نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 189540
 • تمام سکه (طرح جدید) 2004000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1920000
 • نیم سکه 981000
 • ربع سکه 563000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4200
 • یورو 7500
 • پوند 8583
 • صد ین 5750
 • درهم امارات 1734
 • لیر ترکیه 1402
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 42000
 • 0
  یورو 49441
 • 0
  پوند 56559
 • 0
  فرانک 42097
 • 0
  صد ین 37910
 • 0
  درهم امارات 11437

فروش کالاهای فاقد برچسب طرح شبنم از اول بهمن امسال ممنوع است

کرج - خبرگزاری مهر: مدیر کل برنامه ریزی و هماهنگی دستگاه های اجرایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: دراجرای مرحله دوم طرح شبنم،فروش کالاهای وارداتی مشمول این طرح از اول بهمن امسال ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسمی در کارگاه آموزشی طرح شبنم ویژه روسای اتحادیه های استان البرز افزود: واحدهای صنفی مشمول مرحله دوم طرح شبنم تا پایان دی مجاز به فروش کالاهای وارداتی فاقد برچسب شبنم هستند و پس از مهلت مقرر از فروش آنها جلوگیری و برخورد قانونی می شود. وی افزود: واحدهای صنفی مشمول مرحله نخست این طرح تا 15 مرداد جهت خود اظهاری مهلت داشتند و اکنون مرحله دوم طرح برای 11 گروه کالای وارداتی اجرا می شود. قاسمی اظهار داشت: با توجه به پایان مهلت خود اظهاری و دریافت برچسب شبنم برای کالاهای مرحله نخست، اکنون زمان برخورد با کالاهای فاقد برچسب شبنم مشمول مرحله نخست در سطح بازار است.
قاسمی افزود: از ابتدای بهمن ماه امسال و با پایان مهلت قانونی، بازرسان ستاد قاچاق کالا با حضور درسطح بازار و در گشت های مشترک با تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت و معدن و تجارت اقدام به جمع آوری هرگونه کالای فاقد برچسب طرح شبنم کرده و علاوه بر این، با ارایه صورت جلسه به تعزیرات حکومتی، واحد صنفی از یک تا پنج برابر جریمه خواهد شد. وی افزود: این طرح به منظور برقراری انضباط اقتصادی در زمینه مبارزه با کالاهای خارجی قاچاق در کشور از سوی دولت مطرح و از آبان ماه سال گذشته به اجرا درآمده است.
قاسمی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی اجرای طرح، جلوگیری از دغدغه مردم در خرید کالاهای خارجی است چرا که با داشتن برچسب طرح شبنم، کالای قاچاق از غیر قاچاق در بازار مشخص می شود و مردم می توانند با اطمینان خاطر اقدام به خرید کالای وارداتی کنند.
مدیرکل برنامه ریزی و هماهنگی دستگاه های اجرایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارز گفت: اجرای این طرح ورود کالاهای خارجی از معابر غیر رسمی را به کشورمشخص می کند چرا که علاوه بر بی نظمی در بازار موجب بی نظمی در اقتصاد کشور می شود.
قاسمی با اشاره به اینکه اجرای کامل طرح شبنم، اقتصاد کشور را شفاف خواهد کرد افزود: اجرای این طرح در مرحله نخست برای کالاهای خارجی و در مراحل بعدی برای کالاهای داخلی نیز اجرا خواهد شد که مسوولیت این طرح با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و دیگر دستگاه ها برای کالاهای داخلی همکاری می کنند.

منابع دیگر:
 • جهان‎نیوز
 • فردا‎نیوز
 • آخرین نیوز
 • اکونیوز
 • کارگرنیوز
۹۱/۱۰/۰۶
۱۹:۲۶
۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۲۴

بازدید اعضای کمیسیون اصل نودم مجلس از نمایشگاه دستاوردهای کالای قاچاق

اعضای کمیسیون اصل نود مجلس از نمایشگاه دستاوردهای کالای قاچاق معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، اعضای کمیسیون اصل نودم مجلس از نمایشگاه دستاوردهای کالای قاچاق معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات که در محل این وزارتخانه تشکیل شده بود، بازدید کردند. در این بازدید، مسئولان حوزه اقتصادی وزارت اطلاعات حضور داشتند و در خصوص چگونگی عملکرد مقابله و مبارزه با مفاسد اقتصادی به ویژه در ارتباط با قاچاق کالا توضیح دادند.

۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۲۸

ردپای رشوه و تبانی در نوسانات ارزی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت که «علاوه بر ضعف نظارت و سوء‌تدبیر، رشوه و تبانی در لایه‌هایی از دستگاه‌های ذیربط نیز در نابسامانی بازار ارز دخیل بوده است».
مصطفی افضلی فرد درباره بازدید اعضای کمیسیون اصل 90مجلس از نمایشگاه فعالیت‌ها و دستاوردهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به فارس گفت که در حاشیه این بازدید، آخرین وضعیت قاچاق در کشور بررسی شد.
وی افزود: در این جلسه، کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت اداری مجلس مأمور شد با همکاری نهادهای امنیتی و نظارتی به صورت ویژه و با اولویت، تدوین استراتژی مبارزه با قاچاق را پیگیری کند.
افضلی فرد از افزایش جریمه و مجازات قاچاق، افزایش کشف و اعمال قانون، افزایش صدور احکام قضایی و بالابردن میزان اجرای احکام صادره، به عنوان 4 محور اصلی این استراتژی یاد کرد. وی با بیان اینکه برخورداری قاچاقچیان از حاشیه امن در سایه تبانی و جعل و برخی زدوبندها باعث افزایش قاچاق می شود، متذکر شد: اگر می خواهیم قاچاق کاهش یابد، باید کاری کنیم قاچاقچیان احساس امنیت و صرفه اقتصادی نکنند. سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: در حال حاضر 18 سازمان متولّی صدور مجوز برای واردات کالا هستند که ساماندهی آنها و ایجاد سامانه ثبت واردات، گام بزرگی در زمینه نظارت بر ورود کالاست.
افضلی فرد افزود: متأسفانه میزان قابل توجهی از قاچاق به دلیل جعل و تبانی یا ضعف نظارت و ضعف برخوردهای قضایی، از مبادی رسمی انجام می شود. وی خاطر نشان کرد: عدم پرداخت حقوق گمرکی به دلیل اعمال نفوذ، وجود رانت، جعل و تبانی و قصور نهادهای ذیربط که به منزله «قاچاق» است، قابل توجیه نبوده و باید با اصلاح فرآیند‌ها با آن برخورد شود.
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس «کشف» را مهم‌ترین چالش در حوزه مبارزه با قاچاق دانست و گفت که کمیته ویژه مجلس باید مهم‌ترین دلایل و عوامل عدم کشف قاچاق را بررسی و راه‌های مقابله با آن را در راستای کاهش قاچاق ارائه دهد.
افضلی فرد افزود: در حال حاضر سیستم و چرخه مبارزه با قاچاق در کشور کارآمد نیست و این به دلیل ضعف نظارت و برخورد دستگاه‌های ذیربط و خلآهای قانونی است که متناسب با تغییر شیوه‌های قاچاق به روز نشده‌ است.
وی میزان قاچاق کالا در کشور را اعلام نکرد اما گفت که اکنون پدیده قاچاق در حوزه‌های مختلفی چون ارز، سوخت، سلاح، پوشاک و لوازم یدکی وجود دارد که به اقتصاد ملی لطمه می زند. خبرنگار فارس از سخنگوی کمیسیون اصل 90 درباره یافته‌های ستاد مباررزه با قاچاق کالا و ارز درباره التهابات اخیر ارزی سؤال کرد که وی پاسخ داد: خلأهای قانونی و سوء‌تدبیر و ضعف نهادهای نظارتی از مهم‌ترین عوامل اخلال در بازار ارز است. افضلی فرد در عین حال گفت که در کنار این عوامل، رشوه و تبانی در لایه‌هایی از دستگاه‌های ذیربط نیز در بروز نابسامانی بازار ارز، دخیل بوده است.

منابع دیگر:
 • اصفهان فردا
 • پولی‎مالی
 • فارس
 • همیان نیوز
 • زندگی نیوز
 • بی‌باک
 • بانکداری ایران
 • تابناک
 • همشهری آنلاین
 • شمال نیوز
۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۰۳

لزوم افزایش 50درصدی قیمت بنزین و گازوئیل

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حتی اگر فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود، قیمت بنزین و گازوئیل سال آینده حتماً باید افزایش یابد.ارسلان فتحی‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و لایحه بودجه 92 گفت: سال آینده حتماً‌ لازم است قیمت حامل‌های انرژی شامل بنزین و گازوئیل افزایش پیدا کند، چون اگر این کار انجام نشود، به خاطر افزایش مصرف داخلی و افزایش پدیده قاچاق، مجبور خواهیم شد، بنزین و گازوئیل بیشتری وارد کنیم.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اصلاح قیمت در مورد بنزین و گازوئیل برای سال آینده ضروری به نظر می‌رسد، حال فاز دوم اجرا شود، یا نه، اما برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف، این قیمتها باید اصلاح شوند.وی افزود: در حال حاضر که قیمت بنزین و گازوئیل با نوسان قیمت ارز در داخل کشور نسبت به این محصولات در خارج از مرزهای ایران به شدت ارزان شده، این امر سبب رونق گرفتن قاچاق سوخت در برخی از مناطق مرزی شده است.نماینده کلیبر و هوراند در مجلس افزود: در حال حاضر قیمت بنزین در ترکیه 3.4دلار در لیتر و قیمت آن در داخل کشور به صورت آزاد 700تومان است،‌ یعنی حداقل 10 برابر اختلاف قیمت دارد که اگر مدیریت نشود، به قاچاق سوخت می‌انجامد و هر گالن بنزین 100هزار تومان درآمد برای قاچاقچی در بر دارد.فتحی‌پور افزود: گازوئیل هم این گونه است، قیمت گازوئیل در داخل کشور بین 300 تا 350 تومان و در خارج بالای 1200تا 1300تومان است. در برخی از مناطق به 1500تومان هم می‌رسد.وی افزود: سال آینده قیمت بنزین و گازوئیل باید حداقل 50درصد افزایش پیدا کند که از قاچاق و مصرف بی‌رویه آن جلوگیری شود.فتحی‌پور در مورد این که آیا افزایش قیمت بنزین به بالا رفتن نرخ سایر کالاها منجر نمی‌شود، گفت: هرکس هر جور می‌خواهد قیمت‌ها را بالا می‌برد، در حالی که افزایش قیمت بسیاری از کالاها ربطی به دلار و یا بنزین ندارد، مگر نخود و لوبیا از خارج از کشور می‌آید که وابستگی ارزی داشته باشد، اما افزایش قیمت پیدا کرده است.فتحی‌پور گفت: در حال حاضر نیز قیمت‌ها بالا رفته است و نباید ثروت کشور (بنزین) را بسوزانیم و دود هوا کنیم. هنوز اکثر خودروهای شهر تک‌سرنشین هستند و این نشان می‌دهد قیمت بنزین بسیار ارزان است.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد افزایش قیمت حامل‌های سوخت و افزایش مالیات دولت گفت:‌ اگر قیمت سوخت بالا رود، هم درآمد دولت از محل مالیات بیشتر می‌شود و هم قیمت اصلاح شده و مصرف کاهش پیدا می‌کند و هم مجبور نخواهیم شد، واردات بنزین و گازوئیل انجام دهیم.وی تأکید کرد: بنزین در داخل کشور بیهوده مصرف می‌شود و بخشی نیز به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه اگر فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود، گفت: در آن صورت هم باید قیمت بنزین و گازوئیل اصلاح شود.فتحی‌پور در مورد حمایت از تولید در هدفمندی یارانه‌ها گفت: آمارهای حمایت از تولید در هدفمندی یارانه‌ها را از دولت خواسته‌ایم که به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه کند. فتحی‌پور افزود: فعلاً لایحه بودجه 92 به مجلس ارائه نشده، اما باید فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در لایحه 92 در نظر گرفته شود، چون امسال بر اساس قانون اجرای فاز دوم را متوقف کردیم و باید سال آینده اجرا شود. در نتیجه اعداد و ارقام آن حتماً باید در بودجه ذکر شود.

۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۳۸

ضرورت ایجاد پلیس اقتصادی در کشور

فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: با توجه به بوجود آمدن جرایم اقتصادی ضرورت ایجاد پلیس اقتصادی در نیروی انتظامی احساس می‌شود.

به گزارش فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه معاون جدید اجتماعی ناجا در جمع خبرنگاران اعلام کرد: با توجه به افزایش جرایم اقتصادی و ضرورت به روز رسانی مبارزه با جرایم در کشور در نیروی انتظامی همچنان گذشته با ایجاد پلیس تخصصی باید با این جرایم مبارزه کرد که در این خصوص ضرورت ایجاد پلیس اقتصادی در نیروی انتظامی احساس می‌شود.
وی در ادامه گفت: ما در حوزه اقتصادی پلیس‌هایی همچون پلیس مبارزه با قاچاق ارز و کالا را داریم که با تقویت قوای این پلیس‌ها و استفاده از همکاری مؤسسات مالی همچون بانکها و دستگاه‌های ذیربط قضایی اقدام به ایجاد پلیس در حوزه اقتصادی با توجه ضرورت جامعه خواهیم کرد.
فرمانده نیروی انتظامی همچنین در مورد برخورد با اراذل و اوباش گفت: پلیس در مقوله اراذل و اوباش با اقتدار عمل می‌کند که در برخورد در هنگام ارتکاب به جرم و چه در وقتی که اراذل و اوباش موفق به فرار بشوند در پیگیری‌ها و دستگیری و همچنین هماهنگی با دستگاه قضایی برای سرعت و رسیدگی شدید و محکم با مقوله شرارت و سرقت به عنف برخورد خواهد شد.
وی درباره ایجاد امنیت در شهرک‌های جدید و نوساز اعم از مسکن مهر و دیگر شهرک‌های حاشیه‌ای شهرهای بزرگ نیز گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص ایجاد کلانتری‌ها و حتی ساختمان‌های فرماندهی نیروی انتظامی در شهرستان‌های بزرگتر توافقاتی به عمل آمده این مقوله افزایش مأموریت‌های پلیسی را برای نیروی انتظامی در بر دارد که ما همچنان به ایجاد امنیت در شهرها و تمام مناطق کشور برقرار می‌کنیم در شهرک‌های تازه‌ساز هم هرچند با کمی تأخیر به تخصیص پرسنل و ابزار لازم برای امنیت خواهیم پرداخت.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۰:۰۲

"3 لیتر گازوییل معادل یک لیتر آب معدنی"

وزیر نفت گفت: هم اکنون قیمت یک لیتر آب معدنی معادل سه لیتر گازوییل است که با توجه به قیمت سوخت در سایر کشورها، سوخت در ایران بسیار ارزان بوده و به همین دلیل متاسفانه پدیده قاچاق سوخت از کشور وجود دارد.

رستم قاسمی در مراسم معارفه مدیر جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با اشاره به خدمت رسانی این شرکت، گفت: به دلیل گستردگی فعالیت های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، مردم وزارت نفت را در چهره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می بینند. وزیر نفت با اشاره به این که تاکنون رضایتمندی قابل قبولی از مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران وجود داشته است، کار این مجموعه با بیش از سه هزار جایگاه بنزین و سی ان جی و انبارها و مناطق متعدد را کاری پرحجم عنوان کرد.
وی افزود: حفظ و کنترل سامانه هوشمند سوخت یکی از مسئولیت های مهم شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است و در شرایطی که قیمت حامل های انرژی در داخل و خارج کشور از اختلاف بسیاری برخوردار است، کنترل و جلوگیری از قاچاق فرآورده نیازمند عزم همگانی در این شرکت است. وزیر نفت با اشاره به پایین بودن نرخ سوخت در کشور، گفت: در این راستا کنترل و جلوگیری از قاچاق فرآورده در کشور نیازمند عزم جدی و همگانی بوده و در این میان نقش وزارت نفت از اهمیتی بالا برخوردار است.
قاسمی تاکید کرد: در فصل زمستان شرایط سختی به لحاظ سوخت رسانی در کشور از جمله گازرسانی به نیروگاه ها وجود دارد که این امر مسئولیت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی را برای تامین سوخت نیروگاهی کشور سنگین تر می کند.
یادآور می شود، علیرضا ضیغمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران طی حکمی مصطفی کشکولی را به عنوان مدیر جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران منصوب کرد.

۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۴۷

تمدید مهلت کدگذاری کالا در سطح عرضه تا اول بهمن

مدیر پروژه شبنم از تمدید مهلت دور دوم کد گذاری کالاها در سطح عرضه تا اول بهمن ماه خبر داد و گفت: بنا به درخواست صنوف، مهلت دریافت فرم های خوداظهاری و دریافت کد دوبعدی شبنم برای واحدهای صنفی مشمول طرح، تا اول بهمن ماه تمدید شد.

غلامرضا نوری زاده عنوان کرد : با توجه به اینکه در دور دوم کد گذاری کالاها در سطح بازار ، تعداد اقلام افزایش یافته است مجامع صنفی ، اتحادیه ها و شورای اصناف کشور اعلام کردند که مهلت مقرر تا اول دیماه برای این منظور کافی نیست .
وی افزود: بنابراین با رایزنی های انجام شده و موافقت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، این مدت یک ماه افزایش یافت. بر این اساس مشمولین طرح می توانند در مهلت یاد شده جهت خود اظهاری و درخواست برچسب شبنم اقدام کنند.
وی افزود: از اول بهمن ماه بازرسان نهادهای نظارتی، پلیس اماکن و تعزیرات حکومتی در سطح بازار حضور یافته و اقدام به جمع آوری کالاهای مشمول طرح که فاقد برچسب شبنم هستند، خواهند کرد. نوری زاده افزود: در دور دوم کد گذاری کالا در سطح عرضه تلاش شد تا نقاط ضعف اجرای پروژه در دوره قبل بر طرف و نصب شبنم روی کالاها در اسرع وقت و با رعایت موارد امنیتی صورت گیرد.

منابع دیگر:
 • فناوران
۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۴۶

تجهیز شناورهای صیادی به سیستم جی.پی.اس

معاون صید و بنادر صیادی سازمان شیلات ایران گفت: شناورهای صیادی به منظور بهبود و افزایش فرآیند صید و کاهش مصرف سوخت به سیستم های جی پی اس مجهز می شوند.

علی اصغر مجاهدی اظهارکرد: با نصب تجهیزات فنی همچون جی پی اس روی شناورهای دریایی مسیر تردد، سرعت، زمان حضور صیادان در صیدگاه ها برای دوره های دریایی مختلف به طور مستمر ثبت و قابل مشاهده می شود. وی افزود: این سیستم کمک می کند مسیرهای تردد (رفت و برگشت شناورها) براساس محاسبه قدرت موتور شناور و ساعات دریانوردی تعیین و روش های صید و صیادی بهبود یابد.
این مقام مسئول تاکید کرد: اطلاعات بدست آمده از این تجهیزات فنی می تواند به صیادان در انتخاب جایگاه مناسب صید در طول دوره زمانی یکساله کمک کند تا برای سال های بعدی نیز در انتخاب جایگاه صید مورد نظر خود با مشکل مواجه نشوند.
مجاهدی به ایرنا گفت: همچنین این اطلاعات می تواند سازمان شیلات ایران را در میزان تردد دریایی شناورها و شناسایی صیدگاه های مناسب یاری دهد. وی با اشاره به این که مرحله نخست نصب تجهیزات فنی در استان هرمزگان در حال اجراست ، تصریح کرد: اجرای این سیستم در دو مرحله آفلاین برای شناورهای کوچک و نصب سیستم آنلاین ماهواره ای برای شناورهای بزرگ نصب خواهد شد که کارهای طراحی آن انجام شده و مرحله اول در استان هرمزگان شروع شده است. معاون صید و صیادی سازمان شیلات افزود: مذاکراتی با ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز صورت گرفته تا بتوانیم با افزایش کنترل شناورهای صیادی روی مصرف بهینه سوخت آنان نیز نظارت داشته باشیم و با اقدامات لازم و بهینه سازی مصرف سوخت شناورها، مصارف غیرضروری آنان کاهش یابد. وی میزان خطا و هدرروی سوخت در بخش صید و صیادی را پایین عنوان کرد و گفت: باید در بخش صید و صیادی طبق برنامه الگویی عمل کنیم به همکاری های ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز نیاز است تا این سیستم در تمامی بخش ها اجرایی شود.

۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۴۴

فارس از عرضه گازوئیل در مرزها با قیمت فوب گزارش می دهد تانکرهای حامل گازوئیل «آزاد» در راه مرزهای غربی/ عرضه با قیمت فوب

خبرگزاری فارس: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کاهش قاچاق سوخت، چند تانکر گازوئیل را برای عرضه با نرخ فوب خلیج فارس به مرزهای غربی کشور ارسال کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در جدیدترین اقدام خود برای جلوگیری از قاچاق گازوئیل از مرزهای غربی کشور روزگذشته چند تانکر گازوئیل را برای عرضه به مرزنشینان با نرخ فوب خلیج فارس روانه مرز قصرشیرین کرد.
این گزارش حاکی است این اقدام شرکت ملی پالایش و پخش قرار است در روزهای آتی نیز ادامه یابد و حتی ممکن است به مرزهای شرقی و جنوبی نیز کشیده شود. براساس این گزارش در ماه های اخیر به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنین عدم اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها شاهد افزایش قاچاق سوخت ار مرزهای کشور هستیم.
مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز و وزارت نفت در این باره بارها اعلام کرده اند که پس از افزایش نرخ ارز شاهد رشد قاچاق گازوئیل در کشور هستیم،در حالی که قیمت گازوئیل در ایران 150 تا 300 تومان است قیمت نفت‌گاز در اواسط سال 1390 در کشورهای همسایه یعنی ترکیه ببش 2000 تومان، افغانستان و پاکستان حدود 1500 تا 1600 تومان، کشورهای حاشیه خلیج فارس: حدود 800 تا 900 تومان بوده است. بر اساس این گزارش  پس افزایش نرخ ارز قیمت هر لیتر گازوئیل در آن سوی مرزها به 5 تا 7 هزار تومان رسیده است، در صورتی که قیمت هر لیتر گازویئل در داخل کشور بسیار کمتر از این رقم ها است.
بر اساس اظهارات مرتضوی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دی ماه سال گذشته، پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در مرزهای شمال غرب، شرق و سواحل جنوبی کشور لااقل روزانه 10میلیون لیتر گازوئیل قاچاق از کشور خارج می‌شده است که هم اکنون نیز با اجرای گام اول این قانون ولی به دلیل رشد ناگهانی نرخ ارز دوباره شاهد این حجم قاچاق سوخت از کشور هستیم.
 بررسی‌های یک نهاد نظارتی نشان می‌دهد تنها در بخشی از مرز‌های جنوب شرقی کشور روزانه 6 میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق ‌شده است که بر اساس بررسی‌های این نهاد ارزش این تجارت کثیف تنها در همان بخش از مرزهای شرقی روزانه لااقل به 3 میلیارد تومان بالغ می‌شده است و ارزش این میزان قاچاق در طول سال به بیش از هزار میلیارد تومان می‌شود.
این گزارش اضافه می کند به نظر می رسد با اقدامات جدیدی که شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی و همچنین افزایش نظارت نهاد های امنیتی شاهد کاهش قاچاق سوخت  از مرزهای کشور باشیم.

منابع دیگر:
 • بازارخبر
 • الف
 • سکونیوز
 • رانه‎نیوز
۹۱/۱۰/۰۶
۱۱:۱۷

انتقاد فرمانده ناجا از پخش فیلم زورگیری اخیر در رسانه‌ها؛ احمدی‌مقدم به ایسنا خبرداد:قاچاق سوخت ربطی به تحریم‌ها ندارد/افزایش قاچاق دام به خارج کشور

احمدی‌مقدم در خصوص وضعیت قاچاق کالا و سوخت از مرزهای کشور به ایسنا گفت: این موضوع ارتباطی با تحریم ها ندارد، اما به دلیل افزایش قیمت دلار و تفاوت قیمت سوخت در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه، شاهد افزایش نسبی قاچاق سوخت بوده‌ایم. فرمانده انتظامی کشور با بیان اینکه قیمت بنزین در ترکیه هر لیتر حدود 6000 تومان است، این بالابودن نرخ به نسبت داخل کشور را عامل اصلی ایجاد انگیزه برای قاچاق سوخت دانست و تصریح‌کرد: اقدامات خوب و بازدارنده‌ای را در مرزهای مختلف اعمال کرده‌ایم که ان‌شاءالله اثرگذار خواهد بود. وی در عین حال گفت: در بعضی اقلام موادغذایی هم شاهد قاچاق یا تغییر رفتار قاچاقچیان هستیم مثلا تا قبل از این دام به داخل کشور قاچاق می‌شد اما الان شاهد افزایش قاچاق دام از ایران به خارج کشور هستیم.

منابع دیگر:
 • قانون آنلاین
 • رسالت
۹۱/۱۰/۰۶
۱۱:۲۴

رییس کمیسیون واردات ایران به ایسنا خبر داد: کاهش واردات کالا به جز مواد غذایی/عمده واردات مربوط به ثبت سفارشهای قبل است

در حالی که براساس آمار گمرک واردات تا پنج درصد کاهش یافته است، رییس کمیسیون واردات ایران نیز از کاهش چشم‌گیر و محسوس واردات کالا به خصوص در مواد اولیه خبر داده است. مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی نحوه واردات کالاهای اولویت 9 اظهار کرد: به‌طور عملی طی چند ماه گذشته اولویت 8، 9 و 10 ارز مبادله‌ای دریافت نمی‌کنند و به جز موارد نادر این اولویت‌ها اصلا ثبت سفارش نمی‌شوند.
وی ادامه داد: سامانه مربوط به ثبت سفارش، کالاهای موجود در این اولویت‌ها به خصوص اولویت 9 و 10 را نمی‌پذیرد.
به گزارش ایسنا، البته تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت 8 از امروز چهارشنبه آغاز شده است.
حریری با بیان این‌که در شرایطی که احتیاج به آرامش در فضای تجاری کشور داریم، سیاست‌گذاران تجاری با اخباری که منتشر می‌شود آرامش را در فضا از بین می‌برند، گفت: به نظر می‌آید سیاست‌گذاران تجاری اقتصادی این روزها باید بیشتر به فکر آرام‌کردن بازار باشند، آن هم در وضعیتی که عوامل بیرونی به فکر به هم زدن فضای اقتصادی در ایران هستند.
رییس کمیسیون واردات ایران با بیان این‌که کالاهایی که در گذشته ثبت سفارش شده‌اند در همان زمان ارز خود را دریافت کرده‌اند، خاطر نشان کرد: آمار گمرک کاهش شش درصدی واردات را نشان می‌دهد ولی این موضوع که آمار واردات ما تا این میزان کاهش را نشان می‌دهد در حالی است که ما در سایر کالاها مثل گندم و سایر کالاهای اساسی حجم واردات را برای ذخیره‌سازی بسیار بالا برده‌ایم.
حریری با تاکید بر این ‌که منطق حکم می‌کند که کالاهای استراتژیک با حجم بالا وارد و ذخیره می‌شد، بیان کرد: ولی این موضوع در مرحله‌ی اول بدین معنا نیست که تمام نیاز‌های وارداتی کشور بر طرف شده و در مرحله‌ی دوم نیز کسانی که کاهش واردات را پنج تا شش درصد اعلام می‌کنند، در حالی است که نیاز‌های کالایی ناشی از کمبود واردات برطرف نشده است.
رییس کمیسیون واردات ایران افزود: اخباری که از کارخانه‌ها به دستمان می‌رسد حاکی از عدم دسترسی سریع به مواد اولیه است. البته ما هم یک مرکز آمار مدون نداریم و براساس گزارش‌هایی که از تشکل‌ها، انجمن‌ها و نهادها به دست می‌آید اطلاعات خود را جمع‌آوری می‌کنیم.
وی اظهار کرد: افت تولید به این دلیل است که کارخانه‌ها نتوانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را در زمان مشخص وارد کنند. به‌طور مثال در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران یکی از صاحبان کارخانه تولید شیر خشک اعلام می‌کرد که 4.5 ماه است که نتوانسته مواد اولیه وارد کرده تا تولید کند و در این چند ماهه آنچه که مواد اولیه در انبار موجود بوده، مصرف شده است.
رییس کمیسیون واردات ایران با تاکید بر این‌که هنوز نمی‌توان گفت تمام کالاهای اولویت 9 به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از کالاهایی که در اولویت 9 قرار دارند وارد کشور می‌شوند که ثبت سفارش آنها در ابتدای سال انجام شده بود. وی ادامه داد: کالاهایی که این روزها از گمرک وارد کشور می‌شود عمده آن مربوط به ثبت سفارش‌های مدت‌دار بوده است. نتایج سیاست‌هایی که امروز اعمال می‌شود را باید در سه تا چهار ماه آینده ارزیابی کرد. حریری اظهار کرد: آنچه که ما می‌بینیم براساس مشاهدات میدانی است و تحقیقات ما نشان می‌دهد که واردات به جز مواد غذایی در کلیه‌ی سطوح کاهش محسوس داشته است. به خصوص در مواد اولیه کارخانه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات یدکی. رییس کمیسیون واردات ایران در پایان با تاکید بر این‌که نابسامانی و عدم ثبات در قوانین و نرخ ارز نشان می‌دهد تجار باید محتاط تر عمل کنند، گفت: این بی‌ثباتی‌ها خطر جدی است زیرا بازرگانانی که به‌طور قانونی فعالیت می‌کنند تصمیم گرفته محتاط‌ تر عمل کرده و در نهایت از بازار خارج شوند.

منابع دیگر:
 • کارآمد نیوز
 • فودنا
 • بورس‎نیوز
 • ابرار اقتصادی
 • ابرار
۹۱/۱۰/۰۶
۱۱:۴۸

رویانیان در گفت‌وگو با فارس: قیمت بنزین در مرزها هنوز آزاد نشده است

خبرگزاری فارس: در حالی که وزیر نفت از آزاد شدن قیمت بنزین در مرزها سخن گفته بود، اما رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت گفت: این قیمت در مرزها هنوز آزاد نشده است.

محمد رویانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: قیمت بنزین در مرزها هنوز آزاد نشده است و بررسی‌ها در این باره ادامه دارد. وی افزود: عددی درباره میزان بنزین و گازوئیل قاچاق در کشور وجود ندارد و هر کس که عددی ارائه کند، نمی‌توان با قطعیت آن را پذیرفت. رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با تاکید بر اینکه برآورد 10 میلیون لیتری درباره قاچاق روزانه گازوئیل به خارج از مرزها درست نیست، تصریح کرد: بیشتر قاچاق در داخل کشور انجام می‌شود، چنانکه مثلاً گازوئیل کشاورزی یا حمل و نقل به مصارف دیگر می‌رسد. وی اضافه کرد: ما روی روش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مانند اختصاص گازوئیل براساس پیمایش کار و آن را تصویب کرده‌ایم، اما وزارت نفت باید آن را اجرا کند. به گزارش فارس، رویانیان در حالی از بررسی طرح آزادسازی قیمت بنزین در مرزهای کشور خبر می‌دهد که وزیر نفت در هفته جاری از آزاد شدن قیمت بنزین در مرزها خبر داد. در عین حال اخبار موثق حاکی از آن است که تانکرهای حامل گازوئیل به وسیله شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به سوی مرز قصر شیرین حرکت کرده‌اند، تا محموله خود را به قیمت آزاد یعنی فوب خلیج‌فارس در مرزهای غربی کشور به فروش برسانند. با وجود کاهش مقطعی قاچاق فرآورده‌های نفتی پس از هدفمندی یارانه‌ها، تلاطم ارزی قاچاق سوخت را رونقی دوباره بخشیده است. اگرچه آمار دقیقی از میزان قاچاق سوخت منتشر نمی‌شود، اما گزارش دقیق یکی از نهادهای نظارتی در دی ماه سال گذشته حکایت از قاچاق روزانه 6 میلیون لیتر گازوئیل تولید داخل تنها از بخشی از مرزهای شرقی کشور داشت.
با این حال سامانه اختصاص گازوئیل بر اساس پیمایش که مدت‌ها است در کشور طراحی شده است، امکان اعمال کنترل قابل توجهی بر توزیع گازوئیل ایجاد می‌کند، اما به دلیل نپذیرفتن بار مالی آن توسط وزارت نفت تا کنون اجرا نشده است.

منابع دیگر:
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • سکونیوز
 • فردا‎نیوز
 • قانون آنلاین
 • الف
 • ملیت
 • بی‌باک
 • حدید نیوز
 • تابناک
 • قدس‎آنلاین
 • پرشین‎خودرو
 • جام جم
 • خراسان
 • دنیای اقتصاد
 • میهن صنعت
۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۵۵

معافیت‌ مالیاتی تعاونی‌‌های مرزنشینان بزودی اجرایی می شود

تهران-عضو هیئت مدیره اتاق تعاون ایران گفت: با پیگیری های صورت گرفته در دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در صورت تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی تعاونی های مرزنشینان از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی اتاق تعاون ایران،ˈاسماعیل خلیل زادهˈافزود: یکی از بزرگترین مشکلات تعاونی‌های مرزنشینان، مالیات‌های مستقیم است و با وجود آنکه برای بسیاری از افراد و گروهها نظیر ملوانان و صادرکنندگان معافیت‌های مالیاتی پیش‌بینی شده است اما مرزنشینان شامل معافیت نمی شوند.
عضو هیات مدیره اتاق تعاون کشور ادامه داد: سازمان امور مالیاتی تا کنون به دلیل این که کلمه مرزنشینان در ماده 133قانون مالیاتهای مستقیم قید نشده از مرزنشینان و پیله‌وران مالیاتهای سنگین دریافت می کند اما این امر جفای به تعاونی‌های مرزنشین است.
وی در ادامه با اشاره به قرارداد منعقده بین دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه احتماعی با اتحادیه تعاونی های مرزنشینان مبنی بر آموزش اعضا تعاونی های مرزنشینان، گفت: تعاونگران باید بحث آموزش را جدی بگیرند و اگر قرار است در حوزه فعالیت های اقتصادی و تعاون فعالیت داشته باشند می بایست که به علم روز در تمامی حوزه های اقتصادی، مالیاتی، بانکی و غیره آشنایی لازم را بیابند.
خلیل زاده با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای تعاونگران تعاونی های مرزنشینان گفت: در همین راستا و بر اساس تفاهم نامه مذکور همایشی در ماه های آتی با حضور مسئولان ذیربط و اعضا تعاونی های مرزنشینان سراسر کشور برگزار می شود.
خلیل زاده اشاره ای هم به مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق و بازدید اخیر هیات اعزامی اتاق تعاون ایران از این مرکز کرد و گفت: تقویت مرکز تجاری ایران در سلیماینه عراق و ایجاد پایگاه های صادراتی و وارداتی در دستور کار اتاق تعاون ایران قرار دارد و این مرکز محل بسیار مناسبی برای فعالیت تجاری تعاونی های مرزنشینان می باشد. همچنین ˈاحمد بیگدلی شاملوˈ از نامه نگاری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص استفاده تعاونی های مرزنشینان از ارز مرجع خبر داد و گفت: در صورت موافقت سازمان توسعه تجارت شرک تهای تعاونی مرزنشینان می توانند برای واردات از ارز مرجع استفاده کنند.
ˈمهیب ناحیهˈ رئیس کمیسیون تخصصی تعاونی های مرزنشینان اتاق تعاون ایران گفت: در راستای اجرای مفاد قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی امور مربوط به نظارت بر مجامع تعاونی های مرزنشینان، نظارت بر سامانه ثبت تعاونی های مرزنشینان و نظارت و حسابرسی بر تعاونی از طرف وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به اتحادیه سراسری هماهنگی و نظارت بر تعاونی های مرزنشینان واگذار شده است.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۱۹

سوخت‌های قاچاق مکشوفه را امحا و نابود نکنید

رییس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان گفت: مسؤولان تلاش کنند تا سوخت‌های قاچاق کشف شده امحا و نابود نشود و در اختیار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی قرار گیرد.
به گزارش اقتصاد پنهان، "عزیزی" تأکید کرد: مسؤولان در تمام شهرستان‌ها تلاش کنند تا سوخت‌های کشف شده امحا و نابود نشود و در اختیار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی قرار گیرد و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیز به منظور دستیابی به این هدف باید نیرو و امکانات کافی در اختیار سایر دستگاه‌ها قرار دهد. وی گفت: همه شهرستان‌ها باید با فعال کردن ستاد مبارزه با قاچاق و برخورد جدی با قاچاقچیان، از خروج سرمایه‌های عظیم کشور جلوگیری کنند. عزیزی افزود: ابطال کارت سوخت خودروهای حمل و نقل عمومی غیرفعال، حذف باک‌های غیر استاندارد، جلوگیری از تحویل سوخت اضافه به تانکرهای سوخت‌رسان و ابطال مجوز ساخت جایگاهای سوخت در استان از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در جهت اصلاح سیستم و توزیع عادلانه سوخت در استان اجرا شود.
استاندار هرمزگان گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت، دام و سایر کالاهای اساسی، تمام ورودی‌های استان باید با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها کنترل شود. وی با تأکید بر جلوگیری از  خروج ارز و طلا از استان گفت: تمام صرافی‌های غیرمجاز استان در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناسایی و پلمپ شوند. در این جلسه دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز گفت: در هشت ماهه نخست امسال با افزایش دو برابری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، بیش از 10 میلیون لیتر سوخت قاچاق در استان کشف شد. صابری افزود: در این مدت هزار و 200 پرونده قاچاق تشکیل شد که  ارزش کالاهای کشف شده  510 میلیارد ریال است. وی گفت: کشف دو محموله بزرگ طلا و ارز، پاکسازی محلات آلوده به قاچاق سوخت  و توقیف شناور حامل یک میلیون لیتر نفتگاز از مهم‌ترین عملیات‌های انجام شده در زمینه مبارزه با قاچاق در یک ماه گذشته است. در پایان این نشست از دستگاهای فعال در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تجلیل شد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۶:۵۲

هشدار تعزیرات حکومتی به بازرگانان متخلف

تهران بزرگ- مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران امروزهشدار داد: بازرگانانی که از ارز مرجع سواستفاده کنند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت و با آنان به شدت برخورد خواهد شد.

ˈیدالله ملکیˈ مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: وارد کنندگان با ارزمرجع موظف هستند، مشخصات و فهرست کالای وارداتی خود را برای بررسی و تعیین قیمت به سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ارسال کنند. وی گفت: تعزیرات حکومتی همچنین درمورد ارز قاچاق مسئولیت رسیدگی دارد و اگر بازرگانی با ارز قاچاق کالا وارد کند، با آنان برخورد خواهد کرد. ملکی افزود: چنانچه کالایی با ارز قاچاق تهیه شده باشد و یا اینکه از ارز مرجع سو استفاده شود، سازمان تعزیرات حکومتی با آن برخورد خواهد کرد و جرائم متناسب با نوع تخلف برای خاطیان تعیین خواهد شد. وی بیان کرد: سازمان تعزیرات حکومتی در مورد ساماندهی بازار ارز نفشی ندارد. ملکی با بیان این مطلب که ورود به حوزه گرانی در حیطه وظایف این سازمان نیست، گفت: رسیدگی به افزایش قیمت کالا بیش از آنچه قانون تعیین کرده است، در حیطه وظائف این سازمان است.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۸:۱۱
۹۱/۱۰/۰۷
۰۷:۱۲

بر چسب ˈشبنمˈ نشانگر سلامت و معتبر بودن کالا است

زنجان - مدیر کارگزاری و نماینده راهبر طرح ˈشبنمˈ استان زنجان،گفت: استفاده از برچسب شبنم بر روی کالا،اطمینان بخش و نشانگر سلامت و صحت آن برای خریداران است.

محمد حسین عزت اللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،افزود: برچسب شبنم برای کالاهای بهداشتی و آرایشی که مستقیما با سلامت افراد ارتباط دارند، بسیار حائز اهمیت است. وی خاطر نشان کرد: بسیاری از کالاهای قاچاق موجود در بازار پیش از اجرای طرح شبنم،فاقد استانداردهای لازم و کیفیت مطلوب بوده و زمان،مکان و نحوه تولید آنها نا مشخص بود که این امر مشکلات بهداشتی و سلامتی را برای مصرف کنندگان به وجود می آورد. عزت اللهی خاطر نشان کرد: از زمان شروع طرح شبنم 52 صنف متقاضی دریافت بارکد دوبعدی شبنم بوده اند که تاکنون 35 صنف در این طرح وارد شده اند. وی یادآورشد: تاکنون 42 هزار و 500 عدد برچسب شبنم به کالاهای موجود در بازار تخصیص یافته است. مدیر کارگزاری و نماینده راهبر طرح ˈشبنمˈ استان زنجان،گفت: به علت تخصصی نبودن گمرک زنجان تاکنون کالاهای گمرکی مشمول طرح، برچسب ˈشبنمˈ دریافت نکرده اند. وی تصریح کرد: به علت تقاضای واحد های صنفی،زمان صدور برچسب ˈشبنمˈ برای صنوف مختلف مشمول طرح، تا اول بهمن ماه سالجاری تمدید شد. به گفته وی کلمه ˈشبنمˈ مخفف شبکه بازرسی و نظارت مردمی است.

۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۵۳

اصناف دراجرای مطلوب طرح شبنم همکاری کنند

بوشهر- معاون برنامه ریزی استانداری بوشهر گفت: با توجه به این که طرح ملی شبکه نظارت وبازرسی مردمی (شبنم) برای مبارزه با کالای قاچاق و جعلی در کشور به اجرا شده اصناف دراجرای مطلوب این طرح با وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری کنند.

به گزارش ایرنا، رسول زارعی روز چهارشنبه در کمیسیون تنظیم بازار استان بوشهر اظهار کرد: این طرح برای حمایت از تولیدات داخلی اجرا شده و اگر همه در این زمینه با برنامه ریزی و آگاهی اقدام کنند، موثر خواهد بود.
وی افزود: مزایای طرح شبنم جلوگیری از تولید و توزیع کالای قاچاق، ایجاد امکان نظارت بیشتر و مدیریت کامل تر برعرضه و تقاضای کالاست.
زارعی اضافه کرد: بازرسان دستگاه های مرتبط با دقت در زمینه اجرایی شدن این طرح اقدام کنند و اطلاع رسانی متناسب برای شهروندان صورت بگیرد. مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر نیز گفت: در 9 ماه اول امسال هفت هزار پرونده تخلف صنفی در این استان تشکیل و تاکنون شش هزار و650 پروند رسیدگی شده است که 93 درصد این پرونده ها را شامل می شود.
محموداحمدی اظهار کرد: بی هزینه بودن، سرعت عمل بالا و نداشتن تشریفات از ویژگی های بارز تعزیرات حکومتی است و مردم با اطمینان برای پی گیری مطالبات خود مراجعه می کنند. وی افزود: تعزیرات حکومتی می تواند در بخش های محتلف مانند تعرفه های تلفن، پست، داروخانه ها، هتل ها، رستوران ها، طلا فروشی ها و غیره نظارت داشته باشد.
معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز گفت: جذب یکهزارو 200 تن میوه برای تنظیم بازار در ایام پایانی سال در دستور کار این سازمان قرار دارد. غلامرضا گنجی اظهارکرد: با بررسی های انجام شده برای جذب میوه تنظیم بازار ایام پایانی سال، اقدامات لازم در زمینه انعقاد تفاهم نامه با مباشرین برای تامین 400 تن سیب و 800 تن پرتقال انجام پذیرفته است.
وی افزود: هم اینک فرآیند انعقاد قرارداد و توافق نامه با تامین کنندگان میوه استان بوشهر ازجمله استان های مازندران برای تامین پرتقال و اصفهان برای تامین سیب از سوی شرکت های مباشر در موعد مقرر و با در نظر گرفتن استانداردهای مشخص شده در در دست اجراست.
شبکه بازرسی و نظارت مردمی سامانه ای است که در آن همه مردم می توانند تنها با داشتن یک گوشی تلفن همراه دوربین دار و با استفاده از نرم افزارو یا ارسال کد 16 رقمی شبنم نصب شده روی کالاهای مشمول، به شماره 3000392 علاوه بر اطمینان از اصالت کالای خریداری شده با دولت درشناسایی عوامل توزیع کالای قاچاق وجعلی همکاری داشته باشند.
مرحله اول طرح شبنم از ابتدای اردیبهشت ‌ماه امسال با نصب بارکد دو بعدی روی پنج گروه کالاهای وارداتی شامل لوازم خانگی و صوتی و تصویری، گوشی همراه و رایانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، مکمل‌های دارویی وغذایی، تجهیزات پزشکی و اسباب بازی همزمان با سراسر کشوردر استان بوشهر اجرا شد. مرحله دوم این طرح که از اول مهر امسال آغاز شده و تا پایان دی ادامه دارد، 13 گروه کالایی از جمله همه لوازم خانگی، کالاهای صوتی و تصویری باند و بلندگو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آرایشی و بهداشتی، غذایی و دارویی، لوازم ساختمانی، اسباب بازی، لوازم ورزشی، اقلام خوراکی آشامیدنی، کنسروهای دارای بسته بندی، انواع گوشی تلفن ثابت و بی سیم، قطعات گوشی تلفن همراه، انواع چتر، چمدان، کیف و کفش، باتری های قلمی، انواع ساعت، ماشین حساب، پتو، حوله، مجسمه و سایر وسایل تزیینی را شامل می شود.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۱۳

اجرای صدور بارنامه بر خط در سیستم بارنامه‌های حمل و نقل کالای مازندران

صدور بارنامه بر خط در سیستم بارنامه های حمل و نقل کالای مازندران در حال اجرا می باشد. به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل حمل و نقل و پایانه‌های استان مازندران مهندس نصراله نژاد، مدیر کل حمل ونقل وپایانه های استان مازندران اظهار داشت: از تاریخ اول دیماه کلیه شرکتهای حمل ونقل کالای فعال استان مازندران ملزم به صدور بارنامه بر اساس سیستم صدور بارنامه برخط شده اند.
وی در ادامه گفت: با توجه به نیاز شرکتهای حمل ونقل کالا به استفاده از فناوریهای نوین و پیشرفت در امر جابجایی کالا و خدمات مربوط به آن ،همچنین صدور بارنامه و ثبت اطلاعات حمل ونقل هر نوع کالایی در سامانه رایانه قابلیت نظارت و کنترل امور جابجایی کالا ها ، تمامی شرکتهای فعال در امر حمل ونقل کالا ملزم به اتصال به اینترنت پرسرعت شده اند . مدیر کل حمل ونقل وپایانه های استان مازندران از مزایای استفاده از سیستم صدور بارنامه بر خط را ایجاد سیستم ارتباطی راحت بین شرکتها، کمک در توسعه و شفاف سازی کالا ،برخورداری از شبکه های الکترونیک و اینترنت پرسرعت ، صدور بارنامه برخط و تسریع در امور حمل ونقل کالا ،جلوگیری از خطاها و اشتباهات سامانه های موجود ، امکان ردیابی دقیق حمل ونقل کالا های قاچاق ، جلوگیری از صدور بارنامه به صورت صوری،درج صحیح مشخصات کامل بارنامه (گیرنده ، فرستنده ،راننده وسیله نقلیه و ...) ذکر نمود. در حال حاضر تعداد 131 شرکت حمل و نقل باربری در سطح استان مازندران مشغول فعالیت می‌باشند.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۲۴

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند همکاری همه دستگاه ها است

دهدشت-فرماندار کهگیلویه با اشاره به لزوم هماهنگی و همکاری همه نهادها برای مبارزه با قاچاق کالا گفت: همکاری نهادهای برای مبارزه با قاچاق کالا گامی در جهت خدمت به اقتصاد کشور است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ˈابراهیم جعفریˈروز چهارشنبه در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا با تاکید بر مبارزه با قاچاق کالا در سطح شهرستان افزود: مبارزه با قاچاق کالا باعث افزایش اطمینان مردم به بازار خواهد شد. وی با اشاره به اینکه مبارزه با قاچاق کالا نیازمند آموزش اصناف است اظهار داشت: اطلاع رسانی و آموزش بازاریان ضروری است. جعفری با بیان برخورد جدی با متخلفان بازار تصریح کرد: برای جلوگیری از قاچاق کالا ورودی و خروجی های شهرستان با قدرت کنترل شوند. فرماندار کهگیلویه اجرای طرح شبنم را برای مبارزه با قاچاق کالا بسیار موثر دانست وابراز داشت: کلیه واحد های صنفی موظف هستند این طرح را اجرا کنند.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۰۰

فرماندار خوی اعلام کرد افتتاح کارخانه تولید سیگارت خوی در سال جاری

خبرگزاری فارس: فرماندار خوی گفت: کارخانه تولید و مونتاژ سیگارت در خوی تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوی، غلامحسین عماری فرماندار خوی به همراه تنی دیگر از مسئولان این شهرستان ظهر امروز در بازدید از مراحل نصب خط تولید و مونتاژ سیگارت در دخانیات خوی، اظهار داشت: این کارخانه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
این مسئول با اشاره به اهداف راه اندازی این کارخانه، تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی پروژه سیگارت سازی مبارزه با قاچاق و کاهش واردات است.
عماری با تاکید بر استانداردسازی تولیدات، افزود: رعایت استانداردها لازمه رقابت در بازارهای جهانی است که در تولید محصولات این مجتمع استانداردهای مورد نیاز رعایت می‌شود. وی با اشاره به کیفی سازی تولیدات، خاطرنشان کرد: باید سطح کیفی تولیدات را ارتقا دهیم تا بتوانیم در بازارهای جهانی قدرت رقابت داشته باشیم. فرماندار خوی با تاکید بر صادرات تولیدات این کارخانه به خارج از کشور، اعلام کرد: امید است با افزایش سطح آگاهی مردم برای عدم استفاده از سیگار بتوانیم سیگار تولیدی این کارخانه را به خارج از کشور صادر کنیم.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۱۵

قدردانی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از تلاش گمرک در مبارزه با قاچاق کالا

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: یکی از را‌ه‌های حمایت از تولید ملی، مبارزه با قاچاق کالا است. به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مظفری در دیدار با مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه و هیأت همراه ضمن قدردانی از همکاری مطلوب گمرک با مراجع قضایی در امر مبارزه با قاچاق کالا با بیان این مطلب اظهار داشت: نظارت و تعامل بیشتر دستگاه‌های مسئول در این حوزه، امری ضروری است. به گزارش روابط عمومی گمرکات کرمانشاه، علی سعدالدین، مدیرکل گمرکات این استان نیز با ارائه گزارشی اظهارداشت: با اهتمام و تلاش کارکنان گمرک در امر مبازره با قاچاق کالا، طی سال‌جاری شاهد کاهش 66 درصدی تعداد پرونده‌های قاچاق بوده‌ایم.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۵:۳۵

فرماندار آستارا: گمرک آستارا بستر مناسب صادرات است

خبرگزاری فارس: فرماندار آستارا گفت: مسئولان گمرک آستارا ایجاد بستر مناسب و مطلوب برای صادرکنندگان را در اولویت وظایف خود قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، کیوان اسدپور بعد از ظهر امروز در جمع کارکنان، مسئولان گمرک و فعالان اقتصادی این شهرستان، اظهار کرد: نقش گمرک در مهار نوسانات ارزی اخیر در کشور بسیار مهم و حساس است و امیدواریم گمرک این نقش را به خوبی ایفا کند. وی بحث منابع انسانی و همکاری زنجیره‌ای بخش‌ها برای موفقیت مدیران گمرک را لازمه موفقیت آنها دانست و افزود: با توجه به اینکه کاهش زمان و هزینه در روند صدور کالا بسیار اهمیت دارد مسئولان گمرک باید ایجاد بستر مناسب برای صادرکنندگان را در سرلوحه وظایف خود قرار دهند. این مسئول مبارزه با پدیده قاچاق کالا و تکریم ارباب رجوع را از دیگر وظایف مهم گمرک نامید و گفت: امیدواریم مدیر کل جدید گمرک آستارا با ارائه برنامه‌های خود و برگزاری جلسات تخصصی با فعالان اقتصادی گمرک این شهرستان را به جایگاه واقعی خود برساند.
ناظر گمرکات گیلان نیز در ادامه مراسم مذکور حضور معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران در استان را نشانه اهمیت گمرکات آستارا و انزلی دانست و خواستار تداوم اینگونه حمایت‌ها شد. پرویز تقوی رسیدگی به وضعیت محوطه گمرک آستارا و معیشت کارکنان این گمرک را دو مسئله مهم در بحث ساماندهی مشکلات گمرک آستارا عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه گمرک آستارا در پیشانی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار دارد باید به وضعیت این گمرک به صورت ویژه رسیدگی شود.

منابع دیگر:
 • سلام شمال
۹۱/۱۰/۰۶
۱۸:۱۸

بیشترین تخلفات مربوط به واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب

به گزارش ندا آنلاین: معاون فرماندار شهرستان نور در جلسه شورای فرعی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب دارای بیشترین تخلفات هستند، ابراز داشت: دستگاه‌های ذیربط باید ورود مؤثر پیدا کنند و پیگیر وضعیت این واحدها باشند.
احمدمحمدی تصریح کرد: برابر دستورالعمل صادره برای جلوگیری از قاچاق سوخت و فروش خارج از شبکه بنزین مقرر شد اتومبیل‌های آژانس کدگذاری شود تا اتومبیل‌های غیرآژانسی و کارت‌های سوخت غیرمجاز شناسایی و حذف شوند.
معاون اداره اطلاعات شهرستان نور نیز از تعامل، نظارت و کنترل خوب دستگاه‌های شهرستانی خبر داد و یادآور شد: شهرستان‌هایی مانند نور به دلیل فقدان واحدهای تولیدی بزرگ و واردات و صادرات، قاچاق کالایی در آنها صورت نمی‌گیرد و عمدتا این شهرستان‌ها مصرف‌کننده هستند. وی اظهار داشت: با اطلاع‌رسانی به موقع شاهد کاهش تخلفات خواهیم بود، بنابراین در بحث ارزاق اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز مردم باید حتی به شایعات توجه شود و پیگیر بود تا خللی ایجاد نشود. ایشان به وجود دلارهای تقلبی و جعلی اشاره کرد و عنوان داشت: یکی از راه‌های ضربه زدن به اقتصاد کشور وجود دلارهای جعلی است که در این شهرستان گزارشی نداشتیم. رئیس اداره تعزیرات حکومتی نور نیز از ورود 134 فقره پرونده به تعزیرات خبر داد و گفت: 150 فقره منجر به صدور رأی شد، همچنین 294 فقره اجرای حکم و 369 فقره پرونده نیز مخدومه شد. علی‌اکبر قاسمی افزود: مجموع جرایم از پرونده‌های رسیدگی شده مبلغ 291 میلیون و 521 هزار و 166 ریال بوده است.
 

۹۱/۱۰/۰۶
۱۹:۳۰

افزایش 66 درصدی صادرات کالا از پایانه مرزی میلک در 8 ماهه امسال

خبرگزاری آریا- مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های سیستان و بلوچستان گفت: در هشت ماهه نخست امسال صادرات کالا از پایانه مرزی میلک 66 درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری آریا از زاهدان، علیرضا مجرد در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اظهار داشت: در پایانه مرزی میلک طی هشت ماهه اخیر بیش از 385 هزار تن کالا با بیش از 16 هزار دستگاه خودرو صادرات شده است. وی افزود: بیش از 353 هزار تن کالا با تعداد 18 هزار و 306 دستگاه خودرو ترانزیت شده است. مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های سیستان و بلوچستان بیان کرد:‌ در بخش صادرات 66 درصد افزایش تناژ و در بخش ترانزیت 8 درصد افزایش تناژ داشته‌ایم. وی ادامه داد: 12 دستگاه و اداره در پایانه مرزی میلک مستقر هستند که این به عنوان پنجره واحد در بخش ترانزیت و مسافر و... خدمات ارائه می‌کند.
مجرد با بیان اینکه روزانه 300 نفر افغانی از مرز میلک عبور می‌کنند، گفت: نزدیک به 5 هزار شغل فقط در پایانه مرزی میلک ایجاد شده است. وی با اشاره به اینکه تنها راه نجات سیستان قطب اقتصادی کردن آن است، اضافه کرد: اگر توسعه اقتصادی را در سیستان و بلوچستان می‌خواهیم باید موانع را کمتر کنیم. مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 15 مجتمع خدمات رفاهی در محورهای سیستان و بلوچستان در فاز اول به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان سال نیز تعداد پنج مجتمع دیگر به این رقم افزوده می‌شود. وی افزود: 48 نقطه دیگر برای احداث مجتمع خدمات بین راهی شناسایی شده که از بخش خصوصی برای احداث آنها دعوت می‌شود. مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های سیستان و بلوچستان بیان کرد: بیشترین مصرف انرژی را در سطح کشور در بخش حمل‌ونقل داریم اما در سیستان و بلوچستان با هماهنگی خوب با شرکت نفت و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناوگان را به دستگاههای GPS مجهز کرده‌ایم و از تاریخ یکم دی‌ماه نیز تجهیز مینی‌بوس‌ها در حال انجام است. مجرد گفت: هم‌اکنون به صورت آنلاین میزان تردد و مصافت ناوگان طی می‌کنند ثبت می‌شود و ضریب تخلف و هدررفت انرژی در این بخش بسیار کاهش یافته است.
 

۹۱/۱۰/۰۷
۰۱:۵۴

افزایش 85 درصدی کشف کالای قاچاق در استان مرکزی

اراک - خبرگزاری مهر: رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان مرکزی از افزایش 85درصدی کشفیات کالای قاچاق در آذر ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در سطح استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ رضا احمدی اظهار داشت: با تلاش ماموران انتظامی استان و کنترل محورهای مواصلاتی و برخورد جدی با قاچاقچیان، کالای قاچاق به ارزش 10 میلیارد و 783 میلیون و 695 هزار ریال کالای قاچاق طی یکماه گذشته کشف و ضبط شده است. وی عنوان داشت: در این راستا پوشاک، مواد خوراکی، بهداشتی و آرایشی و فرآورده های نفتی و کالای دخانی کشف شده است. رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان مرکزی در پایان عنوان داشت: تعداد 16دستگاه خودرو در این خصوص توقیف و 63 نفر هم دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع ذیصلاح شدند.
 

۹۱/۱۰/۰۷
۰۹:۵۵

دانش‌آموزان در صف قاچاق سوخت

جام جم آنلاین: قاچاق سوخت که این روزها به پدیده فراگیری در استان‌های مرزی و جنوبی کشور از جمله هرمزگان تبدیل شده است، اکنون دامن دانش‌آموزان و جوانان این مرز و بوم را نیز گرفته است.

فراگیری این معضل در بین مردم مناطق مرزی و بویژه جوانان،‌ دانش‌آموزان و حتی دانشجویان بیکار استان هرمزگان به حدی است که حجت‌الاسلام احمد حسن‌زاده، امام جمعه قشم در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته خود با انتقاد از وضع موجود، از گرایش و نگرش جوانان روستایی این شهرستان و بویژه دانش‌آموزان دبیرستانی به پدیده قاچاق سوخت به عنوان یک راه درآمد اظهار نگرانی کرد و نسبت به عواقب اجتماعی و اقتصادی آن هشدار داد.
حجت‌الاسلام میرزاحسین معتمدی‌فر، امام جمعه میناب نیز نسبت به تبدیل شدن قاچاق به شغل ثابت مینابی‌ها و وارد شدن لطمه شدید به اقتصاد و سرمایه‌های ملی کشور هشدار داد و از بی‌توجهی مسوولان به این مساله گلایه کرد.
این وضع البته به استان هرمزگان و شهرستان‌ها و روستاهای آن محدود نمی‌شود، بلکه استان سیستان و بلوچستان و بوشهر نیز به‌طور فزاینده‌ای درگیر این پدیده هستند و اکنون پای بسیاری از جوانان بیکار این استان‌ها نیز به این عرصه باز شده است، به طوری که چندی پیش یکی از مسوولان محلی سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با جام‌جم ضمن انتقاد شدید از این وضع و بویژه شرایط نامطلوب بیکاری در استان از روی آوردن بسیاری از جوانان تحصیلکرده لیسانس و حتی فوق لیسانس به قاچاق سوخت و پر شدن زندان‌های استان با این جوان‌های تحصیلکرده اظهار نگرانی کرد؛ جوان‌هایی که به دلیل نداشتن شغل به قاچاق روی آورده و حاضر به پذیرفتن ریسک و عواقب نافرجام آن شده‌اند.
**هرمزگان؛ بهشت قاچاقچیان سوخت
این روزها کافی است سری به برخی مناطق مرزی منتهی به بنادر استان هرمزگان از جمله بندر کرگان بزنید تا کثرت خودروهای نیسان حامل سوخت قاچاق را مشاهده کنید که شمارش آنها ممکن نیست. وجود بیش از 2200 کیلومتر مرز دریایی در استان هرمزگان از یکسو و تفاوت نرخ بالای سوخت گازوئیل در داخل و خارج مرزها و همچنین افزایش قیمت دلار، شرایط وسوسه‌انگیزی را به وجود آورده است تا برخی از افراد سودجود از این فرصت استفاده کرده و با به​کارگیری و ساماندهی بسیاری از جوانان بیکار بویژه در مناطق روستایی، سوخت را از ایران به کشورهای همسایه منتقل کرده و به چند برابر قیمت بفروشند.
ادامه خروج سرمایه‌های ملی از کشور، مسئولان را بر آن داشت تا طرح‌های مقابله‌ای و برخوردهای ضربتی با قاچاق سوخت را افزایش دهند که در این میان عملیات‌ بزرگی در سال جاری صورت گرفت که انهدام بخش عمده‌ای از محل‌های دپوی سوخت قاچاق در منطقه گچین بندرعباس که سوخت در این منطقه از طریق لوله‌کشی از برخی منازل به لنچ‌ها منتقل می‌شد،‌ از جمله آن است؛ اما این طرح‌ها و برخوردهای ضربتی، اگرچه به طور مقطعی موجب رکود قاچاق خواهد شد، اما اثرات دائم کمی دارد به طوری که مشاهده می‌شود پس از فروکش کردن برخوردها، دوباره سوداگری سوخت اوج می‌گیرد.
**برخوردهای ضربتی چاره کار نیست
نماینده میناب،‌ رودان و جاسک در مجلس نیز با بیان این‌که این‌گونه برخوردهای ضربتی که بعد از وارد شدن مردم به موضوع قاچاق روی می‌دهد،‌ سودی ندارد و باید طرح‌های دولت بازدارنده باشد، به جام‌جم می‌گوید: قاچاق سوخت هم مثل هر قاچاق دیگری است و مردم آن را همچون قاچاق مشروبات الکلی یا مواد مخدر بد نمی‌دانند، بلکه برایشان مانند قاچاق کالا امری طبیعی و البته درآمدزاست.
سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی با بیان این‌که به دلیل وجود فقر و بیکاری بویژه در روستاها طبیعی است که جوانان به این کار روی آورند، می‌افزاید: زمانی که فقر و بیکاری تحمل آدم را طاق کند و در کنار این فقر منبع درآمدی اینچنینی نیز وجود داشته باشد،‌ جوان‌ها هم به آن ورود پیدا می‌کنند و هم ریسک و خطر آن را می‌پذیرند.
وی اذعان می‌کند: البته جوانانی که وارد این کار می‌شوند بخشی از عوامل دست چندمی هستند که برای سرکرده‌های باندهای قاچاق کار می‌کنند و به‌عنوان راننده کامیون وارد این قضایا می‌شوند و در حالی که سود اصلی این معاملات به جیب دیگران می‌رود،‌ تعقیب و گریز و بگیر و ببند و تصادفات و سایر گرفتاری‌های اجتماعی این تجارت غیرقانونی برای جوانان باقی می‌ماند.
هاشمی به جان باختن پنج معلم در سال گذشته و دو جوان در هفته گذشته بر اثر تعقیب و گریزها و برخوردهای ضربتی با قاچاقچیان اشاره می‌کند و می‌گوید: این برخوردهای ضربتی اگرچه لازم است، اما موقتی است و چاره اساسی کار نیست؛ چراکه این مشکل درمان دارد و مسئولان باید آن را به دید یک معضل اجتماعی ببینند و به دنبال درمان اساسی آن باشند.
**فرصتی که باید از آن استفاده کرد
نماینده مردم میناب، رودان و جاسک با بیان این‌که این موضوع کل مرزهای آبی و خاکی ما را درگیر کرده و افزون بر لطمه زدن به خانواده‌ها و جوانان، جامعه را نیز درگیر معضلات فراوانی می‌کند، به راه‌های صحیح کنترل آن اشاره می‌کند و می‌گوید: ایجاد شغل از طریق توسعه بازارچه‌های مرزی و واردات و صادرات در این مناطق، استفاده از ظرفیت بالای گردشگری و تجاری استان‌های ساحلی و مرزی اولین راهکار است؛ ضمن این‌که در مرحله بعد با ساماندهی و قانونمند کردن موضوع قاچاق سوخت نیز می‌توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد.
هاشمی در توضیح راهکار دوم خود می‌افزاید: دولت باید به جای افزایش برخوردهای ضربتی، از این شرایط به‌عنوان یک فرصت استفاده کند، به این ترتیب که با آزاد کردن نرخ سوخت و اعطای مجوز قانونی صادرات آن به مردم منطقه و تشکل‌های مردمی، از یکسو برای افراد بیکار ایجاد شغل و درآمد کرده و جلوی خروج بی‌رویه این ثروت ملی را بگیرد و از سوی دیگر به درآمد و عایدات خود بیفزاید و همچنین از صرف هزینه‌های هنگفت برای کنترل و مبارزه با این پدیده و تعقیب و گریزها و بگیر و ببندهایی که گاه هزینه‌های سنگینی نیز در بردارد، جلوگیری کند.
افزایش قیمت چاره کار نیست در حالی که برخی کارشناسان و مسوولان از جمله نماینده مردم استان هرمزگان معتقدند با افزایش قیمت سوخت در مناطق مرزی می‌توان قاچاق سوخت را به یک فرصت اشتغالزایی برای مرزنشینان تبدیل کرد، اما این نظر مخالفان زیادی دارد که از جمله آنها عبدالله تمیمی، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی است.
وی در گفت‌وگو با جام‌جم دلیل مخالفت خود با این پیشنهاد را عواقب منفی آن از جمله افزایش سرسام‌آور قیمت سایر کالاها در مناطق مرزی اعلام می‌کند و می‌گوید: در مناطق مرزی که اغلب استان‌های محروم کشور هستند، شرایط به گونه‌ای است که با افزایش یک درصدی قیمت سوخت، قیمت سایر کالاها تا صد درصد گران می‌شود.
تمیمی در توضیح یکی دیگر از عواقب منفی این تصمیم خاطرنشان می‌کند: افزایش قیمت سوخت در مناطق مرزی، موجب قاچاق سوخت از استان‌های مرکزی کشور به سوی استان‌ها و مناطق مرزی می‌شود، یعنی قاچاق داخل به داخل کشور که این خود دوری باطل است.
**قاچاق رسمی سوخت
در همین حال و طی روزهای گذشته و برای رفع این مشکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همراه شرکت ملی پالایش و پخش مواد نفتی ایران، تدابیری را برای اجرا در چند مرحله آماده کرده‌اند که از آن جمله افزایش قیمت سوخت در مناطق مرزی در سال 92 است که به گفته جلیل سالاری،‌ مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اجرای این طرح در گرو موافقت دولت و مجلس است. براساس این طرح در مناطق مرزی جایگاه‌هایی برای فروش سوخت با قیمت آزاد و میزانی کمتر از قیمت خارج از کشور تعبیه می‌شود که مرزنشینان می‌توانند با خرید این سوخت و فروش آن به متقاضیان خارج از کشور سود ببرند. این افزایش قیمت فقط خاص فروش به خارج از کشور است و مردم استان‌های مرزی می‌توانند برای مصارف خود از همان قیمت‌های مصوب کل کشور استفاده کنند به این ترتیب مشکلی نیز برای مرزنشینان بوجود نمی‌آید. کارشناسان اقتصادی نیز این طرح را انتخاب بین بد و بدتر عنوان کرده و از آن به‌عنوان بهترین راهکار در شرایط فعلی و تا کسب راهکار بهتر یاد می‌کنند.
*فاطمه مرادزاده - گروه ایران

منابع دیگر:
 • هرمزگان‎نیوز
۹۱/۱۰/۰۶
۱۰:۰۶

در گفت‌وگوی مشروح فارس عنوان شد روایت جالب قادری از تاثیرات برون‌مرزی دارا و سارا، باربی در اروپا هم ضدارزش است

خبرگزاری فارس: مجید قادری گفت:متأسفانه در مهندسی فرهنگی کشور جای تولید اسباب‌بازی بسیار خالی است یعنی تا زمانی که صنعت اسباب‌بازی را در کشور نداشته باشیم، مصرف‌کننده کالاهای فرهنگی سایر کشورها هستیم.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، در این گفت‌وگو می‌خوانید:
* انتخاب اسباب‌بازی‌ها در روح و روان کودکان بسیار تأثیرگذار هستند
* سومین تجارت جهانی به صنعت اسباب‌بازی اختصاص دارد
* عروسک‌ها با شخصیت انسانی مهمترین و تأثیرگذارترین گروه عروسک‌ها به شمار می‌روند
* نوزادان از 3 ماهگی با عروسک‌ها ارتباط برقرار می کنند
* فرهنگی‌ترین کالا در صنعت اسباب‌بازی، عروسک با شخصیت انسانی است
* شخصیت‌پردازی‌ بر روی شخصیت خرس بسیار بیشتر از سایر عروسک‌ها است
*خرس در ابتدا نماد آمریکا بود
* عروسک بر روی دختران بسیار تأثیرگذار است
* تأثیر اسباب‌بازی در پسران به اندازه تأثیر آن در دختران است
* یکی از دلایل خشن بودن پسران عدم بازی آنها با عروسک است
* شخصیت «باربی» معادل کمال در زیبایی شده است
* عروسک «باربی»، نماد زندگی آمریکایی است نه اروپایی
* نظام فرهنگی و تبلیغاتی آمریکا موجب ایجاد یک جریان می‌شود
* جریان فرهنگی کشورهای خلیج فارس همان جریان فرهنگی آمریکا است
* 22 تأثیر مخرب در کاربر توسط بازی‌های رایانه‌ای
* در مهندسی فرهنگی کشور جای صنعت اسباب‌بازی بسیار خالی است
* هر صنعتی در ارتباط با کودکان سودآور خواهد بود
* همتی برای ایجاد صنعت اسباب‌بازی در کشور نیست
* انقلاب در صنعت اسباب‌بازی ایران شعار است
* بسیاری از گروه‌های اسباب‌بازی متعلق به کشور اسرائیل است
* فعالیت 11 کارخانه ساخت عروسک باربی در چین
* اسرائیل تاکید دارد اسباب‌بازی‌هایش را با اسم خودش معرفی می‌کند
* تولید عروسک‌های محجبه در بوسنی و مصر با الهام از عروسک‌های دارا و سارا
* عروسک «باربی» برای ایتالیایی‌ها یک ضدارزش است
اسباب‌بازی یکی از کالاهای فرهنگی در سراسر جهان محسوب می‌شود اما در کشورمان نسبت به این کالای بسیار مهم فرهنگی بی‌توجهی‌هایی صورت گرفته و به وفور شاهد قاچاق اسباب‌بازی‌های مختلف غربی در کشورمان هستیم که بیشتر آنها نیز در روح و روان فرزندان این مرز و بوم تأثیرات مخربی دارد.
خبرگزاری فارس برای جویا شدن از تولیدات و واردات اسباب‌بازی در کشور با مجید قادری، مدیر مرکز سرگرمی‌های سازنده‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به گفت‌وگو نشست.
مجید قادری، متولد سال 1341 در تهران است که از سال 1358 تاکنون در حوزه‌های فرهنگی و هنری مشغول به فعالیت بوده است. وی، فارغ‌التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که از جمله فعالیت‌های فرهنگی و هنری وی می‌توان به خلق بیش از ده‌ها پوستر، طرح جلد کتاب و تابلوی نقاشی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس که بسیاری از این آثار در حوزه هنری به چاپ و نشر رسیده است، اشاره کرد.
بخشی از آثار «مجید قادری» در کتاب «ده سال با طراحان انقلاب اسلامی» به صورت مستقل به چاپ رسیده است، همچنین این آثار در نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی در معرض دید علاقمندان نیز قرار گرفته است.
طراحی و نظارت هنری بر خلق دومین تابلوی نصب شده در حسینیه جماران در زمان حیات پیرفرزانه و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) از جمله آثار دهه اول انقلاب اسلامی «مجید قادری» است. در سال 1367 قادری به عنوان یکی از ده نفر هنرمند گرافیست برتر انقلاب اسلامی توفیق دریافت لوح تقدیر از حضرت امام خمینی(ره) را داشته است.
طراحی پروژه‌های عروسک‌های ملی «سارا» و «دارا»، عروسک مبارک، عروسک‌های بندانگشتی، عروسک عمو نوروز، جورچین معماری اسلامی و ده‌ها سرگرمی خلاق و فکری. همچنین نظارت هنری بر تولید بیش از 30 عنوان بازی رایانه‌ای و نرم افزارهای چند رسانه‌ای از جمله فعالیت‌های هنری این هنرمند است.
قادری در سال 1382 به عنوان یکی از صد کارآفرین جمهوری اسلامی برگزیده شده‌ است، همچنین پیشنهاد ایجاد شورای نظارت بر اسباب بازی در کشور، تدوین استاندارد ملی اسباب‌بازی در کشور و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به نهادهای ذیربط از جمله فعالیت‌های دیگر مجید قادری به شمار می‌رود.
قادری، همزمان با خلق آثار هنری بنا بر ضرورت در دوره‌های مختلف، مسئولیت‌های گوناگونی را بر عهده داشته است که از جمله انها می‌توان به مدیریت واحد هنرهای تجسمی نهادهای انقلابی، عضو واحد گرافیک واحد تجسمی حوزه هنری، مدیر صفحه تجسمی مجله سوره، زمان حیات شهید آوینی، مدیریت مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر واحد گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نایب رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی، عضو کمیسیون واحد پژوهش دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی، عضو کمیسیون واحد ثبت طرح و واردات اسباب بازی، مشاور فرهنگی و هنری مؤسسه رسانه‌های تصویری، مسئول هنری  کمیته برنامه‌ریزی کتب درسی دوره ابتدایی، داوری جشنواره‌های بین‌المللی عکاسی، کاریکاتور، نقاشی، هنرهای دستی، در دوره‌ها و سالیان گوناگون، اشاره کرد. داوری جشنواره‌های ملی رسانه‌های دیجیتال در بخش مالتی مدیا و بازی‌های رایانه‌ای از دیگر فعالیت‌های این هنرمند به شمار می‌رود. قادری از سال 1370 در دانشکده‌های مختلف هنری تهران مشغول به تدریس و یا راهنمایی پروژه‌های متعدد دانشجویی بوده است که به طور مثال می‌توان به آشنایی با مبانی هنر، طراحی پوستر، طراحی بسته‌بندی و طراحی اسباب‌بازی، اشاره کرد.
متن ذیل گفت‌وگوی خبرنگار فارس به مجید قادری، مدیر مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است:
اسباب‌بازی‌ها در شخصیت کودکان تأثیر بسزایی دارند آیا شما تاکنون این تأثیرات را احصاء کرده‌اید؟
اسباب‌بازی وسیله‌ای است که در ارتباط با نیاز فطری و بدیهی بازی کردن در کودک، معنی پیدا می‌کند یعنی همه کودکان باید به صورت طبیعی بازی کنند و  بازی‌کردن زندگی کودک است و بازی کردن شرط سلامتی کودک است.
در این راستا باید گفت به هر میزان که اسباب‌بازی در ایجاد فرآیند بازی نقش داشته باشد، تأثیر آن نیز عمیق‌تر است؛ یکسری از فعالیت‌ها در حوزه بازی وابسته به اسباب‌بازی نیست و همه قدیمی‌ها آن را تجربه کرده‌اند. مانند بازی‌های کلامی مثل مشاعره که شامل  یکسری از قوانینی است که میان افراد شرط می‌شود و افراد با آن به بازی می‌پردازند مثال دیگر، بازی «هوپ ‌هوپ» و یا «یک مرغ دارم روزی چند تا تخم می‌گذارد» این گروه از بازی ها ضمن ایجاد نشاط باعث دانش افزایی و تمرکز حواس می شود بدون آنکه از اسباب بازی خبری باشد.
* انتخاب اسباب‌بازی‌ها در روح و روان کودکان بسیار تأثیرگذار هستند
آیا بازی کلامی همانند اسباب‌بازی در کودکان تأثیرگذار است؟
بله، حتی عمیق‌تر، چراکه یک حد واسط در این راستا کمتر شده است یعنی واسطه در بازی کلامی کمتر شده و ارتباط، انسانی‌تر شده است به نوعی دیگر تعامل از یک حد واسط عبور نمی‌کند و مستقیماً افراد با همدیگر در تعامل هستند. یکی ازعوامل ارزش‌گذاری راجع به اسباب‌بازی‌ها این است که هر چقدر در ایجاد جریان بازی مؤثرتر باشد به لحاظ تربیتی ارزشمندتر هستند.
برخی‌ها معتقدند که انتقال مفاهیم و ارزش‌ها از طریق اسباب‌بازی یک توهم است، شما هم به این موضوع اعتقاد دارید؟
خیر، اسباب بازی ها به ویژه عروسک ها با شخصیت انسانی در روح و روان کودکان آنچنان تاثیری است که باعث انتخاب شغل و یا شیوه زندگی می شود این امر به خصوص در دختر بچه‌ها بسیار مشهود است.
* سومین تجارت جهانی به صنعت اسباب‌بازی اختصاص دارد
در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟
صنعت عروسک‌سازی بیش از 50 درصد صنعت اسباب‌بازی را در دنیا به خودش اختصاص داده است در جهت دیگر سومین تجارت جهانی صنعت اسباب‌بازی است که این امر نشانگر اهمیت اسباب‌بازی در میان مخاطبانش است.
* عروسک‌ها با شخصیت انسانی مهمترین و تأثیرگذارترین گروه عروسک‌ها به شمار می‌روند
صنعت اسباب‌بازی در فرآیند گردش مالی بسیار تأثیرگذار است با توجه به تنوعی که در صنعت اسباب‌بازی وجود دارد 50 درصد آن به ساخت و تولید  عروسک‌ها، اختصاص دارد که نشان می‌دهد در صنعت اسباب‌بازی، عروسک‌ها در چه جایگاه ویژه‌ای قرار دارند، همچنین عروسک‌ها با شخصیت انسانی مهمترین و تأثیرگذارترین گروه عروسک‌ها به شمار می‌روند.
عروسک‌ها به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند ، از جمله آنها می توان به شخصیت‌پردازی عروسک با شخصیت انسانی، حیوانی و تخیلی اشاره کرد. عروسک ها در جریان سازی فرهنگی در چرخه تولید انیمیشن و سینما، سریال، کتاب، شعر و قصه ، نقشی مکمل دارند.
* نوزادان از 3 ماهگی با عروسک‌ها ارتباط برقرار می کنند
آیا اسباب‌بازی در نوع نگرش کودکان نیز تأثیرگذار است؟
اسباب بازی و عروسک‌ها باعث رشد عاطفی و رشد اجتماعی کودکان می‌شوند یعنی عروسک‌ها در دوره‌های سنی مختلف نیز در کودکان تأثیرات مختلف دارند. نوزادان از 3 ماهگی تا پایان نوجوانی اول با عروسک‌ها ارتباط برقرار می کنند تاثیر می پذیرند. عروسک‌های این دوره کودکی  دارای استاندارهای بسیار بالایی هستند تا به کاربر مربوطه لطمه وارد نکنند، عروسک‌ها موجب رشد عاطفی کودکان و شناخت آنها در ارتباط با ارتباطات اجتماعی می‌شوند. در کنار عروسک‌ها یک زیر شاخه بسیار مهمی  در صنعت اسباب بازی، تحت عنوان «خانه‌های عروسکی» وجود دارد که  به بهانه عروسک، خانه، لوازم زندگی و انواع و اقسام شخصیت‌های جانبی تعریف می‌شوند که این امر در واقع یک نوع آموزش در ارتباط با شیوه زندگی محسوب می‌شود که موجب القای یک فرهنگ برای یک زندگی ایده‌آل است.
* فرهنگی‌ترین کالا در صنعت اسباب‌بازی، عروسک با شخصیت انسانی است
آیا عروسک می‌تواند فرهنگی را به کودک القا کند؟
قطعاً؛ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شعاری وجود دارد که اسباب‌بازی یک کالای فرهنگی است و فرهنگی‌ترین کالا در صنعت اسباب‌بازی، عروسک با شخصیت انسانی است به دلیل اینکه عمیق‌ترین تأثیرات را بر کودکان می‌گذارد.
مجید قادری، مدیر مرکز سرگرمی‌های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
درباره عروسک‌های حیوانی نظیر خوک و سگ بگویید که آیا این عروسک‌ها برای انتشار فرهنگ‌ و یا نماد خاصی ساخته می‌شوند؟
عروسک‌ها هم می‌توانند جایگاه نمادین داشته باشند و هم جایگاهی واقعی، اگر عروسکی در جریان مجموعه تولیدات فرهنگی تعریف شده باشد  آن عروسک می‌تواند تاثیر فرهنگی هم داشته باشد. شخصیت‌پردازی عروسک با شخصیت‌های حیوانی خرس بالاترین آمار تولید را به خود اختصاص داده و سپس سگ و در مرحله بعدی حیوانات دیگر.
* شخصیت‌پردازی‌ بر روی شخصیت خرس بسیار بیشتر از سایر عروسک‌ها است
دلیل اینکه شخصیت حیوانی خرس در دنیا بسیار ساخته می‌شود، چیست؟
ویژگی فیزیکی خرس به گونه‌ای است که می‌توان انواع و اقسام بازی‌های فرمی را در سبک های گوناگون با آن طراحی کرد.
*خرس در ابتدا نمادی از قدرت در آمریکا بود
شخصیت «خرس» در ادبیات اروپا به ویژه ادبیات «کودک و نوجوان»  نقش بسزایی را ایفا می‌کند؛ این شخصیت حیوانی در ادبیات آمریکا نیز نقش مهمی دارد، حتی در دوره‌ای از تاریخ آمریکا نماد تصویری آنها‌ خرس بوده سپس به عقاب سرسفید تبدیل شده است خرس نماد قدرت و توانایی  است. در هر صورت آن چیزی که موجود حیوانی را ولو اینکه بسیار چندش‌آور و زشت هم باشد به یک موجود دوست داشتنی و خواستنی تبدیل می‌کند، ادبیات مبتنی بر تخیل قوی کودکان است. سپس انیمیشن و سینما به این قضیه کمک می‌کند و در نهایت ساخت اسباب‌بازی این مهم را در دنیای کودک تثبیت می‌کند.  
* عروسک بر روی دختران بسیار تأثیرگذار است
مطلبی که در این راستا حائز اهمیت است این است که عروسک‌ها به خاطر تأثیرگذاری ویژه‌ای  دارند و به دلیل ارتباط حسی، لمسی و عاطفی که با کاربر دارند، هم در دامنه زندگی کودک و هم در جریان رشد کودک حتی تا بزرگسالی و میانسالی حضور و نقش بسزایی دارند. اکنون عروسک‌ها به ارث می‌رسند، بسیاری از دختران جوان وقتی به خانه بخت می‌روند، عروسک‌های دوره کودکی‌شان را به همراه جهیزیه خود به یادگار می‌برند زیرا ارتباط عاطفی آنها با عروسکشان بسیار عمیق است.
عروسک‌ها به ویژه عروسک‌های انسانی نماد یک فرهنگ و نژاد هستند که در رنگ مو، چشم و حتی نوع آرایش و پوشش کاربر تأثیرگذارند و این فرهنگ با حسی نوستالژی، تا آخر عمر نیز با او همراه خواهد بود.
در حوزه عروسک و ارتباط آن با دختربچه‌ها از نگاه آسیب‌شناسی و ضرورت‌های ایجابی صحبت‌های بسیاری شده است، اما متأسفانه ما هنوز به علت عدم توجه لازم، مصرف کننده عروسک‌های وارداتی هستیم و از این موضع جامعه مصرف ما متحمل خسارت های جبران ناپذیریست.
* تأثیر اسباب‌بازی در پسران به اندازه تأثیر آن در دختران است
باید گفت عروسک بر روی دختران بسیار تأثیرگذارتر از پسران است و آن نیز عمدتاً به جریان فرهنگی که در کشورمان وجود دارد، مربوط می‌شود چراکه در فرهنگ ما عروسک‌بازی را برای پسرها عیب می‌دانیم، اما در دنیا و به ویژه اروپا به این امر کمتر توجه می‌شود یعنی در شرق بازی پسران با عروسک یک عیب تلقی می‌شود اما در غرب اینگونه نیست.
یکی از مشکلات ما در نظام فرهنگی و تربیتی کودکان و نوجوانان این است که عروسک‌بازی را برای پسران عیب می‌دانیم، در صورتی که بازی پسرها با عروسک، یک کار بد محسوب نمی‌شود، یعنی عروسک‌بازی به همان اندازه که بر دختران تأثیرگذار است بر پسران نیز تأثیر می‌گذارد چرا که این امر موجب رشد عاطفی در آنها می‌شود.
* یکی از دلایل خشن بودن پسران عدم بازی آنها با عروسک است
باید به طور قاطع این موضوع را بیان کنم که یکی از دلایل خشن بودن پسران ایرانی این است که در دوران کودکی عروسک بازی نمی‌کنند، در یک خانواده تک فرزند که پسر بچه آنها هم سن و سالی برای بازی ندارد و زمینه‌ای برای عروسک‌بازی او نیز فراهم ‌نشود، در واقع زمینه رشد عاطفی و حسی او را فراهم نکرده‌ایم، و این موضوع نیز در آینده عاطفی او تأثیرگذار است.
چند سال اخیر تحقیقی را دیدم که مربوط به کشور امریکا بود در آن تحقیق، بچه‌هایی که در دوران کودکی با عروسک‌های شخصیت‌ حیوانی ارتباط داشتند، در بزرگسالی، احساس عاطفی‌تری به حفظ محیط ‌زیست و آن حیوان داشتند، چرا که شیرین‌ترین دوره زندگی خود را با آن شخصیت عروسکی گذرانده و آن را در دوران کودکی خود حس و لمس کرد‌ه‌اند.
گروهی از عروسک‌های انسانی از دسته و رسته عروسک‌ها با شخصیت بزرگسال می باشند. نظیر عروسک (باربی) و یا (برتز) ،تفاوت این عروسک ها با عروسک معمولی این است که دختر بچه های دنیا همواره آینده خود را در این شخصیت ها می بینند واین همان خطر و گرفتاری مهمی است که آنان را به علت غفلت و عدم آگاهی ما بزرگترها تهدید می‌کند. این عروسک‌ها که محصول نظام فرهنگی آمریکایی و صهیونیستی است. مغایرت‌های اخلاقی و فرهنگی این عروسک ها با جوامعی همچون جامعه ما باعث ریزش های اخلاقی و ارزشی دختران شده است.
* شخصیت «باربی» معادل کمال در زیبایی شده است چرا؟
به دلیل اینکه شخصیت و فرهنگ «باربی» درجامعه ما معادل کمال در زیبایی شده است و به همین دلیل همواره بنده نگرانی‌های خود را در اشاعه فرهنگ بیگانه با ورود عروسک‌های «باربی» در کشور بیان کرده‌ام و معتقدم کودکان باید با عروسک‌های همسن و سال خودشان بازی کنند.
* عروسک «باربی»، نماد زندگی آمریکایی است نه اروپایی
عروسک«باربی» نماد شیوه زندگی آمریکایی است، حتی این عروسک نماد فرهنگ اروپا هم نیست، علیرغم اینکه آمریکا و اروپا از لحاظ فرهنگی و ارزشی با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند، اما اروپایی‌ها نسبت به ساخت و توزیع این عروسک جبهه‌گیری کردند و اقدام به ساخت و تولید شخصیت‌های عروسک‌های مختلفی مثل (سندی ) کردند که در بازار رقابت با آمریکایی‌ها با شکست مواجه شدند.
* نظام فرهنگی و تبلیغاتی آمریکا موجب ایجاد یک جریان می‌شود
دلیل اینکه عروسک‌های آمریکایی در بازارهای جهانی ترویج داده می‌شوند و یک دفعه گل می‌کنند، چیست؟
نظام فرهنگی و تبلیغاتی آمریکا یک امتیاز و توانایی بسیار منحصر به فرد در دنیا دارد یعنی هر زمان این کشور بخواهد اتفاق یا تصمیمی اتخاذ کند، به خوبی به یک جریان بین‌المللی آن را تبدیل می‌کند، یعنی نه تنها تبدیل به یک جریان منطقه‌ای و محلی در ایالت آمریکا می‌شود، بلکه می‌تواند آن را توسعه دهد و آنها را در خاورمیانه، اروپا ترویج و تبلیغ کند که به نوعی یک امتیاز نیز محسوب می‌شود، یعنی این تبلیغات نوعی تکنولوژی فرهنگی است که آمریکایی‌ها دارند و ما فاقد آن هستیم.
* جریان فرهنگی کشورهای خلیج فارس همان جریان فرهنگی آمریکا است
کشورهای دیگر که در نظام تعلیم و تربیت دنیای امروز مدعی نیستند، نمی‌توانند زیاد بر روی آنها اعتراض کنند یعنی جریان فرهنگی کشورهای حوزه خلیج فارس همان جریان فرهنگی آمریکا است و امتیازی ندارند.
توصیه شما به والدین درباره استفاده از عروسک‌ها چیست؟
بنده به همه والدین توصیه می‌کنم که برای تهیه عروسک‌ برای کودکان خود کمی تأمل و دقت کنند، یعنی در دوره‌ای که پسربچه‌ها عاشق بازی‌های رایانه‌ای بودند، بنده خرید و تهیه آن را در منزل منع کردم و تنها فرزندانم در ایام تابستان و در زمان محدودی با سرگرمی‌های مختلفی که بنده دراختیار آنها گذاشته بودم، بازی می‌کردند اکنون نیز تأثیرات مثبت آن را مشاهده می‌کنم.
با دسته‌بندی جنسیتی در ارتباط با صنعت اسباب‌بازی، بالاترین آسیب‌های روانی، تربیتی، اخلاقی و حتی جسمانی برای پسربچه‌ها از طریق بازی‌های رایانه‌ای حاصل می‌شود، یعنی این بازی به یک معضل بین‌المللی تبدیل شده است همانند دخانیات در دنیا؛ اما به دلیل آنکه بسیار سودآور است به آن دامن می‌زنند تا توسعه یابد از سویی دیگر برای بسیار مخرب بودن این بازی‌ها، برایش قوانین و ضوابط تبیین می‌کنند.
اکنون در دنیا قریب به 6 سال است که کلینیک‌های ترک اعتیاد بازی‌های رایانه‌ای به وجود آمده است که اصلاً برخی از افراد حتی بنده از تأسیس این مراکز در غرب بی‌اطلاع بودیم.
این موضوع در حالی است که بنده به راحتی می‌توانم بگویم که بسیاری از کودکان و نوجوانان و حتی جوانان ما در این حوزه معتاد به بازی‌های رایانه‌ای و رسانه‌ای هستند و به نوعی یک بیمار تلقی می‌شوند یعنی با نگاه یک کارشناس یا روانشناس بیمار هستند و تجربه‌های شخصی بنده در این حوزه بسیار تلخ است.
* 22 تأثیر مخرب در کاربر توسط بازی‌های رایانه‌ای
در بازی‌های رایانه‌ای که کودکان و نوجوانان به آن معتاد می‌شوند، اثرات منفی آن شاید به سهولت قابل مشاهده نباشد، اما کسی که معتاد به مواد مخدر می‌شود، آسیب‌های جسمی آن محرز است.
سال 78 ـ 79 یک بیانیه‌ای از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع «مضر بودن بازی‌های یارانه‌ای» به خبرگزاری‌های سراسر کشور ارسال شد که انعکاس بسیار خوبی هم داشت و این امر در زمانی که اوج بازی‌های رایانه‌ای بود، صورت گرفت و به نوعی هنوز سی‌دی به وجود نیامده بود. متأسفانه بازی رایانه‌ای 22 تأثیر مخرب در کاربر خود ایجاد می‌کند که با توسعه سی‌دی اکنون این تأثیرات افزایش یافته است.
* در مهندسی فرهنگی کشور جای صنعت اسباب‌بازی بسیار خالی است
دلیل وارداتی بودن بیش از 90 درصد اسباب‌بازی‌ها در کشور به چه امر مربوط می‌شود؟
بنده قریب به 18 سال است که فریاد می‌زنم، اسباب‌بازی در نظام فرهنگی کشور، یک کالای فرهنگی محسوب می‌شود، اما متأسفانه در مهندسی فرهنگی کشور جای تولید اسباب‌بازی بسیار خالی است یعنی تا زمانی که صنعت اسباب‌بازی را در کشور نداشته باشیم، مصرف‌کننده کالاهای فرهنگی سایر کشورها هستیم و از آنجایی که نمی‌توانیم جریان بازی را از زندگی فرزندانمان جدا کنیم و مانع آن شویم، این موضوع که در کشور مصرف‌کننده کالاهای فرهنگی سایر کشورها هستیم، کاملاً واقعی است.
اسباب‌بازی و واردات آن در سال 58 به کشور ممنوع شد به دلیل آنکه آمریکا کشور را در محاصره اقتصادی قرار داد و هنوز در آن دوران نیز، دولتی تشکیل نشده بود و شورای انقلاب واردات اسباب‌بازی و بسیاری از اقلامی که تجملاتی و غیرضروری بود، را ممنوع کرد.
رشد بازرگانی قاچاق اسباب‌بازی از سال 58 نسبت به چندین سال قبل از انقلاب 240 برابر شده بود، یعنی قاچاق اسباب‌بازی سریع توسعه پیدا کرد به نوعی که اسباب‌بازی در دوره‌ای که مردم انواع و اقسام گرفتاری‌های جنگ‌های داخلی را از جمله جنگ با عراق و محاصره اقتصادی را متحمل شده بودند، با شیب بسیار و پر زاویه قاچاق اسباب‌بازی نیز مواجه شدند به گونه‌ای که این کالای فرهنگی از مغازه‌ها به کیوسک‌های روزنامه‌فروشی‌ها رسید به دلیل آنکه خواهان آن زیاد بود که علت آن نیز به مسائل اجتماعی و فرهنگی آن زمان مربوط می‌شد چرا که بعد از پیروزی انقلاب  اسلامی توجه به تعلیم و تربیت در میان مردم افزایش یافت و در نهایت اصطلاح فرزندسالاری نیز در جامعه رواج پیدا کرد.
* هر صنعتی در ارتباط با کودکان سودآور خواهد بود
در هیچ دوره‌ای از تاریخ، فرزندسالاری وجود نداشته است یعنی مردسالاری و زن سالاری در دوره‌هایی از تاریخ وجود داشته اما فرزندسالاری وجود نداشته است. فرزندسالاری نتیجه نظام فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی است که خانواده‌ها اهمیت بسیاری به امر تعلیم و تربیت فرزندان خود دادند به همین منظور هر صنعتی که در کشور در ارتباط با کودک و نوجوان شکل می‌گرفت، سودآور شد چرا که همیشه مشتری برای آن وجود داشته است.
در حوزه پوشاک کودکان و نوجوانان صنف پوشاک وجود دارد که تولیدات آنها مبنی بر نیاز مخاطب و مدل‌های روز بود، اما در حوزه اسباب‌بازی زمینه‌ای برای به وجود آمدن صنعت آن وجود نداشت، یعنی وجود چند کارگاه زیرپله‌ای محدود را نمی‌توان پای صنعت اسباب‌بازی گذاشت.
بنده بارها بنده گفته‌ام که صنعت اسباب‌بازی صنعتی میان رشته‌ای میان فرهنگ و صنعت است که باید یک کارگروه خاص و با یک طرح و برنامه حمایتی بسیاری قوی با رویکردی که این صنعت به صورت خودکفا بر روی پای خود بایستد، تشکیل شود، اما هیچ‌گاه این حرف بنده نتیجه نداد و حداقل نتیجه آن بود که شورای نظارت اسباب‌بازی به وجود آمد که آن نیز در مسائل و مشکلات اجرایی هنوز نتوانسته این جریان را به وجود آورد.
این شورا از طریق شورای فرهنگی عمومی به شورای عالی انقلاب فرهنگی وصل می‌شود و مصوبات آن نیز همانند قانون است، به نوعی عامل اصلی ایجاد شورای نظارت بر اسباب‌بازی بنده و دوستانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودیم.
* همتی برای ایجاد صنعت اسباب‌بازی در کشور نیست
شورای نظارت بر اسباب‌بازی شورای بسیار قوی است و دبیرخانه این شورا نیز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کارهای فکری و اجرایی می‌پردازد یعنی واردات و طرح ایده‌های اسباب‌بازی با این شورا است حتی بحث حمایت معنوی از تولیدکنندگان و طراحان اسباب‌بازی با این شورا است که توانسته کارنامه خوبی را به خود اختصاص دهد. بنده پس از 24 سال به ارائه وقت به صورت اختصاصی در حوزه اسباب‌بازی، هنوز شاهد ایجاد صنعت اسباب‌بازی نیستم یعنی این همت عالی در نظام فرهنگی و مهندسی کشور به وجود نیامده است.
* انقلاب در صنعت اسباب‌بازی ایران شعار است
آیا ایجاد صنعت اسباب‌بازی در کشور پاسخگوی نیاز مخاطبان خواهد بود و انقلابی در این راستا صورت می‌گیرد؟
انقلاب در صنعت اسباب‌بازی در ایران در حد شعار است، چراکه رویکردی به این صنعت در کشور وجود ندارد، معتقدم زمانی باید در حوزه صنعت اسباب‌بازی به فعالیت بپردازیم که همانند حوزه صنایع نظامی به خودکفایی برسیم یعنی دنیا داوطلب این امر است که ایران ادوات نظامی خود را از آن کشورها خریداری کند حتی آنها حاضرند تا ادوات نظامی خود را با یک چهارم قیمت سایر کشورها به ایران ارائه دهند اما در کشور صدها برابر این هزینه‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود تا خودمان به ساخت این ادوات بپردازیم چراکه ساخت ادوات نظامی در کشور موجب مدیریت آن نیز می‌شود.
کشور طعم وابستگی به ادوات نظامی آمریکا، انگلیس و روسی را در هشت سال دفاع مقدس به خوبی لمس کرده است اما با ابتکار عمل توانستیم در این هماوردی‌ها برگ برنده را در دست داشته باشیم.
معتقدم در حوزه فرهنگی نیز باید اینگونه باشد یعنی مقام معظم رهبری بعد از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، این مسئله را عنوان کردند که مسئله کاغذ و نشر یک بحث استراتژیک است که چرا باید سی سال از انقلاب اسلامی بگذرد و نوسانات ارز موجب شود که تمام بنگاه‌های فرهنگی کشور همانند برگ‌ریزان در حال حذف شدن باشند. اگر کاغذ 10 برابر قیمت جهانی در ایران تولید ‌شود بهتر از ورود آن به کشور است یعنی باید این صنعت خودکفا شود؛ در گذشته کشورهای غربی تلاش کردند تا IT جای کاغذ را بگیرد اما در حوزه مطبوعات و ادبیات هیچ وقت کتاب جایگاه خود را از دست نخواهد داد و جایگاه آن کاملاً جاودانه است.
* بسیاری از گروه‌های اسباب‌بازی متعلق به کشور اسرائیل است
درباره شکرستان و تولید عروسک‌های آن که می‌توانست برای تولیدکننده این اثر، سودآور باشد توضیحاتی دهید؟
آقای صفوی، مدیر تولید «شکرستان» از بنده دعوت کرد در این راستا مشاوره‌ای داشته باشیم همان موقع به او گفتم که وقتی کار شما آنقدر عالی، دلنشین و شیرین است به ساخت عروسک‌ها و شخصیت‌های داستانی شکرستان بپردازید و اتفاقاً او به انجام این کار پرداخت و بی‌تعارف یک‌راست به کشور چین سفر کرد و شخصیت‌های این داستان کارتونی را تولید کرد و این محصولات را با مدل Mead in chin روانه بازار کرد.
شخصیت‌ عروسک‌های «شکرستان»، ایرانی هستند اما با درج سازنده یعنی «چین» تولید می‌شود، دلیل آن هم این است که صنعت عروسک‌سازی در ایران وجود ندارد به نوعی که بنده برخی اوقات فشارهای روانی را تحمل می‌کنم اما باز این سؤال مطرح می‌شود چرا این عروسک‌ها در ایران تولید نمی‌شود؟
* فعالیت 11کارخانه ساخت عروسک باربی در چین
صنعت ساخت اسباب‌بازی در کشورهایی همچون چین، تایوان و اسپانیا وجود دارد یعنی الان 11 کارخانه ساخت عروسک «باربی» در چین به ساخت عروسک می‌پردازند یعنی بزرگ‌ترین کمپانی‌های اروپایی و آمریکایی همانند «متل» که شخصیت عروسک «باربی» را نیز تولید می‌کند، کشورهایی مانند انگلیس است که شرکت‌های مهم اسباب‌بازی‌های چوبی، عروسکی و پلاستیکی در آلمان، انگلیس و اسرائیل در چین تولید می‌شود به نوعی یکی از صنعت‌های جدی در اسرائیل، صنعت تولید اسباب‌بازی است یعنی در غرفه‌هایی که در نمایشگاه‌های بین‌المللی رفته‌ام اسرائیل دارای غرفه‌های بزرگ اسباب‌بازی است.
* اسرائیل تاکید دارد اسباب‌بازی‌هایش را با اسم خودش معرفی می‌کند
بسیاری از گروه‌های اسباب‌بازی متعلق به کشور اسرائیل است و آنها هم بسیار معتقد هستند که خود را یک شرکت چندملیتی نشان ندهند و حتماً بیان کنند این محصولات متعلق به کشور «اسرائیل» است.
وقتی مصری‌ها تحت تأثیر عروسک «دارا» و «سارا» می‌خواستند عروسک «منصوره» را تولید کنند، اعلام کردند که در مقابل عروسک‌های اسرائیلی که بازار آن در کشور مصر است، «منصوره» را تولید می‌کنیم که این موضوع به سال‌های 82 و 83 مربوط می‌شود.
* تولید عروسک‌های محجبه در بوسنی و مصر با الهام از عروسک‌های دارا و سارا
یعنی ساخت و تولید عروسک در مصر و بوسنی برگرفته از عروسک‌های ایرانی است؟
در حوزه خلیج فارس، با الهام از عروسک‌های «دارا» و «سارا» عروسک «لیلا» را تولید کردند، حتی زمانی که «بوسنی» از خاک و خون خارج شد، تحت تأثیر «دارا» و «سارا»، عروسکی به نام «امینای» لقب خانم فاطمه زهرا (س) که امینه است، تولیدکردند و بنده هم در همان زمان بسیار تلاش کردم تا نمونه آن را تهیه و در دفترم نگهداری کنم که در نهایت کشور بوسنی اعلام کرد که این عروسک را با تحت تأثیر قرار گرفتن عروسک «دارا» و «سارا» تولید کرده است.
* عروسک «باربی» برای ایتالیایی‌ها یک ضدارزش است
تأثیر ساخت و انتشار عروسک‌های دارا و سارا در کشور چگونه بود؟ 
ساخت عروسک «دارا» و «سارا» در کشور موجب بیداری برخی از افراد شد به نوعی تلنگری محسوب می‌شد یعنی نشریه‌ای در ایتالیا به نام ادمیره که وابسته به واتیکان و به شدت ضدانقلاب اسلامی است، وقتی بحث «دارا» و «سارا» پیش آمد یک خبر و تحلیل و در نهایت یک گزارش درباره این عروسک‌ها منتشر کرده که در خبر نخست گفته بودند که ایرانی‌ها دست به اقدام شایسته‌ای زدند و تولید عروسک «دارا» و «سارا» برخلاف عروسک «باربی» که مروج برهنگی و بی‌حیاگری است، سراسر پوشش، عفت و حیا است. سیاست‌گذاران ایتالیایی در آن زمان گفتند که وقتی ما دارای صنعت اسباب‌بازی هستیم چرا باید سالی 2 میلیون عروسک «باربی» به این کشور ورود یابد که در واقع برای آنها نیز ضدارزش بود.
گزارش دوم به یک سال بعد از خبر اول اختصاص دارد که بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری درباره «تمدن اسلامی»، بحث تمدن اسلامی موجب تهیه گزارش شد و از عناوین تمدن اسلامی به سینمای ایران و سپس تولید عروسک‌های «دارا» و «سارا» مدنظرشان قرار گرفت یعنی تولید عروسک‌های ایرانی برای سایر کشورهای غربی حائز اهمیت بود.
*تهیه و تنظیم از: رقیه عزیزی شیرکوهی

منابع دیگر:
 • رجا‎نیوز
 • ندا آنلاین
 • عنقا
 • تریبون
۹۱/۱۰/۰۶
۱۰:۴۱

دود نابسامانی تولید و عرضه لپ‌تاپ و گوشی موبایل به چشم مردم می‌رود جدال در نقطه صفر تولید داخل

علی ابراهیمی:
شاید بتوان گفت تا همین چند سال پیش به‌کارگیری انواع کامپیوترهای خانگی، لپ‌تاپ و موبایل سهم قابل توجهی در بازار مصرف داخلی محصولات دیجیتال در کشورمان نداشت اما طی یک دهه اخیر پیشرفت چشمگیر و تحول در فناوری ساخت و عرضه این محصولات موجب شد تا مصرف‌‌کنندگان ایرانی نیز از این پیشرفت‌ها تأثیر بپذیرند.
بازار انواع لپ‌تاپ و موبایل در کشورمان گسترش بی‌سابقه‌ای یافته است به‌نحوی که برخی دست‌اندرکاران از نیاز سالانه به 130هزار دستگاه لپ‌تاپ و حدود 10میلیون گوشی تلفن همراه خبر می‌دهند. همچنین آمارها بیانگر ارزش 95میلیون دلاری واردات موبایل و 220میلیون دلاری نوت‌بوک طی سال گذشته است اما به‌رغم این گستردگی بازار، سیاستگذاری اصولی برای تولید داخلی این محصولات صورت نگرفته و برخی اقدامات انجام‌شده در زمینه تولید گوشی تلفن همراه تأثیر چندانی در تأمین نیاز بازار از محل تولید داخلی نداشته و سرمایه‌گذاران این حوزه را به انزوا برده است. همچنین سرمایه‌گذاری برای تولید لپ‌تاپ، قطعات کامپیوتر و مانیتور در حد صفر بوده و اکنون جز مونتاژ برخی انواع مانیتور به‌صورت سی کی دی کامل حتی از تولید حداقل محصولات دیجیتال ناتوان هستیم. در خلأ تولید داخلی این محصولات، امسال نوسان نرخ ارز، اتخاذ سیاست‌های شتابزده تجاری در حوزه کالاهای دیجیتال و اعمال برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، بیش از هر چیز افزایش قیمت و واردات قاچاق این کالاها و زیان بیش از پیش مصرف‌کنندگان را به‌دنبال داشته است. بررسی وضعیت تولید و بازار مصرف این محصولات بیانگر واقعیت‌های دیگری است.
نوسان نرخ ارز موجب شد تا با افزایش قیمت دلار و مشکلات ناشی از تأمین و تخصیص ارز، مسئولان تجاری در اقدامی شتابزده ثبت سفارش و واردات لپ‌تاپ و برخی قطعات کامپیوتر و مانیتور آن هم در شرایطی که این کالاها مشابه تولید داخلی ندارند را ممنوع کنند؛ گرچه در ادامه، متولیان تجارت خارجی، با چرخش در سیاست‌های تجاری، این کالاها را در ردیف‌های هشت و 9 کالایی قرار داده و از امکان تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات این کالاها خبر دادند اما به گفته وارد‌کنندگان از آنجا که هنوز ارز مبادله‌ای برای واردات این اولویت‌های کالایی تخصیص نیافته است، عملا ثبت سفارش و واردات این محصولات متوقف شده و این امر کاهش 80درصدی واردات لپ‌تاپ را به‌دنبال داشته است. رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان اینکه واردات انواع لپ‌تاپ و رایانه نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته حدود ۸۰‌درصد کاهش یافته است، گفت: دو‌برابر شدن نرخ ارز، واردات این کالای ارتباطی و دیجیتال را به‌طور چشمگیری کاهش داده و با کاهش 80درصدی واردات، قیمت‌ها افزایش یافته است.
مهدی میرمهدی با اشاره به دوبرابرشدن قیمت تمامی لپ‌تاپ‌ها افزود: اکنون کاربران کالاهای دیجیتال ( کامپیوتر، لپ‌تاپ و انواع سخت‌افزار) برای خرید دست نگه‌داشته‌اند چرا که قیمت‌ها هر روز در حال تغییر است. براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در پنج ماه اخیر میزان واردات لپ‌تاپ و نوت‌بوک به کشور از لحاظ وزنی نزدیک به ۲۷‌درصد و از نظر ارزشی بیش از ۱۰‌درصد کاهش داشته است. این در حالی است که در چهار‌ماه نخست امسال واردات لپ‌تاپ از نظر وزنی افزایش هشت‌درصدی را نشان می‌داد.
رئیس کمیسیون حل اختلاف اتحادیه رایانه و ماشین‌های اداری تهران نیز با بیان اینکه عدم‌تخصیص ارز مبادله‌ای موجب شده تا عملا ثبت سفارش و واردات لپ‌تاپ و قطعات رایانه‌ای متوقف شود و قیمت‌ها همچنان بالا بماند به خبرنگار ما گفت: مسئولان در حالی از آزادی ثبت‌سفارش واردات قطعات رایانه و لپ‌تاپ خبر می‌‌دهند که با قرارگرفتن این محصولات در اولویت‌های هشت و 9 کالایی و تخصیص‌نیافتن ارز مرجع، عملا ثبت سفارش این کالاها متوقف شده و قیمت‌ها تا حدود دو برابر افزایش یافته است.
محمد حسن محمدی با بیان اینکه نیاز کنونی بازار کشور به این محصولات از محل ثبت‌ سفارش‌های قبلی و بدون انتقال ارز تأمین می‌شود، افزود: این شرایط موجب شده است تا قیمت کنونی لپ‌تاپ و قطعات رایانه در بازار به‌طور روزانه و براساس نرخ دلار تعیین شود و درصورتی که ثبت سفارش با نرخ ارز بالاتر صورت گرفته باشد نیز وارد‌کنندگان ناچار به عرضه این محصولات با نرخ روز ارز هستند.
وی نیاز کشور به واردات قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ طی سال گذشته را بنابر اعلام شورای‌عالی انفورماتیک حدود 100تا 130هزار دستگاه قلمداد کرد و گفت: مقرر‌شده 50‌درصد این میزان به واردات لپ‌تاپ و بقیه قطعات کامپیوتر تخصیص پیدا کند اما سال گذشته 60 درصد واردات با توجه به افزایش تقاضا به لپ‌تاپ و 40درصد به قطعات کامپیوتر تخصیص یافته است. همچنین خبری از تولید داخلی این محصولات نیست و تنها برخی انواع مانیتور، کیس و کیبورد به‌صورت سی‌کی‌دی وارد و مونتاژ می‌شود.
**مصرف‌کننده؛ بازنده اصلی
بررسی نوسان عرضه و قیمت انواع لپ‌تاپ و قطعات کامپیوتر طی شش سال گذشته بیانگر تأثیر‌پذیری بازار مصرف از سیاستگذاری‌های تجاری است. آمار‌های رسمی گمرک ایران در حالی بیانگر افزایش قابل توجه واردات انواع کالاهای تکنولوژیک به کشور است که 20درصد این نیاز از طریق قاچاق تأمین شده است. مقایسه حجم واردات لپ‌تاپ طی پنج سال اخیر نیز نشان‌دهنده رشد پلکانی حجم واردات این محصول به بازار داخلی تا سال90 و کاهش بیش از 500 هزار کیلوگرمی واردات طی نیمه نخست سال‌جاری است.
در شرایطی که طی سال‌های اخیر دست‌اندرکاران بخش صنعت هیچ سیاستگذاری منسجمی برای تولید و عرضه انواع لپ‌تاپ، مانیتور یا قطعات کامپیوتر نداشته‌اند، توقف ثبت سفارش و واردات این کالاها موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت برخی انواع لپ‌تاپ به حدود هفت میلیون تومان در بازار مصرف داخلی شده است. اکنون فاصله قیمتی انواع لپ‌تاپ نسبت به گذشته رشد بیش از 70درصدی داشته و قیمت حداقل و حداکثری این کالا با توجه به فناوری و امکانات آن از یک تا حدود هفت‌میلیون تومان در نوسان است. در واقع در خلأ تولید داخلی افزایش بی‌رویه قیمت انواع لپ‌تاپ و قطعات کامپیوتر موجب شده تا باز هم مصرف‌کننده بازنده اصلی بازار این محصولات پس از نوسان نرخ ارز و اعمال سیاست‌های تجاری شتابزده باشد. این در حالی است که مناقشه توقف یا تداوم ثبت سفارش واردات این کالا بین مسئولان تجاری و وارد‌کنندگان همچنان ادامه داشته و کسی پاسخگوی زیان مصرف‌کنندگان داخلی از گرانی اخیر این محصولات نیست.
**نوسان واردات و عرضه
بررسی میزان واردات لپ‌تاپ طی 9‌ماه نخست سال‌های 85 تا 91 نیز بیانگر افزایش واردات در سال‌های گذشته و سیر نزولی طی سال‌جاری است که در افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مؤثر بوده است. بنابر آمار گمرک ایران، حجم واردات لپ‌تاپ طی 9‌ماه نخست سال 89 به دو‌میلیون و 448هزار کیلوگرم رسیده بود که نسبت به‌مدت مشابه در سال88 حدود 697هزار کیلوگرم، معادل 174هزار و 352دستگاه افزایش داشت. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال87 نیز که حجم واردات لپ‌تاپ یک میلیون و 105هزار و 724کیلوگرم بود، نشان‌دهنده جهش یک میلیون و 345هزار کیلوگرمی طی مدت مشابه سال89 بود. همچنین واردات لپ‌تاپ در 9‌ماه نخست سال86، 491هزار و 170کیلوگرم بوده که بیانگر رشد یک میلیون و 957هزار کیلویی حجم واردات این کالا در این سال است. به‌عبارتی در 9‌ماه نخست سال89 شاهد ورود 489هزار و 274دستگاه لپ‌تاپ بیشتر از سال86 بودیم. مقایسه حجم واردات این کالای پر مخاطب به بازار داخلی‌، با مدت مشابه در سال85 که معادل 285هزار کیلوگرم بوده نیز به‌خوبی روشن می‌کند که حجم واردات این کالا در حد قابل توجهی افزایش داشته است. در واقع حجم واردات لپ‌تاپ در 9‌ماه نخست سال89 نسبت به‌مدت مشابه سال85 حدود دو میلیون و 163هزار و 501کیلوگرم معادل 540 هزار و 875‌دستگاه افزایش داشت. همچنین حجم واردات لپ‌تاپ در نیمه نخست سال90 به 564هزار و 796دستگاه رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال‌89 با واردات 377هزار و 35دستگاه بیانگر رشد واردات 187هزارو 761دستگاه لپ‌تاپ بود.
اما تازه‌ترین آمار گمرک ایران از واردات لپ‌تاپ بیانگر آن است که طی شش ماه سال‌جاری در مقایسه با سال‌های قبل میزان واردات کاهش یافته است. براساس آمار گمرک ایران، طی نیمه نخست سال91 حجم واردات انواع لپ‌تاپ حدود یک میلیون و 615هزار و 276کیلوگرم، معادل 403هزار و 819 دستگاه بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل که حجم واردات لپ‌تاپ 564 هزار و 769دستگاه بوده حدود 160هزار و 950دستگاه کاهش یافته است. آمار و ارقام گمرک همچنین گویای این امر است که حدود 245هزار و 791دستگاه از این حجم واردات در سه‌ماه اردیبهشت، خرداد و تیر‌ماه سال91 وارد بازار ایران شده‌اند و مابقی یعنی حدود 158هزار و 28دستگاه در دو ‌ماه مرداد و شهریور وارد بازار شده است. همچنین مقایسه حجم واردات لپ‌تاپ بین نیمه نخست سال91 و مدت مشابه در سال90 هم گویای وخامت اوضاع بازار کامپیوتر در کشورمان است چراکه این حجم واردات در مقایسه با مدت مشابه در سال89 که میزان واردات لپ‌تاپ حدود 377هزار و 60دستگاه بوده گویای رشد اندک و در حد 26هزار و 750دستگاه است. بررسی میزان واردات انواع مانیتور طی سال‌های گذشته نیز بیانگر سیر نزولی به‌دلیل اعمال سیاست‌های تعرفه‌ای و کاهش تقاضا و مونتاژ برخی انواع مانیتور در داخل کشور است.
**گوشی موبایل؛ تافته جدابافته
گوشی تلفن همراه از دیگر کالاهای بازار دیجیتال است که طی سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی را به مصرف‌کنندگان ایرانی تحمیل کرده است. گرچه بازار بیش از 10میلیونی این کالا در کشورمان موجب شد تا چند سال پیش متولیان تولید در بخش صنعت با افزایش تعرفه واردات، سرمایه‌گذاری برای تولید این محصول را در دستور کار قرار دهند اما این اقدام در عمل توفیق چندانی را به‌دنبال نداشت و معدود گوشی‌های مونتاژ داخلی وطنی جایی در بازار مصرف پیدا نکرد.
با وجود این، هنوز هم یک برند از گوشی‌های تلفن همراه به‌اصطلاح ساخت‌داخل در بازار مصرف وجود دارد اما عرضه این گوشی‌ها نیز با توجه به فناوری روز تولید گوشی موبایل و واردات قاچاق این کالا سهم چندانی در بازار مصرف نداشته و بازار گوشی تلفن همراه کشورمان همچنان در اختیار چند برند معروف خارجی است. همانند لپ‌تاپ و قطعات رایانه‌ای، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات این کالا براساس سیاستگذاری‌های شتابزده تجاری پس از نوسان نرخ ارز زمینه‌ افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را فراهم کرد اما عرضه‌کنندگان این کالا نگرانی کمتری برای تأمین و عرضه این محصول در بازار داشتند و این مشتریان هستند که با افزایش بیش از 60درصدی قیمت انواع گوشی‌های وارداتی متحمل زیان می‌شوند.
این شرایط موجب شده تا برخلاف سایر محصولات دیجیتال، بازار گوشی تلفن همراه شاهد رشد و جهش چشمگیر واردات باشد. به‌نحوی که میزان واردات انواع گوشی تلفن همراه طی نیمه نخست سال91 حدود 417هزار و 198کیلوگرم، معادل یک میلیون و 42هزار و 995دستگاه بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال90 که حجم واردات گوشی تلفن همراه 157هزار و شش کیلو‌ گرم معادل حدود 392هزار و 515 دستگاه بوده بیانگر رشد 650هزار و 480دستگاهی واردات گوشی تلفن همراه است. رشد واردات گوشی موبایل به‌رغم نوسان یک سال اخیر نرخ ارز زمینه کاهش قاچاق (با هموارشدن مسیر واردات و کاهش تعرفه واردات به 10درصد) را فراهم کرده است؛ گرچه به‌نظر می‌رسد اجرای پروژه‌هایی نظیر شبنم نیز عامل دیگری برای کاهش واردات گوشی‌های قاچاق و افزایش واردات این کالا از مبادی رسمی بوده است.
تازه‌ترین آمار منتشرشده نیز حاکی از افزایش 88درصدی واردات گوشی تلفن همراه به کشور طی هشت ماهه سال1391 است. براساس آمار گمرک ایران در این مدت بیش از 521تن گوشی تلفن همراه به ارزش 110میلیون و 200هزار دلار وارد کشور شده که این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به‌ترتیب 88/8 و 166/6درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۰۸

اصفهان/ توقف صادرات مصنوعات طلا به کشور های خارجی

رییس اتحادیه طلا و جواهر استان اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر صادرات مصنوعات طلا به کشورهای خارجی متوقف شده است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران اصفهان هوشنگ شیشه بران در کارگروه رسیدگی به توقف صادرات طلا که در خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان برگزار شد، درباره علت این مسئله گفت: از مهر ماه امسال به موجب بخشنامه گمرک، صادرات عام طلا باید با مجوز بانک مرکزی صورت بگیرد، در غیر این صورت صادرات از محل ورود موقت مجاز است که این روش به صرفه نیست. وی تاکید کرد: نبود صادرات طلا می تواند به خروج آن به صورت قاچاق منجر شود. شیشه بران با بیان اینکه براساس مقررات، پیش از این طلا صادر و معوض آن وارد می شد، اظهار کرد: بانک مرکزی و گمرک می توانند با انجام توافقی میان خود مشکل صادرات طلا را حل کنند. وی با بیان اینکه 55 درصد مصنوعات طلای کشور در استان اصفهان تولید می شود، اظهار کرد: باید دید آیا در صادرات هم به جایگاهی که باید رسیده ایم؟
وی با اشاره اینکه تقاضا برای زیورآلات کم شده و بیشتر سرمایه ها به سمت سکه و طلای ساخته نشده رفته است، گفت: ادامه این روند می تواند منجر به تعطیلی بسیاری از کارخانه های ساخت طلا شود. رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم در این جلسه با بیان اینکه صادرات مصنوعات طلا می تواند سودآوری زیادی داشته باشد بر لزوم حل مشکلات پیش روی صادرات در این بخش تاکید کرد. سیدعبدالوهاب سهل آبادی پیشنهاد کرد: کارگروهی با حضور نمایندگان اداره کل گمرک، استانداری، خانه صنعت و معدن و اتحادیه طلا برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.

منابع دیگر:
 • ایسنا
 • بانکداری ایران
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • ایستانیوز
 • تابناک
 • اخبار بانک
 • اعتدال‎نیوز
 • اصفهان فردا
۹۱/۱۰/۰۶
۱۳:۵۶

فارس گزارش می‌دهد پررنگی لباس‌های تاناکورایی در بازار مازندران

خبرگزاری فارس: برای واکاوی مسئله تاناکورا با سیاهه‌ای از اخبار و سوالات مختلف روبه رو هستیم، بدون آنکه پاسخ روشنی برای آن بیابیم. عده‌ای معتقدند برای ورود کالاهای دست دوم به کشور جزء در مواردی خاص مجوزی صادر نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، تاناکورا عنوان کلی لباس‌های دست دوم خارجی است، لباس‌هایی که از نظر اروپاییان عمر مفید آنها سپری شده و یا در جریان رشد و تنوع سرسام‌آور مد در جوامع غربی از چرخه مصرف خارج شده‌اند.
این لباس‌ها که عمدتا به‌صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور می‌شود با توجه به بالابودن قیمت لباس تولید داخل با استقبال زیاد مردم به‌ویژه اقشار فرودست جامعه مواجه است.
در مورد مبادی و چگونگی ورود البسه تاناکورا اظهارنظر دقیق که مبتنی بر بررسی میدانی باشد وجود ندارد، با این حال برخی می‌گویند: این نوع البسه توسط سازمان‌های خیریه برای کمک به کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان فرستاده شده و افراد و گروه‌های سودجو این اجناس را در همان بسته‌بندی‌ها به سایر کشورهای همجوار مثل ایران می‌فروشند و در ازای هر بسته که ممکن است بین 45 تا 100 کیلو باشد و محتویات داخل آن نیز مشخص نیست، مبالغی دریافت می‌کنند.
این شیوه معامله را «عدلی» می‌نامند؛ عده‌ای می‌گویند: در بعضی کشورهای اروپایی مراکزی وجود دارند که البسه را برای فروش به سایر نقاط جهان بسته‌بندی می‌کنند و ایران از کشورهایی است که این پوشاک از بازارهای آن سر در می‌آورد.
شماری هم می‌گویند این پوشاک توسط سودجویان خریداری و به صورت غیررسمی و قاچاق وارد کشور می‌شود. بر این اساس  ورود این پوشاک به داخل کشور قبلا از طریق مرزهای شرقی و جنوب شرقی بوده اما مدتی است  که از طریق مرزهای کردستان و در واقع از کشور عراق هم واردات این اجناس شدت گرفته است.
در حقیقت برای واکاوی مسئله تاناکورا با سیاهه‌ای از اخبار و سوالات مختلف روبه رو هستیم، بدون آنکه پاسخ روشنی برای آن بیابیم. عده ای معتقدند برای ورود کالاهای دست دوم به کشور جزء در مواردی خاص مجوزی صادر نمی‌شود.
لباس‌های تاناکورا نیز به صورت غیرمجاز و قاچاق از مرزهای کشور وارد شده و وزارت صنعت، معدن، تجارت برای ورود آنها مجوزی نمی‌دهد. زیرا برای ورود این اجناس موافقت وزارت بهداشت نیز ضروری است و به علت دست دوم بودن این البسه وزارت بهداشت با ورود آنها موافقت نمی‌کند. در حالیکه به نظر می‌رسد مجوزی از سوی هیچ سازمان یا وزارتخانه‌ای برای ورود رسمی این البسه صادر نشده، تعداد فروشگاه‌های تاناکورا طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. این فروشگاه‌ها مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تمام کشور پراکنده هستند.  چون مردم همیشه و همه جا به دنبال البسه ارزان هستند. بیشتر اجناس این فروشگاه‌ها لباس‌های زنانه، مردانه و بچگانه‌ای هستند که با تغییر فصل عوض می‌شوند. در برخی فروشگاه‌ها کیف، کفش و یا اسباب بازی هم می‌فروشند.
**آلودگی خطر بالقوه البسه تاناکورا
دکتر آزاده شیدایی متخصص پوست در این رابطه می‌گوید: لباس‌های دست دوم عامل بالقوه‌ای برای ابتلا به انواع بیماری‌ها از قبیل آبله مرغان، زونا، زردزخم، عفونت‌های پوستی، سفلیس و گال هستند که در صورت استفاده غیربهداشتی از اینگونه البسه صدمات و آسیب‌های جسمی و زیان مالی زیادی به خریدار تحمیل می‌کند. 
وی می‌افزاید: با توجه به نوع بیماری علائم آن نیز متفاوت است بعضی از بیماری‌های‌ غیرعفونی به صورت آلرژی، حساسیت پوستی و خارش ظاهر می‌شوند. همچنین این البسه عموما آلوده به ویروس‌هایی هستند که به دستگاه تنفسی حمله می‌کنند و بر روی آن اثر می‌گذارند و نوع حادتر این بیماری‌ها سیاه زخم است که هم مشکلات ریوی و هم پوستی حاد ایجاد می‌کنند.
البته باید توجه کرد که علائم این بیماری‌ها بعد از چند هفته ظاهر می‌شوند. از این‌رو توصیه می‌شود شهروندان حتی المقدور از خرید این لباس‌ها اجتناب کنند و در صورت خرید نیز قبل از استفاده پوشاک مزبور را ضدعفونی و خشک‌شویی کنند.
**چرا تاناکورا
به راستی چه عواملی باعث می‌شود برخی از شهروندان به خرید لباس‌های دست دوم و مستعمل خارجی که سنخیتی با هویت، فرهنگ و عرف اجتماعی شان ندارد اقدام کنند؟ چرا روزبه روز گرایش به مد و مارک بیشتر می‌شود تا جایی که برخی‌ها حاضرند تن پوش کهنه دیگران را انتخاب کنند؟
یکی از فروشندگان پوشاک تاناکورا می‌گوید: قیمت ارزان این نوع پوشاک در مقایسه با قیمت بالای تولیدات داخلی سبب می‌شود تا اقشار مختلف جامعه به سمت خرید اینگونه لباس‌ها گرایش پیدا کنند.
حسین فلاح می‌افزاید: قیمت و جنس لباس‌های استوک و تاناکورا سبب شده تا بسیاری از مردم هنگام خرید، دست دوم بودن این لباس‌ها را نادیده بگیرند. وی با تاکید بر اینکه لباس‌های تاناکورایی مشتریان پر و پا قرص خود را دارد، ادامه می‌دهد: استفاده از لباس‌های تاناکورا سال‌هاست که میان مردم مرسوم شده و امروزه شاهد خرید و فروش گسترده این نوع پوشاک هستیم.
یکی از خریداران نیز می‌گوید: این نوع لباس‌ها ارزان‌تر هستند و از سویی به لحاظ تنوع رنگ نیز مشتری را جذب می‌کند. وی که نمی‌خواهد خود را معرفی کند ادامه می‌دهد: گرانی و کیفیت نامطلوب لباس‌های موجود در بازار سبب گرایش و اشتیاق مردم به لباس‌های تاناکورا شده است. یکی دیگر از مصرف‌کنندگان لباس تاناکورا نیز با اشاره به دلیل خرید این نوع پوشاک می‌گوید: من به دلیل توان اقتصادی پایین توان خرید لباس‌های مناسب با قیمت گران را ندارم و درست به همین دلیل لباس‌های تاناکورا را خریداری می‌کنم.
خریدار دیگری نیز با اشاره به اینکه بیشتر اجناس تاناکورا قیمت مناسبی دارد، بیان می کند: علت خرید لباس تاناکورا تنها نازل بودن قیمت است. وی با اشاره به دلایل استفاده مردم از پوشاک دست دوم یا تاناکورا تاکید کرد: پیروی از مد روز اروپایی و رغبت استفاده از پوشاک مارک‌دار از جمله دلایل گسترش استفاده از اینگونه پوشاک است.
علی بانی، پژوهشگر مسائل اجتماعی می‌گوید: «وقتی در جامعه‌ای پوشش ارزش می‌شود و افراد برتری انسان‌ها را در پوشش‌شان می‌بینند، روی آوردن به جنس‌های دست دوم برای تازه زندگی کردن یکی از راه‌ها خواهد بود.»
وی با اشاره به اینکه داشتن روحیه خودباوری و اعتماد به نفس مهم‌ترین راز پیشرفت انسان است، اضافه می‌کند: «نداشتن اعتماد به نفس باعث می‌شود که انسان نیمه خالی خود را با مسائل حاشیه‌ای پر کند بر همین اساس رو به تجملات می‌آورد و سعی می‌کند به وسیله ظاهر، خود را از دیگران برتر یا همتراز آنان نشان دهد.»
این پژوهشگر مسائل اجتماعی با اشاره به اینکه پوشیدن لباس‌های تاناکورا و بعضا مارک دار که بدون منطق و تفکر صورت می‌گیرد و درحال حاضر به یک آسیب اجتماعی تبدیل شده است، علت رواج این اپیدمی را خلأ موجود بین افراد به ویژه جوانان می‌داند و می‌گوید: «زمانی درون گرایی، ساده زیستی و بی اعتنایی به دنیا، افتخار به حساب می‌آمد ولی در دنیای کنونی بسیاری از مردم برون‌گرایی و مصرف هر چه بیشتر را ارزش می‌دانند. در حال حاضر مارک باز بودن و درگیر شدن با جریانی که در جامعه متداول می‌شود، یکی از طبیعی‌ترین واکنش‌های جوانانه در برابر این احساس خلأ است. اغلب شهروندان حاضر به صحبت در مورد چرایی خرید این نوع لباس‌ها نیستند. حتی دوست ندارند هنگام خرید کسی آنها را ببیند و هنگامی که در مورد خرید این پوشاک از آنها سوال کردیم معمولا از پاسخ دادن طفره رفتند. به نظر می‌رسد حتی خریداران این البسه حضور خود در این مراکز را دون شان خود می‌دانند.
از این رو باید گفت استفاده از لباس‌های دست دوم و مستعمل جوامع غربی به هیچ رو در شان انسان متمدن ایرانی که سابقه تمدنی کهن را پشتوانه دارد نیست و با وجود همه آسیب‌های بهداشتی می‌تواند به نوعی تهاجم فرهنگی نیز محسوب شود.
بر این اساس شایسته است مسئولان ذیربط به ویژه دست اندرکاران بخش‌های فرهنگی، بهداشتی، امنیتی و رسانه‌ها با تبیین مضرات دراز مدت و کوتاه‌مدت استفاده از اینگونه پوشاک از ورود بی‌حد و حصر آن به داخل کشور ممانعت کرده و بدین سان ضمن صیانت از فرهنگ عمومی و حمایت از تولیدات داخلی، موجبات کار‌آفرینی صنایع نساجی و پوشاک کشور را فراهم آورند.
*گزارش از کوروش غفاری چراتی

منابع دیگر:
 • سلام شمال
۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۴۶

ارسال پرونده تخلف 9 وارد کننده خودرو به تعزیرات

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: پرونده تخلف 9 وارد کننده خودرو، به تعزیرات ارسال شد. صادقی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: در روزهای اخیر، در پیگیری و بازرسی های انجام شده از وارد کنندگان کالا با ارز مرجع، گرانفروشی 100 میلیارد تومانی 9 وارد کننده متخلف خودرو محرز و پرونده تخلفاتی آنان به تعزیرات ارسال شد. وی گفت: این وارد کنندگان با دریافت ارز مرجع، برای واردات خودرو اقدام می کردند، اما کالای خود را با قیمت آزاد به فروش می رساندند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران درباره اجرای طرح شنبم نیز گفت: مرحله نخست این طرح به پایان رسید و مرحله دوم طرح نیز برای همه کالاها آغاز شده است. صادقی افزود: اطلاع رسانی و هماهنگی با اتحادیه ها و وارد کنندگان انجام شده است تا در پایان دی همه کالاها برچسب طرح شبنم داشته باشند. وی گفت: تاکنون 60 میلیون برچسب طرح شبنم به اتحادیه ها داده شده است و اگر از اول بهمن روی کالاها برچسب طرح شبنم نباشد، آن کالا حکم قاچاق دارد و با متخلفان برخورد خواهد شد.

منابع دیگر:
 • خبرخودرو
 • سیبنا
۹۱/۱۰/۰۶
۱۵:۲۶

کاهش 15 درصدی پرونده های قاچاق کالا

در هشت ماهه سال جاری پرونده‌های متشکله قاچاق با 15 درصد کاهش به تعداد 16 هزار و 631 فقره رسیده است. به گزارش روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش پرونده‌های متشکله قاچاق در گمرک نسبت به هشت ماهه پارسال، 156درصد افزایش داشته است.
ارزش پرونده‌های متشکله قاچاق در هشت ماهه سال جاری 8‌هزار و 811 میلیارد و 36 میلیون ریال بوده است، ضمن اینکه تعداد کل پرونده‌های متشکله قاچاق در هشت ماهه سال 90 تعداد 19 هزار و 608 فقره بود. اولین استان از نظر تعداد کل پرونده‌ها مربوط به گمرکات استان آذربایجان غربی با تعداد 3277 فقره و از نظر بهای مال هم گمرکات استان کرمان با ارزش 5 هزار و 872 میلیارد و 692 میلیون ریال بوده است.
میزان جریمه‌های تعیین شده برای پرونده‌های قاچاق حاکی از افزایش 153 درصدی است به طوریکه این میزان از 10 هزار و 162 میلیارد ریال در هشت ماهه پارسال به 25 هزار و 752میلیارد ریال افزایش یافته است.

۹۱/۱۰/۰۶
۲۰:۰۸

سیاست های مقابله با قاچاق سوخت؛ آغاز تناقض یا شروع همراهی؟

انرژی - وزیرنفت از عرضه بنزین آزاد در مرزها می گوید و رئیس ستاد حمل و نقل سوخت از عدم اجرایی شدن قیمت آزاد بنزین در مرزها.
آذرجزایری: یکشنبه این هفته رستم قاسمی در جمع خبرنگاران از آزادسازی قیمت بنزین در مرزها خبرداد و امروز محمد رویانیان تاکید کرد: قیمت در مرزها هنوز آزاد نشده است. درحالی مسوولان وزارت نفت راهکار مبارزه با قاچاق سوخت را عرضه فرآورده در مناطق مرزی به نرخ فوب خلیج فارس عنوان می کنند که رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت راهکار مبارزه با قاچاق فرآورده را در طرحی جستجو می کند که ماه ها قبل تصویب و به وزارت نفت ابلاغ شده است. به گفته رویانیان این ستاد روی روش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مانند اختصاص گازوئیل براساس پیمایش کار را تصویب کرده‌، اما وزارت نفت باید آن را اجرا کند.
براساس این گزارش، سامانه اختصاص گازوئیل بر اساس پیمایش که مدت‌هاست در کشور طراحی شده است، امکان اعمال کنترل قابل توجهی بر توزیع گازوئیل ایجاد می‌کند، اما به دلیل نپذیرفتن بار مالی آن توسط وزارت نفت تاکنون اجرا نشده است.
درحالی مسوولان نفتی کشور قاچاق فرآورده را حدود 6 میلیون لیتر در روز عنوان می کنند که رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت این ارقام را قابل قبول نمی داند و معتقد است: آمار دقیقی از میزان قاچاق سوخت در دست نیست اما آنچه مشخص است بخشی ازاین قاچاق در داخل صورت می گیرد.به عنوان مثال بخش کشاورزی سوخت سهمیه خود را به بخش حمل و نقل می فروشد. اما در خصوص میزان قاچاق به کشورهای دیگر آمار دقیقی در دست نیست.
مسوولان سوختی کشور در حالی از اختلاف نظرهای بنزینی خود می گویند که در حال حاضر روزانه مصرف بنزین کشور از مرز 60 میلیون لیتر در روز گذشته است. درشرایطی که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تولید 8 میلیون لیتر بنزین در مجتمع های پتروشیمی خبرمی دهد به نظر می رسد در صورت ادامه روند فعلی مصرف با مشکل در تولید این فرآورده مواجه شویم.
اگرچه گفته می شود بخش زیادی از قاچاق سوخت از مرزها مربوط به قاچاق گازوئیل است اما آمارها نشان می دهد که در شرایط فعلی قاچاق یک میلیون لیتری بنزین در هر روز بیش از قاچاق 6 میلیون لیتری گازوئیل می تواند برای کشور مشکل ساز باشد.
به عنوان مثال مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان از کشف سه میلیون و 467 هزار لیتر فرآورده نفتی در 9 ماه نخست امسال در این منطقه خبر داده است که از این میان نفت گاز با 3 میلیون و 158 هزار لیتر، بیشترین میزان (معادل 91درصد) از این میزان را شامل می شود. به گفته اعتصامی، فرآورده بنزین با 82 هزار لیتر و نفت سفید با 227 هزار لیتر، درصد کمتری از این کشفیات است.
بنابراین در چنین شرایطی به نظر می رسد مسوولان سوختی کشور بیش از هر چیزی باید به فکر رسیدن به یک نتیجه و راهکار واحد در جهت اجرایی کردن آن باشند تا شاید از این طریق بتوان قاچاق سوخت بالاخص بنزین را در جهت تامین نیاز داخلی حفظ کرد.
دراین بین بسیاری از مسوولان دولتی راهکار مبارزه با قاچاق بنزین را افزایش قیمت این فرآورده می دانند و در شرایطی که بهارستانی ها با این مساله مخالف هستند به نظر می رسد حداقل تا آغاز نیمه دوم سال آینده باید به فکر راهکاری دیگر برای مدیریت مصرف این فرآورده در کشور بود. در حال حاضر مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از راه اندازی مرکز فرماندهی آنلاین توزیع سوخت در این شرکت خبر می دهدکه در صورت آنکه وزارت نفت در تلاش باشد تا با چنین راهکاری عرضه سوخت کشور را مدیریت کند می تواند اختصاص گازوئیل بر اساس پیمایش که مدت‌هاست در کشور طراحی شده را اجرایی کند که قطعا این دو طرح در کنار هم می توانند بازار سوخت را تا حدودی مدیریت کنند.

۹۱/۱۰/۰۶
۲۰:۰۰

کالاهای اولویت ۹ هم ارز مبادله‌ای می‌گیرند؟!

در شرایطی که تجار با تردید کار تجاری می‌کنند مسئولان رده بالای اقتصادی کشور بر سر تعلق ارز به کالاهای اولویت‌های آخر، صاحب آرای متفاوتند و به راستی کسی نمی‌داند گروه‌های کالایی رده‌های ۸ و ۹ و ۱۰ بالاخره شامل حال دریافت ارز می‌شوند یا خیر. هرچند روز گذشته خروجی خبرگزاری‌ها خبر از دریافت ارز برای گروه ۸ داده بودند اما در عمل وضعیت آنچنان باثبات نیست که تاجر بداند در هر رده اولا ارزی دریافت می‌کند یا خیر و در ثانی میزان این دریافت چقدر خواهد بود.
روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ را تکذیب کرد و گفت: این گروه از کالا‌ها هم ارز مبادله‌ای می‌گیرند. مهدی غضنفری در حاشیه چهاردهمین همایش صنایع دریایی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره احتمال توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ گفت: در صورتی که تولیدکنندگان تضمین‌های لازم را به ما درباره تامین نیاز بازار بدهند امکان بررسی توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ وجود دارد. او در عین حال با رد توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اولویت ۹ نیز ارز مبادله‌ای دریافت می‌کند یا خیر گفت: براساس مذاکراتی که با مرکز مبادلات ارزی داشتیم همه کالاهای موجود در اولویت‌های ۳ تا ۹ مشمول دریافت ارز مبادله‌ای هستند و برای واردات باید از ارز مبادله‌ای استفاده کنند.
بر این اساس اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی مطرح می‌شود که فعلا تا اولویت هشتم برای واردات کالا می‌توانند از ارز مبادله‌ای استفاده کنند. اما اعلام شده بود که با وجود آزاد بودن ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ ارز مبادله‌ای به این گروه از کالا‌ها داده نمی‌شود.
اما از روز گذشته اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت هشتم نیز آغاز شد و فقط می‌توان به تصمیمی که در خصوص این گروه کالایی اتخاذ شده است تا حدودی با برنامه در حیطه تجاری وارد عمل شد. 
**عمده واردات مربوط به ثبت سفارش‌های قبل است
در حالی که براساس آمار گمرک واردات تا پنج درصد کاهش یافته است، رئیس کمیسیون واردات ایران نیز از کاهش چشم‌گیر و محسوس واردات کالا به خصوص در مواد اولیه خبر داده است.
مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات ایران درباره نحوه واردات کالاهای اولویت ۹ اظهار کرد: به‌طور عملی طی چند ماه گذشته اولویت ۸، ۹ و ۱۰ ارز مبادله‌ای دریافت نمی‌کنند و به جز موارد نادر این اولویت‌ها اصلا ثبت سفارش نمی‌شوند. وی ادامه داد: سامانه مربوط به ثبت سفارش، کالاهای موجود در این اولویت‌ها به خصوص اولویت ۹ و ۱۰ را نمی‌پذیرد.
حریری با بیان اینکه در شرایطی که احتیاج به آرامش در فضای تجاری کشور داریم، سیاست‌گذاران تجاری با اخباری که منتشر می‌شود آرامش را در فضا از بین می‌برند، گفت: به نظر می‌آید سیاست‌گذاران تجاری اقتصادی این روز‌ها باید بیشتر به فکر آرام کردن بازار باشند، آن هم در وضعیتی که عوامل بیرونی به فکر بر هم زدن فضای اقتصادی در ایران هستند.
رئیس کمیسیون واردات ایران با بیان اینکه کالاهایی که در گذشته ثبت سفارش شده‌اند در‌‌ همان زمان ارز خود را دریافت کرده‌اند، خاطر نشان کرد: آمار گمرک کاهش شش درصدی واردات را نشان می‌دهد ولی این موضوع که آمار واردات ما تا این میزان کاهش را نشان می‌دهد در حالی است که ما در سایر کالا‌ها مثل گندم و سایر کالاهای اساسی حجم واردات را برای ذخیره‌سازی بسیار بالا برده‌ایم. بانک مرکزی از روز جاری برای کاهش میزان تقاضا از بازار آزاد با دستور محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، تخصیص ارز مبادله‌ای به اولویت هشت واردات را آغاز کرده و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود بیشتر تقاضا‌ها از شبکه صرافی به سیستم بانکی انتقال یابد که در ‌‌نهایت نیز این امر منجر به کاهش نرخ دلار خواهد شد.
برخی از صرافان در واکنش به این اقدام بانک مرکزی معتقدند که ارز گروه ۸ به دلیل آنکه حدود ۴۰ تا ۴۵ روز بعد در اختیارشان قرار می‌گیرد در هفته‌های اخیر تاثیری بر روی بازار نخواهد داشت اما می‌تواند در ماه‌های آتی بازار را کنترل کند. حریری با تاکید بر اینکه منطق حکم می‌کند که کالاهای استراتژیک با حجم بالا وارد و ذخیره می‌شد، بیان کرد: ولی این موضوع در مرحله اول بدین معنا نیست که تمام نیاز‌های وارداتی کشور بر طرف شده و در مرحله دوم نیز کسانی که کاهش واردات را پنج تا شش درصد اعلام می‌کنند، در حالی است که نیاز‌های کالایی ناشی از کمبود واردات برطرف نشده است. رئیس کمیسیون واردات ایران افزود: اخباری که از کارخانه‌ها به دستمان می‌رسد حاکی از عدم دسترسی سریع به مواد اولیه است. البته ما هم یک مرکز آمار مدون نداریم و براساس گزارش‌هایی که از تشکل‌ها، انجمن‌ها و نهاد‌ها به دست می‌آید اطلاعات خود را جمع‌آوری می‌کنیم. وی اظهار کرد: افت تولید به این دلیل است که کارخانه‌ها نتوانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را در زمان مشخص وارد کنند. به‌طور مثال در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران یکی از صاحبان کارخانه تولید شیر خشک اعلام می‌کرد که ۴. ۵ ماه است که نتوانسته مواد اولیه وارد کرده تا تولید کند و در این چند ماهه آنچه که مواد اولیه در انبار موجود بوده، مصرف شده است. رئیس کمیسیون واردات ایران با تاکید بر اینکه هنوز نمی‌توان گفت تمام کالاهای اولویت ۹ به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از کالاهایی که در اولویت ۹ قرار دارند وارد کشور می‌شوند که ثبت سفارش آنها در ابتدای سال انجام شده بود.
وی ادامه داد: کالاهایی که این روز‌ها از گمرک وارد کشور می‌شود عمده آن مربوط به ثبت سفارش‌های مدت‌دار بوده است. نتایج سیاست‌هایی که امروز اعمال می‌شود را باید در سه تا چهار ماه آینده ارزیابی کرد.
حریری اظهار کرد: آنچه که ما می‌بینیم براساس مشاهدات میدانی است و تحقیقات ما نشان می‌دهد که واردات به جز مواد غذایی در کلیه سطوح کاهش محسوس داشته است. به خصوص در مواد اولیه کارخانه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات یدکی. رئیس کمیسیون واردات ایران در پایان با تاکید بر اینکه نابسامانی و عدم ثبات در قوانین و نرخ ارز نشان می‌دهد تجار باید محتاط‌تر عمل کنند، گفت: این بی‌ثباتی‌ها خطر جدی است زیرا بازرگانانی که به‌طور قانونی فعالیت می‌کنند تصمیم گرفته محتاط‌‌تر عمل کرده و در ‌‌نهایت از بازار خارج شوند.
البته مسئولان مدام بر سر اینکه همه چیز آرام است و تجار می‌توانند با خیال راحت به تجارت بپردازند اتفاق نظر دارند، ولی آنچه از شواهد مشخص می‌شود تردیدی است که سر تا پای فعالان تجاری را فرا گرفته است و تا این تردید تبدیل به یقین نشود فعالیت تجاری در این ایام مثل هندوانه در بسته خواهد بود. 
*فرزین سوادکوهی

۹۱/۱۰/۰۷
۰۱:۰۰

ابهام در اولویت‌های ارزی واردات

*وزیر صنعت، معدن و تجارت: کالاهای اولویت 9 هم ارز مبادله‌ای می‌گیرند
*یک مقام مسوول: ثبت سفارش آزاد است اما بانک ارز نمی‌دهد
*عسگراولادی: واردات برخی کالاهای گروه 9 از مجاری غیررسمی
گروه بازرگانی- مسوولان می‌گویند سیاست‌های تجاری نهایی و همه ضوابط در حوزه واردات و صادرات مشخص شده است، اما همچنان ابهام در وضعیت اولویت کالاها برای دریافت ارز ادامه دارد. بر اساس آنچه منابع رسمی اعلام می‌کنند تخصیص ارز به اولویت‌های نخست تا هشتم قطعی شده و ثبت سفارش کالاهای گروه 10 ممنوع است. اما در این میان وضعیت واردات و ثبت سفارش کالاهای اولویت نهم ارزی نامشخص است؛ از یک سو مسوولان تجارت ایران تاکید می‌کنند ثبت سفارش این کالاها آزاد است، اما از سوی دیگر واردکنندگان از سرگردانی و توقف ثبت سفارش کالاهای گروه 9 گلایه دارند. پیش از این کالاهای گروه 9 و 10 که شامل اقلام مصرفی لوکس بود ممنوع از واردات بودند، اما حدود یک ماه پیش در غربالگری اولویت‌های ارزی، کالاهای گران قیمت اما ضروری از جمله برخی از لوازم خانگی، لپ‌تاپ و موبایل از گروه 10 به گروه نهم منتقل شدند و واردات آنها امکان پذیر شد. با این وجود هنوز دستورالعمل مشخصی در مورد واردات کالاهای اولویت نهم تعیین نشده است. روز گذشته مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به همه ابهام‌ها تاکید کرد ثبت سفارش کالاهای اولویت نهم متوقف شده است و این کالاها ارز مبادله‌ای می‌گیرند. در همین حال یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت به «دنیای اقتصاد» گفت: ثبت سفارش این کالاها آزاد است اما بانک مرکزی به این اقلام ارز اختصاص نمی‌دهد.
**وضعیت ارزی کالاها
براساس آخرین اطلاعات منتشر شده هم‌اکنون دو اولویت 1 و 2 برای واردات ارز مرجع دریافت و اولویت‌های 3 تا 7 نیز برای واردات می‌توانند از ارز مبادله‌ای مرکز مبادلات ارزی استفاده کنند. همچنین به گفته سخنگوی مرکز از روز گذشته تخصیص ارز به کالاهای اولویت هشتم آغاز شد. اما در حالی که تکلیف کالاهای موجود در اولویت 10 کاملا مشخص شده و براساس اعلام سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش این دسته از کالاها به صورت موقت متوقف شده است، در این بین تکلیف کالاهای موجود در اولویت 9 در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. رییس کل سازمان توسعه تجارت میانه آذر ماه امسال از ادامه کار کارشناسی برای غربالگری اولویت‌های 9 و 10 خبر داد و عنوان کرد که «بخش عمده‌ای از این غربالگری انجام شده است و برخی از کالاها به تدریج در اولویت‌های بالاتر قرار گرفته‌اند و عملا امکان ثبت سفارش آنها وجود دارد. به گفته حمید صافدل قرار بود ظرف مدت کوتاهی غربالگری برای سایر گروه‌های کالایی انجام شود و درباره آن نیز اطلاع‌رسانی شود. با این وجود و بعد از گذشت بیش از 20 روز از این اظهارات هنوز سازمان توسعه تجارت به صورت شفاف اعلام نکرده است که تکلیف غربالگری اولویت‌های 9 و 10 به کجا رسید و چه کالاهایی از اولویت 10 به 9 و از اولویت 9 به سایر اولویت‌ها منتقل شده‌اند.
تنها موضوعی که تاکنون مشخص است متوقف بودن ثبت سفارش واردات کالاهای موجود در اولویت 10 است که این اولویت نیز شامل کالاهایی مانند تمام تجهیزات مبلمان و لوستر، لوازم‌خانگی مانند یخچال، لباسشویی و ماشین ظرفشویی، کاشی‌آلات و سرامیک، چینی‌آلات بهداشتی، کفش و البسه می‌شود.
از سوی دیگر، معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که چه کالاهایی از اولویت ۱۰ به ۹ منتقل شده‌اند؟ اعلام کرد: برخی از لوازم خانگی که تولیدات داخلی آنها کفاف نیاز بازار را نمی‌داد، خودروهایی با حجم موتور زیر ۲۵۰۰ سی‌سی و انواع و اقسام پارچه از جمله کالاهایی هستند که از اولویت ۱۰ به ۹ منتقل شدند. به گفته ساسان خدایی پارچه به عنوان یک کالای واسطه‌ای که می‌شود از آن در بخش‌های تولیدی استفاده کرد، از فهرست کالاهایی که ثبت سفارش آنها متوقف شده، خارج شد. او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا موبایل و رایانه هم از جمله کالاهایی بودند که از اولویت ۱۰ به ۹ منتقل شدند؟ عنوان کرد: در مقطع کوتاهی در نسخه‌ قبلی اولویت‌بندی چنین اتفاقی رخ داد، اما هم‌اکنون ثبت سفارش این دو کالا آزاد است و حتی بعضا برای واردات به آنها ارز مبادله‌ای داده می‌شود. در حالی این مقام مسوول در سازمان توسعه تجارت به طور دقیق به فهرست کالاهای موجود در اولویت 9 اشاره نمی‌کند که به نظر می‌رسد غربالگری کالاهای موجود در دو اولویت 9 و 10 همچنان ادامه دارد و مسوولان سازمان توسعه تجارت به دلیل حساسیت‌های این کار چندان تمایلی به اطلاع‌رسانی درباره آن ندارند.
محمد صادق مفتح نیز در پاسخ به «ایسنا» درمورد اولویت‌بندی کالاهای 9 و 10 گفت: کالاهایی که در اولویت 9 قرار دارند مانند اولویت‌های یکم تا هشتم ثبت سفارش می‌شوند، اما همچنان برای کالاهایی که در اولویت 10 قرار دارند ثبت سفارش صورت نمی‌پذیرد. اظهارات مفتح از آن جهت موضوع را پیچیده‌تر کرد که وقتی تکلیف کالاهای اولویت نهم مشخص نیست چگونه واردکنندگان اقدام به ثبت سفارش آن می‌کنند. اولویت 9 را می‌توان برزخ واقعی کالاها دانست. اولویتی که فعلا برای واردات نه ارز مرجع دریافت می‌کند و نه ارز مبادله‌ای و در عین حال هر لحظه ممکن است کالایی از اولویت 9 به اولویت 10 سقوط کند که باعث توقف ثبت سفارش آن نیز می‌شود. اگرچه رییس کل سازمان توسعه تجارت اواخر آبان ماه امسال از احتمال اختصاص ارز مبادله‌ای به بخشی از کالاهای اولویت 9 و 10 خبر داد. از سوی دیگر برخی از واردکنندگان کالاهای موجود در اولویت 9 مانند موبایل و نوت‌بوک گاهی از توقف ثبت سفارش این دسته از کالاها خبر داده‌اند. موضوعی که معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت آن را رد کرده و به ایسنا گفت که ثبت سفارش واردات خودروهای با ارزبری پایین، موبایل و نوت‌بوک آزاد است. پیش از این نیز موبایل و رایانه در اولویت 10 قرار داشتند، اما به دلیل اعتراض‌های مطرح شده درباره نبود تولید داخلی مشابه، این دسته از کالاها از اولویت 10 خارج شده و ثبت سفارش آنها نیز آزاد شد. در پی غربالگری‌های انجام شده ثبت سفارش برخی از لوازم خانگی فاقد تولید داخل مانند انواع تهویه‌ها و کولرهای گازی، انواع دوربین‌های عکاسی و لباسشویی غیر خانگی نیز آزاد شد.
**واردات قاچاق کالاهای اولویت نهم
تمام اینها در حالی است که هنوز اقلام موجود در کالاهای نهم مشخص نیستند و مسوولان در تشریح این کالاها تنها به عنوان «اقلام ساخته شده نهایی» بسنده می‌کنند. با این حال مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 را تکذیب کرد و گفت: این گروه از کالاها هم ارز مبادله‌ای می‌گیرند. او تاکید کرد: در صورتی که تولیدکنندگان تضمین‌های لازم را به ما درباره تامین نیاز بازار بدهند امکان بررسی توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 وجود دارد. به گفته او براساس مذاکراتی که با مرکز مبادلات ارزی داشتیم همه کالاهای موجود در اولویت‌های 3 تا 9 مشمول دریافت ارز مبادله‌ای هستند و برای واردات باید از ارز مبادله‌ای استفاده کنند، اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی مطرح می‌شود که فعلا تا اولویت هشتم برای واردات کالا می‌توانند از ارز مبادله‌ای استفاده کنند. اما اعلام شده بود که با وجود آزاد بودن ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 ارز مبادله‌ای به این گروه از کالاها داده نمی‌شود. سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت نهم در حالی است که به گفته دیگر مسوولان، بانک مرکزی در سیاست‌های متفاوت با سازمان توسعه تجارت تخصیص ارز به کالاها را مدیریت می‌کند. همچنان که از بیش از یک ماه پیش اعلام شده بود: کالاهای گروه هشت از ارز مبادله‌ای بهره‌مند می‌شوند، اما در نهایت امر از روز گذشته به مرحله اجرا رسید. مسوولان ارشد سازمان توسعه تجارت، نهاد متولی تجارت خارجی می‌گویند: حتی اگر ثبت سفارش کالاها نیز آزاد باشد، بانک مرکزی به صلاحدید خود ارز به کالاها ارائه می‌کند. در حالی که ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 در ابهام است و این کالاها در برزخ به سر می‌برند عضو اتاق ایران از ورود کالاها از مجاری غیر رسمی به کشور خبر داد. اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق ایران به «ایسنا» گفت: واردات این کالاها همچنان ادامه دارد. بعضی از آنها به صورت رسمی از محل ثبت سفارش و تامین ارز در بازار آزاد وارد و برخی از آنها نیز به صورت غیررسمی وارد می‌شوند. او ادامه داد: ثبت سفارش این کالاها به صورت محدود از طریق تامین ارز آزاد و نه ارز مرکز مبادله ارزی انجام می‌شود و مابقی آنها از مجاری غیررسمی وارد کشور می‌شوند.
**هشدار نسبت به کاهش واردات
در همین حال رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز از کاهش چشمگیر و محسوس واردات کالا به ویژه در مواد اولیه خبر داد و در عین حال تصریح کرد که کاهش واردات در شرایطی رخ داده که نیاز کشور به کالاهای اساسی و مهم برطرف نشده است. به گفته مجیدرضا حریری به ‌طور عملی طی چند ماه گذشته اولویت 8، 9 و 10 ارز مبادله‌ای دریافت نمی‌کنند و به جز موارد نادر این اولویت‌ها اصلا ثبت سفارش نمی‌شود، زیرا سامانه مربوط به ثبت سفارش، کالاهای موجود در این اولویت‌ها به خصوص اولویت 9 و 10 را نمی‌پذیرد. این گفته حریری در شرایطی است که بر اساس اعلام سخنگوی مرکز مبادلات ارزی، تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت 8 از امروز چهارشنبه آغاز شده است. رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در عین حال با تاکید بر اینکه منطق حکم می‌کند که کالاهای استراتژیک با حجم بالا وارد و ذخیره ‌شود، بیان کرد: اعلام کاهش پنج تا شش درصدی واردات در حالی است که نیاز‌های کالایی ناشی از کمبود واردات برطرف نشده است. حریری افزود: اخباری که از کارخانه‌ها به دستمان می‌رسد حاکی از عدم دسترسی سریع به مواد اولیه است. البته ما هم یک مرکز آمار مدون نداریم و براساس گزارش‌هایی که از تشکل‌ها، انجمن‌ها و نهادها به دست می‌آید، اطلاعات خود را جمع‌آوری می‌کنیم. او اظهار کرد: افت تولید به این دلیل است که کارخانه‌ها نتوانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را در زمان مشخص وارد کنند. به‌طور مثال در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران یکی از صاحبان کارخانه تولید شیر خشک اعلام ‌کرد که 5/4 ماه است که نتوانسته مواد اولیه وارد کند و در این چند ماه اخیر، مواد اولیه موجود در انبارها هم مصرف شده است. رییس کمیسیون واردات ایران با تاکید بر اینکه هنوز نمی‌توان گفت تمام کالاهای اولویت 9 به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: تحقیقات ما نشان می‌دهد که واردات به جز مواد غذایی در تمام سطوح به خصوص در مواد اولیه کارخانه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات یدکی کاهش محسوسی داشته است.

منابع دیگر:
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • تین نیوز
۹۱/۱۰/۰۷
۰۱:۰۶

دام در دام قاچاق

اخبار قاچاق

۹۱/۱۰/۰۷
۰۷:۱۱

قاچاق به صرفه سوخت

انرژی - افزایش قیمت سوخت پس از هدفمند سازی یارانه ها هر چند در کوتاه مدت منجر به کاهش رشد مصرف شد ولی با افزایش نرخ دلار و افت دوباره قیمت های نسبی سوخت در مقایسه با بازار منطقه، قاچاق سوخت به صرفه تر از گذشته رونق گرفت.
طی ماه های گذشته با افزایش نرخ ارز، معادل ریالی قیمت بنزین فوب خلیج فارس و بهای منطقه ای گازوئیل نسبت به سالهای پیش افزایش چشمگیری یافته به نحویکه قیمت این فراورده به ریال در عمل پایین تر از نرخ پیش از هدفمندی یارانه ها شده است. چرا که شتاب رشد نرخ ارز از افزایش قیمت سوخت در فاز اول هدفمندی بیشتر شده است. لذا مصرف این فراورده ها در کشور نیز افزایش یافته تا جاییکه افزایش قاچاق بنزین و گازوئیل طی ماه های گذشته به معضلی جدی برای مسوولان نفتی کشور بدل شده است.
این درحالی است که پس از اجرای قانون هدفمندی قاچاق بنزین به صفر رسیده بود و اگرچه قاچاق گازوئیل همچنان ادامه داشت اما آمارها حکایت از کاهش این رقم قاچاق سوخت از کشور داشت. دراین بین طی چند ماه گذشته با انتشار خبری مبنی بر قاچاق سوخت توسط یک خط لوله در بندرعباس، قاچاق فراورده به یکی از اساسی ترین سوژه های روز رسانه ها بدل شد. 27 شهریورماه فرماندار بندرعباس از جزییات این روش قاچاق سوخت پرده برداشت و این خبر با عنوان "جزئیات جدیدی از کشف خط لوله 10 کیلومتری قاچاق سوخت" در رسانه ها منتشرشد. پس از آن نیز روش های مختلف قاچاق مورد بررسی قرارگرفت. تا جاییکه نماینده جایگاهداران استان هرمزگان از درآمد 3 میلیون تومانی قاچاقچیان خرده پا خبرداد. دراین بین شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با اعمال قوانینی در مرزها چون سهمیه بندی زمانی ارائه سوخت به کامیون ها سعی بر کنترل مصرف سوخت کشور داشت که منجر به گلایه جایگاه داران مرزی شد.
در این میان وزیرنفت از ارائه بنزین و گازوئیل به نرخ آزاد در جایگاه های سوخت مرزی خبرداد. پس از انتشار این خبر مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی در گفت وگو با یکی از رسانه ها از احتمال افزایش قیمت بنزین در بودجه سال 92 خبرداد. به گفته سالاری در صورت موافقت دولت و مجلس سال 92 قیمت بنزین افزایش خواهد یافت. پس از انتشار این خبر بهارستانی ها در واکنش به این خبر بر مخالفت بر افزایش قیمت بنزین در وضعیت فعلی تاکید کرده اند. با اینحال برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز از احتمال موافقت مجلس با افزایش 20 درصدی قیمت بنزین خبردادند.
 دراین بین سالاری مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی برکنار شد و کشکولی معاون شرکت ملی گاز جایگزین وی شد.
پس از آن نیز رئیس جمهور در یک مصاحبه تلویزیونی بر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و آزادسازی کامل قیمت ها اصرار کرد. گمانه زنی های کارشناسان نشان داد که در صورت اجرایی شدن فاز های بعدی هدفمندی با نرخ فعلی دلار آزاد، قیمت بنزین تا مرز 5 هزار تومان افزایش خواهد یافت. اگرچه نمایندگان مجلس تاکید کردند که این اتفاق به هیچ وجه نخواهد افتاد و قیمت بنزین در سال آینده آزاد نخواهد شد اما شایعات در خصوص وضعیت قیمت بنزین افزایش یافت. در شرایط فعلی نیز اگرچه وزارت نفت از آزادسازی قیمت بنزین در مرزها خبرمی دهد اما رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت این خبررا کاملا رد می کند و مدعی است که قیمت بنزین در مرزها آزاد نشده است.
دراین بین هنوز هم مسوولان سوختی کشور برسر اتخاذ تدابیری در جهت مدیریت مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت به توافق کامل نرسیده اند و این درحالی است که روزانه بیش از 60 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که براساس اظهارات بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی 7 تا 8 میلیون لیتر این میزان در پتروشیمی ها تولید می شود. بنابراین در چنین شرایطی قبل از هر چیزی باید مسوولان سوختی کشور هر چه زودتر برای مدیریت مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت به فکر راهکاری مناسب باشند.

۹۱/۱۰/۰۷
۰۶:۵۸

قاچاق سوخت با مدارک جعلی

فرمانده پایگاه دریابانی آبادان از کشف 88 هزار لیتر سوخت‌قاچاق در این پایگاه خبر داد. سرهنگ شرفی در گفت‌وگو با خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: ماموران پایگاه دریابانی آبادان حین کنترل شناورهای منطقه، به یک دستگاه شناور مشکوک شده و دستور توقف آن را صادر کردند. وی ادامه داد: ماموران پس از توقف شناور متوجه شدند که مدارک این شناور جعلی است. فرمانده پایگاه دریابانی آبادان با بیان اینکه جعلی بودن مدارک شناور شک ماموران را بیش از پیش برانگیخت، اظهارکرد: ماموران در بازرسی از این شناور، 88 هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف و ضبط کردند. شرفی ارزش ریالی سوخت‌های قاچاق را قریب به یک میلیارد و 700 میلیون ریال ارزیابی کرد و گفت: در همین راستا 10 تن نیز دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شدند. به گفته وی، افراد دستگیرشده پس از انتقال به مقر انتظامی و تشکیل پرونده، برای ادامه روند رسیدگی به جرم، روانه دادسرا شدند.

منابع دیگر:
 • پرشین‎خودرو
 • جوان‎آنلاین
۹۱/۱۰/۰۶
۰۹:۴۵

13 باند قاچاق در استان کرمانشاه امسال متلاشی شده است

کرمانشاه - رییس پلیس امنیت استان کرمانشاه از متلاشی شدن 13 باند قاچاق در استان با تلاش عوامل انتظامی و همکاری سایر ارگان ها از ابتدای امسال تا پایان آذر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ ˈحبیب الله جهانفرˈ روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا حدود 40 نفر از اعضای این باندها دستگیر شده اند و افزون بر 490دستگاه خودرو نیز توقیف شده است. وی ادامه داد: مجموع ارزش ریالی کالاهای کشف شده از این باندهای قاچاق، حدود 140 میلیارد ریال می باشد. جهانفر، همچنین از اقداماتی مانند پوشش گسترده نوار مرزی استان، تقویت مرزنشینان، تقویت گلوگاه های استان، اجرای طرح شبنم و هم افزایی با سایر ارگان ها برای مبارزه فراگیرتر با فعالیت قاچاقچیان در استان کرمانشاه خبر داد. وی با اشاره به کاهش جرایم خاص و اصلی در استان کرمانشاه، عمده دلیل این موفقیت را هدفگیری باندهای مهم از سوی پلیس، رسیدگی سریع به پرونده های حساس از سوی مراجع قضایی، فعال تر شدن کمیسیون های جرایم خاص استان و آگاهی هرچه بیشتر شهروندان عنوان کرد. جهانفر، نقش رسانه ها را در پیشبرد برنامه ها و اهداف پلیس، غیرقابل چشم پوشی دانست و گفت: رسانه های گروهی در آگاهی بخشی به مردم دارای کارکرد بسیار مهمی هستند که خوشبختانه این مساله در استان کرمانشاه حادث شده است.

منابع دیگر:
 • آریا
۹۱/۱۰/۰۶
۱۰:۰۴

کشف 20 تن برنج قاچاچاق در بندرعباس

20 تن برنج قاچاق در بندرعباس کشف شد. فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس گفت : این محموله دیروز در یکی ازپاسگاههای ایست و بازرسی بندرعباس از یک کامیون کشف شد. سرهنگ عبدالحسین بسطامی با بیان اینکه در این رابطه یک نفر دستگیر شد افزود کالای قاچاق به همراه خودرو به اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان منتقل شد.

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۱/۱۰/۰۶
۱۱:۵۴

معاون اجتماعی مرزبانی ناجا به ایلنا خبر داد؛ کشف بیش از ۳۰۰ هزار قلم داروی قاچاق توسط مرزبانی ناجا

ماموران مرزبانی نیروی انتظامی در مرز بانه موفق شدند ۳۰۰ هزار و ۷۶ قلم داروی قاچاق در بانه را کشف کنند که این عملیات از طریق منابع اطلاعاتی و با موفقیت کامل انجام شد.

ایلنا: معاونت اجتماعی مرزبانی ناجا گفت: ماموران مرزبانی نیروی انتظامی در عملیات متعدد در هنگ های مرزی کشور موفق به کشف بیش از یک تن مواد مخدر، ۳۰۰ هزار قلم داروی قاچاق و بیش از ۱۴هزار لیتر سوخت شدند.
سرهنگ نیکوفر معاونت اجتماعی مرزبانی ناجا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، ‌با اشاره به کشفیات اخیر ماموران مرزبانی گفت: ماموران مرزبانی نیروی انتظامی در مرز بانه موفق شدند ۳۰۰ هزار و ۷۶ قلم داروی قاچاق در بانه را کشف کنند که این عملیات از طریق منابع اطلاعاتی و با موفقیت کامل انجام شد. وی ادامه داد: همچنین طی دو عملیات مجزا ۱۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در بوشهر کشف شد که در یکی از عملیات انجام شده ۷ هزار لیتر سوخت به ارزش ریالی ۱۴۰ میلیون ریال و در عملیات دیگر ۵ هزار لیتر سوخت قاچاق به ارزش ۱۰۰ میلیون ریال توسط ماموران مرزبانی ناجا کشف شد و شش قاچاقچی در این ارتباط دستگیر شدند.
وی افزود: پیش از یک تن و ۲۷۰ کیلوگرم مواد مخدر در نوار مرزی زابل در استان سیستان و بلوچستان کشف شد. این قاچاقچیان تصمیم داشتند با یک دستگاه خودرو وانت این مواد را وارد کنند و ماموران ما با استفاده از سیستم‌های الکترونیکی واپتیکی این قاچاقچیان را رصد کردند و قاچاقچیان به محض کمین ماموران مرزبانی با‌‌ رها کردن خودرو از نقطه صفر مرزی متواری شدند. و در این عملیات علاوه بر مواد مخدر یک دستگاه تویوتا وانت نیز ضبط شد. نیکوفر ادامه داد: همچنین در استان خوزستان ۱۵۰ دستگاه تجهیزات ماهواره‌ای توسط ماموران مرزبانی این استان کشف شد. وی با اشاره به دستگیری دو تن از اعضای باند توزیع محصولات ضد فرهنگی در اردبیل اظهار داشت: این افراد در استان اردبیل اقدام به توزیع محصولات ضد فرهنگی و تجهیزات ماهواره‌ای می‌کرد که توسط ماموران مرزبانی ناجا دستگیر شدند.
وی افزود: ماموران ما در استان خراسان جنوبی نیز موفق شدند ۹۵ کیلو تریاک در شهر نهبندان کشف کنند ویکی از قاچاقچیان در این عملیات دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد.
معاون اجتماعی مرزبانی ناجا با بیان این مطلب که ماموران مرزبانی در تایباد توانستند مقادیر زیادی کالای قاچاق را کشف کنند گفت: یک تریلر حاوی مقادیر کالای قاچاق کشف شد که در بازرسی از این خودرو ۱۱۴ حلقه لاستیک و ۲۲۰۰ لیتر نفت سفید کشف شد و راننده خودرو دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شد. وی افزود: ماموران مرزبانی در سراوان توانستند ۳۵۰ کیلو مواد مخدر را که در یک محل توسط قاچاقچیان دپو شده بود به همراه مقادیر زیادی اسلحه و مهمات کشف کند. همچنین طی عملیاتی در زابل ۱۲۳ کیلوتریاک کشف و دو دستگاه خودرو توقیف شد و به دنبال آن ۷ تن از قاچاقچیان دستگیر شدند. وی گفت: همچنین ماموران مرزی ماحین گشت زنی در آبهای خزر در امیرآباد مازندران متوجه شدند که تور ماهیگیری در دریا به صورت غیر قانونی پهن شده است و پس از بررسی تور مشاهده کردند دو ماهی خاویاری به وزن ۸ کیلوگرم در آن وجود داشت که آن‌ها را در آبهای خزر‌‌ رها کردند.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۲۳

حدود 130 هزار لیتر سوخت قاچاق در گنبدکاووس کشف شد

گنبدکاووس - فرمانده انتظامی گنبدکاووس از کشف حدود 130 هزار لیتر سوخت قاچاق دراین شهرستان طی 9 ماه گذشته خبر داد.

سرهنگ ˈمحمدعلی عسگریˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: این مقدار سوخت قاچاق با تلاش ماموران انتظامی این شهرستان در 9 ماه گذشته کشف شده است. وی همچنین از کشف بیش از 6 هزار لیتر مشروبات الکلی، حدود 35 هزار حلقه لوح فشرده غیرمجاز و بیش از 31 کیلوگرم انواع مواد مخدر طی 9 ماه گذشته در این شهرستان خبر داد و گفت: مجموعا درخصوص کشفیات فوق، یک هزار نفر دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند. سرهنگ عسگری همچنین با اشاره به اجرای طرح برخورد با مفاسد اجتماعی طی سال جاری اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه بیش از 5 هزار دستگاه گیرنده امواج ماهواره ازسطح شهر جمع آوری و بیش از 600 نفر در خصوص مفاسد اجتماعی دستگیر شدند. وی ضمن قدردانی از برخی گزارش های مردمی درخصوص مفاسد اجتماعی و مواد مخدر به انتظامی شهرستان، برلزوم استمرار این همکاری ها تاکید کرد. شهرستان گنبدکاووس بابیش از 300 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۳۷

20 واحد صنفی به جرم عرضه کالای قاچاق در ساری تعزیر شدند

ساری - رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت ساری از شناسایی و تعزیر 20 واحد صنفی به جرم عرضه کالای قاچاق در یکماه گذشته دراین شهرستان خبرداد.

ˈاسماعیل هادی نژادˈ روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پرونده این واحدهای صنفی به ارزش 27 میلیون ریال برای رسیدگی بیشتر و صدور رای نهایی به تعزیرات حکومتی استان ارسال شد. وی مجموع بازرسی های صورت گرفته در ماه آذر امسال از واحدهای صنفی ساری را 450 مورد ذکرکرد و افزود: عمده کالاهای قاچاق کشف شده مربوط به لوازم خانگی ، رایانه و تلفن همراه بوده است.
وی اظهارداشت: همسو با اجرای مرحله دوم طرح شبنم (تنطیم بازار) و لزوم نصب بارکد بر روی کالاها برای شناسایی اصالت آن ، صاحبان صنوف برای دریافت بارکد دوبعدی لازم است در فرم های خوداظهاری که از سوی اتحادیه ها ارایه می شود، موجودی کالاهای خود را اعلام و برای اقلام موجود بارکد دریافت کنند. رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت ساری ، نظارت مستمر از واحدهای صنفی و جلوگیری از برخی تخلفات احتمالی در راستای اجرای طرح تنطیم بازار را ازجمله اولولیت های مهم این نهاد ذکرکرد.
هادی نژاد با عنوان اینکه اقشار مختلف مردم می توانند برای اطلاع از اصالت کالای خریداری شده ، از طریق تماس با تلفن گویای 124 ستاد خبری سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران ، پس از قرائت بارکد ، از اصل بودن کالا مطلع شوند، گفت: همچنین مردم می توانند هرگونه تخلف اقتصادی را از طریق تماس با شماره یاد شده به این نهاد اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار گیرد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۲:۴۰

سوخت قاچاق در بدنه یک خودروی ترانزیتی

روز گذشته در بازرسی دقیق از یک خودروی ترانزیتی مقادیری سوخت قاچاق در بدنه ی آن خودرو کشف و ضبط گردید.

فرمانده هنگ مرزی پارساباد در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: مأموران این یگان در تلاشند با اقدامات گسترده خود بتوانند  از خروج هر گونه منابع ملی کشورمان جلوگیری نمایند. سرهنگ اردشیر جوانشیر در خاتمه خاطر نشان کرد: خودرویی ترانزیتی که قصد خروج از خاک کشور را داشت توسط عوامل بازرسی مورد بررسی قرار می گیرد که در یک بازرسی دقیق تر از خودرو که چندین ساعت به طول انجامید ماموران موفق به کشف شش هزار لیتر گازوئیل قاچاق شدند که در بدنه آن به طور ماهرانه ای جاسازی شده بود.

منابع دیگر:
 • عصر خودرو
۹۱/۱۰/۰۶
۱۳:۳۷

کشف بیش از 40 هزار نخ انواع سیگار قاچاق در کیش

با تلاش ماموران فرماندهی انتظامی ویژه کیش ضمن شناسایی محل اختفای مقادیر قابل توجهی سیگار قاچاق در یکی از فرو.شگاهها و هتل های کیش، بیش از 40 هزار نخ سیگار قاچاق کشف و ضبط گردید. به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، در پی وصول خبری مبنی بر اینکه افرادی اقدام به تهیه و توزیع سیگار قاچاق در بین اتباع خارجی جزیره کیش می نمایند، موضوع در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات این فرماندهی قرار گرفت. این گزارش حاکیست، ماموران با تعقیب و مراقبت، مطلع شدند در یکی از فروشگاه ها و انبار یکی از هتل هایی که مخصوص اسکان اتباع بیگانه می باشد، تعداد زیادی سیگار قاچاق موجود بوده که اقدام به توزیع آن بین اتباع خارجی می نمایند.
در پایان این گزارش آمده است، مأموران در فرصت مناسب و با هماهنگی قضایی به هتل مورد نظر مراجعه و فروشگاه و انبار آن را بازرسی نموده که بیش از چهل هزار نخ انواع سیگار قاچاق، کشف و ضبط گردید.

منابع دیگر:
 • ایلنا
۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۲۳

در 9 ماه امسال روی داد کشف بیش از سه میلیون لیتر فرآورده نفتی قاچاق در منطقه زاهدان

شانا _ گروه پالایش و پخش: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان از کشف سه میلیون و 467 هزار لیتر فرآورده نفتی در 9 ماه نخست امسال در این منطقه خبر داد.

به گزارش شانا، اعتصامی در این باره افزود: این مقدار فرآورده که از سوی نیروی انتظامی استان کشف و تحویل انبارهای نفت این منطقه شده شامل بنزین، نفت سفید و نفت گاز است که از این میان نفت گاز با 3 میلیون و 158 هزار لیتر، بیشترین میزان (معادل 91درصد) از این میزان را شامل می شود. وی تاکید کرد: فرآورده بنزین با 82 هزار لیتر و نفت سفید با 227 هزار لیتر، درصد کمتری از این کشفیات است. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان با اشاره به اهمیت حفاظت از منابع فرآورده های نفتی گفت: فرآورده های نفتی صرف نظر از هزینه های استخراج، پالایش، حمل و توزیع آن، به دلیل محدودبودن حائز اهمیت فراوان است و باید با اصلاح الگوی مصرف، فرهنگ سازی و جلوگیری از قاچاق سعی شود به صورت صحیح مصرف شود.
اعتصامی افزود: این شرکت با اعمال کنترل های لازم مجاری عرضه، مصرف کنندگان عمده و محموله های حمل فرآورده، طراحی و اجرای برنامه های کنترلی مصرف سوخت از جمله اجرای طرح منطقه ای کردن سهمیه نفت گاز، نصب سیستم کنترل سوخت برپایه پیمایش روی نفتکش های جاده پیما و کنترل میزان سوخت باک وسایط نقلیه ترانزیت در پایانه های مرزی استان با همکاری ادارات ذیربط، تلاش های گسترده ای را در سال های اخیر در جهت صیانت از فرآورده های نفتی آغاز کرده است. به گزارش شانا، منطقه زاهدان یکی ازمناطق سی و هفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و دارای 4 ناحیه زاهدان، زابل، خاش و سراوان است و کارسوخت رسانی در شمال، مرکز و بخشی از جنوب استان سیستان و بلوچستان را به عهده دارد.
 

منابع دیگر:
 • بولتن
۹۱/۱۰/۰۶
۱۴:۳۹

4/7 کیلوگرم طلای قاچاق و تقلبی در آذربایجان غربی جمع‌آوری شد

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان غربی گفت: هفت کیلو و 400 گرم طلای قاچاق و تقلبی طی چند روز اخیر در استان جمع‌آوری شد. به گزارش اقتصاد پنهان، "جلایر" افزود: این طلاها فاقد نشان استاندارد و کد سازنده بوده که از 204 طلا فروشی در شهرستان‌های مختلف استان جمع‌آوری و از گردونه فروش و عرضه خارج شد. وی یادآوری کرد: طبق قانون، نبود علامت استاندار و کد سازنده بر روی طلا و دیگر مصنوعات گرانبها، قاچاق محسوب و مستوجب پیگرد قانونی است. جلایر اضافه کرد: طرح جمع‌آوری طلای فاقد نشان استاندارد در راستای نظارت بر مراکز عرضه مصنوعات گرانبها در سطح استان اجرا می‌شود که تا کنون موفقیت‌هایی نیز به دنبال داشته است. وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع و با هدف ایجاد نظم در بازار و جلب اعتماد خریداران، کار بازرسی از واحدهای عرضه طلا به صورت مستمر ادامه خواهد یافت. مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان غربی، مقابله جدی با فروشندگان طلای تقلبی در استان را یکی از مهم‌ترین راهکارهای حمایت از مصرف‌کنندگان و برقراری انظباط صنفی دانست و گفت: نظر به قیمت بالای طلا، خریداران این نوع کالاها، زمان فروش دچار ضرر و زیان‌های زیادی می‌شوند. وی با هشدار نسبت به خرید و فروش مصنوعات گرانبها در بازار یادآور شد: فروشندگان و خریداران طلا باید زمان عرضه و خرید به علامت استاندارد و کد سازنده توجه جدی داشته باشند.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۵:۵۱

اخبار پلیس/ بزرگترین محموله قاچاق استان کرمانشاه کشف و ضبط شد

کرمانشاه – خبرگزاری مهر: رییس پلیس اگاهی استان کرمانشاه از کشف بزرگترین محموله تلفن همراه قاچاق در این استان خبر داد .

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ "حبیب الله جهانفر" به کشف محموله گوشی تلفن همراه قاچاق اشاره و بیان داشت : ماموران اداره مبارزه با کالای قاچاق استان در پی یکسری اقدامات اطلاعاتی، فعالیت قاچاقچیانی را تحت نظر گرفتند که در خصوص قاچاق گوشی تلفن همراه فعالیت داشتند. وی اضافه کرد: این باند یکی از باندهای مهم و حرفه ای استان بود که به صورت کاملا حرفه ای در زمینه قاچاق فعالیت داشت. وی گفت: ماموران اداره مبارزه با کالای قاچاق فعالیت سر کرده این باند را تحت نظر داشتند تا اینکه روز گذشته خبر رسید ، این متهم حرفه ای تعداد قابل توجهی گوشی تلفن همراه فاقد هرگونه مدارک   گمرکی را به صورت قاچاق وارد شهرستان " پاوه " کرده  است. این مقام انتظامی استان تصریح کرد: اکیپ های اداره مبارزه با کالای قاچاق کل محورهای فرعی منطقه اورامانات را به صورت نامحسوس تحت پوشش قرار دادند.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه در ادامه بیان داشت: بر اساس اخبار رسیده به پلیس سر کرده باند سوار بر یک دستگاه خودرو سوناتا است  و احتمال می رود محموله گوشی های همراه در داخل خودرو موصوف جاسازی شده است. جهانفر افزود : خودرو حامل کالای قاچاق توسط خودروهای دیگری اسکورت و تحت مراقبت قرار گرفت. وی گفت: ماموران به صورت هماهنگ و منسجم وارد محور شدند و پس از تعقیب و گریز و هشدارهای مکرر به راننده خودروی که احتمال می رفت در آن کالای قاچاق وجود دارد فرمان ایست دادند ولی علاوه بر اینکه به هشدارهای پلیس توجهی نکرد قصد آسیب رساندن به خودروهای پلیس هم داشت.
این مقام انتظامی در اگاهی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: پس از تعقیب و گریزهای طولانی ، ماموران با استفاده از تکنیک های توقیف خودروهای حامل کالای قاچاق ، خودرو مورد نظر را توقیف کردند. رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه در خاتمه بیان داشت : یکی از متهمان در این عملیات پلیسی متواری و سایر متهمان دستگیر شدند. در بازرسی از خودرو یک هزار و 174 دستگاه گوشی تلفن همراه خارجی قاچاق کشف و ضبط شد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۵:۵۲

نفت سفید در آستانه قاچاق

ماموران مرزبانی تایباد شب گذشته در حین بازرسی از یک دستگاه تریلر بیش از 2 هزار لیتر نفت سفید کشف و ضبط نمودند.

فرمانده هنگ مرزی تایباد در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران،درتشریح خبر فوق گفت: ماموران مرزبانی تایباد با تلاش در دقت خود در حین بازرسی از خودروهای ترانزیتی که قصد خروج از کشور را دارند می کوشند تا از قاچاق منابع ملی کشورمان جلوگیری نمایند. سرهنگ پویان در خاتمه خاطر نشان کرد:در این خصوص عوامل این یگان طی یک بازرسی دقیق از یک دستگاه خودروی تریلر 114 حلقه لاستیک خودرو به همراه 2 هزار لیتر نفت سفید که به شکل ماهرانه ای جاسازی شده بود،کشف کردند که پس از توقیف راننده دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع مسئول ارجاع داده شد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۵:۵۸

گازوئیل به خارج از کشور نرسید/جریمه 680 میلیونی قاچاقچی

سرپرست تعزیرات استان زنجان از تشکیل پرونده تخلفاتی برای یک قاچاقچی سوخت نفت و گاز خبر داد.

عزیزپور در گفتگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران،گفت:تانکر حامل سوخت 28 هزار لیتر نفت و گاز که قصد خارج کردن محموله را به خارج از کشور داشت با شکایت شرکت ملی پخش فرآورده های استان زنجان این محموله توقیف و این میزان سوخت در انبار نفت شرکت پخش فرآورده های ملی تخلیه شد. وی در خاتمه بیان کرد: پرونده در نزد شعبه ویژه قاچاق کالای استان رسیدگی و متخلف به پرداخت جریمه 680 میلیون ریالی محکوم شد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۶:۲۲

21 هزار لیتر سوخت قاچاق در اردبیل کشف و ضبط شد

اردبیل - رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان اردبیل از کشف و ضبط 21 هزار لیتر سوخت قاچاق در اردبیل خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی پلیس اردبیل ، سرهنگ کارآگاه موسی عالیزاده افزود: پس از دریافت گزارش های مردمی مبنی بر این که عده ای افراد سودجو با استفاده از کامیون های تانکردار شبانه دست به قاچاق سوخت از استان می زنند گروهی متشکل از پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای برخورد با عاملان قاچاق در محورهای خروجی اردبیل مستقر شدند. وی گفت: در نیمه های شب گروهی مشترک مستقر در محور میانه به اردبیل به یک دستگاه کامیون تانکردار حامل 21 هزار لیتر نفت سفید برخورد کرده و با رعایت مسائل ایمنی کامیون را متوقف کردند. وی افزود: در بررسی ها مشخص شد راننده کامیون با بارنامه حمل تینر اقدام به قاچاق نفت سفید می کند. وی اظهار کرد: کامیون حامل سوخت قاچاق به همراه راننده کامیون به شرکت نفت انتقال یافت و عاملان سوخت قاچاق نیز شناسایی و دستگیری آنها در دستور کار پلیس قرار گرفت.

منابع دیگر:
 • فارس
۹۱/۱۰/۰۶
۱۶:۲۵

کشف کالای قاچاق 400 میلیونی از یک شرکت باربری در اصفهان

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس مرکز استان اصفهان با اشاره به عزم جدی پلیس در مبارزه با قاچاق کالا گفت: روز گذشته در بازرسی از یک شرکت باربری تعداد یک هزار ثوب البسه قاچاق به ارزش چهار صد میلیون ریال کشف‌وضبط شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ حسن یاردوستی فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان گفت: در پی دریافت خبری مبنی بر وجود یک محموله البسه قاچاق در یکی از شرکت‌های باربری سطح شهرستان اصفهان، موضوع رسیدگی به صورت ویژه در دستور کار ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت. پس از بررسی موضوع و اطمینان از درستی آن با هماهنگی مقام قضایی محل مورد نظر مورد بازرسی قرار گرفت و در بازرسی از محل تعداد یک هزار ثوب البسه قاچاق به ارزش بیش از 400 میلیون ریال کشف و یک نفر دستگیر شد. سرهنگ یاردوستی در پایان با بیان اینکه محموله مکشوفه تحویل اداره گمرک شد، خاطر نشان کرد: در این راستا یک نفر دستگیر و متهم با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

۹۱/۱۰/۰۶
۱۷:۴۲

توقیف محموله های چند صد میلیونی در بوشهر

طی دو عملیات دو محموله قاچاق به ارزش تقریبی 240 میلیون ریال در مرزهای بوشهر کشف شد.

فرمانده دریابانی بوشهر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران،در تشریح خبر فوق گفت: عوامل گشت این یگان با استفاده از تجهیزات در دسترس خود تمامی شبانه روز در حین گشت زنی تمامی نوار مرزی را کنترل می نمایند  که در این راستا می کوشند تا مانع از خروج هرگونه اقلام قاچاق به ویژه منابع ملی از کشورمان شوند. سرهنگ لشکری در خاتمه خاطر نشان کرد:در پی یک عملیات طراحی شده دریابانان موفق به کشف 7 هزار لیتر سوخت قاچاق از یک شناور و طی یک عملیات دیگری نیز 5 هزار لیتر گازوئیل قاچاق دیگر کشف و ضبط نمودند که ارزش تقریبی این محموله 240 میلیون ریال برآورد شد.

منابع دیگر:
 • بی‌باک
۹۱/۱۰/۰۶
۱۸:۵۴

بیش از 51 هزار قلم کالای قاچاق از واحدهای صنفی کهگیلویه جمع آوری شد

دهدشت-رییس مجمع امور صنفی کهگیلویه گفت: تاکنون 51 هزار و 478 قلم کالای قاچاق از واحد های صنفی مشمول طرح شبنم در شهرستان جمع آوری شد.

ˈعین اله اخوانˈروز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیشتر این کالاها از صنف های آرایشی بهداشتی جمع آوری شده است افزود: واحدهای صنفی این کالاها را در قالب فرم های خود اظهاری به این مجمع تحویل دادند. وی ارزش ریالی این کالا ها را بیش از 48 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: از این تعداد کالا 25 هزار قلم در سامانه طرح شبنم ثبت اطلاعات شدند و در حال انتظار برای نصب برچسب هستند. اخوان با اشاره به اجرای مرحله دوم طرح شبنم بیان کرد: در این مرحله 368 نوع کالای قاچاق برای نصب برچسب پیش بینی شده است. وی با بیان اینکه مهلت اجرای این طرح تا اول بهمن ماه امسال تمدید شد ابراز داشت: بازرسان نهادهای نظارتی، پلیس اماکن و تعزیرات حکومتی کالاهای بدون برچسب شامل طرح شبنم را از اول بهمن ماه جمع آوری خواهند کرد. اخوان تعداد واحدهای صنفی شهرستان کهگیلویه را شش هزار واحد اعلام کرد.

۹۱/۱۰/۰۷
۰۷:۵۴

قاچاق سوخت با مدارک جعلی

اخبار پخش، اخبار قاچاق

۹۱/۱۰/۰۷
۰۸:۳۴

هادی نژاد خبر داد: تشکیل 20 فقره پرونده قاچاق کالا در ساری

ساری - خبرگزاری مهر: رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ساری از تشکیل 20 فقره پرونده قاچاق کالا در آذر ماه در مرکز استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل هادی نژاد افزود: با عنایت به اجرای مرحله دوم طرح شبنم و لزوم نصب بارکد روی کالاها جهت شناسایی اصالت آن صاحبان صنوف برای دریافت بارکد دوبعدی لازم است در فرم های خوداظهاری که از سوی اتحادیه ها ارائه می شود، موجودی کالایی خود را اعلام کرده و برای اقلام موجود بارکد دریافت کنند. وی افزود: در آذر ماه سال جاری با برگزاری گشت های مشترک بازرسان این اداره و بازرسان مجمع امور صنفی بیش از 450 مورد بازرسی از واحدهای صنفی از قبیل لوازم خانگی، رایانه، موبایل صورت گرفته که از این تعداد 20 واحد به اتهام قاچاق کالا به ارزش 27 میلیون ریال متخلف شناحته شدند. رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان ساری اظهار داشت: شهروندان می توانند برای اطلاع از اصالت کالای خریداری شده، از طریق تماس با تلفن 124 و قرائت بارکد آن کالا از اصالت آن مطلع و هرگونه تخلف اقتصادی را از طریق این شماره اعلام تا مورد رسیدگی قرار گیرد.
 

۹۱/۱۰/۰۷
۰۹:۳۳

اخبار کوتاه نیروی انتظامی/ کشف 190 هزار نخ سیگار خارجی قاچاق در عجب شیر

تبریز – خبرگزاری مهر: فرمانده انتظامی شهرستان عجب شیر از کشف 189 هزار و 800 نخ سیگار خارجی قاچاق در این شهرستان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ رحیمی با بیان این مطلب اظهار داشت: عوامل یگان امداد این فرماندهی در راستای اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا به ویژه کالای دخانی موفق به کشف 189 هزار و 800 نخ سیگار خارجی قاچاق و دستگیری یک نفر قاچاقچی شدند.
وی افزود: عوامل یگان امداد این فرماندهی در یکی از مقرهای ایست و بازرسی محور های مواصلاتی به یک دستگاه خودروی سواری پژو 405 مشکوک و پس از توقف مقدار 189 هزار و 800 نخ سیگار خارجی قاچاق که در داخل خودرو جاسازی شده بود کشف و راننده را دستگیر کردند. فرمانده انتظامی شهرستان عجب شیردر ادامه با اشاره به اینکه یکی از اولویت های این فرماندهی مبارزه با قاچاقچیان کالاهای قاچاق می باشد، گفت: پلیس با شماره تلفن 110 آماده دریافت اخبار و اطلاعات مردمی و همکاری مردم در زمینه برخورد قاطع با بر هم زنندگان امنیت جامعه می باشد.

۹۱/۱۰/۰۷
۰۹:۵۶
۹۱/۱۰/۰۷
۱۰:۱۵

چهار هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان بویین زهرا کشف شد

قزوین - فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بویین زهرا گفت: ماموران این نیرو چهار هزار لیتر سوخت قاچاق از نوع گازوییل را در دو اقدام پلیسی کشف و ضبط کردند.

سرهنگ ˈرسول حسین آبادیˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته ماموران انتظامی شهرستان بویین زهرا حین گشت زنی در جاده ترانزیت این شهرستان به یکدستگاه وانت نیسان مشکوک و خودرو را متوقف کردند. وی اظهار کرد: در بررسی ماموران این شهرستان، دو هزار لیتر سوخت قاچاق از این خودرو کشف و ضبط شد. این مسوول خاطرنشان کرد: همچنین در اقدام دیگری این ماموران در بازرسی از یکدستگاه وانت نیسان در این شهرستان دو هزار لیتر گازوییل قاچاق کشف و راننده خودرو را دستگیر کردند.

منابع دیگر:
 • فارس
 • جام‎جم آنلاین
۹۱/۱۰/۰۷
۱۰:۱۹

گمرک جمهوری اسلامی اعلام کرد کشف 12هزار لیتر گازوئیل قاچاق توسط مأموران گمرک ماهی‌رود

خبرگزاری فارس: گمرک ایران از کشف بیش از 12 هزار لیتر گازوئیل قاچاق توسط مأموران گمرک ماهی‌رود خبرداد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران کارکنان گمرک مرزی ماهی‌رود در استان خراسان جنوبی موفق به کشف بیش از 12 هزار لیتر گازوئیل از سه دستگاه کامیون حامل سوخت صادراتی شدند. بر اساس گزارش گمرکات خراسان‌جنوبی، مأموران گمرک مرزی ماهی‌رود هنگام کنترل تانکرهای حامل سوخت صادراتی، ضمن بررسی اسناد و مدارک حمل 3 دستگاه کامیون حاوی رافینت به جعلی بودن قبوض باسکول پی برده و پس از توزین مجدد، متوجه 13 هزار و 940 کیلوگرم اختلاف وزن شدند که پس از انجام بررسی‌ لازم، مشخص شد 12 هزار و 750 لیتر گازوئیل توسط رانندگان به محموله اضافه شده است. براساس این گزارش، صورت‌جلسه تنظیم شده در این زمینه تحویل شرکت نفت و پرونده متشکله به همراه متهمان جهت طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح ارسال شد.

۹۱/۱۰/۰۷
۱۰:۲۹