نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 117620
 • تمام سکه (طرح جدید) 1223000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1190000
 • نیم سکه 688000
 • ربع سکه 381000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3754
 • یورو 4138
 • پوند 4820
 • صد ین 3450
 • درهم امارات 1031
 • لیر ترکیه 1058
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32437
 • 378 Arrow up
  یورو 35169
 • 60 Arrow up
  پوند 41514
 • 32 Arrow up
  فرانک 32545
 • 270 Arrow up
  صد ین 29469
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8831

در جمع دانشگاهیان استان همدان وزیرعلوم: کیفیت آموزش‌های عالی در دولت تدبیر و امید رشد رشد خوبی داشته است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد و تقویت رشته‌های مهارتی را یکی از اولویت‌های وزارت علوم اعلام و تاکید کرد ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی در دولت تدبیر و امید رشد خوبی داشته است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در جمع تعدادی از مدیران و استادان دانشگاه صنعتی همدان گفت: «ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی از ابتدا در دولت تدبیر و امید مطرح بوده است و در این زمینه رشد خوبی را در چهار سال اخیر شاهد بوده‌ایم. برای همکاری و پیشرفت دانشگاه‌های صنعتی در کشور نیازمند حمایت مسئولان استانی، فناوران و صنعتگران و تلاش و فعالیت دانشگاهیان هستیم.»
او بر لزوم توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور اشاره کرد و افزود: «راه‌اندازی و توسعه دانشگاه‌های صنعتی یکی از مهم‌ترین عوامل و بسترها برای تحقق اصل مهم ارتباط صنعت و دانشگاه است که باید روند موجود در این زمینه به سرعت توسعه یابد.»
فرهادی ادامه داد: «دانشگاه صنعتی همدان ماموریت‌های محوله را به خوبی انجام داده است و ماموریت‌های تعهد شده در این دانشگاه به خوبی عملیاتی شده است. یکی از اولویت‌های وزارت علوم این است که رشته‌های مهارتی ایجاد و تقویت شوند و در زمینه‌های فنی و مهندسی که نیاز منطقه و استان است ظرفیت دانشکده‌های فنی ارتقا پیدا کند.»
وزیر علوم افزود: «استقبال از رشته‌های فنی و مهندسی کاهش یافته است. ظرفیت دانشگاه‌های فنی و مهندسی ما در کنکور ۲۵۰ هزار نفر است که کل پذیرش سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر بوده است و کاهش چشمگیر ۱۰۰ هزار نفری را شاهد بوده‌ایم.»

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۸

کاهش چشمگیر استقبال از رشته های فنی و مهندسی

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت: ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی از ابتدا در دولت تدبیر و امید مطرح بوده است و در این زمینه رشد خوبی را در چهار سال اخیر شاهد بوده‌ایم.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم در جمع تعدادی از مدیران و استادان دانشگاه صنعتی همدان گفت: برای همکاری و پیشرفت دانشگاه های صنعتی در کشور نیازمند حمایت مسئولان استانی، فناوران و صنعتگران و تلاش و فعالیت دانشگاهیان هستیم.
او با تاکید بر لزوم توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور افزود: راه اندازی و توسعه دانشگاه های صنعتی یکی از مهم ترین عوامل و بسترها برای تحقق اصل مهم ارتباط صنعت و دانشگاه است که باید روند موجود در این زمینه به سرعت توسعه یابد.
فرهادی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی همدان ماموریت های محوله را به خوبی انجام داده است گفت: شاهدیم که ماموریت های تعهد شده در این دانشگاه به خوبی عملیاتی شده است.
او گفت: یکی از اولویت‌های وزارت علوم این است که رشته‌های مهارتی ایجاد و تقویت شوند و در زمینه‌های فنی و مهندسی که نیاز منطقه و استان است ظرفیت دانشکده‌های فنی ارتقا پیدا کند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه استقبال از رشته های فنی و مهندسی کاهش یافته است، گفت: ظرفیت دانشگاه های فنی و مهندسی ما در کنکور ۲۵۰ هزار نفر است که کل پذیرش سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر بوده است و کاهش چشمگیر ۱۰۰ هزار نفری را شاهد بوده‌ایم.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/انتشار:آخوندی
204/200

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۰۸

احمدی خبر داد بررسی شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان در «پنجره واحد شورای عتف»/ تزریق دو هزار میلیارد تومان به صندوق نوآوری و شکوفایی

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ودبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از راه‌اندازی «پنجره واحد شورای عتف» در صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و اعلام کرد شرکت‌های دانش‌بنیانی که از عملکرد دستگاه‌ها شکایت دارند می‌توانند شکایت خود را به این دفتر ارائه دهند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در حاشیه راه‌اندازی دفتر نمایندگی شورای عتف در پنجره واحد مجتمع شکوفایی گفت: «راه‌اندازی این دفتر براساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است، براساس این قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی زیر نظر رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موسوم به عتف فعالیت می‌کند و قانون نیز صراحت دارد مدیریت امور مواد قانونی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظر شورای عالی عتف است.»
او ادامه داد: «صندوق نوآوری و شکوفایی متفاوت از بانک‌ها فعالیت می‌کند، بر این اساس انتظار ما این است که این صندوق فضای متفاوتی از نظام سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور ایفا کند.»
احمدی ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را زمینه‌ساز بروز فرهنگ جدید در کشورمان دانست و یادآوری کرد در گذشته قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان زمین مانده بود و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با ۲۵ میلیارد تومان موجودی مسکوت بود که بر این اساس از ابتدای این دولت قابلیت‌های این صندوق به فعلیت رسید.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به تزریق دو هزار میلیارد تومان به این صندوق اشاره کرد و افزود: «براساس قانون باید ظرف سه سال مبلغ سه هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد که در طول این مدت این صندوق توانسته است یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای طرح‌ها مصوب کند که نیمی از آن پرداخت شده است.»
او یادآوری کرد یکی از اقدامات مهم این صندوق ایجاد پنجره واحد بوده است که در این اقدام همه ارکان عملیاتی شدن اقتصاد دانش‌بنیان مانند بانک‌ها، بیمه‌ها و ادارات دولتی صادرکننده مجوزها از قبیل سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور دارند.
احمدی گفت: «این ارکان باید در کنار همدیگر باشند و در گامی دیگر نیز باید به همفکری مشترک برسند و عزم دولت نیز هماهنگ‌کردن اجزای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: «در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان رسیدگی بر مشکلات و مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید شده است، این امر بر عهده شورای عالی عتف است و بر این اساس دفتر پیگیری شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی راه‌اندازی شد.»
او گفت: «این پنجره واحد به صورت فیزیکی فضایی برای رفع مشکلات این شرکت‌ها فراهم خواهد کرد، علاوه بر آن سامانه‌ای راه‌اندازی کردیم تا این شرکت‌ها بتوانند مسائل و مشکلات خود را اعلام کنند.»
احمدی به وظایف پنجره واحد شورای عتف در مجتمع شکوفایی و نوآوری اشاره کرد و ادامه داد: «براساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شورای عتف مسئولیت سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و پیگیری اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را برعهده دارد و دبیرخانه این شورا نیز پیگیری اجرای مصوبات شورا از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط را عهده دار است.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گزارش‌دهی، رسیدگی به شکایات و مجازات‌های قانونی را از مسئولیت‌های پنجره واحد شورای عتف نام برد و گفت: «شرکت‌هایی که اعتراضاتی نسبت به عملکرد دستگاه‌ها دارند می‌توانند شکایت خود را به دبیرخانه شورای عتف ارائه دهند و این دبیرخانه ملزوم است که ظرف یک ماه به این شکایات رسیدگی کند.»

۹۶/۰۲/۰۳
۱۷:۱۶

نمایشگاه نباید صرفا محلی برای خرید و فروش باشند

وزیر علوم گفت:نمایشگاه ها نباید صرفا محلی برای خرید و فروش باشند بلکه باید به کیفیت هم توجه داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛محمد فرهادی وزیر علوم در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران گفت: تولید و اشتغال نمایشگاه ساخت ایران، حضور و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال و خرید دانشگاه‌ها از این شرکت‌ها و تولیدات آنها و بهره‌گیری از تجهیزات عین تحقق شعار سال است.
وی ادامه داد: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که مهمترین مراکز تولید‌کننده تجهیزات روز و پایه‌گذاران پایدار و مستمر مقاومتی هستند باید مورد توجه قرار گیرد.
فرهادی تصریح کرد:  در سال‌های اول دولت یازدهم به دلیل تحریم‌های ظالمانه، بدهی های دانشگاه‌ها، فرسوده و غیر‌قابل استفاده بودن تجهیزات دانشگاهها تحقیقات دانشگاهها به کندی صورت گرفت و امر پژوهش به خوبی محقق نشد.
فرهادی بیان کرد: نمایشگاه نباید صرفا محلی برای خرید و فروش باشد بلکه باید به کیفیت هم توجه داشت.
وی تصریح کرد: در بحث ایجاد اشتغال با توجه به خرید‌های قابل توجه از شرکت‌های فعال زمینه رونق کسب و کار فراهم گردیده و تولید داخلی نیز رونق گرفته است.
وی ادامه داد: در بحث اشتغال خوشبختانه اقدامات خوبی شده است و هر ساله فارغ‌التحصیلان زیادی در شرکتهای دانش‌بنیان مشغول می‌شوند.
فرهادی بیان کرد: در حال حاضر 39 پارک علم‌ و فناوری داریم که در این پارک‌ها 1000 شرکت فعال فعالیت دارند و بالغ بر 32 هزار نفر مشغول به کار هستند که این موجب رونق کسب و کار شده است.
فرهادی گفت: خوشبختانه محصولات با کیفیتی در زمینه ابزار‌آلات و ماشین‌آلات داشته‌ایم و خیلی از این تجهیزات در داخل تولید می‌شود و وظیفه ما این است که مراکز دانشگاه‌ها و غیره خرید خود را از داخل داشته باشند.
وی تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت فناوری باید جهت حمایت از این شرکت‌ها و قوانین و مقررات  استانداردهای مورد نیاز را در مراحل مختلف به تصویب برسانند و در بحث صادرات نیز کمک نمایند.
فرهادی گفت: در ظرف این سه سال بالغ بر 500 میلیارد صادرات داشته‌ایم و 2 هزار و 760 میلیارد پیش‌ فاکتور صادر کرده‌ایم که این می‌تواند به نوبه خود چندین هزار شغل ایجاد کند.
وزیر علوم یادآور شد: امیدوارم این نمایشگاه‌ها برای بیان استعدادها و توان علمی ، عملی شرکت‌های دانش‌بنیان و عرصه‌ای و بیان نیازهای تجهیز‌اتی و استانداردهای مورد نیاز  کاربردی باشد و با تبادل و هم‌فکری شاهد توسعه علمی کشور باشیم.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۰:۳۰

آغاز رقابت 370 شرکت دانش بنیان ایرانی در عرضه تجهیزات آزمایشگاهی

تهران - ایرنا – پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به مدت چهار روز در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمود شیخ زین الدین رئیس پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در آیین آغاز به کار این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه یک مدل بازارسازی برای محصولات دانش بنیان است و توانسته در چهار دوره گذشته 320 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل به دانشگاه ها عرضه نماید.
ادامه دارد
علمی **9340**1311**
خبرنگار **منیر ابراهیمی زاده

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۰۸

مراسم ختم پدر فرجی‌دانا برگزار شد

مراسم ختم پدر رضا فرجی‌دانا در دانشگاه تهران با حضور شخصیت‌های سیاسی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مراسم ختم پدر رضا فرجی دانا وزیر سابق علوم تحقیقات و فناوری در مسجد دانشگاه تهران آغاز شد. 
تاکنون محمد فرهادی وزیر علوم، سید محمود واعظی وزیر ارتباطات، سورنا ستاری معاون رییس جمهور و علی محمد حاضری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در این مراسم حضور یافته‌اند.
 

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۳۲

فرهادی: ۳۲ هزار نفر در ۳۹ پارک فناوری مشغول به کار هستند

وزیر علوم گفت: در حال حاضر ۳۹ پارک علم‌ و فناوری داریم که در این پارک ‌ها ۱۰۰۰ شرکت فعال فعالیت دارند و بالغ بر ۳۲ هزار نفر مشغول به کار هستند که این موجب رونق کسب و کار شده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که صبح امروز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، گفت: تولید و اشتغال نمایشگاه ساخت ایران، حضور و توسعه شرکت ‌های دانش ‌بنیان فعال و خرید دانشگاه‌ ها از این شرکت ‌ها و تولیدات آنها و بهره ‌گیری از تجهیزات عین تحقق شعار سال است توسعه شرکت‌ های دانش ‌بنیان که مهمترین مراکز تولید‌کننده تجهیزات روز و پایه‌ گذاران پایدار و مستمر مقاومتی هستند باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی در ادامه افزود: در سال ‌های اول دولت یازدهم به دلیل تحریم ‌های ظالمانه، بدهی های دانشگاه‌ ها، فرسوده و غیر‌قابل استفاده بودن تجهیزات دانشگاه ها، تحقیقات دانشگاه ها به کندی صورت گرفت و امر پژوهش به خوبی محقق نشد.
 
فرهادی در ادامه بیان داشت: آنچه مسلم است نمایشگاه ها نباید تنها به خرید و فروش توجه کنند بلکه باید علاوه بر آن به کیفیت محصولات نیز توجه داشته باشند.
 
وی اظهار داشت: در بحث ایجاد اشتغال با توجه به خرید‌های قابل توجه از شرکت‌ های فعال زمینه رونق کسب و کار فراهم گردیده و تولید داخلی نیز رونق گرفته است در بحث اشتغال خوشبختانه اقدامات خوبی شده است و هر ساله فارغ ‌التحصیلان زیادی در شرکت های دانش ‌بنیان مشغول می ‌شوند. در حال حاضر 39 پارک علم‌ و فناوری داریم که در این پارک ‌ها 1000 شرکت فعال فعالیت دارند و بالغ بر 32 هزار نفر مشغول به کار هستند که این موجب رونق کسب و کار شده است.
 
وزیر علوم با بیان اینکه خوشبختانه محصولات با کیفیتی در زمینه ابزار‌آلات و ماشین ‌آلات داشته ‌ایم و خیلی از این تجهیزات در داخل تولید می ‌شود، گفت: وظیفه ما این است که مراکز، دانشگاه ‌ها و ... خرید خود را از داخل داشته باشند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت فناوری باید جهت حمایت از این شرکت‌ ها و قوانین و مقررات استانداردهای مورد نیاز را در مراحل مختلف به تصویب برسانند و در بحث صادرات نیز کمک نمایند.
 
وی تصریح کرد: در ظرف این سه سال بالغ بر 500 میلیارد صادرات داشته ایم و 2 هزار و 760 میلیارد پیش‌ فاکتور صادر کرده ‌ایم که این می ‌تواند به نوبه خود چندین هزار شغل ایجاد کند.
 
فرهادی در پایان ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه ‌ها برای بیان استعدادها و توان علمی عملی شرکت‌ های دانش ‌بنیان و بیان نیازهای تجهیز‌اتی و استانداردهای مورد نیاز کاربردی باشد و با تبادل و هم ‌فکری شاهد توسعه علمی کشور باشیم.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۵۲

وزیر علوم خبر داد:131 آزمایشگاه مرکزی با محصولات ایرانی تجهیز می شود

تهران- ایرنا- وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت: 131 آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها و مراکز علمی با محصولات تولید داخل تجهیز و راه اندازی می شوند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمد فرهادی روز دوشنبه در آیین اغاز به کار پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در نمایشگاه بین المللی تهران افزود: تاکنون بیش از 50 آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور با استفاده از تجهیزات تولید داخل تکمیل و راه اندازی شده است.
وی بیان کرد در سال های نخست فعالیت دولت یازدهم تحریم های ظالمانه، بدهی دانشگاه ها و سایر محدودیت ها و نیز عدم خرید محصولات خارجی، موجب شد که تولیدات داخل از رشد و کیفیت خوبی برخوردار شوند و نیاز مراکز علمی کشور را رفع نمایند.
فرهادی اظهار کرد: با توجه به ایجاد فرهنگ اقتصاد دانش بنیان در کشور و نیز فعالیت 39 پارک علم و فناوری و هزار شرکت دانش بنیان فعال در پارک ها خوشبختانه 32 هزار شغل ایجاد شده که از این تعداد، ایجاد حدود 10 هزار شغل به سه سال گذشته برمی گردد.
وی یادآور شد: بعد از توافقات برجام؛ ارتباط ایران با مراکز علمی دنیا بیشتر شد و حرکت رو به جلویی با مراکز علمی دنیا داریم بطوریکه هفته گذشته یک تیم 121 نفره از کشور ایتالیا شامل اساتید و روسای شرکت های ایتالیایی در ایران حضور یافتند و تفاهم نامه هایی در زمینه تحقیقات و اموزش بین دو کشور منعقد شد که در راستای آن اقدامات گسترده ای انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: همچنین تعاملات بسیار خوبی در زمینه تحقیقات آموزش با کشور روسیه مورد تفاهم قرار گرفته است.
ادامه دارد
علمی **9340**1311**
خبرنگار:منیر ابراهیمی زاده

۹۶/۰۲/۰۴
۱۲:۱۰
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
 • آرمان امروز
۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۰۸

روابط علمی و فناوری ایتالیا و اصفهان توسعه خواهد یافت

وزیر علوم ایتالیا در بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بر توسعه روابط علمی و فناوری کشورش با اصفهان تاکید کرد.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، والریا فدلی در این بازدید، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را خوب ارزیابی کرد و گفت: بسیار خوشحال هستم از این بابت که از مرکزی که واقعیت علمی و فناوری پیشرفته ایران به شمار می‌آید، بازدید کرده‌ام.
وی در دیدار با رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ابراز امیدواری کرد در آینده زمینه همکاری‌های علمی و فناوری میان طرفین فراهم شود و شاهد حضور شرکت‌های ایتالیایی در این شهرک باشیم.
وزیر علوم ایتالیا از انتخاب شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان میزبان سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری ابراز خرسندی کرد و افزود: امیدوارم ایتالیا هم در این کنفرانس که در سال 2018 میلادی در اصفهان برگزار می‌شود، شرکت کند.
وی با بیان اینکه آموزش عالی در کنار پژوهش و فناوری اقتصاد یک کشور را رقم می‌زند، گفت: بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ما را برای توسعه روابط و همکاری‌ها متقاعد کرد و این اطمینان را می‌دهم که از مرحله امضای تفاهم‌نامه عبور کرده‌ایم و وارد مرحله کار اجرایی شده‌ایم.
وزیر علوم ایتالیا با بیان اینکه این نوع کنفرانس‌ها و همکاری‌ها زمینه‌ای برای توسعه روابط دوجانبه است، افزود: این همکاری فقط بستری برای توسعه روابط دو کشور نیست و می‌تواند ارتباطات را در سطح بین‌المللی افزایش دهد.
مهدی کشمیری، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان هم گفت: در دو سال گذشته، ارتباط بسیار خوبی در حوزه علمی و فناوری میان وزارت علوم ایران و ایتالیا برقرار شده است.
کشمیری با بیان این که در چارچوب این ارتباط نشست‌های سالانه در ایران و ایتالیا برگزار می‌شود، افزود: امیدواریم بازدید وزیر علوم ایتالیا زمینه‌ای برای ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک با شرکت‌های ایتالیایی باشد.
بر اساس اعلام روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، سناتور «والریا فدلی» وزیر علوم ایتالیا در راس هیات 150 نفره متشکل از مسؤولین دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و شرکت‌های ایتالیایی جهت حضور در نخستین نشست علم، فناوری و نوآوری ایران-ایتالیا، به کشورمان سفر کرده بود. بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و برخی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان این شهرک و همچنین دیدار با استاندار اصفهان از جمله برنامه‌های وی و هیات همراه در اصفهان بود.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۴۸

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری:دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به ارتقای سطح آموزشی دانشگاهها دارد

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت: ارتقای کیفیت آموزش‌های عالی از ابتدا در دولت تدبیر و امید مطرح بوده است و در این زمینه رشد خوبی را در چهار سال اخیر شاهد بوده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در جمع تعدادی از مدیران و استادان دانشگاه صنعتی همدان گفت: برای همکاری و پیشرفت دانشگاه های صنعتی در کشور نیازمند حمایت مسئولان استانی، فناوران و صنعتگران و تلاش و فعالیت دانشگاهیان هستیم.
وی با تاکید بر لزوم توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور افزود: راه اندازی و توسعه دانشگاه های صنعتی یکی از مهم ترین عوامل و بسترها برای تحقق اصل مهم ارتباط صنعت و دانشگاه است که باید روند موجود در این زمینه به سرعت توسعه یابد.
دکتر فرهادی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی همدان ماموریت های محوله را به خوبی انجام داده است گفت: شاهدیم که ماموریت های تعهد شده در این دانشگاه به خوبی عملیاتی شده است.
وی گفت: یکی از اولویت‌های وزارت علوم این است که رشته‌های مهارتی ایجاد و تقویت شوند و در زمینه‌های فنی و مهندسی که نیاز منطقه و استان است ظرفیت دانشکده‌های فنی ارتقا پیدا کند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه استقبال از رشته های فنی و مهندسی کاهش یافته است، گفت: ظرفیت دانشگاه های فنی و مهندسی ما در کنکور 250 هزار نفر است که کل پذیرش سال گذشته 150 هزار نفر بوده است و کاهش چشمگیر 100 هزار نفری را شاهد بوده‌ایم.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۲۸

پروژه بین‌المللی FAIR؛ محور مذاکرات ایران و هیات بلندپایه آلمانی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با هیاتی بلند‌پایه از پروژه بین‌المللی FAIR در محل معاونت پژوهش و فناوری برای گسترش همکاری با این پروژه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، هیات آلمانی در این دیدار علاقه‌مندی خود را برای همکاری با کشور ایران اعلام و از شرکت در کارگاه تخصصی که در دو روز گذشته در ایران با حضور استادان و محققانی از مراکز علمی آلمان و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایرانی مانند سیستان و بلوچستان، کاشان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برگزار شد و همچنین از سطح بالای علمی کارگاه و شرکت‌کنندگان ایرانی ابراز خوشحالی کردند.
وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد با توجه به توان بالای علمی فناوری موجود در کشور و سوابق و تجربیات همکاری گذشته در سرن، ایران به صورت فعال می‌تواند سهم مشارکت خود را به صورت ساخت تجهیزات علمی آزمایشگاهی مورد نیاز پروژه تامین کند.
تهیه برنامه همکاری ایران با این پروژه در دو ماه آینده و طرح سند در شورای راهبردی FAIR و وزارت علوم و تصمیم‌گیری نهایی درباره آن، از برنامه های آینده در حوزه همکاری‌ها اعلام شد. همچنین همکاری‌های فنی ایران با FAIR در قالب تبادل متخصصان و پژوهشگران ادامه پیدا می‌کند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۵۸

رفع دغدغه شرکت‌های دانش بنیان با افتتاح دفتر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دغدغه پژوهشگران شرکت‌های دانش بنیان با افتتاح دفتر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برطرف می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وحید احمدی در مراسم افتتاح دفتر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بر اساس قانون، فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی زیر نظر شورای عالی عتف وزارت علوم تحقیقات و فناوری است. 
وی ادامه داد: ایجاد فضای متفاوتی از نظام سرمایه گذاری در مملکت در حوزه اقتصاد دانش بنیان از جمله فعالیتهای صندوق نوآوری و شکوفایی است که به تازگی اعتبار هزار و ۵۰۰ میلیلارد تومانی برای فعالیت این صندوق از سوی دولت تصویب شده است.
احمدی به بخش پنجره واحد در دفتر شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری نیز اشاره کرد و افزود: در بخش پنجره واحد بحث بیمه شرکت‌های دانش بنیان، ارائه مجوز برای فعالیت‌های پژوهشی و علمی و انجام هر گونه فعالیت‌های لازم برای استحکام شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود.
وی گفت: دستگاه‌های اجرایی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان استاندارد، سازمان تامین اجتماعی، اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، وزارت صنعت معدن و تجارت، اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران، کارگروه دانش بنیان و معاونت علمی فناوری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بورس و اوراق بهادار، مجمع تشکل‌های دانش بنیان، سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان عمران، سازمان امور مالیاتی، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بیمه ایران و سازمان صنعت معدن تجارت استان تهران فعالیت خود را در مورد بررسی و حل مشکلات پژوهشگران ارگان‌های خود در این دفتر آغاز کردند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۴۷

پروژه بین المللی FAIR؛ محور مذاکرات ایران و آلمان

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم صبح دیروز با هیاتی بلند پایه از پروژه بین المللی FAIR در محل معاونت پژوهش و فناوری برای گسترش همکاری با این پروژه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، هیات آلمانی در این دیدار علاقه مندی خود برای همکاری با کشور ایران را اعلام و از شرکت درکارگاه تخصصی که در دو روز گذشته در ایران با حضور اساتید و محققانی از مراکز علمی آلمان و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایرانی نظیر سیستان و بلوچستان، کاشان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد و همچنین از سطح بالای علمی کارگاه و شرکت کنندگان ایرانی ابراز خوشحالی کرد.
او تاکید کرد، با توجه به توان بالای علمی- فناوری موجود در کشور و سوابق و تجربیات همکاری گذشته در سرن، ایران به صورت فعال می تواند سهم مشارکت خود را به صورت ساخت تجهیزات علمی- آزمایشگاهی مورد نیاز پروژه تامین کند.
تهیه برنامه همکاری ایران با این پروژه در دو ماه آینده و طرح سند در شورای راهبردی FAIR و وزارت علوم و تصمیم گیری نهایی درباره آن، از برنامه های آینده در حوزه همکاری ها اعلام شد.
پس از این اقدامات، همکاری های فنّی ایران با FAIR در قالب تبادل متخصصان و پژوهشگران ادامه خواهد یافت.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/انتشار:اخوندی
204/200

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۸

پروژه بین المللی FAIR؛ محور مذاکرات ایران و هیئت بلندپایه آلمانی

خبرگزاری شبستان:معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم صبح دیروز با هیاتی بلند پایه از پروژه بین المللی FAIR در محل معاونت پژوهش و فناوری برای گسترش همکاری با این پروژه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، هیات آلمانی در این دیدار علاقه مندی خود برای همکاری با کشور ایران را اعلام و از شرکت درکارگاه تخصصی که در دو روز گذشته در ایران با حضور اساتید و محققانی از مراکز علمی آلمان و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایرانی نظیر سیستان و بلوچستان، کاشان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد و همچنین از سطح بالای علمی کارگاه و شرکت کنندگان ایرانی ابراز خوشحالی کرد.
 
وی تاکید کرد: با توجه به توان بالای علمی- فناوری موجود در کشور و سوابق و تجربیات همکاری گذشته در سرن، ایران به صورت فعال می تواند سهم مشارکت خود را به صورت ساخت تجهیزات علمی- آزمایشگاهی مورد نیاز پروژه تامین کند.
 
تهیه برنامه همکاری ایران با این پروژه طی دو ماه آینده و طرح سند در شورای راهبردی FAIR و وزارت علوم و تصمیم گیری  نهایی درباره آن، از برنامه های آینده در حوزه همکاری ها اعلام شد.
 
گفتنی است پس از این اقدامات، همکاری های فنّی ایران با FAIR در قالب تبادل متخصصان و پژوهشگران ادامه خواهد یافت.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۴۴

سرپرست معاونت مالی وزارت علوم: دانشگاهها در بی نیازی از بودجه دولت ۱۵ درصد رشد داشتند

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم از رشد ۱۵ درصدی دانشگاهها در تامین هزینه های جاری خود از منابع داخلی در پایان برنامه پنجم توسعه خبر داد.

محمد حسین امید در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تامین نیاز دانشگاه‌ها از محل منابع داخلی خود و کاهش وابستگی به بودجه آموزش عالی در سال گذشته گفت: دراین زمینه، سال ۹۴ کارگروهی را تحت عنوان «تحول در ساخت و ساز آموزش عالی» تشکیل دادیم که در سال ۹۵ نیز پیشرفت بسیار خوبی داشت، در این کارگروه تمام زمینه های ممکن برای تامین منابع مالی دانشگاه ها خارج از کمک دولت بررسی شد.
وی ادامه داد: سهم دانشگاه ها از تامین هزینه های جاری خود از ابتدای برنامه پنجم، چیزی حدود ۲۲ درصد بوده و حدود ۸۰ درصد آن را دولت تامین کرده است.
سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در پایان برنامه پنجم توسعه این عدد به بیش از ۳۵ درصد رسیده است، یعنی دانشگاه ها چیزی حدود ۱۵ درصد در زمینه تامین نیازهای خود از منابع داخلی رشد داشته اند. این منابع داخلی شامل آموزش، پژوهش و فروش دانش فنی بوده است.
وی ادامه داد: درکنار این موضوع، هدف گذاری ما برای برنامه ششم توسعه، رسیدن این عدد به ۵۰ درصد است و ما امیدواریم دانشگاه های ما در پایان برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد نیازهای خود را از محل منابع داخلی تامین کنند.
امید ادامه داد: البته در حال حاضر برخی دانشگاه ها (دانشگاه های سطح یک) بالای ۵۰ درصد نیازهای خود را از منابع داخلی تامین می کنند و به عدد ۵۰ درصدی که هدف گذاری شده است رسیده‌اند، برخی دانشگاه ها نیز پایین ۲۰ درصد از نیازهای خود را از منابع داخلی تامین می کنند، در مجموع وزارت علوم این میانگین را در پایان برنامه ششم توسعه به ۵۰ درصد خواهد رساند.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۰:۱۸

ضعف گفت‌وگو از مهم‌ترین ضعف‌های فرهنگی جامعه است/ لازمه نقد، «نقدپذیری» است

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: یکی از مهمترین ضعف‌های فرهنگی جامعه ما، ناتوانی و ضعف گفت‌وگو و تبادل نظر جدی، نقادانه و مشفقانه است، زمانی که فضا انتقادی می‌شود، صمیمیت‌ها و رفاقت‌ها، جای خود را به بیگانگی و تقابل می‌دهد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، «اولین نشست خبری مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌با نشریات دانشجویی کشور» صبح امروز، دوشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه در باغ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.
سید ضیاء‌هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت: رشد و سعادت انسان درگروی عدالت، حق عمومی ‌و کرامت انسانی است که اگر این مفاهیم را در کنار هم و به شکل جامع به کار ببریم، می‌توانیم دریافت کاملی از هدف بعثت داشته باشیم.
هاشمی ادامه داد: اگر بخواهیم به صورت تک بعدی به این مهم بپردازیم دچار عوارضی خواهیم شد که در طول زمان نیز آن را دیده‌ایم و شنیده‌ایم و گاه نیز پیامدهای آن را تحمل کرده‌ایم.
وی تصریح کرد: یکی از وظایف دینی و اخلاقی ما که پیرو پیامبر اسلام(ص) هستیم، این است که بتوانیم تواصی به حق و تواصی به صبر و امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم که در این بین نشریات و رسانه‌ها پیشگام این امر هستند.
معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: مت به عنوان مسئولان خود را موظف به پاسخگویی می‌دانیم، ما باید در معرض نقد قرار بگیریم و این نقدها کمکی است که در حق یک مسئول می‌شود.
هاشمی تصریح کرد: از ابتدای مسئولیتم تا کنون، همواره گفته‌ام که وظیفه نقد حق شما و نیاز ماست، زیرا تحلیل و سوال‌های شما همواره یاری‌بخش ما بوده است که جلسه امروز نیز الگوی مناسبی از گفت‌وگوی نقادانه شما خواهد بود.
وی گفت: نقد به این معنا نیست که تمام نظرات شما را می‌پذیریم، توضیحات شما گاه ممکن است ما را متوجه کاستی‌هایمان بکند و باعث رشد عمومی‌ و رشد فرهنگ اجتماعی ما شود و فرهنگ گفت‌وگو را به ما بیاموزد.
معاون فرهنگی وزارت علوم، ادامه داد: یکی از مهمترین ضعف‌های فرهنگی جامعه ما، ناتوانی و ضعف گفت‌وگو و تبادل نظر جدی، نقادانه و مشفقانه است، زمانی که فضا انتقادی می‌شود، صمیمیت‌ها و رفاقت‌ها، جای خود را به بیگانگی و تقابل می‌دهد.
وی افزود: شما همواره پیشتاز این بوده اید که انتقادهایتان مشفقانه و متعهدانه است، به همین دلیل هر نیتی که پشت نقد رسانه‌ها باشد می‌تواند به فراهم کردن فضای گفت‌وگو کمک کند.
هاشمی گفت: اگر فردی نقدپذیر نباشد نقادی اتفاق نمی‌افتد و از طرف دیگر آداب نقاد این است که ادب و احترام و چارچوب‌های اصلی حفظ شود زیرا اگر این چارچوب ها رعایت نشود مسیر گفت‌وگو آسیب خواهد دید.
وی تصریح کرد: شنونده بودن، عزم بهره‌گیری و استفاده از آن سهم ماست، در این بین نیز سهم شما نقد کردن مشفقانه، جدی، بدون لکنت زبان و طرح مسائلی است که پیرامون شما مطرح است.
هاشمی گفت: شما زبان جامعه دانشجویی هستید، باید در چارچوب قانون، ادب و احترام و اخلاق حرکت کنید و من نیز از ابتدا گفته‌ام که نشریات دانشجویی در حوزه‌های مختلف و فرهنگ عمومی ‌پیشتاز بوده‌اند.
وی افزود: نمی‌خواهم ادعا کنم که در دانشگاه هیچ نقد و ایرادی نیست ولی وقتی حوزه آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی دانشگاه را با خارج از دانشگاه مقایسه می‌کنیم بسیار جلوتر هستیم که البته باید هم بدین صورت باشد.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۲:۰۸

خبر

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم:
پرداخت 80 درصد بدهی دانشگاه‌ها به شهرداری‌ها
سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم با اشاره به جزئیات بدهی دانشگاهها گفت: 80 درصد بدهی دانشگاهها به شهرداری پرداخت شده است.
محمدحسین امید در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مجموع کلی بدهی دانشگاهها در شروع کار این دولت گفت: بدهی دانشگاهها در شروع کار این دولت، بالغ بر هزار و 200 میلیارد تومان بود که در سال بعد از آن، به هزار 600 میلیارد تومان افزایش یافت.
وی ادامه داد: در این مدت دو اتفاق روی داد، براساس رشدهایی که دولت در بودجه داد بخشی از این بدهیها پرداخت شد، بخشی از این بدهیها را نیز دانشگاهها تامین کردند.
سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم افزود: بخشی از بدهی دانشگاه ا به شهرداریها باقی مانده بود که بالای 80 درصد آن پرداخت شده، همچنین بخش عمده بدهی به پیمانکاران هزینه‏ای نیز پرداخت شده است.
وی ادامه داد: بدهی به پیمانکاران عمرانی هنوز پرداخت نشده که اگر بخش دوم اوراق محقق شود آن نیز پرداخت می‎شود.
به گزارش مهر، پیش از این معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرده بود، دانشگاههای ما از سال 90 و 91 بدهی و کسری داشتند تا اینکه در اواخر تابستان دولت مصوب کرد از محل تبصره 36 اصلاح قانون بودجه سال 95 و از محل انتشارات اوراق سکوک اجاره رقم هزار میلیارد تومان برای کسری دانشگاهها مصوب شد. دانشگاهها توانستند بدهی و کسریهایی که از سالهای 91 و 92 مانده و به سالهای بعد منتقل شده بود را جبران کنند و سال 96 را تقریبا بدون بدهی آغاز کنند.
 قائم مقام وزیر علوم خبر داد؛
ورود روسای 8دانشگاه تونسی به کشور
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‎الملل اعلام کرد: هفته آینده روسای هشت دانشگاه بزرگ تونس وارد کشور می‎شوند.
حسین سالار آملی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تونس یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای عربی است که ارتباط خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و بخش علمی و فناوری دو کشور می‎توانند در جهت رشد کشورهای مسلمان با هم همکاری کنند.
قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‎الملل افزود: روسای این هشت دانشگاهی که به هفته آینده به ایران می‎آیند روسای بزرگترین دانشگاههای کشور تونس هستند واین نشانه از این است که جوسازی‎های جهانی علیه برهم زدن ارتباطات ایران و اعراب راه به جایی نمی‎برد.
سالارآملی افزود: ورود هیات تونسی به ایران آغازی است و ما انتظار داریم بعد از آن در آینده نزدیک هیاتهای الجزایری و مابقی کشورهای عربی وارد تهران شوند و در سطح عالی همکاریهای دوجانبه علم و فناوری توسعه یابد.
31 اردیبهشت؛ آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره بین‌المللی فارابی
دبیرخانه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره بین‌المللی فارابی را پایان اردیبهشت‌ اعلام کرد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، آثار پژوهشی در زمینه علوم انسانی و اسلامی شامل اثر پژوهشی اختتام یافته، کتاب تالیفی نتیجه پژوهش، رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد که در سه سال اخیر (93 تا 95) تدوین شده باشد، می‌توانند در نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی شرکت کنند.
متقاضیان می‌توانند به سایت زیر مراجعه، ثبت‌نام و آثار خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند.
www.farabiaward.ir
جشنواره بین‌المللی فارابی با هدف تقویت زمینه‌های مساعد، توجه به ضرورت تولید دانش علوم انسانی و انسانی برگزار می‌شود و تاکنون هشت دوره آن برگزار شده است.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۲:۰۴

برگزاری آزمون ارشد برای 950 هزار نفر

رئیس سازمان سنجش گفت: آزمون کارشناسی ارشد در روزهای 7 و 8 اردیبهشت برای 950 هزار نفر برگزار می‌شود.

به گزارش تابناک : ابراهیم خدایی با تشریح جزئیات برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96، گفت: آزمون امسال نیز مانند هر سال با تمهیدات لازم و برنامه‌ریزی معین برگزار می‌شود که برای برگزاری آزمون امسال روزهای 7 و 8 اردیبهشت ماه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: کارت برگزاری آزمون از فردا دوشنبه 4 اردیبهشت ماه توزیع می‌شود و داوطلبان می‌توانند با مراجعه با سایت سازمان سنجش برای دریافت کارت اقدام کنند.
خدایی، گفت: تعداد 878 هزار نفر برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ثبت‌نام کردند که برخی از این افراد داوطلب شرکت در دو رشته هستند و به همین دلیل توزیع کارت و برگزاری آزمون برای 950 هزار نفر صورت می‌گیرد.
به گفته رئیس سازمان سنجش، نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد نیمه دوم خرداد و نتیجه نهایی نیمه اول شهریور ماه اعلام می‌شود.
منبع : فارس

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۱۱

داستان ادامه دار چند مسئولیتی بودن در وزارت علوم/راندمان وزارتخانه روبه کاهش است

به گفته ی یکی از اعضای کمیسیون آموزش در مجلس شورای اسلامی،برخی از معاونان وزیرعلوم مسئولیت های متعددی دارند و همین عامل باعث شده که راندمان کار در این وزارت خانه به شدت کاهش یابد.

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ روزهای آخر فروردین ماه بود که خبرگزاری مهر خبری را مبنی بر غیرقانونی بودن مسئولیت های برخی معاونان در وزارت علوم منتشر کرد و از قول حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضوکمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نوشت: وزارت علوم باید تحرک بیشتری داشته باشد ، در وزارت علوم مسئولانی داریم که چند مسئولیت دارند و این برخلاف قانون است.
طبق اظهارات وی برخی از معاونان وزیرعلوم مسئولیت های متعددی دارند  و همین باعث شده است که راندمان کار در وزارت علوم به شدت کاهش یابد. وزارت علوم باید بیشتر تلاش و کوشش کند زیرا به نحوی که ما انتظار داریم نتوانسته ظاهر شود.
اعضای هیئت علمی می توانند شغل دیگر داشته باشند
غیرقانویتیرماه سال گذشته و درست در روزی که محمدحسین امید معاون مالی اداری وزیر علوم با حفظ سمت به عنوان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی معارفه شد ،مسؤولان وزارت علوم در این رابطه توضیحاتی را ارائه دادند.
 براساس آنچه که در خبرگزاری فارس آمده است ؛در پایان این مراسم محمد روشن معاون حقوقی وزیر علوم در رابطه با اینکه محمدحسین امید با حفظ سمت معاونت مالی و اداری وزارت علوم به سرپرستی دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز منصوب شده است، گفته بود :بر اساس قانون اساسی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌توانند شغل دیگری نیز داشته باشند که امید هم عضو هیأت علمی دانشگاه است.
روشن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیش از این نیز با برکناری مسؤولان دانشگاه امید به عنوان سرپرست منصوب شده است، اظهار داشت:همکار من از توانایی بالایی برخوردار است و می‌تواند در عرصه‌های مختلف خوش بدرخشد که این موضوع را به وی تبریک می گویم.
دوشغله بودن ممنوع!
آذر ماه سال 93 بود که محمد فرهادی از سوی حسن روحانی ریاست جمهور، سکان دار وزارت علوم شد و اشتغال وی به عنوان رئیس هلال احمر کشور و پس از آن رفتن به این وزارت خانه منجر به ایجاد سروصدا در زمینه دو شغله شدن در خبرگزاری ها شد.
اما در همان زمان غلامرضا طیرانیان، وکیل پایه یک دادگستری نیز درباره قانون دوشغله‌ها به خبرگزاری فارس گفت:داشتن دو شغل فقط از این منظر نیست که آن کارمند از دو محل حقوق بگیرد یا حتی کارمندی بگوید از یکی از آن مشاغل حقوق نمی‌گیرم و رایگان فعالیت می‌کنم. فلسفه دو شغله بودن این است که آن 8 ساعتی که فرد باید طبق قانون کار کند را باید در یکجا متمرکز کند و باید بتواند تمام وقت اداری آن شغل را در اختیار همان شغل قرار دهد.
این حقوقدان در ادامه گفته بود: بنابراین اگر محمد فرهادی به صرف اینکه سازمان جمعیت هلال‌ احمر غیرانتفاعی است یا مثلاً بگوید من در آنجا کار می‌کنم و حقوق نمی‌گیرم، نمی‌تواند در آنجا فعالیت کند زیرا باید تمام وقت و فکر یک مسئول دولتی متوجه آن شغلی که دارد، باشد.
بنابراین ضمن احترامی که برای همه قائل هستیم، وزیر علوم نمی‌تواند صرف اینکه موسسه هلال احمر غیرانتفاعی است در آنجا فعالیت کند و این عمل با فلسفه دو شغله‌ها منافات دارد و طبق قانون وی باید فقط در وزارت علوم مشغول کار شود.
بااین حال که کمسیون مجلس نسبت به چندمسئولیتی بودن وزارت علوم معترض بود اما 30 فروردین ماه هم خبرگزاری ها نوشتند : ذوالفقار یزدان مهر طی حکمی از سوی فرهادی و با حفظ سمت ریاست صندوق رفاه،مشاور وزیر علوم شد.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۷:۱۹

پروژه بین المللی FAIR؛ محور مذاکرات ایران و هیئت بلندپایه آلمانی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم صبح دیروز با هیاتی بلند پایه از پروژه بین المللی FAIR در محل معاونت پژوهش و فناوری برای گسترش همکاری با این پروژه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیات آلمانی در این دیدار علاقه مندی خود برای همکاری با کشور ایران را اعلام و از شرکت درکارگاه تخصصی که در دو روز گذشته در ایران با حضور اساتید و محققانی از مراکز علمی آلمان و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایرانی نظیر سیستان و بلوچستان، کاشان، صنعتی اصفهان، پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد و همچنین از سطح بالای علمی کارگاه و شرکت کنندگان ایرانی ابراز خوشحالی کرد.
وی تاکید کرد: با توجه به توان بالای علمی- فناوری موجود در کشور و سوابق و تجربیات همکاری گذشته در سرن، ایران به صورت فعال می تواند سهم مشارکت خود را به صورت ساخت تجهیزات علمی- آزمایشگاهی مورد نیاز پروژه تامین کند.
تهیه برنامه همکاری ایران با این پروژه طی دو ماه آینده و طرح سند در شورای راهبردی FAIR و وزارت علوم و تصمیم گیری نهایی درباره آن، از برنامه های آینده در حوزه همکاری ها اعلام شد.
گفتنی است پس از این اقدامات، همکاری های فنّی ایران با FAIR در قالب تبادل متخصصان و پژوهشگران ادامه خواهد یافت.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۲۹

بررسی شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان در “پنجره واحد شورای عتف”

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ودبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از راه‌اندازی «پنجره واحد شورای عتف» در صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیانی که از عملکرد دستگاه‌ها شکایت دارند می‌توانند شکایت خود را به این دفتر ارائه دهند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در حاشیه راه‌اندازی دفتر نمایندگی شورای عتف در پنجره واحد مجتمع شکوفایی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی این دفتر براساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است، افزود: براساس این قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی زیر نظر رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موسوم به عتف فعالیت می‌کند و قانون نیز صراحت دارد مدیریت امور مواد قانونی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظر شورای عالی عتف است.
وی با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی متفاوت از بانک‌ها فعالیت می‌کند، تاکید کرد: بر این اساس انتظار ما این است که این صندوق فضای متفاوتی از نظام سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور ایفا کند.
دکتراحمدی ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را زمینه‌ساز بروز فرهنگ جدید در کشورمان دانست و یادآور شد: در گذشته قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان زمین مانده بود و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با 25 میلیارد تومان موجودی مسکوت بود که بر این اساس از ابتدای این دولت قابلیت‌های این صندوق به فعلیت رسید.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تزریق دو هزار میلیارد تومان به این صندوق افزود: براساس قانون باید ظرف سه سال مبلغ سه هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد که در طول این مدت این صندوق توانسته است 1,500 میلیارد تومان برای طرح‌ها مصوب کند که نیمی از آن پرداخت شده است.
وی ایجاد پنجره واحد در مجتمع نوآوری و شکوفایی با حضور ارکان عملیاتی شدن اقتصاد دانش‌بنیان یادآور شد: یکی از اقدامات مهم این صندوق ایجاد پنجره واحد بوده است که در این اقدام کلیه ارکان عملیاتی شدن اقتصاد دانش‌بنیان مانند بانک‌ها، بیمه‌ها و ادارات دولتی صادرکننده مجوزها از قبیل سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور دارند.
دکتراحمدی خاطرنشان کرد: این ارکان باید در کنار همدیگر باشند و در گامی دیگر نیز باید به همفکری مشترک برسند و عزم دولت نیز هماهنگ‌کردن اجزای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان رسیدگی بر مشکلات و مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید شده است، گفت: این امر بر عهده شورای عالی عتف است و بر این اساس دفتر پیگیری شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی راه‌اندازی شد.
وی با بیان اینکه این پنجره واحد به صورت فیزیکی فضایی برای رفع مشکلات این شرکت‌ها فراهم خواهد کرد، ادامه داد: علاوه بر آن سامانه‌ای راه‌اندازی کردیم تا این شرکت‌ها بتوانند مسائل و مشکلات خود را اعلام کنند.
دکتراحمدی با اشاره به وظایف پنجره واحد شورای عتف در مجتمع شکوفایی و نوآوری توضیح داد: براساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شورای عتف مسئولیت سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و پیگیری اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را برعهده دارد و دبیرخانه این شورا نیز پیگیری اجرای مصوبات شورا از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط را عهده دار است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گزارش‌دهی، رسیدگی به شکایات و مجازات‌های قانونی را از مسئولیت‌های پنجره واحد شورای عتف نام برد و اظهار کرد: شرکت‌هایی که اعتراضاتی نسبت به عملکرد دستگاه‌ها دارند می‌توانند شکایت خود را به دبیرخانه شورای عتف ارائه دهند و این دبیرخانه ملزوم است که ظرف یک ماه به این شکایات رسیدگی کند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۷:۳۲
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
۹۶/۰۲/۰۴
۰۸:۵۸

برگزاری پانزدهمین همایش مدیران مسئول نشریات دانشجویی

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برگزاری پانزدهمین همایش مدیران مسئول نشریات دانشجویی خبرداد و گفت: نمایندگان عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات دراین همایش انتخاب می شوند.

به گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی واجتماعی وزارت علوم، فضل الله ایرجی کجوری افزود: همایش مدیران مسئول نشریات دانشجویی در روزهای ۱۳ الی ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزار می شود.
وی ادامه داد: این همایش همه ساله به منظور برگزاری انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه ها جهت برگزیدن نمایندگان عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات برگزار می شود.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در این همایش به ترتیب آراء مأخوذه ۲ نفر حائز اکثریت آراء به عنوان اعضای اصلی و یک نفر به عنوان عضو علی البدل جهت حضور در جلسات شورای مرکزی ناظر بر نشریات مشخص می شوند.
 وی ادامه داد: میزان حق رأی هر دانشگاه بر اساس تعداد نشریات فعال هر دانشگاه و مطابق با جدول مندرج در شیوه نامه همایش مدیران مسئول نشریات دانشجویی ابلاغ شده به دانشگاه ها مشخص می شود.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۴۰

برای سال تحصیلی آینده؛ موافقت تایلند با اعطای بورس به دانشجویان ایرانی

پیرو مذاکرات صورت گرفته، دولت تایلند، با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اقدامات اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، دولت تایلند، با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.
بر همین اساس و بنا به سیاست‌های اعطایی بورس دول علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی، http://tica.thaigov.net، نحوه پذیرش و کسب اطلاعات بیشتر و استعلام اعتبار نام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سامانه (grad.saorg.ir)، اقدام کنند.
متقاضیان پس از ثبت نام در سامانه فوق، ضروریست فرم شماره یک اطلاعات متقاضیان بورس دول را تکمیل کرده و تا پایان وقت اداری ۹ اردیبهشت ۹۶ برابر با ۲۹ آپریل ۲۰۱۷ به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس الکترونیـکی ( bdiri@saorg.ir ) ارسال کنند.
بدیهی است پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد. این ثبت نام به منزله ثبت نام اولیه بوده و ارزیابی و تایید نهایی پذیرش متعاقباً اعلام خواهد شد.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۰:۱۱

کارتابل مدیریت فرهنگی دانشگاه، کجاست؟

حتما شما هم حکایت مشهور فیل و اتاق تاریک را شنیده اید . مردانی که در یک اتاق تاریک سعی داشتند از طریق لمس فیل، پی به ذات و ماهیتش ببرند.

به گزارش صابرنیوز، حتما شما هم حکایت مشهور فیل و اتاق تاریک را شنیده اید . مردانی که در یک اتاق تاریک سعی داشتند از طریق لمس فیل، پی به ذات و ماهیتش ببرند. آنکه دست به خرطومش کشیده بود فیل را به سان یک ناودان تشبیه می کرد و آن که گوشش را بدست گرفته بود از باد بزن بودن فیل می گفت و آنکه پشت فیل را لمس کرده بود معتقد بود که فیل بسان یک تخت بزرگ است ….
حالا شده حکایت مدیریت فضای فرهنگی دانشگاه ها، گروه ها و تشکل های مختلف هر کدام به اقتضای منافع و خواستگاه های خود از پنجره و دیدگاه خود به این اقیانوس وسیع می نگرند و سعی دارند با یک نسخه تک بعدی درد های این موجود چند بعدی را التیام بخشند.
گروهی دم از آزادی بیان می زنند، گروهی تنها به معضل پوشش می نگرند. گروهی دیگر فقط به مشکلات روابط دختر و پسر و برخی دیگر نیز تنها حلقه مفقوده دانشگاه را بحث دفاع مقدس می دانند و تصور می کنند با برگزاری یادواره های تکراری می توان تمام مشکلات دانشگاه را برطرف کرد.
حال آنکه برای نجات از این وضعیت و تزریق اعتلا و قدسیت به این فضا نیازمند یک نگاه جامع و کلی هستیم که تمام ابعاد این فضا را در نظر بگیرد و برای تمامی معضلات آن به دنبال راه حل های جامعی باشد که حل یک معضل موجب تولد معضلی دیگر نشود .
حلقه مفقوده مدیریت
و شاید حلقه مفقوده جریان فرهنگی دانشگاهی امروز عدم وجود این هماهنگی باشد که گاهی این جریان را به سان پیکری می سازد که هر عضوش به فرمان خود کار می کند. قلبش هر جا که دلش بخواهد می‌تپد، پای چپش از یک سو می رود و پای راستش از سوی دیگر و دست ها هر کدام به تفننات خود مشغول اند. مغز هم که باید مسئول تمامی این تحرکات باشد هر از گاهی برای خالی نبودن عریضه فرمانی صادر می کند و بی آنکه اجرای آن را بازخواست کند به یک خواب عمیق فرو می رود . در این میان هم اگر عضوی از این پیکره، با خلاقیت و ابتکار خود جوش، فعالیت های موثری را صورت دهد به خاطر عدم وجود مدیریت یکپارچه و ناهماهنگی با دیگر اعضا ،تاثیر این فعالیتها مقطعی و موردی خواهد بود .
و البته هر جا هم که اعضا و جوارح این پیکر تحت مدیریت صحیح مغز به فعالیت پرداخته اند شاهد گام های خوب و موثری در مسیر رسیدن به مقصد که همان فضای علمی و اسلامی دانشگاه است، بوده ایم .
در طول سال های اخیر فعالیت هایی برای سامان بخشی به این سیستم صورت گرفته است اما به دلیل عدم پیگیری و تغییرات پی در پی مدیران متاسفانه این فعالیتها به نتیجه مطلوب نرسیده است. تنظیم سند راهبردی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تنظیم سند ارتقای فعالیتهای فرهنگی دانشگاهی، توصیه نامه استقبال از دانشجویان جدید الورود و… از جمله این موارد هستند و این البته این غیر از انواع و اقسام سندهای ریز و درشتی است که در هسته مدیریتی تشکل ها و جریان های فرهنگی مختلف دانشجویی تدوین می‏ شود. اسنادی که در پرونده ها و کارتابل های اداری خاک می خورند و مجریان و فعالان فرهنگی دانشگاه ها که اغلب هم از قشر دانشجو هستند از آنها بی خبرند و ناگزیر در مسیر اصلاح فضای دانشگاه دست به حرکت های ابداعی و انفرادی می زنند که مسلما موجب تحول یکپارچه فضا نخواهد شد.
امروزه بدلیل عدم برنامه ریزی صحیح ، شاهد آن هستیم که بسیاری از دانشجویان برای کسب علم و ساختن آینده خود ناگزیر به ترک دیار و خانواده هستند . دوری از فضای صمیمی خانواده و چتر حمایتی آن، حس تنهایی عمیقی را به زندگی دانشجو ی غریب تزریق می کند که اگر برای این تنهایی ، از سوی مدیران فرهنگی دانشگاه برنامه ریزی نشود، می تواند دانشجو را به دام افراد و گروه هایی بیاندازد که افکار و عقاید و ارزش های زندگی وی را دگرگون نمایند .
و سوال اینجاست که در این اسناد بالا دستی برای تنهایی و غربت دانشجویان چه برنامه ریزی ای صورت گرفته است ؟
جشن های “جیغ و دست و هورا “
مسلما این حس غربت و تنهایی با برگزاری جشن های “جیغ و دست و هورا ” و سخنرانی های حوصله سر بر درمان نمی شود. دانشجوی تازه وارد نیازمند سنگ صبوری است که در همان روز های اول که هنوز نه کسی را می شناسد و نه درک درستی از فضای دنیای جدیدی که تجربه می کند، بدست آورده است، به حرف ها و دغدغه هایش گوش فرا دهد و برای حل مشکلات ریز و درشتش ، پیش از آنکه به خاطر بی‌تجربگی و یا راهنمایی های غلط دیگران به دردسر بیافتد، نسخه های راه گشا بپیچد.
مشغولیات ذهن ها
در مدیریت فضای فرهنگی دانشگاه این مسئولیت چگونه تعریف شده است؟ کدام بخش یا ارگان دانشگاه متولی پاسخگویی به این مشکلات است؟ برای آشنایی دانشجویان با این بخش ها چه برنامه هایی تدوین شده است؟ فضاهایی مثل خوابگاه و یا مسجد دانشگاه چه نقشی در ارائه اینگونه خدمات به دانشجویان می توانند داشته باشند؟ برای غنی سازی برنامه های این مراکز دانشگاه ها چه دستور العمل هایی باید پیاده کنند؟ برای آشنایی دانشجویان جدید الورود با این بخش ها چه راه کارهایی تعریف می شود؟ آیا بخش معاونت رفاهی دانشگاه ها و امور خوابگاه ها و امور فرهنگی آن ها دارای برنامه ریزی مدون و اصولی و علمی و کاربردی هستند؟
وضعیت اسناد بالا دستی :
در اسناد بالا دستی که البته مجریان اصلی حتی از وجودشان هم بی خبرند، پاسخ سوالاتی از این دست که توجه به آن مسلما تاثیر بسزایی در سالم سازی فضای دانشگاه خواهد داشت، گنگ و مبهم است و این گنگی و ابهام، زاییده شکافی است که بین مدیران این بدنه و مسئولین اجرایی آن واقع شده است.
برای حل این معضلات لازم است از یک سو این شکاف و گسل از میان برداشته شود تا با گفتمان و هم اندیشی مدیران فرهنگی دانشگاه و دانشجویان و اساتید دغدغه مند که درگیر فعالیت فرهنگی دانشگاه هستند اسنادی کاربردی و راه گشا تولید شوند و در این بین محیط خوابگاهی و فرصت آن را هم در نظر گرفته واز سوی دیگر اجرای این آیین نامه ها و افق ها و برنامه های راهبردی تا رسیدن به سر منزل مقصود پیگیری شود.
آینده مدیریت جامعه اسلامی ما در دست نسل جوانی است که این روز ها در پشت صندلی های دانشگاه و در فضاهای خوابگاهی به تحصیل علم و زندگی مشغولند واگر بتوانیم با برنامه ریزی، سازمان دهی و نظارت صحیح و هدفمند منابع و تخصص های موجود به رشد و اعتلای این نسل بپردازیم در واقع آینده مملکت اسلامی خود را تضمین کرده ایم.
منبع: باحجاب

۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۵۶

تشکیل ستاد اشتغال در سازمان امور دانشجویان وزارت علوم

مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: ستاد اشتغال بین صندوق رفاه وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تشکیل شد.

عبدالحسن ریاضی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: ستاد کار آفرینی و اشتغال با همکاری صندوق رفاه وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان به منظور بررسی و توسعه وضعیت اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل شد. 
وی گفت: مقالات و پژوهش‌های دانشجویان دانشگاهی موضوع مناسبی برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی محسوب می‌شود.
ریاضی افزود: در همین راستا مقالات و پژوهش‌های دانشجویان به ویژه دانشجویان فنی و حرفه‌ای فعال سازی می‌شود تا زمینه اشتغال بیشتر فراهم شود، البته مجوزهای لازم در این زمینه صادر شده است.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۲:۰۲

افسردگی سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره

اقتصاد ایران: مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم افسردگی را سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها دانست و گفت: براساس آمارهای اعلام شده حدود 12 درصد مردم ایران افسرده هستند. بنابراین لازم است راهکارهای تشخیص این بیماری به جامعه بخصوص دانشجویان آموزش داده شود تا افراد به راحتی و بدون "انگ‌"شمردن این بیماری بتوانند به متخصصان روانشناختی مراجعه کنند.

دکتر حمید یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب به تشریح جزئیات کمپین «در مورد افسردگی صحبت کنیم»، اشاره کرد و افزود: سازمان جهانی بهداشت شعار امسال را «در مورد افسردگی صحبت کنیم» قرار داده است. در واقع هدف از این نامگذاری نوعی انگ‌زدایی از افرادی است که علائم و نشانه‌های افسردگی را دارند اما به دلیل خجالت و یا هر عامل دیگر از رفتن به مراکز مشاوره و درمانی خودداری می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 300 تا 350 میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند، تصریح کرد: براساس آمارهای گزارش شده حدود 10 تا 12 درصد یعنی حدود 4.6 میلیون درصد مردم ایران افسرده هستند و در فضای دانشگاهی نیز افسردگی و اضطراب (بعد از مسائل ارتباطی و تحصیلی) سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره محسوب می‌شود.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در جامعه ما وجود دارد این است که بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند این بیماری را به نوعی انگ می‌دانند و از دریافت خدمات مشاوره‌ای و روانی توسط متخصصین خودداری می‌کنند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به منظور تسهیل مراجعه این افراد به متخصصان روانشناختی سال جاری را با عنوان «در مورد افسردگی صحبت کنیم» نامگذاری کرده است.
دکتر یعقوبی ادامه داد: براساس تقویم سلامت هر ساله یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نامگذاری شده است که امسال روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه را با عنوان روز «سلامت روان نیاز همه و همیشه» نامگذاری کردیم. همچنین در مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور نیز کمپین ضدافسردگی وجود دارد که در همین رابطه بروشورها، کتابچه‌ها و برخی اطلاعات دیگر به شیوه‌های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و این مراکز برنامه‌های مختلفی را به همین مناسبت در هفته جاری برگزار می‌کنند تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند آموزش‌های لازم را درخصوص تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی ببینند و بتوانند در مورد آن با اطرافیان خود صحبت و در صورت لازم به روانشناسی مراجعه نمایند.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان افسردگی را اصلی ترین عامل خودکشی دانست و خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات انجام‌شده افسردگی دومین و در برخی تحقیقات نیز سومین علت مرگ و میر جوانان بعد از حوادث رانندگی است. بنابراین ضروری است که دانشجویان علائم افسردگی نظیر احساس پوچی، بی‌توجهی به کار و زندگی بی‌انگیزگی، احساس بی‌ارزش بودن و برخی از نشانه‌های دیگر را تشخیص بدهند تا به موقع با مراجعه به متخصصان روانشناختی نسبت به درمان آن اقدام کنند.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۰۴
۰۲:۴۵

12 درصد مردم ایران افسرده هستند

براساس آمارهای اعلام شده حدود 12 درصد مردم ایران افسرده هستند. بنابراین لازم است راهکارهای تشخیص این بیماری به جامعه بخصوص دانشجویان آموزش داده شود تا افراد به راحتی و بدون "انگ‌"شمردن این بیماری بتوانند به متخصصان روانشناختی مراجعه کنند.

بانکداری ایرانی -مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم افسردگی را سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها دانست و گفت: براساس آمارهای اعلام شده حدود 12 درصد مردم ایران افسرده هستند. بنابراین لازم است راهکارهای تشخیص این بیماری به جامعه بخصوص دانشجویان آموزش داده شود تا افراد به راحتی و بدون "انگ‌"شمردن این بیماری بتوانند به متخصصان روانشناختی مراجعه کنند.
دکتر حمید یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب به تشریح جزئیات کمپین «در مورد افسردگی صحبت کنیم»، اشاره کرد و افزود: سازمان جهانی بهداشت شعار امسال را «در مورد افسردگی صحبت کنیم» قرار داده است. در واقع هدف از این نامگذاری نوعی انگ‌زدایی از افرادی است که علائم و نشانه‌های افسردگی را دارند اما به دلیل خجالت و یا هر عامل دیگر از رفتن به مراکز مشاوره و درمانی خودداری می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 300 تا 350 میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند، تصریح کرد: براساس آمارهای گزارش شده حدود 10 تا 12 درصد یعنی حدود 4.6 میلیون درصد مردم ایران افسرده هستند و در فضای دانشگاهی نیز افسردگی و اضطراب (بعد از مسائل ارتباطی و تحصیلی) سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره محسوب می‌شود.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در جامعه ما وجود دارد این است که بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند این بیماری را به نوعی انگ می‌دانند و از دریافت خدمات مشاوره‌ای و روانی توسط متخصصین خودداری می‌کنند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به منظور تسهیل مراجعه این افراد به متخصصان روانشناختی سال جاری را با عنوان «در مورد افسردگی صحبت کنیم» نامگذاری کرده است.
دکتر یعقوبی ادامه داد: براساس تقویم سلامت هر ساله یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نامگذاری شده است که امسال روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه را با عنوان روز «سلامت روان نیاز همه و همیشه» نامگذاری کردیم. همچنین در مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور نیز کمپین ضدافسردگی وجود دارد که در همین رابطه بروشورها، کتابچه‌ها و برخی اطلاعات دیگر به شیوه‌های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و این مراکز برنامه‌های مختلفی را به همین مناسبت در هفته جاری برگزار می‌کنند تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند آموزش‌های لازم را درخصوص تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی ببینند و بتوانند در مورد آن با اطرافیان خود صحبت و در صورت لازم به روانشناسی مراجعه نمایند.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان افسردگی را اصلی ترین عامل خودکشی دانست و خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات انجام‌شده افسردگی دومین و در برخی تحقیقات نیز سومین علت مرگ و میر جوانان بعد از حوادث رانندگی است. بنابراین ضروری است که دانشجویان علائم افسردگی نظیر احساس پوچی، بی‌توجهی به کار و زندگی بی‌انگیزگی، احساس بی‌ارزش بودن و برخی از نشانه‌های دیگر را تشخیص بدهند تا به موقع با مراجعه به متخصصان روانشناختی نسبت به درمان آن اقدام کنند.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۲۴

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم: افسردگی سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم افسردگی را سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها دانست و گفت: براساس آمارهای اعلام شده حدود 12 درصد مردم ایران افسرده هستند. بنابراین لازم است راهکارهای تشخیص این بیماری به جامعه بخصوص دانشجویان آموزش داده شود تا افراد به راحتی و بدون "انگ‌"شمردن این بیماری بتوانند به متخصصان روانشناختی مراجعه کنند.

به گزارش میگنا دکتر حمید یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب به تشریح جزئیات کمپین «در مورد افسردگی صحبت کنیم»، اشاره کرد و افزود: سازمان جهانی بهداشت شعار امسال را «در مورد افسردگی صحبت کنیم» قرار داده است. در واقع هدف از این نامگذاری نوعی انگ‌زدایی از افرادی است که علائم و نشانه‌های افسردگی را دارند اما به دلیل خجالت و یا هر عامل دیگر از رفتن به مراکز مشاوره و درمانی خودداری می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 300 تا 350 میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند، تصریح کرد: براساس آمارهای گزارش شده حدود 10 تا 12 درصد یعنی حدود 4.6 میلیون درصد مردم ایران افسرده هستند و در فضای دانشگاهی نیز افسردگی و اضطراب (بعد از مسائل ارتباطی و تحصیلی) سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره محسوب می‌شود.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در جامعه ما وجود دارد این است که بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند این بیماری را به نوعی انگ می‌دانند و از دریافت خدمات مشاوره‌ای و روانی توسط متخصصین خودداری می‌کنند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به منظور تسهیل مراجعه این افراد به متخصصان روانشناختی سال جاری را با عنوان «در مورد افسردگی صحبت کنیم» نامگذاری کرده است.
دکتر یعقوبی ادامه داد: براساس تقویم سلامت هر ساله یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نامگذاری شده است که امسال روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه را با عنوان روز «سلامت روان نیاز همه و همیشه» نامگذاری کردیم. همچنین در مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور نیز کمپین ضدافسردگی وجود دارد که در همین رابطه بروشورها، کتابچه‌ها و برخی اطلاعات دیگر به شیوه‌های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و این مراکز برنامه‌های مختلفی را به همین مناسبت در هفته جاری برگزار می‌کنند تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند آموزش‌های لازم را درخصوص تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی ببینند و بتوانند در مورد آن با اطرافیان خود صحبت و در صورت لازم به روانشناسی مراجعه نمایند.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان افسردگی را اصلی ترین عامل خودکشی دانست و خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات انجام‌شده افسردگی دومین و در برخی تحقیقات نیز سومین علت مرگ و میر جوانان بعد از حوادث رانندگی است. بنابراین ضروری است که دانشجویان علائم افسردگی نظیر احساس پوچی، بی‌توجهی به کار و زندگی بی‌انگیزگی، احساس بی‌ارزش بودن و برخی از نشانه‌های دیگر را تشخیص بدهند تا به موقع با مراجعه به متخصصان روانشناختی نسبت به درمان آن اقدام کنند.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۰:۱۹

افسردگی سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم افسردگی را سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها دانست و گفت: براساس آمارهای اعلام شده حدود 12 درصد مردم ایران افسرده هستند. بنابراین لازم است راهکارهای تشخیص این بیماری به جامعه بخصوص دانشجویان آموزش داده شود تا افراد به راحتی و بدون "انگ‌"شمردن این بیماری بتوانند به متخصصان روانشناختی مراجعه کنند.
به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، دکتر حمید یعقوبی با اعلام این مطلب به تشریح جزئیات کمپین «در مورد افسردگی صحبت کنیم»، اشاره کرد و افزود: سازمان جهانی بهداشت شعار امسال را «در مورد افسردگی صحبت کنیم» قرار داده است. در واقع هدف از این نامگذاری نوعی انگ‌زدایی از افرادی است که علائم و نشانه‌های افسردگی را دارند اما به دلیل خجالت و یا هر عامل دیگر از رفتن به مراکز مشاوره و درمانی خودداری می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 300 تا 350 میلیون نفر در دنیا به افسردگی مبتلا هستند، تصریح کرد: براساس آمارهای گزارش شده حدود 10 تا 12 درصد یعنی حدود 4.6 میلیون درصد مردم ایران افسرده هستند و در فضای دانشگاهی نیز افسردگی و اضطراب (بعد از مسائل ارتباطی و تحصیلی) سومین عامل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره محسوب می‌شود.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در جامعه ما وجود دارد این است که بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند این بیماری را به نوعی انگ می‌دانند و از دریافت خدمات مشاوره‌ای و روانی توسط متخصصین خودداری می‌کنند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به منظور تسهیل مراجعه این افراد به متخصصان روانشناختی سال جاری را با عنوان «در مورد افسردگی صحبت کنیم» نامگذاری کرده است.
دکتر یعقوبی ادامه داد: براساس تقویم سلامت هر ساله یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نامگذاری شده است که امسال روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه را با عنوان روز «سلامت روان نیاز همه و همیشه» نامگذاری کردیم. همچنین در مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور نیز کمپین ضدافسردگی وجود دارد که در همین رابطه بروشورها، کتابچه‌ها و برخی اطلاعات دیگر به شیوه‌های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و این مراکز برنامه‌های مختلفی را به همین مناسبت در هفته جاری برگزار می‌کنند تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند آموزش‌های لازم را درخصوص تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی ببینند و بتوانند در مورد آن با اطرافیان خود صحبت و در صورت لازم به روانشناسی مراجعه نمایند.
مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان افسردگی را اصلی ترین عامل خودکشی دانست و خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات انجام‌شده افسردگی دومین و در برخی تحقیقات نیز سومین علت مرگ و میر جوانان بعد از حوادث رانندگی است. بنابراین ضروری است که دانشجویان علائم افسردگی نظیر احساس پوچی، بی‌توجهی به کار و زندگی بی‌انگیزگی، احساس بی‌ارزش بودن و برخی از نشانه‌های دیگر را  تشخیص بدهند تا به موقع با مراجعه به متخصصان روانشناختی نسبت به درمان آن اقدام کنند.
انتهاي پيام/ 930610

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۳۰

آزمون دکتری به صورت تخصصی در دانشگاه ها برگزار می شود

شفقنا- جزییات مرحله دوم آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 96 شامل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی اعلام شد و دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون تخصصی نیز هستند.
به گزارش شفقنا به نقل از مهر، جزییات مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در کنکور دکتری نیمه متمرکز سال 96 اعلام شد.
دانشگاه ها و موسسات مجری دوره های دکتری چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی خود و سازمان سنجش به داوطلبان اعلام خواهند کرد.
اجازه به دانشگاه ها برای برگزاری آزمون تخصصی
در صورت نیاز و همچنین تشخیص مؤسسه مبنی بر برگزاری آزمون تخصصی، مواد آزمون و ضرایب امتحانی از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه یا مؤسسه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.
مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در مؤسسه برای هر داوطلب صرفاً یک بار انجام می شود و عدم مراجعه داوطلبان در مرحله دوم آزمون، به منزله انصراف آنان تلقی شده و برگزاری مجدد مرحله دوم مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی برای آن دسته از داوطلبانی که در این مرحله شرکت نکرده اند، امکان پذیر نخواهد بود.
ممنوعیت تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در مقطع دکتری
تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در مقطع دکتری امکان پذیر نیست و داوطلبان باید در خصوص مراجعه به دانشگاه ها برای درخواست پذیرش و انجام مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی، دقت لازم را بعمل آورند.
به داوطلبان توصیه می شود قبل از اقدام به انتخاب رشته های تحصیلی در اینترنت، کد رشته محل های انتخابی خود را به ترتیب علاقه در فرم نمونه مندرج در دفترچه درج و سپس به پایگاه اینترنتی این سازمان مراجعه تا در مدت زمان کوتاه تر (برای داوطلبان به هنگام انتخاب رشته در اینترنت محدودیت زمانی وجود دارد) و خطای کمتری نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته های تحصیلی خود اقدام کنند.
ممنوعیت شرکت دارندگان مدرک دکتری در آزمون
به استناد نامه شماره 2/21/7414 در تاریه 24 فروردین 94 دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، دارندگان مدرک تحصیلی دکتری تخصصی (Ph.D) با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش در این آزمون، مجاز به شرکت مجدد در آزمون ورودی دوره دکتری نیستند.
پذیرش نهایی بر اساس نمره کل حاصل از 50 درصد نمره علمی (آزمون کتبی متمرکز) و 50 درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) و برای رشته های پژوهش محور بر اساس 30 درصد نمره آزمون علمی (آزمون کتبی متمرکز) و 70 درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) و همچنین نتیجه بررسی صلاحیت های عمومی و ظرفیت پذیرش در کدرشته محل های تحصیلی صورت می پذیرد.
الزام پرداخت هزینه بررسی صلاحیت عمومی در خرداد
آن دسته از داوطلبانی که بر اساس حدنصاب تعیین شده دانشگاه ها و مؤسسات حداقل در یک یا چند کدرشته محل حدنصاب لازم را دارا بوده و تمایل به شرکت در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) دانشگاه های ذیربط را دارند، لازم است از طریق سایت سازمان سنجش از تاریخ 7 تا 16 خرداد 96 برای انجام بررسی صلاحیت های عمومی نسبت به واریز 330 هزار ریال (33 هزار تومان) ا طریق پرداخت الکترونیک در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.
داوطلبان سپس نسبت به تکمیل فرم مشخصات بررسی صلاحیت های عمومی مندرج در سایت اطلاع رسانی سازمان سنجش اقدام و آن را از طریق سیستم اینترنتی به سازمان ارسال و کد پیگیری مربوط را دریافت کنند. داوطلبانی که در این خصوص اقدام نکنند، از مراحل گزینش نهایی حذف خواهند شد.
ممنوعیت شرکت پذیرفته شدگان دکتری سال 95
مطابق ضوابط، پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) سال 95 (اعم از پذیرش شهریورماه یا مرحله تکمیل ظرفیت )، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 1396 نبوده اند.
مطابق ضوابط، پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) سال 96 حق شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 1397 را نخواهند داشت، لذا باید در انتخاب رشته دقت کنند.
دانشجویان اخراجی، انصرافی، ترک تحصیل تا پایان خدمت دوره ضرورت مجاز به شرکت در آزمون و تحصیل در دانشگاه نیستند. سقف سنوات تحصیلی دوره دکتری، حداکثر 5 سال است و دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.
دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند و دانشجویان مرد در صورت انصراف از تحصیل در دانشگاه، چهار ماه فرصت دارند برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت، خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند.
سربازان در حال انجام خدمت، مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در صورت قبولی در دانشگاه و نداشتن غیبت، بر ای برخورداری از معافیت تحصیلی، از خدمت ترخیص خواهند شد.
مشمولان غایب به هیچ وجه حق شرکت در این آزمون را نداشته و در صورت شرکت و قبولی، مجوز تحصیل برای آنان صادر نخواهد شد و دانشگاه ها نیز مجاز به ثبت نام از آنها نیستند.
هر موقع مشخص شود که داوطلب، حقایق را کتمان کرده یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه نیستند، در هر مرحله ای از آزمو ن (ثبت نام، شرکت در آزمون، پذیرفته شدن، حین تحصیل در دانشگاه و …) محروم خواهد شد.
از کلیه پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های دوره های غیر روزانه شامل: دوره های نوبت دوم و پردیس خودگردان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، شهریه اخذ خواهد شد.
داوطلبان جهت اطلاع از میزان شهریه دوره های مختلف به پایگاه های اطلاع رسانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مورد نظر مراجعه کنند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۴۱

در دیدار مسئولان دانشگاه طرطوس سوریه و دانشگاه تبریز عنوان شد؛ آمادگی دانشگاه تبریز برای همکاری های مختلف با دانشگاه های سوریه

تبریز - رییس دانشگاه تبریز بر آمادگی کامل این دانشگاه برای همکاری های مختلف علمی، آموزشی و فرهنگی مشترک با دانشگاه های سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسئولان و اساتید دانشگاه طرطوس سوریه در دیداری که با رییس دانشگاه تبریز در محل این دانشگاه برگزار شد، راه‌های گسترش همکاری ‌فی ما بین را بررسی و بر لزوم گسترش بیش زمینه های تعاملات علمی، آموزشی و فرهنگی تاکید کردند.
آمادگی دانشگاه تبریز برای همکاری های مختلف با دانشگاه های سوریه
رییس دانشگاه تبریز یکشنبه در این نشست ضمن تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی این دانشگاه در حوزه های مختلف از برای توسعه همکاری بین المللی با دانشگاه‌های جهان و منطقه و به ویژه دانشگاه‌های کشور سوریه گفت: دانشگاه آماده هر گونه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی مشترک با دانشگاه های جهان و به ویژه با دانشگاه های کشور دوست و همسایه است.
محمد رضا پور محمدی در ادامه با تاکید بر این اینکه این دانشگاه در حال حاضر نزدیک با ۶۰ دانشگاه جهان تفاهم نامه همکاری مشترک دارد، افزود: توسعه همکاری علمی بین المی از جمله برنامه راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دانشگاه تبریز نیز بر اساس این سیاست این برنامه را جزو اولویت های اول قرار داده است.
وی با بیان اینکه این همکاری های مشترک بین المللی می تواند در زمینه هایی همچون تبادل استاد و دانشجو، اجرای تحقیقات علمی، برگزاری دوره های مشترک، کنفرانس ها و همایش ها باشد، یادآور شد: باید از تمامی ظرفیت‌های مشترک برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور و ملت استفاده شود.
رییس دانشگاه تبریز، در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت در حال حاضر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و جامع کشور ایران مطرح است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز با بیش از ۲۴ هزار دانشجو، ۲۱ دانشکده، ۷۵۰ نفر هیات علمی، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و عضویت در چندین اتحادیه دانشگاه های منطقه و جهان، از ظرفیت های بالفعل و بالقوه برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است.
لزوم استفاده از زمینه های مشترک برای رفاه و رشد همکاری های دو کشور
معاون دانشگاه طرطوس کشور سوریه نیز در این نشست به نمایندگی از هیات اعزامی به دانشگاه تبریز در سخنانی ضمن ارایه گزارشی از کشور سوریه و به خصوص از وضعیت دانشگاه طرطوس گفت: این دانشگاه با داشتن بیش از ۱۵ هزار دانشجو، چندین مرکز علمی و ۱۱ دانشکده از جمله یکی از دانشگاه های مهم سوریه است.
ابراهیم حسن افزود: با توجه به این ظرفیت های این دانشگاه و به خصوص روابط نزدیک ایران با سوریه می توان با شناسایی و آشنایی از ظرفیت های علمی دو کشور، از این نوع همکاری های علمی و پژوهشی برای رفاه و رشد همکاری های دو کشور و ملت گام های موثری برداشت.
در ادامه این نشست دانشجویان سوری که  در دانشگاه تبریز تحصیل می کنند، نشستی با هیات اعزامی و اساتید دانشگاه طرطوس داشتند. بازدید از بخش های مختلف از دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های هیات اعزامی اساتید دانشگاه طرطوس بود.
گفتنی است هم اکنون ۱۷ دانشجوی سوری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۴۰

تدریس واحد درسی"آشنایی با زبان ترکی آذری" در دانشگاه ارومیه

واحد درسی "آشنایی با زبان ترکی آذری" از ترم آینده در دانشگاه ارومیه تدریس می شود.
به گزارش ایسنا، ماده درسی زبان و ادبیات ترکی دو واحد بوده و در قالب دروس عمومی و اختیاری برای دانشجویان رشته های مختلف این دانشگاه از مهر ماه سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارائه می شود.
این واحد درسی بر اساس مصوبات هفتمین جلسه کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب استان و سپس در هیئت ممیزه دانشگاه ارومیه به تصویب رسیده و سرفصل دروس مربوطه نیز تعیین شده است و از این پس در دانشگاه تدریس می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تدریس این واحد درسی در راستای سیاست های دولت و مسئولان دانشگاه برای حمایت از زبان و ادبیات ترکی در منطقه انجام می‌شود.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۴۶

رییس دانشگاه شهرکرد به عنوان رییس«شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در چهار محال و بختیاری منصوب شد

شایان شامحمدی رییس دانشگاه شهرکرد به عنوان رییس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان چهار محال و بختیاری  منصوب شد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری طی حکمی، دکتر شایان شامحمدی رییس دانشگاه شهرکرد را به مدت دو سال به ‌عنوان رییس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان چهار محال و بختیاری منصوب کرد.
در این حکم وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری خطاب به رییس دانشگاه شهرکرد آورده است؛ امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری نخبگان و خبرگان استانی در تحقق اهداف شبکه به‌ویژه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه موفق و مؤید باشید.
هدف اصلی این شبکه، علاوه بر جلب مشارکت نخبگان استانی در مسئله‌یابی و ارائه راهکار، گسترش دامنه فعالیت دانشگاهیان در عرصه اجتماعی و پیوند هر چه بیشتر دانشگاه و جامعه با بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود نخبگان در راستای توسعه استان است.
لازم به ذکر است، دکتر حمیدرضا عزیزی معاونت فرهنگی و اجتماعی  دانشگاه شهرکرد نیز به عنوان نائب رییس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان معرفی شد.
گفتنی است، شبکه ملی جامعه و دانشگاه پیرو انعقاد تفاهم ‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه ‌و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مورخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۵تشکیل شده است. این شبکه همان اتاق فکر سابق با ساختار جدید است که در آن رییس دانشگاه مادر به‌عنوان رییس شبکه، معاون فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان نایب‌رییس و یک نفر با انتخاب رییس شبکه به عنوان دبیر عضویت دارند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۴۸

معرفی تربیت مدرس به عنوان دانشگاه منتخب برای ارتقا به تراز بین المللی

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه تربیت مدرس از انتخاب این دانشگاه از سوی وزارت علوم به عنوان یکی از پنج دانشگاه برتر کشور برای ارتقا به تراز بین المللی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر محمدتقی احمدی در نشست شورای این دانشگاه اظهار کرد: تربیت مدرس، نامزد ورود به جمع 200 دانشگاه برتر جهان از سوی وزارت علوم شناخته شده است. همچنین از میان تمامی دانشگاه های متقاضی که مایلند از طرح اقتصاد مقاومتی وزارت علوم بهره مند شوند، 16 دانشگاه به عنوان کاندید شناخته شدند که قرار است پنج دانشگاه برتر از حمایت های مالی برخوردار شوند.
وی افزود: این پنج دانشگاه برتر باید بتوانند طی 5 تا 10 سال آینده در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرند که نام دانشگاه تربیت مدرس نیز در میان این پنج دانشگاه نهایی قرار دارد.
به گفته احمدی، ابتکار این طرح از سوی دانشگاه تربیت مدرس بوده است و وزارت علوم این پیشنهاد را به عنوان طرح مهم اقتصاد مقاومتی پیگیری کرد که البته دارای الزامات زیادی است و باید از نظر تولید علم و فناوری،‌ بین المللی شدن و تمرکز در پژوهش، دانشگاه ارتقا یابد که تمام این موارد در طرح تحول راهبردی دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به اتمام موج اول طرح تحول راهبردی دانشگاه تاکید کرد: در ترم پاییز سال گذشته حدود 33 بسته موفقیت در این طرح تعریف شده بود و برنامه های این طرح طی هدفگذاری 18 هفته ای پیش رفت و به طور مرتب پایش می شد و پس از پایان این مدت موفقیت طرح در رسیدن به اهداف موردنظر، بیش از 90 درصد بود.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود: موج دوم طرح تحول راهبردی، گسترده تر شده و حامیان طرح شامل اعضای هیات علمی و کارمندان به 250 نفر می رسد؛ در ترم دوم طرح تحول راهبردی، 80 بسته موفقیت در 18 هفته تعریف شده است که امیدواریم همه دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی همکاری صمیمانه ای را با این طرح داشته باشند.
احمدی تاکید کرد: پس از چهار ترم، طرح تحول راهبردی در دانشگاه مستقر می شود و ساختار موردنظر این طرح در اواسط موج چهارم آن به هیات امنا تقدیم خواهد شد تا اهداف طرح تحول راهبردی نهادینه و مستقر شود.
وی ضمن تاکید بر اهمیت دانشکده علوم و فناوری های بین رشته ای گفت: تاسیس این دانشکده، فضایی را برای پیشبرد فعالیت های گروه ها و دانشکده های علاقمند به تحقیقات بین رشته ای فراهم می کند هرچند، این دانشکده به صورت مستقل دانشجو جذب نخواهد کرد و محلی برای ایجاد فضای همکاری بین گروه ها و پشتیبانی اجرایی و مالی امور مرتبط با آنها است.
احمدی به انتخابات آینده ریاست جمهوری کشور اشاره و تصریح کرد: وزارت علوم و هیات رئیسه دانشگاه علاقمند هستند با گسترش فضای آزادی بیان و برگزاری همایش های آگاه کننده از سوی تشکل ها و انجمن های علمی، به سواد اجتماعی و سیاسی دانشجویان کمک کنند و اعضای هیات علمی فعال در انجمن های علمی نیز در هدایت صحیح و عالمانه دانشجویان اثرگذار خواهند بود.
وی قرار گرفتن 13 عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در میان یک درصد دانشمندان برتر دنیا را از افتخارات این دانشگاه برشمرد.
احمدی به عنوان رئیس هیات بررسی حادثه ساختمان پلاسکو درمورد پرونده این موضوع نیز گفت: این کار برای اولین بار در کشور صورت گرفت و رئیس جمهوری از هیات مستقل و دانشگاهی و علمی برای بررسی حادثه استفاده کرد تا این مساله چند بعدی و پیچیده را بررسی و کارشناسی کند.
وی یادآور شد: در پایان فرصت دوماهه تعیین شده و پس از کار بسیار سنگین و همکاری 147 نفر از استادان و کارشناسان مجرب، گزارش کاملی به رئیس جمهوری داده شد که خلاصه ای از این گزارش در رسانه ها و مطبوعات انعکاس یافت و گزارش تفصیلی آن ظرف چند روز آینده روی سایت دانشگاه و نهاد ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت.
علمی**1055**1834
دریافت کننده: زینب کارگر ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۴

در حکمی از سوی وزیر علوم؛ خواجه رئیس شبكه ملی "جامعه و دانشگاه" در خوزستان شد

در حکمی از سوی دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، به‌عنوان رئیس شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان خوزستان منصوب شد.
 
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، در متن این حکم آمده است:
 
احتراماً، پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به شماره 165954 مورخ 95/12/25 در خصوص تشکیل شبکه ملی "جامعه و دانشگاه" به مدت دو سال، به‌عنوان رئیس شبکه در استان خوزستان منصوب  می‌شوید.
 
امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری نخبگان و خبرگان استانی در تحقق اهداف شبکه، به‌ویژه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه، موفق و مؤید باشید.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۵۲

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه عراق

نشست هیات رئیسه دانشگاه کردستان و هیئت اعزامی دانشگاه کویه اقلیم کردستان عراق با امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک برگزار شد .
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان در این نشست گفت: دانشگاه کردستان هم اکنون مسئول کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های بین المللی با اقلیم کردستان عراق است .
عبدالله حسن زاده افزود: مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان با ابلاغیه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در جهت گسترش ارتباطات و مراودات علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های مهم و تراز اول دنیا در تلاش برای تقویت این موضوع است .
وی با اشاره به اینکه تهیه و تنظیم پیش نویس قراردادها و موافقت نامه بخشی از وظایف مدیریت روابط بین الملل است، گفت: تهیه و پیشنهاد طرح‌ها و پروژه‌های بین المللی دانشگاه و اقدام لازم در جهت اجرایی کردن آن و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی از دیگر وظایف ماست .
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان افزود: هم اکنون 42 دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند و از امکانات دانشگاه بهره می‌برند .
وی اظهار کرد: تاکنون امضای تفاهم نامه با 7 دانشگاه عراقی، 5 دانشگاه ایرانی و 2 دانشگاه ژاپنی در دستور کار بوده و اجرای فعالیت‌های پژوهشی، تبادل مطالب آموزشی، تشکیل دوره‌های مشترک و تبادل دانشجو از محورهای این تفاهم نامه‌ها بوده است .
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان بیان کرد: پروژه بین المللی سازی نظام آموزش عالی در ایران با حضور 9 دانشگاه ایران و اروپا، از جمله دانشگاه‌های اسپانیا، اتریش و اسکاتلند با قدرت اجرایی می‌شود .
حسن زاده مفاد تفاهم نامه میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه را در حوزه های پژوهشی، آموزشی، برگزاری کنفرانس های مشترک علمی و تبادل دانشجو عنوان کرد. وی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه کویه خواست، محور برنامه‌های خود را بر توسعه روابط فی مابین دانشگاهی پایه گذاری کنند .

۹۶/۰۲/۰۳
۲۰:۲۹

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه عراق

سنندج- ایرنا- نشست هیات رئیسه دانشگاه کردستان و هیات اعزامی دانشگاه کویه اقلیم کردستان عراق با امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک روز شنبه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان در این نشست گفت: دانشگاه کردستان هم اکنون مسئول کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های بین المللی با اقلیم کردستان عراق است.
عبدالله حسن زاده افزود: مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان با ابلاغیه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت گسترش ارتباطات و مراودات علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های مهم و تراز اول دنیا، در تلاش برای تقویت این موضوع است.
وی با اشاره به اینکه تهیه و تنظیم پیش نویس قراردادها و موافقت نامه بخشی از وظایف مدیریت روابط بین الملل است، گفت: تهیه و پیشنهاد طرح‌ها و پروژه‌های بین المللی دانشگاه و اقدام لازم در جهت اجرایی کردن آن و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی از دیگر وظایف ماست.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان اظهار کرد: هم اکنون 42 دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند و از امکانات دانشگاه بهره می‌برند.
وی افزود: تاکنون امضای تفاهم نامه با هفت دانشگاه عراقی،پنج دانشگاه ایرانی و 2 دانشگاه ژاپنی در دستور کار بوده و اجرای فعالیت‌های پژوهشی، تبادل مطالب آموزشی، تشکیل دوره‌های مشترک و تبادل دانشجو از محورهای این تفاهم نامه‌ها بوده است.
حسن زاده بیان کرد: پروژه بین المللی سازی نظام آموزش عالی در ایران با حضور 9 دانشگاه ایران و اروپا، از جمله دانشگاه‌های اسپانیا، اتریش و اسکاتلند با قدرت، اجرایی می‌شود.
وی مفاد تفاهم نامه میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه را در حوزه های پژوهشی، آموزشی، برگزاری کنفرانس های مشترک علمی و تبادل دانشجو عنوان کرد.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان، از اساتید و پژوهشگران دانشگاه کویه خواست، محور برنامه‌های خود را بر توسعه روابط فی مابین دانشگاهی پایه گذاری کنند.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه هستند.
7348/1904
**خبرنگار: افسانه گلباعی/انتشار دهنده: مسعود احمدی

۹۶/۰۲/۰۳
۲۱:۱۱

دیپلماسی علمی دانشگاه کردستان توسعه می یابد

سنندج-ایرنا- رئیس دانشگاه کردستان گفت: روابط بین المللی دانشگاه در راستای توسعه فعالیت های علمی، پژوهشی دانشگاه توسعه پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فردین اخلاقیان روز یکشنبه در نشست مشترک با رئیس دانشگاه کویه کردستان عراق در سنندج، با تاکید بر اهمیت روابط بین 2 کشور ایران و عراق اظهار کرد: پس از رژیم بعث عراق روابط 2کشور در حوزه های مختلف شاهد توسعه و شکوفایی بوده است.
وی افزود: مشترکات فرهنگی میان کردهای ایران و عراق در طول تاریخ سبب به وجود آمدن ارتباطات وسیع شده که روز به روز شاهد افزایش این مراودات هستیم.
اخلاقیان با اشاره به اینکه روابط فرهنگی، سیاسی و بازرگانی 2 کشور بیش از گذشته است، گفت: توسعه فعالیت های علمی و انجام برنامه های مشترک در این خصوص پشتوانه ای برای دیگر حوزه ها می تواند باشد.
رئیس دانشگاه کردستان اظهار کرد: تربیت دانشجو برای ورود به بازار کار، توسعه فعالیت های پژوهشی و نیز روابط بین المللی دانشگاه ها امروزه از اهم فعالیت های مورد نظر هیات رئیسه دانشگاه کردستان است.
وی گفت: دانشگاه کردستان آماده برگزاری دوره های مشترک علمی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه کویه در سنندج است.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه هستند.
7348/1904
خبرنگار: افسانه گلباغی / انتشار دهنده: مسعود احمدی

۹۶/۰۲/۰۳
۲۱:۱۵

راه‌های گسترش همکاری دانشگاه‌های طرطوس سوریه و دانشگاه تبریز بررسی شد

در دیدار مسئولان و اساتید دانشگاه طرطوس سوریه  با رییس دانشگاه تبریز راه‌های گسترش همکاری ‌فی ما بین بررسی شد. 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، رئیس دانشگاه تبریز در این نشست ضمن تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی این دانشگاه در حوزه‌های مختلف، برای توسعه همکاری بین المللی با دانشگاه‌های جهان و منطقه و به ویژه دانشگاه‌های کشور سوریه، گفت: دانشگاه آماده هر گونه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی مشترک با دانشگاه های جهان و به ویژه با دانشگاه‌های کشور دوست و همسایه است. 
محمد رضا پورمحمدی در ادامه با تاکید بر این اینکه این دانشگاه با 60 دانشگاه جهان تفاهم نامه همکاری مشترک دارد، افزود: توسعه همکاری علمی بین المللی از جمله برنامه راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دانشگاه تبریز نیز این برنامه را جزو اولویت‌های اول قرار داده است. 
وی با بیان اینکه این همکاری‌های مشترک بین المللی می‌تواند در زمینه‌هایی همچون تبادل استاد و دانشجو، اجرای تحقیقات علمی، برگزاری دوره های مشترک، کنفرانس ها، همایش ها و ... باشد، یادآور شد: باید از تمامی ظرفیت‌های همدیگر برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور استفاده شود. 
رییس دانشگاه تبریز، در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز با بیش از 24 هزار دانشجو، 21 دانشکده، 750 نفر هیات علمی، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و عضویت در چندین اتحادیه دانشگاه‌های منطقه و جهان، از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است. 
دکتر ابراهیم حسن، معاون دانشگاه طرطوس کشور سوریه نیز در این نشست به نمایندگی از هیات اعزامی به دانشگاه تبریز در سخنانی ضمن ارایه گزارشی از کشور سوریه و به خصوص از وضعیت دانشگاه طرطوس، گفت: این دانشگاه با داشتن بیش از 15 هزار دانشجو، چندین مرکز علمی و 11 دانشکده از جمله یکی از دانشگاه های مهم سوریه است. 
وی افزود: با توجه به این ظرفیت‌های این دانشگاه و به خصوص روابط نزدیک ایران با سوریه، می توان با شناسایی و آشنایی از ظرفیت‌های علمی دو کشور، از این نوع همکاری‌های علمی و پژوهشی برای رفاه و رشد همکاری‌های دو کشور و ملت گام های موثری برداشت. 
همین گزارش حاکی است، در ادامه این نشست دانشجویان سوری که  در دانشگاه تبریز تحصیل می کنند، نشستی با هیات اعزامی و اساتید دانشگاه طرطوس داشتند. بازدید از بخش های مختلف از دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های هیات اعزامی اساتید دانشگاه طرطوس بود. 
خاطر نشان می شود: هم اکنون 17 دانشجوی سوری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۰:۰۶

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه عراق

مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان گفت: نشست هیات رئیسه دانشگاه کردستان و هیات اعزامی دانشگاه کویه اقلیم کردستان عراق با امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک برگزار شد.

به گزارش ایلنا، عبدالله حسن زاده در این نشست گفت: دانشگاه کردستان هم اکنون مسئول کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های بین المللی با اقلیم کردستان عراق است.
حسن زاده افزود: مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان با ابلاغیه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در جهت گسترش ارتباطات و مراودات علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های مهم و تراز اول دنیا در تلاش برای تقویت این موضوع است.
وی با اشاره به اینکه تهیه و تنظیم پیش نویس قراردادها و موافقت نامه بخشی از وظایف مدیریت روابط بین الملل است، گفت: تهیه و پیشنهاد طرح‌ها و پروژه‌های بین المللی دانشگاه و اقدام لازم در جهت اجرایی کردن آن و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی از دیگر وظایف ماست.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان افزود: هم اکنون 42 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند و از امکانات دانشگاه بهره می‌برند.
وی اظهار کرد: تاکنون امضای تفاهم نامه با 7 دانشگاه عراقی، 5 دانشگاه ایرانی و 2 دانشگاه ژاپنی در دستور کار بوده و اجرای فعالیت‌های پژوهشی، تبادل مطالب آموزشی، تشکیل دوره‌های مشترک و تبادل دانشجو از محورهای این تفاهم نامه‌ها بوده است.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان بیان کرد: پروژه بین المللی سازی نظام آموزش عالی در ایران با حضور 9 دانشگاه ایران و اروپا، از جمله دانشگاه‌های اسپانیا، اتریش و اسکاتلند با قدرت اجرایی می‌شود.
حسن زاده مفاد تفاهم نامه میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه را در حوزه های پژوهشی، آموزشی، برگزاری کنفرانس های مشترک علمی و تبادل دانشجو عنوان کرد.
وی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه کویه خواست، محور برنامه‌های خود را بر توسعه روابط فی مابین دانشگاهی پایه گذاری کنند.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۱۸

برنامه‌های دانشگاه صنعتی بهبهان در هفته سرآمدی آموزش اعلام شد

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با اشاره به برگزاری دهه سرآمدی آموزش برای اولین بار در سطح وزارت علوم، برنامه‌های این دانشگاه را اعلام کرد و از برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با سازمان‌ها و صنایع درخصوص دوره‌های آموزشی مورد نیاز آن‌ها در این دانشگاه خبر داد.
 
دکتر محمد فرجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، با بیان اینکه دهه سرآمدی آموزش امسال برای اولین بار در سطح وزارت علوم برگزار می‌شود، اظهار کرد: هدف این دهه بیشتر پیگیری مسایل مربوط به آموزش در دانشگاه‌ها، تعامل و ایجاد پیوند میان آموزش و پژوهش، ارتقای شیوه‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، تعامل میان استاد و دانشجو و آوردن آموزش به سطح جامعه است.
 
وی با بیان اینکه دهه سرآمدی آموزش از سوم تا دوازدهم اردیبهشت‌ماه در تقویم وزارت علوم مشخص شده است، در خصوص برنامه‌های دانشگاه صنعتی بهبهان به این مناسبت گفت: برنامه‌های دانشگاه از سوم اردیبهشت آغاز شده است و در این روز که «نظرسنجی از جامعه دانشجویی» نام داشت، یک جلسه پرسش و پاسخ با نمایندگان دانشجویی از ورودی‌ها و رشته‌های مختلف دانشگاه برگزار شد و دانشجویان در این نشست چالش‌ها، مشکلات آموزشی، دیدگاه‌ها، انتقادات و درخواست‌های خود را بیان کردند. همه موارد مطرح‌شده برای رسیدگی ثبت و گردآوری شد تا با ساماندهی لازم، محورهای اصلی درخواست دانشجویان را دنبال کنیم .
 
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان تصریح کرد: محور فعالیت‌های روز دوشنبه، آموزش و پژوهش است که ما در این روز برخی‌برنامه‌ها مانند سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی در سطح اعضای هیأت‌علمی دانشگاه را برگزار می‌کنیم؛ یک کارگاه نیز در خصوص فرآیندها و آئین‌نامه ارتقاء اعضای هیأت‌علمی برگزار می‌شود.
 
فرجی محور فعالیت‌های روز چهارشنبه را شیوه‌های نوین آموزشی عنوان و اظهار کرد: در این روز نیز ۲ کارگاه در خصوص روش‌های تدوین و آزمون‌سازی ویژه اعضای هیأت‌علمی برگزار می‌شود. در روز شنبه (نهم اردیبهشت‌) نیز یک کارگاه آموزشی و کارآفرینی ویژه دانشجویان و یک کارگاه هم‌اندیشی با حضور مسئولان اجرایی دانشگاه و نهادهای کارآفرین با عنوان «چالش‌های پیش‌روی اقتصاد آموزش در دانشگاه‌های نوپا» برگزار می‌شود. در این نشست قرار است از نهادهای کارآفرین دعوت شود تا مشکلات و مسائل آموزشی را با هم‌اندیشی بررسی کنیم.
 
وی افزود: روز یک‌شنبه، به نام تجلیل از مقام علم و عالم نامگذاری شده است. در این روز از اساتید نمونه آموزشی و دانشجویان نمونه هر ورودی و رشته تقدیر می‌شود؛ کارشناسان و گروه‌های آموزشی نمونه نیز در این هفته انتخاب می‌شوند. همچنین با توجه به اینکه مجوز تاييديه‌های تحصيلی و صدور دانشنامه دانش‌آموختگان از سوی وزارت علوم به دانشگاه واگذار شده است، مراسم اهداء اولين دانشنامه از بدو تاسيس دانشگاه تاكنون، در برنامه این روز برگزار خواهد شد.
 
فرجی عنوان کرد: دوشنبه روز تعامل بین دانشگاه و نهادهای آموزشی و روز دانشگاه بدون حصار است. در این روز کارگاه پرسش و پاسخ در خصوص مسائل آموزشی در حوزه کارکنان، سخنرانی در این زمینه و نشست هم‌اندیشی با سازمان‌ها و صنایع در ارتباط با دوره‌های آموزشی مورد نیاز آن‌ها برگزار می‌شود تا دانشگاه بتواند بخشی از نیازهای آموزشی آن‌ها را تأمین کند؛ همچنین در این روز برخی دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان از دانشگاه بازدید می‌کنند تا از نزدیک با بازار کار، رشته‌ها، قابلیت‌ها و پتانسیل‌های دانشگاه آشنا شوند .
 
وی با بیان اینکه محور فعالیت‌های روز سه‌شنبه اخلاق آموزشی است، گفت: در این روز کارگاه اخلاق حرفه‌ای ویژه کارکنان حوزه آموزش و کارگاه جایگاه اخلاق در تدریس و آموزش، ویژه اعضای هیأت‌علمی برگزار می‌شود و در روز چهارشنبه که روز آموزش و پژوهش و ارتباط با کارآفرینی است، تلاش می‌کنیم با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم، نشان دهیم که دانشگاه خاتم‌الانبیاء یک دانشگاه کارآفرین است یا به سمت کارآفرین شدن حرکت می‌کند. در این روز همچنین کارگاه‌های رباتیک ویژه دانشجویان برگزار می‌شود .
 
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان ادامه داد: در روز چهارشنبه دانشجویان می‌توانند در کارگاه‌های خلاقیت، نوآوری و ثبت اختراع شرکت کنند؛ با هماهنگی انجام‌شده با آموزش و پرورش شهرستان، دانش‌آموزان علاقه‌مند نیز می‌توانند روز پنج‌شنبه در این کارگاه حضور پیدا کنند .

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۵۹

راه‌اندازی نخستین پارک فناوری‌های نرم تا 2 ماه آینده

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ از راه‌اندازی نخستین پارک علم و فناوری «فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» در این دانشگاه تا دو ماه آینده خبر داد.
ایمانی خوشخو در حاشیه افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی، با بیان این‌که تاکنون پارک‌های علم و فناوری بیش‌تر در حوزه‌های سخت‌افزاری راه‌اندازی شده‌اند، اظهار کرد: در حال حاضر پارک علم وفناوری که به‌صورت اختصاصی در حوزه نرم‌افزاری به شکل عام «حوزه فرهنگ» در کشور فعالیت داشته باشد، وجود ندارد؛ این درحالی است که تمرکز بر حوزه فرهنگ همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ افزود: البته مسئولان به‌دنبال اجرایی‌سازی این مساله بودند؛ اما به‌دلیل سختی کار تاکنون کسی پیش‌قدم نشده بود؛ از این رو جهاد دانشگاهی آمادگی خود را برای ورود به این حوزه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اعلام کرد. افتتاحیه سومین کنفرانس بین‌المللی وب پژوهی با خیر مقدم ریاست دانشگاه علم و فرهنگ و رئیس کنفرانس اغاز شد. وی ادامه داد: در این راستا جلسات خوبی برگزار شد و دانشگاه علم و فرهنگ نیز تمام توانمندی خود را در اختیار گذاشت و هم‌اکنون نیز طرح راه‌اندازی پارک علم و فناوری «فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» در حال گذراندن مراحل تصویب نهایی خود در وزارت علوم و شورای گسترش است.
ایمانی خوشخو گفت: به احتمال زیاد این پارک تا یکی دو ماه آینده تاسیس خواهد شد و تمام فعالیت‌های حوزه ایده‌پردازی، گستره مسائل فرهنگی، صنایع فرهنگی و حوزه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی را در این پارک سامان خواهیم داد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۵۶

دیپلماسی علمی دانشگاه کردستان توسعه می یابد

به گزارش خبرنگار ایرنا، فردین اخلاقیان روز یکشنبه در نشست مشترک با رئیس دانشگاه کویه کردستان عراق در سنندج، با تاکید بر اهمیت روابط بین 2 کشور ایران و عراق اظهار کرد: پس از رژیم بعث عراق روابط 2کشور در حوزه های مختلف شاهد توسعه و شکوفایی بوده است.
وی افزود: مشترکات فرهنگی میان کردهای ایران و عراق در طول تاریخ سبب به وجود آمدن ارتباطات وسیع شده که روز به روز شاهد افزایش این مراودات هستیم.
اخلاقیان با اشاره به اینکه روابط فرهنگی، سیاسی و بازرگانی 2 کشور بیش از گذشته است، گفت: توسعه فعالیت های علمی و انجام برنامه های مشترک در این خصوص پشتوانه ای برای دیگر حوزه ها می تواند باشد.
رئیس دانشگاه کردستان اظهار کرد: تربیت دانشجو برای ورود به بازار کار، توسعه فعالیت های پژوهشی و نیز روابط بین المللی دانشگاه ها امروزه از اهم فعالیت های مورد نظر هیات رئیسه دانشگاه کردستان است.
وی گفت: دانشگاه کردستان آماده برگزاری دوره های مشترک علمی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه کویه در سنندج است.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه هستند.
7348/1904
خبرنگار: افسانه گلباغی / انتشار دهنده: مسعود احمدی

۹۶/۰۲/۰۳
۲۱:۳۵

تدریس واحد درسی"آشنایی با زبان ترکی آذری" در دانشگاه ارومیه

واحد درسی "آشنایی با زبان ترکی آذری" از ترم آینده در دانشگاه ارومیه تدریس می شود.
به گزارش ایسنا، ماده درسی زبان و ادبیات ترکی دو واحد بوده و در قالب دروس عمومی و اختیاری برای دانشجویان رشته های مختلف این دانشگاه از مهر ماه سال تحصیلی 97-96 ارائه می شود.
این واحد درسی بر اساس مصوبات هفتمین جلسه کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب استان و سپس در هیئت ممیزه دانشگاه ارومیه به تصویب رسیده و سرفصل دروس مربوطه نیز تعیین شده است و از این پس در دانشگاه تدریس می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تدریس این واحد درسی در راستای سیاست های دولت و مسئولان دانشگاه برای حمایت از زبان و ادبیات ترکی در منطقه انجام می‌شود.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۰۳
۲۳:۰۸

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری میان دانشگاه های کردستان و کویه اقیلم کردستان عراق

سرویس کردستان-نشست هیئت رئیسه دانشگاه کردستان و هیئت اعزامی دانشگاه کویه اقلیم کردستان عراق با امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک در حوزه های پژوهشی، آموزشی و علمی برگزار شد.

به گزارش کردپرس عبدالله حسن زاده مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان در این نشست گفت: دانشگاه کردستان هم اکنون مسئول کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های بین المللی با اقلیم کردستان عراق است.
حسن زاده افزود: مدیریت روابط بین الملل دانشگاه کردستان با ابلاغیه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در جهت گسترش ارتباطات و مراودات علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های مهم و تراز اول دنیا در تلاش برای تقویت این موضوع است.
وی با اشاره به اینکه تهیه و تنظیم پیش نویس قراردادها و موافقت نامه بخشی از وظایف مدیریت روابط بین الملل است، گفت: تهیه و پیشنهاد طرح‌ها و پروژه‌های بین المللی دانشگاه و اقدام لازم در جهت اجرایی کردن آن و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی از دیگر وظایف ماست.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان افزود: هم اکنون 42 دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند و از امکانات دانشگاه بهره می‌برند.
وی اظهار کرد: تاکنون امضای تفاهم نامه با 7 دانشگاه عراقی، 5 دانشگاه ایرانی و 2 دانشگاه ژاپنی در دستور کار بوده و اجرای فعالیت‌های پژوهشی، تبادل مطالب آموزشی، تشکیل دوره‌های مشترک و تبادل دانشجو از محورهای این تفاهم نامه‌ها بوده است.
مدیر روابط بین الملل دانشگاه کردستان بیان کرد: پروژه بین المللی سازی نظام آموزش عالی در ایران با حضور 9 دانشگاه ایران و اروپا، از جمله دانشگاه‌های اسپانیا، اتریش و اسکاتلند با قدرت اجرایی می‌شود.
حسن زاده مفاد تفاهم نامه میان دانشگاه کردستان و دانشگاه کویه را در حوزه های پژوهشی، آموزشی، برگزاری کنفرانس های مشترک علمی و تبادل دانشجو عنوان کرد. وی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه کویه خواست، محور برنامه‌های خود را بر توسعه روابط فی مابین دانشگاهی پایه گذاری کنند.
کدخبرنگار10202

۹۶/۰۲/۰۳
۱۸:۴۲

پروژه مشترک تحقیقاتی دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه ایالتی مسکو

دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری گفت: طرح مشترک تحقیقاتی ” مطالعه زیستگاه ها و خزندگان مناطق شرقی و مرکزی فلات ایران” با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه ” ایالتی مسکو” روسیه به اجرا می رسد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر اسکندر رستگار پویانی با بیان اینکه پیشنهاد این طرح در یک سال گذشته توسط طرف روسی ارائه شده و اخیراً پروپوزال مشترک این طرح تصویب شد، اظهار کرد: دانشگاه ایالتی مسکو که بزرگ ترین دانشگاه روسیه است، اعتبار اجرای این طرح را برعهده دارد.
وی با اشاره به اینکه این طرح تحقیقاتی در پروسه ای پنج ساله انجام خواهد شد، ادامه داد: بر این اساس تمامی مراحل نمونه گیری و مطالعات آزمایشگاهی طرح توسط دانشگاه حکیم سبزواری صورت خواهد گرفت و هزینه تحقیقات با طرف روسی است.
دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه خزندگان ایران مجموعه ای غنی و ناشناخته برای دنیاست، ادامه داد: نکته بسیار مهم در این تحقیق این مهم است که بر اساس قرارداد منعقد شده هیچ نمونه جانوری از کشور خارج نخواهد شد و تمامی کار های پژوهش و تحقیقات آزمایشگاهی در آزمایشگاه های مجهز دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری صورت خواهد گرفت.
دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری هزینه پیش بینی شده برای یکسال از تحقیقات این طرح را 17 هزار دلار عنوان کرد و افزود: این هزینه طی سال های بعد و با توجه به پروسه تحقیقات محاسبه خواهد شد.
عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری این پروژه تحقیقاتی را کاری بسیار ارز شمند برشمرد و گفت: بر آنیم در این طرح تحقیقاتی با بررسی مشکلات زیستگاه های خزندگان و همچنین بررسی گونه های در معرض خطر این موجودات در کشور به حفظ و مراقبت از محیط زیست و گونه های جانوری خزندگان ایران کمک کنیم.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

دانشگاه کاشان در جذب دانشجویان خارجی جزو 5 دانشگاه برتر کشور است

رئیس دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان در جذب دانشجویان خارجی در ردیف 5 دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عباس زراعت تعداد دانشجویان خارجی در حال تحصیل این دانشگاه را در حال حاضر حدود 400 دانشجو بیان کرد و افزود: امید است تا سال آینده تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه به یک هزار دانشجو برسد.
وی با اشاره به اینکه دانشجویان خارجی این دانشگاه از کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، گرجستان و تاجیکستان هستند افزود: با انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادهای مشترکی که با دانشگاه های کشورهای ایتالیا و فرانسه نیز منعقد شده، سعی بر این است که تبادل دانشجو با این کشورها نیز داشته باشیم.
وی بین المللی شدن دانشگاه را از اهداف کلان دانشگاه کاشان بیان کرد و افزود: با تاسیس موسسه مطالعات پیشرفته سعیدی در این دانشگاه، از سال گذشته تاکنون اقدامات مؤثر و مثبتی برای بین المللی شدن دانشگاه انجام شده است.
رئیس دانشگاه کاشان طرح تحقیقاتی چگونگی وجود حیات در کویر لوت و انتشار و چاپ آن در مجله معتبر بین المللی ساینس را از جمله اقدامات مثبت مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی عنوان کرد و گفت: این مؤسسه سعی دارد تا زمینه همکاری علمی و بین المللی را با دانشمندان و دانشگاه های معتبر خارجی فراهم کند.
دکتر زراعت همچنین از ایجاد شعبه آی سی تی پی در این دانشگاه خبر داد و افزود: مقدمات تأسیس شعبه آی سی تی پی در دانشگاه فراهم شده که امید است تا دو سال آینده، این مؤسسه در دانشگاه کاشان ایجاد شود.
وی ایجاد کرسی های وقفی علمی بین المللی را از دیگر اقدامات این دانشگاه برای بین المللی شدن عنوان کرد و افزود: این کرسی های علمی که به همت خیرین در دانشگاه کاشان راه اندازی شده است با ارائه مباحث علمی توسط کارشناسان و محققان برجسته، زمینه بین المللی شدن و توسعه علمی دانشگاه فراهم می شود.
دکتر زراعت از اخذ مجوز کانون گل محمدی و گیاهان دارویی به دانشگاه کاشان خبر داد و افزود: این مجوز توسط معاونت علمی ریاست جمهوری به دانشگاه کاشان اعطا شد که با احتساب کانون فرش این دانشگاه، دومین کانون در دانشگاه کاشان است که امیدواریم فعالیت های خوبی در این زمینه ها انجام پذیرد.
وی ارتباط با شهر و جامعه را یکی از برنامه های دانشگاه کاشان بیان کرد و گفت: در همین راستا شورای پژوهش و فناوری در دانشگاه تشکیل شد و از مدیران شهری درخواست می شود تا همکاری لازم را برای ارائه طرح های تحقیقاتی و پژوهشی برای رفع نیازهای جامعه با این دانشگاه داشته باشند.
دکتر زراعت با بیان اینکه برای ساختن کشور باید نسل آینده به خوبی تربیت شوند افزود: به همین منظور مرکز آموزش خانواده برای خانم های خانه دار در این دانشگاه تاسیس شده که با حضور کارشناسان مربوطه آموزش های لازم فرزند پروری به خانواده ها داده می شود.
رئیس دانشگاه کاشان همچنین از تخصیص 100 درصدی اعتبارات به این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: تخصیص در سال های 91-92 حدود 80 تا 90 درصد بوده است که امسال برای سومین سال متوالی، بودجه دانشگاه کاشان 100 درصد تخصیص یافت که خوشبختانه بیشترین بدهی های دانشگاه پرداخت شد.
دکتر زراعت اعتبارهای این دانشگاه در سال جاری را 100 میلیارد تومان بیان کرد و افزود: 70 میلیارد تومان این اعتبارها جاری و بقیه عمرانی می باشد.
رئیس دانشگاه کاشان در پایان اظهار امیدواری کرد تا با همت و تلاش همه مجموعه دانشگاهی اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان، این دانشگاه در ردیف برترین دانشگاه های کشور قرار گیرد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

پایان نخستین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی در دانشگاه صنعتی اصفهان

نخستین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی با حضور 65 تیم دانشجویی و دانش آموزی از سراسر کشور، در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دوره از مسابقات تیم های شرکت کننده در مجموع 110 سازه ماکارونی را در سه حوزه راندمان دانشجویی، راندمان دانش آموزی و سنگین در معرض رقابت قرار دادند.
در پایان نخستین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی، تیم "East Bridge" از موسسه آموزش عالی خاوران موفق به کسب مقام اول در بخش راندمان دانشجویی شد وتیم های "میراث ماندگار" از آزاد الکترونیک تهران و "رابین" از دانشگاه آزاد اسلامی کرج نیز به ترتیب دوم و سوم شدند.
در گرایش سنگین نیز تیم "هفت آسمان" از بخش آزاد و تیم های"چهلستون" و "مکران" به ترتیب از دانشگاه آزاد اسلامی لنجان و دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان مقام های اول تا سوم را کسب کردند.
در بخش راندمان دانش آموزی، تیم "آذرخش" از مدرسه فرزانگان 2 زنجان در جایگاه نخست قرار گرفت؛ و تیم های "Ant Bridge2" و "شکست ناپذیر 3" مقام های دوم و سوم را به دست آوردند.
در پایان این دوره از مسابقات تیم "موسسه آموزش عالی خاوران" موفق شد، رکورد کشوری گرایش راندمانی را 231 عدد ارتقا دهد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

برگزاری پنجمین نشست مشترک برنامه اراسموس پلاس در دانشگاه ملایر

پنجمین نشست برنامه تدوین رشته مدلسازی و مدیریت محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد از برنامه های اراسموس پلاس اتحادیه اروپا در دانشگاه ملایر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور اعضای کنسرسیوم از کشورهای سوئد، هلند، لیتوانی و عراق برگزار شد، در مورد مباحث پیشرفت هریک از دروس رشته و کارهای لازم باقیمانده جهت اتمام فاز توسعه و همچنین چالش های مالی پروژه بحث و تبادل نظر شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

اختتامیه اولین جشنواره نهضت ترجمه رضوی دردانشگاه الزهرا (س) برگزارشد

اختتامیه اولین جشنواره نهضت ترجمه رضوی با هدف ترجمه آثار فارسی زبان مربوط به امام هشتم شیعیان به چند زبان زنده دنیا در دانشگاه الزهرا (س) دراین دانشگاه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، از آن جایی که آثار تولید شده در حوزه امام رضا (ع) بیشتر مصارف داخلی دارد و برای شناخت سایر کشورها از امام رضا (ع) و دیدگاه‌هایشان کار جدی صورت نگرفته بود، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) با همکاری دانشکده زبان‌های خارجه تصمیم گرفت. دانشجویان با نظارت استادان این آثار را به زبان‌های فرانسه، اردو، روسی، عربی و انگلیسی ترجمه کنند.
برخی کتاب‌های مرتبط با معرفی این امام همام که از سوی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) تایید شد برای ترجمه به زبان‌های مختلف در این فهرست قرارگرفت.
مراسم اختتامیه با حضور شیخ مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و فدوی رئیس روابط عمومی این بنیاد به همراه معاون فرهنگی دانشگاه دکترکریمی و تنی چند از مسئولان دانشگاه الزهرا (س) آغاز شد.
دراین همایش معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا (س) ضمن توضیح روند اجرایی جشنواره اعلام کرد که 19 اثر از 40 اثر رسیده به دبیرخانه به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند که معیارهایی نظیر، میزان تخصصی بودن و دشواری متن، سبک و لحن متن و رعایت آن در ترجمه، تطابق متن و ترجمه، نقاط مثبت ترجمه، توانایی مترجم و کیفیت ترجمه در آن مورد توجه قرارگرفته است. البته هر کدام از این معیارها دارای زیر مجموعه ها و نقاط تفصیلی بود. سعی بر این بود که نقد و سنجش ترجمه ها متکی بر استدلال های علمی و به دور از شیوه تحلیل شهودی باشد.
سیدحمیدرضا برقعی که در چند کنگره شعر مقام اول را کسب کرده نیز دراین برنامه به مدیحه سرایی پرداخت. سپس دکترمحمد هادی همایون به عنوان سخنران ویژه در جمع شرکت کنندگان از موضوع محوریت عاشورا برای تمدن اسلامی صحبت کرد.
وی معتقد است که عاشورا مبدا رشد تمدن اسلامی محسوب می شود و حوادث قبل و بعد از آن را باید با این محوریت مورد بررسی و تحلیل قرارگیرد.
همچنین بعد از اجرای گروه تواشیح طوبی، نشست تحصصی ارائه مقاله به زبان اصلی انجام شد.
گفتنی است بعد از مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان جشنواره، 14 دانشجو به قید قرعه برای اعزام به سفر مقدس مشهد انتخاب شدند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

نشست مشترک مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی و دانشگاه لایپزیک آلمان

دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی بیست و سومین نشست از سلسله برنامه‌های فرهنگی و فوق برنامه‌ای خود را با هدف پیاده سازی اهداف برنامه راهبردی دانشکده‌ پیرامون انجام پژوهش‌ها و همکاری‌های بین‌المللی با حضور جمعی از اعضای هیئت علمی گروه روان‌شناسی دانشگاه لایپزیگ آلمان به همت و هماهنگی دکتر مهناز اخوان تفتی ، مدیر گروه روان‌شناسی تربیتی در محل تالار پروین اعتصامی مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا(س) برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم پس از پخش کلیپ معرفی دانشگاه، پروفسور "اولین ویتروک" رئیس هیئت آلمانی ابتدا با ارائه تاریخچه کوتاهی از دانشگاه لایپزیک، آن را یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های جهان معرفی کرد.
سپس به معرفی طرح پژوهشی خود با موضوع "مطالعه علل و راههای درمان نارساخوانی" پرداخت و پیشنهاد انجام مطالعات تطبیقی در خصوص مشاهده ویژگی های فرهنگی ملل مختلف و تاثیر آن بر روش های درمان نارساخوانی را مطرح کرد. پروفسور ویتروگ در ادامه گفت: کارگاه آموزشی نارساخوانی را در 16-15 سپتامبر 2017 در لایپزیگ برگزار خواهدکرد.
پروفسور "کوراد رشکه" نیز حضور خود را در جمع استادان و روان‌شناسان دانشگاه الزهرا فرصتی بسیار خوب برای همکاری در آینده دانست و گفت: پژوهش‌هایی در زمینه "آسیب های روانی استرس و تروما"در موسسه روان‌شناسی لایپزیگ با همکاری موسسه پژوهشی ماکس پلانگ در دست انجام دارد.
پروفسور "مارک اشتوک" نیز حوزه تحقیقاتی خود را در زمینه "روان‌شناسی ترافیک و خطاهای رانندگی ناشی از استرس روش های کاهش آن" و نیز "تاثیر میزان کورتیزول بر کنترل استرس" معرفی کرد و از همکاری های علمی و پژوهشی با دانشگاه الزهرا (س) استقبال کرد.
دکتر اخوان تفتی با ارائه پاورپوینتی به معرفی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، گروه‌های آموزشی و زمینه‌های تحقیقاتی اعضای هیات علمی دانشکده پرداخت.
گفتنی است در انتها هدایایی به رسم یادبود از سوی دکتر حناچی به استادان دانشگاه لایپزیک اهدا شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

ده واحد فناورجدید در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 95، پذیرفته شدند

در سال گذشته تعداد ده واحد فناور دانش بنیان متعلق به استادان و دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران به جمع واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد این دانشگاه اضافه شدند که حکایت از گرایش بیش از پیش دانشگاهیان به تاسیس شرکت های دانش بنیان دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدعلی اصغر بهشتی شیرازی مدیرمرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علم و صنعت ایران، گفت: پذیرش 10 واحد فناور دانش بنیان درسال گذشته نشان از گرایش روز افزون دانشگاهیان به تاسیس شرکت های دانش بنیان دارد و این مرکز نیز در نظر دارد با توسعه فضای فیزیکی و ارائه خدمات، زمینه رشد بیش از پیش واحده های فناور را فراهم آورد.
وی افزود: در حال حاضر 26 واحد فناور دانش بنیان در مجموعه مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به فعالیت هستند. اسامی ده واحد پذیرفته شده در سال 95 شامل: "پایش هوشمند زیر بنا"، "فرا صنعت موج"، "شرکت ریل اندیشان دانا"، "راهکار پردازش ژرف"، "آتی بین فن آور پارس"، "پرهیب هنر پارس"، "نوآوران صنعت ریلی پایش"، "مهبانگ فناوری های پارس"و"بهین سازان فرآیند امین" می باشد.
مدیرمرکز رشد واحد های فناور دانشگاه علم و صنعت ایران در پایان صحبت های خود گفت: با توجه به برنامه راهبردی دانشگاه مبنی بر حمایت از تجاری سازی یافته های پژوهشی، دو "شرکت تکین مقاوم سازی مواد پیشرفته" و "مگاموج ایرانیان" نیز براساس آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان دانشگاه در محل مرکز رشد مستقر شده اند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

انتصاب رئیس دانشگاه شهرکرد به عنوان رئیس«شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان چهار محال و بختیاری

دکتر شایان شامحمدی به عنوان رئیس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان چهار محال و بختیاری منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، طی حکمی دکتر شایان شامحمدی رئیس دانشگاه شهرکرد را به مدت دو سال به‌عنوان رییس «شبکه ملی جامعه و دانشگاه» در استان چهار محال و بختیاری منصوب کرد.
در این حکم وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری خطاب به رئیس دانشگاه شهرکرد آورده است؛ امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری نخبگان و خبرگان استانی در تحقق اهداف شبکه بویژه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی دانشگاه موفق و مؤید باشید.
هدف اصلی این شبکه، علاوه بر جلب مشارکت نخبگان استانی در مسئله‌یابی و ارائه راهکار، گسترش دامنه فعالیت دانشگاهیان در عرصه اجتماعی و پیوند هر چه بیشتر دانشگاه و جامعه با بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود نخبگان در راستای توسعه استان است.
گفتنی است، شبکه ملی جامعه و دانشگاه پیرو انعقاد تفاهم نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، سازمان برنامه ‌و بودجه و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تشکیل شده است واین شبکه همان اتاق فکر سابق با ساختار جدید است که در آن رئیس دانشگاه مادر به‌عنوان رئیس شبکه، معاون فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان نایب‌رئیس و یک نفر با انتخاب رئیس شبکه به عنوان دبیر عضویت دارند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

برگزاری نشست علمی " اسلام و مسلمانان در روسیه" در دانشگاه الزهرا

نشست علمی"اسلام و مسلمانان در روسیه" با همت گروه زبان روسی و همکاری معاونت های فرهنگی و اجتماعی و پژوهشی دانشگاه و انجمن علمی- دانشجویی در دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای نشست ناهیده کلاشی آیاتی از قرآن کریم به همراه ترجمه روسی آن قرائت کردو ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان از زیلیا خبیبولینا اسلام شناس و محقق جوان از باشقیرستان دعوت به سخنرانی کرد.
وی در سخنرانی خود به جمعیت مسلمانان در جمهوری های مختلف روسیه اشاره کرد و راجع به برگزاری فریضه حج و استقبال مسلمانان از آن صحبت کرد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

دومین کنگره بین المللی نقش زن درسلامت خانواده و جامعه در دانشگاه الزهرا(س) برگزارشد

دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه در تالار نور مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درافتتاحیه این مراسم ابتدا دکتر پریچهر حناچی مدیرهمکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا (س) و دبیر اجرایی کنگره ضمن خوشامد گویی به مهمانان به معرفی دانشگاه الزهرا به عنوان تنها دانشگاه جامع دولتی ویژه زنان در ایران و سابقه تاسیس و تاریچه آن پرداخت.
وی با اشاره اجمالی به فعالیت های مدیریت همکاری ها ی علمی بین المللی دانشگاه الزهرا، سیاست و عزم مسئولان این دانشگاه را در بین المللی سازی آموزش عالی اعلام داشت.
درادامه پروفسور رمضان کورکماز دبیرکل اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز در سخنرانی خود به آسیب های ناشی از پیشرفت تکنولوژی در جهان اشاره کرد و بر اهمیت تبلیغ فرهنگ شرق و جایگاه رفیع انسان به عنوان اشرف مخلوقات در جهان تاکید کرد.
وی افزود: اگر زن به چیزی باور داشته باشد حتماً به آن دست میابد. در دنیایی که احساسات درونی انسان از بین رفته است ما به قدرت زن در احیای آن نیاز داریم.
دکترقدیر گلکاریان مدیراجرایی اتحادیه دانشگاه های قفقاز نیز در سخنانی ضمن اظهار خوشوقتی از حضور در کنگره و سپاسگزاری از تلاش بی وقفه دانشگاه الزهرا دربرگزاری کنگره‌ها و جشنواره های علمی فرهنگی با حضور استادان و دانشجویان دانشگاه های منطقه با هدف فراهم سازی بستر آشنایی فرهنگی تشکر کرد.
وی با بیان سابقه فعالیت های اتحادیه بر اهمیت ویژه منطقه قفقاز در بستر سازی دیپلماسی فرهنگی و ایجاد بلوک مستقل و متنفذ برای سیاست گذاری دانشگاهی بین المللی تاکید کرد.
دکترنگار دمیر جان چاکار رئیس دانشگاه دوزجه با اظهارامیدواری برای ارتقا نقش زن در جوامع شرقی با ارائه آمار اشتغال زنان، خشونت علیه زنان و بی سوادی، ضرورت تشویق زنان برای مشارکت فعال اجتماعی را بیان کرد. دانشگاه دوزجه با 30 هزار دانشجو در 14 دانشکده یکی از دانشگاه های رتبه اول ترکیه است که تمایل خود را برای همکاری با دانشگاه الزهرا اعلام داشته است.
سپس دکترهلمی بایراکتا معاون دانشگاه قازیان تپ درسخنرانی خود شرط دوستی ملل منطقه را ایجاد شناخت و رفت آمد های متقابل ذکر کرد. دوری و جدایی ملت ها را زمینه ای برای ایجاد نفاق و تفرقه قلمداد کرد.
وی وجود باورهای دینی و فرهنگی مشترک دیرینه بین دو کشور را زمینه مناسب برای تبادل دانشجو بین دو کشور ایران و ترکیه دانست و افزود: صلح منطقه ای تنها به دست سیاست مداران تحقق نمی یابد اگر مردم دو کشور یکدیگر را دوست بدارند، سیاست مداران نیز برای صلح دو جانبه در منطقه گام های جدی تری برخواهند داشت. دراین رابطه زنان وظایف مهمی به عهده دارند زیرا آموزش و پرورش نسل ها بر عهده زنان است.
دکترمریم صف آرا دبیر علمی کنگره و رئیس پژوهشکده زنان نیز در سخنان خود با معرفی اجمالی پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا، محور های اصلی کنگره شامل سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را معرفی کرد.
وی هدف برگزاری کنگره را تبیین و تشریح الگوی حقیقی انسان کامل که دارای رشد در تمامی ابعاد است، دانست.
دکترصف آرا با اشاره به کلام امام خمینی که از دامن زن مرد به معراج می رود، نگرش به همه ابعاد سلامت زن در جامعه و خانواده را با هدف دستیابی به تعالی حقیقی انسان ضروری دانست.
همچنین مراسم اختتامیه دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه با حضور دکترمهناز ملانظری سرپرست دانشگاه الزهرا، وهیئت اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز درمحل تالار بانو مجتهده امین مرکز همایش های بین المللی داتشگاه الزهرا برگزارشد.
پروفسور رمضان کورکماز دبیرکل اتحادیه دانشگاه های اتحادیه قفقاز با اشاره به خاطرات خوب سفرهای گذشته به ایران گفت: هر بار که به ایران می آیم باورم نسبت به آینده این سرزمین بیشتر و بیشتر می شود. وی افزود: ما مردمان یک جغرافیا هستیم و سرنوشت مشترکی را دنبال می کنیم. از این بابت انجام پروژه های مشترک در آینده غیرقابل اجتناب است. در ترکیه ضرب المثلی هست که می گوید " تا دست به دست هم ندهیم هیچ سنگی را نمی توانیم تکان دهیم "
پروفسور کورکماز خاطرنشان کرد: مشکلات جدی در منطقه وجود دارد و به خاطر وجود منابع حیاتی در 200 سال گذشته مورد استعمار قرار گرفته است. هدف اصلی اتحادیه این است که مشکلات منطقه با کمک مردم منطقه حل شود.
وی با تاکید بر یکپارچگی فرهنگ و هویت ملت های منطقه اظهار امیدواری کرد که وجود مرزها سبب جدایی ملت از یکدیگر نشود.
در بخش دیگری ازمراسم اختتامیه دکترمریم صف آرا، در سخنان خود با تاکید بر ویژگی های مشترک مفهوم زن در تمامی ملل و ادیان، پیشنهاد کرد پیوند دو رشته ای بین مراکز پژوهشی زنان دردانشگاه های منطقه به همت این اتحادیه ایجاد شود.
وی با سپاسگزاری از همکاری تمامی دست اندرکاران علمی و اجرایی دومین کنگره نقش زن در سلامت خانواده و جامعه، نوید برگزاری کنگره بعدی زن و سلامت را در دوسال آینده مطرح کرد.
گفتنی است در پایان تندیس یادبود کنگره به چهار مقاله برتر اعطا شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

انعقاد دو تفاهم‌نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه‌های دوزجه و قاضی انتپ ترکیه

در ملاقات رئیس اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز با سرپرست و مسئولان دانشگاه الزهرا(س)، دو تفاهم‌نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه های دوزجه و قاضی انتپ ترکیه به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور رمضان کورکماز دبیر کل اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز و پروفسور قدیر گلکاریان دبیر اجرایی اتحادیه به اتفاق هیئتی از روسا و استادان دانشگاه‌های عضو اتحادیه با دکتر مهناز ملانظری سرپرست دانشگاه الزهرا (س) در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این ملاقات دکتر ملانظری پس از خیر مقدم به میهمانان با تاکید بر آمادگی این دانشگاه برای همکاری‌های بین المللی اظهار امیدواری کرد تا همکاری آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه‌های ایران و ترکیه به صورت اجرایی و عملیاتی آغاز شود.
پروفسور کورکماز دبیر کل اتحادیه دانشگاه‌های قفقاز با تاکید بر اهمیت همکاری‌های دانشگاهی و نقش آن در همبستگی ملت های منطقه قفقاز از میزبانی دانشگاه الزهرا (س) در برگزاری کنگره بین‌المللی قدردانی کرد.
در ادامه پروفسور نگار دمیرجان چاکار رئیس دانشگاه دوزجه با بیان اهمیت و نقش زنان در مدیریت آموزش عالی از حضور خود در دانشگاه الزهرا (س) و ملاقات با رئیس این دانشگاه ابراز خوشوقتی کرد و علاقه مندی خود را در راستای آغاز همکاری با این دانشگاه ابراز داشت.
پروفسور نگار دمیرجان چاکار رئیس دانشگاه دوزجه و پروفسور هلمی بایراکتار معاون دانشگاه قاضیان تپ ترکیه در ترکیب هیئتی از سران اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز به منظور شرکت در دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه 1396 به کشورمان سفر کرده‌اند.
گفتنی است اتحادیه قفقاز از سال 2007 میلادی فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر بیش از 120 دانشگاه به عضویت در این اتحادیه در آمده اند. دانشگاه الزهرا (س) نیز در سال 2015 به عضویت این اتحادیه در آمده که برگزاری دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه در راستای عملیاتی سازی تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه الزهرا (س) با این اتحادیه است.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

دومین جشنواره ایده های کارآفرینی دانشجویی به همت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان برگزار شد

دومین جشنواره ایده های کارآفرینی دانشجویی با مشارکت انجمن های علمی دانشجویی برگزار در دانشگاه گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای مراسم دکتر آرش امینی مدیر فناوری و کارآفرینی دانشگاه گلستان و دبیر جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این مراسم، خاطرنشان کرد: در مرحله مقدماتی تعداد 42 ایده توسط دانشجویان از 7 انجمن علمی دانشجویی ارائه شد و در ادامه 34 ایده به مرحله نیمه نهایی و 10 ایده به مرحله پایانی راه یافتند.
در ادامه محمد مسیبیان دانشجوی ارشد رشته پلیمریزاسیون دانشگاه تربیت مدرس و از ایده پردازان منتخب سال گذشته و محمد زنگانه مسئول سایت دهگردی به بیان تجربه راه اندازی کسب و کار و تجاری سازی ایده خود، پرداختند.
گفتنی است در پایان تعداد 5 ایده برتر توسط هیئت داوران برگزیده و به برگزیدگان هدایای نقدی و لوح تقدیر از سوی دانشگاه و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان اهدا شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

نشست‌های تخصصی نهضت ترجمه رضوی در دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

در حاشیه برگزاری اختتامیه اولین جشنواره نهضت ترجمه رضوی، کارگاه علمی با حضور دکتر یسرا شادمان و جمعی از استادان و دانشجویان گروه عربی با موضوع «دشواری های ترجمه در متون مقدس» در دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه تخصصی دکتر شادمان از برگزیدگان بخش کتاب جشنواره، به بررسی مشکلات و دشواری‌های ترجمه متون مقدس بخصوص قرآن پرداخت و به مواردی از خطای مترجمان قرآن اشاره داشت و خصوصیات یک مترجم در حوزه متونی چون قرآن و دیگر کتب دینی را مورد بررسی قرار داد.
بر اساس این گزارش، در این کارگاه که دانشجویان کارشناسی ارشد مترجمی زبان عربی نیز حضور داشتند، دغدغه ها و مشکلات ترجمه متون از دیدگاه دانشجویان نیز مورد بررسی قرار گرفت و دانشجویان به طرح سوالات خود پرداختند.
در ادامه این مراسم نشست تخصصی زبان روسی با موضوع مشکلات ترجمه متون اسلامی از فارسی به روسی و با سخنرانی دکتر منوچهر نگمت اف استاد مدعو گروه زبان روسی دانشگاه الزهرا (س) و مترجم و گوینده بخش برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دکتر سعیده دست آموز مدیر گروه زبان روسی دانشگاه الزهرا (س) که مدیریت نشست را برعهده داشت، در حضور جمعی از استادان و دانشجویان دانشگاه و برگزیدگان جشنواره نهضت ترجمه رضوی برگزار شد.
سپس دکتر نگمت اف به مشکلات موجود در زمینه ترجمه متون اسلامی در ایران اشاره کرد و بر لزوم و اهمیت ترجمه متون مذهبی به زبان روسی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان روس زبان تاکید کرد.
وی یکی از الزامات ترجمه متون مذهبی را بالا بودن دانش عمومی مترجم در این حوزه دانست و افزود: بهتر است مترجمان ایرانی که تسلط کافی به فرهنگ اسلامی و ایرانی دارند به ترجمه متون اسلامی فارسی به زبان روسی بپردازند، چرا که تنها این گروه از مترجمان هستند که قرن‌ها در محیط اسلامی زیسته اند و جوهره فرهنگ و تمدن اسلامی در وجود آنها ریشه‌دار است.
دکتر نگمت اف برپایی چنین مراسمی را مثبت ارزیابی کرد و چنین برنامه‌هایی را منشا شناسایی مترجمانی نظیر برگزیدگان جشنواره امسال دانست و گفت: این امر مستلزم حمایت مادی مسئولان از این گونه برنامه‌هاست.
گفتنی است اولین جشنواره نهضت ترجمه رضوی با همت رؤسا و مسئولان معاونت فرهنگی دانشگاه الزهرا (س) و همکاری دانشکده ادبیات در این دانشگاه برگزار شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

برگزاری نشست سرپرست دانشگاه تفرش با کارکنان

نشست دکترحمیدرضا صبا سرپرست دانشگاه تفرش با کارکنان این دانشگاه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار که با حضور معاونت‌های آموزشی واداری مالی دانشگاه تفرش دکترحمیدرضا صبا سرپرست دانشگاه تفرش بر حل مسائل و مشکلات کارکنان این واحد دانشگاهی در فضای همدلی و همراه با آرامش تأکید کرد.
وی افزود: توسعه کمی و کیفی دانشگاه همراه با افزایش تعداد هیئت علمی، تعداد دانشجو و افزایش رشته از مهم‌ترین برنامه‌های موجود در رسیدن به افق‌های توسعه و پیشرفت دانشگاه تفرش است.
دکترصبا بابیان این‌که تحقق بحث توسعه دانشگاه نیازمند بازنگری و برنامه‌ریزی مدون است تصریح کرد: ارتقای دانشگاه نیازمند مشارکت و حمایت همه‌جانبه دانشگاهیان دانشگاه و در اولویت قراردادن منافع جمعی است.
سرپرست دانشگاه تفرش برنامه‌ریزی جهت ایجاد رشته‌های علوم انسانی و استفاده از ظرفیت دانشگاه تفرش در رشته‌های نو و دارای بازار کار و مورد نیاز جامعه را از برنامه‌های این دانشگاه در راستای توسعه عنوان کرد و گفت: اقدامات اولیه برای تحقق این امر از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی آغاز شده است.
گفتنی است در ادامه چند تن از کارکنان دانشگاه تفرش به نمایندگی از دیگر کارکنان با ارائه نظرات خود، برخی مطالبات و دغدغه‌های پیش روی این بخش از دانشگاهیان را مطرح و از سوی رئیس دانشگاه تفرش و اعضای هیئت‌رئیسه به این سؤالات پاسخ داده شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه اوترخت هلند

دانشگاه شهید باهنر کرمان با دانشگاه اوترخت هلند تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم‌نامه با هدف تبادل استادان و دانشجویان و برگزاری فیلدهای زمین شناسی بین دانشگاه شهید باهنر و دانشگاه اوترخت هلند به امضا رسید.
بر پایه این گزارش، استادان و دانشجویان دانشگاه اوترخت هلند نشستی با دکتر عباس نژاد رئیس دانشکده علوم و دکترصیدنژاد مدیر گروه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه در محل دانشکده علوم دانشگاه شهیدباهنرکرمان داشتند و دکتر عباس نژاد گزارشی از دانشگاه و فعالیت‌های دانشکده ارائه کرد.
گفتنی است در پایان استادان و دانشجویان دانشگاه اوترخت هلند از آزمایشگاه‌های تکوینی گیاهی، کشت سلول و سرطان گروه فیزیولوژی، رفتارشناسی، بیوسیستماتیک جانوری، موزه جانور شناسی و زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، بازدید کردند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

دیدار مسئولان و استادان دانشگاه طرطوس سوریه با رئیس دانشگاه تبریز

در دیدار مسئولان و استادان دانشگاه طرطوس سوریه با رئیس دانشگاه تبریز راه های گسترش همکاری های مشترک بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه تبریز در این نشست با تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی این دانشگاه در حوزه های مختلف از برای توسعه همکاری بین المللی با دانشگاه‌های جهان و منطقه و بویژه دانشگاه‌های کشور سوریه گفت: دانشگاه تبریز آماده هر گونه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی مشترک با دانشگاه های جهان و بویژه با دانشگاه های کشور دوست و همسایه است.
دکتر محمد رضا پور محمدی در ادامه با تاکید بر این اینکه این دانشگاه در حال حاضر نزدیک با 60 دانشگاه جهان تفاهم نامه همکاری مشترک دارد، افزود: توسعه همکاری علمی بین المی از جمله برنامه راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دانشگاه تبریز نیز بر اساس این سیاست این برنامه را جزو اولویت های اول قرار داده است.
وی با بیان اینکه این همکاری های مشترک بین المللی می تواند در زمینه هایی همچون تبادل استاد و دانشجو، اجرای تحقیقات علمی، برگزاری دوره های مشترک، کنفرانس ها، همایش ها و... باشد، یادآور شد: باید از تمامی ظرفیت‌های همدیگر برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور و ملت استفاده شود.
رئیس دانشگاه تبریز، در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت در حال حاضر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و جامع کشور ایران مطرح است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز با بیش از 24 هزار دانشجو، 21 دانشکده، 750 نفر هیئت علمی، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و عضویت در چندین اتحادیه دانشگاه های منطقه و جهان، از ظرفیت های بالفعل و بالقوه برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است.
دکتر ابراهیم حسن، معاون دانشگاه طرطوس کشور سوریه نیز در این نشست به نمایندگی از هیئت اعزامی به دانشگاه تبریز در سخنانی با ارایه گزارشی از کشور سوریه و به خصوص از وضعیت دانشگاه طرطوس گفت این دانشگاه با داشتن بیش از 15 هزار دانشجو، چندین مرکز علمی و 11 دانشکده از جمله یکی از دانشگاه های مهم سوریه است.
وی افزود: با توجه به این ظرفیت های این دانشگاه و به خصوص روابط نزدیک ایران با سوریه می توان با شناسایی و آشنایی از ظرفیت های علمی دو کشور، از این نوع همکاری های علمی و پژوهشی برای رفاه و رشد همکاری های دو کشور و ملت گام های موثری برداشت.
در ادامه این نشست دانشجویان سوری که در دانشگاه تبریز تحصیل می کنند، نشستی با هیئت اعزامی و استادان دانشگاه طرطوس داشتند. همچنین بازدید از بخش های مختلف از دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های هیات اعزامی استادان دانشگاه طرطوس بود.
گفتنی است هم اکنون 17 دانشجوی سوری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

جشنواره ایده و طرح‌های فناورانه پیام نور برگزار می‌شود

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور از برگزاری نخستین جشنواره ملی ایده و طرح های فناورانه دانشگاه پیام نور خبر داد.

به گزارش پانا، محمد علی کریمی گفت: نخستین جشنواره ملی ایده و طرح های فناورانه دانشگاه پیام نور با حضور ۴۰۰ صاحب ایده برتر و مهمانانی از معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت و معدن و تجارت، ستاد توسعه فناوری نانو و سرمایه گذاران و حامیان این جشنواره در تاریخ ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی دانشجویی در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: تا کنون بالغ بر ۱۵۰۰ ایده متشکل از ایده اساتید، دانشجویان و کارکنان از دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه ها در حوزه های علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و منابع طبیعی، معماری و هنر و میان رشته ای در سامانه این جشنواره ثبت شده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور تصریح کرد: ایده های دریافت شده در دو مرحله داوری اولیه شدند (۲۶ فروردین و ۲ اردیبهشت ماه) که ۴۰ ایده برتر برای رقابت به روز اول جشنواره معرفی خواهند شد.
وی افزود: روز اول جشنواره ۴۰ ایده برتر هر کدام بین ۵ تا ۷ دقیقه داوری و در پایان روز اول از بین این ۴۰ ایده، ۱۰ ایده برتر به روز دوم جشنواره جهت تقدیر و اهدا جوایز معرفی خواهند شد.
کریمی خاطر نشان کرد: در پایان روز اول (۱۰ اردیبهشت ماه) دو کارگاه آموزشی تخصصی (با ارائه گواهی حضور) برگزار خواهد شد. روز دوم از ساعت ۸ تا ۱۱ برنامه بازدید از نمایشگاه فن بازار را داریم و سپس از ساعت ۱۱ تا ۱۳ مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نخستین جشنواره ملی ایده و طرح های فناورانه را برگزار خواهیم کرد.
کریمی گفت: استقبال بسیار خوب ایده پردازان و مبتکرین در ثبت و ارسال ایده، نشان از رشد چشمگیر این جشنواره ملی و نشان از توانمندی دانشگاه پیام نور در حوزه فناوری دارد. و جشنواره ایده و طرح های فناورانه دانشگاه پیام نور به نوعی مهمترین جشنواره ایده دانشگاهی بعد از جشنواره ایده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۳۲

25 میلیاردریال برای ساخت پردیس دانشگاه پیام نور خرم آباد هزینه شد

خرم آباد - ایرنا - رئیس دانشگاه پیام نور لرستان گفت: ساخت پردیس دانشگاه پیام نور خرم آباد با 25 میلیاردریال اعتبار به پایان رسیده و بزودی افتتاح می شود.

منوچهر ططری روز دوشنبه در دیدار با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز لرستان با بیان اینکه احداث طرح های فیزیکی در دانشگاه ها نقش قابل توجهی در فراهم نمودن شرایط تحصیلی مطلوب و توسعه کیفیت آموزشی دارد ، بیان کرد: در پردیس دانشگاه پیام نور خرم آباد ساختمان اداری با زیربنای یکهزار و 20 مترمربع و ساختمان آموزشی نیز با زیربنای یک هزار و 996 مترمربع احداث شده است.
به گفته وی در پردیس دانشگاه پیام نور خرم آباد مهمانسرا ، ساختمان کارگاهی و یک واحد چند منظوره ورزشی نیز با زیربنای هفت هزار متربع در دست احداث بوده که هم اکنون عملیات اجرایی این طرح نیز به اتمام رسیده است.
ططری همچنین گفت: سند مالکیت زمین ساخت دانشگاه پیام نور واحد پلدختر و کوهدشت نیز اخذ شده و یک سوله کارگاهی و سالن ورزشی دانشگاه پیام نور واحد الیگودرز آماده بهره برداری می باشد.
وی همچنین گفت : دانشگاه پیام نور لرستان در دولت تدبیر و امید بر مدار قانونمداری و حرکت در راستای خلاقیت اساتید و دانشجویان و بومی سازی بر فعالیت ها گام بر می دارد.
**11 محصول دانش بنیان در دانشگاه پیام نور لرستان مورد ارزیابی قرار گرفت
ططری همچنین بیان کرد: با نگاه توسعه مداری و توسعه شرکت های دانش بنیان 11 محصول در دانشگاه پیام نور لرستان مورد ارزیابی قرار گرفت که 2 محصول دانش بنیان اکنون در مرحله تجاری سازی قرار دارد.
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه فضای فیزیکی مناسب برای فعالیت شرکت های دانش بنیان در این دانشگاه فراهم شده ادامه داد :درسال گذشته در جشنواره شرکت های دانش بنیان دانشگاه پیام نور لرستان رتبه چهارم کشوری را کسب کرد.
وی با بیان اینکه شورای کارآفرینی در این دانشگاه فعال شده است،اظهار کرد: در حال حاضر چهار شرکت دانش بینان در این دانشگاه فعال است و مرکز رشد پیام نور نورآباد نیز اولین مرکز رشد پیام نور در سطح کشور است.
** 17 هزار دانشجودر دانشگاه پیام نور لرستان در 85 رشته محل تحصیل می کنند
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه 17هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی پیام نور در این استان مشغول تحصیل هستند، گفت: در حال حاضر13 رشته کارشناسی ارشد در این دانشگاه فعال است و 2رشته تربیت بدنی گرایش مدیریت و زمین شناسی گرایش توپولوژی نیز پس از تایید دفتر گسترش وزارت علوم فعال خواهد شد.
به گفته ططری 126 عضو هیات علمی تمام وقت و 800 عضو هیات علمی سایر دانشگاه در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.
**30 تشکل دانشجویی در دانشگاه پیام نور لرستان فعالیت می کنند
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه مبدا تحولات در سطح جامعه است،اظهار کرد: 30 تشکل دانشجویی در دانشگاه پیام نور لرستان فعالیت می کنند.
ططری افزود: کرسی های آزاداندیشی نیز در این دانشگاه فعال است.
آخرین اخبار و رویدادهای استان لرستان، ایران و جهان علاوه بر سایت ایرنا لرستان در کانال تلگرامی @irnalorestan نیز منتشر می شوند.
7274/6060
خبرنگار :مریم نریمانی**انتشاردهنده: محمد علیدوستی

۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۰۲

مدیران فرهنگی و دانشجویی، راهبردی و نظارت، دفتر مشاوره ی دانشجویی، امور شاهد و ایثارگر و مشاور امور زنان دانشگاه فنی حرفه ای منصوب شدند

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای در احکام جداگانه‌ای معاون فرهنگی و دانشجویی، معاون راهبردی و نظارت، مدیر کل دفتر مشاوره ی دانشجویی،مدیر کل دفتر امور شاهد و ایثارگر و مشاور امور زنان را منصوب کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر ناصر شمس، سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای، طی احکام جداگانه ای دکتر سید مهدی حسینی میر محمدی را به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر علی معافی را به عنوان معاون راهبردی و نظارت، سید حجت اله حسینی شهر خفری را به عنوان مدیر کل دفتر مشاوره ی دانشجویی، علیرضا حسینی را به عنوان مدیر کل دفتر امور شاهد و ایثارگر و دکتر فاطمه مهاجرانی را به عنوان مشاور امور زنان رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای منصوب کرد.
بنابراین گزارش در حکم انتصاب ایشان آمده است:
امید است با استعانت از ایزد متعال و به مدد دانش و درایتی که بحمدالله از آن برخوردارید و با تأسی از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ضمن اهتمام درجهت ارتقاء، توسعه، شکوفایی و تحقق هرچه بیشتر و برجسته تر اهداف و آرمان های والای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در راستای منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید با رعایت اصول قانونمداری، اعتدال گرایی، صداقت کاری و توجه به امرصرفه جویی در بیت المال با بهره مندی از توانائی و همدلی نیروها در انجام امور محوله موفق و سربلند باشید.

۹۶/۰۲/۰۳
۲۳:۱۴

دانشگاه جامع علمی کاربردی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

دانشگاه جامع علمی کاربردی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با حضور دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه، مهندس یوسفی مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، دکتراخوان معاون آموزشی دانشگاه، دکتربزرگ حداد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و دکتراسکندری رئیس واحد استانی بوشهر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید دراین جلسه گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی که یکی از دانشگاه‌های مهم در حوزه مهارتی به شمار می رود وآمادگی دارد تمام نیازهای منطقه به نیروهای مهارتی را تأمین کند.
وی افزود: روند کیفیت بخشی به امور آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه که ازسال گذشته آغازشده است درسال جاری با سرعت بیشتری دنبال می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهارداشت: از طریق امضای تفاهم با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف قادر خواهیم بود آموزش‌های مورد نیاز این دستگاه‌ها را احصا و ارائه کنیم که به موجب آن زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان مهارتی فراهم می شود.
دکتراسکندری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی بوشهر نیز دراین جلسه گفت: ارتقای کیفیت آموزش های مهارتی بویژه مهارت های نوین، تقویت و توسعه فضاهای آموزشی مطلوب و استاندارد در راستای توانمند سازی دانش آموختگان ماهر و کارآمد در نیازهای شغلی روز جامعه از اولویت های این واحد دانشگاهی است.
مهندس یوسفی مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز دراین نشست با اشاره به ظرفیت‌های آموزشی درمنطقه ویژه پارس، گفت: مرکز علمی کاربردی عسلویه دارای ظرفیت بالای آموزشی است که حمایت ویژه‌ای از این دانشگاه داریم.
وی تأکید کرد: این مرکز یکی از مراکز علمی کاربردی بزرگ کشور است که سه هزار و 840 دانشجو دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهارداشت: ارائه آموزش‌های موردنیاز صنایع منطقه می‌تواند نقش مهمی دربهبود وضعیت اشتغال و بویژه اشتغال نیروهای بومی داشته باشد. بنابراین باید سرفصل‌های رشته‌های تحصیلی بر اساس نیاز صنایع منطقه طراحی و دوره ها اجرا شود.
گفتنی است تفاهم نامه میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با هدف تقویت ارتباط کاربردی میان صنعت و دانشگاه و بهینه سازی و بهره وری هرچه بیشتر صنایع منعقد شده است.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

دیداررئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با رئیس ستاد اقامه نماز کشور

دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، جمعی از معاونان و مدیران ستاد مرکزی این دانشگاه با حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور دیدارکردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید دراین دیدار با تاکید بر اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی که ثمره انقلاب اسلامی و یک دانشگاه شغل محور ومهارتی است، درسال جاری آمادگی دارد در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید و اشتغال، در زمینه مهارت آموزی که لازمه اشتغال پایدار است، به طور گسترده فعالیت کند و نیروهای ماهر مورد نیاز بخش های مختلف را تربیت کند.
وی افزود: باتوجه به ماموریت های این دانشگاه، آمادگی داریم نیروهای مهارتی مورد نیاز کشور که توانایی ایجاد مشاغل پایدار بویژه در کارگاه های کوچک را داشته باشند آموزش دهیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه این دانشگاه نزدیک به 900 رشته مهارتی دارد، گفت: مبنای حرکت ما در سال جاری کیفیت بخشی به فعالیت های آموزشی و پژوهشی به منظور اجرای اهداف و ماموریتهای دانشگاه در راستای ایجاد دانشگاه نسل سوم است.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور نیز دراین جلسه ضمن طرح مباحثی درخصوص اهمیت مهارت آموزی، بر ضرورت آموزش های مهارتی در تمامی حوزه‌ها، حتی در تربیت طلاب علوم دینی تاکید کرد.
وی به دستور مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه ایشان اشاره کرد و گفت: دراین متن که در 16 فروردین سال جاری در پاسخ به نامه اینجانب به مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، معظم له تاکید فرموده‌اند که "مسئله مهارت آموزی مسئله جدی و نیازی حتمی است".
دراین جلسه درخصوص لزوم فرهنگ سازی برای توسعه آموزش های مهارتی و ارزش گذاری به مهارت اموزی و کارآفرینی مذاکره و مقرر شد، برنامه های متنوع فرهنگی در این راستا تهیه و اجرا شود.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۶

بیانیه اولین نشست رؤسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی درسال 96

درپایان اولین نشست رؤسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی با هیئت رئیسه این دانشگاه در سال 96 که به میزبانی واحد استانی بوشهر و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزارشد، بیانیه ای قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین بیانیه آمده است:
در راستای پیگیری اهداف و مأموریت‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی و در آستانه عیدسعید مبعث رسول اکرم (صلی اله علیه و آله) اولین گردهمایی روسای واحدهای استانی در سال جدید با حضور هیئت رئیسه دانشگاه به میزبانی واحد استانی بوشهر، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد.
شرکت کنندگان دراین نشست ضمن بررسی مسائل آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجرایی در سال جدید، روش ها و رویکردهای خود را برای تقویت و کیفی کردن آموزش های مهارتی، به عنوان یک وظیفه ملی و تکلیف قانونی ارائه کردند.
شرکت کنندگان دراین نشست با الهام از بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری مد ظله العالی مبنی بر نامگذاری سال جدید به عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» و آغاز برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، رهنمودهای معظم له و تأکیدات ریاست جمهوری را نقطه عطفی در مسیر توسعه آموزش های مهارتی دانسته و ضمن اعلام آمادگی بر تحقق این هدف متعالی مواردی را شامل: دانشگاه جامع علمی کاربردی خود را موظف به تحقق بخشیدن مطالبه به حق مقام معظم رهبری از طریق اجرای کیفی آموزش های مهارتی دانسته و تمامی مساعی خود را در این راستا بکار خواهد گرفت، تمرکز بر آموزش های مهارت محور با شناسایی زمینه های مهارتی روز و مورد نیاز کشور در سطوح مختلف و ارتقای کیفیت آموزش های علمی کاربردی که منجر به اشتغال مولد و توسعه پایدار می شود، مورد تاکید قرارگرفت، شتاب دادن به ایجاد دانشگاه نسل سوم جهت تکمیل آموزش های نظری با آموزش های مهارتی و علمی کاربردی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی از الزامات آموزش عالی کشور می باشد، استقرار نظام صلاحیت های حرفه ای و رویکرد ویژه برای نهادینه کردن نظام آموزش های مهارتی مورد تاکید در برنامه توسعه ششم کشور مورد توجه ویژه قرارگیرد، توسعه پژوهش های کاربردی و تاسیس خوشه های فناور و مراکز رشد در کنار مراکز علمی کاربردی در اولویت برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی می باشد مورد تأکید قراردادند.
گفتنی است درخاتمه، شرکت کنندگان در گردهمایی، در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و انتخابات شوراهای اسلامی، شرکت حداکثری و پرشور اقشار مختلف جامعه، بویژه دانشگاهیان را نشانگر وحدت و یکپارچگی ملی و تضمین کننده امنیت پایدار و یأس دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته و همگان را به شرکت پرشور در انتخابات پیش رو دعوت می کنند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خبرداد اختصاص 35 درصد اعتبارات صندوق شکوفایی به پارک‌ها/ دانش‌بنیان شدن آنی شرکت‌های دانشگاهی

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اعطای تسهیلات تا سقف 45 میلیون تومان با سود 4 درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا خبر داد شرکت‌های دانش‌بنیان بدحساب مشمول این حمایت نخواهند شد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در حاشیه افتتاح دفتر نمایندگی شورای عتف در پنجره واحد مجتمع نوآوری و شکوفایی با اشاره به فعالیت‌های این صندوق در حوزه وزارت علوم افزود: در حال حاضر 1869 طرح مصوب شده است که برای این تعداد طرح مصوب حدود 1500 میلیارد تومان اختصاص یافته است که نیمی از آن پرداخت و نیمی دیگر به صورت تعهد پرداخت اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: تعداد پروژه‌های خاتمه‌یافته موفق 402 طرح و تعداد پروژه‌های خاتمه‌یافته ناموفق 22 طرح است که در مجموع 424 طرح خاتمه یافته است.
به گفته وی، طرح‌های خاتمه‌یافته ناموفق طرح‌هایی هستند که یا درصدی از آن به هدف مورد نظر رسیده و یا به طور کلی به اهداف تعیین‌شده نرسیده‌اند و این شرکت‌ها باید تسهیلات دریافتی از صندوق نوآوری و شکوفایی را بازپرداخت کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد خاطرنشان کرد: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از 15 سال گذشته در کشور ایجاد شده و قرار بود این مراکز ابزارهای توسعه کشور باشند ولی به اندازه کافی نتوانستیم از این نهادها برای توسعه کشور بهره‌برداری کنیم.
سلطانی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت مستقیم به شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد تسهیلات اعطا می‌کند، اضافه کرد: طبق آیین‌نامه اجرایی دولت، 30 درصد منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و مناطق ویژه اقتصادی و علم و فناوری اختصاص می‌یابد که تاکنون 27 درصد آن محقق شده است.
وی از افزایش این میزان در سال جاری خبر داد و گفت: در سال 96 این میزان به 35 درصد افزایش می‌یابد و این افزایش در چارچوب مقررات صندوق اعطا خواهد شد.
به گفته وی، طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در صورتی که توجیه اقتصادی داشته باشند مشمول حمایت‌های صندوق می‌شوند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌ها به طور غیرمستقیم از حمایت‌های این صندوق برخوردار می‌شوند، توضیح داد: در حال حاضر در پارک‌ها حدود سه هزار شرکت مستقر شده‌اند که 1100 شرکت دانش‌بنیانی آنها احراز شده و مابقی شرکت‌های فناور هستند.
سلطانی با تاکید بر اینکه طبق قانون شرکت‌های فناور نمی‌توانند به صورت مستقیم از اعتبارات صندوق بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: به منظور حمایت از این نوع شرکت‌ها به صندوق‌های پژوهش و فناوری وام کرده‌ایم و این صندوق‌ها می‌توانند براساس اساسنامه از فعالیت‌های شرکت‌های فناور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از طریق اعطای وام حمایت کنند.
وی تاکید کرد: بر این اساس همه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری می‌توانند از منابع صندوق به طور مستقیم و یا غیرمستقیم رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند.
رفع مشکل وثیقه شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها در زمینه تهیه وثیقه گفت: در این زمینه گام‌هایی برداشتیم به‌گونه‌ای که به صورت تمرینی با یکی از شرکت‌ها آغاز کردیم که در این طرح شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد مشروط بر آنکه ساختمان محل کار آنها به نام شرکت باشند می‌توانند شرکت‌های خود را به عنوان وثیقه در رهن صندوق نوآوری و شکوفایی قرار دهند.
سلطانی همچنین از ارائه خدمت جدیدی به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها خبر داد و گفت: بر این اساس با توافقی که با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شده است برای شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان تا سقف 45 میلیون تومان تسهیلاتی با نرخ 4 درصد اعطا می‌شود.
به گفته وی، منابع این تسهیلات از سوی این بانک تامین شده و شرکت‌های بدحساب مشمول این حمایت نمی‌شوند.
رسیدگی به شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان
سلطانی به بیان نحوه رسیدگی به شکایات شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت و توضیح داد: در صورتی که شرکتی از نحوه ارزیابی طرح خود و قراردادهای منعقد شده شکایت داشته باشد در ابتدا در معاونت این صندوق مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که این شرکت در این مرحله به نتیجه مورد نظر دست نیافت شکایت او در واحد امور مشتریان که زیرنظر رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی فعالیت می‌کند، مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در مرحله سوم در صورتی که شرکت احساس کرد که حق با اوست می‌تواند شکایت خود را به دفتر نمایندگی شورای عتف که در پنجره واحد مجتمع نوآوری و شکوفایی راه‌اندازی شده است، ارجاع دهد.
سرمایه‌گذاری خطرپذیر
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در حال حاضر راه‌اندازی چهار صندوق خطرپذیر مصوب شده است، گفت: علاوه بر آن 5 طرح مشارکتی با این صندوق‌ها مصوب شده است و این در حالی است که فضای اقتصادی کشور آمادگی لازم را برای مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی ندارد.
وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های کوچک نگرانی زیادی از اجرای طرح‌های مشارکتی با صندوق‌های خطرپذیر دارند و این در حالی است که در صورت اجرای طرح‌های مشارکتی با صندوق‌های خطرپذیر، این صندوق‌ها 49 درصد سرمایه شرکت‌ها را تامین خواهد کرد.
حمایت صندوق شکوفایی از شرکت‌های دانشگاهی
سلطانی با اشاره به اقدامات وزارت علوم برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی گفت: پایان‌نامه‌های دکتری و تحقیقات کاربردی دانشگاه‌ها مشروط بر اینکه دارای بازار باشند می‌توانند ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه اساتید و دانشجویان و دانشگاه‌ها سهامدار چنین شرکت‌هایی هستند، افزود: در حال حاضر ما با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در حال مذاکره هستیم تا این نوع شرکت‌ها بلافاصله بعد از تشکیل شدن به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شوند.
وی با تاکید بر اینکه احراز دانش‌بنیان بودن این شرکت‌ها بدون انجام بوروکراسی خاصی است، اضافه کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی نیز هزینه‌های تجاری‌سازی طرح‌ها را اعطا خواهد کرد.
به گفته وی، در صورتی که 10 درصد پایان‌نامه‌های دانشگاه‌ها به محصول و تجاری‌سازی نزدیک شوند کشور توسعه خواهد یافت.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۲:۵۴

بهره‌مندی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری از تسهیلات

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تمام شرکت‌های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهزاد سلطانی در مراسم افتتاح دفتر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباطات خوبی با شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری دارد و با ایجاد این دفتر شاهد حل بسیاری از مشکلات پژوهشگران شرکت‌های دانش بنیان هستیم.
وی به تعداد پروژه‌های شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: فعالیت ۴۰۲ پروژه دانش بنیان با موفقیت خاتمه یافته و ۲۲ پروژه خاتمه یافته ناموفق فعالیت خود را به اتمام رسانده است. 
سلطانی گفت: این پروژه‌ها مربوط به شرکت‌های دانش بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد است.
وی افزود: ۳ هزار شرکت در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد وجود دارد که از این تعداد هزار و ۱۰۰ شرکت دانش بنیان است و بقیه شرکت‌های فناور هستند که طبق قانون به صورت مستقیم این شرکت‌ها نمی‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.
سلطانی گفت: براساس تسهیلاتی که به تازگی در نظر گرفته شده است هم اکنون همه شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری می‌توانند از تسهیلات فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند. 
وی در ادامه به شرکت‌های دانشگاهی دانش بنیان اشاره کرد و افزود: پایان نامه و تحقیقات دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم می‌توانند وارد شرکت‌های دانش بنیان و از تسهیلات بهره‌مند شوند.
سلطانی در پایان بر ضرورت تجاری شدن فعالیت‌های دانشگاه‌ها تاکید کرد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۴۰

تاکید بر گسترش همکاری های ارتباطی ایران و جمهوری تاتارستان

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و معاون نخست وزیر و وزیر ارتباطات و فناوری تاتارستان بر توسعه همکاری های ارتباطی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این دیدار دو طرف برهمکاری در خصوص تبادل دانشجودر رشته IT ، اعزام اساتید IT به ایران و آموزش دانشجویان ایرانی، انتقال دانش و فناوری در دو حوزه هویت و نقشه (Road Map) و اعزام هیأتی از جمهوری اسلامی ایران به تاتارستان برای بازدید از شهرهوشمند Innopolis توافق شد.
مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اهداف مشترک دو کشور ایران و تاتارستان گفت: با توجه به ذخیره نیروی انسانی خوب در زمینه IT، هر دو کشور به دنبال  استقلال و گرفتن سهم خود در فضای سایبری هستند.
وی افزود: در سه سال اخیر دولت یازدهم  توجه ویژه ای به بخش IT  داشته  و کارشناسان خوبی در این زمینه تربیت شده اند به نحوی که  امروزه بسیاری از نخبگان ایرانی در رده های مدیریتی شرکتهای بزرگ بین المللی  همچون اپل، مایکروسافت، گوگل و توییتر فعالیت دارند.
آذری جهرمی با تشریح رشد سرویس های داخلی گفت: در سال گذشته بیش از 100 هزار اپلیکیشن تهیه و در اپ استور گذاشته شده و امروز در ایران مفهوم شغلهای مبتنی بر فناوری به سرعت در حال رشد است.
رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: هم اکنون استارت آپ ها در حال رشد هستند و ایـده های ناب سریع تبدیل به اپلیکـیشن و درآمـدزایی می شوند و نتیجه سرمایه گذاری دولت در تامین زیرساخت هاست.
وی با اشاره به پیشرفت سهم ICT در اقتصاد کشور گفت: در سال گذشته این درآمد از 15هزار میلیارد تومان به 25 هزار میلیارد افزایش یافته است و در حوزه پارک فناوری هم فعالیتهایی در ایران آغاز و مناطقی تعریف شده  است که در این مناطق فعالیت برای شرکت های IT , آزاد و بدون پرداخت مالیات است  و  تسهیلاتی نیز از سوی دولت برای کسانی که در این منطقه فعالیت دارند در نظر گرفته شده است.
در ادامه شای هوت دینو معاون نخست وزیر و وزیر ارتباطات و فناوری تاتارستان گفت : این کشور شهر هوشمندی به نام INNOPOLIS با زیرساخت های لازم را راه اندازی کرده است و دانشگاه INNOPOLIS در این شهر قرار دارد که در زمینه IT فعالیت می کند.
معاون نخست وزیر تاتارستان اضافه کرد: این کشور پیشـرفت های چشمگیری در زمینه دولت الکترونیـک داشـته و از نظر فناوری های پیشرفته با دولـت روسـیه در حال رقابت است.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۳۶

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد: اعطای تسهیلات ۴۵ میلیونی به شرکت های نوپای فناوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اعطای تسهیلات به شرکت های نوپای داخل پارک های علم و فناوری تا سقف ۴۵ میلیون تومان از طریق یکی از بانک های قرض الحسنه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی شورای عالی عتف در صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: تاکنون هزار و ۸۶۹ طرح از شرکت های دانش بنیان برای دریافت تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شده است که هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این طرح ها  اختصاص یافته است؛ نیمی از این تسهیلات پرداخت و مابقی در نوبت پرداخت هستند.
وی اظهار داشت: این پارک ها و مراکز رشد در ۱۵ سال اخیر به عنوان ابزار توسعه کشور ایجاد شدند ولی به هر دلیلی وزارت علوم نتوانست از آنها به خوبی استفاده کند. به همین دلیل به صورت مستقیم به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در پارک های علم و فناوری اعتباراتی اختصاص دادیم.
وی ادامه داد: طبق اساسنامه اجرایی دولت، باید ۳۰ درصد منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به پارک ها، مراکز رشد، مناطق ویژه علم و فناوری اختصاص یابد که این موضوع در دولت قبل تحقق نیافت اما در این دولت ۲۷ درصد اعتبارات صندوق به آنها اختصاص یافته است.
به گفته وی، در نظر داریم امسال ۳۵ درصد از منابع خود را به پارک ها، مراکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری اختصاص دهیم.
سلطانی با اشاره به اقدام جدید صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: برای پارک های علم و فناوری خدمات دیگری در نظر داریم که آن هم ارائه تسهیلات از یک بانک قرض الحسنه (مهر ایران) است که به شرکت های نوپای داخل پارک های علم و فناوری تسهیلات اعطا می کند.
به گفته وی، این تسهیلات تا سقف ۴۵ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد است که بنا داریم با مذاکراتی این نرخ کارمزد را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه تاکنون در صندوق ۴ صندوق خطرپذیر مصوب شده است، گفت: فضای اقتصادی کشور آمادگی ندارد که طرح های مشارکتی به مرحله اجرایی برسد. ضمن آنکه تاکنون ۵ طرح مشارکتی در صندوق به تصویب رسیده است.
وی در خصوص شرکت های دانشگاهی اظهار داشت: شرکت های دانشگاهی می توانند توسط استاد یا دانشجویانی که پایان نامه یا تحقیقات کاربردی دارند تشکیل شوند و با دریافت تسهیلات از صندوق پروژه خود را به مرحله اجرایی برسانند.
به گزارش مهر، دفتر نمایندگی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در صندوق نوآوری و شکوفایی یا مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان پیش از ظهر امروز با حضور دکتر وحید احمدی دبیر کل شورای عالی عتف و معاون پژوهشی وزیر علوم و همچنین دکتر بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۴۲

برج فناوری هرمزگان امسال راه اندازی می شود/رسالت دانشگاه تنها افزایش دانشجو نیست

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از رشد 68 درصدی اعتبارات این مجموعه در سالجاری خبر داد.
به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، علی فتی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال 92 شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
وی با بیان اینکه از سال 92 تا 95 بطور سالیانه بین 10 تا 20 درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک 68 درصد افزایش یافت.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و 460 میلیون تومان بود که این رقم با رشد 68 درصدی به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسید.
وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت های انجام شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.
فتی همچنین از اختصاص 200 میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه های مثبتی به این مجموعه شود.
برج فناوری هرمزگان امسال راه اندازی می شود
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که 4500 متر فضای فیزیکی دارد که می تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.    
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می شود.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری را سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن را از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.    
فتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، این برج حداکثر دهه فجر امسال مورد بهره بردری قرار می گیرد.
وی همچنین به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.
عضویت پارک هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان
وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و گفت: IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.به گفته فتی، IASP مدیریت حرفه ای پارکهای علمی، تکنولوژی و تحقیقاتی و دیگر حوزه های نوآوری را با یکدیگر مرتبط می سازد و خدماتی را ارائه می دهد که موجب رشد و شکوفائی اعضای خود می شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان کرد: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکتهای مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سالهای اخیر، به تصویب هیأت مدیرة انجمن بین المللی پارکهای علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال 1396 به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
فتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آن ها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می نماید. مقر دائمى این اتحادیه در کشور اسپانیا است و پارک علم و فناوری هرمزگان، عضویت تمام وقت و حق راى در هئیت مدیره مجمع اتحادیه را خواهد داشت.
مرکز نوآوری و فعالیت در رخدادهای فناورانه
وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.         
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری ها و دانشگاه های شهرستان های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده های افراد را در دورترین نقطه استان را شناسایی و حمایت کند.
فتی اظهار کرد: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است. این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می شود.     
وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارتاپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزار شده است.    
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می دهد.
فتی تصریح کرد: با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح های دانش آموزی طراحی و ساخته می شود که یکی از این طرح ها مربوط به مبینا وطن خواه بود که اخیرا موفق به کسب مقام جهانی شد.    
توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل شده و آمار قابل توجهی برای هرمزگان رقم زده است.
وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت ها فراهم شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد اما پیش تر بدلیل نداشتن کارگزاری تیم هایی از خارج استان   ارزیابی های دانش بنیان را انجام می دادند که بدلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت ها ضایع می شد اما با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.
به گفته فتی، در حال حاضر 26 شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که 16 شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند.    
برگزاری مسابقه مکران کاپ
در این نشست خبری همچنین دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی های رایانه ای جام مکران از سری برنامه های جدید جشنواره سیریک   است   که برای اولین بار در خرداد 96 در سطح منطقه ی جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می شود.
به گفته وی، در این دوره از مسابقات گیمرها در بازی های رایانه ای وارکرافت (Warcraft) و کانتر (Counter) بصورت تیمی (تیم های 5 تا 7 نفره)   و در بازی PES بصورت انفرادی به رقابت می پردازند.
نصیری خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی های رایانه ای بازی پینت بال ویژه بانوان بصورت تیمی (تیم های 5 تا 7 نفره) و برنامه های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می شود.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۵۰

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان: لزوم ترغیب سرمایه گذاران در حوزه دانش بنیان/افتتاح برج فناوراستان

بندرعباس - رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بر لزوم ترغیب سرمایه گذاران در حوزه دانش بنیان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتر علی فتی ظهردر یکشنبه در نشست خبری با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال ۹۲ شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تا ۹۵ بطور سالیانه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک ۶۸ درصد افزایش یافت.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان بود که این رقم با رشد ۶۸ درصدی به دو میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان رسید.
وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت های انجام شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.
فتی همچنین از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه های مثبتی به این مجموعه شود.
برج فناوری هرمزگان امسال راه اندازی می شود
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که ۴۵۰۰ متر فضای فیزیکی دارد که می تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می شود.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری را سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن را از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.
فتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، این برج حداکثر دهه فجر امسال مورد بهره بردری قرار می گیرد.
وی همچنین به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.
عضویت پارک هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان
وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و گفت: IASPیک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.به گفته فتی، IASPمدیریت حرفه ای پارکهای علمی، تکنولوژی و تحقیقاتی و دیگر حوزه های نوآوری را با یکدیگر مرتبط می سازد و خدماتی را ارائه می دهد که موجب رشد و شکوفائی اعضای خود می گردد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان داشت: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکتهای مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سالهای اخیر، به تصویب هیأت مدیرة انجمن بین المللی پارکهای علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
فتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آن ها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می نماید. مقر دائمی این اتحادیه در کشور اسپانیا است و پارک علم و فناوری هرمزگان ، عضویت تمام وقت و حق رای در هئیت مدیره مجمع اتحادیه را خواهد داشت.
مرکز نوآوری و فعالیت در رخدادهای فناورانه
وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری ها و دانشگاه های شهرستان های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده های افراد را در دورترین نقطه استان را شناسایی و حمایت کند.
فتی اظهار داشت: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است. این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می شود.
وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارتاپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزار شده است.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می دهد.
فتی تصریح کرد، با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح های دانش آموزی طراحی و ساخته می شود که یکی از این طرح ها مربوط به مبینا وطن خواه بود که اخیرا موفق به کسب مقام جهانی شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل شده و آمار قابل توجهی برای هرمزگان رقم زده است.
وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت ها فراهم شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد اما پیش تر بدلیل نداشتن کارگزاری تیم هایی از خارج استان  ارزیابی های دانش بنیان را انجام می دادند که بدلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت ها ضایع می شد اما با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.
به گفته فتی، در حال حاضر ۲۶ شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که ۱۶ شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند.
وی از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی های رایانه ای جام مکران از سری برنامه های جدید جشنواره سیریک  است  که برای اولین بار در خرداد ۹۶ در سطح منطقه ی جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می شود.
به گفته وی، در این دوره از مسابقات گیمرها در بازی های رایانه ای وارکرافت (Warcraft) و کانتر (Counter) بصورت تیمی (تیم های ۵ تا ۷ نفره)  و در بازی PES بصورت انفرادی به رقابت می پردازند.
فتی خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی های رایانه ای بازی پینت بال ویژه بانوان بصورت تیمی (تیم های ۵ تا ۷ نفره) و برنامه های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می شود.
فتی به لزوم ورود سرمایه گذاران در سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان گفت: ما نیازمند ترغیب سرمایه گذاران در حوزه دانش بنیان هستیم.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاران باید به سمت سرمایه گذاری ریسک پذیر بیایند گفت: با ورود سرمایه گذاران به این بخش کمک زیادی به توسعه استان هرمزگان خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای تکمیل اکوسیستم نوآوری نیازمند ورود صنایع هستیم، خاطرنشان کرد، بهش عمده ای از فعالیت ها در حوزه وظایف پارک ها نیست اما برای سرعت بخشی به این اکوسیستم پارک مجبور است ورود کند و وظایف بخش های دیگر را انجام تا سرعت بیشتری به این طرح د

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۰۳

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان: امکانات آزمایشگاهی هرمزگان با هدف رشد شرکت‌های دانش بنیان تجمیع شود

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان با تاکید بر لزوم حمایت تمام دستگاه‌ها و آماده‌سازی ظرفیت‌های دولتی موجود در استان برای توسعه ورشد شرکت های دانش بنیان گفت: باید تمام امکانات آزمایشگاهی هرمزگان در راستای حمایت از پارک علم و فناوری تجمیع شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، علی فتی ظهر امروز در نشست با خبرنگاران‌، با بیان اینکه اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان در سال جاری بیش از 68 درصد دشد داشته است اظهار داشت: این مجموعه سال گذشته یک میلیارد و 460 میلیون تومان بود که این رقم با رشد 68 درصدی به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسید.
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری‌هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که 4500 متر فضای فیزیکی دارد که می‌تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد: این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم‌های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می‌شود.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده‌ایم، گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری را سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و یک سوم آن ‌از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.
فتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده ‌که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه‌اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، در ادامه بیان داشت: این برج حداکثر همزمان با دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی در ادامه از فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان خبر داد و ابراز داشت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه‌اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری‌ها و دانشگاه‌های شهرستان‌های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده‌های افراد را در دورترین نقطه استان را شناسایی و حمایت کند.
فتی اظهار داشت: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است. این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می‌شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می‌شود.
***

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۱

بهره‌مندي شرکت‌هاي مستقر در پارک‌هاي علم و فناوري از تسهيلات

خبرگزاري آريا-رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي گفت: تمام شرکت‌هاي دانش بنيان و فناور مستقر در پارک‌هاي علم و فناوري از تسهيلات صندوق نوآوري و شکوفايي بهره مند مي‌شوند.
به گزارش خبرگزاري آريا،بهزاد سلطاني در مراسم افتتاح دفتر شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري گفت: صندوق نوآوري و شکوفايي ارتباطات خوبي با شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري دارد و با ايجاد اين دفتر شاهد حل بسياري از مشکلات پژوهشگران شرکت‌هاي دانش بنيان هستيم.
وي به تعداد پروژه‌هاي شرکت‌هاي دانش بنيان اشاره کرد و افزود: فعاليت 402 پروژه دانش بنيان با موفقيت خاتمه يافته و 22 پروژه خاتمه يافته ناموفق فعاليت خود را به اتمام رسانده است.
سلطاني گفت: اين پروژه‌ها مربوط به شرکت‌هاي دانش بنيان، پارک‌هاي علم و فناوري و مراکز رشد است.
وي افزود: 3 هزار شرکت در پارک‌هاي علم و فناوري و مراکز رشد وجود دارد که از اين تعداد هزار و 100 شرکت دانش بنيان است و بقيه شرکت‌هاي فناور هستند که طبق قانون به صورت مستقيم اين شرکت‌ها نمي‌توانند از تسهيلات صندوق نوآوري و شکوفايي استفاده کنند.
سلطاني گفت: براساس تسهيلاتي که به تازگي در نظر گرفته شده است هم اکنون همه شرکت‌هاي مستقر در پارک‌هاي علم و فناوري مي‌توانند از تسهيلات فناورانه صندوق نوآوري و شکوفايي بهره‌مند شوند.
وي در ادامه به شرکت‌هاي دانشگاهي دانش بنيان اشاره کرد و افزود: پايان نامه و تحقيقات دانشگاه‌هاي زير نظر وزارت علوم مي‌توانند وارد شرکت‌هاي دانش بنيان و از تسهيلات بهره‌مند شوند.
سلطاني در پايان بر ضرورت تجاري شدن فعاليت‌هاي دانشگاه‌ها تاکيد کرد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۸:۵۲

افزایش 68درصدی بودجه پارک علم وفناوری هرمزگان در سال جاری

بندرعباس - ایرنا - رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: بودجه این پارک در سال جاری با رقم 2 میلیارد و 116 میلیون تومان در مقایسه با سال گذشته که یک میلیارد و 460 میلیون تومان بود 68 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایرنا علی فتی یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: عملکرد پارک هرمزگان باعث شد علاوه بر بودجه سالانه 200 میلیون تومان دیگر برای ارائه به 26 شرکت های دانش بنیان مستقر، در اختیار این مجموعه قرار گیرد.
وی ادامه داد: پارک هرمزگان دومین پارک علم و فناوری کشور است که در بخش بودجه شاهد چنین افزایشی است.
وی اشاره کرد: محدودیت‌های فضای فیزیکی و آزمایشگاهی مشکل هایی در افزایش بهتر و بیشتر عمل‌کرد پارک علم و فناوری هرمزگان در سال‌های گذشته ایجاد کرده بود که امید می‌رود با توجه به تلمک ساختمان قدیمی دانشگاه هرمزگان در خیابان آیت الله غفاری مرتفع شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ابراز داشت: با این تملک فضایی به مساحت چهار هزار و 500 متر را می‌توان به شرکت های دانش بنیان و فعالیت‌های آزمایشگاهی و فناورانه اختصاص داد.
فتی عنوان کرد: قصد پارک علم و فناوری هرمزگان از تملک ساختمان یاد شده علاوه بر اختصاص فضا برای شرکت های دانش بنیان و فعالیت های آزمایشگاهی ایجاد نماد شهری فناورانه در استان است.
وی اشاره کرد: برنامه بهره برداری از این ساختمان برای 6 ماهه آینده طرح ریزی شده که در بدترین حالت زمان بهره برداری بهمن سال جاری خواهد بود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به احداث ساختمان پارک علم و فناوری در زمین روبه روی دانشگاه هرمزگان اشاره کرد و گفت: پس از راه اندازی این مجموعه در حال ساخت قوانین مناطق آزاد در آن اعمال و معافیت های و تعرفه های مناسب و جذابی به شرکت های مستقر در آن ارائه می شود.
وی یکی از کارکردهای ایجاد مجموعه پارک علم و فناوری در مقابل دانشگاه هرمزگان که در فاصله 9 کیلیومتری شرق شهر بندرعباس واقع شده را جذب دانشجویان و دانشگاهیان آن دانشگاه برای ایجاد شرکت های فناورانه و دانش بنیان دانست.
فتا یادآور شد: البته برای بالا بردن استقبال دانشجویان و دانشگاهیان از رویدادها و رخدادهای فناورانه در هرمزگان تفاهم نامه‌هایی با دانشگاه‌ها منعقد شده است.
وی خاطر نشان کرد: مدرسان دانشگاه‌ها می‌توانند از مفاد این تفاهم نامه ها برای ارتقاء خود بهره برده و دانشجویان نسبت به ایجاد کسب و کارهای با خطر پذیری بالا اقدام کنند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد: در بخش دانش آموزی با مشکل های کمتری نسبت به بخش دانشگاهی روبه رو هستیم به نحوی که دفتر ثبت مالکیت پارک علم و فناوری استان 170 ایده دانش آموزی را به ثبت رسانده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ایجاد شاخه‌های استانی صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: درحالی که استان هایی نظیر خراسان جنوبی ، سمنان، اصفهان و یزد موفق به ایجاد این صندوق شده‌اند ولی هرمزگان با وجود صنایع بزرگ و قدرتمند موفق به راه اندازی آن نشده است.
فتی بیان کرد: برای راه اندازی این صندوق بخش خصوصی به همراه دولت باید مشارکت داشته باشند که دولت آمادگی خود را اعلام کرده و بخش خصوصی هرمزگان آن‌گونه که باید عمل نکرده است.
وی یادآور شد: بر اساس ساز و کار این صندوق سهامداران آن از راه اندازی کسب درآمد توسط شرکت های فناور تسهیلات گیرنده کسب درآمد می‌کنند و علاوه بر آن امکان فروش سهام خود را دارند.
رئیس پالک علم و فناوری هرمزگان بیان کرد: کسی از بخش خصوصی و صنایع مستقر در هرمزگان خواهان صدقه نیست بلکه بیایید سهامدار این صندوق استانی شوند.
3219/6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: خلیل تنیده

۹۶/۰۲/۰۳
۲۱:۱۸

حضور سه واحد برتر فناور کرمانشاه در نشست توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا

واحدهای فناوری پارک علم و فناوری کرمانشاه در نشست توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا حضور پیدا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، این پارک سه واحد فناور خود را برای حضور در نشست توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا که طی روزهای 29 تا 31 فروردین‌ماه سال جاری با حضور بزرگ‌ترین شرکت‌های دانش‌بنیان ایتالیایی و تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مستقر در پارک‌های علم و فناوری کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، به تهران اعزام کرد.
ابزارسازان درمانگر به مدیرعاملی علیرضا سالکی و فعال درزمینهٔ تجهیزات پزشکی، شرکت بیستون تلکام به مدیرعاملی محمدرضا علیخانی و فعال درزمینهٔ تجهیزات مخابرات و شرکت نیروی غرب به مدیرعاملی مریم حسینی و فعال در زمینهٔ مخابرات در این رویداد حضور داشتند.
هرچند شرکت‌های یادشده به دلیل عدم حضور شرکت‌های ایتالیایی موفق نشدند با شرکت‌های که از قبل برای نشست رودررو با آن‌ها انتخاب‌شده بودند حضور پیدا کنند، اما درمجموع حضور در این برنامه را دربرگیرنده دستاوردهایی مناسب برای شرکت خود عنوان نمودند.
به‌طورکلی هدف از این نشست، فراهم آوردن فرصت‏های جدید برای دانشگاه‏ها، مؤسسات آموزشی، پژوهشگاه‏ها و مراکز پژوهشی؛ و شرکت‌های فناور و دانش‏بنیان مستقر در پارک‏های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور ایران و ایتالیا بود.
این برنامه به‌صورت رویدادی سالانه ترتیب داده‌شده که به‌طور متناوب در ایران و ایتالیا، برگزار می‏گردد و خدمات حمایتی و اطلاعاتی برای ایجاد شراکت به همراه خواهد داشت.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۸:۵۶

تاکيد بر گسترش همکاري هاي ارتباطي ايران و جمهوري تاتارستان

خبرگزاري آريا-رييس هيات مديره شرکت ارتباطات زيرساخت و معاون نخست وزير و وزير ارتباطات و فناوري تاتارستان بر توسعه همکاري هاي ارتباطي تاکيد کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا،در اين ديدار دو طرف برهمکاري در خصوص تبادل دانشجودر رشته IT ، اعزام اساتيد IT به ايران و آموزش دانشجويان ايراني، انتقال دانش و فناوري در دو حوزه هويت و نقشه (Road Map) و اعزام هيأتي از جمهوري اسلامي ايران به تاتارستان براي بازديد از شهرهوشمند Innopolis توافق شد.
مدير عامل شرکت ارتباطات زيرساخت با اشاره به اهداف مشترک دو کشور ايران و تاتارستان گفت: با توجه به ذخيره نيروي انساني خوب در زمينه IT، هر دو کشور به دنبال  استقلال و گرفتن سهم خود در فضاي سايبري هستند.
وي افزود: در سه سال اخير دولت يازدهم  توجه ويژه اي به بخش IT  داشته  و کارشناسان خوبي در اين زمينه تربيت شده اند به نحوي که  امروزه بسياري از نخبگان ايراني در رده هاي مديريتي شرکتهاي بزرگ بين المللي  همچون اپل، مايکروسافت، گوگل و توييتر فعاليت دارند.
آذري جهرمي با تشريح رشد سرويس هاي داخلي گفت: در سال گذشته بيش از 100 هزار اپليکيشن تهيه و در اپ استور گذاشته شده و امروز در ايران مفهوم شغلهاي مبتني بر فناوري به سرعت در حال رشد است.
رييس هيات مديره شرکت ارتباطات زيرساخت افزود: هم اکنون استارت آپ ها در حال رشد هستند و ايـده هاي ناب سريع تبديل به اپليکـيشن و درآمـدزايي مي شوند و نتيجه سرمايه گذاري دولت در تامين زيرساخت هاست.
وي با اشاره به پيشرفت سهم ICT در اقتصاد کشور گفت: در سال گذشته اين درآمد از 15هزار ميليارد تومان به 25 هزار ميليارد افزايش يافته است و در حوزه پارک فناوري هم فعاليتهايي در ايران آغاز و مناطقي تعريف شده  است که در اين مناطق فعاليت براي شرکت هاي IT , آزاد و بدون پرداخت ماليات است  و  تسهيلاتي نيز از سوي دولت براي کساني که در اين منطقه فعاليت دارند در نظر گرفته شده است.
در ادامه شاي هوت دينو معاون نخست وزير و وزير ارتباطات و فناوري تاتارستان گفت : اين کشور شهر هوشمندي به نام INNOPOLIS با زيرساخت هاي لازم را راه اندازي کرده است و دانشگاه INNOPOLIS در اين شهر قرار دارد که در زمينه IT فعاليت مي کند.
معاون نخست وزير تاتارستان اضافه کرد: اين کشور پيشـرفت هاي چشمگيري در زمينه دولت الکترونيـک داشـته و از نظر فناوري هاي پيشرفته با دولـت روسـيه در حال رقابت است.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۲۸

اختصاص 35 درصد اعتبارات صندوق شکوفایی به پارک‌ها

گروه بنگاه‌ها: دفتر نمایندگی شورای «عتف» در پنجره واحد مجتمع شکوفایی افتتاح شد. معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم با اشاره به اینکه صندوق نوآوری باید نقش متفاوتی از بانک‌ها را در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کند، گفت: این قابلیت در صندوق نوآوری و شکوفایی طی دو سال گذشته به فعلیت رسیده و با ارائه تسهیلات ازسوی صندوق به اجرا درآمده است. وحید احمدی ادامه داد: عملیاتی شدن اقتصاد دانش‌بنیان در پنجره واحد از ضروری‌ترین موضوعات در تسریع امور مربوطه است. در این دفتر امور اجرایی و وظایف شورای عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) را پیگیری خواهیم کرد که مهم‌ترین آن رسیدگی به شکایات و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است. در ادامه این مراسم رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد خاطرنشان کرد: طبق آیین‌نامه اجرایی دولت 30 درصد منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و مناطق ویژه اقتصادی و علم و فناوری اختصاص می‌یابد که تاکنون 27 درصد آن محقق شده است. بهزاد سلطانی از افزایش این میزان در سال جاری خبر داد و گفت: در سال 96 این میزان به 35 درصد افزایش می‌یابد و این افزایش در چارچوب مقررات صندوق اعطا خواهد شد.
 
به گفته وی، طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در صورتی که توجیه اقتصادی داشته باشند مشمول حمایت‌های صندوق می‌شوند. رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌ها به‌طور غیرمستقیم از حمایت‌های این صندوق برخوردار می‌شوند، توضیح داد: در حال حاضر در پارک‌ها حدود سه هزار شرکت مستقر شده‌اند که 1100 شرکت، دانش‌بنیانی آنها احراز شده و بقیه شرکت‌های فناور هستند. سلطانی با تاکید بر اینکه طبق قانون شرکت‌های فناور نمی‌توانند به‌صورت مستقیم از اعتبارات صندوق بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: به منظور حمایت از این نوع شرکت‌ها به صندوق‌های پژوهش و فناوری وام پرداخت کرده‌ایم و این صندوق‌ها می‌توانند براساس اساسنامه از فعالیت‌های شرکت‌های فناور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از طریق اعطای وام حمایت کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها در زمینه تهیه وثیقه گفت: در این طرح شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد مشروط بر آنکه ساختمان محل کار آنها به نام شرکت باشند، می‌توانند شرکت‌های خود را به‌عنوان وثیقه در رهن صندوق نوآوری و شکوفایی قرار دهند. سلطانی همچنین از ارائه خدمت جدیدی به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها خبر داد و گفت: بر این اساس با توافقی که با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شده است، برای شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان تا سقف 45 میلیون تومان تسهیلاتی با نرخ 4 درصد اعطا می‌شود. به گفته وی، منابع این تسهیلات از سوی این بانک تامین شده و شرکت‌های بدحساب مشمول این حمایت نمی‌شوند. در ادامه رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در حال حاضر راه‌اندازی چهار صندوق خطرپذیر مصوب شده است، گفت: علاوه بر آن 5 طرح مشارکتی با این صندوق‌ها تصویب شده و این در حالی است که فضای اقتصادی کشور آمادگی لازم را برای مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی ندارد. وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های کوچک نگرانی زیادی از اجرای طرح‌های مشارکتی با صندوق‌های خطرپذیر دارند و این در حالی است که در صورت اجرای طرح‌های مشارکتی با صندوق‌های خطرپذیر، این صندوق‌ها 49 درصد سرمایه شرکت‌ها را تامین خواهند کرد.
×

۹۶/۰۲/۰۴
۰۰:۰۲

برنامه های فضایی کشور3 سال معطل جلسه یک شورا

طبق زمان بندی برنامه 10ساله فضایی کشور، در سال 96 باید پروژه اعزام انسان به فضا و پروژه بلوک انتقال مداری GEO وپرتاب ماهواره مخابراتی تکمیل می شد. بازگشت به مسیر برنامه فضایی، ساده‌ترین دلیل احیای جلسات شورای عالی فضایی است.به گزارش فارس،با مصوبه شورای عالی اداری در دی ماه 93، مجموعه سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی به وزارت ارتباطات ملحق شد،مرکزی نیز به نام مرکز ملی فضایی، با حکم ریاست جمهوری در معاونت علمی تشکیل و دبیرخانه شورای عالی فضایی برای سیاستگذاری امور فضا به سازمان فضایی واگذار شد. شورای عالی فضایی، عالی ترین مرجع رسیدگی به مسائل فضایی ایران زیر نظر رئیس جمهوری است که اساسنامه آن در بهمن 83 از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصویب شده است.درمدتی که این تغییرات تصویب و اجرا شد - که بیش از 18 ماه به طول انجامید -بلاتکلیفی و سردرگمی در کل مجموعه فضایی کشور مشهود بود. هم‌اکنون پژوهشگاه هوا و فضا در وزارت علوم برنامه چندان متمرکز و مشخصی برای فعالیت نداشته و عدم اختصاص بودجه مناسب و عدم واگذاری پروژه بزرگ و سیستمی باعث شده که فعالیت‌های این پژوهشکده به شدت کاهش یابد. پروژه اعزام انسان به فضا نیز با صفر شدن بودجه آن ، تعطیل شده است.در وزارت ارتباطات نیزبودجه قطع شده پژوهشگاه فضایی تاحدودی برقرار شده است، اما در پی تحولات اخیرو ادامه‌دار شدن وقفه در فعالیت ها، نیروهای متخصص و نخبه پراکنده شده‌اند و تعدادی مهاجرت کرده و در مواردی جذب سازمان های فضایی کشورهای دیگر شده اند.
علاوه بر این، سازمان فضایی به عنوان بازوی اجرایی حاکمیتی در کنار مرکز ملی فضایی به عنوان متولی برگزاری شورای عالی فضایی دچار دوگانگی شدیدی شده و اختلافات بین این2 تشکیلات فزونی یافته به گونه ای که جلسه شورای عالی فضایی در دولت یازدهم حتی یک بارهم تشکیل نشده و در این3 سال مصوبات شورای عالی فضایی بلاتکلیف بوده است.به هم ریختگی تشکیلات فضایی و سردرگمی ها و اصطکاک های درون سازمانی ایجاد شده یکی از نتایج برگزار نشدن جلسات شورای عالی فضایی است که آثارآن در توقف برنامه فضایی ایران و از هم گسستگی سیاست های فضایی در کشور قابل مشاهده است.بها ندادن به شورای عالی فضایی در حالی است که قانون، مسئولیت‌های مهمی را برای این شورا دیده است.از جمله مهم ترین وظایف و اختیارات این شورا، سیاست‌گذاری برای استفاده از فناوری های فضایی در بخش های امنیتی و استفاده صلح‌ آمیز از فضای‌ ماورای جو در چارچوب سیاست های کلی نظام با رعایت قوانین و مقررات کشور است.در ماده 7 اساسنامه شورای عالی فضایی بر تشکیل جلسات این شورا حداقل 2بار در سال تاکید شده است.در مجموع شورای عالی فضایی از زمان تاسیس در سال 83 تاکنون وضعیتی نیمه فعال دارد و در حالی که طبق اساسنامه باید سالانه حداقل 2 جلسه این شورا تشکیل می‌شد اما از 20 جلسه ممکن تاکنون فقط 3 بار جلسات آن تشکیل شده است.مدت‌ ها ست مسئولان برای برگزاری جلسه شورای عالی فضایی تاریخ تعیین می‌کنند اما هیچ یک از این تاریخ‌ها به تشکیل جلسه منجر نشده است.
رئیس سازمان فضایی ایران تیر 95 با اعلام تصویب دستور جلسه نخستین جلسه شورای عالی فضایی در دولت یازدهم، گفته بود: اولویت برنامه های مرتبط با حوزه فضایی به تصویب برنامه 5 ساله و 10 ساله فضایی کشور اختصاص دارد.وی گفته بود: درخواست برگزاری جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور در نوبت است و پس از تعیین وقت از سوی دفتر رئیس جمهور زمان آن مشخص خواهد شد.بهرامی پیش بینی کرده بود که با توجه به شرایط فعلی، جلسه شورای عالی فضایی حتما تا 2 ماه دیگر تشکیل شود. اما صحبت های بهرامی تحقق پیدا نکرد.همچنین منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی در آذر 95 تشکیل جلسه شورای عالی فضایی را تا پایان سال وعده داده بود.در آخرین اظهار نظر ، وزیر ارتباطات در روزهای پایانی سال 95 گفت: شورای عالی فضایی حدود 6 یا 7 سال پیش برنامه 10 ساله نقشه راه فضایی کشور را تدوین کرده بود. اکنون دبیرخانه بسیار فعال است و تا اسفند برنامه فضایی 10 ساله دوم هم آماده شده که 2هفته پیش در جلسه‌ای آن را بررسی کردیم. اما به دلیل مشغله‌های رئیس جمهورامیدواریم این جلسه اوایل سال جدید برگزار شود.از جمله وظایف شورای عالی فضایی ترسیم راهبردهای حوزه فضا ست.برنامه فضایی 10 ساله و سند جامع توسعه هوافضا مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی سند کاملی برای راهبرد فضا در کشور است که بهتر است حرکت طبق سند انجام شود. تخصیص بودجه مناسب براساس برنامه و پروژه های مصوب شورای عالی فضایی به ویژه برای تحقیقات فضایی حوزه فضایی را در مسیر بالندگی قرار می دهد؛ اما در حال حاضر فعالیت‌های فضایی در کشور طبق سند جامع توسعه هوافضا یا برنامه فضایی 10 ساله پیگیری نمی شود. سند جامع توسعه هوافضا به طور کامل کنار گذاشته شده و برنامه فضایی 10 ساله نیز نیمه کاره رها شده است.این برنامه دارای 5 محور کلی ماهواره، ماهواره بر، کاربردهای فضایی، اعزام انسان به فضا و ایستگاه زمینی است.از نظر تخصیص بودجه نیز در سال 93 بودجه فعالیت‌های فضایی به شدت کاهش یافت، در سال 94 بودجه مقداری تخصیص یافت و در سال 95 سازمان فضایی به دنبال خرید ماهواره رفته است.بنابراین اساسی ترین اولویت و ضرورت تشکیل جلسه شورای عالی فضایی می‌تواند پیگیری اهداف و ارزیابی تحقق برنامه 10 ساله باشد که روزی با خرد جمعی کارشناسان تهیه شده تا فعالیت های فضایی کشور را از مسیر سردرگمی و سرگردانی به مسیر برنامه برگرداند.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۱:۵۰

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان: برج فناوری هرمزگان امسال راه اندازی می شود

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان که پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از ندای ساحل ؛ علی فتی پیش از ظهر امروز در نخستین نشست خبری سال 96 خود اظهار داشت: پارک علم و فناوری هرمزگان با رایزنی و تعامل و معرفی شرکتهای مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سالهای اخیر، به تصویب هیأت مدیرة انجمن بین المللی پارکهای علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال 1396 به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
وی از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و بیان کرد: IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.به گفته فتی، IASP مدیریت حرفه ای پارکهای علمی، تکنولوژی و تحقیقاتی و دیگر حوزه های نوآوری را با یکدیگر مرتبط می سازد و خدماتی را ارائه می دهد که موجب رشد و شکوفائی اعضای خود می گردد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در ادامه با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال 92 شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
فتی با بیان اینکه از سال 92 تا 95 بطور سالیانه بین 10 تا 20 درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک 68 درصد افزایش یافت.
وی اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته را یک میلیارد و 460 میلیون تومان ذکر کرد که این رقم با رشد 68 درصدی به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسید.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان همچنین از اختصاص 200 میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد.
فتی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته افزود: ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که 4500 متر فضای فیزیکی دارد که می تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.
به گفته وی، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می شود.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری را سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن را از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد: هزینه بازسازی ساختماناز سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
فتی با بیان اینکه این برج حداکثر دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد، عنوان کرد: بخشی از بنای ساختمان کنونی پارک علم و فناوری استان که در جوار دانشگاه هرمزگان قرار داد، انجام شده که امیدواریم با تکمیل آن شرکت های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.
وی در پایان با اشاره به وجود 26 شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که 16 شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: استان هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد و با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.
انتهای پیام/ح

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۵۳

برنامه‌های فضایی کشور ۳ سال معطل جلسه یک شورا

طبق زمان بندی برنامه ۱۰ساله فضایی کشور، در سال ۹۶ باید پروژه اعزام انسان به فضا و پروژه بلوک انتقال مداری GEO وپرتاب ماهواره مخابراتی تکمیل می شد.

روزنامه خراسان: طبق زمان بندی برنامه ۱۰ساله فضایی کشور، در سال ۹۶ باید پروژه اعزام انسان به فضا و پروژه بلوک انتقال مداری GEO وپرتاب ماهواره مخابراتی تکمیل می شد.
 
بازگشت به مسیر برنامه فضایی، ساده‌ترین دلیل احیای جلسات شورای عالی فضایی است.به گزارش فارس،با مصوبه شورای عالی اداری در دی ماه 93، مجموعه سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی به وزارت ارتباطات ملحق شد،مرکزی نیز به نام مرکز ملی فضایی، با حکم ریاست جمهوری در معاونت علمی تشکیل و دبیرخانه شورای عالی فضایی برای سیاستگذاری امور فضا به سازمان فضایی واگذار شد. شورای عالی فضایی، عالی ترین مرجع رسیدگی به مسائل فضایی ایران زیر نظر رئیس جمهوری است که اساسنامه آن در بهمن 83 از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصویب شده است.درمدتی که این تغییرات تصویب و اجرا شد - که بیش از 18 ماه به طول انجامید -بلاتکلیفی و سردرگمی در کل مجموعه فضایی کشور مشهود بود. هم‌اکنون پژوهشگاه هوا و فضا در وزارت علوم برنامه چندان متمرکز و مشخصی برای فعالیت نداشته و عدم اختصاص بودجه مناسب و عدم واگذاری پروژه بزرگ و سیستمی باعث شده که فعالیت‌های این پژوهشکده به شدت کاهش یابد. پروژه اعزام انسان به فضا نیز با صفر شدن بودجه آن ، تعطیل شده است.در وزارت ارتباطات نیزبودجه قطع شده پژوهشگاه فضایی تاحدودی برقرار شده است، اما در پی تحولات اخیرو ادامه‌دار شدن وقفه در فعالیت ها، نیروهای متخصص و نخبه پراکنده شده‌اند و تعدادی مهاجرت کرده و در مواردی جذب سازمان های فضایی کشورهای دیگر شده اند.
 
علاوه بر این، سازمان فضایی به عنوان بازوی اجرایی حاکمیتی در کنار مرکز ملی فضایی به عنوان متولی برگزاری شورای عالی فضایی دچار دوگانگی شدیدی شده و اختلافات بین این2 تشکیلات فزونی یافته به گونه ای که جلسه شورای عالی فضایی در دولت یازدهم حتی یک بارهم تشکیل نشده و در این3 سال مصوبات شورای عالی فضایی بلاتکلیف بوده است.به هم ریختگی تشکیلات فضایی و سردرگمی ها و اصطکاک های درون سازمانی ایجاد شده یکی از نتایج برگزار نشدن جلسات شورای عالی فضایی است که آثارآن در توقف برنامه فضایی ایران و از هم گسستگی سیاست های فضایی در کشور قابل مشاهده است.بها ندادن به شورای عالی فضایی در حالی است که قانون، مسئولیت‌های مهمی را برای این شورا دیده است.از جمله مهم ترین وظایف و اختیارات این شورا، سیاست‌گذاری برای استفاده از فناوری های فضایی در بخش های امنیتی و استفاده صلح‌ آمیز از فضای‌ ماورای جو در چارچوب سیاست های کلی نظام با رعایت قوانین و مقررات کشور است.در ماده 7 اساسنامه شورای عالی فضایی بر تشکیل جلسات این شورا حداقل 2بار در سال تاکید شده است.در مجموع شورای عالی فضایی از زمان تاسیس در سال 83 تاکنون وضعیتی نیمه فعال دارد و در حالی که طبق اساسنامه باید سالانه حداقل 2 جلسه این شورا تشکیل می‌شد اما از 20 جلسه ممکن تاکنون فقط 3 بار جلسات آن تشکیل شده است.مدت‌ ها ست مسئولان برای برگزاری جلسه شورای عالی فضایی تاریخ تعیین می‌کنند اما هیچ یک از این تاریخ‌ها به تشکیل جلسه منجر نشده است.
 
رئیس سازمان فضایی ایران تیر 95 با اعلام تصویب دستور جلسه نخستین جلسه شورای عالی فضایی در دولت یازدهم، گفته بود: اولویت برنامه های مرتبط با حوزه فضایی به تصویب برنامه 5 ساله و 10 ساله فضایی کشور اختصاص دارد.وی گفته بود: درخواست برگزاری جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور در نوبت است و پس از تعیین وقت از سوی دفتر رئیس جمهور زمان آن مشخص خواهد شد.بهرامی پیش بینی کرده بود که با توجه به شرایط فعلی، جلسه شورای عالی فضایی حتما تا 2 ماه دیگر تشکیل شود. اما صحبت های بهرامی تحقق پیدا نکرد.همچنین منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی در آذر 95 تشکیل جلسه شورای عالی فضایی را تا پایان سال وعده داده بود.در آخرین اظهار نظر ، وزیر ارتباطات در روزهای پایانی سال 95 گفت: شورای عالی فضایی حدود 6 یا 7 سال پیش برنامه 10 ساله نقشه راه فضایی کشور را تدوین کرده بود. اکنون دبیرخانه بسیار فعال است و تا اسفند برنامه فضایی 10 ساله دوم هم آماده شده که 2هفته پیش در جلسه‌ای آن را بررسی کردیم. اما به دلیل مشغله‌های رئیس جمهورامیدواریم این جلسه اوایل سال جدید برگزار شود.از جمله وظایف شورای عالی فضایی ترسیم راهبردهای حوزه فضا ست.برنامه فضایی 10 ساله و سند جامع توسعه هوافضا مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی سند کاملی برای راهبرد فضا در کشور است که بهتر است حرکت طبق سند انجام شود. تخصیص بودجه مناسب براساس برنامه و پروژه های مصوب شورای عالی فضایی به ویژه برای تحقیقات فضایی حوزه فضایی را در مسیر بالندگی قرار می دهد؛ اما در حال حاضر فعالیت‌های فضایی در کشور طبق سند جامع توسعه هوافضا یا برنامه فضایی 10 ساله پیگیری نمی شود.
 
سند جامع توسعه هوافضا به طور کامل کنار گذاشته  شده و برنامه فضایی 10 ساله نیز نیمه کاره رها شده است.این برنامه دارای 5 محور کلی ماهواره، ماهواره بر، کاربردهای فضایی، اعزام انسان به فضا و ایستگاه زمینی است.از نظر تخصیص بودجه نیز در سال 93 بودجه فعالیت‌های فضایی به شدت کاهش یافت، در سال 94 بودجه مقداری تخصیص یافت و در سال 95 سازمان فضایی به دنبال خرید ماهواره رفته است.بنابراین اساسی ترین اولویت و ضرورت تشکیل جلسه شورای عالی فضایی می‌تواند پیگیری اهداف و ارزیابی تحقق برنامه 10 ساله باشد که روزی با خرد جمعی کارشناسان تهیه شده تا فعالیت های فضایی کشور را از مسیر سردرگمی و سرگردانی به مسیر برنامه برگرداند.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۴:۴۶

برج فناوری هرمزگان امسال راه‌اندازی می‌شود/رسالت دانشگاه تنها افزایش دانشجو نیست

اقتصاد ایران: ‌رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از رشد 68 درصدی اعتبارات این مجموعه در سال جاری خبر داد.

‌به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، علی فتی امروز در نشست خبری با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال‌های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می‌دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال 92 شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
وی با بیان اینکه از سال 92 تا 95 بطور سالیانه بین 10 تا 20 درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک 68 درصد افزایش یافت.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و 460 میلیون تومان بود که این رقم با رشد 68 درصدی به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسید.
وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت‌های انجام شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.
فتی همچنین از اختصاص 200 میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه های مثبتی به این مجموعه شود.
برج فناوری هرمزگان امسال راه اندازی می شود
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که 4500 متر فضای فیزیکی دارد که می‌تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد و با بهره برداری از آن هرمزگان صاحب برج فناوری می شود.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.
فتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواریم با تکمیل آن، برج فناوری هرمزگان راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، این برج حداکثر دهه فجر امسال مورد بهره بردری قرار می گیرد.
وی همچنین به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت‌های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.
عضویت پارک هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان
وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و گفت: IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است. به گفته فتی، IASP مدیریت حرفه ای پارکهای علمی، تکنولوژی و تحقیقاتی و دیگر حوزه های نوآوری را با یکدیگر مرتبط می سازد و خدماتی را ارائه می دهد که موجب رشد و شکوفائی اعضای خود می شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان کرد: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکت‌های مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سالهای اخیر، به تصویب هیأت مدیره انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال 1396 به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
فتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آن ها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می نماید. مقر دائمی این اتحادیه در کشور اسپانیا است و پارک علم و فناوری هرمزگان، عضویت تمام وقت و حق رای در هئیت مدیره مجمع اتحادیه را خواهد داشت.
مرکز نوآوری و فعالیت در رخدادهای فناورانه
وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری ها و دانشگاه های شهرستان های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده های افراد را در دورترین نقطه استان شناسایی و حمایت کند.
فتی اظهار کرد: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است. این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می شود.
وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارتاپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزار شده است.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می دهد.
فتی تصریح کرد: با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح های دانش آموزی طراحی و ساخته می شود که یکی از این طرح ها مربوط به مبینا وطن خواه بود که اخیرا موفق به کسب مقام جهانی شد.
توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل شده و آمار قابل توجهی برای هرمزگان رقم زده است.
وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت ها فراهم شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد اما پیش تر بدلیل نداشتن کارگزاری تیم هایی از خارج استان ارزیابی های دانش بنیان را انجام می دادند که بدلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت ها ضایع می شد اما با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.
به گفته فتی، در حال حاضر 26 شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که 16 شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند.
برگزاری مسابقه مکران کاپ
در این نشست خبری همچنین دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی‌های رایانه ای جام مکران از سری برنامه های جدید جشنواره سیریک است که برای اولین بار در خرداد 96 در سطح منطقه ی جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می شود.
به گفته وی، در این دوره از مسابقات گیمرها در بازی های رایانه ای وارکرافت (Warcraft) و کانتر (Counter) بصورت تیمی (تیم های 5 تا 7 نفره) و در بازی PES بصورت انفرادی به رقابت می پردازند.
نصیری خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی های رایانه ای بازی پینت بال ویژه بانوان بصورت تیمی (تیم های 5 تا 7 نفره) و برنامه های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می شود.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۰۳
۲۰:۳۳

اختصاص 35 درصد اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی به پارک‌های علم و فناوری

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از تخصیص 35 درصد اعتبارات این صندوق در سال جاری به پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری خبر داد.
بهزاد سلطانی یکشنبه در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) در پنجره واحد مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته این صندوق در جهت اقتصاد دانش‌بنیان افزود: 15 سال است که پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور به عنوان ابزار توسعه کشور ایجاد شده اما به اندازه کافی اعتبارات مالی نداشته‌اند و کشور نتوانسته به طور کافی از پارک‌ها استفاده کند.
وی بیان کرد: طبق اساسنامه اجرایی دولت، 30 درصد از منابع صندوق به شرکت‌های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تعلق دارد و تاکنون‌ 27 درصد توانسته‌اند از این منابع استفاده کنند، در سال 96 این اعتبارات به 35 درصد افزایش داده شده است.
سلطانی با اشاره به این که اعتبارات تخصصی در سال جاری 5 درصد بالاتر از آیین نامه اجرایی دولت در نظر گفته شده است گفت: شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد برای استفاده از این تسهیلات باید شرکت خصوصی، دانش‌بنیان و دارای طرح فنی قابل توجیه باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 3 هزار شرکت در پارک‌ها و مراکز رشد مستقر هستند و از این تعداد 1100 شرکت دانش‌بنیان و مابقی فناور هستند.
به گفته رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های فناور طبق قانون نمی‌توانند به طور مستقیم از صندوق تسهیلات و خدمات دریافت کنند، بنابراین صندوق برای کمک به این دسته از شرکت‌ها از طریق ارائه وام به صندوق‌های پژوهش و فناوری عمل کرده و از این طریق تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از تسهیلات صندوق استفاده کنند.
سلطانی بیان کرد: با مذاکرات انجام شده با بانک‌ها، در حال حاضر شرکت‌های نوپا مستقر در پارک‌ها می‌توانند علاوه بر تسهیلات صندوق از 45 میلیون تومات تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مهر ایران استفاده کنند.
وی با اشاره به افتتاح دفتر نمایندگی شورای عالی عتف در پنجره واحد مجتمع شکوفایی گفت: بخشی از وظیفه دفتر نمایندگی مربوط به رسیدگی به شکایات است، اگر شرکتی از ارزیابی طرح‌ها شکایت داشته باشد، نخست به واحد کارگزاری صندوق، سپس واحد امور مشتریان صندوق و در مرحله سوم به دفتر نمایندگی عتف در پنجره واحد طرح شکایت و پیگیری می‌کند، با راه‌اندازی این دفتر شکایت تمام شرکت‌های دانش‌بنیان ساماندهی می‌شود.
سلطانی همچنین در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز گفت: ظرف 2 سال گذشته 4 صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر و 5 طرح از سوی صندوق نوآوری تصویب شده است، با این حال فضای اقتصادی کشور هنوز آمادگی کامل در این خصوص ندارد .
وی اظهار کرد: با توجه به ابلاغ وزارت علوم به دانشگاه‌ها در خصوص راه‌اندازی شرکت‌های دانشگاهی، صندوق نوآوری در حال مذاکره با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا در صورت امکان شرکت‌های دانشگاهی را دانش‌بنیان اعلام کنیم و صندوق در زمینه سرمایه‌گذاری و پرداخت هزینه تجاری‌سازی محصولات این شرکت‌ها اقدام کند.

۹۶/۰۲/۰۴
۱۱:۴۴

تفاهم نامه پارک علم و فناوری قزوین با شرکت صنعتی سینا شیشه

تفاهم‌نامه پارک علم و فناوری قزوین و شرکت صنعتی سینا شیشه منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به رسالت پارک علم و فناوری قزوین در توسعه شبکه ارتباطی خود با صنایع مختلف استان قزوین و در راستای توسعه روابط بین فناوران و شرکت‌های صنعتی، تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم و فناوری استان قزوین و شرکت سینا شیشه منعقد شد.
همچنین از توان متخصصان پارک علم و فناوری قزوین برای رفع نیازهای شرکت‌های صنعتی استفاده می‌شود.
مهم ترین مفاد تفاهم‌نامه منعقد شده بین پارک علم و فناوری استان قزوین و شرکت صنعتی سینا شیشه شامل ارجاع مشکلات فنی موجود در شرکت (ازجمله مشکلات خط تولید، مشکلات توسعه و ایجاد محصولات جدید) به واحدهای فناور پارک در حد مقدورات و استفاده از پتانسیل‌های مختلف واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری برای پیشبرد اهداف شرکت است.
معرفی فناوران توانمند پارک علم و فناوری به شرکت سینا شیشه برای تولید انبوه و تجاری فناوری و نوآوری ایجاد شده براساس نیازهای اعلام شده شرکت و پیگیری اولویت‌دار فعالیت‌های فناورانه ارسالی از سوی شرکت سینا شیشه نیز بخشی از مفاد تفاهم‌نامه یاد شده را به خود اختصاص می‌دهد.
علاوه بر این، ارائه مشاوره درخصوص نحوه دریافت مجوز دانش‌بنیانی و نحوه استفاده از تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز یکی از موضوعات مورد تفاهم پارک علم و فناوری و شرکت شینا شیشه بوده است.
گفتنی است این تفاهم نامه در راستای اتصال صنعت و دانشگاه، علاوه بر استفاده از دانش فنی به روز و توانمندی‌های گسترده واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری، این امکان را به واحد صنعتی سینا شیشه می‌دهد که در راستای رفع نیازهای خود از تخصص نخبگان ایرانی بهره گرفته و گامی موثر در زمینه بهبود خدمات و محصولات خود بردارند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹

رایزنی تجاری شرکت عضو پارک علم و فناوری البرز با همتای کره‌ای

مدیر عامل شرکت آترین شیمی آذرداد عضو پارک علم و فناوری البرز تولیدکننده کف آتش نشانی، در نشست هیئت تجاری و اقتصادی کشور کره جنوبی با شرکتی فعال در زمینه آتش نشانی به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اتاق بازرگانی استان البرز برای دومین بار میزبان هیئت 15 نفره تجاری و اقتصادی کشور کره جنوبی به سرپرستی هیجون گو نایب رئیس اتاق بازرگانی استان "هوآسانگ" این کشور بود.
بر پایه این گزارش، این هیئت تجاری که متشکل از مسئولان و کارشناسان شرکت های مختلف صنعتی بود توانستند در این نشست با همتایان تجاری ایرانی خود دیدار و در راستای توانمندی‌های دو کشور به تبادل اطلاعات و گفت‌وگو بپردازند.
هیجون گو نایب رییس اتاق بازرگانی استان "هواسانگ" ضمن اظهار خرسندی از دیدار مجدد این هیئت با صاحبان صنایع در استان البرز اظهار داشت: اولین دیدار کشور کره جنوبی از استان البرز دسامبر سال 2016 بود. به واسطه این دیدار مجدد، تفاهم‌نامه مشارکت و همکاری فی مابین میان شرکت‌های کره‌ای و شرکت‌های ایرانی در استان البرز به امضا رسید.
وی تصریح کرد: این هیئت تجاری و بازرگانی متشکل از مسئولان و کارشناسان شرکت‌های تولید مواد معدنی، مصالح ساختمانی، تجهیزات آتش نشانی، لوازم بهداشتی و آرایشی، تجهیزات نفت و گاز، قطعات خوردو، تجهیزات اندازه گیری دما، یخچال، کمپرسور، دستگاه های خنک کننده و ماشین آلات است.
هیجون گو در ادامه با بیان این موضوع که، دیدارهای تجاری و اقتصادی میان کشورها رونق فرهنگ تجاری و اقتصادی را به همراه دارد خاطرنشان کرد: ما باید از فرصت پیش آمده به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم تا بتوانیم زمینه مشارکت و همکاری میان این دو کشور را گسترده و مسیر توسعه روابط تجاری را هموارتر نماییم و بتوانیم با بهره‌گیری از تجارب علمی و صنعتی دو کشور گامی نوین در حوزه سرمایه گذاری برداریم.
گفتنی است در این نشست حمید گروسی مدیر عامل شرکت آترین شیمی آذرداد عضو پارک علم و فناوری البرز تولیدکننده کف آتش نشانی، با شرکتی کره ای فعال در زمینه آتش نشانی به گفت‌وگو پرداخت.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از رشد 68 درصدی اعتبارات این مجموعه در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی فتی با اشاره به اعتبارات پارک علم و فناوری طی سال های گذشته افزود: ما فعالیت پارک را زمانی می دانیم که ردیف بودجه مستقلی دریافت کردیم و از نظر ما پارک هرمزگان سال 92 شناسنامه دار شد و اعتبار مستقل برای انجام وظایف دریافت کرد.
وی با بیان اینکه از سال 92 تا 95 بطور سالیانه بین 10 تا 20 درصد به اعتبارات پارک اضافه می شد، گفت: امسال با حمایت دولت برای اولین بار اعتبارات پارک 68 درصد افزایش یافت.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: اعتبارات پارک علم و فناوری هرمزگان سال گذشته یک میلیارد و 460 میلیون تومان بود که این رقم با رشد 68 درصدی به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسید.
وی این افزایش را ناشی از نگاه مثبت به عملکرد و فعالیت های انجام شده در پارک علم و فناوری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.
فتی همچنین از اختصاص 200 میلیون تومان دیگر طی روزهای گذشته جدای از اعتبارات مصوب خبر داد، گفت: جهش بالای پارک هرمزگان از متوسط به بالا باعث شده تا نگاه های مثبتی به این مجموعه شود.
وی با اشاره به مشکلات پارک علم و فناوری هرمزگان در زمینه تملک ساختمان و محل استقرار واحدهای فناور طی سال های گذشته خاطرنشان کرد، ساختمان استیجاری فعلی ظرفیت تقاضا در حوزه فناوری ندارد از این رو با پیگیری هایی که صورت گرفته است ساختمان سابق دانشگاه هرمزگان را تملک کردیم که 4500 متر فضای فیزیکی دارد که می تواند بخش اعظمی از مشکلات ما را مرتفع کند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این ساختمان پس از بازسازی و تغییرات در سیستم های موجود آن تبدیل به برج فناوری خواهد شد.
وی با بیان اینکه هزینه این برج را از محل اعتبارات ملی دریافت کرده ایم گفت: دو سوم اعتبارات برج فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک سوم آن از محل اعتبارات پارک هرمزگان تامین شده است.
دکترفتی افزود: هزینه بازسازی ساختمان نیز از سوی وزارت علوم تامین شده است که امیدواری با تکمیل آن برج فناوری هرمز راه اندازی و تمامی فناوران و مخترعان برای انجام فعالیت در این برج حضور داشته باشند.
وی به احداث ساختمان پارک علم و فناور واقع در روبروی دانشگاه اشاره کرد و گفت: بخشی از این بنای ساختمان انجام شده است که امیدواریم با تکمیل آن شرکت های رشد یافته و دانش بنیان در این محل مستقر شوند.
وی همچنین از عضویت پارک علم و فناوری هرمزگان در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری جهان « IASP» خبر داد و گفت : IASP یک سازمان غیرمردمی بوده و به عنوان یک مقام ویژه مشورتی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان بیان داشت: پارک علم و فناوری هرمزگان نیز با رایزنی و تعامل و معرفی شرکت های مستقر و ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های خود طی سال های اخیر، به تصویب هیئت مدیره انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری IASP ، در روزهای آغازین سال 1396 به عضویت قطعی انجمن Full Member پذیرفته شد.
دکترفتی گفت: این انجمن همچنین با ایجاد حس رقابت بین شرکت ها و کارآفرینان شهرها و مناطق آنها توسعه اقتصاد جهانی را در نوآوری ها، کارآفرینی و انتقال دانش و تکنولوژی توزیع می کند.
وی در ادامه به فعالیت مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: این مجموعه با هدف حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی و برگزاری رخدادهای فناوری شکل گرفت که خوشبختانه نتایج خوبی نیز حاصل شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با راه اندازی این مرکز که با مشارکت فرمانداری ها و دانشگاه های شهرستان های هرمزگان صورت گرفته است توانسته ایده های افراد را در دورترین نقطه استان را شناسایی و حمایت کند.
وی اظهار داشت: در کنار حمایت از ایده های دانش آموزی و دانشجویی، رویدادهای ایده شو نیز در شهرستان ها از سوی مرکز نوآوری برگزار شده است و این رویداد با هدف رفع مشکلات استان از طریق ایده های مردمی برگزار می شود که در نهایت منجر به تولید ثروت از سوی فرد ایده پرداز می شود.
وی همچنین گفت: با حمایت این مرکز سه رویداد استارتاپ ویکند نیز با موضوعات آزاد، خدمات شهری و شهر هوشمند برگزار شده است.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: حمایت مالی بلاعوض از دانش آموزان نیز از دیگر خدماتی است که پارک هرمزگان از طریق مرکز نوآوری انجام می دهد.
دکترفتی تصریح کرد، با همکاری مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری بسیاری از طرح های دانش آموزی طراحی و ساخته می شود که یکی از این طرح ها مربوط به مبینا وطن خواه بود که اخیراً موفق به کسب مقام جهانی شد.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان به توسعه شرکت های دانش بنیان در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این شرکت ها در زمان دولت تدبیر و امید تشکیل شده و آمار قابل توجهی برای هرمزگان رقم زده است.
وی با بیان اینکه با دریافت کارگزاری دانش بنیان از سوی پارک علم و فناوری زمینه برای توسعه این شرکت ها فراهم شده است، گفت: هرمزگان در این زمینه قابلیت های فراوانی دارد اما پیش تر بدلیل نداشتن کارگزاری تیم هایی از خارج استان ارزیابی های دانش بنیان را انجام می دادند که بدلیل زمان اندک بررسی حق بسیاری از شرکت ها ضایع می شد اما با دریافت کارگزاری دانش بنیان توسط هرمزگان این روند آسان تر شده و هم نظارت بیشتری بر شرکت های دانش بنیان هست و هم زمان برای بررسی ها وجود دارد.
به گفته فتی، در حال حاضر 26 شرکت دانش بنیان در هرمزگان وجود دارد که 16 شرکت از واحدهای فناوری هستند که در مراکز رشد پارک فعالیت می کنند.
در این نشست همچنین دکتر علیرضا نصیری معاون فناوری و پشتیبانی پارک علم و فناوری هرمزگان از برگزاری مسابقات مکران کاپ خبر داد و گفت: مسابقات بازی های رایانه ای جام مکران از سری برنامه های جدید جشنواره سیریک است که برای اولین بار در خرداد 96 در سطح منطقه جنوب کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و با همکاری پارک علم و فناوری با اهدای جوایز میلیونی برگزار می شود.
نصیری خاطرنشان کرد، علاوه بر بازی های رایانه ای بازی پینت بال ویژه بانوان بصورت تیمی (تیم های 5 تا 7 نفره) و برنامه های جانبی نظیر تور دور جزیره قشم نیز برگزار می شود.
در این نشست همچنین مجید سرنی زاده مدیرمرکز رشد مواد و تجهیزات پزشکی پارک علم و فناوری هرمزگان به لزوم ورود سرمایه گذاران در سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان گفت: ما نیازمند ترغیب سرمایه گذاران در حوزه دانش بنیان هستیم.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاران باید به سمت سرمایه گذاری ریسک پذیر بیایند گفت: با ورود سرمایه گذاران به این بخش کمک زیادی به توسعه استان هرمزگان خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای تکمیل اکوسیستم نوآوری نیازمند ورود صنایع هستیم، خاطرنشان کرد، بخش عمده ای از فعالیت ها در حوزه وظایف پارک ها نیست اما برای سرعت بخشی به این اکوسیستم پارک مجبور است ورود کند و وظایف بخش های دیگر را انجام تا سرعت بیشتری به این حوزه بدهد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۰

90 فرصت سرمایه گذاری در جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی معرفی می شود

اصفهان- ایرنا- دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با تاکید بر اینکه هر فرصت سرمایه گذاری کسب و کار به مثابه یک چاه نفت ارزش دارد، گفت: امسال در سیزدهمین دوره جشنواره شیخ بهایی، 90 فرصت سرمایه گذاری جهت جذب سرمایه گذار معرفی می شود.

سیزدهمین دوره جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی روزهای 7 و 8 اردیبهشت‌ سالجاری در اصفهان برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، کورش خسروی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در اصفهان افزود: این فرصت های سرمایه گذاری توسط هیات های کارشناسی ارزیابی و داوری شده و هر یک از آنها می توانند فضای کسب و کار را متحول کنند.
وی با بیان اینکه این طرح ها در زمینه های مختلف است، گفت: بسیاری از این طرح ها پیش از این در جشنواره های مختلف علم و فناوری داخلی و خارجی، برتر شناخته شده اند و اکنون آماده جذب سرمایه گذار برای ایجاد کسب و کار هستند.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود که امسال بین 200 تا 300 سرمایه گذار برای بررسی فرصت ها و ایده های سرمایه گذاری در جشنواره شیخ بهایی شرکت کنند.
خسروی با بیان اینکه سیزدهمین جشنواره شیخ بهایی در 2 بخش اصلی مسابقه ای و غیر مسابقه ای برگزار می شود، گفت: بخش مسابقه ای جشنواره شامل قسمت های طرح کسب و کار آزاد، المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی، فن آفرینان و فرصت های سرمایه گذاری است.
دبیر جشنواره ملی شیخ بهایی افزود: بخش غیر مسابقه ای نیز شامل نمایشگاه، تالار مذاکره و سمینارهای آموزشی است.
وی ادامه داد: در بخش طراحان کسب و کار و فن‌آفرینان این جشنواره، 665 طرح کسب و کار به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد 402 طرح از بخش طرح کسب و کار دانشجویی و 263 طرح از بخش آزاد است.
با اشاره به اینکه 159 طرح نیز به بخش فن‌آفرینان ارسال شده است، اظهار کرد: برگزیدگان نهایی جشنواره از میان 26 نامزد بخش فرصت های سرمایه گذاری، 14 نامزد بخش طراحان کسب و کار، 19 نامزد بخش المپیاد دانشجویی و 18 نامزد بخش فن آفرینان، انتخاب و تقدیر خواهند شد.
خسروی برگزاری نشست‌های انتقال تجربه را یکی از رویدادهای جشنواره سیزدهم شیخ بهایی خواند و گفت: در این نشست‌ها تجربه های 16 کارآفرین و فن‌آفرین در سه موضوع تعامل با سرمایه گذاران، مشارکت های بین المللی و کارآفرینی اجتماعی ارائه می‌ شود.
وی با بیان اینکه ابزارها و مدل‌های نوین توسعه کارآفرینی نیز در سیزدهمین جشنواره شیخ بهایی معرفی خواهد شد، افزود: امروزه در دنیا ابزارهای جدید مالی مانند صندوق پروژه، صندوق‌های جسورانه، بازار شرکت‌های دانش‌بنیان و بازار دارایی‌های فکری برای حمایت از ایده‌ها ایجاد شده که لازم است مدیران و کارشناسان کشورمان بویژه در پارک های فناوری و مراکز رشد با آنها آشنا شوند.
خسروی با اشاره به حضور پنج دانشگاه ریسک پذیر و سرمایه گذار در جشنواره سیزدهم شیخ بهایی، اظهار کرد: این دانشگاه ها نیز دستاوردها و تجربه های خود در زمینه پژوهش و سرمایه گذاری را با دیگران به اشتراک می گذارند.
*** اصفهان یکی از بهترین اکوسیستم های کارآفرینی کشور است
دبیر جشنواره ملی شیخ بهایی همچنین در این نشست خبری گفت: اصفهان یکی از بهترین اکوسیستم های ( زیست بوم) کارآفرینی در کشور است و در بسیاری از حرکت ها و اقدام ها فناورانه در کشور پیشتاز می باشد.
وی با بیان اینکه پارک های فناوری و مراکز رشد برای نخستین بار در کشور در اصفهان در حدود 2 دهه گذشته ایجاد شد، افزود: اصفهان یکی از بهترین محیط ها برای رشد کارآفرینی است.
خسروی خاطرنشان کرد: این جشنواره جهت گیری خود را از سال گذشته به سمت اقتصاد مقاومتی برده و یکی از اهداف جشنواره، برقراری عدالت و برابری در فرصت های اقتصادی و کارآفرینی است.
وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا درباره چگونگی تحقق اهداف جشنواره شیخ بهایی در سال های اخیر، گفت: ما در سه سال اخیر با روند صعودی تعداد و تنوع فرصت های سرمایه گذاری و استقبال سرمایه گذاران مواجه شدیم.
دبیر جشنواره ملی شیخ بهایی توضیح داد: در جشنواره یازدهم حدود 40 فرصت سرمایه گذاری ( بدون داوری) در حدود 2 ساعت معرفی شد اما این تعداد در جشنواره دوازدهم به حدود یکصد طرح ( بدون داوری) افزایش یافت و 14 سرمایه گذار بزرگ در طول 2 روز به بررسی آنها پرداختند.
خسروی ادامه داد: امسال نیز نزدیک به یکصو طرح سرمایه گذاری داوری شده در نمایشگاه معرفی و پیش بینی می شود که بین 200 تا 300 سرمایه گذار برای بررسی آنها حضور یابند.
خسروی با بیان اینکه جشنواره شیخ بهایی هر ساله در ماه اردیبهشت برگزار می شود، تصریح کرد: اردیبهشت یکی از ماه های گردش پذیر اصفهان است و مشکل هایی مانند پر بودن هتل ها را داریم به همین دلیل ممکن است در دوره های بعد، جشنواره در ماه های دیگر سال مانند مهر یا آبان برگزار شود.
وی همچنین پخش بر خط (آنلاین) را یکی از برنامه های امسال جشنواره شیخ بهایی عنوان کرد.
جشنواره ملی شیخ بهایی از سوی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان نخستین و تنها شهرک تحقیقاتی کشور از حدود 20 سال گذشته فعالیت خود را با ایجاد نخستین پارک فناوری و مرکز رشد فناوری کشور آغاز کرد و اکنون بیش از 480 شرکت دانش بنیان در این شهرک مستقر است.
ت/3011 / 6022 خبرنگار: آسیه معینی - انتشار دهنده : عمادی

۹۶/۰۲/۰۳
۱۳:۰۸

۷ و ۸ اردیبهشت‌ماه، سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی در اصفهان برگزار می‌شود

اصفهان - دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی گفت: ۷ و ۸ اردیبهشت‌ماه سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی در اصفهان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کوروش خسروی درانی پیش از ظهر یک شنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی اظهار داشت: این جشنواره از سال ۸۲ با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی و تقدیر از کارآفرینان برتر فعالیت خود را آغاز کرد و از سال یازدهم ماموریت خود را به شکل تعامل با کارآفرین و سایر اجزای بازار مانند تجار، سرمایه گذاران، دانشگاه‌ها، ایرانیان خارج از کشور و صادرکنندگان تبدیل کرد.
وی افزود: جشنواره شیخ بهایی امسال سال آخر این ماموریت را طی می کند و از سال آینده تنها انتقال فرصت‌های سرمایه گذاری، کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت را به جامعه هدف برعهده خواهد داشت.
دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با بیان اینکه جشنواره توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار می‌شود، تاکید کرد: این جشنواره دارای دو حامی جدی یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است که بخش قابل توجهی از هزینه ها و جوایز جشنواره را تامین می کند.
وی با بیان اینکه جشنواره از پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه از  ساعت ۹ صبح با حضور مسئولان افتتاح می‌شود، بیان داشت: بلافاصله پس از افتتاح، مذاکره با سرمایه گذاران آغاز و نمایشگاه افتتاح می‌شود که بازدید از آن برای عموم آزاد است.
ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نحستین روز جشنواره شیخ بهایی
خسروی با اشاره به اینکه صبح روز افتتاح جشنواره شاهد برنامه ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری خواهیم بود، بیان داشت: برگزاری نشست‌های انتقال تجربه در حوزه فضاهایی بین المللی از برنامه‌های این جشنواره است و بر این اساس سه نشست انتقال تجربه شامل تعامل با سرمایه گذار، تعامل با بازار بین المللی و کارآفرینی اجتماعی برگزار می شود.
خسروی با این اعتقاد که دسترسی به فرصت های خلق ثروت یکسان در جامعه توزیع نشده که البته عمدی نیز نبوده است، ابراز داشت: جشنواره شیخ بهایی عدالت و برابری فرصت‌های اقتصادی را دنبال می‌کند و این موضوع را در ماموریت خود قرار داده است تا فرصت‌های سرمایه گذاری در جشنواره‌ شیخ بهایی به اطلاع جوانان جویای نام و کار برسد.
اصفهان از بهترین اکوسیستم های کارآفرینی کشور است 
وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه اصفهانی ها برای نخستین بار در کشور مفهوم مرکز رشد و پارک فناوری را به ایران وارد کردند، ابراز داشت: امروز اصفهان از بهترین اکوسیستم های کارآفرینی کشور است چراکه هر سال بهترین کارآفزینان و فن‌آفرینان کشور، زبده‌ترین کارشناسان و متخصصان کارآفرینی، سرمایه‌گذاران سازمان‌های حامی کارآفرینی در این شهر دور هم جمع می‌شوند، برترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارائه و کارآفرینان بسیاری  از تجربیات خود را بیان می‌کنند.
دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی به جمع‌بندی بخشی از اهداف این جشنواره پرداخت و گفت: بدین ترتیب دعوت از مردم برای ایجاد فرصت های بهتر اقتصادی برای خود و خانواد، دعوت از مردم برای ارتفاع دانش و مهارت‌های مدیریتی و مشارکت در فعالیت‌های جدید و نواورنه، عدالت و برقراری فرصت های اقتصادی و بهبود اکوسیستم کارآفرینی از جمله اهداف این جشنواره است. 
وی در بخش دیگری از این نشست به مشارکت تعدادی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های پیشرو در کشور اقدام به مشارکت با شرکت های فن آفرین و سرمایه گذار اشاره و بیان داشت: امکانات و زیرساخت های دانشگاهی، دانش فنی و نیروی انسانی متخصص، سرمایه و آورده دانشگاه‌ها در این مشارکت بوده است.
خسروی ادامه داد: بر این اساس در جشنواره امسال با مکاتبه ای که با تمام دانشگاه ها انجام شده است پنج دانشگاه جسور در این ارتباط به منظور ترویج این نوع فعالیت معرفی و تقدیر می شوند.
وی اهمیت موضوع بکارگیری ابزارهای جدید تامین مالی در اقتصاد دانش بنیان  را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: پیش از این ایده های جوانان نیازمند مذاکره با سرمایه گذار بود اما فرابورس در این جشنواره این امکان را فراهم کرده که جوان نوآور و کارآفرین طرح خود و صندوق پروژه را تعریف و در بازار سرمایه با جذب سهم های خرد بتواند ایده خود را اجرایی کند.
برگزاری فضای«نشا» با هدف معرفی طرح های با پتانسیل تجاری بالا به بازرگانان
وی اضافه کرد: از دیگر دستاوردهای جشنواره این است که تعدادی از خیران به فضایی کارآفرینی نفوذ کردند و بر این اساس ارائه دستاوردهای خیران حامی به عنوان الگوهایی در میان دیگر خیران و جذب خیران جدید از برنامه های جشنواره امسال است.
دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی برگزاری فضای«نشا» را از دیگر برنامه های جشنواره برشمرد که در مسیر آن طرح های با پتانسیل تجاری بالا به بازرگانان معرفی می شوند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۴:۵۸

دانشگاه فعلی نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد/ باید به دنبال تحقق واقعی «دانشگاه اسلامی» باشیم

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کرد: دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام ارائه داده، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی دارد و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز اعلام انقلاب فرهنگی اعلام کرد: دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام اسلامی ارائه داده است، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی را در خود جای داده و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد، و این یک واقعیت غیرقابل انکار است.
در ابتدای این بیانیه آمده است: انقلاب اسلامی به رهبری فقیهی مجاهد و عارفی واصل در ستیز با جبهه استکبار رخ داد. هدف اصلی انقلاب اسلامی زندگی جامعه بشری برمبنای اسلام ناب، برای تکامل انسان و سیر او به سوی الله است که این همان هدف انبیا و اولیای الهی است. مسئولین نظام اسلامی به خصوص در حوزه فرهنگ باید ضمن درک مواجهه عمیق جریان حق و باطل و شناخت ابزارها و وسایل نظام سلطه، در تعمیق «فرهنگ انقلاب» بکوشند.
در ادامه تاکید شده است: امروز پس از گذشت بیش از سه دهه از اعلام نامگذاری روز انقلاب فرهنگی توسط امام راحل و بزرگوار و مرور اهداف، باید مسئولین پاسخگو باشند که تا چه اندازه ما به دانشگاه اسلامی دست یافته ایم؟ دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام اسلامی ارائه داده است، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی را در خود جای داده و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد، و این یک واقعیت غیرقابل انکار است.
این تشکل دانشجویی ادامه داد: دانشگاه فعلی، هم در بعد فنی و مهندسی در ارتباط با صنعت فشل است و هم در بعد علوم انسانی نمی تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد، و اکنون به کارخانه‌ای برای تولید بیکاران تبدیل شده است و مگر این غیر از اسراف است؟! مسئولان، اساتید و دانشجویان باید به دنبال تحقق واقعی «دانشگاه اسلامی» باشند که اگر دانشگاه اصلاح نشود، جامعه اصلاح نخواهد شد.
در قسمت دیگری آمده است: ترویج گفتمان نقد و ایجاد روحیه و شجاعت نقادی در دانشجویان یک امر ضروری است. از ملازمات امروز دانشگاه، ایجاد فضای بحث و گفتگوی آزاد آن هم در چارچوب منطق و عقلانیت به دور از جار و جنجال‌های بیهوده سیاسی است. آرزویی که مسئولان دانشگاهی آن را برباد داده اند. البته مسئولان فعلی دولت، شعار آزاداندیشی می‌دهند ولی در عمل از نقد کارنامه خود نیز فرار می‌کنند.
در ادامه تصریح شده است: می دانیم عرصه تفکر و اندیشه باید مهمترین دغدغه باشد. ولی متاسفانه شاهدیم برخی اساتید و مسئولان از محتوای تاریخ مصرف گذشته غربی هم چنان دفاع می کنند و صدی در برابر تحول در علوم انسانی ایجاد کرده اند. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان وزارت علوم باید پاسخگو باشند که چرا توصیه‌های رهبران انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی عملیاتی نشده است؟ سند دانشگاه اسلامی در عمل به کجا رسید؟ نقشه مهندسی فرهنگی کشور چه راهی را طی کرد؟ و آیا کارگروه تحول در علوم انسانی به روزمرگی نیفتاده است؟
در پایان تاکید شد: جامعه اسلامی دانشجویان با توکل و امید به آینده در ذیل توجهات امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در راستای تداوم انقلاب اسلامی این میراث عظیم امام و شهدا، تمام همت خود را به کار خواهد بست و بار دیگر با رهبر انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری تجدید بیعت کرده و اجرای منویات ایشان را اولویت اصلی خود می‌داند. باشد که مسئولان بیدار شوند.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۶:۱۵

الگوی رهبری مبتنی بر قدرت نرم در آموزش عالی ایران

این مقاله با هدف شناخت الگوی بومی رهبری سازمانی مبتنی بر قدرت نرم در آموزش عالی ایران، تدوین شده است.

چکیده
جوزف  نای تأثیر جذابیت‌های فرهنگی و ارزشی بر تولید قدرت در رهبری را متأثر از مؤلفه‌های ارتباطات، چشم‌­انداز سیاست و هوش عاطفی محرز می‌داند. این مقاله با هدف شناخت الگوی بومی رهبری سازمانی مبتنی بر قدرت نرم در آموزش عالی ایران، تدوین شده است و با روش آمیخته و به شیوة اکتشافی با انجام‌دادن مصاحبه با خبرگان آموزش عالی و تکمیل پرسشنامه توسط پیروان، زمینة شناخت حوزه‌های تأثیرگذار بر الگوی یادشده را فراهم کرده است. نتایج حاکی از تفاوت الگوی بومی با الگوی صاحب نظر یادشده است و مؤلفه‌های تأثیرگذار الگوی بومی به شرح حوزه‌های رفتاری- اخلاقی، اجتماعی– ارتباطی، مهارتی- حرفه‌ای، فرهنگی- هنجاری، سیاسی- شهودی و اعتقادی- معنوی با شاخص‌های ذیربط به‌دست آمدند.
کلیدواژه ها: رهبری آموزش عالی؛ قدرت سخت؛ قدرت؛ قدرت نرم
نویسندگان:
عباس رشنوادی: استادیار، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تهران، ایران
حسن زارعی متین: استاد، دانشکدة مدیریت، پردیس فارابی دانشگاه تهران، قم، ایران
 غلامرضا جندقی: استاد، دانشکدة مدیریت، پردیس فارابی دانشگاه تهران، قم، ایران
سید مهدی الوانی: استاد، دانشکدۀ مدیریت و حسابداری، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
مجله مدیریت فرهنگ سازمانی - دوره 14، شماره 3، پاییز 1395.
برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

۹۶/۰۲/۰۴
۰۴:۵۷

تقویت مهارتهای مورد نیاز بازار کار، اولویت موسسه امام جواد (ع) یزد است

یزد - ایرنا - رییس موسسه آموزش عالی امام جواد (ع) یزد گفت: تقویت مهارت های مورد نیاز بازار کار و کارآفرینی از اولویت های اساسی این موسسه است.

به گزارش ایرنا محمد علی وحدت روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان با بیان اینکه هر دانش آموخته ای باید در یک زمینه مهارت داشته باشد افزود: رشته های تحصیلی متناسب با نیاز جامعه و بازار کار در این مرکز آموزشی ارائه می شود.
وی با بیان اینکه در راستای فعالیت های کارآفرینی در این دانشگاه سمینار و همایش های مختلفی برگزار می شود اظهار کرد: همچنین در این زمینه بازدیدهای علمی از کارخانجات و واحدی تولیدی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.
وی از راه اندازی رشته های کارشناسی ارشد روانشناسی خانواده ، رشته کاردانی پیوسته رایانه و انیمیشن در سال تحصیلی آینده در این دانشگاه حبر داد و تصریح کرد: تاسیس رشته ها در این دانشگاه عمدتا تقاضا محور است.
وحدت برگزاری کارگاه های صنایع دستی از جمله سفال و چرم ، راه اندازی مرکز مشاوره کار آفرینی، ایجاد مرکز روانسنجی و برگزاری مسابقات مختلف را از جمله فعالیتهای این مرکز آموزشی بیان کرد و گفت: همچنین دانشجویان این دانشگاه در زمینه های مختلف مقام های استانی و ملی دریافت نمودند.
رییس موسسه آموزش عالی امام جواد (ع) یزد تعداد دانشجویان این دانشگاه را یکهزار و 930 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 55 درصد دانشجویان دختر و مابقی پسر و 80 درصد آنها بومی و بقیه غیر بومی می باشند.
وی افزود: به مناسبت روز ملی ریاضیات و برزگداشت خیام همایشی در این دانشگاه برگزار می شود و از معلمان ریاضی پیشکسوت استان تجلیل می شود.
رییس موسسه آموزش عالی امام جواد (ع) یزد تصریح کرد: این دانشگاه از طرح ها و کار تحقیقاتی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه توسعه استان حمایت می کند و در این زمینه به دانشجویان کارشناسی ارشد 500 میلیون ریال و دکترا 100 میلیون ریال پرداخت می کند.
وی گفت: این امر از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به این دانشگاه واگذار شده است.
قائم مقام موسسه آموزش عالی جواد(ع) هم گفت: گردهمایی مشق معماری و معیشت ایرانی با تشکیل گروه های چهار و پنج نفره به منظور ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی ،13 اردیبهشت به مدت دو روز با حضور صد نفر از دانشجویان سراسر کشور برگزار می شود.
غضنفر میر جلیلی بر ارتباط صنعت و دانشگاه تاکید کرد و افزود: با ورود دانشجویان توانمند به صنعت، بسیاری ار مشکلات واحدهای تولیدی رفع خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد:باید فارغ التحصیلان دانشگاه از مهارت لازم برخوردار باشند زیرا بازار کار نیاز به نیروی ماهر دارد.
موسسه آموزش عالی امام جواد (ع) یزد یکی از موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است که فعالیت خود را رسما در مهر 84 در استان آغاز کرد.
تاکنون سه هزار و 444 نفر از این دانشگاه در یزد فارغ التحصیل شده اند.
2088/ 6197 خبرنگار:کبری دانشی**انتشار: محمدحسین فلاح تفتی

۹۶/۰۲/۰۴
۰۹:۴۴

فرهاد به جای فرهاد

میثم سعادت-حمید میرزاده با تصمیم اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد از ریاست این دانشگاه کنار رفت.
به درخواست چهار نفر از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد و مطابق تبصره یک ماده 11 اساسنامه این دانشگاه، عصر امروز جلسه فوق‌العاده هیئت امنای دانشگاه آزاد به ریاست علی‌اکبر ولایتی تشکیل شد. مقرر شد حمید میرزاده رئیس فعلی این دانشگاه طی یک هفته از ریاست استعفا دهد و در غیر اینصورت او خود بخود برکنار خواهد شد. وزرای علوم و بهداشت، به عنوان دو تن از اعضای حقوقی هیئت امنای دانشگاه آزاد پس از اظهار نظرات خود در این جلسه برای شرکت در جلسه هیئت دولت از جلسه خارج شدند با این حال جلسه با حضور هفت نفر ادامه یافت. بنا به تصمیم هیئت امنای دانشگاه آزاد علی‌محمد نوریان، دبیر هیئت موسس، به عنوان «سرپرست موقت» دانشگاه آزاد منصوب می‌شود.
در روزهای گذشته رسانه‌های نزدیک به نهادهای نظامی هجمه سنگینی را علیه رئیس دانشگاه آزاد آغاز کرده بودند و مدیریت میرزاده را در دانشگاه آزاد اسلامی زیر سوال برده بودند. روزنامه کیهان نیز امروز در صفحه یک تغییر در دانشگاه آزاد را پیش‌بینی کرده بود. در مقابل پایگاه‌های خبری نزدیک به دانشگاه آزاد تلاش داشتند از موفقیت‌های میرزاده بگویند. میرزاده از سال 92 رئیس دانشگاه آزاد شده بود و سومین رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا به شمار می‌رفت.
پیش از میرزاده فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد بود. فرهاد دانشجو بیشتر به اعتبار برادرش شناخته می‌شود. کامران دانشجو یکی از استادان دانشگاه نزدیک به حلقه احمدی‌نژاد بود که در دولت او مسئولیت‌های مختلفی مثل استانداری و وزارت علوم را تجربه کرد
قبل از فرهاد دانشجو نیز حدود سه دهه عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد بود اما ریاست او بارها و بارها با مخالفت احمدی‌نژاد مواجه شد و سرانجام وی توانست جاسبی را از این صندلی پایین بکشد.
حالا به نظر می‌رسد جریانی نزدیک به همان جریان مخالف جاسبی- میرزاده و البته هاشمی به دنبال آن است که فرهاد رهبر را به ریاست دانشگاه آزاد برسانند. فردی که در جریان اصولگرایی مواضع مشخصی داشته است و هم اکنون در ستاد حجت‌الاسلام رئیسی مشغول به فعالیت است. وی در دوران احمدی نژاد رییس دانشگاه تهران بود و بعد از انتصاب رئیسی به تولیت آستان قدس، در این نهاد مشغول به فعالیت شد. با این حال بعد از آن‌که بارها و بارها در کنار رئیسی دربرنامه‌های تبلیغاتی او حاضر شد مجبور شد از هیئت نظارت بر انتخابات استعفا دهد و گفت فردای روزی که رئیسی استعفا داد، او نیز استعفا داد. (اتفاقی که در سال 88 نیفتاده بود و غلامحسین الهام هم‌زمان در ستاد احمدی‌نژاد و شورای نگهبان فعالیت می‌کرد)
باید منتظر تصمیم دانشگاه آزاد در روزهای آینده بود. انتخاب فرهاد رهبر که یادآور دوران بسته سیاسی در دانشگاه تهران است، پیام خوبی برای اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان در آستانه انتخابات آینده نخواهد داشت.

۹۶/۰۲/۰۳
۲۲:۱۴

نوريان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي شد مهلت يك هفته‌اي به ميرزاده براي استعفا

نوريان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي شد
گروه اقتصاد اجتماعي
در جلسه فوري هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي كه بعد از ظهر ديروز برگزار شد، حميد ميرزاده، رييس دانشگاه آزاد اسلامي ايران و عضو هيات موسس و هيات امناي اين دانشگاه، با تصويب اعضاي اكثريت هيات امناي دانشگاه ازاد بركنار و علي‌محمد نوريان به عنوان سرپرست انتخاب شد. اين جلسه فوق‌العاده به درخواست چهار نفر از اعضاي هيات امناي دانشگاه آزاد و مطابق تبصره يك ماده 11 اساسنامه‌اش، به رياست علي‌اكبر ولايتي تشكيل شد.
   
به گزارش تسنيم، اعضاي هيات امنا در اين جلسه پس از بحث و بررسي فراوان راي‌گيري كردند و بنا به تصميم اكثريت اعضا مقرر شد حميد ميرزاده رييس فعلي اين دانشگاه طي يك هفته از رياست استعفا دهد. در غير اين صورت فرآيند بركناري او خود به خود پيش خواهد رفت. دو تن از اعضاي حقوقي هيات امناي دانشگاه آزاد، يعني محمد فرهادي وزير علوم و سيدحسن قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت، پس از اظهارنظرات خود اين جلسه را براي شركت در جلسه هيات دولت ترك كردند. برخي منابع در گفت‌وگو با «تعادل»، پرهيز از راي دادن را سبب خروج آنان از جلسه دانستند. جلسه سپس با حضور هفت نفر ادامه يافت. حميد ميرزاده در سال ۱۳۸۶ با دعوت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، رييس وقت هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي، و با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي به عنوان عضو هيات موسس اين دانشگاه و دبير اين هيات منصوب شد. او سپس با تصويب هيات موسس به عضويت هيات امناي دانشگاه درآمد و در نهايت، ۲۷ شهريور ۱۳۹۲، پس از عزل فرهاد دانشجو از سوي هيات امناي دانشگاه آزاد، با راي شش تن از اعضاي اين هيات، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي شد. در آن رأي‌گيري، جز خود ميرزاده، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، حجت‌الاسلام سيدحسن خميني، سيدحسن قاضي‌زاده هاشمي، جعفر توفيقي و بهمن يزدي نيز به سرپرستي او راي موافق دادند. دوران رياست او در دانشگاه آزاد اسلامي از ۲۸ آبان ۱۳۹۲ و با راي مثبت اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، آغاز شد.
علي محمدنوريان، پيشتر و در اسفندماه سال 93، با نظر اعضاي هيات موسس دانشگاه آزاد به عنوان دبيركل اين هيات انتخاب شد. علي‌اكبر ولايتي سي‌ام دي ماه سال گذشته، با حكم حكومتي رهبري به عنوان رييس هيات موسس دانشگاه آزاد اسلامي منصوب شد. بنابر آيين‌نامه، اين انتخاب با راي اعضا صورت مي‌گيرد. ولايتي پس از آن، با راي اعضاي هيات امناي دانشگاه آزاد، به عنوان رييس هيات امناي اين دانشگاه انتخاب شد.  يك منبع آگاه در دانشگاه آزاد به «تعادل» گفت: «به احتمال بسيار فرهاد رهبر جايگزين ميرزاده خواهد شد.» رهبر پيش‌تر و در دولت قبل، رييس دانشگاه تهران بود. او همچنين خرداد سال گذشته، با حكم سيدابراهيم رييسي، توليت آستان قدس رضوي و نامزد اصولگراي انتخابات دوازدهم رياست‌جمهوري، مشاور اقتصادي و دبير كارگروه اقتصادي آستان قدس رضوي شد. رهبر هم‌اكنون در ستاد انتخاباتي حجت‌الاسلام رييسي مشغول به فعاليت است.
 دفاع از پرونده ميرزاده
پيش از ظهر ديروز، در ميان زمزمه‌هاي تشكيل جلسه فوق‌العاده براي بركناري ميرزاده و در حالي كه روزنامه كيهان در تيتري خواستار تغييرات در دانشگاه آزاد شده بود، احمد معتمدي، رييس دانشگاه صنعتي اميركبير، در گفت‌وگو با ايسكانيوز درباره هجمه‌هاي ايجاد شده عليه دانشگاه آزاد اسلامي گفت: «در مدت مديريت ميرزاده امور دانشگاه آزاد سرو سامان پيدا كرده و اين دانشگاه به سمت علمي‌تر شدن حركت كرده است.» او ادامه داد: «ميرزاده در جاهايي كه لازم بوده تعداد پذيرش دانشجو را پايين آورده و با جذب اعضاي هيات علمي در كيفي شدن دانشگاه آزاد اسلامي گام برداشته است. همچنين براي ارتقاي شاخص‌هاي اعضاي هيات علمي فعاليت‌هاي خوبي صورت گرفته است.» او افزود: «هيچ‌وقت نشنيده‌ايم كه دانشگاه آزاد اسلامي وارد مباحث سياسي شده باشد، ميرزاده هم در اين مدت معتدل عمل كرده است. در مجموع مديريت دانشگاه آزاد اسلامي موفق بوده است. با توجه به سابقه كاري ميرزاده به عنوان معاون اجرايي دولت سازندگي و مديريت سازمان برنامه و بودجه و فعاليت علمي او در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه اميركبير در سه سال گذشته عملكرد بسيار خوبي هم در دانشگاه آزاد اسلامي داشته است.»
شنبه هفته جاري نيز، دو تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، هجمه‎ها و حملات صورت گرفته عليه دانشگاه آزاد اسلامي و ميرزاده را سياسي و انتخاباتي ارزيابي كردند. ميرحمايت ميرزاده، سخنگوي كميسيون آموزش مجلس گفت: «طي بازديدهايي كه كميسيون آموزش از دانشگاه آزاد اسلامي داشته، به نظر نمي‌رسد مساله نگران‌كننده‌يي وجود داشته باشد. البته اين به آن معني نيست كه دستگاه‌ها فارغ از اشكال باشند. هر دستگاهي طبيعتا اشكالاتي دارد كه بايد در مورد آنها تذكرات لازم داده شود.» او با اشاره به اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بايد فارغ از جريانات سياسي و به‌طور مستقل عمل كند، گفت: «عملكرد رييس دانشگاه آزاد اسلامي اين‌گونه است كه كارهايش مستقل‌تر از اين‌هاست و با فعاليت‌هايي كه داشته بار بزرگي را از دوش دولت برداشته است.» او پيرامون طرح تحقيق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامي افزود: «طبيعي است كه در هر مقطعي نمايندگان به لحاظ وظايف خود مي‌توانند تحقيق و تفحص را مطرح كنند و پس از پيگيري‌هاي لازم تصميم نهايي اتخاذ مي‌شود. در مورد دانشگاه آزاد اسلامي نيز اين موضوع مطرح شد و با تبادل نظري كه نمايندگان داشتند از دستور كار خارج شد.» همچنين كمال دهقاني، نماينده تفت و ميبد نيز در ارزيابي از عملكرد رياست دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: «آقاي ميرزاده در طول دوران مديريتش در دانشگاه آزاد اسلامي با وجود شرايط حاكم بر اين دانشگاه به‌ويژه با كم شدن تعداد دانشجويان توانسته به عنوان رييس يك موسسه غيرانتفاعي به‌گونه‌يي به مديريت درآمدها و هزينه‌ها بپردازد كه نه تنها باري بر دوش دولت نبوده كه حتي باري هم برداشته است.» او ادامه داد: «انتقادها به مديريت دانشگاه آزاد اسلامي همچون ساير مجموعه‌هاي مديريتي، از سوي برخي وارد مي‌شود. اينكه همزمان با ايام انتخابات به عملكرد دانشگاه آزاد انتقاد مي‌شود تنها شائبه سهم خواهي ايجاد مي‌كند زيرا اگر كسي نقدي هم دارد نبايد اينگونه آن را بيان كند بلكه بايد اجازه دهد روند كار به ويژه بعد از روي كار آمدن آقاي ولايتي ادامه پيدا كند.»
 حامي ابقاي ميرزاده
بهمن سال گذشته نيز، محمدرضا مخبر دزفولي دبير و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در آستانه برگزاري هفتاد و يكمين اجلاس شوراي مركزي دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: «تدبير هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي براي تصويب استمرار مديريت حميد ميرزاده، تدبير بسيار خوبي بود و تثبيت مديريت ميرزاده يعني ثبات حركتي كه شروع شده و پشتيباني از حركت تحولي كه وي در اين چند سال در دانشگاه آغاز كرده است.» او ادامه داد: «با مديريت ميرزاده در دانشگاه آزاد اسلامي، اين دانشگاه به سمت كيفيت آموزش عالي و رعايت شاخص‌ها و استانداردهاي آموزش عالي كشور حركت مي‌كند. معيارها و استانداردهايي كه توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم تعريف شده از جانب دكتر ميرزاده با علاقه‌مندي و دلسوزي دنبال شده تا آن استانداردها را در دانشگاه محقق كند.» او با استقبال از تصويب استمرار مديريت حميد ميرزاده در نخستين جلسه هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي به رياست علي‌اكبر ولايتي گفت: «بنده نيز به استمرار مديريت ميرزاده باور داشته و براي اين موضوع نيز شواهد و استدلال‌هاي خاص خود را دارم. ميرزاده در زمان مديريت دانشگاه آزاد اسلامي توفيق داشته و توانسته حركت دانشگاه را به سمت جلو ساماندهي و مديريت كند. البته ضعف‌هايي نيز وجود دارد اما نبايد آن ضعف‌ها به پاي تلاش ميرزاده گذاشته شود.» او در پايان تاكيد كرد: «تثبيت مديريت دكتر ميرزاده يعني ثبات حركتي كه شروع شده و پشتيباني از حركت تحولي كه وي در اين چند سال در دانشگاه شروع كرده است.»

۹۶/۰۲/۰۴
۰۰:۰۴

حمید میرزاده؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در تب‌وتاب روزهای انتخاباتی، ناگهان برکنار شد تغییر با سرعت غیرمجاز

«حمید میرزاده با تصمیم اکثریت اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد از ریاست این دانشگاه کنار رفت»؛ این یکی از خبرهای اصلی رسانه‌های دیروز بود. در خبرها آمده به درخواست چهار نفر از اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد و مطابق تبصره «یک» ماده «11» اساسنامه این دانشگاه، عصر دیروز جلسه فوق‌العاده هیأت امنای دانشگاه آزاد به ریاست علی‌اکبر ولایتی تشکیل شد. اعضای هیأت امنا در این جلسه پس از بحث و بررسی فراوان رأی‌گیری کردند و بنا به تصمیم اکثریت اعضا مقرر شد حمید میرزاده، رئیس فعلی این دانشگاه در یک هفته از ریاست استعفا دهد در غیر‌این‌صورت او خود‌به‌خود برکنار خواهد شد. وزرای علوم و بهداشت، به‌عنوان دو نفر از اعضای حقوقی هیأت امنای دانشگاه آزاد پس از اظهارنظرات خود در این جلسه برای شرکت در جلسه هیأت‌دولت از جلسه خارج شدند بااین‌حال، جلسه با حضور هفت نفر ادامه یافت. بنابر تصمیم هیأت امنای دانشگاه آزاد، علی‌محمد نوریان به‌عنوان «سرپرست موقت» دانشگاه آزاد منصوب می‌شود. نوریان از سال 93 به تیم مدیریتی دانشگاه آزاد اضافه شد و پیش از آن نیز رئیس سازمان هواشناسی بوده است.
استقبال از تغییر
دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های گذشته مخصوصا در سال‌های دولت نهم و دهم درگیر حاشیه‌های زیادی شد؛ حاشیه‌هایی که بیشتر از اینکه آموزشی یا در راستای اهداف و وظایف این نهاد باشند به مسائل سیاسی مربوط می‌شدند. درواقع، در آن سال‌ها دولت که اعتقاد داشت دانشگاه آزاد بدون نظارت بخش‌های دولتی اداره می‌شود و مدیرانش بدون نظارت انتخاب می‌شوند، سعی کرد در ترکیب هیأت امنای این دانشگاه دست ببرد و مجموعه دانشگاه آزاد را بیشتر از گذشته به وزارت علوم که زیرمجموعه دولت بود، نزدیک کند. همین تلاش‌ها و البته تلاش دانشگاه آزاد برای ادامه استقلالی که آن را قانونی می‌دانست و درنهایت هم به نفع دولت تمام شد، دانشگاه را دچار تلاطم‌های بسیار کرد که این روند وقتی دولت یازدهم روی کار آمد تا حدی به سمت ثبات رفت. حمید میرزاده که هم معتمد هیأت امنا بود و سابقه خوبی درزمینه دانشگاهی داشت، گزینه‌ای به نظر می‌رسید که می‌تواند همه را راضی کند و دانشگاه آزاد را به مسیر اصلی‌اش برگرداند؛ البته در این چند سال گذشته هم جریان‌های روبه‌روی دولت خیلی با روند حرکت و ریاست دانشگاه آزاد کنار نیامدند و هرازچندگاهی برای زیرسؤال‌بردن عملکرد این دانشگاه تلاش کردند اما با انتصاب علی‌اکبر ولایتی به ریاست دانشگاه آزاد تا حدی حجم مخالف‌خوانی‌ها با ریاست این دانشگاه کم شد. باوجوداین در روزها و هفته‌های گذشته، تحرکات زیادی در رسانه‌های اصول‌گرا برای به‌چالش‌کشیدن دوباره دانشگاه آزاد دیده می‌شد؛ تحرکاتی که اگر نخواهیم بدبین باشیم و آنها را سازمان‌یافته بدانیم، به‌هرحال تا حد زیادی مشکوک بودند و تا حدی زمینه‌چینی برای ایجاد تغییر در این دانشگاه دیده می‌شدند. کافی است به‌عنوان نمونه، نگاهی به صفحه دانشگاه خبرگزاری فارس در روزهای گذشته بیندازیم؛ می‌بینیم که در همان صفحه اول چندین خبر و گزارش منفی درباره عملکرد دانشگاه آزاد دیده می‌شود. مثلا دیروز این خبرگزاری در مطلبی با عنوان: «مسئولان دانشگاه آزاد، پیام تغییر در این دانشگاه را درک نکرده‌اند» نوشت: «به نظر می‌رسد رئیس دانشگاه آزاد، معاونان و رؤسای واحدها پیام تغییر در دانشگاه آزاد را درک نکرده‌اند؛ هنوز فضای بسته در دانشگاه آزاد وجود دارد و تغییری در بحث ریخت‌و‌پاش‌های مالی صورت نگرفته است.» همچنین در خبری دیگر که همان دیروز هم منتشر شد از قول فیاضی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره نهم نوشت: «در طول دوره ریاست حمید میرزاده در دانشگاه آزاد، موضوع توسعه بی‌رویه در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز به پرونده دانشگاه آزاد اضافه شد، به‌طوری‌که دانشگاه آزاد بدون مجوز، تحصیلات تکمیلی را گسترش داده و در بسیاری از رشته‌محل‌هایی که باید مجوز می‌گرفت، بدون مجوز، پذیرش دانشجو داشت و حتی واحدهایی که فاقد هیأت‌علمی بودند، دانشجو پذیرش کردند و وزارت علوم به این روند معترض بود.»
تسنیم هم از این دست گزارش‌ها در روزهای گذشته زیاد داشته؛ مثلا در گزارشی نوشته است: «سیدمهدی رضایت، رئیس واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد اخیرا طرحی به حمید میرزاده، رئیس‌ دانشگاه آزاد، پیشنهاد کرده مبنی‌براینکه با همکاری یکدیگر و در پوشش شرکت دانش‌بنیان، اقدام به تولید دارو کنند! اعتبار این طرح 215 میلیارد تومان اعلام شده و رئیس ‌دانشگاه آزاد در اقدامی غیرقانونی به رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اعلام می‌کند که بخشی از مبلغ این طرح را با منابع واحدهای دانشگاهی خود تأمین کنند. همچنین به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران، به‌تازگی مسئولان دانشگاه آزاد اقدام به برگزاری یک مناقصه صوری (ترک تشریفات قانونی) برای هتل فرهیختگان که متعلق به این دانشگاه است، کرده‌اند. هدف از این مناقصه، اجاره هتل برای اسکان خدمه پروازی شرکت‌های هواپیمایی عنوان شده است. این اقدامات با تصمیم حمید میرزاده، رئیس‌ دانشگاه آزاد و معاون عمرانی این دانشگاه یعنی محسن هاشمی، پیگیری و انجام شده است. گفته شده که مسئولان دانشگاه آزاد برای اینکه اقدامات خلاف قانون آنها پوشیده بماند، به جای طرح این موضوع در کمیسیون معاملات دانشگاه آزاد، آن را در هیأت‌رئیسه دانشگاه مطرح و تصویب کرده‌اند.»
این روند در سایر رسانه‌های همسو با فارس و تسنیم هم دیده می‌شود. روزنامه کیهان هم دیروز در مطلبی که جایگاه خوبی در صفحه یک این روزنامه داشت زیر عنوان: « دانشگاه آزاد در انتظار تغییرات اساسی» نوشت: «خبرها و گزارش‌های فراوان از دانشگاه آزاد نشان از آن دارد که مدیریت این دانشگاه، سرمایه‌های مربوط به دانشجویان را مصروف هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های نابجا کرده و ریخت‌و‌پاش‌های صورت‌گرفته در دانشگاه آزاد، تغییر در این مرکز دانشگاهی را ضروری کرده است.»
این روزنامه در ادامه از زبان دانشجویان دانشگاه آزاد، خواستار تغییرات اساسی در این دانشگاه شد و نوشت: «حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر نیز با اشاره به تغییر و تحولات در دانشگاه آزاد گفت: سرمایه‌های دانشگاه آزاد در مقابله با نظام، هزینه و از دانشگاه آزاد سوءاستفاده شده است. او با بیان اینکه در برهه‌ای، دانشگاه آزاد، پایگاهی برای مکیدن خون دانشجویان شده بود، گفت: این سوء‌استفاده‌ها برای اسراف و استفاده‌های غیرصحیح برای مقاصد سیاسی بوده است. نماینده شاهین‌شهر اظهار کرد: آقای ولایتی باید در مقابل این سوءاستفاده‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.»
همه این اقدامات که تا حد زیادی غیر‌عادی به نظر می‌رسیدند، باعث شدند تحلیلگران، دو گمان را مطرح کنند؛ یکی اینکه برخی جریان‌ها در نظر دارند دانشگاه آزاد را وارد مسائل سیاسی کرده و تمام تلاششان را برای تغییر مدیریت این دانشگاه به کار ببندند، احتمال دیگر این است که تا جای ممکن به دانشگاه آزاد درمورد فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر فشار بیاورند که با انتشار خبر کنارگذاشته‌شدن میرزاده، احتمال اول قوت بیشتری گرفت. باوجوداین از حرف‌های کسانی که به‌نحوی با فضای دانشگاهی کشور در ارتباط هستند، این‌طور برمی‌آید که دانشگاهیان بیش از هر چیز خواستار سیاسی‌نشدن مناسبات این دانشگاه هستند.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۴:۱۱

نماینده میناب: صداوسیما در آستانه انتخابات بی‌طرف باشد/اتهامات اخیر علیه دانشگاه آزاد جوسازی انتخاباتی است

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: از رئیس صداوسیما می‌خواهم اصل بی‌طرفی در آستانه انتخابات را رعایت کند و اجازه انتشار اخبار دروغ و کذب علیه این دانشگاه در آستانه انتخابات ندهد.

آفتاب‌نیوز : به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر در حاشیه بازدید از طرح گلخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح‌های اقتصاد دانش‌بنیان در این دانشگاه در راستای دغدغه مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی تعریف شده‌اند و تمام درآمد آن‌هم صرف توسعه آموزش عالی کشور می‌شود و هیچ‌کدام از مدیران دانشگاه در این طرح‌ها ذی‌نفع نیستند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در سنوات گذشته توسعه بسیار زیادی داشته و باعث افزایش تأثیرگذاری در جامعه شده است، افزود: هجمه‌هایی که اخیراً در برخی رسانه‌ها علیه این دانشگاه انجام می‌شود به‌منظور فشار سیاسی بر این مجموعه بزرگ در آستانه انتخابات است و تمام این اتهامات از اساس کذب بوده و جوسازی انتخاباتی است.
عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با بیان اینکه هدف دانشگاه از طرح‌های سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان کاهش اتکا به شهریه دانشجویان است، خاطرنشان کرد: تأمین بخشی از هزینه‌های دانشگاه از این فعالیت‌های اقتصادی و دانش‌بنیان باعث می‌شود دانشگاه مجبور به افزایش شهریه‌ها نباشد و فشار کمتری به خانواده‌ها بیاید علاوه بر اینکه می‌تواند منجر به افزایش تولید و اشتغال در جامعه شود.
ذوالقدر با اشاره به اینکه این طرح‌ها پس از تصویب اولیه در کارگروه‌های تخصصی به هیئت‌امنای استان‌ها ارسال می‌شود، اضافه کرد: در هیئت‌امنا نیز استانداران، نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها، نماینده‌های وزارت علوم و بهداشت و نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و افراد معتمد استان‌ها حضور دارند و پس از تصویب هیئت‌امنا این طرح‌ها اجرایی می‌شود و در تمام دانشگاه‌های موفق دنیا شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور تأمین هزینه‌های دانشگاه حمایت می‌شوند.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه واحدهای دانشگاهی و میزان شهریه دانشجویان در هر سال نیز توسط هیئت‌امنا مشخص می‌شود، اظهار کرد: در طول سالیان گذشته علی‌رغم اینکه هزینه‌های دانشگاه چندین برابر رشد داشته اما افزایش شهریه دانشجویان بسیار پایین‌تر از نرخ رشد هزینه‌ها و تورم در جامعه بوده است و دلیل این موضوع نیز کاهش اتکای دانشگاه به شهریه دانشجوهاست و مطمئناً هر چه دانشگاه اتکای کمتری به شهریه داشته باشد فشار کمتری به دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها می‌آید.
این مقام مسئول، بومی گزینی دانشگاه و طرح توسعه تحصیلات تکمیلی در مناطق محروم را از مهم‌ترین دستاوردهای این دانشگاه ارزیابی کرد و افزود: این طرح‌ها باعث شده هزینه‌های تحصیل دانشجویان خصوصاً در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته به‌شدت کاهش یابد که البته این موضوع باعث شده منافع شخصی برخی افراد رانت‌خوار که خود دارای چندین موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی هستند به خطر بیفتد و طبیعی است که این توسعه چندان خوشایند این افراد نباشد.
وی با اشاره به اینکه سازوکار نظارت مالی در این دانشگاه بسیار شفاف است، عنوان کرد: فارغ از هرگونه مرزبندی سیاسی و برای اولین بار بالای 80 درصد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد این دانشگاه ابراز رضایت کردند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه من نمی‌خواهم ادعا کنم در یک مجموعه‌ای به این وسعت هیچ‌گونه اشکالی وجود ندارد اما آمارهای مراکز معتبر علمی دنیا نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از رشد علمی کشور مدیون دانشگاه آزاد اسلامی است، بیان کرد: به‌عنوان نماینده مردم به افرادی که با اهداف سیاسی به دنبال تخریب این مجموعه هستند، تذکر می‌دهم تضعیف و تخریب این مجموعه عظیم مردمی جفا به نظام و انقلاب است.
ذوالقدر با بیان اینکه از رئیس صداوسیما نیز می‌خواهم اصل بی‌طرفی در آستانه انتخابات را رعایت کند و اجازه انتشار اخبار دروغ و کذب علیه این دانشگاه در آستانه انتخابات ندهد، تأکید کرد: طبق قانون و موازین شرعی صداوسیما باید بابت اتهاماتی که پخش کرده به مدیران دانشگاه اجازه بدهد از خود دفاع کنند و این حق اولیه آن‌هاست.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۲:۳۱

روزنامه جهان اقتصاد:رئیس دانشگاه آزاد،بعد از حمله رسانه های وابسته به یک نهادنظامی برکنار شد

جامعه آموزش - جهان اقتصاد نوشت:در روزهای گذشته رسانه‌های نزدیک به نهادهای نظامی هجمه سنگینی را علیه رئیس دانشگاه آزاد آغاز کرده بودند و مدیریت میرزاده را در دانشگاه آزاد اسلامی زیر سوال برده بودند.

روزنامه کیهان نیز روزیکشنبه در صفحه یک تغییر در دانشگاه آزاد را پیش‌بینی کرده بود. در مقابل پایگاه‌های خبری نزدیک به دانشگاه آزاد تلاش داشتند از موفقیت‌های میرزاده بگویند. میرزاده از سال 92 رئیس دانشگاه آزاد شده بود و سومین رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا به شمار می‌رفت.
پیش از میرزاده فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد بود. فرهاد دانشجو بیشتر به اعتبار برادرش شناخته می‌شود. کامران دانشجو یکی از استادان دانشگاه نزدیک به حلقه احمدی‌نژاد بود که در دولت او مسئولیت‌های مختلفی مثل استانداری و وزارت علوم را تجربه کرد
قبل از فرهاد دانشجو نیز حدود سه دهه عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد بود اما ریاست او بارها و بارها با مخالفت احمدی‌نژاد مواجه شد و سرانجام وی توانست جاسبی را از این صندلی پایین بکشد.
حالا به نظر می‌رسد جریانی نزدیک به همان جریان مخالف جاسبی- میرزاده و البته هاشمی به دنبال آن است که فرهاد رهبر را به ریاست دانشگاه آزاد برسانند. فردی که در جریان اصولگرایی مواضع مشخصی داشته است و هم اکنون در ستاد حجت‌الاسلام رئیسی مشغول به فعالیت است. وی در دوران احمدی نژاد رییس دانشگاه تهران بود و بعد از انتصاب رئیسی به تولیت آستان قدس، در این نهاد مشغول به فعالیت شد.
45302

۹۶/۰۲/۰۴
۰۷:۰۲

رئیس دانشگاه آزاد، بعد از حمله رسانه های وابسته به یک نهاد نظامی برکنار شد

به گزارش جماران، روزنامه جهان اقتصاد نوشت:
در روزهای گذشته رسانه‌های نزدیک به نهادهای نظامی هجمه سنگینی را علیه رئیس دانشگاه آزاد آغاز کرده بودند و مدیریت میرزاده را در دانشگاه آزاد اسلامی زیر سوال برده بودند.
روزنامه کیهان نیز روز یکشنبه در صفحه یک تغییر در دانشگاه آزاد را پیش‌بینی کرده بود. در مقابل پایگاه‌های خبری نزدیک به دانشگاه آزاد تلاش داشتند از موفقیت‌های میرزاده بگویند. میرزاده از سال 92 رئیس دانشگاه آزاد شده بود و سومین رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا به شمار می‌رفت.
پیش از میرزاده فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد بود. فرهاد دانشجو بیشتر به اعتبار برادرش شناخته می‌شود. کامران دانشجو یکی از استادان دانشگاه نزدیک به حلقه احمدی‌نژاد بود که در دولت او مسئولیت‌های مختلفی مثل استانداری و وزارت علوم را تجربه کرد
قبل از فرهاد دانشجو نیز حدود سه دهه عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد بود اما ریاست او بارها و بارها با مخالفت احمدی‌نژاد مواجه شد و سرانجام وی توانست جاسبی را از این صندلی پایین بکشد.
حالا به نظر می‌رسد جریانی نزدیک به همان جریان مخالف جاسبی- میرزاده و البته هاشمی به دنبال آن است که فرهاد رهبر را به ریاست دانشگاه آزاد برسانند. فردی که در جریان اصولگرایی مواضع مشخصی داشته است و هم اکنون در ستاد حجت‌الاسلام رئیسی مشغول به فعالیت است. وی در دوران احمدی نژاد رییس دانشگاه تهران بود و بعد از انتصاب رئیسی به تولیت آستان قدس، در این نهاد مشغول به فعالیت شد.

۹۶/۰۲/۰۴
۰۸:۵۹

بیانیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بمناسبت سالروز اعلام انقلاب فرهنگی

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان وزارت علوم باید پاسخگو باشند که چرا توصیه‌های رهبران انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی عملیاتی نشده است؟ سند دانشگاه اسلامی در عمل به کجا رسید؟ نقشه مهندسی فرهنگی کشور چه راهی را طی کرد؟ و آیا کارگروه تحول در علوم انسانی به روزمرگی نیفتاده است؟

خبرنامه دانشجویان ایران: جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کرد: دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام ارائه داده، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی دارد و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن این بیانیه به شرح زیر است:
دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام اسلامی ارائه داده است، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی را در خود جای داده و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد، و این یک واقعیت غیرقابل انکار است.
انقلاب اسلامی به رهبری فقیهی مجاهد و عارفی واصل در ستیز با جبهه استکبار رخ داد. هدف اصلی انقلاب اسلامی زندگی جامعه بشری برمبنای اسلام ناب، برای تکامل انسان و سیر او به سوی الله است که این همان هدف انبیا و اولیای الهی است. مسئولین نظام اسلامی به خصوص در حوزه فرهنگ باید ضمن درک مواجهه عمیق جریان حق و باطل و شناخت ابزارها و وسایل نظام سلطه، در تعمیق «فرهنگ انقلاب» بکوشند.
امروز پس از گذشت بیش از سه دهه از اعلام نامگذاری روز انقلاب فرهنگی توسط امام راحل و بزرگوار و مرور اهداف، باید مسئولین پاسخگو باشند که تا چه اندازه ما به دانشگاه اسلامی دست یافته ایم؟ دانشگاه فعلی ما با تمام ظرفیت‌های خود و خدمات ارزنده‌ای که به نظام اسلامی ارائه داده است، ریشه‌هایی از غرب‌زدگی را در خود جای داده و نمی‌تواند ما را به سوی تمام آرمان‌های انقلاب سوق دهد، و این یک واقعیت غیرقابل انکار است.
دانشگاه فعلی، هم در بعد فنی و مهندسی در ارتباط با صنعت فشل است و هم در بعد علوم انسانی نمی تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد، و اکنون به کارخانه‌ای برای تولید بیکاران تبدیل شده است و مگر این غیر از اسراف است؟! مسئولان، اساتید و دانشجویان باید به دنبال تحقق واقعی «دانشگاه اسلامی» باشند که اگر دانشگاه اصلاح نشود، جامعه اصلاح نخواهد شد.
ترویج گفتمان نقد و ایجاد روحیه و شجاعت نقادی در دانشجویان یک امر ضروری است. از ملازمات امروز دانشگاه، ایجاد فضای بحث و گفتگوی آزاد آن هم در چارچوب منطق و عقلانیت به دور از جار و جنجال‌های بیهوده سیاسی است. آرزویی که مسئولان دانشگاهی آن را برباد داده اند. البته مسئولان فعلی دولت، شعار آزاداندیشی می‌دهند ولی در عمل از نقد کارنامه خود نیز فرار می‌کنند.
می دانیم عرصه تفکر و اندیشه باید مهمترین دغدغه باشد. ولی متاسفانه شاهدیم برخی اساتید و مسئولان از محتوای تاریخ مصرف گذشته غربی هم چنان دفاع می کنند و صدی در برابر تحول در علوم انسانی ایجاد کرده اند. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان وزارت علوم باید پاسخگو باشند که چرا توصیه‌های رهبران انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی عملیاتی نشده است؟ سند دانشگاه اسلامی در عمل به کجا رسید؟ نقشه مهندسی فرهنگی کشور چه راهی را طی کرد؟ و آیا کارگروه تحول در علوم انسانی به روزمرگی نیفتاده است؟
جامعه اسلامی دانشجویان با توکل و امید به آینده در ذیل توجهات امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در راستای تداوم انقلاب اسلامی این میراث عظیم امام و شهدا، تمام همت خود را به کار خواهد بست و بار دیگر با رهبر انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری تجدید بیعت کرده و اجرای منویات ایشان را اولویت اصلی خود می‌داند. باشد که مسئولان بیدار شوند.

۹۶/۰۲/۰۳
۲۰:۱۴

همایش روز زمین پاک در مجتمع آموزش عالی بم

همایش روز زمین پاک در مجتمع آموزش عالی بم برگزارشد.

همایش روز زمین پاک با حضور دکتر نورالهی رئیس مجتمع آموزش عالی بم، معاون آموزشی، پژوهشی و دانشجویی وتنی چند از مدیران و استادان در خوابگاه شهرک دوستی این مجتمع برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر بذرافشان مدیر گروه جهانگردی و هتلداری ضمن عرض سلام و تشکر از همه حضار و تبریک روز زمین پاک گفت: بایداز منابع موجود به گونه ای استفاده کنیم که نسل آینده نیز بتواند از این منابع استفاده کند.
مدیر گروه جهانگردی با بیان اینکه زباله اثرات بسیار بدی بر محیط زیست برجای می گذارد، گفت: از ریختن زباله در اطراف محیط زندگی و محیط زیست باید خود داری کرد..
در ادامه همایش عارف کیا رئیس اداره محیط زیست ضمن تبریک روز زمین پاک و با بیان اینکه دانشگاه ها و مراکز آموزشی می توانند از لحاظ علمی به محیط زیست کمک کنند گفت: همانگونه که محیط زیست را سالم از گذشتگان تحویل گرفتیم با کارهای علمی و تحقیقاتی باید محیط زیست را بهتر از گذشته به آیندگان تحویل دهیم.
رئیس محیط زیست بم با بیان اینکه تصور اذهان عمومی این است که اقلیم و ارتفای شهر بم از سطح دریا را 1060 متر می دانند که دارای آب و تنوع زیستی کم است گفت: بر خلاف این تصور در جنوب شهرستان بم و با فاصله کمتر از 35 کیلومتر اختلاف ارتفاع از 1060 به 3460 متر در ارتفاعات فاشکوه یا جبال بارز می رسد و اختلاف ارتفاع نسبت به شهر بم نزدیک به 2400 متر است و در این فاصله هم تنوع آب و هوایی و هم تنوع زیستی وجود دارد.
عارف کیا خاطر نشان کرد: خوشبختانه تنوع زیستی بم متنوع است و همه اقسام گونه های گیاهی و جانوری را در منطقه داریم به طوری رتبه شهرستان بم در استان از 15 به رتبه 4 تنوع زیستی و جانوری ارتقاء یافته است و تنوع آن شبیه اکوسیستم شهرستان بافت است.
رئیس محیط زیست شهرستان بم گفت: دو منطقه حفاظت شده کوه شیر دهبکری و منطقه سنگ مس تحت مدیریت اداره محیط زیست شهرستان بم می باشد که مساحت این دو منطقه حدود 25 هزار هکتار است.
گفتنی است در خلال همایش اعضای هیئت علمی، دانشجویان، مسئولان و کارکنان، محوطه خوابگاه پسران و دانشجویان دختر محوطه این خوابگاه را پاک سازی و در پایان همایش به قید قرعه به تعدادی از دانشجویان هدایایی، اهدا شد.

۹۶/۰۲/۰۳
۱۵:۰۹