نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115450
 • تمام سکه (طرح جدید) 1200000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1174000
 • نیم سکه 637000
 • ربع سکه 341000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3818
 • یورو 4170
 • پوند 4855
 • صد ین 3410
 • درهم امارات 1068
 • لیر ترکیه 1065
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32380
 • 139 Arrow up
  یورو 34461
 • 74 Arrow up
  پوند 40436
 • 215 Arrow up
  فرانک 32300
 • 271 Arrow up
  صد ین 28600
 • 0
  درهم امارات 8816

با حضور وزیر علوم؛ فاز نخست سامانه جامع الکترونیکی دانشجویان رونمایی شد

سامانه جامع الکترونیکی دانشجویی سازمان امور دانشجویان امروز با حضور فرهادی، وزیر علوم در محل سازمان امور دانشجویان رونمایی شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فاز نخست سامانه جامع الکترونیکی دانشجویی سازمان امور دانشجویان امروز با حضور محمد فرهادی، وزیر علوم و صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و روسای دانشگاه‌ها در محل سازمان امور دانشجویان رونمایی شد.
 
این سامانه با هدف خدمات رسانی الکترونیکی به دانشجویان سراسر کشور طراحی شده که طراحی و اجرای این سامانه دو سال و نیم به طول انجامید.
 
 این سامانه در حوزه های مختلف دانشجویی از جمله فرایند رسیدگی به شکایات دانشجویان و سایر موارد خدمات رسانی خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۱۱

تقدیر وزیر علوم از خدمات صندوق رفاه دانشجویان در حوزه ورزش دانشجویی

دکتر فرهادی، وزیر علوم از خدمات صندوق رفاه دانشجویان در حوزه سلامت و ورزش دانشجویی تقدیر کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، دکتر فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال ۹۵ اظهارداشت: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بینمجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
 
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
 
دکتر فرهادی تاکید کرد: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان راه اندازی ایستگاه‌های تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاه‌ها آغاز شده است.
 
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: الحمدالله صندوق رفاه دانشجویان در کنار عملکرد بسیار خوب در حوزه خدمات رفاهی دانشجویان امسال با برنامه ریزی مناسب به دنبال توسعه فضا و امکانات ورزشی در خوابگاه‌های دانشجویی است و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی صندوق رفاه دیده شده و در حال حاضر ۱۰۰ اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
 
 وزیر علوم در ادامه گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
 
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به ۵۰ مرکز رسیده است گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
 
دکتر فرهادی گفت: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
 
وزیر علوم افزود:ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
 
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
 
گفتنی است در این مراسم دکترمجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان؛ کیومرث هاشمی، رئیس کمیته ملی المپیک؛ مهندس ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان؛ دکترمحمدرضا دهخدا، رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی؛ دکترمحمد دادکان، معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاداسلامی؛ شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک؛ محمدرضا قراخانلو، رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی؛ دکتر حسین علیزاده، عضو هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی؛ دکترمحمد پورکیانی، مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال ۹۵ در محل وزارت علوم برگزار شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۱۹

سامانه جامع الکترونیکی دانشجویان رونمایی شد

سامانه جامع الکترونیکی دانشجویی سازمان امور دانشجویان با حضور محمد فرهادی وزیر علوم رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سامانه جامع الکترونیکی دانشجویی سازمان امور دانشجویان امروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و روسای دانشگاهها و روسای دانشگاه های خوارزمی و علم و صنعت در محل سازمان امور دانشجویان رونمایی شد.
بر اساس این گزارش، این سامانه با هدف خدمات رسانی الکترونیکی به دانشجویان سراسر کشور طراحی شده که طراحی و اجرای این سامانه 2سال و نیم به طول انجامید.
این سامانه در حوزه های مختلف دانشجویی از جمله فرایند رسیدگی به شکایات دانشجویان و سایر موارد خدمات رسانی کرده و سبب کاهش مراجعات حضوری دانشجویان به سازمان امور دانشجویان می شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۵۱

وزیر علوم خبر داد تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور

وزیر علوم از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی طرح سامانه دانشجویی، تمامی دانشجویان داخل و خارج می‌توانند به صورت الکترونیکی خدمات خود را دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که امروز در سازمان دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: براساس اسناد بالادستی دولت باید الکترونیک باشد. وزارت علوم نیز در این زمینه مستثنی نبوده و در زمینه‌های مختلف خدمات الکترونیکی ارائه می‌دهد. در واقع این خدمات از اوایل دولت تدبیر و امید شروع و انجام امور کارها به سرعت پیش رفت.
وی در ادامه تصریح کرد: در راستای استقرار دولت الکترونیک، وزارت علوم امسال را سال استقرار دولت الکترونیک نام‌گذاری کرد و در زمینه‌های مختلف نیز کارهایی انجام شده است به طوری که در حوزه آموزش چند ماه پیش سامانه الکترونیک مستقر شد و بسیاری از اطلاعات به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: فعالیت‌های معاونت اداری مالی وزارت علوم نیز به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان امور دانشجویان به عنوان یکی از پر ارباب‌ رجوع‌ترین حوزه وزارت علوم توانست خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه بدهد.
فرهادی همچنین افزود: اگرچه خدمات سازمان امور دانشجویان که از چند ماه پیش خدمات الکترونیکی خود را به صورت آزمایشی ارائه می‌نمود اما امروز به صورت رسمی این سامانه افتتاح می‌شود.
وزیر علوم گفت: تکریم ارباب رجوع، افزایش سرعت کار، دقت در ارائه خدمات، جلوگیری از بروز تخلفات، صرفه‌جویی هزینه‌ها، ارتباط الکترونیکی با سایر سازمان‌های مربوط و تقلیل ارباب‌رجوع به یک‌سوم از مهمترین مزایای سامانه خدمات الکترونیکی سازمان امور دانشجویان است.
فرهادی در پایان با اشاره به تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خاطرنشان کرد: با مجموع دانشجویان جامعه‌المصطفی حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور وجود دارد که همه این دانشجویان به گونه‌ای با سازمان امور دانشجویان مرتبط هستند که خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه فوق علاوه بر اینکه ارائه خدمات به این افراد آسان‌تر می‌شود نوعی نظام جامع اطلاعات را نیز در حوزه آموزش می‌توانیم داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۱۳

وزیر علوم: طرح آمایش آموزش عالی راهکاری برای مقابله با کمّی گرایی است

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: طرح آمایش آموزش عالی یکی از راههای برون رفت نظام آموزش عالی از بحران است.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در نشستی که با حضور روسای مراکز آموزش عالی استان یزد در دانشگاه یزد برگزار شد با اشاره به رشد نامتوازن مراکز آموزش عالی و ابعاد منفی این ‍پدیده، طرح آمایش نظام آموزش عالی کشور را راهکاری برای مقابله با کمّی گرایی عنوان کرد.
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ما تا سال ۱۳۸۴حدود ۶۴موسسه آموزش غیرانتفاعی داشتیم، از سال ۱۳۸۵ تا کنون این رقم به میزان زیادی افزایش داشته است و در حال حاضر این رقم به حدود سیصد و هفتاد رسیده است که این امر مشکلات عدیده ای را برای این موسسات و در کل نظام آموزش عالی کشور در بر داشت .
دکتر فرهادی با اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی کشور در همین راستا مطرح شده است گفت: مهمترین بحث در خصوص طرح آمایش موضوع پژوهش و فناوری نظام آموزش عالی و دانشگاه‌ها است.
 وی افزود: رکن مکمّل نظام آموزشی بعد پژوهشی فعالیت‌های دانشگاهی است. بر این اساس چنانچه پژوهش و تحقیق در کنار آموزش مورد توجه قرار گیرد علاوه بر افزایش بار علمی دانشجویان و دانش‌آموختگان می‌توان بهبودی شرایط کلی کشور را انتظار داشت.
وی ادامه داد: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در همین راستا می‌تواند نقش موثری را در راستای پژوهش محور شدن آموزش عالی ایفا کند.
 وزیر علوم تصریح کرد: یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی تکیه بر دانش بومی است و دانش بومی مستلزم انجام پژوهش‌های متنوع در زمینه‌های مورد نیاز کشور است
 

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۱۴

ماجرای استعفای مدیرکل غیرانتفاعی از زبان وزیر علوم/ سند 2030 را تا به امروز هیچ وزیری امضا نرسانده است

وزیر علوم گفت: سند 2030 صرفا یک بیانیه بوده و هیچ وزیری تا به امروز آن را امضا نکرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه سازمان امور دانشجویان صبح امروز در ساختمان مرکزی سازمان امور دانشجویان با اشاره به سند 2030 اظهار داشت: سند 2030 در حوزه آموزش است و بیشتر به صورت یک بیانیه و تفاهم‌نامه بوده است که دبیرخانه‌ها در وزارت آموزش و پرورش مشخص شده که اولین جلسه آن با نظر سازمان ملل متحد در کشور کره جنوبی برگزار شد و یک تفاهم‌نامه‌ای بین وزرای آموزش کشورهای مختلف صورت گرفت.
وی بیان کرد: این سند را کسی امضا نکرده و بیشتر به صورت یک بیانیه است به طوریکه سازمان ملل متحد سال 2015 را تحت عنوان آموزش همگانی نامگذاری کرده و سال‌های 2015 تا 2030 را تحت عنوان آموزش برای همه در همه جا و آموزش‌های مهارتی است و این کار سبب می‌شود که هم افزایی بین کشورها در حوزه آموزش بیشتر شود.
فرهادی بیان کرد: سند 2030 در زمان وزیر آموزش و پرورش وقت و در حدود یک سال و نیم پیش در کره جنوبی جلسه‌ای تحت این عنوان انجام شده است که وزیر محترم آن زمان نظرات خود را در آن جلسه ذکر کرده است و قرار شده که بر اساس اسناد بالا دستی و مغایرت نداشتن با قوانین کشورمان عمل شود.
وی اظهار داشت: این بیانیه در مجمع عمومی یونسکو در جمع روسای وزارت آموزش و پرورش به کشورها ابلاغ شده است تا برنامه‌های عملیاتی تهیه و تنظیم شود و باید بگویم که تا الان هیچ وزیری این بیانیه و سند را امضا نکرده است و هدف از این بیانیه آموزش با کیفیت است.
وزیر علوم تاکید کرد: دبیرخانه سند 2030 بر طبق مصوبه دولت در آموزش و پرورش است و قرار است در چهارچوب سیاست‌های کشور انجام شود و تا امروز هیچ وزیری آن را به امضا نرسانده است.
فرهادی درباره عزل رییس دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: هر مدیر دانشگاهی یک دوره اول چهار ساله دارد که بر اساس قوانین و دستورالعمل جامع مدیریتی در صورت تأیید می‌تواند در منصب خود باقی بماند و یا فرد دیگری جایگزین آن شود.
وی تصریح کرد: استعفای مدیر کل غیرانتفاعی وزارت علوم هیچ ارتباطی به انتقادات ایشان نسبت به رشته‌های غیر مجاز دانشگاه آزاد ندارد و این شخص در حوزه‌های علمی و تحقیقاتی به کار پژوهش مشغول است و هم اکنون در حال ساخت ماشین غزال چهار برای اعزام به مسابقات علمی است. 

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۰۲

طراحی سامانه سجاد با هدف کاهش مراجعات و ارتقای کیفیت خدمات به دانشجویان ایرانی و خارج از کشور

وزیر علوم گفت: سامانه سجاد با هدف ارتقای کیفیت خدمات و کاهش مراجعات در سازمان امور دانشجویان طراحی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم رونمایی از سامانه امور دانشجویان که در سازمان مرکزی امور دانشجویان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به حضور باشکوه مردم کشورمان در راهپیمایی 22 بهمن گفت: بر اساس اسناد بالادستی قرار است که دولت الکترونیک در وزارت علوم مستقر شود که سازمان امور دانشجویان نیز از این قضیه مستثنی نبوده و این سامانه در جهت ارائه خدمات به شهروندان طراحی شده است.
وی بیان کرد: در اوایل این دولت استقرار دولت الکترونیک آغاز شده است و امسال این طرح سرعت گرفته است به طوری که در سال 95 استقرار دولت الکترونیک در حوزه‌های مختلف وزارت علوم صورت می‌گیرد.
وزیر علوم عنوان کرد: سامانه سجاد در حوزه‌های مختلف آموزشی مستقر شده و اطلاعات جامعی از برنامه‌های مختلف از جمله آموزشی و اعضای هیئت علمی در آن بارگذاری شده است.
وی با بیان اینکه دولت الکترونیک باید هر چه سریعتر در سازمان سنجش آموزش کشور فعالیت خود را آغاز کند، افزود: سامانه سجاد یک سامانه جامع امور دانشجویان است که برای ارائه خدمات به دانشجویان ایرانی و خارجی در سازمان امور دانشجویان که بیشترین مراجعات را دارد با هدف ارتقا کیفیت طراحی شده است.
فرهادی ادامه داد: سامانه سجاد امروز به طور رسمی افتتاح شد که این طرح باعث تکریم ارباب رجوع بوده و از برکات و اثرات خوبی برخوردار است و همچنین سرعت و دقت در کار افزایش می‌دهد و جلوی بسیاری از اشتباهات و تخلفات را می‌گیرد.
وی اظهار داشت: این سامانه با هدف کاهش هزینه‌ها و ارتباط بیشتر با سازمان‌های ذیربط در حوزه‌های مختلف دانشجویان ایرانی و خارجی طراحی شده است بطوریکه مراجعات دانشجویان در حدود یک سوم با اجرای این سامانه کاهش می‌یابد.
وزیر علوم تاکید کرد: هم اکنون در کشور 52 هزار دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند که از این تعداد 30 هزار در دانشگاه‌های دولتی و 8 هزار نفر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند که سامانه سجاد کارهای دانشجویان را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد.
وی گفت: در حوزه پژوهش، فناوری و آموزش اطلاعات و آمار خوبی در سامانه سجاد وجود دارد و دانشگاه‌ها باید با این سامانه ارتباط داشته باشند که قطعا در نزدیک‌ترین زمان ممکن این کار صورت می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۳۳

توضیح وزیر علوم درباره یک سند: سند 2030 برای کشورها تعهدآور نیست/قسم می‌خورم که آن را امضا نکردم

وزیر علوم در توضیح سند 2030 گفت: این سند یک بیانیه در حوزه توسعه آموزش کیفی همه‌جانبه و همه‌جا است و تاکنون هیچ وزیری آن را امضا نکرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه جامع دانشجویی در جمع خبرنگاران توضیحی درخصوص اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند 2030 اظهار کرد: 2030 سند نیست بلکه یک بیانیه است که براساس این سند آموزش برای همه در مرحله دوم قرار دارد و یونسکو از سال 2000 تا 2015 آن را مطرح کرده بود و عنوان سال‌های 2015 تا 2030 را آموزش کیفی همگانی برای همه و در همه‌جا نام نهاده بود.
وی در ادامه تصریح کرد: البته نامگذاری فوق این طور نیست که صرفاً آموزش سوادی باشد در واقع 2030 در قالب بیانیه به وزرای آموزش و پرورش اعلام و کار آن شروع شد. یک سال پیش نیز در کره‌جنوبی در این زمینه بحث کردند و وزیر آموزش و پرورش در خصوص آن گفته بود که در قالب اسناد خودمان انجام خواهیم داد.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: در مجمع عمومی یونسکو که چند ماه پیش برگزار شد قرار شد 2030 به همه کشورها ابلاغ شود و کشورها برنامه‌های عملی خود را ارائه دهند. البته هیچ وزیری آن را امضا نکرده و این یک معاهده نیست بلکه تفاهمی است که کشورها در صورت تمایل و براساس توان خود از آن استفاده خواهد کرد.
به گفته وی، به طور کلی 2030 برای کشورها تعهدآور نیست اما دولت براساس توان خود دبیرخانه‌ای را در این زمینه در وزارت آموزش و پرورش مستقر کرد. من قسم می‌خورم که آن را امضا نکردم و مغایرت‌های آن را نیز نمی‌دانم.
دکتر فرهادی درخصوص برکناری دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت: حکم مدیریت چهار ساله رئیس دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود و طبق آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها باید یا دوره مدیریت او را تمدید می‌کردیم و یا فرد جدیدی را معرفی می‌نمودیم بنابراین مساله تهرانچی برکناری نبوده است.
وزیر علوم در پایان به استعفای کارن ابری‌نیا مدیرکل موسسه غیرانتفاعی و غیردولتی این وزارتخانه نیز گفت: استعفای او هیچ ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد در واقع ابری‌نیا یک شخصیت علمی و برجسته ایرانی است که به دلایل شخصی و انجام پژوهش‌های علمی استعفا داده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۴۲

در جمع خبرنگاران مطرح شد: توضیحات فرهادی درباره استعفا و برکناریهای جدید در وزارت علوم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی درباره انتصابات جدید در این وزارتخانه و دانشگاههای تحت پوشش آن ارائه داد و گفت: مدت ریاست دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی صبح امروز در حاشیه رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که در سازمان امور دانشجویان رونمایی شد،  در مورد اینکه آیا رئیس دانشگاه شهید بهشتی عزل شده یا اینکه زمان خدمت وی تمام شده است؟ گفت: دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود، طبق آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تائید می‌شد؛ یا فرد دیگری منصوب می‌شد.
وی درباره اینکه آیا استعفای دکتر ابری‌نیا مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم به خاطر دانشگاه آزاد بوده است؟ گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.
فرهادی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر بررسی سند ۲۰۳۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نداریم، بیانیه است. دبیرخانه آن در وزارت آموزش و پرورش است که درواقع این بیانیه، آموزش برای همه است که مرحله دوم آن در یونسکو از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به آموزش همگانی اشاره کرده است.
وی ادامه داد: در این بیانیه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ بر آموزش کیفی برای همه و همه جا تأکید شده است و تنها سواد و آموزش در آن مطرح نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این بیانیه به آموزش‌های عمومی، مهارت‌ها و هم‌افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کشور کره جنوبی شروع شد که وزیر آموزش و پرورش در آن جلسه نظر خود را ارائه داده بود.
فرهادی تصریح کرد: هیچ وزیری این بیانیه را امضا نکرده است و در واقع معاهده نیست که بسته شده باشد، بلکه یک تفاهم است که تعهدآور نیز نیست.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۵۰

فاز ١ و ٢ سامانه جامع امور دانشجویان افتتاح شد

تهران - ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از فاز ١ و٢ سامانه جامع امور دانشجویان همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه در مراسم افتتاح فازهای ١ و ٢ سامانه جامع امور دانشجویان، آرائه خدمات بهتر، سریعتر و به روزتر را اصلی ترین هدف این سازمان در دولت تدبیر و امید عنوان کرد.
مجتبی صدیقی افزود: از آنجا که ٧٠ درصد مراجعات وزارت علوم مربوط به سازمان امور دانشجویان است، تکمیل سامانه خدمات رسانی به دانشجویان، حجم مراجعات حضوری این وزارتخانه را به شدت کاهش خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 90 هزار مراجعه حضوری به سازمان امور دانشجویان، ثبت شده است که قبلا این آمار 150 هزار نفر در سال بود و کاهش مراجعات در سایه الکترونیکی کردن بخشهایی از خدمات این سازمان محقق شده است.
صدیقی با بیان اینکه 70 درصد مراجعات سازمان امور دانشجویان مربوط به چهار اداره کل امور دانشجویان داخل، دانش آموختگان، دانشجویان خارج و بورس و اعزام است، گفت: با توجه به همین موضوع، ارائه خدمات این چهار اداره کل به صورت الکترونیکی را در اولویت قرار دادیم و دیگر ادارات کل مانند تربیت بدنی، مشاوره و نظارت و پیگیری که مراجعان کمتری دارند نیز طی دو سه ماه آینده به سامانه جامع امور دانشجویان اضافه خواهند شد.
ادامه دارد ....
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشاردهنده: معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۵۶

با حضور وزیر علوم؛ طرح سامانه دانشجویی رونمایی شد

طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور وزیر علوم رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و برخی از رؤسای دانشگاه‌های برتر رونمایی شد.
فرآیند اجرایی این سامانه از دو سال و نیم گذشته آغاز شده بود و طی چند ماه آینده تکمیل می‌شود.
هدف این سامانه، ارائه خدمات الکترونیک به ارباب رجوع، بانک اطلاعاتی از حوزه دانشجویی برای انجام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و دیگر دستگاه‌ها است.
۹۵ درصد خدمات سازمان امور دانشجویان مربوط به چهار اداره دانشجویان داخل، دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان بورسیه و اعزام دانش‌آموختگان می‌شود؛ بر همین اساس ۷۰ درصد فرآیند الکترونیکی مربوط به این چهار بخش است.
با توجه به راه‌اندازی این سامانه دانشجویی، صدور گواهی اشتغال به تحصیل به صورت متمرکز و قابل استعلام، به صورت آنلاین و بدون نیاز به کاغذ در دسترس است.
همچنین استعلام مدارک دانش‌آموختگان داخل و خارج به راحتی انجام می‌شود و با توجه به اینکه سال آینده انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در پیش است، صدور کد تائید مدارک نامزدهای انتخاباتی به راحتی انجام می‌شود.
بنابر این گزارش، سالانه ۳۵۰۰ پرونده و ۱۰ هزار مراجعه برای صدور مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج به سازمان امور دانشجویان صورت می‌گرفت که با راه‌اندازی این سامانه، به یک سوم کاهش یافت و همچنین صدور مدارک اقامت تحصیلی دانشجویان غیرایرانی از طریق این سامانه به راحتی قابل انجام بوده و باعث کاهش تردد در این سازمان می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۰۰

تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور/ ارتقای کیفیت خدمات با سامانه سجاد

وزیر علوم با اشاره به تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور گفت: سامانه سجاد با هدف ارتقای کیفیت خدمات و کاهش مراجعات در سازمان امور دانشجویان طراحی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم رونمایی از سامانه امور دانشجویان که در سازمان مرکزی امور دانشجویان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به حضور باشکوه مردم کشورمان در راهپیمایی 22 بهمن گفت: بر اساس اسناد بالادستی قرار است که دولت الکترونیک در وزارت علوم مستقر شود که سازمان امور دانشجویان نیز از این قضیه مستثنی نبوده و این سامانه در جهت ارائه خدمات به شهروندان طراحی شده است.
وی بیان کرد: در اوایل این دولت استقرار دولت الکترونیک آغاز شده است و امسال این طرح سرعت گرفته است به طوری که در سال 95 استقرار دولت الکترونیک در حوزه‌های مختلف وزارت علوم صورت می‌گیرد.
وزیر علوم عنوان کرد: سامانه سجاد در حوزه‌های مختلف آموزشی مستقر شده و اطلاعات جامعی از برنامه‌های مختلف از جمله آموزشی و اعضای هیات علمی در آن بارگذاری شده است.
وی با بیان اینکه دولت الکترونیک باید هر چه سریعتر در سازمان سنجش آموزش کشور فعالیت خود را آغاز کند، افزود: سامانه سجاد مربوط امور دانشجویان است که برای ارائه خدمات به دانشجویان ایرانی و خارجی در سازمان امور دانشجویان که بیشترین مراجعات را دارد با هدف ارتقا کیفیت طراحی شده است.
فرهادی ادامه داد: سامانه سجاد امروز به طور رسمی افتتاح شد که این طرح باعث تکریم ارباب رجوع بوده و از برکات و اثرات خوبی برخوردار است و همچنین سرعت و دقت در کار افزایش می‌دهد و جلوی بسیاری از اشتباهات و تخلفات را می‌گیرد.
وی اظهار داشت: این سامانه با هدف کاهش هزینه‌ها و ارتباط بیشتر با سازمان‌های ذیربط در حوزه‌های مختلف دانشجویان ایرانی و خارجی طراحی شده است بطوریکه مراجعات دانشجویان در حدود یک سوم با اجرای این سامانه کاهش می‌یابد.
وزیر علوم تاکید کرد: هم اکنون در کشور 52 هزار دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند که از این تعداد 30 هزار در دانشگاه‌های دولتی و 8 هزار نفر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند که سامانه سجاد کارهای دانشجویان را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد.
وی گفت: در حوزه پژوهش، فناوری و آموزش اطلاعات و آمار خوبی در سامانه سجاد وجود دارد و دانشگاه‌ها باید با این سامانه ارتباط داشته باشند که قطعا در نزدیک‌ترین زمان ممکن این کار صورت می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۲۱

وزیر علوم مطرح کرد راه‌اندازی سامانه امور دانشجویان برای جلوگیری از اشتباهات و تخلفات/ آمار و اطلاعات دانشجویان در همه حوزه‌ها جمع‌آوری می‌شود

وزیر علوم گفت: راه‌اندازی سامانه امور دانشجویان با هدف دقت در انجام کار، جلوگیری از اشتباهات و تخلفات و همچنین جمع‌آوری اطلاعات راه‌اندازی شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم در مراسم رونمایی از سامانه امور دانشجویان که امروز در این سازمان برگزار شد، گفت: بر اساس اسناد بالادستی و اینکه باید دولت الکترونیک مستقر شود، وزارت علوم هم مستثنی نبوده و اقدامات لازم را برای ارائه خدمات الکترونیک آغاز کرد؛ که در اوایل این دولت در زمینه های مختلف طراحی سامانه امور دانشجویان آغاز شد تا بتواند اطلاعات خوب و جامع را در واحدهای مختلف وزارت علوم ارائه دهد.
 
وی اضافه کرد: معاونت مالی و اداری وزارت علوم بسیاری از فعالیت های خود را الکترونیکی کرده و سازمان سنجش هم این کار را انجام داده است. امروز نیز در سازمان امور دانشجویان سامانه امور دانشجویان که بیشترین مراجعات را دارد ، رسما کار خود را آغاز کرده و الکترونیکی کرده است.
 
فرهادی یادآور شد: راه اندازی سامانه امور دانشجویان با هدف تکریم ارباب رجوع، سرعت کار، دقت و جلوگیری از اشتباهات و تخلفات و کم شدن هزینه ها و ارتباط آن با سایر دستگاه ها راه اندازی شده است.
 
وزیر علوم خاطرنشان کرد: وقتی این سامانه ها راه اندازی شود، کارها به سرعت انجام می شود و اقدامات صورت گرفته کامل و جامع خواهد بود و آمار و اطلاعات در همه حوزه های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی جمع آوری می شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۴۱

طرح سامانه دانشجویی رونمایی شد/معرفی دانشجویان برگزیده و مبادله ارز دانشجویی در کمترین زمان

سامانه جامع امور دانشجویان برای ارایه خدمات و اطلاعات راه‌اندازی شده است. در این سامانه کار از سرعت و دقت بیشتری برخوردار و از اشتباهات و تخلفات آن کاسته می‌شود. همچنین هزینه‌ها کاهش یافته و امکان ارتباط با سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها چه برای ایرانیان و خارجی‌ها و دانشجویان ایرانی مقیم خارج فراهم می‌شود.

مجتبی ‌صدیقی (معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان) در مراسم رونمایی از طرح سامانه دانشجویی گفت: در بخش‌های مختلف چه داخل و خارج و دانشجویان غیرایرانی و فارغ‌التحصیلان باید خدمت‌رسانی داشتیم. در بعضی بخش‌ها هم خدمت‌رسانی‌های الکترونیک داشته‌ایم اما تا امروز یک سامانه جامع که دانشجو به کمک آن بتوانند بدون حضور؛ کار را جلو ببرد وجود نداشت. این کار هم‌اکنون درحال سرویس‌دهی هست.
رییس سازمان امور دانشجویی افزود: امروز بخش‌های پرمراجعه‌تر افتتاح می‌شود. چهار اداره کل که پرمراجعه‌ترین بخش‌های وزارتخانه هستند؛ در سامانه افتتاح شده و کارهای آنها نیز برای بهره‌برداری انجام شده است. بخشی از امور هم تحویل همکارانم در سازمان اداره دانشجویان خواهد شد. بخش‌های کم‌مراجعه‌تر نیز در دو یا سه ماه آینده تکمیل خواهند شد.
مجتبی صدیقی در مورد مشکلات ارزشی دانشجویان خارج از کشور نیز گفت: دانشجویان در خارج از کشور در منزل مدارک‌شان را لود می‌کنند و سفارت ایران از طریق سیستم تاک آن را تایید می‌کند. همزمان براساس تایید سفارت ظرف چند دقیقه کار تایید انجام شده و اگر لازم باشد سیستم بانکی براساس درخواستی که دانشجو ارایه داده؛ ارز موردنیاز دانشجو را به خانواده او تحویل خواهد داد. به این وسیله به شدت رفت و آمدها و مزاحمت‌ها ار بین خواهد رفت.
او درباره بحث فرصت مطالعاتی نیز گفت: متقاضیان فرصت‌های مطالعاتی حداکثر یکبار احتیاج به مراجعه دارند. ما همیشه به دلیل کندی سیستم مراسم تقدیر از دانشجوی نمونه را یک سال دیرتر داشتیم اما الان با سیستم کنونی؛ دانشجویانی که ثبت‌نام کرده و مدارکشان را ارایه داده‌اند؛ بلافاصله در سطح دانشگاه کار انجام شده و سیستم داوری به صورت آنلاین در کشور انجام می‌شود.
وی افزود: مراسم معرفی دانشجویان نمونه امسال در روز چهارم اسفند برگزار می‌شود. در این مراسم معاون اول رییس جمهور حضور داشته و از دانشجویان نمونه در وزارت علوم و وزارت بهداشت تقدیر می‌شود.
محمد فرهادی (وزیر علوم) نیز در مراسم رونمایی از سامانه دانشجویی در محل سازمان امور دانشجویان ضمن تبریک ایام دهه فجر گفت: وقتی باید براساس اسناد بالادستی دولت الکترونیک برپا شود؛ وزارت علوم هم مستثنا نیست و باید در این بخش اقدامات لازم را انجام می‌داد. از اوایل این دولت که من در جریان هستم؛ کار هم‌اکنون سرعت گرفته و ما سال ۱۳۹۵ را سال استقرار دولت الکترونیک در حوزه‌های مربوط به وزارت علوم نامیده‌ایم.
فرهادی ادامه داد: در سازمان امور دانشجویان؛ سامانه جامع امور دانشجویان برای ارایه خدمات و اطلاعات راه‌اندازی شده است. در این سامانه کار از سرعت و دقت بیشتری برخوردار و از اشتباهات و تخلفات آن کاسته می‌شود. همچنین هزینه‌ها کاهش یافته و امکان ارتباط با سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها چه برای ایرانیان و خارجی‌ها و دانشجویان ایرانی مقیم خارج فراهم می‌شود.
وی با اعلام این آمار که؛ در داخل کشور براساس آخرین آمار حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو داریم که ۷ ۸ هزار نفر عضو دانشگاه آزاد هستند ؛ یادآور شد: ما  نظام جامع اطلاعات و آمار را خواهیم داشت. بین دانشگاه‌ها هم باید با این حوزه‌ها و خصوصا سازمان امور دانشجویان ارتباط برقرار شود.
فرهادی در پاسخ به ایلنا درباره پایان دوره ریاست تهران‌چی در دانشگاه شهید بهشتی آنهم با تاخیر و همراه با تنش‌های خبری و نیز ادعای عزل ایشان از ریاست دانشگاه گفت: ایشان دوره چهار ساله‌شان تمام شده بود و طبق آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه باید یا تمدید می‌شد یا شخص دیگری به جای او انتخاب می‌شد که در پایان دوران ریاست؛ فرد دیگری به جای ایشان انتخاب شد.
در حاشیه همایش رونمایی از سامانه امور دانشجویان که با حضور محمد فرهادی وزیر علوم برگزار شد، ابوالحسن ریاضی معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویی از فرخ‌لقا حاتمی دانشجوی پیام‌نور یاسوج که موفق به فتح قله ۵۸۹۵ متری کلیمانجارو در تانزانیا شده است؛ تقدیر کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۵۱

توضیحات فرهادی درباره استعفا و برکناریهای جدید در وزارت علوم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی درباره انتصابات جدید در این وزارتخانه و دانشگاههای تحت پوشش آن ارائه داد و گفت: مدت ریاست دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی صبح امروز در حاشیه رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که در سازمان امور دانشجویان رونمایی شد، در مورد اینکه آیا رئیس دانشگاه شهید بهشتی عزل شده یا اینکه زمان خدمت وی تمام شده است؟ گفت: دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود، طبق آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تائید می‌شد؛ یا فرد دیگری منصوب می‌شد.
وی درباره استعفای دکتر ابری نیا گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.
فرهادی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر بررسی سند ۲۰۳۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نداریم، بیانیه است. دبیرخانه آن در وزارت آموزش و پرورش است که درواقع این بیانیه، آموزش برای همه است که مرحله دوم آن در یونسکو از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به آموزش همگانی اشاره کرده است.
وی ادامه داد: در این بیانیه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ بر آموزش کیفی برای همه و همه جا تأکید شده است و تنها سواد و آموزش در آن مطرح نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این بیانیه به آموزش‌های عمومی، مهارت‌ها و هم‌افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کشور کره جنوبی شروع شد که وزیر آموزش و پرورش در آن جلسه نظر خود را ارائه داده بود.
فرهادی تصریح کرد: هیچ وزیری این بیانیه را امضا نکرده است و در واقع معاهده نیست که بسته شده باشد، بلکه یک تفاهم است که تعهدآور نیز نیست.
خبرنگار و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۰۴

دوره ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود

خبرگزاری آریا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دوره ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود.
به گزارش خبرگزاری آریا ،محمد فرهادی در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم رونمایی از مرحله یک و دو سامانه جامع امور دانشجویان در پاسخ به پرسشی درباره تغییر ریاست دانشگاه شهید بهشتی افزود: براساس آئین ‌نامه جامع مدیریت دانشگاه ‌ها یا باید دوباره تائید می ‌شد و یا فرد دیگری به این سمت منصوب می‌شد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره بررسی سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این سند بیانیه است و دبیرخانه آن نیز در وزارت آموزش و پرورش است.
فرهادی افزود: یونسکو برای سال های 2015 تا 2030 بر آموزش کیفی و همچنین آموزش برای همه و همه جا تأکید دارد.
وی گفت: در این بیانیه به آموزش‌ های عمومی، مهارت ‌ها و هم‌ افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کره جنوبی شروع شد.
سامانه جامع امور دانشجویان با هدف ایجاد پایگاه داده از مدارک دانشجویان و تسریع در خدمت رسانی ایجاد شده است و از طریق سایت اینترنتی سازمان امور دانشجویان به نشانی SAORG.IR قابل دسترسی است.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۱:۳۳

سی و هشتمین فجر صادق/۲۰ فرهادی: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند/ سه گروه اطراف ترامپ

وزیر علوم گفت: پیام حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۵ این است که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز و در حاشیه حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره پیام راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۵، با عالی توصیف کردن حضور مردم در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم مثل همیشه حضور خود را نشان دادند و پیام حضور مردم در یوم الله ۲۲ بهمن نیز این است که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
وی ادامه داد: وحدت، اتحاد و مبارزه با استکبار جهانی مهمترین پیام مردم برای مسئولان است که امروز اعلام کرده اند.
وزیرعلوم همچنین با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و افرادی هم که دور او را گرفته اند بر روی او تاثیرگذارند و چند گروه هستند.
فرهادی تصریح کرد: عده ای از اطرافیان ترامپ، طرفداران رژیم صهیونیستی هستند که منافع صهیونیست ها را بیشتر از منافع مردم آمریکا دنبال می کنند و به همین دلیل ترامپ را تحریک می کنند.
وی افزود: دسته دوم هم کسانی هستند که جیره خوار و خودفروخته اند و از گروهک هایی مانند منافقین مواجب می گیرند و صدها هزار دلار گرفته اند که ۵ دقیقه به نفع ترامپ سخنرانی کنند؛ در حالی که منافقین دستشان به خون مردم ایران آلوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: دسته سوم نیز کسانی هستند که در خود آمریکا منافع گروهی و جناحی خود را دنبال می کنند، اما همگی آنها کور خوانده اند چرا که انقلاب در ۳۸ سال گذشته به خوبی پیش رفته و امروز اقتدار علمی و عزت اسلامی داریم و با رهبری های حضرت امام(ر) این انقلاب پیش رفته و همچنان با رهبری مقام معظم رهبری پیش می رود.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۰۱

سی و هشتمین فجر صادق/۲۴ وزیر علوم در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دقایقی قبل در راهپیمایی۲۲ بهمن در تهران حضور یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دقایقی قبل از تقاطع اتوبان نواب و خیابان آزادی در جمع راهپیمایان تهرانی حضور یافت.
وی در حاشیه حضور خود در جمع خبرنگاران پیام راهیپمایی ۲۲ بهمن را حمایت مردم از انقلاب توصیف کرد و گفت: مردم با حضور خود یک بار دیگر اعلام کرده اند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۲۶

وزیر علوم: انقلاب اسلامی در این 38 سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی کسب کرده است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی برای منفعت اسرائیل علیه ایران صحبت می کنند کورخوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است

به گزارش ایسنا، محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی به اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی در پایان نیز یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۲۸

/ایرانی تهدیدپذیر نیست/ وزیر علوم: انقلاب اسلامی در این 38 سال اقتدار علمی فراوانی کسب کرده است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی برای منفعت اسرائیل علیه ایران صحبت می کنند کورخوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است

به گزارش ایسنا، محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی به اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی در پایان نیز یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۳۶

انقلاب اسلامی در این 38 سال اقتدار علمی فراوانی کسب کرده است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی که علیه ایران صحبت می‌کنند، کور خوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است.

به خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی با اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا اظهار داشت: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم ادامه داد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۵۸

جشن سی و هستم؛ فرهادی: آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند، گفت: مهمترین پیام حضور باشکوه مردم، مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، محمد فرهادی با اشاره به اینکه امریکا هیچ غلطی نمی تواند کند، اضافه کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است.
وزیر علوم با تشریح وضعیت سیاسی آمریکا ادامه داد: در این کشور چند گروه وجود دارد، گروهی از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیشتر از خود آمریکا دنبال می کنند و ترامپ را تحریک می کنند.
فرهادی اضافه کرد: دسته دوم افرادی هستند که جیره خوار و خود فروخته هستند و از گروهک هایی مانند منافقین مواجب و پول می گیرند تا در راستای اهداف انها حرکت کنند.
وی به دسته سوم اشاره کرد و گفت: دسته سوم کسانی اند که به دنبال منافع خودشان هستند ولی همه آنها کور خوانده اند و انقلاب اسلامی در این ٣٨ سال خوب پیش رفته و اقتدار علمی فراوانی هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۲:۱۰

حضور وزیر علوم در راهپیمایی ۲۲ بهمن

فرهادی به همراه جمعی از مسئولین دانشگاهی در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافتند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به همراه جمعی از مسئولین دانشگاهی در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافتند.
 

۹۵/۱۱/۲۲
۱۲:۴۴

ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی برای منفعت اسرائیل علیه ایران صحبت می کنند کورخوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی به اشاره به روی کار آمدن رییس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی در پایان نیز یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۳:۳۴

وزیر علوم: انقلاب اسلامی در این 38 سال اقتدار علمی فراوانی کسب کرده است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی برای منفعت اسرائیل علیه ایران صحبت می کنند کورخوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است

به گزارش ایسکانیوز، محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی به اشاره به روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی در پایان نیز یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.
200
خبرنگار و منتشر کننده: محمدجواد آخوندی

۹۵/۱۱/۲۲
۱۸:۳۲

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در استان یزد خبر داد تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی، از به‌روز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد. او در جریان سفر یک‌روزه خود به استان یزد، در نشستی با اعضای هیات‌رئیسه مراکز آموزش عالی این استان، فعالیت بیش از دوهزار واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: «از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز دانشگاهی ارتقا یافته است.» فرهادی با اشاره به اینکه برخی از این موسسات علمی هنوز به صورت اجاره‌ای در محل فعالیت خود حضور دارند، افزود: «اکثر این مراکز دانشگاهی خوب کار می‌کنند و عملکرد قابل قبولی دارند.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در حال حاضر داوطلبان، بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت‌نام می‌کنند، اضافه کرد: «در برخی رشته‌ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.» فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را ازجمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تاکید کرد: «در جریان این بازنگری بسیاری از رشته‌های قدیمی به‌روز شده و رشته‌هایی که فاقد بازار کار بودند از رده خارج و در حقیقت برای همیشه تعطیل شده‌اند.» او در ادامه اضافه کرد: «طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی اکنون در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: «در بسیاری از پردیس‌هایی که به اسم بین‌الملل احداث شده‌اند، در حال حاضر دانشجویان ایرانی تحصیل می‌کنند و دانشجوی خارجی حضور ندارد.»

۹۵/۱۱/۲۰
۱۰:۲۴

وزیر علوم در مراسم افتتاح سامانه جامع امور دانشجویان کشور: تمام فعالیت دولت باید الکترونیکی شود

فرهیختگان روزگذشـــتــه ســـازمان دانشجویان وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری میزبان محمد فرهادی، وزیر این وزارتخانه بود تا فازهای یک و دو سامانه جامع امور دانشجویان کشوررا افتتاح کند؛ جلسه‌ای که حاشیه‌های آن پررنگ‌تر از متن برنامه شد. در این جلسه که مجتبی صدیقی، رئیس سازمان دانشجویان نیز حضور داشت، فرهادی در کنار افتتاح این سامانه‌ها و توضیح درباره سند2030 یونسکو و تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور، درباره علت تغییر یکی از روسای دانشگاه‌های کشور و یک مسئول وزارت علوم توضیح داد. محمد فرهادی در این مراسم گفت: «براساس اسناد بالادستی‌، فعالیت دولت باید الکترونیکی باشد. وزارت علوم نیز از این امر مستثنی نبوده و در زمینه‌های مختلف، این خدمات را ارائه می‌دهد. در واقع این کار از اوایل دولت تدبیر و امید شروع شد و انجام کار به سرعت پیش رفت.» او اضافه کرد: «در راستای استقرار دولت الکترونیک، وزارت علوم امسال را سال استقرار دولت الکترونیک نام‌گذاری کرد و در زمینه‌های مختلف نیز کارهایی انجام شد، به طوری که در حوزه آموزش چند ماه پیش سامانه الکترونیک مستقر و بسیاری از اطلاعات به این صورت ارائه می‌شود.» وزیر علوم تاکید کرد: «فعالیت‌های معاونت مالی و اداری وزارت علوم نیز به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان امور دانشجویان به عنوان یکی از پر‌مراجع‌ترین حوزه‌ها‌، خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می‌دهند.‌ سازمان امور دانشجویان هم از چند ماه پیش خدمات خود را به صورت آزمایشی آغاز کرده و در همین راستا به صورت رسمی سامانه خدمات الکترونیکی افتتاح می‌شود.» فرهادی به تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: «با مجموع دانشجویان جامعه‌المصطفی حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور وجود دارد که همه این دانشجویان به گونه‌ای با سازمان امور دانشجویان مرتبطند و خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی دانشجویان علاوه بر اینکه ارائه خدمات به این افراد آسان‌تر می‌شود نوعی نظام جامع اطلاعات را می‌توانیم در حوزه آموزش نیز داشته باشیم.» اما فرهادی در این برنامه درخصوص سند 2030 یونسکو هم توضیح داد و گفت‌: «2030 سند نیست؛ بلکه یک بیانیه است که براساس آن‌، آموزش برای همه در مرحله دوم قرار دارد. یونسکو از سال 2000 تا 2015 آن را مطرح کرد و عنوان سال‌های 2015 تا 2030 را آموزش کیفی همگانی برای همه و در همه‌جا نام نهاد.» او در ادامه تاکید کرد: «البته نام‌گذاری فوق این‌طور نیست که صرفا آموزش برای باسوادی باشد. در واقع 2030 در قالب بیانیه به وزرای آموزش و پرورش ایران اعلام و کار آن شروع شد. یک سال پیش نیز در کره‌جنوبی در این باره بحث و وزیر آموزش و پرورش در خصوص آن گفته بود که در قالب اسناد خودمان آن را انجام خواهیم داد.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان این مراسم و در حاشیه برنامه در مورد اینکه آیا مهدی طهرانچی، رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی عزل یا زمان خدمت او تمام شده بود، گفت: «دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده و طبق آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تایید یا فرد دیگری منصوب می‌شد.» او همچنین درباره استعفای کارن ابری‌نیا، مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی وزارت علوم اضافه کرد: «ابری‌نیا به خاطر پیگیری کارهای علمی و تحقیقاتی‌ای که داشته‌، استعفا داده است؛ وگرنه ما از کار و فعالیت او رضایت داشته‌ایم.»

۹۵/۱۱/۲۰
۲۲:۲۵
منابع دیگر:
 • فرصت امروز
 • تماشاگران امروز
۹۵/۱۱/۲۱
۰۸:۴۷

توضیحات فرهادی درباره استعفا و برکناریهای جدید در وزارت علوم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی درباره انتصابات جدید در این وزارتخانه و دانشگاههای تحت پوشش آن ارائه داد و گفت: مدت ریاست دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود.
به گزارش مهر، دکتر محمد فرهادی صبح امروز در حاشیه رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که در سازمان امور دانشجویان رونمایی شد، در مورد اینکه آیا رئیس دانشگاه شهید بهشتی عزل شده یا اینکه زمان خدمت وی تمام شده است؟ گفت: دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود، طبق آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تائید می‌شد؛ یا فرد دیگری منصوب می‌شد.
وی درباره اینکه آیا استعفای دکتر ابری‌نیا مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم به خاطر دانشگاه آزاد بوده است؟ گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.
فرهادی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر بررسی سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نداریم، بیانیه است. دبیرخانه آن در وزارت آموزش و پرورش است که درواقع این بیانیه، آموزش برای همه است که مرحله دوم آن در یونسکو از سال 2000 تا 2015 به آموزش همگانی اشاره کرده است.
وی ادامه داد: در این بیانیه از سال 2015 تا 2030 بر آموزش کیفی برای همه و همه جا تأکید شده است و تنها سواد و آموزش در آن مطرح نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این بیانیه به آموزش‌های عمومی، مهارت‌ها و هم‌افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کشور کره جنوبی شروع شد که وزیر آموزش و پرورش در آن جلسه نظر خود را ارائه داده بود.
فرهادی تصریح کرد: هیچ وزیری این بیانیه را امضا نکرده است و در واقع معاهده نیست که بسته شده باشد، بلکه یک تفاهم است که تعهدآور نیز نیست.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۰۰

طرح سامانه دانشجویی رونمایی شد

طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور وزیر علوم رونمایی شد.
به گزارش مهر، طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و برخی از رؤسای دانشگاه‌های برتر رونمایی شد.
فرآیند اجرایی این سامانه از دو سال و نیم گذشته آغاز شده بود و طی چند ماه آینده تکمیل می‌شود.
هدف این سامانه، ارائه خدمات الکترونیک به ارباب رجوع، بانک اطلاعاتی از حوزه دانشجویی برای انجام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و دیگر دستگاه‌ها است.
95 درصد خدمات سازمان امور دانشجویان مربوط به چهار اداره دانشجویان داخل، دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان بورسیه و اعزام دانش‌آموختگان می‌شود؛ بر همین اساس 70 درصد فرآیند الکترونیکی مربوط به این چهار بخش است.
با توجه به راه‌اندازی این سامانه دانشجویی، صدور گواهی اشتغال به تحصیل به صورت متمرکز و قابل استعلام، به صورت آنلاین و بدون نیاز به کاغذ در دسترس است.
همچنین استعلام مدارک دانش‌آموختگان داخل و خارج به راحتی انجام می‌شود و با توجه به اینکه سال آینده انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در پیش است، صدور کد تائید مدارک نامزدهای انتخاباتی به راحتی انجام می‌شود.
بنابر این گزارش، سالانه 3500 پرونده و 10 هزار مراجعه برای صدور مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج به سازمان امور دانشجویان صورت می‌گرفت که با راه‌اندازی این سامانه، به یک سوم کاهش یافت و همچنین صدور مدارک اقامت تحصیلی دانشجویان غیرایرانی از طریق این سامانه به راحتی قابل انجام بوده و باعث کاهش تردد در این سازمان می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۲۴

استعلام مدارک دانش‌آموختگان از طریق سامانه دانشجویی

طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور وزیر علوم رونمایی شد.

خبرگزاری مهر: طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و برخی از رؤسای دانشگاه‌های برتر رونمایی شد.
فرآیند اجرایی این سامانه از دو سال و نیم گذشته آغاز شده بود و طی چند ماه آینده تکمیل می‌شود.
هدف این سامانه، ارائه خدمات الکترونیک به ارباب رجوع، بانک اطلاعاتی از حوزه دانشجویی برای انجام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و دیگر دستگاه‌ها است.
۹۵ درصد خدمات سازمان امور دانشجویان مربوط به چهار اداره دانشجویان داخل، دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان بورسیه و اعزام دانش‌آموختگان می‌شود؛ بر همین اساس ۷۰ درصد فرآیند الکترونیکی مربوط به این چهار بخش است.
با توجه به راه‌اندازی این سامانه دانشجویی، صدور گواهی اشتغال به تحصیل به صورت متمرکز و قابل استعلام، به صورت آنلاین و بدون نیاز به کاغذ در دسترس است.
همچنین استعلام مدارک دانش‌آموختگان داخل و خارج به راحتی انجام می‌شود و با توجه به اینکه سال آینده انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در پیش است، صدور کد تائید مدارک نامزدهای انتخاباتی به راحتی انجام می‌شود.
بنابر این گزارش، سالانه ۳۵۰۰ پرونده و ۱۰ هزار مراجعه برای صدور مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج به سازمان امور دانشجویان صورت می‌گرفت که با راه‌اندازی این سامانه، به یک سوم کاهش یافت و همچنین صدور مدارک اقامت تحصیلی دانشجویان غیرایرانی از طریق این سامانه به راحتی قابل انجام بوده و باعث کاهش تردد در این سازمان می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۱۰

توضیحات وزیر علوم درباره استعفا و برکناری‌های جدید

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی درباره انتصابات جدید در این وزارتخانه و دانشگاههای تحت پوشش آن ارائه داد و گفت: مدت ریاست دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود.

خبرگزاری مهر: دکتر محمد فرهادی صبح امروز در حاشیه رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که در سازمان امور دانشجویان رونمایی شد،  در مورد اینکه آیا رئیس دانشگاه شهید بهشتی عزل شده یا اینکه زمان خدمت وی تمام شده است؟ گفت: دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود، طبق آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تائید می‌شد؛ یا فرد دیگری منصوب می‌شد.
وی درباره اینکه آیا استعفای دکتر ابری‌نیا مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم به خاطر دانشگاه آزاد بوده است؟ گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.
فرهادی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر بررسی سند ۲۰۳۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نداریم، بیانیه است. دبیرخانه آن در وزارت آموزش و پرورش است که درواقع این بیانیه، آموزش برای همه است که مرحله دوم آن در یونسکو از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به آموزش همگانی اشاره کرده است.
وی ادامه داد: در این بیانیه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ بر آموزش کیفی برای همه و همه جا تأکید شده است و تنها سواد و آموزش در آن مطرح نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این بیانیه به آموزش‌های عمومی، مهارت‌ها و هم‌افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کشور کره جنوبی شروع شد که وزیر آموزش و پرورش در آن جلسه نظر خود را ارائه داده بود.
فرهادی تصریح کرد: هیچ وزیری این بیانیه را امضا نکرده است و در واقع معاهده نیست که بسته شده باشد، بلکه یک تفاهم است که تعهدآور نیز نیست.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۱۰

طرح سامانه دانشجویی رونمایی شد

طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور وزیر علوم رونمایی شد.

طرح سامانه دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و برخی از رؤسای دانشگاه‌های برتر رونمایی شد.فرآیند اجرایی این سامانه از دو سال و نیم گذشته آغاز شده بود و طی چند ماه آینده تکمیل می‌شود.هدف این سامانه، ارائه خدمات الکترونیک به ارباب رجوع، بانک اطلاعاتی از حوزه دانشجویی برای انجام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان و دیگر دستگاه‌ها است.
95 درصد خدمات سازمان امور دانشجویان مربوط به چهار اداره دانشجویان داخل، دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان بورسیه و اعزام دانش‌آموختگان می‌شود؛ بر همین اساس 70 درصد فرآیند الکترونیکی مربوط به این چهار بخش است.با توجه به راه‌اندازی این سامانه دانشجویی، صدور گواهی اشتغال به تحصیل به صورت متمرکز و قابل استعلام، به صورت آنلاین و بدون نیاز به کاغذ در دسترس است.
همچنین استعلام مدارک دانش‌آموختگان داخل و خارج به راحتی انجام می‌شود و با توجه به اینکه سال آینده انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در پیش است، صدور کد تائید مدارک نامزدهای انتخاباتی به راحتی انجام می‌شود.
بنابر این گزارش، سالانه 3500 پرونده و 10 هزار مراجعه برای صدور مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج به سازمان امور دانشجویان صورت می‌گرفت که با راه‌اندازی این سامانه، به یک سوم کاهش یافت و همچنین صدور مدارک اقامت تحصیلی دانشجویان غیرایرانی از طریق این سامانه به راحتی قابل انجام بوده و باعث کاهش تردد در این سازمان می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۴۴

ظلم به دانشجويان كي تمام مي‌شود؟ يا مدرك دانشجويان بورسيه را برگردانيد يا براي نا‌اميدي آنها تدبيري كنيد

وزير علوم گفته است پرونده بورسيه دانشجويان بسته شده اما بسياري از دانشجويان بورسيه معتقد هستند دولت تدبير و اميد آنها را بلاتكليف معطل گذاشته است؛

وزير علوم گفته است پرونده بورسيه دانشجويان بسته شده اما بسياري از دانشجويان بورسيه معتقد هستند دولت تدبير و اميد آنها را بلاتكليف معطل گذاشته است؛ ماجرايي كه طبق گفته مجتبي صديقي، رئيس سازمان امور دانشجويان در نشست خبري خردادماه سال 93، 3000 دانشجوي نخبه را تا چند وقت درگير خود كرد اما بعد از ورود دستگاه‌هاي مختلف جهت بررسي، مشخص شد تنها 36 نفر ممكن است تخلفاتي در گزينش‌شان رخ داده باشد.
روزنامه‌ها و سايت‌هاي حامي دولت ماه‌ها به صورت متوالي و زنجيره‌اي با انتخاب تيترهاي مشابه بر طبل غير‌قانوني بودن بورسيه 3 هزار نفر كوبيدند و تلاش كردند اين پيام را منتقل كنند كه «هر كسي كه در دولت قبل بورس تحصيلي اتخاذ كرده است، به طور غير‌قانوني و به خاطر رانت‌هاي مختلف موفق به اين كار شده است.‌»
 
ظلمي كه تمامي ندارد
جنجال‌ها در اين زمينه تا جايي ادامه يافت كه رهبر معظم انقلاب در ديدار اساتيد دانشگاه‌ها با بيان اين مطلب كه در موضوع بورسيه‌ها به عده‌اي ظلم شد، افزودند:متأسفانه، اقدام صورت گرفته هم خلاف قانون، هم خلاف تدبير و هم خلاف اخلاق بود.
بالاخره بعد از چند ماه جنجال و شانتاژ خبري محمد فرهادي، شهريور‌ماه امسال در پاسخ به سؤالي درباره پرونده بورسيه‌ها اظهار داشت:‌«پرونده بورسيه دانشجويان بسته شده است.‌»
فارغ از ضرورت‌هاي پاسخگويي آسيب‌هاي مادي و معنوي وارد آمده به 3 هزار نخبه كشور، طبق آمار غيررسمي هزار و 241 دانشجوي بورسيه فاقد جايابي هستند و دانشجويان بورسيه زيادي از پرداخت نشدن شهريه خود از سوي وزارت علوم خبر مي‌دهند و معتقدند نه‌تنها مشكلات‌شان همچنان پابرجاست بلكه در تأمين معاش زندگي روزانه خود با سختي‌هاي جدي مواجه هستند، به طوري كه برخي از آنان براي امرار معاش مجبورند به فعاليت‌هاي غيرحرفه‌اي و بسيار كم ارزش رو بياورند.
 
كارگري در رستوران براي درآوردن خرج بورسيه
يكي از دانشجويان بورسيه مي‌گويد: يكي از دوستان دانشجوي بورس خارج در اين شرايط مجبور شد به دليل پرداخت نشدن مقرري، لپ‌تاپ خود را بفروشد تا هزينه يك ماه خود را تأمين كند و از لپ‌تاپ يك دانشجوي پاكستاني و امكانات دانشجويان خارجي ديگر حتي سرويس‌هاي غذايي آنها براي ادامه حيات استفاده كند و برخي از دانشجويان ما در خارج در رستوران‌ها كار كردند.  بحران معيشتي براي دانشجويان بورسيه در حالي است كه اين عده از حبس بودن تعهدات خود به وزرات علوم نيز گله‌مند هستند اما با اين حال خود را متعهد به خدمت مي‌دانند و تنها خواستار ايجاد حقوق مكتسب‌شان هستند چراكه استعفا از كار و از دست رفتن سرمايه عمر و جواني را مقابل مدركي مي‌بينند كه آن هم در گرو وزارت علوم است.  در حالي كه رهبر معظم انقلاب سياست‌بازي را سمِّ محيط‌هاي علمي خوانده‌اند اما گويي تزريق اين سم‌ها هر چند صباحي به شيوه‌هاي مختلف بروز و ظهور مي‌يابد تا جايي كه در حال حاضر بسياري از دانشجويان بورسيه معتقد هستند دولت تدبير و اميد آنها را بلاتكليف معطل گذاشته است و با نگه داشتن در يك وانفسا، بي‌خيال از هرگونه تدبير و اميد براي اين جوانان شده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۲۱:۵۴

وزیر علوم در جمع راهپیمایان 22 یهمن +عکس

وزیر علوم در جمع راهپیمایان تهرانی برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن حضور یافت.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، محمد فرهادی وزیر علوم همراه با مردم در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حضور یافت.
وی با حضور در خیابان انقلاب اسلامی راهپیمایی گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۰:۵۴

فرهادی در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند/ سه گروه اطراف ترامپ

وزیر علوم گفت: پیام حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن 95 این است که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، مهر نوشت: محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز و در حاشیه حضور در راهپیمایی 22 بهمن در تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره پیام راهپیمایی 22 بهمن 95، با عالی توصیف کردن حضور مردم در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم مثل همیشه حضور خود را نشان دادند و پیام حضور مردم در یوم الله 22 بهمن نیز این است که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
وی ادامه داد: وحدت، اتحاد و مبارزه با استکبار جهانی مهمترین پیام مردم برای مسئولان است که امروز اعلام کرده اند.
وزیرعلوم همچنین با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و افرادی هم که دور او را گرفته اند بر روی او تاثیرگذارند و چند گروه هستند.
فرهادی تصریح کرد: عده ای از اطرافیان ترامپ، طرفداران رژیم صهیونیستی هستند که منافع صهیونیست ها را بیشتر از منافع مردم آمریکا دنبال می کنند و به همین دلیل ترامپ را تحریک می کنند.
وی افزود: دسته دوم هم کسانی هستند که جیره خوار و خودفروخته اند و از گروهک هایی مانند منافقین مواجب می گیرند و صدها هزار دلار گرفته اند که 5 دقیقه به نفع ترامپ سخنرانی کنند؛ در حالی که منافقین دستشان به خون مردم ایران آلوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: دسته سوم نیز کسانی هستند که در خود آمریکا منافع گروهی و جناحی خود را دنبال می کنند، اما همگی آنها کور خوانده اند چرا که انقلاب در 38 سال گذشته به خوبی پیش رفته و امروز اقتدار علمی و عزت اسلامی داریم و با رهبری های حضرت امام(ر) این انقلاب پیش رفته و همچنان با رهبری مقام معظم رهبری پیش می رود.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۱:۲۲

ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است

وزیر علوم گفت: همه آن کسانی برای منفعت اسرائیل علیه ایران صحبت می کنند کورخوانده‌اند چرا که انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال به خوبی پیشرفت کرده است
محمد فرهادی در حاشیه مراسم راهپیمایی سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم مثل همیشه همراه انقلاب بوده و هستند. مهمترین پیام این حضور باشکوه مبارزه و اتحاد در مقابل استکبار جهانی است. هنوز شعار ما این است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
فرهادی به اشاره به روی کار آمدن رییس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا اظهار کرد: این آقای ترامپ هنوز در حال و هوای انتخابات است و بعد هم تعدادی از افرادی که دور ایشان را گرفته‌اند، عده‌ای از رژیم صهیونیستی هستند که منافع این رژیم را بیش تر از خود آمریکا دنبال می‌کنند و وی را تحریک می‌کنند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: دسته دوم افرادی هستند که زیر خاکی و خود فروخته هستند و از گروهک‌هایی مانند منافقین پول می‌گیرند که در راستای اهداف آن‌ها عمل کنند.
وی در پایان نیز یادآور شد:‌ دسته سوم کسانی هستند که دنبال منافع خودشان هستند. ولی همه آن‌ها کورخوانده اند و انقلاب اسلامی در این سی و هشت سال خوب پیشرفت کرده و اقتدار علمی فراوانی را هم کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۲۲
۱۴:۰۹

سامانه جامع دانشجویی رونمایی شد

وزیر علوم از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی طرح سامانه دانشجویی، تمامی دانشجویان داخل و خارج می‌توانند به صورت الکترونیکی خدمات خود را دریافت کنند.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر محمد فرهادی در مراسم رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که امروز در سازمان دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: براساس اسناد بالادستی دولت باید الکترونیک باشد. وزارت علوم نیز در این زمینه مستثنی نبوده و در زمینه‌های مختلف خدمات الکترونیکی ارائه می‌دهد. در واقع این خدمات از اوایل دولت تدبیر و امید شروع و انجام امور کارها به سرعت پیش رفت.
وی در ادامه تصریح کرد: در راستای استقرار دولت الکترونیک، وزارت علوم امسال را سال استقرار دولت الکترونیک نام‌گذاری کرد و در زمینه‌های مختلف نیز کارهایی انجام شده است به طوری که در حوزه آموزش چند ماه پیش سامانه الکترونیک مستقر شد و بسیاری از اطلاعات به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: فعالیت‌های معاونت اداری مالی وزارت علوم نیز به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان امور دانشجویان به عنوان یکی از پر ارباب‌ رجوع‌ترین حوزه وزارت علوم توانست خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه بدهد.
فرهادی همچنین افزود: اگرچه خدمات سازمان امور دانشجویان که از چند ماه پیش خدمات الکترونیکی خود را به صورت آزمایشی ارائه می‌نمود اما امروز به صورت رسمی این سامانه افتتاح می‌شود.
وزیر علوم گفت: تکریم ارباب رجوع، افزایش سرعت کار، دقت در ارائه خدمات، جلوگیری از بروز تخلفات، صرفه‌جویی هزینه‌ها، ارتباط الکترونیکی با سایر سازمان‌های مربوط و تقلیل ارباب‌رجوع به یک‌سوم از مهمترین مزایای سامانه خدمات الکترونیکی سازمان امور دانشجویان است.
فرهادی در پایان با اشاره به تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خاطرنشان کرد: با مجموع دانشجویان جامعه‌المصطفی حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور وجود دارد که همه این دانشجویان به گونه‌ای با سازمان امور دانشجویان مرتبط هستند که خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه فوق علاوه بر اینکه ارائه خدمات به این افراد آسان‌تر می‌شود نوعی نظام جامع اطلاعات را نیز در حوزه آموزش می‌توانیم داشته باشیم.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۱/۲۱
۱۱:۲۲

وزیر علوم خبر داد؛ تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور

وزیر علوم از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی طرح سامانه دانشجویی، تمامی دانشجویان داخل و خارج می‌توانند به صورت الکترونیکی خدمات خود را دریافت کنند.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر محمد فرهادی در مراسم رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که امروز در سازمان دانشجویان برگزار شد، اظهار کرد: براساس اسناد بالادستی دولت باید الکترونیک باشد. وزارت علوم نیز در این زمینه مستثنی نبوده و در زمینه‌های مختلف خدمات الکترونیکی ارائه می‌دهد. در واقع این خدمات از اوایل دولت تدبیر و امید شروع و انجام امور کارها به سرعت پیش رفت.
وی در ادامه تصریح کرد: در راستای استقرار دولت الکترونیک، وزارت علوم امسال را سال استقرار دولت الکترونیک نام‌گذاری کرد و در زمینه‌های مختلف نیز کارهایی انجام شده است به طوری که در حوزه آموزش چند ماه پیش سامانه الکترونیک مستقر شد و بسیاری از اطلاعات به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.
وزیر علوم همچنین تاکید کرد: فعالیت‌های معاونت اداری مالی وزارت علوم نیز به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور و سازمان امور دانشجویان به عنوان یکی از پر ارباب‌ رجوع‌ترین حوزه وزارت علوم توانست خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه بدهد.
فرهادی همچنین افزود: اگرچه خدمات سازمان امور دانشجویان که از چند ماه پیش خدمات الکترونیکی خود را به صورت آزمایشی ارائه می‌نمود اما امروز به صورت رسمی این سامانه افتتاح می‌شود.
وزیر علوم گفت: تکریم ارباب رجوع، افزایش سرعت کار، دقت در ارائه خدمات، جلوگیری از بروز تخلفات، صرفه‌جویی هزینه‌ها، ارتباط الکترونیکی با سایر سازمان‌های مربوط و تقلیل ارباب‌رجوع به یک‌سوم از مهمترین مزایای سامانه خدمات الکترونیکی سازمان امور دانشجویان است.
فرهادی در پایان با اشاره به تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور خاطرنشان کرد: با مجموع دانشجویان جامعه‌المصطفی حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در کشور وجود دارد که همه این دانشجویان به گونه‌ای با سازمان امور دانشجویان مرتبط هستند که خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه فوق علاوه بر اینکه ارائه خدمات به این افراد آسان‌تر می‌شود نوعی نظام جامع اطلاعات را نیز در حوزه آموزش می‌توانیم داشته باشیم.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۱/۲۱
۱۵:۳۰

توضیحات فرهادی درباره استعفا و برکناریهای جدید در وزارت علوم

وی درباره اینکه آیا استعفای دکتر ابری‌نیا مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم به خاطر دانشگاه آزاد بوده است؟ گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی درباره انتصابات جدید در این وزارتخانه و دانشگاههای تحت پوشش آن ارائه داد و گفت: مدت ریاست دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر محمد فرهادی صبح امروز در حاشیه رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که در سازمان امور دانشجویان رونمایی شد، در مورد اینکه آیا رئیس دانشگاه شهید بهشتی عزل شده یا اینکه زمان خدمت وی تمام شده است؟ گفت: دوره اول ریاست رئیس دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسیده بود، طبق آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها یا باید دوباره تائید می‌شد؛ یا فرد دیگری منصوب می‌شد.
وی درباره اینکه آیا استعفای دکتر ابری‌نیا مدیرکل سابق دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم به خاطر دانشگاه آزاد بوده است؟ گفت: آقای ابری‌نیا به خاطر کارهای علمی و تحقیقاتی که داشتند، استعفا دادند؛ وگرنه ما از کار وی رضایت داشتیم.
فرهادی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در مورد تأکید رئیس‌جمهور بر بررسی سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نداریم، بیانیه است. دبیرخانه آن در وزارت آموزش و پرورش است که درواقع این بیانیه، آموزش برای همه است که مرحله دوم آن در یونسکو از سال 2000 تا 2015 به آموزش همگانی اشاره کرده است.
وی ادامه داد: در این بیانیه از سال 2015 تا 2030 بر آموزش کیفی برای همه و همه جا تأکید شده است و تنها سواد و آموزش در آن مطرح نیست.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این بیانیه به آموزش‌های عمومی، مهارت‌ها و هم‌افزایی کشورها اشاره شده است و فرآیند آن از یک سال و نیم گذشته در کشور کره جنوبی شروع شد که وزیر آموزش و پرورش در آن جلسه نظر خود را ارائه داده بود.
فرهادی تصریح کرد: هیچ وزیری این بیانیه را امضا نکرده است و در واقع معاهده نیست که بسته شده باشد، بلکه یک تفاهم است که تعهدآور نیز نیست.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۰۶

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی ۲۴ بهمن برگزار می‌شود

مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فارابی در روز ۲۴ بهمن ماه با معرفی ۳۳ محقق برجسته علوم انسانی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و  دبیر جشنواره بین المللی فارابی در نشست خبری و در جمع خبرنگاران  با اشاره به اینکه هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با استقبال زیادی از سوی اندیشمندان و محققان مواجه شده است گفت: این استقبال بالا نشان دهنده جایگاه رفیع این جشنواره بین المللی است.
وی جشنواره بین المللی فارابی را عرصه‌ای برای معرفی برگزیدگان علوم انسانی توصیف کرد و گفت: امروز این جشنواره به بلوغ  خود رسیده است؛ از این رو شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی به این نتیجه رسیده است که باید تعداد منتخبان را محدود کند و بر این اساس از 12 گروه علمی یک نفر برگزیده علمی و یا شایسته تقدیر در بخش‌های بزرگسال و جوان انتخاب و معرفی می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه نیمی از دانشجویان و مراکز علمی کشور در حوزه‌های علوم انسانی فعالیت می کنند؛ گفت: بیش از نیمی از نشریات علمی کشور در حوزه علوم انسانی و اسلامی هستند و در راستای ارتقای فرهنگ و پیشرفت کشور نقش ‌آفرینی می کنند.
دکتر هاشمی گفت: جشنواره بین المللی فارابی بستری برای معرفی آثار و دانشمندان برتر کشور است که غالباً متواضعانه از معرفی خود پرهیز می کنند.
بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست خبری، دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی گفت: فرایند این دوره از جشنواره با تغییری جدی در دریافت آثار آغاز شد؛ به طوری که آثار محققان با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شد.
وی با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره بین المللی در بخش های طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب بودند، ادامه داد: در این دوره طرح های پژوهشی خاتمه یافته، رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره ها داشته ایم، یادآور شد: در بخش بین ‌الملل نیز با ایجاد کمیته ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده مرکزهمکاری های علمی بین اللملی وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی با تاکید بر اینکه در بخش بین الملل این جشنواره، هفت نفر انتخاب شده است، اضافه کرد: در بخش بزرگسالان، پنج برگزیده و چهار شایسته تقدیر و در بخش جوان، چهار برگزیده و چهار شایسته تقدیر معرفی می شوند.
وی افزود: همچنین در هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی، 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، شخصیت های برتر، مترجمان، نظریه پردازان، انجمن برتر و نشریه برتر معرفی خواهند شد.
 دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: در بخش بین الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام ‌شناسی و ایران شناسان بوده است و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک هستند.
وی  با تاکید بر اینکه به این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر در حوزه های علوم انسانی ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می شود.
 
 

۹۵/۱۱/۲۰
۱۱:۵۹

معاون فرهنگی وزیر علوم در سمنان مطرح کرد: "تعامل در مسیر مدارا"سیاست دولت در تشکل‌های دانشجویی لزوم گفتگوی بین تشکل‌های دانشجویی

معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به بهبود فضای فعالیت های تشکل های دانشجویی در دولت دکتر روحانی، گفت: در تعامل با تشکل‌های دانشجویی باید مسیر مدارا در پیش گرفته شود.
به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان دکتر سیدضیاء هاشمی در حاشیه سفر به سمنان و دیدار با استاندار سمنان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تشکل‌های دانشجویی جز محورهای پویش فرهنگی، اجتماعی و فکری دانشگاه‌ها هستند و از این رو حضور آنها در فضای دانشگاهی یک ضرورت اجتماعی، فرهنگی و اندیشگی انکارناپذیر است.
وی ادامه داد: دولت معتقد است که تشکل‌های دانشجویی عرصه‌ای مناسب برای مشارکت داوطلبانه و مسئولیت‌پذیری دانشجویان است و از این رو باید تقویت و حمایت شوند.
هاشمی با بیان اینکه دولت روحانی در حوزه با تشکل‌های دانشجویی معتقد به تعامل و حرکت در مسیر مدارا است گفت: دانشجویان با انگیزه و احساس مسئولیت وارد این تشکل‌های دانشجویی می‌شوند لذا باید در تفاهم و تعامل با آنها رفتار شود و حتی دولت تدبیر و امید باور دارد که از آنجا که دانشجویان با احساس مسئولیت وارد این فعالیت‌ها می‌شوند حتی اگر کم‌دقتی از ناحیه تشکل‌ها صورت گیرد باید مسیر مدارا در پیش گرفته شود.
وی بر لزوم گفتگوی بین تشکل‌های دانشجویی تاکید کرد و افزود: دولت و خصوصا وزارت علوم تاکید بر حمایت، راهنمایی و پشتیبانی و تعامل با تشکل‌های دانشجویی فعال دارد و از توسعه فعالیت آنها استقبال می‌کند.
هاشمی با اشاره به توجه ویژه وزارت علوم به اردوهای راهیان‌نور تصریح کرد: در همین راستا ستاد راهیان‌نور در همه استانها با محوریت دانشگاه‌ها و با مشارکت بسیج دانشجویی ساماندهی مجدد شده است.
وی با اشاره به برخی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها از اردوهای رضوی به عنوان یک نهضت نام برد و خاطرنشان کرد:کنگره‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌های دانشجویی در این سه سال با قوت و جدیت بیشتری انجام شده است.
معاون فرهنگی وزیر علوم از دو برابر شدن رشد کیفی و کمی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: علاوه بر همه اینها ایجاد اتاق‌های فکر دانشگاه که نهاد جدیدی است به ایجاد و تعمیق ارتباط بین نخبگان علمی، دانشگاهی و دانشجویی کمک کرده است.
وی با اشاره به بازدید خود از دانشگاه سمنان از آن به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر و پرافتخار کشور نام برد و گفت:دانشگاه سمنان ظرفیت‌های علمی بسیاری دارد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۴۵

صدیقی خبر داد برگزاری مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه در اسفندماه

رئیس سازمان امور دانشجویان از برگزاری بیست‌وپنجمین دوره مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه در چهارم اسفندماه خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم رونمایی از سامانه امور دانشجویان، با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه گفت: بیست و پنجمین دوره مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه 4 اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.
 
وی افزود: این مراسم بین وزارت بهداشت و وزارت علوم مشترک است و در مجموع سه تا پنج هزار دانشجو در آن شرکت کرده اند.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص سامانه امور دانشجویان که امروز افتتاح شد، گفت: فاز نخست این سامانه تکمیل شده و هدف از طراحی آن، افزایش خدمات رسانی، کاهش تخلفات، کاهش مراجعات حضوری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۱۷

برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه در اسفندماه

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در روز چهارم اسفندماه برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم رونمایی از سامانه جامع امور دانشجویان گفت: مراسم بیست و پنجمین دوره تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در روز چهارم اسفندماه امسال با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.
وی افزود: در این مراسم دانشجویان نمونه از دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت تقدیر می شوند.
به گفته وی، مراحل داوری های انتخاب دانشجویان نمونه کشوری به پایان رسیده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۲۰

تغییر ساختاری در وزارت علوم مطرح نیست/ تقویت فعالیت های فرهنگی

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در وزارت علوم موضوع تغییر ساختار در معاونت ها مطرح نیست.

سید ضیاء هاشمی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛در پاسخ به سئوالی مبنی بر سیاست وزارت علوم درخصوص ادغام و یا عدم ادغام معاونت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه ها گفت: سیاست قطعی وزارت علوم تقویت فعالیت های فرهنگی دانشگاه است.
وی افزود: بنابراین این وزارتخانه تاکید دارد که فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها نباید تضعیف شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: اما این موضوع که دانشگاه ها تصمیمی بر تغییر ساختار خود متناسب با اقتضائات جدید براساس انطباق با اهداف و فعالیت ها در حوزه بین المللی دارند باید در هیات امنای دانشگاه ها به تصویب برسد.
هاشمی اظهار داشت: هیات های امنا دانشگاه ها تاکید دارند که فعالیت های مختلف این مراکز در جایگاه خود حفظ و تقویت شود.
وی عنوان کرد: بنابراین مطمئن هستم تحولات که در ساختار دانشگاه ها رخ می دهد منجر به انسجام، هماهنگی و حمایت بیشتر از فعالیت ها از جمله فعالیت های فرهنگی می شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سطح وزارتخانه تغییر ساختاری مطرح نیست چراکه الگوی فعلی پاسخگو بوده و جواب داده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۲۳

بازدید معاون پژوهشی وزارت علوم از جهاددانشگاهی خراسان رضوی

گروه معارف: معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امروز از پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی خراسان رضوی بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز، 20 بهمن‌ماه از جهاددانشگاهی خراسان رضوی بازدید کرد.
بر اساس این گزارش، پژوهشکده علوم گیاهی، صنایع غذایی، سلول‌های بازساختی و ... از جمله بخش‌هایی بود که معاون وزیر علوم از آن‌ها بازدید کرد.
در این بازدید سیدعلی‌اکبر شمسیان، رئیس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، حمیدرضا بیدخوری، معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، احمدرضا بهرامی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد، رؤسای پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی و ... حضور داشتند که فعالیت‌های صورت‌گرفته در پژوهشکده‌ها به معاون پژوهشی وزیر علوم ارائه شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۱۶

بازدید معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از جهاددانشگاهی خراسان رضوی

دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز با حضور در سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی از بخش‌های مختلف این سازمان بازدید کرد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر وحید احمدی به همراه دکتر علی اکبر شمسیان، رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی و جمعی از معاونان و مسئولان این سازمان امروز 20 بهمن ماه از پژوهشکده‌های بیوتکنولوژی گیاهان زینتی، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بازدید کرد و در جریان آخرین دستاوردها و فعالیت‌های پژوهشی آن‌ها قرار گرفت. 
دکتر حمیدرضا بیدخوری، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص آخرین دستاوردها و اقدامات پژوهشی صورت گرفته در این سازمان، تاکید کرد: انجام تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، تلاش برای کارفرمایی‌بودن پژوهش‌ها، استفاده از نیروی متخصص و متعهد، و دارا بودن ساختاری منعطف از جمله ویژگی‌های فعالیت‌های پژوهشی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۵۰

معاون وزیر علوم: دانشگاه ها اتاق فکر آسیب شناسی بخش های مختلف کشور باشند

سمنان- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات گفت : دانشگاه ها باید به عنوان اتاق فکر، ارایه دهنده راهکار حل مشکلات و پیشبرنده مسایل مختلف باشند.

به گزارش ایرنا، سیدضیا هاشمی روز چهارشنبه در نشست کارگروه اجتماعی و فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان در سالن جلسات میثاق دانشگاه این شهر، با بیان این که دانشگاه ها از لحاظ قانونی تفاوت هایی با سایر سازمان ها دارند، یادآورشد: دانشگاه ها با استقلال نسبی که دارند عرصه گفت وگو و گفتمان را ایجاد می کنند.
هاشمی با بیان این که در بخش های دیگر دولتی عملکردها بر اساس بخش نامه ها، دستورالعمل ها انجام می شود ولی اقدام ها در دانشگاه بر اساس نقد و گفت وگو است، افزود: برخلاف وجود ظرفیت های بالای اجتماعی به ویژه نخبگان، ضعف هایی در داشتن فرهنگ گفت وگو در تعاملات اجتماعی در جامعه وجود دارد.
وی با تاکید اینکه دانشگاه اتاق فکر جامعه هستند، گفت: ایده های اتاق فکر دانشگاه ها باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های کلان در کشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات افزود: محصولات فکری و نظریه های تولیدی اتاق فکر درقالب مساله شناسی و راهبردی در اختیار رییس جمهوری و دستگاه های مرتبط که منشا تحولات طرح های کلان در کشور است قرار می گیرد که باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
وی با بیان اینکه در سفرهای رییس جمهوری به استان ها یکی از جدی ترین گزارشات که مبنای تصمیم گیری بوده، طرح های اتاق فکر استانها بوده است، تصریح کرد: محصولات تولیدی این اتاق فکر بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های با جمعی از نخبگان می پردازد.
هاشمی با اشاره به اینکه محصولی که از ایده های اتاق فکر تولید می شود در 2 سطح منطقه ای و ملی اجرایی می شود، تصریح کرد: در حوزه مدیریت استانی ایده های اتاق فکر در اختیار مدیران استان ها قرار گرفته تا بتواند سطح کارآمدی دولت را بیان و برای اصلاح امور در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: اتاق فکر بستری برای بیان دیدگاه های مختلف و جمع نظر صاحب نظران حوزه های مختلف با ایده های مشترک است که منجر به راهبرد شود.
وی با بیان این که نخبگان سرآمد و صاحب نظر هستند، خاطر نشان کرد: اختلاف رای و دیدگاه های مختلف نسبت به موضوعات یک فرصت برای بررسی ابعاد مختلف موضوعات است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات با بیان این که کار اتاق فکر فقط تولید نظریه وفکر نیست و سه گروه نخبگان، مدیریتی، دانشگاهی اجتماعی در این اتاق حضور دارند، گفت: دانشگاهیان به عنوان پیش قدم اجتماع و کانون نخبگان در این اتاق های فکر حضور دارند، البته دانشگاه به عنوان اتاق فکر مدعی این نیست که همه مسایل را دانسته و می تواند حل کند.
در این نشست عباس هنربخش رئوف رییس دانشگاه ، امیربینایی مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه های استان سمنان حضور داشتند.
شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 93 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی اجتماعی وزرات وزارت علوم تاسیس شد.
7344/6103 خبرنگار: امیرحسین کاشی منش ** انتشار دهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید‌.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۵۱

کاهش یک سومی مراجعات دانشجویان با راه اندازی سامانه دانشجویی/ مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه ۴ اسفند برگزار می شود

رییس سازمان دانشجویان از کاهش یک سوم مراجعات دانشجویی با راه اندازی سامانه دانشجویی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی صدیقی رییس امور دانشجویان وزارت علوم در مراسم رونمایی از طرح سامانه دانشجویی که صبح امروز در سازمان امور دانشجویان برگزار شد، گفت: یکی از کارهای مفید در سازمان امور دانشجویان در دولت تدبیر امید ارایه خدمات بهتر در این طرح است که شاید اولین هدف کار سازمان امور دانشجویان در این دوره ارائه خدمات خرید و بهینه به دانشجویان داخل، خارج، فارغ التحصیلان و ارباب رجوع سازمان امور دانشجویان باشد.
رییس سازمان امور دانشجویان بیان کرد: این پروژه ۲ سال و نیم است که آغاز شده است و طی چند ماه آینده مرحله اصلی به پایان می رسد.
وی تصریح کرد: عمده فاز این پروژه (سامانه دانشجویی) که امروز افتتاح شد، در چهار اداره کل دانشجویان داخل، بورس و اعزام، دانشجویان غیر ایرانی و فارغ التحصیلان بود که این چهار اداره کل بیشترین مراجعه کننده را داشتند.
 
صدیقی افزود: بخش های دیگر مانند تربیت بدنی، نظارت و پیگیری، مرکز مشاوره که نسبت به بخش های دیگر کمتر مراجعه کننده داشتند، طی دو سه ماه آینده به بهره برداری می رسند.
 
رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: با راه اندازی سامانه دانشجویی، بین دستگاه های نظام وظیفه، وزارت امور خارجه، وزارت علوم همکاری خوبی به وجود آمده است، فرآیند مربوط به دانشجویان خارج از کشور بسیار تسهیل شده است.
وی در خصوص هدف از طرح این سامانه افزود: ارایه خدمات الکترونیکی به دانشجویان و ارباب رجوع است که با راه اندازی این سامانه ۷۰درصد خدمات به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه دانشجویان انجام می شود.
صدیقی بیان کرد: در سال گذشته با حضور ۹۰ درصدی مراجعه کننده در سازمان امور دانشجویان مواجه بودیم که با راه اندازی سامانه این تعداد کمتر هم می شود.
وی گفت: کاهش تردد ارباب رجوع، تسریع در امر خدمات رسانی به صورت موثر و کارا و افزایش دقت عمل و کاهش خطاهای انسانی از مزایای این سیستم است.
رییس امور دانشجویان وزارت علوم افزود: با اجرای این طرح تعداد مراجعات به یک سوم کاهش پیدا کرده است که از ۱۵۰ هزارتا به حدود ۹۰ هزارتا رسیده است
وی عنوان کرد: با راه اندازی این سامانه امکان ارایه خدمات و طرح مبتنی بر اطلاعات جامع دانشجویان و دانش آموختگان تسهیل بخشیده می شود.
صدیقی با اشاره به برگزاری مراسم دانشجویان نمونه اظهار داشت: در سالهای گذشته فرآیند مربوط به دانشجویان نمونه به خاطر تاخیری که در ارائه مدارک وجود داشت، باعث می شد که هر سال این مراسم را با تاخیر و در سال آینده برگزار کنیم اما امسال مراسم دانشجویان نمونه ۹۵ در ۴ اسفندماه با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۴۳

معاون وزیر علوم: دانشگاه ها اتاق فکر آسیب شناسی بخش های مختلف کشور باشند

سمنان- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات گفت : دانشگاه ها باید به عنوان اتاق فکر، ارایه دهنده راهکار حل مشکلات و پیشبرنده مسایل مختلف باشند.

به گزارش ایرنا، سیدضیا هاشمی روز چهارشنبه در نشست کارگروه اجتماعی و فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان در سالن جلسات میثاق دانشگاه این شهر، با بیان این که دانشگاه ها از لحاظ قانونی تفاوت هایی با سایر سازمان ها دارند، یادآورشد: دانشگاه ها با استقلال نسبی که دارند عرصه گفت وگو و گفتمان را ایجاد می کنند.
هاشمی با بیان این که در بخش های دیگر دولتی عملکردها بر اساس بخش نامه ها، دستورالعمل ها انجام می شود ولی اقدام ها در دانشگاه بر اساس نقد و گفت وگو است، افزود: برخلاف وجود ظرفیت های بالای اجتماعی به ویژه نخبگان، ضعف هایی در داشتن فرهنگ گفت وگو در تعاملات اجتماعی در جامعه وجود دارد.
وی با تاکید اینکه دانشگاه اتاق فکر جامعه هستند، گفت: ایده های اتاق فکر دانشگاه ها باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های کلان در کشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات افزود: محصولات فکری و نظریه های تولیدی اتاق فکر درقالب مساله شناسی و راهبردی در اختیار رییس جمهوری و دستگاه های مرتبط که منشا تحولات طرح های کلان در کشور است قرار می گیرد که باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
وی با بیان اینکه در سفرهای رییس جمهوری به استان ها یکی از جدی ترین گزارشات که مبنای تصمیم گیری بوده، طرح های اتاق فکر استانها بوده است، تصریح کرد: محصولات تولیدی این اتاق فکر بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های با جمعی از نخبگان می پردازد.
هاشمی با اشاره به اینکه محصولی که از ایده های اتاق فکر تولید می شود در 2 سطح منطقه ای و ملی اجرایی می شود، تصریح کرد: در حوزه مدیریت استانی ایده های اتاق فکر در اختیار مدیران استان ها قرار گرفته تا بتواند سطح کارآمدی دولت را بیان و برای اصلاح امور در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: اتاق فکر بستری برای بیان دیدگاه های مختلف و جمع نظر صاحب نظران حوزه های مختلف با ایده های مشترک است که منجر به راهبرد شود.
وی با بیان این که نخبگان سرآمد و صاحب نظر هستند، خاطر نشان کرد: اختلاف رای و دیدگاه های مختلف نسبت به موضوعات یک فرصت برای بررسی ابعاد مختلف موضوعات است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات با بیان این که کار اتاق فکر فقط تولید نظریه وفکر نیست و سه گروه نخبگان، مدیریتی، دانشگاهی اجتماعی در این اتاق حضور دارند، گفت: دانشگاهیان به عنوان پیش قدم اجتماع و کانون نخبگان در این اتاق های فکر حضور دارند، البته دانشگاه به عنوان اتاق فکر مدعی این نیست که همه مسایل را دانسته و می تواند حل کند.
در این نشست عباس هنربخش رئوف رییس دانشگاه ، امیربینایی مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه های استان سمنان حضور داشتند.
شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 93 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی اجتماعی وزرات وزارت علوم تاسیس شد.
7344/6103 خبرنگار: امیرحسین کاشی منش ** انتشار دهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید‌.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۳۱

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد ضرورت حمایت از مراکز آموزش عالی غیردولتی

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه مراکز دولتی پتانسیل لازم برای آموزش تمامی دانشجویان را ندارند،گفت: در حال حاضر 50 درصد دانشجویان کشور در مراکز غیردولتی تحصیل می‌کنند و حدود 85 درصد آنها نیز با پرداخت هزینه آموزش می‌بینند بنابراین مراکز غیردولتی پتانسیل و توانایی بهتری برای جذب دانشجویان به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تکریم دکتر کارن ابری‌نیا مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم و معارفه دکتر فاطمه داداشیان مدیرکل جدید این دفتر دکتر ابری‌نیا را شخصیت برجسته علمی، اخلاقی و اجرایی کشور توصیف کرد و افزود: من ایشان را از دوران قبل از مسئولیت در وزارت علوم می‌شناختند و دوران بسیار خوبی با ابری‌نیا در دوره قبل و بعد از مسئولیت گذراندم. در واقع دکتر ابری‌نیا خدمات بسیار زیادی در حوزه موسسات آموزش عالی غیردولتی انجام دادند.
وی در ادامه تصریح کرد: دکتر ابری‌نیا در دوران مسئولیت خود تلاش‌های زیادی در تدوین شاخص‌های تشویقی و هشداری برای موسسات غیردولتی انجام دادند که البته اخلاق خوش او با ارباب رجوع امنیت زیادی در موفقیت او در دوران مسوولیتش داشت.
معاون آموزشی وزارت علوم یادآور شد: تفاوت بخش غیردولتی با بخش‌های دولتی در این است که در بخش غیردولتی افرادی فعالیت می‌کنند که زندگی خود را صرف خدمت‌گزاری وقف کرده‌اند اما مدیران دولتی اینگونه کار نمی‌کنند چراکه اگر شرایط ناخوشایندی برای آنها پیش بیاید از مسئولیت خود کناره‌گیری خواهند کرد بنابراین لازم است مسئولان دولتی از این افراد به طور همه‌جانبه حمایت کنند.
دکتر شریعتی همچنین خاطرنشان کرد: دکتر کارن ابری‌نیا به دلیل ویژگی‌های خوب مدیریتی و شخصیت برجسته علمی و اخلاقی به عنوان مشاور معاونت آموزشی وزارت علوم در امور غیردولتی فعالیت خواهند کرد. همچنین دکتر فاطمه داداشیان به عنوان تنها مسئول زن در حوزه آموزش عالی فرصت خوبی در جهت استفاده از پتانسیل‌های زنان در امور مدیریتی به شمار می‌رود.
وی در ادامه درخصوص دلایل توجه به بخش غیردولتی در حوزه آموزش عالی نیز گفت: اگر این موضوع را از دید کشورهای پیشرفته بررسی کنیم تقریباً درصد قابل توجهی از مراکز دانشگاهی دنیا به صورت غیردولتی فعالیت می‌کنند. بنابراین ما باید در کشور نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم لازم است بخش غیردولتی کشور در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه آموزش عالی از الگوهای برجسته و برتر کشورهای پیشرفته بهره بگیرند و من بسیار خوشحال شدم وقتی که رئیس یکی از دانشگاه‌های غیردولتی در جلسه‌ای که بامن داشته‌اند هدف‌گذاری برای حرکت به سمت دانشگاه ام‌آی‌تی را از اهداف پیش‌روی دانشگاه خود تعریف کرده است.
دکتر شریعتی با تاکید بر اینکه حدود 4 میلیون و 400 هزار جمعیت دانشجویی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: از لحاظ تعداد موسسات فقط 10 درصد جمعیت دانشجویی کشور در بخش غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند. این در حالی است که پتانسیل این موسسات برای جذب دانشجویان بسیار بالا است و باید دولت از این بخش حمایت ویژه‌ای داشته باشد چراکه قابلیت و انگیزه‌ای که در بخش خصوصی وجود دارد در بخش‌های دولتی امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: متاسفانه اعتبارات برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دولتی بسیار اندک است به طوری که همان اندک‌اعتباری که امیدوار بودیم از محل جدول 14 تامین کنیم منتفی شده است. بنابراین مراکز دولتی در کشور نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای دانشجویان باشند.
وی با بیان اینکه 50 درصد جمعیت دانشجویی کشور در بخش‌های غیردولتی تحصیل می‌کنند، گفت: حدود 85 درصد دانشجویان در کشور حاضر هستند با پرداخت هزینه تحصیل کنند بنابراین پتانسیل تحصیل در مراکز غیردولتی در جامعه و این مراکز وجود دارد.
ادامه دارد...

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۱۵

حدود 85 درصد جمعیت دانشجویی با پول درس می‌خوانند

معاون آموزشی وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه حدود 85 درصد جمعیت دانشجویی با پول درس می‌خوانند، گفت: اندک اعتبار دانشگاه‌های دولتی که فکر می‌کردیم اختصاص پیدا کند، حذف شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل موسسات غیرانتفاعی این وزارتخانه که امروز برگزار شد، تصریح کرد: اخلاق خوشی که یک مدیر باید داشته باشد بسیار اهمیت دارد فرقی که بین بخش غیردولتی و بخش دولتی است این است که مراجعین از طیف ها و آدم هایی هستند که زندگی شان را برای شغل شان گذاشته اند اما در سمت مدیران دولتی این گونه نیست پس باید در بخش خصوصی همه جانبه از این افراد حمایت شود.
وی افزود: بخش غیر دولتی باید از الگو کشورهای پیشرفته در این زمینه استفاده و بهره بگیرد در حال حاضر 4 میلیون و 400 دانشجو داریم که قابلیت های ما در بخش خصوصی بسیار بالاست همچنین انگیزه افراد نیز در این بخش بالاست. سرمایه و گذشت نیز در این بخش زیاد است اما در بخش دولتی چنین نیست.
معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: اندک اعتباری که از جدول 14 فکر می کردیم برای دانشگاه های دولتی تامین شود لغو شد بنابراین بخش دولتی نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد. 85 درصد جمعیت دانشجویی در بخش خصوصی هستند و با پول درس می خوانند این نشان می دهد که جامعه ما پتانسیل این را دارد که در بخش غیردولتی ورود پیدا کند و بخش دولتی توان این همه مراجعات را ندارد به همین دلیل باید به بخش خصوصی توجه شود.
شریعتی نیاسر یادآور شد: در بخش غیردولتی باید کیفیت مورد توجه قرار گیرد اتحادیه موسسات غیرانتفاعی باید سازوکار را تعیین کند و در این بخش ورود جدی داشته باشد و ارتقای کیفی در این موسسات انجام شود.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: سطح بندی موسسات غیرانتفاعی برای ایجاد بستر کیفیت در مراکز غیردولتی است و می خواستیم به نوعی حمایت از بخش خصوصی هدفمند شود که این نوع هدفمندی حمایت از دولت نیز هست باید به شاخص ها توجه کنیم و امیدواریم سهم بخش غیردولتی در آمار آموزش عالی بالا ببریم.
وی با اشاره به بخش آموزش های آزاد گفت: آموزش های آزاد یک ارزش در جامعه است اگر توسعه پیدا کند خوب است منتهی در عرصه اجرا نباید خلط مبحث شود بلکه باید این موسسات ماموریت گرا باشند و ما نیز حمایت از آنها را یک هدف می دانیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۲۹

معاون آموزشی وزارت علوم: ۸۵ درصد جمعیت دانشجویی با شهریه تحصیل می کنند

۸۵ درصد جمعیت دانشجویی ما با پول تحصیل می کنند و این نشان می دهد جامعه ما این پتانسیل را دارد که در بخش غیردولتی ورود پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر بعدازظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر سابق و جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی گفت: فرقی که بخش غیردولتی با بخش دولتی دارد از این جهت است که افرادی که در بخش غیردولتی فعال هستند برای این شغل، شرافت و ارزش خود را گذاشته اند و جا دارد که به این بخش بها و اهمیت ویژه ای داده شود.
وی افزود: اخلاق خوشی که یک مدیر باید با ارباب رجوع داشته باشد بسیار اهمیت دارد که خوشبختانه دکتر ابری نیا بدین صورت بوده است.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: البته با حکمی که صادر کرده ایم قرار است دکتر ابری نیا به عنوان مشاور در بخش غیردولتی معاونت آموزشی حضور داشته باشد.
وی تصریح کرد: دکتر داداشیان که به عنوان مدیرغیردولتی وزارت علوم منصوب شده اند از اساتید برجسته و نامدار جامعه دانشگاهی هستند که سابقه علمی و اجرایی را توأم با هم دارند. انصافا زمانی که تصمیم گرفتم وی را به این سمت منصوب کنم خیلی ها این تصمیم را تایید کردند و وی اولین بانوی شایسته جامعه علمی کشور است که مسئولیت اجرایی و مدیریتی اتخاذ می کند و وی در این مسئولیت طی زمان اثرگذاری خود را نشان می دهد و مسیر دکتر ابری نیا را ادامه خواهد داد.
شریعتی نیاسر در ادامه با طرح سئوالی مبنی بر اینکه چرا باید به بخش غیردولتی بها دهیم گفت: اگر از دید خارجی به آن فکر کنیم، در کشورهای پیشرفته درصد قابل توجهی از مراکز علمی خوب دنیا غیردولتی هستند.
وی افزود: اکنون ما ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار جمعیت دانشجویی داریم چقدر از اینها را دولت می تواند حمایت کند. ۱۰ درصد این جمعیت در بخش غیرانتفاعی ها حضور دارند ولی واقعیت این است که پتانسیل بخش خصوصی بالاتر از این حرف ها است.
وی افزود: اگر بخش غیرانتفاعی را در قالب غیردولتی ببینیم ۵۰ درصد جمعیت دانشجویی در بخش غیردولتی درس می خوانند و اگر درصد جمعیت دانشجویی دانگاههای دولتی که با شهریه درس می کنند، را نیز ملاک قرار دهیم ۸۵ درصد جمعیت دانشجویی ما با پول تحصیل می کنند و این نشان می دهد جامعه ما در بخش غیردولتی این پتانسیل لازم را دارد که ورود کند و از طرفی هم بخش دولتی نمی تواند جوابگوی همه اینها باشد و عقل حکم می کند که از بخش خصوصی حمایت شود.
شریعتی نیاسر افزود: البته بخش کیفیت نیز بسیار مهم است. ایرادهایی به این بخش وارد کرده اند که اتحادیه مراکز غیرانتفاعی باید سازوکاری تعیین کند که در این بخش ورود پیدا کند البته ما خود نیز در ستاد، این بخش را پیگیری می کنیم و در واقع کمیسیون ماده ۹ در جهت ارتقای کیفی شکل گرفته است.
وی همچنین به سطح بندی این دانشگاهها اشاره کرد و ادامه داد: دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی به محرومیت ها و ممنوعیت هایی که در این بخشنامه آمده توجه جدی کند و ما نیز از بخش غیرانتفاعی حمایت خود را انجام می دهیم و در برنامه ششم توسعه سهم غیردولتی ها ارتقا یافته است.
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به آموزش های آزاد اشاره کرد و گفت: آموزش های آزاد یک ارزش است و خوب است در جامعه ما توسعه یابد مشروط بر اینکه در عرصه اجرا خلط مبحث نشود.
وی  افزود: آموزش های آزاد نباید به دوره های مقطع دار تبدیل شود و این خوب نیست که یک موسسه ای که در بخش مهندسی فعالیت می کند برای درآمد بیشتر تصمیم بگیرد در حوزه دیگر حضور پیدا کند.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۳۱

85 درصد دانشجویان با پول درس می‌خوانند

معاون آموزشی وزارت علوم از تعداد دانشجویانی که پرداخت هزینه تحصیل می‌کنند و پتانسیل بالای این بخش غیر دولتی در وزارت علوم خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در تودیع و معارفه مدیرکل غیر انتفاعی که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: باید به بخش غیر دولتی بهای ویژه‌ای داده شود تا شرایط غیر دولتی مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در کشورهای خارجی پیشرفته بهای به خصوصی به بخش غیر دولتی داده می‌شود.
معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: ما باید به بخش غیر دولتی که از الگوهای برجسته کشور به حساب می‌آید با دید بهتری نگاه کنیم و از آن بهره‌مند شویم.
شریعتی نیاسر افزود: در وضعیت آموزش عالی ما چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دانشجو در کشور داریم که متأسفانه حمایت خوبی از سوی مراکز نشده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت در مراکز غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند که از پتانسیل‌های بالایی برخوردارند که باید به این دانشجویان بهای خوبی داده شود تا در عرصه‌های غیر دولتی و دولتی درخشیده شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: استقبال در بخش‌های دولتی خیلی بالا است که متأسفانه اندک اعتبار ما از جدول ۱۴ تأمین می‌شود که آن هم لغو شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: در حال حاضر ۸۵ درصد دانشجویان با پول تحصیل می‌کنند و سهم ۵۰ درصدی بخش غیر دولتی آموزش عالی نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش است.
وی افزود: شرط اصلی عقل این است که باید به بخش غیر دولتی حمایت خاص شود، متأسفانه موسسات غیر دولتی مشکلاتی دارند که باید کمک شوند.
شریعتی نیاسر گفت: در دانشگاه‌ها بحث کیفیت در اولویت قرار دارد و ما باید در کل به بخش غیر دولتی نگاه جدیدی داشته باشیم.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم از زحمات دکتر ابری نیا تقدیر و فاطمه داداشیان به عنوان سرپرست دفتر آموزش غیر دولتی معرفی شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: سطح‌بندی موسسات غیر دولتی باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد و در شرایط کنونی به نوعی کمک به دولت است.
وی تاکید کرد: حمایت هدفمند از بخش خصوصی باید در راستای توجه به شاخص‌ها صورت گیرد و من امیدوارم این هدف تا آخر برنامه ششم اجرا شود.
شریعتی نیاسر افزود: ما باید سهم غیر دولتی آموزش‌ها را بالا ببریم و این کار با رعایت شاخص‌های کیفی و رعایت جمعیت دانشجویی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: آموزشگاه‌های آزاد باید رشد پیدا کنند و این بخش برای ارتقای سطح علمی جامعه مفید است.
وی با بیان اینکه موسسات آموزش آزاد در حوزه‌های مختلف باید مأموریت گرا بمانند، تاکید کرد: آموزشگاه‌های آزاد دولت را کمک می‌کند و باید در راستای مأموریت گرا بودن آن‌ها تلاش ویژه‌ای کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۳۸

مجتبی شریعتی نیاسر: اشتغال به تحصیل حدود 10 درصد دانشجویان در بخش غیرانتفاعی

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود 10 درصد دانشجویان در بخش غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی این وزارتخانه افزود: هم اکنون حدود 4 میلیون و 400  هزار دانشجو در کشور داریم.
وی با تأکید بر ارتقای کیفیت مؤسسات آموزش عالی غیردولتی گفت: در کشورهای پیشرفته درصد قابل توجهی از مراکز خوب دانشگاهی غیردولتی هستند. 
شریعتی نیاسر افزود: اتحادیه مؤسسات آموزش عالی غیردولتی موضوع تبیین ساز و کاری برای ارتقای کیفیت در این مؤسسات را مورد توجه قرار دهد.
وی گفت: امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه و افق چشم انداز 1404، سهم بخش غیردولتی را در آموزش عالی به لحاظ تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با رعایت شاخص‌ های کیفی و همچنین به لحاظ جمعیت دانشجویی ارتقاء یابد.
در این مراسم از خدمات کارن ابری نیا مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی قدردانی و همچنین حکم فاطمه داداشیان به عنوان مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم را به وی اعطا شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۸:۳۰

سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات اعزام می‌شوند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات خبرداد و گفت: سبک زندگی اسلامی در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، تدوین و انتشار چارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجویی اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در دانشگاه‌ها چه اقداماتی کرده است، گفت: سبک زندگی مفهوم عام است و حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در حوزه فرهنگی بسیار تعیین کننده است.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی اسلامی، گفت: با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری خواهیم دید که ایشان موضوع سبک زندگی اسلامی را از حوزه قانون‌مندی تا حوزه آسیب‌های اجتماعی و حتی در بخش زندگی روزمره مطرح می‌کنند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها با هدف سبک زندگی اسلامی اجرا می‌شود، افزود: در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی که موجب افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌شود، همچنین تدوین و انتشار چارچوب‌هایی که ضوابط را مشخص می‌کنند، مثل منشور حقوق دانشجویی و مجموع برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی تا انجمن‌هایی که تشویق فرهنگ علمی و مشارکت علمی را بر عهده دارند، بخش‌های مهمی است که لایه‌های مختلف سبک زندگی را تعیین و تعقیب می‌کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، برنامه‌های زیارتی دانشجویان را یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و دینی برشمرد و گفت: با همکاری نهاد نمایندگی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، حدود ۴۵ هزار دانشجو هر ساله به سفر عتبات عالیات اعزام می‌شوند؛ حدود ۴۰ هزار دانشجو تاکنون عازم اردوهای زیارتی رضوی شدند و برنامه‌های دیگری همچون اردوهای راهیان نور که مجموع این اقدامات در جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی، دینی و انقلابی است.
وی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در بخش فعالیت‌های قرآنی دانشگاهی چه اقداماتی کرده است، افزود: در دانشگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی مناسب و شایسته‌ای اجرا می‌شود و معتقدیم فعالیت‌های قرآنی باید به همراه تدبّر در قرآن باشد؛ بر این اساس هر ساله، جشنواره‌های قرآنی با حضور ۵۰ تا ۶۰ هزار دانشجو در سه مرحله دانشگاهی، استانی و سراسری و در لایه‌های مختلف برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکترهاشمی خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت منشا تولید آثار قرآنی و برنامه‌های متعدد پژوهشی در حوزه قرآن‌کریم در سراسر دانشگاه‌ها اجرا می‌شود که ستاد مرکزی کمیسیون توسعه پژوهش‌های قرآنی مسؤولیت پیگیری و هدایت آن را برعهده دارد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۹:۰۸

معاون وزیر علوم : در هیچ رشته علمی وابسته نیستیم

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت: به برکت انقلاب اسلامی، در هیچ رشته علمی به دیگر کشورها وابسته نیستیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدحسین امید امروز در مراسم گرامیداشت دهه فجر در دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی افزود : هم اکنون در داخل کشور در تمامی رشته های تحصیلی، پذیرش و تربیت دانشجو صورت می گیرد، در حالی که پیش از انقلاب از داشتن برخی علوم محروم و به کشورهای غربی وابسته بودیم.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب در رده بندی های علمی دنیا نامی از ایران نبود گفت: اکنون ایران در تمامی رشته ها حائز جایگاه علمی بالایی است که اگر فشارهای تحریمی علیه ایران نیز وجود نداشت، ممکن بود جایگاه پنجم را هم داشتیم.
وی افزود: اگر امروز برخی کشورها ادعای دوستی با ایران را دارند و خواستار تبادل علمی با ایران هستند، می دانند که ایران بدون حمایت آنها نیز در دوران انقلاب، جنگ و سازندگی سرپا ایستاده است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و تحقیقات با بیان اینکه یکی از نعمتها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، پیشرفت در حوزه علم و فناوری است گفت: در زمان انقلاب برای هر 15 متقاضی فقط یک ظرفیت تحصیل در دانشگاه وجود داشت و حتی بخش اعظمی از متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به خارج اعزام می شدند.
امید همچنین در همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه  بناب با اشاره به اینکه در حال حاضرچهار میلیون و پانصد هزار نفر در دانشگاههای کشور تحصیل می کنند گفت: دانشگاه‌های کشور از لحاظ کمی به توسعه کافی دست یافته اند و حتی در برخی مناطق مازاد بر نیازدانشگاهها، ساختمان آموزشی احداث شده است.
امید افزود: اینک دوره کمی سازی در دانشگاه‌ها خاتمه یافته و افزایش بیشتر کیفیت تحصیلی در دستور کار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است .
معاون وزیر علوم با اشاره به همت خیرین در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها به تشکیل بنیاد کشوری حامیان علم و فناوری اشاره کرد و افزود: در سراسر کشور ۶۳ بنیاد تحت عنوان حامیان علمی تشکیل شده است که کمک بسزایی در پیشرفت دانشگاه ها دارند.
امید اضافه کرد: بنیادهای حامی علم و فناوری با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیرین و تشویق و ترغیب نیکوکاران در تقویت و گسترش زیرساخت‌های دانشگاه تشکیل شده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۸:۳۲

معاون آموزشی وزیر علوم بر ارتقای کیفیت مؤسسات آموزش عالی غیردولتی تأکید کرد

خبرگزاری آریا - دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی این وزارت، با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته درصد قابل توجهی از مراکز خوب دانشگاهی غیردولتی هستند ، گفت: بخش غیردولتی باید از الگوهای برجسته و برتر دانشگاه‌های پیشرفته بهره گیرد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم،دکتر شریعتی نیاسر با اشاره به وضعیت آموزش عالی در کشورمان تصریح کرد: 4 میلیون و چهارصد هزار نفر جمعیت دانشجویی دانشگاه‌های کشورمان را تشکیل می‌دهند که 10 درصد از این جمعیت دانشجویی، در بخش غیرانتفاعی مشغول تحصیل هستند.
معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: اگر بخش غیرانتفاعی را در قالب غیردولتی ببینیم، قریب 50 درصد دانشجویان در بخش غیردولتی مشغول تحصیل هستند و اگر درصد جمعیت دانشجویانی که حاضر به پرداخت شهریه برای تحصیل هستند را ملاک قرار دهیم، این آمار قریب 85 درصد دانشجویان را شامل می‌شود.
دکتر شریعتی نیاسر با تأکید بر بحث ارتقای کیفیت آموزش عالی گفت: از اتحادیه مؤسسات آموزش عالی غیردولتی درخواست تبیین سازوکاری را دارم تا آموزش عالی بخش غیردولتی در بحث کیفیت ورود جدی پیدا کنند ضمن اینکه در وزارت علوم نیز برای ارتقای کیفیت آموزش عالی غیردولتی سازوکارهایی پیش بینی شده است به طوری که کمیسیون‌ ماده 9 بررسی و ارزیابی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با هدف و جهت‌گیری ارتقای کیفی این مؤسسات شکل گرفته است.
وی اظهار امیدواری کرد بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه و افق 1404، سهم بخش غیردولتی را در آمار آموزش عالی هم به لحاظ تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با رعایت شاخص‌های کیفی و هم به لحاظ جمعیت دانشجویی ارتقا دهیم.
دکتر شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود به آموزش‌های عالی آزاد اشاره کرد و گفت: توسعه آموزش‌های عالی آزاد در جامعه یک ارزش محسوب می شود.
وی افزود: آموزش‌های عالی آزاد باید رشد و توسعه یابد چرا که آموزش‌های آزاد برای ارتقای سطح دانش جامعه است و نباید تبدیل به دوره‌های مقطع‌دار شود.
معاون آموزشی وزارت علوم در خاتمه سخنان خود بر مأموریت‌گرا باقی ماندن مؤسسات آموزش عالی غیردولتی تأکید کرد.
وی با اشاره به انتصاب دکتر فاطمه داداشیان به عنوان مدیر کل دفتر مؤسسات آموزش عالی غیردولتی گفت: خوشحالم که در دولت تدبیر و امید و در تاریخ آموزش عالی کشورمان، در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم، اولین بانوی متخصص و شایسته جامعه علمی کشور، مسئولیت اجرایی و مدیریتی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی را به دست گرفته است.
گفتنی است در پایان این مراسم، معاون آموزشی وزیر علوم ضمن تقدیر از خدمات دکتر کارن ابری نیا مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی، حکم دکتر فاطمه داداشیان به عنوان کل دفتر آموزش عالی غیردولتی را به وی اعطا کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۲۰:۱۲

معاون وزیر علوم : در هیچ رشته علمی وابسته نیستیم

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت: به برکت انقلاب اسلامی، در هیچ رشته علمی به دیگر کشورها وابسته نیستیم.

 به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛محمدحسین امید امروز در مراسم گرامیداشت دهه فجر در دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی افزود : هم اکنون در داخل کشور در تمامی رشته های تحصیلی، پذیرش و تربیت دانشجو صورت می گیرد، در حالی که پیش از انقلاب از داشتن برخی علوم محروم و به کشورهای غربی وابسته بودیم.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب در رده بندی های علمی دنیا نامی از ایران نبود گفت: اکنون ایران در تمامی رشته ها حائز جایگاه علمی بالایی است که اگر فشارهای تحریمی علیه ایران نیز وجود نداشت، ممکن بود جایگاه پنجم را هم داشتیم.
وی افزود: اگر امروز برخی کشورها ادعای دوستی با ایران را دارند و خواستار تبادل علمی با ایران هستند، می دانند که ایران بدون حمایت آنها نیز در دوران انقلاب، جنگ و سازندگی سرپا ایستاده است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و تحقیقات با بیان اینکه یکی از نعمتها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، پیشرفت در حوزه علم و فناوری است گفت: در زمان انقلاب برای هر 15 متقاضی فقط یک ظرفیت تحصیل در دانشگاه وجود داشت و حتی بخش اعظمی از متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به خارج اعزام می شدند.
امید همچنین در همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه  بناب با اشاره به اینکه در حال حاضرچهار میلیون و پانصد هزار نفر در دانشگاههای کشور تحصیل می کنند گفت: دانشگاه‌های کشور از لحاظ کمی به توسعه کافی دست یافته اند و حتی در برخی مناطق مازاد بر نیازدانشگاهها، ساختمان آموزشی احداث شده است.
امید افزود: اینک دوره کمی سازی در دانشگاه‌ها خاتمه یافته و افزایش بیشتر کیفیت تحصیلی در دستور کار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است .
معاون وزیر علوم با اشاره به همت خیرین در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها به تشکیل بنیاد کشوری حامیان علم و فناوری اشاره کرد و افزود: در سراسر کشور ۶۳ بنیاد تحت عنوان حامیان علمی تشکیل شده است که کمک بسزایی در پیشرفت دانشگاه ها دارند.
امید اضافه کرد: بنیادهای حامی علم و فناوری با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیرین و تشویق و ترغیب نیکوکاران در تقویت و گسترش زیرساخت‌های دانشگاه تشکیل شده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۲۱:۰۸

ظرفیت بالای مراکز غیرانتفاعی در عرصه آموزش عالی

معاون آموزشی وزارت علوم از ظرفیت مراکز غیرانتفاعی و پتانسیل بالای بخش غیر دولتی در وزارت علوم خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در تودیع و معارفه مدیرکل غیر انتفاعی که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: باید به بخش غیر دولتی بهای ویژه‌ای داده شود تا شرایط غیر دولتی مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در کشورهای خارجی پیشرفته بهای به خصوصی به بخش غیر دولتی داده می‌شود.
معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: ما باید به بخش غیر دولتی که از الگوهای برجسته کشور به حساب می‌آید با دید بهتری نگاه کنیم و از آن بهره‌مند شویم.
شریعتی نیاسر افزود: در وضعیت آموزش عالی ما چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دانشجو در کشور داریم که متأسفانه حمایت خوبی از سوی مراکز نشده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت در مراکز غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند که از پتانسیل‌های بالایی برخوردارند که باید به این دانشجویان بهای خوبی داده شود تا در عرصه‌های غیر دولتی و دولتی بدرخشند.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: استقبال در بخش‌های دولتی خیلی بالا است که متأسفانه اندک اعتبار ما از جدول ۱۴ تأمین می‌شود که آن هم لغو شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: در حال حاضر ۸۵ درصد دانشجویان با پول تحصیل می‌کنند و سهم ۵۰ درصدی بخش غیر دولتی آموزش عالی نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش است.
وی افزود: شرط اصلی عقل این است که باید به بخش غیر دولتی حمایت خاص شود، متأسفانه موسسات غیر دولتی مشکلاتی دارند که باید کمک شوند.
شریعتی نیاسر گفت: در دانشگاه‌ها بحث کیفیت در اولویت قرار دارد و ما باید در کل به بخش غیر دولتی نگاه جدیدی داشته باشیم.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم از زحمات دکتر ابری نیا تقدیر و فاطمه داداشیان به عنوان سرپرست دفتر آموزش غیر دولتی معرفی شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: سطح‌بندی موسسات غیر دولتی باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد و در شرایط کنونی به نوعی کمک به دولت است.
وی تاکید کرد: حمایت هدفمند از بخش خصوصی باید در راستای توجه به شاخص‌ها صورت گیرد و من امیدوارم این هدف تا آخر برنامه ششم اجرا شود.
شریعتی نیاسر افزود: ما باید سهم غیر دولتی آموزش‌ها را بالا ببریم و این کار با رعایت شاخص‌های کیفی و رعایت جمعیت دانشجویی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: آموزشگاه‌های آزاد باید رشد پیدا کنند و این بخش برای ارتقای سطح علمی جامعه مفید است.
وی با بیان اینکه موسسات آموزش آزاد در حوزه‌های مختلف باید مأموریت گرا بمانند، تاکید کرد: آموزشگاه‌های آزاد دولت را کمک می‌کند و باید در راستای مأموریت گرا بودن آن‌ها تلاش ویژه‌ای کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۳۸

دسته‌بندی پروژه‌های حوزه قرآن در وزارت علوم/ بودجه‌های این حوزه دریافت نشده است

گروه معارف: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دسته‌بندی پروژه‌های حوزه قرآن در این وزارتخانه در 10 محور اشاره کرد و گفت: در ابتدای سال، حدود 10 میلیارد تومان اعتبار به این عناوین اختصاص یافت که هنوز بودجه‌ای در این خصوص دریافت نشده است.

وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درگفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی با اشاره به توجه وزارت علوم به پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های قرآنی، گفت: پژوهش‌های قرآنی در شورای پژوهش‌های قرآنی وزارتخانه کاملاً مورد حمایت قرار دارد.
دسته‌بندی پروژه‌های حوزه قرآن در 10 محور
وی به دسته‌بندی پروژه‌های حوزه قرآن در این وزارتخانه اشاره کرد و افزود: هدف این بود تا مجموعه پروژه‌های پراکنده‌ای که در حوزه قرآن انجام می‌شود را به عناوین اصلی تبدیل کنیم که در نهایت به دسته‌بندی این پروژه‌ها در 10 محور رسیدیم.
احمدی با بیان اینکه این عناوین به پروژه‌های کلانی تبدیل شده است، ادامه داد: با توجه به نگاه راهبردی، تلاش است تا این محورها در مجموعه فرهنگی، بین اساتید و دانشجویان اثرگذار باشند لذا این پروژه‌ها نیاز به حمایت دارد.
بودجه‌ای دریافت نشده است
وی در ادامه با بیان اینکه در راستای تبدیل این عناوین به پروژه‌های کلان، اعتباراتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به این امر اختصاص پیدا کرده است، عنوان کرد: در ابتدای سال، حدود 10 میلیارد تومان اعتبار به این عناوین اختصاص یافت که هنوز بودجه‌ای در این خصوص دریافت نشده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پاسخ به اینکه آیا عدم اختصاص بودجه بر فعالیت‌ها تأثیر گذاشته است یا خیر، اظهار کرد: ما پروژه‌ها و پایان‌نامه‌ها را مستقل داریم ولی هدفمان این است که این پروژه‌ها مأموریت‌گرا شوند.
وی در همین خصوص بیان کرد: البته اگر پروژه‌ها عملیاتی شده و بودجه اختصاص‌یافته دریافت شود، معنایش این است که ما می‌توانیم به دانشگاه‌ها بگوییم بیایند تا از آن‌ها حمایت کنیم؛ البته در حال حاضر کمی دستمان بسته است که اگر بودجه اختصاص‌یافته دریافت شود، وضعیت بهتر می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۱
۰۸:۰۶

در همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه بناب عنوان شد؛ تشکیل ۶۳ بنیاد حامیان علم و فناوری در کشور

بناب - معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تشکیل ۶۳ بنیاد حامیان علم و فناوری در سطح کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه بناب در حالی بمناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر برگزار شد که مسئولانی چون معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشتند و در این مراسم علاوه بر موضوعات مرتبط با بنیاد حامیان علم و فناوری در خصوص لزوم افزایش کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه ها نیز تاکید شد.
تشکیل ۶۳ بنیاد حامیان علم و فناوری در کشور
معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند؛ گفت: دانشگاه‌های کشور از لحاظ کمی به توسعه کافی دست یافته اند و حتی در برخی مناطق مازاد بر نیاز دانشگاه ها ساختمان آموزشی احداث شده است.
محمدحسین امید با اعلام این مطلب افزود: اینک دوره کمی سازی در دانشگاه‌ها خاتمه یافته و افزایش بیشتر کیفیت تحصیلی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.
وی به افزایش ارتباط میان دانشگاه و صنعت در وزارت علوم اشاره کرد و افزود: ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت افزایش یافته و صنعت آموزی دانشجویان برای حرکت بهتر چرخ های صنعت کشور مدنظر است.
معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به همت خیران در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها از تشکیل بنیاد کشوری حامیان علم و فناوری خبرداد و تصریح کرد: در سراسر کشور۶۳ بنیاد تحت عنوان حامیان علمی تشکیل شده که نقش بسزایی در پیشرفت دانشگاه ها دارند.
وی تصریح کرد: بنیادهای حامی علم و فناوری با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیران و تشویق و ترغیب نیکوکاران در تقویت و گسترش زیرساخت‌های دانشگاه تشکیل شده است.
امید از طرح جامع دانشگاه بناب به عنوان نگین دانشگاه‌های آذربایجان شرقی یاد کرد و گفت: اگر همت خیران در تکمیل این طرح به کار گرفته نشود اتمام آن با اعتبارات دولتی ۵۰ سال به طول خواهد انجامید.
لزوم توجه به کیفیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها
نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به اینکه دوران مدرک گرایی در کشور خاتمه یافته است؛ گفت: وزارت علوم باید به کیفیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها اهتمام تمام داشته باشد.
ضیاءالله اعزازی تصریح کرد: ضعف ارتباط بین صنعت و دانشگاه و فراموشی پژوهش محوری دو حلقه مفقوده نظام تحصیلی است و اگر اصلاح نشود روز به روز بر سیل بیکاران کشور افزوده خواهد شد.
گفتنی است در این مراسم انتخابات حامیان علم و فناوری دانشگاه های شهرستان بناب برگزار شد و تعدادی از افراد حاضر در این مراسم از اقشار مختلف شهر به عنوان حامیان این بنیاد انتخاب و معرفی شدند.

۹۵/۱۱/۲۱
۰۹:۴۸

با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛ کلنگ اولین نیروگاه خورشیدی کاملا ایرانی در پارک علم و فناوری خراسان به زمین زده شد

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، معاون وزارت ارتباطات و استاندار خراسان رضوی، مراسم کلنگ‌زنی اولین نیروگاه خورشیدی کاملا ایرانی، آزمایشگاه مرجع ولتاژ بالای صنعت برق کشور و افتتاح ساختمان موسسات فناور شهید ستاری در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی وبا حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ،معاون وزارت ارتباطات و استاندار خراسان رضوی ،مراسم کلنگ‌زنی اولین نیروگاه خورشیدی کاملا ایرانی ، آزمایشگاه مرجع ولتاژ بالای صنعت برق کشور و افتتاح ساختمان موسسات فناور شهید ستاری در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.
 
این مراسم با حضور وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛ دعوایی، معاون وزارت ارتباطات؛ خسرو پیری، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فناوری؛ محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم؛ رشیدیان، استاندار خراسان رضوی و روسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور برگزار شد و همزمان ساختمان موسسات فناور و دانش‌بنیان شهید ستاری در پارک علم و فناوری خراسان افتتاح و از آخرین دستاوردهای شرکت دانش بنیان سامان دارو، تولید کننده فاکتور هشت انسانی به روش نو ترکیب بازدید شد.
 
وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دراین مراسم گفت: پارک علم و فناوری خراسان از مراکز باسابقه کشور است و در زمینه بهره برداری از ظرفیت های منطقه تاکنون به خوبی عمل کرده است.
 
وی افزود: پارک علم و فناوری خراسان در زمینه راه اندازی منطقه ویژه پارک علم و فناوری نیز در کشور پیشرو است.
 
علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر ۷۵۰ میلیارد ریال پروژه علمی و فناورانه توسط شرکت های دانش بنیان در این استان در دست اجراست.
 
وی با اشاره به فعالیت ۲۴۰شرکت دانش بنیان در استان خراسان رضوی افزود: از این شرکت های  دانش بنیان برای ۲۰۰۰ نفر به طور مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است که جای بسی مباهات است.
 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان تمام همت خود را برای تبدیل مهارت های علمی، فناورانه، دانایی و تجربه به سرمایه بکار بسته اند و شعار ما می توانیم را پایه اقدامات خود قرار داده اند.
 
رشیدیان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون مرکز ارتباطات ملی و پروژه های متعدد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هزینه۵۴۰۰ میلیارد ریال در خراسان رضوی اجرا شده است.
 
وی با اشاره به ظرفیت انرژی های بادی و خورشیدی خراسان رضوی افزود: راه اندازی نیروگاه های خورشیدی و بادی در استان در حال انجام است که پارک علم و فناوری خراسان نیز در این زمینه وارد فعالیت شده و امید است زمینه فعالیت های خود را در این عرصه گسترش دهد.
 
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ خاطرنشان کرد: ظرفیت های علمی و فناورانه خراسان در کنار وجود مضجع شریف ثامن الحجج ، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به عنوان عالم آل محمد (ص)، امام مهربانی ها و امام گفت و گو با ادیان مختلف ، مزیت های بالقوه این منطقه را می تواند به بالفعل تبدیل کند.
 
رشیدیان بیان داشت: با بهره گیری از ظرفیت های علمی استان از جمله وجود یک هزار و ۲۰۰ نخبه ثبت شده در بنیاد نخبگان، ۳۰۰ هزار دانشجو، ۵۰۰۰ عضو هیئت علمی دانشگاه ها ، ۱۰۰ حوزه علمیه و ۲۵ هزار طلبه در کنار شرکت های دانش بنیان می توان زمینه گفتمان مشترک برای دستیابی مسلمانان به وحدت را ایجاد کرد.
 
وی تصریح کرد: خراسان رضوی به ویژه مشهد مقدس تلاش دارد با ایجاد کریدور علم و فناوری رضوی نقش خود را به نحو بارزتری به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایفا کند.
 
استاندار خراسان رضوی همچنین با تاکید بر گسترش زمینه فعالیت پارک علم و فناوری در همه شهرستان های استان و بهره گیری از ظرفیت های بالقوه آنها ادامه داد: زعفران و داروهای گیاهی این منطقه ظرفیت های بالقوه ای است که شرکت های دانش بنیان می توانند با ایجاد طرح های علمی در این زمینه از خام فروشی آنها جلوگیری کنند.
 
لازم به ذکر است، در ادامه این مراسم جلسه هیئت امنای مناطق چهارگانه فناوری کشور با حضور رئیس، دبیر و اعضا مناطق مختلف در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۰:۵۰

اشتغال به تحصیل حدود 10 درصد دانشجویان در بخش غیرانتفاعی

خبرگزاری آریا-معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود 10 درصد دانشجویان در بخش غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند.
به گزارش خبرگزاری آریا ،مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی این وزارتخانه افزود: هم اکنون حدود 4 میلیون و 400 هزار دانشجو در کشور داریم.
وی با تأکید بر ارتقای کیفیت مؤسسات آموزش عالی غیردولتی گفت: در کشورهای پیشرفته درصد قابل توجهی از مراکز خوب دانشگاهی غیردولتی هستند.
شریعتی نیاسر افزود: اتحادیه مؤسسات آموزش عالی غیردولتی موضوع تبیین ساز و کاری برای ارتقای کیفیت در این مؤسسات را مورد توجه قرار دهد.
وی گفت: امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه و افق چشم انداز 1404، سهم بخش غیردولتی را در آموزش عالی به لحاظ تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی با رعایت شاخص‌ های کیفی و همچنین به لحاظ جمعیت دانشجویی ارتقاء یابد.
در این مراسم از خدمات کارن ابری نیا مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی قدردانی و همچنین حکم فاطمه داداشیان به عنوان مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم را به وی اعطا شد.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۱:۳۳

برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور

اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی 24 بهمن با حضور رئیس جمهور و با معرفی 33 محقق برجسته در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی 24 بهمن ماه با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم و با معرفی 33 محقق برجسته در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
بنابراین گزارش آثار این دوره که با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شده در بخش های طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب هستند و طرح های پژوهشی خاتمه یافته، رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
همچنین در بخش بین ‌الملل نیز با ایجاد کمیته ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 اثر برگزیده معرفی خواهد شد در بخش بین الملل هم برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک هستند.
در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است که بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
بنابر اعلام مسئولان جشنواره اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان به ثبت خواهد رسید و به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می شود.
لازم به ذکر است در ابتدا قرار بود این مراسم روز یک شنبه 24 بهمن ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شود که به دلیل حضور رییس جمهور مکان برگزاری آن به سالن اجلاس سران تغییر یافته است.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۲:۱۱

معاون وزیر علوم خبر داد اعلام آمادگی 75 درصد دانشجویان برای دفاع از کشور/ نگاه‌های بومی‌گرایانه افراطی در کشور بسیار آسیب‌زننده است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اعلام آمادگی 75 درصد دانشجویان برای دفاع از کشور خبر داد و گفت: نگاه‌های بومی‌گرایانه افراطی در کشور بسیار آسیب‌زننده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس استان سمنان، سیدضیاء هاشمی ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان، ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و تأکید بر صیانت از آرمان‌های امام راحل، به ایجاد فضای فرهنگی در دانشگاه‌های در راستای حفظ آرمان‌های انقلاب اشاره کرد و افزود: در دانشگاه‌ها علاقه به امور دین و انقلاب علی‌رغم جوسازی‌ها بسیار بالاست.
وی بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد بیش از ‌90 درصد از دانشجویان به مسائل دینی اعتقاد دارند؛ 70 درصد به نماز و 60 درصد به روزه پایبند هستند و در تحقیقات انجام‌شده در سطح ملی، 75 درصد از دانشجویان برای دفاع از کشور در صورت بروز جنگ اعلام آمادگی کرده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عموم دانشجویان به هویت دینی پایبند هستند؛ اما چیزی که با نگاه ظاهری به چشم می‌آید، نمادهایی است که در ذهن مردم به‌عنوان قشر دانشجو به تصویر کشیده می‌شود و همان تصویر در اذهان به‌عنوان تصویر قشر جوان و دانشجو قلمداد می‌شود که تصویر ناقصی است.
وی ادامه دارد: در شهری مذهبی چون سمنان گاهی ظواهری دیده می‌شود که خوشایند نیست؛ ولی جامعه ویژگی‌های ارزشمندی دارد که باید به آن پرداخت و از مسائل جامعه و دانشگاه نباید غافل شد.
هاشمی گفت: نگاه‌های بومی‌گرایانه افراطی در کشور بسیار آسیب‌زننده است و در استان نیز این نگاه وجود دارد که نگاه مخربی است و باعث از بین رفتن سرمایه می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از حوزه‌های فعالیت فرهنگی ما، افزایش بسترهای وحدت و همدلی است و تلاش شد در سطح کشور فراگیر شود.
وی ادامه داد: نظام رقابتی در حوزه سیاسی باید تقابل‌ها را به رقابت سازنده تبدیل کند و در کشور ما این تفاوت‌ها اگر به شکل مردم‌سالارانه هدایت شود، تقابل مخرب به رقابت سازنده تبدیل می‌شود.
هاشمی بیان کرد: کسانی در دوره‌های مختلف انتخابات مقابل هم می‌ایستند؛ اما افرادی که از دانش بیشتری برخوردار هستند، بعد از انتخابات کنار هم قرار می‌گیرند و در تمام دنیا این امر جا افتاده و تجربه بشری است.
وی گفت: در مناطق مختلف باید سیر کارهای جمعی، مشارکت‌جویانه و رقابت علمی و تحقیقی سازنده تقویت شود؛ چراکه منجر به این می‌شود که دانشجویان اهل مدارا شوند و تقویت این امر بیان‌گر آن است که اخوت بین مؤمنان باید با تفاوت‌های سامان‌یافته همراه باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: استان سمنان با ظرفیت‌های فرهنگی، علمی و دینی که دارد، می‌تواند تقابل سطحی را به رقابت سازنده تبدیل کند و نقش علما در این زمینه تعیین‌کننده است.
هاشمی گفت: در بخش فرهنگی دانشجویان نسل امروز نسبت به گذشته تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت سلیقه طبیعی است و با توجه به عصر رسانه، نگاه‌ها، ایده‌ها و مطالبات تغییر پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داده این نمادها و علایق به معنای از دست رفتن نسل جوان نیست و همه جوانان به کشور، نظام و آرمان‌های انقلاب علاقه‌مند هستند؛ اما گاهی سؤالاتی مطرح می‌شود که باید به رسمیت شناخت و پاسخ داد تا ارتباط آنان با انقلاب و آرمان‌های انقلابی تقویت شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به توفیقاتی که درنتیجه تلاش‌های بخش فرهنگی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: در سطح ملی همدلی بین مسؤولان فرهنگی در حوزه دانشگاه کم‌نظیر است و نتیجه‌ای که از این فعالیت‌ها حاصل شد، نتیجه خوبی خواهد بود.
انتهای پیام/74028/م 40/

۹۵/۱۱/۲۱
۱۳:۳۳

تشکیل 63 بنیاد حامیان علم و فناوری در کشور/ تحصیل 4.5 میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور

معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه 63 بنیاد حامیان علم و فناوری در سراسر کشور تشکیل شده است، گفت: در حال حاضر 4 میلیون و 500 هزار نفر در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، محمدحسین امیدی صبح امروز در همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه  بناب که همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر با اشاره به اینکه در حال حاضر 4 میلیون و 500 هزار نفر در دانشگاه‌های کشور تحصیل می کنند، اظهار داشت: دانشگاه‌های کشور از لحاظ کمی به توسعه کافی دست یافته‌اند و حتی در برخی مناطق مازاد بر نیاز دانشگاه‌ها ساختمان آموزشی احداث شده است.
وی افزود: اینک دوره کمی سازی در دانشگاه‌ها خاتمه یافته و افزایش بیشتر کیفیت تحصیلی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.
امیدی به افزایش ارتباط میان دانشگاه و صنعت در وزارت علوم اشاره کرد و افزود: ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنعت افزایش یافته و صنعت آموزی دانشجویان برای حرکت بهتر چرخ‌های صنعت کشور مدنظر است.
معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به همت خیران در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها از تشکیل بنیاد کشوری حامیان علم و فناوری خبر داد و تصریح کرد: در سراسر کشور 63 بنیاد تحت عنوان حامیان علمی تشکیل شده است که کمک بسزایی در پیشرفت دانشگاه‌ها دارند.
امیدی تصریح کرد: بنیادهای حامی علم و فناوری با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیران و تشویق و ترغیب نیکوکاران در تقویت و گسترش زیرساخت‌های دانشگاه تشکیل شده است.
وی از طرح جامع دانشگاه بناب به عنوان نگین دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی یاد کرد و گفت: اگر همت خیران در تکمیل این طرح به کار گرفته نشود اتمام آن با اعتبارات دولتی 50 سال به طول خواهد انجامید.
دوران مدرک گرایی در کشور خاتمه یافته است
نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به اینکه دوران مدرک گرایی در کشور خاتمه یافته است، گفت: وزارت علوم باید به کیفیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها اهتمام تمام داشته باشد.
ضیاءالله اعزازی تصریح کرد: ضعف ارتباط بین صنعت و دانشگاه و فراموشی پژوهش محوری دو حلقه مفقوده نظام تحصیلی است و اگر اصلاح نشود روز به روز بر سیل بیکاران کشور افزوده خواهد شد.
 در ادامه این مراسم انتخابات حامیان علم و فناوری دانشگاه های شهرستان بناب برگزار شد و تعدادی از افراد حاضر در این مراسم از اقشار مختلف شهر به عنوان حامیان این بنیاد انتخاب و معرفی شدند.
بهره‌برداری از 2 طرح عمرانی و خدماتی دانشگاه بناب 
 به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر طی مراسمی با حضور معاونت اداری و مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فرماندار، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، رئیس، اساتید و دانشجویان دانشگاه بناب، جمعی از مسؤولان محلی و اهالی دو طرح عمرانی و خدماتی این دانشگاه افتتاح و بهره برداری از آنها آغاز شد.
در گرامیداشت دهه مبارک فجر ابتدا طرح اصلی سر درب دانشگاه بناب که اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای اجرا، احداث و آماده سازی آن هزینه شده است، افتتاح شد.
این طرح دارای دو قطعه ستونی سهمی شکل، مجزا و در راستای هم بوده و نماد آن بیانگر فضای دانشگاهی، تلفیق معماری سنتی و نوین و همچنین معرف خصوصیات شهرستان و منطقه از لحاظ علمی، صنعتی و کشاورزی است.
بنابراین گزارش، پس از افتتاح طرح سر درب دانشگاه بناب سالن غذاخوری این دانشگاه نیز افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
این سالن غذاخوری که برای احداث و آماده‌سازی آن مبلغ 6 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، در اختیار اساتید، مهمانان و دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۸:۰۰

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: وجود نگاه ‌های بومی‌گرایانه افراطی به کشور آسیب‌ جدی وارد می کند

سمنان-ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود برخی نگاه های بومی گرایانه افراطی در کشور، گفت: وجود این نوع نگاه ها در کشور آسیب جدی به جامعه وارد می کند و سرمایه ها را از بین می برد.

به گزارش ایرنا، سیدضیاء هاشمی روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله شاهچراغی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه سمنان در دفتر کار امام جمعه، افزود: نگاه‌های بومی‌گرایانه افراطی به جامعه آسیب می زند و نگاه مخرب است و سرمایه ها را از بین می برد که متاسفانه این نوع نگاه در استان سمنان هم وجود دارد.
وی با بیان این که افزایش بسترهای وحدت و همدلی یکی از حوزه‌های فعالیت فرهنگی و ماموریت ماست، اظهار کرد: هر گاه در مسائل مختلف استانی، شهرستانی، سیاسی و اجتماعی وحدت و همدلی وجود نداشته باشد، شاهد آسیب جدی بوده ایم.
هاشمی خاطرنشان کرد : نظام رقابتی در حوزه سیاسی باید تقابل‌ را به رقابت سازنده تبدیل کند و در کشور ما اگر این تفاوت‌ها به صورت مردم‌ سالارانه هدایت شود، تقابل مخرب به رقابت سازنده تبدیل می‌شود.
وی تصریح کرد : کسانی در دوره‌های مختلف انتخابات مقابل هم قرار می گیرند، اما افرادی که از دانش بیشتری برخوردار هستند، بعد از انتخابات کنار هم قرار می‌گیرند و در تمام دنیا این امر جا افتاده و تجربه بشری است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بیان داشت : استان سمنان با ظرفیت‌های ارزشمند دینی، تاریخی، فرهنگی که دارد، می‌تواند تقابل سطحی را به رقابت سازنده تبدیل کند.
هاشمی با اشاره به این که در بخش فرهنگی دانشجویان امروز نسبت به دوران قبل تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت سلیقه طبیعی است و با توجه به عصر رسانه، نگاه، مطالب جدید، ایده‌ها، سلیقه ها و مطالبات تغییر پیدا کرده است.
وی اضافه کرد : این نمادها و علایق به معنای از دست رفتن نسل جوانان نیست و همه جوانان به کشور، نظام و آرمان‌های انقلاب علاقه‌مند هستند، اما گاهی سوالاتی مطرح می‌شود که اگر آن را به رسمیت نشناسیم نتیجه نخواهیم گرفت و باید به رسمیت شناخته شود تا ارتباط آنان با انقلاب و آرمان‌های انقلابی تقویت شود.
هاشمی ادامه داد : سیاست های فرهنگی دانشگاه در سال های اخیر بر این بوده که با وحدت و همدلی حرکت کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که اکنون زمینه های خوبی در دانشگاه ها وجود دارد و ظرفیت دانشجویی نیز بالا است، گفت: امروز در دانشگاه ‌ها علاقه به امور دینی و انقلابی علی‌رغم جوسازی‌هایی که می شود، بالاست.
هاشمی با بیان این که اکنون بیش از ‌90 درصد از دانشجویان به مسائل دینی اعتقاد راسخ دارند، افزود: حدود 70 درصد دانشجویان به نماز و 60 درصد به روزه پایبندی دارند.
وی اضافه کرد : همچنین در تحقیقات انجام‌شده در سطح ملی، بیش از 75 درصد از دانشجویان آمادگی خود را برای دفاع از کشور در صورت بروز جنگ اعلام کرده‌اند.
هاشمی با تاکید بر این که آن چیزی که با نگاه ظاهری به چشم می‌آید، نمادهایی است که در ذهن مردم به ‌عنوان قشر دانشجو به تصویر کشیده می‌شود، گفت: همان تصویر در اذهان به ‌عنوان تصویر قشر جوان و دانشجو قلمداد می‌شود که تصویر ناقصی است.
7470/6026/
خبرنگار: علیرضا عربی **انتشار دهنده: جانعلی فتحی

۹۵/۱۱/۲۱
۲۲:۴۰

پای دانشجویان دانشگاه‌های برتر آمریکا به ایران باز می‌شود

معاون آموزشی وزارت علوم عنوان کرد: وزارت علوم در چارچوب قوانین از دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا حمایت همه‌جانبه می‌کند.

مجتبی شریعتی نیا سر معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به مشکلات پیش آمده برای دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا اظهار داشت: متاسفانه به دلیل تصمیمات غلط مسئولان سیاسی آمریکا، دانشجویانی که در دانشگاه آمریکا مشغول به تحصیل هستند، با مشکل اقامت و ورود به این کشور مواجه شده‌اند که در این راستا وزارت علوم با هماهنگی‌های صورت گرفته حمایت همه جانبه از آنها می‌کند. 
 
وی بیان کرد: اگر این افراد در دانشگاه‌های برتر آمریکا مشغول به تحصیل باشند، بدون هیچ مشکلی می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه های اروپایی درخواست دهند و وزارت علوم نیز برای رفع مشکلشان کمال همکاری با آنها را دارد. 
 
شریعتی ادامه داد: دانشجویانی که در دانشگاه برتر آمریکا تحصیل می‌کنند، در صورت تمایل می‌توانند در دانشگاه برتر کشور بدون کنکور درسشان را ادامه دهند و البته این کار در چارچوب قوانین و مقررات ابلاغیه وزارت علوم به دانشگاه‌ها و با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود. 
 
معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: دانشجویانی که درخواست انتقال به یکی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی را دارند، مدت جابجایی‌شان جزو سنوات آنها محسوب نمی‌شود و این قاعده بیشتر در مورد افراد دارای بورسیه صدق می‌کند.

۹۵/۱۱/۲۲
۰۷:۰۰

معاون وزیر علوم به مهر خبر داد؛ گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور حذف شد/ ارائه متمرکز رشته ها

معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال ۹۶ خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده است گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود.
وی ادامه داد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.
به گزارش مهر، ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه شنبه ۱۹ بهمن شروع شده و تا روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۶ ادامه دارد. آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۰۸

گرایش‌های کارشناسی در دفترچه کنکور حذف شد

معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش‌های کارشناسی در دفترچه کنکور سال ۹۶ خبر داد و گفت: رشته‌ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‌شوند.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر درباره تعداد رشته‌هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده است، اظهار داشت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف و صرفا رشته‌ها به صورت متمرکز ارایه می‌شود.
 
وی ادامه داد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته‌ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‌شوند.
 
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این می‌شود که تعداد قابل توجهی از گرایش‌های کارشناسی حذف شده است.
 
ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه شنبه ۱۹ بهمن شروع شده و تا روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۶ ادامه دارد. آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۴۲

تقویت فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها

سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به اینکه موضوع تغییر ساختار در معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها مطرح نیست‌، از سیاست قطعی این نهاد برای تقویت فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها خبر داد. او در این باره اضافه کرد: «اگر احیانا تحولات ساختاری هم پیش بیاید منجر به هماهنگی بیشتر فعالیت‌های فرهنگی خواهد شد.»

۹۵/۱۱/۲۰
۲۲:۲۵

وحید احمدی در نشست شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان‌شمالی: صادرات محصولات دانش‌بنیان از برنامه‌های جدی وزارت علوم است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان‌ها خبر داد و بر استفاده از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در پارک‌ها تاکید کرد. وحید احمدی در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور استان خراسان‌شمالی در بجنورد گفت: «یکی از سیاست‌های کلان توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این است که با حمایت قوی و متمرکز استانی، مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم. صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه نیز از برنامه‌های جدی وزارت علوم است.» معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: «باید فضایی برای هم‌افزایی میان دانش‌آموزان، دانشجویان، استادان و مدیران استان‌ها ایجاد شود که در این زمینه در دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا شد.» او افزود: «باید ورودی پارک‌های علم و فناوری، خروجی دانشگاه‌ها باشد. با توجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک‌ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و استادان باشد. پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، با توجه به عمر کم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور، این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.»
احمدی بر استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد و گفت: «در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان‌شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.» در ادامه این نشست علی‌اصغر پیله‌ور، رئیس پارک و علم و فناوری خراسان‌شمالی نیز گفت: «در حال حاضر 76 واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در پارک استان مستقر هستند و 496 نفر در این واحدها اشتغالزایی شده است. واحدهای فناور استان خراسان‌شمالی بیش از 250 هزار دلار فروش محصولات داشته‌ و فقط محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان 9 میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است.»

۹۵/۱۱/۲۰
۲۲:۲۵

فروش 77 میلیارد تومان محصولات دانش‌بنیان

ایرنا: معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در 9 ماه امسال افزون بر 770 میلیارد ریال از محصولات تولیدی خود را فروختند. وحید احمدی اظهار کرد: میزان فروش محصولات این شرکت‌ها در سال 92 در فن بازارهای داخل کشور 50 میلیارد ریال، در سال 93 حدود 230 میلیارد ریال و در سال 94 افزون بر 440 میلیارد ریال بود. وی همچنین گفت: در سه سال گذشته بیش از 120 میلیون دلار از محصولات تولیدی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان صادر شده است.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فروش و صادرات محصولات شرکت‌های فناور و دانش فنی قدمت زیادی در کشور ندارد، اما در این سال‌ها شاهد روند رو به افزایش فروش این محصولات بوده‌ایم. وی درباره تعداد واحدهای فناور در سطح کشور گفت: چهار هزار واحد فناور در پارک‌ها و مراکز رشد وجود دارد که زمینه اشتغال 30 هزار نفر در این مراکز ایجاد شده است. احمدی درباره جایگاه ایران در زمینه علم و فناوری گفت: با توجه به ظرفیت بالایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد، از لحاظ وضعیت علمی در دنیا وضعیت خوبی داریم. وی تصریح کرد: به لحاظ پایگاه‌های بین‌المللی، ایران از لحاظ تولید مقاله در رتبه 16 قرار دارد و در منطقه نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
احمدی افزود: در رشته‌هایی مثل رشته نانو و مهندسی شیمی رتبه خوبی داریم و در برخی رشته‌های رتبه تک رقمی را به‌خود اختصاص داده‌ایم که این نشان از توانمندی کشور دارد. وی خاطرنشان کرد: پس از برجام، کشورهای اروپایی استقبال خوبی از حضور در ایران داشته‌اند و این نشان از کیفیت بالای علمی ایران و سطح قابل قبول آن در دنیا دارد. وی افزود: اکنون شاهد استقبال روسای دانشگاه‌های بزرگ و روسای مراکز علمی پیشرفته دنیا برای حضور در ایران هستیم.
×

۹۵/۱۱/۲۱
۰۲:۰۳

770 میلیارد ریال محصول دانش بنیان به فروش رفت

770 میلیارد ریال محصول دانش بنیان به فروش رفت
ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم گفت: شرکت های فناور و دانش بنیان در 9 ماه امسال افزون بر 770 میلیارد ریال از محصولات تولیدی خود را فروختند.میزان فروش محصولات این شرکت ها در سال 92 در فن بازارهای داخل کشور 50 میلیارد ریال، در سال 93 حدود 230 میلیارد ریال و در سال 94 افزون بر 440 میلیارد ریال بود.در3 سال گذشته بیش از 120 میلیون دلار از محصولات تولیدی شرکت های فناور و دانش بنیان صادر شده است.

۹۵/۱۱/۲۱
۰۲:۱۶
منابع دیگر:
 • نسل فردا
۹۵/۱۱/۲۱
۰۸:۴۷

معاون وزير علوم خبر داد: اعلام آمادگي 75 درصد دانشجويان براي دفاع از کشور

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري از اعلام آمادگي 75 درصد دانشجويان براي دفاع از کشور خبر داد.به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، سيدضياء هاشمي در ديدار با امام جمعه سمنان، به ايجاد فضاي فرهنگي در دانشگاه‌هاي در راستاي حفظ آرمان‌هاي انقلاب اشاره کرد و افزود: در دانشگاه‌ها علاقه به امور دين و انقلاب عليرغم جوسازي‌ها بسيار بالاست.وي بيان کرد: تحقيقات نشان مي‌دهد بيش از ‌90 درصد از دانشجويان به مسائل ديني اعتقاد دارند؛ 70 درصد به نماز و 60 درصد به روزه پايبند هستند و در تحقيقات انجام‌شده در سطح ملي، 75 درصد از دانشجويان براي دفاع از کشور در صورت بروز جنگ اعلام آمادگي کرده‌اند.وي گفت: عموم دانشجويان به هويت ديني پايبند هستند؛ اما چيزي که با نگاه ظاهري به چشم مي‌آيد، نمادهايي است که در ذهن مردم به‌عنوان قشر دانشجو به تصوير کشيده مي‌شود و همان تصوير در اذهان به‌عنوان تصوير قشر جوان و دانشجو قلمداد مي‌شود که تصوير ناقصي است.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۰:۰۲

معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات در گرمسار: رتبه تولید مقالات علمی کشورمان در دنیا 15 است

معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات گفت: کشورما در زمینه تولید مقلات علمی از رتبه 50 به رتبه 15 دنیا رسیده است اما در زمینه تولید ثروت از علم رتبه خوبی نداریم و در جایگاه 75 هستیم اما باز هم نسبت به گذشته رشد داشتیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از گرمسارآنلاین جلسه بررسی مشکلات دانشگاهی گرمسار با حضور معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات و نماینده مردم شهرستان های گرمسارو آرادان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار در محل سالن جلسات دانشگاه دولتی گرمسار برگزار شد .
سید ضیاء هاشمی ؛ معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات در جمع مدیران دانشگاهی گرمساری با بیان این مطلب تصریح کرد: رشد علمی در گرمسار با توجه به تولید مقلات علمی احیا و تاثیرگذار خواهد بود و این نکته را باید دانشگاه های کشور اولویت مندانه بدانند .
معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات به فعالیت حدود 100 هزار استاد در بخش های مختلف دانشگاهی کشور اشاره کردو افزود:آموزش عالی در کشور به سمت و سوی نیاز های کشور در حال حرکت است .
هاشمی در ادامه اظهارداشت: دانشگاه و صنعت در شهر های صنعتی همچون گرمسار می توانند یک پیوند خوبی در جهت حوزه تولید ثروت و اشتغال در مراکز آموزش عالی ایجاد نمانید .
معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات ادامه داد: طرح آمایش آموزش عالی در کشور با هدف توجه دانشگاه به نیازهای جامعه پیرامون خود در حال نهادینه شدن و حرکت است .
نماینده مردم شهرستان های گرمسارو آرادان در مجلس شورای اسلامی: شهرک دانشگاهی در گرمسار توسعه می یابد
در ادامه این جلسه غلامرضا کاتب ؛ نماینده مردم شهرستان های گرمسارو آرادان در مجلس شورای اسلامی به ایجاد شهرک دانشگاهی جدید در گرمسار با هدف استقرار دیگر واحد های دانشگاهی در این شهرستان خبردادو افزود: مسئولان وزارت علوم و تحقیقات باید نیاز های دانشگاه دولتی گرمسار به لحاظ مالی و علمی تامین نمایند تا مشکلات دانشجویان در این بخش کمتر شود و نگاه دولت و مجلس نیز توجه به دانشگاه های تخصصی و حرفه ای است .
نماینده مردم شهرستان های گرمسارو آرادان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به رشد روز افزون شرکت های دانش بنیان در دانشگاه تاکید کرد و افزود: تئوری در محیط های علمی دیگر پاسخگو نیست و باید به دنبال افزایش شرکت های دانش بنیان با هدف اشتغال زایی و تولید ثروت باشیم.
فرماندار گرمسار: فعالیت بیش از 24 هزار دانشجو در گرمسار
در ادامه این جلسه داریوش طاهری؛ فرماندار گرمسار به وجود بیش از 14 موسسه و 24 هزار دانشجو در این شهرستان اشاره کردو افزود: گرمسار دارای یک پتانسیل بزرگ علمی و دانشگاهی است و نگاه مسئولان باید به این شهرستان ویژه تر گردد.
فرماندار گرمسار در ادامه تصریح کرد:وجود بیش از 50درصد صنعت استان.وجود رودخانه دائمی حبله رود.وجود جاذبه های کم نظیر توریستی.قصر بهرام.حضور فرهیختگان علمی و سیاسی در سطح ملی و کشوری.منطقه ویژه اقتصادی .پروژه خط راه آهن حومه ای تهران به گرمسار یک ویژگی منحصر به فرد است .
وی در ادامه گفت:دانشگاه ها باید رشته های خود را برای توسعه منطقه گسترش دهند و از ظرفیت نزدکی گرمسار به پایتخت استفاده بهینه را ببرند.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۰:۴۷

صدیقی خبر داد: برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه در اسفندماه

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در روز چهارم اسفندماه برگزار می شود.

به گزارش « قدس آنلاین »، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم رونمایی از سامانه جامع امور دانشجویان گفت: مراسم بیست و پنجمین دوره تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری در روز چهارم اسفندماه امسال با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.
وی افزود: در این مراسم دانشجویان نمونه از دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت تقدیر می شوند.
به گفته وی، مراحل داوری های انتخاب دانشجویان نمونه کشوری به پایان رسیده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۰۴

۸۵ درصد جمعیت دانشجویی با پول درس می‌خوانند

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
معاون آموزشی وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه حدود ۸۵ درصد جمعیت دانشجویی با پول درس می‌خوانند، گفت: اندک اعتبار دانشگاه‌های دولتی که فکر می‌کردیم اختصاص پیدا کند، حذف شد.
به گزارش فارس، دكتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: بخش غیردولتی باید از الگوي کشورهای پیشرفته در این زمینه استفاده و بهره بگیرد. در حال حاضر 4 میلیون و 400 دانشجو داریم که نشان‌دهنده قابلیت‌های ما در بخش خصوصی است؛ همچنین انگیزه افراد نیز در این بخش بالاست. سرمایه و گذشت نیز در این بخش زیاد است اما در بخش دولتی چنین نیست.
معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: اندک اعتباری که از جدول 14 فکر می‌کردیم برای دانشگاه‌های دولتی تامین شود لغو شد؛ بنابراین بخش دولتی نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد. 85 درصد جمعیت دانشجویی در بخش خصوصی هستند و با پول درس می‌خوانند. این نشان می‌دهد که جامعه ما پتانسیل این را دارد که در بخش غیردولتی ورود پیدا کند و بخش دولتی توان این همه مراجعات را ندارد؛ به همین دلیل باید به بخش خصوصی توجه شود.
شریعتی نیاسر یادآور شد: در بخش غیردولتی باید کیفیت مورد توجه قرار گیرد. اتحادیه موسسات غیرانتفاعی لازم است سازوکار را تعیین کند و در این بخش ورود جدی داشته باشد تا ارتقای کیفی در این موسسات انجام شود.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: سطح‌بندی موسسات غیرانتفاعی برای ایجاد بستر کیفیت در مراکز غیردولتی است و می‌خواستیم به نوعی حمایت از بخش خصوصی هدفمند شود که این نوع هدفمندی حمایت از دولت نیز هست. باید به شاخص‌ها توجه کنیم و امیدواریم سهم بخش غیردولتی در آمار آموزش عالی بالا ببریم.
وی با اشاره به بخش آموزش‌های آزاد نيز گفت: آموزش‌های آزاد یک ارزش در جامعه است اگر توسعه پیدا کند خوب است منتهی در عرصه اجرا نباید خلط مبحث شود بلکه باید این موسسات ماموریت‌گرا باشند و ما نیز حمایت از آنها را یک هدف می‌دانیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۷:۴۳

24 بهمن صورت می گیرد برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور

اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی 24 بهمن با حضور رئیس جمهور و با معرفی 33 محقق برجسته در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

به گزارش « قدس آنلاین »، اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی 24 بهمن ماه با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم و با معرفی 33 محقق برجسته در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
بنابراین گزارش آثار این دوره که با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شده در بخش های طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب هستند و طرح های پژوهشی خاتمه یافته، رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
همچنین در بخش بین ‌الملل نیز با ایجاد کمیته ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 اثر برگزیده معرفی خواهد شد در بخش بین الملل هم برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک هستند.
در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است که بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
بنابر اعلام مسئولان جشنواره اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان به ثبت خواهد رسید و به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می شود.
لازم به ذکر است در ابتدا قرار بود این مراسم روز یک شنبه 24 بهمن ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شود که به دلیل حضور رییس جمهور مکان برگزاری آن به سالن اجلاس سران تغییر یافته است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۱
۱۲:۴۰

ضرورت حمایت از فعالیت موسسات آموزشی غیردولتی

اقتصاد ایران: مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم بر ضرورت حمایت از فعالیت موسسات آموزشی غیردولتی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر حدود 354 موسسه غیردولتی در کشور فعالیت می‌کنند که اگر حمایتهای همه‌جانبه از این موسسات صورت گیرد، می‌توانند نقش موثری در توسعه پایدار کشور ایفا کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر کارن ابری‌نیا در مراسم تکریم مدیرکل جدید آموزش و دفتر آموزش عالی غیردولتی که امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید این امید ایجاد شد که به بهم‌ریختگی‌های بخش‌های آموزش غیردولتی توجه ویژه‌ای صورت بگیرد، چراکه تا قبل از دولت فعلی قابلیت‌های این حوزه مورد توجه قرار نگرفته بود. به همین دلیل در سال 92 با وجود اینکه در دانشگاه تهران مسوولیت‌های خود را داشته و فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی خود را انجام می‌دادم، این مسوولیت را پذیرفتم تا بتوانم حوزه آموزش عالی غیردولتی را ساماندهی کنم.
وی در ادامه تصریح کرد: قبل از دولت فعلی روند ثابت و یکسانی در حوزه آموزش عالی غیردولتی پیش گرفته می‌شد؛ اما در دوره فعلی این رویکرد تغییر کرد؛ چراکه حمایت از این عرصه منطق بسیار ساده‌ای دارد و باید بر اساس این منطق تصمیم‌گیری کرد.
دکتر ابری‌نیا خاطرنشان کرد: یکی از دلایل ضرورت حمایت از آموزش عالی غیردولتی این است که در کشور ما بودجه دولتی محدود است. بنابراین بخش‌های دولتی نیز باید محدود شود تا بتوان این بودجه اندک را به نحو درست استفاده کرد تا منابع به صورت هدفمند صرف شود.
مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم افزود: بحث حمایت از مراکز غیردولتی و توجه به پتانسیل‌های بخش خصوصی در کلان نظام نیز مطرح شده است. بزرگان نظام همواره بر این بخش و استفاده از پتانسیل‌های آن به منظور دستیابی به توسعه پایدار تاکید داشته و دارند. بنابراین حمایت از این مراکز در جامعه یک ضرورت به شمار می‌رود و با توجه به مشکلات زیادی که در کشور وجود دارد، توجه به پتانسیل‌های بخش‌های غیردولتی موفقیت را در بخش‌های مختلف چندین برابر افزایش خواهد داد.
وی با بیان اینکه حمایت از مؤسسات آموزشی غیردولتی در دوران مسؤولیت من دو رویکرد داشت، گفت: در رویکرد اول سعی کردیم این فرصت را فراهم کنیم که مجوزهای لازم برای ادامه فعالیت و توسعه توسط مراکز آموزشی غیردولتی فراهم شود. چون تعداد زیادی از موسسات در آن زمان ایجاد شده بودند.
به گفته ابری‌نیا، در سال 92 تعداد 354 موسسه غیردولتی در کشور وجود داشت و این در حالی است که در سال 84 تنها 80 موسسه غیردولتی فعالیت می‌کردند.
مدیرکل سابق دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم همچنین درخصوص رویکرد دوم نیز گفت: در دوره مدیریت خود سعی کردم ارتقای کیفیت آموزش توسط موسسات آموزشی غیردولتی مورد توجه قرار گیرد و کیفیت این موسسات را از یکدیگر متمایز کند. به طوری که طی این مدت حدود 50 موسسه تعطیل شدند یا اخطار گرفتند و از موسسات قوی در حوزه آموزش نیز حمایت‌های لازم انجام گرفت.
دکتر ابری‌نیا ادامه داد: رتبه‌بندی موسسات آموزشی غیردولتی و تقسیم‌بندی این موسسات به 5 سطح مختلف نشان از توجه ویژه به کیفیت آموزش در این مراکز دارد.
وی یادآور شد: بخش آموزش عالی آزاد هم طی دو سال اخیر به وظایف خود در جهت ارائه خدمات آموزش عالی نسبتاً عمل کرده و باید در راستای اهداف آموزشی کشور حمایت‌های لازم از این مراکز صورت بگیرد و بتوانیم این مراکز را ساماندهی کنیم.
به گزارش ایسنا، دکتر فاطمه داداشیان، مدیرکل جدید دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم با تاکید بر اینکه اهداف و مسیر دکتر ابری‌نیا در حوزه موسسات غیردولتی وزارت علوم ادامه خواهد یافت، گفت: ایشان در دوره مسوولیت خود سیستمی را در جهت سیاست‌گذاری موسسات غیردولتی در وزارتخانه طراحی کردند که انتخاب من به عنوان مدیریت این مجموعه به معنی وداع با دکتر ابری‌نیا نیست؛ چراکه ایشان به عنوان مشاور فعالیت‌های خود را ادامه خواهد داد.
وی در ادامه تصریح کرد: در راستای کاهش تصدی‌گری دولت و تحقق توسعه پایدار دوران استقرار دولت‌ها به طور همه‌جانبه و در همه‌جا به پایان رسیده، بنابراین دولت‌ها مجبور هستند برای حرکت به سمت توسعه به توانایی‌ها و پتانسیل‌های بخش‌های خصوصی توجه ویژه داشته باشند.
دکتر داداشیان اضافه کرد: خوشبختانه وزارت علوم اقدامات و برنامه‌های خوبی برای مشارکت با بخش‌های خصوصی و کمک به بخش‌های غیردولتی آغاز کرده و امیدواریم این تمرینی برای همه‌جانبه شدن تفکر توجه به پتانسیل‌های غیردولتی در آموزش عالی باشد.
مدیرکل دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم در پایان آموزش را بستر اصلی توسعه پایدار در کشور دانست و گفت: این رسالت موجب می‌شود که کیفیت آموزش هر چه بیشتر در کشور مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم در دوران فعالیت خود برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های خوبی در این زمینه به کار بگیرم.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۰
۱۸:۱۲

سالانه 45 هزار دانشجو به عتبات اعزام می‌شوند

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام سالانه 45 هزار دانشجو به عتبات عالیات خبرداد و گفت: سبک زندگی اسلامی در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، تدوین و انتشار چارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجویی اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در دانشگاه‌ها چه اقداماتی کرده است، گفت: سبک زندگی مفهوم عام است و حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در حوزه فرهنگی بسیار تعیین کننده است.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی اسلامی، گفت: با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری خواهیم دید که ایشان موضوع سبک زندگی اسلامی را از حوزه قانون‌مندی تا حوزه آسیب‌های اجتماعی و حتی در بخش زندگی روزمره مطرح می‌کنند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها با هدف سبک زندگی اسلامی اجرا می‌شود، افزود: در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی که موجب افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌شود، همچنین تدوین و انتشار چارچوب‌هایی که ضوابط را مشخص می‌کنند، مثل منشور حقوق دانشجویی و مجموع برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی تا انجمن‌هایی که تشویق فرهنگ علمی و مشارکت علمی را بر عهده دارند، بخش‌های مهمی است که لایه‌های مختلف سبک زندگی را تعیین و تعقیب می‌کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، برنامه‌های زیارتی دانشجویان را یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و دینی برشمرد و گفت: با همکاری نهاد نمایندگی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، حدود 45 هزار دانشجو هر ساله به سفر عتبات عالیات اعزام می‌شوند؛ حدود 40 هزار دانشجو تاکنون عازم اردوهای زیارتی رضوی شدند و برنامه‌های دیگری همچون اردوهای راهیان نور که مجموع این اقدامات در جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی، دینی و انقلابی است.
وی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در بخش فعالیت‌های قرآنی دانشگاهی چه اقداماتی کرده است، افزود: در دانشگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی مناسب و شایسته‌ای اجرا می‌شود و معتقدیم فعالیت‌های قرآنی باید به همراه تدبّر در قرآن باشد؛ بر این اساس هر ساله، جشنواره‌های قرآنی با حضور 50 تا 60 هزار دانشجو در سه مرحله دانشگاهی، استانی و سراسری و در لایه‌های مختلف برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکترهاشمی خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت منشا تولید آثار قرآنی و برنامه‌های متعدد پژوهشی در حوزه قرآن‌کریم در سراسر دانشگاه‌ها اجرا می‌شود که ستاد مرکزی کمیسیون توسعه پژوهش‌های قرآنی مسؤولیت پیگیری و هدایت آن را برعهده دارد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۰
۱۹:۴۵

خوابگاه های دانشجویی همچنان پذیرای حوادث هستند/مسئولان مربوط، لطفا به هوش بیایند!

برخی از خوابگاه های دانشجویی به دلیل قدمت زیاد و فرسودگی بهتر است هرچه سریعتر به چشم مسئولان دانشگاهی بیایند تا از حوادث غیرقابل پیش بینی که ممکن است اثرات غیر قابل جبرانی را هم داشته باشند جلوگیری به عمل آید.

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ وضعیت  خوابگا های دانشجویی کشور چندان جالب نیست وباعث شده دانشجویانی که به دلیل بومی نبودن مجبور به زندگی در آن ها شده اند به جز مشکلات بهداشتی،تغذیه ای و حتی آب و برق منتظر حوادث غیرمترقبه ای که هیچ نقشی هم در آن ندارند بنشینند.
اواخر هفته گذشته و برای چندمین بار متوالی در یک سال ،خوابگاه های دانشجویی تهران تیتر مهم خبرگزاری ها شدند و این بار هم دانشگاه تهران طعمه حریق شد.
آتش سوزی خوابگاهی همیشه بی دردسر است؟
احمد خضری مشاور رئیس دانشگاه تهران در رابطه با آتش‌سوزی یکی از ساختمان‌های این دانشگاه در خیابان 16 آذر به خبرگزاری فارس گفته بود:،  : بخشی از ساختمان مرکز بهداشت دانشگاه تهران در حال بازسازی بود وضایعاتی مانند کاغذ و کارتن نیز در حال جمع‌آوری بوده که این ضایعات بر اثر بی‌احتیاطی کارگران ساختمانی آتش گرفت ،اما در این ساختمان هیچ فردی حضور نداشته و به همین دلیل خسارت جانی هم در پی نداشته است.
به گفته ی خضری: علت حادثه در دست بررسی است و آتش‌سوزی نیز به سرعت با ابزارهای اولیه کارکنان مرکز بهداشت مهار شده و سپس آتش‌نشانان به سرعت به محل حادثه رسیدند و هیچ خسارت جانی و مالی رخ نداده است.
سرانه خوابگاهی دانشجویان افزایش می یابد
براساس گزارش تصویری که مدتی پیش از یکی از بخش های خبری صداوسیما روی آنتن رفت ، ذوالفقار یزدان مهر در حاشیه بازدید از خوابگاه هایی که نونوار شده بودند قول مساعد برای بهبود وضعیت زندگی خوابگاهی دانشجویان را داده بود.
اردیبهشت ماه امسال هم در نشستی خبری که به مناسبت هفته خوابگاه ها برگزار شده بود اعلام کرد: مطلوب سرانه خوابگاه دانشجویی برای هر دانشجو باید 14 متر باشد ولی اکنون 10 متر است که امیدواریم بتوانیم این سرانه را به حد مطلوب برسانیم.
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم با بیان اینکه شورای نظارت بر خوابگاه ها تاسیس شده است گفته بود: درهمه استان های کشور، شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی تشکیل شده،‌ در تهران نیز این شورا بر عهده دانشکده هنر است و لازم است دانشجویان از خوابگاه‌هایی استفاده کنند که از شورای نظارت مجوز داشته باشند، درغیر این‌صورت اگر مشکلی پیش بیاید، به عهده خود دانشجویان است. از سال آینده حتماً به دانشجویان اعلام می‌شود که از خوابگاه‌های دانشجویی که مجوز شورای نظارت گرفته‌اند، استفاده کنند.
خوابگاه های رتبه پایین در سال 95 تعمیر شدند؟!
مجتبی صدیقی که ریاست سازمان امور دانشجویان را بر عهده دارد در همان نشست خبری پیرامون وضعیت خوابگاه هایی که در رتبه های پایین قرار دارند اظهار داشت: یکی از برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان در سال 95 کمک به تعمیر و ارتقای خوابگاه‌هایی است که در رتبه های چهار و پنج قرار گرفته‌اند. امیدواریم در سال 96 هیچ خوابگاهی در رتبه پنج وجود نداشته باشد.
صدیقی با تاکید بر اینکه وضعیت خوابگاه های دانشگاه های تهران نسبت به خوابگاه‌های دانشگاه‌های شهرستان چندان مطلوب نیست، به طور کلی 202 دستگاه خوابگاه در استان تهران و البرز وجود دارد که از این تعداد 86 دستگاه خوابگاه در رتبه‌های چهار و پنج قرار گرفتند.
بهیود وضعیت خوابگاه های دانشجویی کشور، خصوصا دانشگاه تهران که از تعداد زیادی خوابگاه برخوردار است،علاوه بر تعمیر و تجهیز کامل نیاز به توجه و اعتبارات لازم برای جبران فرسودگی ها دارد.
خوابگاه هایی که دانشجویان بیش از 4 دهه را هم در خود دیده اند و حالا هر تابستان منتظرند تا کسی از غیب برسد و دستی بر سرو رویشان بکشد!

۹۵/۱۱/۲۱
۱۷:۰۳

اعتبار مورد نیاز برای تغذیه دانشجویان پرداخت می‌شود

ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به برنامه ششم توسعه کشور گفت: «براساس این برنامه، مصوب شد اعتبار مورد نیاز برای تغذیه دانشجویان پرداخت شود.» او درباره این موضوع گفت: «برای رفع مشکلات تغذیه دانشجویان، نیازمند 1200 میلیارد تومان اعتبار هستیم، در حالی که میزان اعتبار پرداختی دولت 470 میلیارد تومان است.» او ادامه داد: «برهمین اساس، در برنامه ششم توسعه مصوب شد مابه‌التفاوت 470 میلیارد تومان تا 1200 میلیارد تومان را که حدود 700 میلیارد تومان می‌شود، در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهند تا در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت کنیم.» همچنین بحث تغذیه و سلف‌سرویس دانشجویان در چند سال اخیر به‌عنوان مهم‌ترین مشکل رفاهی دانشجویان مطرح شده و تاکنون وزارت علوم با ارائه برنامه‌های مختلف رفاهی سعی دارد مشکل صنفی دانشجویان را برطرف کند.»

۹۵/۱۱/۲۰
۱۰:۲۴

مدیرجدید دفتر آمزوش عالی غیرانتفاعی: تدوین برنامه های مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی با خرد جمعی

مدیر کل جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم گفت: در جلسه با اعضای اتحادیه موسسات غیردولتی سعی می کنیم با خرد جمعی برنامه هایی را تدوین کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تودیع و معارفه مدیر سابق و جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم عصر امروز در وزارت علوم برگزار شد.
فاطمه داداشیان گفت: من از حسن اعتماد دکتر شریعتی تشکر می کنم که با حضور بانوان به حوزه مدیریت کمک کرده اند و امیدوارم من هم لیاقت خدمت داشته باشم.
وی افزود: در راستای کاهش تصدی گری دولت و در راستای تحقق توسعه پایدار دیگر فرصت دولت های همه جا حاضر و قادر تمام شده است البته این به این معنی نیست که قدرت از دست برود این به این معنی است که تمام کمبودهای کشور نشانه به طرف دولت نباشد. دولت باهوش، مردم را در انجام امور مشارکت می دهد و در وزارت علوم این مشارکت با حضور بخش خصوصی تحقق یافته است که در راستای کمک به سیستم دولتی طراحی شده است.
مدیر کل جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم تصریح کرد: در جلسه ای که با اعضای اتحادیه موسسات غیرانتفاعی خواهیم داشت سعی می کنیم با خرد جمعی برنامه هایی را تدوین کنیم تا افرادی که می خواهند آن را اجرا کنند به آن اعتقاد داشته باشند و امیدوارم با این الگو در خدمت دانشگاهها باشیم و به کمک هم بتوانیم آن را توسعه متوازن داده و بر آن نظارت و ارزیابی داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۳۹

دستاوردهای انقلاب اسلامی شکوهمند ایران در حوزه وزارت علوم + جزئیات

وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از رشد کیفی و کمی بسیاری برخوردار شدند؛ وضعیتی که بر اساس آمار و ارقام قابل مقایسه با سال 57 نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از آغازين سالهای دهه 40، دانشگاه در ايران، در ميان حيرت حاميان رژيمی كه برای پيشرفت اين كشور چشم
به بيگانگان دوخته بودند، شاهد رشد انديشه های اسلامی شد؛ فرآيندی كه توانست طی پانزده سال، عظيم ترين انقلاب جهان را رقم بزند.
امروز، در آستانه سي و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام مي‌كند كه با الهام از انديشه‌هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (ره) و تحت رهنمودهاي حكيمانه مقام معظم رهبري توانسته است با كسب افتخارآميزترين دستاوردها، اقتدار ملي را از طريق اقتدار علمي و اقتصاد مقاومتي را از راه اقتصاد دانش بنيان تحقق بخشد.
ارتقاي سهم ايران در توليد علم جهاني از یک درصد در سال 57 و افزایش رتبه اول علمي 4 در سال 75 به 11 در منطقه و جهان اسلام، دستاورد عظيمي است كه در سایه خودباوري نشأت گرفته از انقلاب اسلامي محقق شده است.
وزارت علوم، تحقيقات و فناوري خود را مكلف مي‌داند با تمام قوا و با خودباوري و داشتن نگاه به درون، به سوي اهداف متعالي پيش بيني شده در سند چشم انداز و در مسير ترسيم شده توسط نقشه جامع علمي كشور حركت كرده و با اجراي سياست‌هاي كلي علم و فناوري ابلاغي توسط مقام معظم رهبري و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بين‌الملل، قلّه مرجعيت علم و فناوري در جهان را فتح كند.
آنچه دستاوردهای وزارت علوم را قابل توجه و متمايز مي‌سازد، اين است كه بسياري از شاخص‌ها در سال 1575 وجود نداشتند و اين افتخارها بعد از پيروزي انقلاب به دست آمده و توسعه يافته است.
گزارشي كه پيش رو داريد، چكيده هاي از فعاليت هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال 1395 ارائه مي‌كند و به مقايسه آن با سال 1357 مي‌پردازد.
به نظر ميرسد اعداد آنچنان گويا هستند كه جايي براي توصيف باقي نميگذارند.

۹۵/۱۱/۲۲
۰۹:۰۰

دعوت دانشگاهیان از مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی 22 بهمن/ هفته‌ای که بوی کنکور می‌داد

هفته گذشته همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی دانشگاه‌ها نیز بوی انقلاب گرفته بود و دانشگاهیان با برگزاری برنامه‌های انقلابی از مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در هفته گذشته که با دهه فجر انقلاب اسلامی همزمان بود، برنامه‌هایی رنگ و بوی انقلاب در دانشگاه‌ها برگزار شد.
همچنین جامعه دانشگاهی با صدور اطلاعیه‌ها و بیانیه‌هایی از مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی 22 بهمن مانند هر سال دعوت کردند.
* آغاز ثبت‌نام کنکور سراسری
در هفته گذشته ثبت‌نام داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری سال 96، آغاز شد و ثبت‌نام تا 28 بهمن ماه ادامه دارد.
* تقدیر از برترین‌های کنکور
سازمان سنجش در هفته گذشته مراسمی را برگزار کرد که در این مراسم با حضور وزیر علوم و رؤسای دانشگاه‌ها از برترین‌های کنکور سراسری سال 95 و برگزیدگان المپیادهای علمی تقدیر شد.
* انتصابات آموزش عالی
در هفته گذشته حسین آقابابایی به عنوان سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد.
همچنین وزیر علوم در حکمی هادی بشریان را به عنوان مدیرکل فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب کرد.
شهاب نوروزیان علم به  عنوان دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا منصوب شد.
پس از استعفای کاران ابری‌نیا مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در حکمی فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی منصوب کرد.
این انتصاب با ابهاماتی همراه بود و شایعه شد که کاران ابری‌نیا به دلیل انتقاد از دانشگاه آزاد از سمت خود برکنار شده است، ولی وزیر علوم در این زمینه توضیحاتی ارائه داد و گفت: ابری‌نیا به دلیل مشغله کاری و رسیدگی به  امور علمی استعفا داده است.
* افتتاح سامانه جامع الکتریکی دانشجویان
در هفته گذشته سازمان امور دانشجویان سامانه جامع الکتریکی دانشجویان را با هدف خدمات‌رسانی الکتریکی به دانشجویان در حوزه‌های مختلف دانشجویی رونمایی کرد.

۹۵/۱۱/۲۲
۰۹:۵۴

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ تعیین تکلیف وضعیت روانشناسی بالینی در کنکور

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:رشته روان شناسی بالینی و سایر رشته‌های مورد بحث این وزارتخانه با وزارت بهداشت همچنان تحت پوشش دانشگاه‌های وزارت علوم قرار دارند.

به گزارش بولتن نیوز ، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت ،به اطلاع می رساند: رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان محترم در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.»

۹۵/۱۱/۲۰
۱۷:۴۲

با حضور معاون اول رئیس جمهور؛ مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه ۴ اسفند برگزار می شود

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری سال ۹۵ روز چهارم اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی در مراسم رونمایی از سامانه دانشجویی که صبح امروز با حضور وزیر علوم در سازمان امور دانشجویان برگزار شد، گفت: شاید اولین هدف کار سازمان امور دانشجویان در این دوره ارائه خدمات خرید و بهینه به دانشجویان داخل، خارج، فارغ التحصیلان و ارباب رجوع سازمان امور دانشجویان باشد.
وی ادامه داد: بر اساس اجرای طرح سامانه جامع دانشجویی، دانشجویان می توانند بدون حضور در سازمان، فعالیت های خود را انجام دهند.
وی افزود: عمده فاز این پروژه (سامانه دانشجویی) که امروز افتتاح شد، در چهار اداره کل دانشجویان داخل، بورس و اعزام، دانشجویان غیر ایرانی و فارغ التحصیلان بود که این چهار اداره کل بیشترین مراجعه کننده را داشتند.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بخش های دیگر مانند تربیت بدنی، نظارت و پیگیری، مرکز مشاوره که نسبت به بخش های دیگر کمتر مراجعه کننده داشتند، طی دو سه ماه آینده به بهره برداری می رسند.
صدیقی ادامه داد: با راه اندازی سامانه دانشجویی، بین دستگاه های نظام وظیفه، وزارت امور خارجه، وزارت علوم همکاری خوبی به وجود آمده است. فرآیند مربوط به دانشجویان خارج از کشور بسیار تسهیل شده است.
وی با اشاره به برگزاری مراسم دانشجویان نمونه ادامه داد: در سالهای گذشته فرآیند مربوط به دانشجویان نمونه به خاطر تاخیری که در ارائه مدارک وجود داشت، باعث می شد که هر سال این مراسم را با تاخیر و در سال آینده برگزار کنیم اما امسال مراسم دانشجویان نمونه ۹۵ در ۴ اسفندماه با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۴:۲۵

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ تشریح جزئیات آیین‌نامه کار دانشجویی/بهره‌مندی از دانشجویان مقاطع مختلف

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم جزئیات آیین نامه کار دانشجویی را تشریح کرد و گفت: آیین نامه کار دانشجویی برای همه مقاطع تحصیلی تهیه شده است.

ابوالحسن ریاضی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با بیان اینکه آیین نامه بازنگری شده کار دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده است، اظهارداشت: این آیین ‌نامه اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم با بیان اینکه هدف از آیین نامه کار دانشجویی استفاده از ظرفیت دانشجویان در بخش های مختلف است، گفت: در واقع از ظرفیت دانشجویان در حوزه های مشاوره، تصمیم گیری در بخش های خوابگاه ها، مراکز مشاوره و سلف سرویس ها استفاده خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه آیین نامه کار دانشجویی برای همه مقاطع تحصیلی تهیه شده است، خاطرنشان کرد: در آیین نامه بازنگری شده اعداد و ارقام اصلاح شده و ارقام متناسب با حوزه های مختلف برنامه ریزی شده است.
این مقام مسئول در سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: آیین نامه کار دانشجویان، بهره مندی از توانایی و خلاقیت های دانشجویان در بخش های آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و فرهنگی است و در واقع کمکی برای تأمین بخشی از مخارج دانشجویان است.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم با بیان اینکه بودجه کافی برای اجرای آیین ‌نامه کار دانشجویی تأمین شده است، گفت: به دانشگاه ‌ها توصیه شده بخشی از خدمات دانشجویی توسط خود دانشجویان انجام شود و دانشگاه ‌ها می‌ توانند بخشی از کارهای دانشجویی را برعهده دانشجویان بگذارند.
 

۹۵/۱۱/۲۳
۰۸:۲۳

مدیرکل دانشجویان خارجی خبر داد؛ افزایش ۲۵ درصدی تعداد دانشجویان غیر ایرانی نسبت به سال گذشته

مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم از افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دانشجویان غیرایرانی بورسیه و آزاد نسبت به سال گذشته خبر داد.

دکتر صمد حاج جباری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آمار دانشجویان غیرایرانی که در سال جاری پذیرش شده اند گفت: امسال پذیرش دانشجویان غیرایرانی به صورت بورسیه و غیر بورسیه بسیار خوب بود.
وی ادامه داد: پذیرش دانشجویان غیرایرانی امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داشته و ما امیدواریم به آن عددی که در اول سال جاری پیش بینی کرده ایم، دست یابیم.
مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم افزود: سال گذشته یک هزار و ۱۵۰ دانشجوی غیرایرانی بورسیه پذیرش کردیم که امسال تعداد این دانشجویان به یک هزار و ۵۰۰ نفر رسیده و در بخش غیر بورس نیز به همین صورت است.
حاج جباری خاطرنشان کرد: براساس آماری که یک ماه گذشته ارایه شد آمار دانشجویان غیرایرانی از مرز ۲۴ هزار نفر عبور کرده است که امیدورایم تا پایان سال با توجه به آماری که از دانشگاه ها دریافت می کنیم این آمار افزایش داشته باشد و ما به آن عددی که در سال اول برنامه ششم یعنی حدود ۲۵ هزار و ۴۰۰ نفر پیش بینی شده است، دست یابیم.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۵۷

ثبت‌نام حدود ۱۴۰ هزار نفر در آزمون سراسری سال ۹۶

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تا ۸ صبح امروز تعداد ۱۳۹ هزار و ۹۵۳ نفر در آزمون سراسری سال ۹۶ ثبت‌نام کردند.

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: ثبت‌نام برای آزمون سراسری سال 96 از 19 بهمن ماه آغاز شده و تا پنجشنبه 28 بهمن ماه ادامه دارد.
وی افزود: تا 8 صبح امروز تعداد 139 هزار و 953 نفر در آزمون سراسری سال 96 ثبت‌نام کردند.
توکلی ادامه داد: داوطلبانی که تا کنون ثبت‌نام نکردند تا 28 بهمن ماه فرصت دارند که با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دفترچه راهنما و اطلاعیه سازمان در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت‌نام اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۸:۴۵

ثبت نام بیش از 139 هزار نفر در آزمون سراسری 96

تهران-ایرنا- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش با اشاره به اینکه داوطلبان تا روز پنجشنبه 28 بهمن ماه فرصت ثبت نام در آزمون سراسری 96 دارند، گفت: تاکنون 139 هزار و 953 نفر در آزمون ثبت نام کرده اند.

حسین توکلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن ماه شروع شده است و داوطلبان می توانند با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام از سایت سازمان سنجش و مطالعه آن نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام کنند.
وی افزود: ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1396برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه ‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.
توکلی خاطرنشان کرد: ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون های تمام دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سال 1396 و همچنین متقاضیان تحصیل در آن دسته از کدرشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد که پذیرش در رشته‌های مذکور بر اساس آزمون صورت می‌پذیرد، منحصرا از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذیر است.
مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: در رابطه با نحوه انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی، توضیحات لازم در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) داده خواهد شد.
وی تاکید کرد: آزمون سراسری سال 96 در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه 96 در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.
فراهنگ**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۲۳
۰۸:۵۸

نحوه پذیرش دانشجویان در کنکور سراسری اعلام شد

پذیرش دانشجویان در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کنکور سراسری به دو روش صورت می‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری سال 96 منتشر شد و ثبت‌نام نیز آغاز شده است و تا 28 بهمن‌ماه ادامه دارد. 
براساس دفترچه راهنما، در آزمون سراسری، پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به دو روش متمرکز و نیمه‌متمرکز صورت می‌گیرد. 
در روش گزینش متمرکز منحصراً نمرات آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان واجدشرایط، ملاک و مبنای پذیرش قرار می‌گیرد. 
در این روش، پذیرش در برخی رشته‌ها به صورت شرایط خاص است و رشته‌های دارای شرایط خاص رشته‌هایی هستند که در پذیرش آنها شرایطی مانند مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی جداگانه اعلام می‌شود و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی این رشته‌ها به همراه سایر رشته‌های متمرکز اعلام می‌شود. 
در روش گزینش نیمه‌متمرکز اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی به صورت قطعی در یک مرحله اعلام نمی‌شود و گزینش علمی داوطلبان پس از اتمام مدت زمان انتخاب رشته، براساس نمره علمی اکتسابی هریک از آنان، شرایط و ضوابط مربوطه، انتخاب رشته هر داوطلب و با توجه به سایر شرایط و مقررات اعلام شده، انجام و نتایج نهایی در دهه سوم شهریورماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. 
اعلام نتایج معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های نیمه‌متمرکز به منظور انجام مراحل مصاحبه و معاینه و آزمون عملی در نیمه اول مهرماه سال 96 صورت می‌گیرد. 

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۲۸

گرایش‌های کارشناسی در دفترچه کنکور حذف شد/ نحوه پذیرش دانشجویان در کنکور سراسری

معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش‌های کارشناسی در دفترچه کنکور سال ۹۶ خبر داد و گفت: رشته‌ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‌شوند.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر درباره تعداد رشته‌هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده است، اظهار داشت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف و صرفا رشته‌ها به صورت متمرکز ارایه می‌شود.
 
وی ادامه داد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته‌ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‌شوند.
 
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این می‌شود که تعداد قابل توجهی از گرایش‌های کارشناسی حذف شده است.
 
ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه شنبه ۱۹ بهمن شروع شده و تا روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۶ ادامه دارد. آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.
نحوه پذیرش دانشجویان در کنکور سراسری اعلام شد
پذیرش دانشجویان در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کنکور سراسری به دو روش صورت می‌پذیرد.
براساس دفترچه راهنما، در آزمون سراسری، پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به دو روش متمرکز و نیمه‌متمرکز صورت می‌گیرد.
در روش گزینش متمرکز منحصراً نمرات آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان واجدشرایط، ملاک و مبنای پذیرش قرار می‌گیرد.
در این روش، پذیرش در برخی رشته‌ها به صورت شرایط خاص است و رشته‌های دارای شرایط خاص رشته‌هایی هستند که در پذیرش آنها شرایطی مانند مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی جداگانه اعلام می‌شود و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی این رشته‌ها به همراه سایر رشته‌های متمرکز اعلام می‌شود.
در روش گزینش نیمه‌متمرکز اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی به صورت قطعی در یک مرحله اعلام نمی‌شود و گزینش علمی داوطلبان پس از اتمام مدت زمان انتخاب رشته، براساس نمره علمی اکتسابی هریک از آنان، شرایط و ضوابط مربوطه، انتخاب رشته هر داوطلب و با توجه به سایر شرایط و مقررات اعلام شده، انجام و نتایج نهایی در دهه سوم شهریورماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.
اعلام نتایج معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های نیمه‌متمرکز به منظور انجام مراحل مصاحبه و معاینه و آزمون عملی در نیمه اول مهرماه سال 96 صورت می‌گیرد. 

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۳۶

جزئيات و نحوه درج سوابق تحصيلي در کنکور 96

  چه کساني بايد سوابق ارائه کنند؟  جزئيات و نحوه درج سوابق تحصيلي در کنکور 96   جزئيات درج سوابق تحصيلي در کنکور 96 براي انواع ديپلم اعلام شد و داوطلبان بايد با توجه به آن ميزان سوابق را در فرم ثبت‎نام درج کنند. ثبت غلط سوابق موجب متخلف شناخته شدن داوطلب مي‏شود.
به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه کنکور سراسري سال 96 منتشر شد و داوطلبان مي‏توانند در روزهاي 19 تا 28 بهمن با مراجعه به سايت سازمان سنجش، فرم ثبت‎نام را به صورت اينترنتي تکميل کنند.
دارا بودن مدرک پيش دانشگاهي و يا اخذ مدرک پيش دانشگاهي حداکثر تا تاريخ 31 شهريورماه 96 و يا دارا بودن ديپلم نظام قديم و يا مدرک کارداني (فوق ديپلم) براي تمامي داوطلبان الزامي است.
دارندگان ديپلم فني و حرفه‏اي و کارودانش که فاقد مدارک پيش دانشگاهي و يا کارداني هستند حق ثبت‎نام در آزمون سراسـري سال 1396 را ندارند و در صورت ثبت‎نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
با توجه به اينکه سوابق تحصيلي ديپلم هاي شاخه نظري (نظام سالي واحدي) شامل رشته‏هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علـوم انسـاني و علوم و معارف اسلامي که از سال 1384 به بعد (سال 1384 تا سال 1395) ديپلم خود را اخذ کرده‏اند در آزمون آنان اعمال خواهد شـد.
داوطلبان براي ثبت‎نام در آزمون، پس از ورود به صفحه ثبت‎نام آزمون سراسري سال 1396 و انتخاب يکي از گزينه‎هاي اعلام شده با توجه به سال اخذ مدرک ديپلم خود، وارد محيط ثبت‎نام مي‎شوند.
داوطلبان در مرحله اول ثبت‎نام بايد با علامتگذاري يکي از گزينه‎هاي اعلام شده زير وضعيت ديپلم خود را مشخص کنند.
گزينه‎ها شامل موارد زير است:
1) داراي ديپلم «رياضي فيزيک»، «علوم تجربي»، «ادبيات و علوم انساني» يا «علوم و معارف اسلامي» که در سال 1384 و پس از آن فارغ‏التحصيل شده‏ام.
2) داراي ديپلم «رياضي فيزيک»، «علوم تجربي»، «ادبيات و علوم انساني» يا «علوم و معارف اسلامي» که در سال 1383 و قبل از آن فارغ‎التحصيل شده‎ام.
3) داراي ديپلم «فني وحرفه‏اي»، «کارودانش»، «ديپلم تطبيقي امور بين‎الملل و غيرايراني» يا «دانشجو يا فارغ‎التحصيل مقطع کارداني» هستم.
4) فارغ‎التحصيل نظام قديم هستم.
آن دسته از ديپلمه‎هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي که ديپلم خـود را طـي سالهاي 1384 تا 1395 اخذ کرده‎اند نسبت به انتخاب گزينه 1 اقدام کنند.
تبصره: داوطلبان داراي مدرک پيش دانشگاهي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر کـه مدرک دوره پيش دانشگاهي خود را از سال 1391 تا 1395 اخذ کرده‎اند و امتحانات يک يا چند درس آنهـا بـه صورت نهايي، سراسـري و کشـوري برگزار شده است، بايد همان فرآيند مشاهده سوابق تحصيلي براي ديپلمه‏هاي سالهاي 1384 تا 1395 رياضـي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي را طي کنند.
دانش‎آموزان پيش دانشگاهي سال تحصيلي جاري که در خرداد ماه سال 1396 فارغ‎التحصيل مي‏شوند، لازم است براي اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعيه پرينت کارت شرکت در آزمون در تاريخ 5 تيرماه 1396 مراجعه کنند.
داوطلبان بايد پس از ورود به سايت سازمان و انتخاب يکي از گزينه‎هاي مورد 1 و 2 در قسمت مربوط به «ديپلمه سال 1384 و بعد از آن و يا ديپلمـه سال 1383 و قبل از آن در رشته‏هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي هستم» با علامتگـذاري و تاييد وارد مرحله دوم شوند.
تبصره: آن دسته از داوطلباني که گزينه 3 «داراي ديپلم فني و حرفه‎اي و يا کار دانش؛ و دانشجو يا فارغ‎التحصيل مقطع کـارداني هسـتم» را انتخاب کنند وارد مرحله تکميل تقاضانامه ثبت‎نام مي‎شوند.
در مرحله دوم داوطلب بايد وضعيت مدرک پيش‏دانشگاهي خود را به شرح موارد اعلام شده زير مشخص کند.
1) داراي مدرک پيش دانشگاهي که در سال 1391 تا 1395 فارغ‏التحصيل شده‏ام.
2) مدرک پيش دانشگاهي خود را تا تاريخ 31 شهريور 1396 دريافت مي‏کنم.
3) داراي مدرک پيش دانشگاهي که سال 1390 و قبل از آن فارغ‏التحصيل شده‏ام.
4) داراي «مدرک پيش دانشگاهي تطبيقي امور بين‎‏الملل و غيرايراني» و يا «در ستون نمره کتبي کارنامه فارغ‌التحصيلي نمره درج نشده» هستم.
5) دانشجو يا فارغ‎التحصيل مقطع کارداني هستم ولي مدرک پيش دانشگاهي ندارم.
آن دسته از داوطلباني که يکي از گزينه‏هاي 1، 2 و يا 3 را انتخاب مي‏کنند، حسب مورد اطلاعات سوابق ديپلم يا سوابق پيش دانشگاهي آنان نمايش داده مي‏شود.بعد از اين مراحل داوطلب بايد به بخش ثبت‎نام آزمون سراسري سال 1396 مراجعه و در مهلت مقرر 19 تا 28 بهمن ماه 95 نسـبت بـه ورود شماره 12 رقمي سريال اعتباري ثبت‎نام و کد سوابق تحصيلي اقدام کند تا صفحه مربوط به تقاضانامه ثبت‎نام در اختيار وي قرار بگيرد.اطلاعات و سوابق تحصيلي که به تأييد داوطلب نيز رسيده قابل رؤيت بوده و داوطلـب امکـان هيچگونـه تغييـري در اين اطلاعات را ندارد و تنها بايستي نسبت به تکميل ساير قسمتهاي تقاضانامه مطابق توضيحات اعلام شده اقدام کند.در صورتي که تاييد سال اخذ ديپلم (83 و قبل از آن) يا (84 و بعد از آن) به غلط در ابتداي ثبت‎نام صورت گيرد داوطلب به عنوان متخلف شناخته خواهد شد.
آن دسته از داوطلباني که مشمول اعمال سوابق تحصيلي هستند پس از مشاهده اطلاعات سوابق تحصيلي بايد صـحت اطلاعات خود را تاييد کنند.
درصورت مشاهده مغايرت، بايد گزينه «مغايرت دارد» را انتخاب کرده که در اين صورت با عدم تاييد اطلاعات خود بايد براي پيگيري موضوع مغايرت اطلاعات (مغايرتهاي مربوط به ديپلم و يا پيش دانشگاهي) حداکثر تـا تـاريخ 28 بهمن 95 به سـامانه جمـع‎آوري اطلاعـات و سـوابق تحصـيلي داوطلبان آزمون سراسري ورود به دانشگاههـا وزارت آموزش و پرورش به نشاني زير مراجعه و نسبت به تکميل اطلاعات خود اقدام کنند.
http://dipcode.medu.ir
ضمناً براي پيگيري موضوع مغايرت به منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصيلي خود مراجعه کنند و پس از رفع مغايرت براي ثبت‎نام در مهلت تعيـين شـده (19 تا 28 بهمن 95) اقدام کند.

۹۵/۱۱/۲۱
۰۲:۲۵

اخذ مجوز چهار رشته جدید در دانشگاه لرستان

رئیس دانشگاه لرستان گفت: وزارت علوم تحقیقات و فناوری با راه‌اندازی چهار رشته جدید در دانشگاه لرستان موافقت نمود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان ؛ دکتر  خسرو عزیزی گفت: در راستای توسعه علمی استان و مطابق با آمايش آموزش عالي و سیاست‌های توسعه علم و فناوري کشور پیگیری‌های مستمری جهت اخذ رشته‌های تحصیلی با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان مانند شیلات، گردشگری و محیط زیست صورت گرفت که با تلاش و همت همکاران حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، وزارت علوم تحقیقات و فناوری با ایجاد رشته‌های تحصیلی جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری و تاریخ تشیع در مقطع کارشناسی ارشد موافقت قطعی نمود و در رشته‌های علوم و مهندسی محیط زیست و علوم و مهندسی شیلات در مقطع کارشناسی موافقت اصولی نمود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۱:۰۵

رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره): افق 1404 دانشگاه رسیدن به مرز 12 هزار دانشجو است

دکتر ابوالحسن نائینی گفت: رویکرد دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) حرکت در راستای جذب دانشجویان جدید و افزایش تعداد دانشجویان این دانشگاه به 12هزارنفر در قالب افق 1404 طبق برنامه ششم توسعه است.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، دکتر ابوالحسن نائینی رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت دهه فجر در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد ضمن تبریک پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار کرد: افق 1404 دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) رسیدن به مرز 12 هزار دانشجو هماهنگ با برنامه ششم توسعه خواهد بود.
نائینی با اشاره به رشد و اصلاح اعضای هیات علمی این دانشگاه بیان کرد: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در راستای خودکفایی کشور در بحث آموزش عالی اقدام به استفاده از هیات علمی متعهد و متخصص ایرانی کرده است که در این راستا هم اکنون 291نفر عضو هیات علمی این دانشگاه هستند که از این تعداد 24درصد را بانوان تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه مرتبه علمی این افراد از سال 92 تاکنون 65درصد رشد داشته است افزود: 83نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه دارای مرتبه دانشیار و استاد هستند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت: هم اکنون 164رشته تحصیلی در این دانشگاه تدریس می شود که 43درصد این رشته ها در مقطع دکتری و 25درصد در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
نائینی با تاکید بر اینکه سیاست دانشگاه های دولتی تمرکز بر روی تحصیلات تکمیلی است افزود: دانشگاه های نسل سوم به عنوان دانشگاه های کارآفرین مطرح هستند که در این راستا دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) عملکرد موفقی داشته است.
وی به برگزاری دوره های مجازی در برخی رشته ها هم اشاره و خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی جهت حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان در این دانشگاه انجام شده تا این افراد بدون دغدغه به کارهای پژوهشی خود بپردازند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) درباره تعداد دانشجویان این دانشگاه هم یادآور شد: درحال حاضر 8164دانشجو در این واحد مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 52درصد خانم و 48درصد نیز آقا هستند.
نائینی ادامه داد: 4525نفر در مقطع کارشناسی و 3139نفر هم در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه تحصیل می کنند که شاهد کاهش 7/7درصدی در جذب دانشجویان کارشناسی و افزایش 3/49درصدی در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به سال 92 بوده ایم.
وی تعداد کارکنان این دانشگاه را 314نفر اعلام و تصریح کرد: هم اکنون 1083دانشجوی خارجی از 22کشور در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی و حقوق و حسابداری و عمران و برق و کامپیوتر و مکانیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه حضور دارند که جذب آنها با بورسیه از طریق وزارت علوم بوده است یا اینکه به صورت آزاد پذیرش شده اند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه رفع نیازهای استان و منطقه و اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات مختلف کشور در دستور کار ما قرار دارد تصریح کرد: رویکرد ما در حل مشکلات نگاه دانش بنیان است تا بتوانیم به سهم خود در این زمینه تاثیرگذار باشیم.
نائینی ادامه داد: باتوجه به نیاز منطقه دانشکده کشاورزی را در سال 94 با همکاری پژوهشکده کشاورزی راه اندازی کردیم همچنین باتوجه به اینکه قزوین مهد علم و هنراست درصدد هستیم تا با رایزنی با وزارت علوم دانشکده هنر را راه اندازی کرده تا رشته خوشنویسی را در پایتخت خوشنویسی ایران به متقاضیان این رشته ارائه دهیم.
وی عنوان کرد: برای سال آینده پیش بینی می کنیم تعداد دانشجویان این دانشگاه به 12هزارنفر برسد که بخشی از دانشجویان ورودی جدید از طریق کنکور جذب خواهند شد و بخشی نیز به دانشجویان خارجی تعلق دارد.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با تاکید بر تلاش برای کیفی سازی خاطرنشان کرد: در بحث پژوهشی ارتباطات خوبی با دانشگاه های خارجی داریم تا از این طریق بتوانیم به غنای دانشگاه بیافزاییم.
نائینی یکی از دستاوردهای انقلاب را تاسیس این دانشگاه دانست و اظهار کرد: تعداد مقالات علمی پژوهشی از 210مقاله در سال 92 به 225مقاله افزایش یافته است که نشان دهنده رشد 7درصدی در این زمینه می باشد.
وی با تاکید بر حمایت از مراکز رشد یادآور شد: تعداد محصولات فناورانه مراکز رشد در سال 92 دو محصول بوده که در این سه سال با افزایش چشمگیری مواجه شده ضمن اینکه 225مقاله علمی پژوهشی در مجلاتISI  از این دانشگاه به چاپ رسیده که امیدواریم این آمار تا پایان سال افزایش یابد.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با اشاره به گسترش فضاهای فیزیکی این دانشگاه افزود: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در بین 128دانشگاه مطرح کشور رتبه سی و دوم را در اختیار دارد که البته درصدد ارتقای این جایگاه هستیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۳۶

دانشگاه بوعلی به معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی کشور تبدیل می شود

گروه فرهنگی: رئیس دانشگاه بوعلی سینا عنوان کرد: در راستای حرکت پیشرونده این مجموعه و تبدیل شدن آن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، تلاش و کوشش اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران این مجموعه را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، منصور غلامی، رئdس دانشگاه بوعلی سینا، چهارشنبه، 20 بهمن ماه در مراسم 38 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همراه با تقدیر از کارکنان و بازنشستگان نمونه این دانشگاه، اظهار کرد: چنین نشست‌ها و مراسم‌هایی جهت تفاهم، همدلی و همچنین پیشرفت و بالندگی روز افزون دانشگاه بوعلی سینا امری الزامی است
وی افزود: دانشگاه بوعلی سینا هم اکنون از عزت و آبروی علمی و پژوهشی در میان سازمان وزارت علوم برخوردار است لذا در راستای حرکت پیشرونده این مجموعه و تبدیل شدن آن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان تلاش و کوشش اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران این مجموعه را می‌طلبد.
غلامی اضافه کرد: از آنجا که دانشگاه مرکز فراگیری علم و دانش و تربیت نسل جوان فرهیخته است لذا انتظاری که وجود دارد این است که سطح گفتار، رفتار و عملکرد این مجموعه و دست و اندرکاران آن نسبت به سایر نهاد‌های دیگر در مقام و سطحی بالاتر قرار گیرد، مشتریان این دانشگاه بخش ویژه‌ای از جوانان تحت عنوان دانشجویان نخبه، دانش پژوه، دانش آموخته و آینده سازانی هستند که با توجه به توشه‌ای که از این دانشگاه و عملکرد ما در جهت تأمین موجبات رشد فکری، علمی و ابتکارات جدید برای خود اندوخته‌اند در آینده سهم مهمی در اداره کشور داشته باشند.
رئیس دانشگاه بوعلی ادامه داد: شاخص ما سهم دانشگاه نیست بلکه میزان خدمتی است که در آینده می‌توانیم توسط تربیت دانش آموختگان به کشور ارائه دهیم، خواه، ناخواه جابجایی نسل ها صورت خواهد گرفت حال در نزد پرودگار و مجموعه کاری نسل بعد، مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت از این رو لازم است کار خود را به درستی و برای رضای خدا انجام دهیم، نکته‌ای که در آمار‌ها نیز به کرات دیده می‌شود و خوشآیند نیست، میزان ساعت کاری در بخش‌های مختلف ادارای است، اگر کارمندی ساعت کاری مفید او کمتر از 6 ساعت باشد کم کاری می‌کند و نقش خود را برای ساخت یک مجموعه بالنده و و پیشرو به خوبی ایفا نکرده است.
وی گفت: هیچ بهانه‌ای برای یک انسان مومن، متدین، انقلابی و وظیفه شناس چه در دنیا و چه در آخرت قابل قبول نسیت که کار و وظیفه‌ای که بر دوش او گذاشته شده است را به درستی انجام ندهد، حال تقدیر و تشکر از برخی کارمندان به عنوان یادآوری تلاش و زحمات و وظیفه شناسی آنهاست، هماهنگی بین واحد‌های مختلف دانشگاه افزایش بهره وری، توسعه بیشتر و شرایط رشد علمی و پژوهشی جوانان و دانشجویان ما را در پی خواهد داشت.
غلامی ابراز کرد: رفتار ما الگویی است برای دانشجویانی که در طول روز با آنها برخورد داریم، انسان‌ها بر هم تأثیر گذار هستند از این رو احترام و عزت باید متقابل باشد و اخلاق درست و مناسب که یکی از مهمترین شاخص‌های انتخاب کارمند نمونه است باید در کارکنان این دانشگاه به خوبی جلوه کند همچنین وجدان کاری، اخلاق و رفتار مناسب بدون در نظر گرفتن شرایط ظاهری و موقعیت فعللی ارباب‌الرجوع از جمله مواردی است که باید این مجموعه و دست اندرکاران آن در نظر داشته باشند، تربیت دانشجویان و راهی کردن آنها به جامعه و اثر گذاری آنها سهم کمی نیست که از آن غافل شویم.
این مقام مسئول عنوان کرد: خانواده محترم شهدا و جانبازان که صاحبان سهم بیشتری در انقلاب و پیروزی شکوهمندانه آن هستند باید در راستای حفظ و ارتقا ارزش‌های والای انقلاب یشتر سرمایه گذاری کنند عده‌ای نیز در زمان، مکان و شرایط دیگری تأثیر گذار بوده‌اند دارند اینان نیز موظفند تلاش و کوشش خود را در راستای حفظ پیشرفت آرمان‌های علمی، انقلابی و مذهبی خود داشته باشند تا انشاءالله بتوانیم این حکومت را به صاحب اصلی خود امام زمان(عج) برسانیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۵۴

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا مطرح کرد شتاب سریع دانشگاه بوعلی به سوی معتبرترین مرکز علمی پژوهشی کشور

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: در راستای حرکت پیشرونده این مجموعه و تبدیل شدن آن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران باید نهایت تلاش و کوشش خود را داشته باشند.
به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر منصور غلامی چهارشنبه 20 بهمن در مراسم 38امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه بوعلی‌سینا همراه با تقدیر از کارکنان و بازنشستگان نمونه این دانشگاه، اظهار کرد: برگزاری چنین نشست‌ها و مراسم‌هایی برای تفاهم، همدلی، پیشرفت و بالندگی روزافزون دانشگاه بوعلی‌سینا امری الزامی است.
وی افزود: دانشگاه بوعلی‌سینا هم‌اکنون از عزت و آبروی علمی و پژوهشی در میان وزارت علوم برخوردار است بنابراین این مجموعه در راستای حرکت پیشرونده و تبدیل شدن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، تلاش و کوشش اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران را می‌طلبد.
غلامی اضافه کرد: از آنجا که دانشگاه مرکز فراگیری علم و دانش و تربیت نسل جوان فرهیخته است بنابراین انتظاری می‌رود سطح گفتار، رفتار و عملکرد این مجموعه و دست‌اندرکاران آن نسبت به سایر نهاد‌های دیگر در مقام و سطحی بالاتر قرار گیرد.
وی ادامه داد: مراجعه‌کنندگان این دانشگاه بخش ویژه‌ای از جوانان تحت عنوان دانشجویان نخبه، دانش‌پژوه، دانش‌آموخته و آینده‌سازانی هستند که با توجه به توشه‌ای که از این دانشگاه و عملکرد ما در جهت تأمین رشد فکری، علمی و ابتکارات جدید برای خود، اندوخته‌اند در آینده سهم مهمی در اداره کشور داشته باشند.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا عنوان کرد: شاخص ما سهم دانشگاه نیست بلکه میزان خدمتی است که در آینده می‌توانیم توسط تربیت دانش‌آموختگان به کشور ارائه دهیم چرا که خواه، ناخواه جابجایی نسل‌ها صورت خواهد گرفت حال در نزد پرودگار و مجموعه کاری نسل بعد، مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت از این‌رو لازم است کار خود را به درستی و برای رضای خدا انجام دهیم.
وی اضافه کرد: نکته‌ای که در آمار‌ها نیز به کرات دیده می‌شود و خوشایند نیست، میزان ساعت کاری در بخش‌های مختلف ادارای است به طوریکه اگر کارمندی ساعت کاری مفید او کمتر از 6 ساعت باشد کم‌کاری می‌کند و نقش خود را برای ساخت یک مجموعه بالنده و و پیشرو به خوبی ایفا نکرده است.
وی گفت: هیچ بهانه‌ای برای یک انسان مومن، متدین، انقلابی و وظیفه‌شناس چه در دنیا و چه در آخرت قابل قبول نیست که کار و وظیفه‌ای که بر دوش او گذاشته شده است را به درستی انجام ندهد، حال تقدیر و تشکر از برخی کارمندان به عنوان یادآوری تلاش و زحمات و وظیفه‌شناسی آنهاست.
وی با بیان اینکه هماهنگی بین واحد‌های مختلف دانشگاه افزایش بهره‌وری، توسعه بیشتر و شرایط رشد علمی و پژوهشی جوانان و دانشجویان ما را در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: رفتار ما الگویی است برای دانشجویانی که در طول روز با آنها برخورد داریم، انسان‌ها بر هم تأثیرگذار هستند از این‌رو احترام و عزت باید متقابل باشد و اخلاق درست و مناسب که یکی از مهمترین شاخص‌های انتخاب کارمند نمونه است، باید در کارکنان این دانشگاه به خوبی جلوه کند.
غلامی افزود: همچنین وجدان‌کاری، اخلاق و رفتار مناسب بدون درنظر گرفتن شرایط ظاهری و موقعیت فعلی ارباب‌رجوع از جمله مواردی است که باید این مجموعه و دست‌اندرکاران آن درنظر داشته باشند به طوریکه تربیت دانشجویان و راهی کردن آنها به جامعه و اثرگذاری آنها سهم کمی نیست که از آن غافل شویم.
این مقام مسئول عنوان کرد: خانواده شهدا و جانبازان که صاحبان سهم بیشتری در انقلاب و پیروزی شکوهمندانه آن هستند، باید در راستای حفظ و ارتقای ارزش‌های والای انقلاب بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۳۱

رشته خوش‌نویسی در دانشگاه دایر می‌شود

گروه فرهنگی: رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: به‌منظور استفاده از ظرفیت خوش‌نویسی استان رشته خوشنویسی به‌زودی در دانشگاه دایر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از قزوین، ابوالحسن نائینی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در نشست مطبوعاتی که روز گذشته در سالن سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر 52 درصد دانشجویان دانشگاه را خانم و 48 درصد آقا تشکیل می‌دهند.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب یکی از دستاوردهای مهم استفاده از ظرفیت بانوان و افزایش فعالیت و حضور آن‌ها در جامعه بوده است.
نائینی بیان کرد: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) پس از انقلاب به‌منظور صدور اهداف و دستاوردهای انقلاب به خارج از کشور فعالیت می‌کند.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) عنوان کرد: با توجه به اساس‌نامه و هدف گزاری دانشگاه باید 50 درصد دانشجوی خارجی داشته باشد که این میزان تاکنون محقق نشده است.
نائینی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا به جهت پیشینه‌ تاریخی که قزوین در خوشنویسی دارا است رشته‌ خوش‌نویسی را دایر کنیم گفت: طبق تعاملاتی که با وزارت علوم صورت گرفته در تلاش هستیم تا این رشته را تا سال آینده در داخل دانشگاه محقق کنیم.
رئیس دانشگاه بین‌المللی گفت: نباید انتظار داشت که دانشگاه تنها به حوزه‌ی صنعت وارد شود بلکه نیاز است تا به معضلات اجتماعی متعددی ازجمله طلاق و آسیب‌های اجتماعی نیز بپردازد.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اظهار کرد: فعالیت‌های مناسبی در حوزه کرسی‌های آزاداندیشی و انجمن‌های دانشجویی صورت گرفته و به بیش از 95 درصد شوراهای تشکل‌ها مجوز داده‌شده است.
نائینی با اشاره به اینکه اجرای موسیقی سنتی در دانشگاه مشکلی ندارد گفت: به‌واسطه هدف گزاری دانشگاه ما مجوز برگزاری کانون موسیقی در دانشگاه را صادر نکردیم.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در پایان گفت: اقدامات مؤثری درزمینهٔ فرهنگی در دانشگاه صورت گرفته است و همه‌ساله اردوهای علمی، زیارتی و راهیان نور در دانشگاه برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۹:۲۰

گزارش «فرهیختگان» از بزرگ‌ترین رویداد علمی کشور عالمان علوم انسانی تجلیل می‌شوند

هفت دوره از برگزاری جشنواره سالانه و بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود، می‌گذرد. براساس اعلام مسئولان وزارت علوم، 24 بهمن امسال آیین اختتامیه هشتمین دوره این رویداد مهم علمی در تالار علامه‌امینی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. این جشنواره در دو ساحت نظری و کاربردی، به‌گونه‌ای طراحی شده تا از حداکثر حمایت مراکز
پژوهشی- آموزشی فعال در گستره علوم انسانی ایران برخوردار باشد. در همین راستا از تجارب دیگر جشنواره‌های بین‌المللی کشور و مشاوره‌های فرهنگستان‌ها‌ و موسسات علمی و پژوهشی نیز در پیشبرد بهتر اهداف این رویداد استفاده می‌شود. بنابر سیاست‌های اتخاذشده از سوی برگزارکنندگان، آثار ارسالی در دو سطح جوانان زیر 35 سال و بزرگسالان، دریافت، بررسی و برگزیده می‌شوند. از حیث قلمرو جغرافیایی نیز این جشنواره دو حوزه داخل و خارج از کشور را پوشش خواهد داد. آنچه بر اهمیت بیشتر این رویداد علمی و فرهنگی اضافه می‌کند این است که آثاری پذیرش، ثبت، ارزیابی و معرفی می‌شوند که واجد ویژگی «اثر پژوهشی» باشند، اگرچه قالب ارائه آنها می‌تواند متفاوت باشد. در روزهای اول فعالیت دبیرخانه این جشنواره بین‌المللی، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از این دبیرخانه از نزدیک در جریان فرآیند ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده قرار گرفت و ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران، بر ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی تاکید و برگزاری این برنامه مهم در حوزه علوم انسانی کشور را گامی مهم در جهت تجلیل از عالمان این علوم ارزیابی کرد. در همین دیدار بود که حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه جشنواره با قدردانی از توجه خاص وزیر علوم، این برنامه علمی و فرهنگی را عاملی برای فراهم آوردن مقدمات شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی کشور معرفی کرد که باعث شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم و بهره‌برداری بیشتر از توان علمی و عملی آنان خواهد شد. اما دیروز در حالی که کمتر از 5 روز به برگزاری اختتامیه این رویداد مهم علمی کشور باقی مانده است سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه جشنواره و مدیر پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در کنفرانس خبری به تشریح بیشتر اهداف و نحوه برگزاری این برنامه علمی اشاره کردند. ضیاء هاشمی در این جلسه گفت: «برای ارتقای کیفیت این دوره از جشنواره، داوری‌های مکرری صورت گرفته تا بهترین آثار و افراد شناسایی و معرفی شوند. البته برای حفظ جایگاه نخبگان برگزیده نیز تعداد آنها محدود شده و در 12 گروه علمی از برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین بعد از برگزاری این دوره بلافاصله فرآیند برگزاری جشنواره نهم آغاز می‌شود.» حسین میرزایی هم در این نشست خبری با اشاره به اینکه بیشترین آثار رسیده به جشنواره در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است، گفت: «در مجموع چهارهزار و 106 اثر داخلی و بین‌المللی به دبیرخانه رسیده که 71 درصد آثار از سوی مردان و 29 درصد از سوی زنان پژوهشگر ارسال شده که همه این آثار به صورت الکترونیکی دریافت شده‌اند.»

۹۵/۱۱/۲۰
۱۰:۲۴

تغییر مکان برگزاری جشنواره فارابی به‌خاطر رئیس‌جمهوری

جشنواره بین‌المللی فارابی 24 بهمن با حضور رئیس‌جمهوری در سالن اجلاس برگزار می‌شود. حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی از تغییر محل برگزاری آیین اختتامیه این جشنواره خبر داد و گفت: «قرار بود این مراسم یکشنبه، 24 بهمن در تالار علامه‌امینی دانشگاه تهران برگزار شود که به دلیل حضور رئیس‌جمهوری مکان برگزاری این جشنواره به سالن اجلاس سران تغییر یافت.»
او افزود: «این جشنواره با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر علوم و دیگر مقامات علمی و فرهنگی کشور برگزار خواهد شد.» رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با تاکید بر اهمیت این جشنواره در ارتقای سطح علوم انسانی و بعد بین‌المللی جشنواره گفت: «این نشست با حضور فرهیختگان و استادان علوم انسانی و برگزیدگان داخلی و خارجی
برگزار می‌شود.»

۹۵/۱۱/۲۳
۰۴:۳۵

شتاب سریع دانشگاه بوعلی به سوی معتبرترین مرکز علمی پژوهشی کشور

اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: در راستای حرکت پیشرونده این مجموعه و تبدیل شدن آن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران باید نهایت تلاش و کوشش خود را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی چهارشنبه 20 بهمن در مراسم 38امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه بوعلی‌سینا همراه با تقدیر از کارکنان و بازنشستگان نمونه این دانشگاه، اظهار کرد: برگزاری چنین نشست‌ها و مراسم‌هایی برای تفاهم، همدلی، پیشرفت و بالندگی روزافزون دانشگاه بوعلی‌سینا امری الزامی است.
وی افزود: دانشگاه بوعلی‌سینا هم‌اکنون از عزت و آبروی علمی و پژوهشی در میان وزارت علوم برخوردار است بنابراین این مجموعه در راستای حرکت پیشرونده و تبدیل شدن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، تلاش و کوشش اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران را می‌طلبد.
غلامی اضافه کرد: از آنجا که دانشگاه مرکز فراگیری علم و دانش و تربیت نسل جوان فرهیخته است بنابراین انتظاری می‌رود سطح گفتار، رفتار و عملکرد این مجموعه و دست‌اندرکاران آن نسبت به سایر نهادهای دیگر در مقام و سطحی بالاتر قرار گیرد.
وی ادامه داد: مراجعه‌کنندگان این دانشگاه بخش ویژه‌ای از جوانان تحت عنوان دانشجویان نخبه، دانش‌پژوه، دانش‌آموخته و آینده‌سازانی هستند که با توجه به توشه‌ای که از این دانشگاه و عملکرد ما در جهت تأمین رشد فکری، علمی و ابتکارات جدید برای خود، اندوخته‌اند در آینده سهم مهمی در اداره کشور داشته باشند.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا عنوان کرد: شاخص ما سهم دانشگاه نیست بلکه میزان خدمتی است که در آینده می‌توانیم توسط تربیت دانش‌آموختگان به کشور ارائه دهیم چرا که خواه، ناخواه جابجایی نسل‌ها صورت خواهد گرفت حال در نزد پرودگار و مجموعه کاری نسل بعد، مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت از این‌رو لازم است کار خود را به درستی و برای رضای خدا انجام دهیم.
وی اضافه کرد: نکته‌ای که در آمارها نیز به کرات دیده می‌شود و خوشایند نیست، میزان ساعت کاری در بخش‌های مختلف ادارای است به طوریکه اگر کارمندی ساعت کاری مفید او کمتر از 6 ساعت باشد کم‌کاری می‌کند و نقش خود را برای ساخت یک مجموعه بالنده و و پیشرو به خوبی ایفا نکرده است.
وی گفت: هیچ بهانه‌ای برای یک انسان مومن، متدین، انقلابی و وظیفه‌شناس چه در دنیا و چه در آخرت قابل قبول نیست که کار و وظیفه‌ای که بر دوش او گذاشته شده است را به درستی انجام ندهد، حال تقدیر و تشکر از برخی کارمندان به عنوان یادآوری تلاش و زحمات و وظیفه‌شناسی آنهاست.
وی با بیان اینکه هماهنگی بین واحدهای مختلف دانشگاه افزایش بهره‌وری، توسعه بیشتر و شرایط رشد علمی و پژوهشی جوانان و دانشجویان ما را در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: رفتار ما الگویی است برای دانشجویانی که در طول روز با آنها برخورد داریم، انسان‌ها بر هم تأثیرگذار هستند از این‌رو احترام و عزت باید متقابل باشد و اخلاق درست و مناسب که یکی از مهمترین شاخص‌های انتخاب کارمند نمونه است، باید در کارکنان این دانشگاه به خوبی جلوه کند.
غلامی افزود: همچنین وجدان‌کاری، اخلاق و رفتار مناسب بدون درنظر گرفتن شرایط ظاهری و موقعیت فعلی ارباب‌رجوع از جمله مواردی است که باید این مجموعه و دست‌اندرکاران آن درنظر داشته باشند به طوریکه تربیت دانشجویان و راهی کردن آنها به جامعه و اثرگذاری آنها سهم کمی نیست که از آن غافل شویم.
این مقام مسئول عنوان کرد: خانواده شهدا و جانبازان که صاحبان سهم بیشتری در انقلاب و پیروزی شکوهمندانه آن هستند، باید در راستای حفظ و ارتقای ارزش‌های والای انقلاب بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۰
۱۷:۴۱

پژوهشگاه "شاخص پژوه" از دانشگاه اصفهان خارج می‌شود

دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به رأی شعبه یک دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری مؤسسه شاخص پژوه که از سال 91 طی قراردادی غیرقانونی از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده ناچار به خروج از دانشگاه است.

خبرنامه دانشجویان ایران: دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به رأی شعبه یک دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری مؤسسه شاخص پژوه که از سال 91 طی قراردادی غیرقانونی از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده ناچار به خروج از دانشگاه است.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسنا، محمدرضا ایروانی اظهار کرد: سابقه همکاری دانشگاه اصفهان و مؤسسه شاخص پژوه از سال 1391 با قراردادی بین رییس وقت دانشگاه و رییس این مؤسسه آغاز شد. مهم‌ترین قرارداد بین دانشگاه و این مؤسسه مشارکتی مدنی بود که در سال 92 منعقد شد تا زمینی در اختیار این مؤسسه قرار داده شود و با ساخت چهار بلوک به مساحت 6300 متر برای 30 سال در دانشگاه اصفهان مکان گزینی کند.
وی ادامه داد: از همان ابتدا اعتراضات شدید دانشگاهیان علیه پژوهشگاه شاخص پژوه مطرح شد چرا که این پژوهشگاه بارها از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده بود و حتی در تابلوهای خود در کنار آرم این پژوهشگاه از آرم دانشگاه اصفهان نیز خلاف قانون استفاده می‌کرد.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان افزود: این در حالی است که هیچ مجوزی از جانب هیئت امنای دانشگاه اصفهان برای عقد این قراردادها اخذ نشده بود و همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برای در اختیار گذاشتتن زمین به دیگر مؤسسات ملزم به دریافت مجوز از هیئت امنا هستند.
ایروانی گفت: در اولین جلسه هیئت امنا در گزارش مؤسسه حسابرسی دانشگاه بعد از معارفه رییس فعلی دانشگاه اصفهان عنوان شد قراردادهای دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه شاخص پژوه فاقد اعتبار است و هیئت امنا وقت دانشگاه را موظف به فسخ این قرارداد کردند. در ادامه در جلسه بیست و سوم اسفند ماه سال 93 مدیریت این پژوهشگاه برای خروج از دانشگاه اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: شورای گسترش وزارت علوم با توجه به گزارش مرکز نظارت آموزش عالی رأیی را با چهار بند اصلی صادر کرد. نخست اینکه این پژوهشگاه پذیرش دانشجو را متوقف کند، سپس محل استقرار پژوهشگاه به خارج از دانشگاه منتقل شود. همچنین کمیته‌ای برای بررسی دانشجویان این پژوهشگاه تشکیل شود و در انتها انحلال پژوهشگاه بررسی شود.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: مؤسسه شاخص پژوه به این رأی شکایت کرد و در پنجم دی ماه سال گذشته دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف رأی شورای گسترش وزارت علوم رأی داد. البته این به این معنی نیست که رأی صادر شده به نفع مؤسسه شاخص پژوه بوده باشد و تنها رأی قبلی را برای بررسی‌های بیشتر متوقف کرده است.
ایروانی ادامه داد: در شانزدهم مرداد سال جاری مصوبه‌ای در حضور معاون مالی اداری وزارت خانه امضاء شد که در آن هر دو طرف توافق به خروج پژوهشگاه از دانشگاه اصفهان داشته‌اند. در این مصوبه باید سه کارشناس از دانشگاه وزارت علوم و پژوهشگاه برای بررسی ضرر و زیان‌های اتفاق افتاده مشخص می‌شدند. اما علی‌رغم آنکه دانشگاه اصفهان دو روز بعد کارشناس خود را معرفی کرد همکاری‌های لازم از طرف پژوهشگاه صورت نگرفت.
وی افزود: دفتر حقوقی وزارت علوم نسبت به رأی دیوان عدالت اداری درخواست تجدید نظر کرد و شعبه یک تجدید نظر رأی قبلی دیوان را در 6 بهمن ماه سال جاری بی اثر عنوان کرد و رأی شورای گسترش وزارت علوم را لازم الاجرا دانست گرچه مؤسسه شاخص پژوه مدعی بود مجوزهای لازمه از هیئت امنا را داشته است اما دیوان عدالت اداری تأیید کرد هیچ مصوبه‌ای از جانب هیئت امنا وجود ندارد.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو توسط این مؤسسه به پشتوانه مجوزهای دنشگاه اصفهان خارج از مقررات بوده است و پذیرش دانشجو در این مؤسسه از سال 94 به بعد وجاهت قانونی نداشته است. در همین راستا در آخرین بررسی‌های انجام شده در وزارت علوم فهرست دانشجویان مورد تأیید 125 نفر عنوان شده است که با بررسی‌های بعدی این رقم به 134 نفر رسید.
ایراونی گفت: یکی از مشکلات وزارت علوم با مؤسسه شاخص پژوه این بود که هیچ گاه آمار دقیقی از دانشجویان خود به وزارت علوم ارائه نداد. حتی در بهار 94 مرکز نظارت وزارت علوم اعلام کرد تمام دانشجویان مؤسسه شاخص پژوه در فرجه 20 روزه به وزارت علوم مراجعه کنند.
وی افزود: 134 نفر دانشجوی تأیید شده کسانی هستند که پیش از سال 94 یا از طریق دفترچه کنکور و سازمان سنجش وارد شدند و یا در قالب استعدادهای درخشان در این مؤسسه شروع به تحصیل کردند. باقی دانشجویانی که به هر نحو وارد این مؤسسه شدند باید تعیین تکلیف شوند و این وظیفه وزارت علوم است.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: همه مدیران استانی پیگیر این موضوع هستند و حضور این پژوهشگاه حثیت دانشگاه اصفهان را زیر سؤال برده است. مدیریت جدید دانشگاه اصفهان در این سه سال بیش از 100 مکاتبه کشوری با سازمان‌های مرتبط انجام داده و مقامات نظارتی و امنیتی با جدیت پیگیر موضوع است.
ایروانی خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان به هر تصمیمی که کارشناسان سه گانه بگیرند تن می‌دهد و ادامه فعالیت این مرکز بعد از خروج از دانشگاه در اختیارات قانونی وزارت علوم است، در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه را تحت فشار گذاشتند که هر چه سریع‌تر این پژوهشکده از دانشگاه خارج شود.
وی در رابطه با دستیابی به چشم اندازهای رییس دانشگاه بعد از سه سال از شروع ریاست گفت: در سال 92 در حالی دانشگاه را تحویل گرفتیم که در بخش اداری و مالی مشکلات بسیاری وجود داشت. بدهی‌های سنگینی به افراد و مؤسسات گوناگون وجود داشت و بالغ بر 40 میلیارد تومان بدهی سند شده و 200 میلیارد تومان تعهد بر گردن دانشگاه اصفهان بود. امروز تقریباً تمام این بدهی‌ها پرداخت شده است و حتی در پرداخت حق الزحمه‌ها و حق التدریس‌ها تقریباً به روز هستیم.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید دانشگاه عنوان کرد 130 هزار متر مربع ساختمان جدید بنا شده است. در حالی که حتی یک متر نیز به پایان نرسیده بود و هیچ مجوز قانونی برای این ساختمان‌ها وجود نداشت تنها دو ساختمان مجوز ملی داشتند که آن دو ساختمان هم در دوره مدیران قبلی مجوز گرفته بودند. امروز متأسفانه ساختمان‌های در دست ساخت به علت نبود بودجه متوقف شدند.
ایراونی گفت: از سال 92 تاکنون تلاش شده است که دانشگاه اصفهان جایگاهی که در سال 84 داشته است را احیاء کند و در همین مدت کوتاه خوشبختانه دانشگاه افزایش کیفیت مقاله‌های تولیدی، انعقاد تفاهم نامه‌های بین المللی، حضور 150 هیئت بلند مرتبه از دانشگاه‌های جهان و قرار گیری دانشگاه اصفهان در بین دانشگاه‌های تراز یک کشور را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: یکی از معضلات دانشگاه عدم تعادل نیروی انسانی است. متأسفانه هنوز در مهد علم اصفهان تعداد زیادی از کارمندان زیر دیپلم هستند این در حالی است که در بدنه کارشناسی نیاز به استخدام نیروی جدید احساس می‌شود اما متأسفانه مجوز استخدام‌های جدید را نداریم.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه شش میلیارد تومانی غذا و هزینه 1.5 میلیارد تومانی حمل و نقل دانشجویان در سال گفت: دانشگاه اصفهان در سال 94 تنها با 10 درصد از بودجه به بقا ادامه داد. در بحث هیئت علمی نیز در وضعیت ایدآلی قرار نداریم به خاطر اینکه حدود 50 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه جوان هشتند و به مرتبه دانشیاری نرسیده اند و متأسفانه تنها 40 درصد از اعضای هیئت علمی به درجه دانشیاری و بالاتر رسیده‌اند. این در حالی است که 60 درصد از اعضاء باید دانشیار و بالاتر باشند. احتمال می‌رود تا سه سال آینده به استانداردهای لازم برسیم.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۲:۳۳

دانشگاه مجازی المصطفی در نوع خود یک پدیده است

معاون ارتباطات بین الملل دانشگاه مجازی المصطفی گفت: این دانشگاه مجازی که به 14 زبان فعالیت دارد در نوع خود پدیده ای در جهان می باشد.
به گزارش مهرخانه ، به نقلاز حوزه، حجت الاسلام امینی گلستانی با اشاره به ویژگی های پایگاه اطلاع رسانی جدید دانشگاه مجازی المصطفی، گفت: پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه مجازی المصطفی در عرصه تولید محتوا به 14 زبان زنده دنیا در نوع خود در میان دانشگاه های کشور کم نظیر است و کمتر دانشگاهی یافت می شود به این تعداد زبان، صفحه کامل و تخصصی داشته باشد.
وی خاطرنشان ساخت: راه اندازی این سایت نمونه واقعی حدیث "فیفیض العلم منها الی سائر البلاد..." است و دانشگاه مجازی المصطفی در نوع خود پدیده ای در جهان می باشد.
رئیس موسسه بین المللی صلح و ادیان در ادامه بیان داشت: استفاده از پتانسیل های موجود در جامعه المصطفی از جمله مشاوران منطقه ای و دانش آموختگان، راه اندازی واحد تخصصی ترجمه، یکسان سازی متن وبسایت، تعاملی بودن، بر محور مخاطب بین المللی بودن، جبران کمبودهای وب سایت قبلی، تعامل مستقیم با معاونت فناوری اطلاعات جهت تامین محتوای تخصصی، ایجاد بخش تخصصی اساتید دانشگاه در وب سایت از جمله ویژگی های این وب سایت 14 زبانه می باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: ایجاد ماژول ارتباطات دانشجویی یکی دیگر از ویژگی های پایگاه اطلاع رسانی جدید دانشگاه مجازی می باشد که با بستر سازی مناسب معاونت فناوری ایجاد گردیده است.
حجت الاسلام گلستانی در ادامه با بیان فعالیت های معاونت ارتباطات بین الملل دانشگاه مجازی المصطفی، ابراز داشت: راه اندازی این وبسایت 14 زبانه یکی از مجوعه فعالیتهای کلان اداره ارتباطاتی، پیگیری اموری همچون عضویت در شورای جهانی دانشگاه های مجازی یونسکو ICDE، پیگیری ادامه راه اندازی بزرگترین اتحادیه دانشگاه های مجازی جهان اسلام با مجوز رسمی وزارت علوم، انعقاد تفاهم نامه های بین الملی در حوزه فضای مجازی، برگزاری وبینارهای تخصصی، تبلیغات پذیرشی انبوه در سطح کلان بین المللی، راه اندازی بولتن خبری ماهانه، راه اندازی رادیو تلویزیون اینترنتی، نشست های تخصصی فرهنگ و ملل از دیگر فعالیتهای اداره ارتباطات و بین الملل دانشگاه مجازی المصطفی می باشد.
انتهای پیام/ 930610

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۴۰

شتاب دانشگاه بوعلی به سوی معتبرترین مرکز علمی پژوهشی کشور

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: در راستای حرکت پیشرونده این مجموعه و تبدیل شدن آن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران باید نهایت تلاش و کوشش خود را داشته باشند.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی چهارشنبه 20 بهمن در مراسم 38امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه بوعلی‌سینا همراه با تقدیر از کارکنان و بازنشستگان نمونه این دانشگاه، اظهار کرد: برگزاری چنین نشست‌ها و مراسم‌هایی برای تفاهم، همدلی، پیشرفت و بالندگی روزافزون دانشگاه بوعلی‌سینا امری الزامی است.
وی افزود: دانشگاه بوعلی‌سینا هم‌اکنون از عزت و آبروی علمی و پژوهشی در میان وزارت علوم برخوردار است بنابراین این مجموعه در راستای حرکت پیشرونده و تبدیل شدن به بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علمی و پژوهشی در سطح کشور و جهان، تلاش و کوشش اساتید، کارکنان و دست‌اندرکاران را می‌طلبد.
غلامی اضافه کرد: از آنجا که دانشگاه مرکز فراگیری علم و دانش و تربیت نسل جوان فرهیخته است بنابراین انتظاری می‌رود سطح گفتار، رفتار و عملکرد این مجموعه و دست‌اندرکاران آن نسبت به سایر نهادهای دیگر در مقام و سطحی بالاتر قرار گیرد.
وی ادامه داد: مراجعه‌کنندگان این دانشگاه بخش ویژه‌ای از جوانان تحت عنوان دانشجویان نخبه، دانش‌پژوه، دانش‌آموخته و آینده‌سازانی هستند که با توجه به توشه‌ای که از این دانشگاه و عملکرد ما در جهت تأمین رشد فکری، علمی و ابتکارات جدید برای خود، اندوخته‌اند در آینده سهم مهمی در اداره کشور داشته باشند.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا عنوان کرد: شاخص ما سهم دانشگاه نیست بلکه میزان خدمتی است که در آینده می‌توانیم توسط تربیت دانش‌آموختگان به کشور ارائه دهیم چرا که خواه، ناخواه جابجایی نسل‌ها صورت خواهد گرفت حال در نزد پرودگار و مجموعه کاری نسل بعد، مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت از این‌رو لازم است کار خود را به درستی و برای رضای خدا انجام دهیم.
وی اضافه کرد: نکته‌ای که در آمارها نیز به کرات دیده می‌شود و خوشایند نیست، میزان ساعت کاری در بخش‌های مختلف ادارای است به طوریکه اگر کارمندی ساعت کاری مفید او کمتر از 6 ساعت باشد کم‌کاری می‌کند و نقش خود را برای ساخت یک مجموعه بالنده و و پیشرو به خوبی ایفا نکرده است.
وی گفت: هیچ بهانه‌ای برای یک انسان مومن، متدین، انقلابی و وظیفه‌شناس چه در دنیا و چه در آخرت قابل قبول نیست که کار و وظیفه‌ای که بر دوش او گذاشته شده است را به درستی انجام ندهد، حال تقدیر و تشکر از برخی کارمندان به عنوان یادآوری تلاش و زحمات و وظیفه‌شناسی آنهاست.
وی با بیان اینکه هماهنگی بین واحدهای مختلف دانشگاه افزایش بهره‌وری، توسعه بیشتر و شرایط رشد علمی و پژوهشی جوانان و دانشجویان ما را در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: رفتار ما الگویی است برای دانشجویانی که در طول روز با آنها برخورد داریم، انسان‌ها بر هم تأثیرگذار هستند از این‌رو احترام و عزت باید متقابل باشد و اخلاق درست و مناسب که یکی از مهمترین شاخص‌های انتخاب کارمند نمونه است، باید در کارکنان این دانشگاه به خوبی جلوه کند.
غلامی افزود: همچنین وجدان‌کاری، اخلاق و رفتار مناسب بدون درنظر گرفتن شرایط ظاهری و موقعیت فعلی ارباب‌رجوع از جمله مواردی است که باید این مجموعه و دست‌اندرکاران آن درنظر داشته باشند به طوریکه تربیت دانشجویان و راهی کردن آنها به جامعه و اثرگذاری آنها سهم کمی نیست که از آن غافل شویم.
این مقام مسئول عنوان کرد: خانواده شهدا و جانبازان که صاحبان سهم بیشتری در انقلاب و پیروزی شکوهمندانه آن هستند، باید در راستای حفظ و ارتقای ارزش‌های والای انقلاب بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۹:۴۷

برای ارائه بهتر خدمات آموزشی؛ سامانه ارتباطی دانشگاه پیام نور راه اندازی شد

سامانه اطلاع رسانی ۴۰۶۰ برای ارائه خدمات مختلف آموزشی و اداری راه‌اندازی شد.

به گزارش ایسنا، مهندس محمدمحسن صدر مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور در مراسم افتتاح ۷۲ پروژه عمرانی دانشگاه که با حضور وزیر علوم برگزار شد، با اعلام این خبر اظهار داشت: پیش از استفاده از سامانه ۴۰۶۰، هزینه اطلاع رسانی برای دانشگاه‌ پیام‌نور چندین میلیارد تومان بوده است، که پس از راه اندازی سامانه ۴۰۶۰ این هزینه به “صفر” می رسد.
وی تاکید کرد: علاوه بر کاهش چند میلیارد تومانی هزینه ها، این سامانه برای دانشگاه درآمدزایی نیز خواهد داشت.
صدر با اشاره به نحوه کارکرد این سامانه افزود: دانشجو با ارسال یک پیامک به سامانه ۴۰۶۰ از نمره، معدل و زمان‌ ثبت‌نام با خبر می شود.
وی تاکید کرد: سامانه ۴۰۶۰ می تواند در راستای اهداف وزارت‌علوم نیز مورد استفاده قرار گیرد و این وزارتخانه می تواند در راستای فرهنگ سازی ایرانی و اسلامی با استفاده از ارسال محتوا و از طریق این سامانه اقدام نماید.
صدر ادامه داد: در نمونه آماری اعضای سامانه ۴۰۶۰، دانشجویان سراسر کشور حضور دارند و این سامانه طیف گسترده ای از دانشجویان پیام نور را پوشش می‌دهد و در آینده می توان از آن جهت نظرسنجی های مختلف با نمونه آماری از سراسر کشور استفاده کرد.
سلام دوستم

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۰۲

مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور به ایسنا خبرداد: آغاز المپیاد ورزشی دانشگاه های پیام نور 25 بهمن ماه در ساری

مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور گفت: مراسم افتتاحیه المپیاد ورزشی دانشگاه‌های پیام نور کشور، ساعت ۱۷ روز  25 بهمن ماه سال جاری در سالن سیدرسول حسینی ساری با حضور وزیر ورزش وجوانان  و وزیر علوم تحقیقات وفناوری آغاز می شود.
بدالمهدی نصیرزاده در گفت وگو با ایسنا مازندران اظهار کرد: مراسم افتتاحیه المپیاد ورزشی دانشگاه‌های پیام نور کشور، ساعت ۱۷ روز  25 بهمن ماه سال جاری در سالن سیدرسول حسینی ساری با حضور وزیر ورزش وجوانان  و وزیر علوم تحقیقات وفناوری آغاز می شود.
وی تصریح کرد: جشنواره فرهنگی ورزشی ویژه دختران دانشگاه های پیام نور بانام "ورزش، نشاط وتندرستی "از تاریخ 24 تا 30 بهمن ماه به میزبانی استان مازندران در شهرستان ساری برگزار می شود.
مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه این مسابقات در هفت رشته  فوتسال، والیبال، بسکتبال، تکواندو، کاراته، وشو و شنا برگزار می شود، خاطرنشان کرد: در این دوره بیش از 1500 ورزشکار، مربی و داور از سراسر کشور حضور دارند.
نصیرزاده گفت: دومین دوره جشنواره فرهنگی ورزشی ادیان و مذاهب اسلامی دانشجویان پسر از تاریخ 14 تا 20 اسفندماه با هدف دوستی میان اقوام و مذاهب در استان اصفهان برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: مسابقات آقایان در 10 رشته فوتبال، والیبال، شنا، تکواندو، کاراته، ووشو، تنیس روی میز، بدمینتون، کشتی پهلوانی و هنرهای ورزش باستانی و جودو برگزار می شود.
مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور افزود: از ظهر روز 14 اسفندماه امسال پذیرش ورزشکاران صورت می گیرد.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۰:۰۶

رقابتهای والیبال دانشجویان علمی کاربردی کشور در یزد آغاز شد

آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور صبح امروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد آغاز شد.

مراسم افتتاح چهارمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی کشورِ دانشجویان دانشگاه جامع علمی و کاربردی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنّاوری، استاندار یزد، معاون فرهنگی، معاون اداری و مدیریت منابع، مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور ، مدیرکل ورزش و جوانان استان، رؤسای دانشگاه‌های دانشگاه یزد و جامع علمی و کاربردی در سالن ورزشی حضرت آیت الله شهید صدوقی(ره) یزد برگزار شد.
در این مسابقات که به میزبان دانشگاه علمی کاربردی ورزش و جوانان برگزار می شود، تیم های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد با یکدیگر رقابت می کنند.
این مسابقه ها به مدت یک هفته در سالن ورزشی شهید صدوقی یزد برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۰۲

رئیس پارک علم و فناوری استان بوشهر: 87 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری بوشهر مستقر شد

رئیس پارک علم و فناوری استان بوشهر گفت: بیش از ۸۷ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری بوشهر مستقر شد که این رقم در کشور ۳۱ درصد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حبیب رستمی بعدازظهر امروز در نشست نخبگان و سرآمدان علمی و مسئولان دانشگاههای استان بوشهر با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  با بیان اینکه استان بوشهر در ایجاد مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان قدم‌های موثری برداشته است اظهار داشت: برای فعالیت این مراکز دانش بنیان زیرساخت‌های لازم فراهم شده که نیاز به توسعه دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون مرکز رشد علم و فناوری در پنج شهرستان استان بوشهر دائر است افزود: تعداد  شرکت‌های دانش بنیان  از 8 شرکت به 14 شرکت افزایش یافته است که 87 درصد این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری مستقر است.
رئیس پارک علم و فناوری استان بوشهر با بیان اینکه بیش از 87 درصد شرکت‌های دانش‌بنیان زیرپوشش پارک علم و فناوری بوشهر است گفت: این رقم در کشور 31 درصد است.
رستمی از اختصاص زمین برای اجرای طرح جامع پارک علم و فناوری استان بوشهر خبرداد و خاطر نشان کرد: برای اجرای طرح جامع پارک علم و فناوری استان بوشهر 10 هکتار زمین اختصاص یافته است.
وی با قدردانی از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از شرکت‌های دانش بنیان تصریح کرد:حمایت و کمک‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از توسعه فناوری در استان بوشهر نقش اساسی داشته که انتظار است این کمک‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

۹۵/۱۱/۲۱
۱۹:۴۳

نقد کتاب «دانشگاه تاملات نظری و تجربه ایرانی»

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، نشست بررسی و نقد کتاب «دانشگاه، تاملات نظری و تجربه ایرانی» را با حضور رضا ماحوزی، گردآورنده کتاب، ناصرالدین علی تقویان و رضا صمیم برگزار می‌کند. این نشست 25 بهمن از ساعت 15 تا 17 در سالن اجتماعات انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۲۲:۲۵

بازخوانی فرازوفرودهای پژوهشگاه هوافضا در گفت‌وگو با «فتح‌الله امی» رویش امید در دولت تدبیر

محمدامین آهنگری
 
به مناسبت روز فناوری فضایی، مصاحبه‌ای با دکتر «فتح‌الله امی»، رئیس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ترتیب داده شد. این گفت‌وگو از اتفاقات و روند چند سال اخیر پژوهشگاه هوافضا، آغاز شد و در ادامه از پیگیری موضوع ارسال انسان به فضا ازسوي جمهوری اسلامی ایران سخن به میان آمد. در ادامه، خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را می‌خوانید.
‌ در چند سال اخیر که شما مسئولیت پژوهشگاه هوافضا را برعهده داشتید، چه رویدادها و اتفاقاتی رقم خورده است؟
پیشنهاد تأسیس پژوهشکده هوافضای وزارت علوم در سال ۱۳۷۵ مطرح و در سال ۱۳۷۸ این پژوهشکده تأسیس و پس از مدتی در سال ۱۳۸۴ از پژوهشکده به پژوهشگاه تبدیل شد. متأسفانه در سال ۱۳۹۰ با یک تصمیم غیرکارشناسی تمامی مراکز و صنایع فضایی کشور به‌جز بخش غیرنظامی را تجمیع کردند. هدف این کار این بود که معاونتی در ریاست‌جمهوری دولت دهم به نام معاونت فضایی ریاست‌جمهوری به وجود بیاورند. متأسفانه نه‌تنها این کار انجام نشد، بلکه تمام نهادهایی که تجمیع شدند، از جایگاه اصلی و روند حرکتی خود بازماندند و به همین علت ضربات جبران‌ناپذیری به این سازمان‌ها وارد شد که هنوز که هنوز است، با راهکارهای دولت تدبیر و امید نتوانستند به محل اصلی خود بازگردند و مثل سابق فعالیت‌هایشان را ادامه دهند. چون در حقیقت همه‌چیز از نو آغاز شده بود و گردآوری برنامه و فراهم‌سازی دوباره مسیر به‌شدت دشوار بود. ازجمله این سختی‌ها می‌توان به‌ گرفتن ردیف بودجه از سازمان مدیریت اشاره کرد. همچنین مشکل بزرگ دیگر برای مجموعه ما، تصویب‌کردن دوباره پژوهشگاه در وزارت علوم و شورای گسترش مصوبه بود. این مشکلات سبب شد که کارهایی که قبلا انجام ‌شده بودند، دوباره انجام شوند.
‌ با توجه به این مسائل، چگونه به محور اصلی پژوهشگاه؛ یعنی روند پژوهشی و تحقیقاتی برگشتید؟
در سال‌های اخیر توانستیم از لحاظ قانون و اعتبارات، دوباره هویت پیدا کنیم. هم‌اکنون عزم خود را جزم کرده‌ایم تا برنامه‌هایی را که سند جامع توسعه هوافضا بیشتر به آنها توجه کرده و مواردی که تحت نظر شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است، انجام دهیم. درحال‌حاضر روی چهار پروژه از سند که در فصل پنجم آمده است، دست گذاشته‌ایم و به حول و قوه الهی قصد انجام این چهار طرح را داریم. یکی از این پروژه‌ها، موضوع ارسال انسان به فضاست. همان‌طور که در سند قید شده است، موضوع ارسال انسان به فضا ‌باید با همکاری‌های بین‌المللی صورت بگیرد. بنابراين با کشورهای دوست مثل هند، چین و روسیه صحبت کرده‌ایم. خود این ارتباطات بین‌المللی خیلی زمان‌بر و وقت‌گیر است. به‌همین‌دلیل تازه توانستیم در موضوع صلح‌آمیز اعزام انسان به فضا از همکاری کشورهای دوست استفاده کنیم.
‌ مدل این همکاری به چه صورت خواهد بود، آیا در سند ذکر شده است که حتما خودمان کپسول اعزام فضانورد را بسازیم؟ برای ارسال انسان به فضا با همکاری کشوری دیگر به فکر تربیت فضانورد ایرانی نیستید؟ به‌گونه‌ای که فضانورد ایرانی به‌وسیله کشور خارجی به فضا اعزام شود؟
ابتدا لازم است اشاره ‌کنم ما به چرایی پاسخ نمی‌دهیم و فقط به چگونگی پاسخ می‌دهیم. موضوع اعزام انسان به فضا با همکاری کشورهای خارجی در سند جامع توسعه هوافضا به‌عنوان سند بالادستی مصوب سال 1391 ذکر شده است. چرایی این موضوع را اعضای محترم شورای انقلاب فرهنگی که این سند را تصویب کرده‌اند، باید جوابگو باشند. برای تأکید و تبیین بیشتر باید اشاره‌ کنم که در بند سوم سند فضایی آمده است که انجام مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و اعزام انسان به فضا، با اولویت‌های علوم و فناوری و صنایع داخلی پیش رود و از همکاری جهان اسلام و سپس از همکاری جهانی استفاده شود. در اینجا بر اتکا به صنعت داخلی تأکید شده که در این راستا پژوهشگاه هوافضا کارهای متعددی انجام داده است ازجمله ارسال حیوانات به فضا. در‌حال‌حاضر بر پروژه اعزام انسان به فضا تمرکز داریم که یکی از بخش‌های این پروژه، تربیت فضانورد است. در حقیقت پرتاب انسان و تربیت فضانورد را هم‌زمان و موازی با هم شروع کرده‌ایم که البته کشورهای دوست برای بحث آموزش و یاددادن مهارت قول‌های مساعدی داده‌اند.
‌ آموزش توریست فضایی با آموزش فضانورد فرق دارد؟
بله، قطعا توریست فضایی با فضانورد خیلی فرق دارد و بحث توریست فضایی مطرح نیست. توریست فضایی کسی است که در کپسول حامل سوار شده، یک‌بار یا دوبار دور زمین گردش می‌کند و سپس به ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌رود. فضانورد آموزش می‌بیند که چطوری کپسول را هدایت کند، درحالی‌که توریست کپسول را هدایت نمی‌کند. در درون کپسول معمولا سه نفر هستند؛ یکی توریست، فرد دیگر فرمانده گروه و هدایتگر کپسول و درنهایت فرد آخر مهندس پرواز و پرتاب است. ما می‌خواهیم فردی مهارت و آموزش ببیند تا بتواند کپسول را هدایت کند. ما با کشورهای دوست در زمینه آموزش فضانورد و ساخت کپسول صحبت کردیم، ولی هنوز قراردادی بسته نشده است، منتها طرف خارجی قول مشاوره و همکاری داده است. مطمئن‌ترین کپسولی که وجود دارد سایوز است، بنابراین مدنظر ما ساخت کپسولی شبیه به کپسول سایوز است.
‌ لطفا درباره چهار طرح در دست اجرای مجموعه پژوهشگاه هم بیشتر توضیح دهید؟
همان‌گونه که صحبت شد، دو پروژه طراحی ساخت کپسول و تربیت فضانورد از طرح‌های جاری فضایی مجموعه هستند. از طرفی دیگر دو طرح هوایی در دست اقدام داریم؛ یکی ساخت هواپیمای سبک دو الی ۱۹ نفره است که پژوهشگاه در تلاش است دفتر طراحی قدرتمندی برای طراحی انواع هواپیماهای سبک تأسیس کند. حتما هم با یک کشور خارجی همکاری خواهیم کرد، چراکه در سند ذکر شده است. با کشورهای سازنده هم ‌صحبت‌هایی کرده‌ایم تا انتقال فناوری ساخت هواپیمای سبک دو الی ۱۹نفره انجام شود و طرح چهارم ما، تدوین استانداردها و شاخص‌های ایمنی و کیفیت خدمات پروازی در سطحی بالاتر از میانگین خارجی است؛ یعنی ما می‌خواهیم استانداردهای پروازی را بازنگری کنیم تا حوادث ناگوار هوایی کاهش پیدا کند و ایمنی پروازمان از ایمنی متوسط جهانی فراتر رود. به همین علت ساختار پژوهشگاه بر اساس این چهار طرح، به چهار پژوهشکده تقسیم‌ شده است.
‌ برای انجام پروژه‌های مذکور، همکاری شما با نهادهای دیگر و بخش خصوصی چگونه است؟
در عرصه دولتی ما با نهادهای ذی‌ربط هماهنگ هستیم و صحبت کرده‌ایم. مرکز ملی فضایی کاملا در جریان است و ارتباطات ما را آن مرکز فراهم می‌کند و وزارت علوم هم اخیرا در جریان کار ما قرار گرفتند و در اجرای طرح حمایت و پشتیبانی می‌کنند. در بخش خصوصی هم اعلام کردیم که هر شرکتی که خواهان همکاری در بخش ساخت هواپیمای سبک است، ما آماده مذاکره و تعامل با آن هستیم. به‌طورکلی قرار است که فناوری طرح را پژوهشگاه هوافضا به ارمغان آورد و بخش خصوصی قسمت صنعتی پروژه را برعهده بگیرد.
‌ ظاهرا در چند سال اخیر بودجه پژوهشگاه هوافضا با کمبود روبه‌رو بوده است. وزارت علوم چگونه رسیدگی کرد؟ آیا این مشکل رفع شده است؟
سال 94 سال بسیار سختی برای مجموعه بود، چون بودجه اندکی در نظر گرفته ‌شده بود که اصلا ردیف نداشت. بودجه ما در سال ۹۴، به میزان 1.3 میلیارد تومان بود درحالی‌که تنها قسمت حقوق مجموعه کارکنان و محققان 4.5 الی پنج میلیارد تومان است. شکر خدا و با کمک‌های وزارت علوم توانستیم این دوره یک‌ساله را پشت‌سر بگذاریم. البته این بحران ضربه خود را به مجموعه زد و بخش زيادي از نیروهای زحمت‌کش پژوهشگاه از اینجا رفتند، ولی در سال ۹۵ سازمان مدیریت خیلی به ما کمک کرد. لازم می‌دانم که از معاونت تحقیقات و مراکز آموزش عالی سازمان مدیریت و مدیرکل مربوطه تشکر و قدردانی کنم که بودجه ما را افزایش دادند و تقریبا به پنج‌میلیارد تومان رساندند. با این حمایت و اصلاح بودجه توانستیم حقوق‌ها را پرداخت کنیم و از طرفی دیگر توانستیم برخی از پروژه‌های پژوهشی‌مان را شروع کنیم.
‌ آیا حرف نگفته‌ای هم باقی مانده است؟
در پایان می‌خواهم بگویم که ما از دولت انتظار داریم در سال‌های پیش‌رو بودجه را افزایش دهد، چراکه ما در جهت اجرای سند مشغول به فعالیت هستیم و یک پژوهشگاه حاکمیتی محسوب می‌شویم. این بدیهی است که برای نهاد ما و به‌طورمثال برای پروژه ارسال انسان به فضا، مشتری وجود نداشته باشد، بنابراین اعتبار ما هم باید به‌صورت حاکمیتی داده شود.
 

۹۵/۱۱/۲۳
۰۲:۳۲

پارک فناوری یزد در نمایشگاه مدیریت سبز

آفتاب یزد- مریم مظفری: پارک علم و فناوری یزد، بر اساس شاخص‌ها‌ی ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تنها پارک راه یافته در بین تمامی پارک‌ها‌ی علم و فناوری کشور به نمایشگاه ملی دستاورد‌ها‌ی اجرایی دانشگاه‌ها‌، موسسات آموزش عالی و پارک‌ها‌ی علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز بود.
**آموزش پیشگیری ازرفتارهای پرخطر
آفتاب یزد- مریم مظفری: آموزش و مشاوره رایگان، پیشگیری از رفتارهای پرخطر و تست تشخیص سریع ایدز از اوایل اسفند در تمامی مراکز درمان اعتیاد استان انجام می‌شود.رئیس انجمن صنفی موسسین مراکز درمان اعتیاد استان یزد با اعلام این خبر افزود: این اقدام با هدف پیشگیری از رفتارهای پرخطر به بیماران و خانواده‌ها‌ی آنها انجام و در صورت نیاز به اقدانات بیشتر، به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری دانشگاه ارجاع می‌شوند.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۲۵

رئیس پارک علم و فناوری : سرفصل های ایجاد مدرسه فناوری در استان آماده شده است

مدرسه فناوری در استان تعریف و سرفصل های ایجاد آن آماده شده است.

مدرسه فناوری در استان تعریف و سرفصل های ایجاد آن آماده شده است.رئیس پارک علم و فناوری استان با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: ترویج روحیه پژوهش و خلاقیت که به ایده پردازی در دانشگاه ها و سطوح بالای آموزش عالی منجر می شود از مدرسه ها و آموزش و پرورش باید آغاز شود و به همین دلیل باید اقداماتی برای دانش آموزان انجام شود که نمونه ای از آن ایجاد مدرسه فناوری در استان است. دکتر «پیله ور» با اشاره به دستاوردهایی که با حمایت از ایده ها و خلاقیت هایی که توسط دانش آموزان استان به دست آمده است عنوان کرد: درصدد هستیم تا با آموزش و پرورش و در سطح معاونت های این وزارتخانه نشست هایی برگزار کنیم تا بتوانیم تولید علم و دستیابی به فناوری هایی را که در این جهت لازم است از پایه های اول آموزش آغاز کنیم. /روزنامه خراسان شمالی

۹۵/۱۱/۲۳
۰۸:۲۷

خبرگزاری آنا از جشنواره خوارزمی حمایت می‌کند

مراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی روز دوشنبه 25 بهمن در هتل المپیک برگزار می‌شود و خبرگزاری آنا جزو حامیان داخلی این جشنواره است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، غیر از خبرگزاری آنا مرکز انتقال فناوری در آسیا و اقیانوسیه، ناشر بین‌المللی الزویر، موسسه فرهنگی اکو، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سازمان جهانی مالکیت فکری از حامیان بین‌المللی این جشنواره و وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، و مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم از حامیان داخلی جشنواره خوارزمی هستند.
مجموعا 667 طرح به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در نهایت 6 طرح خارجی و 13 طرح داخلی به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۳۹

تأسیس 354 موسسه غیر دولتی به صورت غیر هدفمند

مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیر انتفاعی وزارت علوم عنوان کرد: از فعالیت‌های موسسات غیر دولتی مغایر با سطح کیفی استاندارد جلوگیری شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارن ابری‌نیا مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی وزارت علوم عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر آموزشی عالی و غیر انتفاعی وزارت علوم در ساختمان مرکزی این وزارتخانه با اشاره به اهمیت نداشتن آمدن و رفتن مدیران اظهار داشت: سیاست‌های اجرایی کارها خوشبختانه طوری است که از ابتدای این دولت امید در جامعه ایجاد شده و نابسامانی‌های مدیریت و به هم ریختگی از بین رفته است.
وی بیان کرد: با امید به این مسئله من در سال 92 علی رغم مشغله‌های زیاد کاری این مسئولیت را قبول کردم تا با آمدنم در این صحنه بتوانم مسائل مختلف آموزش عالی غیر دولتی را ساماندهی کنم.
ابری‌نیا با بیان اینکه وزارت علوم طی مدت گذشته وزیران متعددی را عوض کرده است، افزود: سیاست وزارت علوم در قبال بخش غیر دولتی همیشه یکسان بوده و حتی این مسئله کیفیتش بهبود پیدا کرده و در این راستا آموزش عالی غیر دولتی همیشه مورد حمایت بوده است.
وی تأکید کرد: بودجه دولتی در کشور محدود است و به همین خاطر بخش‌های دولتی باید بودجه را درست و هدفمند مصرف کنند و این مسئله همیشه مورد تأکید رهبر معظم و رئیس جمهور است که کارها باید بر اساس توسعه پایدار برنامه‌ریزی شود تا منابع دولتی درست مدیریت شود.
ابری‌نیا ادامه داد: ما باید اجازه دهیم تا بخش غیر دولتی رشد کند و منصب‌ها را به دست گیرد، زیرا در کشور با توجه به وجود مشکلات، بخش غیر دولتی توانسته است موفقیت‌های خوبی را به دست آورد.
وی با بیان اینکه موسسات غیر دولتی تبدیل به دانشگاه های بزرگ شدند و این مسئله باید حمایت شود، تصریح کرد: در اولین رویکرد ما باید فرصتی را برای ادامه و توسعه فعالیت بخش دولتی فراهم کنیم، زیرا در سالیان گذشته موسسات غیر دولتی زیادی به صورت غیر هدفمند تاسیس شده به طوری که در سال 92 کشور دارای 354 موسسه دولتی بود که این مسئله نیازمند ساماندهی و بازنگری در این بخش است.
ابری‌نیا ادامه داد: در رویکرد دیگر از فعالیت موسساتی که مغایر با ارتقای کیفیت است جلوگیری و اصلاح باید شود که در همین راستا 50 موسسه غیر دولتی تعطیل شدند.
وی تصریح کرد: موسسات غیر دولتی در پنج سطح تقسیم بندی شده است که توسعه آنها منوط به قرارگیری در سطح‌شان است و در همین راستا موسساتی ارتقا پیدا کرده‌اند.
ابری‌نیا اضافه کرد: موسسات غیر دولتی خدمات آموزشی خوبی به جامعه داده‌اند که نیازمند حمایت هستند و همه فعالیت‌هایشان در راستای اهداف اساسنامه‌شان است و همچنین انجمن صنفی اتحادیه دانشگاه های غیر دولتی در راستای ساماندهی تشکیل شده است.
آموزش؛ بستر توسعه کشور
در ادامه مراسم فاطمه داداشیان مدیر کل دفتر آموزش عالی وزارت علوم عنوان کرد: موسسات غیر دولتی نقشی مهمی در ایجاد سیستم‌ها و توسعه پایدار داشته‌اند که در راستای کاهش تصدی‌گری دولت و تحقق توسعه پایدار قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته‌اند.
وی بیان کرد: در حال حاضر دوران تصدی کارها به وسیله دولت که همه جا حاضر باشد، تمام شده و این مسئله به منزله از دست دادن قدرت نیست، بلکه به معنای رفع کمبودها در جهت کاهش کارهای بخش دولتی است.
داداشیان با بیان اینکه دولت‌های مقتدر مردم را در انجام کارها مشارکت می‌دهند، تصریح کرد: در وزارت علوم این مشارکت با حضور بخش خصوصی برای کمک به سیستم دولتی طراحی شده و کم و کاستی‌های موجود در آن بخاطر این است که در این زمینه تمرین مناسبی انجام نشده است.
وی تاکید کرد: باید از مشارکت بخش خصوصی در انجام کارها استفاده کرد و این مسئله آسیبی به کیفیت آموزش عالی وارد نمی‌کند و سبب کاهش بهره‌وری در انجام کارها و طرح‌ها نمی‌شود.
داداشیان با اشاره به اینکه آموزش بستر توسعه است، افزود: موسسات غیر دولتی نقشی اساسی در آموزش داشته و ما باید به مسئله کیفیت بیشتر بپردازیم و با خرد جمعی برنامه‌های خوبی را در راستای حمایت از بخش غیر دولتی و توسعه پایدار تدوین کنیم.
وی یادآور شد: اگر اجراکنندگان به برنامه‌های تدوینی اعتقاد کامل نداشته باشند، با ابلاغ بهترین بخش‌نامه‌ها کارها به درستی اجرا نمی‌شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۵:۱۸

برخی آموزشگاه‌های غیرانتفاعی به دانشگاه‌های بزرگ تبدیل شدند و توسعه خوبی پیدا کردند

مدیرکل سابق موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم گفت: در بخش خصوصی با توجه به مشکلاتی که داشتیم، توانستیم موفقیت خوبی به دست بیاوریم؛ برخی از آموزشگاه‌های غیرانتفاعی به دانشگاه‌های بزرگ تبدیل شدند و توسعه خوبی پیدا کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کارن ابری نیا، مدیر کل سابق موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم که عصر امروز در این وزارتخانه برگزار شد، گفت: آمدن و رفتن مدیران نباید اهمیت داشته باشد، بلکه سیاست هایی که اجرایی می‌شود باید مهم باشد.
وی افزود: در سال 92 با وجود اینکه در دانشگاه تهران مشغولیت داشتم، با رغبت کامل این مسئولیت را پذیرفتم، چرا که موقعیتی برای خدمت ایجاد شد تا بتوانم به دانشجویان کشور خدمت رسانی کنم.
ابری نیا اضافه کرد: اگر چه وزارت علوم سرپرست های متعددی داشته و چندین وزیر عوض کرده، اما سیاست ها یکسان بوده و حتی تقویت هم شده است.
مدیر کل سابق موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم ادامه داد: در کشور ما بودجه دولتی محدود است و مراکز دولتی هم باید محدود شود. منابع باید به سمتی محدود شوند که پاسخگوی نیازهای مراکز دولتی باشند و برای این کار باید بخش‌های خصوصی رشد کنند تا کشور به موفقیت چشمگیری برسد. در بخش خصوصی با توجه به مشکلاتی که داشتیم، توانستیم موفقیت خوبی به دست بیاوریم؛ برخی از آموزشگاه‌های غیرانتفاعی به دانشگاه‌های بزرگ تبدیل شدند و توسعه خوبی پیدا کردند.
وی یادآور شد: دو رویکرد را برای آموزشگاه‌ها در نظر گرفته ایم؛ یکی ایجاد فرصت برای ادامه فعالیت آن‌ها، توسعه و مجوزهای لازم و دیگری تعداد زیاد موسسات است؛ که سال 92 تعداد موسسات به 354 موسسه رسید. در برخی استان‌ها 4 موسسه و در برخی دیگر 2 موسسه داشتیم که توزیع آن نشان می دهد که نیازمندی ها سازماندهی شده است.
ابری نیا یادآور شد: هدف این است که این موسسات اصلاح شوند و رشد توسعه پیدا کنند. در طول این چند سال گذشته 60 موسسه تعطیل شدند که این سیاست هم ادامه پیدا خواهد کرد و از موسسات قدیم حمایت خواهد شد و موسسات جدید نیز تعطیل می شوند.
مدیر کل سابق موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم اضافه کرد: موسسات غیرانتفاعی به پنج سطح تقسیم شدند که موسسات در سطح 1 و 2 توسعه پیدا می کنند و موسسات سطوح پایین تر تقویت و یا تعطیل خواهند شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۲۹

مدیر سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی: تعطیلی و انحلال ۵۰ موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی در ۳سال گذشته

مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم گفت: طی سه سال گذشته ۵۰ الی ۶۰ موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی تعطیل، منحل و یا اینکه ظرفیت پذیرش آن صفر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تودیع و معارفه مدیر سابق و جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم عصر امروز در وزارت علوم برگزار شد.
کارن ابری نیا در این مراسم گفت: این آمدن و رفتن مدیران خیلی مسئله بااهمیتی نیست آنچه اهمیت دارد سیاست هایی است که در اجرا پیش بینی می شود.
وی افزود: از ابتدای این دولت این امید در جامعه ایجاد شد که نابسامانی و به هم ریختگی که وجود دارد مدیریت شود. من نیز با این امید سال ۹۲ با خوشحالی این مسئولیت را قبول کردم اگر چه در دانشگاه از مشغولیت های علمی زیادی برخوردار بودم. آمدم که خدمتگذار باشم و مقداری حوزه آموزش غیردولتی را ساماندهی کنم.
ابری نیا تصریح کرد: خوشبختانه با وجود اینکه وزارت علوم سرپرست های متعددی را در چند سال عوض کرد سیاست ها در قبال غیردولتی ها یکسان بود و تقویت شد.
مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم گفت: در کشور ما در طول چند سال گذشته بخش غیردولتی بسیار فعال بوده و خوب عمل کرده و برخی از موسسات به دانشگاه تبدیل شده اند و باید حمایت شوند و حمایت های ما طی سه سال گذشته با این رویکرد بوده است که فرصتی را فراهم کنیم، مجوز لازم برای توسعه فعالیت ها اخذ شود و از طرفی هم آنها را هدفمند و ساماندهی کنیم.
وی گفت: ۸۰ موسسه غیرانتفاعی در سال ۸۴ به ۳۵۳ مدرسه در سال ۹۲ افزایش یافته بودند و اینها نیازمند ساماندهی بودند.
ابری نیا تصریح کرد: سعی کردیم فعالیت آنها را در جاههایی که با کیفیت آموزش عالی مغایر بود اصلاح کنیم. طی سه سال گذشته ۵۰ الی ۶۰ موسسه غیردولتی تعطیل، منحل و یا ظرفیت آنها صفر شده است و این روند در راستای کیفی سازی ادامه خواهد داشت.
مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم به سطح بندی موسسات غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: این موسسات در ۵ سطح، سطح بندی شدند، موسساتی که از سطح بالاتری برخوردار بودند حمایت شده و می توانند توسعه یابند و از پذیرش دانشجو در موسسات ضعیف جلوگیری شد و آنهایی که کمی ارتقا یافته بودند توسعه آنها محدود شد.
وی همچنین از اعتماد وزیر علوم و معاون وزیر طی این دوره ها تشکر کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۱۶:۳۵

تعطیلی و انحلال ۵۰ موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی در ۳سال گذشته

مدیر کل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم گفت: طی سه سال گذشته ۵۰ الی ۶۰ موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی تعطیل، منحل و یا اینکه ظرفیت پذیرش آن صفر شده است.

به گزارش ایسکانیوز، مراسم تودیع و معارفه مدیر سابق و جدید دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم عصر امروز در وزارت علوم برگزار شد.
کارن ابری نیا در این مراسم گفت: این آمدن و رفتن مدیران خیلی مسئله بااهمیتی نیست آنچه اهمیت دارد سیاست هایی است که در اجرا پیش بینی می شود.
وی افزود: از ابتدای این دولت این امید در جامعه ایجاد شد که نابسامانی و به هم ریختگی که وجود دارد مدیریت شود. من نیز با این امید سال ۹۲ با خوشحالی این مسئولیت را قبول کردم اگر چه در دانشگاه از مشغولیت های علمی زیادی برخوردار بودم. آمدم که خدمتگذار باشم و مقداری حوزه آموزش غیردولتی را ساماندهی کنم.
ابری نیا تصریح کرد: خوشبختانه با وجود اینکه وزارت علوم سرپرست های متعددی را در چند سال عوض کرد سیاست ها در قبال غیردولتی ها یکسان بود و تقویت شد.
مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم گفت: در کشور ما در طول چند سال گذشته بخش غیردولتی بسیار فعال بوده و خوب عمل کرده و برخی از موسسات به دانشگاه تبدیل شده اند و باید حمایت شوند و حمایت های ما طی سه سال گذشته با این رویکرد بوده است که فرصتی را فراهم کنیم، مجوز لازم برای توسعه فعالیت ها اخذ شود و از طرفی هم آنها را هدفمند و ساماندهی کنیم.
وی گفت: ۸۰ موسسه غیرانتفاعی در سال ۸۴ به ۳۵۳ مدرسه در سال ۹۲ افزایش یافته بودند و اینها نیازمند ساماندهی بودند.
ابری نیا تصریح کرد: سعی کردیم فعالیت آنها را در جاههایی که با کیفیت آموزش عالی مغایر بود اصلاح کنیم. طی سه سال گذشته ۵۰ الی ۶۰ موسسه غیردولتی تعطیل، منحل و یا ظرفیت آنها صفر شده است و این روند در راستای کیفی سازی ادامه خواهد داشت.
مدیرکل سابق دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم به سطح بندی موسسات غیرانتفاعی اشاره کرد و گفت: این موسسات در ۵ سطح، سطح بندی شدند، موسساتی که از سطح بالاتری برخوردار بودند حمایت شده و می توانند توسعه یابند و از پذیرش دانشجو در موسسات ضعیف جلوگیری شد و آنهایی که کمی ارتقا یافته بودند توسعه آنها محدود شد.
وی همچنین از اعتماد وزیر علوم و معاون وزیر طی این دوره ها تشکر کرد.
منبع: مهر
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۱/۲۱
۱۳:۱۴

اهداف اصلی جهاد دانشگاهی در بحث پژوهش و فناوری

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی گفت: ازاهداف اصلی جهاد دانشگاهی این است که با تجمیع منابع و امکانات خود بتواند در پروژه‌های بزرگ در حوزه پژوهش و فناوری ورود پیدا کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛ محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی گفت: با توجه به اینکه اکثر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری جنبه کاربردی و توسعه ای داشته و بیشتر به دنبال حل معضلات است، لذا تعریفی که جهاد دانشگاهی از قطب‌های فناوری دارد متفاوت از تعریف وزارت علوم در این زمینه است.
پورعابدی در ادامه با اشاره به وجود دو پارک علم و فناوری و نیز 21 مرکز رشد در مجموعه جهاد دانشگاهی سراسر کشور، گفت: در مجموع این دو پارک در حال حاضر 470 واحد فناور در قالب شرکت‌ها و هسته های فناور در حال فعالیتند که از این تعداد 95 مورد آنها دانش بنیان هستند.
وی افزود: همچنین در مجموعه جهاد دانشگاهی سه پژوهشگاه و 17 پژوهشکده فعال بوده و 137 گروه پژوهشی و 114 مرکز خدمات تخصصی در زمینه های ایجاد توسعه و ایجاد فناوری فعالیت می‌کنند.
معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان اینکه بیش از 80 درصد اعتبارات جهاد دانشگاهی باید از محل درآمدهایش تامین شود، گفت: بیش از 86 درصد درآمد حوزه پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی از طریق طرح‌های کارفرمایی تامین می‌شود، یعنی سفارشی به جهاد دانشگاهی داده می‌شود که برای حل موضوعات از طریق پژوهش، راه حل فناورانه ارائه دهد.
پورعابدی افزود: به طور کلی نوع پژوهش و فناوری های جهاد دانشگاهی کاربردی و تقاضا محور است که مشتری خود را نیز آماده دارد و در حال حاضر برخی از این فناوری‌ها در حوزه پزشکی و فنی مهندسی نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از هدف گذاری‌های ما در برنامه ششم توسعه این است که پنج درصد از قطب‌های فناوری که در آینده درجهاد دانشگاهی تشکیل می‌شود، وجهه  بین المللی داشته و بتوانند فعالیت‌های بین المللی انجام دهند.
معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: پارک علم و فناوری کرمانشاه نیز که یکی از دو پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کشور است توانسته خدمات شایان توجهی در بحث فناوری، تجاری سازی فناوری و کمک به اشتغال دانش بنیان در سطح استان داشته باشد.

۹۵/۱۱/۲۳
۰۹:۴۰

در نشست علمی «چیستی و شاخص‌های فرهنگ دانشگاهی» قانعی‌راد: ساختار دانشگاه در ایران باعث سرقت علمی می‌شود/ دانشگاهیان قربانی ساختار دانشگاه‌ها هستند

نشست علمی «چیستی و شاخص‌های فرهنگ دانشگاهی» روز گذشته با حضور دکتر محمدامین قانعی‌راد عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر خسرو باقری و دکتر حسین مصباحیان اعضای هیات علمی دانشگاه تهران در دانشکده علوم‌اجتماعی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدامین قانعی‌راد، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این جلسه گفت: «من می‌خواهم بگویم که در حوزه فرهنگ دانشگاهی چه راه‌حل‌هایی می‌توانیم ارائه دهیم. در ابتدا باید بگویم که دانشگاه در ناخودآگاه خود یک ارتباط نهادین با یک نهاد دیگر دارد و تحت‌تاثیر یک فرهنگ نهادین دیگر قرار دارد. در قرون وسطی یک فرهنگ کلامی و یک فرهنگ فراغت در دانشگاه حاکم بود. در این دوران دانشگاهی منتزع از نهادهای جامعه نداریم. بعد از این دوران و در دوره جدید چیزی که اهمیت پیدا کرد فرهنگ کار در مقابل فرهنگ فراغت بود. جهت‌گیری جامعه مدرن هم مبتنی‌ بر تقسیم کار است و به همین دلیل فضای فرهنگ از فراغت به کار تبدیل شده است. شاید بگوییم در دوره جدید فرهنگ کار بر دانشگاه حاکم بوده است و اکنون که 300 سال گذشته است هنوز هم همان فرهنگ کار و کارآفرینی حاکم است؟ در این 300 سال چه اتفاقی در دانشگاه افتاده است؟ در پاسخ باید بگوییم در این مدت زمان دو الگو یعنی الگوی برآمده از فرهنگ کار و الگوی برآمده از فرهنگ فراغت با هم در جدال بودند و اکنون شاهد این هستیم که فرهنگ کار هر روز پیروزتر می‌شود.»
رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران بر فرهنگ‌های حاکم بر دانشگاه در ادوار گذشته اشاره کرد و گفت: «آگاهی کلامی یک آزادی عمومی بود نه تخصصی. یک عالم دینی خود را متخصص یک حوزه خاص نمی‌دانست و نگرش جامع‌تری داشت؛ اسپنسر در حوزه جامعه‌شناسی معتقد است که علم برای اقتدارگرایی و استقلال‌نگری و دلیل‌آوری موثر است. در حالی که آموزش کلامی ما را به تبعیت از اقتدار موجود سوق می‌دهد. صاحب‌نظران زیادی معتقدند که تخصص، یک دید محدود به افراد می‌دهد و بنابراین باید دید جامع‌تری مانند همان‌چیزی که در قرون وسطی بود به عنوان یک دستاورد مثبت در نظر گرفته شود. بعد از گذشت مدت‌زمانی، این تخصص مورد نقد قرار گرفت و در مقابل آن فرهیختگی مطرح شد. فرهیخته کسی است که می‌تواند به قضاوت‌هایی فراتر از حد برسد. اولین‌ کسانی که فرهیختگی را مطرح کردند که دانشگاه باید انسان فرهیخته را تربیت کند، کسانی بودند که با عنوان اومانیست‌ها از آنها نام می‌برند.»
او افزود: «چیز دیگری که در امتداد رشد دانشگاه مطرح شد، این بود که اگر یک عامل دیگر وارد دانشگاه شود، باعث می‌شود تا از فرهنگ تخصص کاسته شود و انسان فرهیخته تربیت شود. عده‌ای معتقد بودند که باید فرهنگ فلسفی را وارد کنیم. عده‌ای هم به ادبیات انگلیسی اعتقاد داشتند و گروه دیگری هم فرهنگ زیباشناسی را مطرح می‌کردند، به همین ترتیب کسان دیگری هم خواستار بازگشت فرهنگ دینی اما این‌بار نه در قالب حقیقت مسیحی به دانشگاه بودند که انسان به چیزی فراتر از خود معتقد باشد.»
قانعی‌راد نقدهایی که به این رویکردها وجود دارد را توضیح داد و گفت: «به نظر می‌رسد که این موارد در ماهیت تقسیم کار نمی‌تواند تاثیری داشته باشد. ما اکنون پزشکانی را داریم که جراحی خود را انجام می‌دهند و ممکن است عضو یک انجمن ادبی هم باشند. ما پزشکانی را داریم که وضو می‌گیرند، جراحی را انجام می‌دهند و بعد از آن زیرمیزی خود را هم می‌گیرند. این انتقادها را جامعه‌شناسان به رویکرد انسان‌گرایانه و انسان فرهیخته مطرح می‌کنند و بیشترین نقد به دیدگاه فلسفی است که بسیار انتزاعی است. جامعه‌شناسان معتقد بودند که باید به سوی الگوی دیگری برویم. دورکیم، مانهایم و دیگران کسانی بودند که با مفهوم تخصص برخورد کردند. من می‌خواهم بگویم دانشگاه افیون دانشگاهیان است. آنچه که باعث بی‌تاثیری دانشگاهیان و ناکارآمدی آنها می‌شود، تخصص است. جامعه‌شناسان الگویی را مطرح کردند که اتفاقا الان هم الگوی دانشگاه ما است و من اسم آن را "فرهیخته متخصص" گذاشته‌ام. مثلا اگر در دانشگاه‌های مهندسی بحث آموزش‌های مهندسان را راه‌اندازی کنیم تا بتوانند مسئولیت اجتماعی داشته باشند و فرهنگ خود را با جامعه ارتباط دهند، می‌توانیم فضایی را ایجاد کنیم که متخصصان و مهندسان با هم گفت‌وگو کنند.»
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه گفت: «یک زمان بحث تعهد و تخصص مطرح شد که علی‌رغم همه ضررهایی که داشت چیزهای خوب هم در آن پیدا می‌شد. راهی که الان مسئولان در پیش گرفته‌اند تا دانشگاه را آن‌گونه که می‌خواهند بسازند، یک راه انتزاعی است. این کار ما دانشگاهیان را در برابر مسئولیت خود ناشکیبا می‌کند. آنقدر می‌گویند جامعه‌شناس اسلامی که من تبدیل به مداح می‌شوم، در حالی که من مداح نیستم. متاسفانه در حال‌حاضر افراد زیادی به اسم متخصص سرشان را در لاک خود فرو برده‌اند. در کشور بحران‌های زیادی وجود دارد و جامعه‌شناسان زیادی هم فعالیت می‌کنند، اما کسی حاضر نیست پا فراتر از حوزه خود بگذارد.»
او افزود: «متاسفانه دانشگاه در ایران در حال تخصصی‌شدن‌ است. مثلا دانشگاه‌های مهندسی را به اسم صنعتی شریف، خواجه‌نصیر، امیرکبیر و ... ایجاد کرده‌ایم. در حالی که همان پلی‌تکنیک سابق خیلی هم بهتر بود. من اینها را دانشگاه نمی‌دانم، اینها کالج فنی هستند. دانشگاه مفهوم خاصی دارد. متاسفانه فقط ایران و کوبا هستند که در جهان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی این‌چنینی دارند. ما چرا می‌گوییم دانشگاه علامه‌طباطبایی دانشگاه نیست؟ چون فقط ادبیات دارد و علوم انسانی، در حالی که همه رشته‌ها باید در دانشگاه وجود داشته باشد و در خوابگاه‌های دانشجویی باید دانشجویان با تخصص‌های متفاوت در کنار هم قرار بگیرند.»
قانعی‌راد به مشکلاتی که ساختار دانشگاه برای دانشگاهیان ایجاد کرده است، اشاره کرد و گفت: «من جامعه‌شناس، معلم اخلاق نیستم، بلکه ساختارها را نقد می‌کنم. متاسفانه ساختار ما را به چاپ کردن مقاله و پول درآوردن و ارتقا دادن خود ترغیب و مجبور می‌کند و سنگینی زیادی هم دارد. دانشگاهیان در ایران قربانی ساختار دانشگاه شده‌اند. این ساختار سرقت علمی ایجاد می‌کند. تخصصی‌شدن زودهنگام که الان از دبیرستان هم عبور کرده و به سوی دبستان می‌رود، نتیجه این است که همه را به چشم نیروی کار نگاه می‌کنند. وقتی تخصص فقط یک تخصص می‌شود غیرانسانی است و باید تخصص‌های مختلف در کنار هم جمع شوند.»
او گفت: «اتفاقاتی مثل حادثه پلاسکو همان‌طور که در جلسه دیگری هم بیان کرده‌ام، از دید من به عنوان یک جامعه‌شناس عادی است. شورای شهر تهران اکنون که 10 سال از عمر انجمن جامعه‌شناسی ایران می‌گذرد، هنوز یک بار از ما دعوت نکرده است تا گفت‌وگویی شکل بگیرد و مشکلات را از دید خود با آنها مطرح کنیم.»
این استاد دانشگاه از نبود درک درست در استفاده از تخصص‌ها در مراکز و دستگاه‌های مختلف ابراز تاسف کرد و گفت: «من وقتی که می‌خواستم وارد وزارت علوم شوم، قبل از آن در وزارت بهداشت بودم، هنگام جدایی از وزارت بهداشت، به من گفتند متاسفانه و حیف که شما به درد ما نمی‌خورید و تخصص شما به کار ما نمی‌آید. متاسفانه آنها درک نمی‌کردند که یک جامعه‌شناس چه کمک‌هایی می‌تواند به حوزه بهداشت کند.»

۹۵/۱۱/۲۰
۱۳:۱۹