهمات بسیاری در زمینه کشاورزی، نفت، گاز و معادن و... وجود دارد و این سازمان رتبه خوبی در دنیا دارد، اما سطح پایینی از تجارت بین اعضا وجود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی ترکیه افزود: این در شرایطی است که بیشتر سطح تجارت با کشورهای دیگر است. از این رو باید سطح تجارت خارجی با کشورهای همسایه افزایش یابد. «چیکلی‌اوغلو» با اشاره به اینکه ترکیه تجربیات خوبی در مورد مکانیزه و مدرن‌سازی گمرکات دارد، اظهار کرد: در این ارتباط با کشور پاکستان پروژه‌هایی در حال اجرا است و امیدواریم با دیگر اعضا نیز کارهای مشترک برای تسهیل تجارت و رفع موارد گمرکی ایجاد شود. وی همچنین جلسات مشترک روزهای گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قانون حمل‌ونقل بین‌المللی (کارنه‌تیر) به خوبی در حال انجام است و ترانزیت بین کشورهای عضو و ارتباط بین گمرکات و اتاق‌های بازرگانی انجام خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی ترکیه همچنین خواستار رفع مشکلات مربوط به قوانین روادید بین کشورهای عضو اکو شد و گفت: روابط میان کشورهای همسایه باید تسهیل شود، زیرا اشتراکات زیادی میان ما وجود دارد. از طرفی «ابراهیم آکچا»، دبیرکل سازمان اکو، میزان سرمایه‌گذاری در منطقه اکو را 33 میلیون دلار برآورد کرد و با غیرقابل دفاع خواندن این میزان سرمایه‌گذاری گفت: در حال حاضر سهم اکو در اقتصاد جهانی تنها 2 درصد است که رقم ناچیزی است. بر اساس اظهارات وی اکو به بخش خصوصی اهمیت می‌دهد، چون با ابتکار حرکت می‌کند. بنابراین باید با توجه به آماده‌سازی زمینه‌های اجرایی شدن تفاهمات ایجاد شده به همگرایی بیشتر اعضا کمک کرده و تلاش کنیم با اهتمام جدی اعضا نسبت به اکوتا، حل معضل روادید و امضای تفاهمات گمرکی، رشد مناسبات اکو را فراهم سازیم.
نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنعت اکو نیز در این نشست، موفقیت درشکست دادن کودتا را به ملت و دولت ترکیه تبریک و جاذبه‌های اقتصادی کشورهای عضو اکو را متنوع ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه ظرفیت‌های بی نظیر موجود در این منطقه مورد غفلت واقع شده است. آذرخش حافظی با اشاره به آنچه در افغانستان وجود دارد و کشورهای مختلف می‌توانند روی آنها سرمایه‌گذاری کنند، تاکید کرد: این کشور می‌تواند حدود 49 هزار مگاوات برق اضافی تولید کند. در بحث‌های جاده ای، راه‌اندازی راه‌آهن و زیرساخت‌های حمل ونقلی پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد. طبق برآورد صورت گرفته افغانستان آمادگی جذب 300 میلیون دلار سرمایه خارجی را دارد.
ge1001

۹۵/۰۵/۲۷
۰۶:۲۳