نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113580
 • تمام سکه (طرح جدید) 1197000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1188000
 • نیم سکه 688000
 • ربع سکه 379000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3752
 • یورو 4075
 • پوند 4710
 • صد ین 3410
 • درهم امارات 1038
 • لیر ترکیه 1040
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32418
 • 466 Arrow up
  یورو 34603
 • 1 Arrow up
  پوند 39426
 • 154 Arrow up
  فرانک 32066
 • 71 Arrow up
  صد ین 28237
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8826
منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
 • شما نیوز
 • ایران اکونومیست
 • تحریر نو
 • پول نیوز
 • اخبار رسمی
۹۵/۱۲/۱۹
۰۶:۵۵

افتتاح بازارچه نوروزی مؤسسه خیریه حامی یار در اراک

گروه اجتماعی: بازارچه نوروزی مؤسسه خیریه حامی یار با هدف حمایت از کودکان سرطانی در اراک افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، بازارچه نوروزی مؤسسه خیریه حامی یار با حضور علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک و جمعی از مردم در دبیرستان صمصامیه بیات افتتاح شد.
کریمی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: حمایت از کودکانی که معلوم نیست به چه علتی بیمار شده‌اند، داری اجر و ثوابی مضاعف هست، خوشبختانه در مدت کوتاهی که از تأسیس این مؤسسه می‌گذرد خدمات خوبی به کودکان مبتلا به سرطان ارائه شده و امید می‌رود این فعالیت‌ها همچنان ادامه یابد.
حامد صوفی، مسئول مؤسسه خیریه حامی یار نیز در حاشیه مراسم به خبرنگار ایکنا گفت:این مؤسسه با هدف حمایت از کودکان مبتلا به سرطان پایه گذاری شده است.
صوفی ادامه داد: خوشبختانه اولین بازارچه نوروزی با استقبال خیلی خوب شهروندان مواجه شد و کلیه درآمد حاصل از فروش محصولات این بازارچه، صرف خرید دارو و هزینه‌های درمان بیماران خواهد شد، در این نمایشگاه بالغ بر 15 غرفه صنایع دستی، مواد غذایی، بیمه سامان و... از ساعت15 الی 21 ارائه می‌شود.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۵:۵۷

رشد 24درصدی سهم بازار بیمه سامان در سال 95 + جدول

بانکداری ایرانی -بیمه سامان توانست در سال 95 بیش از 24 درصد سهم بازار خود را افزایش دهد و با فروش 3 هزار و 566 میلیارد ریال حق بیمه در سال 95 توانست 1.93 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

بانکداری ایرانی -بیمه سامان توانست در سال 95 بیش از 24 درصد سهم بازار خود را افزایش دهد و با فروش 3 هزار و 566 میلیارد ریال حق بیمه در سال 95 توانست 1.93 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.
به گزارش بانکداری ایرانی ، در سال 95 بیمه سامان توانست در تعداد بیمه نامه رشد 63 درصدی را تجربه کند و بیش از 306 هزار مورد بیمه نامه صادر کند که در این بخش نیز سهم بازار خود را تا 2.28 درصد افزایش دهد.
بیمه سامان با تولید حق بیمه 3هزار و 566 میلیاردی توانست 2هزار و 245 میلیارد ریال درآمد کسب کند که نسبت به سال گذشته 40درصد رشد داشته است و توانسته با 60 درصد رشد 138 میلیارد ریال سود خالص برای شرکت بیمه سامان به ارمغان بیاورد.
بر این اساس این شرکت توانست 225 ریال سود برای هر سهم طی 9 ماه نخست سال 95 شناسایی کند که نسبت به سال قبل بیش از 60 درصد رشد داشته است .
همچنین بر مبنای اطلاعات منتشره از سوی شرکت بیمه سامان، پیش بینی درآمد هر سهم برای سال منتهی به 29 اسفند 96 با سرمایه 803,400 میلیون ریال مبلغ 257 ریال به طور خالص پس از کسر مالیات می باشد حال با سود 218 ریالی برای هر سهم در آخرین پیش بینی سال مالی قبل با لحاظ سرمایه جدید و سود 257 ریالی هر سهم پیش بینی سال مالی جدید( سال 96)شاهد تعدیل مثبت 18 درصدی در آینده خواهیم بود.
بیمه سامان در 11 ماهه منتهی به 30 بهمن ماه بیش از 2هزار و 89 میلیارد ریال بیمه عمر و زندگی بفروشد که نسبت به سال گذشته بیش از 12 درصد رشد داشته است.
شرح فروش محصولات بیمه شرکت بیمه سامان در یازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال جاری عبارت از:

۹۵/۱۲/۱۵
۰۸:۳۷

توصیه به صاحبان موتورسیکلت

طرح عیدانه بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث تا پایان اسفند ادامه دارد.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، به پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی و موافقت مجمع عمومی صندوق تامین خسارت های بدنی، در یک اقدام تشویقی- ترغیبی "100 درصد جریمه موضوع بند (ب) ماده 24 قانون اجباری خسارت وارده به اشخاص ثالث ناشی از حوادث رانندگی برای موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه" مشمول بخشودگی شد که این بخشودگی از ابتدای اسفندماه سال جاری اعمال شده است که تا پایان اسفندماه ادامه دارد.
بنابر گزارش اداره تحلیل‌های آماری بیمه مرکزی، این طرح از سوی راکبان موتورسیکلت فاقد بیمه نامه شخص ثالث با استقبال مواجه شده است و تعداد موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه که برای دریافت بیمه نامه به شرکت های بیمه مراجعه کرده بودند از 10 هزار و 324 در نیمه دوم بهمن ماه به 20هزار و 157 در نیمه اول اسفند ماه افزایش یافته است.
بیمه مرکزی پیشنهاد کرد، دارندگان موتور سیکلت از فرصت باقیمانده استفاده کنند و با خرید بیمه شخص ثالث از تبعات حوادث رانندگی که خود و خانواده آن‌ها و زیان دیدگان را تحت تاثیر قرار می دهد، بکاهند.
این طرح تا پایان اسفند ماه سال جاری ادامه دارد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های بیمه سراسر کشور از مزایای این طرح بهره مند شوند.
صداوسیما
110

منابع دیگر:
 • صدا و سیما
 • شبکه خبـر
 • جهان نیوز
 • دولت بهار
 • تحلیل ایران
 • آریا
 • بسیج
 • تراز
۹۵/۱۲/۲۱
۰۷:۲۹

بیمه ماشین در سال جدید چند درصد گران می شود؟

متاسفانه حدود ٢٥درصد کشته هاى درون شهرى راکبین موتورسیکلت بوده اند.

به گزارش جهان نیوز به نقل از بیمه مرکزی صبح دیروز شرکت بیمه حکمت صبا با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی، فرماندهان ارتش و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی رسما فعالیت خود را آغاز کرد.
همتی در این مراسم ضمن تبریک به سهامداران و خانواده ارتش برای تاسیس این شرکت بیمه گفت: امیدوارم نظمی که در ارتش وجود دارد به شرکت بیمه حکمت صبا تسری یابد و این شرکت با بکارگیری نیروهای متخصص و کارآمد، توانگر و محکم در بازار بیمه ظاهر شود.
رئیس کل بیمه مرکزی مجددا به شرکت های بیمه توصیه کرد: از رقابت های ناسالم و ارائه نرخ و شرایط غیر فنی پرهیز و بر مدیریت ریسک تمرکز کنند‌.
همتی،از کمک 850 میلیارد تومانی صنعت بیمه در سال جاری به دو نهاد وزارت بهداشت و نیروی انتظامی خبر داد و گفت: متاسفانه طبق اخرین گزارشات آمار 16 هزار نفری کشته شدگان و 450 هزار نفرى مجروحان حوادث رانندگی تا پایان سال تکان‌دهنده است و علی‌رغم کاهش دو درصدى کشته ها، مجروحین تصادفات افزایش یافته، کار اساسی ما باید کاهش تصادفات باشد.
همتی همچنین با اشاره به اینکه حدود ٤٥٠٠نفر ازکشته ها درون شهرى است آن رابسیار تکاندهنده دانست وگفت: متاسفانه حدود ٢٥درصد کشته هاى درون شهرى راکبین موتورسیکلت بوده اند.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به سهم بالای ضریب خسارت بیمه درمان اشاره کرد و گفت: ضریب خسارت حدود100 درصدی بیمه درمان تکمیلی در صورتی که اصلاح نشود به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی از اجرایی شدن آیین نامه حاکمیت شرکتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با بهره گیری از این آیین نامه، اداره شرکتهاى بیمه برمبناى اصولى ورعایت حقوق بیمه گذاران وسهامدارن جزء خواهد بود.
همتی همچنین با اعلام افزایش 10.5 درصدی ارزش ریالى دیه درسال ٩٦ گفت: احتمالا متناسب با افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث براى سال ٩٦نیز افزایش یابد. لیکن برخلاف سالهاى پیش، کسانى که درسال ٩٥ بیمه نامه شخص ثالث خریده اند نیازى به خرید الحاقیه براى سال ٩٦ ندارند.
وی در پایان از مدیرعامل شرکت بیمه حکمت صبا خواست تا با استفاده از روش های نوین بازاریابی، نیروهای متخصص و شفافیت مالی الگوی شرکت های بیمه شود.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۴:۳۶

بیمه مرکزی به دنبال ارتقاء ضریب نفوذ بیمه

رئیس کل بیمه مرکزی می‌گوید: اگر آتیه می خواهیم که با رفاه و توسعه پایدار همخوان باشد، باید از بیمه های عمر استفاده کنیم. بیمه‌های عمر برای تداوم زندگی مطلوب و خوب موثر است البته بیمه عمر باید همراه با سرمایه گذاری باشد.

رئیس کل بیمه مرکزی می‌گوید: اگر آتیه می خواهیم که با رفاه و توسعه پایدار همخوان باشد، باید از بیمه های عمر استفاده کنیم. بیمه‌های عمر برای تداوم زندگی مطلوب و خوب موثر است البته بیمه عمر باید همراه با سرمایه گذاری باشد.
خبرآنلاین - این روزها موضوع چند و چون بیمه عمر و تضامین و منافع آن برای بسیاری از مردم موضوعی برای سوال و جستجو در منابع خبری شده است.
این شاخه از بیمه که در کشور ما از ضریب نفوذ پائینی برخوردار است در کشورهای توسعه یافته به عنوان امری کاملا بدیهی و مسلم است که می‌توان با آینده‌نگری در دوران جوانی و با هر درآمدی هر چند اندک به فکر اندوخته برای آینده و ایجاد یک عمر مطمئن بود.
بدون شک با فراگیرشدن بیمه عمر در سراسر دنیا، در صورت رعایت مقررات و کسب اطلاع از مفهوم این بیمه در ایران نیز می‌توان از آینده مطمئن‌تری بهره برد. پس آنچه واضح است "سرمایه‌گذاری تضمین شده برای تامین نیازهای اقتصادی و درمانی افراد جامعه برای آینده" هدف اصلی بیمه‌گذاران در کشورمان است.
بیمه عمر چیست؟
بیمه عمر نوعی توافق است که افراد را با پرداخت هزینه‌ای ماهیانه/سالیانه تحت پوشش انواع موارد بیمه‌ای و سلامت قرار می‌دهد. هدف اصلی این بیمه که بر اساس مدل شناخته‌شده طراحی Flexible Universal Life و مدیریت پیشرفته ریسک شکل گرفته، ایجاد اطمینان و آرامش در بازه‌های زمانی مختلف زندگی است.
خدمات پوششی این بیمه از پنج بخش پوشش عمر، فوت حادثی، امراض خاص، از کارافتادگی، پوشش معافیت و درآمد از کارافتادگی تشکیل شده است. با این وجود پیشینه بیمه عمر نشان می‌دهد که تقاضای پوشش کامل، همواره و به میزان قابل توجهی با دیگر گزینه‌های پوششی فاصله دارد.
زیرا این پوشش به صرفه‌تر و پاسخگوی مناسب‌تری برای نگرانی افراد جامعه از آینده بوده است. اما به طور کلی سرمایه فوت، هسته مرکزی تمامی بخش‌های تشکیل‌دهنده آن است.
در این میان، پوشش فوت حادثی با تعهد 100 برابری پرداخت بالاترین میزان تعهد شرکت‌های بیمه را به خود اختصاص می‌دهد و با پوشش معافیت می‌توان درصورت بروز مشکلات مالی از پرداخت حق بیمه خود تا بازه‌ای حداکثر ده ساله معاف شد.
تاریخچه بیمه عمر در ایران
براساس آمار‌، پس از گذشت سه دهه از ورود بیمه عمر به ایران، آنچه جای تامل دارد، استقبال کم عموم مردم از این نوع بیمه است. نکته‌ای که می‌توان علت آن را در تفکر عموم مردم دانست.
در باور مردم بیمه عمر صرفا به عنوان منبع سرمایه‌گذاری و سوددهی شناخته می‌شود. به طور مثال مقایسه سوددهی بانک‌ها و بیمه همواره جزء سوالات رایج آن‌ها بوده است؛ آنچه نشان‌دهنده نگاه کوتاه‌مدت و صرفا سرمایه‌گذاری به خدمتی است که نام بیمه را یدک می‌کشد. در صورتی که تمرکز بیمه عمر در درجه اول پوشش افراد در برابر حوادث آینده و در درجه بعد سوددهی است.
انواع پوشش، نحوه سرمایه‌گذاری و رویکرد بیمه‌گران در ایران
توجه به کهنسالی و مشکلات آن دوران، موضوعی بسیار جدی در سراسر دنیا اما فراموش‌شده در داخل کشور است. بازه‌ای که همه ما حدودا یک سوم عمرمان را در آن سپری می‌کنیم و همواره دغدغه معیشتی، جزئی از آن بوده است.
بر اساس همین واقعیت، بیمه‌گران با اتخاذ روش‌هایی افراد را به سرمایه‌گذاری بلندمدت تشویق کرده‌اند. در طول سالیان ابتدایی (حدود 3 سال) شرکت‌های بیمه با سرمایه‌گذاری وجه بیمه‌گذاران آن را به حد سوددهی می‌رسانند تا پس از آن به تدریج سرمایه‌گذاری نقش قابل توجهی در این نوع خدمت ایفا کند؛ به همین دلیل حداقل زمان سرمایه‌گذاری در انواع این بیمه 5 سال تعیین شده است.
بنابراین میزان اندوخته افراد به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد تا در درازمدت به سوددهی قابل ملاحظه‌ای برسد. این سود که بر پایه سن، میزان پرداختی و نوع بیمه انتخابی محاسبه می‌شود، به صورت جداولی توسط بیمه‌گران پس از مراجعه در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.
در پایان مدت توافق و بر طبق همین جداول، بیمه‌گذاران و یا ذی‌نفعان می‌توانند از انباشته خود به صورت یکجا و یا مستمری استفاده کنند. به بیان ساده‌تر در مثال آقای جمشیدی، وی بیمه‌گذار و همسر و فرزندانش ذی‌نفعان او بودند. بنابراین در صورت بروز هرگونه حادثه، پس از او، خانواده‌اش به عنوان ذی‌نفع از خدمات بیمه‌ای (اندوخته) او استفاده می‌کنند.
در ایران میزان محاسبه سود شرکت‌های مختلف بیمه با هم متفاوت است. پرداخت سود قطعی ماهیانه به صورت روزشمار و یا سوددهی بر اساس محاسبه میزان سود سالیانه از جمله روش‌های مختلف پرداختی این شرکت‌ها است؛ به طوری که در روش دوم بیمه‌گران علاوه بر پرداخت سود قطعی روزشمار، پس از برگزاری جلسات سالیانه با بیمه مرکزی و مشخص شدن سود سال جاری اقدام به پرداخت باقیمانده سود بیمه‌گذاران خود می‌کنند.
پایین بودن سرانه بیمه در ایران و حلقه مفقوده فرهنگ‌سازی
محمدعلی دیانتی زاده کارشناس بیمه در یادداشتی به این نکته اشاره کرده و نوشته است: در کشورهای توسعه‌یافته که سه رکن «تحصیل و اشتغال»، «مسکن و امکانات رفاهی» و «بهداشت و درمان» برای اقشار مختلف جامعه از کمیت و کیفیت قابل قبولی برخوردارند و «امید به زندگی» با توجه به پایین آمدن میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌ها و سوانح رانندگی و... در سطح بالایی قرار دارد، ضریب نفوذ بیمه (نسبت حق‌بیمه به تولید ناخالص داخلی) بین 7 تا 12 درصد است.
در ایران به‌رغم راه درازی که همچنان تا تحقق توسعه پایدار و بالا رفتن سطح رفاه عمومی در پیش داریم، ضریب نفوذ بیمه به نزدیک 2 درصد رسیده که البته کمی بالاتر از میانگین خاورمیانه (1.7درصد) قرار گرفته اما با میانگین جهانی که حدود 6.5 درصد است، فاصله بسیار دارد.
این مقایسه در بخش بیمه عمر نیز گواه این مدعاست که سطح توسعه کشورها و نیز درآمد سرانه رابطه مستقیمی با میزان استفاده از انواع بیمه‌ها دارد. به‌طور مشخص در بخش بیمه عمر، در کشورهای اروپایی به‌طور میانگین 60 درصد، در آمریکا 85 درصد و در کانادا 90 درصد از مردم از بیمه عمر استفاده می‌کنند.
اما این واقعیت را نیز باید در نظر داشت که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته این رقم 8 درصد و در ایران متاسفانه تنها 3 درصد است. این سرآمدی که حاصل اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی گسترده در این جوامع بوده، حتی پایین‌ترین دهک‌های درآمدی را در کشورهایی همچون هند مجاب به خرید بیمه عمر کرده است.
بیمه مرکزی به دنبال ارتقاء ضریب نفوذ بیمه
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه کنترل و نظارت بیمه های زندگی بسیار مهم تر از سایر رشته های بیمه ای است تاکید کرد:نگاهی به وضعیت بیمه های عمر در دنیا نشان می دهد که سهم پانزده شرکت اول بیمه ای دنیا در حوزه عمر از ٢٤ تا ٨٠ میلیارد دلار متغیر است در حالیکه در ایران این بیمه هنوز به صورت جدی شروع نشده است.
وی با بیان اینکه اگر آتیه می خواهیم که با رفاه و توسعه پایدار همخوان باشد، باید از بیمه های عمر استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: بیمه های عمر برای تداوم زندگی مطلوب و خوب موثر است البته بیمه عمر باید همراه با سرمایه گذاری باشد.
همتی ادامه داد:مردم نسبت به بیمه عمر آگاه شده اند این در حالی است که در نه ماهه امسال صدور بیمه های عمر ٣٨ درصد افزایش یافته است.
وی افزود:به تدریج با سیاستهای بیمه ای که اعمال خواهیم کرد بیمه ها را نیز ساماندهی می کنیم.
همتی از برنامه بیمه مرکزی برای تفکیک بیمه عمر و زندگی خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم شرکتهای مستقل بیمه زندگی را توسعه دهیم که امروز اولین گام در این راستا انجام شد؛ البته شرکتها باید روی سرمایه گذاری دقت کرده و دچار هیجان نشوند.
همتی در خصوص کاهش نرخ سود تضمینی بیمه های عمر گفت: ما نگران تعهدات آتی و آینده هستیم و به همین خاطر در حال کنترل و تدوین آیین نامه مناسب برای این رشته هستیم و به کمک و دانش تخصصی شما در این زمینه نیاز است.
رئیس کل بیمه مرکزی از برنامه ریزی ایجاد دوره‌های آموزش حرفه‌ای مدیران برای ارتقاء سطح دانش فنی مدیران و کارشناسان بیمه با همکاری پژوهشکده بیمه خبر داد و گفت: صنعت بیمه نیازمند هزینه در این حوزه است و امیدواریم با برگزاری این دوره ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین المللی به ارتقاء سطح علمی مدیران تخصصی کمک کنیم.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۰:۳۲

رئیس کل بیمه مرکزی/ از سایت های غیر معتبر جدید بیمه نامه نخرید

گروه سایبان - رئیس کل بیمه مرکزی توصیه کرد که مردم در زمینه خرید بیمه از سایت های الکترونیکی دقت لازم را به عمل آورند چون در صورت سوء استفاده های احتمالی بیمه مرکزی مسئولیتی ندارد.
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به پرسش رازپول در خصوص اظهارات اخیر مدیران بیمه توسعه در زمینه بازگشت به صنعت بیمه و فعالیت این شرکت گفت که بیمه توسعه به جای اعلام ورود مجدد به بازار بهتر است حدود 400 میلیارد تومان تهعدات خود به مردم را پرداخت کند و باید اول بدهی خود را تعیین تکلیف کند.به گفته وی تا این تعهدات تعیین تکلیف نشود ما راجع به بیمه توسعه مطلبی را نمی توانیم عنوان کنیم، پس از تعیین تکلیف در این بخش بیمه مرکزی به موضوع فعالیت مجدد این شرکت رسیدگی می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که مدیران این شرکت هنوز مجوز دریافت نکرده اند اما داعیه فروش بیمه الکترونیکی دارندگفت که افراد آزادند که نظرات خود را بیان کنند اما بیمه مرکزی زمانی مجوز می دهد که این مسائل تعیین تکلیف شود.
همتی در پاسخ به این پرسش که سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده در ماه های حرام و غیر حرام مباحثی را مطرح کرده عنوان کرد که حق بیمه بر اساس ضریب خسارت تعیین می شود و میانگین ماه های حرام غیر حرام نرخ ها در شورای عالی بیمه به تصویب رسیده است .
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این پرسش رازپول که اخیرا سایت هایی در زمینه فروش بیمه نامه فعال شده اندآیا بیمه مرکزی برنامه ای برای رسیدگی به این سایت های الکترونیکی دارد اذعان کرد که اخیرا این سایت ها به نمایندگی از نمایندگان بیمه فروش الکترونیکی را آغاز کرده اند و بیمه مرکزی تیمی را برای رسیدگی به این موضوع مامور کرده است و اگر قرار به فعالیت است باید در چارچوب ضوابط و مقررات فعالیت داشته باشند . این افراد باید شناخته شده و مطمئن باشند و درچاچوب ضوابط فعالیت کنند تا مردم را مورد سوء استفاده و کلاهبردای قرار ندهند، بیمه مرکزی در آینده ای نزدیک برای اینها ضوابط تعیین می کنیم.
اگر مردم احساس می کنند درست است مسئولیت با خودشان است اما بیمه مرکزی توصیه می کند تا ضابطه مند شدن این سایت ها افراد در خرید بیمه نامه دقت لازم را به عمل آورند.
ما معتقدیم باید از ابزارهای الترونیکی استفاده کنیم اما واقعیت این است که این فروش ها باید ضابطه مند شود.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۱۳

درخواست بیمه مرکزی؛ مردم از بیمه نامه سفر اطمینان حاصل کنند

بیمه مرکزی باتاکید براینکه شهروندان باید قبل از سفر، از بیمه مطمئن شوند، اعلام کرد: هموطنان مراقب افراد سودجو باشند، بیمه مرکزی محصولی برای فروش ندارد.

به گزارش ملت بازار، بیمه مرکزی در اطلاعیه‌ای از هموطنان خواسته مراقبافراد و شرکت‌هایی که طی اقدامی سودجویانه از عنوان بیمه مرکزی برای فروش محصولات اجباریمانند کارت امداد خودرو، کارت سلامت، کارت دندانپزشکی و ... سوء استفاده می‌کنند، باشند.
بنابراین گزارش، در سال‌های اخیر اشخاصی سودجو و فاقد هویت با دسترسیبه بانک اطلاعات و مشخصات بیمه گذاران، از طریق تماس تلفنی با هموطنان و اعلام مشخصاتبیمه نامه وسیله نقلیه یا مشخصات فردی افراد و معرفی خود به عنوان نماینده بیمه مرکزیجمهوری اسلامی ایران، بعضاً با تهدید هموطنان به ابطال بیمه نامه شخص ثالث و یا شمولجریمه، اقدام به فروش اجباری محصولاتی مانند کارت امدادخودرو، کارت سلامت، کارت دندانپزشکی،کارت هوشمند بیمه تکمیلی و ... می‌کنند.
همچنین به دلیل اینکه اینکالاها و خدمات اغلب فاقد اصالت و کیفیت هستند، موجب اعتراض شهروندان می‌شوند.
به‌رغم اطلاع رسانی‌های متعدد،مدتی است تعداد تماس‌های هموطنان برای استعلام اصالت این محصولات و ارتباط آن با بیمهمرکزی و یا اعلام اعتراض نسبت به افشای اطلاعات بیمه نامه و مشخصات فردی ایشان افزایشیافته است.
به هموطنان گرامی توصیه می‌شوددر خرید این محصولات دقت کنند و در صورت تماس از سوی این افراد، اطلاعات آنها را برایپیگیری قانونی در اختیار بیمه مرکزی قرار دهند.
منبع: مهر

۹۵/۱۲/۱۷
۱۶:۴۵

رییس کل بیمه مرکزی: بعد از عید، اتفاقاتی در زمینه خرید سهام بیمه ها از سوی خارجی ها خواهد افتاد

نقدینه- رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به مذاکرات شرکت های بیمه خارجی برای خرید سهام شرکت های بیمه ایرانی یا سرمایه گذاری در آنها، گفت: این مذاکرات مربوط به خود شرکت ها است ولی فکر می کنم که بعد از عید اتفاقاتی در این زمینه خواهد افتاد.

عبدالناصر همتی در پاسخ به سوال پایگاه خبری نقدینه درباره نتیجه مذاکرات بین شرکت های بیمه خارجی و داخلی، تاکید کرد: شرکت های خارجی در حال تحقیق در این زمینه اند چون باید خرید سهام شرکت های بیمه داخلی برای آنها به صرفه باشد تا در این زمینه وارد عمل شوند بنابراین مذاکرات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
وی با اظهار خرسندی از گشایش در زمینه خرید اتکایی خارجی اظهار داشت: بحث خرید پوشش های اتکایی کامل شده و گشایش های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و وضعیت در این زمینه هر روز دارد بهتر می شود.
رییس کل بیمه مرکزی درباره وضعیت بیمه توسعه هم فعلا صدور مجوز فعالیت مجدد این شرکت را منتفی خواند و گفت: دوستان بیمه توسعه بهتر است بیایند و با شرکت بیمه ایران همکاری کنند تا بقیه تعهدات خود را ایفا کنند.
وی با بیان این نکته که هنوز 300 تا 400 میلیارد تومان از تعهدات این شرکت به بیمه گزاران باقی مانده است، ادامه داد: تا این تعهدات تعیین تکلیف نشود درباره فعالیت مجدد بیمه توسعه نمی توانم چیزی بگویم.
همتی تاکید کرد: مجوز را زمانی خواهیم داد که این بدهی ها تعیین تکلیف شود.

۹۵/۱۲/۲۱
۰۸:۵۰

همتی:آمار تصادفات و مجروحان افزایش یافته است

رئیس کل بیمه مرکزی از احتمال افزایش 10.5 درصدی حق بیمه شخص ثالث در سال 96 خبر داد و گفت: سال آینده صنعت بیمه 850 میلیارد تومان تعهد مالی به نیروی انتظامی و وزارت بهداشت برای کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای دارد، در عین حال آمار تصادفات و مجروحین رو به افزایش است.

به گزارش پارس نیوز ، به نقل از بیمه مرکزی صبح دیروز شرکت بیمه حکمت صبا با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی، فرماندهان ارتش و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی رسما فعالیت خود را آغاز کرد.
همتی در این مراسم ضمن تبریک به سهامداران و خانواده ارتش برای تاسیس این شرکت بیمه گفت: امیدوارم نظمی که در ارتش وجود دارد به شرکت بیمه حکمت صبا تسری یابد و این شرکت با بکارگیری نیروهای متخصص و کارآمد، توانگر و محکم در بازار بیمه ظاهر شود.
رئیس کل بیمه مرکزی مجددا به شرکت های بیمه توصیه کرد: از رقابت های ناسالم و ارائه نرخ و شرایط غیر فنی پرهیز و بر مدیریت ریسک تمرکز کنند‌.
همتی،از کمک 850 میلیارد تومانی صنعت بیمه در سال جاری به دو نهاد وزارت بهداشت و نیروی انتظامی خبر داد و گفت: متاسفانه طبق اخرین گزارشات آمار 16 هزار نفری کشته شدگان و 450 هزار نفرى مجروحان حوادث رانندگی تا پایان سال تکان‌دهنده است و علی‌رغم کاهش دو درصدى کشته ها، مجروحین تصادفات افزایش یافته، کار اساسی ما باید کاهش تصادفات باشد.
همتی همچنین با اشاره به اینکه حدود ٤٥٠٠نفر ازکشته ها درون شهرى است آن رابسیار تکاندهنده دانست وگفت: متاسفانه حدود ٢٥درصد کشته هاى درون شهرى راکبین موتورسیکلت بوده اند.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به سهم بالای ضریب خسارت بیمه درمان اشاره کرد و گفت: ضریب خسارت حدود100 درصدی بیمه درمان تکمیلی در صورتی که اصلاح نشود به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی از اجرایی شدن آیین نامه حاکمیت شرکتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با بهره گیری از این آیین نامه، اداره شرکتهاى بیمه برمبناى اصولى ورعایت حقوق بیمه گذاران وسهامدارن جزء خواهد بود.
همتی همچنین با اعلام افزایش 10.5 درصدی ارزش ریالى دیه درسال ٩٦ گفت: احتمالا متناسب با افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث براى سال ٩٦نیز افزایش یابد. لیکن برخلاف سالهاى پیش، کسانى که درسال ٩٥ بیمه نامه شخص ثالث خریده اند نیازى به خرید الحاقیه براى سال ٩٦ ندارند.
وی در پایان از مدیرعامل شرکت بیمه حکمت صبا خواست تا با استفاده از روش های نوین بازاریابی، نیروهای متخصص و شفافیت مالی الگوی شرکت های بیمه شود.
***

۹۵/۱۲/۲۰
۱۳:۳۵

حمایت بیمه آسیا از برگزاری نخستین ایده بازار تخصصی مهندسی مکانیک

خبرگزاری آریا-بیمه آسیا از برگزاری نخستین ایده بازار تخصصی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیر کبیر حمایت کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،در گزارشی با اشاره به تداوم مشارکت و حمایت بیمه آسیا از فعالیت های علمی ـ آموزشی اعلام کرد: نخستین ایده بازار تخصصی مهندسی مکانیک با موضوع انرژی های تجدید پذیر و ارائه هشت ایده در روز دوشنبه مورخ 1395/12/16 با حمایت بیمه آسیا در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد

منابع دیگر:
 • ایرانا
 • شما نیوز
 • پولی مالی
۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

خدمات رسانی بیمه پاسارگاد در ایام نوروز

خبرگزاری آریا-شرکت بیمه پاسارگاد ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو و آرزوی سلامتی و شادکامی برای هموطنان عزیز، به گزارش پایگاه خبری نقدینه، به منظور فراهم آوردن آرامش خاطر برای بیمه گذاران گرامی ساعات کاری شعبه های فعال خود را در تعطیلات نوروز اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا،بر اساس این گزارش، شعبه های بیمه پاسارگاد در سراسر کشور در روزهای یکشنبه 29اسفند 1395، چهارشنبه 2فروردین و پنجشنبه 3فروردین 1396از ساعت 9تا 13آماده ارائه خدمات بیمه ای اعم از صدور انواع بیمه نامه و پرداخت خسارت می باشند.
در ایام تعطیل نوروز شعبه های پونک، تهرانپارس، یادگار و ارمغان در استان تهران و شعبه های مشهد، اصفهان(مرکزی)، قزوین،گرگان، بندرعباس(رسالت،آزادی)، شیراز (فرهنگ)، کرج (گلشهر)، تبریز (بلوار آذربایجان)، یزد، ساری(جام جم)، رشت، اردبیل، نیشابور، بجنورد، بیرجند، اراک، شهرکرد، کاشان، اهواز، بوشهر، تنکابن، آمل، همدان، ارومیه(مرکزی)، کرمان، زنجان، سبزوار، سمنان، بابل، سنندج، چالوس، کرمانشاه، بندرانزلی، مهاباد، قم، مراغه، خوی، شاهرود، زاهدان، گنبد کاووس، آستارا، لاهیجان، میانه، میاندوآب، شهرضا، ایلام، یاسوج، بهشهر، دامغان، پارس آباد مغان، بروجرد ، مرند، تربت حیدریه، آبادان، خرم آباد و دزفول انواع خدمات بیمه ای را به هموطنان عزیز ارائه می دهند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دسترسی به نشانی و تلفن شعبه های بیمه پاسارگاد در سراسر کشور به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت به نشانی www.pasargadinsurance.ir مراجعه نمایید

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
 • صنعت بیمه
۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

قهرمانی بیمه آسیا در مسابقات والیبال ساحلی جانبازان و معلولین

خبرگزاری آریا-رقابت‌های والیبال ساحلی 3 نفره کاپ آزاد جانبازان و معلولین از 15 اسفند ماه به میزبانی بندرخمیر آغاز شد و شب گذشته با قهرمانی تیم بیمه آسیا از کردکوی به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرگزاری آریا،در این دور از رقابت‌ها تیم‌های هُلدینگ فجر (تربت حیدریه)، هیات سیستان و بلوچستان، بیمه آسیا (کردکوی گلستان)، بسیج میناب، طلا و جواهری حسن‌زاده (گلستان) و هیات خراسان رضوی در جدول اصلی و تیم‌های هیت کرمان، هیات شیراز، هیات خوزستان، هیات یزد، هیات بندرعباس و هیات سنندج در جدول فرعی با هم به رقابت پرداختند.
پس از انجام 19 بازی تیم بیمه آسیا از کردکوی به عنوان قهرمانی دست یافت، تیم هیات سیستان و بلوچستان نایب قهرمان شد و عنوان سوم نیز به تیم طلا و جواهری حسن‌زاده از استان گلستان رسید و هیات خراسان رضوی نیز چهارم شد.
در مراسم اختتامیه، به چهار تیم برتر ضمن اهدای کاپ و مدال، جوایز نقدی نیز تعلق گرفت و به شرکت کنندگان نیز هدایایی به رسم یادبود اهدا شد.
رقابت‌های کاپ آزاد والیبال ساحلی جانبازان و معلولین به همت کمیته والیبال ساحلی انجمن والیبال معلولین و با همکاری شهرداری بندر خمیر و تربیت بدنی سیمان هرمزگان برگزار شد

منابع دیگر:
 • دانا
۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

تیم های هندبال ایرانشهر و خرم آباد به لیگ دسته 2 صعود کردند

زاهدان - ایرنا - رئیس اداره ورزش و جوانان ایرانشهر گفت: تیم های هندبال ایرانشهر و خرم آباد در پایان رقابت های لیگ دسته سه با شکست حریفان به لیگ دسته 2 صعود کردند.

مسافر شهنوازی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رقابت های هندبال دسته سه باشگاه های کشور با معرفی 2 تیم برتر به میزبانی ایرانشهر پایان یافت.
وی افزود: در این دوره از رقابت ها پنج تیم به صورت دوره ای با هم رقابت کردند و در پایان تیم های سلسله و دلفان خرم آباد و بیمه ایران ایرانشهر توانستند به ترتیب مقام های اول و دوم را از آن خود کنند.
وی بیان کرد: تیم اندیمشک از استان خوزستان مقام سوم رقابت ها هندبال دسته سه باشگاه های کشور را کسب کرد.
رئیس اداره ورزش و جوانان ایرانشهر گفت: تیم هندبال این شهرستان به عنوان نماینده هندبال سیستان و بلوچستان به لیگ دسته 2 باشگاه های کشور صعود کرد.
شهنوازی افزود: پنج تیم از شهرستان های خمین اصفهان، سلسله و دلفان خرم آباد، اندیمشک خوزستان، زاهدان و ایرانشهر با حضور در رقابت های هندبال دسته سه باشگاه های کشور به مدت پنج روز با هم به رقابت پرداختند.
شهرستان ایرانشهر در فاصله 340 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر ترانزیتی چابهار، زاهدان- میلک و چابهار - بم واقع شده است.
7314**8006**3042 خبرنگار: محمد هادی **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

منابع دیگر:
 • برنا
 • جماران
۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۴۲

راه‌اندازی فروش پیامکی بیمه سفر نوروزی شرکت بیمه رازی با همکاری همراه‌اول

رییس هیات‌مدیره یکی از کارگزاری‌های بیمه مرکزی از راه‌اندازی سامانه فروش پیامکی بیمه رازی خبر داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمد فیاض رییس هیات‌مدیره یکی از کارگزاری‌های بیمه مرکزی گفت: هر ساله هزاران نفر سفرهای نوروزی خود را در حالی سپری می‌کنند که از مزایای بیمه‌های مسافرتی بی‌بهره‌اند.
وی افزود: بیمه‌های مسافرتی ابزاری مناسب برای حفظ سلامت و آرامش در مقابل حوادث و اتفاقات غیر مترقبه‌ای است که ممکن است پیش‌روی هموطنان در ایام نوروز باشد.
فیاض با تاکید بر ضرورت استفاده از بیمه مسافرتی در هنگام سفر تصریح‌کرد: استفاده از بیمه‌های مسافرتی ضامن سلامتی هموطنان بوده و آنها می‌توانند به هنگام بروز حادثه در سراسر کشور، با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه بیمه رازی، خسارت وارده را دریافت کنند بنابراین به منظور سهولت خرید بیمه‌نامه و رضایت بیشتر مشتریان، بیمه رازی با همکاری شرکت همراه اول اقدام به راه‌اندازی سامانه فروش پیامکی بیمه سفر در ایام نوروز کرده است.
هموطنان می‌توانند با ارسال عدد یک به شماره ۳۰۸۵۰، خود و اعضای خانواده‌شان را برای ایام نوروز بیمه کرده و از هدایا و جوایز ویژه نوروزی این طرح بهره‌مند شوند.
هموطنان برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سایر بیمه نامه‌ها می‌توانند به  وب‌سایت رازیانه مراجعه کنند.

منابع دیگر:
 • ساعت 24
۹۵/۱۲/۱۸
۱۷:۱۹

تجمع معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور

صبح امروز تعداد زیادی از معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور تجمع اعتراضی برپا کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز صبح تعداد زیادی از معلمان شاغل و بازنشسته در سراسر کشور، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
هماهنگی برای این تجمع که در تهران مقابل مجلس، و در استان‌های دیگر مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شده، از چند روز پیش در فضای مجازی انجام شده‌بود.
حاضران در تجمع مهمترین مطالبات خود را ترمیم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با سایر کارکنان دولت، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و نقض احکام قضایی فعالین صنفی معلمان عنوان کردند.
این تجمع از ساعت ده صبح امروز آغاز شده و در آن چند صد نفر از معلمان شرکت کرده‌اند.

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • تدبیر و امید
 • برنا
۹۵/۱۲/۱۹
۱۱:۵۱

استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی بیمه شدند

باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی امروز قراردادی با بیمه ایران به امضا رساندند.

به گزارش ایلنا، امروز ساعت 9 صبح جلسه امضای قرارداد سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی با بیمه ایران برگزار شد.
این جلسه با حضور تعدادی از مدیران، کادرفنی و بازیکنان این سه باشگاه در ساختمان مرکزی بیمه ایران برگزار شد و این سه باشگاه قرارداد اسپانسرینگ با این شرکت بیمه منعقد کردند.

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۱۱

کمک 5 میلیارد ریالی به سیل‌زدگان تحت پوشش کمیته امداد استان فارس

5 میلیارد ریال برای کمک به سیل زدگان تحت پوشش کمیته امداد استان فارس در نظر گرفته شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ مجیدزارع‌فرد مدیرکل مناطق محروم کمیته امداد در بازدید از منازل سیل‌زده مددجویان گفت: در بازدید ازشهرستان‌های جنوبی فارس میزان خسارت برآورد شده و چون تمامی منازل بیمه بوده و خسارت وارد شده توسط بیمه دانا پرداخت می‌شود.
زارع‌فرد افزود: شهرستان هایی که کارشناسی آن انجام شده است روز شنبه آینده هزینه خسارت وارده را دریافت می‌کنند و  مابقی خسارت نیز تا پایان امسال پرداخت می‌شود که بر اساس برآورد اولیه منازل 5 هزار خانوار در شهرستان‌های جنوب و جنوب شرقخسارت وارد شده است.

منابع دیگر:
 • تسنیم
۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۰۲

به میزبانی خانه تکواندو؛ از قهرمان جام کوثر رونمایی می شود

رقابت‌های هفته نهم، دهم و یک دیدار از هفته یازدهم مسابقات لیگ جوانان و بزرگسالان زنان، فردا (شنبه) به میزبانی خانه تکواندو برگزار می‌شود تا قهرمان این دوره از رقابت‌ها معرفی گردد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، رقابت‌های هفته نهم، دهم و یک دیدار از هفته یازدهم (پایانی) از از دوازدهمین دوره لیگ جوانان و بزرگسالان گروه زنان «جام کوثر»، فردا (شنبه) با حضور 184 هوگوپوش و در قالب 12 تیم همیاران ورزش هیات تکواندوی دورود، هیات تکواندوی البرز یک، هیات تکواندوی خراسان رضوی، هیات تکواندوی گیلان، لوازم خانگی کن، هیات تکواندوی البرز، آینده سازان لوازم خانگی کن، اداره ورزش و جوانان هشتگرد، بیمه رازی، هیات تکواندوی شمال شرق، نانوحیات (سیناژن) و لوازم ورزشی کوروش در خانه تکواندو برگزار خواهد شد.
در دیدارهای هفته نهم، تیم آینده سازان لوازم خانگی کن به مصاف همیاران ورزش هیات تکواندو دورود می‌رود، هیات تکواندو شمال‌شرق رده‌پنجمی رو در روی هیات تکواندو خراسان‌رضوی قرار می‌گیرد. تیم بیمه رازی نیز که صدر جدول رده‌بندی را به خود اختصاص داده است در مقابل تیم لوازم خانگی کن که با یک امتیاز کمتر در جایگاه دوم قرار دارد، صف آرایی می‌کند تا مشخص شود کدام تیم می‌تواند عنوان قهرمانی جام دوازدهم را به نام خود ثبت نماید.
پس از آن تیم لوازم ورزشی کوروش رده سومی رو در روی اداره ورزش و جوانان رده هشتمی قرار می‌گیرد. تیم هیات تکواندو البرز "یک" با هیات تکواندو البرز مبارزه می‌کند و در دیدار پایانی این هفته نیز نانو حیات (سیناژن) باید به رقابت با هیات تکواندو گیلان بپردازد.
برنامه رقابت‌های هفته دهم///
تیم لوازم خانگی کن – تیم همیاران ورزش هیات تکواندو دورود
تیم آینده سازان لوازم خانگی کن – تیم هیات تکواندو خراسان رضوی
تیم لوازم ورزشی کوروش – تیم بیمه رازی
تیم هیات تکواندو البرز "یک" – تیم هیات تکواندو شمال شرق
تیم نانوحیات (سیناژن) – تیم اداره ورزش و جوانان هشتگرد
تیم هیات تکواندو گیلان – تیم هیات تکواندو البرز
دیدار هفته یازدهم///
تیم هیات تکواندو خراسان رضوی – تیم همیاران ورزش هیات تکواندو دورود
گفتنی است؛ در پایان هفته هشتم این رقابت‌ها تیم بیمه رازی بدون باخت و با کسب 55 امتیاز همچنان به صدرنشینی خود تداوم بخشید، تیم لوازم خانگی کن نیز با یک امتیاز کمتر در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم لوازم ورزشی کوروش توانست با یک پله صعود جایگاه سوم را به خود اختصاص دهد.

۹۵/۱۲/۲۰
۲۰:۱۸

رئیس هیئت اسکواش مازندران: نخستین کورت اسکواش روستایی جهان در مازندران ایجاد می‌شود

رئیس هیئت اسکواش مازندران با اشاره به شناسایی استعدادهای نخبه در رشته مفرح اسکواش، گفت: نخستین کورت اسکواش روستایی جهان در مازندران ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، بهمن صفری عصر امروز در همایش اسکواش مازندران در سالن اجتماعات شرکت بیمه ایران – مازندران اظهار داشت: فعالیت هیئت اسکواش استان در مدت 633 روز فعالیت حقیر دارای توفیقاتی بوده است.
وی افزود: هیئت اسکواش مازندران از رتبه 18 کشور به عنوان دومین هیئت برتر کشور انتخاب شده و از حیث توسعه ورزش همگانی رتبه برتر کشور را کسب کرده است.
رئیس هیئت اسکواش مازندران با اشاره به اینکه اسکواش از ورزش‌های توپی کشور بوده که اکنون در بین جوانان رشد یافته است، تصریح کرد: مازندران به خود می‌بالد که در رشته ورزشی اسکواش دارای موفقیت‌هایی از سوی ورزشکاران شده است.
صفری با بیان اینکه توسعه رشته اسکواش در استان نیاز به سالن‌های تخصصی دارد، افزود: نخستین سالن اسکواش کورت مازندران در شهرستان نور افتتاح شده است.
وی با اعلام اینکه سالن کورت اسکواش بهشهر در سال 96 افتتاح خواهد شد، تصریح کرد: با مشارکت یکی از خیران نخستین کورت اسکواش روستایی جهان در روستای بادله شهرستان میاندورود مازندران افتتاح می‌شود.
رئیس هیئت اسکواش مازندران با اشاره به اینکه طرح استعدادیابی در بین دانش‌آموزان برای علاقمندی به اسکواش محقق می‌شود، افزود: امیدواریم رشته ورزشی اسکواش مازندران را به سطح قهرمانی برسانیم.
به گزارش تسنیم، در این مراسم به پاس همکاری مهدی عبوری شهردار ساری از سوی رئیس فدراسیون اسکواش وی به عنوان عضو هیئت رئیسه هیئت اسکواش مازندران منصوب شد.
همچنین از سوی محمد جواد مرادی رئیس ستاد پدران آسمانی استان و فرزند سردار شهید مرادی از بهمن صفری رئیس هیئت اسکواش مازندران به واسطه همکاری برای فراهم‌سازی رشته ورزشی اسکواش برای فرزندان شاهد و ایثارگر استان قدردانی شد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۹:۵۴

کلک خودروسازان به شرکت‌های بیمه این بار جواب نداد!

خودروسازان همواره با ایجاد کردن رقابت منفی در بیمه شخص ثالث، اقدام به گرفتن ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف از شرکت های بیمه می کردند و این تخفیف را هم به مشتریان انتقال نداده و به عنوان سود خود شناسایی می کردند!

به گزارش گروه رسانه های� خبرگزاری تسنیم ، این در حالی است که بیمه شخص ثالث، زیان ده ترین رشته بیمه ای بوده و در تمام شرکت های بیمه زیان ده است. و اصلا تخفیف برای ماشین های تولید شده جدید کاملا در تعارض با اصول بیمه گری است.
به همین منظور با تدبیر سندیکای بیمه گران، صدور بیمه نامه شخص ثالث برای ماشین های جدید بصورت کنسرسیومی بین شرکت های بیمه درآمده و صرفا بیمه ایران به عنوان رهبر صنعت بیمه اقدام به صدور بیمه نامه می کند. ولی کلیه شرکت های بیمه در کنسرسیوم تشکیل شده شراکت دارند و بیمه ایران حق اعطای هیچ تخفیفی را در این زمینه ندارد.
به این شکل علاوه بر این که رشته شخص ثالث از زیان خارج می شود، دیگر کلک خودروسازان به مردم و به شرکت های بیمه برای شناسایی سودهای موهومی جواب نخواهد داد.
منبع: پدال نیوز

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
۹۵/۱۲/۲۰
۰۸:۲۵

یوزپلنگ و پلنگ ایرانی در معرض تهدید هستند/ ما دیگر شیر ایرانی و ببر مازندران نداریم

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر گربه‌سانان به دلیل از دست دادن زیستگاه‌های خود بیشترین آسیب را دیده‌اند، گفت: ما دیگر شیر ایرانی و ببر مازندران نداریم و همین تهدید برای یوزپلنگ و پلنگ ایرانی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه میان سازمان محیط زیست، شرکت نفت سپاهان و صندوق ملی محیط زیست در راستای اجرای برنامه ملی مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: امروز می‌توانیم اعلام کنیم که سیاست‌های درهای باز سازمان محیط زیست برای جلب مشارکت بخش خصوصی و مردم و همچنین بخش‌های اقتصادی در حمایت از محیط زیست عملیاتی شده است و خوشبختانه در بخش‌های مختلف شاهدیم مردم و بخش‌های اقصتادی و خصوصی براساس مسئولیت اجتماعی خود و با جوش و خروش درونی مدیران و مسئولان در جریان عظیم حفاظت از محیط زیست با سازمان و دولت همکاری می‌کنند.
وی با اشاره به گونه‌های در معرض انقراض افزود: گربه‌سانان در سال‌های گذشته بیشترین اسیب را دیده‌اند ما دیگر شیر ایرانی و ببر مازندران را نداریم و ممکن است همین مخاطره در سال‌های آینده برای یوزپلنگ و پلنگ ایرانی وجود داشته باشد باید تلاش کنیم جلوی این موضوع را بگیریم چرا که ایران یک کشور در حال توسعه است و گسترش فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در برخی موارد زیستگاه آنها را تهدید می‌کند.
رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: طی 100 سال گذشته جهان 50 درصد از گونه‌ها را از دست داده است و برای پیشگیری از ادامه این موضوع پروتکل‌های مختلفی صورت گرفته است. ما برای هر کدام از گونه‌هایی که در معرض خطر انقراض قرار دارند برنامه‌های مطالعه شده و علمی داریم که بر تمام آنها بر رویکرد مشارکتی مردم تأکید شده است.
ابتکار تصریح کرد: چند ماه گذشته این برنامه‌ها رونمایی و به استان‌ها ابلاغ شد. با توجه به اینکه اکثر برنامه‌های حفاظت از گونه‌های مختلف رویکرد فرابخشی دارد مردم باید به اجرای این برنامه‌ها کمک کنند تا زمانی فرا نرسید که شاهد باشیم گونه دیگری را از دست داده‌ایم.
وی ادامه داد:‌ رویکرد دولت یازدهم درز بحث محیط زیست سبب شده است ما بتوانیم با قدرت و با پشتوانه قوانین و مقررات و با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و همچنین برنامه ششم توسعه پیش برویم و با همکاری و مشارکت بخش خصوصی بتوانیم جلوی آسیب‌ها را بگیریم و از گونه‌های مختلف حفاظت کنیم.
رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه کار بیمه پلنگ یکی از اقدامات خوب در طی سال‌های گذشته بوده است، گفت: این موضوع به خوبی پیشرفت کرده است به گونه‌ای که تاکنون سه مورد پرداخت خسارت داشته‌ایم که بسیار تأثیرگذار است و می‌تواند از رودررویی مردم و پلنگ در جوامع محلی تا حد زیادی کاهش دهد.
در ادامه این مراسم علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید محیط زیست گفت:‌ در پایان سال 94 برنامه‌ای تحت عنوان برنامه مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی تدوین و ابلاغ شد و معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست به عنوان مرجع رسمی اجرای این برنامه شناخته شده است.
وی ادامه داد: این برنامه شامل هشت محور است که یکی از برنامه‌های مهم و ارزشمند این برنامه طرح بیمه پلنگ ایرانی بود که در پایان سال 94 شرکت بیمه «ما» داوطلبانه تفاهم‌نامه 5 ساله‌ای را با سازمان منعقد کرد و در نظر دارد صدور بیمه‌نامه در سال 96 را نیز انجام دهد.
مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید محیط زیست افزود: از مجموعه تحقیقات و گزارش‌های واصله از استان‌ها تا سال 94 مشخص است که تا آن سال حدوداً هر سال 16 قلاه پلنگ در سطح کشور به دلایل مختلف تلف می‌شوند. وقتی برنامه مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی نوشته شد سازمان محیط زیست جریمه کشته شدن و شکار پلنگ را از 5 میلیون تومان به 80 میلیون تومان افزایش داد.
تیموری ادامه داد: با توجه به آموزش‌هایی که در سال 95 از طریق رسانه ملی انجام شد شاهد کاهش 45 درصدی تلفات نسبت به 8 سال گذشته بودیم به گونه‌ای که در سال جاری تاکنون 9 قلاده تلفات پلنگ را داشته‌ایم که از این میان برای چهار مورد توسط بیمه خسارت پرداخت شده است.
مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید محیط زیست با بیان اینکه از میان 9 قلاده پلنگی که در سال 95 کشته شده‌اند 3 قلاده به صورت طبیعی تلف شدند، گفت: 3 قلاده نیز توسط انسان‌ها شکار شدند که هر 3 نفر دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد که علاوه بر پرداخت 80 میلیون تومان خسارت برای هر قلاده توسط مراجع قضایی ممکن است به زندان نیز محکوم شوند. اما این مهم است که 6 قلاده توسط انسان‌ها دچار تلفات شدند.
وی ادامه داد: مرکزی باید برای امداد و نجات حیات وحش داشته‌ باشیم و جایگاهی برای تیمار پلنگ با هدف رهاسازی و نگهداری در امکان مجاز باید راه‌اندازی می‌شد. در طی ماه‌های گذشته شاهد بودیم که یک پلنگ به وسیله تله‌ای که توسط مردم برای گراز گذاشته بود گرفتار و زخمی شد به گونه‌ای که عده‌ای تصمیم گرفتند آن را معدوم سازند اما یک مرکز دامپزشکی خصوصی اعلام آمادگی کرد و به صورت داوطلبانه پلنگ مصدوم را مورد جراحی قرار دادند و هم‌اکنون این پلنگ که آرزو نام گرفت در شرایط مطلوبی به سر می‌برد.

منابع دیگر:
 • ساعت 24
۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۴۳

مدیرکل آموزش و پرورش کرمان: عزتمندی معلم در اولویت است

استان‌ها کرمان - ایرنا نوشت:مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: مقدمه هر عزتمندی در جامعه، عزتمندی معلم است و فروشگاه معلم فقط برای عرضه کالا و خدمات ارزانتر نیست بلکه وجودش احساس عزتمندی و غرور در معلمان ایجاد می کند.

محمد محسن بیگی در آیین افتتاح فروشگاه معلم بردسیر که شامگاه سه شنبه با حضور امام جمعه، فرماندار و برخی مسئولان شهرستان بردسیر برگزار شد افزود: راه اندازی این پروژه نیز با وسعت نظر و همراهی و همکاری همه دست اندرکاران روی داده است.
وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری به وحدت رویه در جامعه توصیه کردند، اگر در مجموعه آموزش و پرورش تفرقه و تشتت و تخریب همکاران فرهنگی وجود داشته باشد، کارها به این شکل پیش نخواهد رفت.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: نباید بگذاریم اختلافات جزئی بر کارهای بزرگ سایه بیندازد و چه بهتر این وحدت رویه در دستگاه ارزشمند آموزش و پرورش شروع شود که جمعیت قابل توجهی را شامل می شود و با جامعه هدف بسیار وسیعی به نام دانش آموزان در ارتباط است.
وی افزود: فروشگاه معلم توانسته بخشی از دغدغه های آنان را کاهش دهد و برخی مسائل رفاهی این قشر را برطرف کند.
رئیس آموزش و پرورش بردسیر نیز گفت: آرزوی فرهنگیان بردسیر داشتن یک فروشگاه بزرگ و مجهز در حد و اندازه های فروشگاه معلم کرمان بود که با پشتیبانی خوب مدیرکل این کار مهم و بزرگ به نتیجه رسید. محمد کاظمی نژاد افزود: خرداد 95 مرکز آموزشی - رفاهی بردسیر به دست مدیرکل آموزش و پرورش استان افتتاح شد و اکنون نیز شاهد راه اندازی فروشگاه معلم بردسیر هستیم.
وی اظهار کرد: راه اندازی این فروشگاه در راستای طرح های اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد و همانطور که در گفتمان اقتصاد مقاومتی آموزش و پرورش عنوان شد که در آموزش و پرورش درآمدهای اختصاصی را زیاد کنیم.
رئیس هیات مدیره فروشگاه معلم نیز گفت: هیات مدیره جدید فروشگاه فرهنگیان سابق را با مبلغ 48 میلیون و 200 هزار تومان بدهی تحویل گرفت و سعی در احیا و گسترش آن در یک ساختمان جدید و نوساز کرد. محمود ستوده نژاد افزود: تاکنون 700 میلیون تومان کالا وارد فروشگاه معلم شده و این فروشگاه دارای هشت غرفه و یک غرفه بیمه معلم است. وی بیان کرد: همچنین هیات مدیره با چند فروشگاه مصالح ساختمانی قرارداد امضا کرده تا همکاران فرهنگی بتوانند از آنها به شکل اقساطی خرید کنند.
46

۹۵/۱۲/۱۸
۰۶:۳۲

طیب نیا: سال ۸۶ می توانستیم اموال ایران در لوکزامبورگ را منتقل کنیم

مراسم معارفه ناصر همتی رییس جدید بیمه مرکزی با حضور علي طيب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی
وزیر اقتصاد درباره توقیف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری اموال ایران در لوکزامبورگ گفت: در سال ۱۳۸۶ شرکت لوکزامبورگی به ایران اخطار داده بود که بهتر است اموال خود را منتقل کند، اما به این اخطار توجهی نشد.

علی طیب نیا امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: در سال‌های گذشته مرسوم بوده که بانک مرکزی بخشی از دارایی‌های خود را به صورت ارز یا اوراق قرضه نگهداری می کرده است. در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ بانک مرکزی اوراق قرضی دلاری که در اروپا منتشر می شود را خریداری کرده است.
به گزارش نامه نیوز، وی در ادامه افزود: اما از سال ۲۰۰۶ با تصویب قوانین در آمریکا مشکلاتی ایجاد شد و وجوه دلاری ما در خارج از کشور در معرض خطر قرار گرفت. در پاییز ۱۳۸۶ شرکت لوکزامبورگی که اوراق قرضه دلاری ما را نگهداری می‌کرد به ایران اخطار می‌دهد که بهتر است این منابع را منتقل کند و تا خرداد ۱۳۸۷ هم فرصت وجود داشت که این اوراق قرضه منتقل شود، اما فقط ۲۲۰ میلیون دلار از این اوراق منتقل شد. استنباط هم این بود که چون این منابع متعلق به بانک مرکزی است نه دولت امکان ضبط آن وجود ندارد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه با شکایت اتباع آمریکا این اموال ضبط شده است، اظهار کرد: بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ این فرصت وجود داشت تا این منابع منتقل شود، اما این اقدام انجام نگرفت. این اقدام با حقوق بین المللی در تعارض است و امیدواریم و انتظار داریم دادگاه لوکزامبورگی به نفع ما رای دهد، زیرا آمریکا حقوق بین‌المللی را نقض کرده است.

منابع دیگر:
 • عصر ایران
 • آفتاب نیوز
 • تدبیر
۹۵/۱۲/۱۸
۱۳:۱۶

گزارش بررسی آمار عملکرد صنعت بیمه کشور در 9 ماهه منتهی به آذر 1395

آیین- آمار عملکرد صنعت بیمه در نه ماهه ابتدایی سال جاری به شرح ذیل گزارش می گردد: به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین بنابر اعلام پایگاه تحلیل های آماری بیمه مرکزی؛آمار عملکرد صنعت بیمه کشور به شرح ذیل منتشر گردید:
الف) حق بیمه تولیدی:
- حجم حق بیمه های تولیدی بازار بیمه با 3/21 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود
5/200 هزارمیلیارد ریال رسید .
- سهم بخش غیردولتی از این مقدار به 5/61 درصد رسید و 5/38 درصد دیگرتوسط بیمه ایران در نقش تنها
شرکت بیمه دولتی تولید شد.
- تنها 10 شرکت بیمه: ایران، آسیا، دانا، البرز، پارسیان، کوثر، پاسارگاد، معلم، کارآفرین و رازی (هر یک
دارای سهم بیشتر یا مساوی 3 درصد) درمجموع 86 درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص
دادهاند و 14 درصد مابقی حق بیمه، توسط 15 شرکت بیمه دیگرتولید شده است.
- تعداد بیمهنامههای صادره در این مدت نیز با حدود 8/8 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود
7/38 میلیون فقره بود.
- 38 درصد حقبیمههای تولیدی به رشتهبیمه شخصثالث ومازاد اختصاص داشت.
- 2/26 درصد از حق بیمه های تولیدی مرتبط با بیمه درمان بود.
- سهم بیمه زندگی به میزان 1/13 درصد ازپورتفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید.
ب) خسارت پرداختی:
- شرکتهای بیمه حدود 5/116 هزارمیلیارد ریال خسارت به بیمهگذاران پرداخت نمودند که در مقایسه با
مدت مشابه سال قبل، 9/24 درصد رشد نشان میدهد.
- 6/56 درصد از خسارتهای بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد .
- شرکت های بیمه نزدیک 23 میلیون مورد خسارت به بیمهگذاران پرداخت نمودند که در مقایسه با مدت
مشابه سال قبل 7/29 درصد رشد داشته است.
- 4/40 درصد از خسارتهای پرداختی بهبیمه شخص ثالث و مازاداختصاص داشت.
- حدود 3/34 درصد از خسارتهای بازار بیمه در رشته بیمه درمان پرداخت شده است.
- سهم بیمه زندگی نیزبه حدود 2/7 درصد از خسارتهای پرداختی بازار بیمه رسید.
ج) نسبت خسارت:
نسبت خسارت عبارت از: حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق بیمه تولیدی بر حسب درصد است و در
محاسبه آن مبالغ خسارتهای معوق، ذخایر حقبیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه های اداری- عمومی دخالت
داده نمی شود. لازم به ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث "نسبت خسارت" در
این مدت نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد،
2
چرا که با گذشت تنها 9 ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این
مدت انجام نگرفته و به مرور طی سال وصول خواهند شد. با این وجود، آمار نسبت خسارت در شرکتها و رشته
های بیمه در این مدت به شرح ذیل است:
- نسبت خسارت صنعت بیمه در این مدت معادل 1/58 درصد بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7/1
واحد افزایش نشان داد.
- نسبت خسارت 9 شرکت بیمه: میهن، ملت، حافظ، سینا، دانا، ایران، نوین، آرمان و البرز (به ترتیب با:
.است بوده بیمه بازار در میزان این بالاتراز) درصد 61/2و 61/5 ، 62 ،65/5 ،68 ،69 ،70/6 ،75 ،148/6
- پس از شرکتهای بیمه نامبرده، نسبت خسارت شرکت های بیمه آسیا، پارسیان و امید (به ترتیب با 3/57،
5/56 و2/56 درصد) از نسبت خسارت سایر شرکتهای بیمه بالاتر بوده اما پایین تر از سطح بازار بیمه قرار
دارد.
- 4 رشته بیمه درمان، حوادث راننده، بدنه اتومبیل و شخص ثالث ومازاد (به ترتیب با: 2/76 ،2/69 ،1/67 و
8/61 درصد) نسبت خسارتی بالاترازبازار بیمه داشتند.
- پس از رشته های نامبرده، بیمه مسئولیت (با 47 درصد) نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته ها داشته اما از
نسبت خسارت بازاربیمه پائین تراست.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۱۲

بیمه زندگی خاورمیانه اولین شعبه خود را افتتاح کرد

اولین شعبه شرکت بیمه زندگی خاورمیانه امروز طی مراسم کوتاهی در مجتمع مرکزی این شرکت گشایش یافت.

 
 
اقتصادگردان-  در ابتدای این مراسم که با حضور مدیران و همکاران شرکت برگزار شد جناب آقای دکتر امین رئیس محترم هیات‌مدیره شرکت ابراز امیدواری کرد که همکاران شرکت با بهره‌گیری از تخصص‌هایی که دارند بتوانند شرکت بیمه زندگی خاورمیانه را به اهداف مورد نظرش برسانند. جناب آقای دکتر حسن‌زاده مدیرعامل محترم شرکت نیز ضمن تبریک افتتاح اولین شعبه اعلام کرد که با موافقت هیات‌مدیره شرکت برای بیمه‌نامه‌ عمر و پس‌انداز و بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری در ماه‌های اولیه فعالیت 50 درصد تخفیف حق بیمه سال اول لحاظ خواهد شد. همچنین جناب آقای سازگار مدیر فنی شرکت ابراز امیدواری کرد همکاران با علاقمندی فعالیت‌های خود را انجام دهند تا بتوانند مجری خوبی برای اهداف تعیین شده از سوی هیات‌مدیره باشند.
همزمان با افتتاح اولین شعبه شرکت بیمه زندگی خاورمیانه جناب آقای دکتر حسن‌زاده؛ مدیرعامل محترم شرکت بیمه زندگی خاورمیانه در مصاحبه‌ای‌ با سایت شرکت موارد زیر را بیان کردند:
تقارن افتتاح مجتمع مرکزی بیمه زندگی خاورمیانه را با ایام نوروز به فال نیک می‌گیرم. امیدوارم قبل از پایان سال 1395 بتوانیم دومین شعبه را در تهران افتتاح نماییم. همزمان از همه کارگزاران محترم بیمه مرکزی ج.ا.ا. جهت همکاری دعوت به‌عمل می‌آورم. شرکت بیمه زندگی خاورمیانه ساز و کار لازم را برای همکاری با کارگزاران بیمه مرکزی فراهم کرده است. بیمه‌نامه تمام عمر شرکت یک محصول جدید است که در بازار بیمه ایران کمتر به آن پرداخته شده است. از کارگزاران بیمه دعوت می‌کنم ضمن بررسی و آشنایی با این محصول نسبت به عرضه آن اقدام نمایند. سایت شرکت بیمه زندگی خاورمیانه به آدرس melico.ir آماده پذیرش درخواست متقاضیان نمایندگی است. محصولات شرکت نیز از طریق سایت معرفی می‌شود.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۸:۴۷

ضرورت اعطاي مجوز جداگانه عمر و غيرعمر به نمايندگان بيمه بررسی سازو كار فروش بيمه عمر: افزايش فروش بيمه عمر براي تحقق برنامه ششم

در ماه‌هاي پاياني سال 95 برنامه ششم توسعه به تصويب رسيد و در آن مقرر شد كه ضريب نفوذ بيمه با استفاده از افزايش حق بيمه عمر از 2 درصد كنوني به 7 درصد تا پايان برنامه برسد، اما به عقيده بسياري از كارشناسان اين هدف بلندپروازانه است و براي تحقق بخشي از آن، ضمن گسترش فرهنگ بيمه و پوشش خطرات و ريسك‌ها، كاهش تعرفه بيمه‌هاي اجباري مانند شخص ثالث، اصلاح نرخ ديه، بهبود تعرفه بيمه درمان، كاهش هزينه بيمه درمان و در نتيجه كاهش حق بيمه‌ها و... بايد بيمه‌هاي عمر و زندگي مانند بسياري از كشورهاي جهان توسعه يابد تا از اين طريق شاهد بهبود ضريب نفوذ بيمه در كشور باشيم و معيشت و تامين اجتماعي به خصوص در دوران بازنشستگي تضمين شود و بيمه‌هاي عمر بتوانند كمبودهاي تامين اجتماعي و مستمري بازنشستگي را جبران كنند.

اقتصادگردان- احسان شمشيری-  اهداف بلندپروازانه برنامه ششم در شرايطي مطرح مي‌شود كه طي سال‌هاي اخير برخي شركت‌هاي بيمه با استفاده از روش‌هاي غيرمرسوم بين‌المللي و فني در فروش بيمه عمر اقدام به افزايش فروش و پرتفوي خود كرده‌اند.
به گزارش اقتصادگردان، اگرچه خدمات بيمه‌يي براي زندگي و پوشش خطرات، بسيار ضروري است اما اگر با انتظارات و سود موردنظر مشتريان هماهنگ نباشد، باعث مشكلات و نارضايتي‌هاي مختلف خواهد شد. براين اساس بيمه مركزي و مديران و شركت‌هاي بزرگ بيمه بايد بر نحوه كار شعب نظارت كنند و با ارائه آموزش‌هاي لازم به نيروهاي خود، شعب و نمايندگي‌ها، مانع از شكل‌گيري پديده شركت‌هاي هرمي شوند كه ممكن است به شكلي باعث نارضايتي مردم شود.
بيمه مركزي موظف است در راستاي رسالت خود نظارت ويژه‌يي بر فعاليت و شكل‌گيري شبكه‌هاي فروش بيمه‌يي را لحاظ كند و با استفاده از ابزارهاي خود و بهرمندي از نيروهاي متخصص و آشنا به فعاليت گروهي و زيرنظر گرفتن سياست‌هاي بخش امور نمايندگان شركت‌هاي بيمه‌يي خواستار تشكيل شبكه تخصصي فروش، بازنگري و به‌روزرساني كلي در آيين‌نامه‌هاي نظارتي، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هاي خود شود تا بيمه‌ها با عملكرد صحيح و در نظر گرفتن وجهه فعاليت‌هاي بيمه‌يي در چارچوب قانون عمل كنند.
بررسي نتايج طرح پژوهشي مطالعه تطبيقي نحوه فعاليت نمايندگان فروش بيمه عمر در كشورهاي جهان كه توسط پژوهشكده بيمه انجام شده، نشان مي‌دهد بررسي شرايط نظارت و چالش‌هاي قانوني فعاليت نمايندگان فروش بيمه عمر و ارائه راهكارهايي براي اصلاح آن مي‌تواند نقش موثري در رشد صنعت بيمه عمر در كشور داشته باشد كه اين مهم خود نقشي بسيار اساسي در توسعه صنعت بيمه خواهد داشت.
در اين طرح با استفاده از تجربيات جهاني و بهره‌گيري از نظرات خبرگان صنعت بيمه، آيين‌نامه نمايندگان فروش بيمه عمر (54) به عنوان چارچوب قانوني فعاليت اين نمايندگان مورد بررسي قرار گرفته و پيشنهاداتي براي بهبود آن ارائه شده است.
اين گزارش مي‌افزايد: «افزايش تنوع و توسعه محصولات بيمه‌يي با تمركز بر بيمه‌هاي زندگي» ازجمله راهبردهاي اصلي بيمه مركزي در راستاي دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز صنعت بيمه است. اين امر مستلزم تربيت نمايندگان فروش تخصصي بيمه‌هاي زندگي است كه آيين‌نامه 54 با محوريت جذب نمايندگان بيمه زندگي، هدايت و آموزش حرفه‌يي و با هدف «ارائه متوازن خدمات و محصولات بيمه زندگي در مناطق مختلف كشور» تدوين شده است.  همچنين توجه به 2موضوع «ارتقاي اعتماد عمومي نسبت به صنعت بيمه» به عنوان يكي از اهداف اصلي سند چشم‌انداز و ماهيت بلندمدت قراردادهاي بيمه زندگي، ضرورت فروش تخصصي بيمه‌هاي زندگي توسط فروشندگان حرفه‌يي و اخلاق‌مدار را كه بر اساس نياز مشتري به وي مشاوره مي‌دهند دوچندان مي‌كند.
اين در حالي است كه آيين‌نامه 54 كه در سال 1385 تصويب شده و قريب به 10 سال از تصويب آن مي‌گذرد، طي اين مدت و بر اساس آمار بيمه مركزي ضريب نفوذ بيمه‌هاي زندگي از 07/0 در سال 2004 به 16/0 در سال 2013 افزايش يافته و حق‌بيمه سرانه بيمه‌هاي زندگي نيز از 2 دلار در سال 2004 به 11 دلار در سال 2012 افزايش و به 8 دلار در سال 2013 كاهش يافته كه اين كاهش عمدتا به ‌دليل تغيير برابري ارزش ريال با دلار است.
البته مي‌توان در يك نگاه كلي اثر تصويب اين آيين‌نامه را بر توسعه بيمه‌هاي زندگي مثبت ارزيابي كرد. به علاوه با وجود رشد صنعت بيمه زندگي كشور در چند سال اخير، رسيدن به جايگاه تعريف شده در سند چشم‌انداز نياز به تلاشي مضاعف دارد. اما بررسي ابعاد مختلف آيين‌نامه 54 و ارائه پيشنهادات اصلاحي جهت ارتقاي اثربخشي آن ضروري است. براساس مطالعات صورت گرفته تمركز بيشتر بر فروش محصول پيچيده بيمه عمر، امكان برگزاري دوره‌هاي آموزشي و تخصصي و توجه بيشتر به دوره‌هاي عملي و ضمن خدمت، ايجاد دلگرمي و فعاليت در يك چارچوب قانوني براي آن تعداد از بازارياباني كه با تصويب آيين‌نامه 54 به عنوان نماينده به ادامه فعاليت در امر فروش بيمه‌هاي عمر پرداختند، امكان فعاليت براي دارندگان ساير مشاغل، عدم نياز به دفتر كار، درگير نكردن نماينده فروش در امر ارزيابي ريسك و صدور بيمه‌نامه را مي‌توان به‌عنوان نقاط قوت آيين‌نامه 54 و مزاياي فروش تخصصي بيمه‌هاي زندگي برشمرد.
همچنين برخي چالش‌هاي آيين‌نامه 54 مانند ضرورت آموزش نمايندگان فروش بيمه عمر و عدم تعريف ساختار مناسب براي آموزش مستمر و جذب نمايندگان فروش توسط شركت‌هاي بيمه، عدم تصريح امكان فروش ساير انواع بيمه‌نامه توسط نماينده فروش بيمه عمر، عدم شفافيت آيين‌نامه در مورد چگونگي تبديل وضعيت نماينده فروش بيمه عمر به نماينده بيمه عمومي و پرتفوي نماينده فروش پس از تبديل وضعيت به نماينده عمومي، عدم تعيين تضمين‌هاي لازم براي نمايندگان فروش بيمه عمر در آيين‌نامه، عدم تعريف مشخص مصاديق «تخلف» و سازوكاري براي امكان پيگيري نمايندگان فروش در صورت تخلف، عدم تصريح مشخص مصاديق تنبيه متناسب با تخلف صورت گرفته و ابهام در سيستم تنبيهي پيش‌بيني شده در ماده 10 آيين‌نامه، عدم تصريح حقوق شركت بيمه و نماينده در صورت فسخ يا لغو مجوز نماينده است.
در اين راستا پژوهشكده بيمه پيشنهاد داده است تا ساختار كلي اعطاي مجوز فروش بيمه‌هاي زندگي مورد تجديدنظر قرار گيرد.
مطالعه تجربه كشورهاي منتخب نشان مي‌دهد كه براي فروش محصولات بيمه زندگي، اخذ مجوز جداگانه بيمه‌هاي زندگي ضروري است. حتي در برخي كشورها ازجمله امريكا براي فروش محصولات بيمه زندگي متصل به بازار سرمايه، اخذ مجوز از نهاد ناظر بازار سرمايه نيز ضروري است.
هرچند مطالعات نشان مي‌دهد كه در كشورهاي مورد بررسي، يك فرد مي‌تواند در صورت دارا بودن مجوز بيمه‌هاي زندگي و مجوز بيمه‌هاي عمومي (غيرزندگي) هر دو محصول را بفروشد. علاوه‌ بر اين، مطالعات كشورهاي منتخب نشان مي‌دهد كه در وظايف نمايندگان بيمه زندگي، به بحث صدور بيمه‌نامه اشاره‌يي نشده، بلكه تمركز اصلي بر عرضه، ارائه خدمات و مشاوره‌هاي بيمه زندگي است.
 افزايش كارمزد به‌صورت پلكاني براي افزايش رقابت در بين نمايندگان فروش بيمه عمر مثلا مي‌توان از 60 درصد شروع كرد و به ازاي پيشرفت نماينده، كارمزد را افزايش داد و در صورت ريزش بيش از حد استاندارد بيمه‌نامه‌هاي زندگي، مي‌توان تنبيه‌هايي ازقبيل تعويق در پرداخت كارمزد را اجرايي كرد.
همچنين باتوجه به تجارب كشورهاي منتخب و نظر فعالان صنعت بيمه، پيشنهاد شده تا تعيين حداقل تضمين براي نماينده فروش بيمه عمر توسط بيمه مركزي براي هماهنگي شركت‎ها؛ ارائه تضمين مالي چك يا سفته مي‌تواند تا حد زيادي بازدارنده باشد. براي شروع فعاليت بايد مبلغي ثابت مقرر شود كه در صورت گسترش پرتفوي اين وثيقه بايد افزايش يابد. طراحي پوشش مسووليت حرفه‌يي (E&O) كه در اكثر كشورهاي منتخب مورد استفاده قرار مي‌گيرد، مي‌تواند در اين امر مفيد واقع شود. همچنين رسيدگي به تخلفات نمايندگان فروش بيمه زندگي از طريق كميته ماده 21 آيين‌نامه 75 و همانند نمايندگان مورد توجه واقع شود.

منابع دیگر:
 • اقتصادآنلاین
 • بانک امروز
 • ایستانیوز
۹۵/۱۲/۱۹
۰۶:۲۳

پروانه فعالیت بیمه حکمت صبا

‎به گزارش روابط عمومی بیمه حکمت ، به حول و قوه الهی ، پروانه فعالیت بیمه حکمت صبا در تاریخ ۹۵/۱۲/۱۸ صادر و به امضاء دکتر همتی ریاست محترم کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسید.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۳:۰۹

مدیر عامل شرکت بیمه حافظ اعلام کرد: موافقت سازمان بورس با افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه بیمه حافظ

مدیر عامل شرکت بیمه حافظ از موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه این شرکت خبر داد.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ عبدالرسول عطایی درباره این موضوع گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار براساس رسیدگی های انجام شده، برگزاری مجمع عمومی فوق العاده با دستور جلسه افزایش سرمایه را به منظور اصلاح ساختار مالی، ارتقای سهم نگه داری مجاز، افزایش قبول ریسک و توانگری مالی را با رعایت قوانین و مقرّرات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع اعلام کرد.
 
وی خاطر نشان کرد که براین اساس سرمایه شرکت بیمه حافظ از ۶.۱ میلیارد تومان به ۱۲.۲ میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.
 
محل تامین این افزایش سرمایه از آورده نقدی سهامداران خواهد بود و هدف افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالی، ارتقای سهم نگه داری مجازو افزایش قبول ریسک و توانگری مالی اعلام شده است.
 
طبق اعلام سازمان بورس شروع پذیره نویسی حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز شده و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود.
 
اداره نظارت بیمه مرکزی دو ماه پیش قدرت توانگری مالی شرکت های بیمه را اعلام کرد که بر اساس آن قدرت توانگری مالی بیمه حافظ ۴ اعلام شده بود؛ با این حال عطایی می گوید با افزایش سرمایه انجام گرفته، قدرت توانگری مالی این شرکت به ۲ افزایش پیدا خواهد کرد.
 
مدیر عامل بیمه حافظ تصریح کرد که این شرکت توان پذیرش ریسک تمامی بیمه ها را تا سقف هزار میلیارد تومان داراست و با توجه به ارتباطات بین المللی خود بخشی از ریسک پذیرفته شده را نزد شرکت های بیمه گر اتکایی خارجی واگذار می کند.

منابع دیگر:
 • شبکه خبری ایبنا
 • بانک امروز
 • تصویر روز
۹۵/۱۲/۱۸
۱۳:۰۸

در پی آتش سوزی یک انبار در عسلویه پرداخت خسارت هفت و نیم میلیارد ریالی توسط بیمه البرز

ایستانیوز:بیمه البرز در پی آتش‌سوزی در یک انبار تجهیزات خوابگاهی و اداری، مبلغ هفت میلیارد و پانصد میلیون ریال خسارت آتش‌سوزی به بیمه گزار خود در عسلویه پرداخت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،‌ انبار یکی از بیمه گزاران این شرکت چندی پیش دچار حادثه حریق شد که بیمه البرز بلافاصله پس از بررسی کارشناسانه و تخمین میزان خسارت،‌ مبلغ هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به وی خسارت پرداخت کرد. 
 
 

منابع دیگر:
 • پولی مالی
 • نقدینه
 • دیوان اقتصاد
 • پول نیوز
 • تصویر روز
 • تجارت آنلاین
۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۳۹

لطفا این حقایق به سمع بزرگان صنعت بیمه برسد

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: سالهاست کارشناسان بازار بیمه که گرد و خاک این بازار را خورده اند ، مینویسند و تکرار میکنند که محصولات بیمه ای تنوع لازم را ندارند و پاسخ گوی نیاز جامع بیمه گذاران نیستند.
بانک و صنعت، در برنامه ششم توسعه به رشد اعجاب آور بازار بیمه طی پنج سال آتی اشاره شده و پیش بینی افزایش پنجاه درصدی بیمه های زندگی مطرح شده است .
البته اینکه چگونه و با چه برنامه ریزی و توجه به چه عوامل و پتانسیلی در درون صنعت بیمه انتظار تحقق این موضوع را دارند اشاره ای نشده است!؟
علی هذا نگارنده که خود سالهاست در این بازار بیمه حضور داشته و دارد در یادداشت های مختلفی تلاش نموده ام با توجه به موانع درون و برون سیستمی و نیز ضعف ساختاری و مدیریتی فعلی موجود در صنعت بیمه تاکید نمایم که هرگز امکان تحقق چنین رشدی  با وضعیت فعلی طی پنج سال آتی امکانپذیر نمیباشد.!!!!!
بارها طی سالها و ماه های  گذشته شاهد بودیم که جناب آقای دکتر همتی  و روسای اسبق بیمه مرکزی ایران و مدیران عامل شرکت های بیمه بر ضرورت گسترش بیمه های زندگی تاکید نموده اند و با مقایسه آماری سهم  بیمه های زندگی درایران و کشورهای صنعتی و تازه صنعتی شده اعلام نموده اند که در پرتفوی بیمه های زندگی وضعیت رضایت بخش نیست !!!!؟؟؟؟؟
اما هرگز نشنیده ایم که این  بزرگواران و اساتید صنعت بیمه کشور، علل عقب ماندگی و پایین بودن سهم بازار بیمه های زندگی در کشورمان را بیان نمایند !؟
بدیهی است که با آرزو نمودن ، با تشویق و تمجید کردن از محصولات فعلی و روش های بازاریابی و تبلیغات موجود و تکرار پیمودن مجدد راهی که سالها طی میشود و نتیجه چندان مطلوبی نداشته است نمیتوان انتظار معجزه داشت.
این نوع تکرارها شبیه راهپیمایی یک انسان برروی دستگاه تردمیل است.
چه باید کرد ؟
برای رسیدن به رشد منطقی و مورد انتظار در بیمه های زندگی و سپس در بیمه های غیر زندگی نیاز به اصلاحات و تغییرات اساسی ذیل وجود دارد:
     1- تغییر ، اصلاح و تصویب قوانین و آیین نامه های منطبق با شرایط روز و نیازهاو خواسته های  بیمه ای واقعی اقتصاد کشور
     2- تاسیس و راه اندازی شرکت ملی بیمه اتکایی به منظور حمایت که شرکت های بیمه مستقیم و سرمایه های مردم و با هدف حذف کامل بیمه اجباری بیمه مرکزی ایران قبل از اتمام برنامه ششم بر اساس مدل پیشنهادی رییس کل اسبق بیمه مرکزی ایران.
     «لازم به ذکر است که در راه تحقق این موضوع الگوی مترقی قانون بیمه مسولیت شخص ثالث خودرو تصویبی سال 1395 نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی پیش چشم و قابل استفاده است.»
     3- پیاده سازی اصل مشتری مداری و ایجاد حداکثر مطلوبیت مورد انتظار بیمه گذاران از خدمات صنعت بیمه.
     4- ایجاد امنیت شغلی و تامین درآمد پایدار و حمایت های بیمه ای و رفاهی از شبکه نمایندگی و کارگزاری بیمه با هدف تغییر نگاه «ارباب رعیتی فعلی» به نگاه شرکای توانمند به این اقشار تحصیل کرده و پر توان.
     5- و سایر موارد که در زمان مقتضی قابل طرح هستند.
بدون شک صنعت بیمه کشور ما لیاقت و توانایی رسیدن به سهم بازاری به مراتب بیشتر از این را دارد اما با وضعیت فعلی و محدودیت در تنوع محصولات بیمه ای ، فقدان برنامه ریزی مدیریت ریسک ، بازاریابی و آموزش راهبردی و حمایت لازم ننمودن از شبکه بزرگ و ارزشمند فروش بیمه نمی توان به آرزوهای پیش بینی شده با تکرار مکررات و آزمون و خطا رسید.
در این برهه که بزرگان بسیاری در درون و بیرون سازمان رسمی بیمه گری حضور دارند و میتوانند با دانش و تجربه اشان تحولی منطقی در صنعت بیمه ایجاد کنند ، لطفا فرصت سوزی ننمایید. دربهای بسته اتاق های فکر را باز کنید و با اصلاحات بنیادی در ابتدای برنامه ششم ضلع سوم اقتصاد کشور را برای توسعه اقتصادی کشور توانمندتر سازید.
 
حاجی اشرفی، کارشناس ریسک و بیمه

۹۵/۱۲/۱۹
۲۱:۱۲

رهایی بیمه پارسیان؛ پنجمین شرکت بیمه ایران؛ از زیان خوردوسازها در سال 95

بانکداری ایرانی -طی روزهای اخیر شرکت ایران خودرو 282 میلیون و 279 هزار سهم معادل 9.4 درصد از سهام شرکت بیمه پارسیان را به وکالت از شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو به صورت یکجا به قیمت پایه هر سهم 3هزار و 650 ریال عرضه کرد.

بانکداری ایرانی -طی روزهای اخیر شرکت ایران خودرو 282 میلیون و 279 هزار سهم معادل 9.4 درصد از سهام شرکت بیمه پارسیان را به وکالت از شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو به صورت یکجا به قیمت پایه هر سهم 3هزار و 650 ریال عرضه کرد.
این رخداد به غلط در بین تحلیل گران این گونه تعبیر شد که با واگذاری سهام بیمه پارسیان این شرکت با مشکلات عملکردی مواجه می شود در حالی که این گونه نیست و با رهایی بیمه پارسیان از زیان خودروسازها قطعا سال 96 را بهتر از سال 95 سپری خواهد کرد.
به گزارش بانکداری ایرانی ، بیمه پارسیان در حال حاضر دارای 5.77 درصد از سهم بازار بیمه ایران را در اختیار دارد و طی 11 ماه بیش از 15 هزار میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده است که نسبت به سال قبل 36 درصد رشد داشته است.
از طرف دیگر شرکت بیمه پارسیان طی 11 ماه 612 هزار و 865 مورد بیمه نامه صادره کرده است که در 11 رشته تخصصی است که دو مورد از آن مرتبط با خوردوسازی است و مابقی آن به بیمه های عمر و زندگی ، مسوولیت ، آتش سوزی ، درمان و غیره است که از بیمه پارسیان به عنوان پنجمین شرکت بیمه کشوری ساخته است . مضاف براینکه با کم شدن مالکیت ایران خودرو از بیمه پارسیان ، یکی از زیان ده ترین رشته بیمه گری ایران یعنی بیمه شخص ثالث که اجباری نیز است در پرتفوی بیمه پارسیان کمتر خواهد بود.
همچنین بیمه پارسیان با رشدی فزاینده و بهره وری بسیار مناسب بعنوان یکی از 10 شرکت پیشرو کشورمان شایسته تندیس و لوح تقدیر این همایش شناخته شد تا بعنوان تنها شرکت بیمه ای در جمع بزرگان صنعت و اقتصاد کشور جا گیرد که مانند سال های قبل و با صعود چشمگیر 26 پله ای در جایگاه 69 در جمع یکصد شرکت برتر کشور قرار گرفت.
و نهایتا اینکه بنا بر اعلام رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ؛ بیمه پارسیان در سال 1395 برای چهارمین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی یعنی بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۱:۳۲

بیمه "ما" در یک پرونده ؛بیش از 7 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

شرکت بیمه "ما" در راستای تحقق یکی از اصلی ترین سیاست‌های خود در خصوص مشتری مداری و پرداخت به موقع و دقیق خسارت، در یک پرونده بیش از 7 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد.

شرکت بیمه "ما" در راستای تحقق یکی از اصلی ترین سیاست‌های خود در خصوص مشتری مداری و پرداخت به موقع و دقیق خسارت، در یک پرونده بیش از 7 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه "ما" ، این شرکت مبلغ 7 میلیارد و هشتصد و شصت میلیون ریال را در سریع ترین زمان ممکن و پس از بررسی های کارشناسی لازم به یکی از بیمه گذاران خود تقدیم کرد.
بر اساس این گزارش، طی مراسمی ویژه در شعبه اراک و با حضور امیرحسین قربانی معاون شبکه فروش و توسعه بازار، امیر رادسعید مدیر بازاریابی، فروش،تبلیغات و CRMو محسن ساوه ای رئیس شعبه اراک مبلغ 7 میلیارد و هشتصد و شصت میلیون ریال تقدیم بیمه گذار گردید.
این گزارش می افزاید در اثر تصادف یک دستگاه خودرو سواری با یکی از کارگران پرتلاش شهرداری و ایجاد ضایعه مغزی در پی آن، خسارات وارد شده توسط کارشناسان تعیین و در سریع ترین زمان ممکن به فرزند بیمه گذار پرداخت شد.
امید است با استعانت از پروردگار متعال بتوانیم خدمتگزارمناسب و شایسته آحاد جامعه در صنعت بیمه باشیم.

منابع دیگر:
 • ملت بازار
 • ریسک نیوز
 • نقدینه
 • افق تازه
 • شما نیوز
۹۵/۱۲/۲۱
۰۹:۵۴

ملت در ملت! / بلوک های بیمه آسیا و بیمه البرز درون گروهی فروخته شد...

این جابه جایی های درون گروهی سبب ایجاد این شائبه شد که گروه مالی ملت با این واگذاری ها به دنبال شناساسیی سود کاغذی است،اما مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه معین ملت و فروشنده این دو سهم گفت:دو صندوق مزبور برای خرید این دو بلوک پول نقد پرداخت می کنند و این معاملات کاغذی نیست...

سرمایه گذاری توسعه معین ملت وابسته به گروه مالی ملت امروز دو بلوک بیمه آسیا و البرز را به دو صندوق وابسته به تامین سرمایه بانک ملت (اوج ملت و اندوخته ملت) فروخت.
به گزارش بورس 24،معین ملت از محل فروش بلوک های 9.5 درصدی بیمه البرز و آسیا 68 میلیارد تومان سود شناسایی کرد به طوری که فروش بیمه البرز 42 میلیارد تومان و فروش بیمه آسیا 26 میلیارد تومان سود برای این مجموعه در پی داشت.
این جابه جایی های درون گروهی سبب ایجاد این شائبه شد که گروه مالی ملت با این واگذاری ها به دنبال شناساسیی سود کاغذی است،اما مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه معین ملت و فروشنده این دو سهم گفت:دو صندوق مزبور برای خرید این دو بلوک پول نقد پرداخت می کنند و این معاملات کاغذی نیست.
افزون بر این،بررسی های اولیه نشان می دهد صندوق سرمایه گذاری مشترک اوج ملت به عنوان صندوق صرفا با درآمد ثابت براساس مقررات نمی توانسته سهام بلوکی تا به این اندازه خریداری کند،همچنین دستورالعمل رعایت حد نصاب های صندوق های ثابت نیز از مغایرت برای انتقال این میزان سهم از دو شرکت بیمه ای به پرتفولیوی صندوق های بادرآمد ثابت حکایت دارد.
علیرضا کدیور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت در خصوص واگذاری بلوک های 9.5 درصدی بیمه آسیا و البرز این شرکت به خبرنگار بورس 24 توضیح داده است:هر دوبلوک 9.5 درصدی بیمه آسیا و البرز امروز با قیمت پایه معامله شد.
وی گفت: بیمه آسیا با قیمت پایه 200 تومان و بیمه البرز با قیمت پایه 180 تومان معامله شد و خریداران این دو بلوک صندوق های تحت مدیریت تامین سرمایه ملت ( صندوق سرمایه گذاری اوج و اندوخته ملت) بودند.
کدیور گفت: این معامله درون گروهی نیست چون صندوق شخصیت مجزادارد و خریدها از سوی این دوصندوق به این منظور بود که نصاب های سازمان بورس در خصوص صندوق ها رعایت شود یعنی حداقل 5 درصد دارایی تحت مدیریت به سهام تعلق داشته باشد. در مقابل آن هم در معین ملت سود شناسایی شد و پول جابه جا خواهد شد، خرید نقدی است و معامله سوری و تهاتری و بدون پول نبوده است.
وی در خصوص واگذاری مجدد این بلوک های به معین ملت هم گفت: سرمایه گذاران این صندوق ها کم ریسک هستند با توجه به این موضوع برای اینکه سرمایه گذاران به لحاظ ان ای وی صندوق بازدهی شان با مشکل روبرو نشود اختیار فروش منتشر خواهد شد که در واقع بازده سرمایه گذاری تضمین شود . احتمال این که سهام به معین ملت بازگردد طبق مذاکرات وجود نخواهد داشت و نهایتا خریدار دیگری خارج از بانک ملت شاید ورود کند.
مدیر عامل معین ملت ادامه داد: از بابت فروش این دو بلوک حدود 70 میلیارد تومان سود شناسایی شد و این سود با واسطه به بانک ملت خواهد رسید. ارزش معامله به ازای بلوک البرز 68میلیارد و 400 میلیون تومان و در مورد آسیا 43میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است. در مجموع ارزش معامله بیش از 112 میلیارد تومان بود که این نقدینگی صرف سرمایه گذاری خواهد شد. هدف اصلی معین ملت سرمایه گذاری در بازار سرمایه است این امر در راستای این هدف است و برنامه ورود مدیریتی به سهام شرکتی را نداریم و برنامه ما سرمایه گذاری خرد است .
کدیور در خصوص بازار گردانی سهام بانک ملت و افت قیمت سهام هم گفت: در روزهای ابتدایی بازگشایی نماد اصلی ترین بازارگردان سهام معین ملت بود در حال حاضر بازار گردانی بانک ملت توسط صندوق بازار گردانی ملت انجام می شود اما احتمالا بخشی از این منابع ناشی از فروش بلوک ها توسط معین ملت به بازار گردانی سهام بانک تخصیص خواهد یافت.
وی در خصوص افت قیمت سهام بانک ملت هم گفت:افت قیمت به دلیل فشار فروش است و بانک ملت اولین ای پی اس سال 96 را افزایشی دیده است . اتفاق مهمی که در بانک ملت رخ می دهد عرضه اولیه «به پرداخت» است. «به پرداخت» بزرگترین شرکت PSP ایران است و یک سوم سهم بازار را در این حوزه در اختیار دارد. فرآیند پذیرش و درج آن با نماد پرداخت انجام شد و بانک ملت نهایت تلاش را می کند تا در اسرع وقت این سهام عرضه شود . در واقع وضعیت بنیادی بانک ملت مساعد است و افت قیمت های مداوم بانک ملت به وضعیت کلی بازار مربوط است. در بازار شاهد هستیم که علی رغم اینکه سود های 95و96 برخی شرکت ها در بازار با تعدیل مثبت قابل توجه روبرو بودند منفی معامله می شوند. کلیت بازار منفی است اما بانک ملت از لحاظ بنیادی وضعیت خوبی دارد و در حال بهبود است. نسبت به روز بازگشایی هم سود 96 در حدود 30 درصد و عرضه قریب الوقوع «به پرداخت» در بازار سرمایه که نقدینگی وارد بانک خواهد کرد در این سهم تاثیر مطلوب خواهد داشت.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۳:۳۵

طی یک دوره بررسی شد: رفت و آمد حقوقی ها در نمادهای مطرح بورسی

شرکت سرمایه گذاری ایرانیان بیش از یک میلیون سهم شرکت کارت اعتباری کیش را خریداری کرد و شرکت سرمایه گذاری بهمن یک میلیون سهم "خبهمن" را تحصیل کرد. همچنین شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی حدود دو میلیون سهم شرکت پتروشیمی شازند را خرید.

در این گزارش رفتو آمد سهامداران و شرکت های حقوقی طی چهار روز معاملاتی گذشته مورد بررسی قرارگرفته تا حقوقی های خریدار و فروشنده طی این دوره معرفی شوند.
بر اساس گزارشبورس نیوز، شرکت سرمایه گذاری ایرانیان بیش از یک میلیون سهم شرکت کارت اعتباریکیش را خریداری کرد و شرکت سرمایه گذاری بهمن یک میلیون سهم "خبهمن" راتحصیل کرد. همچنین شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی حدود دو میلیون سهم شرکتپتروشیمی شازند را خرید.
علاوه بر این، یکمیلیون سهم شرکت تراکتورسازی ایران به پرتفوی سرمایه گذاری توسعه نور دنا رفت وگروه مالی ملت خریدار بیش از دو میلیون سهم بانک ملت بود.
بر اساس اینگزارش، در این مدت صندوق سرمایه گذاری کارگزاری بانک کشاروزی بیش از 40 میلیون سهم"فاذر" را به تملک خود درآورد و در نماد "خاهن"، شرکت توسعه وتأمین شریف خریدار حدود دو میلیون سهم آن بود. همچنین گروه توسعه مالی مهر آیندگاندو میلیون سهم "پترول" را خریداری کرد.
بر اساس اینگزارش، صندوق بازارگردانی بانک سینا خریدار 20 میلیون سهم "وسینا" بود وگروه توسعه اقتصادی تدبیر 9 میلیون سهم "برکت" را به تملک خود در آورد.همچنین شرکت سرمایه گذاری بازرگانی ماهان ساینار چهار میلیون سهم بیمه دانا راخرید و در نهایت 10 میلیون سهم "وساپا" به پرتفوی سرمایه گذاری شرکتسایان توسعه سرمایه گذار رفت.
این در حالی استکه برخی از سهامداران حقوقی اقدام به فروش سهام موجود در پرتفوی سرمایه گذاری خودکردند که می توان به فروش یک میلیون و پانصد هزار سهم "غدیس" توسط بنیادمستضعفان انقلاب اسلامی و واگذاری پنج میلیون سهم "وغدیر" از سوی سرمایهگذاری خوارزمی اشاره کرد. همچنین در نماد "فملی"، شرکت سرمایه گذاریفرهنگیان فروشنده شش میلیون سهم آن بود.
بر اساس اینگزارش، گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا 10 میلیون سهم "ولساپا" را بهفروش رساند و شرکت بالمین کامرز عرضه کننده بیش از دو میلیون سهم "فنوال"بود. شرکت گروه گسترش نفت وگاز پارسیان حدود هشت میلیون سهم شرکت پتروشیمی زاگرسرا فروخت و گروه ارزش آفرینان پاسارگاد 24 میلیون سهم بیمه اتکایی ایرانیان راواگذار کرد.
جهت عضویت در کانال تلگرام #اخبار #اقتصادی#بورس_نیوز روی لینک زیر کلیک کنید و گزینه JOIN را بزنید.
https://telegram.me/boursenews_ir

۹۵/۱۲/۱۸
۱۲:۳۹

جهت همکاری بیمه ای انجام می گیرد: آمادگی همکاری بیمه آرمان با بانک ایران زمین

اخبار پولی مالی- بیمه آرمان آمادگی دارد در زمینه های مختلف بیمه ای با بانک ایران زمین همکاری متقابل داشته باشد.

به گزارش اخبار پولی مالی-  مدیریت شعب استان اصفهان بانک ایران زمین با مشاور مدیرعامل بیمه آرمان این استان دیدار و از نزدیک با هم به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
این دیدار که به میزبانی محمدرضاسبزواری مدیریت شعب استانهای اصفهان، قم، مرکزی و چهارمحال و بختیاری صورت گرفت، حسینی مشاور مدیر عامل بیمه آرمان به تشریح سیاست های کلی و بیمه ای پرداخت و اولویت بیمه آرمان را بیمه های خرد به ویژه بیمه های عمر و سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: وظایف شرکت بیمه جبران خسارت  است که باید به صورت دقیق و به موقع صورت گیرد.
وی عنوان کرد: بیمه آرمان آمادگی دارد در زمینه های مختلف  بیمه ای با بانک ایران زمین همکاری متقابل داشته باشد.
در ادامه محمدرضا سبزواری مدیراستان به تشریح اهم مطالب بانکداری و بیمه پرداخت وگفت:  افزایش کیفیت خدمات ومشتری مداری دو نکته مهم و مشترک بین بانک و بیمه به شمار می رود.
سبزواری افزود: شرایط به گونه است که  رقابت و حضور فعال مقوله ای است که درآن باید ضمن برنامه ریزی و تکیه به پتانسیل نیروهای انسانی شرایطی را فراهم کرد تا سازمان سهم خود را از بازار هدف کسب نماید.
وی دستیابی به اهداف و برنامه های عالیه هر سازمان را مستلزم کار منسجم و همکاری کلیه پرسنل دانست  و گفت همه به نوعی مسئول هستند و باید نقش مهم و حیاتی خود را در راهبری سیستم و در جهت حرکت هدفمند و اثربخش ایفا نمایند.

۹۵/۱۲/۱۹
۰۰:۵۲

مدیر عامل بیمه دانا: امنیت خاطر بیمه گزاران، لازمه نشاط اقتصادی است

اخبار پولی مالی - سازمان امور مالیاتی با راهبردی خاص به سمت کسب درآمدهای پایدار حرکت می کند که امیدواریم با ظرفیت سازی و توانمند کردن آنها به اهداف خود نایل شویم.

به گزارش اخبار پولی مالی- بیژن صادق،نایب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل بیمه دانا، روز 14 اسفند ماه سال جاری در همایش مسئولان رفاهی سازمان امور مالیاتی  و مدیران ستادی و استانی بیمه دانا در هتل فردوسی تهران، ضمن ابراز خشنودی از برگزاری این همایش برای بررسی و رفع مشکلات احتمالی بیمه گزاران، استفاده از تجربیات، هم افزایی و تعامل مناسب را بهترین راهکار برای همکاری های دو جانبه دانست و اظهار داشت: علی رغم وضعیت خاص اقتصادی کشور و تلاش هایی که توسط مسئولان برای رشد و تعالی صورت می گیرد، متأسفانه هنوز برخی از کشورها تمایل ندارند ما در آرامش زندگی کنیم.
وی صنعت بیمه را متأثر از اقتصاد دانست و افزود: ضریب نفوذ بیمه طی سال های گذشته روند مناسبی را طی کرده و در حال حاضر نسبت بهتری دارد که این مسأله نشانگر زحماتی است که همکاران ما در صنعت بیمه متحمل شده اند و امیدواریم بتوانیم با همکاری و تعاملات مناسب بسوی رشد و تعالی بیشتر گام برداریم.
بر اساس این گزارش در این همایش دکتر طریقت معاون منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور، نیروی انسانی را مؤثرترین ابزار سازمانی برای رشد و تعالی دانست و گفت: سازمان امور مالیاتی با راهبردی خاص به سمت کسب درآمدهای پایدار حرکت می کند که امیدواریم با ظرفیت سازی و توانمند کردن آنها به اهداف خود نایل شویم.
وی گفت: ما در حوزه سلامت برای رضایت خاطر کارکنان خود با بیمه دانا قرارداد همکاری منعقد کردیم که از شرکت های خوب و معتبر کشور است تا از این طریق بتوانیم امنیت ذهنی و آرامش خاطر کارکنان خود را تأمین کنیم.
 در این همایش دو پنل تخصصی بیمه های آتش سوزی، درمان، اتومبیل و عمر و پس انداز برگزار شد و مدیران ستادی و استانی بیمه دانا به مسایل و مشکلات احتمالی بیمه گزاران سازمان امور مالیاتی پاسخ دادند.
گفتنی است: در این همایش اسماعیل مهدوی نیا عضو هیأت مدیره، دکتر داود حسینی و علیرضا عاطفی معاونان اشخاص و اداری – مالی و مدیران ستادی بیمه دانا حضور داشتند.

۹۵/۱۲/۱۹
۰۰:۵۲

شرکت بیمه حافظ توان پذیرش ریسک تمامی بیمه ها را تا سقف هزار میلیارد تومان داراست

مدیرعامل شرکت بیمه حافظ از موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه این شرکت خبر داد.

عبدالرسول عطایی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره این موضوع گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار براساس رسیدگی های انجام شده، برگزاری مجمع عمومی فوق العاده با دستور جلسه افزایش سرمایه را به منظور اصلاح ساختار مالی، ارتقای سهم نگه داری مجاز، افزایش قبول ریسک و توانگری مالی را با رعایت قوانین و مقرّرات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد که براین اساس سرمایه شرکت بیمه حافظ از ۶.۱ میلیارد تومان به ۱۲.۲ میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.
محل تامین این افزایش سرمایه از آورده نقدی سهامداران خواهد بود و هدف افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالی، ارتقای سهم نگه داری مجازو افزایش قبول ریسک و توانگری مالی اعلام شده است.
طبق اعلام سازمان بورس شروع پذیره نویسی حداکثر تا 60 روز پس از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز شده و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود.
اداره نظارت بیمه مرکزی دو ماه پیش قدرت توانگری مالی شرکت های بیمه را اعلام کرد که بر اساس آن قدرت توانگری مالی بیمه حافظ ۴ اعلام شده بود؛ با این حال عطایی می گوید با افزایش سرمایه انجام گرفته، قدرت توانگری مالی این شرکت به ۲ افزایش پیدا خواهد کرد.
مدیرعامل بیمه حافظ تصریح کرد که این شرکت توان پذیرش ریسک تمامی بیمه ها را تا سقف هزار میلیارد تومان داراست و با توجه به ارتباطات بین المللی خود بخشی از ریسک پذیرفته شده را نزد شرکت های بیمه گر اتکایی خارجی واگذار می کند.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۲:۲۷

جلسه هم اندیشی نمایندگان فعال فروش بیمه های عمر شعبه ممتاز مرکزی

نشست هم اندیشی نمایندگان فعال فروش بیمه های عمر شعبه ممتازی مرکزی برگزار شد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه دی؛ در راستای اهداف عالی سازمان و برای رفع موانع موجود در رشته بیمه های عمر و سرمایه گذاری جلسه ای با حضور نمایندگان فعال تحت سرپرستی در محل دفتر شعبه ممتاز مرکزی برگزار شد.
در این جلسه سمانه نداف مدیر شعبه ضمن تشکر از حضور نمایندگان حاضر ، سخنانی را مبنی بر فروش بیشتر بیمه نامه های این رشته ایراد کرد. وی همچنین ابراز خرسندی خود را به واسطه جهت گیری برخی از نمایندگان و توجه تخصصی به این رشته ابراز داشته و عنوان کرد که برای تسریع و تسهیل در خدمات دهی مناسب به بیمه گذاران ، نمایندگان پیشنهادات و انتقادات خود را بیان نمایند. 
در این جلسه نمایندگان با مطرح کردن برخی از مشکلات موجود در شرکت و مقایسه فنی شرکت های رقیب،توانستند چشم اندازی را در این راستا برای فروش بیشتر در روزهای پایانی سال جاری مشخص نمایند.
در پایان جلسه نیز با تنظیم صورتجلسه ای تمام موارد مطروحه با امضای نمایندگان حاضر به صورت مکتوب به مدیریت ذیربط اعلام شد .

۹۵/۱۲/۱۹
۱۲:۲۱

صدور بیمه نامه شخص ثالث برای ماشین های صفر کیلومتر کنسرسیومی شد / آیا کلک خودروسازان به بیمه گزاران و شرکت های بیمه به بن بست می رسد؟

با تدبیر سندیکای بیمه گران، صدور بیمه نامه شخص ثالث برای ماشین های جدید بصورت کنسرسیومی بین شرکت های بیمه درآمده و صرفا بیمه ایران به عنوان رهبر صنعت بیمه اقدام به صدور بیمه نامه می کند. ولی کلیه شرکت های بیمه در کنسرسیوم تشکیل شده شراکت دارند و بیمه ایران حق اعطای هیچ تخفیفی را در این زمینه ندارد.

به گزارش ریسک نیوز،اواخر سال 94 بود که رئیس کل سابق بیمه مرکزی بخشنامه ممنوعیت انعقاد قرارداد با خودرو سازان را به شرکتهای بیمه ابلاغ کرد اما ابلاغ این بخشنامه چندان به مرحله اجرا نرسید و شرکتهای بیمه به آن پایبند نبودند این در حالی بود که خودروسازان همواره با ایجاد کردن رقابت منفی در بیمه شخص ثالث، اقدام به گرفتن 15 تا 20 درصد تخفیف از شرکت های بیمه می کردند و این تخفیف را هم به مشتریان انتقال نداده و به عنوان سود خود شناسایی می کردند!
این در حالی است که بیمه شخص ثالث، زیان ده ترین رشته بیمه ای بوده و در تمام شرکت های بیمه زیان ده است و اصلا تخفیف برای ماشین های تولید شده جدید کاملا در تعارض با اصول بیمه گری است.
دکتر همتی ، رئیس کل بیمه مرکزی نیز طی یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راهکار بیمه مرکزی جهت پوشش بیمه ای خودروهای صفر چیست و چرا همچنان خودروسازها زور گویی می کنند این گونه پاسخ داد که فعلا زورمان به خودروسازها نرسیده اما در حال یافتن راهکارهای جایگزین هستیم.
در همین راستا گفته می شود ، با تدبیر سندیکای بیمه گران، صدور بیمه نامه شخص ثالث برای ماشین های جدید بصورت کنسرسیومی بین شرکت های بیمه درآمده و صرفا بیمه ایران به عنوان رهبر صنعت بیمه اقدام به صدور بیمه نامه می کند. ولی کلیه شرکت های بیمه در کنسرسیوم تشکیل شده شراکت دارند و بیمه ایران حق اعطای هیچ تخفیفی را در این زمینه ندارد.
این گزارش می افزاید ، پیش بینی می شود در صورتیکه این روش به درستی اجرایی شود ، علاوه بر این که رشته شخص ثالث از زیان خارج می شود، کلک خودروسازان به مردم و به شرکت های بیمه برای شناسایی سودهای موهومی جواب نخواهد داد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۷:۱۳

اعلام ساعت کاری شعب بیمه پاسارگاد در روزهای تعطیل نوروز

شرکت بیمه پاسارگاد ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو و آرزوی سلامتی و شادکامی برای هموطنان عزیز، به منظور فراهم آوردن آرامش خاطر برای بیمه گذاران گرامی ساعات کاری شعبه های فعال خود را در تعطیلات نوروز اعلام کرد.

به گزارش شمانیوز، شعبه های بیمه پاسارگاد در سراسر کشور در روزهای یکشنبه 29 اسفند 1395 ، چهارشنبه 2 فروردین و پنجشنبه 3 فروردین 1396 از ساعت 9 تا 13 آماده ارائه خدمات بیمه ای اعم از صدور انواع بیمه نامه و پرداخت خسارت می باشند.
در ایام تعطیل نوروز شعبه های پونک، تهرانپارس، یادگار و ارمغان در استان تهران و شعبه های مشهد، اصفهان(مرکزی)، قزوین،گرگان، بندرعباس(رسالت،آزادی)، شیراز (فرهنگ)، کرج (گلشهر)، تبریز (بلوار آذربایجان)، یزد، ساری(جام جم)، رشت، اردبیل، نیشابور، بجنورد، بیرجند، اراک، شهرکرد، کاشان، اهواز، بوشهر، تنکابن، آمل، همدان، ارومیه(مرکزی)، کرمان، زنجان، سبزوار، سمنان، بابل، سنندج، چالوس، کرمانشاه، بندرانزلی، مهاباد، قم، مراغه، خوی، شاهرود، زاهدان، گنبد کاووس، آستارا، لاهیجان، میانه، میاندوآب، شهرضا، ایلام، یاسوج، بهشهر، دامغان، پارس آباد مغان، بروجرد ، مرند، تربت حیدریه، آبادان، خرم آباد و دزفول انواع خدمات بیمه ای را به هموطنان عزیز ارائه می دهند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دسترسی به نشانی و تلفن شعبه های بیمه پاسارگاد در سراسر کشور به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت به نشانی www.pasargadinsurance.ir مراجعه نمایید.
منبع: روابط عمومی بیمه پاسارگاد

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۳۵

شعب كشيك بيمه رازي در تعطیلات نوروز

شعب شركت بيمه رازي با توجه به افزايش حجم مبادلات بانكي و بيمه‌اي، در روزهاي دوم، سوم فروردين ماه سال ۹۶ از ساعت ۸ صبح لغايت ۱۴ عصر آماده ارائه خدمات بيمه‌اي مطلوب به مشتريان و هموطنان عزيز خواهند بود.

 شعب شركت بيمه رازي با هدف تكريم و آسايش هموطنان گرامي در سراسر كشور در تعطيلات نوروز سال 1396 در روزهای دوم و سوم فروردین ماه دایر می باشند.
 به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از روابط عمومي و تبلیغات بيمه رازي، اين شركت جهت پاسخگویی به مراجعین محترم در ایام نوروز ۱۳۹۶ و به منظور تأمين رفاه حال مشتريان و با توجه به افزايش حجم مبادلات بانكي و بيمه‌اي، در روزهاي دوم، سوم فروردين ماه سال ۹۶ از ساعت ۸ صبح لغايت ۱۴ عصر آماده ارائه خدمات بيمه‌اي مطلوب به مشتريان و هموطنان عزيز خواهند بود.
 
شعب کشیک بیمه رازی در سراسر کشور به شرح ذیل می باشند:
 
شعب تهران:
 
شعبه آپادانا – شعبه آیت الله کاشانی – شعبه شرق
 
شعب شهرستان:
 
تبریز – اصفهان - مشهد ۱ – مشهد ۲ - رشت – کرج – اردبیل – ساری – بوشهر – اراک – قزوین – زنجان – ارومیه - شیراز – اهواز – سنندج – همدان – بندرعباس – کرمان – قم – شهرکرد – چالوس – سمنان – کرمانشاه – یزد – بجنورد – زاهدان – گرگان – ارس – ایلام – بیرجند – بابل – خرم آباد

منابع دیگر:
 • اکو فارس
 • داغ نیوز
۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۴۰

پیام کمپین بیمه معلم

مدیر روابط عمومی بیمه معلم درباره اجرای کمپین جامع تبلیغاتی این شرکت در سال 1395 گفت: این کمپین در سه بخش تبلیغات محیطی، فضای مجازی و رسانه فراگیر سیما با هدف تثبیت برند عملیاتی شد.

مدیر روابط عمومی بیمه معلم درباره اجرای کمپین جامع تبلیغاتی این شرکت در سال 1395 گفت: این کمپین در سه بخش تبلیغات محیطی، فضای مجازی و رسانه فراگیر سیما با هدف تثبیت برند عملیاتی شد که القای رضایت مشتری در «لبخند پس از حادثه» به ذهن مخاطب، هدف نهایی این کمپین بود. آزاده هراتی‌زاده افزود: نام و نشان بیمه معلم به بهترین شکل ممکن در سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد و برند آن در لیگ برتر فوتبال ایران به نمایش درآمد.

۹۵/۱۲/۱۸
۰۸:۲۸

مدیرعامل آسان پرداخت خبر داد؛ فروش بیمه نامه شخص ثالث با موبایل توسط آسان پرداخت عملیاتی می شود

مدیرعامل آسان پرداخت گفت: که به زودی و با تکمیل پروسه فروش بیمه نامه شخص ثالث از طریق اپلیکیشن و USSD، این خدمت به صورت گسترده اطلاع رسانی خواهد شد.

 
مدیرعامل آسان پرداخت گفت: که به زودی و با تکمیل پروسه فروش بیمه نامه شخص ثالث از طریق اپلیکیشن و USSD، این خدمت به صورت گسترده اطلاع رسانی خواهد شد.
به گزارش تحریرنو، حامد منصوری مدیرعامل آسان پرداخت در نشست خبری این شرکت با اعلام فروش بیمه نامه های جدید با پروسه های مختلف گفت:تاكنون بیمه نامه حوادث انفرادی و آتش سوزی از طریق این سامانه به فروش رسیده است و فروش بیمه نامه شخص ثالث از طریق موبایل می تواند تحول مهمی در زمینه فروش بیمه باشد وبرای فروش این بیمه نامه، روندی باید طی می شد که خوشبختانه به سرانجام رسیده و به زودی در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.
وی با بیان این که پیش از این بیمه نامه حوادث انفرادی و آتش سوزی از طریق این سامانه به فروش رسیده است، گفت: در برخی روزها تا ۱۰۰۰ فقره بیمه نامه نیز با سامانه آسان پرداخت فروخته شده، اما این عدد قابل توجه نیست؛ در حالی که اگر فروش بیمه نامه شخص ثالث از این طریق عملیاتی شود، می تواند به شدت مورد استقبال مردم قرار بگیرد.
منصوری در پاسخ به این سوال که آیا همکاری آسان پرداخت فقط به شرکت بیمه سینا محدود می شود یا خیر، گفت: ممکن است با شرکت های دیگری نیز در این باره همکاری خود را آغاز کنیم.
مدیرعامل آسان پرداخت در ادامه با اشاره به موفقیت های این شرکت در سال ۱۳۹۵ که در زمینه عرضه سهام در بورس، کسب رتبه های برتر در رده بندی شرکت ها و کسب سهم بازار مناسب، گفت: آسان پرداخت در حوزه مسئولیت های اجتماعی اقداماتی بسیار مطلوبی انجام داد، اما بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بودجه در نظر گرفته شده برای این کار در سال آینده به دو برابر افزایش خواهد یافت.
منصوری همچنین اعلام کرد که آسان پرداخت در سال آینده به دنبال نوآوری جدیدی است؛ اقدامی که شاید ربطی به PSP نداشته باشد، ولی حتما در راستای آسان کردن کار مردم است.
وی در ادامه با بیان این که تا کنون اپلیکیشن آسان پرداخت ۵ میلیون بار دانلود شده و ۲٫۵ میلیون کاربر فعال دارد، اظهار کرد: به اعتقاد ما این تعداد کم است و باید اقداماتی برای تشویق مردم به استفاده از آن انجام شود.
مدیرعامل آسان پرداخت با بیان این که هم اکنون USSD رقیب اپلیکیشن است، گفت: ماهیانه حدود ۱۲ میلیون نفر از کد دستوری آسان پرداخت استفاده می کنند.
به گفته او، محدودیت های ایجاد شده در استفاده از کدهای دستوری مشکلی جدی در روند استفاده کاربران ایجاد نکرده و اقدامات انجام شده از سوی بانک مرکزی و شاپرک فقط در راستای امن تر کردن این روش پرداخت بوده است، بنابراین USSD هیچ وقت بسته نمی شود و فقط روند کار آن تغییر کرده است.
منصوری تاکید کرد که جسارت و هوشمندی، رمز موفقیت آسان پرداخت است و این روند باز هم در این شرکت ادامه خواهد یافت.
او همچنین با تاکید دوباره بر این که همه اقدامات این سامانه تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی و شاپرک انجام می شود، گفت: ما همه استانداردهای شاپرک را رعایت می کنیم، ضمن این که کاربران به خوبی می توانند تفاوت های اپلیکیشن ما را با سایر اپلیکیشن ها مقایسه کنند.
مدیرعال آسان پرداخت با اعلام این که این سامانه به فکر ارائه روشی برای دریافت مبالغ خیریه از سوی افراد ساکن خارج از ایران است، گفت: ما اکنون مبالغ قابل توجهی را از طریق اپلیکیشن و کد دستوری به حساب خیریه ها واریز می کنیم، اما کاربران خارج از کشور برای واریز این مبالغ دچار مشکل هستند.
کد مطلب: 10865
 

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۰۴

نرخ دیه سال آینده، ۲۱۰ میلیون تومان

روز گذشته مدیر کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه، مبلغ دیه در سال ۹۶ را دو میلیارد و ۱۰۰میلیون ریال و معادل ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد.
به گزارش حقوق نیوز ، تعیین میزان دیه در سال ۹۶ نظرات مختلفی را با خود به همراه داشت، آن‌چنان که آذر امسال رئیس کل بیمه مرکزی از ارائه پیشنهادی به قوه قضائیه برای کاهش ۴۰ درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث خبر داد. عبدالناصر همتی با بیان اینکه به‌ علت گران بودن نرخ بیمه ۳۰ درصد وسایل نقلیه بیمه نیستند و اگر این روند افزایشی همچنان ادامه یابد، ممکن است تعداد کمتری بتوانند بیمه ‌نامه بخرند، گفت: در قانون مجازات اسلامی پرداخت درهم نقره برای دیه نیز پیش‌بینی شده است که با قیمت امروز ۱۰ هزار درهم نقره حدودا ۱۰۷ میلیون تومان می‌شود. او ادامه داد: اگر قوه قضائیه قبول بفرماید و این موضوع را بررسی کند، کمک بزرگی برای بیمه مسئولیت شخص ثالث در جامعه می‌شود.
همزمان مدیرعامل ستاد دیه کشور موضوع کاهش نرخ دیه را مغایر با حفظ ارزش‌های انسانی دانست و گفت: هرچند قانون بیمه اجباری شخص ثالث در سال ۴۷ به تصویب نمایندگان وقت مجلس رسید، اما قانون سابق به دلیل عدم توجه کلی به وضعیت زندانی و اشخاص آسیب دیده در یک سانحه رانندگی، هم ناقص بود، هم به صورت ناقص اجرا می‌شد؛ یعنی در یک تصادف مرحوم و مصدوم هر دو بی پناه بودند.
اسدا... جولایی خاطرنشان کرد: مبلغ دیه فعلی (سال ۹۵) که ۱۹۰ میلیون تومان تعیین شده است، هم معادل واقعی ارزش یک نفس نبوده و هم این نرخ‌ها کمتر از ارزش حقیقی یک انسان است و به اعتقاد بنده این نرخ دیه باید رقمی معادل یک میلیارد تومان باشد. روز گذشته مدیر کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه، مبلغ دیه در سال ۹۶ را دومیلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال و معادل ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد. حسن رحیمی با بیان متن بخشنامه رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مبلغ دیه کامله در ماه‌های غیر حرام از ابتدای سال ۱۳۹۶ مبلغ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است. به نقل از قوه قضائیه، او ادامه داد: این بخشنامه از ابتدای سال ۹۶ برای تمامی واحدهای قضائی و دادسراهای سراسر کشور لازم الاجراست.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۱۷

طاهری: در همکاری با بیمه هدف اصلی هواداران پرسپولیس هستند

سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: تشکر می کنم از بیمه به خاطر اتفاقی که در ورزشگاه تختی برای هوادار ما رخ داد و توانستیم اقدامات مثبتی انجام دهیم. 
به گزارش کاپ، علی اکبر طاهری در نشست امروز 3 باشگاه در بیمه ایران اظهار داشت: بیمه همواره می تواند امنیت خاطری ایجاد کند تا خطراتی که وجود دارد را رفع کند. جلسات متعددی با مدیران بیمه داشتیم. در بخش باشگاه ما یک پتانسیل هواداری داریم. هر جایی که توانستیم این پتانسیل هواداری را بالفعل کنیم، نه تنها باشگاه برای اداره امور خود کارش را انجام می دهد، بلکه سرویسی هم برای هوادارانش در نظر می گیرد. بنابراین این موضوع را هم باید در نظر بگیریم.
وی افزود: خدمات این توافق باید برای هواداران ما باشد. امروز شروع این همکاری است و هر روز باید این  فرآیند را بهتر جلو ببریم. یکسری هواداران بیمه ای که هنوز وارد ایران شدند و در بخش ورزشی و هواداری مغفول واقع شده است، باید در نظر گرفته شود. همین جا هم تشکر می کنم از بیمه به خاطر اتفاقی که در ورزشگاه تختی برای هوادار ما رخ داد و توانستیم اقدامات مثبتی انجام دهیم. 
طاهری تصریح کرد: ما نشان دادیم که هدف اصلی ما هواداران هستند. طبیعتا در بحث هایی که داریم، بحث های اقتصادی هم هست. امیدوارم بتوانیم هر روز این طرح را کامل تر کنیم. 
 
لینک کوتاه: cup.ir/u/187100

۹۵/۱۲/۲۱
۱۰:۵۷

معلمان کردستانی خواستار تحقق خواسته های خود شدند

سرویس کردستان؛ جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته آموزش و پرورش در استان کردستان صبح امروز در تجمع اعتراضی خواستار تحقق مطالبات خود شدند.

به گزارش کردپرس؛ صبح امروز پنج شنبه 19 اسفندماه در برخی از شهرهای استان کردستان همچون سنندج، مریوان سروآباد معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش تجمع اعتراضی را برگزار کردند.
حاضران در تجمع مهمترین مطالبات خود را ترمیم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با سایر کارکنان دولت، برگرداندن پول های اختلاس شده صندوق ذخیره فرهنگیان، وضعیت معیشت معلمان، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و آموزش رایگان برای دانش آموزان و... عنوان کردند و خواستار رفع این مشکلات شدند..
گفتنی است که این تجمع از ساعت ده صبح تا ساعت 12 ظهر با اعلام بیانیه ای که به موضوعات همچون آموزش رایگان در مدارس، برگرداندن پول های اختلاس شده صندوق ذخیره فرهنگیان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان، اصلاح ساختار بیمه معلمان بی توجهی دولت فعلی و قبلی به معلمان به پایان رسید.
کد خبرنگار: 10201

۹۵/۱۲/۱۹
۱۸:۱۵

طرح ویژه ایرانسل برای بیمه حوادث چهارشنبه‌ سوری و سفرهای نوروزی همکاری ایرانسل با بیمه ایران

پنج‌شنبه 95/12/19، تهران، (اخبار رسمی) : ایرانسل در ادامه همکاری با بیمه ایران، برای دومین سال متوالی، امکان ثبت‌نام مشترکان خود در طرح‌های بیمه حوادث چهارشنبه‌ سوری، حوادث سفر نوروزی و بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی را فراهم کرد.

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ایرانسل، در جشنواره نوروزی بیمه ایران و ایرانسل که از روز 15 اسفند 95 آغاز شده و تا هفت فروردین 96 ادامه خواهد داشت، تمام مشترکان اعتباری و دائمی ایرانسل می‌توانند از پوشش بیمه‌ای بیمه‌نامه حوادث چهارشنبه‌ سوری (فوت و نقص عضو)، بیمه‌نامه حوادث سفر نوروزی (فوت و نقص عضو) و بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی (اسکلت ساختمان یا وسایل خانه)، هر یک تا سقف 10 میلیون تومان بهره‌مند شوند.
مدت زمان پوشش این بیمه‌نامه‌ها از ساعت 12 شب 23 اسفند 95 تا ساعت 12 شب 31 فروردین 95 است. البته پوشش بیمه‌نامه چهارشنبه سوری تنها در روز 24 اسفند 95 خواهد بود.
در بیمه‌نامه حوادث چهارشنبه‌سوری و حوادث سفر نوروزی، خرید بیمه‌نامه برای هر کد ملی تنها یک بار امکان‌پذیر است و در بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی، هر کد ملی می‌تواند چندین منزل مسکونی با کدپستی‌های مختلف را بیمه کند.
مشترکان دائمی و اعتباری ایرانسل می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری *999*1# و پرداخت 2500 تومان از پوشش بیمه‌ای طرح‌های فوق بهره‌مند شوند. دریافت اطلاعات بیشتر با مراجعه به وب‌سایت بیمه ایران و یا تماس با شماره 9668-021 امکان‌پذیر است.
ایرانسل پیش از این نیز در نخستین همکاری مشترک بین صنعت بیمه و مخابرات ایران، امکان برخورداری مشترکان خود از طرح بیمه‌نامه نوروز 94 بیمه ایران را فراهم کرده بود.
### پایان خبر رسمی

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۳۳

اجرای خدمت جدید تله پرداز در بانک کشاورزی

خبرگزاری آریا-طرح «تله پرداز» با هدف اجرای مأموریت های بانک کشاورزی در امور مشتریان به ویژه ارایه خدمات نوین بانکی، در این بانک راه اندازی شد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،در این طرح خریدار بدون نیاز به دستگاه کارتخوان و کارت بانکی می تواند هزینه صورت حساب خود را با استفاده از اپلیکیشن «آپ» با سرعت و سهولت به فروشنده (پذیرنده) پرداخت کند.
بر اساس این گزارش، تله پرداز با مشارکت شرکت های آسان پرداخت و پرشین سوئیچ در این بانک اجرایی شده است و برای کسب و کار هایی که سرویس ارسال کالا(پرداخت در محل) یا ارائه خدمت دارند یا مراکز خریدی که پرداخت مبلغ را بدون مراجعه به صندوق یا پرداخت بدون کارت در صندوق به مشتریان خود ارائه می دهند مناسب و کاربردی است.
این گزارش می افزاید، امکان انجام تراکنش از راه دور با تلفن همراه از مهم ترین مزیت های این روش پرداخت است که علاوه بر جلوگیری از افشای رمز کارت مشتریان،به عنوان خدمتی متمایز موجب حفظ امنیت حساب و اطلاعات محرمانه کارت مشتریان خواهد شد.
امکان پرداخت غیر حضوری،پرداخت هزینه صورتحساب بدون استفاده از کارت بانکی با سرعت و سهولت، پرداخت سریع فقط با وارد کردن رمز دوم(Cvv2)، ارسال پیامک برای خریدار و فروشنده پس از انجام تراکنش،امکان پرداخت تا سقف 500میلیون ریال در روز با هرکارت عضو شبکه شتاب و مدیریت خرید ها و تراکنش ها از طریق اپلیکیشن از دیگر مزیت ها و قابلیت های این طرح به شمار می آید.
شایان ذکر است متقاضیان استفاده از این خدمت می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی آسان پرداخت به نشانیhttp://app.733.ir نسبت به دریافت و نصب اپلیکیشن آپ اقدام و از مزایای آن بهره مند شود

۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

بانک کارآفرین در 9 ماه 150 ریال برای هر سهم کنار گذاشت

خبرگزاری آریا-بانک کارآفرین در مدت 9 ماه توانست برای هر سهم درآمد 150 ریالی محقق کرده و بودجه را 60 درصد پوشش دهد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،بانک کارآفرین برای هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 95 درآمد 250 ریالی پیش بینی کرده بود و در عملکرد 9 ماهه منتهی به 30 آذر 95 به 150 ریال از این درآمد رسید و بودجه را 60 درصد پوشش داد.
همچنین از مجموع سود تسهیلات اعطایی- مشاع این بانک که برای سال مالی 95 مبلغ 17هزار و 666 میلیارد ریال پیش بینی شده بود، مبلغ 12 هزار و571 میلیارد ریال محقق شد و بودجه 71 درصد پوشش داده شد. ضمن این که سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری های این بانک که برای سال مالی 95 مبلغ 1876 میلیارد ریال اعلام شده و بانک در مدت 9 ماه به 1317 میلیارد ریال رسید و بودجه را 70 درصد پوشاند.
گفتنی است از سود خالص 2123 میلیارد ریالی این بانک 8 هزار و 500 میلیارد ریالی که برای سال 95 پیش بینی شده بود در دوره 9 ماهه مبلغ 1275 میلیارد ریال تحقق یافت و بودجه 60 درصد پوشش داده شد.
بنابراین گزارش بانک کارآفرین برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 96 برای هر سهم 2432 ریال پیش بینی شده و آخرین قمیت هر سهم این شرکت 2672 ریال به ثبت رسیده و نسبت قیمت به درآمد هر سهم 7.14 است.

۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

نظام بانکی با انجماد دارایی ها مواجه است

خبرگزاری آریا-مدیرعامل بانک سپه با اشاره به شرایط جدید اقتصادی در کشور و بازار پولی گفت: نظام بانکی با پدیده انجماد دارایی ها مواجه است.
به گزارش خبرگزاری آریا،محمد کاظم گفت : بخشی از دارایی ها فاقد سودآوری است و در آن چرخشی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: سال گذشته با تلاش مضاعف همکاران هدف سپرده 500 هزار میلیارد ریالی محقق شد و برای سال 95 نیز هدف 650 هزار میلیارد ریالی در نظر گرفتیم که ان شاءالله به آن دست پیدا خواهیم کرد.
برای سال آینده هدف ما رسیدن به مبلغ 840 هزار میلیارد ریال است که اثرگذاری آن را در بانک سپه خواهیم دید.
چقازردی در ادامه یادآور شد: زیان دهی بانک ها، انجماد دارایی ها، مطالبات غیر جاری و معوق و هزینه های اداره امور بانک ها از مسائل جدی و مهم نظام بانکی و اقتصادی کشور است.
مدیرعامل با بیان اینکه درآمدهای ارزی بانک سپه در سال جاری 2 برابر شده است گفت: ان شاالله تا پایان سال حجم مبادلات ارزی بانک سپه از مرز 5 میلیارد دلار خواهد گذشت
مدیر عامل بانک سپه گفت : این بانک در سال 95 جزو بانک های موفق کشور در نظام بانکی است.
چقازردی در جمع بازنشستگان بانک سپه ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جمع گفت: همه باید به حضور در بانک سپه به عنوان نخستین بانک ایرانی که دارای قدمت و تجربه است ، افتخار کنیم.
مدیر عامل بانک سپه ضمن قدردانی از سال ها تلاش و کوشش همکاران بازنشسته، تجربه آنها را سرمایه بانک بر شمرد و خاطر نشان کرد: در آستانه سال جدید امیدوارم خداوند طول عمر با برکت به بازنشستگان عزیز و خانواده بزرگ سپه عطا کند.
رئیس هیات مدیره بانک سپه در ادامه گفت: در سال 95 بانک سپه جزء معدود بانک هایی است که هیچ اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته و خط اعتباری دریافت شده از بانک مرکزی را به صورت منظم پرداخت کرده است.
چقازردی با اشاره به اینکه اعضای هیات مدیره بانک سپه تمام وقت در خدمت همکاران هستند ، افزود: اعضای هیات مدیره در این شرایط سخت اقتصادی و همچنین در فضای رقابتی موجود با ظرفیت کامل به دنبال رسیدن بانک به جایگاه اصلی خود هستند.
وی با تاکید به این که جایگاه واقعی بانک سپه در سال 95 به لحاظ شاخص ها و عملکرد بسیار بالاتر و بهتر از سال های گذشته است گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته بانک سپه جزء بانک های موفق در سال 95 بوده است.
رئیس هیئت مدیره بانک سپه توجه به صندوق تامین آتیه کارکنان و تقویت آن را از جمله برنامه های مهم بانک عنوان کرد و اظهار داشت: این صندوق باید تقویت شود تا از ارزش آفرینی و سود آوری آن همکاران بهره مند شوند.
چقازردی با تشکر و قدردانی از کانون بازنشستگان بانک سپه که شرایط برگزاری این مراسم را فراهم کردند ، افزود: آقای الطافی رئیس کانون بازنشستگان بانک سپه همیشه با جدیت پیگیر کارهای شما همکاران بازنشسته است.
وی درخصوص تعداد دستگاه های ATM و POS بانک سپه در سال جاری افزود: دستگا ههای خودپرداز بانک سپه در سال جاری از مرز سه هزار دستگاه و دستگا ههای POS از مرز 300 هزار دستگاه عبور خواهد کرد. چقازردی در بخش دیگری از سخنان خود نیروی انسانی بانک را اصلی ترین سرمایه آن عنوان کرد و افزود: با توجه به این که خط مقدم بانک جلوی باجه است لذا باید مسیر شغلی همکاران در بحث ارتقا شغلی همواره مدنظر قرار گیرد و جایگاه و منزلت کارکنان در تمام رده های شغلی حفظ شود. چقازردی درخصوص تکریم بازنشستگان، گفت: برنامه ریزی برای بالا بردن سطح رفاه همکاران بازنشسته جز اولویت های ما است و باید تلاش کنیم تا تکریم از بازنشسته ها در بانک سپه به یک فرهنگ تبدیل شود.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه ؛ همچنین اعضای هیات مدیره بانک با ارسال نامه ای از مدیرعامل به دلیل افتتاح موزه بانک سپه تقدیر کردند.
در نامه اعضای هیات مدیره خطاب به چقازردی مدیرعامل بانک سپه آمده است: موزه، گذری است به تاریخ، تاریخ پرفراز و نشیب و آمیخته با غرور و افتخار ملی. هر نسل وارث گنجینه ای از منابع مادی و معنوی است که حافظه جمعی را می سازد و احساس هویت و تعلق اجتماعی را تقویت می کند. این منابع، ودیعه ای گرانبها برای جامعه بشری هستند که در حال حاضر جوامع بشری به نحوی فزاینده برای حفظ و احیای این منابع سرمایه گذاری می کنند.
با سپاس به پیشگاه خداوند متعال، در سالی که به فرموده مقام عظمای ولایت سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است باعث بسی مباهات است تاکیدات و مجاهدت های حضرتعالی با افتتاح موزه بزرگ بانک سپه در محیطی بسیار بزرگ و زیبا متبلور شد.

۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

چرا بانک‌ها به قانون تن نمی‌دهند؟

خبرگزاری آریا-کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران در یادداشتی به بررسی شرایط بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام‌های زیر 100 میلیون تومان پرداخته است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران،حدود یک ماه از ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزی به بانک‌های عامل برای بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات کمتر از 100 میلیون تومان می گذرد، ولی نظام بانکی برای اجرای این دستورالعمل بر اساس قانون اصلاح بودجه سال 1395 کل کشور، همت کافی نشان نداده است.
بخشنامه بانک مرکزی بر اساس بند 2 دستورالعمل ماده 2 آیین‌نامه اجرایی تبصره 35 قانون اصلاح بودجه کل کشور برای سال 95 صادر شده و 10 بانک عامل ملی، صادرات، تجارت، ملت، سپه، توسعه تعاون، صنعت و معدن، توسعه صادرات، رفاه کارگران و کشاورزی موظفند برای مشمولان تسهیلات در این بانک‌ها، با حفظ شرط پرداخت مانده اصل تسهیلات به‌صورت نقدی و یکجا، از پرداخت سود و جرایم دیرکرد معاف شوند.
این بخشنامه، تسهیلات اعطایی 10 بانک عامل از مبلغ 10 تا 100 میلیون تومان را در سال‌های 94 و 95 شامل می‌شود و اولویت با تسهیلات اعطایی مناطق روستایی و محروم است.
این دستورالعمل از سوی رئیس کل بانک مرکزی در روز 21 بهمن‌ماه صادر و همزمان در رسانه‌های عمومی به اطلاع مردم رسید. رئیس کل بانک مرکزی در روزهای میانی هفته گذشته با تأکید بر صدور و ابلاغ این دستورالعمل به همه بانک‌های عامل، خواستار توجه و رعایت موارد این دستورالعمل شد. با این‌حال به‌غیر از دو بانک صادرات و کشاورزی، هیچ‌کدام از بانک‌های عامل به این دستورالعمل حاکمیتی تن نداده و همچنان بر طبل خودمحوری و پرهیز از یک دستور حاکمیتی می‌کوبند.
این دستورالعمل بر اساس قانون اصلاح بودجه سال 1395 و با مصوبه مجلس شورای اسلامی صادرشده و پشتوانه محکم اجرایی و قانون‌گذاری هم دارد و با توجه به مدت‌زمان اجرای آن-یعنی تا پایان سال 1395 - به نظر می‎رسد که جای هیچ بهانه و تأخیری از سوی سیستم بانکی باقی نمی‌ماند تا از بدیهی‌ترین قانون مصوبه مجلس و ابلاغ دولت خودداری کند.
سیستم بانکی در حالی از اجرای این قانون مهم خودداری می‎ورزد که پیش ‌از این نیز در زمینه بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی تا پایان زمان بازپرداخت اقدام مشابهی داشت. با وجود ابلاغ بانک مرکزی مبنی بر غیرقانونی بودن این اقدام، از قانون بالادستی تمکین نکرده و همچنان به اقدام غیرقانونی خود ادامه می‌دهد.
به نظر می‌رسد سیستم بانکی در تلاش است تا در راستای سیاست وقت‌کشی، از تن دادن به قانون پرهیز کرده تا مهلت قانونی این دستورالعمل به پایان رسیده و با خیالی آسوده به اقدامات پیشین خود ادامه دهد.
از سوی دیگر در روزهای پایانی سال که بودجه سال 96 در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و تصویب است، نمایندگان مردم با تمدید این قانون، معافیت تسهیلات کمتر از 100 میلیون تومان از پرداخت سود و جرایم دیرکرد به سال آینده هم تسری یافته و در سراسر سال آینده هم باید از سوی بانک‌های عامل به اجرا گذاشته شود.
با این اقدام مجلس و در صورت تائید شورای نگهبان (که احتمال تصویب این بند قطعی است، چراکه در بودجه سال 95 هم تصویب شد) بانک‌های عامل بهانه‌ای برای خودداری از قانون صریح کشور نداشته و در روزهای پایانی امسال و در طول سال آینده باید به مشمولان ذیربط خدمات مربوط را ارائه کنند.
این قانون در حالی به مرحله اجرا درآمد که بخشی از مردم با اولویت روستاها و مناطق محروم، از پرداخت اقساط تسهیلات خود ناتوان بوده و زمانی که توان پرداخت اقساط خود را نداشته باشند، توانایی پرداخت سود و جریمه دیرکرد تسهیلات را ندارند و لازم است با حمایت دولت، تسهیلات تسویه ‌شده و سیستم بانکی به اصل تسهیلات برسد. درعین‌حال دولت هم جبران دیرکرد تسهیلات را بر اساس قانون مصوبه مجلس پرداخت خواهد کرد.
البته برخی از فعالان اقتصادی که در زمینه‌های تولیدی و صادراتی فعالیت دارند، از این تسهیلات استفاده می‌کنند و بخشودگی سود و جرایم دیرکرد تسهیلات می‌تواند به رونق تولید و صادرات منجر شود.
از سوی دیگر مسئله خلأ نظارتی از سوی بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی قابل تامل است که با وجود انتقادات بخش خصوصی در این زمینه و در زمینه بلوکه کردن بخشی از تسهیلات تا پایان زمان بازپرداخت، وارد عمل نشده و برای ضمانت اجرای قانونی نهاد بالادستی، اقدامی نکرده است. بانک مرکزی موظف به نظارت بر سلامت و ثبات نظام بانکی، عملکرد بر اساس قانون و مقررات و شفافیت و گزارش دهی به مشتریان بانکی به ‌صورت مستمر بوده و در صورت هر گونه تخلف تنبیهات لازم را اعمال دارد.
درباره این دو دستورالعمل اخیر باید گفت بانک مرکزی پشت دستورالعمل قانونی خود را خالی کرده و سیستم نظارتی آن، از نظارت و پیگیری اجرایی این دو دستورالعمل دست کشیده است.
شاید برخی از منتقدان، انتخابات پیش رو را دلیلی بر کاهش نظارت بانک مرکزی و نوعی سهل گیری عمومی در کشور در آستانه انتخابات‌ ارزیابی کنند، اما بخش مهمی از جامعه و به‌ویژه فعالان بخش خصوصی حوزه‌های تولید و صادرات بر اساس محاسبات نه‌چندان اقتصادی سیستم بانکی در دریافت سود و دیرکرد جرایم، مشمول پرداخت مبالغ گزافی شده‌اند که از توانشان خارج است. اجرای این دستورالعمل می‌تواند علاوه بر کمک به فعالان بخش خصوصی، به رونق تولید و صادرات منجر شده که درنهایت سود بیشتری نصیب همه بخش‌های جامعه می‌شود.
از سوی دیگر، صدور چنین دستورالعمل‌هایی در بخش خصوصی بدون نظارت کامل و جامع به بی‌انگیزگی و دلسردی فعالان منجر می‌شود. درحالی‌که سیستم بانکی-جز یکی دو بانک-از پرداخت بدون دردسر تسهیلات به فعالان اقتصادی پرهیز می‌کنند، دریافت تسهیلات از سوی فعالان و گذشتن از هفت‌خوان تسهیلات، با پرداخت سودهای نه‌چندان مناسب و جرایم دیرکرد می‎تواند رکود موجود در حوزه اقتصادی را بیشتر کرده و راه‌های بهبود این فضا را مسدود کند.
لازم است بانک مرکزی و دستگاه‌های نظارتی ازجمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر بخش‌های نظارتی در عرصه حاکمیتی، در این زمینه ورود کرده و دست‌کم ضمانت اجرایی یک قانون مورد تائید مجلس، شورای نگهبان قانون اساسی و دولت را به عهده بگیرند تا هم مشمولان چنین قوانینی دلگرم شوند و هم دستگاه‌های عامل و مجری قوانین، جدیت و اهمیت اجرای قانون را درک و به آن پایبند باشند.خبرگزاری آریا-

۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

جزئیات تاسیس بانک جدید ایرانی-اروپایی

خبرگزاری آریا-یک مدیر ارشد بانکی از ایجاد بانک ایرانی-اروپایی با عضویت 3 ایرانی و 4 اروپایی در ترکیب هیات مدیره خبر داد و گفت: سهم ایران 47 درصد و طرف خارجی 53 درصد است.
به گزارش خبرگزاری آریا،احمدحاجی محمدی گفت: بانکهای بین المللی، بانکهای ایران را به لحاظ شفافیت و کارآمدی بررسی کرده اند و اکنون قرار است که یک بانک ایرانی- اروپایی با سهام 47 درصدی ایران و 53 درصدی طرف اروپایی در یکی از کشورهای اروپا ایجاد شود.
یک مدیر بانکی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط بانکی ایران با کشورهای اروپایی افزود: بر این اساس ترکیب هیات مدیره این بانک را هفت نفر تشکیل می دهند که در این میان، طرف ایرانی سه عضو در هیات مدیره و طرف اروپایی 4 عضو در هیات مدیره دارند و قرار است در اوایل سال 96 در اروپا تاسیس شود.
وی تصریح کرد: از طرف ایران برای عضویت در هیات مدیره این بانک سه نفر معرفی شده اند که باید به تائید بانک مرکزی کشور مربوطه برسد؛ این درحالی است که سهم ایران در این بانک بعد از راه اندازی پرداخت خواهد شد و مبلغی که باید بابت سپرده قانونی و اولیه نزد بانک مرکزی این کشور اروپایی سپرده گذاری شود، از سوی شرکا تامین خواهد شد تا در آینده، بتوانیم آن را پرداخت کنیم.
مدیر اداره بین الملل بانک سرمایه گفت: این بانک به دلیل ماهیت سهامداری خود، هیچ گاه تحریم نبوده و سیستم سوئیفت حتی در زمان تحریم نیز برای بانک سرمایه باز بوده است و در سطح جهانی، وقتی صحبت از همکاری با آن به میان می آید، همواره به عنوان یک بانک شفاف مطرح بوده و اکنون هم، تبادل اطلاعات با طرف های اروپایی انجام شده است.
وی اظهار داشت: در این میان این بانک اروپایی به ما پیشنهاد همکاری داده است و ما با توجه به شرایط، این درخواست را پذیرفته ایم و اکنون، منجر به ایجاد بانک مشترک ایرانی- اروپایی شده است؛ در این میان مکاتبات لازم با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم صورت گرفته که موضوع در دست بررسی است.
حاجی محمدی در خصوص خرید سهام بانکهای خارجی نیز گفت: برای خرید سهام یکی از بانکهایی که در اروپا به فروش گذاشته شده است، ورود کرده ایم ولی هنوز این خرید قطعی نشده است؛ اما به هرحال برای تاسیس و ایجاد شعب در خارج از کشور، بانک مرکزی دستورالعملی دارد که ما نیز بر اساس آن عمل خواهیم کرد.

۹۵/۱۲/۱۸
۰۷:۳۹

شبکه بانکی ؛ استانداردها را ارتقا دهد

خبرگزاری آریا-مدیرعامل بانک تجارت گفت : برجام تاثیر بسیار خوبی بر همه فعالیت های اقتصادی گذاشته اما مهمتر از آن تلاش های ما در بخش اقتصادی است تا به تبلور آن کمک کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد ابراهیم مقدم در همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و برجام» که در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه برگزار شد، افزود: پیش از تحریم از فاینانس استفاده خوبی داشتیم، گردش مالی ایجاد می کردیم و می توانستیم در اقساط هشت ساله پول ابزارهای تولید را که از این طریق وارد کشور می شد، برگردانیم.
وی گفت : این درآمد در کشور باقی می ماند و روی رونق تولید اثرگذار بود اما تحریم ها ما را از چنین امکانی محروم کرد و وارد رکود تولید شدیم؛ به طوری که حتی از منابع خود نمی توانستیم استفاده کنیم.
مدیرعامل بانک تجارت تصریح کرد : اکنون که برجام تحقق یافته است باید همه بویژه بازرگانان و صنعتگران تلاش کنیم ، امکان گشایش ها فراهم شده است؛ پس باید قوانین را رعایت کنیم و خود را با استانداردها تطبیق دهیم.
وی گفت: اسناد اعتباری زیادی گشایش شده است، هرچند مبالغ آن زیاد نیست اما اگر صنعتگر نخواهد ارتباط برقرار کند و ما امکانات فراهم نکنیم، چگونه برجام اجرایی می شود؟
تفاهم همکاری باشگاه مشتریان بانک تجارت با شرکت پرواز
باشگاه مشتریان بانک تجارت به منظور ارائه خدمات فروش و اجاره هواپیمای اختصاصی و آموزش خلبانی با شرایط و تخفیف ویژه برای اعضای باشگاه، با شرکت پرواز امروز تفاهمنامه همکاری امضا کرد.
بنابر گزارش روابط عمومی بانک تجارت، تفاهمنامه باشگاه مشتریان بانک تجارت با شرکت «پیشرفت فناوری پرواز امروز» در فرودگاه بین‌المللی پیام به امضای پیری و گمارونی پور مدیران عامل شرکت‌های چابک تجارت آسیا و پرواز امروز رسید.
بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد شرکت مذکور در ارائه خدمات خود از جمله فروش و اجاره هواپیماهای فوق سبک، آموزش خلبانی و دیگر خدمات خود به اعضای باشگاه مشتریان بانک تجارت تخفیف ویژه ارائه دهد.
حق‌وردی قائم مقام بانک تجارت در مراسم امضای این تفاهمنامه با اشاره به برنامه‌های ویژه بانک تجارت در حوزه تکمیل زنجیره خدمات و ارائه آخرین سطوح خدمات بانکی خاطر نشان کرد: باشگاه مشتریان بانک تجارت به عنوان بخشی از هلدینگ مالی بانک تجارت سعی دارد با شناسایی نیازهای مختلف اعضای این باشگاه و انعقاد تفاهمنامه با شرکت‌های گوناگون خدمات ویژه‌ای را برای مشتریان بانک تجارت فراهم کند.
وی از آمادگی بانک تجارت در ارائه خدمات گسترده و متنوع مالی به منظور تامین تجهیزات و خدمات صرافی و بانکداری بین‌المللی برای شرکت پرواز امروز خبر داد و گفت: امضای این تفاهمنامه می‌تواند آغاز یک همکاری سودمند برای دو طرف باشد و امیدواریم مشتریان هدف باشگاه بانک تجارت بتوانند از خدمات ویژه این شرکت به نحو مطلوب استفاده کنند.
این تفاهمنامه با هدف ارائه تخفیفات ویژه در خدمات گوناگون پروازی برای مشتریان خاص باشگاه منعقد شده و امیدواریم گامی در جهت فرهنگ‌سازی استفاده از خدمات پرواز اختصاصی، آموزش خلبانی و فروش و اجاره هواپیما باشد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۴:۳۲

افتتاح پایگاه شبانه روزی دومنظوره بانک ملت در کیش با حضور رییس هیات مدیره

خبرگزاری آریا- نخستین پایگاه شبانه روزی دومنظوره بانک ملت در جزیره کیش با حضور محمد بیگدلی، رییس هیات مدیره این بانک به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرگزاری آریا، در این مراسم که رحیم طاهری مدیر امور ناحیه یک، مجیدی مدیر شعب مناطق آزاد تجاری و صنعتی، دکتر شیرزاد مدیر سرمایه گذاری مناطق آزاد، جهانبخش جانشین فرماندهی نیروی انتظامی کیش ، دکتر قلیان معاون عمرانی سازمان مناطق آزاد کیش، روسای حوزه و شعب کیش و جمع کثیری از مشتریان ارزنده، غرفه داران وکسبه مراکز تجاری کیش نیز در آن حضور داشتند، پایگاه دو منظوره بانک ملت در پرترددترین و بهترین موقعیت جغرافیایی جزیره کیش، به صورت رسمی آغاز به کار کرد.
این پایگاه شبانه روزی منحصر به فرد در خیابان اعتصامی فر و در مجاورت بازارهای مهمی چون مرکز تجاری، هایپر مارکت و بازار پردیس کیش قرار دارد و دارای مبلمان شهری و تجهیزات تهویه مطبوع، دو دستگاه خود پرداز سالنی و یک دستگاه پایانه بانکی غیر نقد است و به عنوان اولین ایستگاه مجهز و مسقف مینی بوس رانی و به منظور محل تجمع ، استراحت و انتظار مسافران درون شهری نیز مورد استفاده قرار می گیرد .
بر اساس این گزارش، پایگاه شبانه روزی دو منظوره بانک ملت در جزیره کیش تحت نظارت شعبه مرکزی بانک در این جزیره آماده ارائه انواع خدمات بانکی به مشتریان است.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۷:۱۴

اهدای نشان «برترین پیشرفت» جشنواره بانک محبوب من به بانک گردشگری

خبرگزاری آریا- بانک گردشگری نشان «برترین پیشرفت» را از حیث محبوبیت برند از سومین دوره جشنواره بانک محبوب من دریافت کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، در مراسم اختتامیه این جشنواره که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با حضور مدیران شبکه بانکی برگزار شد، «محمد میرجعفری»، دبیر جشنواره، در گزارشی گفت: «در سومین دوره جشنواره بانک محبوب من بیش از 50 هزار نفر شرکت کردند و برندهای بانکی محبوب معرفی شدند». وی با اشاره به استفاده از ظرفیت های جدید از جمله شبکه های اجتماعی در برگزاری این دوره جشنواره خاطرنشان کرد: «بر اساس نتایج این نظرسنجی کشوری می توان داده های ارزشمندی در خصوص بافت مخاطبین شبکه بانکی و ارجحیت های گروه های مختلف از جمله جنسیت ها، افراد دارای تحصیلات مختلف و جامعه شهری و روستایی به دست آورد».
این گزارش حاکی است بانک گردشگری در سومین دوره جشنواره بانک محبوب من توانست رتبه برترین بانک را از نظر میزان رشد محبوبیت به نسبت دوره قبل به دست آورد و در رتبه بندی محبوب ترین بانک های کشور، در رتبه هفتم در میان 30 بانک کشور قرار گیرد.
جشنواره بانک محبوب من از آذر تا بهمن ماه سال 1395 با همکاری بانک های کشور و با نظرسنجی سراسری از مدیران، کارکنان و مشتریان بانک ها برگزار شد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۷:۵۰

فعالیت اقتصادی بانک‌ها درآمدزا نیست

خبرگزاری آریا-حجت‌الله کشانی عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران معتقد است با وضعیتی که اقتصاد ایران در حوزه تولید دارد به خصوص ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و احتمال از دست رفتن اصل سرمایه، عملا سرمایه‌گذاران خرد رغبتی به حضور در تولید و راه‌اندازی بنگاه‌های کوچک و متوسط ندارند
به گزارش خبرگزاری آریا،حجت‌الله کشانی عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوزی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری اتاق ایران درباره فعالیت اقتصادی بانک‌ها و منابع درآمدی آن‌ها گفت: از آنجایی که از گذشته در کشور ما همه فعالیت‌های اقتصادی و ساختار اقتصاد کشور وابسته به سیستم بانکی بوده و محل تأمین منابع مالی بنگاه‌ها، بانک‌ها هستند، نقش بانک در اقتصاد کشور از سایر بخش‌های اقتصادی اثرگذارتر است.
معاون امور جوانان اتاق اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر نظام اقتصادی کشور تولیدمحور است که با ورود بانک‌ها به فعالیت اقتصادی و رقابت بر سر جذب سپرده‌ها، رفته‌رفته به سمت واسطه‌گری در حرکت است، افزود: نتیجه این روند این شد که صاحبان بسیاری از کسب‌و‌کارها با تعطیل کردن بنگاه‌های کوچک یا متوسط که سودده نیستند، سرمایه خود را در شکل سپرده در بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. چون هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد سود بالای 20 درصد بانکی را رها کرده و به ادامه کسب و کار خود که در بهترین حالت حداکثر 10 درصد سود می‌دهد، بپردازد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: با وضعیتی که اقتصاد ایران در حوزه تولید دارد به خصوص ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و احتمال از دست رفتن اصل سرمایه، عملا سرمایه‌گذاران خرد رغبتی به حضور در تولید و راه‌اندازی بنگاه‌های کوچک و متوسط ندارند؛ در حالی که سپرده‌گذاری در بانک‌ها چنین ریسکی ندارد و سپرده‌گذار در هر لحظه‌ای که بخواهد، می‌تواند به اصل سرمایه خود برسد.
وی درباره نوع فعالیت اقتصادی بانک‌ها برای تأمین سود سپرده‌ها، اظهار کرد: بسیاری از کارشناسان درباره نوع فعالیتی که بانک‌ها انجام می‌دهند تا بتواند به سپرده‌گذاران سود بدهند، ناآگاهند که منشأ آن، عدم شفافیت و پاسخگو نبودن بانک‌هاست؛ اگر محل تأمین این سودها، کار و فعالیت تولیدی است، پس چرا بخش خصوصی که بهره‌وری بسیار بالاتری از نظام بانکی دارد، نمی‌تواند به چنین سودهایی دست یابد؛ به نظر من فعالیت اقتصادی بانک‌ها سودده و درآمدزا نیست.
کشانی ادامه داد: بانک‌ها در دوره‌ای وارد خرید کارخانجات تولیدی شدند که به مرور به ورشکستگی کارخانه‌ها انجامید؛ از آن پس وراد کسب و کار خرید و فروش ملک و زمین شدند؛ ‌در دوره‌ای دیگر به دلالی ارز روی آوردند تا بتوانند سود سپرده‌ها را تأمین کنند؛ اما همه این بخش‌ها با ورود بانک‌ها، در رکود فرو رفتند. ضمن اینکه چنین اقداماتی هم به ایجاد رانت برای اشخاص خاصی منجر شد هم تورم را دامن زد.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی حتی نمی‌تواند بر مؤسسات اعتباری یا قرض‌الحسنه‌ها که حجم فعالیت اندکی دارند، نظارت داشته باشد، چه رسد به بانک‌ها گفت: در حال حاضر برخی بانک‌ها برای تهیه سود سپرده‌ها، دست به واردات‌های رانتی زده‌اند و به دلیل همین عدم شفافیت، اعتبار بین‌المللی برای همکاری با مؤسسات مالی و اعتباری معتبر بین‌المللی را ندارند چه رسد به رقابت با بانک‌های بزگ جهانی.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۲۵

بانک رفاه غیر دولتی شد

خبرگزاری آریا-شورای پول و اعتبار سازمان تأمین اجتماعی را ملزم به واگذاری 90 درصد سهام بانک رفاه کارگران کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا،بر اساس اعلام بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و سی‌امین جلسه خود، اصلاح اساسنامه بانک رفاه کارگران را مطابق با اساسنامه نمونه بانک‌های تجاری غیردولتی در 147 ماده و 22 تبصره، تصویب کرد.
اعضای شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه سال 1395 که عصر دیروز سه شنبه در ساختمان بانک مرکزی تشکیل شد، همچنین مقرر کردند سازمان تأمین اجتماعی با توجه به محدودیت مقرر در ماده 5 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، طی یک برنامه زمان‌بندی مشخص و معین حداکثر ظرف مدت یک سال، نسبت به واگذاری مازاد حدود تملک سهام بانک رفاه کارگران، به طور مستقیم و غیرمستقیم، تا سقف 90 درصد به بخش غیر دولتی و کاملا مستقل از سازمان یادشده اقدام کند.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۰:۳۱

نماینده مجلس: بهره های بانکی نفس تولید را گرفته است

شیراز- ایرنا- نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: بهره های بانکی نفس تولید و تولید کننده را گرفته و هرچه واحدهای تولیدی کار می کنند به جیب بانک ها سرازیر می شود.

به گزارش ایرنا، بهرام پارسایی، شامگاه سه شنبه در ششمین جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان استان فارس در شیراز افزود: تولید کنندگان در مسیر راه اندازی یک واحد تولیدی و به مرحله تولید رساندن آن زحمات بسیاری را متحمل می شوند اما این مشکلات در زمان فعالیت و تولید نیز همچنان گریبان گیر تولید کننده است.
وی ادامه داد: مسئولان باید مشکلات بخش تولید را بشناسند و با آگاهی کامل نسبت به مشکلات وجود نسبت به رفع آنها اقدام کنند.
نماینده مردم شیراز، اقدامات دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف را قابل قبول دانست و گفت: هرچند در برخی بخش ها کاستی هایی وجود دارد اما باید دید که دولت یازدهم در چه شرایطی اداره امور کشور را در دست گرفته است.
پارسایی گفت: امروز با تدبیر دولت مشکلات اصلی از پیش رو برداشته شده و قطعا دولت دکتر روحانی در دور بعد با کمک مجلس و تشکیل یک کابینه یکدل و همراه موفقیت های بسیار بیشتری را برای کشور رقم خواهد زد.
وی افزود:مجلس در سال 96 با همراهی دولت طرح های را در جهت حمایت از بخش تولید خواهد داشت.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر لزوم جداسازی تولید و تجارت از حاکمیت ادامه داد: حمایت دولت از یک بخش خاص و پرداخت یارانه سایر بخش ها به یک بخش تولیدی زمینه رقابت را از بین خواهد برد و عرصه را بر تولید تنگ خواهد کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز، با اشاره به برگزاری ششمین جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان این استان گفت: فارس تنها استانی در کشور است که 6 سال پیاپی این جشنواره را برگزار کرده است.
علی همتی افزود:واحدهای نمونه و منتخب بر اساس ارزیابی های انجام شده در طول سال و از نگاه مشتری انتخاب و به عنوان واحد نمونه در حمایت از حقوق مصرف کننده معرفی می شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، با اشاره به بهره برداری از 371 میلیارد تومان طرح تولیدی و صنعتی در دهه فجر امسال در این استان گفت: هم اینک نیز یک هزار میلیارد تومان طرح آماده افتتاح در فارس داریم که ظرف یک ماه آتی مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.
در این مراسم از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز فارس به عنوان رسانه برتر در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان و همچنین واحدهای نمونه و برتر در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان تقدیر شد.
خبرنگار:‌سارنگ عبداللهی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6122 /1876

۹۵/۱۲/۱۸
۰۹:۰۶

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و فناوری اطلاعات بانک شهر: تامین اعتبار توسعه خطوط مترو در کلانشهرها از افتخارات بانک شهر در سال۹۵

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و فناوری اطلاعات بانک شهر با اشاره به تامین اعتبار از سوی این بانک برای توسعه خطوط مترو در کلانشهرها گفت: توسعه حمل و نقل ریلی کلان شهرها و مشارکت در پروژه‌های عمرانی شهرداری‌ها از افتخارات این بانک در سال ۹۵ بوده است.

 به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، غلامحسین تابش‌فر با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حمایت از خطوط ریلی در کلانشهرها گفت: در حوزه حمل و نقل ریلی خطوط ۶ و ۷ متروی تهران، خط ۲ متروی مشهد، خط ۲ متروی اصفهان و همچنین شیراز و قم با مشارکت و همراهی بانک شهر عملیاتی شده است.
وی با بیان اینکه بانک شهر تأمین تجهیزات و همچنین اعطای تسهیلات به برخی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی را در شهرهای مختلف کشور برعهده دارد، افزود: این اقدامات علاوه بر حمایت از شهرداری­‌ها و مدیریت شهری، رضایتمندی شهروندان را در پی داشته است.
تابش‌فر با تاکید بر اینکه بانک شهر تنها بانک تخصصی در حوزه مدیریت شهری است و هم‌اکنون نگاه ویژه‌ای به توسعه شهرها دارد، افزود: خدمات بانک شهر به شهرداری‌ها در بحث توسعه و عمران شهری، تأمین تجهیزات و اعطای تسهیلات جهت پیشبرد پروژه‌های عمرانی است.
وی بیان کرد: بانک شهر مدل‌های اقتصادی زیادی را چه در حوزه حمل و نقل عمومی و چه در بحث پروژه‌های عمرانی برای کمک به شهرداری‌ها ایجاد کرده است.
تابش‌فر با اشاره به اینکه بانک شهر برای توسعه بانکداری الکترونیکی پروژه پیشخوان‌های شهرنت را طراحی و عملیاتی کرده است، ادامه داد: به این ترتیب ۳۵۰ پیشخوان شهرنت در کل کشور مستقر شده و خدمات حائز اهمیتی را به صورت ۲۴ ساعته در اختیار شهروندان قرار می‌دهد.
وی گفت: برای نخستین‌ بار در شهرنت‌ها دستگاهی به نام VTM یا همان «خود بانک» تعبیه شده و این امکان را فراهم کرده است تا مشتریان به صورت ۲۴ ساعته مانند یک شعبه از خدمات بانکی بهره‌مند شوند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۱۹

در جشنواره بانک محبوب من بانک ملت محبوب‌ترین بانک کشور شناخته شد

 بانک ملت با کسب بالاترین امتیاز، جوایز ویژه جشنواره بانک محبوب من را از آن خود کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملت، پس از مشارکت بالغ بر ۵۰ هزار نفر از مشتریان شبکه بانکی کشور در انتخاب محبوب‌ترین بانک‌ها، مراسم اختتامیه"جشنواره بانک محبوب من" در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و با حضور مدیران ارشد بانک‌ها برگزار و بانک ملت عنوان"محبوب‌ترین بانک" را از آن خود کرد.
در عین حال، شرکت‌کنندگان در این جشنواره، بانک ملت را در حوزه "خدمات الکترونیک" نیز به عنوان محبوب‌ترین بانک انتخاب کردند.
جشنواره«بانک محبوب من» از ابتدای دی‌ماه آغاز شد و تا ۶ بهمن‌ماه به مدت ۳۶ روز ادامه داشت.
در مراسم اختتامیه این جشنواره با حضور مدیران شبکه بانکی کشور، از بانک‌های برتر در سال ۹۵ با اهدای تندیس تجلیل شد.
همچنین سایت بانکی، سه دوره است که جشنواره‌ای با نام «بانک محبوب من» برگزار می‌کند. در این جشنواره خدمات‌دهی بانک‌ها از سوی مشتریان‌شان به بوته نقد گذاشته می‌شود.
بانک ملت اعلام‌کرد: قرار است تا گزارش تحلیلی عملکرد هر بانک از سوی دبیرخانه و در یک گزارش صد صفحه‌ای کاربردی، به بانک‌ها ارائه شود.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۳:۴۱

آغاز توزیع اسکناس‌نو در شعب منتخب پست بانک‌ایران

توزیع اسکناس‌های نو در شعب منتخب پست بانک ایران درسطح استان تهران از بیست‌ودوم اسفندماه آغازمی‌شود و تا بیست‌وپنجم اسفندماه ادامه می‌یابد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام پست‌بانک‌ایران، شعب کوی‌دانشگاه و شوش تهران و همچنین شعب دماوند، رودهن، ورامین، اسلامشهر، رباط‌کریم و شهریار طی روزهای اعلام شده اسکناس‌های‌نو را به هموطنان توزیع می‌کند.
این بانک اعلام کرد: اسکناس‌های‌نو شامل ۲۰هزار ریالی و ۵۰هزار ریالی است که سهمیه قابل تخصیص از مجموع این اسکناس‌ها حداکثر ۱۰۰ برگ معادل یک باند برای هر نفر است و به جهت محدودیت در چاپ و توزیع اسکناس‌های ۱۰ هزار ریالی به هر فرد صرفاً ۱۰۰ برگ معادل یک باند واگذار می‌شود.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۲۶

افزایش ساعت کار شعب بانک اقتصادنوین در کلان‌شهرها

با توجه به افزایش حجم مراجعات به شعب بانک اقتصادنوین در روزهای پایانی سال، ساعت کار شعب این بانک در روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک اقتصادنوین، نخستین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران پیشاپیش ضمن تبریک آغاز سال جدید به هموطنان اعلام‌کرد: در روزهای پایانی سال و با هدف تسریع در ارایه خدمت به مشتریان، ساعت کار شعب این بانک در تهران و کلان شهرها افزایش یافته است.
بر این اساس همه شعب این بانک در استان تهران (به استثنای شعب بازار آهن، بازار استیل، صنعتگران، دماوند و چهاردانگه) و کلان‌شهرهای کرج، تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد از روز شنبه ۲۱ اسفندماه تا روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ و ۳۰ دقیقه به صورت یکسره مفتوح هستند.
 همچنین شعب این بانک در روز پنج‌شنبه ۲۶ اسفند ۹۵ نیز از ساعت ۸ تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه آماده ارایه خدمت به مشتریان هستند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۳۸

بررسی کیفی عملکرد پایانه‌های فروشگاهی بانک ایران زمین

جلسه‌ای با حضور مدیران اموربانکداری مدرن بانک ایران زمین با نمایندگان شرکت فن‌آوا با هدف برطرف کردن مشکلات دستگاه‌های pos برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، عباس‌نیا مدیر امور بانکداری بانک ایران زمین، در این زمینه گفت: بانک ایران زمین مزایای خوبی در سال آینده برای پذیرندگان فعال در نظر گرفته است.
وی اظهارکرد: باشگاه پذیرندگان که به همت مدیریت انفورماتیک و بازاریابی تدارک دیده شده، در فروردین‌ماه سال آینده افتتاح می‌شود که در این باشگاه پکیج‌ها و کمپین‌های خوبی به پذیرندگان فعال داده می‌شود.
در این جلسه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، نمایندگان شرکت فن‌آوا به صورت ویدئو کنفرانس با مدیریت شعب استان‌های اصفهان، فارس، البرز، کرمان و هرمزگان بانک ایران زمین ارتباط برقرار کرده و از نزدیک در جریان مشکلات شعب در زمینه نصب و خدمات پس از فروش دستگاه‌های فروشگاهی قرار گرفتند.
در پایان طرفین برای افزایش تعاملات در زمینه پشتیبانی پایانه فروش PSP و فرایند زمانی نصب دستگاه‌ها، افزایش کارآمدی کیفی و کمی دستگاه‌های pos و رضایت مشتریان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۶:۲۳

دریافت گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ در حوزه رسیدگی به شکایات مشتریان توسط بانک پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد در موفقیتی دیگر توانست گواهینامه‌ ایزو ۱۰۰۰۲ در حوزه رسیدگی به شکایات مشتریان را دریافت کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، خسرو رفیعی مشاور مدیرعامل و مدیر روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد ضمن اعلام این خبر گفت: یکی از مهم‌ترین افتخارات و ارزش‌های بانک‌پاسارگاد، توجه ویژه به مشتریان است. تا آنجا که از شعار حق با مشتری است عبور کرده و پیام پرمعنای مشتری ذات بانک است را سرلوحه امور خود قرار داده‌است.
رفیعی ادامه داد: از این‌رو برقراری ارتباط موثر و هدفمند با مشتریان یکی از مهم‌ترین رویکردهای این بانک است. در این راستا روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد به‌طور مستمر و مرتب با دریافت نظرها و پیشنهادهای مشتریان، انجام افکارسنجی و نظرسنجی‌های دوره‌ای، دریافت بازخوردهای مشتریان در خصوص خدمات و محصولات بانک، پیگیری دقیق و کامل نقطه‌نظرات مشتریان، میزان رضایت مشتریان از بخش‌های مختلف بانک را می‌سنجد و از نتایج این تحقیقات برای ارتقای سطح خدمات‌دهی و جلب رضایت مشتریان بهره می‌برد.
وی ضمن اشاره به سایر موفقیت‌های بانک‌پاسارگاد در زمینه دریافت گواهینامه‌های استاندارد ایزو، تصریح‌کرد: بانک‌پاسارگاد در این مسیر، موفق شد علاوه بر دریافت گواهینامه‌ ایزو ۱۰۰۰۲ در حوزه رسیدگی به شکایات مشتریان، گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۴ در حوزه ارزیابی و سنجش رضایتمندی مشتریان را نیز برای چهارمین بار تمدید کند. پیش از این نیز این بانک موفق به دریافت ایزو ۱۰۶۶۸ در حوزه ارزیابی ارزش برند، ایزو ۱۰۰۱۵ در حوزه مدیریت آموزش و ایزو ۲۷۰۰۱ در حوزه مدیریت امنیت اطلاعات شد.
استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴ از خانواده ایزو ۹۰۰۰ بوده و دستورالعمل‌هایی را برای تدوین روش‌های حرفه‌ای اندازه‌گیری میزان رضایت مشتریان را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.
استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ نیز در خانواده ایزو ۹۰۰۰ رده‌بندی می‌شود و موضوع آن برنامه‌ریزی و اجرای فرآیندی اثربخش و موثر در مورد رسیدگی به شکایات مشتریان است. مشخص بودن مسئول فرآیند رسیدگی به شکایات مشتریان، مشخص بودن مبادی‌های ارسال و دریافت شکایات مشتریان، دسترسی شکایت‌کنندگان به فرآیند رسیدگی خود، اعلام وصول شکایت به مشتری و… از جمله مواردی است که رعایت آن می‌بایست توسط متقاضی مدون و اجرایی شده باشد.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۸:۰۰

بانک سامان؛ انتخاب اول ایرانیان

بانک سامان در سومین جشنواره سالانه "بانک محبوب من"، موفق شد علاوه بر قرارگرفتن در جمع بانک‌های محبوب کشور، به‌عنوان انتخاب اول مشتریان برای افتتاح حساب معرفی شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک سامان، در آیین پایانی این جشنواره، بانک سامان با رای ۵۰ هزار نفر از مشتریان نظام بانکی کشور، به‌عنوان یکی از بانک‌های محبوب معرفی شد. همچنین با رای اکثر شرکت‌کنندگان در جشنواره، بانک سامان به‌عنوان انتخاب اول مشتریان برای افتتاح حساب معرفی شد.
"جشنواره بانک محبوب من" با هدف تعیین محبوب‌ترین بانک‌ها ازنظر مشتریان شبکه بانکی از اول دی ماه تا ۶ بهمن‌ماه (به مدت ۳۶روز) برگزار شد و طی آن مشتریان با امتیازدهی به بانک موردعلاقه‌شان، بانک‌های محبوب را انتخاب کردند.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۲:۲۵

معین اقتصادی منطقه 4 استان کرمان: بانک گردشگری 10 میلیارد تومان به معادن اسفندقه اختصاص داد

معین اقتصادی شهرستان های بافت و ارزوئیه گفت: در منطقه ارزوئیه برای تامین منابع اولیه شرکت معادن اسفندقه بانک گردشگری 10 میلیارد تومان اختصاص داد تا برون رفت از شرایط اقتصادی این منطقه را داشته باشیم و تاکید ما بر اجرایی کردن پروژه فروکروم است و در صورت عدم حضور سرمایه گذاران دیگر، آمادگی ایجاد واحد فروکروم در این منطقه را داریم.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، "مهدی جهانگیری" در جلسه اقتصاد مقاومتی (گام دوم مثلث توسعه اقتصادی) شهرستان بافت اظهار کرد: استاندار کرمان آبروی بخش خصوصی را خرید و از بخش خصوصی به دولت رفت و آنچه که بخش خصوصی انتظار داشت دولتمردان اجرایی کنند، اجرا کرد.
وی افزود: معتقدیم ابتدا باید اعتمادسازی صورت گرفته و مردم اعتماد کنند، بخش خصوصی قرار است کار را انجام بدهد و در این صورت می توانیم زمینه حضور سرمایه گذاران و همراهی دولتمردان را داشته باشیم.
جهانگیری تصریح کرد: افتتاح و کلنگ زنی سه پروژه امروز در شهرستان بافت جزو برنامه های کوتاه مدت برای فراهم کردن زمینه اعتمادسازی بود و احیاء مجتمع فولاد کار بسیار بزرگی است.
وی با اشاره به اینکه هر چند به جانمایی و کلیت پروژه فولاد بافت ایراد دارم، بیان کرد: به هر حال منابع ملی در این مجموعه هزینه شده و باید احیاء می شد و همکاران ما از ابتدا، کار جهادی را به نمایش گذاشتند و امروز تغییر را کاملا مشاهده کردم و امیدواریم در هفته دولت سال آینده این پروژه افتتاح شود.
رییس گروه مالی گردشگری گفت: تغییر فولادسازی به گندله سازی کار بزرگی بود و یک سرمایه گذاری بیش از 2 هزار میلیارد تومانی در این منطقه اتفاق می افتد و چندین هزار نفر نیروی انسانی شاغل خواهند شد.
وی افزود: کارخانه کرک بافت که امروز راه اندازی شد، فرآیندهایی در بانک توسعه صادرات طی کرده و توسط گروه مالی گردشگری از این بانک خریداری شده که باید تماما بازسازی و برخی از دستگاه های تعویض شود.
جهانگیری تصریح کرد: کرک در گذشته رونق خوبی در منطقه داشت که دارد منسوخ می شود، اما اشتباه است. زیرا جنبه صادراتی این محصول خیلی مهم است و خریدار دارد که منابع موردنیاز برای این کارخانه را پرداخت می کنیم تا طرح توسعه نیز اجرایی شود.
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت گردشگری منطقه، حضور کارکنان و مهندسان فولاد بافت و ...، امروز کلنگ احداث هتل چهار ستاره با سرمایه 42 میلیارد تومان به زمین زده شد و امیدواریم کار به خوبی پیش برود.
رییس گروه مالی گردشگری گفت: قصد داریم با تامین اعتبار زمینه بروز و ظهور استعدادهای مناطق روستایی و شهری را فراهم و منابع را در قالب صندوق های خرد ساماندهی کنیم و به فرمانداران بافت و ارزوئیه اعلام می کنیم که در این زمینه آماده همکاری هستیم.
وی افزود: در منطقه ارزوئیه برای تامین منابع اولیه شرکت معادن اسفندقه بانک گردشگری 10 میلیارد تومان اختصاص داد تا برون رفت از شرایط اقتصادی این منطقه را داشته باشیم و تاکید ما بر اجرایی کردن پروژه فروکروم است و در صورت عدم حضور سرمایه گذاران دیگر، آمادگی ایجاد واحد فروکروم در این منطقه را داریم.
جهانگیری تصریح کرد: اقداماتی که گروه مالی گردشگری در شهرستان های بافت و ارزوئیه انجام داده، برای اعتمادسازی است و یک هم اندیشی با نخبگان و سرمایه گذاران منطقه از سراسر کشور طی 6 ماه نخست سال آینده خواهیم داشت.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۳:۵۵

ارائه خدمات بین‌المللی بانکی ازطریق شعب اروپایی بانک سپه

مدیرعامل بانک بین‌المللی سپه لندن گفت: بانک بین‌المللی سپه لندن و سایر شعب اروپایی بانک سپه بعد از موافقتنامه برجام قادر به ارایه خدمات بانکی در عرصه بین‌المللی و از جمله شرکت‌ها و پروژه‌های ایرانی است.

به‌گزارش ایسنا، مدیرعامل بانک بین‌المللی سپه لندن با اشاره به‌ گفت‌وگوی یکی از مدیران این بانک با خبرگزاری وال استریت ژورنال گفت: همان‌گونه که قبلاً و مستمراً اطلاع‌رسانی شده است، بانک بین‌المللی سپه و سایر شعب اروپایی این بانک همانند دیگر واحدهای بانک‌های ایرانی در اروپا و انگلستان پس از توافقنامه برجام با انجام اقدامات لازم و اخذ مجوزهای مربوطه فعالیت مجدد خود را از سرگرفته‌اند.
وی افزود: بانک بین‌المللی سپه لندن نیز هم‌اینک قادر است عملیات اعتبارات و معاملات اسنادی، صدور ضمانتنامه‌ها و تأییدیه‌های بانکی، اعطای تسهیلات کوتاه مدت و میان مدت و سایر خدمات بانکی را برای شرکت‌ها و پروژه‌های ایرانی ارایه دهد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۰۶

استقرار سازه‌ الكترونيك خدمات بانكي در مجموعه تخت‌جمشيد

مدیر میراث جهانی تخت جمشید از استقرار سازه الكترونيك بانكي در محوطه بيروني مجموعه جهاني تخت‌جمشيد خبر داد.
به گزارش ايسنا منطقه فارس، علي رضائي‌منفرد پنجشنبه 19 اسفند در حاشیه استقرار یک دستگاه شهرنت بانک شهر در مجموعه تاریخی تخت جمشید، گفت: استقرار اين سازه الكترونيكي با هدف ارائه خدمات بانكي به گردشگران در ایام نوروز ۱۳۹۶ انجام شده است.
او با بيان اينكه سالانه بیش از  ۲ ميليون گردشگر داخلي و خارجي از مجموعه جهاني تخت‌جمشيد بازديد مي‌كنند، گفت: گردشگری صنعتی است که زمينه‌ساز كسب درآمدهاي میلیاردي براي كشورها بوده و متاسفانه در بيش از سه دهه گذشته در ايران اين صنعت كمتر ديده شده است.
رضائي‌منفرد طي سال‌هاي اخير و به لطف توسعه روابط بين‌المللي ايران و امضاي برجام، ایران برای گردشگران خارجی جذابتر شده است، افزود: دولت از حضور گردشگران خارجي استقبال و زمينه رشد صنعت گردشگري ايران را خصوصا در سه سال اخير فراهم كرده است.
او اعتقاد دارد در 2 سال اخير شاهد رشد چشمگير صنعت گردشگري در ايران و بالطبع استان فارس بوده‌ايم، خاطرنشان کرد: توجه به زيرساخت‌هايي نظير ارائه خدمات رفاهي خصوصا در بخش خدمات بانكي و تسهيل روابط و مبادلات پولي و پذيرش كارت‌هاي اعتباري بين‌المللي، مي‌تواند در گسترش صنعت گردشگري بسيار تاثيرگذار باشد.
رضایی‌منفرد از حضور بانك شهر در مجموعه تخت جمشيد برای ارائه خدمات نوین بانکی به گردشگران، استقبال كرد و گفت: نبود امكان ارائه خدمات بانكي در اين مجموعه، يكي از عوامل مهم نارضايتي مسافران و گردشگران و حتي غرفه‌داران بوده است.
سرپرست منطقه ٤ بانک شهر نیز گفت: بانک شهر در ایام نوروز ۹۶ با تمام توان به مسافران و گردشگران مجموعه تاریخی تخت‌ جمشيد، خدمات نوين بانكي ارائه خواهد کرد .
هادي‌ امين‌زاده با اشاره به برنامه‌هاي بانك شهر در استان فارس و خصوصا شيراز براي ايام تعطيلات پايان سال و نوروز 96، گفت: شهرنت‌هاي ايجاد شده، تمام خدمات بانكداري الكترونيك شامل دريافت، پرداخت، صدور كارت و ... را به مراجعان ارائه خواهد داد.
سرپرست منطقه 4 بانك‌ شهر، نويد داد كه در آينده شاهد توسعه همكاري‌هاي اين مجموعه مالي با مجموعه‌هاي جهاني نظير تخت‌جمشيد خواهيم بود.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۴:۲۶

تقدیر از بانک صادرات در جشنواره سالانه بانک محبوب من

درآیین اختتامیه سومین جشنواره بانک محبوب من که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد از بانک صادرات ایران که بر اساس نظرسنجی مخاطبان جایگاه برتر را کسب کرده بود، با اعطای تندیس ویژه تقدیر شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، جشنواره سالانه بانک محبوب من بر اساس نظرسنجی اینترنتی از مخاطبان در خصوص خدمات ارائه شده از سوی بانک‌های کشور است.
در سومین دوره این رویداد، بانک‌ها بر اساس دیدگاه‌های مشتریان رتبه‌بندی شده‌اند که نتایج نظرسنجی از میان حدود 50 هزار مشتری بیانگر کسب جایگاه برتر بانک صادرات ایران بود که طی مراسمی با حضور جمعی از مدیران و صاحبنظران نظام بانکی و کارشناسان از آن تقدیر شد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۶:۰۳

گسترش روند فعالیت‌های محرومیت‌زدایی بانک سینا

نشست هم‌اندیشی برای اختصاص کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده توسط بانک سینا در مناطق محروم با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل بانک سینا، نماینده دادستان، قائم مقام شبکه 5 سیما و مسئولانی از سازمان بسیج برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، در ابتدای این نشست، مهندس پیشرو مدیرعامل بانک سینا ضمن اشاره به رسالت های اجتماعی بانک سینا، گفت: این بانک در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و به منظور کمک به بهبود وضعیت خدمات بهداشتی مناطق کمتر توسعه یافته کشور، از محل عدم چاپ تقویم و سررسید و حذف تبلیغات محیطی، تعداد 25 دستگاه آمبولانس خریداری و به مناطق کمتر توسعه یافته کشور اهدا می‌کند. پیشتر نیز این بانک از محل کمک همکاران خیّر و نوعدوست خود نسبت به ایجاد یک باب مدرسه در منطقه قلعه گنج کرمان و اهدای دو دستگاه آمبولانس برای این منطقه و همچنین منطقه راز و جرگلان در خراسان شمالی اقدام کرده بود.
وی با بیان اینکه در انجام کار خیر، همیشه رقابت خوب است، خاطرنشان کرد: این اقدام بانک سینا بازخورد خوبی در جامعه داشت و خوشبختانه سایر سازمان‌ها و بانک‌ها نیز در انجام این فعالیت‌ها ورود کردند که گام مثبت و موثری در زمینه کمک به محرومیت‌زدایی در کشور خواهد بود. 
مدیرعامل بانک سینا ماموریت این بانک را حمایت از طرح‌های کوچک و متوسط در مناطق محروم و روستایی دانست و افزود: از طریق تفاهم‌نامه‌هایی که با بنیاد مستضفعان، بنیاد علوی، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری و استانداری‌های کشور به امضا رسانده‌ایم، نسبت به اعطای تسهیلات با نرخ سود 8 درصد اقدام می‌شود که تاکنون 190 طرح مورد بهره‌برداری قرار گرفته و با توجه به کوچک بودن طرح‌ها، تعدادی از آنها به مرحله تولید رسیده است.
وی همچنین از امضای تفاهم‌نامه با کمیته امداد حضرت امام (ره) خبرداد و تصریح‌کرد: در این راستا تعداد 1000 فقره تسهیلات خرید خودرو ون و وانت با نرخ سود صفر درصد و تامین یارانه توسط بنیاد علوی برای تجهیز ناوگان روستایی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شده و این افراد اکنون از زیر چتر کمک مستقیم کمیته خارج شده‌اند و درآمدی مستقل دارند. 
حجت‌الاسلام پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از اقدامات خداپسندانه و خیرخواهانه بانک سینا، گفت: به مدیریت بانک سینا به دلیل سلیقه‌ای خوبی که به خرج دادند، دستمریزاد می‌گویم. این اقدام از بهترین و با کیفیت‌ترین کارها است و مطمئنم افرادی که با بانک سینا آشنا هستند و فعالیت‌های این بانک را دنبال می‌کنند، آن را خواهند ستود. 
وی به ضرورت کمک گرفتن از ظرفیت مردم برای حل مسائل مختلف اشاره کرد و گفت: آنچه که به برون رفت از آسیب‌ها و مشکلات پیش‌روی نظام جمهوری اسلامی همواره کمک شایانی کرده، اتکا به ظرفیت‌های مردمی و حضور همیشگی آنها به ویژه در 8 سال دفاع مقدس، بوده و اکنون نیز برای رفع مشکلات باید بیش از پیش به سراغ این ظرفیت برویم.
در این جلسه مقرر شد کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده توسط بانک سینا که با همکاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و برنامه دستخط فراهم شده، جهت ساخت مدرسه در مناطق محروم کشور با همکاری جبهه منتظران خورشید بسیج اقدام شود.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۷:۰۰

بانک شهر در میان ۵ بانک محبوب کشور

بانک شهر به انتخاب مردم، در میان ۵ بانک محبوب کشور قرار گرفت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر در صفحه اینستاگرام این بانک، در سومین جشنواره "بانک محبوب من" که از ۲۳ آذر تا پنجم بهمن‌ماه برگزار شد، بانک شهر به انتخاب مشتریان شبکه بانکی، به عنوان یکی از ۵ بانک‌ محبوب کشور معرفی شد. در این جشنواره که با حضور تمامی بانک‌ها برگزار شد، بانک شهر در ردیف پنج بانکی قرار گرفت که شهروندان بیشترین علاقه را به افتتاح حساب در این بانک نشان دادند.
این جشنواره همه ساله، باهدف تعیین محبوب‌ترین بانک‌ها از نظر مشتریان شبکه بانکی برگزار می‌شود و طی آن مشتریان با امتیازدهی به بانک موردعلاقه‌شان، بانک‌های محبوب را انتخاب می‌کنند.
بر این اساس، سال گذشته و در جشنواره دومِ «بانک محبوب من» 94، بانک شهر در رده دوازدهمین بانک از لحاظ محبوبیت و علاقه به افتتاح حساب قرار داشت که با تلاش مدیران و کارکنان در سومین دوره این جشنواره مقام سوم در جمع محبوب‌ترین بانک‌ها کسب کرد که در این سال، شعار نوآوری در خدمت به عنوان برترین شعار انتخاب شد.
در جشنواره سومِ «بانک محبوب من» در سال 95، در طول سی و شش روز برگزاری جشنواره «بانک محبوب من»، به انتخاب 50 هزار مشتری شبکه بانکی، بانک‌ شهر به عنوان یکی از پنج بانک محبوب توسط مردم انتخاب شد.
در این جشنواره، بانک شهر دو عنوان جایزه "بانک محبوب ایران" و " برترین بانک در آموزش مشتریان از طریق فعالیت‌های ارتباطی و روابط عمومی بانک" را به خود اختصاص داد.
بر این اساس، فایل تصویری این مصاحبه در کانال تلگرام بانک شهر به آدرس admin- shahrbank@ و صفحه اینستاگرام به نشانی @shahrbankofficial قابل دسترس است.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۸:۱۹

کسب درآمد از کارمزد خدمات بانکی مخالفان زیادی دارد/ درآمد بانک‌ها از معاملات بورس و سایر فعالیت‌ها به دست می‌آید

مدیرعامل بانک تجارت گفت: موضوع دریافت کارمزد در کشور ما با مخالفت‌هایی همراه است. سال گذشته که موضوع دریافت بیشتر کارمزد مطرح شد مجلس شورای اسلامی با آن مخالفت کرد.

محمدابراهیم مقدم نودهی، مدیرعامل بانک‌تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چرا عمده درآمد بانک‌ها از محل فعالیت‌های غیرعملیاتی بانکی است و بانک‌ها از طریق فعالیت در عملیات بانکداری و دریافت کامزد بابت ارائه خدمات بانکی به کسب درآمد نمی‌پردازند؟ ، اظهارداشت: بیشتر کامزدهای ما در گذشته بابت ارائه خدمات بانکی در حوزه بین الملل کسب می‌شد اما در مقابل اخذ کامزدهای داخلی با محدودیت‌هایی از سوی بانک مرکزی همراه بود به گونه‌ای که کارمزدها باید بر اساس همان ارقام اعلامی از سوی بانک مرکزی اخذ شود.
وی افزود: طی سال‌های گذشته بانک‌ها هزینه زیادی برای پیاده‌سازی فرهنگ بانکداری الکترونیک در کشور انجام دادند تا بتوانند زیرساخت‌های آن را فراهم کنند و برای این منظور تجهیزات بسیاری را وارد کشور کردند
مقدم گفت: بانک مرکزی نیز در این مدت هزینه زیادی را بابت ارتباط پرداخت‌های بین بانکی و ارتباطات الکترونیک انجام داد اما هم اکنون شرایط کشور برای دریافت کارمزدها فراهم نشده است.
مدیرعامل بانک تجارت با بیان این که در دنیا بانک‌ها از ارائه خدمات بانکی کسب درآمد می‌کنند، افزود: در حال حاضر بیشتر درآمد ‌بانک‌ها از سود معاملات در بورس و سایر فعالیت‌های اقتصادی است و کارمزدها رقم اندکی درامد بانک‌ها را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که در تمام دنیا از طریق دریافت کارمزدها درآمد کسب می شود. در عوض نرخ تسهیلات پایین است.
وی تصریح کرد: موضوع دریافت کارمزد در کشور ما با مخالفت‌هایی همراه است. سال گذشته که موضوع دریافت بیشتر کارمزد مطرح شد مجلس شورای اسلامی با آن مخالفت کرد.
مدیرعامل بانک تجارت با تاکید بر این که باید این مسئله اصلاح شود، افزود: باید به سمت فراگیر شدن این فرهنگ حرکت کنیم که هنگامی که خدماتی را دریافت می‌کنیم، کار مزد آن را بپردازیم.
مقدم اظهار داشت: امروزه مردم در خانه‌های خود نیز از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده می‌کنند اما حاضر نیستند حتی نیمی از بهای این خدمات را بپردازند.

۹۵/۱۲/۲۰
۱۱:۰۱

افزایش سرمایه 3 بانک دولتی با فروش اموال مازاد 2 وزارتخانه صورت گرفت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از افزایش سرمایه بانک های سپه، ملی و کشاورزی از محل فروش اموال مازاد وزارت ارتباطات، وزات تعاون و سرمایه بانک توسعه تعاون و پست بانک خبر داد.

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در خصوص افزایش سرمایه 3 بانک دولتی با وجود مخالفت های بسیار زیاد اظهار داشت: افزایش 50 هزار میلیارد ریالی سرمایه سه بانک دولتی سپه، ملی و کشاورزی کار درستی است، چراکه بانکها در شرایط فعلی به علت محدودیت منابع و عدم وصول مطالبات خود از دولت و مردم نمی توانند به حمایت از تولید بپردازند.
وی افزود: بنابراین شرایط کنونی بهترین موقعیتی است که بتوانیم به بانک ها با افزایش سرمایه کمک کنیم.
لاهوتی در تشریح قانون مصوب شده افزایش سرمایه 3 بانک دولتی مذکور گفت: افزایش سرمایه 3بانک بانک دولتی از محل فروش اموال مازاد وزارت ارتباطات، وزارت تعاون و سرمایه های بانک توسعه تعاون و پست بانک از جمله راهکارهای ارائه شده درراستا تحقق قانون مصوب شده روزگذشته در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: همچنین خود بانک ها مکلف شدند 40 درصد از اموال مازاد خود را واگذار کنند، اگر بانک ها اموال مازاد خود را نفروشند از سال اول 25 درصد و سالهای آتی به طور سالیانه 3 درصد مالیات به آنها تعلق می گیرد.
لاهوتی در پایان تاکید کرد: ما تلاش می کنیم تا سرمایه بانکها را به منظورحمایت از تولید داخلی افزایش دهیم، درحالی که مخالفان تنها بر روی فروش اموال بانکها تاکید کرده و به نظرم مخالفت آنها در این زمینه ضرورتی ندارد و کار ما درست بوده است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۱۸
۰۸:۱۶

اصلاح اساسنامه بانک رفاه در شورای پول و اعتبار تصویب شد

شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه سال ۱۳۹۵ اصلاح اساسنامه بانک رفاه کارگران را مطابق با اساسنامه نمونه بانک‌های تجاری غیردولتی در ۱۴۷ ماده و ۲۲ تبصره، تصویب کرد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  اعضای شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و سی‌امین جلسه خود، که عصر دیروز سه شنبه در ساختمان بانک مرکزی تشکیل شد، مقرر کردند سازمان تأمین اجتماعی با توجه به محدودیت مقرر در ماده 5 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، طی یک برنامه زمان بندی مشخص و معین حداکثر ظرف مدت یک سال، نسبت به واگذاری مازاد حدود تملک سهام بانک رفاه کارگران، به طورمستقیم و غیرمستقیم، تا سقف 90 درصد به بخش غیردولتی و کاملاً مستقل از سازمان یادشده اقدام کند.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۱:۲۰

انتقاد دادستان کل کشور از رباخواری در سیستم بانکی

دادستان کل کشور گفت: بسیاری از عملیات بانکی در کشور نزول و رباخواری است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری امروز دراختتامیه چهارمین دوره مسابقات قرآن کارکنان قوه قضائیه در تبریز با اشاره به نارضایتی مردم از نظام بانکی تصریح کرد : آیا میشود مسئله نزول خواری و رباخواری را که در قرآن از آن به عنوان اعلان جنگ با خدا یاد شده است در جامعه نادیده بگیریم .
وی افزود: در جامعه ای که احکام قرآنی در آن حاکم باشد نباید در اقتصاد آن ربا باشد.
دادستان کل کشور گفت :مسئولان و دست اندرکاران سیستم بانکی باید پاسخگو باشند که چرا به رغم تدوین قوانین بانکی مبتنی بر موازین شرع ، برنامه ریزی دقیق برای مدیریت گردش پول در کشور دقیق تنظیم نکنند که بوی نزول و نزول خواری از عملیات بانکی به مشام نرسد.
منتظری گفت: فرهنگ بانکداری کنونی ما با محتوای غیر شرعی غربی به ارث گذاشته شده است.
وی افزود: اقتصاد مبتنی بر نزول و ربا خواری در تضاد با اقتصاد مقاومتی است .
دادستان کل کشور گفت :  38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد  و هنوز نتوانستیم گرد ننگین رباخوری  و نزول را از سیستم بانکی مان بزداییم.
وی همچنین بر ساماندهی فضای مجازی تاکید کرد و افزود : سنگرهای حمله دشمن امروز در فضای مجازی است.
دادستان کل کشور افزود: فضای مجازی با وجود همه مزینها ، بستری بسیار خطرناک ، جهنم سوزان و دریای مواج غرق کننده است و همه ارزشها را مورد مخاطره قرار میدهد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۸:۱۹

امادگی بانک انصار برای همکاری با همه دانشگاه ها در حوزه اقتصاد مقاومتی

کارگاه آموزشی تربیت مدرس اقتصادمقاومتی با حمایت بانک انصار و مشارکت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه خوارزمی در مرکز علمی آموزشی نور برگزار شد.

 به گزارش  خبرگزاری  صدا و سیما به نقل از اداره کل روابط عمومی و تبلیغات بانک انصار ؛ کارگاه آموزشی تربیت مدرس اقتصادمقاومتی با مشارکت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشگاه خوارزمی و شورای عالی راهبری اقتصادمقاومتی بانک انصار برگزار شد.
هدف از برگزاری این کارگاه ها، تربیت مدرس جهت آموزش و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است و سال 96 نیز ادامه خواهد یافت.
این کارگاه، تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رشته های مدیریت و اقتصاد با حضور حانم دکتر خلعتبری، دکتر مجتبی خالصی ودکتر ابوالحسنی با مبانی مدیریتی و اقتصادی اقتصادمقاومتی آشنایی بیشتری پیدا کردند.
بانک انصار آمادگی همکاری با همه دانشگاه های کشور جهت تحقق یاست های کلی اقتصادمقاومتی را دارد و از تحقیقات و پایان نامه های دانشگاهی در زمینه اقتصادمقاومتی(گرایش پول و بانک) حمایت خواهد کرد.

۹۵/۱۲/۱۹
۱۶:۴۰

افزایش 700 درصدی اعلام ورشکستگی/بسیاری از وام‌های میلیاردی با تبانی بانک‌ها بوده است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: تقاضا برای ورشکستگی و صدور رای در این زمینه در کمتر از دو سال گذشته حدود 700 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، محمدعلی پورمختار با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه ورشکستگی به تقلب به نوعی دور زدن قانون است، افزود: این روش راه فراری برای نپرداختن دیون، مالیات و نپرداختن عوارض قانونی است.
وی ادامه داد: برخی افراد با سوء استفاده از ظرفیت های قانونی این امکان را برای خود فراهم می کنند تا با تقلب و تهیه مدارک غیر واقعی و جعلی از مسئولیت ها و پرداخت معوقات بانکی و دیون خود فرارکنند.
پورمختار با اشاره به اینکه ممکن است برخی کارشناسان و ارزیاب‌ها هم در این زمینه تبانی کنند، گفت: در این زمینه حساسیت ایجاد شده و قوه قضاییه دستورالعملی را در این زمینه صادر کرده است، تا وضعیت واقعی مدعیان ورشکستگی مشخص شود.
پورمختار با بیان اینکه اصلاح روشی در این باره انجام شد، افزود: بانک ها ابزارهای مختلفی برای ارزیابی دارند اما سعی می کنند با بدهکار بانکی تعامل کنند تا بتوانند بدهی را همراه با سود و جریمه هایش از او اخذ کنند اما این موضوع فرصتی را برای سواستفاده فراهم می کند.
عزت الله یوسفیان ملا نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اقسام ورشکستگی گفت: ورشکستگی به تقلب مجازات سنگینی دارد.
وی با بیان اینکه تعداد زیادی از بدهکاران بانکی در بازداشت هستند، افزود: به گفته دادستان تهران از حدود یکسال پیش و از زمان افزایش فشارها بر بدهکاران بانکی، دادخواست های ورشکستگی زیاد شده است.
یوسفیان ملا ادامه داد: در برخی از ورشکستگی های به تقلب با بانک ها تبانی می شود و در نتیجه حکم ورشکستگی صادر می شود.
وی گفت: متاسفانه در برخی مواقع خود ورشکسته با بانک ها تبانی می کند و به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می‌شود که این موضوع موجب می شود قانون به درستی علیه ورشکسته اجرا نشود.
یوسفیان ملا با اشاره به اینکه قوه قضاییه به محض اطلاع از این موضوع اقدامات به جا و محکمی داشت، افزود: بر اساس گزارش دادستان تهران و معاون اول قوق قضاییه تعداد ورشکستگان به تقلب کاهش یافته است.
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: با وجود اقدامات خوب قوه قضاییه، اما هنوز خطر ورشکستگی به تقلب رفع نشده است و برخی از بانک ها در این زمینه اقدامی نکرده اند.
وی افزود: برخی ورشکستگان به تقلب، تاریخ توقف فعالیت های خود را به دروغ در چند سال قبل اعلام می کنند و از این روش برای نپرداختن بدهی های خود استفاده می کنند.
یوسفیان ملا گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مقرر کرد تا مدیران عامل بانک ها دعوت و نسبت به خطر ورشکستگان به تقلب توجیه شوند و در دام آن ها نیفتند.
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: برخی ها از بانک ها وام گرفتند اما در جای خودش مصرف نکردند و در بسیاری موارد هم وثیقه نامناسب از آنها اخذ شده و یا کارشناسی وثیقه آنان غیر واقعی بوده است.
یوسفیان ملا گفت: با تصمیم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، رئیس کل بانک مرکزی مکلف شد جلسه ای با حضور مدیران بانک ها و مقامات قضایی کشور برگزار کند تا این مشکل برطرف شود.
وی افزود: بسیاری از افرادی که وام های میلیاردی گرفتند با تبانی بانک ها بوده است .
یوسفیان ملا گفت: اگر بانک ها دلشان برای بیت المال می سوزد باید اسامی کسانی را که به دروغ اعلام ورشکستگی می کنند به کمیسیون اصل 90 و یا ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کنند.
حسین افضل آبادی معاون قضایی اسبق اداره کل تصفیه امور ورشکستگی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ماده 412 باب یازدهم قانون تجارت در مورد ورشکستگی تکالیفی را برای تجار و بازرگانان پیش بینی کرده است که اگر از پرداخت دیون خود عاجز شدند مکلف هستند ظرف سه روز به محاکم مراجعه و اعلام ورشکستگی کنند در غیر این صورت مرتکب ورشکستگی به تفصیر می شوند .
وی ادامه داد: قانونگذار برای ورشکستگی به تقلب هم مجازات تعیین کرده است.
افضل آبادی با اشاره به اینکه بعید است در محاکم تقلبی رخ دهد، گفت: علت افزایش 700 درصدی تقاضای ورشکستگی ممکن است در نتیجه اقدامات متقلبانه تجار و شرکت های تجاری نباشد بلکه باید این واقعیت را بپذیریم که با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی و تحریم های استکباری، توان تجار و شرکت هی تجاری کاهش یافته و در نتیجه ورشکسته شدند.
وی با بیان اینکه اصلاح قانون تجارت اقدامی اجتناب ناپذیر است، افزود: لایحه بازنگری قانون تجارت نوشته شد که می تواند کارگشا باشد و برخی نواقص قانونی را در این زمنیه رفع کند اما این لایحه در شورای نگهبان رد شد و هنوز به قانون تبدیل نشده است.

۹۵/۱۲/۱۸
۰۹:۳۹

تجمیع کارت‌های بانکی در یک کارت/ شبکه بانکی اقدام کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود تعداد بالای کارت‌های بانکی، گفت: باید سیستم بانکی کشور امکان تجمیع کلیه کارت‌های بانکی در یک کارت را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم شبستر در مجلس، معصومه آقاپور علیشاهی اظهار داشت: افزایش تراکنش‌های بانکی در ایام پایانی سال ایجاب می‌کند بانک‌ها با برنامه ریزی و افزایش ساعات کاری پاسخگوی مطالبات بانکی مردم باشند.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با افزایش سقف برداشت از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها بخشی از مشکلات مردم در زمینه تامین وجه نقد برای خریدهای شب عید را رفع می کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: براساس گزارش‌ها در حال حاضر تعداد کارت‌های بانکی نسبت به جمعیت کشور بسیار بالا است که این نکته مثبتی نیست.
آقاپورعلیشاهی با اشاره به اینکه تعداد کارت‌های بانکی در کشور بالا است، گفت: باید سیستم بانکی کشور امکان تجمیع کلیه کارت‌های بانکی در یک کارت را فراهم کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس، مشکلی از بابت تامین اسکناس نو مورد نیاز مردم، در ایام نوروز وجود ندارد که البته باید این اسکناس‌ها با مدیریت بطور مناسب توزیع شود.

۹۵/۱۲/۱۸
۱۵:۰۷

بانک سپه ایران در لندن همچنان نمی‌تواند مبادلات مالی انجام دهد/عدم امکان پرداخت پول قرارداد بوئینگ و ایرباس

رئیس اجرایی دفتر بانک سپه در لندن اعلام کرد:یک سال از توافق هسته‌ای، بانک سپه ایران در لندن نمی‌تواند مبادلات مالی انجام دهد به ویژه در انگلستان بانک‌های بزرگ تمایلی برای انجام معامله با مؤسسات ایرانی به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا ندارند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از وال‌استریت ژورنال، بانک‌های ایرانی در انگلیس اگرچه گفته شد تحریم‌ها لغو شده اما هنوز هم با موانع جدی مواجه هستند. درست بعد از اینکه اتحادیه اروپا سال گذشته تحریم‌ها علیه چند بانک بزرگ ایرانی را لغو کرد شعبه بانک سپه در انگلیس همچنان با موانع جدی مواجه است. شعبه بانک سپه ایران در انگلیس در خیابان پرایمز در لندن واقع شده است.
بعد از اینکه در سال 2015 ایران درباره برنامه هسته‌ای با کشورهای 5+1 به نتیجه رسید شرایطی برای بانک‌های ایران فراهم شد تا دوباره به سیستم مالی جهانی وصل شوند در این میان بانک سپه هم که قبلاً بیش از 2 هزار تراکنش مالی و 1.5 میلیارد دلار در ماه گردش مالی داشت مشتاق بود تا به مبادلات مالی خود طبق روال گذشته ادامه دهد.
براساس گزارش وال‌استریت ژورنال هنوز بعد از یک سال از توافق هسته‌ای ایران، بانک سپه مبادلات مالی نمی‌تواند انجام دهد. چرا که هنوز این بانک از سیستم مالی بین‌المللی فاصله دارد و به ویژه در انگلستان بانک‌های بزرگ تمایلی برای انجام معامله با مؤسسات ایرانی به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا ندارند.
گری‌بیشاپ رئیس اجرایی دفتر بانک سپه در لندن بیان کرد: بانک‌های بزرگ می‌گویند که تمایلی به ریسک‌ کردن درباره معامله با مؤسسات ایرانی ندارند. 
به گفته وال‌استریت ژورنال گری بیشاپ ماه آوریل گذشته برای سرعت بخشیدن به فعالیت‌های بانک سپه ایران به این سمت منصوب شده است این مسائل انتظار می‌رود که با به روی کار آمدن دونالد ترامپ بدتر نیز شود چرا که دولت دونالد ترامپ رویکرد ضد ایرانی در پیش گرفته و همچنین رویکرد روشنی درباره مسائل هسته‌ای ایران ندارد.
جان زارات یک مسئول سابق در وزارت خزانه‌داری آمریکا که اکنون مشاور بانک‌های آمریکا و انگلیس است و همچنین مسائل نقض تحریم‌ها درباره ایران را بررسی می‌کند، گفت: روی کاغذ احتمال دارد که تحریم‌ها برداشته شود اما شرایط نشان می‌دهد که هنوز اتفاقی نیفتاده است و مؤسسات غربی احساس می‌کنند که شرایط پرخطری حاکم است.
هنوز تحریم‌های آمریکا روی دهها مؤسسات مالی ایرانی برقرار است. شرکت‌ها و افرادی که به اعتقاد آمریکا درباره برنامه‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران و با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار می‌کنند.
با این وجود بخش دولتی آمریکا بانک‌های غیر آمریکایی را برای انجام مبادلات با ایران تشویق می‌کنند به  طوری که جان‌کری زمانی که وزارت امور خارجه در دولت اوباما بود به لندن سفر کرد تا در این باره با بانک‌های بزرگ جهان صحبت کند و این بانک‌ها صحبت‌های ایشان را نپذیرفتند.
یک خطر بزرگی که بانک‌های ایرانی مستقر در انگلستان با آن مواجه هستند این است که بانک‌های ایرانی هنوز به قرارداد FATF که گفته می‌شود ضد پولشویی و تخلفات مالی است را اجرایی نمی‌کند.
در سال‌های گذشته برخی از این بانک‌ها میلیاردها دلار به مقامات آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های ایران و نیز نقض پولشویی مرتبط با مبادلات با ایران جریمه پرداختند.
براساس گزارش وال‌استریت ژورنال موقعیت بانک سپه مشابه چند بانک دیگر ایرانی در انگلیس نظیر «پرشیا اینترنشنال بنک» (PLC) و بانک ملی است اکثر آنها به عنوان تسهیل در مبادلات مالی واردات و صادرات ایران با کشورهای خارج فعالیت می‌کنند. اما در حقیقت آنها نمی‌توانند به وظایف خودشان عمل کنند چرا که بانک‌های بزرگ انگلیس تراکنش‌های مالی آنها را قبول نمی‌کنند. 
پرویز عقیلی مدیرعامل بانک خاورمیانه گفت: شرایط برای بانک‌های دولتی ایران بدتر می‌شود. اما بانک‌های خصوصی هم هنوز قادر به انجام مبادلات با بانک‌های بزرگ اروپایی نیستند. این مسئله می‌تواند تأثیر بر مبادلات تجاری داشته باشد چرا که بانک‌های کوچک اروپایی که می‌خواهند با بانک‌های ایرانی همکاری داشته باشند ظرفیت مبادله تجارت‌های بزرگ را ندارند.
وی با اشاره به معامله اخیر هواپیماهای ایران به ارزش ده‌ها میلیارد دلار گفت:آنچه باعث نگرانی من شده تراکنش مالی بسیار بزرگ این معاملات است معاملاتی نظیر بوئینگ و ایرباس که حجم زیاد تراکنش مالی را نیاز دارد. تا مادامی که خود تولیدکنندگان در این باره حمایتی نکنند مسئله بسیار دشوار خواهد بود چرا که بانک‌های کوچک واقعاً توان انجام اینچنین تراکنش‌هایی را ندارند. 
بیشاپ رئیس دفتر اجرایی بانک سپه می‌گوید: ظرفیت دیگری که برای بانک سپه وجود داشت استفاده از حسابهای بانک انگلیس برای افزایش دسترسی به سیستم پرداخت‌ها بود اما اکنون این بانک نمی‌تواند حسابی را باز کند.  چرا که آنها باید سپرده‌ای را در قالب اوراق قرضه دولتی انگلیس داشته باشند و اکنون هیچ بانک بزرگی در این زمینه برای آنها کمک نمی‌کند.
تنها مؤسسه اروپایی که موافقت کرده به بانک سپه تراکنش شفافی ارائه کند «باندرز بانک آلمان» است. تاکنون بانک سپه نتوانسته است هیچ تراکنش مالی را به این صورت انجام دهد.
سال گذشته توافق کرد که مجوزی را از سوئیفت بگیرد اما این مسئله خیلی با تأخیر انجام شد و سوئیفت مسئله توافق آمریکا را به عنوان مانع قلمداد کرد اگرچه خود سوئیفت دراین باره اظهارنظری نکرد.
بیشاپ گفت: ظاهراً اراده‌ای برای دسترسی ایرانی‌ها به آنچه پیش‌تر قول داده شده بود وجود ندارد و در حال حاضر شرایط با آنچه در طول تحریم‌ها وجود داشت تفاوتی نکرده است. درحال حاضر بانک‌های ایرانی به دنبال حکمیت و داوری در این باره می‌گردند تا اینکه بانک‌های بزرگ را برای انجام مبادلات و همکاری با آنها تحت فشار قرار دهند.
بیشاپ گفت: ما می‌دانیم که مجبوریم سفیدتر از سفید و تمیزتر از تمیز باشیم و می‌دانیم که چشم‌های ناظران به سوی ما خواهد بود.

۹۵/۱۲/۱۸
۲۰:۱۲

مهر از شعب بانکی خبر می دهد؛ بازاریابی کارمندان شعب برای جذب سپرده/طرح های ویژه شب عید آمد!

برخی کارمندان شعب بانکی در روزهای پایانی سال که مردم عیدی و پاداش خود را دریافت کرده‌اند، نقش بازاریاب هایی را بازی می کنند که تلاش دارند مردم را قانع کنند تا پولشان را به شعبه آنها بیاورند.

به گزارش خبرنگار مهر، ایام پایانی سال فرا می رسد و بانکها به روزهای اوج کار خود رسیده اند. مردم تلاش دارند تا بدهی ها و مطالبات یکساله خود را در پایان سال تسویه نمایند و با حساب و کتابی مرتب، به استقبال سال نو بروند. همین امر سبب می شود تا شعب بانکی، بیش از هر زمان دیگری، شاهد تجمع مردم باشد. اگرچه امسال به نسبت سال های گذشته، حجم مراجعات مردم به بانکها بسیار کاهش یافته است.
البته دلیل این امر را می توان دو موضوع دانست. اول اینکه بسیاری از مردم رغبت به این دارند که کارهای خود را در خارج از شعب بانکی و در فضای الکترونیکی انجام دهند و در این روزهای پرترافیک پایان سال، کمتر برای انجام امور بانکی از منزل بیرون بیایند و دوم اینکه، سطح پس انداز به حداقل کاهش یافته و به نظر هم نمی رسد که پول زیادی در دست مردم باشد که بخواهند آن را وارد سیستم بانکی کنند یا اینکه جابجایی منابع داشته باشند؛ به هرحال دلیل اول محتمل تر به نظر می رسد.
در این میان برخی مردم با مراجعه به سیستم بانکی، به این نکته اشاره می کنند که برخی شعب، با کمبود اسکناس مواجه هستند و دلیل آن را هم انجام امور به صورت الکترونیکی عنوان می کنند؛ موضوعی که البته بانک مرکزی تمهیداتی اندیشیده تا بتواند کمبود اسکناس را در ایام پایانی سال برای شعب بانکی برطرف نماید.
اما به هرحال، از مجموعه شلوغی های آخر سال بانکها که بگذریم، موضوعی که بیشتر از همه چیز خودنمایی می کند؛ طرح های جدیدی است که به طرق مختلف تلاش دارد تا پای مردم را برای سپرده گذاری به سیستم بانکی باز کند. شاید بانکها هم می خواهند سهمی از عیدی و پاداش پایان سال مردم یا منابعی که آنها از طلبکارانشان طلب دارند، داشته باشند. به هرحال این روزها مسابقه بانکی برای جذب سپرده از مردم به اوج خود رسیده است.
کافی است از جلوی شعب بانکی که در یک خیابان به فاصله چند متری از هم قرار گرفته اند، رد شویم تا این فضا را به خوبی بتوان به چشم دید. اکنون بسیاری از بانکها برای آنکه بتوانند سپرده های مردم را جذب کنند، روش های متنوعی به کار می گیرند که عمدتا با تبلیغات جذاب پیش روی مشتریان قرار می گیرد و تلاش دارد تا خود را متمایز از سایر رقبای خود قرار دهد.
نکته دیگر آن است که برخی از این طرحهای جذاب، برای فرار از نظارت های بانکی و مصوبات شورای پول و اعتبار طراحی شده؛ یعنی کار به جایی رسیده است که برخی از شعب بانکی، از مشتری می خواهند که دو حساب به صورت همزمان را در مقابل سپرده گذاری خود در شعب بانکی گشایش کنند؛ به این معنا که نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار را در یک حساب و مابقی آن تا سقف تدارک دیده شده خودشان را در حساب دیگر مشتری واریز نمایند و این طور، از حساب و کتاب نظارتی بانک مرکزی هم در امان باشند.
این روش را یکی از سپرده گذاران به خبرنگار مهر می گوید. او می افزاید: وقتی به برخی بانکها برای اطلاع از سپرده هایشان مراجعه می کنیم، آنها روش های جذابی را پیشنهاد می دهند و نرخ های متفاوتی را هم بیان می کنند که بسته به پولی دارد که قرار است مشتری به آنها بسپارد، اما وقتی که از آنها در مورد نرخ سود سوال می شود، صحبت از ۲۰ و ۲۱ درصد به میان می آورند که حداقل دو تا ۳ درصد بالاتر از نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار است.
به گفته این سپرده گذار، وقتی که فرم های سپرده گذاری از سوی متصدیان شعب در اختیار فرد قرار داده می شود، دو حساب همزمان گشایش می یابد که یکی از آنها برای واریز سود سپرده مطابق با شورای پول و اعتبار و دیگری برای نرخ اضافه بر درصد مصوب است که به حساب دیگر واریز می شود.
این یکی از شگردهایی است که این روزها بانکها به کار می برند. اما موضوع دیگر، بازاریابی برخی کارمندان شعب بانکی برای جذب سپرده بیشتر است. به خصوص اینکه مشتری رقم های بالایی در اختیار داشته باشد. آنها تلاش می کنند که مشتری را قانع کرده و با قیاس سود پیشنهادی خود با سایر بانکهای رقیب، تلاش در اغوا کردن مشتری دارند.
البته کف سپرده ای که مشتری برای برخورداری از سود بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار بیان می شود، حداقل ۵ میلیون تومان است. یعنی اگر یک مشتری بالای این رقم را سپرده گذاری کند، می تواند از طرح های به نسبت ویژه تری نسبت به سایر رقم های پایین تر برخوردار باشد. بنابراین این رقم هم مهم است که چه قدر باشد؛ ضمن اینکه این رنج برای سپرده های بالای ۱۰۰ میلیون تومان نرخ های جذاب تری می شود.
نکته دیگری که البته تنها در حد برخی حرف هایی است که در میان کارمندان شعب بانکی رد و بدل می شود، این است که دولت به بانکها تکلیف کرده که به هر روشی که می توانند نقدینگی را از دست مردم جذب کنند، چراکه دولت می خواهد استقراضی داشته باشد و حقوق کارمندان خود و پاداش پایان سال آنها را داشته باشد.
به هرحال این روند بانکها که بارها و بارها نسبت به آن هشدار داده شده است، مشخص نیست که راه به کجا خواهد برد. یعنی باید منتظر ماند و دید که سودهای موهومی، بانکها را به چه نقطه ای خواهد رساند.

۹۵/۱۲/۲۰
۰۶:۳۵

اقتصاد ایران در سال 96

دکتر علی فرحبخش
همان‌گونه که از ماه‌ها قبل از مسابقات ورزشی تیم‌ها به اردوی آمادگی می‌روند و با کرکری خواندن برای رقیب، خود را برای یک رویارویی بزرگ آماده می‌کنند، احزاب سیاسی هم از مدت‌ها قبل از رقابت‌های انتخاباتی با برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی، خود را برای وزن‌کشی در روز برگزاری انتخابات آماده می‌کنند. برای مثال در آمریکا انتخابات درون‌حزبی تقریبا از 18 ماه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود.
در این رقابت هم انتخاب‌کنندگان و هم انتخاب‌شوندگان فرصت کافی دارند تا از نزدیک با دیدگاه‌های یکدیگر آشنا شوند و نامزدها تلاش می‌کنند تا با نزدیک کردن هرچه بیشتر دیدگاه‌های خود با نظر رای‌دهنده میانه (Median Voter) بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات داشته باشند. موسسات نظرسنجی نیز در این میان نقش رکوردگیری در روزهای پیش از مسابقه را برعهده دارند تا معیاری باشند که کاندیداها تا چه حد برای رویارویی با رقیب در روز مسابقه‌ آماده هستند.
درحالی‌که نزدیک به 70 روز تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده مانده است، به‌نظر می‌رسد هنوز فضای انتخاباتی آغاز نشده و نه‌تنها سیمای کاندیداهای احتمالی برای افکار عمومی مشخص نشده است؛ بلکه هنوز به تبع آن نیز برنامه‌های روشن و آشکاری از سوی رهبران جناح‌های سیاسی مختلف برای انتخابات آینده تدوین نشده است، نظریات اقتصادی سیاسی بیانگر این واقعیت مهم است که هر زمان هزینه اصلاحات اقتصادی بالا است و از سوی دیگر زمان انتخابات نیز نزدیک، دولتمردان تمایل زیادی به اجرای برنامه‌های بنیادی ندارند و تلاش می‌کنند تغییرات پر ریسک را به دوره‌های بعدی منتقل کنند. تعویق عملی سیاست‌های مهمی همچون تغییر در نظام پرداخت نقدی یارانه‌ها، اصلاح نظام بانکی و یکسان‌سازی نرخ ارز، همگی حکایت از طبع ریسک‌گریز دولت دارد و به‌نظر می‌رسد استراتژی از «این ستون به آن ستون» انتخاب شده است. جمله معروفی از ناصرالدین شاه خطاب به وزرای خود نقل شده است که می‌گوید: «من می‌دانم کشور در شرایط خوبی قرار ندارد، ولی تلاش کنید که بحرانی در دوران حکومت من رخ ندهد.» به هرحال در زمان مبارزات انتخاباتی، دولت مستقر در لاک دفاعی فرو می‌رود و احزاب مخالف نیز تلاش می‌کنند تا از هر روزنه‌ای برای حمله به رقیب استفاده کنند.
هرچند با مفروضات فعلی، دولت یازدهم شانس بسیاری برای 4 سال فعالیت دیگر خود دارد، ولی به‌نظر می‌رسد این برتری بسیار شکننده است و دولت باید با احتیاط بسیار در تبلیغات آینده انتخاباتی به این امر توجه کند. آمریکایی‌ها در زمان مناظرات انتخاباتی جمله مشهوری دارند که می‌گوید: «هنگام مبارزات انتخاباتی می‌توان شعر گفت، ولی پس از پیروزی در انتخابات باید نثر گفت.» به‌نظر می‌رسد ارائه راهکارهای کلی و بدون برنامه‌های اجرایی مشخص تا زمان کوتاهی قابلیت مصرف دارد؛ در غیر این صورت نه فقط مردم از برنامه‌های دولت ناامید می‌شوند، بلکه سیاست‌گذاران نیز در تله انفعال می‌افتند.
برآوردهای اقتصادی مرکز آمار ایران در 9 ماه اول امسال نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور در این دوره 21/ 7 درصد بوده است که اگرچه این عدد از طریق دوپینگ افزایش صادرات نفتی در دوران پسا برجام محقق شده است، ولی آمار اجزای تقاضای کل علائم امیدوارکننده‌ای را به دست نمی‌دهد. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در همین دوره 7/ 3 درصد کاهش یافته است و به‌ویژه این کاهش در بخش ساختمان با نزول 11 درصدی جای نگرانی بسیاری دارد. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود، رشد اقتصادی ایران را در سال گذشته منفی 8/ 1 درصد اعلام کرد و حتی اگر رشد اقتصادی 7 درصدی در سال جاری را محقق شده بپنداریم، در آن صورت افزایش سالانه درآمد سرانه در طول دولت یازدهم به 3/ 0 درصد می‌رسد که رقمی بسیار ناچیز است.
به هر حال چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آینده تابع دو عامل سیاست‌گذاری داخلی و ریسک‌های موجود در دیپلماسی خارجی است.پس از انتخابات، دولت از یکسو دیگر به رای مردم نیازمند نیست و می‌تواند با فراغی آسوده به اجرای اصلاحات اقتصادی بپردازد، ولی از طرف دیگر چون دولت خود را در آخرین دوره می‌بیند، تمایل زیادی به پذیرش ریسک و انجام تغییرات پرخطر نمی‌بیند. به همین دلیل بعید نیست که دولت پس از انتخابات نیز مانند گذشته به جای انجام اصلاحات اقتصادی، اهتمام خود را بر مدیریت بحران متمرکز کند و به جای نقش فعال در سیاست‌گذاری و تبعیت عوامل بازار از این سیاست‌ها، خود به متغیری وابسته تبدیل شود که با توجه به تحولات روزانه در کف بازار اقدام به سیاست‌های واکنشی در برابر آن می‌کند. سیاستی که در ماه‌های اخیر و بالاخص در مواجهه با افزایش قیمت ارز شاهد آن بوده‌ایم.
اگر مفروضات فعلی را قادر به تسری در سال‌ آینده بدانیم، با توجه به افزایش قیمت نفت به مرز اشباع شده جدید، موانع پیش‌روی سرمایه‌گذاری داخلی در صنعت و همچنین ریسک‌های متعدد حاکم بر سرمایه‌گذاری نمی‌توان رشد چندان بالایی را برای سال آینده پیش‌بینی کرد. ضمن آنکه رشد نقدینگی 30 درصدی، غول خفته‌ای است که در صورت افزایش قیمت ارز یا تشدید سیاست‌های سرکوب مالی، می‌تواند زنگ هشدار را برای افزایش نرخ تورم به صدا درآورد. دو رقمی شدن نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان ماه بهمن، علامتی از آغاز یک دوره جدید افزایش تورم است که می‌تواند بزرگ‌ترین دستاورد دولت روحانی را تهدید کند. به هر حال مستقل از آنکه چه کسی در دولت دوازدهم بر مصدر کار خواهد بود، تغییر روندهای جاری و ناامیدکننده فعلی در اقتصاد ایران هم نیازمند ایده‌های نوین و هم نیازمند سیاست‌گذاران جدید برای خروج از بحران است؛ در غیر این صورت چاره‌ای جز باقی ماندن در تله فعلی سیاست‌گذاری نخواهد بود.
(نیوزهاب سیاسی،ge1001)

۹۵/۱۲/۱۹
۰۶:۲۰

در کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی ارائه شد بسته لیدرهای خصوصی برای اقتصاد

دنیای اقتصاد: «کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی» با محوریت برجام و و تاثیر آن در اقتصاد کشور با هماهنگی اتاق‌های سه‌گانه غیردولتی و بخش‌خصوصی برگزار شد. در این کنفرانس، اعضای بخش‌خصوصی، نظرات و دیدگاه‌های خود را در مورد اقتصاد مقاومتی، دیپلماسی اقتصادی و فضای جدید بین‌المللی مطرح کردند. به گفته آنها، اگرچه برجام، اتفاق مثبتی در عرصه جهانی برای ایران بود که انتظار می‌رفت با اجرای آن بخش اعظمی از مشکلات اقتصاد کشور مرتفع شود، اما فعالان بخش‌خصوصی معتقدند، چالش اصلی اقتصاد ایران، تحریم‌ها و مسائل بیرونی نیست.
فعالان بخش‌خصوصی کانون آسیب‌پذیری اقتصاد کشور را همچنان وابستگی به نفت عنوان کرده و معتقدند، جداسازی اقتصاد از نفت باید با تقویت تولید داخل، تقویت خدمات مولد تولید و صادرات هدف‌گذاری شود زیرا در این صورت است که در برابر شوک‌ها می‌توانیم مقاوم باشیم. از این رو نسخه اقتصاد مقاومتی را راهکار شفایافتن اقتصاد رو به مرگ عنوان کرده و «بهبود فضای کسب‌وکار، شفافیت در کارهای اقتصادی، مبارزه با پولشویی، ثبات در قوانین و مقررات» را ابزارهای اقتصاد مقاومتی می‌دانند. همچنین به گفته آنها، از آنجایی که اقتصاد ایران در سال 1396 با عدم قطعیت در عرصه داخلی و خارجی روبه‌رو است و شرایط حساس و ویژه‌ای در کشور حاکم است، اگر اقدامات براساس برنامه‌ریزی نباشد، وضع اقتصادی بدتر از وضعیت فعلی خواهد شد. از دیگر موضوعاتی که در این کنفرانس بر آن تاکید شد، «مطالبه‌گری بخش‌خصوصی، کوچک‌سازی دولت، استقلال بانک مرکزی، حرکت به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط، جذب سرمایه‌گذارخارجی، حل مشکلات بانکی، تخصیص بهینه منابع و...» است.
به گزارش «دنیای اقتصاد» ایده کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی در سال 1394 در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شکل گرفت و دبیرخانه این کنفرانس از یک سال قبل با برگزاری نشست‌های تخصصی موضوعات مربوط به اقتصاد مقاومتی و تاثیرات برجام را بررسی کرد. حال قرار است، نتیجه این کنفرانس از سوی رئیس اتاق ایران در یک کنفرانس پایانی با حضور رئیس‌جمهوری بررسی شود. بر این اساس در پژوهشی که از سوی مرکز تحقیقات اقتصادی اتاق ایران صورت گرفته، همه 24 بند اقتصاد مقاومتی به تشریح بررسی‌شده و 140 راهکار کلی و 1015 راهکار اجرایی و عملیاتی به تفکیک سه قوه و اتاق ایران برای اجرایی شدن این سیاست‌ها پیشنهادشده که به زودی رونمایی خواهد شد.
نقطه ضعف اقتصاد ایران
رئیس اتاق ایران که در کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی حضور یافته بود، موضوع اقتصاد مقاومتی را از اعتقادات دولت و بخش‌خصوصی عنوان کرد وگفت: عدم درک یکسان از مفهوم اقتصاد مقاومتی یکی از مشکلات در ارائه راهکارها برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی است. به همین دلیل در تدوین و رسیدن به اهداف برنامه‌ها کامیاب نمی‌شویم. غلامحسین شافعی افزود: موضوع اقتصاد مقاومتی فقط محدود به ایران نمی‌شود و در کشورهای توسعه‌یافته با عنوان تاب‌آوری اقتصاد در میان مقامات و فعالان اقتصادی معروف است. وی به اهداف مقام معظم رهبری پیرامون موضوع اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و گفت: ایشان تاکید کردند که در وهله اول، در اقتصاد توانایی داشته باشیم و دوم اینکه آمادگی لازم برای شوک‌های احتمالی را شناسایی و برنامه‌های مرتبط برای مقابله با این شوک‌ها را تدوین و منتشر کنیم.
شافعی به آسیب‌پذیری ایران در برابر شوک‌های ناشی از شرایط خاص و از دست رفتن فرصت‌ها اشاره کرد و افزود: باید کانون آسیب‌پذیری اقتصاد را شناسایی کنیم، شوک‌ها می‌توانند مثبت یا منفی باشند، به‌طور مثال، زمانی افزایش قیمت نفت، موجب درآمدهای رویایی شد که از فرصت موجود استفاده نکردیم. به گفته وی، زمانی که تحریم‌ها افزایش پیدا کرد به‌دلیل نداشتن برنامه این شوک به بحران و سپس به تهدید تبدیل شد. وی با بیان اینکه همواره تولید از سوی مقامات مورد تاکید قرارگرفته، اضافه کرد: اما در عمل جای سوال دارد که چه‌کاری برای بهبود فضای کسب‌وکار، تقویت تولید یا گسترش سرمایه‌گذاری انجام‌گرفته است. باید جلوی کارهای غیرمولد که سود بیشتری نسبت به تولید دارند، گرفته شود. شافعی اجرایی شدن برجام را موجب فراهم شدن بسترهای توسعه صادرات ارزیابی کرد و گفت: گام اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی، در کنار تامین کالاهای موردنیاز مصرف داخل، افزایش صادرات کالاهای موردنیاز کشورهای دنیا است.
رئیس اتاق ایران تصریح کرد: هرچقدر بذر اصلاح‌شده‌ای داشته باشیم، اما زمین شوره‌زار باشد زحمات کسانی که برجام و فرصت استفاده از نتایج آن را فراهم کرده‌اند، بی‌نتیجه خواهد ماند. وی ادامه داد: تحلیلگران اقتصادی عنوان می‌کنند که هند و چین در سال 2025 وزن‌های اصلی اقتصادی را در آسیا تشکیل می‌دهند، از این‌رو، ایران به لحاظ موقعیتی که دارد برای اینکه به‌عنوان بازیگر اصلی در تحولات اقتصادی منطقه آسیا مطرح شود، باید از الان شروع کند. شافعی با اشاره به موضوع احیای راه ابریشم گفت: موقعیت ایران به‌عنوان یکی از 65 کشور قرار گرفته در مسیر راه ابریشم بی‌بدیل است و با استفاده از این موقعیت در صورت حرکت می‌توانیم در آینده سهم خودمان را به دست آوریم.
بخش‌خصوصی مطالبه‌گر باشد
رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران نیز در این نشست، مواردی را در مورد برجام و مبادلات بین‌المللی انرژی عنوان کرد. علی شمس‌اردکانی با اشاره به اینکه تولید نفت خام براثر گشایش‌های برجام به 2 میلیون بشکه رسیده و صادرات نفت خام دو برابر شده، گفت: امکان خرید تجهیزات آسان‌تر و قیمت خرید هم کمتر شده است. همچنین صادرات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌ها به سه میلیون بشکه در روز رسیده است. وی تاکید کرد: اگر برجام نبود ما امروز نمی‌توانستیم به توطئه فریز نفتی عربستان «نه» محکم بگوییم و تولید نفت خود را افزایش دهیم. وی در عین حال خواستار فعال شدن بخش‌خصوصی در سفره برجام شد. از این‌رو خطاب به فعالان بخش‌خصوصی گفت: بخش‌خصوصی باید مطالبه‌گر باشد، چراکه در غیراین‌صورت رانت‌خواران اقتصاد کشور را می‌بلعند. وی اظهار کرد که ما از تریبون بخش‌خصوصی به بوروکرات‌هایی که آویزان دولت شده‌اند، اعلان جنگ می‌کنیم. شمس‌اردکانی با انتقاد از بزرگ شدن دولت و افزایش تعداد کارکنان دولت گفت: قرار بود دولت روحانی، اندازه دولت را بزرگ‌تر نکند و استخدام جدید نداشته باشد اما ‌چنین نشد.
ضرورت توسعه صادرات
«فرصت‌ها، مشکلات و موانع صادرات در دوران پسابرجام و نقش صادرات غیرنفتی در پیشبرد اقتصاد مقاومتی» محور صحبت‌های رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران بود. سیدرضی حاجی‌آقامیری، برجام را قراردادی بین ایران و کشورهای مدعی دانست که بندهای اتصال ایران به فضای بین‌المللی را باز کرده است. وی افزود: برخی مشکلات ناشی از تحریم‌ها هنوز پابرجا است ولی مشکلات اقتصاد ایران فقط ناشی از تحریم‌ها نیست. وی به برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با مسائل هسته‌ای اشاره کرد و گفت: موضوع تحریم‌های مالی و بانکی هنوز برداشته نشده و بسیاری از بانک‌های بزرگ دنیا تحت تاثیر هژمونی اقتصاد آمریکا و مجازات نقدی، روابط را با ایران آغاز نمی‌کنند. رضی میری با تاکید بر این موضوع که تا سرمایه‌گذار خارجی به کشور جذب نشود، اتفاق مورد توقع رخ نخواهد داد، اظهار کرد: بخش مهم صادرات کشور به‌نحوی‌که بتواند همراه با توسعه صادرات، فناوری مدرن را وارد کشور کند، با جذب سرمایه‌گذار خارجی محقق می‌شود. وی عمده سرمایه‌گذاری در چین را توسط کشورهای دیگر و تکنولوژی‌های نوین آنها ارزیابی کرد و گفت: چین تبدیل به یکی از صادرکنندگان بزرگ دنیا شده و رشد اقتصادی این کشور ناشی از فعالیت کشورهایی است که با سرمایه‌گذاری، انقلابی در این کشور ایجاد کردند. وی فعال نشدن سیستم‌های بانکی را عامل اصلی وارد نشدن سرمایه‌های خارجی عنوان کرد و گفت: رشد اقتصادی محدود به شرایطی است که خودمان در کشور ایجاد می‌کنیم و با اصولی که به آن پایبند هستیم، باید برای پیشرفت، درهای تعامل را باز کنیم و در سایه قوی شدن در عرصه اقتصاد می‌توانیم به سایر اهداف دست‌ یابیم. رضی میری همچنین «رشد و توسعه اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، کاهش نرخ تورم، عدم وابستگی به نفت و خروج از اقتصاد تک‌محصولی گسترش روابط تجاری» را از مزیت‌های صادرات غیرنفتی عنوان کرد. وی به این موضوع نیز اشاره کرد که هیچ گاه دولت‌ها عزم جدی برای جدایی وابستگی از نفت نداشته و تکیه‌بر صادرات غیرنفتی فقط جنبه شعاری پیدا کرده است؛ به عبارتی، در عمل همواره در شرایط سخت به‌جای تکیه به قابلیت‌ها به دامان نفت پناه برده‌ایم. وی همچنین، مواردی چون «دولتی بودن بخش عظیمی از اقتصاد کشور، دونرخی بودن ارز، غیرواقعی بودن نرخ ارز، بالا بودن نرخ سود بانکی و در نهایت عدم تلاش برای الحاق به سازمان تجارت جهانی» را از جمله موانع موجود بر سر راه صادرات کشور عنوان کرد.
عملیاتی کردن دو استراتژی
از دیگر موضوعاتی که در این نشست از سوی رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران مورد بحث قرار گرفت، موضوع اقتصاد مقاومتی و نقش برجام در تحقق آن در حوزه معدن و صنایع معدنی با توجه به فرصت‌های پیش‌رو بود. بهرام شکوری الزامات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را ارتباطات بین‌المللی، سرمایه‌گذاری و بهبود نظام بانکی ارزیابی کرد. وی با تشریح استراتژی برون‌گرا و درون‌گرا، «سیاست جایگزینی واردات با کالاهای تولید داخل» را برای تحقق اقتصاد مقاومتی مهم عنوان کرد و گفت: دولت‌های دنیا برای تحقق اقتصاد مقاومتی کمک‌های بسیاری به فعالان اقتصادی در زمینه بهبود کیفیت محصول یا معافیت‌های مالیاتی، افزایش نرخ‌های گمرکی یا ممنوعیت واردات و از همه مهم‌تر مبارزه با قاچاق انجام داده‌اند. وی افزود: از دلایل عدم موفقیت سیاست جایگزینی واردات در کشور ما مقابله شرکت‌های بزرگ چندملیتی با دامپینگ و نهایتا عدم‌حمایت جدی دولت یا اجرا نشدن این سیاست و فسادی است که در رده‌های قانون‌گذاری و اجرایی به‌وجود می‌آید. شکوری گفت: برای توسعه صادرات و اجرا کردن سیاست برون‌نگر باید مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی و حذف یارانه‌ها اجرایی شود. وی همچنین، ارتباطات بین‌المللی، سرمایه‌گذاری و بهبود نظام بانکی را از الزامات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به تبدیل اتاق ایران به‌عنوان ستاد اصلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: باید این ستاد از سوی بخش‌خصوصی اداره شود و دولت و مجلس پاسخگوی بخش‌خصوصی باشند؛ زیرا بخش‌خصوصی از مشکلات و موانع تولید و اجرایی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی آگاه‌تر است.
مشکل اقتصاد، نقدینگی نیست
از سوی دیگر، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران به وضعیت صنعت در دوران پس از برجام از منظر اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: در نیم‌قرن اخیر بخش‌های خدمات، مستغلات و نظام بانکی در اقتصاد کشور بیشترین رشد را داشته‌اند، ولی مجموع رشد اقتصاد کشور حدود نیم درصد بوده است. به‌طورکلی در تمام این سال‌ها بخش‌های مولد دچار رکود بوده‌اند و بخش‌های غیرمولد رشدهای خوبی داشته‌اند.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی ادامه داد: در دهه 80 از محل فروش نفت درآمد نسبتا خوبی داشتیم. اما این درآمدها در این سال‌ها بیشتر به سمت بخش‌های غیرمولد رفته و سهم بخش‌های مولد دچار انحراف شده است. وی در مورد رشد میزان واردات هم گفت: به استناد داده‌های داخلی در این سال‌ها، واردات رسمی ما از 18 میلیارد دلار به 62 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. وی افزود: ما به‌هیچ‌عنوان مخالف واردات نیستیم اما با واردات بی‌برنامه مخالفیم. واردات در زنجیره ارزش از ارکان مهم است و باید وجود داشته باشد. روغنی همچنین در مورد نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط در توسعه اقتصاد گفت: بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور و رشد صنعتی کشور باید قلمداد شوند، اما متاسفانه بعد از انقلاب کمتر مورد توجه قرارگرفته‌اند و اقتصاد ما به سمت بنگاه‌های بزرگ رفته است. وی در مورد سهم صنایع کوچک و متوسط از کل سهم صنایع کشور گفت: در دهه 60 سهم صنایع کوچک و متوسط از اقتصاد 69 درصد بود که در حال حاضر به 21 درصد رسیده و این نشان می‌دهد بنگاه‌های کوچک و متوسط روزبه‌روز کوچک می‌شوند، در حالی‌که سهم بخش‌های بزرگ اقتصاد‌ از 21 درصد به 79 درصد رسیده‌ و بزرگ‌تر شده‌اند. روغنی تصریح کرد: هر چه بنگاه‌های بزرگ در اقتصاد رشد بیشتری کرده‌اند، روند ایجاد و حفظ شغل در کشور هم آسیب‌های جدی دیده است.
وی تاکید کرد که مشکل امروز اقتصاد ما نقدینگی نیست، بلکه در بخش تقاضا مشکلاتی جدی وجود دارد و باید در این بخش تغییراتی به‌وجود آوریم. همچنین بیشترین اقدامات نظام بانکی به سمت اقدامات غیرمولد و سفته‌بازی رفته و نظام بانکی هم در حال حاضر دچار مشکل است. اگر نظام بانکی ما آسیب ببیند اقتصاد کشور هم دچار مشکل می‌شود. روغنی، تنها راهکار برون‌رفت از وضعیت فعلی و نجات اقتصاد بیمار کشور را تخصیص بهینه منابع و استفاده از اقتصاد مقاومتی دانست. وی شناسایی و تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های اقتصاد مزیت‌دار کشور، زنده‌ کردن تولید داخلی، پرهیز از واردات تضعیف‌کننده تولید داخلی، پرهیز از هدر دادن منابع مالی‌ که پس از برجام باید وارد کشور شود، دانش‌بنیان شدن بخش‌های مهم و حساس اقتصادی را از مهم‌ترین راهکارها برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد. روغنی همچنین احیای بخش‌های اقتصادی که قبلا در آنها سرمایه‌گذاری شده، انتقال فناوری در معاملات خارجی، مبارزه جدی با فساد و ویژه‌خواری و قاچاق در کشور، ارتقای بهره‌وری انرژی و نگاه ویژه به صنایع کوچک و متوسط را از دیگر راهکارهای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی برشمرد. در ادامه رئیس شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی اتاق ایران به سازوکار اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از منظر سه اتاق پرداخت و گفت: دو هدف اصلی اقتصاد مقاومتی چگونگی مقاومت در مقابل تکانه‌های خارجی و چگونگی رسیدن به اهداف مشخص‌شده توسعه و رشد در شرایط غیرعادی است. یحیی آل‌اسحاق اقتصاد مقاومتی را نقشه راه عمل در محیط متلاطم اقتصاد کشور دانست وگفت: در وضعیتی که با مشکلاتی در زمینه‌های بیکاری، معیشت مردم، صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، آب و حاشیه‌نشینی روبه‌رو هستیم باید با بهره‌گیری از اقتصاد مقاومتی بر این مشکلات فایق شویم.
آل‌اسحاق راجع به سهم بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد کشور نیز گفت: کشورهایی که پایداری اقتصادشان بالا است، بنگاه‌های کوچک و متوسط سهم اساسی در این کشورها دارند. اما در کشور ما هم 94 درصد واحدهایی که از وزارت صنعت مجوز بهره‌برداری گرفته‌اند بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند که 33 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهند و بیش از 50 درصد اشتغال مربوط به این بنگاه‌هاست. آل‌اسحاق ادامه داد: بنگاه‌های کوچک و متوسط با مشکلات زیادی مانند بیمه، مالیات، مالیات بر ارزش‌افزوده و تقاضا نداشتن روبه‌رو هستند. مهم‌تر از همه این بنگاه‌ها در حاشیه تصمیم‌گیری هستند. وی تاکید کرد: در عین حمایت از بنگاه‌های بزرگ که آنها را پیشران اقتصاد می‌نامند، باید بنگاه‌های کوچک و متوسط هم از حاشیه به متن آورده شوند و در این زمینه نیازمند تغییر رویکرد در سیاست‌گذاری‌ها هستیم.
بانک مرکزی نهاد در اختیار دولت
معاون اقتصادی اتاق ایران نیز با نگاهی به بند 9 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر اصلاح و تقویت همه‌جانبه نظام مالی کشور تاکید کرد. مرتضی الله‌داد با تاکید بر لزوم استقلال بانک مرکزی از دولت گفت: در سیستم بانکی کشور، بانک مرکزی یک‌نهاد وابسته به دولت است. اگر به ترکیب شورای پول و اعتبار که هفت نفر از 11 نفر اعضای آن، افراد منتخب دولت هستند نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که بانک مرکزی نهادی در اختیار دولت است. الله‌داد اصلاح قوانین مرتبط با رابطه دولت و بانک مرکزی برای افزایش استقلال مقام پولی کشور را راهکار اجرایی حل این مشکل عنوان کرد. وی با اشاره به گزارش‌هایی مانند گزارش‌های شبکه الجزیره و موسسه مکنزی گفت: این گزارش‌ها اذعان می‌کنند که اگر برجام به‌خوبی مدیریت شود، باید منتظر اتفاق نوظهوری به نام ایران باشیم و برجام می‌تواند منشأ تغییرات مثبتی در اقتصاد ایران شود. الله‌داد، تضمین انطباق قوانین سیستم بانکی با قوانین بین‌المللی بانکی با ایجاد واحد تطبیق را یک راهکار اجرایی مهم برای اصلاح ساختار سیستم بانکی کشور عنوان کرد وگفت: بانک‌های ما در چند سال اخیر هیچ ارتباطی با سیستم بین‌الملل نداشته‌اند و در صورتی که برای بهره بردن از برجام و شرایط بین‌المللی باید خود را با قوانین بانکی بین‌المللی تطبیق دهند. وی، اقدام سریع و قاطع برای برخورد با بخش غیرمتشکل بازار پول و تحت کنترل و نظارت درآوردن آنها، تکمیل سامانه‌های نظارتی بانک مرکزی، افزایش سرمایه و اصلاح نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها، ایجاد یک واحد مستقل برای مدیریت ریسک از طریق رتبه‌بندی بانک‌ها در سیستم بانکی براساس قوانین بین‌المللی را هم از اقدامات اجرایی بانک مرکزی برای اصلاح و تقویت همه‌جانبه نظام مالی کشور برشمرد.
معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران از دیگر سخنرانان این نشست بود که در مورد علل عدم تحقق اهداف برجام در بخش‌خصوصی (به‌طور خاص در بخش اصناف) تاکید کرد که بی‌توجهی نسبت به داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور مهم‌ترین دلیل محقق نشدن اهداف تعریف شده است. هوشیار فقیهی تشریح کرد: اینکه گفته می‌شود، برجام در کشور تاثیری نداشته، سخن گزافی است چراکه اقتصاد بدون ارتباط بین‌المللی معنا ندارد. پس نمی‌توان گفت برجام که گشایش ارتباط ایران با سایر کشورها است، اثری نداشته است. وی، وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از فروش نفت، بحران اشتغال، مشکل جذب سرمایه و چالش در کارآفرینی را از جمله معضلات اقتصاد کشور برشمرد و گفت: اقتصاد باید تولیدمحور شود، در این راستا اصالت تولید، تخصص‌گرایی و نظام توزیع از اهمیت بالایی برخوردار است. فقیهی با بیان اینکه رسیدن به سطح مطلوب بهره‌وری نیز شاخص‌های خاصی دارد که از سوی اتاق اصناف مورد مطالعه قرار گرفته، گفت: طبق این دستاوردها، الگویی طراحی شده که می‌تواند برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی موثر باشد. سخنگو و معاون بین‌الملل سازمان انرژی اتمی ایران نیز معتقد بود که برجام توانسته امکان ارتباط مجدد کشور با جهان را مهیا کند و این مهم برای مدیریت صحیح و منطقی اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه برای شکوفایی اقتصاد باید با سایر اقتصادها مناسبات نزدیکی داشته باشیم. بهروز کمالوندی، با تاکید بر اینکه مقاومت، فصل مشترک بین برجام و اقتصاد مقاومتی است، تاکید کرد: زمانی که برای نهایی شدن برجام قدم برداشتیم، مقاومت‌های بسیاری در سطح جهانی صورت گرفت، اقتصاد مقاومتی هم بر مقاومت داخلی تاکید می‌کند. خوشبختانه برجام تکانه‌های موجود را به کمترین میزان ممکن رساند و امروز باید با بهره‌گیری از فرصت‌های به‌وجود آمده جلو رفت. وی تصریح کرد: اگر امروز در پی تغییر و اصلاح نظام اقتصادی هستیم باید فشارهای بیش ‌از اندازه را تحمل کنیم. این فشارها به‌ویژه در بخش اقتصاد بسیار بیشتر است.
ge1001،phez46

۹۵/۱۲/۱۹
۰۷:۲۲

آثار‌روش‌های اعانه‌ای در اقتصاد

محسن جلالپور
یکی از مشکلات اقتصاد ایران تعمیم خصلت‌های خوب انسانی به احکام و قوانین اجرایی حاکم بر بنگاه‌های اقتصادی است. هرچند دستگیری از افراد درمانده و ترحم بر خاطی شکست خورده، در بعد شخصی، خصلتی پسندیده است، اما اگر این خصلت نیک فردی، تبدیل به یک رویه اجرایی برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی درمانده شود، قطعا عواقب زیانبار آن، کل نظام اقتصادی کشور را به اضمحلال خواهد کشاند.
در نظام بازار، بنگاه‌های فاقد توجیه اقتصادی، بد سرپرست و با بهره‌وری پایین یا باید با تغییرساختار و روزآمدکردن، به مسیر درست هدایت شوند یا به‌تدریج ورشکست شده و امکانات و دارایی آنها توسط شرکت‌های با بهره‌وری بالا و موفق در رقابت، خریداری و با اصلاح ساختار، مجددا به صحنه رقابت آورده شوند. اما در اقتصاد دستوری، مدیران ناکار‌آمد چنین بنگاه‌هایی مظلوم تلقی شده و منابع کمیاب از سوی دولت در اختیار آنها قرار می‌گیرد. درنتیجه، عمر چنین بنگاه‌هایی به درازا می‌کشد و رقابتی ناسالم در اقتصاد پایه‌ریزی می‌شود. دهه‌هاست در ایران، بنگاه‌های ناکارآمد و غیرموجه صرفا با کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم همچنان سرپانگه داشته شده و مقادیر زیادی از دارایی و توان کشور اتلاف می‌شود.
صاحبان یا مدیران این بنگاه‌ها به جای رو آوردن به بهره‌وری و روزآمد کردن فرآیندهای تولید و فروش، صرفا به‌دنبال ایجاد فضای حمایتی بوده و با مظلوم‌نمایی و تحریف‌های حسابداری و فشارهای اجتماعی، همه تلاش خود را بر تداوم این روند متمرکز می‌کنند و در نتیجه، ناکارآمدی خود را به کل اقتصاد تعمیم می‌دهند. در چارچوب رفتارهای انسانی و اخلاقی، رفع تنگنای مالی یا هر گونه کمک به افراد مستمند یا رفع گرفتاری اشخاصی که تصادفا با یک تصمیم نادرست گرفتار شده‌اند، پسندیده است و به نوبه خود قابل‌تقدیر، اما اینکه این رفتار به یک رویه در اقتصاد تبدیل شود و براساس آن، دولت خود را موظف به حمایت از این دست بنگاه‌ها کند و صاحبان بنگاه‌ها نیز سزای سوء تدبیر خود را نبینند، برای جامعه و اقتصاد، عاقبت خوبی نخواهد داشت.
مشکلات بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ما به همین دلیل، از سال‌ها پیش تداوم یافته و به کل اقتصاد سرایت کرده است به‌گونه‌ای که هر سال، بخش عمده‌ای از منابع کشور صرف سر پا نگه داشتن این گونه بنگاه‌ها می‌شود، بی‌آنکه بهره‌وری حاصل شود. سیاست اعانه دادن به بنگاه‌های ناکارآمد، بی‌شباهت به پرداخت پول به افراد معتاد نیست در حالی که نه راه‌حل ترک اعتیاد، کمک نقدی است و نه فرد معتاد با تداوم حمایت‌ها، انگیزه‌ای برای ترک اعتیاد خواهد داشت.
در عرصه اقتصاد هم، سیاست پرداخت اعانه به بنگاه‌ها هیچ نتیجه‌ای در بر ندارد و اتفاقا این گونه بنگاه‌ها را در چاه عمیق‌تری فرو خواهد برد. چرا باید بنگاه‌های ناکارآمد، ورشکسته و غیربهره‌ور همچنان ادامه حیات دهند و چرا باید دولت به این گونه بنگاه‌ها منابع مالی تزریق کند در حالی که اقتصاد کشور دچار تنگنای مالی است؟ در حال حاضر بسیاری از بنگاه‌های کشور درگیر چنین مسائلی هستند. به‌طور مثال، هزینه انباشت زیان بانک‌ها را چه کسی باید بپردازد؛ سهامداران، سپرده‌گذاران یا دولت؟ چقدر از تولید ناخالص داخلی ایران باید صرف پاکسازی نظام بانکی شود؟
یا اینکه در حال حاضر، دولت پرداخت حقوق بازنشستگان برخی صندوق‌های ورشکسته و مشکل‌دار را راسا به‌عهده گرفته و فشار مضاعفی را متحمل می‌شود؛ یعنی مردم مالیات می‌دهند تا بنگاه‌های ناکارآمد تداوم حیات داشته باشند. دولت‌ها معمولا علاقه دارند مشکلات بنگاه‌های ورشکسته را موقتا حل کنند یا اینکه چنین گرفتاری‌هایی را به آینده حواله دهند. چنان‌که بسیاری از گرفتاری‌های دولت فعلی، محصول تصمیم دولت‌های پیشین است اما در نهایت، زیانش را مردم خواهند پرداخت. سوال این است که این چرخه معیوب و زیان‌بار چه زمانی به پایان خواهد رسید؟ آیا بهتر نیست دولت فعلی که در خیلی از معضلات اقتصادی، نسخه‌های کارشناسی را مدنظر داشته، در این باره هم سیاست روشنی را اعلام کند؟
اکنون زمان آن رسیده که بپذیریم بنگاه هم می‌تواند یک موجود زنده باشد در نتیجه برای بنگاه هم باید تولد، بالندگی، سالخوردگی و مرگ متصور بود و اکنون زمان مرگ برخی بنگاه‌های ناکارآمد فرا رسیده و باید تصمیمی قاطع درباره این نوع بنگاه‌ها گرفت. بنگاه‌هایی که هم منابع ملی را می‌بلعند، هم برای محیط زیست زیان بارند و هم ناکارآمدی خود را به کل اقتصاد تسری داده‌اند. وقت تصمیم‌گیری قاطع برای این بنگاه‌ها فرارسیده و می‌طلبد که دولت و مجلس و مجموعه حاکمیت تصمیمی درست در این زمینه اتخاذ کنند.
(نیوزهاب سیاسی؛ge1001)

۹۵/۱۲/۲۱
۰۴:۲۴

سرپرست معاونت امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» مطرح کرد داستان معطلی در الحاق به WTO

داستان معطلی ایران در الحاق به سازمان تجارت جهانی (WTO) محور گفت‌وگوی روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با سرپرست معاونت امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت است. با گذشت 20 سال از درخواست ایران برای الحاق به این سازمان و گذشت 10 سال از عضویت ناظر، هنوز مهر تایید بر الحاق ایران زده نشده است. مسکوت ماندن پرونده الحاق ایران در دو دوره زمانی و عدم اجماع بر سر تعیین رئیس کارگروه مرتبط با الحاق، همچنین ابهام در سیاست‌های آمریکا در عصر ترامپ، بخشی از دست‌اندازهای پرونده الحاق ایران است.
دنیای اقتصاد-فرشته فریادرس: سیاست‌های مبهم آمریکا در عصر ترامپ، توجهات جهانی را به خود جلب کرده است؛ در جریان پرونده بیست ساله الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی، اثرگذاری این سیاست‌ها بیشتر اهمیت یافته است. از آنجا که همواره از آمریکا، به‌عنوان مخالف اصلی الحاق ایران به این سازمان مهم تجاری یاد می‌شود، با حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید، سیاست‌های این کشور در قبال ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. از همین رو، میرهادی سیدی، سرپرست معاونت امور بین‌الملل و توسعه روابط تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در یک گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای اقتصاد»، پشت صحنه بیست سال انتظار ایران در الحاق به WTO را تشریح کرده، که مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
سابقه ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی به بیش از دو دهه گذشته بر می‌گردد، اولین اقدام در این زمینه این بود که ایران به‌عنوان عضو ناظر این سازمان درآید. اقدامی که در سال‌های گذشته رخ داد و ایران عملا در مسیر الحاق به سازمان تجارت جهانی قرار گرفت، اما با توجه به اینکه ایران نزدیک به 20 سال است که خواستار عضویت در این سازمان است، همچنان به‌عنوان عضو ناظر در جلسات این سازمان شرکت می‌کند، مهم‌ترین مانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) چیست؟
برای پاسخ به این سوال بهتر است، ابتدا به فرآیند الحاق به سازمان اشاره‌ای کنیم. فرآیند الحاق به WTO به این شکل است که ابتدا یک کشور اراده خود را مبنی بر الحاق به سازمان تجارت جهانی به شکل تقاضای مکتوب به سازمان ارائه می‌کند. سپس این تقاضا معمولا در عرض چند ماه در اجلاس شورای عمومی سازمان (که هر دو ماه یکبار تشکیل جلسه می‌دهد) مطرح می‌شود و در صورت وجود اجماع (یعنی عدم مخالفت حتی یک عضو) درخواست الحاق کشور مورد پذیرش قرار می‌گیرد. با پذیرش درخواست مزبور در شورای عمومی کشور متقاضی به عضویت ناظر سازمان در می‌آید. عضویت ناظر وضعیتی است که به کشور امکان حضور تقریبا در تمامی جلسات سازمان را می‌دهد و کشور می‌تواند در این جلسات حضور پیدا کرده و مواضع کشورش را در قبال مباحث سازمان به شکل بیانیه، سخنرانی و... اعلام کند. در عین حال کشور در شرایط عضویت ناظر مذاکرات الحاق خود را به سازمان طی می‌کند تا بتواند عضویت ناظر خود را به عضویت کامل تبدیل کند. برای طی فرآیند الحاق مراحلی باید سپری شود. به محض اینکه کشوری عضو ناظر می‌شود قدم بعدی این است که گزارشی تحت عنوان گزارش رژیم تجاری تهیه و به یکی از زبان‌های سازمان تجارت جهانی به این نهاد تحویل می‌دهد. این گزارش دقیقا باید مطابق سرفصل‌های تنظیم شده سازمان تجارت جهانی تهیه شود. در واقع فهرست مطالب این گزارش دقیقا همان است که سازمان تعیین کرده است. در کنار آن باید متن کامل یا خلاصه‌ای از قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با تجارت هم ترجمه و به سازمان ارائه شود. پس از این مرحله گزارش ارائه شده در بین اعضای سازمان توزیع می‌شود و از سوی آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه گزارش معمولا در 100 تا 200 صفحه تنظیم می‌شود، طبعا جزئیات مقررات و رویه‌های تجاری کشور در آن مطرح نمی‌شود. وقتی کشورها این گزارش را بررسی می‌کنند و سوالاتی در مورد جزئیات مقررات برایشان مطرح می‌شود. این سوالات را به صورت مکتوب به دبیرخانه می‌دهند و دبیرخانه آنها را یک کاسه کرده و به کشور متقاضی الحاق منعکس می‌کند. کشور متقاضی الحاق باید پاسخ کتبی سوالات را تهیه و ارائه کند. به همین ترتیب سوالات کتبی و پاسخ‌ها در چند نوبت رد و بدل می‌شود. پس از پاسخ‌دهی کتبی کشور به اولین سری سوالات، معمولا اولین جلسه گروه کاری الحاق کشور متقاضی الحاق در مقر این سازمان در ژنو برگزار می‌شود. برای برگزاری این جلسه باید رئیس گروه کاری که معمولا سفیر یکی از کشورهای عضو در سازمان تجارت جهانی است در جلسه شورای عمومی تعیین شود تا برگزاری این جلسه امکان‌پذیر شود. عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی در عرض بیش از 20 سال تا این مرحله پیش رفته است. یعنی تقاضای الحاق ایران 5 خرداد سال 1384 با اجماع اعضای سازمان مواجه شد و ایران به عضویت ناظر سازمان تجارت جهانی درآمد. سپس وزارت بازرگانی وقت 3 ماه بعد از آن گزارش رژیم تجاری را تحویل دولت نهم داد، اما این دولت تا پایان دوران خود گزارش را به سازمان تجارت جهانی ارسال نکرد. همین گزارش با تغییراتی در ابتدای دولت دهم یعنی در آبان سال 1388 به سازمان تجارت جهانی ارسال شد. اعضای سازمان بلافاصله گزارش را دریافت کردند و سوالات مکتوب خود را در اسفند ماه سال 1388مشتمل بر 697 سوال به ایران تحویل دادند. وزارت بازرگانی پاسخ این سوالات را با همکاری دستگاه‌های دولتی و نهادهای ذی‌ربط که تعداد آنها به بیش از 50 نهاد بالغ می‌شد، تهیه کرد و در آبان سال 1390 به سازمان ارائه کرد. از آن زمان تاکنون در همین مرحله الحاق ایران متوقف مانده است. در واقع این ایام مقارن با تشدید تحریم‌ها علیه ایران بود. از این رو، خیلی معنی‌دار نبود که کشورهایی که در تدارک تحریم‌های ظالمانه تجاری علیه کشورمان بودند، همزمان در سازمان تجارت جهانی بنشینند و با ایران در مورد تسهیل تجارت گفت‌وگو و مذاکره کنند. در واقع درخواست الحاق ایران 9 سال طول کشید تا مورد پذیرش قرار گیرد. در حالی که این فرآیند برای دیگر کشورها فقط چند ماه زمان می‌برد. به همین ترتیب پس از ارائه گزارش رژیم تجاری و طی مراحل آن از آبان 1390 فرآیند همچنان متوقف مانده است. در واقع اگر جمع‌بندی کنیم که در این مدت بیش از 20 سال چه اتفاقی برای الحاق ایران افتاده باید گفت که حدود 3 سال تاخیر در ارائه گزارش رژیم تجاری به سازمان تجارت جهانی ازسوی خود ما اتفاق افتاده و حدود 2 سال هم از 1388 تا 1390 الحاق ایران جدی بوده و کار جدی هم کرده‌ایم و مابقی ایام نیز به‌دلیل نبود اجماع در سازمان تجارت جهانی الحاق ایران از سوی اعضای ذی‌نفوذ به دلایل سیاسی و خارج از اراده مستقیم ما متوقف بوده است.
ایران در واقع ملزم به رعایت مواردی چون تدوین «رژیم تجاری» بود که باید آن را به دبیرخانه سازمان ارسال می‌کرد. بنا به گفته‌های خود شما، ظاهرا اقدام قابل‌توجهی در سال‌های گذشته انجام گرفت، اما پس از ارسال رژیم تجاری به دبیرخانه سازمان، کشور‌های عضو سازمان تجارت جهانی سوالات و ابهامات خود را برای ایران فرستادند که گویا در ادامه این روند پاسخ‌های متناسب با سوالات آنها از سوی ایران تدوین شد و تعاملات ادامه پیدا کرد، اما در نهایت هنوز مشخص نیست این رژیم حقوقی مورد پذیرش نهایی قرار گرفته، یا هنوز ایراداتی در این زمینه مطرح است که باید در دستور کار ایران قرار گیرد؟
رژیم تجاری ایران در سال 1388 به سازمان تجارت جهانی ارائه شده است، اما به‌دلیل تغییرات گسترده‌ای که از سال 1388 تاکنون در حوزه مقررات تجاری و تعرفه‌ها و نظایر آن ایجاد شده، این گزارش روایی خود را از دست داده است و نمی‌تواند مبنای مذاکرات جدید قرار گیرد. به همین دلیل نیاز به اصلاح و تغییر آن متناسب با شرایط جدید وجود دارد، بر این اساس اگر بنا به آغاز مذاکرات الحاق ایران باشد انتظار می‌رود گزارش جدیدی که مطابقت آن با شرایط فعلی وجود داشته باشد به سازمان ارائه شود. طبعا گزارشی که وفق شرایط یک دهه پیش تنظیم شده از قابلیت لازم برای اینکه مبنای مقررات فعلی قرار گیرد، برخوردار نیست. گزارش جدید را وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم کرده و در صورت ایجاد شرایط مناسب برای پیگیری الحاق ایران، قابل ارائه به سازمان تجارت جهانی است.
البته آمریکا به‌عنوان مخالف اصلی الحاق ایران به این سازمان، در فضای به‌وجود آمده در پسابرجام، برای پیوستن ایران به WTO مخالفتی نکرد و حتی سکوت پیشه کرد که این می‌توانست سیگنال مثبتی به مسوولان ما باشد تا از این فرصت استفاده کنند، اما متاسفانه هیچ اقدامی از سوی مقامات ایرانی صورت نگرفت، چرا؟
پس از برجام و به‌دلیل اینکه در برجام طرف‌های ایران متعهد شده بودند که به عادی سازی روابط تجاری ایران کمک کنند، تحلیل صاحب‌نظران و مقامات مرتبط کشورمان این بود که قاعدتا نباید آمریکا صریحا با الحاق ایران مخالفت کند. همین اتفاق هم افتاد و در مباحثی که مطرح شد آمریکا مخالفتی ابراز نکرد، البته این فرآیند با اجماع یعنی عدم مخالفت همه اعضا قابل ادامه است، اما همیشه این اجماع در جلسات علنی رخ نمی‌دهد که مشخص شود کدام عضو چه موضعی دارد. به‌طور مثال، در مورد تعیین رئیس گروه کاری رویه این است که مشورت‌هایی با اعضا صورت می‌گیرد و اگر مخالفت با تعیین رئیس گروه کاری وجود داشته باشد، صرفا اعلام می‌شود که اجماع برای تعیین رئیس گروه کاری وجود ندارد و نامی از اعضایی که موافق تعیین رئیس نیستند، برده نمی‌شود. به همین جهت هر چند در جلسه شورای عمومی که در اردیبهشت ماه سال 1395، در ژنو برگزار شد آمریکا سیاست سکوت را در پیش گرفت و موضعی اتخاذ نکرد، البته مخالفتی هم در این زمینه ابراز نکرد، اما تعدادی از کشورهای عربی از جمله عربستان وقتی با حمایت حدود 60 کشور از الحاق ایران مواجه شدند، موضعی که گرفتند این بود که در مورد الحاق ایران باید تامل بیشتری صورت گیرد و به این نحو عدم آمادگی خود را برای پیوستن به اجماع نشان دادند. در چنین شرایطی هر چند آمریکا در جلسه شورای عمومی سکوت پیشه کرد، اما باز حصول اجماع به‌ویژه در تعیین رئیس گروه کاری امکان‌پذیر نبود.
با این اوصاف، آیا در فضای پسابرجام رایزنی از طریق دستگاه دیپلماسی اقتصادی و تجاری با کشورهایی که مخالف حضور ایران در این سازمان مهم تجاری هستند، صورت گرفته است؟
مسلما رایزنی‌های گسترده‌ای صورت گرفت و نتیجه آن هم این بود که 60 کشور از الحاق ایران حمایت کردند. در رایزنی‌هایی که با کشورهای مختلف صورت گرفت، حمایت همه جانبه‌ای از الحاق ایران مطرح شد، اما کماکان تعیین رئیس گروه کاری میسر نشد و به همین جهت آغاز رسمی مذاکرات الحاق ایران مقدور نبود. البته در این بین پیشنهاد آغاز مذاکرات الحاق ایران به صورت غیررسمی مطرح شد و رایزنی‌هایی هم در مورد آن انجام شد. هرچند این راهی برای شروع غیررسمی مذاکرات تلقی می‌شود و از این نظر مثبت است، اما چون غیررسمی است، تضمینی برای ادامه آن وجود ندارد و از این نظر دارای وجه منفی است. در آغاز این مسیر سه شرط وجود دارد؛ اول: وابسته به حمایت اعضای سازمان است. دوم: باید مخالفت جدی در برابر آن وجود نداشته باشد و سوم اینکه لازم است دبیرخانه سازمان تجارت جهانی، هم در این فرآیند حضور داشته باشد و ایفای نقش کند. با تحقق این سه شرط، ارائه مجدد گزارش رژیم تجاری ازسوی ایران است باید به‌عنوان شرط لازم آغاز این فرآیند تحقق پیدا کند.
در حال حاضر، سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، هم نگرانی‌هایی را درباره توسعه تجارت آزاد با دنیا موجب شده است. از این رو، دیدگاه‌های متفاوتی در مورد تاثیر ترامپ بر الحاق ایران به WTO وجود دارد. به‌طور مثال، برخی نگاه خوش‌بینانه‌ای به حضور «ترامپ» در کاخ سفید دارند و معتقدند که حضور وی می‌تواند برای الحاق ایران، امیدوارکننده باشد، اما در مقابل برخی دیگر بر این باورند که سیاست‌های «ترامپ»، روند عضویت ایران در سازمان WTO را پیچیده‌تر خواهد کرد. بر اساس چنین دیدگاه‌های متفاوتی سرنوشت عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی با حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید چگونه رقم خواهد خورد؟ آیا مسیر الحاق ایران به این سازمان مهم تجاری پیچیده‌تر از قبل خواهد بود؟
بله! در شرایط فعلی با حضور «دونالد ترامپ» شرایط خاصی حاکم شده است. مشخصه اصلی این شرایط ابهامی است که در ادامه سیاست‌های پیشین آمریکا وجود دارد. به همین جهت بیش از آنکه در مورد وجوه منفی سیاست‌ها ادعایی وجود داشته باشد، در مورد ابهام این سیاست‌ها و مبهم بودن آن در شرایط جدید اتفاق نظر وجود دارد. بر این اساس هرچند رایزنی‌های پیشین می‌توانست تا حدودی شرایط را برای برداشتن گام‌های عملی روشن کند، اما حضور ترامپ این روشنی‌ها را هم بدل به ابهام کرده است.
موضوع دیگری که در این بین قابل طرح است اینکه، چندصدایی در کشور مانع از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی است؛ به عبارتی، برخی علت ناکامی ایران در پیوستن به این سازمان مهم تجاری جهان را وجود برخی ناهماهنگی‌ها بین مسوولان داخلی کشور عنوان می‌کنند. به گفته آنها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی تجارت کشور از یکسو و وزارت امور خارجه به‌عنوان متولی دستگاه سیاست خارجی کشور از سوی دیگر، در این زمینه کوتاهی کرده‌اندکه نتوانستند این موضوع را از طریق دیپلماسی سیاسی و اقتصادی پیش ببرند!
به‌طور کلی چند صدایی از وجوه مثبت و پویایی جامعه محسوب می‌شود، طبعا الحاق به سازمان تجارت جهانی موضوع بسیار مهمی است و لازم است در فرآیند آن برخورد آرا و نظرات در سطح ملی و بین ذی‌نفعان وجود داشته باشد و اجماع ملی در نهایت برای این فرآیند ایجاد شود. در غیر این صورت الحاق به سازمان تجارت جهانی منافع مورد نظر را ایجاد نخواهد کرد. به همین جهت چندصدایی بودن جامعه امری طبیعی است و موجب پویایی و تعدیل و تغییر نظرات در این حوزه متناسب با منافع ملی می‌شود و از این نظر مثبت بوده و نباید آن را به‌عنوان عاملی منفی در نظر گرفت. البته طبیعتا چندصدایی در دولت مطرح نیست چون دولت باید عزم خود را برای انجام کاری جزم کند و همه اجزای دولت نیز همین عزم را داشته باشند و هماهنگی لازم را نیز بین خود به عمل آورند. همان‌گونه که گفتم موضوع الحاق ایران در شرایط فعلی و پس از برجام پیگیری شده و رایزنی لازم هم در مورد آن صورت گرفته و با اقبال اعضای سازمان نیز مواجه شده است. همه این رایزنی‌ها مشترکا و با هماهنگی، همراهی و همکاری کامل وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه صورت گرفته است. آنچه مانع پیشبرد رسمی فرآیند الحاق ایران به سازمان بوده، عدم حصول اجماع در تعیین رئیس گروه کاری در بین اعضای سازمان بوده است و تا این موضوع حل نشود، نمی‌توان فرآیند الحاق را به صورت رسمی پیش برد.
رایزنی به صورت غیررسمی چطور؟
درخصوص پیش بردن الحاق ایران در مسیر غیررسمی هم همان‌گونه که اشاره شد، نیازمند تحقق شرایطی است که از ضمانت اجرایی پایینی برخوردار است. در شرایط فعلی و با حضور ترامپ بلاتکلیفی و عدم اطمینان نسبت به قبل بیشتر شده و در شرایط عدم اطمینان تصمیم‌گیری مخاطره‌آمیز است.
با این شرایط به نظر می‌رسد پیش نیازهای ورود به مذاکره برای الحاق و زیرساخت‌های گشوده شدن مرزهای ایران برای ورود به فضای بین‌المللی و تجارت آزاد هنوز فراهم نیست؛ آیا تدبیر خاصی از سوی متولیان تجاری کشور برای به سرانجام رسیدن این مهم در دستور کار قرار گرفته است؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت که مرزهای اقتصادی ایران، با وجود عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی بسته نمانده، بلکه به‌دلیل وجود پدیده قاچاق باز شدن بازارها در عمل رخ داده و اگر آثار زیانباری از این منظر متصور بوده عملا تحقق پیدا کرده، اما آنچه تحقق نیافته جهانی شدن اقتصاد ایران و برخورداری از منافع هم‌پیوندی‌های اقتصادی و تجاری با اقتصاد جهانی است. جهان فعلی جهان درهم تنیده روابط اقتصادی و تجاری است، حال وضعیتی که در ایران حاکم است، اینکه اگرچه ما عملا بازارهای خود را باز کرده‌ایم، اما از منافع آن برخوردار نیستیم و این اقتصاد و تولید ما را به سمت انزوا سوق داده است. بر این اساس، ادامه این وضعیت ساخت تولیدی کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد؛ چرا که امروزه تولید صنعتی در تعامل با تولیدکنندگان دیگر جهانی شکل می‌گیرد و نداشتن ارتباط و فقدان زیرساخت‌ها و بسترهای مقرراتی و قانونی باثبات و هماهنگ با دیگر کشورها می‌تواند هزینه‌های گزافی را به کشور تحمیل کند. در این مورد بهتر است موضوع کمی شکافته شود. ببینید در شرایط فعلی در سطح جهانی نظام تولیدی خاصی شکل گرفته که به هیچ‌وجه با نظام تولیدی دهه‌های پیش قابل قیاس نیست. امروزه در تجارت کالاهای صنعتی سهم کالاهای نهایی پایین آمده و به جای آن تجارت اجزا و قطعات افزایش یافته است. در حال حاضر حدود 60 درصد صادرات صنعتی جهان صادرات اجزا و قطعات است. این در حالی است که دو دهه پیش این سهم کمتر از 20 درصد بود. این به معنی این است که برای داشتن صنعتی در کلاس جهانی به جای تولید کامل یک کالای صنعتی کشورها به سمت تولید اجزای یک کالای صنعتی سوق پیدا کرده‌اند. یعنی در زنجیره جهانی تولید یک کالای نهایی، تولیدکنندگان مختلف از کشورهای مختلف مشارکت دارند و این مبنای تولید صنعتی آنها را شکل داده است. در واقع «امکان مشارکت» امروزه مهم‌ترین زیرساخت تولید صنعتی است و مشارکت بدون داشتن مقررات مشابه با دیگر کشورها امکان‌پذیر نیست. با الحاق به سازمان تجارت جهانی بستر لازم برای مشارکت‌های اینچنینی فراهم می‌شود و بدون الحاق ایجاد این بستر بسیار دشوار است. نکته بعدی که باید ذکر کرد اینکه بخش مهمی از صادرات کشورهای در حال توسعه متکی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی است. اگر ما به‌دنبال توسعه صادرات هستیم راه آن بستن بازارهای داخلی نیست، بلکه داشتن بستری است که در آن امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی میسر شود. طبق آماری که در مورد چین اعلام شده بیش از 50 درصد صادرات چین صادراتی است که از محل سرمایه‌گذاری‌های خارجی که در چین انجام شده صورت می‌گیرد. پس اگر ما به‌دنبال توسعه صادرات هستیم یکی از مهم‌ترین راه‌های آن این است که خودمان را در کنار اقتصاد جهانی تعریف کنیم نه در مقابل آن. الحاق به سازمان تجارت جهانی قطعا به جذب سرمایه‌گذاری خارجی کمک می‌کند. نکته دیگری هم وجود دارد که حائز اهمیت است؛ طبق اعلام آنکتاد به‌طور میانگین حدود 50 درصد صادرات کشورها، صادراتی است که به مقصد بازارهایی صورت می‌گیرد که تحت توافق‌های تجاری (اعم از توافق تجارت آزاد و تجارت ترجیحی) کسب شده‌اند. در واقع کشورها ابتدا با کشورهایی که بازار هدف آنها را تشکیل می‌دهند، موافقت‌نامه تجارت آزاد امضا می‌کنند و نرخ‌های تعرفه خود را برای آنها به صفر می‌رسانند و از طرف مقابل هم می‌خواهند تا تعرفه‌هایش را به صفر برساند. سپس صادرات خود را به این بازارها انجام می‌دهند. همان‌گونه که گفتم طبق اعلام آنکتاد نصف صادرات کشورها به چنین بازارهایی است. ما به‌دلیل اینکه هیچ توافق تجاری مشابهی با هیچ کشوری نداریم، در واقع از 50 درصد بازارهایی که کشورهای دیگر برای خود دست و پا کرده‌اند محروم هستیم. به همین دلیل افزایش صادرات برای صادرکنندگان ما به راحتی صورت نمی‌گیرد. مشابه این وضعیت را در دسترسی به خدمات در کلاس جهانی داریم؛ به‌طوری‌که تولیدکنندگان صنعتی ما دسترسی به خدمات در کلاس جهانی ندارند و به همین جهت هم تولید محصولات صنعتی در کلاس جهانی برای آنها مشکل است. همه کشورها به‌دلیل عضویت در سازمان تجارت جهانی دسترسی به خدمات جهانی پیدا کرده‌اند و این، هزینه تولید آنها را پایین آورده و به آنها امکان داده که کیفیت تولیدات خود را در سطح کیفیت تولیدات جهانی بالا ببرند. وقتی تولیدکننده صنعتی ما به خدمات بانکی مناسب و در کلاس جهانی دسترسی نداشته باشد، نمی‌تواند تولید در کلاس جهانی داشته باشد. طبق مطالعه‌ای که انجام شده معلوم شده که 32 درصد ارزش افزوده تولید یک خودرو ناشی از خدماتی است که خودروساز دریافت کرده است. در واقع 32 درصد ارزش افزوده یک خودرو ناشی از تولید‌کننده صنعتی خودرو نیست، بلکه ناشی از مجموعه خدماتی است که خودروساز از آنها در تولید خودرو بهره‌مند شده است. بدیهی است که اگر این خدمات مناسب نباشند خودروساز نمی‌تواند خودروی خود را از نظر قیمت، کیفیت، طراحی و... در کلاس جهانی تولید کند. بنابراین، باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که دنیای جدید تفاوت‌های خیلی زیادی با دهه‌های پیش پیدا کرده است. حال اگر ما متناسب با وضعیت موجود عمل نکنیم و در دام باورهای گذشته بمانیم باورهایی که در زمان خودشان درست بودند و به تولید ملی کمک می‌کردند، اما امروزه برعکس شده است و در صورت عمل به آنها در واقع دست و پای تولید ملی ما بسته می‌شود. باید ما فرزند زمان خویش باشیم و در زمان کنونی بسیاری از سیاست‌های دوران گذشته به ضد خود تبدیل شده‌اند. به‌طور مثال، امروزه قطعات مربوط به یک خودرو در 30 کشور مختلف تولید می‌شوند. یعنی قبل از اینکه خودرو بدل به خودرو شود، قطعات آن از حداقل 50 گمرک عبور می‌کند. اگر گمرکات با سهولت کار را انجام ندهند و اگر نرخ‌های تعرفه گمرکی بالا باشند کشور نمی‌تواند در تولید خودرو اقتصادی عمل کند. به همین جهت جهان به سمت کاهش و حذف نرخ‌های تعرفه حرکت کرده تا دست و پای تولید ملی خود را نبندد. بر همین اساس «موافقت‌نامه تسهیل تجاری» در سازمان تجارت جهانی منعقد شده تا گمرکات با سهولت هرچه بیشتری کار خودشان را انجام دهند و از تحمیل هزینه به تولیدات صنعتی اجتناب کنند. این در حالی است که ما همچنان مثل گذشته عمل می‌کنیم؛ وقتی قطعات یک اتومبیل از ده‌ها گمرک عبور می‌کند، نرخ‌های تعرفه گمرکی به صورت تجمیعی روی این قطعات بار می‌شود و در نهایت هزینه تولید خودرو را افزایش می‌دهد و تولیدکننده خودرو را از گردونه تولید اقتصادی خارج می‌کند. نرخ‌های تعرفه بالا می‌تواند بهترین و کارآمدترین تولیدکننده خودروی جهان را ورشکست کند، چون نرخ‌های گزاف تعرفه گمرکی هزینه‌هایی را به خودرو تولیدی ایشان تحمیل می‌کند که از نظر اقتصادی تاب تحمل آن در بازار وجود ندارد. ما اکنون دقیقا به همین نحو عمل می‌کنیم. در حالی که دیگر کشورها فرزند زمان خویش هستند و متناسب با شرایط جدید سیاست‌های تعرفه‌ای و تجاری خود را تغییر داده‌اند. از این‌رو، ما هم به شدت به همین تغییر نیاز داریم. اگر این تغییر صورت نگیرد، امکان حضور تولید‌کنندگان ایرانی در زنجیره جهانی ارزش ایجاد نمی‌شود. در مجموع اگر این تغییرات ایجاد نشود، جذب سرمایه‌گذاری خارجی امکان‌پذیر نمی‌شود، خرید تکنولوژی‌های نوین و خرید لیسانس برای اختراعات و نظایر آن دشوار و دسترسی به خدمات در کلاس جهانی میسر نمی‌شود. به همین ترتیب دسترسی به بازارهای هدف با شرایط ترجیحی و آزاد ایجاد نمی‌شود و همه اینها در دنیای جدید برای رشد صنعتی ما تنگناهای جدی ایجاد می‌کنند. قطعا باید این تنگناها را از بین ببریم. بر این اساس، الحاق به سازمان تجارت جهانی در واقع اقدامی است که همه اینها را در بر می‌گیرد. به همین سبب الحاق ضرورت دارد و با نگاه جدید به جهان و به تولیدات صنعتی مطابقت دارد و چون نیک بنگری در بلند مدت به نفع ما تمام می‌شود.
ge1001

۹۵/۱۲/۲۱
۰۴:۳۴

کوتاهی احمدی نژاد در انتقال پول های ایران

وزیر اقتصاد از دردسر تازه لوکزامبورگ می گوید وزیر اقتصاد: ٦ ماه فرصت وجود داشت که منابع بانک مرکزی منتقل شود، اما فقط برای خارج سازی ٢٢٠ میلیون دلار اقدام شد رئیس بانک مرکزی: دادگاه لوکزامبورگ ادعای آمریکا برای توقیف اموال ایران را نپذیرفت
شهروند| درفاصله زمانی سال ٨٦ تا ٨٧ در انتقال منابع بانک مرکزی به کشور کوتاهی شده است. این را علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌گوید. طیب‌نیا که دیروز درحاشیه جلسه هیأت دولت و درجمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، براین موضوع تأکید کرد که درفاصله زمانی ‌سال ٨٦ تا ٨٧ فرصت داشتیم منابع بانک مرکزی را منتقل کنیم، اما اقدام به این کار نکردیم.
او درحاشیه جلسه هیأت دولت درباره ١,٦‌میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران که بلوکه شده است، گفت: از سال‌های گذشته مرسوم بود که بانک مرکزی بخشی از دارایی خود را به صورت دارایی‌های خارجی به صورت ارز و اوراق قرضه نگهداری کند، درفاصله‌ سال ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٧ بانک مرکزی نسبت به خرید اوراق قرضه دلاری که در اروپا منتشر شد، اقدام کرد.
به گفته طیب‌نیا، در آن زمان هم مشکل خاصی وجود نداشت. این اوراق خریداری می‌شد و به فروش می‌رسید و در سررسید آن سود پرداخت می‌شد، اما از‌سال ٢٠٠٦ مشکلاتی به وجود آمد و قوانینی درآمریکا علیه ایران تصویب شد.
وزیر اقتصاد به این موضوع اشاره کرد که این اقدام باعث شد وجوهی که به صورت دلار درخارج از کشور داشتیم، درمعرض خطر قرار بگیرد و گفت: از انتهای پاییز ‌سال ٨٦ شرکت لوکزامبورگی کیلیرسلیم که اوراق قرضه دلاری ایران را نگهداری می‌کرد، به ایران هشدار می‌دهد که دیگر نمی‌تواند امنیت را برای سرمایه‌های ما تأمین کند و بهتر است که این منابع را از این شرکت خارج کند.
طیب‌نیا با بیان این‌که در آن زمان چیزی حدود ٢٢٠‌میلیون دلار از این اوراق قرضه را به فروش می‌رسانند و منابع آن را منتقل و ازمعرض خطر خارج می‌کنند، ادامه داد: تا خردادماه ‌سال ٨٧ یعنی تا ٦ماه فرصت وجود داشت که این منابع منتقل شود اما متأسفانه فقط برای خارج‌سازی ٢٢٠‌میلیون دلار اقدام می‌شود.
او افزود: براساس آن چیزی که در مستندات آمده، از آنجایی که مناسب نبود، اقدام به فروش مابقی اوراق نشد. آنطور که به بنده گزارش داده شده، این استنباط هم وجود داشته که چون این منابع متعلق به بانک مرکزی بوده و متعلق به دولت نیست، امکان توقیف آن وجود ندارد.طیب‌نیا با بیان این‌که برخی از آمریکایی‌ها در دادگاه‌های مختلف علیه ایران شکایت کردند و قصد برداشت از این منابع را داشتند، اظهار داشت: ایران در دادگاه‌های مختلف حضور پیدا کرده و درباره ١,٦‌میلیارد دلار قبلی به دیوان عالی دادگستری بین‌المللی شکایت شده و این مورد اخیر هم درحال پیگیری است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اقدامی که امروز درحال انجام است، با حقوق بین‌الملل درتعارض است و موضوع عجیب و غریبی است که شهروند آمریکایی دریک دادگاه اروپایی درخصوص اموالی که درحوزه اقتدار آمریکا قرار ندارد، شکایت کند.
طیب‌نیا با ابراز امیدواری نسبت به این موضوع که دادگاه لوکزامبورگ به نفع ایران رأی دهد، گفت: اما جای تعجب دارد که آمریکا تمام حقوق بین‌الملل را نقض کرده و این درحالی است که اموال و دارایی‌های بانک مرکزی درهمه جای دنیا مصونیت دارند.
وزیر اقتصاد همچنین درباره سود سهام عدالت گفت: برای اوراق سهام عدالت که صرفا ثبت‌نام صورت گرفته بود، فروش اقساطی ١٠ساله بوده است، یعنی افراد ذینفع باید طی ١٠‌سال بهای آن را پرداخت می‌کردند، اما دو دهک از افراد کم‌درآمد ٥٠‌درصد تخفیف داشتند.
به گفته طیب‌نیا برای پرداخت اقساط قرار شد از محل سود سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر طی مدت ١٠سال اقدام شود و امسال، ‌سال ٩٥ است و ١٠‌سال به پایان رسیده است.
او خاطرنشان کرد: طبق قانون مکلف بودیم؛ بخشی که پرداخت نشده است را به مالکیت دولت برگردانیم، اما درشورای عالی سیاست‌های کلی اصل ٤٤ بحث کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که دو دهک کم‌درآمد جامعه ٥٠‌درصد تخفیف داشتند و ٥٠‌درصد دیگر را پرداخت کرده‌اند و الان مالک کل سهام هستند.
وزیر اقتصاد ارزش اولیه این سهام را یک‌میلیون تومان و ارزش فعلی را چیزی حدود دوبرابر عنوان کرد و گفت: به این معنا که در دوگروه کم‌درآمد هرنفر چیزی حدود ٢‌میلیون تومان سهام را مالک شده و ما این مالکیت را به رسمیت می‌شناسیم و می‌توانند از‌سال آینده در آن دخل و تصرف داشته باشد.
دادگاه لوکزامبورگ ادعای آمریکا را نپذیرفت
درهمین حال ولی‌الله سیف، رئیس‌ کل بانک مرکزی هم درجمع خبرنگاران با اشاره به این‌که بانک مرکزی هر زمان که توانسته اوراق و سرمایه‌هایی که درخطر بوده را از دسترس خارج کرده، گفت: در‌سال ٨٧ نیز که درشرف تحریم‌ها قرار داشتیم، شاید امکان این کار وجود داشت اما به هر دلیلی این اتفاق صورت نگرفت.
سیف درخصوص مصادره یک‌میلیارد و٥٠٠‌میلیون دلار از دارایی‌های کشورمان در لوکزامبورگ گفت: همان‌طور که مدیرکل حقوقی بانک مرکزی توضیح داد، این اتفاق جدیدی نیست و از قبل درجریان بوده و یکی از دادگاه‌های آمریکایی، ادعایی در رابطه با حوادث ١١ سپتامبر علیه منابع مالی که از‌سال ٨٧ در لوکزامبرگ نزد یک شخص امین وجود داشته، مطرح کرده است.
به گفته سیف، دادگاه آمریکایی دستور توقیف این اوراق را داده است، اما دادگاه لوکزامبورگ آن را نپذیرفته و در نخستین رأی این تقاضا رد شد و درنتیجه درمورد این رأی تقاضای فرجام شده که درحال رسیدگی است. ضمن آن‌که دفتر حقوقی ما به همراه وکلای بانک مرکزی روی این پرونده کار می‌کنند و به احتمال زیاد اتفاقی نخواهد افتاد و آن چیزی که در رسانه‌های آمریکایی بیان شده، همان پرونده‌های قدیمی است.
او درخصوص اقدامات بانک مرکزی برای تکرارنشدن چنین اتفاقی گفت: کل دارایی ما در لوکزامبورگ ٣,٦‌میلیارد دلار بود که بعضی از آنها منشأ آمریکایی و بعضی دیگر اروپایی داشتند که درمورد آمریکایی‌ها اتفاقات قبلی رخ داد و درمورد دلارهای اروپایی الان در وضع خطرناکی نیستند و پیش‌بینی ما این است که این ادعا نیز رد خواهد شد.
سیف خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‌های زیادی که انجام شده، نتوانستیم اوراق را از توقیف خارج کنیم، اما با اقدامات حقوقی که انجام دادیم، امیدوار هستیم آزاد بشود. اوراق دلار دیگری نداریم که بخواهیم برای آن تمهیداتی درنظر بگیریم.
رئیس بانک مرکزی درخصوص فعالیت‌های مشترک بانک‌های ایرانی و اروپایی گفت: پس از برجام فضا تغییر کرد؛ در ابتدا بانک‌ها برای فعالیت با ایران احتیاط می‌کردند، اما به تدریج وقتی بررسی کردند که براساس سند برجام مجاز به فعالیت هستند و هیچ ریسکی آنها را تهدید نمی‌کند، فعالیت‌های آنان بیشتر شد.
سیف درخصوص مهم‌ترین فعالیت‌های بانک مرکزی در‌سال ٩٥ گفت: هفته گذشته مجمع بانک با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد و فعالیت‌های بانک مرکزی مورد تأیید قرار گرفت، اما به‌طور طبیعی نقص‌هایی وجود دارد و ما سعی داریم آنها را رفع کنیم.
او مهم‌ترین دستاورد بانک مرکزی را رسیدن دامنه تورم به عدد تک‌رقمی دانست و البته ابراز امیدواری کرد که این پایدار باشد.
این مقام مسئول دیگر مبحث مهم برای بانک مرکزی را تأمین مالی واحدهای کوچک و متوسط عنوان و تصریح کرد: در ابتدای ‌سال مقرر شد که ١٦‌هزار‌میلیارد تومان به ٧‌هزارو٥٠٠ واحد تخصیص پیدا کند که درنهایت بیش از ١٦‌هزار‌میلیارد تومان به ٢٢‌هزارو٥٠٠ واحد اختصاص یافت که آثار آن را در رشد اقتصادی شاهد هستیم.
به گفته این مقام مسئول، بنا بر آمار ارایه‌شده رشد واحدهای تولیدات صنعتی کشور در سه‌ماه اول ١,٨ در سه‌ماهه دوم ٤.٤ و در سه‌ماهه سوم ١٤.٦‌درصد شده که این نشان از یک جهش مثبت است.
سیف درعین حال ابراز امیدواری کرد که در‌سال ٩٦ شاهد ثبات بازار ارز و ادامه شکوفایی اقتصاد باشیم.ge1001

۹۵/۱۲/۱۹
۰۶:۰۲