نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116420
 • تمام سکه (طرح جدید) 1210000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 683000
 • ربع سکه 370000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3764
 • یورو 4100
 • پوند 4760
 • صد ین 3480
 • درهم امارات 1055
 • لیر ترکیه 1065
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32425
 • 231 Arrow up
  یورو 34628
 • 324 Arrow up
  پوند 40671
 • 113 Arrow up
  فرانک 32389
 • 12 Arrow up
  صد ین 29124
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8830

ضیاء هاشمی عنوان کرد مطالب وزارت علوم در حوزه پوشش کتاب می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: مجموعه مطالب وزارت علوم در حوزه پوشش، مدون شده و قرار است به صورت کتاب به چاپ برسد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص اقدامات وزارت علوم در زمینه پوشش دانشجویان گفت: اقدامات گسترده ای در این زمینه توسط وزارت علوم صورت گرفته؛ ما معتقدیم که این مسئله یک موضوع فرهنگی است و به همین دلیل حوزه های فرهنگی را درگیر آن کرده ایم.
 
وی افزود: کانون های دانشجویی در این حوزه، فعال تر از قبل شده و نشست ها و فعالیت های گسترده تری با این موضوع برگزار کرده است. همایش ها و فعالیت های علمی نیز گسترده تر شده است.
 
ضیاء هاشمی خاطرنشان کرد: همچنین مجموعه مطالب در حوزه پوشش، مدون شده و قرار است به صورت کتاب به چاپ برسد. این مطالب بسیار گسترده و قابل توجه بوده است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در خصوص تاثیر این فعالیت ها در وضعیت پوشش دانشجویان گفت: این اقدامات قطعا تاثیر دارد؛ ممکن است به صورت تدریجی باشد، ولی به هر حال این حوزه باید در جایگاه درست خودش قرار بگیرد و به روش درست خودش با مشارکت و پذیرش و باور عمومی دانشجویان اصلاح شود.

۹۶/۰۱/۱۲
۰۳:۰۲

خانه ملت بررسی می‌کند؛ فارغ‌التحصیلان، گرفتار در معادله چندمجهولی اشتغال

بن‌بست بیکاری پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان معضلی رو به گسترش در جامعه امروز ایران، آسیب‌ها و تبعات متعدد داشته؛ درحالی که راهکارهای برون‌رفت از این بست همچنان بر روی کاغذ مانده ولی خروج از آن دارای موانعی ملموس و مشهود است.

گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مریم احمدی- سونامی بیکاری جوانان تحصیلکرده؛ تعبیری است آشنا، چراکه در سال‌های اخیر بارها آن را شنیده‌ایم و شنیدن آن نشان‌دهنده واقعیتی است که به معضل مهمی برای جامعه تبدیل شده است، اظهارنظر محمد فرهادی وزیر علوم مبنی بر اینکه "میانگین بیکاران در میان فارغ‌التحصیلان بالاتر از میانگین بیکاری کشور است و به تعداد بیکاران کارشناسی ارشد و دکتری در سال‌های آینده اضافه می‌شوند"، بر این مهم صحه دقیق‌تری می‌گذارد.
رشد 14 برابری جمعیت تحصیلکرده در برابر راکد ماندن بازار کار
به گفته کارشناسان عوامل متعددی بر این بیکاری 42 درصدی فارغ‌التحصیلان و بحرانی شدن بازار کار آن‌ها اثرگذار می‌گذارد؛ به‌عنوان نمونه جمعیت دارای تحصیلات عالی پس از انقلاب درحالی 14 برابر شده که ظرفیت‌های بازار کار مناسب آن پیشرفت نکرده است و افزایش سطح تحصیلات مزید بر علت این بیکاری است، چراکه افراد در دهه 60 در جستجوی کار بهتر از سطح تحصیلات کاردانی به‌سمت تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در دهه 90 حرکت کرده‌اند و این مسئله علاوه بر تغییر سطح توقعات جامعه از کار و اشتغال، شاغل شدن افراد را پیچیده‌تر کرده است.
دلیل این پیچیده‌تر شدن را باید به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقاطع مختلف گره زد چراکه جامعه ابتدا با حجم بالای لیسانس‌های بیکار رو به رو شد و سپس از آن در برهه‌های زمانی دیگر با فوق‌لیسانس‌ها و افراد دارای مدرک دکترای بیکار. درواقع بیکاری فارغ‌التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مقاطع زمانی مختلف به وجود آمده است که بیکاری در مرحله اول، جوانان بسیاری را با رویایی دستیابی به شغل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر سوق داد که این ماجرا معضل بیکاری تحصیلکردگان دانشگاهی را عمیق‌تر و پیچیده‌تر کرد.
جدا از نبود شغل متناسب با رشته‌های دانشگاهی فارغ‌التحصیلان، مدرک بالای دانشگاهی، انتظار افراد دارای این مدارک را از شغل تغییر داده و اکنون با وجود نیاز به نیرو در برخی از مشاغل اما به دلیل مغایرت این مشاغل با پرستیژ اجتماعی یک تحصیلکرده دانشگاهی، بسیاری از آن‌ها حاضر به رفتن به سمت چنین مشاغلی نیستند و آن‌ها در شغل‌یابی انتظارات بالاتری را دنبال می‌کنند.
همچنین آمارها نشان می‌دهد تمایل به تحصیل در برخی از این رشته‌ها به‌صورت تصاعدی و چشمگیر افزایش یافته است، به‌عنوان نمونه متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه بهداشت و پزشکی 17 برابر شده است و به تبعِ آن پذیرش‌ها افزایش پیدا کرده درحالی که بازار کاری برای این بخش به وجود نیامده است، ضمن آنکه طی یکی دو دهه گرایش بالایی به برخی رشته‌ها مانند بازرگانی، حقوق، مهندسی، رشته‌های گروه بهداشت و پزشکی، کشاورزی، کامپیوتر، دامپزشکی، علوم تربیتی و... شکل گرفته است و صدالبته پذیرش‌ها بالا رفت که نتیجه آن انباشت تقاضا برای کار فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها، دشوارتر شدن ورود به بازار کار و دامن زدن به بیکاری کارجویان جوان بوده است.
تربیت نشدن نیروی دانشگاهی بر اساس تقاضای بازار کار
این در حالی است که محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قائل بر این است که باید متناسب با تقاضای بازار کار، نیرو تربیت کرد و جذب دانشجو نیازمند هدفمندی است، وی دراین خصوص به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: توسعه نباید صرفا کمی باشد و نگاه کیفی محور به آن لازم است، لذا رشته‌های تحصیلی باید استانداردهای لازم را داشته باشند تا بتوان نیروها را با توجه به بازار کار رشد داد.
جای خالی بانک اطلاعاتی از وضعیت بازار کار، نیازها و وضعیت جذب دانشجو
عدم تحقیق وبررسی از وضعیت بازار کار رشته‌های دانشگاهی، برداشتن موانع از سر راه ارتباط دانشگاه با صنعت توسط دولت یا خود دانشگاه‌ها و نیز انتخاب رشته از سوی افراد بدون اطلاع از وضعیت بازار کار را باید به دلایل این مهم افزود. ضمن آنکه متأسفانه هنوز هم هیچ‌گونه بانک اطلاعاتی قابل اعتنایی از وضعیت بازار کار، نیازها، وضعیت جذب دانشجو، آینده شغلی کارجویان و اطلاعات مهم و کلیدی در دسترس نیست.
اما در این میان عدم ارتباط مناسب دانشگاه و صنعت در تمام سال‌های گذشته و دقت در این نکته که هر یک از این دو (علم و صنعت) راه خود را رفته‌اند، یکی از دلایل اصلی بیکاری جوانان تحصیلکرده است لذا دانشگاه و صنعت نیاز به تعاملات و تغییرات اساسی در بخش‌های مختلف مدیریتی و تصمیم‌گیری دارند.
انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاهی توسط خود جوانان نیز اغلب بر اساس نیازسنجی بازار کار صورت نمی‌گیرد چراکه افراد بر اساس پارامترهای دیگری مانند علاقه شخصی، رشته‌های دانشگاهی را انتخاب می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود درصد قابل توجهی از کارجویان در زمان جستجو برای شغل، با مشکلات جدی مواجه شوند و البته تعدد شکل‌گیری انواع و اقسام دانشگاه‌ها و پایین آمدن کیفیت آموزشی به بیکاری و بحرانی شدن بازار کار تحصیل‌کرده‌ها دامن زده، درحالی که بیکاری افراد دارای تحصیلات عالی در فاصله سال‌های 65 تا 90 حدودا 4 برابر شده است.
بیکاری 42 درصدی فارغ‌التحصیلان
سران قوا نیز نگرانی خود را بابت بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به انحای مختلف مطرح می‌کنند؛ تا جایی که دکترلاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خود بیکاری و تورم را دو مشکل مهم مردم دانسته و مشخصا بیکاری 42 درصدی فارغ‌التحصیلان ایران را معضل و نقص بزرگ جامعه امروز معرفی کرده است و درحالی که معتقد است نبود شغل با توجه به وجود منابع سرشار و نیروی انسانی کافی در کشور یک نقص به شمار می رود، به مدیران توصیه تلاش بیشتر را داشت.
این گزارش می‌افزاید؛ در کنار دلایل بیکاری تحصیلکردگان و موانع دستیابی آن‌ها به شغل مناسب که در فوق به آن اشاره شد، باید به سیاست مسئولان دانشگاهی که صرفا افزایش کرسی‌های دانشگاهی بوده و اینکه برنامه‌ای با هدف کارآفرینی برای سیل دانشجویانی جذب شده نداشتند نیز اشاره کرد؛ ضمن آنکه هنوز جذب‌های بی‌رویه بدون توجه به اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی ادامه دارد.
 ضرورت ترویج و آموزش کسب و کارهای جدید
اما با اوصاف "ترویج و آموزش کسب و کارهای جدید" از جمله راه‌حل‌های خروج از معضل بیکاری تحصیلکردگان است که ازسوی کارشناسان معرفی شده؛ به همین دلیل محمدجواد ساداتی‌نژاد به عنوان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت می‌گوید: بحث فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار در جامعه به معضلی اساسی تبدیل شده و با گذشت زمان تعداد جمعیت مبتلا به آن نیز بیشتر می‌شود لذا باید با برنامه‌ریزی، مشاغل متناسب ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از صنایع هنوز کارگری است، می‌افزاید: باید با سوق دادن صنایع به سمت دانش‌بنیان شدن، فرصت ایجاد اشتغال برای تحصیلکردگان را فراهم کرد.
لزوم توسعه حوزه‌های جدید کسب و کار و افزایش رابطه صنعت و دانشگاه
براساس این گزارش؛ "ایجاد حوزه‌های جدید کسب و کار و افزایش رابطه صنعت و دانشگاه" گزینه دیگری است که می‌توان برای رساندن دانش‌آموختگان دانشگاهی به شغل و درآمد به آن توجه کرد و از آنجا که بستر گسترده اینترنت و فضای مجازی قابلیت بالای اشتغال‌زایی دارد باید ظرفیت‌های آن را استخراج و از این طریق ایجاد اشتغال کرد لذا به نظر می‌رسد مسئولان باید کسب و کارهای جدید را تبیین، آموزش و ترویج دهند.
در این بین ساداتی‌نژاد در حالی که معتقد است بخش قابل ملاحظه‌ای از جوانان می‌توانند با رونق بخش IT به شغل برسند، اضافه می‌کند: وزارت ارتباطات نقش فوق‌العاده‌ای در تحقق این مهم دارد لذا باید با بهینه کردن ارتباط خود با وزارت کار، رفاه و تعاون و وزارت علوم در این راستا قدم بردارد.
همچنین مجتبی صدیقی معاون دانشجوی وزارت علوم، درحالی که امیدوار است همکاری صنعت و دانشگاه‌ها افزایش یابد، می‌گوید: صنعت باید مکان‌هایی برای کارآموزی دانشجویان ارائه دهد و حتی دانشگاه‌ها در جوار صنایع ایجاد شوند.
محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز با بیان اینکه در ایران ارتباط بهینه‌ای میان دانشگاه و صنعت وجود ندارد، می‌افزاید: تعامل دانشگاه و صنعت نیاز به تعاملات و تغییرات اساسی در بخش‌های مختلف مدیریتی و تصمیم‌گیری دارد، همچنین باید سیاست‌های اشتغال‌زایی و جذب نیروی کار به طور همه جانبه در بخش‌های مختلف به ویژه بخش‌های خصوصی و تعاونی و حوزه‌های صنعتی اعمال شود.
تلاش برای باروری صنایع دانش‌بنیان
"رفتن به سمت صنایع دانش‌بنیان" به عنوان راه‌حل دیگر خروج از این معضل مورد توجه قرار گرفته است؛ به همین دلیل مجلس در برنامه ششم توسعه 200میلیارد دلار اعتبار را به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داد و در این راستا غلامرضا کاتب عضو هیت رئیسه مجلس نیز اولویت اول مجلس در بخش علم و صنعت "مهارت‌آموزی" و "تولید ثروت از طریق علم" می‌داند. وی معتقد است؛ شرکت‌های دانش‌بنیان ظرفیتی مطلوب برای تولید ثروت از علم محسوب می‌شود.
ساداتی‌نژاد دراین خصوص با تاکید براینکه باید نوع صنایع تغییر جهت داده و به سمت دانش‌بنیان حرکت کنند، می‌افزاید: نیروهای انسانی را باید بر اساس نیاز جامعه تربیت کرد لذا صرف تحصیلکرده بودن افراد کفایت نمی‌کند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید حتما مهارت‌های لازم را کسب کنند.
همچنین محمود صادقی تاسیس صنایع دانش‌بنیان و گسترش پارک‌های علم و فناوری را در کاهش فارغ‌التحصیلان بیکار بسیار مهم می‌داند.
تربیت دانش‌آموختگان ماهر برای جذب در صنعت
بنابراین گزارش از آنجا که بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌ها باید با توجه به تغییرات شگرف علمی و تکنولوژی تغییر کنند و سبک سنتی تدریس کنونی نمی‌تواند برای صنعت خروجی مطلوب به دنبال داشته باشد، ساداتی‌نژاد معتقد است "تربیت دانش‌آموختگان دارای مهارت با قابلت جذب در صنعت" در این مسئله بسیار تاثیرگذار است.
این در حالی است که دانشگاه‌های آمریکا هرچند سال 600 رشته تحصیلی را حذف و به همین تعداد رشته جدید اضافه می‌شود درواقع دانشگاه خود را با نیاز صنعت و جامعه هماهنگ می‌کند، اما این رئیس اسبق دانشگاه در گفت‌وگو با خانه ملت، تاکید دارد: دانشگاه‌های ایران بسیار محافظ کار رفتار و به حفظ سیستم کلاسیک خود پافشاری می‌کنند.
داوود محمدی نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت دراین خصوص تاکید دارد: باید رشته‌های جدید و کاربردی را در دانشگاه‌ها ایجاد کرد و سپس به تدریج رشته‌هایی که کشور به آن‌ها نیاز ندارد از دور خارج شوند، وی در عین حال معتقد است؛ این موضوع مستلزم برنامه میان‌مدت و درازمدت است.
لزوم مدیریت جذب دانشجو
همچنین "مدیریت جذب دانشجو" و "کاهش رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی" و تربیت دانشجویان بر اساس ظرفیت هر منطقه" از دیگر محورهای است که از سوی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و مسئولان دانشگاهی برای خروج از معضل بیکاری تحصیلکردگان معرفی شده است. به همین دلیل مجتبی صدیقی؛ معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خانه ملت بازنگری در محتوای چندصد رشته‌دانشگاهی به‌منظور ایجاد تناسب با نیاز جامعه و توجه به کارورزی در دانشگاه با هدف اشتغال فارغ‌التحصیلان ضروری می‌داند.
در همین راستا شریعتی نیاسری معاون آموزشی وزیر علوم در گفتگویی با تاکید براینکه تعداد قابل توجهی از دانش‌آموختگان وارد شغل‌های مرتبط با رشته خود نمی‌شوند، می‌گوید: اگرچه آموزش عالی متولی و مسئول ایجاد شغل نیست اما در بازار شغل تأثیرگذار است لذا در حال بازنگری سیاست‌های خود به اندازه میزان این تأثیرگذاری است.
اجرای صحیح طرح آمایش آموزش عالی، شاهراه غلبه بر بیکاری فارغ‌التحصیلان
اما گویا "طرح آمایش آموزش عالی" تنها شاهراه اعمال تمامی راهکارهای ارائه شده فوق است به همین دلیل علاوه بر مسئولان آموزش عالی کشور نمایندگان مجلس دراین خصوص واکنش نشان داده؛ ضمن آنکه محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز معتقد است اجرای درست طرح آمایش آموزش عالی تغییرات اساسی باید در سیاست‌گذاری‌های آموزش عالی، صنعت، بانکداری، خدمات و... به دنبال دارد.
همچنین ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خانه ملت درخصوص نقش "طرح آمایش آموزش عالی" در این مهم، می‌افزاید: اصلی‌ترین راهکاریی که طرح آمایش آموزش عالی می‌تواند برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ارائه دهد این است که دانش‌آموختگان بر اساس ظرفیت هر منطقه تربیت شوند در این صورت تراکم متخصص در یک رشته و نبود متخصص در رشته دیگر به وجود نمی‌آید، بنابراین آمایش در صورت اجرای کامل می‌تواند یکی از بازوهای ایجاد اشتغال باشد.
سخن آخر
طبق آنچه گفته شد به نظر می‌رسد؛ حذف موانع پیش‌روی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی راهکارهایی دارد که برای رسیدن به نتیجه باید در ادامه و مسیر هم مورد توجه قرار گیرند. درواقع حتی اگر مسئولان اعتبارات قابل‌ملاحظه‌ای را برای پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان و مهارت‌آموزی دانشجویان در نظر بگیرند اما جذب بی‌رویه دانشجو بدون توجه به نیاز و ظرفیت‌های هر منطقه همچنان ادامه داشته باشد، خروج از این معضل امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل هماهنگی همه دستگاه‌های علمی و صنعتی و صدالبته، پیگیری برنامه و طرحی ویژه با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده برای شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه ششم توسعه دراین خصوص اهمیت وافری دارد./

۹۶/۰۱/۱۲
۰۹:۱۲

پرونده نوروزی مهر؛ رشته های دانشگاهی تغییر چهره دادند/ سال ۹۵ سال حذف گرایشها

سال تحصیلی ۹۶-۹۵ با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سال تحصیلی ۹۶- ۹۵ با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.
برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد.
در سال ۹۵ رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد.
با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور ۹۵ نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال ۹۴ در می یابیم که در سال ۹۵ در گروه ریاضی و فنی، ۱۹ رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
گروه های آزمایشی میزان تغییرات عناوین و گرایش ها در دفترچه کنکور گروه ریاضی و فنی حذف ۱۹ گرایش از مهندسی، فیزیک و شیمی گروه علوم تجربی حذف ۱۲ گرایش از کشاورزی و زیست شناسی و تقلیل به ۱۱ رشته گروه علوم انسانی حذف ۱۴ گرایش از الهیات، علوم اجتماعی، مدیریت گروه هنر حذف ۵ گرایش در هنرهای تجسمی و کاردانی ها گروه زبان های خارجی تبدیل گرایش به رشته مستقل در گروه زبان فرانسه پس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.
از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود. 
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ سهم داشتند. ۱۱ دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.
در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۵ سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.
همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال ۹۵ به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.
همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با مهر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود:  طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال ۹۵ در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال ۹۵ از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال ۹۶ خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
وی در گفتگو با مهر درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۰:۲۹

رشته های دانشگاهی تغییر چهره دادند

سال تحصیلی 96-95 با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.
به گزارش خبرنگار مهر ، سال تحصیلی 96- 95 با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.
برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد.
در سال 95 رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد.
با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور 95 نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال 94 در می یابیم که در سال 95 در گروه ریاضی و فنی، 19 رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
گروه های آزمایشیمیزان تغییرات عناوین و گرایش ها در دفترچه کنکورگروه ریاضی و فنیحذف 19 گرایش از مهندسی، فیزیک و شیمیگروه علوم تجربیحذف 12 گرایش از کشاورزی و زیست شناسی و تقلیل به 11 رشتهگروه علوم انسانیحذف 14 گرایش از الهیات، علوم اجتماعی، مدیریتگروه هنرحذف 5 گرایش در هنرهای تجسمی و کاردانی هاگروه زبان های خارجیتبدیل گرایش به رشته مستقل در گروه زبان فرانسهپس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.
از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود.
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی 96-95 سهم داشتند. 11 دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.
در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.
همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال 95 به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.
همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با مهر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود: طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال 95 در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال 95 از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
وی در گفتگو با مهر درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۲:۱۱

تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد

سال تحصیلی 96-95 با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.

به گزارش جی پلاس، سال تحصیلی 96- 95 با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.
برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد. در سال 95 رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد. با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور 95 نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال 94 در می یابیم که در سال 95 در گروه ریاضی و فنی، 19 رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
پس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.
از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود.
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی 96-95 سهم داشتند. 11 دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.
در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.
همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال 95 به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.
همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با مهر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود: طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال 95 در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال 95 از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
وی درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند. معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۳:۱۱

رشته های دانشگاهی تغییر چهره دادند

سال تحصیلی 96-95 با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.

سال تحصیلی 96- 95 با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر ، برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد. در سال 95 رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد. با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور 95 نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال 94 در می یابیم که در سال 95 در گروه ریاضی و فنی، 19 رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
پس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.
از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود.
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی 96-95 سهم داشتند. 11 دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.
در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.
همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال 95 به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.
همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با مهر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود: طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال 95 در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال 95 از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
وی درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند. معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۱:۲۳

به دلیل اجرای بازنگری ؛ تغییر چهره رشته های دانشگاهی در سال 96 - 95

سال تحصیلی 96-95 با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.

به گزارش تحلیل ایران ،سال تحصیلی 96- 95 با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد.
مهر نوشت: در سال 95 رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد.با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور 95 نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال 94 در می یابیم که در سال 95 در گروه ریاضی و فنی، 19 رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
گروه های آزمایشیمیزان تغییرات عناوین و گرایش ها در دفترچه کنکورگروه ریاضی و فنیحذف 19 گرایش از مهندسی، فیزیک و شیمیگروه علوم تجربیحذف 12 گرایش از کشاورزی و زیست شناسی و تقلیل به 11 رشتهگروه علوم انسانیحذف 14 گرایش از الهیات، علوم اجتماعی، مدیریتگروه هنرحذف 5 گرایش در هنرهای تجسمی و کاردانی هاگروه زبان های خارجیتبدیل گرایش به رشته مستقل در گروه زبان فرانسه
پس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود.
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی 96-95 سهم داشتند. 11 دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال 95 به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیردر گفتگو با مهر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود: طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال 95 در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال 95 از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.ویدر گفتگو با مهر درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۲:۲۵

سال 95 سال حذف گرایشها/ رشته های دانشگاهی تغییر چهره دادند

سال تحصیلی 96-95 با تغییرات زیاد در چهره رشته های دانشگاهی آغاز شد با تغییراتی از جمله حذف چند رشته مشهور و اضافه شدن برخی رشته ها و تغییر گسترده در عناوین و گرایش رشته های تحصیلی همراه بود.

به گزارش مهر، سال تحصیلی 96- 95 با تغییرات گسترده ای در حوزه رشته های تحصیلی مواجه بود. در این سال گرایش های کارشناسی رشته های تحصیلی حذف شد و به دلیل اجرای بازنگری در برخی از رشته ها و حذف برخی دیگر از رشته ها، چهره جدیدی در حوزه آموزش عالی رخ نمایاند.
برخی از این تغییرات را می توان در دفترچه های کنکور مشاهده کرد.
در سال 95 رشته های «راهنمایی و مشاوره»، «ادبیات داستانی» و «آب و هواشناسی» از دفترچه ها حذف شدند که البته این حذفیات با اعتراض هایی نیز از سوی اساتید و صاحبنظران مواجه شد.
اما در این میان رشته های «زبان چینی»، «خبرنگاری» و «مهندسی نقشه برداری» نیز به مجموعه رشته ها اضافه شد.
با مقایسه رشته های حذف شده یا اضافه شده دفترچه کنکور 95 نسبت به دفترچه کنکور سراسری سال 94 در می یابیم که در سال 95 در گروه ریاضی و فنی، 19 رشته با حذف گرایش مواجه شدند. که البته این گرایش ها عمدتا در گروه مهندسی بودند.
گروه های آزمایشی میزان تغییرات عناوین و گرایش ها در دفترچه کنکور گروه ریاضی و فنی حذف 19 گرایش از مهندسی، فیزیک و شیمی گروه علوم تجربی حذف 12 گرایش از کشاورزی و زیست شناسی و تقلیل به 11 رشته گروه علوم انسانی حذف 14 گرایش از الهیات، علوم اجتماعی، مدیریت گروه هنر حذف 5 گرایش در هنرهای تجسمی و کاردانی ها گروه زبان های خارجی تبدیل گرایش به رشته مستقل در گروه زبان فرانسه پس از تغییراتی که در رشته های تحصیلی دانشگاهی رخ داد می توان به تغییراتی در عناوین رشته ها اشاره کرد. از آن جمله تجمیع رشته های علوم قرآنی در رشته «علوم قرآن و حدیث»، حذف عنوان الهیات و معارف اسلامی از عناوین فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی و فقه و حقوق اسلامی است.
از دیگر رشته های مشهوری که امثال از پذیرش دانشگاه ها حذف شد رشته «ادبیات داستانی» از دانشگاه خوارزمی و رشته های مرتبط با جغرافیا از دانشگاه های تهران، تبریز و شهید بهشتی بود.
دانشگاه های بزرگ نیز از حذف و اضافه رشته های دانشگاهی در سال تحصیلی 96-95 سهم داشتند. 11 دانشگاه الزهراء (س)، اصفهان، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حذف و اضافه در برخی رشته های خود مواجه بودند.
در گروه هنر رشته موسیقی نظامی از پذیرش دانشگاه هنر تهران حذف شد. در مقابل در گروه زبان های خارجی زبان چینی به مجموعه زبان های خارجی دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی اضافه و در این رشته دانشجو پذیرش شد.
پیش از این در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95 سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که رشته های علوم تربیتی، جغرافیا و روانشناسی بدون گرایش اعلام شده اند.
همچنان که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیشتر سخنرانی های خود تاکید کرده است، برخی رشته های دانشگاهی در کشور دیگر موضوعیت خود را از دست داده اند و باید بازنگری شوند و سال 95 به عنوان سال مهم تغییر در رشته های دانشگاهی، چهره جدیدی به آموزش عالی کشور داد.
همچنین چندی پیش احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روش جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های با گرایش خبر داده و یادآور شده بود: دانشجویان پس از دو سال از تحصیل می توانند گرایش انتخاب کنند.
وی گفته بود: طبق برنامه جدید وزارت علوم که از مهرماه سال 95 در دانشگاه اجرا شد دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه رشته کلی را انتخاب و پس از گذراندن دو سال از تحصیل خود می توانند گرایش مورد علاقه خود را در رشته ای که مشغول به تحصیل هستند انتخاب کنند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم نیز در ماه های پایانی سال 95 از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
وی درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده، گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۵۴

مهم‌ترین دلایل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزارت علوم درباره مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توضیح داد.

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های من امسال و سال ۹۶ خارج شدن دانشگاه‌ها از ماموریت محول شده به آن‌ها است که متاسفانه این امر سبب افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی سراسر کشور شده است.
وی ماموریت گرا نبودن واحدهای دانشگاهی را یکی از مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: برخی از مراکز آموزش عالی ظرفیت‌های غیرضروری در خود ایجاد کرده و به این ترتیب به صندلی‌های خالی این مراکز دامن زده‌اند؛ مسئله‌ای که بیشتر در مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های خاص یا دانشگاه‌های محلی به چشم می‌خورد.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، ماموریت‌گرا نبودن برخی دانشگاه‌ها سبب می‌شود فراتر از برنامه‌های خود عمل کنند و ظرفیت‌های مازاد دانشجو را که در صندلی‌های خالی کلاس‌ها متبلور می‌شود، به وجود بیاورند.
وی تاکید کرد: استانداردسازی آموزشی می‌تواند در این راستا کمک بزرگی به ماموریت‌گرایی دانشگاه و سامان گرفتن صندلی‌های خالی در این مراکز کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت رشته‌ای در مقطع دکتری پنج نفر باشد، افزایش ظرفیت این رشته تحصیلی به ۱۵ نفر سبب ایجاد صندلی خالی و ظرفیت تازه در دانشگاه‌ها می‌شود.
وی همچنین بخشی از صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌ها را به کاهش جمعیت نسبت داد و گفت: رفع این مشکل، کار یک شب نیست.
شریعتی نیاسر متذکر شد: برنامه ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های سراسری پیام نور، غیرانتفاعی و مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان‌ها آغاز شده است به طوری که مجوز جذب دانشجو در این مراکز آموزش عالی، خارج از ماموریت اصلی‌شان از طرف وزارت علوم اعطا نمی‌شود.
شریعتی ادامه داد: دانشگاه تراز اول کشور برای اینکه همگام با مراکز علمی معتبر دنیا حرکت کند، در رشته‌های پرتقاضا و حتی اشباع می‌تواند دانشجو جذب کند تا بحث عبور از مرزهای دانش برایشان میسر شود.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بودجه مراکز دانشگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه به مسئله ماموریت‌گرا بودن آن‌ها نگاه ویژه‌ای دارد.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۰:۲۱

هدفمندسازی پایان‌نامه‌های دانشجویی از اولویت‌های وزارت علوم

خبرگزاری آریا-معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت : در سال جدید هدفمندسازی پایان‌نامه‌های دانشجویان از برنامه‌ها و اولویت‌های این وزارتخانه به شمار می‌رود.
به گزارش خبرگزاری آریا،وحید احمدی افزود: فرآیند هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی از 2 سال گذشته در وزارت علوم دنبال شد و در امسال نیز این موضوع از برنامه های وزارت علوم به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر حدود یک میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی در کشور وجود دارد گفت: اگر برای این افراد طرح های پژوهشی مشخص تعریف شود، قادر خواهیم بود به اولویت هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی دست یابیم.
احمدی افزود: برای هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویان ابزارهایی مانند ارتباط با صنعت، اولویت بندی نیازهای کشور و ایجاد شبکه ارتباطات داخلی نیاز است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۱:۰۷

دلایل مهم خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها

خبرگزاری میزان- معاون آموزشی وزارت علوم درباره مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توضیح داد.

به گارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از باشگاه خبرنگاران، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های من امسال و سال ۹۶ خارج شدن دانشگاه‌ها از ماموریت محول شده به آن‌ها است که متاسفانه این امر سبب افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی سراسر کشور شده است.
وی ماموریت گرا نبودن واحدهای دانشگاهی را یکی از مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: برخی از مراکز آموزش عالی ظرفیت‌های غیرضروری در خود ایجاد کرده و به این ترتیب به صندلی‌های خالی این مراکز دامن زده‌اند؛ مسئله‌ای که بیشتر در مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های خاص یا دانشگاه‌های محلی به چشم می‌خورد.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، ماموریت‌گرا نبودن برخی دانشگاه‌ها سبب می‌شود فراتر از برنامه‌های خود عمل کنند و ظرفیت‌های مازاد دانشجو را که در صندلی‌های خالی کلاس‌ها متبلور می‌شود، به وجود بیاورند.
وی تاکید کرد: استانداردسازی آموزشی می‌تواند در این راستا کمک بزرگی به ماموریت‌گرایی دانشگاه و سامان گرفتن صندلی‌های خالی در این مراکز کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت رشته‌ای در مقطع دکتری پنج نفر باشد، افزایش ظرفیت این رشته تحصیلی به ۱۵ نفر سبب ایجاد صندلی خالی و ظرفیت تازه در دانشگاه‌ها می‌شود.
وی همچنین بخشی از صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌ها را به کاهش جمعیت نسبت داد و گفت: رفع این مشکل، کار یک شب نیست.
شریعتی نیاسر متذکر شد: برنامه ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های سراسری پیام نور، غیرانتفاعی و مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان‌ها آغاز شده است به طوری که مجوز جذب دانشجو در این مراکز آموزش عالی، خارج از ماموریت اصلی‌شان از طرف وزارت علوم اعطا نمی‌شود.
شریعتی ادامه داد: دانشگاه تراز اول کشور برای اینکه همگام با مراکز علمی معتبر دنیا حرکت کند، در رشته‌های پرتقاضا و حتی اشباع می‌تواند دانشجو جذب کند تا بحث عبور از مرزهای دانش برایشان میسر شود.
 
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بودجه مراکز دانشگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه به مسئله ماموریت‌گرا بودن آن‌ها نگاه ویژه‌ای دارد.
 
انتهای پیام/

۹۶/۰۱/۱۲
۱۵:۰۶

صدیقی خبر داد اعطای تسهیلات بانکی به بخش خصوصی برای احداث خوابگاه‌

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: از سال ۹۶ با اعتباراتی که پیش‌بینی شده، وام‌هایی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شد که می‌توانیم کمبودها را در بخش خوابگاهی مرتفع کنیم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص مشارکت بخش خصوصی برای ساخت خوابگاه ها گفت: در سال ۹۶ با اعتباراتی که پیش بینی شده، وام هایی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده و صندوق رفاه در پرداخت سود آنها با این بخش مشارکت می کند.
 
وی افزود: با این کار عملا جاذبه و انگیزه بخش خصوصی افزایش پیدا خواهد کرد و می توانیم کمبودها را در بخش خوابگاهی مرتفع کنیم.

۹۶/۰۱/۱۳
۰۳:۳۶

معاون وزیر علوم: توسعه فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها در سال 96

معاون فرهنگی وزیر علوم: میزان فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در سال 96 توسعه پیدا می کند.

سید ضیاء هاشمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در سال 96 باید حداکثر آزادی عمل برای دانشجویان برای فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها محقق شود.
وی گفت: ما از دانشجویان و استادان دانشگاه ها درخواست می کنیم که مطالبه گر باشند.
هاشمی به روند برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: روند برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در چند سال گذشته تاکنون رو به رشد بوده است اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.
وی گفت: من تضمین می دهم که اگر مشکلی از لحاظ برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها به وجود آید پیگیری می کنم.
هاشمی با اشاره به اینکه میزان آسیب هایی که در دانشگاه ها وجود دارد به نسبت جامعه خیلی پایین تر است افزود: همین میزان اندک هم در دانشگاه ها نباید وجود داشته باشد و ما برای همین میزان هم برنامه ریزی کرده ایم.

۹۶/۰۱/۱۳
۱۶:۳۰

توسعه فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها در سال 96

خبرگزاری آریا-معاون فرهنگی وزیر علوم: میزان فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در سال 96 توسعه پیدا می کند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما،سید ضیاء هاشمی افزود: در سال 96 باید حداکثر آزادی عمل برای دانشجویان برای فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها محقق شود.
وی گفت: ما از دانشجویان و استادان دانشگاه ها درخواست می کنیم که مطالبه گر باشند.
هاشمی به روند برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: روند برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در چند سال گذشته تاکنون رو به رشد بوده است اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.
وی گفت: من تضمین می دهم که اگر مشکلی از لحاظ برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها به وجود آید پیگیری می کنم.
هاشمی با اشاره به اینکه میزان آسیب هایی که در دانشگاه ها وجود دارد به نسبت جامعه خیلی پایین تر است افزود: همین میزان اندک هم در دانشگاه ها نباید وجود داشته باشد و ما برای همین میزان هم برنامه ریزی کرده ایم.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۰:۳۶

برخی تقابل‌ها و ناهماهنگی‌ها در حوزه فرهنگی، آزاردهنده است/ تاکید بر تقویت همدلی و هماهنگی بین دستگاهی در حوزه فرهنگی آموزش عالی

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: برخی تقابل‌ها و ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که آزاردهنده است و هزینه‌ها و خسارت‌هایی برای ما ایجاد می‌کند که هماهنگی‌ و تعامل می‌تواند جلوی این هزینه‌های غیرضروری را بگیرد.

سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگویی مشروح با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری اجلاس شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، گفت: در 4 سال گذشته همواره بر تقویت همدلی و هماهنگی بین دستگاهی در حوزه فرهنگی آموزش عالی تاکید کرده‌ایم و در این رابطه در سطح ستادی به طور مستمر و مرتب جلسات و تعاملاتی با دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه آموزش عالی از جمله در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها انجام شده است.
* فعال‌سازی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها
وی افزود: یکی از این برنامه‌ها فعال‌سازی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها در سطح ملی و استانی بود. که طبق مصوبه وزارت علوم، وزارت بهداشت، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد عضو این شورا هستند و معاونان فرهنگی این دستگاه‌ها به ریاست معاون فرهنگی وزارت علوم، شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند.
معاون فرهنگی وزارت علوم تصریح کرد: آئین‌نامه شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها قبلاً تدوین و ویرایش شده بود ما هم به همراه دوستان عضو در این دوره آن را ویرایش کردیم و بعد از نهایی شدن آیین‌نامه، در سطح استانی برای مسئولان شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها احکام صادر شد و در سطح استانی هم جلسات این شورا برگزار شد.
* برگزاری جلسه شوراهای استانی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها برای اولین‌بار
هاشمی خاطرنشان کرد: سال گذشته تصمیم گرفتیم اعضای شوراهای استانی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها را دور هم جمع کنیم و مسائل و فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را به بحث بگذاریم و این جلسه سال گذشته برای اولین بار تشکیل شد.
وی گفت: این جلسه، جلسه بسیار خوب و مؤثری بود و 2 بخش مهم داشت. یکی توصیف و تحلیل وضعیت موجود و فرهنگی دانشگاه‌ها و بخش دوم تصمیم‌گیری‌هایی بود برای اینکه بتوانیم همکاری‌ها و همراهی‌ها را تداوم ببخشیم.
* ایجاد بستری مناسب برای تعامل فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها
معاون فرهنگی وزارت علوم تأکید کرد: بر این اساس قرار شد همکاران ما در استان‌های مختلف این جلسات را توسعه دهند و دوم اینکه بستری فراهم شود برای اینکه فعالان فرهنگی دانشگاهی با رویکردهای مختلف دورهم بنشینند و بحث‌های خود را مطرح کنند.
هاشمی خاطرنشان کرد: فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها باید به‌طور مرتب باهم در ارتباط و تعامل باشند و سنت حسنه گفت‌وگو را توسعه دهند. دانشگاه پیشگام گفت‌وگو است و گفت‌وگو و تبادل‌نظر در فرهنگ اجتماعی راه بسیار کارآمد و مناسبی است برای توسعه فرهنگی و حل بسیاری از مسائل.
* برخی تقابل‌ها و ناهماهنگی‌ها در حوزه فرهنگی وجود دارد که آزاردهنده است
وی ادامه داد: ما امروز با مسائل و مشکلاتی در مرحله فرهنگ روبرو هستیم. برخی تقابل‌ها و ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که آزاردهنده است و هزینه‌ها و خسارت‌هایی از حیث اجتماعی و بعضاً اقتصادی و مدیریتی برای ما ایجاد می‌کند که این هماهنگی‌ها برای این است که جلوی این هزینه‌های غیرضروری را بگیرد و این تفاوت نظرها به این فرصتی برای تضارب آرا یا هم‌افزایی و بهره‌گیری متقابل.
معاون فرهنگی وزارت علوم تصریح کرد: بر همین اساس قرار بر این شد که در دو سطح تعاملات و گفت‌وگوها تداوم پیدام کند، یکی بین مسئولان فرهنگی و دانشگاهی در سطح استانی و سطح ملی؛ دوم بین فعالان دانشجویی با سلایق و تخصص‌های مختلف.
هاشمی در خاتمه افزود: مجموعه همکاران ما از جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد بسیار خشنود بودند و عزم جدی دارند تا این روند را در سطح استانی و ملی توسعه دهند.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۰:۵۹

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی یکی از اولویت های وزارت علوم در سال جدید است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال جدید موضوع هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویان از برنامه ها و اولویت های این وزارتخانه به شمار می رود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر وحید احمدی با اعلام این خبر اظهار داشت: فرآیند هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی از دو سال گذشته در وزارت علوم دنبال شده و در سال جدید نیز این موضوع از برنامه های وزارت علوم بشمار می رود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی در کشور وجود دارد که اگر برای این افراد پروژه های پژوهشی مشخص تعریف شود، قادر خواهیم بود به اولویت هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویی دست یابیم.
دکتر احمدی افزود: برای هدفمندسازی پایان نامه های دانشجویان ابزارهایی مانند ارتباط با صنعت، اولویت بندی نیازهای کشور و ایجاد شبکه ارتباطات داخلی نیاز است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه گفت: برای تحقق هدفمندسازی پایان نامه دانشجویی در مراکز صنعتی نیز در قالب ایجاد ارتباطات داخلی انگیزه لازم برای همکاری با دانشگاه های کشور ایجاد شده است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۳۳
منابع دیگر:
 • وقایع اتفاقیه
۹۶/۰۱/۱۴
۰۸:۱۵

دلایل مهم خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزارت علوم درباره مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توضیح داد.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های من امسال و سال 96 خارج شدن دانشگاه‌ها از ماموریت محول شده به آن‌ها است که متاسفانه این امر سبب افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی سراسر کشور شده است.
وی ماموریت گرا نبودن واحدهای دانشگاهی را یکی از مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: برخی از مراکز آموزش عالی ظرفیت‌های غیرضروری در خود ایجاد کرده و به این ترتیب به صندلی‌های خالی این مراکز دامن زده‌اند؛ مسئله‌ای که بیشتر در مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های خاص یا دانشگاه‌های محلی به چشم می‌خورد.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، ماموریت‌گرا نبودن برخی دانشگاه‌ها سبب می‌شود فراتر از برنامه‌های خود عمل کنند و ظرفیت‌های مازاد دانشجو را که در صندلی‌های خالی کلاس‌ها متبلور می‌شود، به وجود بیاورند.
وی تاکید کرد: استانداردسازی آموزشی می‌تواند در این راستا کمک بزرگی به ماموریت‌گرایی دانشگاه و سامان گرفتن صندلی‌های خالی در این مراکز کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت رشته‌ای در مقطع دکتری پنج نفر باشد، افزایش ظرفیت این رشته تحصیلی به 15 نفر سبب ایجاد صندلی خالی و ظرفیت تازه در دانشگاه‌ها می‌شود.
وی همچنین بخشی از صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌ها را به کاهش جمعیت نسبت داد و گفت: رفع این مشکل، کار یک شب نیست.
شریعتی نیاسر متذکر شد: برنامه ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های سراسری پیام نور، غیرانتفاعی و مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان‌ها آغاز شده است به طوری که مجوز جذب دانشجو در این مراکز آموزش عالی، خارج از ماموریت اصلی‌شان از طرف وزارت علوم اعطا نمی‌شود.
شریعتی ادامه داد: دانشگاه تراز اول کشور برای اینکه همگام با مراکز علمی معتبر دنیا حرکت کند، در رشته‌های پرتقاضا و حتی اشباع می‌تواند دانشجو جذب کند تا بحث عبور از مرزهای دانش برایشان میسر شود.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بودجه مراکز دانشگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه به مسئله ماموریت‌گرا بودن آن‌ها نگاه ویژه‌ای دارد.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۳:۱۱

دلایل مهم خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : معاون آموزشی وزارت علوم درباره مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توضیح داد.
به گزارش انتخاب به نقل از باشگاه خبرنگاران، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های من امسال و سال 96 خارج شدن دانشگاه‌ها از ماموریت محول شده به آن‌ها است که متاسفانه این امر سبب افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی سراسر کشور شده است.
وی ماموریت گرا نبودن واحدهای دانشگاهی را یکی از مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: برخی از مراکز آموزش عالی ظرفیت‌های غیرضروری در خود ایجاد کرده و به این ترتیب به صندلی‌های خالی این مراکز دامن زده‌اند؛ مسئله‌ای که بیشتر در مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های خاص یا دانشگاه‌های محلی به چشم می‌خورد.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، ماموریت‌گرا نبودن برخی دانشگاه‌ها سبب می‌شود فراتر از برنامه‌های خود عمل کنند و ظرفیت‌های مازاد دانشجو را که در صندلی‌های خالی کلاس‌ها متبلور می‌شود، به وجود بیاورند.
وی تاکید کرد: استانداردسازی آموزشی می‌تواند در این راستا کمک بزرگی به ماموریت‌گرایی دانشگاه و سامان گرفتن صندلی‌های خالی در این مراکز کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت رشته‌ای در مقطع دکتری پنج نفر باشد، افزایش ظرفیت این رشته تحصیلی به 15 نفر سبب ایجاد صندلی خالی و ظرفیت تازه در دانشگاه‌ها می‌شود.
وی همچنین بخشی از صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌ها را به کاهش جمعیت نسبت داد و گفت: رفع این مشکل، کار یک شب نیست.
شریعتی نیاسر متذکر شد: برنامه ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های سراسری پیام نور، غیرانتفاعی و مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان‌ها آغاز شده است به طوری که مجوز جذب دانشجو در این مراکز آموزش عالی، خارج از ماموریت اصلی‌شان از طرف وزارت علوم اعطا نمی‌شود.
شریعتی ادامه داد: دانشگاه تراز اول کشور برای اینکه همگام با مراکز علمی معتبر دنیا حرکت کند، در رشته‌های پرتقاضا و حتی اشباع می‌تواند دانشجو جذب کند تا بحث عبور از مرزهای دانش برایشان میسر شود.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بودجه مراکز دانشگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه به مسئله ماموریت‌گرا بودن آن‌ها نگاه ویژه‌ای دارد.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۵:۲۰

دلایل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزارت علوم درباره مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توضیح داد.

ناطقان: مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های من امسال و سال 96 خارج شدن دانشگاه‌ها از ماموریت محول شده به آن‌ها است که متاسفانه این امر سبب افزایش صندلی‌های خالی در مراکز آموزش عالی سراسر کشور شده است.
وی ماموریت گرا نبودن واحدهای دانشگاهی را یکی از مهم‌ترین عوامل خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها دانست و گفت: برخی از مراکز آموزش عالی ظرفیت‌های غیرضروری در خود ایجاد کرده و به این ترتیب به صندلی‌های خالی این مراکز دامن زده‌اند؛ مسئله‌ای که بیشتر در مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های خاص یا دانشگاه‌های محلی به چشم می‌خورد.
به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، ماموریت‌گرا نبودن برخی دانشگاه‌ها سبب می‌شود فراتر از برنامه‌های خود عمل کنند و ظرفیت‌های مازاد دانشجو را که در صندلی‌های خالی کلاس‌ها متبلور می‌شود، به وجود بیاورند.
وی تاکید کرد: استانداردسازی آموزشی می‌تواند در این راستا کمک بزرگی به ماموریت‌گرایی دانشگاه و سامان گرفتن صندلی‌های خالی در این مراکز کند. به عنوان مثال اگر ظرفیت رشته‌ای در مقطع دکتری پنج نفر باشد، افزایش ظرفیت این رشته تحصیلی به 15 نفر سبب ایجاد صندلی خالی و ظرفیت تازه در دانشگاه‌ها می‌شود.
وی همچنین بخشی از صندلی‌های خالی موجود در دانشگاه‌ها را به کاهش جمعیت نسبت داد و گفت: رفع این مشکل، کار یک شب نیست.
شریعتی نیاسر متذکر شد: برنامه ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های سراسری پیام نور، غیرانتفاعی و مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان‌ها آغاز شده است به طوری که مجوز جذب دانشجو در این مراکز آموزش عالی، خارج از ماموریت اصلی‌شان از طرف وزارت علوم اعطا نمی‌شود.
شریعتی ادامه داد: دانشگاه تراز اول کشور برای اینکه همگام با مراکز علمی معتبر دنیا حرکت کند، در رشته‌های پرتقاضا و حتی اشباع می‌تواند دانشجو جذب کند تا بحث عبور از مرزهای دانش برایشان میسر شود.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بودجه مراکز دانشگاهی بر اساس برنامه ششم توسعه به مسئله ماموریت‌گرا بودن آن‌ها نگاه ویژه‌ای دارد.

۹۶/۰۱/۱۲
۲۱:۵۲

بررسی پرونده رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد هزینه‌های میلیونی دانشجویان برای هیچ!

یکی از معضلات همیشه نظام آموزش عالی شناسایی و عدم تأیید مدرک دانشگاه‌های بی‌کیفیت و بی‌اعتباری بوده است که...

یکی از معضلات همیشه نظام آموزش عالی شناسایی و عدم تأیید مدرک دانشگاه‌های بی‌کیفیت و بی‌اعتباری بوده است که دانشجویان ایرانی در خارج از کشور در آنها مشغول به تحصیل بوده‌اند تا مبادا از مدارک آن دانشگاه‌ها در داخل کشور بتوانند استفاده کنند که یک مورد آن بررسی مدارک مسئولان دولت اصلاحات است که ادعای تحصیل در دانشگاه ‌هاوایی را داشتند که مدرک آن فاقد اعتبار بود.
اما از دو سال پیش بود که ماجرای رشته‌های بدون مجوز و فاقد اعتبار در داخل کشور آغاز شد. برای اولین بار حسین حسینی مدیرکل دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد که دانشگاه آزاد 1550 کد رشته محل در مقاطع مختلف دارد که بدون مجوز دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی فعالیت دارند. این جمله به این معنا بود که دانشجویان دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف تحصیلی در سراسر کشور در 1550 رشته محل بدون مجوز تحصیل می‌کنند و بابت رشته‌ای شهریه می‌پردازند که در آینده هیچ اعتباری نخواهد داشت و حتی شاید نتوانند مدرک مورد تأیید وزارت علوم را دریافت کنند.
این موضوع در حالی عنوان می‌شد که دانشگاه آزاد بر خلاف نظر وزارت علوم معتقد بود تمام رشته محل‌های این دانشگاه دارای مجوز هستند. میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با فارس اینگونه عنوان کرد که دانشجویان نگران نباشند تمام رشته‌های دانشگاه آزاد دارای مجوز است و در جایی دیگر مطرح شدن نداشتن کد رشته‌های دانشگاه در رسانه‌ها حاصل شیطنت و اغراض سیاسی آنها است.
اما این موضع‌گیری‌ها و بگو مگوهای رسانه‌ای میان دانشگاه آزاد و وزارت علوم نتوانست مشکلات را حل کند تا جایی که وزارت علوم لیست رشته‌های مجاز دانشگاه آزاد برای ورودی‌های 96- 95 و پس از آن را اعلام کرد و از طرفی با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید، محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم طی بخشنامه‌ای از تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خواست تا برای استعلام مدارک تحصیلی دانشگاه آزاد، صرفاً به معاونت آموزشی این وزارتخانه مراجعه کنند و این موضوع که کدام رشته‌های دانشگاه آزاد بدون مجوز هستند بیش از پیش آشکارتر شد و از حالت کلی در آمد و به صورت جزئی‌تر مشخص شد و این در حالی بود که دانشجویانی که مجوز رشته محل آنها تأیید نشده بود سرشان بی‌کلاه مانده بود و همچنان باید شهریه میلیونی دانشگاه را پرداخت می‌کردند و در آخر هم معلوم نیست که مدرکی معتبر بگیرند.
از جمله رشته‌هایی که می‌توان به سردرگم شدن دانشجویانش اشاره کرد رشته پرتو پزشکی دانشگاه آزاد در واحد علوم تحقیقات است. وزارت علوم مجوز این رشته را تأیید نکرد و این رشته منسوخ اعلام شد در حالی دانشجویان مقطع کارشناسی پرتو پزشکی در حال تحصیل بودند و سرنوشت آنها در‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. آنها نمی‌دانستند که پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی می‌توانند ادامه تحصیل دهند یا اینکه مدرکشان نامعتبر خواهد بود. مسئله اصلی با توجه به بی‌اعتبار شدن مدرک این رشته بیکاری بود آن هم در وضعیتی که برای رشته‌های با مدرک معتبر هم کار پیدا نمی‌شود تا چه برسد به رشته‌ای با مدرک نامعتبر! از همین رو پس از پیگیری‌های دانشجویان این رشته و سکوت مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد دانشجویان این رشته در مقابل وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تجمع کردند. علاوه بر رشته پرتو پزشکی دانشگاه آزاد، بسیاری از رشته‌های دیگر این دانشگاه نیز فاقد مجوز قانونی است. بنا به گفته مدیرکل دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، دانشگاه آزاد 1550 کد رشته محل در مقاطع مختلف دارد که بدون مجوز دفتر گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی فعالیت دارند.
سمیه فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در این رابطه می‌گوید: از دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب در این رشته فارغ‌التحصیل شدم و در مهر 93 بر اساس دفترچه آزمون پذیرفته شده‌ام حال که برای تأیید مدرک به وزارت علوم مراجعه کرده‌ام اعلام نموده‌اند مدرکم در واحد تهران جنوب فاقد مجوز است در صورتی که دانشگاه آزاد می‌گوید براساس صورت جلسات مشترک با وزارت علوم رشته‌های دفترچه مورد تأیید است.
وی در ادامه ضمن گلایه از عدم هماهنگی بین دانشگاه آزاد و وزارت علوم می‌گوید: تکلیف دانشجویی که عمر و پول خود را صرف کرده چه می‌شود؟ چرا وزارت علوم پیش از آنکه دانشگاه آزاد پذیرش دانشجو نماید نظارتی بر رشته‌های دفترچه نداشته تا دانشجویان با این مشکلات رو به رو نشوند و پول و عمرشان به هدر نرود؟
مدر‌ک‌گرایی و نیاز به مدرک بالاتر برای یافتن شغل بهتر و همچنین جمعیت جوانی که به یکباره از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شدند، در چند سال اخیر تب تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را افزایش داده و مسئولان دانشگاه‌ها نیز از این حجم جمعیت جوانان استقبال کرده و به نوعی راه را برای تحصیلات تکمیلی باز کردند. دانشگاه آزاد نیز به یکباره حجم عظیمی از رشته محل‌ها را در دوره‌های تحصیلات تکمیلی ایجاد کرد همین موضوع باعث شد تعداد بسیار زیادی از دانشجویانی که از راهیابی به دانشگاه‌های دولتی بازمانده بودند در دانشگاه آزاد پذیرش شوند تا با صرف هزینه‌های میلیونی به عنوان شهریه دانشگاه آزاد مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری بگیرند اما حالا متوجه شده‌اند که مدارک برخی از رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم بی‌اعتبار است و در استعلامی که از وزارت علوم می‌شود مدرک آنها مورد تأیید واقع نمی‌شود. این مسئله در وهله اول فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد را با مشکل استعلام مواجه می‌کند که در اوضاع رقابتی بازار کار این موضوع باعث می‌شود عرضه بر دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد تنگ‌تر شود و از طرفی آن دسته از دانشجویان که در حال تحصیل در رشته‌های فاقد مجوز هستند نه راه پس دارند و نه راه پیش و نمی‌دانند چه سرنوشتی در ازای عملکرد اشتباه دانشگاه در تأسیس رشته‌های بدون مجوز در انتظار آنها است.
در همین رابطه معاون آموزشی وزیر علوم درباره وضعیت دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته‌های دارای نقص هشدار داده بود که اگر دانشگاه، اعلام نقص نکرده و شاخص‌های آموزش‌عالی اعلام نشود، آن رشته محل‌ها نیز مردود اعلام خواهند شد و دراین صورت فارغ‌التحصیلان آن رشته‌ها امکان ادامه تحصیل پیدا نکرده و مدرک آنها تأیید نمی‌شود.
به این ترتیب تعیین سرنوشت دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد به جلسات آینده میان مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد وابسته است که در دولت تدبیر و امید سهم یک جناح سیاسی خاص شده‌اند و در این رابطه اظهارات ضد و نقیضی کرده‌اند که باعث سردرگمی بیشتر دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد شده است.
-
منبع: روزنامه جوان

۹۶/۰۱/۱۳
۱۳:۴۲

قائم مقام وزیر علوم خبر داد؛ تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در ایران/ ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه برتر

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشورمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، حسین سالار آملی گفت: درحال حاضر ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود ۲۳ هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.
وی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی نظام رتبه بندی رویترز ۱۳ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.
سالارآملی افزود: رشد شتاب ما در اعتبارسنجی های مهم بین المللی بسیار چشمگیر است. در سال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه ما در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون ۱۳ دانشگاه ما دراین رتبه بندی قرار دارند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۳۵ پروژه مشترک بین المللی مابین استادان دانشگاه های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان ۵۳۵ استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده اند.
سالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به ۸۰ درصد برسانیم و امیدواریم ۲۰ درصد آن را درسال ۹۶ محقق کنیم.
وی درباره مهمترین برنامه های بین الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری درسال ۹۶ گفت: برنامه ما برای سال ۹۶ این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم افزود: در حال حاضر این برنامه شروع شده  واستارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهمترین دانشگاه های دنیا زده شده و دوره های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه ۹۶ عملیاتی خواهند شد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره های مشترکی را تعریف کرده اند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۳:۱۷

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خبر داد تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در این رابطه اظهار کرد: درحال حاضر ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود ۲۳ هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.
وی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی رویترز ۱۳ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.
سالار آملی افزود: رشد شتاب ما در اعتبار سنجی‌های مهم بین‌المللی بسیار چشمگیر است و درسال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه ما در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون ۱۳ دانشگاه ما دراین رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۳۵ پروژه مشترک بین‌المللی ما بین استادان دانشگاه‌های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان ۵۳۵ استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند.
دکتر سالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به ۸۰ درصد برسانیم و امیدواریم ۲۰ درصد آن را درسال ۹۶ محقق کنیم.
وی درباره مهم ترین برنامه‌های بین‌الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۹۶ گفت: برنامه ما برای سال ۹۶ این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده و استارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم‌ترین دانشگاه‌های دنیا زده شده و دوره‌های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه ۹۶ عملیاتی خواهند شد.
وی در پایان گفت: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره‌های مشترکی را تعریف کرده‌اند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۳:۳۳

تحصیل52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران خبر داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حسین سالار آملی با بیان اینکه درحال حاضر 52 هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند، گفت: حدود 23 هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.
وی همچنین تصریح کرد: براساس آخرین ارزیابی رویترز 13 دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.
سالارآملی با تاکید بر اینکه شتاب رشد ما در اعتبار سنجی های مهم بین المللی بسیار چشمگیر است خاطر نشان کرد: درسال 2013 تنها یک دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون 13 دانشگاه ما دراین رتبه بندی قرار گرفته اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اظهار کرد: در سال تحصیلی 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک بین المللی مابین استادان دانشگاه های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان 535 استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده اند.
سالارآملی گفت: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به 80 درصد برسانیم و امیدواریم 20 درصد آن را در سال 96 محقق کنیم.
وی درباره مهم ترین برنامه های بین الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 96 نیز تاکید کرد: باید با ایجاد ارتباط با 100 دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده و دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم ترین دانشگاه های دنیا برگزار می شود، همچنین دوره های تحصیلی مشترک از مهرماه 96 عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: به طور مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره های مشترکی را تعریف کرده اند.
فراهنگ ** 7561 **1584
دریافت کننده: سارا کریمیان*انتشاردهنده:مولوی

۹۶/۰۱/۱۱
۱۴:۲۵

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خبر داد: تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: درحال حاضر ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود ۲۳ هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دکتر حسین سالار آملی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی رویترز ۱۳ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.
 
وی افزود: رشد شتاب ما در اعتبار سنجی های مهم بین المللی بسیار چشمگیر است و درسال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه ما در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون ۱۳ دانشگاه ما دراین رتبه بندی قرار گرفته اند.
 
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۳۵ پروژه مشترک بین المللی مابین استادان دانشگاه های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان ۵۳۵ استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده اند.
 
دکترسالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به ۸۰ درصد برسانیم و امیدواریم ۲۰ درصد آن را درسال ۹۶ محقق کنیم.
 
وی درباره مهم ترین برنامه های بین الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری درسال ۹۶ گفت: برنامه ما برای سال ۹۶ این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
 
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده واستارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم ترین دانشگاه های دنیا زده شده و دوره های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه ۹۶ عملیاتی خواهند شد.
 
وی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاهKAIST کره جنوبی دوره های مشترکی را تعریف کرده اند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۴:۳۲

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در ایران

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشورمان خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم، حسین سالار آملی گفت: «درحال حاضر ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود ۲۳ هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.»
او درباره آخرین وضعیت همکاری‌های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: «براساس آخرین ارزیابی نظام رتبه بندی رویترز ۱۳ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.»
سالارآملی افزود: «رشد شتاب ما در اعتبارسنجی‌های مهم بین‌المللی بسیار چشمگیر است. در سال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه ما در رتبه بندی دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون ۱۳ دانشگاه ما دراین رتبه بندی قرار دارند.»
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل ادامه داد: «در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۳۵ پروژه مشترک بین‌المللی مابین استادان دانشگاه‌های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان ۵۳۵ استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند.»
سالارآملی افزود: «هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به ۸۰ درصد برسانیم و امیدواریم ۲۰ درصد آن را درسال ۹۶ محقق کنیم.»
او درباره مهمترین برنامه‌های بین‌الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری درسال ۹۶ گفت: «برنامه ما برای سال ۹۶ این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.»
رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم افزود: «در حال حاضر این برنامه شروع شده واستارت برگزاری دوره‌های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهمترین دانشگاه‌های دنیا زده شده و دوره‌های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه ۹۶ عملیاتی خواهند شد.»
او ادامه داد: «به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره‌های مشترکی را تعریف کرده‌اند.»

۹۶/۰۱/۱۱
۱۵:۵۹

تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تحصیل ۵۲ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حسین سالار آملی در این رابطه اظهار کرد: درحال حاضر ۵۲۲ هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود ۲۳ هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.
وی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی رویترز ۱۳ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.
سالار آملی افزود: رشد شتاب ما در اعتبار سنجی‌های مهم بین‌المللی بسیار چشمگیر است و درسال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه ما در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون ۱۳ دانشگاه ما دراین رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۳۵ پروژه مشترک بین‌المللی ما بین استادان دانشگاه‌های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان ۵۳۵ استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند.
دکتر سالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به ۸۰ درصد برسانیم و امیدواریم ۲۰ درصد آن را درسال ۹۶ محقق کنیم.
وی درباره مهم ترین برنامه‌های بین‌الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۹۶ گفت: برنامه ما برای سال ۹۶ این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده و استارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم‌ترین دانشگاه‌های دنیا زده شده و دوره‌های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه ۹۶ عملیاتی خواهند شد.
وی در پایان گفت: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره‌های مشترکی را تعریف کرده‌اند.
منبع: ایسنا
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۱/۱۱
۱۷:۱۴

یزدان مهر خبر داد یک میلیون فارغ‌التحصیل بدهکار صندوق رفاه هستند/ ۴۴۲ میلیارد تومان مطالبات معوقه داریم

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: بیش از یک میلیون دانشجوی فارغ‌التحصیل که از صندوق رفاه وام دریافت کرده‌اند، بدهکار هستند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص دانشجویان بدهکار به این صندوق گفت: در مجموع بدهی های دانشجویان فارغ التحصیل به صندوق رفاه ۴۴۲ میلیارد تومان است که این رقم جزو مطالبات معوق و بلاتکلیف بود.
 
وی افزود: از میان این مطالبات ۲۵۰ میلیارد تومان مشخصات بدهکار نداشت که با کمک بانک اطلاعاتی که تکمیل شد و از سازمان های مختلف برای این اطلاعات کمک گرفتیم، این رقم به کمتر از ۲۱۸ میلیارد تومان رسیده است.
 
یزدان مهر یادآور شد: تاکنون بیش از ۵۰ درصد مطالبات در یک سال و نیم گذشته وصول شده است.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: یک میلیون نفر از فارغ التحصیلان به صندوق بدهی داشتند که با وصول برخی مطالبات، تعداد آن کمی کاهش پیدا کرده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۲:۰۶

برنامه‌ریزی برای جلوگیری از نفوذ در بین نخبگان/ برگزاری ۹ دوره تحصیلات تکمیلی با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به برنامه‌ریزی برای جلوگیری از نفوذ در بین نخبگان کشور و جذب آنها از برگزاری ۹ دوره تحصیلات تکمیلی با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا خبر داد.

حسین سالارآملی؛ قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه در سال ۹۵ اوج ترافیک علمی در منطقه، متعلق به ایران بود، اظهار داشت: دانشگاهیان بسیاری از سرتاسر دنیا وارد کشور شدند و دانشگاهیان ما نیز به خارج از کشور رفتند. این جریان سبب شد، دانش فنی بسیاری وارد کشور شود، ریزه کاری های زیادی را متوجه شویم و در سمینارها و دوره های آموزشی، علم روز دنیا را دریابیم و به آن تسلط داشته باشیم.
۲۱۰۰ دانشمند و عضو هیات علمی در سال ۹۵ به ایران آمدند
وی با بیان این مطلب که در سال گذشته ۲۱۰۰ دانشمند و عضو هیات علمی برای برگزاری دوره آموزشی، سمینارها، کنفرانس یا دوره پژوهشی مشترک وارد ایران شدند، افزود: ۹۸۵ نفر از اساتید دانشگاه های ایران برای برگزاری کنفرانس علمی و حضور در سمینارهای بین المللی و یا اخذ تفاهم نامه به خارج از کشور رفتند. حاصل این فراز و نشیب ها  در سال ۹۵، ۲۳۵ پروژه دانشگاهی جاری است که ما بین اساتید ایران با دانشگاههای مهم دنیا انجام شده است. در حال حاضر این پروژه ها در حال انجام است.
برگزاری ۹ دوره تحصیلات تکمیلی با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ و مهم دنیا
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ضمن بیان این مطلب که ۹ دوره تحصیلات تکمیلی مشترک با ۱۰۰ دانشگاه بزرگ دنیا برقرار شده است، بیان کرد: به طور مثال این دوره ها مابین دانشگاه امیرکبیر با یکی از دانشگاه های معتبر هلند که در واقع جزو ۳۰ دانشگاه معتبر دنیا محسوب می شود، برقرار شده است. همچنین دانشگاه خواجه نصیر با یکی از بهترین دانشگاه های کره جنوبی درباره تکنولوژی فرهنگی ارتباط برقرار کرده است.
برنامه ریزی برای جلوگیری از نفوذ در بین نخبگان کشور
سالار آملی اضافه کرد: اگرچه توسعه ارتباطات علمی و بین المللی مدنظر است، اما در کنار این موضوع به جنبه هایی که می تواند برای کشور نقاط چالشی داشته باشد، توجه جدی داریم. به طور مثال مقام معظم رهبری بحث نفوذ را مطرح کرده اند و ما در همین راستا اصلا مایل نیستیم که نخبگان داخل کشور در معرض تهاجم دیگران قرار بگیرند و جذب شوند.

۹۶/۰۱/۱۳
۰۸:۴۱

تحصيل 52 هزار دانشجوي خارجي در ايران

 قائم مقام وزير علوم خبر داد؛  تحصيل 52 هزار دانشجوي خارجي در ايران   قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل از تحصيل 52 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاههاي کشورمان خبر داد.
به گزارش وزارت علوم، حسين سالار آملي گفت: درحال حاضر 52 هزار دانشجوي خارجي در داخل کشور حضور دارند که حدود 23 هزار نفر از آنها دانشجويان دانشگاههاي تحت پوشش وزارت علوم و مابقي دانشجويان خارجي جامعه المصطفي، دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت بهداشت هستند.
وي درباره آخرين وضعيت همکاريهاي علمي فناوري با کشورهاي خارجي گفت: براساس آخرين ارزيابي نظام رتبه‌بندي رويترز 13 دانشگاه ايراني در بين دانشگاههاي برتر جهان قرار گرفتند.سالارآملي افزود: رشد شتاب ما در اعتبارسنجيهاي مهم بين‌المللي بسيار چشمگير است. در سال 2013 تنها يک دانشگاه ما در رتبه‌بندي دانشگاههاي برتر جهان حضور داشت ولي اکنون 13 دانشگاه ما دراين رتبه‌بندي قرار دارند.
قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصيلي 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک بين‌المللي مابين استادان دانشگاههاي داخل و خارج کشور داشتيم و در اين ميان 535 استاد ايراني مقيم خارج کشور براي برگزاري دوره‌هاي آموزشي کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌اي يا براي راهنمايي پايان‌نامه دانشجويان به کشور ايران آمده‌اند.سالارآملي خاطرنشان کرد: هدف ما اين است که در پنج سال آينده اين عدد را به 80 درصد برسانيم و اميدواريم 20 درصد آن را درسال 96 محقق کنيم.وي درباره مهمترين برنامه‌هاي بين‌الملل وزارت علوم تحقيقات و فناوري درسال 96 گفت: برنامه ما براي سال 96 اين است که بتوانيم با ايجاد ارتباط با 100 دانشگاه بزرگ دنيا، سطح کيفي دانشگاه‌هاي خود را ارتقا دهيم.رئيس مرکز همکاريهاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم افزود: در حال حاضر اين برنامه شروع شده واستارت برگزاري دوره‌هاي مشترک فوق ليسانس و دکتري با مهمترين دانشگاههاي دنيا زده شده و دوره‌هاي تحصيلي مشترک تعريف شده که از مهرماه 96 عملياتي خواهند شد.

۹۶/۰۱/۱۴
۰۱:۵۱
منابع دیگر:
 • گسترش تجارت
۹۶/۰۱/۱۴
۰۸:۲۴
۹۶/۰۱/۱۴
۰۸:۵۰

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خبر داد تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در ایران

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.
به گزارش ایسنا، دکتر حسین سالار آملی در این رابطه اظهار کرد: درحال حاضر 52 هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود 23 هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.
وی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی رویترز 13 دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.
سالار آملی افزود: رشد شتاب ما در اعتبار سنجی‌های مهم بین‌المللی بسیار چشمگیر است و درسال 2013 تنها یک دانشگاه ما در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون 13 دانشگاه ما دراین رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک بین‌المللی ما بین استادان دانشگاه‌های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان 535 استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند.
دکتر سالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به 80 درصد برسانیم و امیدواریم 20 درصد آن را درسال 96 محقق کنیم.
وی درباره مهم ترین برنامه‌های بین‌الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 96 گفت: برنامه ما برای سال 96 این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با 100 دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده و استارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم‌ترین دانشگاه‌های دنیا زده شده و دوره‌های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه 96 عملیاتی خواهند شد.
وی در پایان گفت: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره‌های مشترکی را تعریف کرده‌اند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۶:۵۲

9 دوره تحصیلات تکمیلی ایران با 100 دانشگاه دنیا

جامعه آموزش - ایلنا نوشت: قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به برنامه‌ریزی برای جلوگیری از نفوذ در بین نخبگان کشور و جذب آنها از برگزاری 9 دوره تحصیلات تکمیلی با 100 دانشگاه بزرگ دنیا خبر داد.

حسین سالارآملی؛ قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، با اشاره به اینکه در سال 95 اوج ترافیک علمی در منطقه، متعلق به ایران بود، گفت: دانشگاهیان بسیاری از سرتاسر دنیا وارد کشور شدند و دانشگاهیان ما نیز به خارج از کشور رفتند. این جریان سبب شد، دانش فنی بسیاری وارد کشور شود، ریزه کاری های زیادی را متوجه شویم و در سمینارها و دوره های آموزشی، علم روز دنیا را دریابیم و به آن تسلط داشته باشیم.
2100 دانشمند و عضو هیات علمی در سال 95 به ایران آمدند
وی گفت: سال گذشته 2100 دانشمند و عضو هیات علمی برای برگزاری دوره آموزشی، سمینارها، کنفرانس یا دوره پژوهشی مشترک وارد ایران شدند. 985 نفر از اساتید دانشگاه های ایران برای برگزاری کنفرانس علمی و حضور در سمینارهای بین المللی و یا اخذ تفاهم نامه به خارج از کشور رفتند. حاصل این فراز و نشیب ها در سال 95، 235 پروژه دانشگاهی جاری است که ما بین اساتید ایران با دانشگاههای مهم دنیا انجام شده است. در حال حاضر این پروژه ها در حال انجام است.
برگزاری 9 دوره تحصیلات تکمیلی با 100 دانشگاه بزرگ و مهم دنیا
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ضمن بیان این مطلب که 9 دوره تحصیلات تکمیلی مشترک با 100 دانشگاه بزرگ دنیا برقرار شده است، بیان کرد: به طور مثال این دوره ها مابین دانشگاه امیرکبیر با یکی از دانشگاه های معتبر هلند که در واقع جزو 30 دانشگاه معتبر دنیا محسوب می شود، برقرار شده است. همچنین دانشگاه خواجه نصیر با یکی از بهترین دانشگاه های کره جنوبی درباره تکنولوژی فرهنگی ارتباط برقرار کرده است.
برنامه ریزی برای جلوگیری از نفوذ در بین نخبگان کشور
سالار آملی افزود: اگرچه توسعه ارتباطات علمی و بین المللی مدنظر است، اما در کنار این موضوع به جنبه هایی که می تواند برای کشور نقاط چالشی داشته باشد، توجه جدی داریم. به طور مثال مقام معظم رهبری بحث نفوذ را مطرح کرده اند و ما در همین راستا اصلا مایل نیستیم که نخبگان داخل کشور در معرض تهاجم دیگران قرار بگیرند و جذب شوند.
47235

۹۶/۰۱/۱۳
۱۱:۱۸

چه کشورهایی دانشجو به ایران اعزام می‌کنند؟

به گفته قائم مقام وزارت علوم حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند.العالم - ایران
حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در اموربین‌الملل، اعلام کرد که در حال حاضر حدود 52 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور سرگرم تحصیل هستند، اما تنها 23 هزار نفر از آنان در دانشگاه‌هایی وابسته به وزارت علوم سرگرم تحصیل‌اند. اغلب این دانشجویان از کشورهای منطقه به ایران سفر کرده‌اند.
خبرگزاری ایسنا به نقل از قائم مقام وزیر علوم نوشت: 23 هزار نفر از این دانشجویان در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم قرار داشته و مابقی دانشجویان خارجی در جامعة المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های وزارت بهداشت ثبت‌نام کرده‌اند.
جامعه المصطفی موسسه‌ای آموزشی در شهر قم است که در حوزه معارف اسلامی و قرآن‌پژوهی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. بدین ترتیب بیش از29 هزار دانشجوی خارجی در موسسات غیروابسته به وزارت علوم مشغول تحصیل هستند.
سالار آملی نگفت که این دانشجویان از چه کشورهایی به قصد تحصیل به ایران آمده‌اند، اما بنا به آماری که در سال 1393 و 1394 در ایران منتشر شد اغلب این دانشجویان از کشورهای همسایه و منطقه هستند و در دو سال گذشته حدود 2500 تا 3000 نفر به شمار دانشجویانی که در دانشگاه‌های تابع وزارت علوم تحصیل می‌کنند افزوده شده است.
براساس گزارش اداره کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، ترکیب دانشجویان خارجی در ایران در سال 93 و 94 نشان می دهد که 5/ 41 درصد از کشور افغانستان، 20 درصد از سوریه، 3/ 21 درصد آنان از کشورهای آسیای میانه و 7/ 8 درصد از هند و پاکستان هستند.
یکی از مشکلاتی که اغلب دانشجویان خارجی با آن مواجه هستند، انزوای نسبی آنان است. دانشجویان خارجی در خوابگاه‌هایی جداگانه‌ای اقامت داشته و تورهای مسافرتی و اردوهای آنها نیز جدا از دانشجویان ایرانی است. به گفته یکی از دانشجویان خارجی، "کاروان راهیان نور"، تنها اردوی مشترک دانشجویان خارجی و ایرانی است.
بسیاری از دانشجویان خارجی ازطریق تفاهم‌نامه‌ها فرهنگی اجازه تحصیل در ایران را می‌یابند. این دانشجویان در کشور خود جزو دانشجویان بورسیه هستند که بر اساس امضای این تفاهم‌نامه‌ها به ایران می آیند. برخی نیز از طریق برنامه تبادل فرهنگی به ایران وارد می شوند، یعنی تعدادی از دانشجویان ایرانی به کشورهای خارجی رفته و در ازای آنها، دانشجویان خارجی به ایران می آیند.
جایگاه دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی جهانی در سال 2016
به گفته سالار آملی ایران در سال تحصیلی 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی داشته است. او افزود که 535 استاد ایرانی مقیم خارج نیز "برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند."
قائم مقام وزارت علوم درباره کیفیت دانشگاه‌های ایران برای جلب دانشجویان خارجی گفت: « بر اساس آخرین ارزیابی رویترز 13 دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.» اما از آنجایی‌که موسسات مختلف با معیارهای متفاوت دست به گزینش دانشگاه‌های برتر می‌زنند، می‌تواند در این زمینه اختلاف اندکی وجود داشته باشند.
گزارش نشریه آموزش عالی تایمز پیرامون رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در جهان در سال 2016 بر اساس بررسی800 دانشگاه در 70 کشور جهان به تازگی منتشر شده است.
براساس این گزارش، 8 دانشگاه ایران از لحاظ کیفی در میان 800 دانشگاه برتر جهان هستند. نخست دانشگاه علم و صنعت و سپس دانشگاه صنعتی شریف (هر دو در رده 401 تا 500 دانشگاه اول)، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران (رده 501 تا 600 دانشگاه)، و دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شهید بهشتی (رده 601 تا 800 دانشگاه را به خود اختصاص داده‌اند.
این رتبه‌بندی نسبت به سال گذشته تغییراتی را نشان می‌دهد. در گزارش سال 2015 نشریه آموزش عالی تایمز، دانشگاه شریف در رتبه 301 در میان 350 دانشگاه اول مورد بررسی و دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه 351 در میان 400 دانشگاه جای داشتند.

۹۶/۰۱/۱۳
۱۹:۰۳

یک میلیون فارغ‌التحصیل بدهکار صندوق رفاه هستند/ ۴۴۲ میلیارد تومان مطالبات معوقه داریم

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم:رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: بیش از یک میلیون دانشجوی فارغ‌التحصیل که از صندوق رفاه وام دریافت کرده‌اند، بدهکار هستند.
ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، در خصوص دانشجویان بدهکار به این صندوق گفت: در مجموع بدهی های دانشجویان فارغ التحصیل به صندوق رفاه ۴۴۲ میلیارد تومان است که این رقم جزو مطالبات معوق و بلاتکلیف بود.
 
وی افزود: از میان این مطالبات ۲۵۰ میلیارد تومان مشخصات بدهکار نداشت که با کمک بانک اطلاعاتی که تکمیل شد و از سازمان های مختلف برای این اطلاعات کمک گرفتیم، این رقم به کمتر از ۲۱۸ میلیارد تومان رسیده است.
 
یزدان مهر یادآور شد: تاکنون بیش از ۵۰ درصد مطالبات در یک سال و نیم گذشته وصول شده است.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: یک میلیون نفر از فارغ التحصیلان به صندوق بدهی داشتند که با وصول برخی مطالبات، تعداد آن کمی کاهش پیدا کرده است.
منبع: خبرنگار

۹۶/۰۱/۱۲
۱۳:۵۷

چه کشورهایی دانشجو به ایران اعزام می‌کنند؟

به گفته قائم مقام وزارت علوم حدود 52 هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند.

حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در اموربین‌الملل، اعلام کرد که در حال حاضر حدود 52 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور سرگرم تحصیل هستند، اما تنها 23 هزار نفر از آنان در دانشگاه‌هایی وابسته به وزارت علوم سرگرم تحصیل‌اند. اغلب این دانشجویان از کشورهای منطقه به ایران سفر کرده‌اند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا ، 23 هزار نفر از این دانشجویان در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم قرار داشته و مابقی دانشجویان خارجی در جامعة المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های وزارت بهداشت ثبت‌نام کرده‌اند. جامعه المصطفی موسسه‌ای آموزشی در شهر قم است که در حوزه معارف اسلامی و قرآن‌پژوهی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. بدین ترتیب بیش از29 هزار دانشجوی خارجی در موسسات غیروابسته به وزارت علوم مشغول تحصیل هستند.
سالار آملی نگفت که این دانشجویان از چه کشورهایی به قصد تحصیل به ایران آمده‌اند، اما بنا به آماری که در سال 1393 و 1394 در ایران منتشر شد اغلب این دانشجویان از کشورهای همسایه و منطقه هستند و در دو سال گذشته حدود 2500 تا 3000 نفر به شمار دانشجویانی که در دانشگاه‌های تابع وزارت علوم تحصیل می‌کنند افزوده شده است.
براساس گزارش اداره کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، ترکیب دانشجویان خارجی در ایران در سال 93 و 94 نشان می دهد که 5/ 41 درصد از کشور افغانستان، 20 درصد از سوریه، 3/ 21 درصد آنان از کشورهای آسیای میانه و 7/ 8 درصد از هند و پاکستان هستند.
یکی از مشکلاتی که اغلب دانشجویان خارجی با آن مواجه هستند، انزوای نسبی آنان است. دانشجویان خارجی در خوابگاه‌هایی جداگانه‌ای اقامت داشته و تورهای مسافرتی و اردوهای آنها نیز جدا از دانشجویان ایرانی است. به گفته یکی از دانشجویان خارجی، "کاروان راهیان نور"، تنها اردوی مشترک دانشجویان خارجی و ایرانی است.
بسیاری از دانشجویان خارجی ازطریق تفاهم‌نامه‌ها فرهنگی اجازه تحصیل در ایران را می‌یابند. این دانشجویان در کشور خود جزو دانشجویان بورسیه هستند که بر اساس امضای این تفاهم‌نامه‌ها به ایران می آیند. برخی نیز از طریق برنامه تبادل فرهنگی به ایران وارد می شوند، یعنی تعدادی از دانشجویان ایرانی به کشورهای خارجی رفته و در ازای آنها، دانشجویان خارجی به ایران می آیند.
جایگاه دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی جهانی در سال 2016
به گفته سالار آملی ایران در سال تحصیلی 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی داشته است. او افزود که 535 استاد ایرانی مقیم خارج نیز "برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته‌ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده‌اند."
قائم مقام وزارت علوم درباره کیفیت دانشگاه‌های ایران برای جلب دانشجویان خارجی گفت: « بر اساس آخرین ارزیابی رویترز 13 دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.» اما از آنجایی‌که موسسات مختلف با معیارهای متفاوت دست به گزینش دانشگاه‌های برتر می‌زنند، می‌تواند در این زمینه اختلاف اندکی وجود داشته باشند.
گزارش نشریه آموزش عالی تایمز پیرامون رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در جهان در سال 2016 بر اساس بررسی800 دانشگاه در 70 کشور جهان به تازگی منتشر شده است.
براساس این گزارش، 8 دانشگاه ایران از لحاظ کیفی در میان 800 دانشگاه برتر جهان هستند. نخست دانشگاه علم و صنعت و سپس دانشگاه صنعتی شریف (هر دو در رده 401 تا 500 دانشگاه اول)، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران (رده 501 تا 600 دانشگاه)، و دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شهید بهشتی (رده 601 تا 800 دانشگاه را به خود اختصاص داده‌اند.
این رتبه‌بندی نسبت به سال گذشته تغییراتی را نشان می‌دهد. در گزارش سال 2015 نشریه آموزش عالی تایمز، دانشگاه شریف در رتبه 301 در میان 350 دانشگاه اول مورد بررسی و دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه 351 در میان 400 دانشگاه جای داشتند.

۹۶/۰۱/۱۳
۲۱:۰۱

یک میلیون فارغ‌التحصیل بدهکار صندوق رفاه هستند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: یک میلیون نفر از فارغ التحصیلان به صندوق بدهی داشتند که با وصول برخی مطالبات، تعداد آن کمی کاهش پیدا کرده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: بیش از یک میلیون دانشجوی فارغ‌التحصیل که از صندوق رفاه وام دریافت کرده‌اند، بدهکار هستند.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خصوص دانشجویان بدهکار به این صندوق گفت: در مجموع بدهی های دانشجویان فارغ التحصیل به صندوق رفاه 442 میلیارد تومان است که این رقم جزو مطالبات معوق و بلاتکلیف بود.
وی افزود: از میان این مطالبات 250 میلیارد تومان مشخصات بدهکار نداشت که با کمک بانک اطلاعاتی که تکمیل شد و از سازمان های مختلف برای این اطلاعات کمک گرفتیم، این رقم به کمتر از 218 میلیارد تومان رسیده است.
یزدان مهر یادآور شد: تاکنون بیش از 50 درصد مطالبات در یک سال و نیم گذشته وصول شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: یک میلیون نفر از فارغ التحصیلان به صندوق بدهی داشتند که با وصول برخی مطالبات، تعداد آن کمی کاهش پیدا کرده است.

۹۶/۰۱/۱۲
۲۲:۱۴

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از تحصیل 52 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشورمان خبر داد

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: درحال حاضر 52 هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور حضور دارند که حدود 23 هزار نفر از آنها دانشجویان دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان خارجی جامعه المصطفی، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت هستند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی درباره آخرین وضعیت همکاری های علمی فناوری با کشورهای خارجی گفت: براساس آخرین ارزیابی رویترز 13 دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند.
وی افزود: رشد شتاب ما در اعتبار سنجی های مهم بین المللی بسیار چشمگیر است و درسال 2013 تنها یک دانشگاه ما در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور داشت ولی اکنون 13 دانشگاه ما دراین رتبه بندی قرار گرفته اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی 94 و 95 حدود 235 پروژه مشترک بین المللی مابین استادان دانشگاه های داخل و خارج کشور داشتیم و در این میان 535 استاد ایرانی مقیم خارج کشور برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، دوره سه ماه، دوهفته ای یا برای راهنمایی پایان نامه دانشجویان به کشور ایران آمده اند.
دکترسالارآملی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد را به 80 درصد برسانیم و امیدواریم 20 درصد آن را درسال 96 محقق کنیم.
وی درباره مهم ترین برنامه های بین الملل وزارت علوم تحقیقات و فناوری درسال 96 گفت: برنامه ما برای سال 96 این است که بتوانیم با ایجاد ارتباط با 100 دانشگاه بزرگ دنیا، سطح کیفی دانشگاه‌های خود را ارتقا دهیم.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم افزود: درحال حاضر این برنامه شروع شده واستارت برگزاری دوره های مشترک فوق لیسانس و دکتری با مهم ترین دانشگاه های دنیا زده شده و دوره های تحصیلی مشترک تعریف شده که از مهرماه 96 عملیاتی خواهند شد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلفت هلند و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه KAIST کره جنوبی دوره های مشترکی را تعریف کرده اند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۲:۳۸

توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد از 4 اردیبهشت

کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از دوشنبه چهارم اردیبهشت توزیع می‌شود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: داوطلبان برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون به سایت اینترنتی به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.
حسین توکلی افزود:  878 هزار 388 هزار داوطلب در این آزمون نام نویسی کرده اند که از این تعداد 430 هزار و 66 نفر زن و 448 هزارو 322 نفر مرد هستند.
وی گفت: همچنین 71 هزار و 774 دواطلب علاوه بر انتخاب کد رشته امتحانی اول علاقه مندی خود را برای شرکت در آزمون کد رشته امتحانی دوم اعلام کرده است که این افراد باید دو کارت ورود به جلسه آزمون دریافت کنند.
توکلی افزود: آزمون کارشناسی ارشد سال 96 روزهای پنجشنبه و جمعه هفتم و هشتم اردیبهشت برگزار می شود.
وی گفت: تعداد داوطلبان این آزمون درمقایسه با پارسال 117 هزار و 272 نفر افزایش داشته است.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۰۷

آمار آزمون سراسری ۹۶ اعلام شد؛ پیشتازی داوطلبان علوم تجربی در کنکور ۹۶/ برگزاری آزمون در تیرماه

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آمار داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ و کارت صادر شده برای آزمون از پیشتازی زنان و داوطلبان گروه علوم تجربی در این آزمون خبر داد.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون سراسری‌ سال ۱۳۹۶ برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌، پردیس های فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی(در صورت اعلام ظرفیت از سوی وزارت آموزش و پرورش) و کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.
وی افزود: برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ در مجموع تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ثبت نام کرده اند. تعداد ۸۸۱ هزار و ۶۴۴ نفر از داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش در روزهای ۱۹ بهمن تا اول اسفند ۹۵ ثبت نام کردند و تعداد ۴۸ هزار و ۱۴۷ داوطلب در مرحله ثبت نام مجدد در روزهای ۱۵ تا ۱۸ اسفند ۹۵ ثبت نام کردند.
توکلی خاطرنشان کرد: از تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۱۴۸ هزار و ۴۲۹ داوطلب در گروه ریاضی و فنی(۵۲ هزار و ۵۱۹ داوطلب زن و ۹۵ هزار و ۹۱۰ داوطلب مرد)، تعداد ۵۸۰ هزار و ۳۰۱ داوطلب در گروه علوم تجربی (۳۶۷ هزار و ۶۱۵ داوطلب زن و ۲۱۲ هزار و ۶۸۸ داوطلب مرد) و تعداد ۱۲۴ هزار و ۱۲۲ داوطلب در گروه علوم انسانی (۱۱۵ هزار و ۴۴۲ داوطلب زن و ۶۸ هزار و ۶۸۰ داوطلب مرد) ثبت نام کردند.
وی افزود: همچنین تعداد ۱۰ هزار و ۴۸۵ نفر در گروه هنر (۷ هزار و ۸۹۴ داوطلب زن و ۲ هزار و ۵۹۱ داوطلب مرد) و تعداد ۶ هزار و ۴۵۴ نفر در گروه زبان های خارجی (۴ هزار و ۷۵۰ داوطلب زن و ۱ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد) در آزمون سراسری سال ۹۶ ثبت نام کردند.
مشاور عالی سازمان سنجش اضافه کرد: از تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۵۴۸ هزار و ۳۳۰ نفر زن معادل ۵۸.۹۶ درصد و ۳۸۱ هزار و ۵۷۱ نفر مرد معادل  ۴۱.۰۴ درصد هستند.
وی یادآور شد: آمار داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ (با تعداد ۸۶۰ هزار و ۴۳۷ داوطلب) تعداد ۶۹ هزار و ۳۵۴ نفر معادل ۷.۵ درصد بیشتر است.
توکلی خاطرنشان کرد: از تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۵۱ هزار و ۴۵۸ داوطللب از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان های خارجی علاقمندی خود را برای گروه هنر علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده اند.
گروه آزمایشی تعداد داوطلبان داوطلبان زن داوطلبان مرد درصد زن درصد مرد تعداد کارت آزمون کارت  زنان کارت  مردان درصد زن درصد مرد علوم ریاضی و فنی ۱۴۸ هزار و ۴۲۹ نفر ۵۲ هزار و ۵۱۹ نفر ۹۵ هزار و ۹۱۰ نفر ۳۵.۳۸ ۶۴.۶۲ ۱۴۸ هزار و ۴۲۹ نفر ۵۲ هزار و ۵۱۹ نفر ۹۵ هزار و ۹۱۰ نفر ۳۵.۳۸ ۶۴.۶۲ گروه علوم تجربی ۵۸۰ هزار و ۳۰۱ نفردر ۳۶۷ هزار و ۶۱۵ نفر ۲۱۲ هزار و ۶۸۸ نفر ۶۳.۳۵ ۳۶.۳۵ ۵۸۰ هزار و ۳۰۱ نفر ۳۶۷ هزار و ۶۱۵ نفر ۲۱۲ هزار و ۶۸۸ نفر ۶۳.۳۵ ۳۶.۳۵ گروه علوم انسانی ۱۲۴ هزار و ۱۲۲ نفر ۱۱۵ هزار و ۴۴۲ نفر ۶۸ هزار و ۶۸۰ نفر ۶۲.۷۰ ۳۷.۳۰ ۱۲۴ هزار و ۱۲۲ نفر ۱۱۵ هزار و ۴۴۲ نفر ۶۸ هزار و ۶۸۰ نفر ۶۲.۷۰ ۳۷.۳۰ گروه هنر ۱۰ هزار و ۴۸۵ نفر ۷ هزار و ۸۹۴ نفر ۲ هزار و ۵۹۱ نفر ۷۵.۲۹ ۲۴.۷۱ ۶۱ هزار و ۴۰۲ نفر ۴۳ هزار و ۸۵۸  نفر
۱۸ هزار و ۸۵ نفر
۷۰.۸۰ ۲۹.۲۰ گروه زبان های خارجی ۶ هزار و ۴۵۴ نفر ۴ هزار و ۷۵۰ نفر ۱ هزار و ۷۰۴ نفر ۷۳.۶۰ ۲۴.۴۰ ۱۱۸ هزار و ۴۰۲ نفر ۷۸ هزار و ۱۷۹ نفر
۴۰ هزار و ۲۲۳ نفر
۶۶.۰۳ ۳۳.۹۷ جمع کل ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ۵۴۸ هزار و ۳۳۰ داوطلب زن ۳۸۱ هزار و ۵۷۱ داوطلب مرد ۵۸.۹۶ ۴۱.۰۴ یک میلیون و ۹۳ هزار و ۱۹۷ کارت آزمون ۶۵۷ هزار و ۶۱۳ کارت
۴۳۵ هزار و ۵۸۴ کارت
۶۰.۱۶ ۳۹.۸۴ وی افزود: از تعداد ۹۲۹ هزار و ۷۹۱ داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۱۱۱ هزار و ۹۴۸ داوطللب از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر علاقمندی خود را برای گروه زبان های خارجی علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده اند.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: با توجه به اینکه آزمون سراسری سال ۹۶ برای هر یک از گروه های آزمایشی پنج گانه به طور جداگانه برگزار می شود و هر کدام از داوطلبان در صورت شرکت در یک، دو یا سه گروه آزمایشی باید کارت ورود به جلسه آزمون خود را جداگانه دریافت کنند، تعداد ۱۶۳ هزار و ۴۰۶ نفر ابراز علاقمندی کرده اند.
وی افزود: برای برگزاری آزمون سراسری ۹۶ تعداد یک میلیون و ۹۳ هزار و ۱۹۷ کارت ورود به جلسه آزمون صادر می شود. از این تعداد، تعداد ۶۵۷ هزار و ۶۱۳ کارت برای داوطلبان زن و تعداد ۴۳۵ هزار و ۵۸۴ کارت برای داوطلبان مرد صادر شد.
توکلی گفت: برای گروه هنر تعداد ۶۱ هزار و ۹۴۳ کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده و که از این تعداد ۴۳ هزار و ۵۸۵ کارت برای داوطلبان زن و تعداد ۱۸ هزار و ۸۵ کارت برای داوطلبان مرد صادر می شود. همچنین برای گروه زبان های خارجی تعداد ۱۱۸ هزار و ۴۰۲ کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده و که از این تعداد ۷۸ هزار و ۱۷۹ کارت برای داوطلبان زن و تعداد ۴۰ هزار و ۲۲۳ کارت برای داوطلبان مرد صادر می شود.
وی اضافه کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده کارت آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای ۱۲ تا ۱۴ تیر ماه ۹۶ بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای ۱۵ و ۱۶ تیرماه سال ۹۶ برگزار می شود.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۱:۴۳

جزئيات برگزاري آزمون زبان انگليسي «جي آر اي»

 جزئيات برگزاري آزمون زبان انگليسي «جي آر اي»   به گزارش سازمان سنجش، آزمون زبان انگليسي «جي آر اي» 19 فروردين 96 مقارن با 8 آوريل 2017 برگزار مي‌شود و داوطلبان بايد يک ساعت قبل از آزمون ثبت‌نام خود را تاييد کنند.اين آزمون ساعت 8:30 صبح شنبه 19 فروردين ماه 96 مقارن با 8 آوريل 2017 در محل سازمان سنجش به نشاني تهران، خيابان کريم‌خان زند، بين خيابانهاي استاد نجات الهي و سپهبدقرني، پلاک 204 برگزار مي‌شود.داوطلبان آزمون لازم است به منظور شرکت در آزمون حداقل يک ساعت قبل از شروع فرايند آزمون باهمراه داشتن مدارک لازم به آدرس محل آزمون مراجعه کنند.

۹۶/۰۱/۱۴
۰۱:۵۱

علاقه جوانان به دکتر شدن در کنکور سراسری 96!

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده کارت آزمون سراسری سال 96 در روزهای 12 تا 14 تیر ماه 96 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. آزمون سراسری سال 96 در روزهای 15 و 16 تیرماه سال 96 برگزار می شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آمار داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال 96 و کارت صادر شده برای آزمون از پیشتازی زنان و داوطلبان گروه علوم تجربی در این آزمون خبر داد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به قنل از مهر، دکتر حسین توکلی در گفتگویی افزود: آزمون سراسری‌ سال 1396 برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌، پردیس های فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی(در صورت اعلام ظرفیت از سوی وزارت آموزش و پرورش) و کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.
وی افزود: برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 در مجموع تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت نام کرده اند. تعداد 881 هزار و 644 نفر از داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش در روزهای 19 بهمن تا اول اسفند 95 ثبت نام کردند و تعداد 48 هزار و 147 داوطلب در مرحله ثبت نام مجدد در روزهای 15 تا 18 اسفند 95 ثبت نام کردند.
توکلی خاطرنشان کرد: از تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال 96 تعداد 148 هزار و 429 داوطلب در گروه ریاضی و فنی(52 هزار و 519 داوطلب زن و 95 هزار و 910 داوطلب مرد)، تعداد 580 هزار و 301 داوطلب در گروه علوم تجربی (367 هزار و 615 داوطلب زن و 212 هزار و 688 داوطلب مرد) و تعداد 124 هزار و 122 داوطلب در گروه علوم انسانی (115 هزار و 442 داوطلب زن و 68 هزار و 680 داوطلب مرد) ثبت نام کردند.
وی افزود: همچنین تعداد 10 هزار و 485 نفر در گروه هنر (7 هزار و 894 داوطلب زن و 2 هزار و 591 داوطلب مرد) و تعداد 6 هزار و 454 نفر در گروه زبان های خارجی (4 هزار و 750 داوطلب زن و 1 هزار و 704 داوطلب مرد) در آزمون سراسری سال 96 ثبت نام کردند.
مشاور عالی سازمان سنجش اضافه کرد: از تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال 96 تعداد 548 هزار و 330 نفر زن معادل 58.96 درصد و 381 هزار و 571 نفر مرد معادل 41.04 درصد هستند.
وی یادآور شد: آمار داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سال 96 نسبت به سال 95 (با تعداد 860 هزار و 437 داوطلب) تعداد 69 هزار و 354 نفر معادل 7.5 درصد بیشتر است.
توکلی خاطرنشان کرد: از تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال 96 تعداد 51 هزار و 458 داوطللب از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان های خارجی علاقمندی خود را برای گروه هنر علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده اند.
وی افزود: از تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت نام کننده در آزمون سراسری سال 96 تعداد 111 هزار و 948 داوطللب از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر علاقمندی خود را برای گروه زبان های خارجی علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده اند.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: با توجه به اینکه آزمون سراسری سال 96 برای هر یک از گروه های آزمایشی پنج گانه به طور جداگانه برگزار می شود و هر کدام از داوطلبان در صورت شرکت در یک، دو یا سه گروه آزمایشی باید کارت ورود به جلسه آزمون خود را جداگانه دریافت کنند، تعداد 163 هزار و 406 نفر ابراز علاقمندی کرده اند.
وی افزود: برای برگزاری آزمون سراسری 96 تعداد یک میلیون و 93 هزار و 197 کارت ورود به جلسه آزمون صادر می شود. از این تعداد، تعداد 657 هزار و 613 کارت برای داوطلبان زن و تعداد 435 هزار و 584 کارت برای داوطلبان مرد صادر شد.
توکلی گفت: برای گروه هنر تعداد 61 هزار و 943 کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده و که از این تعداد 43 هزار و 585 کارت برای داوطلبان زن و تعداد 18 هزار و 85 کارت برای داوطلبان مرد صادر می شود. همچنین برای گروه زبان های خارجی تعداد 118 هزار و 402 کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده و که از این تعداد 78 هزار و 179 کارت برای داوطلبان زن و تعداد 40 هزار و 223 کارت برای داوطلبان مرد صادر می شود.
وی اضافه کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده کارت آزمون سراسری سال 96 در روزهای 12 تا 14 تیر ماه 96 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. آزمون سراسری سال 96 در روزهای 15 و 16 تیرماه سال 96 برگزار می شود.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۰۰

ورود دانشگاه اصفهان به برترین‌های آسیا

بر اساس اعلام رتبه بندی تایمز، دانشگاه‌های شیراز، اصفهان، فردوسی مشهد، زنجان، یزد و آزاد اسلامی برای اولین بار توانستند در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا در سال ۲۰۱۷ قرار گیرند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  بیان کرد: بر اساس اعلام رتبه بندی تایمز، دانشگاه‌های شیراز، اصفهان، فردوسی مشهد، زنجان، یزد و آزاد اسلامی برای اولین بار توانستند در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا در سال 2017 قرار گیرند. محمد جواد دهقانی افزود: در پنجمین دوره رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی پایگاه رتبه بندی تایمز، ازجمهوری اسلامی ایران، دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، شیراز، صنعتی خواجه نصیر، تهران، اصفهان، شهید بهشتی، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و دانشگاه زنجان توانستند در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا سال 2017 قرار گیرند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: رتبه بندی آسیایی تایمز همچون رتبه بندی جهانی تایمز، از 13 شاخص در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی بهره می‌گیرد.
وی تشریح کرد: 13 شاخص رتبه بندی تایمز شامل میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)؛ بررسی شهرت پژوهشی، تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی و درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)؛ بررسی شهرت آموزشی، نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی، نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی (در معیار آموزش)؛ نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی، نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)؛ درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی (در معیار درآمد صنعتی) می‌شوند.
دهقانی در پایان گفت: تایمز برای رتبه بندی دانشگاه‌ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس، بخشی دیگر را از نظرسنجی‌های شهرت و بخش دیگری را نیز از دانشگاه‌ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می‌کند.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۴:۴۹

کارآفرینی و شهرت جهانی؛ ۲ هدف اصلی دانشگاه علم و صنعت

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای فضایی این دانشگاه گفت: کارآفرینی و شهرت بین‌المللی از اهداف اصلی این دانشگاه محسوب می‌شود.

محمدرضا برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به فعالیت این دانشگاه در حوزه هوا و فضا اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت به عنوان یک مرکز آموزشی کارآفرین اقدامات خوبی در حوزه پژوهش و ساخت ماهواره‌های مخابراتی تحقیقاتی و سنجش از راه دور انجام داده است.
وی بیان کرد: رشته هوا فضا از چند سال پیش در دانشگاه علم و صنعت تاسیس شده و دانشجویان با کمک استادان این حوزه به این تکنولوژی دست پیدا کرده و در نهایت ماهواره‌های مختلفی را به فضا پرتاب و کشور را به عضویت سازمان بین‌المللی فضایی در آورده‌اند.
برخورداری تکنولوژی هوا فضا را بسیار گسترده و فراتر از ساخت ماهواره خواند و گفت: مقوله هوا فضا شامل طیف وسیعی از ماموریت‌ها بوده و علاقه کشورمان به پرتاب ماهواره باعث شده بیشتر تحقیقات و پژوهش‌ها در این زمینه صورت گیرد.
وی عنوان کرد: دانشگاه علم و صنعت در حال طی کردن مسیر رشد و ترقی بوده و بین‌المللی شدن و کارآفرینی یکی از اهداف اصلی این دانشگاه است تا دانشجویان پس از تحصیل کار مناسبی برای خود داشته باشند.
وی یادآور شد: دانشگاه علم و صنعت با وزارت علوم و سایر دانشگاه‌های مطرح دنیا ارتباط تنگاتنگ و خوبی دارد و در حال حاضر دانشجویان این دانشگاه در کشورهای مختلف از جمله فرانسه مشغول به تحصیل هستند.

۹۶/۰۱/۱۲
۱۰:۱۷

برگزاری همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی در اسفراین

نخستین همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی، نکوداشت رویداد فرهنگی ورزشی کشتی باچوخه، 14 فروردین ماه در شهرستان اسفراین برگزار می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازبجنورد؛ دبیر نخستین همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی اظهار کرد: تاکنون 110 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است.
محمدحسن بهنام فرافزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت ورزش و جوانان، اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه کوثر، دانشگاه ملایر، دانشگاه حیکم سبزواری، پایگاه استنادی جهان اسلام و سیویلیکا از نخستین همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی به میزبانی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین حمایت می کنند.
وی گفت: این همایش چهاردهم فروردین ماه همزمان با رویداد فرهنگی و ورزشی کشتی باچوخه در مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین برگزار می شود.
وی برگزاری این همایش را با هدف بازخوانی تاریخ پهلوانی و ورزش های باستانی در ایران، نقش خراسان و اسفراین در کشتی پهلوانی، کشتی باچوخه و تاریخ آن، فرهنگ پهلوانی و آیین فتوت در سرزمین ایران، مبانی فتوت در متون ادبی و تاریخی فارسی، ورزش های بومی و کارکرد اجتماعی آن دانست.
انتهای پیام /آ

۹۶/۰۱/۱۲
۱۷:۰۴

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ نحوه برگزاری جلسات روسای ۱۳ دانشگاه برتر در سال ۹۶

رئیس دانشگاه تهران گفت: نشست روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور طبق دو سال گذشته در سال جدید نیز پیگیری خواهد شد.

محمود نیلی احمدآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هدف از برگزاری نشست روسای دانشگاه های برتر کشور همفکری میان اعضا است.
وی افزود: در این جلسات سعی داریم مشکلات و راهکارهای دانشگاه ها را به مشارکت بگذاریم بنابراین در سال جدید نیز روند گذشته تشکیل جلسات روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور دنبال خواهد شد.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: روند برگزاری این جلسات مثبت بوده است چراکه مسئولان وزارت علوم نیز در این جلسات شرکت می کنند.
نیلی احمدآبادی اظهار داشت: این جلسات بستری را فراهم می کند تا تبادل اطلاعات و تجربیات میان دانشگاه های برتر کشور بیشتر شود.

۹۶/۰۱/۱۳
۱۰:۲۵

نحوه برگزاری جلسات روسای ۱۳ دانشگاه برتر در سال ۹۶

رئیس دانشگاه تهران گفت: نشست روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور طبق دو سال گذشته در سال جدید نیز پیگیری خواهد شد.

به گزارش ایسکانیوز، محمود نیلی احمدآبادی گفت: هدف از برگزاری نشست روسای دانشگاه های برتر کشور همفکری میان اعضا است.
وی افزود: در این جلسات سعی داریم مشکلات و راهکارهای دانشگاه ها را به مشارکت بگذاریم بنابراین در سال جدید نیز روند گذشته تشکیل جلسات روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور دنبال خواهد شد.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: روند برگزاری این جلسات مثبت بوده است چراکه مسئولان وزارت علوم نیز در این جلسات شرکت می کنند.
نیلی احمدآبادی اظهار داشت: این جلسات بستری را فراهم می کند تا تبادل اطلاعات و تجربیات میان دانشگاه های برتر کشور بیشتر شود.
منبع: مهر
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۱/۱۳
۱۳:۵۷

ارائه دستاوردهای بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر

خبرگزاری میزان- دستاوردهای بین الملل و سیاست های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در روابط بین الملل در سال 2016 ارائه شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، امیر گلرو، مدیر کل همکاری های علمی-بین المللی معاونت امور بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گزارشی از دستاوردهای دانشگاه در سال 2016 ارائه کرد.
وی در این خصوص اظهار داشت: در سال 2016 در دانشگاه امیرکبیر28 تفاهم نامه و 14 قرار داد امضا شد، در روابط            بین الملل هدف امضای تفاهم نامه نیست اما می تواند زیرساخت و پیش نیاز برای انجام فعالیت های دانشگاه به شمار رود. تعداد بالای تفاهم نامه باعث افتخار نیست ولی قرار داد جای بسی خوشحالی است.
وی با بیان اینکه در تعداد دانشجویان بین الملل افزایش چشمگیری در تعداد آنها داشتیم، گفت: توانستیم در سالی که گذشت در 3 مجمع بین المللی ثبت نام کنیم؛ همچنین جذب بودجه بین الملل و تحقیقات به خوبی انجام گرفت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 6 برنامه مشترک در حال اجراست، عنوان کرد: توانستیم کارگاه  مشترکی با موسسه تحقیقاتی آلمان DFG برگزار کنیم. این موسسه کشور آلمان برای اولین بار بود که در خارج از کشور خود كارگاه تحقیقاتی برگزار  می کرد.
وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته به طور میانگین 4 هیات در ماه به منظور انجام مذاكرات به دانشگاه  آمدند، افزود: در سال گذشته، یک هیات ٤٠ نفره از فرانسه در دوماه گذشته با وزیر علوم و سفیر فرانسه به دانشگاه آمدند تا همکاری ها با این کشور انجام گیرد.برداشتن تحریمها و افزایش همکاری و رویکرد فعالانه از خارج به کشور منجر به افزایش این ارتباطات دانشگاه با کشورهای خارجی بوده است.
وی تاکید کرد: خیلی کم اتفاق می افتاد که مهمانانی از خارج دعوت کرده باشیم، بیشتر انها هستند که در خواست می دهند با دانشگاه مذاکره کنند.
آمار بیشترین تعداد بازدید کنندگان خارجی از دانشگاه
وی با اشاره به بیشترین بازدید کننده ها از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: به ترتیب ابتدا کشور فرانسه، آلمان، اتریش، عراق و هند در روابط بین المللی با دانشگاه در ارتباط بودند.
گلرو با بیان اینکه بیشترین تفاهم نامه های دانشگاه با  دانشگاههای فرانسه بوده است، خاطر نشان کرد: آلمان، اتریش، هند و اسپانیا کشورهایی هستند که بیشترین قراردادها را با دانشگاه منعقد کرده اند.
وی با بیان اینکه کانال روابط بین الملل دانشگاه با بیش از 2 هزار عضو فعال است، اظهار داشت: در این کانال اساتید ودانشجویان عضو هستند و اخبار بازدید خوبی دارد.
بیشترین ارتباط بین المللی با فرانسه
وی با بیان اینکه ما حتی تفاهم نامه هایی  با کشور امریکا منعقد کرده ایم، گفت: اول با دانشگاههای فرانسه ارتباط خوبی داریم و سپس هلند، انگلستان، آلمان و لهستان بیشترین ارتباط را گرفته ایم. با فرانسه در خصوص تبادل دانشجو و استاد همکاری می کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای اولین بار قرارداد  3جانبه در سال 2016 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای روابط بین المللی منعقد شد، بیان داشت: این قرارداد با دانشگاه هایی از آلمان و اتریش در حوزه معدن منعقد شده است.
به گفته وی، همکاری هایی با دانشگاه اكول پلی تکنیک داریم که بصورت دوره مشترك در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری است. این قرارداد در مرحله مذاكره درخصوص نحوه اجرای آن قرار دارد.
وی افزود: همکاری با دانشگاهی از آلمان را آغاز کرده ایم تا دانشجویان از دانشکده مهندسی کامپیوتر بتوانند یک ترم را به آنجا بروند؛ این همکاری از سوی این موسسه داد تامین مالی می شود.
مدیر کل همکاری های علمی بین المللی معاونت امور بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با بیان اینکه از مراکز مختلف علوم آلمان به دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال گذشته آمدند، عنوان کرد: دوره های کوتاه مدتی برای دانشجویان بین الملل کل مقاطع تحصیلی در دانشگاه صنعتی امیركبیر برگزار شد، دراین دوره ها  دانشجویان امریکا، مکزیک، ایتالیا، هلند، اتریش و کلمبیا حضور داشتند كه این امراتفاقی بوده که امسال در دانشگاه رخ داده و در سال های گذشته این موضوع نبوده است.
افزایش تعداد دانشجویان خارجی
به گفته گلرو، تعداد دانشجویان برای یك دوره ی کامل نرخ صعودی داشته و از سال 2011 تا 2016 از 4 دانشجو به 193 نفر افزایش یافته است. این پیشرفت خوبی بوده؛ اینها تنها تعداد دانشجویانی هستند که در یك دوره كامل شركت كرده و  مدرک دریافت می كنند و درحالیكه تعداد دانشجویان حاضر در دوره های كوتاه مدت بیشتر است.
وی خاطر نشان کرد: بیشتررشته های مورد علاقه توسط دانشجویان بین الملل نفت، کامپیوتر، علوم کامپیوتر و برق بوده است
گلرو  ادامه داد: بیشترین تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی با 93نفر بوده است؛ همچنین نسبت زن به مرد دانشجویان  بین المللی 17 به 83 درصد بوده است.
وی با اشاره به اتفاقات سال 2016 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در عرصه بین المللی گفت: اولین بار بود که در AIU (مجموعه دانشگاه های بین المللی) است وارد شدیم؛ این مجموعه متشکل از 641 دانشگاه از 120 کشور دارد که از ایران فقط 3 دانشگاه عضو این مجموعه هستند.
به روز کردن سایت دانشگاه پردیس بین الملل
وی تاکید کرد: یکی از اهداف ما استفاده از موقعیت بین المللی و مشارکت های جدی در روابط بین المللی و استفاده از امتیاز های موجود است.
گلرو با اشاره به سایت بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: نرم افزار CRM خریداری شده که به واسطه آن بیش از 100  پروژه اجرایی و در مستند سازی می شود.
به گفته وی، 2 فعالیت برای ترویج روابط بین الملل داریم که به عنوان مثال مجموعه فرصتهایی که در آلمان وجود دارد در آن مشخص شده است. بنا داریم این موضوع را برای فرانسه نیز تعیین کنیم.
گلرو  با بیان اینکه فرصت های همکاری بین المللی در این سایت به خوبی قابل مشاهده است، اظهار داشت: همچنین 2 پایگاه اطلاعاتی برای کمک به ارتباط با همتایان خارجی داریم؛ مجموعه وب سایتمان با نواوری جدید بازبینی شده که جز اهداف مجموعه است.
انتهای پیام/

۹۶/۰۱/۱۴
۰۹:۲۸

مهمترین اخبار و اتفاقات دانشگاه‌ها در تعطیلات نوروز

نوروز سال 1396 در میان دانشجویان و در دانشگاه ها با حال و هوای خاص خود برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، گزیده ای از اتفاقات دانشگاهی نوروز سال 1396 را در ادامه می خوانید.
نشان دادن «فرهنگ نوروز» توسط دانشجویان ایرانی مقیم لندن
انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن برنامه ای را به مناسبت عید نوروز و میلاد حضرت فاطمه سلام الله علیها در کانون توحید لندن برگزار کرد.
ابلاغ آیین نامه جدید دوره دکتری و حاشیه های آن
وزارت علوم در اطلاعیه ای که روی سایت خود منتشر کرده درباره ویژگی های این آیین نامه می نویسد: "از ویژگی های آیین نامه جدید دوره دکتری که برای ورودی های سال ۹۵ به بعد قابل اعمال می شود، کاهش طول دوره تحصیل، امکان جبران درس افتاده، امکان جبران آزمون جامع ناموفق، عدم احتساب نمره برای رساله، توجه ویژه به مقابله با تقلب، توجه به فرصت های تحقیقاتی دانشجو و فراهم شدن امکان اعطای گواهی طی دوره، برای دانشجویانی که دوره را به اتمام نمی رسانند، است"
واکنش تشکل های دانشجویی به مصاحبه اصغر فرهادی
مصاحبه اصغر فرهادی با یک روزنامه اسرائیلی واکنش برخی تشکل های بسیج در نوروز 96 را برانگیخت.
نوروز با طعم جهادی
اما یکی از اخبار مهم نوروز، اقدام قابل تقدیر برخی از دانشجویان برای حضور در مناطق محروم و سپری کردن سال جدید در کنار مردم این مناطق بود.
اردوهای راهیان نور
اردوهای راهیان نور که هرسال با حضور گسترده دانشجویان در ایام نوروز برگزار می شود نیز، امسال هم با استقبال داشجویان همراه بود. دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های دولتی و غیر انتفاعی نیز در این اردوها حضور داشتند.
خبرهای دیگر
هفتم فروردین بود که رتبه بندی دانشگاه های برتر آسیا اعلام شد. در پنجمین رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی پایگاه رتبه‌بندی تایمز در سال 2017، از جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، شیراز، صنعتی خواجه نصیر، تهران، اصفهان، شهید بهشتی، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و دانشگاه زنجان توانستند در جمع دانشگاه های برتر آسیا سال 2017 قرار گیرند.
یکی دیگر از خبرهای نوروز، ثبت نام تعدادی از فعالان سابق دانشجویی بود که مورد توسط رسانه ها قرار گرفت.
جشنواره عکس نوروزی دانشگاه خواجه نصیر، ساخت خوابگاه جدید دانشگاه شریف با کمک خیرین و اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان دانشگاه تهران از دیگر اخباری بود که در نوروز 96 توجه دانشجویان را میتوان به خود جلب کند.
200/202
خبرنگار: ناهید سمیعی/ منتشر کننده: محمد جواد آخوندی

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۰۱

بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه تمام دانشگاه هرمزگان در سال 96

رئیس دانشگاه هرمزگان درباره طرح های متعددی در دست اجرا گفت: در بعد عمرانی کتابخانه مرکزی مان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و در سال 96 به بهره برداری می رسد و با ظرفیت و امکانات جدیدی کتابخانه مرکزی بزرگتر نسبت به گذشته خواهیم داشت.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه هرمزگان گفت: در سال 96 فعالیت‌های عمرانی باید استمرار و تمام پروژه‌های که در دستور بودن به بهره‌برداری خواهند رسید.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، در خصوص عملکرد دانشگاه هرمزگان در سال 95 گفت: در سال گذشته فعالیت های خوبی در حوزه های آموزشی داشتیم، از جمله توجه به ارتقای کیفیت و ایجاد رشته های جدید به ویژه در بحث تحصیلات تکمیلی که رشته های گیاهان دارویی، مهندسی شیمی در مقطع ارشد به اضافه ایجاد رشته مهندسی آب در مقطع کارشناسی ارشد و اقلیم شناسی که در سال گذشته صورت گرفت.
وی افزود: در مقطع ارشد نیز رشته هایی را مجوز گرفته و پذیرش دانشجو داشته ایم و در حوزه پژوهش نیز بر روی پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها فعالیت هایی را صورت دادیم، از جمله آن می توان به پژوهشکده گیاهان ساحلی و پژوهشکده بیابان های ساحلی اشاره کرد.
رئیس دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: همایش هایی در سطح ملی نیز در سال گذشته در دانشگاه برپا کردیم که از جمله آن می توان به همایش ملی ساخت و تولید اشاره کرد که برای صنایع استان مفید واقع شد و متخصصین رشته مکانیک ساخت و تولید از کل کشور گرد هم آمده و با صنایع ارتباط و پنل های گفت وگو با صنایع برگزار کردند.
شیخی ادامه داد: در حوزه های پژوهشی نیز به سراغ ارتباط با صنعت رفته و ارتباطمان را با کشتی سازی و پالایشگاه نفت و فولاد بیشتر کردیم.
وی تصریح کرد: در حوزه فعالیت های پژوهشی طرح «آمایش سرزمین» یکی از طرح هایی مهم در استان هرمزگان بود که سازمان برنامه بودجه متولی و کارفرما و دانشگاه به عنوان مجری برپایی این طرح موفق شد طرح آمایش استان هرمزگان را اجرایی کند.
رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: خوشبختانه اساتید ما مقالات خوبی در سطح ملی در مجله های معتبر به چاپ رسانده اند، از جمله مقالاتی در حوزه های علوم دریایی.
شیخی گفت: در حوزه های فرهنگی نیز برپایی کرسی های آزاداندیشی توسط دانشجویان را در دستور کار داشتیم که با موضوعات مختلف برپا و سخنرانان با سلایق مختلف به ارائه دیدگاه های خود پرداختند.
وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز برپایی اتاق های فکر را در دستور داشتیم و برخی از متخصصین و صاحب نظران در سطح ملی نشست هایی را در حوزه های صنایع کشاورزی، دریا، آب و معضلات محیط زیستی استان برگزار کردند.
رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: خوشبختانه مسئولین با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در بحث تشکل های دانشجویی، برپایی اردوهای راهیان نور، برپایی مراسم ازدواج دانشجویی و برپایی شب شعر شبی با شهدا و بسیاری از برنامه های فرهنگی تعامل و همکاری خوبی با دانشجویان داشته اند.
شیخی ادامه داد: در دانشگاه یادمان شهدایی را ساخته ایم که به مرکز بسیار مناسبی برای برگزاری فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است.
وی در خصوص بهسازی خوابگاه های دانشگاه گفت: خوابگاه هایی را که فرسوده بودند با کمک صندوق رفاه دانشجویان وزات علوم در تاسبتان 95 تعمیر و در خصوص زیباسازی فضای سبز و محوطه سازی نیز اقدامات موثری صورت دادیم.
رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: طرح های متعددی در دست اجرا داریم، در بعد عمرانی کتابخانه مرکزی مان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و در سال 96 به بهره برداری می رسد و با ظرفیت و امکانات جدیدی کتابخانه مرکزی بزرگتر نسبت به گذشته خواهیم داشت.
شیخی گفت: ساخت فاز دوم دانشکده های علوم انسانی، علوم پایه و دانشکده فنی مهندسی دارای پیشرفت های قابل ملاحظه ای بودند و در مراحل پایانی قرار دارند.
وی افزود: در بحث کارگاه ها و آزمایشگاه دانشگاه و همچنین درمانگاه باید از خیرین تشکر کنم که ما را در ساخت این مکان ها یاری می کنند.
رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: در بحث آزمایشگاه ها دستگاه هایی را تهیه کرده ایم که علاوه بر فراهم کردن نیازهای تحقیقاتی ما، مجوز استاندارد را نیز دارند و در زمینه ارائه خدمات کوشا هستند؛ در این ازمایشگاه ها بحث سلامتی نمونه های آزمایشگاهی مورد اندازه گیری قرار می گیرند که در زمینه درآمد زایی نیز دانشگاه را یاری می کنند، چراکه اداره کل استاندارد برای مجوز دادن جهت وارد کردن اقلام مختلف غذایی و یا الکترونیکی به تائیدیه آزمایشگاه های معتبر نیاز دارد.
شیخی در خصوص برنامه های سال 96 گفت: از سال 95 برنامه های راهبردی پنج ساله را در دستور کار داریم که از جمله آن می توان به ایجاد رشته های متالوژی و مهندسی مواد اشاره کرد.
وی تصریح کرد: در سال 96 فعالیت های عمرانی باید استمرار و تمام پروژه های که در دستور بودن به بهره برداری خواهند رسید.
رئیس دانشگاه هرمزگان گفت: علاوه بر این ها به دنبال این هستیم که در سال 96 در حوزه های عمرانی استخر سرپوشیده ای برای دانشجویان در دانشگاه بسازیم که هم نیاز دروس تخصصی آنها را برطرف کند و هم برای برنامه های فوق برنامه دانشجویان مورد استفاده قرار گیرند.

۹۶/۰۱/۱۱
۲۲:۵۸

پیام تبریک سرپرست دانشگاه ملایر به مناسبت آغاز سال جدید

دکتر منوچهر بابایی پورسرپرست دانشگاه ملایر به مناسبت آغاز سال جدید پیام تبریکی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
یامُقَلّب القُلوب وَ الاَبصار یامُدَبّر اللیل وَ النَهار
یا مُحَول الحَول وَ الاَحوال حَوِّل حالَنا اِلی اَحسَن الحال
بهار طبیعت به همراه خود طراوت و شادمانی را هدیه می آورد و در آن بار دیگر نظاره گر جلوه قدرت لایزال الهی در طبیعت هستیم. نوروز فرصتی است که با طبیعت همراه شده و ضمن ستایش آفریدگار، به شکرانه این عطیه بی‌بدیل، تغییر را در دل و جانمان آغاز کرده و تحولی درونی در خود ایجاد کنیم.
نوروز باستانی، کهن‌ترین جشن گیتی و رشته پیوند نسل‌های گذشته و امروز است که نشان از ماندگاری فرهنگ ایرانی دارد؛ این موهبت برای ایرانیان با فصل شکوفایی و بهار طبیعت مقارن شده تا آغاز سال جدید با درک وجود بی انباز خداوند و تحول طبیعت همراه باشد و مجالی برای تعمق در آیات الهی فراهم شود.
در طلیعه بهار و حلول سال 1396، ضمن تبریک میلاد دخت نبی اکرم (ص) و تقدیر و تشکر از تلاش ها و زحمات تمامی همکاران گرامی که زمینه ساز پیشرفت و توسعه دانشگاه در سال های گذشته گردیدند، فرا رسیدن سال نو را شادباش گفته و از درگاه پروردگار متعال، سالی سرشار از تندرستی، سرفرازی و موفقیت را برای یکایک عزیزان آرزومندم.
امیدوارم به فضل الهی و با همدلی و همکاری تمامی همکاران گرامی، سال 96، سالی پر از موفقیت در عرصه های علم و پژوهش بوده و شاهد ادامه پیشرفت دانشگاه ملایر در زمینه های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی باشیم و به سهم خود موجبات افتخار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی را فراهم آوریم.

۹۶/۰۱/۱۱
۱۳:۱۲

اختتامیه بیست وهفتمین اردوی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه یزد برگزار شد

مراسم اختتامیه بیست وهفتمین اردوی دانشجویان غیر ایرانی با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه یزد و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین و دانشجویان غیر ایرانی در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه یزد در این مراسم با خیرمقدم به حاضران گفت: ‌خوشبختانه مبحث نوروزبه عنوان یک سنت ارزشمند در بسیاری از کشورها از جمله برای دانشجویانی که از کشورهای مختلف در اینجا حضور دارند شناخته شده است.
دکتر محمدصالح اولیا افزود: ‌ما باید دو پیام از نوروز برداشت کنیم یکی پیام توحید است از آن جهت که اوست که زنده می‌کند و اوست که می‌میراند و به نحوی حاکمیت مطلق جهان در دست اوست و همواره باید این پیام در ذهن ما باشد و مراقب باشیم در چتر این حاکمیت زندگی و تلاش کنیم.
وی تصریح کرد: ‌اما پیام دوم به خود ما برمی‌گردد، در دعای سال نو ما آرزوی تغییر و تحول می‌کنیم، این تغییری که در سال نو در نوروز اتفاق می‌افتد برای ما این پیام را دارد که از نو رویشی داشته باشیم، اگر مشکلات و یا نابسامانی‌هایی چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی داشتیم سعی کنیم آنها را پالایش کنیم و زندگی نویی را همراه با طبیعت آغاز کنیم.
به گفته وی این پیام خود به حد کافی ارزشمند است که همه جوامع را متحول کند و طبیعتاً در دانشگاه‌ها شاید بیشتر از هرجای دیگری ما نیازمند شنیدن این پیام باشیم و یک رویش مجدد برای رسیدن به سطح بالاتری از رشد، پیشرفت و تعالی داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های شهر یزد اشاره کرد و افزود: این شهر یک رگه‌هایی از فرهنگ سنتی ایرانی را به نمایش گذاشته و باتوجه به اینکه شاید کمتر در معرض جنگ‌ها بوده و به نحوی فرهنگ سنتی خود را حفظ کرده است و شاید بیشتر از شهرهای دیگر بتوانیم به این رگه‌ها دست پیدا کنیم.
وی اظهار کرد: نکته دیگر در مورد شهر یزد می‌توان به همزیستی مسالمت‌آمیز بین ادیان مختلف در این شهر اشاره کرد که همچنان نیز به نحوی ادامه دارد، علی‌رغم اینکه اینجا یک کشور اسلامی است این فرهنگ همزیستی به نحوی در فرهنگ این مردم ریشه داشته و این مردم با حفظ خصوصیات فرهنگی خود توانسته‌اند با هم زندگی کنند و خوشحالیم از اینکه ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها نشات گرفته از این شهر بوده است.
وی با اشاره به شاخص‌های اجتماعی، ‌اقتصادی و صنعتی استان یزد بیان کرد: خوشبختانه مجموع این شاخص‌ها قابل قبول است، در حوزه آموزشی استان یزد یکی از استان‌هایی است که معمولاً رتبه اول را داشته است، در 23 سال اخیر رتبه اول کنکوردر کشور، ‌در نسبت دانشجو به جمعیت رتبه دوم کشور، ‌ شهر یزد یک شهر علمی آموزشی است و لقب دارالعلم بودن از سوی مقام معظم رهبری به این شهر داده شد.
وی افزود: شهر یزد از لحاظ گردشگری جزو سه استان برتر گردشگری کشور است. همچنین به لحاظ شاخص‌های صنعتی، توسعه منابع انسانی، فناوری اطلاعات و بهداشتی نیز یکی از بالاترین شاخص‌ها را داریم.
دکتر اولیا افزود: شهر یزد ویژگی‌های مشترکی از لحاظ فرهنگی و اصالت با شهر قزوین دارد و از این جهت این تقارن بسیار جالب است.
وی گفت: این اردوها این فرصت را فراهم می‌کنند که با فرهنگ‌ها و ویژگی‌های شهرهای مختلف آشنا شویم. هر کشوری قطعاً دارای ویژگی‌های ارزشمندی است که باید قدر آن شناخته شود و از ظرفیت‌های مثبت هر جامعه‌ای به نحو احسن استفاده کنیم.
وی در پایان با اشاره به تاریخچه دانشگاه یزد گفت: این دانشگاه، دانشگاه نسبتاً جوانی است نزدیک به 30 سال و یا به تعبیری نزدیک به 40 سال از عمر این دانشگاه می‌گذرد، اما در عین حال با مجموع شاخص‌هایی که دارد جزو دانشگاه های مطرح است.
وی یادآور شد: اخیراً در رتبه‌بندی تایمز که یکی از موسسات معتبر رتبه‌بندی است دانشگاه یزد جزو 250 دانشگاه برتر آسیا و 11 دانشگاه برتر کشور قرار گرفته و حضور شما دانشجویان برای ما مغتنم است از این جهت که بتوانیم دانشگاه یزد را در کنار ماموریت‌های داخلی خود به ماموریت‌های بین‌المللی خود نیزنزدیک کنیم.
وی تصریح کرد: مجموع شاخص‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه به لحاظ استادانی که در سطح بین‌المللی مطرح هستند و مقالات پژوهشی و ارتباطات بین‌الملل این نوید را به ما می‌دهد که دستیابی به چشم‌اندازی که برای دانشگاه ترسیم شده خیلی دور از دسترس نیست و امیدواریم بتوانیم در کنار افتخارآفرینی که برای کشورمان داریم برای جامعه جهانی نیز این دانشگاه بتواند به عنوان یک دانشگاه بین‌المللی به نقش خودش به خوبی عمل کند.
سپس دکتر روح‌الله بیات معاون امور بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) قزوین نیز در سخنانی با بیان اینکه اردوی بیست‌و هفتم در نوع خود به چند دلیل بی نظیر بوده است گفت: یکی به این دلیل که این اردو برای اولین بار در شهر یزد برگزار شده است و ما این معدن بزرگ تمدن ایرانی را تا به این روز به دانشجویان غیر ایرانی معرفی نکرده بودیم و قطعاً دانشجویان در این اردو با عظمت فرهنگی و تاریخی این شهر آسنا شدند.
وی افزود: دلیل دیگر بی‌نظیر بودن این اردو این است که برای اولین باردر دانشگاه این اردو برگزار شده و ما امسال شیوه‌ای را به کار بردیم تا در راستای سیاست‌های وزارت علوم مبنی برتوسعه همکاری‌های بین‌المللی و همچنین اقتصاد مقاومتی اقدام شود.
وی با قدردانی از مسئولان دانشگاه یزد در برگزاری این اردو گفت: حسن نظر رئیس دانشگاه یزد باعث شد این پیمان بسته شود و این اردو نوروز امسال در این دانشگاه برگزار شود.
دکتر بیات در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سال 1371 اردوهای نوروزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین از استان همدان آغاز شد و تاکنون در شهرهایی از جمله گرگان، ساری، کرمان، شیراز و اهواز این اردو برگزار شده است.
وی تصریح کرد: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی بیش از 1200 دانشجوی خارجی دارد که در این اردو حدود 300 نفر از 14 کشور از جمله جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، لبنان، سوریه، قرقیزستان، چین، کره جنوبی، هند و پاکستان شرکت کردند.
وی افزود: یکی از اهداف برگزاری این اردوها شناساندن فرهنگ ایرانی به دانشجویان غیر ایرانی است.
دکتر ولی‌الله برزگر کلیشمی معاون آموزشی و قائم مقام رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین نیز طی سخنان کوتاهی به نیابت از رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با قدردانی از مسئولان دانشگاه یزد و برگزارکنندگان این اردو، بیست هفتمین اردو را یکی از بی‌نقص ترین اردوها در چندسال اخیر عنوان کرد.
گفتنی است اجرای گروه تواشیح، موسیقی سنتی و قرائت پیام‌های نوروزی از سوی دانشجویان حاضر و اهدای جوایز به نفرات برتر مسابقات ورزشی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

۹۶/۰۱/۱۳
۲۱:۱۱

تقويم آموزشي نيمسال دوم دانشگاه علمي کاربردي اعلام شد

 براي ورودي‌هاي جديد؛  تقويم آموزشي نيمسال دوم دانشگاه علمي کاربردي اعلام شد   تقويم آموزشي نيمسال دوم تحصيلي دانشگاه جامع علمي کاربردي براي ورودي‌هاي جديد اعلام شد.
به گزارش دانشگاه جامع علمي کاربردي، محمدعلي اخوان معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي تقويم آموزشي اين دانشگاه را براي براي ورودي‌هاي جديد که در اسفندماه پذيرش شده‌اند تشريح کرد.وي با بيان اينکه ثبت‌نام دوره‌هاي کارداني فني، کارداني حرفه‌اي، مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي براي نيمسال دوم اين دانشگاه تا 15 فروردين ماه ادامه دارد گفت: انتخاب واحد دانشجويان جديد براي نيمسال دوم تا 19 فروردين 96 انجام مي‌شود.
وي افزود: کلاسهاي ورودي‌هاي جديد که در اسفندماه پذيرش شده‌اند از 21 فروردين ماه آغاز مي‌شود و تا 28 تيرماه ادامه دارد.معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي خاطرنشان کرد: حداکثر تعداد واحد براي ورودي‌هاي جديد 16 واحد است و مراکز بايد کلاس مستقل براي اين دانشجويان تشکيل دهند.

۹۶/۰۱/۱۴
۰۱:۵۱

میرزاده مطرح کرد: تقویت زیرساخت‌ها گامی در راستای تسریع در جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان به جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا کمک می‌کند، بر لزوم تقویت زیرساخت‌ها و بنیه علمی کشور تاکید کرد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص اعلام آمادگی وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا با اشاره به تصویب بودجه در برنامه ششم توسعه برای حمایت از ایرانیان ساکن در آمریکا، گفت: تصمیم برای کمک به بازگرداندن دانشجویان شاغل به تحصیل در امریکا بهترین و انقلابی‌ترین تصمیمی است که مدیران آموزشی کشور گرفته‌اند چراکه نباید به راحتی از کنار سرمایه‌های انسانی و علمی گذشت به همین دلیل ضروری است آغوش خود را برای بازگرداندن این جوانان باز کنیم.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی همچنین به موانع بر سر راه جذب این دانشجویان اشاره کرد و افزود: مسئولان می‌توانند با برنامه‌ریزی موانع پیش‌روی این مهم را بردارند هرچند بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی با ظرفیت پذیرش این دانشجویان قدرت رقابت با دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی را نیز دارند.
وی با بیان اینکه مسئولان باید بتواند علاوه بر افزایش کیفیت آموزشی، برای این افراد پس از فارغ‌التحصیلی شغل متناسب با تخصص‌شان نیز تعریف کنند که این مهم علاوه بر تلاش مسئولان آموزشی نیازمند همراهی دیگر دستگاه‌های صنعتی و اجرای است، افزود: با توجه به اینکه قرار نیست همه این دانشجویان با هم به کشور بازگردند، می‌توان با برنامه‌ریزی شرایط پذیرش آن‌ها را فراهم کرد.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید زیرساخت‌ها و بنیه علمی کشور تقویت شود، افزود: گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری به جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا کمک می‌کند و البته بودجه‌ای که مجلس برای این مسئله تصویب کرده می‌تواند راه را برای مسئولان هموار کند./

۹۶/۰۱/۱۲
۱۱:۵۲

ذخایر علمی کشور در ایرانداک؛ ثبت حدود 400 هزار پایان‌نامه و رساله در پایگاه «گنج»

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) که یکی از بزرگترین و پربازدیدترین پایگاه‌های اطلاعات علمی کشور محسوب می‌شود، تاکنون توانسته میزبان حدود 400 هزار پایان‌نامه و رساله و بیش از 80 هزار طرح پژوهشی باشد؛ این در حالیست که روزانه به طور میانگین 125 هزار جستجو در این پایگاه به ثبت می‌رسد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات (ایرانداک) که نزدیک به نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد، یکی از بزرگترین گنجینه‌های ذخایر علمی کشور محسوب می‌شود که دارای بیش از 30 سامانه در حوزه‌های مختلف است.
سامانه‌هایی همچون همانندجو،‌ ثبت،‌ گنج، ساعت و پیشینه پژوهش از جمله سامانه‌های شاخص ایرانداک محسوب می‌شوند که دانشجویان و دانشگاهیان عمده کاربران آنها هستند، چراکه این پایگاه‌ها در مراحل مختلف تهیه تا دفاع پایان‌نامه به یاری دانشجویان آمده و از گزند تخلف ناشی از عدم آگاهی و تهیه پایان‌نامه تکراری جلوگیری می‌کنند.
همچنین ثبت پیشنهاده و پایان‌نامه در ایرانداک علاوه‌بر اینکه در تهیه بی‌نقص پایان‌نامه کمک فراوانی می‌کند، مسیر حرکت پژوهش در کشور را نیز نشان می‌دهد،‌ به‌گونه‌ای که با بررسی این مدارک علمی می‌توان میزان تناسب پژوهش و تحقیق در کشور را با اهداف تبیین شده در نقشه جامع علمی کشور، سند چشم‌انداز 1404،‌ اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان سنجید.
طبق آنچه که آموزش عالی کشور اعلام کرده است، سالانه حدود نیمی از پایان‌نامه‌ها در ایرانداک ثبت می‌شوند. از این رو با توجه به اینکه سالانه 120 هزار دانش‌آموخته پایان‌نامه و رساله ارائه می‌کنند، از این تعداد حدود 60 هزار پایان‌نامه و رساله در ایرانداک به ثبت می‌رسد.
بر این اساس، طبق آخرین آمار در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) که میزبان اطلاعات مربوط به پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها است، تاکنون  396 هزار و 494 پایان‌نامه و رساله در این پایگاه به ثبت رسیده که در این میان 15 هزار و 632 پایان‌نامه حاصل کار ایرانیان خارج از کشور بوده است.
همچنین تاکنون 85 هزار و 96 پیشنهاده در این پایگاه به ثبت رسیده که البته انتظار بر این است میزان ثبت پیشنهاده‌ها فراتر از این ارقام رود تا از این طریق خطا و تکرار در پایان‌نامه‌ها به مراتب کاهش یابد.
از سویی دیگر، 82 هزار و 74 طرح پژوهشی و 25 هزار و 375 گزارش دولتی نیز در پایگاه گنج وجود دارد.
میزان مقالات ثبت شده در پایگاه گنج نیز در خور تامل است، به طوری که تاکنون 163 هزار و 309 مقاله مخصوص همایش‌های ایران و 130 هزار و 839 مقاله مخصوص مجله‌های علمی در این پایگاه به ثبت رسیده است.
می‌توان گفت ایرانداک یکی از بزرگ‌ترین و پربازدیدترین پایگاه‌های اطلاعات علمی کشور نیز محسوب می‌شود؛ چراکه به طور میانگین روزانه 10 هزار کابر یونیک بر اساس آی‌پی به این پایگاه وصل می‌شوند و 125 هزار جستجو (هر دو ثانیه 3 جستجو) ثبت می‌شود.
بارگذاری بیش از 2 هزار عنوان پژوهش در سامانه «ساعت»
بر این اساس، کاربرد سامانه «ساعت» که سامانه‌ای برای عرضه و تقاضای پژوهش است، طبق تبصره دو مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (ابلاغ در بهمن ماه سال 95) برای سازمان‌های دولتی الزامی شد.
اما پیش‌تر از ابلاغ رسمی و از زمان اجرای آزمایشی سامانه (تیر 1395) و پس از اطلاع‌رسانی به سازمان‌ها و پژوهشگران، تاکنون بیش از 900 دانشجو و نزدیک 50 سازمان در آن نام‌نویسی کرده‌اند.
سازمان‌های عضو «ساعت» نیز تاکنون نزدیک به 400 فراخوان و بیش از 2000 عنوان پژوهش را در این سامانه بارگذاری کرده‌اند.
255 درخواست اجرای پژوهش نیز برای نمایندگان سازمان‌های فعال در سامانه «ساعت» فرستاده شده است که سازمان‌ها آنها را بررسی و فرایندهای سامانه را برای آنها دنبال کرده‌اند.
عضویت 113 دانشگاه و پژوهشگاه در سامانه «همانندجو»
آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآورندگان در آنها از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با هدف ارزیابی و جلوگیری از تکرار و تخلف در تهیه پایان‌نامه و رساله ابلاغ شد.
تاکنون 113 دانشگاه و پژوهشگاه عضو این سامانه شده‌اند، همچنین در بهمن‌ماه سال 95 نیز 721 فایل (پیشنهاده، پایان‌نامه، رساله، مقاله،‌ چکیده و نوشته‌های دیگر با اندازه‌های گوناگون) در سامانه «همانندجو» بارگذاری و با تمام متن 130 هزار پایان‌نامه و رساله مقایسه شده‌اند.
طبق آمار، تاکنون دانشگاه سمنان با بارگذاری 501 فایل در این سامانه بیشترین همکاری را با ایرانداک داشته است و پس از آن دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه خلیج فارس با فاصله‌ای چشم‌گیر با بارگذاری 34 و 19 فایل در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
                             مؤسسه               تعداد بارگذاری‌ها دانشگاه سمنان 501 دانشگاه علامه طباطبایی 34 دانشگاه خلیج فارس 19 پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران 15 دانشگاه هنر اصفهان 18 دانشاه علم و فرهنگ 11 دانشگاه فردوسی مشهد 11 دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) 6 دانشگاه شیراز 5 دانشگاه علوم پزشکی تهران 5 دانشگاه زنجان 4 دانشگاه پیام نور 2 دانشگاه سوره 2 دانشگاه شهیدباهنر کرمان 1 سایر 87 جمع 721 همچنین گزارش ثبت و پذیرش پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده پس از آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها به شرح زیر است:
نوع مدرک ثبت پذیرش بازه زمانی کاری میانگین ثبت میانگین پذیرش پارسا 24343 13068 69 روز کاری 353 190 پیشنهاده 26425 8646 69 روز کاری 383 126

۹۶/۰۱/۱۳
۰۷:۰۱

عملکرد پژوهشگاه علوم انسانی در سالی که گذشت؛ اجرای طرح "اعتلا" و ساماندهی علوم انسانی/شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به منظور تحقیق در حوزه‌های مختلف علوم انسانی تاسیس شد به دنبال کاربردی‌سازی قابلیت‌های این رشته در عرصه عمل است که در این راستا می‌توان طرح "اعتلا" و ساماندهی علوم انسانی، احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا و افزایش تولید سرانه علم در این حوزه را از جمله دستاوردهای این هدف عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به طور عمده وظیفه تحقیق در علوم انسانی (ادبیات، تاریخ، فلسفه و علوم حکمی، ادیان و معارف دینی، عرفان، زبان شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد تطبیقی، علوم سیاسی و...) و همچنین  مطالعه فرهنگ‌های مختلف بشری را بر عهده دارد، در حال حاضر بزرگترین نهاد پژوهشی کشور است که در زمینه علوم انسانی و بررسی شناخت فرهنگ دیرپای اسلامی- ایرانی پژوهش می‌کند.
این پژوهشگاه "انجام پژوهش در حوزه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی" و "آموزش نیروی انسانی مجرب و تعلیم دانشجویان و تربیت پژوهشگران در حوزه‌های مختلف علوم انسانی" از طریق بخش تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه را از وظایف اصلی خود می‌داند.
14 پژوهشکده شامل پژوهشکده زبان و ادبیات،‌ تاریخ ایران، مطالعات تطبیقی اقتصاد و مدیریت، مطالعات اجتماعی، زبان‌شناسی، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی، حکمت معاصر، غرب‌شناسی و علم‌پژوهی،‌ اخلاق و تربیت و مطالعات تطبیقی حقوق،‌ فرهنگ معاصر، علوم انسانی کاربردی و مطالعات قرآنی در رشته‌های مختلف به پژوهش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تاسیس شده‌اند.
همچنین رشته‌هایی در مقطع کارشناسی همچون زبان و ادبیات فارسی، زبانشناسی همگانی،‌ تاریخ ایران اسلامی،‌ فرهنگ و  زبان‌های باستانی،‌ ادیان و عرفان، فلسفه غرب، فلسفه و کلام اسلامی، زبان و ادبیات عرب، علوم اقتصادی، پژوهش علوم اجتماع، دین و رسانه و مدیریت رسانه و در مقطع دکتری نیز رشته‌های علوم سیاسی زبان شناسی همگانی، فرهنگ و زبان‌های باستانی، زبان و ادبیات  فارسی، فلسفه علم و فناوری، تاریخ علم دوره اسلامی، انقلاب و تمدن اسلامی، تاریخ ایران بعد از اسلام،‌ حکمت متعالیه و فلسفه دین در این پژوهشگاه ایجاد شده است.
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برنامه‌ای پنج ساله با هفت راهبرد (تا سال 98) برای پیشبرد اهداف و مسیر حرکت پژوهشی خود تبیین کرده است که یکی از رهیافت‌های عمده آن رهیافت «کاربردی کردن» علوم انسانی جهت نشان دادن قابلیت‌های علوم انسانی در عرصه عمل است.
شبکه نخبگانی علوم انسانی
دکتر حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی طی گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه برنامه‌های فراگیری همچون طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی و شبکه نخبگانی علوم انسانی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: شبکه نخبگانی علوم انسانی، اگرچه متشکل از استادان نخبه سراسر کشور در رشته‌های علوم انسانی است، اتصال مستقیم به پژوهشگاه دارد و استادان علوم انسانی و اصحاب و ارباب معرفت در این حوزه از طریق گروه‌های تخصصی شورای بررسی و نقد متون دانشگاهی که حدود 21 سال سابقه دارد، با ما ارتباط برقرار کرده‌اند.
وی ادامه داد: البته این نکته هم باید بیان شود که متاسفانه تاکنون تولیدات علمی این افراد یا ساماندهی نشده یا از آنان خواسته نشده و برخی از آنان تاکنون برای تولید علم در پژوهشگاه احساس وظیفه نداشته‌اند که به‌دنبال چاره‌جویی برای این امر و تمهید تسهیلات لازم جهت ساماندهی به این امر هستیم.
قبادی افزود: در واقع پژوهشگاه به دنبال آن است که با تعریف حقوقی اعضای پیوسته و وابسته خود، شرایطی را فراهم آورد که کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند، برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را به‌ صورت Double affiliation ذکر کنند و بدین‌وسیله نوع و نرخ تولیدات علمی پژوهشگاه افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین به طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور اشاره کرد و گفت: علاوه بر فعالیت‌های برنامه‌مدار پژوهشکده‌ها، برای اینکه توان پژوهشگاه را در مسیر ارتقای منزلت مجموعه علوم انسانی در کشور بالا ببریم و به کارآیی و کارآمدی علوم انسانی در عرصه ملی و فراملی کمک کنیم، طرح بزرگ و فراگیر «اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور» را طراحی کردیم که گروه کثیری از نخبگان علوم انسانی در سطح کشور همراه با اعضای هیأت علمی پژوهشگاه دست‌اندرکار این طرح هستند.
قبادی ادامه داد: این طرح با نظام‌مندی دقیق در سه لایه شامل مباحث بنیادین و نظری، راهبردی و بازشناسی انتقادی - تاریخی و در نهایت رویکردهای کاربردی که به کاربست و مهارت‌افزایی رشته‌های علوم انسانی منجر شد، به  صورت شبکه‌ای و منظومه‌ای تنظیم شده است که با استقبال سازمان برنامه و بودجه و دولت و نخبگان علوم انسانی حوزه و دانشگاه مواجه شده است.
وی افزود: این طرح می‌تواند پشتوانه‌ای نظری برای مجموعه نظام آموزش عالی جهت تدریس فراهم کند؛ زیرا محصولات این طرح می‌تواند در دانشگاه‌ها، منابع مادر و اصلی شود و همچنین اقدام کلان ملی متعهدانه و دلسوزانه‌ای است که می‌تواند پشتوانه‌ای برای «شورای تحول علوم انسانی» تلقی شود و آثار آن می‌تواند به غنی‌سازی منابع علوم انسانی منتج شود. قطعا این طرح پشتوانه و مکمل برنامه‌های سازمان «سمت» نیز تلقی می‌شود و هیچ‌گونه تداخلی با حوزه‌های ماموریت این سازمان‌ها ندارد.
ساماندهی اسکان سواحل مکران
قبادی در ادامه با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و زبان‌های باستانی، احیای بخشی از میراث‌های فرهنگی و تمدنی را در مرکز توجه قرار داده‌ایم، گفت: به عنوان مثال در پژوهشکده ادبیات مجموعه جهت‌گیری‌های ما احیای میراث‌ فرهنگی و ادبی و انعکاس آن به زبان روز منطبق با نیازهای جامعه است که یکی از پروژه‌های بزرگ در این زمینه فرهنگ تاریخی زبان فارسی است که در حقیقت ثبت و ضبط تحولات میراث‌های ایرانی در حوزه زبان و ادبیات است که به دست گروه تحقیقاتی توانمند و دارای اعتبار علمی در سطح ملی و بین‌المللی در حال انجام است.
وی افزود: در حوزه علوم اجتماعی هم در درون برنامه توسعه و هم در طرح‌های کاربردی مرتبط و مکمل برنامه توسعه که مبتنی بر دانش میان‌رشته‌ای در این حوزه اعم از اقتصاد، مدیریت، بخش‌هایی از علوم سیاسی و اجتماعی و همچنین بهره‌مندی از نخبگان بیرون است، دستاوردهایی داشته‌ایم که خوشبختانه منجر به طراحی طرح کلان «ساماندهی اسکان سواحل مکران» با کمک سازمان برنامه و بودجه و در ارتباط با استانداری سیستان و بلوچستان و استانداری هرمزگان شده است.
احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین اظهار کرد: احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا براساس برنامه راهبردی به منظور قرارگرفتن مرکز اسناد فرهنگی آسیا در جایگاه حقیقی خود در تراز ملی‏، منطقه‏‌ای و بین‌المللی‏ در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: در واقع پژوهشگاه برای احیا و توسعه این مرکز بر وفق مفاد اساسنامه، ماموریت و اهداف اولیه مرکز اقدامات و راهکارهای مقدماتی از جمله تشکیل کارگروهی متشکل از مشاوران و کارشناسان خبره حقوقی و اداری پژوهشگاه، یونسکو، وزارت علوم و برخی نهادهای دیگر  تلاش بسیار کرد.
افز ایش تولید سرانه علم به 1.5 به ازای هر نفر 
قبادی درباره تعداد طرح‌های پژوهشی این پژوهشگاه، با بیان اینکه مجموع طرح‌های کارفرمایی اعم از پروژه‌های سرانه و طرح‌های داخلی است، گفت: هر عضو هیات علمی در سال باید یک طرح انجام دهد، در این صورت تعداد مجموع طرح‌ها سالانه نزدیک به 100 پروژه خواهد رسید؛ لذا با توجه به فرصت‌های استمهال قانونی و مدیریتی و مطالعاتی که برای 104 عضو هیأت علمی پیش می‌آید، در مجموع طرح‌های داخلی و کارفرمایی، چنانچه به 70 تا 80 درصد پیش‌بینی‌ها برسیم، سالانه باید حدود 70 تا 80 طرح انجام‌شده داشته‌ باشیم که در صورت تحقق این امر رضایت خواهیم داشت. البته به شرطی‌که تولید سرانه علم در پژوهشگاه طبق پیش‌بینی برنامه توسعه به پیش برود؛ یعنی هر کس در سال دو مقاله علمی- پژوهشی چاپ کند.
وی با تاکید بر اینکه معیار قضاوت درباره میزان کارآمدی و ثمردهی طرح‌های پژوهشی، تعداد متون علمی - پژوهشی حاصل از آن است، تصریح کرد: هم‌اکنون، تولید سرانه علم (مقالات خالص علمی - پژوهشی) از حدود 0.6 در سال 92 به 1.5 در سال 95 رسیده است؛ البته پیش‌بینی ما در برنامه توسعه تا سال 98 سرانه 2.5 مقاله به ازای هر نفر است که با روند کنونی، امید فراوان به تحقق آن داریم.
کاهش تعداد دانشجویان پژوهشگاه در دستور کار است
قبادی با بیان اینکه به طور کلی در پی کاهش تعداد دانشجویان پژوهشگاه هستیم، گفت: وقت پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه نباید صرف آموزش منهای پژوهش شود، بلکه باید در این پژوهشگاه به تربیت نخبگان بپردازیم و سیاست ما این است که به‌طور جدی، به سمت کم کردن تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حرکت کنیم و بیشتر تمرکز خود را بر تربیت دانشجویان مقطع دکتری به‌ منظور آماده‌سازی آنان برای فعالیت‌های عمیق پژوهشی معطوف خواهیم کرد.
ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه اظهار کرد: در سال‌جاری عملیاتی‌سازی همکاری‌های بین‌المللی و تبدیل شدن به یک رخداد علمی را در دستور کار قرار دادیم که برخی از مبانی این سیاست همچون برگزاری کارگاه‌های مشترک تا همکاری در تاسیس برخی رشته‌ها از دستاوردهای خوب پژوهشگاه بوده است.
وی با بیان اینکه توافقات خوبی با دانشگاه‌های کشور لبنان داشتیم، افزود: در حوزه "مدیریت دانش"، "مطالعات زنان" و "دوره ویژه تربیت استاد برای رشته زبان ادبیات فارسی" زمینه همکاری‌های جدی با برخی از دانشگاه‌های منطقه را آغاز کردیم که امیدواریم سال آینده شاهد تحقق این برنامه باشیم.
از برگزاری کارگاهی مشترک با همکاری مرکز شرق‌شناسی آلمان در بیروت خبر داد و تصریح کرد: اردیبهشت سال 96 کارگاه «مقایسه تطبیقی تفسیرهای سنی و شیعه از قرآن در قرن 14 هجری» در شعبه شرق‌شناسی آلمان در بیروت برگزار می‌شود.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: همچنین کارگاه دوم درخصوص «فتوت‌نامه‌ها» است، البته باید گفت که «فتوت نامه»، ادبیات عیاری و نهضت جوانمردی است که یکی از لایه‌های آن «رویکرد صنفی به مقوله شهروندی» بوده که از عصر عباسیان به همت و اندیشه ایرانیان در جهان اسلام نفوذ و گسترش یافت و از این‌رو یکی از امتیازات تمدن ایرانی محسوب می‌شود.
به گفته وی، این کارگاه در آبان‌ماه 96 در ایران برگزار می‌شود که این خود یکی از بهترین نمونه‌ها از فعالیت‌های علمی در حوزه علوم انسانی است که می‌تواند در جلوگیری و رفع ایران‌هراسی، نقش مؤثری ایفا کند.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین بر توسعه و گسترش‌ همکاری‌های علمی و پژوهشی این پژوهشگاه با دانشگاه هانکوک کره جنوبی تأکید کرد.
قبادی در ادامه به اقدامات دیگر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و افزود: بازدید دانشجویان سنگاپوری از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بازدید استادان تاریخ و زبان فارسی دانشگاه دهلی و بارلی هند از پژوهشگاه، دیدار اعضای دپارتمان زبان فارسی دانشگاه هانکوک کره جنوبی با ریاست پژوهشگاه، جلسه دیدار با پروفسور «ریوزوکه اهاشی»، رئیس مرکز فرهنگی ژاپن- آلمان با رئیس پژوهشگاه، انعقاد تفاهم نامه «علمی -آموزشی» با دانشگاه دولتی روسی- ارمنی(اسلاونی)، میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی از استادان علوم انسانی سوئیس، دیدار پروفسور آندره اسمیرنُف، رئیس انستیتوی فلسفه روسیه و هیأت همراه از پژوهشگاه، انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز مطالعات شرق‌شناسی آلمان در بیروت و بازدید از چندین دانشگاه‌ لبنان و زمینه‌سازی برای همکاری‌های گسترده از دیگر اقدامات پژوهشگاه در حوزه بین‌الملل بود.
قبادی در پایان تاکید کرد: هماهنگی‌های خوبی با وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در حمایت از پژوهشگاه برای انجام اقدامات بین‌المللی صورت گرفته است.

۹۶/۰۱/۱۳
۰۷:۳۷

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران خبر داد؛ راه‌اندازی داشبورد برای سامانه همانندجو/ همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ضمن اشاره به راه‌اندازی داشبورد سامانه همانندجو در آینده‌ای نزدیک، گفت: در حال رایزنی با وزارت علوم جهت اخذ مجوز برای همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی در راستای بررسی مقاله پیش از ارسال به ژورنال‌های خارجی هستیم.

دکتر سیروس علیدوستی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه برای سامانه همانندجو داشبوردی راه‌اندازی خواهد شد،‌ اظهار کرد: با راه‌اندازی داشبورد همانندجو در پی تسهیل سیاست‌گذاری‌ها در این حوزه هستیم به گونه‌ای که با کمک این داشبورد هم اطلاعات تحلیلی همانندجویی پیش از دفاع و هم پس از دفاع پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده می‌شود. 
رئیس ایرانداک افزود: همچنین در حال گفتگو هستیم تا با گرفتن مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی نیز با مشارکت سازمان‌های جهانی کار کنیم تا از این طریق مقاله‌های انگلیسی پدیدآوران نیز پیش از ارسال به ژورنال‌های خارجی بررسی شود و اصلاحات لازم در آنها انجام گیرد و به این ترتیب از تضعیف جایگاه علمی ایران در جهان پیش‌گیری به عمل آید.
وی در ادامه با بیان اینکه برای نسخه دو سامانه عرضه و تقاضای پژوهش درخواست منابع مالی کرده‌ایم، گفت: این سامانه افزون بر پوشش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پایان‌نامه و رساله، باید استادان و پژوهشگران دیگر و همچنین سازمان‌های پژوهشی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان را در طرف عرضه در برگیرد و منابعی مانند نگارش و ترجمه کتاب، طرح پژوهشی، و مانند آنها را هم  پوشش دهد.
علیدوستی با اشاره به ارتقای راهنمای پژوهش و پژوهشگران (پژوهش‌کار) به عنوان یکی از برنامه‌های ایرانداک،‌ ادامه داد: ایرانداک سال‌ها مرکز هماهنگ‌کننده اشتراک منابع و همکاری میان کتابخانه‌ها و همچنین ثبت اطلاعات علمی آنها بوده است، از این رو به دنبال ساماندهی این نقش و شناسایی نیازهای کتابخانه‌ها هستیم تا به نوعی به صدای کتابخانه‌ها در وزارت عتف و در پی پیشبرد نیازها و دریافت منابع برای آنان باشیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۰۸:۲۴

در نامه ای به وزیر علوم؛ پژوهشگاه علوم انسانی ظرفیت های حوزه «اقتصاد مقاومتی» را اعلام کرد

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ارتباط با سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» طی نامه ای به وزیر علوم بخشی از ظرفیت های پژوهشگاه را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، این پژوهشگاه در فرآیند سه سال اخیر ورود به برنامه ریزی راهبردی و اجرای آن اکنون از ظرفیت ها، توانمندی ها، زیرساخت ها، تشکل ها و شبکه های متنوعی برخوردار است که می تواند در برابر نیازهای ملی و کشوری از خود عکس العمل درخوری نشان دهد.
پژوهشگاه در طی دو سال اخیر به ویژه سال گذشته «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» حساسیت زیادی به خرج داده و در برابر صلای عام نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری، سال گذشته چندین نشست تخصصی، همایش ملی و گفت و گوهای علمی برگزار کرد که نتایج آن به زودی در قالب کتاب منتشر خواهد شد. 
همچنین پژوهشگاه به همراه آن اقدامات و هماهنگی های اثربخشی را انجام داده است که گزارش مشروح آن در سال ۱۳۹۵ به وزارت علوم اعلام شده است.
پژوهشگاه علوم انسانی در سال اقتصاد اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل با استفاده از توانایی ها، تشکل ها و شبکه های گسترده در متن فعالیت های علمی-پژوهشی سازمان، همایش پردامنه ای از صاحب نظران درون و برون سازمان با همکاری سایر سازمان ها از جمله مؤسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری، صدا و سیما و چند سازمان دیگر سامان داده که در تولید فکر و اندیشه و تفکر، راهبرد و راهکار؛ بروز و ظهور نوعی فرهنگ جدید متناسب اقتصاد مقاومتی مؤثر بوده است.
دکتر حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ارتباط با سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» طی نامه ای در تاریخ ۵ فروردین ماه ۹۶ به دکتر محمد فرهادی وزیر علوم بخشی از ظرفیت های پژوهشگاه را در این خصوص منعکس کرد.
پژوهشگاه علوم انسانی با استفاده از شرایط ممتاز اخیر همزمان با اجرای برنامه پنجساله راهبردی، کلان طرح و اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور را نیز به عنوان «طرح هادی» برنامه راهبردی پنج ساله، در برنامه خود قرار داده است.
در طرح اعتلاء که متشکل از سه حوزه کاری: حوزه مبانی، حوزه تاریخ و تحول علوم انسانی و حوزه کاربست است؛ حوزه کاربست دقیقا همان چیزی است که اکنون در آستانه سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال می تواند پشتوانه فکری و نرم افزاری این شعار سال باشد.
مقوله های تولید و اشتغال از حوزه هایی هستند که رابطه تنگاتنگی با سه حوزه اصلی فرهنگ، آموزش و پژوهش دارند.
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در کلان طرح اعتلاء و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور، در حوزه کاربست علوم انسانی در یک هم اندیشی شبکه ای صاحب نظران علوم انسانی، موفق شده است اهم مسائل مبتلابه کشور را در ارتباط با حوزه هایی مثل آموزش، اشتغال و وضعیت نهادهای علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، مدیریتی، سیاستگذاری، اجرایی را در چارچوب  طرح های پژوهشی احصا کند.
پژوهشکده علوم انسانی کاربردی، پژوهشکده اقتصاد و سایر پژوهشکده های مرتبط پژوهشگاه علوم انسانی و کارگروه «کاربست» طرح اعتلاء و برنامه اقدام مشترک در این زمینه را ارائه خواهند کرد.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۰:۴۶

از سوی پژوهشگاه علوم انسانی پیشنهاد شد برگزاری جشنواره پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در حوزه تولید و اشتغال

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پیشنهاد رئیس پژوهشگاه علوم انسانی برای برگزاری جشنواره پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در حوزه تولید و اشتغال حمایت کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر حسینعلی قبادی در جلسه‌ای با دکتر محمد فرهادی موضوعاتی نظیر توانایی‌های علمی و پژوهشی پژوهشگاه در حوزه تولید و اشتغال و تبیین ظرفیت‌های پژوهشکده‌های مختلف مانند پژوهشکده‌های اقتصاد و مدیریت، مطالعات اجتماعی، علوم انسانی کاربردی و به‌ویژه کارگروه کاربست «طرح جامع اعتلا و ساماندهی علوم انسانی مطعوف به پیشرفت کشور» برای پیشبرد این جشنواره را مطرح کرد.
او اعلام کرد که پژوهشگاه برای همکاری با دیگر نهادهای علمی و دانشگاهی کشور را برای هرچه پربارتر برگزار‌شدن این جشنواره آماده است.
فرهادی از محورهای پیشنهادی درباره جشنواره این طرح استقبال کرده و آن را برای کمک به دولت در زمینه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در حوزه تولید و اشتغال عمیقا سودمند خوانده است. او بر ضرورت همکاری و همیاری دیگر موسسات پژوهشی و دانشگاه‌ها با پژوهشگاه تاکید کرد.

۹۶/۰۱/۱۴
۱۲:۰۱

راه‌اندازی داشبورد برای سامانه همانندجو

در حال رایزنی با وزارت علوم جهت اخذ مجوز برای همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی در راستای بررسی مقاله پیش از ارسال به ژورنال‌های خارجی هستیم.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ضمن اشاره به راه‌اندازی داشبورد سامانه همانندجو در آینده‌ای نزدیک، گفت: در حال رایزنی با وزارت علوم جهت اخذ مجوز برای همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی در راستای بررسی مقاله پیش از ارسال به ژورنال‌های خارجی هستیم.
به گزارش ایسنا، دکتر سیروس علیدوستی با بیان اینکه برای سامانه همانندجو داشبوردی راه‌اندازی خواهد شد،‌ اظهار کرد: با راه‌اندازی داشبورد همانندجو در پی تسهیل سیاست‌گذاری‌ها در این حوزه هستیم به گونه‌ای که با کمک این داشبورد هم اطلاعات تحلیلی همانندجویی پیش از دفاع و هم پس از دفاع پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده می‌شود.
رئیس ایرانداک افزود: همچنین در حال گفتگو هستیم تا با گرفتن مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای همانندجویی در نوشتارهای انگلیسی نیز با مشارکت سازمان‌های جهانی کار کنیم تا از این طریق مقاله‌های انگلیسی پدیدآوران نیز پیش از ارسال به ژورنال‌های خارجی بررسی شود و اصلاحات لازم در آنها انجام گیرد و به این ترتیب از تضعیف جایگاه علمی ایران در جهان پیش‌گیری به عمل آید.
وی در ادامه با بیان اینکه برای نسخه دو سامانه عرضه و تقاضای پژوهش درخواست منابع مالی کرده‌ایم، گفت: این سامانه افزون بر پوشش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پایان‌نامه و رساله، باید استادان و پژوهشگران دیگر و همچنین سازمان‌های پژوهشی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان را در طرف عرضه در برگیرد و منابعی مانند نگارش و ترجمه کتاب، طرح پژوهشی، و مانند آنها را هم پوشش دهد.
علیدوستی با اشاره به ارتقای راهنمای پژوهش و پژوهشگران (پژوهش‌کار) به عنوان یکی از برنامه‌های ایرانداک،‌ ادامه داد: ایرانداک سال‌ها مرکز هماهنگ‌کننده اشتراک منابع و همکاری میان کتابخانه‌ها و همچنین ثبت اطلاعات علمی آنها بوده است، از این رو به دنبال ساماندهی این نقش و شناسایی نیازهای کتابخانه‌ها هستیم تا به نوعی به صدای کتابخانه‌ها در وزارت عتف و در پی پیشبرد نیازها و دریافت منابع برای آنان باشیم.

۹۶/۰۱/۱۴
۰۹:۰۹

ثبت حدود 400 هزار پایان‌نامه و رساله در پایگاه «گنج»

اقتصاد ایران: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) که یکی از بزرگترین و پربازدیدترین پایگاه‌های اطلاعات علمی کشور محسوب می‌شود، تاکنون توانسته میزبان حدود 400 هزار پایان‌نامه و رساله و بیش از 80 هزار طرح پژوهشی باشد؛ این در حالیست که روزانه به طور میانگین 125 هزار جستجو در این پایگاه به ثبت می‌رسد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات (ایرانداک) که نزدیک به نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد، یکی از بزرگترین گنجینه‌های ذخایر علمی کشور محسوب می‌شود که دارای بیش از 30 سامانه در حوزه‌های مختلف است.
سامانه‌هایی همچون همانندجو،‌ ثبت،‌ گنج، ساعت و پیشینه پژوهش از جمله سامانه‌های شاخص ایرانداک محسوب می‌شوند که دانشجویان و دانشگاهیان عمده کاربران آنها هستند، چراکه این پایگاه‌ها در مراحل مختلف تهیه تا دفاع پایان‌نامه به یاری دانشجویان آمده و از گزند تخلف ناشی از عدم آگاهی و تهیه پایان‌نامه تکراری جلوگیری می‌کنند.
همچنین ثبت پیشنهاده و پایان‌نامه در ایرانداک علاوه‌بر اینکه در تهیه بی‌نقص پایان‌نامه کمک فراوانی می‌کند، مسیر حرکت پژوهش در کشور را نیز نشان می‌دهد،‌ به‌گونه‌ای که با بررسی این مدارک علمی می‌توان میزان تناسب پژوهش و تحقیق در کشور را با اهداف تبیین شده در نقشه جامع علمی کشور، سند چشم‌انداز 1404،‌ اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان سنجید.
طبق آنچه که آموزش عالی کشور اعلام کرده است، سالانه حدود نیمی از پایان‌نامه‌ها در ایرانداک ثبت می‌شوند. از این رو با توجه به اینکه سالانه 120 هزار دانش‌آموخته پایان‌نامه و رساله ارائه می‌کنند، از این تعداد حدود 60 هزار پایان‌نامه و رساله در ایرانداک به ثبت می‌رسد.
بر این اساس، طبق آخرین آمار در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) که میزبان اطلاعات مربوط به پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها است، تاکنون 396 هزار و 494 پایان‌نامه و رساله در این پایگاه به ثبت رسیده که در این میان 15 هزار و 632 پایان‌نامه حاصل کار ایرانیان خارج از کشور بوده است.
همچنین تاکنون 85 هزار و 96 پیشنهاده در این پایگاه به ثبت رسیده که البته انتظار بر این است میزان ثبت پیشنهاده‌ها فراتر از این ارقام رود تا از این طریق خطا و تکرار در پایان‌نامه‌ها به مراتب کاهش یابد.
از سویی دیگر، 82 هزار و 74 طرح پژوهشی و 25 هزار و 375 گزارش دولتی نیز در پایگاه گنج وجود دارد.
میزان مقالات ثبت شده در پایگاه گنج نیز در خور تامل است، به طوری که تاکنون 163 هزار و 309 مقاله مخصوص همایش‌های ایران و 130 هزار و 839 مقاله مخصوص مجله‌های علمی در این پایگاه به ثبت رسیده است.
می‌توان گفت ایرانداک یکی از بزرگ‌ترین و پربازدیدترین پایگاه‌های اطلاعات علمی کشور نیز محسوب می‌شود؛ چراکه به طور میانگین روزانه 10 هزار کابر یونیک بر اساس آی‌پی به این پایگاه وصل می‌شوند و 125 هزار جستجو (هر دو ثانیه 3 جستجو) ثبت می‌شود.
بارگذاری بیش از 2 هزار عنوان پژوهش در سامانه «ساعت»
بر این اساس، کاربرد سامانه «ساعت» که سامانه‌ای برای عرضه و تقاضای پژوهش است، طبق تبصره دو مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (ابلاغ در بهمن ماه سال 95) برای سازمان‌های دولتی الزامی شد.
اما پیش‌تر از ابلاغ رسمی و از زمان اجرای آزمایشی سامانه (تیر 1395) و پس از اطلاع‌رسانی به سازمان‌ها و پژوهشگران، تاکنون بیش از 900 دانشجو و نزدیک 50 سازمان در آن نام‌نویسی کرده‌اند.
سازمان‌های عضو «ساعت» نیز تاکنون نزدیک به 400 فراخوان و بیش از 2000 عنوان پژوهش را در این سامانه بارگذاری کرده‌اند.
255 درخواست اجرای پژوهش نیز برای نمایندگان سازمان‌های فعال در سامانه «ساعت» فرستاده شده است که سازمان‌ها آنها را بررسی و فرایندهای سامانه را برای آنها دنبال کرده‌اند.
عضویت 113 دانشگاه و پژوهشگاه در سامانه «همانندجو»
آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآورندگان در آنها از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با هدف ارزیابی و جلوگیری از تکرار و تخلف در تهیه پایان‌نامه و رساله ابلاغ شد.
تاکنون 113 دانشگاه و پژوهشگاه عضو این سامانه شده‌اند، همچنین در بهمن‌ماه سال 95 نیز 721 فایل (پیشنهاده، پایان‌نامه، رساله، مقاله،‌ چکیده و نوشته‌های دیگر با اندازه‌های گوناگون) در سامانه «همانندجو» بارگذاری و با تمام متن 130 هزار پایان‌نامه و رساله مقایسه شده‌اند.
طبق آمار، تاکنون دانشگاه سمنان با بارگذاری 501 فایل در این سامانه بیشترین همکاری را با ایرانداک داشته است و پس از آن دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه خلیج فارس با فاصله‌ای چشم‌گیر با بارگذاری 34 و 19 فایل در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
مؤسسه تعداد بارگذاری‌ها دانشگاه سمنان 501 دانشگاه علامه طباطبایی 34 دانشگاه خلیج فارس 19 پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران 15 دانشگاه هنر اصفهان 18 دانشاه علم و فرهنگ 11 دانشگاه فردوسی مشهد 11 دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) 6 دانشگاه شیراز 5 دانشگاه علوم پزشکی تهران 5 دانشگاه زنجان 4 دانشگاه پیام نور 2 دانشگاه سوره 2 دانشگاه شهیدباهنر کرمان 1 سایر 87 جمع 721 همچنین گزارش ثبت و پذیرش پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده پس از آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها به شرح زیر است:
نوع مدرک ثبت پذیرش بازه زمانی کاری میانگین ثبت میانگین پذیرش پارسا 24343 13068 69 روز کاری 353 190 پیشنهاده 26425 8646 69 روز کاری 383 126 انتهای پیام

۹۶/۰۱/۱۳
۰۷:۴۳

اجرای طرح "اعتلا" و ساماندهی علوم انسانی/شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی

اقتصاد ایران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به منظور تحقیق در حوزه‌های مختلف علوم انسانی تاسیس شد به دنبال کاربردی‌سازی قابلیت‌های این رشته در عرصه عمل است که در این راستا می‌توان طرح "اعتلا" و ساماندهی علوم انسانی، احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا و افزایش تولید سرانه علم در این حوزه را از جمله دستاوردهای این هدف عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به طور عمده وظیفه تحقیق در علوم انسانی (ادبیات، تاریخ، فلسفه و علوم حکمی، ادیان و معارف دینی، عرفان، زبان شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد تطبیقی، علوم سیاسی و...) و همچنین مطالعه فرهنگ‌های مختلف بشری را بر عهده دارد، در حال حاضر بزرگترین نهاد پژوهشی کشور است که در زمینه علوم انسانی و بررسی شناخت فرهنگ دیرپای اسلامی- ایرانی پژوهش می‌کند.
این پژوهشگاه "انجام پژوهش در حوزه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی" و "آموزش نیروی انسانی مجرب و تعلیم دانشجویان و تربیت پژوهشگران در حوزه‌های مختلف علوم انسانی" از طریق بخش تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه را از وظایف اصلی خود می‌داند.
14 پژوهشکده شامل پژوهشکده زبان و ادبیات،‌ تاریخ ایران، مطالعات تطبیقی اقتصاد و مدیریت، مطالعات اجتماعی، زبان‌شناسی، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی، حکمت معاصر، غرب‌شناسی و علم‌پژوهی،‌ اخلاق و تربیت و مطالعات تطبیقی حقوق،‌ فرهنگ معاصر، علوم انسانی کاربردی و مطالعات قرآنی در رشته‌های مختلف به پژوهش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تاسیس شده‌اند.
همچنین رشته‌هایی در مقطع کارشناسی همچون زبان و ادبیات فارسی، زبانشناسی همگانی،‌ تاریخ ایران اسلامی،‌ فرهنگ و زبان‌های باستانی،‌ ادیان و عرفان، فلسفه غرب، فلسفه و کلام اسلامی، زبان و ادبیات عرب، علوم اقتصادی، پژوهش علوم اجتماع، دین و رسانه و مدیریت رسانه و در مقطع دکتری نیز رشته‌های علوم سیاسی زبان شناسی همگانی، فرهنگ و زبان‌های باستانی، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه علم و فناوری، تاریخ علم دوره اسلامی، انقلاب و تمدن اسلامی، تاریخ ایران بعد از اسلام،‌ حکمت متعالیه و فلسفه دین در این پژوهشگاه ایجاد شده است.
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برنامه‌ای پنج ساله با هفت راهبرد (تا سال 98) برای پیشبرد اهداف و مسیر حرکت پژوهشی خود تبیین کرده است که یکی از رهیافت‌های عمده آن رهیافت «کاربردی کردن» علوم انسانی جهت نشان دادن قابلیت‌های علوم انسانی در عرصه عمل است.
شبکه نخبگانی علوم انسانی
دکتر حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی طی گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه برنامه‌های فراگیری همچون طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی و شبکه نخبگانی علوم انسانی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: شبکه نخبگانی علوم انسانی، اگرچه متشکل از استادان نخبه سراسر کشور در رشته‌های علوم انسانی است، اتصال مستقیم به پژوهشگاه دارد و استادان علوم انسانی و اصحاب و ارباب معرفت در این حوزه از طریق گروه‌های تخصصی شورای بررسی و نقد متون دانشگاهی که حدود 21 سال سابقه دارد، با ما ارتباط برقرار کرده‌اند.
وی ادامه داد: البته این نکته هم باید بیان شود که متاسفانه تاکنون تولیدات علمی این افراد یا ساماندهی نشده یا از آنان خواسته نشده و برخی از آنان تاکنون برای تولید علم در پژوهشگاه احساس وظیفه نداشته‌اند که به‌دنبال چاره‌جویی برای این امر و تمهید تسهیلات لازم جهت ساماندهی به این امر هستیم.
قبادی افزود: در واقع پژوهشگاه به دنبال آن است که با تعریف حقوقی اعضای پیوسته و وابسته خود، شرایطی را فراهم آورد که کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند، برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را به‌ صورت Double affiliation ذکر کنند و بدین‌وسیله نوع و نرخ تولیدات علمی پژوهشگاه افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین به طرح اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور اشاره کرد و گفت: علاوه بر فعالیت‌های برنامه‌مدار پژوهشکده‌ها، برای اینکه توان پژوهشگاه را در مسیر ارتقای منزلت مجموعه علوم انسانی در کشور بالا ببریم و به کارآیی و کارآمدی علوم انسانی در عرصه ملی و فراملی کمک کنیم، طرح بزرگ و فراگیر «اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور» را طراحی کردیم که گروه کثیری از نخبگان علوم انسانی در سطح کشور همراه با اعضای هیأت علمی پژوهشگاه دست‌اندرکار این طرح هستند.
قبادی ادامه داد: این طرح با نظام‌مندی دقیق در سه لایه شامل مباحث بنیادین و نظری، راهبردی و بازشناسی انتقادی - تاریخی و در نهایت رویکردهای کاربردی که به کاربست و مهارت‌افزایی رشته‌های علوم انسانی منجر شد، به صورت شبکه‌ای و منظومه‌ای تنظیم شده است که با استقبال سازمان برنامه و بودجه و دولت و نخبگان علوم انسانی حوزه و دانشگاه مواجه شده است.
وی افزود: این طرح می‌تواند پشتوانه‌ای نظری برای مجموعه نظام آموزش عالی جهت تدریس فراهم کند؛ زیرا محصولات این طرح می‌تواند در دانشگاه‌ها، منابع مادر و اصلی شود و همچنین اقدام کلان ملی متعهدانه و دلسوزانه‌ای است که می‌تواند پشتوانه‌ای برای «شورای تحول علوم انسانی» تلقی شود و آثار آن می‌تواند به غنی‌سازی منابع علوم انسانی منتج شود. قطعا این طرح پشتوانه و مکمل برنامه‌های سازمان «سمت» نیز تلقی می‌شود و هیچ‌گونه تداخلی با حوزه‌های ماموریت این سازمان‌ها ندارد.
ساماندهی اسکان سواحل مکران
قبادی در ادامه با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و زبان‌های باستانی، احیای بخشی از میراث‌های فرهنگی و تمدنی را در مرکز توجه قرار داده‌ایم، گفت: به عنوان مثال در پژوهشکده ادبیات مجموعه جهت‌گیری‌های ما احیای میراث‌ فرهنگی و ادبی و انعکاس آن به زبان روز منطبق با نیازهای جامعه است که یکی از پروژه‌های بزرگ در این زمینه فرهنگ تاریخی زبان فارسی است که در حقیقت ثبت و ضبط تحولات میراث‌های ایرانی در حوزه زبان و ادبیات است که به دست گروه تحقیقاتی توانمند و دارای اعتبار علمی در سطح ملی و بین‌المللی در حال انجام است.
وی افزود: در حوزه علوم اجتماعی هم در درون برنامه توسعه و هم در طرح‌های کاربردی مرتبط و مکمل برنامه توسعه که مبتنی بر دانش میان‌رشته‌ای در این حوزه اعم از اقتصاد، مدیریت، بخش‌هایی از علوم سیاسی و اجتماعی و همچنین بهره‌مندی از نخبگان بیرون است، دستاوردهایی داشته‌ایم که خوشبختانه منجر به طراحی طرح کلان «ساماندهی اسکان سواحل مکران» با کمک سازمان برنامه و بودجه و در ارتباط با استانداری سیستان و بلوچستان و استانداری هرمزگان شده است.
احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین اظهار کرد: احیا و توسعه مرکز اسناد فرهنگی آسیا براساس برنامه راهبردی به منظور قرارگرفتن مرکز اسناد فرهنگی آسیا در جایگاه حقیقی خود در تراز ملی‏، منطقه‏‌ای و بین‌المللی‏ در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: در واقع پژوهشگاه برای احیا و توسعه این مرکز بر وفق مفاد اساسنامه، ماموریت و اهداف اولیه مرکز اقدامات و راهکارهای مقدماتی از جمله تشکیل کارگروهی متشکل از مشاوران و کارشناسان خبره حقوقی و اداری پژوهشگاه، یونسکو، وزارت علوم و برخی نهادهای دیگر تلاش بسیار کرد.
افز ایش تولید سرانه علم به 1.5 به ازای هر نفر
قبادی درباره تعداد طرح‌های پژوهشی این پژوهشگاه، با بیان اینکه مجموع طرح‌های کارفرمایی اعم از پروژه‌های سرانه و طرح‌های داخلی است، گفت: هر عضو هیات علمی در سال باید یک طرح انجام دهد، در این صورت تعداد مجموع طرح‌ها سالانه نزدیک به 100 پروژه خواهد رسید؛ لذا با توجه به فرصت‌های استمهال قانونی و مدیریتی و مطالعاتی که برای 104 عضو هیأت علمی پیش می‌آید، در مجموع طرح‌های داخلی و کارفرمایی، چنانچه به 70 تا 80 درصد پیش‌بینی‌ها برسیم، سالانه باید حدود 70 تا 80 طرح انجام‌شده داشته‌ باشیم که در صورت تحقق این امر رضایت خواهیم داشت. البته به شرطی‌که تولید سرانه علم در پژوهشگاه طبق پیش‌بینی برنامه توسعه به پیش برود؛ یعنی هر کس در سال دو مقاله علمی- پژوهشی چاپ کند.
وی با تاکید بر اینکه معیار قضاوت درباره میزان کارآمدی و ثمردهی طرح‌های پژوهشی، تعداد متون علمی - پژوهشی حاصل از آن است، تصریح کرد: هم‌اکنون، تولید سرانه علم (مقالات خالص علمی - پژوهشی) از حدود 0.6 در سال 92 به 1.5 در سال 95 رسیده است؛ البته پیش‌بینی ما در برنامه توسعه تا سال 98 سرانه 2.5 مقاله به ازای هر نفر است که با روند کنونی، امید فراوان به تحقق آن داریم.
کاهش تعداد دانشجویان پژوهشگاه در دستور کار است
قبادی با بیان اینکه به طور کلی در پی کاهش تعداد دانشجویان پژوهشگاه هستیم، گفت: وقت پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه نباید صرف آموزش منهای پژوهش شود، بلکه باید در این پژوهشگاه به تربیت نخبگان بپردازیم و سیاست ما این است که به‌طور جدی، به سمت کم کردن تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حرکت کنیم و بیشتر تمرکز خود را بر تربیت دانشجویان مقطع دکتری به‌ منظور آماده‌سازی آنان برای فعالیت‌های عمیق پژوهشی معطوف خواهیم کرد.
ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه اظهار کرد: در سال‌جاری عملیاتی‌سازی همکاری‌های بین‌المللی و تبدیل شدن به یک رخداد علمی را در دستور کار قرار دادیم که برخی از مبانی این سیاست همچون برگزاری کارگاه‌های مشترک تا همکاری در تاسیس برخی رشته‌ها از دستاوردهای خوب پژوهشگاه بوده است.
وی با بیان اینکه توافقات خوبی با دانشگاه‌های کشور لبنان داشتیم، افزود: در حوزه "مدیریت دانش"، "مطالعات زنان" و "دوره ویژه تربیت استاد برای رشته زبان ادبیات فارسی" زمینه همکاری‌های جدی با برخی از دانشگاه‌های منطقه را آغاز کردیم که امیدواریم سال آینده شاهد تحقق این برنامه باشیم.
از برگزاری کارگاهی مشترک با همکاری مرکز شرق‌شناسی آلمان در بیروت خبر داد و تصریح کرد: اردیبهشت سال 96 کارگاه «مقایسه تطبیقی تفسیرهای سنی و شیعه از قرآن در قرن 14 هجری» در شعبه شرق‌شناسی آلمان در بیروت برگزار می‌شود.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: همچنین کارگاه دوم درخصوص «فتوت‌نامه‌ها» است، البته باید گفت که «فتوت نامه»، ادبیات عیاری و نهضت جوانمردی است که یکی از لایه‌های آن «رویکرد صنفی به مقوله شهروندی» بوده که از عصر عباسیان به همت و اندیشه ایرانیان در جهان اسلام نفوذ و گسترش یافت و از این‌رو یکی از امتیازات تمدن ایرانی محسوب می‌شود.
به گفته وی، این کارگاه در آبان‌ماه 96 در ایران برگزار می‌شود که این خود یکی از بهترین نمونه‌ها از فعالیت‌های علمی در حوزه علوم انسانی است که می‌تواند در جلوگیری و رفع ایران‌هراسی، نقش مؤثری ایفا کند.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین بر توسعه و گسترش‌ همکاری‌های علمی و پژوهشی این پژوهشگاه با دانشگاه هانکوک کره جنوبی تأکید کرد.
قبادی در ادامه به اقدامات دیگر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و افزود: بازدید دانشجویان سنگاپوری از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بازدید استادان تاریخ و زبان فارسی دانشگاه دهلی و بارلی هند از پژوهشگاه، دیدار اعضای دپارتمان زبان فارسی دانشگاه هانکوک کره جنوبی با ریاست پژوهشگاه، جلسه دیدار با پروفسور «ریوزوکه اهاشی»، رئیس مرکز فرهنگی ژاپن- آلمان با رئیس پژوهشگاه، انعقاد تفاهم نامه «علمی -آموزشی» با دانشگاه دولتی روسی- ارمنی(اسلاونی)، میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی از استادان علوم انسانی سوئیس، دیدار پروفسور آندره اسمیرنُف، رئیس انستیتوی فلسفه روسیه و هیأت همراه از پژوهشگاه، انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز مطالعات شرق‌شناسی آلمان در بیروت و بازدید از چندین دانشگاه‌ لبنان و زمینه‌سازی برای همکاری‌های گسترده از دیگر اقدامات پژوهشگاه در حوزه بین‌الملل بود.
قبادی در پایان تاکید کرد: هماهنگی‌های خوبی با وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در حمایت از پژوهشگاه برای انجام اقدامات بین‌المللی صورت گرفته است.
انتهای پیام

۹۶/۰۱/۱۳
۰۸:۱۴

گزارش «ایران» از مشاغل مرتبط و غیر مرتبط دانشجویان در دوره تحصیل مشق این جوانان، «کار دانشجویی» است

هدی هاشمی
مقصدشان یا دانشگاه است و یا محل کاری که به سختی گیر آورده‌اند. هر روز صبح، کوله‌پشتی‌شان را بر می‌دارند و راهی دانشگاه و یا همان محل کار نصفه و نیمه‌ای می‌شوند که ماهانه شندرغاز عایدشان می‌کند. بعضی هایشان به امید آنکه در همان جا استخدام شوند به هر کاری تن می‌دهند، از کلاس هایشان جا می‌مانند و خیلی وقتها حتی همان حقوق پایین هم برایشان رویاست. برای همین از زبانشان بله قربان نمی‌افتد، اما نه قراردادی دستشان مانده و نه حتی تکه کاغذی که بتوانند جایی نشان دهند. نه از کارفرما خبری هست و نه حرف و حدیثی درباره حقوق و مزایا مطرح می‌شود، تنها امیدواری‌شان از همان کار تمام یا شاید هم نیمه وقتی است که قرار است بعد از فارغ التحصیلی عایدشان شود.
این داستان بسیاری از دانشجویانی است که هم درس می‌خوانند و هم کار می‌کنند. خیلی هایشان حاضرند تا کلاس درس را از دست دهند اما کار را نه. دانشجویانی که بخواهند کار کنند برای پیدا کردن کار به هر جا سر می‌زنند و برایشان هم فرقی ندارد که در رستوران کار کنند و یا به صورت پاره وقت با حقوق کم در خدمت شرکتی قرار گیرند. خیلی هایشان از تدریس خصوصی گرفته تا کارهای بی‌ربط و باربط را تجربه می‌کنند. کار‌هایی که نه ربطی به رشته تحصیلی دانشجو دارد و نه خود دانشجو علاقه‌ای به ادامه آن. ناهید یکی از همین دانشجویانی است که صبح‌ها درس می‌خواند و ظهرها دستیار دندانپزشکی می‌شود. دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد تهران مرکز است و 21سال سن دارد، خودش می‌گوید کار و درس برایش سخت است: «خیلی خسته کننده است. با استرس سر کلاس می‌مانم عصرها نمی‌توانم کلاس بردارم. البته دو ترم دیگر درسم تمام می‌شود می‌توانم با خیال راحت در مرکز خانم دکتر کار کنم خیلی دلم می‌خواست ارشد بخوانم اما فعلاً برایم پول مهمتر است. دانشگاه هم خیلی هزینه دارد. ترمی یک میلیون و 700 هزار تومان شهریه پرداخت می‌کنم. اما فعلاً مجبورم کاری را انجام دهم که هیچ علاقه‌ای به آن ندارم.»کوله‌پشتی‌اش را بالا و پایین می‌کند: «عجله دارم باید تا ساعت 2 در مطب باشم چون بیماران می‌آیند اما امروز کلاسم خیلی طولانی شد. بدی کار کردن همین است که همه‌اش استرس محل کارم را دارم دلم می‌خواست می‌توانستم راحت‌تر درس بخوانم اما نمی‌شود. این هم مشکلات کار و درس با هم است.»از کنارم رد می‌شود و می‌گوید: «خوشحالم که همین کار را هم انجام می‌دهم، استقلال دارم.» ناهید که از پیش ما می‌رود وارد دانشگاه می‌شوم دختران و پسران در گوشه‌ای از حیاط نشسته‌اند. برخی بیخیال کار و درس با هم وقت می‌گذرانند و برخی دیگر با عجله از کنار ما رد می‌شوند. شیرین یکی از همین دانشجویان است، روان‌شناسی می‌خواند و به صورت پاره وقت در یک مرکز روانشناسی کار می‌کند: «خرج دانشگاه زیاد است خانواده‌ام هم نمی‌توانند مدام پول درس و لباس من را تأمین کنند. برای همین پاره وقت کار می‌کنم. این مرکز برای یکی از استادانمان است. حقوقم بسیار کم است. ماهی 600 هزار تومان می‌گیرم و در کارهای پژوهشی به استاد کمک می‌کنم، کارم البته بسیار زیاد است اما خب نمی‌توانم حرفی هم بزنم خیلی از دانشجویان و دوستانم دنبال کار هستند اگر استادمان بفهمد ناراضی ام، مرا از کار بیکار می‌کند.» در کنارش علیرضا یکی از همکلاسی‌هایش ایستاده او هم در یک کافه کار می‌کند جامعه شناسی می‌خواند و شب‌ها هم در کافه‌ای در میدان ولی عصر کار می‌کند: «کار کردن سخت است، اما من کارم را دوست دارم. اگر کار سختی بود اصلاً نمی‌رفتم. صبح‌ها کلاس برمی‌دارم و شب‌ها کار می‌کنم 4 روز در هفته بیشتر سر کلاس نمی‌آیم. خوبی کارم این است که از ساعت 5 عصر تا 10شب کار می‌کنم. اینطوری هم می‌توانم به درسم برسم هم به کارم.» از شیرین می‌پرسم در بین همکلاسی هایت کسی هست که شغل دولتی داشته باشد و یا قراردادی با بخش خصوصی؟ می‌گوید: «هم سن و سال‌های ما بیشتر کارهای پاره وقت دارند اما هستند دانشجویانی که سن و سالشان بیشتر است و کار ثابت دارند. هم سن و سال‌های ما کار نمی‌کنند بیشتر درس می‌خوانند و کلاس زبان می‌روند.»
مهدیه اما دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی است او روزنامه نگاری می‌خواند و در یک هفته نامه نیمه وقت کار می‌کند: «خیلی وقتها برنامه‌ای پیش می‌آید که من باید برای پوشش آن بروم که به خاطر کلاس‌هایم نمی‌توانم. فعلاً نمی‌شود خیلی روی کارم تمرکز کنم. درس خواندن و کار کردن مشکلات و محاسن خاص خود را دارد. استرس کار و درس خیلی بالاست. موقع امتحاناتم ذهنم درگیر کارم است. کار من هم به گونه‌ای است که هر چقدر کار کنم همان قدر حقوق می‌گیرم. یک ماه 500 هزار تومان می‌گیرم و یک ماه هم 700 هزار تومان. حقوقم کم است اما باز هم خوشحالم که در این مجله کاری دارم. می‌توانم رزومه جمع کنم وقتی فارغ‌التحصیل شدم در روزنامه‌ای کار کنم. حداقل می‌توانم پول رفت و آمد خودم را دربیاورم.»
گزارش میدانی خبرنگار «ایران» نشان می‌دهد برخی از دانشجویانی که کار می‌کنند شغل‌هایی را برای کار انتخاب می‌کنند که مرتبط با رشته تحصیلی‌شان نیست. فرشاد، دانشجوی دانشگاه آزاد تهران مرکز، حسابداری می‌خواند و بعضی وقتها در کار فروشندگی به پدرش کمک می‌کند: «کار نیست من هم دلم نمی‌خواهد فروشنده باشم اما چاره‌ای ندارم.» مریم هم دانشجوی مدیریت بانکداری دانشگاه تهران مرکز است او در گوشه حیاط دانشگاه نشسته و با همکلاسی‌هایش در باره تجارت حرف می‌زند از او می‌پرسم که کار می‌کند: «‌دلم می‌خواست کار ثابتی داشته باشم اما فعلاً به خاطر درسم نمی‌توانم، الان در یک شرکت هرمی لوازم آرایشی عضو هستم و تبلیغ محصولات آنها را می‌کنم هر چقدر بفروشم همان قدر هم نصیبم می‌شود خیلی وقتها داخل دانشگاه می‌مانم و تبلیغ این شرکت‌ها را می‌کنم.» آرش دانشجوی ارشد مکانیک دانشگاه امیر کبیر است برخی وقتها دستیار استادش می‌شود: «کار پیدا کردن خیلی سخت شده، درس خواندن در دانشگاه امیرکبیر هم سخت است بنابراین فعلاً کارهای استادم را انجام می‌دهم و ماهی 600 هزار تومان از او می‌گیرم. دانشجویان در مقطع ما بیشتر کمک استاد می‌کنند تا بعد از فارغ التحصیلی با رزومه پژوهشی که داریم شاید بتوانیم کار بهتری انتخاب کنیم.»
آنهایی که کار نمی‌کنند
دانشجو که باشی یک سر داری هزار سودا، با هزاران فکر از بی‌خوابی‌های شب امتحان گرفته تا ترس از آینده و بیکاری. اما این فکرها شاید برای بعضی‌ها بی‌معنا باشد آنها نه ترسی از آینده دارند و نه فکر کار. رضوانه یکی از همان دانشجویان است او جامعه شناسی دانشگاه تهران مرکز می‌خواند: «باید فقط درس بخوانم. خانواده‌ام جز درس نمی‌گذارند کار دیگری انجام دهم. وقت هم نمی‌کنم کاری پیدا کنم.» فریماه در کنارش نشسته و با بی‌حوصلگی می‌گوید: «حالا اگر هم بخواهیم بریم سر کار که اصلاً کاری وجود ندارد. بچه‌های ترم بالایی حتی دوره ارشد هم بیکارند چه برسه به ما.»
این وضعیت فقط شامل حال دانشجویان دانشگاه آزاد نیست بلکه برخی از دانشجویان دانشگاه دولتی هم علاقه چندانی به کار ندارند اما علت‌های این دو گروه با هم متفاوت است. سجاد، دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه امیر کبیر در این باره می‌گوید: «آنقدر که درس هایمان زیاد است وقت کار کردن نداریم. ما فقط وظیفه مان درس خواندن است. کار فقط برای پدر و مادرمان است.» سیمین نیز دانشجوی ادبیات دانشگاه علامه معتقد است: «دانشگاه واحدها را به خوبی ارائه نمی‌کند تا سر کار بروم. گرچه علاقه‌ای به کار کردن ندارم.» امید، دانشجوی کارشناسی ارشد عمران امیرکبیر چند وقتی به دنبال کار گشت اما کاری پیدا نکرد و حالا خانواده‌اش او را حمایت می‌کنند: «پدرم از من خواست تا در دکترا قبول شوم شاید بعد از این دوره بتوانم کاری پیدا کنم. تاکنون که موفق نبودم و اصلاً هم دلم نمی‌خواست در مشاغل دیگر کار کنم. متأسفانه در کشور ما کار دانشجویی وجود ندارد. باید دست به هر کاری بزنیم که من علاقه‌ای به انجام این کارها ندارم. حتی برخی از دوستانم با استادان دانشگاه کار تحقیقاتی انجام می‌دهند و استادان هم فراموش می‌کنند حق الزحمه دانشجو را پرداخت کنند خب چه کاری است که این چنین کار کنم. »
solo37

۹۶/۰۱/۱۴
۰۲:۰۶