نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116510
 • تمام سکه (طرح جدید) 1222000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 637000
 • ربع سکه 340000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4150
 • یورو 4365
 • پوند 5010
 • صد ین 3530
 • درهم امارات 1145
 • لیر ترکیه 1198
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 32 Arrow up
  دلار 32349
 • 29 Arrow up
  یورو 33768
 • 28 Arrow up
  پوند 39675
 • 61 Arrow up
  فرانک 31445
 • 40 Arrow up
  صد ین 27555
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 8809

کمک به بقاع متبرکه مازندران

ساری‌ـ خبرنگار اطلاعات: امسال80 وقف جدید با حدود 30 هزار مترمربع مساحت و به ارزش 50 میلیارد ریال در استان ثبت شد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در جلسه دیدار اعضای ستاد دهه وقف مازندران با ربیع فلاح‌جلودار استاندار مازندران با اعلام این خبر، افزود: با اجرای طرح مودت 10 میلیارد ریال به‌صورت نقدی و 50 میلیارد ریال به‌صورت غیر نقدی به امامزادگان و بقاع متبرکه کمک مالی شد.‏
حجت‌الاسلام ستار علیزاده با بیان اینکه 14مورد از اراضی اختلافی اوقاف با منابع طبیعی در سال جاری تعیین تکلیف شد، از شناسایی 18 وقف جدید در استان خبر داد و افزود: شهرداران و دستگاه‌های خدمات‌رسان هنگام صدور پروانه و جواز از اداره اوقاف استعلام گیرند.‏وی با بیان اینکه باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات تعمیر و تجهیز اوقاف انجام گیرد، افزود اوقاف مازندران در طول سال با مدیریت جهادی و انقلابی و با همراهی و تعاملات دستگاه‌ها خروجی خوبی داشته است.
***

۹۵/۰۹/۲۱
۱۲:۱۱

نخستین دوره لیگ حفاظ قرآن ویژه بانوان در مازندران پایان یافت

اختتامیه نخستین دوره لیگ حفاظ قرآن کریم مختص بانوان مازندران در ساری برگزار شد.
ستار علیزاده عصر پنجشنبه در آئین اختتامیه لیگ حفاظ قرآن کریم استان با اشاره به زحماتی که در طول تاریخ اسلام درزمینه قرآن انجام‌شده، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت عظیم قرآن، هنوز نتوانستیم جایگاه قرآن را خوب معرفی کنیم.
وی در ادامه افزود: همه ما به‌ویژه آن‌ها که دغدغه قرآن داریم باید از تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی خود در ترویج فرهنگ قرآنی و معرفی آن استفاده و قرآن را به دنیا آن‌گونه که اسلام از ما توقع دارد، معرفی کنیم و اگر بتوانیم این وظیفه خود را در قبال قرآن انجام دهیم، حقیقتاً همه انتظارات قرآن برآورده
خواهد شد.
وی خاطرنشان شد: اگر قرآن به معنای حقیقی کلمه معرفی و سبک زندگی ما قرآنی شودو در کنار قرآن، ولایت و اهل‌بیت(ع) را داشته باشیم، آنگاه دشمن به کنار خواهد رفت و آسیب‌هائی که در جامعه ما کم‌وبیش وجود دارد نمی‌تواند به نسل جوان ما آسیب برساند.
 علیزاده اظهار امیدواری کرد تا روزی برسد که آیات قرآن را
بر اساس نیازهای روز جامعه معرفی کنیم و آموزه‌های قرآن را، این آیات استکبارستیزی، دشمن‌شناسی و انقلابی گری را به ابتدا همه اقشار جامعه خودمان و سپس به دنیا  برسانیم.
در این دوره از مسابقات ۱۹ تیم و ۱۵۵ نفر شرکت داشتند.
 

۹۵/۰۹/۰۶
۰۴:۰۲

ثبت 74 وقف جدید در مازندران/وقف می‌تواند فعالیت‌های دولتی را به فعالیت‌ها مردمی تبدیل کند

خبرگزاری آریا-مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 74 وقف جدید در مازندران ثبت شد که نسبت به مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
به گزارش خبرگزاری آریا،حجت‌الاسلام ستار علیزاده در ستاد عالی دهه وقف مازندران در استانداری، اظهار کرد: بزرگترین احسان ماندگار وقف است و همه بشریت به وقف نیازمند هستند.
وی با بیان اینکه وقف می‌تواند به حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، دینی، سلامت و حتی سیاست خدمت کند، افزود: وقف می‌تواند خدمات ارزشمندی برای نظام کارآمد اسلامی داشته باشد و از این مسیر جامعه و مردم سود می‌برند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه همه اهل بیت و ائمه در ترویج اسلام کمک کردند و امروز باید همه در ترویج فرهنگ وقف به یکدیگر کمک کنند، عنوان کرد: هر زمانی که مسؤولان در حوزه ترویج فرهنگ وقف ورود جدی داشتند، شاهد ترویج و گرایش بیشتر مردم به‌سمت وقف و احیای موقوفات بودیم.
علیزاده با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 200 وقف جدید در مازندران ثبت شد که نسبت به سال‌های قبل بی‌سابقه بود، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 74 وقف جدید در مازندران ثبت شد که نسبت به مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه هرچه هدایت‌ها و حمایت‌ها از وقف بیشتر باشد، گرایش مردم به وقف بیشتر می‌شود، اضافه کرد: با ترویج و تبیین فرهنگ وقف می‌توان بزرگترین خدمت را به وقف و موقوفات کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه با وقف می‌توان فعالیت‌های دولتی را به فعالیت‌ها مردمی تبدیل کرد، افزود: همه ما مدیون وقف هستیم چون خداوند زمین را برای بشریت وقف کرد.
علیزاده شعار دهه وقف امسال را «همه واقف باشیم» اعلام کرد و گفت: برای سال جاری هفته وقف به دهه وقف ارتقا پیدا کرد و برنامه‌های این ایام افزایش یافت.

۹۵/۰۹/۰۱
۱۱:۲۰

28 هزار و 117 رقبه با کاربری کشاورزی در مازندران وجود دارد

خبرگزاری آریا-معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: 28 هزار و 117 رقبه با کاربری کشاورزی در مازندران وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا، نوروز رشیدی در گفت و گویی اظهار کرد: دریافت عواید موقوفات در راستای اجرای نیت واقف براساس وقف نامه صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه در استان مازندران 28 هزار و 117 رقبه با کاربری کشاورزی وجود دارد، افزود: عواید موقوفات اراضی وقفی کشاورزی مازندران در راستای نیت واقف هزینه می شود.
معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه استان مازندران قابلیت بالایی در ترویج فرهنگ وقف در اراضی کشاورزی دارد، ادامه داد: خیران و روستانشینان می توانند با وقف قسمتی از زمین های کشاورزی در کارهای خیر شریک و از ثواب دنیوی و اخروی بهره مند شوند.
رشیدی در پایان عنوان کرد: بعضی از اراضی کشاورزی استان قابلیت افزایش زیر کشت محصولات کشاورزی را دارند که با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان به دنبال افزایش بهره وری اراضی وقفی کشاورزی استان هستیم.

۹۵/۰۹/۰۱
۱۳:۱۰

علما خود واموالشان را برای اسلام وقف کردند/ واقفان با وقف اموال خود موجب ترویج قرآن و اسلام شدند

خبرگزاری آریا-مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه نام انسان واقف همیشه زنده می‌ماند، گفت: مال و فرزند زینت دنیا اما باقیات و صالحات برای آخرت است که نام انسان را برای همیشه زنده نگه می‌دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا،حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری در همایش علمای واقف در تکیه حمزه‌کلا شهرستان بابل با بیان اینکه شهدا جان و خون خود را در راه اسلام و انقلاب وقف کردن، اظهارداشت: واقفان خیراندیش با وقف اموال خود موجب ترویج مکتب قرآن و اسلام در جامعه شدند.
مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه وجود علما برای اسلام و نشر معارف الهی وقف بود و در این راه موجب اثرات خیر در جهان اسلام شدند، تصریح کرد: علما خود را برای اسلام و حتی اموال خود را در این راستا وقف کردند.
ناطق‌نوری عنوان کرد: گرفتاری در مادیات دنیا انسان را از آخرت و معنویات دور می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه باید پرده‌های مادیات دنیوی را برای رسیدن به معنویت کنار زد،اذعان داشت: انسان در همه حال باید حیات معنوی و روحانی داشته باشد و گرفتار نفس نشود.
مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه نام انسان واقف همیشه زنده می‌ماند، افزود: مال و فرزند زینت دنیا اما باقیات و صالحات برای آخرت است که نام انسان را برای همیشه زنده نگه می‌دارد.
ناطق نوری با اشاره به اینکه پرونده اعمال کسی که از دنیا رفته بسته می‌شود، گفت: علم که برای جامعه اثرات مثبت داشته باشد، فرزند صالح و صدقه جاریه مانند وقف پرونده اعمال انسان را باز نگه می‌دارد.
*724 وقف توسط علما در استان ثبت شده است
همچنین مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اعلام اینکه 80 وقف جدید با 50 میلیارد ریال در این استان ثبت شده است، گفت: 724 وقف توسط علما در استان ثبت شده است که در این امر نقش بسیار مهمی دارند.
حجت الاسلام ستار علیزاده یکی از مراسم‌هایی که واقفان خیراندیش در حوزه ترویج فرهنگ وقف تجلیل می‌شوند، برگزاری همایش‌های علمای واقف عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته از واقف خیراندیش علم استان آیت‌الله میرزا هاشم آملی‌لاریجانی در آمل برگزار شد، تصریح کرد: برگزاری همایش‌های تجلیل از واقفان خیراندیش در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه است.
علیزاده با بیان اینکه وقف هنوز به‌درستی در جامعه ترویج نشده است و باید در این زمینه بیشتر فرهنگ‌سازی شود، اذعان داشت: وقف بسیاری از مشکلات جامعه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی، دینی را برطرف می‌کند.

۹۵/۰۹/۱۳
۱۰:۲۴

واقفان خیراندیش با وقف اموال خود موجب ترویج مکتب قرآن و اسلام در جامعه شدند

خبرگزاری آریا- مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه باید پرده‌های مادیات دنیوی را کنار زد تا به معنویت رسید، عنوان کرد: نباید گرفتار نفس شد و انسان در همه حال باید حیات معنوی و روحانی داشته باشد.به گزارش خبرنگارآریلادفترمازندران درشهرستان بابل ، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری در همایش استانی علمای واقف در تکیه حمزه‌کلا بابل، علمای دین در طول تاریخ نه تنها خودشان را وقف مردم و در نشر احکام اسلامی تلاش زیادی کردند ، بلکه خود این عالمان به مانند شیخ کبیر و آیت الله حاج شیخ هادی روحانی با وقف اموالشان ، منشاء خیرات زیادی شده اند. این مسئول افزود: برخی افراد چندین سال زندگی می‌کنند اما اثرات موجودی ندارند و از آن هیچ خیر و برکتی به جامعه نمی‌رسد که در واقع این افراد زنده نیستند و مرده هستند.وی درادامه ، با تاکید بر اینکه باید پرده‌های مادیات دنیوی را کنار زد تا به معنویت رسید، عنوان کرد: نباید گرفتار نفس شد و انسان در همه حال باید حیات معنوی و روحانی داشته باشد.مسؤول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: کسانی که حیات معنوی دارند حتی پس از مرگ آنها اثرات خیر و برکات آنها مانند وقف در جامعه باقی می‌ماند و موجب خیر و برکت می‌شود.حجت‌الاسلام ناطق‌نوری بابیان اینکه، شهدا جان و خون خود را در راه اسلام و انقلاب وقف کردند، خاطرنشان کرد: واقفان خیراندیش با وقف اموال خود موجب ترویج مکتب قرآن و اسلام در جامعه شدند.: این مسئول گفت : عالمان بزرگ در مازندران مایه فخر و مباهات علمی در جهان هستند و بنده در دهه 40 که یک طلبه بودم ، از آثار علمی شیخ کبیر به عنوان یک مازندرانی بهره می جستم و این را برای خود یک افتخار می دانستم. وی تصریح کرد: وجود علما برای اسلام و نشر معارف الهی وقف بود و در این راه موجب اثرات خیر در جهان اسلام شدند.حجت‌الاسلام ناطق‌نوری بیان داشت:همه ما می توانیم با تقویت روحیه معنوی در وجود خود به جایگاههای بسیار بلندی دست یابیم و در این بعد است که انسان به عنوان اشرف مخلوقات مایه افتخار و مباهات همه محسوب می شود. وی افزود : برخی از کارهای خیر است که حتی بعد از مرگ انسان ها هم پابرجاست ؛ مانند علمی که برای مردم فایده داشته باشد ، فرزند صالح ، صدقه جاریه و انفاق. مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: امیدواریم همه ما بتوانیم در ترویج فرهنگ وقف در جامعه نقش آفرین باشیم تا با وقف های جاری ، آحاد جامعه از آن بهره مند شوند.بابیان اینکه، انسان ها اگر برای جامعه خود خیری نداشته باشند ، یک مرده تلقی می شوندافزود : انسان ها نباید در بعد مادی خود فرو رفته و تنها به فکر عافیت طلبی و حفظ منافع شخصی خود باشند ، زیرا در این صورت نمی توانند منشاء خیر برای جامعه باشند. ((برگزاری همایش‌های تجلیل از واقفان خیراندیش در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه است))حجت‌الاسلام ستار علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیزدرهمایش استانی علمای واقف در تکیه حمزه‌کلا بابل بیان داشت: پارسال اولین کنگره علمای واقف با محوریت میرزا هاشم آملی در شهرستان آمل برگزار شد و امسال هم دومین کنگره را با محوریت دو عالم برجسته شیخ کبیر و آیت الله روحانی در بابل برگزار کردیم .وی افزود: در هر جایی که علما از وقف حمایت و در ترویج و گسترش فرهنگ وقف تلاش کردند شاهد بودیم که مردم علاقه بیشتری نشان دادند. وی با بیان اینکه واقفان خیراندیش در حوزه قرآن کریم در مازندران تجلیل شدند، افزود: یکی از مراسم‌هایی که واقفان خیراندیش در حوزه ترویج فرهنگ وقف تجلیل می‌شوند، برگزاری همایش‌های علمای واقف است.این مسئول تصریح کرد: 724 وقف توسط علما در استان ثبت شد که نقش مهمی در این امر دارند.مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه هر زمانی که علما از وقف حمایت کردند ما شاهد گسترش وقف در جامعه بودیم، افزود: از ابتدای امسال تاکنون 80 وقف جدید به ارزش 50 میلیارد ریال در مازندران ثبت شد.حجت الاسلام علیزاده درادامه گفت: در سال 88 میانگین وقف جدید در کشور 196 مورد بود ، اما زمانی که روحانیون برای ترویج وقف با جدیت با هماهنگی مدیران اوقاف ورود یافتند ، هم اکنون هر سال سه هزار وقف جدید در کشور ثبت می شود که تنها سهم مازندران در سال گذشته 200 وقف جدید بود .مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران خاطرنشان کرد: در سال جاری تاکنون 80 وقف جدید به ارزش 50 میلیارد ریال در مازندران ثبت شد که به طور قطع تا پایان سال افزایش می یابد.علیزاده با اشاره به اینکه، وقف هنوز به ‌درستی در جامعه ترویج نشده است و باید در این زمینه بیشتر فرهنگ‌سازی شود، گفت: وقف بسیاری از مشکلات جامعه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی، دینی و... را برطرف می‌کند. ((کسانی که اموال خود را در راه خدا وقف کردند، بهترین لذت دنیا و آخرت را می‌برند)) حجت‌الاسلام حسن روحانی امام جمعه بابل نیز دراین همایش استانی علمای واقف در تکیه حمزه‌کلا بابل بیان داشت: وقف و ایمان با هم ارتباط تنگاتنگی دارند و انسان هایی که دارای ایمان قوی هستند ، اموالشان را وقف می کنند. وی افزود: امروزه با گسترش فرهنگ وقف، این سنت حسنه در تمامی مراحل زندگی انسان از مدرسه، مسجد ، حسینه و اماکن بهداشتی و درمانی ورد یافته است و خوشبختانه همچنان در حال گسترش استخطیب جمعه بابل بااشاره به اینکه، بسیاری از علما از اموال بسیاری کمی برخوردار بودند اما همان اندک اموال را در راه خداوند وقف کردند، افزود: آیت‌الله فاضل استرآبادی عالم عامل بودند و حتی یک متر زمین هم نداشتند و تنها ارثیه پدری خود را وقف کردند.این مسئول بااشاره به اینکه روحانیون ایمان و باور را در قلوب مردم زنده نگه داشتند، افزود: صفت ایمان در وجود انسان موجب تحقق وقف در جامعه می‌شود و همه واقفان خیراندیش دارای ایمان قوی و قدرتمند هستند.حجت‌الاسلام روحانی بااشاره به اینکه کسانی که اموال خود را در راه خدا وقف کردند، بهترین لذت دنیا و آخرت را می‌برند و از شادمانی برخوردار هستند، افزود: علما نقش مؤثری در احیا و ترویج فرهنگ وقف ایفا کردند.وی با بیان اینکه پربرکت ترین نهاد در اسلام وقف است که ثواب دنیوی و اخروی دارد، گفت : مساجد، مدارس و بسیاری از اماکن دینی که منشأ برکات هستند، موقوفه است و اثرات مثبت بسیاری در جامعه می‌گذارند.خطیب جمعه بابل درادامه بااشاره به اینکه هر کسی به ‌نفع مشروع اسلامی می‌تواند از مسجد استفاده کند و کسی کوچکترین حق تعرض به مساجد را ندارد، خاطرنشان کرد: وقف با مسأله ایمان ارتباط نزدیک و عمیقی دارد.روحانی بااشاره به اینکه، علما در خط مقدم جبهه فرهنگی و دینی قرار دارند، تصریح کرد: از علما به‌عنوان بنیانگذاران وقف در جامعه هنوز تجلیل نشده بود که این مراسم مقدمه آن است.این مسئول درپایان بابیان اینکه تاکنون همایشی برای تجلیل از علما برگزار نشده بود، بیان داشت: برای بنده عنوان برگزاری همایش علمای واقف بسیار معقول بوده و یک حرکتی جدید و قابل قدردانی است. ((در سه سال اخیر 32 بقعه متبرکه مرمت، احداث و بهسازی شد))جعفرصفری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بابل شهرستان بابل نیزدراین همایش بابیان اینکه، مجموع اجاره 3ساله موقوفات متصرفی و غیر متصرفی بابل تا آبان‌ ماه سال 85 حدود 12 هزار و 733 رقبه بوده است، افزود: 713 رقبه به‌عنوان شناخته شده عرصه و عیان وقف در بابل بوده که توسط افراد نیک‌اندیش با نیات مختلف وقف شده است.وی ادامه داد: به غیر از بندپی غربی و شرقی که نمایندگی مستقلی دارند دارای 2 هزار و 237 موقوفه که یک‌هزار و 35 منفعتی، 12 هزار و 2 انتفاعی، 886 مورد متصرفی و 149 مورد آن غیرمتصرفی است.وی افزود: 19 هزار و 573 رقبه متصرفی ما به شکل مستقیم زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه بابل است و غیر متصرفی که زیر نظر متولیان اداره می‌شود.وی بااشاره به اینکه بعضی از رقبات تا 60 سال دست اشخاصی است که حتی نمی‌دانند عرصه و عیان وقف است، افزود: اداره اوقاف و امور خیریه بابل برای 413 رقبات قرارداد منعقد کرد و 80 رقبه عرصه و عیان وقف در محاکم قضایی در دست بررسی است.این مسئول بابیان اینکه بابل 100 متولی دارد، تصریح کرد: برای نظارت دقیق و کمک به متولیان دفاتر امور متولیان در اداره دایر و حساب متفرقه متولیان بسته شد و تمام امور با کد وارد سامانه می‌شود.صفری تصریح کرد: در سه سال اخیر با همه مشکلات و نوسانات موجود 28 وقف جدید در 14 هزار متر مربع به ارزش ریالی 13 میلیارد و 500 میلیون تومان با نیت ورزشی، خدماتی، اطعام‌دهی، امور قرآنی و نیازهای ضروری جامعه وقف شده است.وی کل درآمد بقاع متبرکه بابل را در سه سال اخیر 13 میلیارد ریال برشمرد و گفت: کل هزینه‌ ای که برای بقاع متبرکه در همه حوزه‌ها هزینه شد 5 میلیارد تومان است.وی همچنین از کمک یک میلیارد تومانی به نیازمندان، تهیه جهیزیه، درمان بیماران، طبخ غذا و ارائه سبد کالا خبر داد و خاطرنشان کرد: تهیه لوازم‌التحریر به ارزش 30 میلیون تومان و کمک به پنج هزار مستمند در سه سال اخیر از جمله اقدامات انجام شده است.این مسئول بیان داشت: در سه سال اخیر 32 بقعه متبرکه مرمت، احداث و بهسازی شد که مجموع مساحت احداثی 25 بقعه در 5 هزار و 970 متر و در قالب مرمت و بهسازی برای هفت بقعه، 3 هزار متر مربع به ارزش ریالی 12 میلیارد تومان است.وی بابیان اینکه 7ضریح مطهر برای امامزاد گان نصب شد، گفت: برای توسعه فاز دوم امامزاده عبدالله(ع) 2 مغازه خریداری و اقدامات لازم انجام شد ضمن اینکه مسقف کردن بقعه نیز به ‌زودی انجام می‌شود.این مسئول همچنین درادامه با اشاره به کل اسناد مأخوزه، بیان داشت: 354 سند مالکیت به مساحت 57 میلیون متر مربع به ارزش ریالی 500 میلیارد تومان اخذ شد.وی افزود: احکام صادره له موقوفات از ابتدا 630 مورد بوده اما از سال 92 تاکنون 310 حکم صادر و اجرا شد.این مسئول درادامه بیان داشت: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی بابل به اوقاف بدهکارند، رویکرد ما تعامل با این دستگاه‌ها برای احیای موقوفات است اما تنها 5 درصد دستگاه‌ها با ما همکاری دارند و بعضی از این دستگاه‌ها عرصه وقف را تصاحب کرده و بدون توجه به شرایط شرعی، آن را تجاری کردند و حق موقوفات را پرداخت نمی‌کنند.وی از تشکیل کارگروه فد ک در بابل خبر داد و بیان داشت این کارگروه برای بررسی وضعیت زمین‌هایی که چند دنگ آن وقف است تشکیل شد و با همکاری دهیاران در قالب قرارگاه فدک این افراد به اداره اوقاف برای تعیین حدود وقف مراجعه می‌کنند و از تخفیف ویژه برخوردار می‌شوند.این مسئول گفت: احیای موقوفات حوزه علمیه برای رفع بخشی از مشکلات حوزه علمیه در دستور کار قرار گرفت.وی همچنین درادامه به موفقیت قرآن‌آموزان بابل افزود: در سال 93 یک نفر به مقام سوم استانی، در سال 94 دو نفر رتبه دوم و سوم استانی و در سال 95 پنج نفر حائز رتبه شدند که یکی رتبه اول و یک رتبه سوم کشوری و بقیه رتبه استانی را کسب کردند. صفری بابیان اینکه 6 هزار قرآن‌آموز داریم، خاطرنشان کرد: 98 مربی قرآنی با ما همکاری دارند که تمام دیون آنها را از محل موقوفات پرداخت کردیم.این مسؤول از پرداخت هزینه به پنج بیمار صعب‌العلاج نیازمند از پنج بیمارستان از محل موقوفات بابل خبر داد و خاطرنشان کرد: همچنین از محل موقوفات نیز 3 زندانی در هفته وقف آزاد می‌شوند.به گزارش خبرنگارما کنگره یک روزه علمای واقف مازندران با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری وعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دکترربیع فلاح جلودار استاندار مازندران، عباسپورمعاون استانداروفرماندارویژه شهرستان بابل و جمعی ازعلماو واقفان استان با هدف تجلیل از 2 عالم واقف بابلی شیخ کبیر و آیت الله روحانی در تکیه بزرگ حمزه کلای بابل آغاز به کار کرد.مرحوم شیخ کبیر دارای 321 رقبه وقف در مازندران است و مرحوم آیت الله روحانی هم 14 هزار متر مربع زمین را وقف کرده است .در حاشیه این کنگره 173 واحد مسکونی که از سوی اداره اوقاف و امور خیریه بابل احداث شده است، در اختیار زوج های جوان کم درآمد قرار گیرد. کلنگ زنی بزرگ ترین مجتمع فرهنگی قرآنی شمال کشور هم از دیگر برنامه ها درهفنه وقف میباشد.

۹۵/۰۹/۱۴
۰۹:۱۴

توسعه و ترویج فرهنگ وقف از ضروریات است

خبرگزاری آریا- استاندارمازندران با اشاره به این که وقف یک خواسته قلبی است که بخاطر پیوندش با اعتقادات مذهبی، در دین مبین اسلام دارای ارزش و اعتباری والاست، یاد آور شد: فعالیت اوقاف در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و . . . بسیار گسترده است و همه فعالیت هایی که جامعه انسانی با آن مرتبط است، در آن وجود دارد.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران درساری، ربیع فلاح جلودار، استاندار مازندران در دیدار اعضای ستاد دهه وقف استان با تبریک حلول ماه ربیع الاول و تقارن میلاد پیامبر نور و رحمت، حضرت محمد رسول الله (ص) و حضرت امام محمد جعفر صادق (ع)، با اشاره به این که سنت حسنه وقف در دین مبین اسلام مورد تاکید بوده است و مردم مومن ایران اسلامی همواره به این مهم اهتمام داشته اند، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به گسترش این حوزه توجه جدی صورت گرفت و واقفان خیر اندیش با وقف اموال خود به ترویج این فرهنگ و سنت نیکو کمک کردند.
استاندار با اشاره به این که وقف یک خواسته قلبی است که بخاطر پیوندش با اعتقادات مذهبی، در دین مبین اسلام دارای ارزش و اعتباری والاست، یاد آور شد: فعالیت اوقاف در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و . . . بسیار گسترده است و همه فعالیت هایی که جامعه انسانی با آن مرتبط است، در آن وجود دارد.
ربیع فلاح با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه مرمت، تجهیز و بهسازی بقاع متبرکه تلاش های بسیاری شده است که باید با جدیت تداوم یابد، خاطر نشان ساخت: مردم مازندران در کمک به بازسازی عتبات عالیات سرآمد است.
مقام عالی دولت در استان، با اشاره به این که توسعه و ترویج فرهنگ وقف از ضروریات است افزود: رسانه ها و رسانه ملی می توانند در این راستا بسیار موثر عمل کنند تا سنت حسنه وقف در فرهنگ عمومی جامعه نهادینه شود.
وی بر توجه بیشتر اوقاف به فعالیت های علمی، تحقیقاتی و کاربردی که موجب سرعت بخشیدن به فعالیت ها در این حوزه می شود تاکید کرد و بیان داشت: زمنیه برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی در اوقاف بسیار فراهم است و در این خصوص باید اداره کل اوقاف و امور خیریه یک برنامه کلان داشته باشد.
استاندار با اشاره به این که بهره وری و استفاده اقتصادی در عرصه های در اختیار اوقاف باید در بالاترین سطح باشد، چرا که ضرورت سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه به آینده و برنامه های آینده نگرانه است، خاطر نشان کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی با فعالیت های اوقاف بسیار سنخیت دارد و مقام معظم رهبری به عواید بالا و بهره وری در فعالیت های اوقاف اشاره و تاکید داشتند.
ربیع فلاح جلودار، با اشاره به این که اوقاف در حوزه های اقتصادی و فرهنگی می تواند موجبات شکوفایی و بالندگی را فراهم کند، تصریح کرد: اوقاف در فعالیت های اقتصادی، زمینه مشارکت بخش خصوصی را فراهم نماید.
استاندارمازندران، دهه وقف را فرصتی برای تجلیل از واقفین و ترویج این سنت حسنه برشمرد و یاد آور شد: ستاد دهه وقف باید فراگیر تر در سراسر استان عمل کند و زمینه نقش آفرینی خیرین را به نحو مطلوب در این راستا فراهم کند.
نماینده عالی دولت در استان، با اشاره به تاکیدات رهبری معظم انقلاب بر برخورد امانت دارانه با اوقاف و املاک موقوفه، گفت: بر امور اوقاف باید نظارت صحیح و کامل صورت گیرد و خطا در این تشکیلات قابل بخشش نیست.
استاندارمازندران با تاکید بر این که روند انجام کار اداری در اوقاف در راستای توسعه سنت وقف و گسترش موقوفات سرعت داده شود، ابراز نمود: نباید استعلامات و بوروکراسی غیر ضروری، مانع گسترش وقف شود و در دهه وقف استان باید سراسر عطر و بوی وقف به خود بگیرد.
ربیع فلاح با اشاره به وجود 4 هزار هیات مذهبی در مازندران و حضور 300 هیات از این هیآت در مشهد مقدس در ایام پایانی ماه صفر، تصریح کرد: هیآت مذهبی، ظرفیت فرهنگی عظیمی است و بنده خود در این ایام حین بازدید از برخی هیات ها و دسته های عزاداری در مشهد مقدس، شاهد این شور فرهنگی و اعتقادی بوده ام.
در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، گزارشی از اقدامات و برنامه های در دست اقدام این اداره کل ارایه نمود و اظهار داشت: در مازندران 13 هزار موقوفه، 180 هزار رقبه و 1 هزا و 222 بقعه متبرکه وجود دارد.
شایان ذکر است، در پایان این جلسه با اهدا لوح تقدیر از سوی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، ضمن تجلیل از تلاش ها و حمایت های استاندار در جهت گسترش وقف و موقوفات، دکتر ربیع فلاح به افتخار خادم افتخاری امامزادگان استان نائل آمد.

۹۵/۰۹/۱۴
۰۹:۴۶

وقف مهم ترین پشتوانه حرکت های دینی در تاریخ تشیع بوده است

خبرگزاری آریا-وقف عامل پیوند انسان با زندگی جاودانی است.
به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران درساری، حجت الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در همایش یاوران وقف در امامزاده عباس(ع) ساری با بیان این که مال و فرزند تنها زینت این دنیا است، گفت: تنها عمل صالح است که توشه سفر آخرت انسان خواهد بود.
وی با بیان این که اعمال صالح تا قیامت باقی است و نزد خداوند متعال ارزش و قرب بالایی دارد، افزود: زندگی دنیوی فانی است و بر اساس آیات قرآن آنچه که باقی است و اثرات آن از بعد مادی در زندگی عینی با دوام تر بوده و از لحاظ زندگی حقیقی ابدی و فناناپذیر است اعمال صالح و ارزشمندی چون «باقیات صالحات» است.
استاد حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که انسان های صالح با انجام اعمال صالح نظیر وقف با خداوند متعال پیوند جاودانه ای خواهند خورد، خاطرنشان کرد: وقف اموال در راه رضای الهی ضمن جلوگیری از نابودی آن، موجب رفع مشکلات اقتصادی جامعه می شود.
حجت الاسلام علیزاده با بیان این که وقف از نابودی و فنا شدن اموال جلوگیری می کند، ادامه داد: وقف یک عمل صالح و باقی است که بستر لازم را برای کمک به محرومان و مستضعفان جامعه فراهم می کند.
وی با بیان این که مسأله وقف سابقه و قدمت طولانی دارد و این سنت دینی به عنوان یک حرکت عظیم و ارزشمند از سوی پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین(ع) شروع شده است، تصریح کرد: این احسان ماندگار به منظور رفع کمبودهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اسلام همواره مورد توجه بوده است.
مدیر کل اوقاف مازندران با اشاره به این که در بیان اهمیت وقف بهترین کلام، روایات و احادیث ائمه معصومین(ع) است، گفت: امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: آنچه پس از مرگ برای انسان مفید است سه چیز است، صدقه جاریه ای که در زندگی خویش برقرار سازد و تا پس از مرگ او همچنان ادامه داشته باشد.
وی از وقف به عنوان یکی از کارکردهای مهم اجتماعی اسلام یاد کرد و گفت: با مطالعه در مکاتب و دیگر ادیان آسمانی پی خواهیم برد که در کمتر تمدنی به این وسعت و اهمیت می توان به خدمتی اجتماعی، انسانی نظیر آن دست یافت.
حجت الاسلام علیزاده با بیان این که وقف عامل پیوند انسان با زندگی جاودانی است، خاطرنشان کرد: این سنت حسنه دینی عامل مؤثر و پشتوانه تداوم نهضت خونین کربلا و همه حرکت های رهایی بخش تشیع در طول تاریخ است.
استاد حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که وقف به عنوان یک عمل صالح و ارزشمند می تواند بسیاری از محرومیت ها را برچیند، تصریح کرد: باید تلاش شود این ظرفیت ارزشمند دینی بیشتر در جامعه اسلامی مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان این که متأسفانه هنوز بسیاری از مردم نسبت به کارکردهای مادی و معنوی وقف بیگانه هستند، خاطرنشان کرد: روحانیت و مبلغان دینی باید در منابر و خطابه های خود در خصوص کارکردهای ارزشمند وقف برای مردم سخن بگویند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران بر ضرورت استفاده صحیح موقوفات بر اساس نیات واقف تأکید کرد و گفت: اگر خدای ناکرده عواید یک موقوفه در مسیر نیت واقف هزینه شود خیانت بزرگی به ارزش های دینی و احکام اسلامی است و عواقب جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.
حجت الاسلام علیزاده با بیان این که تنها کارکرد وقف مسائل دینی و مذهبی نیست بلکه می توان وقف را برای مصارفی نظیر فرهنگی، درمانی، اجتماعی و حتی اقتصادی نیز استفاده کرد، تصریح کرد: امروز نیاز جامعه به سوی موقوفاتی برای مصارف فرهنگی و درمانی بسیار زیاد است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به این که در برخی کشورهای اروپایی با بهره گیری از همین نظریه دینی بسیاری از مراکز علمی و فرهنگی با بهره گیری از سنت وقف اداره می شوند، خاطرنشان کرد: اگر این سنت دینی به خوبی در جامعه نهادینه شود حتی در برخی موارد نیاز به هزینه های نفتی در کشور نیازی نخواهد بود.
وی در ادامه سخنان خود همچنین بر ضرورت تبیین و تشریح مناسب احکام وقف از سوی روحانیان برای عموم جامعه تأکید کرد و گفت: متأسفانه بخش مهمی از جامعه از احکام متناسب با وقف هنوز آشنایی کامل ندارند.
حجت الاسلام علیزاده روحانیت را بهترین و امین ترین همراه با مجموعه اوقاف دانست و با بیان این که احیاء بسیاری از موقوفات با همراهی و همکاری مناسب روحانیت اتفاق افتاده است، تصریح کرد: هنوز هم بسیاری از موقوفات در کشور وجود دارد که شناسایی و احیاء نشده که نیازمند همراهی و همکاری روحانیت است.
استاد حوزه علمیه مازندران با بیان این که اگر فرهنگ وقف به خوبی در جامعه نهادینه شود به حتم اثرات و کارکردهای بسیار مناسبی در بخش های مختلف خواهد داشت، ادامه داد: برخی ها در جامعه فکر می کنند که تنها کارکرد وقف مسائل دینی و مذهبی است، در حالی امروز کارکردهای درمانی و آموزشی این سنت مهم دینی در بخشی از جامعه مشهود است.

۹۵/۰۹/۱۷
۱۳:۴۶

اطلاع رسانی از دستاورد های وقف ضروری است

خبرگزاری آریا- مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف استان با اشاره به تولید بیش از 1600 خبر از فعالیت های اوقاف در مجموعه روابط عمومی گفت: خوشبختانه با تعاملی که با رسانه ها صورت پذیرفته همه اخبار تولید شده در کلیه رسانه های مکتوب و فضای مجازی انتشار یافته است.به گزارش خبرنگارآریادفترمازندران درساری، محمود فیاض بخش مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران وقف را میراثی ماندگار دانست و افزود: واقفان با نیت خیر و برای جلب رضایت پروردگار در این مسیر گام برمی‌دارند.وی بابیان اینکه اداره اوقاف و امور خیریه به‌عنوان مجموعه‌ای معنوی سعی در حفظ و ترویج فرهنگ وقف و موقوفات دارد و باید با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اعتماد عمومی را کسب نماید. وی با بیان اینکه اطلاع رسانی و گزارش دهی هم نوعی حق و تکلیف است گفت: حق است چون مردم حق دارند بدانند در مجموعه اوقاف چه فعالیت هایی صورت می گیرد و کلیه عملیات و اقدامات اوقاف اعم از مالی و .. به چه نحوی است.فیاض بخش به تکلیفی بودن فرآیند اطلاع رسانی اشاره کرد و افزود: ما بعنوان افرادی که از بیت المال ارتزاق می نماییم و در مجموعه های نظام فعالیت می کنیم مکلف و موظف به اطلاع رسانی هستیم تا مردم دستاوردهای موقوفات و بقاع متبرکه را بدانندو آگاه شوند.مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف استان با اشاره به تولید بیش از 1600 خبر از فعالیت های اوقاف در مجموعه مدیرروابط عمومی اداره کل اوقاف استان مازندران گفت: خوشبختانه با تعاملی که با رسانه ها صورت پذیرفته همه اخبار تولید شده در کلیه رسانه های مکتوب و فضای مجازی انتشار یافته است.وی پخش تیزر های تلویزیونی و آنونس رادیویی ،استفاده از ظرفیت های تبلیغات محیطی و شهری را از دیگر برنامه های تبلیغی و ترویجی فرهنگ مقدس وقف برشمرد.مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران تصریح کرد:رسانه ها در ترویج و تبلیغ نقش بسیار مهمی دارند و چون رسانه ها با همه اصناف سرو کار دارند هر اندازه اطلاعات آنها در هر رشته ای و زمینه ای افزایش یابد کند و هر چه در اطلاعاتشان بیشتر باشد فرصت خدمت برای آن‌ها بیشتر فراهم می‌شود.

۹۵/۰۹/۱۷
۱۵:۵۷

پایان لیگ حافظان قرآنی استان مازندران/ تکواندویی ها نایب قهرمان شدند

مراسم اختتامیه نخستین دوره لیگ حفاظان قرآن کریم با مسئولین استانی و کشوری در سالن برنامه ریزی و بودجه شهرستان ساری برگزار شد.

به گزارش گروه ورزشی آنا و به‌نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، اولین دوره رقابتهای لیگ حفاظان قرآنی استان مازندران با حمایت فدراسیون تکواندو، هیات تکواندو استان مازندران، سازمان تبلیغات استان و امور قرآنی سازمان اوقاف مازندران با حضور 19 تیم از سطح استان که 8 تیم حفاظ آن تکواندوکار بودند طی دو ماه برگزار شد.
مرحله نهایی و مراسم اختتامییه نخستین دوره این رقابتها با حضور فیض اله نفجم رییس هیات تکواندو استان مازندران، حجت الاسلام کارگر نماینده فدراسیون تکواندو، و مسئولین و نمایندگان سازمان های دارالقرآن کریم کشور، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و علاقه مندان برگزار گردید و در پایان تیم صاحب الزمان(عج) ساری به عنوان قهرمانی دست یافت، تیم تکواندوکاران طوبی بهشهر نایب قهرمان شد و تیم عروة‌الوثقی بهشهر و کوثر جویبار حائز رتبه‌های سوم و چهارم شدند.
سیده کلثوم حسینی، مسئول کمیته فرهنگی هیات تکواندو استان مازندران و ایده پرداز این رقابت تیمی که خود نیز از حافظان قرآنی می باشد در مورد برگزاری این مسابقات گفت: «با توجه به اینکه رشته ورزشی من تکواندو است و در زمینه قرآنی نیز فعالیت میکنم، اولین بار ایده برگزاری این مسابقه را از رقابتهای لیگ تکواندو گرفتم و برایم جذاب بود تا این شیوه در علاقمندان به قرآن هم بوجود بیاید و به غیر از مسابقات انفرادی بتوانند به صورت تیمی از هر شهرستانی شرکت کنند.»
مسئول کمیته فرهنگی هیات تکواندو استان در ادامه گفت: «خیلی خوشحالم که در راس تکواندو استان فرد علاقمندی مثل فیض اله نفجم حضور دارد که از این برنامه هم به عنوان کار فرهنگی در تکواندو استان هم پیوند میان این دو موهبت الهی یعنی ورزش و قرآن کریم استقبال کرد و با همت و حمایت ایشان این برنامه به خوبی به مرحله پایانی رسید امیدوارم این حس علاقه و پشتیبانی از توسعه قرآنی در بین همه روسا هیاتها بوجود بیاید تا در کنار رقابتهای ورزشی، ورزشکاران بتوانند این حس معنوی را در مسابقات این چنینی درک کنند تا نسبت به نشر و ترویج فرهنگ قرآنی و شناسایی نخبگان ورزشی قرآنی هم گام بزرگی برداشته شود.»
حسینی در ادامه اظهار کرد: «از آنجایی که این مسابقه به عنوان بخشی از کارفرهنگی هیات تکواندو استان به فدراسیون ارسال شد توجه کمیته فرهنگی فدراسیون را جلب کرد و در نشستی با ریاست فدراسیون حاج آقا پولادگر و ارائه جزییات، ایشان استقبال کرده و دستور حمایت ویژه از این طرح را صادر کردند.»
این مراسم با سخنرانی مسئولان قرآنی استانی، کشوری و اهدا لوح به تیم های اول تا چهارم به پایان رسید.

۹۵/۰۹/۰۵
۱۴:۱۵

ثبت سند ابرموقوفه های یک میلیون متر مربعی در مازندران

ساری - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت که 2 موقوفه بزرگ این استان هر یک به مساحت بیش از یک میلیون متر مربع سند دار شده است .

حجت الاسلام ستار علیزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود : موقوفه میرمحمدعلی یعقوبیان در قریه شریف آباد ساری و سیدحسین رئیس در گاوان قائمشهر بخشی از هفت هزار و 503 هکتار موقوقه استان است که صاحب سند شدند.
وی سابقه ثبتی این 2 موقوفه را مربوط به اوایل سال های 1300 اعلام کرد و گفت که پس از سال ها و با کشف این موقوفات مجهول ، سند برای آنها گرفته شد .
مدیرکل اوقاف مازندران آمار اسناد صادر شده برای موقوفات مازندران را 605 فقره اعلام کرد و گفت که این اسناد برای هشت هزار رقبه است .
** 74 وقف جدید
علیزاده همچنین از ثبت 74 وقف جدید از ابتدای امسال تاکنون در مازندران خبر داد و اظهار داشت : ارزش این موقوفات که 25 هزار متر مربع است ، 50 میلیارد ریال برآورد شده است .
وی از بابل ، بهشهر ، ساری و قائمشهر به عنوان شهرستان هایی نام برد که بیشترین وقف را در مازندران دارند .
او از وقف عرصه یکهزار متری حاج حسن علیزاده در بابلسر و وقف عرصه و اعیان میرهادی و آمنه حاجی زاده در بهشهر به عنوان برجسته ترین موقوفات در مازندران یاد کرد .
مدیرکل اوقاف مازندران گفت امسال حدود 60 میلیارد ریال کمک نقدی و غیرنقدی در بقاع مازندران برای ساخت وساز این اماکن هزینه شد .
وی از صدور حکم قضایی برای احیای اراضی وقفی این استان خبرداد و افزود : حکم قضایی برای 400 هکتار از عرصه های وقفی مازندران صادر شده است .
علیزاده از حکم قضایی معدن پارسا کش آمل به وسعت 80 هکتار به عنوان مهم ترین موارد احیای موقوفات در مازندران نام برد .
وی تعداد طرح های ساخت و توسعه در بقاع متبرکه مازندران را 162 طرح اعلام کرد و گفت که این طرح ها بیشتر از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران افزود : 50 میلیارد ریال برای اجرای نیات واقفان در مازندران امسال هزینه شد .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
2096/1654

۹۵/۰۹/۰۲
۱۴:۰۲

مدیرکل اوقاف : پنج درصد موقوفات مازندران را علما وقف کردند

ساری - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت : پنج درصد از 13 هزار موقوفه موجود در مازندران را علمای استان از اموال و دارائی های خودشان وقف کرده اند .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام ستا علیزاده روز پنجشنبه در کنگره علمای واقف مازندران در بابل تعداد این موقوفات را 724 مورد اعلام کرد .
وی افزود : ادارات کل اوقاف و امور خیریه مازندران در نظر دارد از تمامی واقفین استان از هر قشری قدردانی کند که از جمله برجسته ترین این افراد ، عالمان دینی هستند .
او ادامه داد : پارسال اولین کنگره علمای واقف با محوریت میرزا هاشم آملی در شهرستان آمل برگزار شد و امسال هم دومین کنگره را با محوریت دو عالم برجسته شیخ کبیر و آیت الله روحانی در بابل برگزار کردیم .
علیزاده اظهار داشت: در هر جایی که علما از وقف حمایت و در ترویج و گسترش فرهنگ وقف تلاش کردند شاهد بودیم که مردم علاقه بیشتری نشان دادند.
وی افزود : در سال 88 میانگین وقف جدید در کشور 196 مورد بود ، اما زمانی که روحانیون برای ترویج وقف با جدیت با هماهنگی مدیران اوقاف ورود یافتند ، هم اکنون هر سال سه هزار وقف جدید در کشور ثبت می شود که تنها سهم مازندران در سال گذشته 200 وقف جدید بود .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت : در سال جاری تاکنون 80 وقف جدید به ارزش 50 میلیارد ریال در مازندران ثبت شد که به طور قطع تا پایان سال افزایش می یابد.
امام جمعه بابل نیز در این مراسم گفت : امروزه با گسترش فرهنگ وقف، این سنت حسنه در تمامی مراحل زندگی انسان از مدرسه، مسجد ، حسینه و اماکن بهداشتی و درمانی ورد یافته است و خوشبختانه همچنان در حال گسترش است .
حجت الاسلام حسن روحانی افزود : وقف و ایمان با هم ارتباط تنگاتنگی دارند و انسان هایی که دارای ایمان قوی هستند ، اموالشان را وقف می کنند.
کنگره یک روزه علمای واقف مازندران صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران و تعدادی از روحانیون و واقفان در تکیه بزرگ حمزه کلای بابل آغاز به کار کرد.
خبرنگار : زینب حبیب پور گودرزی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7328/1654

۹۵/۰۹/۱۱
۱۵:۵۲

کمک 60 میلیارد ریالی مازندرانی ها به بقاع متبرکه

ساری - ایرنا - مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت که مردم این استان سالانه 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک می کنند .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام ستار علیزاده در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه ساری
افزود : 10 میلیارد ریال از این مبلغ نقدی و بقیه غیرنقدی است .
وی تعداد بقاع متبرکه استان را یکهزار و 500 مورد اعلام کرد و گفت که کمک های مردمی صرف برگزاری مراسم مذهنی در این مکان ها می شود .
علیزاده همچنین از وقوع 80 وقف جدید در سال جاری در این استان خبر داد و ارزش آنها را 50 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی از ارتقاء فرهنگ وقف در کشور و استان اظهار خرسندی کرد و افزود : تا سال 1388 میانگین وقف سالانه 196مورد در سال بود که از این سال به بعد به سه هزار در کشور و 200 مورد در مازندران افزایش یافت.
علیزاده از سند دار شدن 720 فقره موقوفات و تعیین تکلیف قضایی 243 مورد خبر داد و گفت : از ابتدای شکل گیری این نهاد تا سال 1392 بیش از 353 هزار هکتار موقوفه سند دار شد در حالی که از سال 1392 تا کنون 200 هزار هکتار رسید.
خبرنگار : زهره کرمی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7330/1654

۹۵/۰۹/۱۲
۱۴:۳۶

ثبت بیش از 700 موقوفه توسط علما و روحانیون در استان مازندران

ساری - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت که 742 موقوفه این استان توسط علما و روحانیون وقف شده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت‌الاسلام ستار علیزاده سه شنبه شب در نشست تخصصی وقف ویژه روحانیون و مداحان در حسینیه حوزه علمیه محمدیه نکا تعداد موقوفات استان را 13 هزار مورد اعلام کرد.
وی نقش علما و روحانیون را در نهادینه کردن فرهنگ وقف مهم توصیف کرد و افزود : علما و روحانیون همان گونه که با نیات مختلف اموالشان را وقف کرده اند ، برای زنده نگه داشتن فرهنگ وقف هم تلاش کنند.
علیزاده استقبال مردم به وقف را خوب توصیف کرد و گفت : در گذشته به طور میانگین هر سال 196 وقف جدید ثبت می شد و اکنون هر سال حدود سه هزار وقف جدید داریم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران افزود : در استان مازندران در سال گذشته 200 وقف جدید داشتیم که این وقف‎‌ها به ثبت رسیده است و بیانگر توجه مردم به این امر است که باید بیش از پیش در این امر تلاش شود.
وی گفت: برخی از حوزه‌های علمیه ما از نظر مالی مشکل دارند که باید به این مسائل توجه شود و اینکه وقف، می‌تواند کمک‎‌کار خوبی برای حوزه‌های علمیه باشد.
خبرنگار : مریم نظری ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7332/1654

۹۵/۰۹/۱۷
۰۰:۱۲

رئیس جدید اداره اوقاف سوادکوه و سوادکوه شمالی معرفی شد

ساری – ایرنا – آئین تکریم و معارفه رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سوادکوه و سوادکوه شمالی روز یکشنبه با حضور مدیر کل اوقاف مازندران و مسئولان در سالن شهرداری زیراب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این مراسم از زحمت های حجت الاسلام نقی پورنوروز قدردانی و حجت الاسلام فتاح سوادکوهی به عنوان رئیس جدید منصوب شد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران در مراسم معارفه رئیس جدید اداره اوقاف سوادکوه گفت : وقف یک حسنه بی دلیل و ماندگار است و هیچ تغییر و تحولی در ان به وجود نمی آید.
حجت اسلاسلام ستار علیزاده افزود : نهادینه کردن وقف یک وظیفه عمومی است و هر کسی در هر پست و منزلتی که قرار دارد باید در حوزه آثار کارآمدی وقف تلاش کند.
وی با بیان اینکه تا سال 86 تعداد کل وقف جدید در کشور سالی 196 وقف جدید بوده است ، ادامه داد : این درحالی است که سال گذشته در استان مازندران شاهد 200 وقف جدید بوده ایم و امسال تعداد وقف جدید در این استان 80 وقف رسیده است.
علیزاده همچنین با اشاره به اینکه در حوزه تبلیغ و ترویج وقف همه به ویژه ائمه جمعه و اصحاب رسانه باید تلاش کنند ، ادامه داد:افرادی که می توانند در حوزه نهادینه کردن وقف ورود پیدا کنند با اطلاع رسانی دقیق باید ما را دراین امر کمک کنند.
فرماندار سوادکوه در این مراسم گفت که خدمت در نظام جمهوری اسلامی برای همه یک فرصت و غنیمت است که باید از فرصت ها به نحو احسن استفاده کرد.
عبدالجواد توحیدی مقدم افزود: جابه جایی مدیران یک امر طبیعی است بنابراین آنچه که باید یک مدیرباید آن را سرلوحه کارهای خود قرار دهد این است که یک خدمتگزار خوبی برای مردم باشد.
وی همچنین با بیان اینکه بخشی از تمدن اسلامی مرهون پدیده وقف شده است ، گفت: وقف می تواند در تمامی حوزه ها تاثیر گذار و حرفی برای گفتن داشته باشد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سوادکوه و سوادکوه شمالی در این مراسم گفت که خدمت به مردم بالاترین و بزرگترین افتخاری بوده است که نصیبم شده است و در این مدت برهه زمانی تمام سعی و تلاشم بر آن بود تا خدمتگذار خوبی برای مردم شهرم باشم.
وی با بیان اینکه در سوادکوه و سوادکوه شمالی 95 امام زاده در سامانه اوقاف به ثبت رسیده است ، افزود :تعداد موقوفات منفعتی 121 مورد است.
نقی پورنوروز با تاکید براینکه در این شهرستان به موقوفات جدید طبق نیات روز جامعه نیاز است ، گفت : باید به مسایلی مانند کمک به دارو و درمان ، تبلیغ و ترویج برنامه های قرآنی ، کمک به فقرا ، مستمندان ، کمک به ورزش جوانان و ازدواج جوانان باید در این شهرستان توجه جدی شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سوادکوه و سوادکوه شمالی از خیراندیشانی که در امر ساخت و ساز اوقاف این اداره را کمک کرده اند ، تشکر کرد و گفت : زمینه رشد در موقوفات نشات گرفه از اعتقادات مردم و زائرانی است که با این اعتقادات خود حدود 228 میلیون تومان در غالب طرح مودت عمرانی به امام زاده ها کمک کرده اند.
خبرنگار : مونا معینی کوچکسرائی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7334/1654

۹۵/۰۹/۲۸
۱۸:۲۰

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران خبرداد: ثبت 72 وقف جدید در مازندران

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: 74 وقف جدید در مازندران به مساحت 25 هزار مترمربع به ارزش 50 میلیارد ریال در سالجاری صورت گرفت.
به گزارش ایسنا مازندران، حجت الاسلام ستار علیزاده امروز دوم آذر ماه سالجاری در نشست خبری  با اصحاب رسانه در ساری گفت: روز 28 صفر در تقویم کشور به نام روز وقف نامگذاری شد و  امید است این اداره کل با تبدیل روز وقف به دهه وقف بتواند با شعار همه واقف باشیم در نشر فرهنگ وقف تلاش مضاعفی داشته باشد.
وی با اشاره به نقش برجسته رسانه ها در ترویج فرهنگ وقف، افزود: فعالیت خانواده بزرگ رسانه در عملکرد مسئولان و ترویج و نهادینه کردن فرهنگ وقف غیر قابل انکار است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه  این اداره کل نمی تواند در نیات واقفین محدودیت ایجاد کند مگر در موارد نامشروع، تصریح کرد: برای پوشش نیازهای جامعه توسط واقفین تلاش هایی انجام می شود تا واقفان به سمت و سوی نیازهای جامعه سوق داده شوند.
وی با اشاره به اینکه شعار «همه واقف باشیم» در سازمان اوقاف پیگیری می شود، ادامه داد: این شعار به این معنا است که در هر خانواده ای دست کم یک واقف باشد هر چند اهدای یک جلد کتاب یا قرآن برای مسجد باشد.
علیزاده با بیان اینکه وقف، راه تکریم و برخورد کریمانه با افراد آسیب پذیر جامعه است، اظهار کرد: وقف، هدیه عزت واقف به مردم و جامعه بشری و سرآغازبرخورد کریمانه واقف است و شعار همه واقف باشیم نردبان مستحکم برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری است.
وی با بیان اینکه ورود به اوراق وقفی باید از سوی مجلس شورای اسلامی باشد، افزود: رسانه‌ها در چگونگی ترویج فرهنگ وقف با جامعه، آگاهی بخشی درباره مسائل روز و نیازهای  جامعه، بازگویی وقف نوین می توانند نقش خوبی را ایفا کنند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه هر خبرنگار یک وقف جدید شعار امسال دهه وقف باشد، گفت: رسانه ها در نهادینه کردن تعاملات مسئولان با اداره کل اوقاف بسیار موثر هستند.
وی با بیان اینکه 74 وقف جدید به مساحت 25 هزار مترمربع به ارزش 50 میلیارد ریال در سالجاری صورت گرفت، افزود: بابل و بهشهر، ساری، قائم شهر و آمل بیشترین وقف جدید را در سالجاری دارد.
علیزاده عنوان کرد: در طرح مودت در سال جاری 900 میلیون تومان و به صورت غیر نقدی 50 میلیارد ریال از محل بقاع و اماکن متبرکه از کمک های مردمی جمع آوری شد.
وی با بیان اینکه در سالجاری 210 احکام صادره به نفع موقوفه صادر و 400 هکتار از اراضی موقوفات احیا شد، افزود: در سالجاری  605 سند موقوفه به تعداد بیش از 8 هزار و 800 رقبه با مساحت 7 هزار و 523 هکتار سنددار شده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه 162 پروژه در استان در حال احداث و توسعه بقاع و امامزادگان است، گفت: در سالجاری 3 هزار و 500 سند اجاره جدید تنظیم و 8 هزار سند اجاره تمدید شد.
وی با بیان اینکه در سالجاری 72 هزار مسابقه قرآنی در 11 رشته برگزار شد، افزود:  در سالجاری موقوفه میرهادی و آمنه حاجی‌زاده بهشهر با مساحت هزار متر مربع برای توسعه فعالیت های قرآنی نیت شده است.
علیزاده با بیان اینکه یکی از راه های خصوصی سازی دادن عرصه و عیان وقف به بخش خصوصی است، عنوان کرد: تا کنون 5 میلیارد تومان تا امروز در حوزه اجرای نیات واقفین هزینه شده است.
وی درباره اینکه از سوی مردم درباره دسترسی به امامزاده یوسف رضا در فشار هستیم، افزود: با وجود اینکه اوقاف مازندران حق خلع ید و قلع  قمع بیمارستان رازی را دارد اما با مسئولان پزشکی تعامل کرده است و نیاز است یک فرصت زمانی مشخص دانشگاه علوم پزشکی بیمارستان بسازند و آنجا را تخلیه کنند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران هنوز رضایتمندی که مطلوب اداره کل اوقاف باشد نیست اما اقدام به 200 وقف در سال گذشته در استان و 74 وقف سالجاری نماد اعتماد عمومی است.
 
 
 
 
 
 
خبرنگار: 49008

۹۵/۰۹/۰۲
۱۲:۴۷

نخستین لیگ حفاظ قرآنی کریم در مازندران پایان یافت

 
 
آیین اختتامیه نخستین لیگ حفاظ قرآنی کریم پنجم آذرماه در مازندران برگزار شد.
به گزارش ایسنا مازندران، حجت الاسلام ستار علیزاده مدیرکل اوقاف و امورخیریه مازندران در آیین اختتامیه نخستین لیگ حفاظ قرآن کریم که در سالن برنامه‌ریزی استانداری مازندران برگزار شد، گفت:  19 تیم  شامل  155 نفر در مسابقات این دوره از مسابقات قرآن حضور پیدا کردند و این مسابقات با شکوه هرچه بیشتر برگزار شد.
وی با بیان اینکه ما نتوانستیم حق قرآن کریم را به جای بیاوریم، افزود: هنوز ظرفیت‌های قرآن معرفی نشده و همه وظیفه داریم به هر اندازه‌ای که به قرآن ارادت و دغدغه قرآن داریم با استفاده از همه ابزارها در معرفی قرآن  آن گونه که قرآن آفرین از ما خواسته است سهیم باشیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه قرآنی شدن سبک زندگی تهاجم فرهنگی را خنثی می کند، تصریح کرد: با نهادینه شدن سبک زندگی قرآنی در جامعه این آسیب هایی که در جوامع بشر موجب خجالت بشریت است دیگر نمی‌تواند به نسل جوان آسیب بزند.
وی با اشاره به اینکه هر کس به قرآن و اهل بیت(ع) متصل شود انسانی بیدار و بیدار کننده می شود، ادامه داد: امید است زمانی بتوانیم آموزه‌های قرآن را در بطن زندگی بکار برده و نهایت بهره را از این کتاب آسمانی ببریم.
 
خبرنگار: 49008

۹۵/۰۹/۰۵
۰۲:۰۹

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران: وقف بهترین راه اجرای اقتصاد مقاومتی است

 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: بین وقف و اقتصادی مقاومتی ارتباط تنگاتنگ وجود دارد، شعار همه واقف باشیم بهترین سال لبیک گویی به سخنان رهبری است.
به گزارش ایسنا مازندران، حجت السلام ستار علیزاده به مناسبت هفته وقف در آمل با اشاره به اینکه وقف هنوز در جامعه به خوبی نهادینه نشده است، افزود: بین وقف و اقتصادی مقاومتی ارتباط تنگاتنگ وجود دارد، شعار همه واقف باشیم بهترین سال لبیک گویی به سخنان رهبری است.
وی با بیان اینکه وقف نردبان محکم برای رسیدن به قله اقتصاد مقاومتی است و واقف بزرگترین خدمت را به همه افراد جامعه می کند، تصریح کرد: وقف روح نشاط و عدالت اجتماعی روح شادابی و مهرورزی را هدیه می کند.
علیزاده با تاکید بر اینکه همه جامعه مدیون وقف است و وقت را باید جدی تر گرفت اگر وقف در جامعه رخ دهد آثار و برکات زیادی دارد، گفت: مسئولان با حضور و حمایت، تبلیغ و ترویج و حوزه اثرگذاری در نهضت بزرگ وقف و وقف گرایی حضور پیدا کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه همراهی بین وقف و اقتصاد مقاومتی عمیق و ناگسستنی است و اجرای امینانه نیات واقفین در دستور کار اوقاف قرار دارد، یادآور شد:74  وقف جدید در مازندران امسال ثبت شده که بیش از 5میلیاردتومان ارزش اقتصادی دارد.
وی با بیان اینکه سنددار کردن از امورات اوقاف است که تاکنون 720سند مالکیت اخذ شد و 10هزار رقبات این موقوفات است، بیان کرد: 400 هکتار ملک و زمین وقفی از سوی دادگستری و با آرای قضات احیا شد.
علیزاده با اشاره به اینکه 4هزار سند اجاره موقوفات تنظیم شده که قبلا فاقد سند بوده است، افزود: این میزان سند برای دسترسی آن نیات واقفین است.
 
 
 
 
 
 
خبرنگار: 49003

۹۵/۰۹/۰۸
۱۷:۵۱

شیوه مسابقات لیگ حفاظ قرآنی مازندران به استان های دیگر تسری می‌یابد

گروه فعالیت‌های قرآنی: رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: برگزاری نخستین لیگ حفاظ قرآنی استان مازندران شایسته تجلیل است و این اتفاق مبارک به‌زودی با استانداردسازی به استان های دیگر تسری می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران حجت الاسلام ستار علیزاده دیروز، پنجم آذرماه در آیین اختتامیه نخستین لیگ حفاظ قرآنی کریم که در سالن برنامه‌ریزی استانداری مازندران برگزار شد، گفت:  19 تیم  شامل  155 نفر در مسابقات این دوره از مسابقات قرآن حضور پیدا کردند و این مسابقات با شکوه هرچه بیشتر برگزار شد.
وی با بیان اینکه ما نتوانستیم حق قرآن کریم را به جا بیاوریم، افزود: هنوز ظرفیت‌های قرآن معرفی نشده و همه وظیفه داریم به هر اندازه‌ای به قرآن ارادت و دغدغه قرآن داریم با استفاده از همه ابزارها در معرفی قرآن  آنگونه که قرآن آفرین از ما خواسته است معرفی کنیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه قرآنی شدن سبک زندگی تهاجم فرهنگی را خنثی می کند، تصریح کرد: با نهادینه شدن سبک زندگی قرآنی در جامعه این آسیب هایی که در جوامع بشر موجب خجالت بشریت است دیگر نمی‌تواند به نسل جوان آسیب بزند.
وی با اشاره به اینکه هر کس به قرآن و اهل بیت(ع) متصل شود انسانی بیدار و بیدار کننده می شود، ادامه داد: امید است زمانی بتوانیم آموزه‌های قرآن را در بطن زندگی بکار برده و نهایت بهره را از این کتاب آسمانی ببریم.
در ادامه، حجت الاسلام سید مصطفی حسینی در آیین اختتامیه نخستین لیگ حفاظ قرآنی گفت: برگزاری مسابقات تیمی که برای اولین بار در استان مازندران کلید زده شد قدم متحول کننده‌ و حرکتی جهادی و بسیجی بود و این قدم مبارک تابوی مسابقات فردی و سنتی را شکست.
وی با اشاره به برگزاری قریب به چهار دهه مسابقات قرآنی او قاف و امور خیریه از مراحل شهرستانی تا کشوری، افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران چندین مسابقات بین‌المللی را برگزار می‌کند و همه سازمان ها برای کارکنان خود مسابقات قرآنی را نیز  برگزار می‌کنند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اینکه مسابقات فردی قرآن باید تقویت شود و افراد بیشتری را دربرگیرد، تصریح کرد: با توجه به اینکه قرا اغلب در حوزه خاصی برجستگی دارند برگزاری مسابقات به صورت تیمی علاوه بر اینکه خانواده های بیشتری را درگیر می‌کند موجب می‌شود تا قرا نقاط ضعف یکدیگر را پوشش داده و به ایجاد فضا هیجانی‌تر، جذاب تر کمک می کند.
وی با بیان اینکه باید همه مولفه‌هایی که  برگزاری مسابقات قرآن نقش دارد، بهترین باشد، افزود: نباید کسی که در جلسه قرآن می نشیند احساس خستگی و ملال کند و مدام موضوعات تکراری را بشنود.
حسینی اظهار کرد: اینکه در جلسات یک شیوه سنتی و عادی شامل چند سخنرانی و ...باشد باید تغییر کند و معارف دینی و قرآنی باید هنرمندانه در قالب شیوه نو به جوانان ارایه شود.
وی با اشاره به عدم هم‌افزایی ظرفیت‌ها در سازمان‌هایی که فعالیت‌های قرآنی می‌کنند، افزود: در عرصه فرهنگی امروز بسیار مشکل داریم و گاهی عدم هم‌افزایی و فرا نگرفتن شیوه کار جمعی ممکن است به خنثی شدن فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های موازی و شاید تخریب همدیگر بیانجامد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه ما  نباید در فعالیت‌های قرآنی سکولار عمل کنیم، عنوان کرد: فعالیت قرآنی با باور قرآنی به نتیجه می‌رسد و لازم است در فعالیت‌های قرآنی نام و نشان را فراموش کنیم.
وی  با اشاره به اینکه ما در فعالیت‌های قرآنی نیازمند تحول هستیم، افزود: برگزاری نخستین لیگ حفاظ قرآنی استان مازندران شایسته تجلیل است و این اتفاق مبارک به‌زودی با استاندارد سازی به استان های دیگر تسری می‌یابد. 
حسینی گفت: شیوه‌ای  که در مسابقات قرآن مازندران به صورت لیگ برگزار شد قرار است در مرکز شورای عالی فعالیت های قرآنی کشور استاندارسازی شود تا برند کشوری و جهانی پیدا کند.
در ادامه این مراسم حجت الاسلام کارگر،مسئول فرهنگی فدراسیون تکنواندو کشور گفت:  از شاخه‌های شجره انقلاب سازمان‌هایی به وجود آمد که دغدغه منویات رهبری را دارند و در تحقق آن تلاش می‌کنند.
وی افزود: از اینکه سفیران ورزش با روحیه قرآنی به میدان مسابقات می‌روند موجب می شود تا آنان از آسیب‌های ورزشی که ممکن است انسان را دل‌مرده کند  دور نگه ‌دارد.
مسئول فرهنگی فدراسیون تکنواندو کشور با اشاره به قولی از پیامبر اکرم(ص) که  فرمود:«قرآن دل مرده را زنده می کند و انسان را از بدی ها باز نگه می دارد»، تصریح کرد: قرآن بهترین کلام و بهترین نسخه برای آرامش است و ورزشکارانی که انس با قرآن دارند با روحیه بالاتری سکوهای قهرمانی را فتح می کنند.
وی با اشاره به اینکه باید از دریای بیکران معنویت قرآن بهره ببریم، افزود: پیوند خوبی بین قرآن و عترت و محیط‌های ورزشی برقرار شد و این دستاورد ارزشمند باید حفظ و تقویت شود.
کارگر گفت: قرار شد در سال آینده لیگ های  قرآنی با همکاری ادارات ورزشی در سطح استان ها برگزار شود تا بتوانیم با تلفیقی از مسابقات تکواندو و قرآن  برای اولین بار در کشور برگزار کنیم.
لازم به ذکر است؛ در پایان این اختتامیه تیمهای اول تا سوم تجلیل شدند.

۹۵/۰۹/۰۵
۰۹:۰۹

افزایش رشته‌های معارفی در مسابقات قرآن و عترت سال آینده

گروه فعالیت‌های قرآنی: رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از افزایش رشته‌های معارفی شامل؛ تفسیر اجمالی، موضوعی، ترتیبی و نیز حفظ موضوعی در مسابقات قرآن و عترت سال آینده خبر داد.

حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران درباره برگزاری مسابقات کشوری قرآن کریم در سال آینده، گفت: امسال در مسابقات قرآنی کشور شاهد برگزاری جشنواره بزرگ قرآن و عترت بودیم که همه رشته ها در این مسابقات تجمیع شده بود.
وی با اشاره به اینکه مسابقات کشوری قرآن کریم به صورت تفکیکی در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شد، افزود: از تجربه این دوره از مسابقات به این نتیجه رسیدیم که باید در برگزاری مسابقات به یک تقویم و زمان ثابت برسیم تا متسابقین  با آمادگی بهتر در اردوهای آمادگی و هم مسابقات شرکت و برنامه‌ریزی کنند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشوربا بیان اینکه،از دیگر برنامه‌ها و اقدامات مهم در مسابقات آینده «توسعه رشته‌های معارفی» است، تصریح کرد:  در حال حاضر از 11 رشته مسابقات یک رشته معارفی و بقیه آوایی است اما طی تصمیمات ستاد عالی برگزاری مسابقات مقرر شد در مسابقات قرآن و عترت سال آینده رشته‌های معارفی شامل؛ تفسیر اجمالی، موضوعی، ترتیبی و نیز حفظ موضوعی اضافه شود.
وی با اشاره به تجربه موفق برگزاری مسابقات به صورت تیمی در مازندران، افزود: تا کنون مسابقات قرآن و عترت به صورت انفرادی بوده و با توجه به تجربه خوبی که در مازندران به‌دست آمد در حال برنامه‌ریزی هستیم تا این اتفاق مبارک را در کنار سایر مسابقات قرآنی برگزار کنیم.
حسینی اظهار کرد: پس از اختتامیه این مسابقات قصد بر آن است تا جلسات متعدد برای استانداردسازی آیین‌نامه برگزار کنیم و با توجه به اینکه چندین استان متقاضی برگزاری مسابقات تیمی قرآن کریم بودند چنانچه بتوانیم طی ماه‌های آینده در چند استان این اقدام را به صورت پایلوت اجرایی کنیم امیدوار خواهیم بود در سال آینده زمینه برای حضور مسابقات تیمی فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه به جهت ظرفیت بالای فعالیتهای قرآنی مازندران توقع از این استان نیز بالا است، افزود: استان مازندران در اجرای برنامه‌های قرآنی توانمند است و همه قاریان، استادان، حافظان و دستگاه‌های قرآنی اهتمام خوبی در پیگیری داشته و مازندران از این حیث معدل خوبی دارد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه کشور از من به عنوان قرآنی اوقافی توقع دیگری دارد و باید فعالیتهای قرآنی را در مسیر وقف انجام دهم، عنوان کرد: ما به عنوان اوقاف وظیفه داریم به جای اینکه به فعالیتهایی که مربوط به آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات اسلامی است وارد شویم، با تشویق خیران به وقف در حوزه های قرآنی در استحکام‌بخشی به زیرساختهای رونق فعالیتهای قرآنی تلاش کنیم.
وی گفت: اگر در استان مازندران مورد جدید وقف در حوزه‌های قرآنی که بیشتر نیاز است اتفاق افتاد و منبع مالی جدیدی برای رونق فعالیتهای قرآنی صورت گرفت اداره کل اوقاف مازندران می‌تواند جهت تجلیل از این واقف قرآنی وی را به تهران معرفی کند.

۹۵/۰۹/۰۷
۰۸:۳۸

2 درصد از موقوفات مازندران در حوزه قرآنی است

گروه فعالیت‌های قرآنی: مدیر کل اوقاف و امورخیریه مازندران گفت: موقوفه در حوزه قرآن در استان مازندران اندک است و حدود 2 درصد موقوفات استان مازندران را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران حجت‌الاسلام ستار علیزاده ظهر امروز نهم آذرماه 95 در همایش «وقف و ترویج فرهنگ قرآنی» که در قائمشهر برگزار شد،گفت:موقوفه در حوزه قرآن در استان مازندران اندک است و حدود 2 درصد موقوفات استان مازندران را شامل می‌شود.
وی با اشاره به وجود 141 موقوفه در حوزه قرآن کریم در مازندران، افزود: از این تعداد 84 موقوفه در حوزه قرآن درپیش از انقلاب که پس از انقلاب اسلامی  54 موقوفه احیا شد و از سال 1390 تا کنون 25 وقف در حوزه قرآن در مازندران انجام شده است.
مدیر کل اوقاف و امورخیریه مازندران با بیان اینکه بهترین راه جهانی کردن قرآن توجه به سنت وقف قرآنی است،  تصریح کرد: امروز دنیا تشنه معارف اسلامی است و باید تلاش کنیم تا قرآن را بیشتر مردم معرفی کنیم.
وی افزود: کشورهای مختلف به مواردی همچون قدرت سخت افزاری و نرم افزاری، پول و قدرت نظامی‌شان می بالند اما ایران اسلامی به حیات طیبه زیر چتر قرآن کریم و اهل بیت(ع) افتخار می‌کند.

۹۵/۰۹/۰۹
۱۶:۵۳

لزوم توجه به ظرفیت‌های وقف در مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

گروه اجتماعی: استاندار مازندران گفت: ظرفیت وقف با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران، ربیع فلاح جلودار ظهر امروز در جلسه دیدار مدیران اوقاف مازندران و اعضای ستاد دهه وقف با استاندار مازندران که به مناسبت دهه وقف در استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ وقف، گفت:  رسانه‌ها اعم از مکتوب و مجازی، صدا و سیما در این زمینه تبلیغ و تشویق کنند و پیگیر این امر مهم باشند.
وی با اشاره به گستردگی فعالیت اوقاف در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، آموزشی افزود: وظایفی که اوقاف در زمینه‌های مختلف بر عهده دارد در هیچ دستگاهی وجود ندارد.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه نامگذاری سال 95 به سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تصریح کرد: باید یک برنامه منظم در حوزه اقتصاد مقاومتی در اوقاف داشته باشیم.
وی افزود: امکانات و موقعیت اوقاف ایجاب می‌کند تا ظرفیت وقف با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
فلاح اظهار کرد: مدیران اوقاف باید تلاش کنند  اقدامات لازم را در بهره گیری صحیح و بهینه از عرصه‌ها را داشته و در بهره‌وری یا بهره‌برداری از املاک بالاترین جایگاه را داشته باشد.
وی افزود: اوقاف حوزه مهمی است که می‌تواند در بخش‌های فرهنگی و سرمایه‌گذاری به دولت کمک کند.
استاندار مازندران با بیان اینکه خیرین با تشکیل ستادی مردم را به وقف تشویق کنند، عنوان کرد: دهه وقف فرصت مناسبی است تا مردم تشویق شوند و در صحنه حضور پیدا کنند. 
وی با اشاره به تاکید مقام معظم  رهبری در  برخورد امینانه با موقوفات، ادامه داد: نظارت کامل بر امور وقف از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که در این مجموعه فضای اعتقادی حاکم است. 
فلاح با اشاره به اینکه اوقاف باید نیازها و اولویت‌ها را در سطح منطقه و کشور مورد بررسی قرار دهد، افزود: باید تلاش شود تا اقدامات فرآیند استعلام سرعت گیرد. 

۹۵/۰۹/۱۳
۱۶:۳۶

شهرداران در صدور پروانه‌های ساختمانی وقف همکاری کنند

گروه اجتماعی: مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: شهرداران در صدور پروانه‌های ساختمانی در حوزه وقف همکاری بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران، حجت‌الاسلام ستار علیزاده امروز 13 آذرماه 95 در جلسه دیدار اعضای ستاد دهه وقف مازندران با ربیع فلاح‌جلودار استاندار مازندران، اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی بزرگترین چپاول به موقوفات صورت گرفته بود اما به برکت انقلاب، وقف در کشور احیا شد.
وی با اشاره به جایگاه والای وقف در اسلام، افزود: حراست از موقوفات مورد تاکید مقام معظم رهبری وظیفه اصلی و قانونی سازمان اوقاف و امور خیریه و است..
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران افزایش بهره‌وری موقوفات طبق قانون را از وظایف سازمان اوقاف دانست و تصریح کرد: در طرح مودت 10 میلیارد ریال به‌صورت نقدی و 50 میلیارد ریال به‌صورت غیر نقدی به امام‌زادگان و بقاع متبرکه کمک مالی شد.
وی افزود: در سال جاری 80 وقف جدید با حدود 30 هزار مترمربع مساحت و به ارزش 50 میلیارد ریال در استان ثبت و 14 مورد از اراضی اختلافی اوقاف با منابع طبیعی در سال جاری تعیین و تکلیف شد.
علیزاده با بیان اینکه بیش از 50 میلیارد ریال در مازندران اجرای نیت واقف شد، اظهار کرد: شهرداران و دستگاه‌های خدمات‌رسان هنگام صدور پروانه و جواز با اداره اوقاف استعلام گیرند.
علیزاده بیان کرد: پنج جلسه با حضور فرمانداران و ائمه جمعه در سطح شهرستان‌ها برای رفع مشکلات و معضلات حوزه وقف تشکیل و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها در حوزه اطلاع‌رسانی، تهیه برنامه‌های پرمخاطب، تولید و بارگذاری اخبار در فضای مجازی از برنامه‌های انجام شده است.
وی با اشاره به بحث استعلام و پروانه ساختمانی در ارتباط با املاک وقفی، ادامه داد: شهرداران در صدور پروانه‌های ساختمانی در حوزه وقف همکاری بیشتری داشته باشند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه اوقاف مازندران در طول سال با مدیریت جهادی و انقلابی و با همراهی و تعاملات دستگاه‌ها خروجی خوبی داشته است، گفت: باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات تعمیر و تجهیز اوقاف صورت گیرد.

۹۵/۰۹/۱۳
۱۶:۳۸

ضریح امامزاده عباسعلی(ع) ساری پرده‌برداری شد

کانون خبرنگاران نبأ: ضریح امامزاده عباسعلی(ع) شهرستان ساری با هزینه ۷۰ میلیون تومانی مادر شهید جاویدالاثر شهید عزتی پرده‌برداری شد.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ به نقل از پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی، از ضریح جدید امامزاده عباسعلی(ع) روستای عباسعلی‌کش شهرستان ساری با حضور بخشدار رودپی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ساری و مادر شهید جاویدالاثر شهید عزتی پرده‌برداری شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در این آیین با اشاره به اینکه دیار علویان از یک هزار و 222 امامزاده و بقعه متبرکه میزبانی می‌کند، گفت: مازندران با پذیرایی از امامزادگان و نوادگان اهل بیت(ع) نقش مهمی در ترویج و فراگیری اسلام در کشور داشته است.
وی با بیان اینکه علما و روحانیون در ترویج فرهنگ قرآنی نقشی مهم و اثرگذار داشتند، عنوان کرد: علما همیشه در کنار مردم بودند و برای اسلام و قرآن خدمت کردند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه 742 وقف توسط علما و روحانیون در مازندران ایجاد شد، ادامه داد: امامزادگان حق حیات بر گردن ما دارند و باید بیشتر قدردان این بزرگواران باشیم.
این مسئول با بیان اینکه دشمن از عشق و ارادت ملت ایران به اهل بیت(ع) و امامزادگان واهمه دارند، تصریح کرد: اربعین حسینی جهان اسلام را بیدار کرد و اسلام جهانی شد.
هزینه 70 میلیونی مادر شهید برای ساخت ضریح امامزاده عباسعلی(ع)
حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حیدری، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری در این مراسم گفت: ضریح امامزاده عباسعلی(ع) توسط مادر شهید جاویدالاثر شهید عزتی ساخته و نصب شد.
وی با بیان اینکه ضریح امامزاده عباسعلی(ع) با مبلغ حدود 70 میلیون تومان نصب شد، اظهار کرد: فعالیت در راه خیر باقیات و صالحات است و امیدواریم همه افتخاری چنین کاری را داشته باشند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری از اجرای بیش از 40 پروژه عمرانی امامزادگان در ساری خبر داد و بیان کرد: در دو سال اخیر 10 ضریح جدید در روستاها و نقاط مختلف ساری نصب شد.

۹۵/۰۹/۱۵
۱۳:۲۴

هیئت‌ها با ایجاد وقف جدید، خودگردانی بلندمدت را طراحی کنند

گروه اجتماعی: مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: مدیران هیئت‌های مذهبی طرح بلندمدت خودگردانی هیئت‌ها را با ایجاد وقف جدید طراحی کنند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران حجت الاسلام ستار علیزاده  امروز  15 آذرماه 95 در همایش یاوران وقف در امازاده عباس(ع) ساری، گفت: کار در حوزه فرهنگ بسیار حساس و سنگین است و باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشیم.
 
وی افزود: مسئولیت یک نعمت است و اقدامات صورت گرفته سازمان اوقاف و امور خیریه مازندران باید با مشارکت رسانه ها به مردم و جامعه معرفی شود.
 مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران با تاکید بر اینکه جلسات فرهنگی باید خروجی داشته و برای جامعه اثرگذار باشد، افزود: افراد متولی فرهنگی در درجه اول باید خود عامل باشند تا خروجی و اثرگذاری آن بیشتر باشد.
 وی با بیان اینکه امروز استمرار حرکت علوی، نبوی و حسینی وظیمه ماست، افزود: امروز باید وظیفه خود در جبهه انقلاب اسلامی را بشناسیم و به آن عمل کنیم.
 علیزاده با بیان اینکه تمام تلاش ما باید حضور در جبهه انقلاب اسلامی باشد، تصریح کرد: امام حسین(ع) استکبارستیز بود و امروز انقلاب اسلامی نیز استکبارستیز و دشمن ستیز است.
 وی با تاکید بر اینکه خروجی مجالس مذهبی باید تقویت انقلاب اسلامی باشد، اضافه کرد: بعضی‌ها در جهت تقویت جبهه فرهنگی اقدامات موثری انجام نمی‌دهند که جامعه و کشور از این مسئله آسیب می‌بیند.
 مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها بر نفوذ فرهنگی، جنگ نرم و... هشدار دادند، ادامه داد: فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جامعه باید به درستی تبیین و پیاده سازی شود.
وی با تاکید بر اینکه نظامندکردن و هدفمند کردن برنامه‌های هیئت‌های مذهبی باید در دستور کار باشد، ادامه داد: هیئت‌های مذهبی بهترین زمینه برای جذب جوانان به مجالس مذهبی هستند.
علیزاده با بیان اینکه نباید با برخوردها و رفتارهای نامناسب جوانان را از مساجد و بقاع متبرکه دور کرد، بیان کرد: مدیران هیئت‌های مذهبی طرح بلند مدت خودگردانی هیئت‌های مذهبی را طراحی کنند که این مسئله با وقف امکان پذیر است.
 مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه هر هیئت مذهبی باید وقف داشته باشد تا بتواند هزینه‌های خود را تامین کند، عنوان کرد:  روحانیون و مداحان توجه به فرهنگ وقف را در سخنرانی‌ها و مداحی‌ها  تبیین کنند.

۹۵/۰۹/۱۵
۲۲:۳۱

لزوم توجه به ظرفیت‌های وقف با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

گروه اجتماعی: استاندار مازندران گفت: ظرفیت وقف با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران، ربیع فلاح جلودار ظهر امروز در جلسه دیدار مدیران اوقاف مازندران و اعضای ستاد دهه وقف با استاندار مازندران که به مناسبت دهه وقف در استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ وقف، گفت:  رسانه‌ها اعم از مکتوب و مجازی، صدا و سیما در این زمینه تبلیغ و تشویق کنند و پیگیر این امر مهم باشند.
وی با اشاره به گستردگی فعالیت اوقاف در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، آموزشی افزود: وظایفی که اوقاف در زمینه‌های مختلف بر عهده دارد در هیچ دستگاهی وجود ندارد.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه نامگذاری سال 95 به سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تصریح کرد: باید یک برنامه منظم در حوزه اقتصاد مقاومتی در اوقاف داشته باشیم.
وی افزود: امکانات و موقعیت اوقاف ایجاب می‌کند تا ظرفیت وقف با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
فلاح اظهار کرد: مدیران اوقاف باید تلاش کنند  اقدامات لازم را در بهره گیری صحیح و بهینه از عرصه‌ها را داشته و در بهره‌وری یا بهره‌برداری از املاک بالاترین جایگاه را داشته باشد.
وی افزود: اوقاف حوزه مهمی است که می‌تواند در بخش‌های فرهنگی و سرمایه‌گذاری به دولت کمک کند.
استاندار مازندران با بیان اینکه خیرین با تشکیل ستادی مردم را به وقف تشویق کنند، عنوان کرد: دهه وقف فرصت مناسبی است تا مردم تشویق شوند و در صحنه حضور پیدا کنند. 
وی با اشاره به تاکید مقام معظم  رهبری در  برخورد امینانه با موقوفات، ادامه داد: نظارت کامل بر امور وقف از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که در این مجموعه فضای اعتقادی حاکم است. 
فلاح با اشاره به اینکه اوقاف باید نیازها و اولویت‌ها را در سطح منطقه و کشور مورد بررسی قرار دهد، افزود: باید تلاش شود تا اقدامات فرآیند استعلام سرعت گیرد. 

۹۵/۰۹/۱۳
۱۶:۳۱

اهمیت نهم ربیع‌الاول در جامعه تبیین شود

گروه معارف: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران بر تبیین، معرفی و اهمیت نهم ربیع الاول تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، حجت الاسلام ستار علیزاده اظهار کرد: اصل مهدویت و امامت از اصول مهم جامعه اسلامی است.
وی با بیان اینکه نهم ربیع الاول بهانه‌ای برای پرداختن به این موضوع اصلی است، افزود: روز هشتم ربیع الاول، امام حسن عسکری (ع) توسط معتمد خلیفه عباسی به شهادت رسید و پسر ایشان حضرت مهدی(عج) به امامت رسید و روز نهم ربیع‌الاول برای شیعیان به عنوان روز آغاز امامت یا تاج‌گذاری امام مهدی (عج) عید دانسته شده و مراسم و جشن‌هایی در این روز برگزار می‌شود.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران با بیان اینکه متاسفانه فرصتی برای شناساندن روز نهم ربیع الاول دست نداده است و این روز آن طور که شایسته است برای علاقه‌مندان به آن حضرت تبیین نشده، ادامه داد: این امر می‌طلبد که فعالیت‌هایی در این زمینه انجام شود؛ اما این تبیین باید به گونه‌ای باشد که باور علاقه‌مندان را تعمیق ببخشد.
 
علیزاده گفت: در برگزاری جشن‌های عیدالزهرا، توجه به نکوداشت آغاز امامت امام مهدی(عج) می‌تواند افق و نگاه گسترده‌تری را پیش روی علاقه‌مندان آن حضرت قرار دهد، به عنوان مثال وقتی از آغاز امامت خرسند می‌شویم که در نهایت، منجر به برانداختن ستمگران شود و این توجه به اصل موضوع امامت ایشان است.
 
وی افزود: لازم است کسانی که دغدغه دارند وارد میدان شوند، موجی رسانه‌ای ایجاد شود و رسانه‌های تصویری، شنیداری و نوشتاری در این موضوع حضور جدی پیدا کنند.
 
مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران عنوان کرد: نشر بروشورهای مناسب و پخش کتاب و جزوه‌های مرتبط با این موضوع اقدامی شایسته است و از طرفی هم در روایات ما آمده است که هر امامی بر گردن پیروان خودش، عهد و میثاقی دارد و اساساَ اعتقاد به امامت امام معصوم(ع)، همراه با یک سلسله تعهد، پیمان، ولایت، همبستگی و میثاق است.

۹۵/۰۹/۲۰
۱۵:۵۷

14 فقره گواهی مصرف برای موقوفات فاقد وقفنامه صادر شد

گروه سیاسی اقتصادی: رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران از صدور 14فقره گواهی مصرف برای موقوفات استان در هشت ماهه سال جاری خبر داد.

علی اصغر یوسف زاده پایین رودپشتی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران گفت: اداره تحقیق یک اداره شبه قضایی، نظارتی است که مستقیما زیر نظر نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف  انجام وظیفه می‌کند.
وی با بیان اینکه سابقه این اداره به از بدو شکل‌گیری اوقاف و اموز خیریه است، افزود: این اداره دارای دو شعبه حقوقی و حسابرسی است که هر شعبه مستقل از یکدیگر  وظایف خاصی را بر عهده دارند.
رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران تصریح کرد: تحقیق و رسیدگی و اعلام نظر درباره تشخیص متولی و ناظر و موقف علیهم(کسانی هستند که عواید موقوفات برای آنها وقف شده است) از وظایف شعبه حقوقی اداره تحقیق است.
وی افزود: متولی کسی است که به موجب مفاد وقف‌نامه و قوانین و مقررات به این سمت منصوب می‌شود و این تشخیص از طریق دو مرجع اداره تحقیق یا دادگاه انجام می‌شود.
یوسف زاده اظهار کرد: یکی دیگر از وظایف شعبه حقوقی اداره تحقیق رسیدگی و اعلام نظر درباره وقفیت املاک و تشخیص موقوفات عام و خاص است.
وی افزود: در برخی از مواقع موقوفاتی وجود دارند که فاقد وقف‌نامه بوده اما در افواه عمومی عمل به وقف انجام می‌شود اما ممکن است فرد یا افرادی نسبت به وقفیت آن مردد باشند و یا در مردد بودن موقوفاتی که مشخص نیست عام است یا خاص در این صورت برای اظهار نظر قطعی نظر شعبه حقوقی اداره تحقیق فصل الخطاب است.
رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه در هشت ماهه سال جاری 14فقره گواهی مصرف برای موقوفات صادر شد، گفت: رسیدگی و صدور گواهی مصرف نسبت به موقوفاتی که فاقد وقف‌نامه و مدارک وقفنامه معتبر هستند از دیگر وظایف اداره تحقیق است.
وی افزود: گواهی مصرف در مواقعی که موقوفه فاقد وقف‌نامه باشد بر اساس سیره جاریه(استنباط از روش و نظر واقف) صورت می‌گیرد و این گواهی تا زمان پیدا شدن وقف نامه جایگزین وقف نامه شده و ادارات اوقاف و متولیان موقوفه می‌بایست بر اساس آن عواید موقوفه را به مصرف برسانند.
یوسف زاده عنوان کرد: رسیدگی به درآمد و هزینه موقوفات و بقاع متبرکه، تطبیق اسناد هزینه و درآمد موقوفات با مفاد وقفنامه و صدور مفاصا حساب از وظایف شعبه حسابرسی اداره تحقیق است.
وی ادامه داد: صدور  13 هزار و 302 فقره مفاصا حساب برای موقوفات متصرفی و بقاع متبرکه و  826 فقره برای موقوفات غیر متصرفی و چهار مورد بازرسی از دفاتر موقوفات غیر متصرفی و بررسی 10 هزار و 191 فقره اسناد درآمد و هزینه موقوفات و بقاع متبرکه به صورت فیزیکی به میزان  90 میلیارد و 347 میلیون و 928 هزار ریال و صدور 62 مورد نظریه، قرار ، احکام و  مختومه کردن پرونده های حقوقی از عملکرد هشت ماهه اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران است.

۹۵/۰۹/۲۱
۱۲:۴۱

پیمان ایازی به عنوان نماینده قرآنی کشور به یکی از کشورهای اسلامی اعزام می‌شود

گروه فعالیت‌های قرآنی: کارشناس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: پیمان ایازی در مسابقات انتخابی بین‌المللی که اخیرا از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد به عنوان جمهوری اسلامی ایران به یکی از کشورهای اسلامی اعزام می‌شود.

رضا یوسفی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران گفت: پیمان ایازی در مسابقات انتخابی بین‌المللی که اخیرا از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد به عنوان نماینده این سازمان به یکی از کشورهای اسلامی اعزام می‌شود.
وی با بیان اینکه  تا این ساعت هنوز کشور اعزامی پیمان ایازی مشخص نشده است، افزود: پیمان ایازی یکی از قاریان و حافظان برجسته استان مازندران است که در چند سال اخیر به کشورهای اسلامی اعزام شده و از نخبه‌گان قرآنی این استان است.
کارشناس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران  با اشاره به فعالیت‌های آموزشی این اداره کل، گفت: در حوزه فعالیت‌های قرآنی پس از برگزاری مسابقات شهرستانی و استانی حدود 25 کارگاه آموزشی در 20 شهرستان و مرکز استان برای متسابقینی که به مرحله استانی و کشوری راه یافتند در بقاع متبرکه استان و موسسات قرانی با همکاری ادارات اوقاف برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه این آموزش‌ها با حضور اساتید و نخبگان استانی و کشوری برگزار شد، افزود:  این دوره از آموزش‌ها طی دو ماه با شرکت 550 نفر از متسابقینی که به مرحله استانی مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه مازندران راه یافتند و با شرکت نفرات برتر کشوری به صورت رایگان  برگزار شد.   
کارشناس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه تجلیل از برترین‌های مسابقات استانی اداره کل اوقاف، تجلیل از برترین‌های مسابقات کشوری یکی از حمایت‌های این اداره کل است، اظهار کرد: در سال جاری یک گروه تواشیح خواهران، دو نفر در رشته حفظ کل و دو نفر در رشته ابتهال و یک نفر از بانوان نیز رتبه برتر قرائت تحقیق را کسب کردند.

۹۵/۰۹/۲۱
۱۳:۵۷

سند مالكيت موقوفه 700 رقبه‌ای بابل اخذ شد

گروه اجتماعی: رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بابل از اخذ سند مالكيت موقوفه پر رقبه منفعتي مصطفي امير سليماني شهرستان بابل اخذ شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، جعفر صفری گفت: سند مالكيت موقوفه پررقبه منفعتي مصطفي امير سليماني شهرستان بابل اخذ شد. وی با بیان اینکه این موقوفه واقع در پلاك یک اصلي بخش هفت ثبت بابل است، افزود:  مساحت این موقوفه 377 هکتار با ميزان سهم وقف ششدانگ است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بابل بیان کرد: این موقوفه دارای بیش از 700 رقبه با کاربری‌های مختلف در شهرستان بابل بوده است.

۹۵/۰۹/۲۸
۱۶:۱۷