نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 92160
 • تمام سکه (طرح جدید) 900000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 900000
 • نیم سکه 454000
 • ربع سکه 269000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 2959
 • یورو 4027
 • پوند 4903
 • صد ین 2880
 • درهم امارات 811
 • لیر ترکیه 1379
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 24871
 • 4 Arrow up
  یورو 33896
 • 81 Arrow up
  پوند 40908
 • 7 Arrow up
  فرانک 27679
 • 45 Arrow up
  صد ین 24248
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 6772
منابع دیگر:
 • راه مردم
 • همبستگی
 • روزان
 • هفت صبح
 • دنیای اقتصاد
 • اقتصاد پویا
 • فارس
 • اعتبار
 • بینا
۹۲/۱۱/۲۳
۰۶:۴۴

هشدار بیمه مرکزی به شهروندان

بیمه مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به عملکرد مبهم برخی شرکت‌ها در خصوص شیوه‌های تبلیغی برای فروش بیمه‌نامه هشدار داد و از بیمه‌گذاران خواست تا هنگام تهیه بیمه‌نامه از اصالت آن مطمئن شوند.
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به عملکرد مبهم برخی شرکت‌ها در خصوص شیوه‌های تبلیغی در خصوص فروش بیمه‌نامه هشدار داد و از بیمه‌گذاران خواست تا هنگام تهیه بیمه‌نامه از اصالت آن مطمئن شوند. در پی سوءاستفاده برخی سودجویان درخصوص صدور بیمه‌نامه با قیمت‌های غیرواقعی، بیمه مرکزی به‌عنوان دستگاه عالی نظارتی صنعت بیمه از شهروندان خواست بیمه‌نامه‌های خود را صرفا از نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های بیمه تهیه کنند. با توجه به اینکه احتمال جعلی و فاقد اعتبار بودن بیمه‌نامه‌ها وجود دارد، از هموطنان تقاضا می‌شود در برابر سوء استفاده‌کنندگان هوشیار بوده و در صورت مواجه‌ شدن با موارد مبهم مراتب را در اسرع وقت برای پیگیری و برخورد قانونی به شرکت‌های بیمه ذی‌ربط اطلاع دهند.

منابع دیگر:
 • تجارت پرس
 • جام نیوز
۹۲/۱۱/۲۳
۰۱:۰۴

دادستان کرمان تشریح کرد مشکلات عدم نظارت در صنعت بیمه اجباری وسایط نقلیه

دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: نظارت کارآمد و جامعی در صنعت بیمه اجباری وسایط نقلیه در مقابل اشخاص ثالث که سهم عمده‌ای در فعالیت‌های بیمه‌ای کشور دارد، وجود ندارد و این امر نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.

یدالله موحد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمان با انتقاد از نبود نظارت کارآمد و جامع در صنعت بیمه اجباری وسایط نقلیه در مقابل اشخاص ثالث که سهم عمده‌ای در فعالیت‌های بیمه‌ای کشور دارد، وضع موجود را موجب به وجود آوردن نارضایتی مردم، افزایش مراجعه آنان به مراجع قضایی و رکوردزنی پرونده‌های مرتبط عنوان کرد.
وی با بیان اینکه وضع فعلی موجب می‌شود بخشی از توان و ظرفیت قضایی کشور صرف پاسخگویی به مشتریان ناراضی از شرکت‌های بیمه شود، تصریح کرد: انتظار معقول جامعه و دستگاه قضایی از بیمه مرکزی ایران و شورای عالی بیمه این است که به عنوان نهاد حاکمیتی نسبت به این دغدغه عمومی پاسخگو باشد.
دادستان کرمان تصریح کرد: بیمه بر اساس وظایف مقرر در ماده 28 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری وسایط نقلیه و مواد پنج‌، 41 و 76 قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران برای نظارت بر فعالیت و اجرای کامل و به‌موقع تعهدات شرکت‌های بیمه ساختارهای لازم را در سراسر کشور ایجاد کند و چتر خود را برای حمایت از بیمه‌گزاران و دفاع از حقوق آنان بگستراند.
وی خاطرنشان کرد: ابزارهای نظارتی و کنترلی که قانون در اختیار بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه قرار داده است، ظرفیت مناسبی برای بهبود و ساماندهی خدمات بیمه‌ای جامعه محسوب می‌شود و بدون شک اگر این ظرفیت‌ها فعال و کارآمد شوند، دستگاه قضایی با این حجم از مراجعه‌‌کنندگان سردرگم و زیان‌دیده از حوادث مواجه نمی‌شود.
موحد ادامه داد: وجود خلأ‌های نظارتی برای حسن اجرای قوانین‌، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌های بیمه مرکزی، قراردادهای بیمه و همچنین عدم دسترسی مردم به مرجع نظارتی و حاکمیتی صنعت بیمه در استان‌ها موجب شده است تا مردم گلایه و مشکلات خود را در مورد این موضوع به دستگاه قضایی منتقل کنند.
وی گفت: تدوین ضوابط عمومی حاکم بر فعالیت‌های بیمه‌ای و نظارت بر تاسیس و بررسی صلاحیت مدیران شرکت بیمه‌ برای بررسی مشکلات و از سوی دیگر منتظر ماندن برای مراجعه شاکی و طرح شکایت در مرکز کشور به تنهایی برای نظارت بر امر مهم و حاکمیتی بیمه اجباری وسایط نقلیه در مقابل اشخاص ثالث کافی نیست.
دادستان عمومی و انقلاب کرمان با بیان اینکه بدون تردید کارگزاران بیمه مرکزی و سایر نهادهای نظارتی از مشکلاتی که مردم درباره عملکرد شرکت‌های بیمه در دستگاه قضایی مطرح می‌کنند، اطلاع دارند، خاطر نشان کرد: در مواردی پیش‎آمده است که بعد از وقوع حادثه به دلیل خسارت واردآمده و ناکارآمدی بیمه‌گذار برای حل مشکل به وجود آمده، زیان‌دیدگان به شورای حل اختلاف و یا محاکم قضایی رجوع می‌کنند تا با طی فرآیند نسبتا طولانی دادرسی و دریافت حکم قطعی از مرجع قضایی، بتوانند حق خود را از شرکت بیمه دریافت کنند.
دادستان کرمان بیان داشت: باید گفت در مقابل این حکم برخی از شرکت‌های بیمه با گماردن اشخاصی به عنوان کارشناس، مبادرت به ممیزی نظر افسر کارشناس تصادفات و یا گواهی پزشکی قانونی می‌کنند تا طبق تحقیقات صورت گرفته، حکم دادگاه بر ضد زیان‌دیده شود و با این رویه شرکت‌های بیمه‌گذار تلاش می‌کنند تا زیان‌دیده به دریافت خسارت یا دیه کمتر رضایت دهد که در برخی موارد به واسطه معطل شدن یا بی‌اطلاعی مردم از ضوابط، موفق هم می‌شوند.
وی افزود: عدم پرداخت‌ 2 درصد فرانشیز از طرف مقصر حادثه به دلایل مختلف از جمله عدم دسترسی به وی و منوط کردن پرداخت دیه و خسارات به پرداخت فرانشیز در برخی موارد موجب می‌شود ماه‌ها در پرداخت خسارات، تاخیر ایجاد یا فرانشیز به زیان‌دیده تحمیل شود.
موحد در ادامه تشریح مشکلات بیمه‌ای مردم با اشاره به رویه‌های مختلف شرکت‌های بیمه در کارشناسی، برآورد میزان خسارت‌های مالی و گاه کارشناسی‌های غیرواقعی یا صرفا پذیرش فاکتور از نمایندگی شرکت‌های خودروساز را سبب سردرگمی و اتلاف وقت مردم دانست.
وی عنوان کرد: محدود بودن اختیارات نمایندگی‌ها در پرداخت خسارت و دیه موجب موکول شدن پرداخت با مبالغ بالا‌ به ارسال پرونده به دفتر مرکزی شرکت واقع در تهران می‌‌شود.
موحد اظهار داشت: بررسی و صدور مجوز پرداخت برای نمایندگی استان، از سوی دفتر مرکزی بیمه، مدت پرداخت دیه را طولانی می‌کند و موجب ضرر بیشتر زیان‌دیده و البته استفاده شرکت بیمه از منافع این تاخیر می‌شود.
دادستان‌عمومی و انقلاب کرمان خاطرنشان کرد: پس از وقوع تصادف، تشکیل پرونده و مراجعه شاکی به دادسرا یا شورای حل اختلاف، مرجع قضایی در ابتدا با ارسال مدارک متهم در مورد صحت بیمه‌نامه از شرکت مربوط استعلام می‌کند، اما گاهی شرکت بدون بررسی دقیق و توجه به وضعیت بیمه‌نامه و پوشش آن پاسخ مثبت می‌دهد، اما بعد از صدور حکم اعلام می‌شود که بیمه‌نامه معتبر نیست.
این مقام مسئول اذعان کرد: برخی از شرکت‌های بیمه با وجود اینکه قادر به اجرای تعهدات مالی خود هستند به بهانه‌های مختلف زیان‌دیدگان را معطل می‌کنند. وی با بیان اینکه به دلیل وقوع زیاد تصادف و تشکیل پرونده‌های قضایی، نمایندگان حقوقی شرکت‌های بیمه قادر به شرکت در تحقیقات و دادرسی نیستند، اذعان داشت: با وجود این، نمایندگان حقوقی شرکت‌های بیمه مدافعات و ایرادات خود را بعد از قطعیت حکم و دریافت آن مطرح می‌کنند. دادستان کرمان خاطرنشان کرد: مراجعه متراکم شرکت‌های بیمه در روزهای پایان سال به شعب اجرای احکام دادسرا برای واریز دیه به منظور جلوگیری از افزایش سنواتی و بهره‌مندی از منافع این قبیل منابع در طول سال هم موضوعی قابل تامل است.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۱:۳۴
منابع دیگر:
 • بانکداری الکترونیک
۹۲/۱۱/۲۳
۰۶:۴۰

آشنایی با انواع بیمه عمر؛ انواع "بیمه عمر" و مزایای آن

بیمه عمر نوعی از بیمه است که شما می‌توانید با پرداخت مبلغی بصورت ماهیانه، سه ماه، شش ماهه، سالیانه و یا یکجا و مدت انتظاری (بیش از 5 سال) علاوه بر دریافت سرمایه‌ای قابل توجه بعنوان اصل و سود از امتیازات زیادی برخوردار شوید.

به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران، در حال حاضر در دنیا اکثر مردم کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه بیمه عمر استفاده کرده و از مزایای آن بهرمند می‌شوند اما متاسفانه در کشور ما درصد خیلی کمی از مردم با این نوع بیمه آشنایی دارند و استفاده می‌کنند به همین منظور به تعریف این بیمه و مزایای آن پرداختیم. 
 
انواع بیمه عمر کدام است؟ 
 بیمه عمر یا همان بیمه‌های زندگی شامل « بیمه عمر و پس انداز »،«بیمه نوزادان»، «کودکان»،
«نوجوانان»، «بیمه عمر جامع زندگی»،«بیمه تمام عمر»،«بیمه عمر زمانی»،«حامی (هزینه های کفن و دفن)»،«بیمه جهیزیه»،«بیمه مهریه» و غیره می‌شود که متداول ترین بیمه های عمر عبارتند از « بیمه جامع زندگی، بیمه عمر نوزادان، کودکان و نوجوانان و بیمه عمر و پس انداز» است. 
 
مزایای بیمه عمر و جامع زندگی و بیمه عمر نوزادان، کودکان و نوجوانان
 
از مزایای بیمه عمر می‌توان به این موارد اشاره کرد: «دریافت سرمایه ای قابل توجه در پایان مدت انتظار که متناسب است با میزان پرداختی شما، سن، شغل، سوابق پزشکی خانواده و میزان سرمایه درخواستی برای فوت »، « دریافت مستمری » که شما میتوانید بجای دریافت سرمایه فوق، درخواست مستمری بصورت مادام العمر یا با تعیین مدت زمان دلخواهتان شوید. در صورت فوت ناگهانی شخص، پرداخت مستمری تا 10 سال اول بعد از پایان قرارداد به وراث امکان پذیراست. 
 
پرداخت وام بدون ضامن و معرف و مقررات دست و پاگیر ، در پایان سالهای دوم ، چهارم ، ششم و ... با بازپرداخت سه ماهه ، شش ماهه، یک ساله، دو و سه ساله با انتخاب شما از دیگر مزایای این بیمه نامه است. همچنین پرداخت هزینه های امراض خاص نظیر سکته های قلبی و مغزی ، پیوند اعضا ، انواع سرطان ، جراحی عروق کرونر ، فلج اطفال ، التهاب مغزی کودکان و ... توسط این بیمه نامه انجام می‌شود. 
 
بنابراین گزارش، امکان پرداخت حق بیمه بصورت ماهانه ، سه ماهه ، شش ماهه ، سالانه و یا یکجا با انتخاب بیمه‌گر انجام پذیر است و پرداخت‌ها میتواند بصورت الکترونیک ( کارت خوان ، دستگاه خودپرداز ، اینترنت ) و یا مراجعه حضوری به هر یک از شعب بانک های طرف قرارداد با بیمه ایران در کل کشور صورت پذیرد. از دیگر مزایای این بیمه نامه آن است که امکان تغییر حق بیمه انتخابی در هر زمان وجود دارد و در صورت بروز نقص عضو از پرداخت مابقی حق بیمه معاف خواهید شد و همچنین در صورت فوت عادی علاوه بر اصل و سود مبلغ سرمایه فوت نیز به وراث انتخابی شما پرداخت خواهد شد. 
 
براساس قانون بیمه عمر، در صورت فوت در اثر حادثه علاوه بر اصل و سود مبلغ سرمایه تا 3 برابر به وراث انتخابی شما پرداخت خواهد شد و در صورت پشیمانی از ادامه قرارداد ، هر زمان قادر به فسخ و دریافت مبلغ بازخریدی مندرج در بیمه نامه شوید و یا امتیازات خود را به شخص دیگری منتقل و واگذار کنید.همچنین نرخ سود این بیمه نامه تا 10 سال اول 18 درصد و بعد از آن 15 درصد است ضمن آنکه این بیمه نامه از بدو تولد نوزادان تا افراد 65 سالگی قابل صدور است.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۴:۰۰

پرداخت سود سهام به سهامداران شرکت بیمه کوثر در شعب بانک صادرات ایران

آی بی نیوز - به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، بر اساس قرار داده منعقده بین این بانک و شرکت بیمه کوثر سهم سود نقدی سهامداران حقیقی این شرکت از طریق کلیه شعب بانک صادرات ایران از روز یکشنبه ٢٠ بهمن ماه سال جاری قابل پرداخت است. در این رابطه سهامداران حقیقی شرکت یادشده می توانند با ارایه مدارک هویتی نظیر کارت ملی، شناسنامه ، برگه سهام مربوطه به شعب این بانک مراجعه و سود متعلقه خود را دریافت نمایند و یا به سایرحسابهای خود انتقال دهند.
شایان ذکر است پرداخت سود طرح مذکور صرفاً توسط بانک صادرات ایران انجام پذیرفته و سهامداران می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و رفع مشکلات احتمالی با شماره تلفن های ١٧٧و ٨٨٦٦٢٦٦٠ واحد سهام شرکت تماس بگیرند.
 گفتنی است این بانک با برخورداری از ٢٧٠٧ شعبه در اقصی نقاط کشور و بیش از ٣٠ هزار نیروی کارآمد، آماده ارائه انواع خدمات بانکی به کلیه هموطنان می باشد.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۱:۴۵

برگزاری آزمون جامع متقاضیان نمایندگی در بیمه پاسارگاد

اعتبار- شرکت بیمه پاسارگاد آزمون جامع متقاضیان نمایندگی خود را در روز 17 بهمن ماه در سالن شهید مطهری دبیرستان البرز برگزار کرد.

به گزارش پایگاه خبری اعتبار، در این آزمون که براساس مجوز رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرکت بیمه پاسارگاد برگزار شد، حدود 600 نفر از متقاضیان نمایندگی حضور داشتند و به مدت 120 دقیقه به سوالات مربوط پاسخ دادند.
این آزمون با هماهنگی های مدیریت امور مناطق، شعب و نمایندگان و آموزش این شرکت با حضور مقام ناظر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
بر اساس این گزارش، نتایج این آزمون جامع در روزهای پایانی بهمن ماه از طریق پایگاه اطلاع رسانی بیمه پاسارگاد به نشانی www.pasargadinsurance.ir اطلاع رسانی خواهد شد.
با توجه به «سطح یک» توانگری مالی شرکت بیمه پاسارگاد و همچنین برنامه ریزی های مدون و ارزش گذاری هایی که در حوزه آموزش نمایندگان انجام داده است و براساس مجوز "آموزش و برگزاری آزمون متقاضیان نمایندگی بیمه" در چارچوب ضوابط مشخصی که از سوی بیمه مرکزی اعطا شده، این شرکت توانسته به جذب و آموزش متقاضیان نمایندگی بیمه (بر اساس ضوابط آیین نامه شماره 75 شورای عالی بیمه) بپردازد.  

۹۲/۱۱/۲۱
۰۹:۴۸

اعزام کارشناسان بیمه کوثر به مناطق برفی استان گیلان

مدیر شعبه گیلان گفت: کارشناسان بیمه کوثر در حال بازدید و برآورد خسارات وارده در گیلان هستند. محمدرضا قدیرپور با اشاره به بارش برف سنگین در روزهای اخیر و اعلام خسارت تعدادی از بیمه‌گذاران افزود: کارشناسان این سرپرستی در حال بازدید و برآورد خسارات وارده در گیلان هستند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مدیرشعبه گیلان بیمه کوثر ادامه داد: با توجه به حجم خسارات وارده سعی بر این است در سریع‌ترین زمان بررسی‌ها (با توجه به نزدیکی عید سال93) انجام شود تا بتوانند خسارات وارده را مرمت کنند.
وی افزود: از آنجا که هنوز احتمال افزایش خسارت می‌رود از بیمه‌گذاران درخواست می‌شود در صورت بروز هرگونه خسارتی که زیرپوشش بیمه نامه‌های این شرکت است مراتب را سریع‌تر به سرپرستی استان یا نزدیک‌ترین نماینده شرکت اعلام کنند تا کارشناسان در اسرع وقت برای بازدید از محل حادثه اقدام کنند.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۱:۱۲
منابع دیگر:
 • ویوان نیوز
۹۲/۱۱/۲۱
۱۵:۰۴
۹۲/۱۱/۲۳
۰۶:۲۶

داد فعالان اقتصادی بر سر بانک‌ها بلند شد گشایش ال‌سی 30 درصدی هنوز 100درصد اجرایی نشده است

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: در راستای ابلاغ مجدد گشایش ال‌سی 30درصدی از سوی بانک مرکزی هنوز برخی از بانک‌ها این مصوبه دولتی را به طور صددرصد اجرا نمی‌کنند.
مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ابلاغ گشایش ال سی 30 درصدی به برخی بانک‌ها با تاکید بر این که کماکان برخی بانک‌ها الی‌سی 30 درصدی را باز و برخی دیگر این مصوبه دولت را اجرایی نمی‌کنند، گفت: دستورالعملی که دولت آن را تصویب و بانک مرکزی آن را ابلاغ کرده است هنوز اجرایی نمی‌شود.
وی ادامه داد: این موضوع بیانگر این است که در بدنه سیستم بانکی مقاومت‌هایی در مقابل رشد تولید در کشور وجود دارد.
حریری با بیان این که موانع باید با قاطعیت از بین برود، گفت: دستورالعمل دولت مبنی بر گشایش ال‌سی 30 درصدی نباید صرفا با مذاکره و مباحثه پیش رود آن هم در شرایطی که بانک‌ها مقاومت می‌کنند بلکه دولت باید در این زمینه با قاطعیت برخورد کند.
رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که دستورالعملی که دولت ابلاغ می‌کند باید لازم‌الاجرا باشد، تصریح کرد: این در حالیست که ماهها شاهد ابلاغ دستورالعمل از سوی بانک مرکزی به سایر بانک‌ها بوده‌ایم ولی هنوز اجرایی نشده است.
وی با بیان این که داد فعالان اقتصادی بر سر بانک‌ها بلند شده است، اظهار کرد: هنوز یک دستورالعمل دولتی صورت واقعی به خود نگرفته است و بانک‌ها باید روند مشتری‌مداری را در پیش گیرند.
حریری افزود: بهتر است بانک‌ها به جای تکیه بر سودهای حاصل از فعالیتهای غیر اقتصادی روند مشتری مداری را اتخاذ کنند.
رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در پایان با تاکید بر این که گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که بانک‌ها این موضوع را به صورت صددرصد اجرایی نمی‌کنند، گفت: این در حالیست که گشایش ال‌سی 30 درصدی بر روند تجارت فرامرزی و افزایش تولید تاثیر بسزایی داشته و تعویق در اجرای این دستورالعمل دولتی ضربه به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

۹۲/۱۱/۲۲
۱۳:۴۹

مسئولیت‌های اجتماعی بانک‌های اسلامی

گروه اقتصاد: بانکداری اجتماعی تلاش دارد در فعالیت‌هایی سرمایه‌گذاری نماید که علاوه بر سودآوری، موجب بهبود شرایط عمومی کل جامعه ‌نیز گردد.

توجه به مسائل اجتماعی در نظام بانکداری، باعث پدید آمدن پدیده‌ای به نام «بانکداری اجتماعی» شده است. گرچه برای بانکداری اجتماعی تعریف واحد و جامعی ارائه نشده است، اما به‌طور کل می‌توان اذعان نمود بانکداری اجتماعی، نوعی از بانکداری است که هدف آن تهیه خدمات مالی و بانکی با تمرکز بر رضایت‌مندی جامعه، جهت برآورده‌سازی نیازهای اقتصادی و اجتماعی موجود بوده، در حالی‌که به‌طور هم‌زمان پایداری اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد. جای تردید نیست که بانک‌های اجتماعی بر مبنای ارزش‌هایی که از خدمات مالی جهت تاثیرگذاری مثبت بر جامعه و محیط‌‌زیست، استفاده می‌کنند، پایه‌گذاری شده‌اند.
ایجاد کیفیت بهتری از زندگی برای بیشترین افراد جامعه توسط بانک‌های اسلامی
از سوی دیگر بایستی دقت داشت که بانکداری اجتماعی یک حالت یا گونه پایدار نیست، بلکه در واقع یک فرآیند است. بانکداری اجتماعی شناسایی راه‌های بهتر برای عملیات بانکی در رسیدن به اهداف خاص اجتماعی است. فعالیت این نوع بانکداری، دایرمدار مسئولیت‌های اجتماعی هم‌چون فراهم کردن فرصت‌ اشتغال و تولید برای محرومان، حفظ و صیانت از محیط‌زیست و رعایت اصول اخلاقی است. این نوع بانک‌ها تلاش دارند در فعالیت‌هایی سرمایه‌گذاری نمایند که علاوه بر سودآوری، موجب بهبود شرایط عمومی کل جامعه می‌گردد. سرمایه‌گذاری‌های باثبات و روش‌های ویژه اعطای وام‌ از جمله سیاست‌هایی هستند که این نوع بانک‌ها به کار می‌گیرند و به وسیله آن موجب ایجاد کیفیت بهتری از زندگی برای بیشترین افراد جامعه می‌شوند.
با توجه به اهداف متعالی نظام اقتصاد اسلامی و در راستای آن اهداف، نظام بانکداری اسلامی، از تمامی بانک‌های اسلامی انتظار می‌رود که با توجه به تاکیدات و توصیه‌های دین مبین اسلام در بسترسازی امکانات رشد و کمال اجتماعی و فرهنگی جامعه، فراتر از تلاش جهت کسب جواز شرعی فعالیت‌های متداول بانکی خود، پذیرای مسئولیت‌های بیشتری در قبال مسائل اجتماعی باشند.
شاخص‌ نمایانگر ایفای مسئولیت‌های اجتماعی نظام بانکداری اسلامی که بیانگر یک وجهه از وجوه اسلامی آن می‌باشد به نحوه برخورد این نظام با کارمندان، بدهکاران و نیز آحاد افراد جامعه برمی‌گردد. کارمندان، بزرگ‌ترین دارایی هر سازمان هستند و رفاهشان باید مورد توجه قرار گیرد. وظیفه کارفرمایان است که اطمینان بیابند که کارمندان‌شان دستمزد عادلانه و منصفانه دریافت می‌کنند، بیش از حد کار نمی‌کنند و فرصت برآوردن الزامات روحی خود را دارند.
توجه ویژه اسلام به بدهکاران
افزون براین، در اسلام توجه ویژه‌ای به بدهکاران شده و از طلبکاران خواسته شده‌ است که با بدهکاران مدارا کنند و تا حدامکان به آن‌ها آسان بگیرند. به این ترتیب از بانک‌های اسلامی انتظار می‌رود چنین ترتیباتی را در برخورد با مشتریان بدهکار خود، در گزارش سالانه خود ترسیم و بیان کنند. علاوه براین، لازم است نیازهای توسعه‌ای و اجتماعی جامعه‌ای که بانک‌های اسلامی در آن فعالیت می‌کنند تامین گردد. از این‌رو، بانک اسلامی در قبال این دسته از نیازهای جامعه دارای وظیفه می‌باشد. به عنوان نمونه از مهم‌ترین این اقدامات، پرداختن به مسائل رفع و کاهش سطح فقر اقشار محروم جامعه با رویکرد توانمندسازی آنان است. فقر در کشورهای در حال توسعه همانند کشورهای پیشرفته می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. عواملی که در طول زمان‌ها و در مناطق جغرافیائی متفاوتی بروز می‌کند، اما همگی اشتراکاتی با هم دارند؛ از جمله آن‌که آدم فقیر علاوه بر آن‌که سرمایه چندانی ندارد، به اعتبارات بانکی نیز دسترسی چندانی ندارد چراکه وثیقه و ضمانت درخور توجهی برای کسب اعتبار و تسهیلات بانکی در اختیار خود نمی‌بیند.
شاید بانکداری اسلامی بتواند تقویت نظام تامین مالی خرد با رویکرد حمایت از این دسته از افراد جامعه را مدنظر خود قرار دهد. تامین مالی خرد، به مفهوم ارائه وام‌هایی در اندازه‌های کوچک به اقشار خاصی اعم از حقیقی و حقوقی که در طبقات کمتر برخوردار اجتماعی جای دارند و بنا به پائین بودن سطح اعتبار و وثایق آنان، دسترسی چندانی به سایر امکانات تامین مالی ندارند می‌باشد.
در این‌جا باید به این نکته اشاره شود که مشکلات مالی اقشار خاص، فی‌نفسه موضوع اصلی نیست، اما گسترش این روند می‌تواند موجبات اشاعه فقر در سطوح اجتماعی را فراهم سازد. گرچه، هم موسسات ارائه دهنده اعتبارات خرد و هم ارائه‌دهندگان وام‌های بهره‌ای، هر دو در خدمت افراد بی‌پناه و ضعیف هستند اما اهدافشان یکی نیست. اگر هدف گروه اول، صرفاً فراهم‌سازی منابع مالی باشد، عمده هدف گروه دوم صرفاً کسب سود بیشتر و بیشتر است. به عبارت دیگر، هدف ارائه‌کنندگان اعتبارات خرد در واقع میانبر زدن از دور باطل میان تامین مالی اقشار فقیر و رها نمودن آنان از عواقب شایعی هم‌چون اتکای شدید به وام‌های بهره‌ای و شرایط کاری استثماری است. افزون بر این، ارائه‌کنندگان خدمات مالی خرد، وام‌گیرندگان را به شروع کسب وکارهایی برای خود، تشویق و برنامه‌های آموزشی‌ای را به منظور کمک به کارآفرینان تازه‌کار و بی‌تجربه ارائه می‌نمایند.
تعهد به حفظ محیط زیست؛ از شاخصه‌های بانکداری اسلامی
در بانکداری اسلامی، موسسات تامین مالی خرد با ساختاری از نوع بانکی فعالیت می‌کنند. این نوع بانکداری، در راستای تامین مالی خرد اقدام به اعطای وام‌هایی به پروژه‌هایی خاص می‌نمایند. این پروژه‌ها بایستی در پی ایجاد فرصت‌های شغلی برای اقشار کمتر برخوردار و کم درآمد (از جمله افرادی که به مدت طولانی فاقد شغل بوده‌اند، افراد معلول و ناتوان ذهنی و جسمی و ...) و در جوامع محروم به منظور ایجاد تحرک و اشتغال و تقویت انسجام ملی باشند. این خط‌مشی موجب تشویق خوداشتغالی و اجرای پروژه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی می‌گردد.
فلسفه وجودی موسسات تامین مالی خرد با ساختار بانکی، خدمت به مردم فقیر و افزایش دامنه شمول تخصیص منابع مالی به این افراد است. شمار زیادی از این موسسات در جهان، واقعاً به دنبال ایجاد رویکردی تعادلی میان تامین مالی باثبات و اهداف متعالی جامعه با لحاظ شرایطی ایده‌آل و مناسب برای وام‌گیرندگان و توانمندسازی آنان هستند. لذا اقدامات تامینی موثر در این زمینه منوط به اتخاذ رویکردهای یکپارچه و منسجمی است که در نهایت بتواند منجر به ایجاد امرارمعاش پایدار گردد. در عین حال، این موسسات باید متوجه حضور دلالان و سرمایه گذاران حریص و طماعی باشند که در خلال روند وام دهی حضور دارند و می‌توانند با اعمال نفوذهای مخرب حتی خیلی بدتر از وام‌دهندگان رباخوار سنتی، عملاً این روند را دچار  اختلال بنمایند.
ارائه قرض‌الحسنه یک مشارکت مهم اجتماعی است
یکی دیگر از شاخص‌های مهم در این زمینه، مشارکت نظام بانکی در اموری همچون زکات، صدقه، اعتبارات قرض‌الحسنه و مدیریت آن‌ها است. برخلاف زکات که اجباری است، صدقه به طور ذاتی داوطلبانه بوده و می‌تواند برای مقاصدی که شریعت اجازه نموده در راه منفعت جامعه استفاده شود. بنابراین بانک‌های اسلامی می‌توانند با ورود به این مباحث و در اختیار قرار دادن امکانات خود، راه اعطای اینگونه کمک‌های خیریه را هموارتر سازند. همچنین ارائه قرض‌الحسنه بنا به دلایل منافع اجتماعی، یک مشارکت مهم اجتماعی است که بانک‌های اسلامی می‌توانند در انجام آن خصوصاً در جوامع محلی‌ای که در آن فعالیت می‌کنند، مشارکت نمایند.
شاخص دیگر بانک‌های اسلامی در ایفای تعهدات اجتماعی به مسائل حفاظت وصیانت از محیط زیست برمی‌گردد. آموزه‌های اسلامی مکرراً به این موضوع اشاره دارند که موجودات زنده غیرانسانی، اعم از حیوانات و گیاهان، دارای حقوقی هستند که انسان‌ها ملزم به رعایت آنان می‌باشند. هم‌چنین اسلام به مسئله حق بهره‌مندی نسل‌های آتی از منابع طبیعی و محیط زیست پرداخته است.
با نگاهی به وضعیت جهان، درمی‌یابیم، که در حال حاضر ما در هجمه‌ای از انواع بحران‌های زیست محیطی روزگار می‌گذرانیم. تغییرات جهانی وضعیت جوی احتمالاً نشان از بزرگ‌ترین چالش‌های زیست محیطی در آینده‌ای نه چندان دور دارد. امروزه، تأمین مسایل رفاهی، معیشتی و امنیتی میلیاردها انسان در سراسر جهان از جمله دغدغه‌هایی هستند که توسط جامعه علمی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. امروزه لازم است تا حدی از رویکردهای صرفاً بازارمحور و متمرکز بر توسعه بازارهای مالی فاصله گرفته و خط‌مشی‌هایی با دغدغه‌های اجتماعی جایگزین آن گردند. واضح است که بانک‌ها به منظور ایفای نقش خود در این فرآیند، نیازمند دستیابی به منابع آزاد سرمایه‌ای، فراتر از صور متعارف برای سرمایه‌گذاری در صنایع و حمایت از آنان، به ویژه در حوزه‌های انرژی و تبدیل منابع آلاینده به انرژی‌های تجدیدشونده و فناوری‌های سبز هستند. در این فرآیند، بانکداری اسلامی می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد به شرط آنکه، دیگر سیاست‌های عمومی جامعه مکمل آن قرار گرفته و همه شهروندان، سرمایه‌گذاران و کسب و‌کارهای کوچک خود را ملزم به اعمال شیوه‌های مسئولانه در سرمایه‌گذاری‌ها برای حال و آینده جامعه بدانند.
منبع: پژوهشکده پولی و بانکی

۹۲/۱۱/۲۱
۱۲:۴۰

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت : بخش "تولید" نیازمند حمایت همه جانبه بانکها برای تامین مالی است

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت توجه بیش از پیش بانکها در تامین مالی و ارائه تسهیلات از آنها خواست تا برای حل مشکلات این بخش از اقتصاد کشور حضور پررنگ تری داشته باشند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از شاتا ؛ « محسن صالحی نیا» که در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل بانکهای خصوصی و دولتی حضور داشت به موضوعات مختلفی از جمله نیازهای بخش صنعت و معدن برای سرمایه ثابت و سرمایه در گردش اشاره کرد.
وی در گزارشی به برآورد میزان تسهیلات سرمایه در گردش در غالب دو روش یکی  بر مبنای ارزش تولیدات و دیگری  بر مبنای تسهیلات پرداخت شده اشاره کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین عملکرد مقایسه ای سالهای قبل بانکها و پیش بینی سال 93 برای سرمایه در گردش این بخش را تشریح کرد.
صالحی نیا در ادامه با اشاره به عملکرد تسهیلات اعطایی از سوی منابع صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: از مجموع 9.8 میلیارد دلار طرح معرفی شده ، تا کنون 1.8 میلیارد دلار معادل 20 درصد گشایش شده است همچنین از مجموع 8 هزار میلیارد ریال طرح معرفی شده نیز تا کنون 1.6 هزار میلیارد ریال معادل 20 درصد پرداخت شده است.
به گفته وی؛همچنین از مجموع 94 هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش معرفی شده تا کنون 19 هزار میلیارد ریال معادل 20 درصد پرداخت شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود به برخی مسائل و مشکلات بخش صنعت پرداخت.
به گفته صالحی نیا؛ تسهیلات اعطایی در بخش های صنعت و معدن کمتر از درصد توصیه شده بسته سیاسی بانک مرکزی، تاخیر در گشایش اعتبار به دلایل تحریم، عدم پذیرش LC به نفع سازندگان داخلی جهت بخشی از ماشین آلات که می تواند داخل کشور ساخته شود، عدم پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صورت همزمان از محل صندوق توسعه ملی و طولانی بودن زمان ارزیابی طرح ها در بانکهای عامل بخشی از این مشکلات است.
وی همچنین به پیشنهاداتی در خصوص رفع هر چه سریع تر این مسائل و مشکلات اشاره کرد و از مدیران عامل بانکها خواست تا با توجه بیشتری به این پیشنهادات فکر کنند.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۱:۱۰

قیمت تمام شده پول در بانکهای خصوصی از مرز 20 درصد گذشت/ پول گران چاقوی دولبه برای بانک ها

امسال بانک مرکزی بسته سیاستی ندارد و این بدان مفهوم است که دستور العمل های قبلی فعلا پابرجاست .

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، مهمترین بخش بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی نرخ سود سپرده ها و تسهیلات اعطایی است.بخشی که در سال های اخیر استفاده های اقتصادی و البته مانور های سیاسی و تبلیغاتی فراوانی در خصوص آن شد بدون آنکه بررسی درستی از محتوای اصلی کاهش و یا افزایش نرخ سود بانکی در شرایط مختلف اقتصادی صورت گیرد. بر اساس آخرین توافقات شورای هماهنگی بانک ها و کانون بانک های خصوصی در سال 1390 سقف سود بانکی را براساس بسته سیاستی بانک مرکزی 20درصد و کف آن 7درصد اعلام شد. این توافق بین بانک ها در حالی اعلام شد که در زمان اعلام نرخ نیز بسیاری از بانک ها برای مشتریان خود به این مسئله پای بند نبودند .
اما مسابقه در اعطای نرخ سود و به تبع آن تسهیلات از آن زمان تا به امروز ادامه دارد و بانک ها بنابر شرایط و مقتضیات و شرایط مشتریان نرخ های سود سپرده متفاوتی را ارائه می کنند که گاها روز شمار به 22 درصد می رسد.
هرچند که نرخ سود سپرده های بانکی به دلیل افزایش نرخ تورم و توجیه مشتریان به نگه داری پول در بانک ها و جلوگیری از ورود نقدینگی به سایر بازارهای غیر مولد افزایش یافته است اما مسابقه بانک ها در افزایش نرخ سود سپرده ها زنگ خطری را در سیستم بانکی به صدا درآورده است و آن افزایش قیمت تمام شده پول است .
در این میان گویا بانک مرکزی نیز به اقتصاد آزاد معتقد است و علی رغم افزایش نرخ سود سپرده ها و به تبع آن نرخ تسهیلات سکوت کرده است. اینگونه از در هر بانکی که داخل می شوی تابع شرایط و نرخ های گوناگون خواهی شد.
اما برخی مدیران بانکی افزایش قیمت تمام شده در بانک ها را که تابعی از نرخ تجهیز منابع ،هزینه های اداری و پرسنلی و سایر هزینه ها است کاملا عادی می دانند که در هر بانک باید با توجه به مقتضیات آن بانک تصمیم گیری شود .
محمد هاشم بت شکن، مدیر عامل فعلی بانک مسکن که پیش از این مدیر عامل بانک اقتصاد نوین بوده است در خصوص افزایش قیمت تمام شده پول و رقابت ناسالم سیستم بانکی در اعطای سود به مشتریان می گوید:نرخ سود سپرده ها در حال حاضر آزاد است و بانک ها بر اساس منابع و مصارف خود این نرخ را تعیین می کنند و قیمت تمام شده پول را در نظر می گیرد و ارزیابی می کند نرخ تسهیلات با چه نرخی دارای توجیه است و تا آن مقطع با در نظر گیری سایر هزینه ها سود پرداخت می کنند .
وی در ادامه می گوید: علی القاعده بانک بنگاهی اقتصادی است و رویکردهای اقتصادی در آن حاکم است و نمی تواند قیمت تمام شده پولش بالا برود ولی تسهیلات نتواند بدهد .
اما سید کامل تقوی نژاد، مدیر عامل بانک سپه دیدگاه دیگری دارد و افزایش قیمت تمام شده پول در بنگاه ها را خطری برای اقتصاد می داند .او قیمت تمام شده پول در بانک سپه را 16 درصد اعلام کرد .
وی همچنین تأکید می کند: در شرایط فعلی با توجه به نرخ تورم قیمت تمام شده پول برای بانک‌های دولتی بالا رفته است و این معضلی برای سیستم بانکی فعلی است .
تقوی نژاد می افزاید :در حال حاضر برخی موسساتی که مجوز قانونی ندارند با ارائه نرخ سودهای بالا جذب منابع بالایی دارند که به رقابت سخت در سیستم بانکی منجر شده است .
مدیر عامل بانک سپه با بیان اینکه در حال حاضر برخی موسسات روزشمار حدود 24 درصد نرخ سود به سپرده ها پرداخت می کنند که این برای نظام بانکی بسیار خطرناک است،میگوید: به این دلیل که سپرده های 5 ساله اگر قرار باشد که دولت تورم را کاهش دهد تعهداتی برای بانک ایحاد می کند که در اینده نمی تواند دوامی داشته باشد . به همین دلیل قیمت تمام شده پول بالای 20 درصد می رسد که دولت نیز برای کاهش تورم با مشکل مواجه می شود .
وی در ادامه این گفت و گو می گوید: اعتقاد دارم نرخ تسهیلات باید زمینه ساز کاهش تورم باشد، به این دلیل که اگر نرخ تسهیلات با شرایط فعلی حدود 30 درصد برآورد شود با کاهش تورم سرمایه گذاری سرمایه گذاران با مخاطره مواجه خواهد شد و قطعا در شرایط اصلاح وضعیت اقتصادی نرخ سود سپرده و تسهیلات نباید از کاهش تورم جلوگیری کند.
مدیر عامل بانک سپه به راهکار دیگری در این زمینه اشاره می کند و می گوید : اخیرا شورای پول و اعتبار عقودی  را در بانک ها تعریف کرده که آنها می تواند مشکلات مردم را در این زمینه حل کند مثل مرابحه ،استصناع خرید دین ، این در حالی است که ممکن است عقود مذکور به اصلاح نرخ ها در بانک ها نیز منجر شود.
همچنین ابراهیم شیخ زاده ،کارشناس بانکی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص اینکه افزایش نرخ سود برای بانک ها تهدید است یا فرصت می گوید:در حال حاضر قیمت تمام شده پول در بانک ها بیش از 25درصد است و این به تعهداتی که برخی شرکت ها برای خود ایجاد کرده اند باز می گردد.
شیخ زاده با اشاره به اینکه با توافقات ژنو خوش بینی هایی در اقتصاد ایجاد شده و این نگاه مثبت تقاضا برای دریافت تسهیلات را افزایش داده است می گوید:این رویکرد تقاضا در سیستم بانکی را افزایش داده و بانک ها برای دست یابی به منابع بیشتر نرخ های بالاتری را به مشتریان پیشنهاد می کنند.
این کارشناس بانکی با بیان اینکه نگاه بانک ها با روش های دریافت سود تسهیلات قدیمی متفاوت است و نگاه مشارکتی در قراردادها حاکم است ادامه می دهد :در این روش نرخ از پیش تعیین نمی شود و در قراردادهای مشارکت نرخ ها تا 40 درصد پیش بینی می شود .به گفته وی بانک ها در این روش از علمای حوزوی نیز مجوز دریافت کرده اند و ایشان نیز عنوان کرده اند که اگر مشارکت واقعی باشد و نرخ سود مورد انتظار افزایش یابد مجاز است .به گفته وی در کنار همه این موارد برخی بانک ها در قراردادهای مشارکت مدت را 6 ماهه تعیین می کنند که با تغییرات سریع نیز بتوانند خود را منطبق سازند.
وی افزایش نرخ سود و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده پول را تهدید و فرصت می داند . شیخ زاده عنوان می کند در صورتی که پول به فعالیت های مفید اقتصادی هدایت شود فرصت است و در صورتی که به سمت بورس هدایت شود ناسالم و غیر مفید است و باید بازار را کنترل کرد که با تزریق غیرمفید نقدینگی حباب در قیمت سهام برخی شرکت ها ایجاد نشود.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۴:۳۸

فارس گزارش می‌دهد سرریز نقدینگی از بورس به بانکها با نرخ جدید اوراق مشارکت

تصمیم دولت برای افزایش نرخ سود اوراق مشارکت و انتشار آن در دقایق پایانی معاملات امروز موجب افزایش موجی از صف فروش در بازار سهام شد و قطعا بانکها به عنوان بازار رقیب بورس در آینده تقویت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ در دقایق آغازین معاملات امروز بازار سهام، اکثر نمادها به صورت متعادلی خرید و فروش شد، اما پس از گذشت ساعاتی با فشار فروش، بازار سهام باز هم در وضعیت قرمز قرار گرفت. روند شاخص بورس همانند یک ماه گذشته همچنان نزولی بود و امروز هم اکثر شرکت‌های بورسی کاهش 4 درصدی قیمت را تجربه کردند، تا شاخص به مرز 80 هزار واحد نزدیک شود. پس از انتشار خبر افزایش سود اوراق مشارکت به 23 درصد بر حجم صف  فروش نمادها افزوده شد و شاخص با افتی شدیدتر به مرز 79 هزار واحد نزدیک شد. امروز با اعلام رویکرد جدید بانک مرکزی در مورد نرخ سودهای بانکی انتظار می‌رود بازار رقیب بورس بیش از گذشته تقویت شود و نقدینگی‌ زیادی از بازارهای موازی به سمت بانک‌ها سرازیر شود.
به گزارش فارس، با ورود نقدینگی‌ و افزایش منابع بانک‌ها قدرت این بازار به نسبت بازار سهام افزوده شده و مردم ترجیج بیشتری به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها می‌دهند. پیش از این نیز با مصوبات مجلس شورای اسلامی بازار سرمایه در وضعیت قرمز قرار گرفته و کاهش شدیدی را تجربه کرده بود، در این مصوبات نرخ خوراک پتروشیمی 15 سنت و بهره مالکانه معادن نیز 30 درصد تعیین شد. در ماه‌های پایانی سال 92، روزهای تلخی برای سرمایه‌گذاران بازار سهام رقم خورد، چرا که مصوبات دولت یکی پس از دیگری منجر به ریزش بیشتر قیمت‌ها شدند. به نظر می‌رسد، امروز با مصوبه جدید بانک مرکزی کاهشی در نقدینگی بازار سرمایه  روی خواهد داد و نقدینگی‌ با تغییر جهت خود به سمت بانک‌ها سرازیر شوند. در معاملات امروز بورس تهران به غیر از 23 نماد شامل شرکت‌های دارویی، مخابراتی و شوینده بود، مابقی با کاهش قیمت معامله شدند. در فرابورس هم شاخص کل با کاهش حدود 8 واحدی به 738 واحد رسید که بیشترین تأثیر منفی را شرکت نفت پاسارگاد، ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت شیراز، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و نفت ایرانول داشتند.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۴:۰۶

شماره کارت‌های بانکی ناشناخته برای فروشگاه‌های توزیع سبد کالا

صدور کارت‌های جدید بانکی جایگزین کارت‌های اعتبار گذشته مشمول دریافت سبد کالا در حالی با شماره جدید صادر می شود که سامانه و فروشگاه های توزیع سبد کالا شماره کارت جدید را نمی شناسد و بر این اساس، سبد کالا به دارندگان این کارت‌ها ارائه نمی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دو هفته از آغاز اجرای طرح توزیع سبد کالایی بین اقشار مختلف مردم می گذرد و با گذشت این مدت زمان مشکلات اجرای طرح به مرور مشخص شد، مشکلاتی که بسیاری از شهروندان را دچار سختی و ناراحتی کرد. 
در این بین مسائل و مشکلات مربوط به سیستم بانکی و معضلات کارت های بانکی از جمله این موارد بود که باعث سرگردانی و سردرگمی برخی از افراد جامعه شد. با وجود اینکه مسئولان بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بودند که نظام بانکی برای اجرای این طرح آماده است، اما واقعیت ها چیز دیگری را نشان داد.
عدم هماهنگی بین بانک مرکزی و در اصل نظام بانکی کشور، وزارت تعاون و وزارت صنعت به این مسائل دامن زد؛ با وجود اینکه سبد کالایی به برخی از افراد تعلق می گرفت، اما کارت های بانکی این افراد دارای اعتبار کافی نبوده، یا تاریخ آنها از اعتبار ساقط شده بنابراین این افراد برای دریافت کارت بانکی به شعب مراجعه می کنند و شعب بانکی کارت دیگری برای آنها صادر می کند.
نکته قابل توجه این است که کارت جدید بانکی که توسط شعب صادر می شود، دارای شماره جدید است و با شماره کارت قبلی که تاریخ اعتبار آن گذشته است، تفاوت دارد و سامانه مربوط به توزیع کالا، شماره کارت جدید را نمی شناسد. بر این اساس با توجه به ناشناخته بودن شماره کارت جدید بانکی، فروشگاه های توزیع کننده سبد کالا به این افراد سبد کالا ارائه نمی دهند.
این در حالی است که نظام بانکی به ویژه بانک مرکزی باید برای رفع چنین معضلاتی اطلاع رسانی درستی داشته باشد.  حتی به روز رسانی صدور کارت های بانکی که البته در حال حاضر 72 ساعته است نیز ان معضل را ساماندهی نمی کند.
به روز رسانی شماره کارت های بانکی در سامانه هدفمندی یارانه ها به صورت خودکار نیز هنوز اجرایی نشده ونگرانی هایی برای این افراد بودجود آورده است. این مشکلات در حالی همچنان لاینحل باقی مانده است که مشمولان جدید همچنان به دریافت کنندگان سبد کالا افزوده می شوند و تعداد افرادی که با مشکل مواجه می شوند، به تدریج بیشتر می شود.
همچنین با توجه به اینکه ترافیک کاری شبکه بانکی کشور در ماه پایانی سال یعنی اسفندماه به اوج خود می رسد و سبد کالایی ماه پایانی سال در نیمه اسفندماه به مردم ارائه خواهد شد، لازم است که مشکلات ایجاد شده برای مردم ساماندهی شود تا اشکالاتی در نظام‌های پرداخت و شبکه کارت خوان‌های فروشگاهی ایجاد نشود و بانک‌های کشور لازم است که از هم اکنون در تدارک شرایط و فراهم کردن امکانات برای آن زمان باشند.
 

۹۲/۱۱/۲۲
۱۲:۵۵

کارمندان بانک ها، 22 بهمن، خوشحال تر از دیگران هستند!

کارمندان بانک ها و موسسات مالی و اعتباری معمولا در روزهای منتهی به 22 بهمن ماه از بقیه کارمندان خوشحال تر هستند!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار بانک ، بر اساس یک رسم چند ساله در شبکه بانکی کشور مدیران عامل بانک ها برای بزرگداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همه ساله پاداش ویژه ای به کارمندان خود می دهند.
این پاداش در بین کارمندان بانک ها به پاداش ۲۲ بهمن شهرت یافته و مبلغ ریالی آن نیز تقریبا قابل توجه است.
البته مبلغ پاداش در بین بانک ها متفاوت است و در برخی از بانک ها به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در روز ۲۲ بهمن ۵۷ معادل ۲۲ روز پایه حقوق به کارمندان پرداخت می شود.
همچنین در برخی از برخی از بانک ها نیز معادل ۱۵ روز حقوق پرداخت می شود.
اگر حداقل حقوق یک کارمند در روز ۲۵۰ هزار ریال باشد پاداش روز ۲۲ بهمن ماه معادل ۵ میلیون و پانصد هزار ریال خواهد بود.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۰:۰۴

8 ترس متداول مردم از اینترنت بانک

خیلی ها بر این عقیده اند که بانک ها به دلیل دریافت کارمزد بیشتر مردم را تشویق به استفاده ازبانکداری الکترونیک می کنند. این در حالیست که بانک ها نه تنها برای ارائه خدمات اینترنت بانک کارمزد نمی گیرند بلکه برای تشویق مردم به استفاده از این خدمات جوایز متعددی را هم در نظر گرفته اند.

به گزارش بانکی، اگرچه طی سال های اخیر استقبال از اینترنت بانک به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده اما هنوز هم هستند افرادی که به دلیل ترس های متعدد که اغلبشان هم بی مورد است از این سیستم دوری می جویند.
استفاده از اینترنت بانک دارای مزایای زیادی از جمله جلوگیری از اتلاف وقت است که به راحتی نمی توان از این مزایا گذشت . اما ترس هایی هم هست مثلا:
1. اینترنت بانک باعث گم شدن پول های من می شود
پدیده ای تحت عنوان تراکنش های ناموفق که بعضا در سیستم بانکداری الکترونیک رخ می دهد امری طبیعی است که هر از چند گاهی به وقوع می پیوندد . اما مطمئنا هیچ پولی در سیستم بانکداری الکترونیک گم نمی شود و از طریق شماره تراکنش،شماره حساب و حتی زمان انجام تراکنش می توان وضعیت پول را پیگیری کرد. اگر  تراکنشی به هر دلیل با موفقیت انجام نشود پول حد اکثر ظرف مدت 72 ساعت به حساب شما برگشت خواهد خورد.
2. فرق اینترنت بانک و خرید آنلاین
اینترنت بانک خدمات متعددی از جمله صورتحساب، گردش مالی، انتقال وجه، خریدوفروش و... را فراهم می آورد بنابر این خدمات متعددی از سوی سیستم اینترنت بانک ها ارائه می شود درحالی که خرید آنلاین از طریق سایت ها و دروازه پرداخت بانک ها امکان پذیر است و این دو فرایند کاملا متمایزی دارند.
3. اینترنت بانک امن نیست
خطر همیشه در کمین است وقتی به شعبه بانک مراجعه می کنید و می خواهید پول های حسابتان را خارج کنید هر لحظه امکان این است که در طی مراحل خدای نکرده مورد سرقت مسلحانه و کیف زنی قرار بگیرید. خطر استفاده از اینترنت بانک به مراتب کمتر است . به شرط اینکه اصول ایمنی را رعایت کنید . مثلا از اینترنت مراکز عمومی وارد اینترنت بانکتان نشوید . موقع وارد کردن رمز از کیبورد مجازی استفاده کنید و رمزتان را به دقت مراقبت کنید.
4. استفاده از اینترنت بانک باعث می شود کنترل خودم بر پس انداز هایم را از دست بدهم
برخی به این تصور که چون پول مجازی را نمی شود دید ، باعث مصرف گرایی و خرج کردن بیش از اندازه پول می شود از استفاده از اینترنت بانک شانه خالی می کنند.
این در حالیست که نگهداری از اموالمان چه مجازی و چه حقیقی اصلی است که در هرشرایطی باید رعایت شود.
5. کارمزد و اینترنت بانک
خیلی ها بر این عقیده اند که بانک ها به دلیل دریافت کارمزد بیشتر مردم را تشویق به استفاده ازبانکداری الکترونیک می کنند. این در حالیست که بانک ها نه تنها برای ارائه خدمات اینترنت بانک کارمزد نمی گیرند بلکه برای تشویق مردم به استفاده از این خدمات جوایز متعددی را هم در نظر گرفته اند.
6.کارمندان بانک در دسترس ترند
برخی به این تصور که صندوق داران و کارکنان شعب پاسخ بهتری به سوالات  و ابهاماتشان می دهند به شعب مراجعه می کنند. این در حالیست که صندوقداران معمولا سرشان بسیار مشغول است و فرصت پاسخگویی به همه سوالات شما را ندارند در حالی که در سیستم آنلاین علاوه بر پاسخگویی و سیستم های متعدد پاسخگو راهنماهای خوبی برای کمک مشتریان طراحی کرده اند.
7. استفاده از اینترنت بانک سخت است
خیلی ها تصور می کنند فرایند استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک پیچیده و سخت است در حالی که در هر مرحله هشدار های امنیتی و نحوه استفاده به تشریح توضیح داده شده و همه به راحتی می توانند از خدمات این سیستم استفاده کنند.
8. متقاعد کردن دیگران سخت است
برخی بر این تصور اند که اگر وجوه را از طریق اینترنت انتقال دهند متقاعد کردن دریافت کنند ه وجه دشوار است این درحالی است که فعال شدن سیستم های پیام کوتاه و سایر خدمات بانکداری باعث شده مشتریان بلافاصله و از طرق مختلف با کوچکترین تغییرات و گردش حساهایشان به سرعت مطلع شوند.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۴:۳۱

کشف شبکه اخذ تسهیلات غیرمجاز بانکی

Banker - رئیس پلیس آگاهی استان چهارمحال بختیاری از کشف شبکه اخذ تسهیلات غیر مجاز بانکی به ارزش ۴ میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش بنکر (Banker)، سرهنگ برزوئی با اشاره به کشف تسهیلات غیر مجاز بانکی به ارزش ۴ میلیارد ریال اظهار داشت: چندی پیش خبری مبنی بر اخذ تسهیلات غیرمجاز بانکی توسط چند شرکت از یکی از بانک‌های استان در اختیار ماموران اداره مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی قرار گرفت.
 وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص شد رئیس یکی از شعب بانک‌های استان بدون رعایت موازین و مقررات بانکی تسهیلات غیرمجاز در اختیار مدیران ۴ شرکت خصوصی قرار داده است.
 رئیس پلیس آگاهی استان چهارمحال بختیاری با اشاره به اینکه مدیران یاد شده در اصل اعضای یک خانواده هستند، مبلغ تسهیلات اعطایی را ۴ میلیارد ریال عنوان کرد.
 برزویی در ادامه تصریح کرد: پس از تکمیل تحقیقات موضوع به مراجع قضایی ارجاع و از آن طریق برای رئیس شعبه بانک مذکور نظر به تخلفات متعدد و تبانی علیه اموال دولتی قرار وثیقه شد.
 وی در پایان خاظرنشان کرد: عدم نظارت و کنترل رئیس حوزه و بازرسی بانک در خصوص تسهیلات اعطایی(عدم بازرسی شش ماهه و سالیانه از شعب مختلف) استفاده از روسای بی تعهد و بی مسئولیت، نبود بخشنامه و دستورالعمل اجرائی مدون و یکسان در خصوص نحوه پرداخت‌ها در بانک و تبانی تسهیلات گیرنده با مسئولین بانک‌ها و بعضا پرداخت رشوه در جهت دریافت وام توسط مشتری منجر به چنین رویدادهای تلخی خواهد شد./ تسنیم

۹۲/۱۱/۲۱
۱۰:۰۱

مطالبات بانکی، ۲۰ درصد کل منابع بانکی است

محمد عدلی:
هیأت دولت در مصوبه‌ای تسهیلات جدیدی را برای بدهکاران بانکی درنظر گرفت تا طبق اعلام بانک مرکزی سیاست تسهیل به جای تنبیه برای بازگرداندن مطالبات معوق بانکی در دستور کار قرار گیرد.
با ابلاغ 3راهکار جدید از سوی دولت، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند برای تسهیل تسویه بدهی‌های غیرجاری مشتریان خود از طریق بخشش وجه التزام تأخیر تادیه دین، تقسیط و امهال بدهی اقدام کنند. تقسیط مجدد بدهی حداکثر به‌مدت 5سال و امهال بدهی حداکثر به‌مدت 6‌ماه در این مصوبه دولت گنجانده شده است. برای بررسی چگونگی بحرانی شدن وضعیت مطالبات معوق با بهاءالدین‌حسینی‌هاشمی، کارشناس مسائل بانکی گفت‌وگو کرده‌ایم.
سهم مطالبات معوق از کل تسهیلات بانکی ارائه شده چقدر است؟
مطالبات معوق بانکی در حال حاضر 20درصد از حجم کل منابع سیستم بانکی را تشکیل می‌دهد. همچنین حدود 25درصد از کل اعتبارات داده شده به بانک‌ها بازنگشته است که این درصد بسیار بالا و نگران کننده‌ای است. نکته این است که درصد بالایی از مطالبات لاوصول در اختیار تعداد محدودی از مشتریان است. حدود 70درصد از مبلغ مطالبات معوق در اختیار 300بدهکار است که این بدهکاران عموما از نهادهای عمومی و وابسته به قدرت هستند که از اقتدار بالایی برخوردارند. در این شرایط، فعالیت‌های اقتصادی کشور از 20درصد از منابع بانکی یعنی حدود 100هزار میلیارد تومان، محروم شده‌اند.
این موضوع چه تأثیری بر عملکرد بانک‌ها داشته است؟
تسهیلات تکلیفی که به سیستم بانکی تحمیل شده و به مطالبات معوق تبدیل شده بانک‌ها را ضعیف کرده و موجب شده سرمایه جدیدی به بانک‌ها وارد نشود. در حال حاضر افزایش سرمایه بانک‌ها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تسعیر نرخ ارز بوده است. در واقع قدرت پولی به بانک‌ها تزریق نشده است.
این برخلاف مصوبه کمیته بال است که می‌گوید حداکثر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی باید 100درصد از سرمایه پرداخت شده باشد اما در این سال‌ها چندین برابر سرمایه وارد شده از طریق تجدید ارزیابی دارایی و تسعیر نرخ ارز بوده است. از طرفی هزینه جاری بانک‌ها افزایش پیدا کرده است. هزینه سرمایه‌ای نظیر خرید ساختمان جدید و نوسازی هم افزایش یافت. در این شرایط بانک‌های دولتی عملا زیان ده شدند هرچند درصورت‌های مالی چیز دیگری آمده است. این موضوع خطر استفاده از سپرده در اداره بانک‌ها را به جای صرف در تسهیلات دهی افزایش داده است. از طرفی مطالبات معوق افزایش یافت و قدرت وام دهی بانک‌ها که باید برای رشد و توسعه اقتصادی اعطا شود، کاهش یافت.

۹۲/۱۱/۲۱
۱۰:۴۹

بانگ زدن بر سر بانک‌ها

اختصاصی/ در شماره‌‌های قبل، شما را با چگونگی شکل‌گیری نخستین بانک‌های ایران و جهان در عصر باستان آشنا کردیم و نوشتیم که نخستین بانک‌های جهان بانک‌های عصر هخامنشی بودند که با عنوان «بانک اگیپی و پسران» در آن عصر فعالیت خود را آغاز کردند.
همچنین با بخش‌هایی از چگونگی شکل‌گیری بانک‌ها در جهان امروزی آشنا شدیم. در این شماره به چگونگی شکل‌گیری بانک و بانکداری در کشورمان آشنا می‌شوید.
 
بانک‌ شاهی یا نخستین بانک ایرانی
بانک شاهی براساس گرفتن امتیاز از دولت ایران که آن را بانک دولتی با حق انحصاری نشر اسکناس و معاف از مالیات به مدت ۶۰ سال می‌ساخت، در ۱۸۸۹ در لندن تاسیس شد. به نوشته «جفری‌جونز»، استاد دانشگاه کمبریج ایران قرن نوزدهم یکی از عقب مانده‌ترین کشورهای جهان بود. یک شرکت نفت انگلیسی در سال ۱۹۰۸ در این کشور، نفت کشف کرد، اما تا دهه ۱۹۳۰ طول کشید که ایران صاحب راه‌آهن یا صنعت مدرنی شود. همچنین ایران تا پیش از سال ۱۹۱۴ در معرض دخالت مداوم نیروهای خارجی قرار داشت، چراکه از موقعیت ژئوپلیتیک خاصی بین امپراطوری شوروی و هند انگلیس برخوردار بود.
پرسشی که به ذهن می‌رسد، این است که چرا سرمایه‌گذاران انگلیسی باید خواهان تاسیس یک بانک در چنین کشوری باشند؟ پاسخ غیرعادی این است که بانک به اشتباه تاسیس شد.
تاریخ بانک شاهی را می‌توان به دوره‌های پیش و پس از ۱۹۲۸ تقسیم کرد. پیش از ۱۹۲۸ این بانک عملا تنها بانک مدرن در ایران بود، به استثنای بانک روس که در ۱۸۹۰ تاسیس شد تا وام‌های سیاسی بسیاری پرداخت کند، اما عمر آن با آشفتگی به پایان رسید. این بانک در سال ۱۹۲۸ تعداد ۲۸ شعبه در همه شهرهای اصلی ایران داشت که به دو شکل در بازارهای خرده‌فروشی و خدمات فعالیت می‌کردند: قبول سپرده‌ها، مساعده و قرض دادن، تامین مالی تجارت، و خرید و فروش ارز. همچنین به عنوان بانک دولتی عمل می‌کرد که شامل: انتشار اسکناس، واردات نقره برای ضرب سکه، نگهداری حساب‌‌های دولتی و دریافت‌کننده درآمدهای دولت و قرض‌دادن به دولت بود. بانک همچنین اوراق قرضه دو وام خارجی ایران در لندن را عرضه کرد (۱۸۹۲ و ۱۹۱۱) و وام‌های دولت بریتانیا به دولت ایران بین ۱۹۰۳ و ۱۹۱۹ از طریق این بانک داده می‌شد.
و اما بعد براساس نوشته‌های مندرج در اسناد تاریخ معاصر تشکیل بانک به شکل جدید نخستین بار در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی (۱۳۲۴ ه‍ - ق)، ۱۰ سال پیش از به‌وجود آمدن بانک شاهی از سوی حاج محمد حسن امین دارالضرب یکی از صرافان بزرگ تهران به مظفرالدین شاه قاجار پیشنهاد شد. در این پیشنهاد، بعد از اشاره به تاثیر بانک در پیشرفت صنعتی کشورهای اروپایی و ذکر این‌که رواج صنعت و احداث خطوط ‌آهن و تلگراف بدون ایجاد بانکی بزرگ میسر نیست، تاکید شد که چنین موسسه‏ای باید با اشتراک و اتفاق دولت و ملت به‌وجود آید. اما این پیشنهاد با دخالت‌های بیگانگان و عوامل آنان، جامعه عمل نپوشید و به‌جای آن، بانک شاهی در ایران مستقر شد. بر این اساس، پس از استقرار مشروطیت، هنگامی که دولت از مجلس شورای ملی اجازه استقراض خارجی خواست، احساسات ملی که از وام‌های گذشته و رفتار بانک‌های بیگانه جریحه‌دار شده بود، به هیجان آمد و نمایندگان مردم به منظور قطع نفوذ سیاسی و اقتصادی بانک‌های مذکور و در ترمیم وضع مالی خزانه، ضمن مخالفت با استقراض خارجی، تاسیس بانک ملی را خواستار شده و جمعی از بازرگانان و صرافان متعهد به مشارکت در این بانک شدند و در آذر ۱۲۸۵ اعلام آن که مبین احساسات عمومی و علاقه مردم به تاسیس یک بانک اعتباری ملی در ایران بود، انتشار یافت.
در ۲۳ آبان ۱۲۸۵ میرزا ابوالقاسم ناصرالملک، وزیر مالیه وقت مظفرالدین شاه در مجلس شورای ملی حاضر شد و از اوضاع نابسامان مالی کشور خبر داد و پیشنهاد کرد که دولت برای رفع این مشکل مبلغی از کشورهای اروپایی وام دریافت کند که با مخالفت شدید نمایندگان روبه‌رو شد. نمایندگان پس از شور و پیگیری در ۹ آذر همان سال با تاسیس بانکی که بتواند برای کشور سود داشته و با سپرده‌های مردم به نفع کشور و مردم کار کند، موافقت کرد. خبر تشکیل بانک ملی با سرمایه ۱۵میلیون (۳۰ کرور) و قابلیت افزایش به ۵۰ میلیون تومان، با وجد و شعف عموم ملت روبه‌رو شد.
از سوی دیگر، تغییرات ناگهانی در اوضاع سیاسی و انعقاد قرارداد ۱۹۰۷ بین دولت‌های روسیه و انگلیس و تقسیم ایران، آغاز جنگ جهانی اول و ورود نیروهای اشغالگر به ایران، تمام کوشش‌ها و تلاش‌های تشکیل بانک ملی را نقش بر آب کرد و این آرزوی بزرگ مردم سال‌ها به تعویق افتاد.
پس از پایان جنگ جهانی اول و خروج اشغالگران از ایران، سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۰۶ به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در ۱۴ تیر ۱۳۰۷ مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و سه شنبه۲۰شهریور ۱۳۰۷ بانک ملی ایران در تهران رسما کار خود را آغاز کرد. نخستین مدیرعامل بانک ملی دکتر کورت لنیدن بلات و معاون او فوگل به همراه ۷۰ کارشناس از آلمان به ایران آمدند.
بر حسب اساسنامه بانک، بانک ملی ایران به‌صورت یک شرکت سهامی دارای شخصیت حقوقی شناخته و تابع قوانین تجاری تلقی شد. سرمایه اولیه بانک ۲۰ میلیون ریال بود که فقط هشت میلیون آن پرداخت شد و در سال ۱۳۱۴ سرمایه بانک به ۳۰۰میلیون ریال و در سال ۱۳۳۱ به دومیلیارد ریال افزایش یافت که تمام آن پرداخت شده بود.
با توجه به این‌که در آن تاریخ، متخصص بانکی در ایران وجود نداشت، به موجب قانونی اجازه استخدام اتباع سوئیسی یا آلمانی به منظور اداره بانک داده شد. تعداد کارکنان بانک در روز افتتاح اعم از ایرانی و آلمانی از ۲۷ نفر تجاوز نمی‏کرد.
در ابتدای تاسیس بانک، علاوه بر شعبه مرکزی، دو شعبه در بازار تهران و بندربوشهر که مهم‌ترین بندر بازرگانی آن‌ روز ایران بود، تاسیس شد. نخستین نمایندگی بانک خارج از کشور در سال ۱۳۲۷ در هامبورگ تاسیس شد.
 
بانک‌های بعدی
مهدی تقوی، اقتصاددان معاصر در کتاب «اقتصاد کلان» خود می‌نویسد: نخستین بانکی که در ایران تاسیس شد، شعبه یک بانک انگلیسی بود که مرکز آن لندن و حوزه فعالیت آن در جنوب آسیا به‌ویژه هندوستان قرار داشت؛ این بانک، «بانک جدید شرق» خوانده می‌شد. در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی ابتدا شعبه‌ای در تهران و سپس در اصفهان، بوشهر، تبریز، رشت، شیراز و مشهد ایجاد کرد. در سال ۱۲۶۹ هجری شمسی، بانک دارایی‌های خود را به «بانک شاهی ایران» که این بانک نیز بانکی انگلیسی بود، فروخت و از آن پس بانک شاهی ایران، جانشین بانک جدید شرق شد.
بر این اساس، بانک استقراضی ایران پس از تاسیس بانک شاهی، امتیاز تاسیس بانک دیگری به نام «بانک استقراضی ایران»، به یکی از اتباع روسیه تزاری واگذار کرد. مدت امتیاز این بانک نیز ۷۵ سال بود. این بانک در سال ۱۲۷۰ هجری شمسی با افتتاح یک اداره مرکزی و شعبی در چند شهر شمال کشور کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۲۷۷ دولت روسیه همه سهام این بانک را خرید و آن را تحت کنترل بانک دولتی پترزبورگ درآورد. در سال ۱۳۰۱ بر اساس توافق قبلی بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق، بانک به دولت ایران واگذار شد. این بانک هیچ‌گاه نتوانست سپرده قابل ملاحظه‌ای جذب کند و در انجام فعالیت‌های بانکی چندان موفق نبود. در سال ۱۳۱۲ این بانک در بانک کشاورزی ایران ادغام شد.
 
آمدن بانک‌های خارجی
بانک عثمانی یک بانک انگلیسی بود که با سرمایه مشترک انگلیس و فرانسه در ترکیه امروزی تاسیس شد. این بانک در سال ۱۳۰۱ شعبه‌ای در تهران و شهرهای غربی ایران تاسیس کرد.
بانک ایران و روس نیز در سال ۱۳۰۳ از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق و به منظور تسهیل مبادلات بازرگانی بین دو کشور تاسیس شد و اداره مرکزی آن در تهران بود و شعبی نیز در شهرهای شمالی ایران داشت. فعالیت بانک در ابتدا منحصر به انجام امور مالی موسسه‌های بازرگانی وابسته به دولت شوروی در ایران و مبادلات بازرگانی بین دو کشور بود. بانک روس و ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط بانک خارجی بود که در ایران به عملیات بانکی اشتغال داشت. مرکز قانونی بانک نیز تهران بود و فعالیت‌های آن براساس قوانین بانکی ایران انجام می‌شد.
 
بانک‌های ایرانی
نخستین بانک ایرانی در سال ۱۳۰۴ به نام «بانک پهلوی قشون»، از محل وجوه بازنشستگی نظامیان و برای سامان دادن به امور مالی ارتش به‌وجود آمد. سپس نام آن به «بانک سپه» تغییر کرد. فعالیت‌های بانکی این بانک در آغاز تاسیس، محدود بود. در سال ۱۳۰۵ با استفاده از وجوه صندوق بازنشستگی کشور، «موسسه رهنی ایران» تاسیس شد. این موسسه که تحت نظارت وزارت دارایی فعالیت می‌کرد، در مقابل اخذ وثیقه منقول به افراد، وام با بهره پایین به آنها می‌داد. این موسسه پس از تاسیس بانک ملی ایران، جزئی از این بانک شد و از سال ۱۳۱۸ که بانک رهنی به‌وجود آمد، به «بانک کارگشایی» تغییر نام یافت.
 
بانک ملی
قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران که در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۰۶ به وسیله مجلس شورای ملی تصویب شده بود، داد. براساس این قانون، دولت مکلف شد که بانکی به نام «بانک ملی ایران» تاسیس کند. سرمایه بانک نیز ۱۵میلیون ریال در نظر گرفته شد. در سال ۱۳۰۷ بانک ملی با سرمایه ۲۰میلیون ریال تاسیس شد و علاوه‌بر مسئولیت نگهداری حساب‌‌های دولت، حق نشر اسکناس نیز در سال ۱۳۱۱ به این بانک واگذار شد. بانک ملی ایران از همان ابتدای تاسیس، شکل شرکت سهامی را داشت و سرمایه اولیه آن یعنی ۲۰میلیون ریال به ۲۰هزار سهم هزار ریالی (۱۳هزار و ۵۰۰ سهم با نام و شش‌هزار و ۵۰۰ سهم بی‌نام) تقسیم شده بود، اما در سال ۱۳۱۷ انتقال سهام بانک به غیردولت ممنوع شد.
 
بانک‌های خصوصی
با وجود عدم منع قانونی تاسیس بانک در ایران و توسعه بانک‌های ملی، سپه و بانک‌های خارجی، هیچ بانک خصوصی با سرمایه ایرانی تا پس از جنگ جهانی در کشور تاسیس نشد و در نتیجه فعالیت‌های بانکی در سراسر کشور، در دست چند بانک باقی ماند. با تصویب نخستین طرح برنامه عمرانی کشور در سال ۱۳۲۷، نیاز به‌وجود موسسه‌های اعتباری افزایش یافت. در تیر ۱۳۲۸ دولت به منظور کمک مالی به واحدهای تولیدی خصوصی «بانک برنامه» را ایجاد کرد. سپس «بانک‌بازرگانی ایران» به‌عنوان نخستین بانک‌خصوصی به صورت شرکت سهامی در بهمن ۱۳۲۸ تاسیس شد و در سال ۱۳۲۹ فعالیت‌های بانکی خود را آغاز کرد. از سال ۱۳۲۹ تا سال ۱۳۵۰، تعداد ۲۱ بانک خصوصی در ایران تاسیس شد. علاوه بر این، «بانک اقتصادی ایران» در سال ۱۳۳۸ تاسیس و در سال ۱۳۴۱ منحل شد. «بانک ایران و غرب» نیز که در سال ۱۳۳۸ تاسیس شده بود در سال ۱۳۴۳ به «بانک اعتبارات تعاونی توزیع» تغییر نام یافت. از ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷، تعداد ۱۰بانک دیگر نیز در ایران تاسیس شد. تعداد شعب بانک‌ها در سال ۱۳۵۷ افزون بر هشت‌هزار و ۲۷۰ شعبه بود. در سال ۱۳۳۹ «بانک مرکزی ایران» نیز با سرمایه سه‌هزار و ۶۰۰میلیون ریال از محل تفاوت ارزیابی پشتوانه اسکناس تاسیس شد. به موجب قانون پولی و مالی کشور، فعالیت‌های غیرانتفاعی بانک ملی ایران مانند نشر اسکناس، بانکداری دولت و عملیات مشابه آن به بانک مرکزی واگذار شد. بانک که در مرداد ۱۳۳۹ رسما کار خود را آغاز کرد، مسئولیت اداره نظام پولی و اعتبار و کنترل سازمان بانکی کشور را برعهده گرفت. سرمایه بانک مرکزی در سال‌های بعد افزایش یافت.
 
قوانین بانکداری
«نخستین قانون بانکی کشور» سال ۱۳۳۴ به تصویب کمیسیون‌های مشترک دو مجلس رسید و برای نخستین‌بار مقررات خاصی برای تشکیل بانک و عملیات بانکی به اجرا گذشته شد. براساس این قانون باید بانک برمبنای مقررات عمومی تشکیل شرکت‌ها و قانون تجارت تاسیس شود. علاوه بر این، هیاتی به نام هیات نظارت بر بانک‌ها برای نظارت و مراقبت در اجرای قانون بانکی و کنترل سازمان و عملیات اعتباری بانک‌ها به‌وجود آمد. در سال ۱۳۳۹ قانون دیگری که جامع تر از قانون اولیه بود، به نام «قانون بانکی و پولی کشور» به تصویب دو مجلس رسید. این قانون تا ۱۸ تیر ۱۳۵۱ اجرا شد و در تاریخ مزبور، قانون جدید پولی و بانکی کشور به تصویب رسید که امروزه نیز بخش‌های عمده‌ای از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
حسن فرازمند

۹۲/۱۱/۲۱
۱۵:۵۹

حبس نفس‌ها در بازار طلا یارگیری جدید در رقابت بازارها

گروه بازار پول- قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز به مقدار قابل‌توجهی افزایش یافت و به بیشترین مقدار خود در سال میلادی جدید رسید. در جریان تغییرات رخ داده، نرخ فلز زرد رنگ، حتی از بالاترین حد 3 ماه اخیر هم عبور کرده بود، ولی در ادامه قدری کاهش یافت.
 برخی کارشناسان افزایش تقاضای چینی‌ها را در تقویت طلا موثر می‌دانند، اما عامل اصلی افزایش قیمت فلز زرد رنگ واکنشی عنوان می‌شود که بازارهای جهانی، پیش از حضور «جانت یلن» رئیس بانک مرکزی آمریکا در کنگره از خود نشان دادند. از آنجا که پیش‌بینی تحلیلگران مبنی‌بر این بود که «یلن» در سخنرانی خود بر لزوم اجرای سیاست‌های تورمی تاکید کند، شاخص سهام در اروپا افزایش یافت و تقویت یورو در مقابل دلار در بازارهای جهانی را موجب شد. این امر نیز باعث شد که طلا در طی کردن مسیر افزایش قیمتی با یورو همراه شده و نرخ فلز زرد رنگ به بیشترین مقدار سال جدید خود برسد. سکه فروشان بازار انتظار دارند، سکه بازار داخلی نیز به تقویت طلای جهانی واکنشی مثبت نشان داده و در صورت ادامه روند صعودی طلای جهانی، افزایش قیمت را تجربه کند. به‌رغم نوسانات نسبتا شدیدی که اونس، انتظارش را می‌کشد، اوضاع در بازار ارز داخلی آرام بوده و قیمت‌ها تغییر چندانی نکردند. صرافان انتظار دارند اخبار مثبتی که در خصوص لغو تحریم‌ها و گسترش روابط اقتصادی به گوش می‌رسد به تداوم روند کنونی بازار کمک کند. 
طلای جهانی
قیمت هر اونس طلای جهانی، دیروز، پیش از مراسم سخنرانی «جانت یلن»، رئیس جدید فدرال رزرو، افزایش یافت و به بیشترین مقدار خود در سال 2014 میلادی رسید. بر اساس برنامه، «یلن»، بعدازظهر دیروز برای نخستین‌بار در مقابل کنگره سخنرانی کرد و راجع به سیاست‌های پولی خود به کنگره توضیحاتی ارائه داد. این نخستین سخنرانی این خانم در مقابل سناتورهای کنگره بود و توجه زیادی را به خود جلب کرد (به‌دلیل آغاز سخنرانی در ساعت 6:30 دقیقه بعدازظهر دیروز انعکاس سخنان وی به امروز موکول شد). پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که «یلن» در این سخنرانی به لزوم ادامه اجرای سیاست بسته محرک پولی و روی آوردن به دیگر سیاست‌های محرک تاکید کند. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تقویت فلز زرد رنگ در بازارهای جهانی نیز به واسطه همین پیش‌بینی‌ها رخ داده بود. البته رشد چشمگیر تقاضای طلا از سوی چینی‌ها نیز به عنوان عاملی مهم در تقویت دیروز طلا مطرح می‌شود. بر اساس گزارشی از «بلومبرگ» میزان مبادلات طلا در «شانگهای» چین، با اتمام تعطیلی جشن سال نو چینی‌ها و شروع به‌کار مجدد بازارهای این کشور به بیشترین مقدار خود از ماه مه سال میلادی گذشته، مصادف با خرداد سال‌جاری رسیده بود. به هر روی گزارش‌هایی از «کیتکو نیوز» و «بلومبرگ» نشان می‌دهند که علت اصلی تقویت اخیر طلا، به نخستین حضور «یلن» به عنوان رئیس «فدرال رزرو» در کنگره، و تاثیراتی که این رویداد بر بازارهای سهام داشته است، مربوط می‌شود. آمارهای ضعیفی که در 2 ماه اخیر از بازار کار آمریکا منتشر شده بود، به همراه اظهارات قبلی «یلن» مبنی بر لزوم ادامه سیاست‌های انبساطی تا رشد و رونق کامل اقتصادی ایالات‌متحده، تحلیلگران را متقاعد کرده بود که او در سخنرانی دیروز خود، بر ادامه اجرای سیاست‌های تورمی تاکید می‌کند. مهم‌ترین تاثیر این امر در افزایش شاخص سهام در اروپا مشاهده شد. در تحلیل‌های اخیر، برخی کارشناسان گفته بودند که طلا و بازار سهام آمریکا و اروپا وارد رقابتی سه‌جانبه شده‌اند. گزارشی جدیدتر از «بلومبرگ» نشان می‌داد که موضع این سه رقیب نسبت به هم در موقعیت‌های گوناگون تغییر می‌کند. این بار به‌دلیل اهمیت زیادی که بازارهای جهانی برای حضور «یلن» در کنگره قائل شده بودند، طلا و بازار سهام اروپا در یکسو قرار گرفتند، البته این امر تا حدی به صورت غیرمستقیم صورت گرفت. پیش‌بینی‌ها در خصوص اتخاذ سیاست‌های تورمی توسط «یلن» باعث واکنش مثبت بازار سهام اروپا شد. استقبال از بازار سهام اروپا زیاد شد و نرخ برابری یورو در مقابل دلار افزایش یافت و تقویت یورو در مقابل دلار نیز افزایش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی را به همراه داشت. پیش از این هم مشاهده شده بود که یورو و طلا تغییراتی در یک جهت را متحمل می‌شوند و هر یک دیگری را با خود همراه می‌کند. نکته قابل‌توجه در اینجا این است که تقویت بازار سهام اروپا که در رقابت سه‌جانبه طلا، آمریکا و اروپا، پیش از این تضعیف طلا را موجب شده بود، این بار به تقویت طلا کمک کرد. بنابراین، به نظر می‌رسد بازار سهام اروپا می‌تواند در شرایط گوناگون تاثیرات متفاوتی بر بازار طلا بگذارد. این بار تضعیف دلار، عامل اصلی بروز تغییرات بود و طلا و بازار سهام اروپا در یکسو قرار گرفتند. 
با وجود اینکه طلا در روزهای اخیر به مقدار قابل‌توجهی تقویت شده است و عوامل مختلف از رشد بیشتر طلا در هفته‌های آینده حکایت دارد، عده‌ای رشد طلا را کوتاه‌مدت برآورد می‌کنند. این افراد معتقدند آمار ضعیف بازار کار آمریکا تا حد زیادی به خاطر شرایط آب‌و‌هوایی بوده است و در واقع اوضاع اشتغال‌زایی و بیکاری در ایالات‌متحده چندان نامساعد نیست. به هر حال اظهارنظر قطعی در خصوص آینده طلا میسر نیست و روند قیمتی این فلز گرانبها به استقبال از بازارهای سهام، تقاضای فیزیکی برای طلا و سیاست‌های پولی اقتصادهای بزرگ جهان وابسته است.
بازار داخلی
دوشنبه، قیمت دلار و یورو در بازار داخلی، قدری افزایش یافت و نرخ پوند انگلیس پایین آمد، با این وجود بازار در کل آرام و تغییر قیمت‌ها محدود بود. صرافان برای تغییرات بروز کرده، علت خاصی قائل نیستند و آن را با متغیرهای درونی بازار مرتبط می‌دانند. در خصوص نرخ‌های رسمی ارز در داخل کشور نیز می‌توان به از بین رفتن انطباق نسبت قیمت یورو به دلار با برابری جهانی این دو ارز اشاره کرد. بر این اساس، تقویت یورو نسبت به دلار در بازارهای جهانی باعث شد، نسبت نرخ رسمی این ارزها در داخل کشور از برابری جهانی یورو به دلار کمتر شود. در نتیجه، انطباق مجدد نسبت نرخ این ارزها در داخل با برابری جهانی‌شان مستلزم افزایش نرخ رسمی یورو است. در خصوص نرخ‌های بازاری نیز، یورو وضعیت مشابهی دارد. انطباق نرخ‌های بازار داخل با برابری‌های جهانی، افزایش قیمت یورو و پوند در راسته بازار را طلب می‌کند. در نتیجه به نظر می‌رسد قیمت دلار آمریکا در بازار تهران به نسبت یورو و پوند انگلیس قدری بالا است؛ بنابراین به‌منظور انطباق با بازارهای جهانی نرخ دلار در صورت ثابت ماندن قیمت یورو و پوند باید قدری کمتر شود. حال با توجه به تمایلی که بازار به حفظ قیمت دلار در سطوح کنونی از خود نشان داده است، باید دید این عدم انطباق از طریق افزایش قیمت سایر ارزها از بین می‌رود یا از طریق کاهش قیمت دلار.
به هر روی فضا در بازار ارز داخلی در کل مساعد است. تحلیلگران اخبار خوشی که در خصوص بهبود فضای اقتصادی داخلی و خارجی ایران، لغو تحریم‌ها و گسترش روابط به گوش می‌رسد را در تداوم روند کنونی و استقرار ثبات در بازار موثر می‌دانند. از جمله این اخبار می‌توان به برداشته شدن تحریم خدمات اینترنتی اشاره کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم مبادلات پولی برای خرید تجهیزات و خدمات اینترنتی علیه ایران را لغو کرد. به گزارش «وال استریت ژورنال»، وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور مجوزی، مبادلات پولی ایران برای خرید تجهیزات و خدمات اینترنتی و مخابراتی به‌منظور استفاده شخصی شهروندان را از فهرست تحریمی خود خارج کرد. به موجب این مجوز، از تاریخ 18 بهمن 1392 خرید نرم‌افزارها، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه، سخت‌افزارهای گوشی‌های تلفن همراه، رایانه‌های شخصی و همچنین پرداخت برای میزبانی وب‌سایت و مواردی از این دست از دایره مقررات تحریمی خارج شد و شهروندان ایرانی می‌توانند به خرید این تجهیزات و خدمات بپردازند. توافق بین ایران و گروه 1+5 به سمت نهایی شدن پیش می‌رود و اظهارات برخی از مسوولان نیز این امر را تایید می‌کند. رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در این راستا گفته است: «نظر آژانس از پاسخ‌های ایران تامین شد». 
بازار سکه
قیمت انواع سکه و طلای 18 عیار روز دوشنبه در بازار داخلی قدری افزایش یافت. تغییر قیمت‌ها در روز دوشنبه نیز چندان وسیع نبودند، ولی در مقایسه با تغییرات بسیار محدود قیمت‌ها در بازار طلای داخل قابل‌توجه بود. بازاری‌ها بر این باورند که روند قیمت سکه در بازار تهران به‌طور کلی تحت تاثیر دو عامل مهم تعیین می‌شود، تغییر نرخ هر اونس طلای جهانی و روند قیمت ارز در بازار داخل، البته عرضه و تقاضا همچنان مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت طلا و هر کالای دیگری هستند، ولی از روند قیمتی اونس و ارز می‌توان به عنوان محرک‌های بیرونی تعیین قیمت طلا در داخل کشور یاد کرد. روند قیمتی دلار از ابتدای شروع به‌کار دولت جدید تاکنون در کل نزولی بوده و ارزش ریال طی این چند ماه در مقابل بسیاری از ارزها افزایش یافته است. با توجه به حرکت توافق بین ایران و گروه 1+5 به سمت مراحل نهایی، کارشناسان امیدوارند که روند کنونی حاکم بر بازار ارز تداوم یافته و طی ماه‌های آینده ریال ارزش بیشتری نیز پیدا کند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که بازار ارز داخلی بتواند، تقویت سکه را موجب شود. در نتیجه نگاه‌ها در بازار داخل به روند قیمتی طلای جهانی معطوف شده است. تقویت طلا در بازارهای جهانی اگر ادامه‌دار شود، ممکن است که نگاه سرمایه‌گذاران داخلی نسبت به فلز زرد رنگ را اصلاح کرده و موجب جذابیت مجدد فلز گرانبها شود. بر این اساس امیدها در بازار سکه داخل هنوز به‌طور کامل از بین نرفته است و تحلیلگران بازار بر این باورند که احتمال دارد طی ماه‌های آینده سکه دوباره به سبدهای سرمایه‌گذاری مردم بازگردد و بازار سکه افزایش قیمت و رونق را یک بار دیگر تجربه کند. 

۹۲/۱۱/۲۳
۰۱:۰۴

ابزار کوتاه مدت مهار پول

اخبار روز، اخبار بانک

۹۲/۱۱/۲۳
۰۶:۰۷

آشنایی با پول های رایج جمهوری اسلامی؛ تمام "اسکناس" های موجود در بازار

درحال حاضر چند اسکناس داریم؟ مشخصات هرکدام چیست و چه نکات امنیتی دارد؟در این گزارش به این سوالات پاسخ می دهیم.

به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران، اسکناس های رایج جمهوری اسلامی ایران عبارت اند از:
 
100 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: سری اول تولید لوگوی جمهوری اسلامی ایران، مرحله دوم با تصویر شهید فهمیده و درحال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است.
نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یک میلیمتر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.
جنس: 100% پنبه
 
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
ریزچاپ : عبارت "بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" به صورت خطی زیر نمره پائین اسکناس در طول آن به صورت ریزچاپ درج گردیده است که با ذره‌بین قابل رویت است.
تصویر مکمل: درقسمت چپ اسکناس بالای واترمارک چاپ شده که با چاپ قسمت مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
چاپ برجسته: بخش هایی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
مشخصات
رنگ:     ارغوانی
ابعاد:     67×130 میلیمتر
طرح رو:     تصویر آیت‌اله مدرس
طرح پشت:     مجلس شورای اسلامی
 
200 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: سری اول تولید لوگوی جمهوری اسلامی ایران، مرحله دوم با تصویر شهید فهمیده و درحال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است.
 
نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یک میلیمتر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.
 
جنس: 100% پنبه
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
تصویر مکمل: در قسمت راست واترمارک چاپ شده به صورت گل که با چاپ قسمت مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
مشخصات
رنگ:     آبی ـ سبز
ابعاد:     69×136 میلیمتر
طرح رو:     مسجد جامع یزد
طرح پشت:     جهاد سازندگی
 
500 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: سری اول تولید لوگوی جمهوری اسلامی ایران، مرحله دوم با تصویر شهید فهمیده و در حال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است.
 
نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یک میلیمتر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
تصویر مکمل: در قسمت چپ واترمارک چاپ شده به صورت پرنده و گل که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
مشخصات
رنگ:     خاکستری ـ سبز
ابعاد:     71×142 میلیمتر
طرح رو:     نماز جمعه
طرح پشت:     سر در دانشگاه تهران
 
1000 ریالی
 
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: سری اول تولید لوگوی جمهوری اسلامی ایران، مرحله دوم با تصویر شهید فهمیده و در حال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است.
 
نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یک میلیمتر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد، و قرمز نمایان خواهد شد.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز، و زرد در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
تصویر مکمل: درقسمت بالای واترمارک چاپ شده به صورت گل که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رؤیت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
تصویر مخفی: قسمت راست اسکناس در کتیبه قهوه‌ای رنگ بالایی، آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در کتیبه قهوه‌ای رنگ پایینی، مبلغ اسمی اسکناس (1000) به طور مخفی چاپ شده است که با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     قهوه­ای ـ سبز ـ زرد
ابعاد:     73×148 میلیمتر
طرح رو:     سری اول مدرسه فیضیه قم و در حال حاضر با تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     قبةالصخره
 
2000 ریال
 
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: سری اول تصویر شهید فهمیده و در حال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
 
نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یک میلیمتر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
ریزچاپ: عبارت "بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" در مستطیل‌های کوچک بنفش‌رنگ در قسمت بالای اسکناس به صورت ریزچاپ درج گردیده است که با ذره‌بین قابل رویت است.
 
تصویر مکمل: در سری اول قسمت راست واترمارک چاپ شده به صورت گل و در حاضر سمت چپ گوشه پائین به صورت ( 2000) که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: سمت چپ گوشه پایین دو نقطه به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: در قسمت وسط و پایین روی کتبیه قهوه‌ای رنگ مبلغ اسمی اسکناس در سری قدیم به صورت فارسی (2000)  و در سری جدید به صورت لاتین (2000) به طور مخفی چاپ شده است که با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     در سری اول بنفش ـ سبز زیتونی و در حال حاضر پوست پیازی
ابعاد:     74×151 میلیمتر
طرح رو:     سری اول آزادی خرمشهر و در حال حاضر با تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     خانه کعبه
 
5000 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: پرتره حضرت امام (ره) در سمت راست و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
 
نخ امنیتی: از نوع متالایز با عرض 2/1 میلیمتر به صورت پنجره‌ای که عبارت 5000 ریال به صورت فارسی و لاتین روی آن نمایان است.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، زرد و قرمز در رو و پشت اسکناس که در مقابل تابش اشعه ماوراء ‌بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
ریزچاپ: عبارت "بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" به صورت خطی در وسط اسکناس بالای عبارت پنج هزار ریال به صورت ریزچاپ درج گردیده است که با ذره‌بین قابل رویت است.
 
تصویر مکمل: پایین اسکناس گوشه سمت راست به صورت گل مورب که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رؤیت می­باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: سمت چپ گوشه پایین یک خط و دو نقطه در زیر آن به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: طرح لوگوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در قسمت چپ عبارت پنج هزار ریال روی کتیبه زیتونی رنگ به صورت مخفی چاپ شده است که با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     قهوه‌ای ـ سبز زیتونی ـ نارنجی
ابعاد:     75×154میلیمتر
طرح رو:     تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     سری اول گل و بلبل و در حال حاضر تصویر ماهواره امید
 
10000 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: پرتره حضرت امام (ره) در سمت راست و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
 
نخ امنیتی: از نوع متالایز با عرض 2/1 میلیمتر به صورت پنجره‌ای که عبارت 10000 ریال به صورت فارسی و لاتین روی آن نمایان است.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، زرد و قرمز در رو و پشت اسکناس که در مقابل تابش اشعه ماوراء‌بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
ریزچاپ: عبارت "بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" به صورت خطی در وسط اسکناس بالای عبارت ده هزار ریال و در پشت اسکناس زیر کوه دماوند به خط لاتین به صورت ریزچاپ نوشته شده است که با ذره‌بین قابل رویت است.
 
تصویر مکمل: پایین اسکناس گوشه سمت راست به صورت گل مورب که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رؤیت می­باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: سمت چپ بالای شماره سریال دو خط موازی به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: طرح لوگوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در قسمت چپ عبارت ده هزار ریال روی کتیبه زیتونی رنگ به صورت مخفی چاپ شده است که با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     سبز ـ آبی ـ سبز زیتونی
ابعاد:     77×160  میلیمتر
طرح رو:     تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     کوه دماوند
 
20000 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است.
 
نخ امنیتی: از نوع متالایز با عرض 5/1میلیمتر به صورت پنجره‌ای که لوگوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روی آن نمایان است.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، زرد و قرمز در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
ریزچاپ: روی اسکناس عبارت "بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" در حاشیه سمت راست و عبارت "جمهوری اسلامی ایران" در حاشیه سمت چپ تصویر امام خمینی (ره) به صورت مثبت ومنفی گنجانده شده است که با استفاده از ذره‌بین به سادگی قابل رؤیت می‌باشد.
 
تصویر مکمل: سمت چپ گوشه پائین به صورت 20000 که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رؤیت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: سمت چپ گوشه پایین سه نقطه به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: در قسمت وسط روی کتیبه آبی رنگ مبلغ اسمی اسکناس به صورت لاتین (20000) به طور مخفی چاپ شده است که با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     آبی
ابعاد:     78×163 میلیمتر
طرح رو:     سری اول طرح جدید تصویر امام خمینی (ره) و در حال حاضر طرح جدید (2) تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     سری اول نمای بخشی از بناهای واقع در میدان امام اصفهان و در حال حاضر مسجدالاقصی
 
50000 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ به صورت سه بعدی که در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
 
نخ امنیتی: از نوع هولوگرامی با عرض 5/2 میلیمتر به صورت پنجره‌ای که لوگوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و 50000 روی آن نمایان است.
 
جنس: 100% پنبه
 
الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
ویژگی­های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.
 
ریزچاپ: روی اسکناس نوشتار عدد 50000 ریال به صورت ریزچاپ در حاشیه پائین و بالای سمت چپ و در پشت اسکناس نوشتار 50000  در حاشیه پائین که از سمت راست به چپ از نازک به ضخیم تغییر اندازه نوشتاری داشته و با ابزار بزرگ­نمائی قابل رویت می‌باشد.
 
تصویر مکمل: در قسمت چپ گوشه پائین به صورت 50000 که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: پایین گوشه سمت چپ سه نقطه با هاله به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: در قسمت راست روی کتیبه سبز رنگ مبلغ اسمی اسکناس به صورت لاتین (50000) و متن "FIFTY THOUSAND RIALS"روی کتیبه سبز رنک پایین به طور مخفی چاپ شده است که با متمایل ‌نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
 
مشخصات
رنگ:     نارنجی
ابعاد:     79×166میلیمتر
طرح رو:     تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     نقشه کشور جمهوری اسلامی ایران با ذکر نام خلیج ‌فارس به زبان انگلیسی
 
100000 ریال
 
 
ویژگی­های کاغذ
 
واترمارک: پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر کاغذ به صورت سه بعدی که در مقابل نور از دو طرف قابل مشاهده است.
 
نخ امنیتی پنجره‌ای: از نوع هولوگرام با عرض 5/2 میلیمتر شامل آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در طول نخ که در مقابل نور با تغییر زاویه بصورت هفت رنگ دیده می‌شود و 100000 در روی آن قابل مشاهده خواهد بود.
 
نخ امنیتی پنهان: از جنس پلی استر که عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روی آن نقش بسته و تحت تابش اشعه ماورای بنفش با سه رنگ سبز، آبی و قرمز نمایان خواهد شد.
 
الیاف فلورسنتی نامرئی: در پشت و روی کاغذ وجود دارد که تحت تابش اشعه ماورای بنفش در چهار رنگ زرد، سبز، قرمز و آبی قابل مشاهده خواهد بود.
ویژگی‌های چاپ
 
نوع چاپ: به صورت افست خشک
 
نقش: کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از سیستم طراحی امنیتی طراحی شده‌اند که شامل طرح‌های گیلوش و مدالین (طرح هندسی تکراری) و ریزنوشته‌ها می‌باشد.
 
ریزچاپ: بر روی اسکناس بصورت ریزچاپ برجسته و ریزنوشته و در پشت اسکناس بصورت ریزچاپ برجسته بر روی گنبد آرامگاه سعدی قرار دارد.
 
تصویر مکمل: عدد 100000 در قسمت چپ گوشه پایین که با چاپ مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل مشاهده می‌باشد.
 
چاپ برجسته: بخش‌هایی از این اسکناس شامل پرتره امام خمینی (ره)، حاشیه و نوشته‌ها واقع بر روی اسکناس و آرامگاه سعدی، حاشیه و نوشته‌ها در پشت اسکناس دارای چاپ برجسته می‌باشند که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ‌های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
 
نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: گوشه سمت چپ و پایین، چهار نقطه به صورت برجسته به رنگ قهوه‌ای برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
 
تصویر مخفی: مشخصه طرح مخفی در حاشیه پایین اسکناس به صورت برجسته چاپ شده است که با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریباً افقی و در مقابل نور، عدد 100000 نمایان خواهد شد
 
مشخصات
رنگ:     سبز زیتونی
ابعاد:     79×166میلیمتر
طرح رو:     تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت:     آرامگاه سعدی

۹۲/۱۱/۲۲
۱۲:۵۳

آب و هوا

بیمه سامان

۹۲/۱۱/۲۳
۰۶:۴۷