نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114090
 • تمام سکه (طرح جدید) 1206000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1177000
 • نیم سکه 634000
 • ربع سکه 360000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3732
 • یورو 4250
 • پوند 4852
 • صد ین 3425
 • درهم امارات 1028
 • لیر ترکیه 1080
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32446
 • 123 Arrow up
  یورو 36589
 • 43 Arrow up
  پوند 41814
 • 180 Arrow up
  فرانک 33680
 • 125 Arrow up
  صد ین 29375
 • 3 Arrow up
  درهم امارات 8831

در صورت تصویب نهایی مجلس؛ بیمه ها و خدمات دفاتر بانک های خارجی از مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند

تهران - ایرنا - فهرست خدمات معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در لایحه جدید دولت بلندتر شده و خدمات بیمه ای از شمول پرداخت این نوع مالیات خارج می شود که به ارزان تر شدن بیمه نامه ها و گسترده تر شدن چتر حمایتی می انجامد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده اواخر اسفند ماه به مجلس ارسال شد و اکنون رسیدگی به آن در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار گرفته است و در صورت تصویب نهایی جایگزین قانون فعلی می شود که به طور آزمایشی از سال 87 در حال اجراست.
فصل دوم این لایحه به معافیت های مالیاتی کالاها و خدمات اختصاص دارد و دولت 13نوع خدمت را از پرداخت این نوع مالیات معاف کرده که مهمترین آنها به حوزه حمل و نقل و امور بانکی باز می گردد.
در حوزه کشاورزی خدمات پوست گیری و خشک کردن مجصولات کشاورزی فرآوری نشده در زمره معافیت های مالیاتی قرار دارد.
در حوزه های درمانی نیز انواع خدمات درمانی و پیشگیری (انسانی، حیوانی و گیاهی) خدمات توانبخشی و حمایتی و خدمات آرامستان ها از نظر دولت باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد.
**اجتناب از مالیات مضاعف در حقوق
در این لایحه قید شده که ارایه خدماتی که مابه ازای آن به صورت حقوق و دستمزد پرداخت می شود، در صورتی که مشمول مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیات های مستقیم باشد، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
در قانون فعلی، این نوع معافیت با عبارت «خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم» وجود دارد.
** معافیت های خدمات بانکی و بیمه ای
در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده تنها «خدمات بانکی و اعتباری بانکها، مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه مجاز و صندوق تعاون» از معافیت برخوردارند.
این در حالی است که در لایحه دولت تعاریف وسیع تری از معافیت های بانکی و پولی قید شده است.
در این لایحه خدمات مالی اعتباری بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، تعاونی های اعتبار و صرافی ها که به موجب قانون تاسیس شده یا می شوند یا دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی باشند در لایحه دولت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است.
همچنین خدمات واسپاری اشخاص دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی و خدمات قرض الحسنه صندوق های قرض الحسنه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی یا سایر مراجع مورد تایید بانک مرکزی و همچنین صندوق های قرض الحسنه که به موجب قانون تاسیس شده یا می شوند نیز از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.
بند دیگری از معافیت های بانکی به معافیت مربوط به اعطای تسهیلات و صدور ضمانت نامه ها توسط صندوق های حمایتی سرمایه گذاری و بیمه ای که به موجب قانون تاسیس شده اند در چهارچوب اساسنامه آنها باز می گردد.
همچنین خدمات دفاتر نمایندگی بانک های خارجی از مالیات معاف شده است.
اعمال معافیت بیمه ای برای خدمات بیمه مستقیم و اتکایی دارای مجوز فعالیت از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و خدمات بیمه محصولات کشاورزی در صورت تصویب نهایی لایحه دولت از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.
** معافیت های بازار سرمایه
در لایحه دولت خدمات معاملات تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس و بازارگردانی و سبدگردانی توسط اشخاص دارای مجوز فعالیت از شورای عالی بورس یا سازمان بورس و اوراق بهادار در زمره معافیت های مالیاتی قرار گرفته است.
همچنین دولت در نظر دارد بازخرید یا انتقال سهام، حق تقدم ، سهم الشرکه و سایر اوراق بهادار و نیز نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز از بورس اوراق بهادار را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کند.
** معافیت های حوزه خدمات حمل و نقل
به موجب لایحه دولت، «خدمات حمل و نقل عمومی مسافر درون و برون شهری جاده ای ریلی هوایی و دریایی» و نیز «خدمات حمل و نقل بین المللی جاده ای ریلی هوایی و دریایی و خطوط انتقال لوله ای و سیمی»، «خدمات حمل و نقل عبور خارجی کالا (ترانزیت)» و «خدمات معاوضه (سوآپ) نفت خام و فرآورده های نفتی (بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و سوخت هوایی) گاز طبیعی و برق» می بایست از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند.
این در حالی است که در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده تنها «خدمات حمل و نقل عمومی و مسافری درون و برون شهری جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی» از مالیات معافند.
** معافیت های آموزشی
به موجب لایحه دولت و در صورت تصویب نهایی، خدمات آموزش و پژوهشی طبق آیین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی، علوم تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، تعاون کار و رفاه اجتماعی و بهداشت درمان و آموزش پزشکی ظرف مدت 6 ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می شود.
مشابه این بند از لایحه، در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد و اکنون نیز انواع خدمات پژوهشی و آموزشی از پرداخت این مالیات معافند.
** معافیت های مخابراتی و هوایی
در این لایحه «ارایه خدمات مخابراتی بابت انتقال ترافیک مخابراتی به داخل کشور و انتقال (ترانزیت) ترافیک مخابراتی از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت به مشتریان و کارور (اپراتور)های خارج از کشور» در زمره خدماتی است که باید از معافیت برخوردار باشند.
«ارایه خدمات ناوبری و مخابراتی و سرویس های مراقبت از هر هواپیما در پروازهای عبوری، بدون تقوقف و یا با توقف در ایران که از قلمرو هوایی ایران استفاده می کنند» دیگر خدمتی است که دولت پیشنهاد معافیت آن را داده است.
این در حالی است که در قانون فعلیف چنین معافیتی برای بخش های مخابراتی و خدمات ناوبری وجود ندارد و به نظر می رسد دولت با هدف توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز افزایش پروازهای عبوری از آسمان ایران برای کسب درآمد ارزی بیشتر این معافیت ها را در نظر گرفته است تا قیمت تمام شده خدمات در این بخش برای مصرف کنندگان ارزان تر شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025*1579*گزارشگر: لیلا جودی**انتشار:مرضیه فاتحی

منابع دیگر:
 • آریا
 • جماران
 • کسب و کار
 • عصراقتصاد
۹۶/۰۳/۱۲
۱۹:۵۰

بیمه مرکزی ، سهامداران شرکت‌های بیمه را نگران کردند

بانکداری ایرانی - بیمه مرکزی در پایان سال 1395 اعلام کرد که صورتهای مالی شرکتهای بیمه نیز باید همانند صورتهای مالی بانک‌ها تغییر کرده و بر اساس استانداردهای جدید و نحوه ذخیره گیری استاندارد سازی شده صورتها منتشر شوند.

بانکداری ایرانی - بیمه مرکزی در پایان سال 1395 اعلام کرد که صورتهای مالی شرکتهای بیمه نیز باید همانند صورتهای مالی بانک‌ها تغییر کرده و بر اساس استانداردهای جدید و نحوه ذخیره گیری استاندارد سازی شده صورتها منتشر شوند. بر این اساس بیمه مرکزی به شرکتهای بیمه در 23 اسفند 95 ابلاغ کرده که شرکتها سعی کنند تا ذخایر فنی کلیه رشته های بیمه ای بخصوص ذخایر خسارت معوق به قدر کفایت محاسبه و در صورتهای مالی سال 95 موسسه بیمه درج کنند.
به گزارش بانکداری ایرانی ، از بهمن سال 94 که بانک مرکزی از بانکها خواسته تا صورتهای مالی خود را استاندارد سازی کرده و ذخیره مطالبات را طبق استانداردهای جهانی اعمال کند، بانکها وارد یک بحران بزرگ و ناخواسته شدند، زیرا بانک‌ها قریب به 12 درصد ارزش بازارسهام ایران را به‌خود اختصاص داده‌ است در واقع تقریبا 22 درصد از سهامداران فعال در بورس و فرابورس مالک سهام یکی ‌از 22بانک و مؤسسه مالی فعال در بازار سرمایه هستند و در نهایت برخی از کارشناسان معتقدند که با این سیاسیت بانک مرکزی بیش از 2 میلیون سهامدار را متضرر کرد بدون اینکه اقدامی درست در قبل و بعد از استاندارد سازی انجام دهد تا خسران سهامداران کاهش دهد.
بر اساس این گزارش ، در نامه بیمه مرکزی آمده است که به منظور کسب اطمینان از ذخایر بیمه ای موسسه بیمه ، هر شرکت موظف است صورتهای مالی خود را به تایید هیات مدیره برساند و قبل از تایید حسابرس و بازرس قانونی نسبت به اخذ نظر بیمه مرکزی اقدام کند.با این الزام بیمه مرکزی ، شرکتهای بیمه موظفند پیش از برگزاری مجمع و انتشار صورتهای مالی نهاد نظارتی را از میزان کفابت ذخایر بیمه ای مطلع گردانند و در غیر این صورت برگزاری مجامع آنها با تاخیر روبرو خواهد شد.
حال با این اقدام این نگرانی برای سهامداران شرکتهای بیمه بوجود آمده است شاید با متوقف شدن نماد شرکتهای بیمه در بورس برای برگزاری مجمع سال 1395 در هفته های آینده احتمال بازگشایی آنها غیر ممکن خواهد بودو شاید تا ماهها طول بکشد.

۹۶/۰۳/۱۱
۱۰:۰۳

عکس العمل انجمن صنفی شرکت های نمایندگی بیمه ایران به خبر نقش شرکتهای خدمات بیمه ای در زیانده شدن بیمه ایران "

این گونه عبارات تماما در راستای ضربه زدن به بدنه شبکه فروش صنعت بیمه بوده و ایجاد خدشه به جامعه عظیم نمایندگان و کارکنان آن ها ظلمی است که قابل بخشش نیست و نباید بنا به اظهار یک فرد ناشناس صنعت بیمه را دچار التهاب نماییم .

به گزارش ریسک نیوز، روابط عمومی انجمن صنفی شرکتهای های نمایندگی بیمه ایران نسبت به مطلب منتشره درخبرگزاری فارس " نقش شرکتهای خدمات بیمه ای در زیانده شدن بیمه ایران " مطلب " فعالیت حرفه ای و صادقانه شرکتهای خدمات بیمه ای " عکس العمل نشان داد و جوابیه ای را به رسانه ریسک نیوز ارسال کرد:
دبیر انجمن صنفی شرکت های نمایندگی بیمه ایران:
فعالیت حرفه ای و صادقانه شرکت های خدمات بیمه ای
با توجه به گزارش منتشره در سایت " ایستا نیوز" در ارتباط با نقش شرکت های خدمات بیمه ای در زیان ده شدن بیمه ایران و طرح موضوعاتی عام و کلی بدون مستند ، جای تامل دارد و فارغ از توجه به موضوعات مطروحه که در جای خود مدیران صنعت بیمه باید اظهار نظر نمایند و به دلیل عدم ارتباط با مسئولیت های انجمن صنفی شرکت های خدمات بیمه ای از آن صرف نظر می گردد . بر خود لازم می دانیم ضمن تشریح نقش بیمه ایران با ذکر جملاتی در دفاع از شرکت های خدمات بیمه ای که همواره با سرمایه گذاری کلان در دفاتر خود و با به کار گیری نیروی متخصص نقش مهم و اساسی در تولید حق بیمه در صنعت بیمه دارند، بر آییم .
چرا که این گونه عبارات تماما در راستای ضربه زدن به بدنه شبکه فروش صنعت بیمه بوده و ایجاد خدشه به جامعه عظیم نمایندگان و کارکنان آن ها ظلمی است که قابل بخشش نیست و نباید بنا به اظهار یک فرد ناشناس صنعت بیمه را دچار التهاب نماییم . و با بزرگ نمایی برداشتی منفی و به دور از انصاف شبکه نمایندگی را دلسرد کنیم . جا دارد ابتدا برای روشن شدن اذهان بازگشتی به تاریخ پیدایش بیمه ایران شود که در برهه ای از تاریخ اقتصاد ایران با اقدام شایسته ای بیمه ایران مادر صنعت بیمه کشور تاسیس گردید و به عنوان تنها بیمه گر ایرانی نقش موثری در اقتصاد داشت و تدریجا بخش خصوصی نیز به میدان آمد و شرکت های بیمه خصوصی نیز به وجود آمدند و هر کدام نقش خود را در صنعت بیمه ایفاءکرده اند . نقش موثر بیمه ایران در تاسیس سازمان تامین اجتماعی و بعد از آن حمایت از پوشش بیمه های باربری طی هشت سال دفاع مقدس که هیچ بیمه گر ایرانی و حتی شرکت های بیمه خارجی حاضر نبودند کشتی های حامل کالا به مقصد کشور را بیمه نمایند ، قابل توجه است و بیمه ایران به نحو احسن موضوع را مدیریت نموده و سرافراز از آن بیرون آمد . هم اکنون نیز توانمندی بیمه ایران به عنوان سوپاپ اطمینان صنعت بیمه و به لحاظ دولتی بودن علاوه بر جایگاه اقتصادی خود ، جایگاه اجتماعی نیز دارد که بهتر است نقش اجتماعی آن پر رنگ تر شود . با توجه به امکانات شرکت های بیمه و در جهت اعتلای صنعت بیمه شرکت های خدمات بیمه ای تاسیس گردیدند و آن زمان نظر این بود که به عوض توسعه کمی شعب جهت سرویس دهی به مردم و شبکه نمایندگی حقیقی و توسعه آن ها این شرکت ها همانند شعبه بیمه عمل کنند، و الحق نیز توانستند نقش خود را درست ایفاء نمایند . اعضای هیئت مدیره شرکت های خدمات بیمه ای متشکل از افرادی با تجربه ، فنی ، متخصص و توانمند در صنعت بیمه بوده که عمده آنان پس از بازنشستگی با کوله باری از تجربه در صنعت بیمه به این مجموعه ها پیوسته اند و ضرورت دارد که به پاس خدمات چند دهه آنان در صنعت مورد تقدیر و قدردانی قرار گیرند نه آن که آماج هجمه قرار گیرند .در حال حاضر نرخ و شرایط کلیه بیمه نامه ها و قراردادهای بزرگ با پیشنهاد بیمه گر و پس از تایید بیمه مرکزی تعیین می گردند . بنابراین نقش واحد ناظر توانسته است برچگونگی قراردادها صحه بگذارد و از طرف دیگر به موجب آیین نامه 75 نمایندگی مصوب شورای عالی بیمه شرکت های خدمات بیمه ای بخشی از فرآیند خسارت را عهده دار می باشند و نقش تسهیل کننده دارند و ارزیابی خسارت و پرداخت وجه آن با شرکت بیمه است . همان گونه که اشاره شد ابتدای تاسیس و به کار گیری شرکت های خدمات بیمه ای ، هر کدام از آن ها همانند شعبه شرکت بیمه عمل می کردند و کلیه عملیات بیمه ای را انجام می دادند . متاسفانه و تدریجا اختیارات آن ها محدود به فقط عملیات صدور بیمه نامه گردید . فعالیت در بازار رقابتی نیازمند تعامل و مراودات گسترده عرضه کنندگان کالا و خدمات با سایر ذینفعان می باشد . بنابراین تعامل یک نماینده با مدیران شرکت در عرصه رقابت امری بدیهی و ضروری
در هر مقطعی می باشد و چنانچه موردی وجود داشته باشد که عاری از حسن نیت باشد ، نباید آن را به کل شبکه فروش تعمیم داد ، و باید به آن پرداخت . نه آن که همه را زیر سوال برد . حضور نماینده انجمن صنفی در کمیته رسیدگی به تخلفات نمایندگان در برخورد با قصورات و عمد بعضی از نمایندگان گواه دیگری بر پایبندی به قوانین و مقررات اعضای انجمن صنفی شرکت های خدمات بیمه ای می باشد . جا دارد همین جا در خواست شود جهت استفاده از امکانات بالقوه شرکت های خدمات بیمه ای و در جهت تسهیل عملیات بیمه گری و ایجاد شغل اختیارات از دست رفته آن ها به شرکت هایی که از هر لحاظ صلاحیت دارند و حسن انجام کار آن ها به ثبوت رسیده اند ، داده شود . و حتی با توجه به هزینه های سربار بیمه گری و حجم درآمد شبکه فروش حقیقی که حتی گاها تکافوی هزینه های اداری آنان را نیز نمی نماید ، تشویق شوند که نمایندگان حقیقی به هم پیوسته و تشکیل شرکت خدمات بیمه ای بدهند از این طریق توان کاری آنان افزایش یافته و شرکت بیمه می تواند به عوض سرویس دهی صدور و خسارت ، نظارت کمی و کیفی خود را بر عملکرد آنان بالا ببرد ، و به اعتلای شرکت بیمه بیانجامد . در این راستا و در جهت افزایش فرهنگ بیمه و ضریب نفوذ بیمه که مقدار قلیلی است ، با توسعه شرکت های خدمات بیمه ای می توان شغل بسیاری ایجاد کرد و این شرکت ها با به کار گیری بازاریابان که طبق قرارداد خاص فعالیت بکنند به رشد بیمه کمک شایان توجهی نمایند . البته یکی از معضلات پیش روی شبکه فروش و در راس آن شرکت های خدمات بیمه ای معضل بازاریاب به جهت مسائل بیمه ای تامین اجتماعی و مالیاتی آنان است که اگر هم زمان مدیران صنعت بیمه با هم اندیشی با مسئولین مربوطه نسبت به رفع آن ها اقدام نمایند ، و آیین نامه بازاریابی نیز تدوین گردد ، صنعت بیمه و بالتبع آن بیمه ایران ، رونق چشمگیری خواهد یافت و در نهایت این برچسب های ناچسب و مطالب ناصواب مطرح شده امثال مقام آگاه محترم محو خواهند شد . و حداقل شایسته است که این منبع آگاه در امور بیمه ، به نقش اجتماعی و رسالت صنعت بیمه ، بالاخص بیمه ایران ، در تامین پوشش های بیمه ای اقشار مختلف جامعه نیز توجه نماید و از انجام این رفتار ناهنجار که خلاقیت و نوآوری را از بین می برد و باعث می شود از پذیرش ریسک های نوآورانه حذر شود ، خودداری نماید .
و من الله توفیق
انجمن صنفی شرکت های خدمات بیمه ای ایران
دبیر انجمن : سعید وصال

۹۶/۰۳/۱۱
۱۴:۵۷

قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال 96

نکته مهم قانون جدید این است که وقتی راننده‌ای خودروی خود را عوض می‌کند، بیمه شخص ثالث را با فروش خودروی خود انتقال نمی‌دهد بلکه این ...

قرار است تا چند ماه آینده و حداکثر تا پایان شهریور‌ شرکت‌های بیمه‌ای قانون جدیدی را اجرایی کنند و این موضوع نشان می‌دهد کشور ما به سمت بیمه کردن راننده می‌رود، نه خودرو.
به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌خودرو ، در بخش اول گفت‌وگو با مدیر عامل شرکت «بیمه ما» به این موضوع اشاره شد که بیمه کالایی ضروری است و باید جزئی از سبد خانوار خانواده‌ باشد. صفدری از این موضوع گله داشت که چرا بیشتر مردم توجه جدی به بیمه خودرو ندارند و فقط بیمه اجباری شخص ثالث را انجام می‌دهند. از سوی دیگر پوشش کامل خودرو بحث مهمی است که صفدری بر آن تاکید داشت و به‌ویژه معتقد بود که دارندگان خودرو از بیمه بدنه هم استفاده کنند.
مجید صفدری در بخش دوم مصاحبه هم به مباحث مهمی از جمله بیمه خودروهای فرسوده، قانون جدید بیمه شخص ثالث و گسترش فرهنگ بیمه اشاره کرده است.
وی درباره قانون جدید بیمه شخص ثالث توضیح می‌دهد که قرار است به نام فرد صادر شود و حداکثر شرکت‌های بیمه‌ای تا پایان شهریورماه قانون جدید را اجرا کنند.
صفدری پیشنهاد می‌کند که 9 درصد حق بیمه شخص ثالث بابت مالیات بر ارزش افزوده از بیمه حذف شود تا مردم تمایل بیشتری به خرید بیمه نامه پیدا کنند. البته او بر این موضوع هم تاکید می‌کند که گسترش فرهنگ بیمه نیاز به عزم عمومی دارد و رسانه ملی و آموزش و پرورش در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کنند.
بخش دوم مصاحبه با مجید صفدری مدیرعامل شرکت «بیمه ما» را می‌خوانید.
← قانون بیمه شخص ثالث تغییر کرده و مصوبه آن به بیمه مرکزی ابلاغ شده است. درباره این قانون و زمان اجرایی شدن آن توضیح ‌دهید.
قبل از هر چیز باید توضیح دهم که در همه دنیا شخص، بیمه می‌شود نه خودرو، یعنی بیمه شخص ثالث به‌نام راننده صادر می‌شود، نه برای خودرو. در واقع این شخص است که می‌تواند خطر و حادثه ایجاد کند. خودرو یک وسیله جامد بدون فکر و شعور است و انسان پشت خودرو می‌نشیند و می‌تواند خطرساز باشد. در حال حاضر در کشور ما خودرو بیمه می‌شود نه شخص.
به این روش است که بیمه شخص ثالث برای خودرو بر اساس نوع، مدل و تعداد سرنشین صادر می‌شود. اما در دنیا این بیمه بر اساس تحصیلات، شغل، سن، میزان و نوع تردد راننده و کاربرد خودرو صادر می‌شود. خوشبختانه در کشور ما هم قانون بیمه شخص ثالث تغییر کرده و قرار است این بیمه به نام فرد صادر شود. سال گذشته طرح مورد نظر توسط دولت به مجلس ارسال و تصویب شد و در برنامه پنج ساله ششم نیز به آن پرداخته شده است. بیمه مرکزی هم این موضوع را به همه شرکت‌های بیمه‌ای ابلاغ کرده است. هم‌اکنون بیمه مرکزی در حال تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل‌های قانون جدید است. قرار است تا چند ماه آینده و حداکثر تا پایان شهریور‌ شرکت‌های بیمه‌ای قانون جدیدی را اجرایی کنند و این موضوع نشان می‌دهد کشور ما به سمت بیمه کردن راننده می‌رود، نه خودرو.
نکته مهم قانون جدید این است که وقتی راننده‌ای خودروی خود را عوض می‌کند، بیمه شخص ثالث را با فروش خودروی خود انتقال نمی‌دهد بلکه این بیمه در خودروی دیگری که راننده پشت آن می‌نشیند، قابل استفاده است. این بیمه‌نامه توسط راننده‌ها به‌عنوان یک شخص حقیقی خریداری می‌شود. ضمن اینکه تخفیف‌هایی نیز از بیمه شخص ثالث حذف شده است و این اقدام بسیار بجا و خوب بود. پیش از این هر شرکت بیمه‌ای، تخفیفی برای فروش بیمه شخص ثالث اعلام می‌کرد. در عین حال بیمه بدنه، اختیاری است و شرکت‌های بیمه برای رقابت با یکدیگر،‌ تخفیف‌های مختلفی جهت جذب مشتری اعلام می‌کنند.
← علاوه بر تغییر این قانون چه اقدامات دیگری باید انجام بگیرد تا مردم بیمه کامل خودروی خود را جدی بگیرند؟
نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که وقتی نرخ دیه افزایش پیدا می‌کند، حق بیمه نیز بالا می‌رود. بنابراین درخواست ما این است که نرخ دیه با توجه به افزایش تورم باشد. همچنین با توجه به اینکه در اسلام، 6راهکار برای پرداخت دیه مرد و زن مسلمان پیش‌بینی شده است که به‌جای شتر نرخ دیه با نقره محاسبه شود. نقره هم بر اساس دیه درهم تعیین می‌شود. هر اندازه دیه افزایش پیدا کند، نقره هم افزایش می‌یابد. نکته مهم دیگر اینکه وزیر اقتصاد در این چهار سال قول داد مالیات بر ارزش افزوده را حذف کند. در حال حاضر 9 درصد حق بیمه شخص ثالث بابت مالیات بر ارزش افزوده است. این در حالی است که در هیچ جای دنیا برای گسترش فرهنگ بیمه مالیات بر ارزش افزوده گرفته نمی‌شود. به همین دلیل از مجلس شورای اسلامی، بیمه مرکزی و وزارت اقتصاد درخواست می‌کنیم که مالیات بر ارزش افزوده را حذف کنند، زیرا با این اقدام حق بیمه کاهش می‌یابد و مردم تمایل بیشتری به خرید بیمه‌نامه پیدا می‌کنند.
← نکته مهمی که بر آن تاکید دارید، ترغیب مردم برای پوشش کامل بیمه خودرو است. چه راهکاری برای گسترش فرهنگ بیمه پیشنهاد می‌کنید؟
گسترش فرهنگ بیمه نیاز به عزم عمومی دارد و رسانه در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند. در این میان صداوسیما با پخش برنامه‌هایی در این زمینه می‌تواند افکار عمومی را آگاه‌تر کند و فرهنگ بیمه خودرو و حتی بیمه‌های دیگر را گسترش دهد. در رسانه ملی با وجود تعداد زیاد ‌شبکه‌های تلویزیونی و مباحث کارشناسی، جای بحث‌های بیمه‌ای خالی است و در واقع مباحث بیمه در صداوسیما مطرح نمی‌شود. نباید فراموش کنیم که گسترش فرهنگ بیمه به نفع کشور، مردم و جامعه است. بسیاری از مردم فرهنگ بیمه را نمی‌شناسند و ضروری است که رسانه ملی برای این موضوع اقدام کند. نکته دیگر در گسترش فرهنگ بیمه استفاده از ظرفیت‌های آموزش و پرورش است تا فرهنگ بیمه از دوران کودکی آموزش داده شود. در حال حاضر در همه دنیا بخشی از آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها به بیمه اختصاص دارد.
← یکی از مشکلات حمل‌و‌نقلی کشور خودروهای فرسوده است و برخی از صاحبان این خودروها، به دنبال بیمه کردن خودروی خود نیستند. وضعیت بیمه خودروهای فرسوده چگونه است؟
دقیقا همین‌طور است. خوشبختانه یکی از راهکارهای مناسب دولت یازدهم ملزم کردن خودروهای فرسوده به پرداخت حق بیمه بیشتر است. بر این اساس مالکان خودروهای فرسوده باید حق بیمه بیشتری نسبت به خودروهای دیگر پرداخت کنند زیرا این خودروها ریسک و خطر‌آفرینی بیشتری دارند و استهلاک آنها در طول زمان به خودرو آسیب زیادی زده است. امیدواریم در دولت دوازدهم این اقدام عملی شود البته بسیاری از این خودروها بیمه‌نامه ندارند و قبل از هر اقدامی باید از تردد خودروهای فرسوده بدون بیمه جلوگیری شود.

منابع دیگر:
 • پدال نیوز
 • اخبار بانک
۹۶/۰۳/۱۲
۱۰:۲۱

سرپرست گمرک یزد: آب آشاميدني گمرك را با دبه‌هاي 20 ليتري تامين مي‌كنيم/گمرک یزد روزانه 100 تا 150 اظهارنامه صادراتی دارد

سرپرست گمرک یزد با اشاره به اين كه در این اداره کل امکانات حداقلی برای کارکنان رعایت نشده و انجام نگرفته است، اظهار كرد: در شرایطی که روستاهای استان آب لوله‌کشی دارند اما گمرک یزد، آب آشامیدنی ندارد و با دبه‌هاي 20 لیتری آب می‌آورند .
به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «مهرداد پیرحیاتی»  در نشست مدیران دستگاه‌های اقتصادی یزد كه در محل گمرك استان برگزار شد در ادامه با اشاره به این که سرانه اضافه کار کارکنان گمرک یزد رقم بسیار پائینی است، افزود: گمرک یزد خانه‌های سازمانی بسیار اندکی دارد و از کمبود شدید نیروی انسانی رنج می‌برد .
وي با بیان این که کمبود امکانات و رفاهیات در گمرک یزد اکنون به ایرادهای سیستمی و فنی تبدیل شده است، تصریح کرد: من برای کار، فعالیت و تغییر وضعیت موجود به گمرک یزد آماده‌ام و در این زمینه نیازمند حمایت مسئولان از مجموعه گمرک هستم .
پیرحیاتی در بخش دیگری از سخنانش به تحلیل تجارت خارجی استان در دو ماهه ابتدايی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن پرداخت و گفت: در 2 ماهه ابتدايی سال‌جاری سه هزار و 354 تن کالا به ارزش 13 میلیون و 835 هزار دلار از گمرک  یزد به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش 9 درصد رشد و از نظر وزن 11 درصد کاهش داشته است .
وی رشد ارزش واردات استان را از دستاوردهای سامانه جامع امور گمرکی دانست و اظهار كرد: با راه اندازی سامانه های الکترونیکی از کم اظهاری در گمرک جلوگیری شده و اکنون شاهد رشد ارزش واردات گمرک یزد هستیم .
سرپرست گمرک یزد ادامه داد: عمده وارد گمرک یزد مواد اولیه و ماشین آلات واحدهای تولیدی استان است که اکثر آن از کشورهای اروپايی وارد کشور می‌شود .
وي در ادامه به عملکرد صادراتی گمرک یزد پرداخت و گفت: در دو ماهه نخست سال جاری بیش از 352 هزار تن کالا به ارزش 79 میلیون دلار از گمرک یزد به خارج کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش 19 و از نظر وزن 29 درصد رشد را نشان می‌دهد .
وی افزود: گمرک یزد روزانه به طور میانگین 100 تا 150 اظهارنامه صادراتی دارد و 600 وسیله نقلیه سنگین از گمرک یزد به مقصد سایر کشورها بارگیری می‌شود .
پيرحياتي در همین زمینه به رتبه برتر استان در تولید محصولات گلخانه ای اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود رتبه ممتاز یزد در تولید محصولات گلخانه‌ای اما متاسفانه حتی یک خیار سبز از گمرک یزد به خارج کشور صادر نمی‌شود و صادرات از مرزهای دیگر صورت می‌گیرد.
«علی نمازی» مدیر کل امور اقتصاد و دارايی استان یزد در این نشست با تبریک انتصاب سرپرست جدید گمرک یزد اظهار كرد: مجموعه مدیران دستگاه‌های وزارت امور اقتصاد و دارائی آماده کمک به مجموعه گمرک هستند .
وی ادامه داد: تاکنون 12 نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت امور اقتصاد و دارائی تشکیل شده و این مجموعه آماده همکاری با مدیریت جدید گمرک یزد است و امیدواریم با پشتکار مدیریت جدید  مشکلات در کوتاه مدت برطرف شد .
گفتنی است، در این نشست که مدیرکل امور مالیاتی استان یزد، سرپرست شعب بانک ملی در استان، دبیر شورای هماهنگی بیمه های استان و مدیر بیمه ایران در استان، مدیراموال تملیکی حضور داشتند، هریک از اعضا به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

منابع دیگر:
 • خبر رسمی
۹۶/۰۳/۱۳
۰۹:۴۰

شعله ور ماندن تنور لیگ برتر کشتی

بیمه رازی جویبار و ستارگان ساری در هفته دوم لیگ برتر کشتی به مصاف حریفان خور می روند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، تیم بیمه رازی جویبار که در هفته نخست این رقابت ها دیشب در خانه و در سالن مهدی حاجی زاده جویبار 7بر1 رعد پدافند را شکست داد در هفته دوم این رقابت ها امشب از ستارگان کاشان پذیرایی خواهند کرد.
تیم ستارگان ساری دیگر نماینده مازندرانی ها که هفته نخست را با برتری مقابل پاس رستمکلا پشت سر گذاشته بود،این هفته به مشهد رفت و مهمان هیأت کشتی خراسان رضوی است.
این دیدار هم پنجشنبه 11 خرداد در سالن خانه کشتی مشهد برگزار خواهد شد و قضاوت این دیدار هم برعهده غلامرضا بهارلو،سعید عباسی،علی سلیمانی و ساسان سالاری خواهد بود.

۹۶/۰۳/۱۱
۱۶:۳۰

صادر محصولات گلخانه ای یزد از مرزهای دیگر

محصولات گلخانه ای از گمرک یزد به خارج کشور صادر نمی شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ مهرداد پیرحیاتی، سرپرست گمرک یزد باتوجه به رتبه برتر استان در تولید محصولات گلخانه ای اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود رتبه ممتاز یزد در تولید محصولات گلخانه ای اما متاسفانه حتی یک خیارسبز از گمرک یزد به خارج کشور صادر نمی شود و صادرات از مرزهای دیگر صورت می گیرد.
وی  با بیان اینکه در این اداره کل امکانات حداقلی برای کارکنان رعایت نشده و انجام نگرفته است اظهارداشت: در شرایطی که روستاهای استان آب لوله کشی دارند اما گمرک یزد آب آشامیدنی ندارد و با دبه های 20 لیتری آب می آورند.
سرپرست گمرک یزد با اشاره به اینکه سرانه اضافه کار کارکنان گمرک یزد رقم بسیار پائینی است اظهارداشت: گمرک یزد خانه های سازمانی بسیار اندکی دارد  و از کمبود شدید نیروی انسانی رنج می برد.
پیرحیاتی  با بیان اینکه کمبود امکانات و رفاهیات در گمرک یزد اکنون به ایرادهای سیستمی و فنی تبدیل شده است، تصریح کرد: من برای کار، فعالیت و تغییر وضعیت موجود به گمرک یزد آماده ام و در این زمینه نیازمند حمایت مسئولان از مجموعه گمر ک هستم.
سرپرست گمرک یزد در بخش دیگری از سخنانش به تحلیل تجارت خارجی استان در 2 ماهه ابتدائی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن پرداخت و گفت: در 2 ماهه ابتدائی سال جاری3 هزار و 354 تن کالا به ارزش 13 میلیون و 835 هزار دلار از گمرک  یزد به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش 9 درصد رشد و از نظر وزن 11 درصد کاهش داشته است.
وی رشد ارزش واردات استان را از دستاوردهای سامانه جامع امور گمرکی دانست و اظهارداشت: با راه اندازی سامانه های الکترونیکی از کم اظهاری در گمرک جلوگیری شده و اکنون شاهد رشد ارزش واردات گمرک یزد هستیم.
پیرحیاتی ادامه داد: عمده وارد گمرک یزد مواد اولیه و ماشین آلات واحدهای تولیدی استان است که اکثر آن از کشورهای اروپائی وارد کشور می شود.
سرپرست گمرک یزد در ادامه به عملکرد صادراتی گمرک یزد پرداخت و گفت: در دو ماهه نخست سال جاری بیش از 352 هزار تن کالا به ارزش 79 میلیون دلار از گمرک یزد به خارج کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن از نظر ارزش 19 و از نظر وزن 29 درصد رشد را نشان می دهد.
وی افزود: گمرک یزد روزانه بطور میانگین 100 تا 150 اظهارنامه صادراتی دارد و 600 وسیله نقلیه سنگین از گمرک یزد به مقصد سایر کشورها بارگیری می شود.
علی نمازی، مدیرکل امور اقتصاد و دارائی استان یزد در این نشست با تبریک انتصاب سرپرست جدید گمرک یزد اظهارداشت: مجموعه مدیران دستگاه های وزارت امور اقتصاد و دارائی آماده کمک به مجموعه گمرک هستند.
وی ادامه داد: تاکنون 12 نشست شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصاد و دارائی تشکیل شده و این مجموعه آماده همکاری با مدیریت جدید گمرک یزد است و امیدواریم با پشتکار مدیریت جدید  مشکلات در کوتاه مدت برطرف شد.
گ در این نشست که مدیرکل امور مالیاتی استان یزد، سرپرست شعب بانک ملی در استان، دبیر شورای هماهنگی بیمه های استان و مدیر بیمه ایران در استان، مدیراموال تملیکی حضور داشتند هریک از اعضا به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
 نشست مدیران دستگاه های اقتصادی یزد با حضور سرپرست جدید گمرک استان در این اداره کل برگزار شد.

۹۶/۰۳/۱۱
۱۶:۵۶

برگزاری جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در نایین

مراسم جشن گلریزان ویژه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد با حضور خیران و مسئولان در نایین برگزار شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،عباسعلی پوربافرانی نماینده نایین وخوروبیابانک در این مراسم از گلریزان در آیین دینی بعنوان بخشش و انفاق یاد کرد وگفت : قرآن با تعابیر متعدد مؤمنان را به انفاق کردن در راه خدا فرمان داده است چراکه انفاق کردن در راه خدا و رفع حاجت نیازمندان آثار و برکات فردی و اجتماعی متعددی در بر دارد.
 
وی افزود :گلریزان یک آیین دینی  با ورزش باستانی عجین شده است که با روحیه پهلوانی و در زورخانه پدیدار آمده است.
 
پوربافرانی انفاق را مانند دانه ی گندم توصیف کرد که وقتی این دانه گندم کاشت و برداشت می شود در هر خوشه هفت دانه وبا سود هفتصد دانه ارزش و اعتبار دارد.
وی با تاکید بر اینکه همه ما باید مصداق آیه مَنْ جَاءَ بالحَسَنةِ فَلَهُ عَشْرُ امثالِهَا عمل کنیم بیان داشت :
برای هر کار نیک و خیری که  انجام می دهیم انفاق آن برای حسنات حساب خیلی بزرگ ،بلندمدت و با سود هفتصد برابر است.
این نماینده مجلس با اشاره به  فلسفه وجودی یک جوانمرد و پهلوان در زمان مشکل وگرفتاری افزود :پهلوانان در آیینی که گلریزان نام داشت که با ریختن گل و گردش در میان گود زورخانه برای رفع مشکلات مالی فرد نیازمند ،اقدام می کردند.
 
وی از سی و سه پل اصفهان بعنوان یکی از آثار ارزشمند تاریخی که در  دوران شاه عباس با جشن گلریزان ساخته شد یاد کرد و گفت : دامنه آیین گلریزان بسیار گسترده است چرا که سی وسه پل اصفهان که یک منبع درآمد و بعبارتی به رگه حیات اصفهان که زاینده رود است  معنا می بخشد.
 
پوربافرانی تصریح کرد :اثر نتیجه یک جشن گلریزان در حمایت از نیازمندان کمتر از ساخت سی و سه پل نیست .
وی بیان داشت : با روانه  زندان شدن یک سرپرست خانواده ای از یتیم هم یتیم تر می شوند.چرا که برای حفظ آبرو تلاش می کند تا کتمان کند واین اوج فاجعه ای که برای زندانی اتفاق می افتد.
 
 نماینده نایین و خوروبیابانک با اشاره به اینکه جشن گلریزان فقط برای محکومین جرائم غیرعمد است تاکید کرد : قرار نیست زندانی را در قاچاق مواد مخدر و جرائم عمدی نقش داشته حمایت شود.
 
وی در سخنانی با گلایه از  جذب 1000 میلیارد از سپرده‌های مردم نایین توسط موسسه غیرمجاز گفت : "سودهای بالای بانکی" که بیشتر در موسسات غیرمجاز به مردم پرداخت می شود معضلی شده برای مردم! البته بارها در مجلس به مسئولین هشدار داده و از آنها خواسته به خاطر چند درصد سود بیشتر از این موسسات حمایت نکنند.
 
پوربافرانی همچنین به ورشکستگی بیمه توسعه اشاره کرد و افزود : دولت بیمه توسعه ای را مجوز داد که تا امروز با بیمه نامه هایی که به دست مردم داده مشکل ساز شده است . یک بیمه از لحاظ پوشش اعتبار خیلی مهم است و بدنبال اعتبار در  روزنامه  و تلویزیون نباشید.
 
وی با ابراز خرسندی از ایجاد شغال در سال جاری گفت : ان شاءالله با برگزاری جشن های گلریزان بتوانیم در حوزه اشتغال نیز با کمک خیرین و مسئولین قدم برداریم و بتوانیم از کسانی که به دلیل گرفتاری در زندان هستند حمایت کنیم.
حجت الاسلام سجادی امام جمعه نایین در این مراسم توجه به نیازمندان و اقشار بی بضاعت جامعه را بسیار حایز اهمیت توصیف و بر حمایت همه جانبه از مستمندان بویژه زندانیان معسر و نیازمند جرایم غیرعمد که به علت عدم بضاعت و تمکن مالی در زندان هستند تاکید کرد.
وی افزود : وضعیت اقتصادی جامعه ما یک وضعیت مطلوب و روبه راهی نیست برای هریک از ما و کسانی که در کار چون بازاریان ، صنعتگران  و صاحب سرمایه هستند ممکن است اتفاق بیافتد .
 
امام جمعه نایین جشن گلریزان را  فرهنگ سازی مساعدت و انفاق با کمک خیرینی نیک اندیش در جامعه اسلامی عنوان کرد.
وی در پایان یادآوری کرد : بیشتر زندانیان جرایم غیرعمد مربوط به تصادفات منجر به جرح و فوت، مهریه و محکومیت های مالی می باشند که  با فرهنگ سازی در خصوص برگزاری این گونه مراسمها نقش بسزایی در بقا و دوام خانواده ها و کاهش آمار زندانیان مهریه داشته باشیم.
 
 قاسمی رئیس دادگستری نیز در این مراسم عنوان کرد  : با زندانی شدن هر فرد چند خانواده درگیر مسئله زندان و مشکلات آن می شوند و حتی احتمال به بزه کشیده شدن فرزندان زندانیان هم وجود دارد پس امید می رود تا خیرین با کمک های خود زمینه آزادی زندانیان را فراهم کنند.
 
وی جشن گل ریزان را ریشه در تقویمات دینی و اکرام دانست و مردم را به  انفاق که جایگاه ویژه ای در دین دارد تشویق کرد.
قاسمی افزود :  ما  به اهل بیت (ع) و بویژه امام حسن مجتبی (ع)که جایگاه ویژه ای در سخاوت و بخشندگی دارند و تمام دارایی خویش را در راه خدا انفاق کردند ارادت داشته ایم.
 
وی جشن گلریزان را جشن دل های مهربان خیرین عنوان کرد و گفت : جشن گلریزان بهترین فرصت برای کاهش کیفری زندان است چرا که جمعیت کیفری زندان وقتی کاهش یابد باعث پیشگیری از وقوع جرائم در آینده می باشد.
 
رئیس دادگستری از شکات خواست تا با روحیه گذشت برای رضای خداوند متعال و شادی خانواده های افراد زندانی که مرتکب جرائم غیرعمد شدند، گذشت را سرلوحه کار خود قرار دهند.
علیرضا وزیری رئیس زندان نایین در بیاناتی  هدف از برگزاری جشن گلریزان را  آزادی زندانیان جرائم غیر عمد عنوان کرد.
 
وی گفت : در سال گذشته هزینه ای بالغ بر 630 میلیون ریال توسط خیرین شهرستان به صورت نقد یا تعهدی جمع آوری شد که مقدار 285 میلیون ریال آن وصول شدو توانستیم با یک میلیارد ریال زمینه  آزادسازی بیست نفر را فراهم و به آغوش گرم خانواده برگردانیم.
وزیری در پایان افزود : در حال حاضر 24 نفر زندانی به جرائم غیرعمد (دیه ومحکومیت مالی و چک )در زندان هستند که جهت آزادی این عزیزان مبلغ یک و نیم میلیارد تومان احتیاج است که امیدواریم با کمک شما و ستاد دیه استان بتوانیم آزادی آنها را فراهم کنیم .
 
گفتنی است در جشن گلریزان نایین مبلغ 600 میلیون ریال برای کمک به زندانیان جرائم غیرعمد در زورخانه پوریای ولی این شهرستان جمع آوری شد.
 
 
 

۹۶/۰۳/۱۲
۱۲:۲۳

زنان سرپرست و بی‌سرپرست خانوار آمل بیمه عمر شدند

مدیرعامل موسسه مردم نهاد زنان خیر‌اندیش آمل گفت: از طریق تفاهم‌نامه‌ای با بیمه ایران، تعدادی از زنان سرپرست و بی‌سرپرست خانوار آملی زیر پوشش این موسسه بیمه عمر شدند.

به گزارش خبرگزاری موج ، آذر نیکبخت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موسسه مردم نهاد زنان خیراندیش فعالیت خود را به منظور حمایت از زنان سرپرست و بی‌سرپرست خانوار از 10 سال پیش آغاز کرد، اظهار داشت:‌ این موسسه هم اکنون 200 بانو را تحت حمایت دارد.
وی گفت: تاکنون موسسه سعی داشته تا برای این زنان فعالیت‌هایی در بخش‌های خصوصی، واحدهای تولیدی، تجاری، کار در منزل، اداری اشتغال ایجاد کند تا با کسب درآمد به رفع نیازهای زندگی خود بپردازند.
نیکبخت با اشاره به اینکه موسسه زنان خیراندیش این شهرستان به منظور جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش‌هایی در زمینه حوادث طبیعی، آب، برق، گاز، بهداشت فردی، مهارت‌های زندگی، بیماری‌های عفونی، اعتیاد به این بانوان داده است، افزود: تاکنون 300 بانو تحت آموزش دیدند که 100 نفر از آنها از سوی کمیته امداد و بهزیستی به این موسسه معرفی شدند.
مدیرعامل موسسه زنان خیراندیش آمل با تاکید براینکه با کمک خیران و مشارکت مردمی جهزیه برای زوجین تحت پوشش این موسسه تهیه می‌شود، گفت: در ماه مبارک رمضان با کمک این خیرین سبد غذایی بین خانواده‌های نیازمند توزیع که شامل گوشت، حبوبات، ماکارونی، رب، روغن، مرغ، شکر، لبنیات است.
وی از بیمه شدن 100بانوی تحت پوشش این موسسه خبر داد و گفت موسسه زنان خیراندیش به منظور رفاه و آسایش زنان سرپرست و بی‌سرپرست خانوار از طریق تفاهم‌نامه‌ای با بیمه ایران به اجرای طرح بیمه عمر بانوان تحت پوشش این موسسه اقدام کرده است.
نیکبخت افزود: یکی از دغدغه‌های این زنان بر بیمه شدن و استفاده از خدمات بیمه در دوران کهولت بوده که این موسسه بدنبال رفع این دغدغه رفته است.
وی با اعلام اینکه موسسه با تشکیل کمیته‌های متعدد در بخش‌های پزشکی، جوانان، فرهنگی و آموزشی، اشتغال تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات خانواده‌های نیازمند بکار گرفته است، یادآور شد: اکنون یکی از درخواست‌های این موسسه حضور پررنگ خیرین و مشارکت‌های مردمی برای رفع نیازهای این خانواده‌های تحت پوشش موسسه مردم نهاد زنان خیراندیش است.

۹۶/۰۳/۱۳
۱۰:۲۲

اجرای طرح کارورزی دانش‌آ‌موختگان دانشگاهی در مازندران

استان‌ها مازندران - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از اجرای طرح کارورزی دانش‌آ‌موختگان دانشگاهی در مازندران خبر داد.

استان‌ها مازندران - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از اجرای طرح کارورزی دانش‌آ‌موختگان دانشگاهی در مازندران خبر داد.
به گزارش خبرآنلاین منطقه مازندران، کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران صبح امروز در گفتگویی اظهار داشت: بیکاری دانش آموختگان یکی از مسایل مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور است، موضوعی که به لحاظ اهمیت بازار کار به عنوان مرکز ثقل اقتصادی- اجتماعی و از نظر نقش های‌ اجتماعی محول شده به دانش آموختگان برای نیل به اهداف توسعه کشور اهمیت بسیاری دارد.
وی افزود: این طرح در واقع برای افزایش اشتغال مصوب شده است تا بر پایه آن فارغ التحصیلان دانشگاه در سنین 23 تا 32 سال(در صورت انجام خدمت سربازی 2 سال به این سن اضافه می گردد) به مدت 4 ماه تا شش ماه با توافق کارفرما در بنگاه‌ها، دوره کارورزی را به خوبی بیاموزند و کارورزان در این طرح زیر پوشش بیمه حوادث قرار ‌گیرند و یک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خاطرنشان کرد: هنگامی که افراد فارغ التحصیل می شوند، تنها مبانی و مبحث های تئوریک را یاد گرفته اند و در حوزه عمل تجربه لازم را هرگز ندارند و این امر سبب شد تا جذابیت مورد نظر را برای استخدام از طرف کارگاه ها و کارفرمایان نداشته باشند.
وی ادامه داد: این طرح می تواند بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان را جذب بازار کار کند و با این تدابیری که دولت در برنامه ششم توسعه در این حوزه ارائه کرده می تواند بخش قابل ملاحظه ای از فارغ التحصیلان دانشگاهی را با بالا بردن مهارت هایشان جذب بازار کار کند.
اصغری با تأکید بر ضرورت ایجاد نظامی پویا و با تدبیر در بحث اشتغال تصریح کرد: افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش‌آموختگان، ارتقاء اخلاق و صلاحیت حرف‌های دانش‌آموختگان از جمله اهداف مهم اجرای این طرح می باشد.
دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: دامنه پوشش اجرای این طرح، کلیه دانش‌آموختگان دانشگاهی (فارغ التحصیلان) جویای کار و متقاضی کارورزی می‌باشند.
اصغری با اشاره به حمایت‌های دستگاه های اجرایی در اجرای این طرح، خاطرنشان کرد: دستگاه ناظر موظف است براساس مقررات جاری صنعت بیمه و در قالب قرارداد با یکی از شرکت‌های بیمه‌گر مورد تایید بیمه مرکزی کشور نسبت به پوشش بیمه مسئولیت مدنی(بیمه حوادث) کارورزان اقدام نماید.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: کمک هزینه آموزشی کارورزی تا سقف معادل یک سوم حداقل دستمزد کشور می باشد که به تناسب حضور در واحد پذیرنده در طول دوره کارورزی محاسبه و پس از موفقیت در آزمون فنی و حرفه ای، توسط دستگاه ناظر به کارورزان پرداخت می‌شود.
دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی که متقاضی شرکت در طرح کارورزی می باشند باید در سامانه مربوطه به نشانیkarvarzi.mcls.gov.ir ثبت نام نمایند.
وی در پایان بیان داشت: واحدهای پذیرنده در صورت به کارگیری و جذب کارورزان از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال بهره‌مند می‌شوند.
46

۹۶/۰۳/۱۱
۱۹:۲۸

در دومین هفته لیک کشتی کشور؛ کشتی گیران جویباری ستارگان کاشان را خاک کردند

تیم‌ کشتی بیمه رازی جویبار در جریان مسابقات هفته دوم لیگ کشتی کشور در خانه خود در برابر تیم ستارگان کاشان با نتیجه هشت بر صفر پیروز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از کاشان اول ؛ تیم‌ کشتی بیمه رازی جویبار که برترین کشتی گیران ایران و جهان را در اختیار دارد، در جریان مسابقات هفته دوم لیگ کشتی کشور در خانه خود در برابر تیم ستارگان کاشان با نتیجه هشت بر صفر پیروز شد.
این دو تیم لیگ کشتی آزاد باشگاه‌های کشور در گروه الف، در سالن حاجی‌زاده شهر جویبار به مصاف هم رفتند که در پایان تیم بیمه رازی در هفت وزنی که نمایندگان کاشانی کشتی گرفتند، برنده از تشک خارج شدند و در یک وزن هم کاشان نماینده ای نداشت.
نتایج این دیدار از قرار زیر است: (نمایندگان کاشان در ابتدا ذکر شده اند.)
57 کیلوگرم: نادر حاج آقانیا- یونس سرمستی، برنده (8- 11)
61 کیلوگرم: مهران نصیری- مسعود اسماعیل پور، برنده (6- 7 ضربه فنی)
65 کیلوگرم: رضا نوری- مهدی یگانه جعفری، برنده (صفر- 7)
70 کیلوگرم: نماینده نداشت- حامد رشیدی، برنده
74 کیلوگرم: جمال عبادی- بهمن تیموری، برنده (2- 4)
86 کیلوگرم: حامد عاشق حسینی- مجتبی گلیج، برنده (5- 10)
97 کیلوگرم: سجاد عزیزی- عباس طحان، برنده (صفر – 10)
125 کیلوگرم: امیررضا امیری- جابر صادق زاده، برنده (3- 6)
انتهای پیام/

۹۶/۰۳/۱۲
۱۱:۳۲

يونس مظلومي مديرعامل بيمه تعاون شد

آیین-بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران طي نامه اي اعلام كرد: انتصاب يونس مظلومي به عنوان مديرعامل شركت سهامي بيمه تعاون بلامانع است. به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین بنابر اعلام اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي اين موضوع به استنادماده ۶ دستورالعمل بررسي صلاحيت حرفه‌اي كاركنان كليدي موسسات بيمه به شركت بيمه تعاون اعلام شده است.
در ابلاغ بيمه مركزي خطاب به آقاي مظلومي آمده است: انتظار مي‌رود با مساعي اعضاي هيئت‌مديره، مدير عامل و كاركنان آن شركت نسبت به اجراي برنامه هاي محوله اقدام شود.
گفتني است يونس مظلومي پيش از اين مدير عامل شركت سهامي بيمه رازي بود.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

منابع دیگر:
 • اخبار بانک
 • تجارت آنلاین
 • بانک امروز
 • اکو فارس
 • آفتاب
 • عصر اعتبار
 • بینا
۹۶/۰۳/۱۱
۱۱:۱۹

گردهمایی سراسری مدیران و روسای شعب و باجه های شرکت بیمه “ما” در سال 96

اقتصادتهران: نخستین گردهمایی سراسری مدیران و روسای شعب و باجه های شرکت سهامی بیمه “ما” در سال 96 با حضور مدیرعامل، اعضا هیات مدیره، معاونین، مدیران ستاد و روسای شعب و باجه ها در شهر شیراز برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی بیمه “ما”، در این گردهمایی دو روزه که با هدف تبادل نظر مدیران در خصوص استفاده بیشتر از ظرفیت ها و پتانسیل های ستاد و شعب و رفع مشکلات موجود جهت محقق نمودن پرتفوی سال 96برگزار شده بود، امیرحسین قربانی معاون فنی ضمن جمع بندی مسائل مطرح شده در کارگروه های فنی به اهمیت مدیریت ریسک در صنعت بیمه اشاره نمود. وی همچنین نقطه نظرات خود در خصوص چگونگی یافتن بازارهای سالم جهت فروش بیمه نامه را تشریح و از شبکه فروش و پرسنل شعب خواست تا تمام تلاش خود در جهت رسیدن به این هدف را به کار گیرند.
در ادامه مراسم مجید بنویدی عضو هیات مدیره به نقش روسای شعب به عنوان مدیران میانی در محقق ساختن اهداف استراتژیک شرکت اشاره نمود و افزود: روسای شعب وظیفه جاری ساختن تصمیمات مدیرعامل و مدیران ارشد در مسیر اداره شرکت را بر عهده دارند.
وی تصریح کرد: حاکمیت شرکتی استوار بر 4 اصل عدالت، مسئولیت، پاسخگویی و شفافیت می باشد که پاسخگویی به مدیران ارشد، مشتریان و پرسنل اصلی ترین وظیفه مدیران میانی می باشد.
در ادامه مهندس صفدری مدیرعامل بیمه ما در خصوص وظایف مدیران ستاد و روسای شعب و نمایندگان در راستای مشتری مداری و تکریم ارباب رجوع، عملکرد و افتخارات شرکت در سال گذشته و همچنین اهداف پیش رو در جهت کسب پرتفوی پیش بینی شده و مزیت های رقابتی بیمه “ما” به ارائه نکات مهمی پرداخت.
وی ضمن قدردانی از تمام مدیران و روسای شعب در خصوص ویژگی های مثبت شرکت تصریح کرد: همکاران و نیروی انسانی همگی از نیروهای فنی،جوان، متخصص و زبده صنعت بیمه هستند، ضمن آنکه یکی از بزرگترین بانک های کشور یعنی بانک ملت و صندوق بازنشستگی وزارت نفت به عنوان سهامداران بزرگ این شرکت هستند.
مدیر عامل شرکت بیمه “ما” در خصوص اهداف این شرکت تاکید کرد: به عنوان یک شرکت خدماتی فعالیت هایمان باید بر اساس دقت،سرعت، شفافیت در اطلاع رسانی و رضایت مشتری باشد. ما باید فرصت ساز و فرصت طلب باشیم، بارزترین فرصت سازی شرکت بیمه “ما” بیمه پلنگ ایرانی است که منجر به شناخته شدن بیمه “ما” در سطح جامعه شده است و فرصت سازی از مهم ترین اصول مدیریت و بازاریابی است.
وی تصریح کرد: هدف شرکت محقق نمودن برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال می باشد، برنامه هایی که جنبه اجرایی نداشته باشند فاقد هیچ ارزشی است و اقدام و عمل شایسته لازمه خدمات بیمه گری است. آشنایی با علم روز مدیریت، تبادل نظر در خصوص معرفی فرصت ها و محقق ساختن EPS سال 96 از اساسی ترین اهداف شرکت می باشد
در پایان مراسم، مهندس صفدری ضمن تجلیل از تمام کارمندان، خواستار وفاق بیشتر بین همکاران و افزایش حس مسئولیت پذیری و پذیرش اشتباهات از جانب مدیران و روسای شعب در زمان بروز مشکلات شد و توجه به کسب دانش روز در مدیریت و بازاریابی را مورد تاکید قرار داد.
همچنین از روسای شعب بانک بیمه، یزد، بابل و سیرجان به عنوان مسوولین دارای عملکرد مناسب و شایسته در چندین شاخصه بررسی شده، تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

۹۶/۰۳/۱۲
۰۲:۱۷

زمان برگزاری مجمع سالانه و فوق العاده۱۱ شرکت

۶ شرکت بورسی و ۵ شرکت فرابورسی، زمان برگزاری مجمع سالانه و فوق العاده را اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،درپی اتمام سال مالی منتهی به اسفند گذشته،۵ شرکت فرابورسی و 6 شرکت بورسی زمان برگزاری مجمع سالانه را اعلام کردند.
در این میان شرکت بورسی بیمه ما علاوه بر مجمع سالانه جهت انتخاب اعضای هیات مدیره به مجمع فوق العاده می رود.
داروسازی کاسپین تأمین: ساعت 10 روز چهارشنبه 17 خرداد در سازمان مدیریت صنعتی واقع در خیابان شیخ بهایی جنوبی
رتکو: ساعت 10 روز دوشنبه 22 خرداد در هتل سیمرغ  واقع درخیابان ولی عصر
گروه دارویی سبحان: ساعت 10 روز سه شنبه 23 خرداد در ساختمان جدید دانشکده داروسازی واقع در خیابان 16 آذر
بوتان: ساعت 14 روز شنبه 27 خرداد درخیابان سهروردی شمالی،خ هویزه شرقی،خ سهند،کوچه متحیری،پلاک 31
صنایع شیمیایی فارس: ساعت 14 روز سه شنبه 30 خرداد در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش واقع درخیابان ولیعصر
تولید نیروی جنوب غرب صبا: ساعت 10 روز دوشنبه 22 خرداد درخیابان ولیعصر، بالاتر ازخیابان میرداماد ،خ قبادیان ، پلاک 60
ایران کیش: ساعت 10 روز شنبه 20 خرداد در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش
البرز بالک: ساعت 10 روز دوشنبه ۲۲ خرداد در ساختمان جديد دانشکده داروسازي واقع در خيابان 16 آذر
توليد نيروي برق دماوند: ساعت 10 روز یکشنبه ۲۱ خرداد در هتل بزرگ ارم واقع در بزرگراه شهيد حقاني
سیمان سفید ارومیه: ساعت 11 روز دوشنبه 22 خرداد درمحل کارخانه واقع در ارومیه
بیمه ما(دو مجمع سالانه و عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 و 11 روز یکشنبه 21 خرداد درمحل شرکت واقع در میدان ونک

منابع دیگر:
 • اخبار بانک
۹۶/۰۳/۱۳
۱۰:۴۶

اعلام رویکردهای جدید شرکت بیمه رازی

صدای صنعت-قائم مقام و سرپرست شرکت بیمه رازی رویکردهای جدید این شرکت را در سال 1396 در همایش کارشناسان بیمه های زندگی این شرکت که در تهران برگزار شد، اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه رازی آقای فرهاد خالقی قائم مقام و سرپرست بیمه رازی که در همایش کارشناسان بیمه های زندگی شرکت بیمه رازی سخن می گفت، ض��ن تشکر از معاونت فنی بیمه های اشخاص و مدیریت بیمه های عمر و حوادث جهت برگزاری دوره های آموزشی فنی و تخصصی برای کارکنان و نمایندگان شرکت، رویکردهای جدید شرکت بیمه رازی در سال 1395 را تشریح کرد.
قائم مقام و سرپرست شرکت بیمه رازی تعامل صحیح با بیمه گذاران و جلب رضایت حداکثری را از اهداف مهم شرکت بیمه رازی خواند و افزود لازم است کلیه کارکنان شرکت بیمه رازی با تاثیر از شعار این شرکت مبنی بر "پرداخت خسارت 24 ساعته"تعامل خوبی را با بیمه گذاران برقرارکنند و با ارائه خدمات بیمه ای مورد نیاز و پرداخت خسارت بموقع رضایت بیشتر بیمه گذاران را کسب نمایند.
آقای خالقی ضمن اشاره به سهم 13.5 درصدی بیمه های زندگی در کشور وسهم 60 درصدی بیمه زندگی در کشورهای توسعه یافته، یکی از اهداف مهم شرکت بیمه رازی را افزایش سهم بیمه های زندگی در کشور برشمرد و اضافه نمود در برنامه سال جاری، بمنظور تغییر ترکیب سبد پرتفوی شرکت بیمه رازی، افزایش پورتفوی قابل توجهی در همه رشته ها پیش بینی شده است که روند رشد بیمه های اشخاص بویژه بیمه های زندگی نسبت به سایر رشته ها و ازجمله بیمه شخص ثالث نیزبیشتر است که امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده و همکاری نمایندگان محترم ترکیب پرتفوی مورد نظر فراهم گردد.
قائم مقام و سرپرستشرکت بیمه رازی افزود: کارکنان و نیروی انسانی مهمترین رکن سازمانی شرکت هستند و بهمین دلیل برنامه های متعددی برای آموزش و تعالی و اصلاح امور رفاهی کارکنان و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را در دست بررسی داریم که امیدواریم با اجرای برنامه های مذکور همکاران نیز بیش از پیش از همکاری با شرکت بیمه رازی خرسندتر باشند.
شایان ذکر است همایش سراسری کارشناسان بیمه های زندگی شرکت بیمه رازی با حضور بیش از 60 نفر از کارشناسان ستادی و شعب این شرکت در تهران تشکیل گردید که علاوه بر بررسی تحولات صورت گرفته در حوزه بیمه های زندگی، انواع طرح های بیمه ای شرکت بیمه رازی در رشته های بیمه عمر و حوادث گروهی، عمر و سرمایه گذاری، حوادث انفرادی و بیمه های مسافرتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و درپایان همایش نیز لوح تقدیر اهدایی قائم مقام و سرپرست به شعب برتر شرکت، توسط مدیر بیمه های عمر و حوادث اعطاگردید.

۹۶/۰۳/۱۱
۱۱:۰۲

شرکت کنندگان در آیین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بیمه شدند

بیمه ایران اعلام کرد: تمامی زائران داخلی و خارجی شرکت کننده در آیین بیست وهشتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) نزد این شرکت بیمه شدند.

به گزارش ملت بازار، عضو هیات مدیره و معاون فنی بیمه ایران روز چهارشنبه گفت که بین شرکت های بیمه ایران، آسیا ، البرز و دانا به راهبری شرکت سهامی بیمه ایران با ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) قرارداد بیمه منعقد شده است.
محمد حیدری افزود: بر این اساس، ‌تمامی زائران حرم امام(ره) تحت پوشش خدمات بیمه حوادث، عمر و مسوولیت بیمه ایران قرار دارند.
وی با بیان اینکه این قرارداد از روز دهم خرداد اعتبار دارد، تصریح کرد: ‌طبق قرارداد منعقده تمامی زائران ارگان‌ها،‌ نهادهای رسمی و غیررسمی‌، هیات‌های مذهبی و مردمی که به صورت کاروان و با تایید ستاد مرکزی بزرگداشت مراسم ارتحال در این رویداد مذهبی شرکت دارند، تحت پوشش خدمات بیمه‌ای خواهند بود.
معاون فنی بیمه ایران در خصوص تاریخ انقضای این بیمه نامه نیز اظهار داشت:‌ این بیمه نامه تا بیستم خردادماه، زمان نهایی مراجعت زائران به مبادی اولیه اعتبار دارد و بیمه‌گر در این مدت مکلف به پرداخت خسارت های احتمالی اعلام شده از سوی ستاد مرکزی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام(ره) به این شرکت خواهد بود.
عضو هیات مدیره بیمه ایران با اشاره به شرکت میهمانان ویژه که از کشورهای مختلف جهان برای حضور در مراسم بزرگداشت ارتحال امام (ره) درقالب کاروان های مردمی به ایران سفر می کنند، ادامه داد:‌ این زائران نیز از لحظه ورود تا زمان خروج از کشورمان تا بیستم خرداد ، تحت پوشش خدمات بیمه‌ای حوادث، عمر و مسوولیت قرار دارند.
آیین بزرگداشت بیست و هشتیمن سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، چهاردهم خرداد با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولان لشکری و کشوری و مهمانان خارجی در حرم مطهر آن حضرت برگزار می شود.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۳/۱۳
۱۱:۰۶

زائران حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره ) تحت پوشش بیمه البرز قرار گرفتند

تحلیلی حریم نیوز: بیمه البرز در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره ) زائران حرم مطهر حضرت امام را بیمه کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حریم نیوز: تمامی زائران حرم مطهر حضرت امام ( ره) از روز چهارشنبه 96/3/10 لغایت شنبه 96/3/20 از طریق کنسرسیوم شرکتهای بیمه البرز ، ایران ، آسیا و دانا تحت پوشش بیمه های عمر ، حوادث و مسئولیت قرار گرفتند .
در پوشش بیمه عمر خطر فوت به علت بیماری به میزان حداکثر 110 میلیون ریال برای هر نفر ، در بیمه حوادث خطرات فوت و نقض عضو کلی و جزیی دایم به میزان 240 میلیون ریال برای هر نفر و در بیمه مسئولیت در صورت احراز مسئولیت توسط مراجع ذیصلاح حداکثر تعهد برای فوت و نقص عضو کلی و جزیی دایم برای هر نفر به میزان دیه قانونی و حداکثر تعهد جبران هزینه های پزشکی ناشی از حوادث مشمول بیمه برای هر نفر 28 میلیون ریال است .
منبع: شما نیوز

منابع دیگر:
 • شما نیوز
 • ارتباطات برتر
 • ساخت برتر
 • سفیر سلامت
 • شرح خبر
 • خبر رسمی
 • بیمه برتر
 • خودرو برتر
 • خبر ویژه
 • بانک برتر
 • تجارت آنلاین
 • پولی مالی
 • نقدینه
 • ایستانیوز
 • خبر ایران
 • دیوان اقتصاد
 • دنیای اقتصاد
 • آدینه نو
۹۶/۰۳/۱۱
۰۹:۱۶

درخشش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر در جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران

به گزارش دنیای اخبار به نقل از روابط عمومی بانک شهر ،در این جشنواره باتمرکز بر موضوع «روابط عمومی و حقوق شهروندی» و با حضور مسئولان عالی رتبه کشوری و صدها نفر از کارکنان روابط عمومی‌های کشور برگزارشد، به دلیل موفقیت در بخش‌های مختلف روابط عمومی و رضایت مشتریان، جایزه ستاره ارتباطی صنعت بانکداری ، را به خود اختصاص داد و مورد تقدیر قرار گرفت. بر این اساس، اعطای ستاره خدمت به بازنشستگان روابط عمومی، تجلیل ازفوت شدگان صنف روابط عمومی با اعضای ستاره ماندگار روابط عمومی،تکریم از مدیران متخصص روابط عمومی با اعطای ستاره شایستگی، تقدیراز ستاره ارتباطی دولت و نیز معرفی ستارگان ملی و استانی روابط عمومی در سال 1395 از اهداف اصلی چهارمین جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران و مراسم نکوداشت روز روابط عمومی بود.
١٣:٣٣ - 1396/03/12 / شماره : ٢٠٢٩٦ / تعداد نمایش : ٤ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۱۲
۱۴:۰۶

در مرزهای‌مان با ایران و عراق دیوار می‌سازیم

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایسنا، به نقل از ایندیا اکسپرس، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از ساخت دیوارهای مرزی در مرزهای مشترک خود با ایران و عراق همانند دیوارهای ساخته در مرز این کشور با سوریه خبر داد.
بنابر اعلام اردوغان ترکیه تاکنون ساخت 650 کیلومتر دیوار را در مرز مشترک 911 کیلومتری این کشور با سوریه ساخته است.
ترکیه ساخت دیوار در مرزهای خود با سوریه را ازسال 2014 و با هدف جلوگیری از ورود اعضای داعش یا پناه‌جویان سوری را آغاز کرد.
اردوغان اعلام کرد که ترکیه قصد دارد تا همه مرز مشترک خود با سوریه را دیوار بکشد.
وی افزود: ما این کار را در مرز با عراق و مکان‌های مناسب مرز خود با ایران انجام خواهیم داد.
١٣:٤٥ - 1396/03/12 / شماره : ٢٠٢٩٩ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۱۲
۱۴:۰۶

اعلام آخرین وضعیت فروش فیلم‌ها

«مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده با فروش 240 میلیونی در تهران و شهرستانها در دو روز اول اکرانش، شروع خوبی را در گیشه رقم زده است.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایسنا،سعید خانی پخش‌کننده‌ی «مادر قلب اتمی» با بیان این مطلب به ایسنا گفت:«مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده در تهران در 15 سالن سینما، 110 میلیون در شامگاه 11 خرداد ماه فروش داشته است و در شهرستانها در 5 سالن سینما طی دو روز 55 میلیون تومان فروخته است.
به گفته‌ی او؛ مجموع فروش این فیلم که در تهران 185 میلیون بوده است، در تهران و شهرستانها از مرز 240 میلیون تومان گذشته است.
به گفته‌ی سعید خانی؛ این در حالی است که تبلیغات این فیلم هنوز در تلویزیون شروع نشده است و حوزه هنری هم هنوز جواب مشخصی به این وضعیت اکران این فیلم در سینماهای تحت نظارتش نداده است.
«ویلایی‌ها» به کارگردانی منیره قیدی طبق اعلام مختاری مسوول پخش «هدایت فیلم»؛ در تهران 315 میلیون و در شهرستانها 90 میلیون فروش داشته که مجموع فروشش از 405 میلیون تومان گذاشته است.
مسوول پخش «هدایت فیلم» هم از فروش 212 میلیونی «آشوب» کاظم راست گفتار در تهران و 68 میلیونی آن در شهرستانها خبر داد.
به گفته‌ی او؛ «خوب بد جلف» پیمان قاسم‌خانی و «گشت 2» سعید سهیلی که هنوز اکرانشان بطور محدود ادامه دارد؛ به ترتیب 16 میلیارد و 115 میلیون تومان و 19 میلیارد و 765 میلیون تومان فروخته‌اند.
میرزایی از دفتر پخش «هدایت فیلم» نیز از فروش 10 میلیارد و 50 میلیونی «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم در تهران و شهرستان خبر داد.
این فیلم که 23 روز از اکرانش می‌گذرد،در تهران 6 میلیارد و 650 میلیون تومان و در شهرستانها 3 میلیارد و 400 میلیون تومان فروش داشته است.
به گفته‌ی مسوول پخش «هدایت فیلم» فیلم «برادرم خسرو» احسان بیگلری نیز در تهران 650 میلیون و در شهرستانها 270 میلیون فروخته است که مجموع فروش آن 920 میلیون در 23 روز نمایش در تهران و شهرستانها است.
١٥:٠٨ - 1396/03/12 / شماره : ٢٠٣٠٦ / تعداد نمایش : ١٠ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۱۲
۱۶:۰۸

انتقادهای جهانی وداخلی به تصمیم ترامپ وحساسیت همگانی به محیط زیست

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا، نخست وزیر بلژیک تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق 2015 پاریس را که به امضای 195 کشور جهان رسیده، محکوم کرد.
شارل میشل در حساب شخصی توییتر خود در واکنش به این اقدام جنجال برانگیز رئیس جمهوری آمریکا نوشت: من این اقدام وحشیانه علیه توافق پاریس را محکوم می کنم .
نخست وزیر بلژیک در ادامه این نکته را برای رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد که رهبری به معنای مقابله با تغییرات آب و هوایی بایکدیگراست ونه رها کردن تعهدات.
*** مارتین شولتز
مارتین شولتز رئیس پیشین پارلمان اروپا نیز در انتقاد به اقدام رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی خطاب به دونالد ترامپ نوشت: آقای ترامپ شما می توانید از توافق آب و هوایی کنار روید اما نمی توانید از تغییرات آب و هوایی برحذر باشید.
رئیس پیشین پارلمان اروپا افزود: واقعیت آن چیزی نیست که با یک بیانیه آنرا به کنار بزنید.
*** رئیس کمیسیون اروپا
ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نیز که پیشتر نسبت به خروج یکجانبه آمریکا از توافق پاریس هشدار داده بود درانتقاد از اقدام رئیس جمهوری آمریکا در توییت خود نوشت: علی رغم تلاش هایمان در نشست گروه-7، عمیقا از تصمیم آمریکا نا امید شدیم، برخلاف آنچه ما برای آن ایستاده ایم و آنچه جهان انتظار آن را داشت.
یونکر در توییت دیگری نوشت: تعهد ما به توافق پاریس تزلزل ناپذیر است ما به رهبری نبرد علیه تغییرات آب و هوایی ادامه خواهیم داد.
*** مدیر شرکت فضایی SpaceX : از شورای رایزنی ریاست جمهوری آمریکا خارج می شوم
الون موسک (Elon Musk) مدیر اجرایی شرکت فضایی SpaceX با اعلام این مطلب که دونالد ترامپ از توافق پاریس خارج شد، نوشت: من نیز از شورای مشاوره کار و تجارت رئیس جمهوری آمریکا خارج می شوم.
مدیر اجرایی SpaceX در توییت خود افزود: من این شورای رایزنی ریاست جمهوری را ترک می کنم، تغییرات آب و هوایی یک مساله واقعی است، خروج از توافق پاریس هم برای آمریکا و هم برای کل جهان امر خوبی نیست.
*** مدیر اجرایی شرکت والت دیسنی
روبرت ایگر (Robert Iger) مدیر اجرایی شرکت والت دیسنی آمریکا نیز در توییتی از خروج خود از شورای مشاوره ای رئیس جمهوری آمریکا به دنبال خروج این کشور از توافق پاریس خبر داد.
*** نخست وزیر استرالیا: خروج آمریکا ناامید کننده است
مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا نیز روز جمعه درواکنش به تصمیم آمریکا برای خروج از توافق پاریس گفت که وی ازاین موضوع تعجب نکرده است، اما آن را ناامید کننده دانست.
نخست وزیر استرالیا که برای شرکت در نشست امنیتی آسیا شاگری لا به سنگاپور سفر کرده است، به خبرنگاران، گفت: ما ترجیح می دهیم آمریکا به عنوان بخشی از توافق باقی بماند.
*** جان کری: اشتباه بزرگ
جان کری وزیرخارجه سابق آمریکا که خود توافق پاریس را از جانب این کشور به امضا رسانده بود، اقدام دونالد ترامپ را یک اشتباه بزرگ خواند.
جان کری در صفحه اجتماعی فیس بوک خود نوشت: افکار من درباره اشتباه بزرگی است که امروز رئیس جمهور ترامپ، آمریکا را به عقب راند .
وزیرخارجه دولت باراک اوباما دراین باره نوشت: رئیس جمهوری که وعده «اول آمریکا» را داده است، گام «خود تخریبی» را برداشت که به موجب آن کشور ما را عقب انداخت.
*** رئیس جمهوری فرانسه:مذاکره دوباره نخواهیم کرد
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در واکنش به اعلام خروج آمریکا از توافق پاریس از سوی دونالد ترامپ در یک پیام ویدیویی گفت که برای توافقی که بلندپروازانه تر ازتوافق پاریس نباشد مذاکره دوباره نخواهیم کرد.
*** نخست وزیر کانادا: این تصمیمی ناامید کننده بود
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در واکنش به این اقدام رئیس جمهوری آمریکا با صدوری بیانیه ای نسبت به این تصمیم ابراز ناامیدی کرد.
نخست وزیر کانادا در بیانیه خود نوشت: ما از این که دولت فدرال ایالات متحده تصمیم به خروج از توافق پاریس گرفت عمیقا ناامید شدیم.
دربیانیه نخست وزیرکانادا آمده است: کانادا قاطعانه به تعهدات خود در مبارزه تغییر آب و هوا و حمایت از رشد اقتصاد پاک پایبند خواهد بود، کانادایی ها می دانند نیازمند اقدامات جمعی و قطعی برای مقابله با بسیاری از واقعیت های دشوار مربوط به تغییر آب و هوایی هستند.
*** هیلاری کلینتون: ترامپ مرتکب اشتباه تاریخی شد
هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده انتخابات 2016 امریکا نیز تصمیم دونالد ترامپ را یک اشتباه تاریخی خواند.
هیلاری کلینتون در حساب توییتر خود درخصوص این اقدام دونالد ترامپ نوشت: کشورهای جهان با توافق تغییر آب وهوایی بایکدیگر به جلو می روند و خروج از توافق پاریس، سبب می شود کارگران و خانواده های آمریکایی عقب بمانند.
*** باراک اوباما:ایالت های آمریکا حافظ محیط زیست خواهند بود
باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز در واکنش به این اقدام دونالد ترامپ در بیانیه ای درخصوص خروج آمریکا از توافق پاریس گفت: ایالات متحده باید پیشگام این توافق باشد، اما اگر دولت ترامپ آینده را پس بزند، ایالت ها، شهرها و بنگاه های ما این راه را ادامه خواهند داد.
توافقنامه پاریس در تاریخ 12 دسامبر سال 2015 در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد با هدف جلوگیری از افزایش دمای زمین بیش از 2 درجه سانتیگراد در قرن جاری و تلاش برای محدودیت افزایش دما به زیر 1.5 درجه سانتیگراد نسبت به سطح پیش از صنعتی شدن آن، تهیه و تدوین شد که 195 کشور جهان آنرا به امضا رسانده اند.
دونالد ترامپ بامداد امروز (جمعه) با این توجیه که عضویت در توافقنامه آب و هوایی به ضرر اقتصاد کشورش خواهد بود و قادر به دستیابی به اهداف این توافقنامه نیز نخواهد بود، خروج آمریکا را از این توافقنامه اعلام کرد و گفت: از همین امروز کشورش اجرای مفاد این توافقنامه را متوقف خواهد کرد.
١٥:٠١ - 1396/03/12 / شماره : ٢٠٣٠٥ / تعداد نمایش : ١١ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۱۲
۱۶:۰۸

ایجاد کارگروه های تخصصی جهت شناسایی مشکلات مردم مهم ترین هدف حزب تدبیر و توسعه

ریس ستاد کشوری حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی هدف اصلی جبهه را حمایت و یاری دولت یازدهم در تحقق اهدافش دانست وگفت: جبهه تدبیر و توسعه با مشارکت‌ها ستادهای مردمی روحانی تشکیل شده و قصد دارد همچنان به کار خود ادامه دهد.
رحمان مخاطب ریس ستاد کشوری حزب تدبیر و توسعه، پشتوانه این جبهه را ستادهای مردمی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری که با عنوان جبهه مردمی حماسه سیاسی اقتصادی فعال شده بودند عنوان کرد و گفت: در زمان انتخابات 200 هزار نفر در استان‌های مختلف در این قالب فعالیت می‌کردند.
مخاطب با اشاره به این که نیروهای فعال در ستادهای مردمی روحانی پس از پایان فعالیت‌های انتخاباتی ارتباطات خود را حفظ کردند افزود: قصد داریم این ظرفیت گسترده را در قالب حزب حفظ کنیم تا بتوانیم در راستای یاری‌رساندن به دولت با رویکرد خلق حماسه اقتصادی گام برداریم.
ریس ستاد کشوری حزب تدبیر و توسعه اظهار داشت: این جبهه به دنبال سهم‌خواهی و امتیازگیری از دولت نیست بلکه می‌خواهد گفتمان تدبیر و توسعه و رویکرد اعتدال‌گرایانه را در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بر پایه اعتقاد به اصول انقلاب اسلامی ترویج کند.
وی با اشاره به این که طرح و برنامه های مفصلی در تمامی زمینه ها طراحی کردیم و در اختیار مجلس شورای اسلامی و دولت قرار می دهیم گفت : از رویکرد حکیمانه جناب آقای روحانی در دعوت از همه گروهها و اقشار و حتی رقبای انتخاباتی جهت مشارکت در توسعه و پیشرفت کشور حمایت قاطعانه خود را اعلام می کنیم و با نگاه به آینده ای بهتر تلاش می کنیم که مانع از عقبگرد کشور و بازگشت به دوره قبل از تحریم شویم و از برنامه های دولت جهت هم افزایی و تعامل با جهانیان با تاکید بر حفظ عزت و اقتدار ملی پشتیبتانی و حمایت می کنیم.
وی ادامه داد: حزب تدبیر و توسعه با شفاف سازی هر چه بیشتر و با تعامل با سایر تشکل های مردمی رئیس جمهور و نیز تشکل های همسوی اعتدال گرا تلاش می کند که با ایجاد کارگروه های تخصصی جهت شناسایی مشکلات مردم و ارائه برنامه های پیشنهادی خود به دولت جهت خدمت به مردم کمک نماید.
مخاطب گفت : جبهه مردمی حماسه زان ایران اسلامی به عنوان بزرگترین تشکل مردمی در انتخابات سال 92 پس از انجام بررسی ها و مطالعات دقیق در خصوص انتخابات و حمایت از فردی اصلح جهت ادامه امور و تصدی ریاست قوه مجریه به عنوان مهمترین نهاد سیاسی و اجرایی در شرایط سخت کنونی با تایید و تصویب شورای مرکزی جبهه مردمی حماسه سازان و بنا به توصیه موکد دکتر شریعتمداری به شکل گسترده و تاثیر گذار از کاندیداتوری آقای روحانی به عنوان مطمئن ترین گزینه موجود حمایت و پشتیبانی قاطع نمود و پس از پیروزی در انتخابات با حفظ آرمانها به جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی و در نهایت به طور رسمی و دائمی به حزب تدبیر و توسعه تغییر یافت .
مخاطب در عین حال متذکر شد: مادامی که دولت یازدهم به وعده هایی که رئیس جمهور در دوره انتخابات داده پایبند باشد، از حمایت جبهه تدبیر و توسعه برخوردار خواهد بود.
١٤:٤٤ - 1396/03/12 / شماره : ٢٠٣٠٨ / تعداد نمایش : ٦ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۱۲
۲۱:۱۳

بیمه کوثر «طرح کاشانه» را راه‌اندازی و به کلیه سرپرستی‌های خود ابلاغ نمود

علی مختاری، مدیر بیمه‌های مهندسی و خاص بیمه‌کوثر گفت: در حال حاضر بیمه کوثر «طرح کاشانه» را راه‌اندازی و به کلیه سرپرستی‌های خود ابلاغ نموده است. این بیمه‌نامه ساختمان‌های در حال ساخت فاقد پیمان را در سراسر کشور تحت پوشش قرار می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری آدیینه نو،علی مختاری، مدیر بیمه‌های مهندسی و خاص بیمه‌کوثر، در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار نشریه تهران صنعت به بررسی مشکلات بیمه‌های مهندسی درصنعت بیمه کشور پرداخت که در ادامه تقدیم می‌گردد.
پیش از هرچیز، لطفاً معرفی مختصری از رشته‌ی بیمه‌های مهندسی و انرژی ارایه فرمایید؟
بیمه‌های مهندسی از رشته‌های تمام‌خطر پیمانکاری، تمام‌خطر نصب، ماشین‌آلات وتجهیزات پیمانکاری، شکست ماشین‌آلات، تجهیزات الکترونیکی، سازه‌های تکمیل شده و بیمه‌های انرژی تشکیل می‌شود. پروژه‌های در حال ساخت یا بهره‌برداری شامل پروژه‌های عمرانی، ساختمانی و ... حفاری چاه‌های نفت و گاز، لوله‌گذاری در ساحل یا فراساحل، احداث و بهره برداری سکوهای نفتی، احداث و بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها، کارخانجات و تاسیسات پتروشیمی و غیره با این بیمه‌نامه‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند.
نظر شما درباره‌ی فاصله‌ی موجود بین دو صنعت بیمه و ساختمان چیست؟
خرید بیمه در واقع، مدیریت ریسک از طریق انتقال آن به شرکت بیمه است. یعنی بیمه‌گذار ریسک‌هایی را که با آن مواجه است با خرید بیمه به ما منتقل می‌کند. پس اگر، ما به عنوان بیمه‌گر، دانش بیمه‌ای و ساختمانی نداشته باشیم، ممکن است دچار پذیرش ریسک قطعی یا همان خطر شویم. در حال حاضر صنعت ساختمان در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست نیاز به توجه بیشتر دارد و با افزایش ایمنی و رعایت استانداردها، بسیاری از خسارت‌ها قابل پیشگیری است.
شاید یکی از دلایل بی‌توجهی به نکات ایمنی، جبران خسارت‌ها توسط شرکت‌های بیمه‌ای در صورت هرگونه حادثه‌ای است. در صورتی که بیمه نباید جایگزین اقدامات ایمنی و پیشگیرانه گردد بلکه بیمه برای رفع دغدغه بیمه‌گذاران به هنگام وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی است. به عبارتی، از دید بیمه‌گران خسارت حادثه‌ای قابل پرداخت است که با وجود رعایت استانداردها و اقدامات ایمنی توسط بیمه‌گذار به وقوع پیوسته باشد.
در پروژه‌های ساختمانی اگر افراد به حد کافی نسبت به بیمه و ایمن‌سازی محیط کار آشنایی داشته باشند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود و بسیاری از حوادث و خسارت‌ها قابل پیشگیری یا کنترل است.
لذا بیمه به‌تنهایی نمی‌تواند صنعت ساختمان را متحول سازد اما می‌تواند در کنار صنعت ساختمان به افزایش ایمنی و کیفیت ساخت کمک کند. در واقع باید جامعه مهندسی، کارگری و حتی جامعه سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران دست‌به‌دست هم بدهند تا شاهد کاهش هزینه‌های ناشی از ناایمن بودن محیط کار و در نهایت کاهش تلفاتی انسانی باشیم.
تمهیدات بیمه‌کوثر برای پوشش ساختمان‌های در حال ساخت چیست؟
علاوه بر بیمه‌نامه تمام‌خطر پیمانکاران که معمولاَ پروژه‌ها و ساختمان‌های بزرگ را تحت پوشش قرار می‌دهد، در حال حاضر بیمه کوثر «طرح کاشانه» را راه‌اندازی و به کلیه سرپرستی‌های خود ابلاغ نموده است. این بیمه‌نامه ساختمان‌های در حال ساخت فاقد پیمان را در سراسر کشور تحت پوشش قرار می‌دهد. از مزایای این طرح صدور همزمان آن با بیمه‌نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان و حق بیمه مناسب آن است که سبب افزایش تقاضای بیمه‌گذاران برای صدور این بیمه‌نامه گردیده است.
در حوزه‌ی بیمه‌های مهندسی و انرژی نسبت به دیگر محصولات بیمه‌ای با چه مشکلاتی رو‌به‌رو هستید؟
تخصصی بودن رشته‌های زیرمجموعه، نداشتن آشنایی کافی بیمه‌گذاران با بیمه‌های مهندسی، کمبود نیروی انسانی خبره در شبکه فروش، مشکلات تامین سرمایه، تحریم و در نهایت، مشکلات مربوط به واگذاری ریسک‌های بزرگ از معضلاتی است که می‌توان در این حوزه نام برد.
اصول حرفه‌ای بیمه‌گری و نگاه بلندمدت مدیران فنی به این بخش، واکنش به شرایط غیرفنی مناقصات و نپذیرفتن آن‌ها، تجزیه و تحلیل فنی در اعلام نرخ و شرایط می‌تواند زمینه بهبود عملکرد این رشته را در صنعت بیمه فراهم آورد.
برای رشد بیمه‌های انرژی چه می‌توان کرد؟
صنعت انرژی به ویژه نفت، بزرگ ترین بخش اقتصادی کشور است . لیکن عملکرد صنعت بیمه کشور در حوزه انرژی می‌تواند بیشتر و بهتر از وضعیت کنونی باشد. قطعا سهم صنایع نفت و انرژی در صنعت بیمه قابل توسعه است. از جمله موانع موجود در توسعه و گسترش تعاملات بین صنعت بیمه و نفت می‌توان به انحصاری بودن بازار و وجود روابط، کنترل نکردن مناسب ریسک، نبود ارتباط مناسب با کارگزاران و شرکت‌های بیمه خارجی برای همکاری و به‌روز‌کردن اطلاعات و مشکلات واگذاری اشاره کرد. مدیریت ایمنی (HSE) در فعالیت‌های صنعت نفت و گاز، معمولاً بخش اصلی است. وجود حجم زیادی از مواد قابل اشتعال و سمی، فشار و دمای بالا، سرمایه بالای پروژه‌ها و امکان بالقوه برای ایجاد حوادثی شدید، به معنای حیاتی بودن توجه به ایمنی و مدیریت ریسک است؛ بنابراین توجه به مقوله‌ی مدیریت ایمنی منجر به یک بازی برد – برد خواهد شد و در نتیجه به رشد هر دو صنعت بیمه و نفت کمک می‌کند.
اگر ممکن است از بیمه‌های هواپیما و مشکلات پیش روی این رشته هم بگویید.
شرکت‌های هواپیمایی همواره با ریسک خسارت مربوط به وسایل پرنده خود درحین بهره‌برداری مواجه هستند. ازطرف دیگر، وسیله پرنده به تناسب نوع کاربری آن، مسئولیت‌هایی را برای مالک یا استفاده کننده در پی دارد. بیمه‌ هواپیما یکی از حوزه‌های تخصصی بیمه است که به دلیل فقدان شرایط عمومی مصوب در کشور از شرایط عمومی بازارهای بین‌المللی تبعیت می‌کند. شرکت‌ها و موسسات بیمه، هواپیماهایی را که برای مقاصد تجاری و بازرگانی استفاده می‌شوند و از نظر فنی با مجوز و تایید سازمان هواپیمایی کشوری ج.ا.ا اقدام به پرواز نموده و در زمان خسارت و تعمیرات نیز تحت نظر همان سازمان مجوز سلامت می‌گیرند براساس شرایط استاندارد بین‌المللی لویدز لندن وکلوزهای مرتبط (aviation clauses) تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهند. البته بیمه هواپیما در بخش ثالث و سرنشین اجباری است و بدون آن، هواپیما مجوز پرواز ندارد.
پوشش بیمه‌های هوایی در بخش بدنه مطابق اصل غرامت و براساس ارزش مورد بیمه است؛ بدین معنی که بیمه‌گر خسارت‌های مالی وارد بر بدنه هواپیما (در حین پرواز و بر روی زمین) را بر حسب قیمت واقعی یا توافقی پرداخت می‌کند. در بخش مسئولیت‌های بیمه‌گذار نیز غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی سرنشینان هواپیما - شامل خدمه پروازی و مسافران- که در اثر حوادث پرواز ایجاد شده بر اساس دیه مصوب مراجع قضایی کشور پرداخت می‌گردد. همچنین خسارت‌های جانی و مالی وارد بر اشخاص ثالث که در اثر حادثه‌ای ایجاد شده و بیمه‌گذار طبق قانون محکوم به جبران آن باشد، تحت پوشش این بیمه‌نامه است.
با اعمال تحریم‌های تجاری اخیر، ناوگان هواپیماهای کشورکمتر موفق به نوسازی شده است و هم اکنون یک ناوگان قدیمی محسوب می‌گردد. جایگزین کردن هواپیماهای کشورهای شرقی و یا هواپیماهای دست دوم غربی مشکلی را از دوش این صنعت بر نمی‌دارد. این تحریم‌ها گریبان صنعت بیمه را هم گرفته است؛ زیرا در اخذ پوشش اتکایی ریسک‌های بزرگ هوایی، بیمه‌گران ایرانی باید ریسک‌های خود را در بازارهای داخلی با ظرفیت محدود واگذار کنند. همچنین بخش عمده‌ای از ریسک‌ها به صندوق تحریم بیمه مرکزی ایران واگذار می‌شود. در این شرایط شرکت‌هایی که در زمینه بیمه‌های هوایی فعالند دچار مشکل شده‌اند.
با وجود همه این‌ها بیمه کوثر در این حوزه تلاش کرده است با ارایه بیمه‌نامه‌هایی شامل «پوشش کامل بدنه در ریسک‌های حین پرواز»، «پوشش کامل بدنه در ریسک‌های زمینی»، «پوشش مسئولیت مسافر و بار همراه»، «پوشش حوادث خدمه و خلبان»، «پوشش مسئولیت اشخاص ثالث»، «پوشش مسئولیت مازاد برای پروازهای خارجی مطابق با کنوانسیون‌های بین‌المللی» خدمات خود را به بهترین شکل، در اختیار صنعت هوایی کشور قرار دهد.
برنامه شرکت بیمه کوثر برای آینده و به ویژه دوران پسابرجام چیست؟
در مورد ریسک رشته‌های مهندسی و انرژی باید گفت که با گسترده‌ترشدن فعالیت شرکت‌های داخلی مسلماً فعالیت شرکت‌های بیمه نیز افزایش خواهد داشت. امیدواریم با ظرفیت‌سازی در حوزه نیروی انسانی، شناسایی بازار، بهبود همکاری‌های ملی و بین‌المللی سهم این رشته را در شرکت افزایش داده و گامی هرچند کوچک برای ارتقای شاخص‌های ایمنی کشور برداریم.

۹۶/۰۳/۱۱
۲۰:۲۷

اطلاعیه شماره 47 زیاندیدگان بیمه توسعه

اطلاعیه شرکت سهامی بیمه ایران درخصوص واریز خسارت ثالث مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه نامه های صادره شرکت بیمه توسعه به شماره شبای بانک زیاندیدگان
به گزارش پایگاه خبری آدینه نو، پیرو اطلاعیه های قبلی درراستای تسریع در پرداخت و کسب حداکثر رضایت زیان دیدگان محترم حوادث رانندگی شرکت بیمه توسعه نسبت به واریز خسارت تعداد 72 نفر از زیان دیدگان محترم حوادث رانندگی بیمه نامه های صادره شرکت مزبور به شماره شبای بانک نامبردگان به شرح فایل پیوست اقدام لازم صورت گرفته است.

۹۶/۰۳/۱۳
۰۷:۵۸

تداوم حمایت حقوقی‌ها در بازار سهام

بورس اوراق بهادار تهران هفته‌ گذشته اولین هفته نزولی از ابتدای سال را رقم زد. برهمین اساس شاخص کل بازار سهام با افت 8/ 0 درصدی و کاهش ...

دنیای اقتصاد – مهرنوش سلوکی:بورس اوراق بهادار تهران هفته‌ گذشته اولین هفته نزولی از ابتدای سال را رقم زد. برهمین اساس شاخص کل بازار سهام با افت 8/ 0 درصدی و کاهش چشمگیر ارزش معاملات، ‌نشانه‌هایی از اصلاح قیمت‌ها توام با رکود معاملاتی را نشان داد. بسیاری از سهامدارانی که با شروع سال 96 به واسطه هیجانات ناشی از انتخابات و خوش‌بینی نسبت به نتایج آن اقدام به خرید سهام کرده بودند، پس از کسب سودهای مناسب (در یک زمان نسبتا کوتاه) حالا اقدام به عرضه‌ سهم‌های خود کرده‌اند. این موضوع در کنار روند قیمت‌ها در بازار‌های جهانی و عدم انگیزه خاصی از این منظر برای معامله‌گران باعث شد تا نماگر بازار سهام کشور با ریزش مواجه شود.
افت عمومی قیمت سهام طی معاملات هفته منتهی به 10 خرداد در شرایطی رقم خورد که شاهد تداوم حمایت معامله‌گران حقوقی در بازار سهام بودیم. مشارکت این معامله‌گران از روزهای پایانی اردیبهشت و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بازار سهام به چشم می‌خورد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی معاملات هفته گذشته، حدود 30 میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی وارد سبد سهام حقوقی‌ها شده است.
بررسی روزانه این تغییر مالکیت‌ها حاکی از آن است که تنها در روز چهارشنبه حقیقی‌ها توانستند مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دهند (در چهار روز ابتدای هفته گذشته این حقوقی‌ها بودند که مالکیت سهام را نفع خود تغییر دادند). طی روز مزبور تغییر مالکیت بازار حدود 5 میلیارد تومان و از سوی حقوقی به حقیقی بوده است. این موضوع مطابق آنچه در گزارش پیشین «دنیای اقتصاد» اشاره شد، تحت تاثیر معاملات در نماد «پکرمان» رقم خورد. بازیگران خرد بازار در روز چهارشنبه بیش از 39 میلیون سهم گروه صنعتی بارز را خریداری کرده‌اند. برهمین اساس این نماد در پایان معاملات آخرین روز هفته نیز با صف خرید حدود 8 میلیونی به کار خود پایان داد. البته طی معاملات این روز دو شرکت حقوقی سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین نیز از سهام این شرکت خریداری کرده‌اند اما در نهایت خالص خرید این سهم به نفع معامله‌گران حقیقی ثبت شد (تغییر مالکیت سهام «پکرمان در روز چهارشنبه حدود 13 میلیارد تومان به نفع معامله‌گران حقیقی بود).
چتر حمایتی حقوقی‌ها در بورسهمان‌طور که در گزارش‌های پیشین «دنیای اقتصاد» نیز اشاره شد از 25 اردیبهشت ماه، یعنی درست از زمانی که شاخص بورس از مرز 80 هزار واحدی عبور کرده است تا روز چهارشنبه هفته گذشته (10 خرداد) انتقال مالکیت از پرتفوی اشخاص حقیقی به اشخاص حقوقی بیش از 76 میلیارد تومان بوده است. با این وجود در میان این روزها در سه تاریخ 30 اردیبهشت، 3 خرداد و 10 خرداد سه رقم متفاوت دیده می‌شود. در روز 30 اردیبهشت، درست پس از مشخص شدن نتایج انتخابات شاهد ورود قابل‌توجه حقیقی‌ها (به اندازه 16 میلیارد تومان) بودیم. در روز سوم خرداد نیز شاهد تحرکاتی در نماد «پکرمان» بودیم که باعث مثبت شدن خالص خرید حقیقی‌ها به اندازه 13 میلیارد تومان شد. چهارشنبه هفته گذشته نیز حدود 13 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام حقیقی‌ها منتقل شد و این موضوع بود که خالص خرید حقیقی‌ها را در این روز مثبت کرد. در مجموع می‌توان می‌توان ادعا کرد که از روز 25 اردیبهشت تاکنون، تغییر مالکیت بیش از 110 میلیارد تومان به نفع بازیگران حقوقی رقم خورده است.
عملکرد بازیگران در 5 روز معاملاتی اخیردر هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیت سیمان اصفهان بیش از 67 هزار سهم به نفع حقوقی‌ها بوده است. «سصفها» که در روزهای یکشنبه و دوشنبه به دلیل تعدیل در پیش‌بینی صورت‌های مالی متوقف بود، روز دوشنبه با شفاف‌سازی در مورد این تعدیل بازگشایی شد. تغییر مالکیت سهام این شرکت در سه روز پایانی هفته به نفع بازیگران بزرگ بازار رقم خورده است. در همین زمینه شرکت سرمایه‌گذاری نور همدانیان طی مدت مزبور حدود 30 هزار و 500 سهم از «سصفها» خریداری کرده است.
شرکت سخت آژند در 5 روز معاملاتی تغییر مالکیتی حدود 2 میلیون سهمی از سوی حقوقی به حقیقی داشته است. با وجود اینکه در سه روز معاملاتی بازیگران بزرگ بازار برنده تغییر مالکیت‌ها بوده‌اند، اما در روز سه‌شنبه با جابه‌جایی 2 میلیون سهم به نفع حقیقی، معادله معاملات در این سهم عوض شد. طی روز مزبور حقیقی‌ها در سمت خرید بیش از 3 میلیون سهم خریداری کردند. در زمینه سهامداران فعال نیز چهار شرکت سرمایه‌گذاری عمران و توسعه هرمزگان، بیمه آرمان، پیشگامان عمران و توسعه استان قم و سرمایه‌گذاری دلیران پارس از «ثاژن» سهم خریداری کرده‌اند. مجموع کل خرید این شرکت‌ها از سخت آژند حدود 7 میلیون 600 هزار سهم است.
پتروشیمی پردیس در کل هفته تغییر مالکیت 21 هزار و 500 سهمی از حقوقی به حقیقی داشته است. این سهم که در 5 روز معاملاتی گذشته با افت قیمت به کار خود پایان داد، بیشترین تغییر مالکیت را در روز یکشنبه داشته است. به این ترتیب با جابه‌جایی بیش از 95 هزار سهم از سوی حقوقی به حقیقی، 78 درصد از خرید این سهم توسط بازیگران خرد بازار صورت گرفت. در این بین طی سه روز پایانی هفته، شرکت بازرگانی پتروشیمی بیش از 57 هزار سهم از «شپدیس» را به ‌فروش رسانده است.
پالایش نفت بندرعباس در تمام روزهای هفته شاهد تغییر مالکیت به نفع معامله‌گران حقوقی‌ بوده است. برهمین اساس بیش از 5 میلیون و 700 هزار سهم از سوی حقیقی به حقوقی جابه‌جا شده است. بیشترین تغییر مالکیت این نماد به روز شنبه برمی‌گردد. در آن روز بیش از 3‌میلیون سهم از سوی بازیگران خرد بازار فروش رفته و بیش از یک میلیون و 900 هزار سهم از سوی حقیقی به حقوقی دست‌به دست شده است. شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان که مالک بیش از 16 درصد سهام «شبندر» است در سه روز معاملاتی 605 هزار سهم از پالایش نفت بندرعباس به فروش رسانده است.
بانک خاورمیانه در طول هفته تغییر مالکیتی بیش از یک میلیون و چهارصد سهم از سوی حقیقی به حقوقی داشته است. بیشترین تغییر مالکیت این بانک مربوط به روز چهارشنبه با حدود 800هزار سهم به نفع بازیگران حقوقی است. در این روز 100 درصد فروش از سمت بازیگران حقیقی بوده است. در همین زمینه شرکت بین‌المللی مدیریت توسعه بهسود در آخرین روز هفته 600 هزار سهم از «وخاور» خریداری کرده است. بیمه ملت نیز در هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیتی بیش از یک میلیون و نیم سهم از سوی حقیقی به حقوقی داشته است. تغییر مالکیت روز چهارشنبه این سهم حدود یک میلیون و چهارصد هزار سهم بود به نفع حقوقی‌ها بوده است. برهمین اساس حضور 99 درصدی سهامداران حقوقی در سمت خرید در این نماد قابل توجه است. شرکت واسپاری آتیه صبا نیز در سه روز کاری پایان هفته حدود 2 میلیون از این سهم خریداری کرده است.
سهامداران فعال کدامند؟در بخش سهامداران فعال نیز سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد از چهار شرکت افست، پتروشیمی‌جم، سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌شرق و سرمایه‌گذاری شاهد سهم خریداری کرده است. بیشترین خرید این شرکت از «چافست» بوده است که بر اساس آن بیش از 770 هزار سهم بوده است. در همین زمینه صندوق گنجینه آرمان‌شهر نیز از فولاد مبارکه اصفهان و سلف بنزین ستاره خلیج خریداری کرده است. این صندوق که نسبت به هفته قبل فعالیت کمتری داشته است، بیش از 23 میلیون سهم از فولاد مبارکه اصفهان خریداری کرده است. شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان نیز دیگر سهامدار فعال است که از موتورسازان تراکتورسازی ایران بیش از 800 هزار سهم به پرتفوی خود اضافه کرده است. صندوق سرمایه‌گذاری تجربه ایرانیان نیز این‌هفته در صنعت قند و شکر فعالیت داشته است. برهمین اساس این صندوق از دو شرکت قند اصفهان و شهد سهم خریداری کرده است. به این ترتیب از «قصفها» در حدود 400 هزار سهم و از «قشهد» 100 هزار سهم به پرتفوی خود اضافه کرده است. صندوق سرمایه‌گذاری بازار‌گردانی آرمان‌انصار که بازارگردان بانک انصار است در چهار روز اخیر حمایت قابل توجهی از این بانک داشته است. به این ترتیب این صندوق حدود 10 میلیون سهم خریداری کرده است.

منابع دیگر:
 • شفاف
۹۶/۰۳/۱۳
۰۲:۱۶

جنب پل حافظ اولین هفته منفی بورس در سال جاری

بورس اوراق بهادار تهران معاملات خود طی هفته گذشته را با افت سنگین شاخص کل سپری کرد و اولین هفته منفی خود در سال جاری را رقم زد. افتی که ...

دنیای اقتصاد- همایون دارابی:بورس اوراق بهادار تهران معاملات خود طی هفته گذشته را با افت سنگین شاخص کل سپری کرد و اولین هفته منفی خود در سال جاری را رقم زد. افتی که به دلیل رشد ‌آرام و پیوسته قیمت‌ها در بازار سهام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری قابل‌ پیش‌بینی بود. بازار سهام طی معاملات هفته منتهی به 10 خرداد با ثبت چهار روز منفی و با کاهش 633واحدی نماگر بازار سهام (معادل 8/ 0 درصد) همراه شد. هر‌چند همچنان شاخص کل به مدد بازدهی خود در هفته‌های قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری رشد 3/ 4 درصدی را از ابتدای سال جاری تجربه می‌کند.
در عرصه بازارهای جهانی معامله‌گران کاهش قیمت‌ها به ویژه کاهش بهای نفت برنت را شاهد بودند. به دنبال برخی تحولات در حوزه انرژی به ویژه اعلام خروج آمریکا از پیمان پاریس بهای نفت به کانال 49تا 50دلاری برای هر بشکه نفت برنت سقوط کرد. بهای هر تن مس به 5هزار و 613دلار در هر تن رسیده است. بهای دو فلز روی و سرب نیز به ترتیب 2هزار و 524دلار و 2هزار و 104دلار (در هر تن) گزارش شد. کاهش قیمت در بازار‌های جهانی در کنار رکود مبادلات ارزی و کاهش بهای دلار همچنان بازار سهام را بدون انگیزه به انتظار روزهای آتی قرار داده است.
در بازار چه خبر بود؟بازار روز چهارشنبه بازار متعادلی بود که پس از 4 روز افت پیاپی سرانجام شاهد توقف ریزش شاخص بود.شاخص کل، روز چهارشنبه 2واحد مثبت بسته شد تا زنجیره افت پیاپی شاخص متوقف شود. شاخص کل هم‌وزن اما با افزایش 37 واحدی در ارتفاع 17 هزار و 486 واحدی ایستاد. امری که نشان از رشد قیمت در نمادهای کوچک‌تر بازار دارد. در معاملات روز چهارشنبه سه شرکت آسان پرداخت، پارس خودرو و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل داشتند. در مقابل، پتروشیمی خارک، کشتیرانی و ملی صنایع مس ایران مانع از رشد بیشتر نماگر بازار سهام شدند تا شاخص در انتهای معاملات به رقم 80 هزار و 513 واحد بسنده کند.
رفت و برگشت‌های روز چهارشنبهدر بازار روز چهارشنبه ترافیک بازگشایی و توقف نمادها به چشم می‌خورد. در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه ما پس از تعدیل منفی سود هر سهم، همکاران سیستم پس از تقسیم سود 300ریالی، سیمان بهبهان پس از تقسیم سود 1850ریالی، داروسازی امین پس از تقسیم سود 135ریالی، داروسازی ابوریحان پس از تقسیم سود 1900ریالی، داروسازی اکسیر پس از تقسم سود 600ریالی، پشم شیشه ایران پس از تقسیم سود 150ریالی، لابراتوارهای رازک پس از تقسیم سود 1325ریالی، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن پس از افزایش سرمایه، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی پس از تعدیل منفی سود هر سهم، حق تقدم صنایع پشم شیشه ایران با پایان مهلت، پتروشیمی خراسان پس از تقسیم سود 1000ریالی و شیرین‌دارو پس از افزایش سرمایه، داروسازی تولیدداروپس از تقسیم سود 940ریالی، دامداری تلیسه نمونه پس از تعدیل مثبت سود هر سهم، اوراق اجاره هواپیمای ماهان پس از پرداخت سود دوره‌ای و سیمان ممتازان کرمان پس از تقسیم سود 570ریالی، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند. در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، اوراق گواهی سپرده عام بانک رفاه، کارخانجات داروپخش، موتورسازان تراکتورسازی ایران، کارتن ایران، نیرومحرکه، کیمیدارو و حق‌تقدم فولادآلیاژی ایران متوقف شدند.
در گروه فلزی شرکت ذوب آهن اصفهان در سال مالی 95 بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده در سایت کدال توانسته بیش از 400 میلیارد تومان زیان خود را نسبت به سال قبل (94) کاهش دهد. سعید امیدقائمی، معاون مالی اقتصادی ذوب آهن اصفهان با بیان مطلب فوق در گفت‌وگو با «سنا» گفت: در سال 95 زیان شرکت به حدود730 میلیارد تومان کاهش یافته است که این امر حاکی از 520 میلیارد تومان عملکرد اقتصادی مثبت شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل است.
معاون مالی اقتصادی ذوب آهن ادامه داد: ذوب آهن، همزمان با اجرای عملیات جاری شرکت با دردست گرفتن پروژه‌های اجرایی و عمرانی داخلی و حذف تدریجی بخشی از پیمانکاران، حجم پروژه‌های سرمایه‌ای را افزایش و قیمت تمام شده را کاهش داد که این روند در نهایت منجر به دستیابی شرکت به سود عملیاتی شد. امید‌قائمی درباره برنامه‌های آتی شرکت اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده، تهاتر 760 میلیارد تومان بدهی شرکت با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت، مراحل نهایی خود را طی می‌کند، همچنین ساماندهی بدهی بانک‌ها در قالب مصوبه ستاد تسهیل و کاهش هر چه بیشتر بدهی‌های بانکی و هزینه‌های مالی یکی دیگر از اولویت‌های اصلی شرکت در سال 96 است.
در گروه خودرویی شرکت گروه سرمایه‌گذاری سایپا پیشنهاد افزایش سرمایه را به مجمع عمومی فوق‌العاده داد.
شرکت گروه سرمایه‌گذاری سایپا اعلام کرده است برنامه افزایش سرمایه از مبلغ 10 هزار و 675 میلیارد ریال به 13 هزار و 343 میلیارد و 750 میلیون ریال دارد. بر‌اساس این گزارش، افزایش سرمایه «وساپا» از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور بازپرداخت بدهی ناشی از خرید بلوکی سهام و سرمایه‌گذاری جدید که در تاریخ 31 اردیبهشت 1396 به تصویب هیات مدیره رسیده است و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، خواهد بود. بدیهی است انجام افزایش سرمایه یاد شده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است و در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد.
در گروه خودرویی ایران خودرو گزارش عملکرد سال 95 خود را با تحقق سود 147ریالی صورت داد براساس این اعلام سود شرکت 172 درصدافزایش نسبت به مدت مشابه سال 94 نشان می‌دهد. در گروه معدنی در 2 ماه اول سال جاری میزان تولید سنگ‌آهن در مجتمع معدنی چادرملو با رشد 17 درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی شده به میزان یک میلیون و 723 هزارو 858 تن رسید که از این مقدار یک میلیون و 650 هزار و 808 تن آن کنسانتره سنگ آهن خشک و 73 هزار و 50 تن آن سنگ‌آهن دانه‌بندی است.
طی این مدت 639 هزار و 839 تن گندله‌آهن در مجتمع صنعتی چادرملو تولید شده که افزون بر 90 درصد از برنامه پیش‌بینی شده جلو‌تر است. یاد‌آوری می‌شود قرار است تا پایان امسال ظرفیت تولید کارخانه گندله‌سازی به مرز 4‌میلیون تن برسد. بر اساس طرح توسعه این واحد که بدون توقف خط تولید، به‌صورت تدریجی صورت می‌گیرد، سال گذشته از 3 میلیون و 400 هزار تن به 3 میلیون و 600‌هزارتن رسید و طبق برنامه‌ریزی انجام شده و تا پایان امسال نیز رکورد 4 میلیون تن را خواهد شکست.
در گروه پتروشیمی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ایجاد بانک تخصصی صنعت پتروشیمی در سال جاری خبر داد. سعید باستانی ضمن تشریح نشست اخیر این کمیسیون گفت: ظرفیت اسمی تولید پتروشیمی در سال 96 به حدود 72میلیون تن افزایش می‌یابد.تسهیل در فرآیند تامین مواد اولیه، کمک به ایجاد کنسرسیوم صادراتی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد بانک تخصصی صنعت پتروشیمی، معرفی زنجیره ارزش کامل به سرمایه‌گذاران، مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های معتبر پتروشیمی از جمله راهکارهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است. در این گروه همچنین پتروشیمی شازند علاوه بر تقسیم سود 600ریالی در مجمع با افزایش سرمایه از مبلغ 5040 میلیارد ریال به مبلغ 8064 میلیارد ریال (معادل 60 درصد) موافقت شد.
در گروه مخابرات، «اخابر» برنامه افزایش سرمایه 10 درصدی را اعلام کرد. به این ترتیب طبق مصوبه مخابرات ایران، هیات مدیره در نظر دارد سرمایه اسمی را از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به 6 هزار و 600 میلیارد تومان برساند. در گروه تجهیزات، مپنا نیروگاه‌ 25 مگاواتی سیار را برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه و کشور ساخت و راه‌اندازی کرد. نیروگاه 25 مگاواتی سیار نوشهر و بهشهر، به‌عنوان محصولات جدید گروه مپنا با شبکه سراسری به شبکه سراسری برق کشور پیوست. نیروگاه سیار 25 مگاواتی بهشهر نیز اول خرداد با شبکه، سنکرون شده بود.
نیروگاه 25 مگاواتی سیار گروه مپنا از توان آماده‌سازی، نصب و راه‌اندازی سریع به منظور تولید برق در مدت کمتر از سه ماه برخوردار است. این نیروگاه در اوج مصرف، در کمتر از 25 دقیقه وارد مدار ‌شده و قابلیت کارکرد با هر دو سوخت گاز و گازوئیل را دارا است. واحدهای تولید برق سیار به مولدهایی اطلاق می‌شوند که از قابلیت حمل و انتقال برخوردار هستند، علاوه بر آن تجهیزات اصلی مورد نیاز روی چهار شاسی و مجهز به کلیه سیستم‌های کنترلی از پیش نصب شده، به گونه‌ای که در زمان ورود به سایت نیروگاه و پس از اتصال به گاز یا تزریق سوخت، آماده استارت باشند.
نیروگاه سیار مپنا که به توربین گازی 25 مگاواتی مجهز است، از مجموع چهار شاسی قابل حمل تشکیل شده که تجهیزات بلوک نیروی نیروگاه را روی خود جای داده ‌است. در گروه واسطه‌گری مالی سرمایه‌گذاری سپه برنامه افزایش سرمایه شرکت را اعلام کرد. براساس پیشنهاد هیات‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده درخصوص افزایش سرمایه از مبلغ 5هزارو 382 میلیارد ریال به مبلغ 8 هزار میلیارد ریال (معادل 49‌درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور جبران مخارج بابت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر انجام دهد. درگروه برقی نیروترانس در مجمع خود به ازای هر سهم 500ریال سود پرداخت. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری متعادل بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 157میلیارد تومان و در فرابورس به 139میلیارد تومان بالغ شد.

منابع دیگر:
 • بنکر
۹۶/۰۳/۱۳
۰۲:۱۶

تجديد ميثاق مديران و کارکنان بانک ملت با آرمان هاي امام راحل(ره)

خبرگزاري آريا- مديران و کارکنان بانک ملت با حضور در مرقد مطهر امام خميني(ره)، با آرمان هاي امام راحل)ره)، تجديد ميثاق کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا، مديرعامل، اعضاي هيات مديره، مديران ارشد و جمعي از کارکنان اين بانک در آستانه 14 خرداد سالروز ارتحال بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي، با حضور در حرم حضرت امام خميني(ره) و نثار تاج گل، ياد و خاطره بزرگمرد انقلاب اسلامي را گرامي داشتندو به مقام شامخ آن حضرت، اداي احترام کردند.
دکتر اخلاقي، مدير عامل بانک ملت در اين مراسم در توصيف شخصيت امام خميني(ره) اظهار داشت: امام در قالب يک کلام و يک جمله نمي گنجد، ايشان يک عنصر بي همتا در قرن حاضر و کسي است که به جهانيان ثابت کرد اگر اراده مبتني بر ايمان وجود داشته باشد مي توان در مقابل همه قدرت ها و همه زورگويان عالم ايستاد.
وي با اشاره به نياز کشور به اشتغال، توليد و خروج از رکود و نقش بانک ها در اين زمينه تاکيد کرد: همان طور که مقام معظم رهبري در دو سال متوالي، اقتصاد مقاومتي را مبنا قرار داده و در سال جاري نيز توليد و اشتغال، از شاخه هاي اقتصاد مقاومتي مد نظر رهبري است، حضرت امام خميني(ره) هم بر بنيان هاي اقتصادي به عنوان يکي از جنبه هاي مهم استقلال کشور تاکيد داشتند.
مديران و کارکنان بانک ملت همچنين با حضور بر سر مزار شهدا در بهشت زهرا و نثار شاخه گل، ياد دلاور مردي ها و رشادت هاي اين عزيزان را در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، ارج نهادند.

۹۶/۰۳/۱۲
۱۳:۱۶

بانک رفاه کارگران به جمع بانک های دارای فناوری NFC پیوست

خبرگزاری آریا- در مراسمی با حضور مدیران عالی بانک رفاه و شرکت رایتل از اولین دستگاه خودپرداز بانک رفاه مجهز به پرداخت موبایلی NFC از طریق سیم کارت رایتل رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، فرشید فرخ نژاد عضو هیات مدیره بانک رفاه کارگران در این مراسم گفت: رونمایی از این خدمت توسط بانک در زمان بسیار مناسبی صورت گرفت، چرا که به تازگی مقررات رگولاتوری این خدمات نیز در بانک مرکزی مستقر شده و در بانک های محدودی به صورت پایلوت به مرحله اجرا در خواهد آمد که بانک رفاه کارگران به عنوان یک بانک پیشگام در حوزه فناوری های نوین بانکی، این خدمت را ارائه می کند.
وی افزود: بانک رفاه کارگران تلاش می کند این فناوری از لحاظ سرعت و مطلوبیت بیشترین ارزش افزوده را برای مشتریان ایجاد کند.
عضو هیات مدیره بانک رفاه کارگران خاطر نشان ساخت: در گام نخست شرکت رایتل این خدمت را برای مشتریان بزرگ بانک از جمله سازمان تامین اجتماعی و شرکت رایتل ارائه خواهد کرد و در مراحل بعدی در همه دستگاه های خودپرداز و POS بانک، راه اندازی می شود.
در این مراسم مجید صدری، مدیرعامل شرکت رایتل نیز گفت: از آنجائی که بانک رفاه و شرکت رایتل همکاری های استراتژیک بسیاری با یکدیگر دارند، شرکت رایتل آمادگی دارد در هر مکانی این فناوری را بر روی ATM های بانک فعال کند.
گفتنی است، در خدمت جدید بانک رفاه، مشتریان می توانند اطلاعات کارت رفاه خود را بر روی سیم کارت رایتلی که قابلیت NFC دارد و همچنین گوشی هوشمندی که از این فناوری پشتیبانی می کند ذخیره کنند و هنگام دریافت خدمات از دستگاه های خودپرداز یا پایانه های فروشگاهی بدون نیاز به کارت و در یک تبادل اطلاعات کاملا امن، با استفاده از گوشی هوشمند به سهولت و در کمترین زمان خدمات خود را دریافت کنند.
فناوری NFC که مخفف Near Felid Communication است، گونه ای از وسیله ارتباطی بی سیم بین دو دستگاه در مجاورت یکدیگر است که در فاصله کوتاه چند سانتی متری کاربرد دارد و می توان از طریق آن بین دو دستگاه تبادل اطلاعات ایجاد کرد.
مزیت های این فناوری نسبت به کارت های مغناطیسی شامل غیر قابل کپی شدن، ذخیره سازی اطلاعات به صورت رمزنگاری شده و کاملا امن در داخل سیم کارت، برقراری ارتباط رمزنگاری شده و امن بین گوشی همراه و ATM و همچنین توانایی افزودن سایر خدمات به آن از جمله OTP است.

۹۶/۰۳/۱۲
۱۳:۱۷

کمک ۷۰ میلیون دلاری بانک صنعت و معدن به شرکت فولاد آسمان دهلران

هیئتی متشکل از استاندار ایلام ، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان و مدیرعامل شرکت فولاد آسمان دهلران با مدیر عامل بانک صنعت و معدن دیدار کردند.
به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، در این نشست که با حضور «محمدرضا مروارید»، «علی سایه‌میری» و «زرین‌آبادی» در دیدار با  دکتر «افخمی» برگزار شد،  مقرر شد ۷۰ میلیون دلار تامین مالی پروژه فولاد آسمان دهلران توسط این بانک از صندوق توسعه ملی ایران انجام گیرد .
همچنین مقرر شد رایزنی با سرمایه گذار هندی صورت پذیرد که بانک صنعت و معدن، بانک عامل این طرح ، در این راستا همکاری های لازم را به عمل آورد ‌.

۹۶/۰۳/۱۱
۱۲:۰۱

ادغام بانک‌ها، گامی برای عبور از چالش‌ بانکی

پس از مطرح کردن ایده ادغام بانک ها توسط رئیس بانک مرکزی کارشناسان بانکی و اقتصادی از این طرح استقبال کرده و آن را موجب کارآمدی بیشتر نظام بانکی کشور می دانند.

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سپرده‌گذاران، سرمایه‌گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه‌ نخواهد داد منافع سپرده‌گذاران دچار مشکل شود، از سوی دیگر بانک‌ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند، از این رو جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.جملات فوق نظر رئیس بانک مرکزی در خصوص ادغام بانک‌ها در راستای اصلاح نظام بانکی کشور است که سیف تصمیم گیری در این رابطه منوط به نظر مثبت سهامداران بانک ها دانسته و این اقدام نوعی الگو برداری از سایر کشورها برای بهبود عملکرد سیستم مالی و بانکی است اما تجربه ادغام بانک ها نشان از تفاوت های معنادار نظام بانکی ایران با بانکداری جهانی است.
صندوق بین المللی پول مجموعه ای از مطالب و مقالات در خصوص تجربه کشورهای مختلف را در خصوص اصلاح نظام بانکی و چالش های مالی منتشر کرده که در بسیاری از آنها به این موضوع اشاره شده که کشورها اصلاح نظام بانکی را در زمانی که اوضاع بحرانی نیست، انجام داده اند و اما وقتی که بخش عمده‌ای از سپرده ها به مشکل سیستماتیک برخورد می کنند، چاره‌ای جز اصلاح و یا ادغام بانک‌ها وجود ندارد، ولی اصلاح یک بانک (هرچند بزرگ و مؤثر در نظام بانکی) به تنهایی تأثیر چندانی نخواهد داشت و در این شرایط برنامه ریزی برای اصلاح نظام بانکی و البته قوانین و یکپارچه سازی سیستم الزامی می شود.
تجربه نشان داده که ادغام بانک‌ها می تواند اثرات مثبت و خوبی در نظام بانکی ایجاد کند به شرط آن که بانک مرکزی بطور کامل و دقیق از بانک پذیرنده حمایت کند، در غیر این صورت چالش های بانک ادغام شده دوبرابر خواهد شد.
ادغام، گامی در راستای اجرای استانداردهای بین المللی بانکی
پیمان رضی کارشناس اقتصادی در مصاحبه ای ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر بانک مرکزی به دنبال اجرای استانداردهای بین المللی تحت عنوان «آی. اف.آر. اس» در کشور است، افزود: شفافیت و گزارشگری برای ارزیابی عملکرد مدیریت شبکه بانکی نتیجه پیاده سازی این استانداردهاست.
وی در ادامه الزامات و پیش نیاز تحقق ادغام بانک‌ها را شامل شفافیت سازی سود و زیان بانک‌ها، افشای انواع ریسک‌های صنعت بانکداری و تأمین اطلاعات برای ارزیابی عملکرد مدیریت برشمرد و اظهار داشت: این ادغام یک اتفاق بسیار عالی در کشور است.
این کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه در حال حاضر بهترین فرصت برای ادغام بانک ها بوجود آمده، عنوان کرد: با توجه به اینکه تورم در یک نقطه مطلوب قرار گرفته، هم اکنون بهترین فرصت برای پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) در کشور است، چون تورم در یک نقطه مطلوب قرار گرفته و همینطور آرامش در بازار پولی و بانکی حاکم است.
کارآمدی بیشتر بانک ها با ادغام آنها
مهدی تقوی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه در خصوص ادغام بانک‌ها گفت: برخی بانک‌ها سرمایه کمتری دارند و اصطلاحاً کوچک نامیده می شوند که به لحاظ آسیب پذیری در معرض خط بیشتری قرار دارند.
وی افزود: در طرح جدید بانک‌ها که مد نظر بانک مرکزی است، احتمالاً این بانک‌های کوچک با بانک ها ی بزرگتر که از میزان سرمایه بیشتری برخوردار هستند، ادغام خواهند شد.
تقوی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور بانک‌ها میزان آسیب پذیری شان بیش از هر زمان دیگری است، بیان کرد: ادغام دو یا چند بانک در هم موجب افزایش سرمایه خواهد شد که این امر موجب مقاومت بیشتر در برابر تکانه‌ها و شوک اقتصادی می شود .
این کارشناس اقتصادی در پایان ضمن مثبت ارزیابی کردن طرح ادغام بانک‌ها تأکید کرد: اصلاح نظام بانکی یک ضرورت است و ادغام بانک‌ها موجب کارآمدی بیشتر بانک پذیرنده و همچنین سیستم مالی کشور خواهد شد. 
کاهش هزینه های مدیریت منابع پول
محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم ادغام بانک ها را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: تصمیم گیری در خصوص ادغام برای بانک‌های خصوصی با نظر موافق صاحبان بانک انجام می پذیرد و در خصوص بانک های دولتی نیازمند مصوبه دولت و مجلس در این خصوص است.
وی افزود: برخی بانک‌های عامل بصورت تخصصی و در یک حوزه خاص فعالیت و در همان بخش تسهیلات ارائه می کنند که هم افزایی یانک‌ها می توانند، موجب افزایش ظرفیت‌ها و توان این بانک‌ها گردد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ادغام و هم افزایی بانک ها باعث تبدیل شدن سرمایه کوچک بانک های خرد به یک سرمایه کلان می شود، گفت: این امر موجب تسهیل و افزایش ارائه تسهیلات بانکی، تجهیز منابع و کاهش هزینه های مدیریت بانکی می شود.
پورابراهیمی در پایان با اشاره به هزینه های بالای مدیریت بانکی در کشور بیان کرد: بالاترین نرخ مدیریت منابع پول متعلق به کشور ماست که با ادغام بانک ها این هزینه ها بطور محسوسی کاهش یافته و موجب کارآیی بیشتر نظام بانکی کشور می‌شود.

۹۶/۰۳/۱۱
۰۹:۰۲

مدیر شعب بانک شهر خوزستان: اقبال عمومی از صندوق سرمایه گذاری گنجینه بانک شهر/ کسب مقام اول بانک شهر خوزستان در جذب منابع و ارائه خدمات بانکی

مدیر شعب بانک شهر خوزستان گفت: اقبال عمومی از صندوق سرمایه گذاری گنیجه بانک شهر باعث شده تا رتبه اول کشور را در جذب منابع و ارائه خدمات بانکی به خود اختصاص دهیم.

فرید جلالی عزیزپور در گفتگو با خبرنگار برنا اظهار کرد: با توجه به بازدهی مطلوب صندوق سرمایه گذاری گنجینه بانک شهر و اعتماد عموم مردم به خدمات آن طی 6 ماهه اخیر استقبال بی نظیری از این صندوق به عمل آمده است.پ
وی خبر داد: استقبال به گونه ای بوده که در پایان سال گذشته شعب بانک شهر خوزستان با جلب اعتماد مردم و اثبات خدمات منحصر به فرد بانکی موفق شدند که رتبه اول کشور را در جذب منابع و ارائه خدمات بانکی را به خود اختصاص دهند.
ادامه داد: این موفقیت مرهون اعتماد مردم به خدمات این بانک است که الحمداله در سال جاری نیز این اعتماد بیش از پیش است.
جلالی در پایان تشریح کرد: در سال جاری نام صندوق سرمایه گذاری مذکور به علت عدم ارتباط و تشابه اسمی با یکی از موسسات مالی و اعتباری به "صندوق سرمایه گذاری گنجینه زرین شهر" تغییر نام یافت.

۹۶/۰۳/۱۲
۱۶:۲۱

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تسنیم هشدار داد بروز دومینوی ورشکستگی بانک‌ها طی 10 ماه آینده/ 130 هزار میلیارد تومان دارایی بانک‌ها در دادگاه بلوکه شده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با مطرح کردن این موضوع که ادغام بانکها در شرایط فعلی بی فایده است، گفت: در یک آمار غیر رسمی هم اکنون 130 هزار میلیارد تومان دارایی با دستور قضایی به حالت بلوکه و غیر قابل استفاده درآمده است.

معصومه آقا پور علیشاهی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با بیان اینکه در شرایط فعلی مطرح کردن مباحثی مانند ادغام بانکهای دولتی به هیچ عنوان برای سیستم بانکی راه گشا نیست، گفت: امروز بانکها در لبه پرتگاه قرار دارند و به کار گیری روشهایی مانند ادغام که متکی بر تغییر ساختار بانکهاست نمی‌تواند در کوتاه مدت به عنوان علاجی برای مشکلات پیچیده ساختار بانکی کشور تلقی شود. امروز بانک‌های خصوصی به دلیل اینکه برخی از این بانکها بیش از سرمایه شان، اعتبار پرداخت کرده اند و از مطالبات مشکوک الوصول بالایی برخوردارند به لحاظ کارشناسی آمادگی لازم برای ادغام ندارند.
احتمال بروز مشکلات دومینو وار در 10 ماه آینده
به گفته علیشاهی امروز بدهی چند ده هزار میلیاردی دولت به بانکها، بالا بودن میزان مطالبات مشکوک الوصول، مساله داراییهای ثابت، مصادره اموال مشتریان و معضل داراییهای سمی از مهمترین مشکلات سیستم بانکی کشور است، که در صورت عدم رسیدگی به آنها در 10 ماه آینده احتمال بروز مشکلات دومینو وار برای تعداد دیگری از بانکها قابل تصور است.
این عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد، هر چند با پیش بینی‌های که برای از اقتصاد ایران در سال 2017 صورت گرفته به نظر میرسد که درصد بزرگی از مشکلات اقتصادی به ویژه در بخش بانک با افزایش منابع در اختیار دولت کاهش یابد. حرکت به سمت افزایش سهم درآمد دولت از صادرات مواد غیر نفتی، افزایش درآمد نفتی، افزایش سرمایه گذاری در کشورهای همسایه از جمله موضوعاتی است که منجر به افزایش درامد دولت در سالهای آتی خواهد شد و از این مسیر منابع در اختیار دولت برای سرمایه گذاری داخلی، درجهت رشد اقتصادی افزایش چشم گیر خواهد داشت.
سرعت گردش منابع مالی در کشور پایین است
وی ادامه داد، درحال حاضر سرعت گردش منابع مالی در کشور در حدود 18 ماه است، این در حالی است که حالت معمول این زمان حدودا 10 ماه تا یکسال ماه می‌باشد، این موضوع نشان میدهد سرعت گردش نقدینگی در کشور بسیار پایین بوده و همین موضوع سرمایه گذاری در بخشهای مختلف را با چالش رو به رو کرده است.
پایان آزمون و خطا در سیستم بانکی
علیشاهی در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح ادغام بانکها که اخیرا از سوی رئیس کل بانک مرکزی مطرح شده است گفت: از سال 1355 سیستم آزمون و خطا روی بانکهای کشور پیاده شده است، یک زمان بانکها تماما دولتی شدند، در یک برهه بانکهای خصوصی رشد کردند و در زمان دیگر سیاست گذاران بازار بانکهای خصولتی را پر رونق کردند. این روندها نشان می‌دهد که چند دهه است که آزمون و خطا در در سیستم بانکی کشور اعمال شده است و وضعیت امروز بانکها نشان میدهد که مشکلات بانکها با تغییر ساختار التیام پیدا نمی‌کند.
وی تاکید کرد، از طرف دیگر بایستی این موضوع را نیز مد نظر قرار داد که در حال حاضر بخشی از بانکها دولتی و بخشی خصوصی محسوب شده و بخشی از بانکها اصطلاحا خصولتی هستند که برای ادغام هرکدام مسائل خاص خود را دارند. همچنین برخی از بانکها صورتهای مالی شفافی ندارند و همین موضوع پاشنه آشیلی برای ادغام بانکهاست، چراکه هدف از ادغام بانکها ضعیف ایجاد بانکهای با پشتوانه قوی تر بوده و ادغام چند بانک ضعیف مساله را حل نمیکند. این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که اگر به بانکهایی که شرایط بحرانی دارند شوک ادغام نیز وارد شود، شرایط اقتصادی بانکها با مشکلات دیگری نیز روبرو می‌شود.
عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه بایستی مقدمات ورود بانکهای خارجی و افزایش مراودات مالی آنها با بانکهای داخلی فراهم شود گفت: باید هر چه سریع تر زمینه‌ی اجرای دستور العملهای fatfدر کشور را دنبال کنیم. اجرای این دستور العملها علاوه بر شفاف سازی عملیات بانکی، زمینه‌سازی ورود بانکهای خارجی به کشور را ایجاد میکند. در شرایطی که بانکهای ایرانی دارند هیچ بانک بین المللی حاضر نمی‌شود وارد مراودات مالی گسترده با بانکهای ایرانی شود.
وجود 130 هزار میلیارد تومان دارایی بلوکه شده
به گفته علیشاهی تا زمانی که تکلیف داراییهای سمی بانکها و بدهی دولت به سیستم بانکی مشخص نشود، حرکت به سمت ادغام بی معنا خواهد بود و دربانکهای تازه تاسیس نیز شاهد مشکلات فعلی خواهیم بود گفت: فقط به عنوان یکی از مشکلات سیستم بانکی بد نیست بدانید در یک استعلام غیر رسمی از میزان داراییهای بلوکه شده به دلیل مسائل قضایی به عمل آمده با رقم بسیار بزرگ 130 هزار میلیارد تومان مواجه شدیم. این رقم بسیار بزرگ است، توجه داشته باشید که یکی از مشکلات سیستم تولید کشور به نبود نقدینگی کافی مرتبط می‌شود، فرض کنید این 130 هزار میلیارد تومان در خدمت تولید قرار میگرفت مشخص است که یک تحول بزرگ ایجاد می‌شد.
این مانده مجلس با بیان اینکه با برخوردهای سلبی با تولید کنندگان در شرایطی که رکود در بخشهایی از اقتصاد وجود دارد تنها بر شدت بحران افزوده میشود گفت: وقتی چکهای یک تولیدکننده به دلیل عدم تامین منابع مورد نیاز بر گشت می خورد مشکلاتی متعددی بعد از قرار گرفتن فرد در بلک لیست بانک مرکزی ایجاد می‌شود. علاوه بر ممنوع الخروجی موضوع عدم استفاده از تسهیلات بانکی نیز برای آنها ایجاد میشود که همین موضوع به تعطیلی بنگاههای اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری در کشور منجر می‌شود.
دستگاهها به جای بازرسی به دنبال نظارت باشند
عضو کمیسیون اقتصادی با مطرح کردن این پیشنهاد که دستگاهها به جای بازرسی و مچ گیری به دنبال نظارت باشند، گفت: بازرسی بخشی از فرآیند پیچیده نظارت است , اگر دستگاهها صرفا به دنبال بازرسی باشند، مشاهده افزایش دارایی بلوکه شده صاحبان سرمایه امری دور از انتظار نیست.
وی با اشاره به وظایف دستگاههای مختلف در خصوص مشکلات اقتصادی کشور گفت: وظیفه مجلس این است که قوانین را تسهیل کند، وظیفه دستگاههای اجرایی حسن اجرای وظایف محوله است و وظیفه قوه قضاییه نظارت بر تعاملات مالی بوده و در صورتی که این روند به درستی دنبال شود مشکلات ساختاری اقتصادکشور تا درجه بالایی کاهش می‌یابد.
به گفته علیشاهی، امروز چالش سپرده گذارن موسسه کاسپین درفات سپرده هایشان میباشد و به نظر میرسد اولویت اصلی همین موضوع میباشد و بهتر است دستگاهها توان خود را بر حل و فصل مساله متمرکز کنند تا پیدا کردن مقصر بروز بحران مثل بحران موسسه کاسپین. به هر حال بعد از حل موضو ع زمان برای شناسایی مقصران این مشکل نیز وجود دارد.
وی به جلسه اعضای کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بحران موسسه کاسپین اشاره کرد و گفت: راه حلهایی مناسبی از سوی بانک مرکزی و دیگر اعضای دولت در جلسه کمیسیون در هفته گذشته ارائه شده است و امید واریم این مشکلات هر چه سریع تر بر طرف شود.
***

۹۶/۰۳/۱۲
۱۵:۲۸

توسعه فعالیت های بانکی ایران و عراق/شعبه بانک ملی در نجف

خبرگزاری شبستان: پس از امضای تفاهمنامه همکاری های بانکی میان ایران و عراق برای تسهیل مبادلات تجاری میان دو کشور حال قرار است شعبه نجف بانک ملی ایران افتتاح شود.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: کشورمان با عراق دارای مراودات تجاری بسیاری است و بیشتر این مبادلات در حوزه نفت و گاز است. برای تسهیل مبادلات تجاری میان دو کشور باید سیستم های بانکی نیز با هم هماهنگ باشند از همین رو چندی پیش ایران و عراق، تفاهمنامه همکاری های بانکی امضا کردند و در ادامه همکاری های بانکی میان دو کشور قرار است شعبه نجف بانک ملی ایران افتتاح شود.
 
بنابراین گزارش، بانک ملی ایران در این زمینه به نقل از غلامرضا پناهی، معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران نوشته است: "شعبه نجف این بانک آماده افتتاح است. پس از رفع تحریم ها، جلسات منظم و فشرده ای با کارگزاران خارجی برگزار و روابط با آنها را احیا کردیم. بانک ملی ایران نخستین بانکی بود که در دوره پسابرجام به شبکه سوئیفت متصل شد، اکنون حساب های بانک ملی ایران نزد کارگزاران خارجی فعال شده است. ایجاد ارتباط با هر کارگزاری، به معنای متصل شدن به شبکه ای از بانک ها و کارگزاری هاست و با این روش می توان از حجم زیاد خدمات آنها استفاده کرد.
 
این گزارش می افزاید: اکنون شعبه هامبورگ بانک ملی ایران، کارگزار اصلی در حوزه اروپاست و از کانال آن می توان خدمات بانکی را به سایر نقاط ارائه کرد. این اقدام، پس از کسب مجوز در داخل و مذاکره با مقام های مسئول در اروپا انجام خواهد شد و در ادامه، توسعه شبکه بانک ملی ایران در آسیای شرقی مد نظر است. همچنین فروردین سال 95 نیز مجوز تاسیس شعبه بانک ملی ایران در پاکستان صادر شده بود.
 
یادآور می شود: بانک ملی ایران، شرکت خدمات مالی و بانکداری نیمه‌دولتی است، که در سال ۱۳۹۲ با درآمدی بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان، از نظر میزان درآمد سالیانه، به‌عنوان بزرگترین شرکت ایرانی شناخته شد. بانک ملی ایران تا پایان سال مالی ۱۳۹۱ با دارایی خالص ۷۲ میلیارد دلار و شبکه گسترده‌ای از ۳٫۴۰۰ شعبه بانکی، بزرگترین بانک ایران شناخته می‌شد، که در پی بروز بحران‌های مدیریتی و مالی، از سال ۱۳۹۱ تاکنون بانک ملت این عنوان را به خود اختصاص داده است. بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۶ تاسیس شد و نخستین بار اقدام به چاپ اسکناس در ایران کرد و پیش از تأسیس بانک مرکزی ایران این وظیفه را برعهده داشت. شعبه مرکزی این بانک در تهران قرار دارد. هم‌اکنون عبدالناصر همتی مدیریت بانک ملی ایران را بر عهده دارد.
 
بانک ملی ایران از همان ابتدای تأسیس، شکل شرکت سهامی عام را داشت و سرمایه اولیه آن یعنی ۲۰ میلیون ریال به بیست هزار سهم هزار ریالی (۱۳٫۵۰۰ سهم بانام و ۶٫۵۰۰ سهم بی‌نام) تقسیم شده بود. اما در سال ۱۳۱۷ انتقال سهام بانک به سهامداران غیردولتی ممنوع شد. سرمایه بانک ملی ایران در سال ۱۳۱۴ به ۳۰۰ میلیون ریال و در سال ۱۳۳۱ به ۲ میلیارد ریال افزایش یافت. بانک ملی با توجه به محدودیت‌های نظام بانکی تا پیش از سال ۱۳۳۵ کلیه وظایف بانک مرکزی در اقتصاد را نیز به عهده داشت. پس از تأسیس بانک مرکزی ایران وظایف مزبور به این بانک واگذار گردید. آخرین سرمایه ثبتی بانک ملی در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به ۲۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بالغ شد. بانک ملی ایران در سال ۱۳۹۲ با بیش از ۳٫۱۶۹ شعبه فعال داخلی و ۱۸ شعبه خارجی و بالغ بر ۵۳٬۰۰۰ پرسنل و بیش از ۸۰ سال سابقه یکی از بانک‌های مطرح در ایران است.

۹۶/۰۳/۱۱
۰۸:۵۸

چرا نرخ سود بانکی پایین نمی آید؟

دولت یازدهم تمرکز خود را بر کاهش تورم در اقتصاد گذاشت و به همین خاطر، از انجام اقداماتی که با هدایت صحیح نقدینگی منجر به رونق می شود چشم پوشید. در نتیجه توانست با رکود و کاهش سرعت و تحرک اقتصاد، جلوی تورم را بگیرد و آن را کاهش دهد.

عمده کارشناسان اقتصادی و مسئولین، همواره تورم را دلیل نرخ سود بانکی بالا می دانند؛ ایشان معتقدند که از عوامل موثر بر نرخ سود بانکی، تورم است.
در واقع در صورتی که تورم بالا باشد، نرخ سود بانکی نیز باید بالا باشد و این یک واکنش طبیعی در اقتصاد است. حتی در گذشته در شرایطی که تورم بالا بود و با اقدامات دستوری نرخ سود بانکی کاهش داده می شد و به کمتر از نرخ تورم می رسید، نرخ سود حقیقی که حاصل کسر تورم از نرخ سود اسمی است منفی می شد؛ نرخ سود حقیقی منفی نیز عامل حرکت نقدینگی از سپرده های بلندمدت و سرمایه گذاری به سمت سفته بازی و فعالیت های غیرمولد سوداگرانه در اقتصاد است.
برای مثال در شرایطی که نرخ تورم 20 درصد و نرخ سود بانکی (سود اسمی) 15 درصد باشد، سرمایه گذاران و مردم سپرده گذاری در بانک را به صرفه ندیده و دنبال موقعیت هایی هستند که بتوانند سودی بیشتر از تورم به دست بیاورند. اینجاست که نرخ سود حقیقی منفی (منفی 5 درصد در مثال مذکور) که معمولا با اقدامات دستوری اتفاق می افتد، پایداری اقتصاد را با چالش مواجه می کند.
طی سالهای اخیر پس از مدت ها نرخ سود حقیقی بانکی با کاهش تورم مثبت شد؛ لذا اعتقاد کارشناسان بر این بود که با ادامه روند کاهش تورم، نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد و از این رو وعده های مختلفی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی داده می شد. با این حال تجربه دو سال اخیر نشان می دهد که با وجود کاهش نرخ تورم به کمتر از 10 درصد، هنوز نرخ سود بانکی در محدوده 20 درصد قرار داشته و فاصله قابل توجهی با نرخ تورم دارد.
حال این سوال پیش می آید که چرا بر خلاف تصور و ادبیات متعارف اقتصادی، نرخ سود بانکی با کاهش تورم کاهش نیافت؟
پاسخ به این سوال را باید در روش دولت یازدهم در کاهش نرخ سود بانکی یافت. دولت یازدهم تمرکز خود را بر کاهش تورم در اقتصاد گذاشت و به همین خاطر، از انجام اقداماتی که با هدایت صحیح نقدینگی منجر به رونق می شود چشم پوشید. در نتیجه توانست با رکود و کاهش سرعت و تحرک اقتصاد، جلوی تورم را بگیرد و آن را کاهش دهد.
در واقع در میان دوگانه «رکود بدون تورم-رونق با تورم» که البته دوگانه غلطی است، دولت رکود بدون تورم را انتخاب کرد. منظور از رکود رشد منفی 3.1 درصدی بدون نفت اقتصاد در سال 94 و رشد مثبت بسیار کم بدون نفت اقتصاد در سال 95 به گزارش بانک مرکزی است.
در دولت یازدهم نقدینگی به همان میزانی که در سالهای گذشته افزایش پیدا کرده بود افزایش یافت؛ طی این سالها نقدینگی از حدود 500 هزار میلیارد تومان به حدود 1300 هزار میلیارد تومان رسید که این نشان از 2.5 برابر شدن نقدینگی طی این مدت دارد. با این حال، به دلیل عدم هدایت این منابع به سمت فعالیت های رونق زای تولیدی از جمله مسکن با این فرض اشتباه که هدایت منابع منجر به تورم خواهد شد، اقتصاد از تحرک و رونق بازماند.
در مقابل هدایت این حجم نقدینگی در اختیار بانک ها و موسسات غیرمجازی قرار گرفت که به دلیل سرمایه گذاری در دارایی هایی که امروز تحت عنوان دارایی منجمد شناخته می شوند، نه تنها منجر به رونق اقتصاد نشد بلکه امکان کاهش نرخ سود بانکی را نیز از اقتصاد کشور گرفت. در واقع نظام بانکی کشور از فرصت افزایش حجم نقدینگی و هدایت آن برای بهبود وضعیت خود استفاده کرد؛ بهبودی که هیچ وقت اتفاق نیفتاد.
عدم کاهش نرخ سود بانکی با وجود کاهش تورم، ناشی از این روش اشتباه در کنترل تورم بود. امروز بانک ها به دلیل دارایی های منجمد و اقداماتی که آنها را به ورشکستگی نزدیک کرده است، نمی توانند نرخ سود را کاهش دهند و اقدام در این زمینه بسیار سخت خواهد بود. حال آنکه اگر نظام بانکی مدیریت می شد و دولت با سازوکارهای صحیح اقتصادی منابع مالی را به سمت فعالیت های رونق زای اقتصاد حرکت می داد، به دلیل حرکت نقدینگی در مسیر تولید و ایجاد رشد، رونق غیرتورمی در اقتصاد اتفاق می افتاد.
در پایان باید گفت که با توجه به پایان انتخابات و تحت تاثیر قرار گرفتن مسائل اقتصادی از دعواهای سیاسی و جناحی، اکنون زمان آن رسیده است تا کارشناسان اقتصاد،ی بدون جهت گیری که منجر به دادن آدرس های غلط اقتصادی می شود، وضعیت سالهای اخیر را مورد بحث و بررسی قرار داده و نسخه های صحیح در اختیار تصمیم گیران اقتصادی قرار دهند. امید می رود که دولت یازدهم که اکنون به عنوان دولت دوازدهم شناخته می شود نیز با این دیدگاه، به سمت جبران اشتباهات گذشته و ایجاد رونق غیرتورمی در اقتصاد حرکت نماید.
نویسنده:
محمد امینی رعیا
شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی
انتهای متن/

۹۶/۰۳/۱۳
۰۲:۵۹

اجرای پنج بسته ماموریتی صنعت کلید خورد؛ وام تولید دو شرطه شد نقشه راه رونق 96

دنیای اقتصاد: تصمیم‌سازان اقتصادی در سال جاری برنامه‌های مختلفی در راستای رونق تولید پیگیری خواهند کرد. در فاز اول این اقدامات قرار است 10 هزار واحد صنعتی، تسهیلات جدید رونق دریافت کنند، اما متولیان صنعت برای شارژ بنگاه‌ها دو شرط قائل شده‌اند؛ طبق شرط اول کارخانه‌ها با دریافت تسهیلات باید تولید خود را 10 درصد افزایش دهند و براساس شرط دوم افزایش 10 درصدی اشتغال را پیش‌بینی کنند. البته سال گذشته هم متولیان حوزه صنعت نیز دو شرط را در وام‌دهی به بنگاه‌ها مطرح کرده بودند؛ اول اینکه کیفیت محصولات تولیدی واحدهای صنعتی مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، دوم اینکه کالاهای تولیدی آنها نیز بازار مناسبی برای عرضه داشته باشند؛ حال باید دید تا چه حد بنگاه‌های تولیدی به شروط تعیین شده امسال متعهد خواهند بود.
اما ماموریت‌های پنج‌گانه وزیر صنعت برای رونق‌بخشی به تولید و اشتغال گام دیگر تصمیم‌سازان دولتی به شمار می‌رود. محمدرضا نعمت‌زاده با صدور ابلاغیه‌هایی جداگانه برای بخش‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دستور عملیاتی شدن برنامه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی را صادر کرد. سیاست‌های حمایت از توسعه تولید و اشتغال این روزها در حالی در مرکز توجه تصمیم‌سازان دولتی قرار گرفته است که پیش از این فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی سکان بازگشت رونق به بنگاه‌ها را به وزارت صنعت به‌عنوان مجری و مسوول برنامه‌های اجرایی بسته‌های رونق تولید و اشتغال واگذار کرده بود. فرمان رونق‌بخشی تولید نعمت‌زاده به زیرمجموعه‌های وزارت صنعت در پنج بسته «ارتقای توان تولید ملی»، «جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی»، «تامین مالی و سرمایه‌گذاری»، «اجرای بسته تجارت خارجی» و «اشتغال و توانمندسازی نیروی کار» تعریف شده است.
بر اساس این گزارش، تدابیر وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تداوم پرداخت وام رونق در حالی است که سال گذشته مطابق پیش‌بینی‌های اولیه برای اجرای این طرح قرار بود 7هزار و 500 واحد تولیدی مشکل‌دار به واسطه تخصیص 16هزار میلیارد تومان اعتبار فعال شوند، اما مطابق آمار وزارتخانه بیش از 12 هزار واحد صنعتی از این تسهیلات استفاده کردند. در آن زمان این مساله مطرح بود که یا برآورد وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعداد بنگاه‌های نیازمند بسیار ضعیف و غیردقیق بوده که بسیاری از بنگاه‌ها را از قلم انداخته است یا مساله می‌تواند این باشد که تعریف بنگاه‌های نیازمند در طول مدت اجرای طرح دستخوش تغییر شده است. اما آنچه کارشناسان بر آن باور دارند این است که دولت بهتر است به جای تزریق مستقیم پول که روشی انحراف‌زاست، از ابزارهای دیگر چون تخفیف‌های مالیاتی، تعدیل نرخ‌های بیمه و... برای کمک به بخش تولید استفاده کند. در این رابطه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی چند بار خواستار شفاف‌سازی و اعلام اسامی دریافت‌کنندگان این تسهیلات از سوی متولیان صنعتی نیز شده‌اند. به اعتقاد آنها، به منظور استفاده بهینه از منابع محدود بانکی باید هدایت درست منابع به سمت هدفی که وجود دارد که همان تولید و اشتغال است، در نظر گرفته شود. پارسال متولیان حوزه صنعت نیز دو شرط را در وام‌دهی به بنگاه‌ها مطرح کرده بودند؛ اول اینکه کیفیت محصولات تولیدی واحدهای صنعتی مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، دوم اینکه کالاهای تولیدی آنها نیز بازار مناسبی برای عرضه داشته باشند. اما امسال شرط وام‌دهی به بنگاه‌ها افزایش 10 درصد در تولید و افزایش 10 درصد در اشتغال صنعتی است.
ماموریت‌های پنج‌گانه
از سوی دیگر در جهت رونق تولید اواخر فروردین امسال بود که معاون اول رئیس‌جمهوری تکالیف و بسته‌های رونق تولید و اشتغال به دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌های مختلف در سال 96 را ابلاغ کرد. این بسته‌ها به منظور رونق تولید و ایجاد رشد اقتصادی ۸ درصدی، تداوم نرخ تورم تک‌رقمی، افزایش سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات و افزایش رشد صادرات غیرنفتی به میزان ۲۵درصد، مدیریت هدفمند واردات، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، مقررات‌زدایی، ‌گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی و استقرار مدیریت کارآمد، با توجه به رویکردهای پنج‌گانه اقتصاد مقاومتی (درون‌زایی، برون‌گرایی، ‌دانش‌بنیانی، مردمی بودن و عدالت بنیانی) برای اجرا مورد تصویب قرار گرفته است. در برنامه ابلاغی اسحاق جهانگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان مجری برنامه‌های اجرایی بسته‌های رونق تولید و اشتغال در نظر گرفته شده است.
پس از گذشت حدود 2 ماه از ابلاغ فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی، محمدرضا نعمت‌زاده با صدور ابلاغیه‌هایی جداگانه برای بخش‌های زیرمجموعه خود دستور اجرای برنامه‌ها و وظایف تعیین شده را صادر کرد؛ برنامه‌هایی که در 5 بسته تقسیم‌بندی شده است. براساس این تقسیم‌بندی مسوولیت اجرای بندهای مختلف «بسته ارتقای توان تولید ملی» به سازمان صنایع کوچک، معاونت معادن و صنایع معدنی، ایدرو، معاونت امور اقتصادی و بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است. این در حالی است که در اجرای این بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۶ کلیه معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران سازمان‌های توسعه‌ای و تحقیقاتی همکاری دارند و برخلاف سال ۱۳۹۵ که تنها چند معاون این وزارتخانه مسوولیت اجرای برنامه‌ها را عهده‌دار بودند، در سال جاری کلیه مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم به اجرای مسوولیت‌های واگذار شده از سوی فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی هستند.
علاوه بر این مسوولیت اجرای «بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی» به معاونان امور «صنایع و آموزش» و «پژوهش و فناوری» واگذار شده است و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مسوول اجرای «بسته تامین مالی و سرمایه‌گذاری» علاوه بر سایر وظایف تعیین شده است. همچنین جهت «اجرای بسته تجارت خارجی» که مشمول توسعه صادرات غیرنفتی و کنترل واردات است، معاونت امور اقتصادی و بازرگانی، سازمان توسعه تجارت ایران، معاونت امور صنایع و شرکت نمایشگاه بین‌المللی تهران دخیل هستند تا برنامه‌های تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را پیاده کنند. در عین حال اجرای بسته «اشتغال و توانمندسازی نیروی کار» به سه معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش‌های صنایع کوچک، امور معادن و طرح و برنامه محول شده است.
وزارت صنعت در بسته «ارتقای توان تولید ملی» مکلف به رعایت این موارد شده است. 1- اجرای طرح رونق تولید برای صیانت و نگه‌داشت شرایط فعالیت و اشتغال بنگاه‌های کوچک و متوسط را با هدف رفع موانع و رونق تولید در 10‌هزار واحد تولیدی صنعتی و معدنی و معادن به نحوی تداوم بخشد که میزان ایجاد اشتغال یا اشتغال مجدد و همچنین تولیدات این بنگاه‌ها نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش یابد. 2- برنامه اجرایی تکمیل و بهره‌برداری حداقل 6 هزار طرح صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد را تهیه کند. 3- برنامه اجرایی بازسازی و نوسازی صنایع و معادن و صنوف تولیدی با هدف ارتقای بهره‌وری انرژی، کاهش شدت مصرف، افزایش رقابت‌پذیری، توسعه صادرات و انتقال تکنولوژی را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه به دبیرخانه ستاد ارائه کند.4- ضمن تهیه فهرست کالاهای اساسی، ضروری و حساس صنعتی کشور در حوزه فعالیت‌های خود، برنامه اجرایی افزایش تولید داخلی این کالاها را با توجه به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و فنی تهیه کند. 5- برنامه اجرایی تقویت خوشه‌های صنعتی و شبکه‌سازی و به هم‌رسانی کسب وکارها با تاکید بر واحدهای صنفی و بنگاه‌های تولیدی خرد، کوچک و متوسط را تهیه کند. همچنین وزارت صنعت در بسته «تامین مالی و سرمایه‌گذاری» مکلف است، برنامه اجرایی فراهم‌ کردن زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری مستقیم بنگاه‌های خارجی که بیش از ۳۰ درصد بازار محصولات وارداتی یک محصول (کالایا خدمت) مشخص در کشور را دارا هستند به انضمام فهرست محصولات، بنگاه‌های طرف واردات و شرایط و ضوابط لازم برای الزامات سرمایه‌گذاری این بنگاه‌ها تهیه کند.
در بسته «جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی» وزارت صنعت باید این موارد را در دستور کار قرار دهد: 1- با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، نسبت به مطالعه و تدوین گزارش راهبردهای تغییر جهت‌گیری اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد متکی به دانش و نوآوری و ارائه آن تا پایان شهریورماه سال جاری به دبیرخانه ستاد اقدام کند. 2- برنامه اجرایی استقرار و حمایت از ۱۵۰ بنگاه صنایع نوین و پیشرفته و شرکت دانش‌بنیان در سال جاری با هدف افزایش سهم تولید محصولات با فناوری متوسط به بالا از کل محصولات صنعتی به ۳۹ درصد را تهیه کند. 3- با مشارکت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، نسبت به ایجاد سامانه عرضه محصولات صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان با هدف جهت‌دهی به تقاضای بخش‌های دولتی و خصوصی به استفاده هرچه بیشتر از محصولات صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان داخلی اقدام کند.
«بسته تجارت خارجی» هم یکی دیگر از بسته‌هایی است که وزارت صنعت در آن مکلف به برخی اقدامات و تعهدات است. 1- برنامه اجرایی افزایش تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع‌بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه را تهیه کند. 2- ضمن شناسایی روش‌های متنوع خرید محصولات اساسی، ضروری و حساس (بنگاه‌ها یا کشورهای اصلی توزیع‌کننده)، زمینه لازم را برای ایجاد پیمان‌های راهبردی با طرف‌های عرضه‌کننده فراهم آورد. 3- برنامه ارتقای شاخص سهولت تجارت خارجی از طریق بهبود مولفه‌های دخیل در آن تا پایان خرداد ماه تهیه شود. 4- به منظور مشارکت فعال در زنجیره تولید و تجارت بین‌المللی، زمینه‌های لازم برای مشارکت شرکت‌های چندملیتی، بین‌المللی و جهانی دارای نام و نشان شناخته‌شده در زنجیره ارزش کالاهای منتخب را با بنگاه‌های بخش خصوصی کشور فراهم آورد. فهرست بنگاه‌های خارجی و شرکای داخلی پیشنهادی و نحوه مشارکت و فعالیت آنها را تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه کند.
اما در بسته «اشتغال و توانمندسازی نیروی کار» نیز وزارت صنعت مکلف به اجرای این برنامه‌ها شده است. 1- به منظور حمایت و تقویت شبکه‌های کسب‌وکار نسبت به تقویت و توسعه مراکز مشاوره، خدمات کارآفرینی و کلینیک‌های کسب‌وکار و عارضه‌یابی بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌ویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اقدام شود. 2- با بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای بخش غیردولتی، نسبت به حفظ و نگهداشت بنگاه‌های کلیدی اشتغال‌زا در مناطق کمتر توسعه‌یافته اقدام شود. 3- با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه‌ اجرایی امکان توسعه صنایع کاربر در مناطق مختلف جغرافیایی را با لحاظ ملاحظات اقتصادی، ‌اجتماعی و سیاسی تهیه کند.
شروط اعطای تسهیلات
در کنار این موارد در جهت رونق تولید براساس درخواست رئیس‌جمهوری باید از واحدهای کوچک و متوسط حمایت بیشتری به عمل آید، به‌طوری که سال گذشته در بخش صنعت بیش از ۱۲ هزار واحد موفق به دریافت تسهیلات شدند و استارت طرح رونق برای سال جدید با شرایط افزایش حداقل ۱۰ درصد رشد تولید و اشتغال، زده شده است. به همین جهت و در راستای توسعه صنعتی و رشد در این بخش این بار وزارت صنعت برنامه‌های دیگری در پیش گرفته است. تکمیل و راه‌اندازی 6 هزار طرح صنعتی در حالی در سال جاری در دستور کار وزارت صنعت قرار گرفته است که به گفته نعمت‌زاده 10 هزار واحد صنعتی امسال از تسهیلات جدید رونق تولید استفاده خواهند کرد. اما استفاده از این تسهیلات منوط به رعایت دو شرط است؛ شرط استفاده کارخانه‌ها از تسهیلات رونق تولید، افزایش ۱۰ درصدی تولید و نیز افزایش ۱۰ درصدی اشتغال است. براساس بازرسی‌های انجام شده، واحدهای تولیدی که سال گذشته از تسهیلات رونق استفاده کرده‌اند با افزایش تولید و تثبیت اشتغال روبه رو شده‌اند.
اما درخصوص برنامه تکمیل و راه‌اندازی 6 هزار طرح صنعتی در سال جاری نیز نکاتی به چشم می‌خورد. آمارها نشان می‌دهد سال گذشته ۵۴۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی تکمیل شده و 55 هزار واحد صنعتی نیز که در دولت‌های گذشته تعطیل شده بودند احیا شد. به گفته نعمت‌زاده با تکمیل و راه‌اندازی ۶ هزار واحد صنعتی ۷۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد می‌شود. همچنین با تکمیل طرح‌های توسعه‌ای واحدهای فعال ۴۰ هزار شغل جدید در این بخش هم به وجود خواهد آمد. این در حالی است که 10 هزار واحد تولیدی صنعتی براساس توافق‌های انجام شده با بانک مرکزی، وام دریافت می‌کنند.
ge1001

۹۶/۰۳/۱۳
۰۳:۱۸

«دنیای اقتصاد» بررسی کرد پشت صحنه اختلالات ارزی

دنیای اقتصاد: سختگیری کشورهای همسایه بر فعالان اقتصادی ایرانی، یکی از موضوعات بحث کارشناسان در روزهای اخیر بود. دایره این محدودیت‌ها به نقل‌وانتقالات ارزی صادرکنندگان غیرنفتی نیز کشیده شده است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که این رفتار، دو منشا سیاسی و حرفه‌ای می‌تواند داشته باشد. از منظر سیاسی، عدم تعامل در سطح عالی سیاسی عامل بروز مشکل است. رفتار‌های مقطعی برخی بانک‌های خارجی موید همین نکته است. از منظر حرفه‌ای نیز خلأهای موجود در حوزه بانکی ایران، مهم‌ترین عاملی است که به‌طور ناخواسته طرف ایرانی را تحت فشار قرار می‌دهد.
در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی‌بر وجود سخت‌گیری‌ برخی کشورهای همسایه در همکاری با فعالان اقتصادی ایرانی مطرح شد. این صحبت‌ها کشورهایی چون ترکیه، عربستان، پاکستان، امارات و حتی چین را شامل می‌شد. گزارش‌های جسته گریخته از اعمال محدودیت در نقل و انتقالات ارزی صادرکنندگان نیز خبر می‌دهند. اما این رفتار کشورهای همسایه از چه عللی نشات می‌گیرد؟ در گزارش پیش‌رو، سخت‌گیری کشورهای همسایه از دو منظر سیاسی و حرفه‌ای تحلیل می‌شود تا علل بروز چنین رفتارهایی بیش از پیش روشن شود. شاید برخی از این کشورها بیشتر از ناحیه سیاسی تاثیر گرفته‌اند و برخی دیگر از ناحیه حرفه‌ای. سطح تعامل ایران با کشورهای اشاره شده می‌تواند یکی از موانع تسهیل امور اقتصادی باشد. همچنین قوانین بین‌المللی و فشارهای ناخواسته ناشی از این قوانین، می‌تواند کشورهای مقابل را در ارتباط با ایران محتاط کند. در نهایت راه ایران برای مقابله با سخت‌گیری‌ها، باید تقویت دیپلماسی و تغییر سریعتر رویه‌ها و انطباق با قوانین بین‌المللی در زمینه تجاری و اقتصادی باشد.
علل سیاسی
از دریچه سیاسی، سطح روابط دیپلماتیک هر دو کشور می‌تواند به شکل مستقیم بر روابط اقتصادی و تجاری آنها تاثیر بگذارد. حاکمان کشورها با توجه به سطح تعامل با طرف مقابل، ممکن است به نظام مالی خود فشار بیاورند که همکاری با کشور خاصی را محدود کند. این یک رویکرد ارادی در تقلیل روابط به‌شمار می‌آید. به‌طور مشخص اظهارنظرها نشان می‌دهد که سردی رابطه ایران و عربستان، موجب شده برخی کشورهای هم پیمان با عربستان نیز به دنبال محدودسازی ارتباط با ایران باشند. رویکردهایی که در کشورهایی چون امارات در نقل و انتقال پولی با ایران اتخاذ شده، مربوط به 10 سال قبل بوده و تقریبا تبدیل با یک قانون شده است. برای نمونه، اگر پولی از مبدأ ایران به حسابی در امارات ریخته شود، آن حساب بسته و پول آن به صاحبش بازگردانده خواهد شد. روزنامه ایران هفته گذشته با فعالان اقتصادی برای روشن شدن این موضوع گفت‌وگویی کرده بود.
محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و اقتصاد رسانه اتاق ایران که خود در امارات فعالیت می‌کند روایت عینی‌تر از این ماجرا دارد. طلایی درباره روند فعالیت بانک‌های عربی با ایرانی‌ها چنین توضیح می‌دهد: «در امارات اگر کسی تراکنش مالی با ایران داشته باشد، حتی اگر یک ریال هم باشد حسابش را می‌بندند، این مسلم است. مربوط به دیروز و امروز هم نبوده و سال‌ها است چنین روندی جریان دارد. اگر شرکتی که در امارات ثبت شده، از طریق بانک ارتباط‌های مالی داشته باشد و از طریق صرافی‌ها مشخص باشد مبدأ آن در ایران است، این حساب بسته می‌شود.» از گفته‌های این فعال اقتصادی چنین برمی‌آید که رویکرد اتخاذ شده در کشورهای عربی علیه ایران چندان ارتباطی با تحریم‌ها نداشته که بخواهد با برجام مرتفع شود. این رفتار کشورهای عربی بیش از هر چیز متاثر از روابط سیاسی منطقه‌ای است. سخنان محسن حاجی‌بابا، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران شاهدی بر این ادعا است. او می‌گوید: «هر وقت روابط سیاسی تیره می‌شود، این فشارها هم پیش می‌آید. این هیچ ربطی به برجام ندارد. به روابط سیاسی خودمان با منطقه و کشورهای عربی برمی‌گردد. البته این‌طور نیست که بی‌حساب و کتاب، حساب‌ها را ببندند. آنهایی که حساب‌هایشان مشکل داشته باشد و در معاملات‌شان ایرادی ببینند، سریع بسته می‌شود. اما اصلا این‌طور نیست که به‌طور عام، برای همه ایرانی‌ها چنین اتفاقی بیفتد.» صحبت‌های این کارشناس اقتصادی نشان می‌دهد که علاوه بر زاویه‌های سیاسی ایران با اعراب، برخی ملاحظات حرفه‌ای نیز مانع تسهیل روابط است. اما خاستگاه برخی سخت‌گیری‌ها تنها می‌تواند از جانب سیاسی باشد.
این نوع سخت‌گیری، در موسم‌های مختلف و به بهانه‌های مختلف صورت گرفته است. برای نمونه شبکه تلویزیونی (سی.ان.ان.ترک) هشتم فروردین سال جاری اعلام کرد که یکی از مدیران هالک بانک ترکیه به اتهام همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌ها و همدستی در تخلفات مالی رضا ضراب سرمایه‌دار ایرانی - ترکیه‌ای بازداشت شده در آمریکا، در یکی از فرودگاه‌های آمریکا دستگیر شده است. هالک بانک یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دولتی ترکیه است. به‌دنبال اعلام خبر بازداشت معاون هالک بانک، ارزش سهام این بانک 14 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش برای یک روز به حساب می‌آید. هرچند این بانک در روزهای بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فعالیت‌ها و مبادلات مالی بانک ما کاملا مطابق با قوانین داخلی و بین‌المللی بوده است.» اما ریسک‌های این چنینی برای بانک‌ها چندان مطلوب نیست. ریسک‌هایی که بیشتر از بازی‌های سیاسی می‌آیند تا برآیند حرفه‌ای. «بکیر بوزداغ»، وزیر دادگستری ترکیه، بعد از دستگیری مدیر بانکی در سخنانی تاکید کرد: «بازداشت یک بانکدار ارشد ترکیه‌ای از سوی آمریکا به اتهام مشارکت در نقض تحریم‌های ایران، یک اقدام کاملا سیاسی بوده است.» در حال حاضر نیز موضوع جدیدی که می‌تواند اراده اعمال محدودیت‌ها را تقویت کند، سفر اخیر ترامپ به عربستان است. برخی تحلیلگران این سفر را دلیلی برای از سرگیری سخت‌گیری‌های مورد بحث می‌دانند.
یک رویکرد دیگر نیز در این باب وجود دارد که سبب عمیق‌تر شدن دره‌های روابط می‌شود. آنطور که شواهد نشان می‌دهد سخت‌گیری‌های اعمال شده در بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی شدیدتر است. این شیوه را نیز باید در لابه‌لای مناسبت‌های سیاسی بین ایران و کشورهای مقابل جست.
موانع حرفه‌ای روابط
قسمتی از سخت‌گیری‌ها ناشی از الزامات حرفه‌ای است. در اینجا نیز دو رویکرد محتمل است. برخی رعایت مقررات بین‌المللی از جمله FATF را در رفتار طرف‌های مقابل دخیل می‌دانند. FATF یا گروه ویژه اقدام مالی، یک گروه بین دولتی است که وظیفه‌اش بررسی روند پول‌شویی در دنیا و مبارزه با راه‌های تامین مالی تروریسم است. این گروه استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کرده و بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت می‌کند. کشورها طبق استانداردهای FATF، بر مبنای میزان همکاری طبقه‌بندی می‌شوند. کشورهایی که در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند در لیست سیاه این گروه قرار می‌گیرند. قرار گرفتن یک کشور در لیست سیاه، به این معنی است که آن کشور جزو پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است و این یعنی ارسال یک پیام بد و منفی برای سرمایه‌گذاران خارجی. طبیعتا هیچ کشوری تمایل ندارد که در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی باشد.
ایران از سال 2009 در لیست سیاه این گروه قرار دارد. حتی در سال‌های بعد ایران در کنار کره شمالی، در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود. با اقدامات صورت گرفته، گروه اقدام مالی در چهارم تیر ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ای، درخواست خود از کشورها برای انجام اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد. شاید یکی از گره‌های کور ورود سرمایه به کشور، همین حضور نام ایران در لیست سیاه FATF است. با توجه به این وضعیت ایران، کشورهای مقابل به‌طور ناخواسته تحت فشار از گروه اقدام مالی هستند. زیرا به آنها توصیه شده که در ارتباط موسسه‌های مالی‌ خود با ایران به شدت محتاط باشند. کشورهای همسایه نیز عمدتا جایگاه بهتری در FATF دارند. برای مثال ترکیه در سال 2013 قانون پیشگیری از تامین مالی تروریسم را اجرا کرده که موجب ارتقای سطح همکاری‌اش با گروه مذکور شده است. یا هند در سال 2010 تمامی اصلاحات مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم را که از سمت کارشناسان FATF درخواست شده بود، انجام داده است. یا پاکستان نیز که در سال 2009 در لیست سیاه قرار داشت، با برطرف ساختن کسری‌های حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، از نیمه دوم 2014 از این لیست خارج شده است. به علت اینکه سطح همکاری این کشورها نسبت به ایران بالا است، آنها از سوی شرکای بانکی خود برای رعایت برخی الزامات، تحت فشار هستند. فشاری که در نهایت به شکل سخت‌گیری و محدودیت به ایران اعمال می‌شود.
اما رویکرد دوم که در قالب علل حرفه‌ای محتمل است، فراتر از رعایت مقررات بین‌المللی است. ایران در دوره تحریم‌ها از لحاظ ریسک، مورد ارزیابی قرار نمی‌گرفت زیرا پنجره مالی جهانی به روی ایران بسته شده بود. بعد از برجام امکان همکاری با ایران فراهم شد. یعنی برجام موانع همکاری را از میان برد. اما نکته اینجاست که همزمان با کناررفتن موانع، ایران نیز وارد زمین بازی ارزیابی ریسک شد؛ ریسک‌های مالی و تجاری. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در درجه‌بندی ریسک، نظام بانکی است؛ زیرا بانک‌ها دروازه تجاری کشورها محسوب می‌شوند. از این رو برخی تحلیلگران اعتقاد دارند آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده، بیش از آنکه ناشی از قوانین بین‌المللی باشد، می‌تواند ناشی از ملاحظات ملی کشورها باشد. به خصوص که بعد از بحران بانکی و سرایت آن به تمام جهان، بانک‌ها در روابط خود با بانک‌های دیگر و فعالان اقتصادی احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند.
رجوع به صحبت‌های یکی از اعضای هیات‌مدیره بانک مرکزی اروپا در این زمینه می‌تواند دید مناسب‌تری از شدت افزایش سخت‌گیری‌ها در بانک‌های جهان بدهد. سابینا لاتنشگر در نوامبر 2016 در مونیخ سخنرانی با عنوان «نظارت بانکی چه تغییری کرده است؟» داشت. عصاره صحبت‌های او این است که بعد از بحران‌های سال‌های اخیر در بازارهای مالی بین‌المللی و تغییراتی که در نتیجه آنها در سیستم نظارت بانکی اروپا به‌وجود آمد، نظارت سختگیرانه‌ای برهمه بانک‌ها به‌ویژه، بانک‌های با اهمیت از نظر سیستمی اعمال شد. سخنان او به‌عنوان یکی از اعضای ارشد بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد با نظارت شدیدی که بر این بانک‌ها حاکم است، دیگر آنها اجازه نخواهند داشت با بانک‌هایی که از نظر استانداردهای سلامت مالی در سطح موردنظر ناظران بانک مرکزی اروپا قرار ندارند روابط کارگزاری برقرار کنند. این موضوع ارتباط چندانی با مسائل سیاسی و برجام نیز ندارد. محرومیت به وجود آمده، حاصل جاماندگی سیستم بانکی کشور از پیشرفت‌های نظام بانکداری بین‌المللی است.
اما چاره فائق آمدن بر این محدودیت‌ها چیست؟ کارشناسان معتقدند که راه مقابله با سخت‌گیری‌ها در درجه اول تقویت دیپلماسی بانکی است. مقامات بانک مرکزی باید به‌صورت دوره‌ای و مرتب مذاکراتی را با طرف‌های مقابل تا رسیدن به یک چارچوب مشترک و تفاهم پایدار انجام دهند. نکته‌ای که باید توجه داشت این است که به جای اینکه تمرکز بر افزایش تعداد روابط کارگزاری باشد، بهتر است کیفیت روابط بهبود یابد. همچنین رویه‌ها و قوانین باید با سرعت بیشتر به‌روز‌رسانی شوند. خروج از لیست سیاه FATF بسیاری از سخت‌گیری‌های سیستماتیک را از بین می‌برد. راه نیل به این هدف نیز جز تصویب و اجرای قوانین سخت‌گیرانه در کشور و اجماع تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران برای حل این موضوع، نخواهد بود.
ge1001

۹۶/۰۳/۱۳
۰۳:۲۰