نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 112660
 • تمام سکه (طرح جدید) 1138000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1120000
 • نیم سکه 595000
 • ربع سکه 310000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3920
 • یورو 4205
 • پوند 4920
 • صد ین 3500
 • درهم امارات 1090
 • لیر ترکیه 1158
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 967 Arrow up
  دلار 31120
 • 352 Arrow up
  یورو 33878
 • 68 Arrow up
  پوند 40768
 • 170 Arrow up
  فرانک 31578
 • 27 Arrow up
  صد ین 28289
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 8745

آغاز جشنواره کشوری بیمه عمر سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده وتا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش پول‌نیوز، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
یک عمر مطمئن ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۸:۱۱

آغاز جشنواره کشوری” یک عمر مطمئن” بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

اقتصادتهران: جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان ” یک عمر مطمئن” از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی و مطالعات بازار این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره “یک عمر مطمئن” با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در جشنواره “یک عمر مطمئن” ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری ” یک عمر مطمئن” استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری به دنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک‌های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۵

جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکيل سرمايه شرکت بیمه سامان با عنوان "یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت. به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان امیر مهدی ابراهيميان مدیر بازاريابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "يک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.

ایران اکونومیست - ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ويژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاريابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۰۵

آغاز جشنواره " یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

ایستانیوز:جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهالی مالی(ایستانیوز)، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی و مطالعات بازار این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در  جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد،  همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۴۷

آغاز جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده وتا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی شرکت بیمه سامان امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۴۹

آغاز جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکيل سرمايه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکيل سرمايه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"  از هشتم  آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه  ادامه خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان، امیر مهدی ابراهيميان مدیر بازاريابی این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "يک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در  جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ويژه ای نیز در نظر گرفته شده است.وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. 
مدیر بازاريابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد،  همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم. 
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۱

آغاز جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

امیر مهدی ابراهیمیان گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.

پول‌نیوز - جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده وتا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
یک عمر مطمئن ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۵۷

بیمه سامان جشنواره” یک عمر مطمئن” را برگزار می‌کند

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان ” یک عمر مطمئن” از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان ” یک عمر مطمئن” از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره “یک عمر مطمئن” با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌شود.
ابراهیمیان اضافه کرد: در جشنواره “یک عمر مطمئن” ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره ۱۸ ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری ” یک عمر مطمئن” استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد.
مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.
انتهای پیا۱۹

۹۵/۰۹/۱۴
۱۹:۳۵

با شعار " یک عمر مطمئن"برگزار شد: جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

اخبار پولی مالی- جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش اخبار پولی مالی، امیر مهدی ابراهیمیان - مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در  جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان  صورت گیرد.
مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد،  همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۳۱

آغاز جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکيل سرمايه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده وتا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی شرکت بیمه سامان امیر مهدی ابراهيميان مدیر بازاريابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "يک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ويژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاريابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۳۴

جشنواره کشوری” یک عمر مطمئن” بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان ” یک عمر مطمئن” از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره “یک عمر مطمئن” با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در جشنواره “یک عمر مطمئن” ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری ” یک عمر مطمئن” استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد.
مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.
http://khordokalan.ir/?p=5072

۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۲۰

آغاز جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش دیوان اقتصاد، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی و مطالعات بازار این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۵
۱۰:۴۲

جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند@si24_ir

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۳۳

آغاز جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

عصر اعتبار- جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن"از هشتم آبان‌ماه درسراسر کشور آغاز شده وتا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین باردرصنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود درجشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمرعلاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۵
۱۰:۴۲

جشنواره کشوری" یک عمر مطمئن" بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان، امیر مهدی ابراهیمیان مدیر بازاریابی این شرکت گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
 
ابراهیمیان اضافه نمود در  جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن"  استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان عزیز صورت گیرد. مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد،  همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
 
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.

۹۵/۰۹/۱۵
۱۰:۰۶

با شعار یک عمر مطمئن برگزار شد: جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه سامان

نقدینه- جشنواره کشوری بیمه عمر و تشکیل سرمایه شرکت بیمه سامان با عنوان " یک عمر مطمئن" از هشتم آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، امیر مهدی ابراهیمیان - مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان گفت: برای اولین بار در صنعت بیمه ایران، جشنواره "یک عمر مطمئن" با رویکرد علم بازاریابی و بر اساس نقشه بازار و فرآیند تصمیم گیری در خرید بیمه عمر، با محوریت و تمرکز بر فروشندگان بیمه عمر برگزار می‌گردد.
ابراهیمیان اضافه نمود در جشنواره "یک عمر مطمئن" ، جوائز بسیار ارزشمندی مانند خودرو سواری، پرداخت هزینه اجاره 18 ماه دفتر نمایندگی ، سفرهای خارجی به اروپا و آسیا، و برای بیمه گذاران بیمه‌های عمر علاوه بر جوایز متنوع از جمله هزینه سفر نوروزی به کشورهای اروپایی و آسیایی، تسهیلات ویژه ای نیز در نظر گرفته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به استقبال بسیار خوب مردم از جشنواره‌های برگزار شده قبلی، در جشنواره کشوری " یک عمر مطمئن" استقبال بسیار گسترده تری از طرف فروشندگان بیمه عمر و هموطنان صورت گیرد.
مدیر بازاریابی شرکت بیمه سامان با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم از خدمات بیمه‌ای و جلب رضایت بیشتر مشتریان از هدف‌های اصلی این جشنواره است، یادآور شد: نبود شناخت مشتریان از محصولاتی مانند بیمه عمر، ناشی از این است که معمولا توضیحات ارائه شده به مشتریان بر اساس ادبیات بیمه‌ای صورت می پذیرد، لیکن مشتری بدنبال راه حل برای نیاز و خواسته یا مشکلات خود به زبان ساده است؛ ما در این جشنواره سعی به توضیح منافع محصولات بیمه به زبان مشتری و به صورت گرافیکی نموده ایم که امیدواریم آغاز حرکت جدیدی در صنعت بیمه کشور باشد، همچنین با ارائه بسته های پیشبرد فروش به مانند مشاوره رایگان، کارت هدیه و شرکت در قرعه‌کشی، زمینه را برای توسعه فرهنگ بیمه فراهم آورده‌ایم.
ابراهیمان در ادامه گفت: در مدت جشنواره، عوامل فروش بیمه سامان آمادگی دارند تا به پرسش‌های هموطنان در مورد کاهش ریسک های خانواده خود در چرخه زندگی و خدمات جدید بیمه سامان، پاسخ دهند همچنین هموطنان ارجمند می‌توانند جهت کسب هرگونه اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بیمه سامان به نشانی www.si24.ir مراجعه فرمایند.
***

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۲۴

آگهی

ebims23

۹۵/۰۹/۱۵
۰۷:۴۵

مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در میزگرد «ایران» مشکلات سند ملی سالمندی را بررسی کردند بیمه، خدمات اجتماعی و کمبود تخت‌ بیمارستانی، سه خلأ سالمندان

فریبا خان احمدی
کمتر از یک ماه پیش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه پیاده روی بزرگ اعضای کانون‌های سالمندی تهران از تدوین سند ملی سالمندی با همکاری دستگاه‌های مختلف خبر داد. بنا به گزارش‌های رسیده از سازمان بهزیستی کشور حدود 7 میلیون نفر از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که با افزایش امید به زندگی پدیده گسترش سالمندی در کشور رقم خواهد خورد. حالا مسئولان ابراز نگرانی می‌کنند. این نگرانی بیشتر متوجه برنامه‌هایی است که چه در حوزه سلامت و چه در حوزه رفاه دست و پا شکسته اجرا می‌شوند. آنها چه پیش از این برنامه‌ای نداشتند تا برای حل معضلات و مشکلات سالمندی آستین‌ها را بالا بزنند و چه حالا که صدای زنگ خطر موج پدیده سالمندی نواخته شده هنوز برنامه مدون و مشخصی برای جمعیت پیر ندارند. سند ملی سالمندی، الگوی اجرای برنامه‌های هر دو وزارتخانه بهداشت و رفاه است. این سند باید تدوین و تصویب شود تا برای حل مشکل سلامت و رفاه سالمندان تدبیری اندیشیده شود. اکنون تدوین سند ملی سالمندان و اجرای آن به یکی از اختلافات بهزیستی و وزارت بهداشت تبدیل شده تا جایی که رئیس سابق سازمان بهزیستی اعلام کرده بود با توجه به رشد جمعیت سالمندی در کشور تدوین سند ملی سالمندان جزو وظایف ذاتی بهزیستی است و لاغیر! مسئولان وزارت بهداشت پس از چنین اظهارنظرهایی درباره تدوین سند ملی سالمندان موضع گرفتند که این سند باید توسط آنها تدوین شود. حال در میانه زبانه کشیدن شعله‌های اختلاف وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه، جامعه سالمندی که صف اول شنود این اختلافات است نگران آینده‌ای است که به اجرایی شدن این سند وابسته است. سندی که قرار است نظام تأمین اجتماعی و خدمات سرویس‌های اجتماعی را افزایش دهد و در حوزه سلامت بیش از پیش شناسایی بیماری‌ها و تشخیص زودهنگام را برای سالمندان در اولویت قرار دهد. در اینجا چالش‌هایی را که موجب شده هنوز این سند در حد یک وعده باقی بماند با مسئولان هر دو وزارتخانه مطرح کردیم. دکتر محمد تقی جغتایی قائم مقام وزیر بهداشت در امور توانبخشی، دکتر مهین عظیمی رئیس اداره سالمندی وزارت بهداشت و دکتر فرید براتی سده رئیس دبیر خانه شورای عالی سالمندی در سازمان بهزیستی میهمان میزگرد ما بودند. مشروح این میزگرد را در زیر می‌خوانید.
وزیر بهداشت در مراسم پیاده روی روز سالمندان اعلام کردند «سند ملی سالمندی را تدوین کرده‌ایم و این سند آماده ارائه به هیأت دولت است.» این اظهارات وزیر بهداشت در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز تدوین سند ملی سالمندان در دستور کار وزارت رفاه و سازمان بهزیستی بود. چرا هرکدام از وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت تصمیم گرفته‌اند برای خودشان سند سالمندی تدوین کنند؟
عظیمی: کارهایی که ما در وزارت بهداشت انجام می‌دهیم ربطی به سند ملی سالمندی ندارد. سند ملی جامعیت دارد و به عنوان فعالیت‌های بین بخشی مطرح است. سلامت ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی دارد و این سه موضوع ناخودآگاه با هم گره خورده‌اند. از این دیدگاه یکی از اقدامات مهم ،تدوین سند است. جدا از این چه سند سالمندی باشد و چه نباشد ما در وزارت بهداشت مسیر خودمان را می‌رویم. مطابق آنچه در کل دنیا در بحث سالمندی مطرح است معاونت بهداشت هم کارش را با پیشگیری شروع کرده است. پیشگیری کمترین هزینه و بیشترین
اثر بخشی را در برنامه سالمندان دارد.داشتن سالمندی سالم از دوران جنینی و مراقبت پیش از بارداری شروع می‌شود. سالمندانی که تاکنون هیچ گونه مراقبت و آموزشی دریافت نکرده‌اند ممکن است انواعی از بیماری‌ها را داشته باشند.
شما به پروتکل پیشگیری از بیماری‌ها اشاره کردید یعنی نسخه‌ای را برای پیشگیری از بیماری‌های سالمندان دارید. با توجه به آماری که در بانک اطلاعاتی تان دارید چه تعداد سالمند را تحت پوشش این برنامه‌ها قرار دادید؟
عظیمی: آمارهای ما مربوط به قبل از اجرای نظام تحول سلامت است. در حال حاضر با راه‌اندازی سامانه «سیب» خدمات ارائه شده به شکل الکترونیکی ثبت می‌شود. یعنی مراقبان سلامت ،اطلاعات سالمندان را به جای فرم کاغذی در فرم الکترونیکی وارد می‌کنند. امکان گزارشگیری از این سامانه در سطوح مختلف وجود دارد. یعنی از طریق سامانه «سیب» می‌توان دریافت در هر نقطه از کشور چه تعداد از سالمندان تحت مراقبت قرار می‌گیرند. بر اساس فرم‌های کاغذی و آمارهای سال 94، 20 درصد سالمندان مراقبت کامل داشتند.البته این خدمات در شهرها فعال نبود. اما مسأله مهم این است که نظام ارجاع در سطح دوم کامل نیست. بسیاری از این سالمندان در حین مراقبت به دلیل بیماری‌های متعدد گاهی باید به 5 متخصص ارجاع داده شوند ولی معمولاً مراجعه نمی‌کنند. به این خاطر بعضی از پرونده‌های ما ناقص می‌ماند. بنابراین پرونده‌ای را کامل حساب می‌کنیم که همه این مراقبت‌ها انجام شود.
با این حساب نزدیک به 80 درصد سالمندان در مراحل آخر و پیشرفته بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند. همین شرایط هم منجر به وجود سالمندان ناتوان شده است .برای داشتن سالمند پویا وزارت بهداشت چه برنامه‌ای دارد؟
عظیمی: تقویت نظام ارجاع یکی از این راهکارها است. سالمند به متخصص مراجعه می‌کند و بنا به پیشنهاد پزشک متخصص هر سه ماه یک بار تحت نظر متخصص قرار می‌گیرد. سالمندان زیادی به مرکز بهداشت مراجعه نکرده‌اند و تشکیل پرونده نداده‌اند. اما در حال حاضر با راه‌اندازی سامانه «سیب» و وصل شدن این سامانه به سیستم‌های بیمارستان می‌توان انواع بیماری‌ها را در سالمندان ثبت کرد. در حال حاضر نظام ارجاع به متخصص را تقویت می‌کنیم. کار مهم دیگری که در وزارت بهداشت انجام می‌شود وجود متخصص طب سالمندی است. همچنین در برنامه ششم توسعه مراقبت در منزل از سالمندان پیش‌بینی شده است.
آقای دکتر براتی سده ، پیش از آنکه به سند ملی سالمندان در سازمان بهزیستی بپردازیم بفرمایید در حوزه شما چه اقدامات شاخص رفاهی برای سالمندان صورت گرفته است و چه برنامه‌هایی را در دست اجرا دارید؟
براتی سده : شورای ملی سالمندان سال 1382 تشکیل شد. در برنامه سوم توسعه در یکی از اجزای بند الف ماده 192 قانون دو وظیفه بر عهده سازمان بهزیستی بود. گفته شده بود، سازمان بهزیستی نسبت به ساماندهی سالمندان اقدام کند. آن موقع وزارت رفاه نبود و بهزیستی یکی از سازمان‌های ذیل وزارت بهداشت تعریف شده بود. بعد از آن بهزیستی به منظور اجرایی کردن ماده سوم آیین نامه‌ای را با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وقت به هیأت دولت برد و آنجا تصویب شد که شورایی تحت عنوان «شورای ملی سالمندان» برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در زمینه امور مربوط به سالمندان تشکیل شود که ریاست آن با وزیر بهداشت و دبیری این شورا با سازمان بهزیستی بود. چون در ماده قانونی به صراحت اسم بهزیستی آمده بود. این آیین نامه دو سال بعد اجرا شد چون آن موقع بحث بیماران روانی مزمن بسیار جدی‌تر از سالمندی بود اولویت اول بهزیستی به این موضوع اختصاص داده شد.
بهزیستی وظایفش را در رابطه با توانبخشی سالمندان انجام می‌داد. یکی از این خدمات سرای سالمندان بود. سالمندانی که نیاز به خدمات توانبخشی داشتند بهزیستی به آنها خدمات توانبخشی ارائه می‌داد و از طرفی وزارت رفاه خدمات درمانی و سازمان تأمین اجتماعی هم خدمات مربوط به بازنشستگی سالمندان را انجام می‌داد. هر چند آن زمان ضرورت ساماندهی سالمندان مطرح شده بود اما اولویت بهزیستی نبود . بخاطرهمین در سال 1385 شورای ملی سالمندان بطور جدی کارش را شروع کرد. با تصویب آیین‌نامه‌ای 16 دستگاه عضو این شورا شدند و باید فعالیت می‌کردند اما تغییر دولت و مدیریت‌ها به سند سالمندی ضربه زد. تدوین سند به نوعی سیاستگذاری یا راهبردی برای سالمندان بود ولی به محض تدوین آن با جابه‌جایی بهزیستی به وزارت رفاه و تأمین اجتماعی مواجه شدیم و این مسأله پیش آمد که با تغییر شرایط باید چه وظایفی به وزارتخانه جدید محول می‌شد و چه دستگاه‌هایی باید به این وزارتخانه کوچ می‌کردند. سازمان بهزیستی یکی از سازمان‌هایی بود که از وزارت بهداشت به وزارت رفاه آمد و رئیس شورای سالمندی وزیر رفاه شد. در دولت یازدهم با توجه به تغییر ساختار دو وزارتخانه تصویب سند سالمندی مقداری به تأخیر افتاد. چندین کارگروه بین‌المللی برای تدوین سند تشکیل شد و قرار بود این سند تصویب شود که یکدفعه با انحلال سازمان مدیریت و تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت مواجه شدیم. وزارت بهداشت از فترت معاونت اجتماعی استفاده کرد و سندی را به عنوان سند «سلامت و کرامت سالمندان» تدوین کرد و آن را در شورای عالی سلامت مصوب کرد. واقعاً نیازی به این سند نبود اما اینکه چرا وزارت بهداشت اعلام کرده سند ملی سالمندان تدوین می‌کنند، تعجب می‌کنم.
وزیر بهداشت اعلام کردند سند «ملی مشترک سالمندان» را تدوین می‌کنیم.آیا آن زمان که بهزیستی از وزارت بهداشت جدا شد مشخص شد تولیت سالمندان بر عهده کدام وزارتخانه است؟
براتی سده : خیر. تک تک این وظایف مشخص نشد. در قانون تشکیل وزارت رفاه و تأمین اجتماعی آمده که همه ریاست‌هایی که با وزیر بهداشت بوده به وزیر رفاه و تأمین اجتماعی منتقل می‌شود. نکته دیگر آنکه در برنامه چهارم این ماده قانونی در مورد سالمندی تنفیذ شد یعنی به بهزیستی اعلام کردند 75درصد سالمندان را پوشش دهید. در برنامه پنجم هم مثل خیلی از مواردی که از قلم افتاد، همین بود. اصلاً مشخص نشد در مورد سالمندان می‌خواهند ساماندهی ادامه پیدا کند یا خیر؟
قرار است با تدوین این سند چه اتفاقی بیفتد؟
براتی سده: هیچ دستگاهی به تنهایی نمی‌تواند امور یک جمعیت 7 میلیونی به نام سالمندان کشور را انجام دهد. نه وزارت رفاه و نه بهداشت و نه هیچ سازمان دیگری نمی‌تواند به تنهایی مشکلات سالمندان را حل کند. قانونگذاری که شورای ملی سالمندان متشکل از 19 دستگاه را تشکیل داد با این دیدگاه درست می‌خواست کار را به پیش ببرد. این موضوعات احتیاج به مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط دارد. فقط هماهنگی و سیاستگذاری کار نهاد عالی است که باید وجود داشته باشد. ما بیش از 100 کشور دنیا را بررسی کردیم در 8 کشور امور دبیرخانه‌ای سالمندان در وزارت‌های بهداری است و در بیش از 87 کشور امور دبیر خانه‌ای سالمندان در وزارت رفاه و تأمین اجتماعی یا وزارت‌های همنام است. اینکه دبیرخانه سالمندان را به وزارت بهداشت بسپارید ایرادی ندارد اما متأسفانه مشکلی که پیش آمده از تجربه قبلی استفاده‌ای نشده است. البته وزارت بهداشت خودش سند را تدوین نمی‌کند و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این سند را تدوین کرده و به معاونت امور اجتماعی سپرده‌اند. آنچه من از پیش‌نویس این سند دیدم سند نیست درحالی که سندی که در بهزیستی تنظیم شده حداقل دو مرتبه توسط کارشناسان بین‌المللی تأیید شده است. گزارش‌های رسیده از صندوق جمعیت سازمان ملل نشان می‌دهد، علی رغم اینکه هنوز این سند مصوب نیست ولی به عنوان عملکرد خوب ایران جا به جا از این سند نام برده شده است.
کدام یک از این دو سند وزارت بهداشت یا بهزیستی از جامعیت بیشتری برخوردار است؟
براتی سده: جامعیت سند بهزیستی بیشتر از سند ملی وزارت بهداشت است. در مورد سندی که الان به سازمان برنامه و بودجه می‌رود، 4 برگ برای دکتر ایازی درباره جامعیت آن نامه نوشتم و سند را نقد کردم. جامعیت سندی که در بهزیستی تدوین شده به دلیل ماهیتش نگاه اجتماعی و رفاهی به موضوعات سالمندی دارد. پزشک دیدگاه پزشک محوری دارد و آن نگاه جامع را برای سالمندی ندارد. در این سند مثلاً در مورد سالمندان محروم که نیاز به تغذیه دارند گفته شده است، شهرداری تغذیه آنها را انجام دهد در حالی که شهرداری مسئول تغذیه سالمندان نیست. سند بهزیستی مسأله اصلی و اولویت سالمندان را موضوعات رفاهی و درآمدی در نظر گرفته است. یک برنامه عملی در سال 2002 در مجمع عمومی سازمان ملل مصوب شده که به برنامه «عمل بین‌المللی مادرید» یا «میکا» معروف است در این برنامه عملی توصیه شده هر کشوری می‌خواهد سند سیاستی یا برنامه عملیاتی برای سالمندان کشورش بنویسد برنامه «مادرید» را مبنای کارش قرار دهد. متأسفانه سندی که در وزارت بهداشت به سفارش سازمان مدیریت تهیه شده مبتنی بر برنامه عمل «مادرید» نیست این در حالی است که ایران باید در مجمع بین‌المللی سند ملی سالمندی‌اش را گزارش دهد. حداکثر 30 درصد سالمندان مشکلات سلامت دارند اما از آن طرف اغلب سالمندان و بازنشستگان مشکلات رفاهی و توانبخشی دارند. در وزارت رفاه حجم وسیعی از فعالیت‌ها برای افرد بالای 60 سال انجام می‌گیرد. 4 میلیون بازنشسته بالای 60 سال داریم ولی تعداد زیادی که مستمری بگیر هستند در این وزارتخانه امورشان تأمین می‌شود. به لحاظ امور حمایتی نیز بهزیستی به عنوان اصلی‌ترین سازمان حمایتی تخصصی 600هزار سالمند را تحت پوشش قرار می‌دهد. کمیته امداد هم هر چند تحت پوشش وزارت رفاه نیست اما با این وزارتخانه ارتباط دارد و بخشی از منابع مالی‌اش را وزارت رفاه تأمین می‌کند. بنابراین باید نگاه جامع به این موضوع داشته باشند. سؤال من به عنوان یک متخصص از سازمان برنامه و بودجه این است چرا واقعاً وقتی سندی وجود داشت باز دستور تهیه سند دادند. چرا سوابق سند ملی سالمندی را نخواستند که در نهادهای بین‌المللی هم تأیید شده است. به نظر من همه اینها منجربه تفرقه افکنی بین دستگاه‌ها شده است.
چرا باید تدوین سند ملی سالمندان تا به این اندازه موجب اختلاف بین دو وزارتخانه بهداشت و رفاه شود و اصلاً چه فرقی می‌کند که وزارت بهداشت تولیت دبیرخانه سالمندی را بر عهده بگیرد یا وزارت رفاه؟
جغتایی: صحبت من از موضع وزارت بهداشت و هم از موضع بهزیستی است به ویژه اینکه مشاور وزیر بهداشت و عضو شورای راهبردی بهزیستی نیز هستم. بنابراین من این وسط یک طرف دعوا نیستم. بر خلاف نظر آقای دکتر براتی در اغلب کشورهای موفق مانند امریکا و کانادا سلامت و رفاه در یک وزارتخانه است. در تعدادی از کشورها هم سلامت و رفاه جدا است. مشکل ما این است این دو وزارتخانه از هم جدا هستند. موضوع سالمندان به هر دو بخش مربوط می‌شود یعنی هم بهزیستی درست می‌گوید هم وزارت بهداشت. چون در کشور ما به لحاظ قانونی رفاه و سلامت جدا است و این امر قانونی است که می‌گوید رفاه با وزارت رفاه و سلامت هم با وزارت بهداشت است. اگر بخواهیم تقسیم کار کنیم وزارت بهداشت متولی سلامت است و بحث عمده مشکلات سالمندان نیز مربوط به سلامت است. مسأله سالمندان در چند سال آینده مسأله عمده وزارت بهداشت خواهد بود کمااینکه کشورهایی که سالمندان‌شان زیاد است عمده منابع و اعتبارات سلامت در حوزه سالمندی هزینه می‌شود. از این جهت نقد من این است که وزارت بهداشت در حد یک اداره به مشکلات سالمندان می‌پردازد. در حالی که ما انتظار داریم اگر معاونت سالمندی وجود ندارد در سطح سازمان یا اداره کل سالمندی به این موضوع توجه کند. به همان اندازه وزارت رفاه هم باید در سطح خیلی بالایی به رفاه سالمندان بپردازد. بنابراین سطح سازمانی دو وزارتخانه‌ای که این کار را انجام می‌دهند خیلی پایین است و سطوح سازمانی این دو ارگان متولی خوبی نیستند. ما انتظار داریم در وزارت بهداشت دفتر سالمندی در حد یک اداره کل و در سازمان بهزیستی هم در حد معاونت و اداره کل باشد. باید سطوح سازمانی دو ارگان ارتقا پیدا کنند و برنامه‌های‌شان را با قدرت پیش ببرند و بعد مجموعه را با هم هماهنگ کنند.این که می‌گویند ارگان‌های دیگر در سالمندی نقش دارند صد درصد درست است اما ارگان اصلی همین دو وزارت بهداشت و رفاه است. مسئولیت اصلی با این دو حوزه است آنها باید در حوزه رفاه، مثلاً شهرداری را به کار بگیرند .یعنی اگر سند تهیه شده هر دو کار خوبی می‌کنند. هم وزارت بهداشت از نگاه سلامت و وزارت رفاه از نگاه خدمات اجتماعی مسئولیت مستقیم از نظر قانونی دارند شاید نظر شخصی من چیز دیگر باشد.
همان‌گونه که اشاره کردید برنامه‌های هر دو وزارتخانه درباره ساماندهی مشکلات سالمندان نیاز به هماهنگی دارند .این هماهنگی باید به چه شکلی انجام شود؟
جغتایی: آن موقع که شورای ملی سالمندان تشکیل شد یک وزارتخانه بود یعنی بهزیستی زیر مجموعه وزارت بهداشت بود. آن موقع منظورمان این بود که سالمندان متعلق به سلامت و رفاه است. اول، سازمان برنامه و بودجه باید نقش سیاستگذاری و برنامه‌ریزی را در سطح ملی انجام دهد، شورای عالی سلامت که رئیس آن رئیس جمهوری است هم می‌تواند شورای عالی رفاه باشد. چون در شورای عالی سلامت وزیر رفاه و در شورای عالی رفاه هم وزیر بهداشت عضو است. وزارت بهداشت و بهزیستی بر حسب وظیفه قانونی برنامه‌های‌شان را تدوین کرده‌اند اما نکته مهم آن است که رفاه و سلامت (جسمی، روانی و اجتماعی) نمی‌تواند از هم جدا باشد. آن کاری که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت بر عهده گرفته و البته از سندی که بهزیستی هم تهیه کرده بود استفاده شده است اما سندی که در وزارت بهداشت تهیه شده از سند بهزیستی تلفیق کرده‌اند. نمی‌دانم این تلفیق اشتباه است یا خیر. اما هم وزیر بهداشت درست گفته و هم وزارت رفاه مسئولیت رفاه را بر عهده دارد. سازمان برنامه و بودجه باید این مجموعه را نهایی کند تا هر دو سند سالمندی تصویب شود.
عظیمی: اینکه دکتر براتی اعلام کردند نقدی به سند وزارت بهداشت دارند باید بگویم با توجه به اینکه ما تولیت سلامت را داریم سند اولیه با عنوان برنامه ملی تحول نظام سلامت، رفاه و منزلت سالمندان مبتنی بر الگوی ایرانی و اسلامی نوشته شده است و در 1391 به تصویب شورای عالی سلامت رسیده و وزارت بهداشت این برنامه را عملیاتی کرده است. ما هیچ جلسه‌ای نداشتیم که عضوی از سازمان بهزیستی و رفاه در آن نباشد و بر این مبنا 7 کارگروه و یک کارگروه تلفیق تشکیل شد. اینکه دکتر براتی اشاره کردند در این سند قسمت رفاه کمتر و پزشکی بیشتر دیده شده است باید بگویم که در این 7 کارگروه بخش‌های آموزش و پژوهش، بهداشت ودرمان و توانبخشی پر رنگ بودند چون ما علاوه بر افزایش روند سالمندی با افزایش سن سالمندان هم مواجه هستیم مطمئناً بعد پزشکی خیلی اهمیت پیدا می‌کند. همین الان بالای 90 درصد ضریب اشغال تخت بیمارستانی سالمند هستند. یعنی علاوه بر معاونت درمان، معاونت آموزش وزارتخانه هم در بحث آموزش طب سالمندی درگیر هستند. نگرانی ما این است که سالمندی را نه فقط از بهداشت بلکه از درمان و آموزش هم ببینیم. اگر بخش رفاه سالمندان در سند وزارت بهداشت کمرنگ دیده شده کارگروه توانمندسازی و اشتغال سالمندان در وزارت بهداشت مربوط به کارگروه بهزیستی بوده است.
آقای دکتر براتی از حرف‌های شما این‌گونه می‌توان برداشت کرد که گویا سازمان بهزیستی مخالف تدوین سند سالمندان از سوی وزارت بهداشت است؟
براتی سده: خیر. متولی سلامت وزارت بهداشت است . یعنی باید مدیریت همه امور کشور مرتبط با سلامت را به این وزارتخانه بدهند. برای مثال؛ بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی 70 درصد عوامل مرتبط با سل عوامل اجتماعی اند مانند مسکن که عامل مهمی در رابطه با ابتلا به سل است.
سؤال من از آقای دکتر جغتایی این است که بطور کلی سند ملی سالمندی قرار است در حوزه سالمندی چه تحولی ایجاد کند؟
جغتایی: سند سالمندی دو حوزه بیشتر ندارد؛ حوزه سلامت و رفاه. هر یک از این حوزه‌ها باید به دو بخش مهم توجه کنند. سالمندان دو نیاز بیشتر ندارند. حوزه سلامت از آن جهت که از بیماری‌ها پیشگیری کند و نگذارد مشکلات بیماری در دوره سالمندی افزایش پیدا کند باید بیماری سالمندان را تشخیص دهد و درمان کند. کار رفاه هم این است که اولاً باید بیمه‌های نظام تأمین اجتماعی حاکم شود ثانیاً، اگر افراد نیاز به خدمات اجتماعی دارند سرویس‌های اجتماعی به آنها داده شود. باید همه سالمندان تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار بگیرند تا اگر سن‌شان به بالای 70 سال رسید مطمئن باشند که حمایت مالی می‌شوند. این کار خیلی پیچیده‌ای نیست. هر کدام باید وظایف‌شان را انجام دهند.
با توجه به این بحث‌ها آیا در سند ملی سالمندان که از سوی هر کدام از وزارتخانه‌ها جداگانه تهیه شده به نیازهای سلامت و رفاه سالمندان هم توجهی شده است. مثلاً آیا برای صندوق‌های بازنشستگی و خانه‌های سالمندان با توجه به گسترش جمعیت سالمندی فکری شده است؟
براتی سده: صندوق‌های بازنشستگی همین الان هم مشکل دارند اما خانه‌های سالمندان به اندازه کافی وجود دارد. دولت 500 هزار تومان به افراد دارای خانواده و کلیه سالمندان بی‌سرپرست پرداخت می‌کند. ظرفیت 250 مرکز روزانه در کشور کاملاً پر است. از طرف دیگر مراقبت در منزل از سالمندان در بهزیستی هم وجود دارد و نزدیک به 5 هزار نفر سالمند تحت خدمات مراقبت در منزل هستند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات سالمندان امراض مربوط به زانو است .وزارت رفاه هزینه جراحی خدمات زانو را بیمه کرده است.
طرح تحول سلامت بطور اختصاصی چقدر به سالمندان توجه کرده است؟
عظیمی: با تحول سلامت، گستره خدمات اضافه شد. در طرح تحول سلامت 4 برنامه در روستا‌ها و مناطق حاشیه شهر، شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، شهرهای بین 20 تا 50 هزار نفر و شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت مرحله به مرحله بسته خدمات ارائه می‌دهد که یکی از این بسته‌ها خدمات سالمندان است. تمام تلاش ما این است سطح پوشش سالمندان را هم مثل برنامه کودکان و مادران باردار بالا ببریم. در برنامه نظام تحول سلامت ، فراهم شدن خدمات در تمام دانشگاه‌ها گسترش یافته و ما در مرحله بعد به دنبال این هستیم که کیفیت و پوشش خدمات را افزایش دهیم.
براتی سده: موضوع سالمندان در وزارت بهداشت اخیراً شروع شده است.
جغتایی: من به عنوان یک مطلع می‌گویم که در حوزه وزارت رفاه مسأله مهم برقراری نظام تأمین اجتماعی در سالمندان است که ایجاد نشده است. یعنی کارمندانی که شغل آزاد دارند وقتی سالمند می‌شوند درآمدی ندارند. 250هزار تومان مستمری سازمان بهزیستی برای آنها کافی نیست .بنابراین وزارت رفاه در این حوزه نقص دارد که باید در سند سالمندی به آن توجه شود. مسأله بعدی خدمات سرویس‌های اجتماعی است این خدمات در وزارت رفاه پوشش وسیع ندارد. وزارت بهداشت نیز متخصص حوزه سالمندی ندارد و باید نیروی تخصصی تربیت کند و این موضوع را جدی بگیرد. در آینده سالمندان بیشتر خواهند شد. پس وزارت بهداشت باید ظرفیت علمی، نیروی انسانی متخصص و بخش‌های بیمارستانی ویژه سالمندان را ارتقا دهد و بخش‌های مربوط به اختلالات حافظه ایجاد کند. در حال حاضر سرعت این خدمات کم است. هر دو وزارتخانه باید برنامه ملی سالمندی داشته باشند تا به هدف‌شان برسد.
ebim17

۹۵/۰۹/۱۵
۰۸:۰۳
منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • نقدینه
 • پولی مالی
۹۵/۰۹/۱۵
۰۷:۴۱
منابع دیگر:
 • آسیا
 • اقتصاد پویا
 • تفاهم
 • تجارت
 • شروع
۹۵/۰۹/۱۵
۰۷:۱۸
منابع دیگر:
 • رویش ملت
 • پولی مالی
 • بنکر
 • ایستانیوز
۹۵/۰۹/۱۵
۰۷:۱۹
منابع دیگر:
 • اقتصاد پویا
 • فارس
 • ایستانیوز
 • ایلنا
۹۵/۰۹/۱۵
۰۷:۲۱

با تاکید بر آمار منتشر شده از سوی بیمه مرکزی بیمه دی به سطح توانگری دو رسید

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بیمه مرکزی، شاخص توانگری بیمه دی با صعود سه پله‌ای به سطح دو رسید؛ به طوری که تلاش برای گذر از این مسیر برای بالندگی همچنان ادامه خواهد داشت.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بیمه دی، بیمه مرکزی با تاکید و بررسی شاخص توانگری مالی این شرکت بیمه ای اعلام کرد؛ بیمه دی به سطح دو توانگری مالی و نسبت 71+ رسید.قابل ذکر است که تغییر شیوه فروش و چگونگی ارائه خدمات بیمه دی، منجر به رشد پله ای و البته سریع این شرکت و رسیدن به سطح دو با نسبت71+ شد.همچنین شرکت بیمه دی با پیاده سازی برنامه ترمیم مالی این شرکت در سال 94 نیز توانست سطح توانگری خود را ارتقا دهد و بعد از اجرای برنامه ترمیم مالی شرکت مبنی بر افزایش سرمایه و ادامه سیاست های توسعه ای، روند ارتقا و صعود سطح توانگری، همچنان ادامه داشت؛ به طوری که بیمه دی توانست در سال 95 از سوی بیمه مرکزی به سطح دو برسد.
به همین منظور سید مجید بختیاری مدیرعامل شرکت بیمه دی ضمن تبریک به بیمه گزاران محترم این شرکت بیمه ای گفت: مسیر رشد و بالندگی تا رسیدن به سطح یک توانگری با قوت ادامه خواهد داشت و در ادامه نگاهی داریم به برخی دیگر از گزارش ها و اخبار بیمه دی:
کارگاه آموزش بازاریابی و فروش شعب جنوب تهران
کارگاه آموزش بازاریابی و فروش شعب جنوب، اسلامشهر و قم به میزبانی شعبه جنوب شرق برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بیمه دی؛ اولین کلاس کاربردی و آموزشی بازاریابی ایرانی به همت و میزبانی شعبه جنوب شرق تهران و باحضور روسا ، پرسنل و نمایندگان شعب جنوب تهران ( جنوب تهران - اسلامشهر و قم ) در محل دانشگاه پرسپولیس قرچک، در سه بخش برگزار شد.این کارگاه با تدریس دکتر کامران صحت انجام شد که وی با توجه به موضوع کلاس نسبت به تشریح انواع مشتریان و شناخت تیپ شخصیتی آنان پرداخت.آموزش فنون مذاکرات حرفه ای و برخورد با مشتریان ناراضی، مهارت های ارتباطی و نقش آن در اثر بخشی فروش، تکنیک های مدیریت ارتباط با مشتری و اصول ارزیابی رضایت مشتریان و از دیگر مطالب آموزشی بخش نخست کارگاه بود.در بخش دوم پخش کلیپ های تبلیغی برگزیده و ارائه نکات مهم در تهیه و تدوین تبلیغات تاثیر گذار بیان شد و در بخش سوم کارگاه به آموزش جذب و همکاری با کارشناسان فروش کارآمد و وفادار پرداخته شد.
دیدار شهردار کرمانشاه و مدیریت بیمه استان
مدیر بیمه استان کرمانشاه و شهردار این شهر بایکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.محمدکاظم کرمی مدیر بیمه دی استان کرمانشاه با مازیار رضایی شهردار این شهر دیدار کرد .در این دیدار که حول محور توسعه همکاری در زمینه امور بیمه‌ای بود، مدیریت بیمه استان به معرفی رشته ها و توانایی های بیمه ای شرکت بیمه دی پرداخت.در ادامه شهردار هم ضمن استقبال از این طرح و لزوم پوشش بیمه ای و اهمیت این امر، دستورات لازم نسبت به پوشش بیمه ای خانوارهای شهر کرمانشاه را صادر کرد.
برگزاری نشست ماهیانه نمایندگان استان قزوین
به گزارش روابط عمومی بیمه دی؛ جلسه ماهیانه نمایندگان تحت سرپرستی مدیریت استان قزوین در محل شعبه قزوین برگزار شد.در این جلسه مدیریت استان ضمن خوش آمدگویی به همکاران و نمایندگان جدید شعبه به بررسی راهکارهای فروش و ارائه روش‌هایی جهت پایین آوردن میزان ضریب خسارت نمایندگان پرداخت.وی پس از قدردانی از زحمات نمایندگان برتر فروش بیمه های عمر و سرمایه گذاری، مطالبی در خصوص بهره گیری از حضور ایشان برای آموزش بازاریابی بیمه های عمر و سرمایه گذاری و شیوه جذب مشتریان ارائه کرد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۲۹
۹۵/۰۹/۱۵
۰۶:۱۱

در گفت و گو با ایرنا؛ بیمه بین المللی ارگو: علاقه مند ورود به صنعت بیمه ایران هستیم

تهران- ایرنا- مسوول ارشد اجرایی شرکت بیمه بین المللی ارگو* (Ergo) آلمان از علاقه مندی این شرکت برای ورود به صنعت بیمه ایران خبر داد.

«الکساندر انکل»** (َAlexander Ankel) در حاشیه بیست و سومین همایش ملی و نهمین همایش بین المللی بیمه و توسعه که در برج میلاد تهران برگزار شد، به خبرنگار ایرنا گفت: ایران یکی از بازارهای نوظهور در صنعت بیمه است و از سوی دیگر می دانیم ایران دومین ذخایر بزرگ اثبات شده گاز طبیعی و چهارمین ذخایر بزرگ اثبات شده نفت خام جهان را در اختیار دارد. همچنین نرخ تورم این کشور از 36 درصد در سال 2012 به 7.9 درصد در اکتبر سال 2016 کاهش یافته است.
وی که پیش از این، ریاست اجرایی گروه مالزی بیمه برهاد نشنال خزانه و ریاست اجرایی بخش های مختلف شرکت های آلیانژ در کشورهای ترکیه، مالزی، سنگاپور و ژاپن را بر عهده داشته است، ادامه داد: همچنین بر این نکته واقف هستیم که ایران در شرایط بسیار دشوار تحریم توانسته است ضریب نفوذ بیمه را به نسبت تولید ناخالص داخلی به طور قابل ملاحظه ای افزایش بدهد و آن را به بیش از 2 درصد برساند.
انکل به ایجاد شرکت های متعدد بیمه ای در ایران اشاره کرد و گفت: شرکت های متعدد بیمه ای در ایران در سال های اخیر که این کشور تحت تحریم های بسیار سنگین قرار داشت، تاسیس شد و این نشانه رشد و پویایی این صنعت است.
مسوول ارشد اجرایی شرکت بیمه ارگو با تاکید بر این که آلمان در گذشته روابط بسیار خوبی با ایران در حوزه صنعت بیمه داشته است، افزود: 99.7 درصد سهام شرکت ارگو متعلق به شرکت بیمه اتکایی مونیخ ری آلمان( بزرگ ترین بیمه اتکایی جهان ) است. شرکت ارگو یکی از بزگ ترین گروه های بیمه ای در اروپا است و در بیش از 30 کشور جهان به ویژه در اروپا و آسیا فعالیت دارد.
انکل افزود: این شرکت در بازار داخلی آلمان پیشتاز است و نیمی از40 میلیون مشتری آن در سراسر جهان متعلق به بازار داخلی آلمان است.
به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی در این همایش اعلام کرد: 23سال پیش ضریب نفوذ بیمه 34 صدم درصد و معادل 320 میلیارد ریال بود که ارقام جدید از رشد هفت برابری آن در این مدت خبر می دهد.
اقتصام**1063**1561**خبرنگار: رفعت کرمی مهر**انتشاردهنده: مژگان توانا
*ERGO Group AG
**Alexander Ankel

منابع دیگر:
 • پارسینه
۹۵/۰۹/۱۴
۰۸:۳۹

اینستا ملت: از بازدیدهای میدانی نماینده همدان تا واکنش به تمدید تحریم ها علیه ایران

اینستا ملت مجموعه ای از تصاویر و نوشته های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صفحات شخصی اینستاگرام ایشان است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور فعال در عرصه فضای مجازی قصد دارند با مردم ارتباط مستقیم و دو سویه داشته باشند؛ از این رو با انتشار تصاویر فعالیت های روزانه و یا واکنش هایی نسبت به موضوعات روز به نظر خواهی از مخاطبان خود می پردازند.
مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی تصویری از بازدید از موسسه خیریه و توانبخشی همدم (فتح المبین) در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرد.
 
پزشکیان همچنین ویدئوی اینستاگرامی از عیادت از مجروحان و حادثه دیدگان تصادف قطار تبریز- مشهد به نمایش گذاشت.
 
علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم شریف ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی تصویری از حضور در جلسه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرد.
 
علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی تصویری از جلسه با رییس هلال احمر کشور درخصوص ارتقاء جایگاه هلال احمر شهرستان به معاونت مدیر کل و تجهیز ناوگان و امکانات این مجموعه و اختصاص دو دستگاه آمبولانس و سایر موارد در اینستاگرام به نمایش گذاشت.
 
نماینده مردم شریف بروجرد در مجلس شورای اسلامی با انتشار ویدئویی در اینستاگرام از دستگاه دیپلماسی درخواست کرد نقش فعال تری در برابر بدعهدی های امریکا ایفا کند.
 
محمدعلی وکیلی نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی سرمقاله روزنامه ابتکار را در اینستاگرام خود با عنوان :" با عبای دین، قبای سیاست نخرید" منتشر کرد.
 
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم شریف رشت در مجلس شورای اسلامی در اینستاگرام خود نوشت: " تقطیع گزینشی جملات و تمسک ظاهری به عبارات، مخالف تقوای سیاسی است" .
 
امیر خجسته نماینده مردم شریف همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصاویری از بازدید از طرح استعدادیابی فوتبال محلات در اینستاگرام خود منتشر کرد.
 
وی همچنین تصویر اینستاگرامی دیگری از بازدید از روند آماده سازی اولین پارک تخصصی ورزشی در شهرک بهشتی همدان به نمایش گذاشت.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی تصویر اینستاگرامی از بازدید از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه پارکینگ طبقاتی حوزه انتخابیه خود منتشر کرد.
 
نماینده مردم شریف همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با انتشار تصویری از حضور در بیست و ششمین یادواره شهدای کوی محمدیه شهر همدان خبر داد.
 
خجسته پستی در راستای گرامیداشت روز جهانی معلول در اینستاگرام خود منتشر کرد نوشت: " معلول، فردی که به اطرافیانش درس صبر و استقامت آموزش میدهد" .
 
وی همچنین با انتشار تصاویر بازدید از دانش آموزان مصدوم اردوی راهیان نور به نمایندگی از دکتر لاریجانی در اینستاگرام خود خبر داد.
 
غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شریف گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با انتشار تصویر بابک زنجانی در اینستاگرام خود نوشت: "حکم اعدام بابک زنجانی تایید شد. امر کنندگان آزادند و راست راست راه می روند و مدعی و از سوی دیگر عاملین اعدام می شوند. من که توجیه نشدم تا چه رسد به مردم عادی" .
 
وی همچنین با پستی دیگر به مناسبت گرامیداشت روزجهانی معلولان در اینستاگرام خود قرار داد و نوشت: " معلولیت محدودیت نیست" .
 
محمود صادقی نماینده مردم شریف  تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با انتشار پستی در راستای اصل 86 قانون اساسی به شرح این اصل پرداخت.
 
سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم شریف فلاورجان در مجلس شورای اسلامی تصویری از حضور و سخنرانی در همایش بین المللی بیمه و توسعه به همراه وزیر اقتصاد و رییس کل بیمه مرکزی در اینستاگرام به نمایش گذاشت.
 
محمد دامادی نماینده مردم شریف ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی پست گرامیداشت در اینستاگرام شخصی خود به مناسبت روز جهانی معلول منتشر کرد.
 
عزیز اکبریان نماینده مردم شریف کرج و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی با انتشار پستی در اینستاگرام از نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه 19 آذرماه 95 بعد از ساعت 10 صبح خبر داد.
 
عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم شریف نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی تصویری از بازدید میدانی خود در اینستاگرام به نمایش گذاشت.
 
سیدصادق طباطبایی نژاد نماینده مردم شریف اردستان در مجلس شورای اسلامی با انتشار پستی در اینستاگرام خود درباره طرح تمدید تحریم ها علیه ایران به شرح تفسیر پرداخت.
 
احمد مرادی نماینده مردم شریف قشم و بندرعباس در مجلس شورای اسلامی تصویری از حضور در جزیره قشم و برخی از روستاهای آن و بررسی مشکلات آن منطقه در اینستاگرام خود به نمایش گذاشت.
 
سیدراضی نوری نماینده مردم شریف شوش دانیال در مجلس شورای اسلامی با انتشار تصویری از دیدار با مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان در ارتباط با شهرک کشاورزی، طرح های اشتغالزایی و حمایت از کشاورزان خبر داد.
 
وی همچنین در پستی دیگر از دیدار با مدیرکل سازمان آب و برق خوزستان خبر داد.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی از دیدار با معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان در راستای اعتبار برای اجرای پروژه های نیمه تمام شهرستان در اینستاگرام خود خبر داد.
 
نماینده مردم شریف شوش دانیال در مجلس شورای اسلامی تصاویری از ملاقات مردمی در اینستاگرام به نمایش گذاشت.

منابع دیگر:
 • اتاق نیوز
۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۲۲

گردانندگان "بیمه" در ایران

صنعت بیمه در ایران وضعیت متفاوتی از سایر بخش‌های اقتصادی ندارد جز اینکه به نسبت اطلاعات آن شفاف‌تر و به‌روز‌تر از سایر بخش‌هاست. اگر به نحوه خصوصی‌سازی شرکت‌های بیمه با سابقه نگاه کنیم، تقریبا همان اتفاقی که برای شرکت‌های بزرگ در بخش‌های دیگر افتاده در بیمه هم رخ داده است. تبدیل شرکت‌های دولتی به شرکت‌ها اصطلاحا خصوصی اما در واقع خصولتی؛ شرکت‌هایی که دولت پس از خصوصی‌سازی با چند واسطه مجددا در آنها هم ذی‌نفع است و هم قدرت تصمیم‌گیری دارد، تنها اتفاقی که افتاده تعداد دست‌ها در مسیر این اعمال مدیریت بیشتر شده که شرایط را پیچیده و فضا را مستعد رانت می‌کند!

به گزارش جهان صنعت، در دیگر سوی این بازار شرکت‌های بیمه جدید‌التاسیسی قرار دارند که به بانک‌ها یا سایر بنگاه‌های اقتصادی وابسته هستند و البته بیمه‌هایی که در مناطق آزاد مستقر شدند. بررسی گزارش‌های مالی این شرکت‌ها، گوشه‌های اتاق‌های هیات‌مدیره و… هر کدام از این شرکت‌ها نکات زیادی برای عرضه دارند که در یک نوشتار نمی‌گنجد.
در اینجا به مناسبت روز بیمه ابتدا به بررسی حق بیمه تولیدی و خسارت پرداخت شده توسط بیمه‌ها طی نیم قرن گذشته پرداختیم. نکته آنکه اگر در نمودار دقت کنید، دقیقا در بزنگاه‌هایی چون: افزایش درآمدهای نفتی پیش از انقلاب، شرایط پس از انقلاب، وقوع جنگ تحمیلی، پایان جنگ تحمیلی و… در بیمه هم رابطه‌ای شفاف و مستقیم مشاهده می‌شود. برای معنادار کردن اعداد مربوط به حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی توسط شرکت‌های بیمه در اینجا عدد هر سال متناسب با نرخ تورم در کشور به رقم ثابت سال ۱۳۹۴ تبدیل شده است.
نیم قرن بیمه در ایران
بررسی ۴۵ ساله صنعت بیمه در ایران از سال ۱۳۵۰ تاکنون نشان می‌دهد به عدد ثابت سال ۱۳۹۴، بیشترین افزایش سالانه حق بیمه تولیدی در شرکت‌های بیمه در سال ۱۳۸۹ رخ داده است، حق بیمه تولیدی سال ۱۳۸۸ شرکت‌های بیمه به عدد ثابت ۷/۱۴۴۰۶ میلیارد ریال بوده، که در سال ۱۳۸۹ به ۱/۱۶۳۴۸۹ رسیده است. پس از این رشد خارق‌العاده، سال ۱۳۵۳ قرار دارد، حق بیمه تولیدی در این سال به رقم ثابت سال ۱۳۹۴، چیزی برابر ۸/۱۹۸۷۲ میلیارد ریال بوده که نثبت به سال قبل (۱۳۵۲) نزدیک به ۷۹ درصد رشد داشته است.
پس از سال ۵۳ نیز سال ۱۳۶۹ یعنی مقطع پس از جنگ قرار دارد در این سال حق بیمه تولیدی به رقم ثابت سال ۱۳۹۴، بالغ بر ۹۹۸۴ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال ۶۸، حدود ۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد. در همین دوره، بیشترین کاهش سالانه حق بیمه تولیدی در سال ۱۳۸۸ رقم خورده است در این سال مجموع حق بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه با نزدیک به ۹۰ درصد کاهش نسبت به سال ۱۳۸۷ حدود ۷/۱۴۴۰۶ میلیارد ریال به رقم ثابت سال ۱۳۹۴ بوده است.
پس از آن سال ۱۳۵۸ یعنی سال اول انقلاب قرار دارد در این سال کل حق بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه به رقم ثابت سال ۹۴، نزدیک به ۴/۱۲۸۶۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۵۷ کاهش ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. در ادامه سال ۱۳۶۵ قرار دارد، حق بیمه تولیدی در این سال به رقم ثابت سال ۱۳۹۴ حدود ۲/۷۲۵۵ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۶۴ حدود ۲۷ درصد کاهش داشته است. از طرف دیگر بیشترین رشد پرداخت خسارت از سوی شرکت‌های بیمه در یک‌سال نسبت به سال گذشته، براساس عدد ثابت سال ۱۳۹۴، مربوط به سال ۱۳۵۳ است، در این سال شرکت‌های بیمه جمعا به عدد ثابت ۱/۶۷۰۴ میلیارد ریال به بیمه‌گذاران خسارت پرداخت کردند که نسبت به سال ۵۲ نزدیک به ۵۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در سال ۱۳۷۲ نیز شرکت‌های بیمه به رقم سال ۱۳۹۴،‌ نزدیک به ۵/۷۰۷۶ میلیارد ریال به بیمه‌گذاران خود خسارت پرداختند که نسبت به سال ۱۳۷۱ حدودا ۴۵ درصد افزایش داشته است. در سال ۱۳۶۸ نیز به رقم سال ۹۴، شرکت‌های بیمه ۷/۳۱۳۷ میلیارد ریال به بیمه‌گذاران خسارت پرداخت کردند که نسبت به سال ۶۷ رشد ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد.
از دیگر سو در سال ۱۳۵۹ پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران به عدد ثابت سال ۹۴، بالغ بر ۸/۴۰۱۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل نزدیک به ۳۱ درصد کاهش داشته است. در سال ۱۳۵۸ نیز پرداخت خسارت با ۳۰ درصد کاهش نسبت به سال قبل روبه‌رو بوده و پس از آن سال ۱۳۶۲ قرار دارد که طی آن پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران نسبت به سال ۱۳۶۱ نزدیک به ۲۶ درصد کاهش داشته است. جزییات این ارقام را می‌توانید در جدول مربوطه ملاحظه کنید.
مختصری درباره شرکت‌های بیمه‌ای ایران
هم‌اکنون ۲۵ شرکت بیمه در کشور فعال هستند که تنها یک شرکت رسما دولتی به شمار‌ می‌رود. بیمه‌های باسابقه که در جریان انقلاب اسلامی به نفع دولت مصادره شده بودند اکثرا در سال‌های دهه ۸۰ مجددا در جریان خصوصی‌سازی، خصوصی شدند اما سرنوشت خصوصی شدن آنها هم دست کمی از سایر رشته‌های اقتصادی نداشت. شرکت‌های جدید را شاید بتوان «خصولتی» نامید. در واقع دولت به ظاهر کنار رفته اما در واقع با دارا بودن سهام، عملا در این شرکت‌ها به اعمال مدیریت می‌پردازد. این موضوع زیاد بدی نیست، موضوع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که شرکت‌های بیمه دو تا سه واسطه حقوقی با دولت دارند و در این دو- سه واسطه حقوقی می‌تواند اتفاقات خاصی رخ دهد! در چنین شرایطی شاید همان دولتی ماندن اوضاع را شفاف‌تر می‌کرد.
اما به هر حال واقعیتی است که رخ داد! از سوی دیگر شرکت‌های بیمه جدیدالتاسیس هم در این بین هستند که یا به یکی از بانک‌های اصطلاحا خصوصی وابسته هستند یا سهامداران آنها را اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل دادند که فعالیت‌های اقتصادی آنها پیش از این خبرساز بوده است. بررسی کامل این مسایل ممکن است اما در یک نوبت نمی‌توان به تمام این پیچیدگی‌ها و ابهامات پاسخ داد. در اینجا به قدر بضاعت به ارائه خلاصه و دورنمایی بسیار کوچک از سهامداران شرکت‌های بیمه‌ای پرداخته شده است.
ایران: تنها شرکت بیمه‌ای است که هم‌اکنون تحت عنوان بیمه دولتی فعالیت می‌کند و قدیمی‌ترین شرکت بیمه ایران نیز به شمار می‌رود. تاریخ تاسیس آن به سال ۱۳۱۴ باز‌می‌گردد. آخرین آمار تعداد کارکنان این شرکت را نزدیک به ۱۸۰۰ نفر ذکر می‌کند. شرح عملکرد بیمه ایران طی پنج ماه نخست سال‌جاری به شرح زیر است.
آسیا: در سال ۱۳۳۸ تاسیس شد، ۵۰ سال بعد و در سال ۱۳۸۸ در جریان خصوصی‌سازی به بخش‌خصوصی واگذار شد. با این حال حدود ۱۹ درصد از سهام این بیمه هنوز متعلق به دولت است. حدود ۱۷ درصد به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت (از شرکت‌های مرتبط با بانک ملت) و حدود ۱۷ درصد نیز متعلق به صندوق بازنشستگی وظیفه و از کارافتادگی کارکنان بانک‌هاست. اما دو سهامدار دیگر این بیمه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ای.اف.جی.اچ کیش و پویافراز کیش هستند. اولی بیش از ۱۸ درصد و دومی حدود ۲۰ درصد سهام بیمه آسیا را در اختیار دارد. هیات‌مدیره شرکت پویا فراز کیش (سهامی خاص) براساس آخرین صورت‌جلسه مورخ ۲۲ شهریور ۹۳ از آقایان محمدعلی شکرچیان و نیکلاس جورج پل و خانم لوییز ماری پل تشکیل شده است.
اما در شرکت سرمایه‌گذاری ای.اف.جی.اچ کیش، در جلسه مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۳، آقای فضل‌الله معظمی و خانم نگین معظمی به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره وارد شرکت شدند و براساس صورت‌جلسه مورخ ۴ خرداد ۱۳۹۳ آقای امیرعلی شکرچیان و خانم شیدا کاشانی اخوان با دریافت سهم‌الشرکه خود از هیات‌مدیره خارج شدند. جزییات عملکرد بیمه آسیا در پنج ماه نخست سال‌جاری در جدول آمده است.
البرز: این بیمه هم در سال ۱۳۳۸ تاسیس شده با این تفاوت که بیمه البرز توسط بخش‌خصوصی تاسیس شده است. پس از انقلاب به سرنوشت سایر بخش‌های خصوصی دچار شد و به دست دولت افتاد. اما در سال ۱۳۸۸ مجددا در جریان خصوصی‌سازی به بخش‌خصوصی واگذار شد. دولت در این شرکت بیمه‌ای نیز نظیر بیمه آسیا همچنان سهامدار باقی مانده است به‌طوری که هم‌اکنون بیش از ۱۷ درصد سهام این شرکت در اختیار دولت، بیش از یک درصد در اختیار سازمان خصوصی‌سازی، بیش از پنج درصد در اختیار موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر و بیش از پنج درصد در اختیار گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری است.
۲۰ درصد سهام بیمه البرز در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت (مرتبط با بانک ملت) است، نزدیک به ۱۹ درصد سهام نیز به شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان اختصاص دارد، شرکتی که هیات‌مدیره آن را براساس آخرین اطلاعات، شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت و پتروشیمی تشکیل دادند.
شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین نیز نزدیک به ۱۶ درصد سهام بیمه البرز را در اختیار دارد، این شرکت وابسته به سازمان تامین اجتماعی است. اما موسسه صندوق سرمایه‌گذاری آرمان‌شهر که حدود چهار درصد از سهام بیمه البرز را در اختیار دارد، پیش از بهمن ۱۳۹۳ موسسه صندوق سرمایه‌گذاری امین شهر نام داشت که بعد از این تاریخ نام خود را تغییر داده و مرتبط با شرکت‌های اقماری بانک شهر است. اهم عملکرد این شرکت بیمه‌ای در پنج ماه نخست سال‌جاری را در جدول مربوط مشاهده می‌کنید.
دانا: این بیمه در سال ۱۳۵۳ با مشارکت بیمه Commercia- Unio- انگلیس به صورت شرکت سهامی عام با سرمایه بخش‌خصوصی تاسیس شد. پس از پنج سال فعالیت در قالب بخش‌خصوصی در تیرماه ۱۳۵۸ براساس مصوبه شورای انقلاب و دولت موقت به همراه ۱۲ شرکت بیمه خصوصی ملی اعلام شد .در آذرماه سال ۱۳۶۷ به موجب «قانون نحوه اداره امور شرکت‌های بیمه» شرکت‌های بیمه ملی شده (آریا، امید، پارس، توانا، تهران، حافظ، ساختمان و کار، شرق، ملی) در شرکت سهامی بیمه دانا ادغام و به موجب همین قانون مقرر شد این شرکت به‌عنوان یک شرکت بیمه تخصصی در رشته بیمه‌های اشخاص شروع به فعالیت کند.
اما در سال ۱۳۷۵ با تصویب ماده واحده‌ای توسط مجلس شورای اسلامی به بیمه دانا اجازه داده شد همچون سایر شرکت‌های بیمه‌ای فعالیت کند. فعالیت‌های عمومی بیمه دانا عملا از ابتدای سال ۱۳۷۶ آغاز شد و گسترش یافت. هم‌اکنون حدود نیمی از سهام بیمه دانا در اختیار سهام عدالت است، بخش دیگر متعلق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری صبا تامین(وابسته به تامین اجتماعی)، سرمایه‌گذاری آتیه صبا (وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری)، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌هاست. ۵/۲ درصد سهام در اختیار یک شخص حقیقی، ۶/۱ درصد سهام در اختیار شخص حقیقی دیگر و یک درصد سهام نیز در اختیار شخص حقیقی دیگر است. اهم فعالیت‌های بیمه دانا در پنج ماه نخست سال‌جاری را در جدول مربوطه ملاحظه می‌کنید.
پارسیان: بیمه پارسیان از سال ۱۳۸۲ آغاز به کار کرد و مانند بانک پارسیان وابسته به مجموعه ایران‌خودرو است. ترکیب سهامداران آن هم نشان‌دهنده این امر است. گروه مالی بانک پارسیان (که خود وابسته به مجموعه ایران‌خودرو است) بیش از ۲۰ درصد، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو نزدیک به ۱۴ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان حدود ۱۱ درصد و شرکت تعاونی تولیدی توزیعی کارکنان بانک پارسیان حدود دو درصد سهام این بیمه را در اختیار دارند.
شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر نیز دارنده بیش از ۱۸ درصد سهام این بیمه است. بانک سرمایه بیش از ۹ درصد و بانک سینا (وابسته به بنیاد مستضعفان) بیش از هشت درصد سهام این بیمه را در اختیار دارند. شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه (وابسته به شرکت‌های لامپ پارس شهاب و پارس‌خزر و…) با نزدیک به چهار درصد و توسعه مدیریت سرمایه صبا (که اواخر سال ۹۲ تشکیل شده و در بین اعضای هیات‌مدیره آن نام‌های حقوقی چون صندوق بازنشستگی و از کارافتادگی بانک‌ها به چشم می‌خورد) با بیش از دو درصد دیگر سهامداران این بیمه خصوصی هستند.
رازی: بیمه رازی از سال ۱۳۸۲ آغاز به کار کرده است. اعضای هیات‌مدیره بیمه رازی را بهمن یزدخواستی، حسن عدل‌خواه، یونس مظلومی، علی‌اکبر دیلمانی‌زاد و افشین تیرداد تشکیل دادند. بهمن یزدخواستی که هم‌اکنون رییس هیات‌مدیره بیمه رازی است، پیش از این به همراه علی انصاری (سرمایه‌دار مشهور که بانک منحل شده تات به وی منتسب بود) عضو هیات‌مدیره شرکت خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری تات بوده،‌ نایب رییس هیات‌مدیره این شرکت بیمه، یعنی حسن عدل‌خواه نیز پیش از این به همراه علی انصاری، عضو هیات‌مدیره شرکت توسعه ساختمانی البرز تات و از اعضای موسس موسسه بنیاد خیریه نیکوکاری تات نیز بوده است. بانک تات در سال ۸۸ تاسیس شد و پس از پذیره‌نویسی با نظر مقامات ذی‌ربط منحل اعلام شد. هرچند این شرکت سهامی عام است اما هم اکنون نماد آن در بورس اوراق بهادار فعال نیست.
سهامداران شرکت براساس آخرین صورت مالی مربوط به پایان سال گذشته از: رسول برادران نقشینه با ۲۰ درصد سهام، شرکت پیشگامان توسعه تجارت البرز با ۱۵ درصد سهام، شرکت توسعه صدر مدائن با حدود ۱۴ درصد سهام، شرکت مهندسی تلاشگران توسعه تجهیزات پایتخت با حدود ۱۳ درصد سهام، شرکت ارتباطات شگرف ایرانیان با ۱۳ درصد سهام، شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد گستر دنا با حدود هفت درصد سهام، شرکت مبین سازه بتن با نزدیک به سه درصد سهام، شرکت زینت تجارت آریا با حدود سه درصد سهام تشکیل شده است. شرح هر یک از این موارد از حوصله این نوشتار خارج است.
کارآفرین: این شرکت از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. به استناد آخرین صورت مالی این شرکت بیمه‌ای، اعضای هیات‌مدیره آن از: شرکت تضمین، شرکت کار و اندیشه، بانک کارآفرین، شرکت تروموون، شرکت جهان پارس و شرکت همپا تشکیل شده است. سهامداران را نیز به ترتیب: بانک کارآفرین با ۲۰ درصد، سرمایه‌گذاری بانک کارآفرین با سه درصد، شرکت تضمین با دو درصد، شرکت جهانپارس با یک درصد، گروه صنعتی بوتان یک درصد، کارآفرینان ذوب فلزات یک درصد، سایر اشخاص حقوقی چهار درصد و سایر اشخاص حقیقی ۶۸ درصد تشکیل دادند. همانند بیمه رازی شرح شرکت‌های فوق‌الذکر از حوصله این نوشتار خارج است اما اکثر این شرکت‌ها به نحوی با بانک کار آفرین مرتبط هستند.
سینا: این شرکت نیز کار خود را از سال ۱۳۸۲ آغاز کرده و همان‌طور که از نام آن پیداست مرتبط با بانک سیناست که خود بانک سینا هم وابسته به بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان به شمار می‌رود. سهامداران بیمه سینا را بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، شرکت مادرتخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا، بنیاد علوی، لیزینگ جامع سینا، صادرات نیرو خلیج‌فارس و شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان تشکیل دادند.
ملت: این شرکت هم در سال ۸۲ ثبت شده و برخلاف نامش انتساب مستقیم با بانک ملت ندارد! سهامداران آن را: شرکت گروه بهمن با نزدیک ۲۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با حدود ۱۹ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری نزدیک به ۱۶ درصد، شرکت توسعه کسب و کار سبا بیش از ۱۳ درصد، شرکت افق نیلی خلیج‌فارس نزدیک به ۱۱ درصد، شرکت‌های: شرکت گروه انرژی مهستان، سرمایه‌گذاری سپه هر کدام با بیش از چهار درصد، شرکت سرمایه‌گذاری بهمن با نزدیک سه درصد، شرکت‌های: صندوق بازنشستگی کشوری، سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان و سرمایه‌گذاری و توسعه گل‌گهر هر کدام با بیش از یک درصد، تشکیل دادند.
امید: شرکت‌های بیمه: البرز، آسیا و دانا شرکت بیمه‌ای سهامی خاص در سال ۱۳۸۱ تاسیس کردند تحت عنوان بیمه امید که اصل فعالیت خود را در مناطق آزاد بنا کرده است. این بیمه کلا ۶۱ کارمند قراردادی دارد و کل دارایی‌های آن در پایان سال ۹۴ کمی بیشتر از ۷۰ میلیارد تومان بوده و سود خالص شرکت در پایان سال ۸۱ کمی بیشتر از شش میلیارد تومان در صورت مالی شرکت ثبت شده است.
حافظ: شرکتی شبیه به بیمه امید است، این شرکت هم در مناطق آزاد فعالیت خود را آغاز کرده و تاریخ تاسیس آن هم به سال ۱۳۸۱ باز‌می‌گردد. سرمایه شرکت بین: شرکت یکتا سرآمدگیتی ۲۰ درصد، محمدعلی آستانه ۱۹ درصد، شرکت پترو ماد سبز کیش ۱۵ درصد، سیدعباس نوربخش ۱۰ درصد، احمددشتی ۱۰ درصد، بیمه ایران ۹ درصد، پدیده تجارت انشان پنج درصد، پرند تجارت پرشیا پنج درصد، رضا حسین‌نژاد یک درصد، شرکت داده‌گستر عصر نوین یک درصد، موسسه حقوقی کیان داتستان یک درصد و سایر سهامداران روی هم پنج تقسیم شده است. درباره این شرکت، سهامداران و اعضای هیات‌مدیره اعضای حقوقی و اعضای هیات‌مدیره خود شرکت بحث‌های زیادی وجود دارد که در این نوشتار نمی‌گنجد برای مثال رییس هیات‌مدیره، سیدعباس نوربخش معاون مالی و تدارکاتی شرکت مخابرات ایران نیز به‌شمار می‌رود.
دی: در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و در سال ۱۳۸۸ در فرابورس پذیرفته شد. سهامداران بیمه دی را: بانک دی (وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران) نزدیک به ۲۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان حدود ۱۱ درصد، شرکت آتیه‌سازان دی (سهام وثیقه اقتصاد نوین) نزدیک به ۱۰ درصد، تعاونی مسکن کارکنان بانک دی نزدیک به ۱۰ درصد، شرکت آتیه‌سازان دی نزدیک به شش درصد، سازمان اقتصادی کوثر (وابسته به بنیاد شهید) حدود ۱۶ درصد، بانک مهراقتصاد نزدیک به هفت درصد، موسسه اندوخته شاهد نزدیک به پنج درصد و نزدیک سه درصد سایر اشخاص حقوقی و نزدیک به ۱۳ درصد در اختیار اشخاص حقیقی است. (اختلاف جزیی در جمع ناشی از رند کردن اعداد است)
سامان: همچنان‌که از نامش پیداست وابسته به بانک سامان است. این بیمه نیز در سال ۱۳۸۳ تاسیس شده است و سهامداران آن را: بانک سامان با حدود ۱۵ درصد، شرکت توسعه سرمایه‌گذاری سامان با هفت درصد، شرکت بازرگانی هراز کرمان با هفت درصد، محمدضرابیه (از خاندان ضرابیه که اصالتی یزدی دارند و بنیانگذار بانک سامان به‌شمار می‌روند) حدود پنج درصد، شرکت ایران و غرب حدود چهار درصد، علی ضیایی اردکانی نزدیک به چهار درصد، عبدالنبی شهیم نزدیک به چهار درصد، موسسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد حدود چهار درصد، شرکت الین شیمی نزدیک چهار درصد، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه نزدیک چهار درصد، موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران حدود سه درصد، سایر اشخاص حقوقی نزدیک به هفت درصد و سهامداران حقیقی نزدیک به ۳۴ درصد تشکیل دادند. (اختلاف جزیی در جمع ناشی از رند کردن اعداد است)
ایران معین: شرکت بیمه ایران معین در منطقه آزاد کیش به ثبت رسیده و فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ آغار کرده است. در واقع شرکت سهامی بیمه ایران معین شعبه‌ای از بیمه ایران در مناطق آزاد به‌شمار می‌رود.
نوین: جزو شرکت‌های وابسته به بانک اقتصاد نوین به‌شمار می‌رود و از سال ۱۳۸۴ کار خود را آغاز کرده است. در پایان شهریورماه سال‌جاری سهامداران بیمه نوین به این شرح بودند: بانک اقتصاد نوین نزدیک به ۲۰ درصد، شرکت توسعه صنایع بهشهر حدود هفت درصد، شرکت سرمایه‌گذاری استراتوس هفت درصد، شرکت تامین آتیه درخشان نوین نزدیک به هفت درصد، گروه توسعه مهر آیندگان نزدیک به هفت درصد، شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران حدود پنج درصد، شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران نزدیک به چهار درصد، شرکت ساختمانی گروه صنایع بهشهر ایران نزدیک به چهار درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت حدود سه درصد، شرکت به‌ژخش سه درصد، شرکت پیمانکاری بین‌المللی استراتوس حدود دو درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی حدود دو درصد، شرکت صنعتی بهپاک دو درصد، شرکت فنی تجاری پارس شهر دو درصد، شرکت قند هگمتان دو درصد، شرکت کیهان تبادل دو درصد، شرکت تامین مسکن نوید ایرانیان حدود دو درصد، شرکت تامین مسکن نوین نزدیک به دو درصد و سایر سهامداران حقوقی چهار درصد و جمع سهامداران حقیقی ۱۳ درصد. گفتنی آنکه اکثر اشخاص حقوقی که در بالا ذکر شده‌اند به نحوی به بانک اقتصاد نوین متصل هستند.
پاسارگاد: یکی دیگر از شرکت‌های وابسته به بانک‌ها که در سال ۱۳۸۵ آغاز به کار‌ کرده است. ۲۰ درصد سهام شرکت بیمه ژاسارگاد متعلق به بانک پاسارگاد است و حدود ۱۹ درصد نیز در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری پارس حافظ (از شرکت‌های مرتبط با گروه پاسارگاد) است. پس از این دو که روی هم ۴۹ درصد سهام شرکت را در اختیار دارند، ترکیب سهامداران به این شرح است: شرکت نظم آوران شایسته نزدیک به پنج درصد، شرکت ارمغان تجارت پایدار حدود چهار درصد، شرکت سرمایه‌گذاری مجد چهار درصد، شرکت تجارت و توسعه مهرآفرینان ونداد نزدیک به چهار درصد، شرکت نظم‌آوران پویای ایرانیان نزدیک به چهار درصد، شرکت تجارت و توسعه مهرآفرینان سرآمد حدود دو درصد، موسسه بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد دو درصد، شرکت بیمه اتکایی ایرانیان نزدیک به دو درصد، شرکت نیک‌اندیشان سروش فجر نزدیک به دو درصد، موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد نزدیک به دو درصد، شرکت توسعه تجارت غرب ایرانیان حدود یک درصد، شرکت نوآوران دانش پژوه خاورمیانه حدود یک درصد، شرکت معدنکاری اولنگ یک درصد و سایر سهامداران حقوقی نزدیک به ۱۰ درصد و حدود سه هزار سهامدار حقیقی هم نزدیک به ۱۸ درصد سهام را در اختیار دارند. (اختلاف جزیی در جمع ناشی از رند کردن اعداد است)
معلم: این شرکت ابتدا در سال ۱۳۷۳ تحت شماره ۱۱۰۴۶۵ به نام «بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری» ثبت شد اما در تیرماه سال ۱۳۸۶ به «بیمه معلم» تغییر نام پیدا کرد. سهامداران این شرکت بیمه‌ای براساس آخرین اطلاعات به این شرح است: شرکت ساختمانی معلم (مرتبط با موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان) ۲۰ درصد، بازرسی مهندسی و صنعتی ایران ۲۰ درصد، سرمایه‌گذاری کشتیرانی ۲۰ درصد، بانک سرمایه ۲۰ درصد، شرکت گروه راهبران اقتصادی آرمان حدود ۹ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری راستین نوین کیش نزدیک به هشت درصد، بانک صادرات نزدیک به یک درصد، بانک تجارت کمتر از یک درصد و سایر سهامداران نیز روی هم حدود یک درصد
میهن: این شرکت کار خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده است. ترکیب سهامداران بیمه میهن به این شرح است: شرکت سرمایه‌گذاری سپهر ۲۰ درصد، معصومه حاجی‌محمدی ۱۹ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین ۱۹ درصد، موسسه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۵ درصد، شرکت تعاونی مصرف کارکنان تعاونی مسکن ۱۰ درصد، شرکت سامان محیط پنج درصد و سایر سهامداران حقیقی و حقوقی ۱۲ درصد.
کوثر: تاریخ ثبت این شرکت بیمه‌ای به سال ۱۳۸۹ باز‌می‌گردد. ترکیب سهامداران این بیمه به این شرح است: موسسه قرض‌الحسنه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح ۲۰ درصد، صندوق بیمه عمر پرسنل آجا ۱۵ درصد، صندوق بیمه عمر پرسنل سپاه ۱۵ درصد، صندوق بیمه عمر پرسنل ناجا ۱۵ درصد، شرکت خدمات بیمه‌ای سهند مشاور ۱۱ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری الماس حکمت ایرانیان ۹ درصد، موسسه فرهنگی خدماتی ثامن‌الائمه پنج درصد و سایر سهامداران ۱۱ درصد. همچنان که مشخص است این شرکت بیمه به نیروهای مسلح وابستگی دارد.
ما: یکی از بیمه‌های نسبتا جدید است که در سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده است. با نگاهی به ترکیب سهامداران، شاید بتوان این بیمه را به بانک ملت نسبت داد. ترکیب سهامداران بیمه ما عبارتند از: شرکت گروه مالی مهر آیندگان (مرتبط با شرکت‌های فعال در زمینه نفت و پتروشیمی) ۱۷ درصد، شرکت تعاونی اعتبار کارکنان بانک ملت ۱۵ درصد، شرکت تعاونی خردمندان صابر عصر ۱۴ درصد، شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک ملت ۱۴ درصد، بانک ملت ۱۰ درصد، گروه مالی ملت هفت درصد، مدیریت سرمایه آتیه‌خواهان پنج درصد و سایر سهامداران روی هم ۱۹ درصد.
آرمان: این شرکت هم مانند بیمه ما از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده است. اما از نظر ترکیب سهامداران با توجه به موارد مذکور در بخش بیمه رازی به بیمه رازی شباهت بیشتری دارد. ترکیب سهامداران بیمه آرمان به این شرح است: بانک ایران‌زمین نزدیک به ۲۰ درصد، شرکت بانک تات (بانک آینده ) ۱۷ درصد، شرکت بانک گردشگری نزدیک به ۱۶ درصد، شرکت تعاونی مولی‌الموحدین حدود ۱۳ درصد، جامعه‌سازان آرمان هشت درصد، شرکت سرمایه‌گذاری آینده‌نگر شرق نزدیک به شش درصد، سرمایه‌گذاری نگین گردشگری ایرانیان حدود چهار درصد، میلادنگین کیش حدود دو درصد، سرمایه‌گذاری دلیران پارس حدود سه درصد، شرکت پیشگامان توسعه شهری حدود دو درصد، شرکت بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایرانیان حدود دو درصد، گروه سرمایه‌گذاری توسعه و عمران جیرفت ایران حدود یک درصد و سایر سهامداران حدود سه درصد.
آسماری: شرکت سهامی خاصی است که در آذرماه سال ۱۳۹۰ در جزیره کیش تحت شماره ۹۶۵۵ ثبت شده است و اولین مدیران شرکت را آیت‌الله کریمی، بهزاد ایثار، نظام حکیم شوشتری به نمایندگی از شرکت کمک‌رسان ایران تشکیل دادند. اعضای هیات‌مدیره شرکت کمک‌رسان ایران را نیز بهنام ایثاری، فاطمه فیروزتاج ابراهیمی، پروین ریاض رفعت و آزاده ایثاری تشکیل دادند. این شرکت اگرچه در سال ۱۳۹۰ ثبت شده اما در سال ۱۳۹۱ پروانه فعالیتش را دریافت کرده است. صورت‌مالی یا اطلاعات بیشتری از این بیمه در دسترس نیست.
تعاون: این شرکت بیمه هم کار خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز کرده است. ترکیب سهامداران آن به این شرح است: بانک توسعه تعاون ۱۵ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری سیستان‌وبلوچستان پنج درصد، موسسه مالی و اعتباری عسگریه پنج درصد، اتحادیه مسکن فرهنگیان ایران پنج درصد، شرکت پیشگامان کویر یزد پنج درصد، سایر شرکت‌های حقوقی حدود ۵۴ درصد و اشخاص حقیقی نزدیک به ۱۱ درصد.
سرمد: این شرکت بیمه کار خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است. ترکیب سهامداران آن به این شرح است: بانک صادرات ایران ۲۰ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی ۲۰ درصد، شرکت گروه توسعه اقتصادی رستا ۲۰ درصد، موسسه همیاری غدیر نزدیک به ۱۸ درصد، شرکت آرمان اندیشان رستاک ۱۵ درصد و سایر سهامداران حقیقی و حقوقی جمعا هفت درصد.
تجارت نو: بیمه تجارت نو همین امسال آغاز به کار کرده است، از جمله سهامداران آن می‌توان به بانک تجارت، پست بانک، شرکت‌های سرمایه‌گذاری غدیر و ایرانیان به دلیل کوتاه بودن فعالیت شرکت اطلاعات بیشتری از این شرکت در دست نیست.
آمار عملکرد شرکت‌های بیمه در ۵ ماهه اول ۱۳۹۵
(1) با توجه به آنکه برخی از بیمه نامه ها بصورت انفرادی و برخی دیگر بطور گروهی صادر می شود، لذا آمار تعداد بیمه‌شدگان تحت پوشش بیمه‌نامه‌های گروهی در محاسبات دخالت داده نشده‌اند بلکه در بیمه‌نامه‌های صادره اعم از گروهی و انفرادی، صرفاٌ تعداد قراردادها مدنظر است. همچنین یادآور می‌شود آمار تعداد بیمه‌نامه‌های صادره شامل الحاقیه‌ها نیست.
(۲) آمار تعداد خسارت پرداختی بیانگر تعداد پرونده‌هایی است که آن شرکت بیمه در رشته بیمه‌ای مرتبط خسارت پرداخت کرده است
(۳): در شرکت بیمه ایران بیشترین آمار تعداد موارد خسارت مرتبط با رشته بیمه درمان است لذا با توجه به ماهیت رشته درمان که بیمه نامه های صادر شده آن به صورت گروهی است و افراد متفاوتی را تحت پوشش قرار می دهد همچنین یک نفر می تواند در طول سال چندبار خسارت دریافت نماید لذا آمار "تعداد موارد خسارت” در این رشته به مراتب بزرگتر از آمار "تعداد بیمه نامه صادره” بوده که این وضعیت به آمار کل تعداد بیمه نامه های صادره و تعداد موارد خسارت این شرکت سرایت کرده است.
توضیح الف: در محاسبه نسبت خسارت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد) مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین لازم به ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتهای بیمه از حیث "نسبت خسارت” در این مدت نمی تواند ارزیابی درستی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد (به ویژه برای شرکتهای بیمه: ایران، البرز، دانا، سینا، ملت، حافظ، نوین و میهن که نسبت خسارتشان بالاتر از بازار بیمه است)، چرا که با گذشت تنها ۵ ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نگرفته و به مرور طی سال وصول خواهند شد.
توضیح ب: شرکت بیمه تجارت نو در مورخ ۱۳۹۵/۲/۶ پروانه فعالیت خود را از بیمه مرکزی اخذ نموده است. ضمناً در بهمن ماه ۱۳۹۳پروانه فعالیت شرکت بیمه توسعه در انواع بیمه های زندگی و رشته های بیمه خودرو (شخص ثالث، حوادث راننده و بدنه اتومبیل) ابطال شده است و آمار عملکردی در سایر رشته های مجاز به فعالیت خود ندارد.
 

منابع دیگر:
 • فریادگر
۹۵/۰۹/۱۴
۱۲:۴۰

فضای کسب‌وکار در صنعت بیمه ایران فضایی پرریسک

اقتصادتهران: فضای کسب‌وکار در صنعت بیمه ایران باتوجه‌به فعالیت شرکت‌های بیمه در سه حوزه بیمه‌گری، سرمایه‌گذاری و اتکایی، فضایی پرریسک شده است.
به‌گزارش روابط‌عمومی بیمه‌کوثر؛ مجید مشعلچی فیروزآبادی، مدیرعامل شرکت بیمه‌کوثر در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه افق بیمه، ضمن بیان مطلب فوق، دیدگاه‌های خویش را درخصوص شرایط امروز صنعت بیمه کشور ابراز کرد که متن گفت‌وگو به شرح ذیل است.
بازار بیمه در ایران را از دیدگاه رقابت چگونه ارزیابی می‌کنید؟
زمانی در صنعت بیمه نظام تعرفه‌ای حاکم بود و بخش‌های مختلف حاکمیت، تکالیفی را برای شرکت‌های بیمه‌ای تعریف می‌کردند و در واقع اختیار عمل را از فعالان صنعت بیمه گرفته بودند و به‌بیانی بازار شبه دولتی بود، ولی با برداشته شدن نظام تعرفه‌ای و ایجاد نظام نظارتی و سیستم کنترلی فضای رقابتی فراهم و موجبات تاسیس شرکت‌های جدید بیمه‌ای ایجاد شد و در نتیجه با تعدد شرکت‌های بیمه رقابت میان شرکت‌های بیمه‌ای افزایش یافت. شایان ذکر است که در ابتدای این امر رقابت‌ها فنی‌تر و منطقی‌تر بود و اکنون متاسفانه با افزایش تعداد شرکت‌های بیمه‌ای و عدم توسعه بازار متناسب با این افزایش‌ها، رقابت‌ها غیرفنی، کاذب و در راستای نرخ‌شکنی و اخذ پرتفوی بیمه‌ای سایر شرکت‌ها است.
فضای کسب‌وکار در صنعت بیمه ایران از دیدگاه شما چگونه است و مهمترین موانع و محدودیت‌ها در این زمینه کدامند؟
کسب‌و‌کار شرکت‌های بیمه در سه حوزه بیمه‌گری، اتکایی (پذیرش و واگذاری) و سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. بخش بیمه‌گری بخشی به شدت فنی و پیچیده است و با وجود رقابت کاذب و نرخ‌شکنی‌های متعدد موجب عدم سودآوری شرکت‌های بیمه می‌شود. در بخش اتکایی، در پذیرش اتکایی محدودیت‌هایی وجود دارد و در بخش واگذاری اتکایی نیز که متاثر از حوزه بیمه‌گری است، واگذاری‌های مبتنی بر ارزیابی از ریسک صورت می‌گیرد. در حوزه سرمایه‌گذاری، شرکت‌ها به سمت سهام‌های بورسی، زمین و ساخت‌و‌ساز و سپرده‌های بانکی روی آورده‌اند به‌طوری‌که در سه سال اخیر در دو حوزه بورس و ساخت‌وساز شاهد سودآوری چندانی برای شرکت‌های بیمه‌ای نبوده‌ایم و تاکنون نیز سرمایه‌گذاری در بخش سپرده‌های بانکی خود مشکلاتی را برای شرکت‌ها داشته است. بنابراین در مجموع می‌توان گفت که فضای کسب‌کار در صنعت بیمه ایران فضایی پرریسک شده است.
آیا بازار بیمه در ایران را بازاری آزاد ارزیابی می‌کنید؟
بله، در اغلب رشته‌های بیمه‌ای شاخص‌ها به شرایط بازار آزاد نزدیک است، اگرچه در مواردی از قبیل بیمه‌های ثالث اتومبیل که سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است، نرخ و شرایط به‌صورت تعرفه و از طرف نهادهای حاکمیتی به صنعت بیمه تحمیل می‌شود و متاسفانه این شرایط باعث عدم رشد حق‌بیمه‌ها متناسب با رشد تعهدات شده است.
تنوع محصولات بیمه‌ای در بازار بیمه ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟ نوآوری در بازر بیمه ایران چه جایگاهی دارد؟
تنوع محصولات در ایران در حد مطلوب نیست و نسبت‌به بازارهای دنیا در تنوع بیمه‌ها و بیمه‌نامه‌ها فقیر هستیم. در ایران تنها در بیمه‌های غیرزندگی تنوع اندکی وجود دارد که آن هم غیرتحولی است.
به‌نظر می‌رسد عدم وجود خلاقیت و نوآوری نقطه آسیب شرکت‌های بیمه‌ای است و ‌آن‌ها با بهره‌برداری از ظرفیت‌های نیروی‌انسانی در این زمینه می‌توانند به‌نوعی در راستای ایجاد تنوع در محصولات بیمه‌ای نقش‌آفرینی کنند.
میزان رقابت‌پذیری شرکت‌های بیمه ایرانی را در چه حدی ارزیابی می‌کنید؟
رقابت‌پذیری شرکت‌های بیمه ایرانی بسیار محدود است و به جای رقابت فنی و رقابت برای کسب بازارهای جدید در صنعت بیمه متناسب با جایگاه این صنعت در دنیا به رقابت‌های کاذب و غیرفنی روی آورده‌اند و هر یک از شرکت‌های بیمه در حال حاضر سعی دارند تا سهمی از پرتفوی موجود نزد سایر شرکت‌ها را به خود اختصاص دهند در حالی که شایسته است برای گسترش این بازار محدود راهکارهایی را ارائه دهند و در این زمینه به فعالیت بپردازند.
بازار بیمه ایران علاوه ‌بر نهادهای موجود به کدام نهاد نیاز دارد و آیا در این خصوص خلاء وجود دارد؟
یکی از مشکلات صنعت بیمه عدم نهادسازی در این صنعت است و ما دارای خلاءهایی در صنعت بیمه هستیم که بخش عمده این خلاءها با نهادسازی برطرف می‌شود. به‌طور مثال با ایجاد نهادهای آموزشی در حوزه‌های مختلف بازاریابی، بیمه‌گری، فنی، حسابداری و فن‌آوری می‌توانیم بسترهای ارتقای این صنعت را ایجاد کنیم و به بیانی دیگر می‌توان گفت میان توسعه صنعت بیمه و فن‌آوری‌های جدید هم‌راستایی وجود ندارد.
در مجموع ارزیابی شما از وضعیت بازار بیمه ایران در آینده دور و نزدیک درخصوص آزادی و رقابت، فضای کسب‌و‌کار، نوآوری و تنوع محصولات بیمه‌ای و نهادهای فعال چگونه است؟
اگر در صنعت بیمه وضعیت به همین روال پیش رود آینده خوبی را نمی‌توان برای آن رقم زد، چراکه تنها با برقراری نظام تعرفه‌ای یا نظام آزاد مبتنی بر بازار مشکلات این صنعت حل نمی‌شود و با رفع نواقص در بخش‌های زیرساختی، ساختار نیروی انسانی، فن‌آوری، آموزش و ظهور خلاقیت و نوآوری؛ توسعه صنعت بیمه تحقق می‌یابد.
در راستای بهبود فضای کسب‌وکار و رقابتی شدن بازار بیمه چه توصیه‌هایی برای ارتقای همکاری‌های بین‌الملل در حوزه‌های اتکایی و تبادل خدمات بیمه‌ای دارید؟
هنوز محدویت‌هایی به واسطه تحریم وجود دارد و حال اگر این محدودیت‌ها نیز مرتفع شود، شاهد فعالیت اکثر شرکت‌های خارجی در بخش سرمایه‌پذیری و قبول اتکایی از کشورمان خواهیم بود، این در حالی است که صنعت بیمه تمایل دارد این رابطه دوسویه باشد به‌طوری‌که قبولی از خارج از کشور و واگذاری به خارج از کشور صورت گیرد و اگر مشکل‌های فیمابین به‌خصوص تبادلات مالی مرتفع شود، تعاملات بسیار سهل‌تر خواهد شد.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • پول نیوز
۹۵/۰۹/۱۴
۰۹:۱۸

بیمه سینا؛ شرکتی رو به رشد در تولید حق بیمه و رشد سودآوری

بانكداري ايراني -بیمه سینا در دو سال گذشته رشد قابل توجه‌ای در توانگری مالی، تولید حق بیمه و سودآوری داشته و توانست بیش از 24 ریال از سود سال 95 را پوشش دهد که نسبت به دوره مشابه در سال قبل بیش از 243 درصد رشد را تجربه کند.

 بانكداري ايراني -بیمه سینا در دو سال گذشته رشد قابل توجه‌ای در توانگری مالی، تولید حق بیمه و سودآوری داشته و توانست بیش از 24 ریال از سود سال 95 را  پوشش دهد که نسبت به دوره مشابه در سال قبل بیش از 243 درصد رشد را تجربه کند. 
به گزاری بانکداری ایرانی، شرکت  بیمه سینا ،  در دو سال گذشته در تولید حق بیمه  رشد داشته  و از رقم 3.942.151 میلیون ريال  در سال 93 با رشد 10 درصدی به رقم 4.346.180 میلیون ريال رسید. همچنین ، در سه ماهه ابتدای سال 95  توانست 953.764 میلیون ریال حق بیمه تولید کند که نسبت به  سال 94 بیش از 4 درصد رشد را تجربه کرد . این در حالی است که  در سال 93 این شرکت 686.176 میلیون ریال حق بیمه تولید کرده بود و در سال 95 نسبت  به سال 93 بیش از 30 درصد رشد داشته است . 
بر اساس این گزارش، بیمه سینا 21 درصد در درآمد حق بیمه نسبت به سال گذشته رشد داشته و از رقم 894.703 میلیون ریال به رقم 1.82.775 میلیون ریال برسد. 
شایان ذکر است که بر اساس ارزیابی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صورت های مالی سال۱۳۹۴، شرکت بیمه سینا درسطح دو توانگری مالی مؤسسات بیمه شده قرار گرفت.  بر اسـاس اعلام بیمه مرکزی «در اجرای ماده ۶ آییـن نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانـگری مالی مؤسسات بیمه (شماره ۶۹) و کنترل انجام شده، بر اساس آخرین صورت های مالی منتـشر شده شرکت،  نسبت توانگری مالی شرکت بیمه سینا برای سال مالی ۱۳۹۴  در سطح دو مورد تأیید قرار گرفت. »

۹۵/۰۹/۱۴
۰۸:۲۴

شرکای جدید برای بیمه ملت

طی روزهای گذشته ۳۵۰ میلیون سهم بیمه ملت به ارزش بیش از ۷۰ میلیارد تومان معادل حدود ۲۵/ ۱۲درصد توسط گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری به‌عنوان هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی خریداری شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،سیدفرهنگ حسینی، معاون سرمایه‌گذاری هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی درخصوص این خرید   افزود: با این خرید حداقل 100 هزار نفر سهامدار می‌شوند و در عین حال، حدود 1500 میلیارد تومان پرتفوی به بیمه ملت می‌تواند منتقل شود.
حسینی با بیان اینکه این 25/ 12 درصد سهم بیمه ملت پس از خرید به 100 هزار بازنشسته به‌صورت مستقیم تخصیص داده می‌شود و صندوق بازنشستگی در آن سهمی ندارد، افزود: بازنشستگان این سهم را از طریق وام قرض‌الحسنه و اقساط بلندمدت خریداری کرده‌اند.وی با اعلام اینکه صندوق بازنشستگی پیش از این 17 درصد از سهام بیمه ملت را در اختیار داشته است، افزود: خرید این سهم با هدف مشارکت بیشتر از بازنشستگان در پرتفوی بیمه ملت بوده و این 25/ 12 درصد از آن سهم 17 درصدی صندوق جدا است.
به نوشته دنیای اقتصاد،وی با تاکید بر اینکه صندوق در این سهم بیمه ملت دخالتی ندارد، اظهار کرد: بازنشستگان با خرید این سهم نه تنها از سود سهام خود بهره می‌برند بلکه سهامداران بیمه ملت نیز هستند و این می‌تواند در پرتفوی بیمه ملت نیز تاثیر بسزایی بگذارد که منجر به خدمات‌دهی بهتر این بیمه به قشر بازنشستگان خواهد بود. وی با بیان اینکه هلدینگ مالی صندوق استراتژی تجمیع سهام بیمه‌ای را در دستور کار خود دارد، افزود: این مجموعه در حال حاضر 7 درصد بیمه دانا و 8 درصد سهام بیمه البرز را در اختیار دارد که در آینده به دنبال خروج از برخی شرکت‌ها و احتمالا تمرکز بر یک بیمه که بیمه ملت خواهد بود، هستیم.وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های این مجموعه این است که در آینده و با پیشرفت کار، اقداماتی انجام شود که پرتفوی بیمه‌نامه‌های صندوق بازنشستگی به بیمه ملت واگذار شود.وی گفت: در زمان حاضر ارزش بیمه‌نامه‌های پرتفوی بیمه ملت در سال 350 تا 400 میلیارد تومان است و پرتفوی بیمه‌نامه‌های صندوق بازنشستگی تا 2 هزار میلیارد تومان است که این انتقال می‌تواند تاثیر بسزایی در پرتفوی بیمه ملت داشته باشد. وی گفت: سهامداری بازنشستگان در بیمه ملت نیز می‌تواند نه تنها به درآمدزایی بیمه ملت کمک کند، بلکه به ارائه خدمات بیشتر به بیمه‌شدگان و از سوی دیگر وفاداری بیشتر بیمه‌شدگانی که سهامدار نیز هستند، بینجامد.

منابع دیگر:
 • اکو ویژن
۹۵/۰۹/۱۴
۰۸:۴۱

برگزاری چهل دیدار دوجانبه میان شرکت های ایرانی و خارجی

آیین -مطابق تقاضاي شركت هاي بزرگ از كشورهاي آلمان، فرانسه، انگلستان و جمهوري آذربايجان براي ديدار با شركتهاي بيمه ايراني اقدامات لازم با هماهنگي بيمه مركزي و هم افزايي با سنديكاي بيمه گران ايران صورت پذيرفت.

آیین -مطابق تقاضاي شركت هاي بزرگ از كشورهاي آلمان، فرانسه، انگلستان و جمهوري آذربايجان براي ديدار با شركتهاي بيمه ايراني اقدامات لازم با هماهنگي بيمه مركزي و هم افزايي با سنديكاي بيمه گران ايران صورت پذيرفت. به گزارش سایت تحلیلی - خبری آیین به نقل از اطلاع رساني همايش بيمه و توسعه ،اميرصفري دبير بيست و سومين همايش بيمه و توسعه از تنظيم قريب 40 ديدار دوجانبه ميان شركت هاي بيمه ايراني و خارجي در حاشيه برگزاري اين همايش خبر داد.
دکتر صفری گفت: مطابق تقاضاي شركت هاي بزرگ از كشورهاي آلمان، فرانسه، انگلستان و جمهوري آذربايجان براي ديدار با شركت هاي بيمه ايراني اقدامات لازم با هماهنگي بيمه مركزي و هم افزايي با سنديكاي بيمه گران ايران صورت پذيرفت.
دكتر صفري از ديگر اقدامات بخش بين المللي همايش را حضور تعداد قابل توجهي شخصيت علمي و اجرايي از كشورهاي مختلف در اين همايش اعلام نمود و گفت: پوشش رسانه اي اين رويداد نيز از طريق ده شبكه خبري و خبرگزاري هاي خارجي انجام مي شود.
صفري پيرامون تركيب اعضاي علمي اين همايش نيز اظهار داشت 38 نفر از صاحبنظران، مديران صنعت و شخصيت هاي دانشگاهي معتبر داخلي و خارجي در كميته علمي همايش حضور دارند. وي همچنين در مورد سخنرانان كليدي همايش ابراز داشت در بخش علمي سخنراني كليدي همايش برعهده پروفسور هانري لوبژه از ‍ژنو سوئيس و دارنده 9 عنوان كتاب و مقاله در مجلات معتبر جهاني است. وي افزود ديگران سخنران كليدي همايش مدير اجرايي شركت ارگو اينترنشنال از كشور آلمان است.
امير صفري به برگزاري 5 پنل تخصصي به طور همزمان در 5 سالن برج ميلاد با موضوعات فضاي كسب و كار، نهادسازي، مقررات ورود بيمه گران خارجي و قيمت گذاري در صنعت بيمه اشاره كرد و گفت: در مراسم اختتاميه نيز سه مقاله برتر انتخاب و معرفي خواهد شد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۰:۱۶

نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي: مجلس با تمام وجود كنار صنعت بيمه ايستاده است

آیین - مجلس با تمام وجود كنار صنعت بيمه ايستاده و حساسيت ها و پيچيدگي هاي بيمه را درك مي كند و آماده همياري با دست اندركاران اين صنعت است.

آیین - مجلس با تمام وجود كنار صنعت بيمه ايستاده و حساسيت ها و پيچيدگي هاي بيمه را درك مي كند و آماده همياري با دست اندركاران اين صنعت است. به گزارش سایت تحلیلی - خبری آیین به نقل اداره كل روابط عمومي و بين الملل بيمه مركزي ، حجه الاسلام ناصر موسوي لارگاني كه در آيين افتتاحيه بيست و سومين همايش بين المللي بيمه ، سخن مي گفت با اعلام اين مطلب افزود: مجلس شوراي اسلامي در جريان تصويب قانون جديد بيمه شخص ثالث حسن نيت خود را ثابت كرده و براي اصلاح قوانين ديگر و رفع مشكلات گريبانگير اين صنعت آمادگي كامل دارد.
اين نماينده مجلس با تاكيد بر عملكرد مثبت بيمه مركزي در سال هاي اخير و توان مديريتي بالا در اين مجموعه نظارتي به برخي مشكلات اشاره كرد و گفت: رقابت ناسالم در صنعت بيمه به كاهش اعتماد عمومي منتهي مي شود و بيمه مركزي بايد با تقويت ابعاد نظارتي خود اين بحران ها را مديريت كند.
وي با اشاره به فرمان مقام معظم رهبري در خصوص توسعه شركت هاي دانش بنيان به نقش كليدي و حساس صنعت بيمه در اين حوزه اشاره كرد و افزود: راه اندازي شركت هاي دانش بنيان با توجه به ضريب بالاي ريسك در اين مجموعه ها در گرو توسعه و همچنين حمايت صنعت بيمه است و توسعه فناوري به چتر امنيتي بيمه نياز مبرم دارد.
موسوي لارگاني در بخش ديگري از سخنان خود نسبت به بالابردن نرخ ديه ، واكنش نشان داد و گفت: البته موضوع ديه يك مقوله شرعي است اما مي توان با هم افزايي ميان سه قوه نوعي اعتدال بر اين مقوله نيز حاكم شود تا شركت هاي بيمه نيز دچار زيان نشوند.
اين نماينده مجلس به موضوع تحريم هاي اخير نيز اشاره كرد و گفت: بي ترديد آثار تحريم هاي جديد ، صنعت بيمه را نيز تحت تاثير قرار خواهد داد و همانگونه كه مقام معظم رهبري هشدار داده بودند پايبندي چنداني نسبت به برجام مشاهده نشد و در اين صنعت بيمه بايد همان نقشي را ايفا كند كه پيش از اين نيز تجاربش را كسب كرده است.
گفتني است بيست و سومين همايش بين المللي صنعت بيمه عصر امروز در تهران به كار خود پايان مي دهد.

منابع دیگر:
 • آیین
 • پژوهشکده بیمه
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۹/۱۴
۱۰:۰۶

الكساندر آنكل:, سرمايه گذاري مستقيم خارجي در بخش بيمه هاي زندگي و غير زندگي در ايران رو به افزايش است

الكساندر آنكل ( Alexander Ankel ) مدير اجرايي بخش بين الملل شركت ارگو حضور گسترده شركت‌هاي خارجي در همايش بيمه و توسعه را نشان از پيشرفت صنعت بيمه در ايران دانست.
به گزارش كارگروه اطلاع‌رساني و تشريفات همايش بيمه و توسعه وي گفت: به نظر مي‌رسد بيمه در ايران رشد قابل توجهي داشته و خوشبختانه در بخش بيمه هاي غير زندگي و نيز بيمه‌هاي زندگي، سرمايه‌ گذاري مستقيم خارجي در ايران رو به افزايش است.
بر پايه اين گزارش، مدير اجرايي بيمه ارگو اينترنشنال آلمان ابراز داشت: مطابق پيش بيني مونيخ ري تا سال 2020 ضريب نفوذ بيمه در ايران به 3/2 مي‌رسد. وي با تأكيد بر اينكه بيش از 20 سال در بازارهاي نوظهور فعاليت نموده است اعلام كرد: ضريب نفوذ كنوني بيمه ايران با كشورهايي نظير هند و مالزي قابل مقايسه است.
وي گفت: در صنعت بيمه ما همچون دوندگان ماراتن هستيم و بايد تصميمات ما بلند مدت باشد و در سايه اين تصميمات است كه مشتريان آرامش خود را به دست مي‌آورند و مي‌توانند در شرايط ريسك به بيمه‌گران بيشتر اتكا داشته باشند. الكساندر آنكل تأكيد كرد كه قيمت گذاري منصفانه و توانگري مالي از موضوعات مهمي است كه بايدبه آن توجه جدي داشت.
گفتني است كه شركت ارگو حدود 43 كارمند در 30 كشور دنيا دارد.

منابع دیگر:
 • بانک و رسانه
۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۴۱

سود آوری بیمه‌گری با استفاده از ابزارهای نوین در بیمه کوثر

یکی از بیمه های غیر دولتی فعال در حوزه صنعت بیمه ، بیمه کوثر است که تلاش می کند در ارائه محصولات بیمه ای به جامعه روندی روبه رشد ومدرن داشته باشد.
یکی از بیمه های غیر دولتی فعال در حوزه صنعت بیمه ، بیمه کوثر است که تلاش می کند در ارائه محصولات بیمه ای به جامعه روندی روبه رشد ومدرن داشته باشد. طبیعتا فعالیت در یک صنعت مستلزم شناخت کافی از شرایط آن صنعت درداخل وخارج است.
به همین منظوربه سراغ مجید مشعلچی فیروزآبادی، مدیرعامل شرکت بیمه کوثر رفتیم ومسائلی مانند برجام ، فعالیت های بین المللی ، رقابت داخلی بیمه ها ونقش دولت وسیاست گذاران صنعت بیمه را به بحث گذاشتیم که ماحصل آن در ذیل تقدیم خوانندگان محترم می شود.
باتوجه‌به برداشته شدن تحریم‌ها آینده صنعت بیمه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر تحریم‌ها کاملا برداشته شود به‌نحوی که مراوده بین بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های بیمه‌ای کشورهای مختلف به‌خصوص توسعه یافته با صنعت بیمه ایران تقویت و عملا شروع شود و شرکت‌های خارجی حاضر به سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه به‌عنوان خرید سهام شرکت‌ها یا به‌عنوان واگذاری اتکایی و بیمه‌کردن محصولات خودشان انواع ریسک‌های تجارت خود را با اعتماد به شرکت‌های بیمه‌ای ایران ، واگذار کنند، عملا فضای خوبی ایجاد می شود ولی اگر این تحریم‌ها به این شکل ادامه پیدا کند یا بیشتر در زمینه سرمایه‌پذیری از شرکت‌های بیمه و قبول اتکایی شرکت‌های بیمه ایران بخواهند فعالیت کنند سود چندانی عاید صنعت بیمه ایران نخواهد شد.
یکی از مشکلاتی که مطرح می‌شود رقابت ناسالم شرکت‌های بیمه است، آیا چنین موضوعاتی صحت دارد، اگر پاسخ مثبت است دلایل بروز آن چیست؟ چه راه‌حلی برای رفع  آن وجود دارد؟
رقابت ناسالم را به رقابت غیرفنی تعبیر می‌کنیم ، وقتی که تمام محاسبات فنی ما یک چیزی را می‌گوید ولی تدابیر مدیریتی چیز دیگری را پیگیری می‌کند و عملا تصمیم غیرفنی گرفته شده است رقابت غیرفنی می شود. یکی از موضوعات مطرح شده بحث قیمت‌گذاری یا رقابت غیرفنی در جذب پرتفوی‌های متعدد است. این موضوع از یک طرف با افزایش قدرت چانه‌زنی بیمه‌گذاران بزرگ و از طرف دیگر وجود فضای رقابتی و تعرفه‌های آزاد باعث ایجاد رقابت ناسالم و حرکت پرشتاب به سمت ضررهای بعضا هنگفت شرکت‌های بیمه‌ای می‌شود به‌نحوی‌که صراحتا می‌توان اذعان داشت که اکثر شرکت‌های بیمه‌ای در فلسفه وجودی خود و در ماموریت اصلی خود یعنی حوزه بیمه‌گری تراز مالی چندان مثبتی را ارایه نکرده‌اند.
دولت طی اقدامی اعلام کرده است بیمه عمر همگانی می‌خواهد ارایه دهد به‌نظر شما این کار چه تاثیری بر روی بیمه‌های عمر شرکت‌های بیمه خواهد داشت؟
اگر در بیمه‌های عمر تکلیفی دولت، تعادل بین تعهدات شرکت بیمه و ورودی‌های آن به خوبی رعایت شده باشد ازنظر توسعه اجتماعی و افزایش ضریب نفوذ بیمه دراین صنعت دستاوردهای بسیاری خواهد داشت . ولی اگر این تعادل بین داده و ستانده در این قانون به خوبی رعایت نشود مانند اغلب بیمه‌های قانونی و تکلیفی ضرر آن برای صنعت بیمه بیشتر از منفعت آن خواهد بود.
با گذشت قریب به ۹ماه از اجرایی شدن برجام، هنوز حضور بیمه‌های خارجی در ایران و به‌طورکلی شرایط بین‌المللی صنعت بیمه، موفقیت چشمگیری ندارد، دلیل آن چیست؟ اقداماتی که باید صورت بگیرد کدام است؟
دلیل اول این است که هنوز تحریم‌ها کامل برچیده نشده است و مورد دیگر ی که می توان ازان یاد کرد این است که صنعت بیمه در کشور به لحاظ دانشی دارای کاستی‌های بسیار زیادی است که حتی نتوانسته ضریب نفوذ بیمه را در کشور به حد قابل قبولی برساند. ازسوی دیگر وجود مزیت‌های فراوان رقابتی در شرکت‌های بیمه‌ای خارجی عملا کفه قدرت رقابت بین شرکت‌های بیمه‌ای ایرانی و خارجی را به سمت شرکت‌های خارجی سنگین کرده است. بنابراین در کوتاه‌مدت حتی با برداشتن کامل تحریم‌ها نیز باتوجه‌به عدم وجود جذابیت‌های مختلف اقتصادی در صنعت بیمه تمایل بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های بیمه‌ای خارجی با اغلب شرکت‌های بیمه‌ای داخلی جهت همکاری مساعد نخواهد بود.
با مدیریت جدید بیمه مرکزی، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در بودجه و برنامه ششم، انتظارات شما از دولت چیست و تا چه حد این انتظارات تامین شده است؟
علی‌رغم تلاش بیمه مرکزی در زمان مدیریت جدید که فضای آرام و رقابتی را در صنعت بیمه و نظارت مستمر و قوی بر شرکت‌های بیمه ایجاد کرده است به‌نظر می‌رسد دولت در زمینه صنعت بیمه شاید به دلیل عدم شناخت دقیق ظرفیت این صنعت در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ، توجه و اهتمام جدی به موضوع بیمه در برنامه‌های کلان کشور ندارد. به‌عنوان مثال ؛ فقط چند ماده از قانون برنامه ششم توسعه به موضوع بیمه اختصاص دارد . به عبارتی موضوع بیمه درصد بسیار کمی از دغدغه دولتمردان را تشکیل می‌دهد و با این نوع نگرش رسیدن به مرحله شکوفایی صنعت بیمه در کشور بسیار سخت خواهد بود.
درصورت امکان گزارش اجمالی از عملکرد بیمه متبوع خود طی یک سال گذشته را مطرح فرمایید؟
برنامه‌های شرکت در حوزه‌های زیرساختی، ساختاری و عملیاتی دنبال شده و نتیجه آن دستاوردهایی بوده که به دست آورده‌ایم.
در حوزه زیرساختی توجه به بحث آی‌تی بوده است . در بخش ساختاری مدل‌های توسعه‌ای را برای بحث نیروی‌انسانی و چارت سازمانی داشته ایم و در برنامه‌های عملیاتی نیز توجه جدی به مقوله‌های مدیریت ریسک، ترکیب پرتفوی، نظارت تخصصی، محاسبات فنی، امور مشتریان و غیره داشته‌ایم. همچنین تقویت شبکه فروش، پشتیبانی همه‌جانبه از آن‌ها به همراه کنترل‌های سیستماتیک از شبکه فروش و اقدامات لازم برای جلوگیری از خطاهای شبکه فروش و هدایت و حمایت آن‌ها به سمت پرتفوی ترکیبی مناسب و سوداور صورت گرفته است.
برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیمه‌کوثر چیست؟
ارتقا هرچه بیشتر توانمندی‌های شبکه فروش، تقویت حوزه آی‌تی شرکت، نظارت تخصصی بر تمامی ارکان اجرایی شرکت، تقویت واحد حقوقی به‌منظور صیانت حداکثری از سرمایه‌های شرکت و راه‌اندازی مرکز امور مشتریان از برنامه‌های کوتاه‌مدت شرکت است .
همچنین افزایش ضریب توانگری مالی شرکت، افزایش سود عملیاتی ناشی از اقدامات بیمه‌گری شرکت، سرمایه‌گذاری بلندمدت با استفاده از ظرفیت اقتصادی سهام‌داران شرکت، پایش مستمر نیروی‌انسانی و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های آموزشی کشور و صنعت بیمه در راستای توانمندسازی دانشی آن‌ها از برنامه‌های بلندمدت شرکت است.
منبع: عصر اقتصاد

۹۵/۰۹/۱۴
۱۸:۴۹

توجه فیر به صنعت بیمه کشور

دنیای بانک: در آستانه روز بیمه و باتوجه به تحولات برجام و تداوم فعالیت ها ومذاکرات بین المللى صنعت بیمه کشور نشریه سندیکای بیمه گران آسیا و آفریقا ( فیر ) بصورت ویژه اقدام به ارایه و انتشار موقعیت صنعت بیمه کشورمان براى بازارهاى بیمه آسیا و آفریقا نمود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، در این شماره از نشریه فیر به مشخصات ژئوپولیتیکی، جمعیت شناسی، شرکت های بیمه و بیمه اتکایی فعال در کشور، شاخص های آماری همچون ضریب نفوذ، مجموع حق بیمه سالیانه، مناطق آزاد تجاری و شرکت های فعال در این مناطق، معرفی نهادهای فعال در عرصه بیمه مشتمل بر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شورای عالی بیمه، صندوق تامین خسارات بدنی، پژوهشکده بیمه و مختصری از پیشینه تاریخی ظهور بیمه در کشور پرداخته است. همچنین در بخش های دیگر فعالیت های عمده و قابل تامل در صنعت بیمه، مانند بیمه اتکایی و اجباری، مروری بر قوانین و مقررات تاسیس شرکت بیمه، عملکرد صنعت در رشته های مختلف بیمه ای طی پنج سال گذشته مبتنی بر حداقل سرمایه، حق بیمه مستقیم، شبکه های فروش، رتبه کشور از منظر ضریب نفوذ بیمه در سطح بین المللی، پیش بینی رشد در رشته های متنوع بیمه ای، اهداف بلند مدت فعالین بازار بیمه کشور تا سال ۲۰۲۵ و از سوی دیگر به اصلاح آئین نامه ارزیابی توانگری و نظارت بر شرکت های بیمه، افزایش سقف پوشش بیمه ای توسط آژانس اعتبارات اتریش (OeKB) از ۲۸۰ به یک میلیارد یورو، همچنین بازگشایی حساب بانک مرکزی توسط بانک مرکزی اتریش پرداخته است.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۲:۴۹

شركت هاي بيمه براي ورود به بازار ايران مردد هستند

اكنون خلاف تمامي چالش‌هاي گذشته ايران در دو دهه گذشته، در اين كشور فرصتهاي بيشماري وجود دارد اما شركت‌ها پيش از ورود بايد تمامي ريسك ها و چالش هاي اين بازار بشناسند و آن را درك كنند. همين مسئله بسياري از سرمايه گذاران خارجي را مردد مي كند.

شركت هاي بين المللي همچنان نگران هستند كه آيا بازار بيمه ايران ظرفيت رشد و گسترش فعاليت شركت هاي بيمه خارجي را دارد يا خير.
  به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل  از وب سايت خبري "بيزينس ريويو ميدل ايست"، شركت خدماتي "آكسكو" كه در زمينه اطلاع رساني در صنعت بيمه فعاليت مي كند، در آخرين گزارش منتشر شده خود درباره ايران آورده است، "بيمه گران اتكايي و كارگزاران بين المللي با وجود فرصت بيشماري كه پس از لغو تحريم هاي آمريكا و سازمان ملل متحد در ايران به وجود آمده همچنان براي حضور در اين بازار مردد هستند."
در اين گزارش تاكيده شده است، ايران داراي بزرگترين بازار بيمه غيرعمر در خاورميانه است و طبق گزارش منتشر شده در سال 2014، بازار بيمه اين كشور بيست و نهمين بازار بزرگ جهان به شمار مي رود. ميزان درآمد از حق بيمه ها در بخش بيمه غيرعمر در اين كشور بين سال هاي 2014 و 2015 ميلادي 22.6 درصد رشد داشته است؛ اين در حالي است كه قبل از لغو تحريم ها اقتصاد ايران در حالت سكون قرار داشت.
"تيم ياتيز" مدير عامل آكسكو در اين باره گفت: تهران در تلاش است تا شركتهاي خارجي بيشتري را به سمت مرزهاي داخلي خود جذب كند اما رشد سرمايه‌گذاريهاي خارجي در اين كشور همچنان كند است و اگر سرمايه‌ها در اين كشور تحت پوشش بيمه هاي مناسب قرار نگيرند، افزايش و رشد اين پروژه ها آهسته تر خواهد شد.
اين كارشناس اقتصادي بر اين باور است كه اين فاصله بايد از سوي دولتمردان پر شود. اكنون خلاف تمامي چالش‌هاي گذشته ايران در دو دهه گذشته، در اين كشور فرصتهاي بيشماري وجود دارد اما شركت‌ها پيش از ورود بايد تمامي ريسك ها و چالش هاي اين بازار بشناسند و آن را درك كنند. همين مسئله بسياري از سرمايه گذاران خارجي را مردد مي كند.
شركت آكسكو با بيش از 40 سال سابقه فعاليت در زمينه اطلاع رساني بيمه ‌اي اكنون به يكي از معتبرترين موسسات اطلاعات بيمه جهان تبديل شده است. كارشناسان اين شركت ‌آمار و اطلاعات مربوط به 164 كشور جهان را جمع آوري كرده و در سايت رسمي خود قرار مي‌دهند.
در قسمت محصولات اين پايگاه، گزينه هاي گزارش هاي بازار بيمه، آمار و اطلاعات جهاني و رتبه بندي كشورها، مشاوره و راهنمايي، آيين نامه ها و دستورالعمل ها و بخش اطلاعات عمومي مشاهده مي‌ شود كه هر يك از اين گزينه ها طيفي از اطلاعات مفيد و ضروري براي بيمه گران و نيز بيمه‌ گذاران در اختيار مي‌گذارد.‏

منابع دیگر:
 • بنکر
 • آیین
۹۵/۰۹/۱۴
۱۰:۰۷

دیدار وزیر بهداشت با وزیر سوئد ارایه خدمات بیمه ایران با الگوپذیری بین المللی

سوئد از نظر خدمات حوزه سلامت و سیستم حمایت بیمه ای یک الگوی ارزشمند بین المللی است و وزارت رفاه و بیمه های ایران می توانند از این الگوی جهانی سود ببرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بازار بزرگ 400 میلیون نفری در منطقه خاورمیانه برای صادرات دارو وجود دارد.
به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از ایرنا، سید حسن هاشمی در دیدار با گابریل ویک استورم وزیر بهداشت سوئد در وزارت بهداشت با بیان اینکه زمینه همکاری بین شرکت های دارویی ایران و سوئد برای فعالیت در این بازار وجود دارد، افزود: دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان و بیمه های کشور سوئد بسیار زیاد است و ما در نظام سلامت ایران و نظام بیمه ای کشور میتوانیم الگوبرداری خوبی برای خدمت بهتر به ایرانیان از این کشور داشته باشیم.
وی اضافه کرد: سوئد از نظر خدمات حوزه سلامت و سیستم حمایت بیمه ای یک الگوی ارزشمند بین المللی است و وزارت رفاه و بیمه های ایران می توانند از این الگوی جهانی سود ببرند.
هاشمی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت افزود: این طرح در واقع اصلاحات در حوزه سلامت ایران و برنامه مهم دولت دکتر روحانی است که در سه سال گذشته مورد اقبال مردم و نمایندگان مردم قرار گرفته است.
هاشمی اضافه کرد: همکاری با کشور سوئد می تواند در زمینه های مختلفی از جمله تولید دارو و بهبود خدمات سلامت در مسیر تقویت طرح تحول سلامت باشد.
وی گفت: در منطقه خاورمیانه حدود 400 میلیون نفر جمعیت وجود دارد و تولید و صادرات دارو در این منطقه بازار خوبی را برای همکاری مشترک شرکت های سوئدی و ایرانی فراهم کرده است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: هم اکنون حدود 95 درصد داروهای مورد نیاز بیماران در داخل کشور تولید می شود و 50 درصد مواد اولیه دارویی نیز تولید داخل است و بقیه را وارد می کنیم؛ درعین حال بازار بزرگی برای صادرات دارویی داریم که هنوز از این ظرفیت به درستی استفاده نمی کنیم.
وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت ایران تعهد کرده است که تا 10سال آینده 100 هزار تخت بیمارستانی جدید در کشور ساخته شود و شرکتهای سوئدی و اروپایی نیز می توانند در این بازار سرمایه گذاری بزرگ همکاری کنند.
وی گفت: در زمینه شبکه بهداشتی کشور نیز زمینه خوبی برای همکاری وجود دارد، هم اکنون 23 میلیون روستایی زیر پوشش نظام ارجاع و پزشک خانواده هستند و برای جمعیت 80 میلیون نفری به ازای هر سه هزار نفر جمعیت یک نفر مراقبت سلامت تعریف و فعال شده است.
هاشمی ادامه داد: یک درصد از جمعیت سوئد ایرانی هستند و این جمعیت نیز زمینه مناسبی برای استفاده از تجارب دو طرف و همکاری دو جانبه به خصوص در زمنیه تحقیقات و کوهورت های بزرگ تحقیقی فراهم می کند.
پس از نشست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با گابریل ویک استورم، وزیر جوان 31 ساله بهداشت عمومی و ورزش همگانی سوئد دو تفاهمنامه همکاری یکی در زمینه بهبود و تقویت نظام سلامت و سیاستگذاری بهداشتی و بهبود خدمات سلامت برای سالمندان و دیگری در زمینه غذا و دارو و مقاومت میکروبی بین دو کشور امضا شد.
خبرنگار: افشین شاعری** انتشار: علی حبیبی

۹۵/۰۹/۱۴
۱۳:۲۱

گفت و گو با مهندس مجید صفدری، مدیر عامل بیمه «ما» / سهم 2 درصدی صنعت بیمه در اقتصاد زیبنده نیست

شرکت بیمه «ما» از تیر ماه سال 1390فعالیت خود را در انواع بیمه های اموال، اشخاص و مسئولیت شروع کرده و تا کنون توانسته است به همت نیروی انسانی کارآمد و بهره گیری از کارشناسان متخصص خود در صنعت بیمه به جایگاه خوبی در میان شرکت های بیمه دست یابد. این شرکت بیش از40 شعبه و 1000 نماینده در سراسر کشوردارد و در شش ماهه اول سال 95 با توجه به گزارش بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مقام چهارم رشد فروش بیمه نامه ها قرار گرفته است.
متن زیرحاصل گفت وگوی روزنامه «فرصت امروز» با مجید صفدری، مدیرعامل شرکت بیمه «ما» است که در ادامه می خوانید.
وضعیت کسب وکار در صنعت بیمه را چگونه ارزیابی می کنید؟
صنعت بیمه با حدود 800 سال قدمت از کشور انگلستان، حدود 80سال پیش وارد کشور ایران شده است. در تمام دنیا این صنعت یکی ازحلقه های توسعه یافتگی کشور ها محسوب می شود و برای بررسی پیشرفت و توسعه یافته بودن هرکشور به صنعت بیمه آن نگاه می کنند.
ضریب نفوذ بیمه یکی از شاخص های بسیار مهم و اثرگذار دراین صنعت است، این ضریب در کشور 1.9درصد است و در سند چشم انداز 20 ساله نظام، صنعت بیمه ایران تا سال 1404، باید سود آور، اقتصادی و دارای ظرفیت های مناسب جهت ارائه خدمات به صنعت گر، تولید کننده وآحاد مختلف جامعه و بخش کشاورزی باشد، همچنین باید تا این سال کشور ایران در منطقه منا (خاورمیانه و بخشی از آفریقا) رتبه اول را داشته و دارای ضریب نفوذ 7.5درصدی باشد. حال ضریب نفوذ حدود 1.9درصدی و فاصله آن تا 7.5درصد که در سند چشم اندازآمده، وضعیت کسب وکار را در این صنعت نشان می دهد.
در مقایسه با کشورهای دیگرصنعت بیمه ایران سهم کمی دارد، برای کشوری مانند ایران که دارای منابع غنی نفت، گاز، پتروشیمی، میعانات گازی، دریای عمان، دریای خزر و همچنین جمعیت جوان و انواع منابع زیرزمینی و شاهراه منطقه است، سهم 2 درصدی صنعت بیمه در اقتصاد زیبنده نیست.
دلیل کم بودن ضریب نفوذ بیمه و فاصله زیاد آن با سند چشم انداز 20ساله نظام می تواند مدل کار بیمه گری باشد. بیمه گری که خدماتی است، چند مشخصه دارد.
نخستین مشخصه آن، ناملموس بودن و عینیت نداشتن آن است، به این معنی که خدمات بیمه گری وجود خارجی ندارد. در فروش بیمه نامه، یک برگ کاغذ مبادله می شود. این خدمات با اما و اگرهایی در آینده مواجه است که هنوز به وقوع نپیوسته. تفاوت زیادی بین فروش بیمه نامه با فروش سایر اقلام وجود دارد.
دومین مشخصه خدمات بیمه گری، پیچیده بودن آن است. فروش بیمه نامه کاری سخت است و تنوع زیاد بیمه نامه ها از جمله خودرو، مسئولیت، باربری، آتش سوزی و غیره باعث می شود که فروش هرکدام تخصص خاصی لازم داشته باشد.
سومین مشخصه این است که خدمات بیمه گری قابل ذخیره کردن نیست. بسیاری از تجهیزات، امکانات و تولیدات را می توان ذخیره کرد، اما خدمات بیمه ای این چنین نیست.
چهارمین مشخصه، وابستگی تمام اجزای آن در این صنعت است. در یک شرکت بیمه خوب باید مجموعه مدیران وپرسنل مانند یک حلقه به هم پیوسته وخوب باشند و اگرمجموعه خوب کارکند، شرکت بیمه موفق بوده ورضایت مندی ایجاد می شود.
اگر صنعت بیمه رشد خوبی نداشته، شاید به این دلیل است که برندسازی انجام نشده و نتوانستیم به مردم آموزش دهیم که بیمه یک کالای لوکس نیست بلکه کالایی ضروری است. برای اینکه فضای کسب وکار بیمه رشد کند و ارتقا یابد، شرکت های بیمه باید براساس علم روز بازاریابی فعالیت کنند، اطلاع رسانی خوبی داشته باشند تا صنعت بیمه کشور شکوفا شود و برای مردم اطمینان و اعتماد ایجاد و ترغیب به خرید بیمه نامه انجام شود.
بیمه «ما» برای فرهنگ سازی در صنعت بیمه چه اقداماتی انجام داده است؟
برای گسترش فرهنگ بیمه، ایده جدیدی تحت عنوان بیمه نامه مسئولیت پلنگ ایرانی ابداع و راه اندازی کردیم، به دلیل اینکه برخی از مردم اکوسیستم پلنگ را از بین می برند و شکار بی رویه و دست درازی کردن به زیستگاه پلنگ باعث می شود که پلنگ به روستاهای کشور حمله کند. بر این اساس درجلسه ای با سازمان محیط زیست بیمه نامه ای برای جبران خسارت روستاییان از حمله پلنگ و حفاظت نژاد پلنگ ایرانی و همچنین گسترش فرهنگ بیمه طراحی شد.
بعد از طراحی این بیمه نامه، شرکت بیمه «ما» در شهر بوشهردرمنطقه دشتستان و برازجان در مرداد ماه سال 95 خسارت روستاییان از حمله پلنگ را پرداخت کرد. با طراحی این بیمه نامه علاوه بر کاهش 70درصد مرگ ومیر پلنگ توانستیم فرهنگ بیمه را در روستاهای کشور ایجاد کنیم. بسیاری از روستاییان کشورمتوجه شدند که بیمه فقط بیمه خودرو نیست و اموال روستاییان عزیز را حفظ خواهیم کرد.
در راستای اجرای این طرح بیمه ای، در روز جهانی محیط زیست، آقای «گری لویز»، نماینده سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران از شرکت بیمه «ما» تقدیر کرد، چراکه این کار تا به حال در دنیا انجام نشده بود و این اقدام به نام کشور ثبت جهانی شده است و افتخاری برای مردم عزیز کشورمان می باشد.
بیمه «ما» برای رقابت در بازار صنعت بیمه چه برنامه هایی دارد؟
برای رقابت در بازار صنعت بیمه، شرکت بیمه «ما» سه نوع بازاریابی را در دستور کار دارد، بازاریابی داخلی، تعاملی و رابطه مندی.
در بخش بازاریابی داخلی، توجه به مشتریان داخلی یعنی پرسنل هستند، به همین دلیل انواع خدمات رفاهی برای آنها فراهم شده است، اگر پرسنل شرکت راضی باشند، به مشتریان شرکت خدمات خوب ارائه می دهند.
نبودن عوامل نا رضایتی دلیل بر وجود رضایت نیست؛ در شرکت سهامی بیمه «ما» به دنبال کاهش سه هزینه روانی، زمانی و انرژی هستیم. شریک تجاری شرکت بیمه «ما»، بانک ملت وصندوق بازنشستگی وزارت نفت است، بنابراین مشتری با خیال آسوده تری بیمه نامه می خرد و مطمئن است به موقع خسارت خود را دریافت می کند و IT این شرکت بسیار توانمند و پرقدرت است.
گفتنی است در این راستا هزینه های انرژی را پایین آوردیم؛ واحد خسارت سیار این شرکت در کل کشور راه اندازی شده و حدود 150 «میز بیمه» در نقاط مختلف کشورفعال است و در دسترس مشتری بودن سرلوحه کارمان بوده و لذا در یک سال گذشته تعداد 11 شعبه جدید احداث و راه اندازی کرده ایم.
شرکت بیمه «ما» تلفیقی از نیروی کارجوان و با تجربه است؛ از افراد با تجربه در اتاق فکر استفاده می کنیم و از جوانان در کارهای اجرایی. پس این انرژی در شرکت بیمه «ما» توزیع شده است و نتیجه این می شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل در شرایط رکود اقتصادی، 60درصد رشد فروش، 22درصد رشد تعداد بیمه نامه داشته ایم.
از طرفی این شرکت دارای سطح یک توانگری مالی است که به انتخاب و تایید بیمه مرکزی است و همچنین در بیمه «ما» هیچ گونه زیان انباشت مالی وجود ندارد و دارای ذخایر فنی بسیار مطلوب و شایسته ای هستیم و سهام شرکت در بورس وضعیت خوب و شفافی دارد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۵

بررسی روند تاریخی توسعه ‎یافتگی کشورها و ارتباط آن با تغییر پرتفوی بیمه ای از غیر زندگی به زندگی

1- توسعه و توسعه ‎یافتگی
چنین به نظر می رسد که معیار عمده تقسیم بندی دنیا به دو بخش تحت عناوین کشورهای توسعه یافته صنعتی یا شمالی و دیگری توسعه نیافته، رو به توسعه یا جنوبی عمدتا از روی درجه پیشرفت تکنولوژی است نه عوامل دیگری مانند فرهنگ، یا تاریخ و پیشینه تمدن و امثال آنها.
بنابراین، کشورهایی نظیر چین، هند، ایران و مصر هر چند از نظر عوامل یاد شده در بالا اهمیت ویژه ای دارند ولی از نظر تکنولوژی در مقایسه با کشورهای صنعتی غرب، ژاپن یا روسیه پیشرفته تلقی نمی‎شوند.
باید به این نکته اشاره شود که توسعه، نیازمند بازنگری و بازسازی است که باید به ‎عنوان فرآیندی مستمر همچنان ادامه یابد.
مفهوم توسعه و توسعه یافتگی تقریبا از نیمه دوم قرن بیستم در جهان متداول شده است.خرابی های ناشی از جنگ جهانی دوم و ضرورت بازسازی های وسیع به ویژه در کشورهای اروپایی که از جنگ صدمه زیادی دیده بودند، طرح های گوناگونی را در زمینه عمران و آبادی مطرح کرد.
رشد اقتصادی یا افزایش متغیرهای کمّی اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه که در آغاز نشانه توسعه و پیشرفت به شمار می آمد، به زودی با ایجاد شکاف بین کشورهای غنی و دیگر کشورها به عنوان تنها عامل موثر در توسعه مورد تردید واقع شد.
چگونگی توزیع منافع حاصل از رشد اقتصادی و مباحث مربوط به عدالت اجتماعی، ابعاد دیگری از توسعه را مطرح ساخت و کاهش فقر و نابرابری و بیکاری و دسترسی به خدمات تامین اجتماعی به عنوان شاخص توسعه کشورها مورد توجه قرار گرفت.این شاخص‎ها به خوبی می توانند نشان دهنده میزان موفقیت یا عدم موفقیت کشورها در دستیابی به مواهب توسعه به شمار آیند.
در هم تنیدگی ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی توسعه، ضرورت رویکرد یکپارچه به این موضوع را مورد تاکید قرار می دهد.اگر افزایش تولید ناخالص داخلی در یک کشور با افزایش فقر، بیکاری، بیماری و نابرابری همراه باشد، می‎توان نتیجه گرفت که توسعه به مفهوم واقعی در آن جامعه رخ نداده است.
2- خدمات بیمه ای و سهم آن در توسعه
اقتصاددانان معتقدند عوامل زمینه ساز توسعه نمی توانند در همه زمان ها و مکان ها یکسان باشند، بنابراین باید این عوامل را در دو مورد به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد:
1- عواملی که زمینه ساز توسعه کشورهای توسعه یافته امروزی بوده اند.
2- عواملی که می توانند موجبات توسعه کشورهای درحال توسعه امروزی را فراهم کنند.
اگرچه عوامل توسعه کشورهای پیشرفته صنعتی بسیار فراوان بوده و در مناطق مختلف اثرات متفاوتی داشته است، اما از مهم ترین عواملی که تقریبا در مورد همه کشورها صادق بوده است، می توان به عواملی چون انباشت سرمایه، تجارت برده، رشد جمعیت، رشد تفکر علمی و تجارت خارجی اشاره نمود.
اگرچه عوامل فوق و برخی از عوامل دیگر زمینه توسعه کشورهای پیشرفته امروزی را در گذشته فراهم کرده است، اما با توجه به ویژگی های متفاوت کشورهای در حال توسعه امروزی با وضعیت گذشته کشورهای پیشرفته نمی توان انتظار داشت که همین عوامل به توسعه کشورهای درحال توسعه امروزی نیز منجر شود، زیرا زمان و شرایط امروز با آن سال ها بسیار متفاوت است و از طرف دیگر فاصله کشورهای پیشرفته با کشورهای درحال توسعه امروزی بسیار زیاد می باشد.
عوامل مختلفی می توانند زمینه ساز توسعه در کشورهای در حال توسعه شوند که برخی از آنها عوامل اقتصادی و برخی غیر اقتصادی می باشند.عمده ترین عوامل اقتصادی زمینه ساز توسعه عبارتند از جمعیت، منابع طبیعی، سرمایه، تکنولوژی و مدیریت.
عمده ترین منابع تامین سرمایه عبارتند از پس انداز خانوارها، پس انداز شرکت ها و ذخیره استهلاک شرکت ها، انواع بیمه، صادرات، وام خارجی و سرمایه گذاری خارجی.
در آمدهای حاصل از توسعه انواع بیمه ها یکی از مهم ترین اقلام سرمایه ای کشورهای توسعه یافته است که کشورهای در حال توسعه نیز می توانند با فرهنگ سازی مناسب ضمن توسعه بیمه در کشور خود و فراهم آوردن امنیت خاطر برای بیمه گذاران، منابع قابل توجهی را از این طریق جمع آوری کرده و در زمینه های تولیدی سرمایه گذاری نمایند.
نقش اساسی خدمات بیمه ای به عنوان یک خدمت زیربنایی و تجاری بر همگان آشکار است.خدمات بیمه ای ثبات مالی و اجتماعی را افزایش می دهد، پس اندازها را تجهیز می کند، از تجارت و فعالیت های کارآفرینی حمایت می کند و کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد.بخش بیمه یکی از ارکان زیربنایی بخش مالی و اقتصاد بوده و نقشی کلیدی در توسعه اقتصادی ایفا می کند.مطالعات تجربی متعددی همبستگی قوی میان توسعه واسطه های مالی و رشد اقتصادی را تایید می کنند.
بخش مالی از طریق عرضه خدمات مالی باعث رونق رشد اقتصادی می شود و تقاضا برای خدمات مالی، رشد نهادهای مالی و دارایی های آنها را به دنبال دارد.در سال های اخیر بر اهمیت اقتصادی بخش بیمه در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه افزوده شده است و شرکت های بیمه قسمت در حال رشد بخش مالی داخلی را تشکیل می دهند و به بازیگران اصلی بازار سرمایه بین المللی پیوسته اند.
در طول دو دهه گذشته کل دارایی شرکت های بیمه در کشورهای توسعه یافته رشد سریع تری نسبت به دارایی بانک ها داشته است.کشورهای توسعه یافته نسبت به کشورهای در حال توسعه اهتمام بیشتری به توسعه بخش خدمات بیمه ای در داخل و صدور آن به خارج از کشور ورزیده اند.
مقایسه سهم کشورهای صنعتی از بازار بیمه جهان، 86 درصد در سال 2012، موید این مطلب است.شاخص گویای دیگر، ضریب نفوذ بیمه، یعنی حجم حق بیمه تولیدی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی است که در بخش بعد به تحلیل آن پرداخته خواهد شد.
3- مقایسه عملکرد صنعت بیمه ایران با سایر کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته براساس شاخص های اقتصاد ملی
برای ارائه تصویری واقعی از وضعیت صنعت بیمه و عملکرد آن و همچنین مقایسه شاخص های صنعت بیمه کشور با تجربه کشورهای مورد بررسی، به ارزیابی نقش صنعت بیمه در اقتصاد ملی از طریق شاخص های موجود در این زمینه می پردازیم.کل حق بیمه دریافتی، حق بیمه سرانه، ضریب نفوذ بیمه، ترکیب حق بیمه دریافتی به تفکیک بیمه های زندگی و غیرزندگی از شاخص های مهمی می باشند که بیانگر نقش صنعت بیمه در اقتصاد ملی هر کشوری است.
3-1- میزان کل حق بیمه دریافتی
میزان کل حق بیمه دریافتی توسط صنعت بیمه در هر کشور از جمله شاخص ها و معیارهایی است که به نوعی بیانگر میزان رشد و توسعه این صنعت است.براساس گزارش سیگما، حجم حق بیمه دریافتی جهان در سال 2015 برابر 4553785 میلیون دلار است.بیشترین میزان سهم حق بیمه دریافتی در سال 2015 مربوط به قاره آمریکا با سهم 34.90درصدی است و اروپا، آسیا، اقیانوسیه و آفریقا با 32.16 درصد، 29.67 درصد، 1.77 درصد و 1.41 درصد در مکان‎های بعدی قرار دارند.
حق بیمه دریافتی صنعت بیمه در ایران از 880 میلیون دلار در سال 1997 با رشدی حدود 9 برابر به 7877 میلیون دلار در سال 2015 رسیده است که 0.17 درصد از سهم کل حق بیمه دریافتی جهان است.کشور ایران بین 88 کشور در سال 2015 رتبه 42 را دارد که از کشورهای اروپایی چون اوکراین، رومانی و بلغارستان و از کشورهای همسایه مانند پاکستان، کویت، قزاقستان، قطر و عمان جلوتر است.
3-2- سهم حق بیمه دریافتی در رشته های زندگی و غیر زندگی
از دیگر معیارهایی که می تواند ضمن بیان وضعیت جاری صنعت بیمه در هر کشوری، میزان رشد و توسعه فرهنگ بیمه را نیز نشان دهد، سهم حق بیمه دریافتی در رشته های زندگی و غیرزندگی از کل حق بیمه های دریافتی است.
منابع حاصل از بیمه های زندگی به‎دلیل بلندمدت بودن آن، قابلیت بیشتری برای سرمایه گذاری دارند اما هرچه سهم حق بیمه های زندگی دریافتی از کل حق بیمه های دریافتی در یک کشور بیشتر باشد، صنعت بیمه آن کشور امکان و توانایی بیشتری در سرمایه گذاری های بلندمدت و مشارکت در بازار سرمایه دارد.
بنابراین هرچه سهم حق بیمه های دریافتی در رشته های زندگی از کل حق بیمه های دریافتی در یک کشور بیشتر باشد علاوه بر اینکه نقش صنعت بیمه آن کشور در پس انداز و بازار سرمایه بیشتر خواهد بود، می توان گفت آن کشور از رشد فرهنگ بیمه ای بالایی نیز برخوردار است.
حجم حق بیمه دریافتی در جهان برای بیمه های زندگی و غیرزندگی در سال 2015 به ترتیب 2533818 میلیون دلار و 2019967 میلیون دلار بوده است که سهم هریک از این بیمه ها از کل حق بیمه دریافتی به ترتیب 55.6 درصد و 44.4 درصد بوده است.
در بخش بیمه زندگی، قاره آسیا با 904569 میلیون دلار و کسب 36 درصد از سهم بازار جهانی بیشترین سهم را داشته است و پس از آن، قاره های اروپا، آمریکا، اقیانوسیه و آفریقا با34.42 درصد، 26.36 درصد، 1.79 درصد و 1.72 درصدسهم بازار جهانی را در اختیار دارند.در ایران، میزان حق بیمه دریافتی در بخش زندگی، 825 میلیون دلار است که در بین 88 کشور، رتبه 56 و تنها 0.03 درصد از سهم بازار جهانی و 0.09 درصد از سهم بازار آسیا را دارد.
این در حالی است که سهم کشورهای برزیل، ترکیه، مالزی، اندونزی، پاکستان، کویت و عمان به ترتیب 1.46درصد، 0.05 درصد، 0.38 درصد، 0.43 درصد، 0.06 درصد، 0.01 درصد و کمتر از 0.01 درصد است.10 کشوری که بیشترین سهم را در سال 2015 در بخش بیمه زندگی داشته اند عبارتند از آمریکا، ژاپن، انگلستان، چین، فرانسه، ایتالیا، کره جنوبی، آلمان، تایوان و هند که به ترتیب 21.81 درصد، 13.57 درصد، 8.47 درصد، 8.32 درصد، 5.93 درصد، 4.93 درصد، 3.88 درصد، 3.82 درصد، 3.14درصد و 2.24 درصد سهم داشته اند.
با بررسی ترکیب حق بیمه های دریافتی سال 2015 در مناطق مختلف جهان مشاهده می شود که سهم بخش زندگی برای مناطق آمریکا، اروپا، آسیا، اقیانوسیه و آفریقا به ترتیب 42 درصد، 59 درصد، 67 درصد، 56 درصد و 68 درصد است.در کشورهای توسعه یافته، حق بیمه دریافتی در بیمه های زندگی حجم بیشتری را تشکیل می دهد به گونه ای که در کشور ژاپن و انگلستان در سال 2015 به ترتیب 76.5 درصد و 67 درصد از کل حق بیمه های دریافتی مربوط به بیمه های زندگی است.
با بررسی کشورهای در حال توسعه مانند مالزی، اندونزی، ترکیه، برزیل، مکزیک و آرژانتین مشاهده می شود که سهم حق بیمه های دریافتی در بخش زندگی در سال 2015 برای این کشورها به ترتیب 67 درصد، 74 درصد، 12درصد، 54 درصد، 45 درصد و 18 درصد است.با بررسی حق بیمه های دریافتی در بخش زندگی ایران مشخص می شود که حجم بسیار کمی از بیمه های دریافتی مربوط به بخش زندگی است.
در سال 2015 تنها 10.5 درصد مربوط به این بخش بوده و 89.5 درصد مابقی مربوط به بخش غیرزندگی بوده است که در مقایسه با سایر کشورهای مورد مطالعه بسیار نامناسب است.در سال 2015، حجم حق بیمه های دریافتی در بخش زندگی برای کشورهای پاکستان، کویت، قطر، عربستان، عمان، اردن، لبنان و مصر به ترتیب 66.5 درصد، 17 درصد، 2.5 درصد، 3 درصد، 10 درصد، 11 درصد، 30 درصد و 47 درصد بود.
ترکیب حق بیمه های دریافتی بر حسب زندگی و غیر زندگی در صنعت بیمه کشور نشان می دهد که بیش از 89 درصد از بیمه ها را بیمه های غیرزندگی تشکیل می دهند در حالی که در کشورهای توسعه یافته، سهم بیمه های زندگی بیش از 40 درصد است.تغییر و اصلاح ترکیب حق بیمه های دریافتی از طریق رشد و توسعه بیمه های زندگی که خود می تواند علاوه بر افزایش اعتماد، اطمینان و امید به زندگی در جامعه، به منبع بسیار مهمی برای پس انداز و سرمایه گذاری تبدیل شود.
3-3- حق بیمه سرانه
حق بیمه سرانه از تقسیم حق بیمه تولیدی صنعت بیمه بر جمعیت هر کشور به دست می آید و بیانگر مقدار حق بیمه ای است که به طور متوسط هر نفر پرداخت کرده است. طی سال های اخیر، میزان سرانه حق بیمه در کشور روند صعودی داشته به نحوی که در مقایسه با دنیا سریع تر افزایش یافته است.
براساس آمار سال 2015، حق بیمه سرانه به 99.6 دلار رسیده است.شاخص حق بیمه سرانه در کشور طی سال های اخیر روند صعودی داشته است به نحوی که در دوره پنج ساله 93-1389 (به لحاظ ریالی) 3.3 برابر شده است.
براساس آخرین آمارهای بین المللی، جایگاه بین المللی کشور از حیث شاخص حق بیمه سرانه رتبه شصت و نهم است و بالاتر از کشورهای قزاقستان، هند، اندونزی، سریلانکا، فیلیپین، پاکستان، مصر و الجزایر قرار گرفته است.میزان حق بیمه سرانه جهان در سال 2015 برابر 621 دلار است.
حق بیمه سرانه در سال 2015 برای کشورهای در حال توسعه مالزی، اندونزی، ترکیه و برزیل به ترتیب 472 دلار، 58 دلار، 141 دلار و 332 دلار و برای کشورهای پاکستان، کویت، عربستان، و عمان نیز به ترتیب 11.5 دلار، 269 دلار، 314 دلار و 250 دلار است. پنج کشور اول جهان در شاخص مزبور در سال 2015 به ترتیب جزایر کایمن، سوییس، هنگ کنگ، لوکزامبورگ و فنلاند با حق بیمه سرانه 12619 دلار، 7370 دلار، 6271 دلار، 5401 دلار و 4963 دلار قرار دارند.
اگرچه شاخص حق بیمه سرانه به عنوان یکی از ابزارهای اندازه گیری رشد صنعت بیمه در هر کشوری استفاده می شود و حتی در سطح جهانی نیز با تبدیل به یک شاخص بین المللی، سطح رشد بیمه در کشورهای مختلف را در مقایسه با هم نشان می دهد، ولی تغییرات حق بیمه سرانه به دو عامل حق بیمه دریافتی و جمعیت بستگی دارد.
با توجه به اثر منفی رشد جمعیت براین شاخص، رشد حق بیمه سرانه را همواره باید در قیاس با تغییرات جمعیتی ارزیابی کرد و با توجه به اینکه این شاخص در سطح ملی تحت تاثیر عواملی چون تورم و کاهش ارزش پول قرار دارد و به نظر می رسد در بیان واقعیت با مشکلاتی مواجه باشد، بنابراین رشد این شاخص به پول ملی را نمی توان نشانه رشد صنعت بیمه در کشور به حساب آورد.
3-4- ضریب نفوذ بیمه
ضریب نفوذ بیمه، حاصل تقسیم حق بیمه تولیدی به تولید ناخالص داخلی است.افزایش (کاهش) ضریب نفوذ بیمه، بیانگر رشد سریع تر (آهسته تر) صنعت بیمه در مقایسه با مجموعه اقتصاد کشور است و از مهم ترین شاخص هایی است که برای ارزیابی عملکرد صنعت بیمه یک کشور استفاده می شود.این ضریب همچنین معیاری برای مقایسه عملکرد صنعت بیمه در بین کشورهای مختلف است.ضریب نفوذ بیمه جهان در سال 2015 برابر 6.23 درصد است.
در کشورهای در حال توسعه مالزی، اندونزی، ترکیه، برزیل و آرژانتین شاخص نفوذ بیمه ای در سال 2015 به ترتیب 5.05 درصد، 1.73 درصد، 1.55 درصد، 3.90 درصد و 2.95 درصد است و برای کشورهای پاکستان، کویت، عربستان و عمان نیز برابر 0.82 درصد، 0.90 درصد، 1.51 درصد و 1.57 درصد می باشد و این ضریب برای کشور ایران 2.04 در سال 2015 بوده است.
با وجود اینکه در سال های اخیر، کشور ایران در این شاخص رشد داشته است ولی در مقایسه با 88 کشور جهان در سال 2015، کشور ایران در رتبه 62 جهان قرار دارد که بالاتر از کشورهای فیلیپین، اندونزی، عمان، قطر، عربستان، سریلانکا، کویت، پاکستان، مصر و الجزایر قرار دارد.10 کشور اول جهان در شاخص مزبور در سال 2015 به ترتیب جزایر کایمن، تایوان، هنگ کنگ، آفریقای جنوبی، فنلاند، کره جنوبی، ژاپن، هلند، انگلستان و دانمارک به ترتیب با 20.24 درصد، 18.97 درصد، 14.76 درصد، 14.69 درصد، 11.86 درصد، 11.42 درصد، 10.82 درصد، 10.72 درصد، 9.97 درصد و 9.43 درصد هستند.
براساس جدول شماره 1 و نمودار شماره 5، در سال 2002 ضریب نفوذ بیمه ایران از چهار کشور ترکیه، هند، چین و مالزی پایین تر بوده اما در سال 2009 ضریب نفوذ بیمه ایران از کشور ترکیه پیشی گرفته است.تقریبا روند حرکتی ضریب نفوذ اکثر کشورهای مورد مطالعه مشابه با یکدیگر نوسان داشته اند اما ضریب نفوذ بیمه در ایران طی سال های مورد بررسی صعودی بوده است.
یکی از شاخص های جایگزین ضریب نفوذ که داده های آن در آمار حساب های ملی موجود است سهم ارزش ستانده صنعت بیمه (ارزش خدمات بیمه ای تولید شده) از ارزش ستانده کل اقتصاد کشور است.طی دوره 91-1375، سهم صنعت بیمه از ارزش ستانده فعالیت های تولیدی کشور 5.25 برابر شده و از 0.08 درصد به 0.42 درصد افزایش یافت.اما در این مدت ضریب نفوذ بیمه تنها نزدیک چهار برابر شده و از 0.47 به 1.86 درصد رشد نموده است.
روند رشد سهم خدمات بیمه های بازرگانی از ارزش کل کالاها و خدمات تولیدی کشور در این دوره نسبتا با ثبات است، به جز سال 1388 که مقارن آزادسازی تعرفه ها است و سال 1391 که توام با افزایش شدید دیه و همچنین انتقال بسیاری از ریسک ها به داخل به جهت تحریم ها می باشد. به رغم روند افزایشی نسبتا با ثبات سهم صنعت بیمه از ستانده فعالیت های اقتصادی کشور طی دوره 83-87، ضریب نفوذ بیمه طی این دوره نزولی است.
سهم ستانده صنعت بیمه از ستانده کل کشور، جایگزین خوبی برای ضریب نفوذ بیمه است چرا که نقش و جایگاه واقعی خدمات بیمه ای تولید شده را در مجموع کالاها و خدمات تولیدی کشور (اعم از واسطه ای و نهایی) نشان می دهد.شاخص دیگر، سهم ارزش افزوده صنعت بیمه از ارزش افزوده کل فعالیت های اقتصادی کشور (تولید ناخالص داخلی) است.
طی دوره مورد بررسی سهم صنعت بیمه از ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی به قیمت های ثابت سال 1383، حدود 4.3 برابر شده و با روند افزایشی نسبتا با ثبات، از رقم 0.06 درصد در 1375 به 0.26 درصد در سال 1391 افزایش پیدا کرد.ضمن آنکه در فاصله سال های 83 تا 87، شاخص مذکور بدون تغییر مانده و هیچگونه افزایشی نداشت.این شاخص نیز جایگزین مناسبی برای ضریب نفوذ بیمه است.
4- جمع بندی
صنعت بیمه به عنوان یکی از موسسات مالی غیر بانکی در اکثر کشورهای جهان نقش مهمی در توسعه اقتصادی ایفا می کند.مهم ترین شاخص های توسعه مالی در صنعت بیمه کل حق بیمه دریافتی، حق بیمه سرانه، ضریب نفوذ بیمه و ترکیب حق بیمه دریافتی به تفکیک بیمه های زندگی و غیرزندگی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.
هدف اساسی بیمه های زندگی، تامین اقتصادی و به تبع آن تامین اجتماعی، روانی و افزایش امید به زندگی آحاد مردم است و میزان بسط و گسترش آن در سطوح مختلف جامعه از شاخص های شناخته شده در سنجش تامین و رفاه مردم کشورهای جهان است.ترکیب حق بیمه های دریافتی بر حسب زندگی و غیر زندگی در ایران نشان می دهد که بیش از 89 درصد از بیمه ها را بیمه های غیرزندگی تشکیل می دهند در حالی که در کشورهای توسعه یافته، سهم بیمه های زندگی بیش از 40 درصد است.
تغییر و اصلاح ترکیب حق بیمه های دریافتی از طریق رشد و توسعه بیمه های زندگی، که خود می تواند علاوه بر افزایش اعتماد، اطمینان و امید به زندگی در جامعه، به منبع بسیار مهمی برای پس انداز و سرمایه گذاری تبدیل شود، یکی از راهکارهای توسعه نقش صنعت بیمه است.یکی دیگر از راهکارهای توسعه نقش صنعت بیمه در اقتصاد، ایجاد شرکت های تخصصی بیمه زندگی و گسترش بیمه های زندگی با هدف فراهم سازی منابع مالی بیشتر برای اقتصاد کشور است.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۵

گفت وگوی «فرصت امروز» با دکتر یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه «رازی» / نگاه سازمانی بیمه رازی یاد گیرنده است

شرکت بیمه «رازی» به عنوان نخستین شرکت بیمه خصوصی ایران، با هدف توسعه فرهنگ بیمه، ارتقای کیفیت خدمات و گسترش فضای رقابتی فعالیت خود را از اوایل سال1382 آغاز کرد.
در طی 12 سال فعالیت این شرکت تعداد بیمه گذاران از مرز 8میلیون نفر گذشته و حدود 500 هزار نفر اشخاص حقیقی و حقوقی تاکنون خسارت دریافت داشته اند. در ادامه، گفت وگوی ما را با جوان ترین مدیر عامل بیمه ای کشور بخوانید.
ارزیابی شما از یک سال گذشته صنعت بیمه چیست؟
مهم ترین اتفاق یک سال گذشته صنعت بیمه تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث و اجرای آن بود. این قانون، دادن تخفیف در شرکت های بیمه را حذف کرد و باعث شد رقابت های ناسالمی که به ضرر صنعت بیمه کشور تمام می شد تا حدودی بهبود پیدا کند و بین حق بیمه ها و خسارت ها تعادل برقرارشود.
البته به اعتقاد من شرکت های بیمه با حق بیمه های موجود هم زیان می دهند و تاکنون اگر شرکت های بیمه به این روند ادامه دادند یا به این دلیل بوده که می توانستند ازمحل سرمایه گذاری منابع تولید شده ازحق بیمه شخص ثالث زیان را جبران کنند، یا احتمالا اگر شرکتی هم تخفیفاتی داده برای تولید منابع نقدی وعمل به تعهدات قبلی شرکت بوده است. این قانون اجازه تخفیف را حذف کرد و دیگر شرکت های بیمه نمی توانند به ارائه تخفیف ها ادامه دهند. اثرات تصویب این قانون را بعد از گذشت این چند ماه می ببینیم.
از طرف دیگر موضوع نگران کننده بحث بیمه های درمانی است. شرکت های بیمه در بیمه های درمانی هم با هم رقابت دارند و نرخ حق بیمه هایی که ارائه می کنند، نرخ های رقابتی است، اما مجبور به پرداخت تعهدات خود به مراکز درمانی، بیمارستان ها و مراکز پاراکلینیکی هستند که این تعهدات براساس تعرفه وزارت بهداشت هر ساله مورد بازنگری قرار می گیرد و در هفت ماهی که از سال گذشته است، رشد حق بیمه ها حدود 8درصد، اما رشد خسارت ها نزدیک به 30درصد بوده است که نشان دهنده شرایط بسیار نگران کننده بیمه درمان تکمیلی در صنعت بیمه است، لذا شرکت های بیمه باید یک بازنگری در سیاست های خود در زمینه بیمه های درمانی انجام دهند.
نظرخود را برای ورود بیمه گران خارجی به بازار بیمه و رقابت پذیری شرکت های بیمه داخلی با شرکت های بیمه خارجی بگویید؟
حضور شرکت های بیمه خارجی در ایران کاملا مثبت و به نفع صنعت بیمه ایران است. به دلیل نداشتن دانش بیمه ای و نرم افزارهای لازم می توانیم از تجربیات بیمه گران خارجی برای توسعه وتعمیم صنعت بیمه استفاده کنیم. اعتقاد دارم ورود شرکت های بیمه خارجی باعث نمی شود رقابت سخت تر شود.
سهم بازار برای این شرکت ها مهم نیست، بلکه سود اقتصادی مهم است، پس قیمت های منطقی می دهند که سودآور باشد. از هر جهت حضور هر بیمه گری از بازار های توسعه یافته وارد کشورشود، به نفع کشورما است و به صنعت بیمه کمک می کند و امیدوار هستم در آینده نزدیک محقق شود.
با توجه به کم بودن امکانات فناوری اطلاعات در صنعت بیمه در مورد نو آوری محصولات بیمه ای توضیح دهید؟
یکی از لطماتی که صنعت بیمه کشور ما می خورد، نداشتن امکانات فناوری اطلاعات جدید در حوزه بیمه است و شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند، متاسفانه حاضر نیستند خودشان را با نیازهای شرکت های صنعت بیمه تطبیق بدهند یا اینکه این امکان را فراهم کنند خود شرکت های بیمه دست به نو آوری بزنند. یعنی نه حاضرند خودشان این کار را انجام دهند نه اجازه می دهند این نو آوری را شرکت بیمه ای انجام دهد.
اگر محصول جدیدی داشته باشیم به دلیل نداشتن امکانات در فناوری اطلاعات باید آن محصول را فراموش کرد که این نقص مهمی در صنعت بیمه کشور است. وقتی مقایسه با کشورهای دیگر داریم، می بینیم خیلی از کارها را می توانیم انجام دهیم، مثل فروش بیمه نامه و ارائه یکسری خدمات روی موبایل که اجازه آن را نداریم و به دنبال آن نو آوری نمی توان داشت.
برنامه های شرکت «بیمه رازی» برای فرهنگ سازی چیست؟
در بیمه رازی غیر از فعالیت اقتصادی و توجهی که به عملیات بیمه گری داریم، دوست داریم نگاهی را که در گذشته به شرکت های بیمه بوده است، یعنی: «موقع پول گرفتن خوب پول می گیرند، ولی موقع پرداخت خسارت پول نمی دهند» را تغییر دهیم. بیمه رازی تمام تلاش خود را به کار گرفته است و برای پرداخت سریع خسارت، تا حدودی موفق بوده ایم. مردم کشورما باید به این باور برسند که در موقع وقوع خسارت، بیمه پشت آنها است و به موقع خسارت شان پرداخت می شود.
دیدگاه و برنامه شما درباره مدیریت دانشی چیست؟
نگاه سازمانی بیمه رازی یک نگاه یادگیرنده است. در سازمان های یادگیرنده دانش به اشتراک گذاشته می شود و پویایی وجود دارد و یاد گیری سازمانی اتفاق می افتد. منظور از یادگیری فقط بحث آموزش نیست بلکه هم دانش نهان و هم دانش آشکار که در مدیریت دانشی به آن پرداخته می شود، باید به اشتراک گذاشته شود.
اخیرا عضو بنیاد اروپایی تعالی سازمانی یا EFQM شدیم و درصدد آن هستیم در نخستین ارزیابی که توسط EFQM اصلی در ایران انجام خواهد شد، نخستین شرکت باشیم. همه این ها کمک می کند کیفیت بهتری را برای ارائه خدمات به مشتریان داشته باشیم و باعث رضایتمندی تمام ذی نفع های خود شامل کارکنان، نمایندگان و سهام دارانمان شود و توازنی در اداره شرکت ایجاد کنیم.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۲۶

گفت وگوی فرصت امروز با معصوم ضمیری، مدیرعامل شرکت بیمه «پاسارگاد» / رمز موفقیت شرکت های بیمه در آینده دور و نزدیک

شرکت بیمه پاسارگاد برای چهارمین سال متوالی موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری 118 درصد شده است. این در حالی است که نسبت توانگری مالی این شرکت در سال 1393 برابر با 115 درصد و برای سال 1392 معادل 105 درصد تعیین شده بود.
سطوح توانگری بیمه پاسارگاد در چهار سال اخیر نشان می دهد که این شرکت بیمه توانسـته است با مدیریت صحیح منابع و برنامه های افزایش سرمایه، شاخص توانگری مالی خود را رشد دهد و با توانگری 118 درصد و در نظر گرفتن حاشیه ریسک بالا، همچنان توانگری مالی خود را در سطح مطلوب حفظ نمایند.
به مناسبت روز بیمه با معصوم ضمیری، مدیر عامل شرکت بیمه پاسارگاد درباره فضای کسب و کار در صنعت بیمه ایران و فرصت ها و تهدیدهای پیش رو به گفتگو نشسته ایم.
بازار بیمه در ایران را از دیدگاه رقابت چگونه ارزیابی می کنید؟
همان طور که می دانیم نظارت بر عملکرد شرکت های بیمه به منظور حمایت از بیمه گذاران، بیمه شدگان و صاحبان حـقوق آن ها، همچنین اعمال نظارت دولت بر این فعالیت و ارشاد، هدایت و نظارت بر موسسات بیمه و حمایت از آنها در جهت حفظ سلامت بازار بیمه و تنظیم امور نمایندگی و دلالی بیمه و نظارت بر امور بیمه اتکایی و جلوگیری از رقابت مکارانه و ناسالم به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران واگذار شده است.
طی سال های اخیر بازار بیمه کشور شاهد دو تغییر اساسی بوده است. تغییراول؛ تاسیس و راه اندازی شرکت های بیمه جدید توسط بخش خصوصی و تغییر دوم؛ حذف نظام تعرفه از بازار بیمه کشور. درحالی که شرکت های بیمه تازه تاسیس به اندازه کافی رشد نکرده بودند و نیاز به حمایت های مقطعی در خصوص آنها احساس می شد به یک باره آزادسازی نرخ ها آغاز شد. به دلیل اینکه خصوصی سازی هنوز در ابتدای راه بود و در این شرایط باید نظارت براساس تعرفه ها و مراقبت از نرخ های بازار تقویت می شد، آزاد سازی نرخ ها به آینده موکول می گردید.
این دو اتفاق هرچند اتفاقات خوبی بودند اما همزمانی آنها باهم و مصادف شدن آزادسازی با خصوصی سازی مشکلات بسیاری را در بازار بیمه به وجود آورد. اگر آزادسازی به طور کامل انجام می شد و پس از آن خصوصی سازی آغاز می گردید یا اگر ابتدا خصوصی سازی، به کمال می رسیدو شرکت های خصوصی جدید، می توانستند در این بازار با اصول حرفه ای و فنی، مدیریت شوند و سپس آرام آرام نرخ ها یا تعرفه های بازار حذف می شد، شرایط بهتری فراهم می گردید.
بیمه مرکزی باید از طریق نظارت مالی و نظارت بر توانگری شرکت های بیمه آنها را وادار به تبعیت از نرخ های فنی کرده و اجازه ندهد شرکت های بیمه از نرخ هایی که فنی نبوده و به نوعی نرخ های رقابت ناسالم اند استفاده کنند و با این کار در بازار بیمه باعث آشوب شوند. در شرایط فعلی به نظر می رسد بیمه مرکزی باید اصرار موکد بر اجرای مقررات مربوط به نظام نظارت براساس توانگری مالی را در دستور کار خود قرار دهد تا به تدریج از آشفتگی بازار کاسته شده و سر و سامان یابد.
در گذشته در بسیاری از زمینه ها، مشتریان مجبور بودند از خدمات و محصولات انحصاری با هر کیفیت و به هر شیوه ارائه استفاده کنند، ولی هم اکنون با ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی، واگذاری ها به بخش غیر دولتی و ورود بخش خصوصی، در بسیاری از بخش های تجاری، ارائه کنندگان محصول و عرضه کنندگان خدمت باید به رقابت فشرده ای برای جلب مشتری بپردازند. آنها با مشتریان پرقدرتی روبه رو هستند و اگر نتوانند به درخواست های آنان پاسخ دهند، باید صحنه رقابت را ترک کنند.
بنابراین شرکت هایی که با مشتریان دارای قدرت انتخاب روبه رو هستند باید به شیوه های جدیدی در کسب و کار روی آورند تا بتوانند به نفوذ خود بر مشتری بیفزایند.
فضای کسب و کار در صنعت بیمه ایران از دیدگاه شما چگونه است و مهم ترین موانع و محدودیت ها در این زمینه کدامند؟
هرچند از تاسیس شرکت های بیمه خصوصی مدت نسبتا طولانی می گذرد و آزادسازی در نرخ های حق بیمه نیز تحقق پیدا کرده است، لیکن هنوز می توان گفت صنعت بیمه کشور در حال گذر از صنعت بیمه دولتی به صنعت بیمه مورد نظر سیاست گذاران بخش اقتصادی کشور است.
بنابراین به طور اجمال می توان گفت فضای کسب و کار در صنعت بیمه در شرایط مطلوب و قابل قبول نیست و موانع و محدودیت های فراوانی می توان برای آن مشخص نمود که اهم آنها عبارتند از:
- کمبود نیروی انسانی متخصص و کارا متناسب با نیازهای صنعت بیمه
- عدم توسعه در سیستم های اجرایی به خصوص عدم بهره گیری از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته
- نبود اخلاق حرفه ای مناسب در بخش های مختلف نقش آفرینان صنعت بیمه
- عدم بلوغ کامل شرکت های بیمه از جهات مختلف
- عدم وجود نظارت جایگزین مناسب پس از حذف تعرفه های حق بیمه در بازار
- نبود نگاه حمایتی از صنعت بیمه توسط سیاست گذاران اقتصادی کشور و وضع مقررات نامناسب در بخش مالیات و عوارض برای صنعت بیمه
آیا بازار بیمه در ایران را بازاری آزاد ارزیابی می کنید؟
بحـث رقـابت شرکت های بیمه خصوصی در صنعت بیمه کشـور در چنـدین سـال اخـیر حاکی از آن است که شرکت های دارای برنامه ریزی اصولی و تخصصی توانسته اند فعالیت مطلوب و سود مناسبی را در شرایط خاص اقتصادی به دست آورند و بالعکس، شرکت های بدون برنامه با مدیریت های غیر تخصصی روند نزولی را طی کرده و بداخلاقی های بازار کسب و کار را در صنعت بیمه مانند نرخ شکنی، دامپینگ و. . . رایج نمودند.
در اکثر موارد علت نرخ شکنی شرکت های بیمه کسب نقدینـگی و جذب مشتری است که نه تنـها در نهایت به ضرر شـرکت منتهی می شود، بلکه صنعت بیمه نیز در بلند مدت دچار آسیب می گردد. زیرا فضای رقابتی ایجاد شده موجب تشویق بیمه گذاران جهت بازی با نرخ ها نزد بیمه گران مختلف خواهد شد.
آزادسازی، اتفاق بدی نیست اما زمان اجرای آن مناسب این اتفاق نبود. زمانی که صنعت بیمه در دوره گذر از نظام کاملا دولتی به شرایط حضور مشترک دولت و بخش خصوصی قرار داشت و بخش خصوصی هنوز به بلوغ کافی نرسیده بود، حذف یکباره تعرفه ها تصمیم درستی نبود.
در نـظام تعرفه نرخ های مصوب شورای عالی بیمه به درستی رعایت نمی شد و چون حداقل نرخ ها درست و فنی تعیین نشده بود، شرکت ها ناگزیر بودند با توجه به شرایط جدید نرخ ها را کاهش دهند. با مروری در صنعت بیمه کشور می توان دریافت تعداد کارشناسانی که بتوانند نرخ درست و متناسب با ریسک را محاسبه کنند به اندازه کافی در این صنعت وجود ندارد.
بـازار بیمه کشورمان سال هاست که بیشتر براساس نرخ مقایـسه ای فعالیت دارد و محاسبه نرخ براساس اصول فنی کمتر انجام می پذیرد. در بازارهای پیشرفته نرخ براساس ارزیابی ریسک، شرایط آن و به صورت کاملا فنی محاسبه می شود اما در بازار بیمه کشور نرخ ها مقایسه ای تعیین می شود، به عنوان مثال نرخ بیمه آتش سوزی یک کارخانه نساجی در مقایسه با نرخ بیمه کارخانه سیمان مقایسه و تعیین می شود که این امر به هیچ وجه فنی و حرفه ای نیست.
تنوع محصولات بیمه ای در بازار بیمه ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟ نوآوری در بازار بیمه ایران چه جایگاهی دارد؟
هر چند در سال های اخیر محصولات جدیدی توسط برخی از شرکت های بیمه به بازار عرضه شده است لیکن با توجه به حجم اقتصاد کشور و جمعیت آن، هنوز فضای گسترده تری برای عرضه محصولات جدید وجود دارد. به عبارت دیگر می توان گفت یکی از مهم ترین الزامات توسعه و گسترش بیمه در آینده نوآوری عرضه محصولات جدید متناسب با نیازهای مردم و اقتصاد کشور است.
میزان رقابت پذیری شرکت های بیمه ایرانی را در چه حدی ارزیابی می کنید؟
معتقدم شرکت های بیمه می توانند در عین رقابت، همکار خوبی نسبت به هم باشند. می توانیم با اصلاح در نگرش به مفهوم بازار رقابت، این اصطلاح را از معنای متداول منفی خود که تداعی نوعی هرج ومرج در بازار است، تغییر دهیم. همانند دو تیم فوتبال که در عین رقابت، تابع قواعد بازی هستند. من اعتقادم این است که رقابت یعنی پایبندی به مقرراتی که مورد تفاهم همه است.
نمونه عینی این همکاری را می توانم از دوران جنگ مثالی بزنم که در شرایطی که بازارهای بین ا لمللی از دادن بیمه های اتکایی به داخل خودداری می کردند، قرار شد نوعی توزیع ریسک را در بین سه شرکت بیمه ایران و البرز و آسیا به وجود آوریم. الان هم می توان با محوریت نظارتی بیمه مرکزی، نسبت به تعریف تعاملات بین شرکت های بیمه و ایجاد موسسات تخصصی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری در امرIT اقدام کرد.
بازار بیمه ایران علاوه بر نهادهای موجود به کدام نهادها نیاز دارد این خلأ در کدام زمینه ها وجود دارد؟
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان نهاد ناظر نقش بسزایی را ایفا کند. وظیفه بیمه مرکزی تعیین نرخ نیست بلکه رد یا قبول نرخ پیشنهادی از سوی بیمه گران پس از بررسی های فنی است؛ ضمن آنکه بیمه مرکزی هم آمار و اطلاعات کامل را برای محاسبه نرخ فنی در اختیار ندارد. فقدان بانک اطلاعاتی جامع از اتفاقات نامبارک در کل صنعت بیمه کشور است. هنوز بیمه گران ایرانی به داده های آماری صحیح برای ارزیابی نرخ و شرایط ریسک ها و به تبع آن تعیین نـرخ فنی دسترسی ندارند.
آزادسازی غیرقابل برگشـت است و در این برهه زمانی باید به دنبـال فراهم ساختن زیرساخت های اجرای آن باشیم. به نظر می رسد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گام اول باید اشـکالات تعرفه های گذشته را مشخص کند و نرخ ها اصلاح شوند، در واقع به یک بازار مریض باید ابتدا یک مسکن تزریق کرد تا این التهاب کنونی آرام شود. شورای عالی بیمه می تواند طبق یک برنامه زمان بندی شده زمینه را برای استقرار نظام نظارت مالی فراهم سازد و بایدها و نبایدهای بازار به صورت اصولی تعریف شود.
در مجموع ارزیابی شما از وضعیت بازار بیمه ایران در آینده دور و نزدیک در خصوص آزادی و رقابت، فضای کسب و کار، نوآوری و تنوع محصولات بیمه ای و نهادهای فعال چگونه است؟
با تصویب قانون تاسیس شرکت های بیمه خصوصی، تحولی مهم در صنعت بیمه اتفاق افتاد که موفقیت در آن مقررات جدید و نظارت صحیح بر اجرای آنها را طلب می نمود. بدیهی است هدف قانونگذار از خصوصی سازی، توسعه و تعمیم بیمه در جامعه و ایجاد فضای رقابتی سالم در فضای کسب و کار شرکت های بیمه بوده است.
متاسفانه بررسی عملکرد برخی از شرکت های بیمه تاسیس شده پس از تصویب این قانون، نشان می دهد به علت رشد بی رویه تاسیس شرکت های بیمه با شیوه اداره سنتی سال های گذشته و به کارگیری کارشناسان ارشد محدود این صنعت که در چهار شرکت بیمه دولتی مشغول فعالیت بوده اند، نه تنها صنعت بیمه کشور از انجام امور فنی بیمه فاصله گرفته، بلکه الزام پاسخگویی مدیران غیر تخصصی به صاحبان سهام به لحاظ سودآوری، آنها را از فضای رقابتی سالم نیز دوره کرده است.
از طرف دیگر نهاد ناظر نیز در بررسی برنامه پیشنهادی شرکت های بیمه جدیدالتاسیس و تایید صلاحیت فنی مدیران آن ها، در تشدید این وضعیت نقش داشته و به ناچار در سال های اخیر سعی در کنترل شرایط موجود نموده که کاری بس دشوار است.
بیمه گرها در دنیای پیشرفته و در بازارهای مترقی به شرکت هایی شهرت دارند که به خوبی به قول و قرارهای خود عمل می کنند. وقتی ما، شرایط را طوری به وجود می آوریم که بدون نظارت منطقی در بازار اجازه می دهیم تا نوعی مسابقه در کاهش قیمت ها به وجود بیاید، باید این انتظار را هم داشته باشیم تا حقوق مردم ضایع شود و بدتر از آن ممکن است به جایی برسیم که چند شرکت بیمه در ایفای تعهدات به مردم ناتوان شوند.
ما با بررسی های ناکافی به شرکت هایی اجازه داده ایم تا وارد بازار بیمه کشور شوند. همان طوری که قبلا نیز اشاره شد همزمان شدن آزادسازی و خصوصی سازی یکی دیگر از اشکالات کار است. بهتر بود اجازه می دادیم شرکت های خصوصی تا حدودی شکل بگیرند و به بلوغ کافی برسند و بعد بازار را آزاد می کردیم تا رقابت سالم بوجود آید.
من هم اعتقاد دارم که صنعت بیمه کشور به دلیل عدم توجه به بسترهای لازم برای خصوصی سازی، شرایطی را که امروز می گذراند دارای اشکالاتی است. اما اعتقاد ندارم که این مشکلات قابل حل نیستند، بلکه معتقدم کارشناسان، به ویژه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران که متولی نظارت بر این صنعت است اگر تدابیر لازم را به موقع بیندیشد، هنوز برای اصلاح امور و انجام اصلاحات برای حضور توام بخش خصوصی و بخش دولتی در یک فعالیت مشترک، امید وجود دارد و می توان با تدابیری اشتباهات راه های رفته را اصلاح و مقدمات اصلاحات ضروری را پیش بینی کرد. در این صورت شرایط جدیدی برای فضای کسب وکار به وجود می آید و رقابت در این صنعت شکل می گیرد.
حتما باید برای این امور، برنامه مدون تهیه کرد، حتی اگر این برنامه با گام های کوچک به سوی بهبود حرکت کند تا به نقطه مطلوب برسد. در غیر این صورت خطرات همچنان وجود خواهند داشت. صنعت بیمه کشور ما، صنعتی است که جا دارد به آن به عنوان یک سرمایه ملی، توجه بیشتری شود. اعتقاد بر این است که نقش بیمه ها در مسائل اجتماعی، تامینی و حفظ سرمایه های ملی، کمتر از بانک ها نیست.
به نظر می رسد در دوران اخیر، توجهی که از سوی مسئولان اقتصادی کشور به بخش بانکی شده به صنعت بیمه، نشده است و این توجه بسیار ضروری است تا خطراتی که در این صنعت وجود دارد از میان برود و فضای مطلوب رقابت، همکاری و فعالیت حرفه ای در بازار بیمه کشور به وجود آید. در یک کلام باید بدون فوت وقت و با نگاه پندآموز به گذشته، درک امکانات و توان حال حاضر، برنامه اصلاح امور صنعت بیمه با مشارکت صاحب نظران و کارشناسان ذی صلاح تهیه و به مورد اجرا درآید.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۲۶

گفت و گوی «فرصت امروز» با مدیر عامل بیمه «نوین» / ارائه خدمات جدید بیمه ای نیازمند زیرساخت های قوی در حوزه IT است

شرکت بیمه «نوین» از سال1384فعالیت خود را در تمامی رشته های بیمه ای اعم از اشخاص، اموال، مسئولیت آغاز کرده است. سیاست های اجرایی این شرکت در ارائه خدمات، استفاده از کادر مجرب و خوشنام صنعت بیمه بوده است و با ارائه خدمات بیمه نامه با شرایط و مقررات تخصصی و حرفه ای به منظور حفظ منافع بیمه گذاران و بیمه شدگان، مشاوره رایگان و راهنمایی خسارت دید گان در هنگام بروز خسارت توانسته است جایگاه مناسبی در این صنعت داشته باشد.
همچنین با پوشش مناسب برای خطرات مورد درخواست بیمه گذار با کمترین نرخ و مناسب ترین شرایط، انجام کارشناسی، برآورد و پرداخت خسارت در کوتاه ترین زمان ممکن از دستاوردهای این شرکت بیمه ای است. متن زیر گفت وگوی روزنامه «فرصت امروز» با حسین کریم خان زند، مدیرعامل شرکت بیمه «نوین» است که در ادامه می خوانید.
وضعیت کسب و کار در صنعت بیمه کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا محدودیت هایی در این حوزه وجود دارد؟
زمانی که از فضای کسب و کار سوال می شود ما با عواملی رو به رو هستیم که دامنه آن شاخص های مختلف اقتصادی در ابعاد کلان را در برمی گیرد. این مجموعه ای در هم تنیده، با ساختاری در ارتباط با قوانین و مقررات کار و تجارت، سیستم های ثبت، مالی و بانکی، حوزه های سرمایه گذاری، آموزش نیروی انسانی و مدیریت دانش، ساختار حقوقی و قضایی کشور، فناوری و سیستم های داده محور و البته نهادهای مرتبط است.
صنعت بیمه به دلیل نقش های مختلفی از جمله توزیع ریسک در فعالیت های اقتصادی و نقش تامین کننده، امکان دسترسی به منابع مالی بلند مدت و ایجاد فضای اطمینان در بازار مالی به عنوان یکی از شاخص های بهبود در کسب و کار اقتصاد کلان تلقی می شود اما باید دید آیا این دیدگاه در جریان اقتصادی حاکم در کش ور از چه اعتباری برخوردار است.
صنعت بیمه به عنوان یک عرصه فعالیت اقتصادی پویا و سودده نیازمند پذیرش استقلال حرفه ای در عملیات فنی خود از سوی نهادهای مختلف است. صنعت بیمه کسب و کاری کاملا شناور و زنجیره ای در تماس و ارتباط با پوسته های مختلف جامعه و اقتصاد جاری در کشور است. بهبود فضای کسب و کار برای این صنعت نیازمند ایجاد فضاهای مطلوب همکاری با راهبری بیمه مرکزی برای هدایت موثر رویکردهای موجود به سمت بهینه سازی عوامل یاد شده است.
آیا می توان گفت صنعت بیمه در کشور از نوآوری در بازار و تنوع بخشی در محصولات برخوردار است؟
تنوع محصولات بیمه ای در کشور به عنوان یک شاخص، رشد چشمگیری ندارد. باوجود حدود 30 شرکت بیمه ای در کشور، فضاها و ظرفیت های دست نخورده مرتبط با این صنعت در کشور وجود دارد که نیازمند خلاقیت و فکر است. دنبال کردن شرایط و نیازهای روز در این صنعت راهی است که به توسعه خدمات و محصولات منجر می شود. اما توان بهره گیری خلاقانه شرکت های بیمه از تحولات برای هدایت کردن محصولات و خدمات خود در مسیر بهره مندی از تغییرات محل بحث است.
برای نوآوری و توسعه محصول صنعت بیمه نیازمند بررسی بازار از طریق تحقیقات گسترده و تطبیق نیازهای جامعه با خدمات قابل ارائه است. این به معنای پژوهش های دقیق و داده محور و البته همراه با شناخت کیفی رفتارهای اجتماعی و دریافت انتظارات موجود در جامعه است. باید دید آیا صنعت بیمه در حال حاضر توان علمی، مالی و انسانی چنین مطالعاتی را دارد و در این بین نقش نهادهای علمی و پژوهشی مربوطه نیز بسیار حائز اهمیت است.
با این توضیحات پس وضعیت رقابتی بین شرکت های بیمه چگونه است؟
یک بازار برای رقابتی بودن نیازمند شکل گیری یک فرآیند مبتنی بر بینش است. این نکته است که تعیین می کند شما در یک مسیر رقابت پذیر یا رقابت گریز حرکت می کنید. صنعت بیمه باید به دنبال ایجاد مزیت در رقابت باشد، این امر به عنوان یک اصل در بازارگرا کردن بنگاه های اقتصادی پذیرفته شده است. رسیدن به چنین وضعیتی نیز مستلزم دریافت دقیق و هوشمند از شرایط و توان ارزیابی و تحلیل است.
در حال حاضر نحوه فعالیت شرکت ها به صورتی است که قدرت در دست مشتریان است. از آنجایی که شرکت های بیمه خدمات متمایزی را ارائه نمی دهند و در ذهن مشتریان مشابه هستند، مشتریان نیز از توان چانه زنی خود استفاده می کنند و در نتیجه باعث کاهش قیمت ها و به نوعی نرخ شکنی می شوند.
از سوی دیگر شرکت های بیمه برای ایجاد تمایز خود با سایر رقبا و ارائه محصولات و خدمات جدید نیازمند زیرساخت های قوی در حوزه IT است که متاسفانه اکثر شرکت های بیمه در بازار مزیت رقابتی نسبت به هم ندارند.
به طور مثال بهره مندی یک شرکت از سیستم CRM کارا می تواند تا اندازه قابل توجهی آن شرکت را از رقبای خود در بازار پیش بیندازد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۲۶

صلاحیت همه اعضای هیات‌مدیره بیمه خاورمیانه تایید شد

صلاحیت همه اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه زندگی خاورمیانه به تایید بیمه مرکزی ایران رسید.
صلاحیت همه اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه زندگی خاورمیانه به تایید بیمه مرکزی ایران رسید و در این راستا مراحل ثبت این شرکت در جریان است.بیمه مرکزی صلاحیت دکتر پرویز عقیلی کرمانی، مهندس سیدحسین سلیمی، مهندس عبدالله فاتح، مهندس خسرو اسمعیل‌زاده و مهندس هومن قویمی را تایید کرده است.علاوه‌بر این صلاحیت خلیل حسن زاده در جایگاه مدیرعامل بیمه خاورمیانه از سوی بیمه مرکزی احراز شد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۱:۲۱

مدیرعامل بانک رفاه: ساختارهای مشتر‌مداری تقویت می‌شود

مدیرعامل بانک رفاه گفت: مشتری محوری یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بانک رفاه است و به همین منظور تغییرات ساختاری در بانک ایجاد شده که در آینده تقویت هم می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از روابط عمومی بانک رفاه، محمدعلی سهمانی با اعلام این مطلب در جمع مدیران صف و ستاد این بانک در مشهد افزود: لازم است تمامی ارکان بانک بر امور مشتریان مبتنی باشد. مشتری محوری معادل عدول از قوانین و مقررات بانک مرکزی نیست بلکه ایجاد یک نگاه جامع به مشتری است.
وی افزود: با وجود همه تکالیف، انتظارات و محدودیت ها به دنبال تحقق اهداف در بانک رفاه هستیم. تمامی اقدامات بانک برای جلب رضایت ذی نفعان است و تلاش ها باید به تامین رضایت آنان معطوف شود.
سهمانی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر اقدامات مطلوبی در این بانک در حوزه های بهبود شبکه شعب، سودآوری، فن آوری های الکترونیکی و... صورت گرفته است، افزود: بهبود شرایط بانک صرفاً با ارتقای کیفیت خدمات صورت می گیرد. ارتقای کیفیت هم با پرداخت سود بالا یا با کاهش قیمت خدمات به دست نمی آید. سرعت، کیفیت، امنیت و سهولت در دسترسی به خدمات در نهایت منجر به تعالی بانک و افزایش رضایت مندی ذی نفعان خواهد شد .
وی وصول مطالبات معوق را از ماموریت های مهم بانک رفاه خواند و یادآور شد سیاست بانک در وصول مطالبات از بدهکاران خوش حساب ، تعامل و مدارا است اما در مواجهه با بدهکاران بد حساب از همه ظرفیت های قانونی بهره خواهیم برد.
سهمانی تاکید کرد حوزه های صف و ستاد این بانک منسجم و هماهنگ در پی اعتلای بانک هستند و مطمئنا اعتلای بانک منجر به رضایت ذینفعان خواهد شد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۳۹

مدیر عامل بانک صنعت و معدن: مراودات جهانی بانک های ایرانی پس از برجام راحت شده است

شیراز- ایرنا- مدیر عامل بانک صنعت و معدن گفت: عده ای در قبال موفقیت ها و دستاوردهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خود را به خواب زده اند، یکی از این دستاوردها راحت تر شدن مراودات جهانی بانک های ایرانی است.

به گزارش ایرنا، علی اشرف افخمی یکشنبه در دیدار با استاندار فارس در شیراز افزود: در دوران تحریم و قبل از توافق برجام برای هر جابجایی پول باید حداقل 10 درصد حق جابه جایی پرداخت می کردیم یعنی برای جابه جایی یک میلیارد یورو باید 100 میلیون یورو پرداخت می کردیم تا آن پول بدون هیچگونه خروجی برای کشور تبدیل و جا به جا شود.
وی ادامه داد: در مجموع بانک های کشور در دوران تحریم صدمات بسیاری دیدند اما پس از توافق برجام این روند تغییر کرد و بانک صنعت و معدن به عنوان نخستین بانک کشور در نخستین روز اجرایی شدن برجام 14 مورد اعتبار اسنادی (ال سی) به مبلغ 102 میلیون یورو باز کرد.
او اظهار کرد: با خروج بانک صنعت و معدن از تحریم ما مراودات خود را با بانک های خارجی آغاز کردیم و تا امروز 68 بانک در اروپا، جنوب شرق آسیا و خاور دور مستقیما با ما همکاری می کنند و ما مشکلی برای پوشش اسناد اعتباری نداریم.
افخمی گفت: بانک صنعت و معدن بعد از توافق برجام نخستین بانکی بود که خط اعتباری از کشور هند گرفت و پس از آن یک خط اعتباری هم از کره جنوبی گرفتیم و امروز نیز مذاکراتی با بانک های فرانسوی داشته ایم که آنها نیز علاقه مند به ایجاد یک خط اعتباری با ما هستند.
مدیر عامل بانک صنعت و معدن تصریح کرد: می بینیم بر خلاف آنچه که گفته می شود، برجام کمک بسیاری به کشور کرده و آثار آن به نفع منافع ملی بوده است.
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده: غلامرضا مالک زاده
6122 / 1876

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۳۲

در تشریح نشست کمیسیون تلفیق؛ خدابخشی: دولت مکلف به افزایش سرمایه بانک کشاورزی می شود

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم گفت: بر اساس ماده الحاقی یک لایحه برنامه ششم مصوب این کمسیون، دولت مکلف به افزایش سرمایه کشاورزی برای افزایش توان پرداخت تسهیلات این حوزه خواهد شد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمد خدابخشی در تشریح نشست عصر یکشنبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه اظهار داشت: ماده الحاقی یک لایحه برنامه ششم توسعه در این جلسه بررسی و در نهایت به تصویب رسید که به موجب آن دولت مکلف می شود برای افزایش توان پرداخت تسهیلات بانک کشاورزی بر اساس استانداردهای بین المللی، سرمایه بانک کشاورزی را افزایش دهد.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حقیقت ماده الحاقی یک این لایحه جهت حصول اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی و برای تامین امنیت غذایی و نیل به خود کفایی در محصولات اساسی زراعی، دامی و آبزی به میزان 95 درصد در پایان برنامه ششم است.
وی ادامه داد: دولت موظف خواهد شد تا برای افزایش تولیدات کشاورزی به ویژه محصولات دارای مزیت صادراتی، رسیدن به تراز تجاری مثبت، تقویت و تکمیل زنجیره های تولید، توسعه صادرات و ارتقا بهره وری آب و خاک کشاورزی اقداماتی را جهت حصول به شاخص های کمی انجام دهد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه گفت: در بندهای این ماده الحاقی به مواردی چون توسعه کشاورزی حفاظتی، توسعه کشت نشایی، به زراعی و به نژادی، انجام به موقع خرید تضمینی، افزایش تولید محصولات راهبردی، مصرف مناسب سموم بهینه، سرمایه گذاری در امور تحقیقاتی، کشت محصولات ارگانیک، ممنوعیت تولید و واردات محصولات تراریخته، اخذ عوارض از چربی های وارداتی دارای اسید آمینه های اشباع، استقرار سامانه های بهداشتی در مراکز تولید و توزیع خام دارو، واکسیناسیون به موقع، اعطای کمک های فنی و اعتباری، حمایت از توسعه ظرفیت صادراتی اشاره شده است.
سیام**6084**1449*تنظیم:امیر خان زاده*انتشار:امیر کاردان راد

۹۵/۰۹/۱۴
۲۰:۱۷

وجه التزام تسهیلات بانک مهر اقتصاد بخشوده می‌شود

مدیرعامل بانک مهراقتصاد از بخشودگی وجه التزامِ تسهیلاتِ مشتریانی که تا پایان سال اقدام به تعیین تکلیف و یا تسویه بدهی خود کنند، خبر داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سیدضیا ایمانی مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در این رابطه، گفت: مشتریانی که از تسهیلات این بانک استفاده و در سر رسید مقرر نسبت به پرداخت اقساط و تسویه اصل و فرع آن اقدام نکرده‌اند می‌توانند با پرداخت کل بدهی و یا اقساط معوقِ هر یک از قرار دادها از بخشودگی جرائم دیر کرد وجه التزام بهره‌مند شوند.
ایمانی افزود: این طرح با عنوان "مهرماندگار" در راستای تکریم مشتریان و افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک به بخش‌های مختلف اقتصاد و آحاد هموطنان از بیست و نهم آبان ماه تا بیست و نهم اسفندماه مصادف با میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) ادامه دارد.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح بانک مهر اقتصاد با استفاده از مشوق‌هایی همچون بخشش وجه التزام و امهال، وجوه بلوکه شده و معوق را جمع آوری و در راستای کمک به توسعه اقتصادی کشور، مجدداً سرمایه‌گذاری می‌کند؛ بنابراین افرادی که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند اقساط تسهیلات خود را بازپرداخت کنند، می‌توانند تا پایان سال با مراجعه به شعب بانک از مزایای بی‌نظیر این طرح استفاده کنند.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۴۹

قرعه‌کشی مشمولان طرح کلیک بانک صادرات برگزار می‌شود

​بانک صادرات ایران قرعه کشی طرح کلیک را برگزار می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک صادرات ایران اعلام‌کرد:  این بانک در پاسخ به مشارکت مشتریان و ترویج فرهنگ بانکداری نوین، طرح کلیک باشگاه مشتریان را به اجرا گذاشته است که قرعه‌کشی طرح یاد شده همزمان با ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق(ع) در ٢٧ آذرماه برگزار می‌شود.
براساس این طرح همه مشتریان حقیقی که دارای حداقل یک حساب در این بانک بوده و یا نسبت به گشایش حساب اقدام کرده‌اند، با استفاده از درگاه‌های الکترونیکی و انجام تراکنش‌های غیرحضوری می‌توانستند کسب امتیاز کنند.
امتیاز هر فعالیت در طرح کلیک براساس جدول جامع امتیازی بخش بانکداری الکترونیکی مندرج در وب سایت باشگاه مشتریان محاسبه شده و مشتریان می‌توانند با مراجعه به این سایت  امتیازات خود را مشاهده کنند.
جوایز این طرح شامل دو دستگاه خودروی هیوندای IX٣٥، ١٠٠ عدد کمک هزینه خرید لپ‌تاب، ٢٠٠ عدد کمک هزینه خرید گوشی هوشمند، ٢٠٠ عدد کمک هزینه خرید تبلت و ٢٠٠ عدد کمک هزینه خرید ساعت‌مچی هوشمند به قید قرعه به برندگان آن اعطا می‌شود.
مشتریان حقیقی این بانک از طریق استفاده از درگاه‌های خودپرداز، اینترنت بانک، همبانک، همراه‌بانک، تلفن‌بانک، پایانه‌های فروش متصل به حساب‌های بانک و درگاه خرید اینترنتی مطابق طرح یاد شده می‌توانستند امتیاز کسب کنند.
بانک صادرات به منظور ترویج فرهنگ بانکداری نوین، کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت مشتریان طرح‌های متنوع دیگری را در دستور کار قرار داده که در آینده از آنها رونمایی می‌شود.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۳

ضرورت حمایت همه جانبه از بانک شهر برای ارتقای شهرها

شهردار تبریز با تاکید بر اهمیت بانک شهر به عنوان یک بانک اختصاصی برای کلانشهرها و شهرهای کشور گفت: هدف تاسیس بانک شهر هدف مقدسی بوده تا در رابطه با مسائل شهری و در حوزه بانکی خدمات ویژه‌ای ارائه شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا،  بنابر اعلام بانک شهر، صادق نجفی با بیان این مطلب تصریح‌کرد: در راستای تحقق اهداف بانک شهر که حمایت از شهرداری کلانشهرهاست، همه مسئولان نظام بانکی کشور و به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید کمک کنند تا این بانک به یکی از بانک‌های شناخته شده دنیا که همان سیتی‌بانک‌ها هستند، تبدیل شود.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی شهرها و نیازهای مدیریت شهری به دریافت تسهیلات و حمایت‌های بانکی سبب شده که انتظارات از بانک شهر بسیار زیاد باشد، افزود: بی‌شک با هموارسازی مسیر بانک شهر می‌توان شرایطی فراهم کرد که سرمایه‌داران نیز بتوانند با آسودگی سپرده‌های خود را در بانک شهر قرار دهند.
شهردار تبریز با تاکید بر اهمیت بانک شهر در توسعه شهرها طی سال‌های اخیر اظهار کرد: در خصوص اینکه بانک شهر تا چه اندازه توانسته در شهرها و حمایت از شهرداری‌ها تاثیرگذار باشد باید گفت که از زمان آغاز حمایت‌های بانک شهر از کلانشهرها را شاهد هستیم که تاثیر عمده‌ای در تامین منابع مالی برای شهرداری‌ها ایفا کرده است.
نجفی با بیان اینکه امروز شهرداری‌ها در تلاش هستند تا نه تنها از سیستم پولی بانک شهر، بلکه از شرکت‌های جانبی این بانک نیز در زمینه پیشبرد اهداف و توسعه شهرها استفاده کنند، ادامه داد: در حال حاضر در زمینه کسب درآمد، مشکلات بسیاری در شهرها به چشم می‌خورد، از همین رو انتظار داریم با حمایت‌های بانک شهر راهکارهایی برای پیشرفت سریع پروژه‌های شهری و به سرانجام رساندن ماموریت‌ها و کاهش مشکلات شهرها پیدا در نظر گرفته شود.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۲۵

افزایش پایگاه‌های شبانه‌روزی بانک ملت

شمار پایگاه‌های شبانه‌روزی دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت در استان چهارمحال و بختیاری به ۱۰ پایگاه افزایش یافت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک ملت اعلام‌کرد: مدیریت شعب استان چهارمحال و بختیاری با هدف افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات نوین بانکی و کاهش مراجعات حضوری به شعب، یک پایگاه شبانه‌روزی جدید در میدان ثارالله فرخشهر راه‌اندازی کرد.
این پایگاه شبانه‌روزی با حضور سعید نصری مدیر امور ناحیه چهار بانک ملت،  کیارش مدیر شعب استان چهارمحال و بختیاری و جمعی از مدیران بانک در استان به بهره‌برداری رسید.
بر این اساس، دو پایگاه شبانه‌روزی دیگر هم به زودی از سوی بانک ملت در این استان راه‌اندازی می‌شود.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۶:۵۴

آغاز بررسی جزئیات طرح بانکداری اسلامی در کمیسیون اقتصادی

بررسی جزئیات طرح بانکداری اسلامی به دلیل عدم وصول لایحه دولت در این خصوص در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون گفت:‌ امروز ماده یک طرح اصلاح نظام بانکی کشور موسوم به طرح بانکداری اسلامی در خصوص تعاریف و چارچوب های کلی طرح در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت؛ اما رای گیری درباره آن صورت نگرفت.
ناصر موسوی لارگانی افزود:‌ در جلسه امروز مقرر شد فصل یک طرح بانکداری اسلامی در کمیته پولی و بانکی کمیسیون به طور کامل بررسی و گزارشات مرتبط با آن برای تسهیل و سرعت بخشیدن به بررسی طرح به صحن کمیسیون ارجاع شود.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۷:۱۳

سود سپرده بالا برای مشتریان خاص بانک‌ها

برخی بانکها نرخ سود سپرده‌های بالای صد میلیون تومان را تا ۲۱ درصد هم ارایه می‌کنند.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، سود سپرده‌های خرد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. یک طرف سپرده‌گذاران هستند که با هزار امید و آرزو و ناچار از شرایط نامساعد اقتصادی، اندک پس‌اندازشان را روانه بانکهای بنگاهدار کرده‌اند و یک طرف دیگر، بانکهایی هستند که بنگاهداری، این روزها کسب و کار پررونقشان است. شورای پول و اعتبار هم که در این وسط، فقط جلسه برگزار می‌کند و مشخص هم نیست که ناظر اجرای مصوباتش چه نهادی است.بانکها مدتها است که ساز خود را برای مخالفت با مصوبه شورای پول و اعتبار در کاهش نرخ سود بانکی کوک کرده‌اند؛ اما بهره‌اش نصیب همه سپرده‌گذاران نمی‌شود. آنهایی که پول‌های اندکی دارند معطل مانده‌اند که بالاخره پس‌انداز خود را نزد چه بانکی سپرده کنند که در نهایت سود بیشتری عایدشان شود و آنهایی هم که پول کلان دارند، با آن سوداگری می‌کنند و منتظر شنیدن جذابیت‌های اعلامی بانکها هستند تا تصمیم بگیرند کدامشان را انتخاب کنند.
اکنون این تنها سپرده‌های خرد هستند که به نظر می‌رسد سرنوشتی مبهم دارند؛ سپرده خرد البته نه به آن مفهومی که در کوچه و بازار از آن تعبیر می‌شود؛ بلکه این روزها بانکها لغتنامه جدیدی برای سپرده‌های قابل قبول خود تدوین کرده‌اند و آن اینکه سپرده‌های کمتر از 200 میلیون تومان را جزو سپرده‌های خرد به حساب می‌آورند و برای چنین سپرده‌هایی، تنها نرخ سود مصوب بانک مرکزی را در نظر گرفته‌اند. اینجا است که مشخص می‌شود نرخ سود بانکی بر اساس میزان و ارزش پولی که در دست مردم است، با سلیقه بانکها تهیه می‌شود.
گزارش میدانی از برخی شعب بانکی حکایت از آن دارد که برخی بانکها نرخ سود سپرده‌های بالای صد میلیون تومان را تا 21 درصد هم - البته در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود که به نوعی دست آنها را در عبور از مصوبه شورای پول و اعتبار در نرخ‌های سود بانکی باز گذاشته است- ارایه می‌کنند؛ اما برای سپرده‌های بین 50 تا 100 میلیون تومان نرخ سود کمی بالاتر از 15 درصد است و برای سپرده‌های کمتر از 50 تومان هم، نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار یعنی همان 15 درصد برای سپرده یکساله اعمال می‌شود.
اعطای وام، بهانه‌ای برای گرفتن سود مرکب
در این میان بسیاری از بانکها البته برای جذب سپرده‌های بیشتر، به ارایه وام به متقاضیان هم روی آورده‌اند که البته در این شرایط، نرخ سود سپرده‌ها دیگر حتی 15 درصد مصوب شورای پول و اعتبار هم نیست و به 13.5 تا حدود 14 درصد کاهش می‌یابد.
نکته حائز اهمیت در این میان نرخ سود وام‌های بانکی است. به این معنا که بانکها حتی خودشان هم باوری به پرداخت وام و تسهیلات در قالب کارت اعتباری هم ندارند و اگر هم قرار بر این باشد که وامی بدهند، بعد از اینکه بهانه‌های مختلفی بر سر راه مردم می‌گذارند تا آنها را از پیگیری دریافت وام از شعباتشان منصرف کنند، نرخ‌ بهره‌های مرکب را اعمال می‌کنند که نه مشتری از آن سر در می‌آورد و نه بالاخره مشخص می‌شود که سود شسته و رفته این وام‌ها چقدر است.
رفتار بانکها در تعیین نرخ سود بانکی به دلخواه و در یک شرایط سلیقه‌ای در شرایطی است که البته مسئولان بانک مرکزی ملاحظاتی در این رابطه دارند و بر این باورند که نرخ سود بانکی در کشور هم اکنون در شرایط منطقی قرار دارد؛ شاید همین چراغ سبز سیاست‌گذاران پولی و بانکی کشور باشد که فضا را برای اعمال نرخ‌های سود متفاوت در شبکه بانکی باز می‌گذارد و هم اکنون، نرخ سود بانکی از یک قاعده و روش یکسان در بانکها پیروی نمی‌کند.
در همین حال ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز چندی پیش اعلام کرده بود که نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها با توجه به تنگنای مالی نظام بانکی در حد معقول است و در شرایطی که حدود 45 درصد منابع شبکه بانکی قفل شده، نظام بانکی با کاهش نرخ سود بانکی همپای روند کاهشی نرخ تورم، همراهی مناسبی با فضای اقتصادی کشور داشته است.
البته چندی پیش از آن نیز،  شورای هماهنگی بانک‌های خصوصی از دولت درخواست کرد تا اجازه دهد نرخ سود، روند منطقی خود را طی کند. کوروش پرویزیان، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های خصوصی اعلام کرد: بانکها در موضوع نرخ سود، منافع مردم و کسب و کارها را بر منافع بانکی اولویت می‌دهند و پیرامون این موضوع رفتار خود را تنظیم می‌کنند، به همین دلیل خواهش کردیم که در حوزه نرخ سود که یک پارامتر مهم و اثرگذار در حوزه کسب و کار است، فرآیند منطقی پیگیری شود.
این فعال بانکی تصریح کرد: با کار داوطلبانه‌ای که بانک‌ها در راستای منافع ملی برای کاهش نرخ سود انجام دادند، اکنون انتظار می‌رود بانک مرکزی اجازه تنفسی بین نرخ سود سپرده و تسهیلات بدهد، که به صورت خام و سرانگشتی سپرده‌ای که بانک‌ها تا انتهای تیرماه امسال از مشتریان جذب کرده‌اند را باید با نرخ سود قبلی تا تیرماه سال بعد به لحاظ پرداخت نرخ سود پاسخگو باشند. بنابراین اگر فشار بیشتری به بانک‌ها وارد شود، ممکن است یا بانک‌ها تسهیلات ندهند یا اینکه نرخ‌های خارج از تصمیمات بانک مرکزی را اعمال نمایند.
پرویزیان خاطرنشان کرد: انتظار این است که میانگین نرخ سود سپرده‌ها در حد منطقی کاهش یافته و به تبع آن نرخ تسهیلات نیز روند منطقی کاهش را سپری کند، این در شرایطی است که از سه سال پیش بازار پول به عنوان یک بازار کوتاه‌مدت مطرح شد و سپرده‌ها حداکثر یک ساله در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شوند که تغییرات در این نرخ‌ها، مشتریان و نهادهای مالی را با مشکل مواجه کرده است.
بهره بین بانکی، تعیین کننده نرخ سود
حسین درودیان، اقتصاددان می‌گوید: نرخ سود بانکی با ابزارهای مستقیم دستوری و غیرمستقیم یعنی بازاری، قابل کنترل است.  این در شرایطی است که اگر سیستم بانکی کشور دولتی بود، دولت قادر بود به‌سادگی با یک بخشنامه حکم به کاهش نرخ سود بانکی و متناسب‌کردن آن با تورم کند، زیرا بانکهای دولتی به دلیل ذی‌نفع‌نبودن انگیزه‌ای برای تخطی از این دستور نمی‌داشتند.
وی می‌افزاید: زمانی که نیروی پیش‌برندۀ سیستم بانکی از جمله در تعیین نرخ سود، انگیزه‌های غیرهماهنگ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متکثر خصوصی است، کنترل‌گری این جریان امری بسیار پیچیده و خطیر خواهد بود. به عبارت دیگر، اعمال کنترل دستوری بر نرخ بهره در این شرایط، نیازمند سازمان اداری- نظارتی بزرگ و دقیق و در پیش گرفتن بگیر و ببندهای مکرر است که هم تمایل و هم توان اجرای آن در ایران محل تردید است، جدا از اینکه هیبت و شمایل ناخوشایندی داشته و در اکثر کشورها منسوخ شده است. لذا کشور نیازمند اتخاذ روش‌های غیرمستقیم در کنترل نرخ بهرۀ بانکی، مشابه اغلب کشورهای جهان است.
به گفته درودیان، مهمترین نرخی که در بازار پول کارکرد جهت‌دهی به نرخ‌های بهرۀ بازار را در اختیار دارد، نرخ تأمین ذخایر توسط سیستم بانکی است. نرخ بهره در اصل و منشأ، قیمت ذخایر است. بانک‌ها زمانی که در پایان دورۀ مالی کوتاه‌مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می‌شوند، ناچارند آن را از سایر بانکها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض کنند. نرخی که بانکها در این شرایط به ذخایر یا پایۀ پولی دسترسی پیدا می‌کنند، علامت‌دهنده و تعیین‌کنندۀ نرخ بهره در اقتصاد است.
وی اظهار داشت: از اینجا مشخص می‌شود که بانک مرکزی برای کنترل نرخ بهره در اقتصاد باید نرخ‌های علامت‌دهنده که همانا نرخ بهره در بازار بین بانکی و نرخ اضافه برداشت از بانک مرکزی است را کاهش دهد. این اقدام به طور خودکار، نیازمند افزایش در رشد پایۀ پولی بوده، یا رشد پایۀ پولی از تبعات آن است. تا زمانی که بانک مرکزی بر اضافه برداشت بانکها جریمۀ 34 درصدی وضع می‌کند، به بانکها گرا می‌دهد که برای حفظ منابع خود تا این سقف بهره بپردازند.
اگر بانک مرکزی نرخ جریمۀ اضافه برداشت را بطور معنی‌داری کاهش دهد (که برای کنترل نرخ بهره چاره‌ای جز این ندارد) باید افزایش در میزان اضافه برداشت بانکها (رشد پایۀ پولی) را تحمل کند. مهم‌تر از آن و پیش از آن، اگر بانک مرکزی بخواهد تمایل بانکها به استقراض از بانک مرکزی را کاهش دهد، باید با تزریق پایۀ پولی (ذخایر) به بازار بین بانکی و افزایش در عرضۀ منابع، از میزان نرخ بهره در بازار بین بانکی بکاهد. وقتی بانکها بتوانند فرضاً با نرخ زیر 15 درصد در بازار بین بانکی تأمین مالی کنند، به هیچ سپرده‌گذاری سود بیش از 15 درصد نخواهند داد. کاهش غیردستوری نرخ سود بانکی تنها از این مسیر ممکن است و این همان چیزی است که بانک مرکزی عملاً بدان پی برده است.
منبع: مهر

۹۵/۰۹/۱۴
۰۹:۰۲

پرداخت تسهیلات 15 میلیون ریالی عتبات عالیات در بانک ملی

بانک ملی ایران تسهیلات 15 میلیون ریالی عتبات عالیات پرداخت می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور به متقاضیان تشرف به عتبات عالیات به ازای هر فیش عمره مفرده که قبلا نزد این بانک ودیعه‌گذاری کرده‌اند، تسهیلات 15 میلیون ریالی پرداخت می کند .
به موجب تفاهم‌نامه بین این بانک و سازمان حج و زیارت ، این تسهیلات با مدت بازپرداخت حداکثر 18 ماهه پرداخت خواهد شد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۴:۳۳

قراردادهای خرید دین در بانک توسعه تعاون اجرایی می‌شود

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار اتاق تعاون ایران از اجرایی شدن تسهیلات خرید دین در شعبه‌های بانک توسعه تعاون از تیرماه سال‌جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با پیگیری های انجام شده توسط کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار، دستورالعمل تسهیلات خرید دین در بانک توسعه تعاون اجرایی می شود.
بر این اساس، پیگیری های کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون ایران با بانک توسعه تعاون در خصوص اجرایی شدن شرایط خرید دین در بانک مذکور، به اجرایی شدن این دستورالعمل منجر شده است.
به گفته رضا علیخانزاده رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار اتاق تعاون ایران، خرید دین می تواند سرمایه در گردش مورد نیاز بنگاه های اقتصادی را تامین کند.
حسن تاجیک مدیر امور اعتباری و سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون اعلام کرد دستورالعمل تسهیلات خرید دین تیرماه سالجاری از سوی امور طرح و برنامه بانک به واحدهای اجرایی ابلاغ شده همچنین شرایط اجرایی تسهیلات خرید دین جهت تامین نیازهای کوتاه مدت مشتریانی که درمقابل فروش کالای تجاری، تولید یا ارائه خدمات، اسناد تجاری در اختیار دارند، در اصلاحیه سیاست های اعتباری سالجاری گنجانده و در آبان ماه سالجاری به کلیه واحدها ابلاغ شده است.
یادآور می شود در جلسات مشترک بانک توسعه تعاون با کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب کار اتاق تعاون ایران، مقرر شده بود که بانک توسعه تعاون تا اول تیرماه سالجاری شرایط خرید دین را در شعب خود محقق کند.
گفتنی است، تسهیلات خرید دین، تسهیلاتی است که در آن بانک (شخص ثالث) با اعطای تسهیلات، نسبت به خرید اسناد و اوراق تجاری صادره از سوی اشخاص حقیقی وحقوقی (بدهکار) از ذینفع این اوراق(داین) به قیمتی کمتر از مبلغ اسمی آنها اقدام و در سررسید اسناد و جهت آنها را از بدهکار وصول می‌کند، این اسناد می تواند چک و سفته باشد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۰۴

افزایش حداکثر سرمایه تا 50 هزار میلیارد ریال بانک‌های ملی، سپه و کشاورزی

دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد داده تا حداکثر 50 هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه بانک‌های ملی، سپه و کشاورزی منظور شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طبق بند «ب» تبصره 17 لایحه بودجه سال 96 دولت پیشنهاد داده است تا سرمایه بانک‌های ملی، سپه و کشاورزی افزایش حداکثر تا 50 هزار میلیارد ریال از محل حساب‌های پرداختی آنها به بانک مرکزی بابت سود وجه التزام مربوط به اضافه برداشت و خطوط اعتباری دریافتی که تاکنون در دفاتر بانک مرکزی به حساب درآمد منظور نشده است افزایش یابد. 
بانک مرکزی همزمان و پس از تأیید اقلام مذکور نسبت به کاهش و اصلاح حساب‌ها در دفاتر خود اقدام نماید. سهم بانک‌ها با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین خواهد شد.

۹۵/۰۹/۱۴
۱۵:۴۶

واکنش هیجانی به افزایش 200 تومانی ارز مبادله‌ای در بودجه 96 حرکت دلار به سمت کانال 4 هزار تومانی

گروه بانک و بیمه محسن شمشیری
بانک مرکزی روز یک‌شنبه 14 آذر 95 نرخ برابری 39 ارز عمده جهان را به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی بدون تغییر نسبت به روز شنبه اعلام کرد و براین اساس نرخ دلار 3208.7 تومان، پوند 4083.6 تومان و یورو 3423 تومان اعلام شد.
به گزارش «تعادل» در بازار آزاد تا ساعت 14بعد از ظهر، دلار امریکا با افزایش ۷۰تومانی قیمت ۳۹۳۴ تومان، یورو ۴۲۴۵تومان، پوند انگلستان ۴۹۶۵تومان و لیر ترکیه ۱۱۷۱تومان عرضه می‌شود که نرخ همگی با روند افزایشی در مقایسه با روز شنبه روبه‌رو شده‌اند.
در ساعات عصر روز یک‌شنبه نیز صرافی‌ها خبر از دلار 3920، پوند 4940، یورو 4190، درهم 1105 تومان و لیرترکیه 1160 تومان دادند.
در بازار طلا، اونس جهانی طلا برای معاملات در بازارهای جهانی بیش از ۱۱۷۸دلار داد و ستد شد. هر گرم طلای ۱۸عیار بیش از ۱۱۳هزار تومان قیمت داشت. سکه تمام طرح جدید نیز یک‌میلیون و ۱۳۹ هزار تومان فروخته شد که ۸۰۰۰ تومان گران شده است. همچنین نیم سکه 599 هزار تومان و ربع سکه ۳۱۴ هزار تومان معامله شد.
برخی کارشناسان می‌گویند که دلیل رشد نرخ ارز در روز یک‌شنبه، واکنش نسبت به اعلام نرخ 3300 تومانی دلار مبادله‌یی در بودجه سال 96 بوده است. زیرا با این تعریف، دولت پذیرفته که نرخ دلار باید رو به افزایش گذارد و با دلار مبادله‌یی 3300 تومان و کاهش ارز مبادله‌یی، عملا به معنای رش نرخ ارز در بازار آزاد است.
اما برخی صاحب‌نظران معتقدند که به خاطر کاهش عرضه ارز مبادله‌یی، حذف ارز مبادله‌یی بسیاری از ردیف کالاها و مواد اولیه وارداتی، نرخ ارز مبادله‌یی و افزایش آن عملا تاثیر زیادی بر بازار ندارد زیرا عمده عرضه و تقاضای ارز با ارز آزاد انجام می‌شود و نمی‌توان روی ارزمبادله‌یی حساب باز کرد. از این‌رو، باید بازار را این‌گونه تحلیل کرد که عوامل عمده مرتبط به عرضه ارز صادرکنندگان از جمله صادرات پتروشیمی، نفت و... است.
نرخ دلار در بودجه سال۹۶ کل کشور با2۰۰تومان افزایش نسبت به بودجه۹۵، معادل ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته شد؛ همین موجب شد قیمت دلار در بازار آزاد با 60 تومان افزایش به 3920 تومان افزایش یابد. در همین راستا دولت در لایحه بودجه 96 که روز گذشته به مجلس تقدیم کرد، ردیفی به نام تعهدات ناشی از یکسان‌سازی نرخ ارز، 100میلیارد تومان اختصاص داده است که به صورت تلویحی نشان می‌دهد اتفاق یکسان‌سازی نرخ ارز که بخشی از وعده‌های کلیدی تیم اقتصادی حسن روحانی بود، در سال 96 و به احتمال زیاد پس از انتخابات ریاست‌جمهوری صورت خواهد گرفت.
بخشنامه جدید ارزی در آینده نزدیک
رییس کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه جدید ارزی این بانک در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این بخشنامه تامین ارز متقاضی برای واردات کالا و خدمات، تامین ارز برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع بانک عامل، تامین سهم‌الشرکه مشتریان برای اخذ تسهیلات ارزی از بانک عامل، کارمزد ارزی مطالبه شده از سوی کارگزاران بابت نقل و انتقالات ارزی و حواله ارزی مشتریان، برگشت سود سرمایه‌گذاری خارجی و اعتبارات فاینانس (تامین مالی) خودگردان مورد توجه قرار گرفته است.
بعد از نوسانات نرخ ارز در روزهای گذشته و رسیدن دلار به مرز ۴هزار تومان، اکنون بانک مرکزی بخشنامه جدیدی را تدوین کرده که بر اساس آن قرار است، تغییراتی در شیوه تامین ارز مورد نیاز بخش‌های مختلف تولیدی و وارداتی اعمال کند. بر این اساس در بخشنامه جدید ارزی دولت، تامین ارز متقاضی برای واردات کالا و خدمات، تامین ارز برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع بانک عامل، تامین سهم‌الشرکه مشتریان برای اخذ تسهیلات ارزی از بانک عامل، کارمزد ارزی مطالبه شده از سوی کارگزاران بابت نقل و انتقالات ارزی و حواله ارزی مشتریان، برگشت سود سرمایه‌گذاری خارجی و اعتبارات فاینانس خودگردان مورد توجه قرار گرفته است.
دستورالعمل قبلی بانک مرکزی مبنی بر مجوز به شبکه بانکی کشور برای ورود به بازار ارز آزاد و امکان خرید و فروش ارز با نرخ بازار نیز 10مردادماه امسال صادر شد.
اکنون بانک‌ها می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارز ورودی به کشور از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و سرمایه‌گذاران خارجی را به نرخ آزاد خریداری کنند.
با این همه شبکه بانکی کشور در ماه‌های گذشته آن‌گونه که باید در این عرصه ورود نکرده است و پیگیری خبرنگاران از شعب ارزی بانک‌ها نشان می‌دهد که این بخشنامه به‌طور فراگیر اجرایی نشده است و البته در همان زمان ارائه بخشنامه پیش‌بینی شده بود که بسیاری از بانک‌ها و شعب از نرم‌افزارها و امکانات ماشینی کافی برای دسترسی به نرخ ارز و همچنین تفکیک ارز به نرخ‌های مختلف و حساب و کتاب جداگانه آنها برخوردار نیستند و در نتیجه این بخشنامه نمی‌تواند به صورت فراگیر اجرایی شود.
هدف بانک مرکزی در اجازه به بانک‌ها برای ورود به مبادلات ارز را می‌توان در سیاست این بانک در کاهش نقش صرافی‌ها در این بازار جست‌وجو کرد.
به گفته غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی، خروج تسویه مبادلات تجاری از سیستم بانکی و انتقال آن به صرافی‌ها در دوره تحریم بانکی ایران روی داد. به گفته وی، در آن دوره استفاده از براوات و اعتبارات اسنادی که مهم‌ترین ابزار بانک‌ها به شمار می‌رود، در بانک‌ها مقدور نشد و به صرافی‌ها منتقل شد در حالی که کار صرافی تسویه حساب تجاری نیست نتیجه آنکه بخش قابل توجهی از معاملات ارزی به سوی صرافی‌ها انتقال یافت. رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه شبکه بانکی کشور باید نقش و جایگاه اصلی خود را در زمینه تصفیه مبادلات ارزی بازیابد، از آنان خواست حضور فعالانه‌یی در بازار ارز آزاد داشته باشند.
بر این اساس ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در جلسه‌یی با تعدادی از مدیران عامل و مدیران بین‌الملل بانک‌ها با تاکید بر اهمیت گسترش نقش بانک‌ها در ارائه خدمات ارزی افزود: بانک‌ها باید نقش اساسی و تاریخی خود را با توجه به گشایش‌های پسابرجام بازیابند و از روابط کارگزاری ایجاد شده علاوه بر گشایش اعتبارات اسنادی با ارز رسمی به توسعه این خدمات با ارز آزاد نیز مبادرت کنند.
سیف یادآور شد: بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات را از اشخاص حقیقی و حقوقی به نرخ آزاد خریداری کنند.
وی افزود: در مسیر جدیدی که به واسطه بخشنامه‌های بانک مرکزی پیش روی نظام بانکی قرار گرفته است، بانک‌ها می‌توانند با تقویت بخش عملیات ارزی خود، درآمدهای خوبی کسب کرده، ریسک عملیاتی فعالان اقتصادی را کاهش و پرداخت‌ها و معاملات خارجی مشتریان را ایمن کنند.
رییس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید نسبت به تقویت فعالیت‌ها در زمینه ارائه خدمات بانکی اقدام کنند، تصریح کرد: عملیات ارزی برای رونق‌بخشی به تولید، مبادلات و جلب سرمایه‌گذاری خارجی که فعالیت‌هایی پرسود و اشتغالزا هستند، می‌تواند در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به صورت جدی موثر واقع شود، لذا بانک‌ها باید در این زمینه تلاش بیشتری را به‌کار گیرند.
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک‌ها باید تلاش خود را برای تشویق مشتریان به تمرکز دادوستد ارزی در بانک‌ها متمرکز کنند.
وی افزود: اکنون بانک به عنوان امن‌ترین شیوه عملیات تصفیه برای واردکننده کالا و خدمات است، پیش از این و به دلیل فضای ایجاد شده به‌واسطه تحریم‌ها محدودیت‌هایی وجود داشت، اما بانک مرکزی تلاش کرده است با دستورالعمل ابلاغ شده، فعالیت بانک‌ها را در حوزه ارزی افزایش دهد و از این طریق به شفافیت صادرات و ورود و خروج ارز نیز کمک کند.
سیف نوسانات اخیر نرخ ارز را به‌طور عمده ناشی از تغییرات فصلی عنوان کرد و گفت: این نوسانات در این فصل از سال همانند سال‌های گذشته به‌طور مقطعی اتفاق افتاده است، با این حال یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل آن را می‌توان در خروج عملیات ارزی مربوط به تجارت خارجی از بانک‌ها به سمت شبکه صرافی در دوران تحریم جست‌وجو کرد.
تامین کسری ارز بانک‌ها
سیف با اعلام آمادگی کامل بانک مرکزی برای تامین کسری ارز مورد نیاز بانک‌ها افزود: بانک مرکزی در نظر دارد کسری ارز مورد تقاضای بانک‌ها را تامین کند و در این زمینه بانک‌ها می‌توانند با گشایش اعتبارات اسنادی با نرخ آزاد ارز فعالیت کنند و بانک مرکزی نیز از فعالیت آنها حمایت می‌کند.
بازار ارز چند‌وجهی و پیچیده است
کورش پرویزیان، عضو کمیسیون پول و بانکداری اتاق ایران نیز در این زمینه گفت: قیمت دلار این روزها نوسانات زیادی دارد. برای پرداختن به دلیل آن باید توجه کرد که به هرحال موضوع ارز موضوعی چند‌وجهی و پیچیده است و در ارتباط با نهادهای زیادی قرار دارد. یک مساله در ارز کشور ایران بحث منشأ مصارف ارزی است. این محل ایجاد برای مصارف ارزی بعضا در یک زمان‌ها و فصل‌هایی نسبت به دوره‌های زمانی دیگر متفاوت‌تر می‌شود. مثلا در همین یکی، دو هفته پیش بحث اربعین را داشتیم و مسافرت‌های خارجی باعث شد حجم مصرف ارز در کشور متفاوت‌تر از روزهای دیگر شود. در سال‌های گذشته بحث سفر حج هم دلیلی بر این نوسانات بود که البته امسال هم حج نبود. اما ایام حج هم هرسال بازار یکسری رفتارهایی از خود نشان می‌داد که متفاوت‌تر از زمان دیگر بود.
وی افزود: آنچه الان مهم است، این است که بانک مرکزی بحث تک‌نرخی کردن ارز را دنبال می‌کند. اما مساله منشأ ایجاد مصرف ارزی موضوع مهمی است که نیاز به هدایت، برنامه‌ریزی و دقت دارد. به این ترتیب این موضوعی است که باید به آن توجه کرد. علاوه بر این، بعضی از علایم هم به بازار داده می‌شود. بعضی از افراد درحقیقت اعداد و ارقامی را مطرح می‌کنند که این نیاز به دقت و عنایت بیشتری دارد؛ چراکه این اظهارنظرهایی که – به‌خصوص از سمت کسانی که بازار به صحبت‌های‌شان توجه دارد- انجام می‌شود، نیاز به دقت بیشتری دارد که شوک در بازار ایجاد نکند؛ چراکه بعضی صحبت‌ها باعث می‌شود بازار از آن حالت طبیعی و روند خودش خارج شود. مثلا وقتی افرادی که جزو تصمیم‌گیران هستند روی دلار یا ارز مشابه آن در بازار قیمت می‌گذارند، حرف‌شان مورد توجه بازار قرار می‌گیرد. به این ترتیب درباره اظهارنظرهای اینچنینی نیاز است وسواس بیشتری به خرج دهیم.
وی ادامه داد: موضوع بعدی، بحث‌های محیطی است که اتفاق افتاده یا می‌افتد. بعضی از این موضوعات محیطی به خارج از مرزهای کشور ارتباط دارد و مسائلی است که جمعا ممکن است شوک قیمتی را بیشتر کند. اما مساله این است که در بخش‌هایی که ثبت سفارش برای مصارف ارز و ارز صادرکنندگان انجام می‌شود، باید به آنها توجه شود و درحقیقت با عنایت به آنها مسائل بازار را پیش برد. البته بحث یارانه مطرح نیست و منظور فرآیند و مکانیسمی است که در این چرخه باید عمل کند. پاره‌یی از مقررات که نیاز به بازنگری و اصلاح دارند، اصلاح شوند و بخشنامه‌هایی که نیاز است صادر شوند تا به بازگشت به شرایط طبیعی بازار کمک کند.
نشست اوپک اثر مثبت بر بازار ارز دارد
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است، موفقیت ایران در نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، آثار مثبتی بر بازار ارز دارد و دست دولت را برای اعمال سیاست‌های اقتصادی، ارزی و پولی بازتر می‌کند. تحلیلگران بازار انرژی امیدوارند با اجرای تصمیم اوپک و همراهی غیراوپکی‌ها، قیمت نفت به 50 تا 55 دلار در هر بشکه افزایش یابد.
سعید لیلاز تصریح کرد: به‌طور قطع آثار مثبت این موفقیت را در بازار ارز شاهد خواهیم بود. ایران از این پس می‌تواند درآمد نفتی خود را به صورت نقدی وصول کند و به دنبال آن، بازار ارز را کنترل کند. با شرایط ایجادشده، دست دولت برای اعمال سیاست‌های اقتصادی، ارزی و پولی بازتر می‌شود.
لیلاز یادآور شد: رییس‌جمهوری در سفر هفته گذشته خود به مشهد عنوان کرد، با وجود شرایط سخت اقتصادی، دولت موفق شده است هر سال درآمدهای ارزی را 20 درصد افزایش دهد و همین موضوع می‌تواند افزون بر تقویت صندوق ذخیره ارزی کشور، حتی خسارت‌های واردشده به اقتصاد را در 12 سال گذشته جبران کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: افزایش اعتبار ایران در سطح بین‌الملل، گشایش هرچه بیشتر اعتبارهای اسنادی و ارتقای قدرت چانه‌زنی کشور در خاورمیانه، از آثار این موفقیت است و حتی می‌تواند گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی قلمداد شود.
ge1001

۹۵/۰۹/۱۵
۰۶:۱۳

بایدها و نبایدهای ارزی

دکتر پویا جبل عاملی
تاکید مداوم روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برای دست برداشتن از تثبیت نرخ ارز رسمی و رهایی از سیکل‌های ارزی چند دهه گذشته در دولت آقای روحانی نیز خریداری نداشت. اما امروز زمان صحبت از آنچه باید انجام می‌شد، نیست. باید همه ما به دولت کمک کنیم تا این دوره نیز بگذرد. از این رو باید‌ها و نباید‌های ارزی را مروری کنیم، باشد تا گذار از دوره فعلی تبدیل به فرصتی برای اقتصاد ملی شود.
1- تحقیقات و کارهای کارشناسی بسیاری در بانک مرکزی انجام شده که دلالت بر ارزش بیش از حد (Overvalue) ریال دارد و توصیه‌های سیاستی و مقالات پژوهشی صندوق بین‌المللی پول نیز بر این امر صحه می‌گذارد؛ بنابراین افزایش نرخ ارز اصولا نباید امری گیج‌کننده، گذرا و ناپایدار قلمداد شود. از آن سو هر گونه بالا رفتن نرخ ارز به‌خصوص در دوره‌هایی که ریسک‌های غیراقتصادی نمود می‌یابد، برای اقتصاد بسی ضروری و سودمند است. به‌عنوان مثال کاهش قریب 15 درصدی ارزش پوند در برابر دلار آمریکا طی چند روز پس از رای به برگزیت خود پتانسیلی شد برای تقویت تولید ناخالص داخلی در عصر تازه‌ای برای اقتصاد بریتانیا که در آن سرمایه‌گذاران کمتر به آن چشم داشته و بازار اروپا چون گذشته روی خوش به آن نشان نخواهد داد. از این رو نفس افزایش نرخ ارز، امری نیست که سیاست‌گذار نگران آن باشد. نگرانی تنها افزایش یکباره نرخ آزاد و تعمیق اختلاف دو نرخ دولتی و آزاد است.
2- تقاضای سفته‌بازی، تقاضای حفظ دارایی، تقاضا برای مصرف آتی و... همگی بخشی از تقاضای کل ارز هستند. تا زمانی که بازار هست، این گونه تقاضاها نیز وجود دارد. هر گونه اقدامی برای جلوگیری از این تقاضاها به صورت سلبی از جمله مانع شدن در ارائه اطلاعات قیمتی، استفاده از قوه قهریه و... تنها علامت عدم کارآیی سیاست‌گذار به مردم است و خود زمینه‌ای دیگر خواهد بود برای ایجاد شوک‌های قیمتی و استفاده از این ابزار در طول تکانه‌های قیمتی قبلی ناکارآمد بودن آنها را به خوبی مشخص کرد و نباید تجربه شکست خورده قبلی را امتحان کرد.
3- معقول‌ترین و دردسترس‌ترین سیاست، پذیرش روند قیمتی و تا حد مقدور کاهش نوسانات قیمتی است. دوری از هدف قیمتی به‌خصوص در زمانی که سیاست‌گذار می‌بیند، عرضه ارز برای کاهش نوسان در حال جواب دادن است، از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا در صورت کاهش بیش از حد قیمت در زمانی کوتاه، فرصت برای خرید مجدد هموار می‌شود و عملا سیاست‌گذار در یک بازی بیهوده با بازار قرار می‌گیرد که نتیجه‌ای جز افت ذخایر ارزی ندارد. تا زمانی که سیاست‌گذار اصل را بر بازار بگذارد، چنین استراتژی‌های خطرناکی اتخاذ نخواهد کرد. ضمن آنکه سیاست ارتباطی سیاست‌گذار با عموم باید براساس نشان دادن درک واقعیات ازسوی سیاست‌گذار باشد. شوک ارزی پیشین نه به‌خاطر عرضه ارز که به‌خاطر انتظارات مثبت برطرف شد. از این رو پذیرش ریسک‌های تازه از سوی سیاست‌گذار و تعریف نقشی معقول برای خود و ارائه سیگنال‌هایی که بتواند انتظارات را تا حدودی تعدیل کند، حداکثر کاری است که در زمینه نوسانات تکانه می‌توان در حال حاضر انجام داد. اما این کار اعتبار سیاست‌گذار را محفوظ خواهد داشت و وی همچنان می‌تواند اثرگذاری معقول خود را در دست داشته باشد؛ امری که در طول شوک ارزی سال‌های 91-90 از دست رفت.
4- اما به غیر از کنترل نوسان، برطرف ساختن تبعات شکاف نرخ ارز دولتی و آزاد، مساله مهم دیگری است که باید برای جلوگیری از تکرار فسادهای رخ داده در دوره‌های قبل و همچنین کارآیی هر چه بیشتر توزیع ارز، برای آن تدبیری اندیشید. به‌نظر می‌رسد با وجود اختلاف دو نرخ، محدود ساختن هر‌چه بیشتر ارز دولتی از طریق اولویت‌بندی و پذیرش نرخی نزدیک به نرخ بازار، تنها راه‌حل موجود باشد. با وجود اختلاف زیاد دو نرخ، تقاضا برای ارز دولتی بیشتر و بیشتر شده و با وجود هزینه و وقت بسیار نمی‌توان مطمئن بود، ارز دولتی صرف مقصودهای ادعایی شود. این محدود ساختن شدید مصارف ارز دولتی می‌تواند نه‌تنها از فساد جلوگیری کند، بلکه راه برای تک نرخی شدن ارز نیز حتی در وضعیت کنونی باز می‌شود. ادعای حفظ ارز دولتی با مصارف کنونی برای جلوگیری از تورم، آنقدر کهنه و در عمل مردود شده است که حتی نیاز نیست بار دیگر به آن اشاره کنیم. تنها به همین باید بسنده کرد که در طول شوک ارزی 91-90، حفظ نرخ ارز دولتی نه فقط جلوی تورم‌های کمرشکن را نگرفت، بلکه باعث شدن جیب آنانی که به این منبع دولتی دسترسی داشتند پرتر شود. نرخ دولتی هیچ سودی برای اقتصاد و طبقه آسیب پذیر ندارد و طرفداران آن تنها کسانی هستند که می‌خواهند از رانت ارز دولتی، متمول‌تر شوند. یکسان‌سازی ارزی حتی در زمانی که نوسان قیمتی وجود دارد نیز برای شفافیت اقتصاد و برای کارآمدی توزیع منابع بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان آن را به وقت نامعلوم حواله داد.
(نیوزهاب سیاسی،ge1001)

۹۵/۰۹/۱۵
۰۶:۰۶

اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی زیر ذره بین قرار گرفت 1+3 شرط خرید خارجی

دنیای اقتصاد: استفاده از تجهیزات ساخت داخل در پروژه‌های صنعتی دستخوش تغییر می‌شود؟ با گذشت بیش از 4 سال از ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در صادرات، متولیان صنعت کشور در جلسه‌ای گردهم آمدند تا عملکرد اجرای این قانون را بررسی کنند. عملیاتی شدن این قانون از آنجا اهمیت یافته که این روزها محور بیشتر جلسات دولتی‌ها و فعالان اقتصادی چگونگی جذب سرمایه‌گذاران خارجی در پروژه‌های صنعتی است. با این حال این سوال مطرح است که در پیشبرد پروژه‌ها با همکاری سرمایه‌گذاران خارجی، نحوه استفاده از تجهیزات ساخت داخل چه جایگاهی خواهد داشت. مطابق قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی داخلی در تامین نیازهای کشور، تمامی دستگاه‌های اجرایی نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه موظف شده‌اند که همه نیازهای خدماتی، ساخت، نصب و تامین کالاهای پروژه‌های خود را از شرکت‌های ذی صلاح داخل تامین کنند.
در همین حال، با توجه به شرایط جدید همکاری با شرکت‌های خارجی، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه‌ای مشترک به معاونان خود دستور داده در صورت وجود تجهیزات ساخت داخل مورد نیاز در صنایع، اولویت بر تامین آن از صنایع داخلی است. فقط در صورت نبود مشابه داخلی یا نداشتن صرفه اقتصادی تولید در داخل (از نظر کیفیت، قیمت یا حجم تولید)، می‌توان از تولیدات خارجی با اولویت انتقال دانش فنی استفاده کرد.
از سوی دیگر، نیازسنجی، شناسایی صاحبان تکنولوژی خارجی، شناسایی کارفرمایان داخلی، تهیه طرح چگونگی انتقال دانش فنی به داخل کشور، نحوه سرمایه‌گذاری و تامین مالی، زمان‌بندی و ایجاد امکانات تحقیق و توسعه از مهم‌ترین ارکان فرآیند استفاده حداکثری از توان طراحی و مهندسی ساخت داخل است. بر اساس قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه دارد با همکاری سازمان‌ها، انجمن‌ها، اتحادیه (سندیکا)های تولیدی و خدماتی مرتبط، هر 6 ماه یکبار فهرست کالا، تجهیزات، لوازم و فرآورده‌های ساخت داخل و ظرفیت تولیدی آنها را استخراج کرده و به‌طور رسمی در دسترس دستگاه‌های ذی‌نفع و عموم مردم قرار دهد. به‌روزرسانی فهرست توانمندی‌های تولیدی و خدماتی با همکاری دفاتر تخصصی وزارت متبوع و در تعامل با انجمن‌ها و سندیکاهای مرتبط انجام می‌شود.
در همین حال، کیومرث فروتنی، مسوول پیگیری اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی درخصوص اقدامات انجام شده در راستای اجرای این قانون گفت: بررسی میزان تحقق ساخت داخل طرح‌های برخوردار از تسهیلات صندوق توسعه ملی، بررسی و اقدام جهت اعمال ماده 6 و جلوگیری از ثبت سفارش (مطابق ماده 6 وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است از ثبت سفارش کالاها، تجهیزات، لوازم و فرآورده‌هایی که احکام قانون حداکثر استفاده از توان داخل را رعایت نکرده‌اند، جلوگیری کند)، همچنین تغییر فرآیند خرید خارجی در بخش‌ها یا کالاهای تولیدی به‌صورت خاص از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت پیگیری قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی داخل کشور انجام شده است. مشاور معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با تشریح سایر اقدامات این دفتر برای استفاده از حداکثر توان تولیدی و خدماتی کشور، فهرست جدیدترین مجموعه و بسته‌هایی که تمام یا بخشی از آنها در داخل کشور تولید می‌شود را برشمرد. پکیج جداسازی هوا، توربواکسپندر، سیستم آتش خاموش‌کن نیروگاهی، نسوزها و عایق‌ها در صنایع نیروگاهی و نفتی، شیرآلات مورد استفاده در صنایع نیروگاهی و نفتی، پمپ‌های کرایو ژنیک، جرثقیل‌های ترانس تینر در بنادر، بخشی از دستگاه‌های مکنده غلات مورد استفاده در بنادر و بخشی از تجهیزات توربین بادی فهرست تجهیزات سیستمی است که در حوزه صنایع داخلی‌سازی شده‌اند. وزارت صنعت، معدن و تجارت تا بازه زمانی تیر 95، فهرست به‌روزرسانی شده کالاها و خدمات ساخت داخل در گروه‌های «ماشین‌آلات و تجهیزات» (ابزارآلات، انواع کوره، تجهیزات انتقال مواد و آسانسور، ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، ماشین آلات خطوط تولید، مبدل‌های حرارتی و دیگ بخار، پمپ شیرآلات اتصالات، رآکتور و برج‌های فرآیندی، تجهیزات صنعتی، سازه‌های فلزی، تجهیزات انواع نیروگاه‌های برق، تجهیزات حفاری)، «شیمیایی و سلولزی» (انواع کاغذ و مصنوعات مربوطه، چوب و مصنوعات چوبی، محصولات لاستیکی و پلاستیکی، انواع محصولات شیمیایی)، «غذایی، دارویی و بهداشتی» (محصولات بهداشتی و آرایشی، انواع شیرینی و شکلات، فرآورده‌های لبنی، فرآورده‌های گوشتی، انواع کنسرو، محصولات دارویی، انواع مکمل‌های غذایی، انواع نوشیدنی‌ها، سایر محصولات غذایی)، «خودرو و وسایل حمل و نقل» (انواع خودرو و قطعات مربوطه، تجهیزات صنعت هوایی و دریایی، تجهیزات صنعت ریلی، تجهیزات راهسازی و معادن)، «فلزی و لوازم خانگی» (انواع ظروف و اقلام آشپزخانه، لوازم خانگی، انواع لوله و اتصالات فلزی، سایر مصنوعات فلزی، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی)، «نساجی و پوشاک» (انواع پارچه، انواع پوشاک، انواع کفپوش سنجی، کفش، چرم و مصنوعات چرمی، نخ و الیاف، سایر کالاهای آماده نساجی)، «برق و الکترونیک، مخابرات و تجهیزات پزشکی» (برق و الکترونیک، تجهیزات تست و اندازه‌گیری، تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی و تجهیزات مخابراتی) و «صنایع معدنی» را منتشر کرده است.
در فهرست جداگانه‌ای نیز توانمندی‌های خدماتی داخل معرفی شده است. بر اساس ماده 5 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازمندی‌های کشور، درخصوص لزوم ارجاع کار به شرکت ایرانی، فهرست 21 شرکت EPC کار ایرانی (شرکت‌های پیمانکاری طراحی، تدارک و ساخت) در سه حوزه «صنعتی و معدنی»، «نیروگاهی» و «نفت، گاز و پتروشیمی» منتشر شده است. مطابق تبصره ماده 5 قانون صلاحیت شرکت‌های ایرانی با توجه به رتبه بندی اعلام شده از سوی اتاق بازرگانی ایران از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط تعیین می‌شود.
ge1001

۹۵/۰۹/۱۵
۰۶:۱۶

«دنیای اقتصاد» با استفاده از تجربه دیگر کشورها بررسی کرد پنج راهکار ثبات‌سازی بازار ارز

دنیای اقتصاد: در روز‌های اخیر، باز هم موضوع نوسان قیمت دلار، به یکی از موضوعات مهم اقتصاد کشور تبدیل شده است. در روز‌های اخیر نرخ دلار آزاد در محدوده 3900 تومانی نوسان می‌کند و طی ماه‌های اخیر از سه سطح قیمتی عبور کرده است. برخی کارشناسان معتقدند، سیاست‌های ارزی، در دولت یازدهم تغییر قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل نکرده و راه را برای تعدیل تدریجی دلار مسدود کرده است. در سال‌های اخیر، سیاست‌گذار نگاهی کج دار و مریز به نرخ ارز داشته است. از سویی در نظر دارد که زمینه را برای افزایش نرخ ارز در مقاطعی از زمان، فراهم آورد و از سوی دیگر، سعی دارد با تثبیت نرخ ارز، از یک لنگر ارزی برای مهار تورم استفاده کند. به نظر می‌رسد در هر دو مسیر سیاست‌گذار ارزی دارای خطا بوده است، نتیجه این بوده که هنگام تشدید نوسان، ابزار مناسبی برای کنترل نرخ ارز ندارد. در این خصوص سیاستمداران باید برای ثبات بخشی به بازار ارز برخی از سیاست‌ها را در دستور کار قرار دهند. بررسی‌ها نشان می‌دهد کنترل انتظارات در بازار، ایجاد اعتماد عمومی، منعطف کردن نرخ‌های سود بانکی، هدف‌گذاری تورمی و تعدیل نرخ متناسب با تورم پنج راهکار برای ثبات‌سازی بازار ارز در زمان بحران بوده است.
کنترل انتظارات در بازار
تجربه کشورهای شرق آسیا نشان می‌دهد وقتی نشانه‌های افزایش قیمت ارز در این کشور آشکار می‌شد، نخستین کاری که بانک مرکزی در این کشورها انجام می‌داد این بود که از ذخایر ارزی خود برای کنترل بازار استفاده می‌کردند. این رویه تا زمانی که انتظارات تورمی در قیمت ارز قابل کنترل بود، کارآیی داشت، اما هنگامی که مشکل حاد می‌شد و تقاضای ارز در کشور افزایش می‌یافت، این پدیده مجددا باعث افزایش قیمت ارز در بازار می‌شد و یک بحران جدید را ایجاد می‌کرد؛ بنابراین بازارساز باید، علاوه بر اینکه به شکل فیزیکی بازار را کنترل کند، باید سازوکاری را ایجاد کند که بتواند انتظارات قیمت در بازار را کنترل کنند. تجربه کشورهای جنوب شرق آسیا در مقابله با بحران ارزی نشان می‌دهد که این کشورها توانستند با کنترل انتظارات جامعه، به شکل منطقی از تغییرات لحظه‌ای قیمت ارز جلوگیری کنند. همچنین تعیین یک نرخ مبنای ارز قابل کنترل، به‌همراه پیش‌بینی منابع کافی برای دفاع از نرخ ارز و استفاده از فروش اوراق قرضه باعث شد تا انتظارات مردم کنترل شده و از بحران ارزی جلوگیری شود.
ایجاد اعتماد عمومی
مدیریت مناسب در شرایط بحران منوط به نقش بانک مرکزی در بازار ارزی و همچنین بازار پولی است. این مهم گویای ضرورت‌های برخورداری بانک مرکزی از اعتبار لازم برای انجام وظایف خود است. باید توجه کرد، اولویت اصلی در جریان بحران، ایجاد اعتماد عمومی پیرامون حل سریع مشکلات با اتخاذ تدبیر لازم باشد. در این خصوص، باید بر اهمیت افزایش چابکی و هماهنگی در تصمیم‌گیری سیاستی در بالاترین سطح ممکن، اجرای مدیریت انحصاری اقتصاد، حفظ اعتبار و بهره‌گیری از همکاری میان نهادهای بین‌المللی در دوران بحران استفاده کرد.
منعطف کردن نرخ‌های سود بانکی
بررسی‌ها نشان می‌دهد کنترل نرخ‌های سود در زمان بروز بحران ارزی این بحران را تشدید می‌کند. بنابراین باید راه حلی مناسب برای انعطاف‌پذیری نرخ‌های کوتاه‌مدت سود بانکی پیش بینی کرد. تجربه مکزیک در بحران سال 1994 نشان می‌دهد که این سیاست یکی از راهکارهای موثر برای کنترل نوسان بازار ارز بوده است. در زمان بحران‌های ارزی معمولا افزایش نرخ بهره سبب می‌شود از شدت افزایش خروج سرمایه و تبدیل دارایی‌ها از پول ملی به ارز و دارایی‌های فیزیکی کاسته شود. اما در سال‌های گذشته شورای پول و اعتبار به شکل بخشنامه‌ای نرخ‌های سود بانکی را به شکل یکسان در تمام بانک‌ها کاهش داده است. در مکزیک برای مقابله با بحران، نرخ‌های کوتاه مدت سود بانکی، از طریق نیروهای بازار تعیین می‌شده است.
هدف‌گذاری تورمی
یکی دیگر از راهکارهای موثر که البته باید در بلندمدت از سوی سیاست‌گذار صورت گیرد، هدف‌گذاری تورمی است. نتایج یک پژوهش با عنوان «طراحی الگوی نظری تعیین حد بهینه مداخله در بازار ارز ایران» نشان می‌دهد که هدف‌گذاری تورم می‌تواند در تحریک سطح تولید و ثبات نرخ ارز موثر واقع شود. این روند باعث می‌شود انتظارات تورمی به مرور با هدف‌گذاری منطبق شود، در نتیجه قدرت بانک مرکزی برای کنترل قیمت ها، به خصوص در بازار ارز افزایش یابد. در صورت کنترل نرخ تورم، تعدیل نرخ ارز به اندازه تورم داخل و خارج نیز با نوسان کمتری صورت می‌گیرد.
تعدیل نرخ متناسب با تورم
اگرچه نظام ارزی در ایران به‌طور رسمی، شناور مدیریت شده است، اما در عمل گونه‌ای از نظام ارزی ثابت در یک دامنه محدود از سوی بانک مرکزی به اجرا درآمده که معمولا با نرخ تورم تعدیل نمی‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد عدم تناسب نرخ ارز با شرایط واقعی اقتصاد در دوران بحران ارزی می‌تواند مشکل‌ساز شود. قانون نظام ارزی کشور، شناور مدیریت شده تعیین شده است. در نظام ارزی شناور مدیریت شده در وهله نخست باید نرخ‌های ارز شناور بوده و نرخ ارز نمی‌تواند لنگر اسمی سیاست پولی باشد و همچنین مدیریت بانک مرکزی نیز باید در شرایط بحرانی باشد. مطالعات نشان می‌دهد در کشورهای نفتی تمایل زیادی به حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار وجود دارد.
در تحقیقی که در سال 2007 صورت گرفت، نشان داده شد که افزایش 100 درصدی در قیمت‌های حقیقی نفت، موجب می‌شود که نرخ حقیقی دلار بر حسب پول ملی کشورهای صادرکننده نفت 50 درصد کاهش یابد. در کشورهایی که نرخ ارز ثابت دارند یا اینکه نرخ‌های ارز به میزان زیادی کنترل می‌شود، این تعدیل از طریق افزایش قیمت‌های داخلی (تورم) نمایان می‌شود، اما تعدیل از طریق تورم هزینه‌های زیادی را برای اقتصاد به همراه خواهد داشت. در واقع الزام مهم نظام‌های شناور، جایگزینی لنگر نرخ ارز با یک چارچوب هدف‌گذاری تورمی است. این موضوع نیازمند اصلاحاتی نهادی در ساختار ارتباط بین دولت و بانک مرکزی است که بر اساس آن بانک مرکزی مسوولیت و اختیار لازم برای کنترل نرخ تورم را داشته است. در این صورت می‌توان انتظار داشت سیاست ارزی با سیاست پولی هماهنگی لازم را داشته باشد.
ge1001

۹۵/۰۹/۱۵
۰۶:۱۷