نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116210
 • تمام سکه (طرح جدید) 1219000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1190000
 • نیم سکه 686000
 • ربع سکه 385000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3780
 • یورو 4070
 • پوند 4830
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1060
 • لیر ترکیه 1078
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32405
 • 0
  یورو 34223
 • 0
  پوند 40380
 • 0
  فرانک 32166
 • 0
  صد ین 28894
 • 0
  درهم امارات 8823

تفاهم نامه همکاری دو وزارت علوم و دفاع امضا شد

تهران - ایرنا - وزیرعلوم تحقیقات و فناوری با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تفاهم نامه همکاری های مشترک امضا کردند.

به گزارش شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ،محمد فرهادی وزیر علوم در مراسم انعقاد این تفاهم نامه اظهارداشت: همکاری بین حوزه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی با وزارت علوم در تمامی زمینه ها از جمله صنایع دفاعی و نظامی و پروژه های مورد نیاز لازم است.
وی گفت: طی سال های 88 و92 نیز تفاهم نامه هایی بین این وزارتخانه ها بسته شد که پیرو آن ها هزار و 200 پروژه تحقیقاتی به دانشگاه ها و مراکز علمی سفارش شد، بخش زیادی این پروژه ها به اتمام رسید و تعدادی نیز در دست اجرا است.
وزیر علوم افزود: این نشست در ادامه آن روند همکاری ها بوده تا تفاهم نامه مکمل و جدیدی منعقد شود که عمدتا در عرصه های جدید علمی صنایع نظامی و دفاعی با توجه به آینده نگری است.
وی خاطر نشان کرد: علم جدید امکانات دفاعی جدید را می طلبد وهم چنین عوامل دشمنی نیز جدید شده و برهمین اساس نیاز به آینده پژوهی داریم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 4 میلیون و 300 هزار دانشجو و بیش از 800 هزار عضو هیات علمی در کشور داریم که به منزله سرمایه دانشی و انسانی به شمار می روند و باید از این سرمایه نهایت استفاده مناسب و مطلوب را ببریم.
وی اظهار کرد: بایستی شیوه نامه تعامل اجرای پرژه ها و تعریف پروژه های بزرگ و توزیع بر اساس توانمندی دانشگاه ها و بهره مندی از توان پارک های علم وفناوری در دستور کار قرار گیرد.
وی گفت: معتقدم مناسب است این جلسات به صورت فصلی با وزیر دفاع برقرار شود.
وزیر علوم اظهار داشت: این تفاهم نامه در راستای استمرار همکاری ها و تکمیل پروژه های مشترک منعقد می شود و با توجه به اینکه مراحل قبلی انجام شده هم اکنون افق جدیدی از سفارش پژوهشی مرزهای دانش با مدل مشارکتی به وجود آمده است.
همچنین سردار دهقان وزیر دفاع نیز دراین نشست اظهارداشت: یک سیر تکمیلی در همکاری صنایع دفاعی و دانشگاه ها از بعد از انقلاب بوده است.
وی گفت: دراین دوره تلاش ما براین شد تا مشکلاتی همچون قراردادها با چه افرادی بسته می شود ، قراردادها با چه دانشگاه ها و قابلیت هایی منعقد می شود و اینکه کدام افراد و دانشگا ه ها امکان و زیرساخت های لازم پژوهشی دارند را ررسی کنیم .
سردار دهقان افزود : پروژهایی را مورد اهتمام قرار می دهیم که اولا به آن نیاز و ثانیا توان اجرای آن را داشته باشیم .همچنین نیازمند بانک اطلاعاتی دراین زمینه هستیم.
وی گفت: هم اکنون در وضعیت قابل قبولی هستیم و در آستانه نظام مند کردن قرار داریم .
وی خاطر نشان کرد: وزارت دفاع علاقه مند به توسعه ظرفیت ها به کمک دانشگاه ها بوده و معتقد است صرفا نباید بهره برداری یک طرفه باشد .
وزیر دفاع اظهارداشت: ما در یک فضایی زیست می کنیم که تعهدات کشور ما در یک وضعیت فزاینده قرار گرفته و به سمت پیچیدگی رفته است لذا آنچیزی که مورد اهتمام است حرکت صنایع دفاعی به سمت علوم دانش بنیان بوده تا یک شبکه گسترده ملی جا یابی کنیم.
وی گفت: این امر بدان سبب است تا اطمینان حاصل کنیم که قادریم از فاصله تشخیص نیاز تا بهره مندی از آن مسیر کوتاهی طی شود.
سردار دهقان اظهار داشت: بایستی زبان مشترک ایجاد شود و دانشگاه ها تعهدات و ضرورت ها را متوجه باشند و این همزبانی با صنایع دفاعی تکمیل شود.
سردار دهقان اظهار کرد: بایستی در حوزه دانش و فناوری در میدان دشمن بازی نکنیم بلکه در حوزه هایی باشیم که برای دشمن ایجاد غافگیری کند.
وی تصریح کرد: نکته بعدی این است که باید کارهایمان را هدفمند کنیم که می خواهیم در چه مسیری گام برداریم و به چه هدفی برسیم لذا باید با توجه به نیازها و واقعیت ها اولویت بندی کنیم.
وزیر دفاع خاطر نشان کرد: امیدواریم در عرصه دفاع از کشور با وزارت علوم همکاری های گسترده ای داشته باشیم .
فراهنگ **1085**9187** 1823 خبرنگار : حمیدرضا بازگشا انتشار دهنده : طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۵

در پی توافق وزارتخانه‌های علوم و دفاع؛ سالانه ۶۰۰ دانش آموخته وظیفه، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می‌شوند

براساس تفاهم نامه‌ای که میان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به امضا رسید، سالانه ۶۰۰ دانش آموخته وظیفه(تحصیلات تکمیلی) با تخصص های مرتبط، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند.

به گزارش ایسنا،  توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم و سردار دکتر حسین دهقان در محل وزارت علوم به امضا رسید و تعریف ۳۰ فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور براساس شیوه نامه مورد توافق دو وزارتخانه علوم و دفاع از بندهای مهم این توافق نامه است.
همچنین براساس این توافق نامه وزارتخانه های علوم و دفاع دوره های پسا دکترا را جهت استفاده ازظرفیت فارغ‌التحصیلان دوره دکترای تخصصی در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم تعریف و ایجاد می کنند.
گفتنی است محور اصلی توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع، سفارش پروژه‌های تحقیقاتی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاههای کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر همکاری های موجود است.
دکتر دهقان در مراسم امضای این تفاهم نامه طی سخنانی اظهار داشت: اینکه وزارت علوم دانشگاه‌ها را به عنوان قطب علمی معرفی کرده‌، کار بسیار درستی است و ما به توسعه پژوهشی این مراکز علاقه‌مند هستیم و صرفاً به دنبال بهره‌برداری از دانشگاه‌ها نیستیم چراکه امروزه ما در شرایطی قرار داریم که کشور در وضعیت فرازونشیبی قرار گرفته و اگر در دوره‌ای با صدام می‌جنگیدیم الان وضعیت کاملا متفاوت شده است بنابراین ما به سمت تقویت صنایع دفاعی دانش‌بنیان حرکت می‌کنیم.
به گفته وی، ظرفیت‌های کشور حتی داخل و خارج باید در یک شبکه مشخص قرار بگیرد و ما بتوانیم از این توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها در جهت رفع نیازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت خود استفاده کنیم.
وزیر دفاع همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید تهدیدها، دفاع و فرصت‌ها را متوجه شوند و در زمینه کمک به مشکلات گام بردارند و اگر در این زمینه هزینه‌ای هم می‌پردازیم به اعتقاد من هزینه آن فقط تصمیم‌گیری است. بنابراین باید ارزان‌سازی صورت بگیرد و مراکز آموزش عالی به دنبال این باشند که در مرز دانش کار کنند و توسعه دانش به عنوان یکی از محورهای اساسی این مراکز قرار بگیرد.
دکتر دهقان همچنین افزود: ما همه به دنبال ایجاد شبکه فناوری‌های نوظهور دفاعی با قابلیت‌های برتری‌سازی در برابر دشمن هستیم و ما علاقه‌مند هستیم نسبت به دانش‌مان در میدانی که دشمن بازی می‌کند بازی نکنیم بلکه در حوزه‌هایی کار کنیم که برای دشمن ایجاد غافلگیری کند.
وی تاکید کرد: پیشنهاد من این است که دانشگاه‌ها و معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صنایع دفاعی را ببینند چراکه ما در این دانشگاه‌ها اساتید باتجربه‌ای داریم که با چالش‌های انقلاب درگیر بودند و متعهد و علاقه‌مند هستیم که سرمایه خوبی از این دانشجویان و اساتید داریم و می‌توانیم از آنها بخصوص پایان‌نامه‌های این افراد در جهت تقویت صنایع دفاعی کشور استفاده کنیم.
وزیر دفاع یادآور شد: مراکز علمی ما باید ارتقاء بیابند اما این مراکز در حال حاضر بیشتر به علایق خود اهمیت می‌دهند تا نیاز کشور ولی این مساله باید علاج شود تا بتوان در خدمت نظام قرار بگیرند. باید وضعیتی ایجاد کنیم که صرفاً متقاضی نباشیم و کارهایی که انجام می‌گیرد هدفمند و براساس اولویت‌بندی باشد.
همکاری‌ علمی و پژوهشی وزارت دفاع با 95 دانشگاه کشور
به گزارش ایسنا، دکتر حسین دهقان همچنین در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارتخانه‌های علوم و دفاع در جمع خبرنگاران بر لزوم همکاری‌های مشترک بین دو وزارتخانه تاکید کرد و افزود: وزارت دفاع همواره همکاری مناسبی با مراکز آموزش عالی داشته و در چهار سال گذشته سعی کردیم این فعالیت‌ها را ساماندهی کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر با 95 دانشگاه کشور همکاری‌های علمی و پژوهشی داریم اما نکته قابل توجه این است که مدل همکاری‌ها باید ساماندهی شود تا هم‌افزایی بیشتری برای اجرای فعالیت‌های مشترک اتفاق بیفتد و سرمایه‌گذاری‌های نابجا نداشته باشیم.
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: لازم است در همکاری‌های مشترک از موازی‌کاری جلوگیری کنیم. باید اولویت‌بندی داشته باشیم تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین پروژه‌ها را داشته باشیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۳۰

وزیر علوم و دفاع تفاهم نامه همکاری علمی امضا کردند

وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عصر امروز با یکدیگر تفاهم نامه همکاری علمی و نظامی منعقد کردند.

به زارش خبرنگار مهر، وزارت علوم و وزارت دفاع در عرصه های جدید دفاعی نظامی صنایعی و علمی تفاهم نامه مکملی امضا کردند.
این تفاهم نامه در راستای استمرار همکاری دو وزارت خانه است.
این جلسه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم و دکتر سردار دهقان وزیر دفاع منعقد شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۴:۵۶

وزیر علوم اعلام کرد: ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی بین وزارت علوم و دفاع تعریف شده است

وزیر علوم گفت: ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی با وزارت دفاع منعقد شده که برخی از آنها به اتمام رسیده، برخی در دست اجراست و برخی نیز از اولویت اجرا خارج شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادی بعدازظهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه که با حضور دکتر حسین دهقان وزیر دفاع انجام شد، گفت: این تفاهم نامه همکاری بین دانشگاهها با وزارت دفاع در زمینه صنایع دفاعی و پروژه های مورد نیاز وزارت دفاع و به دنبال دو تفاهم نامه قبلی است که با این وزارتخانه منعقد شده است.
وی افزود: یک هزار و ۲۰۰ پروژه تحقیقاتی با وزارت دفاع داشته ایم که تعداد زیادی از آنها به اتمام رسیده، برخی در دست اجرا است و برخی نیز از اولویت اجرا خارج شده است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در این جلسه، تفاهمی مکمل دو تفاهم نامه قبلی در عرصه های جدید علمی، صنایعی، نظامی و دفاعی امضا می‌شود.
وی ادامه داد: شیوه نامه تعامل اجرایی پروژه ها، تعریف پروژه های بزرگ، توانمندی دانشگاهها همه مشخص می‌شود. همچنین وزارت علوم با ایجاد پژوهشگاههای مشترک و مراکز رشد مشترک با وزارت دفاع موافق است.
فرهادی تصریح کرد: وزیر دفاع به آئین نامه ارتقا اشاره کرد. این آئین نامه از بهمن ماه اجرایی شده و صرفا به مقاله نپرداخته است. همچنین در زمینه دفاع از پایان نامه های محرمانه برای دانشگاههایی مانند مالک اشتر مشخص شده و ما برنامه ریزی می کنیم برای دانشگاههای دیگر همانند این دانشگاه نیز مشخص شود.
وزیر علوم از تشکیل یک دبیرخانه از دو وزارتخانه برای پیگیری پروژه ها خبر داد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۴۶

اجرای ۱۲۰۰ پروژه مشترک تحقیقاتی بین وزارت علوم و وزارت دفاع

وزیر علوم گفت: ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی مشترک بین وزارت علوم و وزارت دفاع در حال انجام است که البته برخی از آنها به اتمام رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزیر دفاع پیرامون پروژه‌های تحقیقاتی مشترک گفت: در حال حاضر 1200 پروژه تحقیقاتی بین وزارت دفاع و وزارت علوم در حال انجام است که تعدادی از آنها به اتمام رسیده و تعدادی در دست اجرا و تعدادی از اولویت اجرا خارج شده است. 
وی افزود: امیدواریم بتوانیم از توان علمی دانشگاه‌ها در بحث دفاعی استفاده کنیم، زیرا ما بیش از 4 میلیون دانشجو و 80 هزار عضو هیأت علمی داریم. 
وی گفت: براساس تفاهم‌نامه با وزارت دفاع، قرار است شیوه‌نامه تعامل و نحوه پروژه‌ها، تعریف پروژه‌های بزرگ مشخص شود. 
فرهادی در پاسخ به وزیر دفاع که خواستار ایجاد سازوکار برای ارائه پایان نامه‌های محرمانه در حوزه دفاعی در دانشگاه‌ها شده بود، گفت: در دانشگاه مالک اشتر چنین سازوکاری را داریم و باید در دانشگاه‌های دیگر نیز ایجاد شود. 

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۳

اولویت بندی و ساماندهی کارهای پژوهشی در زمینه صنایع دفاعی / ایجاد دبیرخانه مشترک بین وزارت علوم و دفاع برای رفع نیازهای کشور

وزیر علوم گفت: برای رفع نیازهای کشور در زمینه دفاعی و ساماندهی کارهای پژوهشی دبیر خانه مشترکی با وزارت دفاع ایجاد و تفاهم نامه‌ای بر همین اساس بین دو طرف به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و دفاع با اشاره به موضوع تفاهم نامه، اظهار داشت: این تفاهم نامه در اصل ادامه تفاهم نامه اولیه که در سال 92 به امضا رسیده بود بین وزارت دفاع و علوم انجام شد که موضوعات پژوهشی و همکاری های بین دو طرف در این تفاهم نامه مشخص و مرز دانش در آن تعیین شد. 
 
وی عنوان کرد: برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های در زمینه‌های صنایع دفاعی و تحقیقاتی این کار صورت گرفته که بخش عمده ای این تفاهم نامه به امضا رسیده است و یک دبیرخانه مشترک برای مشخص شدن اولویت‌ها و با توجه به نیازهای که در زمینه‌های دفاعی و نظامی در کشور وجود دارد این دبیر خانه مشخص تا کارهای مهم و اساسی در زمینه تحقیقات به اجرا در بیاید.
 
فرهادی ادامه داد: از دیگر اهداف این تفاهم نامه ساماندهی بیشتر فناوری و علمی است و همه این کارها بر اساس اولویت بندی و نیاز کشور صورت می‌گیرد.
 
همکاری 95 دانشگاه کشور با طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی وزارت دفاع
در ادامه مراسم سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری با مراکز صنایع دفاعی در زمان جنگ داشته‌اند و از 4 سال گذشته تلاش شده که تا زمینه‌های همکاری و تعامل سازمان دهی شود و در این راستا یک مدت همکاری تشکیل داده‌ایم.
 
وی بیان کرد: این وزارتخانه با 95 دانشگاه همکاری علمی و پژوهشی در زمینه نیازهای دفاعی و تحقیقاتی دارد تا ظرفیت‌های مهم کشور، توسعه یابد و همکاری‌ها از هم افزایی بیشتری برخوردار شوند.
 
دهقان ادامه داد: این تفاهم نامه سبب می‌شود در کوتاه ترین زمان بهترین نتایج به دست آید و سرمایه‌های نا به جا که در زمینه دفاعی کشور هزینه می‌شد با بررسی‌های مختلف شناسایی شوند و یک نوع چالاکی در کارها صورت گیرد.
 
وی تاکید کرد: با جلسه ای که با روسای دانشگاه های کشور در حاشیه این تفاهم نامه انجام شد مشکلات و مسائل مختلف مطرح و با تدابیر وزیر علوم در بعد دانشگاهی مطرح و زمینه‌های مشترک همکاری در جهت رفع نیازها و تحقیقات گسترش پیاده کرد.
 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: تحقیقات باید سبب شود تا کشور به اهداف مد نظر برسد و بهره کامل را در بالا بردن توان دفاعی ببینیم.
 

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۶

وزارت‌های علوم و دفاع تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

عصر امروز تفاهمنامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع با حضور دکتر محمد فرهادی و دکتر حسین دهقان امضا شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، این تفاهم‌نامه در راستای استمرار همکاری بین دو مجموعه وزارت دفاع و وزارت علوم امضا شده است. زمینه اجرای این تفاهمنامه از سال‌ها پیش به وجود آمده است و همکاری دو مجموعه وزارت علوم و وزارت دفاع برای انجام پروژه‌های فناورانه به سال 92 باز می‌گردد. تفاهنامه جدید، نواقص همکاری گذشته را اصلاح خواهد کرد و سفارش‌های وزارت دفاع و مرزهای دانش مورد توجه قرار خواهد گرفت.
براساس این تفاهم‌نامه برای توسعه کسب‌وکار دانش‌بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه گلوگاهی خود به دانشگاه در نظر دارد سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر بر نیازهای محیط آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های همکاری‌ مشترک است.
در متن این تفاهم‌نامه آمده است: «وزارت علوم با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود، نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه را در اولویت قرار می‌دهد.»
براساس این تفاهم‌نامه، در اجرای همکاری‌های مشترک، تیم اجرایی مشترک پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع تا 600 نفر دانش‌آموخته به عنوان دستیار تحقیقاتی در این پروژه‌ها به کار خواهد گرفت.
در متن این تفاهم‌نامه آمده است: «برای توسعه همکاری و ارتباط موثر اعضای هیات علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع از سوی موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا برای اجرا ابلاغ می‌شود.»
هم‌چنین دو طرف توافق کردند بسته کاری مناسبی را برای به کارگیری بخشی از ظرفیت فارغ‌التحصیلان دکتری تخصصی در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی کنند و به اجرا درآورند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۸

لزوم ساماندهی کارهای پژوهشی در زمینه صنایع دفاعی/ راه اندازی دبیرخانه ای مشترک بین وزارت علوم و دفاع

کمیته پدافند غیرعامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان پدافند غیرعامل کشور امروز یکشنبه طی مراسمی تفاهم نامه همکاری های علمی به امضا رساندند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و دفاع با اشاره به موضوع تفاهم نامه، اظهار داشت: این تفاهم نامه در اصل ادامه تفاهم نامه اولیه که در سال 92 به امضا رسیده بود بین وزارت دفاع و علوم انجام شد که موضوعات پژوهشی و همکاری های بین دو طرف در این تفاهم نامه مشخص و مرز دانش در آن تعیین شد. 
 
وی عنوان کرد: برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های در زمینه‌های صنایع دفاعی و تحقیقاتی این کار صورت گرفته که بخش عمده ای این تفاهم نامه به امضا رسیده است و یک دبیرخانه مشترک برای مشخص شدن اولویت‌ها و با توجه به نیازهای که در زمینه‌های دفاعی و نظامی در کشور وجود دارد این دبیر خانه مشخص تا کارهای مهم و اساسی در زمینه تحقیقات به اجرا در بیاید.
 
فرهادی ادامه داد: از دیگر اهداف این تفاهم نامه ساماندهی بیشتر فناوری و علمی است و همه این کارها بر اساس اولویت بندی و نیاز کشور صورت می‌گیرد.
 
همکاری 95 دانشگاه کشور با طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی وزارت دفاع
در ادامه مراسم سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری با مراکز صنایع دفاعی در زمان جنگ داشته‌اند و از 4 سال گذشته تلاش شده که تا زمینه‌های همکاری و تعامل سازمان دهی شود و در این راستا یک مدت همکاری تشکیل داده‌ایم.
 
وی بیان کرد: این وزارتخانه با 95 دانشگاه همکاری علمی و پژوهشی در زمینه نیازهای دفاعی و تحقیقاتی دارد تا ظرفیت‌های مهم کشور، توسعه یابد و همکاری‌ها از هم افزایی بیشتری برخوردار شوند.
 
دهقان ادامه داد: این تفاهم نامه سبب می‌شود در کوتاه ترین زمان بهترین نتایج به دست آید و سرمایه‌های نا به جا که در زمینه دفاعی کشور هزینه می‌شد با بررسی‌های مختلف شناسایی شوند و یک نوع چالاکی در کارها صورت گیرد.
 
وی تاکید کرد: با جلسه ای که با روسای دانشگاه های کشور در حاشیه این تفاهم نامه انجام شد مشکلات و مسائل مختلف مطرح و با تدابیر وزیر علوم در بعد دانشگاهی مطرح و زمینه‌های مشترک همکاری در جهت رفع نیازها و تحقیقات گسترش پیاده کرد.
 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: تحقیقات باید سبب شود تا کشور به اهداف مد نظر برسد و بهره کامل را در بالا بردن توان دفاعی ببینیم.
 

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۰۰

امضای توافقنامه توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین وزارت علوم و وزارت دفاع/ بکارگیری سالانه 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های دفاعی

در نشست مشترک وزرای علوم و دفاع توافقنامه توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین وزارت علوم و وزارت دفاع به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در نشست مشترک وزرای علوم و دفاع یک توافقنامه توسعه همکاری‌هاری آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین وزارت علوم و وزارت دفاع به امضا رسید.
بنابراین گزارش در ابتدای این تفاهمنامه آمده است: با توجه به ارتباط و وابستگی اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش‌بنیان و در اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی کشور و تأکید خاص ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور و همچنین تاکید ویژه معظم‌له از همکاری‌های علمی- دفاعی در بیانات 20 آبان 94 که فرمودند: «همکاری‌های خیلی خوبی در زمینه مسائل دفاعی با دانشگاه‌های مختلف وجود دارد، کارهای خوبی دارد انجام می‌گیرد، منتها کافی نیست» و در راستای استمرار اجرای تفاهمنامه شماره 65101/1/18/1628 تاریخ 29 بهمن 1394، تصمیمات و تفاهمات زیر بین وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می‌شود.
در ماده یک بند «الف» این تفاهم‌نامه در رابطه با سفارشات پژوهشی مرز دانش (شراکت راهبردی) تاکید شده است: به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه‌بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه، گلوگاهی صنعتی خود به دانشگاه‌ها در نظر دارد سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر به نیازهای آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های مشترک است.
همچنین در بند 2 ماده «الف» این تفاهم‌نامه آمده است: وزارت علوم با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه‌ها را در اولویت تجهیز قرار می‌دهد.
در «ب» این تفاهم‌نامه که با عنوان «دانش‌آموخته وظیفه» مشخص شده، آمده است: در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک یادشده و در بند (الف) برای تشکیل تیم مشترک اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد. شیوه‌نامه‌های اجرایی این موضوع توسط وزارت دفاع تدوین و به تصویب وزیر دفاع خواهد رسید.
همچنین در بند «ج» این تفاهم‌نامه در رابطه با «فرصت مطالعاتی» تصریح شده‌است: جهت توسعه ارتباط همکاری مؤثر اعضای علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع مشترکاً توسط موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا جهت اجرا ابلاغ می‌شود. هدف‌گذاری برای انجام سالیانه حداقل 20 مورد فرصت مطالعاتی در صنایع دفاعی است.
گفتنی است در بند «د» این تفاهم‌نامه در رابطه با «پسادکتری»، آمده است: با توجه به ظرفیت فارغ‌التحصیلات دکتری تخصصی، طرفین توافق می‌کنند تا بسته کاری مناسبی را جهت به‌کارگیری بخش از این ظرفیت در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی و به‌اجرا درآورند. شیوه‌نامه اجرایی توسط مؤسسه و معاونت پژوهشی وزارت علوم پس از تصویب وزرا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری فارس، در بند «هـ» این تفاهم‌نامه تاکید شده است: در فرآیند ارزیابی و ارتقا و فعالیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برای اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی تدابیر لازم در خصوص ارائه مشوق‌هایی جهت تقویت زمینه همکاری‌های فیمابین پیش‌بینی خواهد شد. شیوه‌نامه حمایت‌ها و مشوق‌های ویژه اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی وزارت علوم تدوین و پس از تصویب به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در ادامه آمده است: با توجه به اهمیت عوامل متنوع مؤثر در زنجیره علم تا عمل و وجود حلقه‌های مؤثری مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی و... شیوه‌نامه مشترکی توسط مؤسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم جهت ارتقای کمی و کیفی همکاری‌های مشترک فیمابین تدوین و پس از تصویب وزرا به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در پایان تاکید شده است: به منظور تکمیل و خاتمه پروژه‌های جاری در زمینه توافق وزارت علوم و وزارت دفاع، برنامه تأمین مالی مشخص تدوین و اجرا می‌شود و تلاش می‌گردد در یک بازی سه ساله تمام تمهیدات طرفین به میزان مشارکت مورد توافق تسویه شود. تأمین اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌های مورد توافق جدید از محل ردیف مربوط به پژوهش در بودجه سنواتی کشور، کمک وزارت علوم و وزارت دفاع به ترتیب هر کدام به میزان یک‌سوم صورت می‌پذیرد و به‌منظور اجرای این توافق‌نامه و تهیه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین مفاد تفاهمنامه و معاونت پژوهشی وزارت علوم برگزار و گزارش پیشرفت هر 6 ماه یکبار برای وزرای علوم و دفاع تهیه و ارسال خواهد شد.
لازم به ذکر است، این تفاهم‌نامه در پایان به امضای حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم رسید.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۱۴

وزیر علوم خبر داد ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی مشترک بین وزارت علوم و وزارت دفاع/ ورود دانشگاه‌ها به پایان‌نامه‌های محرمانه در حوزه دفاعی

وزیر علوم با اشاره به تفاهم‌نامه این وزارت با وزارت دفاع گفت: بیش از این نیز دو تفاهم‌نامه در سال‌های ۸۸ و ۹۲ منعقد شده بود که منجر به ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم در مراسم امضای تفاهم نامه فی مابین وزارت علوم و وزارت دفاع که عصر امروز در ساختمان وزارت علوم برگزار شد، گفت: بیش از این نیز دو تفاهم نامه در سال های ۸۸ و ۹۲ منعقد شده بود که منجر به ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی شد. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی برای اجرای این پروژه ها تلاش خود را کردند؛ که البته تعداد زیادی از آن ها به اتمام رسیده و تعداد زیادی از آن در دست اجرا و تعدادی نیز از اولویت اجرا خارج شد.
 
وی افزود: این جلسه در ادامه روند همکاری و تفاهمی است که می تواند دنباله تفاهم نامه های قبلی باشد. برنامه های علمی شامل برنامه هایی در عرصه های علمی، نظامی و دفاعی می باشد که با توجه به آینده نگری ها و نیاز به امکانات جدید دفاعی و شناخت عوامل تهدید کننده است.
 
فرهادی با بیان این که ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو داریم، گفت: این امر با وجود ۸۰ هزار هیأت علمی نشان دهنده توان علمی بالای کشور است. سرمایه های انسانی و دارایی های نامشهود دارایی های اصلی ما به حساب می آیند. همچنین باید شیوه نامه های تعامل و اجرای پروژه ها تشریح شود.
 
وی در ادامه بیان داشت: این تفاهم نامه در راستای استمرار همکاری های موجود بین دو مجموعه است که با توجه به این که ما مراحلی از این همکاری را به ثمر رساندیم، در حال حاضر افق جدیدی پیش روی ما است و به جای سفارش از دستگاه ها، سفارش از مرزهای دانش پیشنهاد شده است؛ که به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان می باشد.
 
وزیر علوم در پاسخ به صحبت وزیر دفاع مبنی بر این که دانشگاه ها به جز دانشگاه مالک اشتر ساز وکار ارائه پایان‌نامه های محرمانه در حوزه دفاعی را ندارند، گفت: سعی داریم این ساز و کار را در دانشگاه ها ایجاد کنیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۲۲

وزیر علوم در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با وزات دفاع خبرداد انجام 1200 پروژه مشترک با وزارت دفاع/ پیشنهاد راه‌اندازی پژوهشگاه مشترک بین دو وزارتخانه

وزیر علوم از وجود 1200 پروژه تحقیقاتی مشترک بین این وزارتخانه با وزارت دفاع خبر داد و گفت: در صورتی که پژوهشگاه یا مراکز رشد مشترکی بین وزارت علوم و دفاع راه‌اندازی شود، این همکاری‌ها بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت علوم و دفاع که امروز در محل وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به جزئیات این تفاهمنامه اظهار داشت: این تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه‌های وزارت علوم و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع در زمینه صنایع دفاعی و پروژه‌های مورد نیاز وزارت دفاع انجام می‌گیرد در واقع تفاهمنامه فعلی به دنبال دو تفاهمنامه سال 88 و 92 که با وزارت دفاع منعقد شده، انجام می‌گیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر وزارتخانه‌های دفاع و علوم 1200 پروژه تحقیقاتی در دست اجرا دارد که برخی از این پروژه‌ها انجام شده و برخی نیز در دست اجراست و برخی هم از اولویت اجرا خارج شده است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: بنا است در این جلسه تفاهمنامه مکملی اجرا شود که در عرصه‌های جدید علمی، صنایع نظامی، دفاعی و غیره همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.
به گفته فرهادی، در نشست اخیر شیوه‌نامه تعامل اجرای پروژه‌های مشترک بین دو وزارتخانه علوم و دفاع مشخص می‌شوند به طوری که توانمندی دانشگاه‌ها، تعریف پروژه‌ها و نحوه توزیع آنها نیز تعیین‌تکلیف خواهد شد.
وی افزود: ما با راه‌اندازی پژوهشگاه‌ها یا مراکز رشد مشترک با وزارت دفاع موافق هستیم تا همکاری‌های بیشتری در عرصه‌های مختلف بین دو وزارتخانه برقرار شود.
وزیر علوم درخصوص آیین‌نامه ارتقاء خاطرنشان کرد: این آیین‌نامه از بهمن‌ماه جاری اجرایی شده و صرفاً فقط به بحث مقاله اساتید پرداخته نمی‌شود. فاکتورهای دیگری در عرصه‌های علمی، فناوری، پژوهشی و غیره نیز لحاظ شده است.
وزیر علوم در پایان درخصوص نحوه دفاع پایان‌نامه‌های محرمانه نیز گفت: سازوکار تالیف این پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های مالک اشتر مشخص شده و برای دانشگاه‌های همانند آن نیز در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۳۰

فرهادی خبر داد اجرای 1200 پروژه تحقیقاتی بین وزارت علوم و وزارت دفاع

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی بین دو وزارت خانه علوم و دفاع در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست عقد تفاهم نامه بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  در حوزه امور دفاعی اظهار داشت: همکاری بین آموزش عالی، دانشگاه‌ها و وزارت دفاع و سازمان‌های تابعه در زمینه‌های امور دفاعی و پروژه‌های مورد نیاز به دنبال دو تفاهم نامه قبلی سال 88 و 92 است.
وی افزود: 1200 پروژه تحقیقاتی بین دو وزارت خانه علوم و دفاع در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی اجرا شده و در این نشست بناست که تفاهم نامه تکمیلی در عرصه‌های جدید علمی، دفاعی، نظامی و صنایع منعقد شود.
وزیر علوم با اشاره به ظرفیت دانشگاه‌ها در حوزه نیروی انسانی یادآور شد: حدود 800 هزار دانشجوی ارشد، 100 هزار دانشجوی دکتری و غریب به 80 هزار عضو هیئت علمی در وزارت علوم و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند که توان علمی خوبی محسوب می شوند که می‌توان از آنجا در انجام پروژه‌های مورد نیاز استفاده کرد.
فرهادی در ادامه سخنان خود افزود: باید شیوه نامه اجرایی پروژه‌ها مشخص شود و با تعریف پروژه‌های بزرگ و تفکیک کردن بخش‌هایی از آن از توان پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان به خوبی استفاده کرد.
وی درباره بحث ارتقا اساتید و نیز گفت: در زمینه ارتقا اصلاحات زیادی از بهمن ماه گذشته صورت گرفته به طوری که صرفا داشتن مقاله مهم نیست بلکه تسلط به علم به فناوری و نوآوری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۳۴

انجام 1200 پروژه مشترک با وزارت دفاع/ ایجاد دبیرخانه مشترک بین وزارت علوم و دفاع

وزیر علوم از وجود 1200 پروژه تحقیقاتی مشترک بین این وزارتخانه با وزارت دفاع خبر داد و گفت: در صورتی که پژوهشگاه یا مراکز رشد مشترکی بین وزارت علوم و دفاع راه‌اندازی شود، این همکاری‌ها بیشتر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و دفاع با اشاره به موضوع تفاهم نامه، اظهار داشت: این تفاهم نامه در اصل ادامه تفاهم نامه اولیه که در سال 92 به امضا رسیده بود، بین وزارت دفاع و علوم انجام شد که موضوعات پژوهشی و همکاری های بین دو طرف در این تفاهم نامه مشخص و مرز دانش در آن تعیین شد. 
 
وی عنوان کرد: برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های در زمینه‌های صنایع دفاعی و تحقیقاتی این کار صورت گرفته که بخش عمده ای این تفاهم نامه به امضا رسیده است و یک دبیرخانه مشترک برای مشخص شدن اولویت‌ها و با توجه به نیازهای که در زمینه‌های دفاعی و نظامی در کشور وجود دارد این دبیر خانه مشخص تا کارهای مهم و اساسی در زمینه تحقیقات به اجرا در بیاید. 
وزیر علوم افزود: بنا است در این جلسه تفاهمنامه مکملی اجرا شود که در عرصه‌های جدید علمی، صنایع نظامی، دفاعی و غیره همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.
 
فرهادی ادامه داد: از دیگر اهداف این تفاهم نامه ساماندهی بیشتر فناوری و علمی است و همه این کارها بر اساس اولویت بندی و نیاز کشور صورت می‌گیرد. 
وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر وزارتخانه‌های دفاع و علوم 1200 پروژه تحقیقاتی در دست اجرا دارد که برخی از این پروژه‌ها انجام شده و برخی نیز در دست اجراست و برخی هم از اولویت اجرا خارج شده است.
وزیر علوم در پایان درخصوص نحوه دفاع پایان‌نامه‌های محرمانه نیز گفت: سازوکار تالیف این پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های مالک اشتر مشخص شده و برای دانشگاه‌های همانند آن نیز در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.
 
همکاری 95 دانشگاه کشور با طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی وزارت دفاع
در ادامه مراسم سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری با مراکز صنایع دفاعی در زمان جنگ داشته‌اند و از 4 سال گذشته تلاش شده که تا زمینه‌های همکاری و تعامل سازمان دهی شود و در این راستا یک مدت همکاری تشکیل داده‌ایم.
 
وی بیان کرد: این وزارتخانه با 95 دانشگاه، همکاری علمی و پژوهشی در زمینه نیازهای دفاعی و تحقیقاتی دارد تا ظرفیت‌های مهم کشور، توسعه یابد و همکاری‌ها از هم افزایی بیشتری برخوردار شوند.
 
دهقان ادامه داد: این تفاهم نامه سبب می‌شود در کوتاه ترین زمان بهترین نتایج به دست آید و سرمایه‌های نا به جا که در زمینه دفاعی کشور هزینه می‌شد با بررسی‌های مختلف شناسایی شوند و یک نوع چالاکی در کارها صورت گیرد.
 
وی تاکید کرد: با جلسه ای که با روسای دانشگاه های کشور در حاشیه این تفاهم نامه انجام شد مشکلات و مسائل مختلف مطرح و با تدابیر وزیر علوم در بعد دانشگاهی مطرح و زمینه‌های مشترک همکاری در جهت رفع نیازها و تحقیقات گسترش پیاده کرد.
 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: تحقیقات باید سبب شود تا کشور به اهداف مد نظر برسد و بهره کامل  را در بالا بردن توان دفاعی ببینیم.
 

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۴۲

در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم و دفاع وزیر دفاع: 95 دانشگاه پروژه‌های این وزارت‌خانه را اجرا می‌کنند/ وزیر علوم: دانشگاه‌ها با استفاده از فناوری‌های نوین نیازهای صنعت دفاعی را رفع کنند

مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت دفاع، عصر امروز با حضور دکتر محمد فرهادی و دکتر حسین دهقان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در حاشیه مراسم امضای این تفاهنامه‌ دکتر محمد فرهادی در جمع خبرنگاران گفت: «باید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برای اجرای این تفاهنامه مشخص شوند و با استفاده از فناوری نوین نیازهای صنعت دفاعی را رفع کنند.»
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «1220 پروژه تعریف‌شده است که 1929میلیارد ریال ارزش دارد. از این تعداد 470 پروژه خاتمه یافته است و 427 پروژه در حال اجراست. همچنین 230 پروژه در آستانه امضای قرارداد قرار دارد.»
در ادامه وزیر دفاع نیز به خبرنگاران گفت: «95 دانشگاه مسئولیت اجرای پروژه‌های وزارت دفاع را برعهده دارند، ما می‌خواهیم ظرفیت‌ها را توسعه دهیم تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه را بگیریم.»
دهقان افزود: «تنگناها شناسایی شده‌اند و به یک تصمیم مشترک برای مدل همکاری رسیده‌ایم. فرصت‌ها و تهدیدهایی که در مسیر وجود دارد باید به اطلاع وزارت علوم برسد که امروز توانستیم به این فهم مشترک برسیم.»
همچنین در جلسه امضای تفاهنامه مشترک بین وزارت علوم و وزارت دفاع، رؤسای دانشگاه‌های تهران، تربیت‌مدرس و شیراز خواستار همکاری دانشگاه‌ها با وزارت دفاع شدند نه اینکه با افراد قرارداد امضا شود. همچنین این رؤسا خطاب به وزیر دفاع گفتند که باید سطوح همکاری مشخص شود تا هر دانشگاهی اولویت‌های کاری خود را تعریف کند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۵۰

فرهادی: برای اجرای تفاهنامه وزارت علوم و وزارت دفاع باید از توان پژوهشگاه‌ها استفاده شود

عصر امروز تفاهمنامه همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع با حضور دکتر محمد فرهادی و دکتر حسین دهقان امضا شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای این تفاهنامه گفت: «همکاری وزارتخانه‌های علوم و دفاع به سال‌ها قبل از این برمی‌گردد، حدود 1200 پروژه تحقیقاتی از وزارت دفاع به وزارت علوم داده شده است که تعدادی از آن‌ها اجرا شد، تعدادی در حال اجرا است و تعدادی از آن‌ها از رده خارج شد. امضای تفاهم‌نامه جدید در ادامه این همکاری است.»
او افزود: «با وجود دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیات علمی که در کشور داریم، توان علمی و دانشی ما زیاد است. این‌ها سرمایه‌های انسانی و دارایی‌های نامشروط ما هستند که باید از آن‌ها استفاده کنیم.»
وزیر علوم ادامه داد: «باید شیوه‌نامه‌ پروژه‌ها مشخص شود و بین مراکز تحقیقاتی توزیع شوند. در اجرای این تفاهنامه باید از توان پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد استفاده شود و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان مشترک ایجاد شود.»
او افزود: «از بهمن‌ماه بخشنامه ارتقای جدید اجرایی شده است و دیگر فقط مقاله برای دانشگاهیان مهم نیست، بلکه همه فعالیت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.»
وزیر علوم گفت: «باید شبکه دقیقی طراحی شود تا هم‌افزایی را بیشتر کند. همچنین باید اولویت‌ها مشخص شوند و تمرکز روی آن‌ها باشد. باید قطب‌گونه‌هایی ایجاد شوند که برخی از فعالیت‌ها در آن‌ها صورت گیرد.»

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۵۴

تسنیم منشتر کرد وزرای دفاع و علوم امروز چه توافقنامه‌ای را امضا کردند؟ + متن کامل توافقنامه

وزیر دفاع و وزیر علوم صبح امروز توافقنامه همکاری میان دو وزارتخانه امضا را کردند.

 به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز توافقنامه همکاری میان دو وزارتخانه را امضا کردند.
متن کامل این توافقنامه به شرح ذیل است:
با توجه به ارتباط و وابستگی اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش‌بنیان و در اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی کشور و تأکید خاص ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور و همچنین تاکید ویژه معظم‌له از همکاری‌های علمی- دفاعی در بیانات 20 آبان 94 که فرمودند: «همکاری‌های خیلی خوبی در زمینه مسائل دفاعی با دانشگاه‌های مختلف وجود دارد، کارهای خوبی دارد انجام می‌گیرد، منتها کافی نیست» و در راستای استمرار اجرای تفاهمنامه شماره 65101/1/18/1628 تاریخ 29 بهمن 1394، تصمیمات و تفاهمات زیر بین وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می‌شود.
الف) سفارشات پژوهشی مرز دانش(شراکت راهبردی)
1.به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه‌بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه، گلوگاهی صنعتی خود به دانشگاه‌ها در نظر دارد، سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر به نیازهای محیط آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های همکاری مشترک (شراکت راهبردی) است.
2. وزارت علوم، با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه‌ها را در اولویت تجهیز قرار می‌دهد.
ب) دانش آموخته وظیفه:
در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک (شراکت راهبردی) یادشده در بند الف، برای تشکیل تیم اجرایی مشترک پروژه‌های تحقیقاتی، وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد. شیوه‌نامه‌های اجرایی این موضوع توسط وزارت دفاع تدوین و به تصویب وزیر دفاع خواهد رسید.
ج) فرصت مطالعاتی
جهت توسعه ارتباط همکاری مؤثر اعضای علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع مشترکاً توسط موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا جهت اجرا ابلاغ می‌شود. هدف‌گذاری برای انجام سالیانه حداقل 20 مورد فرصت مطالعاتی در صنایع دفاعی است.
د) پسادکتری
با توجه به ظرفیت فارغ‌التحصیلان دکتری تخصصی(ph.d)، طرفین توافق می‌نمایند تا بسته کاری مناسبی را جهت به‌کارگیری بخش از این ظرفیت در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی و به‌اجرا درآورند. شیوه‌نامه اجرایی توسط مؤسسه و معاونت پژوهشی وزارت علوم پس از تصویب وزرا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
ه) سایر موارد
1. در فرآیند ارزیابی و ارتقا و فعالیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برای اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی تدابیر لازم در خصوص ارائه مشوق‌هایی جهت تقویت زمینه همکاری‌های فیمابین پیش‌بینی خواهد شد. شیوه‌نامه حمایت‌ها و مشوق‌های ویژه اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی وزارت علوم تدوین و پس از تصویب به مرحله اجرا درخواهد آمد.
2. با توجه به اهمیت عوامل متنوع مؤثر در زنجیره علم تا عمل و وجود حلقه‌های مؤثری مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی و... شیوه‌نامه مشترکی توسط مؤسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم جهت ارتقای کمی و کیفی همکاری‌های مشترک فیمابین تدوین و پس از تصویب وزرا به مرحله اجرا درخواهد آمد.
3. به منظور تکمیل و خاتمه پروژه‌های جاری در زمینه توافق وزارت علوم و وزارت دفاع، برنامه تأمین مالی مشخص تدوین و اجرا می‌شود و تلاش می‌گردد در یک بازی سه ساله تمام تمهیدات طرفین به میزان مشارکت مورد توافق تسویه شود. تأمین اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌های مورد توافق جدید از محل ردیف مربوط به پژوهش در بودجه سنواتی کشور، کمک وزارت علوم و وزارت دفاع به ترتیب هر کدام به میزان یک‌سوم صورت می‌پذیرد و به‌منظور اجرای این توافق‌نامه و تهیه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین مفاد تفاهمنامه و معاونت پژوهشی وزارت علوم برگزار و گزارش پیشرفت هر 6 ماه یکبار برای وزرای علوم و دفاع تهیه و ارسال خواهد شد.
لازم به ذکر است، این تفاهم‌نامه در پایان به امضای سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم رسید.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۰۲

محمد فرهادی: اجرای 1200 طرح میان وزارت علوم و دفاع

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال‌های اخیر حدود هزار و 200 طرح مشترک میان وزارتخانه‌های علوم و دفاع با موضوع تولیدات و فناوری‌ها صنایع دفاعی و نظامی اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد فرهادی در جمع خبرنگاران در حاشیه امضا تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی میان وزارتخانه های علوم و دفاع افزود: بخش عمده ای از این طرح ها به اتمام رسیده و برخی دیگر نیز در دست اجراست.
وی گفت: در جلسه امروز مقرر شد دبیرخانه ای برای پیگیری اولویت‌های تحقیقاتی با موضوع دفاعی و نظامی ایجاد شود و همچنین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های همکار نیز مشخص شود تا همکاری‌ها در مرزهای دانش ارتقاء یابد.
فرهادی افزود: همچنین باید نیازهای آینده در زمینه موضوعات دفاعی و نظامی شناسایی شود و کارها با اولویت بندی و ساماندهی ادامه پیدا کند.  
تفاهمنامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را محمد فرهادی و سردار حسین دهقان امضا کردند.
براساس این تفاهم نامه دو طرف در خصوص توسعه کسب و کار دانش بنیان، اجرای سفارشات پژوهشی در مرزهای دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاه ها در مقطع تحصیلات تکمیلی، همکاری خواهند کرد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۱۴

وزیر علوم: تاکنون ۱۲۰۰ پروژه مشترک بین وزارت علوم با وزارت دفاع تعریف شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: براساس تفاهم نامه‌هایی که در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ میان وزارت علوم و وزارت دفاع منعقد شده، ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی مشترک بین این دو وزارتخانه تعریف شده که بسیاری ازآنها تکمیل و نهایی شده شده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری که در محل وزارت علوم برگزار شد اظهار داشت: این تفاهمنامه موجب ارتقای همکاری‌ها بین دانشگاه‌های وزارت علوم و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع در زمینه صنایع دفاعی و پروژه‌های مورد نیاز وزارت دفاع می شود.
وی افزود: از میان ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی مشترک که بین دو وزراتخانه تعریف شده بود برخی از پروژه‌ها انجام شده و برخی نیز در دست اجراست و برخی هم از اولویت اجرا خارج شده است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: تفاهم نامه امروز نیز مکمل و در ادامه توافقات قبلی است و مسیر را برای همکاری در عرصه‌های جدید و در مرزهای دانش می گشاید.
دکتر فرهادی افزود: شکل همکاری میان دانشگاههای وزارت علوم وزیر مجموعه های وزارت دفاع می تواند از تاسیس شرکت دانش بنیان، ایجاد پژوهشگاه مشترک توسعه یابد.
وزیر علوم با اشاره به آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی خاطرنشان کرد: این آیین‌نامه در بهمن‌ماه جاری ابلاغ شده و مزیت آن این است که صرفاً فقط به بحث مقاله اساتید پرداخته نمی‌شود و در آن معیارهای دیگری علاوه بر مقالات علمی مانند طرح های کاربردی برای ارتقا نیز لحاظ شده است.
وزیر علوم در پایان درخصوص نحوه دفاع پایان‌نامه‌های محرمانه نیز گفت: سازوکار تالیف این پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های مالک اشتر مشخص شده و برای دانشگاه‌های همانند آن نیز در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.
منبع: وزارت علوم
200
خبرنگار و منتشرکننده: محمدجواد آخوندی

۹۵/۱۲/۰۷
۲۱:۰۶

الزام وزارت علوم برای ارائه مجوز به شرکت‌های دانش‌بنیان شهر سلول‌های بنیادی

وزیر علوم گفت: وزارت علوم وظیفه دارد مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان شهر سلول‌های بنیادی را به سرعت در چارچوب قانون صادر کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم برای احداث شهر سلول‌های بنیادی در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی، گفت: دانشگاه خوارزمی نیروهای جوان و فضای فراوانی دارد که باید از این سرمایه‌ها به خوبی استفاده شود. 
وی افزود: به طور کلی دانشگاه‌ها باید با نگاه دانشگاه نسل سومی و جامع‌نگر به صورت آینده‌پژوهی کار کند تا تحولی در علوم صورت بگیرد و تکنولوژی‌ها به خدمت جامعه گرفته شود.
وزیر علوم اضافه کرد: وزارت علوم نیز وظیفه دارد به سرعت مجوزهای کتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان شهر سلول‌های بنیادی را صادر کند تا این شرکت‌ها در آینده دچار مشکل حقوقی نشوند.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۴۲

اجرای ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی وزارت دفاع در وزارت علوم/ انعقاد تفاهم نامه جدید

خبرگزاری شبستان:وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: از سال های گذشته حدود یک هزار و ۲۰۰ پروژه تحقیقاتی از وزارت دفاع به وزارت علوم داده شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، محمد فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مراسم امضای تفاهم نامه با وزارت دفاع  گفت: از سال های گذشته  حدود یک هزار و 200 پروژه تحقیقاتی از وزارت دفاع به وزارت علوم داده شده است.
 
وی افزود: تعدادی از پژوه های علمی و پژوهشی وزارت دفاع را اجرا کرده ایم و  تعدادی دیگر نیز در حال اجرا است همچنین تعدادی از آن‌ها از رده خارج شده است.
 
وی با اشاره به تفاهم نامه جدیدی که با وزارت دفاع منعقد شد گفت:  توان علمی ما با وجود دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیات علمی زیاد است باید از ظرفیت های سرمایه انسانی که داریم استفاده کنیم.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: باید شیوه نامه های مشخصی برای پروژه ها داشته باشیم و  بین مراکز تحقیقاتی توزیع کنیم.
فرهادی تاکید کرد: باید از توان مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان ، پژوهشگاه های وزارت علوم نیز برای اجرای پژوهش ها استفاده شود.در زمینه ارتقای مراکز آموزش عالی اصلاحات زیاد انجام شده است.
 
وزیر علوم بیان کرد:  باید اولویت‌های نیاز کشور را  مشخص کنیم و تمرکز ما بر روی آنها باشد. باید قطب هایی ایجاد کنیم تا بتوانیم پروژه ها را در هر قطبی اجرا کنیم.
 
وی یاد آور شد: تعداد یک هزار و 200  پروژه تحقیقاتی بین دو وزارت خانه علوم و دفاع در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی اجرا شده  است، تفاهم نامه ای که امضا کرده ایم برای تکمیل پروژه هایمان است.
 
متن کامل این توافقنامه به شرح ذیل است:
 
با توجه به ارتباط و وابستگی اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش‌بنیان و در اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی کشور و تأکید خاص ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور و همچنین تاکید ویژه معظم‌له از همکاری‌های علمی- دفاعی در بیانات 20 آبان 94 که فرمودند: «همکاری‌های خیلی خوبی در زمینه مسائل دفاعی با دانشگاه‌های مختلف وجود دارد، کارهای خوبی دارد انجام می‌گیرد، منتها کافی نیست» و در راستای استمرار اجرای تفاهمنامه شماره 65101/1/18/1628 تاریخ 29 بهمن 1394، تصمیمات و تفاهمات زیر بین وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می‌شود.
 
الف) سفارشات پژوهشی مرز دانش(شراکت راهبردی)
 
1.به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه‌بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه، گلوگاهی صنعتی خود به دانشگاه‌ها در نظر دارد، سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر به نیازهای محیط آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های همکاری مشترک (شراکت راهبردی) است.
 
2. وزارت علوم، با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه‌ها را در اولویت تجهیز قرار می‌دهد.
 
ب) دانش آموخته وظیفه:
 
در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک (شراکت راهبردی) یادشده در بند الف، برای تشکیل تیم اجرایی مشترک پروژه‌های تحقیقاتی، وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد. شیوه‌نامه‌های اجرایی این موضوع توسط وزارت دفاع تدوین و به تصویب وزیر دفاع خواهد رسید.
 
ج) فرصت مطالعاتی
 
جهت توسعه ارتباط همکاری مؤثر اعضای علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع مشترکاً توسط موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا جهت اجرا ابلاغ می‌شود. هدف‌گذاری برای انجام سالیانه حداقل 20 مورد فرصت مطالعاتی در صنایع دفاعی است.
 
د) پسا دکتری
 
با توجه به ظرفیت فارغ‌التحصیلان دکتری تخصصی(ph.d)، طرفین توافق می‌نمایند تا بسته کاری مناسبی را جهت به‌کارگیری بخش از این ظرفیت در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی و به‌اجرا درآورند. شیوه‌نامه اجرایی توسط مؤسسه و معاونت پژوهشی وزارت علوم پس از تصویب وزرا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
 
ه) سایر موارد
 
1. در فرآیند ارزیابی و ارتقا و فعالیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برای اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی تدابیر لازم در خصوص ارائه مشوق‌هایی جهت تقویت زمینه همکاری‌های فیمابین پیش‌بینی خواهد شد. شیوه‌نامه حمایت‌ها و مشوق‌های ویژه اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی وزارت علوم تدوین و پس از تصویب به مرحله اجرا درخواهد آمد.
 
2. با توجه به اهمیت عوامل متنوع مؤثر در زنجیره علم تا عمل و وجود حلقه‌های مؤثری مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی و... شیوه‌نامه مشترکی توسط مؤسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم جهت ارتقای کمی و کیفی همکاری‌های مشترک فیمابین تدوین و پس از تصویب وزرا به مرحله اجرا درخواهد آمد.
 
3. به منظور تکمیل و خاتمه پروژه‌های جاری در زمینه توافق وزارت علوم و وزارت دفاع، برنامه تأمین مالی مشخص تدوین و اجرا می‌شود و تلاش می‌گردد در یک بازی سه ساله تمام تمهیدات طرفین به میزان مشارکت مورد توافق تسویه شود. تأمین اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌های مورد توافق جدید از محل ردیف مربوط به پژوهش در بودجه سنواتی کشور، کمک وزارت علوم و وزارت دفاع به ترتیب هر کدام به میزان یک‌سوم صورت می‌پذیرد و به‌منظور اجرای این توافق‌نامه و تهیه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین مفاد تفاهمنامه و معاونت پژوهشی وزارت علوم برگزار و گزارش پیشرفت هر 6 ماه یکبار برای وزرای علوم و دفاع تهیه و ارسال خواهد شد.
 
این تفاهم‌نامه در پایان به امضای سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم رسید.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۴۷

وزیر علوم: دانشگاه‌ها باید آینده‌پژوهی را در دستور کار قرار دهند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آینده‌پژوهی دانشگاه‌ها را عاملی برای ایجاد تحول در علوم مختلف عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، محمد فرهادی صبح امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌ جمهوری برای ایجاد شهر سلول در دانشگاه خوارزمی، اظهار کرد: دانشگاه خوارزمی دارای نیروهای جوان و فضای مناسبی است؛ از این‌رو باید از این پتانسیل به نحو احسن استفاده کنند.
وی افزود: در واقع دانشگاه‌ها باید در راستای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، آینده‌پژوهی را در دستور کار قرار دهند تا تحولی در علوم صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان این‌که وظیفه داریم به سرعت چارچوب‌ها و مجوزهای شتاب‌دهنده و شرکت‌های شهر سلول را صادر کنیم، گفت: این اقدامات باید هرچه سریع‌تر انجام شود تا در آینده دچار مشکلات حقوقی نشویم.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۰۶

فرهادی خبر داد: صدور مجوز استقرار شرکتها در شهر سلول‌های بنیادی از سوی وزارت علوم

وزیر علوم گفت: ما به سرعت چارچوب ها و مجوزهای استقرار شرکت های دانش بنیان در شهر سلول های بنیادی را صادر می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی در مراسم انعقاد تفاهم نامه با وزارت علوم در راستای راه اندازی شهر سلول های بنیادی که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی نیروهای جوان و خوبی دارد و از سوی دیگر نیز فضای فراوانی برای شهر سلولی نیز دارد. دانشگاه ها باید با دید نسل سوم و جامع نگر به سمت آینده پژوهی بروند تا تحولی در علوم صورت بگیرد و تکنولوژی هایی به خدمت جامعه گرفته شود.
وی اظهار داشت: ما وظیفه داریم به سرعت چارچوب ها و مجوزهای حضور شرکت ها و شتاب دهنده ها در شهر سلول های بنیادی را حاضر کنیم تا در آینده دچار مشکل حقوقی نشوند.
در ادامه محمدعلی سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: این شهر سلولی یک کمک به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد است که زیرساخت های لازم را برای آنها فراهم می آوریم.
وی اظهار داشت: ما باید روند اعطای مجوزهای قانونی در زمینه راه اندازی رشته ها، پژوهشکده ها، مراکز رشد تخصصی، شتاب دهنده ها و پارک های علم و فناوری تخصصی را تسهیل کنیم.
سبحان اللهی خاطرنشان کرد: همچنین ما باید روند صدور گواهینامه های مورد نیاز به ویژه در زمینه تربیت و توانمندسازی نیروهای انسانی لازم در زمینه تحقیقات و فناوری را تسهیل کنیم.
وی در ادامه افزود: همچنین وظیفه تامین دانش فنی از طریق مشارکت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در توسعه این شاخه از دانش بشری بر عهده دانشگاه خوارزمی برای راه اندازی شهر سلول های بنیادی است.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۳۶

تعریف ۳۰ فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها

براساس تفاهم نامه‌ای که میان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به امضا رسید، سالانه ۶۰۰ دانش آموخته وظیفه(تحصیلات تکمیلی) با تخصص های مرتبط، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم و سردار دکتر حسین دهقان در محل وزارت علوم به امضا رسید.
تعریف ۳۰ فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور براساس شیوه نامه مورد توافق دو وزارتخانه علوم و دفاع از بندهای مهم این توافق نامه است.
همچنین براساس این توافق نامه وزارتخانه های علوم و دفاع دوره های پسا دکترا را جهت استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان دوره دکترای تخصصی در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم تعریف و ایجاد می کنند.
گفتنی است محور اصلی توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع، سفارش پروژه‌های تحقیقاتی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاههای کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر همکاری های موجود است.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۱:۱۳

فعالیت ۹۵ دانشگاه ایران در حوزه دفاعی | اجرای ۱۲۰۰ پروژه بین وزارتخانه‌های علوم و دفاع

دفاع > امنیت - همشهری آنلاین:
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در زمینه پروژه‌های دفاعی با ۹۵ دانشگاه کشور همکاری‌های علمی ـ پژوهشی داریم.
به گزارش فارس، سردار حسین دهقان در حاشیه امضای تفاهمنامه با وزیر علوم، تحقيقات و فناوري در زمینه پروژه‌های مشترک وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، گفت:‌ همواره همکاری‌های مؤثری با مراکز آموزش عالی داشتیم و در حدود 4 سال گذشته سعی کرده‌ایم این فعالیت‌ها را ساماندهی کنیم.
وی افزود: همکاری‌های علمی ـ پژوهشی وزارت دفاع و وزارت علوم در 95 دانشگاه کشور صورت می‌گیرد.
دهقان ادامه داد: سعی کردیم یک مدل همکاری طراحی شود که بر اساس آن هم‌افزایی‌ها بیشتر و از موازی‌کاری جلوگیری کنیم و سرمایه‌گذاری‌های نابجا صورت نگیرد.
وزیر دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ادامه داد: برای اولویت‌بندی برنامه‌ها، هماهنگی‌هایی صورت دادیم تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین پروژه‌ها را داشته باشیم.
بر طبق اين گزارش، وزیر علوم، تحقيقات و فناوري نيز گفت: ۱۲۰۰ پروژه تحقیقاتی مشترک بین وزارت علوم و وزارت دفاع در حال انجام است که البته برخی از آنها به اتمام رسیده است.
محمد فرهادی نيز در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزیر دفاع پیرامون پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، گفت: در حال حاضر 1200 پروژه تحقیقاتی بین وزارت دفاع و وزارت علوم در حال انجام است که تعدادی از آنها به اتمام رسیده و تعدادی در دست اجرا و تعدادی از اولویت اجرا خارج شده است.
وی افزود: امیدواریم بتوانیم از توان علمی دانشگاه‌ها در بحث دفاعی استفاده کنیم، زیرا بیش از 4 میلیون دانشجو و 80 هزار عضو هیأت علمی داریم.
وی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه با وزارت دفاع، قرار است شیوه‌نامه تعامل و نحوه پروژه‌ها، تعریف پروژه‌های بزرگ مشخص شود.
فرهادی در پاسخ به وزیر دفاع که خواستار ایجاد سازوکار برای ارائه پایان نامه‌های محرمانه در حوزه دفاعی در دانشگاه‌ها شده بود، گفت: در دانشگاه مالک اشتر چنین سازوکاری را داریم و باید در دانشگاه‌های دیگر نیز ایجاد شود.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۸:۵۳

اجرای 1200 طرح میان وزارت علوم و دفاع

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال‌های اخیر حدود هزار و 200 طرح مشترک میان وزارتخانه‌های علوم و دفاع با موضوع تولیدات و فناوری‌ها صنایع دفاعی و نظامی اجرا شده است.

به گزارش تابناک : محمد فرهادی در جمع خبرنگاران در حاشیه امضا تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی میان وزارتخانه های علوم و دفاع افزود: بخش عمده ای از این طرح ها به اتمام رسیده و برخی دیگر نیز در دست اجراست.
وی گفت: در جلسه امروز مقرر شد دبیرخانه ای برای پیگیری اولویت‌های تحقیقاتی با موضوع دفاعی و نظامی ایجاد شود و همچنین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های همکار نیز مشخص شود تا همکاری‌ها در مرزهای دانش ارتقاء یابد.
فرهادی افزود: همچنین باید نیازهای آینده در زمینه موضوعات دفاعی و نظامی شناسایی شود و کارها با اولویت بندی و ساماندهی ادامه پیدا کند.
تفاهمنامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را محمد فرهادی و سردار حسین دهقان امضا کردند.
براساس این تفاهم نامه دو طرف در خصوص توسعه کسب و کار دانش بنیان، اجرای سفارشات پژوهشی در مرزهای دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاه ها در مقطع تحصیلات تکمیلی، همکاری خواهند کرد.
منبع : صدا و سیما

۹۵/۱۲/۰۷
۲۱:۴۴

صدور مجوز استقرار شرکتها در شهر سلول‌های بنیادی از سوی وزارت علوم

اقتصاد ایران: وزیر علوم گفت: ما به سرعت چارچوب ها و مجوزهای استقرار شرکت های دانش بنیان در شهر سلول های بنیادی را صادر می کنیم.

محمد فرهادی در مراسم انعقاد تفاهم نامه با وزارت علوم در راستای راه اندازی شهر سلول های بنیادی که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی نیروهای جوان و خوبی دارد و از سوی دیگر نیز فضای فراوانی برای شهر سلولی نیز دارد. دانشگاه ها باید با دید نسل سوم و جامع نگر به سمت آینده پژوهی بروند تا تحولی در علوم صورت بگیرد و تکنولوژی هایی به خدمت جامعه گرفته شود.
وی اظهار داشت: ما وظیفه داریم به سرعت چارچوب ها و مجوزهای حضور شرکت ها و شتاب دهنده ها در شهر سلول های بنیادی را حاضر کنیم تا در آینده دچار مشکل حقوقی نشوند.
در ادامه محمدعلی سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: این شهر سلولی یک کمک به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد است که زیرساخت های لازم را برای آنها فراهم می آوریم.
وی اظهار داشت: ما باید روند اعطای مجوزهای قانونی در زمینه راه اندازی رشته ها، پژوهشکده ها، مراکز رشد تخصصی، شتاب دهنده ها و پارک های علم و فناوری تخصصی را تسهیل کنیم.
سبحان اللهی خاطرنشان کرد: همچنین ما باید روند صدور گواهینامه های مورد نیاز به ویژه در زمینه تربیت و توانمندسازی نیروهای انسانی لازم در زمینه تحقیقات و فناوری را تسهیل کنیم.
وی در ادامه افزود: همچنین وظیفه تامین دانش فنی از طریق مشارکت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در توسعه این شاخه از دانش بشری بر عهده دانشگاه خوارزمی برای راه اندازی شهر سلول های بنیادی است.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۱:۰۵

با توافق وزارت علوم و وزارت دفاع سالانه600 دانش آموخته وظیفه دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند

براساس تفاهم نامه‌ای که میان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به امضا رسید، سالانه 600 دانش آموخته وظیفه(تحصیلات تکمیلی) با تخصص های مرتبط، دستیار پژوهشی پروژه‌های دفاعی می شوند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم و سردار دکتر حسین دهقان در محل وزارت علوم به امضا رسید.
تعریف 30 فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور براساس شیوه نامه مورد توافق دو وزارتخانه علوم و دفاع از بندهای مهم این توافق نامه است.
همچنین براساس این توافق نامه وزارتخانه های علوم و دفاع دوره های پسا دکترا را جهت استفاده ازظرفیت فارغ‌التحصیلان دوره دکترای تخصصی در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم تعریف و ایجاد می کنند.
گفتنی است محور اصلی توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع، سفارش پروژه‌های تحقیقاتی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاههای کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر همکاری های موجود است.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۲۸

وزیر علوم: تاکنون 1200 پروژه مشترک بین وزارت علوم با وزارت دفاع تعریف شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: براساس تفاهم نامه‌هایی که در سالهای 1388 و 1392 میان وزارت علوم و وزارت دفاع منعقد شده، 1200 پروژه تحقیقاتی مشترک بین این دو وزارتخانه تعریف شده که بسیاری ازآنها تکمیل و نهایی شده شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری که در محل وزارت علوم برگزار شد اظهار داشت: این تفاهمنامه موجب ارتقای همکاری‌ها بین دانشگاه‌های وزارت علوم و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع در زمینه صنایع دفاعی و پروژه‌های مورد نیاز وزارت دفاع می شود.
وی افزود: از میان 1200 پروژه تحقیقاتی مشترک که بین دو وزراتخانه تعریف شده بود برخی از پروژه‌ها انجام شده و برخی نیز در دست اجراست و برخی هم از اولویت اجرا خارج شده است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: تفاهم نامه امروز نیز مکمل و در ادامه توافقات قبلی است و مسیر را برای همکاری در عرصه‌های جدید و در مرزهای دانش می گشاید.
دکتر فرهادی افزود: شکل همکاری میان دانشگاههای وزارت علوم وزیر مجموعه های وزارت دفاع می تواند از تاسیس شرکت دانش بنیان، ایجاد پژوهشگاه مشترک توسعه یابد.
وزیر علوم با اشاره به آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی خاطرنشان کرد: این آیین‌نامه در بهمن‌ماه جاری ابلاغ شده و مزیت آن این است که صرفاً فقط به بحث مقاله اساتید پرداخته نمی‌شود و در آن معیارهای دیگری علاوه بر مقالات علمی مانند طرح های کاربردی برای ارتقا نیز لحاظ شده است.
وزیر علوم در پایان درخصوص نحوه دفاع پایان‌نامه‌های محرمانه نیز گفت: سازوکار تالیف این پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های مالک اشتر مشخص شده و برای دانشگاه‌های همانند آن نیز در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۹:۳۱

برنامه‌های راهیان نور دانشجویی تشریح شد

نشست خبری اردوهای راهیان نور دانشجویی با حضور معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات در لانه جاسوسی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست خبری ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات در سخنانی با اشاره به دستورالعملی که سال 94 به تصویب رسیده است، گفت: تحکیم هویت ملی و دینی و تقویت روحیه خودباوری، استکبارستیزی، حرکت در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی، گسترش فرهنگ ایثار و جهاد، معرفی شهدا به عنوان الگوی ماندگار به دانشجویان و تعمیق معنویت و افزایش معرفت دانشجویان از مهمترین اهداف این دستورالعمل بوده است.
وی افزود: برای برگزاری بهتر این حرکت فرهنگی، ستاد مرکزی تشکیل دادیم که با عنوان قرارگاه علم‌الهدی فعالیت می‌کنند و مجموعه دست‌اندرکاران آموزش عالی کشور در آن حضور دارند. ما معتقدیم راهیان نور مهمترین اقدام فرهنگی در کشور است بنابراین باید به آن نگاهی جامع، بنیادی و اثربخش داشته باشیم.
هاشمی تأکید کرد: نگاه فراگیری به راهیان نور داریم و همه افراد با هر سلیقه‌ای بدون محدودیت‌های فکری و سازمانی می‌توانند در آن حضور یابند و هیچ پیش شرطی برای حضور دانشجویان در اردوهای راهیان نور وجود ندارد. هر دانشجویی که از حقوق دانشجویی برخوردار باشد می‌تواند در آن حضور یابد.
معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات با اشاره به اولویت‌های اعزام‌های دانشجویی به راهیان نور گفت: تأکید و اولویت ما در این راستا بر دانشجویان غیرایرانی مقیم کشور و سایر دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان متأهل و آن‌هایی که برای نخستین بار می‌خواهند در این اردوها حضور یابند، است. براساس برنامه‌ریزی‌ها ما باید بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه کشور حداقل 10 درصد از دانشجویان علاقه‌مندمان را به این اردوها اعزام کنیم که این مهم نیازمند افزایش همکاری و هم افزایی است. هم اکنون دو الی سه درصد از دانشجویان ما فرصت حضور در مناطق عملیاتی را دارند. امروز دفاع مقدس منشأ اقتدار ملی و اسلامی ما محسوب می‌شود.
وی گفت:‌ اگرچه اردوهای دانشجویی در اسفندماه اوج می‌گیرد اما سیاست‌های قرارگاه علم‌الهدی بر این است که در طول سال مقدمات حضور دانشجویان را در مناطق عملیاتی و یادمان‌های دفاع مقدس در هفت استان خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، بوشهر و هرمزگان فراهم کند. در این راستا ما فعالیت‌های تکمیلی را نیز داشته‌ایم. به عنوان مثال امسال دو جشنواره ملی هنر و ادبیات دفاع مقدس را در دانشگاه خرمشهر برگزار کردیم و از خانواده شهدا انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم نیز تقدیر کردیم. سیاست ما بر این است که از نگاه کلیشه‌ای به دور باشیم و با نگاه علمی، فرهنگی و هنری فعالیت‌های خودمان را در عرصه راهیان نور دنبال کنیم.
هاشمی با اشاره به ایمنی و حمل و نقل زائران راهیان نور دانشجویی خاطر نشان کرد: سیاست ما بر این است که مسیرهایی که دارای خطوط ریلی هستند، زائران توسط قطار جابه‌جا شوند و مسیرهایی که این ظرفیت را ندارند با استفاده از دو شرکت جوان‌سیر ایثار و ریل طراوت جابه‌جا شوند. خوشبختانه سپاه و بسیج نیز در این راستا همکاری خوبی داشته‌اند.
هزینه حضور در این اردوها نیز مشارکتی بین دانشگاه، دانشجو و بسیج دانشجویی تقسیم شده است که به تناسب هر یک متناوب خواهد بود. در این زمینه نیز باید از همکاری دانشگاه‌ها و روسای آن‌ها که در زمینه تأمین بودجه ما را یاری می‌کنند تشکر کرد.
به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این نشست خبری داود گودرزی مسئول سازمان بسیج دانشجویی در سخنانی بیان کرد: رسانه‌های ما باید به عملیات راهیان نور به عنوان یکی از بزرگترین فعالیت‌های فرهنگی نگاه کنند. بنابراین باید در راستای فرهنگ‌سازی و انعکاس آن در شرایطی که در تهاجم فرهنگی به سر می‌بریم فعالیت خوبی داشته باشیم.
وی افزود: همان طور که بیان شد برنامه‌ریزی ما در پایان برنامه ششم توسعه این است که 10 درصد از دانشجویان کشور در این اردوها حضور یابند. سال گذشته ما توانستیم 90 هزار دانشجو را در راهیان نور سهیم کنیم. هدف‌گذاری ما برای امسال نیز این است که 110 هزار نفر به مناطق عملیاتی دفاع مقدس سفر کنند. در همین زمینه به مناسبت‌های مختلف در سال 95 دانشجویان را به مناطق عملیاتی غرب و شمال غرب کشور اعزام کرده‌ایم. اگرچه تمرکز اعزام‌های ما بین 17 تا 25 اسفندماه و به جنوب کشور است اما تمامی یادمان‌های ما آمادگی میزبانی از زائران راهیان نور را در ایام سال دارند.
گودرزی افزود: یکی از ویژگی‌های اعزام‌های امسال این است که این حرکت به سمت تخصصی‌شدن پیش می‌رود به گونه‌ای که در زمینه انتقال و آشنایی دانشجویان رشته‌های پزشکی و مرتبط با طب، بیمارستان‌های صحرایی امام علی (ع)، امام رضا (ع) و امام حسین (ع) آمادگی میزبانی از دانشجویان رشته پزشکی را دارند،اجرای رزم شبانه، استفاده از راویان پیشکسوت نیز از دیگر ویژگی‌های این اردوها هستند.
وی با اشاره به پیوند خوردن اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی گفت: بخشی از اردوهای راهیان نور ما با اردوهای جهادی دانشجویان پیوند خورده است. به این صورت که دانشجویان ابتدا مناطق عملیاتی را بازدید می‌کنند و سپس با توجه به طرح‌هایی که دارند در قالب اردوهای جهادی وارد میدان می‌شوند. هدف‌گذاری ما در این اردوها بیشتر حول محور درختکاری و بیابان‌زدایی در راستای رفع مشکل ریزگردها و آلودگی هوای مردم شریف خوزستان خواهد بود.
گودرزی یادآور شد: سال گذشته حدود 600 نفر از دانشجویان غیرایرانی در اردوهای راهیان نور حضور یافتند که در میان این دانشجویان جوانان عراقی نیز حضور داشتند. برای امسال برنامه‌ریزی کرده‌ایم که 1000 نفر از دانشجویان غیرایرانی داخل کشور که علاقه‌مند به حضور در راهیان نور هستند اعزام شوند. چرا که مقوله مقاومت یک بحث داخلی نیست و از طرفی رشادت رزمندگان و شهدای ما به عنوان الگویی باید در اختیار سایر جوانان کشورهای اسلامی قرار بگیرد.
مسئول سازمان بسیج دانشجویی در پایان سخنانش گفت: اعضای شورای مرکزی تشکل‌های دانشجویی نیز قرار است به اردوهای راهیان نور در خلیج فارس اعزام شوند. همچنین برای دانشجویان سه استان کردستان، گلستان و زاهدان با نگاهی بر محور وحدت، اردوهای راهیان نور برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۳:۴۱

در نشست خبری راهیان نور دانشجویی کشور معاون فرهنگی وزیر علوم: دانشجویان غیرایرانی و متاهل در اولویت اعزام راهیان نور/ دومین جشنواره ملی هنر و ادبیات دفاع مقدس خرداد 96 برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور تا 10 درصد براساس برنامه ششم توسعه در سال آینده خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری راهیان نور دانشجویی کشور که صبح امروز در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد، گفت: «براساس دستورالعمل راهیان نور دانشجویی که در سال ۹۴ تصویب شد و به تائید وزیر علوم نیز رسید، اهداف برگزاری این اردوها تحکیم هویت ملی و دینی و تقویت روحیه خودباوری در دانشجویان برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی، گسترش فرهنگ ایثار، جهاد و دفاع مقدس در میان دانشجویان، معرفی شهدا به عنوان الگوهای جوان با تاکید بر نشر اندیشه و سیره شهدا و نیز تعمیق بصیرت و معنوت در میان نسل جوان دانشجو است.»
معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: «در برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی شده است تا اعزام دانشجویان از ۲ تا ۳ درصد کنونی به ۱۰ درصد کل دانشجویان کشور برسد که عددی در حدود ۵۰۰ هزار نفر می‌شود. همچنین تاکید بر این است تا دانشجویان غیرایرانی، دانشجویان متاهل و دانشجویانی که تاکنون به این سفر معنوی اعزام نشده‌اند در اولویت اعزام قرار گیرند.»
او افزود: «ستاد مرکزی راهیان نور کشور که با مشارکت بسیج دانشجویی، وزارت بهداشت، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ آزاد اسلامی، دانشگاه‌های پیام‌نور، علمی کاربردی، فنی‌و‌حرفه‌ای و فرهنگیان تشکیل شده است، قرارگاه ملی شهید علم‌الهدی نام گرفت و مسئولیت اصلی آن بر عهده وزیر علوم است. این اقدام با یک نگاه فرهنگی و بنیادی و به عنوان یک اقدام اثرگذار برنامه‌ریزی شده است.»
هاشمی گفت: «ستاد راهیان نور دانشگاه‌ها به ریاست رئیس دانشگاه و دبیری مسئول بسیج دانشجویی شکل می‌گیرد. بازدید از مراکز علمی در طول مسیر اردوها و توسعه مکانی و زمانی اردوها از جمله پیش‌بینی‌هایی است که برای اردوی راهیان نور امسال پیش‌بینی شده است. اگرچه براساس روال گذشته اعزام دانشجویان در اسفند به اوج خود می‌رسد اما یکی از مهمترین برنامه‌ریزی‌ها برای راهیان نور دانشجویی اعزام در همه فصول سال است. به همین خاطر اعزام دانشجویان در نیمه اول و دوم سال از ابتدای سال جاری در دستور کار قرار گرفته است و در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان برگزار می‌شود.»
استان‌های بوشهر و هرمزگان نیز میزبان اردوهای راهیان نور دریایی هستند
معاون فرهنگی وزیر علوم درباره نحوه اعزام دانشجویان گفت: «همه تلاش ما این است که در مسیرهایی که خطوط ریلی وجود دارد از قطار برای اعزام دانشجویان استفاده شود اما در مسیرهایی نیز که به ناچار دانشجویان باید با اتوبوس اعزام شوند تلاش کرده‌ایم که استاندارها به شدت رعایت شوند تا حفظ امنیت دانشجویان در اولویت اول باشد. در این زمینه هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری خوبی با ما داشته است.»
او به سایر فعالیت‌هایی که برای تبیین ارزش‌های دفاع مقدس در دانشگاه‌های کشور انجام می‌شود، اشاره کرد و افزود: «یکی از بارزترین این فعالیت‌ها جشنواره ملی هنر و ادبیات دفاع مقدس است که سال گذشته اولین دوره آن در ۷مهر ۹۵ برگزار شد و دومین دوره این جشنواره نیز سال آینده سوم و چهارم خرداد ۹۶ در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار می‌شود.»

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۲۲

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از تکمیل شدن ۴۷۰ پروژه دفاعی کشور با همکاری دانشگاهها خبر داد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۴۷۰ پروژه دفاعی مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور انجام و تکمیل شد و ۴۲۷ پروژه نیز در حال انجام است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر وحید احمدی در مراسم امضای توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع گفت: از اسفندماه ۱۳۹۲ همکاری های میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت علوم و وزارت دفاع سرعت ویژه‌ای گرفت و ۱۲۰۰ پروژه همکاری مشترک تعریف شد.
وی با تاکید بر اینکه توافق نامه مشترک وزارت علوم و وزارت دفاع در استمرار همکاری های گذشته است گفت: با احتساب دانش آموختگان کشور و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ۹۵۰ میلیون نفر ساعت ظرفیت پژوهشی در کشور وجود دارد که به کارگیری حتی بخشی از این ظرفیت می تواند به صنایع دفاعی کشور کمک قابل ملاحظه‌ای کند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: معمولاً در همه کشورها از جمله ایران صنایع دفاعی از بخش های بسیار پیشرفته صنعت هستند و همکاری مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی در نهایت به توسعه بیشتر کشور منجر می شود.
وی گفت: وزارت علوم و وزارت دفاع به این جمع بندی رسیده‌اند که پروژه‌های دفاعی در مرز دانش و پایه‌ای نیز به دانشگاهها واگذار شود و فقط محصول نهایی قابل استفاده هدف همکاری نباشد.پ
خبرنگار و منتشر کنند: محمدجواد آخوندی
200

۹۵/۱۲/۰۷
۲۳:۳۳

صندلی‌هایی که چشم انتظار دانشجو نشسته‌اند! تیشه "کمی‌گرایی" به ریشه آموزش عالی

"توسعه کمی آموزش عالی و کاهش تعداد داوطلبان در سال‌های اخیر"، عبارتی است که بارها در مصاحبه‌های مسئولان تکرار شده و هر از چند گاهی نیز آمار و ارقامی از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، اما کمتر کسی به تبعات چنین فرآیندی اشاره دارد، تبعاتی مانند خالی ماندن صندلی‌های دانشگاه‌ها و مراکز مختلف آموزش عالی، کاهش سطح کیفیت دانشگاه‌ها، ناکارآمدی و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، مدرک‌گرایی و... که تاثیرات منفی بسیاری را نه تنها در جامعه علمی، بلکه در پیشرفت کشور بر جای می‌گذارند.

به گزارش ایسنا، بحران "صندلی‌های خالی" در دانشگاه‌ها چندسالی است گریبان نظام آموزش عالی کشور را گرفته، اتفاقی که نشان از کاهش جمعیت دانشجویی کشور دارد. موضوعی که دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) با صراحت بر آن اذعان کرد و  با تاکید توقف گسترش کمی دانشگاه‌ها، حرکت به سمت کیفی‌گرایی آموزش را ضروری دانست و گفت: "امروز به نقطه ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا 2800 موسسه آموزش عالی در کشور داریم و باید اولویت و تقدم را بر توسعه کیفی آموزش عالی قرار دهیم، چراکه متقاضی تحصیل در آموزش عالی به ‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته‌های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد."
رشد منفی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها
در همین راستا دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم در اظهار نظری موضوع خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها را تائید و از رشد منفی پذیرش دانشجو در همه مقاطع تحصیلی نسبت به ‌سال گذشته خبر داد و افزود: "سهم دوره‌های کاردانی و کارشناسی از این کاهش 7 درصد رشد منفی، ‌کارشناسی ارشد 2 درصد رشد منفی و دکتری 8.7 درصد رشد منفی است." این اظهار نظر به طور شفاف و مستند به خالی ماندن صندلی دانشگاه‌های کشور اشاره دارد.
80 درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی خالی است
نکته قابل توجه اینکه بحران "صندلی‌های خالی"  دانشگاه‌ها بیش از اینکه دانشگاه‌های دولتی و درجه یک را تهدید کند دانشگاه‌های خصوصی و پولی را با بحران مواجه می کند، علی آهون‌منش رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی با اشاره به این نکته و با بیان اینکه 75 تا 80 درصد ظرفیت این دانشگاه‌ها خالی از دانشجو است به ایسنا گفت: در برنامه پنجم توسعه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 800 هزار نفر بود اما در حال حاضر تعداد 420 هزار دانشجو در این موسسات مشغول به تحصیل هستند و میزان ورود دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی هر سال کاهش می‌یابد بطوریکه پذیرش دانشجو در این موسسات برای سال 95 در مقایسه با سال 94 حدود 25 درصد کاهش یافته است.
این موضوع از دید مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولی برگزاری آزمون‌های کشور نیز دور نمانده و به گفته دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، "تعداد داوطلبان آزمون سراسری سال 95 نسبت به آزمون سراسری سال 94 ، 17 هزار و 961 نفر نسبت به سال 93، 171 هزار و 272 نفر ، نسبت به سال 92 ، 223 هزار و 521 نفر، نسبت به سال 91، 206 هزار و 224 نفر، نسبت به سال 90، 272 هزار و 930 نفر و نسبت به سال 89، 426 هزار و 763 نفر کمتر شده است."
سونامی" صندلی خالی" در کمین دانشگاه‌های کارآفرین
هر چند در حال حاضر صندلی‌های خالی عمدتا متعلق به دانشگاه‌های کوچک، برخی موسسات غیرانتفاعی و یا دانشگاه‌های غیر دولتی هستند اما چنانچه همین روند ادامه داشته باشد، گریبان دانشگاه‌های مادر و حتی دانشگاه‌هایی که هدف و کارکردی متفاوت از سایر دانشگاه‌ها دارند را نیز می‌گیرد.
در این زمینه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی نیز با وجود رویکرد متفاوت به آموزش عالی داشتن رویکرد مهارت‌افزایی و کارآفرینی از سونامی صندلی‌های خالی در امان نیستند، به‌طوری که چندی پیش سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی به وجود صندلی‌های خالی در این دانشگاه اشاره کرده و گفته بود "در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد. بنابراین این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پُر نشود."
دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز با مشکل صندلی خالی مواجه است و آمار ارائه شده از سوی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر اینکه برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی برای رشته‌های با آزمون 171 هزار و 692 داوطلب ثبت‌نام کردند در حالی که ظرفیت پذیرش این دوره‌ها 187 هزار و 250 نفر است، گواه این موضوع است.
در این راستا، کارشناسان پیشنهادات مختلفی را برای سامان‌دهی، کاهش کمی و افزایش کیفی آموزش عالی به وزارت علوم در دولت یازدهم ارائه کردند که توقف گسترش دانشگاه‌ها، اولویت دادن به کیفیت آموزش، راه‌اندازی رشته‌ها بر اساس نیازسنجی از جامعه، حذف رشته‌های قدیمی و ناکارآمد از طریق بازنگری رشته‌های آموزشی، نسل سوم و کارآفرین کردن دانشگاه‌ها و....از جمله آنها است.
دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایسنا وجود انواع چالش‌های نظام آموزش عالی را در ایجاد بحرانی با عنوان " صندلی‌های خالی" مرتبط دانست و  افزود: "اولین چالش این است که توسعه آموزش عالی در کشور براساس نیازهای معرفتی یا مهارتی جامعه نبوده و نوعی مدرک‌گرایی لجام‌گسیخته در جامعه ایجاد شده است؛ چرا که ارائه و کسب مدرک به هر قیمتی و بدون اینکه بدانیم در جامعه ما از لحاظ معرفتی و مهارتی چه نیازهایی وجود دارد، انجام می‌شود."
وی در ادامه تصریح کرد: "متاسفانه ما توانستیم نظام‌ها و شاخه‌های فرعی در آموزش عالی ایجاد کنیم که بعضاً این نظام‌ها در حال حاضر از لحاظ اقتصادی و اداری دچار مشکل شدند به طوری که دانشگاه‌های بزرگ با صدها هزار دانشجو که مشخص نیست چه مهارتی را می‌آموزند مواجه شده، به طوری که این مدرک‌گرایی تورمی را در حوزه آموزش عالی ایجاد کرده است."
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین با بیان اینکه نظام آموزشی ایران مبتنی بر حفظیات و تقلید از نظریات بیگانه است، تاکید کرد: "در رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و حتی برخی حوزه‌های علوم فنی با ارائه نظریاتی مواجه هستیم که کاربردی در جامعه ایران ندارند و دانشجویان این نظریات را فرا می‌گیرند اما در نهایت نمی‌دانند چه کاربردی در زندگی آنها دارد. بنابراین نظام آموزشی ما بصورت "کمی" و بدون اینکه در تامین کیفیت و در نظر گرفتن معرفت و مهارت لازم برای دانشجویان تأمل جدی کرده باشیم، گسترش یافته است."
دکتر سلیمی تاکید کرد: "دانشگاه‌های ما با خلاء جدی از لحاظ معرفتی و ظرفیت مواجه شدند اما باید به این نکته توجه کرد که بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور وجود ندارد و اگر این دانشگاه‌ها محور توسعه فعالیت‌های دانشگاهی بودند با مشکل صندلی‌های خالی مواجه نبودیم چراکه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) هیچ‌کدام از دانشگاه‌های سطح یک با بحران صندلی خالی مواجه نیستند و حتی از لحاظ معرفتی و مهارتی هم این مشکل را ندارند."
به گفته وی، "در حال حاضر دانشگاه‌های برتر هفت درصد بار آموزش عالی کشور را بر عهده دارند و 60 درصد تولید علم توسط این دانشگاه انجام می‌شود حتی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها نیز جایگاه مناسبی در جامعه دارند.بنابراین اگر سرمایه‌گذاری اصلی را بر روی دانشگاه‌های برتر بگذاریم نتیجه را سریع‌تر در بقیه زیرشاخه‌های آموزش عالی خواهیم دید."
نگاه اساتید نمونه کشوری به صندلی خالی دانشگاه‌ها
پدیده  "بحران صندلی‌های خالی"  به عنوان اصلی‌ترین چالش فعلی نظام آموزش عالی کشور،  از چشم اساتید و کارشناسان این عرصه دور نمانده و نگرانی‌هایی را در بین آنها ایجاد کرده است بطوریکه دکتر محمدرضا اختصاصی استاد نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها به عوامل مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و غیره بستگی دارد، گفت: امروزه نام وزارت علوم با علم، فناوری و پژوهش قرین شده است در حالی که کلمه فرهنگ که در گذشته جزء نام  این وزارتخانه بود حذف شده و باید با توجه بیشتر به بعد فرهنگ در دانشگاه‌ها این کلمه را احیا کنیم و اجازه ندهیم فرهنگ تحت‌الشعاع علم قرار بگیرد. متاسفانه مباحث فرهنگی دانشگاه‌ها تحت الشعاع علم زدگی قرار گفته است.
وی در ادامه اخلاق را از دیگر عوامل انگیزشی ورود به دانشگاه‌ها در جامعه می‌داند و می‌افزاید: باید به مباحث اخلاق در رشته‌های مختلف بخصوص رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها بسیار جدی‌تر و بااهمیت‌تر توجه کنیم و این موضوع در همه مباحث علمی، آموزشی و تحقیقاتی رعایت شود چراکه وضعیت فعلی اخلاق علمی در دانشگاه‌ها مطلوب یک کشور اسلامی نیست چرا که این عامل در شکل‌گیری نگرش مثبت افراد برای ورود به دانشگاه‌ها می‌تواند، تاثیرگذار باشد.
لزوم توجه به کیفی نگری از دوران مدرسه
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه یزد، آموزش کیفی باید از همان دوران مدرسه یعنی دبستان مورد توجه قرار بگیرد و در دوران دانشگاه نیز ادامه داشته باشد، چراکه علمی برای جامعه مفید است که کاربردی باشد، یعنی  نظام آموزشی به‌گونه‌ای باشد که در جهت کسب علم برای کاربرد حرکت کنیم نه علم برای علم که در آن فقط به فکر تولید مقاله و ارتقاء خود باشیم.
این استاد نمونه کشوری در ریشه‌یابی علت خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها نیز گفت: یکی دیگر از دلایل خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها این است که جامعه ما متوجه این موضوع شده‌اند که ما به نوعی دچار علم‌زدگی شده‌ایم و به این درک رسیده‌اند که دانشگاه‌ها نه‌فقط برای گرفتن مدرک بلکه برای پر کردن خلاءهای زندگی آنها کفایت نمی‌کند و مدرک دانشگاهی نمی‌تواند آینده آنها را تامین کند.
دکتر اختصاصی اضافه کرد: کیفیت آموزش در بخش‌های مختلف حتی دانشگاه‌های باکیفیت و دولتی هم نمی‌تواند زمینه‌ها و نیازهای اشتغال فارغ‌التحصیلان را تامین کند. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی توانمندی لازم را برای کارآفرینی و اشتغال را ندارند و تقریباً جامعه به سیستم آموزشی بی‌اعتماد شده‌اند. بنابراین لازم است دانشگاه‌ها بیشتر به سمت علوم تحقیقات و علمی کاربردی حرکت کند.
به گفته این استاد نمونه کشوری، یکی از راهکارهای آموزش کیفی در دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌های خصوصی که کیفیت آموزشی لازم را ندارند مورد بازنگری اساسی قرار بگیرند و رشته‌هایی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شوند که براساس نیاز جامعه تعریف شده است. اگر این موضوع جدی گرفته نشود معضل صندلی خالی دانشگاه‌ها گریبان‌گیر دانشگاه‌های دولتی درجه یک خواهند شد.
ضرورت توسعه رشته‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه
در ادامه دکتر کاظم قاسمی استاد برگزیده کشوری در سال 95، به چالش‌های آموزشی نظام آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین معضلات نظام آموزش عالی جامعه این است که این نظام متولی زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی بدون توجه به نیاز کشور توسعه یافته است. در حالی که توسعه دانشگاه‌ها و گسترش رشته‌های آموزشی باید بر مبنای نیازسنجی از جامعه باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: آموزش عالی کشور پاسخگوی تامین خواسته‌ها و نیازهای جامعه نیست و فقط دانشجویانی را تربیت می‌کند که حتی در دوره دکتری نیز نمی‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی برای خود شغل پیدا کنند. بنابراین آموزش عالی باید یک متولی مشخص داشته باشد تا بتوانند برنامه‌ریزی‌های آموزشی و صدور مجوز توسعه رشته‌ها و ایجاد دانشگاه‌های جدید را ساماندهی کنند.
بی‌اعتمادی جامعه به آموزش عالی
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر افزایش روز افزون بی‌اعتمادی جامعه نسبت به آموزش عالی، تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها نظیر پیام نور، علمی کاربردی و حتی دانشگاه‌های کوچک در شهرستان‌های دورافتاده نیز مجوز راه‌اندازی رشته‌ها در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارند. این در حالی است که این توسعه بدون توجه به نیازهای جامعه اتفاق می‌افتد ضمن اینکه لطمه جبران‌ناپذیری به کیفیت آموزش در کشور وارد می‌کنند.
به گفته دکتر قاسمی، اگرچه وزارت علوم طی سال‌های اخیر ارتقاء کیفیت آموزش را به عنوان یکی از برنامه‌های جدی دنبال می‌کند اما هنوز موفقیت چندانی در این زمینه کسب نکرده است و لازم است در این زمینه مجوز توسعه دانشگاه‌های غیردولتی را کاهش بدهیم و پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی و درجه یک صورت بگیرد،‌ چراکه این دانشگاه‌ها از لحاظ زیرساخت‌های آموزشی نظیر استاد، تجهیزات و سایر امکانات در سطح نسبتاً مطلوبی قرار دارند.
این استاد نمونه کشوری خاطرنشان کرد: باید انگیزه‌های لازم برای ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند و دانشجو این احساس را داشته باشد که دانشگاه محلی برای تحول علمی، نوآوری و یادگیری است که بعد از گذراندن دوره تحصیل می‌تواند نقش بسیار موثری در زندگی آینده او داشته باشد و ایجاد چنین انگیزه‌ای نیز فقط با ارتقاء کیفیت آموزش و برنامه‌ریزی‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه امکان‌پذیر است.
پیشنهاد تبدیل دانشگاه‌های کم دانشجو به مدرسه
دکتر قاسمی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت بسیاری از دانشگاه‌های غیردولتی و حتی دولتی در کشور بخصوص در شهرستان‌ها خالی از دانشجو است. پیشنهاد من این است که مراکز غیردولتی در این شهرها طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش امکانات آموزشی خود را در اختیار این وزارتخانه قرار بدهند چراکه این شهرستان‌ها با مشکل کمبود مدرسه مواجه هستند. همچنین توصیه می‌شود آموزش در نظام آموزش عالی همراه با پژوهش باشد تا آن کیفیت لازم و انگیزه ورود به دانشگاه‌ها در جامعه افزایش یابد.
ماموریت‌گرایی در دانشگاه‌ها اجرایی شود
در ادامه دکتر ایرج مهدوی یکی دیگر از اساتید نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نظام آموزش عالی در کشور با توجه به در اختیار داشتن سرمایه انسانی بالا و قوی می‌تواند پتانسیل علمی بسیار بالایی داشته باشد و اگر برنامه‌ریزی منسجمی صورت بگیرد با کمک این زیرساخت‌ها می‌شود به جایگاه بسیار بهتری دست یابیم.
وی در ادامه تصریح کرد: باید تمرکز خود را به این نکته که چگونه بتوانیم از سرمایه انسانی در آموزش عالی استفاده کنیم، متمرکز شود و ارتقاء کیفیت آموزش عالی به این نکته بستگی دارد که اولاً آموزش بر مبنای نیاز جامعه و براساس مدلی تعریف شود که تناسب استاد و دانشجو در آن رعایت شود.
این استاد نمونه کشوری تاکید کرد: ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند اما نوع نگاه و برنامه‌ریزی‌های ما در راستای کمی‌گرایی و باید صدور مجوزها در حوزه آموزش بر مبنای نیازهای فعلی صورت بگیرد.
به گفته دکتر مهدوی، متاسفانه ظرفیت دانشگاه‌های کشور براساس مدلی مشخص تدوین نمی‌شود. یعنی اگر ما بتوانیم در نظام آموزش عالی دانشگاه‌ها را بر مبنای ماموریت‌گرایی تعریف کنیم و به نسبت آن نیز نسبت دانشجو و استاد مشخص شود و در نهایت نظام ارزیابی و کنترل قوی نیز وجود داشته باشد، یقیناً مشکلات فعلی آموزش کشور بخصوص در حوزه خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها رفع خواهد شد و می‌توانیم از طریق آموزش به توسعه پایدار برسیم.
وی در پایان تاکید کرد: رشد افزایش پذیرش دانشگاه‌ها صرفاً شاخص مثبتی برای آموزش عالی به شمار نمی‌رود. آنچه که مهم است نوع نگاه به آموزش عالی و ماموریتی است که برای دانشگاه‌ها طراحی می‌شود، چراکه یکی از شاخص‌های ماموریت اصلی تولید علم و ثروت است و اگر این دو مقوله جدی گرفته شود بسیاری از مشکلات فعلی رفع خواهد شد.
به گزارش ایسنا؛ اگرچه پدیده یا به نوعی بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها به دلایلی از جمله تغییر هرم جمعیتی و توسعه بی‌رویه و بدون ضابطه رشته‌ها و مراکز آموزشی عالی به خصوص در دولت گذشته اتفاق افتاد، اما اگر اوضاع نابسامان آموزش عالی و هشدارهای کارشناسان این عرصه جدی گرفته نشود در آینده نزدیک این وضعیت دامنگیر دانشگاه‌های درجه یک نیز خواهد شد. حال باید دید با توجه به اذعان ضمنی مسئولان وزارت علوم نسبت به وجود "بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها" آیا برنامه‌های فعلی وزارت علوم در عرصه سامان دهی آموزش عالی نظیر طرح آمایش سرزمین، ماموریت گرایی دانشگاه‌ها، بازنگری رشته‌های تحصیلی و جایگزینی رشته های جدید با رشته های کم کاربرد و غیره می‌تواند در ساماندهی اوضاع نابسامان دانشگاه‌ها موثر باشد یا باید راهکارهای دیگری در این زمینه به کار گرفت؟

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۴۴

حجت‌الاسلام تویسرکانی در گفت‌و‌گو با تسنیم مطرح کرد تشریح برنامه‌های قرارگاه فرهنگی «راهیان نور» در جنوب کشور/ارائه آثار فرهنگی ویژه زائران خارجی

حجت‌الاسلام تویسرکانی فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور برنامه‌های فرهنگی راهیان نور جنوب کشور در ایام اسفند و فروردین را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا تویسرکانی نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفان و فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا,  استفاده از ظرفیت‌های موجود در عرصه راهیان نور به منظور ایجاد هم افزایی را وظیفه اصلی قرارگاه فرهنگی ستاد مرکزی راهیان نور کشور برشمرد و گفت: راهیان نور از صفر تا صد یک عملیات فرهنگی بزرگ و زمینه ای برای تغییر و تحول انسان ها در فضای معنوی که شهدا در آن سرزمین‌های مقدس ایجاد کرده اند, است.
وی افزود: تدبیر انجام کلیه فعالیت‌ها در عرصه راهیان نور با ستاد مرکزی راهیان نور است اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بسیج مستضعفان، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و همه مجموعه ها، وزارتخانه ها مانند  وزارت علوم,تحقیقات و فنآوری، وزارت آموزش و پرورش وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسات مردم نهاد دست به دست هم دادند تا این عملیات بزرگ فرهنگی راهیان نور که یک عملیات ملی بلکه فراملی است به نحو احسن برگزار شود.
حجت‌الاسلام تویسرکانی در خصوص برنامه های این قرارگاه در ایام اوج راهیان نور جنوب در اسفند و فروردین, اظهار کرد:امسال اختتامیه چهاردهمین جشنواره سراسری ره‌آورد سرزمین نور با مشارکت ارتش، ناجا، وزارت جهاد کشاورزی، سپاه پاسداران, سازمان بسیج, آموزش و پرورش و مجموعه ها و موسسه های مردم نهاد انقلابی در بیستم اسفند ماه همزمان با روز ملی راهیان نور در مجتمع فرهنگی شهید باکری در خرمشهر با برنامه های ویژه برگزار خواهد شد.
ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور از ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی خبر داد و افزود: افراد و زائران خارجی هرساله از نقاط مختلف جهان و با اراده, انتخاب و هزینه خود برای کسب فیض در این منطقه نورانی حضور پیدا می‌کنند. در همین زمینه در مجموعه قرارگاه فرهنگی آثار و محصولات فرهنگی که به زبان های زنده دنیا ترجمه شده شامل بروشور معرفی یادمان ها و مناطق عملیاتی, معرفی شهدای شاخص و زندگینامه آنها و دیگر تولیدات مرتبط برای این دسته از زائران در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: امسال هماهنگی هایی در رابطه با مسائل بهداشتی، پشتیبانی و رفاهی در اردوگاه‌ها, یادمان‌ها و مسیر حرکت کاروان های راهیان نور  برنامه هایی فرهنگی خاصی در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به مشکلات اخیری که مردم خوزستان با آن مواجه هستند, قرار است راهیان نور برنامه هایی هم در این رابطه داشته باشد و یک نوع کمک و مساعدت هایی توسط افراد شرکت کننده در راهیان نور می‌کنند داشته باشند.
مشارکت بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور
حجت‌الاسلام تویسرکانی ادامه داد: همچنین در این ایام با نمایشگاه های متنوع از آثار فرهنگی که شهدا و خاطراتی که شهدا به یادگار گذاشته اند و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که مردم و مخصوصاً نسل جوان بتوانند از این کتاب های مربوط به دفاع مقدس بهترین استفاده را کنند که بسیاری از این کتابها به تقریض  مقام معظم رهبری مبارک شده اند, در معرض استفاده و فروش زائران در یادمان‌ها و اردوگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور با اشاره به فعالیت‌ بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور اظهار کرد: در سراسر کشور موسسات مردم نهادی وجود دارد که در عرصه راهیان نور تلاش می کنند, در قالب یک شبکه سراسری به نام  شبکه مردمی «وارثون» در عرصه فرهنگی راهیان نور با ارائه آثاری همچون کتاب، نوشت افزار، عکس، پوستر، سی دی, محصولات فرهنگی برای کودکان، نوجوانان و جوانان فعالیت‌ می کنند که قرارگاه فرهنگی این فعالیت‌ها  را ساماندهی کرده  و زمینه حضور این مؤسسات را به صورت منسجم در سرزمین دفاع مقدس فراهم می کند.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۵:۲۱

حجت‌الاسلام تویسرکانی بیان کرد؛ تشریح برنامه‌های قرارگاه فرهنگی «راهیان نور» در جنوب کشور

فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور برنامه‌های فرهنگی راهیان نور جنوب کشور در ایام اسفند و فروردین را تشریح کرد.

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا تویسرکانی نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفان و فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور استفاده از ظرفیت‌های موجود در عرصه راهیان نور به منظور ایجاد هم افزایی را وظیفه اصلی قرارگاه فرهنگی ستاد مرکزی راهیان نور کشور برشمرد و گفت: راهیان نور از صفر تا صد یک عملیات فرهنگی بزرگ و زمینه ای برای تغییر و تحول انسان ها در فضای معنوی که شهدا در آن سرزمین‌های مقدس ایجاد کرده اند، است.
وی افزود: تدبیر انجام کلیه فعالیت‌ها در عرصه راهیان نور با ستاد مرکزی راهیان نور است اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بسیج مستضعفان، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و همه مجموعه ها، وزارتخانه ها مانند  وزارت علوم,تحقیقات و فنآوری، وزارت آموزش و پرورش وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسات مردم نهاد دست به دست هم دادند تا این عملیات بزرگ فرهنگی راهیان نور که یک عملیات ملی بلکه فراملی است به نحو احسن برگزار شود.
حجت‌الاسلام تویسرکانی در خصوص برنامه های این قرارگاه در ایام اوج راهیان نور جنوب در اسفند و فروردین, اظهار کرد:امسال اختتامیه چهاردهمین جشنواره سراسری ره‌آورد سرزمین نور با مشارکت ارتش، ناجا، وزارت جهاد کشاورزی، سپاه پاسداران, سازمان بسیج, آموزش و پرورش و مجموعه ها و موسسه های مردم نهاد انقلابی در بیستم اسفند ماه همزمان با روز ملی راهیان نور در مجتمع فرهنگی شهید باکری در خرمشهر با برنامه های ویژه برگزار خواهد شد.
ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور از ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی خبر داد و افزود: افراد و زائران خارجی هرساله از نقاط مختلف جهان و با اراده, انتخاب و هزینه خود برای کسب فیض در این منطقه نورانی حضور پیدا می‌کنند. در همین زمینه در مجموعه قرارگاه فرهنگی آثار و محصولات فرهنگی که به زبان های زنده دنیا ترجمه شده شامل بروشور معرفی یادمان ها و مناطق عملیاتی, معرفی شهدای شاخص و زندگینامه آنها و دیگر تولیدات مرتبط برای این دسته از زائران در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: امسال هماهنگی هایی در رابطه با مسائل بهداشتی، پشتیبانی و رفاهی در اردوگاه‌ها, یادمان‌ها و مسیر حرکت کاروان های راهیان نور  برنامه هایی فرهنگی خاصی در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به مشکلات اخیری که مردم خوزستان با آن مواجه هستند, قرار است راهیان نور برنامه هایی هم در این رابطه داشته باشد و یک نوع کمک و مساعدت هایی توسط افراد شرکت کننده در راهیان نور می‌کنند داشته باشند.
مشارکت بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور
حجت‌الاسلام تویسرکانی ادامه داد: همچنین در این ایام با نمایشگاه های متنوع از آثار فرهنگی که شهدا و خاطراتی که شهدا به یادگار گذاشته اند و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که مردم و مخصوصاً نسل جوان بتوانند از این کتاب های مربوط به دفاع مقدس بهترین استفاده را کنند که بسیاری از این کتابها به تقریض  مقام معظم رهبری مبارک شده اند, در معرض استفاده و فروش زائران در یادمان‌ها و اردوگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور با اشاره به فعالیت‌ بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور اظهار کرد: در سراسر کشور موسسات مردم نهادی وجود دارد که در عرصه راهیان نور تلاش می کنند, در قالب یک شبکه سراسری به نام  شبکه مردمی «وارثون» در عرصه فرهنگی راهیان نور با ارائه آثاری همچون کتاب، نوشت افزار، عکس، پوستر، سی دی, محصولات فرهنگی برای کودکان، نوجوانان و جوانان فعالیت‌ می کنند که قرارگاه فرهنگی این فعالیت‌ها را ساماندهی کرده  و زمینه حضور این مؤسسات را به صورت منسجم در سرزمین دفاع مقدس فراهم می کند.
 
منبع: تسنیم

۹۵/۱۲/۰۸
۰۸:۳۸

حضور معاون وزیر علوم در پارک علم و فناوری البرز

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با حضور در پارک علم و فناوری البرز با بخش های مختلف این پارک آشنا شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، دکتر وحید احمدی صبح امروز یکشنبه با حضور در پارک علم و فناوری البرز از بخش های مختلف این پارک دیدن کرد.
این دیدار با حضور مهندس عطالله ربانی رییس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی و روسای پژوهشگاه های پارک علم و فناوری صورت گرفت.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۵۹

از سوي معاون وزير علوم ؛ اولويت‌هاي اعزام دانشجويان به اردوهاي راهيان نور اعلام شد

معاون فرهنگي وزير علوم گفت: اولويت‌ها براي اعزام دانشجويان به اردوهاي راهيان نور با دانشجويان غيرايراني، دانشجويان متأهل و دانشجوياني است که تاکنون در اين اردوها شرکت نکرده‌اند.به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سيدضياء هاشمي  در نشست مشترک داود گودرزي رئيس بسيج دانشجويي کشور درباره اردوي راهيان نور دانشجويي گفت: دستورالعمل اردوهاي 
راهيان نور دانشجويي در سال 94 تصويب و با تاييد وزير علوم به دانشگاه ها 
ابلاغ شد.وي ادامه داد: اردوهاي راهيان نور داراي اهدافي بود که مي توان به تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، گسترش فرهنگ ايثار و جهاد ميان دانشجويان، معرفي شهداء به عنوان الگوهاي ماندگار و افزايش معرفت دانشجويان اشاره کرد.وي ادامه داد: در پايان برنامه ششم بايد تعداد اعزام دانشجويان به اردوهاي راهيان نور، سالانه به 10 درصد افزايش پيدا کند و اين مستلزم اين است که ما اين تعداد اعزام‌هاي خود را افزايش دهيم.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۰:۰۳

اولویت‌های اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور اعلام شد

سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم در نشست مشترک با داود گودرزی، رئیس بسیج دانشجویی کشور درباره اردوی راهیان نور دانشجویی گفت: «دستورالعمل این اردوها در سال 94 تصویب و با تایید وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد. اولویت‌ با دانشجویان غیرایرانی، متاهلان و دانشجویانی است که تاکنون در این اردوها شرکت نکرده‌اند.»

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۲۲

معاون فرهنگی وزارت علوم عنوان کرد: دریافت 20 درصد هزینه راهیان نور از دانشجویان/برنامه‌ریزی برای اعزام 500 هزار دانشجو

معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: به دانشگاه های کشور تاکید شده تا نصف هزینه های اعزام دانشجویان به سفر راهیان نور را تامین کنند. همچنین 30 درصد برعهده بسیج دانشجویی و 20 درصد باقی مانده نیز برعهده خود دانشجویان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، ضیاء هاشمی در نشست خبری راهیان نور دانشجویی کشور که صبح امروز در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد با بیان این مطلب افزود: بر اساس دستورالعمل راهیان نور دانشجویی که در سال 94 تصویب شد و به تائید وزیر علوم نیز رسید اهداف برگزاری برگزاری این اردوها عبارتند از تحکیم هویت ملی و دینی و تقویت روحیه خودباوری در دانشجویان برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی ، گسرش فرهنگ ایثار، جهاد و دفاع مقدس در میان دانشجویان، معرفی شهدا به عنوان الگوهای جوان با تاکید بر نشر اندیشه و سیره شهدا، تعمیق بصیرت و معنوت در میان نسل جوان دانشجو.
وی اظهار داشت: برای برگزاری این اردوها ستاد مرکزی تشکیل شد که قرار گاه ملی شهید علم الهدی نام گرفت و مسئولیت اصلی آن بر عهده وزیر علوم است. این اقدام با یک نگاه فرهنگی و بنیادی و به عنوان یک اقدام هم و اثرگذار برنامه ریزی شده است.
معاون فرهنگی وزیر علوم خاطر نشان کرد: در برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شده تا اعزام دانشجویان از 2 تا 3 درصد کنونی به 10 درصد کل دانشجویان کشور برسد که عددی در حدود 500 هزار نفر خواهد شد. همچنین تاکید بر این است تا دانشجویان غیر ایرانی ، دانشجویان متاهل و دانشجویانی که تا کنون به این سفر معنوی اعزام نشده اند در راس اعزام قرار گیرند.
هاشمی ادامه داد: بازدید در مراکز علمی در طول مسیر اردوها و توسعه مکانی و زمانی اردوها از جمله پیش بینی هایی است که برای اردوی راهیان نور سال جاری پیش بینی شده است.
وی تاکید کرد: اگرچه بر اساس روال گذشته اعزام دانشجویان در اسفند ماه به اوج خود می رسد اما یکی از مهمترین برنامه ریزی ها برای راهیان نور دانشجویی اعزام در تمامی فصول سال است. به همین خاطر اعزام دانشجویان در نیمه اول و دوم سال از ابتدای سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.
معاون فرهنگی وزیر علوم در پاسخ به این سوال که نحوه اعزام دانشجویان به چه صورت خواهد بود گفت:تمام تلاش ما این است که در مسیرهایی که خطوط ریلی وجود دارد از قطار برای اعزام دانشجویان استفاده شود اما در مسیرهایی نیز که به ناچار دانشجویان باید با اتوبوس اعزام شوند تلاش کرده ایم که استاندارها به شدت رعایت شوند تا حفظ امنیت دانشجویان در اولویت اول باشد . در این زمینه هم سپاه همکاری خوبی با ما داشته است.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۴۰

تیشه "کمی‌گرایی" به ریشه آموزش عالی

اقتصاد ایران: "توسعه کمی آموزش عالی و کاهش تعداد داوطلبان در سال‌های اخیر"، عبارتی است که بارها در مصاحبه‌های مسئولان تکرار شده و هر از چند گاهی نیز آمار و ارقامی از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، اما کمتر کسی به تبعات چنین فرآیندی اشاره دارد، تبعاتی مانند خالی ماندن صندلی‌های دانشگاه‌ها و مراکز مختلف آموزش عالی، کاهش سطح کیفیت دانشگاه‌ها، ناکارآمدی و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، مدرک‌گرایی و... که تاثیرات منفی بسیاری را نه تنها در جامعه علمی، بلکه در پیشرفت کشور بر جای می‌گذارند.

به گزارش ایسنا، بحران "صندلی‌های خالی" در دانشگاه‌ها چندسالی است گریبان نظام آموزش عالی کشور را گرفته، اتفاقی که نشان از کاهش جمعیت دانشجویی کشور دارد. موضوعی که دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) با صراحت بر آن اذعان کرد و با تاکید توقف گسترش کمی دانشگاه‌ها، حرکت به سمت کیفی‌گرایی آموزش را ضروری دانست و گفت: "امروز به نقطه ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا 2800 موسسه آموزش عالی در کشور داریم و باید اولویت و تقدم را بر توسعه کیفی آموزش عالی قرار دهیم، چراکه متقاضی تحصیل در آموزش عالی به ‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته‌های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد."
رشد منفی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها
در همین راستا دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم در اظهار نظری موضوع خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها را تائید و از رشد منفی پذیرش دانشجو در همه مقاطع تحصیلی نسبت به ‌سال گذشته خبر داد و افزود: "سهم دوره‌های کاردانی و کارشناسی از این کاهش 7 درصد رشد منفی، ‌کارشناسی ارشد 2 درصد رشد منفی و دکتری 8.7 درصد رشد منفی است." این اظهار نظر به طور شفاف و مستند به خالی ماندن صندلی دانشگاه‌های کشور اشاره دارد.
80 درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی خالی است
نکته قابل توجه اینکه بحران "صندلی‌های خالی" دانشگاه‌ها بیش از اینکه دانشگاه‌های دولتی و درجه یک را تهدید کند دانشگاه‌های خصوصی و پولی را با بحران مواجه می کند، علی آهون‌منش رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی با اشاره به این نکته و با بیان اینکه 75 تا 80 درصد ظرفیت این دانشگاه‌ها خالی از دانشجو است به ایسنا گفت: در برنامه پنجم توسعه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 800 هزار نفر بود اما در حال حاضر تعداد 420 هزار دانشجو در این موسسات مشغول به تحصیل هستند و میزان ورود دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی هر سال کاهش می‌یابد بطوریکه پذیرش دانشجو در این موسسات برای سال 95 در مقایسه با سال 94 حدود 25 درصد کاهش یافته است.
این موضوع از دید مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولی برگزاری آزمون‌های کشور نیز دور نمانده و به گفته دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، "تعداد داوطلبان آزمون سراسری سال 95 نسبت به آزمون سراسری سال 94 ، 17 هزار و 961 نفر نسبت به سال 93، 171 هزار و 272 نفر ، نسبت به سال 92 ، 223 هزار و 521 نفر، نسبت به سال 91، 206 هزار و 224 نفر، نسبت به سال 90، 272 هزار و 930 نفر و نسبت به سال 89، 426 هزار و 763 نفر کمتر شده است."
سونامی" صندلی خالی" در کمین دانشگاه‌های کارآفرین
هر چند در حال حاضر صندلی‌های خالی عمدتا متعلق به دانشگاه‌های کوچک، برخی موسسات غیرانتفاعی و یا دانشگاه‌های غیر دولتی هستند اما چنانچه همین روند ادامه داشته باشد، گریبان دانشگاه‌های مادر و حتی دانشگاه‌هایی که هدف و کارکردی متفاوت از سایر دانشگاه‌ها دارند را نیز می‌گیرد.
در این زمینه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی نیز با وجود رویکرد متفاوت به آموزش عالی داشتن رویکرد مهارت‌افزایی و کارآفرینی از سونامی صندلی‌های خالی در امان نیستند، به‌طوری که چندی پیش سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی به وجود صندلی‌های خالی در این دانشگاه اشاره کرده و گفته بود "در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد. بنابراین این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پُر نشود."
دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز با مشکل صندلی خالی مواجه است و آمار ارائه شده از سوی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر اینکه برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی برای رشته‌های با آزمون 171 هزار و 692 داوطلب ثبت‌نام کردند در حالی که ظرفیت پذیرش این دوره‌ها 187 هزار و 250 نفر است، گواه این موضوع است.
در این راستا، کارشناسان پیشنهادات مختلفی را برای سامان‌دهی، کاهش کمی و افزایش کیفی آموزش عالی به وزارت علوم در دولت یازدهم ارائه کردند که توقف گسترش دانشگاه‌ها، اولویت دادن به کیفیت آموزش، راه‌اندازی رشته‌ها بر اساس نیازسنجی از جامعه، حذف رشته‌های قدیمی و ناکارآمد از طریق بازنگری رشته‌های آموزشی، نسل سوم و کارآفرین کردن دانشگاه‌ها و....از جمله آنها است.
دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایسنا وجود انواع چالش‌های نظام آموزش عالی را در ایجاد بحرانی با عنوان " صندلی‌های خالی" مرتبط دانست و افزود: "اولین چالش این است که توسعه آموزش عالی در کشور براساس نیازهای معرفتی یا مهارتی جامعه نبوده و نوعی مدرک‌گرایی لجام‌گسیخته در جامعه ایجاد شده است؛ چرا که ارائه و کسب مدرک به هر قیمتی و بدون اینکه بدانیم در جامعه ما از لحاظ معرفتی و مهارتی چه نیازهایی وجود دارد، انجام می‌شود."
وی در ادامه تصریح کرد: "متاسفانه ما توانستیم نظام‌ها و شاخه‌های فرعی در آموزش عالی ایجاد کنیم که بعضاً این نظام‌ها در حال حاضر از لحاظ اقتصادی و اداری دچار مشکل شدند به طوری که دانشگاه‌های بزرگ با صدها هزار دانشجو که مشخص نیست چه مهارتی را می‌آموزند مواجه شده، به طوری که این مدرک‌گرایی تورمی را در حوزه آموزش عالی ایجاد کرده است."
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین با بیان اینکه نظام آموزشی ایران مبتنی بر حفظیات و تقلید از نظریات بیگانه است، تاکید کرد: "در رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و حتی برخی حوزه‌های علوم فنی با ارائه نظریاتی مواجه هستیم که کاربردی در جامعه ایران ندارند و دانشجویان این نظریات را فرا می‌گیرند اما در نهایت نمی‌دانند چه کاربردی در زندگی آنها دارد. بنابراین نظام آموزشی ما بصورت "کمی" و بدون اینکه در تامین کیفیت و در نظر گرفتن معرفت و مهارت لازم برای دانشجویان تأمل جدی کرده باشیم، گسترش یافته است."
دکتر سلیمی تاکید کرد: "دانشگاه‌های ما با خلاء جدی از لحاظ معرفتی و ظرفیت مواجه شدند اما باید به این نکته توجه کرد که بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور وجود ندارد و اگر این دانشگاه‌ها محور توسعه فعالیت‌های دانشگاهی بودند با مشکل صندلی‌های خالی مواجه نبودیم چراکه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) هیچ‌کدام از دانشگاه‌های سطح یک با بحران صندلی خالی مواجه نیستند و حتی از لحاظ معرفتی و مهارتی هم این مشکل را ندارند."
به گفته وی، "در حال حاضر دانشگاه‌های برتر هفت درصد بار آموزش عالی کشور را بر عهده دارند و 60 درصد تولید علم توسط این دانشگاه انجام می‌شود حتی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها نیز جایگاه مناسبی در جامعه دارند.بنابراین اگر سرمایه‌گذاری اصلی را بر روی دانشگاه‌های برتر بگذاریم نتیجه را سریع‌تر در بقیه زیرشاخه‌های آموزش عالی خواهیم دید."
نگاه اساتید نمونه کشوری به صندلی خالی دانشگاه‌ها
پدیده "بحران صندلی‌های خالی" به عنوان اصلی‌ترین چالش فعلی نظام آموزش عالی کشور، از چشم اساتید و کارشناسان این عرصه دور نمانده و نگرانی‌هایی را در بین آنها ایجاد کرده است بطوریکه دکتر محمدرضا اختصاصی استاد نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها به عوامل مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و غیره بستگی دارد، گفت: امروزه نام وزارت علوم با علم، فناوری و پژوهش قرین شده است در حالی که کلمه فرهنگ که در گذشته جزء نام این وزارتخانه بود حذف شده و باید با توجه بیشتر به بعد فرهنگ در دانشگاه‌ها این کلمه را احیا کنیم و اجازه ندهیم فرهنگ تحت‌الشعاع علم قرار بگیرد. متاسفانه مباحث فرهنگی دانشگاه‌ها تحت الشعاع علم زدگی قرار گفته است.
وی در ادامه اخلاق را از دیگر عوامل انگیزشی ورود به دانشگاه‌ها در جامعه می‌داند و می‌افزاید: باید به مباحث اخلاق در رشته‌های مختلف بخصوص رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها بسیار جدی‌تر و بااهمیت‌تر توجه کنیم و این موضوع در همه مباحث علمی، آموزشی و تحقیقاتی رعایت شود چراکه وضعیت فعلی اخلاق علمی در دانشگاه‌ها مطلوب یک کشور اسلامی نیست چرا که این عامل در شکل‌گیری نگرش مثبت افراد برای ورود به دانشگاه‌ها می‌تواند، تاثیرگذار باشد.
لزوم توجه به کیفی نگری از دوران مدرسه
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه یزد، آموزش کیفی باید از همان دوران مدرسه یعنی دبستان مورد توجه قرار بگیرد و در دوران دانشگاه نیز ادامه داشته باشد، چراکه علمی برای جامعه مفید است که کاربردی باشد، یعنی نظام آموزشی به‌گونه‌ای باشد که در جهت کسب علم برای کاربرد حرکت کنیم نه علم برای علم که در آن فقط به فکر تولید مقاله و ارتقاء خود باشیم.
این استاد نمونه کشوری در ریشه‌یابی علت خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها نیز گفت: یکی دیگر از دلایل خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها این است که جامعه ما متوجه این موضوع شده‌اند که ما به نوعی دچار علم‌زدگی شده‌ایم و به این درک رسیده‌اند که دانشگاه‌ها نه‌فقط برای گرفتن مدرک بلکه برای پر کردن خلاءهای زندگی آنها کفایت نمی‌کند و مدرک دانشگاهی نمی‌تواند آینده آنها را تامین کند.
دکتر اختصاصی اضافه کرد: کیفیت آموزش در بخش‌های مختلف حتی دانشگاه‌های باکیفیت و دولتی هم نمی‌تواند زمینه‌ها و نیازهای اشتغال فارغ‌التحصیلان را تامین کند. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی توانمندی لازم را برای کارآفرینی و اشتغال را ندارند و تقریباً جامعه به سیستم آموزشی بی‌اعتماد شده‌اند. بنابراین لازم است دانشگاه‌ها بیشتر به سمت علوم تحقیقات و علمی کاربردی حرکت کند.
به گفته این استاد نمونه کشوری، یکی از راهکارهای آموزش کیفی در دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌های خصوصی که کیفیت آموزشی لازم را ندارند مورد بازنگری اساسی قرار بگیرند و رشته‌هایی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شوند که براساس نیاز جامعه تعریف شده است. اگر این موضوع جدی گرفته نشود معضل صندلی خالی دانشگاه‌ها گریبان‌گیر دانشگاه‌های دولتی درجه یک خواهند شد.
ضرورت توسعه رشته‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه
در ادامه دکتر کاظم قاسمی استاد برگزیده کشوری در سال 95، به چالش‌های آموزشی نظام آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین معضلات نظام آموزش عالی جامعه این است که این نظام متولی زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی بدون توجه به نیاز کشور توسعه یافته است. در حالی که توسعه دانشگاه‌ها و گسترش رشته‌های آموزشی باید بر مبنای نیازسنجی از جامعه باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: آموزش عالی کشور پاسخگوی تامین خواسته‌ها و نیازهای جامعه نیست و فقط دانشجویانی را تربیت می‌کند که حتی در دوره دکتری نیز نمی‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی برای خود شغل پیدا کنند. بنابراین آموزش عالی باید یک متولی مشخص داشته باشد تا بتوانند برنامه‌ریزی‌های آموزشی و صدور مجوز توسعه رشته‌ها و ایجاد دانشگاه‌های جدید را ساماندهی کنند.
بی‌اعتمادی جامعه به آموزش عالی
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر افزایش روز افزون بی‌اعتمادی جامعه نسبت به آموزش عالی، تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها نظیر پیام نور، علمی کاربردی و حتی دانشگاه‌های کوچک در شهرستان‌های دورافتاده نیز مجوز راه‌اندازی رشته‌ها در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارند. این در حالی است که این توسعه بدون توجه به نیازهای جامعه اتفاق می‌افتد ضمن اینکه لطمه جبران‌ناپذیری به کیفیت آموزش در کشور وارد می‌کنند.
به گفته دکتر قاسمی، اگرچه وزارت علوم طی سال‌های اخیر ارتقاء کیفیت آموزش را به عنوان یکی از برنامه‌های جدی دنبال می‌کند اما هنوز موفقیت چندانی در این زمینه کسب نکرده است و لازم است در این زمینه مجوز توسعه دانشگاه‌های غیردولتی را کاهش بدهیم و پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی و درجه یک صورت بگیرد،‌ چراکه این دانشگاه‌ها از لحاظ زیرساخت‌های آموزشی نظیر استاد، تجهیزات و سایر امکانات در سطح نسبتاً مطلوبی قرار دارند.
این استاد نمونه کشوری خاطرنشان کرد: باید انگیزه‌های لازم برای ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند و دانشجو این احساس را داشته باشد که دانشگاه محلی برای تحول علمی، نوآوری و یادگیری است که بعد از گذراندن دوره تحصیل می‌تواند نقش بسیار موثری در زندگی آینده او داشته باشد و ایجاد چنین انگیزه‌ای نیز فقط با ارتقاء کیفیت آموزش و برنامه‌ریزی‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه امکان‌پذیر است.
پیشنهاد تبدیل دانشگاه‌های کم دانشجو به مدرسه
دکتر قاسمی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت بسیاری از دانشگاه‌های غیردولتی و حتی دولتی در کشور بخصوص در شهرستان‌ها خالی از دانشجو است. پیشنهاد من این است که مراکز غیردولتی در این شهرها طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش امکانات آموزشی خود را در اختیار این وزارتخانه قرار بدهند چراکه این شهرستان‌ها با مشکل کمبود مدرسه مواجه هستند. همچنین توصیه می‌شود آموزش در نظام آموزش عالی همراه با پژوهش باشد تا آن کیفیت لازم و انگیزه ورود به دانشگاه‌ها در جامعه افزایش یابد.
ماموریت‌گرایی در دانشگاه‌ها اجرایی شود
در ادامه دکتر ایرج مهدوی یکی دیگر از اساتید نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نظام آموزش عالی در کشور با توجه به در اختیار داشتن سرمایه انسانی بالا و قوی می‌تواند پتانسیل علمی بسیار بالایی داشته باشد و اگر برنامه‌ریزی منسجمی صورت بگیرد با کمک این زیرساخت‌ها می‌شود به جایگاه بسیار بهتری دست یابیم.
وی در ادامه تصریح کرد: باید تمرکز خود را به این نکته که چگونه بتوانیم از سرمایه انسانی در آموزش عالی استفاده کنیم، متمرکز شود و ارتقاء کیفیت آموزش عالی به این نکته بستگی دارد که اولاً آموزش بر مبنای نیاز جامعه و براساس مدلی تعریف شود که تناسب استاد و دانشجو در آن رعایت شود.
این استاد نمونه کشوری تاکید کرد: ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند اما نوع نگاه و برنامه‌ریزی‌های ما در راستای کمی‌گرایی و باید صدور مجوزها در حوزه آموزش بر مبنای نیازهای فعلی صورت بگیرد.
به گفته دکتر مهدوی، متاسفانه ظرفیت دانشگاه‌های کشور براساس مدلی مشخص تدوین نمی‌شود. یعنی اگر ما بتوانیم در نظام آموزش عالی دانشگاه‌ها را بر مبنای ماموریت‌گرایی تعریف کنیم و به نسبت آن نیز نسبت دانشجو و استاد مشخص شود و در نهایت نظام ارزیابی و کنترل قوی نیز وجود داشته باشد، یقیناً مشکلات فعلی آموزش کشور بخصوص در حوزه خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها رفع خواهد شد و می‌توانیم از طریق آموزش به توسعه پایدار برسیم.
وی در پایان تاکید کرد: رشد افزایش پذیرش دانشگاه‌ها صرفاً شاخص مثبتی برای آموزش عالی به شمار نمی‌رود. آنچه که مهم است نوع نگاه به آموزش عالی و ماموریتی است که برای دانشگاه‌ها طراحی می‌شود، چراکه یکی از شاخص‌های ماموریت اصلی تولید علم و ثروت است و اگر این دو مقوله جدی گرفته شود بسیاری از مشکلات فعلی رفع خواهد شد.
به گزارش ایسنا؛ اگرچه پدیده یا به نوعی بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها به دلایلی از جمله تغییر هرم جمعیتی و توسعه بی‌رویه و بدون ضابطه رشته‌ها و مراکز آموزشی عالی به خصوص در دولت گذشته اتفاق افتاد، اما اگر اوضاع نابسامان آموزش عالی و هشدارهای کارشناسان این عرصه جدی گرفته نشود در آینده نزدیک این وضعیت دامنگیر دانشگاه‌های درجه یک نیز خواهد شد. حال باید دید با توجه به اذعان ضمنی مسئولان وزارت علوم نسبت به وجود "بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها" آیا برنامه‌های فعلی وزارت علوم در عرصه سامان دهی آموزش عالی نظیر طرح آمایش سرزمین، ماموریت گرایی دانشگاه‌ها، بازنگری رشته‌های تحصیلی و جایگزینی رشته های جدید با رشته های کم کاربرد و غیره می‌تواند در ساماندهی اوضاع نابسامان دانشگاه‌ها موثر باشد یا باید راهکارهای دیگری در این زمینه به کار گرفت؟
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۸
۰۳:۲۰

گزارش تصویری نشست خبری اردوهای راهیان نور دانشجویی

نشست خبری افتتاحیه اردوهای راهیان نور دانشجویی صبح امروز با حضور دکتر ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم و داوود گودرزی مسئول بسیج دانشجویی در مجتمع فرهنگی 13 آبان برگزار شد./ عکس: محمد مهدی کرباسیه

برای مشاهده عکس در سایز بزرگ لطفا بر روی آن کلیک نمایید

۹۵/۱۲/۰۷
۱۴:۰۴

حجت‌الاسلام تویسرکانی مطرح کرد تشریح برنامه‌های قرارگاه فرهنگی «راهیان نور»

حجت‌الاسلام تویسرکانی فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور برنامه‌های فرهنگی راهیان نور جنوب کشور در ایام اسفند و فروردین را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا تویسرکانی نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفان و فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور, استفاده از ظرفیت‌های موجود در عرصه راهیان نور به منظور ایجاد هم افزایی را وظیفه اصلی قرارگاه فرهنگی ستاد مرکزی راهیان نور کشور برشمرد و گفت: راهیان نور از صفر تا صد یک عملیات فرهنگی بزرگ و زمینه ای برای تغییر و تحول انسان ها در فضای معنوی که شهدا در آن سرزمین‌های مقدس ایجاد کرده اند, است.
وی افزود: تدبیر انجام کلیه فعالیت‌ها در عرصه راهیان نور با ستاد مرکزی راهیان نور است اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بسیج مستضعفان، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و همه مجموعه ها، وزارتخانه ها مانند وزارت علوم,تحقیقات و فنآوری، وزارت آموزش و پرورش وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسات مردم نهاد دست به دست هم دادند تا این عملیات بزرگ فرهنگی راهیان نور که یک عملیات ملی بلکه فراملی است به نحو احسن برگزار شود.
حجت‌الاسلام تویسرکانی در خصوص برنامه های این قرارگاه در ایام اوج راهیان نور جنوب در اسفند و فروردین, اظهار کرد:امسال اختتامیه چهاردهمین جشنواره سراسری ره‌آورد سرزمین نور با مشارکت ارتش، ناجا، وزارت جهاد کشاورزی، سپاه پاسداران, سازمان بسیج, آموزش و پرورش و مجموعه ها و موسسه های مردم نهاد انقلابی در بیستم اسفند ماه همزمان با روز ملی راهیان نور در مجتمع فرهنگی شهید باکری در خرمشهر با برنامه های ویژه برگزار خواهد شد.
ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور از ارائه و تدوین آثار فرهنگی برای زائران خارجی خبر داد و افزود: افراد و زائران خارجی هرساله از نقاط مختلف جهان و با اراده, انتخاب و هزینه خود برای کسب فیض در این منطقه نورانی حضور پیدا می‌کنند. در همین زمینه در مجموعه قرارگاه فرهنگی آثار و محصولات فرهنگی که به زبان های زنده دنیا ترجمه شده شامل بروشور معرفی یادمان ها و مناطق عملیاتی, معرفی شهدای شاخص و زندگینامه آنها و دیگر تولیدات مرتبط برای این دسته از زائران در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: امسال هماهنگی هایی در رابطه با مسائل بهداشتی، پشتیبانی و رفاهی در اردوگاه‌ها, یادمان‌ها و مسیر حرکت کاروان های راهیان نور برنامه هایی فرهنگی خاصی در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به مشکلات اخیری که مردم خوزستان با آن مواجه هستند, قرار است راهیان نور برنامه هایی هم در این رابطه داشته باشد و یک نوع کمک و مساعدت هایی توسط افراد شرکت کننده در راهیان نور می‌کنند داشته باشند.
مشارکت بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور
حجت‌الاسلام تویسرکانی ادامه داد: همچنین در این ایام با نمایشگاه های متنوع از آثار فرهنگی که شهدا و خاطراتی که شهدا به یادگار گذاشته اند و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که مردم و مخصوصاً نسل جوان بتوانند از این کتاب های مربوط به دفاع مقدس بهترین استفاده را کنند که بسیاری از این کتابها به تقریض مقام معظم رهبری مبارک شده اند, در معرض استفاده و فروش زائران در یادمان‌ها و اردوگاه‌ها قرار خواهد گرفت.
فرمانده قرارگاه فرهنگی راهیان نور کشور با اشاره به فعالیت‌ بیش از 100 مؤسسه مردم نهاد در جریان عظیم راهیان نور اظهار کرد: در سراسر کشور موسسات مردم نهادی وجود دارد که در عرصه راهیان نور تلاش می کنند, در قالب یک شبکه سراسری به نام شبکه مردمی «وارثون» در عرصه فرهنگی راهیان نور با ارائه آثاری همچون کتاب، نوشت افزار، عکس، پوستر، سی دی, محصولات فرهنگی برای کودکان، نوجوانان و جوانان فعالیت‌ می کنند که قرارگاه فرهنگی این فعالیت‌ها را ساماندهی کرده و زمینه حضور این مؤسسات را به صورت منسجم در سرزمین دفاع مقدس فراهم می کند.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۲۳

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از تکمیل شدن 470 پروژه دفاعی کشور با همکاری دانشگاهها خبر داد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از سال 1392 تاکنون 470 پروژه دفاعی مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور انجام و تکمیل شد و 427 پروژه نیز در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در مراسم امضای توافق نامه توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری میان وزارت علوم و وزارت دفاع گفت: از اسفندماه 1392 همکاری های میان دانشگاهها و صنایع دفاعی کشور با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت علوم و وزارت دفاع سرعت ویژه‌ای گرفت و 1200 پروژه همکاری مشترک تعریف شد.
وی با تاکید بر اینکه توافق نامه مشترک وزارت علوم و وزارت دفاع در استمرار همکاری های گذشته است گفت: با احتساب دانش آموختگان کشور و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی 950 میلیون نفر ساعت ظرفیت پژوهشی در کشور وجود دارد که به کارگیری حتی بخشی از این ظرفیت می تواند به صنایع دفاعی کشور کمک قابل ملاحظه‌ای کند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: معمولاً در همه کشورها از جمله ایران صنایع دفاعی از بخش های بسیار پیشرفته صنعت هستند و همکاری مشترک میان دانشگاهها و صنایع دفاعی در نهایت به توسعه بیشتر کشور منجر می شود.
وی گفت: وزارت علوم و وزارت دفاع به این جمع بندی رسیده‌اند که پروژه‌های دفاعی در مرز دانش و پایه‌ای نیز به دانشگاهها واگذار شود و فقط محصول نهایی قابل استفاده هدف همکاری نباشد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۳۰

هفته فیلم مستند اجتماعی در 95 دانشگاه کشور برگزار می‌شود

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برگزاری هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌های کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر وحید شالچی، در نشست خبری با خبرنگاران درباره هفته فیلم مستند اجتماعی گفت: «با وجود نگرانی‌های مقام معظم رهبری از آسیب‌های اجتماعی، وزارت علوم در یک اقدام فوق‌العاده 3 آسیب اجتماعی از 5 آسیبی که مقام معظم رهبری تاکید کرده بودند را در اولویت کاری خود قرار داد.»
او افزود: «سه حوزه مفاسد اخلاقی، طلاق و اعتیاد در مجموعه وزارت علوم مورد بحث قرار گرفت و در مجموعه اقداماتی برای کاهش این آسیب‌های اجتماعی بر استفاده از ظرفیت هنر تاکید شد.»
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: «شورایی برای گزینش فیلم‌های مستند اجتماعی تشکیل شد. آثاری انتخاب شدند و قرار شد که در هفته فیلم مستند اجتماعی از 10 تا 18 اسفندماه در دانشگاه‌های کشور به نمایش گذاشته شود.»
شالچی گفت: «هر هفته 4 فیلم در 95 دانشگاه به نمایش گذاشته می‌شود و پس از نمایش با استفاده از کارشناسان، موضوع فیلم به بحث گذاشته می‌شود.»

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۴۶

جزئیات برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های کشور اعلام شد

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در تشریح جزئیات برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه گفت: دانشگاه‌های وزارت علوم در سه حوزه آسیب‌های اجتماعی یعنی "طلاق"، "اعتیاد" و "مفاسد اخلاقی" درگیر هستند و امیدواریم برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌ها تا حدودی روند این آسیب‌ها را کاهش بدهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر وحید شالچی در نشست خبری که به منظور هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار شد، تاکید کرد: با توجه به شیوع 5 آسیب اجتماعی شناخته‌شده در جامعه اقدامات و فعالیت‌های مختلفی در حوزه دستگاه‌های مختلف و از جمله وزارت علوم انجام شد تا بتوانند این آسیب‌ها را در جامعه کاهش دهند که البته این اقدامات و فعالیت‌ها عادی بود که وزارت علوم سعی کرد در حوزه دانشگاه‌های مربوط به خود اقدامات ویژه‌تری نیز انجام دهد.
وی در ادامه تصریح کرد: از بین پنج آسیب شناخته‌شده در جامعه وزارت علوم در سه حوزه یعنی طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی بیشتر درگیر هستند بنابراین در این زمینه برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای صورت گرفت و کارهایی نیز انجام شد تا روند کاهشی در این سه حوزه وجود داشته باشد.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده از ظرفیت هنر در دانشگاه‌ها است چراکه هنر حساسیت بیشتر در بین دانشجویان دارد و با توجه به اینکه طیف مخاطبان ما در دانشگاه‌ها جوانان هستند بنابراین ابزار هنر تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. ضمن اینکه ظرفیت فوق‌العاده‌ای نیز در آن وجود دارد.
دکتر شالچی ادامه داد: هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های سراسر کشور برنامه‌ریزی شده و شورایی نیز برای گزینش آثار آن انتخاب شد در واقع مجموعه‌ای از آثار در این هفته برگزیده شد و قرار است دهم تا هجدهم اسفند نمایش‌های مختلف فیلم مستند اجتماعی همراه با جلسه نقد و بررسی آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار شود.
به گفته وی، در این جشنواره فقط آثار حرفه‌ای و برتر کشور به نمایش گذاشته می‌شود و بعد از نمایش فیلم امکان بحث و بررسی مسائل به وجود می‌آید.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: محل نمایش فیلم‌های مستند، فضاهای دانشگاهی یا خوابگاهی هستند و این فیلم‌ها پیرامون همان سه آسیب اجتماعی یعنی طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی نمایش داده می‌شود.
دکتر شالچی در پایان خاطرنشان کرد: در هفته فیلم مستند در 95 دانشگاه فیلم مستند اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شود در واقع در هر هفته چهار فیلم و صدها نقد برگزار می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۵۰

آغاز هفته نمایش فیلم‌های مستند حوزه آسیب‌های اجتماعی از دهم اسفند در دانشگاه‌ها

مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: دهم تا هجدم اسفند ماه هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌های کشور است که نمایش این فیلم‌ها با نقد و گفت‌وگو همراه است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، وحید شالچی مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در جمع خبرنگاران به آسیب‌های اجتماعی و ابراز نگرانی مقام معظم رهبری در این مورد اشاره کرد و گفت: پیرو مطالعات انجام شده در رابطه با رشد آسیب‌های کشور به گونه‌ای بود که رهبر درباره آن‌ها ابراز نگرانی کرد و جلسات متعددی در این رابطه برگزار شد و دستگاه های متعددی درگیر مسائل آسیب‌های اجتماعی شدند و اقدامات فوق العاده ای را در نظر گرفتند تا بتوان روند رشد آن را کاهش داد.
وی افزود: 5 آسیب اجتماعی شامل، طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، مناطق ناامن و حاشیه نشینی شناخته شد که 3 مورد شامل طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی در حوزه وزارت علوم بود و بر همین اساس در وزارت علوم برنامه ریزی های انجام شد و کارهای فوق‌العاده‌ای شروع شد تا در زمینه های آسیب‌های اجتماعی شاهد روند کاهشی باشیم یکی از این برنامه ها استفاده از ظرفیت هنر بود.
شالچی تاکید کرد: طیف مخاطب وزارت علوم یعنی دانشجویان علاقه مند به هنر هستند از این جهت فیلم هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌ها برنامه ریزی شد و شورایی برای گزینش آثار انتخاب شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: مجموعه‌ای از آثار در این حوزه انتخاب شدند که از دهم تا 18 اسفندماه در دانشگاه‌های سراسر کشور هفته فیلم مستند با نقد و گفتگو داشته باشیم در این جشنواره آثار حرفه ای و برتر کشور نمایش داده می شود و محل نمایش فضاهای دانشگاهی یا خوابگاهی است که در هفته حداقل 4 فیلم اکران می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۴۷

ابزار هنر در جامعه تاثیرگذارتر است/ برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های کشور

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از جزئیات برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های کل کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید شالچی مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری که به منظور هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌ها در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به شیوع ۵ آسیب اجتماعی شناخته‌شده در جامعه اقدامات و فعالیت‌های مختلفی در حوزه دستگاه‌های مختلف و از جمله وزارت علوم انجام شد تا بتوانند این آسیب‌ها را در جامعه کاهش دهند که البته این اقدامات و فعالیت‌ها عادی بود که وزارت علوم سعی کرد در حوزه دانشگاه‌های مربوط به خود اقدامات ویژه‌تری انجام دهد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: از بین پنج آسیب شناسایی شده در جامعه وزارت علوم یعنی سه حوزه  طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی بیشترین درگیری وجود دارد، به همین جهت برای کاهش و کنترل روند این سه معضل برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای صورت گرفته است.
 
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده از ظرفیت هنر در دانشگاه‌ها می‌باشد، چرا که هنر در بین دانشجویان از حساسیت بیشتری برخوردار است و با توجه به اینکه طیف مخاطبان ما در دانشگاه‌ها جوانان هستند بنابراین ابزار هنر تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت، ضمن اینکه ظرفیت فوق‌العاده‌ای نیز در آن وجود دارد.
 
شالچی ادامه داد: هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های سراسر کشور برنامه‌ریزی شده و شورایی نیز برای گزینش آثار آن انتخاب شد، در واقع مجموعه‌ای از آثار در این هفته برگزیده شد و قرار است دهم تا هجدهم اسفند نمایش‌های مختلف فیلم مستند اجتماعی همراه با جلسه نقد و بررسی آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار شود.
 
وی ادامه داد: در این جشنواره فقط آثار حرفه‌ای و برتر کشور به نمایش گذاشته می‌شود و بعد از نمایش فیلم امکان بحث و بررسی مسائل به وجود می‌آید.
 
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: محل نمایش فیلم‌های مستند، فضاهای دانشگاهی یا خوابگاهی هستند و این فیلم‌ها پیرامون همان سه آسیب اجتماعی یعنی طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی نمایش داده می‌شود.
 
 شالچی یادآورشد: در هفته فیلم مستند در ۹۵ دانشگاه فیلم مستند اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شود در واقع در هر هفته چهار فیلم و صد‌ها نقد برگزار می‌شود.
 

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۴۱

اعلام برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های کشور. بنابراین ابزار هنر تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از جزئیات برگزاری هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های کل کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید شالچی مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری که به منظور هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌ها در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به شیوع ۵ آسیب اجتماعی شناخته‌شده در جامعه اقدامات و فعالیت‌های مختلفی در حوزه دستگاه‌های مختلف و از جمله وزارت علوم انجام شد تا بتوانند این آسیب‌ها را در جامعه کاهش دهند که البته این اقدامات و فعالیت‌ها عادی بود که وزارت علوم سعی کرد در حوزه دانشگاه‌های مربوط به خود اقدامات ویژه‌تری انجام دهد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: از بین پنج آسیب شناسایی شده در جامعه وزارت علوم یعنی سه حوزه  طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی بیشترین درگیری وجود دارد، به همین جهت برای کاهش و کنترل روند این سه معضل برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای صورت گرفته است.
 
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: یکی از برنامه‌های این وزارتخانه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده از ظرفیت هنر در دانشگاه‌ها می‌باشد، چرا که هنر در بین دانشجویان از حساسیت بیشتری برخوردار است و با توجه به اینکه طیف مخاطبان ما در دانشگاه‌ها جوانان هستند بنابراین ابزار هنر تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت، ضمن اینکه ظرفیت فوق‌العاده‌ای نیز در آن وجود دارد.
 
شالچی ادامه داد: هفته فیلم مستند در دانشگاه‌های سراسر کشور برنامه‌ریزی شده و شورایی نیز برای گزینش آثار آن انتخاب شد، در واقع مجموعه‌ای از آثار در این هفته برگزیده شد و قرار است دهم تا هجدهم اسفند نمایش‌های مختلف فیلم مستند اجتماعی همراه با جلسه نقد و بررسی آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار شود.
 
وی ادامه داد: در این جشنواره فقط آثار حرفه‌ای و برتر کشور به نمایش گذاشته می‌شود و بعد از نمایش فیلم امکان بحث و بررسی مسائل به وجود می‌آید.
 
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: محل نمایش فیلم‌های مستند، فضاهای دانشگاهی یا خوابگاهی هستند و این فیلم‌ها پیرامون همان سه آسیب اجتماعی یعنی طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی نمایش داده می‌شود.
 
 شالچی یادآورشد: در هفته فیلم مستند در ۹۵ دانشگاه فیلم مستند اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شود در واقع در هر هفته چهار فیلم و صد‌ها نقد برگزار می‌شود.
 

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۳۹

هفته نمایش فیلم‌های مستند حوزه آسیب‌های اجتماعی‌در‌دانشگاه ها برگزار می شود

مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: دهم تا هجدهم اسفند ماه هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌های کشور برگزار می شود و نمایش این فیلم‌ها با نقد و گفت‌وگو همراه است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتروحید شالچی در جمع خبرنگاران به آسیب‌های اجتماعی و ابراز نگرانی مقام معظم رهبری در این مورد اشاره کرد و گفت: پیرو دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص آسیب های اجتماعی، جلسات متعددی در وزارت علوم برگزار شد و دستگاه های متعددی درگیر مسائل آسیب‌های اجتماعی شدند و اقدامات فوق العاده ای را در نظر گرفتند تا بتوان روند رشد آسیب های کشور را کاهش داد.
وی افزود: از میان آسیب های احتماعی پنج آسیب شامل طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، مناطق ناامن و حاشیه نشینی مدنظر قرار گرفت که 3 مورد طلاق، اعتیاد و مفاسد اخلاقی در حوزه مسئولیت وزارت علوم قرار گرفت و بر همین اساس، در وزارت علوم برنامه ریزی هایی انجام و کارهای فوق‌العاده‌ای آغاز شد تا در زمینه های آسیب‌های اجتماعی شاهد روند کاهشی باشیم که یکی از این برنامه ها استفاده از ظرفیت هنر بود.
دکترشالچی تاکید کرد: طیف مخاطب وزارت علوم یعنی دانشجویان علاقه مند به هنر هستند و از این جهت هفته فیلم مستند اجتماعی در دانشگاه‌ها برنامه ریزی شد و شورایی برای گزینش آثار انتخاب شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: مجموعه‌ای از آثار در این حوزه انتخاب شدند که از دهم تا هجدهم اسفندماه در دانشگاه‌های سراسر کشور به نمایش در می آید.
گفتنی است در این جشنواره آثار حرفه ای و برتر کشور نمایش داده می شود و محل نمایش هم فضاهای دانشگاهی یا خوابگاهی است.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۹:۳۱

سردار دهقان در جمع خبرنگاران: وزارت دفاع با 95 دانشگاه کشور همکاری دارد

وزیر دفاع با اشاره به همکاری‌های این وزارتخانه با دانشگاه‌های کشور گفت: وزارت دفاع با ۹۵ دانشگاه کشور همکاری دارد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه انعقاد قرارداد با وزارت علوم در زمینه طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، دفاعی در جمع خبرنگاران گفت: همواره همکاری‌های بخش دفاعی با مراکز‌ آموزشی علمی داشته‌ایم و در دو سه سال گذشته این مسئله را ساماندهی کردیم.
وی با بیان اینکه هم کانون با 95 دانشگاه کشور همکاری‌های علمی پژوهشی داریم یادآور شد: مدل‌های همکاری دانشگاه‌ها باید ساماندهی و هم افزایی داشته باشد و از سرمایه گذاری در زمینه‌هایی که چندان نتیجه بخش نباشند باید دوری کرده و از موازی کاری نیز جلوگیری کنیم.
وزیر دفاع در پایان با بیان اینکه وزارت دفاع با 95 دانشگاه کشور همکاری دارد، گفت: باید طرح‌های مورد نظر را اولویت بندی کنیم تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه و پروژه را داشته باشیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۵

همکاری‌های علمی پژوهشی وزارت دفاع با ۹۵ دانشگاه کشور

وزیر دفاع گفت: در زمینه پروژه‌های دفاعی با ۹۵ دانشگاه کشور همکاری‌های علمی ـ پژوهشی داریم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع در حاشیه امضای تفاهمنامه با وزیر علوم در زمینه پروژه‌های مشترک وزارت دفاع و وزارت علوم، در جمع خبرنگاران گفت:‌ همواره همکاری‌های مؤثری با مراکز آموزش عالی داشتیم و در حدود 4 سال گذشته سعی کرده‌ایم این فعالیت‌ها را ساماندهی کنیم.
وی افزود: همکاری‌های علمی ـ پژوهشی وزارت دفاع و وزارت علوم در 95 دانشگاه کشور صورت می‌گیرد.
دهقان ادامه داد: سعی کردیم یک مدل همکاری طراحی شود که بر اساس آن هم‌افزایی‌ها بیشتر و از موازی‌کاری جلوگیری کنیم و سرمایه‌گذاری‌های نابجا صورت نگیرد.
وزیر دفاع ادامه داد: برای اولویت‌بندی برنامه‌ها، هماهنگی‌هایی صورت دادیم تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین پروژه‌ها را داشته باشیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۵۸

سردار دهقان خبر داد: همکاری وزارت دفاع با ۹۵ دانشگاه کشور

وزیر دفاع در جمع خبرنگاران از همکاری‌های علمی و پژوهشی وزارت دفاع با ۹۵ دانشگاه کشور خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ سردار حسین دهقان، وزیر دفاع در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ما بین وزارت علوم و وزارت دفاع که در ساختمان وزارت علوم برگزار شد؛ گفت: همواره همکاری های موثری با مراکز آموزش عالی داشتیم و در سه چهار سال آینده سعی کردیم این حمایت ها را سامان دهیم و بر همین اساس با ۹۵ دانشگاه همکاری های علمی و پژوهشی داریم.
 
وی افزود: مدل همکاری ما باید ساماندهی شود تا هم افزایی داشته باشد و سرمایه گذاری نا به جا نداشته باشیم.
 
سردار دهقان در پایان خاطر نشان کرد: باید از موازی کاری جلوگیری کنیم و الویت بندی داشته باشیم و در کوتاه ترین زمان نیز بهترین پروژه ها را به سرانجام برسانیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۳۸

خبر خوش برای مشمولان وظیفه محقق

در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک یادشده و در بند (الف) برای تشکیل تیم مشترک اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در نشست مشترک وزرای علوم و دفاع یک توافقنامه توسعه همکاری‌هاری آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین وزارت علوم و وزارت دفاع به امضا رسید.
بنابراین گزارش در ابتدای این تفاهمنامه آمده است: با توجه به ارتباط و وابستگی اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش‌بنیان و در اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی کشور و تأکید خاص ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور و همچنین تاکید ویژه معظم‌له از همکاری‌های علمی- دفاعی در بیانات 20 آبان 94 که فرمودند: «همکاری‌های خیلی خوبی در زمینه مسائل دفاعی با دانشگاه‌های مختلف وجود دارد، کارهای خوبی دارد انجام می‌گیرد، منتها کافی نیست» و در راستای استمرار اجرای تفاهمنامه شماره 65101/1/18/1628 تاریخ 29 بهمن 1394، تصمیمات و تفاهمات زیر بین وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می‌شود.
در ماده یک بند «الف» این تفاهم‌نامه در رابطه با سفارشات پژوهشی مرز دانش (شراکت راهبردی) تاکید شده است: به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه‌بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه، گلوگاهی صنعتی خود به دانشگاه‌ها در نظر دارد سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر به نیازهای آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های مشترک است.
همچنین در بند 2 ماده «الف» این تفاهم‌نامه آمده است: وزارت علوم با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه‌ها را در اولویت تجهیز قرار می‌دهد.
در «ب» این تفاهم‌نامه که با عنوان «دانش‌آموخته وظیفه» مشخص شده، آمده است: در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک یادشده و در بند (الف) برای تشکیل تیم مشترک اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد. شیوه‌نامه‌های اجرایی این موضوع توسط وزارت دفاع تدوین و به تصویب وزیر دفاع خواهد رسید.
همچنین در بند «ج» این تفاهم‌نامه در رابطه با «فرصت مطالعاتی» تصریح شده‌است: جهت توسعه ارتباط همکاری مؤثر اعضای علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع مشترکاً توسط موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا جهت اجرا ابلاغ می‌شود. هدف‌گذاری برای انجام سالیانه حداقل 20 مورد فرصت مطالعاتی در صنایع دفاعی است.
گفتنی است در بند «د» این تفاهم‌نامه در رابطه با «پسادکتری»، آمده است: با توجه به ظرفیت فارغ‌التحصیلات دکتری تخصصی، طرفین توافق می‌کنند تا بسته کاری مناسبی را جهت به‌کارگیری بخش از این ظرفیت در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی و به‌اجرا درآورند. شیوه‌نامه اجرایی توسط مؤسسه و معاونت پژوهشی وزارت علوم پس از تصویب وزرا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
 در بند «هـ» این تفاهم‌نامه تاکید شده است: در فرآیند ارزیابی و ارتقا و فعالیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برای اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی تدابیر لازم در خصوص ارائه مشوق‌هایی جهت تقویت زمینه همکاری‌های فیمابین پیش‌بینی خواهد شد. شیوه‌نامه حمایت‌ها و مشوق‌های ویژه اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی وزارت علوم تدوین و پس از تصویب به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در ادامه آمده است: با توجه به اهمیت عوامل متنوع مؤثر در زنجیره علم تا عمل و وجود حلقه‌های مؤثری مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی و... شیوه‌نامه مشترکی توسط مؤسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم جهت ارتقای کمی و کیفی همکاری‌های مشترک فیمابین تدوین و پس از تصویب وزرا به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در پایان تاکید شده است: به منظور تکمیل و خاتمه پروژه‌های جاری در زمینه توافق وزارت علوم و وزارت دفاع، برنامه تأمین مالی مشخص تدوین و اجرا می‌شود و تلاش می‌گردد در یک بازی سه ساله تمام تمهیدات طرفین به میزان مشارکت مورد توافق تسویه شود. تأمین اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌های مورد توافق جدید از محل ردیف مربوط به پژوهش در بودجه سنواتی کشور، کمک وزارت علوم و وزارت دفاع به ترتیب هر کدام به میزان یک‌سوم صورت می‌پذیرد و به‌منظور اجرای این توافق‌نامه و تهیه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین مفاد تفاهمنامه و معاونت پژوهشی وزارت علوم برگزار و گزارش پیشرفت هر 6 ماه یکبار برای وزرای علوم و دفاع تهیه و ارسال خواهد شد.
لازم به ذکر است، این تفاهم‌نامه در پایان به امضای حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم رسید.
 
منبع:فارس
 

۹۵/۱۲/۰۷
۱۸:۴۴

ایجاد فرهنگی جدید در دانشگاه‌ها با راه‌اندازی شهر سلول بنیادی/ صنعت نیازمند دانش، تحقیقات و علم مراکز شتاب دهنده است

معاون علمی‌ فناوری رییس جمهور گفت: صنعت نیازمند دانش افراد نخبه در شرکت‌های دانش بنیان و مراکز شتاب دهنده است و راه‌اندازی شهر سلول بنیادی سبب شکستن دیوارهای دانشگاه می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سورنا ستاری معاونت علمی فناوری صبح امروز در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت علوم و معاونت علمی فناوری در زمینه ایجاد شهر سلول‌های بنیادی در دانشگاه خوار‌زمی و در محل ساختمان مرکزی وزارت علوم با اشاره به آینده وضعیت آموزش عالی در کشور اظهار داشت: آینده وضعیت آموزش عالی در کشور همین فعالیت‌ها علمی و پژوهشی است که مراکز آموزشی را به مردم مرتبط می‌کند.
وی بیان کرد: ایجاد شهر سلول‌های بنیادی یک کار فرهنگی است و سبب از بین رفتن دیوارهای بین جامعه و دانشگاه می‌شود و سبب می‌شود تا دانشگاه جزئی از اشتغال و زندگی مردم قرار گرفته و این یک حرکت ارزشمندی محسوب می‌شود.
ستاری ادامه داد: با احداث این شهر صنعت متوجه می‌شود که اگر بخواهد چرخش بچرخد احتیاج به نیروهای دانشی، شتاب دهنده و سیستم تحقیقات جدید دارد تا بتواند نیازهای خود را رفع کند.
وی عنوان کرد: طبق این تفاهم‌نامه تسهیلا‌تی ارائه می‌شود تا شتاب‌دهنده‌های بخش خصوصی ایجاد و از شرکت‌های دانش بنیان نوپا حمایت خواهد شد و این کار فرهنگ جدیدی در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کند.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۴۷

تفاهمنامه همکاری معاونت علمی رئیس جمهور و وزارت علوم برای ساخت سلول‌های بنیادین منعقد شد

تفاهمنامه همکاری معاونت علمی رئیس جمهور و وزارت علوم برای ساخت سلول‌های بنیادین با حضور وزیر علوم و معاون علمی رئیس جمهور منعقد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، تفاهمنامه همکاری معاونت علمی رئیس جمهور و وزارت علوم برای ساخت سلول‌های بنیادین با حضور وزیر علوم و معاون علمی رئیس جمهور صبح امروز در وزارت علوم منعقد شد.
براساس این تفاهمنامه همکاری و مشارکت در ایجاد شهر سلول در چارچوب مقررات در دانشگاه خوارزمی صورت می‌گیرد.
این همکاری‌ها در زمینه توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی مبنی بر ظرفیت‌های بخش غیردولتی و با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد صورت می‌گیرد.
براساس این تفاهمنامه وزارت علوم برای تأمین زمین و امکانات زیربنایی به منظور احداث شهر سلول در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی متعهد شد.
همچنین تسهیل و روند اعطای مجوزهای قانونی در زمینه راه‌اندازی رشته‌ها، پژوهشکده‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد تخصصی و همچنین تسهیل در روند صدور مجوزها از تعهدات وزارت علوم است.
همچنین براساس این تفاهمنامه‌، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای مشارکت در ایجاد شهر سلول و ارائه تسهیلات و کمک مالی، تشویق بخش غیردولتی برای سرمایه‌گذاری متعهد شد.
همچنین تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه خوارزمی و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران نیز منعقد شد.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۴۸

در دانشگاه خوارزمی؛ شهر سلولهای بنیادی راه اندازی می شود

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات تفاهم نامه‌ای در راستای راه اندازی شهر سلول های بنیادی در دانشگاه خوارزمی پردیس البرز منعقد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در راستای راه اندازی شهر سلول‌های بنیادی در دانشگاه خوارزمی منعقد شد.
با توجه به جایگاه بالای علوم و فناوری سلول‌های بنیادی به عنوان فناوری برتر در دنیا و اهمیت اقتصادی و تاثیرگذاری در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی و با توجه به اینکه این علم، جزء اولویت‌های «الف» در علوم پایه و کاربردی در نقشه جامع علمی کشور است، این تفاهم نامه منعقد شد.
طرفین این تفاهم نامه تلاش خود را برای هم افزایی علمی و فناورانه به کار می‌گیرند تا با رفع موانع اقدامات بهینه و اثرگذاری را برای راه اندازی این شهر سلول‌های بنیادی انجام دهند.
در این تفاهم نامه دانشگاه خوارزمی موظف است دانش فنی از طریق مشارکت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در توسعه این شاخه از دانش بشری و فناوری‌های مرتبط را تأمین کند. همچنین تسهیل در روند اعطای مجوزهای قانونی و صدور گواهینامه های مورد نیاز بر عهده دانشگاه خوارزمی است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بنا دارد در راستای ایجاد و توسعه مدل مدیریت شهر سلول مستقر در دانشگاه خوارزمی مشارکت کند و تسهیلات و حمایت های لازم از شرکت های دانش بنیان نوپا و واحدهای مستقر در شهر سلول را فراهم سازد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس دانشگاه خوارزمی، مسئول پیگیری و اجرای مفاد این تفاهم نامه هستند.
همچنین در ادامه این مراسم، تفاهم نامه‌ای بین دانشگاه خوارزمی و انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران منعقد شد.
به منظور امکان عملی و تسهیل در ایجاد و حمایت از شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت در راستای رسیدن به اهداف کلان در سند توسعه علوم و فناوری، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی این تفاهم نامه بین دانشگاه خوارزمی و انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی ایران منعقد شد. مفاد این تفاهم نامه به شرح زیر است:
همکاری در جهت تامین زمین و زیرساخت های لازم در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی
همکاری در راستای فراخوان، جذب و استقرار شرکت‌ها و واحدهای فناوری دانش بنیان
همکاری در راستای استقرار مراکز رشد و شتاب دهنده تخصصی در بخش پارک علم و فناوری
همکاری و مشارکت انجمن در ساخت و ساز فیزیکی و مدیریت راهبردی مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها
تلاش و همکاری انجمن در راستای استفاده اولویت‌دار از اعضای هیئت علمی و دانش آموختگان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی
تلاش و مشارکت در راستای تحقق منافع مادی و معنوی دانشگاه به ویژه تضمین دهنده مالکیت فکری و معنوی در پروژه‌ها

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۵۷

پیرو تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی با وزارت علوم؛ شهر سلول در دانشگاه خوارزمی راه‌اندازی می‌شود

صبح امروز تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای راه‌اندازی شهر سلول در دانشگاه خوارمی به امضاء رسید.

به گزارش ایسنا، شهر سلول با هدف متمرکزشدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس خواهد شد و تمام اجزای آن در سطوح مدیریتی، علمی و فناوری در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای تعیین شده برای آن قدم خواهند برداشت.
شهر سلول مشتمل بر پارک علم و فناوری تخصصی در حوزه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت، مرکز خدمات بالینی و تخصصی سلول درمانی، موزه سلولی جهت ارائه‌ خدمات علمی و ترویجی عمومی، مزرعه حیوانات آزمایشگاهی، بخش مدیریت شهر سلول و مراکز حمایت مالی و حقوقی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خدمات حمایتی _ آموزشی و توانمندسازی است.
به گزارش ایسنا، تعهدات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این تفاهم‌نامه شامل تامین زمین و امکانات زیربنایی به منظور احداث شهر سلول در دانشگاه خوارزمی (این امکانات توسط دانشگاه خوارزمی تامین خواهد شد)، تامین دانش فنی از طریق مشارکت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در توسعه این شاخص از دانش بشری و فناوری‌های مرتبط، تسهیل در روند اعطای مجوزهای قانونی در زمینه‌ راه‌اندازی رشته‌ها، پژوهشکده‌ها، مراکز رشد تخصصی، شتاب‌دهنده‌ها و پارک علم و فناوری تخصصی در زمینه مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه و تسهیل بر روند صدور گواهینامه‌های مورد نیاز به ویژه در زمینه تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی لازم در زمینه‌ تحقیقات و فناوری و خدمت در این حوزه می‌شود.
بر این اساس، تعهدات معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در این تفاهم‌نامه نیز مشتمل بر مشارکت در جهت ایجاد و توسعه مدل مدیریت شهر سلول مستقر در دانشگاه خوارزمی، ارائه‌ تسهیلات و حمایت‌های ستادی لازم از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا و واحدهای توانمندسازی مرتبط مستقر در شهر سلول، ارائه تسهیلات و کمک‌های مالی در راستای ایجاد و توسعه شهر سلول و تشویق بخش غیردولتی برای سرمایه‌گذاری در زمینه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی می‌شود.
به گزارش ایسنا، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس دانشگاه خوارزمی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسؤول پیگیری و اجرای مفاد تفاهم‌نامه بوده و در چارچوب مقررات اقدامات بعدی را دنبال خواهند کرد.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۰۱

همکاری‌های علمی - پژوهشی وزارت دفاع با 95 دانشگاه کشور

صفحه خبر: وزیر دفاع گفت: در زمینه پروژه‌های دفاعی با 95 دانشگاه کشور همکاری‌های علمی ـ پژوهشی داریم.
به گزارش خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع در حاشیه امضای تفاهمنامه با وزیر علوم در زمینه پروژه‌های مشترک وزارت دفاع و وزارت علوم، در جمع خبرنگاران گفت:‌ همواره همکاری‌های موثری با مراکز آموزش عالی داشتیم و در حدود 4 سال گذشته سعی کرده‌ایم این فعالیت‌ها را ساماندهی کنیم.
وی افزود: همکاری‌های علمی ـ پژوهشی وزارت دفاع و وزارت علوم در 95 دانشگاه کشور صورت می‌گیرد.
دهقان ادامه داد: سعی کردیم یک مدل همکاری طراحی شود که بر اساس آن هم‌افزایی‌ها بیشتر و از موازی‌کاری جلوگیری کنیم و سرمایه‌گذاری‌های نابجا صورت نگیرد.
وزیر دفاع ادامه داد: برای اولویت‌بندی برنامه‌ها، هماهنگی‌هایی صورت دادیم تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین پروژه‌ها را داشته باشیم.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۰۰

وزیر دفاع: با ۹۵ دانشگاه کشور همکاری دارد

وزیر دفاع با اشاره به همکاری‌های این وزارتخانه با دانشگاه‌های کشور گفت: وزارت دفاع با ۹۵ دانشگاه کشور همکاری دارد.

خبرگزاری تسنیم: سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه انعقاد قرارداد با وزارت علوم در زمینه طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، دفاعی در جمع خبرنگاران گفت: همواره همکاری‌های بخش دفاعی با مراکز‌ آموزشی علمی داشته‌ایم و در دو سه سال گذشته این مسئله را ساماندهی کردیم.
 
وی با بیان اینکه هم کانون با 95 دانشگاه کشور همکاری‌های علمی پژوهشی داریم یادآور شد: مدل‌های همکاری دانشگاه‌ها باید ساماندهی و هم افزایی داشته باشد و از سرمایه گذاری در زمینه‌هایی که چندان نتیجه بخش نباشند باید دوری کرده و از موازی کاری نیز جلوگیری کنیم.
 
وزیر دفاع در پایان با بیان اینکه وزارت دفاع با 95 دانشگاه کشور همکاری دارد، گفت: باید طرح‌های مورد نظر را اولویت بندی کنیم تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه و پروژه را داشته باشیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۴۶

خبر خوش برای مشمولان وظیفه محقق

در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک یادشده و در بند (الف) برای تشکیل تیم مشترک اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد.

به گزارش مشرق، در نشست مشترک وزرای علوم و دفاع یک توافقنامه توسعه همکاری‌هاری آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین وزارت علوم و وزارت دفاع به امضا رسید.
بنابراین گزارش در ابتدای این تفاهمنامه آمده است: با توجه به ارتباط و وابستگی اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش‌بنیان و در اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی کشور و تأکید خاص ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور و همچنین تاکید ویژه معظم‌له از همکاری‌های علمی- دفاعی در بیانات 20 آبان 94 که فرمودند: «همکاری‌های خیلی خوبی در زمینه مسائل دفاعی با دانشگاه‌های مختلف وجود دارد، کارهای خوبی دارد انجام می‌گیرد، منتها کافی نیست» و در راستای استمرار اجرای تفاهمنامه شماره 65101/1/18/1628 تاریخ 29 بهمن 1394، تصمیمات و تفاهمات زیر بین وزارت علوم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می‌شود.
در ماده یک بند «الف» این تفاهم‌نامه در رابطه با سفارشات پژوهشی مرز دانش (شراکت راهبردی) تاکید شده است: به منظور توسعه کسب و کار دانش بنیان ملی و پیشگیری از غافلگیری فناورانه، وزارت دفاع علاوه‌بر روش جاری در ارجاع نیازهای فناورانه، گلوگاهی صنعتی خود به دانشگاه‌ها در نظر دارد سفارشات پژوهشی در مرز دانش و سازگار با ظرفیت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی را افزایش دهد. این نوع سفارشات پژوهشی ناظر به نیازهای آینده نیروهای مسلح و به صورت موافقت‌های مشترک است.
همچنین در بند 2 ماده «الف» این تفاهم‌نامه آمده است: وزارت علوم با توجه به اهمیت نتایج تحقیقات با کاربرد دفاعی در برنامه‌های توسعه و نوسازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خود نیازهای زیرساختی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همکاران دفاعی در دانشگاه‌ها را در اولویت تجهیز قرار می‌دهد.
در «ب» این تفاهم‌نامه که با عنوان «دانش‌آموخته وظیفه» مشخص شده، آمده است: در اجرای رویکرد موافقتنامه‌های همکاری مشترک یادشده و در بند (الف) برای تشکیل تیم مشترک اجرایی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع سالانه تا 600 نفر دانش‌آموخته وظیفه «تحصیلات تکمیلی» با تخصص مرتبط را به عنوان دستیار تحقیقاتی در پروژه‌های مزبور به‌کارگیری خواهد کرد. شیوه‌نامه‌های اجرایی این موضوع توسط وزارت دفاع تدوین و به تصویب وزیر دفاع خواهد رسید.
همچنین در بند «ج» این تفاهم‌نامه در رابطه با «فرصت مطالعاتی» تصریح شده‌است: جهت توسعه ارتباط همکاری مؤثر اعضای علمی با صنعت دفاعی، شیوه‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در وزارت دفاع مشترکاً توسط موسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم تدوین و پس از امضای وزرا جهت اجرا ابلاغ می‌شود. هدف‌گذاری برای انجام سالیانه حداقل 20 مورد فرصت مطالعاتی در صنایع دفاعی است.
گفتنی است در بند «د» این تفاهم‌نامه در رابطه با «پسادکتری»، آمده است: با توجه به ظرفیت فارغ‌التحصیلات دکتری تخصصی، طرفین توافق می‌کنند تا بسته کاری مناسبی را جهت به‌کارگیری بخش از این ظرفیت در قالب دوره‌های پسادکتری در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارت علوم طراحی و به‌اجرا درآورند. شیوه‌نامه اجرایی توسط مؤسسه و معاونت پژوهشی وزارت علوم پس از تصویب وزرا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در بند «هـ» این تفاهم‌نامه تاکید شده است: در فرآیند ارزیابی و ارتقا و فعالیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برای اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی تدابیر لازم در خصوص ارائه مشوق‌هایی جهت تقویت زمینه همکاری‌های فیمابین پیش‌بینی خواهد شد. شیوه‌نامه حمایت‌ها و مشوق‌های ویژه اساتید همکار در پروژه‌های دفاعی و امنیتی وزارت علوم تدوین و پس از تصویب به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در ادامه آمده است: با توجه به اهمیت عوامل متنوع مؤثر در زنجیره علم تا عمل و وجود حلقه‌های مؤثری مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی و... شیوه‌نامه مشترکی توسط مؤسسه و معاونت پژوهش وزارت علوم جهت ارتقای کمی و کیفی همکاری‌های مشترک فیمابین تدوین و پس از تصویب وزرا به مرحله اجرا درخواهد آمد.
در پایان تاکید شده است: به منظور تکمیل و خاتمه پروژه‌های جاری در زمینه توافق وزارت علوم و وزارت دفاع، برنامه تأمین مالی مشخص تدوین و اجرا می‌شود و تلاش می‌گردد در یک بازی سه ساله تمام تمهیدات طرفین به میزان مشارکت مورد توافق تسویه شود. تأمین اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌های مورد توافق جدید از محل ردیف مربوط به پژوهش در بودجه سنواتی کشور، کمک وزارت علوم و وزارت دفاع به ترتیب هر کدام به میزان یک‌سوم صورت می‌پذیرد و به‌منظور اجرای این توافق‌نامه و تهیه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه و همچنین مفاد تفاهمنامه و معاونت پژوهشی وزارت علوم برگزار و گزارش پیشرفت هر 6 ماه یکبار برای وزرای علوم و دفاع تهیه و ارسال خواهد شد.
لازم به ذکر است، این تفاهم‌نامه در پایان به امضای حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و محمد فرهادی وزیر علوم رسید.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۴۴

مدیرکل بورس خبر داد: فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج برای دانشجویان دکتری دوبرابر شد

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج از افزایش فرصت مطالعاتی خارج برای دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: امسال تعداد اعزام دانشجویان دکتری به دو برابر افزایش یافته است.

ابراهیم حاجی‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان دکتری خارج گفت: تاکید سازمان امور دانشجویان بیشتر بر فرصت های کوتاه مدت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری است که امسال نسبت به سال گذشته دو برابر یعنی ۱۲۰۰ نفر شده است.
وی ادامه داد: با توجه به حجم تقاضای دانشگاه ها، ممکن است فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج ویژه دانشجویان دکتری تا ۱۵۰۰ نفر نیز افزایش یابد.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم افزود: اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت، یک بسته بسیار موفق بوده به طوریکه دانشجو، رئیس دانشگاه، استاد و اداره کل بورس وزارت علوم از آن رضایت دارند.
وی ادامه داد: اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی باعث می شود تکنولوژی به داخل کشور منتقل شده،  مقالات مشترکی ایجاد شده و در مجموع دو دانشگاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
حاجی زاده به سامانه دانشجویی که اخیرا توسط وزارت علوم افتتاح شد اشاره کرد و افزود: با افتتاح این سامانه دانشجویی تمام مراحل تقاضای فرصت های مطالعاتی توسط دانشگاه ها ساده شده و دیگر نیازی به مراجعه چند باره دانشجویان نیست و دانشجو تنها یک بار به سازمان امور دانشجویان مراجعه می کند.
وی همچنین افزود: استقبال دانشگاه ها از فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دکتری با اینکه دو برابر شده بسیار زیاد است و خواستار افزایش تعداد فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دکتری هستند.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۳۴

مدیرکل بورس: فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج برای دانشجویان دکتری ۲ برابر شد

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج از افزایش فرصت مطالعاتی خارج برای دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: امسال تعداد اعزام دانشجویان دکتری به دو برابر افزایش یافته است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم حاجی‌زاده با اشاره به افزایش فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان دکتری خارج گفت: تاکید سازمان امور دانشجویان بیشتر بر فرصت های کوتاه مدت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری است که امسال نسبت به سال گذشته دو برابر یعنی ۱۲۰۰ نفر شده است.
 
وی ادامه داد: با توجه به حجم تقاضای دانشگاه ها، ممکن است فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج ویژه دانشجویان دکتری تا ۱۵۰۰ نفر نیز افزایش یابد.
 
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم افزود: اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت، یک بسته بسیار موفق بوده به طوریکه دانشجو، رئیس دانشگاه، استاد و اداره کل بورس وزارت علوم از آن رضایت دارند.
 
وی ادامه داد: اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی باعث می شود تکنولوژی به داخل کشور منتقل شده،  مقالات مشترکی ایجاد شده و در مجموع دو دانشگاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
 
حاجی زاده به سامانه دانشجویی که اخیرا توسط وزارت علوم افتتاح شد اشاره کرد و افزود: با افتتاح این سامانه دانشجویی تمام مراحل تقاضای فرصت های مطالعاتی توسط دانشگاه ها ساده شده و دیگر نیازی به مراجعه چند باره دانشجویان نیست و دانشجو تنها یک بار به سازمان امور دانشجویان مراجعه می کند.
 
وی همچنین افزود: استقبال دانشگاه ها از فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دکتری با اینکه دو برابر شده بسیار زیاد است و خواستار افزایش تعداد فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت دکتری هستند.
 

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۱۰

سوالات آزمون ورودی دوره دکترا (PHD) امروز روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد/ انتشار کلید دکترا از 11 اسفند

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سوالات هر یک از کد رشته‌های امتحانی آزمون ورودی دوره دکترای (PHD) نیمه متمرکز سال 96 تا پایان امروز شنبه 7 اسفندماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد.

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، تصریح کرد: سوالات هر یک از کد رشته‌های امتحانی آزمون ورودی دوره دکترای (PHD) نیمه متمرکز سال 96 تا پایان امروز شنبه 7 اسفندماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: ضمنا کلید اولیه سوالات آزمون از بعدازظهر چهارشنبه 11 اسفند 95 بر روی سایت سازمان قرار خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: داوطلبان می‌توانند هرگونه مطلبی در خصوص سوالات و کلید آزمون را که دارند از روز پنج‌شنبه 12 اسفند 95 تا روز دوشنبه 16 اسفند 95 منحصرا از طریق سیستم پاسخگویی الکترونیکی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نمایند.
توکلی بیان داشت: به داوطلبان تأکید می‌شود انتشار هرگونه‌ آگهی مبنی بر تحویل سوالات و کلید آزمون به هر طریق ممکن مورد تأیید این سازمان نیست و به داوطلبان توصیه می‌شود به منظور دریافت هرگونه اطلاعات لازم در این خصوص منحصرا به سایت سازمان مراجعه کنند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۱۵

الزام داوطلبان کنکور دکتري 96 براي تکميل فرم نظرسنجي

 مشاور سازمان سنجش خبر داد؛  الزام داوطلبان کنکور دکتري 96 براي تکميل فرم نظرسنجي   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون دکتري سال 96 روز جمعه برگزار شد و از ميان 260 هزار و 110 داوطلب تا آخرين ساعت امکان دريافت کارت، 88.63 درصد داوطلبان کارت آزمون گرفتند.
دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: 260 هزار و 110 داوطلب در آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 96 ثبت‌نام کرده بودند که از اين تعداد تا آخرين لحظات امکان دريافت کارت ورود به جلسه، تعداد 230 هزار و 546 داوطلب معادل 88.63 درصد کارت آزمون خود را دريافت کردند.
وي يادآور شد: آزمون دکتري نيمه‌متمرکز سال 96 در 133 حوزه امتحاني 54 شهرستان برگزار شد و آمار قطعي غايبان و حاضران جلسه آزمون پس از دريافت تمام پاسخنامه‎ها از حوزه‎هاي امتحاني اعلام مي‎شود.
توکلي اظهار داشت: تمامي داوطلبان شرکت‎کننده در آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز 1396 لازم است با ورود به سايت سازمان سنجش و در جهت بهبود و ارتقاء کيفي حوزه‎هاي برگزاري آزمون، پرسشنامه نظرسنجي را تکميل کنند.
وي با اشاره به زمان اعلام نتايج اوليه، کارنامه و انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 96 گفت: کارنامه آزمون دکتري هفته آخر فروردين ماه 96 در اختيار داوطلبان قرار مي‎گيرد و مجازين به انتخاب رشته براي پذيرش در کدرشته‎هاي امتحاني در نيمه اول ارديبهشت ماه 96 بايد به سايت سازمان سنجش و سايت مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مجازين به انتخاب رشته براي پذيرش در کدرشته‎هاي امتحاني دانشگاهها و موسسات آموزش عالي وابسته به وزارت علوم بايد در زمان اعلام شده به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند. همچنين مجازين به انتخاب رشته براي پذيرش در کدرشته‎هاي امتحاني دانشگاه آزاد نيز بايد به سايت مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند.
توکلي تاکيد کرد: البته افرادي که هم مجاز به انتخاب رشته براي پذيرش در کدرشته‎هاي امتحاني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي وابسته به وزارت علوم و و هم مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد هستند مي‎توانند به سايت هاي سازمان سنجش و مرکز سنجش مراجعه کرده و فرمهاي مربوطه را تکميل کنند.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۱۶

جزییات بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور اعلام شد

شرایط و ضوابط برگزاری بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور اعلام شد و داوطلبان تا ساعت ۲۴ امشب سوم اسفند فرصت دارند در المپیاد ثبت نام کنند.

به گزارش خبرگزاری دانا، همزمان با برگزاری امتحانات آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶، اولین مرحله آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور (دوره بیست و دوم) در ۲۲ رشته امتحانی برگزار می شود.
رشته های این دوره از المپیاد شامل زبان و ادبیات فارسی کد ۱۱۰۱، مجموعه علوم جغرافیـایی کد ۱۱۰۲، علـوم اقتصـادی کد ۱۱۰۵، مجموعه الهیات و معارف اسلامی ـ علوم قرآنی کد ۱۱۱۱، مجموعه علوم تربیتی کد ۱۱۱۷، مجموعه حقوق کد ۱۱۲۶، علوم زمین کد ۱۲۰۱، شیمی کد ۱۲۰۳، مجموعه فیزیک کد ۱۲۰۴، مجموعه زیست شناسی سلولی و مولکولی کد ۱۲۰۶، آمار کد ۱۲۰۷، مجموعه ریاضی کد ۱۲۰۸ است.
همچنین المپیاد در رشته های زیست شناسی گیاهی کد ۱۲۱۳، زیست شناسی جانوری کد ۱۲۱۴، مجموعه مهندسی برق کد ۱۲۵۱، مجموعـه مهندسـی شـیمی کد ۱۲۵۷، مجموعه مهندسی عمران کد ۱۲۶۴، مجموعه مهندسی مکانیک کد ۱۲۶۷، مجموعه مهندسی مواد و متالورژی کد ۱۲۷۲، مهندسـی کـامپیوتر کد ۱۲۷۷، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات کد ۱۳۰۳ و طراحی صنعتی کد ۱۳۶۲ نیز برگزار می شود.
دانشجویانی که حداقل ۷۰ واحد درسی گذرانده باشند، می توانند متقاضی شرکت در المپیاد رشته های یاد شده باشند.
متقاضیان باید فرم تقاضانامه ثبت نـام اینترنتی را همانند سایر داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۶ تکمیل کنند.
مواد امتحانی مرحله اول رشته های المپیاد، همانند مواد امتحانی دوره کارشناسی ارشد این رشته ها خواهد بود.
منتخبین مرحله اول المپیاد علمی دانشجویی، براساس نمرات اکتسابی داوطلب در آزمون رشته های مذکور با ضـرایب برابـر و بدون احتسـاب نمـره معدل کارشناسی، تعیین و از طریق سایت المپیاد سازمان سنجش اعلام خواهد شد.
منتخبین مرحله اول المپیاد متمرکز به همراه منتخبین المپیاد غیرمتمرکز (اسامی اعلام شده از طریق سایت سازمان سنجش) می توانند در آزمون تشـریحی مرحله دوم (نهایی) المپیاد علمی دانشجویی کشور، شرکت کنند.
دانشجویان سال سوم متقاضی شرکت در المپیاد دانشجویی کشور مجاز به انتخاب رشته برای مقطع کارشناسی ارشد نیستند و باید در تقاضـانامه اینترنتی، بند ۳۱ (منحصراً متقاضی شرکت در المپیاد هستم) را علامتگذاری کنند.
تبصره ۱: دانشجویان متقاضی باید کلیه اطلاعات فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی را، همانند سایر داوطلبان تکمیل کنند.
تبصره ۲: منتخبین مرحله اول المپیاد متمرکز (اسامی اعلام شده از طریق سایت واحد المپیاد سازمان سنجش پس از اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشـد) از اداره کل آموزش محل تحصیل خود گواهی اشتغال به تحصـیل را دریافـت کنند و سـپس از طریـق پسـت الکترونیکـی مرکـز المپیـاد بـه نشـانی olympiad@sanjesh.org ارسال کنند.
تبصره ۳: متقاضیان شرکت در المپیاد متمرکز و غیرمتمرکز باید در زمان شرکت در آزمون المپیاد (در نیمه دوم سال تحصیلی ۱۳۹۶) دانشجو باشند.
تبصره ۴: فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی نمی توانند در المپیاد علمی دانشجویی کشور شرکت کنند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۳

مدیر برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان: هر چیزی که خارج از شئونات و چارچوب‌های اخلاقی باشد قابل قبول نیست

مدیر برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص انتشار تصاویر خلاف‌عرف دانشجوی این دانشگاه در فضای مجازی گفت: هر چیزی که خارج از شئونات و چارچوب‌های اخلاقی باشد قابل قبول نیست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با توجه به انتخاب یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری از سوی وزارت علوم و انتشار تصاویر نامناسب همراه با عدم رعایت شئون اسلامی ابن دانشجو در فضای مجازی (لینک خبر)، به سراغ دكتر سيدمهران‌نحوی (مدیر برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی) رفتیم
 
سيدمهراننحوی در این گفتگو ضمن ابراز عدم اطلاع از خبر انتشار عکس‌های غیر اخلاقی فرد منتخب گفت: باتوجه به قوانین انتخاب دانشجوی برتر جهت معرفی به وزارت علوم، کمیته ای متشکل از اساتید و مسئولین دانشگاه تشکیل شد و این کمیته با توجه به آیین نامه ها و مدارک تسلیمی دانشجو، این انتخاب را انجام داده است و حتما کمیته مذکور از وجود این عکس ها بی‌اطلاع بوده است.
 
مدیر برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: هر چیزی که خارج از شئونات و چارچوب‌های اخلاقی و اهداف دانشگاه و نظام اسلامی باشد قابل قبول نیست و ما هم اعتقادی به آن نداریم.
 
نحوی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در این انتخاب تاییدیه حراست دانشگاه برای انتخاب دانشجوی نمونه لازم می باشد؟ گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۲

گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است/ باید دروس معارف را به‌روز رسانی کنیم

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه باید دروس معارف را به‌روز رسانی کنیم، گفت: بر اساس ارزیابی‌ها و طبق گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها می‌توان گفت که با همۀ مشکلاتی که وجود دارد دروس معارف موفق بوده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست مشترک معاونین آموزشی وزارت علوم و مدیران گروه‌های معارف گفت: علی‌رغم برخی جوسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، ارزیابی‌ها و گزارش‌هایی که از خودِ دانشگاه‌ها رسیده، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است.
* مباحث دینی و تربیتی فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود
وی افزود: معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست. بیش از سی سال از ارائۀ دروس معارف در دانشگاه می‌گذرد، و این دروس معارف حدود 10درصدِ دورۀ کارشناسی را به خودشان اختصاص داده‌اند. البته در طول این مدت، تغییراتی صورت گرفته؛ دروسی اضافه شده و گرایش‌هایی در این دروس ایجاد شده و امروز به اینجا رسیده‌ایم که این دروس با حدود 7 هزار استاد در سطح دانشگاه‌ها دارد ارائه می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: نکته‌ای که در ابتدا مورد توجه نبود و بعدها مورد توجه قرار گرفت، این است که بحث معارف دینی و مباحث تربیتی، فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود، لذا بحث «تحول علوم انسانی» مطرح شد که گام‌های خوبی در این بخش، برداشته شده است.
وی افزود: در حدود 10سالی که «شورای تحول در علوم انسانی» ایجاد شده، موضوع «تحول علوم انسانی» با جدّیت پیگیری می‌شود. می‌توان گفت تا الان تقریباً یک‌دور، سرفصل‌های مجموعۀ علوم انسانی، مورد بازنگری قرار گرفته و در تعداد زیادی از رشته‌ها-این تغییر سرفصل‌ها-به وزارت علوم ابلاغ شده است.
* در اوائل انقلاب، ارائۀ دروس معارف دانشگاه با یک نوع «ساده‌انگاری» شروع شد
حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: آن موقعی که دروس معارف تصویب شد، شاید به‌دلیل بی‌تجربگی یا هیجانات فوق‌العاده‌ای که در اوائل انقلاب بود، برخی از جنبه‌های مهم این دروس که برای تدریس در دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد، از جمله، متن دروس، استاد و نحوۀ برنامه‌ریزی، خیلی مورد توجه قرار نگرفت.
وی افزود: بالاخره در آن شرایط حساسِ اوائل انقلاب، یک‌دفعه‌ای تصمیم گرفتند که دروس عمومی برای همۀ رشته‌ها و برای همۀ دانشجویان راه‌اندازی شود؛ بدون اینکه حتی یک کتاب برای این منظور تألیف شده باشد و حتی یک‌ استاد برای این کار تربیت شده باشد. به هر حال، این‌کار راه افتاد و سال‌ها به همین شکل پیش‌ رفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عده‌ای که امروز در مورد دروس معارف قضاوت می‌کنند، غالباً کسانی هستند که در دهۀ اول انقلاب، این دروس را خوانده‌اند و اصلاً از تحولات دهۀ دوم و سوم و چهارم، خبر ندارند، یعنی الان با همان خاطراتی که از آن ایام داشتند، دارند قضاوت می‌کنند.
محمدیان ادامه داد: یکی از کسانی که جزء تصویب‌کنندگان این دروس بود، با صراحت گفته بود: «ما آن‌موقع گفتیم: کتاب درسی که چیزی نیست! خودمان می‌نویسیم و استاد هم که زیاد است؛ این‌همه علما در حوزه هستند، از آنها می‌خواهیم که بیایند تدریس کنند!» یعنی این دروس با یک نوع ساده‌انگاری، شروع و ارائه شد.
* تربیت استاد معارف فقط 15سال سابقه دارد/ حدود 23 سال، حتی یک استاد برای دروس معارف تربیت نشد!
وی گفت: در ابتدا دروس معارف بسیار متکی به استاد بود و اینکه آن استاد خودش یک‌طوری از عهدۀ آن کلاس بر می‌آمد! بعداً به‌تدریج، متونی برای این دروس نوشته شد. اما تربیت استاد برای این درس معارف، به‌طور رسمی از 10سال پیش شروع شد؛ یعنی از وقتی که «دانشگاه معارف» تأسیس شد.
وی تاکید کرد: البته چند سال قبل از آن‌هم به برخی از دانشگاه‌ها، مجوز تربیت مدرس معارف داده شده بود. با این حساب می‌توان گفت که تربیت مدرس معارف اسلامی حداکثر 15سال سابقه دارد. معنایش این است که حدود 23 سال، حتی یک استاد هم برای دروس معارف تربیت نشده بود! و به عبارت عامیانه-در این مدت- از بازار آزاد استفاده می‌شد!
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: البته همین الان هم اساتیدی که در این 10-15سالِ اخیر تربیت شده‌اند تعدادشان در مقایسه با مجموعۀ اساتید معارف، بسیار اندک است. یعنی هنوز بیش از سه-چهارم اساتیدی که برای دروس معارف استفاده می‌کنیم، برای این درس تربیت نشده‌اند، بلکه اینها خودشان یک استعدادی داشته‌اند و به‌طور تجربی یک آمادگی‌هایی برای این‌کار پیدا کرده‌اند.
وی گفت: همین الان از این 7هزار استاد معارف، بیش از 5هزار نفرشان «حق‌التدریسی» هستند! یعنی تعداد اعضای هیأت علمی در بین اساتید دروس معارف، بسیار اندک هستند. و متناسب با نیازها و اقتضائاتی که وجود دارد، ما اعضاء هیأت علمی، خیلی کم داریم.
* عنوان «دروس عمومی» برای دروس معارف مشکل ایجاد کرده است
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: همچنین عنوان «دروس عمومی» که از همان ابتدا به این دروس اطلاق شده است، سطح این دروس را در دانشگاه، به‌گونه‌ای پایین آورده که هر استادی(البته نه لزوماً همۀ اساتید) که بتواند به گروه تخصصی برود، تلاش خودش را می‌کند.
وی افزود: لذا ما در سال، تعداد قابل توجهی از اساتید را داریم که درخواست می‌کنند از گروه معارف، بروند! دلیل عمده‌اش این است که در دروس معارف خیلی زمینۀ رشد وجود ندارد و این اساتید همیشه در یک سطح می‌مانند و دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم ندارند، یعنی زمینۀ ارتقاء آنها محدود است و عنوان اجتماعی این درس هم «درس عمومی» است!
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: از سوی دیگر، چون این دروس معارف، دروس دینی هستند و عنوان «اجباری» روی آنها آمده است، این‌هم یک بخشی از جاذبۀ این دروس را کم کرده است، یعنی عنوان اجباری بودن دروس معارف، در سطح این دروس و نوع نگرش به این دروس، تأثیر خاصی گذاشته است.
* گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ارزیابی وضعیت دروس معارف افزود: دربارۀ بحث «ارزیابی وضعیتِ دروس معارف»؛ دو سه سال است که در دانشگاه‌ها پیگیری کرده‌ایم تا با شاخص‌های عمومی که در دانشگاه وجود دارد، این دروس معارف مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی گفت: بر اساس این ارزیابی‌ها و طبق گزارش‌هایی که از برخی دانشگاه‌ها رسیده است، می‌توان گفت که با همۀ مشکلاتی وجود دارد-که برخی از آنها را عرض کردم- گزارش‌ها نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف بوده است.
وی ادامه داد: علی‌رغم برخی از جوّسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، این گزارش-که از خود دانشگاه‌ها جمع‌آوری شده- گزارش خوبی است و نشان می‌دهد معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست.
* اساتید معارف در کلاس درس، تقریباً باید پاسخگوی همۀ مشکلات جامعه باشند
وی عنوان کرد: نکتۀ دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، انتظار و توقعی است که نسبت به دروس معارف وجود دارد. اساتید معارف ما، تقریباً باید در کلاس درس، پاسخگوی همۀ مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، باشند! مثلاً اگر دیشب خبری منتشر شده که جامعه را ملتهب کرده، صبح استاد معارف ما نمی‌تواند در کلاس درس خودش نسبت به آن خبر، بی‌تفاوت باشد! اگر گرانی و فسادی در جامعه وجود دارد، و اگر ناامیدی در بخشی از دانشجویان ما نسبت به آیندۀ شغلی‌شان وجود دارد، استاد معارف باید در کلاس درس، پاسخگوی این مشکلات هم باشد؛ خصوصاً در دروسی مثل «ریشه‌های انقلاب»
وی گفت: درحالی‌که اساتید دروس دیگر(غیر از دروس معارف) خودشان را موظف به پاسخگویی به این سؤالات دانشجویان-دربارۀ مشکلات جامعه- نمی‌دانند، و دانشجویان هم یا از آنها نمی‌پرسند یا اگر هم بپرسند و جواب نگیرند، می‌گویند: این استاد که لازم نیست جوابگوی مشکلات جامعه باشد!
* باید دروس معارف را به‌روز رسانی کنیم
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: نکتۀ دیگر اینکه که محتواهای دروس معارف طبق مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی، به ما سپرده شده و ما باید محتوای مناسبی برای این دروس آماده کنیم و الا انتظارات و توقعاتی که از دروس معارف وجود دارد، تأمین نمی‌شود. باید زمینۀ تأمین محتواهای مناسب و نیازهای روز دانشجویان و خصوصاً «به‌روز کردن این دروس» و پاسخ دادن به مسائل اصلیِ امروز جوانان، مد نظر قرار گیرد.
وی افزود: باید این دروس را به‌روز رسانی کنیم و کلاس‌ها به‌گونه‌ای باشد که دانشجو، ارتباط این دروس را با زندگی امروزش درک کند تا بتواند برای آینده‌اش هم از این دروس، یک سرمایه‌ای کسب کند؛ این جزء وظایف ما است و در عین حال، به‌شدت نیاز به همکاری معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و مدیران محترم گروه‌های معارف داریم.
50 درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند
محمدیان گفت: ما در نهاد، شعارمان این است که «پنجاه درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند.» چون بقیۀ فعالیت‌های ما در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حدود 20درصد دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد اما دروس معارف، در دورۀ کارشناسی، صددرصد دانشجوها را شامل می‌شود و در دورۀ کاردانی هم تقریباً همه را شامل می‌شود. یعنی در دروس معارف، ما با عموم دانشجوها می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم.
وی افزود: دغدغۀ ما این است تأثیرگذاری دروس معارف، مدام بیشتر شود و کیفیت این دروس افزایش پیدا کند، و مدرسین این دروس هم به‌روزرسانی شوند. و ما از نظر محتوا نیز بتوانیم از آنها پشتیبانی کنیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: دوستان عزیز! هرچه شما زحمت بکشید، اگر -در این کلاس‌های معارف- در یک قلبی، یک بذری افکنده شد، اگر یک دلی در این کلاس‌ها با خدا پیوند خورد، و ارتباطش برقرار شد، اگر در این کلاس‌ها یک کسی به یک انتخابی رسید و انتخاب درستی انجام داد، اگر نتیجۀ این کلاس‌ها این شد که یک جوانی برای آیندۀ خودش یک تصمیم خوبی گرفت، همۀ شما که در این مسیر خدمت می‌کنید، در ثوابش سهیم هستید و از نورانیت آن بهره‌مند خواهید شد.
وی افزود: مطمئن باشید که در این کلاس‌ها یک اتفاقاتی می‌افتد! البته این مسائل قابل گزارش دادن نیست و نمی‌شود گزارش داد ولی در این کلاس‌ها خیلی اتفاق‌های خوبی می‌افتد و یک گره‌هایی باز می‌شود و ذهن‌هایی روشن می‌شود، و دل‌هایی به خدا پیوند می‌خورد. ان‌شاءالله شما از این نورانیت و برکات پیوندهایی که در این کلاس‌ها هست، بهره‌مند بشوید.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۰۸

توسط محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان صورت گرفت؛ تلاش برای ساخت نانومواد الکترودی مقرون‌ به‌صرفه برای ابرخازن‌های الکتروشیمیایی

محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در یک پژوهش آزمایشگاهی تلاش کردند به نانوموادی مقرون‌ به‌صرفه برای استفاده در ابرخازن‌ها دست یابند. این طرح در صورت رسیدن به مقیاس صنعتی می‌تواند به رفع بخشی از معضلات حال حاضر سیستم های ذخیره‌سازی انرژی منجر شود.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، کاهش منابع انرژی‌های تجدیدناپذیر فسیلی در کنار معضلات آلودگی هوا و محیط‌زیست، زمینه‌ساز نیاز به یافتن منابع انرژی تجدیدپذیر و همچنین سیستم‌های ذخیره انرژی با کارایی بالاتر نسبت به سیستم‌های قدیمی شده است. ابرخازن‌های الکتروشیمیایی از مهم‌ترین دسته این منابع هستند که به دلیل عدم محدودیت در تعداد دفعات شارژ و تخلیه، برخلاف باتری‌های متداول، کاربرد فراوانی یافته‌اند.
به گفته دکتر سید حبیب کاظمی، این طرح در راستای به‌کارگیری مواد نانوساختار جهت بهبود عملکرد ابرخازن‌ها و همچنین کاهش قیمت تمام‌شده آنها انجام شده است. در خلال طرح نانوساختارهای منگنز دی‌اکسید روی یک زیرلایه مس تثبیت شده است.
وی در ادامه به مقایسه مواد الکترودی تولید شده در این طرح و نمونه‌های قدیمی‌تر پرداخت و افزود: «در کارهای گذشته از مواد گران‌قیمت و آلاینده محیط‌زیست نظیر اکسیدهای روتنیم و ایریدیم استفاده می‌شده است. این در حالی است که در طرح حاضر با بهره‌گیری از فناوری نانو و همچنین مواد سازگار با محیط‌زیست، علاوه بر افزایش کارایی الکتروشیمیایی الکترودها، قیمت تمام‌شده آنها نیز به نحو مطلوبی کاهش پیدا کرده است».
کاظمی در رابطه با نقش فناوری نانو در ساخت این الکترود عنوان کرد: «در طرح حاضر نانوساختارهای دی‌اکسید منگنز روی یک لایه میکرومتری از مس که متشکل از اجتماعات نانومتری و نانو رشته‌های مسی با رسانایی بالاست، تثبیت شده‌اند که این موضوع موجب شده است لایه دی‌اکسید منگنز به‌خوبی با زیرلایه مسی اتصال پیدا کند».
در جریان این پژوهش آزمایشگاهی ابتدا زیر لایه مس میکرومتری روی بستر فوم نیکل تثبیت و پارامترهای مربوط به آن بهینه شده است. سپس در شرایط بهینه، نانوساختار دی‌اکسید منگنز روی زیرلایه مس تثبیت شده است. در ادامه با روش‌های میکروسکوپ الکترونی و آنالیز اشعه ایکس، لایه تثبیت شده مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت الکترود تولید شده با روش‌های الکتروشیمیایی بررسی شد.
نتایج نشان داده‌اند که افزایش سطح به حجم مواد الکتروفعال در ساخت این الکترود باعث شده در کمترین میزان بارگذاری مواد روی الکترود، ظرفیت ذخیره بار و دانسیته انرژی به 687 فاراد بر گرم و 557 میلی‌فاراد بر سانتی‌متر مربع برسد.
گفتنی است از این طرح یک اختراع به شماره 83226 به ثبت رسیده است که اخیراً در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تأیید نهایی نیز شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های گروه تحقیقاتی دکتر سید حبیب کاظمی، عضو هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دکتر محمدعلی کیانی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، مصطفی قائم‌مقامی، دانشجوی مقطع دکترای شیمی دانشگاه تربیت مدرس تهران، که در زمان انجام تحقیق دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بوده است و دکتر حجت کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت ایران، است.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۱۲

آینده آموزش عالی دیوار دانش و جامعه را برمی‌دارد/ چرخش چرخ اقتصاد در گرو ارتقای دانش‌بنیان است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه آینده آموزش عالی کشور به سمتی در حرکت است که دیوار دانش و جامعه را برمی‌دارد، گفت: برای چرخش چرخه اقتصاد به نیروهای دانشی نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور صبح امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای احداث شهر سلول‌های بنیادی در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی، گفت: آینده ‌آموزش عالی کشور به گونه‌ای در حرکت است که دانشگاه را کاملاً به سمت ارتباط با مردم سوق می‌دهد و دیوار دانش و جامعه برداشته می‌شود یعنی دانش جزئی از اقتصاد می‌شود و این موضوع می‌تواند اشتغال‌زا باشد.
وی افزود: از سوی دیگر صنعت نیز متوجه می‌شود که اگر بخواهد اقتصاد را بچرخاند به نیروهای دانشی، شتاب‌دهنده‌ها و تحقیقات نیاز دارد به همین دلیل باید تحقیقات باکیفیت‌تر صورت بگیرد.
ستاری اظهار داشت: ما از شتاب‌دهنده‌ها، دانشگاه‌ها و بخش‌های خصوصی حمایت می‌کنیم تا محیط جدید از سوی دانشگاه ایجاد شود.

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۵۴

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد؛ ضرورت به‌روز رسانی دروس معارف در دانشگاه‌ها

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به سابقه تصویب درس معارف برای تدریس در دانشگاه‌ گفت: آن موقعی که دروس معارف تصویب شد، شاید به‌دلیل بی‌تجربگی یا هیجانات فوق‌العاده‌ای که در اوائل انقلاب بود، برخی از جنبه‌های مهم این دروس که برای تدریس در دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد-از جمله، متن دروس، استاد و نحوۀ برنامه‌ریزی- خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدیان در نشست مشترک معاونین آموزشی وزارت علوم و مدیران گروه‌های معارف گفت: علی‌رغم برخی جوّسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، ارزیابی‌ها و گزارش‌هایی که از خودِ دانشگاه‌ها رسیده، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است؛ معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست.
مباحث دینی و تربیتی فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود
وی افزود: بیش از سی سال از ارائۀ دروس معارف در دانشگاه می‌گذرد، و این دروس معارف حدود 10درصدِ دورۀ کارشناسی را به خودشان اختصاص داده‌اند. البته در طول این مدت، تغییراتی صورت گرفته؛ دروسی اضافه شده و گرایش‌هایی در این دروس ایجاد شده و امروز به اینجا رسیده‌ایم که این دروس با حدود 7000 استاد در سطح دانشگاه‌ها دارد ارائه می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: نکته‌ای که در ابتدا مورد توجه نبود و بعدها مورد توجه قرار گرفت، این است که بحث معارف دینی و مباحث تربیتی، فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود، لذا بحث «تحول علوم انسانی» مطرح شد که گام‌های خوبی در این بخش، برداشته شده است. در حدود 10سالی که «شورای تحول در علوم انسانی» ایجاد شده، این موضوع با جدّیت پیگیری می‌شود. می‌توان گفت تا الان تقریباً یک‌دور، سرفصل‌های مجموعۀ علوم انسانی، مورد بازنگری قرار گرفته و در تعداد زیادی از رشته‌ها-این تغییر سرفصل‌ها-به وزارت علوم ابلاغ شده است.
اوائل انقلاب، ارائۀ دروس معارف دانشگاه با یک نوع «ساده‌انگاری» شروع شد
حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: آن موقعی که دروس معارف تصویب شد، شاید به‌دلیل بی‌تجربگی یا هیجانات فوق‌العاده‌ای که در اوائل انقلاب بود، برخی از جنبه‌های مهم این دروس که برای تدریس در دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد-از جمله، متن دروس، استاد و نحوۀ برنامه‌ریزی- خیلی مورد توجه قرار نگرفت. بالاخره در آن شرایط حساسِ اوائل انقلاب، یک‌دفعه‌ای تصمیم گرفتند که دروس عمومی برای همۀ رشته‌ها و برای همۀ دانشجویان راه‌اندازی شود؛ بدون اینکه حتی یک کتاب برای این منظور تألیف شده باشد و حتی یک‌ استاد برای این کار تربیت شده باشد. به هر حال، این‌کار راه افتاد و سال‌ها به همین شکل پیش‌ رفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عده‌ای که امروز در مورد دروس معارف قضاوت می‌کنند، غالباً کسانی هستند که در دهۀ اول انقلاب، این دروس را خوانده‌اند و اصلاً از تحولات دهۀ دوم و سوم و چهارم، خبر ندارند، یعنی الان با همان خاطراتی که از آن ایام داشتند، دارند قضاوت می‌کنند.
یکی از کسانی که جزء تصویب‌کنندگان این دروس بود، با صراحت گفته بود: «ما آن‌موقع گفتیم: کتاب درسی که چیزی نیست! خودمان می‌نویسیم و استاد هم که زیاد است؛ این‌همه علما در حوزه هستند، از آنها می‌خواهیم که بیایند تدریس کنند!» یعنی این دروس با یک نوع ساده‌انگاری، شروع شد و ارائه شد.
حدود 23 سال، حتی یک استاد برای دروس معارف تربیت نشد
وی گفت: در ابتدا دروس معارف بسیار متکی به استاد بود و اینکه آن استاد خودش یک‌طوری از عهدۀ آن کلاس بر می‌آمد! بعداً به‌تدریج، متونی برای این دروس نوشته شد. اما تربیت استاد برای این درس معارف، به‌طور رسمی از 10سال پیش شروع شد؛ یعنی از وقتی که «دانشگاه معارف» تأسیس شد. البته چند سال قبل از آن‌هم به برخی از دانشگاه‌ها، مجوز تربیت مدرس معارف داده شده بود. با این حساب می‌توان گفت که تربیت مدرس معارف اسلامی حداکثر 15سال سابقه دارد. معنایش این است که حدود 23 سال، حتی یک استاد هم برای دروس معارف تربیت نشده بود! و به عبارت عامیانه-در این مدت- «از بازار آزاد استفاده می‌شد»!
حجت الاسلام محمدیان تاکید کرد: البته همین الان هم اساتیدی که در این 10-15سالِ اخیر تربیت شده‌اند تعدادشان در مقایسه با مجموعۀ اساتید معارف، بسیار اندک است. یعنی هنوز بیش از سه-چهارم اساتیدی که برای دروس معارف استفاده می‌کنیم، برای این درس تربیت نشده‌اند، بلکه اینها خودشان یک استعدادی داشته‌اند و به‌طور تجربی یک آمادگی‌هایی برای این‌کار پیدا کرده‌اند.
وی گفت: همین الان از این 7000 استاد معارف، بیش از 5000 نفرشان «حق‌التدریسی» هستند! یعنی تعداد اعضای هیأت علمی در بین اساتید دروس معارف، بسیار اندک هستند. و متناسب با نیازها و اقتضائاتی که وجود دارد، ما اعضاء هیأت علمی، خیلی کم داریم.
عنوان «دروس عمومی» برای دروس معارف مشکل ایجاد کرده
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: همچنین عنوان «دروس عمومی» که از همان ابتدا به این دروس اطلاق شده است، سطح این دروس را در دانشگاه، به‌گونه‌ای پایین آورده که هر استادی(البته نه لزوماً همۀ اساتید) که بتواند به گروه تخصصی برود، تلاش خودش را می‌کند. لذا ما در سال، تعداد قابل توجهی از اساتید را داریم که درخواست می‌کنند از گروه معارف، بروند! دلیل عمده‌اش این است که در دروس معارف خیلی زمینۀ رشد وجود ندارد و این اساتید همیشه در یک سطح می‌مانند و دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم ندارند، یعنی زمینۀ ارتقاء آنها محدود است و عنوان اجتماعی این درس هم «درس عمومی» است!
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: از سوی دیگر، چون این دروس معارف، دروس دینی هستند و عنوان «اجباری» روی آنها آمده است، این‌هم یک بخشی از جاذبۀ این دروس را کم کرده است، یعنی عنوان اجباری بودن دروس معارف، در سطح این دروس و نوع نگرش به این دروس، تأثیر خاصی گذاشته است.
گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ارزیابی وضعیت دروس معارف افزود: و اما دربارۀ بحث «ارزیابی وضعیتِ دروس معارف»؛ دو سه سال است که در دانشگاه‌ها پیگیری کرده‌ایم تا با شاخص‌های عمومی که در دانشگاه وجود دارد، این دروس معارف مورد ارزیابی قرار گیرد. بر اساس این ارزیابی‌ها و طبق گزارش‌هایی که از برخی دانشگاه‌ها رسیده است، می‌توان گفت که با همۀ مشکلاتی وجود دارد-که برخی از آنها را عرض کردم- گزارش‌ها نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف بوده است.
وی افزود: علی‌رغم برخی از جوّسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، گزارشی که از خود دانشگاه‌ها جمع‌آوری شده خوب است و نشان می‌دهد معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست.
اساتید معارف در کلاس درس، تقریباً باید پاسخگوی همۀ مشکلات جامعه باشند
وی عنوان کرد: نکتۀ دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، انتظار و توقعی است که نسبت به دروس معارف وجود دارد. اساتید معارف ما، تقریباً باید در کلاس درس، پاسخگوی همۀ مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، باشند! مثلاً اگر دیشب خبری منتشر شده که جامعه را ملتهب کرده، صبح استاد معارف ما نمی‌تواند در کلاس درس خودش نسبت به آن خبر، بی‌تفاوت باشد! اگر گرانی و فسادی در جامعه وجود دارد، و اگر ناامیدی در بخشی از دانشجویان ما نسبت به آیندۀ شغلی‌شان وجود دارد، استاد معارف باید در کلاس درس، پاسخگوی این مشکلات هم باشد؛ خصوصاً در دروسی مثل «ریشه‌های انقلاب»
درحالی‌که اساتید دروس دیگر(غیر از دروس معارف) خودشان را موظف به پاسخگویی به این سؤالات دانشجویان-دربارۀ مشکلات جامعه- نمی‌دانند، و دانشجویان هم یا از آنها نمی‌پرسند یا اگر هم بپرسند و جواب نگیرند، می‌گویند: این استاد که لازم نیست جوابگوی مشکلات جامعه باشد!
باید دروس معارف را به‌روز رسانی کنیم
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: نکتۀ دیگر اینکه که محتواهای دروس معارف طبق مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی، به ما سپرده شده و ما باید محتوای مناسبی برای این دروس آماده کنیم و الا انتظارات و توقعاتی که از دروس معارف وجود دارد، تأمین نمی‌شود. باید زمینۀ تأمین محتواهای مناسب و نیازهای روز دانشجویان و خصوصاً «به‌روز کردن این دروس» و پاسخ دادن به مسائل اصلیِ امروز جوانان، مد نظر قرار گیرد.
باید این دروس را به‌روز رسانی کنیم و کلاس‌ها به‌گونه‌ای باشد که دانشجو، ارتباط این دروس را با زندگی امروزش درک کند تا بتواند برای آینده‌اش هم از این دروس، یک سرمایه‌ای کسب کند؛ این جزء وظایف ما است و در عین حال، به‌شدت نیاز به همکاری معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و مدیران محترم گروه‌های معارف داریم.
50 درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند
وی گفت: ما در نهاد، شعارمان این است که «پنجاه درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند.» چون بقیۀ فعالیت‌های ما در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حدود 20درصد دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد اما دروس معارف، در دورۀ کارشناسی، صددرصد دانشجوها را شامل می‌شود و در دورۀ کاردانی هم تقریباً همه را شامل می‌شود. یعنی در دروس معارف، ما با عموم دانشجوها می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در ادامه خاطرنشان کرد: دغدغۀ ما این است تأثیرگذاری دروس معارف، مدام بیشتر شود و کیفیت این دروس افزایش پیدا کند، و مدرسین این دروس هم به‌روزرسانی شوند. و ما از نظر محتوا نیز بتوانیم از آنها پشتیبانی کنیم.
اگر یک قلبی در این کلاس‌ها با خدا پیوند بخورد...
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: آخرین جملۀ بنده این است که دوستان عزیز! هرچه شما زحمت بکشید، اگر -در این کلاس‌های معارف- در یک قلبی، یک بذری افکنده شد، اگر یک دلی در این کلاس‌ها با خدا پیوند خورد، و ارتباطش برقرار شد، اگر در این کلاس‌ها یک کسی به یک انتخابی رسید و انتخاب درستی انجام داد، اگر نتیجۀ این کلاس‌ها این شد که یک جوانی برای آیندۀ خودش یک تصمیم خوبی گرفت، همۀ شما که در این مسیر خدمت می‌کنید، در ثوابش سهیم هستید و از نورانیت آن بهره‌مند خواهید شد، طبق آنچه به ما وعده داده‌اند که «هرکس در مسیر هدایت بندگان خدا نقشی داشته باشد، در همۀ دست‌آوردهایی که آن بندگان خدا دارند، شریک خواهد بود.»لذا مطمئن باشید که در این کلاس‌ها یک اتفاقاتی می‌افتد! البته این مسائل قابل گزارش دادن نیست و نمی‌شود گزارش داد ولی در این کلاس‌ها خیلی اتفاق‌های خوبی می‌افتد و یک گره‌هایی باز می‌شود و ذهن‌هایی روشن می‌شود، و دل‌هایی به خدا پیوند می‌خورد.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۱۳

عضویت دانشگاه سمنان در اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام

استان‌ها سمنان - در هفتمین کنفرانس عمومی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام که 25 و 26 بهمن در رباط مراکش برگزار شد ، عضویت دانشگاه سمنان در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ؛ با توجه به تاکید وزارت علوم، دکتر عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان به عنوان نماینده دانشگاه سمنان و عضو هیات شرکت کننده (روسای دانشگاههای عضو از ایران ) در جلسات این مجمع حضور یافت که در قطعنامه پایانی آن عضویت دانشگاه سمنان به همراه پنج دانشگاه از سایر کشورهای جهان اسلام در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.
ارائه چندین پروژه علمی در زمینه توسعه عملکرد دانشگاه‌ها، برگزاری میزگزدهایی درباره همکاری و مشارکت به منظور توسعه کار مشترک دانشگاهی و توسعه پایدار مالی و سازمانی عملکردی دانشگاه‌ها از جمله موضوعات مطرح شده در این مجمع دو روزه بود .
گفتنی است؛ اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام در سال 1987 میلادی در رباط مراکش تأسیس شد.
این اتحادیه وابسته به سازمان اسلامی آیسسکو است و هدف از تشکیل آن پشتیبانی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورهای اسلامی و برقرار ارتباط میان آنهاست.
اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام (FUIW) نقش بسزایی در تعمیق روابط کشورهای اسلامی و ترویج همکاریهای علمی پ‍ژوهشی بین دانشگاههای کشورهای عضو بر عهده دارد.
همکاری بین دانشگاههای کشورهای مختلف در سرزمین بزرگ اسلامی از طریق (FUIW) سامان دهی شده و با توجه به تنوع رشته های علمی هدایت و سازماندهی تخصصی می شود.
48

۹۵/۱۲/۰۸
۰۴:۵۳

تحصیلات تکمیلی ضرورت یا تهدید برای اقتصاد

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان: وظیفه ی دانشگاه تربیت است و آماده سازی برای ورود به بازار و اشتغال آفرینی وظیفه دولت می باشد

علم آموزی و دانش افزاریی به خودی خود یک ارزش آگاهی بخش است اما بکارگیری ظرفیت دانش آموختگان در راستای آنچه آموخته اند؛ حدیثی دیگر است. چنان که آمارها می گویند در جامعه افراد تحصیل کرده روز به روز افزایش می یابد ولی در ازای آن بازار کار مناسب وجود ندارد.
دو گانه عرضه - تقاضا در دنیای امروز با اضافه شدن مفهوم تولید نیاز؛ برای داوم عرضه و تقاضا باعث گردیده است هر کدام از دو سوی این بازی در زمان چالش ها دیگری را عامل شکل گیری وضعیت موجود جامعه بدانند. امروز افزایش ظرفیت دانشگاه ها را محصول نیاز جامعه می دانند و گستردگی رشته ها و شاخه های گوناگون را نتیجه ی تخصصی شدن علوم بیان می کنند. اما مشکل از جایی دیگر سر برآروده است؛ فوج فوج به خیل بیکاران تحصیل کرده افزوده می شود و دنیای اقتصاد به همان نسبت که آنها زیاد می شود قادر به تولید بستر برای کار و اشتغال نیست. مجموعه از این مشکلات جامعه را با این سوال مواجه کرده است که رشد تحصیلات تکمیلی بدین سرعت و شدت یک ضرورت است یا تهدیدی برای چرخ اقتصاد و افزایش نرخ بیکاری است؟
دکتر ایرج نیک پی عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان در گفتگو با خبرنگار؛ سایت خبری تحلیلی تابناک لرستان به تشریح این چالش پرداخته است که مشروح این گفتگو در زیر آورده شده است.
تابناک لرستان: با وجود فراوانی افراد تحصیل کرده و کمبود فضای بازار کار متناسب با این رشته ها، چه لزومی بر گسترش تحصیلات تکمیلی وجود دارد؟
مدیر گروه علوم تربیتی بیان داشتند که از نظر اجتماعی همه جوامع و همه انسان ها نیاز دارند ادامه تحصیل بدهند و ارتقاء پیدا کنند. همه ی دنیا به دنبال این امر مهم هستند. اما نکته مهم این است که جامعه باید آن را به سمت نیازهایش هدایت کند. به قول متخصصین اقتصاد باید مزیت های جامعه را بسنجیم و بر اساس آنها نیروها را هدایت کنیم.
وی با ذکر مثالی گفته ی خود را توضیح داد: فرضا اگر کشوری باشیم که از نظر اقتصاد کشاورزی در یک محصولی موفق باشیم باید جوانان را به این سمت سوق دهیم. اینجاست که جامعه باید قابلیت های خودش را بشناسد. بی برنامه بودن باعث شده است که فقط زمانی از عمر فرد با تحصیل پر شود، در حالیکه همه جوانان تمایل دارند حتما دارای شغل شوند و آن هم در مشاغل دولتی استخدام شوند و برای حصول این مقصود به تحصیلات تکمیلی و مراتب بالاتر هجوم می آورند.
تابناک لرستان: نظر شما در مورد افزون رشته ها و گرایش های مختلف در دانشگاه ها چیست؟
نیک پی درباره افزایش گرایش ها و رشته ها اظهار کرد: این افزایش متناسب با نیاز جامعه نیست. در بعضی از مشاغل با کمبود نیرو مواجه هستیم. مسئله ای که مطرح است شغل هایی هستند که از نظر اجتماعی در سطح پایینی قرار دارند و هر کس تن به چنین کاری نمی دهد با اینکه ممکن است درآمد قابل توجهی داشته باشد. ولی سمت شغلی می رویم که راحتر و دولتی هستند ولو اینکه درآمد پایین تری داشته باشند، حاضریم آن شغل را بپذیریم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوع آسیب شناسی آموزشی، بحثی مفصل و جداگانه است و باید دید محتوای آموزشی در راستای نیاز جامعه و دانشجو هست یا نه. ایشان خاطر نشان کرد: خروجی نظام آموزشی که می تواند از ابتدایی تا دانشگاه و مقطع آموزش عالی باشد، در هر برهه ایی فارغ التحصیل می تواند بیرون آید و در جایی مشغول کار شود. برای مثال به یک نیروی تحصیل کرده دیپلم برای یک کار نیاز داریم، اما چون بازار کار مناسب در این رده وجود ندارد فرد به سطح مقطع بالاتر رجوع می کند.
وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در اشبا شدن رشته ها تاثیر می گذارد. اظهار کرد: تقاضای مردم برای بعضی رشته های خاص و هجوم آنها و عدم برنامه ریزی مراکز آموزش در نقاط مختلف از عوامل تاثیر گذار است. فرضا یک رشته ی خاصی را در یک نقطه از کشور ایجاد می کنند و چون در دسترس است افراد زیادی به آن رو می آورند و همان رشته که در دانشگاه ملی ارائه شده است در دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور ایجاد میشود که این افزایش ظرفیت، محدودیت را کمتر می کند.
تابناک لرستان: آیا محتوای آموزشی توانسته است مهارت و تخصص را در سطوح بالاتر تقویت کند یا خیر؟
عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان در این زمینه گقتند: این نیز بحثی جداگانه است که آیا محتوای آموزشی توانسته مهارت و تخصص را در سطوح بالاتر تقویت کند یا خیر. مسلما همه ی جوامع برای توسعه ی کشور به تحصیلات تکمیلی نیاز دارند اما این روند باید هدایت شده باشد. ما وقتی نرخ بیکاری را مشاهده می کنیم نشان می دهد که فراوانی تحصیل کرده های کشور بیشتر از نیاز و درخواست جامعه است.
تابناک لرستان: راه حل جلوگیری از افزایش ظرفیت و متوقف کردن و بستن راه های ورود به دانشگاه ها چیست؟
ایشان بیان کرد: این راه چاره نیست بلکه باید رشته های مورد نیاز افزایش یابند و نظریه ایی که وزارت علوم مطرح کرده است ایجاد موضوعات بین رشته ای است که می تواند کاربردی باشد اما مشروط بر اینکه شغل مورد نیاز آن وجود داشته باشد.
این استادیار دانشگاه تصریح کرد: البته وظیفه دانشگاه ایجاد شغل نیست بلکه وظیفه اش آموزش است و باید کیفیت آموزش را بالا برد.
تابناک لرستان: نظر شما در مورد وضعیت رابطه دانشگاه؛ صنعت و بازار چیست؟
عضو گروه مدیریت دانشگاه لرستان درباره ی ارتباط دانشگاه؛ صنعت و بازار کار افزود: مثلث جامعه، دانشگاه، صنعت، باید ایجاد شود و ارتباط بین رأس های این مثلث برقرار شود. خروجی دانشگاه باید در جهت بهبود صنعت، کشاورزی و خدمات باشد. مثلا در کشور دانشجویان باغبانی داریم و از طرفی باغ ها دچار مشکل می شوند و باغبان اطلاعات چندانی از روش های علمی و نوین ندارد، می توان ارتباط لازم را بین استاد، دانشجو، دانشگاه و باغدار ایجاد کرد. با اینکه چنین مجموعه هایی برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه وجود دارد اما کارایی لازم را نمی بینم. از طرفی سازمان ها چنین کمک و پشتیبانی نمی دهند. مردم هم شاید اعتماد و شناخت را نداشته باشند. یک را ه حل آن می تواند این باشد که از طریق رسانه های جمعی اطلاعات لازم را انتقال داد و این فرآیند و سازمان ها را معرفی کرد.
تابناک لرستان: برنامه های دانش بنیان جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیک پی با اشاره به ضعف برنامه دانش بنیان جامعه، ابراز داشتند عوامل متعددی چنین مسئله ایی را بوجود آورده است. مثلا این ضعف بر می گردد به عدم ارتباط بین جامعه و دانشگاه. اگر دولت بخواهد در چند بخش با جوامع اطراف خود رقابت کند باید هدف و سیاست های خود را تعریف کند. برای تقویت صنعت باید از آن حمایت کند. به بخش خصوصی کمک کند تا زمین نخورد. اما هر دفعه سیاست ها تغییر می کند. می بینیم محصولات ارزان قیمت خارجی را وارد می کنند و بخش داخلی آسیب می بیند. متعاقبا نیروی انسانی آن بخش بیکار می شوند.
وی تصریح کرد: حل این مشکلات نیازمند برنامه کلی و اراده ملی است. یکی از این سیاست های کلان برنامه بیست ساله ی 1404 است که باید در زمینه های مختلف به موفقیت برسیم. و باید هر چند وقت رصد شود که چقدر به ایده آل ها رسیده ایم.
نیک پی همچنین بیان کردند در جهت تحقق یافتن همین سند آمایش سرزمین، می بینیم در بعضی مناطق با کمبود آب مواجه می شویم ولی شاهد وفور صنعت در همان منطقه هستیم در صورتی که داشتن شرکت های صنعتی منوط به داشتن آب و منابع آب های زیر زمینی است و همین باعث مهاجرت به همان منطقه می شود که مشکلاتی مثل خطر از بین رفتن محیط زیست به وجود می آید. باید توزیع عادلانه و منطقی باشد.
وی در این راستا افزود: دولت باید سیاست های کلان خود را اجرا کند و از کارشناسان هر حوزه استفاده نماید و نظرات کارشناسان را مورد بررسی علمی قرار دهد. پژوهش ها را در جهت اهداف و آرمان ها سازماندهی کند.
مدیر گروه مدیریت دانشگاه لرستان در پایان بیان کرد: انسان نیاز دارد که ارتقاء پیدا کند. ولی نکته مهم این است که توانایی و نیاز خود را بشناسیم. اینکه بعضا از روی چشم و هم چشمی به دنبال آن مدرک و آن رشته خاص می رویم تفکر درستی نیست. باید راه را درست انتخاب کرد.
وی همچنین به این نکته نیز اشاره کرد: هدف از تحصیلات تربیت شهروند خوب و نیروی انسانی کارآمد برای بازار کار است. همه ی دنیا دنبال چنین راهبر و سیاستگذاری هستند. تربیت فردی که حقوق شهروندی و انسانی را رعایت می کند و در جامعه سربار نیست. مسئله مهم این است که در هر دو بخش نتوانسته ایم موفقیت لازم را کسب کنیم.
گفتگو:

۹۵/۱۲/۰۸
۰۹:۱۷

خوابگاه دخترانه دانشگاه امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: وجود خوابگاه مناسب برای موفقیت دانشجویان در همه رشته ها خصوصا دانشجویان رشته های مهندسی و فناوری بسیار مهم و موثر است.

به گزارش گروه دریافت خبر سیتنا، همزمان با روز مهندس، مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور، کاظم قلم‌چی واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)، جمعی از استادان و چهره‌های برجسته دانشگاهی از جمله پروفسور منصور نیکخواه بهرامی چهره ماندگار مهندسی مکانیک کشور، ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی، معلمان و مشاوران آموزشی و تنی چند از روسای مجمع خیرین استان‌ها، گوهر خیراندیش هنرمند سینمای ایران و جمعی از دانشجویان دانشگاه، برگزار شد.دکتر سیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این مراسم، گفت: خوابگاه فقط جنبه رفاهی ندارد و در جایگاه منزل دوم دانشجو قرار دارد که اگر مناسب باشد دانشجو با آسودگی خاطر بالاتری میتواند درس بخواند و قطعا در نحوه درس خواندن و موفقیت دانشجو بسیار موثر خواهد بود.وی تصریح کرد: علاوه بر این، دانشجویانی که از شهرستان ها به تهران می آیند و اغلب شان در سنین پایین هستند، در بدو ورود تاکیدمان اینست که حتما به آنها خوابگاه تعلق بگیرد چون با عنایت به بحث های فرهنگی و اجتماعی مختلف، نمیتوانیم به این مهم خصوصا برای بانوان بی توجه باشیم؛ بنابراین خوابگاه مناسب برای دانشگاه بسیار ارزشمند است.معتمدی با اشاره به اینکه این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه مهندسی کشور است و تقریبا همه رشته های مهندسی در این دانشگاه ارائه و تدریس میشود گفت: وجود خوابگاه مناسب برای موفقیت دانشجویان در همه رشته ها خصوصا دانشجویان رشته های مهندسی و فناوری بسیار مهم و موثر است.وی افزود: بودجه های دولتی پاسخگوی نیاز دانشگاه ها برای امر بازسازی و ساخت خوابگاه های دانشجویی نیست و در این عرصه، نیازمند کمک بخش غیر دولتی و خیرین هستیم.رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مهم شمردن حمایت های خیرین در توسعه زیرساخت های آموزشی، از بنیاد قلم چی و تلاش های صورت گرفته برای دانشگاه امیرکبیر و آموزش کشور قدردانی کرد.مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم نیز در سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت های شایسته خیرین در حوزه آموزش کشور گفت: امروز بسیاری از دانشگاه های جهان بخش عمده ای از هزینه های شان را با حمایت خیرین در حوزه آموزش عالی دنبال میکنند و پیش میبرند.وی خاطرنشان کرد: دانشجویان شهرستانی ما حق دارند که در تهران درس بخوانند و این اقدام صورت گرفته (بهره برداری از خوابگاه دانشجویی) برای دانشگاه امیرکبیر، امکانات لازم را در این بخش برای ادامه تحصیل دانشجویان شهرهای ایران در تهران و در این دانشگاه بخوبی فراهم کرده است.خوابگاه دانشجویی دخترانه بنیاد قلم چی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همزمان با روز مهندسی طی مراسمی با حضور مسئولان آموزشی کشور افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.ساختمان این خوابگاه طی توافق‌نامه‌ای بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)، در 5 طبقه شامل 14 واحد، به مساحت حدود 1000 مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت حدود 350 مترمربع، با ظرفیت اسکان 150 دانشجو، برای دانشگاه امیرکبیر خریداری، تجهیز و به نام خوابگاه بنیاد قلم‌چی (دانشجویان دختر دانشگاه صنعتی امیرکبیر) نامیده شد.در پایان این مراسم بطور رسمی و بگونه ای متفاوت، ساختمان خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر باحضور مسئولان، توسط دو دانشجوی دختر افتتاح شد و پس از آن به بهره برداری رسید.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۴:۳۵

ضرورت به‌روز رسانی دروس معارف در دانشگاه‌ها

اقتصاد ایران: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به سابقه تصویب درس معارف برای تدریس در دانشگاه‌ گفت: آن موقعی که دروس معارف تصویب شد، شاید به‌دلیل بی‌تجربگی یا هیجانات فوق‌العاده‌ای که در اوائل انقلاب بود، برخی از جنبه‌های مهم این دروس که برای تدریس در دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد-از جمله، متن دروس، استاد و نحوۀ برنامه‌ریزی- خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدیان در نشست مشترک معاونین آموزشی وزارت علوم و مدیران گروه‌های معارف گفت: علی‌رغم برخی جوّسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، ارزیابی‌ها و گزارش‌هایی که از خودِ دانشگاه‌ها رسیده، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است؛ معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست.
مباحث دینی و تربیتی فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود
وی افزود: بیش از سی سال از ارائۀ دروس معارف در دانشگاه می‌گذرد، و این دروس معارف حدود 10درصدِ دورۀ کارشناسی را به خودشان اختصاص داده‌اند. البته در طول این مدت، تغییراتی صورت گرفته؛ دروسی اضافه شده و گرایش‌هایی در این دروس ایجاد شده و امروز به اینجا رسیده‌ایم که این دروس با حدود 7000 استاد در سطح دانشگاه‌ها دارد ارائه می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: نکته‌ای که در ابتدا مورد توجه نبود و بعدها مورد توجه قرار گرفت، این است که بحث معارف دینی و مباحث تربیتی، فقط نباید در دروس معارف پیگیری شود، لذا بحث «تحول علوم انسانی» مطرح شد که گام‌های خوبی در این بخش، برداشته شده است. در حدود 10سالی که «شورای تحول در علوم انسانی» ایجاد شده، این موضوع با جدّیت پیگیری می‌شود. می‌توان گفت تا الان تقریباً یک‌دور، سرفصل‌های مجموعۀ علوم انسانی، مورد بازنگری قرار گرفته و در تعداد زیادی از رشته‌ها-این تغییر سرفصل‌ها-به وزارت علوم ابلاغ شده است.
اوائل انقلاب، ارائۀ دروس معارف دانشگاه با یک نوع «ساده‌انگاری» شروع شد
حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: آن موقعی که دروس معارف تصویب شد، شاید به‌دلیل بی‌تجربگی یا هیجانات فوق‌العاده‌ای که در اوائل انقلاب بود، برخی از جنبه‌های مهم این دروس که برای تدریس در دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد-از جمله، متن دروس، استاد و نحوۀ برنامه‌ریزی- خیلی مورد توجه قرار نگرفت. بالاخره در آن شرایط حساسِ اوائل انقلاب، یک‌دفعه‌ای تصمیم گرفتند که دروس عمومی برای همۀ رشته‌ها و برای همۀ دانشجویان راه‌اندازی شود؛ بدون اینکه حتی یک کتاب برای این منظور تألیف شده باشد و حتی یک‌ استاد برای این کار تربیت شده باشد. به هر حال، این‌کار راه افتاد و سال‌ها به همین شکل پیش‌ رفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عده‌ای که امروز در مورد دروس معارف قضاوت می‌کنند، غالباً کسانی هستند که در دهۀ اول انقلاب، این دروس را خوانده‌اند و اصلاً از تحولات دهۀ دوم و سوم و چهارم، خبر ندارند، یعنی الان با همان خاطراتی که از آن ایام داشتند، دارند قضاوت می‌کنند.
یکی از کسانی که جزء تصویب‌کنندگان این دروس بود، با صراحت گفته بود: «ما آن‌موقع گفتیم: کتاب درسی که چیزی نیست! خودمان می‌نویسیم و استاد هم که زیاد است؛ این‌همه علما در حوزه هستند، از آنها می‌خواهیم که بیایند تدریس کنند!» یعنی این دروس با یک نوع ساده‌انگاری، شروع شد و ارائه شد.
حدود 23 سال، حتی یک استاد برای دروس معارف تربیت نشد
وی گفت: در ابتدا دروس معارف بسیار متکی به استاد بود و اینکه آن استاد خودش یک‌طوری از عهدۀ آن کلاس بر می‌آمد! بعداً به‌تدریج، متونی برای این دروس نوشته شد. اما تربیت استاد برای این درس معارف، به‌طور رسمی از 10سال پیش شروع شد؛ یعنی از وقتی که «دانشگاه معارف» تأسیس شد. البته چند سال قبل از آن‌هم به برخی از دانشگاه‌ها، مجوز تربیت مدرس معارف داده شده بود. با این حساب می‌توان گفت که تربیت مدرس معارف اسلامی حداکثر 15سال سابقه دارد. معنایش این است که حدود 23 سال، حتی یک استاد هم برای دروس معارف تربیت نشده بود! و به عبارت عامیانه-در این مدت- «از بازار آزاد استفاده می‌شد»!
حجت الاسلام محمدیان تاکید کرد: البته همین الان هم اساتیدی که در این 10-15سالِ اخیر تربیت شده‌اند تعدادشان در مقایسه با مجموعۀ اساتید معارف، بسیار اندک است. یعنی هنوز بیش از سه-چهارم اساتیدی که برای دروس معارف استفاده می‌کنیم، برای این درس تربیت نشده‌اند، بلکه اینها خودشان یک استعدادی داشته‌اند و به‌طور تجربی یک آمادگی‌هایی برای این‌کار پیدا کرده‌اند.
وی گفت: همین الان از این 7000 استاد معارف، بیش از 5000 نفرشان «حق‌التدریسی» هستند! یعنی تعداد اعضای هیأت علمی در بین اساتید دروس معارف، بسیار اندک هستند. و متناسب با نیازها و اقتضائاتی که وجود دارد، ما اعضاء هیأت علمی، خیلی کم داریم.
عنوان «دروس عمومی» برای دروس معارف مشکل ایجاد کرده
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: همچنین عنوان «دروس عمومی» که از همان ابتدا به این دروس اطلاق شده است، سطح این دروس را در دانشگاه، به‌گونه‌ای پایین آورده که هر استادی(البته نه لزوماً همۀ اساتید) که بتواند به گروه تخصصی برود، تلاش خودش را می‌کند. لذا ما در سال، تعداد قابل توجهی از اساتید را داریم که درخواست می‌کنند از گروه معارف، بروند! دلیل عمده‌اش این است که در دروس معارف خیلی زمینۀ رشد وجود ندارد و این اساتید همیشه در یک سطح می‌مانند و دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم ندارند، یعنی زمینۀ ارتقاء آنها محدود است و عنوان اجتماعی این درس هم «درس عمومی» است!
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: از سوی دیگر، چون این دروس معارف، دروس دینی هستند و عنوان «اجباری» روی آنها آمده است، این‌هم یک بخشی از جاذبۀ این دروس را کم کرده است، یعنی عنوان اجباری بودن دروس معارف، در سطح این دروس و نوع نگرش به این دروس، تأثیر خاصی گذاشته است.
گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها، نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ارزیابی وضعیت دروس معارف افزود: و اما دربارۀ بحث «ارزیابی وضعیتِ دروس معارف»؛ دو سه سال است که در دانشگاه‌ها پیگیری کرده‌ایم تا با شاخص‌های عمومی که در دانشگاه وجود دارد، این دروس معارف مورد ارزیابی قرار گیرد. بر اساس این ارزیابی‌ها و طبق گزارش‌هایی که از برخی دانشگاه‌ها رسیده است، می‌توان گفت که با همۀ مشکلاتی وجود دارد-که برخی از آنها را عرض کردم- گزارش‌ها نشان‌دهندۀ موفقیت دروس معارف بوده است.
وی افزود: علی‌رغم برخی از جوّسازی‌ها و کم‌مهری‌هایی که در مورد دروس معارف وجود دارد، گزارشی که از خود دانشگاه‌ها جمع‌آوری شده خوب است و نشان می‌دهد معدل دروس معارف، از دروس دیگر پایین‌تر نیست، و در برخی موارد بالاتر هم هست.
اساتید معارف در کلاس درس، تقریباً باید پاسخگوی همۀ مشکلات جامعه باشند
وی عنوان کرد: نکتۀ دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، انتظار و توقعی است که نسبت به دروس معارف وجود دارد. اساتید معارف ما، تقریباً باید در کلاس درس، پاسخگوی همۀ مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، باشند! مثلاً اگر دیشب خبری منتشر شده که جامعه را ملتهب کرده، صبح استاد معارف ما نمی‌تواند در کلاس درس خودش نسبت به آن خبر، بی‌تفاوت باشد! اگر گرانی و فسادی در جامعه وجود دارد، و اگر ناامیدی در بخشی از دانشجویان ما نسبت به آیندۀ شغلی‌شان وجود دارد، استاد معارف باید در کلاس درس، پاسخگوی این مشکلات هم باشد؛ خصوصاً در دروسی مثل «ریشه‌های انقلاب»
درحالی‌که اساتید دروس دیگر(غیر از دروس معارف) خودشان را موظف به پاسخگویی به این سؤالات دانشجویان-دربارۀ مشکلات جامعه- نمی‌دانند، و دانشجویان هم یا از آنها نمی‌پرسند یا اگر هم بپرسند و جواب نگیرند، می‌گویند: این استاد که لازم نیست جوابگوی مشکلات جامعه باشد!
باید دروس معارف را به‌روز رسانی کنیم
حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: نکتۀ دیگر اینکه که محتواهای دروس معارف طبق مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی، به ما سپرده شده و ما باید محتوای مناسبی برای این دروس آماده کنیم و الا انتظارات و توقعاتی که از دروس معارف وجود دارد، تأمین نمی‌شود. باید زمینۀ تأمین محتواهای مناسب و نیازهای روز دانشجویان و خصوصاً «به‌روز کردن این دروس» و پاسخ دادن به مسائل اصلیِ امروز جوانان، مد نظر قرار گیرد.
باید این دروس را به‌روز رسانی کنیم و کلاس‌ها به‌گونه‌ای باشد که دانشجو، ارتباط این دروس را با زندگی امروزش درک کند تا بتواند برای آینده‌اش هم از این دروس، یک سرمایه‌ای کسب کند؛ این جزء وظایف ما است و در عین حال، به‌شدت نیاز به همکاری معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و مدیران محترم گروه‌های معارف داریم.
50 درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند
وی گفت: ما در نهاد، شعارمان این است که «پنجاه درصد نهاد باید به دروس معارف اختصاص پیدا کند.» چون بقیۀ فعالیت‌های ما در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حدود 20درصد دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد اما دروس معارف، در دورۀ کارشناسی، صددرصد دانشجوها را شامل می‌شود و در دورۀ کاردانی هم تقریباً همه را شامل می‌شود. یعنی در دروس معارف، ما با عموم دانشجوها می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در ادامه خاطرنشان کرد: دغدغۀ ما این است تأثیرگذاری دروس معارف، مدام بیشتر شود و کیفیت این دروس افزایش پیدا کند، و مدرسین این دروس هم به‌روزرسانی شوند. و ما از نظر محتوا نیز بتوانیم از آنها پشتیبانی کنیم.
اگر یک قلبی در این کلاس‌ها با خدا پیوند بخورد...
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: آخرین جملۀ بنده این است که دوستان عزیز! هرچه شما زحمت بکشید، اگر -در این کلاس‌های معارف- در یک قلبی، یک بذری افکنده شد، اگر یک دلی در این کلاس‌ها با خدا پیوند خورد، و ارتباطش برقرار شد، اگر در این کلاس‌ها یک کسی به یک انتخابی رسید و انتخاب درستی انجام داد، اگر نتیجۀ این کلاس‌ها این شد که یک جوانی برای آیندۀ خودش یک تصمیم خوبی گرفت، همۀ شما که در این مسیر خدمت می‌کنید، در ثوابش سهیم هستید و از نورانیت آن بهره‌مند خواهید شد، طبق آنچه به ما وعده داده‌اند که «هرکس در مسیر هدایت بندگان خدا نقشی داشته باشد، در همۀ دست‌آوردهایی که آن بندگان خدا دارند، شریک خواهد بود.»لذا مطمئن باشید که در این کلاس‌ها یک اتفاقاتی می‌افتد! البته این مسائل قابل گزارش دادن نیست و نمی‌شود گزارش داد ولی در این کلاس‌ها خیلی اتفاق‌های خوبی می‌افتد و یک گره‌هایی باز می‌شود و ذهن‌هایی روشن می‌شود، و دل‌هایی به خدا پیوند می‌خورد.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۳۴

هم افزایی و نوآوری با رقابت و رفاقتی از جنس رباتیک

رقابتی علمی میان دانشجویان عضو انجمن های علمی سراسر کشور به میزبانی انجمن علمی رباتیک دانشگاه اصفهان با هدف سنجش توان علمی انجمن ها در حوزه رباتیک و تربیت مربیان علوم رباتیک در دانشگاه ها و برگزاری دومین دوره مجمع عمومی اتحادیه در تاریخ با همت اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی رباتیک و مکاترونیک ایران

خبرنامه دانشجویان ایران: اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی رباتیک و مکاترونیک ایران مجموعه ای غیرانتفاعی و غیر سیاسی متشکل از انجمن های علمی دانشجویی فعال در حوزه تخصصی رباتیک و مکاترونیک می باشد که در موسسات اموزش عالی و دانشگاه ها به ثبت رسیده و فعالیت میکنند.
اتحادیه رباتیک و مکاترونیک یکم اسفندماه سال 1394با پیگیری دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های شهید باهنر کرمان ،صنعتی سیرجان و ولیعصر رفسنجان تاسیس گردید.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» ؛ صالحه جعفری عضو کانون خبری این انجمن در گفتگوی تلفنی با خبرنگار ما گفت: از اهداف تاسیس و فعالیت اتحادیه میتوان به ایجاد زمینه مناسب جهت شکوفایی استعدادها و برانگیختن روحیه مشارکت جمعی ،خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان و ارتقای سطح علمی دانشجویان در جهت رفع نیازهای صنعتی کشور اشاره کرد.
همچنین ارتقای سطح علمی فعالیت های انجمن های علمی و دانشجویان از طریق آموزش هم افزایی و همکاری مشترک و تکثیر ایده های موفق ، ایجاد زمینه مناسب جهت همکاری با مراکز پژوهشی صنعتی و جوامع علمی بین المللی،تعیین خط و مشی فعالیت های انجمن های علمی در جهت رشد علمی و عملی دانشجویان و اشتغال زایی با استفاده از نواوری با مساعدت و همکاری سازمان ها و صنایع کوچک و بزرگ وابسته به علم رباتیک، از مهمترین اهداف اتحادیه می باشد.
رضا رواقی پاریزی دبیر اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی رباتیک و مکاترونیک ایران نیز، آموزش هم افزایی و ایجاد زمینه مناسب در جهت انجام فعالیت های پژوهشی را از اهداف اصلی اتحادیه دانست و معتقد است که این هدف در نهایت به نواوری و کارافرینی دانشجویان منجر خواهد شد.
رواقی پاریزی در ادامه گفت: از همین رو طرح کارگاه ملی رباتیک در کمیته آموزش و پژوهش به سرپرستی سرکار خانم رضایتی دبیر این کمیته مورد بررسی قرار گرفت و بعد از اعمال اصلاحات مورد نیاز و بررسی جوانب و فواید طرح در شورای مرکزی به تصویب رسید.
وی افزود؛ کارگاه ملی رباتیک به صورت رسمی در نهمین جشنواره ملی حرکت به تمامی دانشگاه های ایران اطلاع رسانی و ابلاغ گردید تا دانشگاه ها فرصت هماهنگی و همکاری مناسب را با تیم برگزار کننده پیدا کنند.
و در فاصله زمانی برگزاری کارگاه و ابلاغ رسمی آن، تیم کارگاه ملی، جزوه کامل وجامع علوم رباتیک را فراهم نمود و به صورت مجازی در اختیار دبیران ودانشجویان قرار گرفت،تا به نحوی رسالت اتحادیه مبنی بر ارتقای علمی تمامی دانشجویان تا حدودی هر چند اندک به سرانجام برسد.
با توجه به این که جزوه اموزشی به تنهایی نمیتواند تمامی اهداف کارگاه را برطرف کند جزوه مذکور به عنوان منبع ازمون داخلی دانشگاه ها در نظر گرفته شد تا برگزیدگان هر دانشگاه جهت دریافت اموزش های با سطح بالاتر انتخاب شده و در کارگاه ملی شرکت نمایند.
رواقی خبر داد: تیم کارگاه ملی رباتیک توانست با رعایت اهداف اصلی اتحادیه حدود ١٨٠٠ نفر از دانشجویان رشته های مختلف در سراسر کشور را به مطالعه جزوه رباتیک مقدماتی و ارتقای سطح علمی ان ها تشویق نماید که در نهایت نزدیک به ١٧٠ نفر از ٢٦ دانشگاه در ازمون داخلی دانشگاه ها شرکت کردند،که ٤٧ نفر ان ها به عنوان برگزیدگان ازمون به کارگاه ملی دعوت شدند و اموزش هایی در حوزه علم رباتیک را فراگرفتند.
حسن ختام کارگاه ملی رباتیک و اتمام دوره اول شورای مرکزی اتحادیه از شرکت کنندگان درخواست شد در دانشگاه خود اقدام به تشکیل گروه های پژوهشی رباتیک نمایند و با محوریت اتحادیه و سیاست گذاران کارگاه ملی و ایجاد پل های ارتباطی مابین همدیگر سطح علمی خود دانشجویان و در نهایت کشور را بالا ببرند و نیاز کشور را رفع کنند.
در اخر رواقی گفت: از نظر من به عنوان عضو کوچکی از اتحادیه و تیم برگزاری کارگاه ملی رباتیک، این کارگاه توانست دین اتحادیه و اعضای ان در جهت هم افزایی ایجاد مشارکت و رشد ایران اسلامی با نواوری و کارافرینی را ادا کند که این مهم را مدیون کادر اجرایی تیم سیاستگذاری کارگاه ملی و دانشجویان انجمن علمی رباتیک دانشگاه اصفهان ومسئولین هستیم که به نوبه خود قدردان تمامی افراد بخاطر همکاری پویا و خوبشان هستیم.
صالحه جعفری به این باور اشاره کرد که جوانان عضو اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی پیمان بسته اند با خود در مسیر شکوفایی استعداد های نهان جامعه جوان قدم بردارند و همراه و هم قدم با جوانان برای هم افزایی وبهبود سطح علمی و توان اجرایی انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور دست به دست هم دهند و تلاش کنند جامعه ای تاب آور داشته باشیم و زمینه ای مناسب جهت انجام فعالیت های پژوهشی با رویکرد کارآفرینی و ارزش آفرینی برای جوانان را فراهم سازند و در این راه پر پیچ وخم، مدد و حمایت مسئولان ارشد کشوری می تواند خود به تنهایی برترین ایجاد کننده انگیزه و تداوم بخشی به آن در جوانان باشد.
جعفری معتقد است مسئولان ارشد وزارت علوم وتحقیقات با اعتماد راسخ به جوانان اتحادیه وتصمیم گران انجمن های علمی میتوانند انتظار پیش آمد بهترین تدابیر را در انجمن های علمی داشته باشند وبا حمایت هرچند کوچک خود از عملکرد جوانان فعال اتحادیه در حوزه رباتیک ومکاترونیک می توانند شاهد پیشرفت وارتقاء روز افزون کشور در سطح کمی وکیفی تجهیزات وربات های صنعتی باشند.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۱۶

چهارمین همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد

چهارمین همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان با عنوان تعامل مجموعه ها و ساختمان های نیروگاهی با محیط زیست به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دبیر اجرایی همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان در مراسم آغاز به کار این همایش گفت: این همایش پیش از این در سه دوره حول محورهایی چون هویت شهرها، توسعه صنعت گردشگری، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی، ارزش های کیفی فضاها، هویت و پایداری فرهنگی، بازآفرینی فضاهای گمشده، تداوم سنت در معماری امروز، مواجهه شهرهای سنتی با مفهوم مدرنیته، معماری و شهرسازی از منظر جهانی شدن برگزار شده بود.
دکتر فریبرز کریمی، تاثیر ساختمان های نیروگاهی در توسعه شهرها، رابطه منظر شهری و ساختمان های نیروگاهی، ساختمان های نیروگاهی و پدافند غیرعامل، نیروگاه ها و محیط زیست، معماری و طراحی مجموعه ها و ساختمان های نیروگاهی، فناوری های نو و نیروگاه ها، آینده نیروگاه ها، باز زنده سازی و استفاده دوباره از ساختمان های نیروگاهی را از محورهای تشکیل دهنده این دوره از همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان خواند که با بهره گیری از دانشجویان و دانش آموختگان دوره دکتری ساختمان های نیروگاهی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، با بیان اینکه این دوره از همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در حال برگزاری است، اضافه کرد :50 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است که چهار مقاله از آنها در قالب سخنرانی در بخش تخصصی ارائه می شود.
معاون پژوهشی دانشکده معماری و شهرسازی این دانشگاه ادامه داد: مقاله های این همایش از درجه علمی بالایی برخوردار هستند و مورد حمایت و امتیاز دهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و همچنین برای مهندسان نظام مهندسی نیز امتیاز تمدید پروانه را به دنبال خواهد داشت.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۳:۲۵

تیم اصفهان قهرمان مسابقات هندبال دانشجویان پسردانشگاه های سراسر کشورشد

مسابقات هندبال دانشجویان پسردانشگاه های سراسرکشور با قهرمانی تیم دانشگاه اصفهان پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعباس صادقی مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: تیم دانشجویان پسر دانشگاه اصفهان عنوان قهرمانی مسابقات هندبال دانشگاه های کشور در قزوین را از آن خود کرد.
وی افزود: مسابقات هندبال دانشجویان پسر دانشگاه های کشور از 27 بهمن ماه به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در جریان بود و دراین دوره از مسابقات 250 ورزشکار دانشجو از 14 دانشگاه حضور داشتند.
استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: تیم های هندبال دانشگاه های تهران وحکیم سبزواری نیز درجایگاه دوم و سوم این مسابقات قرارگرفتند و در پایان این رقابت ها جام اخلاق نیز به تیم دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اختصاص یافت.
دکترصادقی در پایان گفت: در جریان این مسابقات 2تن از بازیکنان تیم دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به اردوی تیم ملی هندبال دانشجویان دعوت شدند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۳:۲۵

رئیس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران: در فرهنگ ما مقام علم مقدس است

سومین سمینار فلسفه علم دردانشگاه فردوسی مشهد با محوریت وضعیت علم درایران دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترخسرو باقری رئیس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران درسومین سمینار فلسفه علم که دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد، گفت: در فرهنگ ما مقام علم مقدس است و تنها در گشودن مشکلات به کارگرفته نمی‌شود، تاکید کرد: در ادبیات گذشته ما ارزش علم را بیش از اینکه کاربرد آن مهم باشد، روشن کردن وجود انسان می‌دانستند، اما امروزه که جمله تبدیل دانش به ثروت بسیار رایج شده است، نشان می‌دهد که علم به تنهایی ارزش ذاتی ندارد و تنها ارزش مالی آن مهم است، جامعه ما پول پرست شده و حقیقت جویی نابود شده است.
وی افزود: امروز صورت گرایی در ایران وجود دارد و حقیقت جویی متعلق به گذشته است.
رئیس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران عنوان کرد: منطق بازار می‌گوید، دانش را به مارکت آورده و آن را بر حسب اقتصاد تبیین کنیم و تمام ویژگی‌های بازاری را در ساختار علمی تعبیه کنیم و به عبارتی علم یا باید با مشارکت در امور اجتماعی باشد یا هیچ.
وی با بیان اینکه هر رشته غایتی دارد، اما خود دانشگاه ماهیت واحدی ندارد، ادامه داد: درایران نیز متاسفانه چاپ مقاله هدف قرارگرفته است و محتوای مقالات ضعیف است درحالی که اکثر دانشگاه‌های بزرگ دنیا به صورت هفتگی یا ماهانه از متفکران دعوت و سخنرانی‌های علمی برگزارمی‌شود و خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم بخش عالی فرهنگ را دراختیار خود قرار دهیم تا خودمان را بشناسیم.
رئیس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران درپایان سخنان خود اظهار داشت: امروز علم برخلاف فرهنگ گذشته ما، به تنهایی ارزش ذاتی ندارد و تنها ارزش مالی آن مهم است.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۳:۲۵

مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی با ریاست دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) دیدار کرد

مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی به اتفاق هیئت همراه با ریاست و معاونان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار فخریان مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی ضمن تبریک انتصاب دکتر سعیدی به عنوان ریاست دانشگاه بین المللی امام رضا (ع)، این دانشگاه را حلقه اتصال مدارس امام رضا (ع) با مقاطع دانشگاهی دانست.
وی همچنین ضمن ارائه گزارشی از توزیع دانش آموزان در سطح مدارس امام رضا (ع) افزود: در سال های اخیر استقبال دانش آموزان از رشته تجربی بیشتر از سایر رشته ها است که این موضوع نیز در کنکور سراسری سال جاری به وضوح مشاهده شد. تمهیداتی جهت دچار مشکل نشدن سایر رشته ها در دستور کار داریم که یکی از این گزینه‌ها معرفی رشته‌های فنی و مهندسی و نیز علوم انسانی توسط استادان دانشگاه برای دانش‌آموزانی است که هنوز انتخاب رشته تحصیلی نکرده اند.
وی ادامه داد: چرخه تربیت نیروی انسانی در آستان قدس رضوی زمانی شکل خواهد گرفت که زنجیزه تربیت نیروی انسانی از دبستان تا دانشگاه برنامه‌ریزی شده باشد. براین اساس حتی فارغ التحصیلان دانشگاه های امام رضا (ع) و رضوی را در اولویت جذب معلمان مدارس امام رضا (ع) قرار داده‌ایم.
در ادامه دکتر سعیدی رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) ضمن خیر مقدیم به مهیمانان درخصوص ارتباط بین این دو مجموعه عنوان داشت: دانشگاه با داشتن بیش از 60 رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می تواند چرخه آموزش را در آستان قدس رضوی تکمیل کند که این موضوع در کمیته علم و فناوری آستان قدس رضوی در حال بررسی و نهایی‌سازی است.
وی افزود: مراحل مجوز رشته‌های پزشکی در حال پیگیری است و با وجود طرح بورسیه برای دانش آموزان می توانیم برای دانش آموزان ممتاز مدارس امام رضا (ع) سهمیه قائل شویم.
گفتنی است در انتهای جلسه تفاهم‌نامه‌ای بین این دو مجموعه برای سال تحصیلی جدید منعقد و مقرر شد جلسات کارشناسی جهت تبادل نظر بیشتر به صورت منظم ادامه یابد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸

‏اعلام آمادگی دانشگاه جهرم جهت همکاری‌های علمی در راستای بهبود و ارتقای زیرساخت‌های حیاتی این شهرستان

دکتر مسعود نادریان جهرمی رئیس دانشگاه جهرم در خصوص مشاوره و طراحی علمی گفت: دانشگاه جهرم آمادگی خود را برای هرگونه مشاوره و طراحی علمی و ارائه پیشنهادات جهت بهبود و ارتقای زیرساخت های حیاتی شهرستان جهرم اعلام می کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نادریان جهرمی بیان کرد: یکی از مهم ترین رسالت‌های دانشگاه ها، رفع نیازهای علمی منطقه فعالیت آنهاست. دانشگاه جهرم با داشتن بیش از 20 رشته در قالب 4 دانشکده پتانسیل بسیار بالایی برای حل مشکلات شهرستان جهرم دارد. همچنین آغاز فعالیت های 5 آکادمی آموزش های آزاد در دانشگاه جهرم (شامل آکادمی زبان‌های خارجی، آکادمی فیزیک و نجوم، آکادمی ریاضی، آکادمی کامپیوتر و آکادمی کشاورزی) و نیز مرکز تحقیقات آماری دانشگاه جهرم، زمینه بسیار مساعدی را برای خدمت‌رسانی استادان مستعد دانشگاه جهرم به نیازهای علمی و مطالعاتی شهرستان فراهم آورده است.
وی با بیان اینکه وجود مرکز آپا در دانشگاه جهرم فرصتی بسیار مغتنم برای ایمن‌سازی مؤثر فعالیت‌های سایبرنتیک در شهرستان است خاطر نشان کرد: مرکز آپا این امکان را ایجاد می‌کند که دانشگاه جهرم محل مناسب و امنی برای تأسیس یا انتقال مرکز داده شهرستان انتخاب شود. در سیلاب اخیر هیچ گونه مشکلی برای هیچکدام از ساختمان‌های پردیس دانشگاه به وجود نیامد. این مسئله در کنار ایمنی بالای ساختمان‌های پردیس در برابر زلزله و نیز پیگیری تأسیس نیروگاه برق در نزدیکی پردیس توسط مسئولان دانشگاه، می تواند مسئولان شهرستان را در پذیرش تأسیس مرکز داده شهرستان در محل پردیس دانشگاه جهرم ترغیب کند.
وی در ادامه متذکر شد: امکان انجام کلیه مطالعات انسان پژوهشی مورد نیاز مراکز آموزشی، قضایی، مطالعات شهری و مراکز مذهبی نیز به واسطه وجود دانشکده ادبیات و استادان ارزشمند این دانشکده وجود دارد و در صورت همکاری مراجع ذیربط، دانشگاه جهرم آمادگی خود را برای خدمت رسانی در این زمینه ها اعلام می دارد.
دکتر نادریان با ابراز خرسندی اظهار کرد: هم اکنون با همکاری مهندس شهابی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان جهرم، فعالیت بسیار گسترده در حال انجام است که امید است نتایج بسیار مثبتی برای حوزه کشاورزی شهرستان و بویژه حل مشکل آب کشاورزی و ثمردهی و نگهداری محصولات باغی داشته باشد.
وی افزود: اولین اثر این هماهنگی مشترک، آغاز پیگیری برای تأسیس دو پژوهشکده در حوزه کشاورزی است که یقیناً در آینده نزدیک مزیت نسبی بسیار بالایی برای شهرستان به حساب خواهند آمد.
رئیس دانشگاه جهرم ضمن تشکر از ریاست و کارشناسان جهاد کشاورزی، دانشگاه جهرم آمادگی خود را برای همکاری با سایر نهادهای مسئول در ادارات مختلفی مثل آب، گاز و برق اعلام می‌دارد. بدون شک اولین زمینه مساعد برای این همکاری ها، مابین دانشگاه و شهرداری جهرم جهت مطالعات ساماندهی، ایمن سازی و طراحی شبکه های زهکشی خیابان ها و معابر شهر جهرم وجود دارد. در صورت همکاری همه مسئولان خدوم و زحمتکش شهرستان، می‌توان به صورت کاملاً بومی و با استفاده از استادان جوان، پرانرژی، انگیزه‌مند و البته باتجربه دانشگاه جهرم، طی یک سال و در مرحله اول، با مطالعه کل عرصه عملیاتی شهر جهرم، مشکل آب‌گرفتگی در خیابان‌های شهر را حل کرده و در مراحل بعد و به ترتیب اولویت، دیگر مناطق شهرستان را مورد مطالعه قرار داد.
دکتر مسعود نادریان در خاتمه گفت: خیابان های آب گرفته و خانه های سیل زده زیبنده مردم شریف دارالمومنین نیست و دانشگاه جهرم در لبیک به ندای حجت الاسلام دکتر دژکام امام جمعه جهرم،، آمادگی کامل خود را برای کمک به رفع و کاهش مشکلات شهرستان، بویژه ساماندهی مسیل ها و آب‌گذرهای سطح شهر اعلام می‌کند. خوشبختانه حضور استادان نخبه (که همگی از دانشگاه‌های برتر کشور فارغ التحصیل شده و عمدتاً از رتبه های برتر کنکورهای مختلف، نخبگان، استعدادهای درخشان و یا مخترعان کشوری هستند) این اعلام آمادگی را کاملاً معنادار کرده است و اعتماد به استادان فرهیخته دانشگاه سرمایه گذاری بلندمدتی است که همه منافع آن به حساب مردم شریف شهرستان خواهد رسید. فرمانداری نیز می‌توانند از طریق زمینه سازی ارتباط دانشگاه‌ها با ادارات شهرستان و نیز ممنوعیت برون سپاری مطالعات و پروژه های اجرایی که در داخل شهرستان قابل انجام هستند، گام بسیار بلندی در جهت اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان و نیز تبدیل کردن دانشگاه جهرم به عنوان قطب علمی جنوب استان بردارد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸

تیم دانشگاه صنعتی کرمانشاه در یازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار، موفق به کسب مقام دوم شد

در یازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار، تیم دانشگاه صنعتی کرمانشاه موفق به کسب مقام دوم شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تیم کمیکار شهید نوروزی دانشگاه صنعتی کرمانشاه به سرپرستی دکتر مجید محدثی عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی و گروهی از دانشجویان این رشته در بخش عملکرد یازدهمین دوره مسابقات ملی کمیکار مقام دوم را کسب کرد.
بر پایه این گزارش، در این مسابقات که در دانشگاه مازندران برگزار شد، تیم‌های پرشین گلف دانشگاه خلیج فارس و ام جنیوس دانشگاه شهید باهنر کرمان به ترتیب مقام های اول و سوم را کسب کردند.
همچنین در سال گذشته نیز تیم کمیکار شهید احمدی روشن دانشگاه صنعتی کرمانشاه مقام دوم را کسب کرده بود.
مسابقات کمیکاری ملی در ایران در چهار بخش طراحی پوستر، ایده برتر، عملکرد و لیگ آزاد برگزار می‌شود. در ساخت ماشین‌ها نباید از هیچ‌گونه ابزار کنترل از راه دور یا لیزر استفاده شود و ماشین‌ها تنها توسط فعل‌وانفعالات شیمیایی حرکت کرده و یا متوقف شوند. در بخش عملکرد مسابقات کمیکار ماشین ساخته‌شده توسط تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه باید طول مسیری که توسط قرعه‌کشی تعیین می‌شود طی کنند و در مسیر خود از هیچ‌گونه باتری صنعتی استفاده نکنند. طول مسیر مسابقه عددی بین 12 تا 20 متر است که در روز مسابقه با قرعه‌کشی مشخص‌شده و به تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه اعلام می‌شود.
گفتنی است تیم های منتخب لیگ اصلی به مسابقات جهانی سال 2017 اعزام خواهند شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸

دانشگاه حکیم سبزواری در طرح آمایش آموزش عالی به عنوان دانشگاه معین منطقه 9 کشور معرفی شد

دکترجواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری از انتخاب این دانشگاه به عنوان دانشگاه معین منطقه 9 کشور در طرح آمایش آموزش عالی وزارت علوم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترحدادنیا با اشاره به اینکه براساس تقسیم بندی های وزارت علوم دانشگاه‌های کشور درقالب 10 منطقه قرارگرفت، گفت: براساس این تقسیم بندی هر منطقه دارای تعدادی دانشگاه معین می باشد که تمامی دانشگاه های آن منطقه موظف هستند هماهنگی‌های خود را با آن دانشگاه انجام دهند.
وی با یادآوری این مهم که دانشگاه حکیم سبزواری درجمع دانشگاه های منطقه 9 کشور قراردارد، افزود: منطقه 9 کشور از مهم ترین منطقه های وزارت علوم است و شامل دانشگاه های استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و استان سمنان می باشد.
وی افزود: براساس طرح آمایش آموزش عالی و باتوجه به اجرای ماده3 از سیاست ها و ضوابط اجرایی حاکم بر طرح آمایش آموزش عالی قرار گرفته بود، اولین مرحله برای انتخاب دانشگاه های معین شناسایی دانشگاه هایی است که نقش محوری ایفا می کردند.
دکترحدادنیا خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این موضوع زمینه ی ارتقای دانشگاه حکیم فراهم شد.
همچنین علاوه بردانشگاه های حکیم سبزواری و فردوسی مشهد، دانشگاه‌های بیرجند، سمنان و بجنورد نیز به عنوان دانشگاه معین معرفی شدند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸

دو عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند در یازدهمین جشنواره برترین‌های فناوری نانو موفق به کسب رتبه شدند

مراسم معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره برترین‌های فناوری نانو، در سالن همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم «محققان» و «طرح‌های نوآورانه» برتر معرفی شدند. در برگزیدگان محققان برتر دکتر محمد حقیقی استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه «رتبه دوم مهندسی شیمی و هشتم تمامی رشته ها» و دکتر علی اکبر بابالو در طرح های نوآورانه برتر «رتبه برتر» را کسب کردند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸

در پنجمین دوره تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور ازعضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تجلیل شد

مراسم تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با تجلیل از دکتر محمدرضا سلیم پور، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دانشمند جوان برجسته مهندسی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این آئین که همزمان با پنجم اسفندماه روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس و با حضور رئیس فرهنگستان علوم، تعدادی از رؤسای دانشگاه های تهران و بیش از یکصد نفر از استادان مهندسی و اعضای فرهنگستان علوم در محل این فرهنگستان برگزار شد، از دکتر محمدرضا سلیم پور استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یکی از پنج دانشمند جوان برجسته مهندسی ایران تجلیل شد.
معیارهای این انتخاب، سوابق آموزشی، پژوهشی و خدمات علمی عنوان شده است و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان تاکنون موفق به چاپ 74 مقاله در نشریات معتبر داخلی و بین‌المللی، ارائه 40 مقاله در همایش‌های داخلی و خارجی، راهنمایی 40 پایان‌نامه کارشناسی ارشد و پنج رساله دکتری، حدود 800 مورد ارجاع به مقالات چاپ شده، ارتقا به استادی در سن 37 سالگی، پژوهشگر برتر دانشگاه صنعتی اصفهان سال 1391 و سرپرست تحصیلات تکمیلی نمونه دانشگاه صنعتی اصفهان در 1392 شده است.
دکتر سلیم پور همچنین به موفقیت‌های دیگری از جمله کسب جایزه بهترین رساله دکتری مهندسی مکانیک کشور از سوی انجمن مهندسان مکانیک ایران در 1387، داوری مقالات در نشریات بین المللی (ISI) ، داوری رساله های دکتری در داخل و خارج ایران و عضویت در هیئت تحریریه یک مجله ISI را کسب کرده است.
گفتنی است درمراسم تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی همچنین از سه استاد برجسته مهندسی و سه مهندس برجسته کشور نیز تجلیل شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۳۰

دانشجوی دکتری مرمت اشیای فرهنگی و تاریخی دانشگاه هنر اصفهان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری سال 1395 انتخاب شد

علیرضا کوچکزایی دانشجوی دکتری مرمت اشیای فرهنگی و تاریخی دانشگاه هنر اصفهان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری سال 1395 انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مراسم تجلیل از برگزیدگان کشوری بیست و پنجمین جشنواره دانشجوی نمونه با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر مصطفی کیانی رئیس دانشگاه هنر اصفهان و رؤسا و معاونان دانشگاه ها، دانشجویان نمونه کشوری و خانواده های آنها در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
در این مراسم که 27 نفر از دانشجویان نمونۀ کشوری دانشگاه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری و 13 دانشجوی نمونه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شدند، از علیرضا کوچکزایی دانشجوی دکتری مرمت اشیاء فرهنگی و تاریخی دانشگاه هنر اصفهان بعنوان دانشجوی نمونه کشوری سال 1395 تجلیل شد.
از جمله فعالیت ها و افتخارات دیگر وی در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی می‌توان به مواردی از قبیل: دانشجوی نمونه دانشگاه هنر اصفهان، ژوهشگر برتر دانشگاه هنر اصفهان، انتشار مقالات متعدد در نشریات ISI ، علمی-پژوهشی و نیز همایش‌های ملی و بین المللی ، - عضویت در بنیاد ملی نخبگان و برگزیده اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر ، برگزیده دانش آموخته برتر آموزشی-پژوهشی-نوآوری از طرف بنیاد ملی نخبگان کشور ،بهره مندی از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی از طرف بنیاد ملی نخبگان کشور، دانشجوی برتر و رتبه یک در هر سه مقطع کارشناسی (دانشگاه زابل، طی هفت نیمسال)، کارشناسی ارشد (طی چهار نیمسال) و دکتری تخصصی (دانشگاه هنر اصفهان) ، عضویت در گروه دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ،عضویت در انجمن های علمی دانشگاه زابل و هنر اصفهان ،تسهیلات تحصیل در مقاطع بالاتر برگزیدگان علمی، کارشناسی به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد به دکتری از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، برگزیده سی‌امین و سی و یکمین جشنواره قرآن و عترت ،جوان برتر در حوزه علم و فناوری، اختراع و ابتکار در جشنواره حضرت علی اکبر (ع) ، مدرس دانشگاه های هنر اصفهان و هنر اسلامی تبریز و داوری در نشریات علمی-پژوهشی وهمکاری پژوهشی با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اشاره کرد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۳۰

آئین نکوداشت نام آوران علم و فرهنگ در دانشگاه مراغه

از دکتر جواد فرهودی و دکتر محمد قنادی مراغه که ازشخصیت های فرهنگی و نخبگان علمی شهرستان مراغه هستند ، در راستای ارج نهادن به مساعی و تلاش های آنان در پیشرفت و تعالی جمهوری اسلامی ایران ،در محل دانشگاه مراغه تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور فرماندار، دادستان، فرماندهان لشکری، رؤسای ادارات، دانشگاهیان شهرستان مراغه و سایر اقشار مردم برگزار شد، از خدمات علمی و فرهنگی این دو استاد بزرگوار تقدیر شد.
گفتنی است در این مراسم، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه های ارومیه، محقق اردبیلی، بناب، دانشگاه آزاد اسلامی مراغه، کریمی مراغه ای شاعر آذری زبان نیز حضور داشتند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۷:۳۰

برای شرکت در بیست و نهمین تورنمنت دانشجویی جهان؛ جودوکاران ایران با نام پیام‌نور به مسابقات جهانی می‌روند

مدیرتربیت بدنی دانشگاه پیام نور از همکاری فدراسیون جودو با این دانشگاه خبرداد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، در نشستی که با حضور عبدالمهدی نصیرزاده (مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور) و محمد درخشان (رئیس فدراسیون جودو) برگزار شد، مقرر گشت که اعزام تیم ملی جودو دانشجویان کشور به دانشگاه پیام نور سپرده شود.
نصیر زاده پس از پایان این جلسه که با حضور محمدرضا دهخدا(رئیس فدراسیون ورزش های دانشگاهی) و دکتر میرزایی (رئیس انجمن جودوی وزارت علوم) برگزار شد، ضمن تشکر از حمایت های فدراسیون جودو از تربیت بدنی دانشگاه پیام نور گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت بالای دانشگاه پیام نور، دبیرخانه جودو دانشجویان کشور به این دانشگاه رسید و مقرر شد اعزام تیم ملی جودو دانشجویان کشور برای شرکت در بیست و نهمین تورنمنت دانشجویان جهان که در سال آینده برگزار می شود، بر عهده ما باشد.
نصیرزاده در ادامه گفت: در این جلسه دکتر درخشان حمایت خود را از مسابقات جودو اعلام و از دانشگاه پیام نور به دلیل قرار دادن ورزش جودو در بین ورزش های قهرمانی تشکر کردند. قرار است بعد از نوروز 96 اردویی را در سه مرحله برگزار کنیم تا در نهایت یک تیم خوب و مقتدر در شان نام ایران به مسابقات اعزام گردد و این تیم با نام دانشگاه پیام نور در بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان شرکت خواهد کرد. همچنین این قول را از مسئولان گرفتیم که  فدراسیون ورزش های دانشگاهی و فدراسیون جودو با قرار دادن کادر فنی و امکانات لازم و استاندارد در اختیار دانشگاه پیام نور، به برگزاری هر چه بهتر این اردو کمک کنند.
 

۹۵/۱۲/۰۷
۲۱:۰۹

برگزاری رویداد ایده بازار گردشگری با همکاری دانشگاه پیام نور استان هرمزگان، پارک علم و فناوری و میراث فرهنگی؛ برگزیدگان اولین رویداد ایده بازار گردشگری معرفی شدند

برگزیدگان رویداد ایده بازار گردشگری با حضور افراد صاحب ایده و جمعی از مسوولان استانی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، این رویداد با حضور 43 ایده پرداز و با حضور دکتر قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان، ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر فتی رئیس پارک علم و فناوری و خانم دکتر عامری رئیس واحد کارآفرینی دانشگاه پیام نور برگزار شد.
دکتر عبدالکریم قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در این مراسم ضمن تشکر از واحد کارآفرینی دانشگاه گفت: برگزاری این رویداد حرکت خوبی در راستای مشارکت مردم در توسعه گردشگری هرمزگان است.
وی بیان داشت: دانشگاه پیام نور هرمزگان از برگزاری چنین رویدادهایی که بتواند در توسعه هرمزگان نقش ایفا کند حمایت می کند.
حسین رئیسی مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان در تشریح برگزاری این رویداد افزود: ایده بازار گردشگری با همکاری پارک علم و فناوری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه پیام نور برگزار شد که در زمینه توسعه گردشگری و معرفی ظرفیت های هرمزگان در حوزه گردشگری طرح و ایده داشتند.
وی ادامه داد، نقطه مثبت این رویداد حضور سرمایه گذاران است که از ایده های جذاب و نیاز استان حمایت می کنند.
رئیسی به جزئیات حضور شرکت کنندگان در این رویداد پرداخت و افزود: در مرحله اول روز برگزاری ایده بازار 30 ایده از سوی ایده پردازان مطرح شد که با نظر داوران 8 ایده به مرحله نهایی راه یافتند.
مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: در مرحله نهایی 8 ایده پرداز توجیه اقتصادی بودن ایده خود را در پرسش های حضار و داوران پاسخ دادند.
وی همچنین به رای داوران در مرحله نهایی اشاره کرد و افزود: با رای هیات داوران امیرحسین دیوارگر با ایده کتیبه خوان هوشمند
و مریم زارع با ایده کوچه مسافر هرمزگان به ترتیب اول و دوم شدند.
داوری طرح های این رویداد نیز بر عهده دکتر محمود عامری عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور هرمزگان،تراب ذاکری، ارشک حلی ساز بود. داوران رویداد نیز با قدردانی از پشتکار ایده پردازان راهکارهای پرورش ایده و نیازهای پخته تر شدن آن برای جذب سرمایه گذار ارائه کردند.

۹۵/۱۲/۰۸
۱۰:۴۵

بازگشت دانشگاه علمی-کاربردی به ماموریت اصلی

محمدحسین امید، رئیس دانشگاه علمی-کاربردی گفت: «بازگشت این دانشگاه به ماموریت اصلی خود یعنی تربیت نیروی مهارتی از اهداف اصلی در برنامه‌ریزی‌هاست. در مراکز مختلف این دانشگاه، آموزش درحقیقت نوعی محصول جانبی به شمار می‌رود و باید پژوهش‌های کاربردی و انتقال فناوری نیز اولویت پیدا کند»

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۲۲

در راستای تسهیل در تولیدات واحد های فناور؛ انعقاد تفاهم نامه ی همکاری بین پارک علم و فناوری و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

پارک علم و فناوری کرمانشاه و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در راستای توسعه همکاری ها و تسهیل در تولیدات واحد های فناور امروز تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی پارک علم و فناوری کرمانشاه، درمراسم امضا این تفاهم نامه دکتر امید عبدی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به نقش مهم و موثر پارک های علم و فناوری در ایجاد تسهیل در فعالیت شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور، گفت: در کشور های توسعه یافته همه سیستم دولتی و قوانین در جهت کمک به اجرا و تولید ایده صاحبان فکر بکار گرفته می شود.
وی همکاری و تعامل بین بخشی دستگاهها را در کمک به شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور موثر دانست و افزود: با روان سازی فعالیت شرکت های دانش بنیان مشکلات زیادی از جامعه حل خواهد شد.
معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: با توجه به تولید محصولات دانش بنیان می توان درجهت ارتقا سلامت جامعه و توسعه صنایع غذایی سلامت محور گامهای موثری برداشت.
همچنین سرپرست پارک علم و فناوری کرمانشاه گفت: قوانین سخت و دست و پا گیر وغیر متناسب با فناوریهای جدید عرصه تولید را بر واحدهای فناور و دانش بنیان در بخش تولید تنگ کرده است.
معصومه خان احمدی تصریح کرد: باید با تعامل بین دستگاهها در رفع موانع تولید و تدوین سبد حمایتی از این شرکت ها بیشتر تلاش کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای تسهیل در امر تولید واحد های تحت حمایت و شرکت های دانش بنیان استان گامهای کارگشایی برداشته شده است، افزود: با اداره کل صنعت معدن و تجارت و اداره استاندارد استان تفاهم نامه هایی منعقد شده است که بسیاری از فعالیت های منجر به تولید محصولات دانش بنیان را تسهیل بخشیده است.
خان احمدی اظهار داشت : امیدواریم با امضا این تفاهم نامه و استفاده از ظرفیت های مشترک به توسعه سلامت در جامعه کمک کنیم.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۶

انتخاب برترین پژوهش ها؛ آینده پژوهان برتر جوان تقدیر می شوند

«همایش تفکر خلاق، سرمایه گذاری و توسعه» با محوریت آینده پژوهی در تاریخ دهم اسفندماه برگزار می شود و آینده پژوهان برتر جوان و پژوهش های آینده پژوهی معرفی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر امیر محمودزاده رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی (شاخص پژوه) اظهار داشت: بنا داریم در قالب همایش«تفکر خلاق، سرمایه گذاری و توسعه» از آینده پژوهان جوان، بانوان کارآفرین برتر کشور، پژوهش های برتر حوزه آینده پژوهی و شرکت های دانش بنیان برتر تقدیر کنیم.
وی افزود:این همایش در راستای محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی، کسب و کارهای خوش آتیه، مدل های توسعه ای درآمدی نوین و روش جدید جلب و جذب سرمایه گذار برگزار می شود.
محمودزاده افزود: صاحبنظران و فعالان حوزه های دانشگاه، صنعت، خدمات و سرمایه گذاری در این همایش به بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث مختلف همچون توسعه پایدار با رویکرد تفکر خلاق و نوآورانه، مدل های نوین سرمایه گذاری و تامین مالی، آینده پژوهی فرصت های کسب و کار با رویکرد نوآوری، رونق محیط کسب و کار، کسب و کارهای خوش آتیه، مدل های نوین کسب در آمد و سرمایه گذاری و همچنین گردشگری دریایی خواهند پرداخت.
وی عنوان کرد: مهمترین اهداف برگزاری این همایش، ایجاد روش های جدید تفکری خلاقانه برای برون‌رفت از رکود اقتصادی، ایجاد روش های جذب سرمایه گذار و اعتمادسازی بین نسل جوان و سرمایه گذاران برای حمایت از ایده های خلاقانه عنوان کرد.
رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی (شاخص پژوه) تاکید داشت: هدف ما این است که در پایان سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده، بررسی کنیم که چه بخش هایی از فرامین مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی عملیاتی شده است، راهکارهای تسریع این موضوع برای سال آینده چیست و دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت از رکود اقتصادی، چگونه می توانند خلاق و کارآفرین باشند.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۶:۰۸

مدیرعامل شــرکت داروسازی نوتک فار در گفتگو با « کسب و کار»: به دنبال نامی ماندگار بودم

داروسازی نوتِک فار یک شرکت دانش‌بنیان و مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است و موضوع فعالیت آن...

محمد جوادی قاضیانی
در زمینه انجام مطالعات بنیادی در زمینه استخراج و تخلیص مواد و فرمولاسیون داروهای با منشا طبیعی و گیاهی و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی مرتبط است. این شرکت به‌تازگی شامپو-دارویی تولید کرده است که علاوه بر شستشو‌دهنده بودن خواص دارویی هم دارد.
به گزارش کسب و کار نیوز، سیدصدرالدین نبوی، مدیرعامل این شرکت از پیشینه خود، شرکت نوتک فار و محصول جدیدی که تولید کرده‌اند، می‌گوید. نبوی فارغ‌التحصیل دکترای داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است و از سال 1375 با آشنایی قبلی وارد کار در این عرصه شده است.
از شروع فعالیت‌تان بگویید. چطور وارد عرصه گیاهان دارویی شدید؟
تا به حال سه شرکت در این زمینه ثبت کرده‌ام و عضو گروه موسس یک کارخانه دارو‌سازی نیز بودم و در کشور‌های امارات و مالزی هم فعالیت‌هایی در این زمینه داشته‌ام. در ابتدا کارم را از دانشگاه شروع کردم و وقتی در حال فارغ‌التحصیلی بودم، تصمیم گرفتم که در زمینه تجارت و تولید دارو‌های گیاهی فعالیت کنم و در زمینه کشت گیاه، جمع‌آوری، واردات و صادرات و تولید فعالیت‌هایم را شروع کردم.
شما موفق به تولید شامپو رکوبیزول شده‌اید، مزیت این محصول نسبت به موارد مشابه بازار چیست؟
شرکت نوتک فار یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است و به صورت تخصصی در زمینه فرمولاسیون و تولید دارو‌های گیاهی و همچنین استخراج و تخلیص مواد فعالیت می‌کند. این شرکت از سال 1390تا به حال 8 داروی گیاهی را فرمولاسیون و به بازار دارویی کشور عرضه کرده است که هر کدام در موارد مصرف‌شان جایگاه ویژه‌ای دارند. شامپو گیاهی رکوبیزول نخستین شامپو-داروی گیاهی ثبت‌شده در کشور است. ما ابتدا در سال 1391 پماد گیاهی رکوبیزول را به بازار عرضه کردیم که در زمینه رفع التهابات و ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شد. بازخورد بسیار خوبی به ما داده شد، طوری که متخصصان پوست و مصرف‌کنندگان به ما پیشنهاد کردند که برای التهابات یا زخم‌ها، یک فرم دارویی دیگر بسازیم که در موارد وسیع و برای بیماری‌هایی که کل سطوح بدن را دربر می‌گیرند و در مواضع مو‌دار قابل استفاده باشد.
از طرفی سال‌ها بود که می‌دیدیم جای یک شامپو برای شستشوی افرادی که دچار زخم نظیر زخم بستر و زخم‌های ناشی از جراحات هستند یا التهاباتی در سطوح وسیعی از بدن دارند یا دچار سوختگی شده‌اند، خالی است تا الان از شامپو بچه که برای این منظور خیلی مناسب نیست، استفاده می‌شده است که کم‌ضررتر باشد؛ ازاینرو فکر کردم و تصمیم به فرمولاسیون و ساخت شامپویی گرفتم که به‌صورت اختصاصی در شستشو و نظافت روزانه سر و بدن افرادی که دچار زخم و التهاب و سوختگی هستند، قابل استفاده باشد و علاوه بر آن فرم دارویی موردنظر ما در درمان این موارد نیز باشد. یعنی فکر ما در نوتک فار این بود که ما باید دارویی بسازیم که هم شستشو‌کننده برای این موارد و هم درمان‌کننده باشد. در واقع یک کار ویژه انجام دادیم و این شامپو را ساختیم. فرمولاسیون این شامپو یک سال و نیم به طول انجامید. برای اینکه ما آمدیم یک و معادله چند مجهولی را طرح کردیم و گفتیم که شامپویی باشد که خواص دارویی داشته و برای نواحی مودار قابل استفاده باشد، همچنین شستشو‌دهنده و تمیز‌کننده سر و بدن هم باشد و در همه سنین و تمام پوست‌ها ازجمله پوست‌های خیلی حساس هم قابل استفاده باشد و همچنین افراد سالم نیز بتوانند آن را به صورت روزانه جهت شستشو استفاده کنند. این معادله را حل کردیم و فرمولاسیون موردنظر به خوبی به انجام رسید و شامپو رکوبیزول ساخته شد. این شامپو ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و قابل استفاده برای نوزادان نیز هست و به عنوان یک شستشو‌دهنده مناسب در مواقع التهاب و زخم‌ها کاربرد دارد که علاوه بر شستشو قابلیت درمان نیز دارد و در ضمن مشابه آن هم وجود ندارد.
این شامپو-دارو در جشنواره ملی گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی کشور در شهریور ماه 1395 که توسط معاونت علم و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد، از بین کل محصولات دانش‌بنیان کشور در دو سال اخیر به عنوان محصول نمونه انتخاب شد. این شامپو در واقع یک نیاز مبرم از جامعه را حل می‌کند و دارویی ویژه محسوب می‌شود.
چطور سرمایه لازم برای تولید محصول را تامین کردید و آیا مشکلی در این زمینه نداشتید؟
سرمایه بسیار زیادی برای تولید این شامپو-دارو لازم بود و همه کار را تاکنون با استفاده از سرمایه شخصی پیش بردیم و هیچ کمکی از هیچ جایی نگرفتیم.
پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حال حاضر یک وام کارگشایی به ما پیشنهاد کرده‌، البته مبلغ آن برای کار ما کم است و اگر وام‌های دیگری هم وجود داشته باشد، ما از آنها استفاده نکرده‌ایم. البته در زمینه فراهم کردن امکانات و محل فعالیت در مجموع تسهیلاتی را فراهم کرده است که ویژگی‌هایی نسبت به محل‌های کار بیرون از پارک دارد و همین‌طور تمهیداتی را برای شرکت‌ها فراهم کرده تا برای اخذ ضمانتنامه کمتر مشکل داشته باشند.
بازار این محصول را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ به نظرتان این محصول می‌تواند درآمدزایی خوبی داشته باشد؟
با توجه به عدم‌وجود مشابه آن ما باید بازار‌سازی کنیم و محصول را به مشتریان بشناسانیم. بعد از آن این محصول می‌تواند از بازار بزرگی برخوردار شود، چرا که یک نیاز واقعی در جامعه است و تا الان شامپویی که افراد دارای زخم یا التهابات به صورت اختصاصی از آن استفاده کنند، وجود نداشته است.
آن چیزی که برای ما خیلی مهم بوده، این است که کسانی که زخم‌ها و التهابات منتشر در سر و بدن دارند، از این شامپو استفاده کنند تا هم یک شستشودهنده مناسب داشته و هم درمان شوند و در واقع مشکلی از این افراد حل شود. همان‌طور که با پماد این محصول هم نمونه‌های فراوانی داشته‌ایم که با مصرف آن بهبود یافتند و ما انتظارمان این است که شامپویی که بخش وسیع‌تری از بدن را پوشش می‌دهد، بتواند نتایج بهتری را ایجاد کند و بعد از اثرات مفید آن در درمان و کاهش درد و آلام بیماران، فروش و نتایج مالی محصول است که اهمیت می‌یابد تا بتوانیم شرکت‌مان را از طریق درآمد‌هایی که کسب می‌کنیم، گسترش بدهیم و اشتغالزایی بیشتری هم داشته باشیم. پیش‌بینی من با توجه به منحصربه‌فرد بودن آن و اینکه یک نیاز مبرم را در جامعه برطرف می‌کند، فروش بالاست.
برای آینده و توسعه شرکت و محصولات‌تان چه برنامه‌ای دارید؟
ما هدف‌مان این است که داروهای گیاهی ویژه‌ای را به بازار دارویی کشورمان عرضه کنیم و نشان دهیم که داروی گیاهی می‌تواند خیلی باکیفیت و سریع‌الاثر باشد. خداوند مولکول‌هایی را ساخته و آنها را در جسم گیاه قرار داده است که بشر توانایی ساخت این مولکول‌ها را ندارد و همین‌طور اکثر این مولکول‌ها مشابه شیمیایی هم ندارند و ما باید از این ظرفیت در درمان بیماری‌ها استفاده کنیم. هدف‌مان این است که تا می‌توانیم دارو‌های با کیفیت بالا بسازیم و با درآمد و فروش حاصل از آنها شرکت را توسعه دهیم و این شرکت شرکتی باشد که کیفیت محصولاتش نهادینه شود و به کیفیت مشهور باشد، یعنی نام و برند شرکت‌مان نشان از کیفیت محصولات‌مان شود.
به صادرات و بازارهای خارجی هم فکر می‌کنید؟
بله، وقتی شرکت بالغ شود و کار‌های اولیه خود را انجام دهیم و سیستم‌مان شکل بگیرد، هدف‌هایی در این زمینه داریم و به بازار‌های خارجی هم وارد خواهیم شد.
بیزینس شما چه تعداد اشتغالزایی داشته است و چه تعدادی در روند تولید این محصول صاحب شغل شده‌اند؟
ما در سال 90 وقتی که شروع به کار کردیم 3 نفر بودیم و در حال حاضر70 نفر هستیم که این تعداد پرسنل با تخصص‌های مختلف داروسازی، پزشکی، شیمی، دامپزشکی و رشته‌های مختلف کارشناسی هستند که پیش‌بینی ما این است که تا دو سال آینده تعداد پرسنل شرکت به 200 نفر برسد.
خیلی از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات زیادی در ورود به بازار و تجاری‌سازی ایده دارند. بسیاری از آنها در جریان روند تبدیل ایده به محصول و کسب ثروت موفق نمی‌شوند یا بعد از ورود به بازار طی یک مدت کوتاه از بازار حذف می‌شوند؛ شما با این مسائل روبه‌رو نبودید؟
من باورم این است که شرکت‌ها ازجمله شرکت نوتک فار باید محصولاتی را به بازار دارویی کشور عرضه کنند (خصوصا در داروسازی گیاهی) که آینده این صنعت را با آن محصولات رقم بزنند، یعنی ما بیاییم مشکلی را با درمان گیاهی در کشور رفع کنیم تا بتوانیم به کمک آن دارو‌های گیاهی را بشناسانیم و بتوانیم آنها را درواقع جا بیندازیم و جایگاه صحیح و موثری برای آن تعریف کنیم. هنوز هم بسیاری از پزشکان در کشور ما با دارو‌های گیاهی بیگانه هستند و به دید دارو‌های شیمیایی به آنها نگاه می‌کنند. مواد موثره گیاهی از روح و به تفسیر بنده خون گیاه استخراج شده و در داروهای گیاهی به کار برده می‌شوند. دارو‌های گیاهی حاوی مولکول‌های پیچیده‌ای از مواد موثره گیاهان دارویی هستند که خداوند در این گیاهان قرار داده است و ما باید با استفاده صحیح از این مواد و فرمولاسیون درست آنها دارو‌هایی را بسازیم که مشابه شیمیایی آنها به‌راحتی قابل ساختن نیست. یک شعر در همان روزی که فرمولاسیون شربت رکولیک به انتها رسید و برای ثبت در سازمان غذا و دارو آماده شد، به ذهنم رسید که این شعر زبان گویای سیاست شرکت ماست: «منم رکولیک، حاصل ماه‌ها تلاش، حاصل فکر و دعا و کار، ‌زاده شدم تا که دردی دوا کنم، تا که لبانی به خنده واکنم، باشد که از خزانه غیبش عطا کند، نیروی اسم دوایش، تاثیر ذکر شفایش یا من اسمه دوا و ذکره شفا.» طرز نگرش پرسنل شرکت ما نیز به این منوال است که اولویت اول با بیماران و ساخت داروهایی است که دردی از مریض‌ها دوا کند. اولویت اول ما فروش نیست.
ما باور داریم که کیفیت محصولات‌مان باید خیلی عالی باشد و برای درمان مردم موثر باشند و بعد از آن به درآمد و فروش فکر می‌کنیم. اگر دارویی 40-30 درصد تاثیر‌پذیری داشته باشد، معمولا مناسب برای عرضه است در صورتی که محصولات ما را 80-70 درصد افرادی که از محصولات ما استفاده می‌کنند راضی هستند و تاثیرات‌شان را دیده‌اند. مطمئن هستم شامپو رکوبیزول طوری خواهد شد که همه جا اسمش را خواهید شنید، چنانچه محصولات دیگر ما هریک در جای خود موثر واقع شده‌اند و مورد استفاده هستند. مدتی قبل آقایی به دفتر ما مراجعه کرد و گفت من 10 سال است که به خاطر نفخ و سوءهاضمه و التهابات روده‌ای که داشتم نمی‌توانستم درست غذا بخورم، ولی با مصرف شربت رکولیک شما دوباره از غذا خوردن لذت می‌برم و به حالت عادی بازگشته‌ام. ما به اینطور موفقیت‌ها افتخار می‌کنیم. من خودم راه‌های درآمدی بهتری را داشتم و نیازی هم به تاسیس شرکتی اینچنینی نداشتم، ولی دوست داشتم بیایم و شرکتی را بسازم که نامش ماندگار شود و ان‌شاء‌ا... این شرکت اینطور خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۲۱:۰۴

رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه: هنوز اصل 44 به طور واقعی محقق نشده است

رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه گفت: هنوز اصل 44 به طور واقعی در کشور محقق نشده است.

امیر محمودزاده در یک نشست خبری با بیان اینکه سخن رهبر معظم انقلاب درباره اجرای اصل 44 همچنان بر روی زمین مانده است افزود: هنوز این اصل به طور واقعی محقق نشده و ما هنوز نتوانسته‌ایم اصل 44 قانون اساسی را به طور کامل اجرا کنیم.
وی سپس با اشاره به اینکه کشور باید برای خلاصی از رکود اقتصادی به رکود خلاقیت و پژوهش پایان دهد گفت: نگاه کشور در زمینه صادرات باید مبتنی بر پژوهش باشد.
محمودزاده در ادامه به برگزاری «همایش تفکر خلاق، سرمایه‌گذاری و توسعه» که در روزهای 9 و 10 اسفند در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: در این همایش قرار است بر 3 محور شامل فعال‌سازی گردشگری دریایی، رونق محیط کسب و کار و تسریع در روند پیشرفت و توسعه متمرکز شویم.
این مسئول ادامه داد: در همایش فوق سرمایه‌گذارانی از کشورهای حوزه «آ.سه.آن» مثل مالزی و سنگاپور و نیز میهمانی از کشورهای دیگر همچون فنلاند دعوت شده‌اند. همچنین نمایندگان 35 اتاق بازرگانی کشور و نیز نمایندگان بانک‌ها و شرکت سرمایه‌گذاری در همایش مذکور حضور دارند.
وی با بیان اینکه یکی از محورهای مهم در همایش فوق رونق محیط کسب و کار است افزود: در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها به دلیل رکود اقتصادی در مرحله فروپاشیدن است و ما در این همایش قصد داریم راهکار بهبود این فضا را ارائه کنیم.
در این نشست خبرنگار کیهان از محمودزاده پرسید بسیاری از شرکت‌های خارجی در دوره بعد از برجام فقط به ایران آمده‌اند ولی سرمایه‌گذاری نکرده‌اند شما چه ضمانت اجرایی دارید که شرکت‌های خارجی که به همایش دعوت کرده‌اید حتما در ایران سرمایه‌گذاری کنند؟
رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه پاسخ داد: ضمانت اجرایی عملکرد دوسویه است. یعنی به همان اندازه که شرکت خارجی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند شرکت‌های ایرانی هم در کشور مذکور سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
وی در عین حال با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی کشور تاکید کرد بهترین نسخه برای درمان اقتصاد کشور را رهبر معظم انقلاب نوشته‌اند که فرموده‌اند صادرات باید پژوهشی باشد.

۹۵/۱۲/۰۷
۲۱:۲۵

وضعیت اسفناک دانشگاه‌ها و علوم سیاسی

 
گروه اندیشه: پنجشنبه گذشته همایش «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر» مصادف با روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در دو نوبت صبح و بعدازظهر در خانه اندیشمندان علوم انسانی به همت انجمن علوم سیاسی برگزار شد. داوود فیرحی دبیر این همایش بود. در این نشست کسانی چون حاتم قادری، حسینعلی نوذری، محمدجواد غلامرضا‌کاشی، احمد نقیب‌زاده، عباس منوچهری و سیدجواد طباطبایی و دیگران سخنرانی کردند. طبق برنامه قبلی نام عزت‌الله فولادوند نیز جزء سخنرانان نوبت عصر بود و در پوستر همایش نیز به چشم می‌خورد، بااین‌حال او در این جلسه حضور نیافت. دلیل غیبت او کسالت عنوان شد. از دیگر سخنرانان همایش نجف لک‌زایی بود که با عنوان «وضعیت فکر سیاسی اسلامی در حوزه» سخنرانی کرد. سیدجواد طباطبایی به‌عنوان سخنران پایانی، بحث خود را در پاسخ به او آغاز کرد. در ادامه گزیده‌ای از سخنان طباطبایی را می‌خوانید. 
***
قبل از ورود به بحث اصلی باید پاسخی به سخنان دکتر لك‌زایی دهم. مقصودم از «زوال اندیشه سیاسی» این نیست که اندیشه سیاسی در کار نبوده، بلکه اندیشه سیاسی زوال پیدا کرده است. بنابراین شما هرچه بعد از آن بنویسید تا بگویید اندیشه سیاسی بوده است، یعنی نتوانستید سخن مرا درک کنید و پاسخی به ادعای من نیست. از طرفی دیگر شما کتابی منتشر کردید که انصافا فاجعه است. نام کتاب دوام اندیشه سیاسی است. این کلمه هیچ معنایی‌ ندارد. اگر حداقل قصد رعایت قواعد فارسی و حسن تألیف را داشتید باید می‌گفتید تداوم اندیشه سیاسی در ایران یا اسلام. درباره این موضوع در کتابم راجع به خواجه نظام پرداخته‌ام و عنوانش را نیز تداوم گذاشته بودم. پس شما باید درباره این موضوع فکر می‌کردید یا اینجا پیشنهاد می‌دهم بعد از این فکر کنید. آن پروژه را فعلا تعطیل کنید چون از نظر من غیر‌قابل ‌دفاع است. شما باید توضیح می‌دادید نسبت این زوال با آن تداوم در کجاست که بحث علمی و فلسفی مهمی است. با این مقدمه به بحث اصلی‌ام بازمی‌گردم: اندیشه سیاسی چیست و به چه کار می‌آید؟ بدیهی است بخش عمده صحبت‌های من انتقادی است. دانشگاه تهران و مدرسه عالی و بعدها دانشکده حقوق و علوم سیاسی اولین جایی است که ظاهرا اندیشه سیاسی حدودا دنبال شد. اگرچه قادر به فهم همه مسائل دراین‌باره نیستیم چون بسیاری از اسنادش از دست رفته است. اندیشه سیاسی احتمالا نخستین‌بار در سال‌های 1330 وارد دانشکده حقوق و در گروه علوم سیاسی تدریس شده است. منبعی برای پیش از آن سراغ ندارم. در شرح درس‌ها که گاه دانشگاه منتشر کرده و همچنین در سالنامه دانشگاه نیز چیزی وجود ندارد. تا سال 1345 - 1346 دانشکده سه رشته داشت: دانشکده حقوق، علوم سیاسی و علوم اقتصادی. امروز علوم اقتصادی را حذف کرده‌اند. دانشکده ما عمدتا طبق مدل دانشکده‌های فرانسوی و به‌خصوص دانشکده حقوق پاریس شکل گرفته که به همین شکل سه رشته را با هم تدریس می‌کردند. بعدها متوجه شدند ضمن درس‌هایی که در پاریس داده می‌شود درسی وجود دارد به نام «اندیشه سیاسی». در پاریس این درس تا دهه‌های اخیر تدریس می‌شد. عنوان انگلیسی آن
«History of Political Ideas» است. بعد از ورود این درس به ایران، کلمه جمع Ideas را به اندیشه‌ها ترجمه کردند و در وزارت علوم درسی اضافه شد به نام اندیشه‌ها. این واحد یک و دو دارد. بعدها کلمه قرن بیستم را هم اضافه کردند. امروز در دانشکده درسی هست به نام اندیشه‌های یک و دو. با کلمه «اندیشه‌ها» شروع کردیم به کتاب‌نوشتن. چیزی درست شد به نام «سمت». ادعایش این بود که ما باید مقداری کتاب تولید کنیم. هم به منظور قطع وابستگی به کتاب‌های خارجی و ترجمه‌ها و هم برای آنچه امروز زیاد تکرار می‌کنند: «تولید علم». برای تولید این علم، یک گروه علوم سیاسی نیز وجود دارد که نمی‌دانم امروز چه کسانی آن را اداره می‌کنند ولی تعدادی از کتاب‌های علوم سیاسی نیز در آنجا نوشته شده‌اند. وقتی این کتاب‌ها را نوشتند فهمیدیم کلمه Ideas را خیلی خوب ترجمه نکرده‌ایم. تا پیش از سال‌های 1340 در دانشکده با عنوان تاریخ «عقاید» سیاسی و اقتصادی شناخته می‌شد. ترجمه بهتری برای Ideas بود. بعدها تغییراتی دادیم و شد «اندیشه». ولی واژه «اندیشه‌ها» در مورد این درس جعلی‌ است. وقتی شروع کردیم به کتاب‌نوشتن، انتشارات سمت که محل علمای همه رشته‌های ماست - یعنی ظاهرا هم فارسی‌دان دارد و هم کسی که تاریخ اندیشه سیاسی می‌نویسد و هم انگلیسی‌دان که باید حدودا انگلیسی بداند - عنوانش را گذاشت تاریخ «اندیشه‌ها» و چون تولید در سطح جهانی بوده به «Political Thoughts» ترجمه شده است. شما نمی‌توانید در سطح جهانی کتابی درباره تاریخ اندیشه بیابید که به صورت جمع باشد. می‌توانید به کتابخانه کنگره یا سایت آمازون مراجعه کنید. اگر به صورت جمع جست‌وجو کنید، نتیجه آن به صورت مفرد است. وقتی درباره «اندیشه» صحبت می‌کنیم یعنی از افلاطون تا هگل و هایدگر و دیگران. آنها نه «اندیشه‌های سیاسی» بلکه «اندیشه سیاسی» دارند. اندیشه سیاسی یعنی نظام منضبط مفاهیمی که چفت‌و‌بست درونی و منطقی‌شان را از درون نشان داده‌اند. 
هرکسی هر چیزی گفت اندیشه نیست. البته کلمه اندیشه‌ها نیز برخی مواقع استفاده می‌شود ولی تأملات جسته‌گریخته و نامنسجمی است. پیشنهاد من به انجمن علوم سیاسی این است که هرچه زودتر تکلیف این موضوع را روشن کنند. چون تاریخ اندیشه درس می‌دهیم یعنی تاریخ منطقی فکرکردن درباره موضوعی به نام سیاست و قدرت. در 70 سال گذشته- که دانشگاه داشته‌ایم - و از 50 سال گذشته یعنی از زمان مرحوم دکتر عزیزی - که اولین کتاب نوشته شده - این ابهام همچنان باقی است. اگر هم سفارش می‌دهیم باید تاریخ اندیشه بنویسند نه اندیشه‌ها. نکته بعدی اینکه اندیشه سیاسی در ایران دو متولی دارد. در وضعیت اسفناک دانشگاه‌ها و علوم سیاسی رسمی ما، تاریخ اندیشه سیاسی درس می‌دهند. دولت شرح درسی ارائه داده و سپس مؤسسه‌ای نیز تولید کرده به نام سمت که گفته شما کتاب بنویسید و ما آنها را به دانشجو و استاد «تحمیل می‌کنیم». این مورد نیز همچون همه موارد تحمیلی پیش نمی‌رود. فضا رقابتی نیست. دو کتاب با صدهزار نسخه مطلب غلط چاپ کرده‌ایم و به استاد و دانشجو داده‌ایم. دراین‌میان نه صدای معلم درآمده چون مسئله‌اش نیست و نه طبیعتا صدای شاگرد که بحث را نمی‌داند. به چه مناسبتی کاغذ و امکانات را حرام و وقت دانشجو را تلف می‌کنیم؟ برای مثال در یکی از این کتاب‌ها نوشته شده ابن‌سینا رساله‌ای دارد به نام سلامان و «آبسال». این کتاب تاکنون 50‌هزار نسخه فروش رفته است. در این مدت کسی نگفته آبسال جانشین کارخانه «ارج» است و امکانات هم به ابن‌سینا اجازه نمی‌داد در زمان حال حضور داشته باشد. یا کسی این موضوع را نفهمیده‌ یا اگر هم فهمیده‌اند از کنارش گذشته‌اند. هر دو اینها فاجعه است. این وضعیت دانشگاه ما است. چند کتابی که وجود دارد بعضی رونویسی از بعضی دیگر است. دانشگاه تهران به مناسبت 70 سالگی خواست 70 کتاب از 70 سال فعالیت چاپ کند و همچنان یکی از آنها کتاب دکتر محسن عزیزی است. این بدان معناست که در این فاصله چیزی تولید نکرده‌ایم. این فاجعه است. از طرف دیگر کتاب‌های زیادی ترجمه شده و اکنون در دست مردم است. در مورد بعضی از آنها نقدهایی نوشته‌ام. عمدتا اصطلاحات را بلد نیستند. کسانی که ترجمه می‌کنند زبان انگلیسی را درست نمی‌دانند. فاجعه‌تر آنکه فارسی هم بلد نیستند. یعنی شما در کمتر کتابی است که غلط فارسی نمی‌یابید. متأسفانه آقای فولادوند حضور ندارند که بنا بود این مسائل را بهتر از من توضیح دهند. من به‌عنوان جانشین ایشان این کار را انجام می‌دهم. هیچ کتابی نیست که غلط‌های اساسی در آن پیدا نکنید. وقتی آبسال می‌نویسند و کسی صدایش درنمی‌آید روشن است چقدر انگلیسی می‌دانیم. از طرف دیگر مرعوب کتاب‌هایی می‌شویم که دانشگاه و انتشارات سمت با 12 طبقه ساختمان و کلی اعضای هیئت علمی منتشر می‌کند. معلوم است در چنین فضایی صدای آدم معمولی نمی‌تواند دربیاید مگر اینکه درجه‌ای از جنون در او ظاهر شده باشد. دانشگاه ما نمی‌تواند به‌درستی وظیفه دانشگاه را انجام دهد و به عبارت دیگر دانشگاه ما ادامه دبیرستان است. کلمه دانشگاه هنوز برای ما جا نیفتاده است. درست است که «university» را به دانشگاه ترجمه کرده‌اند ولی این کلمه در زبان‌های لاتینی و اروپایی 1500 سال سابقه تمدنی، فرهنگی و مفهومی دارد. وقتی دانشگاه تهران را تأسیس و لوگوی آن را طراحی کردند به فارسی نوشته شده بود: دانشگاه تهران و «میاسای از آموختن یک زمان» و بالای آن طبق سنت دانشگاه‌های جهان، عنوان دانشگاه را به لاتینی هم نوشته بودند. چون معنای اصلی دانشگاه مدنظر بود، نه دبیرستان. دانشگاه محل دانش نیست بلکه نهادی است که تداوم علم، فرهنگ و تمدن است و نمی‌توان به آن دست زد. پس از انقلاب تا جایی که می‌دانم عنوان لاتین را نیز حذف کردند که آن سابقه را بالکل قطع و به دانشگاه البرز تهران وصل کرده باشند.
 

۹۵/۱۲/۰۸
۰۲:۱۳

بهزاد سلطانی: پرداخت بیش از 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های دانش‌بنیان

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از پرداخت بیش از 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات به هزار و 700 طرح دانش‌بنیان خبر داد.
بهزاد سلطانی در حاشیه پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در قشم، گفت: بیش از 3000 طرح از 2100 شرکت دانش‌بنیان به دست این صندوق رسیده است.
وی ادامه داد: 14 هزار فرصت شغلی مستقیم و 42 هزار فرصت شغلی غیرمستقیم به‌ وسیله تسهیلاتی اعطایی این صندوق ایجاد شده و به‌ زودی محصولات دانش‌بنیان این شرکت‌ها به بازار عرضه خواهد شد.
سلطانی فناوری‌های زیستی را از بزرگ‌ترین فناوری‌های در حال پیشرفت در بخش خصوصی دانست و اضافه کرد: فناوری الکترونیک و کنترل، تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید، فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای کامپیوتری، داروی پیشرفته، تجهیزات پیشرفته نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
به گفته سلطانی به فناوری‌های زیستی در قالب 59 طرح، 2100 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌ شده است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: این صندوق علاوه بر طرح‌های دانش‌بنیان، تسهیلاتی برای توانمندسازی افراد فناور، کمک به راه‌اندازی شرکت و بازاریابی محصولات دانش‌بنیان و ... اعطا می‌کند.
وی بیان کرد: تا پایان امسال تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری از 14 به 25 شرکت افزایش می‌یابد و صندوق نوآوری از طریق این صندوق‌ها خدمات‌رسانی در استان‌های کشور را گسترش می‌دهد. از طریق این صندوق‌ها در مرحله اول به میزان سرمایه هر شرکت اعتبار به آنان پرداخت می‌شود و این رقم تا 4 برابر قابل‌افزایش است.
فراهم کردن مکان‌هایی به‌صورت آسان برای شتاب‌دهنده‌های فناوری، قبول دو طرح به‌جای یک طرح از شرکت‌های نوپا، امکان خرید محصولات دانش‌بنیان از طریق شرکت‌های دولتی به روش لیزینگ با استفاده از وام صندوق و تصویب صندوق نوآوری و شکوفایی در مقام موسسه عمومی غیردولتی از طرف دولت تدبیر و امید هم از موضوعات مهمی بود که سلطانی به آن اشاره کرد.
پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به میزبانی پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس در روزهای چهارم و پنجم اسفندماه در قشم با حضور تیمی متشکل از روسای 39 پارک فناور کشور و مسئولان مراکز رشد به سرپرستی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۷
۱۵:۲۸