نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 99262
 • تمام سکه (طرح جدید) 978000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 973000
 • نیم سکه 518000
 • ربع سکه 305000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3125
 • یورو 4315
 • پوند 5190
 • صد ین 3070
 • درهم امارات 850
 • لیر ترکیه 1480
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 25492
 • 0
  یورو 35394
 • 0
  پوند 42648
 • 0
  فرانک 29101
 • 10000 Arrow up
  صد ین 35084
 • 0
  درهم امارات 6941

سرپرست دانشگاه ایلام منصوب شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طی حکمی دکتر رضا صحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در احکام انتصاب دکتر صحرایی آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان ، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه ایلام را برپایه قوانین،سیاست ها وبرنامه های مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی ، مبانی علمی ، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید .
وزیر علوم ، همچنین در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر طاهر علی‌محمدی رئیس سابق دانشگاه ایلام در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد.
گفتنی است دکترصحرایی عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام است و در گذشته معاونت دانشجویی این دانشگاه را برعهده داشته است.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۵:۲۰

سرپرست دانشگاه ایلام منصوب شد

وزیر علوم در حکمی رضاصحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رضا فرجی دانا وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در حکمی رضا صحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد.
در حکم انتصاب صحرایی آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه ایلام را برپایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا کنید.
وزیر علوم، همچنین در نامه جداگانه‌ای از خدمات طاهر علیمحمدی رئیس سابق دانشگاه  ایلام در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد. 
شایان ذکر است، صحرایی عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام است و در گذشته معاونت دانشجویی این دانشگاه را برعهده داشته است.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۷:۰۷

در ادامه تغییر روسای دانشگاه‌ها وزیر علوم سرپرست جدید دانشگاه ایلام را معرفی کرد

خبرگزاری تسنیم: وزیر علوم، تحقیقات و فناوی در حکمی رضا صحرایی را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه ایلام منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوی در حکمی رضا صحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد. وی عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام است و در گذشته معاونت دانشجویی این دانشگاه را برعهده داشته است.
متن حکم صحرایی به شرح ذیل است:
امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه ایلام را برپایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی ، مبانی علمی ، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید.
وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای از خدمات طاهر علیمحمدی رئیس سابق دانشگاه ایلام در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد. 

۹۳/۰۱/۲۳
۱۷:۰۵

نماینده اردبیل: پرونده دانشجویان ستاره دار دوباره به جریان افتاد

نیر ، اردبیل - ایرنا - سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: شکایت سه نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر علوم در ماجرای پرونده دانشجویان ستاره دار دوباره به جریان افتاده است.

مصطفی افضلی فرد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نیر افزود: پرونده های دانشجویان ستاره دار باید در اختیار شاکیان و اعضای کمیسیون آموزش مجلس قرار بگیرد.
وی از شکایت سه نفر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات از وزیر علوم به دلیل ارایه نکردن پرونده دانشجویان ستاره دار خبر داد.
وی گفت: خانم طبیب زاده به عنوان یکی از نمایندگان شاکی در این پرونده پیش از این اعلام کرده بود که وزارت علوم پس از مصوبه کمیسیون اصل 90 مبنی بر لزوم ارایه پرونده دانشجویان ستاره دار مورد درخواست کمیسیون آموزش ابتدا از ارایه پرونده ها امتناع کرده اما پس از مدتی پرونده ها را در اختیار کمیسیون قرار داد.
نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به انتقاد رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از عدم ارایه پرونده ها افزود: روز گذشته رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات تاکید کرد که وزارت علوم از تحویل سایر پرونده ها امتناع کرده بنابراین دوباره پیگیری این موضوع به جریان افتاده تا مصوبه کمیسیون اصل 90 اجرایی و عملیاتی شود.
وی اظهار کرد: بر اساس قانون مصوبه کمیسیون اصل 90 ارایه پرونده های مورد درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات از جانب وزارت علوم لازم الاجرا است.
7116/594/530

۹۳/۰۱/۲۴
۰۹:۴۴
۹۳/۰۱/۲۴
۰۸:۲۵

وزیر علوم سرپرست جدید دانشگاه ایلام را معرفی کرد

 سرویس اندیشه بی باک؛ بخش دانشگاه:
به گزارش بی باک به نقل از تسنیم، رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوی در حکمی رضا صحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد. وی عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام است و در گذشته معاونت دانشجویی این دانشگاه را برعهده داشته است.
متن حکم صحرایی به شرح ذیل است:
امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه ایلام را برپایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی ، مبانی علمی ، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید.
وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای از خدمات طاهر علیمحمدی رئیس سابق دانشگاه ایلام در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد. 
 

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۴۱

طی حمکی از سوی وزیر علوم / سرپرست دانشگاه ایلام منصوب شد

خبرگزاری بسیج: "رضا صحرایی"، عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه ایلام، بعنوان نهمین سرپرست دانشگاه ایلام منصوب گردید.

به گزارش خبرگزاری بسیج در ایلام و به نقل از روابط عمومی دانشگاه ایلام، دکتر "رضا صحرایی"، عضو هیأت علمی  دانشکده علوم پایه ایلام، بعنوان نهمین سرپرست دانشگاه ایلام منصوب گردید.
مسئولیت وی طی حکمی که از طرف جناب آقای دکتر فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری صادر گردیده است.
دکتر صحرایی از امروز شنبه 23 فروردین فعالیت خود را به عنوان سرپرست دانشگاه ایلام آغاز نمود .

۹۳/۰۱/۲۳
۱۳:۳۲

سرپرست دانشگاه ایلام منصوب شد

دکتررضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، طی حکمی دکتر رضاصحرایی را به سمت سرپرست دانشگاه ایلام منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در احکام انتصاب دکتر صحرایی آمده است : امید است با توکل به خداوند سبحان ، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه ایلام را برپایه قوانین،سیاست ها وبرنامه های مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی ، مبانی علمی ، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری ایفا نمایید .
وزیر علوم ، همچنین در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر طاهر علیمحمدی رئیس سابق دانشگاه  ایلام در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد. 
گفتنی است دکترصحرایی عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام است و در گذشته معاونت دانشجویی این دانشگاه را برعهده داشته است.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۳:۳۵

معاون پژوهشی وزیر علوم: پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور لغو شد/ قبولی فقط از طریق آزمون

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۳۳

نشست دانشجویان ایرانی مقیم اتریش با معاونان وزارت علوم و بهداشت ایران

وین/واحد مرکزی خبر/ علمی فرهنگی 1393/1/23
نشست دانشجویان ایرانی مقیم اتریش با معاونان وزارت خانه های علوم و بهداشت و رئیس هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش برگزار شد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر از وین , به دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش بیش از 60 تن از دانشجویان ایرانی مقیم اتریش در نشستی با دکتر صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، دکتر دیناروند معاون امور دارو و غذای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و پرورش رئیس سازمان هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامتگاه سفیر کشورمان در اتریش دیدار کردند.
در این نشست حسن تاجیک سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش طی سخنانی ، به مطالبات و مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور اشاره کرده و هدف از برگزاری این نشست را طرح صمیمانه مسائل و مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم اتریش را با فرصت پیش آمده از حضور معاونان وزارت خانه های مربوط به امور دانشجویی عنوان کرد.
وی هم از دانشجویان برای مشارکت گسترده و هم از معاونان وزرا برای اجابت این دعوت تشکر کرد.
همچنین برخی از کارشناسان و مسئولان بخش های مختلف سفارت کشورمان در اتریش که در این نشست حاضر بودند ،‌ گزارش کوتاهی از خدمات علمی یا کنسولی ارائه شده به دانشجویان و دیگر هم میهنان ارئه دادند.
سپس دانشجویان حاضر در این نشست به طرح گسترده و آزاد مطالبات و خواسته های خود پرداختند و خواهان برطرف نمودن مشکلات کنونی دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور شدند.
همچنین برخی از دانشجویان با طرح مسائل پژوهشی خواستار ارتباطات و توجه بیشتری به ارتباطات در حوزه پژوهش شدند.
پس از آن دکتر صدیقی معاون وزیر علوم در دو نوبت و دکتر دیناروند معاون وزیر بهداشت و همچنین آقای پرورش رئیس سازمان هواپیمائی جمهوری اسلامی هر یک طی سخنانی به ارائه گزارش کوتاهی از روندهای موجود در وزارت خانه های متبوعه در دولت تدبیر و امید پرداخته و به پرسش های دانشجویان پاسخ دادند.
در این نشست برخی از دانشجویان از دیگر شهرهای اتریش و برخی نیز از کشور اسلواکی به وین آمده بودند.
حسن تاجیک سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش در گفت وگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر در مورد هدف این نشست گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش به طور مرتب نشست ها و جلساتی را با دانشجویان و یا تشکل های دانشجویی مقیم اتریش برگزار می کند و تلاش دارد تا به قدر ممکن از بار مشکلات و گرفتاری هایی که احیانا برای دانشجویان مقیم پیش می آید بکاهد.
وی افزود: این نشست اما به طور خاص و ویژه برگزار شد زیرا با خبر شدیم چند تن از مسئولان مرتبط با امور دانشجویی برای انجام برخی از مذاکرات بین المللی در وین به سر می برند لذا این فرصت را غنیمت دانستیم واگر چه وقت و زمان بسیار تنگ بود اما با تلاش کارشناسان سفارت در مدت کوتاهی توانستیم اطلاع رسانی کنیم و این جمع نسبتا معتنابه را گردهم آوردیم که البته لازم است از همکاری و تلاش انجمن اسلامی دانشجویان وین نیز تشکر و تقدیر کنم.
سفیر کشورمان گفت: هدف آن بود که یک فضا ی صمیمی و خوبی را ایجاد کنیم که مسئولان مرتبط با مسائل دانشجویی بتوانند خود از زبان دانشجویان مشکلات مربوطه را بشنوند و بحمدالله این فضا فراهم شد و ما هم در حد وسع و توانمان تلاش کردیم.
278

۹۳/۰۱/۲۳
۱۶:۳۵

معاون دانشجویی وزارت علوم: وضعیت "دانشجویان ستاره‌دار" به کمیته‌های انضباطی ربطی ندارد

وضعیت دانشجویان ستاره‌دار به کمیته‌های انضباطی ارتباطی ندارد و به هیات گزینش مربوط است.

مجتبی صدیقی معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران گفت: بحث وضعیت دانشجویان ستاره دار به مسائل کمیته‌های انضباطی هیچ گونه ارتباطی ندارد و این امر مربوط به هیات گزینش دانشجو است.
وی افزود: اگر دانشجوی کارشناسی ارشد در بدو ورود به دانشگاه سوابقی داشته باشد، براساس درخواست‌های هیات گزینش وضعیت آن دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرد.
صدیقی تصریح کرد: در نهایت تعدادی از پرونده‌های دانشجویان ستاره‌دار امکان تجدید نظر وجود دارد و این امر محقق می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در نهایت باید بگویم که وضعیت دانشجویان ستاره‌دار به کمیته‌های انضباطی در شرایط فعلی مربوط نمی‌شود.

۹۳/۰۱/۲۴
۰۸:۴۵

پذیرش در دکتری پژوهش‌محور ؛فقط از طریق آزمون

 معاون پژوهشی وزیر علوم:  پذیرش در دکتری پژوهش‌محور ؛فقط از طریق آزمون   معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش‌محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش‌محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.
قبولی فقط از طریق آزمون
دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش‌محور گفت: اصلاح نهایی آیین‌نامه دوره دکترای پژوهش‌محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم‌گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش‌محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش‌محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین‌نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می‌شوند.
وی درخصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش‌محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می‌شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۲:۱۷

معاون پژوهشی وزیر علوم: پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور لغو شد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.
دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرگزاری مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می‌شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت‌ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می‌شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می‌شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می‌شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۴
۰۱:۰۰

معاون پژوهشی وزیر علوم: پذیرش بدون کنکور در دکترای پژوهش‌محور لغو شد

معاون پژوهشی وزیر علوم: پذیرش بدون کنکور در دکترای پژوهش‌محور لغو شد
مهر| معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش‌محور فقط از طریق آزمون نیمه‌متمرکز دکترا صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد. دکتر وحید احمدی در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: «اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم‌گیری در این رابطه صورت گرفته است.»وی ادامه داد: «از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش‌محور از آزمون نیمه متمرکز دکترا انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارائه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می‌شد، لغو شود. از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت‌ها به دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارائه می‌شود و براساس آیین‌نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه‌متمرکز دکترا انتخاب می‌شوند.»
اعلام شرایط ثبت‌نام برای بیمه همگانی رایگان

۹۳/۰۱/۲۴
۰۱:۱۳

لغو پذیرش بدون کنکور در دکترای پژوهش محور

از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می‌شد، لغو شود.معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت‌ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می‌شود.

۹۳/۰۱/۲۴
۰۱:۱۳
۹۳/۰۱/۲۴
۰۸:۲۲

لغو پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.
دکتر وحید احمدی در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۴:۰۰

معاون پژوهشی وزیر علوم: پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور لغو شد/ قبولی فقط از طریق آزمون

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.
 

۹۳/۰۱/۲۳
۱۶:۵۴

معاون وزیر علوم خبر داد: پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش‌محور لغو شد؛ قبولی فقط از طریق آزمون

آموزش > عالی- همشهری آنلاین:
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از سال ۹۳، پذیرش دانشجو در دوره دکتری پژوهش‌محور فقط از طریق آزمون نیمه‌متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.
به گزارش مهر، دکتر وحید احمدی درباره آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکتری پژوهش‌محور گفت: اصلاح نهایی آیین‌نامه دوره دکتری پژوهش‌محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال 93، تصمیم‌گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکتری پژوهش‌محور از آزمون نیمه‌متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش‌محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارائه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می‌شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز به این فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت‌ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارائه می‌شود و بر اساس آیین‌نامه کلی دکتری پژوهش‌محور، متقاضیان از آزمون نیمه‌متمرکز دکتری انتخاب می‌شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرش‌کننده دانشجویان دوره دکتری پژوهش‌محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می‌شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۱:۳۳

پذیرش بدون کنکور در دکتری لغو شد

مثلث آنلاین: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

دکتر وحید احمدی  در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.
 

۹۳/۰۱/۲۳
۲۲:۴۰

جذب دکترای پژوهش‌محور؛ چالش جدید دانشگاه‌ها

هر چقدر دولت قبلی بر جذب دکترای پژوهش‌محور اصرار داشت و آن را حلقه محکم بین دانشگاه و صنعت می‌دانست، اما به نظر می‌رسد در دولت جدید، اعتقاد چندانی به این شیوه از پذیرش دانشجوی دکتری وجود ندارد.

در تازه ترین اتفاق هم معاون پژوهشی وزیر علوم روز گذشته اعلام کرد از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکتری پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکترا انجام می شود و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شده است.
این حرف به این معناست که از این پس دیگر دانشجویان متقاضی شرکت در دوره دکترای پژوهش محور نمی توانند بدون گذشتن از فیلتر کنکور دکتری وارد این مقطع آموزشی شوند و این گروه از متقاضیان نیز باید مثل دیگر داوطلبان در کنکور نیمه متمرکز دکتری شرکت کنند.
دانشجویان دکتری متقاضی این دوره ها به جای آن که واحدهای درسی خود را در دانشگاه ها بگذرانند، در قالب طرح های صنعتی و علمی، به عنوان نیروی کار تجربی فعالیت می کردند و پس از پایان طرح هم مدرک دکترای پژوهش محور به آنان اعطا می شد.
اما مشکل کار اینجاست که مسئولان جدید وزارت علوم مدعی هستند که در پذیرش دوره دکترای پژوهش محور، سوءاستفاده هایی شده است و احتمال دارد افرادی با استفاده از شیوه پذیرش بدون آزمون این دوره ها، رسما کنکور دکتری را دور زده باشند؛ آن هم در حالی که صلاحیت علمی و تجربی لازم برای حضور در مقطع دکتری را نداشته اند.
وحید احمدی در گفت وگو با مهر توضیح داده است که از این پس فرآیند تعیین طرح نیز به این شکل خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز متقاضی ارائه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.این مقام مسئول تصریح کرده است که از این پس فعالیت دانشگاه های پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور، ارزیابی و بررسی می شود تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.
البته این اولین باری نیست که وزارت علوم برای محکم کاری به این گونه اقدام های محدودکننده روی آورده است و مثلا در همان هفته های آغازین شروع به کار مسئولان جدید وزارت علوم، بحث انتقال بورسیه دکتری دانشگاه های خارجی به دانشگاه های داخل لغو شد و در آن زمان نیز مسئولان وزارت علوم معتقد بودند که در گذشته از این شیوه برای دور زدن کنکور و ورود بی دغدغه برخی افراد خاص به دوره دکترای دانشگاه های داخل استفاده شده است.
معاون پژوهشی دولت قبل: کل طرح را از بین نبرید
اولین اقدام جدی برای جذب دانشجوی دکترای پژوهش محور در سال 91 انجام شد و در سال 92 هم این نوع جذب دانشجو ادامه پیدا کرد.
محمد مهدی نژاد نوری، معاون سابق پژوهشی وزارت علوم در دولت قبل را باید یکی از مسئولانی دانست که به این شیوه از پذیرش دانشجو اعتقاد زیادی داشت و شاید بتوان او را یکی از عمده دلایل شروع به کار فرآیند جذب دانشجوی دکترای پژوهش محور به حساب آورد.
مهدی نژاد در گفت وگو با جام جم تصریح می کند که شاید در جذب دانشجوی دکترای پژوهش محور، تخلفات کوچکی هم در جذب دانشجویان صورت گرفته باشد، اما بروز این تخلفات نباید باعث شود مسئولان جدید وزارت علوم، کلیت طرح را از بین ببرند و زحمات مسئولان قبلی وزارت علوم را نادیده بگیرند.
این مقام مسئول سابق بر این باور است که بهترین شیوه برای جذب دانشجویان دکترای پژوهش محور، از طریق برگزاری آزمون تئوری نیست، بلکه باید در نظر داشت که یک دانشجوی دکترای پژوهش محور باید روحیه کارآفرینی داشته باشد و برای انجام فعالیت های تجربی و صنعتی آماده باشد.
با آن که مهدی نژاد می پذیرد که احتمال تخلف در پذیرش این دوره ها دور از ذهن نیست، ولی تاکید می کند که نباید افرادی را به دوره پژوهش محور بیاوریم که فقط در آزمون تئوری قبول می شوند ولی سابقه کار تجربی ندارند و همچنین استاد هم برای کار کردن با آنها راحت نیست.
به اعتقاد مهدی نژاد، در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان نیز پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق آزمون تئوری نیست و برای جذب این دانشجویان به توانایی های عملیاتی و ارتباط موفق آنها با صنعت نگاه می شود.
ترکیب متعادل آزمون تئوری و عملی
بر اساس گفته های مسئولان سابق وزارت علوم، در فاصله سال های 91 و 92 حدود هزار دانشجوی دکترای پژوهش محور جذب شده است؛ در حالی که آمار کل دانشجویان دکترای کشور، حدود 60 هزار نفر است.
یعنی در حالی که هم اکنون کمتر از 2 درصد دانشجویان دکترای کشور از طریق شیوه پژوهش محور وارد دانشگاه شده اند، ولی بسیاری از کارشناسان آموزشی تاکید دارند که برای تحقق اسناد بالادستی مثل سند چشم انداز توسعه کشور، باید تعداد دانشجویان پژوهش محور حداقل به 60 درصد کل دانشجویان دکتری برسد.
حسن مروتی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران که تا چند ماه گذشته نیز به عنوان ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت می کرد، تاکید می کند که افزایش تعداد دانشجویان دکترای پژوهش محور اتفاق خوبی است ولی باید در نظر داشت که در جذب این دانشجویان، دقیق عمل شود.
مروتی در گفت وگو با جام جم یادآوری می کند که در سال های گذشته، گاه برخی مدیران دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مسئولان طرح های صنعتی، با عنوان دکترای پژوهش محور وارد دانشگاه می شدند که برخی از آنان، صلاحیت علمی لازم برای ورود به این دوره ها را نداشتند.
به اعتقاد وی، سن ورود دانشجویان دکتری به این دوره ها نباید در حدی باشد که افراد پس از بازنشستگی وارد این دوره های آموزشی شوند، بلکه شرایط سنی متقاضیان باید به گونه ای تعریف شود که فارغ التحصیلان بتوانند پس از پایان طرح پژوهشی، در خدمت صنعت قرار بگیرند.
در حالی که مسئولان سابق وزارت علوم بر جذب بدون آزمون دانشجوی دکترای پژوهش محور و مسئولان جدید این وزارتخانه بر برگزاری آزمون تئوری از دانشجویان متقاضی اصرار دارند، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بهترین شیوه برای پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور، ترکیب منطقی و متعادل آزمون تئوری و عملی است.
مروتی بر این باور است که دانشجوی پژوهش محور باید سطح زبان انگلیسی خوب و آموخته های تئوری مناسبی در حیطه کارش داشته باشد و از آزمون های مربوط به این آموخته ها سربلند بیرون بیاید ولی نباید فراموش کرد که نیمی دیگر از فیلتر پذیرش دانشجو باید به میزان مهارت علمی متقاضی وابسته باشد.
یعنی در حالی که در دولت قبل بر تجربه دانشجوی پژوهش محور و در دولت جدید بر آزمون تئوری دکتری تمرکز شده است، اما به نظر می رسد بهترین شیوه برای پذیرش دانشجوی پژوهش محور، ترکیبی از این دو حالت باشد؛ به گونه ای که دانشجوی دکترای پژوهش محور هم سواد تئوری رشته تحصیلی اش قابل قبول بوده و هم از مهارت کافی برای انجام درست فعالیت صنعتی برخوردار باشد.
امین جلالوند / گروه جامعه

۹۳/۰۱/۲۴
۰۵:۳۱

لغو پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور

تراز: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

به گزارش تراز، دکتر وحید احمدی در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۰:۱۶

پذیرش بدون کنکور در دکتری لغو شد

سایت خبری سیبنا: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.
 
 
 
 دکتر وحید احمدی  در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
به گزارش ایسنا وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.
 

۹۳/۰۱/۲۳
۲۱:۴۱

پذیرش بدون کنکور در دکتری لغو شد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

دکتر وحید احمدی  در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۳:۰۱

پذیرش دکتری پژوهش محور از طریق آزمون

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

کد خبر: ۴۰۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۲
گفتارنیوز:  دکتر وحید احمدی در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.
منبع: مهر

۹۳/۰۱/۲۳
۱۵:۵۲

لغو پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

به گزارش آموزش نیوز دکتر وحید احمدی در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.
وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۶:۵۷

مدیرکل آموزش‌های غیردولتی وزارت علوم خبر داد تشکیل کمیته ساماندهی دانشگاه‌های غیرانتفاعی

مدیرکل آموزش‌های غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم از ایجاد کمیته ساماندهی برای بهبود وضعیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی و تغییر اساسنامه آن‌ها خبر داد.
دکتر کارن ابری نیا در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه این کمیته شامل برخی از اعضای این موسسات و اعضای اتحادیه آن‌ها است، گفت: در صدد هستیم تا این کمیته نقشه راهی را برای دانشگاه‌های غیرانتفاعی طراحی کند تا باعث بهبود وضعیت آن‌ها شود.
وی با اشاره به برخی تغییرات در اساسنامه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی، اظهار کرد: با توجه به اساسنامه فعلی این موسسات اگر سرمایه‌گذاری در یک دانشگاه سرمایه گذاری کند و موسسه منحل شود، تمامی اموال موسسه به وزارت علوم واگذار می‌شد.
مدیرکل آموزش‌های غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم افزود: این موضوع باعث می‌شد که برخی از افراد زمین‌ها را به نام موسسه نخرند، اما اگر علاقه به سرمایه گذاری ایجاد شود و سرمایه گذار انگیزه داشته باشد، وضعیت بهبود خواهد یافت.
ابری نیا با بیان اینکه بر اساس اصلاحاتی که قرار است در اساسنامه وارد شود در صورت انحلال موسسه تمامی اموال موسسات در اختیار خودشان قرار می‌گیرد، گفت: به طور کلی روند اصلاحات به این صورت خواهد بود که دخالت‌های وزارت علوم در امور این دانشگاه‌ها کم شود و بیشتر امور را در جهت توانمندسازی آن‌ها به خودشان بسپاریم.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۱:۰۹

زمان عملیاتی شدن رتبه بندی غیردولتیها/ تعیین تکلیف غیرانتفاعیها در یک کمیته خاص

مدیر کل دفتر آموزشهای غیردولتی غیرانتفاعی وزارت علوم از زمان عملیاتی شدن رتبه بندی غیردولتیها و تشکیل یک کمیته خاص برای این موسسات خبر داد.

کارن ابری نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به منظور ساماندهی موسسات و دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم اقدام به تشکیل یک کمیته ساماندهی کرد، اظهار داشت: این کمیته تشکیل و جلساتی هم برگزار شد اما باید منتظر حصول نتایج نهایی بود تا به برنامه منسجمی دست یابیم.
وی از حضور اعضای اتحادیه موسسات و دانشگاههای غیردولتی در این کمیته خبر داد و گفت: خالی ماندن ظرفیتهای غیردولتیها، میزان شهریه ها، کیفیت آموزش، تعیین تکلیف زمینها از جمله مواردی است که باید در این کمیته ها درباره آن تصمیم گیری شود.
ابری نیا درباره اقدام گذشته دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم در خصوص رتبه بندی غیردولتیها، تاکید کرد: این طرح به علت مشکلاتی که پیش رو داشت به صورت کامل عملی نشد و قابل استفاده در کمیته ساماندهی غیردولتیها نیست.
مدیر کل دفتر آموزشهای غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ساماندهی موسسات غیرانتفاعی زمان بر است، اضافه کرد: رده بندی غیردولتیها به سال تحصیلی 95-94 می رسد.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۴:۵۲

یزد دانشگاهی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی باید به سمت فناوری و تجارس سازی پیش روند/موتور جست و جوی پارسی جو دستاورد دانشگاه یزد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد گفت: وضعیت با گذشته متفاوت است، امروزه بحث تعامل با دانشگاه ها در اولویت پارک های علم و فناوری و فناوری های دانش بنیان است، دانشگاه ها باید در سیاستگذاری های پارک های علم و فنآوری مشارکت کنند

 
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مرکز یزد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد گفت: وضعیت با گذشته  متفاوت است، امروزه بحث تعامل با دانشگاه ها در اولویت پارک های علم و فناوری و فناوری های دانش بنیان است، دانشگاه ها باید در سیاستگذاری های پارک های علم و فنآوری مشارکت کنند
آقای دکتر مصطفی کریمیان اقبال در جمع اساتید و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه یزداظهارداشت: با اینکه شرایط کنونی نیز دارای فرصت ها و چالش هایی در حوزه فناوری است با این حال نسبت به سال 1384 پیشرفت های عظیم و مثبتی در زمینه فناوری های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری حاصل شده است به طوری که در حال حاضر قوانینی مبنی بر حمایت بخش خصوصی و حمایت از فناوری و شرکت های دانش بنیان را داریم همچنین پارک علم و فناوری و مراکز رشد بیشتر شناخته شده هستند
وی تصریح کرد: در صورتی که زیرساخت ها فراهم باشد باید جریان دانش به بازار راه پیدا کند و باید در این راستا دانشجویانی با پژوهش کاربردی و آموزش حرفه ای تربیت شوند که نیاز بازار را پاسخگو باشند و این تنها را ه نزدیک شدن دانشگاه به صنعت است.
کریمیان افزود: در صورتی که دانشگاه های ما در پی تغییر و انعطاف با شرایط فناوری روز نباشند منقرض خواهند شد و این یک بحث ضروری است بنابراین باید دانشگاه ها به دنبال تجاری سازی نتایج تحقیقاتی خود باشند و تحقیقات صرفا به مقاله های  آی اس آی تبدیل نشود و به تولید ثروت بیانجامند.
وی گفت: در دنیا انتقال تکنولوژی از دانشگاه به بازار بسیار مورد استقبال و گسترش است و برای شناسایی اساتید فعال در این زمینه به شدت تلاش می شود. وی افزود: در کشور ما نیز راه به لحاظ مدل عملیاتی باز شده است و همکاری اساتید  در بحث راه اندازی شرکت های دانش بنیان را می طلبد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد گفت: تا کنون برای شکل گیری این جریان، دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت و دانشگاه صنعتی اصفهان را انتخاب کرده ایم و در دوره های بعد تعداد بیشتری از دانشگاه ها را دخیل خواهیم کرد و برای تحقق دانشگاه کارآفرین باید کارمندپروری جای خود را به کارآفرین پروری بدهد و حتی سرفصل دروس در دانشگاه مطابق با نیاز مراکز نوآوری و بازار و ضرورت جامعه تغییر کرده و سازگار شود.
آقای دکتر کریمیان اقبال در ادامه در پاسخ به سوالات اساتید گفت: باید با قوانین و شرایط موجود با ایجاد خلاقیت راه را برای پیشرفت باز کرد و  دولت نیز باید به مردم اعتماد کند  تا هنر، صنعت، اقتصاد و رشد کند.
وی در ادامه بیان کرد: پارک علم و فناوری یزد یار نخستین و قدیمی در پیاده سازی  ایده پارک های علم و فناوری در کشور است و اکنون نیز با روحیه خیرخواهی و سختکوشی که در مجموعه پارک علم و فناوری یزد وجود دارد بهتر از این می تواند کار کند.
سرپرست دانشگاه یزد نیز به اهداف خود در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: هدف اصلی، قرار گرفتن دانشگاه یزد در بین 10 دانشگاه برتر کشور در چشم انداز پنج سال آینده است و همچنین به دنبال تبدیل دانشگاه یزد به دانشگاه کارآفرین به عنوان یکی از اهداف جنبی در کنار اهداف اصلی دانشگاه یزد هستیم که در این راستا وظایف و ماموریت ها باید شکلی جدید به خود بگیرد تا دانشگاه به سوی  فناوری های دانش بنیان حرکت کند
آقای دکتر اولیاء هدف از برگزاری این دیدار را آغاز همکاری های بیشتر با وزارت علوم برای تبدیل دانشگاه یزد به یک دانشگاه کارآفرین عنوان کرد و اظهار داشت: این دیدار نقطه شروعی است برای ادامه همکاری ها با وزارت علوم تا فناوری های دانش بنیان را در دانشگاه یزد گسترش دهیم و فضای دانشگاه را برای ورود به حوزه فناوری و کارآفرینی آماده کنیم.
وی در ادامه به تاسیس شرکت های دانش بنیان در دانشگاه اشاره کرد و گفت: لازم است با همکاری های وزارت علوم شرکت های دانش بنیان در دانشگاه راه اندازی شود تا بتوان فعالیت های پژوهشی که در مراکز رشد امکان انجام آنها وجود ندارد به راحتی در شرکت های دانش بنیان در دانشگاه انجام شود.
وی به راه اندازی موتور جست و جوی پارسی جو به عنوان یکی دیگر از دستاورد های پژوهشی دانشگاه یزد اشاره کرد و گفت: این مدل موتور جست و جو در دانشگاه یزد و به دست اساتید گروه کامپیوتر و دانشجویان دانشگاه یزد طراحی و اجرا شده است./ش

۹۳/۰۱/۲۴
۰۷:۴۸
۹۳/۰۱/۲۴
۰۸:۲۳

زمان عملیاتی شدن رتبه بندی غیردولتیها - تعیین تکلیف غیرانتفاعیها در یک کمیته خاص

کارن ابری نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به منظور ساماندهی موسسات و دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم اقدام به تشکیل یک کمیته ساماندهی کرد، اظهار داشت: این کمیته تشکیل و جلساتی هم برگزار شد اما باید منتظر حصول نتایج نهایی بود تا به برنامه منسجمی دست یابیم.
وی از حضور اعضای اتحادیه موسسات و دانشگاههای غیردولتی در این کمیته خبر داد و گفت: خالی ماندن ظرفیتهای غیردولتیها، میزان شهریه ها، کیفیت آموزش، تعیین تکلیف زمینها از جمله مواردی است که باید در این کمیته ها درباره آن تصمیم گیری شود.
ابری نیا درباره اقدام گذشته دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم در خصوص رتبه بندی غیردولتیها، تاکید کرد: این طرح به علت مشکلاتی که پیش رو داشت به صورت کامل عملی نشد و قابل استفاده در کمیته ساماندهی غیردولتیها نیست.
مدیر کل دفتر آموزشهای غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ساماندهی موسسات غیرانتفاعی زمان بر است، اضافه کرد: رده بندی غیردولتیها به سال تحصیلی 95-94 می رسد.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۰:۳۰

زمان عملیاتی شدن رتبه بندی غیردولتیها

مدیر کل دفتر آموزشهای غیردولتی غیرانتفاعی وزارت علوم از زمان عملیاتی شدن رتبه بندی غیردولتیها و تشکیل یک کمیته خاص برای این موسسات خبر داد.

به گزارش جهان، کارن ابری نیا در گفتگو با مهر، با بیان اینکه به منظور ساماندهی موسسات و دانشگاههای غیردولتی وزارت علوم اقدام به تشکیل یک کمیته ساماندهی کرد، اظهار داشت: این کمیته تشکیل و جلساتی هم برگزار شد اما باید منتظر حصول نتایج نهایی بود تا به برنامه منسجمی دست یابیم.
وی از حضور اعضای اتحادیه موسسات و دانشگاههای غیردولتی در این کمیته خبر داد و گفت: خالی ماندن ظرفیتهای غیردولتیها، میزان شهریه ها، کیفیت آموزش، تعیین تکلیف زمینها از جمله مواردی است که باید در این کمیته ها درباره آن تصمیم گیری شود.
ابری نیا درباره اقدام گذشته دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم در خصوص رتبه بندی غیردولتیها، تاکید کرد: این طرح به علت مشکلاتی که پیش رو داشت به صورت کامل عملی نشد و قابل استفاده در کمیته ساماندهی غیردولتیها نیست.
مدیر کل دفتر آموزشهای غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ساماندهی موسسات غیرانتفاعی زمان بر است، اضافه کرد: رده بندی غیردولتیها به سال تحصیلی ۹۵-۹۴ می رسد.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۵:۴۸

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد: تأکید مدیرکل فنآوری وزارت علوم بر تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد گفت:امروزه بحث تعامل با دانشگاه ها در اولویت پارک های علم و فناوری و فناوری های دانش بنیان است، دانشگاه ها باید در سیاستگذاری های پارک های علم و فنآوری مشارکت کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از یزد رسا ، دکتر مصطفی کریمیان اقبال در جمع اساتید و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه یزد گفت: با اینکه شرایط کنونی نیز دارای فرصت ها و چالش هایی در حوزه فناوری است با این حال نسبت به سال 1384 پیشرفت های عظیم و مثبتی در زمینه فناوری های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری حاصل شده است به طوری که در حال حاضر قوانینی مبنی بر حمایت بخش خصوصی و حمایت از فناوری و شرکت های دانش بنیان را داریم همچنین پارک علم و فناوری و مراکز رشد بیشتر شناخته شده هستند در عین حال  با چالش هایی همچون ارتباط ناکافی با مراکز پژوهشی، تداخل و همپوشانی فعالیت ها، بودجه ی ناکافی و ...مواجه هستیم.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد تصریح کرد: در صورتی که زیرساخت ها فراهم باشد باید جریان دانش به بازار راه پیدا کند و باید در این راستا دانشجویانی با پژوهش کاربردی و آموزش حرفه ای تربیت شوند که نیاز بازار را پاسخگو باشند و این تنها را ه نزدیک شدن دانشگاه به صنعت است.
وی افزود: در صورتی که دانشگاه های ما در پی تغییر و انعطاف با شرایط فناوری روز نباشند منقرض خواهند شد و این یک بحث ضروری است بنابراین باید دانشگاه ها به دنبال تجاری سازی نتایج تحقیقاتی خود باشند و تحقیقات صرفا به مقاله های  آی اس آی تبدیل نشود و به تولید ثروت بیانجامند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت‌علوم در دانشگاه یزد گفت: در دنیا انتقال تکنولوژی از دانشگاه به بازار بسیار مورد استقبال و گسترش است و برای شناسایی اساتید فعال در این زمینه به شدت تلاش می شود.
کریمیان اقبال افزود: در کشور ما نیز راه به لحاظ مدل عملیاتی باز شده است و همکاری اساتید  در بحث راه اندازی شرکت های دانش بنیان را می طلبد.
وی گفت: تا کنون برای شکل گیری این جریان، دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت و دانشگاه صنعتی اصفهان را انتخاب کرده ایم و در دوره های بعد تعداد بیشتری از دانشگاه ها را دخیل خواهیم کرد و برای تحقق دانشگاه کارآفرین باید کارمندپروری جای خود را به کارآفرین پروری بدهد و حتی سرفصل دروس در دانشگاه مطابق با نیاز مراکز نوآوری و بازار و ضرورت جامعه تغییر کرده و سازگار شود.
کریمیان اقبال در ادامه در پاسخ به سوالات اساتید گفت: باید با قوانین و شرایط موجود با ایجاد خلاقیت راه را برای پیشرفت باز کرد و دولت نیز باید به مردم اعتماد کند  تا هنر، صنعت، اقتصاد و ... رشد کند.
وی در ادامه بیان کرد: پارک علم و فناوری یزد یار نخستین و قدیمی در پیاده سازی  ایده پارک های علم و فناوری در کشور است و اکنون نیز با روحیه خیرخواهی و سختکوشی که در مجموعه پارک علم و فناوری یزد وجود دارد بهتر از این می تواند کار کند.
در این دیدار محمد صالح اولیاء سرپرست دانشگاه یزد نیز به اهداف خود در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: هدف اصلی، قرار گرفتن دانشگاه یزد در بین 10 دانشگاه برتر کشور در چشم انداز پنج سال آینده است و همچنین به دنبال تبدیل دانشگاه یزد به دانشگاه کارآفرین به عنوان یکی از اهداف جنبی در کنار اهداف اصلی دانشگاه یزد هستیم که در این راستا وظایف و ماموریت ها باید شکلی جدید به خود بگیرد تا دانشگاه به سوی  فناوری های دانش بنیان حرکت کند.
اولیاء هدف از برگزاری این دیدار را آغاز همکاری های بیشتر با وزارت علوم برای تبدیل دانشگاه یزد به یک دانشگاه کارآفرین عنوان کرد و اظهار داشت: این دیدار نقطه شروعی است برای ادامه همکاری ها با وزارت علوم تا فناوری های دانش بنیان را در دانشگاه یزد گسترش دهیم و فضای دانشگاه را برای ورود به حوزه فناوری و کارآفرینی آماده کنیم.
در این دیدار همچنین سید محمدتقی المدرسی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه یزد نیز به ارائه اقدامات پژوهش و فناوری در دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه یزد تا کنون سه پژوهشکده در حوزه های مناطق خشک و بیابانی،پژوهشکده معدن و فرآورده های معدنی همچنین معماری بومی راه اندازی شده است و مواردی هم موافقت اصولی آنها کسب شده است و بزودی قطعی می شود همچنین 12 نشریه علمی و پژوهشی با سوابق چندین ساله در دانشگاه یزد به چاپ می رسند.
وی گفت: باید به سمتی پیش برویم که چرخه دانش کامل و به ثروت تبدیل شود و بتوانیم پروژه های دانشگاهی را به کالا تبدیل کنیم تا نتایج تحقیقات صرفا در کتابخانه ها قرار نگیرد و برای حل مشکلی  وارد بازار شود که این امر با حمایت وزارت علوم عملی است.
 المدرسی در ادامه به تاسیس شرکت های دانش بنیان در دانشگاه اشاره کرد و گفت: لازم است با همکاری های وزارت علوم شرکت های دانش بنیان در دانشگاه راه اندازی شود تا بتوان فعالیت های پژوهشی که در مراکز رشد امکان انجام آنها وجود ندارد به راحتی در شرکت های دانش بنیان در دانشگاه انجام شود.
وی به راه اندازی موتور جست و جوی پارسی جو به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه یزد اشاره کرد و گفت: این مدل موتور جست و جو در دانشگاه یزد و به دست اساتید گروه کامپیوتر و دانشجویان دانشگاه یزد طراحی و اجرا شده است.
 
 

۹۳/۰۱/۲۳
۲۲:۳۲

مراسم معارفه سرپرست پارک علم و فناوری یزد برگزار شد

مراسم معارفه سرپرست پارک علم و فناوری یزد با حضور دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، دکتر اولیاءسرپرست دانشگاه یزد و جمعی از مسئولان  این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کریمیان اقبال در این مراسم درسخنانی اظهارداشت :امیدورایم با سرمایه‌گذاری مناسب در حوزه منابع انسانی شاهد پیشرفت جدی در بهره‌وری پارکها و مراکز رشد باشیم.
 وی افزود: تاکنون با برگزاری جلساتی به بررسی کمی پارکها و مراکز رشد پرداخته‌ایم و امیدواریم به زودی آنها را از لحاظ کیفی نیز ارزیابی کنیم تا بتوانیم شاهد پیشرفتهای چشمگیری در این زمینه باشیم. 
در ادامه این جلسه دکتر محمدعلی امراللهی، رئیس پیشین پارک علم و فناوری یزد  با ارائه گزارشی از فعالتهای اجرا شده در 2 سال گذشته گفت: در سه دهه انقلاب اسلامی با رشد علمی خوبی مواجه بوده‌ایم و امیدواریم در دهه چهارم به توسعه فناوری بیشتر از گذشته توجه کنیم.
همچنین در ادامه این آیین، داریوش پورسراجیان سرپرست پارک علم و فناوری یزد به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مأموریت اصلی ما حمایت از موسسات دانش بنیان و تبدیل دانش به فناوری است.
 وی با بیان اینکه در یزد شاهد عدم توازن شدید در توسعه منابع انسانی هستیم، افزود: برای مقابله با این ضعف، راهی جز تمرکز بر توسعه دانش فناوری نداریم.
 پورسراجیان با تاکید بر اینکه پارک علم و فناوری یزد چشم انداز روشن برای تبدیل شدن به یک فناوری ملی را آغاز کرده است، اظهار داشت: هم اکنون باید به بهره گیری از تمام توان فکری در پیشبرد توان پارک در راستای اسناد بالادستی بپردازیم و موضوعاتی همچون مدیریت منابع انسانی، توسعه مبتنی بر نیازها و توسعه ارتباطات در سطحی ملی و بین‌المللی را مورد توجه قرار دهیم.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۰۶

مراسم معارفه سرپرست پارک علم و فناوری یزد برگزارشد

با حضور دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل دفتر برنامه ریزی و فناوری وزارت علوم و جمعی از مسئولین دانشگاهی و اجرایی استان یزد مراسم معارفه داریوش پور سراجیان سرپرست پارک علم و فناوری یزد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکتر کریمیان اقبال با اشاره به اهمیت نیروی انسانی اظهار داشت: برای ارزشمندتر و کارآمدتر شدن نیروی انسانی، نحوه تعلیم و تربیت باید در دانشگاه متحول شود و شرایط نباید به نحوی باشد که فارغ التحصیلان دانشگاه در جایی تنها به عنوان یک کارمند به کار گرفته شوند بلکه باید از تخصص آنها در امور مختلف بهره گرفت.
وی افزود: به همین منظور پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد شکل گرفتند تا اقتصاد دانش بنیان محقق شود و افراد آموزش دیده و تحصیل کرده در عرصه های اقتصادی نیز وارد شوند.
دکتر کریمیان اقبال گفت: طی چند سال اخیر، تعداد پارکها و مراکز رشد افزایش یافته و بخش مهمی از نیروهای موجود تعلیم داده شدند و تبدیل به کارشناسانی خبره در پارکهای علم و فناوری شدند اما هنوز در این مسیر نیازمند تلاش و فعالیت هستیم.
وی اظهار داشت: میزان تولید علم در دانشگاه های ایران در طول تاریخ بی سابقه بوده است و در طول تاریخ این اتفاق رخ نداده که دانشگاه ها این میزان تولید علمی داشته باشند اما باید این تولیدات علمی را تبدیل به محصول کرد تا کشور از آن بهره مند شود و این امر مسئولیت سنگینی را متوجه ما می کند.
دکتر کریمیان اقبال با ابراز خرسندی از میزان بالای تولید علم و تربیت نیروی انسانی متخصص در کشورگفت : در موضوع پارکها ی علم و فناوری و مراکز رشد  افزایش بهره وری نکته اول است تا بتوانیم از این پول و سرمایه بهترین استفاده را بکنیم.
دکتر محمدعلی امراللهی، رئیس پیشین این  پارک علم و فناوری  با ارایه گزارشی از فعالتهای اجرا شده در 2 سال گذشته، گفت: در سه دهه انقلاب اسلامی با رشد علمی خوبی مواجه بوده‌ایم و امیدواریم در دهه چهارم به توسعه فناوری بیشتر از گذشته توجه کنیم.
 همچنین در ادامه مراسم داریوش پورسراجیان سرپرست پارک علم و فناوری یزد به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مأموریت اصلی ما حمایت از موسسات دانش بنیان و تبدیل دانش به فناوری است. وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری یزد چشم انداز روشن برای تبدیل شدن به یک فناوری ملی را آغاز کرده است، اظهار داشت: هم اکنون باید به بهره گیری از تمام توان فکری در پیشبرد توان پارک در راستای اسناد بالادستی بپردازیم و موضوعاتی همچون مدیریت منابع انسانی، توسعه مبتنی بر نیازها و توسعه ارتباطات در سطحی ملی و بین‌المللی را مورد توجه قرار دهیم.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۴:۴۹

فاصله مصوبات ستاد با صف آموزش عالی؛ بازنگری‌هایی که اعمال نشد!

آموزش > عالی- همشهری آنلاین - نیما شایان:
پیگیری میزان اجرایی شدن مصوبات شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در حوزه بازنگری عناوین درسی که سال‌ها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گروه‌های مختلف آموزشی درگیر آن است، حاکی از فاصله میان تصمیمات ستاد آموزش عالی تا اجرایی شدن این تصمیمات در صف آموزش عالی است.
بررسی چند مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در حوزه بازنگری عناوین درسی در گروه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی حاکیست، اغلب دانشگاه‌هایی که رشته‌هایی با عناوین قدیمی «مهندسی کشاورزی - مکانیک ماشین‌های کشاورزی»، «مهندسی آب»، «مهندسی کشاورزی - آب»، «مهندسی کشاورزی - خاکشناسی» و «مهندسی کشاورزی - علوم و صنایع غذایی» در آنها دایر بوده، پس از ابلاغ عناوین جدید نسبت به اجرای ابلاغیه‌ها اقدام نکرده و شاهد این مثال، عدم بروز رسانی پایگاه‌های رسمی این دانشگاه‌هاست.
به عنوان نمونه، بیش از سه چهارم دانشگاه‌هایی که رشته مهندسی مکانیک ماشین‌های کشاورزی در آنها دایر بوده، نسبت به مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مبنی بر تغییر نام این رشته اقدام نکرده‌اند.  
این درحالیست که شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در اردیبهشت ماه 1392 در پی بازنگری عناوین درسی گروه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، عنوان «مهندسی مکانیک ماشین‌های کشاورزی» را عنوانی «منسوخ شده» اعلام کرده و ابلاغ کرده بود که نام این رشته به «مهندسی مکانیک بیوسیستم» تغییر پیدا کند.
بر اساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی، ارائه رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در مقطع کارشناسی با سه گرایش توان و ماشین، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری پس از برداشت و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با سه گرایش طراحی ماشین‌های کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری پس از برداشت، لازم‌الاجراست.
آشنایی با دانشگاه‌های ایران با این حال، تنها چند دانشگاه نظیر تهران، ارومیه، بوعلی همدان و شهرکرد نسبت به اعمال مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در زمینه بازنگری عنوان این رشته اقدام کرده‌‎اند.
دانشگاه‌هایی مانند تربیت مدرس، تبریز، شیراز، محقق اردبیلی، شهید چمران اهواز، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، صنعتی اصفهان، شهید باهنر کرمان، ایلام، رازی کرمانشاه، کردستان، اراک، جهرم و فردوسی مشهد نیز کماکان این رشته را با عناوین منسوخ شده «مکانیک ماشین‌های کشاورزی» یا «ماشین‌آلات کشاورزی» در پایگاه‌های رسمی خود معرفی کرده‌اند.
در بررسی ترتیب اثر دانشگاه‌ها نسبت به مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی درباره رشته‌های دیگر نیز نتایج مشابهی مشاهده می‌شود. به عنوان مثال در بازنگری برنامه درسی مقطع کارشناسی رشته «مهندسی کشاورزی - خاکشناسی» در جلسه 19 خرداد 1392 شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی، ضمن بازنگری در برنامه درسی، عنوان این رشته به «علوم و مهندسی خاک» تغییر پیدا کرده است.
اما بررسی‌ها حاکیست که تنها دانشگاه تهران مصوبه اخیر شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مبنی بر تغییر نام رشته «خاکشناسی» به «علوم و مهندسی خاک» را به رسمیت شناحته و در فرهنگ سایر دانشگاه‌ها نظیر تبریز، شهرکرد، شهید باهنر کرمان و شهید چمران اهواز همچنان عنوان «خاکشناسی» ساری و جاری است.
در دانشگاه‌های فردوسی مشهد، شیراز، یزد، گیلان، ارومیه، رازی کرمانشاه، کردستان، محقق اردبیلی و دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان نیز عنوان «علوم خاک» برای رشته «علوم و مهندسی خاک» رایج است. در دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، زنجان و شاهد هم تلفیقی از «خاکشناسی» و «علوم خاک» برای نام بردن از رشته «علوم و مهندسی خاک» بکار رفته است.
در 29 اردیبهشت ماه 1392، شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی همزمان با بازنگری برنامه درسی مقطع کارشناسی رشته‌های «مهندسی کشاورزی - علوم و صنایع غذایی» و «مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی»، عنوان واحد «علوم و مهندسی صنایع غذایی» را بر آنها نهاد. پس از گذشت قریب یکسال از این مصوبه، تنها دانشگاه تهران این تغییر را لحاظ کرده است؛ در حالی که ادبیات رایج برای نام بردن از این رشته در پایگاه‌های رسمی دانشگاه‌هایی نظیر تبریز، فردوسی، شیراز، ارومیه، صنعتی اصفهان، ایلام، شهید باهنر کرمان و جهرم و ... همچنان همان «علوم و صنایع غذایی» است.  
 و اما بررسی مصوبه دیگر شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در زمینه بازنگری برنامه درسی و تجدیدنظر در عنوان رشته «مهندسی کشاورزی - آب».
این شورا در هشتم بهمن ماه 1391 در کنار بازنگری برنامه درسی رشته‌هایی که تا آن روز تحت عنوان «مهندسی کشاورزی - آب» یا «مهندسی آب و خاک» نامیده می‌شدند، عنوان «علوم و مهندسی آب» را برای این رشته برگزید اما ظاهراً دانشگاه‌های فردوسی مشهد و شهید چمران اهواز از معدود دانشگاه‌هایی هستند که این تغییر را پذیرفته‌اند.
این رشته کماکان در پایگاه‌های رسمی دانشگاه‌های تهران، تبریز، شیراز، گیلان، ارومیه، صنعتی اصفهان، رازی کرمانشاه، کردستان، شهرکرد، اراک، زنجان، ایلام، شهید باهنر کرمان، محقق اردبیلی و جهرم و ... تحت عنوان «مهندسی آب» یا «مهندسی کشاورزی - آب» یا «مهندسی کشاورزی - علوم آب» نامیده می‌شود.
این بررسی‌ها که از رواج چند عنوان برای یک برنامه درسی واحد در نظام دانشگاهی کشور حکایت می‌کند، توجه به انسجام هر چه بیشتر در آموزش عالی از منظر «کم شدن فاصله میان تصمیمات ستاد با آنچه در بدنه دانشگاه اجرا می‌شود» را ضروری می‌نماید.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۸:۰۵

هشدار رئیس اداره موسسات اخذ پذیرش اعزام دانشجو وزارت علوم: متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج، از مسیر قانونی اقدام کنند

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور اگر از مسیر قانونی اقدام کنند شکایات آن‌ها رسیدگی می‌شود.

عبدالحسین دانش فر رئیس اداره موسسات اخذ پذیرش اعزام دانشجویان در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران گفت: متقاضیانی که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند باید از مسیر قانونی اقدام جهت اعزام داشته باشند و این مسیر قانونی طبق چارچوب و ضوابطی تعیین شده که موسسات دارای مجوز آن را اجرا می‌کنند. 
وی افزود: البته دبیرخانه‌ای به منظور اعزام دانشجویان به دانشگاه‌های خارج از کشور تشکیل شده که متقاضیان می‌توانند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور به این دبیرخانه مراجعه کنند و درخواست‌های خود را مطرح نمایند تا براساس نظرات کارگروه ذیصلاح تقاضا مورد بررسی قرار گیرد. 

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۰۰

حاج‌جباری در گفت‌وگو با تسنیم خبر داد پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل آزاد از اولویت‌های وزارت علوم در سال جاری

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل آزاد از اولویت‌های سازمان امور دانشجویان در سال جاری است.

صمد حاج‌جباری مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اولویت‌های این بخش برای سال 93، گفت: بنا داریم در دوره جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی به شکل آزاد را تقویت کنیم.
وی با اشاره به اینکه این مسئله در برنامه پنجم توسعه آمده‌ است، گفت: با این  وجود در سال‌های گذشته این طرح به خوبی اجرا نشد و بیشتر برای بخش پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل بورس اقداماتی صورت گرفت.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه پیشنهاد دانشگاه‌ها نیز تقویت این بخش است، گفت: دانشگاه‌ها در این شرایط می‌توانند صلاحیت علمی دانشجویانی را که جذب می‌کنند به خوبی ارزیابی کنند و بحث ضعف علمی دانشجویان غیرایرانی که از دغدغه‌های آنهاست رفع می‌شود.
حاج‌جباری تصریح کرد: مسئله بودجه‌ای و شهریه این دانشجویان نیز مانند دانشجویان ایرانی که با هزینه شخصی در خارج تحصیل می‌کنند خواهد بود. دانشگاه‌های ما در حال حاضر این توانمندی را دارند که بتوانند این مسائل را دنبال کنند و این بخش را تقویت کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشغول تنظیم چارچوب‌های این بخش هستیم تا بتوانیم در سال 93 آن را به نحو احسن تقویت کنیم.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۴۱

اطلاعیه سازمان دانشجویی درباره اعتبار معرفی نامه‌های ارزی دانشجویان

به گزارش «خبرگزاری دانشجو» سازمان امور دانشجویی وزارت علوم ،‌تحقیقات و فناوری با ارسال اطلاعیه‌ای از اعتبار معرفی نامه ارزی دانشجویان خبر داد.
 
بر این اساس، کلیه معرفی نامه های ارزی دانشجویان شاغل به تحصیل از اول مهر ماه 92 تا پایان شهریورماه سال جاری از نظر این اداره کل معتبر است و بنابر این نیاز به تمدید تاریخ اعتبار نخواهد داشت.
 

۹۳/۰۱/۲۳
۱۶:۱۹

پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل آزاد از اولویت‌های وزارت علوم در سال جاری

 سرویس اندیشه بی باک؛ بخش دانشگاه:
صمد حاج‌جباری مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اولویت‌های این بخش برای سال 93، گفت: بنا داریم در دوره جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی به شکل آزاد را تقویت کنیم.
وی با اشاره به اینکه این مسئله در برنامه پنجم توسعه آمده‌ است، گفت: با این  وجود در سال‌های گذشته این طرح به خوبی اجرا نشد و بیشتر برای بخش پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل بورس اقداماتی صورت گرفت.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه پیشنهاد دانشگاه‌ها نیز تقویت این بخش است، گفت: دانشگاه‌ها در این شرایط می‌توانند صلاحیت علمی دانشجویانی را که جذب می‌کنند به خوبی ارزیابی کنند و بحث ضعف علمی دانشجویان غیرایرانی که از دغدغه‌های آنهاست رفع می‌شود.
حاج‌جباری تصریح کرد: مسئله بودجه‌ای و شهریه این دانشجویان نیز مانند دانشجویان ایرانی که با هزینه شخصی در خارج تحصیل می‌کنند خواهد بود. دانشگاه‌های ما در حال حاضر این توانمندی را دارند که بتوانند این مسائل را دنبال کنند و این بخش را تقویت کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشغول تنظیم چارچوب‌های این بخش هستیم تا بتوانیم در سال 93 آن را به نحو احسن تقویت کنیم.

۹۳/۰۱/۲۳
۰۸:۲۲

پذیرش دانشجوی غیرایرانی از اولویت‌های وزارت علوم

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل آزاد از اولویت‌های سازمان امور دانشجویان در سال جاری است.

به گزارش نما ، به نقل از تسنیم، صمد حاج‌جباری مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اولویت‌های این بخش برای سال 93، گفت: بنا داریم در دوره جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی به شکل آزاد را تقویت کنیم.
وی با اشاره به اینکه این مسئله در برنامه پنجم توسعه آمده‌ است، گفت: با این وجود در سال‌های گذشته این طرح به خوبی اجرا نشد و بیشتر برای بخش پذیرش دانشجوی غیرایرانی به شکل بورس اقداماتی صورت گرفت.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه پیشنهاد دانشگاه‌ها نیز تقویت این بخش است، گفت: دانشگاه‌ها در این شرایط می‌توانند صلاحیت علمی دانشجویانی را که جذب می‌کنند به خوبی ارزیابی کنند و بحث ضعف علمی دانشجویان غیرایرانی که از دغدغه‌های آنهاست رفع می‌شود.
حاج‌جباری تصریح کرد: مسئله بودجه‌ای و شهریه این دانشجویان نیز مانند دانشجویان ایرانی که با هزینه شخصی در خارج تحصیل می‌کنند خواهد بود. دانشگاه‌های ما در حال حاضر این توانمندی را دارند که بتوانند این مسائل را دنبال کنند و این بخش را تقویت کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشغول تنظیم چارچوب‌های این بخش هستیم تا بتوانیم در سال 93 آن را به نحو احسن تقویت کنیم.

۹۳/۰۱/۲۳
۰۰:۰۰

تغییرات روند پرداخت ارز دانشجویی

با توجه به تغییر روند پرداخت ارز دانشجویی (واریز شهریه به صورت حواله مستقیم به حساب دانشگاه محل تحصیل) از دانشجویان تقاضا می‌شود گواهی شهریه با مشخصات بانکی با قید مبلغ و با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل را از طریق سامانه نشا و اصل آن را برای تسلیم به بانک‌های عامل، برای خانواده خود ارسال کنند.

پول‌نیوز - روند پرداخت ارز دانشجویی تغییر کرده و شهریه دانشجویان به طور حواله مستقیم به حساب دانشگاه محل تحصیل واریز می‌شود و هنوز مشخص نیست که آیا دانشجویان مبلغی را به عنوان هزینه اقامت دریافت می‌کنند یا خیر.
به گزارش ایسنا، اداره اعزام با هزینه شخصی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اطلاعیه‌ای به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا اعلام کرده که با توجه به تغییر روند پرداخت ارز دانشجویی (واریز شهریه به صورت حواله مستقیم به حساب دانشگاه محل تحصیل) از دانشجویان تقاضا می‌شود گواهی شهریه با مشخصات بانکی با قید مبلغ و با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل را از طریق سامانه نشا و اصل آن را برای تسلیم به بانک‌های عامل، برای خانواده خود ارسال کنند.
تا پیش از این بر اساس مقررات بانک مرکزی، میزان ارز قابل پرداخت به دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور برای شهریه، سالانه حداکثر 15 هزار دلار آمریکا و بابت هزینه اقامت ماهانه معادل هزار دلار آمریکا اعلام شده بود اما اکنون مشخص نیست که آیا دانشجویان همچنان هزینه اقامت دریافت می کنند یا خیر؟
بر این اساس از سال گذشته فقط دو بانک سامان و تجارت وظیفه تامین ارز دانشجویان را به عهده دارند و دانشجو برای دریافت ارز ابتدا باید در سامانه http://nesha.msrt.gov.ir/nesha/ ثبت نام و سپس درﺧﻮاﺳﺖ ﺧﻮد را در ﺳﺎﻳﺖ از ﻗﺴﻤﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ درﺧﻮاست‌ها ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان درﺧﻮاﺳﺖ ﮔﻮاهی اﺷﺘﻐﺎل ﺑﻪ ﺗﺤﺼﻴﻞ ﺛﺒﺖ و پی‌گیری می کرد.
ﮔﻮاهی اﺷﺘﻐﺎل ﺑﻪ ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﺗﺮم ﺟﺎری از دانشگاه مربوطه ﻛﻪ ﺑﻪ ﺗﺎﻳﻴﺪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪگی ﺟﻤﻬﻮری اﺳﻼمی اﻳﺮان در ﻛﺸﻮر ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ رﺳﻴﺪه ﺑﺎﺷﺪ (وﻳﮋه داﻧﺸﺠﻮﻳﺎن ﺷﺎﻏﻞ ﺑﻪ ﺗﺤﺼﻴﻞ) و ﻳﺎ ﭘﺬﻳﺮش ﺑﺎ ﺷﺮوع دوره ﻣﻌﺘﺒﺮ ﻛﻪ ﻣﻨﻘضی ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﺪ ، ﻛﺎرت ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ از ﺧﺪﻣﺖ ﻳﺎ ﭘﺎﻳﺎن ﺧﺪﻣﺖ( وﻳﮋه آﻗﺎﻳﺎن) و ﻳﺎ ﺑﺮﮔﻪ ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺗﺤﺼﻴلی، ﺻﻔﺤﻪ اول ﮔﺬرﻧﺎﻣﻪ و وﻳﺰای داﻧﺸﺠﻮیی ﺑﺎ ﺗﺎرﻳﺦ ﻣﻌﺘﺒﺮ از ﻛﺸﻮر ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ از جمله مدارک لازم برای ثبت نام در این سامانه بود.
بر این اساس در صورتی که درخواست دانشجو مورد تایید قرار می‌گرفت باید به موسسه انتخابی خود مراجعه کرده و نامه را دریافت می کرد. در این نامه باید قید می‌شد که دانشجو برای بازه چند ماهه می تواند ارز دولتی دریافت کند. دانشجو پس از دریافت تاییدیه وزارت علوم با در دست داشتن نامه معرفی به بانک ، به بانک مراجعه و ارز را دریافت می کرد.
در سال 91 به دلیل نوسانات ارزی و همچنین کمبود منابع ارزی کشور صحبت هایی مبنی بر حذف ارز دانشجویی به میان آمد و حتی این موضوع در مجلس نیز مطرح شد، اما پیگیری دانشجویان مانع از این اقدام شد و در نهایت فقط ساز و کار ارائه ارز دانشجویی تا حدودی تغییر کرد و اکنون نیز به نظر می رسد بانک مرکزی در راستای مدیریت مصارف ارزی کشور گامی دیگر برداشته و دست به تغییر ساز و کار ارز دانشجویی زده است.

۹۳/۰۱/۲۰
۱۲:۱۹

زمان، هزینه، چگونگی ثبت‌نام و شهرهای برگزاری آزمون‌های تولیمو 93 اعلام شد

 زمان، هزینه، چگونگی ثبت‌نام و شهرهای برگزاری آزمون‌های تولیمو 93 اعلام شد   سازمان سنجش آموزش کشور تاریخ برگزاری و نحوه ثبت‌نام در آزمون‌های زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو در سال 1393 را اعلام کرده است.
برگزاری آزمون در 10 دوره
به گزارش آفرینش سازمان سنجش آموزش کشور به منظور ایجاد زمینه و توسعه زبان‌آموزی در کشور و فراهم آوردن امکانات سنجش توانائی دانش زبانی دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان، آزمون‌ زبان انگلیسی پیشرفته (Tolimo: E-A 2014) را در 10 دوره- 87 الی 96- در سال 93 برگزار می‌کند.
شهرهای محل برگزاری
آزمون دوره‌های 87، 89، 91، 93 و 95 علاوه بر شهر تهران در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، رشت ، بابل و کیش نیز برگزار می‌گردد.
آزمون‌های منحصرا در شهر تهران
آزمون دوره‌های 88، 90، 92، 94 و 96 نیز منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد.
مهلت ثبت‌نام
ثبت‌نام برای شرکت در آزمون منحصراً به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود و مهلت ثبت‌نام برای هریک از دوره‌های آزمون، حداکثر تا 17 روز قبل از زمان برگزاری آزمون هریک از دوره‌ها خواهد بود.
کلیه داوطلبان علاقه‌مند در کلیه سطوح مختلف آموزشی حق ثبت‌نام و شرکت در این آزمون را دارند.
مبلغ و چگونگی ثبت‌نام
متقاضیان شرکت در آزمون باید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org، اطلاعیه این سازمان درباره شرایط، ضوابط و نحوه ثبت‌نام اینترنتی در آزمون‌های زبان انگلیسی پیشرفته (Tolimo: E-A 2014)را مطالعه نموده و سپس نسبت به ثبت‌نام در هریک از آزمونهای مذکور اقدام نمایند.
داوطلبان متقاضی باید هزینه ثبت‌نام به مبلغ 315 هزار ریال را از طریق اینترنت و کارتهای بانکی عضو شتاب(که رمز اینترنتی کارت فعال شده باشد ) پرداخت کنند. لذا داوطلبان متقاضی ثبت‌نام تا 72 ساعت پس از رزرو آزمون دوره یا دوره‌های موردنظر فرصت دارند که هزینه ثبت‌نام را بپردازند. بدیهی است در صورت عدم اقدام به موقع پس از این فرصت آزمون رزرو شده به صورت خودکار حذف می‌شود و داوطلب متقاضی هیچ گونه حقی در خصوص آن نخواهد داشت.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۲:۱۷

توسعه پژوهش های کاربردی دانشگاه خواجه نصیر در دوحوزه هوافضا و حمل و نقل

تهران - ایرنا - دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به منظور پاسخگویی به نیازهای حمل و نقل شهری و صنایع هوافضا، پروژه های تحقیقاتی جدیدی تدوین و عملیاتی می کند.

مدیرکل امور پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از نهایی شدن دو تفاهم نامه همکاری میان این دانشگاه با پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان حمل و نقل شهرداری تهران خبر داد و گفت: تفاهم نامه مشترک با پژوهشگاه فضایی کشور در اواخر اسفندماه 92 به امضای طرفین رسید و قرار است هفته جاری وارد مرحله اجرایی شود.
حمید خرسند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: براساس این تفاهم نامه، استادان دانشکده های مختلف برق، هوافضا، صنایع و مکانیک دانشگاه خواجه نصیر که زمینه فعالیت مشترک آنها با این پژوهشگاه وجود دارد به صورت کارگروه هایی تخصصی و با همکاری همتایان خود در زیرمجموعه های پژوهشگاه فضایی وارد عمل خواهند شد و نیازهای احصا شده را در قالب پروژه های تحقیقاتی کاربردی تعریف و اجرا کنند.
وی خاطرنشان کرد: پیش نویس تفاهم نامه دانشگاه خواجه نصیر با سازمان حمل و نقل شهرداری نیز تدوین شده و طی چند روز آینده شاهد امضای نهایی آن خواهیم بود.
خرسند یادآور شد: طرح «شبیه ساز رانندگی اتوبوس در کاهش تصادفات» که در رفتارشناسی، تست های تشخیص خواب آلودگی و صلاحیت سنجی راننده ها کاربرد دارد حدود دو سال قبل برای نخستین بار در دانشگاه خواجه نصیر اجرا شد و رانندگان زیادی در دوره های آموزشی دانشگاه شرکت کردند.
به گفته وی در تفاهم نامه جدید نیز استادان و محققان دانشگاه خواجه نصیر، پروژه های تحقیقاتی به منظور پاسخ به نیازهای حوزه حمل و نقل شهری تعریف می کنند و به اجرای آن خواهند پرداخت.
مدیرکل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: یکی از رسالت های اساسی دانشگاه، تربیت نیروی انسانی مستعدی است که بتواند در راستای سیاست های کوتاه مدت و درازمدت کشور عملکرد مفیدی داشته باشد.
وی اضافه کرد: از منظر دانشگاه های فنی و صنعتی، دانش آموختگان باید مشکلات صنعت را به خوبی بدانند، چشم انداز صنعت کشور را در افق 10 تا 20 ساله ترسیم کنند و قادر باشند فرصت های جدید کاری، اشتغالزایی و کارآفرینی خلق کنند و نهایتا در ایجاد علم کاربردی و مفید و تبدیل علم به ثروت، موثر باشند.
خرسند به برخی اقدامات دانشگاه خواجه نصیر در راستای تحقق نیروی ماهر کارآفرین که توان تبدیل دانش به ثروت را داشته باشد، اشاره کرد و گفت: به همین منظور، اقدامات متعددی همچون تجهیز آزمایشگاه های مختلف آموزشی و پژوهشی در دستور کار داریم تا استعدادهای استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی با قرار گرفتن در این محیط ها بارور شود.
وی تصریح کرد: براین باور هستیم که در دوره های تحصیلات تکمیلی، دانشجویانی را تربیت کنیم که قابلیت مدیریت فعالیت ها و قراردادهای پژوهشی را داشته و ما را از واردات دانش فنی از خارج کشور بی نیاز کنند، هرچند می دانیم تولید دانش فنی بومی، کار ساده ای نیست.
خرسند دستیابی به دانش فنی در صنایع پیشرفته (High Tech)، خلق نوآوری و داشتن متخصصانی کارآمد در این عرصه را در گرو فراهم ساختن بسترهای لازم از سوی دانشگاه برای تمرین و فعالیت عملی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در محیط های صنعتی دانست.
وی ادامه داد: دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز درهمین راستا تفاهم نامه هایی با ارگان ها و سازمان ها و بخش های دولتی و خصوصی فعال در حوزه صنعت به امضا رسانده است و براساس آن، استادان و دانشجویان دانشگاه امکان حضور و فعالیت در بخش های مختلف صنعت را یافته اند و هم کارشناسان صنعتی در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت دانشگاه آموزش های لازم را فرا گرفته اند.
این مسوول پژوهشی با بیان اینکه در فرآیند تعریف پروژه های مشترک دانشگاه و صنعت و انعقاد تفاهم نامه همکاری، زمینه ارتقای تولیدات علمی و صنعتی فراهم می شود، گفت: محققان دانشگاهی با حضور در مراکز رشد علم و فناوری، فرصت می یابند تا نمونه های آزمایشگاهی خود را به صورت نیمه صنعتی تولید کنند و سپس در شرکت های دانش بنیان ضمن تبدیل نمونه ها به محصولات صنعتی و آشنایی با مسائل اقتصادی حوزه صنعت، مدیریت عملی طرح ها و پروژه های صنعتی را تجربه کنند.
وی بیان داشت: در ادامه این فرآیند، تولید محصول منجر به ایجاد ارزش افزوده مبتنی بر دانش و فناوری می شود و از آنجا که شرکت های دانش بنیان عمدتا متعلق به استادان و دانشجویان است و سود حاصله عاید آنها می شود این افراد انگیزه مضاعفی برای کار و تلاش و جذب مشتریان بیشتر خواهند داشت و این روند به خودی خود، رونق صنعتی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.
خرسند در زمینه برنامه های دانشگاه خواجه نصیر به منظور حمایت از طرح های کارآفرین و تقویت ارتباط دانشگاهیان با صنعت گفت: همواره سعی داشته ایم در قراردادهای مشترک خود با صنعت از توان استادان و دانشجویان استفاده کنیم و پروژه های مختلف اعم از دفاعی و غیردفاعی، دولتی و خصوصی را با همکاری آنها به پیش ببریم.
مدیرکل امور پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر، حمایت از اختراعات و ابداعات را یکی از سیاست های جدی این مرکز دانشگاهی برشمرد و گفت: علاوه بر کمک به مخترعان دانشگاه، برگزاری دوره های آموزشی، تعریف فضاهای کاری و بازدیدهای صنعتی را در دستور کار داریم.
وی بنیه قوی استادان و دانشجویان در زمینه های هوافضا، صنایع حمل و نقل و نانوفناوری را از پتانسیل های مهم دانشگاه صنعتی خواجه نصیر ذکر کرد.
علمی (4)**1055**1599

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۰۵

افتتاح دانشگاه علوم قرآنی در ساری

خبرگزاری شبستان: معاون آموزشی و پژوهشی، دانشگاه علوم قرآنی شعبه شهرستان آمل گفت: دانشگاه علوم قرآنی مهرماه سال جاری به همت خیرین منطقه رودپی در شهرستان ساری افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مازندران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید عبداله اصفهانی، معاون آموزشی و پژوهشی، مدرس دانشگاه علوم قرآنی شعبه شهرستان آمل شب گذشته (22فروردین) درنشست صمیمی با آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه مازندران از راه اندازی دانشگاه علوم قرآنی در شهرستان ساری مهرماه سالجاری خبر داد و گفت: این دانشگاه دولتی با 22 شعبه در کشور فعالیت می کند.
وی با اشاره به فعالیت بیش از 10ساله دانشگاه علوم قرآنی در شهرستان آمل با پشتیبانی شخص آیت الله جوادی آملی، افزود: این دانشگاه زیر نظر مستقیم وزارت علوم در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بصورت رایگان و با اهدای وام و کمک هزینه تحصیلی از مهرماه سال 93 در مرکز استان مازندران آغاز به فعالیت می کند.
حجت الاسلام اصفهانی دانشگاه علوم قرآنی را رسمی ترین دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران دانست و یادآورشد: این دانشگاه با عنایت ویژه آیت الله جوادی آملی، آیت الله حسن زاده آملی و آیت الله مکارم شیرازی در حال خدمت به قرآن است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم قرآنی در ساری روبروی دانشگاه آزاداسلامی ساری در زمین اهدایی از سوی خانواده خیر (کاملی) با ارزش بیش از یک میلیارد تومان بنا می شود، خاطرنشان شد: تا زمان ساخت مجتمع دانشگاه در این زمین از مهر ماه جاری این دانشگاه در محل استیجاری آغاز به فعالیت می کند.
حجت الاسلام اصفهانی با بیان اینکه نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیرکل اوقاف و امورخیریه هراستان به عنوان شخصیت های حقوقی جزء هیئت امناء دانشگاه علوم قرآنی کشور در استان محل احداث دانشگاه هستند، گفت: اکثریت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در سمت های معاون وزیر و مشاور وزراء و همچنین سفرای ایران در کشور های دیگر مشغول به فعالیت هستند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۱۲

با حضور مسئولان وزارت علوم یازدهمین رئیس دانشگاه مازندران معرفی می شود

خبرگزاری تسنیم: مراسم معارفه یازدهمین رئیس دانشگاه مازندران با حضور مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و استاندار مازندران در بابلسر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بابلسر، آیین تودیع دهمین رئیس دانشگاه مازندران و معارفه یازدهمین رئیس بزرگ ترین مجتمع آموزش عالی استان، ساغا 10.30 دقیقه صبح سه شنبه 26 فروردین 93 برگزار می شود.
در این مراسم مسئولان وزارت علوم، استاندار مازندران، اعضای کارگروه پژوهش و فناوری استان، روسای دانشگاه های دولتی، پیام نور، آزاد و مدیران دستگاه های اجرایی استان و شهرستان حضور دارند.
قرار است در این مراسم با قدردانی از خدمات احمد احمدپور، حجت الاسلام فخرالدین اصغری آقمشهدی به عنوان یازدهمین رئیس دانشگاه مازندران معرفی شود.
اصغری آقمشهدی دانشیار رتبه 29 گروه آموزشی حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران بوده و از سال 1374 به‌ عنوان عضوهیئت علمی این دانشگاه شروع به فعالیت کرد.
مدیریت گروه حقوق و ریاست دانشکده حقوق دانشگاه مازندران از جمله سوابق حجت الاسلام فخرالدین اصغری آقمشهدی بوده و 50 مقاله علمی و تحقیقی و شش کتاب تخصصی در رشته حقوق به رشته تحریر درآورده است.
از سال 1359 تاکنون حسین فرید اعلم، حمید لسانی، رضا مستقیم، احمد خالق ن‍ژاد طبری، محسن محسنی ساروی، عبدالرضا شیخ الاسلامی، سید خلاق میرنیا، نادعلی بابائیان، قاسم علیزاده افروزی و احمد احمدپور کاسگری به عنوان رئیس دانشگاه مازندران مشغول فعالیت بودند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۴:۴۰

موفقیت تیم دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در مسابقات آزاد روبوکاپ آلمان

تیم دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در چهل و چهارمین دوره از مسابقات آزاد روبوکاپ آلمان رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مسابقات روبوکاپ آزاد آلمان با حضور 70 تیم از 12 کشور جهان برگزار شد و دو تیم از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رقابت ها حضور داشتند.
بر پایه این گزارش تیم روبوکاپ دانشگاه صنعتی شریف توانست در لیگ شبیه سازی سه بعدی فوتبال پس از تیم های پرتغال و آلمان قرار گرفته و با شکست کشورهای روسیه و فرانسه رتبه سوم این مسابقات را کسب کند.
همچنین در این مسابقات دانشجویان تیم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز موفق شد رتبه سوم لیگ ربات فوتبالیست انسان نما را به دست آورد.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۰۶

دانشگاه پیام‌نور میزبان بیست‌ونهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان شد

بیست‌ونهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان مهر و آبان ۱۳۹۳ به میزبانی دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس بیست‌ونهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، اواخر مهر و اوایل آبان‌ماه 1393 به میزبانی دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌شود.
بنا بر این گزارش، واحد میزبان این دوره از جشنواره هنوز مشخص نشده است اما شنیده‌ها حاکی از میزبانی استان فارس از بیست‌ونهمین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان است و با توجه به میزبانی شایسته این استان از مسابقات کشوری قرآن کریم احتمال اعطای میزبانی به این استان قوی‌تر نسبت به سایر گزینه‌هاست.
سال گذشته دانشگاه آزاد میزبان جشنواره قرآن و عترت دانشجویان بود که مرحله کتبی آن در واحد شهرری و مرحله نهایی جشنواره به میزبانی دانشگاه آزاد واحد قزوین برگزار شد و «علی قاسم‌آبادی» از دانشگاه آزاد و «محمد خطیبی» از دانشگاه وزارت علوم به عنوان نخست رشته‌های تلاوت و حفظ کل این رقابت‌ها دست یافتند.

۹۳/۰۱/۲۴
۰۹:۰۸

ثبت ۱۵۰ هزارمین پایان‌نامه در "پایگاه ثبت پایان‌نامه‌ها"

۱۵۰ هزارمین پایان نامه در پایگاه ثبت اطلاعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی کشور، در وب‌سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، از بهمن ماه سال ۱۳۸۷ کار ثبت پایان‌نامه در پایگاه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی آغاز شده و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار پایان‌نامه در این پایگاه به ثبت رسیده است. 
بنابراین گزارش، بیشترین پایان‌نامه ‌های ثبت شده در پایگاه ثبت پایان نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی مربوط به گروه علوم انسانی با ۵۱ هزار و ۴۹۸رکورد بوده و پس از آن به ترتیب گروه علوم پایه با ۲۶ هزار و ۹۶۱ رکورد، گروه فنی و مهندسی با ۲۵ هزار و ۴۸۹ رکورد، گروه کشاورزی با ۱۳ هزار و ۴۰۲رکورد، گروه هنر با ۴۳۸۱ رکورد و گروه علوم پزشکی با ۲۶۴۶ رکورد قرار دارند. 
براساس این گزارش: در این میان، ۱۱۴ هزار و ۲۹۷ پایان نامه در مقطع کار‌شناسی ارشد و هشت هزار و ۸۹۵ پایان‌نامه در مقطع دکتر بوده است. 
در ادامه این گزارش آمده است، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با بیش از ۸ هزار تایید پایان‌نامه، بیشترین سهم تایید پایان‌نامه‌ها در پایگاه ثبت را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه پیام نور استان تهران و دانشگاه علامه طباطبایی بیشترین تایید را داشته‌اند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۱:۰۰

در پارک علم و فناوری استان فارس صورت گرفت طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند

مهندسان جوان پارک علم و فناوری استان فارس موفق به طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند شدند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، امید داودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: این دستگاه با هدف مکانیزه کردن آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه‌های آرماتور پروژ‌ه‌های عمرانی از جمله شمع کوبی برای مترو، راه سازی، پل سازی، ساختمان سازی بتونی، لوله سازی بتونی جهت خطوط انتقال آب و فاضلاب، ساخت ستونی برق بتونی طراحی شده است.
وی افزود: این دستگاه قادر به آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه‌های آرماتور تا قطر 1.5 متر و طول استاندارد 12 متر است که به صورت سفارشی تا قطر 4 متر و طول 27 متر هم قابل ارتقاست.
داودی تصریح کرد: در این دستگاه از روش چرخش و بافت یکپارچه و مدور خاموت به دور آرماتور با استفاده از دو روش سیستم نقطه جوش مقاومتی و جوش CO2 برای ایجاد اتصالات و همچنین از ج‌ های هیدرولیک نگهدارنده استفاده شده که در طول زمان تولید شمع از افتادگی، تنش و خمش آن جلوگیری می‌کند.
وی درباره مزایای دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: بالابردن سرعت و کیفیت آرماتوربندی به دلیل اجرای روش یکپارچه و مکانیزه کردن خاموت بندی از سیستم نقطه جوش جهت ایجاد اتصالات، عدم به وجود آمدن ضایعات مصالح به دلیل یکپارچگی و پیوسته بودن آنها، افزایش استحکام میلگرد و خاموت‌ها در مقابل فشار و نیروهای وارده به ستون، شمع، تیر و قفسه‌های آرماتور به دلیل یکپارچگی خاموت‌ها، تنظیم دقیق گام خاموت‌ها با استفاده از سیستم مکانیزه و PLC از جمله مزیت‌های این دستگاه به شمار می‌رود.
داودی ادامه داد: عدم جابجایی آرماتور و خاموت‌ها و تغییر حالت و شکل آنها تا پایان بتون ریزی به دلیل استفاده از سیستم نقطه جوش برای ایجاد اتصالات از دیگر مزیت‌های این دستگاه محسوب می‌شود که با رعایت ضوابط فنی و استانداردها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و مقاومت کششی آرماتورها را نیز از بین نمی‌برد و این امر باعث ارتقاء کیفیت، استحکام و استاندارد و همچنین دقت بالای اجرا می‌شود.
به گفته وی، دستگاه خودکار آرماتوربند، توانایی آرماتوربندی با ابعاد، اندازه، اشکال و مقاطع مختلف از جمله مثلث، مربع، مستطیل، چند ضلعی و دایره را نیز دارد و می‌تواند از آرماتور و خاموت با سایزهای مختلف استفاده کند.
داودی با بیان اینکه سایز قابل استفاده خاموت از 6 تا 12 و آرماتور از 12 تا 32 میلیمتر است، گفت: البته به صورت سفارشی، طراحی خاموت تا سایز 16 میلیمتر هم قابل ارتقا است که این اقدام دارای محاسنی شامل افزایش سرعت اجرای پروژه‌ها، ارتقا کیفیت اجرا نسبت به روش سنتی دستی، کاهش هزینه برای کارفرمایان، مجریان و پیمانکاران، ایجاد و حفظ استاندارد اجرای پروژه‌های عمرانی، ایجاد استحکام در روش بافت و آرماتوربندی یکپارچه، صرفه جویی در استفاده از منابع مالی و نیروی انسانی و کاهش ضایعات مصالح است.
به گفته وی، شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی می‌توانند از دستگاه خودکار آرماتوربند در پروژه های خود استفاده کنند و تاکنون نیز شهرداری شیراز از این دستگاه در پروژه‌های خود بهره‌برداری کرده است.

۹۳/۰۱/۲۴
۰۸:۲۴

آزمون جامع مدیریت بحران پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار می شود 

به گزارش بی باک، این پژوهشگاه از اشخاص واجد شرایط از طریق برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه علمی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور ثبت‌نام بعمل می آورد و داوطلبانی که دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در این دوره اقدام کنند. 
تابعیت اصلی ایران، اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت، التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه، داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد، داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت دائم، معافیت موقت و یا سایر موارد، نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر، حسن شهرت، اخلاق و امانتداری و عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان از شرایط عمومی است. 
از شرایط اختصاصی می توان به دارا بودن مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد. 
افراد متقاضی می توانند با تکمیل تقاضانامه و پرداخت هزینه ثبت‌نام به مبلغ یک میلیون ریال بصورت الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش و ارسال فایل عکس اسکن شده نسبت به ثبت نام اقدام کنند. 
کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون جامع مدیریت بحران در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند الف و ب این اطلاعیه نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند ج اقدام و از تاریخ 20 تا 26 فروردین ماه 93 می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند.
در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری کنند. ثبت نام منحصراً به صورت الکترونیکی است و داوطلبان لازم است از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول بوده و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نیستند. 
آزمون اول خردادماه 93 برگزار می شود و اطلاعیه مربوط به توزیع کارت و برگزاری آزمون در سایت پزوهشگاه و سازمان سنجش در تاریخ 28 اردیبهشت ماه درج خواهد شد. محل برگزاری آزمون منحصراً در شهر اصفهان است. 

۹۳/۰۱/۲۳
۰۵:۴۷

آشنایی با پژوهشگاه دانش‌های بنیادی

آموزش > پژوهش- همشهری آنلاین:
پژوهشگاه دانش‌های بنیادی مؤسسه‌ای وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در سال ۱۳۶۸ با نام «مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات» تأسیس شد.
هدف اولیه «مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات»، پیشبرد پژوهش و نوآوری در این دو رشته و فراهم آوردن الگویی برای ترویج و اعتلای فرهنگ پژوهش در سطح کشور بود که فعالیت خود را با 3 هسته تحقیقاتی در فیزیک نظری و 3 هسته تحقیقاتی در ریاضیات آغاز کرد.
تسری فعالیت این مرکز به حیطه‌های دیگر، منجر به ارتقای مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات در سال 1376 به پژوهشگاه شد و به این ترتیب «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» در جامعه علمی ایران شناخته شد.
این پژوهشگاه در حال حاضر با 8 پژوهشکده در زمینه‌های گوناگون علوم بنیادی با عناوین پژوهشکده ذرات و شتابگرها، پژوهشکده ریاضیات، پژوهشکده علوم شناختی، پژوهشکده علوم کامپیوتر، پژوهشکده علوم نانو، پژوهشکده فلسفه تحلیلی، پژوهشکده فیزیک و پژوهشکده نجوم در حال فعالیت است.
ارکان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی عبارت است از هیئت امنا، رئیس، و شورای پژوهشگاه. ریاست این پژوهشگاه نیز از آغاز تأسیس تا کنون بر عهده دکتر محمدجواد لاریجانی است.
وظایف و فعالیت‌ها
انجام تحقیقات در زمینه‌های مرتبط با موضوع تأسیس پژوهشگاه به طور مستقل و یا با همکاری مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور ایجاد ارتباط فعال و سازنده با سایر مؤسسات و جوامع علمی و پژوهشی در داخل و خارج از کشور از طریق برگزاری انواع همایش‌ها، مبادله محقق و اجرای طرح‌های مشترک همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی کشور و سایر نهادها در راستای پیشبرد اهداف موضوع تأسیس پژوهشگاه از طریق ارائه تسهیلات مختلف، پذیرش طرح‌های تحقیقاتی، ایجاد امکان گذراندن فرصت‌های مطالعاتی در پژوهشگاه ایجاد زمینه‌های مناسب برای جذب دانشمندان و پژوهشگران ایرانی کمک به پرورش محقق در زمینه‌های موضوع تأسیس از طریق دایر کردن دوره‌های تحصیلات تکمیلی و اعطا کمک هزینه تحصیلی نشر و ترویج یافته‌های علمی در زمینه‌های فعالیت پژوهشگاه از طریق انتشار کتب و نشریات و تشکیل تجمعات پژوهشی و آموزشی ارائه خدمات علمی و فنی در چارچوب فعالیت‌های پژوهشگاه بررسی و شناسایی نیازهای پژوهشی در زمینه دانش‌های بنیادی تأسیس مرکز خدمات شبکه‌ای با هدف برقراری ارتباطات شبکه‌ای جهت ارائه خدمات به پژوهشگاه و سایر مراکز علمی و پژوهشی و متقاضیان دیگر و همچنین تلاش برای توسعة فنون مربوط به شبکه در کشور. ابتکار پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ایجاد شبکه ارتباطی الکترونیکی به نام شبکه علمی ‌ـ ‌تحقیقاتی ایران یا ایرانت در سال 1371، که به تدریج و برای اولین بار مراکز علمی ‌ـ ‌تحقیقی و دانشگاه‌های ایران را به یکدیگر و به جهان علم در خارج مربوط ساخت، و اهتمام این پژوهشگاه به اجرای طرح‌های ملی مانند رصدخانه ملی ایران و شتابگر ملی، از ثمرات نگرش ملی آن است.
طرح‌های ملی که پروژه‌های تحقیقاتی در مقیاس ملی هستند و اجرای آنها به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی واگذار شده و از حمایت مالی دولت برخوردار هستند شامل رصدخانه ملی ایران، همکاری با سِرن (CERN)، گرید (Grid) برای محاسبات گسترده علمی، شتابگر خطی Mev10، چشمه نور ایران، شبکه علمی دانشگاه‌ها و دامنه کشوری و مرکز محاسبات ملی با توان بالا است.
پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از نظر همکاری‌های بین‌المللی نیز با انعقاد قراردادهای متعدد با مؤسسات تحقیقاتی معتبر خارجی مانند اکول پلی‌تکنیک، پاریس (فرانسه) و دانشگاه پاریس جنوب در اورسِی (فرانسه)، سِرن (CERN)، و SISSA همکاری‌هایی در زمینه پروژه‌های تحقیقاتی، مبادله محقق، و اشتراک در آموزش دانشجویان دکتری با این مؤسسات دارد.

۹۳/۰۱/۲۳
۲۱:۳۳

طراحی و ساخت سیستم هوشمند کنترل ترافیک برای وسایل نقلیه اضطراری توسط محققان پارک علم‌ و فناوری آذربایجان شرقی

محققان پارک علم‌ و فناوری آذربایجان شرقی، سیستم هوشمند کنترل ترافیک برای وسایل نقلیه اضطراری را طراحی کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، جعفرآقازاده پژوهشگر پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: سیستم هوشمند کنترل ترافیک که توسط تیم تحقیقاتی در مرکز تحقیقاتی پارک فناوری تبریز طراحی شده یک سیستم کنترل ترافیک است.
وی افزود: این سیستم یک گیرنده و فرستنده مادون قرمز دارد، قبل از رسیدن وسایل نقلیه اضطراری به تقاطع خیابا‌ن‌ها، سیستم گیرنده بر روی چراغ راهنمایی سیگنال ارسالی از وسایل نقلیه اضطراری مانند آمبولانس و آتش نشانی را دریافت می‌کند که از این طریق با تغییر چراغ راهنمایی و رانندگی امکان عبور وسایل نقلیه اضطراری فراهم می‌شود.
آقازاده ادامه داد: این سیستم مجهز به یک ساطع کننده است که نور مرئی یا سیگنال مادون قرمز یک گیرنده را پخش می‌کند که در تقاطع یا نزدیک آن نصب می‌شود و گیرنده به یک کارت خوان متصل است که در درون جعبه کنترل ترافیک قرار دارد، وقتی کارت مدار تعیین کند که سیگنال معتبر است، یک خروجی فعال می‌شود که نور سبز از کنترل ترافیک برای نزدیک شدن وسیله نقلیه اضطراری درخواست می‌کند و کنترل ترافیک نیز نور تائید را فعال خواهد کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه هر روز خیابان‌ها شلوغ‌تر می‌شود لذا به یک مدیریت بهتر برای کنترل و سازماندهی در امر ترافیک خیابان بیش از همیشه احساس می‌شود. سیستم هوشمند کنترل ترافیک برای وسایل نقلیه اورژانس شامل آمبولانس و ماشین‌های آتش نشانی امری ضروری است تا این وسایل نقلیه اضطراری بتوانند در کمترین زمان به مقصد خود برسند این سیستم یک راه حل اساسی برای کاهش زمان و حفظ ایمنی خودروهای اورژانس و آتش نشانی است.
آقازاده در خاتمه با اشاره به مزایای این اختراع، گفت: واحدهای آتش نشانی و وسایل نقلیه اورژانسی با مشکلات بسیاری روبرو هستند و در طول مراجعه به یک صحنه اضطراری منجر به خستگی راننده و محیط پرتنش ایجاد می‌کند، مسائل مربوط به واکنش رانندگان دیگر در عبور از تقاطع و چراغ‌های راهنمایی به طور معمول در هر ماموریت اضطراری مواجه هستند علاوه بر این مسائلی بوجود می‌آید که اورژانس های متعدد در نزدیک تقاطع با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند لذا کاهش این مشکلات باعث افزایش ایمنی سواره و آمادگی آتش نشانان و خدمات اورژانسی در اجرای ماموریت‌های اضطراری می‌شود.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۰:۳۳

طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند توسط محققان پارک علم و فناوری استان فارس

مهندسان جوان پارک علم و فناوری استان فارس موفق به طراحی و ساخت دستگاه خودکار آرماتوربند شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، امید داودی مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: این دستگاه با هدف مکانیزه کردن آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه های آرماتور پروژه های عمرانی از جمله شمع کوبی جهت مترو، راه سازی، پل سازی، ساختمان سازی بتونی، لوله سازی بتونی جهت خطوط انتقال آب و فاضلاب، ساخت ستونی برق بتونی طراحی شده است.
وی افزود: این دستگاه قادر به آرماتوربندی شمع، ستون، تیر و قفسه های آرماتور تا قطر 1.5 متر و طول استاندارد 12 متر است که به صورت سفارشی تا قطر 4 متر و طول 27 متر هم قابل ارتقاست.
داودی تصریح کرد: در این دستگاه از روش چرخش و بافت یکپارچه و مدور خاموت به دور آرماتور با استفاده از دو روش سیستم نقطه جوش مقاومتی و جوش CO2 برای ایجاد اتصالات و همچنین از جک های هیدرولیک نگهدارنده استفاده شده که در طول زمان تولید شمع از افتادگی، تنش و خمش آن جلوگیری می کند.
وی درباره مزایای دستگاه خودکار آرماتوربند گفت: بالابردن سرعت و کیفیت آرماتوربندی به دلیل اجرای روش یکپارچه و مکانیزه کردن خاموت بندی از سیستم نقطه جوش جهت ایجاد اتصالات، عدم به وجود آمدن ضایعات مصالح به دلیل یکپارچگی و پیوسته بودن آنها، افزایش استحکام میلگرد و خاموت ها در مقابل فشار و نیروهای وارده به ستون، شمع ، تیر و قفسه های آرماتور به دلیل یکپارچگی خاموت ها، تنظیم دقیق گام خاموت ها با استفاده از سیستم مکانیزه و PLC از جمله مزیت های این دستگاه به شمار می رود.
داودی ادامه داد: عدم جابجایی آرماتور و خاموت ها و تغییر حالت و شکل آنها تا پایان بتون ریزی به دلیل استفاده از سیستم نقطه جوش برای ایجاد اتصالات از دیگر مزیت های این دستگاه محسوب می شود که با رعایت ضوابط فنی و استانداردها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و مقاومت کششی آرماتورها را نیز از بین نمی برد و این امر باعث ارتقاء کیفیت، استحکام و استاندارد و همچنین دقت بالای اجرا می شود.
به گفته وی، دستگاه خودکار آرماتوربند، توانایی آرماتوربندی با ابعاد، اندازه، اشکال و مقاطع مختلف از جمله مثلث، مربع، مستطیل، چند ضلعی و دایره را نیز دارد و می تواند از آرماتور و خاموت با سایزهای مختلف استفاده کند.
داودی با بیان اینکه سایز قابل استفاده خاموت از 6 تا 12 و آرماتور از 12 تا 32 میلیمتر است، گفت: البته به صورت سفارشی، طراحی خاموت تا سایز 16 میلیمتر هم قابل ارتقا است که این اقدام دارای محاسنی شامل افزایش سرعت اجرای پروژه ها، ارتقا کیفیت اجرا نسبت به روش سنتی دستی، کاهش هزینه برای کارفرمایان، مجریان و پیمانکاران، ایجاد و حفظ استاندارد اجرای پروزه های عمرانی، ایحاد استحکام در روش بافت و آرماتوربندی یکپارچه، صرفه جویی در استفاده از منابع مالی و نیروی انسانی و کاهش ضایعات مصالح است.
به گفته وی، شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی می توانند از دستگاه خودکار آرماتوربند در پروژه های خود استفاده کنند و تاکنون نیز شهرداری شیراز از این دستگاه در پروژه های خود بهره‌برداری کرده است.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۰:۳۱

شتابگر ملی، کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل می کند

دکتر محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به اجرای طرح شتابگر ملی چشمه نور در قزوین، گفت: راه اندازی این شتابگر در قزوین می تواند کشور را به قطب دانش و فناوری خاورمیانه تبدیل کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر لاریجانی در شورای اداری استان قزوین با اعلام این خبر اظهار داشت : شتابگر ملی چشمه نور که هم اکنون در قزوین درحال اجرا است، یکی از بزرگترین طرح های علمی کشور و خاورمیانه به شمار می رود.
وی این طرح بزرگ را یک برکت علمی برای کشور خواند و تصریح کرد: طرح شتابگر ملی ایران پس از تکمیل، می تواند زمینه فعالیت شش تا هفت هزار دانشمندان را فراهم کند.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه در این طرح، تشعشعات مختلف هسته ای که دارای کاربردهای علمی فراوان می باشند برای انجام طرح های تحقیقاتی و علمی و اکتشافات در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، اظهارکرد: این طرح یک آزمایشگاه بزرگ علمی محسوب می شود.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی از نیروی انسانی عالم، دانشمند و متخصص به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های طرح شتابگر ملی نام برد و گفت: در پی این هستیم تا با استفاده از ظرفیت دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین نیروی انسانی این طرح بزرگ علمی را تامین کنیم.
وی در خصوص هزینه های اجرای این طرح بزرگ علمی گفت: اجرای این طرح نیازمند صرف 7تا 8 هزار میلیارد ریال می باشد که ساخت آن در یک بازه زمانی 10 ساله مورد طراحی قرار گرفته و هم اکنون ساخت لوازم آن آغاز شده است.
دکتر لاریجانی با اشاره به کاربرد طرح شتابگر ملی در حوزه های مختلف علمی از جمله پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، داروسازی و کشاورزی گفت: اهمیت ایجاد این آزمایشگاه بزرگ به منظور توسعه علمی کشور بر کسی پوشیده نیست، امروز دانشمندان ایرانی برای دستیابی به سطوح بالاتری از دانش و توسعه علمی باید با علم واقع آشنا شوند و از حوزه کتابخوانی فراتر بروند.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود بصیرت را لازمه پیشرفت کشور دانست و افزود: بصیرت سیاسی یکی از شقوق بصیرت می باشد که به معنای داشتن دیدگاه واقع بینانه از وضعیت موجود و شناخت وظیفه و عمل به موقع و به اندازه آن است.
وی شعار اعتدال دولت تدبیر و امید را شعاری بجا و مناسب دانست که باید درست فهمیده شود و گفت: در مکتب اهل بیت (ع) به موضوع اعتدال در کارها توجه شده است .
دکتر لاریجانی انقلاب اسلامی را به عنوان یک تجربه عظیم که موجب ایجاد و شکل گیری نظام سیاسی - مدنی براساس عقلانیت اسلامی شد ،مهم ترین دستاورد کشور یاد کرد و گفت: کارگزاران این نظام باید انقلاب را به عنوان شاخص و مرجعی برای تشخیص و انجام وظایف خود انتخاب کنند.
وی با اشاره به ادعاهای غرب و امریکا در خصوص اراده ایران برای ساخت بمب اتمی، گفت: ایران در پی ساخت بمب اتمی نیست، چرا که این کار بنا به فتوای رهبر معظم انقلاب و ولی امر مسلمین، خلاف شرع است.
دکترلاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری همگانی با دولت برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا اقتصاد خود را مقاوم کنیم.
وی در خاتمه اقتصاد مقاومتی را بر خلاف اقتصاد غیرمقاومتی به دنبال کسب سود و مصرف گرایی ندانست و گفت: این نوع اقتصاد به دنبال تولید و پیشبرد راهکاری است که مقاومت یک جامعه را بالا ببرد و در جامعه برای رسیدن به اهداف هم افزایی ایجاد کند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۲:۱۲

دریافت اولین تاییدیه علمی اختراع توسط پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

اختراع ضربه گیر مخروطی شیار دار پر شده از فوم پلی اورتان با تأیید مرجع منطقه ای مالکیت فکری از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گواهی تأییدیه علمی دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی مسئول مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: ضربه گیر مخروط شیار دار پرشده از فوم جهت افزایش میزان جذب انرژی، کاهش ماکزیمم نیروی لهیدگی و پایداری سازه طراحی شده است.
معروفی به کاربردهای این ضربه گیر اشاره کرد و  گفت: این نوع ضربه گیر را می توان در نوک دماغه فضا پیماها و همچنین در پشت سپر خودرو در صنایع خودروسازی استفاده کرد .
وی درادامه گفت: این گواهی اولین تأییدیه علمی اختراع است که پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان به عنوان مرجع منطقه ای مالکیت فکری پس از طی نمودن فرایند داوری و ارزیابی علمی دریافت کرده است.
مسئول مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: اخذ تأییدیه علمی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی صرفاً برای طرح هایی که قابلیت اجرایی شدن را برای اولین بار در جهان داشته باشند صادر می گردد .
گفتنی است این تاییدیه علمی دارای بالاترین درجه اعتبار برای اختراعات در ایران می باشد و مراجع منطقه ای به عنوان همکار سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مسئولیت ارزیابی علمی اختراعات، وظیفه فرهنگ سازی، آموزش، اطلاع رسانی و بکارگیری اختراعات در سطح منطقه را بر عهده دارند.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۵:۱۷

آهون‌منش در گفت‌وگو با فارس: مسابقات جام‌جهانی در زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها تاثیری ندارد

دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی با توجه به اهمیت کیفیت در کار آموزشی دانشگاه‌ها گفت: مسابقات جام‌جهانی در زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها تاثیری ندارد.

علی آهون‌منش دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با اشاره به شایعات تغییر در زمان امتحانات پایان ترم دوم دانشگاه‌ها به دلیل همزمانی با مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 گفت: مسابقات جام جهانی فوتبال نباید در کیفیت آموزش تاثیری داشته باشد و به همین دلیل زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها تغییری نمی‌کند.
وی افزود: با هماهنگی وزارت علوم به این نتیجه رسیدیم که اگر قرار باشد کیفیت آموزش به دلیل همزمانی با مسابقات ورزشی تحت تاثیر قرار گیرد آموزش عالی مختل می‌شود.
آهون‌منش ادامه داد: ترم دوم دانشگاه‌ها به دلیل همزمانی با تعطیلات نوروز با یک ماه وقفه روبه‌رو است و نمی‌توان به دلیل همزمانی این ترم با مسابقات جام جهانی امتحانات را نیز یک ماه زودتر برگزار کرد زیرا کیفیت آموزش زیر سوال می‌رود.

۹۳/۰۱/۲۳
۱۱:۰۷

دانشجوی دانشگاه آزاد مشهد برنده طلای جشنواره اختراعات ژنو شد

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از مشهد، نصیر خدنگ نیک‌ فرجام با اختراع «تشک بیوفوم ضدباکتری جلوگیری از زخم بستر» در کلاس اختراعات پزشکی، موفق به دریافت نشان طلای این جشنواره از دست شهردار ژنو و تعدادی دیگر از دانشمندان و چهره‌های علمی جهان شد. 
این تشک، طبیعی، گیاهی و فاقد هرگونه مواد شیمیایی بوده و قابل بازیافت، ضدآب، ضدآتش است و برای جلوگیری از زخم بستر افراد معلول، جانباز، فلج و درحالت کُما اختراع شده است.
اختراع یادشده همچنین موفق به دریافت نشان طلای وزارت علوم کشور رومانی از دست وزیر علوم این کشور شده و نیز یکی از مسئولان سازمان ملل در گفتگو با مخترع یادشده، با اشاره به انسان‌دوستانه بودن اختراع تشک بیوفوم، قول همکاری در معرفی و استفاده جهانی از این اختراع را داده است.
این عضو اتاق فکر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد مشهد، قصد دارد حکم و  مدال مربوط به اختراعش را به موزه حرم مطهر رضوی اهدا کند.
لازم به ذکر است، در این مسابقات بیش از 800 مخترع از 42 کشور جهان شرکت داشته‌اند و غرفه اختراع تشک بیوفوم بیشترین بازدیدکننده جشنواره را به خود اختصاص داده است.
اختراع یاد شده با هدایت و کمک دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ازاد مشهد در حال تجاری‌سازی و تولید می‌باشد.  

۹۳/۰۱/۲۳
۲۳:۵۱

دو انجمن به دفتر تحکیم وحدت پیوستند

محمد رضا روشنایی در گفت وگو با خبرنگار تشکل های دانشجویی فراسخن اظهار کرد: در نشست شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت با عضویت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بیرجند و سجاد مشهد موافقت شد.
وی افزود: با عضویت این دو انجمن هم اکنون ۱۸ تشکل عضو دفتر تحکیم وحدت هستند.
بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیلات دفتر تحکیم وحدت به دلیل تعداد کم انجمن های عضو از حالت قانونی خارجی شده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا شهریور ماه امسال به این تشکیلات زمان داده است تا اعضای خود را افزایش دهد.
از میان ۱۸ انجمنی که در فهرست اعضای دفتر تحکیم وحدت پیشتر اعلام شده بود، انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، لرستان و مشهد از این تشکیلات اعلام استقلال کردند.
فراهنگ**۹۳۰۳**

۹۳/۰۱/۲۳
۱۵:۵۵