نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114920
 • تمام سکه (طرح جدید) 1219000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1191000
 • نیم سکه 659000
 • ربع سکه 373000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3741
 • یورو 4241
 • پوند 4896
 • صد ین 3470
 • درهم امارات 1036
 • لیر ترکیه 1078
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32440
 • 0
  یورو 36345
 • 0
  پوند 42272
 • 0
  فرانک 33328
 • 0
  صد ین 29164
 • 0
  درهم امارات 8828

همکاری بانک سامان و شرکت ملی نفت ایران ادامه می‌یابد

همزمان با بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی ایران، قرارداد همکاری شرکت ملی نفت ایران و بانک سامان برای یک سال دیگر تمدید شد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، محمد فرخی پور مدیر بانکداری شرکتی با اعلام این خبر گفت: به‌دنبال رضایت مدیران و کارکنان شرکت ملی نفت ایران از خدمات بانکی و بیمه‌ای گروه مالی سامان، قرارداد همکاری تا پایان سال 1396 به امضا طرفین رسید.
مدیر بانکداری شرکتی بانک سامان اظهارداشت: بر اساس این تفاهم‌نامه، کارکنان شرکت ملی نفت ایران از مزایای کارت اعتباری بانک سامان و خدمات بیمه‌تکمیلی درمان بیمه سامان بهره‌مند می‌شوند و سایر خدمات بانکی نیز به‌ تدریج، در اختیار آن شرکت قرار می‌گیرد.
فرخی پور درباره خدمات مدیریت بانکداری شرکتی نیز تصریح کرد: بانک سامان با هدف ارزش‌آفرینی بیشتر برای شرکت‌ها اقدام به تشکیل این مدیریت کرده است و با تأمین و مدیریت منابع مالی، ارایه خدمات سفارشی‌شده و حمایت از کسب‌وکار شرکتی با تمرکز بر شناخت مشتریان شرکتی‌، در تلاش است در جایگاه یک مشاور و پشتیبان تجاری معتمد و کارآمد برای بنگاه‌های اقتصادی نقش‌آفرینی کند‌.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۲۵

بخشنامه جدید بیمه مرکزی پیش از برگزاری مجامع بیمه ای ها

گروه سایبان - ظاهرا بیمه مرکزی اخیرا در نامه ای جدید به شرکت های بیمه تاکید کرده که پیش از برگزاری مجامع باید صورت های مالی به تائید این نهاد رسیده باشد. بنابراین پیش بینی می شود که مجامع شرکت ها کمی دیرتر از سال گذشته برگزار شود.
از سوی دیگر ماده58 قانون بیمه شخص ثالث عنوان می کند که بیمه مرکزی مکلف است مطابق مقررات مربوط بر اجرای تعهدات شرکتهای بیمه و نحوه محاسبه ذخایر آنها در رشته بیمه شخص ثالث نظارت نموده و از کفایت ذخایر مذکور جهت ایفای تعهدات آتی شرکتهای بیمه اطمینان حاصل کند.شرکتهای بیمه مکلفند ذخایرتأییدشده از سوی بیمه مرکزی را در دفاتر و صورتهای مالی خود، مطابق دستورالعمل بیمه مرکزی ثبت کنند.
بنابرآنچه عنوان شد باید انتظار داشت که در صورت های مالی تجدید ارائه شده نباید شاهد کسری ذخایر بود و سنهاب به عنوان ابزاری کنترلی کمک خواهد کرد که صورت های مالی شرکت های بیمه از دقت بیشتری برخوردار باشد.
حال که معاون اول رئیس جمهور هم بر تکمیل پروژه سنهاب در صنعت بیمه تاکید دارد باید دید که آیا در دوره های بعدی و در صورت های مالی شاهد کسری ذخایر خواهیم بود و یا تکمیل فازهای تکمیلی سنهاب در حد حرف بوده است؟
در بخش نامه جدید بیمه مرکزی بر تفکیک حساب های عمر و سرمایه گذاری و بحث اعمال ذخایر تاکید شده است .
هرچند که پیش از این هم برگزاری مجامع با تائید صورت های مالی شرکت ها از سوی بیمه مرکزی همراه بود اما پیش بینی می شود با چنین تدبیری مشکلات صورت های مالی بیمه ای ها کمتر شود و زمینه اجرای استاندارهای IFRS فراهم شود.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۲۸

تبریک صنعت بیمه به دکتر روحانی

دکتر عبدل الناصر همتی، به مناسبت "حماسه ی حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری" پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، در پیام رئیس کل بیمه مرکزی آمده است:
انتخابات پرشور روز بیست و نهم اردیبهشت و حماسه حضور مردم در این انتخابات حساس، یک بار دیگر نشان داد که ملت شریف ایران با هدایت های مقام معظم رهبری همیشه در بزنگاه های حساس یار و یاور انقلاب، ایران و اسلام اند و دل در گرو توسعه، پیشرفت و آبادانی این مرزو بوم دارند.
اینجانب به نمایندگی از صنعت بیمه کشور، ضمن تشکر از این حضور گرم و با صلابت مردان و زنان نیک این سرزمین و تبریک به جناب آقای دکتر روحانی بابت انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور، اطمینان دارم که تداوم سیاست های دولت تدبیر و امید، می تواند  موجب تحقق برنامه ها و اهداف مورد نظر در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و بین المللی گردد.
در همین جا لازم می دانم که از همراهی و همکاری اهالی دلسوز و پرتلاش صنعت بیمه کشور در طول چهارسال گذشته با دولت و البته حضور چشمگیر آنان در انتخابات اخیر، قدردانی نمایم.
 قطعا صنعت بیمه کشور مانند گذشته یار و یاور دولت  برای برقراری آرامش و اطمینان در جامعه خواهدبود. امیدواریم با حمایت های دولت دوازدهم نقش و تاثیر صنعت بیمه در همه ارکان جامعه و بخصوص حوزه اقتصادی کشور افزایش یابد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۵۶

جانبازان و ايثارگران صاحبان اصلي نظام هستند

خبرگزاري آريا- مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان قزوين گفت: جامعه‌اي که ما به آنها خدمت مي‌کنيم صاحبان اصلي نظام هستند و بايد هر خدمتي که در توان داشته باشيم به آنها ارايه بدهيم.
به گزارش خبرگزاري آريا، غلامرضا حقايق‌پور، مديرکل و مسعود بخارايي معاون بهداشت و درمان بنياد شهيد و امور ايثارگران استان قزوين با محسن شمس، مديرکل بيمه ايران استان قزوين به منظور پيگيري و رفع مشکلات درماني جامعه ايثارگران ديدار کردند.
در اين جلسه، مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان قزوين گفت: جامعه‌اي که ما به آنها خدمت مي‌کنيم صاحبان اصلي نظام هستند و بايد هر خدمتي که در توان داشته باشيم به آنها ارايه بدهيم.
وي با بيان اينکه نظام در برابر خانواده‌هاي شاهد و ايثارگر تکليف دارد که حداقل خدمات درماني را به آنها ارايه بدهد، افزود: بايد تلاش کرده اگر در مواردي جامعه ايثارگران با مشکلاتي مواجه شدند در حد توان‌مان به آنها کمک کنيم.
حقايق‌پور با تشکر از زحمات مديرکل بيمه ايران استان قزوين گفت: ما هر جا با مشکل برخورد کرديم، شما دست‌اندرکاران بيمه، آنچه در توان‌تان بوده به منظور رفع مشکلات جامعه ايثارگران اقدامات لازم را انجام داديد.
وي با بيان اينکه تعامل بين بنياد شهيد و امور ايثارگران و بيمه ايران استان قزوين مطلوب است، گفت: بايد اين تعاملات ارتقا يابد تا راهکارهاي لازم جهت پيشگيري و رفع مشکلات جامعه ايثارگران به موقع اتخاذ شود.
مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان قزوين افزود: ظرفيت‌هاي مشترکي بين بنياد و بيمه ايران وجود دارد که بايد در جهت رفع کامل مشکلات جامعه ايثارگران شناسايي شود تا بتوانيم خدمات موثرتري را ارايه بدهيم.

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۳۵

همایش بین‌المللی «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت و احیای هویت اسلامی ایرانی» در اردبیل برگزار می‌شود

گروه فرهنگی: شهر اردبیل در مردادماه سال جاری میزبان همایش بین‌المللی «نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت و احیای هویت اسلامی ایرانی» خواهد بود.

سیدناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل با اعلام اینکه  همایش بین المللی نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت و احیای هویت  اسلامی ایرانی در مردادماه سال جاری با حضور محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی در شهر اردبیل برگزار می شود، گفت: بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان ، این همایش همزمان با هفته استان در روزهای اول و دوم مرداد برگزار می شود.
 وی افزود: برگزاری نمایشگاه کتاب در تهران، برگزاری مسابقات آسیایی والیبال در اردبیل و نیز انتخابات ٢٩ اردیبهشت و تب بالای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و رستا باعث شد تا شورای فرهنگ عمومی استان ، زمان برگزاری همایش را از اردیبهشت به مرداد تغییر دهد. 
اسحاقی با اعلام ٤٦ مقاله از سراسر کشور به دبیر خانه این همایش ارسال شده است ، افزود مهلت ارسال مقاله به این رویداد مهم را تا پانزدهم تیر ماه ٩٦ تمدید کرد.
عموم علاقه مندان بویژه محققان، پژوهشگران و صفویه شناسان عزیز می توانند مقالات پژوهشی خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند .
محورهای فراخوان:
-        شیخ صفی الدین اردبیلی، بنیانگذار عرفان شیعی اجتماعی
-        دین و دولت در عصر صفویه
-        فقه و حکومت در عصر صفویه
-        کشورداری بر مبنای اندیشه شیعی در عصر صفویه
-        فتوت و عرفان صفویه
-        مراسم و آیین های مذهبی شیعی در عصر صفویه
-        علوم و فنون عصر صفویه
-        ادبیات و شعر عصر صفویه
-        هنر و معماری عصر صفویه
-        سیاست خارجی عصر صفویه
-    تاریخ  نگاری در عصر صفویه
-    فتوحات در عصر صفویه
-    اتحاد و همبستگی اقوام ایرانی در عصر صفوی
-    اجداد و اولاد شیخ صفی الدین اردبیلی
مقررات شرکت در همایش:
١-     عموم محققان و پژوهشگران عزیز در سراسر ایران اسلامی می توانند مقالات خود را بصورت تایپ شده حداقل در ١٥ صفحه و حداکثر در ٢٥ صفحه  A٤به صورت تک رو و با فونت Lotus ١٢ به  دبیرخانه همایش  ارسال کنند. 
٢-    مقالات ارایه شده نباید در همایش ها و جشنواره های دیگر مرتبط با این موضوع و محورها  شرکت کرده باشند.
٣-    دبیرخانه همایش در انتخاب ، اصلاح و گزینش آثار برای چاپ مجموعه مقالات آزاد است . 
٤-    دبیرخانه حق استفاده از مقالات ارسالی را برای چاپ با ذکر نام پدیدآورنده اثر برای خود محفوظ می دارد.
٥-    مقالات برگزیده در همایش توسط صاحبان اثر ارایه خواهد شد.
٦-    مقالات با روش تحقیق علمی نگاشته شده و فهرست منابع و مآخذ در پایان مقالات ذکر شود.
 جوایز :
برگزیده  اول : نشان همایش + دیپلم افتخار + ٣٠ میلیون ریال
برگزیده دوم : نشان همایش + دیپلم افتخار+ ٢٠میلیون ریال
برگزیده سوم : نشان همایش + دیپلم افتخار +١٣میلیون ریال
شایسته تقدیر:
نفر چهارم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
نفر پنجم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
نفر ششم: لوح سپاس + مبلغ ٠٠٠/٠٠٠/١٠ ریال
تبصره١:  صاحبان مقالات برگزیده و شایسته تقدیر با هزینه دبیرخانه همایش از سوی استان دعوت و در مراسم اختتامیه شرکت خواهند داشت.
تبصره٢: اهداء جوایز منوط به حضور برگزیده در مراسم اختتامیه خواهد بود.
 نکات مهم:
-        از نفرات منتخب برگزیده به عنوان میهمان دبیرخانه همایش در مراسم اختتامیه دعوت بعمل می آید.
-         نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی به عنوان برنامه های جنبی با حضور میهمانان و اساتید صاحبنظر برگزار خواهد شد.
-        آثار برگزیده در قالب کتابی چاپ و برای شرکت کنند گان ارسال خواهد گردید.
-        هزینه های ایاب و ذهاب ، اسکان و پذیرایی در طول برگزاری همایش به عهده دبیرخانه بوده و به  برگزیدگان  در مرحله پایانی همایش ( کمک هزینه سفر- ریلی و جاده ای )  پرداخت خواهد شد .
تقویم برگزاری :
-        آخرین مهلت ارسال آثار :  ١٥ تیر ماه ٩٦
-        تاریخ برگزاری همایش  : اول و دوم مردادماه ٩٦
 نشانی پستی :
اردبیل – خیابان شهید مطهری-جنب بیمه ایران - اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل  دبیرخانه  همایش  بین المللی  نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت علیهم السلام و هویت فرهنگ اسلامی ایرانی
شماره تماس : ٣٣٢٣٠٨٧٤-٠٤٥ و ٣٣٢٣١٤٤٣-٣٣٢٣١٤٥٣-٠٤٥
شماره نمابر : ٣٣٢٣٠٨٧٤
سامانه پیامک :٢٠٠٠٣٧٦٧
نشانی الکتونیکی : hamayeshesafavi@gmail.com

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۱۶

صدرنشینی تیم شهدای مدافع حرم قم در لیگ کشتی فرنگی ایران

تیم کشتی فرنگی شهدای مدافع حرم قم در پایان پیکارهای هفته نخست لیگ برتر کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در حالی که رقابت‌های فصل 1396 لیگ کشتی فرنگی باشگاه‌های برتر کشور با حضور 9 تیم برگزار می‌شود، بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از سوی سازمان لیگ فدراسیون کشتی این تیم‌ها در دو گروه چهار و پنج تیمی قرار گرفته‌اند.
در مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد باشگاه‌های کشور نیز 10 تیم شرکت کرده‌اند و این تیم‌ها نیز در دو گروه پنج تیمی برگزار کننده رقابت‌های مرحله مقدماتی هستند و در پایان دیدارهای مقدماتی از هر گروه دو تیم مجوز صعود به مرحله نهایی این مسابقات را به دست خواهند آورد.
با توجه به نتایج دیدارهای هفته نخست لیگ برتر کشتی فرنگی باشگاه‌های کشور که تیم شهدای مدافع حرم قم نیز در آن حضور دارد، این تیم در گروه نخست مقدماتی بهترین نتیجه را در گام نخست کسب کرد تا در صدر جدول رده‌بندی خود را به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی معرفی کند.
در گروه نخست از مرحله مقدماتی مسابقات فصل 96 لیگ کشتی فرنگی کشور تیم‌ شهدای مدافع حرم قم با تیم‌های بیمه رازی تهران، خواجه‌وندی نوشهر، پاس اندیمشک و رعد پدافند تهران هم‌گروه است و در نخستین گام توانست تیم پاس اندیمشک را در خانه خود شکست بدهد.
در شرایطی که رقابت‌های گروه دوم لیگ کشتی فرنگی با حضور تیم‌های سینا صنعت ایذه، دانشگاه پیام نور خوزستان، هیأت کشتی البرز و آکادمی کشتی امید نوروزی برگزار می‌شود، تیم شهدای مدافع حرم قم در هفته نخست میزبان خود تیم پاس اندیمشک را با نتیجه 6 بر دو شکست داد.
در دیدارهای هفته نخست این گروه تیم رعد پدافند تهران استراحت داشت و دیگر مسابقه هفته نخست را تیم‌های بیمه رازی و خواجه‌وندی نوشهر برگزار کردند که این مسابقه نزدیک با برتری پنج بر سه به سود تیم بیمه رازی پایان یافت تا با احتساب نتایج هفته نخست، تیم شهدای مدافع حرم قم در صدر جدول رده‌بندی این گروه قرار بگیرد.
انتهای پیام/ذ

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۰۵

گردهمایی نمایندگان شبکه فروش استان البرز با حضور مدیرعامل

مهندس صفدری مدیرعامل بیمه "ما" به همراه تعدادی از مشاورین و مدیران از شعبه کرج بازدید و در گردهمایی نمایندگان شبکه فروش این استان حضور یافت.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی ، مجید صفدری مدیرعامل در این گردهمایی با تاکید بر اهمیت و جایگاه مشتری مداری و توجه به فروش حرفه ای، فرآیند فروش خدمات بیمه گری را از جمله مشاغل تخصصی و حرفه ای دانست و خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان شبکه فروش با علم مدرن بازاریابی و فروش آشنا نباشند نمی توانند اطمینان و اعتماد و ترغیب برای مشتریان ایجاد کنند و از طرفی رفتار مصرف کنندگان اثبات می کند که "مبادله" اساس و پایه یک فروش موفق است که لازمه آن انجام مذاکره موثر و علمی است.
وی افزود: بهترین نوع فروش در صنعت بیمه مدل اسپین و بازاریابی رابطه مند از اثرگذارترین نوع مارکتینگ می باشد.در بازاریابی رابطه مند به حفظ مشتری و در کنار مشتری بودن تاکید می شود. در این بازاریابی می توان به عنوان مشاور و فروشنده حرفه ای در کنار مشتری بوده و با ایجاد روابط بلند مدت در فروش انواع بیمه نامه و ایجاد رضایتمندی به نتایج مطلوبی دست یافت.
بر اساس این گزارش از جمله نکات حائز اهمیت در این گردهمایی، برگزاری مراسم تودیع و معارفه سرپرست شعبه استان البرز بیمه "ما" بود
در این مراسم مهندس صفدری از زحمات و تلاش های فرامرز بیاتی سرپرست پیشین استان البرز تقدیر و قدردانی نمود. همچنین تاکید کرد: امیدوارم با استعانت از درگاه خداوند منان و مشارکت همه پرسنل شعبه و نمایندگان محترم شبکه فروش استان البرز، شاهد موفقیت روز افزون پرویز رضایی به عنوان رییس شعبه جدید در استان البرز باشیم.

منابع دیگر:
 • ملت بازار
 • عصر اعتبار
 • شما نیوز
 • افق تازه
 • صبح تهران
 • نیوزبانک
۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۲۹

معرفی نماینده برتر شرکت بیمه معلم

حاکم ساقی بیرق نماینده برتر شرکت بیمه معلم معرفی شد، وی گفت: فروش بیمه نامه یکی از فعالیتهای اقتصادی تخصصی محسوب می شود.

حاکم ساقی بیرق نماینده برتر شرکت بیمه معلم معرفی شد، وی گفت: فروش بیمه نامه یکی از فعالیتهای اقتصادی تخصصی محسوب می شود که نه تنها نیازمند سواد خاص خود می باشد بلکه همچنین نیازمند بهره مندی از هوش هیجانی بالا، قدرت شناسایی سریع و عملگرایی قابل توجهی است. به این موارد اگر شرایط قدرت خرید و سطح فرهنگ استفاده از بیمه را در جامعه هدف موردتوجه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که فروش بیمه نامه در کشور به هیچ وجه کار آسانی نیست. ازاین رو مشخص است که قرار گرفتن در فهرست بهترین های فروش یک شرکت بیمه و حتی حضور در صدر فهرست تا چه میزان می تواند سخت باشد . حاکم ساقی بیرق، نماینده بیمه معلم در اردبیل کسی است که در حال حاضر در فهرست برترین فروشنده های بیمه معلم قرار دارد. وی با تحصیلات پایه کارشناسی اقتصاد صنعتی در شهر خلخال از توابع استان اردبیل است که کار خود را از سال ۸۸ کلید زده و در حال حاضر یکی از بهترین فروشنده های بیمه نامه شرکت بیمه معلم محسوب می گردد . اما وی چگونه به این موفقیت دست یافته و چه پیشنهادی برای همکاران خود جهت رسیدن به موفقیت دارد.
نماینده برتر بیمه معلم در سال گذشته ۶۰ درصد سبد فروشش رابیمه نامه عمر تشکیل می داده است که قصد دارد در سال جاری به رکورد فروش بیمه نامه دست پیدا کند.
حاکم ساقی بیرق راز موفقیت خود را فروش بیمه نامه به صورت چهره به چهره و پیگیر بودن مداوم و کشف مشتریان تازه به ویژه در سازمان ها می داند.
این بیمه گر نمونه همچنین تک شغله بودن را در کار خود بسیار موثر می داند و می گوید:تک شغله بودن موجب می شود تمام تلاش و فکر خود را بر فروش بیمه نامه و مشتری تمرکز کنی و این خود موجب موفقیت در فروش و افزایش بیمه نامه خواهد شد.
از حاکم ساقی بیرق نماینده کد ۷۳۸ بیمه معلم درباره دلایل انتخاب بیمه معلم برای فعالیت می پرسیم. ساقی پاسخ داد: بعد از مدتی تحقیق و جستجو و مطالعه خوشنامی بیمه معلم و پرداخت به موقع خسارت به زیان دیدگان موجب شد که این شرکت را برای فعالیت بیمه ای خود انتخاب کنم و امروز بعد از ۹ سال فعالیت از تصمیمی که گرفتم کاملا احساس رضایت می کنم این بیمه گر نمونه نگاه مثبتی به بازار دارد به نحوی که تاکید می کند با فرهنگ سازی و جلب اطمینان مردم می توان فروش بیمه نامه بخصوص در بخش عمر و سرمایه گذاری را افزایش داد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۲۶

بیمه پاسارگاد استخدام می کند

عصر اعتبار- شرکت بیمه پاسارگاد از علاقمندان جهت همکاری دعوت به عمل آورد.

به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار »، شرایط استخدام به شرح زیر می باشد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۲۵

علیرضا بیانیان:در صنعت بیمه کار حرفه ای انجام نمی شود

خبرایران: مدیرعامل بیمه آرمان در خصوص مهمترین اولویت های اقتصادی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفت: مهمترین اولویتی که دولت جدید باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد ارزیابی درست سیستم بیمه ای بر اساس شرایط بازار است.

به گزارش خبرایران، علیرضا بیانیان مدیرعامل بیمه آرمان برخی تغییراتی که بدون در نظر گرفتن منافع شرکتهای بیمه ای ایجاد می شود را زیان‌آور دانسته و افزود: در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلاتی که در عرصه بیمه وجود دارد افزایش دیه ای است که توسط قوه قضاییه شکل می گیرد؛ بدون اینکه شرکت بیمه، مجاز به افزایش حق بیمه باشد یعنی می‌گویند افزایش دیه را انجام دهید اما نیازی به الحاقیه نیست. یا اینکه عوارضی که از شرکتهای بیمه گرفته می شود همه مبادلاتشان را به هم می ریزد و به ضرر این شرکتها تمام می شود یعنی بدون آنکه کار فنی انجام دهند می گویند آن را انجام دهید.
«بیانیان» با اشاره به اینکه در حال حاضر،بیمه شخص ثالث مهمترین رشته شرکتهای بیمه ای است ادامه داد: با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث اجباری است و حدودا 50 تا60 درصد پورتفوی صنعت بیمه، خودرو است خیلی به شرکتهای بیمه فشار وارد می شود و واقعا برای آنها ضرر دارد اما بالاجبار برای اینکه بتوانند منابع مالی برای خودشان تامین کنند مجبور به صدور آن هستند.
مدیرعامل بیمه آرمان با انتقاد از اینکه در صنعت بیمه کار حرفه ای انجام نمی شود گفت: متاسفانه نرخهایی که زده می شود براساس نرخ فنی یا آنالیز ریسک نبوده و بر اساس شرایط خاص تعیین می شود که این کار حرفه ای و کارشناسانه نیست.   
«بیانیان»معتقد است اگر به این مسائل و معضلات توجه ویژه بشود می‌تواند نقش بسیارمهمی در پویایی صنعت بیمه داشته باشد.
 

۹۶/۰۲/۳۱
۱۲:۲۳

نرخ سود بانکی در سال 96 باید با ملاحظه تورم، مطالبات بانک‌ها و فعالیت غیرمجازها تعیین شود تثبیت نرخ سود 15 درصدی در شرایط تورم دو‌ رقمی

انتظارات دوگانه سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان از سیستم بانکی

گروه بانک و بیمه|
فرشاد قاسمعلی – محسن شمشیری|
نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای اصلی سیاست پولی، سرمایه‌گذاری و نظام بانکی و اقتصادی کشور نه تنها تعادل یا عدم تعادل در بازار پول و بانکداری و گردش منابع مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه به خاطر بانک محور بودن اقتصاد و نیاز واحدهای اقتصادی به پول و منابع مالی، اثرات مختلفی بر اقتصاد و سایر بازارها دارد
به گزارش تعادل، اگر چه بسیاری از کارشناسان معتقدند که اثر کاهش نرخ سود و ایجاد تناسب بین نرخ سود با تورم، در سال‌های اخیر آثار مثبتی داشته و باعث ایجاد رشد اقتصادی و تامین نیاز واحدهای اقتصادی و همچنین رشد تسهیلات دهی بانک‌ها شده و لذا لازم است که در سال 96 نیز نرخ سود سپرده‌ها از 15 درصد فعلی مثلا به 14 درصد کاهش یابد، اما برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که حفظ همین نرخ سود نیز می‌تواند تعادل مناسبی در بازار پول ایجاد کند و با توجه به افزایش احتمالی نرخ تورم از 9 درصد فعلی به بالای 10 درصد و دو رقمی شدن آن، دولت و بانک مرکزی و بانک‌ها باید با وسواس بیشتری نرخ سود را در سال 96 تعیین کنند.
این کارشناسان می‌گویند به خاطر مانده بالای تسهیلات بانکی که به بیش از 800 هزار میلیارد تومان و نزدیک به 900 هزار میلیارد تومان رسیده و همچنین با توجه به مطالبات معوق حدود 90 هزار میلیارد تومان و اضافه برداشت بانک‌ها که به بالای 100 هزار میلیارد تومان رسیده، لازم است که نرخ سود در سطح 15 درصد فعلی حفظ شود تا بانک‌ها را با مشکل تجهیز منابع مواجه نکند و دوباره شاهد فعالیت بیشتر موسسات مجاز که 25درصد پول کشور را جذب کرده بودند، نباشیم.
لذا اگرچه بانک‌ها اعلام کرده‌اند که قرار است نرخ سود را بار دیگر کاهش دهند، اما باید دقت شود که این کار باعث خروج منابع از بانک‌ها و سپرده‌های بلندمدت نشود زیرا درحال حاضر به دنبال کاهش نرخ سود به 15 درصد، شاهد افزایش سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت به بیش از 50 درصد کل سپرده‌ها هستیم و برخی موسسات غیرمجاز مشکلات بسیاری در اقتصاد ایجاد کرده‌اند و انتظار سپرده‌گذاران برای دریافت سود بیشتر، باعث ایجاد عدم تعادل در اقتصاد خواهد شد.
انتظارات دوگانه سپرده‌گذار
و تسهیلات‌گیرنده
نرخ سود از یک سو به انتظارات پس‌انداز‌کنندگان پاسخ می‌دهد و درآمدی نسبی از طریق مشارکت بانک‌ها در طرح‌های اقتصادی را نصیب مردم و پس‌اندازکنندگان خرد و کلان می‌کند و لذا با کارکردها و چالش‌ها و موضوعات فراوانی در اقتصاد ایران مرتبط است.
براین اساس، تعیین نرخ سود که از یک طرف بتواند در بازار پول تعادل ایجاد کند وبا کارایی، بهره وری و تعادل در هزینه‌ها و درآمدهای بانکی همراه باشد و نظام بانکی را از تنگنای منابع مالی، مطالبات و منابع قفل شده نجات دهد و سود نسبی برای تامین هزینه‌های بانک‌ها و تامین سود برای سپرده‌گذاران ایجاد کند و از سوی دیگر بتواند متناسب با سیاست‌های سقف اعتباری و ذخیره قانونی انتظارات تسهیلات‌گیرندگان برای ارزان کردن تسهیلات و درآمد برای سپرده‌گذاران را تامین کند و همچنین بر رشد تولید و اقتصاد اثرگذار باشد و به موقع منابع خرد و کلان را برای خانوارها، فقرا، طرح‌های بزرگ اقتصادی و سود ده تامین نماید با پیچیدگی‌های بسیاری مواجه است.
نرخ سود هم بر رشد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اثرگذار است و هم باید متناسب با تورم باشد تا هم سپرده‌گذار احساس درآمد واقعی از محل سپرده‌ها داشته باشد و هم تولید‌کننده احساس کند که می‌تواند هزینه‌های مالی خود را تامین کند.
اگرچه در سال‌های دهه 60 تا ابتدای دهه 90 به مدت 30 سال بسیاری از واحدهای اقتصادی، بخش عمده‌یی از درآمد خود را صرف هزینه‌های مالی و نرخ سود بانک‌ها کرده‌اند، اما در سال‌های اخیر به دنبال کاهش تورم، بالاتر بودن نرخ سود نسبت به تورم، تاحدودی نرخ سود به ایجاد تعادل در تولید، رشد اقتصادی، بازار پول و سایر بازارهای کالا، سرمایه و نیروی کار کمک کرده است.
کارشناسان به خاطر این پیچیدگی و ارتباط فراوان نرخ سود از انتظار سپرده‌گذار تا اشتغال جوانان و تولید واحدهای صنعتی و تامین نیاز فقرا و کم درآمدها و... معتقدند که تعیین نرخ سود از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و با تعیین یک نرخ برای قیمت پول نمی‌توان همه نیازها را تامین کند.
نرخ بهره متغیر اصلی ایجاد‌کننده تعادل میان عرضه و تقاضای وجوه قابل استقراض است. نرخ بهره با پس‌انداز رابطه مستقیم و با سرمایه‌گذاری رابطه غیرمستقیم دارد. براساس اصول اقتصادی با افزایش نرخ بهره عرضه منابع به سیستم بانکی زیادتر شده و تقاضا برای این منابع از بانک‌ها کمتر خواهد شد. در ایران نرخ سود بانکی از تقاطع عرضه و تقاضای منابع مالی مشخص نمی‌شود، بلکه به‌صورت دستوری توسط شورای پول و اعتبار بر حسب بخش‌های مختلف و وضعیت اقتصاد مشخص می‌شود. بنابراین نرخ سود بانکی نمی‌تواند نقشی در تجهیز منابع و تخصیص کارآی منابع، همانند اقتصاد‌های مبتنی بر بازار ایفا کند. این مشکل پدیده‌یی نیست که به سادگی بتوان در اقتصاد ایران آن‌ را رفع کرد، زیرا قوانین موجود از جمله قانون عملیات بانکی بدون ربا چنین سازوکاری را در اقتصاد ایران محدود کرده است. مطالعات انجام شده در ایران نشان می‌دهد که عوامل دیگری غیر از سود سپرده‌های بانکی در تصمیم‌گیری سپرده‌گذاران دخالت دارند. رفتار سپرده‌گذاران در کنار میزان سود سپرده تابعی از ریسک پایین، معافیت مالیاتی، امنیت سرمایه‌گذاری، دریافت سود تضمین شده به صورت ماهانه، ملاحظات عرفی و اعتقادی، کوچک بودن سپرده‌ها، مشکلات فراوان در سرمایه‌گذاری مستقیم و عدم تخصص سپرده‌گذاران در حوزه‌های مربوط به تولید و سرمایه‌گذاری و... است. از این‌رو شاید بتوان گفت که هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد کاهش میزان سود سپرده‌ها منجر به کاهش میزان سپرده‌گذاری مردم نزد بانک‌ها می‌شود.
نرخ بهره عاملی است که از یک‌طرف پس‌اندازها را تجهیز می‌کند و از طرف دیگر پس‌اندازهای تجهیز شده را به نحو کارآ به مصارف مختلف سرمایه‌گذاری تخصیص می‌دهد. نتایج تجربی در اغلب کشورهای توسعه یافته و برخی از کشورهای در حال توسعه حاکی است که بین نرخ بهره و پس‌اندازعرضه منابع مالی رابطه مستقیم و بین نرخ بهره و سرمایه‌گذاری تقاضای منابع مالی رابطه معکوس وجود دارد. به‌این معنی که با افزایش نرخ بهره عرضه‌کنندگان منابع مالی اقدام به عرضه بیشتر منابع خود به بانک‌ها می‌کنند و از طرف دیگر تقاضا‌کنندگان منابع مالی، که سرمایه‌گذاران هستند، تقاضای خود را برای دریافت منابع مالی کمتر می‌کنند. بنابراین در اقتصادهای مبتنی بر سازوکار بازار نرخ بهره از تقاطع عرضه و تقاضای وجوه قابل استقراض در بازار پول به دست می‌آید. به‌این ترتیب در چنین اقتصادهایی نرخ بهره می‌تواند به عنوان یک ابزار قوی نقش موثری در سیاست‌گذاری اقتصادی ایفا کند.
رابطه نرخ سود با استرات‍ژی اقتصاد ملی
برخی براین باورند که باید نرخ سود بانکی پول را کاهش داد و برخی دیگر براین باور که نرخ سود بانکی پول بایستی بیشتر از نرخ تورم باشد تغییر نرخ بهره بانکی همواره در عملکرد اقتصادی کلیه جامعه‌ها - اعم از پیشرفته یا در حال رشد - بی‏اندازه موثر، درخور توجه و سرنوشت‏ساز بوده و هست. زیرا این تغییر به بیانی اساسی تغییر کم و کیف سایر انواع بهره است این تغییر در ممالک فاقد نظام پولی سنجیده و پیشرفته اثری به مراتب تعیین‏کننده‏تر دارد. از آنجا که تغییر نرخ بهره بانکی در فرآیند جهت‏گیری‌های اقتصادی به ویژه اقتصادهای ملی و محلی چشم‏گیر و سرنوشت‏ساز می‏باشد. بنابراین اخذ هرگونه تصمیم در این باره به ویژه افزایش آن باید به دور از جهت‏گیری‌های سیاسی مقطعی یا ساده‏اندیشی و ساده‎پنداری ‏باشد. به بیان دیگر هرگونه تغییری در نرخ بهره بانکی باید مبتنی بر بررسی‏های جامع و همه‌جانبه آثار و پیامدهای آن برای انطباق با استراتژی ملی - اقتصادی کشور باشد چون جبران پیامدهای ناشی از تغییرات نرخ بهره بانکی مستلزم صرف زمانی بس طولانی و هزینه‌های سرسام‏آور است.
افزایش نرخ بهره از حد و حدود تورم مجاز - و نه تورم جاری - فراهم‌ساز موجبات کاستی‏های اقتصادی غیرقابل جبران است که از آن جمله می‌توان فهرست‏وار به فرار سرمایه، کاهش میزان سرمایه‏گذاری، کاهش تولید ملی، افزایش هزینه تولید و به تبع آن عدم امکان حضور در بازارهای صادراتی، افزایش در نرخ بیکاری، ‌افزایش نرخ تورم لجام گسیخته، سوق یافتن سرمایه‌های کوچک و متوسط به فعالیت‌های خدماتی و به تبع آن افزایش قیمت نهایی تولید و توسعه قاچاق و در نهایت ورشکستگی تجار و ایجاد انحصار اشاره کرد.
رشد سرمایه‌گذاری
کاهش نرخ بهره بانکی باعث افزایش میل به سرمایه‏گذاری و به تبع آن ایجاد فرصت‌های شغلی جدید می‌شود و همچنین باعث می‌شود هزینه تولید کاهش یافته و تولید ملی افزایش یابد و به تبع آن باعث رونق صادرات کشور می‌شود. کاهش نرخ بهره با تاثیرگذاری بر هزینه تولید نرخ انواع کالا را کاهش خواهد داد و باعث کاهش تورم خواهد شد. بنابراین کاهش نرخ سود بانکی به نوعی موجب ایجاد امنیت اقتصادی می‌شود. هر مقدار نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش یابد تردیدی نیست که ضریب امنیت سرمایه‏گذاری و اقتصادی افزایش می‏یابد و منابع مالی از طریق سیستم بانکی و دولت در اختیار بخش‌های غیردولتی با هدف ایجاد اشتغال گذاشته می‌شود و ثبات و امنیت اقتصادی نیز ایجاد می‌شود.
نرخ سود بانکی و تورم
از دید سرمایه‌گذاران و بنگاه‌ها دیدگاه تولیدی، نرخ بهره قیمت نهاده تولیدی سرمایه است و بطور مستقیم یکی از هزینه‌های تولید در قیمت تمام شده محصول محسوب می‌شود. به‌این ترتیب کاهش افزایش نرخ بهره می‌تواند موجب کاهش افزایش قیمت تمام شده محصول و در نتیجه قیمت محصول شود و از این طریق بر سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر بگذارد. بر این اساس بسیاری بر این باورند که کاهش نرخ بهره می‌تواند منجر به کاهش نرخ تورم شود. از طرف دیگر، نرخ بهره قیمت وجوه قابل استقراض است که عرضه‌کنندگان وجوه با در نظر گرفتن شرایط بازار و تقاضا، تورم انتظاری را در تعیین نرخ بهره لحاظ می‌کنند. از این منظر دیدگاه اقتصادی، تورم انتظاری است که نرخ بهره را بالا یا پایین می‌برد. اقتصاددانان در مطالعات خود نشان داده‌اند که در بلندمدت نرخ بهره از نرخ تورم انتظاری متاثر می‌شود، اما این تاثیر رابطه‌یی متناسب و یک‌به‌یک نیست، بلکه تغییرات نرخ بهره کمتر از تغییرات نرخ تورم انتظاری است.
بنابراین نرخ بهره واقعی دارای تغییرات همسویی با نرخ تورم است و روند حرکت بین این دو متغیر روند متناسب‌تر نرخ بهره اسمی با نرخ تورم انتظاری را بیان می‌کند. این ارتباط در کشورهای مختلف به کنترل بازار سرمایه و مقررات حاکم بر آن از طرف دولت‌ها بستگی دارد. همچنین عوامل تشکیل‌دهنده بازار، ساختار بخش پولی و عملکرد دولت نقش موثری در ارتباط نرخ بهره و نرخ تورم دارد. همان نتایج تجربی حاصل از برازش مدل اقتصادسنجی برای ایران نیز نشان‌دهنده این است که میان نرخ سود واقعی و سطح عمومی قیمت‌ها رابطه مثبت وجود دارد اما حساسیت آن پایین است.
نرخ سود بانکی و رشد اقتصادی
به‌نظر اکثر علمای توسعه، نقش سرمایه در فرایند رشد اقتصادی اصلی و اساسی است و افزایش سرمایه هم منوط به سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری خود تابع معکوس نرخ بهره است، لذا براساس رابطه تعدی، رشد اقتصادی با نرخ بهره رابطه معکوس دارد. به‌این معنی که افزایش کاهش نرخ بهره از طریق اثر بر سرمایه‌گذاری موجب کاهش افزایش نرخ رشد اقتصادی خواهد
شد.
اما آنچه اهمیت دارد میزان حساسیت نرخ رشد اقتصادی به تغییرات نرخ بهره است. نتایج تجربی حاصل از برازش مدل اقتصادسنجی برای ایران نشان می‌دهد که ارتباط میان نرخ سود واقعی با میزان رشد اقتصادی منفی است، این ارتباط در بلندمدت مستحکم‌تر بوده، اما کشش تولید نسبت به نرخ سود بانکی پایین است. این موضوع نشان می‌دهد که تولید نسبت به واکنش‌های نرخ سود واقعی انعطاف‌ناپذیر است و شاهدی بر این مدعا است که تولید و سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران از عوامل دیگری نظیر نفت و عوامل برون‌زای دیگر تاثیر می‌پذیرد، چرا‌که در بلند‌مدت ارتباط میان سود و نرخ سود واقعی پایین است.
نرخ سود بانکی و پس‌انداز
در تعریفی ساده، پس‌انداز متغیر جریانی است که از کسر مصرف از درآمد به دست می‌آید. با این تعریف، پس‌انداز تابعی از مصرف و درآمد است، با مصرف رابطه غیر‌مستقیم و با درآمد رابطه مستقیم دارد.
بر اساس نظریه ترجیح زمان، نرخ بهره پاداش کسانی است که زمان آینده را بر زمان حال از طریق مصرف نکردن ترجیح می‌دهند. از ‌این رو نرخ بهره با پس‌انداز ارتباط مستقیم پیدا می‌کند؛ یعنی هر چه پاداش مصرف نکردن بیشتر باشد، زمان آتی به زمان حال ترجیح داده می‌شود و در نتیجه پس‌انداز افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، پس‌انداز با درآمد نیز رابطه مستقیم دارد، یعنی هر چه درآمد فرد بیشتر شود، پس‌اندازش بیشتر می‌شود. هنگامی که افراد بخشی از درآمد خود را مصرف نمی‌کنندیعنی پس‌انداز می‌کنند، این وجوه را بر اساس اشکال مختلف دارایی‌ها و ترجیحات خود، به یکی از انواع دارایی‌ها تبدیل می‌کنند.
دارایی‌های غیر منقول زمین، ساختمان و... .، دارایی‌های منقول ماشین، کالاهای بادوام نظیر فرش، طلا، ارز، سپرده بانکی، پول نقد، اوراق قرضه و... شکل‌های مختلف دارایی هستند که افراد می‌توانند وجوه پس‌انداز خود را بر حسب بازده دارایی که برای دارایی‌های منقول و غیر منقول، طلا و ارز، تغییرات قیمت و برای سهام، سود و برای سپرده بانکی و اوراق قرضه، بهره و برای پول نقد، صفر است به یک یا چند شکل نگه‌داری کنند. بنابر‌این یک پس‌اندازکننده این امکان را دارد که با مقایسه بازده دارایی‌هابهره، سود، نرخ تورم و الگوی ریسک‌پذیریش دست به انتخاب بزند. در کشورهای توسعه‌یافته، که بازارهای پول و سرمایه گسترده و توسعه یافته‌یی دارند و همچنین نرخ تغییر قیمت‌ها نرخ تورم روندی بین صفر تا سه درصد دارد، قدرت انتخاب پس‌اندازکنندگان بسیار بیشتر از کشورهایی است که بازارهای مالی ضعیفی دارند و نرخ تغییر قیمت‌ها دو رقمی است.
در ایران، به دلیل محدود و ضعیف بودن بازار سرمایه و امکان نداشتن خرید و فروش اوراق قرضه در بازار سرمایه، پس‌انداز‌کنندگان بیشترین انتخاب خود را از بین دارایی‌های منقول وغیر منقول و طلا و ارز و سپرده بانکی انجام
می‌دهند.
از این‌رو پس‌انداز‌کنندگان ایرانی برای تبدیل وجوه پس‌انداز خود به انواع دارا‌یی‌ها به دو متغیر تغییرات قیمت‌ها نرخ تورم و نرخ سود سپرده‌های بانکی توجه می‌کنند و بر اساس الگوی ریسک‌پذیریشان دست به انتخاب می‌زنند.
انتظار می‌رود که اگر سود سپرده‌های بانکی در سطح پایین‌تر از نرخ تورم قرار گیرد، این امر موجب جهت‌گیری پس‌اندازهای مردم به سمت خرید کالاهایی که قادر به حفظ ارزش پول آنها باشند، شود. چرا‌که افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نه تنها قدرت خرید سود سپرده‌های بانکی را کاهش می‌دهد، بلکه قدرت خرید اصل سپرده‌ها را نیز تحلیل می‌برد.
اما آمار و اطلاعات موجود و نتایج تجربی خلاف این نظر را نشان می‌دهد. با وجود اینکه میزان موثر سود واقعی در سال‌های گذشته در کشور منفی بوده است، نرخ رشد سپرده‌های مدت‌دار بعد از اجرای قانون بانکداری بدون ربا بیشتر از نرخ رشد نقدینگی بوده است، بطوری که طی سال‌های 1364 تا 1379، حجم نقدینگی 27 برابر و حجم سپرده‌های مدت‌دار 35 برابر شده است. این امر بیانگر اقبال عمومی مردم نسبت به سپرده‌های بانکی است، که بطور لزوم متاثر از میزان سود پرداختی نبوده است.
از طرف دیگر، نتایج تجربی به دست آمده از یک الگوی اقتصاد سنجی برای نشان دادن اثر بخشی متغیر نرخ سود بانکی بر سرمایه‌گذاری، تولید، سطح عمومی قیمت‌ها، حجم پول و پس‌انداز در ایران، بیانگر این است که با وجود انتظار از اثرگذاری متغیر سود بانکی بر حجم سپرده‌ها، این متغیر با علامت منفی در مدل ظاهر شده است که با نظریه‌های اقتصادی همخوانی چندانی ندارد
به‌این معنی که نرخ سود بانکی نه تنها با حجم سپرده‌های بانک رابطه مستقیم ندارد، بلکه این رابطه عکس است.
بررسی اطلاعات سری زمانی و نتایج تجربی ذکر شده این فرضیه را تایید می‌کند که حساسیت سپرده‌گذاران بانکی در ایران نسبت به تغییرات نرخ سود بانکی واقعی کم است. این به‌آن معنا است که تصمیم به سپرده‌گذاری در بانک‌ها تابع عوامل دیگری است که برآیند تغییرات آنها همراه با تغییر سود سپرده‌ها می‌تواند میزان سپرده‌گذاری را تعیین کند.
از جمله این عوامل می‌توان به ریسک‌گریزی اکثریت سپرده‌گذاران با توجه به دولتی بودن بانک‌ها در ایران اغلب مردم ریسک سپرده‌گذاری در بانک‌ها را صفر فرض می‌کنند، دریافت سود به صورت ماهانه، معافیت مالیاتی سود سپرده‌ها، تاثیر متفاوت نرخ تورم در طبقات سنی دارندگان سپرده‌ها، ملاحظات عرفی و اعتقادی و اعتماد به سیستم بانکی، کم بودن میزان سپرده فرد برای خرید نوع دیگر دارایی با بازدهی بالاتر بطور مثال زمین و مسکن، عدم توانایی افراد و وجود مشکلات فراوان در سرمایه‌گذاری مستقیم و در آخر تبلیغات اشاره کرد.
البته تاکنون تحقیقی در زمینه ماهیت، ترکیب و انگیزه سپرده‌گذاران بانکی صورت نگرفته است، در صورتی‌که چنین تحقیقی انجام شود، می‌توان به بسیاری از سوال‌ها در زمینه اثر‌گذاری سود سپرده‌های بانکی بر سپرده‌گذاران پاسخ دقیق‌تری داد.
علاوه بر مطالب گفته شده توجه به دو نکته دیگر ضروری است. اول این‌که، توزیع درآمد در حساسیت پس‌انداز نسبت به نرخ سود موثر است. به‌این بیان که هر چه توزیع درآمد نابرابرتر باشد، یعنی فاصله درآمدی بین طبقات با کمترین درآمد و بیشترین درآمد بیشتر باشد، حساسیت پس‌انداز نسبت به نرخ سود در سطح کلان کمتر است. دوم این‌که، اگر درآمد اکثریت مردم در سطح حداقل معاش باشد، حساسیت پس‌انداز نسبت به نرخ سود بانکی در کم‌ترین میزان خود خواهد بود.
نرخ سود بانکی و سرمایه‌گذاری
بر اساس نظریه‌های اقتصادی، یکی از متغیر‌های مهم در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری متغیر نرخ بهره است که با سرمایه‌گذاری رابطه معکوس دارد؛ یعنی افزایش کاهش نرخ بهره موجب کاهش افزایش سرمایه‌گذاری می‌شود. سرمایه‌گذاران منابع مالی مورد نیاز خود را بطور کلی از دو منبع آورده شخصی و استقراض تامین می‌کنند. هزینه تامین مالی از محل آورده شخصی در واقع درآمد‌هایی است که سرمایه‌گذار می‌توانست با خرید یکی از انواع دارایی‌ها از محل بازده آنها به دست آورد.
هزینه تامین مالی استقراض بهره پرداختی بابت استقراض است. البته یکی دیگر از راه‌های تامین وجوه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری مراجعه به بازار سرمایه از طریق فروش سهام است. علاوه بر هزینه تامین وجوه سرمایه‌گذاری عوامل دیگری نیز در تصمیم برای سرمایه‌گذاری موثرند که برخی از آنها عبارتند از: سودآوری سرمایه‌گذاری در هر بخش، ریسک و نااطمینانی در تولید، روش‌های دسترسی به منابع مالی، شرایط منطقه‌یی و سیاسی، قوانین و مقررات مالکیت.
در اقتصاد‌هایی مانند اقتصاد ایران به دلیل اینکه بازار سرمایه توسعه نیافته و محدود است، بازار استقراض بانک محور است؛ یعنی بنگاه‌ها و سرمایه‌گذاران برای تامین منابع مالی مورد نیاز خود امکان برقراری ارتباط مستقیم با پس‌انداز‌کنندگان عرضه‌کنندگان وجوه قابل استقراض از طریق فروش سهام یا اوراق قرضه را ندارند. لذا تنها محل تامین منابع برای سرمایه‌گذاران در بازار رسمی، بانک‌ها هستند و اگر بانک‌ها نتوانند وجوه مورد نیاز آنها را تامین کنند، تنها گزینه ممکن برای سرمایه‌گذاران بازار غیررسمی، استقراض با بهره بیشتر است.
نتایج تجربی به دست آمده از برازش مدل اقتصاد سنجی برای اقتصاد ایران نشان می‌دهد که متغیر نرخ سود واقعی بانکی با سرمایه‌گذاری رابطه منفی دارد، اما حساسیت سرمایه‌گذاری نسبت به تغییرات نرخ بهره پایین است
به‌این معنی که تغییرات نرخ سود بانکی بر تصمیم برای سرمایه‌گذاری در ایران مهم است، اما درصد واکنش به تغییر آن پایین است. از جمله عواملی که می‌تواند این حساسیت پایین را تا حدودی توضیح دهد، عواملی نظیر ساختار نرخ سود بانکی و تعیین دستوری آن توسط مقامات بانکی، کنترل‌های متعدد و مداخله‌های وسیع در بازار استقراض، تخصیص اعتبارات به شکل دستوری، تبعیض در اعطای تسهیلات، امنیت سرمایه‌گذاری، تسهیلات تکلیفی و محدود بودن بانک‌ها در تخصیص اعتبارات و غیره هستند.
eban09

۹۶/۰۲/۳۱
۰۷:۱۶
۹۶/۰۲/۳۱
۰۶:۴۹
۹۶/۰۲/۳۱
۰۶:۵۹

مدير گروه بانکداري اسلامي رتبه اعتباري بانک‌هاي ايران پايين آمد

خبرگزاري آريا-مدير گروه بانکداري اسلامي پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي گفت: عدم رعايت مقررات مبارزه با پولشويي و تامين مالي‌ترورويسم، رتبه اعتباري بانک‌هاي ما را پايين آورد.
به گزارش خبرگزاري آريا ،کامران‌ ندري در مورد ورود مستر کارت‌ها به ايران به ايلنا اظهار داشت: در دنيا از حدود 20 سال پيش‌ تغييرات عمده و اساسي زيادي در نظام بانکي رخ داد و  براي اين که جلوي تخلفات و مبادلات غيرقانوني در سطح بين المللي گرفته شود، مستر کارت‌ها رواج يافت.
وي در مورد FATA و ضرورت پيوستن به آن گفت: مقام قانون‌گذار و مقررات نويس FATA براي اين که بتواند با قاچاق و تروريسم در سطح بين المللي مبارزه کند و جلوي نقل انتقال پول در تجارت‌هاي کثيف و همچنين کمک مالي به گروه‌هاي تروريستي را بگيرد مقررات مبارزه با پولشويي و تامين مالي‌تروريسم وضع کرده است.
 ندري خاطر نشان کرد: بر اساس اين مقررات، بانک‌هايي که پول را منتقل مي‌کنند بايد اطلاعات منشاء پول رد و بدل شده را بدانند. به عنوان مثال بايد مشخص شود پولي که از ايران به آلمان م‌يرود پول‌تميز است يا آلوده؟ و در صورتي‌ که منشاء اين پول مشخص نباشد بانکي که اين پول را پذيرفته ممکن است با مشکل جدي مواجه شود.
وي تصريح کرد: بانک‌هاي خارجي با بانک‌هايي که مقررات مبارزه با پولشويي را به درستي رعايت نمي‌کنند، همکاري نمي‌کنند.
مدير گروه بانکداري اسلامي پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي افزود: در کشورما درست است قانون مبارزه با پولشويي وضع شده اما اقدامات عملي و اجرايي در بانک‌هاي ما در اين مورد صورت نگرفته و تعامل برقرار کردن با بانکهاي بزرگ خارجي به اندازه‌اي پرهزينه است که حتي در ارتباط با نقل و انتقال وجوه اعتباري هم نمي‌خواهند همکاري کنند و زماني هم که منشاء پول ايران باشد حساسيت بيشتر مي‌شود.
وي خاطر نشان کرد: عدم رعايت مقررات مبارزه با پولشويي و تامين مالي‌ترورويسم بانک‌هاي ما را با مشکل جدي مواجه کرده است. در واقع رتبه اعتباري بانک‌هاي ما پايين آمده و همکاري با بانک‌هاي ايراني اقدامي پر ريسک تلقي مي‌شود.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۲۸

آخرين وضعيت نرخ سود بازار بين بانکي

خبرگزاري آريا-دبيرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي مي گويد که بازار بين بانکي امکاني براي استفاده موقت بانک‌ها از اعتبارات درشت يکديگر است.
به گزارش خبرگزاري آريا ،محمدرضا جمشيدي درباره وضعيت نرخ سود بازار بين بانکي، به ايبنا گفت: بازار بين بانکي براي دريافت منابع کوتاه مدت روزانه تا نهايتا 10 روزه است و بلندمدت نيست و در برخي از بانک ها از اين ظرفيت استفاده مي شود.
دبيرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي اظهارداشت: در عين حال، برخي بانک ها از اين منابع در بين خودشان دريافت کرده و در موعد بازپس نداده اند و ارقام درشت جا به جا شده مشکلاتي را براي برخي از بانک ها ايجاد کرده است.
بازار بين بانکي يکي از اجزاي بازار پول است که در آن بانک ها و ساير مؤسسات اعتباري نسبت به معاملات با يکديگر جهت تامين مالي کوتاه مدت مبادرت مي ورزند . اين بازار حداقل دو نقش حياتي درنظام هاي مالي نوين ايفا مي کنند. اولين و مهمترين نقش آنها مداخله فعالانه و موثر بانک مرکزي در اجراي سياست پولي از طريق راهبري نرخ هاي سود است.
دوم، بازارهاي بين بانکي کارآمد، نقدينگي را به شکل مطلوبي از موسسات مالي داراي مازاد وجوه به موسسات داراي کسري وجوه انتقال مي دهند. بنابراين، سياستگذاران انگيزه بالايي براي ايجاد يک بازار بين بانکي کارآمد و قوي دارند تا بانک مرکزي بتواند به نرخ سود مطلوب نظر خود دست يابد و مؤسسات مالي نيز بتوانند به شکل کارايي به مبادله نقدينگي در ميان خود بپردازند.
بر اين اساس، بازار پول بين بانکي نقشي اساسي در اجراي سياست هاي پولي دارد . اين بازار نقطه شروع مکانيزم انتقال تکانه هاي سياست هاي پولي است و در کشورهاي صنعتي نرخ سپرده هاي يک شبه (overnight) در اين بازار، هدف عملياتي بانک مرکزي است. بنابراين اطلاع از عملکرد اين بازار و عوامل تعيين کننده نرخ بازار بين بانکي داراي اهميت بالايي مي باشد.
در مجموع، توسعه و تعميق بازار بين بانکي ريالي نتايج مطلوبي را در پي خواهد داشت که اهم آن عبارتند از :
اجراي موثرتر سياست هاي پولي و اعتباري،
بهبود مديريت نقدينگي بانک ها،
کاهش اضافه برداشت آنها از بانک مرکزي ،
کاهش هزينه هاي تجهيز منابع براي بانک ها
امکان کاهش نرخ سود تسهيلات از اين طريق و تقويت توان مالي بانک ها در جهت تامين مالي واحدهاي توليدي و سرمايه گذاري.
شروع به کار بازار بين بانکي
شايان ذکر است که شوراي پول و اعتبار در جلسه يکهزار و سي و يک مورخ 1383/7/18 و نيز کميسيون اعتباري بانک مرکزي در جلسه مورخ 1383/10/27 ، مقررات حاکم بر بازار بين بانکي ريالي و دستورالعمل اجرايي مربوطه را در چارچوب قانون عمليات بانکي بدون ربا به تصويب رساندند. اين بازار پس از پذيرش عضويت بانکهاي متقاضي فعاليت در بازار مذکور، نهايتاً از تاريخ 1387/4/18 رسماً شروع به کار نمود.
هدف از تشکيل اين بازار
هدف از تشکيل اين بازار تقويت مديريت نقدينگي بانک ها و تسهيل تامين مالي منابع مورد نياز بانک ها در کوتاه مدت،برقراري انضباط پولي و اجراي موثرتر سياست هاي پولي کشور است.
نقش بانک مرکزي
بانک مرکزي به عنوان تنظيم کننده بازار، کليه امور مربوط به برنامه ريزي، سازماندهي، هماهنگي، تدوين مقررات، نظارت، کنترل و تسويه معاملات را بر عهده داشته و جهت اعمال سياستهاي پولي در بازار شرکت مي نمايد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۲۸

رونمایی از طرح تسهیلاتی همیاران سپهر بانک صادرات

خبرگزاری آریا-با هدف حمایت از اشتغال و تولید داخلی و طی مراسمی با حضور مدیران بانک صادرات ایران، مدیران گروه صنعتی انتخاب(گروه تولیدی اسنوا) از "طرح تسهیلاتی همیاران سپهر" در محل شعبه مستقل مرکزی(٣٠٤٦)، رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری آریا،در راستای تحقق اصل مهم اقتصاد مقاومتی و ضرورت تقویت قدرت خرید مصرف‌کنندگان و حمایت از تولیدات داخلی و ایجاد اشتغال و بهره‌برداری مطلوب از کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به عنوان یکی از ابزارهای مترقی بانکداری اسلامی، این بانک اقدام به "ارائه طرح تسهیلاتی همیاران" سپهر نموده است.
در این طرح، انواع محصولات گروه صنعتی انتخاب که تولیدات لوازم خانگی با برند«اسنوا» بخشی از آن می‌باشد، با استفاده" کارت اعتباری سپهر انتخاب" قابل خریداری می باشد.
گفتنی است مشتریان در صورت تمایل با مراجعه به نمایندگی شرکت طرف قرارداد و یا مراجعه مستقیم به شعب بانک، ضمن اطلاع از شرایط کارت اعتباری همیاران سپهر، درخواست خود را ارائه و بانک نیز نسبت به اعتبارسنجی مشتری، تعیین سقف اعتبار قابل پرداخت، تشکیل پرونده و صدور کارت اعتباری حداکثر به میزان مبلغ اعتبارسنجی شده و مورد درخواست متقاضی مبادرت می‌ورزد. در ادامه مشتری ضمن مراجعه به نمایندگی شرکت طرف قرارداد بر اساس اعتبار موجود در کارت اقدام به خرید می‌نماید.
لازم به ذکر است در کارت اعتباری همیاران سپهر به ازای مجموع خریدهای صورت گرفته در بازه‌های زمانی یک ماهه، یک فقره تسهیلات حداکثر ٣٦ ماهه برای مشتری لحاظ می‌گردد و این کارت قابلیت شارژ مجدد ندارد و فاقد هزینه آبونمان برای مشتریان می‌باشد.
شایان ذکر است نرخ سود تسهیلات این قرارداد معادل ١٥ درصد و از روز انجام تراکنش تا پایان مهلت پرداخت (٧ روز پس از صدور صورتحساب) محاسبه سود به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. همچنین از مقطع صدور صورتحساب، سود بر اساس تسهیلات مرابحه محاسبه می‌گردد.
براساس این گزارش کارت اعتباری همیاران سپهر صرفا بر روی پایانه‌های فروش تعیین شده قابلیت خرید داشته و امکان مشاهده صورت‌حساب بر روی دستگاه‌های خودپرداز بانک صادرات ایران و مانده موجودی بر روی تمامی پایانه‌های فروش و دستگاه‌های خودپرداز را نیز خواهد داشت.
لازم به ذکر است بازنشستگان محترم کشوری، سازمان ها، ارگانها، نهادها و .... می توانند با مراجعه به شعب بانک صادرات ایران و یا گروه انتخاب، ضمن انعقاد قرارداد و ارائه تعهد پرداخت اقساط، بدون ضامن برای کارکنان خود کارت اعتباری مذکور را دریافت نمایند

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۵۳

سفری مدیرعامل بانک گردشگری شد

خبرگزاری آریا-آیین معارفه «علی اصغر سفری» به عنوان مدیرعامل بانک گردشگری برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، در این مراسم که با حضور «مهدی جهانگیری»، رییس گروه مالی گردشگری، اعضای هیئت مدیره و مدیران و کارکنان بانک گردشگری در محل ساختمان ستاد مرکزی برگزار شد، «علی اصغر سفری» به عنوان مدیر عامل بانک گردشگری معرفی شد. مهدی جهانگیری در این مراسم طی سخنانی نوآوری و خلاقیت را الزامات حضور قدرتمند در شرایط رقابتی بانک های کشور دانست و گفت: «دغدغه اصلی امروز کشور، اقتصاد و به ویژه اشتغال است و ما فعالان اقتصادی رسالت سنگینی در کاهش آلام مردم از طریق گسترش زمینه اشتغال برای جوانان و حرکت در مسیر مقاوم سازی اقتصاد داریم. » رییس گروه مالی گردشگری با اشاره به سابقه مدیرعامل جدید در نظام بانکی تاکید کرد: «بانک گردشگری به سبب نام و نشان و رسالت خود، توجه ویژه ای به گسترش صنعت گردشگری در شرایط کاهش فضای ایران هراسی خواهد داشت.» وی ادامه داد: «شناسایی نقاط قوت و ضعف با تکیه بر استانداردهای بین المللی، تقویت جو همدلی و اخلاق سازمانی و همت و تلاش هماهنگ برای رسیدن به اهداف رمز موفقیت بانک در دوره جدید مدیریتی خواهد بود.»
در این نشست، سفری، مدیرعامل بانک گردشگری نیز در نطق معارفه خود گفت: «معتقدم بانک گردشگری با توجه به مزیت های برجسته ای که به وِیژه به لحاظ حوزه فعالیت دارد می تواند و باید به بازیگری بی بدیل و بی رقیب در نظام بانکی کشور تبدیل شود». وی ادامه داد: «برای شتاب بخشیدن به روند پیشرفت باید متمایز و متفاوت عمل کرد و دیدگاه بانکداری حرفه ای، شعبه گرایی و مشتری مداری را سرلوحه کار قرار داد.»
گفتنی است سفری پیش از این نیز سابقه فعالیت در بانک گردشگری را داشته و بعد از یک دوره حضور به عنوان مدیرعامل بانک اقتصاد نوین، مجددا به عنوان مدیرعامل این بانک انتخاب شده است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۵۳

بانک کشاورزی در استان ایلام مدرسه می‌سازد

بانک کشاورزی در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی، با اعتباری معادل هشت میلیارد ریال از محل منابع حاصل از میانگین مانده حساب‌های قرض‌الحسنه، یک مدرسه شش کلاسه در استان ایلام احداث می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، احداث این مدرسه که قرارداد آن بین  مدیریت شعب این بانک  و اداره کل نوسازی  استان ایلام  منعقد شده، در منطقه «پاکل گراب» این استان و با زیربنای 515 متر مربع صورت می‌گیرد.
با توجه موافقت بانک مرکزی و مصوبه‌های شورای پول و اعتبار، بانک کشاورزی در امور عام‌المنفعه اعم از فرهنگی، آموزشی، بهداشتی مشارکت می‌کند و ساخت این مدرسه بخشی از این اقدامات به شمار می‌آید.
ساخت کامل درمانگاه در دهستان «دیل» از توابع شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و مرکز بهداشت و سلامت روستایی در روستای «مود» از توابع شهرستان سربیشه استان خراسان‌جنوبی  با اعتباری حدود 20 میلیارد ریال در دستور کار بانک کشاورزی قراردارد.  

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۲۵

برگزاری جلسه مشترک شورای مشاوران ایثارگران وزارت اقتصادی در بانک ملی

جلسه مشترک شورای مشاوران ایثارگران در حوزه بانک و بیمه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین ثقفی مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور ایثارگران، برات کریمی و محمود شایان اعضای هیات مدیره بانک ملی برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، کریمی در این رویداد از بانک ملی ایران به عنوان سازمانی یاد کرد که در همه سطوح خود احترام به مقام شامخ شهدا و ایثارگران را سرلوحه خود قرارداده  است.
وی ابراز امیدواری کرد که این جلسات که موجب رفع موانع و تسهیل امور می‌شود، همچون گذشته به طور منظم برگزار شود. 
حجت‌الاسلام والمسلمین ثقفی، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور ایثارگران، هم با بیان اینکه بانک ملی ایران افتخار همکاری با بیش از 13 هزار ایثارگر را دارد از پیگیری‌های مسئول ایثارگران این بانک تشکر کرد.
 

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۲۰

افتتاح 2 طرح کشاورزی در"دهاقان"با مشارکت بانک ایران زمین

با مشارکت بانک ایران زمین و حضور وزیر جهاد کشاورزی آیین افتتاح گلخانه سبزی و صیفی‌جات به همراه طرح بهینه‌سازی انرژی در دهاقان استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، یک واحد گلخانه سبزی و صیفی به همراه طرح بهینه‌سازی انرژی با مشارکت بانک ایران زمین شعبه شهرضا در دهاقان اصفهان افتتاح شد.
این گلخانه که با ۳۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت به بهره‌برداری رسید. در مرحله اول این گلخانه از آخرین فناوری برای تولید محصولات ارگانیک بهره گرفته شده و زمینه ایجاد اشتغال ۱۰۰ نفر از کارشناسان کشاورزی در این مجموعه مطابق با استانداردهای کشاورزی و زیست‌محیطی فراهم شده است.
همچنین پروژه بهینه‌سازی انرژی این شهرستان به مساحت۱۷ هزار مترمربع به بهره‌برداری رسید. این پروژه زمینه اشتغال ۶۰ نفر را فراهم آورده و هزینه اجرای آن ۱۱۰میلیارد ریال بوده است. از شاخصه‌های این طرح می‌توان به سامانه بهینه‌سازی مصرف انرژی (CHP )، کنترل اقلیم الکتراکلیما، شبکه برودتی چیلر، بستر متحرک کشت سامانه بسته آبیاری، بومی سازی چراغ‌های رشد (LED) و جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آب اشاره کرد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۵۷

بانک رفاه اعلام کرد سود و وجه التزام مطالبات زیر 250 میلیون ریال بخشوده می‌شود

بانک رفاه اعلام کرد: در اجرای تبصره 35 قانون بودجه سال 95 و دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بخشش سود و وجه التزام تسهیلات زیر یک میلیارد ریال، کسانی که تا پایان خرداد ماه سالجاری اصل مبلغ تسهیلات خود را پرداخت کنند، سود و وجه التزام آن بخشوده می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، این مشمولیت شامل تسهیلاتی است که اصل مبلغ آن حداکثر 250 میلیون ریال بوده و قبل از سال 1395 یا در طول سال گذشته سررسید شده است. بر این اساس اولویت بخشودگی مطالبات، صرفاً تسهیلات اعطایی یارانه‌ای مورد حمایت دولت برای حوادث غیرمترقبه و مسکن روستایی شامل جاری و غیرجاری و مانده مطالبات امهال شده آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه است.
مشمولان می‌توانند در صورت واریز نقدی مانده اصل بدهی از بخشودگی سود و وجه التزام تسهیلات بهره‌مند شوند.
چنانچه کسانی بیش از یک فقره تسهیلات دریافت کرده‌اند، تنها یک فقره از آن مشمول این طرح بوده و شامل آخرین قرارداد منعقده بین بانک و تسهیلات گیرنده است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۱۴

بانک سینا؛ از بیشترین پرداخت‌کنندگان تسهیلات با ضمانت‌نامه‌های صندوق صنایع کوچک

بانک سینا در سال 95 جزو بیشترین پرداخت‌کنندگان تسهیلات از طریق ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، این بانک با هدف حمایت از توسعه و رونق بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط، تسهیلات متعددی را از طریق ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به این بنگاه‌ها به ویژه در مناطق کمتر برخوردار کشور، پرداخت کرده است که اثرگذاری مطلوب و قابل توجهی در شتاب بخشی به روند تولید و همچنین حل مشکلات اقتصادی این بنگاه‌ها داشته است. 
طبق گزارشی که اخیرا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، بانک سینا در زمره بانک‌های نخست بیشترین پرداخت‌کننده تسهیلات از طریق ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در سال 95 بوده است.
این بانک با امضای تفاهم‌نامه همکاری با استانداری‌های کشور، تسهیلات قابل توجهی را با هدف رونق اقتصادی مناطق مختلف کشور به واحدهای تولیدی واجد شرایط به ویژه در مناطق کمتر برخوردار پرداخت می‌کند. این بانک همچنین در راستای کمک به رونق شبکه حمل و نقل روستایی، به مددجویان کمیته امداد حضرت امام(ره)، تسهیلات خرید خودرو حمل مسافر و بار اعطا می‌کند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۰۵

برگزاری نشست هیات مدیره با مدیران ارشد بانک اقتصادنوین

نشست اعضای هیات مدیره با مدیران ارشد بانک اقتصادنوین با هدف تبیین اهداف عملیاتی این بانک در سال جاری برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، در این نشست که با حضور اعضای هیات مدیره، معاونان، مدیران، روسای ادارات، سرپرستان شعب مناطق تهران و شهرستان‌ها و مدیران عامل شرکت‌های وابسته این بانک برگزار شد، سیامک دولتی رئیس هیات مدیره این بانک طی سخنانی با اشاره به اهمیت پیشبرد اهداف بانک گفت: در طی سال‌های اخیر استانداردهای بین‌المللی در نظام بانکی کشور پیاده‌سازی شده است، در چنین شرایطی لازم است با همدلی و همراهی همه ارکان بانک بتوانیم بانک را در مسیر تحقق اهداف پیش ببریم.
وی گفت: در استانداردهای جدید ابلاغی برای تهیه صورت‌های مالی ضرورت‌هایی وجود دارد که باید به دقت پیاده‌سازی و اجرا شود.
رئیس هیات مدیره بانک اقتصادنوین افزود: بانک اقتصادنوین با هدف تسهیل ارایه خدمات به مشتریان نسبت به ارایه سبد کاملی از خدمات پولی و مالی اقدام کرده که این روش مورد استقبال مشتریان بانک قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه ارایه سبد خدمات مالی حاصل تعامل شرکت‌های تابعه بانک است، گفت: به طور حتم افزایش تعامل با شرکت‌های وابسته بیش از پیش زمینه رضایت‌مندی مشتریان و افزایش کیفیت خدمات بانک را فراهم کند.

۹۶/۰۲/۳۰
۲۲:۴۱

برای همکاری با دنیا باید استاندارهای بین‌المللی بانکداری را اجرا کنیم/ بانک‌ها مشکل کفایت سرمایه دارند

حاتمی یزد گفت: متاسفانه هیچ کدام از بانک‌های ما خود را با ضوابط استانداردهای بانکی بین‌المللی‌ تطبیق نداده‌اند.

احمد حاتمی‌یزد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص وضعیت کنونی بانک‌های کشور اظهار داشت: ما هنوز تکلیف خودمان را با دنیا روشن نکرده‌ایم و مسئولین درجه اول کشور‌ هنوز در این زمینه تصمیم قطعی نگرفته‌اند. هنوز مشخص نیست که می‌خواهیم با دنیا کار کنیم یا خیر؟ با جهان کار کردن یعنی این که استاندادهای بین المللی بانکی دنیا را هم بپذیریم.
این کارشناس بانکی خاطر نشان کرد: متاسفانه هیچ کدام از بانک‌های ما خود را با ضوابط استانداردهای بانکی بین‌المللی‌ تطبیق نداده‌اند.
 حاتمی یزد تصریح کرد: در خصوص اجرای استانداردهای IFRS اگر این امر به خود بانک‌ها واگذار شود قطعا برای انجام آن کاری نمی‌کنند اما در صورتی که بانک مرکزی بر آن اصرار داشته باشد و صورت‌های مالی بانک‌ها  را تایید نکند یا اقدامات تنبیهی در نظر بگیرد، مجبور می‌شوند استانداردهای حسابداری بین‌المللی IFRS را اجرا کنند.
وی تصریح کرد: به جز بحث IFRS  موضوع کفایت سرمایه بانک‌ها هم بسیار است. در حال حاضر  هیچ کدام از بانک‌های ما از نظر کفایت سرمایه با فرمول های کمیته بال یک، دو و سه انطباق ندارد و دچار کمبود سرمایه هستند. عدم کفایت سرمایه یک بانک به این معنا است که آن بانک معتبر نیست و نمی‌تواند با بانک‌های بین‌المللی کار کند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۰:۳۶

نقش بانک شهر در توسعه شهرها قابل تحسین است

عضو هیئت رئیسه شورای شهر یزد با اشاره به اهمیت تعامل مدیریت شهری شهر کلانشهرها با بانک شهر گفت: امروز نقش بانک شهر در توسعه شهرها و به ویژه کلان شهرها ملموس و قابل تحسین است.

به گزارش ایلنا به نقل مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، سیدمحمدرضا مدرسی با بیان این مطلب گفت: همکاری و تعامل بسیار خوبی میان مدیریت شهری شهر یزد با بانک شهر برقرار است و این بانک، تا کنون حمایت‌های موثری در رونق پروژه‌های شهری داشته است.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر یزد با اشاره به خدمات دهی پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر، خاطرنشان کرد: باوجود این پیشخوان‌ها، شهروندان می‌توانند در هر ساعت شبانه روز همه امور بانکی  خود را به راحتی انجام دهند.
وی در ادامه با اشاره به اقدانات این بانک با محور مسئولیت‌های اجتماعی، افزود: خوشبختانه با حمایت‌های بانک شهر از نمایشگاه‌های کتاب استانی، سرانه مطالعه در کشور افزایش یافته است.
مدرسی میزان استقبال از نمایشگاه کتاب استانی یزد را در سال 1395 غیر قابل قیاس با سال های گذشته عنوان کرد و افزود: ارائه خدمات کامل و به روز بانکی در نمایشگاه‌های کتاب سراسر کشور موجب رضایتمندی بازدیدکنندگان از این نمایشگاه‌ها را فراهم آورده است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۲۸

اجرای طرح سیمان خاکستری نی ریز توسط بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن تامین کننده مالی ٩٨٣میلیارد تومانی صنعت سیمان کشور است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن این بانک تسهیلاتی بالغ بر ٩٨٣میلیارد تومان را به ٦ طرح سیمانی کشورمان تخصیص داده است که با بهره برداری از آن ها برای یک هزار و 356 نفر اشتغال مستقیم فراهم می شود.
از میان این طرح ها، طرح های سیمان خاکستری نی ریز در استان فارس، سیمان غرب آسیا در خراسان رضوی، سیمان مهر ماکو در آذربایجان غربی و خاور سیمان پارسیان در چهارمحال و بختیاری با ٨٢٠میلیارد تومان تسهیلات بانک صنعت و معدن در حال اجرا هستند که با راه اندازی آن ها یک هزار و 21 شغل مستقیم ایجاد می شود.
تصویب ١٦٣میلیارد تومان برای دو طرح سیمان فارس در استان فارس سیمان سفید زاگرس در لرستان از دیگر اقدامات بانک صنعت و معدن در زمینه تامین مالی طرح های سیمانی بانک صنعت و معدن به عنوان مبانی توسعه صنعتی است که حاصل آن ایجاد شغل برای ٣٣٥ نفر است.
گفتنی است بانک صنعت و معدن در سال های اخیر با تامین مالی طرح های پتروشیمی، نیروگاهی، سیمان، فولاد گام هایی اساسی در ایجاد توسعه ای پایدار و بالنده در کشور برداشته است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۱:۳۳

آینده اقتصاد ایران

دکتر موسی غنی‌نژاد
مشکلات اقتصادی بدون تردید مهم‌ترین موضوع مبارزات انتخاباتی 29 اردیبهشت بود. کاندیداهای منتقد دولت بیشترین تاکید را بر عملکرد اقتصادی ضعیف آن داشتند و تاکید می‌کردند که دولت نتوانسته وعده‌های اقتصادی بعد برجامی خود را تحقق بخشد. برای داوری منصفانه در این خصوص باید دو موضوع را از هم تفکیک کرد.
یکی از ابعاد گسترده تخریب به جا مانده از دولت‌های نهم و دهم است که منتقدان دولت به هیچ وجه حاضر به پذیرفتن آن نبودند و دیگری تعلل دولت در اتخاذ سیاست‌های روشن و منسجم بود که متاسفانه برخی از دولتیان زیر بار مسوولیت آن نمی‌رفتند. از آنجا که با انتخاب هوشمندانه ملت ایران خطر بازگشت به پوپولیسم فاجعه‌بار گذشته حداقل تا چهار سال دیگر خوشبختانه مرتفع شده، بهتر است در شرایط کنونی بیشتر به ضرورت‌های اصلاح اشتباهات دولت مستقر در چهار سال گذشته توجه کرد.
مضافا اینکه اگر اصلاح مسیر جدی صورت نگیرد و برخی عملکرد‌های ضعیف گذشته تکرار شود ممکن است دوباره کشور عزیز ما با خطر مهلک پوپولیسم در چهار سال بعد مواجه شود. این اصلاح مسیر در درجه نخست نیازمند تفکر اقتصادی منسجم و سازگار در کل مجموعه تیم اقتصادی دولت است. آنچه بیشترین لطمه را به عملکرد اقتصادی دولت در این چهار سال گذشته وارد ساخت فقدان چنین تفکری بود که موجب می‌شد سیاست‌های برخی دستگاه‌های دولتی با برخی دیگر ناسازگار و حتی بعضا کاملا مغایر باشد.
بدون وارد شدن در جزئیات این معضل بزرگ اشاره به چند مورد مهم می‌تواند روشنگر باشد. دولت یازدهم با شعار برقراری اقتصاد رقابتی و کنار نهادن سیاست‌های پوپولیستی و حامی‌پرورانه بر سر کار آمد. لازمه این کار در همان آغاز کار تعیین تکلیف با دو پروژه بسیار مخرب دولت قبل یعنی یارانه‌های نقدی و مسکن مهر بود؛ درحالی‌که برخورد با مساله مسکن مهر شکل منطقی به خود گرفت و وزارتخانه مربوطه با متوقف کردن طرح، همّ خود را معطوف به انجام تعهدات صورت گرفته پیشین کرد؛ اما پرداخت یارانه نقدی به‌رغم انتقادهای جدی کارشناسان، به همان شکل نادرست پیشین تداوم یافت. پرداخت یارانه نقدی همگانی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی غیر قابل توجیه است و جز در قالب سیاست پوپولیستی خرید رای مردم معنای دیگری ندارد. دولت در چارچوب سیاستی سازگار و منطقی باید همان گونه که از تریبون همین روزنامه به کرات تذکر داده می‌شد، این طرح را متوقف می‌کرد و کمک به اقشار واقعا نیازمند را با شناسایی آنها از طریق سازمان‌هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد در دستور کار قرار می‌داد.
صرفه‌جویی در پرداخت یارانه همگانی این امکان را به دولت می‌داد که به‌طور جدی و محسوسی به کمک این اقشار بشتابد. بهبود چشمگیر در وضعیت آنها یقینا می‌توانست به‌طور موثری شعارهای پوپولیستی را که در انتخابات اخیر شاهد آن بودیم، خنثی کند. دولتی که خود را طرفدار حقیقی اقتصاد رقابتی می‌داند نباید وزارتخانه‌اش به آژانس حمایت از بنگاه‌های ناکارآمد و مساله‌دار تبدیل شود و بیش از 15 هزار میلیارد تومان منابع محدود نظام بانکی نحیف کشور را با نرخ‌های ترجیحی به آنها تخصیص دهد. دولتی که طرفدار اقتصاد رقابتی است نباید با دیوار بلند تعرفه‌ها از بنگاه‌های ناکارآمد بی‌قید و شرط حمایت کند، بلکه باید با زمان‌بندی روشن و شفافی در جهت کاهش تعرفه‌ها اقدام کرده و زمینه را برای ورود رقبای جدید داخلی و خارجی به صنعت فراهم آورد.
همان گونه که رئیس‌جمهور محترم در مناظره سوم مبارزات انتخاباتی تاکید داشتند راه‌حل معضل بیکاری ایجاد رونق اقتصادی از طریق بهبود بخشیدن به فضای کسب‌و‌کار است، اما متاسفانه عملکرد دولت در این خصوص به‌رغم تلاش‌هایی که صورت گرفته کارساز نبوده است. بیش از سه سال است که لغو مقررات و مجوزهای زائد و دست و پاگیر در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط است، اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. اصلاح نظام بانکی کشور هم کم و بیش همین وضع را دارد و لازم است که به‌صورت جدی پیگیری شود. در پایان باید آرزو کرد که دولت از دستاورد کنترل تورم به درستی صیانت کند و دچار وسوسه ایجاد رونق از طریق تحریک تقاضا همانند گذشته نشود. به‌نظر می‌رسد انجام موفقیت‌آمیز این اصلاحات اقتصادی ضروری مستلزم ترمیم کابینه و ایجاد یکپارچگی فکری در تیم اقتصادی است. آینده اقتصاد ایران را با تصمیمات شجاعانه امروز می‌توان تضمین کرد.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۶/۰۲/۳۱
۰۵:۱۹