نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114590
 • تمام سکه (طرح جدید) 1193000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1178000
 • نیم سکه 642000
 • ربع سکه 346000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3793
 • یورو 4115
 • پوند 4820
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1055
 • لیر ترکیه 1067
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32394
 • 3 Arrow up
  یورو 34379
 • 19 Arrow up
  پوند 40221
 • 7 Arrow up
  فرانک 32290
 • 66 Arrow up
  صد ین 28639
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8820

همه دستگاه های دولتی و و نهادهای عمومی غیردولتی به ارایه اطلاعات مالی موظفند

تهران- ایرنا- معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از الزام همه دستگاه های دولتی و موسسه های وابسته به دولت به ارایه اطلاعات به سازمان امور مالیاتی کشور همسو با آیین نامه اجرایی موضوع تبصره 5 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم خبر داد.

به گزارش یکشنبه تارنمای سازمان امور مالیاتی، «نادر جنتی» اعلام کرد با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی موضوع تبصره 5 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم از سوی وزیر امور اقتصادی ودارایی و وزیر دادگستری، همه وزارتخانه­ ها، شرکت­ها و موسسه های دولتی، شهرداری­ها، موسسه های وابسته به دولت و شهرداری­ها، موسسه ها و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بیمه مرکزی و سایر شرکت­های بیمه، بانک مرکزی، بانک­ها و موسسه های مالی و اعتباری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظفند بسته های اطلاعاتی خود را از طریق بسترهای تعیین شده در اختیار پایگاه اطلاعات سازمان قرار دهند.
اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی را در اختیار دارند یا به هر شیوه اسباب تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می­ کنند و اشخاص و مراجعی که در جریان عملیات مربوط به مالکیت، نگهداری، انتقالات، خدمات بیمه ­ای و معاملات دارایی­ها، اموال و املاک وهمچنین نقل و انتقال آنها قرار دارند نیز باید مفاد این آیین نامه را رعایت و اجرا کنند.
وی افزود: همه نهادهای بازارهای متشکل و غیرمتشکل پولی و نیز نهادهای مالی بازار سرمایه در چارچوب قوانین و مقررات از مصادیق این آیین نامه به شمار می روند.
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور گفت: بسته­ های اطلاعاتی این نهادها باید شامل اطلاعات هویتی، معاملاتی، مالی، پولی، اعتباری، سرمایه ای، دارایی­ها، اموال و املاک و همچنین نقل و انتقال آنها باشد.
به گفته وی، حدآستانه (حداقل رقم اطلاعات) متناسب با بسته‏ های اطلاعاتی مربوط، در جدول ذیل ماده 8 آیین نامه شرح داده شده است.
جنتی در تشریح ماده 10 این آیین نامه گفت: اگر به دلیل ارایه نکردن اطلاعات حسب مقررات این آیین نامه، خسارت یا زیانی به دولت وارد شود، متخلف یا متخلفان افزون بر مجازات های مقرر در قانون، مسئول جبران خسارت وارد شده شناخته می شوند.
به گزارش ایرنا بر پایه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی مانند اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور برای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی ایجاد می‌شود.
بخشنامه مربوط به این آیین نامه بیست و نهم دی ماه امسال به طور مشترک از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت دادگستری ابلاغ شد.
اقتصام**9123**1961** دریافت: زهره دریغ گفتار** انتشار: مریم مسعود
اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco

۹۵/۱۲/۰۱
۱۸:۲۷

عمکرد صنعت بیمه تشریح شد از لزوم تدوین قوانین بین‌المللی تا گذر سرمایه‌گذاران خارجی از ایران

مدیرعامل بیمه نوین معتقد است که اگر از ابتدای فعالیت صنعت بیمه تا کنون میانگینی بگیریم متوجه می شویم که این صنعت عمری ۷ ساله در ایران دارد، او می گوید اگر سهم بیمه عمر در پرتفوی شرکت ها افزایش یابد آن ها می توانند بانک تاسیس کنند.

حسین کریم خان زند در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به اینکه چرا صنعت بیمه در ایران نسبت به سابقه‌ای که دارد چندان پیشرفت نداشته، اظهار کرد: برای پاسخ به این پرسش ما باید به تاریخچه‌ای از صنعت بیمه مراجعه کرده و ببینیم که بعد از انقلاب و از تاریخ چهارم تیرماه سال ۱۳۵۷ به بعد چه اتفاقاتی در صنعت بیمه رخ داده است. در سال های ابتدایی بعد از انقلاب شرکت‌های بیمه ملی و در سال ۱۳۶۷ نیز دولتی شدند در واقع یک فاصله ۱۷ ساله طول کشید تا استخدام‌های جدیدی ایجاد شود. بنابراین بین نیروی انسانی تربیت شده نسل قبل و نسل بعد تفاوتی وجود داشت و تا سال ۱۳۸۲ نیروی انسانی به اندازه کافی برای صنعت بیمه تربیت نشد.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۲ به بعد همان جوان‌هایی که در شرکت‌های بیمه دولتی بودند به سمت شرکت‌های خصوصی رفته و بیمه‌های خصوصی با جذب نیروهای جوان توانستند به حدود ۲۸ شرکت تبدیل شوند. در واقع باید بگویم صنعت بیمه از سال ۱۳۸۲ به بعد متفاوت شد.
 نیروی انسانی تنها ابزار موجود برای توسعه صنعت بیمه
 مدیرعامل بیمه نوین با بیان اینکه در صنعت بیمه هیچ ابزاری غیر از نیروی انسانی برای توسعه وجود ندارد، تصریح کرد: ما برای توسعه صنعت بیمه نه ماشین‌آلات داریم و نه مواد اولیه، در نتیجه هیچ ابزاری غیر از نیروی انسانی برای توسعه صنعت بیمه نداریم. خوشبختانه از سال ۱۳۸۲ به بعد جوان‌هایی آمدند و برای این صنعت تربیت شدند. امروز تعداد زیادی از آن‌ها صاحب تجربه شدند و می‌توانند جایگزین نسل قبل شوند و صنعت بیمه را اداره کنند.
کریم خان زند اضافه کرد: امروز همین افراد در حال اداره کردن صنعت بیمه هستند. البته در این صنعت به نوعی تجربه نیاز است که در چند سال آینده این نیروی جوان آن تجربه لازم را کسب می‌کند که در این صورت در صنعت بیمه کشور تحول خاصی ایجاد خواهد شد. اگر به آمارهای غیر از حق بیمه شخص ثالث نگاهی کنیم، می‌بینیم که با افتخار گفته می‌شود که بیمه عمر در یک سال خاص مثلاً ۳۵ درصد رشد کرده است. این رشد بر مبنای فعالیت‌های مدیریت و برنامه استراتژیک و نیروی انسانی بوده که شامل کارکنان شرکت بیمه و قلب تپنده بیمه یعنی نمایندگان و کارگزاران، است.
جوان بودن صنعت بیمه را از یاد نبریم
وی با اشاره به اینکه توسعه تعدادی و رقمی در صنعت بیمه اتفاق افتاده است، اظهار کرد: اگر بیمه شخص ثالث اجباری را کنار بگذاریم می‌بینیم که بیمه جایگاه خود را در جامعه پیدا می‌کند. البته باید جوانی این صنعت را هم در نظر بگیریم. بیمه صنعتی است که هفتاد و اندی سال در کشور فعالیت دارد، ولی در واقع فعالیت اصلی‌اش را از سال ۱۳۸۲ به بعد شروع کرده است. حتی اگر بخواهیم نسبت به تاریخ تأسیس شرکت‌های بیمه میانگین بگیریم باید بگویم به طور میانگین صنعت بیمه هفت سال است که فعالیت‌اش را در کشور شروع کرده است.
کریمخان زند با اشاره به تعداد نیروهای انسانی که از قبل از انقلاب تاکنون در صنعت بیمه فعالیت می‌کردند، گفت: تعداد افرادی که تا سال ۱۳۸۲  در صنعت بیمه کار می‌کردند به هفت الی هشت هزار نفر بیشتر نمی‌رسید، ولی امروز این رقم دو و نیم برابر شده وتعداد نماینده‌هایش از هفت هزار نفر به چهل و خرده‌ای هزار نفر رسیده است.
"شاخص بیمه" غیرقابل اندازه گیری ولی اثرگذار در اقتصاد
وی با بیان اینکه نمی‌توان یک تعریف کلی از شاخص حق بیمه بیان کرد، گفت: شاخصِ بیمه همجنس شاخصِ امنیت است چرا که بیمه ایجاد امنیت خاطر می‌کند. یعنی در واقع اشخاصی که نسبت به حوادث طبیعی و غیرطبیعی در مورد اموال خود نگران هستند از طریق بیمه ریسک‌های خود را پوشش می‌دهند. این شاخص در اقتصاد قابل اندازه‌گیری نیست، ولی اثرگذاری‌اش در اقتصاد زیاد است. به طوری که وقتی آن تحریم‌های ناجوانمردانه را برای ایران وضع کردند یکی از بندهای مهم، تحریمِ بیمه‌ها بود در صورتی که این تحریم‌ها روی خیلی از موارد دیگر می‌توانست باشد ولی در دنیا قبول دارند که این بیمه است که توسعه را افزایش می‌دهد.
مدیرعامل بیمه نوین با تأکید بر جوان بودن صنعت بیمه در ایران، تصریح کرد: در صنعتِ بیمه به علت کم تجربه‌گی اشکالاتی بوجود می‌آید. اگر از زمان تأسیس بیمه ایران یعنی سال ۱۳۱۴ تا سال ۱۳۵۷ که انقلاب اسلامی به وقوع پیوست را نگاه کنیم و از طرفی از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۷ و بعد از آن از سال ۱۳۶۷ تا سال ۱۳۸۲ را بنگریم و بعد نگاهی داشته باشیم به این صنعت از سال ۱۳۸۲ تا به امروز، می‌بینیم که صنعت بیمه در ۱۵ سال گذشته نسبت به قبل از انقلاب شاید بالای ۲۰۰ برابر رشد کرده است، یعنی بیمه امروز بسیار همه‌گیرتر شده است.
اگر طبق برنامه ششم پیش رویم بیمه ها صاحب بانک می شوند
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در آینده نه چندان دور شرکت‌های بیمه می‌توانند در ایران بانک تأسیس کنند، گفت:‌ به نظر من اگر سهم بیمه‌های عمر طبق برنامه ششم توسعه واقعا افزایش پیدا کند این احتمال بسیار زیاد است که بیمه‌ها بتوانند بانک تأسیس کنند چرا که پول‌هایی که جمع می‌شود باید در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری شود تا آینده بلند مدت سرمایه های بیمه‌گذاران تأمین شود. در نتیجه طبیعتا باید روی حق بیمه‌های عمری که در آن زمان از بیمه‌گذاران گرفته می‌شود سرمایه‌گذاری خوبی صورت گیرد که یکی از آن سرمایه‌گذاری‌ در بانک هاست. در اینجا این موضوع برعکس شده است و بانک‌ها بیمه تأسیس کرده‌اند. من بعید نمی‌دانم که با توسعه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری که خیلی هم بلندمدت هستند این اتفاق بیفتد. این موضوع می‌تواند اقتصاد را پویا کند.
 با پول بیمه نامه های عمر می توانیم چرخ اقتصاد را بچرخانیم
کریمخان زند که گسترش بیمه نامه های عمر را از عوامل توسعه اقتصاد می‌داند، افزود: با پول آن بیمه‌نامه‌های عمر می‌توانیم چرخ اقتصاد را بچرخانیم. چرا که ما برای جبران خسارات احتمالی به وجه نقدی نیاز داریم و با بقیه پول‌ها باید چرخ اقتصاد را به گردش درآوریم. البته الان هم مبلغ بیمه‌های عمر وارد شبکه اقتصاد می‌شود، اما اگر حجم این مبالغ زیاد شود طبیعتا ما در بازارهای فعلی نمی‌توانیم وارد شویم. چرا که نقدشوندگی این مبالغ برای ما مهم خواهد بود و بانک یکی از جاهایی است که نقدشوندگی خوبی دارد و شرکت‌های بیمه می‌توانند وارد این صنعت شوند. من فکر می‌کنم این حق مسلم یک بنگاه اقتصادی است که بتواند در جایی که منافع اش ایجاب می‌کند سرمایه‌گذاری کند. ضمن اینکه باید توجه داشت آن منافع، حافظ منافع ملی هم باشد.
با هیچ یک از شرکت‌های خودروسازی قراردادی نبسته‌ایم
مدیرعامل بیمه نوین در واکنش به این سوال که آیا قرارداد بستن شرکت‌های خودروسازی با برخی از شرکت های بیمه‌ و منتفع شدن بیشتر آن خودروسازها از آن قرارداد، صنعت بیمه را با مشکل مواجه نمی‌کند؟ صراحتا گفت که با هیچ خودروسازی قرارداد ندارد و ادامه داد: شرکت‌های بیمه سالانه ۱۸ میلیون بیمه‌نامه شخص ثالث صادر می‌کنند و خودروسازها سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو تولید می‌کنند بنابراین آمار تولید خودرو توسط خودروسازها نسبت به کل بیمه‌نامه صادر شده توسط شرکت‌ها بیمه ۱۰ درصد است. در نتیجه این آمار نمی‌تواند اهمیت چندان زیادی داشته باشد اما برخی از شرکت‌های بیمه به دلیل جذب نقدینگی چنین قراردادهایی را با برخی از خودروسازها می‌بندند.
شرکت های بیمه را بر اساس حجم پرتفوی قضاوت نکنید
وی افزود: متأسفانه در صنعت بیمه از وقتی که تعرفه حذف شد تربیت نیروی متخصص و داشتن آمارهای لازم برای اکچوئری برداشته شد شرکت‌های بیمه از کار تخصصی مقداری دور شدند و به جای اینکه EPS محور باشند پرتفوی محور شدند، ما این طور قضاوت می‌کنیم که فلان شرکت بسیار خوب است چون پرتفویِ میلیاردی دارد در صورتی که ما نمی‌گوییم که آن شرکت ریسک‌اش را چطور ارزیابی کرده و چه EPS ای به دست آورده است. در کجای دنیا وقتی می‌خواهند شرکتی را از نظر اقتصادی بررسی کنند به جای اینکه به EPS نگاه کنند حجم پرتفوی را در نظر می‌گیرند. در ایران اگر به جای اینکه برای معرفی شرکت برتر به EPS دقت کنند شرکت دیگری را باید با عنوان شرکت برتر انتخاب کنند.
شناسایی زیان در صورت های مالی یکی از نتایج پرتفوی محوری
کریمخان زند خاطرنشان کرد: وقتی که قرار است شخصی محصولی را خریداری کند اول به قیمت، بعد به کیفیت و بعد به اصل مشتری‌مداری دقت می‌کند. ولی در واقع در صنعت بیمه این اتفاق برای ما نمی‌افتد چرا که تنها به دنبال این هستیم که پرتفوی جذب کنیم و به دنبال ارزیابی مناسب ریسک نیستیم تا EPS متناسب با آن را به دست آوریم. در ایران از آنجا که معیار شرکت‌ها بر مبنای پرتفوی شناخته می‌شود و هنگام رتبه‌بندی به این موضوع دقت می‌کنند در کل اشکالاتی پیش می‌آید. درست است که داشتن سهم بازار موضوع مهمی است ولی آیا نسبت به دیگر موضوعات مثلا تخمین ریسک درست و به دست آوردن EPS مناسب اولویت دارد؟ آیا اهمیت پرتفوی بزرگ انقدری است که سود شرکت به زیان تبدیل شود؟ وقتی چنین اتفاقی می‌افتد و نرخ برداشته می‌شود شرکت هر چه پول داشته باشد هزینه می‌کند و مجبور می‌شود خسارت‌هایش را به تعویق اندازد و بعد از آن مجبور می‌شود که برای خود به دنبال نقدینگی بگردد و سپس با هر شرایطی حاضر می‌شود که مشتری را جذب کند.
مدیرعامل بیمه نوین با اشاره به برخی از نرخ‌شکنی‌ها، اضافه کرد:‌ ما عین همین موضوع را در برخی از بانک‌ها داریم. مثلا بانک مرکزی می‌گوید X درصد سود دهید، بعضی‌ها به این موضوع تمکین می‌کنند و بعضی‌ها این موضوع را رعایت نمی‌کنند و سود بالاتری می‌پردازند. بانکی که به نقدینگی نیاز دارد سود بیشتر می‌دهد و بانکی که به نقدینگی نیاز ندارد سود کمتری را ارائه می‌کند. در نتیجه این شاخص در بانک‌ها مانند بیمه‌هاست. باید به این موضوع دقت شود که چقدر پول جمع‌آوری کرده‌اند و چقدر تسهیلات داده‌اند. البته قانون جدید شخص ثالث اجازه نمی‌دهد کسی تا بیش از دو و نیم درصد روی این بیمه نامه تخفیف دهد و تا آنجا که من اطلاع دارم آیین‌نامه‌های مربوطه را بیمه مرکزی تأیید کرده و مصوب شورای عالی بیمه شده و این موضوع منتظر مصوبه دولت است. آنجا دیگر جلوی چنین موضوعاتی را در ارتباط با بیمه‌های شخص ثالث گرفته‌اند.
وی تصریح کرد: بیمه شخص ثالث در واقع بیمه اجتماعی است که حکومت به گردن شرکت‌های بیمه بازرگانی گذاشته است. ما نمی‌توانیم بگوییم بیمه شخص ثالث یک بیمه بازرگانی است چرا که قانون‌اش را مجلس تصویب کرده و دیه آن را قوه قضاییه مشخص می‌کند. همچنین حق بیمه آن را دولت تعیین می‌کند. شرکت‌ها نیز ملزم هستند از این قانون تبعیت کنند.
افزایش تعداد نمایندگان لازمه دستیابی به برنامه ششم
وی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان به چشم‌انداز برنامه ششم در صنعت بیمه رسید، توضیح داد: در این مورد بحث تعداد نمایندگان را داریم. باید ببینیم تعداد شعب و نمایندگی‌های بیمه در کجاها تمرکز پیدا کرده است. آیا در شهرهای درجه دو و شهرهایی که بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند خدمات به سراسر جامعه داده می‌شود؟
وی ادامه داد: مثلا در هند می‌بینیم که حتی افراد فقیر بیمه عمر خریداری می‌کنند آیا ما به همه جامعه‌مان در ایران این بیمه را داده‌ایم؟ بعضا بحث می‌شود که باید چند شرکت بیمه و چند نماینده در کشور داشته باشیم. با آموزش صحیح و مدیریت درست نماینده‌ها می‌توان مقداری از مشکلات بیکاری را در جامعه کاهش داد. به نظر من ما می‌توانیم تا ۱۰۰ هزار عدد، نمایندگان بیمه را افزایش دهیم. در حال حاضر ما ۴۰ هزار نماینده داریم. در برنامه پنج ساله می‌شود این رقم به ۱۰۰ هزار نماینده افزایش پیدا کند.
کریم‌خان زند اضافه کرد: اگر این تعداد نماینده وجود داشته باشد تمام افراد در شهرها و مراکز استان می‌توانند از خدمات بیمه‌ها استفاده کنند. این خدمات را با توسعه شبکه نمایندگی می‌شود ایجاد کرد و گرنه ما چطور می‌توانیم سهم بیمه از GDP که الان دو است را به هفت برسانیم.
مدیرعامل بیمه نوین افزود: باید روی این موضوع کار تحقیقاتی انجام شود و بیمه‌گرها با بیمه مرکزی به یک توافق برسند.  بیمه مرکزی باید از شرکت ها سوال کند که نمایندگی شان در کدام شهر پر شده و از آن ها بخواهد برنامه خود را برای توسعه نمایندگی در دیگر شهرها ارایه بدهند و بگوید در کدام شهرهایی می‌خواهد حضور پیدا کند. در این مورد باید شاخص در بیاید تا نمایندگی ها به نسبتی مناسب در جاهای مختلف تقسیم شود.
وی ادامه داد: نکته دیگری که وجود دارد بحث رقابت است. نمایندگی‌ها به هر حال با یکدیگر رقابت می‌کنند. با تفکر ۵۰ سال پیش در ارتباط با جامعه نمایندگان و جامعه کارگزاران و نیروهای متخصص دیگر نمی‌شود درست فکر کرد و تصمیم گرفت. می‌شود روش‌های دیگری را پیاده‌سازی کرد البته طبیعتا برخی‌ها نگران تقلب می‌شوند، ولی در هر حال می‌شود ارتباطاتی را برقرار کرد و با سیستم‌هایی روبه‌رو بود که حداقل تقلب را داشته باشیم.
کار پژوهشکده بیمه از قالب آکادمیکِ صرف، خارج شود
کریم‌خان زند با بیان این‌که اعتقاد ندارد باید بحث آزادی حاکمیت شرکتی از بین برود، گفت: در هر حال هر شرکتی باید برنامه‌ای بنویسد و به نهاد ناظر دهد و بگوید چه کاری در راستای گسترش نمایندگی‌هایش می‌خواهد انجام دهد و این موضوع برای آیین‌نامه نمایندگی فعلی باید تغییر کند و به‌روز شود. سندیکای صنعت بیمه باید روی این موضوع بیشتر کار کند و تحقیقات پژوهشکده بیمه باید مقداری از بحث آکادمیک بیرون بیاید و در بحث اجرایی برود. صرفا بحث آکادمیک کردن و این‌که کسانی اظهارنظر کنند که تجربه ندارند باعث می‌شود که ما درست برنامه‌ریزی نکنیم.
 IFRS لازم اما ناکافی
مدیرعامل بیمه نوین در پاسخ به اینکه تا چه حد تنظیم صورت های مالی را با رعایت استاندارد IFRS لازم می‌داند گفت که با شفافیت هرچه بیشتر در شرکت‌ها از جمله شرکت‌های بیمه موافق است و تاکید کرد: من با تنظیم صورت‌های مالی با توجه به استانداردهای IFRS موافق هستم هرچه صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه شفاف‌تر باشد باعث می‌شود که توانایی‌های شرکت‌ها بیشتر خود را نشان دهند.  IFRSباعث می‌شود که تکلیف ذینفع‌های شرکت‌های بیمه مشخص باشد و بیمه‌گذاران می‌توانند تصمیم بگیرند که از کدام شرکت خرید کنند. سهامدار در این شرایط تکلیف خود را بهتر می‌داند و توانایی‌های شرکت کاملا مشخص می‌شود.
 شفافیت راه سرمایه گذاران خارجی را هموار می کند
وی ادامه داد: شاید یک‌ شبه نشود این شفافیت را ایجاد کرد، ولی در هر حال رفتن به سمت شفافیت باعث می‌شود در بازارهای جهانی بتوانیم عرض اندام کنیم. وقتی صورت‌های مالی شفاف باشد شرکت‌های اتکایی ما خیلی راحت‌تر می‌توانند قراردادهایی با خارجی‌ها ببندند و سرمایه گذاران خارجی هم می‌توانند به ایران بیایند و با این صورت‌های مالی شفاف با شرکت‌های ایرانی وارد مذاکره شوند.
کریم‌خان زند با تاکید بر این‌که تنظیم صورت‌های مالی به روش IFRS لازم است اما کافی نیست، اظهار کرد: برای پوشش بیمه‌های اتکایی تنها به صورت‌های مالی نگاه نمی‌کنند، ولی به هرحال داشتن صورت‌های مالی شفاف به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد و با این کار ما می‌توانیم رتبه‌بندی جهانی بگیریم و وقتی رتبه‌بندی جهانی می‌گیریم می‌توانیم در جهان فعالیت کنیم.
مدیرعامل بیمه نوین در پاسخ به این‌که آیا امیدوار است که شرکت‌های رتبه‌بندی در آینده نزدیک به ایران بیایند، بیان کرد: بله اعتقاد من این است که این ها به ایران می‌آیند. ایران کشوری بسیار با پتانسیلی است و از تمام دنیا دوست دارند در ایران فعالیت کنند، این اعتقاد قلبی من است.
شرکت های بیمه می توانند مکمل صندوق بیمه همگانی باشند
وی در پاسخ به این‌که آیا تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث را برای صنعت بیمه امر خوشایند می‌داند، تصریح کرد: من این موضوع را بد نمی‌دانم، این بیمه بلایای طبیعی را پوشش می‌دهد و چون شرکت‌های بیمه توان پوشش این ریسک را ندارند صندوق بیمه همگانی می تواند راهگشا باشد. اگر به‌طور مثال یک زلزله هشت ریشتری بیاید خسارت‌اش زیاد است و شرکت‌های بیمه نمی‌توانند آن را پرداخت کنند. این صندوق می‌تواند در صورت بروز چنین حادثه‌ای مقداری از خسارت را جبران کند. در نتیجه با صنعت بیمه متضاد نیست و شرکت های بیمه می توانند مکمل این صندوق باشند.
کریم‌خان زند تاکید کرد: در واقع آن صندوق دارد به دولت و جامعه اطمینان می‌دهد که یک حداقلی از بیمه وجود دارد. هر چه زمان بگذرد این صندوق قدرت بیشتری پیدا می‌کند. مردم ماهیانه مبلغی برای این صندوق خواهند داد تا اگر روزی اتفاق افتاد مقداری از آن خسارت جبران شود، قرار نیست این پول در جایی دیگر خرج شود.
 تا به حال ندیده‌ام که گزارشی درباره هزینه کردِ عوارضِ بیمه داده شود
مدیرعامل بیمه نوین در پاسخ به سوالی درباره‌ عوارض بیمه شخص ثالث که به برخی از ارگان‌ها می‌رسد و اینکه آیا امیدوار است که هزینه کرد این عوارض شفاف شود، گفت: قانون در این مورد تکلیف را مشخص کرده و ناظران بر قانون باید این موضوع را پیگیری کنند. سال‌های سال است که گفته می‌شود بابت این عوارض باید گزارش‌هایی داده شود. تا به حال من ندیده‌ام که گزارشی در این مورد داده شود. سازمان‌هایی که در این مورد گزارش نداده‌اند مطابق قانون باید در این مورد شفاف‌سازی کنند.
وی در پاسخ به این‌که آیا فکر می‌کنید پیگیری این قانون به جایی برسد که در نهایت این عوارض قطع شود، اظهار کرد: خیر فکر نمی‌کنم. اگر آن عوارض درست خرج شود مثلا کسی که حادثه می‌بیند چه در بیمارستان دولتی و چه در بیمارستان خصوصی، وزارت بهداشت هزینه‌اش را پرداخت کند کار بسیار خوبی است، ولی ما این اطمینان را نداریم که آن هزینه‌ها پرداخت می‌شود یا خیر و همین گزارش از وزارت بهداشت خواسته شده است. ما در سال حدود ۴۰۰ هزار زخمی داریم که این آماری است که این آمار توسط پزشکی قانونی اعلام می‌شود و تمام اینها هزینه‌هایی برای درمانشان دارند. این‌که آیا وزارت بهداشت این مبلغ را پرداخت می‌کند یا خیر من اطلاعی در این مورد ندارم، ولی در هر صورت این تعداد حادثه‌ دیده باید هزینه زیادی داشته باشد. از طرفی این افراد سال‌ها باید طول درمان داشته باشند.
کریم‌خان زند در پاسخ به اینکه به نظرتان بیمه ایران به عنوان تنها بیمه رسما دولتی کدام ریسک های جدید را به عنوان پیشرو می تواند پوشش دهد، بیان کرد: من فکر می‌کنم منظور رئیس کل بیمه مرکزی از پوشش ریسک‌های خاص توسط بیمه ایران ریسک‌هایی بوده است که بخش خصوصی چندان علاقه‌ای به پوشش آن نداشته است. یک بیمه دولتی هم به این علت نگه داشته شد که وقتی بیمه‌های خصوصی نتوانستند ریسک ای را پوشش دهند آن بیمه بتواند آن ریسک‌ها را پوشش دهد.
 لزوم توسعه فرهنگِ بیمه در صدا و سیما
مدیرعامل بیمه نوین ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در صنعت بیمه این است که وقتی شما صداوسیما را نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که فرق بیمه‌گر با بیمه‌گذار را به درستی ادا نمی‌کنند. وقتی که مثلا وزیر بهداشت صحبت می‌کند می‌گوید "بیمه‌ها" پول بیمارستان را نمی‌دهند ولی نمی‌گوید کدام بیمه‌ها. آیا بیمه‌های بازرگانی پول را نداده اند یا بیمه‌های اجتماعی. تا زمانی که این دوستان فرق بین بیمه‌ها را به خوبی نشناسند ما در صنعت بیمه کشور معضل داریم.
لزوم قوانین درست برمبنای اصول بیمه‌گری بین‌المللی
وی در پاسخ به این‌که شما به عنوان یکی از مدیران شرکت‌های بیمه‌ اگر یک چیز را از دولت بخواهید آن موضوع چیست؟ گفت: قوانین درست برمبنای اصول بیمه‌گری بین‌المللی موضوعی است که می تواند مهمترین مطالبه ما مدیران باشد. در حال حاضر از بیمه‌نامه‌ها مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود که این موضوع روی صنعت بیمه تاثیرگذار است. در حال حاضر در عین حال که ما مردم را تشویق می کنیم بیمه نامه بخرند از آن ها بابت بیمه‌ها، مالیات بر ارزش افزوده می‌گیریم، در حالی که باید در صورت خرید بیمه نامه جایزه هم به مردم بدهیم چرا که در صورتی که مردم بیمه‌نامه بخرند بار دولت کم می‌شود.
 بیمه نامه بار دولت را کاهش می دهد
کریم خان زند ادامه داد: اگر شخصی بیمه عمر داشته باشد و بعد از فوتش سرمایه بیمه به خانواده اش داده شود مشکلات مالی خانواده حل یا حداقل کاهش می یابد، طبیعتا بار دولت کاهش پیدا کرده است. اگر کسی بیمه آتش سوزی داشته باشد و کارخانه اش آتش بگیرد و بتواند با دریافت خسارت از شرکت بیمه دوباره تولید خود را ادامه دهد بار دولت کم می شود. با خرید بیمه نامه بار دولت از بیکاری و عدم تولید کاهش می یابد. برای یک موضوع تشویقی میگوییم باید مالیات و عوارض پرداخت کنید که این موضوع تناقض است.
پرداخت مالیات برای بیمه با برنامه ششم توسعه هم خوانی ندارد
وی تاکید کرد: ما در عین حال که جامعه را تشویق می‌کنیم که کارهای ارزشمند کنند و با آن کار بار مالی دولت را کاهش دهند و در عین حال می گوییم که بابت آن کار مالیات و عوارض دهید. این دو موضوع با هم تضاد دارد. می خواهم بگویم این مالیات و عوارض که در صنعت بیمه باید پرداخت شود با برنامه ششم هم خوانی ندارد.
پرداخت خسارت به موقع لازمه مشتری مداری است
کریم خان زند با بیان اینکه تمام شرکت‌های بیمه باید اصل مشتری مداری را رعایت کنند، گفت: شرکت‌های بیمه باید پرداخت را انقدر کوتاه کنند که صنعت بیمه پوست اندازی کند ما باید به نحوی خسارت مردم را بدهیم که حداقل مدارک ممکن را بخواهیم و حداقل زمان هم گرفته شود. شاید برای این کار یک مقدار جوان باشیم ولی در هر حال اگر شرکت بیمه ای بخواهد موفق باشد باید به سمت پرداخت به موقع و سریع خسارت برود.
به صنعت بیمه نمره ۹۰ می دهم
مدیرعامل بیمه نوین در پاسخ به اینکه به صنعت بیمه از نظر حفظ اسرار بیمه گذار و پرداخت به موقع خسارت چه نمره‌ای می‌دهید، اظهار کرد: من تا به حال اسرار بیمه گذار ام را فاش نکرده‌ام مگر به حکم قانون. اسرار بیمه‌گذار برای ما خط قرمز است و حتی اجازه نمی‌دهیم که کارکنانمان بیش از آن چه لازم است در جریان اطلاعات بیمه گذاران باشند. تا امروز هیچ سازمانی در شرکت های بیمه ای که من بوده ام از ما اطلاعات عام نخواستند. من در این مورد به صنعت بیمه از ۱۰۰، نمره ۹۰ می‌دهم.
امیدوارم پروسه پرداخت خسارت در رشته شخص ثالث کمتر شود
کریم خان زند با بیان اینکه چند سالی است که در صنعت بیمه ایران به بحث مشتری مداری هم پرداخته می شود، اضافه کرد: در حال حاضر نمیتوانیم برای جذب مشتری نرخی پایین تر از این که وجود دارد بدهیم در نتیجه باید سرویس خوبی به مشتری داد تا جذب شود. در تمام دنیا برای خسارت‌های بزرگ هم زمان زیادی برای پرداخت خسارت صرف می‌شود. یعنی شما فکر نکنید که شرکت‌های بیمه در دنیا بسیار سریع خسارت پرداخت می کنند پروسه کارشناسی آن ها زمان بر است. اگر رشته اتومبیل و درمان را کنار بگذاریم کشورهای اروپایی به این راحتی‌ها خسارت پرداخت نمی‌کنند برای پرداخت خسارت کلی تحقیقات میکنند. البته من امیدوارم در کشور ما هم روزی پروسه پرداخت خسارت در رشته شخص ثالث کمتر شود.
وی با اشاره به موضوع بیمه ساختمان پلاسکو، گفت: در این مورد صنعت بیمه خیلی خوب عمل کرد و خسارت هایی را جبران کرد که بیمه‌نامه‌هایش در آن حادثه سوخته بود. بعضی از جاها مستنداتی وجود نداشت مثلا شخص میگوید من طبقه ۱۵ بودم ولی بیمه نامه اش طبقه ۱۲ است این تعارض ها است که شرکت ها می گویند داریم کارشناسی انجام می دهیم.
مدیرعامل بیمه نوین در پاسخ به سوالی درباره عملکرد شرکت اش در صنعت بیمه و موضوع مربوط به افزایش سرمایه آن، توضیح داد: طبق قانون باید در پروسه ای سرمایه شرکت های بیمه باید به ۲۵۰ میلیارد تومان می رسید. آقای همتی از وزیر دارایی درخواست کرد که این سرمایه‌ها تغییر پیدا کند و در نتیجه قرار شد که شرکت های بیمه که در تمام رشته‌ها فعالیت می‌کنند سرمایه شان ۱۵۰ میلیارد تومان باشد و به تبع این موضوع نیاز بود که ما افزایش سرمایه دهیم.
مدیر عامل بیمه نوین درباره لزوم جوان گرایی در صنعت بیمه،  اظهار کرد: نیری انسانی شرکت ما جوان است به طوری که مدیران ما زیر ۴۰ سال سن دارند و در کل میانگین سن کارکنان زیر ۳۵ سال است در نتیجه پتانسیل خوبی برای رشد داریم و این موضوع باعث شده که با ارزیابی های خود مدیریت ریسک را در شرکت پیاده کنیم. برنامه داریم که در سال ۱۳۹۶ حضورمان در شهرهای درجه ۲ را گسترش دهیم و با مجوزی که بیمه مرکزی به ما داده قرار است تعداد نماینده ها را افزایش دهیم. ما کمتر بیمه گذاری داریم که خسارتش دیر پرداخت شود مگر اینکه پرونده اش نقایصی داشته باشد. با دیدگاهمان نسبت به نماینده و کارگزار داریم سعی می کنیم که مشتری مداری را گسترش دهیم و این موضوع باعث می شود که EPS بالاتری را محقق کنیم.
سندیکای صنعت بیمه باید به تعالی برسد
مدیر عامل بیمه نوین درباره موضوع سندیکای صنعت بیمه که این روزها موضوعش داغ است نیز، گفت: موضوع سندیکا از سال ۱۳۸۴ جدی مطرح شد، در نتیجه تقریبا یک دهه از رشد خود را داشته، ولی به تعالی نرسیده است. اگر سندیکا به تعالی برسد خیلی از مشکلات صنعت بیمه و بحث های جانبی آن می تواند رفع شود. اگر از داخل صنعت بیمه یک دبیر خوب برای سندیکا انتخاب شود می تواند به صنعت بیمه و بیمه مرکزی کمک کند تا آیین نامه های بهتری نوشته شود.
وی در پاسخ به اینکه برای دبیر سندیکای صنعت بیمه چه پیشنهادی دارید، تاکید کرد: تا کنون سندیکا ۴ دبیر داشته که هر ۴ فرد خوب بودند و واقعا کارهای خوبی انجام داده‌اند، ولی شاید نیاز باشد سندیکا در این دوره متحول تر شود و از قدیمی‌های صنعت بیمه و با تجربه‌ شخصی انتخاب شود و سندیکا بتواند به اهدافش طبق اساسنامه‌اش برسد.
گفت‌وگویی از محمدرضا چراغی خبرنگار ایسنا

۹۵/۱۲/۰۲
۱۱:۴۰

راهیابی ورزشکار شهرستان آق قلا به مرحله نهایی مسابقات والیبال نشسته قهرمانی کشور به همراه تیم دانا گرگان

ورزشکار والیبال نشسته شهرستان آق قلا به همراه تیم بیمه دانا گرگان به مرحله نهایی رقابت های قهرمانی کشور راه پیدا کرد.

ورزشکار والیبال نشسته شهرستان آق قلا به همراه تیم بیمه دانا گرگان به مرحله نهایی رقابت های قهرمانی کشور راه پیدا کرد.
رشید آخوندی ورزشکار شهرستان آق قلا در رشته والیبال نشسته که عضور تیم والیبال نشسته بیمه دانا گرگان می باشد همراه این تیم به مرحله نهایی مسابقات والیبال نشسته مردان کشور صعود کرد.
فریدون یلقی رئیس اداره ورزش و جوانان آق قلا در این باره گفت: با حضور موثر رشید آخوندی والیبالیست جانباز و معلول شهرستان آق قلا، تیم بیمه دانا گرگان توانست مجوز حضور به دور نهایی این رقابت ها را بدست آورد.
وی اضافه کرد: در این مسابقات تیم های نفت و گاز گچساران، هیات شاهرود، سامان سوله آمل، بیمه دانا گرگان، هیات پاکدشت و هیات بجنورد حضور داشتند که از 27 بهمن ماه به مدت 3 روز رقابت های خود را در شهرستان پاکدشت برگزار کردند.
لازم به ذکر است که در آق قلا 15 ورزشکار معلول به صورت حرفه ای ورزش را ، بویژه در رشته والیبال نشسته پیگیری می کنند.

۹۵/۱۲/۰۱
۲۰:۲۹

حضور بیمه “ما” در کنفرانس بین المللی “منا” در دبی

اقتصادتهران: کنفرانس بین المللی منا با حضور بزرگ ترین و توانمندترین بیمه گران دنیا در دبی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه “ما”، در این کنفرانس تعدادی از مدیران شرکت سهامی بیمه “ما” حضور یافتند.
بر اساس این گزارش شرکت سهامی بیمه “ما” در کنار مطرح ترین و بزرگ ترین شرکت های بیمه گر دنیا حضور یافت.
در این کنفرانس و گردهمایی که شرکت هایی همانند مونیخ ری، سوئیس ری، زوریخ ری، آکسا، ای .آی . جی، شرکت بیمه اسلامی دبی، شرکت بیمه عمان و شرکت بیمه اردن و شرکت بیمه ابوظبی و تعدادی از بروکران بیمه ای و اتکایی بین المللی حضور داشتند.
در این کنفرانس شرکت بیمه “ما” در بین هفت شرکت بیمه گر در حوزه (( نوآوری خدمات در مسئولیت های اجتماعی )) با ارائه بیمه نامه مسئولیت مدنی پلنگ ایرانی در راستای حفظ محیط زیست، حضور یافت و با شرکت های FwuGroup ، Coface Emirates ، Arom، آیریس، The Arab insurance و NowHealth به رقابت پرداخت و خصوصیات و پوشش های بیمه ای حفظ محیط زیست از نوع حفاظت از جانداران را در ایران مطرح نمود.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۸:۱۸

حداقل سرمایه تاسیس موسسات بیمه +سند

اقتصاد ایران: بر اساس مصوبه هیئت دولت، حداقل سرمایه ایجاد موسسات بیمه مستقیم 100 میلیارد و موسسات بیمه اتکایی 250 میلیارد تومان تعیین شد.

به گزارش صبحانه ، هیئت وزیران در جلسه اخیر خود به پیشنهاد بیمه مرکزی و تایید وزارت اقتصاد و دارایی حداقل سرمایه مورد نیاز موسسات بیمه ایرانی را مشخص کرد.
بر این اساس حداقل سرمایه مورد نیاز موسسات بیمه مستقیم مبلغ 100 میلیارد تومان است. همچنین سرمایه مورد نیاز برای صدور پروانه فعالیت موسسه بیمه مستقیم در گروه بیمه‌های غیر زندگی 30 میلیارد، بیمه زندگی و مستمری 20 میلیارد و بیمه های مختلف (کلیه رشته‌های بیمه‌ای) 50 میلیارد تومان می‌باشد.
همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس و شروع به فعالیت موسسات بیمه اتکایی(بیمه مجدد- شرکتهای بیمه مستقیم مجبور به عقد قرارادادهای بیمه اتکایی برای محفوظ ماندن سرمایه مشتریانشان هستند.) مبلغ 250 میلیارد تومان است. در این مصوبه تاکید شده است کلیه موسسات بیمه که پیش از این تاسیس شده اند بایستی شرایط خود را با مندرجات این مصوبه هماهنگ نمایند.
پیش ازاین و در سال 91، هیات وزیران افزایش سرمایه شرکتهای بیمه را تصویب کرده بود. بر این اساس سرمایه شرکت‌های بیمه بازرگانی از نوع مختلط باید ظرف 4 سال به 250 میلیارد تومان و شرکت‌هایی که عملیات اتکایی انجام می‌دادند به 400 میلیارد افزایش می‌یافت.
به گزارش تسنیم، گفتنی است در حال حاضر 27 شرکت دارای مجوز در کشور فعالیت دارند. بر این اساس بیمه ایران به تنهایی 40 درصد بازار بیمه کشور را در اختیار دارد.

منابع دیگر:
 • بولتن
۹۵/۱۲/۰۱
۱۱:۵۳

یازدهمین جلسه هیات مقررات‌زدایی بین وزارت ارتباطات و بیمه مرکزی

ایستانیوز:یازدهمین جلسه هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار تشکیل و عناوین مجوزهای وزارت ارتباطات و بیمه مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، طبق ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید کلیه مراجعی که مجوز کسب و کار صادر می کنند موظفند نوع، شرایط و فرایند صدور، تمدید و لغو مجوزهایی را که صادر می کنند به همراه مبانی قانونی مربوطه به «هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار»، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال کنند.
 
این هیأت موظف است شرایط و مراحل صدور مجوزهای کسب و کار در مقررات، بخشنامه ها، آیین نامه ها و مانند اینها را به نحوی تسهیل و تسریع نماید و هزینه های آن را به نحوی تقلیل دهد که صدور مجوز کسب و کار در کشور با حداقل هزینه و مراحل آن ترجیحاً به صورت آنی و غیرحضوری و راه اندازی آن کسب و کار در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.
 
مصوبات برای کلیه مراجع صدور مجوزهای کسب و کار، دستگاه ها و نهادهایی که در صدور مجوزهای کسب و کار نقش دارند لازم الاجرا است. طبق تبصره ۵ قانون مذکور در صورت عدم ارسال مستندات موضوع این ماده در مهلت تعیین‌شده، الزام اشخاص حقیقی و حقوقی به أخذ مجوز ممنوع است و بالاترین مقام دستگاه و مقامات و مدیران مجاز از طرف وی مسئول حُسن اجرای این حکم هستند.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۷:۴۱

برگ برنده در فروش بیمه‌های عمر منتشر شد

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: شرکت بیمه رازی در جهت ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و ارتقای فرهنگ بیمه به ویژه توسعه بیمه‌های زندگی در کشور اقدامات زیادی انجام داده که چاپ کتاب "برگ برنده در فروش بیمه‌های عمر" از این جمله است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از ایسنا، فرشید بخشی معاون فنی بیمه‌های اشخاص شرکت بیمه رازی که در مراسم اهدای جوایز برندگان قرعه‌کشی بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری شرکت بیمه رازی سخن می‌گفت با اعلام خبر فوق افزود: شرکت بیمه رازی به عنوان اولین شرکت بیمه خصوصی در کشور علاوه بر فعالیت جدی و تاثیرگذار در بازار بیمه کشور، به منظور ارتقای فرهنگ بیمه و توسعه بیمه‌های زندگی در کشور و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود اقدامات گسترده‌ای را در عرصه‌های مختلف انجام داده که برگزاری پنجمین جشنواره‌های مختلف بیمه عمر و سرمایه‌گذاری و چاپ کتاب "برگ برنده در فروش بیمه‌های عمر" از آخرین اقدمات این شرکت در این باره است.
معاون فنی بیمه‌های اشخاص بیمه رازی در ادامه توسعه بیمه‌های زندگی را یکی از اهداف مهم و کلیدی شرکت بیمه رازی و صنعت بیمه برشمرد و اظهار امیدواری کرد: با برنامه‌های پیش‌بینی شده و طرح‌های متنوع بیمه‌ای شرکت بیمه رازی، بیمه‌های زندگی بیش از پیش در جامعه گسترش یابد.
در ادامه این مراسم گزارشی از سوی مدیر بیمه‌های عمر و حوادث بیمه رازی در باره نحوه برگزاری چهارمین جشنواره بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری شرکت و جوایز اهدایی ارائه و از هشت نفر از بیمه‌گذاران برنده استان تهران و البرز در این مراسم تقدیر و جوایز آنان اهدا شد.

۹۵/۱۲/۰۱
۲۰:۵۲

اعلام آمادگی بیمه آرمان برای صدور بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت ها

به دنبال بخشنامه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص بخشودگی 100 درصدی مبلغ جریمه موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه شخص ثالث در سال 1395، شرکت بیمه آرمان آمادگی خود را برای اجرای این بخشنامه و صدور بیمه نامۀ شخص ثالث برای موتورسیکلت ها بدون اخذ جریمه اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، مدیریت بیمه های خودرو این شرکت اعلام کرد بخشنامه بیمه مرکزی به واحدهای ذیربط این شرکت ابلاغ شده و صدور بیمه نامۀ شخص ثالث انواع موتورسیکلت ها بدون هرگونه محدودیت و اخذ جریمه توسط واحدهای صدور در سراسر کشور صورت می گیرد.
گفتنی است در بخشنامۀ بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت های بیمه مکلف شده اند از اول تا 30 اسفند 1395 نسبت به اعطای بخشودگی معادل 100 درصد مبلغ جریمه موضوع بند (ب) ماده 24 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال 1395 به بیمه نامه شخص ثالث برای موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه، اقدام نمایند. 

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
۹۵/۱۲/۰۲
۰۹:۵۹

تقدير از نمايندگان برتر فروش مان در شهرستان مشهد

تقدير از نمايندگان برتر فروش مان در شهرستان مشهد باحضور مدیرعامل محترم بیمه ایران معین

تقدير از نمايندگان برتر فروش مان در شهرستان مشهد باحضور مدیرعامل محترم بیمه ایران معین جناب آقای حمیدی و مدیر محترم برنامه ریزی و آموزش شرکت
جناب آقای فرهادی پور و اکچوئر محترم شرکت جناب آقای حرفت

۹۵/۱۲/۰۲
۱۰:۱۴

بیمه ملت شاهین دومین جشنواره برترین های تبلیغات ایران را از آن خود کرد

پول‌نیوز - در دومین جشنواره برترینهای تبلیغات ایران، روابط عمومی بیمه ملت، موفق به کسب رتبه سوم در بخش گرافیک و طراحی شد.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز ، درجشنواره برترین های تبلیغات ایران که به عنوان بزرگترین رویداد تبلیغات ایران با شعار خلاقیت، اثر بخشی تبلیغات و حق انتخاب مشتری، با حضور متخصصان، اساتید و کارشناسان بین المللی این حوزه در تاریخ 25 بهمن ماه برگزار گردید، روابط عمومی بیمه ملت بعنوان تنها شرکت بیمه حائز شرایط در این جشنواره، در بخش طراحی بروشور وکاتالوگ موفق به کسب مقام شد.
بر اساس این گزارش در مراسم اختتامیه این جشنواره از بین بیش از 2 هزار اثر راه یافته به دبیرخانه جشنواره به انتخاب هیئت داوران آثار تبلیغاتی برگزیده کشور معرفی و قدردانی گردید.
گفتنی است، برگزیدگان از 9 بخش اصلی تبلیغاتی شامل، تبلیغات محیطی، دیجیتال، چاپی و تبلیغات رادیو تلویزیونی توسط داوران صاحب نام ایرانی و بین المللی انتخاب شدند.

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۵/۱۲/۰۱
۲۰:۲۱

اعلام نتایج مسابقه عکاسی بیمه ملت

روابط عمومی بیمه ملت- نتایج مسابقه عکاسی بیمه ملت با موضوع "بیمه ملت-همراه خانواده" اعلام شد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه ملت، در مسابقه عکاسی که با هدف معرفی هرچه بیشتر محصولات بیمه ای و ایجاد ارتباط و دوستی بیشتر جامعه با فرهنگ استفاده از بیمه بعنوان یکی از نیازهای اصلی خانواده ها، از آذرماه برگزار شده بود بیش از 400 نفر شرکت کردند که از میان آثار ارسالی 20 اثر به قسمت داوری راه یافتند و آقایان و خانمها هدی اصفهانی، باربد خدام فینی، اشرف عبدالرحیمی، پیمانه عابدینی و محمدعلی صفائیان به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را در رشته های بیمه تحصیل فرزندان، بیمه های زندگی و سرمایه گذاری، کارت اعتباری، بیمه مستمری زنان خانه دار و بیمه های مهندسی و انرژی به خود اختصاص دادند. گفتنی است با برندگان با شماره ای که در بوت مسابقه ثبت کرده اند تماس حاصل شده و برای دریافت جایزه با آنها هماهنگ خواهد شد.

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • تیتر برتر
 • بیمه صنعت نفت
 • عصر اعتبار
۹۵/۱۲/۰۱
۱۶:۵۰

مجید ارجمند ،رئیس شعبه بیمه تعاون کرج بیمه تعاون ، دست آوردهای بسیار ارزشمند سیاستهای کلی اصل

امروزه در سطح بین الملل صنعت بیمه جایگاه خود را به عنوان یکی از ستونهای اصلی جامعه مدرن تثبیت کرده است ولی متاسفانه بیمه در کشور ما فراگیر نیست و برای حصول به این هدف باید عوامل مختلفی را اصلاح نمود تا تقاضای بیمه افزایش یابد. صنعت بیمه کشورمان باید صنعتی تجاری، رقابتی و حرفه‌ای باشد.

بیمه تعاون از دست آوردهای بسیار ارزشمند سیاستهای کلی اصل 44 به شمار می رود. پایه گذاری تأسیس شرکت بیمه تعاون به عنوان اوّلین شرکت بیمه ای در بخش تعاونی کشور از سال 1386 با حمایت وزارت تعاون شروع و شکل عملیاتی به خود گرفت. هیأت مؤسس شرکت بیمه تعاون با عضویت تعداد پنجاه شرکت و اتحادیه های تعاونی و شرکتهای سرمایه گذاری استانی و .... در سال 1387 شکل گرفت.
ضمن تشکیل جلسات کارشناسی مشترک با همکاری صمیمانه کارشناسان بیمه مرکزی مدارک مورد بررسی قرار گرفته و در تاریخ 1387/11/19 طی نامه شماره 40293 پاسخ مثبت بیمه مرکزی ایران ابلاغ گردید و شرکت بیمه تعاون به عنوان یک شرکت فرابورسی تشکیل گردید.پروانه فعالیت بیمه تعاون در تاریخ 20 تیرماه 92 از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی صادر شده است. بیمه تعاون، بیست و هشتمین شرکت بیمه‌ای است .
مراسم افتتاح و آغاز به کار نخستین بیمه تعاون کشور با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون امور تعاونی های وزارت تعاون، مدیرعامل بیمه تعاون و دیگر مسوولان و مقامات بخش تعاون و بیمه مرکزی برگزار شد. چالش های صنعت بیمه ، راهکارهای رهایی از آن و افزایش ضریب نفوذ بیمه در جامعه : فقر فرهنگ بیمه در کشور، خلاء و نقصان در قوانین و مقررات بیمه ای ، نبود عدالت بیمه ای ، عدم تطابق محصولات بیمه ای با تقاضای جامعه ، نبود اطمینان خاطر در مردم نسبت به شرکت های بیمه در عمل به تعهدات خود ، وجود نرخ شکنی ها فراوان در زمان صدور بیمه نامه ها ، عدم وجود فضای رقابت شرکت های بیمه داخلی و خارجی و سایر چالش های دیگر که گریبانگیر صنعت بیمه شده اند که برای رهایی از این چالش ها می بایست ، بستر سازی فرهنگی و آشنا کردن آحاد مختلف جامعه با انواع پوشش های مورد نیاز جامعه ، تبلیغات مناسب با باورها و اعتقادات مردم از طریق رسانه های گروهی برای معرفی پوشش های بیمه ای ، استفاده از فروشندگان حرفه ای که توسط شرکت های بیمه گزینش و تربیت شوند ، ایجاد بانک اطلاعات جامع برای صنعت بیمه ، بکار گیری نیروی انسانی متخصص و ماهر و غیره در دستور کار قرار گیرد.
جایگاه صنعت بیمه و بیمه تعاون : امروزه در سطح بین الملل صنعت بیمه جایگاه خود را به عنوان یکی از ستونهای اصلی جامعه مدرن تثبیت کرده است ولی متاسفانه بیمه در کشور ما فراگیر نیست و برای حصول به این هدف باید عوامل مختلفی را اصلاح نمود تا تقاضای بیمه افزایش یابد. صنعت بیمه کشورمان باید صنعتی تجاری، رقابتی و حرفه‌ای باشد. شرکت بیمه باید دارای اخلاق حرفه‌ای و سلامت باشد و از قابلیت اعتماد در میان مشتریان و نهادهای حاکمیتی و نظارتی صنعت بیمه کشور برخوردار باشد .
که در این راستا بیمه تعاون در جهت نیل به اهداف عالیه شرکت ، با رعایت عدالت ، پایداری ، سهولت عملیات ، سرعت عمل ، مشتری‌ مداری و همه جانبه بودن عرضه خدمات بیمه‌ای و اصلاح برخی از چالش‌های فعلی صنعت بیمه و با به کار گیری نیروهای متخصص و مجرب و تجهیز و راه اندازی 20 شعبه در کشور و با گذشت سه سال از فعالیت اجرایی با داشتن ضریب توانگری مالی یک از بیمه مرکزی از اقبال اجتماعی خوبی برخوردار گردید و همانطور که از آمار و ارقام مشخص است همواره شاهد رشد بسیار بالایی در این شرکت هستیم.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۶:۲۱

برای نخستین بار صنعت بیمه برای سه پروژه بزرگ نفتی بزرگ از بازار لندن پوشش اتکایی گرفت

صنعت بیمه ایران توانست برای نخستین بار در دوره پسابرجام با همکاری شرکت اد بروکینگ (Ed Broking) برای سه پروژه بزرگ نفتی در پارس جنوبی از بازار لندن پوشش اتکایی بگیرد.

به گزارش ریسک نیوز،خسرو آزاد، مدیربخش انرژی اد بروکینگ در لندن و مدیر منصوب این شرکت در ایران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: تیم انرژی کارگزاری بیمه Ed Broking لندن به‌عنوان اولین گروهی تلقی می‌شود که پس از توافق 1+5 در ایران در سال 2016 موفق به ارائه پوشش اتکایی به سه پروژه بزرگ نفتی در پارس جنوبی شده و این ریسک‌ها را در بازار لندن اتکایی کرده است.آزاد با بیان اینکه در ابتدا این تیم برای انجام عملیات اتکایی فوق و تامین پوشش اتکایی مورد نیاز فازهای پارس جنوبی با مشکلات بانکی مواجه بودند، افزود: خوشبختانه با کارشناسی‌های انجام شده و استفاده از متخصصان بخش نفت و انرژی در شرکت Ed Broking و به موازات آن تلاش‌های بی‌وقفه مدیرت شرکت مذکور در لندن و بخش‌های مالی و حقوقی این شرکت و سایر همکاران آنها در ایران مشکلات بانکی نیز حل شد.
او ادامه داد: بعد از سال‌ها تلاش در زمینه ارائه خدمات بیمه‌ای و پوشش اتکایی در سراسر دنیا، خوشحالم که با حمایت و تلاش همکارانم در لندن و تهران توانسته‌ام برای ایران منشأ خدمات بیمه‌ای در بخش انرژی باشم.وی یادآور شد: برای بازار بیمه‌های اتکایی در ایران سال‌های زیادی در شرکت Ed Broking برنامه‌ریزی‌های تخصصی و اجرایی در دستور کار قرار گرفت که موجب موفقیت و پیشگامی ما در ایران شده است. آزاد گفت: این رخ داد یک کانال معتبر، محکم و پایدار برای انتقال ریسک‌های بزرگ از ایران به بازار لندن و سایر بازارهای بین‌المللی بیمه‌ای ایجاد می‌کند و تیم انرژی Ed به‌خاطر حمایت‌های صنعت بیمه در لندن و بازارهای بین‌المللی که ما را در جهت اختصاص یک برنامه اتکایی برای بازار ایران در بخش نفت و انرژی یاری دادند، خشنود است که باعث ارائه یک عملیات اتکایی با کیفیت ازسوی متخصصان در بازار بیمه لندن و متخصصان داخلی شدند.عنوان بهترین تیم اتکایی سال 2016 لندن به‌خاطر فعالیت در بازار بیمه اتکایی ایران به تیم انرژی Ed تعلق گرفت.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۲:۵۸

تقدیر از بیمه پاسارگاد در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی

تقدیر نامه کنفرانس ملی فرهنگ ‌سازمانی با رویکرد توسعه و جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به شرکت بیمه پاسارگاد اعطا شد.

به گزارش شمانیوز،تقدیر نامه کنفرانس ملی فرهنگ ‌سازمانی با رویکرد توسعه و جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به شرکت بیمه پاسارگاد اعطا شد. این قدردانی به پاس تلاش بی شاعبه بیمه پاسارگاد در راستای ایفای تعهدات ، اقدامات انسان دوستانه و عملکرد مناسب در زمینه مسئولیت های اجتماعی ، به این شرکت اعطا شده است.
بر این اساس، کنفرانس ملیفرهنگ ‌سازمانی با رویکرد توسعه و جایزه مسئولیت‌اجتماعی، با حضور دکتر سیدرضا صالحیامیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی‌اتمی‌ایران،اندیشمندان، صاحب نظران، استادان و علاقمندان، به همت انجمن مدیریت ایران و دانشگاهخاتم در روزهای 26 و 27 بهمن 1395 برگزار شد.
گفتنی است در این کنفرانس ضمن اهدای جایزه‌مسئولیت‌های اجتماعی به سازمان‌های برتر، از خانواده گرانقدر شهدای آتش نشان که درحادثه دلخراش ساختمان پلاسکو جانفشانی کردند، قدردانی شد.
در بیانیه این کنفرانس آمده است: خداوندقادر متعال را حمد و سپاس که توفیق برگزاری "کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه” را با الهام گرفتن از ارزش‌هایمتعالی ایرانی – اسلامی و در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” به ما عطا فرمود. همچنیندر این کنفرانس پنل‌های تخصصی و سخنرانی‌های علمی در خصوص جنبه‌های مختلف فرهنگ سازمانیو مسئولیت‌های اجتماعی برگزار شد.
منبع:روابط عمومی بیمه پاسارگاد

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • تجارت آنلاین
 • عصر اعتبار
 • بیمه صنعت نفت
۹۵/۱۲/۰۱
۱۲:۱۳

جزئیات قرارداد "وبیمه" با بیمه مرکزی

عصر بازار- شرکت سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در رابطه با قرارداد بیمه مرکزی شفاف سازی کرد.

به گزارش پایگاه خبری « عصر بازار »، در راستای توافق صورت گرفته میان وبیمه با بیمه مرکزی، کل حصه سرمایه‌گذاری شرکت قبل از واگذاری به بیمه مرکزی در پروژه اداری تجاری گلستان خیام به مبلغ 207 میلیارد تومان و در پروژه خلیج فارس جمهوری به مبلغ 16 میلیارد تومان توسط هیات کارشناسان رسمی دادگستری مورد ارزیابی قرار گرفت.
در ضمن فرآیند ارزشگذاری سهام شرکت توسعه عمران بیمه نیز توسط هیات کارشناسان رسمی دادگستری در دست تهیه است که به همراه آثار مالی تکمیل فرآیند ارزیابی متعاقبا به اطلاع سازمان بورس خواهد رسید.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۱:۳۵

تئوری بیمه بر فرضیه خطر بنا شده است. بدین معنی که در صورتی که خسارت متوجه طرف قرارداد گردد با ارائه مدارک مربوط به خسارت به شرکت‌های بیمه موظف هستند خسارات وارده را جبران نمایند. مروری بر بیمه‎‎های حمل و نقلی

تئوری بیمه بر فرضیه خطر بنا شده است. بدین معنی که در صورتی که خسارت متوجه طرف قرارداد گردد با ارائه مدارک مربوط به خسارت به شرکت‌های بیمه موظف هستند خسارات وارده را جبران نمایند.

اکبر جعفری، کارشناس مسئول ترمینال صاردات وترانزیت اداره کل بنادر ودریانوردی استان بوشهر؛ اگر چه در بسیاری از مفاهیم خرید و فروش بین‌المللی بیمه کردن کالا جزو وظایف خریدار نیست و این وظیفه به عهده فروشنده نهاده شده است، لیکن رایج‎ترین نرم‌های بین‌المللی مانند FOB ، CFR عملا وظیفه خریدار است که کالا را تا مقصد به هزینه خود بیمه کند.
از طرف دیگر مطابق مقررات بانکی در ایران درامر واردات کالا بیمه باربری باید بوسیله شرکت‌های بیمه ایرانی توسط خریدار تهیه و هزینه آن به ریال پرداخت شود. این کار از جهاتی به نفع خریدار ایرانی است. اولین اثر آن عدم خروج ارز از کشور و صرفه جویی ارزی است. دومین اثر آن طرفیت خریدار با شرکت‌های بیمه‎گر ایرانی است و سومین اثر آن به صرفه بودن آن برای خریدار از جهت پرداخت حق بیمه به ریال است.
تعریف بیمه (insurance)
ماده یک قانون بیمه ایران مصوب 1316/2/7 عقد بیمه را چنین تعریف می‌کند:
بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد.
بیمه تنها این نیست که بین بیمه‌گر وبیمه گذار رابطه حقوقی ایجاد کند. اگر درمقابل بیمه‎گر تنها یک بیمه گذار وجود داشته باشد و قرارداد بیمه منحصر به فرد باشد اصولا بیمه‌ای وجود ندارد و عمل بیمه‌گر از نظر فنی قابل توجیه نیست و قمار تلقی می‌شود. قرارداد بیمه گر با بیمه‎گذار از این جهت مقبول و موجه است که یکی از هزاران قراردادی است که بین بیمه گر وبیمه گذار ان بسته می‌شود. به عبارت دیگر بیمه گذار متعلق به گروه بیمه گذاران است.
نقش بیمه گر این است که با دریافت حق بیمه از گروه کثیر بیمه‌گذاران و پرداخت خسارت به آن عده از افراد گروه که دچار حادثه می‌شوند تامین لازم را برای افراد گروه فراهم آورد. مشروعیت عقد بیمه یک بیمه‎گر و بیمه‌گذار از این لحاظ است که بیمه‎گذار در گروه مزبور وارد می‎شود وبه جمع آنها می‌پیوندد.
بیمه گر : ( insurer)
شرکتی است که براساس قانون ومقررات بیمه درایران وشرایط عمومی و خصوصی این بیمه نامه در ازاء دریافت حق بیمه انجام تعهداتی را برعهده می‌گیرد.
بیمه گذار :( Insured assured)
شخص حقیقی یا حقوقی است که قرارداد بیمه را با بیمه‎گر منعقد و پرداخت حق بیمه را تعهد می‌کند.
حق بیمه :(Premium)
وجهی است که بیمه گذار در مقابل تعهدات بیمه‎گر می‌پردازد.
مورد بیمه یا خطر ریسک(Subject matter of the insurance) :
مورد بیمه چیزی است که تحت پوشش بیمه قرار می‎گیرد و می‎تواند شخص یا کالا و یا مسئولیت باشد.
1- در صورتیکه مورد بیمه شخص باشد بیمه گر در مقابل فوت یا بیماری ویا حیات بیمه شده تعهد خواهد داشت. مانند بیمه عمر، بیمه بیماری ، بیمه حوادث و عمر پس‌انداز. این نوع بیمه را بیمه اشخاص می‌نامند .
2 - در صورتیکه مورد بیمه شیء باشد بیمه گر در مقابل خسارات وارد به آن شئی متعهد خواهد بود، در اینجا شئی اعم از بیروح یا ذیروح است مانند بیمه آتش سوزی اموال منقول یا غیر منقول، بیمه حمل ونقل کالا، بیمه مرگ ومیر حیوانات، بیمه محصولات کشاورزی و غیره ، این قسم بیمه را بیمه اشاء می‌نامند.
3- در صورتیکه مورد بیمه نه شخص باشد ونه شئی بلکه مسئولیت بیمه گذار در مقابل دیگری باشد در اینصورت بیمه گر متعهد است چنانچه در نتیجه حادثه ای که بیمه گذار مسئول آن است به دیگری خسارت وارد شود خسارت آن شخص را جبران کند . مانند بیمه مسئولیت دارنده وسیله نقلیه در مقابل اشخاص ثالث .
( Sum insured ) مبلغ بیمه شده :
منظور از مبلغ بیمه شده و یا سرمایه در بیمه‌های اشخاص ارزش کالا مورد بیمه و یا مبلغی است که بیمه‌گر تعهد می‌کند درصورت وقوع حادثه تا آن میزان به بیمه‎گذار یا ذینفع از قرارداد بیمه خسارت بپردازد. در بیمه کالا مبلغ بیمه شده باید معادل ارزش واقعی مورد بیمه باشد و چنانچه این مبلغ کمتر از ارزش واقعی موردبیمه باشد بیمه‌گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده به ارزش واقعی آن مال متعهد جبران خسارت خواهد بود.( ماده 10 قانون بیمه ایران )
( Duration of insurance ) مدت بیمه نامه :
عبارتست از فاصله زمانی بین ابتدا و انتهای بیمه ، بیمه‎گر متعهد جبران خسارتهایی است که در طول این مدت به مورد بیمه وارد می‌شود.
خسارت یا غرامت :
خسارت عبارت است از زیان وارد به مورد بیمه که در نتیجه وقوع حادثه ایجاد می‌شود وجبران آن در تعهد بیمه‌گر است. ممکن است تعهد بیمه گر بدون وقوع حادثه نیز تحقق پیدا کند مانند پرداخت سرمایه بیمه به شرط حیات و یا مستمری بازنشستگی و مانند آن ، معمولا زیان وارده به اشیاء مورد بیمه را خسارت و پرداخت بیمه عمر و مستمری‌های مربوط به بیمه اشخاص را غرامت می‌گویند.
(Franchise) فرانشیز:
به مبلغی از خسارت گفته می‌شود که به عهده بیمه‌گذار قرار می‌گیرد و بیمه‌گر نسبت به آن تعهدی ندارد (میزان معافیت از خسارت ).
فلسفه وجودی فرانشیز به دو دلیل است :
از اعلام خسارت جزیی با توجه به هزینه رسیدگی و تسویه خسارت که ممکن است حتی از مبلغ خسارت نیز بیشتر باشد جلوگیری شود.
بیمه گذار در حفظ و حراست مال بیمه شده با توجه به اینکه قسمتی از خسارت به عهده خود او خواهد بود بیشتر کوشا باشد.
بیمه باربری
تئوری بیمه بر فرضیه خطر بنا شده است. بدین معنی که در صورتی که خسارت متوجه طرف قرارداد گردد با ارائه مدارک مربوط به خسارت به شرکت‌های بیمه موظف هستند خسارات وارده را جبران نمایند ودراین رابطه لازم نیست تقصیر متصدی حمل ونقل ویا عدم تقضیر بیمه گذار اثبات شود، مگر اینکه به موجب شرایط بیمه نامه خسارات پوشش نداشته باشند .
رایج‎ترین انواع بیمه ها در تجارت بین الملل بیمه باربری است که با تقاضای بیمه گذار و پرداخت وجه مربوطه شرکت‌های بیمه‎گر کالای مورد بیمه را از حیث باربری وخسارت بیمه نموده و پرداخت وجوه خسارت را تضمین می‌کنند.
شروع پوشش خطر بیمه نامه باربری از لحظه حمل (بارگیری کالا در مبدا مورد توافق ) و خاتمه پوشش خطر پس از تخلیه کالا در مقصد به مدت معینی خواهد بود ، مگر آنکه در بیمه نامه شرایط دیگری مقرر شده باشد.
مدت معین پس از تخلیه کالا در مقصد در بیمه نامه های زمینی 60 روز پس از تاریخ ورود کالا به مرز ، بیمه نامه های دریایی 60 روز پس از تخلیه کالا در مقصد و در بیمه نامه های هوایی 30 روز است، مگر اینکه کالا زودتر از مواعید فوق از گمرک ترخیص نشده باشد که در صورت ترخیص کالا از گمرک تاریخ ترخیص کالا و خروج کالا از گمرک ملاک عمل جهت حداکثر مهلت پوشش خطر خواهد بود. البته مهلت نهایی بیمه نامه های باربری با پرداخت حق بیمه مربوطه قابل تمدید خواهند بود .
فرم بیمه
فرم بیمه سندی است کتبی که از طرف بیمه گر جهت بیمه گذار صادر می‌گردد و در واقع قرارداد میان بیمه گر و بیمه گذار است .
قرارداد بیمه باربری در تجارت خارجی شامل مندرجات ذیل است :
1. نام و مشخصات بیمه‌گر و بیمه‌گذار
2. نوع وابعاد بسته بندی ویا وزن کالا
3. مشخصات دقیق کالا و یا ذکر شماره و تاریخ پرفرما
4. ارزش مورد بیمه به ارز و معادل ریالی آن
5. مبدا حمل کالا
6. مقصد نهایی کالا
7. وسیله حمل ( کشتی، کامیون، قطار، هواپیما )
8. شماره وتاریخ صدور بیمه نامه
9. مرز ورودی کالا در کشور مقصد
10. نام بانک مربوطه ( در صورتیکه پرداخت به شیوه اعتبار اسنادی باشد )
11. نوع بیمه نامه ( کلوز A و B و C )
12. هزینه بیمه
13. ذکر این نکته که حمل به دفعات part shipment مجاز است یا خیر
14. ذکر این نکته که انتقال کالا از وسله ای به وسیله دیگر ( تخلیه و بارگیری مجدد در مسیر حمل ) transshipmentمجاز است یا خیر
15. در محمولات دریایی ذکر این نکته که کالا روی عرشه بارگیری می‎شود یا خیر
در مورد سه نکته اخیر عدم تصریح به معنای عدم جواز تلقی می‎شود.
16. سایر وظایف و مسئولیتهای شرکتهای بیمه که به صورت چاپی و ریز در ظهر فرمهای بیمه نامه مندرج است .
ماهیت حقوقی عقد بیمه نامه باربری
در عقد ضمان، ضامن متعهد می‌شود که دین مضمون عنه را در مقابل مضمون له بپردازد . در عقد بیمه نیز بیمه گر متعهد می‎گردد خسارات بیمه گذار ناشی از باربری را بپردازد اما با وجود این شباهات عقد بیمه با عقد ضمان تفاوت‌هایی دارد.
1. در عقد ضمان ضمانت وجود دارد اما در عقد بیمه قصد ضمانت وجود نداشته بلکه قصد جبران خسارت ( آنهم در صورت وقوع ) وجود دارد.
2. در عقد ضمان بطور متداول عهده گرفتن دین اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح است لکن در عقد بیمه بعهده گرفتن دین شخصی مطرح نیست و چنین غرضی وجود ندارد.
3. ماده 691 قانون مدنی مقرر می‎کند : ضمان دینی که هنوز سبب آن ایجاد نشده ، باطل است .
4. ضمان تمام موارد دین را با هر خطری واز هر مرحله ای بدون هیچگونه قید وشرطی پوشش می‌دهد ، لیکن بیمه نامه باربری خسارات قبل از بارگیری در مبدا و یا خسارات پس از تخلیه ( با مهلت مقرر) را در مقصد پوشش نخواهد داد و دامنه عقد بیمه از این جهت محدود تر از عقد ضمان است و همچنین شروطی در بیمه وجود دارد که خسارت جبران نخواهد شد.
5. در عقد ضمان سه طرف بعنوان رکن عقد مطرح هستند مضمون عنه ، ضامن ، مضمون له . لکن در عقد بیمه دو طرف وجود دارد ، بیمه گر و بیمه گذار .
در مورد صحت عقد بیمه میتوان به ماده 10 قانون مدنی اشاره کرد : "قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد کرده‎اند در صورتیکه مخالف صریح قانون نباشد نافذ است "
همچنین قانون تجارت ایران عملیات بیمه را جزء عملیات تجاری تلقی نموده واین تاسیس را مورد پذیرش قرار داده است.
تاریخچه بیمه باربری
ازمجموع پژوهش‌ها و تحقیقات صورت گرفته چنین نتیجه گرفته می‌شود که محققان وتاریخ نویسان تنها در این موضوع اتفاق نظر دارند که قدیمی ترین نوع بیمه ، بیمه دریایی است که در اواسط قرون وسطی پا به عرصه وجود نهاده است. در واقع می‌توان گفت اولین بار صاحبان کشتی و بازرگانانی که مال التجاره خودرا ازطریق دریا حمل می‎کردند با توجه به حوادث و اتفاقات موجود مانندغرق شدن کشتی ، طوفان و یا راهزنی‌های دریایی وغیره به این فکر افتادند که برای حفظ مایملک خود چاره اندیشی کنند وخسارت مشترک و وام دریایی که می‌توان آنها را سرآغاز پیدایش بیمه محسوب کرد.
1. زیان همگانی ( General average )
زیان همگانی مولود اندیشه تعاون و همکاری بین افرادی بوده که در مسافرت دریایی منافع مشترک داشته اند مالک کشتی و صاحبان کالا این اصل را پذیرفته بودند که چنانچه در جریان مسافرت دریایی حادثه ای بوقوع بپیوندد که سرنوشت کشتی را در معرض مخاطره قرار دهد، در صورتی که برای نجات کشتی و محمولات آن لازم باشد اموالی به دریا ریخته شود و یا هزینه هایی به مصرف برسد همه افراد ذینفع در آن سفر در جبران خسارت شرکت کنند تا هم کشتی و محمولات آن از خطر انهدام رهایی یابد وهم اینکه خسارت وارده به یک یا چند نفر موجب بهر ه مندی سایر افراد ذینفع در سفر دریایی نشود.
2. وام دریایی ( Bottomry bonds)
نحوه عمل به این صورت بوده که وام دهنده به صاحب کشتی عازم مسافرت ویا صاحب کالا وامی با بهره نسبتا سنگین اعطاء می‌کرد که بازپرداخت آن موکول به این بود که کشتی یاکالا سالم به مقصد برسد، در غیر اینصورت یعنی اگر کشتی یا کالا دچار حادثه می شد و کلا از بین می رفت وام گیرنده از استرداد وام معاف بود بنا به مراتب فوق وبا توجه به اینکه مبلغ وام همواره معادل ارزش کشتی یا کالا تعیین می شد می‌توان نتیجه گرفت که وام دریایی از جهت تعهدات وام گیرنده و وام دهنده در صورتیکه بتوان آنها را ایفا کننده نقش بیمه گر و بیمه گذار به شمار آورد در حقیقت عکس بیمه به معنای امروزی آن بوده است.
بیمه حمل ونقل کالا
بیمه ای که به موجب آن بیمه گر در مقابل حق بیمه ای که ازبیمه گذار دریافت می کند متعهد می‎گردد چنانچه در جریان حمل کالا از نقطه‎ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه کالا تلف و یا دچار خسارت شود و یا بیمه گذار هزینه هایی در رابطه با این خطرات متحمل شود زیان وارده را جبران نماید.
تقسیم بندی بیمه حمل ونقل کالا: حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی
تقسیم بندی بر پایه محدوده جغرافیایی :بیمه حمل و نقل خارج از کشور، بیمه حمل و نقل داخلی
تقسیم بندی بر مبنای نوع پوشش بیمه‌ای: شرایط تمام خطر، شرایط دبلیو آ، شرایط اف پی آ، خسارت کلی
مورد بیمه در بیمه حمل ونقل کالا شامل موارد زیر است:
1. کالا
منظور از کالا اشیائی است که دارای ارزش مادی بوده و توسط وسیله نقلیه از جایی به جای دیگر حمل می‎شود لذا کالا باید دارای ارزش مادی بوده و مورد بیمه توسط نقلیه دیگری حمل شود.
2. کرایه حمل کالا
معمولا کرایه حمل جزیی از ارزش کالا محسوب میشود و هر دوقسمت یکجا تحت پوشش قرار میگیرد. این درحالتی است که خریدار کالا را بصورت C@F می‌خرد و خود آن را بیمه می‎کند. اما هرگاه قرارداد خرید بصورت FOB باشد دیگر کرایه حمل در فاکتور قید نمیشود. درچنین حالتی خریدار میتواند مبلغ مندرج در فاکتور را با درصدی بیشتر بیمه کند. ( مثلا 20 در صد بیشتر ) این درصداضافی کرایه را هم تحت پوشش قرار می‎دهد.
3. منافع مترتب بر کالا
بیمه حمل ونقل ممکن است منافع مترتب بر کالا را نیز مورد تامین قرار دهد . منظور از منافع سود احتمالی است که در صورت سالم به مقصد رسیدن کالا عاید بیمه گذار میشود. منافع در صورتی مورد تامین است که موجودیت آن قطعی بوده در غیر اینصورت از منافع قطعی نباشد و یا میزان آن بیش از حد واقعی محاسبه شده باشد و مورد بیمه قرار گیرد ، مغایر اصل غرامت تلقی خواهد شد.
بیمه‌نامه‌های باربری به دوصورت صادر می‌شوند:
1. بیمه نامه ساده: بیمه نامه ای که برای حمل کالای معینی صادر میشود ودر آن مشخصات مورد بیمه طبق فرم پیشنهاد باربری در آن قید میگردد. لازمه صدور این نوع بیمه نامه این است که بیمه گذار قبلا از وضعیت مورد بیمه وچگونگی حمل آن اطلاع داشته و این اطلاعات را دراختیار بیمه گر قرار دهد.
2. بیمه نامه عمومی: یک قرار داد کلی است که بین بیمه گر وبیمه گذار منعقد می‌گرددو در آن شرایط اصلی بیمه و رئوس کلی حقوق و تعهدات طرفین معین می‌شود لکن مشخصات محمولات ، نحوه حمل آنها زمانی به اطلاع بیمه گر می‌رسد که بیمه گذار اقدام به حمل کالا می نماید با صدور چنین قراردادهایی کلیه حمل و نقل هایی که بیمه گذار در آینده انجام میدهد زیرپوشش بیمه قرار می‌گیرد مشروط به اینکه بیمه گذار مشخصات و نحوه حمل کالا ، وسیله حمل ، مبدا و مقصد و بطورکلی آنچه که در بیمه نامه پیش بینی نشده و احتیاج به تصریح دارد قبل از حمل به اطلاع بیمه گر برساند تا بیمه گر نسبت به صدور گواهی بیمه اقدام نماید.
بیمه نامه های ساده و عمومی به سه طریق صادر می‌شوند:
1. بیمه نامه های وارداتی – کالاهائیکه بنا به مصالح مملکتی و نیازهای اقتصادی کشور از خارج وارد کشور می گردند تحت عنوان بیمه نامه‎های وارداتی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.
2. بیمه نامه های صادراتی – کالاهائیکه توسط صادرکنندگان جهت عرضه در بازار جهانی به خارج از کشور ارسال می‌شود. تحت عنوان بیمه نامه های صارداتی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.
3. بیمه نامه‎های داخلی - کالاهائیکه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل کشور از شهری به شهر دیگر جابجا می شوند تحت عنوان بیمه نامه های داخلی تحت پوشش بیمه ای قرارمی گیرند.
انواع بیمه نامه‎های رایج در تجارت خارجی
1. شرط تلف کامل کالا ( TOTAL LOSS)
دراین نوع بیمه خسارت کلی در یک مرحله در نتیجه آتش سوزی یا غرق کامل تحت پوشش است.
2. بیمه باربری کلوز C ( بدون پوشش خسارت جزیی یا خاص )
دراین نوع بیمه نامه فقط خسارات کلی تحت پوشش قرار دارند و معمولا این نوع بیمه نامه برای کالاهای سخت و با درجه آسیب پذیری اندک ویا در حمل ونقل در مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد.
هزینه این نوع بیمه نامه حدود 1 تا 2.5 در هزار ارزش کالای مورد بیمه است.
همچنین در این نوع بیمه نامه هر بسته مجزا تحت پوشش خسارت و خطر تلقی می‌شود. یعنی اگر بسته بطور کامل تلف یا مفقود گردد تحت پوشش بیمه قرار دارد حتی اگر یک بسته باشد اما چنانچه بسته ها بصورت جزیی تحت خسارت ببیند ولو اینکه تمام بسته ها باشد این گونه خسارات جزیی تحت پوشش این نوع بیمه قرار ندارد هر چند مجموع خسارات جزیی در بسته ها درمجموع خسارت قابل ملاحظه‌ای باشد.
مثلا اگر موضوع کالا 100 بسته قطعات یدکی باشد اگر تک تک تمام بسته ها خسارت جزیی ببیند بیمه خسارتی ازاین باب نخواهد داد. و اگر از مجموع تمام 100 حتی یک بسته خسارت کلی ببیند اگر چه درمجموع جزیی به نظر می‎رسد  اما تحت پوشش بیمه FPA قرار دارد.
تعهد بیمه گر در نتیجه بروز حوادث مندرج در متن شرایط به شرح ذیل ایجاد می‌شود:
- آتش سوزی یا انفجار
- به گل نشستن و زمین‎گیر شدن ، برخورد با کف دریا ، غرق یا واژگون شدن کشتی یا شناور
- واژگون شدن یا از راه خط خارج شدن وسیله حمل زمینی
- تصادم یا برخورد کشتی یا شناور یا هر وسیله دیگر با هرجسم خارجی به غیر از آب
- تخلیه کالا در بندر اضطراری
- فدا کردن کالا در جریان خسارت عمومی
- به دریا انداختن کالا جهت سبک سازی کشتی
- زیان همگانی وهزینه های نجات
- مسئولیت مشترک در تصادم
بیمه نامه باربری کلوز B
دراین نوع بیمه نامه خسارات کلی و جزیی تحت پوشش قرار دارد لکن این نوع خسارات باید بیش از حد فرانشیز باشد و خسارات زیر حد فرانشیز مشمول نخواهد بود ( مگر آنکه کشتی به گل نشیند یا غرق شود یا آتش بگیرد که در اینصورت بدون در نظر گرفتن فرانشیز خسارات پرداخت می شود ).
فرانشیز حدی است ( معمولا 3 درصد ) که شرکتهای بیمه از پرداخت خسارت معاف هستند. مسئله فرانشیز فقط دربیمه کلوز B اعمال می‌شود.
دراین نوع بیمه نامه خسارات در هر بسته بطور جداگانه فرض و محاسبه می‌شود.
بطور مثال اگر کالا 100 پالت است . چنانچه کل 100 پالت تلف یا مفقود شود بیمه پس از کسر فرانشیزنسبت به جبران خسارت هر 100 پالت اقدام می نماید و اگر تلف و مفقود ناشی از خسارت مشترک یا به گل نشستن کشتی یا غرق شدن کشتی یا آتش سوزی باشد بیمه بدون کسر فرانشیز به جبران خسارت هر 100 پالت اقدام می‌کند.
چنانچه بعضی از پالتها تلف و مفقود و بعضی دیگر سالم باشد بیمه هر پالت را مستقل مورد ارزیابی قرار میدهد یعنی پالت های مفقود و تلف شده را پس از کسر فرانشیز جبران خسارت می نماید و مانند شق اول اگر خسارت ناشی از به گل نشستن کشتی یا غرق شدن و آتش سوزی باشد بدون اعمال فرانشیز نسبت به جبران میزان خسارت اقدام خواهد کرد.
چنانچه کلیه پالت ها زیر سه درصد (هربسته ) خسارت دیده اند شرکت بیمه با توجه به حد فرانشیز خسارتی را جبران نخواهد کرد ( مگر خسارات مشترک و به گل نشستن و غرق شدن و آتش سوزی کشتی که حد فرانشیز رعایت نمی شود و خسارات جبران می گردد).
چنانچه کلیه پالت ها و بسته ها بالای سه درصد خسارت دیده اند شرکت بیمه پس از کسر فرانشیز در مورد هر بسته خسارات را جبران خواهد نمود چنانچه بعضی بسته ها زیر سه درصد و بعضی هیچ خسارتی نداشته باشد بسته های خسارت دیده بالای سه درصد جبران خسارت می گردد و بسته های خسارت دیده زیر سه درصد جبران خسارت نخواهد شد ( جبران خسارت پس از کسر فرانشیز است.)
تعهد بیمه گر(کلوزB )در نتیجه بروز حوادث مندرج در متن شرایط به شرح ذیل ایجاد می‎شود:
- زلزله ، آتشفشان يا صاعقه
- ورود آب دريا ، درياچه يا رودخانه به كشتي ،شناور،محفظه كالا، كانتينر و يا ليفت وان و يا وسيله حمل
- تلف كلي هر بسته كامل از كالا به علت سقوط در حين بارگيري يا تخليه از كشتي يا شناور
- به دریا افتادن کالا از روی عرشه کشتی
- خطرات اضافي عدم تحويل- دزدي - پارگي – سائيدگي –زنگ زدگي- آب گرفتگي-قلاب‌زدگي- روغن زدگي- شكست- خراشيدگي و ضربه‎ديدگي- كج شدگي ، ريزش و خسارت ناشي از كالاهاي ديكر برحسب نوع كالا با منظور نمودن درصد يا مبلغي به عنوان فرانشيز .
رایجترین نوع بیمه در حمل ونقل و تجارت بین المللی بیمه نامه کلوز B است.
بیمه نامه باربری کلوز A
اين نوع از بيمه باربري را می توان كاملترين نوع از بيمه حمل و نقل دانست و بيشتر براي حمل كالاهاي حساس و آسيب پذير مورد استفاده قرار می گيرد و كليه خطراتي كه ممكن است در جريان حمل و نقل از مبداٌ تا مقصد نهايی اتفاق بيفتد و موجب خسارت شود را بدون كسر فرانشيز جبران می كند مگر اينكه خسارت ناشي از موارد استثناء شده در اين شرط باشد.
- خسارت ناشی از تاخیر چه در مبدا حمل و چه در بین راه مشمول نمی‌شود.
- عیوب ذاتی کالا که ناشی از ماهیت خود کالا باشد نه از ناحیه باربری مشمول نیست.
- اشعه يون ساز و آلودگي مواد راديو اكتيو ناشی از هر گونه سوخت يا فضولات هسته ای
- عدم قبول ورود كالا از طرف بيمه گذار و يا ممانعت از ورود كالا توسط كشور وارد كننده كالا
- سوء عمل ارادي بيمه گذار كه منجر به خسارت يا تلف مورد بيمه شده باشد.
- نشت و ريزش عادي مورد بيمه و خطرات مشابه آنها مانند كسري عادي وزن و فرسودگي و پوسيدگي
- تلف،آسيب يا هزينه ناشي از ناكافي و نامناسب بودن بسته بندي يا آماده سازي مورد بيمه
- تلف، آسيب يا هزينه ناشي از عيب ذاتي يا ماهيت مورد بيمه
- تلف، آسيب يا هزينه ناشي از كاربرد هر نوع سلاح جنگي كه با انرژي، شكست هسته اي يا واكنش مشابه ديگر يا نيرو و ماده راديو اكتيو كاركند.
- آسيب يا هزينه هاي ناشي از عدم قابليت دريا نوردي كشتي يا كرجي
- آسيب يا هزينه هاي ناشي از خطرات جنگ- اعتصاب – شورش – بلوا – تروريسم مگر با توافق قبلي بيمه گر و بيمه گذار
بيمه حمل داخلی:
اين نوع بيمه محموله هايي را كه مبداً ، مقصد و مسير حمل آن در محدوده جغرافيايي ايران مي باشد در قبال خطرات ناشي از آتش سوزي ، انفجار و همچنين تصادف، تصادم و واژگوني وسيله حمل تحت پوشش قرار مي دهد. ضمناً مي توان با پرداخت حق بيمه اي اضافي خطرات ديگري مانند سرقت كلي محموله – خطرات ناشي از تخليه و بارگيري ، پرت شدن محموله از روي وسيله حمل و وبرخورد جسم خارجي با محموله را نيز تحت پوشش قرار دهد.
قرارداد بيمه باربري بصورت OPEN COVER:
OPEN COVER نوعي قرارداد كلي بيمه براي پروژ ه هاي بزرگ است كه در آن ارزش كل پروژه مورد بيمه - مبادي خريد- نوع وسيله حمل و ديگر موارد (مندرج در پرسشنامه بيمه باربري) در قرارداد ذكر مي شود و بيمه گذار بسته به اندازه پروژه مبلغي بعنوان سپرده به بيمه گر پرداخت مينمايد و با دريافت سپرده و امضاء قرارداد توسط بيمه گر چون كالا بتدريج در يك يا چند سال حمل مي شود تمام حمل هاي تدريجي حتي اگر در زمان حمل از طرف فروشنده كالا و يا بيمه گذار به بيمه گر اعلام نشده و بيمه نامه نيز صادر نشده باشد بيمه گر خسارت احتمالي را پرداخت كند.
یکی از مزایای این قرارداد این است که اگر در زمان حمل دسترسی به بیمه گر ممکن نباشد، اعلام بعدی بیمه گذار در چارچوب قرارداد کلی که از قبل منعقد شده، مبنی بر حمل کالا، برای صدور الحاقیه کفایت کرده و به این ترتیب روند اداری مورد نیاز برای صدور بیمه نامه باربری کاهش می یابد.
بيمه مسئوليت شركتهاي حمل و نقل داخلي:
شركت‌ها و موسسات حمل و نقل داخلي بر اساس قانون تجارت و ساير مقررات مربوطه موظفند محمولاتي را كه توسط ارسال كنندگان و يا صاحبان كالا جهت حمل به مقاصد مورد نظر به آنها واگذار مي‎شود، صحيح و سالم به مقصد برسانند. جبران آثار وقوع خطرات متعدد در جاده‎هاي بين شهري از جمله تصادف، واژگوني ، آتش سوزي و ....جزو مسئوليت موسسات حمل و نقل است. اين بيمه نامه موجب ايجاد اطمينان و آسودگي خاطر براي شركتهاي حمل و نقل به هنگام حمل محمولات آنها مي گردد. اين بيمه نامه بصورت قرارداد ساليانه تنظيم و نرخ حق بيمه آن نيز بسيار نازل است.
اعتبار بیمه نامه‎ها :
- مدت اعتبار بیمه به صورت فاصله زمانی بین شروع تعهد بیمه گر و تاریخ خاتمه تعهد آن تعریف می شود. قابل ذکر است که مدت اعتبار بیمه قابل تمدید است و دوره های تمدید آن 15 روزه است. در بیمه حمل و نقل کالا، بیمه از زمانی که کالای مورد بیمه، انبار یا محل نگهداری مذکور در بیمه نامه را به منظور بارگیری بدون وقفه بر روی وسیله نقلیه یا هر وسیله حمل دیگری برای شروع حمل برای اولین بار ترک می نماید آغاز و در طول جریان عادی حمل ادامه می یابد و در یکی از حالات زیر، هر کدام زودتر واقع شود، منقضی می شود:
- پس از تخلیه کامل کالا از وسیله حمل و یا وسیله نقلیه دیگر در انبار یا محل نگهداری نهایی در مقصد مذکور در بیمه نامه.
- پس از تخلیه کامل کالا از وسیله حمل یا وسیله نقلیه دیگر به هر انبار یا محل نگهداری دیگر در مقصد مندرج در بیمه نامه یا قبل از آن، که بیمه گزار برای نگهداری کالا یا تقسیم و توزیع آن در خارج از مسیر حمل در نظر گرفته باشند.
- هنگامی که بیمه گزار تصمیم می گیرد که خارج از مسیر عادی حمل از هر یک از وسایل حمل زمینی یا سایر وسایل حمل یا کانتینر برای نگهداری کالای مورد بیمه استفاده کند.
مدت انقضای بیمه نامه بر اساس زمان به نوع حمل بستگی دارد:
- در مورد حمل کالا با وسائط نقلیه آبی لغایت 60 روز بعداز تخلیه کالا از کشتی در بندر مقصد
- در مورد حمل کالا با وسائط نقلیه زمینی لغایت 60 روز بعداز ورود وسیله نقلیه حامل کالا به مرز
- در مورد حمل کالا با هواپیما لغایت 30 روز بعداز نشستن هواپیما در فرودگاه کشور مقصد
- در مورد حمل کالا درداخل کشور لغایت هشت روز بعداز رسیدن کالا به انبار موسسه حمل ونقل در مقصد
نکته : در صورتیکه کالا درمدت اعتبار بیمه نامه به مقصد تعیین شده در بیمه نامه نرسیده باشد ودرخواست تمدید بیمه نامه قبل از انقضای اعتبار بیمه نامه به شرکت بیمه رسیده باشد ، شرکت‌های بیمه می توانند با دریافت حق بیمه اضافی اعتبار بیمه نامه را تمدید کنند.
نکته : در صورت تاخیر خارج از اختیار بیمه گذار از جمله هر نوع تغییر مسیر، تخلیه اجباری، ارسال مجدد یا انتقال کالا به کشتی دیگر و در جریان هر نوع تغییری که در سفر دریایی روی داده و ناشی از اختیاراتی باشد که طبق قرارداد باربری به مالکان یا اجاره کنندگان کشتی تفویض شده است، بیمه نامه دارای اعتبار خواهد بود.
بیمه کشتی
در بیمه کشتی شرکت بیمه‌گر ، با توجه به مشخصاتی مانند نوع شناور، سال ساخت، ارزش شناور، قلمرو، پرچم، مدیریت و مالکیت، رده‌بندی، توناژ، نوع محموله، سابقه خسارتی، مدت بیمه و وضعیت بازار بیمه نامه را صادر می‌کند و علاوه بر خسارت وارده به بدنه و ماشین‌آلات شناور، مسئولیت مدنی ناشی از تصادم را نیز تحت پوشش قرار می دهد که همراه با بیمه بدنه و ماشین‌آلات است.
کشتی به دو صورت بیمه می‌شود:
• بیمه زمانی
•بیمه سفر
انواع بیمه نامه‌های قابل ارائه به مالکان کشتی :
الف) بیمه نامه بدنه و ماشین آلات شناورها
ب) پوشش مسئولیت شناورها
الف) بیمه بدنه و ماشین آلات شناورها بر اساس کلوزهای طراحی شده توسط انیستیتو لندن ارائه می گردد. این کلوزها کاملأ استاندارد و دارای تنوع گسترده بوده و هر کلوز مبین پوشش خاصی می باشد.
مهمترین کلوزهای قابل ارائه در بیمه های شناورها:
۱- کلوز ۲۸۰ (زمانی) تمام خطر:
اهم خطرات تحت پوشش این کلوز عبارتند از :
– خطرات ناشی از حوادث دریایی و طوفان
– آتش سوزی و انفجار
– تفدیه یا jettison (به دریا انداختن محمولات جهت نجات کشتی و ما بقی کالاها)
– خسارت وارده به کشتی در اثر برخورد با اسکله و تأسیسات بندری یا سکوها
- خسارت ناشی از تخلیه، بارگیری و یا سوخت گیری
- خسارت ناشی از ترکیدن دیگ و یا شکست شفت
- خسارت ناشی از خطای کاپیتان و یا خدمه و یا راهنما
- سه چهارم خسارت ناشی از مسئولیت تصادم(در صورت برخورد کشتی با کشتی دیگر چنانچه کشتی مورد بیمه، مقصر حادثه باشد، علاوه بر خسارت وارده به کشتی مورد بیمه، سه چهارم خسارت کشتی مقابل نیز، قابل جبران است.)
- زیان همگانی
- هزینه های نجات
۲-کلوز۲۴۸ (زمانی) خسارت کلی +سه چهارم مسئولیت تصادم و زیان همگانی و هزینه های نجات:
این کلوز خسارت کلی شناورها را مورد پوشش قرار می دهد بدین معنی که چنانچه کشتی به علت یکی از خطرات تحت پوشش غرق گردد و یا از بین برود خسارت قابل پرداخت است ولی خسارت جزئی تحت پوشش این کلوز نیست.
۳-کلوز۲۸۹ (زمانی) خسارت کلی+ هزینه‎های نجات:
این کلوز نیز خسارت کلی و یا از بین رفتن کامل کشتی را تحت پوشش قرار می دهد.
۴-کلوز ۳۴۶ (زمانی)تمام خطر:
این کلوز یکی از کاملترین کلوزهای موجود بوده که تمامی خسارت مشمول عنوان جزئی و کلی را پوشش می دهد و ویژه شناورهای صیادی است.
۵-کلوز ۲۸۱ (خطر جنگ):
این کلوز در خصوص خطرات ناشی از جنگ است که به صورت خطرات اضافی قابل ارائه است.
ب) پوشش مسئولیت شناورها
علاوه بر خطراتی که بدنه و ماشین آلات شناورها را تهدید می کند صاحبان شناورها به واسطه نوع فعالیت خویش مسئول حفظ سلامت کارکنان و وسایل آنها و محمولات مورد حمل نیز می باشند. همچنان که در موارد وقوع تصادم (collision) مسئول هر گونه آسیب احتمالی به سایر شناورها و یا اسکله و سکوهای مستقر در دریا و یا آلودگی آبها(pollution) می باشد. حال با توجه به اینکه کلوزهای مورد استفاده در بدنه شناورها، مسئولیت مالکان را اصلاً پوشش نمی دهد و آنهایی هم که پوشش می دهند به صورت کاملاً محدود بوده و فقط مسئولیت شناورها در هنگام وقوع تصادم و برخورد با کشتی دیگر را پوشش می دهند، لذا به منظور جلوگیری از ضرر مالکان و برای ایجاد اطمینان در سفرهای دریایی کلوپ هایی تأسیس شده اند که به کلوپ های (P&I) معروف هستند که در سطح جهان دارای فعالیت بسیار گسترده‎ای بوده و خساراتی را که ناشی از مسئولیت مالکان است را پوشش می دهند.
- تعریف باشگاه های حمایت و غرامت
- (P&I) Protection and Indemnity Club جمعی از مالکان کشتی‎ها که دور هم جمع شده و همدیگر را بصورت غیرانتفاعی در مقابل مسئولیت هایشان در قبال اشخاص ثالث پوشش می دهند.
بیمه هواپیما
انواع بیمه های هوایی در ارتباط با هواپیماهای مسافربری و باری، هلیکوپترها و انواع هواپیماها و وسایل پرنده سبک و فوق سبک را می توان به شرح ذیل تقسیم نمود که بیمه گذاران می توانند همه این پوشش ها را در قالب یک بیمه نامه خریداری نمایند:
۱- بیمه های اجباری(قانونی):
پوشش بیمه های اجباری هر فروند هواپیما مطابق با دستور سازمان هواپیمایی کشوری ایران (ICAO) عبارتند از:
الف) بیمه مسئولیت قانونی شرکت های هواپیمایی نسبت به مسافران و خدمه پروازی:
بر اساس این پوشش، بیمه گر مسئولیت قانونی بیمه گذار را در ارتباط با صدمات مالی و جانی ناشی از حادثه وارد به مسافرین و خدمه پروازی، مادامی که به هواپیما سوار می شوند، در مدتی که داخل هواپیما هستند و یا در حالی که از هواپیما پیاده می شوند را تحت پوشش قرار می دهند. قابل ذکر است که هنگام تنظیم بیمه نامه می بایست به پیمان ۱۹۲۹ ورشو و پروتکل ۱۹۵۵ لاهه و نیز قانون دیات اسلامی توجه کامل داشت. همچنین بیمه گذاران در صورت توافق بیمه گر و همچنین تأیید سازمان هواپیمایی کشوری می توانند پوشش بیمه ای ارزانتری را برای وسایل پرنده و هواپیماهای شخصی فوق سبک خود نسبت به بیمه مسئولیت سرنشین ابتیاع نمایند که فقط صدمات ناشی از حادثه وارد به سرنشینان که منجر به فوت یا نقص عضو دائم می گردد را جبران می نماید که پوشش بیمه حوادث سرنشین نام دارد.
ب) بیمه مسئولیت شرکت های هواپیمایی نسبت به اشخاص ثالث:
بیمه نامه مسئولیت قانونی نسبت به اشخاص ثالث ( غیر از مسافرین ) . چنانچه درنتیجه برخورد هواپیما ویا سقوط اشخاص واشیاء از هواپیما خساراتی به اشخاص ثالث وارد شود طبق رای محاکم صالحه بیمه گر خسارات وارده را جبران مینماید.
۲-بیمه بدنه هواپیما:
در این نوع بیمه، بیمه گر مطابق با شرایط بیمه نامه کلیه خسارات کلی و جزئی وارد به بدنه هواپیما را پرداخت کرده، یا هواپیما را تعمیر و یا جایگزین می نماید.
سایر بیمه نامه های مورد استفاده
الف- بیمه نامه مسئولیت با همراه مسافرین
ب- بیمه نامه مسئولیت کالای حمل شده توسط هواپیما
ج - بیمه نامه لوازم یدکی هواپیما
د- بیمه نامه فقدان گواهی پرواز خلبانان ، کمک خلبانان و مهندسین پرواز
اصول حاکم بر بیمه حمل و نقل
1- اصل جبران خسارت
ریشه اصلی و انگیزه اصلی از تاسیس بیمه حمل و نقل ، جبران خسارات وارده به بیمه گذار می باشد و بر اساس اصل فوق شرکتهای بیمه متعهد به جبران خسارت می گردند. بنابر این در مقام تفسیر و تحلیل مسائل بیمه حمل و نقل تحلیل و تفسیری می باید مقدم گردد که نهایتاً مبتنی بر اصل جبران خسارت باشد و هر تحلیلی که منجر به نفی اصل فوق گردد مطرود است (مگر در موارد و استثنائاتی که در متن بیمه نامه مندرج گردیده است).
آنچه در عمل موجب گرایش بیمه گذاران در تجارت بین الملل به صنعت بیمه گردیده است و بعنوان یک تاسیس جایگاه خود را در تجارت بین الملل باز نموده است این است که ثابت گردیده است که بیمه نمودن کالا در نهایت به صرف و صلاح صاحب کالاست و اگر چه ممکن است در عمل کالا خسارتی نبیند لیکن اگر احتمال ضعیف نیز داده شود، با توجه به هزینه مرقوم به صرفه، در مقابل خطر از بین رفتن سرمایه و یا خسارات اقدامی عقلائی تلقی می گردد. و عملکرد شرکتهای بیمه کمابیش در جبران خسارات وارده موجب افزایش گرایش عمومی تجار به صنعت بیمه گردیده است، بنابر این اقداماتی که موجب خدشه به اصل فوق است باید مورد پرهیز بیمه گران باشد.
2- اصل خطر
در مورد مبانی مسئولیت از قدیم الایام عمدتاً نظریه ((تقصیر)) مورد توجه بوده است. بدین معنی که در جبران خسارت باید به نحوی تقصیر و تعدی و تفریط متعهد اثبات گردد و مبانی جبران خسارت متعهد همواره بر اصل تقصیر استوار بوده است. لکن از قرن هجدهم میلادی به بعد با توجه به گسترش زندگی اجتماعی و توسعه بین الملل اصل دیگری مورد توجه قرار گرفت و آن اصل ((خطر)) می باشد. اصل خطر مبتنی بر این تئوری است که خسارات وارده در هر حال از سوی متعهد باید جبران گردد و لزومی به اثبات تقصیر و یا تعدی و تفریط نیست، بلکه به محض ایجاد خطر و ایجاد خسارت متعهد باید نسبت به جبران خسارت وارده اقدام نماید.( مشروط بر انکه خسارت ناشی از اقدامات عمدی بیمه گذار نباشد)
بیمه از قراردادهائی است که مبتنی بر اصل خطر است و البته توجه به تئوری تقصیر نیز دارد. و به محض ورود خسارت به صاحب کالا شرکت بیمه گر متعهد به جبران خسارت است. و در این رابطه هیچ یک از طرفین به دنبال اثبات تقصیر و تعدی و تفریط نمی گردند. گرچه در مواردی از شروط بیمه باربری اقدامات خلاف بیمه گذار می تواند رافع مسئولیت شرکتهای بیمه گر باشد، اما به هر حال زمان بروز خسارت بیمه گذار بدنبال اثبات عدم تقصیر و یا تقصیر موسسه حمل و نقل و یا فروشنده نمی رود و شرکتهای بیمه نیز به دنبال اثبات تقصیر موسسه حمل و نقل و فروشنده یا خریدار نمی روند. بلکه اصل را بر مقوله خطر قرار داده و نسبت به جبران خسارت اقدام خواهند نمود.
3- اصل نیابت
بیمه باربری مبتنی بر اصل نیابت یا جانشینی است. بدین معنی که در صورت تامین خسارت بیمه گذار، شرکت بیمه حق دارد به نیابت و جانشینی از وی علیه متصدی حمل و نقل و یا فروشنده و یا در صورت لزوم علیه شرکت بازرسی کننده اقدام حقوقی نماید. و همچنین از نتایج دیگر این اصل در حوادث نجات کشتی و کالا و یا خسارات مشترکبه نیابت از صاحبان کالا وارد مسئله شود و با استفاده جانشینی نسبت به تامین و پوشش هزینه و خسارات بیمه گذاران اقدام خواهند نمود، هیچ کس حق ندارد به استناد عدم طرفیت با شرکت بیمه از همکاری با وی امتناع ورزد. زیرا صدور بیمه نامه در واقع قراردادی است که به موجب آن شرکت بیمه حق دارد جهت تامین منافع صاحب کالا اقدامات قانونی را مبذول نماید. همچنین در هنگام رجوع شرکت بیمه به موسسات حمل و نقل جهت ارائه مدارک لازم، موسسات فوق باید همکاری لازم را مبذول نمایند. بدیهی است معنای این اصل آن نیست که شرکت بیمه می تواند مبالغ جبران نموده برای بیمه گذار را از همه طرفهای ذیربط مطالبه نماید. بلکه مطابق اصل تضامن حق رجوع به همه طرفهای ذیربط را فقط سقف خسارت پرداختی دارد و چنانچه از یکی از طرفها خسارات را دریافت کند حق مراجعه به هیچ یک از طرفهای دیگر را ندارد. ممکن است شرکت بیمه بصورت جزء تا سر جمع خسارات پوشش داده به همه طرفهای ذیربط مراجعه نماید.
4- اصل عدم سود رسانی
یکی دیگر از اصولی که مبنای بیمه نامه باربری است اصل عدم سودرسانی است بدین معنی که بیمه گذار حق ندارد از صنعت بیمه جهت سودبری استفاده نماید. حوادث مردود غرق عمدی کشتیهای فرسوده جهت سودبری از بیمه کشتی و یا کاهش شدید قیمت کالا در بازار و از بین بردن آن در جهت تامین سود از شرکت‎های بیمه بدلیل مغایرت با اصل فوق مردود و جزء اقدامات خلاف بیمه گذار تلقی می گردد.
شرکتهای بیمه با حسن نیت بدنبال تامین خسارات وارده به صاحبان کالا است حال اگر در این رابطه صاحب کالا بخواهد با استفاده از این حسن نیت از امر بیمه سودی بیشتر از خرید و فروش کالا تحصیل کند نوعی تقلب محسوب است و در واقع سوء استفاده از حق است.
ضوابط خسارت مشترک
1- خسارت مشترک فقط در حمل و نقل دریائی مصداق دارد و قابل تسری به حمل و نقل جاده ای و هوائی نمی باشد.
2- خسارت مشترک ممکن است به صورت فدا کردن بخشی از محصولات و یا قبول مخارج نجات کالا از کشتی مصداق پیدا نماید.
3- ورود خسارت به محموله بارگیری شده در کشتی و یا هزینه های نجات باید داوطلبانه باشد. بنا بر این خسارت و زیانهای تصادفی شامل مسئله زیان مشترک نبوده و باید به قواعد عمومی بیمه و خسارت مراجعه گردد.
4- هدف از مفهوم خسارت مشترک نجات کالا و یا خدمه آن است بنا بر این صرفاً به منظور نجات کشتی و یا رعایت مسائل فنی کشتی نمی توان به خسارت مشترک متمسک شد.
5- تمامی اشخاص و مالکین کالا که مشمول خسارات مشترک است وارد و دخیل مسئله می‎گردند حتی اگر به محموله بعضی از اشخاص خسارتی وارد نشده باشد.
بنا بر این در مسئله خسارت مشترک کلیه صاحبان کالا اعم از اشخاص که به کالای آنان خسارت وارد شده یا نشده باشد دخیل هستند و باید به نسبت سهم کالائی که در کشتی دارند خسارت صاحبان کشتی و یا اشخاصی که به کالای آنان خسارت وارد شده سهیم گردند.
6- ورود خسارات مشترک باید ضروری و حتمی باشد و در نتیجه سهل انگاری متصدی حمل و نقل نباشد. بنا بر این استناد متصدی حمل و نقل به حدس و یا احتمال و یا اشتباه خدمه کشتی مسموع نخواهد بود.
7- بیمه گذار باید از هرگونه اقدامی که منافع شرکت بیمه گر را به خطر انداخته و یا موجب سوءاستفاده متصدی حمل و نقل و یا مالک کشتی می گردد در جریان خسارت اجتناب نموده و طرفین با اقدامی مشترک وارد موضوع گردند.
منابع :
1. کتاب سفارشات خارجی – توصیف و تحلیل حقوقی نوشته : اکبر ابوالحسنی
2. سایت بیمه مرکزی ایران
3. قواعد عمومی قراردادها – دکتر صفایی
4. قانون تجارت در نظم – محمد دمیرچیلی و همکاران
5. اسناد تجارتی – دکتر کاویانی
6. قانون دریایی ایران
7. قوانین ومقررات حمل ونقل بین المللی و ترانزیت
8. اقتصاد حمل ونقل دریایی

۹۵/۱۲/۰۲
۱۰:۱۶

گزارش اولین پیش بینی سود سال 96 بیمه «ما» منتشر شد

بیمه ما اولین گزارش پیش بینی درآمد سال مالی 96 را که بیانگر افزایش جزیی سود در مقایسه با سال مالی جاری است منتشر کرد و با نوسان قیمت سهام برای پنجمین روز متوالی مواجه شد.

به گزارش ملت بازار، شرکت بیمه ما با سرمایه100 میلیارد تومانی که سهام آن در بازار دوم معاملات بورس دادوستد می شود، اولینگزارش پیش بینی درآمد سال مالی 96 را که بیانگر افزایش 5 درصدی سود در مقایسه باسال مالی جاری است منتشر کرد و با نوسان قیمت سهام برای پنجمین روز متوالی مواجهشد.به این ترتیب «ما» پیش بینی درآمد هر سهمبرای سال منتهی به اسفند 96 را مبلغ 451 ریال به طور خالص پس از کسر مالیات اعلامکرده است. این در حالی است که این شرکت آخرینپیش بینی سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 را مبلغ 431 ریال اعلام کرده و در گزارش عملکرددوره 9 ماهه موفق به پوشش 343 ریالی معادل 80 درصد از این میزان شده است.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۵/۱۲/۰۲
۱۱:۳۲

تعداد وسایل نقلیه موتوری بدون بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

با وجود آمار متناقض از خودروها و موتورسیکلت های بدون بیمه نامه شخص ثالث، از دو خبری که به تازگی منتشر شده می توان عدد تقریبی این سوژه را حدس زد.

 
با وجود آمار متناقض از خودروها و موتورسیکلت های بدون بیمه نامه شخص ثالث، از دو خبری که به تازگی منتشر شده می توان عدد تقریبی این سوژه را حدس زد.
به گزارش تحریرنو ، ظاهرا در حال حاضر سامانه مشخصی وجود ندارد که نشان بدهد چه تعداد خودرو یا موتورسیکلت در کشور بیمه نامه شخص ثالث ندارد، اما گفته شده بین ۲۰ تا ۲۵ درصد وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه نامه اند.
مقایسه دو خبر منتشر شده اخیر اما نشان می دهد تعداد خودروها و موتورسیکلت های بدون بیمه نامه بیش از این است.
آن طور که رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرده، اکنون ۳۱ میلیون خودرو و موتور سیکلت در کشور وجود دارد، پس به صورت طبیعی باید به همین تعداد بیمه نامه شخص ثالث در بازار بیمه صادر شده باشد.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی بیمه مرکزی، در سال گذشته حدود ۱۹٫۲ میلیون فقره بیمه نامه شخص ثالث صادر شده است. از سوی دیگر آمار عملکرد ۹ ماهه اول سال جاری صنعت بیمه نشان می دهد در این مدت حدود ۱۴ میلیون فقره بیمه نامه شخص ثالث صادر شده که در صورت ادامه همین روند، می تواند حدس زد این عدد تا پایان سال حداکثر همان ۱۹ میلیون فقره باشد.
بر این اساس، فاصله عدد ۱۹ میلیون بیمه نامه شخص ثالث با ۳۱ میلیون خودرو و موتور سیکلت موجود در کشور، عملا بدون بیمه نامه شخص ثالث تلقی می شوند.
آن طور که مشاهده می شود، دست کم ۱۲ میلیون فقره خودرو و موتورسیکلت یعنی حدود ۳۸ درصد آنها بیمه نامه شخص ثالث ندارند.
کد مطلب: 10395
 

۹۵/۱۲/۰۱
۱۳:۲۶

   انتشار کتاب" برگ برنده در فروش بیمه های عمر " ؛ معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه رازی اعلام کرد

ایرانیان_شرکت بیمه رازی در جهت ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و ارتقای فرهنگ بیمه به ویژه توسعه بیمه های زندگی در کشور اقدامات زیادی انجام داده است که چاپ کتاب " برگ برنده در فروش بیمه های عمر" از این جمله است.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی و تبلیغات، فرشید بخشی معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت بیمه رازی  که در مراسم اهدای جوایز برندگان قرعه کشی بیمه های عمر و سرمایه گذاری شرکت بیمه رازی سخن می گفت با اعلام خبر فوق افزود: شرکت بیمه رازی به عنوان اولین شرکت بیمه خصوصی درکشور علاوه بر فعالیت جدی و تاثیر گذار در بازار بیمه کشور،  به منظور ارتقای فرهنگ بیمه  و توسعه بیمه های زندگی در کشور و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود اقدامات گسترده ای را در عرصه های مختلف انجام داده است که برگزاری پنجمین جشنواره های مختلف بیمه عمر و سرمایه گذاری و چاپ کتاب " برگ برنده در فروش بیمه های عمر" از آخرین اقدمات این شرکت در این باره است.
معاون فنی بیمه های اشخاص بیمه رازی در ادامه توسعه بیمه های زندگی را یکی از اهداف مهم و کلیدی شرکت بیمه رازی و صنعت بیمه برشمرد و اظهار امیدواری نمود که با برنامه های پیش بینی شده و طرح های متنوع بیمه ای شرکت بیمه رازی، بیمه های زندگی بیش از پیش در جامعه گسترش یابد.
در ادامه این مراسم گزارشی از سوی مدیر بیمه های عمر و حوادث بیمه رازی در باره نحوه برگزاری چهارمین جشنواره بیمه های عمر و سرمایه گذاری شرکت و جوایز اهدایی ارائه و از 8 نفر از بیمه گذاران برنده استان تهران و البرز در این مراسم  تقدیر و جوایز آنان اهدا گردید.

۹۵/۱۲/۰۲
۰۷:۳۲

نبود مدیریت واحد در تصادف‌های جاده‌ای

وکیل ملت: عزم جدی مثلث مسئولان، مردم و رسانه‌های ارتباط جمعی برای افزایش زیرساخت‌های جاده‌ای، رعایت حقوق شهروندی و نهادینه کردن فرهنگ ترافیک در کاهش خسارت‌های جانی و مالی سوانح جاده‌ای ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

نگاهی به از دست رفتن جان سالانه هزاران انسان، خانه‌نشینی عده‌ای بر اثر مصدومیت و خسارت‌های مالی فراوان حاصل از تصادف در جاده‌های کشور گویای اهمیت این مقوله است. براساس آمارهای موجود سالانه حدود 17 هزار نفر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف خودروها جان خود را از دست می‌دهند. کارشناسان، خطاهای انسانی، جاده‌های غیرایمن و نقص‌های فنی خودروها را به عنوان دلایل سوانح جاده‌ای مطرح می‌کنند. اردیبهشت امسال کارشناس حوزه تصادفات جاده‌ای اظهار کرد: تعداد حدود 20 هزار مرگ و میر و 200 هزار نفر زخمی در جاده‌های کشور حاصل نبود مدیریت واحد در تصادف‌های جاده‌ای است. منصور آذریان با اشاره به اینکه تصادف‌های جاده‌ای سالانه 80 تا 100 هزار میلیارد ریال (هشت تا 10 هزار میلیارد تومان) هزینه مادی به کشور وارد می‌کند، بیان کرد: با صرف 10 هزار میلیارد ریال (یک هزار میلیارد تومان) هزینه می‌توان از طریق تجمیع نهادها برای کاهش و کنترل تصادفات جاده‌ای گام‌های اساسی برداشت. او دیگر هزینه‌های وارده به افراد در تصادفات را از بین رفتن خودرو، از کار افتادگی و خسارات روحی و روانی اطرافیان عنوان کرد و گفت: تصادفات فقط منجر به حذف فیزیکی افراد نمی‌شود، بلکه خسارات روحی بسیاری را برای خانواده‌های جانباختگان یا مجروحان به دنبال دارد. آذریان رتبه ایران را در تصادف‌های جاده‌ای دوم عنوان کرد و گفت: سالانه حدود 20 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی فوت می‌کنند و حدود 200 هزار نفر مجروح می‌شوند. در بین آنها ضایعات مغزی- نخاعی و صدمات شدید دیگر که منجر به ازکارافتادگی یا فوت می‌شود، زیاد است. آمار دقیقی از افرادی که چند سال پس از جراحت فوت می‌کنند، موجود نیست و برآورد دقیقی از نظر خسارات مادی و معنوی در این مورد نیز در دسترس نیست و این خود هزینه‌های زیادی به دنبال دارد.
تعیین متولی واحد تصادف‌های جاده‌ای
آذریان با بیان اینکه از سال 1385 پیگیر تعیین متولی واحد برای تصادفات جاده‌ای هستم، اما تاکنون به نتیجه‌ای در این مورد دست نیافته‌ام، گفت: با تنظیم لایحه مدیریت یکپارچه، نهادهای مرتبط نظیر اورژانس بین جاده‌ای، هلال احمر و مدیریت ایمنی راه‌ها، مدیریت بحران کشور زیر نظر وزارت کشور و مدیریت‌های بحران شهرداری‌ها می‌توانند زیر نظر سازمانی به نام سازمان امداد و نجات به عنوان یک معاونت زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری، تجمیع شوند. آذریان تاکید کرد: چنین نهادی می‌تواند متولی تصادفات باشد و از جزیره‌ای عمل کردن در حوزه تصادفات جلوگیری کند. به گزارش ایرنا، او گفت: نخستین کاری که می‌توان پس از تجمیع نهادها برای مدیریت واحد بحران در کشور انجام داد بحث طرح مطالعاتی است که پس از این کار باید آموزش و اقدام‌های لازم را جهت پیشگیری و کنترل انجام داد. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در آخرین گزارش خود از تصادف‌های جاده‌ای برآورد کرده هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادف‌های رانندگی حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی است. همچنین بر اساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی، ایران از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین 190 کشور جهان، رتبه 189 را به‌ خود اختصاص داده و در این راستا تنها کشور سیرالئون در غرب قاره آفریقا است که وضعیت نامناسب ‌تری نسبت به ایران دارد. در مقایسه با برخی از کشورهای آسیایی می‌توان گفت میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران 25 برابر ژاپن و دو برابر ترکیه است.
خسارت یک میلیارد و 800 میلیون تومانی به ازای مرگ هر نفر در تصادفات
آذر امسال مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اصفهان عنوان کرد: مرگ هر انسان در تصادفات جاده‌ای معادل یک میلیارد و 800 میلیون تومان برای کشور خسارت به دنبال دارد. داریوش امانی با بیان اینکه تاکنون خسارات و مسائل معنوی وقوع تصادفات برآورد نشده است، بیان کرد: بیشترین تعداد کشته شدگان در حوادث جاده‌ای را جوانان و افراد طبقه متوسط و پایین جامعه تشکیل می‌دهند. مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اصفهان بیان کرد: کشته شدن این افراد، افزایش مشکلات اجتماعی و دغدغه‌های امنیتی را در کشور به همراه دارد. او با بیان اینکه تصادفات جاده‌ای در بیشتر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا، مدیریت شده و کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: تعداد کشته شدگان حوادث ترافیکی و جاده‌ای در کشور هلند سالانه تنها به 200 نفر می‌رسد، در حالی که این آمار در کشور ما حدود 17 هزار نفر است. به گزارش مهر، امانی با بیان اینکه باید مدیریت یکپارچه در این زمینه وجود داشته باشد، گفت: راه اندازی سامانه پاسخگویی جامع، کمک بزرگی به رفع این مشکلات می‌کند. با وجود این، کاهش تصادفات جاده‌ای مستلزم برنامه ریزی و تصمیمات کارشناسانه است که باید در دستور کار متولیان امر قرار بگیرد تا کمتر شاهد خسارت ناشی از تصادفات باشیم.
کاهش خسارت تصادفات جاده‌ای به مرحله سختی رسیده است
استانداردسازی خودروها و جاده‌ها در کاهش خسارت تصادفات جاده‌ای نقش بسزایی دارد، تا جایی که اگر این مساله جدی گرفته نشود همچنان شاهد خسارت ناشی از تصادفات خواهیم بود. با وجود این، در شکل‌گیری تصادفات جاده‌ای عوامل زیادی دخیل هستند که باید با اقدامات راهبردی و موثر برای آنها فکری اساسی کرد و این امر تلاش دولتمردان را می‌طلبد که با سیاستگذاری و وضع قوانین شرایط رانندگی مطلوب را ایجاد کنند. آبان امسال مدیر کل دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان حمل و نقل جاده‌ای کشور تصریح کرد: سیاست‌های کاهش خسارت تصادفات جاده‌ای به مرحله سختی رسیده است و پیش‌بینی کاهش 10 درصدی سوانح جاده‌ای در سال‌های برنامه ششم به راحتی امکان پذیر نیست. جواد هدایتی اظهار کرد: در سال 1385 حدود 27 هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شدند که با اجرای طرح‌های متنوع در 10 سال اخیر این آمار به حدود 15 هزار نفر کاهش یافته است. او با بیان اینکه حتی کشته شدن یک نفر نیز در تصادفات جاده‌ای خسارت جبران ناپذیری است، اظهار کرد: در 10 سال گذشته سیاست‌هایی که اجرا شده موفق بوده است، اما در حال حاضر این هدفگذاری 10 درصدی بلندنظرانه به حساب می‌آید که خیلی سخت است و برنامه‌ریزی و تلاش و سیاست هوشمندانه و دقیق می‌خواهد. هدایتی افزود: یک درصد کاهش خسارت سوانح جاده‌ای رقم بسیار قابل توجهی است و نیاز داریم همه دستگاه‌ها و نهادها در مسیر تحقق این هدف تلاش‌های خود را همگرا و مضاعف کنند. مدیرکل دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: همگرایی قوای سه گانه، نهادهای اجتماعی و فرهنگسازی رفتاری در کنار ارتقای استاندارد تولید خودرو و کیفیت محصولات نقلیه بسیار مهم است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هدایتی خاطرنشان کرد: امیدواریم روزی برسد که خسارت جانی و مالی تصادفات جاده‌ای به مرز صفر میل کند، گرچه هدفگذاری 10 درصدی کاهش آن در سال‌های برنامه ششم غیر ممکن نیست، اما به راحتی هم امکان پذیر نخواهد بود. هر چند ما امیدواریم در برنامه پنج تا هشت ساله بتوانیم به استانداردهای جهانی و بالاتر از آن برسیم.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۹:۱۷

رئیس کارگروه رقابت اتاق ایران با کهنه خواندن صنعت بیمه، مطرح کرد ایجاد شرکت‌ برآورد خسارت، مستقل ازشرکت‌های بیمه‌گر

یک‌شنبه 95/12/01، تهران، (اخبار رسمی) : رئیس مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران درباره ضعف‌های عمده صنعت بیمه گفت: برخی قوانین مزاحم، تنوع کم رشته‌های بیمه، تخصصی نبودن خدمات و عدم ورود کارشناسان به‌روز از مهم‌ترین نقاط ضعف این صنعت است.

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، فرشید شکرخدایی با اشاره به اهمیت صنعت بیمه گفت: مهم‌ترین تفاوت شاخص رقابت‌پذیری میان کشورهای پیشرفته و کمتر‌توسعه‌یافته، اختلاف فاحش در ضریب نفوذ صنعت بیمه است؛ این صنعت نه تنها خودش یک کسب‌و‌کار است، بلکه سبب می‌شود سایر صنایع نیز استانداردها و حداقل شاخص‌های بهبود کیفیت را اجرا کنند تا بتوانند از خدمات بیمه استفاده کنند؛ به عنوان مثال رشد صنعت ساختمان دنیا در سال‌های اخیر به دلیل فشارهایی است که صنعت بیمه برای رعایت استانداردها داشته است؛ شرکت‌های بیمه‌گر برای کاهش ریسک و درنتیجه کاهش هزینه‌های خود، حداقل استانداردهایی را به صاحبان سایر صنایع تحمیل می‌کنند که همین موضوع ناخودآگاه کیفیت در دیگر صنایع را ارتقا داده است.
شکرخدایی با اشاره به برگزاری نشست اعضای کمیسیون رقابت اتاق ایران با فعالان و مدیران ارشد شرکت‌های بیمه‌گر، تصریح کرد: علت برخی عقب‌ماندگی‌های صنعت بیمه ایران،‌ وجود برخی قوانین مزاحم و محدودکننده، تنوع بسیار پایین خدمات بیمه‌ای، تخصصی نشدن رشته‌های بیمه‌ای در ایران نسبت به کشورهای پیشروی صنعت بیمه و لحاظ نشدن بیمه‌های صد در صد حاکمیتی مانند بیمه‌های درمانی، کشاورزی و بازنشستگی در زمره صنعت بیمه خصوصی هستند که برای رفع این مشکلات، نیاز به بازسازی ساختار صنعت بیمه فرسوده، کهنه و سنتی کشور داریم.
رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران افزود: یکی دیگر از ضعف‌های صنعت بیمه ایران، بالا بودن هزینه‌های جبران خسارات نسبت به درآمد شرکت‌های بیمه است؛ شاخصی که در کشورهای توسعه‌یافته همواره ترازی مثبت دارد، ولی در کشور ما در برخی موارد این تراز منفی و سبب ورشکستگی شرکت بیمه‌گر شده است.
وی با تأکید بر عدم ورود کارشناسان جوان، به‌روز، خبره و دارای ایده‌های نو به صنعت بیمه یادآور شد: متخصصان شرکت‌های خصوصی بیمه اکثرا بازنشستگان شرکت‌های بیمه دولتی هستند و ما در طول این سال‌ها کارشناسان جدیدی تربیت نکرده‌ایم. همین کمبود نیروی انسانی متخصص، کوچک‌تر شدن سبد خدمات بیمه‌ای را تشدید کرده است.
رئیس مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران با اشاره به وجود شبکه گسترده نمایندگی شرکت‌های بیمه در سراسر کشور،‌ وجود 10 هزار دفتر نمایندگی صرفا برای شرکت بیمه ایران را یادآور شد و اظهار کرد: تا به حال کمتر از ایده و اندیشه اعضای این شبکه گسترده استفاده شده است. در حالی که شرکت‌های بیمه می‌بایست از دانش و تجربه فعالان کسب و کار خُرد بیمه به عنوان نمایندگان شرکت‌های بیمه‌گر، در راستای ارائه خدمات نوین و رشته‌های جدیدتر بیمه‌ای بهره‌برداری کنند. نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه‌گر به جای آنکه توسعه‌دهنده بازار و شبکه دانش‌محور صنعت بیمه باشند، صرفا به فروشندگان بخش کوچکی از خدمات بیمه‌ای این شرکت‌ها تبدیل شده‌اند.
عضو کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران یکی از فاکتورهایی که به توسعه صنعت بیمه در کشورهای پیشرفته کمک کرده را جداسازی ساختار برآورد خسارت از شرکت‌های بیمه‌گر دانست و خاطرنشان کرد: در این کشورها شرکت‌های خصوصی مستقلی طراحی‌ شده‌اند که زیان‌دیدگان با مراجعه به آن‌ها میزان خسارات وارده را برآورد کرده و سپس شرکت‌های بیمه به پرداخت خسارات زیان‌دیدگان اقدام می‌کنند؛ در حالی که در ایران همان شرکتی که خدمات بیمه‌ای را به مشتریان فروخته، خودش میزان خسارت را نیز برآورد می‌کند که به شفافیت در اقتصاد لطمه زده و تضاد منافع را تشدید می‌کند.
### پایان خبر رسمی

۹۵/۱۲/۰۱
۱۶:۴۱

خسارات مربوط به پلاسکو همچنان پرداخت نشده

درحالی که مهلت دولت برای شرکت‌های بیمه بابت پرداخت خسارت‌های ساختمان پلاسکو به سر رسیده است، تعدادی از شرکت‌ها بخشنامه دولت را نادیده گرفتند و هنوز خسارت‌های این ساختمان را به‌طور کامل به خسارت‌دیدگان پرداخت نکرده‌اند

پس از فاجعه‌ای که برای ساختمان پلاسکو رخ داد دولت بخشنامه‌ای صادر کرد که طی آن بخشنامه شرکت‌های بیمه ملزم شدند تا پایان بهمن‌ماه سال جاری تمام خسارت‌های مربوط به فاجعه پلاسکو را پرداخت و پرونده آن را ببندند.
در بند نهم این بخشنامه آمده است که شرکت‌های بیمه مکلفند تا پایان بهمن‌ماه سال 1395 نسبت به بررسی خسارت‌های واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو اقدام و کلیه خسارت‌های تعهد شده را طبق مقررات پرداخت کنند.
همچنین در بند دهم این بخشنامه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ملزم شده است که پیگیری‌های لازم برای پرداخت دیه مسوولیت و دیه عمر آتش‌نشانان در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را تا حصول نتیجه قطعی انجام دهد.
اما امروز این مهلت به سر رسید و گزارش‌های رسیده حاکی از این است که تعدادی از شرکت‌های بیمه هنوز خسارت‌های مربوط به این پرونده را پرداخت نکرده‌اند.
بعد از حادثه پلاسکو تعدادی از شرکت‌ها اعلام کردند که ساختمان چهارطبقه پلاسکو پلمب شده و اجازه بازدید و کارشناسی از آن را ندارند. آنها می‌گفتند پس از فک پلمب و انجام کارهای کارشناسی خسارت آنها را در لحظه پرداخت خواهند کرد. در حالی که گزارش‌های رسیده حاکی از این است که در بیست و سوم ماه جاری ساختمان چهار طبقه پلاسکو برای بازدید کارشناسان بیمه‌ای برای ساعاتی فک پلمب شده اما با اینکه بیش از یک هفته از فک پلمب میگذرد هنوز خسارت‌هایی مربوط به این ساختمان به طور کامل پرداخت نشده است. علاوه بر این، مقداری از خسارات مربوط به برج اصلی پلاسکو هم همچنان پرداخت نشده باقی مانده است؛ برجی که رییس کل بیمه مرکزی درباره اش گفت شرکت های بیمه ملزم هستند تا سقف مبلغ بیمه نامه را به خسارت دیدگان بپردازند.
علاوه بر این تعدادی از شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه مرهونات بانکی مربوط به کسبه ساختمان پلاسکو را داشتند که در آن خصوص بانک باید به شرکت‌های بیمه اعلام خسارت می‌کردند. تعدادی از این خسارات توسط بانک اعلام شده و احتمال دارد تعدادی نیز هنوز اعلام نشده باشد، اما در هر حال پروسه پرداخت این نوع بیمه‌نامه‌ها نیز به طول انجامیده و هنوز موارد زیادی از آن پرداخت نشده باقی مانده است.
در حالی بخشنامه دولت توسط شرکت‌های بیمه نادیده گرفته می‌شود که تعدادی از شرکت‌هایی که مبلغ خسارت را هنوز به خسارت‌دیدگان پرداخت نکرده‌اند خود شرکت‌های بیمه‌ دولتی هستند. حال باید دید دولت در برابر شرکت‌هایی که بخشنامه صریحش را اجرایی نمی‌کنند، چه موضعی می‌گیرد؟
منبع:ایرنا

۹۵/۱۲/۰۱
۱۸:۱۱

پلاسکویی‌های عصبانی

هیچ کدام‌مان نمی‌دانیم وضع مالکیت‌مان در پلاسکو چه می‌شود ...

شهروند- یک‌ماه گذشت و کسبه پلاسکو هنوز بلاتکلیفند. ابهامات زیادی درپرونده باز پلاسکو وجود دارد و مجتمع نور تهران دیروز غرق اعتراض شده است. درحالی ‌که کمتر از یک‌ماه به شب‌های پرفروش عید باقی مانده است، نه تکلیف بیمه کسبه مشخص است، نه تکلیف نحوه واگذاری سرقفلی‌ها. یکی از کسبه به «شهروند» می‌گوید: هرچقدر شما از نحوه واگذاری سرقفلی‌ها اطلاع دارید، ما هم داریم.
ابهام بعدی پرونده پلاسکو هم موضوع جانمایی بازماندگان پلاسکو درمجتمع نور تهران مساله دیگری است کسبه پلاسکو روز گذشته در مراسم جانمایی شان در مجتمع نور تهران بدان اشاره کردند. درحالی که محمدصادق صدق‌آمیز رئیس پژوهشکده اتحادیه پوشاک به «شهروند» می‌گوید: تنها ١٠‌درصد کسبه در نور طالقانی مستقر شده‌اند، صدای اعتراض کسبه‌ پلاسکو نسبت به همین جانمایی بلند است. یکی از آنها به «شهروند» می‌گوید: «برچه اساسی این جانمایی انجام شده؟ ما هم متراژ پایین‌تری از سابق دریافت کرده‌ایم، هم در یکی از کورترین نقاط پاساژیم.»
داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. به نظر می‌رسد وعده‌ و وعید‌های بیمه ایران هم فقط مختص روزهای ملتهب ایران درسوگ پلاسکو بود. محمد موتمن دل پری از بیمه ایران دارد. او به «شهروند» می‌گوید: پدربزرگم سرقفلی مغازه‌اش را‌ سال ٤٣ تحویل گرفته بود. طبق تعهدی که با بیمه امضا کرده‌ایم، ٢٤٥میلیون، ارزش تومانی بیمه مغازه ماست. بعد از حادثه پلاسکو در تعهد کلامی قرار شد ١٨٠‌میلیون تومان جبران خسارت توسط بیمه ایران انجام شود و درعوض هرچه جنس درمغازه سالم مانده، مال خودمان باشد. حالا که وارد مغازه شده‌ایم و جنس‌های نیمه‌سوخته را برداشته‌ایم، بیمه ایران به ما انگ کلاهبرداری می‌زند و می‌گوید؛ ٥٠‌درصد جبران خسارت را پس خواهد گرفت.
شما بگویید ما شکایتمان را کجا ببریم؟ معضل بعدی هم ما به‌التفاوت واحدهای تازه‌ساز روی آوار پلاسکو است. قرار بر این شد که درآن همان محدوده، پلاسکوی تازه‌ای بنا شود، اما این اقدام نه‌تنها دردی از کسبه دوا نکرد بلکه ابهام تازه‌ای به ابهامات پرونده اضافه کرد. این‌که با توجه به گره‌های موجود درپرونده سرقفلی‌ها، هریک از کسبه چه متراژی در آینده تعلق می‌گیرد، تبدیل به یکی از مشکلات شده است. سعیدی‌کیا مدیرعامل بنیاد مستضعفان دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: هنوز تصمیم مشخصی دراین زمینه گرفته نشده است. دنبال‌گرفتن جواز از شهرداری برای ساخت پلاسکوی تازه هستیم. همه اینها درحالی اتفاق می‌افتد که ایسنا روز گذشته اعلام کرد؛ هنوز هیچ یک از کسبه‌ برای دریافت تسهیلات مراجعه نکرده‌اند و مستأجرین پلاسکو حق کسب و پیشه ندارند.
پلاسکویی‌ها تسهیلات 18 درصدی را دوست ندارند
درحالی نزدیک به یک‌ماه ازحادثه پلاسکو و اعلام آمادگی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به کسبه این برج تجاری گذشته که آخرین اخبار حاکی از آن است که هنوز هیچ یک از کسبه‌ برای دریافت تسهیلات مراجعه نکرده‌اند.براساس آنچه که بانک‌ها اعلام کرده‌اند، قرار شد تا سقف 300‌میلیون تومان برای هریک از کسبه پلاسکو تسهیلات درنظر گرفته شود که درمجموع با توجه به فعالیت حدود 560واحد دراین ساختمان، اگر قرار بر این بود که تمامی کسبه حتی سقف کامل را دریافت کنند، رقمی حدود 170‌میلیارد تومان منابع لازم داشت. البته این مبلغ به‌طور مشخص برای تمامی کسبه به‌طور کامل پرداخت نمی‌شود، چراکه بعد از ارزیابی‌های کارشناسی و تأیید دستگاه‌های ذیربط مبلغ تسهیلات تعیین و پرداخت خواهد شد.
شرط پرداخت تسهیلات
برای دریافت تسهیلات شرایطی وجود دارد آن هم این‌که حتما برای بانک‌ها باید مسجل شود که اولا کسبه درپلاسکو مستقر بودند و دیگر این‌که جایگزینی آنها درمجتمع نور شکل گرفته و اکنون قرار است کار خود را در آنجا شروع کنند. براین اساس، باید کسبه متقاضی دریافت تسهیلات معرفی‌نامه‌ای از اتاق اصناف دریافت کنند که نشان‌دهنده فعالیت آنها درپلاسکو بوده و ازسویی باید گواهی از شرکت کارگزاری پارسیان مستقر درمجتمع نور دریافت و ارایه کنند که نشان دهد آنها اکنون دراین مجتمع جایگزین شده و قرار است در آنجا فعال باشند. این درحالی است که بررسی‌های میدانی «شهروند» نشان می‌دهد کسبه با تسهیلات ١٨‌درصدی مخالفند.
اجاره 4 ماه اول با بانک‌هاست
تسهیلات پرداختی به کسبه پلاسکو قرار است به‌طور متمرکز و ازسوی یک بانک یعنی بانک تجارت پرداخت شود، به‌طوری که سایر بانک‌ها منابع را دراختیار بانک تجارت قرار داده و به‌عنوان بانک عامل دراین‌باره اقدام کنند.درمدت اخیر، برخی اعتراض‌ها ازسوی کسبه پلاسکو درباره جای تعیین‌شده درمجتمع نور هم ظاهرا وجود داشت که فعلا به نتیجه‌ای نرسیده، اما آنچه مشخص است، این است که اگر کسبه دراین مجتمع مستقر و فعالیت خود را شروع کنند تا چهارماه ابتدایی از پرداخت اجاره معاف هستند.
صاحبان سرقفلی حق کسب و پیشه دارند
رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران محدودیت‌های داشتن سرقفلی برای کسبه را تشریح کرد و به ایسنا گفت: صاحبان سرقفلی صاحب حق کسب و پیشه نیز هستند، اما مستأجران مغازه‌ها، حق کسب و پیشه ندارند. سعید درخشانی به ایسنا گفت: خریدار سرقفلی ممکن است مشکلات خود را داشته باشد و اگر بتواند ملکیت را نیز بخرد، منفعت بیشتری برایش خواهد داشت، زیرا ممکن است گاهی صاحب سرقفلی و صاحب ملک درگیری پیدا کنند.رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتیینی درباره این‌که حق کسب پیشه در اجاره‌نامه‌ها رعایت می‌شود یا خیر، گفت: کسی که سرقفلی را بخرد، صاحب حق کسب و پیشه نیز خواهد شد اما درصورتی که سرقفلی را نخرد و فقط مغازه را اجاره کند، به او حق کسب و پیشه تعلق نخواهد گرفت.
خسارت کمتر از 150 میلیارد تومان است
محمدصادق صدق‌آمیز، رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک به «شهروند» می گوید: «قبول داریم که یک‌سری از واحد‌های واگذارشده در مجتمع نور نامرغوب بوده و تطابقی با موقعیت واحدهای صنفی در پلاسکو نداشته، اما چاره‌ای جز واگذاری آنها نداشتیم.» . در حالی‌که بسیاری از کسبه فعال در پلاسکو از کوچک‌بودن واحدهایشان می‌گویند و نسبت به استقرارشان در مجتمع نور تهران معترضند و آن را نامناسب می‌دانند اما آن‌گونه که این مقام مسئول می‌گوید، در هیچ جای تهران این موقعیت را نداشتیم که 591 واحد صنفی را استقرار دهیم. او که میزان خسارت پلاسکو را کمتر از ١٥٠‌میلیارد تومان می‌داند، به مردم اطمینان می‌دهد که هیچ مشکلی در بازار شب عید وجود نخواهد داشت.
تکلیف سرقفلی‌ها به کجا رسید
وضعیت سرقفلی ها ابهام دیگری است که صدق آمیز در رابطه با آن می گوید : بنیاد مستضعفان بارها اعلام کرده که پلاسکو را عینا با شرایط روز خواهد ساخت و به کسبه تحویل می‌دهد البته تاکنون جزییات دقیقی در این رابطه اعلام نکرده اما مشکلی هم در روند واگذاری سرقفلی‌ها وجود نداشته است.

۹۵/۱۲/۰۲
۰۰:۱۷

وب‌سایت بانک سامان برترین شد

خبرگزاری آریا-وب‌سایت بانک سامان در نهمین جشنواره وب و موبایل ایران، برای سومین سال پیاپی به‌عنوان وب‌سایت برتر بخش بانک و بیمه برگزیده شد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،در مراسم پایانی این جشنواره که بیست‌وهشتم بهمن ماه برگزار شد، از میان 5 نامزد نهایی بخش بانکی و بیمه‌ای، وب‌سایت بانک سامان موفق شد بیشترین آرا را در هر دو بخش مردمی و داوران که کارشناسان و متخصصان حوزه وب بودند، به خود اختصاص دهد و تندیس طلایی جشنواره را ازآن خود کند.
بر اساس این گزارش، داوران، در نهمین جشنواره وب و موبایل ایران بیش از 15 هزار و 200 وب‌سایت، چهار هزار و 200 اپلیکیشن موبایل و بیش از 109 هزار شرکت‌کننده فردی حضور داشتند که وب‌سایت‌های برتر با بیش از 320 هزار رای مردمی و 288 هزار رای داوران انتخاب شدند.
گفتنی است، جشنواره وب و موبایل ایران از معتبرترین جشنواره‌های حوزه فناوری اطلاعات است که با هدف تشویق و توسعه تولید محتوا و خدمات منطبق بر فرهنگ ایرانی در فضای مجازی برگزار می‌شود. وب‌سایت‌هایی که برای حضور در این جشنواره ثبت‌نام می‌کنند، بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای، برمبنای آرای مردمی و کارشناسان حوزه وب مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند.
گفتنی‌است، وب‌سایت بانک سامان پیش از این در سال‌های 1393 و 1394 نیز رتبه برتر این جشنواره را ازآن خود کرده بود.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۰:۵۸

پیشنهاد هیات مدیره بانک ایران زمین برای افزایش سرمایه 300 درصدی

خبرگزاری آریا-پیشنهاد هیات مدیره بانک ایران زمین برای افزایش سرمایه 300 درصدی این بانک به مجمع عمومی فوق العاده ارائه شد.
به گزارش خبرگزاری آریا ، هیات مدیره بانک ایران زمین در خصوص افزایش سرمایه اعلام کرد که پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ 4 هزار میلیارد ریال به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال معادل 9 هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و به منظور اصلاح ساختار مالی ،بالا بردن توان اعطای تسهیلات جدید و بهبود نسبت کفایت سرمایه که در تاریخ 10بهمن 95 به تصویب هیات مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.
گفتنی است این بانک برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 95 با 4 هزار میلیارد ریال سرمایه برای هر سهم با زیان 108 ریالی مواجه شد و آخرین قیمت هر سهم این بانک 2130 ریال به ثبت رسیده است.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۱:۲۴

امکان برداشت وجه بدون کارت از خودپردازهای بانک شهر

خبرگزاری آریا-مدیر امور فناوری اطلاعات بانک شهر از امکان برداشت وجه بدون کارت از خودپردازهای بانک شهر به منظور توسعه خدمات غیرحضوری و افزایش رضایتمندی مشتریان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،میثم نمازی با اشاره به این‌که این خدمت نوین، به عنوان قابلیت جدید پایانه‌های خودپرداز این بانک است که در صورت عدم دسترسی مشتریان به کارت، جایگزین کارت بانکی می‌شود، افزود: این سرویس برای مواقعی است که مشتری بانک شهر نیاز فوری به وجه نقد دارد، اما کارت بانکی خود را همراه نداشته و امکان استفاده از خدمات شعب نیز برای وی فراهم نیست.
مدیر امور فناوری اطلاعات بانک شهر تصریح کرد: سرویس برداشت وجه بدون کارت، به تازگی و فقط در چند بانک به صورت محدود راه اندازی شده است.
نمازی در ادامه با تاکید بر این‌که این سرویس با توجه به تمامی قوانین اعلام شده از سوی بانک مرکزی اجرایی شده است، گفت: هم اکنون مشتریان بانک شهر در سراسر کشور می‌توانند از سرویس برداشت وجه بدون کارت از خودپردازها استفاده کنند.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۱:۴۲

پست بانک درباره هزینه های پیامک مشتریان توضیح داد

خبرگزاری آریا-پیرو درج خبری درخصوص هزینه‌های پیامک مشتریان از سوی پست‌بانک‌ایران در رسانه‌ها، توضیحاتی از سوی اداره‌کل روابط عمومی این بانک ارائه شد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،موضوع کسر هزینه‌های پیامک مشتریان براساس مصوبه و رویه نظام بانکی کشور و به‌منظور ارائه خدمات پیام‌کوتاه(SMS) و خدمات الکترونیک به دارندگان حساب‌های بانکی برای اطلاع از هرگونه عملیات واریز و برداشت انجام‌شده و هزینه سالانه آن نیز مبلغ یکصدهزار ریال تعیین شده است.
در همین راستا این بانک از طریق پیامک و سایت اختصاصی خود و همچنین سایر رسانه‌ها به دارندگان حساب‌ها اطلاع‌رسانی کرده و مهلت لازم را برای انصراف از خدمات پیام‌کوتاه به آنان تعیین نموده است که در همین فرصت بخشی از دارندگان حساب‌ها به شعب و باجه‌های این بانک مراجعه و انصراف خود را برای استفاده از آن اعلام داشته‌اند.
براین اساس، پس از گذشت مهلت تعیین شده و مطابق رویه معمول، مبلغ مذکور کسر گردیده که مجدداً درصورت مراجعه صاحبان حساب و ارائه درخواست و شماره تلفن همراه و اعلام انصراف از خدمات پیام‌کوتاه مبلغ مذکور عیناً عودت داده می‌شود.
رسالت اصلی پست‌بانک‌ایران به عنوان بزرگ ترین خرده‌بانکدار، خدمت‌رسانی به تمامی نقاط کشور از جمله مناطق روستائی و غیربرخوردار است که در این زمینه این بانک علیرغم صرف هزینه‌های زیاد برای ایجاد زیرساخت‌های بانکی و تجهیزات بانکداری الکترونیک، فراهم نمودن دسترسی عموم به خدمات بانکی را در رأس امور خود قرارداده و انتظار دارد رسانه‌ها در انعکاس‌های خود به این موضوع نیز توجه‌ای ویژه‌ای داشته باشند.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۱:۴۲

با رای بیش از 50.000 مشتری شبکه بانکی؛ بانک ملت محبوب ترین بانک کشور شناخته شد

خبرگزاری آریا- با رای بیش از 50 هزار نفر از مشتریان خدمات بانکی، بانک ملت به عنوان محبوب ترین بانک کشور شناخته شد
به گزارش خبرگزاری آریا، در سومین جشنواره"بانک محبوب من" که از ابتدای دی ماه سال جاری شروع شده بود و تا 6 بهمن ماه ادامه داشت، بیش از 50 هزار نفر از مشتریان بانک ها شرکت کرده و به سوالاتی درباره خدمات مختلف بانکی پاسخ دادند که بر اساس آرای این نظرسنجی، بانک ملت عنوان محبوب ترین بانک کشور را از آن خود کرد.
در عین حال، مشتریان شرکت کننده در این جشنواره، بانک ملت را از لحاظ میزان علاقه به افتتاح حساب در بانک ها و پرکاربردترین بانک، به عنوان محبوب ترین بانک انتخاب کردند.
گفتنی است بانک ملت در دومین جشنواره "بانک محبوب من" که در سال گذشته برگزار شد با رای 25 هزار مشتری شبکه بانکی به عنوان محبوب ترین بانک ایران و نیز محبوب ترین بانک در حوزه خدمات الکترونیک در کشور انتخاب شده بود.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۳:۵۴

اعلام آمادگی بانک ملی ایران و میربیزنس بانک روسیه برای حمایت از فعالان اقتصادی دو کشور

تهران- ایرنا- مدیرعامل بانک ملی ایران در دیدار معاون بانک مرکزی روسیه، لازمه تحقق اهداف تجاری و اقتصادی میان دو کشور را «ایجاد روابط بانکی قوی» دانست و گفت: بانک ملی ایران و میربیزنس بانک برای حمایت از فعالان اقتصادی آمادگی کاملی دارند.

به گزارش عصر شنبه روابط عمومی بانک ملی ایران، محمدرضا حسین‌زاده در دیدار «دیمیتری اسکوبلکین» معاون بانک مرکزی روسیه به روابط بسیار خوب و چشم‌انداز توسعه روابط اقتصادی دو کشور اشاره کرد و افزود: با حمایت‌ها و رهنمودهای مسئولان بانک‌های مرکزی دو کشور، بانک ملی ایران با بانک‌های بزرگ کشور روسیه روابط کارگزاری برقرار کرده است.
وی گفت: میربیزنس بانک که نقش راهبردی در ایجاد تعامل بین نظام بانکی دو کشور دارد و زیر نظارت و قوانین روسیه است، توانسته به خوبی خدمات بانکی مورد نیاز را به فعالان تجاری ارائه کند.
مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین از حمایت هاای «اسکوبلکین» معاون بانک مرکزی روسیه به عنوان رئیس کمیسیون بانکی روسیه در توسعه روابط بانک‌های تجاری دو کشور تقدیر کرد.
«اسکوبلکین» نیز در این دیدار با یادآوری روابط بسیار خوب ایران و روسیه و همچنین روند رو به رشد ارتباطات 2 کشور، بر همکاری‌های بسیار سازنده بانک‌های مرکزی برای فراهم کردن توسعه روابط بانکی بین بانک‌های تجاری تأکید و از برقراری روابط بانک‌های بزرگ روسیه با بانک ملی ایران ابراز خشنودی کرد.
«غلامرضا پناهی» معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی ایران نیز در این دیدار با ابراز امیدواری به برقراری روابط کارگزاری متقابل، گفت: بانک‌های بزرگ دو کشور در امور تأمین مالی پروژه‌ها و حمایت از طرح‌های بزرگ به صورت مشترک با هم همکاری و فعالیت کنند.
به گزارش ایرنا، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اواخر آذرماه امسال در همایش تجاری روسیه و ایران در تهران گفت: بانک‌های مرکزی 2 کشور بهترین شرایط را در مقایسه با گذشته ایجاد کرده‌اند و اکنون جابه‌جایی پول به شکل مناسبی انجام می‌شود.
وی افزود: 10 بانک بزرگ از طرف ایران و روسیه آغاز به‌ کار کرده‌اند و تیمی برای پیگیری این موضوع گمارده شده است تا به وضعیت مطلوب برسد.
بررسی خبرنگار ایرنا از آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در هفت ماهه امسال ارزش صادرات ایران به روسیه 86 میلیون و 495 هزار و 517 دلار بود و در همین مدت از این کشور یک میلیارد و 106 میلیون و 642 هزار و 947 دلار کالا وارد کرد .
اقتصام** 2023** انتشار: لطیف نکوئی

۹۵/۱۲/۰۱
۱۸:۵۵

حذف کارت تبریک سازمانی در بانک دی

بانک دی در راستای ایفای نقش در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی خود در سازمان، چاپ و توزیع کارت تبریک عید نوروز درون سازمانی را حذف کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک دی، این بانک در راستای عمل به استراتژی طراحی شده در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و نیز در راستای کمک به محیط‌زیست و جلوگیری از قطع درختان، بخشی از کارت‌های تبریک عید نوروز خود را حذف کرد.
بر این اساس تمامی کارکنان گروه مالی دی موظف شدند به منظور ارسال پیام تبریک‌ درون سازمانی صرفا از ابزارهای اطلاع‌رسانی در دسترس از جمله اتوماسیون اداری استفاده کنند و ارسال کارت صرفا برای تبریک‌های برون سازمانی انجام شود.
بانک دی تلاش کرده، با تدوین یک استراتژی مدون در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی ضمن فعالیت در چارچوب وظایف حرفه‌ای خود نسبت به موضوعات کلیدی جامعه از جمله حفاظت از محیط‌زیست نیز کوشا باشد.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۲:۰۶

احداث مدارس جدید توسط بانک تجارت

بانک تجارت احداث مدارس جدید در سواحل مکران، سرباز و الیگودرز را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک تجارت، ابراهیم کاظم‌پور سخنگوی این بانک در حاشیه نشست خبری مدیران ارشد بانک تجارت با اصحاب رسانه گفت: بانک تجارت مدارس جدیدی را در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و لرستان با هدف توسعه فضا و فرصت‌های آموزشی در مناطق کمتر بهره‌مند احداث می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه بانک تجارت به تازگی اقدامات گسترده‌ای را در زمینه ارتقا کیفیت آموزش انجام داده،افزود: در سال ۹۵ طرح نصب و راه‌اندازی تجهیزات مدارس مناطق زلزله‌زده استان‌های آذربایجان‌شرقی و بوشهر به پایان رسید و اکنون بیش از ۷۰ مدرسه در این استان‌ها از تجهیزات آموزشی الکترونیکی شامل لپ‌تاب، ویدئو پروژکتور و پرده پروژکتور استفاده می‌کنند.
کاظم‌پور با اشاره برنامه مدون بانک تجارت در شناسایی مناطق کمتر بهره‌مند در حوزه آموزش گفت:  بانک تجارت با تطبیق ایفای مسئولیت اجتماعی‌های خود با آرمان‌های جهانی توسعه پایدار، کیفیت آموزش که هدف چهارم آرمان‌های جهانی توسعه پایدار محسوب می‌شود را دستور کار خود قرار داده و در همین راستا اقدام به ساخت مدرسه شش کلاسه شهدای بانک تجارت در منطقه ریگدان شهرکاکی در شهرستان دشتی استان بوشهر کرد. این مدرسه  پذیرای ۷۵ نفر از دانش‌آموزان مقطع ابتدایی شهرکاکی است.
بانک تجارت پس از زلزله سال ۹۱ طرح حمایت از مدارس  مناطق زلزله زده را با مشارکت در ساخت  مدرسه ۹ کلاس امید فردا شهرستان اهر آغاز کرد. این بانک تاکنون ۲۹ مدرسه در سراسر کشور احداث کرده است.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۳:۴۸

بانک ملت ۱۳۳ ریال سود به ازای هر سهم برای سال مالی ۱۳۹۶ پیش‌بینی کرد

 بانک ملت پیش‌بینی درآمد هر سهم خود را برای سال مالی ۱۳۹۶ با بیش از ۳۰ درصد افزایش، ۱۳۳ ریال اعلام کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملت و براساس صورت های مالی حسابرسی نشده، اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم این بانک برای سال مالی ۱۳۹۶، با سرمایه ۵۰هزار میلیارد ریال، مبلغ ۱۳۳ ریال اعلام شد. این در حالی است که  بانک ملت سود هر سهم را براساس آخرین پیش‌بینی برای سال مالی جاری، ۱۰۲ ریال اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، پیش‌بینی سود هر سهم بانک ملت برای سال مالی ۱۳۹۶ نسبت به سال مالی ۱۳۹۵، بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است.
در پیش‌بینی اعلام شده جدید، مجموع درآمدهای بانک نسبت به پیش‌بینی سال مالی ۱۳۹۵ بیش از ۲۰ درصد  رشد داشته است.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۵:۳۸

بانک مسکن «جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت» را کسب کرد

بانک مسکن در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه و جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به دلیل مجموعه  اقداماتی که در حوزه برنامه‌ریزی، حمایت و پشتیبانی از طرح‌های تامین مسکن طیف‌های گسترده متقاضی و نیازمند، انجام داد، موفق به کسب جایزه «مسئولیت اجتماعی مدیریت» شد و مورد تقدیر دبیرخانه این همایش قرار گرفت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، در این کنفرانس که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، دبیرخانه کنفرانس، پس از بررسی فعالیت شرکت‌ها، سازمان­‌ها و نهادهای مختلف، جایزه «مسئولیت اجتماعی مدیریت» را به دلیل تلاش­‌های بانک مسکن در طراحی و استقرار معیارهای مسئولیت اجتماعی و به خصوص در حوزه تامین مسکن و سرپناه برای اقشار مختلف جامعه، به این بانک اعطا کرد.
آنچه باعث شد تقدیرنامه جایزه «مسئولیت اجتماعی مدیریت» به بانک مسکن برسد، دسته‌­ای از اقدامات اجتماعی است که طی دوره کنونی مدیریت بانک مسکن یعنی در فاصله سال‌­های ۹۳ تاکنون، توسط این بانک توسعه‌­ای - تخصصی برای تامین نیاز مسکن خانوارهای کم ­درآمد، خانه­ اولی‌­ها و همچنین تقاضای مصرفی خرید مسکن انجام شده است.
بانک مسکن با طراحی سبد متنوع تسهیلات خرید و ساخت مسکن آن به شکل تسهیلات ارزان‌قیمت، گروه‌های مختلف نیازمند سرپناه را تحت پوشش حمایت‌های مستقیم مالی قرار داد.
 در حال حاضر تسهیلات خرید مسکن پرداختی توسط بانک مسکن به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد قدرت خرید جامعه هدف را تحت پوشش قرار می‌­دهد.
همچنین تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن نیز که با هدف عرضه مسکن ارزان قیمت برای همین جامعه هدف تقاضا، توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه ساخت مسکن را برای سازنده‌ها پوشش می‌­دهد.
بانک مسکن در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از کل تسهیلات بخش مسکن را پرداخت می‌­کند.
بانک مسکن همچنین تاکنون بیش از ۴۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت ارزان قیمت به طرح مسکن مهر با ظرفیت سه میلیون و ۱۰۷هزار واحد مسکونی مهر پرداخت کرده است.
این اقدامات که زمینه و آثار اجتماعی آن به مراتب بیش از پیامدهای مثبت اقتصادی­‌اش، بازتاب دارد سبب شده جایگاه بانک مسکن در حوزه تعهد به مسئولیت اجتماعی، در رتبه برتر قرار بگیرد.
در این مراسم ضمن اهدای جایزه‌ مسئولیت‌های اجتماعی به سازمان‌های برتر، از خانواده شهدای آتش‌نشان که در حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو جانفشانی کردند، نیز تقدیر شد.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۶:۴۳

تسهیلات ارزی و ریالی بانک توسعه صادرات در ساخت پارک آبی جزیره کیش

بانک توسعه صادرات تسهیلات ارزی و ریالی ۱۱ میلیون یورویی و ۱۰۰ میلیارد ریالی را با هدف توسعه صنعت  گردشگری و توریسم به ساخت پارک آبی در جزیره کیش تخصیص داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک توسعه صادرات ایران، مبلغ کل طرح پارک آبی روباز ۱۰۰ میلیارد تومان است و این طرح در کشور برای اولین بار با این وسعت اجرایی می‌شود.
تسهیلات ارزی و ریالی بانک توسعه صادرات با نرخ سود هفت درصد و مدت بازپرداخت پنج ساله است البته تامین منابع صرفا از محل منابع صندوق توسعه ملی و بخش ریالی از منابع بانک بوده و سایر بانک‌ها مشارکت نداشته‌اند.
نوع عقود اسلامی به کار گرفته شده در تسهیلات‌دهی این طرح نیز سه و نیم سال مشارکت مدنی و پنج سال فروش اقساطی است.
جلوگیری از خروج ارز بابت گردشگری از ابعاد صادراتی طرح به شمار می رود و با اجرای آن ۸۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم ایجاد می‌شود.
با ساخت پارک آبی در جزیره کیش با توجه به ایجاد جاذبه‌های جدید گردشگری وضعیت ورودی به جزیره افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.
همچنین با توجه به نزدیکی به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و تمایل استفاده زنان مسلمان از پارک آبی در سانس‌های مجزا به نظر می‌رسد مورد استقبال گردشگران ورودی از کشور های خارجی قرار گیرد.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مدت زمان ایجاد یا توسعه سه سال و مدت زمان بهره‌برداری ۳۰ سال است.
بزرگ‌ترین پارک آبی روباز کشور در جزیره کیش، یکی از زیباترین و منحصربه فردترین پارک‌های آبی جهان است که مشرف با قابلیت استفاده آقایان و خانم ها در کشور و در منطقه است که به نظر می‌رسد مورد توجه تمامی زنان مسلمان در جهان قرار گرفته و باعث ورود گردشگران زیادی به این جزیره شود.
پارک آبی روباز کیش واقع در جنوب جزیره از تمام استانداردهای روز دنیا برای خدمات‌دهی به گردشگران برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از آن تحولی بزرگ در ورود گردشگر به جزیره کیش رخ دهد.
طراحی و ساخت تم پارک آبی ”اوشن” کیش به نحوی انجام شده است تا بانوان نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
همچنین این پارک آبی یکی از 10 پارک آبی زیبای جهان نیز محسوب شده و پیش‌بینی می‌شود در رتبه‌بندی جهانی پارک‌های آبی جهان در سال آینده میلادی قرار گیرد. تمامی سرسره‌ها و بازی‌های تم پارک آبی ”اوشن” از کانادا و بخشی از آن نیز از کشور بلژیک خریداری شده است. زیرساخت‌های لازم قبل از نصب تجهیزات پارک نیز از کشورهای اروپای غربی تهیه شده است.
این پارک آبی با استفاده از ترکیب متخصصان خارجی و داخلی ساخته شده اما هم‌اکنون دانش و تخصص طراحی ساخت اینچنین پارک‌هایی در کشور بومی شده است.
طراحی این پارک از سال ۸۹ آغاز شده و پس از پنج سال عملیات ساخت هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۶:۵۴

یوسفیان ملا تاکیدکرد: معوقات کلان بانکی عامل مهم زیان ده بودن بانک ها/ سودهای کاغذی برای بانک ها نفعی ندارد

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برخی مدیران بانکی که وام کلان به اشخاص خاص پرداخت کرده اند با وام گیرنده ارتباط داشته و از این موضوع منتفع شده اند.

عزت الله یوسفیان ملا درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص زیان ده بودن بانک ها گفت:درحال حاضر نرخ سود سپرده ها بانکی بالا است و بطور طبیعی بانک ها،مبالغ بالایی را بابت پرداخت سود سپرده ها نیاز دارند.
نماینده مردم آمل و لاریجان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزینه بانک ها بالا است، ادامه داد:نرخ تورم بالا در سال های گذشته و حتی رشد هزینه هایی مانند هزینه تبلیغات،برق، آب و اجاره ساختمان برخی شعب بانکی باعث شده، هزینه های بانکی افزایش یابد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه فاصله نرخ سود سپرده های با نرخ سود تسهیلات بانکی نزدیک است، افزود: بخش قابل توجهی از سپرده ها در قالب معوقات از بانک خارج شده که بیانگر پرداخت سود برای پول هایی است که در بانک وجود ندارد.
سودهای کاغذی برای بانک ها نفعی ندارد
یوسفیان ملا ادامه داد:برخی مدیران بانکی که وام کلان به اشخاص خاص پرداخت کرده اند با وام گیرنده ارتباط داشته اند و از این موضوع منتفع شده اند به دلیل اینکه بطور مثال ارائه یک وام بانکی حدود300 میلیارد تومانی بدون اخذ وثیقه کافی، غیرممکن است.
وی افزود:بخشی از دارایی بانک ها مربوط به معوقاتی است که سوخت شده اند و اصطلاحا روی کاغذ هستند.
عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور می شود:امکان دارد به ازای معوقات بانکی،جریمه دیرکرد و سود لحاظ شود،اما این موضوع عملا سودی برای بانک ها ندارد به دلیل اینکه این موضوعات تنها روی کاغذ است./

۹۵/۱۲/۰۱
۱۰:۰۴

توسعه بانکداری اجتماعی و حضور بانک‌ها در شبکه‌های اجتماعی

مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد بانک ملی ایران گفت: حضور بانک‌ها در شبکه‌های اجتماعی ؛ مهم و نیازمند تشریک مساعی همگانی در مسیر بانکداری اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ فرامرز خالقی با ارایه نقشه راه ورود به حوزه بانکداری در رسانه های اجتماعی، حیاتی‌ترین علایم برای حضور موفق بانک‌ها در رسانه‌های اجتماعی را "پذیرش نتایج تغییر فرهنگی ناشی از رسانه اجتماعی"، "حرکت داخلی به سمت یک سازمان اجتماعی‌محور"، "حفظ عنصر انسانی در همه تعاملات بانکی" و "گذار از یک سازمان اجتناعی‌محور به یک سازمان مشتری‌محور" معرفی کرد.
وی توجه به رشد روزافزون کاربران را دلیل اصلی تشکیل کلون‌های اجتماعی برای بانک ها دانست.
مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره داده ورزی سداد حضور بانک های بزرگ دنیا در رسانه های اجتماعی را رو به افزایش ارزیابی کرد و خواستار توجه بیشتر نظام بانکی کشور به مقوله بانکداری در بستر شبکه های اجتماعی شد.
خالقی ، ارائه خدمات بانکی در بستر رسانه های اجتماعی را تنها بخشی از بانکداری اجتماعی قابل اجرا در رسانه های اجتماعی دانست و گفت : فعالیت هایی مانند ارتباط با مشتریان، باشگاه مشتریان، کمپین های بازاریابی، Crowd Funding، P2P Lending، ایجاد سیستم اعتبارسنجی به عنوان برخی دیگر از فعالیت های مهم در این حوزه است.
وی گفت : رسانه های اجتماعی علاوه بر ایجاد امکان آگاهی از مشتری به منظور تدارک کمپین های بازاریابی، در بوجود آوردن امکان استنتاج و تجزیه و تحلیل بینش مشتری به منظور ارایه خدمات و شناخت نیازها مهم است؛ همچنین امکان شناسایی و تولید محصولات جدید، بهبود فرآیند توسعه محصول و همچنین بهبود خدمات در حوزه ارتباط با مشتریان از مهم ترین مزایای رسانه های اجتماعی برای بانکها محسوب می شود.
نایب رئیس هیئت مدیره داده ورزی سداد بانک ملی ایران ؛ کاربری رسانه های اجتماعی در جهت توسعه نام تجاری بانک و همچنین امکان مدیریت شهرت و اعتبار بانک به دلیل رابطه نزدیک بوجود آمده با مشتریان را نیز یاداور شد.
وی تصریح کرد: حضور بانک ها در رسانه های اجتماعی ، ضروری است و همه نهادهای قانونی به ویژه بانک مرکزی گرفته تا بانک های تجاری و متولیان امور زیرساخت لازم است تا انتظارات از شبکه بانکی را برآورده کرد.
بنابر این گزارش محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران هم ماه پیش با حضور در شرکت داده‌ورزی سداد از بخش‌های فنی شرکت بازدید کرد و فعالیت‌های در دست اجرا و طرح‌های خاص و نوآورانه این شرکت را بررسی کرد.
حسین‌زاده ضمن تاکید بر لزوم تمرکز بیشتر گروه داده‌ورزی سداد بر طرح‌های بانکداری نوین، حمایت همه‌ جانبه مدیریت بانک ملی ایران را از این شرکت در مسیر نوآوری و تعریف و اجرای طرح‌های استراتژیک در این حوزه اعلام کرد.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۰:۰۱

مدیرعامل بانک صنعت و معدن : ضرورت توسعه اندیشه جهانی و نوآوری در کار

مدیر عامل بانک صنعت و معدن : اندیشه جهانی و نوآوری در کار دو عامل اصلی موفقیت شرکت‌های مشاوره‌ای بزرگ جهان است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن، علی اشرف افخمی که در مراسم آغاز آیین دهمین سالگرد فعالیت کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری سخن می‌گفت ، افزود: رعایت و به کار بردن این دو عامل موفقیت و روند رو به رشد شرکت‌های مشاوره‌ای را تضمین می‌کند.
وی افزود : در مرکز مالی لندن روزانه دستکم یک میلیون و 500 هزار نفر خدمات مالی خود را به دورترین نقاط جهان ارایه می کنند که عامل موفقیت آنان محدود نشدن به یک منطقه و مجهز بودن به دانش روز است.
افخمی تصریح کرد : بر مبنای قاعده‌ای که وجود دارد اگر سازمان‌ها خود را به روز نکنند از دور بازار خارج می شوند و بانکها هم از این قاعده کلی مستثنی نیستند. 
وی اظهار داشت : باید تحولات بانکی دنیا را شناخت و با آن همراه و سازگار شد. برای ماندگاری، بانک‌ها نیازمند آگاهی از قواعد مورد استفاده بانک‌های بزرگ دنیا هستند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن درباره وضع بانک‌های توسعه‌ای در دنیا تصریح کرد : نتیجه مطالعات تطبیقی بیانگر این موضوع است که بانک های توسعه ای همه کارها را به تنهایی انجام نمی دهند.
افخمی افزود : خیلی از کارها را می توان برون سپاری کرد، با این رویکرد نه تنها ظرفیت بانک افزایش می یابد بلکه هزینه و قیمت تمام شده خدمات پایین می آید.
افخمی با اشاره به اینکه ما به دنبال تفکر تمرکزگرایی نیستیم ، تصریح کرد : برای رسیدن به اهداف به سمت گسترش شبکه ارتباطی و استفاده از خدمات تخصصی حرکت می کنیم ، همانند بانک های پیشرو که با دیگران کار می کنند و از خدمات آنها استفاده می کنند. 
وی گفت : بدیهی است که همه کارها بطور متمرکز در سیستم بانکی، سامان نمی یابد و یکی از این کارها استفاده از شبکه خدمات مشاوران سرمایه گذاری است که از قبل این تفکر در بانک بوده و دوره کنونی کمی پررنگ تر هم شده است.
افخمی اظهار داشت : در اغلب طرح ها از امکان سنجی و دانش مشاورینی که در حوزه تکنولوژی، مالی و اقتصاد بازار صاحب‏‌نظر هستند، استفاده می کنیم.
 از طرف دیگر برون سپاری امکان سنجی باعث شده که پاسخگوی تعداد بیشتری از متقاضیان که به دنبال تسهیلات هستند، باشیم. بد نیست به این مثال اشاره کنم که سابق بر این در حمل و نقل ریلی، یک لوکوموتیو، بیست واگن را دنبال خود می کشید اما حالا هر واگن برای خودش موتور محرکه دارد.
علت تغییر سیستم به روش غیرمتمرکز چیست؟ این است که احتمال توقف را کم کند، ریسک را کاهش دهد و ظرفیت را بالا ببرد، به نظر می آید چنین مثالی برای بانک هم مصداق دارد.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن تصریح کرد: تعداد پروژه هایی که به نتیجه رسیدند و اشتغالی که ایجاد می شود، بخشی از یک کار گروهی است که ما و مشاوران در کنار هم به ثمر رساندیم.
بانک بیشتر به سیاست گذاری و ممیزی در کار مشاوران می‏ پردازد و نتیجه هم نسبتاً خوب شده است و کشور از آن منفعت می‌برد، زیرا رونق اشتغال و رفع بیکاری جوانان را به دنبال دارد. طی کردن مسیری که ترسیم کردم آسان نبوده و نیست اما در سایه همکاری، کار گروهی و هم‏ افزایی نتیجه بسیار خوب است.
پذیرش بیش از 260 میلیارد ریال ضمانت‌نامه حمایت از صنایع
همچنین بانک صنعت ومعدن در 10 ماهه سال 95 بیش از 266 میلیارد ریال ضمانت‌نامه از صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک را پذیرفته است.
 بانک صنعت و معدن، رتبه نخست در میان بانک‌ها را در پذیرش ضمانت نامه‌ها در جهت حمایت از صنایع کوچک را به خود اختصاص داده است.
پس از بانک صنعت و معدن، بانک سینا با 147 میلیارد ریال و صندوق کارآفرینی امید با 146 میلیارد ریال رتبه های بعدی در پذیرش ضمانت نامه از صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک را کسب کرده اند.
به منظور توسعه صنایع کوچک، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و بانک صنعت و معدن تفاهم‌نامه همکاری های مشترک امضا کردند.
بر اساس این تفاهم‌نامه، صنایع کوچک متقاضی دریافت تسهیلات از بانک صنعت و معدن که طرح‌های آنها از سوی این بانک بررسی و توجیهات فنی، مالی و اقتصادی آن تایید شده است و با مشکل کسری وثیقه مواجه هستند توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک برای آنها ضمانت نامه صادر می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۳:۳۴

بانک صادرات 753 ریال زیان پیش بینی کرده است

بانک صادرات 16 تومان سود به ازای هر سهم در سال مالی جاری پیش بینی کرده بود، اما در عملکرد 6 ماهه برای هر سهم 47 تومان زیان (معادل 2700 میلیارد تومان) پیش بینی کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)،؛ این زیان در گزارش 9 ماهه بیشتر به 753 ریال بالغ شده است. 
مدیرعامل بانک صادرات هم در نامه ای به سهامداران، درباره واگذاری سال گذشته توسعه نیشکر، دلایل زیاندهی و برنامه های آینده را اعلام کرد تا بازگشایی نماد این بانک نزدیکتر شود.
بانک صادرات در حالی با ارایه پیش بینی درآمد حسابرسی نشده عملکرد 6 و 9 ماهه، باید گزارش حسابرسی شده 6 ماهه را هم برای بازگشایی نماد منتشر کند که مدیرعامل بانک صادرات در نامه ای به سهامداران، درباره واگذاری سال گذشته توسعه نیشکر، دلایل زیاندهی و برنامه های آینده را اعلام کرد تا بازگشایی نماد این بانک نزدیکتر شود.

۹۵/۱۲/۰۱
۱۳:۳۵

یافته‌های یک پژوهش اقتصادی، بی‌اعتباری «معمای منفعل بودن نرخ ارز» در اقتصاد ایران را نشان داد خنثی‌سازی اثر سوداگران ارزی

گروه اقتصادکلان
نوسانات نرخ ارز و آثار آن بر شاخص‌های اقتصادی همواره مورد مناقشه کارشناسان بوده است. در حالی که نوسانات نرخ ارز می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم آثار خود را بر اقتصاد ایران برجای بگذارد، بازشناسی عوامل موثر در این معادله کمی دشوار به نظر می‎‌رسد. در این بین، ارزش پول ملی و آثار آن بر تکانه‌های ارزی شاید مهم‌ترین عوامل در تحلیل رفتار نرخ ارز باشد. افزایش نرخ برابری دلار و ریال در حالی که می‌تواند قدرت رقابت صادرکنندگان را در بازارهای جهانی افزایش دهد، اما در طرف مقابل با هزینه‌بر شدن واردات، کالاها و نهاده‌های تولید وابسته به واردات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این منظر روی تورم اثرگذار می‌شود. این موضوع همواره کشاکش میان صادرکنندگان و واردکنندگان را در تحمیل فشار بر دولت برای تعدیل ارزش پول ملی به همراه داشته است. اما این موضوع تنها عاملی نیست که در تحلیل رفتار نرخ ارز در ایران باید مد نظر قرار گیرد. وجود سوداگران در بازار ارز هم یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در تحلیل قیمتی ارز مورد بررسی قرار گیرد اما در عین حال، سوداگران در الگوی رفتاری خاصی نمی‌گنجند و بر همین اساس، انتظارات سوداگران بدون‌الگو در بازار ارز می‌تواند تبعاتی را به همراه بیاورد.
در همین رابطه، پژوهشی با عنوان «آیا نقصان‌های بازار می‌توانند رفتار نرخ‌های ارز را توضیح دهند؟» که به قلم سید فخرالدین فخرحسینی در شماره پانزدهم فصلنامه سیاست‌های راهبردی و کلان منتشر شده، به بررسی اثر 3عامل بر رفتار نرخ ارز پرداخته است؛ قیمت‌گذاری پول ملی، عدم تجانس توزیع‌کننده کالاها و سوداگران بدون الگو در بازار ارز. بر اساس یافته‌های پژوهش حاضر، ترکیب قیمت‌گذاری پول ملی و انتظارات سوداگران بدون الگو به عنوان نقصان بازار ممکن است تغییرات زیادی در نرخ ارز ایجاد کنند. اما یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد عدم تجانس در توزیع کالاها و وجود توزیع‌کنندگان ناهمگون در اقتصاد موجب تغییرات چشمگیر در نوسان نرخ ارز و سایر متغیرها مانند سطح عمومی قیمت‌ها، مصرف و نرخ بهره واقعی نمی‌شود. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد بین نوسانات نرخ ارز و متغیرهای کلان اقتصادی رابطه وجود دارد و «معمای منفعل بودن نرخ ارز» برای اقتصاد ایران برقرار نیست.
اثر شوک پولی بر تکانه ارزی
اثر شوک پولی در مدل قیمت‌گذاری پول ملی از عواملی است که در پژوهش حاضر مورد بررسی قرار گرفته و یافته‌ها نشان داده است که یک شوک پولی در مدل قیمت‌گذاری پول ملی، همزمان مصرف داخلی را افزایش و ارزش پول ملی را کاهش موقتی می‌دهد. همچنین یافته‌‎ها نشان می‌دهد با فرض افزایش ترجیحات تقاضای پول، نرخ ارز به تکانه عرضه پول واکنش مثبت نشان خواهد داد.
پژوهشگر این مطالعه سعی کرده به این سوال پاسخ دهد که «آیا نقصان‌های بازار می‌توانند نوسانات نرخ ارز را توضیح دهند؟» مطالعات تجربی او از فهم رفتار کوتاه‌مدت نرخ ارز نشان می‌دهد که اثر تکانه عرضه پول موجب خواهد شد که متغیر نرخ ارز اسمی واکنش مثبت از خود نشان دهد و در نتیجه ارزش پول ملی کاهش یابد. این کاهش منجر به افزایش سریع در قیمت‌های وارداتی می‌شود و مخارج بنگاه‌های داخلی و خارجی به ‌سمت کالاهای داخلی تغییر خواهد کرد. کاهش در نرخ بهره واقعی به‌دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و ثابت‌بودن نرخ بهره اسمی، انگیزه پس‌انداز در بنگاه‌ها کاهش خواهد یافت و به‌دنبال آن خانوار مصرف خود را افزایش می‌دهد. به‌عبارت دیگر وجود چسبندگی قیمت‌ها موجب تغییرات در نرخ ارز اسمی و واقعی خواهد شد، از این‌رو همبستگی نزدیکی بین دو متغیر وجود دارد. به‌عبارت دیگر در مدل فرضی این پژوهش، اقتصاد کلان باز و با مدل قیمت‌گذاری پول ملی می‌تواند نوساناتی در نرخ ارز ایجاد کند.
در این میان، دستکاری‌های مکرر ارزش پول ملی به واسطه آثاری که بر شاخص‌های کلان اقتصادی بر جای می‌گذارد از مطلوبیت برخوردار نیست و می‌تواند به واسطه حاشیه سودی که برای صادرات تعریف می‌کند یا تعیین هزینه‌های جدید واردات کالاهای مصرفی و نهاده‌های تولید بر اقتصاد کلان موثر واقع شود. این موضوع امروزه در اقتصادهای برتر دنیا هم به دید خوبی به آن نگریسته نمی‌شود و می‌تواند معادلات تجارت در بازارهای جهانی را بر هم بزند، برای اقتصادی همچون اقتصاد ایران با تغییر در الگوی مصرف در داخل کشور هم بر اقتصاد موثر واقع خواهد شد. بنابراین، شناسایی ترکیب قیمت‌گذاری پول ملی به عنوان یک نقصان در بازار و تشخیص اثر آن روی رفتار نرخ ارز می‌تواند ما را به سمت راهکار مشخص‌تری برای از بین بردن رفتارهای نامتعارف نرخ ارز هدایت کند.
تحلیل رفتار ارز با وجود سوداگران
در این تحقیق یک‌رهیافت جدید برای توضیح نوسانات نرخ ارز، ورود سوداگران بدون الگو در چارچوب یک اقتصاد کلان معرفی شده است. دلیل استفاده از این مدل، درک بهتر رفتار نرخ ارز و رابطه آن با متغیرهای کلان اقتصادی است. در این مدل تغییر در انتظارات سوداگران بدون الگو موجب خواهد شد، تغییرات نرخ ارز اسمی و واقعی بیشتر شود. همچنین این امر موجب افزایش قیمت داخلی کالاها شده که کاهش مصرف داخلی را به‌دنبال دارد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، هنگامی که این سوداگران از نظر تعداد افزایش یابند، تغییرپذیری نرخ ارز بیشتر می‌شود. به‌عبارت دیگر نوسانات نرخ‌های ارز اسمی و واقعی به‌دلیل رفتارهای سوداگران بدون الگو در بازار ارز می‌تواند، افزایش یابد.
افزایش هزینه ورودی به بازار
بر این اساس، با افزایش دادن هزینه ورودی برای سوداگران بدون الگو به بازار ارز خارجی، نوسانات نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند. یکی از این هزینه‌ها «مالیات توبین» است که در سال 1978 میلادی توسط توبین مطرح شد و به وسیله اچینگرین بسط داده شد. بر این اساس می‌توان گفت که افزایش مالیات توبین، هزینه تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر را افزایش می‌دهد. بنابراین از آنجا که نرخ مالیات پیشنهاد شده توسط توبین بسیار کوچک است، این مالیات تنها سوداگرهای کوتاه‌مدت که در آن حاشیه سود بسیار کوچک است را به‌طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین نوسانات نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند. البته این پژوهش یادآوری می‌کند که اثر این مالیات بستگی به ساختار بازار ارز و واکنش سایر هزینه‌های تجاری به مالیات توبین دارد. در عین حال، وضع این مالیات می‌توان برای دولت درآمد مالیاتی ایجاد کند.
رهنمودهایی برای مهار نوسان ارزی
بر اساس یافته‌های پژوهش حاضر، در تحلیل رفتار نرخ ارز با بررسی نقصان‌های بازار می‌توان به برداشت‌های دقیق‌تری دست یافت. بر این اساس، با پذیرفتن نقصان‌های بازار کالا و دارایی، نه تنها رفتار کوتاه‌مدت نرخ ارز تغییر می‌کند بلکه تغییرات غیرمتعارفی هم در این متغیر ایجاد خواهد شد. در عین حال، با پذیرش آثار دو متغیر ترکیب قیمت‌گذاری پول ملی و وجود سوداگران بدون الگو در بازار ارز ایران، می‌توان گفت بین نوسانات نرخ ارز و متغیرهای کلان اقتصادی رابطه وجود دارد و «معمای منفعل بودن نرخ ارز» برای اقتصاد ایران صادق نیست.
این پژوهش در پایان چند رهنمود و پیشنهاد سیاستی نیز ارائه کرده است. یکی از این پیشنهادها افزایش هزینه ورودی برای سوداگران بدون الگو به بازار ارز خارجی است. رهنمود بعدی که در این مطالعه عنوان شده است، وضع «مالیات توبین» است که افزایش آن، هزینه تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر را افزایش می‌دهد. اما نکته مهم دیگر در عین پذیرش آثار نقصان‌های بازار بر نوسانات نرخ ارز و همچنین شاخص‌های اقتصادی کلان، بررسی ارزهای تاثیرگذارتر در اقتصاد ایران و رفتارشناسی این ارزها در بازار است. بر این اساس، می‌توان با شناسایی الگوهای رفتاری ارزهای مختلف، آثار نوسانات ارزهای مهم بر اقتصاد را هم تحت مدیریت خود درآورد. به‌طور قطع با پذیرش آثار دوسویه بازار و نرخ ارز، ساده‌تر می‌توان آثار منفی بر اقتصاد را تحت مدیریت درآورد.
ge1001

۹۵/۱۲/۰۲
۰۵:۲۵

موسسه بین‌المللی یورومانیتور بررسی کرد دو مسیر پویایی کسب‌وکار‌ ایران

دنیای اقتصاد: موسسه بین‌المللی یورومانیتور جدیدترین گزارش خود را به‌ فضای کسب‌وکار و تجارت در ایران اختصاص داده است. تحلیلگران این موسسه معتقدند رفع تحریم‌های اقتصادی در ژانویه 2016 بی‌شک افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی را در ایران به همراه خواهد آورد. با این حال، فضای کسب‌وکار و تجارت کشور، به‌دلیل حضور پررنگ و ملموس دولت در اقتصاد، وجود فساد و مقررات ناکافی، همچنان پرکشمکش و متلاطم است. کارشناسان در این گزارش نرخ بالای بیکاری جوانان و فرار مغزها را مهم‌ترین مسائل پیش‌ روی دولت ایران برشمرده‌اند و افزایش آموزش عالی جوانان و دورنمای بهبود وضعیت اقتصادی را مهم‌ترین راه‌حل‌های چالش‌های بازار کار ایران دانسته‌اند.
بازاری با مقررات ناکافی‌
تحلیلگران یورومانیتور مقررات ناکافی ایران را نخستین مانع بزرگ سرمایه‌گذاری خارجی در ایران دانسته‌اند و بهبود مقررات اقتصادی، تسهیل نظام مالیاتی‌ و آزادی‌های فزون‌تر اقتصادی‌ را از عوامل افزایش رقابت‌پذیری فضای کسب‌وکار ایران معرفی کرده‌اند. در ژانویه 2016، برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی از سوی سازمان ملل، افزایش فعالیت‌های تجاری کشور را در پی داشت. در حال حاضر، ایران مشغول جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های نفتی است. با این حال، به‌دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی، دولت ایران همچنین اقدام به‌ جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش‌های غیرنفتی نیز کرده است. با این حال به نظر تحلیلگران، بخش خصوصی به‌شدت کنترل‌شده و ضعف قانون‌گذاری و مقررات، مانعی بزرگ برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است.
ضرورت تسهیل در کسب‌وکار
نویسندگان این گزارش با اشاره به اصلاحات دولت حسن روحانی، از سال 2013 به این سو در جهت سهولت کسب‌وکار در ایران بر این باورند، راه‌اندازی کسب‌وکار در ایران همچنان به نحو فزاینده‌ای دشوار است و مهم‌ترین دلیل آن، افزایش تعداد روزهای موردنیاز برای استقرار یک کسب‌وکار جدید است.
ریسک‌های فعالیت‌های اقتصادی
بخش دیگر گزارش یورومانیتور به موضوع ریسک‌های فعالیت اقتصادی می‌پردازد. تحلیلگران دخالت‌های چشمگیر دولت در فضای کسب‌وساز، مقررات ناکافی، حضور چشمگیر شرکت‌های دولتی و فساد را از مسائل مهم برشمرده‌اند. ایران در «رتبه‌بندی شاخص ادراک فساد» که هر سال از سوی «سازمان شفاف‌سازی بین‌الملل» منتشر می‌شود، پایین‌ترین جایگاه را در میان کشورهای منطقه به خود اختصاص داده است. متعاقب انتخاب حسن روحانی در سال 2013، ریشه‌کنی فساد به یکی از اولویت‌های دولت ایران مبدل شده و سبب شده جایگاه ایران در «رتبه‌بندی شاخص ادراک فساد» از سال 2013 تا 2015 بهبود یابد. با این حال، تحلیلگران معتقدند اقدامات دولت برای مهار فساد کافی نبوده است. در سال 2014، ایران در «رتبه‌بندی کیفیت مقررات» نیز به‌دلیل حضور بسیار پرتراکم دولت در فعالیت‌های اقتصادی جایگاه درخوری را به خود اختصاص نداد. جدیدترین رتبه‌بندی حکایت از آن دارد که جایگاه ایران، همانند سال 2014، در قعر جدول و در میان 10 کشور پایین قرار دارد. کارشناسان، قیمت‌گذاری محصولات ازسوی دولت را به‌عنوان نمونه‌ای از مقررات دست‌وپاگیر محسوب می‌کنند؛ درحالی‌که در یک اقتصاد پویا قیمت‌گذاری توسط بازار انجام می‌شود.
استقراض کسب‌وکارها و دسترسی به فاینانس
در سال 2015، بانک مرکزی ایران به منظور تسهیل استقراض و اعطای وام به کسب‌وکارها، نرخ سود را پایین آورد. گزارش «انجام فعالیت اقتصادی» یورومانیتور نشان می‌دهد که پس از سال 2013، ایران در بخش تامین فاینانس همواره روندی نزولی را طی کرده است. با این حال، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند پس ازبرداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی در سال 2016، دروازه‌های افزایش تامین سرمایه‌ و فاینانس به روی ایران گشوده شود و در کوتاه‌مدت تاثیر مثبتی بر روند دسترسی کسب‌وکارها به وام‌های بانکی بر جا گذارد. در سال 2015، بانک مرکزی ایران در راستای تورم‌زدایی، نرخ سود بانکی را کاهش داد. بر اساس اعلام‌ها، این کاهش سبب شد بانک‌های ایران بهره 20 درصدی را برای سپرده‌ها بانکی (که پیش‌تر 22 درصد بود) در نظر بگیرند تا استقراض و اعطای وام را تشویق کنند. در فوریه 2016، به منظور فراهم‌کردن بستر برای دوره دیگری از بهبود استقراض و اعطای وام‌ برای کسب‌وکارها، نرخ بهره بار دیگر تا 18 درصد پایین آمد. براساس گزارش یورومانیتور، از سال 2013 به این سو، رتبه ایران در جدول «فراهم‌کردن وام» بدتر شده است. کارشناسان علت آن را علاوه بر تحمیل تحریم‌های اقتصادی، نبود اطلاعات ناکافی درون نهادهای مالی دولتی درخصوص سابقه اعطای وام‌ در بازار‌های مالی می‌دانند. به باور تحلیلگران، غیررقابتی‌بودن نظام بانکی ایران و مقررات بانکی ضعیف در مقایسه با استانداردهای بین‌المللی، مانعی بزرگ بر سر اخذ وام از سوی کسب‌وکارها است. پس از برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی در سال 2016، دولت ایران چشم به آزادسازی‌ دارایی‌های مسدودشده خود دوخته است که به‌طور بالقوه‌ای تامین سرمایه و روند اعطای وام‌ را در اقتصاد تحریک خواهد کرد. همچنین کارشناس‌ها انتظار دارند رفع تحریم‌ها در ژانویه 2016، و به‌تبع آن افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران، سبب شود ارزش شاخص بازار سرمایه ایران در سال‌های آتی افزایش یابد.
حمل‌ونقل و زیرساخت‌ها
گزارش جدید یورومانیتور سرمایه‌گذاری خارجی را امری حیاتی برای بهبود زیرساخت‌های ایران می‌داند. در حال حاضر، وضعیت زیرساخت‌های ایران در سطح کشورهای توسعه‌نیافته است و سبب شده حمل‌ونقل هوایی و زیرساخت‌های بنادر کشور همچنان وضعیت نامناسبی داشته باشد. ایران از لجستیک توسعه‌نیافته‌ای برخوردار است که دلیل آن عمدتا مسائلی است که سبب تاخیر در پروژه‌های عمرانی بزرگ این کشور شده است. تحلیلگران معتقدند به منظور افزایش رقابت‌پذیری، ایران نیاز دارد تا ضمن افزایش سطح سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، کیفیت کلی خدمات لجستیکی خود را نیز ارتقا بخشد. پس از برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی در ژانویه 2016، دولت به منظور افزایش جذابیت فضای تجارت، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها را افزایش داده است. دولت در نظر دارد سرمایه‌گذاری خارجی فزون‌تری را در حوزه زیرساخت‌ها جذب کند و در این زمینه با کشورهایی چون هندوستان و سنگاپور مذاکراتی را آغاز کرده است. در فوریه 2016، ایران علاقه‌مندی خود را برای جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌ها از هندوستان اعلام کرد. بی‌شک این اقدام نخستین گام برای بهبود زیرساخت‌های عمومی این کشور خواهد بود.
رشد تحقیق و توسعه در ارتباطات و نوآوری
بر اساس گزارش یورومانیتور، در سال 2015، ایران رتبه سوم کشورهای منطقه را به لحاظ سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه در خاورمیانه داشته است. فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با سرعت روزافزونی در حال بهبود است. براساس سیاست‌های اصلاحی دولت حسن روحانی، افزایش تکنولوژی ارتباط تنگاتنگی با رقابت‌پذیری اقتصادی دارد. در حال حاضر، یکی از کانون‌های تمرکز دولت ایران، بهبود وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات است. براساس گزارش‌ها، در خلال سال‌های 2013 تا 2014، دولت بودجه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را تا 95 درصد افزایش داده و بهبود سیاست دولت الکترونیک را در اولویت قرار داده است. رتبه ایران در جدول «شاخص آمادگی شبکه‌ها» (NPR) در سال 2015، در مقایسه با سال 2010 رشدی چشمگیر را نشان می‌دهد. این رشد تا اندازه‌ای مرهون گرایش افراد و کسب‌وکارها به خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
میزان بودجه دولت در بخش تحقیق و توسعه، در خلال سال‌های 2010 تا 2015 ثابت بوده است. با این حال، در سال 2015 ایران همچنان سومین کشور خاورمیانه و شمال آفریقاست که بیشترین سرمایه‌گذاری را در تحقیق و توسعه داشته است. دولت در نظر دارد تا سال 2030، سهم بودجه تحقیق و توسعه از تولید ناخالص ملی را تا 4 درصد افزایش دهد. ایران به برخورداری از فضای مناسب تحقیق و توسعه توسعه‌یافته شهره است که این مساله سبب افزایش بهای فناوری‌های‌ وارداتی و تشویق شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه شده است.
آموزش و مهارت‌
یورومانیتور در بخش دیگری از گزارش خود به بحث آموزش عالی و فرار مغزها می‌پردازد که در خروج سرمایه فکری ایران تاثیر چشمگیری دارد. براساس این گزارش، شمار افرادی که از تحصیلات عالی برخوردارند در حال افزایش است. با این حال، فرار مغزها به معضلی پیچیده بدل شده است. نرخ تحصیلات تکمیلی در ایران در سال 2015 بیشتر از متوسط نرخ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است و در خلال سال‌های 2010 تا 2015 همواره رشدی درخور توجه داشته است. دلیل این مساله را می‌توان تا حدی اهمیت فرهنگی ادامه تحصیلات تکمیلی از منظر مردم ایران دانست. میزان هزینه‌کرد برای تحصیلات تکمیلی در بخش آموزش، در خلال سال‌های‌ 2010 تا 2015 نیز افزایش یافته است. در سال 2015، ایران از نظر تعداد افراد دارای‌ تحصیلات تکمیلی، مقام دهم خاورمیانه و شمال آفریقا را در اختیار داشته است. یکی از سیاست‌های اصلی دولت، ارتقای سطح تحصیلات آموزش عالی است، به‌طوری‌که در خلال سال‌های 2015 تا 2016میلادی، 5/ 13میلیارد دلار به این امر تخصیص داده است که در مقایسه با بودجه 8/ 10 میلیارد دلاری سال‌های 2014 تا 2015 رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. با این حال، ایران همچنان با معضل بزرگ فرار مغزها دست‌وپنجه نرم می‌کند. بسیاری از دانش‌آموختگان مجرب این کشور، به امید برخورداری از مشاغل بهتر و حقوق بالاتر اقدام به مهاجرت می‌کنند.
وضعیت ایران در اشتغال‌زایی
در سال 2015، ایران سومین کشور خاورمیانه و شمال آفریقا بود که از کمترین میزان نرخ اشتغال‌زایی برخوردار بود. براساس گزارش یورومانیتور، بازار کار ایران با دشواری بسیاری روبه‌رو است. پس از برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی در ژانویه 2016 و تمرکز ایران بر جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، انتظار می‌رود میزان اشتغال‌زایی فزون‌تر شود و به کاهش نرخ کنونی بیکاری مدد برساند. براساس این گزارش، در سال 2015، ایران به‌دلیل ناهمخوانی مشاغل و مهارت‌های موجود، همچنین حضور پررنگ شرکت‌های دولتی در اقتصاد، سومین کشور خاورمیانه و شمال آفریقا به لحاظ کمترین میزان اشتغال‌زایی به حساب می‌آمد.
ge1001

۹۵/۱۲/۰۲
۰۵:۲۱