نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115610
 • تمام سکه (طرح جدید) 1210000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 632000
 • ربع سکه 335000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4110
 • یورو 4340
 • پوند 4985
 • صد ین 3530
 • درهم امارات 1138
 • لیر ترکیه 1195
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32348
 • 107 Arrow up
  یورو 33875
 • 87 Arrow up
  پوند 39762
 • 38 Arrow up
  فرانک 31483
 • 50 Arrow up
  صد ین 27505
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8808

وزیر علوم سرپرست دانشگاه شیراز را منصوب کرد

وزیر علوم با صدور حکمی ابراهیم گشتاسبی راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، ابراهیم گشتاسبی راد پیش از این مشاور رئیس دانشگاه و مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز بود.
در حکم محمد فرهادی خطاب به ابراهیم گشتاسبی راد آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه شیراز را بر پایه قوانین، سیاست ها و برنامه های مصوب به انجام رسانید.
بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.
همچنین وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات  مجید ارشاد رئیس سابق  دانشگاه  شیراز قدردانی  کرد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۲۱

وزیر علوم سرپرست دانشگاه شیراز را منصوب کرد

وزیر علوم با صدور حکمی ابراهیم گشتاسبی ‌راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی ابراهیم گشتاسبی‌راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.
در حکم فرهادی خطاب به گشتاسبی‌راد آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه شیراز را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب به انجام رسانید. 
بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.
همچنین وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای از خدمات مجید ارشاد رئیس سابق  دانشگاه  شیراز قدردانی  کرد.
 ابراهیم گشتاسبی ‌راد پیش از این مشاور رئیس دانشگاه و مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز بوده است.
شایان ذکر است، وزیر علوم در هفته گذشته در گفت‌وگویی با فارس اعلام کرده بود که مجید ارشاد در سمت خود باقی می‌ماند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۲۲

سرپرست دانشگاه شیراز منصوب شد

دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم ،با صدور حکمی دکتر ابراهیم گشتاسبی راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.

به گزارش ایسنا، در حکم دکتر فرهادی خطاب به دکتر گشتاسبی  راد آمده است:  امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه شیراز را بر پایه قوانین، سیاست ها و برنامه های مصوب به انجام رسانید. 
بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید.
همچنین وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات  دکتر مجید ارشاد رئیس سابق  دانشگاه  شیراز قدردانی  کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر ابراهیم گشتاسبی راد  دانشیار رشته مهندسی مکانیک است و پیش از این مشاور رئیس دانشگاه و مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز بوده است.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۸:۰۲

گشتاسبی راد سرپرست دانشگاه شیراز شد

شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر ابراهیم گشتاسبی راد را به عنوان سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.

دکتر محمد فرهادی در این حکم که نسخه ای از آن چهارشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، خطاب به گشتاسبی راد نوشته است: با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جنابعالی و با توجه به ابلاغ حکم بازنشستگی دکتر مجید ارشاد لنگرودی از 21 آذرماه 95، به موجب این حکم به عنوان سرپرست دانشگاه شیراز منصوب می شوید.
در این حکم آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه شیراز را بر پایه قوانین، سیاست ها و برنامه های مصوب به انجام رسانید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این حکم افزوده است: بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.
گشتاسبی راد در سال های گذشته علاوه بر استادی دانشگاه، مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز بود.
** قدردانی از خدمات دکتر ارشاد لنگرودی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در حکم دیگری خطاب به دکتر مجید ارشاد لنگرودی اظهار کرده است: با عنایت به اتمام دوره ارزشمند خدمت جناب عالی در آموزش عالی و نائل شدن به افتخار بازنشستگی، بدینوسیله از زحمات بی شائبه شما در تصدی ریاست دانشگاه شیراز تقدیر و تشکر می نماید.
فرهادی افزوده است: بدون شک تلاش های مستمر شما در امر ساماندهی و ارتقای کیفیت و کمیت آموزش عالی و خدمت به دانشگاهیان پیوسته مدنظر اقشار فرهیخته جامعه و مشمول اجر اخروی نزد ایزد متعال خواهد بود.
وزیر علوم ابراز امیدواری کرده است که مسئولان و جامعه دانشگاهیان و فرهیختگان از تجارب ارزنده رئیس سابق دانشگاه شیراز در حوزه آموزش عالی به شکل مطلوب بهره مند شوند.
پیش تر سیدعلی اکبر صفوی قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز گفته بود که مجیدارشاد لنگرودی رئیس این دانشگاه به دلیل فشارهای ناشی از پرونده قضایی دادگاه رسیدگی به متهمان حمله به علی مطهری از مسئولیت خود استعفا کرده است.
وی توضیح بیشتری درباره جزییات این فشارها بیان نکرد اما گفت که در طول یکسال گذشته درباره احکام غیرمنطقی که درباره دادگاه مرتبط با حمله به آقای دکتر مطهری وجود داشت، قول های پراکنده ای داده شده بود که این قضیه حل و فصل می شود و این کار غیرمنطقی پاک می شود اما متاسفانه در یک ماه گذشته فشارهایی صورت گرفت و اقداماتی انجام شد تا این حکم ها اجرایی شود.
حمله به علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اسفند 1393 صورت گرفت که رای اولیه آن متضمن صدور احکام برای برخی افراد از جمله محکومیت قائم مقام دانشگاه شیراز بود.
صفوی ادامه داد: در هفته گذشته نیز یک حرکت عجولانه در این زمینه صورت گرفت که با درایت وزارت علوم ، قوه قضائیه و رئیس دادگستری استان فارس، این قضیه خیلی سریع در یکی دو روز کنترل و مقرر شد روند پیگیری ها به صورت مرسوم جلو برود.
** استقبال از تصدی مسئولیت سرپرستی دانشگاه شیراز
قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز همچنین چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: قبول مسئولیت سرپرستی دانشگاه شیراز ، خود شجاعت و از خود گذشتگی دکتر گشتاسبی را نشان می دهد که برای حفظ حرکت موفق دانشگاه شیراز و حفظ وحدت و انسجام فعلی با اصرار دوستان و خصوصا شخص دکتر ارشاد، آن را در شرایط حساس فعلی پذیرفت.
صفوی اظهار کرد: دکتر گشتاسبی نه تنها یک استاد برجسته از نظر کیفیت علم مهندسی مکانیک هستند و نه تنها در ارتباط با صنعت سالها مشاور در توسعه خدمات روستایی در مناطق محروم و شرکتهای آبفای روستایی در فارس بوده و هستند، بلکه از نظر فرهنگی و اجتماعی متخلق به اخلاق حسنه، شاعر، متخصص در علم قرآن مجید و یک تحلیلگر سیاسی اجتماعی و مدیری دلسوز و مشورت پذیر و شجاع و با صداقت تمام هستند.
** گشایش افق امیدوارکننده فراروی دانشگاه شیراز
مجید ارشاد لنگرودی رئیس سابق دانشگاه شیراز نیز در پیامی اعلام کرد: با اعلام نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در باره مدیریت دانشگاه، افق امیدوارکننده‌ و توأم با آرامشی فراوری دانشگاه گشوده شده است.
در بخشی از این پیام که نسخه ای از آن روز چهارشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: در مدت تصدی مسئولیت ریاست دانشگاه، تلاش زیادی شد تا با استفاده از خرد جمعی و پرهیز از سلیقه شخصی و اعتماد به کار گروهی و بهره‌گیری از مشورت در تصمیم‌گیریها، گام هایی برای اعتلای نام دانشگاه بزرگ شیراز برداشته شود و رفاه و راحتی در شأن یک فضای علمی برای کنشگران عرصه علم و دانش و فرهنگ برای انجام پژوهش و آموزش در دانشگاه فراهم آید.
ارشاد لنگرودی افزود: این در حالی بود که شرایط اقتصادی و فضای عمومی، حداقل فرصت را برای ایجاد این فضای مطلوب فراهم می‌کرد.
وی ادامه داد: به همه این مشکلات، بحران هایی را باید اضافه کرد که خواسته یا ناخواسته بر دانشگاه تحمیل می‌شد که در زمره همین رویدادها، قصه‌ پرغصه دعوت یک تشکل دانشجویی از نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر مطهری بود که در همین جا خواستارم همه دوستان از آغاز تا پایان ماجرا را بی طرفانه و منصفانه مطالعه کنند و انشالله اسناد رسمی مربوط به این قضیه در ترازوی تاریخ به عیار حقیقت‌خواهی و حقیتت‌ جویی سنجیده می‌شود.
رئیس سابق دانشگاه شیراز افزوده است: پس از حدود 2 سال سرشار از رخدادهای تأمل‌برانگیز، برای این خادم کوچک، انتخاب‌هایی مطرح بود که بازنشستگی و محروم‌سازی خودم از معلمی که همواره اشتیاق و افتخارم بوده است، آسانترین آن‌ها بود.
2027 / 1876
تنظیم کننده: سیداحمد نجفی ** انتشاردهنده: غلامرضا مالک زاده

۹۵/۱۰/۰۸
۱۱:۲۴

وزیر علوم سرپرست دانشگاه شیراز را منصوب کرد

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکتر ابراهیم گشتاسبی راد را به سمت سرپرست دانشگاه شیراز منصوب کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در حکم دکتر فرهادی خطاب به دکتر گشتاسبی راد می خوانیم : امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه شیراز را بر پایه قوانین، سیاست ها و برنامه های مصوب به انجام رسانید.
بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید.
همچنین وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر مجید ارشاد رئیس سابق دانشگاه شیراز قدردانی کرد.
گفتنی است دکتر ابراهیم گشتاسبی راد دانشیار رشته مهندسی مکانیک است و پیش از این مشاور رئیس دانشگاه و مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز بوده است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۳۷

در جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف؛ سامانه جایگاه علم و فناوری ایران رونمایی می شود

سامانه جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان(نما) فردا در یکصد و چهل و نهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عتف رونمایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ایرانداک، سامانه جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) با هدف شناسایی، توصیف و گزارش صحیح و روزآمد جایگاه کشور در شاخص‌های کلیدی جهانی علم، فناوری و نوآوری است راه اندازی می شود.
این سامانه فردا ۸ دی ماه توسط وحید احمدی معاون پژوهش وزارت علوم رونمایی می‌شود.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۱۲

رشد 12 درصدی کمیت مقالات نسبت به سال 2014/ جامعه علمی در حال جهاد علمی است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به رشد کمیت مقالات در سال 2015 نسبت به سال 2014 بر موضوع بین‌المللی کردن نظام دانشگاهی و علمی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ظهر امروز در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه شریف در دانشکده مهندسی برق این دانشگاه، با اشاره به تحول عظیم ایجاد شده در نظام علم و فناوری بیان کرد: ادبیات مجموعه علم و فناوری در حال تغییر است و مسیر تکامل و تحول را طی می‌کند.
وی ادامه داد:‌ در دنیای بیرونی شاهد مفاهیم جدیدی مثل فن بازار در دانشگاه، تجاری‌سازی علم، اکوسیستم‌های مرتبط با علم و فناوری، اقتصاد دانش بنیان و غیره هستیم که متناسب با آنها عناوین جدیدی هم مانند نظام، زیرساخت، فرهنگ و سرمایه‌گذاری شکل گرفته است.
احمدی با اشاره به اجرای آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: هیچکس روزی را تصور نمی‌کرد که تأسیس و حضور در شرکت دانش بنیان جزو موظفی اساتید محسوب شود اما اخیرا با ابلاغ آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های دانش بنیان این امر امکان‌پذیر شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: باید این فرهنگ را بررسی کرده و جا اندازیم که دانشگاه‌های ما تا حد امکان در اقتصاد، زندگی و روابط مردمی و ساختارهای مدیریتی مملکت نقش‌آفرین باشند چرا که در دنیا هم این روال مد نظر است.
به گفته وی با حرکت به سمت دانشگا‌ه‌هایژ کارآفرین در واقع دانشگاه‌های ما از آموزش و پژوهش عبور کرده و مرحله تکامل را طی می‌کنند که البته این مرحله تکاملی به سرعت و جهشی نمی‌تواند باشد.
وی بیان کرد: اگر در دنیا شاهد دانشگاه‌هایی هستیم که فعالیت‌های خود را به اقتصاد قابل قبول تبدیل می‌کنند به این دلیل است که آنها نگرش کارآفرینی دارند.
احمدی بیان کرد: از آنجا که یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی (ارائه و اجرای مدل دانشگاه کارآفرین) برای کشور از سوی وزارت علوم است یکی از دانشگاه‌های پایه در این راستا دانشگاه شریف می‌تواند باشد که طبیعتا با برنامه‌ریزی‌های عنوان شده باید بتوانیم در راستای حمایت و تقویت آنها برای تبدیل شدن به یک الگوی قابل قبول تلاش کنیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تأکید کرد: یکی از کارهای اساسی مورد تأکید بحث بین‌المللی کردن نظام دانشگاهی و نظام علمی به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما است. در حقیقت نظام علمی و فناوری کشور جز در قالب رقابت علمی- بین‌المللی و روابط بین‌المللی گسترده مرجعیت نخواهد داشت.
احمدی ادامه داد: حضور در مجامع بین‌المللی، راه‌اندازی پروژه‌های مشترک و تعاملات دانشگاه‌ای داخلی با دانشگاه‌های بزرگ دنیا از جمله اقداماتی است که در راستای بین‌المللی کردن نظام‌ها مد نظر قرار گرفته است البته با همین تفکر بحث فرصت‌های مطالعاتی را نیز تقویت کرده‌ایم.
وی بیان کرد: با محدود کردن بحث بورس اعتبارات آن را به قسمت فرصت‌های مطالعاتی دوره دکتری اختصاص دادیم همچنین در راستای افزایش پروژه‌های مشترک و ارائه مقالات مشترک فعالیت‌هایی انجام شده است.
احمدی بیان کرد: در سال 2010 درصد مقالات مشترک بین‌المللی حدود 17 درصد از کل  مقالات بود در حالی که در سال 2015 این درصد به رقم 23 رسید. هر چند که اعداد نشان از رشد می‌دهند اما درصدها کافی نیستند و دانشگاه باید فعالیت‌های بیشتری را در راستای ترغیب به این امر انجام دهد.
احمدی عنوان کرد: علم برتر یکی از سیاست‌های کلان ما است که وضعیت خوبی را در این قسمت شاهد هستیم. در سال 2015 از لحاظ کمیت مقالات رتبه سوم دنیا را داشتیم و در واقع علی‌رغم اینکه اغلب کشورها با رشد منفی مواجه بودند اما رشد کمیت مقالات ما در سال 2015 نسبت به 2014 حدود 12 درصد بوده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد: در بخش مقالات پراستناد رتبه اول دنیا را داریم البته این آمار و درصدها در بحث پژوهش و فناوری کافی نیست و باید سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام شود.
وی با تأکید بر بحث بین‌المللی کردن نظام علم و فناوری و کارآفرین شدن دانشگا‌ه‌ها یادآور شد: با توجه به مشکلات مختلفی که وجود دارد جامعه علمی ما جهاد علمی می‌کند و در این شرایط توانسته ارزش‌های بالایی را بیافریند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۴۸

معاون وزیر علوم: بین المللی کردن نظام علم و فناوری یکی از چالش های کشور است

تهران-ایرنا-معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بین المللی کردن نظام علم و فناوری یکی از چالش های کشور است، گفت: نظام علم و فناوری کشور جز در قالب گسترش رقابت بین المللی اوج نمی گیرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، وحید احمدی روز سه شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف افزود: یکی از کارهای اساسی که در وزارت علوم برروی آن تاکید می شود و باید دانشگاه ها با کمک اساتید خود آن را اجرایی کنند بین المللی کردن نظام دانشگاهی و علم و فناوری کشور است.
وی بیان کرد:رویکرد اساسی وزارت علوم ایجاد تحول در نظام فکری و اداری و پژوهشی علمی کشور است؛درهمین راستا نیز آیین نامه های راه اندازی شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها و آیین نامه ارتقاء پژوهش ارائه شده است.
وی گفت: یکی از طرح های ستاد مقاومتی دولت برای وزارت علوم ارائه واجرای مدل دانشگاه کارآفرین برای کشور است که دانشگاه صنعتی شریف نیز می تواند یکی از آنها باشد.
احمدی همچنین در خصوص اعتبارات فرصت مطالعاتی دکترا نیز گفت: با توجه به اتفاقات اخیر در خصوص ارتباط با کشورها فرصت مطالعاتی دکترا برای دانشگاه ها ایجاد شده است و باید در این زمینه مقالات و پروژه های مشترک دانشگاه های ایران گسترش یابد.
وی بیان کرد در سال 2010 میزان مشارکت بین المللی در مقالات مشترک با دانشگاه های خارج از ایران 18 درصد از کل مقالات بوده است.
وی یاد آور شد در سال2015 تعداد مقالات مشترک به 23 درصد رسیده است و عدد رو به رشدی است اما کامل نیست، وزرات علوم نیز در صدد ترغیب انجام مقالات مشترک در بین دانشگاه ها است.
وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به سیاست های کلان وزارت علوم گفت: یکی از سیاست های کلان وزارت علوم دستیابی به علم برتر است، در این راستا در سال 2015 نسبت به سال 2014 از نظر رشد مقالات رتبه سوم را در دنیا داشته ایم.
وی گفت: این درحالی است که در دنیا اغلب کشورهای بزرگ در این زمینه رشد منفی داشته اند در حالی که ما رشد 12 درصدی به لحاظ کمیت در مقالات داشته ایم.
وی گفت: در بحث کیفی نیز درعلم برتر، در خصوص مقالات پر استناد ما در سال 2015 نسبت به 2014 رشد خوبی داشته و در دنیا اول بوده ایم و این نشان دهنده جهت گیری ما بر روی علم برتر است.
ادامه دارد...
علمی ** 9340** 1311**1440
** خبرنگار: منیر ابراهیمی زاده** انتشار: گلشن

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۴۰

پژوهشگران و طرح های پژوهشی برتر دانشگاه صنعتی شریف تجلیل شدند

تهران -ایرنا - پژوهشگران، طرح ها و واحد های پژوهشی برتر دانشگاه صنعتی شریف روز سه شنبه با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم و رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اهدای تندیس و لوح تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در این مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف به مناسبت هفته پژوهش با حضور وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم و دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در 12 بخش تجلیل شد.
از دکتر مسعود تجریشی و مهندس دهدیدی پور به پاس خدمات ارزنده وماندگار از توسعه پژوهش و فناوری در دانشگاه با اهدای تندیس تقدیر ویژه انجام شد.
در بخش برگزیدگان حوزه فناوری و ارتباط با صنعت از دکتر علی منصور پزشک به عنوان پژوهشگر برگزیده، دکتر علی ملکی به عنوان پژوهشگر جوان برگزیده و از دکتر فرزاد تهامی بعنوان پژوهشگر برگزیده در حوزه توسعه فناوری تجلیل شد.
همچنین از مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته، دفتر خدمات فناوری توسعه محصول صنعتی شریف و دفتر خدمات فناوری توسعه سامان های نوین انرژی ( توسان) شریف به لحاظ انجام حجم فعالیت های صنعتی تقدیر شد.
از طرح پوشش های آبگریز نانو به عنوان طرح برگزیده برنامه تجاری سازی دانشجویی 'ترب'، موتور جستجوی هوشمند خرید به عنوان استارتاپ برگزیده شریف و نیز شرکت مدیریت و مهندسی ایده انرژی نارین به عنوان واحد فناور برگزیده مرکز رشد در بخش برگزیدگان مرکز رشد فناوری های پیشرفته تقدیر شدند.
همچنین در بخش تقدیر از یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان دانشگاه از دکتر حسام الدین ارفعی از دانشکده فیزیک، دکتر مهمود فتوحی فیروز آباد از دانشگاه مهندسی برق و دکتر محسن اصغری از دانشکده مهندسی مکانیک با اهداء تندیس و لوح تجلیل شد.
ادامه دارد
علمی **9340**1311**1440
خبرنگار:منیره ابراهیم زاده** انتشار: گلشن

۹۵/۱۰/۰۷
۱۸:۰۴

معاون وزیر علوم اعلام کرد تشدید برخورد با شرکتهای تولید مقاله جعلی/اقامه دعوا علیه 70 کنفرانس تقلبی

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکتهای تولید مقالات تقلبی و اقامه دعوا علیه 70 کنفرانس علمی تقلبی خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا،وحید احمدی روز سه شنبه پس از جلسه امضای توافقنامه با وزارت بهداشت در این وزارتخانه در جمع خبرنگاران جزئیات لایحه تشدید برخورد با شرکتهایی که در خارج دانشگاهها مقاله و پایان نامه تقلبی تولید می کنند، تشریح کرد.
وی گفت: به طور کلی تخلفات در تولید مقالات و پایان نامه ها از سه طریق رخ می دهد یا از طرف استاد صورت می گیرد یا دانشجو یا شرکتهایی که در خارج از دانشگاه و کنار خیابان به اسم چاپ و تکثیر انجام می شود.
احمدی اضافه کرد: برای برخورد با اساتید و دانشجویان متخلف ظرفیت قانونی وجود دارد و در سال 93 نیز دستورالعملی در این زمینه به همه دانشگاهها ابلاغ شد که مسئولیت اجرای آن با معاونان پژوهشی دانشگاهها بود اما برای برخورد با شرکتهای متخلف ظرفیت قانونی نداشتیم به همین علت لایحه ای برای برخورد با این شرکتها و همین طور فعالان غیر قانونی این عرصه در فضای مجازی از طذف دولت به مجلس رفته است و در کمیسیون قضایی مجلس نیز تصویب شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ یک از شرکتهای فعال در این عرصه مجوز ندارند و هدف دولت از برخورد با این شرکتها، پاکسازی کل این شرکتهاست و به طور کلی هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان نامه و مقاله غیر قانونی است.
معاون وزیر علوم همچنین از راه اندازی سامانه همانندجو برای کمک به دانشجویان و اساتید و جلوگیری از تحقیقات تکراری و کپی خبر داد و گفت: تمام پایان نامه ها در مرحله تصویب و دفاع باید در این سامانه ثبت شوند.
احمدی با اشاره به برگزاری کنفرانس های علمی تقلبی نیز گفت: بر اساس شیوه نامه وزارت علوم همه کنفرانس های علمی که می خواهند امتیاز باآموزی داشنه باشند باید از مرکز صدور مجوز این کنفرانسها در دانشگاه شیراز که پایگاه بین المللی جهان اسلام است مجوز بگیرند و این مجوز فقط به انجمن های علمی و دانشگاه ها داده می شود.
وی همچنین از اقامه دعوای وزارت علوم علیه 70 کنفرانس علمی بدون مجوز در مراجع قضایی خبر داد.
احمدی همچنین درباره آمار متخلفان مقالات ایرانی در نشریه نیچر نیز گفت: بر اساس آمار وزارت علوم تعداد کل نویسندگان همکار این مقالات 398 نفر و تعداد نویسندگان اصلی آنها 58 نفر بودند که 116 نفر از نویسندگان همکار از وزارت علوم، 164 نفر از نویسندگان همکار از وزارت بهداشت و 60 نفر از نویسندگان همکار این مقالات از دانشگاه آزاد بودند.
وی درباره بودجه های پژوهشی نیزگفت: سهم بودجه های پژوهشی از تولید ناخالص ملی اکنون حدود نیم درصد است که بر اساس قانون برنامه توسعه پنجم باید به سه درصد می رسید.
معاون وزیر علوم اضافه کرد: البته دولت رقمی در حدود هفت هزار میلیارد تومان برای پژوهش در جدول شماره 14 در سال 95 تصویب کرده است که اگر محقق شود سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد می رسد برای سال 96 نیز حدود 21 درصد رشد برای اعتبارات پژوهشی در نظر گرفته شده است.
وی درباره توافقنامه وزارت بهداشت و علوم نیز گفت: در این توافقنامه که امرور امضا شد، بر استفاده دو دستگاه از زیرساختهای یکدیگر به خصوص در پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد علم و فناوری تاکید شده است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۴۵

مهلت ثبت نام در آزمون ارشد ۹۶ تمدید شد

ایسنا: رییس سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تا آخر وقت روز شنبه ۱۱ دی ماه خبرداد.
دکتر ابراهیم خدایی با اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶ تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین بیست‌ودومین المپیاد علمی که از روز چهارشنبه اول دی‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده بود قرار بود ساعت ۲۴ امروز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه پایان یابد تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۱ دی تمدید شد.
وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به ضوابط و شرایط اعلام شده به کلیه داوطلبانی که تاکنون برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶ اقدام ننموده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در این مدت باقی‌مانده و حداکثر تا پایان امروز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و با مطالعه دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های منتشرشده در صورت واجد شرایط بودن نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی اقدام کنند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد: کلیه داوطلبانی که در آزمون دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶ و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور ثبت‌نام نمایند به عنوان داوطلب متقاضی دانشگاه آزاد اسلامی نیز تلقی می‌شوند. همچنین داوطلبانی که قبلا در سایت دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام نموده‌اند ضرورت دارد حداکثر تا پایان امروز سه‌شنبه ۷ دی با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مجدداً ثبت‌نام کنند. بدیهی است هزینه ثبت‌نامی آنها در سایت دانشگاه آزاد اسلامی از طریق دانشگاه مذکور عودت خواهد شد.
به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار اعلام شده تاکنون ۲۰۰ هزار و ۱۰۰ داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ثبت‌نام نموده‌اند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۲۸

حضور اعضای شورای صنفی 17 دانشگاه برای دیدار با معاون دانشجویی وزیر حاشیه‌ساز شد بن‌بست بست‌نشینی

سازمان امور دانشجویان: برخورد امنیتی با فعالان صنفی کذب محض استمحمد باقرزاده| از 21 آذر امسال که سازمان امور دانشجویان ابلاغیه‌ای را درباره «حیطه وظایف و محدوده عملکرد شوراهای صنفی سراسر کشور» منتشر و این تشکل صنفی را از ورود به حوزه آموزشی منع کرد، موج اعتراض‌ها توسط فعالان صنفی آغاز شد که در آخرین اتفاق، صبح دیروز نمایندگان 17 دانشگاه از سراسر کشور به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردند و خواستار دیدار با «مجتبی صدیقی»، معاون دانشجویی وزیر علوم شدند که خواسته آنها محقق نشد و در این بین اخباری از برخورد با تعدادی از دانشجویان هم منتشر شد. «محمدمهدی دهقانی» یکی از اعضای شورای صنفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که دیروز در بین دانشجویان حضور داشت در توصیف حوادث دیروز به «شهروند» می‌گوید: «شنبه هفته جاری دو نفر از فعالان صنفی به سازمان امور دانشجویان مراجعه و درخواست دیدار کردند که بچه‌ها پیشنهاد روز سه‌شنبه را دادند و آقای دکتر صدیقی به‌طور ضمنی پذیرفتند، علاوه‌براین ایشان مسئول هستند و فعالان صنفی حق دیدار با او و بیان خواسته‌های خود را دارند. روز دوشنبه هم نمایندگان 17 دانشگاه از شهرستان‌های مختلف به تهران آمدند ولی علیرغم این‌که او کاملا در جریان این جلسه بود در دفتر کار خود حضور پیدا نکرد.» او درباره ادعای برخورد فیزیکی با دانشجویان هم می‌گوید: «پس از حضور دانشجویان در طبقه ششم سازمان، دکتر صدیقی حاضر به حضور در جمع دانشجویان نشد و مطابق فیلم‌های منتشره حداقل با دو دانشجو برخورد فیزیکی شده است.» اما مهم‌ترین خواسته‌های این فعالان صنفی چه بوده است و جمع‌بندی جلسه دیروز به چه صورت بوده است. دهقانی دراین‌باره می‌گوید: «اول این‌که رفتارهای صورت‌گرفته به هیچ‌وجه درست نبود. سازمان امور دانشجویان نهاد اول رسیدگی به مسائل دانشجویان هستند و می‌دانستند فعالان حضور پیدا می‌کنند ولی حاضر به دیدار و جلسه نشدند. خواسته اصلی ما حذف ابلاغیه کاملا غیرقانونی است. علاوه‌ براین بندهای انتخابات شورای صنفی خیلی ایراد دارد چون به دلیل این آیین‌نامه نادرست صنفی بسیاری از دانشگاه‌ها شورای صنفی ندارند.» یک فعال صنفی دانشگاه صنعتی شریف هم در گفت‌و‌گو با «شهروند» موارد مشابهی را بیان می‌کند. «محمد شریفی‌مقدم» می‌گوید: «روز دوشنبه فعالان صنفی 17 دانشگاه در دانشگاه تربیت مدرس جلسه داشتند. جلسه مجوز داشت و به دعوت شورای صنفی دانشگاه مدرس برگزار شد. قرار بود دیروز با دکتر صدیقی، معاون وزیر جلسه برگزار کنیم. درخواست جلسه به ایشان داده شده بود و از شهرستان‌ها هم فعالان آمده بودند و با این‌که برای دانشجویان برگه ورود طراحی کرده بودند اما از ساعت 11 بدترین برخورد را با دانشجویان داشته‌اند.» شریفی‌مقدم درباره خواسته‌ها و مطالبات جلسه دیروز هم می‌گوید: «یک بخشنامه زده‌اند و تشکل‌های صنفی را از ورود به بحث آموزش منع کرده‌اند. بند دیگری برای انتخابات شورای صنفی، شرط حضور 25‌درصد دانشجویان در انتخابات را مطرح کرده‌اند که عملا امکان‌ناپذیر است و هر فرد برای عضویت در شورای صنفی باید 50درصد آرا‌ بعلاوه یک را کسب کند که هدف‌شان انحلال شورای صنفی است. سوال ما این است که چرا بخشنامه‌های غیرقانونی بر روی قانون ایجاد می‌کنند. اگر قرار است بخشنامه تازه‌ای مطرح شود باید قانونی و با همفکری فعالان صنفی باشد. الان فعالانی صنفی از شهرهای مختلف به تهران آمدند و با آنها برخورد صورت گرفته است. ما از ساعت 11 صبح تا ساعت 3 عصر در طبقه ششم ساختمان امور دانشجویان بودیم که در این درسازمان را ساعت یک بستند و تعدادی از دانشجویان پشت ماندند.»
سازمان امور دانشجویان: حضور فعالان صنفی با سازمان هماهنگ نشده بود
اگرچه «مجتبی صدیقی»، معاون دانشجویی وزارت علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد اما مدیر روابط عمومی این سازمان هرگونه برخورد فیزیکی و امنیتی با دانشجویان را تکذیب می‌کند و از هماهنگی برای دیدار این دانشجویان با صدیقی در هفته آینده سخن می‌گوید. «محسن میرحسینی» در توضیح حوادث دیروز سازمان امور دانشجویان به «شهروند» می‌گوید: «یک‌سری فعالان شورای صنفی بدون هماهنگی قبلی به سازمان آمدند و خواهان دیدار با دکتر صدیقی بودند که دکتر حضور نداشت و قرار شد جلسه‌ای برای روزهای آینده ترتیب داده شود.» اما تعدادی از فعالان صنفی در گفت‌و‌گو با «شهروند» از هماهنگی قبلی برای این دیدار و همچنین برخورد نامناسب حراست سازمان امور دانشجویان سخن گفتند که میرحسینی این موارد را نادرست می‌داند: «کاملا بدون هماهنگی وارد سازمان شدند و هیچ برخوردی صورت نگرفته است، این ادعاها کذب محض است. ما برای همه دانشجویان نامه ورود هم صادر کردیم. الان هم این دانشجویان ساختمان را ترک کرده‌اند و نامه‌ای را برای رئیس سازمان تهیه کرده‌اند که ما به دست ایشان می‌رسانیم.» پیش از این، همه شوراهای صنفی سراسر کشور در بیانیه‌ای، ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان را «توهین‌آمیز» دانستند و به آن اعتراض کردند. در بندی از این بیانیه آمده است: «با کدامین منطق آیین‌نامه‌ای را که ابلاغ شده، تغییر می‌دهید؟ چنین تغییری ما را به فکر می‌اندازد که گویی اراده‌تان برای رفع مشکلات آموزشی دانشجویان که امروز از مهم‌ترین مشکلات دانشگاه است را از دست داده‌اید آیا پیگیری مصرانه دانشجویان و نمایندگان آنان در شوراهای صنفی شما را به چنین تلاش‌هایی واداشته است؟حذف امور آموزشی از اختیارات شوراها امری است که به هیچ عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، چراکه یکی از مهم‌ترین تغییرات در آیین‌نامه جدید، در کنار دیگر تغییرات این آیین‌نامه، بود. اگر این نمایندگان به حق دانشجویان، حق حل این مشکلات را ندارند؛ کدام تشکل یا نهاد دیگری توانایی حل این مشکلات را دارد؟»

۹۵/۱۰/۰۷
۲۳:۴۲

درهای سازمان امور دانشجویان بسته شد

صبح دیروز نمایندگان شوراهای صنفی سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود به سازمان امور دانشجویان رفتند تا با مجتبی صدیقی، رئیس این سازمان و معاون دانشجویی وزیر علوم به گفت‌وگو بنشینند.
این نشست که از قبل برنامه‌ریزی شده بود برای اعتراض در مورد ابلاغیه آموزشی اخیر سازمان امور دانشجویان و البته با گرفتن مجوزهای لازم بود. چندی‌پیش وزارت علوم آیین‌نامه شوراهای صنفی را تدوین و ابلاغ کرد. کمتر از دو ماه بعد بندهای مهم این آیین‌نامه را تغییر داد یا حذف کرد؛ موضوعی که با اعتراض دانشجویان روبه‌رو شد. از همین رو دانشجویان با تعیین وقت قبلی خواستار دیدار با صدیقی شدند.
بعد از ورود دانشجویان به سازمان، در‌های سازمان امور دانشجویان بسته شد و نیروهای انتظامی خواستار بیرون رفتن دانشجویان شدند. رئیس حراست سازمان ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این فرآیند، خود را کاملا مبری از این مورد دانست.
از سوی دیگر زمان بسته شدن سازمان امور دانشجویان ساعت 14 اعلام شده که در اصل زمان اصلی ساعت 16 است. پس از پیگیری‌های فراوان دلیل این اقدام آلودگی هوا اعلام شد. پس از جمع‌شدن عده کثیری جلوی در سازمان به دلیل این اقدامات، تعدادی از مسئولان و کارمندان این سازمان جلوی درها رفته و کار ارباب رجوعان از پشت درهای بسته در حال رسیدگی بود.

۹۵/۱۰/۰۷
۲۳:۴۳

شرکت‌های مشاوره تهیه پایان‌نامه و مقاله مجوز ندارند

وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: «مجموعه‌هایی تحت‌عنوان مشاوره و تهیه پایان‌نامه و مقاله، فاقد مجوزند.» او افزود: «با پیگیری قضایی انجام‌شده کنفرانس‌های متفرقه علمی در کشور برچیده خواهند شد.» او افزود: «تخلفات علمی که صورت می‌گیرد در سه حوزه دانشجو، استاد و شرکت‌های بیرون از دانشگاه است.»

۹۵/۱۰/۰۷
۲۳:۴۳

مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی‌ارشد 96 تمدید شد

حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش گفت: «ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی‌ارشد سال 96 تمام موسسات آموزش عالی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست‌ودومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور از چهارشنبه، اول دی آغاز شده و تا شنبه 11 دی پایان می‌یابد.»

۹۵/۱۰/۰۷
۲۳:۴۳

اخبار

معاون وزیر علوم: علیه 70 کنفرانس علمی تقلبی اقامه دعوا کردیم
در تاریخ 11 آبان ماه سال جاری مجله علمی نیچر گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد دو مؤسسه انتشارات علمی معتبر «بایومد سنترال» و «اسپرینگر» اعلام کرده اند که پس از تحقیقی مفصل، ۵۸ مقاله منتشر شده در هفت نشریه علمی را به دلیل «سرقت علمی، تقلب و تبانی درباره مؤلف» و در روند بررسی علمی حذف می‌کنند. به گزارش مجله علمی نیچر ٢٨٢ پژوهشگر ساکن ایران مؤلف این مقالات بوده‌اند. بر اساس این گزارش «بایومِد سنترال» اعلام کرد (BMC) از این تاریخ ٢٨ مقاله را از فهرست منتشر‌شده خود جمع‌آوری می‌کند. بایومد سنترال و اسپرینگر همچنین از بررسی دقیق و موشکافانه ٤٩ مقاله دیگر نیز خبر دادند؛ خبری که شوکی بزرگ به جامعه علمی ایران وارد کرد و مسئولان وزارت بهداشت و علوم را به پاسخگویی وا داشت . وزیر بهداشت این موضوع را تأیید کرد و گفت: اسامی متخلفان را به دستگاه قضا اعلام می‌کند. دیروز هم وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقالات تقلبی و اقامه دعوا علیه 70 کنفرانس علمی تقلبی خبر داد .به گزارش ایرنا، وی  دیروز پس از جلسه امضای توافقنامه با وزارت بهداشت در این وزارتخانه در جمع خبرنگاران درباره جزئیات لایحه تشدید برخورد با شرکت‌هایی که در خارج  از دانشگاه‌ها مقاله و پایان نامه تقلبی تولید می‌کنند، گفت: به طور کلی تخلفات در تولید مقالات و پایان نامه‌ها از سه طریق رخ می‌دهد؛ یا از طرف استاد صورت می‌گیرد یا دانشجو یا شرکت‌هایی که در خارج از دانشگاه و کنار خیابان به اسم چاپ و تکثیر انجام می شود.احمدی اضافه کرد: برای برخورد با اساتید و دانشجویان متخلف ظرفیت قانونی وجود دارد و در سال 93 نیز دستورالعملی در این زمینه به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شد که مسئولیت اجرای آن با معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها بود اما برای برخورد با شرکت‌های متخلف ظرفیت قانونی نداشتیم؛ به همین علت لایحه‌ای برای برخورد با این شرکت‌ها و همین طور فعالان غیرقانونی این عرصه در فضای مجازی از طرف دولت به مجلس رفته  و در کمیسیون قضایی مجلس نیز تصویب شده است.معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: هیچ یک از شرکت‌های فعال در این عرصه مجوز ندارند و هدف دولت از برخورد با این شرکت ها، پاکسازی کل این شرکت هاست و به طور کلی هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان نامه و مقاله ،غیرقانونی است.
احمدی با اشاره به برگزاری کنفرانس‌های علمی تقلبی نیز گفت: براساس شیوه نامه وزارت علوم همه کنفرانس‌های علمی که می‌خواهند امتیاز بازآموزی داشته باشند باید از مرکز صدور مجوز این کنفرانس‌ها در دانشگاه شیراز که پایگاه بین‌المللی جهان اسلام است مجوز بگیرند و این مجوز فقط به انجمن‌های علمی و دانشگاه‌ها داده می شود.وی همچنین از اقامه دعوای وزارت علوم علیه 70 کنفرانس علمی بدون مجوز در مراجع قضایی خبر داد و درباره آمار متخلفان مقالات ایرانی در نشریه نیچر نیز گفت: براساس آمار وزارت علوم، تعداد کل نویسندگان همکار این مقالات 398 نفر و تعداد نویسندگان اصلی آنها 58 نفر بودند که 116 نفر از نویسندگان همکار از وزارت علوم، 164 نفر از نویسندگان همکار از وزارت بهداشت و 60 نفر از نویسندگان همکار این مقالات از دانشگاه آزاد بودند.
ثبت‌نام آزمون ارشد تمدید شد
 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت‌ نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تا آخر وقت روز شنبه 11 دی ماه خبرداد. به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم خدایی با اعلام این مطلب، گفت: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین بیست‌ودومین المپیاد علمی، که از روز چهارشنبه اول دی‌ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده بود و قرار بود ساعت 24 روز سه‌شنبه 7 دی‌ماه پایان یابد، تا ساعت 24 روز شنبه 11 دی تمدید شد. وی تأکید کرد: کلیه داوطلبانی که در آزمون دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور ثبت‌نام نمایند به عنوان داوطلب متقاضی دانشگاه آزاد اسلامی نیز تلقی می‌شوند. همچنین داوطلبانی که قبلاً در سایت دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام نموده‌اند ضرورت دارد حداکثر تا پایان روز شنبه 11 دی با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مجدداً ثبت‌نام کنند. بدیهی است هزینه ثبت‌نامی آنها در سایت دانشگاه آزاد اسلامی از طریق دانشگاه مذکور عودت خواهد شد.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده تاکنون 200 هزار و 100 داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ثبت‌ نام کرده‌اند.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۰:۰۰

بودجه محقق نشده پژوهش در سال جاری ووعده جدید دولت برای سال آینده بودجه ای که تنها روی کاغذ رشد می کند!

زهرا حاجیان - در حالی که کمتر از3 ماه به پایان سال 95 باقی مانده و هنوز هیچ اقدام عملیاتی برای تحقق اعتبارات پژوهشی سال جاری انجام نشده ؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از وعده جدید دولت برای افزایش 21 درصدی بودجه پژوهشی کشور برای سال آینده خبر می دهد!گویی بودجه پژوهش همه ساله بناست تنها روی کاغذ رشدکند .شایان ذکر است با وجود وعده دولت و سازمان مدیریت وبر نامه ریزی مبنی بر اختصاص بیش از 14 هزار میلیارد تومان به بخش پژوهش در لایحه بودجه سال 95، این قول هنوز عملیاتی نشده و با وجود انتقادهای وزیر علوم ومعاون پژوهشی وی و دیگر دست اندرکاران حوزه پژوهش وفناوری ازخلف وعده مسئولان ذی ربط ؛ تاکنون هیچ اقدامی برای بهبود این وضعیت از سوی دولت و سازمان مدیریت انجام نشده ، حال در شرایطی که دولت در عمل به وعده ای که برای سال جاری داده بود ناکام بوده ؛ وعده بزرگ تری را مبنی بر افزایش 21 درصدی بودجه پژوهش برای سال آتی مطرح می کند ،بودجه ای که اگر چه از رقم قابل توجهی برخوردار است اما با توجه به تجارب قبلی و آنچه امسال شاهد بودیم ،به هیچ وجه نمی توان دل بدان خوش کرد .دکتر احمدی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه نحوه برخورد با تخلفات علمی بین وزارتخانه های بهداشت و علوم، درخصوص بودجه پژوهش خاطر نشان کرد : در سال 95 بنا بر این شد که سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی که حدود 48 دهم درصد بود به یک درصد برسد، براین اساس دولت علاوه بر 7 هزار میلیارد تومانی که در اعتبارات سال‌های قبل برای پژوهش در نظر گرفته بود، حدود 7 تا 8هزار میلیارد تومان دیگر نیز تحت عنوان جدول 14 برای بخش پژوهش در نظر گرفت تا به این ترتیب، سهم پژوهش را از تولید ناخالص داخلی به یک درصد برساند. اما متاسفانه هنوز جدول 14 محقق نشده ودولت قول هایی برای تحقق آن تا پایان سال جاری داده است . همچنین برای سال 96 درلایحه پیشنهادی بودجه، حدود 21درصد افزایش برای بودجه پژوهشی درنظر گرفته شده که طی آن مبلغ جدول 14 از حدود 8 هزارمیلیارد تومان سال 95به 9 هزار میلیارد تومان می‌رسد و ارقام قبلی نیز با 10 درصد افزایش مواجه می‌شود.وی در ادامه با اشاره به پیگیری پرونده تخلفات علمی، ازارائه لایحه تشدیدبرخورد با شرکت های تولید مقالات جعلی و اقامه دعوا علیه 70 کنفرانس علمی تقلبی خبر دادو گفت: لایحه ای برای برخورد با این شرکت ها و فعالان غیر قانونی این عرصه در فضای مجازی از طرف دولت به مجلس رفته و در کمیسیون قضایی مجلس نیز تصویب شده است.هیچ یک از شرکت های فعال در این عرصه مجوز ندارند و هدف دولت از برخورد با این شرکت ها، پاک سازی کل این شرکت هاست و به طور کلی هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان نامه و مقاله، غیر قانونی است.معاون وزیر علوم همچنین از راه اندازی سامانه همانندجو برای کمک به دانشجویان و استادان و جلوگیری از تحقیقات تکراری و کپی خبر داد و گفت: تمام پایان نامه ها در مرحله تصویب و دفاع باید در این سامانه ثبت شود.وی همچنین از اقامه دعوای وزارت علوم علیه 70 کنفرانس علمی بدون مجوز در مراجع قضایی خبر داد.دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز در این نشست با اشاره به تدوین آیین نامه برخورد با موضوع مقالات تقلبی گفت :درباره تخلفات مقالات ایرانی در نشریه نیچر نیز با همه این متخلفان که 220 نفر بودند، در هر سطحی که بودند به شدت برخورد شدو 6 متخلف نیز از دانشگاه اخراج شدند.همچنین آیین نامه مشترکی بین وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد امضا شد.بر این اساس تمامی تولیدات علمی از مرحله تصویب موضوع بایددر کمیته های اخلاق در پژوهش ثبت شود .

۹۵/۱۰/۰۸
۰۱:۵۱

«حمایت» از لایحه دولت به مجلس برای مقابله با مراکز تولید مقالات تقلبی گزارش می‌دهد بساط فروش مقاله و پایان‌نامه جمع می‌شود؟

گروه اجتماعی- الهام صادقی: درحالی روزگذشته معاون پژوهشی وزارت علوم از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقالات تقلبی و اقامه دعوا علیه 70کنفرانس علمی تقلبی خبر داد که به نظر می‌رسد بعد از انتشار گزارشی  توسط د‌و موسسه انتشارات علمی معتبر درباره تقلبی بود‌ن ۵۸مقاله منتشره شده توسط پژوهشگران ایرانی چرخ مقابله با این تخلفات سرعت بیشتری به خود گرفته است.
انتشارات مقالات علمي یکی از شاخص‌های اصلی در ارتقای كشورها در بخش تحقيقات آكادميك است، ویژگی که موجب شکل‌گیری بازار مكاره‌ای در در زمینه  فروش مقالات، تحقیقات و پایا‌ن‌نامه‌ها شده است. آنچه که حيثيت علمي  و دانشگاهی كشور را به چالش می‌کشد. به طور مثال اواسط آبان‌ماه گذشته بود که گزارش تکان‌د‌هند‌ه بیومد‌ سنترال و اسپرینگر، د‌و موسسه انتشارات علمی معتبر، از تقلبی بود‌ن ۵۸ مقاله منتشر شد، مقالاتی که به د‌ست پژوهشگران ایرانی نوشته شد‌ه بودند و د‌ر هفت نشریه علمی منتشر شد‌ند، اما‌ به علت سرقت علمی، تقلب و تبانی د‌رباره مولف و د‌ر روند‌ بررسی علمی تصمیم به حذف آنها گرفته شد، مقالاتی که  گفته می‌شد ٢٨٢پژوهشگر ایرانی مولف‌شان بود‌ند‌. حتی در بین اسامی این افراد برخی چهره‌های سرشناس کشور نیز مشاهده می‌شود. این درحالی بود که سال‌هاست، شاهد فروش مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی از سوی برخی مراکز پژوهشی هستیم، هرچند که بارها صحبت از برخورد جدی با چنین مراکزی به میان آمده اما تاکنون تغییر در شرایط موجود لحاظ نشده است. با این وجود به نظر می‌رسد کشیده شدن این ماجرا به محافل تحقیقات آکادمیک در مقیاس جهانی و مقالات I.S.I سرانجام موجب شد تا متولیان امر به‌فکر تشدید برخوردها و اتخاذ راهکارهای جدی‌تر دراین حوزه بیفتند. آنچه که اکنون مسئولان دو وزارتخانه مهم دخیل در این امر؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن را اعلام کرده‌اند.
 قانونی برای برخورد با شرکت‌های متخلف نبود
براین اساس روز گذشته وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقالات تقلبی خبر داد. وی این نکته را نیز توضیح داد که تخلفات در‌تولید مقالات و پایان نامه‌ها از سه طریق رخ می‌دهد؛ یا از طرف استاد صورت می‌گیرد یا دانشجو یا شرکت‌هایی که در خارج از دانشگاه و کنار خیابان به اسم چاپ و تکثیر فعالیت دارند؛ مبادرت به این کار می‌کنند. اما اینکه آیا تا کنون قوانین لازم برای برخورد با چنین متخلفانی در کشور تدوین شده است؟ یا چرا قوانین موجود نتوانستند مانعی بر سر راه چنین اقداماتی‌ شوند؟ پرسش‌هایی است که پاسخ آنها را بایددر سخنان احمدی جستجو کرد. اینکه برای برخورد با اساتید و دانشجویان متخلف ظرفیت قانونی وجود دارد و در سال 93 نیز دستورالعملی در این زمینه به‌همه دانشگاهها ابلاغ شد که مسئولیت اجرای آن با معاونان پژوهشی دانشگاهها بود. ولی برای برخورد با شرکت‌های متخلف ظرفیت قانونی تا کنون نداشته‌ایم.خلاء مهمی که اکنون موجب شده تا لایحه‌ای برای برخورد با چنین شرکت‌ها و همین طور فعالان غیرقانونی این عرصه در فضای مجازی توسط دولت راهی مجلس شود و در حال حاضر نیز این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس به تصویب رسیده است.
 ناآگاهی افراد از روند تولید مقاله علمی
با این وجود به نظر می‌رسد قوانین کنونی نقش زیادی در جلوگیری از انجام این اقدامات نداشته‌اند، دلیل این امر نیز به اظهارات رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باز می‌گردد. زیرا که طبق اظهارت وی به تازگی آیین نامه پیشگیری از تخلفات نشر علمی تدوین شده است و به تازگی نیز مسئولان این وزارتخانه، متولیان امر در وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی نشست مشترکی را داشته‌اند. این درحالی است که به اعتقاد ملک‌زاده  دلیل تعدادی تخلفات مقالات ایرانی در نشریه نیچرناآگاهی و آشنا نبودن افراد با روند تولید و نشر مقاله علمی به خصوص مهارت نداشتن در ترجمه انگلیسی بوده که موجب شده تا آنها در دام برخی شرکت‌ها بیفتند؛ آن هم در شرایطی که نمی دانستند که این کارها خلاف و جرم است.
 معرفی متخلفان به کمیته‌های اخلاق در پژوهش
در این میان البته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم هم تاکید دارد هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان‌نامه و مقاله غیرقانونی است. اما شاید مهمترین اقدام برای بررسی مقالات و پایان‌نامه‌ها با رویکرد پیشگیری فراهم کردن شرایطی باشد که از بروز چنین اقداماتی پیشگیری کرده و بهانه‌ها درباره ناخواسته بودن چنین تخلفاتی را از بین ببرد، علاوه براین شرایطی را در مجامع علمی جهانی فراهم نیاورد که نام کشور بر سر زبان‌ها بیفتد. راه‌حلی که به گفته معاون وزیر علوم با راه‌اندازی سامانه همانندجو برای کمک به دانشجویان و اساتید و جلوگیری از تحقیقات تکراری و کپی قرار است اتخاذ شود. براین اساس تمام پایان‌نامه‌ها در مرحله تصویب و دفاع باید در این سامانه ثبت شوند. ضمن اینکه طبق شیوه‌نامه وزارت علوم همه کنفرانس های علمی که می‌خواهند امتیازآموزی داشته باشند باید از مرکز صدور مجوز این کنفرانس‌ها در دانشگاه شیراز که پایگاه بین المللی جهان اسلام است مجوز بگیرند و این مجوز فقط به انجمن های علمی و دانشگاه‌ها داده می‌شود.اما اینکه در حال‌حاضر چه برخوردی با تخلفات و افراد خاطی صورت گرفته تا هم درس عبرتی برای سایر افراد بوده و هم از تکرار آنچه که چندی پیش توسط د‌و موسسه انتشارات علمی معتبر جهان منتشر شد، جلوگیری کند؟ سئوالی است که می‌توان به ان اینگونه پاسخ داد، اینکه تک‌تک متخلفان به کمیته‌های اخلاق در پژوهش یا کمیته‌های انتظامی اعضای هیات علمی معرفی شدند و متناسب با تخلف آنها از اخراج تا‌گرفتن ارتقا یا تذکر کتبی با آنها برخورد شد.
برخوردی که ملک‌زاده در توضیح بیشتر آن اعلام کرده است؛ کل متخلفان این پرونده حدود 220 نفر و تعداد افرادی که اخراج شدند 6‌نفر بودند و بقیه تذکر گرفتند یا ارتقا آنها گرفته شد که از وزارت بهداشت و وزارت علوم و دانشگاه آزاد بودند. دراین میان احمدی هم از اقامه دعوای وزارت علوم علیه 70کنفرانس علمی بدون مجوز در مراجع قضایی خبر داده است.البته معاون پژوهشی وزارت علوم توضیحات بیشتری را درباره درباره آمار متخلفان مقالات ایرانی در نشریه نیچر دارد. اینکه براساس آمار وزارت علوم تعداد کل نویسندگان همکار این مقالات 398نفر و تعداد نویسندگان اصلی آنها 58نفر بودند که 116نفر از نویسندگان از وزارت علوم، 164نفر از نویسندگان از وزارت بهداشت و 60نفر از نویسندگان این مقالات از دانشگاه آزاد بودند.
همه این تخلفات در حالی رخ داده است که سهم بودجه های پژوهشی از تولید ناخالص ملی اکنون حدود نیم درصد است که براساس قانون برنامه توسعه پنجم باید به سه درصد می رسید. رقمی که هنوز محقق نشده است. البته دولت رقمی در حدود هفت هزار میلیارد تومان برای پژوهش تصویب کرده است که اگر محقق شود سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به یک درصد می رسد، ضمن اینکه برای سال 96 نیز حدود 21درصد رشد برای اعتبارات پژوهشی در نظر گرفته شده است. بحثی که در کنار اتخاذ راهکارهای جدی برای برخورد با تخلفات علمی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در این خصوص شاید بتواند از تکرار چنین مواردی نه تنها جلوگیری کند، بلکه موجبات رشد کیفی مقالات علمی در کشور و ارتقاء جایگاه ایران در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی را نیز به همراه داشته باشد.
 

۹۵/۱۰/۰۸
۰۳:۲۵
منابع دیگر:
 • ایران
 • فرهیختگان
۹۵/۱۰/۰۸
۰۹:۲۵

اقامه دعوا علیه ۷۰ کنفرانس علمی تقلبی

برخورد با مقالات علمی تقلبی که در ماه‌های اخیر موج رسانه‌ای بزرگی به راه انداخته و زمینه ساز بررسی برخی مقالات و اخراج متخلفان شده اکنون ابعاد جدید‌تری پیدا کرده است.

روزنامه آرمان- نگین باقری: برخورد با مقالات علمی تقلبی که در ماه‌های اخیر موج رسانه‌ای بزرگی به راه انداخته و زمینه ساز بررسی برخی مقالات و اخراج متخلفان شده اکنون ابعاد جدید‌تری پیدا کرده است. روز گذشته مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد در وزارت بهداشت نشست مشترک داشتند تا ابعاد دیگر تقلب علمی را بررسی کنند. در این نشست معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: «در پرونده مقالات تقلبی نشریه نیچر شش متخلف از دانشگاه اخراج شدند.» معاون پژوهشی وزیر علوم هم از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقالات تقلبی و اقامه دعوا علیه ۷۰ کنفرانس علمی تقلبی خبر داد. یازدهم آبان امسال اعلام شد که ۵۸ مقاله نوشته‌شده توسط ۲۵۸ محقق ایرانی به دلیل جعل علمی توسط ناشر مجله نیچر به حالت تعلیق در آمده است. اذهان عمومی از این ماجرا جریحه دار شد، تا جایی که این مطلب در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید و جامعه علمی را زیر سوال برد، به گونه ای که رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت، محمد فرهادی، وزیر علوم و حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از جمله اشخاصی بودند که نامشان به عنوان متخلفان علمی در فضای مجازی پیچید و برخی از آنها نسبت به این اخبار واکنش نشان دادند. رئیس سازمان غذا و دارو این ادعاها را صد در صد دروغ دانست و گفت: «هیچ‌کدام از این ۵۸ مقاله جعلی که در مجله نیچر اعلام شده است، ارتباطی با من و سایر دانشمندان شناخته شده ایران ندارد. اسامی کسانی که مقالاتی جعلی منتشر کرده‌ اند، مشخص است و هیچ ارتباطی و حتی تشابه اسمی هم با من و چند نفر دیگر از دانشمندان شناخته شده کشور ندارند.» معاون پژوهشی وزیر علوم نیز خبر داد: «وزارت علوم نسبت به برخورد قانونی با این تخلف‌ها تاکید داشته و با قاطعیت این موضوع‌ها را پیگیری می‌کند.» وحید احمدی افزود: «علاوه بر آیین‌نامه‌ای که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده، پیگیر این موضوع هستیم تا لایحه ‌ای که در رابطه با پایان‌نامه فروشی به مجلس ارائه شده از طریق نمایندگان تایید شود. تلاش ما بر این است که این مساله در اولویت قرار گرفته و هرچه زودتر در مجلس عنوان شود تا دست مجموعه قضائی و اجرایی در این مساله بازتر شود و بتوانند اقدامات لازم را به انجام برسانند.» از سوی دیگر، پس از انتشار اخبار مربوط به سرقت علمی، دانشگاه آزاد اعلام کرد که کمیته ویژه بررسی تخلف برای بررسی این پرونده تشکیل می‌شود. این در حالی است که قانون ایران برای سارقان علمی شش ماه تا یک سال مجازات زندان در نظر گرفته است. به گزارش خبر آنلاین، بنا به گفته شاهین آخوند زاده، قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، ۴۰ سال پیش قانونی تصویب شده است که به موجب آن برای کسی که سرقت علمی می‌کند مجازات زندان بین شش ماه تا یک سال تعیین شده است. در سطح دنیا نیز کمیته ای به نام COPEوجود دارد که در حقیقت کمیته اخلاقی نشر در دنیاست. مجلات و دانشگاه‌ها عضو این کمیته می‌شوند و اگر هر گونه خطای علمی اتفاق بیفتد به این کمیته گزارش شده و کمیته آن را بررسی می‌کند. گرچه قبل از این ماجرا پایان نامه فروشی و سرقت علمی در ایران مطرح بوده، اما این بار پای پژوهشگرانی ایرانی در مجامع بین‌المللی به میان آمده و آبروی کشور نیز لکه دار شده است، آن‌چنان که حسن‌هاشمی، وزیر بهداشت اعلام کرد که گزارش در مورد سرقت علمی از سوی مجله نیچر منتشر شده کاملا درست بود و این مساله واکنش ایرانیان و مجامع علمی دنیا را برانگیخت و شوک علمی به وزیران علمی کشور وارد شد.
برخورد با متقلبان
«در پرونده مقالات تقلبی نشریه نیچر، شش متخلف از دانشگاه اخراج شدند.» روز گذشته این اظهارنظر توسط معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت انجام شد. به گفته رضا ملک زاده دستورالعمل و آیین نامه جامعی تدوین شده است که چگونگی برخورد و پیشگیری از شیوع تخلفات علمی را در آینده مشخص می‌کند. او ادامه داد: در مورد تخلفات مقالات ایرانی در نشریه نیچر نیز با همه این متخلفان که بیش از ۲۰۰ نفر بودند، در هر سطحی که بودند به شدت برخورد شد. معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در این حوادث تک تک متخلفان به کمیته‌های اخلاق در پژوهش یا کمیته‌های انتظامی اعضای هیات علمی معرفی شدند و متناسب با تخلف آنها از اخراج تا گرفتن ارتقا و یا تذکر کتبی با آنها برخورد شد. ملک زاده بیان کرد: کل متخلفان این پرونده حدود ۲۲۰ نفر و تعداد افرادی که اخراج شدند شش نفر بودند و بقیه تذکر گرفتند یا ارتقای آنها گرفته شد که از وزارت بهداشت و وزارت علوم و دانشگاه آزاد بودند. او اضافه کرد: علاوه بر آن برای اینکه در آینده شاهد چنین تخلفاتی در تولید مقاله، پایان نامه و کتاب‌های علمی نباشیم، آیین نامه مشترکی بین وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد امضا شد که مبنای آن آموزش دانشجویان و اعضای هیات علمی و پیشگیری از تکرار این نوع تخلفات است. ملک زاده افزود: بر این اساس تک تک تولیدات علمی از مرحله تصویب موضوع باید در کمیته‌های اخلاق در پژوهش ثبت شوند. او ادامه داد: در کشور برای تولید مقالات علمی چارچوب و ضوابط دقیقی وجود دارد. با این حال دستورالعمل جدید نیز از دولت به مجلس رفته و در کمیسیون قضائی مجلس نیز تصویب شده است.
تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقاله جعلی
همچنین روز گذشته معاون پژوهشی وزارت علوم از ارائه لایحه تشدید برخورد با شرکت‌های تولید مقالات تقلبی و اقامه دعوا علیه ۷۰ کنفرانس علمی تقلبی خبر داد. وحید احمدی عنوان کرد که تخلفات در تولید مقالات و پایان نامه‌ها از سه طریق رخ می‌دهد: یا از طرف استاد صورت می‌گیرد، یا دانشجو، یا شرکت‌هایی که در خارج از دانشگاه و کنار خیابان به اسم چاپ و تکثیر انجام می‌شود. او اضافه کرد: برای برخورد با اساتید و دانشجویان متخلف ظرفیت قانونی وجود دارد و در سال ۹۳ نیز دستورالعملی در این زمینه به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شد که مسئولیت اجرای آن با معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها بود، اما برای برخورد با شرکت‌های متخلف ظرفیت قانونی نداشتیم. به همین علت لایحه ای برای برخورد با این شرکت‌ها و همین طور فعالان غیر قانونی این عرصه در فضای مجازی از طرف دولت به مجلس رفته است و در کمیسیون قضائی مجلس نیز تصویب شده است. معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: هیچ یک از شرکت‌های فعال در این عرصه مجوز ندارند و هدف دولت از برخورد با این شرکت‌ها، پاکسازی کل این شرکت‌هاست، طوری که هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان نامه و مقاله غیر قانونی است. به گزارش ایرنا، او همچنین درباره آمار متخلفان مقالات ایرانی در نشریه نیچر نیز ادامه داد: بر اساس آمار وزارت علوم تعداد کل نویسندگان همکار این مقالات ۳۹۸ نفر و تعداد نویسندگان اصلی آنها ۵۸ نفر بودند که ۱۱۶ نفر از نویسندگان همکار از وزارت علوم، ۱۶۴ نفر از نویسندگان همکار از وزارت بهداشت و ۶۰ نفر از نویسندگان همکار این مقالات از دانشگاه آزاد بودند.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۷:۲۲

کنفرانس‌های تقلبی جمع می‌شود

اقتصاد ایران: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: همه کنفرانس‌ها برای اعطای امتیاز به استاد و دانشجو باید در آی اس سی شیراز که مرجع است ثبت شده باشد و حتما مسئول برگزاری کنفرانس‌ها انجمن‌های علمی یا دانشگاه‌ها باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وحید احمدی پس از نشست با وزیر بهداشت برای همکاری‌های مشترک علمی افزود: بر اساس آئین نامه جدید، کنفرانس های متفرقه جمع خواهد شد، ضمن اینکه تا الان حدود 70 اقامه دعوای حقوقی برای جلوگیری از کنفرانس های تقلبی هم داشته ایم.
وی همچنین به لایحه تشدید برخورد با شرکت های تولید مقالات تقلبی اشاره کرد و گفت: تخلفات در تولید مقالات و پایان نامه ها از سه طریق استاد یا دانشجو یا شرکت هایی که در خارج از دانشگاه و کنار خیابان به کار فروش پایان نامه مشغول هستند انجام می شود.
احمدی ادامه داد: برای برخورد با اساتید و دانشجویان متخلف در سال 93 آیین نامه ای ابلاغ شد و ظرفیت قانونی وجود دارد که مسئولیت اجرای آن با معاونان پژوهشی دانشگاه‌هاست.
وی افزود: اما برای برخورد با شرکت های متخلف ظرفیت قانونی نداشتیم که از طریق دولت پیگیری کردیم و لایحه ای به مجلس برده ایم که هم اکنون در کمیسیون قضایی تصویب اولیه آن صورت گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: هیچ یک از شرکتهای فعال در این عرصه مجوز ندارند و هدف دولت از برخورد با این شرکتها، پاکسازی کل آن هاست.
احمدی با تاکید براینکه هر گونه ادعایی مبنی بر خدمات مشاوره پایان نامه و مقاله غیر قانونی است افزود: هیچ‌یک از شرکت‌های خارج از دانشگاه که اقدامات مربوط به پایان‌نامه را انجام می‌دهند مجوز ندارند و خدمات خود را تحت عنوان تایپ و تکثیر انجام می‌دهند.
وی به فعالیت های انجام شده در راستای جلوگیری از تخلفات اشاره کرد و گفت: از آن جمله می توان به سامانه همانند جو اشاره کرد که هم برای کمک به اساتید و دانشگاه ها طراحی شده است و طبق آئین نامه اخیر همه دانشگاهها ملزم هستند از زمانیکه پایان نامه را می خواهند تصویب کنند تا زمان دفاع کار دانشجویان را در این پایگاه ثبت کنند تا کارها تکراری نباشد و جلوی پایان نامه های تقلبی گرفته شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره بودجه پژوهش نیز با بیان اینکه در سال 95 قرار شد که سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی که حدود 48 دهم درصد بود به سه درصد برسد گفت: در واقع دولت علاوه بر هفت هزار میلیارد تومانی که در اعتبارات سال‌های قبل برای پژوهش در نظر گرفته بود مقرر شد حدود هشت هزار میلیارد تومان دیگر نیز تحت عنوان جدول 14 به بودجه پژوهش اضافه کند و سهم آن را از نیم درصد به یک درصد برساند.
وی افزود: دولت به دنبال عملیاتی‌سازی جدول 14 برای سال 95 است اما هنوز جدول 14 محقق نشده است.
احمدی ادامه داد: همچنین برای سال 96 نیز در لایحه پیشنهادی حدود 20 درصد افزایش در نظر گرفته شده است که در واقع مبلغ جدول 14 از 8 هزار به 9 هزار میلیارد تومان می‌رسد و ارقام قبلی نیز 10 درصد افزایش دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز درباره تخلفات در رساله و پایان نامه هایی که اخیرا منتشر شده است گفت: در پرونده مقالات تقلبی که نشریه نیچر منتشر کرد شش متخلف از دانشگاه اخراج شدند.
رضا ملک زاده به دستورالعمل و آیین نامه جامعی اشاره کرد که بین وزارت علوم و بهداشت تدوین شده است و چگونگی برخورد و پیشگیری از شیوع تخلفات علمی را در آینده مشخص می کند.
وی گفت: مجموعه قوانین خوبی در دستور کار مجلس قرار گرفته و در این تفاهم نامه دستور العمل جامعی تعیین شده است تا از تخلفات پیشگیری شود.
ملک زاده ادامه داد: با همکاری دو وزارت خانه آئین نامه هماهنگی را تدوین کرده ایم تا با تخلفات که در دانشگاههای دولتی، آزاد و یا بخش خصوصی به طول کامل برخورد شود و افرادی که در جریان این تخلفات شرکت داشتند به حراست و دستگاه های انتظامی اعضای هیئت علمی احضار شدند و برخی افراد اخراج شدند و برخی تذکر کتبی گرفتند.
وی افزود: در رابطه با تخلفات پایان نامه های علمی بیش از 220 نفر از کل دانشگاه های کشور احضار شدند که تعدادی محدودی از این افراد به صورت ندانسته وارد این مساله شده اند.
ملک زاده گفت: سه نفر از هیئت علمی وزارت بهداشت، سه نفر از دانشگاه آزاد و وزارت علوم اخراج شدند که به طور کلی اساس این پایان نامه پیشگیری از تخلفات احتمالی است.
وی با بیان اینکه ما باید در زمینه مقررات به اعضای هیئت علمی آموزش بدهیم افزود: افراد پژوهشگر و محقق باید مقاله خود را در کمیته اخلاق پزشکی ثبت کنند و کدی را در جهت شناسایی مقالات دریافت کنند تا از انتشار مقالات علمی تقلبی جلوگیری بشود.
ملک زاده ادامه داد: اقدامات خوبی در دولت به تصویب رسیده و همچنین در کمیسیون قضایی مجلس قوانین علمی به تصویب رسیده و تفاهم نامه امروز یک وحدت رویه ای را در جهت جلوگیری از بروز مشکل در روش‌های پژوهشی ایجاد کرده است.
وی گفت: واگذاری مقالات علمی به یک سری از شرکت ها از بزرگترین اشکالات کارهای بعضی از هیئت علمی بود که امیدواریم با اجرای تفاهم نامه مشترک بین دو وزارتخانه وحدت رویه به وجود بیاید و از بروز همچین تخلفاتی جلوگیری شود.
قرار بود امروز وزیر علوم و وزیر بهداشت تفاهمنامه همکاری در زمینه فناوری و پژوهش امضا کنند که با لغو برنامه وزیر علوم، معاونان پژوهشی دو وزیر درباره تخلفات اخیر پایان نامه ها در جمع خبرنگاران توضیحاتی ارائه کردند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درباره این تفاهمنامه گفت: با توجه به زمینه‌های مشترک و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، همکاری ها در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه فناوری تقویت می شود و استفاده از توانمندی‌های وزارت بهداشت در حوزه فناوری از جمله محورهای این تفاهم نامه است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۲۱

کشمکش‌ها بر سر جدایی روان‌شناسی بالینی از وزارت علوم ادامه دارد وقتی روان‌شناس عمومی، دکتر می‌شود

 
شرق: داستان جدایی رشته روان‌شناسی بالینی از وزارت علوم و رفتن به زیرشاخه وزارت بهداشت بالاخره اتفاق افتاد؛ ماجرایی که بحث‌ها و اعتراضات روان‌شناسان بالینی را در پي داشت. روان‌شناسی بالینی و روان‌شناسی سلامت جزء رشته‌هایی هستند که قابلیت تشخیصی و درمانی دارند، فرقشان با روان‌پزشکان در عدم تجویز دارویی است و روش درمان آنها با روان‌درمانی خواهد بود. منتها برای آموزش‌دیدن آنها در حوزه درمانی مثل سیستم پزشکی بايد در دوره تحصیلشان کارورزی داشته باشند و تحت نظر استادان آموزش ببینند؛ مسئله‌ای که وزارت بهداشت عنوان می‌کند تنها در وزارت بهداشت امکان‌پذیر است.
برای اولین‌بار کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی در سال 1350 در دانشگاه تهران شکل گرفت و بعد از آن تا اوایل دهه 80، مقطع دکترای بالینی در مراکز و بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مثل انجمن روان‌پزشکی تهران یا دانشگاه علوم پزشکی آموزش داده مي‌شد، اما در دهه 80 یک سیر تصاعدی در حوزه پذیرش دانشجو اتفاق افتاد و عملا تعداد زیادی از دانشجویان این رشته‌ها در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، دانشگاه آزاد و پیام نور آموزش دیدند. همین باعث شد بحث کارورزی این دانشجویان به فراموشی سپرده شود. خیلی از آنها وقتی فارغ‌التحصیل می‌شدند ممکن بود حتی یک‌ساعت از دوره تحصیل خود را با مریض نگذرانده باشند. اتفاق دیگری که افتاد، به‌هم‌خوردن مرز بین گرایش‌های روان‌شناسی بود؛ مثلا در حوزه‌های روان‌شناسی تحقیقی و تربیتی هم، یک‌سری پروانه‌های کار بدون درنظرگرفتن این مرزهای حرفه‌ای داده شد. درواقع وقتی به تابلوهای سردر مراکز روان‌شناسی مراجعه نمی‌کنیم، نمی‌توانیم مطمئن شویم آیا به مطب روان‌شناس بالینی مراجعه کرده‌ایم؟ آیا اين مركز می‌تواند اضطراب ما را درمان کند؟ اینها همه نتیجه آشفتگی‌ها بود. همین شد که در دو، سه سال اخیر وزارت بهداشت این موضوع را جدی گرفت، یک کارگروه مشترک بین وزارت علوم و بهداشت، این رشته‌ها را بررسی کردند و بنا شد رشته‌هایی که خاصیت درمانی دارند، آموزش آنها به جایی برود که از ابتدا آمده بودند. این مسئله به مشکلات زیادی برخورد، مخالفت‌های زیادی با آن شد و به‌ثمررساندن آن را بیش از دوسال در محاق برد.
مخالفان استدلال خود را دارند. دکتر رضا مهیمنی، روان‌شناس بالینی، درباره این جدایی به «شرق» می‌گوید: «ما در جهانی زندگی می‌کنیم که در آن بر یکپارچگی نظام آموزشی تأکید می‌کنند و در زمانی که علم جایگاه والايي نزد مردم دارد و هر نام آموزشی هم هدف خود را دارد، بدون آنکه نظر ما را بخواهند به‌یکباره تصمیم به جدایی رشته‌های روان‌شناسی و پراکندگی آن گرفته‌اند.  این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می‌کند در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته‌های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته‌های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته‌های تربیت‌بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته‌های هنر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شود».
دکتر نهاله مشتاق، روان‌شناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، به «شرق» می‌گوید: «در ابتدا باید گفت که روان‌شناسی به‌طورکلی در وزارت بهداشت پا گرفت و دوره تحصیلات تکمیلی آن زیر نظر وزارت بهداشت بود. منتها اتفاقي که در اين سال‌ها افتاد این بود كه دانشگاه‌های زیرشاخه وزارت علوم رشته روان‌شناسی بالینی را در خود جای دادند. این در حالی بود که نه از نظر اعضای تعداد هیئت علمی و نه از شرایط دانشگاهی، امکانات و شرایط لازم را برای تربیت روان‌شناس بالینی نداشتند. نتیجه این اتفاق این بود که عده‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اند و نامشان روان‌شناس بالینی است درحالی‌که زیر نظر استادان سابقه‌دار نبوده‌اند و در مراکز بستری دوره ندیده‌اند، در دانشگاه‌ها، به صورت تئوری درس خوانده‌اند و همین باعث احساس خطر می‌شود، چراکه روان‌درمانی، تشخیص و ارزیابی و همه کارهایی که قرار است روان‌شناس بالینی انجام دهد، نیاز به تمرین پیوسته و ساعت‌های طولانی کارورزی زیر نظر استاد دارد». وی افزود: «اتفاق دیگری که افتاده این است که در سال‌های اخیر در گرایش روان‌شناسی عمومی، واژه عمومی را حذف کردند و فارغ‌التحصیلانش به خودشان روان‌شناس گفتند و تابلوهای دفتر کارشان هم روان‌شناس شد و آنها شروع به کار بالینی با مراجعان کردند. این مسائل خطرناک است، چراکه آنها آموزش و تمرین کافی ندارند و در نتیجه گرفتاری‌های زیادی ایجاد می‌شود». وی درباره استدلال مخالفان نیز می‌گوید: «مخالفان روی چند مورد صحبت می‌کنند؛ آنها می‌گویند یکپارچگی رشته روان‌شناسی به این‌صورت از بین می‌رود، من شخصا فکر نمی‌کنم این اتفاق بيفتد. به‌طورکل روان‌شناسی گسترده است و در شاخه تخصصي خود فعالیت می‌کنند. شاخه‌های مختلف روان‌شناسی اصلا قابل یکپارچه‌شدن نیستند، در نتیجه من فکر نمی‌کنم که رفتن آنها و متمرکزشدنشان در وزارت بهداشت صدمه‌ای به روان‌درمانی بزند. 
استدلال دوم آنها این است که با رفتن رشته روان‌شناسی بالینی به وزارت بهداشت، روان‌شناس‌ها را دستیار پزشک‌ها کرده و رتبه آنها را پایین می‌آورد و روان‌پزشکان بر روان‌شناسان سلطه پیدا می‌کنند. من فکر می‌کنم این تغییر اتفاق‌افتاده در 60 رشته اتفاق می‌افتد و ربطی به برنامه‌ریزی‌های پشت‌پرده و نیت‌های بد ندارد و برنامه‌ای است بسیار کلی و به این معنا نیست که پزشکان بر روان‌پزشکان تسلط پیدا کنند».
در هفته‌های گذشته اما دانشجویان و مدرسان گرایش‌های مختلف روان‌شناسی در دانشگاه‌های تربیت‌مدرس، تهران، شهید بهشتی و شهید رجایی در اعتراض به واگذاری روان‌شناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلاس‌های درس خود را تعطیل و با تجمع نسبت به این مصوبه اعتراض کردند؛ مسئله‌ای که البته عده زیادی از روان‌شناسان بالینی عنوان می‌کنند از سوی دیگر شاخه‌های روان‌شناسی مديريت می‌شود و بالطبع آنها از این اتفاق خوشحال شده‌اند.
 

۹۵/۱۰/۰۸
۰۲:۱۰
۹۵/۱۰/۰۸
۰۹:۱۶

توضیحات رئیس کارگروه علوم اجتماعی در خصوص حواشی ایجاد شده در مورد رشته جامعه‌شناسی

برگزاری همایش معرفی برنامه اولیه کارشناسی رشته جامعه‌شناسی و رایزنی با رؤسای گروه‌های علمی جامعه‌شناسی سراسر کشور، حواشی‌ای را به همراه داشته است. این حواشی عموما شامل انتقاداتی بوده که در رسانه‌ها و فضای مجازی با تأکید بر استفاده نشدن از خرد جمعی در تدوین این برنامه و ایرادات موردی به برخی عناوین درسی آن، مطرح شده و با توجه به غیرواقعی بودن برخی مدعیات، تلاش‌های کارگروه جامعه‌شناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی را بعضاً تحت الشعاع قرار داده است. مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور روشن شدن افکار عمومی دانشگاهی و به طور خاص نخبگان، اساتید و دانشجویان رشته جامعه‌شناسی گفتگویی با دکتر غلامرضا جمشیدی‌ها، رئیس کارگروه علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی داشته که برای اطلاع از چند و چون اقدامات این کارگروه می‌توانید آن را در ادامه بخوانید.
رئیس کارگروه علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حواشی ایجاد شده انتشار نسخه ویرایش نشده برنامه کارشناسی رشته جامعه‌شناسی را غیراخلاقی خواند و از همه دانشکده‌های علوم اجتماعی خواست که برای اصلاح این برنامه نظرات خود را به کارگروه متبوع وی ارائه کنند.  
 
 
آقای دکتر جمشیدی‌ها! اخیرا گویا مباحثی بر سر برنامه تدوین شده برای رشته جامعه‌شناسی در گرفته است. لطفا برای روشن شدن افکار عمومی توضیحی در مورد روند تدوین این برنامه و آنچه محل اختلاف نظر قرار گرفته بفرمایید!
ابتدائاً این نکته را عرض کنم که مطابق قانون درس‌های گروه‌های آموزشی هر پنج سال یک بار باید مورد بازنگری قرار بگیرد اما تا پیش از شروع فعالیت شورای تحول بسیاری از رشته‌های علوم انسانی سال‌ها برنامه‌هایی بدون تغییر داشته‌اند. این حرکت تحولی با تأسیس این شورا آغاز شد و طبیعتا علوم اجتماعی نیز یکی از رشته‌هایی بود که می‌بایست بازنگری در برنامه و محتوای آن صورت می‌گرفت. این مسئولیت در دولت پیشین به دانشگاه علامه طباطبایی سپرده شد و پس از این که دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه اقداماتی مقدماتی را انجام داد و طرحی اولیه را به شورای تحول ارائه کرد، کارگروه علوم اجتماعی شورا آن طرح را مورد بررسی قرار داد و آن را نیازمند انجام برخی اصلاحات تشخیص داد. در همان زمان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز کارهایی در مورد سرفصل‌ها و منابع دروس انجام داده بود. اما در هر صورت آن چه در واقع به آن رسیدیم این بود که پس از چند سال که در این میان دولت نیز تغییر کرد، برنامه‌های درسی مربوط به کارگروه علوم اجتماعی به سرانجام نرسید و کار در این کارگروه از همه کارگروه‌های دیگر شورای تحول عقب‌تر افتاد.
در این شرایط ما بحث‌هایی را نیز در مورد موضوع تجمیع داشتیم و توانسته بودیم خوشبختانه شاکله متفاوتی به کلیت این رشته ببخشیم و هشت گرایش علوم اجتماعی را در چهار رشته تجمیع کنیم و با این کار هم تجمیع اتفاق افتاد و هم استقلال حوزه‌های مختلف به رسمیت شناخته شد. این به نظر ما کار بزرگی بود که منتقدین امروز و حتی کلیت بدنه علوم اجتماعی آن را نادیده می‌گیرند که آن گرایش‌های متنوع و گاه هم‌پوشان امروز با موافقت شورای تحول در چهار رشته جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، مددکاری اجتماعی و برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاون نظم و شکل مناسبی یافته است.
کاری که بعد از این باید انجام می‌گرفت طراحی برنامه‌های این رشته بود. بر اساس مشورتی که با دکتر نوه ابراهیم، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی داشتیم مقرر شد که تدوین برنامه جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی به دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران واگذار شود و این درخواست طی نامه‌ای به تاریخ 25 مهرماه 1394 از سوی وزارت علوم با دانشگاه تهران در میان گذاشته شد. مددکاری اجتماعی را دانشگاه علامه طباطبایی تقبل کرد و قرار شد برنامه رشته برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاون نیز با همکاری گروه‌های مربوطه در دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی تهیه شود.
برنامه رشته مددکاری اجتماعی توسط دانشگاه علامه تدوین شد و چند جلسه‌ای نیز در کارگروه به آن پرداخته شده و بررسی آن ادامه دارد. گروه مردم‌شناسی دانشگاه تهران نیز برای تدوین برنامه این رشته کارهایی را انجام داده که قرار است در اختیار ما قرار دهد. همچنین اقدامات در مورد رشته برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاون نیز جریان دارد و کار دارد مشترکا توسط دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی پپیش می‌رود. اما متأسفانه در مورد برنامه رشته جامعه‌شناسی هیچ اقدامی از سوی گروه مربوطه دانشگاه تهران انجام نگرفت.
 
بنابراین شما به عکس آنچه برخی منتقدین مطرح می‌کنند، استفاده از خرد جمعی را مد نظر داشته‌اید.
بله، ما همواره این رویکرد را تعقیب کرده‌ایم که کار طراحی برنامه‌ها و سرفصل‌های رشته‌ها توسط خود دانشگاه‌ها انجام شود. حتی وقتی که دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران کاری در مورد رشته جامعه‌شناسی انجام نداد و تصمیم بر آن شد که خود کارگروه تدوین برنامه و سرفصل‌های این رشته را به عهده بگیرد، ما نامه‌ای را به تمام گروه‌های جامعه‌شناسی سراسر کشور ارسال کردیم و از آن‌ها خواستیم که پیشنهادات‌شان را برای بازنگری در اختیار ما قرار دهند. اما از میان همه دانشگاه‌های کشور بیش از پنج تا شش دانشگاه به این نامه پاسخ ندادند. ما علاوه بر این به بررسی برنامه درسی جامعه‌شناسی دانشگاه‌های معتبر جهان نیز پرداختیم و با در نظر گرفتن اهداف بازنگری، پیشنهادات دریافتی و بررسی‌ها انجام شده پیش‌نویسی اولیه را برای برنامه آماده کردیم.
چنان که مستحضرید این از قواعد فعالیت شورای تحول است که پس از تدوین برنامه اقدام به برگزاری همایش برای دریافت نظرات و ارزیابی‌های اساتید و گروه‌های علمی می‌کند و این گونه نیست که یک یا چند نفر محدود برنامه‌ای را طراحی کنند و بقیه نیز موظف باشند همان برنامه را بپذیرند. ما در همین راستا همایشی برگزار کرده و جمع خوبی را از دانشگاه‌های سراسر کشور دعوت کردیم و مباحث خوبی هم طرح شد و ما هم کاملاً پذیرای نظرات بودیم؛ چنان که انتقاداتی در مورد جابجایی دروسی مانند مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی صنعتی، جامعه‌شناسی روستایی و زبان تخصصی شد و ما همه اینها را اصلاح کردیم.
اما در این میان دکتر سیامک زند وکیلی که به عنوان عضو انجمن جامعه‌شناسی در جلسه حضور یافته بود با رویکردی کاملاً انتقادی به ابراز مخالفت نسبت به برنامه می‌پرداخت و ما نیز حرف‌های او را شنیدیم و پاسخ‌هایی نیز در جلسه به ایشان داده شد، اما بخش غیرعلمی و غیراخلاقی ماجرا آنجا بود که در حالی که در انتهای همان جلسه اصلاحاتی در پیش‌نویس اولیه انجام شده بود، ایشان همان پیش‌نویس اولیه را در اختیار اعضای انجمن جامعه‌شناسی قرار داد و در صفحات مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر و تبلیغ کرد و آن را زمینه حرف و حدیث‌ها و مبنای قضاوت‌ها قرار داد. چنان که عرض شد این در حالی بود که در همان پیش‌نویس اصلاحات زیادی انجام گرفت و اگر قرار بود پس از آن نظرات اساتید دیگر دریافت شود باید طرح اصلاح شده در اختیار آنان قرار می‌گرفت و نه طرح اولیه.
دوستانی نیز که پیشداوری داشته‌اند ای کاش بر این ادعای نظری که معمولاً در کلاس‌ها مطرح می‌شود که باید بی طرف بود و واقعیات را دید و بعد اظهار نظر کرد پا بر جا می‌ماندند و دقیقتر عمل می‌کردند؛ بدین معنا که همه واقعیت را می‌دیدند و یا از ما در مورد صحت آن می‌پرسیدند. آنچه اتفاق افتاده این بوده که همایشی برگزار شده و با یک خرد جمعی برنامه اولیه ویرایش شده است. پیش از آن هم ما کار را به خرد جمعی سپردیم اما اقدامی صورت ندادند. خرد جمعی را نباید فقط مروبط به جلسات سخنرانی دانست؛ بلکه مشارکت در بازنگری برنامه درسی نیز خود نمودی از خرد جمعی است.
هفته پیش هم جلسه‌ای در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور دانشجویان بود و مباحثی را در آنجا مطرح کردیم و سؤالات و انتقاداتی داشتند که اکثر آنها ارتباطی با کارگروه ما نداشت. ما در واقع مسئول تدوین برنامه هستیم و قرار است برنامه‌ای را که پیش از این وجود داشته بازنگری کنیم.
 
البته برخی نیز همچنان انتقاداتی به برنامه داشتند که به عنوان مثال چرا دروسی مانند جامعه‌شناسی ادبیات، جامعه‌شناسی سیاسی، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش و بررسی آثار صاحب‌نظران جامعه‌شناسی از برنامه حذف شده است.
برخی از این‌ها دروسی بوده که دانشجویان به آن اقبالی نداشته‌اند، برخی از عناوین هم با برخی تغییرات باقی مانده و این گونه نیست که کلاً حذف شده باشد و بعضی هم به دوره کارشناسی ارشد منتقل شده است. در هر صورت ما استدلال‌های خاص خودمان را هم داشته‌ایم. اما می‌توان گفت که در مجموع فقط 10 درصد کل دروس تغییر کرده است. ممکن است عنوان درس تغییر کرده باشد اما به هر حال در 90 درصد برنامه کلیت تغییری نداشته است.
الان هم اعلام می‌کنیم که اگر دوستان واقعا می‌خواهند جایگاه خرد جمعی را حفظ کنند بیایند و سرفصل دروس را بنویسند. ما دست همکاری را به سمت بزرگوارانی که واقعاً علاقه‌مند به کمک هستند دراز می‌کنیم و از همه می‌خواهیم که به جای تخریب و انتقاداتی که هیچ فایده اساسی علمی ندارد برای تدوین برنامه کمک کنند. ما معتقدیم که این تخریب سودی برای هیچ کس نخواهد داشت. به همین منظور ما ویرایش دوم برنامه رشته جامعه‌شناسی را برای دانشگاه‌ها ارسال خواهیم کرد و همه گروه‌های علمی در این رشته می‌توانند نظرات اعضای خود را برای ما ارسال کنند.
طبیعتا هر نقطه‌نظری باید اصول حاکم بر تحول و بازنگری جاری را نیز مد نظر قرار دهد. این اصول عبارتند از بومی‌سازی، به روز سازی، کاربردی‌سازی و اسلامی‌سازی. در غیر این صورت بدون هدف مشخص و بدون چارچوب نظری نمی‌توان به نتیجه‌ای رسید.
 
 
انتهای پیام/ م

۹۵/۱۰/۰۸
۰۷:۵۶

مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان: ادعای کتک زدن دانشجویان در سازمان امور دانشجویان کذب محض است

تهران - ایرنا - مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ادعاهایی مبنی بر کتک زدن دانشجویان در سازمان امور دانشجویان خلاف واقع و کذب محض است.

محسن میرحسینی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا افزود: صبح امروز(سه شنبه) برخی شوراهای صنفی دانشگاه ها برای پیگیری کارهای خود به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه کرده بودند.
وی گفت: حضور این افراد در سازمان با استقبال مسوولان مربوطه روبرو شد و در نهایت عزت، احترام و آرامش با آنان گفت وگو کردند.
مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان افزود: مدیرکل حوزه ریاست سازمان در این جلسه وعده داد تا در آینده ای نزدیک این دانشجویان جلسه ای با دکتر صدیقی معاون آموزشی وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان برگزار کنند.
میرحسینی خاطرنشان کرد: این گفت وگوها در فضای کاملا صمیمی و دوستانه برگزار شد و شایعاتی مبنی بر درگیری و اختلاف به هیچ عنوان صحت ندارد.
برخی سایت ها و کانال های فضای مجازی امروز مدعی شدند که صبح امروز نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود در سازمان امور دانشجویان که محل پیگیری امور دانشجویان است دور هم جمع شده اند که نیرو های حراست اقدام به درگیری فیزیکی با نمایندگان دانشجویان کردند و این جلسه را به تنش کشیدند.
فراهنگ ** 9187 ** 1071 ** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۱۰

تجمع امروز دانشجویان در سازمان امور دانشجویان بدون هماهنگی بود/ رویه ما تعامل سازنده با خواسته‌های شوراهای صنفی است

ناصر مطیعی با اشاره به تجمع و درخواست جلسه هماهنگ نشده توسط تعدادی از دانشجویان با رییس سازمان امور دانشجویی گفت: امروز جلسه با رییس سازمان امکان پذیر نبود اما سیاست کلی سازمان امور دانشجویان و مجموعه وزارت علوم تعامل سازنده، فعال و قانونی با شوراهای صنفی دانشگاه‌هاست.

ناصر مطیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره تجمع ظهر امروز چند تن از دانشجویان که تعدادی از آن‌ها فعال شورای صنفی بودند در محل سازمان امور دانشجویی اظهار داشت: تعدادی از اعضای دانشجویان شورای صنفی روز سه‌شنبه امروز مورخ ۷ دیماه ۹۵ به سازمان مراجعه کردند. 
مدیرکل دانشجویان داخل در سازمان امور دانشجویی ادامه داد: این دانشجویان روز قبل در دانشگاه تربیت مدرس جلسه‌ای داشتند و در آنجا هماهنگی‌هایی برای رجوع به سازمان امور دانشجویان داشتند. آن‌ها در هماهنگی‌های بین خودشان تصمیم داشتند امروز با رئیس سازمان جلسه‌ای داشته باشند اما چون این جلسه بدون اخذ وقت قبلی تصمیم‌گیری شده بود لذا با توجه به برنامه‌های تنظیم شده ریاست سازمان که بیرون از سامان برگزار می‌شد، امکان ملاقات هماهنگ نشده با این عزیزان فراهم نشد. 
مطیعی با بیان اینکه مدیر کل حوزه ریاست روابط عمومی سازمان و مدیر کل امور دانشجویان داخل و معاون پشتیبانی سازمان دوستان را دعوت به مذاکره کردند، افزود: از آن‌ها خواسته شد تا مشکلات و مسائل‌شان را مطرح کنند تا در اسرع وقت درباره مطالباتشان به دکتر صدیقی ریاست سازمان و مقامات عالی وزارت جهت تدبیر و تمشیت امور منعکس و تصمیم‌گیری شود. 
او با این مقدمه اظهار داشت: با این وجود دانشجویان حاضر به مذاکره نشدند. از آن‌ها تقاضا شد که وارد سالن جلسات شوند تا حداقل سرپا نباشند اما این را هم پذیرا نبودند.از آن‌ها خواسته شد تقاضای تعیین وقت ملاقات از رئیس سازمان داشته باشند تا در فرصت مناسبی طی روزهای آینده زمینه این ملاقات فراهم شود که این را هم نپذیرفتم و اصرار داشتند که همین امروز دکتر صدیقی با آن‌ها جلسه داشته باشد. 
او با بیان اینکه جلسه هماهنگ نشده با صدیقی برای امروز امکان‌پذیر نبود، افزود: در عین حال سیاست کلی سازمان امور دانشجویان و مجموعه وزارت علوم تعامل سازنده، فعال و قانونی با شوراهای صنفی دانشگاه‌هاست و امیدواریم انشاءالله در این تعامل دو جانبه، مشکلات دانشجویان و خواسته‌های شوراهای صنفی به نیابت از دانشجویان از مسیرهای قانونی و منطقی پیگیری شود. 
مطیعی در پاسخ به سوالی در خصوص محور مطالبات دانشجویان نماینده انجمن‌های صنفی خاطرنشان کرد: امروز نمایندگان انجمن‌های صنفی حاضر نبودند مطالباتشان را با ما مطرح کنند ما هر چه از آن‌ها خواهش کردیم که در غیاب صدیقی ریاست سازمان امور دانشجویی مطالباتشان با معاون سازمان یا مدیر کل حوزه ریاست و یا مدیر کل حوزه دانشجویان داخل در میان بگذارند آن‌ها زیر بار نرفتند. از نظر ما می‌توانستیم به آن‌ها گفت‌وگو کنیم و حداقل محور خواسته‌های آن‌ها را بشنویم. 
او اضافه کرد: دانشجویان در پاسخ به این درخواست ما گفتند خواسته‌های ما مشخص است. ما گفتیم اگر مشخص است باهم درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم با این وجود آن‌ها حاضر نبودند محورهای مطالباتشان را مطرح کنند. 
مطیعی در واکنش به شایعه ورود نیروی انتظامی به درون ساختمان سازمان گفت: چنین چیزی نبوده و خود انتظامات سازمان امور دانشجویی در سالن حضور داشتند. علت آن هم این بود که سازمان ارائه دهنده خدمات مختلف به دانشجویان است و مکرر فارغ التحصیلان به سازمان امور دانشجویان رجوع می‌کنند و طبیعتا برای اینکه حضور غیرمترقبه افراد باعث اختلال در کار خدمات‌دهی به دانشجویان نباشد لازم است انتظامات در محل حضور داشته باشند اما هیچ مشکل خاصی امروز از این ناحیه به وجود نیامد. 
او درپایان با اشاره به نامه دانشجویان خطاب به صدیقی نسبت به مفاد نامه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت هر خبری باشد متعاقبا توسط روابط عمومی سازمان به اطلاع عموم خواهد رسید.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۲۶

تکذیب کتک زدن دانشجویان در وزارت علوم

مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ادعاهایی مبنی بر کتک زدن دانشجویان در سازمان امور دانشجویان خلاف واقع و کذب محض است.
به گزارش ایرنا، محسن میرحسینی افزود: صبح امروز(سه شنبه) برخی شوراهای صنفی دانشگاه ها برای پیگیری کارهای خود به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه کرده بودند.
وی گفت: حضور این افراد در سازمان با استقبال مسوولان مربوطه روبرو شد و در نهایت عزت، احترام و آرامش با آنان گفت وگو کردند.
مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان افزود: مدیرکل حوزه ریاست سازمان در این جلسه وعده داد تا در آینده ای نزدیک این دانشجویان جلسه ای با دکتر صدیقی معاون آموزشی وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان برگزار کنند.
میرحسینی خاطرنشان کرد: این گفت وگوها در فضای کاملا صمیمی و دوستانه برگزار شد و شایعاتی مبنی بر درگیری و اختلاف به هیچ عنوان صحت ندارد.
برخی سایت ها و کانال های فضای مجازی امروز مدعی شدند که صبح امروز نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود در سازمان امور دانشجویان که محل پیگیری امور دانشجویان است دور هم جمع شده اند که نیرو های حراست اقدام به درگیری فیزیکی با نمایندگان دانشجویان کردند و این جلسه را به تنش کشیدند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۳۷

مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان: ادعای کتک زدن دانشجویان در سازمان امور دانشجویان کذب محض است

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ادعاهایی مبنی بر کتک زدن دانشجویان در سازمان امور دانشجویان خلاف واقع و کذب محض است.
به گزارش جماران ، محسن میرحسینی افزود: صبح امروز(سه شنبه) برخی شوراهای صنفی دانشگاه ها برای پیگیری کارهای خود به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه کرده بودند.
وی گفت: حضور این افراد در سازمان با استقبال مسوولان مربوطه روبرو شد و در نهایت عزت، احترام و آرامش با آنان گفت وگو کردند.
مدیر روابط عمومی سازمان امور دانشجویان افزود: مدیرکل حوزه ریاست سازمان در این جلسه وعده داد تا در آینده ای نزدیک این دانشجویان جلسه ای با دکتر صدیقی معاون آموزشی وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان برگزار کنند.
میرحسینی خاطرنشان کرد: این گفت وگوها در فضای کاملا صمیمی و دوستانه برگزار شد و شایعاتی مبنی بر درگیری و اختلاف به هیچ عنوان صحت ندارد.
برخی سایت ها و کانال های فضای مجازی امروز مدعی شدند که صبح امروز نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود در سازمان امور دانشجویان که محل پیگیری امور دانشجویان است دور هم جمع شده اند که نیرو های حراست اقدام به درگیری فیزیکی با نمایندگان دانشجویان کردند و این جلسه را به تنش کشیدند.
منبع:ایرنا
انتهای پیام /*

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۳۷

تحصن نمایندگان شورای صنفی در سازمان امور دانشجویان+تصاویر

در حالی برخی نمایندگان شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور با وقت قبلی، قرار بود؛ امروز دیدار و جلسه‌ای با رییس سازمان امور دانشجویان داشته باشند که نه تنها رییس سازمان در دفترش حضور نداشت، بلکه براساس ادعای اعضای شورا، حراست سازمان اقدام به برخورد نامناسب با دانشجویان و بستن درب ورودی سازمان کرد.

آفتاب‌نیوز : صبح امروز تعدادی از نمایندگان شوراهای صنفی از دانشگاه‌های سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود در سازمان امور دانشجویان جمع شدند تا مطالبات خود را پیگیری کنند، اما بنابر ادعای نمایندگان شورا‌ها، نیروهای حراست این سازمان اقدام به برخورد نامناسب با نمایندگان دانشجویان کرده‌اند.
در همین رابطه یکی از فعالان صنفی دانشگاه علامه که در این جمع حضور داشته، به ایلنا، می‌گوید: «صبح امروز از ساعت 11 در سازمان حضور پیدا کردیم و خواستار جلسه رسمی با دکتر صدیقی؛ ریاست سازمان بودیم، اما پاسخی دریافت نکردیم. وقتی پذیرش را گرفتیم، نمی‌گذاشتند که ما داخل برویم و حراست سازمان با یکی از بچه‌ها برخورد نامناسب کرد و ما پس از مواجه شدن با این اقدام، بالا رفتیم و در مقابل دفتر دکتر صدیقی نشستیم.»
وی ادامه می‌دهد: «ابتدا شنیدیم که دکتر صدیقی در دفترشان است، اما بعد گفتند؛ دکتر حضور ندارد. از ساعت یک‌ونیم در سازمان دانشجویان را بستند و نمی‌گذاشتند کسی ورود پیدا کند. بعضی بچه‌ها بیرون از سازمان بودند و اجازه ورود نمی‌دادند و کاملا فضا امنیتی شد. نیروی انتظامی داخل سازمان آمد. مطالبات ما کاملا صنفی بود و ما نمی‌دانیم چرا سازمان نمی‌خواهد پاسخگو باشد؟ اعضا، فعالان و دبیران شورای صنفی دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های بهشتی، شریف، تهران، هنر، تربیت مدرس، کاشان، ملایر و نیشابور امروز در سازمان حضور داشتند.»
این فعال صنفی افزود: «از جمله مطالبات ما این است که چرا جلسه‌ای که باید تشکیل شود تا چهار نماینده شورا انتخاب شود، برگزار نمی‌شود. همچنین ابلاغیه جدیدی صادر شده‌است که دست شورا‌ها را از آموزش کوتاه کرده است. دیگری داستان 25 و 50 درصد به علاوه یک انتخابات‌ها است؛ چرا که در این صورت برگزاری انتخابات در دور باطل می‌افتد و دست ما باز هم کوتاه است و این مشکلی است که در شیوه نامه وجود ندارد.»
براساس آن چیزی که دانشجویان گزارش داده‌اند، درب‌های سازمان امور دانشجویان بر روی نمایندگان شورای صنفی بسته شد و نمایندگان شورا در داخل سازمان بودند.
دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز روایت دیگری از اتفاقات امروز در سازمان دانشجویان مطرح کرد. وی به خبرنگار ایلنا، می‌گوید: «روز شنبه با مسوول دفتر دکتر صدیقی صحبت شده بود که روز سه شنبه تعدادی از اعضای شورای صنفی دانشگاه‌های کشور روز سه‌شنبه بابت خواسته‌ها و مطالبات خود به سازمان می‌آیند تا با ایشان جلسه‌ای داشته باشند. مدیر دفتر دکتر صدیقی برگ ورود دادند، اما با نمایندگان شورا برخورد شد و اجازه بالا رفتن ندادند و برخی افراد در سازمان به دنبال متشنج کردن فضا بودند، اما در مقابل، آنها هیچ واکنشی نشان ندادند و سکوت و در مقابل دفتر دکتر صدیقی تحصن کردند.»
وی ادامه می‌دهد: «تشنج کردن فضا همچنان ادامه داشت تا اینکه ساعت دو بعداظهر درب ورودی سازمان امور دانشجویان کاملا بسته شد و به کسی اجازه ورود ندادند. ما وقتی این موضوع را از رییس سازمان سوال کردیم، گفتند؛ من اصلا در جریان نیستم، در حالی که یکی از نگهبانان به ما گفت که رییس حراست به ما گفته است که در را ببندیم. با رییس حراست دوباره صحبت کردیم و در نهایت دلیلی که برای بسته شدن در بیان شد؛ آلودگی هوا بود!
مدیرکل دانشجویان داخل در سازمان امور دانشجویی نیز در گفت‌وگو با ایلنا، اعلام کرد که امروز جلسه با رییس سازمان امکان پذیر نبود اما سیاست کلی سازمان امور دانشجویان و مجموعه وزارت علوم تعامل سازنده، فعال و قانونی با شوراهای صنفی دانشگاه‌هاست.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۸:۵۴

ماجرای حواشی و درگیری‌های اعضای شورای صنفی 17 دانشگاه چه بود؟/ وزارت علوم: برخورد امنیتی نشد

جامعه آموزش - روزنامه شهروند نوشت: حضور اعضای شورای صنفی ١٧ دانشگاه برای دیدار با معاون دانشجویی وزیر حاشیه‌ساز شد.

از ٢١ آذر امسال که سازمان امور دانشجویان ابلاغیه‌ای را درباره «حیطه وظایف و محدوده عملکرد شوراهای صنفی سراسر کشور» منتشر و این تشکل صنفی را از ورود به حوزه آموزشی منع کرد، موج اعتراض‌ها توسط فعالان صنفی آغاز شد که در آخرین اتفاق، صبح دیروز نمایندگان ١٧ دانشگاه از سراسر کشور به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردند و خواستار دیدار با «مجتبی صدیقی»، معاون دانشجویی وزیر علوم شدند که خواسته آنها محقق نشد و در این بین اخباری از برخورد با تعدادی از دانشجویان هم منتشر شد.
محمدمهدی دهقانی یکی از اعضای شورای صنفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که دیروز در بین دانشجویان حضور داشت در توصیف حوادث دیروز می‌گوید: «شنبه هفته جاری دو نفر از فعالان صنفی به سازمان امور دانشجویان مراجعه و درخواست دیدار کردند که بچه‌ها پیشنهاد روز سه‌شنبه را دادند و آقای دکتر صدیقی به‌طور ضمنی پذیرفتند، علاوه‌براین ایشان مسئول هستند و فعالان صنفی حق دیدار با او و بیان خواسته‌های خود را دارند. روز دوشنبه هم نمایندگان ١٧ دانشگاه از شهرستان‌های مختلف به تهران آمدند ولی علیرغم این‌که او کاملا در جریان این جلسه بود در دفتر کار خود حضور پیدا نکرد.»
او درباره ادعای برخورد فیزیکی با دانشجویان هم می‌گوید: «پس از حضور دانشجویان در طبقه ششم سازمان، دکتر صدیقی حاضر به حضور در جمع دانشجویان نشد و مطابق فیلم‌های منتشره حداقل با دو دانشجو برخورد فیزیکی شده است.»
اما مهم‌ترین خواسته‌های این فعالان صنفی چه بوده است و جمع‌بندی جلسه دیروز به چه صورت بود؟ دهقانی دراین‌باره می‌گوید: «اول این‌که رفتارهای صورت‌گرفته به هیچ‌وجه درست نبود. سازمان امور دانشجویان نهاد اول رسیدگی به مسائل دانشجویان هستند و می‌دانستند فعالان حضور پیدا می‌کنند ولی حاضر به دیدار و جلسه نشدند. خواسته اصلی ما حذف ابلاغیه کاملا غیرقانونی است. علاوه‌ براین بندهای انتخابات شورای صنفی خیلی ایراد دارد چون به دلیل این آیین‌نامه نادرست صنفی بسیاری از دانشگاه‌ها شورای صنفی ندارند.»
یک فعال صنفی دانشگاه صنعتی شریف هم در گفت‌و‌گو با «شهروند» موارد مشابهی را بیان می‌کند. «محمد شریفی‌مقدم» می‌گوید: «روز دوشنبه فعالان صنفی ١٧ دانشگاه در دانشگاه تربیت مدرس جلسه داشتند. جلسه مجوز داشت و به دعوت شورای صنفی دانشگاه مدرس برگزار شد. قرار بود دیروز با دکتر صدیقی، معاون وزیر جلسه برگزار کنیم. درخواست جلسه به ایشان داده شده بود و از شهرستان‌ها هم فعالان آمده بودند و با این‌که برای دانشجویان برگه ورود طراحی کرده بودند اما از ساعت ١١ بدترین برخورد را با دانشجویان داشته‌اند.»
شریفی‌مقدم درباره خواسته‌ها و مطالبات جلسه دیروز هم می‌گوید: «یک بخشنامه زده‌اند و تشکل‌های صنفی را از ورود به بحث آموزش منع کرده‌اند. بند دیگری برای انتخابات شورای صنفی، شرط حضور ٢٥‌درصد دانشجویان در انتخابات را مطرح کرده‌اند که عملا امکان‌ناپذیر است و هر فرد برای عضویت در شورای صنفی باید ٥٠درصد آرا‌ بعلاوه یک را کسب کند که هدف‌شان انحلال شورای صنفی است. سوال ما این است که چرا بخشنامه‌های غیرقانونی بر روی قانون ایجاد می‌کنند. اگر قرار است بخشنامه تازه‌ای مطرح شود باید قانونی و با همفکری فعالان صنفی باشد. الان فعالانی صنفی از شهرهای مختلف به تهران آمدند و با آنها برخورد صورت گرفته است. ما از ساعت ١١ صبح تا ساعت ٣ عصر در طبقه ششم ساختمان امور دانشجویان بودیم که در این درسازمان را ساعت یک بستند و تعدادی از دانشجویان پشت ماندند.»
سازمان امور دانشجویان: حضور فعالان صنفی با سازمان هماهنگ نشده بود
اگرچه مجتبی صدیقی، معاون دانشجویی وزارت علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد اما مدیر روابط عمومی این سازمان هرگونه برخورد فیزیکی و امنیتی با دانشجویان را تکذیب می‌کند و از هماهنگی برای دیدار این دانشجویان با صدیقی در هفته آینده سخن می‌گوید.
محسن میرحسینی در توضیح حوادث دیروز سازمان امور دانشجویان می‌گوید: «یک‌سری فعالان شورای صنفی بدون هماهنگی قبلی به سازمان آمدند و خواهان دیدار با دکتر صدیقی بودند که دکتر حضور نداشت و قرار شد جلسه‌ای برای روزهای آینده ترتیب داده شود.»
اما تعدادی از فعالان صنفی از هماهنگی قبلی برای این دیدار و همچنین برخورد نامناسب حراست سازمان امور دانشجویان سخن گفتند که میرحسینی این موارد را نادرست می‌داند: «کاملا بدون هماهنگی وارد سازمان شدند و هیچ برخوردی صورت نگرفته است، این ادعاها کذب محض است. ما برای همه دانشجویان نامه ورود هم صادر کردیم. الان هم این دانشجویان ساختمان را ترک کرده‌اند و نامه‌ای را برای رئیس سازمان تهیه کرده‌اند که ما به دست ایشان می‌رسانیم.»
پیش از این، همه شوراهای صنفی سراسر کشور در بیانیه‌ای، ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان را «توهین‌آمیز» دانستند و به آن اعتراض کردند. در بندی از این بیانیه آمده است: «با کدامین منطق آیین‌نامه‌ای را که ابلاغ شده، تغییر می‌دهید؟ چنین تغییری ما را به فکر می‌اندازد که گویی اراده‌تان برای رفع مشکلات آموزشی دانشجویان که امروز از مهم‌ترین مشکلات دانشگاه است را از دست داده‌اید آیا پیگیری مصرانه دانشجویان و نمایندگان آنان در شوراهای صنفی شما را به چنین تلاش‌هایی واداشته است؟حذف امور آموزشی از اختیارات شوراها امری است که به هیچ عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، چراکه یکی از مهم‌ترین تغییرات در آیین‌نامه جدید، در کنار دیگر تغییرات این آیین‌نامه، بود. اگر این نمایندگان به حق دانشجویان، حق حل این مشکلات را ندارند؛ کدام تشکل یا نهاد دیگری توانایی حل این مشکلات را دارد؟»
4747

۹۵/۱۰/۰۸
۰۸:۵۷

ثبت‌نام آزمون ارشد سال ۹۶ تمدید شد

مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد تا شنبه یازدهم دی ماه تمدید شد

به گزارش سرمدنیوز: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تا آخر وقت روز شنبه ۱۱ دیماه خبرداد.
 ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد تا شنبه یازدهم دی ماه تمدید شد.
وی افزود: داوطلبانی که تاکنون موفق به ثبت‌نام نشدند براساس ضوابط و شرایط اعلام شده تا شنبه یازدهم دی ماه می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه منتشر شده به خصوص اطلاعیه اصلاحات برخی کدرشته‌ها در صورت واجد شرایط بودن برای تکمیل تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام اقدام کنند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۰۹

چند خبر داتشگاهی؛ چالش‌ روابط آکادمیک ایران و آلمان در دانشگاه تهران بررسی شد

تهران-ایرنا- کارگاه آشنایی با چالش‌های اجرای دوره‌های مشترک با دو مدرک در دانشگاه تهران و تبادل دانشجو با کشور آلمان در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دانشگاه تهران، کارگاه آموزشی با عنوان روابط آکادمیک ایران و آلمان با حضور محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تهران برگزار شد.
در این کارگاه مدرسانی از کشور آلمان در ارتباط با چگونگی امکان راه‌اندازی دوره‌های مشترک آموزشی در رشته‌ها و مقاطع مختلف مسائلی را بیان کردند.
همچنین در این کارگاه چالش‌های موجود در زمینه مقررات آموزشی دو کشور و به ‌ویژه معادل ‌سازی واحدهای درسی بررسی شد.
** ششمین جلسه هیات امنای جامعه امام صادق (ع) برگزار شد
ششمین جلسه هیات امنای جامعه امام صادق(ع) با حضور آیت الله آملی لاریجانی رئیس هیات امنا و سایر اعضا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه امام صادق(ع)، در این جلسه اساسنامه جدید جامعه امام صادق(ع) به تصویب نهایی رسید.
همچنین اعضای جدید هیات مدیره جامعه امام صادق(ع) نیز انتخاب شدند.
** پرداخت به موقع شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران از تلاش بنیاد مذکور در پرداخت به موقع شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر به دانشگاه پیام نور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، علی جمشیدی، در جلسه مشترک با ستاد بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: این دانشگاه با ابزارهای قوی موجود و شیوه های الکترونیکی در خدمت تحصیل دانشجویان با هر شرایطی است.
وی درخصوص توانمند سازی بیشتر دانشجویان بویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر افزود: علاوه بر خدمات فرهنگی، ورزشی، مشاوره ای به دانشجویان شاهد و ایثارگر ارائه می شود، می توان به تاسیس و فعال سازی دوره های طرح «کارآمد» به منظور توانمند سازی بیشتر دانشجویان و آمادگی بیشتر آنان برای موفقیت در عرصه های کسب و کار نیز اشاره کرد.
رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران افزود: بنیاد شهید و ایثارگران استان تهران نیز می تواند در استفاده بیشتر دانشجویان شاهد و ایثارگر از این دوره ها حمایت خود را اعلام کند.
در ادامه جلسه، حمید علی صمیمی مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران نیز به موضوع تعاملات فرهنگی با دانشگاه، تقویت بنیه علمی و ارائه خدمات مشاوره ای اشاره کرد و از تلاش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران در پرداخت به موقع شهریه ها به دانشگاه خبر داد.
** گردهمایی مدیران کرسی های زبان و ادبیات فارسی دانشگاههای جهان
گردهمایی مدیران کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور 28 و 29 دی ماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
در این گردهمایی 250 نفر از مدیران کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسان از 40کشور دنیا و مدیران گروه های آموزشی دانشگاه های داخل کشور حضور دارند.
این نشست دو روزه توسط وزارت علوم و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف و هم اندیشی برای تبادل تجربیات و دیدگاه های مدیران کرسی های آموزشی، استادان و ایران شناسان به منظور بررسی نقاط ضعف و قوت از اهداف این گردهمایی بشمار می رود.
ارائه گزارش ملی از وضعیت زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشورهای مختلف، هم اندیشی در زمینه سرفصل های درسی کرسی های زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور و هم اندیشی در زمینه منابع درسی و آموزشی در کرسی های زبان فارسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور از محورهای برگزاری این گردهمایی است.
** دبیرخانه مرکزی وزارت علوم در میان دبیرخانه های نظام اداری کشور مقام دوم را کسب کرد
براساس بررسی های کارشناسی معاونت پشتیبانی و تحول اداری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سبب تلاش برای حذف تدریجی کاغذ، بهبود فرایندها، سرعت و سهولت در گردش مکاتبات و بکارگیری فناوری های نوین طی یک سال اخیر، مقام دوم را بین وزارتخانه ها و سازمان های کشور کسب کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در همایش مدیران فناوری اطلاعات و دبیرخانه های نظام اداری کشور که با حضور تمامی وزارتخانه ها ،سازمان ها، استانداری ها، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برگزارشد، دبیرخانه مرکزی وزارت علوم مقام دوم را در سطح کل کشور به دست آورد.
در این همایش از سند تحول مکاتبات اداری کشور رونمایی شد.
** آغاز ثبت نام در بزرگترین فستیوال دانش آموزی کشور از 15 دی ماه
همزمان با پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، پوستر بیستمین دوره مسابقات ملی آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش آموزی شریف (نادکاپ شریف)، ششمین یادواره شهدای جهاد علمی، رونمایی شد؛ ثبت نام در این مسابقه از 15 دی ماه آغاز و تا 25 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گفته محمد وثوقی وحدت، دبیر نادکاپ شریف و استادیار دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف، این مسابقات به منظور شناسایی و هدایت استعدادهای دانش آموزان، پرورش خلاقیت و نوآوری، ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس و تقویت هویت ملی و فرهنگی با تأکید بر کشف نیازها و توانمندی های علمی و عملی داخلی، در تجربه یک کار گروهی شیرین در 12 و 13 اسفندماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.
این مسابقات و جشنواره که بزرگترین فستیوال دانش آموزی کشور در حوزه علوم نوین با رویکرد نوین STEM و PBL (آموزش پروژه محور) است، با حضور بیش از دو هزار دانش آموز از حدود 100 شهر کشور در بیش از 40 بخش متنوع، در رشته های نانو، رباتیک و میکرو -الکترونیک، هوافضا، زیست فناوری، نجوم، ماشین های سوخت شیمیایی، برنامه نویسی اندروید و پروژه های دانش آموزی در تمامی مقاطع تحصیلی برگزار خواهد شد.
دانشگاه صنعتی شریف به عنوان معتبرترین برند دانشگاهی ایران در حوزه علوم مهندسی، مهمترین حامی معنوی این مسابقات است و حضور اساتید دانشگاه در شورای سیاستگذاری و دانشجویان دانشگاه در کمیته علمی و تیم اجرایی مسابقات، مطمئنا فضای مسابقات را به منصه ظهور و بروز خلاقیت و نوآوری دانش آموزان در این فضای آموزشی پراهمیت تبدیل خواهد کرد.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وبسایت این مسابقات به آدرس؛ www.nadcup.ir مراجعه کنند.
فراهنگ**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۲۰

در نشست علمی تجاری سازی پژوهش مطرح شد؛ سونامی جذب دانشجوی دکترا آفت آموزش عالی/ سهم ناچیز پژوهش های اصیل

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی سونامی جذب دانشجو در مقطع دکتری را از آفت‌های آموزش عالی عنوان کرد و گفت:دانشگاه‌ها برای کسب درآمد، اقدام به جذب دانشجویان بی‌شمار در مقطع دکتری می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین نشست علمی از سلسله نشست‌های تجاری‌سازی پژوهش، با تأکید بر پژوهش‌های علوم انسانی با موضوع «سوء برداشت‌ها در تجاری‌سازی پژوهش در آموزش‌عالی ایران» با حضور علی سرزعیم، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، بهزاد دوران، معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و میثم خسروی، رئیس مرکز آموزش‌عالی علمی-کاربردی امام رضا (ع) برگزار شد.
در این نشست علی سرزعیم ، سونامی جذب دانشجو در مقطع دکتری را از آفت‌های آموزش عالی عنوان کرد و گفت: محدویت افزایش شهریه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باعث شده تا دانشگاه‌ها برای کسب درآمد اقدام به جذب دانشجویان بی‌شمار در مقطع دکتری کنند.
وی با بیان اینکه دو رسالت اصلی دانشگاه، آموزش و پژوهش است و این مسئله بین اذهان مردم در ایران جا نیفتاده است، افزود: پژوهش‌های اصیل توسط اعضای هیئت علمی خیلی کم انجام می‌شود و با وجود مقالات ISI، میزان رفرنس‌ها به این مقالات بسیار پایین است. درهمین حال در مقالاتی که به صورت مشترک نوشته می‌شود مشارکت اساتید بسیار ناچیز است اما نامشان در ابتدا می‌آید و این وضعیت اسفباری را ایجاد کرده است.
مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: سرفصل‌های دروس در تحصیلات تکمیلی بسیار قدیمی است و فاصله زیادی با مباحث روز دنیا دارد.
وی با بیان سوء برداشت از مفهوم تجاری سازی و بازار آزاد گفت: معنای ورود بازار آزاد به آموزش عالی نبود نظارت بر آن نیست؛ عده ای بر این باورند که بازار آزاد مکانیزم تنبیه و تشویق خود را دارد و با اعمال آن بازار کنترل خواهد شد اما این کار هزینه های اجتماعی را بالا می برد در نتیجه باید نهادی برای استانداردسازی آن وجود داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی سوء تعبیر دیگر در تجاری سازی آموزش عالی را کسب درآمد بیشتر به هر شیوه ای توسط دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: نهاد آموزش عالی باید استاندارها را استخراج کند و بر دانشگاه ها نظارت کند.
سرزعیم با بیان ریشه بحران‌های مالی افزود: تغییر هرم جمعیتی و افزایش تقاضا برای تحصیلات عالی دولتمردان را بر آن داشت تا عرضه را زیاد کنند و در کنار آن مقرر شد تا دانشگاه ها خودکفا باشند، در نتیجه این باور به وجود آمد که ما باید همه چیز را خود عرضه کنیم و با این تفکر، دانشگاه ها شروع به جذب دانشجو در مقطع دکتری کردند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: همه این قضایا در زمینه بازار کار دولتی رخ داده است، بازاری که مدرک، اولویت بیشتری بر مهارت دارد و باعث افزایش حقوق می‌شود و این سیگنال از سوی افراد دریافت شد و تمایل به دریافت مدرک بالا رفت.
سرزعیم با اشاره به بحران‌های مالی آموزش عالی به تشریح پیامدهای بحران تامین مالی دولتی آموزشی عالی پرداخت و گفت: این مساله باعث تشدید نابرابری به جای کاهش آن شده و افراد کمتر برخوردار جامعه از تحصیل در دانشگاه‌های خوب کمتر برخوردارند.
عضو هیئت علمی دامشگاه علامه طباطبائی دیگر پیامدهای این فرایند را تحصیلات بیش از حد، فرسودگی و استهلاک هزینه های ثابت آموزش عالی، فدا شدن کیفیت، صرفه نداشتن فعالیت اصیل و جدی علمی، چند شغله شدن اساتید دانشگاه، ایجاد دوره های شبانه و پردیس، انتقال فشار تامین مالی به دوره های تحصیلات تکمیلی، فقدان منابع لازم برای تامین پژوهانه دانشجویان دکترا و کم اعتبار شدن مدارک عالی برشمرد.
سرزعیم مداخله موثر وزارت علوم در ارزیابی کیفی، اصلاح نظام تامین مالی دانشگاه ‌ها، مامور کردن اساتید شاغل در دستگاه های اجرایی، توجه به تامین مالی دانشجویان دکتری، ایجاد شبکه های دانشگاهی و مقابله با فساد را از جمله راه‌های برون‌رفت از وضع موجود بیان کرد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۳۴

رونمایی از ماشین 6محور CNC طراحی شده پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

تهران– ایرنا– در حاشیه مراسم برگزاری تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف از ماشین 6 محور CNC ساخت پژوهشگران این دانشگاه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در این مراسم که با حضور وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، از دستاورد پژوهشگران این دانشگاه که موفق به ابداع، طراحی و نظارت بر ساخت ماشین 6 محور سی ان سی شدند، رونمایی شد.
دستاورد پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف می تواند برای صنعت کفش کشور تحولات شگرفی ایجاد کند.
دکتر سیدرضا بشارتی پژوهشگر پسادکترای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف از مجریان این طرح در حاشیه این مراسم گفت: موضوع ابداع، طراحی و نظارت بر ساخت ماشین 6 محور سی ان سی برای استفاده در صنایع قالب سازی و صنعت ساخت قالب های زیره و ماهیچه کفش به عنوان فعالیت پژوهشی در دوره پسادکترای دانشگاه صنعتی شریف (طرح جذب فارغ التحصیلان خارج از کشور با حمایت مالی بنیاد نخبگان) از بهمن ماه سال 1394 در دانشکده مهندسی مکانیک به سفارش دانشگاه جامع علمی کاربردی کوشا آغاز شد.
وی بیان کرد: به منظور ارزیابی‌های فنی و انجام بررسی‌های مختلف جلسات متعددی با کارشناسان شرکت صنایع قالب‌سازی کوشا برگزارشد و سپس ایده پردازی و طراحی ماشین مذکور آغاز و تا انتهای سال 1394 به طول انجامید و مراحل ساخت آن از اردیبهشت سال 1395 در فضایی که بدین منظور از طرف دانشگاه علمی کاربردی کوشا در اختیار قرارداده شده بود، با سرمایه مستقیم آنان آغاز شد.
وی در خصوص نتایج این پروژه گفت: نتایج بدست آمده از فعالیت‌ها و تحقیقات علمی منجر به ابداع، طراحی و ساخت کامل یک ماشین 6 محوره کنترل عددی سی ان سی شد که می تواند تحولی شگری در سرعت، دقت و کیفیت فرایند ساخت ماهیچه و مدل های زیره کفش ایجاد کند.
بشارتی بیان کرد: مشخصات ویژه این ماشین توانایی های متخصصین صنعت کفش کشور را در راستای ارتقای توان تکنولوژیکی در مقایسه با روش های قبل به صورت چشمگیر افزایش خواهد داد.
این پژوهشگر پسادکترای دانشگاه صنعتی شریف در ادامه به 'کاملا ایرانی بودن' این دستاورد تاکید کرده و گفت: دستیابی به تکنولوژی ساخت ماشین های کنترل عددی 6 محور سی ان سی در شرایطی ایجاد شده که ایران از سال های قبل در زمینه واردات ماشین های کنترل عددی سی ان سی مخصوصا ماشین های دارای بیش از 4 محور در تحریم بوده است .
وی گفت: این دستگاه توانایی دارد تا به صورت همزمان دو قطعه کار را با طرح پیچیده از مواد فلزی، چوبی و یا پلیمری با اندازه و فرم های مشابه و متفاوت تولیدکند.
دکتر جواد اکبری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و استاد میزبان پسادکترا نیز در خصوص این پروژه در طراحی این ماشین گفت: ماشین مذکور در مجموع دارای 6 محور قابل برنامه ریزی( 5 محورحرکت خطی مستقل، یک محور حرکتی دورانی) و دو اسپیندل(محور دوران ابزار) است که هرکدام از اسپیندل ها به صورت مستقل تا 24 هزار دور بر دقیقه قابلیت دوران دارند.
وی از زمان کوتاه ساخت این ماشین به عنوان رکوردی بی نظیر در کشور یاد کرد و در این خصوص گفت: زمان واقعی انجام پروژه مذکور (بدون احتساب زمان طراحی) با احتساب زمان آماده سازی امکانات، خرید تجهیزات و مواد اولیه، ریخته گری، ماشینکاری، مونتاژ و تست های کاربری جمعا 6 ماه بودکه این برای ساخت یک نمونه صنعتی از یک ماشین ابداعی برای اولین بار رکوردی بی نظیر (درهمکاری های بین دانشگاه و صنعت) درکشور است.
دکتر اکبری یادآور شد: علیرغم فضا و امکانات غیر مرتبط با انجام این پروژه، هزینه انجام شده برای ساخت ماشین مذکور در مقایسه با هزینه های ماشین سازی در این سطح بسیار کم و غیرقابل باور است .
این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: محصول به دست آمده حاصل همکاری دانشگاه و صنعت است که می تواند الگوی مناسبی در راستای گسترش اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب باشد و از آنجا که ابداع، طراحی و ساخت این ماشین کاملا ایرانی است، زمینه فروش تولیدات بعدی آن به کشورهای دیگر کاملا مقدور است.
علمی 9340
خبرنگار : منیر ابراهیمی زاده*انتشار: زهره محتشمی پور

۹۵/۱۰/۰۷
۲۰:۳۷

رییس دانشگاه صنعتی شریف رشد 10،5درصدی بودجه دانشگاه ها بسیار کم است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه صنعتی شریف وضعیت بودجه و منابع مالی دانشگاه ها را نامناسب خواند و گفت: رشد 10،5 درصدی بودجه سال آینده دانشگاه های سطح یک که دانشگاه شریف نیز جزء آنها است، بسیار کم است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمود فتوحی عصر سه شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف افزود: دانشگاه صنعتی شریف به لحاظ نیروی انسانی چه در بعد هیات علمی و چه دانشجویی، غنی است و بیش از 50 درصد دانشجویان این دانشگاه تحصیلات تکمیلی هستند، اما از بعد منابع مالی این تناسب وجود ندارد.
فتوحی ادامه داد: با توجه به این که مسوولان وزارت علوم به فکر آموزش عالی هستند اما باید تصمیمی گرفته شود، با بودجه هایی که دولت برای دانشگاه ها در نظر می گیرد علم و فناوری کشور با مشکل مواجه می شود.
وی افزود: یکی از کارهایی که در برنامه راهبردی این دانشگاه مد نظر است و باید انجام دهد، دستیابی به یک خودکفایی نسبی است.
فتوحی در خصوص فعالیت های پژوهشی این دانشگاه گفت: در حوزه پژوهش و فناوری جهت گیری ها و سیاست های پژوهشی دانشگاه نه تنها در انجام پژوهش های اصیل و بنیادی و حرکت در مرزهای دانش بوده بلکه به انجام پژوهش های کاربردی و حل مسایل بزرگ و اساسی کشور اهتمام داشته و دارد.
وی گفت: سیاستگذاری به منظور هدایت پژوهش ها در راستای حوزه های اولویت دار و مورد نیاز کشور نظیر انرژی، محیط زیست و سلامت، کاهش پراکنده کاری و متمرکز سازی فعالیت های پژوهشی، اولویت بخشیدن به پژوهش های هدفمند و کاربردی در راستای توسعه فناوری های مورد نیاز کشور، توسعه درآمدهای پایدار دانش بنیان دانشگاه و کمک به ارتقای رتبه دانشگاه از جمله اهداف راهبردی دانشگاه در حوزه های پژوهش ، ارتباط با صنعت و فناوری و کارآفرینی است.
فتوحی ادامه داد: افزایش میزان پژوهانه پرداختی به هیات علمی، توجه ویژه به اساتید جوان، توسعه به کارگیری پژوهشگران پسا دکتری ، ساماندهی پژوهشکده ها و سامانه های پژوهشی اقدامات برجسته حوزه امور پژوهش در سال 94-95 است
وی گفت: تعیین آیین نامه ها و قوانین مربوط به مالکیت معنوی دستاوردهای دانشگاه ، اجرای موفق برنامه توسعه و انتقال فناوری ، برنامه ریزی پژوهش و ارتباط با صنعت جهت ثروت آفرینی از جمله اقدامات برجسته دانشگاه در حوزه ارتباط با صنعت است.
وی ، طرح ریزی و ایجاد مدرسه اشتغال با هدف توانمندسازی و افزایش مهارت های شغلی دانشجویان دانشگاه، طرح ریزی و ایجاد طرح 'سفیر کارآفرینی' جهت تبادل تجربیات و توانمندسازی مراکز کارآفرینی کشور، افزایش طرفیت شتابدهنده و ایجاد بخش های تخصصی مرکز رشد در دو بخش انرژی و سلامت را از جمله اقدامات برجسته در حوزه کارآفرینی دانشگاه برشمرد.
وی یادآور شد: اخذ ردیف بودجه اختصاصی برای پارک فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال جاری برای نخستین بار از دیگر فعالیت های این دانشگاه در سال 95 است.
علمی 9340
خبرنگار : منیر ابراهیمی زاده*انتشار: زهره محتشمی پور

۹۵/۱۰/۰۷
۲۰:۵۸

امسال اعتبار تأمین و تجهیز در دانشگاه‌ها بیشتر از اعتبار احداثی بود

معاون امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن بیان اینکه برای اولین بار اعتبار تامین و تجهیز در دانشگاه‌ها بیشتر از اعتبار احداثی بود، این موضوع را تاکیدی بر بحث نگهداشت بناها در دانشگاه‌ها عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، شفیعی، در دومین همایش تخصصی کارگروه‌های نظارت مناطق عمرانی کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ضمن اشاره به بند 34 و 35 فصل 2 قانون برنامه و بودجه و ماده 24 و 28 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی، اظهار کرد: این مواد از قانون برنامه و بودجه مرتبط با بحث نظارت طرح‌های عمرانی است.
وی با بیان اینکه مراحل نظارت شامل سه بخش قبل، حین و بعد از اجرا می‌شود، گفت: هدف از نظارت قبل از اجرا جلوگیری از افزایش زیربنا، تغییر ماهیت پروژه و توجه دستگاه اجرایی به روال‌های قانونی است.
شفیعی ادامه داد: همچنین هدف از نظارت حین اجرا نیز اجتناب از تغییر مشخصات فنی فاقد توجیه منطقی، رعایت زمان‌بندی‌ها در پیشرفت فیزیکی پروژه و اعمال سیاست‌های حمایتی تشویقی یا تنبیهی است.
معاون امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: هدف از نظارت بعد از اجرا نیز مشتمل بر نگهداری فضاها و نحوه عملکرد اعتبارات تأمین و تجهیز است. نظارت از ابزارهای مهم در فرآیندهای مختلف است و نظارت دفاتر مشتمل بر کنترل هدف، هزینه، زمان‌بندی، کیفیت اجرا و حداکثر بهره‌وری می‌شود.
شفیعی اظهار کرد: امسال برای اولین بار اعتبار تامین و تجهیز در دانشگاه‌ها بیشتر از اعتبار احداثی بود که این مساله تاکیدی بر بحث نگهداشت بناها در دانشگاه‌ها است.
همچنین، مهرالله رخشان‌مهر،  مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کیفی‌کردن طرح‌های عمرانی شامل دو زمینه معماری و اجرای طرح‌های عمرانی می‌شود، اظهار کرد: به اعتقاد من موضوع اجرا مهمتر از موضوع معماری طرح‌های عمرانی است. تجربه نشان داده هر کجا که نظارت بر این دو حوزه کاهش یافته، فساد رخ داده است. به‌گونه‌ای که یا طرح به خوبی پیش نرفته و یا با بودجه بیشتری تکمیل شده است.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: اگر در این حوزه آسیب‌شناسی انجام دهیم، متوجه می‌شویم کلیدواژه کاهش کیفیت معماری و اجرای طرح‌های عمرانی «نظارت» است.
وی ضمن تاکید بر کیفی‌کردن گزارش‌های دانشگاه‌ها اظهار امیدواری کرد که گزارش‌های تیم‌های دانشگاه‌ها به سمت کیفی‌شدن پیش رود و بهبود کیفیت طرح‌های عمرانی خروجی این گزارشات باشد.

۹۵/۱۰/۰۸
۱۱:۳۱

مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث در مقطع ارشد دانشجو می‌پذیرد

مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث، در مقطع ارشد و در
4 گرایش به صورت مجازی دانشجو می‌پذیرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث، مرکز آموزش الکترونیکی این دانشگاه در مقطع ارشد و در
4 گرایش به صورت مجازی دانشجو می‌پذیرد.
مسلم خرمشاد، مدیر روابط عمومی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث در خصوص جذب دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد در سال تحصیلی 96-97 به شیوه آموزش مجازی گفت: مرکز در چهار رشته گرایش علوم حدیث در گرایش‌های نهج‌البلاغه؛ تفسیر اثری؛ کلام و عقائد اسلامی و علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو جذب می‌کند.
وی افزود: ثبت‌نام در این مرکز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org خواهد بود. دانشجویان بعد از ثبت نام و انتخاب کد 1111 تحت عنوان مجموعه الهیات معارف اسلامی ـ علوم قرآنی 1 می‌توانند شیوه مجازی را انتخاب کنند.
مدیر روابط عمومی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به ویژگی‌های آموزش الکترونیکی و مجازی این دانشگاه خاطر نشان ساخت: اعطای مدرک به فارغ‌التحصیلان دانشگاه مجازی قرآن و حدیث کاملاً معتبر و مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می‌باشد. آموزش‌ها به صورت کاملاً غیرحضوری و به صورت الکترونیکی است.
وی افزود: آزمون‌های پایان ترم تحصیلی در بیش از 30 حوزه داخل و خارج از کشور برگزار می‌گردد. از مهم‌ترین شاخصه‌های این شیوه آموزش صرفه‌جوئی در صرف هزینه و زمان است. هم‌چنین دانشجویان مجازی از امتیازات تحصیل هم‌زمان، معافیت تحصیلی نیز برخوردار خواهند شد.
خرمشاد یادآور شد: فارغ‌التحصیلان کلیه رشته‌های کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم می‌توانند در صورت تمایل کد 1111 مجموعه الهیات معارف اسلامی-علوم قرآنی را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: دانشجویان علاقه‌مند جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه الکترونیکی مرکز به آدرس vu.qhu.ac.ir مراجعه و یا با شماره 51290-021 تماس حاصل نمایند.

۹۵/۱۰/۰۷
۲۱:۴۶

گردهمایی مدیران کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های جهان

گردهمایی مدیران کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور 28 و 29 دی در دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار می‌شود.
در این گردهمایی 250 نفر از مدیران کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسان از 40 کشور دنیا و مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه‌های داخل کشور حضور دارند. این نشست دوروزه توسط وزارت علوم و با همکاری دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار می‌شود.
بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف و هم‌اندیشی برای تبادل تجربیات و دیدگاه‌های مدیران کرسی‌های آموزشی، استادان، ایران‌شناسان و ارائه گزارش ملی از وضعیت زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای مختلف از محورهای برگزاری این
گردهمایی است.

۹۵/۱۰/۰۷
۲۳:۴۳

شرایط پذیرش دانشجوی ارشد بصورت مجازی در دانشگاه کردستان

مدیر بخش آموزش مجازی دانشگاه کردستان گفت: درخواست راه اندازی چندین رشته پرمخاطب و پرکاربرد مانند رشته های حقوق, کامپیوتر, صنایع و ... در بخش مجازی به وزارت علوم را داده ایم که تا قبل از انتخاب رشته کنکور سال آینده تکلیف مجوز آنها مشخص می شود به همین منظور دانشجویان متقاضی رشته های مجازی باید حتما در کنکور ارشد امسال ثبت نام کنند و مجاز به انتخاب رشته شوند تا بتوانند این رشته ها را انتخاب کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از کرددانش دکتر پرهام مرادی مدیر بخش آموزش مجازی دانشگاه کردستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش اظهار داشت: قرار است امسال برای اولین بار در دانشگاه کردستان رشته هایی در مقطع ارشد بصورت مجازی راه اندازی شود.
وی گفت: درخواست راه اندازی چندین رشته پرمخاطب و پرکاربرد مانند رشته های حقوق, کامپیوتر, صنایع و ... در بخش مجازی به وزارت علوم را داده ایم که تا قبل از انتخاب رشته کنکور سال آینده تکلیف مجوز آنها مشخص می شود به همین منظور دانشجویان متقاضی رشته های مجازی باید حتما در کنکور ارشد امسال ثبت نام کنند و مجاز به انتخاب رشته شوند تا بتوانند این رشته ها را انتخاب کنند.
مرادی افزود: این نوع تحصیل بیشتر برای افراد شاغل و یا خانم های دارای فرزند و تمام متقاضیانی که فرصت حضور مداوم در کلاس های درس برایشان فراهم نیست مناسب است.
مدیر بخش آموزش مجازی دانشگاه کردستان ادامه داد: دانشگاه کردستان تنها دانشگاه غرب کشور است که شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را بصورت مجازی در برخی از رشته ها فراهم آورده است.
وی در مورد شرایط برگزاری کلاس های مجازی گفت: تمام امکاناتی که در کلاس درس وجود دارد شامل استاد, کتاب و جزوه بصورت زنده و از بستر اینترنت با کیفیت بالا بصورت زنده برای دانشجویان فراهم میشود و دانشجویان در ماه سه جلسه بصورت مجازی و یک جلسه بصورت حضوری در کلاس حاضر می شوند.
مرادی یادآور شد: اگر دانشجویی امکان حضور در کلاس های مجازی برایشان فراهم نشود محتویات کلاس ذخیره میشود و دانشجو هر زمان که بتواند میتواند از مطالب کلاس استفاده کند البته امتحانات این دوره بصورت حضوری برگزار میشود.
مرادی با بیان اینکه تعیین شهریه برای دانشجویان بر عهده خود دانشگاه است، تصریح کرد: هزینه شهریه توسط هیات امنای دانشگاه مشخص می شود،هر چند هزینه نهایی این رشته هنوز مشخص نیست اما مطمئنا هزینه رشته های مجازی کمتر از دوره های شبانه و آزاد است و متناسب با شرایط اقتصادی مردم استان تعریف میشود.
وی در پایان گفت: ارزش مدرک رشته های مجازی و روزانه یکی است و مورد تایید موزارت علوم است و متقاضیان از این بابت نگرانی نداشته باشند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۳۶

از نفس افتاده، جدیدترین اکران از وضعیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز

مسکوت ماندن ، عدم حمایت از تحقیقات و یافته های علمی دانشجویان و بی توجهی به نقشه جامع علمی در دانشگاه‌های استان یکی دیگر از دلایل رکود علمی در دانشگاههای استان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از اهوازنوین : “امروز دانشگاه شهید چمران اهواز نفس‌های آخر خود را در رقابت با دانشگاه‌های هم‌سن و هم‌تراز خود می‌زند. دانشگاهی باسابقه 60 ساله در حال از دست دادن جایگاه خود و تحویل آن به دانشگاه‌های تازه تأسیس است” این صحبتها بخشی از اظهارات خواجه رئیس دانشگاه چمران اهواز در خصوص مشکلات آموزشی در شورای ادارای استان است.
دانشگاه چمران اهواز یکی از قدیمی ترین دانشگاههای تراز اول علمی کشور بود که در سالهای اخیر به دلیل مشکلات متعدد دچار عقبگرد علمی شده به نحوی که درپی اعلام رتبه های سطح علمی دانشگاه های کشور، این بار دانشگاه شهید چمران اهواز به دانشگاه های دارای رتبه ی دوم در سراسر کشور نتزل یافته.
مهدی قمیشی استاد علوم آب و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز علت سقوط رتبه علمی دانشگاه چمران را کاهش بودجه چمران می داند می گوید : از سال 82 تا 94 وضعیت بودجه این دانشگاه نه تنها بهتر نشده بلکه به مراتب بدتر شده است،بودجه دانشگاه شهید چمران 92 درصد بودجه دانشگاه فردوسی مشهد بوده که اکنون به 79درصد آن رسیده است.
اکنون بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز 84 درصد بودجه دانشگاه شیراز و 87درصد بودجه دانشگاه تبریز است
قمیشی گفت: بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز بیش از 15 درصد افزایش نداشته است که بتواند وضعیت کیفی تدریس خود را پیش ببرد در حالی که بسیاری از دانشگاه ها بیش از 20 درصد افزایش بودجه داشته اند.
پارسا معاونت آموزشی دانشگاه چمران نیز آمارهای منتشر شده در رسانه ها مبنی بر جایگاه دانشگاه چمران را غیر معتبر می داند و معتقد است آمار نگران کننده تنزل رتبه دانشگاه چمران اهواز را به عدم ارسال مدارک لازم برای رتبه بندی و مهاجرت اساتید نخبه می دانند و برخی دیگر نیز عقبگرد علمی برخی مراکز آموزش عالی من جمله دانشگاه چمران را به حوزه اقتصادی گره زده و معتقدند که دانشگاه ها از نظر مالی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.
در کنار اظهار نظرهای متعدد و مشکلات مطرح شده از سوی مسئولین دانشگاه چمران در خصوص توجیه تنزل رتبه علمی دانشگاه چمران نباید از نقش وزارت علوم ، سیاست های مدیریت های پیشین و تحرکات سیاسی ، تفکرات افراطی و عبور از خط قرمزها توسط برخی احزاب در فضای علمی دانشگاه غافل شویم چه بسا که در سال های اخیر فضای دانشگاه چمران آنچنان جولانگاه افراد دارای سابقه در فتنه 88 شده بود که گاها فضای علمی دانشگاه شدیدا درگیر چالش های غیر علمی میشد.
چندی پیش رهبر معظم انقلاب در خصوص علت توقف و کاهش رشد علمی کشور هشدارهایی داده و دلیل این کندی در شتاب و حرکت رو به جلو را ایجاد فضای حاشیه ای و تبدیل آگاهی های سیاسی در دانشگاه به سیاسی کاری عنوان کردند و آن را سمی مهلک برای تولید علم در کشور دانستند.
به گزارش اهوازنوین : مطابق فرمایشات رهبری در کنار همه موارد دخیل در کاهش رتبه علمی دانشگاه چمران قطعا تبدیل آگاهی های سیاسی در دانشگاه به سیاسی کاری یکی از علل اصلی افت شدید علمی در دانشگاه 60 ساله استان خوزستان است.
از سویی دیگر نیز مسکوت ماندن و عدم حمایت از تحقیقات و یافته های علمی دانشجویان و بی توجهی به نقشه جامع علمی در دانشگاه‌های استان یکی دیگر از دلایل رکود علمی در دانشگاههای استان است.
برخی اساتید دانشگاه معتقدند دانشگاههای علمی استان باید عمده اعتبارات تخصیصی را به سمت تحقیقات و پژوهش سوق دهند زیرا رصد وضعیت دانشگاه های مطرح جهان بیانگر این مساله است که ارتقای علمی تمامی کشورهایی که در زمینه های علمی پیشرفت کرده اند، الویت های هزینه ها و اعتبارات به سمت تحقیقات بوده است و این نکته مهمی است که محققان ما هم آزمایشگاه ها و هم امکاناتشان فراهم باشد تا بتوانند تحقیقات مناسبی در زمینه هایی که کشور به آنها نیاز دارد انجام دهند.
امیدواریم سیاست گذاری و تدوین برنامه های جدید و ترغیب اساتید به پژوهش های علمی، جذب اساتید بهتر و ایجاد امکانات علمی بهتر در راستای ارتقای سطح علمی دانشگاه چمران انجام شوند و همچنین روسای دانشگاه های کشور با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری با عملیاتی ساختن نقشه جامع علمی، در چارچوب مبانی علمی و تحقیقاتی به دور از مسائل سیاسی و افراطی به رشد و شکوفایی علمی کشور تلاش کنند.
معصومه فتحعلی پور

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۰۶

نفس دانشگاههای برتر در بودجه96 گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر ، گروه حوزه و دانشگاه؛ زهرا ساختمانیان: براساس لایحه بودجه سال 96 بودجه دانشگاه های کشور حدود 13.5 درصد رشد کرده است اما سهم رشد دانشگاه های برتر کشور تنها 9 تا 10 درصد است. رشدی که شاید جوابگوی افزایش حقوق های کارکنان دانشگاه ها باشد و نتوانند نفس تازه ای به آموزش و پژوهش کشور ببخشند.
باتوجه به اینکه طی سال های گذشته بودجه دانشگاه ها به صورت کامل اختصاص داده نشد بنابراین دانشگاه ها با حجمی از مشکلات مالی در حوزه های پرداخت حقوق، آموزش و پژوهش مواجه هستند و نمی توانند از زیر بار این مشکلات با بودجه های فعلی کمر راست کنند.
به دلیل شیب بسیار ملایم رشد بودجه دانشگاه های برتر در سال 96 نمی توان انتظار داشت این مراکز شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی را تجربه کنند.طبق گفته روسای دانشگاه ها در سال آینده وضعیت بودجه ای برای دانشگاه های کوچک تر مطلوب است اما نمی توان انتظار داشت دانشگاه های بزرگ و برتر کشور به دلیل شیب بسیار ملایم رشد بودجه خود در سال آینده شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی را دنبال کنند.
باتوجه به گلایه روسای دانشگاه ها از بودجه سال آینده مراکز آموزشی به سراغ روسای دانشگاه های برتر کشور رفتیم که بیشترین اعتراض را به بودجه های خود در سال آینده دارند تا از وضعیت رشد بودجه ای این مراکز و مشکلات پیش روی آنها باخبر شویم.
توقف فعالیت های آموزشی و پژوهشی با بودجه های فعلی
دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه های بزرگ و برتر کشور است که رشد بودجه آن برای سال آینده 9 تا 10 درصد در لایحه بودجه پیش بینی شده است و طبق اعلام مجید ارشاد لنگرودی رئیس سابق دانشگاه شیراز این میزان رشد نمی تواند پاسخگوی نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه باشد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با این میزان افزایش بودجه تنها می توانیم حقوق کارمندان و اساتید را افزایش دهیم.
رئیس سابق دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: با این میزان رشد بودجه بسیاری از برنامه ها و فعالیت های دانشگاه در سال آینده با اختلال مواجه خواهد شد.
ارشاد لنگرودی با بیان اینکه دانشگاه ها نقش ویژه ای در توسعه کشور دارند، گفت: به دلیل اهمیت جایگاه دانشگاه ها امیداوریم مسئولان کشور بودجه مناسبی را برای این مراکز در نظر گیرند.
وی عنوان کرد: دانشگاه های بزرگ برای دستیابی به اهداف علمی و آموزشی خود نیازمند حداقل 20 درصد افزایش بودجه هستند.
رشد بودجه دانشگاه های برتر کمتر از متوسط آموزش عالی
هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان که وضعیت رشد بودجه این دانشگاه و به خصوص دانشگاه های برتر کشور را برای سال آینده مطلوب ارزیابی نمی کند، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: رشد بودجه دانشگاه های برتر کشور در وضعیت خوبی قرار ندارد.
وی عنوان کرد: رشد بودجه آموزش عالی برای سال آینده حدود 13 درصد پیش بینی شده است اما این رشد برای دانشگاه های برتر کمتر از متوسط رشد آموزش عالی پیش بینی شده است.
رئیس دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: رشد بودجه این دانشگاه برای سال آینده حدود 11.8 درصد است که این میزان رشد نمی تواند پاسخگوی نیازهای دانشگاه در حوزه های آموزشی و پژوهشی باشد.
تولید علم سهم دانشگاه های برتر؛ بودجه «هیچ»
با وجود آنکه 75 درصد تولید علم کشور به واسطه دانشگاه های برتر صورت می گیرد اما مسئولان این دانشگاه ها گلایه دارند که با بودجه های فعلی نمی توان شاهد شکوفایی بیشتر توانمندی های این مراکز در کشور بود.
محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وزارت علوم به دنبال بین المللی سازی و ارتقا علمی و آموزشی دانشگاه ها است اما با بودجه های فعلی نمی توان انتظار داشت تا این مراکز بتوانند در این مسیر قدم بردارند.
تخصیص بودجه به دانشگاه ها برمبنای سرانه و تعداد دانشجو روش مناسبی نیست.وی که رشد بودجه این دانشگاه را برای سال 96 حدود 11 درصد عنوان می کند معتقد است این رشد بودجه مناسب با فعالیت های دانشگاه بزرگی مانند دانشگاه شریف نیست.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: تخصیص بودجه به دانشگاه ها برمبنای سرانه و تعداد دانشجو روش مناسبی بشمار نمی رود.
فتوحی اظهار داشت: بودجه دانشگاه ها برمبنای سرانه دانشجویی تقسیم می شود که براین اساس بودجه برای دانشجویان کارشناسی 4 سال، برای دانشجویان کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری نیز 4 سال تعیین شده است.
وی عنوان کرد: این درحالی است که به دلیل سختگیری ها و تاکید بر کیفیت آموزشی میزان ماندگاری دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به طور متوسط بیشتر از دیگر دانشگاه های کشور است.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: براین اساس بودجه این دانشگاه برمبنای تعداد 9 هزار و 600 دانشجو تعیین می شود این درحالی است که اکنون در این دانشگاه 10 هزار و 700 دانشجو شاغل به تحصیل وجود دارد.
فتوحی افزود: با روند فعلی این دانشگاه از نظر دریافت و تخصیص بودجه متضرر می شود و امیدواریم اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.
نارضایتی بودجه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز از رشد بودجه این دانشگاه برای سال 96 راضی نیستند و معتقدند با این روند مشکلات همچنان مهمان این دانشگاه خواهد بود .
احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با خبرنگار مهر رشد بودجه این دانشگاه برای سال آینده را حدود 10 درصد عنوان کرد و گفت: با این روند نمی توان انتظار داشت تا مشکلات دانشگاه از بین برود.
وی عنوان کرد: این میزان رشد بودجه نمی تواند نیازهای دانشگاه را پاسخ دهد.
دانشگاه های برتر مجازات می شوند
محمود مدرس هاشمی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان که روند رشد بودجه دانشگاه های برتر را نوعی مجازات این مراکز قلمداد می کند درگفتگو با خبرنگار مهر گفت: در روند تخصیص بودجه هیچ نوع امتیاز خاصی برای دانشگاه های برتر کشور دیده نشده و با این روند به نظر می رسد این دانشگاه ها مجازات شوند.
وی عنوان کرد: رشد بودجه دانشگاه های کشور حدود 13 درصد برای سال 96 تعیین شده این درحالی است که دانشگاه های برتر تنها رشدی 10 درصدی داشته اند که این میزان رشد بسیار تعجب آور است.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه رشد بودجه این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه های برتر کشور حدود 10 درصد است، گفت: به نظر می رسد در روند تخصیص بودجه دانشگاه ها برعکس عمل شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز که معتقد است با شرایط فعلی بودجه دانشگاه ها همچنان باید مشکلات مالی خود را به دوش بکشند، گفت: این میزان رشد بودجه دانشگاه های برتر بسیار تعجب آور است و به نظر می رسد در این مسیر برعکس عمل شده است.
پاسخگویی به مسائل روزمره دانشگاه ها با بودجه های فعلی
محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت نیز معتقد است با روند فعلی بودجه و تخصیص هایی که طی سال های گذشته به دانشگاه ها اختصاص یافته تنها می توان نیازهای روزمره دانشگاه ها را عملیاتی کرد.
وی با بیان اینکه رشد بودجه این دانشگاه برای سال 96 حدود 9 درصد بوده است، گفت: این درحالی است که برای سال آینده حقوق کارمندان دانشگاه باید 10 درصد افزایش یابد.
ماموریت اصلی دانشگاه ها ایجاد توسعه پایدار است اما با بودجه های فعلی نمی توان انتظار داشت این ماموریت محقق شود.رئیس دانشگاه علم و صنعت که از روند اختصاص بودجه و تخصیص ها به دانشگاه های کشور به خصوص دانشگاه های برتر کشور گلایه دارد، افزود: با وضعیت فعلی به نظر می رسد سال آینده نیز روال گذشته در دانشگاه ها دنبال شود.
برخوداری خاطرنشان کرد: ماموریت اصلی دانشگاه ها ایجاد توسعه پایدار است اما با بودجه های فعلی نمی توان این ماموریت را محقق کرد.
وی عنوان کرد: صحبت های مختلفی با نهادی مرتبط از جمله وزارت علوم و سازمان مدیریت درخصوص بودجه دانشگاه ها صورت گرفت اما به دلیل مشکلات بودجه ای کشور در نهایت رشد بودجه ای حدود 9 تا 10 درصد برای دانشگاه های برتر کشور تعیین شد.
بن بست فعالیت های دانشگاه های برتر به دلیل کمبود بودجه
محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز نیز رشد بودجه این دانشگاه را برای سال 96 کافی نمی داند و معتقد است با این روند فعالیت های دانشگاه جلو نخواهد رفت.
وی افزود: رشد این دانشگاه برای سال 96 حدود 11 درصد است که این رشد برای ادامه فعالیت های علمی و آموزشی این دانشگاه کافی نیست و این درحالی است که افزایش افقی و عمومی دستمزدهای کارکنان دانشگاه بیش از 20 درصد خواهد بود.
نماد آموزش عالی تنها 10 درصد رشد بودجه دارد!
دانشگاه تهران نیز در لایحه سال 96 رشد بودجه ای 10 درصدی دارذ که این رشد نمی تواند زمینه توسعه فعالیت های این دانشگاه را در حوزه های مختلف به خصوص حوزه بین الملل فراهم کند.
محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بودجه دانشگاه تهران برای سال آینده حدود 10 درصد رشد داشته البته مهم این است که تخصیص ها چگونه انجام شود.
وی تاکید کرد: قرار است بخشی از بودجه پژوهشی دانشگاه ها از طریق جدول 14 تامین شود که اگر بودجه این جدول اختصاص یابد بخشی از مشکلات دانشگاه ها برطرف خواهد شد.
گوشه گیری علوم انسانی در بودجه
دانشگاه علامه طباطبایی دانشگاهی که نماد علوم انسانی کشور است و به عنوان یکی از دانشگاه های برتر فعالیت می کند گویی در اختصاص بودجه به حاشیه رفته است چراکه رئیس این دانشگاه معتقد است بودجه دانشگاه برای سال آینده تنها در حوزه حقوق و دستمزد رشد داشته و برای مابقی ردیف ها بودجه ای در نظر گرفته نشده است.
حسین سلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: می توان گفت برای سال 96 بودجه دانشگاه علامه هیچ تغییری نکرده و مانند سال 955 خواهد بود.
وی افزود: برای سال 96 تنها در فصل حقوق و دستمزد دانشگاه رشد 20 درصدی داشتیم که این رشد به دلیل جذب اعضای هیات علمی جدید بوده است.
تخصیص به موقع بودجه درمان درد دانشگاه ها
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه فردوسی مشهد در میان دانشگاه های برتر کشور وضعیت مناسب تری را درخصوص رشد بودجه داشته اند و شاهد رشد حدود 14 درصدی هستند.
در واقع روسای این دو دانشگاه معتقدند زمانی رشد بودجه رضایت بخش است که تخصیص ها در سال های مختلف به موقع و کامل صورت گیرد.
این درحالی است که دانشگاه های کشور از عدم تخصیص های به موقع به خصوص در سال 94 رنج می برند و این وضعیت موجب شده تا اکنون مشکلات زیادی را به دوش بکشند.
مدل بودجه ریزی سال 96 برای دانشگاه ها
وزارت علوم نحوه اختصاص بودجه به دانشگاه ها در سال 96 را براساس فعالیت های پژوهشی موثر، میزان تولید علم، انتقال فناوری و فعالیت های بین المللی اعلام کرده است.
محمد حسین امید، معاون اداری و مالی وزارت علوم با بیان اینکه دولت معتقد است بودجه ریزی باید بر مبنای عملکرد باشد، گفت: ما به دنبال اختصاص بودجه به دانشگاه ها بر مبنای عملکرد آنها هستیم به طور مثال اگر دانشگاه برتری یک دانشجوی استاندارد تربیت کند ما بودجه لازم برای تربیت این دانشجو را اختصاص خواهیم داد.
وی عنوان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه دانشگاه ها باید وابستگی خود را به منابع مالی دولتی در زمینه هزینه های جاری کم می کردند که از ابتدای دولت یازدهم این موضوع مدنظر قرار گرفت و در پایان سال 95 پیش بینی می کنیم میزان استفاده از درآمد اختصاصی در دانشگاه ها به 35 درصد و در پایان سال 96 به 40 درصد برسد.
معاون اداری و مالی وزارت علوم گفت: همچنین برنامه داریم تا پایان برنامه ششم میزان استفاده از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها در هزینه های جاری را به 50 درصد برسانیم.
امید تاکید کرد: دانشگاه ها از طریق فروش خدمات، انتقال فناوری، اجرای پژوهش های کاربردی و پذیرش دانشجوی نوبت دوم و پولی می توانند درآمدهای اختصاصی خود را افزایش دهند.
دانشگاهها نباید سربار دولت باشند
طبق اسناد بالا دستی کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، توسعه علم و فناوری و افزایش کیفیت آموزشی مورد تاکید است اما در سال های گذشته به دلیل رشد نامطلوب و عدم اختصاص کامل بودجه به دانشگاه ها، فعالیت های علمی و آموزشی این مراکز تحت الشعاع قرار گرفته است.
عدم اختصاص بودجه لازم به دانشگاه ها موجب شده تا مشکلات زیر ساختی نیز به مشکلات آموزشی و پژوهشی این مراکز اضافه شود.ناگفته نماند که دانشگاه های برتر کشور به دلیل قدمت زیاد خود با مشکلات زیرساختی مانند ساختمان های فرسوده آموزشی، پژوهشی و خوابگاهی مواجه هستند که عدم اختصاص بودجه لازم به این مراکز در سال های گذشته موجب شده تا مشکلات زیرساختی نیز به مشکلات آموزشی و پژوهشی این مراکز افزوده شود.
همچنین طبق سیاست های وزارت علوم رتبه بین المللی دانشگاه های بزرگ و مطرح کشور باید در جهان ارتقا یابد اما در شرایطی که دانشگاه ها به دلیل کمبود بودجه حتی نمی توانند حقوق کارمندان و اعضای هیات علمی خود را به موقع پرداخت کنند، نمی توان انتظار داشت با روال فعلی این سیاست عملیاتی و محقق شود.
از سوی دیگر مسئولان دولتی و وزارت علوم بارها تأکید کرده اند که انتظارشان از دانشگاهها به ویژه دانشگاههای بزرگ کسب درآمد اختصاصی است. در بندهای برنامه توسعه هم آمده است که باید به این هدف دست یافت. به عبارت دیگر همه تلاش در این راستا است که دانشگاهها سربار دولت نباشند و هر چه زودتر مستقل شوند. اما لازم به ذکر است که برای مستقل شدن و کسب درآمد باید زیرساختهای اساسی فراهم شود سئوال اینجاست که آیا دانشگاههای ما در وضعیت کنونی توانایی و فرصت تحقق چنین هدفی را دارند یا برای رسیدن به این هدف باید زیرساختهایی فراهم شود؟ تا فراهم شدن موقعیت، دانشگاهها به جای کسب درآمد از طریق محصولات فناورانه بیشتر به جذب دانشجوی پولی روی می آورند. کاری که طی سالهای اخیر با استقبال زیادی از سوی آنها مواجه شده و این وجهه از درآمدزایی در آموزش عالی بیشتر نمود پیدا کرده است.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۹:۳۲

عضو هیات علمی دانشگاه علامه: شکل‌گیری قارچ گونه تشکلهای دولت ساخته در دانشگاهها

عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: سیاست ایجاد تشکل های دولت ساخته از سوی دولت و وزارت علوم شکل گرفته است و بسیاری از این تشکل ها بدون اخذ مجوزهای لازم و قارچ گونه تشکیل شده اند.

خبرنامه دانشجویان ایران: عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: سیاست ایجاد تشکل های دولت ساخته از سوی دولت و وزارت علوم شکل گرفته است و بسیاری از این تشکل ها بدون اخذ مجوزهای لازم و قارچ گونه تشکیل شده اند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، غلامرضا خواجه سروی گفت: در ابتدای دولت یازدهم با این استدلال که تشکل ها و اتحادیه های موجود در دانشگاه های کشور مربوط به یک جناح هستند زمینه ایجاد و شکل گیری تشکل های جدید فراهم شد.
معاون فرهنگی سابق وزارت علوم افزود: بنابراین شاهد این موضوع بودیم که بسیاری از این تشکل ها به صورت های مختلف با حمایت های دولت ایجاد شدند که این نوع تشکل ها به عنوان ابزار بشمار می روند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه افزود: طی سال های گذشته شاهد جنبش احیا در وزارت علوم بودیم و این روند در دانشگاه آزاد که یک دانشگاه غیر دولتی نیز بشمار می رود ایجاد شد و شاهد شکل گیری تشکل های جدید با حمایت دولت در این مراکز بودیم.
خواجه سروی با بیان اینکه ایجاد تشکل های دولت ساخته به دو شکل صورت می گیرد، عنوان کرد: در نوع اول زمینه لازم برای تشکل های دانشجویی جدید وجود داشته و این امر به راحتی و با حمایت دولت محقق شد.
وی تاکید کرد: در نوع دوم نیز شاهد ایجاد تشکل های دانشجویی در دانشگاه آزاد بودیم که می توان این تشکل ها به عنوان دولت ساخته و از بالا به پایین عنوان کرد.
احیا پنهان تشکل های دانشجویی غیرقانونی در دانشگاه ها
عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: برخی از تشکل هایی که در سال های گذشته به عنوان تشکل های غیرقانونی اعلام شدند اکنون به صورت پنهان و ناپیدا مجددا در دانشگاه ها احیا شدند.
خواجه سروی تاکید کرد: بسیاری از تشکل های دولت ساخته اکنون به دنبال این هستند که تبدیل به اتحادیه شوند و به نوعی در محیط دانشگاه ها ماندگار شوند.
وی افزود: در مقابل تلاش برای راه اندازی تشکل های دولت ساخته در دانشگاه ها شاهد این هستیم که تلاش می شود برخلاف سیاست های نظام و اسناد بالا دستی اتحادیه های موجود و بسیج دانشجویی تضعیف شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: نگاه ابزاری به تشکل های دانشجویی نگاهی خطرناک و ناپسند بشمار می رود.
خواجه سروی عنوان کرد: باتوجه به اینکه طبق اسناد بالا دستی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکل های دانشجویی باید به صورت مستقل ایفای نقش کنند اما اکنون موارد زیادی از ایجاد تشکل های دولت ساخته در دانشگاه ها مشاهده می شود.
وی افزود: متاسفانه این سیاست از سوی دولت و وزارت علوم شکل گرفته است و بسیاری از این تشکل ها بدون اخذ مجوزهای لازم به صورت قارچ گونه تشکیل شده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه گفت: تاسیس و ایجاد تشکل های فله ای و یک شبه در دانشگاه ها به واسطه وجود نگاه ابزاری به این نهادها است که در زمان های نزدیک به انتخابات از آنها استفاده می شود و در دیگر زمان ها نیز به شکل های دیگر از این تشکل ها استفاده خواهد شد.
خواجه سروی تاکید کرد: استفاده ابزاری از تشکل های دانشجویی در اردوگاه اصلاح طلبان و دولت حاکم سابقه چندساله دارد که از این طریق تشکل های دانشجویی به عنوان سرباز و پیاده نظام جریان حاکم ایفای نقش کنند.
نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه ها بر فعالیت تشکل ها
وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مراجع نظارت و رسیدگی به فعالیت تشکل های دانشجویی هستند، گفت: این نهادها لازم است بررسی های لازم را انجام دهند و اگر تخلف قانونی در این زمینه رخ داده است وزارتخانه های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد را ملزم به اجرای قانون کنند.
معاون فرهنگی سابق وزارت علوم با بیان اینکه روند صدور مجوز برای ایجاد تشکل های دانشجویی زمان بر است، خاطرنشان کرد: بنابراین ایجاد تشکل های دانشجویی در زمان کوتاه شائبه برانگیز است و نمی توان گفت روند صحیحی طی شده است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۵۲

امضای تفاهم‌نامه مشترک بین دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه نیرو برای توسعه دانش و فناوری صنعت برق

آاونا : تفاهمنامه ای بلند مدت با هدف همکاری آموزشی پژوهشی بین دانشگاه سیستان و بلوچستان به نمایندگی دکتر علیرضا بندانی رئیس دانشگاه و پژوهشگاه نیرو به نمایندگی آقای دکتر محمدصادق قاضی‌زاده، رئیس پژوهشگاه منعقد گردید.

آاونا : به گزارش دفتر دانشگاه در تهران، به‌ منظور استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای دانشگاه و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنعت برق کشور تفاهمنامه ای بلند مدت با هدف همکاری آموزشی پژوهشی بین دانشگاه سیستان و بلوچستان به نمایندگی دکتر علیرضا بندانی رئیس دانشگاه و پژوهشگاه نیرو به نمایندگی آقای دکتر محمدصادق قاضی‌زاده، رئیس پژوهشگاه منعقد گردید.
با امضای این تفاهم‌نامه، پژوهشگاه متعهد می‌گردد در راستای انسجام بخشی و حمایت از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهشِ محققین پسادکتری حول محور پروژه‌های سیاست‌پژوهی و آینده‌نگاری مورد تاکید پژوهشگاه، تحقق اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسیهای تخصصی و دعوت به همکاری اعضای هیئت علمی وابسته اهتمام ورزد. حمایتهای پژوهشگاه به تناسب و بصورت ایجاد بستر مناسب برای بهره‌مندی دانشگاه از حمایتهای صنعت برق و یا حمایت مستقیم توسط پژوهشگاه خواهد بود. همچنین دانشگاه متعهد می‌گردد برای تسریع اجرای موضوعات مندرج در این تفاهم‌نامه شامل برنامه‌ریزی موضوع پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری و نیز پژوهشِ محققین پسادکترای علاقمند به استفاده از تسهیلات طرح شده در این تفاهم‌نامه در راستای موضوعات تحقیقاتی و طرح های پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه، اعطای فرصتهای پژوهشی، کرسیهای تخصصی و همکاری اعضای هیئت علمی وابسته تلاش و همکاری نماید.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۰۱

اعلام اسامی پژوهشگران برتر اعلام شد

این پژوهشگر دانشگاه شریف در خصوص نتایج این پروژه اظهار کرد: نتایج بدست آمده از فعالیت‌ها و تحقیقات علمی منجر به ابداع، طراحی و ساخت کامل یک ماشین 6 محوره کنترل عددی CNC شد که می‌تواند تحول شگرفی در سرعت، دقت وکیفیت فرآیند ساخت ماهیچه و مدل‌های زیره کفش ایجاد کند.

خبرنامه دانشجویان ایران: همکاری مشترک دانشگاه صنعتی شریف با صنعت، تحولی شگرف در صنعت کفش کشور را پدید آورد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ظهر امروز در حاشیه مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف، ماشین 6محور cnc حاصل کار جمعی از پژوهشگران این دانشگاه توسط وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری رونمایی شد.
ایده طراحی و ساخت ماشین‌های کنترل عددی (CNC ) سال‌ها است که در کشورهای پیشرفته صنعتی اجرا شده و کشورهای در حال توسعه تلاش می‌کنند تا تکنولوژی این صنعت را در کشورهای خود بومی کنند. بدیهی است نوآوری در این صنعت نیز می‌تواند برای سازندگان این‌گونه ماشین‌ها یک برتری نسبی را ایجاد کند.
موضوع ابداع، طراحی و نظارت بر ساخت ماشین 6 محور CNC برای استفاده در صنایع قالب‌سازی و صنعت ساخت قالب‌های زیره و ماهیچه کفش بعنوان فعالیت پژوهشی در دوره پسا دکترای دانشگاه صنعتی شریف (طرح جذب فارغ التحصیلان خارج از کشور با حمایت مالی بنیاد نخبگان) از بهمن ماه سال 1394 در دانشکده مهندسی مکانیک و به سفارش دانشگاه جامع علمی کاربردی کوشا آغاز شد.
سیدرضا بشارتی پژوهشگر پسا دکترای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف در خصوص این طرح گفت: به منظور ارزیابی‌های فنی و انجام بررسی‌های مختلف جلسات متعددی با کارشناسان شرکت صنایع قالب‌سازی کوشا برگزار شد.
وی افزود: ایده پردازی و طراحی ماشین مذکور تا انتهای سال 1394 به طول انجامید و مراحل ساخت آن از اردیبهشت سال 1395 در فضایی که بدین منظور از طرف سفارش دهنده (دانشگاه علمی کاربردی کوشا) در اختیار قرار داده شده بود با سرمایه مستقیم آنان آغاز شد.
این پژوهشگر دانشگاه شریف در خصوص نتایج این پروژه اظهار کرد: نتایج بدست آمده از فعالیت‌ها و تحقیقات علمی منجر به ابداع، طراحی و ساخت کامل یک ماشین 6 محوره کنترل عددی CNC شد که می‌تواند تحول شگرفی در سرعت، دقت وکیفیت فرآیند ساخت ماهیچه و مدل‌های زیره کفش ایجاد کند.
بشارتی عنوان کرد: مشخصات ویژه این ماشین توانایی‌های متخصصان صنعت کفش کشور را در راستای ارتقاء توان تکنولوژیکی در مقایسه با روشهای قبل بصورت چشمگیر افزایش خواهد داد.
بعد از رونمایی ماشین، پژوهشگران برگزیده دانشکده ها از نظر عملکرد پژوهشی در سال 95 به شرح زیر تقدیر شدند:

۹۵/۱۰/۰۸
۱۰:۳۴

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تفرش و دانشگاه ETS کانادا

دانشگاه تفرش و دانشگاه ETS کانادا تفاهم‌نامه همکاری‌ علمی امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه پیرو پیگیری‌های مهندس جلالی نماینده و مشاور دانشگاه تفرش در امور بین‌الملل در امریکای شمالی، به‌منظور ایجاد ارتباط و همکاری‌های علمی دانشگاه‌های کانادا با دانشگاه تفرش صورت پذیرفت و تفاهم‌نامه فی‌مابین دو گروه پژوهشی امضا شد.
در حاشیه امضای این تفاهم نامه، مهندس جواد جلالی عضو سابق هیئت علمی دانشگاه تفرش هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه را تبادلات علمی و همکاری‌های دانشگاهی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین این دو گروه دانست.
وی با اشاره به نقشه جامع علمی کشور و اهمیت گسترش همکاری در حوزه‌های علوم و فناوری با مراکز علمی معتبر بین‌المللی و سیاست‌های کلی علم و فناوری در گسترش پژوهش و فناوری افزود: نظر به ظرفیت‌های دانشگاه تفرش و علاقه‌مندی برای گسترش و توسعه همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های خارج از کشور، در راستای حمایت از طرح‌های دانشگاهی و توسعه همکاری‌های علمی دانشگاه تفرش در قالب ایجاد کارگروه‌های چند تخصصی مشترک با دانشگاه‌های کانادا در چارچوب قوانین دو کشور تفاهم‌نامه‌ همکاری به امضا رسید.
وی افزود: این تفاهم‌نامه بین گروه پژوهشی "شکل‌دهی سوپر آلیاژها" به نمایندگی دکتر جهازی عضو هیئت علمی دانشگاه ETS و گروه "رباتیک و اتوماسیون" به نمایندگی دکتر حسین حیدری عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه تفرش منعقد شد.
مهندس جلالی در مورد برخی جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: با انعقاد این تفاهم‌نامه، زمینه برگزاری سمینارهای تخصصی مشترک، زمینه‌های تبادل دانشجو در سطح کارشناسی ارشد و دکتری و استاد، برگزاری کنفرانس‌های و پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی و استفاده از آزمایشگاه‌های یکدیگر، هدایت دانشجویان توسط استادان مشترک کانادایی و ایرانی گروه، فرصت‌های مطالعاتی استادان و تحقیقاتی کوتاه‌مدت برای دانشجویان دکترا را گسترش می یابد.
نماینده افتخاری دانشگاه تفرش در کانادا، گفت: دانشگاه تفرش در جهت تحقق شعار سال 95 ”اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل“ و با توجه به پتانسیل شهرستان تفرش با فضای بکر و آرام آن‌که مهیا برای تحقیق و پژوهش است، دانشگاه تفرش درصدد است تا همکاری‌های علمی و پژوهشی خود با دانشگاه‌های مطرح خارج از کشور به‌خصوص در کشور کانادا گسترش دهد.
مهندس جلالی ادامه داد:در همین راستا دانشگاه تفرش در حال مذاکره برای انعقاد تفاهم‌نامه دیگری بین گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر علی قریشی مدیسه از دانشگاه University of British Columbia (UBC) کانادا و گروه پژوهشی" پایش کمی و کیفی سیالات" به نمایندگی دکتر محمدرضا برومند از دانشگاه تفرش در زمینه‌های انرژی‌های تجدید پذیر و محیط‌زیست است. مهندس جلالی اظهار داشت: این تفاهم‌نامه‌ها بستر مناسبی برای شکل‌گیری ارتباطات اعضای هیئت علمی دانشگاه تفرش و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در آینده فراهم کرده و استادان و دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند از این بستر جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی استفاده کنند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

برگزاری نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با معاون جمعیت هلال احمر استان گلستان

با توجه به اهمیت فعالیت های اجتماعی برای جوانان، بویژه دانشجویان و دانشگاهیان و همچنین باتوجه به مأموریت مشترک دانشگاه و جمعیت هلال احمر، نشست مشترکی بین مسئولان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و جمعیت هلال احمر استان گلستان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کریمی معاون اجتماعی و امور جوانان جمعیت هلال احمر گلستان هدف از حضور در دانشگاه را آشنایی بیشتر دو سازمان با هم و ایجاد هماهنگی و رفع موانع فعالیت های مشترک عنوان کرد.
دکترکاشانی نژاد معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز دراین جلسه درباره موانع موجود درخصوص چالش ها و فرصت های موجود جهت توسعه فعالیت های مشترک، مواردی را بیان کرد.
درادامه دکترعلی عرب مدیرحمایت و پشتیبانی فرهنگی و کارشناس امور کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان ضمن اشاره به سابقه فعالیت های کانون هلال احمر موانع قانونی موجود و همچنین راه کارهای اجرایی برطرف کردن این موانع را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.
همچنین صنوبری مسئول امورجوانان هلال احمر شهرستان گرگان و محمودی کارشناس کانون های دانشجویی استان و بختیاری از کارشناسان حوزه جوانان هلال احمر شهرستان گرگان نقطه نظرات خود را در زمینه فعالیت های مشترک دانشگاه و جمعیت هلال احمر را مطرح کردند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

برگزاری جلسه شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های استان گلستان دردانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

جلسه شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های استان گلستان با موضوع برگزاری مراسم روز بصیرت و میثاق امت با ولایت به مناسبت حماسه نهم دی ماه، برنامه های دهه فجر و اردوی دانشجویی راهیان نور دردانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، از موارد مطرح شده دراین جلسه که با حضور نمایندگان دانشگاه های استان برگزارشد، می توان به برنامه های بزرگداشت های حماسه 9 دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت که طی روزهای هفتم و نهم دی ماه درسالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و مصلی وحدت گرگان برگزار می شود، اشاره کرد.
گفتنی است دراین جلسه به نحوه اجرای مراسم دهه فجر در دانشگاه های استان و زمان اعزام و ریز برنامه های اردوی دانشجویی راهیان نور در سال جاری نیز اشاره شد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان با حضور دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، دکتر مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار تویسرکان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم دکتراکبر خدابخشی رئیس دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان ضمن تبریک ایام و خیر مقدم به میهمانان گرامی، شرح مختصری از وضعیت و پیشرفت های این دانشکده ارائه کرد.
در ادامه دکتر غلامی از حضور در میان دانشجویان و خانواده های شان ابراز خرسندی کرد و خیرین مهندس نریمان بحری اصفهانی و مهندس محمد ذولفقاری طی سخنرانی هایشان جشن دانش آموختگی دانشجویان را تبریک گفتند.
سپس دکتر مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک و امید بخشی به دانشجویان فارغ التحصیل، از تشکیل کمیسیون اشتغال در مجلس شورای اسلامی با هدف برنامه ریزی در جهت ایجاد اشتغال در بدنه دولت خبر داد و به بیان پاره ای از مسائل و سیاست های مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت از مراکز آموزشی تازه تاسیس، خیر ساز پرداخت.
همچنین، به مناسبت قدردانی از زحمات بی شائبه و با ارزش خیرین گرامی در ساخت، راه اندازی و اداره دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان و گامی مؤثر که ایشان در راستای توسعه و اعتلای علم و دانش در کشور برداشتند، با اهدا لوح تقدیر و هدیه از حاج ناصر بحری اصفهانی و مهندس محمد ذولفقاری تجلیل شد.
در پایان این مراسم، دانش آموختگان برتر در سه رشته مهندسی صنایع، مهندسی صنایع غذایی و مهندسی فناوری اطلاعات(IT) ، مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته و به منظور تشویق بیشتر این دانش آموختگان، خیرین با دستان پرخیر و برکت خود در کنارمسئولان حاضر در برنامه، هدایای نفیسی به آنها اهدا کردند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

دانشگاه یزد و دانشگاه UTM مالزی تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند

درنشستی با حضور پروفسور کاماریه اسماعیل مدیر دفتر تجاری سازی ICC دانشگاه UTM و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد، در خصوص پیش‌نویس تفاهم نامه MOU بین دانشگاه UTM و دانشگاه یزد بحث و تبادل نظر انجام شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترحبیب زارع رئیس پردیس آزادی و مسئول راه‌اندازی مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت: دراین نشست که پروفسور زینب بنت خلیفه رئیس دانشکده مدیریت UTM و مشاور تحقیقاتی وزارت گردشگری کشور مالزی و رئیس دفترهمکاری های علمی و بین‌المللی حضورداشتند دو طرف با تبیین توانمندی‌های دانشگاه‌های خود، بر نیازهایی که می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر باشد تبادل نظر کردند.
وی افزود: در نهایت مقررشد که پیش‌نویس اولیه MOU درسطوح مدیریتی دو دانشگاه مطرح و پس از تکمیل به امضای طرفین برسد.
دکترزارع تصریح کرد: برای عملیاتی شدن MOU و دستیابی به آن نیز مباحثی مطرح که ازجمله مقررشد برنامه سفری درفروردین ماه 1396 برای بازدید و شرکت در کارگاه های انتقال تجربیات کشور مالزی در زمینه های اکوسیستم کارآفرینی تکنولوژیک و صنعت گردشگری، برنامه ریزی و انجام شود و همچنین از منابع تامین شده از طریق نهاد ارشمیدس، زمینه شکل گیری پژوهش مشترک بین دو دانشگاه، بویژه در زمینه های فوق فراهم شود.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

سخنرانی علمی عضو هیئت علمی موسسه شتابدهنده پروتون-نوترون بزرگ اروپادر دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد

سخنرانی علمی دکتر محمد اشراقی از موسسه شتابدهنده پروتون-نوترون بزرگ اروپا با عنوان “شتابدهنده ESS و کاربرد آن” در دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری با حضور استادان گروه فیزیک و جمعی از دانشجویان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر اشراقی در این سخنرانی به توضیح مراحل ساخت، نصب و راه اندازی این شتابدهنده و همچنین کاربرد آن در صنعت پرداخت.
وی افزود:هدف اصلی پروژه تولید باریکه نوترونی سرد جهت استفاده در مصارف پژوهشی و صنعت می باشد و در این شتابدهنده، در مرحله اول هدف تولید پرتوی پروتون با انرژی بالا است که این پرتوی پروتون از طریق تونل های بزرگ زیرزمینی با طول 400 متر توسط میدان های مغناطیسی و آهن رباهای بسیار بزرگ همگرا شده به سمت هدفی از جنس تنگستن هدایت می شود. باریکه پروتونی در برخورد با هدف تنگستن خالص، تولید نوترون های با انرژی بالا کرده و سپس توسط متعادل کننده های اطراف هدف که از جنس آب یا هیدروژن مایع می باشد به نوترون های سرد تبدیل می شوند. سپس این نوترون های تولید شده توسط چندین کانال مخصوص جهت استفاده در امور تحقیقاتی به آزمایشگاه های مورد نظر هدایت می شوند.
وی همچنین به این موضوع نیز اشاره کرد که بخش اول آن در سال 2018 و بهره برداری کامل از این شتابدهنده در سال 2025 خواهد بود.
همچنین در ابتدای سخنرانی دکتر علوی به همکاری دانشگاه حکیم سبزواری با سایر دانشگاه ها همانند تورین ایتالیا جهت اعزام دانشجویان فرصت مطالعاتی دوره دکترا و مشترک دوره دکتری اشاره کرده و با توجه به پتانسیل های دانشگاه حکیم سبزواری خواهان همکاری گسترده تر با دانشگاه و موسسات تحقیقاتی مانند دانشگاه لوند و شتابدهنده ESS اروپا شد.
گفتنی است بخشی از سوابق پژوهشی دکتر اشراقی گذراندن دوره پست دکترا در موسسه سرن سوییس و دانشگاه لوند سوئد است و اکنون وی به عنوان مسئول workpakage در باریکه شتابدهنده در ESS مشغول به کار می باشد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

برگزاری سلسله نشست های تخصصی شمیم یاس در دانشگاه صنعتی کرمانشاه

سلسله نشست های تخصصی شمیم یاس پیرامون مسائل دختران و خانواده با محوریت معیارها و ملاک های ازدواج موفق به همت کانون فرهنگی دخترانه تسنیم و با حضور کارشناس امور بانوان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ؛ مهندس پزد کارشناس فرهنگی اجتماعی حوزه بانوان دانشگاه صنعتی کرمانشاه، ضمن اشاره به استقبال دانشجویان از برگزاری این سری نشست ها اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری این سری نشست ها شناختن معیارها و ملاک های صحیح ازدواج، خودشناسی (جهت انتخاب همسری همسان)، پرسش و پاسخ در این خصوص و تبیین موضوعات حوزه دختران و خانواده با محوریت معیارها و ملاک های ازدواج موفق می باشد.
وی در ادامه افزود؛ با توجه به علاقه مندی و درخواست دانشجویان، این سلسله نشست ها در نیمسال تحصیلی آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۲:۴۵

دانشجوی دکترای دانشگاه یزد موفق به کسب جایزه باستانی پاریزی شد

دکتر مجید پویان مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی گفت: کتاب زرندیه به تصحیح و تعلیقات مهرداد نصرتی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد، به دریافت جایزه باستانی پاریزی نائل شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پویان با علام این خبر اظهار داشت: کتاب زرندیه، طنزنامۀ موفق‌السلطان، به تصحیح، شرح و نقد مهرداد نصرتی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد و مدرس مدعو گروه زبان و ادبیات فارسی، موفق شد تا در بخش مردم‌شناسی، جایزۀ استاد باستانی پاریزی را دریافت کند.
حجت الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور در آیین اجرای رسمی طرح بزرگ مفاخر و مشاهیر اسلامی و ایرانی(با رویکرد فرهنگی و پژوهشی) و اولین دوره اعطای جایزه باستانی پاریزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان گفت: شخصیت های بزرگ و مفاخر هر کشور گنجینه‌ای هستند که شناسنامه فرهنگی و ارزش اجتماعی را در دل خود جای داده اند و این افراد در گذشته و اکنون به مثابه ارزشمند ترین سند بهادار تاریخ ملت هستند که باید این گنجینه‌ها را در دل جای دهیم.
گفتنی است آیین معرفی برندگان و اهدای جوایز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برگزار و در سه حوزه مردم شناسی، تاریخ، ادب و فرهنگ عامه از پژوهشگران برتر تجلیل شد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۴۶

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه اراک : یکی از مهم ترین مشکلات پژوهش در کشور ، تخصیص اعتبارات به صورت متمرکز است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اراک گفت: یکی از مهم ترین مشکلات تخصیص اعتبارات پژوهشی تمرکز آن در مرکز کشور است واغلب مراکز ی که اعتبارات قابل توجهی دارند به صورت ملی اعتبارات پژوهشی را هزینه میکنند واگر این اعتبارات حداقل به صورت استانی و توسط یک کارگروه تخصصی دراستان هزینه شود خصوصا توسط پژوهشگران همان منطقه، مطمئنا تاثیرات جدی تر خواهد داشت.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی رضا فضلعلی اظهار داشت: برای فرهنگ سازی بیشتر باید جلسات بیشتری برای هماهنگی مراکز دانشگاهی با صنایع برگزار شود تا بتوان یک راهکار بومی برای تعامل بیشتر دانشگاه و صنعت پیدا کنیم.
وی گفت: تعامل در اجرای برنامه های هفته پژوهش و فناوری بین دستگاه های استان مرکزی مناسب است ولیکن درخصوص تعامل دراستفاده از قابلیت های پژوهشی و فناوری دانشگاهها و مراکز پژوهشی وخصوصا استفاده عملی از آنها باید تلاش بیشتری بکنیم.
معاون پژوهش وفناوری دانشگاه اراک در خصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم، یا دانشگاه کار آفرین گفت:فرهنگ سازی کارآفرینی کار مشکلی است ونیاز است دروحله اول استادان دانشگاه رادر این خصوص توجیه کرده و آموزش داد و درمرحله دوم توسعه مراکز رشد واحدهای فناوری و دفاتر کارآفرینی و تقویت مدارس کسب وکار میتواند تا حدودی رسیدن به دانشگاه های نسل سوم را تسریع کند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۴:۴۷

مدیر امور پژوهشی و فناوری دانشگاه رامین: در هفته پژوهش و فناوری ،نتایج تحقیقات دانشگاه ها در معرض دید عموم قرار می گیرد

مدیر امور پژوهشی و فناوری دانشگاه رامین گفت: برپایی هفته پژوهش موجب در معرض دید قرار گرفتن دستاوردهای علمی دانشگاه می‌شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر منصور غنیان در ادامه افزود : شاید در بسیاری از دانشگاه‌ها محصولات و یا نتایج تحقیقاتی زیادی وجود داشته باشد که به علت عدم مشاهده توسط سایرین مورد توجه قرار نگیرد ولی وجود نمایشگاه و عرضه نتایج تحقیقاتی در آن بدون هیچ محدودیتی مشتریان خود را جلب می‌کند و می‌تواند موجب برقراری ارتباط و یا تقویت ارتباط بین دانشگاه و شرکت‌های صنعتی نیازمند تحقیق شود.
وی همچنین در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه در دانشگاه رامین اظهار داشت:با توجه به اینکه حدود یک سال از راه‌اندازی مدیریت ارتباط با جامعه و کارآفرینی به صورت رسمی و در قالب نمودار سازمانی مصوب وزارت علوم می‌گذرد و از آنجایی‌که این دانشگاه کاملاً تخصصی کشاورزی است این مدیریت تمام تلاش خود را جهت ارتباط با سایر شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط کرده و به نظر می آید موفق بوده است.
وی در خصوص نحوه تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت:تخصیص بودجه پژوهشی در هر کشوری نشانه‌ای از اهمیت تحقیقات و پژوهش در آن کشور است و با توجه به اهمیت کاربرد علوم در جامعه و تبدیل علم به ثروت در جوامع صنعتی و رویکرد کشور ما به عنوان یک کشور در حال توسعه نیاز بیشتری به اختصاص بودجه‌های پژوهشی به مراکز علمی می‌باشد.
دکتر منصور غنیان در پایان گفت:در راستای تحقق دانشگاه‌های نسل سوم، یا دانشگاه کارآفرین با اشاره به اینکه در دانشگاه رامین، برای تقویت ایده‌پردازی بین همکاران و دانشجویان دفتر شکوفایی و خلاقیت دانشگاه تاسیس شد ه است ، جهت تحقق دانشگاه‌های نسل سوم باید مشارکت دانشجویان و همکاران خوش فکر را در اجرای طرح‌های کاریردی افزایش داد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۴۸

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه: هفته پژوهش فرصتی جهت نمایش توانمندی های محققان به عموم است

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: هفته پژوهش فرصتی جهت نمایش توانمندی های محققان به عموم من جمله صنایع می باشد که راغب به بهبود محصولات و فرایند خود با هزینه ای منطقی هستند ولی از دانش فنی لازم برخوردار نیستند و یا زمان و امکانات و نیروی انسانی کافی برای توسعه و تحقیق ندارند. حجم قراردادهای منعقد شده در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش که سالانه به صورت تصاعدی در حال افزایش است مؤید تأثیر بسیار مثبت برپایی این هفته می باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسینا زرشکی، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه در این دانشگاه گفت: قراردادها و طرحهای پژوهشی صنعتی و تقاضامحور و کاربردی دانشگاه در چند سال اخیر افزایش یافته است. ولی مسائل و مشکلات صنایع، شفاف و یک دست نبودن روندها و نیاز به پیگیری های مستقیم و غیرمستقیم زیاد، درگیری هیأت علمی مجری با سایر امور که امکان پیگیری تمام وقت صنعتی را صلب می کند، دولتی بودن صنایع بزرگ و اهمیت کم نوآوری و اصلاحات و ... در آنها، همه و همه مشکلات پیش روی ارتباط دانشگاه با صنعت است.
وی افزود: کار صنعتی قوی نیازمند کار تیمی است و هیئت علمی بدون دانشجوی تحصیلات تکمیلی خصوصاً دکتری آنطور که در دانشگاههای جوانتر مرسوم است نمی تواند به نحو شایسته فعالیت پژوهشی صنعتی داشته باشد. وجود ارتباطات در دانشگاه های بزرگ با صاحبان صنایع حقیقت دیگری است که عقد قراردادهای بزرگ را با استفاده از رانت موجود فراهم می کند. حال آنکه در دانشگاه ها ی شهرستان عموما این موارد موجود نیست. با توجه به تعداد زیاد دانشجویان به نسبت صنایع کیفیت کارآموزی صنعتی دانشجویان هم بسیار ضعیف است. با این همه و با اعتقاد به لزوم افزایش و بهبود این ارتباط تمامی تلاش مسئولین مربوطه بر تقویت ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت متمرکز است.
دکتر زرشکی درخصوص برپایی هرچه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت:معمولاً برنامه های این هفته با توجه به تنوع و فرصت کوتاه بیشتر جنبه نمایشی پیدا می کند و از کیفیت آن می کاهد. تبلیغات عمومی پژوهش در جامعه لازم است ولی بسیاری از برنامه های این هفته می تواند در طول سال توزیع گردد و حاصل و جمعبندی آن در این هفته اعلام شود. بعضاً حتی برخی برنامه ها با هم تداخل پیدا می کند و برنامه ریزی را دشوار می کند. در هر صورت به نظر بنده یک هفته پژوهش در سال با روش فعلی کوتاه است و نیاز به توزیع بعضی برنامه ها مثلاً نمایشگاه و فن بازار در طول سال و یا به صورت دائمی احساس می شود.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه در خصوص نحوه تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت:مقالات علمی خواه ناخواه مبنای بسیاری از رتبه بندی ها و تخصیصات بودجه ای و ... در کشور هستند که با وجود ضروری بودن نمیبایست سایر شاخصها را تحت الشعاء خود قرار دهند. نیاز به پژوهش های پایه ای به هر حال وجود دارد ولی توجه به پژوهشهای کاربردی و فناوری اگر با اهمیت تر از پژوهشهای بنیادی و لبه علم نباشد کم اهمیت تر نیست. در آیین نامه های اخیر تلاش شده اهمیت بیشتری به تحقیقات کاربردی داده شود ولی همچنان وزن مناسب و درخوری ندارند. به عبارتی هنوز احساس نیاز از سوی محققان جهت رفتن به سوی تحقیقات کاربردی و تقاضامحور از تحقیقات پایه ای وجود ندارد. تخصیص بودجه با در نظر گرفتن رویکرد رفع مشکلات صنعتی و دستاوردهای فناوری و تجاری سازی و ... می تواند راهگشا باشد. مسأله مهم دیگری که در سطح کلان وجود دارد مشخص نبودن متولی اصلی پژوهش کشور است که باید سیاست گذاری و تخصیص بودجه را انجام دهد. در ظاهر وزارت علوم متولی این امر است در حالی که بودجه های پژوهشی در اختیار وزارت بخش ناچیزی از کل بودجه پژوهشی کشور است. به عبارتی در سطح کلان تخصیص بودجه های اصلی به درستی انجام نمی شود.
دکتر زرشکی در خصوص وضع موجود ارتباط با صنایع در دانشگاه صنعتی کرمانشاه اظهار داشت: توجه به بسترهای مناسب حوزه ی نفت و پتروشیمی در استان کرمانشاه، عموم ارتباطات دانشگاه صنعتی کرمانشاه با این حوزه بوده که خوشبختانه قراردادهای متنوعی را در بر داشته و بعضاً نیازهای اساسی این صنعت را بر طرف نموده است. دانشگاه صنعتی با تمرکز بر پتانسیل های استان در حوره نفت و پتروشیمی تا کنون موفق به عقد 11 قرارداد پژوهشی با صنایع فعال در این حوزه شده است. در درجه دوم تمرکز دانشگاه به همکاری با اداره راه و شهرسازی استان بوده و در این زمینه انعقاد 4 قرارداد پژوهشی این ارتباط رو به رشد را نشان میدهد. حوزه انرژی هم جزء اولویتهای دانشگاه در ارتباط با صنعت است. با توجه به عمر کوتاه دانشگاه و تشکیل دفتر ارتباط با صنعت در سالهای اخیر، عقد تفاهم نامه ها، قرارداد ها و بازدیدها روند رو به رشد و قابل قبولی داشته است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۵:۴۸

منشور اخلاقی نشریات علمی دانشگاه پیام نور تدوین شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور از تدوین منشور اخلاقی نشریات علمی دانشگاه، براساس استاندارد بین‌المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه پیام نور، محمدعلی کریمی با اشاره به اینکه درج منشور اخلاقی یکی از مقدمات مهم در نمایه‌سازی بین‌المللی است، بر ضرورت رعایت این منشور و درج آن در آغاز هر نشریه علمی تأکید کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: این منشور براساس «منشور و موازین اخلاق پژوهش» مصوب معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز Committee on Publication Ethics تدوین شده و هدف از آن رعایت بیشتر اخلاق علمی در حوزۀ پژوهش و کاهش بداخلاقی‌های رایج در آثار پژوهشی است.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۰۳

کلینیک صنعتی در دانشگاه پیام‌نور بندرخمیر افتتاح می‌شود

رئیس دانشگاه پیام‌نور بندرخمیر با اشاره به افتتاح کلینیک صنعتی در دانشگاه پیام‌نور بندرخمیر گفت: پیشرفت صنعتی بندرخمیر نیازمند تحکیم روابط دانشگاه با سازمان صنعت و معدن و تجارت است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در نشست علمی ارتباط صنعت و دانشگاه احمد زاهری، رئیس دانشگاه پیام نور بندرخمیر به ارائه گزارش مختصری از فعالیت های پژوهشی دانشگاه پرداخت و گفت: یکی از عوامل موثر جلوگیری از فرار مغزها فعال کردن مراکز و نهادهایی است که به ایده های نو اهمیت می دهند.
 
رئیس دانشگاه پیام نور بندرخمیر ضمن اشاره به توافقاتی که بین وزارت علوم و وزارت صنعت انجام شده است، آمادگی دانشگاه را در خصوص افتتاح کلینیک صنعتی بیان کرد و گفت: دانشگاه ها باید بخشی از درآمد خود را از تجاری سازی علوم بدست آورند.
 
در این دیدار یوسف ذاکری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت بندرخمیر به همراه حسین ساحلی زادگان،، رئیس اصناف، به فرصت مطالعات صنعتی ایجاد شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در این خصوص شرایط برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها وجود دارد.
 
در ادامه این نشست راهکارهایی در جهت استقلال مالی از طریق تجاری سازی پژوهش ها و ایده ها، بررسی طرح های آینده نگر و نیازهای آتی کشور و همچنین تربیت دانشجوی ماهر و کارآمد برای بازار کار که منجر به تحکیم روابط دانشگاه با صنعت و تجارت باشد ارائه شد.
در پایان نشست پیشنهاداتی در خصوص طرح های تحقیقاتی و پژوهشی و همچنین ارتباط و آشنایی بیشتر بین صنعت و دانشگاه مطرح و طرفین به بیان دیدگاه های خود پرداختند و مقرر شد چندین کارگاه آموزشی توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه برگزار شود.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۳۰

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان خواستار شد: لزوم تشکیل شورای مهارت وفناوری درکردستان

سنندج- مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای کردستان خواستارتشکیل شورای مهارت وفناوری دراستان شدوگفت: باتشکیل این شورا از موازی کاری در راستای ارائه آموزش های فنی و حرفه ای جلوگیری به عمل می آید.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدجمیل احمدی امروز سه شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان سنندج گفت: در کشورهای توسعه یافته بخش عمده ای از آموزش ها به آموزش های فنی و حرفه ای اختصاص دارد که این بیانگر اهمیت و جایگاه ویژه ی این نوع از آموزش ها است.
وی یکی از ارکان توسعه پایدار را توجه به آموزش های فنی و حرفه ای ذکر کردواظهارداشت: متولی آموزش های مهارتی رسمی در کشورما تا مقطع دیپلم  آموزش و پرورش در حوزه کاردانش وفنی حرفه ای و در مقطع تحصیلات دانشگاهی برعهده وزارت علوم و متولی آموزش های  غیررسمی هم سازمان آموزش فنی و حرفه ای است.
وی عنوان کرد: آموزش های مهارتی در سازمان فنی و حرفه ای در چهار حوزه شامل صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ وهنر ارائه می شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان با اشاره به وجود ۶ هزار استاندارد آموزشی بیان کرد: استاندارد شغلی برای افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پایین تر و استاندارد شایستگی هم ویژه افراد دارای تحصیلات عالی و تکمیلی است.
احمدی با بیان اینکه آموزش های فنی و حرفه ای در دو بخش دولتی و خصوصی ارائه می شود، افزود: در بخش دولتی ۱۶ مرکز آموزش فنی و حرفه ای در تمامی شهرستان های و در بخش خصوصی هم ۱۲۵ آموزشگاه آزاد در استان مشغول ارائه آموزش به متقاضیان هستند.
وی با اشاره به اینکه آموزش های مهارتی در روستاها هم توسط تیم های سیار فنی و حرفه ای ارائه می شود، گفت: برنامه پنج ساله ای در راستای نیازسنجی آموزش روستایی در استان تدوین شده که  امسال  در دومین سال اجرای این برنامه قرار داریم.
وی اضافه کرد: با کمک مردم ودهیاران و تایید فرمانداران نیازسنجی آموزشی در روستاهای استان انجام شده و برمبنای آن آموزش های فنی و حرفه ای به روستاییان ارئه می شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان بیان کرد: علاوه بر روستاها آموزش های فنی و حرفه ای در پادگان های آموزشی به سربازان در کنار خدمت مقدس سربازی و هم چنین در زندان ها به مددجویان ارائه می شود.
احمدی عنوان کرد: از انجاکه یکی از خلاء های دانشگاه ها ارائه آموزش به صورت تئوری و نظری است و دانشجویان از توان مهارتی لازم برخوردار نیستند سازمان آموزش فنی و حرفه ای اقدام به ارائه آموزش مهارتی در جوار دانشگاه ها کرده است.
وی مشاوره و هدایت تحصیلی، فرایند آموزش مهارتی، سنجش و ارزیابی از افراد و رهگیری اشتغال را از فرایندهای آموزش های فنی و حرفه ای ذکر کرد و گفت: برای جلوگیری از موازی کاری و جزیره ای عمل کردن دستگاه های مختلف استان در برگزاری دوره های آموزش فنی و حرفه ای می طلبد شورای مهارت و فناوری دراستان تشکیل شود.
وی یکپارچه سازی آموزش های مهارتی در استان را از دیگر اهداف تشکیل شورای مذکور خواند و بیان کرد: اگر آموزش های مهارتی استانداردسازی شود بی شک خروجی بهتری خواهند داشت و این مهم با تشکیل شورای ذکر شده امکان پذیر است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان اظهارداشت: استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود یکی از اقدامات موثر در راستای عمل به شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است.
احمدی اضافه کرد: اگر تمامی دستگاه های اجرایی از منابع موجود در کناریکدیگر استفاده کرده و از موازی کاری و هدر رفت منابع خودداری کنند شاهد تحقق بسیاری از برنامه ها از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۳۹

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری: پرداخت ۱۰میلیارد تسهیلات به شرکت های دانش بنیان چهارمحال وبختیاری

شهرکرد- رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری از پرداخت ۱۰میلیارد تسهیلات به شرکت های دانش بنیان چهارمحال وبختیاری خبر داد.

اسماعیل پیرعلی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ۱۲۰ شرکت دانش بنیان که از این تعداد ۴۰ واحد فناور در مرکز رشد و ۷۰ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر شده اند در این استان فعالیت می کنند.
وی عنوان کرد: تا پایان سال گذشته در پارک علم و فناوری استان بیش از ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است.
وی گفت: در سال گذشته صادرات محصولات دانش محور به مبلغ بیش از ۲۵۰ هزار دلار توسط شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری انجام شده است.
رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: در سال ۹۴ بیش از ۱۵ تفاهم نامه با مراکز علمی دستگاه های اجرایی استان منعقد شده است.
پیرعلی تاکید کرد: مجتمع کارگاهی شهدای علم و فناوری پارک استان در مساحت سه هزار و ۸۰۰ مترمربع با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال خریداری و تجهیز شده که ۱۱ شرکت فناور دانش بنیان با اشتغالزایی برای ۳۵ نفر در این مجتمع فعالیت می‌کنند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۰۳

استفاده از انرژی خورشیدی در تامین برق ادارات شهرستان فردیس

کرج-ایرنا-رییس پژوهشگاه مواد وانرژی کشور گفت که این پژوهشگاه آمادگی دارد به منظور تامین برق مورد نیاز، ساختمان های ادارات، سازمانها، نهادها و شهرک های صنعتی شهرستان فردیس را به پنل های خورشیدی مجهز کند.

به گزارش ایرنا، سیدمحمدمهدی هادوی روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان فردیس که در پژوهشگاه مواد وانرژی مشکین دشت برگزارشد، افزود: استفاده از انرژی خورشیدی از مصوبات هیئت دولت است و دستگاه های دولتی تا 2 سال آینده باید 20 درصد انرژی خود را از انرژی خورشیدی تامین کنند.
وی افزود: کشور با سه مشکل آب، انرژی و محیط زیست مواجه است و پژوهشگاه مواد و انرژی می تواند با استفاده از قابلیت هایی که در زمینه فناوری و تخصصی دارد، اقداماتی را در این خصوص انجام دهد.
هادوی ادامه داد: این پژوهشگاه می تواند در جلوگیری از تبخیر آب، پساب های صنعتی و شیرین سازی آب کمک شایانی کند.
وی اظهار داشت: پژوهشگاه مواد و انرژی در زمینه حذف آلاینده هایی نظیر نیترات و نیتریت در آب که برای انسان مضر است نیز می تواند برنامه هایی را به اجرا درآورد.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: در خصوص مدیریت مصرف انرژی نیز این پژوهشگاه آمادگی با صنایع و ارائه مشاوره به آنان را دارد.
هادوی افزود: با شهرداری کلانشهر کرج در زمینه استفاده از پوشش های آنتی باکتریال در حال رایزنی هستیم تا پژوهشگاه مواد وانرژی در این خصوص اقدام کند.
وی اظهار داشت: پژوهشگاه مواد وانرژی می تواند آموزش های مهارتی پیشرفته ای را برای اشتغالزایی جوانان شهرستان فردیس داشته باشد.
هادوی افزود: استفاده از فناوری اطلاعات در هوشمندسازی خدمات شهری با شهرداری مشکین دشت تبادل نظر شده تا در انجام پروژه ها از امکاناتی که پژوهشگاه مواد وانرژی در اختیار دارد، استفاده شود.
پژوهشگاه مواد و انرژی ایران وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مشکین دشت فردیس مستقر است و یکی از مراکز مهم تحقیقاتی کشور است که پژوهشگران آن تاکنون دستاوردهای علمی فراوانی به ثبت رسانده اند.
7413/1535خبرنگار:معصومه مهتاب**انتشار دهنده:داریوش غفاری

۹۵/۱۰/۰۷
۱۶:۱۷

مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: اثر پنجاه سال پیش شهید صدر پاسخ دهنده شبهات امروزی مهدویت است

مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اصل پرداختن به موضوع غیبت امام عصر علیه السلام، جامعیت محتوای کتاب و پرداختن به ابعاد ناشناخته و مبهم دوران غیبت کبری را از نقاط مثبت کتاب «تاریخ غیبت کبری» برشمرد و نقدهایی را در برخی از ابعاد این اثر عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا ، حجت الاسلام سید قاسم رزاقی موسوی مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عصر امروز در کرسی نقد کتاب «تاریخ غیبت کبری» نوشته آیت الله سید محمد صدر که در ساختمان انجمن های علمی حوزه در قم برگزار شد، به رویکرد تاریخی این کتاب پرداخت و اظهار داشت: این کتاب باب مستقلی درباره غیبت صغری است که شامل سه بخش است که هر کدام زیرفصل هایی را شامل می شود؛ دو گونه بودن غیبت کبری و صغری و ویژگی هر کدام را در مقدمه توضیح می دهد و در بخش اول به تاریخ زندگی حضرت مهدی علیه السلام اشاره می کند.
وی با بیان این که اصل پردازش به این موضوع جای تحسین دارد، به توضیح بخش اول این کتاب اشاره کرد و گفت: در این بخش به مفهوم اساس غیبت اشاره می کند که در نظر اول می گوید جسم حضرت پنهان است و حضور ماورایی و معنوی دارد و در نظر دوم بیان می کند که جسم ایشان پنهان نیست اما با عنوانی که حضرت مهدی علیه السلام دارد، ناشناخته است و نواقص این نظریه ها را بیان می کند و سپس به مسائل ازدواج و فرزندان و جایگاه آن حضرت می پردازد همچنین به دیدار آن حضرت در دوران غیبت و کیفیت و فواید و لوازم رویت را بیان می کند.
مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: شهید صدر در بخش دوم این کتاب، عنوان انسانیت در دوران غیبت می پردازد که در این بخش به مباحثی از جمله بررسی روایات مربوط به قواعد کلی مهدویت، وضعیت فرد و جامعه از نظر تعهد اسلامی در عصر غیبت کبری و وظیفه اصلی مؤمنان در دوران غیبت کبری اشاره می کند؛ در بخش سوم این کتاب به شرایط و نشانه های ظهور پرداخته می شود.
وی در ادامه ضمن بیان نکات مثبت این اثر تصریح کرد: طبیعی است که هر کتابی که نوشته می شود، از نقاط مثبت بیشتری نسبت به نقاط منفی برخوردار است؛ اصل پرداختن به این موضوع، اولین نقطه مثبت این کتاب است که می تواند بسیاری از شبهات را برطرف کند.
حجت الاسلام رزاقی موسوی جامعیت محتوای کتاب «تاریخ غیبت کبری» را دومین نقطه مثبت این اثر عنوان کرد که شاید این جامعیت بتواند نقاط منفی در برداشته باشد؛ این کتاب توانسته فضای عصر غیبت از جمله زندگی شخصی امام زمان سلام الله علیه را بیان کند؛ پرداختن به ابعاد ناشناخته و مبهم دوران غیبت کبری اعم از نحوه ظهور و زندگی آن حضرت، مکان زندگی آن حضرت از دیگر نقاط مثبت این کتاب است.
وی افزود: با همه فضایل و نکات مثبت این اثر، نقدهایی هم بر آن وجود دارد که باید همه ابعاد کتاب(اعم از ساختاری، روشی، منبع شناسی و محتوایی) در نقد اثر دیده شود.
مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که کتاب «تاریخ غیبت کبری» در بحث ساختاری از توازن نسبی حجم مطالب برخوردار است، ابراز داشت: بحث ساختاری این اثر در سه بخش آورده شده است؛ ساختار کلی بحث که سبب می شود مطالب و زیر فصل هایی که قرار دارد را از تناسبی نسبی برخوردار کند؛ اما شاید در این قسمت برخی از مباحث، خارج از عنوان تلقی شود؛ وقتی عنوان درباره تاریخ غیبت است، انتظار است که به موضوعات تاریخی پرداخته شود، اما در بخش هایی عنوان تاریخ را دارد ولی در محتواهایی مباحث عقلانی و غیره بیان شده است.
وی در ادامه نقد این اثر افزود: نپرداختن به مدعیان دروغین بحثی است که جا داشت در این اثر مناسب تر به آن پرداخته شود که معمولاً در بخش تاریخ غیبت کبری در بحث روش کلی حاکم به این کتاب بحث مناسبی بیان شود.
حجت الاسلام رزاقی موسوی بیان منطقی بیش از حد کتاب «تاریخ غیبت کبری» را از دیگر نقد های وارده به این اثر عنوان کرد و اظهار داشت: شهید صدر ابتدا با مقدمه چینی های مناسب، دوگانگی غیبت و زندگی خصوصی و ویژگی منتظران و نشانه های ظهور را بیان می کند، اما آنچه که به شکل جزئی در فصل ها و مطالب مشاهده می شود، ترتیب و چینش منطقی ممدوح است ایشان به حدی به بیان منطقی می پردازد که خواننده را با گنگی مطلب مواجه می کند که نتیجه خوبی را برای خواننده به دنبال ندارد.
وی اظهار داشت: محتوای اثر بیشتر اعتقادی و کلامی است، اما عنوان این کتاب بیشتر تاریخی بیان شده است و می شد با جدا کردن محتوا و اتخاذ عناوین مناسبتری بیان شود و توانسته به بیشتر مباحث در زمینه مهدویت که ذهن ها را مشغول می کند، بپردازد.
مدیر گروه تاریخ و سیره اهل بیت(علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به این که کتاب «تاریخ غیبت کبری» با تفکرات 50 سال پیش نوشته شده برخی از شبهات امروز را پاسخ داده، اما مجال این بوده که به شبهات امروزی هم پاسخ دهد./822/پ202/ق

۹۵/۱۰/۰۷
۲۰:۴۸

همایش ملی کاربرد علوم ورزشی؛ راه اندازی مرکز توسعه فناوریهای ورزشی

مرکز توسعه فناوری های ورزشی تا یک ماه آینده راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز فارس ، رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در همایش ملی کاربرد علوم ورزشی در سلامت که در شیراز درحال برگزاری است، گفت: این مرکز چند ماهی است که بصورت مقدماتی فعالیت خود را آغاز و در مرحله مقدماتی شش ایده فناورانه مورد حمایت این مرکز قرار گرفته کرده است.
قره خانلو افزود: تاکنون 152 طرح دانش بنیان ورزشی در سطح کشور شناسایی شده اند که با راه اندازی رسمی مرکز توسعه فناوریهای ورزشی مورد حمایت این مرکز قرار می گیرند.
وی افزود: ساماندهی طرح های فناورانه علوم ورزشی ،حمایت از فناوران این حوزه و اشتغالزایی و قطع وابستگی در حوزه فناوریها و تجهیزات ورزشی به خارج از کشور از اهداف راه اندازی این مرکز است.
در نخستین همایش کاربرد علوم ورزشی در سلامت که از دیروز در شیراز شروع شده 400 نفر از اساتید،دانشجویان،صاحبنظران وبرخی مسوولان ورزشی کشور حضور یافتند تا جدیدترین دستاوردهای علوم ورزشی و کاربرد آنها در سلامت جامعه مورد بررسی قرار دهند.  

۹۵/۱۰/۰۸
۱۱:۰۷

تبدیل اطلاعات دیجیتال به بریل با نمایشگر لمسی

پژوهشگران پارک علم و فناوری اقبال یزد نمایشگر بریل را برای افراد نابینا تولید کردند که قادر است اطلاعات دیجیتالی را به بریل تبدیل کند.

ایسنا- مسلم اعظم‏فرد، مجری طرح، ‏ این دستگاه را ابزاری الکتریکال برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به خطوط بریل دانست و افزود: از آنجا که افراد نابینا کمتر می‏توانند به اطلاعات دیجیتال دسترسی داشته باشند، از این رو دستگاه نمایشگر لمسی متون بریل را برای دسترسی افراد نابینا به داده‏های دیجیتالی عرضه کردیم. وی با اشاره به نمونه‏های مشابه ساخته شده در دنیا اظهار کرد: سبک خواندن نمایشگرهای بریل موجود در دنیا خط به خط است؛ ولی در نمایشگر بریل تولید شده به صورت پیوسته است، ضمن آنکه قیمت نمونه داخلی یک دهم نمونه خارجی است. اعظم فرد با اشاره به جزئیات این دستگاه یادآور شد: این دستگاه ساختاری برای خواندن متن‏های دیجیتالی و روش‏هایی را برای تنظیم کاراکترهای بریل به صورت پیوسته ارائه می‏دهد، به گونه‏ای که کاراکترهای بریل روی یک مسیر دایره‏ای-خطی قرار می‏گیرند و به ترتیب از زیر دست کاربر عبور می‏کند و کاراکترها از طریق حس لامسه فرد قابل خواندن خواهد شد. مجری طرح استفاده از این دستگاه را موجب افزایش سرعت خواندن در نابینایان دانست و ادامه داد: در حال حاضر این دستگاه در آمریکا مراحل ثبت را می‏گذراند و امیدواریم با همکاری دولت نمایشگر بریل ساخته شده به تولید صنعتی برسد.
 این دستگاه در هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی توانست رتبه اول نوآوری را کسب کند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۱:۴۰

مدیرگروه مطالعات زنان وزارت علوم: تاثیر افزایش تعداد زنان در مجلس باید در قوانین نمود پیدا کند

مدیرگروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی - اجتماعی وزارت علوم گفت: حضور نمایندگان زن در بخش‌های مختلف و فعالیت‌های گوناگونی که با دولت و دستگاه‌های اجرایی در زمینه زنان انجام می‌دهند تاکنون مشهود،اثربخش و سازنده بوده است. امیدواریم این رویکرد ادامه پیدا کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،لیلا فلاحتی در گفت و گو با ایسنا افزود: از مهمترین ویژگی‌های نمایندگان زن مجلس ارتباط نزدیک با ساختارهای مرتبط با زنان در بدنه دولت و دستگاه‌های اجرایی است.
وی در ادامه گفت: بدنه جامعه زنان از نمایندگان زن انتظار دارند که در زمینه مطالبات،اولویت‌ها و نیازهای زنان اجماع داشته باشند. اجماع این نمایندگان به طور قطع می‌تواند در قوانین مجلس و نظام تصمیم سازی و تصمیم‌گیری اثر بگذارد.
مدیرگروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی - اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: این اجماع به‌طور قطع وجود دارد ولی انتظار داریم در بخش‌های مختلف از سوی نمایندگان زن صدای واحدی شنیده شود. به عنوان مثال نمایندگان زن در جاری‌سازی رویکردهای جنسیتی، اولویت‌های زنان ،خانواده و کودکان در بخش‌های مختلف برنامه ششم اقدام کنند. دولت تا حد امکان این موضوعات را در محتوای برنامه ششم گنجانده است و امید می‌رود این ابعاد با تصویب و مشارکت نمایندگان زن، در برنامه ششم توسعه مشهودتر دیده شود.
وی تصریح کرد: عدالت جنسیتی یکی از موضوعات مورد توجه در حوزه زنان در برنامه ششم توسعه است، ولی موضوعات دیگری هم مرتبط با زنان و خانواده در این برنامه آمده است و امیدواریم نمایندگان زن مجلس به این موارد توجه ویژه‌ای نشان دهند.
فلاحتی با بیان اینکه نمایندگان زن در جهت عضویت در کمیسیون‌های مختلف مجلس تلاش کرده‌اند،گفت: امیدواریم اطلاع رسانی بیشتری در زمینه اقدامات نمایندگان زن در مجلس انجام شود. فعالیت‌ها و مشارکت‌های اجتماعی آنان در بخش‌های مختلف به‌طور کامل مشهود و موضع گیری‌هایشان درباره مسایل گوناگون در فضای مجازی ارزشمند است ولی بهتر است درباره فعالیت های این نمایندگان در فرایند تقنینی قدری تخصصی‌تر اطلاع‌رسانی شود.
وی با اشاره به تعامل نمایندگان زن با دولت اظهارکرد: حضور پررنگ آنان را در بسیاری از برنامه‌های معاون رییس جمهوردر امور زنان و خانواده در حوزه‌های مختلف می‌بینم. این ارتباط مستمر و پایدار، یک اتفاق مثبت است.
این فعال حوزه زنان با تاکید بر ضرورت اطلاع از فضای فرهنگی حاکم بر مجلس به منظور قضاوت بهتر درباره عملکرد نمایندگان زن در عین حال اظهار کرد: به جای نشانه گرفتن زنان مجلس و قضاوت یک طرفه درباره آنان، بهتر است از فضای فرهنگی مجلس و میزان توزیع فرصت‌های برابر برای اظهار نظر میان نمایندگان زن و مرد آگاهی داشته باشیم سپس به نقد عملکرد نمایندگان زن بپردازیم.
وی با اشاره به راهیابی 17 زن به مجلس دهم گفت: فرصت منحصر بفردی در ادوار مجلس اتفاق افتاده است و انتظار می‌رود سطح قوانین و حمایت‌های قانونی که برای زنان در مجلس دهم تصویب می‌شود به نسبت افزایش نمایندگان زن، تفاوت معناداری با دوره‌های قبل داشته باشد.
مدیرگروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی - اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: حضور زنان در مجلس ضرورتا به معنای سهم‌خواهی از قدرت به صورت تشریفاتی نیست بلکه به معنای جاری‌سازی رویکردهای جنسیتی در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در فضای قانونی کشور است چون قانون پایدارترین شکل تضمین حقوق است.
فلاحتی در پایان گفت: حضور زنان حتی درسطح وزرایی یا حتی روسای دولت‌ها، مقطعی تلقی می‌شود ولی حضور آنان در پارلمان به دلیل تصویب قوانین در آن، پایدارتر و اثربخش‌تر است بنابراین انتظارمی‌رود افزایش تعداد زنان در مجلس، فقط به شکل تشریفاتی نباشد و در قوانین نمود پیدا کند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۴۵

کاهش تبخیر آب سدها با نانوپوشش‌ها اثبات رفع چالش سد گتوند با راهکار دانش‌بنیان

پژوهشگران پارک علم ‌ و فناوری فارس دو مدل نانوپوشش برای جلوگیری از تبخیر آب پشت سدها و نفوذ آب‌شور به سفره‌های زیرزمینی ارائه کردند و در مطالعات خود به اثبات رساندند که با استفاده از این مواد می‌توان مانع از نفوذ آب‌شور ذخیره‌شده در پشت سد گتوند به سفره‌های زیرزمینی شد. یوسف امراللهی، مجری طرح، در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این طرح گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و منطقه‌ای ایران به‌دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از هدر رفت و هرز روی آب بودیم که در این راستا دو دستاورد را در این زمینه ارائه کردیم. وی تولید نانوپوشش‌ برای استفاده در ساخت سدها را ازجمله این دستاوردها نام برد و افزود: این نانوپوشش جذب آب خاک منطقه را به صفر می‌رساند و باعث می‌شود آب به ساختارهای زیر زمینی زمین نفوذ نکند. در این پروژه نانوپوشش‌هایی را تولید کردیم که قادر است چگالی خاک منطقه را از چگالی آب کم‌تر کند و با توجه به هیدروفوم و آب گریز بودن این سیستم، می‌تواند بر روی سطح آب قرار گیرد. به گفته وی، این نانوپوشش‌ها با قرار‌گیری بر روی سطح آب سد، می‌تواند از تبخیر آب جلوگیری کند.
وی این نانومواد را نانوپوشش‌های آب‌گریزی دانست که در گریدهای مختلفی تولید شده است و یادآور شد: با بهینه‌سازی و استفاده از روش‌های اقتصادی در تولید این نانومواد و اضافه ‌کردن آن‌ها به خاک می‌توان خاک را کاملا ضد آب کرد. امراللهی به معضلات موجود در سد گتوند اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات این سد نفوذ آب شور پشت سد به سفره‌های زیرزمینی است و ما طرحی را با استفاده از این نانوپوشش‌ها بدون دریافت هیچ هزینه‌ای اجرایی و اثبات کردیم که با استفاده از این نانوپوشش‌ها می‌توان مشکل این سد را رفع کرد. وی با بیان این‌که نفوذ آب شور موجب از بین رفتن سفره‌های زیرزمینی منطقه شده است، تاکید کرد: در این طرح پایلوت به اثبات رساندیم که با اضافه کردن این نانوپوشش‌ به خاک منطقه می‌توان مانعی برای نفوذ آب شور به سفره‌های زیرزمینی ایجاد کرد. این محقق با بیان این‌که این نانو مواد هم در لایه‌های زیرین خاک و هم بر روی سطح خاک قابل اعمال هستند، گفت: این مواد در برابر اشعه UV‌ خورشید حساس هستند؛ از این رو در صورت اعمال این مواد به سطح خاک به مدت 10 سال فعال خواهند ماند؛ ولی در صورت اعمال آن در لایه‌های زیرین خاک، ماندگاری آن دایمی است.امراللهی با بیان این‌که سالانه حجم زیادی از آب پشت سدها به‌دلیل تبخیر از بین می‌رود، اظهار کرد: براساس آمارها در حال حاضر 600 سد در کشور ساخته شده است که سالانه میلیاردها متر مکعب آب به دلیل تبخیر از دست می‌رود.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۸:۲۴

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی: آمادگی کامل پژوهشگاه مواد و انرژی جهت اجرای طرح های زیست محیطی در شهرستان فردیس

هادوی گفت : در حال حاضر با بحران انرژی، آب و محیط زیست به عنوان یک معضل ملی و جهانی روبه رو هستیم وبا توجه به قابلیت هایی که پژوهشگاه مواد وانرژی دارد اجرای طرح های زیست محیطی می تواند برای شهرستان فردیس اثر بخش باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از فردیسان ، محمد مهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در هفتمین جلسه شوای اداری شهرستان فردیس از آمادگی کامل جهت اجرای طرح های زیست محیطی در این شهرستان خبر داد.
وی دراین خصوص گفت: در حال حاضر با بحران انرژی، آب و محیط زیست به عنوان یک معضل ملی و جهانی روبه رو هستیم و با توجه به قابلیت هایی که پژوهشگاه مواد و انرژی دارد اجرای طرح های زیست محیطی می تواند برای این شهرستان اثر بخش باشد.
رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی ضمن اشاره بر عملکرد ملی این پژوهشگاه برای همکاری با شهرستان فردیس و بخش مشکین دشت ابراز امیدواری کرد و گفت: مدیریت مصرف انرژی یکی از مهم ترین بحران های ملی به شمار می آید بنابراین برگزاری دوره های آموزشی ومشاوره برای مدیریت صحیح ومصرف بهینه انرژی می تواند در این زمینه موثر باشد.
وی در ادامه ضمن تاکید بر مصرف انرژی خورشیدی به عنوان منبعی ارزان قیمت و بهینه اظهار داشت: پژوهشگاه مواد و انرژی آمادگی کامل دارد تا این طرح را در شهرستان فردیس اجرائی کند و پیشنهاد می شود به جای استفاده از ساختمان های مجزا در مکان های تجمیعی از فضای واحدی برای اجرای این طرح استفاده شود تا علاوه براستفاده از این انرژی صرفه جویی اقتصادی نیز صورت پذیرد.
دکتر هادوی درادامه ازاجرای طرح های زیست محیطی منابع آبی صحبت کرد و گفت: تصفیه پساب های صنعتی و شهری برای استفاده مجدد در مصارف کشاورزی و صنعتی و بازگشت آب به چرخه مصرف از جمله طرح های اجرائی پژوهشگاه مواد و انرژی می باشد که هم اکنون در شهرک صنعتی اشتهارد در حال انجام است.
وی گفت: شیرین سازی آب یکی دیگر ازمعضلات کشوری است که به رغم داشتن منابع آب بدون انجام این پروسه امکان استفاده از منابع آبی وجود نداد وعلاوه بر این بسیاری از چاه های آب به دلیل نفوذ سموم کشاورزی سطح نیترات و نیتریت بالایی دارند که روش هایی نیز برای کاهش این مواد مضر در پژوهشگاه انجام شده است.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در ادامه به وجود ریزگرد ها و آلاینده های آب و خاک در محیط زیست اشاره کرد و گفت: پوشش های آنتی باکتریال به صورت ارزان قیمت می تواند بر روی سطوح ساختمانی وسطل های زباله قرارگیرد که در پیشگیری از بیماری ها موثر است و شهرستان فردیس می تواند پایلوت خوبی برای اجرای این طرح در کشور باشد.
وی در ادامه عنوان کرد: این پوشش ها در حال حاضر در دیوارها و کف بیمارستان ها استفاده می شود وعلاوه برجلوگیری از مصرف مداوم مواد شیمیایی موجب تسهیل نظافت نیز می شود.
پوششهای آب گریزیکی دیگر ازمواردی بود که دکتر هادوی برای حفظ محیط زیست در سطوح ساختمانی به ویژه ساختمان های مرتفع ارائه داد که در حال حاضر در بخش صنعت به کار برده می شود.
این استاد دانشگاه گفت: استفاده از مواد یخ زدا از دیگر موارد زیست محیطی است که جایگزین مناسبی برای نمک می باشد، زیرا استفاده از نمک موجب مشکلات کشاورزی و ازبین رفتن آسفالت خیابان ها می شود در حالی که کودهای یخ زدا ارزان قیمت و دوستدار محیط زیست می باشند .
وی در پایان به تشکیل تعاونی های صنایع کوچک و خانگی اشاره کرد و گفت: می توان از ظرفیت مرکز رشد برای توسعه شرکت های تعاونی بهره برد تا علاوه براشتغالزایی ازمزایایی تعاونی ها نیز استفاده کنیم.
هوشمند سازی شهری بخش دیگری از صحبت های رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی بود تا با اجرای این طرح به عنوان پایلوت در سطح شهرستان فردیس علاوه بر استفاده از امکانات ملی امکان جلب رضایت شهروندان این شهرستان فراهم شود.
آموزش مهارتی جوانان شهرستان با توجه به کارگاهها ،اساتید و تکنسین های مجرب،دغدغه یابی صنایع و بررسی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری ومشاوره در حل مشکلات و ارائه خدمات و کالاهای با کیفیت برای حضور در عرصه رقابت جهانی پایان بخش صحبت های رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی بود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۰۷
۲۱:۰۰

وقتی روان‌شناس عمومی، دکتر می‌شود

سلامت نیوز: داستان جدایی رشته روان‌شناسی بالینی از وزارت علوم و رفتن به زیرشاخه وزارت بهداشت بالاخره اتفاق افتاد؛ ماجرایی که بحث‌ها و اعتراضات روان‌شناسان بالینی را در پي داشت.
به گزارش سلامت نیوز، روزنامه شرق نوشت: روان‌شناسی بالینی و روان‌شناسی سلامت جزء رشته‌هایی هستند که قابلیت تشخیصی و درمانی دارند، فرقشان با روان‌پزشکان در عدم تجویز دارویی است و روش درمان آنها با روان‌درمانی خواهد بود. منتها برای آموزش‌دیدن آنها در حوزه درمانی مثل سیستم پزشکی بايد در دوره تحصیلشان کارورزی داشته باشند و تحت نظر استادان آموزش ببینند؛ مسئله‌ای که وزارت بهداشت عنوان می‌کند تنها در وزارت بهداشت امکان‌پذیر است.
برای اولین‌بار کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی در سال ١٣٥٠ در دانشگاه تهران شکل گرفت و بعد از آن تا اوایل دهه ٨٠، مقطع دکترای بالینی در مراکز و بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مثل انجمن روان‌پزشکی تهران یا دانشگاه علوم پزشکی آموزش داده مي‌شد، اما در دهه ٨٠ یک سیر تصاعدی در حوزه پذیرش دانشجو اتفاق افتاد و عملا تعداد زیادی از دانشجویان این رشته‌ها در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، دانشگاه آزاد و پیام نور آموزش دیدند. همین باعث شد بحث کارورزی این دانشجویان به فراموشی سپرده شود. خیلی از آنها وقتی فارغ‌التحصیل می‌شدند ممکن بود حتی یک‌ساعت از دوره تحصیل خود را با مریض نگذرانده باشند. اتفاق دیگری که افتاد، به‌هم‌خوردن مرز بین گرایش‌های روان‌شناسی بود؛ مثلا در حوزه‌های روان‌شناسی تحقیقی و تربیتی هم، یک‌سری پروانه‌های کار بدون درنظرگرفتن این مرزهای حرفه‌ای داده شد. درواقع وقتی به تابلوهای سردر مراکز روان‌شناسی مراجعه نمی‌کنیم، نمی‌توانیم مطمئن شویم آیا به مطب روان‌شناس بالینی مراجعه کرده‌ایم؟ آیا اين مركز می‌تواند اضطراب ما را درمان کند؟ اینها همه نتیجه آشفتگی‌ها بود. همین شد که در دو، سه سال اخیر وزارت بهداشت این موضوع را جدی گرفت، یک کارگروه مشترک بین وزارت علوم و بهداشت، این رشته‌ها را بررسی کردند و بنا شد رشته‌هایی که خاصیت درمانی دارند، آموزش آنها به جایی برود که از ابتدا آمده بودند. این مسئله به مشکلات زیادی برخورد، مخالفت‌های زیادی با آن شد و به‌ثمررساندن آن را بیش از دوسال در محاق برد.
مخالفان استدلال خود را دارند. دکتر رضا مهیمنی، روان‌شناس بالینی، درباره این جدایی می‌گوید: «ما در جهانی زندگی می‌کنیم که در آن بر یکپارچگی نظام آموزشی تأکید می‌کنند و در زمانی که علم جایگاه والايي نزد مردم دارد و هر نام آموزشی هم هدف خود را دارد، بدون آنکه نظر ما را بخواهند به‌یکباره تصمیم به جدایی رشته‌های روان‌شناسی و پراکندگی آن گرفته‌اند. این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می‌کند در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته‌های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته‌های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته‌های تربیت‌بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته‌های هنر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شود».
دکتر نهاله مشتاق، روان‌شناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، به «شرق» می‌گوید: «در ابتدا باید گفت که روان‌شناسی به‌طورکلی در وزارت بهداشت پا گرفت و دوره تحصیلات تکمیلی آن زیر نظر وزارت بهداشت بود. منتها اتفاقي که در اين سال‌ها افتاد این بود كه دانشگاه‌های زیرشاخه وزارت علوم رشته روان‌شناسی بالینی را در خود جای دادند. این در حالی بود که نه از نظر اعضای تعداد هیئت علمی و نه از شرایط دانشگاهی، امکانات و شرایط لازم را برای تربیت روان‌شناس بالینی نداشتند. نتیجه این اتفاق این بود که عده‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اند و نامشان روان‌شناس بالینی است درحالی‌که زیر نظر استادان سابقه‌دار نبوده‌اند و در مراکز بستری دوره ندیده‌اند، در دانشگاه‌ها، به صورت تئوری درس خوانده‌اند و همین باعث احساس خطر می‌شود، چراکه روان‌درمانی، تشخیص و ارزیابی و همه کارهایی که قرار است روان‌شناس بالینی انجام دهد، نیاز به تمرین پیوسته و ساعت‌های طولانی کارورزی زیر نظر استاد دارد». وی افزود: «اتفاق دیگری که افتاده این است که در سال‌های اخیر در گرایش روان‌شناسی عمومی، واژه عمومی را حذف کردند و فارغ‌التحصیلانش به خودشان روان‌شناس گفتند و تابلوهای دفتر کارشان هم روان‌شناس شد و آنها شروع به کار بالینی با مراجعان کردند. این مسائل خطرناک است، چراکه آنها آموزش و تمرین کافی ندارند و در نتیجه گرفتاری‌های زیادی ایجاد می‌شود». وی درباره استدلال مخالفان نیز می‌گوید: «مخالفان روی چند مورد صحبت می‌کنند؛ آنها می‌گویند یکپارچگی رشته روان‌شناسی به این‌صورت از بین می‌رود، من شخصا فکر نمی‌کنم این اتفاق بيفتد. به‌طورکل روان‌شناسی گسترده است و در شاخه تخصصي خود فعالیت می‌کنند. شاخه‌های مختلف روان‌شناسی اصلا قابل یکپارچه‌شدن نیستند، در نتیجه من فکر نمی‌کنم که رفتن آنها و متمرکزشدنشان در وزارت بهداشت صدمه‌ای به روان‌درمانی بزند.
استدلال دوم آنها این است که با رفتن رشته روان‌شناسی بالینی به وزارت بهداشت، روان‌شناس‌ها را دستیار پزشک‌ها کرده و رتبه آنها را پایین می‌آورد و روان‌پزشکان بر روان‌شناسان سلطه پیدا می‌کنند. من فکر می‌کنم این تغییر اتفاق‌افتاده در ٦٠ رشته اتفاق می‌افتد و ربطی به برنامه‌ریزی‌های پشت‌پرده و نیت‌های بد ندارد و برنامه‌ای است بسیار کلی و به این معنا نیست که پزشکان بر روان‌پزشکان تسلط پیدا کنند».
در هفته‌های گذشته اما دانشجویان و مدرسان گرایش‌های مختلف روان‌شناسی در دانشگاه‌های تربیت‌مدرس، تهران، شهید بهشتی و شهید رجایی در اعتراض به واگذاری روان‌شناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلاس‌های درس خود را تعطیل و با تجمع نسبت به این مصوبه اعتراض کردند؛ مسئله‌ای که البته عده زیادی از روان‌شناسان بالینی عنوان می‌کنند از سوی دیگر شاخه‌های روان‌شناسی مديريت می‌شود و بالطبع آنها از این اتفاق خوشحال شده‌اند.

۹۵/۱۰/۰۸
۱۱:۲۵

رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد: خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی شدند

رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد از ساماندهی خوابگاه‌های خودگردان استان خبر داد و گفت: تاکنون ۸ خوابگاه خودگردان در سطح استان مجوز دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، فریبرز نیکدل پیش از ظهر امروز در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اجرای طرح ساماندهی خوابگاه‌های خودگردان استان اظهار داشت: همه خوابگاه‌ها قبلاً از وزارت علوم مجوز می‌گرفتند که این کار امسال به استان‌ها محول شد. بر این اساس، همه مجوزهای قبلی خوابگاه‌های خودگردان در استان باطل شده و باید مجددا از شورای نظارت بر خوابگاه‌های استان مجوز بگیرند.
رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تاکنون تنها 8 خوابگاه خودگردان در سطح استان مجوز دریافت کرده‌اند، گفت: از این تعداد، یک خوابگاه در شهر چرام و 7 خوابگاه دیگر در شهر یاسوج هستند.
نیکدل با اشاره به اینکه در سایر شهرهای استان تاکنون هیچ مجوزی صادر نشده است، تصریح کرد: در شهرستان بویراحمد خوابگاه‌های خودگردان به خوبی ساماندهی شده و وضعیت آنها به صورت مرتب کنترل و رصد می‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی در بحث ساماندهی خوابگاه‌ها، جداکردن کارمندان از دانشجویان بود، ادامه داد: دانشگاه یاسوج هیچ خوابگاه خودگردانی نداشته و دانشجویان در خوابگاه‌های ملکی تحت نظر دانشگاه ساکن هستند.
رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این راستا، حدود یک‌هزار نفر از دانشجویان پسر دانشگاه یاسوج را در خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه ساماندهی شدند.
نیکدل عنوان کرد: تاکنون موارد قابل توجهی از مصرف مواد مخدر در خوابگاه‌های خودگردان استان نداشته‌ایم و تنها تعدادی گزارش جزئی بوده که همه رسیدگی شده است.
وی با بیان اینکه در خوابگاه‌های خودگردان استان هیچگونه کار فرهنگی انجام نمی‌شود که این موضوع به عنوان یک خلأ خودنمایی می‌کند، بیان کرد: شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان استان آمادگی لازم برای بحث آموزش در این خوابگاه‌ها را دارد.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۴:۴۰

رشد بی رویه تعداد دانشجو فساد علمی به وجود آورد

موسس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری گفت: برای اولین بار بخش علمی دچار آلودگی غیراخلاقی شد که با گسترش پیش از اندازه دانشگاه‌ها، افزایش ظرفیت جذب دانشجو و بی تدبیری ها این فساد علمی به وجود آمد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفی معین موسس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری در نشست خبری کنگره بین‌المللی اخلاق در علوم و فناوری که در محل این انجمن برگزار شد، اظهار کرد: انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری یک موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال 83 با مجوز وزارت علوم برای تقویت بهره برداری از علم تاسیس شد تا با توجه به ارزش ها و اخلاق بر علم، بهره وری و تاثیرگذاری بیشتری از مباحث علمی دریافت کنیم. 
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها مبدا همه تحولات و منشا پیشرفت کشورها هستند، تاکید کرد: در صوت بی توجهی به اخلاق در مباحث علمی به جای پیشرفت، پس رفت را شاهد خواهیم بود در همه زمینه‌ها اخلاق تاثیر گذار است که نگاه جدی به اخلاقیات اجتماعی از جمله اخلاق در جامعه، فرهنگ و اقتصاد اهمیت زیادی دارد. 
معین با تاکید بر اولویت اخلاق بین دانشگاهیان، فناوران، دانشجویان و دانش آموزان، تصریح کرد: اخلاق در ایران با غفلت عمومی در سطح مسئولان و مردم واقع شده که نیاز به توجه بیشتر در همه زمینه‌های جامعه دارد. 
 
موسس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری اظهار داشت: نخستین همایش بین المللی اخلاق در فناوری در سال‌ 85 و همایش ملی اخلاق در منطقه با حضور 9 کشور، یونسکو و فرهنگستان پزشکی در سال 86 برگزار شد که کنگره بین المللی اخلاق در علوم و فناوری اولین کنگره مستقل انجمن است و در آذر سال 96 در آستانه میلاد پیامبر اکرم برگزار شود. 
 
وی با اشاره توجه به موضوع اخلاق و زندگی پیامبر اسلام، گفت: جامعه آرمانی یک جامع اخلاقی است که امروز با این جامعه فاصله زیادی گرفتیم و فساد را در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست و جامعه شاهد هستیم و با کلماتی از جمله اختلاس، تهمت، دروغ و ریا سرکار داریم. 
 
معین با انتقاد از شیوه چاپلوسی و تملق و برداشت‌های غلط از دین، تاکید کرد: در بخش فرهنگی بی اخلاقی به دلیل بد معرفی شدن دین جوانان را دچار بی هویتی، حس پوچی و فرار مغزها کرده که در ادارات نیز کم کاری، رانت خواری و رشوه از مشکلات اخلاقی این دوره است. 
 
وی با اشاره به مشکل اخیر پیش آمده در مقالات علمی کشور از سوی نشریه نیچر تصریح کرد: برای اولین بار بخش علمی دچار آلودگی غیر اخلاقی شد که با گسترش پیش از اندازه دانشگاه‌ها، افزایش ظرفیت جذب دانشجو و بی تدبیری ها این فساد علمی به وجود آمد. 
موسس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری درباره مکانیزم های جلوگیری تقلب در مقالات علمی کشورهای پیشرفته، گفت: ما در زمینه نرم افزار مصرف کننده هستیم که باید نرم افزارهای پیشرفته را در اختیار بگیریم و با اجرای سیاست‌های مدون سنجیده در نظارت، زمینه این تقلبات را فراهم نکنیم. 
وی با بیان اینکه یک دانشمند هیچ وقت دچار فساد علمی نمی‌شود، اظهار داشت: در دولت قبل 20 هزار استاد جذب دانشگاه شد که بررسی‌های لازم برای این کار صورت نگرفت و تعداد 2.5 میلیون دانشجو در سال 84 به 4.5 تا 5 دانشجو در سال 92  افزایش پیدا کرد که این رشد 200 درصدی مشکلات اخلاقی در جامعه و بخش علمی کشور پدید آورد. 
 
معین با اشاره به شیوع آسیب‌های اجتماعی با توجه به شاخص های فقر، تبعیض، بی عدالتی، بیکاری جوانان، خشونت، بزهکاری، اعتیاد و طلاق در جامعه، تصریح کرد: بی اعتمادی عمومی و سوء ظن انسجام کشور را از بین می‌برد که در راس آسیب‌های اجتماعی، مشکلات اخلاقی قرار دارد و باید توجه به این مشکلات اولویت همه کارها باشد تا تلاش‌ها به ثمر نشیند. 
 
وی افزود: هدف از برگزاری این کنگره بحث علمی اخلاقی است که در راستای مطالعه پژوهش و پیمایش فرهنگی، آسیب شناسی و بررسی می‌شود که جمع زیادی از محققان در طول سه تا پنج روز شبکه‌ای را در راستای ارتقای اخلاق شکل می‌دهند و با دعوت از دانشمندان شاخص کشورهای دیگر این کنگره هر چند سال یک بار در سطح بین المللی برگزار می‌شود، از سه سطح شکل گرفته و در سطح تخصصی کمیته علمی و اجرایی فعالیت می‌کنند. 
موسس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری تصریح کرد: توجه به اخلاق در مباحث علمی نیاز به سیاست گذاری دارد که مواردی مانند استخدام استاد، ساعت کار، مشکلات اقتصادی اساتید و عوامل ارتقای استاد  نیاز به ضوابط دارد که به دلیل افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های و ظرفیت این مراکز زمینه ساز ایجاد تقلب در پایان نامه‌ها و مقالات علمی را فراهم می‌کند. 
 
وی با اشاره به اهداف شکل‌ گیری دانشگاه علمی کاربردی بیان کرد: این دانشگاه اکنون به سمت مباحث علمی به جای کاربردی رفته که نشان از ضعف برنامه‌ریزی در مباحث درسی و آموزشی آن دارد.
در ادامه نجفقلی حبیبی رییس سابق دانشگاه علامه طباطبایی و نایب رییس انجمن اخلاق در علوم و فناوری با اشاره به محورهای کنگره، اظهار کرد: در گذشته بیشتر به اخلاق فردی توجه می‌شد که امروز نیاز به اخلاق در سطح اداری و اجتماعی کشور احداث می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه کپی و تقلب در پایان نامه‌های دانشجویی یکی از معضلات کشور است، تصریح کرد: به دلیل اینکه تکنولوژی و نرم افزار مناسبی برای  بررسی پایان نامه‌ها و مقالات اساتید و دانشجویان نداریم این مشکلات پدید می‌آید که در تمام علوم نیازمند اخلاق هستیم و توجه به اخلاق توسط رسانه‌ها باید به سطح جامعه کشیده شود تا از این پیامدها و خسارت‌ها در کشور جلوگیری کنیم. 
 
احسان شمشی گوشکی مسئول کمیته اجرایی کنگره اخلاق در علم و فناوری نیز با بیان اینکه مطرح شدن مباحث اخلاقی در سطح اجتماعی اهمیت زیادی دارد، گفت: دبیرخانه کنگره در انجمن اخلاق تشکیل شده که این برنامه از تاریخ 13 تا 17 آذر سال 96 در سالن کتابخانه ملی و در سطح بین المللی برگزار می‌شود و وزارت علم، بهداشت و تمام نهادهای علمی از آن حمایت می‌کنند. 
 
وی درباره اهداف اصلی برگزاری این کنگره اظهار کرد: هدف اصلی برگزاری کنگره این است که تمام ذینفعان اخلاق در علم و فناوری گرد هم بیایند که در حوزه اخلاق پزشکی و اخلاق پژوهش کمیته‌ها در گذشته شکل گرفته که می‌توانند تجربیات خود را منتقل کنند. 
 
مسئول کمیته اجرایی کنگره اخلاق در علم و فناوری با اشاره با اشاره به نشست امروز وزیر بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این جلسه به دلیل اهمیت نیاز اخلاق در بوده که باید در این زمینه گفتمان شکل بگیرد و یکی از معضلات اخلاقی امروز این است که نسبت به مشکلات اخلاقی حساس نیستیم که باید با دخالت رسانه‌ها در سطح جامعه مسئولان و مردم را به موضوعات اخلاقی حساس کرد. 
 
وی با بیان اینکه جامعه نیازمند حساس شدن به موضوعات اخلاقی است، تصریح کرد: وقتی در جامعه فساد باشد نخبگان باید از اخلاق حمایت کنند که فساد در حوزه علمی و مباحث فناوری مانند داستان گندیدن نمک است که باید آخرین مرحله فساد در موضوعات علمی باشد. 
 
شمسی کوشکی با تاکید بر اینکه اخلاق باید از پژوهش ، فناوری و جامعه دانشگاهی آغاز شود، بیان کرد: توجه به اخلاق و فناوری‌های نوین از جمله ژنتیک، نانو، فناوری اطلاعات اهمیت زیادی دارد، زیرا این علوم به تازگی شکل گرفتند که در زمینه فناوری اطلاعات شرکت‌های فعال در این زمینه با فراهم کردن محیطی هوشمند اطلاعات زیادی از افراد را جمع آوری می‌کنند. 
 
مسئول کمیته اجرایی کنگره اخلاق در علم و فناوری، اظهار داشت: باید با مشارکت همه نخبگان و مسئولان، مسائل غیر اخلاقی از کشور پاک شود و در حوزه علم و اخلاق نیز همانند دیگر حوزه‌ها فعال باشیم.   
شمسی گوشکی درباره مشکلات اخیر ایجاد شده در مقالات علمی ایران در عرصه بین‌الملل گفت: پژوهش و تحقیق مانند هر کاری نیازمند مکانیسم‌های کنترلی مخصوص است که در کمیته اخلاق در پژوهش ابتدا باید پایان‌نامه و تحقیق ثبت شود و سپس از آن دفاع کرد و در کشور باید کمیته‌های اخلاق در پژوهش در همه سطوح و رشته‌ها ابعاد قانونی پیدا کند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۳:۴۲

دبیر شورا خبر داد: گزارش سرقتهای علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام از ارائه گزارش سرقتهای علمی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۹۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.
محمدرضا مخبر دزفولی در تشریح مصوبات این جلسه گفت: دستور اول با توجه به اتمام مدت دوره عضویت نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیات نظارت بر مطبوعات با رای اعضای جلسه حجت الاسلام والمسلمین قمی مجددا به عنوان نماینده این شورا در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب شد.
وی با اشاره به تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) توسط این شورا افزود: این پایگاه که وظیفه اش انتشار مقالات و تولیدات علمی دانشمندان جهان اسلام است اکنون به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی نمایه می شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: این پایگاه در جهان اسلام و جهان علم توانسته است جایگاه خوبی را به دست آورد که شورای سیاستگذاری برای آن به ریاست وزیر علوم در نظر گرفته شده و در آن دو نفر به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند.
انتخاب نمایندگان شورا در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی گفت: در جلسه امشب شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا به عنوان نمایندگان شورا برای عضویت در شورای سیاستگذاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انتخاب شدند.
ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی
مخبر دزفولی در ادامه با بیان اینکه دستور بعدی جلسه به ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی اختصاص داشت گفت: این گزارش توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سفارش شورای عالی تهیه شده بود و در آن در مورد وضعیت سرقت های علمی و نکات مورد توجه پیرامون تخلفات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفته شده بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس این گزارش در تعداد بیش از ۳۰۰ هزار پایان نامه موجود در کشور میزان تخلفات بسیار کم است و مقرر شد مرکز  ثبت این پایان نامه ها در وزارت علوم تشکیل شود.
وی افزود: حدود ۶ الی ۷ درصد پایان نامه ها بر اساس مطالعه میدانی صورت گرفته در این تحقیق دارای اشکال بوده اند.
ادامه بررسی سند معماری
دکتر مخبر دزفولی در خاتمه با اشاره به تصویب برخی از بندهای سند معماری در این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ان شاءالله با تصویب موارد دیگر و نهایی شدن موضوع در جلسه آینده گزارش آن نیز منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۹:۳۸

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: پایان نامه از دوره کارشناسی حذف می شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: درخصوص وضعیت پایان نامه ها در کشور برخی مقررات باید تغییر کند به ویژه در مقطع تحصیلی کارشناسی ضرورتی به تهیه پایان نامه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۹۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.
محمد رضا مخبر ذزفولی گفت: باید درخصوص وضعیت پایان نامه ها در کشور برخی مقررات تغییر کند به ویژه در مقطع تحصیلی کارشناسی ضرورتی به تهیه پایان نامه وجود ندارد این موضوع مورد تاکید وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد بود و ابلاغ آن نیز در جلسه آینده صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به آمار تخلفات علمی گفت: در خصوص مقالات نمایه شده کشور که دارای تعداد بسیار قابل توجهی هستند عدد تخلفات بسیار کم بود که بخش مهمی از این تخلفات نیز ناشی از عدم آگاهی از مقررات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته جریان سازمان دهی نیز در این زمینه وجود دارد که بسیار محدود بوده و مقرر شد برخورد بسیار قاطعی به لحاظ انظباطی با آنها صورت پذیرد.

۹۵/۱۰/۰۸
۰۹:۴۴

دعوا بر سر قدرت و ثروت است

دکتر محمدابراهیم مداحی

وزارت بهداشت و درمان در دوران سید حسن قاضی‌زاده هاشمی سیاست های عجیبی در پیش گرفته که عمدتاً متمرکز بر افزایش بودجه و قدرت این مجموعه آموزشی است. در سال های گذشته همواره این پرسش مطرح بود که چرا باید رشته های پزشکی از وزارت آموزش عالی منفک باشد و توسط وزارت بهداشت آموزش داده شوند؟ مگر سایر رشته های تخصصی توسط وزارتخانه های تخصصی آموزش داده می شوند؟
این انحصار سال به سال رو به فزونی گذاشت و در نهایت با دستور رئیس جمهور در بهار امسال، وزارت بهداشت توسط قلمروش را یک بار دیگر توسعه دهد و قرار شد آموزش رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت منتقل شود. روانشناسی که دهه متمادی در دانشگاه های معتبر کشور تدریس می شد، با چنین حکمی به زیرمجموعه آموزشی وزارت بهداشت و درمان منتقل شد؛ رویکردی که البته با واکنش مثبتی از سوی اساتید و دانشجویان این حوزه همراه نبود.
پیش از این دکتر محمد علی مظاهری، رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی ضمن انتقاد از انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت، اظهار کرد: «اساتید و دانشجویان گروه‌های روانشناسی دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌های خانواده و علوم شناختی دانشگاه‌های معتبر به شیوه‌های مختلفی از جمله حاضر نشدن در سر کلاس‌ها و تجمع اعتراض خود را به انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت اعلام کردند.در واقع انتقال این رشته به وزارت بهداشت نوعی تجزیه علم روانشناسی است و این تصمیم بیانگر نهایت ناآشنایی مسئولان با علم روانشناسی و بر هم زدن یکپارچگی این علم است.»
سایر اساتید برجسته نیز انتقادهای شدیدی نسبت به این رفتار عجیب وزارت بهداشت و درمان داشتند که در سطح رسانه ها منعکس شده است. در همین راستا دکتر محمدابراهیم مداحی که طراح و بنیانگذار سازمان نظام روانشناسی جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی بوده، در گفت و گویی با «تابناک» به بیان جزئیات این ماجرا پرداخته است.
آقای دکتر مداحی نظر شما در خصوص بحث انتقال گرایش های بالینی، سلامت و خانواده به وزارت بهداشت که اخیرا بسیار مورد نقد و اعتراض صاحب نظران و دانشجویان روانشناسی قرار گرفته است، چیست؟
البته این موضوع که امروز شما داغ می بینید، بنده سال 1377 یعنی 18 سال پیش با پوست و گوشت و استخوان خود لمس کردم، و متوجه شدم اراده پزشکی کشور و تفکرات نظام پزشکی چگونه است. در آن زمان بنده به عنوان نماینده مجلس و طراح و بنیان گذار سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، عدله ها و استدلال های جامعه پزشکی را در مخالفت با طرح تشکیل این سازمان شنیدم. اما آنچه که آن روزها دوستان مطرح می کردند با آنچه که این روزها مطرح می کنند متفاوت بود.
در آن زمان نمی گفتند استاندارد روانشناسی بالینی و سلامت در وزارت علوم پایین است و به این دلیل می بایست زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد. در آن زمان تنها این اعتقاد وجود داشت که تنها یک نهاد متولی درمان است و آن هم وزارت بهداشت و به تبع آن سازمان نظام پزشکی است و هیچکس حق ورود در این مبحث را ندارد و رهبر تیم درمان نیز پزشکان هستند.
این استدلال ها را شما می توانید در مشروح مذاکراتی که در کمیسیون های مجلس در همان سال ها انجام می شد، پیگیری نمایید. اینکه امروز می شنویم که استانداردها پایین آمده است یک حرف واقعی نیست در واقع می توان گفت زیر این حرف، حرف های واقعی تری وجود دارد که معمولا هم امروز بیان نمی شود.
من از گوشه و کنار بسیار می شنوم که اینطور استدلال می شود که ما می خواهیم کیفیت را بالا ببریم، اما این ظاهر قضیه است.
ببینید اگر قرار باشد که این رشته بنا به هر دلیل تفکیک شود، می بایست مبنایی برای این کار وجود داشته باشد. یا مبنا تجارب سایر کشورهاست یا مبنا سازمان های تخصصی این حوزه است یا نهایتا کار کارشناسی. می خواهم عرض کنم که در هر 3 زمینه این کار غلط است.
در وهله اول و از جهت کار کارشناسی، اینکه یک وزیر محترمی نامه ای به رئیس جمهور محترم می نویسد و ایشان هم می فرمایند بلافاصله اقدام شود، این فارغ از کار کارشناسی شده است. قطعا این موضوع می بایست می رفت در شورای انقلاب فرهنگی، در کمیسیون ها و کمیته های تخصصی و در مورد آن بحث می شد و سپس موافقین و مخالفین، نظرات خود را ارائه می کردند و در نتیجه یک تصمیم کارشناسی شده گرفته شده و نهایتا اعلام می شد. در حالیکه یک تشکل مهندسی شده ای را به عنوان کمیته مشترک میان وزارت علوم و وزارت بهداشت، طراحی می کنند که افراد صاحب نظر یا مخالفین هم در آنجا فراخوان نمی شوند و یا در جریان قرار نمی گیرند.
پس این نشان می دهد نمی توان اسم کارشناسی را روی این بحث گذاشت و بعد هم اگر قرار است ما یک کار کارشناسی انجام دهیم لازم است آن را در یک فرآیند بررسی نماییم و ببینیم نتیجه، آثار و تبعات آن چیست و براساس خیلی موارد تصمیم گرفته و انجام دهیم. اگر قرار است در این مورد کارشناسی صورت گیرد می بایست به نقطه صفر بازگشت، در دانشکده ها، دانشگاه ها، گروههای روانشناسی و مشاوره و ... .بررسی هایی صورت بگیرد و سپس در کمیته ای که همه صاحب نظران امکان حضور و اظهار نظر داشته باشند مطرح و در نهایت تصویب شود. شما می بینید که این فرآیند اصلا اتفاق نیافتاده، کاملا حکومتی و مخفیانه و طوری که کسی حق اظهار نظر نداشته باشد، مطرح شده است.
در وهله دوم اگر بگوییم مبنای این کار انجمن های تخصصی هستند، در این صورت شما را ارجاع می دهم به انجمن روانشناسان آمریکا ((APA که در واقع می توان از آن به عنوان لوکوموتیو حرکت روانشناسی در دنیا و یک مرجع معتبر یاد کرد. APA روانشناسی را با 52 زیرگروه و همه زیرگروه ها را در یک خانواده تعریف کرده است. از جمله روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی صنعتی و ... . به عبارت دیگر روانشناسی را به عنوان تنه درخت و این 52 حوزه را به عنوان شاخه های آن معرفی کرده است. بنابراین بالاترین مرجع تخصصی روانشناسی با اسناد موجود، اینگونه در مورد روانشناسی می گوید. حرف من این است اگر در APA دیدید که روانشناسی سلامت یا بالینی از مجموعه روانشناسی جدا شده و در جای دیگری قرار گرفته است، خوب به آن استناد کنید و بگویید بر این اساس ماهم این کار را کردیم.پس همانطور که می بینید مراجع تخصصی هم چنین تقسیم بندی تصنعی و غیرکارشناسی را به هیچ وجه برنمی تابند.
برویم سراغ مرحله سوم یعنی تجارب سایر کشورها، الگویی که در حال حاضر کشور ما وجود دارد متاسفانه در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود. در برهه ای به خاطر شرایط جنگی و مصلحت زمان، تشخیص داده شد که رشته های پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت قرار بگیرند. اما باید بدانیم در هیچ کجای دنیا نه تنها رشته های روانشناسی بالینی و سلامت بلکه پزشکی هم زیر نظر وزارت بهداشت نیست.
یک کشور را معرفی کنید، از پیشرفته ترین تا عقب مانده ترین آن ها و معلوم کنید که در این کشور این رشته ها پزشکی است و زیر نظر بهداشت قرار گرفته است و اینها غیر پزشکی اند و زیر نظر وزارت علوم!
در واقع با این استدلال باید بگوییم رشته حقوق هم برود زیر نظر دادگستری، رشته های مهندسی برود زیر نظر وزارت راه و شهرسازی و الی آخر. اگر قرار باشد هر نهاد و وزارتخانه ای رشته مرتبط را زیر نظر خود ببرد، اساسا چه نیازی به وزارت علوم هست؟ وزارت علوم را منحل کنیم!
نه تنها تجارب دنیا هم چنین تفکیکی را برنمی تابد بلکه حتی در تشکل های داخل کشورمان هم چنین چیزی وجود ندارد. برای مثال ما در مجلس شورای اسلامی، تنها یک کمیسیون آموزش داریم، در این کمیسیون هم آموزش پزشکی، مهندسی و ... جدا نشده اند و در نهاردهای دیگری چون شورایعالی انقلاب فرهنگی و ...
این نشان می دهد که این موضوع حتی در سطح کلان هم غیرمعمول است. شاید 30 سال پیش و به ضرورت زمان جنگ این تفکیک صورت گرفته اما امروز همچین ضرورتی وجود ندارد. تعداد بیشماری مراکز درمانی پزشکی غیر دولتی با خدمات بهتر از مراکز دولتی وجود دارند که مردم از اینها سرویس می گیرند و ضریب اشغال تخت هم مشکلی ندارد. بنابراین امروز لزومی ندارد حتی آموزش پزشکی در اختیار وزارت بهداشت باشد و باید به وزارت علوم بازگردد.
جایی در بحث پیشین اشاره کردید که نیت صرفا افزایش کیفیت اموزشی نیست، اگر دلایل دیگری جز این وجود دارد کمی توضیح می دهید؟
بگذارید اینطور شروع کنم، شاید این سوال پیش بیاید که چرا این دوستان تا این اندازه برای انجام این کار انگیزه دارند. درست است که شعارها افزایش کیفیت و ارتقاء استانداردها است اما حقیقت این نیست. این ها همه شعار است. پس نیت پشت قضیه چیست؟ اولا در سیستم درمان و پزشکی کشور ما، قدرت در درجه اول در دست داروسازان است و آنها هستند که تعیین و تکلیف می کنند و در درجه بعدی این قدرت دست پزشکان است. واضح است که قدرت هرکجا باشد ثروت نیز همانجاست.
زمانی که به پارادایم جدید نگاه می کنیم متوجه می شویم که اقبال مردم به دارو درمانی کاهش یافته است. درست است زمانی همه به دنبال دارو بودند و تصور عمومی اینگونه بود که اگر پزشکی داروی زیاد بدهد، پزشک خوبی است اما امروز قضیه برعکس شده است. نه مردم طالب داروهای شیمیایی هستند و نه پزشکان چنین اعتقادی دارندحتی در داروخانه ها غرفه های داروهای گیاهی بیشتر از داروهای شیمیایی شده است. در پارادایم جدید، هدف این است که مشکلات روحی و روانی، با مسائل غیر داروئی حل شوند.
عده ای از پزشکان ما متوجه شدند که قدرت و ثروت در آینده نزدیک در جایی دیگری رقم خواهد خورد و ازسویی دیگر شاهد این هستیم که امروز رشته روانشناسی یکی از پر داوطلب ترین رشته های دانشگاهی است و دلیل آن هم این است که مطالبه مردم به سمت خدمات سلامت روان سوق پیدا کرده است.
نیت اصلی بحث کیفیت نیست، بحث این است که اگر قرار است مطالبات آینده جامعه، حول محور امور روانشناختی و مسائل غیر داروئی باشد پس این ابزار قدرت و ثروت است و اگر در دست خانواده پزشکان قرار نگیرد آنها در درجه بعدی قرار خواهند گرفت، در نتیجه با شعارهای زیبا و فریبنده می خواهند گرایش های بالینی و سلامت را در اختیار بگیرند و در نتیجه محوریت قدرت و ثروت را در اختیار خود داشته باشند.
ما می گوییم حرف شما قبول که می خواهید کیفیت را افزایش دهید، اما سوال اینجاست، با کدام استاد و با کدام فضای آموزشی؟ مگر امکانات اموزشی دارید؟ البته نمی خواهم بگویم ضعف در سیستم وزارت علوم نداریم، بله اینجا هم اشکالاتی وجود دارد برای مثال زمانی که دانشگاه های مختلف بدون استاد و بدون کیفیت آموزشی، در حد وسیعی شروع به جذب دانشجو می کنند، ایراد وارد است. ما باید مسئله را حل کنیم یعنی شروع کنیم به بالابردن استانداردهای وزارت علوم ، استانداردهای دانشگاه آزاد و ...
یا اینطور نباشد که در حجم بالا دانشجو بگیریم در حالی که امکانات نباشد. این انتقاد وارد است اما برای حل مشکل ما باید مسئله را حل کنیم یا صورت مسئله را پاک کنیم؟
حتی سازمان نظام وظیفه دارد خیلی از این دانشگاه ها را در لیست سیاه خود قرار دهد و به آنها پروانه و مجوز ندهد. یا برای مثال اعلام کند دانشگاه فلان از نظر ما صلاحیت اخذ پروانه را ندارد. مشکلات را می توان حل کرد اما اینکه بیاییم و با شعار افزایش کیفیت بخواهیم دست به تفکیک بزنیم درست نیست.
جامعه محترم پزشکی من با سران شما صحبت می کنم، من که شما را 18 سال پیش تجربه کرده ام و استدلال های شما را در مجلس، از تریبون مخالفان تشکیل سازمان نظام روانشناسی شنیده ام. شما حرف تان این بود که درمان یک متولی دارد اما امروز که درمان تنها به بعد جسمانی محدود نشده است! درمان اجتماعی است، روانشناختی است، جسمانی است، فرهنگی است، تجربی است. درمان امروز در 5 حوزه تعریف می شود نه فقط در حوزه جسم و بدن. چرا شما فکر می کنید مسئول درمان کشورید؟ شما فقط در حوزه جسمانی مسئول درمان هستید. اگر کسی آمد و در حوزه جسمی رقیب شما شد، کار غیر قانونی کرده است و همینطور هم اگر شما بروید و در حوزه روانشناختی مداخله کنید، کار غیر قانونی کرده اید. اگر قرار باشد شما درمان آسیب های اجتماعی را انجام دهید کار غیر قانونی می کنید.
بیماری که فقط جسمانی نیست، بیماری جسمی هست، بیماری روحی هست، بیماری اجتماعی هست، این همه آسیب ها و بزه های اجتماعی، اینها همه بیماری هستند. بیماری معنوی هست. این همه گروه های منحرف به ظاهر عرفان مسلک. بیماری فرهنگی هست. این بیماری همانی است که مقام معظم رهبری بارها در خصو آن ابراز ناراحتی کردند و برای درمان شان تذکر داده اند.
شما چطور خودتان را مسئول درمان همه اینها می دانید؟ اگر وزارت بهداشت متولی همه این بیماری ها است کل وزارتخانه ها را منحل کنیم و یک وزارتخانه فخیمه به نام وزارت بهداشت کل مشکلات مملکت را پیگیری و درمان کند.
شما می خواهید تنها کانون و محور درمان در کشور باشید ولو درمان فیزیکی ساختمان ها باشد یا درمان مکانیکی ماشین ها، صرفا درمان باشد و شما آنجا باشید.
بنابراین دعوا اساسا سر کیفیت و استاندارد نیست، دعوا بر سر قدرت و ثروت است والسلام.
آقای دکتر مداحی، این روزها خصوصا، شاهد این هستیم که بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان از عملکرد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره انتقادهایی می کنند و معتقدند اگر سازمان عملکرد مناسبی داشت ما به اینجا نمی رسیدیم. در مورد فعالیت های سازمان علی الخصوص اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از انتقال برایمان بگویید.
ما باید در صحبت های مان جانب عدالت را رعایت کنیم، سازمان نظام کارهای خوبی تا الان انجام داده است اما کارهای زیادی هم مانده است که باید انجام بدهد. کارهای موثری همچون ایجاد یک هویت و استقلال برای روانشناسان و مشاوران. یا برای مثال ارباب رجوع می داند که یک سازمانی وجود دارد که اگر یک روانشناس یا مشاوری تخلفی داشت،
می تواند بدان مراجعه کرده و حقوق خود را پیگیری نمایند. از طرفی سازمان، آموزش های کاربردی لازم برای این حرفه را طراحی کرده است، زیرا دانشگاه های ما امکان آموزش مهارت ها را نداشته و صرفا آموزش می دهند. بنابراین سازمان شرایطی را فراهم کرده است که افراد تنها به مدارک دانشگاهی خود اکتفا نکنند و به دنبال مهارت آموزی بروند و بتوانند مشکلات را به صورت عملی حل نمایند.
اما اقداماتی را نیز باید در دستور کار خود قرار دهد، برای مثال تفکیک و طبقه بندی، که یکی از ایرادات عزیزان مدعی انتقال این است که شما در خدمات خود طبقه بندی ندارید. سازمان می بایست بیاید و تخصص های خود را تفکیک کند برای مثال تابلوی روانشناس بالینی متفاوت از روانشناسی تربیتی باشد، روانشناس سلامت یا مشاوره در گرایش های مختلف خود همینطور، تا مردم بدانند حوزه تخصصی هر متخصص چیست. این اقدام هم امکان نظارت و رصد کردن را بیشتر می کند و هم به تبع آن تخلفات کم می شود و از سویی جلوی فضاسازی دوستان هم گرفته می شود.
کار دیگر این است که سازمان می بایست بحث مهارت آموزی را بیشتر کند، زیرا نظام آموزش عالی ما نظام آموزش برای اموزش است نه آموزش برای کاربرد و مهارت. سازمان نظام می بایست این فاصله میان نظام آموزشی کشور و بازار کار در جامعه را پر نماید. و از سویی دیگر سازمان می بایست وجه تمایز و جامعیت خود را اجرایی نماید بدین معنا که افراد غیر حرفه ای وارد این حوزه نشوند و افراد حرفه ای هم با افراد غیر حرفه ای اشتباه گرفته نشوند.
در خصوص موضوع انتقال، علاوه بر نامه نگاری های مربوطه، شورای مرکزی بارها تشکیل جلسه داده است و کمیسیونی بدین منظور هم شکل گرفته است که این کمیسیون با مجلس و دولت جلسات متعددی داشته و از سویی دیگر اقداماتی را در دانشگاه ها در جهت اگاه سازی و شفاف سازی و تاکید بر کارشناسی انجام داده است. بنابراین می توان گفت طیف وسیعی از اقدامات در این حوزه از سطح جلسات کارشناسی گرفته تا جلسات داخل دانشگاه ها و مذاکره با مسئولین و مکاتبات، صورت گرفته است.
بسیاری از فارغ التحصیلان و دانشجویان این سوال برایشان مطرح است که مضرات این انتقال چیست و چرا اساتید تا این اندازه مخالف این موضوع اند؟ بعضا افرادی استدلال می کنند که این انتقال برای جامعه روانشناسی بهتر خواهد بود، در این خصوص بفرمایید.
اولا اگر همچین اتفاقی بیافتد، من به شما می گویم بیش از چند سال دوام نخواهد آورد و روانشناسی مجددا به جایگاه قبلی خود باز می گردد. مثل این است که شما بیست تن بار را بر روی یک پیکان بار 5 تنی بار بزنید. خوب این تحمل و کشش نخواهد داشت.
اما در کوتاه مدت اولین اتفاقی که خواهد افتاد این است که به دلیل نداشتن ساختارهای لازم آموزشی، ظرفیت پذیرش درحد سالیانه 5 تا 10 نفر پایین خواهد آمد. بنابراین همه انهایی که می اندیشند راه برایشان بازتر خواهد شد بدانند راهی وجود نخواهد داشت و باید بروند سراغ کاری دیگر.
دکتر ویلیام گلاسر مبدع تئوری انتخاب، کتابی منتشر کرده است با عنوان "هشدار! روانپزشکی برای سلامت خطرناک است." این نشان می دهدکه امروز نگاه به آموزش و درمان در حوزه روانشناسی، صرفا جسمانی نیست و بسیاری از تکنیک ها مانند CBT یا مایندفولنس یا خیلی چیزهای دیگر اصلا در حوزه جسمانی قرار نمی گیرند و در واقع می توان گفت پزشکان از این حوزه ها محروم هستند و در این زمینه ها آموزشی ندیده اند. بنابراین قطعا درمان بیماران نیز با مشکل مواجه خواهد شد.
من از وزیر بهداشت صراحتا تقاضا دارم، آقای وزیر محترم بهداشت، لطفا سری به مطب های افراد فوق تخصص تان بزنید. ببینید فوق تخصص های شما پول فوق تخصصی می گیرند و مریض ها را چند تا چند تا داخل اتاق هایشان می برند و هر کدام 2 تا دانشجوی انترن گذاشته اند و آنها مردم را ویزیت می کنند. فوق تخصص شما وقت ندارد. من می خواهم بدانم پزشکی که عادت کرده است برای هر چند دقیقه 50 هزار توامن از بیمار بگیرد آیا می تواند بابت 45 دقیقه روان درمانی مثلا 30 هزار تومان بگیرد؟ قطعا این نخواهد بود.
من مدعی هستم که فوق تخصص های پزشکی از دانشجوهای خود در درمان استفاده می کنند. من دست وزیر را می گیرم و می برم جلوی همان افراد و نشان شان می دهم و اگر نتوانستم این را ثابت کنم آماده مجازات شدن هستم. یک فوق تخصص حتی برای بیمار فیزیکی خود حاضر نیست در ازای دریافت مبالغ زیاد بیشتر از 2 دقیقه وقت بگذارد.
از سوی دیگر با این انتقال، همه 50 گرایش دیگر روانشناسی که قبلا بدان ها اشاره شد، منحل خواهند شد و تنها دو رشته بالینی و سلامت خواهد ماند و در نهایت هویت همین دو گرایش هم از بین خواهد رفت و روانشناسان تبدیل خواهند شد به دستیار و پادوی روانپزشکان.
من به همکاران عزیزم در حوزه بالینی هشدار می دهم که باور کنید که اگر از بدنه عظیم روانشناسی کنده شوید، به دستیاران پزشکان تبدیل خواهید شد و در سطح روان پرستاران قرار خواهید گرفت. اینکه فکر کنید در آنجا جایگاه مستقلی دارید یا هویت تعریف شده ای دارید، اشتباه است. تبدیل به چیزی شبیه متصدی آزمایشگاه خواهید شد که پزشک دستور می دهد برو فلان تست را بگیر یا برو فلان تاریخچه را بگیر. این خطری است که شاید امروز متوجه ان نباشید اما در آینده اگر این اتفاق بیفتد خواهید دید.
در هفته ای اخیر شاهد انتشار بیانیه ها و اعتراض های علنی تری از سوی اساتید و چهره های روانشناسی بودیم، نظر شما در این مورد چیست؟
بله اتفاقا من تمام بیانیه ها را دیدم و بسیار خوب بود. آنچه مسلم است این است که زمانی که یک کار ناثواب و غیرکارشناسی در حال انجام گرفتن است اگر اساتید اعلام موضع نکنند جفا کرده اند و من تشکر می کنم از همه اساتیدی که با حضور خود و ایراد بیانیه رسما اعلام موضع کردند و توصیه می کنم به بقیه اساتید که به خودشان بیایند و اجازه ندهند این خطای حرفه ای که آبروی ما را در دنیا خواهد برد، اتفاق بیافتد.
به نظر شما جامعه روانشناسی و مسئولین در مقطع کنونی و برای حل این مشکل چه اقداماتی باید انجام دهند؟
مهمترین کار را می بایست خود جامعه روانشناسی کشور انجام دهد. ما باید با صدای بلند فریاد بزنیم تا رئیس جمهور بشنود مثلا رشته ای مانند تربیت بدنی ربطی به وزارت بهداشت ندارد. خیلی از رشته ها با سلامت سروکار دارند، حتی در حوزه علمیه قم هم خیلی از رشته ها به سلامت ارتباط دارند پس با این حساب بخشی از حوزه علمیه قم را هم بیاوریم زیر نظر وزارت بهداشت!
من هشدار می دهم مشائل را کارشناسی شده تر فکر کنید و تصمیم بگیرید، از بزرگان قم ، از بزرگان رشته، صاحب نظران دعوت کنید خارج از این تشکل های دولتی، بلکه تشکل های کارشناسی. اینکه شما بیایید و کمیته مشترک میان وزارت علوم و بهداشت تشکیل دهید و از خودتان آدم بگذارید اسمش کارشناسی نیست. شما باید از افراد صاحب نظر در این حوزه مشورت بگیرید و اگر حرف آنها را شنیدید و مجاب نشدید، بگویید تصمیم ما به این دلایل درست است.
بنابراین من فکر می کنم جامعه روانشناسی و مشاوره می بایست حتی از سازمان نظام هم در این خصوص حساس تر باشد.
آقای دکتر مداحی به عنوان سخن پایانی اگر موردی هست بفرمایید.
سخن پایانی من تنها یک جمله از قول حضرت علی (ع) است، ایشان می فرمایند: خدا رحمت کند کسی را که حد خود را می شناسد و در ان حد توقف می نماید. اگر پزشک ما، روانشناس ما، مشاور ما، مهندس ما حد خودش را نداند و در حد خود توقف نکند و بخواهد به حد دیگری وارد شود، به جای رحمت موجب زحمت جامعه می شود. همین حالا مشاهده کنید که رعایت نکردن حد و حدود چه هزینه ای را بر روی دست جامعه و حکومت می گذارد. و امیدوارم این افراد عامل به همین حدیث شریف باشند و به خودشان بیایند و حد خود را بشناسند و در حد خود توقف کنند.

۹۵/۱۰/۰۷
۱۷:۳۶

فریاد خانواده آموزش عالی را بشنوید

مهدی مطهرنیا*

این روزها به سه مفهوم «بنگاه»، «سیستم»، و«نهاد»، بیش از گذشته می‌اندیشم. درتمام لایه‌های جامعه ما بنگاهداری آن هم به شکل بسیار سنتی آن وجود دارد. گویی به جای تبدیل بنگاه‌های معطوف به سیستم و گسترش باند پهنای رسالت سیستم‌ها، دستان پنهان و آشکاری وجود دارد که بر آن است تا سازمان‌های معظم را به بنگاه، و بنگاه‌ها را به ورشکستگی بکشاند.
این روزها و با نگاه به جغرافیای معرفت یعنی دانشگاه و بنگاهداری دانشگاهی در ایران مانند بسیاری دیگر از گستره‌ها سخت آزارم می‌دهد. دانشگاه آزاد در این میان دانشگاهی متکی بر شانه‌های مردمی است که در تمامی جهان از لحاظ احترام به علم نمونه‌اند. امروز دانشگاه آزاد نه تنها از سوی مجامع رسمی قدرت به عنوان یک نهاد مردم نهاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد که در ادامه روزگارانی که کشور کابوس سیاست‌زدگی‌های ملی را به جای تدبیر علمی در اداره امور شاهد بود، شاهد ظلمی مضاعف است. وقتی آیت‌ا...هاشمی از«آینده برداشتن کابوس کنکور» می‌گفتند، بسیاری با تعجب به این ادعا می‌نگریستند. تنها اگر به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در عدم خروج میلیاردها دلار سرمایه انسانی و مالی به خارج کشور و پیامدهای آن در این چند دهه بنگریم؛ نظام بسیار به این دانشگاه بدهکار خواهد بود. در دوران «کابوس بزرگ»، شاهد سیاست بازی معطوف به شکستن کمر صبر رئیس این دانشگاه بودیم که بی‌محابا در مقام تمثیل به مانند تحریم‌های غرب نه تنها کمر این مرد صبور را نشانه گرفت که آینده آموزش عالی در این کشور را به برزخ رنج کشاند. هر وزارتخانه و هر سازمانی هر قوه‌ای از قوا، برای گرفتن مدرک دانشگاهی،ان‌شاءا... نه برای اعضای نورچشمی خود و دادن بورسیه در دانشگاه‌های دولتی! دانشگاهی برافراشت. این همه تلاش در ساخت و پرداخت یک آموزش علمی مردم‌نهاد با رقابت با دانشگاه‌های متکی بر معادن و ذخائر نفتی، از یک سو و الگوگیری از دانشگاه آزاد اسلامی در فضای مثبت ناشی از موفقیت‌های فزاینده آن در دوران نخست مدیریت دکتر عبدا... جاسبی با مدیریت برادر وزیر علوم وقت در دانشگاه آزاد اسلامی؛ در این دوران کابوس گونه خوش رنگ و لعاب توده‌گرایانه در درون دانشگاه آزاد اسلامی، با هم، هم آغوش شدند. وزارت علوم و عزیزان کوشای این وزارتخانه را هم در خود فرو برد. باید آشکارا بگویم که سیاستگذاری‌ها در این گستره برای برخورد لجبازانه با رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفت.این روزها اساتید دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای هیات علمی این دانشگاه، تلاش روزافزون تیم جدید مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی از حضرات‌آیات هاشمی، خمینی و دکتر حمید میرزاده رئیس، معاونان و همگی دلسوزان خانواده بزرگ این دانشگاه را شاهد هستند. ولی در عین حال در زیرپوست جامعه ملی هنوز برخورد سیاسی با دانشگاه آزاد اسلامی را شاهد هستند و با امضای بالغ بر 1200 امضا بر آن شدند تا از رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید مسئولانه و با نهایت احترام بخواهند تا به این نکته بیندیشند که تا فرصت باقی است خانواده بزرگ و موثر دانشگاهیان کشور در دو بخش دولتی و غیردولتی را به گونه‌ای سازماندهی کنند که شاهد انقلاب علمی عظیم به دست همه‌ آنها و با همکاری و رقابت توامان و عادلانه آنها در یک محیط سالم باشیم. این درخواست بد یا خطرناکی است؟ جناب روحانی حداقل تلاش شما در این زمینه آن است که دستور صریح وسریع صادر فرمایید که در دو محیط دانشگاه‌های دولتی و آزاد تمامی دانشگاه‌های کشور دسته‌بندی شوند و دانشگاه‌های دولتی از گرفتن دانشجو با اخذ وجه خودداری و مدیریت تولید دانش در خارج از این حیطه را در گستره دانشگاه آزاد اسلامی - ملی ساماندهی و سازماندهی نمایند، وگرنه علم در این مملکت به دام بی‌تدبیری فرو خواهد رفت. کشوری که ادراک متکی بر دریافت‌های عالمانه دانش‌ نداشته باشد تمدن‌ساز نخواهد شد، بلکه به سرعت رو به زوال خواهد رفت. سایه همه بزرگان دلسوز مردم ایران بر سر خانواده‌هایشان مستدام وتلاش‌هایشان مقبول حضرت حق.
* استاد دانشگاه

۹۵/۱۰/۰۷
۲۲:۳۵

گزارش سرقتهای علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد

اقتصاد ایران: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام از ارائه گزارش سرقتهای علمی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 790 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.
محمدرضا مخبر دزفولی در تشریح مصوبات این جلسه گفت: دستور اول با توجه به اتمام مدت دوره عضویت نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیات نظارت بر مطبوعات با رای اعضای جلسه حجت الاسلام والمسلمین قمی مجددا به عنوان نماینده این شورا در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب شد.
وی با اشاره به تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) توسط این شورا افزود: این پایگاه که وظیفه اش انتشار مقالات و تولیدات علمی دانشمندان جهان اسلام است اکنون به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی نمایه می شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: این پایگاه در جهان اسلام و جهان علم توانسته است جایگاه خوبی را به دست آورد که شورای سیاستگذاری برای آن به ریاست وزیر علوم در نظر گرفته شده و در آن دو نفر به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند.
انتخاب نمایندگان شورا در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی گفت: در جلسه امشب شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا به عنوان نمایندگان شورا برای عضویت در شورای سیاستگذاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انتخاب شدند.
ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی
مخبر دزفولی در ادامه با بیان اینکه دستور بعدی جلسه به ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی اختصاص داشت گفت: این گزارش توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سفارش شورای عالی تهیه شده بود و در آن در مورد وضعیت سرقت های علمی و نکات مورد توجه پیرامون تخلفات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفته شده بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس این گزارش در تعداد بیش از 300 هزار پایان نامه موجود در کشور میزان تخلفات بسیار کم است و مقرر شد مرکز ثبت این پایان نامه ها در وزارت علوم تشکیل شود.
وی افزود: حدود 6 الی 7 درصد پایان نامه ها بر اساس مطالعه میدانی صورت گرفته در این تحقیق دارای اشکال بوده اند.
وی با اشاره به آمار تخلفات علمی گفت: در خصوص مقالات نمایه شده کشور که دارای تعداد بسیار قابل توجهی هستند عدد تخلفات بسیار کم بود که بخش مهمی از این تخلفات نیز ناشی از عدم آگاهی از مقررات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته جریان سازمان دهی نیز در این زمینه وجود دارد که بسیار محدود بوده و مقرر شد برخورد بسیار قاطعی به لحاظ انظباطی با آنها صورت پذیرد.
ادامه بررسی سند معماری
دکتر مخبر دزفولی در خاتمه با اشاره به تصویب برخی از بندهای سند معماری در این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ان شاءالله با تصویب موارد دیگر و نهایی شدن موضوع در جلسه آینده گزارش آن نیز منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۰/۰۸
۱۰:۳۱